uI Vlſquis.occultat.tũc.ſ.
cum inducitur in teſtem.
alias bene poteſt. ⁊ etiaʒ debet
quandoqʒ ꝗs occultar̃ veritatẽ
vt.xxii.q.ii.pꝛimum.ver. ſepti
mum.⁊.c.ne quis.a. xliij.di.
in mandatis ⁊ tum a chriſto q̃⸗
reretur quid eſt veritas:non reſ
pondit.
x¶Occultat.ff. de fal. ſi quis
obrepſerit.
x ¶ Occultat.cõtra.xxii.q.ii.ne
quis arbitretur.
V Progeſſe. aliquis ergo co
gitur alij pꝛodeſſe cũ ſibi nõ ob
eſt.ff.de aqua.plu.arcẽ.l.ij.S.
item varus.
3 Emo lingua. mentiẽdo
N de aliquo pꝛopter quod
ipſe perdit vitaʒ.talis enim di
citur homicida.j. de pe.di.i.ꝑ
culoſe.l.di.ſi quis vidquam.
Melius electiue. ut. j. e. in
iuſtum.xxii.q.i.còſidera.
5 MNicuiqʒ ne ieſum.vij.q.
66 i.omnis qui gemebat.

—R Caula .
. iteb ri os ꝗ occidũt adit quaſ erponendo ne “
a Bijt. vendunt. qnsntuz Qui falſum teſtimonium dicũt T li nlctc ie ſiaͤnt mnce 1c. (Adde ꝙ ſic le .
in ſe eſt. nam ipſe venſdi ¾½ peritatem pecunia negant: ſcele⸗ con i bere dicatis qð audi Situr Mathei. c. x. lu⸗
non poteſt. i. q. iij. ſaluator. vel ris iude participes fiunt. re moꝛtis nõ bere do 4 io9“ ce. xij. c. .
vendunt.i.a ſe ſeparant:ſicut Bijt iudas ad ſůmos ſacer ſtis: nec ſiducialiter Pdicetis oi i ¶Pꝛoditoꝛ. pꝛoditoꝛ ge
vendnor em vencirama elt⸗ dotes: coſtitnerũt ei pecuniã qð ĩ aure ſolt audiſtis. Sicut eni er cſt quniloqtur mendacla, 4
Haret elenen rieicjt nrett ſe daturos.multi hodie ſcelus iude bhis verbis oſtenditur: nõ ſolum ille vel nonlibere pronunci
ita ſi veum n ſeallenat vreci⸗ ſimqʒ ſun roditoꝛ eſt veritatis ꝗ tranſgredi at veritateʒ: ivi bic qui ſi
deade deleama ee ne nagiſhas dümosſnu, p veritatẽ palã pꝛo veritate men- bicrimencognitum ma .
tudinem. (Adde ꝙ ſic legitur. pecunia vẽdidit: velut imnane 1 ne- ens ve ban 4 tia ille ꝗ nõ li · licioſe publicat. ij. q. i. ſi uin
in euangelio mathei.c.xxvi.io fariũ exhonẽt:nec tamẽ cauent.nã daciuʒ loꝗtur: ſed etiazʒ ſeg libe⸗ peccauerit qui alluz circũ vr
annis. xiiij.a in prima epiſtola q ꝓ muneribus falſuʒ ↄtra aliqu? bere veritatẽ pꝛonunciat:quã libe uenit. eum in pericul ſn
ioannis. c iiſ. . teſtimoniũ dicunt: pꝛofecto qꝛ veri re pꝛonunciare opoꝛtet:aut nõ libe trahit. xriii.q. iij. tranſ⸗ gurf
b ¶ Infirmitate. corporis. naʒ tatẽ pꝛo pecunia negãt:deuʒ pecu- re veritateʒ defendit:quã libere de ferunt. qui res vel muni 0
femn S—— i⸗ nia vequnt⸗ ipſe eniʒ dirit Ego ſũ fendere conuenit:pꝛoditoꝛ eſtveri- tones boſtipg tradunt
.li.c. conſaldus. Veo 110 er, .xxij.q.v.de forma.qui
eAlrbitnie. i. bonis viris. ſi · veritas. Cum ſocietatẽ fraternita- tatis. Nã ſicut ſaerdas debneſt ſretaſhichnoſ naae⸗ E
cut iudas captauit abſentiam tis aliqua diſcoꝛdie peſte comacu⸗- VI veritatẽ qua au bihreepege lat: de pe. di. vi. lacerdos oon
apoſtolorunm. lant: deũ pꝛodũt:q;ꝛ deus charitas re pdicet:ſic laicus debitoꝛẽ: ⸗ (Alge ita u l biein relin
◻ Samem nen veſt. a ergo charitatis 2 veritatis iuſ ritatez quã audiuit a ſacerdotibꝰ p (Aae⸗ panluof epiſto 49
ipſo aeto negamns chi ſaf t: deñ vtiqʒ ꝗ charitas ẽ bataʒ adem in ſcripturis defendat laadromanos.c.r. gu
un v haiun erneinn vernaspzoduntenſjacimne cũ non ſiducialiter:qð ſi nõ fecerit ꝓditve ꝑ 1T Llud Dane iniu⸗ i
xij. q. v. cauete.ipſo 6 . . i, I1X . , . inſticig riam poteſt ergo
pellamno. ertra de ap. dilecti. infirmitateꝰ vel ignoꝛtia peccant: eranercorge ſni mrn ſtoe⸗ agere coneluegtonmh⸗ Fi
ipſo facto habemus ratum. ſff. ſz in ſimilitudinẽ iude oppoꝛtunita oꝛe aute cofeſſio ledit: eum nicatorem actione in⸗ gninn
de inoffi. teſ. ſi proponas. 5. i. tẽ querunt: qualiter arbitris abſen ſnia potius iudicem ledit:quã iuriarum. quod verum ? umen
ff. rem ra. ha. l. v. ipſo facto in tibus mendacio veritateʒ ⁊ virtutẽ in queʒ temere fertur. cum dolo ercommunica nnn
telligimus.extra de his que ſi. crimine mutent. ¶ Item Hiero. AUnde Auguſtinus ait. nit.alias non.ff.vi.bo. guie
dde „ . 2 ſ26 6
a ma.par. ca. ex ore.(Acde ꝙ Chii egat:qui perueris Iniuſte aliquezʒ anathematizäs rap.l.ij. 5. ſi publicanus G.
auẽtas apoſtoli hic poſita legi C hꝛiſtum negat: q P ſibi non alijs nocet. lau.immo ſemper poteſt
tur in epiſtola ad titum.c.i.ĩfmñ. ſe ſocium facit. „ Alud plane nõ temere dixeri: eum conuenire adintereſ nenh
¶Hegat.quidam habent ne Stimant ꝗqdam in eo tm den ud p fideliũ fuerit an a ſe niſi iudex pꝛobaliter er nihech
gatus negat. (Tlchle ita ut negari:ſi in pſecutioneꝗs a gẽ ꝙ ſi quiſquã ſideliũ fueru rauerit.⁊ etiam agere uł nonin
gicit hic in n. legitur actuũ. c.ii. tbus cõpꝛehẽſus ſe cõſiteri renue- thematiʒatus miuſte.potius ei obe alias puniatur. extra de nnalsel
