q; maioꝛis vel minoris adminiſtratio-
nis vniuerſe reipublice iudices admo-
nemus: vt nullum reſcriptuʒ nullã pꝛa-
gmaticam ſanctionem:nullam ſacram
annotationẽ q̃ͥ generali iuri:vel vtilua-
ii publice aduerſaveẽ videant᷑:in diſce/
ptatiõe cuiuſtibet litigij patiant᷑ ꝓferri:
ſed generales ſacras conſtõnes modis
oĩbus nõ dubitẽt obſeruãdas.C.tit.de

diuer. reſcrip. Imperator diocle.⁊ ma
ximi. Sacimus vt autẽticadipᷣa atqʒ oꝛi
ginalia reſcripta ex nr̃a ẽt mãu ſubſcri/

pta nõ exẽpla eoꝝ inſinuent᷑. Impera⸗-
tor cõſtãtinus reſpõdit. Si qua beneſi-
cia perſonalia ſine die ⁊ conſule fuerint
deprehenſa:auctoritate careãt. Impe
rator zeno. Aniuerſa reſcripta ſine inꝑ
ſonam precantium:ſiue ad quenlibet iu

bus. ut.ff. de re iudicata.a diuo.ꝭ.ſi ſuper rebus.a talis cognitio facit
piudiciũ in pᷣncipali iudicio.ut.ff.deli.ag.l.ſi ꝗs a liberis.jꝭ.ſi vel parẽs
qðor̃ de ſen.⁊ re iu.de cetero.ꝙ ĩcidẽtes qones debeãt rferri aa ſupioꝛ?
uex ẽ ut ibi plẽarie era minẽt.vł diſtĩgue an deleget᷑ mera executio an mix
ta.vt dixi.S.ij.q.vi.s.ſũt quoꝝ.v.ab executoꝛe.⁊ ſi ðᷣleget᷑ mera executð
ut tũc qones ĩcidentes remittant᷑ ad ſuꝑioꝛc.⁊ ſi mixria delegat᷑:tũc põt co

2 II

2 4 °

gnoſcere de qõnibꝰiĩcidẽtibꝰ.ſʒ pone ꝙ alicui ſit mãdata nuda executio nudã vo-
co executionẽ cũ cã pñtibꝰptibꝰeſt finita ⁊ mãdat᷑ aliqbꝰut exequãt᷑ ſniaʒ:nũꝗd ſi
ꝑs aduerſa coꝛã illiſobijcit exceptionẽ audiet᷑ exceptõ:vr ꝙ ñ.qꝛ tẽt executoꝛ exeꝗ
ſnĩaʒ:lʒ ſciat eã iiuſtã.ut ex ð of.le.paſtoꝛał.et᷑ ð ma.⁊ ob.oẽs.er ð of.iu.ðle.
ſi qñ.ff.ð iu.ſi ptoꝛ.⁊.xxiij.q.i.ꝗd culpat᷑.ĩ fi.ar.q.C.ſi ex fal.ĩſtr.iudi:ati ex de

dicem manauerint:que vel ãnotatiovł
pragma ica ſactio nominentur: ſub ea
cõditione ꝓferri precipimus:ſi preces

veritate nituntur.nec aliquem fructum

precator oraculi percipiat impetrati:ii
cet in iudicio aſſeueret veritateʒ:niſi q̃⸗
ſtio ſidei precuʒ imperiali bñſicio mõ
ſtretur inſerta. Nam ⁊ vir magniſicus
queſtor ⁊ viri ſpectabiles magiſtri ſcri-
niorum qui ſine prefata adiectione qua

lecunqʒ diuinum reſponſuʒ dictanerint

⁊ iudices ꝗ ſuſceperit repᷣbẽſionẽ ſubi-

büt:⁊ qillicite dictata ſcribẽ auſi fuerit:

cuiuſcunqʒ ſcrinij memoriales ſen pra
gmaticarij vł adiutores pᷣmicerij amiſ
ſõe cĩguli ferient᷑. ¶ Itẽ Ceopapa.
VWrinilegia eccleſiarunz nna debẽt
improbitate conuelli.
P Riuilegialeccleſiarum ſanctornʒ
canonibus inſtituta ? venerabilis
nicene ſynodi ſixa decretis nulla poſſũt
improbitate conuelli vel nouitate mu-
tari. ¶ Itez Micolaus papa vniuerſa-
liſ oae preſidens dirit.
Anathema ſit qui mandata vel de-
creta romanorum pontiſicum ſeruare
contempferit.

JIquis dogmata:mãdata:ĩterdi/

cta:ſanctiones:vel decreta pro ca
tholica ſide vł eccleſiaſtica diſciplina p
coꝛrectione ĩminentium vel futuroruʒ
malorum a ſedis apoſtolice preſule ſa-
lubriter promulgata cõtempſerit ana
thema ſi*.¶ Item Gelaſius creſonio
Joãni meſalie epᷣis inter cetera.
Statuta prioꝝ ſucceſſorẽ ſᷣnare oʒ.

2

Eceſſorum ſtatuta ſicut legitima

⁊ iuſta ſucceſſorẽ cuſtodirecõue-
nit. ita debet etiã malefacta corrigere?.
BVDinc etiã archaldius ⁊ honorius.
—— Mecunq; binquiunt a parentibus
noſtris diuerſis ſunt ſtatuta tem-
poribus: manere inuiolata atq; incor-
rupta circa ſacroſanctas ecdleſias pꝛeci
pimus.nihil igitur a priuilegijs immu

tetur:⁊ omnibus qui ecdeſijs deſeruni

unt'tuitio deferatur. quia temporibus
etiam noſtris addipotius reuerentiaʒ
cupimus:quam ex his que ſolum pᷣſti⸗
ta ſunt immutari. Idem. Non tam no

uuʒ? aliquid preſenti ſanctione precipi

mus:quam illa que olim videntur idul

ta firmamus. priuilegia igit que oliʒ re
uerentia ordinis vel religiõis obtinuit:

mMutilare ſub pene etiam interminatio-
ne probibemus:ita vt bi quoq; quiec
leſie obtemperant ipſius beneſicijs per
fruantur. IJdem. Si eccleſie venerabi-
lis priuilegia cniuſcunq; fuerint vel te⸗

vl. a. rij. q. ij. i ql. .c. ſi lli. v Coõꝛigerf. eỹ re. ec. alie. ulñ ept. eỹ ð pca. c. i.

