
fecerunt eccleſiam.
k.! On fureʒ. id eſt nð

inuaſorem.ſurtuz
eni nõ committitur in re

immobili.vt inſti de vſu
cap.S.qð autem.
1 OBuntvir adulterare

i. dimittere.

mAdulteret. ideſt di-

mittat ſoꝛnicantem.
EFoꝛnicatus.vror po
teſt dimittere viruʒ ob ſoꝛ
nicationẽ ſicutvir vxoꝛeʒ
gꝗa non ad iparia iudica

tur.xxxij.q.i.ſiqſvxoꝛem

ſed nõ poteſt eñ dimittet
ut alij adhereat. (Adde

ia ut dicit tex. ſcribit

Paulꝰ in pꝛima epiſto⸗
la ad corithios.c.vij.
o. Aculterata. ergo ec
leſia põt delinquere ? eti
am vniuerſitas.ar.ff. de
oꝛig.iur.l.ij.5.illud.a?
Z illð.ff.ð dolo:ſi ex dolo

vbi dicitur ꝙ mũiceps nñ̃
pot facere dolũ ſupple ðᷣ

facili.ſʒ nũquid pot eccle

ſia ułciuitas excõicari: di

co ꝙ non:vt.xxiiij.q. iij.

ſi habes. Sʒ maiores ö

eccleſia pñt excicari: vt
extra de ſimo.veniens.⁊
.eff. ð ↄdi. ⁊ demõ. muni
cipibus.⁊.xluij. diſ. co⸗/⸗
meſſationes. Dico enĩ ꝙ
ſi eccleſia vł ciuitas poſſet
excðicari ſequeret᷑ abſur/
ditas. nam ommbus il⸗
lis mortuis ⁊ alijs ſubſti
tutis eſt eadeʒ eccleſia:er
go adhuc eẽt excicata:ſi
pꝛioꝛes canonici nð petijſ
ſent abſolutionem. Ad/
buc de hoc notaui.xij.q.
ij. epiccopus quu.

i.l
liel. heG.
deof /
udau
glerabſol
gnonqep
leridet
Lneanf.de
pnes liſi
Ganus i
ſialencvi
Uoſeipeci
fungporen
Aſunrwhi
Uſſrart ſe
liaſatt
Nenaug⸗
Gpeditu
Pmonᷓ
Neadni
lelg
Nooſmnini
olcumn t
Alemonöpo
ſerptari
Aplunse
quldeodem
Moapoſtol
e tactd
Ntut ii
10 gnicuge.
penini non

((Barden

meſteeceſe
nnumcthn
Nimpatores
Adborronet
6ganrlare
ſandan auh
mi digi⸗
Müiquidpa
llare⸗ nam n
uncianitpi
n rlemen⸗
inmecen
lcuhedran
ſhen

iniruna
r onef

. niſe.
utſgt
crialo
ne.

ſebe
mnnn
lee Cponirr
haltun, l
Hunmuncn,
urefml
umnnni
ler, e⸗
nlirign
4
am
nin
deſtan.
nzitchts
ſoren inn
nitdinr ire
winſiderin
mem.
würadtlen
miner.,
lan td,
nanem.
ung mirp,
gemnzebe
ſrnrnn
lbunniuct
ſgſnoren.
ſtei mmiuee
ma, (N⸗
Ml.ſobie
Vnmugzo⸗
fibigcy,,
,lermm agee
delingorten⸗
terſiiaggnf
liKMd
5doſatcn
turgmüci
aedoliſopen
niguit ert
numnhen 1
En niig i
Sjnuons
ttrctarer
oeniens.1
Idend. mun
ii.⸗
8. Doocni,
uinspaſtt
egaeret chin⸗
monnbef⸗
nstaiſs ie
Gcc aleftn
inathun
angnibi

Nnonn.

bveſctaliſſck
cposc⸗

Ct legatum. eps dici
tur legatus dei:⁊ tñ eſt iu
dex oꝛdinarius:vñ patet
ꝙ legatus pape eſt iudex
ordinarius ut ꝓconſul.

b ¶ Ecce. ſed illud grego

rij.ð.õe.ſcripſit.
¶ Sivero. hoc ha bet ĩ
originali:vnde hoc extra
ctum eſt.

d ¶ Petierit. ergo nuili

inſirmo dadus eſt coad/
iutoꝛ:niſi hoc petãt.j.e.
q̃liter.⁊.c.qᷓ;uis.⁊.c.ſcri
pſit.arg.ↄtra extra ðᷣ ec.
edic.ad audientiam.
e On aũt.nouo.ſed
D I nullius pſona

eſt omittẽdum qð ſtatutꝭ

generalibꝰ otinet᷑.lxi.d.
miramur:ſedillud nõ ſit
propter vtilitatem perſo

ne. ſʒ eccleſie.

¶ At non ſuccederet.ſic

ergo vterq; inſolidum eſt
eps.ſi.xxi.q.i.relatio.et
vterqʒ põt hominẽ per ſe
ſoluere ⁊ ligare.ff. de ad
mi.tu.ſi plures.ff.ð exer
ci.l.i..ſʒ ſi plures.⁊.ff.
de off. ꝓconſul.l.i.ſʒ nũ
quid quẽ vnus ligat põt
alter abſoluere.⁊ videtur
ꝙ non qꝛ pares ſunt: vn
de videt᷑ ꝙ ſentẽtia ꝓ reo
teneat.ff.de re iudi.inter
pares.itẽ ſi ſimul ferant
cõtrarias ſnias: cuius ſẽ
tẽtia lenebit.videt᷑ mu
tuo ſe ipediant.ff.de vſu
fruc.quotiens.⁊ hec forte
va ſunt vbi ſimul admi/
niſtrant.ſed bic foꝛte va/
leriuſceſſit adminiſtratio
nem auguſtino:qꝛ faciliꝰ
expeditur adminiſtrano

ꝑ vnum iᷓ per plures. ff.

de admi.in.l.iij.O. vlt.
uel dic ꝙ lʒ vterqʒ habe⸗
at oominũ ⁊ iuriſditionẽ
inſolidum.tñ vnus ſine
altero nõ põt iudicare ad
inſtar pluriũ iudicum:vt
ii.q.vi.S.diffinitiua vſi.
n plures.ex de offi.ðleg.
Gᷓuis.⁊.c.cãm.item nun
quid eodem modo pñt eẽ
duo apoſtolici. ar. ꝙ nõ
.S.e.factꝰ.⁊ dñs im̃ vnũ
oſtituit.xxiiij.q.i.loquit᷑.
7.c.quicũq;.cõtra qð dii
penſari non põt.xxv.q.
i.ſunt qdam.pꝛeterea ꝗa
vna eſt eecleſia cathbolica
vnum caput:⁊ iñ plu/
res imꝑatores ſuiſſe legi
mus.xxi.di.nunc auteʒ.
ſed hoc non eſt ita qꝛ offẽ
deretur illa regula vnaʒ
ſanctam catholicam ⁊c.
xxiij.di.qui epiſcopꝰ.Itẽ
nũquid papa põt renun
ciare:nam marcellus re⸗
nunciauit.xxi.di.nũc au
tem. ⁊ clemens papa poſt
linum ⁊ clerum uerũ rece
pit cathedram. viij.q.i.
ſi petrus.
g C. Accederet. videt᷑ ta⸗
men qð auguſtinus ĩ ad
miniſtratione fuit minor
.exl. diſti. ante omnia ĩ ſi.

