led Snertgdad at ſürn terraʒ:ſilios genu matioõis publcc ve ſeglenet
iſaft. tun ſlia: vt catbolico it ecclia. cõ Ez terrã. DI. LX it ſcꝗ ſynodꝰ uacuã habẽ ſt i e Hõ
gude nNaʒ cat 5terrs. jei creuit ſcã V 5 factũ uale iſta di. c. .etiam in mi⸗
um collectio que P Onſura veroc nus ipoſitõez: ordinauitt. a ibns oꝛdinibus ñ ve
ſam nerſcb cleſia pe at: . de man fj; eidex re ad ini ; gi habito pla lari. ar.xii.q.i.v IS
iliiin rnn a Kam a 1 ſcipi maln eigegah tber ii Arbal pab ſine ti rorcel quis rerotaun enſs
.gidi⸗ em etiam dicitur loc bati man centie . habeat officium in bere. e
urdenpe Item etiam es ve⸗ noſcatur. . mlo faca. . = eficiũ debet ha
nmmi woi deum ulgt in autẽ.· ab epiſcopo Kae nodo legitur. Cõpꝰcanonũ ſtatutis cõſoa F ehen dilectꝰ. extra de aßl. .
muin rilremer aus. . d T em ri ghn epis manus br hꝛopoſuit: ne dielurimmen
at . „*3 Ab „Pe
Im. l. vii. C . ii. di. diaoni.
vero.co . . . vt.xciii.di.dia
umnnſun Patres. quia eam icat in plateis infelir clericus: vt. H ſcns quieſt de cinntate
uung. a Aatren galaenn ⸗ arln Pateti renkeio ius eſt pñtandus clericus qui eſt de ciuitat
ole benmg ongr cere neran etcne ni⸗ HH uln. e inſeninih a Hron ortnnur erecpl- patrimonii ſui denarun
gineſtciatt 1 Dadentſ baptiſmum. a ita ecche tnes. dic vt no. xij. qi. ſli? Sermanens: :al. ideſt ſi oꝛdinatur ad tit clerici inſtituendi: de quorum 2..
gicſte CtϑMBenuit. ber u. da. ab his.is qui pa ccleſia filio: ꝙ ſicut d. Siue poſſeſſionis.i icit 2 potius ſunt illi cleri⸗ 4 ðäs
hmnnin lex dicit. ff. de tuto. ⁊ cu. atri epiſcopus 2 elib. l. vltima. mis vel hoc ideo dicit qꝛ eſcrip. cum adeo. lari eccleſin. ja
täͤreone⸗ in hoc comparatur patrie ut. C. de bo. que lib.i. na preben. c. tuis leſia: vt erina de reſcrip. loquitur de regulari eccleſij
nrin E¶ Illos. in hoce itate patris litigare: ut. i. cam. 1. xvi.q.i.mo bonis eſt fundata eccleſia: liquie martyrum: vel loq ſi hbabet patrimoniuz
Enn voneſt ine auctoriegte elati: vt extra de iudi. Klij: vt. C. de bo. ma. b nmarrkrio pbiſuntrrlimeman paſſtoniahar n ſi babet patrimoniz
rietſich . leſia ſine auctoꝛitate pꝛelati ſed pater noie ſilij: vt cclia: niſß e C In tiam hic ec eo quod dici eben. epiſcopus.
nſt 6 ſic ecc i? non conuenitur ndus none . colligitur etiam 1 ne titulo. extra de pꝛ
jcbicene hi. Ytem ſicut ſili? non conue elatus eſt conenie edoceri. inari poteſt ſine ilalias al
un aneü eniunun Bkriinnal ne nm teporis. Arncha akee n innma licnn qrſe ſic Reritanagn d
nonin negocia eccleſie ros llulauit ⁊ creuit. cu . M g Ad iniuriam. etiam uari.C.de inoffi.teſta.
n, 1C Haizuanaln hac lrir⸗ . Nagarelunineminguu, terius dan non her ginhgre ¹ vui ſifro rtfiigenmn n
mC Onſura vero. In hac. ã.a noie toͤſure accipe itm in his que . a ma. par. ca. qui etuo.i. dum viuit. ff. inſti. de bere.inſti.
est „2 no 5 em in in ea perp queſitum.⁊ inſt .
n u vſqʒ ad lertoratũ.xn lectoꝛatũ: a h lʒ abbatitm in b Anctoꝛum. in ea pe beres. ff. de adop ?M
atreek oꝛdin iſtatũ oſtiariatũ ⁊ lect itũ ñ lʒ. J. e. c. vlti. GS temporalis:nec JMVDUĩ 5
Sn les pſalmiſtatũ ñ facere vł acolitũ ñ lz. ſ. e. c . bet eſſe ii
nic mdaſtenio.cvoret t cnr poſſet Enia dena §.beres. b iij
igneini 5 DDHH 5. töſurã. i·coꝛonã. nä a iſte vel accolitil⸗
nwanau . Qa dandd öi oſtiarij.nõ autẽ exoꝛci
ltui i „ TIC
ſ. bched⸗

DI.

a ¶ In duabus. qui enim titulum habet in vna ecdeſia:ſi recipit ſecundam ec-

cleſiam vel pꝛebendam pꝛo titulo perdit pꝛimam. vt extra de conceſ.pꝛeben.nõ

vacan. litteras/ſed ſi recepit ipſam q̃ſi beneſiciũ ⁊ q̃ſi cõmendatam ſiue ſtipen
dium tunc ſecus:⁊ tunc non eſt canonicus ſecunde pꝛebende nec cum eis poteſt eli
gereiſi queras quare canõ iſte permittit epiſcopo diſpenſare in ecdeſijs ⁊ nõ in

pꝛebendis.dico ꝙ eque poteſt
diſpenſare in prebendis ſicut ĩ
eccleſijs: dummodo ſint de eo
dem epatu.ẽ ergo hec veritas
ꝙ de iure commun non poteſt
quis habere ꝓuas eccleſias vł
prebendas in eodeʒ epiſcopatu
vx in diuerſis niſi in caſibꝰno
tatis.xxi.q.i.ĩ ſumma.ſſed nũ
quid bodie beneſiciũ huius ca
nonis ẽ ſublatũ epiſcopis per
illam nouam conſtitutioneʒ ö
multa.in ti.de pꝛeben.ex eo ꝙ
dicit᷑ ibi per ſe.apo.poterit diſ/
penſari:dico ꝙ non.ſed tm̃ nua
ga ⁊ indiſcreta diſpenſatio ẽ ab
lata ab eis ñ pꝛobabilis:ſicut ꝑ.
reuocationem ap.non remoue
tur neceſſaria appellatio vel ꝓ
babilis.extra de ap.paſtoralis
ſic cum dñs pꝛohibuit iurare ñ
pꝛohibuit iuramentum neceſſa

