animalia eoꝛuʒ ſterilitate ?ẽ moꝛbo

confecta ſunt:vt auctoꝛeʒ ſuũ quez
per beneficia cognoſcere noluerũt:

ſaltẽ inter ſupplicia ſentirẽt.in dete

ſtatiõe vero peccati pecunia ſimo-
nis dãnata ẽ: cui dictũ eſt:pecunia
tua tecũ ſit in perditionẽ:quia exiſti
maſti donũ dei pecunia poſſideri.
In deteſtatione q̊ͥqʒ eiuſdẽ crimi⸗
altare ⁊ eccleſia q̃ per ſimoniã cõſe
crant᷑:nõ tã ↄſecrari q̃ʒ execrari di
cunt᷑:qꝛ qui interuẽtu pecunie oleũ
cõſecrationis fundit:nõ cõſecrare
ſed execrare credẽdus eſt. Hinc eſt
qð beatꝰ Gregorius:eccleſias ab
arrianis cõſecratas iterum ↄſecra-
re pꝛecepit:qꝛ ſanctiſicationemcõ⸗/
ſecrationis:que nõ niſi in ſide trini

tatis perficitur pꝛeſtare nõ poterãt

qui fide carebantꝰ. Archa vero ⁊/ ꝓ
phete peccato ſuoꝛum ciuinʒ hoſti-⸗
bus traditi ſũt:electi quoqʒ ꝗ mur-/
mure eoꝛum impediti ſunt:non in
penam criminis ſed in experimen-
tum ⁊ exemplum patientie hec paſ
ſi ſũt Item populusꝰqui peccato a
choꝛ ⁊ filioꝛum hely in manibꝰ ho
ſtium traditus eſt:ſignificat ſubdi-
tos coꝛpoꝛaliter flagellari: vt inter
ipſa flagella peccata pꝛelatoꝝ feriã

tur:ſicut achoꝛ ſoꝛte depꝛehẽſus la

pidibus obrutus eſt:ſicut ⁊ nauicu-
la ione periclitatur:ut fugitiuus ſoꝛ
te dephenſus fluctibus imergeret᷑:
aliquãdo pꝛo meritis pꝛelatoꝝ de
pꝛauat᷑ ⁊ dãnatur vita ſubditoꝝ:ut
prelatis ſuis ſubditi fauẽtes ad ma
lũ cũ eis ſimul coꝛruãt:ſicut filij iſra
el diu poꝛtãtes peccata ſacerdotuʒ
tãdem cũ eis ceciderũt in manibus
boſtiũ· Itez dauid populũ numera
uit:quo peccato gladius dñi ðſeuit
in populũ:ſed in lataꝰgẽte gloꝛia re
gis eſt:in diminutione plebis cõtri
tio pᷣncipis.qui ergo de numeroſi⸗
tate ſue gẽtis ſuperbiui::iure in eiꝰ
diminutionetpunitꝰ eſt Item par-
uulos?ꝰſodomitaꝝ ñ excuſauit igno
rãtia:ꝗn pꝛo paterno ſcelere celeſti
igne cõſumerẽtur:ſed igne hoc pe
na uli diminnta eſt:ꝗbus ſucceſſio
paterni ſceleris eſt adẽpta/pariterꝰ
etiã demõſtratũ ẽ peccatis parẽtuʒ
paruulos aliqñ coꝛpoꝛaliter flagel-
larit. Ilud idẽ etiã intelligẽdũ ẽ de
paruulis:ꝗ peccato dathã ⁊ abirõ
viui deſcẽderũt ad iferos/ Itẽ chã

peccãte chanaamſliꝰ eiꝰmaledicit

Mieʒiðliquẽte lepꝛa trqſmittiturad
poſteros/ Indeis.n. clamãaãtibꝰ:ſã

guis eiꝰſuper nos ⁊ ſuꝑ ſilios nr̃os

etiã relige eoꝝ? pene mortils chꝛiſti
addicteꝰ ſunt Achab quoqʒ peccã:
te poſteri eiꝰvregni ſoliũ amiſerũt:
a de eius ſemine in regno inde nati

ſt vſqʒ; ad purgatã labẽ idolatrie il

lius familie a genealogia dñi ſũt ex

auſi. Odiũ qͥʒ eſau: vt malacbias

p ¶ Item populus hice
addit quartũ.(Adde q;
ita ut ſequit᷑ ð nauicula
ꝓphete legit᷑ ĩ Jona. c.i.

q ¶Pro meritis. j. vi.

q. i.ex merito.j.ii.q.vii
.eprimo.
r ¶ Portantes . i. tolle
8 ¶ In lata. hoc ſoluit
ſtatĩ. (Adde q ita ð da
uic legit᷑ in ſcðo libro re

gi. c. xliiſj.,

t ¶ In diminutione.

ꝙ in eo ponit᷑ quis ĩ quo

deliquit.j.xvij.q.iiij.fr
J.xvi.q.i.fuertimini.j
xii.q.ii.deviro.⁊.c.qui
⁊ humanis.S.di. lxxxi.
valet.
u ¶ MParuulos. hiſtori
am hahes. xlij. di. F. i.
(Adde ꝙ originaliter
legit᷑ geneſis. c. ix.
¶ WMariter habet᷑. alia
reſponſio.
V¶¶ Slagellari. licet ẽt in
cis crimẽ pr̃nũ nõ time
ret᷑.(Adde ꝙ ita ut ſeg⸗
tur ð dathan ⁊ abirõle.
git᷑ nůeri. c. xvi. ⁊ deute
ronomij. c.xi.
3 (Chanaã filiꝰ ideo
maledixit chanaã ⁊ non
cham.qꝛ dominꝰbñdixit
ei:⁊ ið nõ fuit auſꝰei ma
ledicer. vel rõ ĩ lege ẽ vt
ff. qð metꝰcã.iſti quidẽ
(Adde ꝙ ita originalr
legit᷑ geneſis. c. ix. ð gie
zi aũt ſic legit᷑ in.iiij.li.
2 ¶Etiã relige eox.i.
iſti adiecti ſunt pene pro
pier mortẽ rpᷣi.(Adde
ꝙ ita clamãtes indeis le
gimꝰoriginalrĩ euãge⸗
lio mathei.c.xviij.
iij. 5. ecce.

X¶ Poſteri eiꝰ. euãge

liſta enim trãſituʒ facit a
iorã vſqʒ ad oʒiã.qui fu
it quartus poſt eũ.qꝛ di
ctũ erat per eliam ꝓphe
tam in domo regni tui
quenquam non eſſe ſeſ
ſurum de domo achab.
niſi in quanta generatio
ne. ramen illi tres qui
omim fuerunt bene ſede
runt in throno.ſed dicũ
tur non ſediſſe ex meri-
to vite. (Adde ita ꝙ
achab ⁊ poſteris ſuis le
gitur in.iii.libroregum

c.xxi.⁊ in.iiij.libro re.c.

