T llus qt negat br̃e baptiſmũ ẽt
ap

oſtatas ꝗbꝰ vtiqʒ redeũtibꝰ et
ꝑ pẽitẽtiã ↄuerſis ñ r̃ddit᷑:qꝛ amitti nõ
poſſe iudicat᷑.Sicut ⁊ illi q ĩ ſacrilegiuʒ
ſciſmatis ab eccłie cõiõe diſcedũt: hñt
vtiq; baptiſmũ:quẽ pus qᷓ; diſcederẽt
acceperũt.nã ⁊ ſi ipᷣi redeãt:ñ eis iterũ
dat᷑: vñ oñdit᷑ illð qdð acceperũt in vni-
tate poſui ñ potuiſſe amittere ſepatos.
ꝙ ſi br̃i pᷣt foris:ẽt dari cur ñ potꝰ: Si
dicis nõ recte foꝛis dat᷑:rñdemꝰ ſiẽ nõ
recte foris habet᷑ ſʒ tñ hr̃:ſicnõ recte fo
ris dat᷑ ⁊ tñ dat. Sicut ãt ꝑ vnitatis re:
cõciliationeʒ ĩcipitꝰ utiliter hr̃i qd extra
unitatẽ intiliter hẽbat᷑:ſic ꝑ eãdẽ recon
ciliatõeʒ icipit vtile eẽ qð extra eã ĩutiłr
datũ ẽ. Nẽ hr̃tici ſacr̃a ⁊ ſcripturas hñt
ad ſpẽ ñ ad ſalutẽ. INẽ. Perſidꝰſi ĩ ꝑñ
dia pmanſerit ꝑ baptiſmũ nec extra ec
cleſiã remiſſionẽ acceꝑit pctõꝝ:ant ſi p
pter vi ſacr̃i ad pũctũ tꝑis excipit:⁊ in
tꝰ ⁊ foris eã vi oꝑaãt᷑ ſic vis noĩs xpi ex
pulſionẽ ðᷣmonũ ẽt foꝛis oꝑabatur.

ſit contrahere matrimonium cum liceat ei hre ⁊ vti contracto.

¶Non poteſt. acgumen. quod non recte fu: fieri dicitur: vt. i. queſtione.

i.quod quidam.contra id quod vicitur non poſſe fieri:qð ve iure non fit

vt.xxij.qa.ij.faciat.

0 „

Si in perſidia.hic tangit falſam opi.quorundam.j.c.proximo.
Ercipit. remiſſionem peccatorum.

KTen j. ea. diſtin. tunc valere.. ea. diſtin. oſtenditur.

Et foris.per miniſtros malos ⁊ per quoſdam excommunicatos filios

orum.i.q.i.prophetauit.

a ¶ Manus.i.q.i.ꝙ quidã cõtra. b

“

Di. mI

3 2 7

modo erandit. bane queſtione m monet augu. vt hoſti. ſoluat. Caſus

1 0 m Lalne
CEen quod cypꝛianus fuit in ea opinione quod veruʒ baptiſma non conter

tur apud hereticos.illud etiam lauacbrum dia boli appellauit.xxrij.diſtinctio. .
verum.cuius opinionem ⁊ errorem extirpat hic Augu.cauſam ſui erroris aſſi-
gnans.In prima ergo parte dicit augu.mala ſacramenta in eccleſia conſerre: ⁊

