non putant:quia nõ legunt in enã-
gelijs 2 ꝓphetijs aſtrologia⸗ alia
buiuſmodi: que deſpecta ſunt qꝛ
nil valent ad ſalutem ſed mittũt in
errorem.⁊ dum his ſtudent:curã
anime non babent:qui vero chꝛi⸗
ſtũ nonit theſauruʒ ſapientie⁊ ſciẽ

tie inuenit: qꝛ id nouit quod ntile E.
Q¶ HNic etiã ait beda in in lib regũ.

Non pꝛobibeatur clena ſeaus
res uiteras legerr.
Arbat accumẽ legentiü rde
ficere cogit:qui eos a legen-

dis ſecularibus libꝛis oĩbꝰ modis

exiſtimat ꝓhibendos:inqmibus ſi
quainuenta ſunt vtilia quaſi ſua
ſumere licet. alioquĩ moyſes ⁊ da
niel ſapiẽtia ⁊ litteris egyptiorum
caldeorumqʒ non paterentur eru⸗
diri:quorum tamẽ ſuperſtitiones

ſimul ⁊ delitias hoꝝnebant:nec⁊ i

ſe magiſter gentium aliquot ver-
ſus poetarum ſuis vel ſcripturis
vel dictis indidiſſetꝰ. Cur ergole
gi probihe ntur que tam rationa-
biliter legenda ꝓbantur. Sed ſe-

cularesꝰlitteras quidaʒ legunt ad

noluptatez: poetarnʒ ſigmẽtis ver
borum ornatu delectati:quidã ve
ro ad eruditionẽ eas addiſcũt:vt

errores gentiliũ legẽdo deteſter᷑:⸗

vtilia q̃ in eis iueniũt:ad nſũ ſacre
eruditiõis deuoti vertãt:tales lau

dabilit ſeculares litteras addiſcũt
vñ beat? grego.quẽdaʒ epᷣm non

dei in quo viuimus me

rimur ⁊ ſumus: a qua
ſcriptura apoſtolus cepit
pꝛedicationem ſuam: 2
aperuit illis athemenſi/

bus ſenſum illius ſcriprtu

re pꝛoſequens de deo no
ſtro.⁊ dicens quem vos
Dicitis ignotum ego pꝛe
dico.⁊ ideo tunc diomy-
ſius ariopagita videns
quemdam cecum traſeũ

teʒ dixit.ſi illũinaueris

iſtum cecum credam ti/
bi:ſtatiʒ inuocato nomi
ne chriſti illuminatns ẽ
1 ille credidit.
o ¶ Indidiſſet. in epiſto
la pauli ad titum illud
ſes ſemp mendaces ma
le beſtie ventris pigri. i
g. i. dominus declara⸗

uit. Interſeruit etiam ĩ

prima epiſtola ad coꝛin
thios.illud terentij. ſepe
bonos moꝛes eonũpunt
colloquia praua. rxviij.
.q.i.ſepe.item vſus eſt il
lo verſu. Odero ſi pote
ro ſi non innitus ama/

bo. ſed biero. de conſe.

diſtin. v. nuniᷓ vſus eſt
verſibus virgilij:⁊ au⸗
gu. illud lucani menſis
hauſti. nulla ⁊c. xxvi.q.
v. nec miruz. ſuris pi

tus auctoritate virgilij.

ff. de re.diui.in tantum
cenothaphium:a home

ri.inſti.de contrahẽ. p.

§. pꝛeciuim.
p Sed ſeculares. vn⸗

beatus greg. j. lxxx vi. ůᷣ

ſtin. cum multa.

GH

DI.

imus. negligant᷑:ut uetus teſtamentũ.

re

Ne ignoremus.nam q;uis nullus ſit uſus:tamen ſcientia ne.

ceſſaria eſt. S. di. viij.c.vlti.

diſſuetudinem: ut.xxvi.
g. ij. F. his ita.
Ai de menſa. da
niel ananias mi-
zael aʒarias. nã turpe ẽ

alicui decertati ius ĩ quo

uerſat᷑ ignorare:ut.ff.ðᷣ
ori.iu.l.ij.S.ſeruus.
e CScirent eẽ peccatum
ex eo ꝙ hiero. hic iducit
exẽplüũ danielis colligit
ar. ꝙ in dubijs recurren

du eſt ad exepla maiorũ

T alioꝝ. xvij.q.i.ſũt nõ
nulli.xxi.q.i.ut noueri/

tis.i.q.vij.cõueniẽtibꝰ

xiij.q.ij.queſta.xvi.q.

.iij.preſulũ.xiiij.q.i.ca.

Vlt.xx vi.q.ij.nõ ſtatiʒ.⁊

inter.nemo. cõtra/ſolu.
ubi iura deſiciũt recurrẽ
dũ eſt de ſimilibꝰ ad ſi⸗
milia alias nõ item ar.
pᷣſumi eoipᷣo bonũ quod
ab aliquo bono ſit factũ
vt. vij.q.i.omnis qui.⁊
.xxiiij.q.i.cũ beatiſſimꝰ
.ix.q.ij.lugdu. xij.q.i.
expedit.xxiij.q.i.ſic emʒ
ſPꝛedicta.ſcilicet de
incarnatione. RK
g Ccontineri. ut illud
virgilij. Yam noua pro
genies celo dimittitur al
o. illud ouidij. Odero
ſi potero: ſi non muuus
bVEquibuſdã locis
neqʒ magiſtros.
arg.ꝙ ſcholares in ſcho
lis de ecclenjs ſuis ðbẽt
habere pꝛebẽdas.õ. diſ.
xij.ſi quis.ff.ex ꝗ.cau.
ma.in inegr. necnõ.ff.
de neg. geſt. l.i. extra de
cle.nõ reſi.ĩter quattuor
.i.q.ij.ſ acerdos. ſʒ j.i.
.q.ij.placuit.j.ð cõ.di.
.i.nemo.j.xij.q.ij.con

ceſſa.xvi.q.i.generałr.

.i ¶ Subiectis. ideſt ba/

ptiſmalibus eccleſijs.
ü It magiſtri. g in⸗

ris ſit de magiſtris: hẽs
extra de magiſtris: quia
nonnulli.⁊ extra de ma/
giſtris.c.i. qa a clericis
ipſius eccleſie ⁊ a paupe
ribus nihil petent: ut ibi
dicit ſed nunquid magi
ſter inre licito poteſt face
re collectam? uidet᷑ ꝙ nõ
qꝛ ſcientia donũ dei eſt:
vnde uendi nõ põt:ut.i.
.q.iij.nõ ſolum:qꝛ pro⸗
feſſores iuris ⁊ ſi honeſte
accipiunt tñ inhðeſte pe
tunt:ut.ff.ð uar.⁊ exoꝛ.
co.l.i.ꝭ.eſt quideʒ.item