teſti. veniẽſ.ad h̊ dicas ꝙ
ſi euidẽs ẽ ſnĩaʒ eẽ nullã ⁊
p ĩſtra falſa latam nõ exe⸗
quet᷑ tã.ale lʒ ſit ĩiuſta exe
quet᷑ eã.ff.de iu.l.pᷣtoꝛ.ñ
ob. ff. de ofeſ. l. vl. vbi di
ꝙ executoꝛ pot abſoluere
illũ ꝗ ↄfeſſus fuit coꝛã eo/
dẽ iudiceſe debere ſideicõ
miſſũ:nõ intelligit.l.illa
de executoꝛe ſed de iudice.
pꝓ¶ Oẽs. aduerſa.ſʒ ſi ali
qd ꝓ iure allegat de quo ẽ
euidẽs ꝙ ñ ↄſonat iuri re/
mittit ad ſupioꝛẽ.vt er de
fi.ĩſtru. paſtoꝛalis.
q Sãcimꝰ. vt autẽtica.
tribꝰmodis dr ſcriptura
autẽtica.vel qꝛ adeſt ſigil
lũ epi.vt ex de fi.ĩſtru.p/⸗
uenit. Scðo dr̃ autẽtica.
qꝛ ẽ apud acta ĩſinuata.C
de te.publicati.⁊.C.de re
iu.geſta.tertio dĩ autẽti⸗
ca.ſi hẽat ſubſcriptionem
triũ teſtiũ.ut.C.ꝗ po.in
pig.ſcripturas.⁊ ſine die
vlſine ĩdictiõe.ut e ð ſið
iſtru.inter.dies iðõ edit᷑.qꝛ
vix alit᷑ poſſz pbari niſi ſci
ret᷑ dies:ut e de teſti.ex te
nor̃.C.de gbẽ.ſti.optimã
niſi enĩ velit ꝗqs ꝓbare fal
ſitatẽ ĩſtr̃i nõ ẽ exhibẽdus
dies uł ↄſul:ne det᷑ mã fa
bꝛicãdi falſũ:ut.ff.quẽad.
te. ape. l. ij. F. vlti. ⁊. ff. de
edẽ.l.i.ꝭ.editiões. vł tũc
ſit edẽdꝰ dies cũ vult deli
beraf an uelit ceder̃᷑ vł cõ
tẽder̃ iʒ cũ vult agere.hec
iñ ẽ veritas ꝙ ĩ cõ bꝰĩſtru
mẽetis edẽdꝰeſt dies cũ vlt
delibar̃. ut er de ꝓba.qmſri
3 e de dila. pterea. C. de
edẽ.is apud queʒ.⁊.ff. de
edẽ.l.i.O.rões.ſʒĩ ppijs ũñ
vt eỹ de fi. iſtr. ↄtĩ git. ff.ð
edẽ.l.i.O.diẽ.ĩ accuſatiõi
bꝰoenĩ ñ cogit᷑ ꝗs diẽ ↄmiſ
ſi crĩis põer̃.ut.S.ij.q.vl.
libelloꝝ. ẽ tñ Zriũ huic.C
de no.co.ↄſfir.iĩ fi.ſʒ iſtud
itelligit de legibꝰ reda tis
ĩ autẽticũ volumẽ.Iẽ ĩpᷣ
uatiſĩſtr̃is ñ reꝗcit᷑ appði
dies ⁊ ↄſul.ut.ff.de aqua
plu.arc.l.ij.S.añpe.⁊.l.
pe. ff. de pig.
¶ Eniuerſa.niſi q̃ſtio.i.
ĩgſiuio veritatis.
8Pꝛecũ.id ẽ ꝙ illa ↄdi
tð ſit appoſita ſi pᷣceſ ꝛc.h
ñ tz. vt ex de reſcri.ex ꝑte
1 D Riuilegia.q̃ ſũt de
generali ecclie ſtatu
vł q̃ ſũt de articulis fidei.
vl dic 3 Hütelns debet.
v e gl.ſit.ideſt fiat.S
2 .Ec.q.i.generali.
O Eceſſoꝝ. cuſtodif.
vt. S.xvi.q. vlti.c.

3 0 Aecũqʒ.deſuiũt.s.xvi.q.i.generalr. ⁊ ¶ Adadi.ex de do.cũ dilectꝰ.⁊

e.ti.c.i.de cõ.di.i.vaſa.

Nouũ.nã ſtatutũ ñ drĩ nouũ:lʒ ð nouo pᷣci

piat᷑ dũmð qnqʒ fuerit ſtatutũ.ſic.xxiiij.q.i.c.i.ſi᷑ feudũ ñ drĩ nouũ qð ð nouo cð
cedit᷑: dũ tñ qnqʒ fuerit cõceſſũ.ut er de feu.ex ꝑte.nec datio dr noua lʒ de nouo
adipiſcat᷑ ꝗs rei donate poſſeſſionẽ:vt er de dona.ꝑ tuas.

8ij.libꝛax.durioꝛ pe
— cõtra illos ꝗ
violant pꝛiuilegia ecclłia/
rũ.xvi.q.i.nouarũ in ſi.
vel ibi loquit᷑ cũ agit᷑ cri/
inaliter hic cũ ciuiliter.
b¶ Obtineant. bic habes
c pena ſoluta Zctus ſtat ĩ
ſua ſirmitate. ſic.xij.q.ij.
epᷣs ꝗ mancipiuʒ.⁊.xxilj.
Ddi. qᷓ.ĩ ſi.ff.de tranſac.
qſidẽ.C. de ſideicõ.qui ſi
deicòmiſſaria.ar. e de
pe.ſuã.iniquũ enim eſt ꝙ
ſimul habeat᷑ res ⁊ pena.
ff. ve excep.do.apud celſũ

5. labeo. lol. ſi preſtat? ẽſe

velle Zctũ remanere ĩ ſua
firmitate:tũc pᷣt vtrũqʒ pe
ti alias nõ.uel diſtingue
an pena apponat᷑ loco in
tereſſe.aut loco ↄtumacie
aut ĩ fraudẽ vſurarũ. Si

loco ↄtumacie ⁊ reꝰ noluit

ſoluere debitũ cũ poſſet
rẽ ⁊ penã pᷣſtabit.ut.ff.de
col.l.ij.S.ſ cum duobꝰ ⁊
denatio.ſi eſt appoſia lo/
co ĩtereſſe tũc poteſt agere
quãti ſua itereſt.ff.de ac.
emp.pᷣdia.ſ ſi in frandẽ
vſurarũ tũc nõ põt.vt ex
de emp. 1 ven. ad noſtraʒ
in fi.⁊.ff.de ac.emp.⁊ vẽ
di.iuł. .ibidem.io.
c Oſtea.documẽtox
ſupple marie.qꝛ in
ſtrumẽta nalla eſſent ſuꝑ

hot facta nõ tñ poſſet rtra

ctari Zctus.iõ enĩ fil ĩſtru⸗
mẽtũ nõ ꝙ vis zZctus pfſi
ciat᷑ ꝑ ĩſtrumẽtũ :ſj ut faci
lius poſſit p illud ꝓbari.

ut. C.de ꝓba.cũ res. Jdẽ

eſt in electiðe. ut. lxiij. di.
quãto.⁊ ſic eſt in mruno
nio. vt.xxx.q.v.nr̃as ĩ ſi.

ar.ꝙ ꝗ vſurpat ſi
bi ius alteriꝰ in eligẽdo:ꝙ
ẽt ꝓpꝛium ius eiectiõis de
beat ꝑdere.vt.xciij. di.c.
ulti.itẽ ar.ꝙ pena extẽdit᷑
qñqʒ vltra delictũ:ut ex ð
plus pe.c.i.

d O Ic decet.amittat.