„ „

i. ⁊. lij

a ¶ Eſau qui alio nomi
ne dicitur hedom. idem
dicitur bydumei quaſ

edomei.(Adde ꝙ; iia
originaliter legitur in.ii
ij.li. regum. c. vili.

66.14
nalig
nligs⸗
ſume
beral
ltcop
fön
gula.
hopep
ceagin
Gicbie

Kni

norese
nosi
imne
luie
göͤſen

(Setd a W Exemplis.ſ.poſtremis. de chã. gieʒi.achab.eſau.io. de euic.ſi ſui venditor.diuerſa ẽ enĩ cã volũtatis erpᷣſſe ⁊ eiꝰq̃ ieſt.ff.ð ver.ob.
in by Arbat᷑.j.xxiiij.q.ii.nõ turbat᷑..vii.q.i.aduerſitas.j.ð cõ.di.i.i cũ q cerraꝝ.(Adde ꝙ ita originał ſcribit apoſtolꝰĩ pma epiſtola ad corĩthios.
onnc . ta. (Adde ita legitur originaliter in euangelio Mathei. vili. c. x. (¶ Oportuit. hec nõ excuſat cũ ſit iuris naturalis. xxxviij. di. qᷓuis.
iis ſ⸗ ⁊.xiiij.c. Marci.vi.⁊.iiij. Luce.viij.⁊.Yoannis.vi. g ¶Judeox.hec ignorãtià iuris ẽt dici põt.eo ꝙ ignorabãt ꝓphetas qꝛ ſi eos in
ſiigi orina c ¶ Hotandum. ignorantia. Eſt ignoràtia facti ⁊ ignorãtia iuris. Igno telligerent: non ignorarent facta eoruʒz. .
rrantia facti ſemper ercu hb.Dãnabilis. velut pronis
bile ſat ſiue ignoret de alie B ⸗ abſq; venia ĩpetrata ĩ ius ſi vo
no facto ſiue ve proprio teſtat᷑:trãſiuit ad hydumeos. Qui ro ciuile alijs permittit᷑ ignoꝛare: cãdis ab eoꝝ libertis:nec u. in
dorſali dũ tamẽ probabilis r. bus oĩbus colligit᷑:q; ignoꝛãtia pec alijs nõ. Juris ciuilis ignoꝛãtia ne· ca re pccẽdũ ẽ ruſticitati.cii natu
giud i Ignorantia brobtij e acati non excuſar aliquẽ. ¶ Sed bis mini obeſt in dano vitado ſinego rali nebuluſind gſonit bo⸗
wlhon in lecum.r.igelud a Exeplis nõ pꝛobatur teneri peccato ciü inde cõtigerit: vt ſi minoꝛ pecu W.. . .n
l ſimoniaciſ. magis tñ er Alioꝛuʒ:niſi imitatoꝛes neqtie eoꝛi niã dederit fuiofa. repetit. in maio/ i Alijs. nõ lucro captãdo: qꝛ
icns cnſat error in alieno fa⸗ acunqʒ enim de ſemine eſau ? cete⸗ revero aſt delictü eſt. ¶ AItẽ ſi ſuc ĩ dado vitãdo oĩbꝰ. ff. de iur.
ſgiiſ cto ꝙᷓ in pꝛopꝛo: proba roꝛũ ad deuʒ cõnerſi paternaʒ ma/ ceſſion? tibi maioꝛi öᷣlatã cũ alio fac.igno.l.iuris ignorãtia.
denmnini⸗ bilis eſt SFnoranbn 5 gciam deteſtati ſunt:nõ odiũ ſʒ dei ſine iudice diuidas putãs teſtamen k NHegociũ.i.ſi erratĩ Zctu.
ſevolctg. t. o“ cdementiam experti ſunt. Ztem t iure ſubnixũ cũ nõ eſſet: ſolidam nam aliter ? maleſcio in quo
,dl ii .vltilſed nõ eſt veriſi⸗ en nolrier⸗ ijd ad nec etiã minor excuſatur. C. ſi
lm. mile gs dubitet ne Ambꝛoſius it. . ſucceſſionem obtinebis: uel ſid qd ganer velle ll. til.
Nhid erret de proprio facto uł Arbatur nauicula petri ĩ qua nullo iure debuiſti aut iure natura- ¶ Siliofa. maiori:na tunc pt
* ini de propria re. vt. c. ve .N. erat indas: qꝛ qui ſuis meritis lſiꝰnõ debuiſti ſʒ ciuili:tanqᷓ; ex exro repeter.f. ð mino. vex. in ſi.
gnaie reſein. ven. quiſquis. Ai exrat firmꝰ: turbatꝰ eſt alienis. Agno grapbo ſoluas aut ꝓmittas repe·¶ Siaũt fiinſfa. minor eẽt nõ re
ti. „* anrs h Saoreis Phet t Rettus beccatumn nn⸗ ſe n na odlidu na ſinettem aere i coͤrac uel deper⸗
bctanh lis no on ergo ignoꝛatia excuſauit ilũ ſuã ſibi per legẽ licere rapere:inci- 4l,ekl. 1 minoꝛ.
hüii ſn pbabilie no eruſ. ſegd turbatio: bec nõ eſt peccati coin dit in cöfitntiond iſn codi. . vij.i n Da delee dama
– trolvi. diciletd gquinatio: ſed coꝛpoꝛalis pſecutio- tn. vnde vi. Imperatoꝛ valeriꝰ ce.ii.cbũ dicitſſi velictũ.na
ins nis.xvi.di.qꝙ cdicitisad 1 * ſi ver eẽt delictum nec minori
nnſ⸗ liter dicat errare nõ reg quã a deo pꝛemũütur boni:vt eoruʒ Jas in tantã furoꝛis audaciã n ¶ Siſncceſſtõẽ ſine indice:ſecꝰ
Pone rit ꝙ ſit nimis ſenpulo⸗ turbet᷑ infirmitas.nõ itaqʒ his an- puenerit:vt poſſeſſionẽ rerux ſip indiceʒ.ff. fa. her. cũ putarẽ
er in⸗ 1 diligẽs carleſuts ctoꝛitatibus ſimoniaci pꝛobant᷑:ꝓ apud ſiſcuʒ vel apud quoſlibetho- ⁊ hoc cñ coneſſtonẽ eius
i auedonec en* gbus ignoꝛatibus pecunia data eſt. mies cõſtitutarũ ame euẽtũ indicia iuder ſecut eſt. nq alias repetef
iſden negligẽs ⁊ diſſolutꝰnõ ĩ . . 9 ene Jii H poſſet.C.ð iur.⁊ fac.ign.ſi pꝰ.
nitſan quiredo. t. ff. ð iur. . n ergo poteſt ꝓbari iſte reꝰ crimi- lis arbitrij violẽter inuaſerit: vñs q ⸗ Maturali. eñ quis ſoluitide.. 3
inbicin fac.igno.nec ſupina. nis:cuius nõ habuit cõſcientiam. dẽ cõſtitutꝰ poſſeſſionẽ quã abſtu- piti.aut indebitũ eſt iuf̃ culi 4
tuſtin Ignorãtia iuris. aliaeſt ¶Notandũ quoqʒ eſt:qð nõ om lit reſtituat poſſeſſoꝛi:⁊ dominium tantum:quale eſt ulud qð po⸗ 7
ingin iuris naturalis alia iuii nis ignoꝛãtia aliquẽ excuſat/Eſt.n. eins rei amittat. Si vero alienarũ teſtpfalcidiam retinef.C. ad.l.
Baongtteſncioalur ignoꝛãatia alia facti alia inris SFacti rerũ poſſeſſionẽ inuaſit: nõ ſolũ eã b acbn ignorarttain ſ
ai Rnemin? exuſat qeibi alia eſt eius facti qð opoꝛtuit eũſ . poſſidẽtibus reddat: veꝝ ẽt eſtima ignorc qrus, C. ad. ieetl. er.
iiniil. nihil intereſt in vino dci re: alia qð nõ opoꝛtuit eũ ſcire. tionẽ earundẽ rex reſtituere cõpel- roꝛ ſ perignorantiaz iuris ſol
pere vel decipi. vt.xvi. ñ opoꝛtuit eũ ſcire: ſicut apoſtolus latr. In hoc aũt nõ fuit ignoꝛãtia in· nitnoõ repenit. vt in legibus pꝛe
ige i⸗ q.i.ſi cupis.⁊.C.de ĩ iu ait.ſi ꝗs iſideliũ vocauerit vos ad ris ſʒ facti:⁊ illiꝰqð nõ opoꝛtuiteuz dictis niſi a minore vel muliet
nlperene vo. l.i,.⁊ de hac ignora cenam:qcqd vobis appoſitũ fuerit ſcire.A reatu ergo crimis ſimonie vxalia perſona pꝛiuilegiata ſol
. (ie tia qr ignorſignorabtk comedite nihil interrogantes.ſi gs eũ ignoꝛãtia excuſat pr̃ni delicti.qd uatur.ff. de pꝛoba.cum de in⸗
— dae Sd nan vobis dixeritꝰ:hoc idolis immola ⁊a ſi opoꝛtuiſſet euʒ ſcire inſirmitate debio⸗ ſi nen fe rock:
n be voſtols ipria enm tu eſt: nolite comedere': Ecce v tamen etatis depꝛebenderenõ po- mde mrerai aligs matbitumn
depecl, ad corinthios.c. viu.) catũ ad cenaʒ nõ opoꝛtuitſcire car⸗ terat. V. le eſt illud ad qð p cirograppũ
Isnorãtia iuriſcanöici nes ſibi appoſitas idolis fuiſſe imo Vod vero'quĩtolo obligamur vt ſpefurure nume
P.enige ſiue ciuilis neminẽ exru latas.Qnod opoꝛtuit euʒ ſcire: ſi⸗ co queritur an liceat rationis.aut indebitum vtroqʒ
lan, ſ. rrerervtt vt. ilei cut ignoꝛãtia iudeoꝛũꝰ⁊ reliquoꝛuʒ ei eſſe in eccleſia vel iure.in bil S abeit d
aun .J7.c. que ipſis: ⁊? jſz qni eg ꝙ is i⸗ oꝛdinatöe: e z ignorãtia tit. ff.
dd i intellige cũ ius tale eſt ꝙ dga i auica d poheſi chi fungi oꝛdinate cach ie icebitä. 2. ff. de pba.
nnpte aligs de facili perſe ip⸗ ſto fuerant pꝛenũciata:adhuc igno paterna pecunia eſt (q ve idebito. alnt bereepeion⸗
ongiri, ſum ſcire potuit. uel eti ant eſſe cõpleta: vnde a iudeis ad aſecutus: auctoꝛita tm̃.⁊ tunc ſi tpaliſẽ exceptio:dũ
n eO per alios: quʒ iñ babue buc expectat᷑ vẽturus. hec nemine, te vrbani diffinitur qui ſcribens de tm ſtcertũ debitũ no repetit. ff.
noarde. rit copiã iuriſperitox.jnt excuſat/ Itẽ ignoꝛãtia iuris:alia na ſimoniacis ait inter cetera. dðvcõdli. inde. ſub cõditiõe. .l.
genmne i en Ee gns re⸗ turalis alia ciuilis. Natnralls om ę· C¶De parunlis qui cupiditate pa- nã marit Sinzton a ſer⸗
ſensgui T.ff. ð bo. poſ.ĩ bo ig dãnabilis?ẽ. . L etua ⁊ fauo
lad nox. vbi eni de banaſt⸗ nibus adultis danabilis c. Jus ve rentum eccleſias emunt. 4 occaſione ſoluit repetit.C.ad
old di de agitur: non de iuris vel. qᷓuis.ff. de condi.inde.qui
ſec nen⸗ apicibus diſputandũ vt . ” eirceptionem Si eſt odioſa. vł
liug .f.mã.ſi ſideiuſſor. 5. quedam/ hec vera ſunt niſi ſunt milites ruſtici mi ſciens ſoluit vel ignorans.ſi ignorans:aut ius aut factum bis duobus caſibus
ͤſist nores mulieres:iſtos enim excuſat iuris ignorantia Iteʒ iuris ignoran non repetit.ff.de condi.inde.aui erceptionem.alias ſi rigorem iuris conſeruan
lbrorgun tia ſi eſt de damno vitando excuſat.ſi eſt de lucro captando nõ.vt. ff.e.un di gratia eſt exceptio introducta. hic ſciens ſi ſoluit non repetit.ff.de conditi.inde
lhront⸗ ris. Si queras ergo que ſit differentia inter has.iiij.pſonas ⁊ inter aliis bi.iulianus.ſi ignorans repetit ſecundum pyleum cum illa exceptio ſit perpetua
itum ad ignorantiã iuris.cũ nulli noceat in dãno vitando:vt dicta.l. ⁊ non odioſa. alij vero contra. nam 2 poſt ſententiam remanet debitum
ialononi , iurie.dic ꝙ lʒ omnibus alijs nocet in lucro.nõ tñ iſtis.aliter non eſſet ali naturale.qꝛ ſententia de iure ciuili.ẽ ⁊ ideo ea que iuris naturalis ſüt: tollere nõ
D qð ſpeciale in iſtis Ged tamen nota dfiam inter iſtas. iiij.qꝛ nõ cõcelo poteſt. quare ſi ſoluat non repetit.ar.ff. de condi.indebi.iulianus.ſi autem du/
neigui ꝙ mulieribus ⁊ ruſticis noceat in luero: niſi vbi erpſſe iuenit ꝙ no. nã no buatur an temporalis an perpetua:hic repetit.ff. de condi.inde.ſuſficiat.
lie gi cet qñqʒ.vt. C.e.ſi emancipata. alias vbi erpreſſe inuenit. ſedvbi nõ inue p ¶ Repetis.h.tamen intra biennium.⁊ boc cum promittit ſpe future nume/
emii nit erpſſum no ſubuenit eis. Subuenit enim eis in velleiano ⁊ in alijs a rationis. .
. ſibus notatis. C.e.l.vltiiſed militibus ⁊ minoribus vbiqʒ ſubuenit᷑ nin q ¶ Moterat. ⁊ ita dupliciter eum ercuſat. .
6 vbi expreſſum inuenit᷑ ꝙ nð ſit ſubuen iẽdũ. Iteʒz ignoratia iuris ciuilis ſi r Uod vero huius queſtionis duo ſunt articuli. Primus an liceat

