ioꝛi cõtẽptu peccat magis pec ”õ
cat qꝙᷓ denicus.ſzqe no cdſtare 8 J papa ſue ⁊ fraterne ſalutis

ldeſie qualiter quis peccat an ex
cõtẽptu uel alio modo. xxiiii.

q.iii.deus.iõ nõ pot indicare de

negligens ðpꝛehẽdit᷑: inutilis

peceato ßm coteptů. ið iudicat ꝑ circüſtatias

quaſi ꝑ quaſda pᷣſumptiões.⁊ magis punitur clericꝰ ꝙ; laicꝰqꝛ magis pᷣſumit cõ
tra ihm. ꝛ lʒ hie vne caetmñ enumerentur qͥ vident᷑ aggrauare peccatũ:tñ plures

ſunt: vt de pe. di. v. cõſideret.

Npapa.taciturnus.taciturnitas moꝛtalis eſt in pꝛelato.ut.xliii: di. cei.
Maãcipio.i:diabolo qi mancipatus eſt gehenne.
vag Anemine papa a nemie põt iudicari: vt. xi. q. iii. nemo. qð itellige niſi pe?
ſe ſubijciat alii. ii. q. vii. nos. ſi incompetẽter, ſed cõma. xxiiii. q. ii. ſane pfertur.
v. item romanop.ubi dr ꝙ dioſcoꝛus papa ro.ec.fuit excõicatꝰ:q;uis in ſide nõ
peccauerat. ſz ibi appellat papa patriarchã cſtatinopol.item adbuc ob. rrii. q.
iii.n liceat.ibi vnꝰ papa iudiat deſuo ſucceſſoꝛe.ſed ibi nõ iudicat de ipo. ſj di

XIL

cit ꝙ no liceat ei alienare res eccleſie.

q Aſide. qð. h. ſtelligit: cũ papa nõ vult coꝛigi. ſi enĩ paratꝰ cẽt coꝛi

gi ñ poſſet accuſari:vt.xxiiii.q.i.apte ⁊.c.agit.⁊.q.iii.dixit apoſtolus. ſʒ
quare nõ poſſet accuſari de alio crimine:ponamus ꝙ notoꝛiũ ſit crmen
eius uel ꝑ cõfeſſionẽ uel per facti euidentiã quare nõ accuſat᷑ vrde crimine

⁊? fmiſſus ĩ ſuis operibꝰ:⁊ inſuꝑpa
bono taciturnꝰ:qð magis officit ſi
bi ⁊ oibꝰ: nihilominꝰ inumerabi⸗
les populos cateruatĩ ſecũ ducit pᷣ⸗
mo mãcipioꝰgehẽne:cum ipſo pla
gis multis ĩ eternũ vapulaturꝰ:hu
ius culpas iſtic redarguere pᷣſumit
mortaliuʒ nullꝰ:qꝛ cũctos ipſe iudi

caturꝰ a nemieꝰ ẽ iudicãdꝰ: niſi de

pꝛehẽ dat᷑ a fide deuiꝰ: ꝓ cniꝰ ppe
tuo ſtatu vniuerſitas fideliũ tanto
iſtatius oꝛat:quãto ſuam ſalutem
poſt deuz ex illiꝰ incolumitate aiad
ner tit ꝓppenſius pendere.¶ Item
gugu.ad valeriũ. & Hõ ordines
ſʒ vite merita nos deo cõmendãat.

Nite oĩa puto ut cogitet reli⸗

gioſa pꝛudentia tua: nihil eſſe

in hac vita ⁊ maxime boc tꝑe facili
us ⁊ leuius ⁊ hoĩbus accepiabilius
epi aut preſbyteri aut diacõioffi⸗

cio:ſi perfũctorie atqʒ adulatorie
res agat᷑.ſʒ nihil apud deum miſe

rabilius ⁊ triſtius ⁊ damnabilius.

CJIdẽ.nihil ẽ i hac vita ⁊ maxieĩ

H tpe difficiliꝰ ⁊ laboꝛioſꝰ ⁊ pericu

loſiꝰ :epi aut preſbyteri aut diacõi

officio:ſʒ apud deũ nihil beatius:ſi

eo mõ militet᷑ q̊ noſter iperatoꝛ pᷣci

pit: quis aũt ſit modꝰ:neca pueri⸗
tia: nec ab adoleſcẽtia mea didici:
⁊ eo tpe qᷓ diſcer̃ ceperã: vis mibi

facta eſt merito pctõꝝ meoꝝ nam
quid alið exiſtimẽ neſcio:ut ſcðs lo

cngubernaculoꝝ mihi traditꝰ eſt:

qui rem ũtener̃ ñ nouerã.¶ Item
Indo. C Conũpit᷑ ⁊ ad trã ſacer

dotiũ trahit᷑ niſ legalit ⁊ iuſte fßuet
Ncut viri ⁊ mulieris digna cõ
2 iũctio vnũ facit matrimoniũ:
1 ſicut duoꝝ copulatio vnuʒ ꝑficit

corpꝰ:ita cłicatꝰ a ſacerdotiũ vnũ
faciũt pᷣſbyteꝝ:⁊ electio⁊ ↄſecratõ
vnũ faciũt epiſcopũ:q̃ oĩa vnũ fa/

ciũt coꝛpꝰ:qdð citiꝰ conũpit᷑ ⁊ ad ter
rã trahit᷑: niſi legaliter oſeruet᷑:⁊ i

ſi iuſte vinendo laudetur.
Nem ambꝛo. De eodem.
Alð ãt aiaduerte ꝙ extra ꝑa⸗
diſũ vir fcũs ẽ:itra pꝑpadiſum

mulier:ut aduertas:q; nõ locinõ

generis nobilitate ſʒ vtute vnuſaſ

q; gratiꝗ cõparat ſibi.deniq; extra
padiſuʒ hoc eſt in iferiori loco vir

ſimonie uel adulterii.⁊
ẽt cũ admonet᷑ icoꝛigibi
lis eſt ⁊ ſcãdaliʒat᷑ eccłia

ꝑ factũ ei cente credo ſep
ſi notoꝛiũ eſt crimen eiꝰ a din;

qðcũqʒ ⁊ ide ſcadaliʒat᷑᷑ d er
eccłia ⁊ incoꝛꝛigibilis ſit
ꝙ ĩde poſſit accuſari.nã
contumacia dicitur here
ſis:nt.lxxxi.diſtin.ſi qui
pꝛeſbyteri. ⁊ contumax
dicit᷑ iſidelis:ut.xxxviii.
Diſtin.nullus. hic tamẽ
ſpecialiter fit mẽtio ð he
reſi:ideo quia ⁊ ſi occul/
ta eſſet hereſis ðᷣ illa poſ
ſet accuſari.ſed de alio
occulto crimine non pon-
ſet item nunquid poteſt
denunciari crimen pape
ſecundum regulam: ſi
peccauerit in te frater iu
us:cum nomine fratris
quilibet chꝛiſtianus di⸗
catur: vt. xi.queſtione
.iii.ad menſam:ſed di⸗
co ꝙ non poteſt denun⸗/
ciari crimen de ipſo niſi
inde poſſet accuſari. naz
inutilis eſſet denuncia/
pa poſſet ſtatucere q noõ
poſſet accuſani de here/
ſi? Reſpõ. non:quia ex