òMc

Tauſa

meritate violata:vel diſſimulatiõe ne⸗
glecta:commiſſum.xij libꝛaruʒ auri ſi-
cut etiam pꝛins conſtitutum eſt cõdem-
natione plectatur: ipſaqʒ pꝛiuilegia ni-
bilominus pleniſſimuʒ per omnia obti
neantꝰ vigoꝛem. ¶C Itẽ Pelagius ar⸗
mentario magiſtro militũ inter cetera.
CHõllʒ põtiſici ab ecclłie iure diſcede⸗
re:ꝗ documẽtoꝝ auctouiate firmamr.
Oſtea quaʒ ecdleſie iura documẽ⸗
P toꝛuʒ?t᷑quoq; intercedẽtium fuerit
auctoꝛitate firmata: nullatenus ab bis
diſcedendi liberam pontifex vel ſi vult
permittatur habere licentiam. Si ergo
monaſterioꝛum pꝛiuilegia vel quarun-
libet eccleſiarum auctoꝛitate leonis gre
goꝛij gelaſij ⁊ nõnulloꝝ alioꝝ põtiſicuʒ
ſancte romane eccleſie inuiolata ſeruan
tur:ſi ea que contra leges fuerint pꝛo in
fectis habenda ſunt ſi pontifex non ba-
beat liberam licentiam diſcedendi a do
cumentis:quibus iura eccdleſie firmant᷑.
Patet q poſterioꝛa pꝛiuilegia antiꝗo/
ribus derogare non poſſunt:nec eoꝛuʒ
auctoꝛitate eis aliqua obijciet᷑ exceptio:
cum etiam ſi contra illa ſpecialiter ſierẽt
pꝛo infectis eſſent habenda. Mis ita re-
ſpõdetur:Sancta romana ecdeſia ſua
auctoꝛitate congregata valet diſiunge⸗
re ⁊ diſiuncta congregare:rationis ta/

men equitate conſiderata: vnde vel pie

tatis vel neceſſitatis intuitu ſemel a ſe
conceſſa valet vel in totum vel in partẽ
cõmutare.pꝛo neceſſitate namqʒ coꝛri-
gendoꝛum vitioꝛum pꝛiuilegia eccleſia
rum multarum vel iminuuntur vel pe
nitus ĩmutantur: ſiue perſonaliter ſine
generaliter.perſonaliter iuxta illud:pꝛi
nilegiuz omnino meretur amittere qui
permiſſa ſibi abutitur poteſtate.
Itẽ Siluerius papa virgilio epᷣo.
Auog babet amittat qui quod nõ
accepit vſurpat.
Ic decet fidem ſanctoꝛum patruʒ
in eccleſia ſeruari catholica: vt qð
habnit amittat qui ipꝛobabili temerita
te quod non accepit ſumpſerit. ¶ Iteʒ

ſupplicius Joanni epiſcopo rauennati

poſt pauca quibus ab illicita eum oꝛdia
tione pꝛohibuit..

IDꝛiuile gium amittit quiſna aucko⸗

ritate non leginima vtitur.
Enunciamus autez ꝙ ſi poſi hoc
aliquid tale pᷣſumpſeris:⁊ aliquẽ
ſen epiſcopum vel pꝛeſbyteruʒ ſeu dia-

conum inuitumfacere foꝛte credideris
oꝛdinationes tibi rauennatis vł emiliẽ-
ſis eccleſie noueris auferendas. C Itẽ
Xeo papa.
amittunt:qui ĩmeritum conſecrant.

Dus oꝛdmandi

QIdquiepiſcopi talem conſecraue-⸗
rint ſacerdotem qualem eſſe nõ li⸗

cet:etiam ſi aliquo modo damnuʒ pꝛo-

pꝛij honoꝛis euaſerint:oꝛdinatiõis ins

vlterius non habebũt: nec vnquam ei⸗

dem ſacramento intererũt.quod negle

co diuino iudicio imerito pꝛeſtiterunt:
Me generaliter veluti dum ciuitati epi

ſcopalis dignitas perpetuo ſubtrabit᷑:

Epiſcopalis dignitaſ ciuitati ſubtra

huur A ſuos pꝛeſules interimit.

a nos ſpllanoꝛũ cedes gemina-
tapontiſicũ hoꝛrendi crimis atro-
citateconfndit: vt diu cõſtitutio noſtre
deliberationis heſitaret:dũ ⁊ ingerere

quenpiã parricidialibus exemplis dete
ſtare mur antiſtitem:⁊ eccleſiam vt cũ⸗

q; deſtitutaʒ nõ vſqʒ adeo iudicaremꝰ
relinquendã.quapropter iã velutvſuʒꝰ
cõſuetudinẽq; ſacrilegam declinãtes:
nos eatenus religioni duximus cõſulẽ
dum:vt parochie veſtre ab extrinſecus
poſitis ſacerdotibus gubernentur:que
ibidẽ cõmorãtes ferro didicit necar̃ pa
ſtores inaudito facinore:quod etiaʒ in
illis prouincijs nuſqᷓ; prorſus legit᷑ ac-
cidiſſe:q̃ belloꝝ cõtinuis diuerſiſq; in-
curſiõibus affligunt᷑.vt aliq̃ ſit reperta
ciuitas que preſules miniſtrande ſidei
chriſtiane ſine perſecutore proſternerʒ.
Curanduʒ eſt igitur vt funeſta ꝑnicies
ceſſatiöe ꝓprioꝝ ſanet᷑ atiſtitũ:atqʒ ita
ſaltẽ furoris tãti materia ſubſtrabat᷑:ſi
in qua hec poſſit acerbitas ppetrari ↄſ
ſtẽs ibidẽ perſona ðfuerit:eoqʒ modo
vel illa ciuitas dũ in quos deſeuiat non

bhẽbit. ab hmõi temeritate deſiſtat: vel

alijs imitãdi ↄtagia dira exemplũ nõ pᷣ
beat:egeat ergo epiſcopalibus bᷣſubſidi
is ſibimet aliunde pẽſandis:que ſacraʒ
in ſuo gremio collocatã fuſo crudeliter
maculat ſanguine dignitatẽ:que ivtro
qʒ hac eſt vltione plectẽda:ſine iſtinctu
donieſtico ſeu furijs incitata hoc com-
mittit exterius. prebeat ergo dilectõ ve
ſtra in hoc ſtatu poſite miniſteriũ viſita
tionis eccłie:⁊ ant cõueniendo pariter
aut viciſſim prout qualitas reꝝ cauſaqʒ
popoſcerit: diunina miniſteria repreſen/
tet ingratis:ne cũ deuitamus ʒiʒaniaʒ:
dñica videamur pᷣterire frumenta. Ho
ſtilitatis quoqʒ vel paupertatis neceſſi-
tate epiſcopales ſedes permutant᷑:vel
due in vnaʒ rediguntur:ſicut ſupra in
ti. de mutatio.epᷣoꝝ beatꝰ Gregoriꝰ fe.
ciſſe legitur:nõ ergo priuilegia ecdleſia
rum ſic inuiolata permanere cẽſent᷑: vt
quibuſdã de cauſis interueniẽtibꝰ apo⸗
ſtolica auctoritate eis derogari nõ poſ
ſit: alioquin młtitudo eccleſiaꝝ ad pau-
citatẽ redigeretur:cum innumere ecde
ſie in doceſibus aliorum frequenter cõ/
dite inueniantur: ſeruent᷑ ergo priuile-

