¶Mꝛemio.i. permiſſione. in eodem li. Iſido.enumerat dics ¶ Septimã bebdomadam teleſ- ſtas tranſlata eſtin pꝛin

h ¶ Autem pꝛecepit. hoc reſpi m nſa 2 . iſi per
Carenongng Dane G boeß Rit autem ꝰlex honeſta inſta⸗ Aacrageſima ſer ſeptianas Rahtngenieniugvs
ceprum habetur deute. vj. c c .Aboſſibilis ſecũduz naturaʒ et habʒ: cui addidit teleſpporꝰ pe.:vt er de pꝛeben. cum
cleſia. vi. 1 at. xru. Mar. ſcoõm coſueiudinem patrie: loco? poõtifex ſeptimã hebdomadã uo- iam dudum. lʒ quidam 4
xii.c.⁊ Luce.x. tpiq; conueniens neceſſaria vti catũ ẽ ̊ ᷣs qnquageſima.Qð ſili direrint ꝙ ſufficeret ſo⸗
. d n ir intmitat lis: manifeſta quoqzne aliqd per ter ð eo capitulo ĩtelligedũ qð bea laſia nape: o S de “
gii, wieim au oſten obſcuritatem incautum captione tus Grego. Auguſtio angloxꝑ eß5oᷣo e veindd 8 Rins
ait lirer leges inte Contineat: nullo priuato cõmodo ſcribit dicẽcs. ¶ A qnquageſima de ne rwir cna n⸗,-,
inuente. Secundo ſed pro cõi ciuiuʒ vtilitate conſcri- ieiunaãdi ꝓpoſitũ ſumãt:qͥs ecclia- ne ſei⸗ pꝛincipis. diffici “
oſtendit que ſint conſideranda pta. Ideo autem in ipſa conſtitutio ſtici gradus dignitas exornat. le eniʒz eſſet eũ oẽs ↄſue⸗
in conſtituendis legibus. allti ne iſta conſideranda ſunt: quia cuʒ Eniqʒ ſacerdotes? diacõi ? tudines que ſeruãtur ſci
mo oſtendit quaſdaz leges eſe leges inſtitute fuerint non erit libe ¶Ifiiꝗ oẽs quos dignitas ecckia re. B. 4
eiccnen per contranam cõ rum iudicare de ipſis: ſed oporte- ſtici gradꝰ exornat: a qngeſima ?2 BHB Tatuimus vtſe⸗
Acte ſunt. coerceat. naz bit iudicare ſecundum ipſas. ꝓpoſitũ ieiunãdi ſuſcipiãt quo et a⸗ Fielar a.
per leges nemo cogitur 2 bus. vbi qu
bene faberertec male ſace pꝛopibetur: vt rriii.. v-ad fidem. drageſima pꝛecipit᷑ ſeruari.ſed dic ꝙ iſtud.c.nõ ſaſetice bonemumnnt

I¶Tutaqʒ.ideſt vt boni inter malos quiete viuant:vt.xxui.q.v.non fruſtra.
m 6 Rit aũt lex honeſta:qꝛ in iure non tam deſideratur iuſtitia ꝙᷓ honeſtas:
ut.xxv.q.ii.poꝛo.
nCJuſta. aliter enim non eſt ius niſi ſit iuſtum:vt.S.di.i.ius naturale·
o Poſſbilis. qꝛ ſi de impoſſibilitate legis quis tranſgrederet᷑:fruſtra impu/
taretur ei ad penam: nt.xv.q.i.nðeſt.xxiii.q.iiii.nabuchodonoſoꝛ.ii.c. vaſis
ite. 7.ff. qũ appel.ſit.l.i.S.dies autem iſtos.
p C Secundum naturam.ideſt naturalem rationem. S. di.i. conſuetudo. Yo.
q CConſuetudinem:qꝛ ſi eſt contra cõſuetudinẽ inhabitantiũ ꝑ ↄtrariam cõſue

geſma nõ ſeruat᷑:cum ipſa cclebꝛetur poſt paſca.Jo.
2 Statuimus.i.abꝛogamus.vel ponit᷑ ſtatuimus.i.ↄſulumus.
* ¶ CLlericoxꝝ.als viles reputant.i.q.i.diliſſimus.
a AQNadrageſima.

b DSuchegteenonerent habes ꝙꝙ glibet oꝛdo eeclefiaſticus J

dicitur dignitas vel honoꝛ:vt.i.q.i.reperiunt᷑. Qnñq; ſeculares po
teſtates dicuntnr dignitates. xxiii.q.v.adminiſtratoꝛes. Qñqʒ conſtan/
les hoĩes dicuntur habere dignitatẽ:ſᷣm ꝙ ſerui dicuntur habere digni⸗

tudinẽ abꝛogat᷑:vt.j.e.ꝭ.leges.⁊.c.ſtatuimus.tẽ qꝛ ↄſuetudo interpꝛetat legẽ
vt eỹ de ver. ſig· abbate. ff. de legi. cñ de conſuetudine.

tatẽ:vt.ff.e vſufru.ſed ⁊ ſi qd. .i.⁊ ex hoc pʒ clericos nõ eſſe pꝛiuatasp

ſonas:cũ ille ſole dicantur pꝛiuate ꝑſone que non babent dignitatem: vt

xxiiii.q:i.qui contra.