Ln lolun. non ait. arg. rit eſſe chꝛiſtianü. Ecce apoſtolus i rit ꝗ facit quã ꝗ hãc patit᷑ iniuriã: ſen. excom. ſacro. i. qi. Nltin
hic. er precedenti. c. g ibus que peruerſa ſunt factis deũ ſpus enĩ ſanetus habitãs in ſanctis nemo. Et ſi temerarie er icii⸗
vni dicit ꝛomne d qò ſeqniur olbns que pernert ſapiẽtia ẽ:iu per quẽ qſq; ligatur aut ſoluit᷑: ime communicat punitur.s. Anril
erillo. vk. . di. vii. quo iure. rr aſſerit negari: chriſt ſapiẽtia ẽ: i· per quẽ aſa tpena: pere ap-. eostemeranü⸗ nuede,
tra.de dolo ⁊ ↄtu.cum dilecti.i ſticia: veritas: ſanctitas: foꝛtitudo. ritaz nulli ingeri penga:p dibono 1C Immmertam .i. ſine orae
fi. extra de offi. dele.cum ſuper negat᷑ per inſipiẽtiã ſapientia: ꝑ ini pe diffundit charitas in coꝛ il 1 canſa. nam ſine culpa ſe ſoͤgi
ff. qõ me. cq.l. i. (Adde ꝙ ita quitatẽ iuſticia: p mendaciũ vitas: ſtris:que nõ agit ꝑperaʒ. pax eccle pe aliquis punitur tem
originaliter legit luce. c. xxii. per turpitudinẽ ſanctitas:per ibelli ſie dimittit peccata:⁊ ab ecclie pa⸗ poraliter. rlv. di. gill. .
oaens negatcbnd citaté animi foꝛtitudo: quotieſciqʒ cealienus tenet peccata nõ ſecũdu, m ¶ Par. id eſt ſpiritus ni
ſi aliquis coactus negat chriſti cltate jri ucdelc .- bitriũ hoĩum ſed ſecundũ arbi- ſanctus. ſo.
ore ſed corde non negat.nonvi vincimur a vitijs atq; peccatis: io Ar. ipetra tenet petra dimit-⸗ n ena. ideſtchriſ⸗ ehin
detur peccare.nam ex corde pro ties deů negamus. 7 ecotrario quo trium Dei petr. ren Soimittit. o C Columbba ideſt eccle hoen
ceduntvitia.xv.q.vi.c.i.⁊ vddus tciẽs bonũ ad agimꝰ de ↄfitemur. tit: colũba tenet:columba dimi . . puf
cor inrer ogat. riij. q. v.ſt quid nec arbitrandũ eſt iĩ die iudicij ilos Itẽ ſalomon ſicut auisi incertů vo Aolans ſupple reuer ſed
tamen duo monaluer pecat. af a dei filio eſſe denegãdos:quii lansꝰ:a paſſer quolibʒ vadens:ſic titur quandoq;. (Zldde DD
quia nulla conditione debet ad martyrio chriſtũ negauerũt:ſʒ ⁊ i meledictum fruſtra pꝛolatũ venit qs ſic legitur originalt ſlong
hoe addeci irril. iſ prinu n . lsmone vlco fſuper eum:qui miſit illud. prouerbiorum. c. xxvi. unn,
T ſi non vult negare chriſum los oẽs quo ope v. mone vlco 1 G ego. in hbomel. xx v. q Nerunqʒz. ut iyere z6
vult tamen iſtud ꝑp qð negat gitatiõe chriſt negatꝰnegat:ulł 0 Ntem rego. in cö ruit: Panbe lenoreʒ il 4
ſ.vitam.xv.q.i.merito. feſſus cõſitet᷑.de hac puto vfeſſiöe C Cuius vita officio non cõgruit: lorumn ca. 5. e. ipſe. .c. D
b¶ N Olite timere. ñ remouet qua diſcipulis pcepit dicens: eritis alios ligatus abſoluit. — iudicare. .c. tunc vera. –W
enaluralem timorez mor mihi teſtes in bieruſalez ? in oĩ iu⸗ erũq; cõtigit vt iudicislo⸗ Perpꝛophetam di uum.v
tis. naturale enim eſt quenlibet dea ? ſamaria:⁊ vſq; ad vltimum cũ teneat:cuius ad locuʒ vita . rhicem.(Rac Hor
PRaennninu Rcmionn terre. ¶ Item Augu. minime concoꝛdat.ac ſepe agit: vt ſic legitur ibidem.c.xiii. Dõl
cepit ieſus pauere tedere. a ali ¶Qui chꝛiſtianum ſe negat: ch· vel damnet imeritos vel nlic he⸗ lae
bi: pater ſi poſſibile eſt tranſeatt ſtum neaare connincitur. ligatus ſoluat: ſepe in ſoluene 18 9 —–
a me calix iſte.ſed dicit ne in ta On ſolũ abnegat chriſtuʒ: ꝗ ligadis ſ ubditis ſue volũtatis mo —
SSõ dernm⸗ tia⸗ dicit eü nõ eſſe chriſtũ:ſed l- tus nõ autem carum mneri ſe fanic ſircohn
amagamnus, elquod nonſy lectiaz gcu ſit negat ſe eſſe chriſtia⸗ vVnde k vtipſt lgidt rn apene zun mri
ſcripturam vel magiſtros vel nũ. dñs eni nõ ait Petro: diſcibu dipoteſtate be ꝛoximum odio
per reuelationem diuinam reue lũ meũ te eẽ negabis. negauit ergo vt erga quenlibet p or iuaſteg
latum eſt ſuſtineamus: vnde ſp chriſtũ cũ ſe Necalut eẽ – ſepn vel Sren diage de iubeirig re d
lũ:qd autẽ aliud iſto modo quaʒ ſe re auteʒ dign litis 2c. vnd
ne gauit eſſe chriſtianu. Idẽ timen- recte per pꝛophetaʒ Aenur -mnon
do moꝛtẽ carnis tue moꝛteʒ dabis ficabãt animas que nõ moꝛiunt᷑: ⁊
chriſtũ: tanta moꝛ . cat: u
an apoſtolns Petrus ſeut eũ qadã daãnat:a nõ victuruʒ viuificare niti
fauoꝛe peruerſo excuſare nituntur tur:qu reuʒ a ſupplicio ſi iere e.
chriſtuz nõ negauit: qꝛ interrogatꝰ natur.cauſe ergo penſande un jet
ab eute pofen ſe gbeſcirr rüdit: tunc nigandi⸗ dei nendi bor *
Itez Jo. chriſoſtomus. ⸗ exercenda: e.
Aeritatẽ pꝛodit non ſolũ qui ꝓ culpa Rcceſii⸗r gue ſi henieiaſe
veritate mendaciũ loꝗtur:ſed enuas cuta poſt culpam: vt quos ſa
qui veritatem non libere pꝛedicat. potens deus per cõpũctionis graʒ