Revudiemus.ut libros hereticorum.ut.xxiiij.q.iij.c.vlt.
Jꝗ quis:geometria.de aſtronomia nò facit mentionem.hec abijt in

reprehendit: quia eas didicerat:
ſed qꝛ contra epiſcopale officiũ ꝓ
lecciõe euangelica grãmaticaʒ po/
pulo exponebat.¶ ¶Hinc etiã am-
bro.ſcribit ſuper lucam. Secu
lares lre legẽde ſut ne ignorentur.
LIESnagalldn ne negligan
tur?*:legimus ne ignoremꝰꝰ:
legimꝰ non ut teneamꝰ ſed ut repu
diemus. ¶ Itez hiero. ſuꝑ epiſto

laʒ ad titu;j. ¶ Grammatica legẽ
da eſt: ut per eam ſacre ſcripture in

telligantut.
JIquis artem nouerit grãma

ticaʒ ul dialecticaʒ ut recte lo⸗/

quẽdi rationez hẽut ⁊ inter falſa⁊
vera diiudicet nõ ĩpꝛobamꝰ. geo
metria⁊ arithmetica ⁊ muſica ha-
bent in ſua ſcientia veritatem: ſed
nõ ẽ ſcientia illa ſciẽtia pietatis.ſci-⸗

entie pietatis eſt noſſe legere ſcri⸗

pturas ⁊ itelligere ꝓphetas:ĩ euã
gelio credere: aplos ñ ignorare.
grãmaticoꝝ aũt doctrina ẽt põt ꝓ

ficere ad vitaʒ dũ fueri ĩ melioꝛes

uſus aſſũpta. Idem Exem
plo danielis probatur non eſſe pee
catum ſecularibus liutteris erudiri.
Ai de mẽſaꝰ⁊ vino regis no
lunt comedere ne polluant᷑:
vtiqʒ ſi ſapiẽtiaʒ atq; doctrinã ba⸗
byloniorũ ſcirẽi eẽ petm̃:nunqᷓ; ac
geſcerent diſcere qð nõ licebat:di⸗
ſcũt autẽ nõ ut ſequatur ſʒ iudicent
atq; cõuincãt:quõ ſi quiſpiam ad/

uerſus mathematicos uelit ſcribet

iperitus matheſeos riſui pateat:⁊
aduerſus philoſophos diſputat ſi
ignorat dogmata philoſophoꝝ.
diſcãt ergo ea mẽte doctrinã chal-
daicã:qua ⁊ moyſes omnẽ ſapien
tiã egyptiorũ didicerat. Nẽ ſi quã
do cogimur litteraruʒ ſeculariũ re
cordari:⁊ aliqua ex his diſcer que
olĩ omiſimns: nõ noſtre ẽ volũta
tis:ſʒ ut ita dicaʒ grauiſſime neceſ

ſitatis:ut ꝓbemꝰea q̃ a ſanctis pꝛo

phetis ãte ſecula multa pᷣdicta’ſſũt:
taʒ grecorũ qᷓ; latinoꝝ ⁊ alioꝝ gẽti
liũ litteris ↄtineri. ¶ Itẽ ex ſyno⸗
do eugenij pape.¶ Magiſtros ⁊
doctores epi ↄgruis locis ↄſtituãt
(9 quibuſdaʒ locis ut ad nos
refert᷑ neq; magiſtrobꝑꝰ neqʒ
curã iueniri ꝓ ſtudio litteraꝝ. Iccir
co ab vniuerſis epiſcopis ſbiectis
plebibus ⁊ alijs locis:ĩ ꝗbꝰ neceſſi
tas occurrerit:omnino cura ⁊ dili

qꝛ potius debent pꝛoijcere pecuniam exemplo ſocratis. xij.q.ij. ſocrates.
litem qꝛ ꝓpter honoreʒ adipiſcendum legunt nõ ꝓpter vtilitatem alioꝛũ:

ut de neg.geſt.ſi pupilli.S.ij.ſed cõtra q pꝛo tpe pꝛeſtat obſequium debet

conſequi beneſicium: ut.xij.q.ij.charitatemiteʒ quare non poſſet magi/
ſter uendere doctrinam ſicut iuriſperitus concilium:ut.xiiij.q.v.non ſa⸗
ne item nonne teſtis gratis teſtatur:⁊ tamen recipit procurationeʒ.i.pecu

facto:ſed de circũſtantijs.ſ.qualiter

XXXVII

niam procnrationis nomine: ut.iiij. q. iiij .§. uenturis.⁊ epᷣs gratis conlecrat: et

. 3 2

tamen recipit procurationem:ut extra de ſi.cum fit.⁊ officium magiſtri remu ne/
randum eſt:ut.ff.de dona.aquilius.ſo.tunc petet magiſter collectam cum ei iua
pleniſſime non ſufficiunt:ut.x.q.iij.priſcis.⁊.xij.q.i.epiſcopus eccleſiaſticar um
rerum.io:ego credo quicquid dicat io.ꝙ magiſter poteſt facere collectam ðᷣ qua
viuet ⁊ procuretur etiaʒ ſi a bũ/
det:quia epiſcopus cum conſe
crat eccleſiam ⁊ cum viſitat re
cipit procurationẽ etiam ſi abũ
det: ut in decre.de ſi.cum ſit ro
mana. ⁊ extra de cenſi. cuzapo
ſtolus. ⁊.e.ii.ſopite.nec uendit
magiſter ſcientiam: quia eſti-
mari non poteſt: ſed pꝛo iabo⸗
re ſuo promittitur ei pꝛemium.
nam 2⁊ predicator non dicitur
uendere predicationem ⁊ tamẽ
petere poteſt ſuſtenationem:
ut extra de preſcrip.cum ex offi
cij. ⁊ de cenſi.cum uenerabilis
7.xiij.queſtio.prima.S.quia er
go.b.
lZAlſſidue.ideſt horis compe
tentibus.ſic.S.xxxi.diſti.ſacer/
dotibus.ff.de conditi.⁊ demõ.
ſi gꝗs ita legauit.
m H Yquid ueri argumen.

gẽtia habeat᷑ ut magiſtri ⁊ docto-
res ↄſtituant᷑:qꝗ ſtudia litterax libe
raliũq; artiũ dogmata aſſidue do
ceãt:qꝛ ĩ his maxie diuina manife
ſtant᷑ atqʒ declarãt madata C Itẽ
auguſtinꝰ i lib.contra manqcheos.
Auctoribꝰ gentiliũ eorũ vani⸗
tas retunditur atqʒ conuincitur.

