Sniencine⸗
pena eh
do fent
biubermos
enturerth
ſanaus. 0
at dis.l,
lias bnt
5M.nl
tumeſp
gigiiſr
lonnd
egighih.
NbCboslau
u.
Caiter hor
lipentes
.
Hcamclius
öfilro
üurchpin
gian abli
nſcus,
nn,
meit
Oelſtlle.

Colorinc⸗/

e et
ienf
getontat

4 Cilchra. hic iterum repetit de mo do òMU
b Bato quanto enim minoꝛa ſũt que ſpargunt᷑.tãto plures reci
pientes erunt in aut.de conſul.s.ſi aũt.col.uij.vñ pauperibus non ſunt
facienda ſumptuoſa conuiuia.ut.xxv.diſ.s.alios in ſi.
c ¶ Neceſſarias. C. de cu. fu.l. vlti. 5. i. lau.

d ¶Honore. . decon.

di. i. c.l. j.xij.q.ij.gloria
ↄtra ſed ibi notãtur illi q

Ulchꝛa cẽt liberalitas ẽ in ipᷣo

boc ita faciũt ꝙ ſuper dei nde z pauperis datobmẽſurã te-

pauperes nõ intendũt h
non ita fieri pꝛecipitur ut
cura pauperuʒ reliquat᷑.
e ¶ Superfluas. arg. .
¶ Poſſumus. quod ſit
cum nobis neceſſaria ſub
trabimus ad qð nõ tene

men boc facimus cõmen

dãdiſumꝰ ut. rli. di. par
ſimoniam/ Nã dicit ler
cytunc tenetur libert? pa
tronuʒ alere quado ſuper
eſt ſibi ⁊ deeſt alij.ut.ff.
de.ii.ag.ſi quis..de ali
mẽtis. C. de ope.li.l.i.et
dicit canon ꝙ intãtum ð
bet dare quãtum ſibi poſ
ſibile eſt lxxxij. diſtin.c.i.
dicit ergo hic ꝙ poſſumꝰ
i. quantum debemus.⁊
vene mur er pꝛecepto.
g¶Cauſas. ſic. S. di.l.
ponderet in fi. 1. xi. q.iii.
nemo a. xx vj.q.vij. alle
gant lar. contra. fl. depo.
ſi bominem. vbipunitur
pietas. ſed ibi miſericor/
dia dolo pꝛorima fuit.
eſt quãdoqʒ iniuſta miſe

ricoꝛdia. xxiij.q·iiij. eſt

b C QOuod confregeri⸗

mus. j. xii.q.ij. aurum.

i T NR ſingulis. vnuʒ

j.xxiij.q.i:mili/
kEE Omnibus. de miſe⸗
ricoꝛdia impendenda.
¶ Craſſetur.i. impigua
tur rapiendo ⁊ ſpoliando
bomines. laun.
m auper at. au
per de elemoſynis quas
colligit dz elemoſynã fa
cere. ſ. xij. q. i. babebat.

n¶Ltconferant/quicqꝗd

eniʒ habes vltra id quod
nbiſſufficit alioru eſt. vt
rxl vij. di. ſicut hi.
0on habenti. qꝛ hñ⸗
ti dar nibil aliud ẽ ꝙᷓ per
-HraG⸗valor.
Eterum. quo lot
qInlſolentez. que erat.
qꝛ ipſi filij ſua omnia da
bant ecdleſiis vel ſacerdo
tibus ⁊ nolebant paſcere

parentes. ut. xxx. Di. cei.
Mam ſi impius pater
ſit. tamen paſcendus eſt.
ut ĩ aut᷑.de inceſt.nup.,·

nẽ vt abũdes pluribꝰ: nec ↄciliadi
fauoꝛis gr̃avltra modũ fluẽ/qcad
enĩex affectu puro ac ſincero ꝓmu
tit.H̊ ẽ ðcoꝝ ũ ſuꝑfluas edificatões
aggredi nec pᷣtermutẽ neceſſariaſ
⁊ maxie ſacerdotibꝰh ↄuenit oꝛna
re dei tẽplũ honoꝛeꝰcongruo etiã
vt clericatu aula deirſplẽdeat: ipẽ
ſas miſericoꝛdie frequẽtare quãtũ
opoꝛteat largiri ꝑegrinis ñ ſuꝑfiu
as ſʒ ↄpetẽtes. Itẽ ↄpatiamur ita

qʒ aliẽis calãitatibꝰnecitates alio⸗

rũ qᷓ;tũ poſſumꝰſiuuemꝰ:aplꝰiter
dũ q; poſſumꝰ:meliꝰẽ enĩ cauſasꝰ
ꝓ mĩicoꝛdia: ⁊ iuidiã ꝑpeti:qᷓ; pᷣ
tendẽ ĩ demẽtiã.⁊ nos aliqũ in iui-
diã incidimꝰ qð ↄfregerimus? va
ſa mpſtica vt captiuos redimere
mus.¶Itẽ ſuꝑ lucã.q e eodem.
NRNſingulis qnoqʒ generibus
L. hoim ↄueniẽs tribuit ſãctꝰio
anes baptiſta r ſpõſũ vnũ:oibꝰvita
publicanis ne vltra pᷣſcripiũ exigat
militibus ne calumnias faclant:ne
pᷣdaʒ requirãt docens iccirco ſtipẽ
dia cõſtituta militie nedũ ſumptꝰ
querit᷑ pᷣdo craſſet :ſʒ hec a alia oſ
ficiorũ precepta ꝓpria ſunt ſingu⸗
loꝝ:miſericordie ẽ cõmunis vſus
iõ cõe pᷣceptumẽ oĩbus etatibꝰ.oĩ⸗
bus officijs neceſſaria:⁊ ab oĩbꝰde
ferẽda nõ publicanus ñ miules exci
pit᷑:non agricola velvrbanꝰ diues
2 pauꝑ voẽs ĩ cõi admonẽt vt ↄfe
rãatñ habẽtiꝰmiſericordia eni ple
nitudo virtutũ eſt.⁊ iõ oĩibus pᷣpo⸗
ſita pfecte foꝛma virtutis ne veſtim̃
tis alimtiſqʒ ſuis parcãt.miſericor
die iñ ipſiꝰ ꝓ poſſibuuate ↄditio⸗
mis hũane menſura ſᷣuetur vt ñ ſibi
vnuſgꝗſqʒ totũ eripiat:ſʒ qð hʒ cuʒ
paupẽ partiai. Idẽ meeodem.
Eteruz dei traditio ẽ: ut pᷣus
paſcas parẽtes:nã ſi iuxta di⸗
uinũ oꝛaculũ ↄtumelia parẽtis mo
te luit᷑: quãto magis fames q̊ mul
to grauioꝛẽ quo locoꝰiſolẽtẽ dñs
ifrenat iactantiXã. Idẽ in lib.de

Alcerfame moꝛientẽ. qlas ei
P paſcẽdo hoĩem ſᷣuar̃ poteru:

ſi non paueris f. an e occidiſt.
u. Item bierony.

