ix. ti. de accuſationibus ⁊ inſcriptio
nibus. Imperatoꝛ Alexander au-
gu. Reos capitalium criminuʒ ab⸗
ſentes etiaʒ per pꝛocuratoꝛes ðfen⸗
diꝰleges publicoꝛum iudicioꝛuʒ p-
mittunt. I. Ecce quod epiſcopus
impeditus cauſe ſue adeſſe non va
lens legatum pꝛo ſe iubetur ad ſ p⸗
nodum mittere:ſed legatus iſte nõ
ad cauſaʒ agenda ſʒ ad neceſſitatẽ

l.i.quidã ẽt cogunt᷑ dare procu
ratorem vt epᷣi.vt.j.qꝛ epᷣs. ⁊
illuſtres ꝑſone.ut.C.de ꝓcu.l.
vlt. de hoc pleniꝰ ĩuenies.S. ii.
q.vi.ſi quando. S
I ραZegrotans legatum ſed
nũgd tenet᷑ ĩſfirmus vł ab
ſens er iuſta cã ex neceſſitate ꝓcu
ratorẽ mittere rñſuꝝ noĩe abſen
tis nõ vr.e de pcu. q̃relam.
nã ſi abſentẽ ferat᷑ ſnia ⁊ ipſe
poſtmodũ ꝓbet iuſtã cãʒ abſen⸗
tie retractatur ſnĩa:lʒ ñ miſerit
procuratorem.vt er de ſen.⁊ re
iudi.cũ bertoldꝰ.⁊.vij.q.i.pñ/
tiũ ĩmo ⁊ ſi ſub pena ꝓmiſiſſet
aliꝗs ſtare iudici ad certũ diẽ:ſi
probaret iuſtam cauſam abſen
tie ſubuenitur ei.vt.ff.de arbi.
ſi cum dies.S.ſi quiſ ex litigato
ribus.uam egritudo iudicis uel
partis prorogat diem.ff. de re
iudi.q̃ſitum.ĩmo ẽt ſi ꝓbabili
cã abſit nõ ꝓcedit᷑ eũ.vt er de
offi. dele. coſultatiõibꝰ. Itẽ bm
hoc non eſſet melior conditio il
lius ꝗ abeſtui xe ſta cã:qᷓ illiꝰꝗ
abeſt ex iiuſta cẽ qꝛ qui nõ vult
intereſſe ſuffitit ei ſi mittat pro/
curatorem. vt.ff. de procu.l.i.
J generaliter traditur pro regu

la quotienſcunqʒ quis abeſt ex

neceſſitate non ex voluntate: ſpᷣ
uenitur ei ſiue hẽat procurato⸗
rem ſiue non.vt.ff.ex qui cau.
ma.ſed ⁊ ſi.S.vltimo:item ſuf
ficere debet talis qui allegat cãʒ
abſentie vt. lxv.di.ſi quis. egxꝰ
ꝓbat᷑ ꝙ nõ ſufficit mittere ꝓcu
ratorẽ ꝗ alleget cãʒ abſẽtie niſi
alleget cãʒ canſe.ut. xviij.di.
epᷣs.nã ſiẽ qſpot mittere nũciũñ
ſic ⁊ ꝓcuratorem.ut er̃ ð ap.cõ
ſtitut? nec excuſat᷑ ꝗs ꝑ iuſtaʒ ab
ſetiaʒ ꝗqn ſiat miſſio ĩ poſſeſionẽ
bonoꝝ ſuox ſi nõ ſit ꝗ oᷣfendat
eũ.ut er ð eo ꝗ mit.iĩ poſ.c.vlt.
nec exuli ſbuenit᷑ ſi ñ religt ꝓcu
ratorẽ.ut.ff.de mi.papi.nec ei
ꝗ appellatõis cãʒ pſeꝗt᷑. ut.ff.
eũ ꝗq ap.ĩ ꝓuĩcia ðber̃ ðfedi.l.i.
».ii/nec ſubuẽit᷑ abſẽti cã reipu
blice. ut. C. veĩ ĩte. re. ignora/
relad h̊ dicũt ꝗqdã ꝙ actor ſemꝑ
tenet᷑ mitter̃ ſuũ ꝓcuratorẽ ſiue
poſſit ſiue nõ poſſit uenire.p id
ꝙ legit᷑.ff. ð diuer.⁊ tẽp.pᷣſcri.
l.ireꝰaũt ñ tenet᷑/meliꝰpt dici
ꝙ ſiue ſit reꝰſiue ſit actor ſi hʒ
iuſtã cãʒ abñtie nõ tenet᷑ mitter
niſiſbᷣ hac forma ſit citatꝰut ve
niat ułpcuratorẽ mittat.ut ꝓ./
bat᷑ e ð do.⁊ ↄtu.cũ dilectiĩ fi.
alioꝗn ſufficer̃t talẽ mitter ꝗ al
leget cãʒ abſẽtie.xviij.d.placu
it. ⁊ ex ð ſẽ.⁊ re in.tẽor tñ ſi diu
tino ĩpedimẽto ꝗs ẽ ðᷣtẽtꝰſi ta⸗
le ſit negociũ qð poſſit expediri

pꝓcuratorẽ: ita vt plene iuder poſſit ĩſtrui ꝑ pcuratorẽ ſi dñʒ bñ tenet᷑ mitter
curatorẽ talẽ ſufficiẽt ĩſtructũ/⁊ ego credo ꝙ ðᷣcre.q̃relã.tales cãs appellat gra
ues q̃ ita ĩtricate ſũt ⁊ iuolute:q ñ ð facili pꝓcuratorẽ pñt expediri.q̊ tũ ñ nego
an ſemꝑ poſſit actor mitti ĩ poſſeſſionẽ rex abñtis ex q̃cũqʒ cã reꝰabẽ vbi actio ẽ

tpe pitura. JYo. im .Minſi ad cãz.i.ſi nõ.

n ¶ Aliena. vł qꝛ vocat᷑ a rege

vt. xviij.di.ſi epᷣs.tñ can alia tria excidit.etatẽ:⁊ egritudineʒ. ⁊ grauiorẽ neceſ

—

ſitatẽ. V.xviij.d.placuit.itẽ ſi ad teſtimoniũ dicẽdũ ur ad mũic ſpaleſ nectas
vocet.ff.ſi ꝗs cau.l.ii.ĩ pᷣn.itẽ ſi occupatõ ꝓpꝛioꝛũ negocioꝝ eũ vrgeat.ut.ff. ð re
iu.oↄtuinaciã. O ¶¶Reos. ofẽdi.ſ.ad accuſatiõeſ pponẽdas ⁊ etiam ad exceptio

nes obijciendas. vt e de accu.

