nõ aĩo tm̃:ſj oflicio auctori cio. L.ad tps. ꝓpoſitũ ꝗppe ꝛc. uel ſepulchro. i. i legit io. c. xi.) 9 Lapide.onere peccati.
n aĩotm̃: ctoritate.ſ.ſupioꝛis.ułñ aio im̃ ſʒ officio.i.iudici * LIn ſepulchro. i. in cordis otritione. a ¶Mundamt. i io mathei
Nnal ſupioꝛis ab officij erecutöe abſtineãt. ut.ſ. ea. viſti. iacti cio. i. ucicio b. Sacriſicium. i ſatiffacti uncautt. enangelio matpei.
nnn, 0 — eſe A .ed diſtj. aee he:a. .di.v. e.i. c.xiiij.) c Srecpa Gmenh (Acde qꝙ ic de ipſo legiuur onginaliter leui.
ubei⸗ .S.l.di.⁊ purgabit.⁊.c.ð his do iD MPrecepit. S. xciij.di.dñs:a ita expcepto tenetᷣꝗs cõſiteri.(Adoð
. ꝙ ita legi᷑ mathei.c.viij.⁊ luce.c.v. S a expᷣcepto tenet ꝗs coſiteri. (Ado
.⁊ luce.c.v.Sequens vo exẽplũ petri legit᷑ luce.c.xxii.)

c?. vi.j.di.iij.achhuc inſtant. xxiij.q.iiii.nabucho.a.xi.q.iij.quomodo. (ZdoSö
ꝙ ita legitur in pſalterio. pᷣs. lxxxvij.)

De Peni.

Medici.i.ſacerdotes qui medicinam anime pꝛeſtant deus dicitur medi/

A mortuo.i.permanente ĩ pctis

. Muctoritas in lib.ieſu ſilij ſyracb.ſ.ab eccleſiaſtico.(Acdde ita ligir᷑ eccłia
ſtici.

c.xvii.)
Merit.i.non eſt qꝛ nõ
peniẽtialem.j. di.iij.iu⸗
das.⁊ ita perit hic qð non
eſt. ar. ff. de cõſti.pe.id qð
vel ſi ẽ nõ eſt vtilis quo ad
vitã. arg. ꝙ reſcripiuʒ ab
excõicato impetratũ ſit nul
lum ipſo iure.arg. Z.j.de
cõſ.di.ij.⁊ dixit.

Aelut.ꝗ enĩ peccat nui

P⸗ eſt qꝛ pctm̃ ducit ad nõ
eẽ:cum nihil ſit iuxta illud
1 ſine ipio faciuʒ ẽ nihil.
eſt velut ſimilitudinarium
ſʒ ad lr̃aʒ põt hic intelligi
qꝛ poſt mortem nemo va/
let conſiteri. vt ð illo dini
te legiturin euange.
¶OQui memor õtuʒz ad
gratie ſuſceptionem dum
E peccato.(Zldð ꝙ ita le
gitur in pſalterio.pᷣs. vi.)
3 Siergo. q. d. nullus

ad ſui ſalutem.

hæ Damnatione. extra ö
bapt.⁊ eius effec. maiores
¶ Watet. ecce ↄcluſio ma
Glſtri.
k¶Si añꝙᷓ. habito. ꝙ an
te confeſſionem peccator re
ſuſcitatur:probat ꝙ qñ cõ
ſitet᷑ non eſt in peccato. ſi
enim poſt reſurectionem
ſuam antec; confiteatur
incipiat mori.i.pctõ obli
gari: ſequeret᷑ o mortuns
ieſ petõ exiſtens ↄſiteret᷑:
qð tamen non poteſt eſſe
ante reſurrectionẽ nec poſt
a mortuo eni ⁊cc.perit con/
ſeſſio.concludit ergo ꝙ vi
uens.i, reatu peccati abio
lutus conſiteatur. v ita in
confeſſione non dimittitur
peccatum.
I¶In aia. no. aĩiam alio
mõ ſuſcitari qᷓ; corpus.
me Si autem.vba magi
ſtri.

nꝓAApoſtolus. in epiſtola
cũda ad chorithi. c. vi.
01LConuentio. i. cõicato.
Belial.apoſtata inter
etatur.
qXLucis.i.illuminatorũ
c ar.ꝙ contraria ſeſe nõ
patiuniur.ar.xvi.q.vii.ĩ
noua j. e. S. cum ergo.
12 Dñs ait in euangelio
loannis. (Adde ꝙ ſic legi
tur ioan.iij.⁊.viij.
em opponitur.
¶WDuobns. erigentibus
contraria.
¶ DOuobus. diuerſis pn
ta in eo ꝙ ſunt diuerſi ali⸗
as ſecus.ff. de oper.lib.du

orum eſt. (Acde ſic le
gitur mathei. viij.⁊ luce. vi.c.)

düũ ꝑ ꝓphetã dr̃:nunꝗd medici reſuſci

tabunt ⁊ ↄſitebunt᷑ tibi. Nẽ. Amoꝛtuoꝰ
vt auètas dicit:peritꝰↄfeſſio:velut ab

eo qui non eſt. vnde penitens ille qui ti-

more octaue reſurrectionis territus ex
clamauerat.Dñe ne in furore tuo argu
as me:neq;ĩ ira tuacorripias me:poſt
ea ſupplicas aiebat:Salu me fac pro⸗

pter miſericoꝛdiam tuaʒ:qm non eſt in

moꝛte qui memoꝛſſit tui:ĩ inferno autẽ

nullus tibi ↄfitebit.ſi ergosnullus ↄſfite-

bit᷑ tibi:niſi reſuſcitatus.nemo aũt viuit
eterne gebhenne filius ⁊ ꝑpetua damna
tiõe? oignus.patet ꝗ; anteq;ᷓ quiſq; cõ/
fiteat᷑ pcim̃:a reatu ſue puaricationis q́ᷓ
eterna ſibi debebãtur ſupplicia ꝑ gr̃am
interne cõpunctionis abſoluitur. Item
Si nch alas otet a ðdo reſuſcita
tur:vel reſuſcitatus vinit dũ ↄfitet᷑: vel