ſanctiõe ðcernimꝰnt ſine titulo fcã
ordĩatio irrita hẽat᷑ ⁊ i q̊ ecdeſia ꝗ-
libʒ ititulatus ẽ ĩ ea ꝑpetuo ꝑſeue⸗
ret/omnino autem in duabus ali-
quẽ titulari nõ liceat:ſʒ vnuſaſq;
in qua titulatus eſt:ĩ ea tãtuʒ cano-/
nicus habeaturſlicet eni epiſcopi di
ſpoſitione vnus diuerſisꝰ preeſſe
poſſit ecdeſijs:canonicus tamẽ pᷣ-
bẽdarius niſi vniꝰecdeſie ĩ qua con
ſcript⸗ eſlec enõ dz. Si que tamen
capelle ſunt que ſuis redditibꝰcdleri
cos ſuſtẽtare non poſſunt:ea cura

ac diſpoſitio prepoſitomaioris ec

deſie cui capelle ſubdite eſſe viden
tur iĩmineat: ⁊ tã de poſſeſſionibꝰ
ꝙᷓ; de eccdleſiaſticis capellaꝝ officijs

rium ſed temerarium: vt. rrii. a de prouideat'. In eodem etiã
“

q.i.c.lta.ſic cuʒ dominus pio
hibuit vxoꝛem ſeparari a viro
intelligendum eſt tm̃ de illa ſe
paratione que ſit tm̃ ſine rõne
vt. xxxiij.q.ij.quos deus Zld
de ꝙ ſic de iuramento ⁊ vrxore
legitur oꝛiginaliter in euãgelio
matthei.ca.v.marci.x.⁊ luce
.xvi.⁊ ĩ epiſtola paul.capi.v.
ſi obijcias ꝙ puũitur epiſcopus
qui permittit ipſum habere pri
us ſtipendium vt ibidem dicit᷑
vt extra de pꝛeben.quia intan/
tum. de cle.non reſi.quia non
nutli.ergo diſpenſare non põt
nõ ſequitur qꝛ epᷣs punit᷑ ꝗq oꝛdi
nat clericum cõcubinarium:vt
li.di.qui in aliquo.⁊ tñ cum ip
ſo diſpẽſare poteſt:ſed ideo pu
nitur quia indiſcrete diſpenſat.
ñ obijcis ꝙ vicitur ibi ꝑ ſe.ap.
ergo non poteſt ꝑ alium non ſe
quicur:quia eodem modo de/
cretũ dicit ꝙ oꝛdinationes epi
ſcoporum faciende ſunt auctoꝛi
tate apo.lxiuj. di.oꝛdinatiõcs.
⁊ tamen pꝛopꝛia auctoꝛitate fie
ri poſſunt.ſic etiam alibi dicit
ꝙ quilibet pꝛeſbyter poteſt ⁊ de
bet baptiʒare vel celebꝛare de li
centia epᷣi:vt.xvi.q.i.cunctis:
⁊ tñ ſuo ue poteſt baptiʒare:ſʒ
ideo dicit hoc ꝙ eius auctoꝛita
te ſaltem generali debeat ſieri
diſpenſatio:vel dic ꝙ tunc ſo⸗
lus papa diſpenſat: cum quis

conci.antiquis nouemꝰ prefationi

bus decima addita ẽ:que ita ſe ha
bet. Equũ ⁊ ſalutare:⁊a te in ve.uel
aſſũptione beate marie collau.bñ.
pre.que ⁊ vnigenitum tnum..ſſ.ſ.
obũ.cõce.⁊ vir ginitatis gloria per
ma.lu.eter.mũdo effudit.i.chꝛiſtu
dominum noſtrum. DI. LXX
Ecleericis ueroꝰ?nõ ordi
nãdis ab epiſcopo alte⸗
dD rius ciuitatis in ſardicẽ
ſ cocilio ſtatutũ eſt:ĩquo
ianuarius epᷣs dixiſſe legitnr.
¶CQlerici ab epiſcopo alterius ci⸗
uitans non oꝛdinentur.
Alud qqʒ ſactitas ueſtra ſtatu
At ut nulli epo liceat alteriꝰciui
tatis eccleſiaſticuʒ hominem ſolici-
tare ⁊ ĩ ſua dioceſi cericuʒ ordinar
quia ex his contentionibꝰvſolẽt na⸗
ſci diſcordie ⁊ ideo prohibeatur oĩ
ſentẽtia ne quis hoc facere audeat.
Oſius epiſcopus dixit:⁊ hoc vni⸗
uerſi conſtituimus: vt quicunqʒ ex
alia parochia voluerit alienum mi
niſtrum ſine conſenſu epiſcopi ſui
⁊ ſine uoluntate ordinare nõ ſitra

ta eius ordinatio.

Ntem Innocentius.

diuerſa beneſicia in diuerſis epiſcopatibus vult habere pꝛopter repugnantiam
que ex hoc pꝛoueniret:quia nemo duobus dominis poteſt ſeruire: vt.xxi.q.i.c.

i. io. Acdde ꝙ ita ſcribitnr in euangelio matthei. ca. vi. ⁊ luce.xvi.hec glo.
nihil valet: quia papa tm̃ diſpenſat circa plures eccleſias habentes curam ani⸗/

marum ⁊ plures dignitates vt expꝛeſſe dicit decre.de multalſed circa plura be/

neſicia ſimplicia non videtur epo diſpenſare ꝓhibitum.

a ¶Iyn vuabꝰ. nec iure ciuili quis in duobus collegijs poteſt cõnumerari. ff. de
col.l.l.·i.nec duas militias habere.C.qui mi.non poſ.l.v.ꝭ.in poſterum.nec
duos honoꝛes.ff.ad munici.libertus..pꝛeſcripno.

b¶ Diuerſis. non conuentualibus:cum enim nec canonicus in diuerſis con
enennbne eſſe poſſit:ergo multo magis nec pꝛelatus.ita ꝙ ſit in eis canonicꝰ.
c

Cura.xii.q.ii.bone rei.lau.

d PMrepoſito.i.epiſcopo qui eſt ordinatoꝛ in cunctis:ut in contrario hic ſigna

to.xxv.di.c.i.vel dic pꝛepoſito.i.archidiacono.extra de ver.ſig.qᷓuis.⁊ ſic nec

illud erit contrarium.

e¶ Tam de poſſeſſionibus/ar.pꝛo capel.vt decime debite maiori eccleſie cõmu

nicentur illis.ar.S.xii.q.i.videntes.i.q.i.c.i.

¶VProuideat. vt dentur vni vel ſmul vniantur. vt. x. q.ii. vnio. de cö. di.

LXXI
i.c.ii.⁊ extra de preben.expoſuiſti.