veniens.a.c.ſupꝑ his. Melius
?. n.ꝗqlẽcunqʒ ꝓcuratorẽ admit
ti :qᷓ; abſentem. c.ff. de ꝓcu.ſ
uuz. 5. publice. C. de ꝓcu. exigẽ
di.lʒ.M. dicai p legẽ iſtã ꝙ pꝰ
litis ↄteſtationẽ põt ĩiteruenir -
curator ad defẽdendũ ĩ crimĩe.
a criminalibus. niſi in
T caſibꝰnotatis.ii.q.vi. ſi
bNAia epᷣsiſʒ qd ſi ita pau
2 per ẽ ſacerdos ꝙ ñ põt cõ
ſtituere peuratorẽ:tũc p ſe litiga
bit ſicut illuſtres paupes vt in
auẽc.de illuſtri.qui ſup illuſtres
ſunt.col.v.J aũt iubent᷑ ſacer

dotes ↄſtituere ꝓcuratores qꝛ ñ

expedit ſuos dei litigioſos eſſe.
vt e de ſyndico.c.vno.⁊.ii.q.
vij. ſicut. ⁊ ne cogat᷑ recedere a
diuinis obſequijs. vt. C. ð epiſ.
cle.oẽs tñ ẽt qꝛ cãe materiã cri
minibus creare noſcunt᷑.vt. C.
de iud. ꝓperãdũ.i prin. hẽbit.
qlibet eccleſia iconomum. vt
lxxxix.diſ.qꝛ.⁊.ix.q.iij.cũ ſimꝰ.
xvi.q.vij.qm̃ ĩ ꝗbuſda ⁊ ille cõ
ſtituet auctoritate epl. C. ð epiſ.
2cle. oẽs.S. hoc nihilominꝰiſʒ
gd ſi caonici aliꝗ 3 epʒʒ volũt a
gere:tũc a ſuperiore dãdus ẽ cu
rator ad lirem ſicut cum pupil/
tus agit ð tutorẽ.C.ð ĩ li.dan/
do tu. vel.cu.l.ij.⁊ vlt. ſʒ ſᷣm
iura nr̃a canõici per ſe ſine epᷣo
oſtituẽt ꝓcuratorẽ.io.ſʒ certe ꝓ
curatorẽ ad agẽdũ alium ab
epo nõ pñ̃t ↄſtituer̃ ſine aucto/
ritate epi nec eẽ in iudicio.vt ex
ð iudi.cãm.⁊ e de ꝓcu.c.i.itẽ
hẽs hic ꝙ ꝓcurator nõ põt eſſe
llamis.vt dixi.iij.q.vij.c.i.iteʒ
hẽs hic ꝙ eps ⁊ ſacerdos ſemꝑ
debẽt litigare p ꝓcuratores.⁊
ſic pʒ ꝙ añ litis ↄteſ.⁊ poſt põt
clericus ſᷣm iura nr̃a ↄſtituere
procuratorem ⁊ per ipᷣm iurare
ð calũnia.vt ex ð iura.calũ.cũ
cãm.niſi velis expoere ibi ꝓcu
ratorẽ.i.iconomũ.ex ðᷣ iura.ca
li.ĩ ptractãdis.⁊ lex dicit ibi
tõuenit᷑ mõaſteriũ vł e ccleſiaſti
ca pſona pñt ↄſtituere ꝓcurato
rẽ.vt ĩ auc.ð ſan.epiſ.S.ſi ue/
ro epi.col.ixalij xo cõparãt pᷣ/
latos tutoribꝰ. ⁊ dicũt ꝙ ſicut
tutor uel curator nõ pot añ litiſ
ↄteſ.ↄſtitnere ꝓcuratorẽ.vt.C.
de ꝓcu.neqʒ.ſic neqʒ pᷣlatus ꝙ
nõ ↄcedo.nulla eſt.n.cõparatõ
iter tutores ⁊ pᷣlatos:qꝛ tutor ẽ
tẽporalis:platꝰ ẽ ꝑpetuꝰ.tutor
nõ vtit bõis pupilli: ſicut pᷣlatꝰ
bõis eccleſie. tutela ẽ onꝰ ſʒ pla
tura ẽ honoꝛ pᷣlatꝰhʒliberã ⁊ ge
neralẽ admiſtrationeʒ ĩ bõis ec
cleſie:⁊ dare pot bõa aliqᷓ. ſi h
hẽat ↄſuetudo eccleſie ſʒ iutor ñ
eỹ de dona. ceterum.
¶Publico publicum vocat
hic crimẽ ð quo ſolẽniter ⁊ pu/
blice põt ꝗs accuſari.idẽ.n.ẽ in
puatis crimibꝰ. vt. C. ð iureiu.
l.vltx.qꝛ nec ĩ ill is iteruẽit ꝓcu
ratoꝛ.vt.S.e.i crimĩalibus.
d Aduocatuũ. i. ꝓcuratorem.
e Nod aũt. hec q̃ſtio.
. tractata c.S.lij.q.iij.
ſed hoc ſolũ hic addit
ꝓ romanus põtifex

Taula

per pñtias ſuã ſynodo exponendã

mittit᷑ qꝛ iveditus epᷣs ſynodo pñ/
tiꝗ ſuã exhibere nõ valuit.Cãʒ aũt
marie crialẽ nulli niſi ꝑ ſe agerelʒ.
Ande Adrianus papa ait.
¶¶ Criminaliter accuſans vel accu
ſatus per ſe experiatur.
Ncrimialibus cãis nec accu⸗
ſator niſi p ſe aliquex accuſare
põt: nec accuſatꝰ ꝑ aliã pſonã ſe ðſẽ
dere pmittit᷑ C Itẽ anacletꝰpapa.
¶In oibꝰcãis pterq; i crialibꝰ epi
ſacerdotes ꝓ ſe aduocatũ babeãt

tes ad ſolã laudẽ dei bonorũ
qʒ opeꝝn actiões ↄſtituunt᷑: dʒ vnuſ
aſqʒ eoꝝ tã ꝓ eccliaſticis quò ẽt p
ſuis actiõibus:excepto publico vʒ
crie hẽre aduocatuʒꝰnõ male fame
ſuſpectũ ſʒ bone opiniõis ⁊ landa-
bilis artis innentũ:nedũ hũana lu-
cra attẽdunt:eterna pᷣmia ꝑdant.
O. IIII

0O Via epᷣsꝰ vniuerſiqʒ ſacerdo
4

Vogd aũt abſq; ſyno⸗
dali audiẽtia danari ñ
debeat:auctoritate Ju
lij pape ꝓbatr᷑ qui ait.
CNiſiilegitima ſynodo epus iu
dicari vel audiri nõ debet.
AVllus eps niſi in legitia ſyno
do:⁊ ſuo tꝑe: apoſtolica au/
ctoritate ↄuocata:ſuꝑ abuſdã cri⸗
miatiõibus pulſatus audiat᷑ vel in
dicet᷑ vel dãnet᷑: ſinaũt aliter a ꝗbuſ
dã pᷣſumptüũ fuerit:in vanũ dedu-
cat᷑ ꝙ egerit:nec inter ſtatuta eccłia
ſtica vllo mõ reputet᷑¶ Nẽ zephe
rinꝰ vrbis rome archiepſ oĩbꝰ epiſ
Eps accuſatus a duodecim au
diatur:cauſe vo finis ad ſedeʒ apo
ſtolicam deferatur.
NVogeciʒs iudices qlibet acen
ſatus epᷣs ſi neceſſe fuerit eli-
gat:a ꝗbus eius cã iudicet᷑.nec pᷣus
audiat᷑ aut excõicet᷑ vel iudicet᷑ quã
ipſi ꝑ ſe eligant᷑: ⁊ regulalr vocatꝰ
ad ſuoꝝ primo ↄuẽtũ epoꝝ ꝑ eos
cꝗ eiꝰ iunſte audiat᷑:⁊ rõnabiliter di
ſcernat᷑. SFinis vo cãe ſue ad apoſto
licaʒ ſedez deferat᷑ vt ibi determie⸗
tur.nec antea finiat᷑ quã eiꝰ auctori
tate fulciat ¶ Qð vo abſqʒ ſyno-⸗
dali audiẽtia epᷣs dãnari ꝓhibet᷑:ſi
ne preiudicio romãae ſedis oʒ intel
ligi:q;̃ ſua auctoritate quoſqʒ vʒ dã

nare: vel dãnatos abſoluere. An⸗

de gelaſius papa. Ipſi ſũt cãones:
⁊c.infra cã ix. Snia excõicatõis no
tatus. Itẽ adrianꝰ. Saluo romane
ecclie in oibus pᷣmatu manifeſtũ eſt
qð illa qͥ ſunt ꝑ vnãquãqʒ ꝓuiciã ip
ſius ꝓuicie ſynodꝰ diſpẽſet:ſicut in
nicẽol?ðcretũ ↄſtat eẽ ↄcilio ¶ Cũ
vo accuſatꝰ ad ↄciliũ venerit:ꝗcd

cõſedẽtiũ ↄſultatiõibꝰ agit᷑:aut qð

ab accuſantiũ ꝑte ꝓpomt᷑:nõ ↄten-
tioſis vocibꝰſʒ mitiſſima vboꝝ re⸗/
latione proferatur. C Andeinto
le.concilio.xi.legitur.
¶In cogmiione cauſaruz coͤten⸗
tioſi locum nõ habeant.

