ſtude te vigilantemq; oſtendere:vt cul
pam tuam non geminare neglectu:ſed
aliquantiſper ualeas ſollicitudine miue
re.¶Ilẽ Sergio defenſoꝛi.

IJhomo eſſes aut aliquã diſcretõ
nem habuiſſes:ita regularis ðbui/
ſti diſcipline cuſtos exiſtere:vt ea que il⸗
licite committuntur ante vindictaʒ coꝛ-
rigerentur quam ad nos eoꝛuʒ nũcius
perueniret:ſed dum te faciat nimia ſtul
ticis negligẽtem:non ſolum de illis of⸗-
fendimur:ſed etiam ad vlciſcendam ðᷣ
ſidiam tuaʒ nibilominus pꝛouocamur
omni ergo dilatiõe omniq; excuſatiõe
poſtpoſita filiam gloꝛioſe memoꝛie tin-
liani magiſtri militie:que pꝛoiectis q̃s
ſpõte aſſumpſerat religioſis veſtibus:
indumentis ſe laicis ðturpauit:vna cũ
fratre ⁊ coepiſcopo noſtro vitiliano fe⸗
ſtina compꝛehendere:atq; ad religio⸗
ſum rurſum habitum reuocare aci mo
naſterium mittere:vbi diſtricte omnio
valeat cuſtodiri:nec eius cuſtodia aliq̃
tenus reuelari ꝑmittas:quouſq; ðᷣnuo
noſtra ſcripta ſuſceperis.nã ſi quolibet
modo in hac re negligẽs vel lentus ex⸗
titeris:ita in te diſtrictiſſime noueris vi
dicãdum:vt qð ex te neſcis:pena poſ⸗
ſis reſecãte cognoſcere.quia ſicut dixi⸗
mus: ſi intellectuʒ hominis habuiſſes q̃̊
modo facere pꝛeciperis:ante debueras
⁊ cum vltiõe a re facta cognoſcere.
Item Augu. de conſlictu vitioꝛunn

Abẽdilicẽtia ꝗbuſdã tribuit᷑ illis
HAvigelicz ꝗ virginitatẽ vel caſtita-
teʒ vidualem nequaquã pꝛofeſſi ſunt.ꝗ
buſdãa aũt nõ tribuitur illis videlicet qui
Virgines vel cõrinẽtes eſſe decreuerũt:.
.ẽEẽ e =ðð

Rt.xxvij.di.ſi vir.tñ.ideo quia cadunt a maioꝛi premio.uel quia in do/

minum ſpecialius peccant.ut.xvij.q.iiij.ſicut. ci
EWVeioꝛes.nõ videt᷑ verũ ꝙ hic dicitur.ſcilicet frangentẽ ſimplex vo/
tum peiorem xſſe adultero cum adulter ſeptennij pena debeatur. ſed frã-

?”õ

gens ſimplerx votũ triennij pena puniatur.ut.xxvij.di.ſi vir. Quisiam

dubitat ſceleratins eſſe cmiſſum quod grauius eſt vidicatũ.ut.S. xrxiiij.

q.i.n afferamus.ſo.verum eſt generaliter id eſſe mauus peccatuʒ quod
grauius punit᷑ quo ad eccleſiam. a iſte magis peccat quã adulter:⁊ maiꝰ

eſt peccatum iſtarum iᷓ illarum quoniam iſte ſpũsle cõiugiũ violant:i t

le carnale. iſte offendunt deum:ille homines.⁊ quanto maior eſt ille cui

iniſertur iniunia tanto maius peccatum committut. xij: qꝛiemouet. ſz iſte

q . Bebebunt.i.

3 4 ⁸

propter bona coberentia minus puniuntur ⁊ pꝛopter fauorem matrimonij. Nã
quis cũ ardet in vxoꝛeʒ pꝛopꝛiam velut adulteram:reatu adulter eſt:ꝛnam in ꝓ
pria vxoꝛe vehementioꝛ amatoꝛ ⁊ ardentioꝛ.ut.xxxij.q.iiij.oꝛigo.tamen ꝓpter
bona coniugij minus punitur.ut.xxxij.q.ij.quicquid.⁊.q. vij. adulterij.uel pꝛo
pter pꝛonitatem vitij quod grauius eſt.ut matricidium quam vroꝛicidium mi

foꝛnicatiobautẽ nulli impune cõceditur
Atẽ in lib. de bono cõiugij.

Elioꝛe pꝛopoſito lapſas ſi nupſe
HMrint femias a caſtitate ſanctioꝛidᷣ
dvouetur deo adulteris eſſe peioꝛes ma
nifeſtum eſt. Irem ex concilio chalce
donenſi.

Jqua ltvirgo ſe dedicaueritdeo ſi-
militer monachus non licet eisnu
ptijs iungi.ſi vero inuenti fuerit hoc fa
cientes maneant excommunicati.ſtatui
mus vero poſſe eis ſieri bumanitatem
ſi ita pꝛobauerit epiſcopus loci.
Iem ex eodem.

Jaconiſſaʒ nõ ðᷣbere ante ãnos
x oꝛdinariꝰ ſtatuimus:⁊ hoc cũ

diligenti pꝛobatione.ſi vero oꝛdinatio

nem ſuſceperit ⁊ quantocunq; tempo/
re obſeruauerit miniſterium ⁊ poſtea ſe
nuptijs tradiderit iniuriaʒ faciẽs gratie
dei:hoc anathema ſit ⁊ cum eo quiiĩ nu
pꝓtijs illins conuenerit.
Item ex ſynodo anchiritano.

QAotquot virginitateʒ pollicitam
prenaricate ſunt:profeſſione pↄtẽ/
pta inter bigamos.ðideſt qui ad ſecun⸗
das nuptias traſierůt haberi öbebuntꝰ

Item ex conci.elibꝛitano.

VIr gines que ſe deo dedicauerit:
Hripacum perdiderint virginita-

tis:atq; eidẽ libidini pᷣnierint nõ intelli/

gẽtes quid amiſerint:placuit nec in ſine

eis dandam eſſe communionez.ꝙ ſi ſi

bimet perſnaſerint q; infirmitate coꝛpo
ris lapſe fnerint:⁊a toto tẽpore vite ſue
penuentiaʒ egerint:⁊ a coitu ſe abſtinue
rint:placuit eas in fine communionem
geecipere deberr.
Item ex cõci. artini pupe.

