aleſcio oe
minemuela
Cumn aligar.
Hötpunireen
ſtperſonae
Tesinqaarm
erehas
gutarar
Paka male
offinoſuo⸗
keselcleſte
ſoopipyp
hgo ſacuma
cüaffet non
eepslog on
gbus delinqu
ſliſunſcinon
Nbaffra aln
i abe dtin
rdeprini c
Nkcund
Publcumeſt,
blo
Utdiak degre,
llnapeertrs
Onn
Koe
ſht.

dſfin
icunſine⸗

wii giſcn
tar cN wii
aleſeenre
Wammnts 6
ropollanpctonn
udennnnct t
Pideggiangſte
el gici
Enig iinin
Uetmnilcsge
ümcitei

Ulinuut: f xN

inifcimitn.
Peſtmi unde
tler hͤſni.
anefflcndh⸗
ned langi⸗
utii.gArdl
ſtgnnnngn
tb.ng ollan
anoenoen
pnoritentun
,utin munt.
rvli.i gon⸗
anra de fenun.

Nnf deoff.prt.

c connag.
Actegoisrenin⸗
ſooramadeb

Ama. M

Uunegin itſet

qi debalelh

1.öbenonnin.
tulim e/

Fepee nmnd
dunginnni,

Patet ni
portet10h
fenundate 1 H
onisce fug

VI

⁊ exceſſus eoꝛum punire.ut er̃ de pꝛiui.patẽtibn s.itẽ qꝛ ratione delicti p
ditur pᷣuilegiũ.xi.q.iij.pꝛiuilegiũ.item qꝛ reatus oẽm honoꝛẽ excludit.ut
.C.vbi ſe.uelcla.l.i.item qua ĩ pꝛouincia quis deliquit:illic iuri ſubiaceat
nullo ſe excuſaturꝰ pꝛinilegio.C. vbi de cri.agi opoꝛ.autẽ.qua in puincia
non enim pꝛertu pᷣuilegij conceſſi flagitioꝛũ creſcet auctoꝛitas:ut.C. de 5⸗

uil. ſcho.l. ij. li.xij.ad idẽ

in autẽ.de man.pꝛin.SO.

ꝙ ſi velinquentes inue/
neris.col.iij.vbi dicitur
non permittat nocentes
aliquibꝰ vti pꝛiuilegijs:
econtra ꝓbatur ꝙ nõ poſ
ſunt puniri:vt extra depᷣ
ui.ſane.⁊.c.cuʒ capella.
xvi.q.i.ſrater noſter.⁊ ex
pꝛeſſe dicitur e de ſup.
neg. prele.ſicut ſi eniʒ ta
les poſſunt puniri ſicut 2
alij inutile eſſet eorũ pꝛi/
uilegium. Item ꝓcoſul
non põt ſe intromittere
ð cauſis fiſcalibꝰ.ſic nec
epiſcopi de iſtis qui quo
dammodo ſiſcales facti
ſunt ꝑ pꝛiuilegium.ff. ꝭ
offi.pꝓcon.ſi ĩ aliqua.ꝭ.
.i.ſo.ꝗdam dicunt ꝙ ꝓ
occulto delicto a ſolo ro/
mano pontiſice poſſunt
puniri:ſed ꝓ notoꝛio poſ
ſunt puniri ab epo loci:
Pid qð legitur ertra de
pꝛiui.tuarum.Melius
dicas ꝙ ſi priuilegiatꝰ
delĩquit circa reʒ non exẽ
ptam:ut in contractu vł
maleſicio occidendo hbo
minem uel adulterando
cum aliqua:tale delictũ
põt punire eps loci:qꝛ ſi
ſit perſona exẽpta:tamẽ
res in quam delinquit᷑ ñ
eſt exẽpta.Si vero deli⸗
quit circa rem exẽptam:
puxca male gerendo ſe in
officio ſuo uel alienando

xes eccleſie ſue: in his a

ſolo papa punit᷑:vbi er-
go factum exẽpti pꝛeiudi
ciũ affert non exẽptis:be
ne eps loci punit in his ĩ
gbus delinquẽs otingit
ſua iuriſditionẽ: ſecus ſi
nõ afferat alicui pꝛeiudi
ciũ.⁊ hec diſtinctio ꝓbat᷑
er de pꝛiui.cũ capella.⁊
dicit ꝙ cum delictũ eoxꝝ
publicum eſt põt puniri

ab epo:ut. S. dictũ eſt. et

ut dicit decre. patentibꝰ
7. c.tuaxꝝ.extra de pꝛiui.

2 Ono. Mec q̊

ſtio expedita.

eſt. ij. q. vi. F.

Diffinitiua. V
ſi. Item ſi plures.

b gs. iſtud.c.vide

ur ↄtinere iniqui⸗

tatẽ:tũ ex eo ꝙ non ſtat᷑

hic iudicio maioꝛis par/
tis.tñ qꝛ ex eo ꝙ alienus
ludex iudicat ñ ſuũ ſubdi
tũ:ſʒ expðe put h̊ noraui

CProuincie.i. par.

numero.

d ¶ Snias.i.opiniones

gqbuſdam.ſ.volentibusi
eum abſoluere: gbuſdã
volentibus reſeruare ſẽ⸗
tentiam pape.

¶Pronunciare. non

E illis autẽ qui infra parro-
Nbianbüidallau hbr̃ditatem
habẽt:⁊ alterius epiſcopi parrochi
ani ſunt:⁊ de loco ad locum iter fa-
ciuni:⁊ rapinã ⁊ depᷣdationes per
agunt:placnit vt excõicẽtur:nec añ
ex parrochia exeãt qᷓ; que patrarũt
digne emendent:quorũ excõicatio
ſeniori eoruʒ ⁊ propꝛio epiſcopo ſi
gniſicanda eſt:ne eos recipiat ante
quaʒ illuc redeant vbi rapinaʒ fece
runt:⁊ ibi oĩa pleniter emendent.