ſi vero contingit. col. ij. S s
T ¶Alte. tpe enĩ neceſſitatis cibaria cõia ſunt.ff.ad.l.rhod. de iac.l.ij.
S.idem etaoaoa.
Occidiſti. occidit ꝗs aliũ

ꝑ ſubtractionẽ pãis coꝛporalis. ut hic ꝛ. xii/

ij.q. v. imolãs. ſpalis. ut. di. xliij. epheſijs. petractiõe occidit ꝗs odio.
accuſatiõe. ve.j. de pe.di.i.homicidiorum.ut de pe. di.i.oĩs negligentia
.cJ. diſti. pr. c. ul. a.lv. diſ.ſi quis abſciderit. ⁊ eſt ſi.fl. de li.ag. necar.ſ.
.xvi. q.i.decime.ff.de re mili.oẽ. S.qui pꝛeponit.xxi.q.iii.non ſolum. xij.

LXXXVI

icut.xv.q.vij.c.ij.

7 „

Cliclementiam.qᷓ;uis.i.q;ẽuis faciant opera ſpũalia.laun.
u Iquid.qualiter hoc.c.debeas intelligere habes extra ð ſimo.lſʒ heli.
BHG Ron credas. ſ. xxii. q.iiij. innocens. tbi de incredulitate que inter ſo-
cios habenda eſt loquitur ſed hic de illa que ad iudicem pertinet uel refert vtruʒ

Ui clementiã nõ habʒ:nec in
(Aauuse viſcera miſericoꝛdie
⁊ lachꝛymaꝝ q;uis ſpũaliſ ſit ũ ad
implet legem xpᷣi. Sinuliter etiã
opoꝛtet epᷣm non eſſe ꝑcuſſoꝛem.i.
ad vindictã facilem. ¶ Uñ greg.
ſcribit ioãi epᷣo corinthioꝝ.q Ad
vindicta facilis Ps eſſe nõ öbet.
Iqdꝰvoad aures tuas de qͥ̊
cũq; clerico puenit qð te iuſte
poſſit offẽdẽ:facile nõ credas.nec
ad viĩdictã te res accedat icognita
ſʒ pᷣſẽtibꝰeccliettue ſenioꝛibꝰdiligẽ
ter ẽ vitas ꝑſcrutãda:⁊ tũc ſi q̃litas
rei popoſcerit cãonica diſtrictio cul
pã feriat ðᷣliquẽtis. JIdẽ iãuario
epᷣo.CDe quodã epo ꝗ ãteqᷓ; miſ
ſarum ſolemmia celebraret die do⸗
minico ad exarandam meſſem cu-
iuſdam profectus ef.

Anta'negtia ad aures nrfas

5 ſenectute tua puẽitvt eã niſi
humãitꝰpenſaremꝰſixa iaʒ male-
dictione feriremꝰ. dictũ ꝗppeẽ mi
hi qð dñico die pᷣuſqᷓ; ſolẽnia cele
brares ad exarãdã meſſẽ latoris pᷣ
ſẽtiũ prexiſti.⁊ pꝰexarationeʒ eius
miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛaſti:pꝰmiſſaꝝ
ſolẽnia ẽt termios?ꝰpoſſeſſiõis illiꝰ
eradicare minie timuiſti.qð factũ q̃

ðbeat pẽa ſeꝗg oẽs ꝗ audiũt ſciunt

dubij ãt ð tãta ꝑnerſitate fueramꝰ:
ſed filiꝰ nr̃ cyriacꝰ abbas a nobis
reꝗſitꝰ:ita ſecognouiſſe ꝑhibuit:⁊⸗
qꝛ adhuc canis tuis parcimꝰ.hor-.
tamur vt aliqñ rſcipiſcaſ miſ ſenex
atqʒ a tãta leuitate moꝝ ⁊ opeꝝ ꝑ/
nerſitate ↄpeſce:⁊ qnãto moꝛtivici
nior efficeris tãto ſolicitior atq; ti
midior eẽ debes ⁊ qdẽ pene ſnĩa ĩ
te fuerat iaculanda ſed ꝗa ſimplici
tatẽ tuã cũ ſenectute cognouimꝰin
terim taceamusꝰ:eos vo quorum
conſilio hoc egiſti:i duobus menſi

bus excõicatos eſſe decreuimꝰ. ita

vt ſi quid in eis intra duorum mẽ
ſium ſpaciuʒ humantatis aduene

rit: benedictione viatici non priuẽ-

tur.deinceps autem ab eorum ↄſi-
lijs cautus cxiſte. Ze quoqʒ ſollici
te cuſtodi ne ſi eis in malo diſcipu

lus fueris quibus ĩ bono magtſter

eſſe debuiſti neqʒ ſimplicitati tue

neqʒ vlterins ſenectuti parcamus.
Tur: ne videlicet proprijs manibꝰ

7

bona.uel mala de aliquo vica
tur ð hac materia notaui.xxiij.
.q.iiij.qᷓ; magnum.
y¶CEccleſie.cum hoc.c.de cau
ſa inquiſitionis loquatur.ut ex
tra de accu.qualiter.iiſergo in
cauſa iquiſitionis nõ hʒ neceſſe
cpiſcopus alios conuocare nin
canonicos im̃.naʒ noie eccleſie
tue maioꝛ eccleſia intelligitur.
ar.exira de ver.ſig. cum cleri/
ci.arg. tra.xviij.q.ij.ſi quis
abbas.⁊ extenditur hoc nomẽ
cccleſie tue ad oẽs eccleſias dio
ceſis extra de vſupal.c.i⸗em
eſt ar. hic ꝙ epiſcopus non vo⸗
catis alijs epiſcopis poſſitẽt ſa
cerdotem condẽnare. ſed dic q
ſenioꝛes hicvocat epiſcopos.cũ
iſte coꝛithiorum eẽt archiepᷣs.
nel loquitur tm̃ de cauſa pecu.
niaria quam pòt tractare epi-/
ſcopus tm̃ cum ſuis clericis.uł
eſt derogatuʒ hinc per alios ca
nones uel canonica diſtricto di
catur pena ſuſpenſionis quam
epiſcopus cum ſuis clericis põt
inferreluel loquitur de clericis
infra ſacros oꝛdines cõſtitutis.
quorum canſas etiam crimina
les pot epiſcopus cum ſuis cle⸗
ricis tractare ⁊ decidere.ar.xv.
.q.vi.ſi aũt quid de hoc iuiis
ſit.inuenies.xv.q.vij.in ſum/
ma. io.
3 * Enta. j. i. q. vij. tanta
i Fixa.i.certa ſed cum
iſte abſens eẽt quõ papa ferret
in eum ſnĩam. dic ꝙ hic loque
tur de ſententia comminatoꝛia
AN. comminando ei uel citatus
fuit ⁊ nolnit venire: dñs papa
recepit teſtes eo abſente.ð vno
habes hic ð duobus habes.xi.
.q.i.frater.alij dicunt ſententi
am fuiſſe latam ſub conditione
ſi. ſ. conſtaret de bis que dicta
fuerunt de iplo.
2Etiam terminos.ĩ hoc pec
cauit grauiter. a ſecundum le-
ges punitur pena.l.aureorum
regulatione. ut. ff. de termino
amo.l.ij. ⁊.iij.cum diſtinctio/
ne. vtrum ſit iuuenis an ſenex.
ut ibi dicit.ſᷣm legem: autẽtica
diuinam maledictus reputatur
.xij. q.ij.in legibus..
O. Becfilius ar. ꝙ creditur

dicto vnius. ut.j.viij.q.iij.ta⸗
lia.⁊.xxxi.q.i.c:i.in foꝛma iudi
cij qtum ad veram pꝛobatio-⸗
nem vni teſti non creditur.ut x
tra de teſti.licet in fi.⁊.e.ti.vc⸗
niens.ſed q;tum ad preſũuptio/

nem. ut. C. de re. cre. in bone.

niſi cauſis aliquis ſpalis inuc/

niatur. ut extra de in inte. reſti.
erxr litteris. ⁊ de pꝛocur. ex inſi/

nuatione. exxra ꝙ me. canſ4

.c. vlt. extra de teſti. in oĩ. io.ſir vbi non ſit preiudicum alij: creetur vnite⸗

„ „„

ſti. vt de con. diſ.iiij.cum itaqʒ.b.