ne canonici nocet oĩibus in dano vitãdo:vtĩ tpalibus pᷣſcriptionibus:qꝛ p
ſeriptio introducta eſt ad rigorem iuris conſeruanduũ.idem eſt in cöſtituti
one ſiquis in tantam. C.vnde vi.b.

1 Birerit ar. o ad dictũ vnius ſtatiʒ aliqnis teneat a poſſit creder̃.vt.
X.

. q.iiij. innocens. de hoc nota. xxiij.q.iiij.q;ᷓ magnum. a. xi. q. iii. non

ſolum.in principio.

e¶Comedere. expſſa ꝙ nocent non tacita.ar.fl. de cõdi. demõ.nõnũqꝙᷓ

iſti eſſe in eccleſia quam paterna pecunia eſt aſſecutus. Secun-⸗
dus eſt ſi pater ei non emit eccleſiam ſed ordinem:an liceat ei illo oꝛ
dine fungi.De prima queſtione dicas poſtquam eccleſiam dimi
ſit:ex gratia poteſt ibidem manere.vt.j.c.i.⁊ extra de ſi.de regularibus. In ſe/⸗
cunda dico ꝙ ſi per patris pecuniam adeptus eſt ordinem:ita tamẽ ꝙꝙ ſimonia
non fuit in ordinante poſtquam ordini renunciat poteſt eodem ordine ex miſe⸗
ricordia fungi.vt.j.e.c.vlti.ſi aũt ipſe dedit vel ſimonie conſciusfuerit tunc di

n iiij

Tauſa

ſtinguitur.aut accepit ordinem vel dignitatem aliquam vel aliquod beneſicium
ecdleſiaſticum.ſi ordinem vel prelationem deponitur.nec debet ſecum diſpenſa/
ri.vt.S.q.i.erga.⁊.c.ſiquis neqʒ.⁊.j.q.vii.ſi quis omnem.⁊.c.requiritis.ſi ve
ro eccleſiam veil prebendam vel ſimile beneſicium de iure deponitur. vt. S. e.q.

r.

eſentium. tria pro iſto faciunt coactio accipiendi lllum ordinem

ſ.ſacrum.ſpontanea confeſſio.renunciatio. Duo faciunt contra

deteſtatio criminis ⁊ diſciplina eccleſiaſtica.

sS (Incuria.i. negligentia vel ſtulticia vel ignorantia iuris.