Ono cuius iudiciũ ſibi
expetẽdũ ſit ſi iudices ele
cti inter ſe diſcordare ce
perint:in laodicenſi con⸗
Allio ſic iuenitur diffinitũ.
CAquo ſit ferenda ſnia in quo ꝓ
mncie leypt diſos dentr.
as epᷣs criminaliter i iudi⸗-
2 cio epᷣoꝝ fuerit accuſatus:cõ/
at autem epiſcopos ꝓuincie ꝗ

conuenerint diuerſas habẽ ſnĩasꝰ:

⁊ alios quidẽ innocentem eum pꝛo
nunciare:alios reuʒ:pꝛopter huiuſ
modi cõtrouerſiam amputandam
placuit ſancte ſynodo metropolita
num epiſcopũ alterius ꝓuincie vi⸗
cine aduocari?: æ aliquatos cum eo
epiſcopos alios:qui pariter reſ⸗
dentes quicunqʒ fuerint: dirimant
queſtionẽ:propter hoc vt ſit firmũ
iudicium:quod ab vnius ꝓuincie
epiſcopis fueri promulgatum.
Item er cõcilio Martini pape.
Auando indices eledi de ſnia i
ter ſe diſcordes extiterint: de vici
na prouineia archiepiſcopꝰ aduo-
J gꝗsdeps in aliqburiudicatur
⁊ viderit ipſos epiſcopos qui
Rase ſua ſunt inter ſe iudicio
Ddiſcrepare:ita vt alij videantur eũ
qui iudicatur iuſtiñcare: alij condẽ
nare ꝓ diffinitõe huiꝰ diſſenſionis
hoc placuit ſceẽ ſynodo:vt ð ꝓuin-
cia vicina alter metropolitanꝰ vo⸗
cet᷑ epᷣs:vt ꝑ eũ conſirmetur quod
ſecũdum rectũ placuerit canonem.
.Niſi eadem paouincia pꝛimatẽ

babuerit:ad quẽ negocia queꝑ me

tropolitanum terminari nõ valent

referẽda ſint. Ande Bonifaciꝰ
papa populis gallie. .
CPumati oreruntur negocia qᷓ

metrgpolitanꝰ explicare non valet.
exp

inter epiſcopos eiuſdem cõ
cilij dubitatio emerſerit de ec
aſtico iure vl dðe alijs negocijſ?
primũ metropolitanus eorum cuʒz
alijs in concilio conſiderans reʒ di

iudieet:⁊ ſi non acquieſcat vtraqʒ

Q

IIII

ſententiando:ſed opinionem ſuam recitando:⁊ ið ſic expone:ne ſit contra.ff. de

13 7

re iu.duo.⁊.l.inter pares.a.ij.q.vi.item ſi plures vhi dĩ ꝙ ſi diſcordant dele⸗

ati ad delegantem eſt recurrendum.
S

Aduocatri.per pape reſcriptum.i.papa committit metropolitanis ⁊ epiſco/ .
pis vicine pꝛouincie negocium illud.ſic exponitur ſᷣm illos qui de iudicibus a pa

pars iudicantium:tunc pꝛimas rgi
onis inter ipſos audiat:⁊ quod ec
cleſiaſticis canonibus ⁊ legibus ve

ſtris conſentaneũ ſit: hoc diffiniat:

Z nulla pars calculo eius valeat cõ
tradicere.
Item Alexãder pa.
Weeodem. Dalea.
B IYmetropolitanus a quocũq;
cõprouinciali epiſcopo in cau
ſa pꝛopria appellatus eum audire

Diſtulerit: in proria ſynodo nego-

cij ſui habeat licentiam exercẽdi:⁊
gcd per iuſticiam a compꝛouincia
libus fuerit ſtatutum debet cuſtodi
ri. Sed ſi omnium ↄpꝛouincia-
liũ cõcordi ſententia fuerit dãnatꝰ:
manebit erga eũ imobilis cenſura.
CVUñ in anthioceno cõcilio legit.
Epiſcopꝰꝗ ab epiſcopis ſue ꝓ⸗
nincie oſonam ſniam reportauerit

ab alij incicari non poterit.

ags epiſcopus criminaliter

B accuſatus ab oĩbus qui ſunti/⸗

tra prouinciam epiſcopiſ:exceperit
vnam conſonãq; ſententiã ab alijſ
vlterius iudicari non poterit:ſʒ ma
nere circa eã oportet tanquã conue
nientem:que ab oibꝰprolata eſt ſir
mam ratamq; ſententiaz. Sub
intelligendum vero eſt niſi ad iudi
ceʒ maioris auctoritatis fuerit pro
uocatum.tunc eni per appellationẽ
ſoluta ſententia ſirmitatem nõ ob⸗
tinet. C Ande Nicholaꝰpapa ait.
CBSemel diffinitum retractari nõᷣ
lʒ niſi vbi maior anctoritas fuerit.
Uod benenſemel diffinitum
eſt ⁊ interpoſitis iuramentis

deliberatum nuila debet teranone

niſi fortaſſis vbi fuerit maior au
ctoritas retractari.
¶Nem ex concilio Sardicenſi.

¶In renonatione indicii beati

eti meinoria eſt babenda.
„ Blno epiſcoyns dixit quod
ſi aliquis epiſcopus abiudica
tus fuerit in aliqua cauſa:⁊ putet ſe

bonam cauſam habere: alteruʒ in

dicium renouetur. Si vobis pla⸗
cet ſancti Petriapoſtoli memoriã
honoꝛemus:vt ſcribat᷑ vel ab his?
qui examinauerunt: vel etiaʒ ab ali
s epiſcopis qui in prouincia pro⸗
xima morantur:romano epiſcopo
ſi indicauerit renouandum eſſe in

dicium renouetur ⁊ det iudices: ſi

autem probauerit talem cauſaʒ vt
ea non refricentur que acta ſunt:q̃
decernit romanus epiſcopus con
firmata erunt. Si hoc ergo placet
omnibus ſtatuatur. Synodus rc⸗

ſpondu:placet.

pa delegatis:hoc itell igunt: vx

et de epiſcopis ipᷣis qui ſui iudi
ces ſunt intelligas.⁊ ſᷣm hoc eſt
ſpale ꝙ par pari põt cam dele⸗
gare.na qñqʒ in defectum iudi
cis oꝛdinarij par ipari hʒ ĩipe⸗
rium.ut.lxv.di.c. vl. ſic.ij. q.
vi.placuit.ij.nel forte hoc fit vᷣ
ↄſeſu partiũ.ar.xi.q.i.iudices

eſtẽt hic aliud ſpale ꝙ ſi diſcor

dant iudices non obtinet ſnia
plurimoꝛum ſic.C.ðᷣ ap. iube⸗
mꝰ in fi.⁊ e ð reſcri.paſtorał.
als ſecus.ilxv.diſt.ſane.vłfor
le hoc tz cum pares ſunt homi⸗
cide iudices:ſed contrarium eſt.
xxi.di.c.ſubmitutur.vbi dicit᷑
ꝙ ad maioꝛẽ iudicem eſt eun
dum:ſed boc fit ut dixi de ↄſen
ſu ptum.uuel dic ꝙ oĩa iſta ſpe

cialia ſunt in cauſa epiſcopivbi

oẽs debent concoꝛdare in ſnia:

g t. j. e.c. uij. Jo.
ꝗquis epicopus.
b inter epiſcopos nego⸗

cijs. no.pꝛo ciuilibus ne.