gia eccleſiarum cũctis incõcuſſa tẽpori-

bus:nevidelicet preter eius auctoritatẽ
ꝗa quo data ſunt:ↄtra ea liceat ire alicui.
Sʒ obijcit᷑ ilud ſymmachi pape. Poſ
ſeſſiones quas vnuſquiſqʒ eccleſe ſuo
relinquit arbitrio ⁊c̃.que ſupra in tit.de
alienatiõe reꝝ eccleſiaſticaꝝ legũt᷑ aſcri
pta. Unde datur intelligi q; ea q̃ de iure
vniuſcuiuſqʒ eccłie:vł neceſſitatis:ſicut

peregrinis:vel pietatis intuitu:ſicut re

ligions domibus cõferunt᷑:non perpe-
tuo ſʒ tẽporaliter ab eis quibꝰ cõferunt᷑

ſunt poſſidẽda:quaquã illud ſymma-
chi ad neceſſitatis ituitũ nõ ad pietatis

pꝓſpectum poſſit referri:videlicetvt ea
que peregrinis vel captiuis largiri ne⸗

ceſſitas ſuaſit: nõ ea qreligioſis domi

e D Enſciamꝰ⸗

riiij.di.ubi iſta.

I3 gepi. hoc
77 eſt lectu. . i.
q.ſi qui epi.

8 T Ta nos. uſũ

ar. ꝙ due ii
ces in criminibꝰ in
ducũt ↄſuetudinẽ.
ut h ⁊. C.ð epi.au
di.l.iij.in ſi.ſʒ in ci
nilibꝰ negocijs nec
etiã tres uices con
ſuetudinẽ ĩducunt
ut e de ca poſ. cuʒ
ecckia. Itẽ ẽ har.
ꝙ magis punit᷑ fa
ctũ iteratũ ut.xxvij

re mi.l.iij. .ſi plu
res.⁊ e ð here.ad
abolẽdam.5. illos
autem.

hEpalibus.hᷣͥ vᷣ

iciũ ciuiũ qð ↄſi⸗
ſtit in faciendo re⸗
dũdat ĩ dãnũ ecclie
⁊ ſicẽ j.xvi.q.vi.
ſi eᷣm. ubi d̃ ð
lictũ pᷣlati nõ redũ
dat ĩ eccłie dãnuʒ.
ſed põt dici ꝙ h ec
cleſia nõ dãniſicat
in rebus lʒ daniſi⸗
cet᷑ ĩ honoꝛe.ð deli
cto qð ↄſiſtit in ob
mittẽdo.nò eſt du
biũ gn redũdet in
dãnum ecckie. vt. x
79 iij. placuit.
i¶ In utroqʒ. epᷣo
ſsnao. “
k C Exterius. i ad
uggeſtionẽ er̃neo
rum.

Cuiiſitationis.ſic

ergo epi vicini ſup
plẽt defeciũ vicino
rũ epᷣoꝝ.vt.vi.q.
i.pontinces.⁊.lxv.
Di. ſi foꝛte.

m ¶ WMo ſtilitatis ĩ

vnã. ut. xvi. q.i. tẽ
poꝛis.

n ¶ Poſſeſſiones.

q.i.puenit.⁊.ff.de

4

cer

1 ä(Oule

itetur.
ſosconſulnp
lvur.x.anis
1g . gdiuit
es Jpſnaüͦt
es buinſmnodh
litüpria vni
Diveur pen
.ek deſonnl
Giſugitalig
enſationen
gemaütipt
dus punſt
.Aemale
Joannes.
ſe
o1
́OͦJHUVU
Cſte⸗pedam
Aiar ſuntq
P moglagine
nones bel ue
drenices ve
Ksglieel
d uridn l

W
imun
icventafe
iaenekd da

Hen.
Ebalbenh
ſein 6
linfmigton⸗
Gäteridifüecc
1ſtizenign,
ſichn be⸗
Mcäiphinöni
atieake n
ſlpcedegit
deſtan ritſ
nnbosh ndn⸗
ciliboncte he
ogöoſtrnes
Micido,gcctor
biü gn iinn
dänumarlenn
Mgülim,
CNnhc
httrfrn

(Srunn
Ugortinechne
fun

(biſtunene
etoepinſn
pletdeſteli niid
cvox. vt,vid⸗

lralt
N

ponunaes,kn

8 CLCeſſauerint. ar.
ꝙ ſi pᷣuilegiũ aliqd

dat er cauſa vel rde
religionis uel rõne
paupertatis u alia
de cã icito ceſſat cã
ceſſat ⁊ pᷣuilegiũ: ut
e de ver. ſig. abba
te ĩ fi. e ð deci.ſug-
geſtum. xvi.q.i.ge
neraliter. ⁊ inſti. de

auc.tu. . vl. ⁊. ff. ð

iudi.l.ij.S. legatis.
2.C. de teſta. mili.
l.vlt.⁊ inſti.de pu.
ſubſti. F. qᷓ ratione.

b ¶ Nulli. hoc ñi eſt

verũ qꝛ ſi illud no/
nale fuit ĩ alicuiꝰter
citoꝛio ad illũ tantũ
ſpectabit:ſed ſi ĩ nui
lius parochia fuerit
eps poteſt aſſignaſ
cui volneerit:ut e ðᷣ
deci. qm̃.
¶WVDMenitꝰ. S. xij.
q.ij. bone

d Nidam ſa

cerdos.
e DOnilegi. pꝛo
ſñitẽtur. qui ta-
les conſulit pñia pu
nitur.v.ãnis.nt.j.
c.q.v.q diuinatio/
nes. Ipſi aũt facien
tes huiuſmodi artes
tatũ pnĩa vnius an
ni vidẽtur puniendi
ut. e de ſoꝛule. c. ij.
iz iſtud ĩtellige eẽ dii
penſationem: ᷣm le
gem aüũt ipſe maleſi
cus punit᷑ capite. ut
C.de male.l.nemo.
Joannes.
Uod autẽ
ſoꝛtes. no.
q ꝓſoꝛtes q́
dã ſunt li/
cite.quedam illicite
IYllicite ſunt q̃ fiunt
p magicas incanta
tiones.uel que ſiunt
ad exercẽdas vanita
tes aliqᷓs:ułqͥ fiunt
ad iĩquirẽda aliqua

XXVI

bus ob quiete religioſe ↄuerſationis cð
ceſſa ſunt ꝓbibent᷑ ꝑpetuo poſſideri:uł
potius de vtriſqʒ intelligendũ ẽ videli
cet:vt ſicut neceſſitatẽ patiẽtes ceſſante
neceſſitate beneſicijs renũciare cogunt
que eis miſeratiõis incluſit intuitus:ſic
religioſe vinẽtes cũ a religione ceſſaue
rit pꝛiuilegijs exuunt᷑:q̃ religioſa ↄuer⸗
ſatio meruit.pᷣuilegia ergo que religio-
ſis domibus ↄcedunt᷑:velin eo caſu ac
cipienda ſunt in quo ita eis ↄſulit᷑ ꝙ nul
li aliquid derogat᷑:videlicet vt ex nona
libus quoꝝ decimatiões nullibaſſigna-
te fuerant pꝛinilegioꝝ auctoꝛitate deci-
mas aliquibns perſoluere nõ cogantur
vel ſi pꝛopter inſtanteʒ tempoꝛis neceſ⸗
ſitateʒ eis conſuli non poterit:niſi alijs
deroget:ita pꝛinilegioꝛuʒ auctoꝛitas vi
detur eſſe ſeruanda:vt eoꝛuʒ ſubuenia
tur inopie non vt ſuarum diuitiarũ au-
gmento ⁊ poſſeſſionum:nõ modica ex
tenſione ponecta baptiſmales ſeu paro
chiales ccdeſie penitus deſtruantur.