poſt reſurrectionẽ iteꝝ moriuus ẽ ⁊ cõ⸗

fitet.ſed ſicut anteqᷓ; reſuſcitaret᷑ mor-
tuus cõfiteri nõ poterat:ſic poſt reſurre
ctionẽ mortuus cũ fuerit cõſiteri nõ va-
let. reſtat ergo vt reſuſcitatus vinat dũ
petm̃ ↄfitet᷑.ergo ſola cõtritio in qua ſit
reſuſcitatio:tollit pctm̃.bʒ itaqʒ reſuſci
tatoꝛẽ ſuũ ſibi pñtem ſeqʒ inbabitãtem.
vnde Auguſtinus ait in pſalmo.lxij.re
ſuſcitatus coꝛpore vinit abſente reſuſci
tatore.nõ aũt ſic reſuſcitatus in aĩal.cũ
eniʒ deus ſit vita aie.aĩa vo vita coꝛpo
ris.ſicnt coꝛpus vinere nõ põt abſente
aĩa:ita nõ niſ deo pñte aĩa viunere valʒ
bʒ itaqʒ aia ſibi deum pñtem per gr̃aʒ:
que viuẽs petm̃ ſuum cõſitet᷑:eãq; vitã
que deus eſt inhabitat quam inhabitan
do viuere facit.ſi aũt illam inhabitat:
ergo templum ſpirituſſancti facta eſt er
go illuminata eſt:ergo a tenebꝛis pctõ⸗
rũ expiata eſt:ergo teplũ diaboli eſſe de
ſijt:q̃ ad luceʒ venit:cuius reſpectus te
nebras fugat. Nulla eniz vt ait apoſto
lus cõuentioxpi ad belialꝰ.nulla ptici-
patio lucis ad tenebras:nulla cõicatio
inſticie ⁊ iniquitatis:nullus cõſenſus tẽ
plo dei cñ idolis.item vt xpᷣs ait. Ois ꝗ
odit malũ in luce agit.ꝗ aut i luce agit ſ
cut Augnſtinus ait:in xpᷣo oꝑat᷑.qui ãt
in xpᷣo oꝑatur eius ſilius ꝓbatur.Cuiꝰ
eniʒ opera ꝗſqʒ facit eius ſilius eſſe ꝑbi
bet᷑. vñ ꝗbuſdã dñs ait. Si fllij Abrae

eſtis: oꝑa abraefacite. Iteʒ vos ex pr̃e

diabolo eſtis:qꝛ opera pꝓr̃is vri facere
vultis. nemo aũt filius dei ? diaboh ſi⸗
mul eſſe põt.nemo enimvt ipſe ait duo

bus oñs ſimul ſeruire poteſt. Iẽ vt io

Ex deo.cooperante per gratiam vel per baptiſmum.
FMeccat. cõiunctiʒ intelliges dum moratur in ſanctitate peepta ⁊ regeneratio
ne deiqð ſic debeat intelligi habetur. j. di. ii. S.item ſecundum.⁊.c.ſi enim in⸗
quit. (Adde ita ſcribit io. in ſna prima epiſtola. c. iij.)
¶ Diaboli. ꝛ⁊ ia er viltute uel peccato nomen amittimus ſicut. .l. dicit ꝙ ad⸗
optatus a ſenatore in niliium ſilius ſenatoris dr. ff. de ſenato.ſenatoris filius. t nu
yia cdarifſimo diu non nubit alij infe nions ordinis clariſſima vicitur vt.ff. de

ſena. kemine. Solo. magnũ aũt pcetm̃ eſt non agere pniam 4 ſuo

ſibi complacere delictoꝛj.di.e.ſuper tribꝰ.

C ODis. viuit ꝑ gram.
2 ¶Alienus. a charitate pciſus.ſ.ad mortem. j

ea.in actione.ex ð regu

la.⁊ tranſeun.ad religio.licet in fi.(Adde ita ut ſegt de circunciſnõe legi

annes ait in epiſtola ſna qui natus eſtex

deonon peccat:ergo nõ eſt filius dia-
bolu.ſolo enim peccato diaboli filij ſu⸗
mus:ergo de eius regno trãſlati ſumꝰ
in regnum daritatis ſilij dei: ⁊ ſumus
erepti de poteſtate tenebraꝝ:⁊ facti ſu-
mus filij lucis. Cum ergo ante confeſ-
ſionem vt probatum eſt ſumus reſuſci
tati per grẽ̃am:⁊ filij lucis facti:euidẽtiſ-
ſime apparet ꝙ ſola cordis contritiõe

ſine confeſſione oris peccatum remitti

tur. Item ioannes. Omnisqui non di
ligit in morte manet.ſi ergo viuit:⁊ dili
git.ſi diligit: dilectio eſt ĩ coꝛde.dilectio
autẽ in malo nõ.eſt enĩ/ ꝓpꝛius fons bo
noꝝ:in quo nõ cõicat alienusꝰ.ergo bo
nus eſt iſte factus per graʒ ante ↄfeſſio⸗
nem peccati:nõ itaqʒ malus eſt. bonus
enim ⁊ malus aligꝗs ſimul eẽ nõ põt ꝙ ſi
malus nõ eſt:mẽbꝝ diaboli nõ eſſe pꝛo
batur.nec ergo eſt dignus gehẽna que
diabolo ⁊ membꝛis eius ſolũmõ debe

tur:ſicut eterna beatitudo ſolũmõ mẽ⸗

bris xpᷣi paratur.nõ ergo in cõfeſſione
pem remittit: qð iã remiſſuʒ eſſe ꝓba⸗
tur.fit itaqʒ ↄfeſſio ad oſtẽſionẽ pniĩe:ñ

ad ipetrationeʒ venie.⁊ ſicut circũciſio

data eſt abꝛabe in ſignuʒz iuſtitie:non in
cãm iuſtificationis:ſic cõfeſſio ſacerdo-⸗
ti offertur in ſignũ venie accepte non in
cam remiſſionis accipiẽde.Alij ecõtra
rio teſtant᷑ dicentes ſine ↄfeſſione oꝛis
⁊ ſatiſfactiõe operis nemineʒ a peccato
poſſe mũdari:ſi tempus ſatiffaciẽdi ha
buerit.vnde dominus per prophetam
aitꝰ: dic tu iniquitates tuas vt iuſtifice⸗-
ris ¶Q. Item Ambꝛoſius in libꝛo ðᷣ pa
radiſo.

Den põt ꝗſqʒ a pctõ iuſtifcari niſi

petm̃ ante fuerit confeſſusꝰ.

Cce nũc tẽpus acceptabile adeſt:
ĩ quo ↄfeſſio aĩaʒ a moꝛte liberat.
Cõſfeſſio aperuit paradiſuʒ.ↄfeſſio ſpẽ
ſaluãdi tribnit.vnde ſcriptura dicit.dic
ti iniꝗtates tuas vt iuſtiſiceris.his ver
bis oſtenditur:qꝛ non meret᷑ inſtiſicari:
qui ĩ vita ſua peccata noluit cõſiteri. illa
ergo confeſſio nos liberat a moꝛte q̃ fit
cũ pnia. Penitentia vera eſt doloꝛ cor
dis ⁊ amaritudo aie ꝓ malis que ꝗqſqʒ
cõmiſit uel cõſenſit.pnia eſt pᷣterita ma

Se in ſermone quadrageſime.

la plangere2 plãgenda iteꝝ nõ cõmit

tere ¶¶ Item ioannes os aureum.