N loco bñdictiõis ↄſedẽtes
drſi ſacerdotes nullꝰ dʒ:aut ĩ
diſcretis vocibꝰ pſtrepe:aut ꝗbuſſli
bet tumultibꝰꝑturbare:nullus ẽt fa
bulis vanis vk riſibꝰ agi:⁊ qð ẽ de
terius obſtinatis diſceptatõibus tu

multuoſas voces effundere.Si ꝗs

eni vt apoſtolꝰ ait putat ſe religio-
ſuʒz eſſe:nõ refrenas liguã ſuã ſʒ ſe
ducẽs cor ſuum huius vanaẽ reli-
gio.Cultũ eni ſuuʒ iuſticia ꝑdit:qñ
ſilẽtia iundiciorũ obſtrepẽtiũ turbo
cõfundit:dicẽte ꝓpheta.Erit cultꝰ
iuſticie ſilẽtius.dʒ ergo qcꝗd:autcõ
ſedẽtiũ cõſultatiõibus agit᷑:aut ab
accuſãtiũ pte ꝓpõit᷑:ſic mitiſſima

ꝓlatione vborũ ꝓferri:vt nec cõtẽ

tioſis vocibꝰſẽſuſ audiẽtiũ ꝑturbẽt
nec iudicij vigorẽ tumultũ eneruẽt
quicũq; ergo in ↄunentu ↄcilij hecqᷓ
premiſſa ſunt violãda crediderit:
2 cõtra hec interdicta aut tumultu
aut cõtumelijs vel riſibus cõſiliũ ꝑ/

turbauẽit:iuxta diuine legis edictũ

quo precipit᷑:eijce diniſorem ⁊ exi⸗
bit cu eo iurgiuz cuz oi dedecore ð
confeſſione abſtractus a cõmuni ce
tu ſecedat:⁊ trium dieruʒ excõmu⸗-
nicationisſ miamnterat.
Anc aũt querit᷑:an
ſit aliqs iudicandus
mauliuolus: qꝛ cri⸗
mẽ alterius indicat.
¶ Deß ſcribit bea
tus Aug. hoc dicẽs.
¶WMagis nocet ꝗ crimẽ celat:qᷓ;
qui amicabiliter indicat.
Daon vos ꝰ iudicetis eẽ mali-
uolos:qñ crimẽ alterius indi
catisꝰmagis ꝗppe nocetes nõ eſtis
indicado crimẽ:quã ſfratreſ vros
quos indicãdo corrigere poteſtis

tacẽdodpire pmittitiſ. Si enĩ frater

tuus vuinꝰhẽat in corꝑe qð vult oc
cultari cuʒ timet ſecari:nõne crude
liter a te ſiletur:ac miſericorditer ĩ
dicat᷑: qto ergo potius debes ma
nifeſtaf̃ crimẽ:ne deteriꝰ putreſcat
in corde Idez ad vincentiũ do
natiſtam 7 rogatiſtam.
Nec qui parcit eſt amicꝰ:nec ꝗ
verberat eſt inimicus.
On omnis qui parcit amicꝰ

Lee omnis qui verberat ini

micus eſt:melioꝛa enim ſunt vulne
ra amici:quã volũtaria oſcula ini-
mici.melius eſt eniʒ eum ſeueritate
diligef: quã cũ lenitate ðcipere.vti
lius exurienti panis tollitur ſi de ci-
bo ſecurus iuſticiã negligat:quam
exuriẽti panis frangatur: vt iniuſti
cie ſeductus acquieſcat:⁊ qui frene
ticuʒ ligat:⁊ qui letargicuʒ excitat:
ambobus moleſtus:ambos amat
quis poteſt nos amplius amare de
us:⁊ tamẽ nos nõ ſoluʒ docere ſua
uiter: veruʒ ẽt ſalubꝛiter terrere nõ
ceſſat: Fomẽtis leuibꝰ:ꝗbꝰ deꝰoẽs
cõſolat᷑:ſepe ẽt moꝛdaciſſimũ me⸗-
dicamẽtũ tribulatiõis adiũgit.exer

ſine ↄcilio pðt epʒ dna⸗/
re.vt.j.S.qð vero.
AIllꝰ. auctoritate.
generali.audiri.n.
pðt cã epi:ſʒ nõ põt ter/
minari ſine ſpeciali man
dato apoſtolice ſedis: lʒ
abſolui poſſet. vt.iij.q.
vi.qᷓuis.⁊.c.dudũ.tñ h
nõ credo. vt dixi.iij.q.

vi. accuſat?. 7 ar. j. c. ꝓ

ri. in ſi.

) NVodeci.epi.j.ix.

q.iij. cuncta. ⁊.c.

ipfi. . c. ſaluo.

b ¶Sicut in niceno. S.
ilj.q.vi.neminem.
1 T loco benedictio⸗
A nis.i.ſynodi.(ld
de qð ita ut ſeꝗt ſcribit ia
cobꝰapoſtolꝰĩ ſua epiſto
la. c. i. dictũ aũt ꝓphete
legit iſa ie. c. xxxii.

Mitiſſima. vt. C. de

obſer. patro.l.ſi manu⸗-
miſſori.⁊.S.iij.q.vii. ſi
ꝗs adeo.lex punit talem
vltio ſupplicio.vt.C.de
his ꝗ ad eccle.còfu.ðᷣnũ
ciamus.
¶ Tumultu. ſic pſumit
e iniuſta electione illius
qui p damorẽẽ elecius
ex ð elec.oſiꝰ.viij.q.i.ſ
g. ⁊ ſi.ð oſe.di.iij. irre
ligioſa. ( Adde qð ita ut
ſegtur legit originalit ꝓ
uerbioꝝ.c.xxii.
m ¶ Erxcdicatiõis.a con
ſortio fratrũ.ſic.S.diſt.
xlv. neminem.

n Unc ꝛũt.ſi bo
no ʒelo ꝗs idi-

cat crimẽ ili ꝗ
pot ꝓdeſſe ⁊ ñᷣ
obeſſe nõ eſt maliuolus
xxii.q.v.hoc vr ⁊ ſi pre
monuerit eũ quẽ accuſat
ii.q/i.ſi peccauerit ułſi
crimẽ ꝓpoſitũ vult ꝓba
re.ii.q. viij.q crimẽ.ẽ.
e.q.i.c.ii.ſʒ ſi crimẽ im̃
ꝓponeret ⁊ nõ ꝓſequere
tur puniendus eẽt tanꝙᷓ
proditor.vt.lxvi.di.ac⸗

cuſatores. —
QOn vos.hoc.c. lo

gat᷑ de denũciatio

ne ⁊ de ſecreta correctiðöe

⁊ ẽ ar. hic ꝙ glibet ad ð
nunciationem tenetur.
p Judicatis. illis qui
poſſunt prodeſſe.
q Tacendo. . viij .q.
i. quid aũt S. ſed hic deſe

creta correctione loquit᷑.

ibbi de manifeſta.
On ommis. tollitk.