Hoc periclitaretur tota ec

dleſia quod non licet. ſ.
xxv. queſtione.i. ſunt
quidam.qulia hoc fit in
eo caſu quo deſinit eſ⸗
ſe caput eccleſie. et ita
non tenet conſtitutio. ſʒ
pꝛo quo peccato poteſt
imperatoꝛ deponi: pꝛ'o
quolibet ſi eſt inconꝛigi
bilis: vnde deponitur ſi
eſt minus vtilis:xt.xx.
r A Nie omnia. ſi p
functoꝛie. i. negli

s Periculoſius. ga

qui epiſcopatum deſide
rat in terra:inueniet con
fuſionem in celo.viii.q.
.i. ꝗ epiſcopatuʒ. 7. . C·

t CMihi. ſic aliquis

pot cogi ut ſiat eᷣus:qd
verũ eſt: ab initio cogiẽ
vt fiat de nolente volẽs
ut.xxiii.q.iiii.diſplicet.
ſz ſi pſeueraret ĩ volũta
te nõ eſſet cogendus: vt
.lxxuii.di.vbi iſltt.

u¶Et ſcõs locus. qꝛ p⸗

mus locꝰ eſt papatꝰ: ſe⸗

cudus locus eſt epatus: uel i bot dirit: qꝛ factus eſt coeps alteri: ut. xii⸗

q.i.non autem. ”ä

B Icut clericams.i.minor oꝛdo.hic vſ ꝙ ſi laicꝰ pꝛomoueret in ſacer

dotẽ nullũ recipet characterẽ. ſed ſi haberet aliquẽ minoꝛẽ oꝛdinem
T per ſaltũ recipet ſupioꝛẽ bñ reciꝑet characterẽ: vt.lii.di. ſolicitudo. alii
dicunt laicus verũ oꝛdinẽ reciꝑet dũ tñ baptiʒaiꝰfuerit.ar.i.q.i.vẽtũu.

VEiectio. aſueuit iſtð ĩduci ꝙ ex

ſola electione nõ cöſegtur aliquis ius:ut de hoc dixi.lxiii:di.quanto.

5 T Llud.ey padiſuʒ.ĩagro damaſceno.

1 &. Quog non loci.

as rõne loci vel dignitatis vel nobilitatis ꝓ aliquo nò pꝛeſumitur
Vl. xii. q· ii. gloꝛia. ax. cõtra.xriiii.diquto.a certe ꝓ nobilbus ſemꝑ dʒ

olipot
Aceglo⸗
enar
d ortt
fhen ye
Clumg
efatrtn
efunis
nns di⸗
gneſtone
eſddi⸗
cenun,
b niſ
ſeni na;
enurca⸗
Culr.
gegn
de here⸗
Ueqnace
urtotacs
gln.
e d ſon
thoeſtin
Neſinit ⸗
eſe id
ſtinrio,6
gto poteſ
honieo
monigi
nitur ſi
. Ac.

nnin..
ieinegii

bſins,N
n i
Uenitann
Aaiic⸗

ſc alceis
tihnsicd
nocogt
Ge voli

dipnct⸗
ti wolünn
D
iiſa.
ocls. ß⸗
ſaceſe
i! . N

i⸗ ar

i
ke⸗
n
ſng 9

peeſumi in his q̊ ſpectãt

ad nobilitatẽ. ar.ff. 5 fi.

inſw. l. fi.
*O Aelibet occulta.
ar. 3 hr̃mitas.
b C Erratibꝰ.i.peccatis.
c ¶ Peruerſa cinitate.
ar.nõ nocet bono malo
rũ ↄuerſatõ ul cohitatõ.
d .In möte. xv. q. i i. in
ebriauerũt.
e ¶ Qecidit.nã ex narie/
tate locoꝛũ null ü viſcri⸗
mẽ ĩducit᷑.C.ð tẽ. in ite.
.v. qui viderit.
e ¶ Cecidit.⁊ hec eſt cã q̃
re nos ꝓſegtur:qꝛ nos
illuc ðbemꝰaſcẽdere:vñ
ipe ðᷣſcẽdit.xvi.q.ii.c.i.
f 6 Alti.ſed hõ locũ
ſic res acceder̃ dʒ
hoĩbꝰ ⁊ nõ hõ rebꝰ.ff.ð
edil.edic.iuſtiſſime.
g Deſiderauerit.ad hᷣ
vt pᷣſit nõ ut pſit:ne ob/
ſtet. viii.q.i.q epatum.
bC. Tractauerit. no.
eo ſolo ꝙ cũ aligs loqui
tur de epatu pũᷣit᷑. ſic eo
ipo ꝙ gs logtur ambiti
0 ſe ð nũmis peccat. xvi.
de mulieribꝰ?: vt. xxxii.
di. hoſpitiolum. .
i In bonor qꝛ nõ gra
dus elegãtioꝛ: ſj vite me
lioꝛis actio cõpꝛobatur
.xxiii.q. iiii. ſicut. . xvi.
q.i.ſũt nõnulli.⁊ eſt hie

Lömares ar. oilla pars qᷓ iuſtio⸗

ri roni ĩniti᷑ maior dici/
tur lʒ ſit minoꝛ.ſic.xxxi.
Di. nicena. xix. di. in ca⸗
nonicis.iiii.q.iii. .ii.ex

de teſti.in nfa.
Di. xI
k. ce quibꝰ. S 5.
. in pꝛecedenti
di. dietũ eſt y

oʒ epᷣm eẽ oꝛnatũ moꝛi

bus ⁊ virtutibꝰ: In bae

xli. vi. dr ꝙ oʒ eũ eſſe eſſe oꝛ
natũ ĩ exterioꝛibus: bi
tu ⁊ inceſſu: in hĩtu ne

fulgidis vel ſoꝛdidis ve

ſtibus ſe exoꝛnet. qð pꝛo
bat ex auctoꝛitate Mie.
nec affectare ſoꝛdes nee

exquiſite delicie laudes

pariunt.qð tam ð veſti
bus iᷓ cibis intelligẽdũ
eſt. ⁊ ad hoc ĩducit ſe.c.
de inceſſu autẽ Dirit i.§.
vlii. 1
1C. Erindelſn. r
ataeninensof e g
n en Mantiair. e.
„§. vl ti.

0 itas. vinitino no.

ꝙ glibet ſe or
matett ege ſuis in cibo
⁊ moꝛibꝰ:vt. di.vii.q
contra.xii.di.illa.⁊ eſt
ar. ꝙ ratione ſocietatis
toleratur excõicatus.qa
excõicatus ratione cõcra
ctus ad cõmunioneʒ ad
mictichr. ek. de ſen. erd.