Jquid verisde deo ſibylla uł

orpheus alijue gentilium va-
tes aut philoſophipᷣdixiſſe ꝑbibet
valet quidem ad reuincendaʒ pa
ganorum vanitatem: nõ tamẽ ad
iſtorum auctoritatem complectan
dam.quantum enim diſtat ð chri⸗
ſti aduentu inter pꝛedicationem an
gelorũ ⁊ confeſſionem demonũꝰ:
tantum inter auctoritatem ꝓphe⸗
tarũ ⁊ curioſitateʒ ſacrilegorum.
¶Item demens papa. Ad in
teiligẽtiam ſacrarum ſcripturaruʒ
ſeculariũ peritia neceſfaria oſtẽdit
Elatũ nobis ẽ:q; ꝗqdaʒ in ve
ſtris partibꝰ cõmorantes ad
uerſant᷑ ſacris doctrinis:⁊ ꝓut vr
nõ ᷣm traditionẽ patruʒ ſed iuxta
ſuũ ſenſuz docere videntur: mul-

tas enĩ quidaʒ ut audiuimꝰ veſtra

rũ partiuʒ ingenioſi hoĩes ex his qͥ
legunt:veriſimilitudines capiunt.
7 iõ diligenter obſeruandũ eſt: ut
lex dei cũ iegitur nõ ſᷣm propriam
ingenij virtutẽ uel intelligentiã le-
gatur uel doceatur.ſũt eniʒ multa
nerba in ſcripturis diuinis que poſ

ſũt trahi ad eũ ſenſũ quẽ ſibi vnuſ-/

quiſqʒ ſponte pᷣſumpſerit:ſed non
oportet.nõ.n.ſenſũ extriſecus alie
nuʒ ⁊ extraneuʒ debetis querer̃ ut
quoquomõ ipſuʒ ex ſcripturarum

auctoritate ↄfirmetis:ſed ex ipſis

ſeripturis ſenſum capere ueritatis
oportet.⁊ ideo oportet ſciẽtiaʒ ab
eo diſcere ſcripturaruʒ: qui eam a
maioribꝰ ſᷣm veritateʒ ſibi traditã
ſeruat:ut ⁊ ipſe poſſit eaʒ quã recte
ſuſceperit:cõpetenter aſſerer̃. cum
.n.ex diuinis ſcripturis integrã qſ-
q;ʒ ⁊ firmã regulaʒ veritatis ſuſce/
perit:abſurdum nõ erit ſi aliqd eti
a ex eruditione cõmuni ac liberali
bus ſtudijs:que forte etiaʒ in pueri
tia attingit:ad aſſertionez veri do
gmatis cõferat.ita tamen ut ubi ue
ra didicit: falſa ⁊ ſimulata ðclinet.
¶ Item iſidorus in lib.ſententia-
rũ. . Quar̃ prohibeatur chriſtia

nus poetica nigmenta legere.

.iiij.cũ itaqʒ.⁊.c.placuit.⁊.xxvi.ii.deinde.nam

P

ꝙ teſtes uel inſtrumen⸗

ta poſſunt pro parte rata habe
ri pro parte non:ut dixi.S. diſ.
rum eſt quando reprobãtur ra
none perſone:ſecus ſi repꝛoben
tur propter dictaliteʒ argumẽ.
ꝙ ſi aliquid iduxero pꝛo me qð
non teneor recipere contra me
.S. di. xix.ſi romanoꝝ ↄtra.io.
ſo.ſi utor aliquo contra me ⁊2 P
me uti debeo niſi in caſibus ſpe
cialibus.ij.q.vij.ſi hereticus.
dic ut ibi. b. .
n CLalet ꝗdem largumen. eẽ
argumentandum ab exemplis
paganorum2 in dubijs ad ea
recurrendum. j. xuj. q.ij. qſta.
S.di.xxi.ſubmittitur.
o ¶SDemonum. cum dixerunt
filio dei ad quid ueniſti ante tẽ
pus torquer̃ nos:apoſtolus ta
men in epiſtola ad corinth. vi⸗
detur còntrarium dicere cuʒ di
cit.ſi cognouiſſent eum nunqᷓ;
dominũ gloꝛie cruciſixiſſẽt.dic
ꝙ non perfecte eum nouerunt
tamen credebãt eum fſiliuʒ dei
cum viderunt eum ambuiantẽ
ſuper aquas:cum viderunt eũ
eſurire non credebanr.

Elatũ ẽ:traditiõeʒ.ᷣtales
dicũt traãſſerre terminos

patrũ:ut.ixiiij.q.iij.trãſſerũt.

q CQeriſimiluudines/ꝑ ſimili

tudies licitũ ſit argumẽtari: vt
xx.di.ð libellis.nõ tñ ſemper:
ut.xxvij.q.i.nuptiaxꝝ.⁊.xxviij.
.qei.ſic enim.

r ¶ Alienũ.niſi illð reꝑiat᷑ ĩ au

ctoritate:ut cũ ĩuenimꝰ annuʒ
poni ꝓ die uel cõ:ut.xxxi.di. te
nere.xxuj.q.ij.hoc ipᷣm.

s ¶Oiſcere.prius.n.dʒ diſce-

re qᷓ; docere:ut.xvi.q.i.ſi dleri⸗
catus.

t¶In pueritia arg. ꝙ aliquis

poteſt teſtiſicari de eo qð viditiĩ

puerili etate:ut hic.⁊ de cõ.diſ.
⁊ liber factus põt teſtiſicari ð eo

qð vidit cũ eẽt ſeruus:ut.ff.de verb.ſig.notionẽ.i.vlti/ar.cõtra: qꝛ hec eias ne

ſcit ꝗd agat:ut.C.de fal.mo.l.i.⁊a impubes nihil intelligit᷑ ſcire.ut.ff.ð iur.a ſac.

igno.l.vlti:dic ꝙ ſi fuerit capax doli bene pðt de eo qð tunc vidit teſtari de puro

li pueri memoria:quod ſatis credo.