☛

Efiia epi vel pᷣſbyteri vel dia⸗
coni ſi deuota fuerit ⁊ maritũ du-

tpeio:es adulteris cũ iſtis minoꝛ pnla imponitur. bat alijs. alij dicunt ꝙ ſi monialis ordinetun bene recipit characterem. quia oꝛdi

nus punitur ⁊ econtra.xxx/
q.ij.admonere.⁊.c.latoꝛẽ.
vel propter ſcãdalũ minus
qꝛ minus ſcãdaliʒat.qꝛ ni/
mia voluntas occidendi vt
adulterandi maiꝰ peccatuʒ
eſt quo ad deũ quã actualis
foꝛnicatio.tamẽ quo ad ec
cleſiam minus punitnr. qꝛ
minus ſcandalum ſulcitat
qᷓ; adulterium qued proxi/
mum moleſtat. nam ſepiꝰ
maius peccatũ minus pn⸗
nitur propter minus ſcan/
dalum.ſic ⁊ fractoꝛes voii
qꝛ minus ſcãdaliʒant eccle/
ſiam quam adulteri minꝰ
puniuntur.⁊ propter fauo
rem matrimonij punit᷑ mi
nus ⁊ magis peccat.ſic er⸗
go peiores ſunt adulteris
quo ad culpam nõ quo ad
veniam vel penam.nel foꝛ
te iſtud dicitur nõ quia ma
gis delinquunt: ſed quia a
maioꝛi bono cadunt.uł di/
citur eſſe hoc maius pecca⸗
tum quod in deum ſpeciali
us committitur.arg.xvij.
q.iiij. ſicut. 1

1—☛Iqua.
m ZJaconiſſaʒ.ideſt ab

batiſſan.

n ¶ Ante annos. xl. S. xx.

q.i.iuuenculas.contra.lxx
quomodo.cðtra.ſol.exau⸗/
di ſecundum diuerſam con
ſuetudinem diuerſarum ec
cleſiarum. C. de epiſ.⁊ cle.
nulla. 1

o Orainari. videtur ob⸗

uiare huic ambroſi.qui p⸗/
ceſſit hoc concilium.ait enĩ
ſuper illum locum apoſtolt
pma epiſtola ad tymo.mu
lieres ſimiliter opoꝛtet eſſe
pudicas. Occaſione boꝛuʒ
verboꝛum cataſryge dicũt
diaconiſam debere oꝛdina
ri.quod eſt contra auctoꝛita
tem. xv.q.iij.ꝭ.i.in textu.
Reſpon. ꝙ mulieres non
recipiunt characterem im/
pediente ſexu ⁊ conſtitutio/
ne eccleſie.vnde nec officiũ
oꝛdinum exercere poſſunt.
xxiij.diſtinctione.ſacratas
nec oꝛdinatur hic ſed funde
batur ſuper eam foꝛte ali/
qua benedictio ex qua con.
ſequebatur aliquod officiuʒ
ſpeciale. foꝛte legendi ho⸗

melias.uel euangelium ad

matutinas:quod. non lice⸗

nari facti eſt ⁊ poſt baptiſmum quilibet poteſt oꝛdinari.extra ve preib.non bapii

ʒ32to. c. vltimo.

p Uotquot. inter bigamos ergo nec epiſcopus cum talibu

t1. 121kertes d213 8
—, ——ð

* *

s poteſt diſpenſa

rre. extra de biga.nuper. ſed contra ſupra.e.ſi qua vigo.

repelluntur a vromotione ⁊ accuſatione ſicut bigami.nectemi

ne inter virgines conſcribuntur/ eſt argumentum pꝛopter ſimilitu di nem aæ ef⸗
ſeaum vici ve numero eoꝛum vequorum numero ipſe non eſt. ut. xxvij. diſtin.

cione c. vltimo. mI 0 iunbee ee ea
rgines. mon ba ofloln ugttn te n et Buuhe
67 E fſiia. per boc capi, aſequens pꝛobat. belecmurã ſuã ſup illo. c. vtre. qᷓ cbrit

islis pnbucenub nt nuũqᷓ; põt accipe corpꝰ vni niſt l ſine

4., Korg dirit ſ Moͤis

eR. INe 1 . .