gocijs poſſe celebrari ſynodũ:

vt.S.di.xviij.pꝛopter.
Xunc pᷣmas ar. ꝙ maiora
negocia non lʒ facere metropo/
litano ſine auctoꝛitate pꝛimatꝭ
ſic. lxv. di. de perſona. ⁊.xcix.
di. c. i. ⁊. xvi.q.vi.placuit.ſʒ il
lud intellige ſi appellatur ad ip
ſum:vi.xviij.di.c.i.⁊.ix.q.iij.
conqueſtus. .
k ¶Cõtradicere.ecce caſus vbi
uon auditur ſecundo appellãs
ut diri.ij.q.vi.anteriorum.
l JIquis ab oĩbus.per hoc
Hyiderur ꝙſpãle ſit in epᷣo
ut ab oĩbus debeat abſolui uł
condẽnari.
m QAodc bene diffinitum ẽ.
aiudie per ſententiam
uel eilam a quocunqʒ.a intelli
ge de iuramento ꝙ iuder parti
vefert: nõ qð pars defert parti
qꝛ ulud nõ põt retractari:ut.C.
de re. cre. generaliter. ⁊. ff. de iu
reiur. admonendi. Item ar.
qui iurat ſtare vłparere ſnievł
mandato alicinꝰ ꝙ põt appel⸗
lare. ff. reʒ ra. ha. l.ij. 5. falſus
iudi.ſol.cum apud.extra ð ap.
ad hec.ij.⁊.c.pꝛeterea.⁊.c.que
ſtioni.

RMaior. extra ð iureiur. an.

nientes.
0 Sius epiſcopus.ar. ali
uam eſſe cauſam appel⸗
lationis a pꝛincipali.ar. contra
xxxi.q.ij.lotharius.⁊ notaui
.ij. q.vi.ſi epiſcopus.ꝛ. S.poſt
ſecundam.
p Ael ab his.ille enim iuderx
qui tulit ſententiam:ſi non de
fert appellationi:reſcribet ei ad
quẽ appellatur opinionem ſu
am: ⁊ quare nõ defer at appel
lationi.ut. ff. de ap.reci.uynõ
ſciendum.