i.pᷣſbyter:ſed ex diſpẽſatione poſt renũciationẽ põt in eodẽ beneſicio maner:ut.j. t ¶ Cuidam.i dem ſi epiſcopo.sS.i.q.i.ſtatuimus. g
c.proximo.io. u t inuitum.i. coa⸗
2 . iſeunqz. Puuli. bie pre⸗ cikn⸗ papenrons re1
Qumi tꝓ etate. S. q. iiij. Aicunq; ſane cupiditate pa- cris oꝛdinibꝰnon remouent.Si.n. nitum poſtiᷓ ſciuit.
placuitt. entũ cum ad huc paruulieſ- illius criminis participeſ eẽnt ad ſa x ¶ Culpamno. ſermo
b Beonaemieel n 4 ſent: eccleſias vł ecdeſiarũ partes cros oꝛdines ↄſcẽdere nõ poſſent. ł—
tra de preben. maioribus. ber pecunia adep ti ſuͤt: p oſte; cas Alud idẽ intelligẽdu eſt ðeo aber gefectum . diſtinctio
c ¶ Pro magna. de iureeam oino dimiſerũt ſi canonice in eis vi pecuniã eſt adeptꝰ ſacerdotij digni lyi. c. vltimo. .
emim non peccauerint iſi non uere voluerint ꝓ magna miſericoꝛ tatẽ:nõ epo ſed cuidã ex pᷣncipibus v ¶ Iſtam. hic collige ra
ſũt pꝛiuãdi ordinibꝰſuis.ar.j. dia ibideʒ eos eſſe cõcedimusꝰ:ne/ eius datã vtroqʒ tñ oꝛdiatoꝛe vide tionem cum quis obiſcit
§S ex bac. qʒ pro hoc facto a ſacris ordinibꝰ licet ⁊ oꝛdinato bocignoꝛante. aliquid eſſe cuſpam non
icr oeigeropoſn rirnidt⸗ ilios remouemus:ſi alias digni in- ¶Ande Arbanus.ij.ſcribit alber Ferma nt Po ſoler eſſe
dem nõ reſpicit niũ quod ſequit᷑ uemantur. Jli vero a per ſeipſos to metenſi epiſcopo. 3 ¶Supplicauit. vnde
in fi. c. y vnum intellectum. cũ maioris etatis eſſe. ent: nefada cu. Be quocd quo imcuria paren mitus cum eo agendũ
e ¶ Si in alijs. bic preſumit cꝰõ piditate ducti eas emerũt:ſi ĩ aliss tũ dedit nõ epo ſed vni pᷣncipbum. fuit. j. rii. q. i. non dica⸗
tra etatem.vt.j.e.q.vn.qui in eccleſijs canõice voluerint viuere: Reſentiuʒ poꝛtatoꝛẽ quẽ pa tis.S.diſt.l.qꝛ te.C. ne
qualibet. S. diſtin. lxxri. voelet ſeruatis ꝓpꝛijs oꝛdinibꝰ ꝓ magna? Erentũ incuria per pecuniã nõ tuto. velcura. vec. con⸗
Faien. a ais e leu do ſi miſericordia ibi eos miniſtrare · epo ſed cuidaʒ pꝛincipũ eius dataʒ ackt. vna Ec norne
Weptns. at mittimꝰ. q; ſi ad alias fortaſſis träUſf ⁊æ innitũſacerdotij dignitateʒ obti · ſium ſSuaturinlanng
APagna. nam er rigore in⸗ ferri nõ poterũt:⁊ in eis canõice vi nmniſſe ſigniſicaſti:licet ſaneti cano- (cw de de bis qui no. infa
ris oĩno deponi deberent. vt.ðõ. lere ꝓmiſerint. minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ nes deponendũ eſſe teſtent᷑:tñ quia mia.l.ii.5.ignomiĩe nec
e.q.i.preſbyter.⁊.vij.q.i.pnti- cõtenti ad ſacros ordinesꝰnõ aſcẽ· culpaʒiſtaʒ neſciens ⁊ coactꝰ com · etiam quis deponi debe
um. .c. ſancitum eſt.⁊ vere d dant:ſaluavtamẽ in oibus apoſto- miſit:⁊ qꝛ ab eodeʒ oꝛdine vt ðpo/ at niſi pro marimo cri⸗
mia icdrat ven eure non lice ſedis auctoritate Si qtamẽ an neretur ſupplicanit: vlironeꝰ ex cõ minerar. diſtin. apo⸗
Zo ſſanechn liendt le emptionez catholice oꝛdiati ſůt: ſideratione diſcretiõis que materẽ Veepontretstnctenn
wd. E. de natura. lib. legem. (ũ ea que emerũt dimiſerint ⁊ vitiis omniüũ virtut magis qu exrigo- cxecutione ſuſpendere.
g ¶Ordines. iad miniſterum canonicã egerint: in ſuis gradibus re canonũ miſericoꝛdie viſcera ad. 2 ¶Fratrumgz.a ſic epſ
ſacrorũ ordinum:quos tamen permittant᷑: niſi forte buinſmo- hibẽdo ipſuʒ in eodẽ oꝛdine eẽ fra in tali cain diſpenſare ſi
poſt emptionem eccleſie recepe· di eccleſia ſit vbi primnʒz locuʒ de· ternitati tue ↄſulimus:ita tñ vt ſi ec poreſt ſineconſenſu ⁊ au
mir veelr hanener eorum pe⸗beant obtinere.primũ enim vel ſin leſia illa cui deferuit: ſacerdotũ pe ctoritate fratrum rv. q.
“ Paſunmwatillanpapn vol— gularem vel prepoſiture locum in nuriã nõ patit᷑:ſuſpẽſus a ſacerdo- n Nemnn dentec
taiſpenſare ſi velit vel bone einptis eccleſijs eos babere nõ pa tali officio permaneat. qð ſi foꝛtaſſe one coͤſenſus capttuli ne
reuocet ſi ierum ei videbitur er timur. ¶CHoc autem eum nõ in ecceſie vtiulitas exegerit: vt curã re gqgnirẽedus eſt. preterea p
pedire. iudicium canonuʒ:ſed ex miſericor giminis aſſumat:liceat ei ex cõceſ- cc. iſtud no. diſpenſari
i ¶ Ante emptionem. ar. ſuper die diſpenſatione dixiſſe ex epiſto- ſione ſui epi fratrũq; obediẽtia ſa- circa ſimoniam commiſ
meniens delictum vel nouam la eiuſdeʒ colligitur: miſſa vitalipᷣ cerdotali officio fungi. Q. VI. ſam in ordine. nam ſiip
cunmnri nenter dnum bbltero in bec verba. Aid vero de bis ſiie niom mel alimwecan e
2.5. diſtin. ly v. precepta. rxrii. In dignitate ſeruãda ſimonia- ri debeat:ꝗ ignoꝛan men det epiſcopo nõ po
q.vii.hi qui.j.e.queſtione.vii. cis miſericordia poteſt impendi ſi ter a ſimoniacis oꝛdli terit eps hoc caſu diſpen
ſi quis omnem contra. eos vita cõmendat. nati ſunt.qð.vi.loco ſare.⁊ hoc notauit cum
E Mermittantur. in eadeʒ ec queſitũ eſt.ſupꝛa.i.c. dirit.non epiſcopo.q.d.

cleſia.⁊ hec eſt differentia inter
iſtum caſum ⁊ ſecundum.
INinſi.iſtud niſi reſpicit duos

☚ Os qni eccleſiam emerunt:ſi
ꝑſona talis fuerit quã vita cõ⸗
mẽdet:videlicet vt in canonijs vel
monaſterijs regulariter vinat:ĩ ſui

. vigelicet vrbani qð
ſic incipit. Si ꝗ a ſimoniacis non ſi
moniace oꝛdinati ſunt:requiratur.

ſecus ſi epiſcopo eſſet da
ta: vnde ſtrictior erit epi
ſcopi poteſtas diſpẽſãdi

articulos vltimos. in pri HHõ . 1n! . 2= in ſimoma cõmiſſa in o
mo caſn dotogt dipennriam honoꝛis officio miſericoꝛditer de Munc auteʒz de illis queritur: q nõ qine ꝙ in ——
ſingularem locum obtinere ſedh ſcendẽdo miniſtrare ↄcedimꝰ:abſ pꝛo oꝛdinatione pecunias offerũt: q.c:iiſz boc nõ admitto
male dicit qui hoc dieit. nam cũ tñꝰ ſanctoꝝ canonũ pꝛeiudicio. ſed pꝛo electione:vel vt decretũ ele vne dico ꝙ ſiue ſimo⸗
vltimo magis diſpenſatur quo Ex hac itaqʒ auctoꝛitate colligi- ctionis ſiat. Ael vt ſubſcriptiõe ſir- nia fnerit comiſla in or⸗

dac executionem ordinis quam
cum medio. vnde iſtud niſi in
fertur ad primum membrum.
Ego cum hugo. dico ꝙ iſtud
niſi reſpicit omnes tres caſus pᷣ

tur:ꝙ ignoꝛãtia tales excuſat a rea
tu criminis:vt ſupꝛa dictũ eſt:nõ a
fructu ẽptionis:cũ in ecdeſijs quas
parentũ pecunia adepti ſũt non niſi

metur: vel vt electioni non reſiſtat
aligbus pᷣmia largiunt᷑:an eoꝛũ ele
ctio vitioſa ſit indicanda. Nõ eniʒ
videntur ſpiritus ſancti donũ eme

dine ſiue ĩ beneficio: duʒ
tñ epiſcopo fuerit data
pecunia ꝙ epiſcopus nõ
poſſit diſpenſare.ſed in
hoc dico eſſe differentiaʒ

dictos. nam in nullo ipſoruz p poſtq; eas oĩno dimiſeritꝰa ex mi- re:qui nõ pꝛo cõſecratiõe ſed ꝓ ele-· ſ epiſcopo fuerit data
mum vel ſingularem locum in ſericoꝛdia ibidẽ eis eſſe cõcedit᷑. in cctione munera largiũtur:cuʒ nulliꝰ peecunia pro beneſicio⁊
empta ecccleſia poterit obtinee quo patet qð ſi ⁊ illis ignoꝛãtibꝰ ſ· ſpiritualis gratie aliquos faciat ele iun non epiſcopus ſed

vt in fine.c. dicitur manifeſte ꝓ
m &ο Primum. argumen. er
tra ð ſi.ex iſinuatðe.a itelligũt
quidam hoc tantum de prelati-
one.h. intellige de qualibet di⸗
gnitate. quia nec archipreſbi/
ter nec deca nus.