lepen
Ar
auget

Mat
inr Monmn

hkenau ſ
eumn i
liglime
bylnnn
baſtbi
1Nſinn
ſbichnſgnng
.digiſintg
Plautfhen
kpauſihlgig
manos,,
ulhlmrin
nam gont
tnmaonnn,
hnn amne ,
ngolonn
Netunnn
Gennſcte
ſtgehann
nmoſenneee
Opbenfentng
luderpehtere
Lidunegrn
Punclurennde
on lun ſg
Ciſtenon
nunckpnni;
mennii.
Nnenumn ,ſe
un irrahre⸗
uoponinn in
idckſerne
le.
Denn eckhri⸗
unnballten

lunsſppeean
ndg. (
gur nginu
Nrun cn.
nungzenßeſe
lbie enoſci
54. Men.
4,4eelt⸗
rnopben
ler

a T Niuſtum.nõ va/

leat.ar.qꝙ ſenten/
tia per metũ lata nulla ẽ
ipſo iure.ut hic.⁊. xxxi.
q.ii.lotharius.xxv.q.i.
olmne. ſed dic ꝙ tenet ni
ſi elidatur pꝑ exceptionẽ.
d Parum eſſe. ideſt ñ
ufficit ei wipſe non ſit
inimicus vel non gene⸗
ret alijs inimicitias. niſi
ſtudeat in alijs eas extin
guer̃.xxii.q.v.ð forma.
c Qi iuſtus eſt. pᷣmi
2 nm.in hoc ꝙ patiẽ
ter ſuſtinet.
Equitateʒ.ab hoc lo
co oſtendit quid iuris ſit
de ſententia pꝛecepti.⁊ di
cas ꝙ ſemper parenduʒ
eſt iudici in rebus licitis
dum tamen illa ſpectant
ad officiuʒ eius preciper
vt. vii.q.i.qꝛ.⁊.ff.de re
gu.iur.ſactum.⁊ ſi dubi
um eſt an ſit licitum pa/
rendum eſt ei.xxiij.q.i.
quid culpatur.
O Zauis epᷣs.pro be
reticis.mortuis.q
non lʒ ſpali oratione. vi
xiij.q.ii.nõ eſtimemꝰ. ſʒ
pꝛo viuis hereticis ⁊ aliũ
malis etiam ſpãli oratio
ne licitum eſt orare.vt.x
lij.q.ii.pꝛo obeuntibꝰ.ſʒ
generali oratione pro oĩ
bus deſunctis licitum eſt
orare.vt de pe.di.v. ſal
ſas.xiiij.q.iii.corripiãt᷑.
On ſemper. prece/
ptis. non ſolum in
fuſto:ſed etiam inhone
ſto. vel etiaʒ ſi a iudice pᷣ
cipitur aliquid qð ſit in
bhoneſtuʒ uel incõmodũ
vl.ff.de recep.ſi cum di
ij.preceptum. 2. ff. de iu.
ſi longiꝰ..iij.q.ix.hoꝛ/
tamur.
36S I dominus.ff. de
re. iu. ad ea que.
(¶Adde ꝙ ita ut in f.bu
ius verſi.di legitur Ae
tuum.c.v.
h¶VHoc ipſum. de vxo
ribus.xxxiij.q.v.manit᷑e
ſtum. Z. vbi dr qð lʒz vir
precipiat vxori ꝙ non b/⸗
net votum.lʒ ipſe peccet
ipſa tñ tenetur ei obedire
ſz dic qð lʒ vir pꝛecipiẽdo
peccat.non tñ precipit id

1

XI OQ

viſitat: illos paſtoꝛis ſnĩa abſoluat

tũc enim vera eſt abſolutio ⁊c̃.⁊ in/

fra:ex qua cõſideratione intuẽduʒ
eſt:qð illos nos debemus ꝑ paſto-
ralẽ auctoꝛitatẽ ſoluer̃:quos aucto
rẽ noſtrũ cognoſcimus ꝑ ſuſcitãteʒ
gratiã viuiſicare.⁊ iĩfra. Heniat ita
qᷓ; foꝛas moꝛtuꝰ.i.culpã cõſiteatur
peccatoꝛ.venientẽ vero foꝛas ſol⸗
nãt diſcipuli:qꝛ paſtoꝛes eccleſie ei
debent penam amouere quã meru
it:qui nõ erubuit pſiteri qð fecit.
Hec de ſolutiõis oꝛdie bꝛeuiter
diximꝰ:ut ſubmagno moderamie
paſtoꝛes eccleſie vel ſoluere debeãt
vel ligare ¶ Itẽ calixtus papa.
Kiribꝰcaret ſnia ininſte piata.
T Ninſtum iudiciũ ⁊ diffinitio ĩ
iuſta regio metu ⁊ iuſſu aut cu
iuſcunq; epᷣi aut potentis a iudici-
bus oꝛdinata vel acta non valeatꝰ:
homini religioſo parũ eſſedʒ jni/
micitias alioꝛũ ñ exercere aut auge
re male loquẽdo:miſi etiã eas extin
guere factis bene loquẽdo ſtudue-
rit. Melioꝛ ẽ in malis factis bumi:
lis ↄfeſſio.qua ĩ bõis ſuꝑba gliatõ
¶Itẽ augu.ſupꝛa pſelmum. cij.
¶ Pꝛemium meretur qui iniuſte
maledicitur.
NVi iuſtus eſt: ⁊ iniuſte male-

A dicitur:pꝛemiũ illi redditur.

Nic⁊ ſi vt dictũ eſt nõ teneat᷑ li-
gatus apud deuʒ:ſnĩe tñ parere dʒ
ne ex ſuperbia liget᷑ qui pᷣus ex puri
tate ↄſciẽtie abſolutꝰ tenebat᷑.Idẽ
eſt qñ cõtra eꝗtatẽꝰ ſnia fert᷑:velu-
ti qñ ſubditi nõ poſſunt cogi ad ma
lũ:ſcientes obediẽtiã nõ eſſe ſeruã

daʒ pᷣlatis in rebꝰ illicitis. ¶ Anð

Enuticianus papa ait.,
HNon eſt obediẽduʒ epᷣo ꝗ ꝓ he
reticis miſſam canere inbet.
Iquis epᷣs aut abbas pᷣſbyte⸗
ro aut monacho ſuo iuſſerit
miſſas ꝓ hereticis cãtare nõ lʒ:nõ
enim expedit obedire eis.
CIẽ Augu,. Pꝛeceptis
non obedire multotiens expedit.
On ſemp'malũ eſt nõ obedi
re pᷣcepto:cuʒ dñs iubet ea q̃
ſunt cõtraria deo:tũc ei obediẽduʒ
nõ eſti.. Item Hiero.in epiſtola
ad ephe. De eodem.