„

a ¶Quia ſimplicitatẽ no.ꝙ parcit᷑ ſen

ectuti. ut.xxxiiij. di. fraternitatis. xxvii.

.q.vij.ipa. Itẽ paxcit᷑ ſimplicitati.ð cõ.di.ij.c.ij.⁊ er ð re.pmu.cũvniuerſoꝝ.
ben acan us mon ergo ſp ꝗtacet cõſentit.nec ſp idẽ eſt tacere qð voce ↄſenti⸗

re.ar. de con. di.liij.cum pꝛo paruulis. 7. lxv. di. c.ſi foꝛte.

Eos. ff. dere iudi, concilii.lau.

.q. ij. aurum. S. di.l. ſepe otingit. . xxit. q/ v. nullum autem. . di. xlvij. d Ex Gicatos/ar. g qnq; magis puniunt᷑ ↄſiliarij qp facientes. di. rcvi. duo

S
anpnm: A dhi,

Di.

.xi. q.lij. qui cõᷣſentit. ⁊. xxiiij.q.iij.g alioꝝ.ſed hoc iõ factũ eſt.qꝛ Liſtis nð ↄuie
bant ea pp ̃ fieret diſpenſatio circa eos.ſed ſʒ iſte debuit puniri.iñ indultum eſt
er rone ctatis ⁊ ſimplici tatis.
On liceat. qð tñ pot per alium ⁊ ſi non per ſe.ut.v.q.v.illi qui.⁊.xiiij.q.
vi.c. i. lxxxvii.di. epiſcopus g ubernationem ita iñ ꝙ ſit clericus. ſi enim per

laicum pcutit᷑ ĩcidit in canonẽ.
ex ð ſen. er. vniuerſitatis. ſed
quid ſi clericum non habʒ:tune

verberet ꝑ ſe:vt dixi.xlv.diſ.iĩ

ſumma.
b Manibus. C. de epi. a cle.
autem.ſed neq; pꝛopꝛijs ma/
nibus.
Pæuenn ↄdictiones. .
c·Re de deci.c.dilecti.nam
ibi nðõ repꝛobant᷑ monachi qui
hñt terras ad firmaʒ.ſʒ dic ꝙ il
lud ẽ cũ ſua eis nõ ſuſficiunt.uł
cũ ipimet excolũt:nð utĩde plꝰ
lucrent᷑.ſʒ ut de fructibꝰ viuãt.
adeo ãt hoc ꝓhibet dericis ꝙ
ſi ppꝑ h̊ capiunt᷑ in fraudem nõ

ſubuenitur eis ex.ne cle.ułmo

na.c.ſacerdotibus. .
d¶ Cauſas. ð hoc notaui. rv.
gqii.in ſumma.

e¶ Auaritie.nã ꝓpter neceſſi-⸗

tatẽ bene poſſet.xci.di.c.ii.
¶ Tutelas.j. di. lxxxviii.c.cõᷣ
tra.xrxi.q.iii.cypꝛianus.oↄtra ſʒ
illud cypꝛiani de teſtamẽtaria
tutela ſiue datiua. hic aũt ð le
gitima tutela intelligit. Ytem
.xvi.q.i. generaliter. cõtra ad
hoc dic ꝙ clerici nõ coguntur
recipere aliquam tutelam.poſ-
lunt tñ legitimã recipere tutelã
ſi volũt. ut hic dicit. ⁊ eſt hoc pᷣ
uilegiũ clericoꝛum. ꝙ licet ipſi
poſſũt ſuccedere alicui ab inte/
ſtato.nò tñ tenentur recipere tu
telã.lʒ alias illð obtinet.ut ĩſti.
de legi. pa. tulſedepᷣs vłmona
chus etiã volẽs nõ poſſet recipe
re legitimã tutelã.ĩ aut.ð ſan.
epi. S.deo amabiles.el dic
illi aut᷑.piudicatur ꝑ canonem
iſtum ut epᷣs ⁊ monachꝰ ſi ve⸗
lint poſſint reciper legitimã tu
telã ſʒ ñ datiuã vł teſtariã.ſʒ ad
tutelã miſerabiliũ ꝑſonaꝝ oẽs

clerici ſine mõachi tenent᷑.ut et

.lxxxviij. di. c.i.⁊.t. epiſcopus

gubernationem.
ga Coꝛrectioni.i.ſuſpenſioni
au.
ODl. LXXXVII
lxxxvii.oſtẽdit magi
ꝙviduis ⁊ pupillis li

bertis ⁊ oppꝛeſſis tenet pᷣlatus
patrociniũ ipẽdere.⁊ ẽt manu-

miſſos ðᷣfẽde: ad ultimũ ſubiũ

Piꝰ tamẽ mõ eti⸗

4 de expoſitis.j.e.c.vlt.⁊c.
kK

d Kfia; ſaenz am cauſe pauperũ 1 oppſſox
pegrinoꝛũ ſpectat ad ecchiã. vt
es, zcmatte⸗ xxiiij.q.iij.ſi ꝗs de potẽtibꝰ.⁊
E. edn Prt c. ſe. a. 5. c. pr. 1 e. ð ver. ſig.
E xoſ t P1

aliquem cedat. Andeiagathẽ.
conci.legitur. ¶ HNõ liceat ẽpiſco⸗
po ꝓpꝛis manibus aliquẽ cedere.
onliceatö epᷣo mãibusꝰ ſuis
aliquẽ cedẽ: hoc.n.alienũ a ſa
cerdote eſſe dʒ. ¶ Pꝛobibet etiã
eps turpis lucri gra eſſe cupidꝰ ne

tiſ ĩſirmitate ñ pñt exo:atũ põtiſicẽ

3
I

LXXXVII

quẽdas:q̃s tueri a nobis vłab oĩ
pꝰdinia mãifeſtataſſertio. ¶ Itẽ
anaſtaſio epo. Deeodem.
deaphe ðᷣſolati s auxi
io:⁊ ꝗ ſuis actibꝰadeẽ ꝓ eta