E non obſtat. lxxxvi.

di.paſce.qꝛ illud de eo

qui ad mortem eſurit:ſie

xi.q.iii.qm̃ multos. ⁊
hic argumen.qð excom
municato non eſt danda
elemoſyna. de hoc dixi.
lxii. diſtinctio quieſca⸗
muss

en
zurtui
ilat
Cecunor⸗
ſnediſe
iſeps
nesſuorac
igo no⸗
katm gein
lo nich aa
(Rulgi⸗
Eroerare
dimſangan
ſnib
ſelbic ee
der pot vi
iig⸗
inlinz ſu
fuatoes
fen zin d
foni.f. ve
tti incccleſt
lleliigie i
Quidq et
citpllesz
Heralleraarm
Urneis b⸗
tſſineeep
bosguminͤ
ziigii

fd.
1CPaig⸗
inktineree
bus ptine
ſtatis pbia
lur .pj.
(. . .ul
ſf.hicinni
uct aliqnis
Ppanonidi
ſiKanein⸗ 6
6Noninape
Leatculatoree
ortguenkinen
Minibus.ptei
1ticinilcb
tiaun pbat
h.
CKnger ̃
rlinig
Nlencaiti,
Edeſenerpnn
Gggbiepat
ſm whin
1eAlrredian
(urcunbe⸗
radcde
alſlpsgin
W
gnoe ck

dteße
„
alnont
Ainti
nörte,
Pheralinan
Ne ſelsl
chlih
Nrtinii.

ieichiſi,
lno.
kin gueno⸗
nin
obehecici,
PprociAl
ſegkienbiig
hifugepiſo
ait pphete
anmi.
IntCde
olRmane⸗
iigdi,
punttien
Plicot..de
Cllechin di

ln ſcöſni
adlerioneilins
lunafis dans
oſg iſgi
dNecli ine
(Acegöian
gkorgnitp
Knosc
ni Acdt.
hen.
Une ritabe⸗
non cgpii⸗
Ctcnmeblg
datpeſtii
eſt maluolo
bocvrtſhre
is aauſt
uouent uri
ſümuph⸗
ind.s.
züannetih
nd Nenen
aus a unch
NNdi⸗
8
Awosbortln
ie Wüind
Cetnccrteide
cgteud
ſonem Leenn.
ltans. ion
proceſt.
enco ſ
ilbeet
rictoneloti
niſeſtgs.
nomms. olt.
1 obſtu imrs
n lndih nl
zoreninte
g nulm
nen enin
i bol Cint
ſcti⸗ aniſck

V OR VI

minores clericos poſſe torqneri ſz nò maiores.Z lij dicũt oẽs ſt uſpectos poſſe toꝛ

a Patriarchas.iacob ⁊ filios eius p famã roacti iuerunt in egyptum.
(Adde ꝙ ſic legit᷑ geneſis.c.xlij.cũ tribꝰ ſequẽ.etut ſeꝗr de apoſtolo legit

iſcdðᷣa ad corin.c.xij.

b¶Elagello. no. volũtatem potius ſpectandà ꝙᷓ factũ.· vt. rxiij. q.i. pa-
ratus.di.v.ad eiꝰ vo.⁊ q̃litas facti ex ꝑſona faciẽtis pᷣſumit᷑.xi.q.iii.ab ſit

⁊.xriij.q.iiij.ea vĩdicta·
c On oſculat᷑. ama
riſſime. ideſt ama/
re.(Adde ꝙ ſicut de ꝓ
pheta hic dicit᷑ legit᷑ origi
nalr ꝓuerbioꝝ.c. xxvij.

d·Hli. ꝗſponte.i. de

tractores.xlvi.di.
accuſatores vel aliter.i.
ſine diſcretione.
e¶ Et ideo replicanda ẽ
. ſepius querenda ð om
nes ſupradictos ſᷣm quoſ
dã qð nõ place ſʒ ↄfitẽ
tes tm̃ qꝛ inimici ⁊ in ſide
les nũqᷓ; admittuntur.
Religioſus. ſʒ quali
ter exercet religioſus vir
cãm ſanguiĩs contra illðᷣ
IJ.xxiij.q.viij.his a ꝗbꝰ
ſed hic ꝙ eccleſiaſticus iu
dex põt virga punire.ut
exxiij.q.v.c.i.⁊ hoc nõ eſt
iudiciuʒ ſanguinis ſʒ hic
facit qones ĩ cã ciuili qð
fieri lʒ in defectum ꝓba
tionũ.ff.de q̃ſtio.diuꝰ.⁊
etiã in eccleſiaſtica crimi
nali. ii.q.i. in primis in
ſ. Quidã ẽt ex hoc loco

dicũt viles g clericos ge

neraliter admitti.ſed cuʒ
tormẽtis.ſʒ hocfalſuz eſt
qꝛ tm̃ in exceptis crimini
bus admittũt᷑ viles. vt.
g.iiij.q.iij.l.ſi aũi ea cõ
diiuio.
CReligioſus. iſtð ob
tinet in exceptis crimini/
bus. vt in crie leſe maie/
ſtatis vbi accuſator torqͥ
cur.vt.vi.q.i.O. verum
C.ad.l.iul.ma.nullus
Tni.ſʒ ĩ ciuili cã nũqᷓ; tor/
quet᷑ aliquis niſi ĩ ðfectũ
ꝓbationũ vt ĩ auc.de te
ſti. SF. ſancimꝰ. col.vii.uł
dic ꝙ prima pars loꝗtur
de accuſatore.ſcða de te
ſte. viles. n. teſtes bene
torquent᷑ in exceptis cri/
m inibus. vt.iiij.q.iij. ſi
ea ⁊ cẽt ĩ ciuilibꝰnegocijs
de fectum ꝓbationũ.ut.
dixi.
g¶Eriger.ñ ꝑ ſe ſʒp ali
os.ut.lxxxvi.di.ñ liceat.
Pclericos aũt ñ ꝑ laicos:
e de ſen. ex. vniuerſitatꝭ
hẽs g hic ꝙ pᷣlatꝰpõt ſub
ditos corporaliter puni
re.vt.lxv.di.cum beatꝰ

b¶At dum.hoc nõ refer

tur ad oĩa pᷣdicta ſed tm̃
ad illos ꝗ ↄfitent. inimi
cꝰ.n.nõ põt eẽ teſtis ĩ ali
quo crie.er ð ſi.lʒ bely.
põt iñ dici ꝙ immicꝰ tor
queri qñq; pᷣt⁊ eſtimabit
iudex an adhibebit ei ſidẽ
uel nõ: ut. ff. de q̃ſti.l.i.