VII

atq; ſine intermiſſione eccleſiaʒ do

cere eamq; pꝛudenter reger̃ ⁊ ama
re: vt a vitijs ſe abſtineat ⁊ ſalu⸗

tem conſequi poſſit eternam: æ ila

cum tanta reuerẽtia eius doctrinaʒ
ſuſcipere debet:eumqʒ amare ⁊ di
ligere vt legatum dei ⁊ preconem
veritatis.¶ Eccevhis auctoritati⸗
bus patenter oſtẽditur q; epiſcopo
viuente alius ſuperoꝛdinarinõ põt
nec etiam pro eiꝰ egritudine. Sed
illud Gregoꝛij intelligendũ eſt: qñ
ille qui egrotat alium ſibi ſubſtitui
non rogat. Ceterum quando aliꝗſ
vel ſenectute vel infirmitate graua
tus ſuſceptum officium miniſtrare
non valet:ſi alium ſibi ſubſtitui pe⸗
tierit:rationabiliter fieri poteſt. vn
de in eodem capitulo ſeqtur. Sive
ro'idem Joannes fortaſſe pro mo
leſtia ſua petiẽitꝰ:ut ab epiſcopij ho
nore debeat vacare eo petitionem
ſcripto dante concedendum eſt: ali
ter id facere non valemus. NHic ẽt
beatus Auguſtinꝰepiſcopo ſuo nõ
dum defuncto ſed ſenectute graua
to cathedram epiſcopaleʒ ſuſcepit.
Ange in epiſtola paulini ad ro-
manos eginge.
Auguſi
acceſſit.

LSnautem hoenñ̃ ſcripſim⸗
.

gratulandum: ꝙ epiſcopatũ
Auguſtinus accepit:ſed q; banc cu
ram dei gratia mernẽit aphꝛicana
eccleſia: vt verba celeſtia Auguſti⸗
ni ore perciperet: qui ad maiorem
dominici muneris gratiam nouo
more pꝛouectus ita conſecratus eſt
vt non ſuccederetſin cathedra epi-
ſcopo ſed accederets. Naʒ incolu
mi valerio hypponẽſis eccleſie epi
ſcopo coepiſcopus Auguſtinꝰ eſt.
Hoc idem probatur auctoꝛita-
te beati Gregorij:qui ariminẽſi epi
ſcopo dolore capitis laboranti al-
terum ſubrogauit:ita ſcribẽs in re
giſtro ſuo capitulo.ccxxxvuij.
Epiſcopo grauato infirmitate
alius ſubrogari poteſt.
Aaliter oꝛdinatia nobis ſa-
cerdotis coꝛpoꝛis:quia notũ
eſt impediente moleſtia:ariminen
ſis eccleſia paſtorali hactenus ac ſa
cerdotali ſit regimine deſtituta: du
dũ fraternitas veſtra cognouit quẽ
dudum habitatorũ loci uliꝰpᷣcibus
permoti ſepius hortati ſumus: vt
ſi de eadem capitii q̃ tenebatur mo

leſtia melioratũ ſe eẽ ſentiret: ad ſu

am auxiliante deo renerteretur ec-
cleſiam:ꝗ datis inducijs in hoc qua
driẽniobexpectatur:quẽ dũ cleri vł
ciniũ huc veniẽtinʒ noſq; precibus

arguẽtiũ inſtantiꝰ hoꝛtaremur:ui ſi

valeret cũeis anxiliante deo reme
aret datis ſcriptis ſupplicatione
nos petijt: vt qꝛ ad eiuſdem ecdeñe
regimen vel ſuſceptum officiuʒ ꝓ

eadem qua tinebatur moleſtia aſ

ſurgere nullatenꝰ poſſet eccleſie ip⸗

1

nus non taʒ ſucceſſit q;

2 1

ſi epiſcopũ oꝛdinare deberemꝰ:vñ
qꝛ cuctarũ eccleſiarü iniũcta cura ſo
licitudinis nos conſtringit:ne dinti
us gregi fideliũ deſit paſtoralis cu-
ſtodia:illorum pꝛecibus ⁊ biuꝰ ex
ſui impoſſibilitate fnunciatione cõ
pulſi.viſuz eſt nobis eidem arimi⸗
nenſi eccleſie deberi epiſcopum or⸗
dinari:⁊ datis ex mor̃ pꝛeceptis cle
rũ plebemqʒ einſdeʒ eccleſie nõ de
ſtitimꝰadmonere.quatenus ad eli⸗
gendum ſibi antiſtitem concordi p
niſione concurrant. Hortamur gꝰ
vt fraternitas veſtra eum quẽ vno
conſenſu omnes elegerit:ſicut ⁊ ip
ſia nobis popoſciſſe noſcuntur:ad
ſe faciat euocari:quẽ canta ex omni
bus examinatione diſcutite:⁊ ſi ĩ eo
que intextu eptaticicontinentur mi
nime domino opitulante fuerint re
perta:atqʒ ſidelium perſonaruʒ re
latione eius quoqʒ vita vobis pla-
cuerit:ad nos eum cũ decreti vfi
pagina additaqʒ teſtiſicationis epi
ſtola deſtinate:quatenꝰ eiuſdẽ a no
bis eccleſie domino diſponente cõ
ſecretur antiſtes. ¶ Itẽ ex eodẽ ca
pitulo.ccxliij.ad Eleutherium epi⸗