monie peccatũ eſſet admiſſuʒ: fru-
ctũ tñ paterne emptiõis repoꝝꝛareꝰ
nõ poſſunt.Qð vero a crimie excu
ſent᷑:hinc patet:qꝛ ꝓ boc facita ſa

n In emptis. ſi.xli.di.nos conſuetudinem. .
o Os qui abſque tamen. S. di. Iv. priſcis. quaſi non de iure communi ſed

erx diſpenſatione. beneſicium etiam ſimoniace: vt extra de ſi.ex inſinuatione. ioan.quid t
p¶Dimiſerint. hoc idem babes ertra de ſi. de regularibus. iuris bodie vᷣuet᷑ dixi per decre.S.q.iii.ex multis.iĩ vlt.glo.h.·
q Reportare:nam er alieno dolo alius lucrum reportare non debet. ff. deeo 9 NDid vero ð his.boc.c.determinatũ ẽ p.c.qdð.g.iducit.S.qi.ſi
per quem facit.e.l.vltima. Reſpon deo.i.⁊ hoc verum eſt niſi in caſu extra de ſi gs ex ſimoniacis. x¶ Nic autem. hic poii lcidẽtẽ qonẽ

ctõ participes:ſed ſicut eccleſiaſtica

rum rerumemptoꝛes ſimoniaci iu
dicant᷑: qꝛ eccłaſticis officijs ita ad-

iũcte ſunt:vt alteruʒ ſine altero ali-

quilibet ſuperior poſſit

diſpenſare ſiue in illo be
neſicio ſine in alio ſecun
dum eum modum qui
traditur.S.e.c.i.ſed ſi ſfu
erit epiſcopo data pecũia
pro ordine.tunc non poſ

ſit ſecum diſpenſari niſi a ſolo papa.vt.S.q.i.ergo.⁊.c.ſi quis neqʒ.⁊.i.
q.vii.ſi quis omnem.a.c.requiritis illud autem expeditum eſt ꝙ epiſco⸗
pus vel capitulum poteſt diſpenſare cum eo qui ignoranter eſt adeptus

mo.nobis.ſcilicei per fraudem alterius. que dubia non eſt. .enmn. S. q iii. ſi quis obiecerit⸗