Aidã ſacerdosꝰſoꝛ⸗
tilegꝰeẽ ⁊ diuinꝰ ↄm
cit᷑ apud epᷣm:coꝛre-
4 etꝰ ab epo:noluit ceſ

ſare.excõicat᷑.tandẽ?

aagbẽs ĩ extremis recõ
ciliaf̃᷑ a quodã ſacer-
ßUD dote epᷣo icõſulto:in
dicit᷑ ſbi penitẽtia ſub quãtitate tẽpoꝛis
cãonibꝰ pᷣſixa. Hic pᷣmũ querit᷑:qui
ſint ſoꝛtilegi. ¶¶ Scðo:an ſit peccatũ eẽ
ſoꝛtileguũ. Tertio:a ꝗbꝰ genꝰ diuina
tionis ſũpſit exoꝛdiũ.. Quarto:quot
ſint genera diuiatõis.¶Quito:an ſoꝛ
tilegi vel diuini ſint excõicãdi:ſi ceſſare
noluerit.¶ Sexto:an excõicatꝰab epᷣo
poſſit recõciliari a pᷣſbytero illo incõſul
to. Septimo:ſi moꝛiẽtibꝰẽ indicẽda
penitẽtia fub quãtitate tpbis O.I.
Vi ſint ſoꝛtilegi: Iſidoꝛus
diffinit ethymologiax lib:
q occtauo ita dicoeaes.
Oꝛtilegi ſunt:qui ſub noĩie fictere
ligiõis per quaſdaʒ:quas ſcõꝝſenu
apłoꝝ vocãt ſoꝛtes:diuinationis ſcien
tiã ꝓſitent᷑:aut quarũcũqʒ ſcripturarnʒ
inſpectione futura ꝓmittũt. C..II.
VVeoog autẽ ſoꝛes exquiref̃
peccatũ nõ ſit ⁊ exemplis 2
gqaauctoꝛitatibus pbat᷑. Cu.n.
aaaonchoꝛ de anathemate furti
ſurripuiſſet:⁊ ob eius peccatum popu⸗
lus ceſus apud baynd?hoſtibus terga ð
diſſet:pꝛecepit dñs ioſue vt ſoꝛtibus ex
quireret:quo peccante populus in ma-
nibus boſtiũ cadere meruerat. Joſue pᷣ
ceptum accipiens miſit ſoꝛtes:pᷣmũ ſu-
per tribus:deinde ſuꝑ familias:deide

ſuꝑ ꝑſonas:⁊ ita cecidit ſoꝛs ſuꝑ achoꝛ.

ſaul quoqʒ cnʒ pugnaſſet ↄtra philiſte
os:⁊ iuraſſet ſe interfecturum quẽcũq;
qui ante ſolis occaſũ comederet de po⸗
pulo:ſoꝛte ðpꝛehẽdit ionathã ſiliũ ſunʒ
mel comediſſe:quod ſceptro acceperat
quẽ cũ moꝛti tradere vellet populo ſup
plicale reuocanit ſentẽrid.qJonas quo⸗

Q . I

qʒ cuʒ a facie dñi fugeret:a nautis ſoꝛte
depꝛehẽſus in mari deiectus ⁊ a ceto eſt
abſoꝛtus. De zacharia etiaʒ legitur q⸗
ſoꝛte exijt vt icẽſuʒ poneret.Mathias
vᷣoa beato Petro ſoꝛte in apłatũ ⁊ iu-
de ſucceſſoꝛẽ eligi᷑. Qð ergo tantoꝛum
exemplis ꝓbat᷑:patet malum non eſſe.
CVUñ etiam aug.ait in lib.pſalmoꝛuʒ.
Oꝛ8 nõ ẽ aliquid maliſʒ res ĩ hu
mana dubietate diuinãiudicãs vo
luntatem. His ita rñdet᷑. Anteqᷓ; euan-
geliũ clareſcereti multa ꝑmittebant᷑ que
iꝑe perfectioꝛis diſcipline penitus ſunt
eliminata. Copula nanqʒ; ſacerdotalis
vel ↄſangnineoꝝ nec legali nec enange
lica vel apłica auctoꝛitate ꝓhibet᷑:eccle
ſiaſtica tñ lege penitus ĩterdicit᷑.ſic ⁊ ſoꝛ
tibus nihil mali ineſſe monſtrat᷑.ꝓhibe
tur tñ fidelibus:ne ſub ſpecie diuinatio
nis ad antiquos idolatrie cultꝰ redirẽt.
Ande quibuſdãa ↄſtellatões ⁊ futuroꝛũ
ſigna cuſtodientibus apoſtolꝰ ait. Di-
es obſeruatis ⁊ menſes ⁊ tꝑa ⁊ annos:
vnde timeo ne foꝛte ſine cauſa labora
ueri in vobis. Sic ⁊ aſtronomia ſeu 2
aſtrologia apð catholicos in diſſuetu
dinẽ abijt:qꝛ dũ ꝓpᷣa curioſitate his ni⸗
mis erãt intẽti:minus vacabãt que ſa-
luti aiarũ erãt aceomodata.qð aũt ſoꝛti
bus credi nõ opoꝛteat hierony.teſtatur
ſcribẽs ſup Joãnẽ. Exẽplo ione
vei machie non eſt ſoꝛtibus indifferen
ter credendum.
On ſtatiz debemus ſub exemplo
Zionelſoꝛtibus credere: vel illud ð
actibus apoſſoloꝝ huic teſtimonio co⸗
pulare:vbi ſoꝛte mathias i apoſtolũ eli
gitur. Itẽ Aug. ad inquiſitiones ia-
nmuarij. . Ad ſecmaria negocia di⸗
uma oꝛachia nõ ſunt connertenda.
Ig de paganis enãgelicis ſortes
legunt:⁊ ſi optandum eſt vt id po
tius faciãt quã ad demonia cõſulenda
cõcurrant:tamen iſta mibi diſplicet cõ⸗
ſuetudo ad negocia ſecnlaria:⁊ ad vite
buius vanitatẽ diuina oracula velle cõ
uertẽ. ¶ Nẽ beda ſuꝑ actꝰ apoſtoloꝝ.
Exempio mathir non eſt indifferen
ter ſortibus qgedendum. ”õ

ꝓpheta ſorte deprehẽſus ſit idif-
ferenter ſortibus eſt credendũ:cũ prini
legia ſingnloꝝvt hieronymꝰ ait:cõem
legẽ omnino facere nõ poſſint:ſi quitñ
neceſſitate aliqua cõpulſ deum putant