ðcet ſubuẽire:qꝛ pupillis ⁊ viduis

aliquo ẽt ibõeſto negocio victũ vkł

cetera ſibi neceſſaria qrat.qð gnãli

ter ẽt ðᷣ oĩbꝰdiuĩo cultui mãcipatis
.i. clericis vel moachis itelligẽ oʒ.
T Sicaledscseilcgiun.
Qni connumerãatur i dero tur
pibus lucris non interueniant.
) Eruenit ad ſäctaʒ ſynodũ:qꝛ
dð his ꝗĩ dero cõnumerani:ꝗ
dam ꝓpter turpis lucri gr̃aʒ alioꝝ
poſſeſſionũ ↄditões cauſas ſecu
lariũ ſuſcipiũt.⁊ a ſacris officijs ſe
ꝑ ðſidiã ſeparãt:ad domoſ ãtſecu

lariũ ↄcurrũt:⁊ ſubſtãtiaʒ eoꝝ gu
C) Juine retributõis mẽoꝛ ad

bernationeſq; auaritie cã ſuſcipi-
unt.decreuit igit᷑ ſàcta vniuerſalis
vl magna ſynodus neminẽ hoꝝ ð
iceps bocẽ epᷣm ſiue clericum aut
mõachũ ↄducẽ poſſeſſiões aut mi
ſceri ſecularibꝰpoſſeſſonibꝰ poſſe
niſi foꝛte ꝗ legibꝰad mioꝝ etatiſ tu

telasſiue curationes iexcuſabiles

attrahunt᷑: aut cui ipſius ciuitatis
epᷣs eccleſiaſticaꝝ rerum cõmiſerit
gubernacula:⁊ oꝛphanoꝝ atq; vi-
duarum que ĩdefenſe ſũt:aut earũ
perſonaruʒ maxime q̃ eccleſiaſtico
indigent adminiculo ꝓpter dei ti-
moꝛem.ſi ꝗs vo tranſgreſſus fue-
rit hec pꝛecepta:eccleſiaſtice coꝛꝛe⸗
ctioniꝰ ſubiacat.
DILLXXXVII.
Igduis aũt 2 oꝛphanis

eccleſie pꝛeſidiũ iploꝛan

. tibꝰẽt dñt adeſſe.⁊ otra
ĩpꝛoboꝛũ violẽtias ꝓtectionis pa
trociniũ eis negare nõ debent.

WAnñ gelaſius gerontio 2 petrro

epiſcopis.
Implorãtibus patrocinia epi-
ſcopi debent adeſſe.
J Jer oĩbꝰ ð nobis ſperatibus
Hnõ cõbemꝰ inquãtũpoſſumus
nos öneg are.plꝰiñ viduarũ ⁊ oꝛ-
phanoꝝ cãs ⁊ impẽſiꝰ ducimꝰ exe

ſup qbuſdã i ſ ſpectat etiã ad iudiciũ regis. vt

xxiij.q.v. regũ.⁊.c.adminiſtratores.Similit᷑ viduis pupillis 2ceſſit iperator
magnũ puilegũ.ſ.ꝙ aliqs ñ poſſit illos trabeſ ad iudiciũ ex ꝓuĩci.ipſi tñ poſ
ſũt alios trahere. C.qñ ĩpe.ĩter pu.a viduã.l.vna vidua ẽqᷓ etiam maritũ non

lus habuit. ff. de uer. ſig. malum.5
ſijt eſſe in patris poteſtate.ff.e.pupillus.rñ.i.
1 0 E fenſionis.pupillis.pupillo tueris adiutoꝛ.
m π Erxrecunionis. i. defenſionis.
n Commenta.i.fraudes.
0 6 debeat quis de hoc quo ce
uilegiũro.ſe. impetrare.ut hic elicit᷑. cum omnes teneamur defender :tñ

.viduam.pupillus eſt qui infra pubertatem de

ſpecialius.ar.extra de teſti.licet vniuerſis.ax.di.xxiij.quanq.lau.

p ¶ Nos. ut tñ prio coraʒ ſuo iudice dferat᷑ qrela.ut ep ð ſoꝛo oↄpe. er traſmiſta.

tuitiõeʒ ẽt diuinitas iuſſit ĩpẽdi: ⁊
iõ maxĩo ⁊ ianuario clericalis offi-
cij ꝗ ſe ſolatio parẽtũ vl ꝓpinqrũ
aſſerũt ðſtiiutos auxiliũ ex nr̃a ðle
gatiõe pᷣſtabis:ut aduerſꝰiĩpꝛobita
tes aduerſarioꝝ ſuoꝝ protecti:tue

executõis niſu noxia commenta
non ſentiant. Itẽ leontio ⁊ pe⸗/

tro eßis. Se eodem.

¶. Biſannecochaſn nfi noĩſ

iterceſſione ſperat ſibi reme

diaꝰpoſſe cõferri:pꝛona nosꝰↄue-
nit aioſitate pᷣſtare. Itez bono

rio epo. eeodem.

poõtificalẽ ↄſciam ñ bigas p
tinẽ egẽtiũ ↄmodis piã ſollicitudi

nẽ nõ negatr̃. ¶ Itẽ fortũato epo.
Zneatur ecclia qs inſui ðſennſo

ne ſuſcepit.
Areligioſũ ꝓꝛſuſa execrabi⸗
le iudicamꝰ:ſi qſqᷓ; clericoſ vł
extrãeos ĩ ſua tuitõe ſuſceptoſ ñ oĩ
fidet ⁊ tota aimi ſui educauẽit ſcii-
tate. Ac cũ olympiꝰ diaconꝰ dilecti

onis tue felicis atq; olympij ſugge

rat᷑ anũculꝰeiuſq; ꝑuulos?tutele vi

ce ſuſce perit nutriẽdos vltra latro

ciniũ eſſe indicamus: ꝙ eos bonu⸗
ſculis parentũ ſicut aſſerunt f̃lingt
extones alia retinẽdo alia legeſa
iura vẽdẽdo.¶ Iteʒ ex cõcilio au
ralſico.¶Confugietes ad eccłiã
exirabere non licet.
S◻ Os qui ad eccleſiaʒ? ↄfugiũt

tradi nõ oʒ ſʒ loci ſancti rene

rentia ⁊ interceſſione defendi. Si
quis autem mancipia dericornʒz p
ſuis mancipijs'ad eccleſiam confu

gęẽtibus crediderit occupanda. per
oẽs ecdeſias diſtrictiſſuma dänati

One feriatur.in ecdeſia quoqʒ mãu

miſſos ⁊ ꝑ teſtamtũ eccłie vmẽda

tos:ſi ꝗs in ᷣuitutẽ vł obſequz uel

ad colonariã ↄditiõeʒ fuocar̃ tẽta

mo conneniendus eſt qui eis lit em facit ſub iudice ſuo ſeculani: niſi boc
foꝛte faceret laicus in fraudem. extra de iure pa. relatum. 5. ad hec. Sed
quero ad quid ergo eccleſia recipit libertos ſub pꝛotectione ſua cum illuch