PD Erfectaspnia cogitꝰpctõrem oĩa

libenter ſufferre.in coꝛde eniʒ con

tur Eneſaer rwd
lij econtrario
teſtantur.ab hoc lo
co vſqʒ ad.S.his au
ctoritatibus ꝓ alia
parte allegat. ſcili
cet adulto peccatum
non dimittitur ſine

oris confeſſione. qᷣ

tamen falſuʒ eſt be⸗
ne tamen dicimus
ꝙ ſz cũ cordis contri
tione dimittatur pec
catum confeſſio ta⸗
men mundat:⁊ ſa-
tiſfactio mundat.a
ſic magis ac magis
mundatur homo:
ſicut magis ac ma⸗
gis innouatur ho⸗
mo.j.de conſecrati.

Diſtinctione.iiij. nõ

ex quo.auctoritates
bic inducte parum
vrgent ſi diligenter
exponantur.
Cõſfeſſione.ideſt

ea comtempta. vr p

mam opi.deſendas
iuxta vbũ ilð dñicũ
vað ⁊ apliꝰnoli pec
care. j. diſtinctio⸗

ne. iij. ſi apoſtolus.

b Per prophetaz
ait. duplex ẽ actio ⁊?
conteſſio.ſcilitet in
terior ⁊ exterior de
interiori.ſcilicet que
ſit deo dicitur ꝙ ſine
confeſſione non di⸗
mittũtur peccata.uł
dic. ideſt popoſituʒ

habeas dicendi ore.

(Aade ꝙ ſic legit
iſaie. c. xlij.)
c¶ Juſtificerꝭ. i. pee
cato munderis vel
bonis operibus re⸗
plearis velvt ↄſecu
tiuum non eſt. vel
ut iuſtus alijs vides
ris exemplo tui pro
ſicientibus.vel intel
ligitur de exteriori
ut iuſtificeris quo
ad alios. non quo
ad deum apud queʒ
iuſtiſicatus es.ar.j.
.cindiern. H
d n poteſt.
TLeonleſſ. deo
vt.j.ea.ſufficiat.cõ

feſſio oris ſit ſacer-

ti.cordis fit deo.ſ.
ea.operis proxime
xi.queſtione.iij.eſti
mant.

Cce. vera eſt.

ergo ſufficiens

melins ergo probat auctoritas hec primam opinionem quam ſetũdam.

(Adde quod ita vt ſequitur legitu r Yſaie.c. xliij.
G Plãgere.non eſt hec ðſcripiio:qꝛ hoc babuiti
ſed etia

m qualiſcunqʒ a ſſi gnatio.

udas er timore ſeruili

Erfecta.hoc.c.habes.j.di.iiij.circa princi fpium.

8 . . „
h D ¶ Cogit. hoc intellige quantum ad ſenſualitatem que ſemper rati

oni repugnat vnde apoſtolus. caro concupiſcit aduerſum ſpiritum ⁊ ecõ

nerſo. .

lonis perp
gi opponin
ſ ſalſincd
idte ve
tenetar gnn
vf ꝓnong
nez atur⸗
ylcx.d/
dio go ne
maioribus
guis confitn
hus dicit aucl
Niaſigranch
nene ebruari
iſeiktsſi
Rgenerelsst
ſo lſpalisf
(igentmorts
Enabo ſin
Mockeslecar
glentar
emdadod
Pfingas
Pngulan
öfinguls.
dot ſalfiun
glllanm no
geleral ven
tconfitenv⸗
ulfit in miſt
Ccr ſacerco⸗
or dedn iͤ
echoq epſt
montallpete

1
e
ſes. ſ
Multos.
(Bebpii⸗
chalndla,
Lalu.

lenori nam ſi
Nenipciini
tameſe
Aterori i
nanglihetan
ongemnnon
lagcende
ſoleſinr