õ

4†
DI. III ckt V
DI. 1 Pcanehopdmg.ſve esh. Digguur öffäßtneher ho au
en s inſ.j.di.vi.c.vlt.Dignitate differ::qĩ hoc ius nullam
2 Ad penſum. i. quatitat: vt lint due parfes. zcedit ali . . karer din rrſon anlt ſrren Eninatlkalnillnc iniquů eſt. Nẽ amplitndi/
ſth edit alium dignitate: patit᷑ Imutationẽ:nã ſi qdẽ⸗t ina imn
b Sfci loco.idaeſi wignitate r eſthic arg. e ne:qꝛ iure naturali oĩa ſũt cia:ſed hoc non eſt alio iure.item ſententie nigore: qꝛ
ebetes prececett am in aliſo: wri.a.i. vilfimus. zo. conn ius naturale nulla ſit diſpenſatio:ſed aduerſus alia iura ſepe. Cepit enim
c ¶ Dñica carniſpꝛiuiſ. õ nei ius poſſet dici ꝙ cepit quo ad vſuũ.qꝛ ius
ni! d HMeſitamus. non qd iuris ſit ſed quid ſtatuendũ ſit ne ſcandalum oꝛi per intelligentia noper eſtmiiss imonerlus poſſet dtcich een nanrale egtas ab
c. C. ge ſta.l. oium etno fuu: niſi uelis ieelligere de
4 gelj. pio. . ; q i n5 iur̃ diuino.illð.n.pmo ſuit qᷓ;
ſeculares. 1 . i. aliquid ad penſumſancte inſtitutio nalis Festuren e⸗ Jatanuetem eſſet redactum in ſcriptis.
G Konſuetudine. ar. ꝓ nis adijciant:⁊ eorum qui in laicali pore ſʒ immuta dile ſeinp pman a r CSed immutabile. quo ad
conſuetudo excuſat in le orqine conſſtunt obſeruantiam ſi- Sed c naturale ius ilege in eui vꝛeccpta 2 pꝛobibiudeg: ve vi.
hu luris: et bie⸗ rrid. cut loco ita T religione precellant. gelio ſupra dicatur eẽ cõprehẽſuʒ: cvi. §. vltimo.
4 nj obieut. nar line De ipſa vero die dominica beſi- quedã autẽ cõtraria bis que in lege s Sed cum naturale : obiſcit
n drannes ithutt peltnl tamusꝰ: quid nam dicendum ſit: ſtatnta ſũt nũc iueniunt᷑ cõceſſa:nõ contra id ꝙ ins naturale non
ees n ee Aor j bi mutatur. ⁊ pꝛobat per tria le/
E HH n laicl? enlarcs ina diepe martie Jnſage mnmn pretiplebe auentiac⸗c mutetur. Soluti
. ciſma. xxxij.q.vij. fla olito ceteris diebus accur . J 5 Donem ponet. j. di. prori. 5.bis⸗
naj eſmo. no at, vos carnium appetant: 2 niſ nona tur ut muiier ſi maſculũ pareret.xl. aen one ſodteine magiſtri
,3 Aldge tex. in. iiij. re⸗ quadam aniditate uſq; ad medias ſi vero feminã. lxxx. diebus a tepli Xpuerpera T menſtruata vſq;
n r hendo nockes ſe ingurgitent: non aliter ſe ceſſaret igreſſu: nücaute ſiatiz poſt adcenum tempus probibeba⸗
ſti riiij. Immo cõſuetudo buius ſacri iꝑis obſernationeʒ ſu- partũ eccdieſiaʒ igredi nõ ꝓbibetur. tur intrare eccleſam. ſed modo
2 meniale peerattum fach U Rra vnchns ioni Itez mulier que mẽſtrua patit᷑ ex le neutra prohibetur. hec prohi⸗
ſld mortale:vt.xxv.di.S.cri ſcipere putant: qð vtiq; nõ ration ez tabat: nüc au. bito eſt de iure naturali. ergo
te minis. Adde ad bo- ſed voluptati: imo cuidam mentis ge imunda e erepn nuc reſtat g ius naturale ſit varia
” tex.in.i. epiſto.ad cornin. cecitati aſcribendum eſt: vnde nec tẽ nec ĩtrare eccleſiã:nec ſacre comn aum.
i· So euernaa er a tali oſuetudine auerti poſſunt: ? nioms myſteria peipere inhibet: ſ· Xl. quia tot dieus monu⸗
4 cuſar a pena temporali. z cum venia ſuo ĩgenio relinquẽ⸗ cutilla qͥ parit: uł illud qð gignitur: us eſ partus ante infuſionem
ſed non a gehenali. 5 cum venis iores? exiſtãt ſi a nec ſtatĩ pꝰ ꝑtũ baptizari pbibetur. amme. ſed fetus ſennninus lx
C uid eſt erga di ſunt:ne forte peiores exi * .
n das Wanmaubi näc d tali cõſuetudine prohibet. ¶ At Angde eidẽ auguſtino anglorũ n. diebꝰ. moe Viceint Die
D4/ aubl nnc ee 1C OG⸗ ibit di re quo ↄcipit:
x. veniz datam ipenitenti eni ait ſalomõ. Qui multũ emun⸗ ſeoo Sreßo ſeribircicen. ten 6 r ubitacſgi 8 ſecus eſt:
⸗ ti: vt. xxiiij.q.ij.legatur. git elicit ſäguinem. Et poſt panca. Wuler emxa g gqar neſcitur quo tempore ipit.
. A venis lbe⸗ olee acarnibus anialiuz abſtinemus: ab bibetrr. . Valed. nuel feminã paniat. io.1 Alae
grego. crimẽ tale pro⸗ oibus quoq; q ſementinã trabunt Am enira fuerit mulier pᷣdt ¶ ꝙ de boc eſt ter. in leuitico.rij.
n. pter periculum ſeiſma⸗ igit is iei us:a lacte dies itrare ecclłiaʒ debeat teſta 2ꝛ. xvc.
ti nis vel ſcandali: vnde ns Originem carnis ieinnem etiveteris pꝑceptiõe didiciſtis: q u Am enira. ſi multer. g⸗
eſt dicendum ꝙ ignoſla vigelicet caſeo ⁊ ouis.Et poſt pau m ris pceptiea ⸗ (Ndamlibri habent ci eni
S tur eis: licet non puniat ca: LCetep piſcinz eſus ita criſtiano pꝛo maſculo xxxiij. ꝓ femma auiẽ ra. ſed illõ ẽ palea vſq; ad hũc
9 eos Ppier multitndinez reliquitur: vt hoc ei infrmitatis ſo lixvi. diebꝰ dz abſtinere: qo tũ ſcien locum.
—N velſcandalum ſuſtinen latium nõ lururie pariat incẽdiuxg. dũ qꝛ iĩ myſterio accipit.nq ſi mulier xCPondere peccati. ſed none
da.n.ſunt crimina ratio gi bſtinẽt:nequaq; eadẽ bora q̃ genuerit actura grati ĩ brocardo legi᷑ penitẽtiali tbe⸗
. dali vel ſciſmatis: Deniqʒ q; carne a 5 1 . tardole
n N acalinet ifia, ſumptuoſiora' marinarũ belluarũ as itrat eccdleſiaʒ nulio põdere pec edori g fia poſtpanum ma
xxiij.q.iiit p 11 17. rs ef 8 eteni carnis fſculi abſtinebit xxxiij.
6NH V en ede Uinũ quoq; ita bi cati grauat᷑.voluptas eteni carnis culi abſtinebit. xx 80
ratione multitudinis: v ouinia preparẽt. 9 2 eccleſie.ſed poſt partũ
¶. i. vt coſtitueret. bo⸗ bere ꝑmittimur vt ebrietatẽ oino nõ doloꝛ i culpaẽ. In rnin ainte⸗ i ſant. eei Pai
it die nõ tolerat᷑: vt er de fugiamus:alioquinꝰ reſtat ut oĩa q cõmixtiõe uoluptas E. In Plis vo tot diebus penitebit in pane er
ie vi.a bo. cle. a crapula, Coꝛpoꝛibꝰlibẽt ſiłr faciamꝰ. ¶ Hec partu dolor a gemitus: vnde⸗ ipſi aqua quot diebus intrauit ec-
R⸗ b ¶ Peiores. hec eſt . /1 ſi legibꝰconſtituta ſunt:iñ qꝛ; com pme mulieri dici᷑ Indoloꝛibꝰpari eſiam. qui illis diebus com
4 Srarum varmiſſto. Imm vſu approbata nõ ſunt ſenõ esrſilios. Si itaqʒ enir mullerẽ p mtemt ei.x. diebus penitebit
„ E Sansuner- obn ruãtes traſgreſſionis reos nõ bibemꝰ ĩtrare eccleſiaʒ ipſaʒ:eiꝰ pe in panea aqua.item conſuetu⸗
R re mmlrce⸗ argunt alioquĩ gs nõ obediẽtes ꝓ nã vtimꝰ i culpa. ¶ Idè ad eũdẽ. aeltdhenn ulia c'giego⸗
.xxx. Cei fi. Sie „*.rguut. K 5 ſec illud theodoꝛi intelligas de
n coꝛigit offendit: vtxlv.i Tprio priuarentur bonore. cum iii ¶ Mulerẽ enixã vel qð ab ea gi ea quenon er veuorione inrat
Em Nennuc⸗ .. ni ſacris n eſcun obeaire canon⸗. Saurr eacem bora nibil probibet vei deilla que ſine erellterei
—.H õ us penitus officio iubeãtur carer ⸗ trat. ſed verius credo ꝙ poteſt
. d imo. c. ii. * ſ aptoenin forte ꝗs dicat hec nõ Aptiʒari aũt ul enixã mulierẽ intrare ſiue ſit neceſſiias ſiue ñ
36 bi vr.noli eẽ nimiũ iuſt decernendo eſſe ſtatuta ſed exhoꝛ ul h̊ qð genuerit ſi ꝑiculo moꝛ vt extra de purga.poſt var. vo
v. aeee⸗ tando conſcripta. Hecretuʒ vo ne tis urget᷑: ułipſa eadẽ hora qua gi kens conſneknd tmmen ſeincõ
1, bis. EiS r: Haà I eris jngra 5 gi⸗- trarium habet.
,. k C. Mar. i. equum 1 in rgꝗm voluntatem excitat. Ll. gnit nullo mõ ꝓhibet᷑:ne dũ adbuc E Denam. afüctis emm no
. ne d ommtbus. q. d b Ec que de pꝛiuilegijs ce EPis prebendum eerpan debet afflictio addi: etl
Ad omnibus. q. d. is infra poſitis: ſcripla myſteriũ queritur: iteruenie 1cum percuſſio. Iſtud tamen ſe
. Sanni dene furta ſecmarmue qᷓ; cche⸗ lulũ moꝛa iueniriũ ualeat qui redi ¶ lit: quia corrupta per violentiã
Pdoredant. ſiaſticis legibꝰ conueniũt: nunc a=ut mat. ¶ Nẽ augu.¶ Ante puen — Prtncſcerdnle
„⸗ m Sementinaz. ideſt ad doctrinã naturalis iuris cete- ablactetur nł mater puriſice anen neganmemhigns
ſemen. 1. 6 roæ reuertamur. Naturgle ius in⸗ voncubitum vir non dat promomtem. vt.lv. diſtin. per
k C. H ter oĩa primatũ obtinet tẽpore a di Heis v Zcubitů Kaheactet⸗ totum.
K. paruo . it enĩ rdio ratio- dere ñ dʒ:quſq; ꝗ gign 2 Aptiʒzari. moꝛa. argu⸗
bamocamecerev gnitate. cepit eni ab exordio dere n dz: B ht amarg iſt virin
i da ubi timetur periculum: ut
oAlioqui.ar. er uuo . . . s igi diſtin.iiij. ne quod abſit.argumen. contra
eius.⁊.xxvij.di.ꝙ ĩter . xxij. q. ij. u Ge lte itur leuitici. xij. c. di ci
p Pec ⁊ — rerbonarmt mandatolis ppkra noᷣ fungitur in dec anime. Joß Aade ꝙ legitur leuitici. xij. c die octauo circun⸗
kde bis quino. in. ob ber verh. Di. yx Bemsna us ablactatidis hic appellatur tempus poſt par
“ 4 b ——— Walmenes win nere⸗ iam. *A Dungaomaherminisubnce lacte. ⁊ niſi erhelerurp puer opoꝛteret
⸗“ W a. matgan ergo e ins aelale j m; i. i prohibeiur temporibus illis commiſceni cum eis:
tuor differt ab alijs iuribus.in oꝛigine:dignitate: amplitu am wirmariiro gatemi . lier petat vebnum
. 0 “ Gin Dicerr-r er aſcuntur morboſi ⁊ lepꝛoſi.Sed quid ſi mulier petat debuun
. dine: a ſententie rigore. n oꝛigine viffert: qꝛ cepit ab exor- quia er tali coitu naſcunn ehegatinioenn reldet debituͦ ei
dio rationalis creature:vt inſti.de re.di.S.cõmodius.ſed alia iura ortum a viro tempore menſtrui uel tempore purgationis Dieo nan. nij