—

CTauſa
Pn. Zoannca⸗ ä „⸗ dearvel niſiper ambitionem ſetranſtulerit ad ali otaſtca honin.
b Uod autem qua.i.per.quam:ſic.S.iiij.qiij.qui intendit:⁊ extra ð pᷣſũ. rebit habita ⁊ ambita.j.e.ſi quis epiſcopus ad inſtar inuaſoꝛis deemn
am in iunentute. Auꝓi ad mittit rem inuaſam ? aliud tantundem. ut. C. vnde vi. ſiquis in ta pdel
Apab ent᷑ regle. Ana ꝙ ni .B g. da .
ſi acioꝛ ꝓbet qð ſtendit reus ab Q. V tedram: quam ſua interceſſiõe a trudo ẽ imunabilis: urde gnn
ſoluitur. Scda eſt ꝙ negãtis fa Moàäautem deficien ter accepit. uer ſneſtituatuir uel ẽt imn
a recipit exceptiones. Nam ra 1 . g iudicis. ff. de indi. ſi lon⸗
tione pꝛeſũptionis tranſfert p⸗/ reus cogendus ad/p Aog autem viuente gius. C. deoffl. pfec. ori⸗ mun
batio ad reũ.ut er ut eccle.bene bationẽ auctoꝛitate epiſcopo alius ſuper en.l.ſi quos. hoc non ad Lerhe
ſi. ut noſtrũ. ⁊ ex de procu. exin gregorij ꝓbatur: qui poni ant ſit uperordina ua niſi ĩ lepꝛoſo: quia mumte
ſinuatione.ĩ fi.⁊.ff. de dona.i ſcribens maximoaitt. ri non poſſit.ex conci- disgnitate remouetur pꝛo behchi
ter vi. ⁊ vxo.qultus. Item cuʒ Bnus pbatõis reo nõ icumbit. lio apud aluerniam ce gerſzaalum ertra de egivc
actorinrenmtton mns ucantin Eod autempoſtnlas: vt i · lebrato diffinitum eſt: ſins Pepllericl aliſ in Neimne
reeslec.c an a.ſine⸗Puliſ. luc perſonam dirigere ðöbea in quo legitur: vt nullus viuente turno moꝛbo laborantes nac
ne. iem um bens ipom al⸗ Mus. qua de his que dicunt poſſit epiſcopo alius ſuperpõatur aut ſu nopꝛomouentur: ut. mr iſe
mitonus phandi: ut.f. de po eſſe ꝓbatio: eſſet vbicũqʒ excuſabi peroꝛdinetur epiſcopus:niſi foꝛſtã iij. di. citer. T extra de nenl
ba. circa. Item in cõmunibus le:ſi vnquas ratio ei qui accuſaf ne· in eius locum quem capitalis cuſpa elec. cum inter. ſed pꝛomo D
iudicijs viriuſqʒ pbatio aud ceſſitatẽ pꝛobationis imponexetat deiecerit. ¶Yem ex regiſtro Gre bier⸗ morbus veſſeit vt glemt
vte depꝛoba. erliteris ꝗꝭeem poſtquã nõ tibi ſz accuſantibꝰ hoc goriſ pape ad anatholium cõſtan. toadict mt aicher ul ignan
r⸗ Eer enlen Beerrainnn. onus incumbit.ad nos ſicut pꝛefati tinopolitanũ diacõez. Dꝛo nO penſatione magna qnq; fupun
ſiavirimſczteſtes undiunur: ſumus:dilatiõe ceſſante venirenõ leſtia Sdig ſuo pond⸗ ſpuel es. viuentiepiſtopo alter ad ez
.C. de fal. dbi ſimiliter inei deſinas. ”M ripſit mibi dilectio tua me iungitur. ut. ſ.e. non au
migelentareſt tio⸗ in ſra Am accuſatus non negatio⸗ . reuerẽdiſſe imo fratri meo io⸗ tem: ⁊ ideʒ de quolibet cle int
mentis delertis T in pꝛoditione nem ſed exceptionem pꝛobaf anni prime? iuſtimane ſedis epiſco leointellſeza. Sedab⸗ amcone
patrie ĩ crimine peculatꝰ vri debet cod.i.iiij.ti.oe probationi· po pꝛo egritudine capitis quam pa nenur penitus ing. purheni
dn eogulanotabie Geirilerclt Ccuſatoꝛ quod aſſenerat pro ne foꝛtaſſe dum epiſcopiiura eacẽ cam Rtin indice. C. de te
negatiua facti: iuris: 2 foꝛme ſi fitendo ſe pꝛobafr̃ nõ poſſe: re ciuitas non habeat qð abſit ab ho off. pꝛe. oꝛi.ſi quos. cum Nla
ue qualitatis. Negatiua facti? um neceſſitate monſtrandi contra- ſte depereat.⁊ quidem nuſquam ca etiam er mocdicis cauſis tlr
in qua negatur aliquid factum rium non aſtringit cum per rerum nones precipiunt. vt pro egritudie remoueantur. erta de ſi Pe
eẽ: bec ſi non habet vtermina- naturamꝰfactum negantis proba- epiſcopi epiſcopus ſuccedat. Et iõ mo erne bialig äl eire
nonem loei neltbisn nche⸗ tio nulla ſit. Hoc autem obſeruan ininſtum eſt: vt ſi moleſtia coꝛpis anteoꝛdinationem mn⸗ ſcbied
reſt pbari:u nna ditde aqum eſt⸗quando reum publica fa- irruat: honofr̃ ſuo priuetur egrotꝰ. pabilis remouendus eſt: nine
enanelennnveodon poät. ma nõ vexat.tunc enim auctorita⸗ Sed ſuggerendum eſt: ut ſi quis in mt videtur era ve eta. et dercen
ſed pꝛobari minime. de talilo⸗ teé eiuſdem Gregorij propter ſcã⸗ regimine egrotat diſpẽſe⸗ atorꝰilli ta qua. c.i. via tamen ne⸗ anen
quitur hic.Et bocideo qꝛ nega dalum remouendum famam ſu- lis requiratur. q poſſi it eius curam ceſſaria recipiat.j c. quã e
rioniͤ⸗ onſe anl. Sigmem am reuz pur gare opoꝛet. ſ. ounmnem agere: 2 locum illius in re. 1s. Tripr, ehme, is ſc
prob⸗ dig woai erit ve ni Kican epfropets Siinine cccteſie ipſe non gepoſto eſt ſalonitane: quia Eeind
elecoꝛut e wtent. longa inualitudine conſeruare: vt neq; deus omnipo ppiinſtinianus primo re⸗- glinun
ckenore ec, deconrabelti. grauatus alium ſibi tens effundatur. ne 5ciuitas negle ſedit. Alij dicitur rauen⸗ niſo n
optimã. Item dico de bac ne⸗ ſubſtitui rogauit: en cta eſſe inneniatur. Idem in epi nam⁊ non ſalonitanam nolennie
gatione ꝙ capitulum nõ fuit ci ius pcibꝰ ſummus ſtola ad candidum. Flagellauis cſſe pꝛimam iuſtiniani itſi noͤhn
tatũ. qð cũ determinatiõe pis pontifer onuit: s d ono: afffictio addi non debet. Rrinn
pot ꝓbari ʒ contrariũ innuat᷑: rogauerat ei ↄceſſe it. Poſtea vero Am percuſſio coꝛpoꝛalis ĩmi T Krigeeinim die n
etra verclet⸗boneeſtd uludns conaluit idem epiſcopus: æquod ——net. vtrũ p purgatione an ꝓ Minſimus: ſteutſeruus aian
q; iñ negatiua pbar ſine deter uerſus euʒ qui ſibi acceſſerat queſtio hoc ignoratur: ⁊ ideo nõ öbeta no dſt inſirmus.ff. de ſta. li⸗ inamigß⸗
minationetemporꝛis: ute? d p nein mouet: ſuamque catbedram bis addi flagellatis afflictio ne be. cum beres. cnenheſt
ba. tertio. Sed illa potius eſtů tanquam ſibi debitam repoſcit. nos culpe qð abſit offenſa ſſpiciat. k ¶ Diſpenſatoꝛ. ſimi. onemn
ũptiua ꝓbatio ꝙᷓ violẽta. Et Nic primum queritur: vtrum Item Gregorius clemẽtio epi Aoerute. ſſen er mo dnikrnn
lc intelligitur q Ztra de te vinente epiſcopo alius poſſit in aa ſco primari mzanceno. ergon uah laran n ſtnnn
plicitam affrmatinam: ut er Scðo an iſte valeat repoſcerf ca priuari non debet. curatoꝛ qui potius dicit. tnlni
ſenun⸗ſre Hor⸗dlenm negarl —— tes gis lanui
ua iuris bene pꝛobatur: ut.ff. J Omnem. i. res Jo.
de pꝛoba. ab 1 parte. quia qui negat aliquid iuſte factum: dicit T illud iniuſte adminiſtrare. Sed que ſpectant ad pontiſicalẽ officiuʒ. vicini epiſcopi. ſup Pa
factum. quia pꝛeſumitur aliquid potius iuſte ꝙᷓ iniuſte factum: ideo illud tene⸗ plebunt.j. e. pontiſices. Et eſt hic ar. ꝙ coadiutoꝛ ⁊ adminiſtratoꝛes vel Bumn
tur pꝛobare. Nagatina foꝛme ſiue qualitatis dicitur iſta. Iſte non eſt idoneus viſitatoꝛes debeant habere liberam ⁊ generalem adminiſtrutlonem. ul ineerin
nð ẽ legitimus:non eſt ſoluendo.v talis eſt pꝛobanda ab eo quieam moponit. . Ee. uis. v extra de elec. cum nobi s olim. in fi. ⁊.xxi.q.i.relatio. ſe Aimat
ut extra de vreſim dn ü⸗,k. vellif. cum quidam.⁊.l. cum pater.S. rogo.⁊ didd iſe nolit wäcehagele . eum cogendum per ſuperiorem. ſSing
C. oe inof.teſt.omni modo. . —.. arg.ff. de mino.l.ait. .i conin
à Per rerum naturam.i.per conſuetudinem cauſarum item iſte intellectus m Qan percuſſio. purg atione ideſt probatione infra.e. aduer mnſin
perpenditur per id qð legitur. xxxvi.q.v.c.ulti.in fi.ſic extra de fi.inſtru. inter WKitas. ——.è Ai min
ilectos. a ſic extra de cauſa poſ.⁊ pꝛopu.cum eccleſia.⁊ extra de fi. inſtru. ccij. n ¶ Elagellatis. ſufficienter. ſed non ſufficienter aff lictis addi poteſt: ut
e ¶ Negantis ſic extra de canſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.cũ eccleſia. extra 5 pꝛoba. qm̃. xri.ꝗͥ.v.ſi quis a pꝛopꝛio. eſt ar. ꝙ poſt pniam non poteſt quis accuſari
f Aidam epiſcopus longa.ſupra pꝛoria cauſa in illo.c. deniq;. age⸗ de crimine. ſimiliter nec duplici damno debet ꝗs puniri.ff. ve iure do.
batur de renunciatione epiſcopi:vnde nacta occaſione ſubijciat cau inre. ⁊.ff. de condi. b cau. ſi pecuniam.5. vel ſimiliter pena nõ debetyver
ſam iſtam de renun.qua queritur an epiſcopo viuente alius ſubſti· ti in culpam: ut.S. di.v.baptiʒari.⁊.c.ad eius veoer...
tuendus ſit ⁊ de mutatione ſedis.⁊ ut hec ⁊ alia competentius ſaciat o C Aff lictio. S.iij.q.ix.indicas.et extra de iudi.at ſi clerici.⁊..dii.qui
pꝛoponit thema ex quo duas elicii qones. ta.capitulo pꝛimo.
ℳ