ſcopum
De eodem.
QZands ſit triſte nobis val⸗
de qð loꝗmur:atq; fraterna
nos compaſſio potiꝰ arguat:qᷓ; ali
quid ð auditis diffinire ꝑmittat:ſu⸗
ſcepti tamẽ ſollicitudo r̃gimĩs coꝛ
nrm iſtãti pulſat aculeo magna noſ
eccleſiis cura pꝛoſpicere:ne qua ea
rum poſſit vtilitas deperire. Per
nenit igitur ad nos quibuſdaʒ refe
rentibus quẽdã epiſcopũ ita paſſio
nem capitis incurriſſe:vt qð mente

alienata agere ſoleat:gemitus⁊ fle

tus audire ſit:ne ergo lãguente pa
ſtore grex quod abſit iſidiatoris la-
niadus dentibus exponatur:vel ec
cleſie ipſiꝰ utilitates depereãt:cauta
nos neceſſe eſt pꝛouiſione tractare.
⁊ ideo quia viuentem epiſcopuʒ ab
officio ſuo neceſſitas inſrmitatis ñ
crimen abducit:alium loco eius ni
ſi recuſante eo nulla ſinit ratio oꝛdi
nari:ſed ſi interualla egritudis ha
bere ẽ ſolitꝰ:ipſe data petitione nõ
ſe vlterius ad hoc miniſterium ſub
uertente infirmitate poſſe fateaturꝰ

aſſurgere:⁊ aliuʒ loco ſuo expectat

ordinãdũ:quo facto omnium ſolẽ

niter electione alter ꝗ dignus fuẽit

eps oꝛdinetur: ſic tamen: vt quouſ
q; eũdeʒ epᷣm in hoc ſeculo vita te

nuerit: ſumptus ei debiti de eadem
eccleſia miniſtrenturꝰ. Enimuero ſi

nullo tempore ad ſane mentis re-
dit officium perſona fidelis ac pꝛo

babilis vite ẽ eligẽda:q̃ ad regimẽ
ecclłie idonea poſſit exiſtere: atqʒ de
animaꝝ vtilitate cogitar̃ igetos ſub
diſciplie viculo oſtriger: eccłiaſtica
rüũ reꝝ curã gerer̃:⁊ matuꝝ atqʒ effi
cacem ſe ĩ oibꝰexhibere:gꝗ ẽt epiſco
po qui nunc egrotat ſuperſtes loco

63 9

Quia utvidetur in caſu neceſli
tatis erit vnus epiſcopꝰ vicariꝰ
alterius:ne ſit ibi möoͤſtrum ha
bẽs duo capita.er de offi.iu.oꝛ
di.qm̃ in pleriſqʒ.
b Aaliter. quadriẽnio.q̃
( Hadriennu. n. dar in poſſit
abeſſe cauſa curationis:ſʒ annꝰ
dat᷑ ei tm̃ ad experiẽdum ſi poſ⸗
ſit celebrare.S.xxxiij.di.còiter
uel ẽt. xxx. dies:ut.i.qł.ij.c.vlt.
potius debuiſſet iſte epiſcopus
fugiſſe romà pꝛo ſanitate recu
peranda:ſicut cõmunis ſilius:
nt. xxiij. di⸗cõis.⁊ ẽ hic arg.qð
rome eſt ſanum morari. Jo.
i ariorergo ĩſcriptis faciẽ-
a eſt renunciatio.alias non te
net. S. e.q.5.ecce. Jo.quod fal
ſum eſt cum etiaʒ ſolo facto pot
aliquis renũciare:ut er de ap.
ſollicitudinẽ:⁊ extra de his que
fi.a ma.par.ca.ex ore.⁊ etiã ſo
lis verbis:ut.C.ð pac.poſtqᷓ;.
k ELomduld abſolute ponit᷑
ille nominatiuꝰ:⁊ nõ bʒ vbuʒ.
¶¶ Eptatici.eptaticum ab epta
dicit᷑ quod eſt ſepteʒ ⁊ theca qð
repoſitio vñ eptaticum.i.re⸗
poſitio.vij.librorũ.gẽ. di.xlix.
hic etenim. v. libri moyſi ⁊li⸗
ber JYoſue ⁊ liber iudicuʒ ibicð
ninentur.
m ¶ Decreii.in ꝗbu s teſtetur
de examinatiðe ⁊ vita electi.lxi.
di. catinenſis.⁊.c.epiſcopum.
n Vauis.iriſte.data peti
tione tꝑe infirmitatis ñ
tpe furoris:nã ftunc nõ teneret
renunciatio.xvij.q.ij.cõſaldꝰ.
o ¶Sateatur. iſte equitate ſua.
denteſſʒ ius deſiciat cogitur re/
nunciare cũ alijs in hoc ꝓſit ⁊ ſi
bi non nocet.ar.ff.ð aqua plu.
arcẽ.in ſumma.ꝭ.idem varus
7.ff.loca.ſi quis domum.
p ¶ Miniſtrentur.ſed pꝛo crĩe
remoto non miniſtrant᷑ ſum/⸗
ptus qꝛ male meriti publica ðᷣ
bent egeſtate laborare: vt.ff.ðᷣ
poſiti bona fides. .
q Eligenda.ar. cõtra. S. di.
lxxxix.ſiquis papa.⁊ er de pac.
accepimus.a e de ↄceſ.⁊ ec.nõ
va. nulla. ſed oĩa illa ↄtinent
iuſ cõe:uel dic q ille fuit electus
ſub tali ↄditione: niſi ſuperſtes
ↄualuerit.⁊ tunc eo cõualeſcen
te irritatur electio: eo moꝛtuo:
deinde ↄfirmatur ar.j.e.paſto
ralis.lxi.di.ſtudij.ex ð elec.cũ
terra.lxxxv.di.florentinum ⁊ c
ſi.C.de cur.fu.cum alijs.ꝗdaʒ
dicũt ꝙ modo tãqᷓ; adminiſtra
tor eligitur:ſed eo mortuo ĩ epi
ſcopum. .

8 –Alud. ne autes alios. ſ.
T xxi.q.ij. ſicut. Z. ſz dicaſ
talem coadiutoꝛem uel ſocium
non pꝛelatum. uł loquitur ð ec
cleſijs ↄuẽtualibꝰ uel qñ ſum̃.
ciũt facultates.ſic.xciij.diſ.dia
coni:⁊ ð cõ.di.i.c.hᷣ quoqʒ.⁊
c.eps deo.(Zldð ꝙ ſicut diẽ h
tex. ipᷣn. legit᷑ eccleſiaſtes.c.iiij.
b ¶ Eliſus.per hoc dicunt qui-
dam loqui ð infirmo quod fal
ſum eſt. qꝛ inſirmus niſi cõua/
luerit non celebrabit. . e. qłij.
in lr̃is.
c hil ſoluantur.i. ne lex
pleta remaneant.
CAel pꝛeſbytero. pᷣſbyter er
go poteſt ſupplere miſſaʒ ab epi
ſcopo inchotam .ar. hic. 7. xx
v. di. c. i. vbi dicitur ꝙ archi⸗
preſbyter ſupplet defectum ab⸗
ſentis epiſcopi in cantando.led
contra.j.de cð. di. ij. c. vlti/ſed
dic ꝙ nouam miſſam non po/
teſt incipere:ſed pꝛiorem poſſet
conſumare. Incipiat ergo vn?