DI.

niſi timeretur fornigatio eius. xiij. di. duo mala.item ſi vir petit debiũ tempore

menſtrui a muliere:mulier negabit ⁊ exponet ei cauſam quare nõ pt.ff.de ſolu.

l: quod dicimus.

a¶ Mrohibentur.i. ſub ſorma prohibitionis diſſuadentur:ſic exponunt quidã.
Zldde ꝙ ſic pꝛohibetur leuitici.xx.c. ⁊ eʒechielis.xviij.

b¶ Inuita. hoc eſt regulare:ut
quod quis inuitus patitur non
afferat ei preiudicium: vt hic ⁊
.l. diſ.preſbyteros. ⁊. C. de iſti.

2 ſubſti. l.i.⁊.C.qui pe.tu.l.cũ

a matriluis. C. de appel. pre⸗-
ſens.ar.contra.j.di.lv.c.ulti.

xlix.di.c.ul.C.de condi.inſer.

legatum.item argumen. ꝙ q̊ᷓ
fiunt ab inuitis ⁊ nolẽtibus eis
imputari non debent:ut de con
fe. di.v.diſcipulos.xv.q.i.ali
quos.⁊.q.vi.c.i.⁊.xxxi.q.ij.lo
tharius. Jo. Soln. ſi aliquis
cogitur coactione abſoluta ali/
quid facere contra deum nõ im
putatur ei quo ad deum. ſecus
ſi conditionali coactione: vt er
quod me. canſa:ſacris.l.diſti.
pſbyteros. In contractibus ſi

aliquis cogitur per metum qui

debuerit cadere in conſtantem
uirum non imputatur ei:ut ibi
quod me.cau. ad audientiaʒ.
niſi culpa ſua incideret in talem
metum:ut.ff.quod me. cauſa.
ſi mulier.ſed in ordinibus ſecꝰ
nam ſi quis per vim matiletur
promoueri non poteſt:ut extra
de coꝛpo.vi.expoſuiſti.etiã cor

rupta per vim non conſecrabi⸗
tur ĩter uirgines:ut.ivxxij.q.v.