B Jdñs dea iubet q̃ non ſunt ad

uerſa ſanctis ſcripturis ſubij
ciat᷑ dño ſeruus:ſi vo cõtraria pᷣci⸗
pit:magis obediat ſpũs quã coꝛpo
ris dño:⁊ ĩfra.ſi bonũ eſt qð pᷣcipit
iperatoꝛ:iubẽtis exeq̃re volũtateʒ.
ſi malũ:rũde:oʒ deo magis obedi
re quã hominibꝰ NHoc ipᷣmꝰa ðᷣ
ſᷣuis apud dños ⁊ de vxoꝛibꝰapð
viros ⁊ de fulijs apð pr̃es:qð in il-
lis im̃ debeãt dommis ⁊ viris parẽ
tibuſq; eẽ ſubiecti q̃ ↄtra dei mada
ta nõ ſunt Item Ambꝛoſius.
CNon ſunt audieaiqmi ↄtra deũ
aliquid iubent.
Ulianusiperatoꝛ quãuis eẽt
apoſtata:habuit tñ ſub ſe chꝛi

III
ſtianos milites:ꝗbus cũ dicebat: ꝓ
ducite acieʒ cũ defenſione reipubli-
ce:obediebant ei:cum autẽ diceret
eis: ꝓducite arma in chriſtianos:
tunc cognoſcebãt imperatoꝛeʒz celi.
Item Fabianus papa.

C¶Hon iubet aliquid iniuſtum: ꝗ

deum timere pꝛobatur.
UVi oĩpotentez deum metuit
.nec contra enangeliũ nec cõ-
tra apoſtolos nec contra ꝓphetas
vel ſanctoꝛuʒ patrũ inſtituta agere
aliquid vllo modo conſentit.
Itẽ Nico.papa lothario regi.
Et qui peccat:⁊ qui peccanti cõ⸗
ſentit vterqʒ; reus eſt.

Ta coꝛpoꝛis tui cedere moti

bus cõſenſiſti:a relaxatis vo-
luptatü habenis temetipſuʒ in lacũ
miſerie ⁊ in lutũ fecis pꝛohibitũ de
ieciſti: vt qui poſitus fueras in gu-
bernatione populoꝛum effectus ſis
ruina multoꝛũ.pꝛobat hoc teugual
di ⁊ guntarij duduʒ epiſcopoꝛum
legitimꝰ caſus:qui pꝛo eo ꝙ te mi
nime cõpetenter erudierint: quini
mo qꝛ pꝛeuaricationez tuaʒ tegere
argumẽtis ſuis ⁊ ſub quadaʒ iuſti-
cie ſpᷣe fucatis quibuſdaʒ exquiſitis
adinuẽtionibus equitateʒ obruere
ſtuduerunt:noſtra ſunt apoſtolica
depoſiti anctoꝛitate:⁊ ab omni epi
ſcopatus regimine regulariter ſeq̃
ſtratiH Item Au. De eodèẽ.
Vi reſiſtit poteſtati :dei oꝛdi⸗
nationi reſiſtit:ſed quid ſi illð
iubeat᷑ qð nõ ðbeas facere?hic ſane
cõtemne poteſtatẽ:ipſos humano
ruʒ legũ gradus aduerte.ſi aliquid
iuſſerit curatoꝛ:facienduʒ eſt:tamẽ
ſi contra pꝛoconſuliubeat:nõ vti
cõtẽnis poteſtatẽ:ſed eligis ma
ioꝛi ſeruire:nec hinc dʒ minoꝛ ira-
ſci ſi maioꝛ pᷣlatus eſt:rurſus ſi ipᷣe
cõſul aligꝗd iubeat:⁊ alið iubeat ipe
ratoꝛ.vel ſi aliud iubeat iperatoꝛ ⸗
aliud deꝰꝗd iudicas: maioꝛ pote-
ſtas deꝰ: da veniã o iperatoꝛ tu car
cerẽ ille gehẽnã minat.hic iã tibi aſ
ſumẽdaẽ ſides tua tãquã ſcutũ:ĩ q̃
poſſis oĩa ignea iacula inimici exti
guere & Idẽ donatiſtis. He eo.
PMdpatoꝛes ſi ĩ erroꝛeeẽnt:qð
JI. abſit: ⁊ ꝓ erroꝛe ſuoõ vᷣuateʒ
eges darẽt:p q̃s iuſti ꝓbarent᷑ ⁊ co
ronarent᷑:nõ tñ faciẽduũ eſt qð illi in
bẽt:qꝛ deꝰ ꝓhibʒ:ſicut iuſſerat na-
buchodonoſoꝛ vt aurea ſtatua a-
doꝛaret᷑:qð ꝗ facẽ noluerũt:deo ta
lia ꝓhibẽti placuerũt.qñ aũt ipera
toꝛes vᷣitatẽ tenent: ꝓ ipſa ↄtra er-⸗
roꝛẽ iubẽt:qð ꝗſꝗs cõtẽpſerit:ipſe
ſibi indiciũ acꝗrit.nã ĩter hoĩes pe⸗
nas luit:⁊ apud deũ frõtẽ nõ hẽbit
qꝛ hoc facẽ noluit:qð ei ꝑ coꝛregis
ipa veritas iuſſit:ſicut ⁊ ipᷣe nabu-
chodonoſoꝛ poſt miracula ſalutis
triũ pueroꝝ cõmotus atq; mutatꝰ
ꝓ veritate ð erroꝛẽ edictũ ꝓpoſuit.
vt ꝗcũqʒ blaſfemarẽt deum ſidrac
miſac ⁊ abdenago in interitũ irẽt ⁊

k T Ta corporis.pꝛobat.ar.

6 0

qð eſt peccatum qꝛ preceptũ dñi
ẽ:vt in tali caſu obediat vxoꝛ vi
ro. vt.xxxiij.q.v. noluit. item
adhuc obijcitur ꝙ ſeruus quo
ad quid a periurio excuſatur ꝑꝑ
mandatuʒ dñi.xxij.q.v.qui cõ
pulſus.⁊.c.ſi quis coactus. tñ
excuſatur a pena pro parte. ſed
non a pctõ.S.di.iiij.deniqʒ.

i aAlianus. obediebant.j.

xv.q.vi.nos ſanctorum.
⁊.c.iuratos..ibi.n.dicitur ꝙ
ſi dñs eſt nominatĩ excoicatus
uel hereticus ſtatirn vaſallꝰ eiꝰ
abſolutus eſt a ſacr̃o.rñ.iul.ad
huc tolerabatur ab eccleſia ne
ſuſcitaret ſcmandalum aduerſus
xpᷣianos.hoc ãt veruʒ eſt: qꝛ ex
cõicatio non tollit obligatione;
qua eſt vaſallus obligatus dño
ſed tm̃ effectum obligatiõis:uñ
dño abſoluto ſtatim tenetur ei
obedire.vt.xv.q. vi.nos ſan/
ctorum. .
qð ſnia lata ↄ vnum piu
dicat alij.ſic.iij.q.vi.hoc quip
pe.lxxxi.di.tantis.ex de ſen.⁊
re indi.cum ſuper.vbi alter ap
pellans cogitur probare cauſaz
appellationis.
i reſiſtit poteſtati.hec re
0 gula vbiqʒ fallit. nam po
tius tenemur obedire epiſcopo
qᷓᷓ metropolitano. vt.ix.q.iij.
per totum. item ⁊ monachus

potius obedit abbati ꝙ epiſco.