83 Nouem. de conſe. di. i inuenimus.

DlI. LXXI
b d

Be eodem.
E aliena ecdeſia ordiare de
ricũ nullus preſumat:niſi eius epi-
ſcopus precibꝰ exoratus cõcede-/
re voluerit.
Item exniceno concilio.
Qui fine ſui epiſcopi conſen⸗
ſu oꝛdinatur: irrita ſit eius oꝛdi-
natio.
Iquis auſus fuerit aliquẽ qui
ad alteruʒ pertinet:ĩ eccleſia oꝛdia
re cũ nõ habeat cõſenſũillius epᷣia
quo receſſit dericus:irrita ſit hmõi
nee 1 M 1 4
tem ex ↄcilio calcedo.
C Wenens. vnius ecdeſie ĩ aliena
non oꝛdineter.
O Zericos in ſingulis ecdleſijs
conſtitutos non liceat: ſicut
iã diffiniuimꝰ ĩ alterius cinitatis ec
deſijs oꝛdinari: ſʒ quieſcant ĩ ea ĩ
q̃ ab initio miniſtrare meruerũt:ex
ceptis illis ꝗ ꝓprias cinitates ꝑdi-
derũt ⁊ ex neceſſitate ad als ecdeſi
as migrauerũt.Si vo quicũq; epᷣs
poſt diffinitionẽ iſtã ad aliũ epiſco
puʒ ptinentẽ clericũ ſuſceperit pla-
cuit ſacte ſynodo:⁊ hũc ꝗ ſuſcepit:
⁊ euʒ q ſuſceptꝰ ẽ:tãdiu excõicatꝰ
manere quãdiu ipſe clericus reuer
tatur ad ꝓpriã ecdeſiã. ¶ Itẽ gre
go.fortunato epᷣo neapolitano.
¶Apoſtolica piniſſioe vni eccłie
dericꝰ i altera valet oꝛdiari.
Raternitatẽ tuaz a nobis pe
tiſſe recolumus:ut gratianum ecde
ſie benefrane diaconem tue conce
deremus eccleſie ordinandum: 2
quoniam nec epiſcopuʒ cui obſecũ
dare debeat:propria eccleſia habe
at hoſte.ſ.prohibente quo ſuum ð
beat miniſterium exhibere petitio-
nem tuaʒ non preuidimus differẽ
dam.iccirco tibi ſcriptis preſenti-
bus eum neceſſario duximus con-
cedẽdũ:habiturꝰꝰ licẽtiã illũ diaco

nũ noſtra ĩterueniẽte anẽtate eccłie

ter diſcoꝛdieẽ.

Edericis vero.In hac.di.lxxi.oñdit.g.ꝙ clericus vniꝰ epi

ccopi non eſt ab alio oꝛdinandus epo:vłĩ aliqᷓ eccłia inſtituẽ

dus ſine litteris ſui epi:
qð ſi factũ fuerit irritabi
tur.niſi boſtilitatis cau
ſa clericus exularet.j.e.
cleridlo.
Llð. ↄtẽtiðibus.
nam (ditas ma⸗

cũ pater. 5. dulciſſimꝰ.

1Et ſine voluntate.
ar. expreſſum ad id qð

m C Oꝛadinatio. niſi po

ſtea ratũ hẽret ſuus eps
vt.lxiii.di.ſalonitane.
Rn – Ealica. exoꝛatꝰ?.
. ũga ſufficeret
ut diſſimularet:? nõ. vt

lxxxv. di. floꝛentinum. x

lxiii.di. litteras:ut nota
ui.j. vii.q.i.placuit.

0 gs auſus. oſẽſũ
Hes ↄſenſu eiꝰ po⸗

terat. C. ð ſa.ſan. ecde.
qui ſub pꝛetextu.⁊ expꝛeſ
ſo cõſenſu nõ tacito.ff.ðᷣ
pꝛocura.ſfiliꝰ.5.inuitus.

Xaroe zgeſtaͤt.

niſi vocẽtur ⁊ eli⸗
gãtur ad als ecchas.tũc
emni auctoritate maioꝛis
poſſũt traſire ad als. vt
vii.q.i.epᷣs de loco.

q .“Erx neceſſitate ſ po

ne ꝙ plbyt amiſit eccle
ſiã ſuã:eps ciuitatẽ ſuã

tñ retiet᷑ in aliqᷓ parte ſui

cpiſcopatꝰ nunqd den
cus recedet quo voluerit

ſine lſis epiſcopi: dicũt

tus rẽanet amiſſe ecclie.
glii dicũt Zriuʒz vt diri.
vii.q.i.paſtoralis.ſʒ ve
rioꝛ ẽ rð pᷣoꝛ:qꝛ epᷣs ad/
huc nõ deſinit eẽ ſuꝰ pᷣla
tus:qꝛ ñ tm̃ rõe bñſficii:
zẽt röne oꝛdinis ẽ pᷣlatꝰ
ſuꝰ/alii dicũt ĩ pẽdẽti eẽ
vtrũ ſit pᷣlatus:nã ſi po
ſtea libat eccla remanet

platꝰ.als non.vii.q.i.

paſtoralis.⁊ ar.ad hoc
er de cle.nõ reſi.fraterni

vrie gie rde eße dat
icenã traſeũdi ad aliuz

epiſcopatũ ſub ea ↄditio
ne:vt ſi redierit pᷣoꝛ cccle
ſia ad lipᷣtatẽ redeat ad

eã:nundd eps interi ẽ pᷣlatꝰ eiꝰ:ſic:non tñ pðt eũ exðicare niſi foꝛte eccle⸗

ſia liberata nõ velit redire:lʒ eni interi ſit eiꝰpᷣlatꝰ ligatã tñ hʒ executionẽ.
Ntẽ ſi ad aliã eccleſiã vellet eũ reuocare nõ poſſet niñ ad ſuã er quo ei li-
cẽtiã dedit:niſi ei ſub hac ↄditiðe licẽtiã dediſſet:vt poſſet eũ qñcũqʒ vel/
let reuocare. Itẽ ſi totꝰ epiſcopatꝰoccupatꝰ ẽ a ſaracẽis:nungd rẽanẽt de
rici iſtiꝰepi:cũ oẽs ſint ĩ epᷣatu alteriꝰ:dico ꝙ rẽanẽt:ſn hʒ iuriſditionẽ li

berã ĩ eos itẽ nũqd pñt eos vicini epi feipꝑe ſine lr̃is eiꝰ.ſic:ipſe t̃ ſi epatꝰ

eiꝰeẽt libatꝰpoſſet eos reuocare ẽt ſi eis licẽtiã ðdiſſet:niſi ſoꝛte licẽtiando
eos abſoluert:vł dic ꝙ pᷣoꝛ ðſinit eẽ pᷣlatꝰipſoꝝ:ut no.vii.q.i.paſtorał.
T ¶ Tãdiu.j.xxi.q.iiij.epi.ar.j.vii.q.ii.c.ii.c᷑.
8 E KRaternitatẽ.habiturus.abſolute pðit᷑ ſine vbo.lriii.di.agatho.
t EKicentiã/ſed nũquid capitulũ dum eccleſia vacat poſſet ipſuʒ

licentiare.nð:qꝛ quedã aliẽatio ẽ que nõ põt fieri vacãte eccria.xii.qłii.ſi

qua.de hac materia habes.xxiiii.d.c.ii.ſʒ qd ſi ecclena hʒ viſitatoꝛẽ:ui⸗

det᷑ ꝙ iſte poſſit alienare: ut inſti.ð cu.S.ulti.nã anctoꝛitate metropolitãi
ðbet ↄſtitui niſitatoꝛ ſ videt᷑ Z qd dicit lex qꝛ ad ea q̃ ſolenitatẽ iuris den

derãt tutoꝛe opus eſt.ff.de cõſenſu.a auc.pꝛeſtan.l.curatoꝛeʒ.vnde non
credo hoc ſieni per viſitatoꝛem:cum ſolẽnitatẽ exigat.x.qii.boc ius.io.