etüigz ſn

epn
Mimſ
n⸗ * .
nn Tora:l omni⸗ eius gradus. H 1 4.1 . 7e
ene Du militas. 1, d. Iz ita ſit miſericors:nõ tñ ita ẽ de eiꝰ miſeri 3 c
lr h Fo ũit ð gratia iuſtiſicante.uel graʒ.i.gtre a luſtincationi. ſz bec dicta corqdiacõſiſi: de miſericordia timeamus iuſtici. amd de miſeri
ſhutedal e nſtiſtenntennnn e entn Nrnon ineelligssoc nicira merien z de iuſticia. miſericoꝛs eſt qꝛ quelibet pu⸗
W veng inoteleiter. Felnon poteſt innoteſcere gre exceptio tnã res tunc ſieri ieimpunttum. remuncrat vlira meritum: iuſtus qꝛ nullum peccatum bren .
et itro vargus ponik m min
lloe⸗ in vim nois nõ par itio: i J. c.magno. ſi
R ticipij oia emm ber ſiti in ore confeſſio:in operetota hbu teri de iſrael manducare panem cũſ õü
aamin ſimul ſunt tpe. har her eſt fructifera penitentii. cero moyſi in ↄſpeci dei. oĩa ergo a teligao. ponit huia ppei-
wilizetsl c ¶ EFructifera nota ciüt ſancti in Ipecturdei faciüt. pctotef i ne. ar. ſ. conſ. di. ii.
nnntr in pctõ mortali n põt quisꝰgraʒ dei celeſtis aJ añ ſpectulvei hauͦt. pctodeſ ur ar. ſ. e tres.
W tria attenduntur. ꝗ⸗ —ecipere: niſi pꝛius purgatus fueri auũt a ↄſpectu dei fugiũi.deniqʒ ſcriptũ Traſif. ui magis iuſti
☛ pudẽdtia:ðᷣlecatio ⁊ ab oĩ ſoꝛde peccati per pnie cõfeſſionẽ dà poſtq; peccauit: fugit a cõſpe iz.5 J. ð cõ. d. iiij.oẽs
mnemin ppetratio. 5 hec tria donum baptiſmisſalutari ctu dei. æ interrogatus rũdit. Audiuii- q iã.s.xxiij.q.iiij.qd faci⸗
nmin lplnramedto o Al Bem auguſtinus. . uituocc tu A abſcodieme:q; nudus? o ) Buralloct men
inintt 7. Zipudẽna oeſſio Al mugs. eraʒ.ſed ⁊ caim de fratricidio ↄd ISrneaae e ds
lomun. I qua eſt verecundia lus debite grauioris peneac· tus a deo:exijti dco odelnmn Tes a negfigefeg es
ngeung .cJ. e. quẽ penitet. de . epit veniãb?niſ qlẽcũgz 2 ſilonge tauit oꝛexijt inat a facie dei: 7 habi ę fſiteri ⁊ ſatiſfarer ſʒ pceptũ
nn bnd leaanoni oppomk Minorem qua debeat penã' ſolueru. ita matsnroe naiʒ. exijt ergo a facie dei e ne er ielligat crtenio
bniggnen amaritudo contri, enim impartitur a deo largitas? ſeri indignus eſt cõſpectu eius.ſancti autez Ii iferẽda ẽ auctoritas a
unonanrho⸗ tionis, perperatio coꝛdie: vt nõ reliquati gitas miſeri manducant ⁊ bibunt in cõſpectu dei: dã ſequẽtes.uł bec auctori⸗
umnmn ni opponitur ope⸗ dem gae ignak intiamn diſciplie. oiaq̃ agũt in cõſpectu dei agunt Ego einiheneeemren
Amtone iii d ris ſatiſtactðõ.ſed nũ DR mOecehtius. amplius?ᷣadhuc locũ pñᷣit t. Ee ſatiſfactione: ſiẽ magf di
nn ana ae minẽ putes abe Hitatẽ buc locũ pñitem diſcutiẽs cit inſra
—— dnad Gialdte A. . gudcnc une aeſglein nub wicleo ui plemiorẽ deiſciaz accipi· p. In corde ſuphle rideo
Pnſclgnn vr non ard pe. pctò ad correptionẽ ſine pnia poſſe tcã nigtiſtetrſh diuinis imbuti ſũt diſci· ñ idigei ſacerwotali iudieio
num ne naturam eſtact. *. Igem de penitentia. Ruroi Eẽt ſi malũ faciii: corã deo fa ſic bñ ſegt: Sſne cz. ſile
nluc⸗ vt. cxrv. v. 5. crimis * Bite pniaz qualis agit in eccleſia ut: in cõſpectudeius fact ſcutilleg g⸗ Een. er. a nobis.
onnngn dico ꝙ ð venialibꝰ rorer pvohig eecl dixit tibi ſolipeccaui ⁊ malũ corã te fe⸗ q ¶ Qlaues. ſi eni ſine ar⸗
mmoni⸗ maioribus . ꝓ vobis eccłia.nemo dicat ci ⁊c.ꝗd d „ 7 bitrio ſacerdotis pnia age
ilan L Ai conchctl. ve g ſibi occulie ago: apð deũ ago:nouit de deo ſache⸗ go pius bʒ eꝗ mali coram ict: fuſtra ſacerdonbo de⸗
digihin bus dicir aucortag us quimibiignoſcat quem coꝛde ago. uneaaitem 4 Frecifa dicit pec · ues eint cömiſle. (Adb e
iſdfimn vitaſti grandia: ca⸗ Eergo ſine cã dictũ eſt:que ſolueris ĩ ter dei:neſcitconuerti a⸗ 3 conſpectu ſic legi⸗ mathei.c. xvi.⁊ io
ene ne ne opruanis ar⸗ ra ſoluta erut a in celo: er go ſine c la re penitendo. bocer dünerentmanen r Enagelib. e hͤ
Parpopen na. ſ. etres ſunt. ſed Ues date ſunt eccleſie dei.vruſtramꝰeud coramd fa . go imereſt malum euãgelij gelid.2 Beehm
1iginc eſt generalis conſe · geliũ dei fruſtramus verbũxpᷣ eo facere et a conſpeciu dei di- gelij pnĩaʒ agite.a ſalo
Miſiaſtn ſio ꝛ ſpalis. ſpaliln timus nobis qpill xpi. ꝓmii fſceſſiſſe peccantem. mon.q abſcdit ſcelera nł
enid ulg digent mortalia uñ imus uobis qo ille negat:nõne vos de ER pctã ñ videbit lumẽ ĩ eter⸗
nrun aabo n un danne cipimus:iob dicit. Si erubmi ↄſpectu E auguſtinus. nũ.⁊ Yacobꝰ.cdfitẽini al⸗