VII 999 1— 110
wvlg. ”M PaRelenid pduorũ.idem ſoꝛte ſi per vnũ:ut.j.e.ſi ꝗs in clero. hic ? ¶ Monlʒ.in his que ſpectant ad officium epiſcopale.qdð eſt.lxviij.di.quis.

8 4 . 1 cetiaui ici: Jici lc. lxv. . te.
laaf ſumitur ar. M.qꝙ ſi epiſcopus indeterminate licẽtiauit clericũ:nõ icinorum. ſic.lxv.di.ſi foꝛ
äſler

liceti nſes: ſz tñ d arbitriũ ſqʒ.ſic.C.de cu.fu.cum aliſs.
urtiuſte aneto lcenat meadar, Grereck nckt ntecelene facit. fr. 6 an cautele.i.pꝛeſtabit cautionem de Lonle kelene non urpandis. e
ſin fi bidicitur eo ſi aliqui B Cücautele. i. pꝛeſtabit cautionẽ ex hoc ſibi nullũ ius vendicabit.a ar.
gine de re mili.ꝗ cõmeatus.nã ibi dicitur ꝙ ſi aliquis abeſt vltra ſtatutuʒ tᷣs i ũ cautele.i.pꝛeſt nẽ Gᷓ ex gs ovoſ ſonr tabek cy d⸗
nite Relea b ho⸗ fuit in poſſeſſione: niſi pteſta/
lenkt nux-Ar-M.q-j. iatulſt. jnz latoꝛi 43 tio pceſſerit ut hic. a. S. xxiiij. d.
nalligniti põt iñ pꝑ modicnʒ tpᷣs pur Relſentiuʒ latoꝛis adeo dati piæz martyris. Aentenehn
huar. rrr . „nen . S teri.⁊ er de iurepa.ↄſulta
ſtumfif gare moꝛã.lxxxviij.diſ. relam: ſe pᷣpyteratꝰ ſni o ¶Ainente epiſcopo alius ſibi ſuc – s. an3, ey gereli, ſpo.
un laium. non. u. feſtinabtt CcO incongrue dicit expulſum: licet cedene non valet. „ Aunr urr minca kar oged
Aniin ſuder ad ſentetiã. vbĩi gs cibdite tibi tertus petitionis expla- LActusẽ coꝛneliꝰepᷣs de dei le. ſultationibus. Jo.
W aeehnerreu⸗ de net:tamen paulo indicanim⸗ aber rpi eiꝰ iudicio: ð clericoꝝ pene oiun, k Alctus eſt. que tunc bie
inmnn verzainemunzdum tins reterendam: alerit nags an teſtimonio ð plebiſqᷓ tũc affuit ſuf aerun cabientes non
tenmnnn num reus nõ veniat: ſek tiano fratre ⁊ coepiſcopo noſtro in fragio:de ſacerdotũᷣ atiquoꝝ ⁊ bo⸗ unt vocnn i . ſranuter.
lumemn babebitur rõviarũtpis ? loco ſuo quibuſdam ſe ſuis oꝛdina noꝝ viroꝝ ↄſẽſn: cũ nemo ante ſe Hõ erne enereln
munbudin egritudinis: ⁊ altend im ę· dis negocijs relaxatuʒ: egritudiniſ factꝰeẽt: cũ fabii locꝰ. ideſt cũ locꝰ motieurer veeledmten amn
leiitiitn pedimenti: ut. ff.ð vca⸗ qʒ cauſa per duorum menſinz ſpa petri 2 gradꝰcathedre ſacerdotaliſ Aain hontis ſunt nonvidentur
Nbolabonne mu the g eca. mo. n tium ſue ſe ecdeſie defuiſſe: cuius vacaret:quo occupato : de dei vo vocandi ut. ij. q. vi. 5. biduum
innmmun ann z dr n binen. reioccaſtone ca tantẽ pꝛedictũ fra lutate atq; oinz noſtrorum conſen- ſmfieſt enm ad eia tore pulſa
ſere1 ſtam habere excuſanon?: reiocc pt nccig ⸗ meon Boaneteßveect anſ
inn ut ex ut lit. nõote. qam tre trem noſtrum alium loco eius illic ſioe conſirmato“. ꝗſqs iaʒz eps ſie no Abane wrckweoſſi anno⸗
tus un quenter. Ler dicit ꝙſi ag preſbyterum oꝛdiaſſe. ortamur rivoluẽit foris fiat neceſſe ẽ:nec ha erarvon nepe daceße. aan⸗
WN plicentlam abeſt. n vſaz itaqʒ fraternitatem tuam: ut caz eiꝰ bet eccleſiaſticam ordinationemꝗ penrerieſtiflos ſolen woean
drntcihi ad anquenium noreuer⸗ ſollicite diſtricteq; pꝑquiras:⁊ ſi ma cccleſie nontenet vnitatem: glgs il go⸗ qui ſunt ivrbe:2.C. leg.
e nugnci titur punitur c ad nifeſte egritudinis:ſicut dicitur cau ie fuerit lʒz de ſe multũ iactans ⁊ plu .l. vlt.li.x. Oo autvocadi ſint
ſnunt e: eae e.30, ſaeccleſie ne defniſſe euz repperie⸗ nimum ſy vẽdicans: pꝛophanus abſemtes. probat. liij diecto
inenun * AS elen ar que ris: nullum ei ex oꝛdinatione alteri eſt: alienus eſt: foꝛis eſt: æ cum poſt alioqn plus nocet cõteptus vni
hrtnt 45 eninek:eneoreraß us pieſbyteri permittas preiudicid pmum eſſe non poſſit. qlas g poſt ne Fcdtraceie plurin. ut e⸗
— am concedere :ut ertm. generari ſed in loco ſno ſine aliqua vnum g ſolus eẽ debet factꝰ eſt: ĩ die eimn a remolimi enng
rhaim ni erbennter ede Eum fac dubietate = . Einita. non ſe echans⸗ ille ſed nullꝰeſt. di vbi traccatpublica vrinas:
Agitttn icl onog benen ſend de Yllud aut charitatẽ tuaz vecigliter .Nem einſdem. ut. C. de decu. curiales. ilier.
ſtinicecer ſidie. lk.Sm,in rem admonemus: vt ſi va fnerit hbnuus Non eſt equis qui in locum vi⸗ ſo. ſemp vocãdi ſunt vbi cõmo
Lonſgnnan modao.S pe. re oig. ſuggeſtio atiq; ĩ ſuo oꝛdine fueritre uentis irreput. de vocari pñt nt er de ele. ſi⸗
anlinka a veſtonalis⸗ 2Ltr ia 5 o ei Ouatianꝰvepᷣs nõẽ ꝗ corne ut.ſ ſi abſentes no pñt intereſ
ninaſe qð dicit lex:ꝙ donator ñ ſtitutus:de pᷣſbytero ꝗ in loco eius Duatianꝰ? eps nõẽ g corn aurte no pir elel