ille.⁊ hoc fit propter reuerenti-
am ſacramentorum. ſic mihi
Bar. brixi. uidetur breuiter di
ſtinguendum.
e¶ꝘðA1Quod un perſone. argu.
quod uni conceditut per conſe/
quens videtur alijs eſſe conceſ
ſum.ſic.S.diſtin.iiij.deniqʒ. et
hoc uerum eſt ſi de iure cõmu⸗/
ni aliquid cõceditur.ſecus ſi ex

priuilegio: vt.xvij.q.i.binc.⁊

xij. q.i. petijſti..· Zlaͤde ꝙ B
habet᷑ Mathe.c.ix.marci.v.⁊
luce. viij. *
.Lognoſcere. argumen. cõ
tra.j. xxij.q.ij.cum humilita⸗
tis. dic ꝙ quilibet poteſt dicere
ſe peccatorem: oũ tamẽ nõ cre
dat oriũ. de pe. diſ.iij. ad hec.
e¶ Sine culpa. argumen. ꝙ
non ſemper impntatur factum
ubi culpa pcedit.xv.q.i.ſane.
Ol. VI

ia.hic intitula⸗

tur diſtinctio. vi.

q i qua quia fecerat
mentionem de ſu

perfluitate nature

diſgreditur a principali propo
ſito agens de nocturna polluti
one. oſtendit ergo auctoritate

grego.quibus contingit mois

⁊ ex quibus cauſis:⁊ quãdo ſit
peccatũ ⁊ quando non. poſtea
reſpondet obiectioni facte ĩ pꝛe
miſſa diſtinctione.in illo.ꝭ.his
ita. Et no. ſᷣm quoſdaʒ noctur

Pꝛaua autem conſuetudo in con
iugatorum moꝛibus irrepſit:vt ſili
os quos gignunt nutrire mulieres
contemnant:eoſq; ad nutriendum
alijs mulieribus tradant: qð vide
licet ex ſola carnis incõtinentia vi⸗

detur fuiſſe inuentum: quia duʒ ſe

continere nolunt: deſpiciunt lacta-
re quos gignunt. He autem ſciant

que filios ſuos ex praua conſuetu

dine alijs ad nutrienduʒ tradunt:
niſi purgationis tempus prius trã
ſierit:viris ſuis non debent admi
ſceri. Quippe ⁊ ſine partus cauſa
cum in menſtruis cõſuetis detinen
tur: viris ſuis miſceri pꝛobiben⸗
turꝰ. Ita vt lex ſacra morte illum
feriat:ſi quis vir ad menſtruatam

mulierem accedat:que tamen mu

lier dum ex cõſuetudine menſtrua
patitur: prohiberi eccleſiam intra
re nõ debet:quia ei natur̃ ſuperflui

tas i culpam reputari non debet:?z

pro boc qð inuitaꝰ patitur: iniuſtũ
eſt: nt eccleſe ĩgreſſu priuetur. No
uimus nanqʒ; ꝙ mulier que fluxuʒ

ſanguinis patiebatur:poſt tergu,

domini humiliter veniens: veſti⸗
menti eius fimbꝛiaʒ tetigit:atq; ab
ea ſtatim ſua infirmitas r̃ceſſit. Si
ergo in fluxu ſanguinis poſita lau

dabiliter potuit veſtimentum do/

mini tangere:cur etiam que men/
ſtrua patitur ſanguiis:ei non lice
at eccleſiam intrare: Si eniʒ ea be
ne pꝛeſumpſit que veſtimentuʒ do
miniiĩ lãguore poſita tetigit:quod
vni perſone infirmãti cõòceditur:

cur non concedatur cunctis mulie

ribus que nature ſue vitio inſirmã
tur?: Sancte quoqʒ communionis
myſterium in eiſdem dicbus per-

cipere non debet prohiberi:ſi au-
tem ex veneratione magna perci-

pere non preſumpſerit:laudanda
eſt: ſed ſi ſuſceperit non eſt iudican
da. Bonarum quippe mentium
eſt ibi etiam culpas ſuas cognoſce

reꝰ vbi culpa non eſt:quia ſepe ſine

culpaFagitur qð venit ex culpa.vñ
etiam cum eſurimus ſine culpa co
medimus:quibus ex culpa primi
hominis factum eſt vt eſuriamꝰ.

q Via vero de natur̃ ſupꝑflu
itate ᷣmo cepit haberi:q̃ri-

na pollutio uel illuſio que procedit er inſirmitate non eſt peccatum etiaʒ ueniale:
marime cum ſit pena:ut.j.c.pꝛoxi.ibi omnino hec pollutio uel illuſio non eſt ti
menda.quia animus ⁊c.illa uero q̊ ꝓcedit ex crapula ẽ ueniale peccatũ:ut.j.c.ꝓ

xi.ibi hʒ exinde animus aliquẽ reatũ.ſimiliter illa que pꝛouenit ex cogitatione pꝛe

cedenti peccatũ.Sed diſtinguit᷑:qꝛ ſi illa cogitatio nõ ꝓceſſit ad cõſenſum uenia
le peccatũ eſt pollutio ex ipᷣa pꝛoueniens.ſi nero pꝛoceſſit:tunc eſt mortale ſᷣm iſto
rum opini.accidit ꝙ aliquis neſciens peccat mortatiter ⁊ uenialiter:a operat᷑ bo
num: ⁊ etiam meretur uitam eternam: quia ſi corpus dormit anima vigllat.

ſommo nõ peccat.

VI

vnde illud cor meum vigilat ad te dens. Adde & ſic legit᷑ in canticx

v.c.Idẽ in funoſo dicũt ſi culpa ſua deuenit ad furorẽ.ar.xv.q.i.ſi quis
in fi.ĩmo neſciẽs peccat.xxxij.q.vij.quẽadmo.ar.cðtra.ſf.de act.⁊ obliga

tur an poſt illuſioneʒ que per ſom
nium ſolet accidere corpus domi-
ni quilibet valeat accipere:uel ſi ſa
cerdos ſit: ſacra myſteria valeat
celebrar: ¶ De his ita ſcribit bea

tus Grego. auguſtino anglorum

epiſcopo. ¶ De multiplici gene
re iluſionum.
Eſtamentumꝰ veteris legis
Lhbuncꝰ pollutũ dicit: niũ aqua
lotꝰ fuerit: eiq; vſq; ad veſperaʒ
eccleſiam intrare non conceditur:
tamen aliter intelligens populus
ſpiritualis quaſ per ſomnium euʒ
illudi reputat qui tentatus immun
dicia veris imaginibus in cogita
tione inquinatur: ſed lauandus eſt
aqua: vt cuilpam cogitationis la-
chꝛymis abluat:niſi prius ignis tẽ
tationis receſſerit reum quaſi vſqʒ
ad veſperamſe cognoſcat. Sed
eſt in eadeʒ illuſione neceſſaria ual
de diſcretio:que ſubtiliter penſare
debet ⁊ ex qua re accidat mẽti dor
mientis.aliquando enim ex crapu
la: aliquãdo ex nature ſue ſuꝑflui
tate vel infirmitate:aliquando ex
cogitatione contingit pollutio. ⁊?
quidem cum ex nature ſuperfluita
te vel infirmitate euenerit: omni-
no hec illuſio non eſt timẽda: quia
banc animus neſciens pertuliſſe
magis dolẽdꝰ ẽ qᷓ; feciſſe.Cuʒ vo
vltra modũ appetitꝰ gule ĩ ſumen