tun.
ſietit
winrtcſ⸗
becjnti
ur fnins
ſtutchn
Ptlen.

eſtneſe

tunſtecr
Guiniſ⸗
läſurri
hunten
nonen
Ntopeded
ninchurcl
miſtende.
nuzn di⸗
orlshe
chsa⸗
taiſt⸗
eba.
nitlen
tipedenc⸗
wornäüſth
Kanmmt
Hon di⸗
1Aab
egaen
ſbenzded
aninact
iind
ſtnual⸗
onangh,

D Rimatus. ſiñ lit
teris.j.ꝓrxi.diſtĩ.
.Cc.i.L.iiii.⁊.j.lxxvi.diſ.
c.vlt.⁊.S.c.pꝛoxi.⁊.S.
Alri. diſt. oſius. ⁊. lxxxv.
di. floꝛentinum.in fi. S.
lxiii.di.litteras.
b¶ Sine litteris. crede⸗
rem tñ ⁊ teſtes ſufficere
.C. de fide inſtru. ĩ exer-
cẽdis.⁊ extra ð cle.pere.
tue lau.

c¶ DObtineat ./ ſed noõne

extraneus epiſcopus pot
oꝛdinare laicũ de alteri-
us epᷣatu:cũ laicus poſ
ſit tranfferre domiciliuʒ
quo voluerit:dico ꝙ ſic

ſed domicilio nõ tranſla

to nõ pot eum oꝛdinare

fſicut nec alia ſacramen/

ta ab extraneo recpꝑe poſ
ſet: vt de pe.di.vi.placu
it. de cõſe. di . ij. tribus.
nec peregrinari pot laicꝰ

ſine licẽtia epi: vt de cõ.

di. v. non oz.
d¶. Eius epi. ſic. C. de
offici. ma. mi. milites:
vbi dicitur ꝙ ſine licen/
tia imperatoꝛis ⁊cc.

e.A gcollega ſuo ſed
pone ꝙ eũ concedat:vbi

Dicitur iſte habere domi
cilium: dic ꝙ ſi vtrunqʒ
beneficium retinet vtro/
biqʒ.ff. ad muni.l.labeo
27.l.aſſamptio.S. a vins
pꝛudentibus.
f Xtraneo derico.

cõmendaticijs..
de con. di. ii. tribus. ex

tra de cle. pere. ca. tue. et
xx.q:vlt.c.vlt.⁊.xix.q.

ſi qua.

Oꝛtamur. veni ⸗
* D

ens.hoc veruʒ eſt
cũ ille qui clericum pꝛe/
ſentat laicꝰ eſt: quia quã
dlu idoneus ẽ in ſuo epi/
ſcopatu nõ pꝛeſentabit ex
traneum.epicopus eniz
vndecũq; poſſet pꝛeſen/
tare: vt.j.xxvi.q.ii.ſi
W quis. epoꝛum.

I.

¶Item ex cõcilio carthaginẽſi.i.
Sine litteris epucopi ſui in au⸗
qua eccleſia cilericꝰ nõ ſuſcipiatur.
D Rimatus epiſcopꝰ begeſeli⸗
tanus dixit. Suggero ſancti
tati veſtre: vt ſtatuatis nõ licere cdle
ricũ alienũ ab aliqno epiſcopo ſuſci
pi ſine litterisꝰ epiſcopi ſui: neqʒ a-
pud ſe retinere:neq; laicum vſur-
pare ſibi de plebe aliena ut eũ obti-
neat ſine cõſciẽtia eius epiſcopiꝰ ð
plebe cuiꝰ ẽ. Gratus epiſcopꝰ dixit
hec obſeruãtia pacẽ cuſtodit. Naʒ
⁊ memini ĩ ſanctiſſimo ↄcilio ſardi
cẽſi ſimiliter ſtatutũ:ut nemo alteri
us plebis hoĩeʒ vſurpet: ſʒ ſi foꝛte
erit neceſſariꝰ petat a collegaſuo
⁊ ꝑ cõſenſum ſui epiſcopi habeat.

¶Nez ex cõci. chalcedo. ¶ Sine
litteris commendaticijs dericus ex

tra ſuam eccleſiam non miniſtret.
Xtraneo clerico ⁊ lectoꝛiextra

ſuã ciuitatẽ ſine cõmẽdaticijs

litteris ꝓpꝛij epiſcopi nuſqᷓ; penitꝰ
liceat miniſtrare.¶ Itez ex ſermo

ne ſancti auguſtini ad populum.

De eodem.
Brtamur chꝛſtianitatez ve⸗
ſtrã iuxta ſanctoꝝ canonuʒ in
ſtituta: vt in eccleſijs a vobis füda
tis aliunde veniẽspꝛeſbyter nõ ſu
ſcipiat᷑: niſi a vr̃e fuerit eccleſie cõ-
ſecratꝰ epiſcopo:aut ab eo per co-
mendaticias litteras ſuſcipiatur.
Item ex concilio antiocheno.
CAbſqʒ formata deria peregri⸗
ni non ſuſcipiantur.
T Vlluʒꝰ abſqʒ formata quam

greci epiſtolã dicunt peregri
norum cdlericorum ſuſcipi opoꝛtet.

DI. LXXII
Imiſſorias vero litte⸗

d ras eps niſi rogatꝰ non

tribuat:ſicut ſtatutũ Ein
ſynodo habita rome.

VUñ leo papa ait.¶ Niſi eode

petẽte nuli dumiſſoꝛie litter̃ pᷣſtent᷑.
OQR copꝰ ſubiecto ſibi ſacer-
A doti vel alij derico niſi ab ip
ſoꝰ poſtulatꝰ dimiſſorias nõ faciat
ne ouis quaſi ꝑdita aut errans iue-

niatur. ¶ Item ex cõcilio cartba.

eiiij. De eodem.

Zericũ alienũ niſ concedente

eius epiſcopoꝰ nemo audeat

vel retinere vel ꝓmouere ĩ eccleſia
ſibi credita.Qlcricorũ auteʒ no

mẽ etiã lectores ⁊ pſalmiſte ⁊ oſtia
rij retinent. ¶ Iteʒz ex cõcilio mile
nitano. C In vna ecdeſia ordina
tus in alia non ſuſcipiatur.
P Lacuit ut quicunqʒ in vna ec
cleſia ſemel eligiturꝰ: ab alia

eccdna ad dericatum nõ teneatur.