O. Aut. intöperans. ſ

nolẽs ↄfoꝛmaf ſe alijs.

cor cũ gb? viuit aut itẽpans

DI.

fcũs melior ĩuenitur: ⁊ illa q ĩ meli
ori loco hocẽ ĩ padiſo factaẽ iferi
or inuenit᷑ ¶ Item greg ¶ Gra
tia non locus ſaluat anunam.
Aelibet occulta loca ſine gra
(aa gĩiam ſaluare non pñt.qð
aliqn in ipſis quoqʒ ↄſpicimꝰ erra
tibꝰ electoꝝ. Nã lothĩ ipſa apuerſa
ciuitate fuit iuſtus:ĩ mõteꝰ pecca-
uit.ſʒ iſta cur dicimus cum maioꝛa
nouerimꝰ:ꝗd.n.paradiſo iocundi
us:ꝗd celo ſecurius:⁊ tamẽ hõ ex
paradiſo ⁊ angelus de celo peccã-
do cecidit. ¶ Idem Be eodem.
Dam pᷣmus hõ ꝓ pctõ de ꝑa
diſo eiectus eſt: hoc eſtqꝛ dei
nobilitatẽ a ſe deiecit:nobilitate lo
ci priuatꝰeſt. Idẽ io.cryſo. Nõ
eſt verus ſacerdos omnis qui no⸗
minatur ſacerdos.
Alti ſacerdotes ⁊ pauci ſa⸗
cerdotes:multi in nomine ?
pauci in ope. videte ergo fratres
qũuũo ſedetis ſuꝑ cathedrã:qꝛ nõ ca
thedra facit ſacerdotẽ ſʒ ſacerdos
cathedrã:non locus ſciſicat homi-
nẽ ſʒ hõ locũſciſicat:non oĩs ſacer
dos ſcũs ſed oĩs ſcũs eſt ſacerdos.
ꝗ bñ ſederit ſuper cathedrã: hono
rẽ accipit cathedre:q male ſederit:
iniuriam facit cathedre. Jõqʒ ma⸗
lus ſacerdos ð ſarcedotio ſuo cri-
men acgrit nõ dignitatẽ. ĩ indicio

enim tuo ſedes.ſiqdem bñ vixeris

bñ docueris:populuʒ inſtruis: ſi
bñ docueris ⁊ male vixeris:tui ſoli
us ↄdẽnator eris. Nã bñ viuẽdo

2 bñ docendo populũ inſtruis quo
viuere dẽat: bñ autem docendo ⁊

male viuendo deum inſtruis: quõ
te dẽat odẽnare. Idẽ gcũqʒ ðſide-
raueritpᷣmatũ ĩ terra: inueniet cõ
fuſionẽ i celo:nec inter ſeruos xpᷣi
cõputabitur q depᷣmatu tractaue/

ritꝰ:nec vnuſaſqʒ eoꝝ feſtinet quũo

als maioꝛ appareat: ſʒ qũo oĩbꝰ
inferioꝛ videat᷑: am non qui maior

fuerit in honore iter hoĩies:ille eſt

iuſtior: ſed qui fuerit iuſtioꝛ: ille eſt
maior. Pl. XLI.
Ece abe oporteat ſacer
Adotẽ eẽ ornatũ moribꝰ.
d Sel pterea oʒ illũ eẽ oꝛ
natü exterioribꝰ hitu vi
delicet ricelſin n: hitu: ut nec fulgi⸗
dis nec ſi ordidis ſe veſtibꝰ omet⸗
ur eni ait hiero.necaffectate ſoꝛdes

nec exqſite öᷣlicie laudes pariũt: qð
ra de veſtibꝰ q; de cibis intelligẽdũ
eſt. ¶ Anñ aug.ait in li. de doctrina
xpᷣiana & GPromonh? eor ann
gbꝰ viuim? ẽt vii vebem? alimẽtis.
AUiſas rebe pᷣtereuͦtibꝰ reſtri⸗
ctius vtit q; ſeſe bt mores
aut
ſupſtitioſus ciqſꝗs vo ſic eis vni:
ut metas ↄſuetudis bonoꝝ ĩter qͥs
vVlat excedat: qut aliqd ſigniſicate:

aut flagitioſus ẽ. In oibꝰ .n. tali⸗

bus non vſus rex ſʒ libido ĩ culpa

c. qð igit loeis a tpibr pſonis ↄue-

XLI

3 4.

niat diligẽter attẽdẽdũ ẽ: nectemẽ o ¶Supſtitioſus inanis glo/

flagitia rprehẽdamꝰ. ſieri.n.põt:
ut ſiñ aliq̃ vitõ cupidis ul vor acita
tis pᷣcioſiſſimo cibo ſapiẽs vtat᷑:iſi
piẽs aũt fediſſima gule flamai vi⸗
liſſimũ olꝰ ardeſcat:⁊a ſe am⸗ quiſqʒ
maluerit mor̃ dñi piſce veſci: qᷓ;
leẽticula mor eſau nepotis abrahe:
aut hordeo mor᷑fumẽtoꝝ.nõ.n.ꝓꝓ
pterea cõtinetiores nobs ſũt plere
qʒ beſtie:qꝛ vilioribus alunt᷑ eſcis.
Hã i oibꝰ huiuſcemodi rebꝰ nõ ex
eaꝝ reꝝ natura ꝗbꝰ vtimur: ſed ex
cꝗ? vtẽdi ⁊ mõ appetẽdi:ul probã
dũ uel iprobãdum eſt qð facimus.
Ntẽ aug. ſup eplaz Jo. C Mõ
cibus ſed appentus mn culpa eſt.

(O Elicie qlibʒ ſi abſq; ðſiderio

ꝓcipiãt᷑ ñ officiũt:⁊ viles cibi
appetent accepti ĩpediũt ꝓfectũ ab

ſtinẽetie.dauid.n. aquã male ↄcupi

tã effudit:⁊ helias carnẽ comedit.

CIdẽili.ð vbis dñi.¶ Contra

ſue inrmitatis oſuetudinẽ aliquibꝰ
cibis diuites uti nan cogantur.
T 2 n cogãt᷑ dinites pauperũ
cibis veſci: vtat᷑ ↄſuetudine
infirmitatis ſue: ſʒ doleàt aliter ſe
non poſle ſuſtẽtare. Si ↄſuetudi-

nẽ mutãt egrotât: vtant᷑ ſuꝑfluis

dent inopibꝰ neceſſaria:utat᷑ pᷣcio⸗

ſis dẽt paupibꝰ? vilia. Idẽ in li.

qõnũ euãgelij. ¶Equãimitas to-
lerandi non vſus uel abſtinentia ci
bi iuſtitiam facit.
0 Nog dicit dñs ĩ euãgelioꝰ:iu
ſtiſicata é ſapia ab oĩbꝰ filiſs
ſuis:oñdit filios ſapie ĩtelliger:nec
ĩ abſtinẽdo neci maducãdo eẽ iuſti
tiã: ſʒ 5ĩ eqᷓnimitate tolerãdi ĩopiã⸗
tẽperãtiã ꝑ abũdãti ñ ſe corrũpẽ-
di atq; oportũe ſumẽdinelñ ſi umẽ
di ea qrũ ñ uſus ſʒ ↄcupiſcẽtia rpre
hẽdẽda eſt. ñ.n. itereſt oĩno ad ali
mẽtoꝝ ſumes:ut ſuccurras neceſſi
tati corpis:djmõ ↄgruatĩ generi-
bꝰ alimẽtoꝝ his cũ ꝗbꝰtibi viuẽdũ
c᷑: neqʒ q;tũ ſumas itereſt mitũ cũ
videamꝰ alioꝝ ſtomachũ citiꝰſatu
rari cibis ⁊ eos cũ illi ipi puo q ſati
ant᷑ ardẽt itolerabilit ?⁊ oino turbi
ter ihiar̃.alios at paulo płꝰ poculo
dẽ ſaturari ſʒ rolerabilit iopiã p/
peti. ul añ hora poſitas? epulas ſi
idĩtpe aut opꝰ ſit aut neceſſe ſit cũ

rãglitate aſpicer:nʒ tagef. magis

ergo itereſt ñ qd ul q;tu alimẽtoꝝ
ꝓ ↄgruẽtia hoiuʒ atq; pſõe ſue ⁊

ꝓ ſue valitudinis necitate ꝗs acc-
pigat: ſed q;ta facilitate ? ſeueritate

aĩ careat ch bis ulł oʒ ul neceſſe eſt

carer̃: ut illð ĩ aio xpᷣiai opleat᷑ qʒ

apls dicit. ſcio? min? haber: ſcio

gbüdaf vbiq; ⁊ i oĩibꝰ ibutꝰ ſũ:⁊ ſa
tiari ⁊ eſurire ⁊ abũdar̃ ⁊ penuriaʒ

pati volſi eo ame pfortat. C die
ex pei.gagrẽ. ¶ Zepantia ciboꝝ

ven nõ diſſolutio eoꝝ laudatur.
Arſimonia cũ ueſte buili ñ re
probam: ſicut ẽt oꝛnatũ pter
coꝛpis diligetig ifucati laudam*.