2812 IKII

„M
Cauſa
L ne ſis poſt moꝛtem vſufructu redeunte advrimim monaſterium volunt Puan
vlte ſue ul niſi pus deſun in .* reüngdt nc Shc epog penin uamn quidam dicere ecliltcum õ facit H ii⸗
i; ipere coꝛpꝰ dñi: 2 boc idẽ diuerſuʒ . is i . epi.ꝭ.ſi monachus.in ſi.ti.col.ix.vbi dr ꝙ res Noiti
3 enarig do. B. Ho Aurritettigie eUnd n anacn ae⸗ rc eredmunin easiſtn auganirn weben Snann ſecundo Manalento. ſed illud nõ te ti
Meceperit. er boc volũt dicere quida ꝙ nec pat. ibus ſuperioribꝰ ꝑſo⸗ net. itur cũ primum monaſterium vidi monachuni ita vagan leee⸗
a n r bi cxomunicatt lenent cõmunicare: ia de oĩbus ſupenoribꝰ ꝑſo⸗ net. ul exauditur cũ p eene nge 8
nis reſpectu ſferioꝛũ dicen . nec C. nfin
duʒz videt. ſupꝛa.ri. q.iij. ,. ter in affee ſaʒ vitã vel habitũ habentẽ:bona ipſi de epi. ⁊ cle. l. vlt. . e gi
quoniã mneoe S ſae xerit: ſ cn oruncheabeanehe⸗ ⁊ eoꝛũ qui huiuſmodi ſceleris cõmu dor eanindet⸗ Wmmn.
aitt Kie vnuianerie n vaer vero in cõcilio canſas ſe noue- niõe cõtaminati ſüt a religioſo loco vẽ⸗ danpnns mona⸗ 6 nen
n2a ſʒ ius debẽt coꝛripi. ne nr Pꝛeſarurmmn. mgier vero nõ añ ad· dicent᷑:in quo talis mulier babitabatꝑ ſterioend illud locu lim.
lceaʒ anathematis incidãat. ittatur ad cõ munioneʒ niſi marito religioſos epos ⁊ iconomos ⁊ pᷣſides babet cu ille monia e
vñ illox cõſenſus paripea in . erit penitentiam.ſi antẽ vinẽ. pꝛouinciarũ ⁊ officiales eoꝛuʒ.ipſi autẽ les ſeculariter viuũt lnin
raczans Kinaerm d⸗ tcco⸗ ſeccſſeri⸗ ⁊ pẽituerit vel petierit cõ capitali periculo ſi ubijciatur: mulier au mnmend Mntnchs un wn
vr dicat᷑ recepit.i.adeo di- jer I brEer dE 0 E . ri; ni ie.
lenr in erbe ſoueat. ſe munionem:in vltimo ſine vite ſue deñ teʒz vbiqʒ inueſtigetur: 2 cũ ſuis rebus naſteriuz uel ad ali Clco ate
cöan Bu d3.c am mnos. ciens eam accipiat. mMonaſterio cautioꝛitradat᷑.ſi autẽ dia am vite ſigurã res ſoſti na e
b Euotã. piane. vi⸗ JItem ex concilio toletano.iiij. coniſſa fuerit:le gitios habẽs filios: ps vendicat pꝛius mo munnnn
Aet gper zriũ ꝙ pol care: no legitima liberis eius pꝛeſtet. C Iẽ ex naſterium:in autẽ. Eakſi
ſit aceedere ad ↄuiuiũ non .* decreto Eugenij pape. de ſan. epi. .. ſi rell ſozgifi .
xppᷣiane mulieris.a eſt arg. civige E quun. nfüteiu
q excoͤmunicat? poteſt ex⸗ Euotam peccantem non recipiẽ t. m Negitima, que utnnt
cõicato cõicare. dam eſſe in eccdleſa cenſemus niſi Alieres obtentu religiõis vela⸗ litlegitima habes. ilnngr
Iaqua monachax.li peccare deſierit:⁊ ſi deſinens penitẽtiaʒ ce odorenm lariter vi· Cde ĩoffi. teſta. au bepeil
cẽtiã.i. impunitateʒ. it aptã ideſt ãnos.x.peniteat:reci⸗ te aut in mõaſterio regulariter vi.· (cE. nouiſſima. pꝛo ſeiüsfruan
S . egerir apis iden anos. x. pentegt nt in domibus ſuis etiã ſuſceptů e
vñ as eal e evoſitio nec viat cõmunion? pꝛius autẽ qu in ecle nant aut in domibus ſuis e btů batur ar. bui? et chn bn
eni Bperenre g: g ienn recipiat᷑ ad oꝛationẽ ad nullius cõöni bhabitum caſte obſeruent. ¶ Itez ex cõ⸗ doerupen ze omein zi
at᷑ licẽtia. S. diſ. iiij. Me t? E anenſii
H ſinte nium chꝛiſtiane mulieris accedat.qð ſi cilio qaurelianenii. ciconſueuit contra⸗ Al
ra.S.xxiiij.q.i.paratꝰ.xri. admiſſa fnerl:⸗ hec q eã wtekelſn var ronem duc nug. zen olimn ie . P.
q.ij.placuit. .. beatur in a entia: coruptoꝛez õ ; iuſmodi dhaconit Tuberen
In alid. 5. lrrri. vl. x pena cõſtringat.que aũt maritũ accepe Onacho oꝛariuʒ in manaſerio pꝛopiium babebat. Eei⸗
2. J. E. q. 7 qꝛ. Z. S. e. ipudi rit nõ admittat᷑ ad penitẽtiã: niſi am vi⸗ vk zonas babẽ non liceat: 2 po⸗ argumentuz bic. ⁊ nigtoisen
cas. 5. ſo. ſepe contingit ꝙ ente marito caſte viuẽ ceperit aut hoſt ſtea vxoꝛi fuerit ſociatꝰtãte pᷣuaricatio⸗ .C. de ſacroſan. ec. ſoglce
moaheris argui negis nogententocatt tẽ Gꝛego. Jo. mis reus nũqᷓ; eccłiaſtici gradꝰſoꝛtiatur generali. —
ea hor nuit lud hn. 9 qu ipſe viſceſſerit. Ne Oꝛego. Jo. officiũ. ¶Aẽ aug. de bono viduitatis(. n ¶ ulieres ob⸗ nnmiſk
rerane s ent ccarolltano. U D eni nrnar ninie
negkie ñ arguit ĩ ſnũ rei u , — Iikdrfk— qui indo vr Iſ Sd egod
di dʒ.ĩ quo caſu loquũt᷑ il ⸗ rũů vel ꝑ antigoꝛẽ Diunt ge habitũ religiois tad e
ti tmaſſeni ve ne aamobe ipunitatis pianaz Idue que ſe cotinẽt nubãt antee;geruntad eius ob⸗ Urai
gligeẽtis argnit: ſec? eſt. ne inè ad lapſuz adulterij öducta ¶A ſe ꝓfeſie cõtinẽtiã deo vonerint: ſeeruationẽ cogunk. Emonif
Ai ie uerſt. Geraaine⸗ an elruerirdalner⸗ voꝛagi quod niſi reddant:iure damnãtur. ut. xvij. di. quod in daſeppi
Sangekanenerug etitzanenſtepeitneltrödn tẽ vindi· Iteʒz Micolaus carolo archiepiſco⸗ terrogaſt. ar. 5 e. alunnn
Agr. ꝙ volutas peccan nẽ: bãc poſt cõpet tis euert ate uiiGe. „ — ſi ffra aneis.. Def pꝛiuile.tuarum. elſckenei
di ꝓ operis ppetratiõe pu cce in aliud diſtricti? mõaſteriũ virginũ bo teius ſufraganeis. o ¶ Auti domiby. mlſen
Murr.. ieg ſtudet. ?ꝰ in penitẽtia volumꝰ? kecigi⸗ zaevant e entie votum delererr. hinienans ſonbyo
.⸗Grl.5. ſinerium tionibus atq; ieiumijs vacet: a ſic penitẽ D. ſma mi Jone me mmiri ſacereem Pt As uti veſtibus jenumuß
ARiſunena. aſſigerimm ena⸗ Anerglenetſceteris artioꝛis Iua quidem:que capiti ſacrum monachalibus ꝛ ſa in ai
Naaados. vecreittev. diſctpline preſtet ereplii is aut acupbu. C. velamen impoſuut ſü irer ceteras cers voins u. ra⸗ ſunlife
Paſebe . emſeee N. iuſmo ſeminis in aliqj fueri inigtate re velatas femias in eccfia oꝛauerit: 20b⸗ iſen X vao⸗ n⸗ netnen
eranir io wwie allne rtus: omni cõmuniòe pꝛiuet᷑ ſ laus lationes cũ illis obiulerit: ſi ꝓfeſſaſẽ ſe q.i.viduas.s.e.q. ſe ni nni⸗
cit manẽt.io.vł dic aſſſſe pertus:omni cõmuniõe bꝛue . 1. ee er eſpõdens nun· xc. de viduis. iñ pp türphhis
riu.l. eclulaz ab aſſiſtedo. eſt. ſi vo dericus a ſno qqʒ; remotus offi in eodẽ habituꝑmanere ſpõdens n eli⸗ boc non ſolenmzat⸗ eue
g guoti aie aſſſtit ralidi.· cio ꝓ ſuis cõtinuo Ingedis exceſſibꝰ in qu religiõis velamẽ veponere: areli⸗ „otam ut ertra de Wiini
gAel mõschã.i,. mona naſterii dat᷑.Itẽ Jannario gionis obſeruãtia diſcedere nõ preſu- conuer.coiu. er ꝑte. ecer ni
ſterio viuentm. mMonaſteriu deirue — rsri⸗ mat. ¶ Nẽ ex ↄci.aureſico. CMwvo p Onacbo. i⸗ n
bMeligioſaz. bec appo epiſcopo. C tat g in religioſgs mu feſſio viduitatis cora epo taca poſt bs Eoraln. ond Orar arann
Gt O. fonui d pe d e . ein bitüſuſcehbtü: inti viol ara pernnittſt ——————— opotzhe
ſan. epi. ñ. coll. ir.tñ in OZs autez g in mulieres qᷓ egreſſe Iduitatis gnade pieſſtone coramn etponit᷑ pars pꝛo to fllͤnie
nouella ẽ illud verbi. ſunt ð moaſterijs exceſſerũt ⁊ non epᷣo i ſecretario bitaʒ: ipoſita coꝛ to. eſt enim propꝛie ſrepltam al
In quoar iiacom iennka ↄmuniõe ſuſpẽdi ſiffnitas tua epo veſte viduali dicimꝰnõ eẽ violad velum vel pepuluz minonpol
arnaa i 5 li facinoꝛe digne penitẽtes pᷣniderit ipſã talis ꝓfeſſiõis ðᷣſeriricẽ merito dů gquo mulieres caput M poneſe,
cha boa eoy ecliepg ö Otall facinoꝛe digne penitẽtes nãdãa eẽ creuimꝰ.¶. Itẽ ex ↄci. toleta. velamtlinuenitur ta fum ar ſ⸗
licta aſiſcuk. ut. rvij.q.iij. ad ſacrq cõmunionẽ volumꝰte reuoca n da ee deremm e. 9 facie de protel: men pro ſtola ſacer Non⸗
daeke ara esd e ene uſtinia.inpato. l. dodus ziſlsita ſaciedeproſei hrngnrermsore aes
r. q. vſi qs lacerdos ſeecd . He legibns iniperatoꝛum. 7Inos ſomine venisteg ad ſacr̊ ſiinctione. vnuz ora Ago
a eneee Y as rapuerit vel ſolicitauerit yk Wnes femine veniẽtes ad ſacrs rium a. c. midue q timne,
ent ee. bo . corripuecrit afſiſteriä vl dia coniſſaᷓ religionẽ pallio capua iegat . Pane i ſunndin
narunnrßden genneeununl mongen Aer ieked ddenr anrln dnnd dr atenntenenen ſeeecrmnenet Ren
Ral e kel eener umommn dans aue ms nbuheffntentnn s garanet wen drccenaenenn Nad wand mus patrem. ar. tma. C. misftun
tum. alias ur Dice A. 0 una bor 4 ins re ca lund “ eI ven An en . e e . kir e er. “ 2=ð S
ſterij. gegd poſtea acgſiuit monaſterio acquiſiuit ut. rir. q.vl.quia benatam. “ r Wron, Mnarüheend 2ſtiacramemtowelitennäimmawſetal anime Kichn
b. ſi qugss “S amnum eccleſte r ſie ize ut liceat recedere non auditur. ertra ve regula. vidua quid autem ſit hio Peſton,ſe
Cannoꝛl⸗ ſe ergo velictum venſone requngatin d ſterio tauſtrat mo 7 fitert bene colligitur. rx. geint. ulti. ꝛale de bas wetemn ſnde
ryi. q. i. ſi em. nam cum bie res eius cocedunt᷑ ſedo monaſterio t auſerat pᷣn de s gduitatis in ſecretario. locus foꝛte eſt vbi monache accipiunt , hmnb
vf delictum eius redu dare in vamnum eccleſie ſed non redundat quia pꝛoui 7 e ſtum. 1 tiiti 1.Eellfli: i . a 41,e, rttishie : . 1 , 2 3i .
lait ei it pus. e ve cle. coluga. qdte. nec vicas res vadas ſecundo monaſterio ni bitum.