quid factuʒ ſit nõ:quia in hoc facile potuit fal

ixempl 5 PA ge noen

licz Ps argufiitne

11 “
A= W fil: 7177

— —
ſeiac „ iaſidas

cleri⸗ Ver
SII ⁸ bbates.l.ce d Ba
XXKNX iliñ. ſic natet rvii. q .a iam iuris mar me ſi
cm. n! Ut. itiam iurie lxt. xx.
DI. Ie diauurcanluun laie babebuntperui rmralr le
NR 7.ff. de regu. ricis gopar:a blaan erhoc laieih⸗ Ententiamm i. ſed nor mtelli uel nnen
inuti ſuipu. 5.pupillus iſtinant. et m Gin -vie tenean Grure naanall angs h
inſti. de inun A.ri. g. li. exi Guan izent. dei eſt ignoratis
r. argnmen. in ius ſimile: ut. xi. q. iij. baptizent. verieuloſa e cupis.
ibetu ius ſim vel ba⸗ n- .xvi. q.i. nes.pe 4C
roh ia at an ein t E ut. x nones.
8 DBeo igonzo. fert an quid fiat a cium ggcnnan g⸗ ni Xnid:canons itel wt
inr. n non eiirar io is offic leo epis ce cexcuſanione Enitent tibus: ut hle
i al⸗Pact Kman izd. nt alios. chriſtianis ¶ Item leo ium nee ligis de ſacerdo ra. ſi npſ
b TX di. pace.ff. lan: qui regunt ibetur chri ia itia ſacerdo ia. lera⸗ ligis⸗ viſ. tempo⸗ u
.lrxxxvi. liebriprelanal qui robibetn taꝝ:quia ſcitia nec venia. etur intoler⸗ exxvi. q. iſcopo pla n
. lit d Opre ta poe mi diagna icis vide 18 in ĩitelligis de epiſe di.qui C.d.
e Borſinn ldeſ elatis qua De figmen laruz nil AAien laicis to magi⸗ iitellig rut. xxiij. is.
zuſeenni he Nrirelihepred blectament. ntad i ̈ ſoluz bilis inſ. cenane ebioei. “
.1 iij. oble xcita ra ſol pſunt: ne celeſtin De ipſie . ſup. 0
ne. „ rat. ideſt qꝗ libidinun emoni ibentius ce gnan is omnibu ſacer hec ſunt. entoruz. i. u.
Qui ignora tenit ſcire. rendod 5 dicta li iſſis au⸗ cthodox on licet Sacramen . 8
el Qun uel con tur ergo ꝙ offere eoruz remiſſis ſa oꝛtl anones non ſiceat cano p S oach (
gli n —— predi⸗ ſed etiam t itaq; ex pre eritia SMXane liceat ca miſſale. tus. quo ad hect
. umnpe ſa: rare. tum lice⸗ fa⸗ Computus. ql ſbit
CO tcuſati ad q on perue iendo. At! paren m aduerſa: ignor ſacerdo cquicq; q A. eſes. .
illi ſint ex ſtolorum n. oſuiſti. P itatibus ap er eẽ Dz lijs lliſ gre: nec q lis ob⸗ dies 1me gu. ꝙG& cipen
1.1 8 gli anor it reguli vnum ar ex
catio apo . viſtieprore mnem ccor tibus ſempe 5 cecitati n es igt poſſit reg pᷣua ÆSi runtur er pis.
din 1 15 ce boi . m poſt igne 1 A. a requirun bis
N ua ita: quia eorumnenet cerdo ignorat erint am qo patru is res d itutoꝝ ubi plura rec vnu er bis 9C
B Ißfi ſi per ceperint. ſalmo ere qað p nobis ſtitut neceſſitate ſi vn t de
ſed non e iuit ſonus eo oran⸗ qm̃ ſi pe ꝛeſtare c citur i p 1t: Cc. ue.n. a nobt ma ditit eceſſitat ur: u⸗ uuſg
anie Pin 1 ideant: iare: iuz nor lis per ne hil agitur: ui⸗ ſy
igno. Etur ocu incu iorũ libito Atez cx Vic cc id. nlen
peritori ff deiur f fulen ül ſenber nenen aliorũ icnt oranmnee ak hur
toru. f. de i udenti⸗ obſe eoꝝ ſemp preuraa re ? franga ſacer dum/ ſic q re
lehonnrilaſec inbo⸗ „d obſcuran toru: faci ſtitaq n u. C ſiendum. neceſ⸗ dit in vno tde penis di nim
le potuitil . guis dꝛdo nl- enim õ qn aug na ad ſeien rdotibꝰ ra omnium: u retreſtſͤͤ lene
.I.iij. n bono Eda oner laboran iaz a ſe q̃ᷓ ceſſari . gsſacere i. ſacr⸗ on conſideret. ſi
zm .iKinopar reg⸗ linant. ela attasaahi Ue ipſi d ſciendũ nti. ain. v. de teſtamen. n gat
m itaqʒ ign iſtin dotibus: bijciat: Ij i2 nõ ſaria ſi er lectionaru utus⸗ 8. 2.ff. d- argu
m anas GnOe ſacer eſtẽ a ẽ dñi ſni nõ ruʒ liber rium cõpu vnu .§. ſi pꝛetor. n
e⸗ Supel fuit men quandaʒ p uoluntatẽ aucis: nõ mentori baptiſte riũ home cum hi. §. xxr. q. v. onem
ctione fa orantia: iõ uus neſciẽs r vapular Reremelii phonar Eitẽtiales p icis diebꝰ⸗ Imen. uen. inſpitci. 4 futn
. * .. E 3 1 3 1 ſi. de ue
it iſtaz. rrei. faciẽs di us gene rat canoe aniin ex abi ink. ires deeſt
magiſter unaſend, Seda tñ boc enaple Aigengu eſt quu lie itage aina ariten el
Dſlinin gan olend nmm eſt er⸗ gitur. ai de eo inte ene agere . guli nũ defu it: qꝛ ualde di: ſi nec nome en. coꝛepiſco⸗ i
rantia ben Motandu iuris na rabit: qd lligere ut be ueſtionũ. busſivn ſtabit: qꝛ ua bo or: ſ .lxviij. diſun. 6.C. de
cerdotibus. ntia alia nici. luit inte ait ĩ lib. qu unis E vix iĩ emine ſuͦn ĩ fou . vij. qi. kact q. vij.
norantia urcanor nolu augu. a rat im m ngelice mi et:ãbo bi. illo. xxxv
S Binle ciuilis aturalis ne Ande is q igno ãs pᷣt excu loſe eua ducatũ pᷣſtet: ſynodo. fer. a nul it lai
,eranma nelieenlin ulegaalig ar Dn o lle.n. ignor 6 inue⸗ cec' ceco d tem ex. vij. 1 qui epi quid eſt. nes reprom . nie
Saane Ignor ercuſat ſi eſt arum in a pẽa. J ðdiſceretn rit: ꝗ düt. ¶ Ite eat ſcire en tti t 4 M s. ieſt uide „h
nn minem ey via ia ks pacui aria pea: q ſciũ pote m ca Que oport ndus. itti – cum iii
iſeets Auin decipi Kdcitur cuſ anahebe igno toperam R ordina es ĩpꝛomitti ur nos obl ba: in iu .
e e7 à cuſa ren us eſt llentes tioni mu⸗ illa uerb di ſeat/
tereſt deri cupis.de hac norã t. illis ꝗ o diſce ſcop 8 pſallente ſtifica cimus il uis med
. . i. ne ine ni ba no Ullcert III. Mones p hncolt iannelltas L ſin
grorhn gnorbuun ugn 5 Pabeme nt. XXXVIII * deo:in tu liuiſcar ſ ßſification i⸗
. ‚ria .„ „ S— . .* e
gntd eicas uel eeſt mnlaicts on dederu DI. X olũtaria —0O m boꝛ: ñ ob zianos ob ra. n m
mind erenſateureſe⸗ ercuſat n Am itaq u ibus ſit bus medual es ggẽ xpia nebos taba Da archidiaco nö:
iis. tog nor rdoti nes tu imũẽ: ſ ignitatez .elxxr iij. diſti ſia⸗
————— ſ. iur. noxia loſa. An eccllaſticg oſecn ad epat⸗ e „Copus. tia iceſt
„10 *ut. . d iun 5 ¶ V acer cliaſtie Sz qade ibꝰ pſa copt ubſtan do⸗ lanti
minores lli nocet: ut iſi ĩ his — Epert ift. Sacer geccl finim? ocz dis oĩbꝰ p * r S tia ſacerdo⸗ .
Waegang eriori ſa oce⸗ 2ci toletanolegit. G itädaẽ. n diffi du modis digcler⸗ x ſubſtantia ordinã
eerr Rez —— a v Vvnd gra cetiã ois k. de idetur eſſe ꝙ Fſen
lac. igno ta ſunt a ſtituti ci. tole orantia erro hedus ut ex ho ibuat. ij uidetu ientiam.
introduc ut ka de in axie ign cuctoꝝ uehet ſſe: ut ex neat ⁊ ta tij beat ſcient ideſt Ume
. riarolernandum vnd vi. dotib?maxie ia mater tibꝰ dei teriũ no⸗ it ita mo etropolite dus babe⸗ tauerit. i —
iunis e is ĩ tantã. 5§. norãtia Gnorãti in ſacerdoti in po ſb eo fuerit i ent a me tabilr 'Hiſcepe
one. ſi rgrone d iene excu u maxime di officiũ lege 9 rat at dilige t legẽ ſerut es 7 i radite i inculcen et
T in preit vobabiliataher elen õss cerdotes leg Anar tu hea canones Dεaiit ine cum
iali⸗ itiſfir itäda eſt: ꝗ doe ſacerdot ras ſiĩ ꝓmpti ſacros ſtoli li 3 ſumili ci por
ſacti alia Kiam pitiſſim iacls; enitãda ſceperũt. r ſcriptur⸗ no ſi e ta ſacre apo tur. ur conci
ſat:quia ſ griga umale eſt ulo di ſu dmonentu motheu Zn tran eliũ qᷓ; di ra:atqʒ nouumc iij. diſtin. d
7 dNI . 1 * . * „— ‧ 2 4 2„ 4 . 5 .* „„ ● 1C.
ut. .i. aatts ls iga reſaneras icente ad ti tiõi do ſãctü euage ina ſer engi kaler Ranmnanrt iij. ure. ſe
ut.xi.q.i.on a: ut cũ qui ſti ci r. aplo d , exhortat Sci⸗ u 7 oẽʒ diu Fa doceĩr umi ſacer imus. xl. q 6
craſſa d publice uſat: ut p de lecti maneibis. iptu adata 9 ſtatia . n. i tradita
niat per hemunc, rigei.g anrend ſemper p ſactas ſeript lu cmiffü. ſub dininitꝰ iſci- du
1 citis xriſ..iſ. g es inp⸗ comiſſu. eloga di di nk
uitate. pe dicitis niud mneint crrine:: ſacerdot 8 corump⸗- l cõmi ſüt elog turax di et 8
.. di. , . 90 opu ꝛatqʒ edi tij nr̃i ii ſcrip 9 Phib 1la
rxvi. di s hoc pleniu ant erg ões: 7 o ſiſtat: atq do ingru ſen gn ph
buman S. ulti. in ſi d thimo inor ddg n maonit op 1. vera di mo rit2 it⸗
.q. ij. §. ulti.i no 187G ſciẽtia qᷓ; plina: quèad iſceptaue de Neen
. id a i dicit catiõe ⁊ fidei ſci odem. lina: qu ſi diſcept ſpopõ
Bno 5 vni dici di uctos tã mexeo 4pl ſiꝰ: qð ſi diſce imelp ete nepo
b ſbenn ared⸗ ut. xxiiij. ficent cũ . .,.Ige b epᷣo ac dionyſi pqa docer̃ m ꝓph
extenduun i. pꝛedi diſci lina libelluma Intur. beter facer 90ſecret o repe
ad omnes 7.rvl. q. epe. rũᷓ ficialez cum ordim rro-⸗ bẽ llatenꝰ⸗ liſti: 2 eg ibi.
g.i. qöcungz. ur. d CO. teri cu iin parro renllate ig repuliſti: ris m ur
dnirsbionactorunn e iu · piant p eiwellte t ge⸗: erddeo ino epis vl
ies ſalnn li.ff. de p Stra. aainkin Accipiant: ut la te ne char. i idis epis x
. . . accipig cti Itẽ ex cõ. dinãdis e ſuis de
diuer. re actorum. alg. (ahi doteꝰ ſuo tas iſtruct Itẽ excẽ ut ordin⸗ ribꝰ ſu 9
ſgen .Parror⸗ ene. arer. i deputa am eti Laej ab or⸗ iculcẽ
e lem s ſibi d rantiam ett P is pl bo eop iculcet⸗
pv. Cächgenſraſctchunl⸗ aaeselenag ben r etis s c iliox aurib ta oci. feeiſſe
. netur nt: ne pe ſacr as a 2ci ſtatu
couti acceda diuinis d letani⸗ dcreta? d ↄtra
ſaſticum. i. epᷣo. m in ipſis m vero ad t: röneʒz ne ſe alig
ſia ſacerdote.i. in rogatio⸗ ꝗ endant: cuj venerint: eptů m
k d Al letanias. i. i mnnes ſa ofen onſilium aliter ſuſceptt. =
1C.A eer d Danenag vel ad c ddãt: qu M
es eni⸗ ad an onü. ſic 0 ſuo re
cerdotes feſto rogat de con. ep
econte ariheedt,