rie cupidus vel hypocrita.

p U.Signiſicat. ſoꝛte habet v

trẽ inſatabilem.vel cauſa ifir⸗
mitatis hoc facit.

q CAut flagitioſus eſt:pꝛodi/

gus vel hypocrita.

r Secd ubido. q. d. potis c5

ſiderabimus cauſam facti qᷓ;
ipᷣm facium. ſic.xxiii. ꝗ· viii. oc
cidit.⁊.xxix.di. ſciendum. arg.
J. xxxii.q.iuii.oꝛigo.

s ¶Flagitia i. non ſtatim di ⸗

camus aliquid eſſe vitioſuʒ.nã
Dubia in melioꝛem partem ſũt
interpꝛetanda.ex de re iudica.
eſtote.

t ¶Piſce. hanc hiſtoriaʒ ha⸗

bes. de pe. di. ii. S. opponitur.

u¶ Sʒ ex cauſa.⁊.j.xxi.q.iiii.

omnis iactantia.
L On cogantur argui ꝓ
mitius agendum eſt cu
diuitibus ⁊ nobilibus q; cum
pauperibus:vt.lxxxvi. di. nõ
ſatis.⁊.lxxxiii.di.peruenit.l.
di. contumaces.xxvi.q.vii.tẽ
poꝛa.argumẽ. contra.xxii.q.
.v.qui compulſus.dic ꝙ igno
biles magis puniũtur coꝛpoꝛa
li pena ẽ; nobiles: ſed pecunia
riter magis punit᷑ nobilis ;ᷓ
ignobilis: vt. xxiiii.q.i.qui coõᷣ
tra.⁊?.ff. de penis.ſi quis ali⸗
quid. a. l. qdam.

yÆBiuites. cum ſunt in peni

tentia.
3 C. Si conſuetudinem. ar. ꝙ
cõmutationes penarum poſ⸗
ſunt ſeri i ſpiritualibus. lxxrii.
dDi. pꝛeſbyter.
2 C.Superfluis. i. pꝛecioſis.
9 C Pauperibus. ar. contra
j.xlix.di.c.vlti.in fi.
Vod dicit in euãgelio.
* O tagit h̊ qð xpᷣs ĩ euãge
lio matthei.vi. dicit de iudeis
venit ioãnes non manducans
carnes neq; bibens vinum:et
dixiſtis demonium habet. ve/
nit ieſſs manducans a bibens
4 dirxiſtis ecce voratoꝛ ⁊ pota/
toꝛ vini. ſed licet alij male opi/
narentur de ipſo: tamen iuſtſt
catus eſt ab apłis ſuis.
a C Illi. datiui caſus.
bi Poſitas. coꝛã aliſs.
c ¶ Si id in tepoꝛe.i. pꝛo tem
poꝛe.ſ.cum coꝛa m aliquibꝰ tẽ
poꝛe neceſſitatis citius pꝛepo-
niur cibus.
d & Meq;. i. nõ ideo debet qs
ſtatim comedere ꝙ videt ali-
os neceſſitate exigete comedere
7 pꝛeponitur ctbus.
e Kum. i. quando.
f¶Mis. i. eis.
g ¶Scio. ſie facient epich c ve⸗
nient ad pauperes eccleſias ne
bꝛeuis hoꝛa cõſummat victuz
longi tempoꝛis. ek decen. cufn.
apoſtolis.
b. Zlrſimoniam.i.tempe⸗
ratum vſum.
i Biligentiaz. i. voluptatk.

k C Infucatum. ideſt pꝛecioſu,z

vel inſucatum.. nen ecioſe
fucatum.

7–
ulia ſu vi/

C.In pPnatis ar. tra lllos g
dicũt melius eẽ oꝛãdũ in pua/

to loco ⁊ nõ corã hoĩbus qᷓ; in

eccleſia ex illa auctoꝛtate:tu ãt
cũ oraueris intra cubiculũ tuũ
clauſo oſtio oꝛa patrẽ. ſʒ illð
de cubiculo mẽtis intelligitur.
Adde ꝙ ſic legitur oꝛigina
liter matthei.vi.c.
b Que ſupꝛa.nam ꝗcqd ſu/
perogaueris reddam tibi. ſic.
lxxxvi. di.nõ ſatis.
c ſe vitia. ſtulti dum
vitãt vitia ĩ Zꝛia currũt.
d G Piſcopus ſupellectilẽ.
hoc hodie nõ tenet quia
mõ habẽt amplas poſſeſſiões
vt. xii.q.i.expedit.⁊ ſic nõ ẽ cðᷣ
tra de cõſe.di.i.vaſa.⁊ extra ðᷣ
cen.cũ aplłs. vbi dicit᷑ ꝙ archi
epᷣi quinquaginta eꝗturas ha
bebüt in viſitatiðibus.
e ¶ Ande hiſtoriographus. ſa
luſtius.

F¶OPutabilitatem. cateline.
Dl. XLII

Oſpitalẽ. In hac di.
b . coſicht gratianꝰ? ꝙ bo
ſpitalis erit oꝛdinãdꝰ
qꝛ nõ haberet alias
frontẽ innitãdi alios ad hoſpi
talitatẽ:ſi domũ ſuã hoſpitibꝰ
clauderet: ⁊ qꝛ hec pietas: re/
muneratur eternaliter ⁊ tpali/
ter. YItẽ exẽplo abꝛabe ⁊ loth:ꝗ
qm̃ hoſpitales ert ãgelos ho/
ſpitio reciper meruerũt.Ad
de ꝙ ſic legit᷑ oꝛiginaliter gene
iſis.c.xviii.⁊.xix.Addit etiam
ꝙ in hoſpitalitate nõ erit electõ
uel delectus pſonaꝝ. adiũgit
etiã de còuiuijs in eccleſia nõ fa

ciendis ĩ fi. bꝛeuiter tãgit. vii.

.c.apoſtolice regule.ſ.oʒ epᷣm
eſſe pudicũ. AZAdde ꝙ. vi. et
vii.c. apoſtolice regule legun
tur oꝛiginaliter in pᷣma ad ti/
mothe. c.iii.⁊ ad titũ.c.i.⁊ ver
ba poſita hic ĩ pᷣncipio habent᷑
matthei.xxv.c.pᷣſuadet ãt ho⸗
ſpitalitatẽ apoſtolus in epiſto
llłʒ ad ro. c.xii.ad hebreos. ca.
oxiii.⁊ petrus in ſua pᷣma epi/
ſtola.c.iiii.
h ¶ ¶Zl ſeipᷣo.ſi.ff. de neg. geſ.
toꝛ.ff.de pac.cũ in eo.xlvii.di.
y. neceſſe. in pꝛin.
¶ Aliena. xlvii. diſ. ſicut. .
xciii.diſ. diacõi.j.xiili.q.iiii.
quid dicam. ſic extra de reſti.
ſpo. ſepe.⁊.xvi.q.i. decime.
k Q¶ Coꝛpal.ſiñ opibꝰpietatis.
¶ QAld omnia.ideſt ad tempo
ralia ⁊ eterna:vt.xvi.q.i.deci⸗
me. Adde ꝙ ſic habet᷑ in pᷣ⸗
ma cepla ad timotheũ.c.iiii.
m ¶ Ab hac: hoſpitalitate.
n ¶ K'llienus. vt. lxxxv. di.ar/⸗
cchidiaconum.

o ¶ idua. xxxi.q.i.quomö.

p quis.
4½ E Winc. et dionepẽ.
pꝓpꝛiũ nomẽ.uel.i.ſacerdoteʒ.
PAade wboclegit in. ii. epi

ſtola ioã. ci.