ꝓbi alins deſtitit. niſi ſit oratio

dominica cepta: tũc eam alter
reincipiat. Silr vbi deſicit i ſe⸗
creta. alter id ĩ pᷣncipio ĩcipiat.
Igdem dicit in baptiſmo: utal-
ier de nouo id reincipiat: qꝛ bec
ſunt ſacramenta vnitatis. De
ordinatione ideʒs credo.xxiij.di.
quorundam.ſimiliter index in
cipiet vbi alter terminauit.ff.ð
iudi.edicta. Sed nunquid prã
ſus poteſt ſupplere id quod alt᷑
inchoauit? non.iteʒ vſq; ad no
nam tantũ fit bec ſuppletio.ſed
matutinis ⁊ veſperis non ex
pletis vſq; ad quod tẽpus poſ-
ſit fieri ſuppletio dubitatur:ſed
dico ꝙ quandocũqʒ expleri poſ
ſũt ab alio Se ſacerdote quid
dices qui dum venit ad cõſecra
tioneʒ memoꝛ eſt moꝛtalis pec
cati:dico ꝙ perſicere debet licʒ
peccet conficiendo:extra ð cele.
miſ. de hominelitem eſt hic ar.
p duo imperfecta faciunt vnũ
perſectuʒ. ſic. uij.q.iij.item in
crimĩali.5.ſepe.de pe.di.i.tres
ſunt.C.de dona.ſancimus. in
dſ.xvi. q.iij. S. poteſt. ar. contra
exxiij. di. quorundam. ?. C.qui

Taunſa

eiꝰdebeat conſecrari. ¶ MNe autez
huiuſcemodi paſſionibus ſacerdo
tibꝰ ſubito occupatis ceptũ officinz

ĩexpletum remaneat: inſtitntũ ẽ: ut

ſacerdos ſiue pſallẽs ſiue ſacriſicãſ
alios ſecũ habeat: qui ſi huiuſmo-
di caſus iterueniat:ichoataminiſte
ria perſicere valeant.
¶ Ungde in tol.conci.xi
C Quiſq; ſacriſicans ſacerdoſem
ſibi vicinuz habeat:qui cepta ſacra-
menta expleat ſi ei aliqua neceſſitias

ingruerit.

Aud ꝛ diuini oꝛaculi mente ſin
guli pᷣcauẽtes quo ſcribit᷑: ve
ſoli ꝗ cum ceciderit non habet ſub
leuantem:ſũmopere nobis veren

dum eſt ⁊ cauẽdum ne hoꝛis illis at

qʒ tempoꝛibus:in quius domino
pſallitur vel ſacriſicatur vnicuiq;
dininis ſingulariter officijs ĩſiſten⸗
ti pernicioſa paſſio vel coꝛpoꝛis q

libʒ inalitudo occurrat:qua ant coꝛ
pus ſubito obꝛui faciat:aut mẽètem

alienatione vel terrore confundat:
hmõi ergo caſibꝰ precauẽtes neceſ
ſarium duximꝰiſtituer: v tvbi tem
poꝛiſ ⁊ loci ſiue deri copia ſuffraga
tur:habeat ꝗſꝗsillic canens deo at
ꝙ; ſacriſicans poſt ſe vicini ſolami
nis adintorem: vt ſi aliquo caſu il-
le qui impleturꝰofficia accedit tur-
batas fuerit: vład terram eliſusꝰ:
atergo ſemper babeat ꝗ eius vicẽ
exequatur intrepidus.Sed ſi boc
ſacriſicanti frequenter acciderit:tũc
omnimode ab oblatõe ꝓhibeatur.
¶Item ex conci.tol.vij.
Si ſacerdos neceſſitate pꝛeoccuj
patns fuerit:cepta ſacramenta per

alium explicentur.

Jhil contra oꝛdinis ſtatutuz
temeritatis auſu preſumet᷑:
neq; illa que ſumma veneratione
cenſentur vlla pꝛeſumptione ſoluã

tur*:cũ ad hoc tãtum iuſſa ſieri ſũt:

vt non interrupta noſcantur: ne lã
guoris pronentu robore ſalutiſ na
tura priuetur.non ergo ſoluʒ fragi
litati conſulitur humane:ſed etiam
ſacris miniſteriorum dei pronidet
ſollicitudie. Cenſuimꝰigitur con
unenire debere vt cum a ſacerdotibꝰ
miſſarũ tempore ſacra myſteria cõ
ſecrantur:ſi egritudinis accidat cn-
iuſlibet euẽtꝰ:quo ceptũ nequeat cõ
ſecratõis explere myſteriũ:ſit libeꝝ

epiſcopo vel preſbytero alteri con

ſecrationẽ exeq cepti officij: non.n.
alið ad ſupplementũ ĩitiatis myſte

rijs conuenit:qᷓ; vt aut ĩcipiẽtis aut

ſubſeãntis benedictõe ſint comple-
ta ſacerdotis:qa nec perfecta vide

ri poſſint niſi perfectioniſ oꝛdine cõ

pleant᷑. cum eniz ſimꝰ omnes vnũ
in chriſto: nihil contrariũ perſona

rũ diuerſitas format: vbi efficaciã

proſperitatis vnitas fidei repꝛeſen

tat:quod ẽt conſultum cuncti ordi-

nis derici indiuiduum ſibi eſſe non
ambigant:ſed vt pᷣmiſſum eſt pᷣce⸗

dentibus:libenter alũ pꝛo comple
mento ſuccedant:nontamen quod
nature languoꝛiſ cauſa conſulitur:ĩ
preſumptionis perniciem cõuerta
tur:nullus poſt cibum potũqʒ quẽ-
libet minimum ſumptũ miſſas fa-
cere pꝛeſumat:nullus abſqʒ prouẽ
tu patentis moleſtie miniſter vel ſa

cerdos cũ ceperit: imperfecta offi-

cia pꝛeſumat omnino relinquer̃. Si
as autem temerarie boc pꝛeſum/
pſerit: excommunicationis ſentẽti

am ſuſtinebit. Ecce ꝙ epiſcopo pe
tente pꝛecibꝰ etiam populi infirmi

tate grauato alius poſſit ſubroga/
ri patenter mõſtratur:ſenectute an

tem grauato non ſucceſſor ſʒ coad

iuntor dari debet:qui ei decedenti in
locum regiminis ſuccedat.hĩc Au
guſtinus dicitur acceſſiſſe nõ ſucceſ