— noctes — populi pct ei conſiteri: atq; iõ nõ po- e ia⸗ amte⸗ Adircrar ſcut ac Weu ete.
ſtctnenenc⸗ i. ↄſcientiam meaʒ tuiſtis uel noluiſtis hr̃e pudicitiã iuga due vrbe dam te: et ſicut ſeboim que s ¶Qerbũ.i.iutiliter. ſic.
. emadabo diſcurres lé ſeu ↄtinẽtiã ⁊ deuiaſtis a ppoſito uel evrbes ex vicinia? ſodomox parilis ff. ſi cer. pe.certi. S. qm̃ igik
nckact pſinglas noctes.i. viculo ↄiugali: vel ꝓpoſio uel excidij traxere ↄſortiũ. cõuerſũ eſt ingt Nf. „.
nemen ſ tes.i, viculoingal: vel denonde inete; cormeni ti At 1. zppofiopeſis. i
R p ſingula mortalia fil i vobis dolor ⁊ humilitas pni in memetipſo. ↄturbata eſt aia . appoſiopeſis. i.
zi 3 fni vo 2 humilitas pnie. Aꝑ facia m iracu ſi furoris mej defect/ ofonis pͦ idignatio
itg ſl n⸗renent tius dico:nemo dicat nõ ĩtellexi:q; poſt neer facia ſm iracũdiã furoris mei neur alio gnas maignatio
gillatmnd ufee.· Nores vras illicito ↄcubitn vos ma⸗ nonotngreauuran uls emdina maiieſat⸗insdon aein
tom lit conſiteni venialia Aua cõcubuiſtis: agite pnĩiam ⁊c ionis ſue terrore nos ↄuertat. indigna gatox cõtinetiũ rvirginũ
nen ut ſit in miſſa cum Item ſuper exodum. tio ergo eins nõ vltionis executio: ſeld nie naun rmnuer. S.⸗
c dicir facerdos cõfite venit'inquit aaron r08 zſby⸗ magis abſolutionis operatio eſt. itjeq;: ij.ĩ pnᷣti.riij.d.nerui
idan or deo ꝛc. illud non Pſby Item ambroſius in li.deparadiſo. T voit. ill tagit qð
— credo ꝙ exiſtenti in . ſolet addoꝛech Je
Plerpli ortali imi . ro ſocer moyſi veniſſo acd
nia in 1 ofrtaltpekegto dimirrumeur venſalta. Eeniona . eũ ĩ ſertũ: venerũt aaron
n emin IN põt ꝗs.j.de conſe.di.iiij non poteſf. ſeniores oẽs iſrael nt comederèt panẽ cũ eo.ietro pr fuit ethyopiſſe vroris movſi
unfen nn 0. 1 a as ſorcle. ſ ecſe. v i. .iambroſt 1c.latt plu ii· vit. 5.itct oppoit. (Aldo c ita legik origlar ero.crvuj.) - Incſeciu
nnapd . 10 ſz truſtra qꝛ ſi aſcẽdero ĩ ceſũ tu illic es.vñ ſuꝑ illo Eſu poſuit magf ãſelmꝰbos
unnuc, e4 Sohaeinnseme p baptiſmũ prio.ſecũdo ꝑ pniaʒ que eſt eden Aidde dnalet, e re een einebettnikcrnibſ
cee. . Jeea. rem. EIt „§H. Plt. C ita legit᷑ gene. c. iij. hai 1 12. J.
nſtſb. ded teriorl. na enem. nörideturpoce verũ.nec de ĩteriori pnia:nec de er⸗ cognonerũt.ſʒ erat bic nud virtutibꝰ.j. d. i. ꝭ.romanos. nec iñ erubeſcat: ſicut
luſfcin Reietgkvaane ſi lenon que peta deleuit. ergo a charitas affuit. qꝛ aliter ñ uer Fänonktecen non erubeſcũt nudi ſed poſtꝙᷓ pruritũ ſenſerit ĩ mẽbris
no ſr ſuf eſt quanta eem ai draſerrognarip ergo eſt hec pena ex quo charitas ad x Ampli⸗ õä õ
Enn exteriori qꝛ qñq; ſine oĩ pẽa enipaſf bie erAnnerhruh Prler nec ð nãdi.vt.xxcv. q.ir Loatn * ir ditmepertattcndnt Epiterami
ns us noli †. Di. ii ſp tit petm. in? illud: vade ⁊ àpli pſentiã g. ix. graue. a PCleniort. ſenſ/ E peccat cordͦ deo q ta dei
enriic Pnne õ poſt. iz tũ exraudi boc de intenori. & dicit. P ni Bſentna erubeſces corinuo pẽitet ñ enĩ diuertit gi breuireuertlik:r cſpeenm eic
ori dieit quo ad acerbitatẽ.ſ.pene.nã erior-ſi r3 1 cedit ꝗ peniter̃ cõtẽnit.ar.S.e.di.diuorti’6. bᷣ cöſt 6. xvij. qei
m ita acerbe affligit? ita nõ eſt ʒ te.ſ. pene. na pena ĩtetior: ſi tata ſitꝛi bona c Soli. regu eni li nſolu deñ büt vlto In cõſpectu. ð. xvij.q. i. g
n⸗ vcl illud de pctõ originali. vt ibi 3.17 3.2. ductior. qr illud ve erteriori tori. tamẽ alia Reonaine catdit dr di een aliũ no timẽt. j. di. ii·
is inudenhalni menbia vfa neebi atdr vnbnentnſ, ſatfu li⸗ Plehi ille q anſpectu dei fugit maii Pns bertd ho. melſcit. i
*IGe edi 1 1 = nin 5 „ .Ar. xxv. q. I. Sa fdibit tiſi Boöſtiat?é? iß PRi „ 13
mm tur bonũ: ⁊ ita de alijs mẽbris ut in qui na opa. ſi ligua loq- doma ꝛadoma. ſeboi Deeſ iurta iordanẽ. ſo
ve in quibus pl? deuʒz offendim?plus ĩ lli goma.gomoꝛꝛa:adoma: ſeboiʒ: ſegor: cleale:q ẽ bale.vñ effectꝰẽ locꝰ⁊
peniteamꝰ. vñ legitu 1 deuz offendim?plus ĩ illiſ ſpala qᷓ dr ma fi 1361 . S bale. vn eſteer? loc?
tuntin NARenez Keninnn magls attenchtur bonmas Giniauſtas uel vtꝰ woesbe meelſe do ꝙ ita legit i pſalterio. ps.l. oſee. .i.) 6 Wervnmmis
it nõ hʒ obice ſʒ ĩ in finuu creſcere pot vñ iuſtoꝝ ſemita Roeßnie noiigmectec Atiratknr vicinitate Zhi vitiũ.xliiij.di. .cũ ãt.ar. qꝛ
itatẽ.xxxii.q.v.tolerabiliꝰ.⁊ẽ ar.ad q̃ſtionẽ ð duobꝰ