W
mäebe
hur,u
ihiint⸗
ahined
rani offn
tis et e⸗
kepenis d
atſſt
Cunene,

tunſi.

monargn
In

huffili.

inet
Rchane
colpſio⸗
nns Cd
urg N⸗

ſynont
ſiictuid⸗

vare amn

ournin
Slnsntel

enun: u
Achid⸗
ſin gan⸗

lumh/
godni
entan.

.
inetlen
Glercan
haur o
nfing
giia⸗

a HJam ſtellas.
b JY inxta.ſapientia
eſt.ſic argumenta
mr:chꝛiſtus eſt ſcientia:
ergo qui ignoꝛat ſciẽtiaʒ
ignoꝛat chꝛiſtum:⁊ intel
lige de tali ignoꝛante
contẽnit diſcere.io.ð.di
ſtin.pꝛox.c.ſi.

Kc Ai ea. ſapinntur.
a appꝛobãtur.
dC.

Ignoꝛat.itellige de
eo qui contemnit ſcire:
nel de eo qni de facili ſci
re poſſet ſi habuiſſet tra
ctatum cum peritis: vt
ii.S.di.pꝛoxi.

g Vauis errare.er/

rare eniʒ eſt aliud
pꝛo alio putare: nt.xxii.
.qꝗ.ii.in quibꝰ.

¶ Eademqʒ.ĩ hbis que

ſpectant ad ſalutem aĩe
nihil intereſt decipi ⁊ de
cipere: vt.xvi.q.i.ſi cu

pis.
gCQunã ſcire. hic vide

turꝙ bonũ ſit ignorare

mala:ut.xxxii.d.hoſpiti

olũ.ſʒ traoĩs ſcĩa a deo
eſt:nt.xxxvii.di..hĩc.et
bonũ eſt ſcire mala ut ea
vitemꝰ:ut.S.di.ꝓx.qui
de menſa.⁊.c.ſi qd. dic
ꝙ oĩs ſcia bõa ẽ.ſed dici
tur aliqua ſcia mala: qꝛ
mala ẽ illi cui dat occaſi
onem peccãdi:ſicut ade
mit malũ pomũ padiſi:
nt. xi.q.iiũ.ꝗd ergo.⁊ iu
de bucella.i.q.i.oppõit᷑
5§. nec mirũ. de conſec.
di.ii.⁊ ſancta.

b Eaulo. ſentẽtias

5

no. ꝙ magis cõſi

derida eſtfnia ; uerba

nt.i.q.i.marchiõ.xii.q.
v. humane. de ↄſe. diſ.
.iiii.retulerũt ⁊ ſi nõ ſcĩẽ
ſicat ⁊ potius mens ẽ cõ
ſideranda q;ᷓ verba: ut

xxii.q.i.patus.ar.con

tra.e. de ſpð.ex lr̃is:ſo.
nõ ⁊a vbis recedẽdũ ni
ſi er Fis pꝛauus genere
tur ĩtellectꝰ ⁊ tũc verba
ſunt interpꝛetanda.