ngra tenerur de euictione: ut d ordinatus eſt: ſubtiliter diſtricteqd Alio epᷣo ĩ eccłia a.xvi. coepᷣis E.leiaui afneric⸗ nianon o
Tuenn edil. edic. adres donats qebeas eſſe ſollicitus. ſiquidem ſi facto adult atq; extraneꝰ eps fieria tereſſeſ ſto erameno n
iuinmiti⸗ Kabie vieſtin. odn, ne datione aliqua ad eüdẽ ordinẽ gelertortus per ambunm nu, bocfecrit:prmmunm epn
R Donaſe a hz neceſſe dce⸗ uenerit: vt in ſmoniacam hbere Et cum ſit a chriſto vna eccle toreeligereg ſit de collegio:
ncnenauseſt . peruenerit: vt in ſimoniacam h ce ratorẽ eligere ꝗ
mennNnna derororlenerin Nereſn ſim non potuifſfet incidere:in aliaʒꝰ totum mũdum in multa mẽbra di⸗ in er de elec.qꝛ pp.ertra pꝛouin
pinungn e ſtit. ff. de adimen. leg.l. quancunqʒ vacantẽ eccleſiam eum uiſa: item epiſ copatꝰ vnus multo- ciam men non ünnr vocandi
nhnfri rẽ legataz.tñ ve dolo voſ volumus ordinari. Sinautemin rum epiſcoporum ⁊ cõcoꝛdi nume neerer:
iſt ine ſum agere otra donaio⸗ eum quippiam:q auertat dominꝰ roſitate diffuſus ille poſt dei traditi Conbirmatoreiocliali⸗
inn mihiener decren tale fuerit repertu: ipſo etiam pby onem:poſt connexam ? vbiqz con mn Con rmatorers
aumne anenper⸗ ant teratꝰ ordine prinetur:quẽ non cau iüüctam catholice udeds vritaremn: Bruarnem que
ljnannnun violenna erpellimr deec ſa replende neceſſitatis eccleſte. ſelh bumanam conatur ecdeſiam facẽ ab intruſu funt non tenent. ut
onſilonimnun cleſia:nõ hʒ recurſum ad ſola cõpꝛobabitur ambitione ſuſce 7 per nrimas einugtes nonde ſir u⸗ i. ai allenatſones. ir. ,o
un uuſmnani m. ſicut necemptoꝛad pifle. os apoſtolos mittit: vt que inationes 1
muiren in boe caun: ¶Item MNicholaus papa aluino centia inſtitutioni ſue fundamenta Sed aluo aron. Ke
vonnufunn n Ccovn acr.emp. vven. ianuenſi archiepiſcopo. conſtituat. Cunq; iam pridem per conoale. ſerifgevt. non
lgen lu .ewulſos o Gbor T. Dꝛoinnmnnmlate vel egrieudine omnes prouincias 2 per vrbes ſin een eboralis ſci,ger ursun⸗
wunn ſenver Wenltador pontiſces non ſunt abijciendi:nec ꝭ gulas ordinati ſint epiſcopi: in eta contra. i.qei. q quidam.
ualen endaei ſpollatnain ſͦ alij ſubſtituendi. te antiqui in ſide ĩtegri: in preſſura Ouatianus. diuiſa. xr⸗
nsf deſnl⸗ ce non poſſit petere reſtiin co Si ſupſntuendxi. U 6 p Ant⸗
rbenit. tionem: ut. ij. q. i. notuz. Ontifices qui aliqua occupi probaii: in perſecutione proſcripti Liizi. unontpirien
ſpcnun ni Juder. n. non dicitur face tur inſirmitate vel egritudine ille ſuper eos creare alios pſendo An dumanam.i.non ſp
nue. ſda ein. re violentiam. ut. xxiij. g. ꝗ ijciendi non ſunt: nec alij in loco epos:audet quañ poſſit aut totũ or rn ſtta. ar. ontra nouſtiag
umngſung, ij· c. i ff. q me⸗alaiſ. eorum cõſecrandi ſunt: niſi ex bac bem noui conatus obſtinatione - U diſtrosqui prinoſentiene
wan tn nderend ofaoſno fueritluce ſubtracti: ð ſið miſterio agrare: aut eccleſiaftici ordinis con poſtea veſiaumric⸗ geg di
nſalſn ee rante: ijt⸗ vi. bor ſibi conceſſo conqueruntur:que lici pagem diſcordie ſue ſeminatiõe re plicet. a.c. non inuenitur. æ.c.
cuſnin eaane o. S ta ſunt ſacerdotes expleãt. In his ſcindere: neſciens ſciſmaticos ſem ſieccleſia. immo a minimis. eſt
nn ln V) Bntifices. que liii vo q his preſumere ñ licet: vicino per inter inina feruere:incrementa incipiendũ.ut. xlviij.di.ſicut.
iinini nere aaann ut miſſim ru vſqʒ ad recipiendaʒ ſanitatem vo habere nõ poſſe:nec augere qð .
infruum canere pdicare: ut. xcv. epiſcopoꝝ auxilia ſurrogẽt᷑: ⁊ hboc illicite ceperint: ſʒ ſtatiʒ cum praua
rng ierile archi Cu cautele' ſtudio peragant: ne prr ſua emulatioe deſcef: ⁊ infra. Qni
W Sedn uel decani qui vi neceſſitatis occaſõem preſumptio ergo nec coniunctionem pacis ob
per ſen carij ſũt epiſcopi.ut.xxv. nNis pilllulet nnbicio⸗ Ei vero qui ſernete ſe pn
0dl diſtin. perlectis. dñici gregis ſuſcipiunt curam atq; cerdotum colleg .
r ſolliciudinẽ. abadminiſtratõe eoz pinec poteſtatem poteſt habere nec
ienn otſel diſcedere non opoꝛtet: vt accepti ta bonorem:qui epiſcopatus nec vni
tgi nli lenti pulchꝛitudo ñ deleat᷑ ſed certa tatem volnit habere nec pacem.
if inn men eox ſalubriter augeat: 2 tripi Idemad Papinianum.
ice cetur fructus. C0 HNon eſt in eccleſta qu cum epi⸗
ginini ¶ Hem er epiſtola cypꝛiani epiſco (copo paccm non babct.