aodemd cõmunẽ habẽtibꝰ vnus bʒ partem inferiorem: alius ſuperiorem.
n vno peccante tota domus dirimẽda ſit. boc autẽ capitulũ nõ multü facit a
ꝓpoſitum.qꝛ nec de interiori:nec de exteriori penitentis tracaatt.

rius Wlencrn creſcit ĩ pfectü diem:ſed iniquitas hʒ obicemi.ſ.ſuperio-
1 Raiomrai⸗ nis que ſemꝑ remunerat male agẽti ⁊ ẽt offẽſio creatorꝭ.
quat᷑ ita eſt miſericors ꝙ ẽt iuſtꝰ qꝛ nullũ pctm̃ pterit ipunitu.

De Peni. .
uder.
in fn i p peccato agat bic peniten / dicit᷑ ᷣma tabula ad pueros fſert᷑ ꝗ peniter̃ ñ pũt.adultis enĩ niſi peniteãt G ſed
* 3 Ehene caime guinodvilein ſu nnabbanimteſpenn uem q no baptiſmꝰ? tabnla nõ eet. neumn
tiumee ſt eius peccatũ eternaliter puniẽdũ.(Adð ꝙ ia legit gene. c. il.) x¶ Propꝛio. non wpſimet ſibipſis iinngant penitentiã quia ſi ita ĩtelli Pbe
4 — ſd quomodo eſt venialis culpa eue qua totus mondus ligatur. gatur pꝛo nihilo eſſent ſacerdotibus date claues eccleſle.ut.ſupra eadẽ. d. Por
de quo ad vitam eternam non Ipalem. ventale ergo eſt pctm̃ qð ſequitur confei .S.alij econtra. capitulo agite.ſed ꝙ pꝛopꝛio momn tgkſrardo⸗u 3 ba⸗
ſio. vt pl⸗venſol ene ns ieſt. recetacdoc⸗ nien
in veteri lege morten . 35 . ,i S iiene. Nn e
nichatur ſes per terimont⸗ Erpens decepit me:⁊ maducaui tionibusrſacerdotũ neqneũt obtinere. 1 ehlneleg il.
as purgabatur. nec aliaʒ venialisꝰculpa quã ſeꝗtur ꝓfeſſio medialor eniʒ dei ⁊ hoinʒ bõ dũs Je- bus, ſi conlemmag, Kmrle
penitentiam eis lerimpo delictox. iõ nõ deſperata mulier: que ſus xps banc ppoſitis eccleſe tradidit auroris e onfemeg ic uun
nebat. vt.j.dlſtincti.vi.c. nõ reticuit deo ſʒ magis ofeſſe apetm̃ E: ptãtem:vt conñitẽtibus pnie ſ. auſfactio lias ſecus. . de e on Gnnn .
i.v. nam venialia. em uq medicabilis ſni ſecuta eſt. bonũ ? nẽ darẽt: ⁊ eadẽ ſalubꝛi ſatiffactiõe pur ſe.vil. iij baptiſint da
vlreenlan condẽnari in pctõ ⁊ flagellari in delicto gatos ad cõionẽ ſacroꝝ ꝑ ianuã recõci¶ vcceʒ. uel niſt inuiſt ummnet
ignoranttamn impoten, ot cũ boĩbꝰ ſagellemur. deniq; Caim ſiationis admitterei' poſt pauca: ſi ät dit amiitralione. gunmo
tiam qð eſt peccaf in pare q voluit crimẽ negare: idignuss iudica aliꝗs eoꝝ pꝛo ꝗbus dño ſupplicamus E Emnenn it neseſ.d ch
2 ſlium. vnde apoſtolus: tus ẽ q puniret:in pctõ ſʒ remiſſusẽ i· quocũq; intercepius obſtaculo a mune & pꝛo nibilo eſſeut inan.
vemam meruiaꝛ ignoris ne pᷣſcriptõe pene fotaſſe nõ tã rew ma re idulgẽtie pñtis exceſſerit: ⁊ puſq; ad vate claues eeclelle nnut
ſeci. viiſ. i. conſneiudo. “ fori crie paricidij q; ſacrilegij.illud eni conſtituta remedia ꝑueniat: iꝑalẽ vitã ſacerdotibout. , e. ſeag
e u⸗ percari . ſpũm ſctüʒ cõmiſit in fratrẽ qð deo credidit mẽtiẽ humana ↄditione finierit: að manẽs iĩ dil. 5. alij econtra.
Minimut arv. vi. quali.„ dum: dicens neſcio: nungd ego cuſios coꝛporeno receperit: cõſequi carneern cgitte. Pin
nij. diſtin. conſuetudo. fratris mei ſuʒ.⁊ iõ accuſatoꝛi diabolo tus nõ poteritꝰ.⁊ poſt pauca.his aũtꝰ ꝗ Temalm de Chzalagp⸗
õõ eni eiꝰ accuſatio reſeruata ẽ᷑:vt cũ eo ⁊ eiꝰ tpe neceſſitatis ⁊ piculi vrgẽtis inſtätia ,n. orat erclea ne⸗ nerſoppi⸗
ſperare öbemus. immo angelis flagellet: q cũ boĩbꝰ nolnit fla- pnie pᷣſidiũ ⁊ mox recõcilitionis impilo clens ds adnonne, wumiü
debemue moli inter dus geſiari. nã paſtoꝛ ille euãgelicus lapſa, rt: nec ſatiſfactio interdicẽda eſt nec re mum piedeſtinatotſ on
moled.1. ſwe noli viano ouc veriſſe legit nõ abieciſſe.? ſalomõ cosciliatio denegãda : qꝛ miſericordie pertineat. ut ſupra. lnul
ire ſaperiorem motum ait. noli eẽ nimis iuſtus. dz eniz iuſticis dei necmẽſurã poſſumus iponere nec miuj. i. conipi koe
rare ſuperiorem molam . d un 0 “ Ae if tur. xiij. q.ij. no eſti dode
nec inferiorem. IYlle ſuperi tẽperare moderatio.nã quẽadmodũ ti tꝑa diffinire: apud quẽ nullas patit mo urer .4. j. no eſti cbynlar⸗
orem pignorat qui non ti⸗ bi curãdus pᷣbeat᷑ quẽ faſtidio habes ꝗ ras venie?conuerſio. Et itez. Ita ergo Con poterit.5. lens aues
mer. Ille inſeniorem a iia cõtẽptui ſe nõ compaſſioni medico ſuo neceſſitati auxiliaduʒ ẽ: vt nec actio illii ? e vin. alſo. e6 onhalgei
timet in deſperationem futurum putet. CIdem. prnie nec oõionis gra deneget:ſ eam ẽt ¶mabic de moꝛtali⸗ rllie
S feſſa. ii DZbẽter ignoſco:pꝛõpte idulgeo: amiſſo vocis officio ꝑ indicia integri ibi de veniali. ſed ni miaanne
Eoſeſſa. uit er go ena 4 miſericoꝛdiã magis volo quã ſa- ſenſus q̃rere cõprobent᷑. ſi ita aliqug ſi ſigna pnie ꝛc.ex⸗ nen
cofeſſa 1 etiam adam ſimi „n tig inag 10 en us Eec :nr aoͤ panl im eſt Taro et g
liter. . e. diſtin. ſicut primi criſiciũ:qꝛ ꝑ ſacriſiciũ iuſtus ↄmẽdat : egritudie fuerit aggrauati: ut qd paulo 8 nrer. ne⸗ uctutin
⁊ oeſfa eſt c dirit:mandu per miſericordiam peccator redimiiur oñ poſcebãat ſub pñti ſigniſcare n5 va rei⸗ D 15 dortſti
caui.dr iñ in hiſtorijs.p. nõ veni vocare iuſtosꝰſed peccatoꝛes leãt:teſtimoniaeis fideliũ cir cũaſtãtiũ nin g. vie ſi ali, ie neb