C¶Quã foꝛmoſioꝛes.

vñ ſeneca.ifſrmꝰ nõ que
rit medicũ eloquentẽ: ſiʒ

k ¶ Intelligere. ar. ꝓñ

eſt deponendus aliquis

placut.
l¶ Bicat. ar. cötra e ð

. ſed nec bic po/

pulus rñdit amen offiid

ando eccleſiã uel miſſaʒ
⁊ ita videt᷑ ꝙ nec ſine mi
niſtro põt pᷣſ byter miſſã

dicere: lʒ.h.dixerit ꝙ be
ne poſſit cum populo im̃

eccleſiã officiare.

m ¶ Amen. vf ergo ſuſ

ſicere ſi populus rñdeat
ſacerdoti in miſſa.⁊ ſic
eſt cõtra.vii.q.i.illud.ſʒ
dic ꝙ nõ reſpondit popu
lus off ciando eccleſiam.

6 Vi ea q̊ dei ſůt

I.

peniteant. ¶ Item ʒzepherinꝰpa.
¶Sacre ſcripture inverẽetes non
obſcurantur miquitate mundana.
Icut ſtellas celi nõ extinguit
nox:ſic mentes fidelium ⁊ ihe
rentes ſirmamento ſcẽ ſcripture:ñ
obſcurat mũdana iniquitas.
Item biero.i iſaia. Ignoꝛa
tia antnran C ignorantia chꝛiſti.
B iuxta apłʒz paulum xps dei
vtus eſt ⁊ ði ſapientiaꝰ:ſcriptu
rarũ ignorantia xpᷣi eſt ignorãtia.
¶ Iteʒz grego.in moralibꝰ. C A
dño ſciunt᷑ vel ignorantur qui ea q̃
dei ſunt ſapiunt veęl ignorant.
apiũt a dño
aſapiutur?: ⁊ q ea q di ſũt neſci
unt:a dño neſciunt᷑:paulo atteſtãte
qui ait: ſi quis ignorat ignorabit᷑
Idẽ.quicũqʒ ſtultus ⁊ ĩ culpa erit:
ſapiens in pena. ¶ Item augu.
C NHõ qui aliquid neſcit:ſʒ quipu
tat ſe ſcir̃ quod neſcit errare ꝓbaf.

mus cura cauendũ ſii:nõ ſo/
uz in maioribꝰ veruʒ etiam in mi-
noribus rebꝰ:nec niñ reꝝ ignoran
tia poſſit errari nõ eſt tñ ↄñs ut con
tinuo erret quiſquis aliquid neſcit.
ſʒ ſi quis exiſtiet ſe ſcire qð neſcit:ꝓ
vo ꝗppe approbat falſuʒ:qð erro-
ris eſt ꝓpriuͥ.verũ t ĩ q̃ re qſquis

(nuaar⸗ errare quãta poſſu

erret intereſt plurimũ:nã ĩ vna ea-
dẽq; re ⁊ neſciẽti ſciens ⁊ erranti

nõ errans recta rõne pᷣponit᷑.in di
uerſis ãt rebus.i.cum iſte ſcit alia:
ille alia:⁊ iſte vtiliora:⁊ ille minus
vtilia vel ẽt noxia:ꝗs nõ in eis q il
le ſcit:ei pᷣferat neſcientẽ:ſũt enim
q̃daʒ q̃ͥ neſcire meliꝰ ẽ qᷓ; ſcireꝰ. Sʒ
ſʒ ꝑ ignorantiã gràmatice artis ali
quid vitioſũ ꝓferãt epi uel preſby
teri:non tñ iõ a ſcolaſticis ſunt de-/
ſpiciendi:qꝛ morũ vitia magis qᷓ;
vbox ſunt pᷣcauenda. ¶ Añn aug.
Ili.de cathetiʒãdis rudibꝰ.¶ Nõ
contemnat icoiaſtici ecdeſiaſticam
nſimplicitatem.

ut hũilitate iduti xpᷣiana diſcãt
õtẽnere:quos cognouerit mo/
rũvitia magis qᷓ; vborũ deuitare:
ſʒ cordi caſto linguã exercitatã nec

J Edulo monẽdi ſunt ſcolaſtici
nõc

Szferre audeãt: qᷓ; ẽt p̃ferre ↄſueue-

rũt.his maxie vtile ẽ noſſe ita eſſe
pponẽdas vbis ſnĩasꝰ vt pᷣponit
animꝰ corꝑi.ex quo ſit ut ita malle
debeãt viores qᷓ; diſertiores audi
re ſᷣmones:ſicut malle dñt pruden.
tiores qᷓ; formoſiores habere ami
cos.nouerit.n.nõ eẽ voces ad au/
res dei niſ animi affectuʒ. Ita eniʒ
nõ irridebunt ſi aliquos antiſtites

⁊ miſtros eccleſie forte aiaduertũt
ul cũ barbariſmis uel ſoloeciſmis

deuʒ inuocare:vel eadeʒ vba que

pPꝓYnũciãt nõ ĩtelligere: ꝑturbateqʒ

diſtiguere:nõ quia iſta minime coꝛ
rigẽda ſũt:vt populꝰ ad id qð pla

ne ĩtelligit dicat amen: ſʒ qꝛ pie to

lerãda ſũt ab eis:ꝗ didicerũt ut ſo/

XXXIX er

LTais epᷣs ꝑꝑ opprob

XIL.
noĩ foro ſic voto in ecdeſia bene/
dici.itaqʒꝰ forẽſis illaꝰ nõnũqᷓ;ᷓ for
te bonadictio:nũqᷓ; tñ benedictio
dici poteſt. ¶Idem ad alexandri
num epiſcopum.
T Ndignũ vehementer exiſti⸗

33

n ¶ Ut ſono: hoc ẽ dicef.ſicut

in contide laici cõpoſitos ſer/
mones ⁊ politos conſiderant:
ſic viri eccleſiarũ votũ ⁊ intẽti
onẽ cõſiderare dñt ſacerdotis.

o ¶Itaqʒ.i.q;uis.
p CIlla. contio.

mout vba celeſtis oraculi re· q Benadictio. noletur no tñ

ſtringã ſub regulis donati. ¶ Jdẽ
de vera religione.