DI. LXxXIII

Maliterꝰ vo cõmẽdati-

cia vł dimiſſoꝛia ſeu foꝛ
maata epiſtola faciẽda ſit
. vidẽdũ ẽ.debent nanqʒ
littere grece interponi ĩ ea epiſtola

LXXII
tue deo ꝓpitio ↄſtituere cardinalẽ.

LIXXIII

7 nõ ſine cauſa:greca eni elementa
litterarũ numeros etiam expꝛime-
re nullus ꝗ vłtenuerit greci ſermo
nis noticiam ignorat.ne igit᷑ i faci-

endis epiſtolis canonicis ꝗs mos

latinꝰ formatas vocat: aliqua fra
us falſitatis temere pᷣſumeret᷑:boc
a patribꝰ.cccxviij.nicene cõgrega⸗
tis ſaluberrime iuentũ ẽ ⁊ ↄſtitutũ:
ut formate epiſtole hac calculatio-
nis ſeu ſupputatiõis habeãt ratio/
nẽ.i.ut aſſũant᷑ i ſupputatiõe pᷣma
greca elemẽta patris ⁊ fi.⁊.ſ.ſ.hoc
c.t.v.a.qᷓ elemẽta octogenariũ qua
drageſimũ ⁊ primũ ſigniſicant nu
meros.petri quoqʒ apoſtoli puma
littera.i.n.ꝗ nũeros octogita ſigni
ficat:eiꝰꝗ ſcribit epᷣi pꝛia littera:cui
ſcribit᷑ ſecũda:accipiẽtis tertia litte
ra:ciuitatis quoq; de qua ſcribitur
quarta:⁊a iditionis quecũqʒ ẽ id tẽ-
poꝛis.i.ꝗ fuerit numerꝰaſſumatur
atqʒ his omnibꝰ litteris grecis que
ut diximuꝰnumeros exprimunt in
vnũ ductis vnã quecunqʒ collecta
fuerit ſummã epiſtola tcneat.banc

ꝗ ſuſcipit cũ oĩ cautela requirat ex

preſſaʒ:addat preterea ſeparati in
epiſtola etiaʒ nonagenariũ ⁊ nonũ
numerũ ꝗ ſᷣm greca elemẽta ſigni⸗
ficat amen. C Exemplar ſormate

epiſtole:q in nicena ſynodo a.cccx-

viij. patribus facta eſt. B
NMnomine patris.n. filij.v.
H2? ſpiritꝰſancti.a.vualterio ſpi
rẽſis ecceſie epiſcopo:ego bꝛoccar
dus ſancte vuarmacienſis ecdeſie
deuotꝰ gregis chriſti famulꝰ ĩ deo
ſũme felicitatis beatitudinẽ.¶¶ Cü
ſancta catholica eccleſia ꝓmpta ſit
ſequi documẽta enãgelica: que di-
cũt:ꝗ recipit ꝓphetaʒ ĩ nomine ꝓ/
phete mercedẽ ꝓphete accipiet: ⁊

ꝗ recipit iuſtũ in nomine iuſti mer⸗
c& iuſti accipiet ⁊c̃.⁊ apoſtolꝰiubeat

hoſpitalitatem ſectari:⁊ neceſſitati
bus virox ſanctoꝝ cõmunicar tũ/ꝓ
pter eos ꝗ cauteriataʒ habẽt ſuã cõ
ſcientiã dicẽtes ſe eſſe ſimplices:cũ
ſint aſtutia diaboli repleti:⁊ ꝓ ope
re pietatis dicũt ſe de loco ad locuʒ

tranſire:cũ ſint fugitiui ſua malitia
faciẽte:⁊ dicũt ſe eſſe miniſterio ſa-

cro inſertos cũ nõ ſint: ſtatutũ eſta
patribus ſanctis nemineʒ dericum
glienũ ⁊ ignotum recipi ab aliquo
epiſcopo ⁊ inthroniʒari ĩ ſua eccie

ſia:niſi habeat a proprio epiſcopo

epiſtolã q ĩ canõibus nommat᷑ for⸗
mata. Ideo notũ facimꝰ paternita

ti veſtre ꝙ; pᷣſens frater noſter ha-

rũ litterarũ portator nomine ber-
mannꝰ nõ pro ſua nequitia expul-
ſus ẽ a nobis:ſed poſtulatibꝰfratri

bus eo ꝗ; ex familia noſtra fuit 2 no
ſter baptiʒatus:fecimꝰ ei libertateʒ
receptã in cornu altaris canonice 2

ordinauimꝰ eum ad gradũu preſby
terij: cui etiaʒz has dimiſſoꝛias ſiue
cõmẽdaticias facimus: ⁊ eũ ad ve
ſtrã dilectã fraternitatẽ dirigimus

6 0
Ol. LXXII

i FIymiſſoꝛias. Mic ð

dD pingitur. lxxii.di. di
rerat ſupꝛa magiſter
clericum ſine cõmen
daticijs littens ſui epiſcopi nõ
eſſe recipiendum: nunc oſtẽdit
ꝙ epiſcopus nõ debet eas da⸗
re niſi iſtanter rogatus.

Niſcopus. niſ ab ipſo
QHe

cilicet qui eů habere
ſiderat ⁊ poſtulat:ſicut cuʒ ꝗqs
tranſit in familiaʒ alterius:vxxt
.ff. de adop.l.ii.ſic.sv.lxx. diſ.
C. il.

C⅔⅞E oſtulat?. ſunt eniz que⸗

dam que non conceduntur. ni
ſi cum inſtantia:ut pallium.c.
di. pꝛiſca. ⁊ apoſtoli.ii.q.vi.
poſt appellationẽ.hene accedit
ad hoc quia qui pꝛceſt parciſſi
me debet coõmeatum dare. fl.
de re mili. officium.
m icum cpiſcobo. ſic
.C. de emã. iubemus.
n Clericoꝛum autem. S. di.
rxxi.cleros.ergo ⁊ qui eos ver
berat incidit in canonem.

00 Dade eln arg. e

electiõe ius acquiri.qdã
tamen dicunt contrarium: et
exponunt ſemel ideſt perfecte.
ita ꝙ confirmatus ſit.ar.extra
de offi.dele.in litteris.⁊ etiaʒ ſi
nondum eſt tranſlatus: vt eſt
ar.ff.de dona.qui ſaxum.
p Valiter. Hic depin
gitur.lxxiu. diſtinc.
que in ſcholis non le
gitur:quia que in ea
continentur:in diſſuetudinem
abierũt ſcilicet de ſoꝛmatis qua
liter ⁊ quibus litteris concipien
de ſunt:vt quid ergo membꝛa
nas occupat.xix.di.ſi romano
rum. Adde ꝙ illud qð vr ĩ
ſe. c. legit᷑ oꝛiginaliter ĩ euage⸗
lio mathei.c.x.ð hoſpitalitate
vo legit᷑ in epla pauliad ro.c.
.xii. as hebꝛeos.xui.⁊ ĩ pꝛima
epla peiri.c.iii.