1/

1 Q VI VII HH
lin Unc autem recipiendus.non ð iure.ſed ð diſpenſatione. ſic.criij.q.lii.
run à PWMWerdectianem. 5. di rl ſicnrvrri. ipſa pietas. Sũt tñi quidã caſꝰĩ qbus eccleſia nõ conſueuit viſpenſare.
c quis pecunia. j. xviij. q.ij.c. primo. vii. ſigs eps.S.di.lv. o Oauipre yteri.ordinatiõe.j.xxiij.q.iiij.ipſa Hõ
3 Sumnagune aelatoreſeri g i ſpec ialiter vocãt᷑ Ematris eccleſie.iſtud de rigore paterne diſcipline. ad hoc facit.l. diſtin.
ni : nully. e d ſenhendũ.ſ.cũ proni ſũt. J conſti tuereiur. l
üni laici aicegin. . kii. 8 iai v ndae runi liane
ſu i.hadrianꝰ. vł dicꝙ fa . jonzsn. . = ꝛauã illorum cupidi- eo in .xii.
i an phoberns ideo dictt cni nõ ꝓueniat:ita q; ꝑ electionẽ alias nõ per Haaud ocetur b q.ij. qui ⁊ bumanis.
dſene ꝓiuye ſubſcribeſ debe nenit᷑ ad cõſecrationẽ: pinde ſino- tatem perueniſſe d . q Contra nos ar. ꝙ ſi clericꝰ
tunn Kanes ar. e. de elec.c. iacus habet᷑ ꝗ ꝓ electiõeꝰ pꝛemia Z. VII. .D bñficiatus eſt in duabꝰ eccleſijs
WN . ſ ib debẽt ci/ Miaci 5 6 8 Vnc aũt de.p vij. queſtio non poteſt preſtare patrociniuʒ
fiin i. Subſcribef debẽt largit᷑:ac ſi ꝓ cõſecratiõe munera etractqdu eſt: an renũ Non hoteſt äoa renk, wen
or wi whn 1. ginet. ο◻nnmachus ſcribitce- via0 ſue hĩſi ſit recipiẽ⸗ imperator .iij. q. i. nulli. ſi ta.
ign is de loo. ſario epiſcopo. n in epᷣali digni nen babet adminiſtrationem
ſee . i dianita⸗ men habet adminiſtrat
mtit 1Bine g nugd ti. Be bis qui pꝛo muneribus or⸗ gus ie Ses invndpogeritconmm altmin
kunmm mor ĩducit ſimoniã: dito qinationem faciunt Vele 9 U re.argu.fſf. de in ius vocan.que
ancenmong: earluIr. . ibi ſtephanum. õ 6. i
rck ꝙ nõ peccat tñ mortalit᷑ JIquistaũt epiſcopatũ deſide ita ſcribit Cypꝛian ad ſte ſiiti. .iij. q. vij. ſi cotra ĩ ſi. io.
apuimor? optler vnuͦca rat: data pecunia potetes poſo . Qui redeutes ab bereſi ſuis o r IYqnmi. caſus mntendu o⸗
t, pyde 3.5. J. iij leſi . jrog d ihi ni jvi r. BJ. Pnousprobareg l⸗
agenci gesr wnvemnn mas mme ſuffrag atrices ſbiad- dnibgsrecipinntu diaconi in ec ccet per penitentiam ſubuenia⸗
mrdtn Kicn norm imor bibeat:nec ad decretũ ſibi faciẽduʒ abeſb erl ungordinari ta euitnon peccatori. tamen p⸗
in poris: ſ it timor box cdericos vel ciues ad ſcribẽdũ ahi cleſia cat odh 3 di ? rebelles penitentiam non potcſt de iure
ercon⸗ vitiat electionẽ. ar. xxrii. bito cuiuſſibet generis timoꝛe cõ/ fuerit 7 poſtmoe vel apð hbe- promoueri.immo ſi poſt pec⸗
do .cenen i. gellat vel mis Eti icos a pſeudo epis ⁊ antichꝛiſtis it deponen⸗
un doo BHo ãat. marimt Nẽ gre.ſalonis ↄſiſtẽtibus. reticos a pſeudo ep motionem peccauit deponen.
Ffama U.ð iſto agit. ij. q. eſt qui vt eligatur ↄtra chꝛiſti diſpoſitionẽ ꝓphana oꝛ dus eſt:⁊ dicit hoc reguilarefniſ
W x. Fto. lei. v. ſalotane W. Simonlacus eſt au 8. dinatione ꝓmoti ſunt: ⁊ cõtra alta- ſe tam ante inſtitutionem ba⸗
ln b Erani tuctenekbla premmee agiwen e dilectioni ꝓui · re atq; diuinũ verbũ ſacriſicia foꝛis pptiſmi quam poſt. boc probat
Mnit rus iquirere. c ad eũpx ſoan veſre dlleai falſa ⁊ ſacrilega offerre conati ſũt: erxemplis tam ve. reſta. ᷓ no.
ninogi⸗ nenit clamoſa querela/ dens ⁊ mee anime oipotentis 21 620 ditione ſuſcipi cõ 2 boc ſonatlittera illa. nullum
fmnapv, tio. erra ð ſi, licet blxy. dei iudiciũ pertimeſcẽs eiuſdẽ ma- eos quoqʒ hac cõ :vt cõmunicẽt tamen eorum qui ante baptt⸗/
gobt Interceſſionis.iij.q. imiscauſas ſubtiliter exgri?deſi· uenit cũ reuertuntur: vt cõm irre ſmum cetera. nam illi qui an
r A grauibus. ero: ſinmlie criminibꝰ pᷣſſus que laicis: ⁊ ſatis habeant qð admittun te baptiſmum peccant. pꝛomo
ncer. KIcut is ꝗ iĩuitatus ſ. “ dini cõtradicũt.ſi nõ per ſi- tur ad pacem qni hoſtes pacis exii- ueri poſſunt: ut expreſſum eſt.
fech Oꝛenul⸗dam t n aero zmia quibnid terunt:nec debere eos reuertentes xxvi. diſtinctione. veinde.
Karn etueras Jeſehe⸗ ſe AteneAiac ED ea apud nos oꝛdinationis 1 bono- s Omnem. align ie om/
ſ luolũtariꝰ.nò eẽt cogno e eligetibu id lacer „1 E PestedHN nibus. ſi. xv. q.i.mulier.
in ſcch. vt. leruij. viſt obi tale inger⸗ conat᷑ ckk⸗ anen. ri⸗ ſrmne rerin⸗ . Pre Vilrnodo⸗ 1. A iacercotio argumen w.
6ults. iſta: ſy faciẽdũ ẽ vt ð no/ liber pꝛo vobis apud dñm interce 1 CB „VIj. egitime factum ſupe ruenien
Nenei lẽte ſiat volẽs. ⁊ ſic licite ſoꝛ eirin nõ obligatus ð ſuis adlo De bis qui ꝓ muneribus oꝛdia delicto irritatur. rvii· i.
aptuit enar r diſ, g.üft. (jiterceſnois venerit. CItẽ gre. tionẽ faciut: 2 q redenntes ab bere annicrir⸗elt: a de e.r.
ean ſig Aed-anofe. ve io epiſcopo auguſtudinẽſi. ſi in ſuis oꝛdinibus recipiantur. adlimina. contra. S. e. q. v. c. 1.