4
ſ quanium ad vſuſmcqum. ſ. ut indeſuſtenter iſta dum viperit. ut. xvi. ꝗ. vi.o ls Nes pfemoné. 1 qua pſiteant ſe religioſe viuef velle 1 pyo

ſnol nenit
ounbabtht,
Dunenm be,
Rſinoſtne,
Nenl.
Alengch
AAunn g
ignilotopfen
ebabii igis
mmradtisch,
nanoni vgnt,
tri, Rcbatſ
nngtir,
prinle wann
Auidend
Gipprinden
tgsun veſchi
nuchalbstt
von e
deo. N.
clas 5 el⸗
on Genniyt
um erm N
Oucdo⸗
enigguci
uneoniie.

onltan

mintreynt
nnt opris
niman
—
ſegte
nn
one,nnen
nt⸗
und
imums

enimentr
—

r ⸗
Patianint

e
ER

gigion (

e

XxxvVII — ,
religionis aſſumere velle ⁊ ĩ ea ꝑphemniter ⁊ inniolabiliter permanere: vt.
S.xx.q.i.vidua.

Poſt quã.ar.qꝙ ſcriptura facit votuʒ ſolenne.
b ¶ Mutato.i. depoſito ſeculari.⁊ aſſumpto religioſo.
c ¶ Ciẽdũ eſt.per votuʒ ꝓpꝛie.ar.qꝙ ꝗs per aliuʒ douep nõ pᷣt ſicut nec pe