dis alimẽtis rapit:atqʒ iccirco hu/

mox receptacula grauãt᷑ bʒ exide
animꝰ aliquẽ reatumꝰ: nõ tamen
vſq; ad ꝓhibitionẽ ſacri myſterij
pcipiẽdi ul miſſarũ ſolemmia cele/
bradi:cũ fortaſſe aut dies feſtꝰ exi-
git:aut exhiber̃ myſteriuz ꝓ eo q/
ſacerdos aliꝰ deeſt ipᷣa neceſſitasꝰ
ↄpellit.nã ſi alij adſunt qui iplere
myſteriũ valeãt: illuſio per crapu
lã facta:a pceptione ſacri myſterij
ꝓhibere nõ dʒ:ſed ab immolatõe
ſacri myſterij ut arbitroꝛ abſtine e
dz humiliterꝰ:ſi tũ doꝛmiẽtẽ turpi
imaginatione illuſo nõ ↄcuſſerit.
nã ſůt quidã in quibus ita plerũqʒ

illuſio naſcit᷑:ut eoꝝ animus etiaʒ

in ſomno corporis poſitꝰ turpibꝰ
imaginatiõibꝰnõ fedet᷑.¶ Quaiĩ

re vnus ibi oſtendit᷑ ꝙ; ipſa mes

oĩo rea non ſit tunc ſʒ ſuo iudicio
penitus libera cũ ſe ⁊ ſi dormiẽs

2*
M

ex maleficio.5. ſi qnis abſens:ubi dicitur ꝙ neſciens non peccat. Alij di ·
cunt ꝙ dormientes nõ peccãt.xv.iq.i.ſi ↄcupiſcẽtia.⁊.c.aliquos. dormi

ens.n.furioſo cõpat᷑.ff.
ð acꝗ.pol.l.i.ꝭ.adipiſci

mur.⁊ ita ñ peccat.Si g

in nocturna pollutione
hõ nõ uenit ad ↄſenſum
nullo mõ peccat. ſi vo ꝑ
uenit: peccat mortalr vᷣʒ

iſtos niſi forte imaginet

cũ uxoꝛe qꝛ tũc dirigit al⸗

fectũ ĩ uxorẽ: ⁊ nõ peccat

moꝛtalr. hanc opi.ſouet
.h.⁊ ꝓbat᷑.j.e.di.nõ eſt
ibi luxurie ⁊c. Sed hoc
nõ ẽ uerũ qꝛ nullo modo
peccat:ut.j.e.ꝓxi.⁊.xv.
.q.i.aliquos. Sʒ pꝛio
rẽ opi.obijcit ꝗd ſi cogi-
taui turpit᷑: ſʒ anqᷓ; doꝛ⸗
miui ſtati penitui:pꝰpol
luoꝛ in ſõno peccaui vel

noõ:⁊ vr ꝙ ſic. Rñ. lʒ cõ

tritꝰ ſim iñ ueſtigia re⸗

manẽt ⁊ reliꝗe:ſit᷑ liber

to ueſtigia ſᷣuitutis: vñ
pronus ei ſuccedit.iĩſti.ðᷣ
ſuc. lib. S.ſʒ nr̃a.ſic mr̃i⸗
moniũ in furioſis manet
pp religas poris nolũta
tis.ff.ð his ꝗ ſui uł alie.
iur. ſt.pf̃e furioſo.ĩpute

tur g mihi ſaltẽ ſi initiali

ter turpiter cogitatui.
T Eſtamẽtũ.in leui
tico legit dñʒ dixiſ
ſe. Si fuerit hõ pollutus
nocturno ſemine egredi
atur extra caſtra ⁊ nõ re
uertat᷑ uſqʒad ueſperam
donec lauet᷑:⁊ poſt ſolis
occaſuʒ reuertatur ad ca
ſtra. Adde ſic legi in
Deute. xxiij. ca. ⁊ leuitici

xv. Moc grego.expoit

hic: ⁊ retorquetur ad il⸗

los qui polluunt᷑ mẽte.

bCfic. talẽ morẽ de
quo q̃ris adhuc romani
buãt.ut.xxxiij.q.iiij.vix
cũ pꝛopria uxore.
i C Immundicia:i.ĩmũ
da cogitatione.
k ¶ Ueris imaginibꝰ. cũ
nidet mulierẽ ⁊ delecta/
tur in ea.

l¶Zlqua.i.penitẽtia.
mC. Ad ueſperã.i.quo
uſqʒ receſſit ignis tenta

tionis.

nPertuliſſe. q.d.po

tius ĩtelligitur tunc pati
facere.

o ¶ Reatũ.i.ueniale pec

catũ.⁊ ið ñ ꝓhibet᷑ a ſũ

ptiðe encariſtie.ſed ꝓhi⸗
bet᷑ uel diſſuadet᷑ a cõſe⸗

ctione.niſi ſit neceſſitas.

p ¶Heceſſitas.q̃ legẽ nꝰ
hʒ. de conſe. di.i.ſicut.

Aoumiliter. g ↄſiliũ

bene .M. põt celebrare ſi vult.nã ꝓ leuibocribus nð abſtinebit ſacerdos a

celebratiõe miſſarũ:ſ talibꝰ abſtinebit ꝓ ꝗbꝰpoſſet excòicari:ut ð cõſe.

di. ij. ſi nõ ſũt.⁊.c.quotidie.tñ ꝓ quolibet moꝛtali pctõ glibet eſt ſuſpẽſus
quo ad ſe:ut eẽ ð coha. cle.et mu.vl.c.niſi pegerit penitẽtiã:ut e de tẽp.

or.q̃ſitum. WM.

qſitu PrSi tñ.i.maxie.nð ↄcuſſit.pollutio ipᷣa.
.Mës rea.q.d.nec mens eſt rea in ſõno:nec eſt rea poſt ſõnum cũ eſt li

bera in ſuo iudicio.ſʒ tũc fuit rea qñ ſe ingurgitauit.vñ ſatis pʒ hᷣ ꝙ hõ in

tCLibera. ſupple:ſed prius peccauit.

lt

—☛

L6 l

aE Radice. ideſt mala

cogitatðöe. Sʒ video
aliam le.ut in epi.pauli
ad roma.c.vij.
b Oneſt. cocupiſcẽ
do.i.abſqʒ libidi/
pe pꝛecedentis ardoris.
c ¶Wis ita. h põit ma
giſter ſolutionẽ obiectio
nis quã fecerat ĩ pꝛecedẽ

ti diſtinctione. nos ergo

cũ ipᷣo plenius diſtingua

mus ꝙ eoruʒz q̃ cõtinent

in lege alia ſũt moralia:

alia myſtica.moralia ſt᷑

q̃ mores ĩſormãt.⁊ ſic ſt
itelligenda ut ipᷣa uerba
ſonant: ut diliges de⸗

um: non occides:hbono
ra patrẽ.de quibus not.