CNtem. C Malinon ſua ptate ſed
xpᷣi virtute bapnſma miſtrant.
Momõð exaudit deꝰbomicidam
pᷣcãtẽ nł ſuꝑ aquam baptiſmiuł
ſuꝑ oleũ nel ſuꝑ euchariſtiã uel ſuꝑ ca
pita eoꝝ:ꝗbꝰ manꝰ iponit᷑:q̃ tñ oĩa ⁊ ſi
unt ⁊ ualłẽt ẽt ꝑ homicidas:aut ꝑ eos? ꝗq
fratres oderũt ẽt ĩ ipᷣa itus eccłia cuʒ ne
mo dare poſſit qð nõ hʒ:quõ homici-
da dat ſpũm ſcũʒ:⁊ tñ intꝰẽt ipᷣe bapti
ʒal? Deꝰgꝰ dat ẽt ĩ ipo baptiſmate ſpi-
ritũ ſcũʒ.qͥ ꝑꝑ ſacr̃migr̃e dat deꝰẽt per
malos.ipᷣaʒ vo gratiã ñ niñ ꝑ ſeipſũ uł
ꝑ ſcõs' ſuos?*:⁊ lõ remiſſionẽ pctõꝝ utł
ꝑiſeipſũ facit uel ꝑ iiꝰcolumbe mẽbra:
gbꝰait:ſi cui dimiſeritis pctã dimitten
tur:⁊ ſi cui tinueritis retẽta erũt. ¶a
noat ĩpoſitio ſi nõ adhiberet᷑ ab hr̃ſi ve
niẽti qᷓ; qᷓ; extra oẽʒ culpãꝰ eẽ iudicaret
ꝑpꝑ chariatis tũ copulatõeʒ q̃ eſt maxi
muʒ donuʒ ſpũs ſcii ſine q̃rnõ valẽt ad
ſalutẽ q̃cunq; alia ſcã fuerint ĩ homie:
manuspf̃ticis coꝛꝛectis ĩpõit᷑. Induũt
autẽ hoĩes ipʒʒ xpʒʒ aliquãdo uſq; ad ſa
cr̃i ꝑceptõeʒ:aliquãdo uſq; ad vite ſci
ficatiõeʒ atqʒ illð pᷣmiũ ⁊ malis ⁊ bõis
põt eẽ cõe.h̊ ãtꝰ ꝓpᷣuʒ ẽ bonoꝝ ⁊ pioꝝ.

nõ ob alið viſuʒ ẽ ꝗbuſdaʒ ẽt egregiis
viris atiſtibꝰxpᷣi:ĩter qs pᷣcipue biũs cy

panꝰ emiebat nõ eẽ poſſe apð hr̃ticos
ul ſciſmaticos baptiſmuʒ xpᷣi:niſi qꝛ nõ
diſtiguebat ſacr̃m ab effectu uł᷑ uſu ſa
cr̃i.⁊ qꝛ eiꝰ ſacr̃i effeciuʒ atqʒ uſuʒ ĩ libe
ratiõe a pctis ⁊ cordis r̃ctitudĩe apð br
ticos nõ inueniebãt:ipſuʒ ſacramẽtuʒ q̊
q; ullic eẽ nõ putabãt:ſʒ cõuertẽtibꝰ ocu
los ad iterioris palee multitudinẽ:cuʒ
Et hi qĩ ipᷣa unitate ꝑuerſi ſunt ⁊ pdite
viuunt: appareãt ⁊ remiſſionẽ pctõrũ
nec darespoſſe nec br̃e:qꝛ nõ malignis
ſʒ bõis filis dictum ẽ:ſi cui dimiſeritis
pctã dimittunt᷑ eis ⁊ reliq̃.hẽre tamẽ ⁊
dare ⁊ acciꝑe baptiſmi ſact̃m ſatis ec-
cleſie catholicę paſtoꝛibꝰeluxit:⁊ onẽ?q̃
foris errabat⁊ dñicũ characterẽ:foris
accipiebat:ueniẽtẽ ad chriſtiane unita
tis ſalutẽ ab errore coꝛꝛigi.charactereʒ
tamẽ dominicũ i ea cognoſci potiꝰquã
ipꝛobari: quãdoꝗdem ipſuʒ characte-
reʒ multi ⁊ lupi ⁊ lupis iſigunt ꝗqvidẽ-
tur eè intꝰ. nerumtamẽ ad illã ouem q̃̊
ex multis vna ẽ:nõ ꝑtinet.cuʒ malꝰtra
dit baptiſmũ bono.i.ĩ vnitatis viculo
veraci ↄuerſione mutato inter bonũ ſa
cramẽtñ qð tradit᷑ ⁊ bonuʒ ſideleʒ cui