„ sdaneueenriotate

non. n. ſemp erim? curi
oſi. nã multa fut diſſimulãda
eff. de noua. doli.in ſi.

s¶Periculũ. ſi.n.ĩ mĩoꝛibꝰ

adhibede Diſcretio:foꝛtiꝰin

Di.
diſſolutos ãt ⁊ fractos veſtibꝰ ⁊ in/
ceſſu nõ recipimꝰ: pietatẽ ĩ puatisꝰ
domibꝰñ icludẽtes:oẽʒ locũ ĩ noĩe
ði ediſicatũ honoramꝰ: ⁊ cõgrega
tõeʒ ĩ ecclłia dei fcãm ad utilitatem

cõeʒ t̃cipimꝰ:⁊ bõa oꝑa q̃ ſupraꝰ vi

res ĩ fres pauꝑes exercẽt᷑:ſʒ ecclia⸗
ſticas traditões bificamus ⁊ oĩa q̊
ↄueniũt traditõibus aplicis ⁊ ſa-
craꝝ ſe aipenar ceptis ĩ ecclia ſiẽi
exoptamꝰ. hem gre.
ſpẽ vᷣtutum ſepe ſe vĩtia ingerunt.
Epe ſe vitia ingerunt:⁊ ſe eẽ
vtutes mẽtiuntur:ut tenacia:
parſimõia: effuſio: largitas:crude
itas: zelꝰ: iuſtitie remiſſio pietas
velit videri.¶ Itẽ ex ↄci.cart.iiij.
¶¶ Deritis ſidei ⁊ vite nõ diumjs
epiſcopalis auctoritas queritur.
Piſcopꝰvilẽ ſuppellectileʒ
2 menſam pauperem hèat ⁊
dignitatis ſue auctoꝛitatẽ ſidei ⁊ vi
te meritis querat: hoſpitiũ quoqʒ
nõ lõge ab ecdeſia habeat. Itẽ
ex eodem. De ecodem.

Rericꝰ ꝓfeſſioneʒ ſuã ⁊ habi
tu ⁊ iceſſu ꝓbet:⁊ ideo nec ve

ſtibꝰ nec calciamẽtis decorẽ q̃rat.
Sicut ergo ĩ cibis mores eoꝝ cuʒ
abus viuunꝰ obſeruaf monemur
ſic ⁊ de idumẽtis intelligẽdũẽ·/vt
eni alibi dr ꝗſquis ↄtemptis his cũ

S.

bus vinit: lautiora ſibi uel auſte/
riora preceteris ĩdumẽta uł alimẽ
ta q̃rit:aut intẽperãs ſui aut ſuper
ſtitioſus eſt. In inceſſu aũt debet eſ
ſe ſacerdos oꝛnatꝰ: ut grauitate iti
neris mẽtis maturitatez oſtendat.

Incõpoſitio eniʒ corporis ut aug.

ait qualitate indicat mẽtis. vñ bi
ſtoriographꝰ ille cũ eiꝰmutabilita
teʒ ðᷣſcriberet cuiꝰ ↄſcientia excita
ta curis menteʒ vaſtabat:ĩter cete⸗
ra h̊ etiã notabile indicauit dicens.

Inceſſus eius modo citus modo

tardus. DI. XI
Oſpitalemꝰ vero ſacer
h otem eſſe oportet: ne
ſit de numero eoꝝ quibꝰ
i iudicio dicetur hoſpes

fui ⁊ non ſuſcepiſtis me:qui enim
apoſtolum ſecutus fuerit:alios ad

Hoſpitalitatey dʒ inuitare.quomõ

hoſpitalitatis exportator poterit
cẽ:qui domũ propriam hoſpitibꝰ

claudit. Si enim ſacerdos primn,

a ſeipſoꝰ ⁊ a domeſtica ſua eccleſia
Dz exiger:quod poſtea populis im

peret:ſi primum imitando xpCj ip/

ſe debet facere que poſtea populũ
doceat:neceſſe eſt nt panperes ĩ ho
ſpitio recipiat quo ad hoſpitalitatẽ
facilius ſuo exemplo ſubditos at-
trabat. ¶Ordinandus itaqʒ; ſa-
cerdos ad memoriaʒ re
mõ abraba ꝛ⁊ loth per boſpit
tis opera deo placuere ⁊ angelos

hoſpitio meruerunt recipere.quo-

modo angeli ſodomis hoſpitali⸗

tatis domum ingreſſi: loth eum fa
milia ſua liberauerũt.qũo dauſas

* 4 . XA½ da ſu ſto ⸗BV t „ded ee3 Prfe yl fa- eene 4

01
== 0

XLII
domos cum hoſpitibꝰ ignis ĩgreſ

ſu ꝑdiderit: qũo ẽt ſᷣm hie.aliena

rapere conuincit᷑: qui ultra neceſſa
ria ſibi retiere ꝓbatur:ac ſi per oꝑa
oĩa pietatis ſe inſtituat: ut etiaʒ pñ
tis vite ſubſidia ⁊ eterne daritatis
vite premia a deo pꝑcipiat.vtrũqʒ
enim pietati promittit᷑.vnde apo-
ſtolus ſcribẽs ad timothe.ait:exer
ce teipſum ad pietatem.nã corpo-
ralisꝰ quidẽ exercitatio ad modicũ
vtilis eſt: pietas auteʒ eſt vtilis ad
oĩa habens ꝓmiſſioneʒ vite que
nũc eſt ⁊ future:ab hac ꝗſquis alie
nus fuerit:in ſacerdoteʒ ordinari
nõ poterit.Si eniʒ viduaꝰ ab eccle
ſia recipi probibet᷑ que pauꝑes nõ
recipit in boſpitio: que pedes ſan
ctorum non lauit:que oẽ opus bo-
nũ nõ eſt executa:multo magis ſũt
ꝓbibendi a ſacerdotio qui ab oꝑe
pietatis ꝓbantur alieni. ¶ AUnde
quidaʒ hoſpitalitatis opera deſpi-
cientes in gãgrẽſi cõci.excòicantur.