manducatoris in illo cõ. ad pniam. in lege'ſacriſiciũ. in eunange- pꝓgeſſe debebũt. ſimul tñ ⁊ pnie ⁊ recõ x nois alagem F. Raftigime
une erunt: v eua nõ ve ſio miſericoꝛdia eſt. ler per moyſen da cliationis bñficium ↄſequant᷑: ſeruata Teri.goviebis gun Valen
ritnrpentem tane taeſtper megraltis.— m regulacanonũ paternox circa eorüi a . Beneganda. lran
tis actorẽ. ſed ideo dicit.p. WItez leo eps theo.foꝛoliuieñ.epo. ꝑſonas qui in dñica ſide diſ cedẽdo pec iia quod nec appe Rolar
manducator eã non fuiſſe AUiuplex miſericordia dei ita la merint. L. YNem Ambronus. latio valet atm de ncoſpn
confeſſam quia non pure pſibꝰ hũanis ſubuenit ut nõ ſolũ Emovpõt bene agere pniaz: niſ appellationi.c.qua Nenad
conleſſa eſt. dirit enim ſer⸗· pbaptiſmi graʒſʒ ẽt ꝑ pnie medicinaz ¶Ia ſperanerit indulgẽtiałſʒ negãt t9 enire ſcriptng Quino
nene derepit nt confeſſ ſpoes vite reparetur eterne: vt qni dona pis opoꝛtere cõionẽ reddi: qui preuari eſt emimn ſpiniiutſan henunnt⸗
can.n mandu regenerationis violaſſent proprio'ſe catione lapſiſ uit. deus aut nulluͦ crimẽ qii grata:tarda ne- ne
eMedicabł. ſcilic indicio ↄdẽnãtes ad remiſſionẽ crimi - excepit qui peccata oĩa donanit. ſeit haber molimine 6
l. ſcilicet ccõ i ch E⸗ E E bCheget
feſſio. nũ pꝑnenirẽt: ſic diuine volũtatis pᷣſidijſ . Iem Ambꝛoſinus. c Per indicia.ar cunonlte
Secma ẽ.cũ ei dirit d ordiatis:vi idulgẽtiã dei niſ ſupplica- Erbum dei dimiitit pctã. ſacer- gumen. ff. de ege⸗ —
us mitiplicabo erũnas tu⸗ . iij.l. nutu. fl. de no hocadaucig
as ⁊ cõceptus tnos paries . ua. delegare. ii inun
in dolore ac. g ¶ Indign? ꝓpter vtilitatẽ ſuũõ. d ¶ Teſtimonia. S. xxvi. q. vi. qui recedunt.. de conſe. diſtinctione. iiij. giz nolie.
ſiẽ de ea qͥ miſtrat ĩ caupona dicit.l.ꝙ nõ põt accuſani ð aduiterio ꝓpter ſui vtii egrotantes. ”M ſods Gpiſola a
litatẽ. C. ð adul.ꝗ adulteriũ ⁊ ẽ ſenſꝰhuius littere.lʒ hic puniiꝰfuerit iñ eiꝰ pens ę F Fidelium.maxime.qꝛ etiam infidelis te ſimonium pro catholico ent.
lẽporalis nõ fuit ſʒ eterna q hicicipit.ar.j.di.iij.5.auctoritas.¶ Adde ꝙ ſic legit re poĩeſt. ð.ii.q.vij.ſi hereticus. B ſentib finen nn
geneſis. c. iiſſo. V Regula.extra de here.ſicut.S.i.q.vij.quotiens.⁊.c. connen enmae CFncign
hb Puniret.cẽporaliter. erta pena que ĩponit᷑ ꝓ fratricidio. i ¶ Mreſcripti g Emo. adhuc pꝛobat quod oris con feſſio ⁊ operis ſatiſfactio necel⸗ ICaa
one.i.ſine certa pena ſibi pᷣſcripta pfira. k * Qð deo ar. ꝙ ſacrilegũ com ARira eſt cum ſolis ſacerdonbus ſit tradita poteſtas ligandt † ſoluẽ ſeninnidie
miutit ꝗ pape mentit.ipſeeni obnnet vicẽ ði vinẽtis ĩ terris.j.d.lij.iter hᷣ hircũ. .xii.q.ij.abſit.oſtendit etiam ꝙ omni pete nti datur venii. wgiioe
auget b ſacrilegiũ er pſona ĩ q̃ smittii . b ¶Indulgennam. que obtineni non poteſt niſi ſupplicationibus ſacerdo gnnm
1 Paſtor. iqen boͤibꝰ flagellari vult recipied? eſt ꝛ ñ abijciẽdꝰ: nã paſtor. tum ut. et⸗ proximo. . nen n
(Aage ſic legit ĩ eua gelio luce. c. xv.) ¶Sed negant. beretici. ut nouatiani. j. diſtin. iij. F. item ꝙ. .c. adbue a⸗
m. Yuſt?. a alibi g multü emügt elicit languinẽ.ut.S.di.iiij.deniq;ʒ. ( Adde inſtat.xxiiij.q.iij.quidam.ver.nouatiani. r ninntn 8
ſic legit᷑ ecclia ſtes. c. vij. . k ¶ Oreuaricatiõe.ideſt ꝑ preuaricationem apoſtaſie. vel poſt primam 6 e⸗
LIJter. ipſona xpᷣi loquitur. penitentiam. . R
o R Cömẽdat.i. cõmẽdabilis reddit᷑. I¶ Grcepit. cum dixit. in quacunqʒ hora conuerſus fuerit peccator 77. 3 e
C¶ Juſtos.i.ꝗ ſe putt inſtos ⁊ ↄfiteri nolüt. q Sʒ peccatores.i. M Peccata. argumen. contra. j. e. autem. ſed ibi ſoluitur. intelli⸗ . ni
beccata ſua recognoſcentes.(Adde ꝙ iia legit᷑ Yoãnis.c.xv. gee boc de finali impenitentia. .“ 6 unn.
1¶ In lege. . xiſ. q. ij. gloria epi. H n Erbum. ideſt ſiius dei qui dicitur verbum. qnia ſicui per verbuz dann
¶ Per moyſen. taqᷓ per miniſttum. anifeſtatur voluntas alicuius.ita per filium voluntas patils: g chli⸗
AVltiplex ideſt multiplicit᷑ ſubueniẽs als natura ſimpler ẽ.caſus. dicit᷑ ĩ argumen.xxii.q.ii.his autem.uel verbum. ideſt predicatio que quand onitiun
capitulo.ꝙ duo ſunt remedia qᷓ deꝰ adhibʒ peccatoꝛi.baptiſmꝰ peniten qʒ eſt cauſa contritionis.⁊ ita per conſequentiam remiſſonis.⁊ no. lIu +☛
tis qu ꝗs dʒz accipere ab ecchia, bãc eni poteſtatẽ deꝰ pᷣlatis dedit ecclie ut cõſitẽ⸗ cet dicat verbum.non tamen propter hoc excluditur ſpiritus ſancius per W
tibꝰcõgrua ſatiſfactionẽ iniungat. ſi do aligꝗs ſine baptiſmo uł penitetia deceſſerit quem etiam dicuntur peccata dimitti.i. q.i.remiſſionem.nec pater qein⸗ geninreſn
remiſſionẽ qu ĩ hac vita nõ habiti alia ncdſequet᷑ĩ nine aũt vite recociliato fſeparabilia ſunt opera trinuatis. de conſe. diſtinctione. ij. omnes. rrvuj. 1oom
nẽ petetibꝰ v penitẽtibꝰ neutrũ ẽ denegãdũ:duʒ iñ ſi heretictſi ſt recipiant᷑ cũ ſcri· diſtinctione.ſic enim. quandoqʒ etiam eecleſie charitas dicitur dimittere lenone
ꝓtura ⁊ iuramẽto. n ¶ Per baptiſmi gratiã.pueris.nã qnod baptiſmus peccata. vt de conſe.di. iuj.eccleſte charuas. nan