Animoſitate.iĩ bona ſignificatione ſumit᷑ alias in mala.lxv.di.ſanc.
Juine retributiðis qꝛ nullũ bonũ irremuneratũ ð pe. diſti.iij.piũ
c: nec aliquod malũ ĩpunitũ ð pe.diſti.i.nullꝰ.⁊ ẽ ſi.lxxxi.di.c.pe.
Kreligioſuʒ.ñ omni fide.per boc.c.⁊.S.pꝛox.di.peruenit:colligit .
ꝙ dlericus bene pt leginimam tutelã ſuſcipere:ſed ⁊ etiam eriranes

rũ pſonaꝝ: ſivult.lau.
¶ Non omni ſide. a ita
videtur ꝙ tutoꝛ teneatur
etiam de leuiſſima culpa
C. de pericu.tut.⁊ cu.tu
toꝛibꝰaxr.ↄtra.oꝙ ſcilicet
non teneatur niſi de leui.

dicit fide.eſt ar.contra ꝑ
ſidos aduocatos ꝗ plena?
ſide cliẽtulos nõ ðfẽdũt.

ar.ij.quiij.ꝭ.notandum.

uParuulos.no.ꝙ ſi
minoꝛ ledatur in contra/
ctu:habet actionẽ aduer⸗

ſus dantem ⁊ accidentem

C. ſi tu. uel curatoꝛ.ĩter
. etiam. ſi vero ledatur
in indicio:babet actioneʒ
aduerſus tutoꝛem tm̃.C.
de iuſti.pꝛoparandum.
in ſi.ſed contra.ff.de mi

no.l.etiaʒ..i.ſed illa lex

ꝓparandum intelligitur

qñ tm circa inſtantiam iu

am in pꝛincipali cauſa lo

quitur cum reſtituatur in

iudicijs minoꝛ. ut. ff. de
mino.etiam.ꝭ. excauſa.
7. C.ſi aduerſus rem iu⸗
di.per totum.io.immo
ctiam reſtituitur minor ⁊
ſi ↄtumax fuerit.ut.ff.de

mino.l. minoꝛ etiam. b.

rCLontra leges. C. ð pᷣ

di. mino.ꝑ totuʒ.
„G. Os quiad eccleſiãẽ

jJ.xvij.q.iiij.reum

3 C Mancipijs. de iſtis
manumiſſis ab ecclenia

nel de comendatis ecclie

dicit. h. ꝙ ſi poſtea im⸗/
petantur ſuper libertate
ipſi coram eccleſiaſtico
iudice debent reſpodere.

vnde ⁊ ſi quis eos deti/

nens nollet reſpondere ni
ſi ſub ſeculari iudice: poſ

ſet ſtatim eccleſia ipſum
excommunicare. ſi vero

non eſt manumiſſus in
eccleſia.tunc pꝛimo de/
bet conueniri qui eos mo

leſtat ſub ſeculari iudice.

4 ſi non vult ſatiſſacere
per eum. tunc eccleſia eũ

compellet ercommunicã

do uel alio modo:lau.di
cit ꝙ vbicunqʒ manu⸗/
mittantur niſi manumit
tantur in eccleſia: ut cleni
ci fierent. ut extra de ſer.

non oꝛ.c.i.ꝙ ſẽper pri⸗

ius ſit in alijs omnibus.ꝙ ſi aliquis non poteſt habere iuſticiam coꝛam
iudice ſeculari accedit ad iudicem eccleſiaſticum. ut extra de foꝛo com⸗

petenti er tranſmiſſa. videtur ergo ꝙ liberti ſpectent ad iudicium eccleſie..

nut. xi. q.i. xpᷣianis:uł dic ꝙ licet iſte perſone ⁊ alie de quibus hic agitur:re

lCipiantur ſub protectione eccleſie: nõ tamen eximuntur a iudicio ſeculari.
nt extra de pꝛiuile. recepimus. eſt expꝛeſſum in iudicijs.extra de foꝛocõ/
s, eſt uel ſecurus pꝛi⸗ =

petenti ex tenoꝛe.

ꝙ nemo põt pluries excommunicari: dic ut no.iij.q.iiij.coulti.

2Et per teſtamentum. extra de ſer. non oꝛ. cii.

2 Per omnes. in vna ercommunicetur. in alijs denuncictur. ſi diceiis

Etran
uln
ſee aie
gleheann
tmacllbe
Gllee
icdelen.
hcnn
ſogpen
nftir
minn
o,
runn
onkadne,
Arſinen
Ral
deroleder
ctannin
Oemtß.
Pürancon.
mifen
lhntligene
Kannanin
uleen⸗
ard
funrin
nl. N
cuul,
ſnsnmi⸗
hioinnno
Hurmnort
entr Kd
ncnand.
gn5
Mohten,
Walieſi
irann
Pis deſte
6ab aeſe
tnluts adt
ſpoſten in⸗
rlbennn

leſacco.

tſipocnt.
Gensde/
Chondcen
finerepe
Ceſaen
ſun N
gumits in
punode⸗
gnieun
allninde.
inſian.
e kleſatn

vemnnnitd

henthna⸗

fmmmi
crinnen

ͦ

Di.

a ¶ Coerceatur. niſi admonitus ſatiſfaciat eſt ar. bic ꝙomne crimen eſt

1 ccleſiaſticum.xxxv.q.vi.epiſcopus in ſynodo.
b

ertos.

AIberti. peculioſed nunquid liber bð habet peculium:non qꝛ ſicut
6FBus nõ hʒ bõa itapaterfamilias nõ habet peculiuʒ. ff. ð wo. ſi. pa

terta led loquet᷑ bic ſʒtẽ
pus quo ſeruus erat/v-.
peculiũ ſumitur hic im/
pꝛopꝛie.ar. C. de inof. te
ſta.l.vl.ff.ad treb. cogi.

Dopen di⸗ Re.i de peculio aũtſer

ni ꝗ manumittit᷑ hoc in
ſũma notabis. ꝙ ſi ma
numittitur inter viuos
Dñs videtur ei cõcedere
peculium niſi admittat
expꝛeſſe. Si aũt in teſta
mento libertas ei relinꝗ
tur.peculium apud he/
redem remanet niſi expᷣſ
ſe ei concedatur. C.ð pe
cu.eius ꝗ.li.me.l.vna.
Jerpoſitꝰ. exponit᷑

8/ n& Aliquis a patre vel

dño vel ab extraneo.ſi a
patre del domino aut ne
ceſñtate vel ſpöte.ſi ſpð
te:nuniᷓ poteſt recolli⸗
gere eum poſtea.nec.n.
ſuum dicere poterit quẽ
pereuntem contẽpſit.C.
ð infan. expo.l.i.⁊.ij.ſi
neceſſitate: repetit qñq;
qꝛ inuitus videtur expo
ſuiſſe. C.de infan.expo.
l.i.⁊ in his caſibus locũ
non habet conteſtatio.
quod tamen dixi de ne⸗
ceſſitate videtur malt di
ctum.nain dicit lex ꝙ ſi
ipſe non poteſt eum ale⸗
re debet eum in renodo⸗
chium mittere.C.ð lat.
libe.tol.l.Vna.S.ſed ſci
mus ſed quod diri intel
ligas cum nulluʒ talem
locum interuenit et intel
ligas maxime hoc de ſi-
lijs.nam de ſeruo vide/
tur ꝙ potius debeat euz
vendere iᷓᷓ exponere/ et
cſt iſte caſus ĩ quo ᷣuus
babitus pꝛo ðᷣrelicto ſta
tim in libertatem eripi/
tur:vt.C. de lati.li.tol.
.I. vna in auten. ð nup.
§. hoc ampli?. 27. 5. mul
to magis col.iiij.alias
occupanti conceditur:ſi
autem ab extraneo ⁊ ſciẽ
te domino vel patre.tũc
locuʒ habet quod hic di/
citurſi vero ignoꝛante
ſemper poteſt repetere
quandocunq; venerit.
.C. de infan. expo.l.pꝛi
ma.hoc dicit ꝙ tantum

vſqʒ ad.x.dies auditur

pater in hoc caſu.quod
verius credo quia ð his
que publice fiunt nõ po/
teſt pꝛetendi ignoꝛan/⸗

uerit aĩiaduerſiõe eccliaſtica coerce
atur. ¶ Item ex cõci. agatben.
MIJulibptate eccłla tueat libertos.