ſiſſe byponenſiũ epiſcopo.¶ Hic

etiam zacharias papa ſcribit Bo⸗
nifacio magũtino archiepiſcopo.
Senectute grauato coadiutoꝛẽ
dandus qui morienti ſuccedat.
) Etiſti vt cũ noſtro cõſulio ꝓ

ſuperueniente tibi ſenectute at

q; corporis ĩbecillitate ſi poteris in
uenire aliũ ĩ eadẽ ſede ĩ qua pꝛees:
ꝓ tua perſõa debeas collocar:nos
vero adiutore deo conſiliuz prebe
mus tue ſanctitati:vt pꝛo ſalute ani
marũ rationabiliũ fautore chriſto
ſedem quam obtines maguntie ec
cleſie nequaquam reliquas. Sinvꝰo
dominus dederit iuxta petitionem
tuam hominem perfecuʒ: ꝗ poſſit
ſollicitudinẽ haber̃:⁊ curã pꝛo ſalu
te animarum:ꝓ tui ꝑſona oꝛdina-
bis illum epᷣm:eritqʒ in euãgelio ti
bi credito ⁊ mĩſterio chriſti dei poꝛ
tando in omni loco reꝗgrens ⁊ con
fortans ecdeſiam dei. Nem ſi eun-
deʒ diuina voluerit clementia tua

pꝰ diẽ trãſitus ſupereſſe:ſieum ap-

tũ cognoueris:⁊ ĩ tua volũtate fue
rit diffinitum:ea boꝛa qua te ð pre
ſenti ſecnlo migraturum cognoue
ris:pᷣſentibꝰcunciis tibi ſucceſſoꝛeʒ
deſigna vt huc veniat oꝛdinãdus:
hoc nulli concedi alij patimur qð ti
bi charitate cogente largiri cenſui-
mus.Idem. de eo autẽ quẽ tibiſuc
ceſſoꝛem conſtituere dixiſti: vt te vi
nente in tno loco eligatur epiſcopꝰ
hoc nulla ratione concedi patimur
qꝛ contra omnem eccleſiaſticã re-

gulam vel ſtatuta patrũ eſſe mõſtra

tur:ſed volumuſ vt miniſtret?tibi
ſit in euãgelio chꝛiſti adiutor.nimiſ
eni repꝛehenſibile eẽ manifeſtũ ẽ:ut
te viuente tibi alium ſubſtituamus

ſed hoc cõmonemus: vt oꝛare nõ

ceſſes:vt tibi deus illum ſucceſſorẽ
cõcedat:ꝗ ei poſſu eſſe placabilis ⁊
populum irreprehenſibiliter rege-
re valeat. .

CNon ſucceſſor ſed coadiutoꝛ vi
enti epiſcopo datur.

e ¶ Compleantur. ar. ni

hil credas actum ac.ſi.xx
rviij.di.que epiſcopis.xx
iij.di.quoꝛundam. Iteʒ
ex eo ꝙ dicit oꝛdine.ẽ ar.
ꝙ ordo turbatꝰ irritat ſa
ctũ:ut.lxvi.di.miramur
⁊. lxviij. di.ſicut.quod
verum eſt de ordine qui
eſt de ſubſtantia rei.

¶Minimum. pranſo

non lʒ celebrare miſſam:
ut hic:⁊ de conſe, di. ii. l
quido nec baptiʒare: nec
ſignare:de con. di.v. ie
iunij.ſed eſt foꝛte abꝛoga
tum id qð eſt.j.de cõ.d.
.i.ſacramenta. vbi dicit
ꝙ in cena dñi pꝛanſus po
teſt celebrare. ⁊ intellige
ſi eodem die pranſus eſt:
vt dies a media nocte in⸗
cipiat:⁊ etiam ſi ante me
dium noctis comederet:a
adhuc ſentiret eructuatio
nes qꝛ nondum eſt cibus
digeſtus:⁊ qdiu ſẽtiet ci
bum abſtinebit. J. de cõ.
di.ij.tribus.medicinam
foꝛte poteſt ſumere:qꝛ il/
la non connumeratur in
ter alimenta:ut.ff. de pe
ſʒ nec aquà calidã pðt ſu
mere:vt extra ð cele.iniſ.
er paſte.
g Etiſti. preſentib?
viij.q.i.cij. ↄtra
ſed iſtud eſt diſpenſatio.
⁊ habes hic ꝙ lʒ papa det
aliquibus poteſtatem eli
gendi:tamen aliorum cõ
ſenſus eſt requirendꝰ.ſic
xxi.di.in nouo.viij.qli.
lIʒ.⁊.ff.de ritu nup.gene
hb ¶ Miniſtret. 1 ita iſte
epiſcopus eritvicariꝰ hu/
ius archiepiſcopi:vt ex⸗/⸗
tra de offi.iudi.oꝛdi.quo
niam in pleriſqʒ.

608
ämin
poreſt
1
Ke
tanu
gun
opwo
gtones
zmitite
Suntan
lauonun
iis: upt
llsvtl
lischmn
lis uͤſt
lefecupe
iſ.c paſt
ſtcpicht
truqzcan
14 ſiguis
lamnenecch
ſeheterery
gurune
ſiapisven
bitatsseſt
9 diet
ſalenitane
aunbicoe⸗
admorit
hariſter
ocheſert
lleſia ve
ſoutm⸗
letſeſahe
ſelaoaar/
Prs ſiconn
Monümmvel
hoteſtprinat
bldefen
Phimangsne
ſesrſpeint
ſanunl
onclpere
rbian
nonigone⸗
rdicſthone
ſtutachnon⸗
cbihncen.⸗
hnctamn
mincrio
mwucnoneng
Enndenhe
Quuraänen