Tldde ꝙ ð ipis legit᷑
exodi.xx.c.deute.v.ma
thei.xv.marci.vij.⁊ ad
.c MPyſtica ſũt ſigu
ralia q̃ aliud ſigniſicant

pter id qð littera ſonat.

BHorũ alia ſũt ſacramẽ
talia:alia ſũt cerimonia
lia. Sacramẽtalia ſũt ðᷣ
gbꝰrõ reddi põt:q̃re ad
lr̃am ſic fuerint pᷣcepta:
ut de circũciſiõe ⁊ obſᷣua

tiðe ſabbati. de ꝗbꝰ hẽs

e de bap.maioꝛes.⁊ ex

de ↄſti.trãſlato.Cerimo

nialia ſũt de ꝗbꝰ rõ red/
di nõ põt:quare ad lr̃aʒ
ſintmãdata:ut ñ arabis
in boue ⁊ aſino: ut.xvi.

.q.vij.in noua.nõ feres

neſtẽ de lana⁊ lino cõte/
xtam:nõ ſeres agrũ di/
uerſo ſemine.. Adde
ꝙ bec pᷣcepta hñtur ĩ deu
te.xxij.c. Cex ergo qᷓ;tũ

ad moralia nõ recipitĩ/

mutationẽ:ſʒ q;tũ ad ſa
cramẽtalia ⁊ cerimonia
lia mutat᷑ qᷓtum ad ſuꝑ
ſciẽ lr̃e.ſj nõ ob hoc dr
eẽ mutatũ ius naturale:
qꝛ ĩ his nõ cõſiſtebat ius
naturale quo ad ſuꝑfici
em lre ſᷣm quã hec ſunt
mutata:ſʒ quo ad mpſti
cã intelligẽtiã ſᷣm quam
nõ ſunt mutata:ſʒ myſti
cus eorũ ĩtellectus nõ eſt

mutatus.vnde lex nõ di

citur mutata.i.q.i. mar
chion.
d. Jus. nunc oſtendi
quo tpe cepit ius ↄſuetu
dinariũ ⁊ coſtitutiðis. et
dicit ꝙ a tpe caym cepit
ius oſuetudinariũ ꝗ pꝛio
edificauit ciuitatẽ quã ex
nomine ſfilij ſui uocauit
enoch.2Zldde ꝙ h hẽ
tur geneſis. iiij. c. ſz ius
Aſtitutiõis a moyſe.Jo.
eExtinctũ.ius g non
termĩat᷑.i.ñ ſinit.ĩ.vij.
ſicut nec icipe põt a.vij.
qꝛ ad minꝰ decẽ debẽt fa
vnio.

ta

DI.

corpore nihil meminit: vidiſſe ta-
men in vigilijs coꝛporis meminit
ſe ingluuiem ventris incidiſſe. ſi

vero ex turpi cogitatione vigilan

tis oꝛitur illuũo in mente dormien
tis:patet animo reatus ſuus.videt
enim a qua radice inquinatio illa
proceſſerit:quia quod cogitauit ſci
ens hoc ꝑtulit neſciens: ꝓpter talẽ
pollutionẽ a ſacro myſterio ea die
abſtinere oʒ. Peccatũ nõ dicit
perpetratum cogitatione ſolum ſʒ
delectatione conſenſu. Palea.
B Ed pẽſandũ ẽ quãdo ipſa co
gitatio vtx ĩ ſuggeſtionc:ani
delectatione: ułqð magie ẽ ĩ pecca
ti ↄſẽſu ceciderit.tribꝰ enĩ modisi

plet᷑ omne peccatũ: videlicet ſug-

geſtiõe:delectatõe:ↄſẽſu. Sugge⸗
ſtio ꝗppe ſit ꝑ diabolũ: delectatio
ꝑ carnẽ:ↄſenſus ꝑ ſpiritũ.Quia ⁊
pmo culpã ſᷣpẽs ſuggeſſu:Eua ð⸗
ſectata ẽ velut caro:Adã vero ve
lut ſpiritꝰↄſẽſit.Et neceſſaria ẽ ma

gna diſcretio iter ſuggeſtionẽ ⁊ de

lectationẽ: ⁊ ĩter delectationẽ atq;

cõſenſũ iudicẽ ſui faciat animũ pRᷣi
dẽ.Cũ eni malignꝰſpiritꝰpeccatu,ʒ

ſuggerit ĩ mẽtẽ:ſi nulla peccati de/
lectatio ſeq̃t᷑ peccatũ oĩno ꝑpetra
tũ nõ ẽ. Cũ vo ðlectari caro cepe/
rit:tũc peccatũ ĩcipit naſci. Si autẽ
etiã ad ↄſenſũ ex ðliberatiõe ↄſetit
tũe peccatũ cognoſcit᷑ ꝑpſici. In ſug
geſtione ergo peccati ſemẽ eſt. In
delectatiõe ſit nutrimẽtũ: In ↄſen
ſu fit perfectio. Et ſepe ↄtĩgit vthᷣ
qð malignꝰ ſpiritus ſeminat ĩ cogi
tatiõe: caro ĩ delectationẽ trahat:

nõ tamen animꝰ eidẽ delectationi

cõſẽtiat:⁊ cũ caro delectari ſine ani
mo nequeat:ipſe tñ anius carnis
voluptatibꝰ reluctãs ĩ delectatiõe
carnali aliquo mõ ligat᷑ iuitꝰ.vt ei
ex rõne ↄtradicat nec ↄſẽtiat:⁊ tñ
ea delectatiõe ligatꝰ ſit:ſʒ ligatũ ſe
vehemẽter ĩigemiſcat: vñ ⁊ ille ce⸗
leſtis exercitꝰ pᷣcipuꝰ miles geme⸗

bat dicẽs:video aliã legẽ ĩ mẽbꝛis

meis repugnãtẽ legi mẽtis mee:⁊
captiuũ me ducẽtẽ ĩ legẽ pcti q̃ ẽ in

mẽbris meis.Si aũt captiuꝰ erat

minime r̃pugnabat:q̃pꝛopter ⁊ ca
ptiuꝰ erat ⁊ pugnabat:Igit᷑ mẽtis
legi eiꝰ: lex que ĩ membris eſt repu
gnabat.Si autẽ repugnabat capti
uus nõ erat. Iaqʒ eſt hõ ut ita di⸗
xerĩ captiuꝰ⁊ lib.liber ex iuſticia:ca
ptiuꝰex delectatione:qu portat in
uitꝰ. ¶ Itẽ iſi. ĩ ſnĩax li.¶ Quã
0 arpemnocurnis imaginibus