tos ecclia ſi neceſſitas exegẽit
tueat᷑: qͥs ſi ꝗs añ audiẽtiã aut pua
dẽ aut expoliatr̃ pᷣſũpſẽ̃it:ab ecclia
fpellat. ¶ Itẽ er gcl. toletano. iij.
VA ſacerdotibꝰ ðfedant᷑ liberti:
ꝗ in fuitutibꝰ reuocantr.
L Iberti ꝗ a ꝗbuſcũqʒ maàumiſ
ſi ſũt:atq; ecclie pr̃ocinio cõ/
mendati exiſtũt:ſicut regle ãtiq̃ rnʒ
patꝝ ↄſtituerũt ſacerdotali ðᷣfẽſiõe
a cuiuſlibet iſolẽtia ꝓtegant᷑ ſin e in
ſtatu livᷣtatis eoꝝ ſen ĩ peculio qð
babere noſcunt teʒ ex conci.
toletano. Expoſitos pfẽdat ec-
deſia ſi ꝗs coꝝ caluniatoꝛ extiterit.

aranuſen dñis ſuis fac

R ante ecceſiam ecn

iuſcunq; ſit miſeratione colle
ctus conteſtationis ponat epiſtola
vt ſi is qui collectus eſt intra.x. di⸗
esꝰqueſitus agnituſq; non fuerit:
ſecurus habeat ꝗ collegit/Sane ꝗ

poſt pꝛedictũ tpᷣs calũniatoꝛ extite
rit vt homicida eccleſiaſtica diſtri-
ctione dãnabitur en ban ſanxit

auctoꝛita²s, 1
Robhibẽtur ergo deri⸗
ci cupiditatꝭ negocia ſu-

ſcipẽ nõ pietatis curam
. viduis 7 oꝛphanis im.
pẽdere. Eñ melchia

creuit ſãcta ſyno

aut oꝛphãoꝝ antviduaxꝝ.aut ſi foꝛ

te epᷣus ciuitatis eccłiaſticaꝝ rex ſo

licitudinẽ eũ br̃e pcipiat.ubi pʒiqð
alia ſũt negocia ſecularia ⁊ alia ec-
deſiaſtica. Mõne moyſes in ſeculo

erat cũ crebꝛo ĩtraret tabnaculũ et

exiret:ꝗ ĩitus ↄtẽplationi rapiebat᷑
foꝛis ifoꝛmatiũ negocio vꝛgebat
ſʒ ⁊ iacob aſcẽdẽtes ⁊ ðſcẽdẽtes an
gelos vidit: qꝛ rectoꝛes eccłiarũ ñ
ſolũ ↄtẽplãdo aſcẽdunt:ſʒ deoꝛſuʒ
q̃qʒ ad mẽbꝛa illiꝰmiſerãdo ðſcen
dũt.⁊ dũ ſacerdoteſ eoꝝ fcã imitãt᷑

⁊ ſe cuſtodiũt ⁊ ſpᷣditoꝝ onera por
tat. ¶ Iẽ gelaſi? papa. e eode.

tia. Nt. xvi. diſtin. ꝙ dictis/ Idẽ poteſt dici quãdo pater pꝛopꝛia volun/
tate expoſuit.iolhoc teneas bꝛeuiter ꝙ ſi a patre infans exponitur vel ab

alio eo ſciente vel ratum habẽte ſtatim liberatur a patria poteſtate.⁊ ſi do
minus idem facit ſeruus ſtatim eripitur in libertatem. ⁊ libertus in inge/

nuitatem. Ideʒ eſt ſi alimenta fuerit iſtis languentibus denegata.aut ſi

iſti languentes expoſiti fuerunt cuiuſcũq; fuerit etatis.⁊ qui eos ſuſcipiũt:
non habent aliquod ius in ipſis.vt extra de infan.vel lang.expo.c.i.b.
¶ Intra. x. dies de his.x.diebus dic ꝙ currunt a tempoꝛe ſcientie:⁊ ſunt
continui ⁊ ſi in tali loco eſt ꝙ venire non poteſt reſtituitur per clauſulam

E denullũ ö
cceps clericu aut poſſeſſnöes
conducẽ aut negocijſ ſecularibꝰſe
imiſcere:niſi ꝑꝑ curã aut pupilloxꝝ

LXXXVIII

generalem. argu. ff. er qui.can. maio.l.i.Alij dicunt ꝙſunt vtiles: cum. ſ. er

perirt poteſt.ff.de edi.edic.cuʒſex.⁊ de diuer.a⁊ tem.pꝛe.l.iiſi veroſille qui colli/
git expendit aliqua in puero erudiendo in aliqua arte. repetit a re colligente.C.
de infan.expo.l.pꝛima.quod autem cauſa alimenti expendit:nð repetit:niſi in
duobus caſibus.ſ.pꝛoteſtatus eſt.ff.de nego.geſ.nenſennius.ve l ibicollecius

5 picẽis patribꝰnuper ad noſ
miſſa relatio nũciauit: ñ pᷣtereũda
putaremꝰ ideſt plurimos clericoꝝ
negociatiõibꝰiĩhõeſtis ⁊ turpibꝰ lu

cris ĩpiar:nullo pudor cẽſẽtes euãs
gelicã lectõeʒ q̃ iᷣe dñs negociato

res ex tẽplo vberatos aſſerit᷑ expu⸗
liſſe:nec apoſtolica vᷣba recolẽtes
abꝰait:nẽo militans deo iplicat ſe
negocijs ſecularibꝰ:pſalmiſta qqʒ

dauit ſurda diſſimulãtes aur̃ cãtã

te. qm̃ ñ cognoui negociatões in
troibo ĩ potentias dñi ꝓĩide hmõi
aut ab ĩdignis poſt hac qſtibꝰnoue
rit abſtinẽdũ:⁊ ab oĩ cuiuſiibet ne/
gociatõiſ ĩgẽioꝰcupiditateq; ceſſã
duũꝰ:aut ĩ q̃cunq; gradu ſint poſite

mox a clericalibꝰ officijs cogat᷑ ab
ſtinẽ qm domꝰ dei domꝰor̃onis ⁊

eẽ ⁊ dici vʒ:ne ꝑ officia negociatio

nis potiꝰſit latronũ ſpelũca. ¶ Itẽ

ex caone aplor. In ſacris oꝛdi
mibꝰ ↄſntutus lecnl
mere non debet.
. Piſcopꝰãt ſacerdos aut dia
conꝰneqqᷓ; ſeculi curas aſſu-
maͤt: ſin aliter ðijciãt᷑. ¶ Itẽ greg.
romão ðfenſoꝛi. Epiſcopꝰ ſecin

laribus cauſis occupari non debet.