221 Cire.ĩ eccleſia.vi.J. ij.
ſi im̃.ʒ ſʒ ibi ſolutum eſt
bic dicitur eccleſia epiſcopus.
allbi eſt idẽ ꝙ eccleſiaſtici viri:
vt.ð.lxiij.di.c.i.alibi ponitur
pro maioꝛi parte:vt.S.lvj.d.
aplica.qñꝗqʒ ꝓ congregatione
fidelium.j.de conſe.di.i.eccle⸗
ſia. ⁊ dic per exeinpla uarias ſi
gniſicationes:ut extra de teſta.
relatum. a extra ðverbo.ſigni
cum clerici.ettra devſupal.

4 Aam periculoſuʒ.ar.qð

qui iuri ſuo renũciat.illð
repetere non poteſt.j.e.eos.xx
iij. q. iiij. ſi illic.ff. ð ſucc. edic.
.l. i. F. qui ſemel. 1. C. de pac.
poſt qð.j.e.hoc neqᷓ quam.⁊
.ff. ve edil.edic.querit᷑.5.ſi ven
ditor. vbi dicitur ꝙ remittenti
bo actiones ſuas non eſt dandꝰ
regteſſus ad eas.xcij.di.ſiꝗs
epiſcopus.x viij.q.vl.dudum.
notaui.vi.q.iij.deniqʒ.
In diuinis. tempore pericu
li ut. j. e. ſuggeſtũ.
d rimatus. ius ergo pꝛi⸗
mo geniture: vt dicunt eſt di⸗
gnitas talis qa pꝛimogeniti p/
alijs ĩ feſtis ſacriſicia offerebant
ſedebant ad dexteram pa-
tris ꝙ cibos duplicatos recipie
bãt.⁊ dicit gãdulfus eſau com
miſiſſe ſimoniam: qꝛ illud ius
ſpirituale fuerat qð vẽdidit ſed
eſt contra eum.i.q.i.qui ſtudet
vbi dicitur ꝙ giezi fuit pꝛmus
qui commiſit ſimoniaʒ. Sed
nũgà peccauit iacob emẽde:ñ
gqa gratis hoc fuiſſet daturus.
urłqmia redemit id quod ſibi di
ninitꝰerat debitum: extra de di
uor. gaudemus. (Xldde ꝙ ita
de eſau legitur oꝛiginalit᷑ gene
ſis. c. xxv.
e) Eniqʒ.ſuo.ſ.ſilio ſalo/⸗
monii ⁊ eſt hic.ar.ꝙ filij
regum de iure ðbent eſſe regeſ.
arg.cõtra.viij.q.i.moyſes.⁊.
xciij diſtin. legimus. (Adde
ꝙ ſic legi᷑ oꝛiginaliter ĩ.iiij. re
gum. c.xvij.⁊ ĩ tertio libro re.
Quod idem qui arg.ꝙ idẽ
eſt populus qui fuit ante mille
annos.ſic.xvi:di.habeo.⁊.ff.
de iudi.pꝛoponebatur.Sʒ con
tra.iſti fuerunt ante tẽpus chri
ſti vltra ca ſpios montes trãſla
ti.ſed dic ꝙ adhuc multi ſeque/
bantur eos invicijs ſuis:vnde
illi idem dicebantur eſſe cũ eis
.i.q.i.cito.(Adde ꝙ ita legit᷑
in euangelio Matbei.c.x.

Tauſa

Cire debes epᷣmĩ eccleſia?eẽ̃.
7 ecdleſiam in epiſcopo: ⁊ ſi

as cũ epo non ſit:in ecdeſia non eẽ

2 fruſtra ſibi blandiri eos ꝗ pacem
cũ ſacerdotibꝰdei nõ habẽtes obꝛe
punt:⁊ latenter apud quoſdã ſe cõi
catr̃ credũt:qñ ecdleſia que catholica
vna eſt:ſciſſa non ſit neq; diuiſa.
¶I. Idẽ. C Suo iuri as cedẽ ſ dʒ.
AMam piculoſumſit in dini
nis rebꝰ:vt ꝗs cedat iuri ſuo
7 poteſtati ſcriptura ſacra declarat
cũ eſau pᷣmatꝰſuos ide ꝑdidit:nec
recipere poſtmodum potuit qð ſe
mel ceſſit. . Idem.
Perdition?᷑ ſibi acgrũt:qui ab
epᷣis r̃cedẽtes vnitatẽ ecclie ſcidũt.
Eniqʒ qᷓ; ſit iſeparabile vni⸗
tatis ſacramẽtũ:⁊ qᷓ; ſine ſpe
ſint ⁊ ꝑditionẽ ſibi maximãde idi:
gnatione dei acꝗrant:ꝗ ſcuma faci
unt ⁊ relicto epᷣo aliũ ſibi foris pſeu
do epᷣm conſtituunt.ðclarat ſcriptu
ra diuina i libꝛis regum:ubi a tribu
iuda ⁊ beniamin.x.tribus ſciſſe ſũt.
⁊ relicto rege ſuoalteruʒ ſibi foris
conſtituerũt. Et indignatꝰ eſt inꝗt
dominus omni ſemini ifrael ⁊ de-
moliuit eos:⁊ dedit eos in direpti-
onẽ:donec abijceret eos a facie ſua
qꝛ diſſipatus eſt ifrael a domo da-
uid:⁊ ↄſtituerũt ſibi regẽ hieroboã
filinʒ nabath. Indignatum eẽ dixit
dñm ⁊ eos in ꝑditione dediſſe: ꝗqa
ab vnitate diſſipati alterũ ſibi regẽ
conſtituiſſent:⁊ tanta ĩidignatio dñi
extitit aduerſus ullos ꝗ ſciſma fece-
rũt:vt ẽt cum homo dei ad hiero-
boam miſſus eſſei:ꝗ ei peccata ſua
expꝛobraret:atq; vltioneʒ futuraʒ
pꝛediceret:panẽ apud illos edere
2 aquã bibere vetaretur:qð cũ non
cuſtodiſſet:⁊ cõtra pꝛeceptũ domi
ni prandiſſet:ſtatim diuina cẽſura
percuſſus eſt: vt inde regrediens ĩ
petu ac morſu leonis in itinere neca