12 SGn erẽpio matbie vel ad ionas

ſortibus exẽpio apoſtoloꝝ cõſulendun,ʒ

eſſe:videant hos ipſos apoſtolos non
niſi collecto fratrü cetua pᷣcibus ad deũ
fuſis egiſſe. De diuinis vero ſcribit
Augu. ita dicaens. C.Mõ fut ober

nada qͥa dininis precipiunf:quanis es

————— ab eis hrenmeciantur.
itelligiꝰ voluit dominns: etiam

T illa que a diuinantibus non ſʒ deũ

dicuntur:ſi acciderit que dicũtur nõ ſic
accipienda ſunt:vt ſiant que precipiun

tur ab eis:aut colantur que coluntur ab
eis. NNdem in ibroprimo de doari-

¶Iniktutiones bominum que ſuͤt iu⸗
berſticioſe velnon. e: Mean

18
JM

344

illud ſed que fiunt neceſſita
tis cã:non ſunt illicite.ut ſi

contentio eẽt de electiõe ali

quorum ⁊ eẽt paritas vtrĩ
qʒ in oĩbus exẽplo mathie
poſſunt ſieri ſoꝛtes ut.j.e.
nõ.exẽplo ⁊.q.v.nò lʒ.cũ
enim nõ ſupeſt hũanũ au
xiliuʒ tunc poſſumus recur
rere ad diuinũ auxilium.ut
xxij.q.ij.quent᷑.⁊ ĩ dubijs
Bm leges ad ſoꝛtes decurri
tur.ut.ff.de iudi.ſed cum
ambo.C.còla dele.ſi duo
bus. Et augu.ſeripſit qui-
buſdam cũ ciuitas eẽt obſeſ
ſa ⁊ dubitaret clerus ꝗ ðbe
rent fugere ꝗ remanere.qꝙ
ſoꝛte illud eẽt dirimẽdum.

g ¶ Achoꝛ. hiſtoriã hẽs.i.

q.iiij. S. itẽ peccato achor.
⁊ ioſue.vij.( Adde ꝙ ſic le
git̃ Joſue.c. vi)
h ¶WMayn. ciuitatẽ.
i (Sern quoqʒ.hoc hẽs.
xij.q.ij.itẽ opponit᷑.(Aa⸗
de ꝙ ita legit᷑ i pᷣmo regũ
cc.xiiij.⁊ ſequẽtia exempla
ita p oꝛdinẽ bñt᷑ Yone.c.i.

K Or mali.i ſni natu
a nõ ẽ mala m̃ ꝓbi⸗
bet᷑.qꝛ ꝑp aſſiduitatẽ labi᷑
talis in idolatriam.ſicut ẽ ĩ
iuramento.ut.xxij.q.i.⁊ iu
rabunt. Joannes.(Adde
cita ut ſegt᷑ ſcribit paulus
lepiſtola ad galatas.c.iiij.
1 On ſtatim ione. qꝛ
oc fuit diuina iſpi⸗
ratione factũ ut. xiiij.q.v.
Dirxit.
m Jꝗ qui.potius.qꝛ p
mittit᷑ minus malũ
ut euitetur maiꝰ maluʒ.ut
xxxiij.q.ij.qꝙ ſi verius.⁊
xxij.q.i.cõſiderate.⁊ eſt ſi⸗
milis modus loquẽdi.i.q.
i.iudices.
n On exẽplo. cum pᷣui
Liegia. xvi. q. t. bliſe E
F. i. ⁊. S. diſtinc.iij. pꝛiuile⸗

LRieliqgi.

68 Tge qnaſi liten

tioꝛi.i.non videtur. ꝗ
fantum peccare.
b ¶¶ Eminentiori.i.pulchri
ori vel maiori. (Adde ꝙ
ita ut ſequitur ð ſamuele le
it ĩ primo regũ.c.xxviij.)
Centriloqua.que habe
ba ſpiritum phitonis ĩ ven
tre que multis diebꝰ ſeque/
batur paulum ⁊ alios pre/
dicatores ⁊ clamabat: iſti
ſunt ſerui dei qui anunciãt
verba ſalutis. vnde offen/
ſus paulus ad eum conuer
ſus eſt ⁊ dixit ſpiritui preci/
pio tibi ut ab iſta recedas ⁊
ſtatiz receſſit. (Adde ꝙ ſic
legit᷑ onginaliter in actibus
upoſtoloꝛl c.xvi)
Qi ſine ſaluatoꝛe.an
geloꝛum. ergo aliq
eſt ſcientia a diabolo. ut. .
e.q.v.in pꝛin.ar.ð.S.rxx-
vij.di.ꝭ.hinc etiam.ubi di
cit v a diuinis ſcripturis
omnis ſcia ſumpſit initiũ.
(Ad ꝙ ſicut dicitur ĩ ter.
legit in pſalterio.pᷣs. lxxx-
1 v. 1 pmo ꝑali.c. xxi)
* Llos.

LTauſa

Alud qð eſt m inſtitutiões hoiuʒ

partiʒ ſuperſticioſuʒ eſt: patri non

ſupꝑſticioſũ. Supꝑſticioſuʒ ẽ quicqd inſti
tutũ eſt ab hoibus ad faciẽda idola ⁊ co
lẽda pertinẽs:vel ad colẽdã ſicut deuʒ
creaturam partẽue vllã creature:vł ad
ↄſultatiões ⁊ pacta quedã ſigniſicatio-
nũ cũ demonibꝰ placita atqʒ; federata:
qualia ſunt volumina magicaꝝ artiuʒ:
que quidã cõmemoꝛare potiꝰq; doce-
re ſolent hoete ex quo genere ſunt: ſʒ q̃/

ſi licẽtioꝛi vanitate haruſpicuʒ ⁊ augu⸗/

rũ libꝛi. Ad hoc etiã genꝰ pertinent oẽs
ligature atq; remedia:q̃medicoꝝ quo⸗-
q;ʒ diſciplina ↄdemnat:ſiue in pcãtatio
nibns:ſiue in abuſda notis quas chara
cteres vocant:ſiue in quibuſcunq; rebꝰ
ſuſpendẽdis atqʒ ligandis: vel etiã ſal-
tandis quodã modo nõ ad tẽperatio-
nẽ coꝛpoxꝝ:ſed ad quaſdã ſigniſicatões
aut occultas aut manifeſtas: que eminẽ
tioꝛiꝰnoĩe phiſicã vocãt: vt quaſi nõ ſu
perſtitionẽ implicare ſed nature ꝓdeſ-
ſe videant.ſicut ſũt inaures in ſũmo ſin
gulaꝝ auriũ:aut de ſtrutionũ oſſibꝰ an
ſule in digitis:aut cũ dicit᷑ tibi ſingultiẽ
ti:vt dextera manu pollicẽ teneas. His
adiungunt᷑ milia imamiſſimaꝝ obſerua
tionũ:ſi membꝛũ aliquod ſalierit ſeiun
ctũ ambulãtibus amicis lapis aut puer
medius interuenerit.hinc ſũt etiam illa
limen calcare cũ aſ domũ ſuam trã ſit.
redire ad lectũ ſiquis ſe duʒ calciat ſter-
nutauerit:redire ad domũ ſi ꝓcidẽs of/
fenderit:vel ſi veſtis a ſoꝛicibus rodit᷑.