Erlatũ ẽ ad nos fuerendiſſi/
mũ fratrẽ noſtrũ baſiliũ epᷣm
velut vnũ ð laicis in cauſis ſeculari
bꝰoccupari ⁊ pᷣtoꝛis iutilit᷑ ðpᷣuiñq̃
res qm̃ ipʒʒ vilẽ rddit ⁊ reuerẽtiã ſa
cerdotalẽ ãnihilat:ſtati vt experiẽ-
tia tna B̊ͥ pceptũ ſuſcepẽit ad reuer
tẽdũ eũ diſtricta executõe ↄpellat:
q̃tenꝰei illicite ĩſiſtẽti.v.diebꝰ ſb q̃
libʒ excuſatõe ĩmoꝛari ñ liceat.ne ſi
q̃libet mõ eũ ibideʒ ãpliꝰ moꝛã ha
bere pmiſeris cũ ipſo apð nos gra
uiter icipias eſſe culpabilis. ¶ Itẽ
ex cõcilio carthaginen.iiij,
Teſtamentoꝝ tuitiõe ⁊ curã rei
familiaris epiſcopꝰnõ ſuſcipiat.
. Piſcõpus tuitioneʒ teſtamẽ
torum non ſuſcipiat.i Item
ex ecodem. Se eodem.k

QWiſconenu rei familiaris

cura ad ſe reuocet:ſʒ lectõi ⁊2
or̃oni ⁊ vbo pᷣdicatõis tmmõ va/
cet.i Itẽ ex eodem. Se eodem.
¶ Piſcopus gubernationẽ vi
Aaduarum ⁊? pupilloꝛuʒz ac pere

— eſt. xi.q.i.placunDuit.

a quehu aut aboffcio. ſ deiur. vo glerunqh5

4

teff. de inſti. iure. l. penul.

0 HGnſequẽs ẽ:vt in illa q̃qʒ qͥ

ares curas aſſu

non vult ducere filiam ſuaʒ in
vroꝛem.C.de nup. patrem.

e ¶ Habeat nõ in ſeruum. C.

de infan. expo.l.vl.⁊ ideo dicit
iſte eum habere qꝛ alius iã nõ

potent petere puerum:puer ta⸗/

men bene recedit ad eo cũ vo⸗
luerit:⁊ cõtinebit epiſtola ꝙ. ſ.
ſiquis ĩ eo aliquid iuris ſibi vẽ

dicet exeat ⁊ pꝛobet eſſe ſluum,.
alias nõ crederet᷑ ei ar. contra.
extra qui ſilij ſint le.tranſi miſ⸗

*

ſe:vbi creditur patri ⁊ matri di⸗
centibus aliquem non eſſe filiũ

ſuũ.qꝛ nõ eſt pꝛeſumenduʒ ali/
quem denegare filium ſuum.

Dl. LXxXVII.
Kohibentur. Fa

cta interpoſitione
p de viduts ⁊ liber/
tis ⁊ expoſitis.re⸗
uertitur in hac di.lxxxviij.ad
poſitum ſuuʒ ſcilicet ad illð.c.
non cupidum oſtendit cleri-
cos cauſa turpitudinis ⁊ cupi/

ditatis non debere opera exer/

cere.tãdẽ ſubijcit ꝙ nullus pᷣſ⸗
byterũ in teſtð debet nomina⸗
re tutoꝛem ⁊ ceter.
6 Ecreuit ↄducere.ſ.cã eu
g pigditatis vt notaui.lxxx⸗
vi.di.c. vl⁊ ſempꝑ intelligo cã
cupiditatis hoc fieri niſi neceſſi
tas pꝛobet᷑.ar.xij.q.i.c.i.
h ¶ Ubi psatet. ideſt pꝛopter qðᷣ
i Angelos. per angelos ĩtel
liguntur pꝛedicatoꝛes qui pꝛo
ingenio auditoꝛum debent ſe
aptare.vt. viij.q.i.c.opoꝛtet.
⁊ di. xliij.ſit rectoꝛ. .vlti.vn/
de non pꝛopter iacob:ſed pꝛo/
pter angelos induciiur hecan⸗
ctoꝛitas. .

k Onſequens quia ſacer

dotes erant iſti. vt.ij.
q.vij.accuſatio.lau.
IL ¶ Cantantem.i. metrice de⸗
ſcribentem.

m ¶ Megociationes.ideſt falſaʒ

traditionẽ iudeoꝛum.quia ſci-
licet credebant ſe iuſtificari ex
operibus legis figuras legis ſe
ctantes gratia reſilientes. vel.

n ¶Negociationis.ideſt vtvi/

lius emane ⁊ carius vendant.

tata poſſunt exerceri negocia/
tiones.ergo nec cauſa neceſſi
tatis vt quidam aſſerunt.nec
cauſa lucri captandi pauperũ.
pꝛima queſtiõe.iij.ſiquis obie
cerit argumentum contra.ex/
tra ne clericis vel mona.c.pꝛi/
mo.xci.diſtin.clericus.lau.

p Ceſſanduʒ.videtur ergo ꝙ

in eius optione ſit aut abſtinef

.vlt.qð falſum eſt ſed hoc aut cõ

Piſcopus curas.j.ri.q.iij.c.i.ij.⁊.iij.⁊.xi.q.i.te quidem.
rlatum. a⁊ pꝛetoꝛijs.i.locis iudicij tractandi quid ſit pꝛetoꝛium habemꝰ

8 receptum. j. xriij. q. iii. iuſtu. . rxiiij. q.iij. clericus.

t Qninqʒ diebus ſar.moꝛaʒ poſſe purgari. tem no.inducias a expectatiões

v. vierum hoca the duoſuſccpit liſas. ettra de ap.ſuper eo.iiij. q iiij c. i . ·
v.c.i.quandoq; duoꝛum.v.q.ij.c.pꝛeſenti.

o ¶Ingeniotargumenmm. Y
nec ſub qualibet fraude excogi-

a —“ Piſcopus tnitionem.
i. apertionem vt.ſ.coꝛã
eo nõ apperiãtur ſed coꝛã ma/
giſtro cenſus. C. de teſta.con/
ſulta vel dic tuitionem.i.q ſit

aduocatus.als per eum debet
adimpleri qð in teſtamentis re

lictum eſt extra de teſta.ſi here
des.⁊.ff.de peti.here.heredi
das in fi. Jo.

bα Piſcopus. ad ſe reus

cet pꝛlncipaliter vel ꝑ ſe

⁊tunc non eſt cõtra.lxxxvi.di.

fratrem.