extra ecdleſiam:ſed non re

miſſioneʒ peccatorum. yn

ſecunda facit differentiam
inter ſacramentum ⁊ effe-⸗
ctum ſacramenti.quod nõ
facit cyprianus: ⁊ ideo er/
rauit.In tertia dicit quod
ſicut boni conferunt in ec⸗
cleſia ſacramenti effectum
ſicmali extra eccleſiam dũ
tamen in necefſitate alias
non ſed tantum ſacramen
tum conferunt. In quarta
ponit quandam opinionẽ
falſam.ſcilicet quod pecca
ta dimitiuntur eis qui ficte
accedũt ad baptiſmuʒ ſi ad
punctum hore poſtea re⸗
deunt.
D¶ Autpꝑ eos.S. de penꝭ
Di.i. homicidiorum.
x ¶ Nemo. S. di. xl vij. nul
la ratio.S.xviij.di.preſby
terum.ð.ii.q.vi.quotiens
tum eſt. H
y Sacramentum. bic ex
audi vt not.S.i.q.i.remiiſ
ſtioneʒ.alias contradiceret
j.e.c.verſi.cum in alijs.
3ꝘEer ſanctos. immo
per ſeipſum nunquam per
miniſtrum ſed neqʒ per ſa
cramentum quod bonus
miniſtrat magis quaʒ ma
lus.nam ſemper ſuum effe
ctum habet omne ſacramẽ
tum niſi ſuſcipientis ma/
licia impediatur.vt.S.i.q.
i.omnia.⁊.xv. queſtione.
vltima.c.vliimo.ſed fotte
gicitur ꝑ ſanctos dimitter
peccata qꝛ que predeſtina
ta ſunt ſanctorum precibꝰ
obtinentur.vt.xxiii,queſti
one.iiij.obꝛineri.vel quia
ipſis predicantibus aliqui
compunguntur. ſic etiaʒ
peccata dimittuntur. ⁊ di
cit᷑ hoc de bonis ãtonoma
tice:vel per ſanctos bonoſ
ideſt per id qð boni vel ſã
cii ſunt.ſcilicet per charita
tem ⁊ ceteras virtutes:uel
ſolus chriſtus dat remiſſio
nem peccatorum per an⸗
ctoritatem.bonus dat per
miniſtrantis merituz. na
lus per miſterium.
Sanctos ſuos i. me⸗
diantibus precibus ſancto
rum. (Adde ꝙ ſicut bic ſe
glegi origialr.io.c.xx.)
2 Lulpã. ville gẽ reuer
ſus ad fidem.
¶Sine quo. ð pe.diſ.ij.
fugerat ſcũs. ⁊. S. d. vij.nł
lꝰexpectat.S.e.di.ſolet q̃rit.

Sctiſicationẽ.i.remiſſionem peccato

rũ.ſicut duobꝰ modis dicit᷑ manducare.S.di.ii.quid eſt chriſtum.

Atqʒ illud.i perceptio ſacri.

e¶ ¶ Alb effectu. ipſius ſacramenti. ”MM
¶OAultitudinem.i.ad multitudinem malorum qui dicuntur palee. quia va

dMoe autem.i.vite ſanctiſicatio.

cui vel quia leuiter cadunt tempore tentationis. vel qꝛ arſuri ſunt igne ineſtingui

bili granis repoſitis in area celeſti.

Nec dare.de merito vite per miniſterium.S.i.q:i.reimſſionem.

Ouem. ſcilicet eccleſtam.

.êòẽ r

De Lon.