Lrutie dininaruʒz ſcriptura

ruʒ ſᷣm cuiuſlibet ligue ꝓprie
tatẽ accipiẽda ẽ.hʒ enĩ oĩis ligua q-
dã ꝓpria locutionũ genera:q̃ cuʒ ĩ
alia tranſferũt᷑: videntur abſurda.
¶LItẽ Hie. ad pamachium.

Qz«denalti, iterpᷣtatio ẽt ſi hẽ

at eloquentie venuſtatẽ: diſſi⸗
mulare eã debes nõ fugere:ut non
ocloſis philoſophox ſcolis pauciſ
q; diſciplinis:⁊ vniuerſa loquant
bominum genera.
¶ Itẽ Clemẽs. Propter op
probꝛu ſenectutis a paruulis ⁊ mi
nimis ñ erubeſcat diſcef epiſcopꝰ.
ꝛium/
ſenectutis ul nobiliatẽ gene⸗
ris:a ꝑuulis ul minimis eruditis:ſi
agd forte ẽ vtilitatis aut ſalutis in
quirere negligat:ꝗ enĩ r̃belliter vi
uit:⁊ diſcere atqʒ ager̃ bõa rcuſat:
magis diaboli q; xpᷣi mẽbꝝ eẽ oñ
dit᷑:⁊ potiꝰ infidelis qᷓ; ſidelis eſſe
monſtratur. MI. XXXIX.
Cce ꝓplenarie mõſtratũ
eſt ꝙ ſacerdotes oʒ litte
rarũ tã ſacraꝝ qᷓ; ſecula
riuʒ eẽ peritos. Nũc aũt
q̃rit᷑:an ſeculariuʒ nego
cioꝝ opoꝛteat eos haber᷑ pitiã.hac

platis ecdleſie eẽ neceſſariã multis

rõnibꝰ ꝓbat.dñt pᷣlati ſubditis nõ
ſolũ ſpũalia:ſʒ etiaʒ carnalia ſubſi
dia miniſtrare.exẽplo igit xpᷣi qui
turbas ſequẽtes nõ ſolũ vbo doce-
bat:ſʒ ẽt vᷣtute ſanabat:a corporali
bus alimẽtis rſiciebat.nt autẽ pᷣlati

hec oĩa plene ꝑficer poſſint: ſecula

riũ negocioꝝ oʒ oẽs habej ſolertia
ut eoꝝ cautela ⁊ eccleſie ſuent ĩdẽ.
nes: ⁊ cuiqʒ neceſſaria ꝓ ſuo mõ

miniſtrent.vñ ꝗdã i epᷣm electus a

btõ grego. ꝓ ſua ſunplicitate repel
lit:ne eiꝰ occaſione res eccleſie dila
pidarent. ¶ Añ gre.ſcribit nobili
bꝰ ciuibꝰneapolitais. ¶ Secuari
um negodooruʒz unpii non ſunt in
ſegnos ordinandi.
trꝰdiaconꝰquẽ a vobis ele
cũ aſſeritis:oĩo ut dr̃ ſunplex
: noſtis qꝛ H̊ tꝑe talis i rĩgiminis
arce dʒ ↄſtitui:ꝗ ñ ſolũ ð ſalute aĩa
rũ: verũ etiã ð extriſeca vtilitate ⁊

cautela ſciat eẽ ſolicitꝰ. DI xXL

Poꝛtʒ qqʒ epʒ eẽ oꝛma
o tũ ⁊ hoſpitalẽ.ꝑ dꝛnam̃-

ta epᷣalia vtutes dñt itel ·

ligi:qͥ a dño eis promit

tut dů dr. Sacerdotes eiꝰidut ſa-
lutari. vñ ĩ ne. te. varijs veſtibꝰ ex

pᷣcepto domini ſacerdotes oꝛnati
legunt:q; młtis mõis vtutibus dʒ

1.

brierum.

r Allus epᷣs. oppꝛobꝛiũ.

dicit aug. ego ſener a
puero nõduʒ anniculo paratꝰ
ſum edoceri:vt. xxiiii.q.iii.ſi
habes.⁊ ſtultus qui bona qͥ vi
dit diſcer cõtemnit:ut.xxii.diſ.
de cõſtatinopolitane.a ſi vnũ
pedẽ hab erẽ in ſepulchꝛo aliuʒ
extra adhuc uellẽ diſcere:ut.ff.
de fideicõ.l.apud iulianũ.vñ
ſeneca. Nulla etas ſera eſt ad
diſcendum.

OI. xXXIX
6 Cce. in tribꝰ. S.

e dDiſtinctiõibus de
mõſtratũ eſt eᷣm
debere cẽ pꝛudẽtẽ
Lltis tã diuinis ꝙᷓ ſecularibꝰ:
nüc do in hac. xxxix. diſ. oñdit
ꝙ oʒ epᷣm eẽ pꝛudẽtẽ ĩ negociis
ſe cnlaribꝰ: ut ſua cautela rddaã
tur eccleſie idẽnes ⁊ cuiqʒ necei
ſaria pꝛo ſuo modulo mimiſtrẽ
tur.⁊ hoc exẽplo dñi ꝗ turbas
ſequẽtes nõ ſolũ dois ſpũali/
bus:ſʒ etiã coꝛpoꝛalibus alimẽ
tis reficiebat.quã pitiã qꝛ petrꝰ
diaconus nõ habuit ẽ a digni
tate fpulſus: ad quã fuerat ele

ctus:vt ꝓbat᷑ ſe.c.quod per ſe

placnit. .
t¶ Mõ.qꝛ plus qñqʒ cõferen
dum eſt vni qꝙᷓ; alteri:ut.i.q ii.
clerici. xii.q.u. vulterane.ex

de pᷣben. de mulcta.
u Etrus. ſimpler eſt. que
aam eſt ſimplicitas que

eſt ctraria dolo.a ulla eſt bõa:
ut. xdi.q.i.ſi cupis ſed hic vo
cat ſimplicitatem negligentiaʒ
ſiuue ſtulticiã:vt.xxvi.di.in pn
ci.illa enim impedit ꝓpmouen
dum:ut hic..lxxiii.di.epoꝝ.
ſed pꝛomoilũ nð deücit: ſed da
tur ei coadiutoꝛ:vt.vii.q.i.qꝛ
petrus nõ tm̃ pp ſimplicitates
fuit remotus:ſed etiã quia ſoli
dos dedit ad vſuraʒ: ut.xlvii.

di. de petro. .

x ¶ Extrinſeca. debet. n. cau⸗
tus circa ſua negocia eſſe: ut
xxiii.di. qui epᷣus.⁊ eſt ſimils
.lxxxvi. di. fratrem. o.
Ol. Xl-

„y Pooꝛtet. hic pſe⸗

quit᷑.v.c.apoſto/
lice regule oʒ eᷣm
eſſe oꝛnatum. Eſt
ãt duplex oꝛnatus exterioꝛ ⁊ ĩte
rioꝛ.Exterioꝛ oꝛnatus cõſiſtit
in grauitate ⁊ in inceſſu ⁊ĩ bi/
m ⁊ temperantia cibi ⁊ potus
1 de iſto oꝛnatu agitur in pꝛo/
rima ſe. di. Interioꝛ oꝛnatus
eſt virtus:⁊ de hoc agitur hic.·
oſtendit ꝙ locus non dat vir
tutem: nec digniias: ſed vite

=

282
Eſtanhy,

8 DOn nes. perennt. apkicam dignitatem per bona merita acquiſitam.
b ¶ Cũ herediuate.i.ad hoc tranſmiſit ut eſſent heredes bonitatis ſue.
¶ MPWer actuũ.i.det per bonos actus.