(Cammin

mhandiemia,
Tefucliree
s de⸗ lenun,

umpo de
onteſt e

loder⸗
famelei
WNE
unltniinn
neuih. Al
n goan

140
Eumng Aia frater. ſimplicitate..di.xxxir.petrus contra.ſed illud de oꝛdi neceſſtatis:adhuc eam retinet: ut. S. e. pꝛeſentium. ſi er cauſa voluntaria perdii
H NS Qaandotamen iſte affectare non debuit id in quo ſciuit aut ſcir e po/ eam. xri. q.ij. ſi quis iam tranſlatus. ſi autem ex vtilicauſa recedat nõ perdit eã
W tuit inſrmitatem ſuam alij damnoſa m. ff. ad.l.aquil.idem iuris.in ſfi. ſed punitur alio modo s iudice: de con. di.v.non opoꝛtet ⁊.xci.di.clericus.Sed
untan i b ¶ Conſtituti proprium nomen. nimo. S. diſ. viij. que contra. uel ali ſi accedit ad aliam eccleſiam videtur renunciare pꝛime: ut extra de pꝛeben. de
aninin⸗ ter buic obediunt in ſpintnalibus:coadiutori in temporalibus.viij.q.ieſfmulta.a ð ccel.pꝛeben.litteras.in ſine.populus tamen eum ſi vult repetere po⸗
bintae petrus. . teſt. j.e.non oʒ. Si autem pꝛe⸗
Aminnn e ¶ Obecientiam. ar. ꝙ . latꝰ per tres ſeptimanas abeſt
Nkun n ſi epiſcopus precipit ali Aia frater ⁊ coepiſcopus no Angdein Niceno cõcilio legit᷑. per triennium ſuſpenditur. j. e.
Kniu l emi Pp vtilitate eceleſie ire ſter ioannes eccleſiaſtice vtili . αicopus vel quilibet dericus ſi quis indero. Sip duos mè .
nn omem , lud eneur tatis ſtudio ſuadẽte æ natur ſue im relicta ſus ecdeſia non debet ad ali spꝛiuatur ecleſſa. S. e.ptiũ
nn nnn lacere.xvi.q.i.vos autẽ. riratesandahili as oratig RAT—ʒ Siper. v. annos pponitur. er
tünmnniin. Meperendis. ergo q blicitate laudabili oſideratiõte tra, amtr anſpe. epiſcopuvel de cle. non reſi. c. ij. pꝛelatus oo
nldl adminiſtrat res ecilene clata:ob hocꝙ; ſe in gerenda nnti T hontet 3 nure S ſi diebus ſolenibus defuerit ab
piignerge poteſt agere ⁊ conuenin: monij gubernandi cura vel in diſci Aligaquos ordines de cim eccleſia punitur.j.ſi quis in cle
vn die ut extra ð rſcrip.edoceri. plina ecdleſiaſtica conſeruanda mi- ciuitatem migrare. non epiſcopus ro. immo ꝛ clericus ſi vna ho⸗
gtenung e Illud vero cypꝛiani nime fatetur idoneum:conſtitutp non preſbyter non diaconꝰ tranſe · na defuerit. xcij. di. c. vln. vbi d
nſud ertactuis. t.c. noua pyteri ad bec explenda ſibi erpo- at. Si quis autem poſt diffinitionẽ bonitur.
Ments pid tianñn²s;:“ „NEeLoE — mi cõcilij talequid age ? OQän oponet. hoc capitu
idiipune ¶ Euariſi. .e. ſẽ vrãr. ſelt adhiberi perſonam: vt ea que ſancti ⁊ magni cõcilij tale qui age Llam reſpici pꝛimaʒ par
r tnn 6 7nss. abue ſunt neceſſaria competétio dipo retentaueri: æſe biuuſmodi nego an. — ſeſpict
demniſtzc enumerat gratianus cau nente ſollicitudine nibil indecens cio mancipauerit:hoc factum pꝛoꝛ ¶ Meſtituatur. eccleſie. ſi ec⸗
mmdiapogein⸗ ſas propter quas ft mu ſieri vel inutile permittatur. Ideo ſus in irritum ducatur: ? eccleſie re cdeſñia euʒ repetit.j.e.ſi quis epi
numſamene iationes: ⁊ quarecleritus qʒ pꝛeſenti vobis iuſſione pꝛecipi- ſtituaturi: cniꝰ fnit epiſcopꝰaut pꝛe Sbirn fontcogitur redire: vt
tistonecerer⸗ amittit eccleſiam ſuam. g. v a prim epiſco Di natus. Jee. 0. .
cnaland õ po memorato reuerentia quò uos ¶ Item Grego. antenuo ſubdia 8 abius Pmn
Ndonn ictebes tationum.ſ.cauſa ſeuita t inculpabiliter erbibere in cono B ſcopus ad plus ſᷣm iura
rcluſting tis: cupiditatis: neceſmſita cConuenit inculpabiliter na dhe nmonsaſtenio deput anonica her ſermenſes abentt:
ſindiſ dc lls: vtilitatis: æ bumilua omnibus que ad diuini cultus ob-⸗ C In onaſterio deputetur epi⸗ nerma ð dle. no reſi extue. au
dus lihn tis. cum cauſa neceſſita⸗ ſequium pertinent. vel que eccleſia⸗ ſ. copus qui in ecdeſia ſua reſidere cten. tamen vat annum: ut in
küunargl⸗ tis traſit neceſſitate ceſan ſtice vtilitatis peragere cura ſuaſe- contemnit. ”MVs dAQAuẽ.qũo opor. epiſcopos.. il
nnumenurin terecuperat eccleſiam: u rit: pꝛebeatis obedientiam con⸗ P Eruenit ad nos pigmeuium lu. olit. d
glunrf de Reaſtorelie umn eauu ſtituto competentez :ut in nullo diſ amalphicane ciuitatis epiſco ron Vn orminanonez. ergo ad
ſicßimni Ranr unis n Netes poſitionibus eius ſpiritu contuma pum'in ecclena renſderenõ eſſe cõ m epunanr pie ubdirus ſul
liſk nc manisepinoour ed ci reſultãtes:immo copetenti vigi⸗ tentum: ſed foris per diuerſa loca pendat ſuum pꝛelatum. ſic. lxx
michgi tamen eccleſa poteſt eu lantie veſtre ſtudio. que pro eccleſia nagari. Iccirco hac tibi auctoritate iiij.di.honoratus. hoc etiaʒ lai
ii Mienb⸗ repetere: vt. j. e.c. i. xco ſtica vtilitate gerenda ille conſtitutꝰ pꝛecipimus:quatenus boc de cele. cus poſſet. rij. di. 5. verum.
iicin geur lunc redif. ut. . eo. monuerit adimplentes: vt his ita ro facere non preſumat: ſed i eccle ſela: ut. ij. . v. mẽnaʒ. Sed cer
glefiineit nanis nero. in auſale. diſpoſitis ? conſueta vobis ſtipen- ſia ſua ſacerdotali morereſideat: ie in hoc non erai ſubditus. qda
degegun nrarſtvie linne dia miniſtrentur: ⁊ quecũqz in pre quem ſi foꝛte nõ emendere poſt mu- aderna er veleatione dui
hnfum Alenitantquodincanſa fate eccleſie patrimõio: vel de reb⸗ am interminationem cognoueris. m aaenenrnnnapa man
— ambitioniſ. cſeilicet ine ad eam pertinentibus repetendis* in monaſterium eum deputare: ?æ daralicui ut ercoiceraliquẽ ide,ʒ
pinnc eer . .
ſcchöndt admonitione poteſtpri· ſunt neceſſaria ꝛcompleãtur. CIl nobis modis omnibus curabis in- nõ poteſt eum abſoluere: ut ar.
nnni nari ſer cauſa leuſtais ind vero cypꝛiani de hereticis ĩtel · dicare: ut qd facere debeas: noſira rriA poo.
Nenum aahele alleniſ cere⸗ ligendum eſt: qui catholicorum ec iterum preceptione cognoſcas. o Valthtornecageng o
. r cleſia veli ere. . Z g; ineſi. v. ecor
hiittttui ſi autem no adheſerit an Qeſias ſibi vſurpare contendunt ¶Itez ex concilio caribaginẽſi.ꝰx. teſt dimittere ecclellam ſud: e
biitcpend⸗ relicto aut non. ſi habet: ligenduʒ eſt quãdo nec ineuitabilis cipalẽ catbedram relinquere: z ad vna eccleſia ad aliam de eodeʒ
. puta ſi contrabat matri- neceſſitas perſecutorum videlicet aliam Kackellann ſe nſene: inag epiſcopatu :ibi ſufficittacitꝰ cõ
enſy. monium vel ſit miles tůᷣ nec apoſtolica aut regnlaris muta- Lacuii vt nemini ſit facultas ſenſus epiſcopi. quia tacitꝰ diſ-
Prcſaen Men zin orſvammnio ſola eblſcopa; de ec relicta pꝛincipali cathecdra ad GARAENin rinnum
ptimanas nel duos men Qeſia ad eccleſiam tranſire cogit. aliquam ecdeſiam in dioceſi conſti tem. Sed ſi ran feltſe ad alla
ſes ſine iuſta ca r abſqz Ande uni pꝛincipio ſui capituli tutam ſe conſerre:uel i re pꝛopria vioceſim: tunc quad liberatur
licentia prelati eſt in ſt · diceret:epiſcopus non debet dimit Diutins q; oportet conſtuntum en- apatria poteſtate: non poteſt
dio uel peregrinatine. lere eccleſiam ſuam: ſubſequenter ram vel frequẽtationem propꝛieꝰ ſieri: niſi etpꝛeſſo conſenſu epi⸗
In his omnibus ſine ad adiunxit: abſq; ineuitabili neceſſita cathedre negligere. ſcopi. C. de emanci.li.l.iij. ⁊ ex
monitione poteſt pꝛiuari te aut apoſtolica vel regulari muta ¶Itemex eodem. pꝛeſſe dicitur.lxxi.di.c.i.⁊.xix.