ſmin ianonme:.., Kagrlocpileoponugnlut Jquis omnem traditionem contra. j. rmij. q. vijc. bi qui.
e ueretten. r nantalrentermr e⸗ S 4 ſiaſticã ſcriptã vel nõ ſcri ⁊.·c.neqʒ.contra.S. diſ.xciiij.
unmii K. Refugi Bmiruͤg ſẽſus ſne venalitate dz pꝛeferr. Seeiieen e ſeert ne omnis ſi quis. ſ. xxv. queſtione. ii. ſig
deiſpan e dicit ꝙ fuger dbet cũ Ient is ꝗ inuitatus renuit q̃ſ/ ptam violat: an ſnen t⸗ diaco iitopi. . rvij.. ij.frater. .
Mdnnti alibi dicat quu epatũ 2c. tᷣ refugiti: ſacris altaribus eſt epiſcopus:vel pꝛeſbyt rii. . ij. qui a bumanis.
woto Nii q i. geßatuzet. onẽdus:ſic ꝗ vltro ambit vel nus conuictus qð pꝛo muneribus 1 Al ſaerdotio. igeſteckeli⸗
u ninils gert n or damonzdng:ſied v bi dinationem dederit vel accepe lta dignitate. vt. . e. qei. qui
ſucien eneni inch ipoꝛtunũſe ingerit:eſt ꝓculdubio oꝛ nemd
tanm alið exierius indicat vec P . Zen, X.: dal rit a ſacerdotio cadat. Sed dicunt per pecuniam. ..
umltns onbuo nak eneeo. afma agte ni, quidam quia penitentiam agimus u¶ Indulget. de pe. di.i.c. ver
z is opi 1 ere: Urlen m.
l ambg amaes w Renefecdnerftſtofe aſcendẽdo pꝛo peccato: ⁊ deus indulgetꝰ ilk⸗ x eni adeo hoc uex
giil eer artt. ri ai.u, exterius imeris in pfundo deſcen- ita 1ego dico: quia omnem penite Mragenin Pueniatad ſ
anur paiiſtatit vict. gdã e dat: Itaqʒ frater chariſſime ĩ ſacer tiamꝰrecipit dens:2⸗ idulget per e mã malop ſbueniat eiꝑ pnlaʒ
1 iſtud mẽdaciũ nõ ẽ mor inãdis ſinceritas vige- nitentiaʒ peccata que iam facta ſũt. vt de pe.di.iij.talis.nã ĩ q̃cũqʒ
ſndͤ⸗ 5ſit benignia dotibus oꝛdinãdis ſinceri eni . hora ĩgemerit peccator cc̃. nec
d adni le n r ben Teu⸗ at:ſit ſimplex ⁊ ſine venalitate P᷑ ſen Noui eni qð dauid foꝛnicatoꝛem ⁊ borais ſnes ae,weper dt n
. is 10 0 NRe * * r 5 65 „l. le.
fuefnn ret dolo.⁊ iõ nõ ẽ morta ſus:pura pꝛeferat᷑ electio:vt ad ſũ⸗ homicidam per bee Bnicn. udbuc iſtant. (Adde ꝙ ita le⸗
hſunat le. dico iſte dz eſe n⸗ m ſacerdotij vel põtiſciinõ ſuffra rit deus:⁊ qð dixerit de eo. Im git᷑ originatr Mathei. xviij. c.
finin lis a deber fuger.i. tkime 10 venditoꝛũ ꝓuectus: ſed dei ce virũ ſecunduʒ coꝛ meuʒ. Noni rur T luce.tvij.
– re ne ſorte nõ ſit ſufficiẽſ gar eſſe iudicio¶Si autẽ pecunia ſus eundẽ audientez a deo. Mõ edi V¶ Et ꝙ dixerit. ⁊ ita ſynodus
in denige Ne ee⸗ ꝓmiſſa fuerit vel ſoluta electo vel ficabis mibi domũ:qꝛ vir ſangni. ſqucitbane naonuunen ard
Etiri i g S 66
ſfinnin echacber rirse ſns oꝛdĩato penitꝰ ignoꝛãte:nec eo mo nu Sio mannaf, n doeend orma ee Krelinnent aitre
uni n vel dic ꝙ ſtelligit ſuger do ad electionẽ vel oꝛdinationẽ ꝑ dimina; iinpielateʒ 1 penitẽtiã ra. quod tamen ſecus fuit: ſed
deneſciot gaignus eſt. ſi ſe n ge nenerit: ei nullaten? obeſſe vr nec retrices ⁊ theolonarios ꝑ pen te ſynodus non curauit ordine.
tcnsſi rit. ꝗ querit᷑ ⁊ ñ querit. h crimis ptinet: enius cõſciẽ receptos: nulluʒ tamẽ eoruʒ ꝗ ante ſed de veritate. quia dominus
gquert ad reatũ crimis ꝑ in⸗ 4 tib⸗ ſe werltaſs
in haſt m Aecliportunu;. nj tiz nõ habuit: nec ad electiõis vel oꝛ baptiſmuʒ peccauitſacerdotibꝰcõ iic ei virit x ilie penituit. nec
nu elgern wuce dinatiõis caſſationẽ ꝑtinet:ad qus numeratũ.Scio quoſdam dũ eẽnt tamen ven daiteniarn hor⸗
alio ſenn ctus.ff. de ꝓcu. que ola miſſus eſt edificare.
nmmnie ide in tutote. f. deteſta. iã pro facit ad propoſitum. vel rettulit ſe ſynodus ad diuinam preſentiam vbiiam pꝛe
liuii enn ne. v gs pot petere honorẽ. ve de r ggon devani do⸗ ſens anr ſaurumn peccatum vauid. (Adde quod na de dauid perrnnle t eni
uugan eo dare. ff. de Ge Meg. baiboeius ar.vil..i geßciet Alij ut py, tente legitur in ſecundo libro regum. c. xi. 2.rii. de babitatione vero e iſicadi
rmn red. Ad has leges rdet qdã publice peti põt nĩ e 5 bz loc rome legikin primo libro paralipomenon .c. xvij. xxij. . xxviij.
vin h⸗⸗ dñt:ꝙ meritis põt ꝗs petef:alias nõ qꝛ lex iul.ð ambitan 1 5 vo ab Scio manaſſen.eʒechit filium qui acta penitentia reſtitutus eſt ad regnum ar
ngiſ⸗ zff.adl. iul. de abitu.l1.i vrdic quodã apopulo Kialernkanſo emi vor Agnmen. de penis. diſtinctio. ij.ſi enim inquit. (Adqde ꝙ ita legitur in quarto li-
unns ſperatof.ułalid ĩ dignitatibꝰ ſecularibꝰ. vñ ⁊ milſtia da bute, de i bra regum. capitulo. rri. etin. ii. paralipo menon capitulo. riii. Adid autem
nbdi ſf.ð ac. em.l,creditor.ꝭ.ĩter vẽditorẽ muliũ zdicit ſolutiõi h e quoq ſequitur deteolonarijs 2 mererricbbus facit quod legitur ſparbei. ir. et
tgo⸗ vbi ſemꝑ nocet datio peeunie.niſi cũ data ẽ ab aduerſario. Sʒ ideo boe i. areniete ‚uee w.e 2 Peccauit. ar. p bapti⸗
gi ereuſatur. q; nibilominꝰert eũ electuri.ſicextra.e.⁊ ſi queſtiones.⁊