ſic enim in eo ſtatutumẽ. C NHon

ſunt deſpiciendi qui conuinia pau-
peribus exhibent.
JI qnisꝰ deſpicit eos qui ſideli
Oter agapes.i.conuiuia paupe-
ruʒ exhibent:et propter honorem
dñi cõuocat fratres:⁊ noluerit cõi
care hbuiuſcemodi vacationibus
parnuipẽdẽs qð geritur:anathema
ſit. ¶ Hincetiã ioannes enãgeli-
ſta in epiſtola ſua quẽdã diotrepẽꝰ
excõicauit:ꝗ nec pauperes recipie
bat:⁊ recipientes de ecdeſia deijcie
bat.· In hoſpitalitate autẽ ñ ẽ habẽ
dus delectus ꝑſonaruʒ: ſed indiffe
renter ꝗbuſcunqʒ ſufficimꝰ:hoſpi/
tales nos exhiber̃ ðbemꝰ. ¶ Ande
ioãnes chryſo.in epiſtola ad hebre
os. ¶ In recpiendis hoſpitibus
nulla debet eſſe diſtinctio.
Aieſcamus ab hac abſurda
curioſitate ⁊ diabolica ⁊ pe-
remptoria.Si enim in dero ſe ele-
ctum eſſe dicat:ſi ſacerdotem ſe no
minet:ſerutare.non enim ſine peri
culo in talibꝰ indiſcuſſa cõmunica
tcio eſt. circa maiora maius pericu-
lum vertitur.non enim das ſed ac
cipis. Si vero pro nutrimento po
ſtulat ne in his examines.quomo
do abrabam boſpitalem ſe cirea
omnes oſtendebat:ſi ſcrutator eẽt
circa refugientes ad ſe: nũq; ange
los hoſpitio recepiſſet.fortaſſis.n.
non putaſſet eos angelos ſed cum
reliꝗs repellẽt.ſʒ qi omnesrecipi
ebat:ſuſcepit ⁊ angelosmon eniĩ ex
vita eorũ quos accipis mercedẽ ti-
bi retributurus ẽ deus:ſed ex volũ

tate ⁊ honoriſicẽtia multa ⁊ miſeri
gaeerzang cordia ⁊ bonitate. Sed licet ipſa cõ
pitalita⸗ uinia deſpicienda non ſint: tamen
nõĩ ecdeſijs celebrari:nec dericos

ad ea conuocatos partes ex eis ſi-
bi tollere oʒ.¶¶ Ande m laodicen
ſi conci. ¶C Clerici ad agape voca
ti partes ſibi nontollant.

8

maioꝛibꝰ.ſic.vii.q.ii.c.
Vt. ff. ad carbo.l.i.S.ii.

ſticte oĩbꝰ eſt dãda elean.

moſina:ut.ſ.e.c.ꝓxi.⁊ na

ðS. 5. ꝓxi.⁊.lxxx vi.diſt.
paſce. ⁊.i.q.ii.qᷓpio.et
.xi.q.iii.qm̃ mulios. et
xvi. queſti.i.ſi cupis.⁊
xxxiii.q.iiii.duo.alibi di
cit᷑ oĩ petenti te tribue.
Alade ꝙ ſic legſt luce
vi.c.Sed ʒ dñs diẽ de
ſudet elemoſina ĩ manu
tua donec ĩuenies iuſtũ
cui des.⁊ ĩ cãncis vbi d
oꝛdiauit ĩ me charitatẽ.
Adde ꝙ ſic legit᷑ ibi ĩ
.ii.c.Et dicit ãbꝛo.oꝛdi
nata ẽ charitas: vt pꝛio
deus:ſcðo parẽtes:dein
de filij:poſtea domeſtici
vlto eĩ nei diligãtur.et
alibi vicit ãbro.ꝙ dele/

ccus pſonaꝝ dʒ eẽ ĩ miſe

ricoꝛdia impendẽda: vt
elxxxvi.di.ñ ſatis.⁊ bic
Dicit ꝙ in paupibꝰ non
tã pauptas iᷓ religio eſt
attendenda:vt.xvi.q.i.
qm̃ qcqd.⁊ aug.dit vti
lius eſurienti panis tol/
lit ᷓ ð cibo ſecurus ⁊cc.
vt.v.q.v.nõ oĩs. xxiii.
.q.iiii.nimiũ. diſtigue
eoꝝ q petũt elemoſinaʒ:
alij ſũt cogniti alij ñ.ðiteʒ
alij petunt qſi ex ðbito:
vt pᷣdicatoꝛes ⁊ pllati alij
ꝓ ſuſtẽtatiðõe coꝛpis.Si
Ggs petat ex debito ⁊ rõ
ne officij qꝛ diẽ ſe ad hoc
miſſũ ut ibipᷣdicet:a tale
offf̃ Aſtat ei ↄmiſſũ eẽ re
cipiẽdus ẽ.ſi ẽ (cognitꝰẽ
cxaĩandus:an ita ſit:vt
I hoc.c.ſi aũt ꝗs petit ꝓ
nutrimẽto: tüc ĩdiſticte
oĩbꝰ eſt danda:vt hic.i.
qm̃ niſi ꝗs ꝑ ſecuritatẽ ci
bi negligat iuſtitiam tũc
ſubtrahẽda ẽ ei.vt.v.q.
.v.nõ oĩs. niſi iaʒ fame
moꝛiat᷑:vt.lxxxvi.di.pa
ſce.ſi aũt nõ poſſumus:
oibus ſufficere:tunc dã/
da eſt potiꝰ bono qᷓ; ma
lo: ⁊ conſanguineo qᷓ
ẽneo.⁊ ſic loqꝗtur illud
deſudet elemoſina ⁊cc.et
illud oꝛdinauit ĩ mecha
ritatẽ.⁊.lxxxvi.di.non
ſatis.

uSʒ qm̃ oẽs / arg.

rone dubitatiõis meliꝰ
ẽ ex abundati aliqꝗd face
re qᷓ aliquid dimiitere:
vt. xi.q.iii.nolite.xiii.

.gq.ii.nõ eſtiemus.xxiiii.

.q.iii.coꝛꝛipiant/⁊ car.
ad queſtionem cum du/
bitatur quis ex duobus
occiderit bominem: ꝙ
potius ambo admitan
tur ad oꝛdines qꝙ; am/
bo repellãtur.ar.contra
xxiii.q.vlti.ſi quattuoꝛ.
quid iuris ſit de hoc: no
tatur in queſlionibus.e&t
eſt expꝛeſſum. de homi.
ſignincaſti ꝛc.

4 †

Närn
isd be
pberon
tiigock
derii
nistol⸗
unsde,
s. mii.

die.

moſtnar.
Aiji ig
dbio:
öaneth
hsSi
chtoer
iſeadbee
Nchanle
miſſicife
ſoeni⸗
niufryr
PPett.
icifine
mntet
I. gll.
lramtie
Ntr.
ſiczfame
WidiN
funnu:
eunrdi
cwöjmn
Girn
g lul
ntd
lneche
,en

egg
ſos nh⸗
liigtfue
Omnin.
ſolte gl⸗

mant⸗
4 obus
hen:
Aninun

—

1

8 D On opoꝛtet. ptes.

7 domum mitte⸗
re:⁊ ẽ cõtra epᷣos qui no
lunt ꝓuincias viſitare ⁊
m petunt redimi pꝛocu⸗/
ratiões.vt.x.q.i.relata.
b Pꝛopter iniuriam
ei. infamiam.
6 L UVlli tranſeuntes.
ſic in tabernis pñt
clerici comedere cauſa ne
ceſſitatis.xliiij.di.clerici
de vi. ⁊ ho. cle.clerici.
¶ Moſpitioꝛum.tamẽ
ecckiaſtice cauſe poſſũt ⁊
debent tractari in eccłia.
vt.ij.q. ij. pꝛeceptum.
“ Hieh XLIII
e AMcdicus.̊
p bhrreuiter ta
aplice regu
le: opoꝛtet epiſcopuʒ eſſe
pudicum.
Bene. ſicut eniʒ per
genas cibi:ſic per predi
cationes eccleſie ſideles
incoꝛporantur. vt de cõ
ſe. di.ij.qꝛ paſſus.ꝰ Zld
de ꝙ oꝛiginaliter ſic le⸗
gitur in canticis cantico⸗
tum. c.i.
g BHebet gratiꝗ. bic p
ſequit᷑.vlij.c. apoſtolice
regłe.oʒ oꝛdinandũ eſſe
doctoꝛẽ.i.talẽ qui ſciat
docere ⁊ pꝛedicare.conſi
derabit autem pꝛius qui
bus ⁊ q̃ pꝛedicet ꝗa non
oĩa oĩbꝰ ſũt pꝛedicãda.
hfticis enĩ ſecreta ſidei ñ
ſũt pandenda.nec nimis
alta dicet minus capaci
bus.⁊ ſi ſubditi non obe
diũt pᷣdicRi:ñ iõ ceſſabit
a doctrina 2 coꝛrectione
eoꝛum.
b CSilẽtõ. expde nega