5. qoniĩ fi. Sed vtxꝝ clde

rico debeãt ſubdivberibꝰ
ꝓ teſtimõio dicẽdo dubi
tat᷑:qð videt᷑ vt hic ⁊.j.
e.qꝛ.⁊.c.pᷣſbvteri.⁊.xlv.
di.cñũ beatꝰ.dicũt iñ gdã

cet fame patriarchasꝰẽt pios:⁊ re-
ligioſos:populuʒz cõtumacẽ penis
grauioꝛibus agitat:non aufert ab
apoſtolo ſtimuluʒz carnis tertio ro-
gatus: vt virtuteʒ in infirmitate ꝑſi
ciat:⁊ infra. Noueris aliquãdo fu-
reʒ auertendis pecoꝛibus pabulum
ſpargere:⁊ paſtoreʒ aliquãdo fla-
gellobad gregeʒ pecoꝛa errãatia re-
nocare.¶ ANẽ ex ſermone Ambꝛo
ſij ꝗ ũc incipit. Yoꝛtaſſe amarioꝛ.
CHõ odio babetur ſed viligit ꝗ
caſtigatur ⁊ coꝛripityr.
BOn oſculatur tſemper pater
I. liuʒ:ſed aliquando caſtigat:
ergo quãdo caſtigatur qui diligit᷑:
tunc circa euʒ pietas exercetur. ha-
bet eniʒ amoꝛ plagas ſuas:que dul
cioꝛes ſunt cũ amariſſime inferunf᷑.
dulcioꝛ eniʒ eſt religioſa caſtigatio
quã blãda remiſſio.vnde ait ꝓphe
ta.Hulcioꝛa ſũt vulnera amici:qᷓ;
volũtaria oſcła inimici. CEx bis
verbis datur intelligi:qð magis cõ
fert vtilitati fraterne qui crimen ac-
cuſando vel indicãdo pꝛoſequitur:
quã qui celando fouere nititur.
Euſebius autem cõtra ſtatuere
videtur:dũ alioꝛum crimina ſpon
te conſitentes in epiſcopoꝝ accuſa-
tione recipi pꝛobibet dicens.
CAd accuſationẽ nõ admitttur
alioꝛũ crxrimina ſponte conſtentes.
Lli q aut in fide catholica:aut
Li inimicitia ſuſpecti ſũt:ad pul
ſationeʒ epiſcopoꝝ nõ admittant᷑:
nec illi qui alioꝛũ crimina ſpõtedꝰcõ-
fitentur. Et ideo replicãdateſt ſolli⸗
cite veritas quã ſpõte ꝓlatã in illis
vox habẽ nõ põt:hãc diuerſis cru-
ciatibus e latebꝛis ſuis religioſus
toꝛtoꝛ exigeresdebet:vt dumbpe⸗
nis coꝛpora ſubijciuntur:que geſta
ſunt fideliter ⁊ veraciter exquirant᷑.
¶ Item in pꝛouerbijs.

Ai ambulat fraudulẽter:re
uelat arcana.qui autem ſide-

8 eſt celat amici cõmiſſuʒ. Item in
fra. Que viderunt oculi tui ne ꝓfe
ras in iurgio cito:ne poſtea emẽda
re nõ poſſis:cũ ðhoneſtaueris ami
cũtuũ.Sed aliud eſt ex caritate

alioꝛũ crimina deferre:vt quos ſe

creta admonitiõe coꝛrigere nõ poſ
ſumus cõuictos iudicis ſnĩa corri/

piat:atq; aliud inſidiãdo falſa obij

cere:vel inſultando vera facile ex-
pꝛobare. Illð vero charitatis:hoc
autem impietatis eſt officium. An⸗/
de in eiſdeʒ pꝛouerbijs dicitur: ver
ba impioꝛuʒ ĩſidiant᷑ ſanguini inſto
rũ dñs ãt liberabit eos.⁊ ifra. Qui
quod nouit loꝗtur iudex iuſticie ẽ:
qui autem mentitur:teſtis eſt frau-

134

queri. nam ⁊ liberi vacillantes torquent᷑.vt extra de accu. ſup his.ff.de q̃ſti. de
miore ⁊ eccleſia virgis põtaliquos corriger.vt.xxiij.q.v.c.i.hoc certũ eſt ꝙ mio
res clerici indiſtincte pꝛo quolibet crĩe vberibꝰſubijciunt᷑.ut.xxxv. diſ.ante.ſʒ ma
iores non niſi pꝛo enormibꝰ:ut.di.xlv.in ſumma.tñ lʒ clerici torq ueãtur ꝓ deli

duentus. Item labiuʒ veritatis ſir
mũ erit in perpetuum qui autẽ te

ſtis eſt repentinus cõcinat linguã

mendacij. Iẽ.Qui cuſtodit os ſuũ
cuſtodit aiam ſuaʒ.qui auteʒ incõſi
derate loquitur:ſentiet mala.Mer-
bum mendax inſtus deteſtabitur:i⸗
pius autẽ cõfundit ⁊ cõfundet᷑. Nẽ
Auguſtinus ĩ pſalmo.xxxiij. Si ali
quando humana iĩiſirmitate pedes
noſtri in aliqð peccatuz mouentur:
inſurgunt lingue iniꝗqſſimoꝝ: cum
fuiſſet miſerendum:irrident impij
vnge dolent pij. .

Q. VI.
Vi antẽ qð intulit p
bare non:vz punien
dus ẽ. Uñ adria
nus papa ait.
Puniaf gꝗ alijs
falſa intulerit.
O Mnis qui alijs falſa intulerit
puniaturt: p falſitate ferat
infamiã, . Iẽ Gregorius.
De eodem.

Vi calũniã illatam nõ ꝓbat:
. Ppena; dz incurrere quã ſi pꝛo
4

baſſetreus vtiq; ſuſtineret. Idẽ
in regiſtro.
Aua pena feriatur qui crimẽ il-
latum non probat.

Qan iuxta patrũ ſnĩas caãni/

cas ꝗ calũniã illatã nõ ꝓbat:
penã dʒ incurreł:ac ꝑ hoc qꝛ ſubdia
conꝰ crimẽ diacono ꝓbare nõ po-⸗
tuit:qm̃ ipoſitionẽ manusꝰ q̃ care/
re potuiſſet nõ habuit:nõ ſolũ ſacer
dotioꝰſʒ officio caruit:⁊ tãqᷓ; reue
ra infamis meruit vheribꝰ caſtiga⸗
rie. Nã cui cũ tribꝰ teſtibꝰ velutulai
co crimẽ qͥdlibʒ appꝛobat᷑:nõ ẽ mi
rũ qð obijcit dũ ꝓbare nõ ſufficit:ſi
coꝛꝑali infamie quẽadmodũ laicꝰ
ex iuris ſimilitudie ſubiugat᷑.quod
eni eſſet diacono gradũ amittere B
fuit ſubdiacono fame plenitudie ca
ruiſſe.codice libro primo titulo de
epᷣis ⁊ cericis. Inpatoꝛtheodoſiꝰ
Preſoyteriꝰcitra miuriã q̃ſtionuʒ
teſtimoniũ dicãt:ita tñ vt falſa nõ ſi
mulent. Ceteri vo clerici ꝗ eorũdẽ
gradũ vel ordinẽ ſequũtur:ſi ad te
ſtimoniũ dicendũ petiti fuerint:pꝛo
ut leges precipiũt audiant᷑:ſalua tñ
ſit litigatoribꝰ falñ accuſatõ.Si foꝛ
te pᷣſbyteri ꝗ ſuoꝰnoie ſupioris loci
teſtimoniũ dicẽ citra aliquã corꝑa-
leʒ iniuriã ſunt pcepti:hoc ipſo qð
nihil metuũt vera ſuppᷣſſerit:mul-
lo magis eteni pena ſũt digni:ꝗbꝰ
cũ plurimũ honoris ꝑ noſtrã inſſio
nẽ delatũ ẽ:ſi ocłto iueniunt᷑ ĩ crimi
ne.¶¶tẽ cõſtitutione.iij.col.nona
EPeelbyierol⸗ eu diaconi ſi falſũ