nitẽtiã accipeſ
vt de pe.d.i.quẽ pe
nitet nra⸗ rñꝑ ali faciant:poſt qua ſcripturam nõ ſinãtur
nz poͤt. lxiii.diſ. tiid relabi ad preuaricationis audaciã. que
o neu vVero er bis omnibus fuerint repte ani
doneranmr. mũ aut veſtẽ i traſgreſſionẽ dediſſe:ex
à ¶ Et verba. i. bñ cõmunicationis ſententiaʒ ferant:⁊ rur
dictionem. ſus mutatoꝰhabitu in monaſterijs do/
67 Tlex ĩ boc. c. nec diẽ vltimũ claudant ſub erũmis ar
U. agit de tribu que penitẽtie ꝑmaneãt religate¶Idẽ
fnedimtis nfine excoci. arelatꝗ.
kicketo ergene ge SFilij perdinionis ſũt:ꝗ violãt cor/
no. ibi otra eccles Pora feminarum cõſecratarum.
ſticam regulam. 21 Ciendum eſt oĩbus ꝙ deo conſe⸗
f¶Eccieſiaſticis. cratarum feminarum corpora ꝑ
Soꝛs q ifra vonrun votum proprie ſponſionis ⁊ verbaꝰ
eeneſiee ſacerdotis deo cõſecrata templa eẽ ſcri
rac ut ril.d.i. vuo. Pturarum teſtimonijs comprobantur:
Regularſ.ad dik T ideo violatores earum ſacrilegi ⁊ iu
lerẽtiã ſeculariũ. de xta apoſtoluʒ ſilij perditionis eſſe no-
gbus habes eẽ de ſcuntur. ENtem.
geci. fraternitatem. De eodem. Palea.
b¶.Ataz auerſi. Idue ſi priuſquam continentiaʒ
ↄuerſi g ꝓreſſi non profitentur nubere elegerũt: illis
iuerit mfimoniũ cõ ai gerut: lli⸗
traberenõ vetätur. Nubant quos propria voluntate velint
ECoͤnerſi. pfeſſi. babere maritos.ſimiliter hec cõditio ⁊
nũqd oẽs cõuerſi o de virginibus habetur.nec extra volũ-
ipſo ꝙ ſunt conuerſtt tem parẽtum uel ſuam cogãtur accipe
Nlelligunt vouiſſe ? re maritum. ¶Item grego. arthemio
Enuneüalſt us ſubdiaconoi epiſtola. xliſj.
Sed go hro -d In moͤaſteriorecludantur mõachi
traſit ad eccleſià re vxoribus ſociatt. .
gularem e intelli⸗ ◻ Xqn lanos moaeboruſa ad
gitur vouiſſe renũ tantũ nefas ꝓſiluiſſe cognouim
ait ppie nadte ut vxoꝛes publice tlatackehstehmnn⸗
cularem nd. cũ us ut ſub oĩ vigilantia requiras ⁊ innẽtos
allj clerici itelligant Hita coertõe in mõaſterijs abꝰmõachi
ntäm fuerant remitti facias.
renunciaſſe ꝓpꝛiis . Mẽ inno. pa. ii. .
in quocuq;ʒ ordine WDHoſt profeſſam continẽtiam quiſ
ſint niſi ſic dicat.do quis vxorem duxerit ab ea ſeparetur.
mne rmea buic eccle Tlext cõtinentie ? ðo placẽs mũ
ſe. ng e. B. n, dicia in eccleſiaſticis perſonis et
Watia⸗ tulit ſacris oꝛdinibus dilatetur:precipimus
ſua alicui ſeulanri quatenus epiſcopi. preſbyteri. diaconi
eccleſie: nũgd talis ſubdiaconi regularesꝰ caonici moachi
põöt ↄtraber̃ vel ba SðM
bere pꝛopriuʒ: dico

ꝙ põt her᷑ ⁊ filius poſtea natꝰ pot petere legitimã portides ut.xvii.q.iiij.
c.vlt.lʒ videat puus eccleſie factus.ſ̊ nũꝗd talis poteſt ad ſtrictioreʒ tran
ſire vitam dicunt gqdam ꝙ non.cum ſe ſecerit ſeruum illius eccleſie qꝛ li⸗
berti non poſſunt recedere de eccleſia ſua vt.xii.q.ij.libertt.
k¶Non eſſe.bic babes ꝙ matrimonium nõ valet ſi fiat regulaʒ eccleſia
ſticam. ar. j. xxxv.q.iii.vdicimus.a.ax.j.xxxiij.q.iiij.nõ oportet.

1 Aptiaꝝ bonum.ideſt nõ vouẽtibꝰ. melius eſt enim nubere q;vri.

m ¶ Sẽper.qꝛ ⁊ ante peccatum ⁊ pꝰĩ paradiſo.ut er.xxvii.di.dᷣide.
n Xegis.ſ aliqu do fuit legis obſeguʒ qñ frater debebat ſuſcitare ſemẽ
fratris. ut.xviij.q.i.olim.⁊ hoc ſpecialiter erat pceptum. generaliter enĩ pᷣ
ceptum erat ꝓpagato ſobolis.vñ maledictus erat ꝗ non reliquerat ſemẽ
ſuper terram. xxii.q.iiij.S.his ita.⁊.q.ii.pudor.
oM.â Inſirmitatis. i. otra ifirmitatè icotinẽtie cõceſſũ. ita tñ oli erat ſʒ nõ
erat legis obſequuum.

4/

i gere nõ poſſunt ᷣhunt.ergo ⁊ ſpado ⁊ frigidꝰpõt mrimomuʒ Zbere. ar.
ooꝭ xxxiij. q. v. ꝙ deo. naʒ ⁊ poſthumũ ĩſtituit ſpado. vt.ff. de libe.⁊ poſthu.ſʒz ẽ
quieſiſum.ſed non eſt verum.qꝛ non poteſt contrahi matrimonium niſi
ibi ſinſ tria bona matrimoni uel re vel ſpe. . ee qe ii. omne, ve ſene non eſt
ale. nemo enim eſt adeo ſenex quin aliquando calerepoſſit natura vel anti⸗

. 24 9
ſicio qðᷣ nð eſt in frigido.vel in pnero velſpadone.⁊ ideo ſenex habilis eſt ad cõ

trabendum.ſufficit enim ꝙ pꝛolem nõ enitet.xxii.q.ii.ſolet.ſic enĩ genera ̃ qr̃ ex
quo nõ euitat ꝓlem ⁊ aptus eſt ad coeundum luł dic humani iolatij ⁊c.i.oↄtrabs

tur cauſa ꝓlis que patris ſolatium eſt.⁊ hoc vult ir̃a ſequẽs ſilioꝝ ⁊c̃.vel dic vt

dixi.xxxii.q.vii.biqui. q Mromiſcuũ.i.ĩdiffereniẽ ⁊ ĩdiſtĩcte cõmiſcere.ſ.
tanino more. Canes enim

atq; cõuerſiꝰ pfeſſi: ꝗ ſacrũ traſgrediẽ
tes ꝓpoſuũ:vxores ſibi copular̃ pᷣſum

pſerit:ſeparẽtur.hniuſmodi namqʒ co

pulationẽ quã cõtra eccleſiaſticaʒ regu
lã conſtat eẽ cõctractã:matrimoniũ nõ
eſſecẽſemus:qui etiam ab inuicẽ ſepa
rati ſunt pro tantis exceſſibus cõdignã
penitẽtiã agãt.idipſũ quoqʒ de ſanctio
malibus femis ſi quod abſit nubere at/
tẽtauerit obſeruar̃ decernimꝰ.bis om
nibꝰ auctoritatibꝰ vonentes probibẽt᷑
cõtrahere matrimonia:⁊ quidã eoꝝ ſi
ↄtraxerit ſeꝑariiubẽt᷑. Augu.ↄtra taliũ
ſeꝑatiões peccatũ eſſe aſſerit ua dicẽs.
¶LCõiugia vouẽtiũ nõ ſüt diſſoluèda.