b iiij

äl

8

b

eXlut reclamantem. voce uel ſi gno. l. diſt. ſi quis diaconus. qᷓ;uis eniʒ eſſet

1

DlI. LXXIIII

Cerit᷑. tHic depingit᷑.lrxiiii.di.in qua querit᷑ an quis inuitus ſit oꝛdi/

nandus:?⁊ pꝛeciſe cõtinetur in quibuſdam.c.ꝙ nõ:in quibuſdã ꝙ ſic:
vt.ſ. de nolentibus ſiãt volẽtes.cum ergo nec aliquis vult pꝛomoueri
nec neceſſitas vel xtilitas eccleſe exigat nõ eſt cogendus:vt.j.e.c.i.⁊.ii.ſi autẽ

neceſritas eccleſie hoc exigit co
gitur iuxta illud qð hẽs.j.ę.c.
iii.⁊.iiii.⁊.xxiii.q.iiii. diſpli/
cet.ſi aũt exigat vtilitas eccle/
ſie:tũc dʒ cggi.iuxta id qð ha/
bes. j.c.c.vlti /hec tamẽ diſtin
ctio videt᷑ repꝛobari.j.e.epiſco
poꝛum.a ertra de eta. ⁊ quali.
ordi.queris.⁊ ideo dici poteſt
omnia hec referenda ad arbitri
um iudicis puta quando dices
ꝙ vtilitas ſit ⁊ non neceſſitas:
tunc dico vtilitatẽ eſſe tm cum
eccleſia indiget pꝛomotione ali
quoꝛum qui nolunt pꝛomoue
ri:a tamen aliqui ſunt in eadeʒ
eccleſia qui pꝛomoueri poſſunt
vt.j.e.c.Vlti:tũc aũt dico ne/
ceſſitateʒ eſſe quãdo eccleſia in
diget pꝛomotione aliquoꝛum:
nec alij ſunt in eccleſia qui di/
gne poſſint pꝛomoueri: vt.j·.
.Ec.c. uüii. ſi vis diſtinguere vᷣm
di. h. ſcilicet quis ſit pꝛomouẽ
dus:dic ꝙ pꝛomouendus ad
dignitatem cogitur per attra⸗
ctionẽ ẽt coꝛporis ad oꝛdies:vt
.J.i.q.vi.c.vlt.viil.q.i.ĩ ſcri
pturis.xriii.q.iiii. diſplicet. ſi
tamen ſit ſemper inuitus non
cogitur.xx.q.iii.pñs.j.e.cap.
vbi. inuitis.n.nõ ſunt dandi
honoꝛes.ff. de decu.l.ii.⁊.iii.
5§. vlti. ſed pꝛomouẽdus ad oꝛ
dies vł honoꝛes ſuadẽte utilita
te tm̃ cogit᷑ ſʒ ꝙ hẽs.j.e.c.vl.
ſed ꝙ maioꝛes ſunt pluribꝰ be
neficijs honoꝛandi:vt ibi dice/
tur neceſſitate cogente cogit᷑ ſu
ſpẽſiõe ab officio. j.e.ſi qui.⁊
.c.placuit.in quo intelligo ⁊
uatonem bheneñcij.regulariter
enim vno ſubtracto ⁊ reliquuʒ
eſt ſubtractum:vt.lxxxi. diſtĩ.
ſi quis ammodo.credo tamen
ꝙ ðbeat pꝛecedere ſuſpeſio ab
officio quaſi quedam erxcõica/
tio:quã ſi contẽnit ſequitur be
neſicij ſubtractio:vt.lx.di.in/
nouamus.xxiii.q.iiii.foꝛte. ſi
vero nec neceſſitas nec vtilitas
exigit non eſt cogẽdus: ⁊ ſi epi
ſcopus eum cogat videtur cau
ſa odij ⁊ ingratitudinis eum
cogere.j.e.epiſcopus.⁊.c.ge/
ſta/ quidam tamen volunt re/
mouere diſtinctionem de neceſ
ſitate ⁊ vtilitate.argu.j.e.epi
ſcopoꝛum.⁊ vicunt ꝙ diuerſi
canones diuerſas penas impo
nunt nolentibus ꝓmoueri:⁊a ẽ
in arbitrio epiſcopi quaʒ impo
nat.alter tamẽ ſoluitur hec cõ
trarictas.extra de eta.⁊ quali.
queris.h.io.quicqd dicat io.
decre.illa queris.dicit ꝙ cogi
poſſunt ſi vtilitas uł neceſſitas
exigat per ſubtractionem offi⸗
cij ⁊ beneficij ⁊ tũc dico vtilita

vt in veſtra parochia: ſub veſtro
ſacro regimine ⁊ defenſiõe ↄſiſtere
valeat:ego inquã bꝛoccardꝰbumi
lis epiſcopꝰ ĩ nomĩe patris ⁊ filij ⁊
ſ. ſ.a. ? in vnitate ſancte eccleſie in
qua petro datũ ẽ ins ligãdi atqʒ ſol
uẽdi:abſoluo hermãnuʒ preſbyte
rũ de ciuitate vuarmaciẽſi iditione
x. ? licẽtiã do vobis ithronizandi
eũ in quacũqʒ eccleſia vultis vr̃e pa
rochie:hãc ergo epiſtolã grecis lit
teris hinc inde munire decreuimꝰ
annulo noſtre eccleſie firmare cen
ſuimꝰ: fraternitates veſtrã chꝛiſtꝰ
uobis incolumen conſeruet.Oata
vuarmacie idibus marcij anno do

minice incarnationis. . ij. men⸗

ſe. xij. inditõne.x. ¶ Incipit epiſto
la foꝛmata a.cccx viij. epiſcopis =
abbatibꝰ oſtantinopolitane vꝛbis
epiſcopo edita.
Anctiſſimo i chriſto fratri ſů
ma dulcedine charitatis am
plectẽdo.a.illiꝰ ciuitatis epiſcopo
.i. illius eccleſie pᷣſul ppetue beati
tudis optat iĩ chriſto ſalutẽ.x.c.y.c.
c.p.l. v. Mecetero nouerit ſancta
fraternitas veſtra ꝙ iſte dericus
her. nomie noſtra ĩ parochia iſtru
ctus ac detſõus paruitatẽ noſtram
rogauit:quatenus illi comendatict
as litteras ſcriberemꝰ quibꝰ veſtre
celſitudini commedatꝰ ſub tuitiõe
veſtri regiminis degere poſſet: cu
ius volũtati cõſentiẽtes ſecũduʒ ca
nonicaʒ auctoritatem litteras ei di
miſſorias ð dimꝰſuper quas: ipſi
cõcedimꝰ ut ſub veſtro miniſterio

dinie uituti iſiſtens ſue ſeruiat uti

litati:⁊ vobis licentiã tribumꝰ vt
ſi dignum euʒ iudicaueritis: ad ſa
cros oꝛdines promoueatis: cõmẽ
datũ ergo euʒ cure veſtre ſuſcipite
noſtris ex partibꝰ abſolutũ in ve
ſtrarum ouium numero cuſtodite.
Nuas litteras vt vigoꝛe veritatis
firmate idubitater a vobis ſuſcipi
ant᷑ litteris grecis:ut canonica do

cet anctoꝛitas ↄfirmar̃ ſatagimus.