po.vt.lviij.di.c.i.⁊.ij.⁊ potiꝰ
ſtatur excõicationi pꝛelati qᷓ; ab
ſolutioni epi.e᷑ de of.or. cum
eccleſiarum.niſi intelligas ĩ eo
caſu loqii:quando minoꝛ habʒ
iuriſdinonem a maiore:ſᷣm qð
loquitur.ff.de iudi. indicium.
vel loquitur in eo caſu cum ap
pellatur ad maiorem. cunc po
tius maiori qð minoni paren⸗
dum eſt. Item adhuc obijcitur
de epiſcopo qui ponus obedit re
gi iᷓ; ſuo metropolitano.xviij.
di.ſi quis eps. ſed ibi logtur cũ
pꝛeuenit mandatum regis. itcʒ
obijcitur de vrore que potius
obedit viro qᷓ; deo.ut.xxxiij.q.
v. mamifeſtum.ſed ſolutum eſt
S.e.ſi dñs. (Adde qꝙ tta ſcri/
bit originaliter paulus in epi/
ſtola ad roma.c.xiij.ad ephe.
v.⁊ in euãgelio mathei.c.xxii.
m¶ Mꝛoconſul.ſi.di.viij.q̃ͥ ʒ
mores.⁊ loquitur hic in eo caſu
quando in eadem ciuitate ſunt
plures iudices quoꝝ vnꝰmaioꝛ
eſt alio:ubi maior iudex põt pu
nire minorem vt. C. de of.rec.
prouin.potioris.h.

LTauſa

i Elbſoluãtur.i.abſoluti inducentur.ſic.xxiiij.q.i.audiuimus.

a Aperatores. erufflari. ſicut enim nfi ſacerdotes erufflant ĩ baptiſmo dia
bolum. ſic ſacerdotes hereticorum xpᷣm.vt.xxiij.q.iiij.qñ.⁊ de cõſe.di.iiij.
c.poſtea. (Adde ꝙ de nabuchodonoſor ſic legitur Oanielis.c.iij.⁊ in pᷣma ca/

nonica petri.c.ii.

.

Qi ergo breuitate. breue. n. tem pꝰ vite huius. xxiij.q.iiij.ipſa pietas. ⁊ ð
b p

e.di. v. conſideret..
c ¶ Intermitti. nota pro obediẽ
tia omitti bonum vt hic.⁊. xxi.
Ddi. deniqʒ. ⁊.ff. de re mili.l.iij.
§. in b ello.⁊. xvi.q.i. monachi
item pro obedientia bonum eſt
pati etiam qð iniuſtum eſt.ſi.
c.di.contra morem.a lʒ iſte iin/
ſte facit pꝛecipiendo.iſte tñ iuſte
facit parendo.xxiij.q.i.quid cul
pat in fi. adimplere tenemur pᷣ
ceptuʒ Iʒ vir tolerabile.xix. di.
in memoriam. Sed quid ſi epᷣſ
precipiat alicui vt eat romam
Zille ſe excuſat.iõ qꝛ alij inueni
untur meliores.hec excuſatio ſi

vz. qꝛ in legationibus ordo nõ

eſt ſeruandus.vt. ff. de lc.ſcien
dum. 5.pe.⁊ eſt hic ar.ꝙ ſi cle
ricus vouerititer pgrinationis
ꝙ non poteſt ire inuito epo. de

oſe.di.v.non oportet.(Adde

ꝙ ita ut dicit tex.ſcribit paulus
in prima ad thimo.c.ij.
₰ Ai conſen it per coopera
ionem a auctoritateʒ: vt
ij.q.i.notandum in ſi.

e ¶Alcriꝰ. . xxiiij. q.iij. qui a⸗/

liorum.S.lxxxvi.di.tanta.
ſ 602 is qui.etiam ſi nos.er/
go aliquis ſeipſum vel ſi
bi parem excõicar̃ põt.vt hic.⁊
xii.q.ii.non liceat.xxi.di.nũc
aut ſed 5. par iparẽ non bʒ ĩpe
rium. vt.xxi. di.inſerior.er de
tranſla.inter corporalia.nec ali
quis in ſe ipſum hʒ imperium.
vt. ff. de arbi. l. pen. ſled per
hec verba nõ anathematiʒat.ſʒ
tm̃ dicit eum eſſe anathemati-
zatum.i.ſeperaiũ ab eis.vt eiñ
eſſet credendũ.uel oſtẽdit ꝑ hoc
qd fieri debeat ⁊ ẽ ſimile ꝙ non
ſempꝑ ẽ credẽdũ ſãcto viro.l.di.
ſigs pꝓpoſterũ. (Adde ꝙ ſic vt
dit᷑ tex.ſcribit paulꝰad gal.c.i.
g Lum ergo. cogi non pol/
ſunt.quid ſi epᷣus dicat excõico
te. ? abſoluo te an potius ſit er
cõicatus ꝙᷓ abſolutus:due bic
ſnĩe videntur.ſiè plura ſunt pꝛe
cepta iudteũ vt e ð do.⁊ ↄtu.

cũ dilecti:ſic plures ſũt ſtipuula

tiones cũ ꝓmittat᷑ hoc ⁊ illud.ff
de ver. ob. ſcire debemꝰ.⁊.l.qðᷣ
dr.dic ꝙ nulla ẽ excõicatio pꝑ
ſui Zrietatẽ.ſi diuerſe aũt ſnie
ex ĩiteruallo ꝓſerunt᷑ vʒ vtraq;
iiẽ qd dices ſi dicat:excòico te uł
abſoluo:dic ꝙ ſi ante nõ erat ex
cõicatus mõ ẽ excõicatus.ſʒ ſi
añ fuit excðicatus mò eſt abſolu
tus.io.ego dico qð talis prela
tꝰ preſumit᷑ fatuꝰ.⁊ pꝛo eodem
habet ac ſi nõ tuliſſet ſententiã
ut e de ſuc. ab inte. cũ dilectus

.b. Itez pone. mandatuʒ ẽ duo

bus ut excommunicent aliquẽ.
⁊vnus dixit.excommunico te ſi
ille ñ excoicat te.dic qð ſi ãbo
illa verba proferunt non eſt ex
cõicatus. contrarium credo.