1 PAVyptiarum bonuʒz ſemper gdẽ

bonum eſt.quod bonũ ẽ ſemper
in populo dei fuit:ſed aliquãdo fuit le
gis obſequiũ nũc eſt ĩfirmitatisꝰ reme
diũ:ĩ gbuſdãꝰ vero bumaitatis ſolatiũ:
filoꝝ ꝗqppe ꝓcreationi operã dare: nõ
canino more ꝑ vſuʒ pmiſcuũ feminaꝝ
ſʒ honeſto oꝛdine cõiugali: nũc eſti bo/
mine /ꝓbãdus affectus:⁊ ipſũꝰiñ lauda
bilius tranſcẽdit ⁊ vincit celeſtiat cogi-
tãsꝰ aĩio chriſtianꝰ.ſʒ qm̃ ſicut ait dñs:
nõ oẽs capiũt verbuʒ hoc.qui poteſt ca
pere capiat.qͥ ſe nõ cõtinet: nubat.q̃ nõ
cepit deliberet.que egreſſa eſt ꝑſeueret
nulla aduerſario det᷑ occaſio nulla chri
ſto ſubtrahat᷑ voblatio.in cõiugali ꝗppe
vinculo:ſi pudicitia nõ ſeruat᷑:danatio
nõ timet᷑.ſʒ ivirginali ⁊ ĩ viduali ↄtinẽ
tia excellẽtia muneris ãaplioris expetit᷑:
qua expetita ⁊ electa:⁊ voto debito ob⸗
lato:iã nõ ſolicapeſcere nuptias ſed ẽt
ſi nõ nubãt:nubere velle dãnabile ẽ.nã
ut hoc ðᷣmõſtraret apoſtolus ait: nõ cũ
i delitijs ðgerit nubunt ĩ xpᷣo ſʒ nubere
nolüt:habẽtes igt dãnanonẽ:qm̃ pᷣmã
fidẽ irritã fecerũt:⁊ ſi ũñ nubẽdo tñ volẽ

do:iũ qꝛ ipſe nuptie vel qꝛ taliũ dãnãde

iudicent᷑:ſʒ dãnat᷑ ppoſiti?fraꝰꝰ:dãnat᷑
uoti fracti ſideſ: danat᷑ ñ ſolũ ſuſceptioꝰ

indiſferenter 2 indiſtincte

commiſcentur.
1r¶Affectꝰ.ſ.pꝛolis pꝛo/
creande ad cultum dei.xxx
ii.q.i.non in ſola.
ſEtipſum.iſ.affectum.
t¶CLeleſtia. nam celeſte
in carne viuere ⁊ opera car
nis non facere.qꝛ virgini/
nitas replet paradiſum.xx
xii.q.j.non nuptie. ⁊ ibi
neqʒ nubent neqʒ nubent᷑
ſuper q̃ auctoritate dicunt
theologi ꝙ vita an gelica
viuent. .
. Cogitans.i.pᷣfert cõti
netiam bono coniugali.
(Adde ꝙ ꝓrima dñi auẽ
tas legitur mathei. xix. c.)
¶ Beliberet.an ſit vouẽ
dum.
V¶ Subtrahat. i. vouẽti⸗/
boᷣimo filij accedite ad Pᷣui

lutẽ dei ⁊ parate vos ad

tẽtationẽ.de pe.d.ii.ſi.n.
er ð renũ.niſi ĩ pᷣncipio.
3C. Hon ſolum.ſed etiam
binc enim emergunt due
opi.h.dicit ꝙ contrahere
actus.ſ.oirabendi nõ ẽ ma
lus ⁊ hot ea ratiõe qꝛ ex eo
ſequitur bonum.ſ.matri⸗
monium.nõ enĩ vult dice
re ꝙ ex malo ſequatur bo⸗
nuz. pꝛo eo facit. . e. ⁊ ſi ñ
nubendo.⁊ illud.non ſuſ⸗
ceptõ tè. ⁊ illud:non qꝛ cõ
iugium:ſj volũtas frãgẽdi
votum tantum vt dicit eſt
peccatum.ut patet. j.e.nõ
qꝛ ipſe nuptie ⁊c̃.ſed hec li
tera ei contradicſt non ſo-
lum capeſcere.ſed ipſe ex⸗
ponit uon ſolum volũtas
frangendi votum in actuʒ
producta eſt damnabilis.
ſed etiam nubere velle. i.
voluntas frangendi votũ
contenta ſuis finibꝰeſt dã
nabilis:ſed ex dicto eius ſe
quitur ꝙ aliquis faciat ſi/
mul bene male. qꝛ con/
trabedo bñ facit.ſʒ recedẽ⸗
do a voto malefacit. ⁊ in⸗

telligit hoc. c. nõᷣ de voto ſoleni pñti nl nudo. qꝛ bm eum vtrunqʒ dirimit mr̃i

boc. c. ð voto pñ̃ti. h.ð. ⁊ m euʒ ſupſicialiter ĩducitur auctoritas illa apii

monium.ſʒ de propoſito qð ꝗs babet votum emittendi ut diximus.S.in pᷣn. q̃
ſti. nos dicimus ꝙ ipſuʒ velle Zhere ⁊ Zhere eſt peccatum iſtis.a tñ inde ſequitux
matrimonium quod eſt bonum.⁊ intelligitur.c.ð voto pñti ſimplici.neceſt mix
ſi ſequatur er bonis malum. ar.de cõ. di.ii.ſicut iudas.⁊.lxxxi.di.ſi qui ſunt pᷣ
ſbpteri. ſicut ex malis bonuʒ.xi.q.iti.ꝗqd ergo.ſicut in paſſione xrpᷣi opus operanſ
fuit malum.i.cruciſixio iudeoꝝ.opus autem operatum.i.paſſio fuit bona.actio
enim ſuit mala:paſſio bona.⁊ ſic malum poteſt habere bonum effectum.contra
nos eſt illud ⁊ ſi non nubendo ſed dic.i.q;uis ipſum nuptum non ſit peccatum.
(Adde ꝙ due ſequentes auctoritates pauli leguntur in pᷣma ad thimote.c.v.)
2CPꝛopoñſiti. ideſt votti. 2 . Fraus. igeſt deceptio.
¶.Suſceptio.ideſt ſuſceptum matrimonium.ſʒ tñ pꝛimam ſidẽ irritã fecerũt.
item no.quod apoſtolus hic locutus eſt de his qui vouerunt per verba de pñti

2

egis un. 2 1 aug. bic de alibus locutus eſt. æ hoc probat illa littera ſi viro ſuo viuo. 1 vbi
b? In quibuſdam. vnde in ſenibus eſt bumanitatis ſolaitum. i. ↄtrabik amſtn
Iit eis hulatur in ſuis neceſſitatibus. eſt ar. bic.ex quo ſenes qui iam aſſur

dicit aut viuente marito nubit.nam ſi nubit ergo xpᷣo vouet.a ideoĩtelligimus
terat coõtrahere.⁊ dicii.h.qꝙ uotuʒ in ſui natura ↄſideratũ nõ ipedit circuneripta
oi ſolẽnitate ſed ecceſia potius uel poſt inuenit huiuſmodi ſolennitates conſti
tuit ut impedirent.nungd ego monachi anteq; ↄſtituerent᷑ poterant ahere?

Qic quod iunc monachi non erant. cum monachus eſſe non poſſt quin aAliqus

ſoleunitas obſeruetur. ſed poſito ꝙ fuerunt poterant contrabere. ioan.