i CnNã latratu.i.pdica-
tione.
tz C Canum. j. ij. q. vij.
ue nec.
C¶CEi baculo.i.commi

nationis.
m O It rctoꝛ.caſus.pᷣ
mo dicit ꝙ pꝛedi
catoꝛ vel rectoꝛ nec ſilen
da ꝓferet:nec ꝓferenda
ſilebit.⁊ hoc ꝓbat. viij.
auctoꝛitatibꝰ.ſecũdo di
cit ꝙ talia ꝓpðat queñ
deducãt homies in erro
rẽ.⁊ hoc pꝛobat tribus
auctoꝛitatibꝰ.tertio oſtẽ

dit ꝙ etiã vtilia non de⸗

bet nimis effundere.⁊ B
at.iij. auctoꝛitatibꝰ.
n aenſentt: Wrr⸗ illõ
uiſſe nocet multoſqʒ ſi
lta dänit. Add-
vox veritatis de q̃ I ter.
legit᷑ oꝛiginaliter Joan

oCKnK§aatrare.propter pi

„

Di.

On oportet miſtros altaris
Auk quoſliber clericos ad aga
pẽ vocatos ꝑtes tollere: ꝓpter iiu
riã q̃ ex hac occaſione eccleſiaſtico
ordini poterit deputari. ¶C Inlo⸗
cis deo dedicatis nec cõeder̃ nec ac
cnbitus ſternere liceat.
T Onoʒ in baſilicis ſeu ĩ eccle-
ſijs agapẽ facer̃:⁊ ĩtus man
ducat᷑ vel accubitꝰ ſternere nonlʒ.
Item ex cocilio cariha. iij.
Riñ neceſſiuate coacti derici in
eccleſia nõ conniunenur.

2 epiſcopi vel cdlerici ĩ ec

deſia cõuiuẽt᷑:niñ forte trãſ-
enntes hoſpitiorũ neceſſitate illic
reſniciãt᷑:populi ẽt ab huiuſmõi cõ
uinijs qᷓ;tuʒ põt ſieri ꝓhibeantur.

¶ Itẽ er dictis bii bñdicti abbatis

De eodem.

ibi quicq;ᷓ alið geratur vl cõ
at qᷓ; qdð diuis myſterijs cõntiat.
Item Auguſtinus.

2 Ratoriũ hoc ſit qð dicit᷑:nec
d

T Noratoꝛio pᷣter orãdi ⁊ pſal

lẽdi cultũ penitꝰnibil agat᷑:ut

nomini buic 7 opera luglen ipẽſa

concordet. Dl. X
Udicꝰ q̃qʒ dʒ e ſacerdos
p vt ⁊ moribꝰa vᷣbis pudo-
rẽ ideſinẽter exhibeat. Añ
ĩ cãticis canticoꝝ geneſpõ
ſe.i.pᷣdicatores turturi cõparãt᷑.de
bet ẽt graʒ ꝛdocẽdi haber̃:qꝛut hie
ro.ait: Innocẽtis abſq; ſᷣmone cõ
uerſatio quãtũ exẽplo ꝓdeſt:tm̃ ſi
lẽtioꝰnocet.nã latratu canũ⁊ bacu
lo paſtoꝝ lupi ſunt arcẽdi.In ipſa
aũt doctria diſcretũ oʒ eẽ rectorẽ:
ne aut tacẽda ꝓferat:aut dicẽda ta

ceat. CAñ Greg. i. xv. c. ſui paſto

ralis ait. CI. De diſcretione pᷣdica
toris ⁊ ſilẽti,j
It rectorꝰdiſcretꝰĩ ſilẽtio:uti
lis ⁊ cautꝰi vbo:ne aut tacẽda
ꝓferat:aut ꝓferẽda reticeſcat. NMã
ſicut ĩcauta locutõ ĩ erroꝛẽ ꝓtrahit
ita diſcretũ ſilẽtiũ eos ꝗ erudiri po
terãt in error̃᷑ reliquit. Sepe nãqʒ
rectores ĩpronidi humanam amit
tere gratiã formidãtes loꝗ liber̃ re
cta ꝑtimeſcũt:⁊ iuxta vᷣitatis uocẽ
nequaqᷓ; grgis cuſtodie paſtoꝝ ſtu
dio:ſʒ mercenarioꝝ vice depᷣniũt:
qꝛ veniẽte lupo fugiũt dũ ſe ſub ſi-
lẽtio abſcõdũt.hinc nãqʒ eos ꝑ ꝓ/
phetã dñs icrepat dicẽs ĩ eſaia:ca/
nes mutiñ valẽtes latrarꝰ:hie rur
ſusꝰdñs dicẽs ĩ eʒechiele:ñ aſcẽdi⸗
ſtis ex aduerſo:neqʒ poſuiſtis vos
mux ꝓ domo iſrael vt ſtaretis ĩ pᷣ⸗
lio ĩ die dñi.Ex aduerſo ꝗppe aſcẽ
dere ẽ ꝓ defẽſiõe gregis voce libe
ra huiuſmõi poteſtatibꝰcõtraire:⁊⸗
in die dñi in pᷣlio ſtare:ẽ prauis de

certãtibꝰ ex ꝛuſtitie amof reſiſtere.
paſtorẽ enĩ recta timuiſſe dicereꝰ:

ad ẽ alið qᷓ; tacẽdo tga pᷣbuiſſe: ꝗ

nimix ſi ꝓ grege ſe obijcit:murũꝓ

domo iſrael hoſtibus oppõit.hinc
rurſus deliquẽti populo dicit᷑:i hie

XILIII

re. ꝓphete tui viderũt tibi falſa 2
ſtulta: nec aperiebant tibi iniquita-
tẽ tuã:vt te ad penitẽtiã ꝓuocarẽt.
ꝓphete quippe in ſacro eloquio ñ
nũqᷓ; doctores vocant:ꝗ dũ fugiti
naꝰ eẽ pᷣſentia iudicãt:que vẽtura
ſũt mãifeſtat:quos diuinꝰſᷣmo fal-
ſa videre redarguit:qꝛ dũ culpas
coꝛipere metuunt: ĩcaſſuʒ deliquẽ
tibꝰ ꝓmiſſa ſecuritate blandiũt᷑:ꝗ
iniquitatẽ peccantiũ nequaqᷓ; ape
rinnt:qꝛ ab increpationis voce cõ/
ticeſcũt.clauis quippe aperitiõis ẽ
Hᷣmo correctionis:que icrepando