Viſcopus gubernatio⸗/

nem:ſed per archipꝛeſby
terum nam ⁊ partiri dʒ onera
ſua extra de offi.archi.c.
gu.per alios nobis licere q̃ no
bis per nos non licent.ar.vi.

mus/Et valet ad queſtionem

AHladi Wa lac eccleſia poſſit alicui concede
c Da= H eaſch an pe gladium. ꝗ ei non liceat eo

e uen

vti per ſe.xxiij.q.vlti.c.ſepe ſi⸗
militer inuenitur qð licʒ nobis
per alios ⁊ per nos.vt di.rcv.
illud ſuperfluũa econnerſo qð
non licet nobis per nos nec per
alios.xlvi.di.ſicut.xxiij.q.Vl.
his a auibue atonſanitm ge
per alium qð no
ff.ð ſta. ho.imperatoꝛ ⁊ id per
ſe qð non per alium.C.de his
qui ve.eta.l.ij.ff.ð adop.poſt

moꝛtem.S.neqʒ.xxiij.di.quo⸗

rundam quandoq; plus per
ſe valet.de con. di.iiij.illð io.
So.generale eſt ꝙ quis poteſt

per ſe qð poteſt per aliuʒ ⁊ ecöo⸗/

tra ſed in caſibus ſpãlibus fal⸗

lit quandoq; ratione perſone q̃
pꝛohibetur per ſe facerevt ĩ hoc

.c.ſed per alium non pꝛohibet
vel ratione rei.qꝛ in cauſa cri⸗
minali aliquis agit per ſe ⁊ nõ

per alium.vt.v.q.ij.in crimi/

dGq —nalibus. b.

n poteſt pſe.

Di. LxxXVIII

grinorum non per ſeipſuʒ:ſed per
archipꝛeſbyterum aut archidiaco.
nu agat. ¶ Itẽ greg. qrtão pᷣfecto.
Ranocimoꝛum cauſas dericus
ſnſcipere non debet.
fAutileꝰa valde laborioſum ẽ
bominem litteratum ratioci
nioruʒ cauſas aſſumere:⁊ in eis qð
non expedit ſe obligare. Item
hieronymus.
Engiẽdus eſt dericus negociatoꝛ
1 gociamonemn cercum e
inope diuitẽ ⁊ ex ignobili glo
noſumquaſi quandam peſtem fu-
ge. ¶Nem Aug. in lib. queſtionuz
veteris ⁊ noui teſtamenti.
¶Cierico negociari non licet.
Oꝛnicari hoĩbus ſemꝑ nõ lʒ
negociari vo aliqñ licet:ãteqᷓ;
eni eccleſiaſticꝰꝗs ſit licet ei negocia
ri:facto iam non licetꝰ.¶ Iteʒ ioã
nes cryſoſtomus ſuper mattheum.
Becodem. Paiea.
Ziciens dñs vendẽtes 1 emẽ
tes de templo ſigniſicanit:ꝗa
mercatoꝛ nunq; poteſt deo placere
ideo nullus xpᷣianꝰðbet eẽ merca
tor:aut ſi voluerit eſſe pꝛoijciat᷑ de
ecdeſia dicente pꝛopheta.qꝛ non co
gnoui negociationes itroibo in po
tentias domini. quemadmodum
enim qui ambulat inter duos inimi
cos volens ambobus placere ſine
alloquio mali eſſe non poteſt:neceſ
ſe eſt vt iſti male loquantur de illo ⁊?
illi male ð iſto:ſic mercator ſneme
dacio ⁊ periurio eſſe nõ poteſt. Sʒ
ſubſtantia taliuʒ ſtabilis eſſe nõ po
teſt neqʒ ad bonuʒ proficit quod de
malo congregatur/OQuẽadmoduʒ
enim ſi triticuʒ aut aliud tale cernaſ
in cribro dum buc ⁊ illuc iactatur
omnia grana paulatim deorſuʒ ca
dunt:⁊a tandeʒ in cribꝛo nibil rema
net niſi ſtercus: ſic ð ſubſtãtia nego
ciatoꝝ nouiſſime nil remãet niſi ſo
lüũ peccatũ ſʒ oẽs vidẽt᷑ eẽ merca
toꝛes.oñdã ergo ꝗs ñ ẽ negociatõ
vt qui talis nõ fuerit eũ ĩtelligas eẽ
negociatoꝛẽ.qcũq; rẽ ↄparat non
vt ita ĩtegrã ⁊ imutatã vẽdat ſʒ vt
mã ſibi ſit inde aligad operandiil
le ñi eſt negociatoꝛ.ꝗ vo rẽ ↄparat
vt integrã ⁊ imutatã vẽdẽdo lucre
tur:ille ẽ mercator qꝗ ð tẽplo dei eij
cit/ſvñ ſuꝑ oẽs mercatoꝛes maledi
ctꝰplꝰẽ vſurariꝰ.ipᷣe nãq; rẽ datã
a deo vẽdit ũ ↄparatã vt mercatoꝛ
pꝰfenꝰ rẽ ſuã růpetit tollẽs aliẽa cũ
ſuis mercatoꝛ àt ñ rpetit rẽ vẽditã.
Diẽ aligs ꝗ agrũ locat vt agrariã
accipiat:aut domũvt pẽſiõem rᷣci
piat. ñ ẽ ſilis ei ꝗ pecũiã dat ad vſu
rã abſi/ꝛio ꝗdẽ qniã pe cunia

ſfñẽ diſpoſita niſi ad emẽdũ/ſcõo q̊

niã agꝝ babẽs arãdo accipit ex eo

fructu: babẽs domũ vſũ mãſiõöis

capit ex ea.iõ ꝗ locat domũvł agꝝ
ſuũvſuʒ dar̃ vr.a q̃dãmõ vr̃ muta
re cũ lucro lucr ex pecũia repoſita
nullũvſũ capisTertio ager vł do

mꝰ veteraſcit.pe cũia ſpiritualit᷑ in
telligũt᷑ hoĩes qꝛ ſiẽ nümꝰbʒ chara
gma ceſaris:ita homo charagma
Dei. ſicut nümus ꝗ nõ hbʒ chara
gena ceſaris repꝛobꝰẽ. ita hõ ꝗ nõ

oñdit imaginẽ dei:vñ eſaiaſ ad hie

ruſalẽ.cãpones tui miſcent vinũ cũ
aq̃ᷓ. Ideo ergo mẽſas nũmularioꝝ
euertit ſignificãs qꝛ ĩ tẽplo dei ñ de⸗
bẽt eẽ nũmi niſi ſpũaleſ.i.ꝗ dei ima
ginẽ nõ diaboli portãt aut certe mẽ
ſas nũmularioꝝ.i.ſacerdotuʒ dicit
ſcripturas.nouo.n.teſtõ ſuccedẽte
poꝛi euerſe ſũt ſeripture illoꝝ.
¶. Item auguſtinus. Halea.
Moniã non cognoui lr̃aturã
aliꝗ codices bñt:negociatio
nes ĩ q̊ dinerſitas ĩterpᷣtũſẽſũ oñdit
ſ errorẽ ĩducit.ſi ergo iſte ꝑpea aſſi
due laudẽ dei dicitqꝛ ñ cognoni ne
gociatöeſñ negociẽt᷑ xpᷣiai:ſʒ ait ipᷣe
negociatoꝛ:afferro ex longinquo
mercel mercedẽ laboꝛis mei vnde
viuã peto.dignꝰeſt enĩ mercenari
us mercede ſua/iↄe mendacio ⁊ ð