5

e Inferiori.i.coniugio.
bal

Tauſa

Superiori.ſ.otinentia.duo ſunt bona.vnũu ſuperius vt continentia.⁊ bonũ

inferius.ut matrimonium.

e¶ Vroinde. bic ponit aug. qð eos inducebat ad dicendum ꝙ nubentes pꝰ vo
tum nimplex erant ſepandi.a durat vſq; ad id ꝗ hoc dicunt vbi ponit ſuã pᷣmaʒ

iprobatiouem. ſecundam
autem ibi: deinde.tertiaʒ
ibi ſit antem ⁊c.(Adde ꝙ
ita ut ſequit᷑ diffinit dũs in
enãgelio marci.c.x.)
¶Quʒz eniʒ. ſalua ſua pa
ce aug.nò bi opponit iſtis
hic non eſt liłe ve carn ali
mr̃imonio ⁊ ſpũali.nõ enĩ
de ſpirituali matrimonio
ad carnale eſt egreſſus ſed
bñ de carnali ad ſpirituale
ꝓgredit᷑ ⁊ ita dormitauit
hic ang. vel dicebant forte
illi oĩmodam eẽ ſimilitu/
dinem inter hoc ⁊ illud.
eEᷓ. Melioris ſint.i. ſi⸗
gnum melioris meriti. qꝛ
ſecunde nuptie indicium
ſunt icontinentie.ut.xxxi.q
i. de his.⁊.c.hac rone.
¶Virgo. qꝛ ſine macula
⁊ Tnga peccati.vt.xxxii.q.
iiij.recurrat.xxi.di.q;uis.
(Adde ꝙ ita ſceribit pau-
lus ad roma. c.vi. vi ſca
ad corin.c.xi.)
8CUrores bic babes
votlum ſimplex nõ virimit

HHYWYWYHſui natnra: eadem röne

neelc ſolẽne: cum idem ſint.
gqꝛ ſolennitates nõ ſunt de
ſubſtantia ⁊ verum eſt. ſed
Aſtitutio eccrie dirimit mfi
moniũ.religio tamen diri
mit matrimonium, e de
ↄuer. ↄiug.ex publico/ſed
nũgd ſimplrvouẽs ꝗ ↄtra
bit tenet᷑ continere moꝛtua
vrore. vr ꝙ nõ.qꝛ obliga
tio extincta non reuiuiſcit.
ut de oſe. di.iiij.queris.ſff.
de ſolu. g res. §. areã/ ſz 3
dicimus. qꝛ nõ tollitur ꝑ
mnatrimoniuʒ niſi voti exe
cutio. e de conuer.ↄiu. ꝗ
dam. nam voluit ille quã
ium in ſe fuit: iõ poſtea cõ/
pellitur cõtinere qð non fie
ret ſi oĩno eẽt abſolutus a
voto ſi iñ orerit ʒ mr̃imo
nium vt no.in illa decre.
quidam.
b¶Adulteria.i.adulteroſ
ſſe non coniuges.et ẽ em⸗

eſt ipſum ſcelus.

phaſis. ſicut illud:dauus

¶Sz; plane. ab hint ra⸗ nouit at ngei
conuptione fetare: que in ipſa ẽt carne
potuit mater ſine corruptioe ꝓcreare.
fit aut per hanc minꝰ cõſideratã opinio

ctat ð voto ſolenni pʒ quoſ

c.de voto pᷣuato agitur..·

BGraui?. 5. xrvii q. iiſ

E viduis. vf̃ hoc. c.·

eleelligendum de vo/

to ſoleni. ar. S. e. ſiquis ſa

cro. vbi ſit mentio de ↄſtitutionibus gelaſij ſiue pela gij. ⁊ bec eſt gelaſij ßm boeñ

a bono inferioꝛi:ſed ruina ex bono ſu
perioꝛiꝰ.poſtremo danant᷑ tales:nõ qꝛ
cõiugalẽ ſidẽ poſterius inierunt:ſed qꝛ
cõtinẽtie ſidẽ pꝛimã irritã fecerũt.qð vt
bꝛeuiter iſinuaret apoſtolus:voluit di-
cere eas habere dãnationẽ que poſtam
plioꝛis ꝓpoſitũ ſanctitatis nubũt:nõ qꝛ
nõ dãnant᷑:ſed ne in eis ipſe nuptie da-
nari putarent᷑.ſed cũ dixiſſet nuberevo
lunt:cõtinuo addidit dãnationẽ haben
tes:⁊ dixit:quare?qm̃ prioꝛẽ ſidẽ irritã
fecerũt:vt volüũtas que a ꝓpoſito ceci-
dit appareat eẽ dãnanda ſiue ſubſequã
tur nuptie:ſiue deſint.ꝓinde? qui dicũt
taliũ nuptias nõ eſſe nuptias ſed potiuſ
adulteria:nõ mihi vident᷑ ſatiſ acute ac
diligẽter ↄſiderare quid dicãt: fallit ꝗp
pe eos ſimilitudo veritatis.qꝛ.n.chꝛiſti
ↄiugiũ dicunt᷑ eligere que xpᷣiana ſancii
tate nubũt. Hinc argumẽtant quidam
dicentes:ſi viro ſuo viuo que alteri nu
bit adultera ẽ:ſicut dominus ipſe ĩ euã
gelio diffiniuit. Aiuit at chꝛiſtꝰ eun moꝛs
vltra nõ dnabitur.que ergo cõiugium
eius elegit:ſi homini nubat adulteraẽ.
qui hoc dicunt acute monuent᷑ quidẽ ſed
parũ attendũt bãc argumẽtationẽ quã
ta rerũ ſequatur abſurditas/cuʒ.n.ꝰ lau
dabiliter etiã vinente viro ex eius con-
ſenſu cõtinentia femina xpᷣo voueat:iã
ſm iſtoꝛum rationem nulla hoc facere
debebat ne ipſe xpᷣs:quod cõſentire ne
fas eſi adulterium faciat:cuiviuente vi

ro nubit.deinde cũ pꝛime nuptie melio
ris ſint meriti quã ſecunde:abſit vt ſan
ccaruʒ viduaxꝝ ſit iſte ſenſus vt xp̃ᷣs eis
videat᷑ quaſi ſecũdus maritus.ipſuʒ.n.

habebant etiã antea quando viris ſuis
ſideliter ſubdite ſeruiebant:non carna-

liter ſed ſpiritualiter virum cui eccleſia

ipſa cuius membꝛa ſunt coniunx eſt: q
ſidei ſpei ⁊ charitatis integritate nõ ſo-
lum in virginibus ſacris: ſed etiam in

coniugatis ſidelibus ⁊ viduis tota vir-

goſeſt. vniuerſe quippe ecdleſie cuiꝰ oĩa
mẽbꝛa illa ſunt:apoſtolus dicit.optaui
uos vni viro vᷣginẽ caſtà exbiberi xpᷣo.
nouit autẽ ille virginem coniugem ſine

nẽ qua putat lapſaꝝ a ſãcto ꝓpoſito fe⸗

minax ſi nupſerint ñ eẽ cõlugia:nõ par

facit ad propoſitum. O. intelligas ergo de voto ſimplici.ꝛ ibi facit mentionem
de alijs conſtitutionibus gelaſij.non de iſta. sü