. HGnẽ petm̃ qñ nolẽtes ima/

ginibꝰ nocturnis illudimur:
ſʒ tũcẽ pctm̃ ſi anqᷓ; illudamur co/

gitatiõis affectibꝰ puenimur. Lu·

xurie ꝗppe imagines q̊s ĩ veritate
geſſimꝰ ſepe doꝛmientibꝰ ĩ aio ap
parent: ſed innoxie ſũt ſi nõ ↄcupi
ſcendoꝰoccurrunt. Iẽ ꝗ nocturna
illuſiõe polluit qᷓ;uis extra memo-

VII

riaʒ cogitationũ turpiũ ſeſe pſen-
tiat ĩqnatũ:iñ hoc ut tentaret᷑ culpe
ſue tribuat:ſuãqʒ immundiciã ſta-
tim fleccibus tergat.¶¶ His:itaqʒ
rñdet᷑. In lege ⁊ euãgelio naturale
ius ↄtinet᷑:nõ tñ quecũq; ĩ lege ⁊ in
euãgelioĩueniũt᷑ naturali iuri cohe
rere ꝓbant᷑. Sũt.n. ĩ lege qdã mo
ralia pᷣcepta:ut nõ occides ⁊c̃.q̃dã

myſtica vtpote ſacriſicioꝝ pᷣcepta:

ut de agno ⁊ alia his ſimilia. o
ralia mãdata ad nale ius ptinent:

atqʒ iõ nullã mutabilitatẽ recepiſſe

mõſtrãt᷑. yſtica vo quãtũ ad ſu
perfſiciẽ a nãli iur̃ ꝓbat᷑ aliena:q;tũ
ad moraleʒ itelligẽtiã inueniũtur
ſibi ãqnexa: ac ꝑ hoc⁊ ſi ʒ ſuꝑſicieʒ
videãtur eẽ mutata:tũ ſcðm mo⸗/

ralẽ ĩtelligẽtiã mutabilitateʒ neſci᷑

ꝓbant᷑. Nãile ergo ius ab exordio

rõnalis creature incipiẽs ut ſupra

dictuʒ eſt manet imobile. Jusꝰ vo
cõſuetudinis pꝰ nãlẽ legẽ exordiũ
hũit ex quo hoĩes ↄueniẽtes ĩ vnũ
ceperũt ſimul habitare qð ex eo iẽ-
pore factum eſſe creditur: exquo
caym ciuitatem ediſicaſſe legitur:
cum in diluuio ꝓpter hoĩum rari
tateʒ fere videbatur exũctum:po
ſtea a tempore nẽroth reparatum
ſiue potius mutatuʒ extimatur: cũ

ipſe ſumul cum alijs alios cepit op

primere:⁊ alij ſua imbecilluate eo
rum ditioni ceperunt eſſe ſubiecti.
Vnñ in geneſis legitur ð eo.cepit nẽ
roth robuſtus venator eſſe coram
deo'.i.hoĩnʒ oppreſſor ⁊ extictor:

quos ad turrim ediſicãdaʒ allexit.

As autemꝰ conſtitutionis
i cepit a iuſtificationibꝰꝰ q̃s
dominus tradidit moyſi
dicens:ſi emeris ſeruum hebreuʒ

⁊ciUñ Iſido. in li.v.ethy.ait.

¶De conditoribus legum.
Oyſes gentis bebree pᷣm⸗
oĩuʒ dinas leges ſacris lr̃is
explicauit. Yoroneus rex grecis pᷣ
mẽ leges iudiciaqʒ ↄſtituit. Mer⸗
curius trimegiſtus primus leges
egyptijs tradidit. Solon equideʒ
primus leges athenienſibꝰ edidit.
Ligurgus primus lacedemonijs
iura ex apollinis auctoritate cõſin-
xit. NMũma põpilius qui romulo
ſucceſſit in regno: primus roma-
nis leges edidit. Deide cuʒ popu

lus ſeditioſos magiſtratꝰ ferre nõ

poſſet.x. virosꝰ legibꝰ ſcribendis
creauit: qui leges ex libris ſolonis
in latinum ſermonem tranſſatas.
xij.tabulis expoſuerunt.
MNomina eornʒz qui leges duo
decim tabularum expoſuerunt.
Merunt auteʒ hi Apius clau
dius: LZitus genutius: Du
bliꝰ feſtius: Lucius veturius: Ca
ius iuliꝰ. Auliꝰ malius: DPublius
ſulpitiꝰ: ubliꝰ curiatiꝰ: Titꝰ ro

muliꝰ: Spuriꝰpoſthumꝰ. Hi.x.vi
ri legũ cõſcribẽdaꝝ cã electi ſũt.e

5

¶ECoram ddo.i.eorum que

ſunt dñi uel pmittẽte dño ꝗc⸗/
qd.n.ſfit iudicio dᷣi fit:ut.xxvi.
q.v.nec mirũ. Adde ꝙ iſta
legunt geneſis. x. c. ODI. VII
9 Us ãt.iĩ hac.vij.di.
i oſdit qñ ⁊ a ꝗbus ce
perint ↄſtitutiões hu
mane tam eccleſiaſtice qᷓ; ſecula
res. eccłaſtice ceperũt a moyſe
tꝑe moyſi. Secularę a diuer

ſis ⁊ tpe diuerſo ceperũt: ut pʒ

in ſeq.c.
hA iunſtiſicationibus.ideſt a
iudicijs.legit᷑ in exo. ꝙ dñs di
xit filijs iſrael ꝑ moyſen: ſi eme
ris ſeruũ hebreũ.ſ.qui ante ſer
uus nõ fuit.vi.annis ſeruiat ti
bi:niſi annus iubileus interue
niat:in ſeptimo anno egreditur
liber ⁊ gratis cũ quali ueſte ĩtra
uit ſi habuit pꝛius uxorẽ cũ fili

is cũ uxoꝛe ⁊ liberis exeat.ſi do

minus dedit ei uxorẽ mulier cuʒ
ſilijs erit dñi.ſed ſi elegerit ſer/
uus manere cũ dño amore dñi
uel uxoris ⁊ filiorũ:offeret eum
dñs dijs.i.ſacerdotibꝰ ⁊ appli
cabit ad oſtium tabernaculi et
pforabit aurẽ eius cũ ſubula in
ſignũ ꝑpetue ſᷣuitutis:⁊ eiꝰerit
ſeruus vſqʒ dum viuet uel uſqʒ