¶ Quos.i. qꝛ eos.

e¶ Quis eni.q.d.⁊ ſi quãdoq; foe apoſtolici nõ eſtent boni:tamen ſemp pre⸗

ſumuntur eẽ boni.quis enim
ac.ſed nõne cotrarium eſt.xix.
di, anaſtaſius.xxi.di.nunc ãt.
ſed nõ dicit᷑ hic ꝙ ſeĩ ſint:ſj ꝙ
ſcĩ pꝛeſumunt᷑ donec cõtrariuʒ
conſtet:qͥꝛ hereditatem innoc?
tie recipiunt vt hic dici᷑.Sed
gd ſi cõſtet de ipo ꝙ adulteriũ
cõmiſit uel homicidium:dicit
.bh.ꝙ lłʒʒ nõ poſſit accnſari inde
iñ peecat.⁊ qð hic dicit᷑ ſemper
bene facere ĩtelligit de his que
poſſunt eque retoꝛqueri ad bo/
nũ uel ad malũ:qꝛ ſemper i du
bio pꝛo ipᷣius facto pꝛeſumit᷑.ſj
hoc certe idẽ eſt in quolibet ſa/
cerdote:ut.xi.q.iii.abſit.⁊.xli.
di. c.i.⁊.xvi.q.i. ſi clericatus.
NRñ.hoc uerũ ẽ: ſed tñ magis
preſumit᷑ pꝛo papa:vt.xciii.di
ſti. c.i. vnde ſacrilegi ĩſtar eẽt
diſputare de facto ſuo:ut.xvii.

,q.iiii.S.qui aũt.uel dic ꝙ fñcã

pape excuſantur:ut homicidia
ſanſonis. ⁊ furta hebreoruʒ.⁊
adulteriũ iacob.ut er de diuor
tiis gaudemus.
¶ Illuſtrat.i,dat eis occaſio⸗
nẽ bene viuendi: vt.lxxxi. diſ.
Falet.
Os.nð ex locorum. tm̃
& ne ſit cõtra.lxxxi.di.va/

lertr.
h Morũ.C.de epi.⁊ der.ſi
quẽquam.

i¶mnobilitate. ſic. j. i. q. i. vi⸗

liſſimaa.—
k DOn loca. uel ordies. tm̃
T qꝛ per oꝛdines cõfertur
xxiii.q.iiii.ſicut.
I¶QOmo cadit.i.cadere vt
D bercclena.
Mꝑ&ꝑq¶Cadit ex hoc ca.plurimi
n dicunt ꝙ crcũſtantie loci ⁊ tem

ag uent p* poris a dignitatis iaggrd

K. 1ia

uant peccatũ ut magis peccat
clericus qᷓᷓ laicus in esdẽ gene
re delicti: ⁊ magis litteratꝰ qᷓ;
nõ linteratꝰ, ⁊æ magis peccat᷑ in
loco ſacro vel ſpe i e. ar. xix.
di. nulli.a.l,di.qꝛ tna.⁊.xi.q.
.iij.pcipue..xv.q.i.nulli. de
pe.di.v.oſideret.⁊.xxrxii.q.v.
qui dixerit.⁊ auget᷑ pcccatũ di
gnitate peccantis: ut.ff. de re
mili. o7. 5. auget. alii dicut ꝙ
cit cũſtãtie cũ ſint bone ⁊ a deo
ſi debẽt eẽ alicui occaſio mali.
Vnde dicũt ꝙ circũſtantie non
aggrauant peccatuʒ ſed ſolus
cõtemptus, ſi ergo laicꝰ ex ma

ſplendet᷑ vita pontiſicis:ut gradui
ↄferat ðcorẽ:quẽ ab eo nõ accepit.
nõ.n.loca ſʒ vita ⁊ mores ſem̃ faci
unt ſacerdotẽ. vñ ex ſuſcepto offõ
nõ lIniaʒ peccãdi ſʒ neceſſitatẽ viuẽ
di ſe nouerint aſſecutos.¶C nde
ſimmachꝰ papa ait. ¶ Offm ſa-⸗
cerdotum non confert ſed adimit
licentiam delinaueni.
On nos btm̃ petrũ ſicut dici
tis a dño cuʒ ſedis pᷣuilegio
nl ſueceſſoꝛes eiꝰpeccãdi iudicamꝰ

lniam ſuſcepiſſe.Ile ꝗppe pennẽꝰ

meritoꝝ dotẽ cuʒ hereditateꝰ ino⸗
centie trãſmiſit ad poſteros: qð illi
conceſſuʒ ẽ ꝑ actuũlucẽ ad illos ꝑ-
tiet: quos par ↄuerſatiõis ſplen⸗
doꝛ illumiat:quis emʒ ſcem̃ dubitet
eẽ quẽ apex tãte dignitatis attollit:
in quo ſi ðſunt bona acꝗſita p me-
ritũ: ſufficiunt qͥ a loci pᷣdeceffor̃ te
ſtaf. aut.n. daroſ ad hec faſtigia eri
git: aut ꝗ erigunf illuſtrat. ¶ Itẽ
biero. ¶Filij ſanctorum ſunt qui
exercent opera eornum.,.+
D On ẽ facile ſtare loco petri

7 pauli ⁊ tenere cathedrã re/

gnãtiuʒ cuʒ xpᷣo:qꝛ binc dicit᷑:non
ſcõx ſilij ſũt ꝗ tenẽt loca ſcõx: ſʒ g
exercẽt opera eoꝝ. ¶ Item greg.
Morum nobilitas:nõ loci:no
generis ſacerdotes notiſicet.
D Os qui pᷣſumꝰ:nõ exlocoꝝꝰ
vel generis dignitate:ſʒ mo

ruʒꝰnobilitate inoteſcere debemꝰ:

nec vrbiũ claritate ſʒ ſidei puritate.

Igem anaſtaſio preſbytero.
Hon loca vel ordines:ſed me

rita deo coniungunt.
EOn loca velordinescreato
ri noſtro nos ꝓximos faciũt:

ſz nos aut merita boa ↄiungũt:aut
mala diſiũgũt.¶ Itẽ ioanes chꝛy

ſoſtomꝰ, C Magnitudo peccati

Vl dignitatitz quẽquã foꝛtit deijcit.
PB Omo vxpianꝰ fortiter cadit
I ipeccatũ ꝓpter duas cas:aut
ꝓpter magnitudinẽ pcti: aut ꝑꝑ al

titudinẽ dignitatis. ¶ Item ex di
ctis bonifacij martyris. C am

nat᷑ apoſtolicꝰ qui ſue ⁊ fraterne ſa

lutis eſt negligens.