iſgiitinn
, leſi
(Runonts
Ntguls,5
nbdee noni.
rmti n
lſgugnietd
nReſnga,
egroldens
lllgen,
ub.
(houm
ianbe g
ctaltee ip⸗
Nionidem
pelnnoni oc⸗
ne⸗
kguinſn
in hinuſſr
nundine
Nebef moltmins
Peindcha
n.cg.
Nn. de
egare,
Pſincnonen,

—
aſtconen
lgand ſi

tcur peccatum.

. „
Di. 1
mimus.j.de conſe.di.ij.quid ſit ſanguis in pꝛin.ſed petã adulto ſine oſeſſione ꝰ
contritione no dimittuntur.j.e.di.tres.vnde cum dimittuntur corpꝰxpᷣiſumimꝰ

ſ
a ¶ Judex.ideſt miniſter miniſterio enim non anctoritate habet dimitter
de conſe. di.iiij.aliud. b ¶Officium. S. xxiiij.q.v.remitintur.S.xi.q
E officium ideſt orationem.i.q.i.remiſſionem.

c ¶ Erbibet.in moderanda ſatiſfactione.j.e.menſuram.

d ¶ DVoteſtatis. ideſt nulla ſua poteſtate.
e ¶. Mari.i.illa. ſ. ſi
diligis me paſce ⁊c. .
ut extra ve elec.ſi· dos eſt indexꝰ.ſacerdos ꝗdem ſuũ offi
gaiſicaſti. ai.f.d ciũꝰexbibet?a nullus ptãtisꝰ iura exer
nnmne aun cer paulopy oño bat uus : ſoinedi
voluit ⁊ ligãdi: ꝗvtrũq; pari cõditõ
iaregonc ſ vmiſt. ergoaſ⸗ oluẽdin bʒ ius.nec ligã
de re iudi.qui com ꝰ· dibʒ.⁊ in fra:certũ eſt ꝙ eccleſie vtrũq;
demnare.babes ũ licet.hereſis vtrũq; nõ hʒ.ius eniʒ hoc
quattuor exceptio ſolis ꝑmiſſũ eſ ſacerdotibus.recte igit
nes. . der r. ecclia boc vedicat: que ueros hʒ ſacer-
aa,c. bi am. dotes, bereſis nedicrenopotque ſa⸗
offi.procon.i.ij. Ntem in eodem.
8 PSeri ſieri ca P Oteſt ſieriꝰut aligs victus ſuppli
d⸗ nn grano ds e⸗ cijs ſermone nege den ecorie
8. adoret.nũquid ead eſt cã eius ꝗ ſpõte
meerſunplien neder negat ? eius quẽ toꝛmẽta indiinauerunt
coronatur a deo. „X dd ſacrilegiũ? nõ: qm indignũ eſt: cum
boc pꝛobat qunadam apud hoies ualeat certaminis gra:i
ſimilitudine.ſecun- apð deũ nõ valer̃ aſſerat᷑.na ſepe ĩ boc
do dic ꝙ qui recedtt atbletarũ ſeculari certamine ẽt victos
ennnae relent di quoꝝ fuerũt certamina pꝛobata:homi
non pabere ins iga nu vulgus ci victoꝛb⸗ coronare con
qi vel ſoluendi. ile lueuit: maxime quos forte viderit aut
veniam de peccatis dolo: aut fraude excuſſos victoꝛia. ?
ſuis nõ conſequitnr xps ipᷣe athletas ſuos quos viderit gra
Tertio qſ ꝙ qnqʒ uibus pauliſper ceſſiſſe ſupplicijs: ſine
oieas diin min⸗ nenia Faric Rinanerenuge n hẽbit
prſt u⸗ remunerationẽ laboꝛis ꝗẽt aliquos ꝓ
Tacl aan muano ijcit:a ifra. Dicis petro excuſ. ati ne eiꝰ
d ꝙlʒ chbriſtus ſe⸗· pedes lauares:niſi lauero tibi pedes ñ
mel paſſus pro no babebis ꝑtẽ mecuʒ. qð ergo iſti ↄſor-
bis.quotidie tũ im tiũ tecũ pũt babere ꝗ daues regni celo/
molatur in eccleſa rum nõ ſuſcipiũt:negantes ꝙ pciã di⸗
ancorpus ꝛ ſangui mittere debeat:qð recte quidem faten
demn eint ſumunus tur de ſe.non eniʒ habent petri beredi
Quinto dr ꝙ omni . o e . EN
penitenti ⁊ penſten- tatẽ ꝗ petri ſedẽ nõ habẽt quaʒ impia

diuiſiõe diſcerpũt.⁊ paulopoſt:egritu-
do carnis peim̃ repellit: luxuria at car-
nis eulpã adolet.illudit᷑ ergo diabolus

tam agenti dimitti

b Meget. ⁊ ita pec

cat mortalũer qꝛ nł —
1 MN nut ſeipᷣm moꝛlu ſuo vulneret 13 ſe ar-
Porallanceide rg mDet quẽ obilitãdu eẽ putauit. ⁊ ifra: qd
q.ii.pꝛimum ⁊. xi. SðDM
q.iij,nolite.vnde in ,

epiſtola ad romamos:peccatum fnit petro ore denegare cum corde ado
raret. i ¶ XZldoret.ideſt credat ⁊ diligat vt pꝛius.lʒ non habeat cha⸗/
rittaem reputat tamen eum dominum ſuum.
k C.Indignum. S. diſtin. l. preſbyteros.

I ¶ Kalere.non tamen valʒ quo ad vitam eternam niſi fiat cum charitate

ſi enim tradidero corpus menʒ ita ut ardeaʒ ⁊c.i.q.i.vide uel loquit h̊ de
eo qui poſtea penitet arg.j.di.iij.ſepties.⁊ ita eſt ar.hic ꝙ deꝰ remunerat
opera mortiſicata per peccatum.j.di.ij.ꝭ.hoc itaqʒ.⁊.c.non eſt tam iiuſtꝰ
m ¶Aulgus.j. di.iij.ille res.ver.cum ſancti.a eſt pars.c.eiuſdem.

n ¶ Vatietur.q.d.non ſi poſtea penituerit.uel dic ſine venia.i.pene alle
uiamento.j.di.iij.pueri.per boc datur ĩtelligi ꝙ penitẽti pctã dimutunt᷑.

P
q ¶ Meiꝛri.i.innocentie.vt.sð.di.xl.nõ uos poteſtatem dimitcendi pctã.
r Tugn eccleſiam a qua ſunt alieni per ciſma.

0 arbrut aſſectꝰ.ſ.venialia.( Adde ita legit ĩ euãgelio.io.c.xiil.)

8 ¶Impia. xciiſ. diſtin. quicathedram.
Debilitandum.per inſrmitatem vel aliud incömodum.ſepe eniʒ dia
bolus nititur vt homo patiatur egritudinem vei afflietionem vt ſic iraſca

iur ⁊ deum offendat.ſed ſepe per talia recognoſcit peccatum ſuum ⁊ com/
pungitur ⁊ armatur contra diabolum vt iob.⁊ ſic dlabolus illuditur.for

tior enin reſurgit poſt lapſum vt.l.diſtinctione ferrum.