neqʒ ab boc genere ſuꝑſticionis perni-

cioſe ſegregãdi ſunt: qui olim gentilia-

ci ꝓpter naturaliũ pſiderationes dieri
nuc aũt mathematici vocãtur.nã ⁊ ipſi
quaãuis verã ſtellaꝝ poſitionẽ cũ quiſqʒ
naſcit᷑ ſequunt᷑ ⁊ aliquãdo ꝑueſtigãt:
tñ ꝙ inde conantur vel actiões noſtras
vel actionũ euentus ꝓducere nimis er-
rãt.hoc aũt genus foꝛnicationis anime

ſalubꝛiter diuina auctoꝛitas nõ tacuit:

◻

neqʒ ab ea ſic deterruit animà: vt ꝓpte

rea talia negaret eẽ ſectãda:qꝛ falſa di-

cunt᷑ ⁊ a ꝓfeſſoꝛibus eoꝝ:ſʒ etiã ſi dixe
rint vobis inquit ⁊ ita euenerit ne creda
tis eis.non.n.qꝛ imago ſamuelis moꝛ-

tni ſauli vꝰa ꝓnũcianit ꝓpter talia ſacri/

legia abus illa mnago pnᷣtata eſt minus
execràda ſunt.antqꝛ in actibus apłox:
femina ventriloquaverũ teſtimoninʒ
pbibuit aplis dñi:ideo paulus apoſto
lus pepercit ſpiritui illi:a cnõ potius fe
minã ulius demonij conectiõe atqʒ ex-
cuſione mundauerit.oẽs igit᷑ artes hu
iuſmodi vel nugatoꝛie vel noxie ſuper
ſticiõis ex quad peſtifera ſocietate ho⸗
minũ ⁊ demonũ quaſi pacta inſidelis et
doloſe amicitie ↄſtituta penitus ſunt re

henet EIgeʒ

N icharatanneſanen vult ha⸗
WPere: z ſine vera ſapientia eſtimat

epꝛudetẽ fieri poſſe:nõ ſanus ſʒ eger:
nõ pꝛudens ſed ſtultus in egritudie aſſi

dua laboꝛabit:⁊ in cecitate noxia:ſtuliꝰ

2 demens ꝑmanebit:ac perinde.⸗ oĩs in⸗
quiſitio ⁊ omnis curatio:que a diuinis
⁊ magicis artibus:vel ab ipſis ðᷣmoni-
is in idoloꝛũ cultura expetit᷑:moꝛs poti
us dicẽda eſt qᷓ; vita:⁊ qui ea ſectantur
ſi ſe nõ coꝛrexerint ad eternã perditõeʒ
tẽdũt:pſalmiſta dicẽte: Omnes dij gẽ
tiũ ðᷣmonia ſunt:ꝗ per deceptos hoĩes
alios ðcipere quotidie geſtiũt vt perdi-
tiõis ſue alios faciant participes. Itaq;
hec vanitas magicax artiũ ex traditiõe
maloꝝ ãgeloꝝꝰin toto oꝛbe terraꝝ plu-
rimis ſeculis valuit ꝑ quãdã ſciẽtiã futu
roꝝ ⁊ ifernoꝝ:⁊ ꝑ ĩnẽtiões eoꝝ inuenta
ſũt haruſpicia ⁊ auguratões ⁊ ipᷣa q̃ di
cunt᷑ oꝛacula 7 necro nati. 3 CIdẽ cõ⸗

feſſio nũ lib.iiij. Cbꝛiſtiana 2 ve
ra pietas planetarios expellit 7 daͤnat.

ALlos planetarios q̊s mathemati

cos vocant plane oſulere non ðſi-
ſtebat ꝙ quaſi nullũ eis ſacrificiũ:⁊ mul
le pꝛeces ad aliquẽ ſpiritũ ob diuinatio
nem dirigerentur:qð tñ xpᷣiana ⁊ vera
ietas conſequenter expellit ⁊ damnat.

Item Hieronymus.
ultcura eſt ate auguria ſerua⸗

re? ſtellarum requirere curſus.

Ed ⁊ illð adde:quoniã ꝗ foꝛnica-
tur in coꝛpus ſuũ peccat: non iſtud
coꝛpus ſolũ quod templũ dei effectum
eſt:ſed illud qð dici᷑:qa omnis eccleſia
coꝛpus chꝛiſti eſt: ⁊ in omnẽ eccleſi vi-
det᷑ delinquere qui coꝛpus ſuũ cõmacu
lauerit:quia ꝑ vnum mẽbꝛũ macula in
omne coꝛpus diffundit᷑. Eſt a illud op/
pꝛobꝛiũ egypti qð ſi neglexeris etiã poſt
ioꝛdanis tranſitũ ⁊ ponſt baptiſmi ſecun
dã circũciſionẽ vetuſte ↄſuetudinis inu
ſtione ſuggerit: obſeruare anguria:re-
quirere ſtellarũ curſus ⁊ euentus ex his

futuroꝝ rimari: ceteriſq; hmõi ſuꝑſti⸗
tiõibꝰ iplicare.idolatrie nãqʒ mater eſt

cgyptus ex q̃ certũ eſt oppꝛobꝛia hmõi
pullulare:que ſi tranſito ioꝛdane ſuſce-
peris ⁊ his te laqis rurſus illigaueris:
tecũ ſine dubio oppꝛobꝛia egypti trabiſ
bec aũt ſacrilegia nõ vſqʒ adeo ſũt ðᷣte-
ſtãda: vt ſi aliqd ð area vł toꝛculari de
mõibꝰ fuerit ĩmolatũ qð reliquũciõ cre

dat eẽ imũdũ:aut ſi ipſũ qð oblatũ fue

rit a nobis ignoꝛãtibꝰ ſann Oigerit: iõ
credamꝰnos deliaſſe. E Añ Aun guſt .
1

ad publicolã. Noideo re
imunaa: qꝛ ab agrea vel toꝛculari aligꝗd

ad pemonum ſacriſicia tollitur.
Idearea vel roꝛculari tollitur ali
Raquidad ſacriſcia demonioꝝ ſcien
te hrna:pectatqr pmittit fieri vbi
ꝓbibeẽdi ptas ẽ᷑: ꝙ ſi factu ñ cõperit aut
ꝓbibediptãtem nõ hʒ vtit᷑ mũdis reli⸗
quis fructibꝰ vñ illa ſublata fũt. ¶ Itez
mno. in enegchiniaed ad coꝛinthios.

Icetaliad polluti ſit p accidẽtia:i.
Alatio iclcſtnneſcinaemir

a ſ zuihnsantemg genus di⸗
uuinanonis exoꝛdium ſum⸗

Ereathean ennaſien

2 aplern: vel auot ſum genen

fe Ed a lllud. tã

git illud qð le⸗
gitur in ioſue. quia

populus circunciſus

fuit a tempoꝛe abꝛae

vſqʒ ad illud tempꝰ
quo populꝰ exiuit ðᷣ

egypto:ſed poſtea ñ
fuerunt circũciſi.xl.
annis quibus fuerũt
in deſerto:ſed cũ trã
ſiuerunt ioꝛdaneʒ de

nuo preceptum fuit

ut vnuſgſqʒ circũci⸗
deretur. qð factuʒ ẽ.
2 dixit dñs Joſue.

bodie abſtuli a te op

pꝛobiuz egypti. Jo.