cto ñ tñ ꝓ teſtimõio dicẽdo ſcðʒ
pleroſqʒ ꝗ dicũt nõ tenere iſtã le
gez. J. e.q. vi. pᷣſbyteri. vel dic
ꝙ clerici ſuſpecti pñt torqueriñ
a laico ſʒ ab epᷣo.
i Ni ãbulat.(Zldð ꝙ due
nẽtes poſite hic ĩ prĩci/
pio legũt᷑ originalr ꝓuerbiox.
kge Soliuch ẽ repẽtinꝰ q̃le g
erit reſpõſuʒ teſtis.nã ſi cio re-
ſpondei videt᷑ mẽdar.ſi ĩ mora
videt᷑ dubius vt dixi.l.d. põde
ret.( Adde ꝙ auẽtes hic poſite
a vſi.vñ vſqʒ ĩ fi.legũt puerbio

rũ.c.xii.⁊.xiij.
1 Ui autem hec queſti
expedita ẽ.ii.q.ðiii.
m Mnia. puni

at᷑ ſi coõuictus
fuerit ð calũnia. vt.ii.q iij.ꝭ.
n notandum.ii.
aicalumnia. cetera.
Nia iuxta.manꝰ. pꝛeſby
(Jiero ent ⁊ diacono tatum
manꝰiponit᷑. vt.xxiiij. di. Pſ by
ter.⁊.c.diaconꝰſʒ Z.lxix.di.c.i.
vbi ⁊ derico iubet᷑ manꝰĩponi.
ſz illð de manu bñdictiõis:boc
ð mann oſecratiõis: vel dic ꝙæ
tẽpore gregorij ſubdiaconatus
nõ erat ſacer ordo.xxxi.di.c.i.

0

p Sacerdotio quod habiturꝰ

erat.ar. ꝙ gs dicit᷑ perdere qðᷣ
nũqᷓ; habuit.xx.q.i.puelle.xv.
ſarius.xxvii.q.ii.j.ex his.

e digar pie vna pena cð

tatur ĩ aliaʒ penaʒ corpora
lez ſic. xii.q.ij.in.S.libertus.⁊.
lxxxii.di.pᷣſbyter.xiiij.q.vi.c.i.
ſi.ff. de act.hos.S.oĩbus.in ſi.
r ¶ Leluti. hoc vult. dicere ꝙ
upᷣdiaconusↄ uincitur veluti.
laicus.qᷓ;̃tum ad hoc.ſ.qð ſicut
cã laici ab eᷣo vno audiri põt:
ſic cauſa ſubdiaconi.vt.xv.q.
vii.felix:ſecus eſt in diacono.
Quidã referunt ad hoc q̃lita⸗
tem teſtium:vel ſicut bigami
admittuntur ↄ laicum ſic cõtra
ſubdiaconum:qꝛ pñt ex diſpen
ſatione ſieri ſubdiaconi.vt.xxx/
iiij.di.lector ſed eadem ratio/
ne homicida admittitur contra
ſacerdotem cum ſecum diſpen/
ſari poſſita papa.

8 ¶Wreſbyteri.bone opinioniſ

m.h.ſecus ſi ſuſpecti ſũt:ut.
ʒ,.e.q.v.illi ſed hoc nò placet.
minores ergo clerici ponũt co/
rã epiſcopo torqueri nõa laico.
uel non credo tenere quod hic
dicitur.
t ¶ Eeges. tra lacos ĩſameſ.

u¶ Qui ſuo.i.ꝓpt ſuũ honorẽ
xPreſbpteri. q̃liter ſtatuit

hic ĩpator aliꝗd de rebꝰ eccleſia
ſticis Z id.xcvi.di.bñ ꝗdẽ. niſi
hoc fecerit auẽtate apłica.ut.
xcvij.di.eccleſie.⁊.c.victor. ſcd
hic inſtruit iudicem eccleſiaſti/
cum quid facere debeat.ſic.j.e.
delatori.

Lauſa

q ſunt infames vt muliernubit.j.tpᷣs luctꝰ.io. Sʒ certe bigamti: corpo

a · Legitimis. penis.que ſunt.ff. de ſal.l.i.G.vlti.vbi d ꝙ pꝛo crie falſi ſi eſt
liber deportatur ⁊ oĩa eius vona publicant᷑.ſi eſt puus patitur vltimum ſuppli
cium vel intellige de penis canonicis pꝛout vr̃ di.l.ſi epᷣs.vel dic cum iudex ex
officio ſuo punit teſtem ᷣm ſuum arbitrium punit eum. C. de teſti.nullum ſecꝰ
ſi directe accuſatur teſtis.vt.l.di.ſi epᷣs.⁊.ff.de fal.l.i.O.vltimo.

Q. Piphanium. de eodeʒ
agitur er de teſti. qm̃.
c¶ Litteris.ſed qualiter hoc fe
cerit cum nõ ſit admittenda ac
cuſatio per lr̃as.vt.ii.q.viij.ꝑ
ſcripta.⁊.iij.q.ix.abſentem.ſed
bic nõ plene examinauit cãʒ.
d. Zccuſatuʒ.i. infamatum.
e¶Bikcutientes. de plano nò
informa iudicij.er de accu.olĩ.
¶ Abſoluimus ab obſeruatio
ne iudicij:vnde poſtea admittii
tur actuſatio.
g. Paratus. nonne potuit ac
culſator penitere ⁊ dicere ſe erraſ
ſe. vt.S.e.q.i.quidam ⁊ ante li
te.ↄieſ.põt deſiſtere accuſator.
vt e de accu.lʒ in fi. Sed iſtud
eſt ſpale in accuſatione epi. vel
cũñ orta eſt infamia.vt dixi.S.ii
b ij.q.v.qſquis.
. Elatori confeſſo.
¶ Lingua.ſed qualiter dat pa
pa iura de pena ſanguinis Z il/
lud.xxiiij.q. viij.his a ꝗbus ſʒ
bic docet quid facere debeat iu/
dex ſecularis.ſic.xxvij.q.i.ſi qſ

rapuerit.io.
O Y quis falſum.

1 B J quis ſecularium.
m Uod aũt.in ſimonia.
glibet auditur accuſãſ
laicum ẽt meretrix
vt.lxxix.di.ſi quis pa

pa.⁊ ex de ſimo.tanta ⁊ hoc iõ
qꝛ oĩa crimina.nulla repuiant᷑
reſpectu iſtius.vt.i.q.vl.pʒ ſe
cus ſi accuſatus ſit clericus ⁊ bo
nefame.vt.ii.q.i.in pri mis in
fine.imo eadẽ eſt diſtinctio ĩ la
ico an priꝰferit bõe fame.anñ
nt. ff. ad.l.iul.maie.famoſe.lʒ
aũt in exceptis criminibus ad/
mittt criminoſi:nõ tñ ſine tor
Sclericus ẽ bone fame nullo cri
mine ſuſpectus nõ audit᷑ ð ipfſũ
vt e de teſti. veniens. ſi eſt ma
le quilibet admutit᷑ ad accuſan
ſandum ⁊ teſtiſicandũ.vt ex de
ſimo.per tuus.quidam tñ dũt
ꝓꝙ lſ viles admittant accuſa
tionẽ:nõ tñ ad teſtimoniũ qꝛ to
ta vis negocij pẽdet ex teſtimo
nio ſʒ nð in accuſatione.vel dic
vt chxi.ii.q.i.in primis.in ſi.
n 45 Y ſacerdos. pᷣcipitur ab
apoſtolo.vt.xx v.di.pri
mũ.ſi tale crimẽ qð eſt accuſa/
tione ⁊ dãnatione digniſſimuʒ
vt.lxxxi.di.apoſtolus.
) Mnes.leges.ſᷓ ⁊ alios
dicimus infames ſᷣm ca
noncs ꝗ non ſunt infames ſᷣm
leges. vt bigamos ⁊ corpore ui
ciatos.ſicut nec oẽs dicimus ĩ
lames Fᷣʒ canones ꝗ ᷣm leges