ut dicit:honeſtum tamẽ
eſt utadmoneatur:ut.j.
.ee. ſiquis pꝛeſbyter. ⁊. c.ſi

tione: ⁊ alteri ſe ambitus cauſa con
iungere. ¶ Ambitionisꝰ enim cau

Sntercenori cathedram cui da
ius eſt tenere non licet.

q· ij. c. i. ⁊.xxi.q.ij.c.i.

¶ In dioceſi. niſi cauſa viſita

quis in clero. ⁊ ertra ð mo ſa quicũq; eccleſie ſue mediocritate Onſtitutum eſt. nt nulli inter dicitur. . de cõſe. diſtinct. uij.
hba. cle.⁊mu. c. ſi quiſ;. deſpecta ad maiorem eccleſiaʒ trã ceſſoꝛi ſit liceitum cathedrã cui epiſcopus.
verius credo ꝙ ſemper p ſire voluerit:debet reuocari ad pꝛo interceſſor datus eſt quibuſlibʒ po Proynie no.ꝙ pꝛelatus ſi
——— ue pꝛiam. Qnod ſi redire contempſe- pulorum ſtudijs ⁊ ſeditionibus re aastrafednſehee
ex . . it: jer ig. inere: ſed dare em vtilitati eccleſie:⁊ ſi in hoc
Etteradmonendus eſt: Fit: careat aliena ? propꝛia ninere: ſed dare operam vtintra an Pama ſrecaleng dammmn go⸗
dt extra ð ſenten.excom. JMMẽ lud de pꝛopꝛio reſarciet.xij.q.ii
in audientia. Iteʒ argu. ij.quicunqʒ.

Vrnſtitmum eſt. euram debet babere diſitator in electione. a ideo ꝓhibet᷑
eligi ne poſſit malignari ſicut tutoꝛ pꝛohibet ur ducere pupillam ante red
dita ratiocinia ne poſſit malignari. C. de interdic.ma.ſi tutõ:ſic nec creditori li
cet ſibi pignus addicere.C.qui bonis cede.poſ.l.iiij. Ytem viſitator non debet ſi
bi honorem aſſumere. viij.q.i.in ſcripturis.⁊ ſic ratiõe officij aliquid prohibet᷑
ut.x.q.ij.hoc ius poꝛꝛectum.in fine.⁊a.ff. de contrahen. emptio. ſj in emptione
§.intor.eſt contra regulam illam ꝙ nulli debet ſuum o icium eſſe danoluz:
extra de fideiuſ.peruenit.ff.de fur.ſi ſeruus communis. Iſte viſitatoꝛ mortuo
epiſcopo conſtituitur. a iſte debet admonere clericos ut eligant futurum epi co⸗
pum: ut.lxi. diſt.obitum. . c.catinenſis. ſi plures eligantur poteſt examinare
quis ſit melioꝛ:nt.lxxxv. diſtin.florentinum.item cuſtodi readitus eccleſie: vt
iiij

ad hoc.j.e.peruenit. extra decle.nð reſi.ex pte.v extra.e.er tue. Rec eni
de facili credendum eſt aliquem babere eccleſfam ſuam pro derelicto. ex⸗
tra de renun.ſuper hoc.nec enim ex ſola abſentia pꝛeſumitur babere eccle
ſiam pꝛo derelicto: cum poteſt quis er iuſta cauſa abeſre: ut extra vt lite nð
conteſt.quoniam frequenter. ſi autem non inuenitur:fiat pꝛout dicitur in
ulo decre. ex tue. DHe vtilitate batet:qꝛ cauſa vtilitatis tranſire poteſt ad
aliam eccleſiam auctoritate maioꝛis: ut. .e. mutationes. Item ſi cauſa
humilitatis tranſit ad monaſterium:non poteſt eam repetere:ut.j.e.hoc
nequaqᷓ;. Alio modo etiam conſueuerunt quidam diſtin guere: ut inueni
in illa glo. cum quis.
¶ Ambition s. cñ quis ſine licentia prelati recedit de eccleſia: ſi gdẽ ex cã

lxi. diſtin. quoniam. Quan⸗/

doq; tamen redditus eccleſie cu
ſiodiuntur ab iconomis ſi eos
habeat eccleſia: ut.lxxv. diſtin.
quoniam quidem.
a . Ttmtra annum. S. lxiij. d.
obeuntibus. .
bIJaqui vero cogãtur. ſi.ff.
2 de vecu.l. i.
c At redeant. ſi eccleſia vult
eos repetere. ipſe tamen nõ po

teſt. extra de renun.qꝙ in dubijſ
xxij.q.i. de benedicto.ſic.xxxiij

.q. v. mulier. ſed nonne bodie
ipio iure perdit pꝛioꝛem eccleſi

am:ut extra ð pꝛebẽ.de multa.