Adde ꝙ ſic legitur

oꝛiginaliter Yoſue.
c.v.qð aũt dr̃.õ.in
princi. ſcribit paulꝰ
i pᷣma ad Coꝛin. c.

vi. ⁊ ad epheſi.c.i

Itẽ auẽtas poſita in

c. igitur. ſ. proxrima

queſtione legitur in

euãgelio Matthei

l

es Nen a
nliumrqve
Gerbeenitil
ſend poſt
Necr ipſim
euerunt nn
inmineki
dicunt
habiturus
en ſcuem
Hieraliga
ſbinotan
videm ſied
SN Cerſignis
cedanteran
minisprenu,
damtutnra
ais dia/
num aucien
nupfum

KCiendũ eſt.?

Angu. oſten
dit quibus ve canſ
demones ſcunt fu/
tura pᷣdicere.non ꝙ

ioſi ſciant futura ſʒ
qꝛ habẽt pꝛobabiles
coniecturas.pꝛimo
illa ratione.quia öᷣ

ſpᷣtilioꝛi materia ſũt

creati.vnde ſubtiliꝰ
cõſiderant qᷓ; bomi

nes. Item quia per
antiquitatem mul⸗

la ſciunt que nos ꝓ
pter breuitateʒ ſpis
ſcire nõ poſſnumus.
Itẽ qꝛ ipſimet con
ſueuerunt moꝛbos
immitief.⁊ illð ipſi
pᷣdicunt ꝙ aliꝗs ſit
bhabiturus malum
Item ſicut medicus
videt aliꝗd p ſigna

ſibi nota q̃ nos non

videmꝰ ſic demdes
Itẽ ex ſignis q pro⸗/
cedunt ex animo ho
minis pꝛeuident q̃
dam futnra. Item
quia dicta ꝓpheta⸗

rum audierunt ex ꝗ

bus futura pdicũt.

BDe multiplici genere di
T Bitur genꝰ diuinatiõis a pſis fert

õ

XXVI

ra eius angu.exponit in lib.de natura ð

monum ita dicens.

uinationis:

HNecẽ allatũ. varro aũt dixit: diuiatio
nũ quattuoꝛ eẽ gnera:terrã aquã aerẽ ⁊
ignẽ.hinc geomãtiã:hidromãtiã:piro
mantiã:aeromantias dictã autumant.
diuini dicii ſunt quaſi deo pleni.diuini/
tate enim ſe eſſe plenos ſimulãt:⁊ aſtu
tia quadã fraudulẽta hominibꝰ futura

cõiectant.* no aũt genera dininatiöis

ſunt:ars ⁊ furoꝛ. Incatatoꝛes auteʒ di-
cti ſunt qui artẽ verbis peragunt.arioli
vocati ſũt ꝓpteres ꝙ circa aras idoloꝝ
nefarias pꝛeces emittũt:⁊a funeſta ſacrxi-
ſicia offerunt:hiſqʒ celebꝛitatibꝰ demo⸗/
nũ accipiũt reſponſa.auruſpices nũcu/
pantur quaſi boꝛarũ ĩſpectatoꝛes.dies
enim ⁊ boꝛas in agendis negocijs oꝑi-
buſqʒ; cuſtodiũt ⁊ quid per ſingula tem-
poꝛa obſeruare debeat bomo itendũt:
hi etiaʒ exta pecudũ inſpiciũt:⁊ ex eis fn

tura pꝛedicut.augures ſũt qui volatns

aniũ ⁊ voces intendũt:aliaqʒ ſigna reꝝ
vł obſeruationes impꝛouiſas homibꝰ
occurentes ferũt.idem ſunt ⁊ auſpices
nã ⁊ anſpicia ſunt que iter facientes ob-
ſernãt.dicta aũt ſunt auſpicia q̃ſi auinʒ
ſpicia:⁊ auguria quaſi auiũ garria ideſt
auiũ voces ⁊ lingue.itẽ auguriuʒ quaſi
auigeriuʒ quod aues gerunt.Duo ſunt
aũt genera auſpicioꝝ.vnum ad oculos
alterũ ad aures pertinens. ad oculos.ſ.
volatus.ad aures vox amuʒ.phytõiſſe
a phytonio apolline dicti qð is auctoꝛ
fuerit diumnãdi.aſtrologi dicti ſũt eo ;

in aſtris augurant᷑. genitalici appellati

ſunt ꝓpter nataliciaꝝ conſiderationes

diernz. geneſes eni hoium per. xij. celi

ſigna ðᷣſcribũt:ſyderũq; curſus:naſcè/
tiũ moꝛes:actꝰ:⁊ euẽtus pꝛedicer̃ conã
tur.i.ꝗs q̃li ſigno fuerit natus:aut queʒ
effectum habeat vite qui naſcitur inter.
pꝛetãtur.hi ſunt qni vulgo matbemati-

ci vocãtur:cnius ſuperſtitõnis genꝰ cõ-

ſtellationes latini vocant.i.nationes ſy
deruʒ qũo ſe habeãt:cuʒ quiſqʒ naſcit᷑
Pꝛimũ aũt genus.i.ſtellaruʒ interpꝛe-
ces magi nucupabãtur ſicut ð bis legit
in euãgelio qui natum xpᷣm annũciaue-
runt.poſtea hoc noĩe ſoli mathematici
dicti ſũt:cuius artis ſcia vſq; ad xpʒʒ fu⸗

it cõceſſa vt chriſto edito nemo exinde

natiuitatẽ alicuius de celo interpꝛetetur
hoꝛoſcopi dicti ꝙ hoꝛas natiuitatis bo
minũ ſpeculẽtur diſſimili ⁊ diuerſo fa-

to. Soꝛtilegi ſũt qui ſub nomine.⁊c̃.vt
ſupꝛa.Saliatoꝛes vocati ſunt:qui dn,ʒ
eis membꝛoꝛũ quecũqʒ partes ſalierint
aliquid ſibi exide ꝓſpeꝝ ſen triſte ſigni ·

ficari pꝛedicunt. ¶Querit᷑ aũt de natu
ra demonũ cnius nature ſint:an fntura

pꝛeſcire valeant: vel quot modis futu-
ra pꝛenoſcãt. De his ita ſcribit augu.in
eodẽ lib ꝛo.

C Quot modis demo
nes ſutura pꝛenoſcunt.
aLiendũ eſt bpanc eẽ naturã demo⸗
nũ:vt aerij coꝛpoꝛis ſenſu ſerreno

rum coꝛpox ſenſũ facile pꝛecedãt:celeri
tate etiã ꝓpter aerei coꝛpoꝛis ſuperioꝛt?

III IIII

mobilitatẽ nõ ſolum curſus quarũlibet

reruʒ vt hoĩium vel ferraꝝ: verum etiã
volatos auiuʒ incõparabiliter vincanf.
quibus duabus rebus quantũ ad aereũ
coꝛpus attinet pꝛediti:hoc eſt acumine
ſenſus ⁊ celeritate motus:multo añ co/
gitata nuciant que boines ꝓ ſenſus ter
reni tarditate mirent᷑.acceſſit etiam de/
monibus per tã longuʒ tpᷣs quo eoꝝ vi
ta plenchif reꝝ longe maioꝛ experientia