domus eoꝛũñ in diſpſionẽ. ⁊ nõ vul

tis qð aliqd rale iubeant cõtra vos
imꝑatores chriſtiani cũ ſciantavo

pis in illis quos rebaptiz atis xvpᷣm

exufflari Idẽ in pſalmis. Julianꝰ
extitit inſidelis imperator nõ exti:
tit apoſtata iniquꝰ⁊ idolatra: mili-
tes chriſtiani ſeruierũt imꝑatori in
ſideli. vbi veniebãt ad cãm chriſti
nõ agnoſcebãt niſ illũ ꝗ ĩ celo erat:

quãdo volebat vt idola colerẽt et
thuriſicarent pponebãat illi deũ.qñũ

autẽ dicebat ꝓducite acieʒ ite ↄtra
illaʒ gentẽ:ſtatiʒ obtẽperabãt:⁊ di
ſtinguebant dñm eternuʒ a dño tẽ⸗
porali. ¶ Item GBrego.

per obedientiã bonſ dͤſerere.

malu vero nungn⸗ facere licet.
Aiid ergoꝰmiruʒ:ſi peccator
bhböoõ obedientie in pᷣſentis vi⸗
te breuitate ſe ſubijcit:qñ hanc me
diator dei æ hominũ tenuit 2 tenẽ-
dam precepit:⁊ cũ obedientes re-
munerat nõ relinquit. Sciendũ tñ
eſt:nunq; per obedientiã malũ ſie-
ri:aliquãdo autẽ per obedientiam
dz bonuz qð agitur intermitti?. ne

qʒʒ eniʒ in padiſo arbor mala extitit

quã deus bomini ne cõtingeret in/
terdixit:ſed vt melius per obedien
tie meritũ hõ bene cõditus creſce⸗
ret:dignuʒ fuerat:vt ẽt a bono pꝛo
hiberet᷑.quatenus tanto veriꝰ hoc

qs ageret virtus eſſet:qᷓ;to ⁊ a bo-

no ceſſans auctori ſuo ſe ſubditũ ⁊
humilẽ exhiberet. Itẽ iſido.
Apud deum maledicitur ꝗ pec
cantibus conſentitt.
Vi cõſentitpeccãtibus ⁊ de
fendit aliũ delinquẽtẽ:male-
dictus erit apud deuʒz ⁊ homines:
⁊ corripiet᷑ increpa tiõe ſeuiſſima.
hic etiã quidã ſanctiſſimꝰ pr ait:ſi
as peccanteʒ defendit:acrius:quã
ille qui peccanit coerceat᷑.hinc ⁊ ali
us pater ait:ſi ꝗs alterius erroꝛi cõ
ſentit:ſciat ſe cũ illo ſimili mõ ⁊ cul
pabilẽ iudicãdũ. Itẽ iſido.
Non eſt obediendum quod cõ
tra deum pꝛecipitur.
Jis ꝗ pꝛeeſt fecerit:aut cuiq;ᷓ
d5 a dno ꝓhibitũ ẽ facere iuſ⸗
ſerit:uel qð pꝛeceptuʒ eſt pꝛeterierit
aut pᷣterire mädauerit: ſãcti DPau
li apoſtoli ſnia ingerenda eſt dicẽ⸗

tis:etiaʒ ſi nos aut angelus de celo
euãgelizauerit vobis pᷣterquaʒ qð

vobis euãgelizaunimus anathema

ſit. Idẽ. Si gs ꝓhibet vobis qd a

Item quid ſi indeterminate dico.excõico alterum illox.nũꝗd ambo ſunt vitan
ldi· videtur qð ſic:qꝛ in genere pot fieri excõicatio.extra de offi.or.ſi ſacerdos.
h Ecellentiſſimus.qui cicat nõ intelligas qð hec excõicatio tranſit in tertiã
pꝓſonam qꝛ ipſa cum ſuis cõicatoribus oĩbus fuit excõicata. vnde illi cõi
cantes inielligunt nominati excoicati.ut ep de ſen.ex.quod ĩ dubijs.

k ¶Ael non er voluntate:ſic.ff.qð me.cau.ſi mulier.
IAoniam.quidam ſic ponunt caſum.aliquis pp enorme crimen fu
4 it excmũicatus.⁊ ꝑꝑ enormitatem criminis ꝓhibebatur ipe g re⸗
gorij qð nec filius nec vxor nec aliquis de familia cõicaret. ⁊ hoc licite

dño pᷣceptũ ẽ:vel rurſus ĩperat ſie
ri qð dñs pꝛohibet: execrabilis ſit
oĩbus qui diligũt deũ.idẽ. IJs ꝗ pꝛe
eſt ſi preter volũtatẽ vel pᷣte r qð in
ſanctis ſcripturis euidenter pᷣcipit
vel dicit aligd vel imꝑat:tanquaʒ
falſus teſtis dei aut ſacrilegus ha-
beaf.¶ Cuʒ ergo ſubditi excõican
tur:iõ qꝛ ad malũ cogi nõ pñtꝰ: tũc
ſnie nõ eſt obedienduʒ:qꝛ iuxta illð
gelaſij nec apud deũ nec apud eccle
ſiaʒ eius quẽquã grauat iniq̃ ſnia.
¶LQuod autẽ ſupra cõmunican-
tes excõicatis de ecclia abijci iuben

tur: nec de qͥlibet modo cõmunicã-

tibus intelligẽdũ eſt. ¶ Uñ Nico
laus papa ſcribit ignaro remoꝛum
archiepiſcopo. ρ Be bis qui
cũ excoicatis cõmunicant.
Xcellẽtiſſimꝰ ?rex carolꝰ apo⸗
ſtolatũ nrʒ ↄſuluit: ꝗqd agẽdũ
ſit de bis ꝗ ↄmũicãt cũ his:ꝗ cũ en
geltruda ſepe dãnata ↄmũicãt fe
mia:qm eã cũ cõmunicatoꝛibꝰſuis
fautoribꝰ pari viculo anathema
tis cõſtat eſſe aſtrictã:qua pꝑ nunc
beatitudini tue iniũgimꝰ vt ſuper
hoc nr̃a auctoꝛitate fretꝰ curaʒ de
his ſumere ſtudeas:⁊ qꝛ docta di-
uinitus ſãctitas tua valde nouit ali
ud eſſe ex neceſſitate alið ex ignorã
tia atqʒ aliud qð ð ſtudio delinquit
iſtudq; poſteriꝰ duobꝰ poribꝰſtri-
ctius eẽ puniẽdũ:iccirco ſolerter in
uigilet ⁊ cauta diſtrictiõe ſinguloꝛũ
modos diiudicet:quatenꝰ ꝗ ex ne-
ceſſitate aut ignorãtia ðlinquũt:au
ctoritate noſtra ꝑ te abſoluãt : ſi tñ
ipſa eorũ ignorãtia vel neceſſitas
vera ⁊ nõ ſimulata vel nõ exvolũ⸗
tate ꝓceſſerit.qꝛ vt bñ noſti:ſunt
pleriqʒ ꝗ poſſunt ꝗdẽ ſʒ nolunt re/
cta noſcere.vñ pſalmiſta ð hmõi:
noluerũt ꝗdẽ intelligere vt bñ age⸗
rẽt. Illos aũt ꝗ ſtudio ſuo obligan
tur:⁊ ↄtẽptu interdicta nr̃a poſtpo
nũt:nõ niſi digna ſatiſfactiõe ꝓue-/
niente volumꝰate ꝓꝛiſus abſolui.
¶Nẽ Grego. vij.