Sancta trinitas veſtraʒ beatitudi
nẽ ad regimen ſancte ſue eccleſie ꝑ
petualiter bene valer̃ cõcedat amẽ
xc viiij. vel ſic ꝙ eandẽ ſummam
expꝛimũt. ĩditiõe.x.cõtinet hec foꝛ
mata epiſtola ſummãa numeri..
ccc. xv.y.grecaʒ in nomine illius pᷣ⸗

tem eſſe eccleſe. cum ille qai promoueri petit vtilior eſt in officio ꝙ; alter qui iam
eſt pꝛomotus:⁊ vtile eſt plures eſſe in eccleſia in eodem officio.neceſſitas eſt cum

.

dente.

iam pꝛomotus nõ ſufficit vel nõ eſt aligs ꝓmotus.B.
Piſcopus:qui inuitum aliquo iudicio: alio qᷓ; voce voluntatem oſten/

inuitus ſi nec vece nec aliquo iudicio reclamaret:pꝛeſumeretur volũtarius.ltiii.
diſtin.ſi ſeruns.aut redlamatem ſigno ſaltem.nam ⁊ per ſigna ita apparet vo

LXXIIII

luntas:ſicut per vocem.xxxii.q.v.nec ſolo.xxi.q.ii.c.i.x.ii.⁊ ſic no.diſfſe

rentiam inter inuitum a reclamantem: vt.ff. de ſer.vr.pꝛe.inuitum.
dMõ pꝛeſumat.nihilominus deponetur.j.e. vbi.
e Eſta.hoc.c.⁊.c.honoratus loquũtur de eadem materia:a idem?

caſus vtriuſqʒ.

mã põimus quia greci eã in quibuſ
dam locis pro.y.conſonãte ponũt.
ſicut eſt. a. n. v. S.id.
DI. LXXIIII
Veriturꝰ de his clericis
4 qui ab epiſcopis ſuis ꝓ
moueri contemnunt:an
inuiti ſint ſublimãdi an
nõ: de his ita ſtatutũ eſt in concilio
gure. ¶ Annue ſuſpenſioni ſubia
ceat epiſcopus qui inuitum ordina
re preſnmit.
◻ Piſcopꝰꝰ ꝗ inuituʒ aut recla
mãteʒ ordinare pᷣſumpſerit:
annali penitẽtie ſubditꝰmiſſas face
re ñ preſumat.¶ Itẽ greg. i regi
ſtro natali epiſco.in primo libro.
CNiulius promoueatur inuitus.
Eſta q̃ nobis cõcilij veſtri cõ
fecta ſecretario direxiſtis:ĩ ꝗ
bus archidiaconꝰ honoratꝰ addu
cit᷑ plena eẽ cognouimꝰ ſemine iur
gioxꝝ:cuʒ vno eodẽqʒ tẽpore vna
perſõasnolẽs ad ſacerdotij oꝛdinẽ
ꝓuehit᷑:queꝰtqqua ĩmerita a diaco
natꝰ officio rmoueat᷑.⁊ ſicut iuſtũ ẽ
ut nemo creſcere cõpellat᷑ iuitꝰ: ita
cẽſendũ puto ne qſquã ĩſons ab or
dinis ſui miniſterio deijciat iiuſte.
¶Cõtra ĩiuẽit᷑ ĩ ↄcilio carthaginẽ

ſiiH Qui ab epiſcopis ſuus pmo

neri cõtẽnit:a loco ſuo deijciatur.
B Ig derici ab epᷣis ſuis ꝓmo⸗
)Rueri ↄtẽpſerit nec illic maeãt:
vñ recedere noluerunt. C Item
De eodem.
Zacuit ut qcũqʒ derici ul dia
coni ꝓ neceſſitatibꝰeccłiaſtica
rũ reꝝ nõ obtẽperauerit epiſcopis
ſuis volẽtibꝰ eos ad honorẽ aplio
rẽ ĩ eccłia ſua ꝓmouere nec illi mi
niſtrẽt ĩ ſuo gradu vñ noluerũt rce
der̃.¶ Itẽ ex ↄci.agathẽ.¶ No
ſteriores poribꝰ epinon pponant.
◻ Piſcopoꝝxꝰetiã quoꝝ vitañ
repᷣhẽdit᷑ poſteriorẽ pᷣori nul

lus pponatniſi foꝛte ſuperbia elatꝰ

qð ꝓ neceſſitate ecclłie epᷣs iuſſeritĩ
plere ↄtẽnat/Saneſi officiũ archi
diacõatꝰaut ꝑꝑ ſimplicioꝛẽ naturã
ipler̃ aut expedir̃ nequerit: ille loci
ſui nomẽ teneat ⁊ oꝛdinationẽ ec
cleſie:quẽ elegerit epᷣs pponẽdus.
¶¶Itẽ grego.ioãni epiſcopo ſyrra
cuſano. C In loco quo quiſqʒ or
dinatus eſt iuitus teneri nõ debet.

f¶Secretario. aliter ſu

tur. xriii. di. nõ oz.
.WPerſona/ arg. non
debere ꝓmoueri ad ma
ioꝛa qui minoꝛibus indi
gnus iudicat᷑.arg.xxiuii.
.q.i.miramur. ? diſtin.

— „„

rxliiii.nulli liceat.ff. ð ſe⸗

na.qui idignꝰ. a⁊ cni ĩter
dicit᷑ pomerium ⁊cc.ff. ðᷣ
ſer.expoꝛ.cui pacto.ff.ð
interdic.⁊ rele.relegato/

5§. vlti.
5n Due tanqᷓ;.i.⁊ illa

ar. ꝙ cõtraria allegans
non eſt audiendus. xiii.
.q.ii.qᷓ; pꝛepoſterum.de

con.diſ.ii.reuera.xxiii.

q. vii. c.iii.extra de ap.
ſollicitudinem.