teſtimoniũ dixerit:ſi qdẽ in re pecu
niaria diuino miniſterio dũtaxat ꝑ
tres annos ſeꝑati mõaſterio tradã
cur:ſi in crimĩali clericatus honoꝛe
nudati legitimis penis ſubijcianf᷑.
ceteri vo clerici cõmuni iure officio
eccleſiaſtico pulſi ſine delectu cauſe
legitime coerceatur. ¶ Ideʒ ianua
rio epiſcopo.
CAd ſancte cõmunionis miniſte
rium nõ accedat:qui crimen illatuʒ
non pꝛobat.
Piphãaiũpᷣſbyterũ quoꝛũdã
ſacerdotũ litteris crimĩaliter
accuſatuʒꝰ:cuins nos vt valuimus
cauſas diſcutiẽtes nihilq; ĩ eo obie
ctoꝛuʒ reꝑientes:vt ad locũ ſuũ re-
uerteret᷑ abſoluimus’.crimis ergo
auctoꝛes volumꝰte ꝑſcrutari:⁊ ni-
ſi ꝗ eandẽ trãſmiſit epiſtolã:para⸗
tusꝰfuerit hoc qð obiecit:canonicis
atq; diſtrictiſſimis ꝓbatiõibꝰ edo⸗/

cere:nullatenꝰad ſancte cõionis mi

niſterium accedat.¶ Item ex ðcre
to adriani pape.
¶ Qua pena delatoꝛ ſit feriendus
Elatoꝛibaũt lingual capulet᷑:
a ↄuicto caput amputet᷑.
¶Delatoꝛes auũt ſunt ꝗ inuidia/p/
dũt alios ¶Itẽ ex ↄci.elibertano.
Poe eodem. Palea.
Elatoꝛ ſi ꝗs extiterit fidelis ⁊
ꝑ delationẽ eius aliꝗs fideliũ
fuerit ꝓſcriptus vel interfectꝰ:pla-
cuit nõ niſi ĩ ſine acciꝑe cõionẽ.ſi le-
uioꝛ cã fuerit:ifra qnquẽniũ acciꝑe
poterit cõionẽ:ſi catbecuminꝰ fue-
rit:poſt ꝗqnquẽniuʒ admittit᷑ ad ba-
ptiſmũẽ ex octaua ſynodo.
¶ Qni innocentẽ falſo crimie quẽ
maculauerit: ſaeerdotis rbl
penitẽtia diuturna purget. Palea
B Ags falluz oirerit: vel pſonã
innocẽtis falſo crie maculaue/
rit:iuxta ſacerdotis arbitriũ dintur
na penitentia expurgetur Item
ex concilio agatenũſi.
A cõmuniõe coerceat᷑:vel ſecu
laris vel laicus:ꝗ eccleſiaʒ vel deri
cũ per calũniam fatigauerit
I gs vo ſeculariũ ꝑ calũůniam
eccleſiaʒ aut clericũ fatigare pᷣ
ſumpfſerit: ⁊ ↄuictus fuerit:ab ecde
ſie ſue limimnibꝰ⁊ a catholicoꝝ cõio
ne:niſñ digne penituerit coerceat᷑.
Mo foꝛnicatoꝛes ⁊ ĩ-
famia notati quẽdã
religioſuz epᷣm de ſi
monia accuſare nitũ
tur:reus alterius ꝓ⸗
unincie archiepi iudi
ciũ expetit tandẽ in ꝓbatione deſi⸗
cit accuſatoꝛ:reus cogit᷑ ad ſue ĩno-
centie aſſertioneʒ ¶¶ Querit᷑ pᷣmo:

re vitiati nõ ſunt infames ⁊ ſint irregulares cũ non d eliquerint.b. Dhicũt
tñ quidam ꝙ infamia q̃ eſt irrogata ꝑ ſnĩaʒ vel q̃ Zhit᷑ ipſo facto. vt cum
aliqua deprehendit᷑ in adulterio:vel cũ aliquis contrahit binas nuptias
pᷣ qua agitur.ff.de bis qui no.ifa.ꝗd g.ĩfamia hec non purgatur per quã

an crimine irretiti vel infamia no-
tati ad huius accuſationeʒ ſint ad-
mittendi. Secũdo:ſi epᷣs in eos
acecuſationem vertere voluerit:an
ſimplici aſſertiõi ſue ſit ſides adhi-
bẽda.¶ Tertio:ſi liceat ſibi expete
re indiciuʒ archiepi alterius ꝓuin-
cie ¶¶ Quarto:cuius iudiciũ ſibi ſit
expetendũ ſi circa ſuaʒ ſniam epᷣos
ſue ꝓuincie diſcoꝛdare cõtigerit.
¶Quinto:ſi in ꝓbatione ðſicit ac-
cuſatoꝛ:an reus ſit cogẽdus ad pꝛo
bationem meltmocentie.
Mod aũt crimine irre
titi alios accuſare non
poſſint: anacletꝰ papa
beſtatur dicens.
Acriminoſis ſacerdos accuſari
non permittitur.
B A ſacerdos ſine crĩe eligi pꝛe-
cipitur nullatenus a crimino-⸗
ſis accuſari aut calũniari permittit᷑
nec ab alijs quaʒ ab his qui ſine cri⸗
mine ſunt:⁊ iuxta electioneʒ canoni
caʒ ſacerdotes oꝛdinari poſſunt:et
tales per oĩa inueniunt᷑:quales ſa-
cerdotes eligi iubent᷑.¶ Itẽ adria
nus papa.
Infames? qui culpis exigẽtibꝰ
ad ſacerd otiuʒ ꝓuebi nõ pñt ſacer
dotes nõ accuſen.
nes vo infames eẽ dieim
quos legesꝰſeculi inſames ap
pellãt. ⁊ oẽs qui culpis exigentibꝰ
ad ſacerdotiũ nõ pñt ꝓuebi:indi⸗
gnuz eſt. vt illi eos accuſent qui eſſe
nõ pñt qð ipſi ſunt:qm̃ ſicut maio⸗/
res a minoꝛibus ꝰ nõ indicantur ita
nec crimi nari poſſunt Itez Fa⸗
bianus papa. .
CInfames ſunt:qui regnũ dei cõ
ſequi nõ valẽt.
T Ali quiailla peccata ppetrãt ð
quibus apoſtolꝰ ait: qm̃ ꝗ ta-
lia aguũt regnũ dei nõ ↄſequent.val
de cauẽdi ſũt:⁊ ad emẽdationem ſi
volütarie venire noluerit cõpellen
diſſunt:qꝛ infamie macula ſũt aſpꝑſi
⁊ in baratꝝ dilabunt᷑:niſi eis ſacer-
dotali auctoꝛitate ſubnẽtum fuerit.
Dimilr ⁊ illi ð ꝗbus ipᷣe ait:cũ hu-⸗
iuſmõinec cibuʒ ſumẽ:qꝛ infamia
ſũt notati añquã ſacerdotali aucto
ritate curent᷑:⁊ gremio ſancte mr̃is
eccleſie reĩtegrent᷑:qꝛ qui excra nos
ſunt nobiſcum cõmunicare nõ poſ/
ſuntÆα Idem.
¶Añ ſatiſſactionẽ excõicati ad ac
cuſationẽ non admittantur.