¶ De his qui ſine culpa cũ ercom

municatis cõmnnicant.
AMoniaʒ multos peccatis no
ſtris exigẽtibus procã excõ/
municatiõis perire quotidie cerni-
mus:partiʒ ignorãtia:ptiʒ nimia
ſimplicitate:partim timore:ꝑtim
etiã ex neceſſitate deuicti miſericoꝛ
dia anathematisꝰſniaʒ ad tpᷣs: ꝓ
ut poſſumus tẽperamus.apoſtoli

potuit fieri.vt dicunt per

id qð eſt.xxiiii. q.iij. ſi
habes ſʒ cũ gre. videret
eos ↄtenere talẽ excõmu
nicatiõeʒ tẽpauit ſetẽtiaʒ
circa familiaʒ. ⁊ m hoc
expone pire pp ↄtẽptũ.
qꝛ non petebãt abſoluti
onem.
m ¶Ignorantia facti⸗
craſſa ⁊ ſupina.
n Simplicitate. iuris.
o ¶Receſſitate.que vita
ri poterat vel etiam ineui
tabili.ſed certe Inno. po
nit hanc queſtionem ⁊ eã
non ſoluit.ſ.vtrum pro
enormi delicto tota fa/
milia ſit vitanda. extra
de ſen.excõmunicatio.in
ter.in ſine.⁊ preterea hoc
ſtatutum non eſſer gene
rale.ſed tm̃ in vno caſu.
alij ſic ponunt caſum:a
poſtolus ait.ſi qui fra⸗
tres nominatur cum his
nec cibum ſumere licet.⁊
illa ſententia ad omnes
fideles extendebatur. vt
S. eo. ad menſam. vnde
vſq; ad tempnus gregorij
tenebatur ꝙ familia exco
municatoꝝ vitabatur ſal
tem in ſacramentis.hũc
nimium rigoreʒ tempe/
rat hic greg.nec eniʒ quo
ad eccleſiam triumpha⸗
lẽligate erant tales per
ſone. nec ẽt credendum ?
m apoſtolum voluiſſe
vxorem ſeparandam a
viro.⁊ ſᷣm hoc expone ꝑi
re.i.puniri ab eccleſia in
ſacramentis.Tertius ca
ſus melior videtur ante
tempus gregorij.omneſ

qui in hoc.c.continẽtur

ipſo iure erant exempti
ab excõmunicatiðe. licet
cõmunicarent excõmuni
catis.ſʒ quidã ſimplices
credebat ſe excomunica⸗
tos ſi cöicarẽt dominis
ſuis vel vxores maritis.
nec tñ petebãt abſolutio
nẽ.⁊ ſic peccant mortali⸗

ter pp ↄſciẽtiã leſaʒ.qꝛ oẽ?

quod fit contra cõſciẽtiaʒ
edificat ad gehẽnnã. xx/-
viij. q.i.S. ex bis.⁊ meli
us extra ð ſimo.c.per tu
as. dat ergo hic greg.cõ
ſtitutionem ꝙꝙ tales non
ſunt excõmunicati habẽ
di.⁊ expone perire ꝓpter
conſcientiam ignorantia
facti.i.ignorauerint eos
fuiſſe excõicatos.⁊ cum
eis ignoranter commu/
nicauerint ⁊ credebant ſe
teneri nec petebant abſo
lutionem.

p¶ Anatbematis. improprie ponitur.i.ſimplicis excõmunicationis.

q Act empus. ſ.futurum.

Pr ¶Temperamus.i.temperata eſſe oſtendimus. Eſt ergo hveꝑ qꝙ nun;ᷓ

familia excõicanda eſt propter delictum domini.niſi forte vt dixi propter
enormitatem ſceleris.vt.xxiiij.q.iij.ſi habes vbi dicit aug. niſi grauiſli⸗

lareel tep
lo. flust
lpunisen
bablareei.

lharus tun

Noylarepe
Gſtatepri
Ma:vbiea⸗
Perior iſfe
gacconmn
pebiedi⸗
vemnince
er dede
kopame
lll.cliſ
ſuntila
vinculo/
lius poini.
bSallen
ſuntquino
cininein
r vporen
deſentener
(Süpe
llaeo. ſve
Car.
cceſiat
lextra dee
ſtlaſtiat.
ſamd ele
licſtdenege
dpalee.
Mleee
JAmenne
umſoeide
bebcnbhn
Qunmucdad

1 Bn
ann
69CSedn
an. ſußfe
Hetconmn
beſie ni.
1g.v. pumn
uno Fi
enuseree
igbaben
famemnüpro
nhoo pane
femnn er

Con
ſc⸗
inin
tnpleinrirg

teſtne eſn

Npeſetamien

egeſtonen
uiſoumn .
alinn ant,
tpiunkr m
Crönnnendin
teigemmd
um hon chagen
Veitßinmtn,
ehonmnegtene
salignift
poniuumund⸗
bumſunrlic
Mtnis donnen
Genndtanr N
0.alnoſan
dtngtogege,
alurgfunlant
atoppeebnrtl

n ſaramentena

lumngonnrn⸗
ſegegnaangen
uleſaumtmund
Enr nnt lnsg
,nerit aalnni
dpoſtolun ruſre
en ſpnnmnenn!
1bmnborarpong
nmtab caleſsn
nns Lenisdh
r ncaurante
gegononni/
ACotineun
t ennt genpa
Cumncnidelid
anmtenbnnn

gtici ingig⸗

rſeencönntt⸗

cGentt dnne

l oresnn⸗
etchicfctt
ſeykunnn,
M
litconncin
atadctbini ,
mudinni,
ltergobg
Chenllen

me commouerer: nunqᷓ;
excomunicarẽ filiũ pꝛo ð
licto patris: ſed nõne to/
ta familia bõifacij fuit ꝓ
eo excõicata.quia oblatio
nes familie ſue nõ recipie
bantur. ut. xx vij.q.iiij.
miroꝛ.ſed dic ꝙ im̃ in ru
boꝛem dñi non recipiebã
tur oblationes familie: ſi
cut non recipiuntur obla
tiones raptorum ⁊ diſcoꝛ
dantium ⁊ penitẽtiũ licet
non ſint excõmunicati.ut
xc.di.oblationes.
a ¶ Arores. ſed nunquid

vir excommunicatus po
teſt petere debitũ ab vro

re: dicit.h. ꝙ non. ſz ipſe

Z tenetur reddere.qð conce

do.ſed ſi petat vir mulie/
rem in iudicio ⁊ ipſa obij
cit ei excõicationeʒ.iudex
tenetur ex ſuo officio reſti