tenet. b.

ſmum non aboleri infamiam cum etiam poſt baptiſmum impediat promouẽdũ

6
s
=ð”cſ

„
7
5
*W
„*

— 2
13%

/1*

baptiſmam.
bNMaro ſicut in matheo gfu
it heolonariꝰ:⁊ tñ poſt fuit euꝭ
geliſta.
c ¶ Nullaar.ꝙ licet aligd in ec
cleſia accidat. ñ tamẽ? lex efficit᷑
.S. di.lxxvii.monachꝰ.S. di.l⸗
v.priſcis.S.di.lvi.cenomanẽſẽ
.S. di. liiij. multos.
dᷣ ¶LZer.i.regula vel ius cõe.a/⸗
libi dicit᷑ conſuetudo.vt.S.e.q.
i.vẽtũ eſt.ſimiliter dicit᷑ regula
rxxxi. diſtin.nicena.
e Traditio.i.ad ĩuenticia ma
chinatio.qꝛ per ſimoniã ſacer/
dotiuʒ obtinuit a romanis.
Et ſi in fornicatione.hoc in
igit. G. ⁊.m.cum ipſo iure
infamis eſt: puta ðprehenſus ẽ
in adulterio ⁊ in alijs que infa
mant.vi.q.i.S.porro.argu.xx
v. diſtin. primum ⁊ hoc de rigo
re iuriſ.ſed de miſericordia ſe/
cus.xxxiiij.diſtin.fraternitates
vt ibi notatur. dicit tamen.h.
hoc eſſe verum qð dcitur hic.
licet durum ſit. xxv. di. c. vlti.
g Epiſcopum.penitenti.C. ð
ſum.tri.liquet igit᷑. (Adde ꝙ
anctoritas apoſtoli que ſequit᷑
legit᷑ originaliter in prima epi⸗
ſtola ad thimoteum.c.iij.
h Sacerdotio.i.clericatui.axr
gu. extra de cohabi.cle.ſi qſe.
i¶NReligioſarum.⁊ ita in ho⸗
ſpitali committitur ſmonia.
ꝑ Orphanotrophiox ar. ſi⸗
niam eſſe dare pecuniam ꝓ
adminiſtratione panperum ⁊æ