—0O Mnes illi ſũt ab accuſatõe re

peliẽdi q̃s apoſtolꝰcõmemo-
rat dicẽs:cũ his nec cibũſumẽ:a añ
ſatiſfactionẽ eccłie nõ ſũt recipiẽdi

tãcũqʒ; penuẽtiam.vt.ii.
q:iij. 5. hinc colligitur.
niſt reſtitutus ſit ab illo
qui poteſt reſtituere:vta
principe uel a ſenatu. vt
ii.q.iij.ꝭ.notandum. in
de qua.alia ẽ infamia fa
cti.de qua agit᷑.j.e.ſunt
plurimi.⁊ hec melius dt
infamatio qͥ inducit pur
gationeʒ. z illa aboletur
purgatione pᷣſtita. vt.xv
qa.v. de crimine.eſt ẽt q̃⸗
dãa infam ia caonica q̃ ir-
rogat᷑ ex quolibet pecca
to mortali.vt hic.⁊.xxxii
q.v.preceptuʒ in fi. ⁊ ab
olet ꝑ penitentiaʒ. vt. .
e.illi qui.tñ vt di cũt ꝗdã
talis nõ admitteretur ad
accuſationẽ uel ꝓmotio
nẽ qꝛ nõ fufficit ꝙ mõ ñ
ſit ifamis ʒ nun fuit

itſamis. j. e.ꝗq crimẽ.item

infamia ↄtracta ex ſnia
excõicationis tollit᷑ per ab
ſolutionem. vt. iiij. q. i.
c.i.ſicut finito tꝑe relega
tionis tollitur infa mia
orta er ſnĩa.ff.ad muni⸗
ci.ordine. .
p¶ A mioribꝰ. hðeſta⸗
te mox.i.crimĩoſiſ ne ſit
Z.õii.q.vii.pᷣſumũt.c la
lavi.bm guol
4 i qui.ᷣm quoſ⸗
T dam. pꝛima pars
loquitur de criminoſis
nõ excõmunicatis. ſecun
da de excõicatis.ſecundũ
alios loquitur pᷣma pars
de occultis.ſecunda de⸗
maniteſtis crimĩioſis.
(Aage ꝙ ita ut ſegt ſcri
bit apoſtolus ĩ epiſtola
ad galatas.c. v.
¶Compellẽdi.ar.exi⸗
ſtenteʒ in mortali pecca
to cogẽdũ ad penitẽtiã.

.xxii.q.i.pᷣdicdũ.xxiiij.

q.iij.tã ſacerdos.ar..
ii. q. i. multi.
WRNiſi eis. ar. tolli ĩfa
miã ꝑ ſat ſfactionẽ eccle⸗
ſie. ut.xxxij.q.v. pᷣceptũ
xxxv.q.vi.ſi duo. I 3
ec. bi g. ⁊. j. e. qcũqʒ.⁊ xx
li.q.v.puuli.ſʒ dicꝙ ca
ndica ĩſamia ꝑ penitẽtiaʒ
tollit᷑:ſʒ nõ illa q irrogs
gat ipo fcõ ułꝑ ſniaʒ.io.
ð ipſo occulto crĩe tollit᷑
p penuẽtiã.ſʒñ ð mãile⸗
ſto. ut.ex.ð tẽ.or.c.vlti.
* pennui.
t¶ Cũ huiuſmõi.ſ.excdi
catis.(Adqe ꝙ ſic ſcri⸗
bit ĩ pᷣma epla ad cori-
thios. c. v.
u Ones. ante ſa tiſ⸗
factionẽ.vł iura-
mẽtũ ep ð ſen.ex.ꝑtuas.

eſſegec
ſunt.i.
21
im bum⸗
iwnt. vi
G⸗
Oue
pbapeſt
liſiegerin
dicas lB
triminol
nicce
ciminibe
ſogitifi
dellloittl
traccnſane
ſauus volui
ncnont
gin. bez
hocperboch
Penus viti
iperiarus.
Gahlbe
atnonouic
Nedeneg
batſeegſſe
Gipäma
1.d ſe
cclc cit
deſtmo.
Gieneyt
ciniltera
mitur de
gore o. Tu
l gſ pb⸗
Zalgnefin
Untäcgiminal
ijqrendi.
kſimonißn
Gnminboſ⸗
Mnies digz
Siipſean
ſlotenams.
filpeo.r en
Poſtpenitentiz
Pdeie i
nonefe ,, p
Duln.
Citin
oſtegsingr
lrſtſtn gi
kiſdehe
Anegennten
nopryi. d
5 inne
Nbloqunt
nlinf⸗
Puiie hie
Ngllusggu
W
entuſn
Plopps.

loreg

hinſi 1 e
nciätgi
ninmrnna

Meud gnn

iufttg no
boning
gamdien
racta ceſi
Mstollkore
ſnitometn
iur irfmne
.fadnen

orie. hött
mmiont ſeſt
pinmuͤt.c 4

ihn gna⸗
n.puima pu
e cniminoſe
hnunicatis. ſon

dicans.ſelnndtei

uinrömahas
5Kaunda d
imioſs.
uurlegt in
ns i eltol⸗
y.
leciar gi⸗

mortalipeae

1A pentiii.
uli. ,
eis ar. gli
ſfacioneecte,
nic, hini
plſ do⸗N 5
. Mgricke
hlig i
hiap penitinn
ilaqni
bulpſint
uloie ii
i Hani⸗
5 CMℳNW

—☛

aglen
duc

–☚
e. fura⸗
uhlus.

VI

9 Eatus.dicente.cũ
dirit.qui ſine pec-
cato eſt ⁊c̃.
b¶ Rogabat. i. pcipie⸗
bat. ſic. xi. q. iij. rogo.
M. Quoniaʒz ꝓp minimo
ſic ↄtinua.qm̃ ⁊ ſi boni
ſumus.
dᷣ¶At a talibꝰ.ſ.illis ꝗ
ſemper parati ſunt repre
hendere.de quibus ait.xi
q.iij.ſenti.ſj alioruʒ repᷣ
henſiones attẽdẽde ſũt ꝗ
lʒ mali nõ ſint.iñ ideo re
prebendũt qꝛ eos malos
eſſe credunt.xi.q.iij.non
ſunt. xi.q.i.nolo.
e¶Ab bumano. i.qui
tm̃ humana non diuina
q̃runt.viij.q.i.ſunt in ec
cleſia.
f Ui crimen. ſi vis
dicere ꝙ ꝗ peccauit
pꝰ baptiſma pot ꝓmone
ri ſi egerit penitentiã.tũc
dicas illum hic appellari
criminoſuʒ ꝗ ꝑ ſnĩaʒ con
uictꝰ ẽ vel de enormibus
criminibus itelligas q̃ ir
rogãt ĩfamiã ipo iure uł
de illo ĩtellige ꝗq penden⸗
te accuſatione q̃ fuit accu
ſatus voluit accuſare ali
uz qð non lʒ.iij.q.vlt.ne
gãda. Bazʒ. at facit viʒ in
hocverbo criminoſus.ſ.
plenus vitijs:ſicut ille qꝗ
ẽ periurus. vt.j.e.gcun
qʒ.⁊ lʒ gꝗlibet criminoſus
ẽt non ↄuictus repellat᷑.