tuere mulierẽ. cuʒ in boct

caſu poſſit ei excõicaf:vn
de credo ꝙ tenetur ei debi
tum reddere.hoc tñ ſcias
ꝙ ſi flius eſt excmunica
tus uel ſeruus:non dʒ pa
cer vel dominus cõmuni
care ei.ut.xxvij.q.i.de ſi
lia.ſi filius ſit in poteſta/
te patris tenetur ſilius co
habitare ei.ſed ſi eſt emã
cipatus. tunc tenetur ſili
us vitare patrem.huic tñ

obſtat.xxij.q.vlti.de foꝛ/

ma:vbi eadem ſide eſt ſu
perioꝛ inferioꝛi aſtrictus
qua econtrario. Et tamẽ
que hic dicuntur non te/

nent in clericis. quia ſem

per debent vitare ſuů epi
ſcopum excomunicatum

ut. xciij. di.miratus. qꝛñ

ſunt ita aſtricti epiſcopo
vinculo nature ſi cut ſi/
lius patri.
b ¶ Scelera.id eſt ſi taleſ
ſunt qui non ſeruiunt ei ĩ

crimine in quo nec ſius
nec vxoꝛ excuſatur. ut ez

dDe ſenten. excom. inter.
¶Siue peregrinus. ex⸗
tra. eo. ſi vere.
d BDare. dumodo non
ſit ecdeſiaſticũ ſtipendiũ
nt extra de cle.ex.mi.po
ſtulaſti. 1 . ſi. xlij. di. ge
ſcamꝰ qꝛ elemoſyna nul

Di. paſce.
eAUiteceſſoꝛ.ſacra⸗
mento. ſacramen
tum foue ideo requiſiuit
ab eo qꝛ babuit enz ſuſpe
cium nel ad cautelaʒ.
ſ¶Zſtipulatoꝛ. id eſt cqᷣ
Sed 2 ſpiritualiter.
ar. ꝙ ſufficit ꝙ quis non
facit contra meniẽ reſcri/
pti. licet faciat contra ver
ba.ſic.xxij.q.ij.ne quis.
⁊2.q.v.humane.ff. de in
ius vo. uis. hic eni ver
botenus exceſſit fines mã
dati.⁊ habemus hic ꝙ in
ramenmũ pro parte valet
2 pꝛo parte non. xxij. q.
liij.inter.ſic donatio xij.

XNN
ca itaqʒ auctoritate ab anathẽatis
vinculo hos ſubtrabimꝰ: videlicet
vxoꝛes filios ſeruos ancillas ſeu
mancipia necnon ruſticos ⁊ ſeruiẽ
tes necnon ⁊ oẽs alios: ꝗ nõ adeo
curiales ſunt vt eorũ ↄſilio ſcelera
perpetrentur:⁊ eos ꝗ ignoꝛãter ex-
cõicatis cõicant:ſiue illos ꝗ cõicant
cum illis ꝗ excõicatis cõicant.gcun
; at oꝛatoꝛ ſiue ꝑegrinꝰ aut viatoꝛ
ĩterrã excõicatoꝝ ðuenẽit: ⁊ ibi ñ
poſſit emer̃ vel ũ hẽat vñ emat: ab
excõicatis accipiẽdi lniaʒoamꝰ.Et
ſi gs excõicatꝭ ĩ ſuſtẽtatõeʒ ñ ſupbie
ſʒ bumãitatꝭ cã dardaliqa voluẽit:
nõ ꝓbibemꝰ. C Item Bonifaciꝰ
martyr ʒacharie pape.
CBDe Bonifadoo qui excõicatis a
pſendo epis ſe ñ cõicaturũ inrauit.
Nteceſſor pꝛedeceſſoꝛis nr̃i
venerande mẽorie gre. dum
meidignũ oꝛdinauit:⁊ ad predicã⸗
dum verbum dei germanicis gen⸗
tibus miſit:ſacramẽto me aſtrixit:

vt canonicis ⁊ iuſtis epiſcopis ? P

ſbyteris in verbo ⁊ facto ⁊ ĩ conſẽ
ſu aſtipulatora adiutor fierẽ. hoc
aũt cum diuina gfa ipler̃ ſtudui: fal
ſos aũt ſacerdotes ypocritas ⁊ ſe-
ductores populorũ vel coꝛigereʒ
ad viam ſalutis: vel declinarẽ ⁊ ab
ſtinerez a communione ipſoruz. qð
ex parte ſeruaui:⁊ ex parte cuſtodir

4 implere non potui:ſed ⁊ ſpiritua

literdimpleui ſacramentum:qaĩ cõ
ſenſum ⁊ in conſlium eoꝝ non ve
nit anima mea. corpoꝛaliter autem
omnino ab eis abſtinere non potui

III
eis conuerſatus es non conſentiẽs
iniquitati eorum nullum tibi eſt de-
trimentum coram deo.
¶Excommunicationis autez fſor
ma ⁊ modꝰatq; recõciliatiõis hẽ.

¶MWogus 1 forma excommuni⸗

cationis

pene ri laeerdres epiſco
Op

ũ circunſtare:⁊ lucernas ar-
dentes in manibus tenere.quas in
concluſione anathematis vel exco
municationis proijcere debentiter
ram ⁊ conculcare pedibus: deide
epiſtola per parrochias mittatur
continens excommunicatorum no
mina ⁊ cauſam excõmunicationis.
¶Item ex con. Auraſico.
Veeodem.
Anonica inſtituta ⁊ ſanctoruʒ

patrũ exempia ſequentes eccle

ſiarum dei violatores auctoritate
dei ⁊ iudicio ſancti ſpiritꝰa gremio
ſancte matris eccleſie ⁊ a conſortio
totius chriſtianitatis eliminamꝰ q̃⸗
uſq; reſipiſcant ⁊ eccleſie dei ſatiſfa
ciant. Nem exeodem.
I¶ Mogłꝰrecõciliatõis excõicatoꝝ

B Um aliquis vel excõicatus uł

dum enim veniſſem ad principem

francorum cogente eccleſiarum ne
ceſſitate non tales repperi qᷓles vo
lui: ſed tamẽ ĩ ſancta cõmuniõe cor
poris chriſti illis nõ communicaui.
¶Item Zacharias pa. Bonifa⸗
cio martyri. Erxcõlcatis non cõi
cat:q eis animo non cõſentit.

(Foa Bceceſſ or beate We⸗

morie gre.buiꝰſedis apoſto
lice pꝛeſul dũ ad predicãdũ verbuʒ
enangelij tuam miſiſſet fraternita-

tem in germanie partibus 2 getibꝰ
illis paganis: ⁊ verbo pollicitatio
nis illam voluit ante eſſe munitam
ita vt oꝛthodoxos epos preſbyte⸗
ros vel quoſcunqʒ reperire potuiſ⸗
ſes in verbo exhoꝛtationis pfectos