culpã detegit:quã ſepe neſcitipſe

ẽt ꝗ ꝑpetrauit.hic ẽt paulꝰ ait ad ti
tũ.vt polẽs ſis i doctria ſana exhõ
tari:⁊ eos ꝗq ↄtradicũt redarguer᷑.
hinc ꝑ malachiã dicit᷑: labia ſacer
dotis cnſtodiũt5ſciẽtiã ⁊ legẽ exqui
runt ex ore eiꝰ:qꝛ angelꝰdñi exer/
cituũ ẽ.hinc ꝑ iſaiã dominꝰmonet
dicẽs:clama ne ceſſes:q̃ſi tuba ex
alta vocem tnaʒ. preconis quippe
officium ſuſcipit quiſquis ad ſacer
dotium accedit:vt ante aduentuʒ
iudicis qui terribiliter ſequitur ipſe
ſcilicet declinando gradiatur. Sa
cerdos ergo ſi predicationis eſt ne
ſcius: quam tibi camoris vocem
daturus eſt preco mutus: Hinc ẽ
n. ꝙ in actibus apoſtoloꝝ legitur
ſuꝑ paſtores pꝛimos in linguaꝝ
ſpecie ſpiritus ſanctus ĩſedit: qꝛ ni

mirum quos replenerit de ſe proti

nus loquentes facit.hinc movſi pꝛe
cipitur in exodo vt tabernaculum
ſacerdos ingrediens tintinabulis
biatur: vt videlicet predicatõis
voces habeat:ne ſuꝑni iſpectoris
iudicium ex ſilentio offendat.ſcri-
ptũ quippe eſt: vt audiatur ſonitꝰ
qũ ingreditur ⁊ egredietur ſanctu
arium in conſpectu domini:⁊ nõꝰ
moriatur.ſacerdos nãqʒ ingredi-
ens vel egrediens moritur ſide eo

ſonitus non audiat᷑: qꝛ iram cõtra

ſe occulti iudicis erigit:ſi ſine pꝛedi
cationis fonitu incedit:apte aũt tin
tinnabula veſtimentis illius deſcri
buntur inſerta.veſtimenta eniʒ ſa
cerdotis quid aliud qᷓ; recta ope-
ra debemus acciper̃:propheta te-/
ſtante qui ait in pſal.cxxx vi.ſacer-
dotes tui indu.iuſt.veſtimentis ita
qʒ illius tintinnabula inherent:ſi ni
te viam cum lingue ſonitu ipſaq̊
qʒ operaſacerdotis clament.Sed
cum rector ſe ad loquendũ pꝛepa
rat: ſub quãto cautele ſtudio loq̃t
attẽdat: ne ſi inordinate ad loquẽ
dum rapitur:erroris vulnere cor/
da audientiũ feriantur:⁊ cum for
taſſe ſapienteʒ ſe videri deſiderat:
virtutis compagem iſcipienter ab
ſcidat.hinc nanqʒ veritas dicit in

marco:ſalem in vobis ⁊ pacẽ ha-

bete inter vos per ſalẽ quippe ner
bi ſapientia deſignat᷑: ꝗ ergo loꝗ

pienter nititur magnope metuat:

ne eiꝰeloquio audiemiũ vnuas cõ

3 5

p Murſis. pꝛimo coͤquerit᷑.
⁊ pꝛio ponit vba ꝓpheie:deide
ea erponit ⁊ ſic ꝓcedit ꝑ totũ.c.
Adde ꝙ oꝛigialit᷑ ſic legitur

in ezechiele. c. uj.

q U. Oicere.i. diciiur.
r ¶ Terga.no. ꝙ tacẽs ⁊ timẽs
fugere dicit. vnde etiaʒ taces ꝓ
cõtumace habetur. vt.lxv. di.
ſi foꝛte.⁊.ff.de iterro.ac.de eta
le. /qui tacuit.
8 ¶Qui dũ ſugiina. i. tranſi
toꝛia. Adde ꝙ ꝑ hieremiam
logꝗtur dñs in lamentationibꝰ
ſuis. c. ij.
t¶ Quos.ſimplex relatio.
u ¶ Securitate,eo ipſo ꝙ tacet᷑
pꝛomitutur ſecuritas delinquẽ
tibꝰ.vt.lxxxiij.di.error.
x Sermo: doctoꝛis.
y Neſcit. ſ. eſſe peccatum ille
cui pꝛedicatur.vłcũ eiꝰ peniten
tia audit᷑ qᷣrit᷑ ab eo locus ⁊ tem
pus ⁊ perſona cũ qua deliquit
que foꝛte peccatoꝛ pꝛopter vere
cũdiam vult occultare. de ꝓpe.
Di. vi.c.pꝛimo in ſi.tamẽ in qͥ
ſtionibus vbi ſit pꝛeiudiciũ alij
nð fiẽt ſpeciales interrogatiðòes
vt.ff. de queſtionibꝰ.l.i.S.qui
qſtioneʒ. Adde ꝙ vᷣba pauli
q̊ͥ ſequũtur hñtur i epiſtola ad
titum. ci..
3 ¶ Cuſtodiũt.i.cuſtodif ðbẽt.
Quia angelus.i.nuncius

dDdomini. Aldde ꝙ ſic legitur

malachie. c. ij.
2 ů Preconis. ſ. de conſecra.
di. iij. baptiſmꝰ. Zade ꝙ ita
Piſaiã ait dñs in.c.lviij.
Waſtores.i.apoſtolos.
NRadLqDde ꝙ ſic legit᷑ in acubus
apoſtolorum.c.ij.
a ¶Tintinabulis.lxxx.di.tintĩ

nabula. ⁊ totideʒ mala punica

in inferioꝛi margine tũice ſacer
dotalis pendebant.ꝰ Adde ꝙ
ſic legit᷑ oꝛigialit᷑ exodi.c.xxvuij
eccleſiaſtici.c.xlv.
b C Mò moꝛiatur.alma. ſ. pec
cando: vel vt fama eiꝰ non ſit
mosua.
cOpa. ar. ꝙ ſi aliq pmiſerit
ſe ðſpoſari vl arrani:lʒ expᷣſſeñ
ↄſentiat videt᷑ ꝙ ſponſalia ſint
ↄtracta.argu.xxx.q.v.ſemine.
.rxxvij.q.ij.ſi quis deſponſaue
rit.xxxij.q.ij.honorãtur. ff. de
ſpð.ſʒ quẽ.nã opera ꝓbant. vt
xlvi.di.c.i.xi.q.iij.eſtimat.xxij

q.v.cauete.vt er de his q̃ fi.a

ma.par.ca.ex oꝛe.ar.ff.ð mi⸗
no. ſi filiꝰ.ff. de inof.teſ.l.vlti.
eff. de edil.edic.ſi tamẽ.5.ei ꝗ.
io. Ego dico ꝙ ſi Zhentes pol.
ſũt log erpᷣmere debet coſenſũ.
ſuũ. aliogn nõ iudicaret᷑ p ma
trimonio cũ neceſſaria ſint Sba
qntũ ad eccliã: vt extra de ſpð.
lue fraternitatis qꝛ ẽt mutꝰſi cðᷣ
trahit ſignis ðbet expᷣmere con
ſenſů: vt ex de ſpo.cuʒ apð.b.
Adde ꝙ ita vt ſeqtur loqꝗtur
venitas in euãgelio marci.c.ix.
in fine.

— 1.
ſn mariis 7 Dendo sbe
— ,„ gZ ——
ſur neeffauia dns ad N
2 4* — 5
meftam: 1 alsnbeH