. Lreſcerel ar. ꝙ mo⸗

nachis uel canonicis in

uitis diſtrictioꝛ vita non

poſſit imponi.argumẽ.

iii. pꝛeſens.io.xxxii.q. i.

integritas.
2 Jqui derici.rece/
dereinõ ꝙ amit⸗
tat quis ordines inferio
res ſi pꝛomouet᷑ ad ma/
ioꝛes ſed dicitur recedere
quo ad executionem ſolẽ

nem:quia non ita ſolem

niter exequitur quis infe
rioꝛes oꝛdines: uel rece⸗
dit quo ad appellationẽ.
ꝙ eni recedàt a puoꝛe ẽ
argumen. xxxvii. diſtin.
qui de menſa.xcii. diſtĩ.
in ſancta/ſed vt pꝛedixi
recedit quo ad onus non
quo ad honoꝛem.argu.
opti.ff.ad muni.muni-

ceps/Sed quid ſi ſe dieit

criminoſum eſt ei creden
dum:videtur ꝙ non:qa
mota iam ſibi controuex
ſia hoc dixit. argumen.
extra qui ma.ac.poſ.cũ
in tua.⁊.c. peruenit. ſed

dic ei credenduʒ. extra ð·
etate ⁊ quali.queris a no

bis. ſimiliter ſi ſe dicit in
ſufficiẽtẽ audiẽdus ẽ.ar.
j.e.epoꝝ/als ſi nõau/
dit᷑ erꝰ excuſatio põt ap/
pellare. C. de ap. ciues.
7.l.hi ꝗ ad ciuilia
1 Lacuit.
m Piſcopoꝝ ſic cõ
R ſtrue:nullus epᷣo
rum pᷣponat poſterioꝛeʒ
pꝛioꝛi quis poſterior ſit
ð numero eox c. ⁊ no.
Hm opi.h.ꝙ prioꝛ debet
ſemp eligi ⁊ de pꝛioꝛe vt
Dicit ſufficit ne malus ex
ſtat:licʒ poſterioꝛ melioꝛ

ſit:vt.j.lxxv.di.e.vlti.alij dicũt ſempꝑ melioꝛẽ pꝛeferẽdũ etiã ſi poſterioꝛi

ſit. ar. xvi.di.ſexta ſynodus.ver.pꝛima.

nCSane. hãc litterã in

telligũt qdã de ꝓmouẽdo ⁊ ct totũ.c.⁊ ita aſſignantur duo caſus in ꝗbꝰ
poſterioꝛ pꝛefert pꝛiori.ſ.cũ renuit pꝛioꝛ ꝓmoueri.vel cũ eſt ſimplicioꝛ qᷓ
eẽ debeat ĩ off cio ad qð eligit᷑.⁊ tũc lege ille.ſ.poſterioꝛ tenebit nomẽ loci

0

exlvn. de petro.

ſ · . vebiii ſibi pꝛioꝛi:vel debiti rõne pꝛioꝛitatis. .
Pꝛopter ſimplicioꝛẽ.vii.q.i.qꝛ.⁊.c.petiſti S.s.di.xxxix.petrꝰ.⁊ di.
pC Et oꝛdinationẽ.i. adminiſtrationẽ. dici

leyi⸗
ſapla
noͤp
legrit
eſſ
trr.
r.g.
lemie
legin
ieo⸗
Noete
Unbap
gane
ſlans
Uere.
Cz
dihi
epieſt
tle.ſ
co
beten

h.
Uatns.
K S
uialn
Uran
onner
leucs

1dic ita⸗
emur ad maiorem .l.mu⸗
LXXIIII e.. gus pmonetnr tadmaninba ð
ta ſit. l.i. lib. er auo quie argumen. ff. ere decauſa
I hicitias creatio fac dicit ler ꝙ ii i. nnme iffidere dece⸗ ter
ijcit. ſi vis in⸗ b oltt riorem. C. ð venit: boc ip .i. chriſtiais. iii. n
ẽdũ ſed nõ deij norez 2 di⸗ tem amitrit prior i vocatus n ann. ig ar.h ορem.
licitas ipedit nnddi t 1oꝛdi⸗ Ro ſins. argn cn r Torkrhat brimn f.
icitas ler tenebit. hoc eſt qdð d ſ iCLo ibe- ku- nduseſt pro i. 7. Ixxriii.
hidi. . dadi. : ita ſimplic .li. ſimp t0ꝛ. rit eps. iss phibe un enduse c. vlti. and
lemg agtan maaeetgen kencarale rchäamuns:akaff ſegin gratiuckmis p me⸗ macktrei ſeri . re anan
uim mgttectnefelnoins nialienententackie in ehediſe jcckinn nes ine⸗ di.c. . ſe⸗ i i, Aanag⸗
gnitatẽ: qꝛ n i.admin onachox nehẽ a re tůᷣ r crip icit. xxiij .q. uiij. q. v. qu⸗ 100.
gn nanonem. racuſa. quem elatione . pro qu⸗ ſſor noſter onoſtro d u: int diti: hug.r ig
ntiin ũdã. ſyra gd nosr öacho at. rie pdeceſſo coepiſcop 02 Ever öͤueniunt. t. 8 citatꝰ ſi
auoꝛ achus dãa nöat orie p 17 coep n hon oc cduennn enſis cita l5
3, + Uor mon AMorun g exn me fratri ictun r0- ib iri dz ĩ exp eniat:l
foaſint paceneiemant⸗ ela puenit: ce iea deceſſor is nata at:n inuitum p a pu a citatione itationẽ:
ai .— cte lucie arinia i erdixerat conum te igra ꝛima trinã ci C.
inog, poſſit n. poſſit eẽ Ria⸗ b ij ſanctel rie max interc chidiaco Econcep ſqz eti inp concedat llicita. 1. .
an nic?lz. tpbẽdã ba naſterij nemo ed. narc oloꝛẽ conce engctt inn biüiſ.g. l den iu. autẽ. g
en denten ennue lic ĩpoſ S=IJðMUMU nerrilieg =
hatpii ereoꝛn ure: ve · noieccleſi atqʒ a te reſby' u dinis in ſummope a dene an ger Sekane den lo
n Aſt., c.li. 1. rvi. no us: a cat᷑ pr . titu hec ſum nadata 3 ſemelen Sicatlonẽ veln tin
kangmi b.ce iſt. c. li. 7. . eſt factus:a na voce iſticia a me lum ma g̊ mea tu ad ercdicati mẽ debe
n idſt⸗ .vii. in nona. ar. ꝙ ſi ſſione que tꝰ ita nim afflictü rdictan tiam ſer rchidiac e in poſ. pu a citatione b.
ſenſ i, Qualitatear. ſeſſt rdina meter iti ter ens: ſed e atuz are ey ne eſis ſi prima iceti ſo
h vna citur o W vveher :20tr igens prefa honor expẽſis is ius ðd entu
an gs trãflatꝰ eſt de 425 di qualitate . iſtimet „4 ½ gl nens: orem e- it. ff. ſi qui⸗ ublico cõn
A traflat' er ccleſiã⸗ ci qual exi liũ ide ntem fortio llide d Vit. ita ĩ pu g. ↄtra. b:
Fum ec 9⁵ in aliã e loci re long bi penã xiliũ 8 c0O ſi ad eſt ca en a. it ſtarg. 9t
eſia in litate itã ſi erat aux oſtro m qua onatus eodem l. xn b. eſt ..ĩ ſum/
utmmf; 4 mshalieelecte nty fuge quen iectos n bie nu hens co mel nteo⸗ ali Te ve Gg.d.1 bie
ſtituenc iſſfolu om agles erg alesn ſſe pp- are. vnde ſubm erar ent ſi poſt cõtun nitatez
nalitatis dilt 7 adde niatales, re quale noeſſe p̈⸗ radare conatus ſ btemp .Haz ſi poſt et dig
.. ualitatis ſiale. a 9 exxiſte ellen ig ſi eũ Srach igconatue us O im ma. Oretieret tra de ex