NRñ.perdit quantum ad ſe ſed

non quantum ad pꝛiorem pre-/

latum.

d PZaui⸗ ſpem. ergo reſtitui
non poteſt clericus depo/
ſitus ab epiſcopo.⁊ boc cum ꝓ
crimine deponitur: ſecus ſi p’o

ↄtumacia.l.di.ↄtumaces.

eAlius epiſcopus.ſi abß vno

epiſcopo quis ſuſpenditur: vbi
qʒ habẽdus eſt ſuſpenſus:ut hic

æ.iiij.q.v. quiſquis.quia qua
tum ad officiuʒz ſententia ius fa
cit. Secus ſi eſt ſuſpenſus a be
neficio ſed in excmunicato idẽ?

eſt. quia cum ſit extra eccleſia;

nihil poteſt poſſider̃ nomine ec
cleſie. xxiij.q. vij . ceij. ⁊. iij . v

viij. diſtincti. quo iure.⁊.xi.q.

iij. ſiquis a pꝛopꝛio. S.lxx. diſti

ctio.ſacramentorum.⁊ extra 5

ap.paſtoralis.in ſi.
f deiſcopum.
g Kopter.

b ¶ PLZacuit. rij. q:i. (el.

i Micov⸗ ĩdioceſi. amo

tis.ifra.xvi.q. v.c.i. ix.
q.ij.lugdunenſis.cõtra.ſed no

mine alterius conſecrauit: ⁊ l/

le ratum habuit.hic nomine ꝓ

minus ratam babuit ordina/⸗

tionem.

Tauſa 1

numeiſdem epiſcopum pꝛeuideat
quod ſi neglexerit:anno expleto in⸗

terceſſor alius tribuatur.

Ctem ex eo dem.
¶Excõicent clerici qui relicta ſua
ecdeſia ad eam redire noluerint.
IAINqui vo ſine reſpectu deiagẽ

tes ⁊ timorem dei ante oculoſ

nõ habentes.neqʒ eccleſiaſtica ſtatu
ta cuſtodientes receſſerint ab eccle-
ſia ſua: ſiue pꝛeſbyter ſiue diaconꝰ
vel in quocũqʒ ecdeſiaſtico oꝛdine
poſiti fuerit: nõ debent ſ uſcipi in
cleſia:ſʒ omni neceſſitate cogatur
vt redeantad eccleſam ſuaʒ: qð ſi
ꝑmãſerint:excõicari oportet eos.

¶ Itẽ ex ↄcilio ãtiocheno. Deeo.

B Jquis pᷣſbyter vel diaconus
vel glibet clericus deſerta ec-
cleſia ſua ad aliam tranſeunduʒ eè
crediderit:a ibi paulatiz tentet quo
migrauerit perpetuo manere: vlte
rius miniſtrare non debet: pꝛeſertiʒ
ſi ab epiſcopo ſuo ad reuertẽdũ fue
rit expoꝛtatus.Qð ſi poſt enocatio
nẽ ſui epiſcopi nõ obedierit:ſʒ ĩobe
diens perſeuerauerit: omnimõ ab
officio ſuo deponi deber̃:nec aliqũ
ſpemreſtitutionis habere decerni-
mus. Si vo pꝛopter hanc culpã de
poſituʒ aliꝰepiſcopꝰ ſuſceperit:⁊ ip
ſe a cõmuni ſynodo penã merebit᷑ ĩ
crepatiõis lanquã eccleſiaſtica iura
diſſoluens. ¶Ntem ex eodem
CNonlicet epiſcopo cccleſiã ſuã
relinquere: zæ ad aliam tranſire.
GQ Piſcopuʒ de dioceſi ad dio
ceſiz non ðbere tranſire: neqʒ
ſi ſeipſum ingeſſerit:neqʒ ſia popu
lis fuerit violẽter attractus: neqʒ ſi
etiã hoc ei ab epiſcopis ſuadet᷑:ma
nere autem eum debere in eccleſia
dei quam ab initio ſortitus ẽ: ⁊ nõ
ab ea alibi demigrare ſecũdũ regu
lam ſuper hoc olim a patribus cõ/
ſtitutam decernimus.
¶ Item ex concilio calcedonenſi.
Se eodem.
Noptereos epiſcopos ⁊ de⸗-
ricos de ciuitate ad ciuitatem
tranſeunt:placuit diffinitiones da-
tas a ſanctis patribus babẽ pꝛopri
am firmitatem.
¶ Itẽ ex ↄcilio carthaginẽ. tertio.
Aliene plebes ab epiſcopo non
vſurpentur·
P Lacuitꝰ vt a nullo epᷣovſurpẽ
tur plebes aliene: nec aliquis
epiſcoporũ ſuꝑgrediat᷑ ĩ dioceſi col
legã ſuum. Itẽ Anacletꝰ papa.
¶ Alienos clericos ordinare ⁊ al-

taria cõſecrare epiſcopo non licet.

Qeopenn dioceſi aliena ad

aliẽos clericos ordinãdos vlł
cõſecranda altaria irruere non dʒ.
Qð ſi fecerit:amotis his quoſ oꝛdi
nauit:altaris tantũ conſecratione
manente tranſgreſſor canonuz an
nola miſſarum celebꝛitate ceſſabit.
¶ Item ex ↄcilio agateni.
¶ Diebus ſolemnibus dericus ec

denie ſſe deeſſe non debet.
eccleſia ſua diebus ſolẽnibꝰ
ðfuerit: ideſt natiuitate domini epi
phania:paſca:vel pentechoſtẽ: dũ
potiꝰſecularibus lucris ſtudet quaʒ
ſeruitio dei parere:conuenit vt triẽ
nio a communione ſuſpendatur.ſi
militer diaconꝰ vel preſbyter ſi per
tres hebdomadas ab eccleſia ſua
defuerit:huic dãnationi ſuccũbat.
¶Item Hilarius puapMia.