2 .

m ¶Sub mulla. qꝛ vidua non cunſecratur nec benedicitur. ſi tm̃ virgines. vt. xr. n iuramentum fitd uralit
minus pꝛecepit. vouete ⁊ reddite.ita pcepit reddas domino iurameia tua

g.i. de votis. ſed accipiunt velum de altari. vt. S. e. vrdue.
n Caſtitatem.i. vidualem.ſ.pꝰpᷣſtinum ↄingium aſſumptã ſides eni ſeruan-
da ⁊ priori coniugio.xcxiiij.diſtin.fraternitatis.⁊.C.de ſe.nup.l.iij.
9 ¶PWericuli.i. propter periculum eax vitandum poterit deliberare qᷓ ſi c.
dde ꝙ tres ſequẽtes auẽtes pauli legunt᷑ originalr i pᷣma adtbimo.c.v. in p⸗

ma ad corin. c.iiij. ⁊. vli.)

pCAetebant ar. ꝙæ petm timore maioris lapſus fieri n vetatur. xrrii. q·ilſolet.

xii.di.nerui.

q ¶ Laqueuzʒ. eos ſepando vel eos preciſe phibẽdo ne

hant.vouens enim ſimpliciter vbis im̃ pmonitorijs diſſuadẽdꝰẽ a mf̃i
monio ñ ꝑ excõicationẽ.ut extra q cle.vel vo.veniẽs ⁊ de ſpõ.reqnuit.ar.
xxii.q/i.pᷣdicandum.ſʒ illud de peccato iã cõmiſſio.itẽ ar.ex hoc.c. non
ꝓ quolibet mortali excõicandus eſt aliquis ameq; cõmittatur. qꝛ ꝓ fraciio

unʒz malũ vt a maritis ſeparẽt᷑ vxoꝛesꝰ
quaſi adultere ſint nõvxoꝛes:⁊ cũ volũt
illas ſeparatas reddere cõtinẽtie:faciũt
maritos eaꝝ adulteros veros: cũ ſuis
vxoꝛibus viuis alteras ducũt.qua ꝑꝑñ
poſſum dicere ꝗdẽ a ꝓpoſito melioꝛila
pſas ſi nupſerint feĩas adulteriab eẽ nõ
cõiugia/ſed planenõ dubitauerim di⸗
cere lapſus:⁊ ruinas a caſtitate ſanctio
re qaue vouẽt deo adulterijs eẽ peioꝛes.
ſi.n.qð nullo mõ dubitandũ ad offenſi
onẽ chꝛiſti ꝑtinet:cũ mẽbꝛũ eins fidẽ nõ
ſeruat marito:quãto grauiꝰt offendit
ipſe deꝰ:cuũ illi ipñi nõ ſeruat᷑ fides in eo
qð exigit oblatũ qð ñ exegerat offerẽdũ
cu.n.quiſq; non reddat qð nõ imperio

cõpulſus:ſed cõſilio cõmonius vouit:

tanto magis fraudati voti auget iniqta
tem:quaio minus habuit vouendine-
ceſſitatem. “ Item Pelagius.
KBDe vidins a pᷣmã ſidẽ irritꝗ fecerũt.

( E viduislſub nulla bñdictõe ve⸗

landis ſuperius late ſuſſiciẽterq;
pᷣdiximus:q̃ f ꝓpꝛia volũtate ꝓfeſſaʒ pᷣ
ſtini ↄiugii caſtitatẽ mutabili mẽte cal-
cauerit: piculiꝰeax ĩtererit:quali deũ ðᷣ
beãt ſatiſfactõe piacar̃:ꝗa iuxta apoſto
lũ pᷣmã fidẽ irritã fecerunt.ſicnt.n.ſi ſe
foꝛſitan cõtinere nõ poterat:ſᷣm apoſto
lũ nuber̃ nullatenꝰ vetebant᷑:ſic habita
ſecũ deliberatione ꝓmiſſaʒ deo pudici/
lie ſidẽ debent cnſtodire.nos aũt nullũ
talibus laqueũ debemus inij cere:ſʒ ſo
lũ adhoꝛtationes pᷣmij ſempiterni pe-
naſq; ꝓponere diuini iudicii: vt ⁊ nr̃aj
ſit abſoluta cõſcientia ⁊ illaꝝ pꝛo ſe rati
onẽ deo reddat intentio.canẽdũ eſt ꝗo
pe quod de eaꝝ moꝛibus actibuſqʒ bea
tus OPaulus apoſtolus teſtatur dicẽs:
quod plenius exponere pꝛeterimꝰꝰ:ne
ſexus inſtabilis non taʒ deterreri qᷓ; ad
moneri videatur. Nez Zbeodoꝛꝰ.
Deecodem.
Iquis votũ virginitatis habens
⁊c. Quod autẽ vouẽtes pᷣmiſſis
auctoritatibus iubent᷑ abinuicẽ diſcede

re.quoꝝ vero cõingia auctoꝛitatibꝰ au
gu. theodoꝛi ſoluẽda nõ ſũt: i capto
de oꝛatiõe clericoꝝ euidẽter oſtẽditur.

AIlud aũt inocẽtij quo virgies ſacre pu
blice nubẽtes illo viuente cui ſe cõiüre⸗
rãt ꝓhibẽt᷑ admitti ad pniaʒ:nõ ita itel

ligedu eſt vt aliquo tẽpoꝛe excludant᷑ a

citum eſtet. led hoc nihil eſt. ſed dico qð non peccat c

ne huius voti ante
qᷓ; frangat᷑ nõ ẽ exco
municãdus:qꝛ non
dũ obligatꝰẽ:nec p⸗
ꝓpter bonũ mruno
nij tñ quãdoqʒ in-
dicit᷑ penitẽtia volẽti
peccaf.ut e ð ſpõ.
de illis.

q Lagqneũ.i.ſipli

citervouerunt.imo
pmittende ſunt con
traber̃᷑:ut ma:ꝰ ma
lů vitet. ex g cle. uel
vo. veniens.

PrC¶t T nfa/ar. ꝙ
ex quo platꝰfunctꝰẽ

offõ admonẽdo ĩ.re
pado:⁊ corripiẽdo:
ñ ðberet ei ĩputari ſi
ille ñ emẽdet᷑.ar.xlv
ii.di.qð ad nos.

R ꝛeterim?. 115

aliq̊ pᷣtermittũt expo
ni ne erroꝛ ĩcutiat᷑ ſic
diẽ beda ð pe.di.iiij
reuerear.

t J quis votuz.