ad annũ iubileuz. Adde ꝙ

ſic hẽtur exodi.xxi.c.deute.xv.
⁊ Yeremie.xxxiij.Ab hac cõſti
tutiõe cepit moyſes iudicia ſua
ut dicit᷑ in exotiio.
i C Quas.nã ⁊ a diuinis ſcri
pturis ornatus omnis ſcientie
ſumpſit initiuʒ:ut.j.xxxvij.di.
,binegiam. inemiſt
yſes. trimegiſtus.pp·
(D tres potẽtias.ſ.eloquen
tiam:ſcientiam ⁊ virtutem. de
quibus habes.xxvij. diſti.rela
tum. ⁊.xxvi.q.i.ſic uiue.C. de
profel.l.magiſtros. B
VPrimus.immo prius ro
mulus tradidit ſed paucas.ff.
de ori.iur.l.ij.⁊ quia paucas:
ides dicitur iſte primus edidit.
m C⁊.uiros cuʒ enim leges p
pter diſcordiaʒ plebeiorum cũ
nobilibus ſere per.xxx. annos
in diſſuetudineʒ abijſſent: crea
ti ſunt.x.uiri qui de grecis ciui
tatibus leges collecias tranſtu
lerunt in iannum ⁊ eas in tabu
lis eburneis ſcripſerunt. Do
ſtea ijdem.x.viri accepta ptãte

corrigendi 2 interpretandi le

ges uidentes multa deeſſe tabu
lis.x.poſtea duas tabulas ſuꝑp
addiderunt:a appellate ſunt ii
le leges.xij.tabularum.qui au
tem fuerunt illi.x.uiri ſtatim
determinat Iſido. dicens ſe. c.
n Herũt.metu.argumẽ.
ꝙ metus uerborum ex
cuſat.argumen.j.xxiij.q.viij.
conuenior.ibi dic aliquid in de
um ⁊ morem.⁊ argumen.ſff.ðᷣ
acqui.here.l.vi.in ſine.argu⸗/
men.contra.extra quod metus
cau.ſacris.

DI.

a Meceffaria. ſed ſi nullus ẽ eis uſus:ut qd mẽbranas occupat:ut.xix.di.ſi ro
manorũ.ſʒ iõ noticia ẽ neceſſaria ut ſciat᷑ cã ᷓre tollatur.ut.C.ð cadu.tol.l.vna.
q; ⁊ ipᷣe papa argumentatur ex abrogato iure:ut exira de iudi. nouit.uel eſt neceſ
ſaria ñi ut ꝓbent᷑:ſe ut reprobent᷑ maledicta:ut.xxxvij.di.legimꝰ.⁊.c.qui ð mẽſa.

„

b Qocauit. hũc iñ imutau
co.cõ. vſus pᷣn.io. UI. V.
AIhrfrffert ãt. in hac
„ pliij. diſti. ondit
magf qliter ius
naturale excellat
alia iuraamplirudine: qꝛ vᷣm
hoc ius oĩa ſunt cõmunia.
d ¶.Eos.i. apoſtolos. xij.q.i.
dilectiſſimis. Agdde ꝙ ð his
legit᷑ ĩ actibꝰ apoſtoloꝝ.c.iiij.
¶ Meſcit. ꝗſqʒ.n.tm̃ diligit a/
liũ:ut ſe.ſintit.n.plato quãdaʒ
rẽpublicã in qua oĩa ſunt cõia
.xij.q.i.c. ij.
AdQAo iure.ðfendis.i.petis
ulel deſendendo retines.
g ¶ Naʒ iure diuino vommi.
Adade ꝙ hoc hẽtur ĩ pſalte⸗
rio.xxiij.pᷣs.⁊ in.i.epi.ad coꝛ.
.c.x.ex hoc uidet᷑ ꝙ tm̃ iur̃ hũa
no aliqua poſſideant᷑.⁊ nõ diui
no.⁊ ſic obſtat.j.xxxiij.q. vij.
.c.i.ubi dicit᷑ ꝙ iure diuino ali
qd poſſidet᷑.ſj nõ eſt ↄtrarium

E

imo potius cõcordat: qꝛ dicit᷑

ibi ꝙ iuſtorũ ſũt oĩa iure diui/
no.⁊ bene põt eſſe ꝙ iure diui
no aliꝗd ſit ꝓpriũ.ſʒ iõ dicit h
c iure huano poſſident᷑ poſſeſ
ſiðes:qꝛ iura hũana potiſſime
tractat de poſſeſſiõibꝰ.ſj ius ca
nonicũ de decimis ⁊ pᷣmitijs.

uel dic ꝙ ibi ius diuinuʒ ſtricte

ſumitur ꝓ iure canonico.ſʒ hic
ius canonicũ cõpꝛehẽdit᷑ ſub in
re bũano.⁊ habes hic ꝙ petẽti
Yeſtitutionẽ obſtat exceptio here
ſis. heretico.n.nihil eſt licitum
poſſidere:ut.xxiij.q.v.ſi nos.⁊
.q.vij.c.i.⁊.ij.item hic eſt ar.
ꝙ a petente reſtitutionẽ poſſu⸗
mus querer̃᷑ quo iur̃᷑ petat an ꝑ
interdictum uel iudicis offõ. itẽ
ꝙ cãm petendi tenet᷑ explicare.
⁊ ꝙ ſm ſura canonica actio ſit
proponẽda:habes ex de iudle.
examinata.⁊ extra ð li.ob.dile
cti.nec ob.extra de iudi. dilecti.
io. So. ego credo ꝙ cã ⁊ morꝰ
agendi eſt ꝓponendus: ut ſᷣm
illum modum iudex ferat ſentẽ
tiam.extra de ſimo.licet heli.lʒ
nõ cogat᷑ actionem pꝛoponere
qꝛ etiã ſᷣm leges ſola cã ſuſficit:
ut. C.ð edic.di.adria.tol.l.iij.
b Mea eſt. hec vba meuʒ ⁊
ſuũ ſpectãt ad dñʒ nõ ad bone
ſidei poſſeſſorẽ: ut.ff.de relig.
2 ſump. fu.l.ij. Sti.
i C Gaudeatis. retinendo poſ
ſeſſiões uel eas recuperando.
k C.Teges. ↄſtitutiões impera

torũ ſuper rebus eccleſiaſticis ñ

ualuiſſent:niſi poſtea cõſirma
te fuiſſent ab eccleſia: ut. cxvi.
di. bene.

¶·Pomdere. hoc canones

cipiunt:ut.xxiij.queſti.vij.c.i.

m . Kegem ueneremini: ui .
.i.epiſto.petri.c.ij.
n C neli ergo dicere. arg.ẽ hᷣ
ꝙ qui unũ dicit ⁊ omnia que ſe
quũtur ex illo:ut.xi.q.uj.eſti/
mant. 2.c. ſe. ⁊ extra de do.⁊ cõᷣ
tu.cum dilectus filius.⁊.ff.qð

tgoſten iuſtinianꝰ.⁊ fetc vnũ codicẽ ex tribꝰ.C.ð no.

gesãt redigere in libris pꝛimꝰoſul
põpeius inſtituere voluit:ſʒ nõ ꝑſe
uerauit obtrectatoꝝ metu. Deide
cepit ceſar id facere ſʒ añ iterfectꝰẽ.
PBaulatiʒ at antiq̃ leges vetuſtate