retur Sʒ adhuc ĩ euãgelio ſuo

dominus maiorem intelligẽtie ſue
lucem manifeſtat: quod idem qui
tunc ſe a tribu iuda ⁊ beniamin ſci-
derant:⁊ Hieroſolymis reliciis in
ſamariam ſeceſſerant:ĩter pſeudo
prophetas ⁊ gentiles computaren
tur:nam cũ pꝛimũ diſcipulos in mi
niſterium ſalutiſ mitteret:mãdanuit
dixit. In viã gentiũ non abieritis
72 in ciunitatem ſamaritanoꝝ ne itra
neritis. Et ad iudeos pᷣus mittens

gentiles adhuc pᷣterir̃ iubet. Addẽ

do autem ⁊ ciuitatem ſamaritano
rum debere omitti: vbi erãt ſciſma
tici:oſtendit ſciſmaticos gentilibꝰ

adequaris:⁊ poſt pauca.Auod ve

ro eundem quẽ nos deum patrem
eundem filium eundem ſpiritũ ſan
ctum noſſe dicũtur:nec hoc adiuua
re taleſ poteſt.nã ẽt chore dathan⁊
abiron cũ ſacerdote aarõ ⁊ moyſe
eundem deum nouerant pari lege
⁊ religione viuentes: vnum ⁊ verũ

deum ꝗ colendus atq; inuocandꝰ
fuerat inuocabant:tamẽ qꝛ loci ſui
miniſteriũ tranſgreſſi:⁊ cõtra aarõ
ſacerdotem qui ſacerdotium legiti
mum dignatione dei atqʒ oꝛdina-
tione perfecerat:ſacriſicandi ſibi li-
centiam vendicauerunt: diuimtus
percuſſit penas ſtatiʒ pꝛo illicitis co
natibus penderunt: nec potuerunt
rata eſſe ⁊ ꝓficer̃ ſacriſicia irreligio
ſe ⁊ illicite ⁊ contra ius diuie diſpo
ſitionis oblata. Zhuribula q̃qʒ ipᷣa
in gbus incenſum uũüllicite fuerat ob⸗
latum:ne in vſum ð cetero eſſent ſa

cerdotibus:ſed potius indignatio

nis ⁊ vltionis diuine memoriã coꝛ
rigendi poſteriſ exbiberẽt:iuſſu do
mii conflata atqʒ in igne purgata
in lamines ductiles ꝓducunt᷑ ⁊ affi
guntur altari:ſᷣm qð loquitur ſcri-
ptura diuĩa. Memorialexigt ſilijs
iſrael:vt ñ accedat quiſqᷓ; alienige
na:ꝗ non eſt ex ſemine aaron ipo⸗
nere incenſum ante deum: vt nõ ſit
ſicut chore.Et tamen illi ſciſma nõ
fecerant nec foras egreſſi cõtra dñi
ſacerdotes impudenter atqʒ hoſti-
liter rebellauerant:quod nunc hi ec
cleſiam ſcindentes ⁊ contra pacem
atqʒ vnitatem rpᷣi rebelles cathe/
dram ſibi conſtituere ⁊ primatum
aſſumere ⁊ baptiʒandi atqʒ offerẽ⸗
di licentiam vindicare conantur.
¶Item Leo.iiij. veroni duci bri⸗
tanme.
CNon eſt deſendendus qmi viuẽ
tis locum inuadit.
On furem a latronem:qua
lem giſlardum eẽ ſentimus i
namnetica ſede qui viuentis:qð nõ
licuit:locũ nõ timuit vſurpare:pꝛo
cuiuſcũq; mũeris donis vltra ðbe
res ðfẽſi are r ARi euariſtꝰpa.oĩbꝰ
epiſcopisa Hon licet epiſcopo

eccleſſam ſuam dimutere.
B cut vir nõ dʒ adulterar̃ vxo

rẽ ſuã:ita nec epᷣs eccleſiã ſuã
ideſt vt illã dimittat ad quã fuit ſa/
cratꝰ abſq; ieuitabili neceſſitate aut
apoſtolicavl regulari mutauoe:vt
alteri ſe ã bitꝰcã coniũgant.Et ſicut
vxori nõ lʒ dimittere virũ ſuũ vt al
teri ſe viuente eo matrimomio ſoci
et aut eũ adulteret:lʒ fornicatꝰſit
vir eius:ſʒ iuxta apoſtolũ aut viro
ſuo dʒ recõciliari:aut manere innu
pta:ita eccleſie non lʒ dimittere epᷣʒ
ſuum:aut ſe ab eo ſegregare: vt al/
terum viuente eo accipiat: ſed aut
ipſum habeat aut innupta maneat
.i.alterum epiſcopum ſuo vinente
ſ accipiat:ne aut fornicatiõis aut a
dulterij crimen incurrat. Si vero
adulterataꝰfuerit.i.ſi ſe alteri innxe
rit:aut ſuper ſe alterum epiſcopuʒ
adduxerit:aut eſſe fecerit vel deſi/
derauerit:per acerrimam peniten-
tiam aut ſuo reconcilietur epiſcopo
aut innupta permaneat ¶ Epiſco
pum vero opportune ⁊ importũe

SCQAdequari. xxiiij.q.
i.non afferamus. cõtra
vbi dicit ſciſma eſſe gra⸗
nius peccatum.ſed expo/
ne grauiꝰ.i.periculoſius
.xxxij.q.ij.nemo.

h ¶ Memoꝛale. hec que

generant materiam mali
iubẽtur publice exponivt
alijs terroꝛ incutiatur. ut
hic.⁊.xi.a.iij.mandamꝰ
quando iubentur deſtrui
ne refricẽt facti memoꝛiã
xv.qei.mulier. (Adde
ita oꝛiginaliter legitur
umeri. c. xvj.
Sciſma. ita magnuʒ

ut iſti nouatiani qui nounuã