. teneat eccleſie vnitateʒ. xxxiiij.q. 1.
pkiſmum ſicut ⁊ alibi dicitur auis tenere cum non d eff⸗
alicia.bapkłifmum. i. aduocauit. .ſed illud quo a effectum.
. Tradẽtis.baptiſmum. . ,—— 3 tone l Kenre: Snen: eerwl aidt netiedk. ci.
Banrrar noninir maſns k remittere peca/ ⁊2 ¶ In corpe. ſuͦt Facleſtäofieiant ſic reprobat᷑ quorundam vhinn die
c r ar. i. . z bic dicit᷑ re is. vf ꝙ eỹ ecclenã . icũt ẽ vnitate
* 3 E. an Ao⸗ko Auttuitama Zadeleſent A ad charitatis vnita⸗ 9 ¶ Soris. vr ꝙ eỹ in creare
im eims Gratfonibus eisi . l. d
L . orationibus ñ poſſe. ut. i. q. i. do
ta conuerſis: q eius cleſia it: que coꝛde in malitia vel ſnns declarauit.
e ſolum in ec ;d. — e. one receſſerit:q ö ablutiöe,z m
tem qu iſſio peccatoruʒ it᷑: tradẽtis malicia nõ ſeparat:⁊ ſacrilegio perſeuerãte pctõꝝ abiu 2. con nocet.
be e dirtecleſtecbantg⸗ tr geliiedraclkeis ad vuz ↄuerſo pea. ſacrileg tſeri. C. Yde ad donatiſtias. „ &Sed rez ſ vni
1 Ub aetecctene que di gunncgkuran ew ab⸗ ipe neraci ofeſ ete reiteramtur ſacramẽèta que er vaẽ lene⸗ do. 4
eeke al dimittütur : ab eis ab ipe ittit qui oĩ conferuntur. a nttdna.
citur dimittere peccata. 5e ↄiũgit᷑.ſpũs ſcũs ea dimittit q tra ecceſiam conferuntur. . Adviaicimꝰ. bec
¶Sine. ↄſimile dicit lex nõe glugit.ſpus ſcus ea coberenti r is mutamꝰĩ gbꝰ nobi didicim?. hen
TSine. el. xx. an. 5 ſactis datꝰ ẽ ſibi charitate Onin vobis mutamꝰĩ gb⸗ reconciliationuʒ dii
C. de pꝛeſcrip. x. vel. deſti b ſactit . it coꝛporałr ſiue nõ no ñ eſtis. in multis enĩ nobiſcum *
Pꝛen eſtis.in m 2 paritas ſiebat aut ꝓ
Aiver ad en prodeni po:ſne ſe nonerit alicuiꝰ tenentur pctã s icop viß
. icuiꝰ ienentur pe 2ð talibꝰ dictum ẽ. ꝙ ĩ multi pter hereticoꝝ diſpa
ipſa pꝛouincia e vpoſſeſſio uerint. hmilter cn alic rdis prauita efſtis.nã 2 igimel ab⸗no eſtis erben etiend⸗
dananſett., en dbectotentrara db⸗ illeco nbra wech: ca co igunal ab no eſlis Fiais n aine
. 18 Ler . ſine igno re volumꝰ q̊ nõ variã cſuetudineʒ
incorporaletſſt. ſiũgit᷑ ſiue notis coꝛꝑalłr ſine igno a vos hic accipere volumꝰ q̃ nõh-
i⸗g eut te diſihgi ſue nont s ſeiunctti ⁊ ea vos hic acci biſcũ eni eſtisiba Aut vnctione.
b ¶ Separatus.. i. q. i is. oẽs mali ſpaliter a bonis ſe betis illic ubi eſtis.nobiſcũ e in · i. q.i. bi qui baptil⸗
euidenter. tis. oes in lr aꝑta diſceſſõe ſepa . boloin ceteris domini · i.q.i. hi q
it. ſi aũt ẽt coꝛpalr apea diſce prtiſmo in ſymboloin ceteris'd zi mum.
i ¶ argente. vi. q. üi. qö 5 t. ſi aũ iores fiũt. ſed nihil intereſt ad mẽtis. ĩ ſpiritu aũt unitatis Sola pfeſſtone.
deceſſor. ar. . xxiſij. q. iiij. rẽtur: peiores ſfiũt. iſq; peioꝛ cis ſacrame B. PiriInk catholica ec c ¶ Solapf
nanto quiſqʒ peio iculo pacis:⁊ ĩ ipa ðniq; catholica/ ꝛtantũ interrogan
ecce recedite. baptiſmi ſacitatẽ.q ͤttamẽ viculo pacis: ipe aut cũ gbouk q
iſmi. 5. e. d. ſi in ãto peiori tradat.põt ta- biſcũ nõ eſtis. Iſti aüt cu rur ſi recte credat q
k I Bagrlhni. e ii id bẽat 2 quato p d bẽre ſepara deſia no 5 ſüt deſperãdi adhuc us eis erat im
TAan Tettennem tradere ſeparatus?:ſic põt bẽre ſep ici de abꝰ agimꝰ nõ ſüt deſperae Fman
icioſũ . nt. ſz nõ rãt ſpũm ſanctũ poſita.ſʒ ſi accideret
Ciaqe dueſeantesan cre ſz qᷓ; pernicioſũ eſt here: tã pernic n. icoꝛpore ſut. ſz nõ qrat ſpum ſane lereleicchiterer mm
ctorirates hñtur originar nus.ſʒ ſt lle autem cui tradi⸗- *U.I5 *xpᷣi cniꝰhabet foris ſacrm ſuppleret.i.q;i.ecce.
wafes- tradere. Ille an niſn ĩ coꝛpe xpi cuiꝰh illuch de errore iſtox ba⸗ m
apiecte.ci. 2 ad galatdous oſnme ere: ſi ipſe nõ ipaʒ nõ tenẽt intus cuius ẽ illue reiſ a⸗
4 ubriter accip vrẽ ipᷣaʒ nõ tenẽ . xvi. di. babeo.
142 m redire. z. xriij q. Ait ib areenafepe gente mortis ne ſecee ideo iudiciũ ſibi manducant ⁊ 6onctnitee⸗ iun
ati 5. de pe. di. iiſ. ſepar Lur bẽtici foꝛis baptiʒare nõ ibũt. ¶Itẽ grego. querico epo ⁊ cete qui dicunt vnam taꝗ npg
rr goſfunten aia peſoreo ſun iſog⸗ di in bibernia epiſcopis. inoieri mum volunaenmek .
.l. H). legi . PEeIG 2„ ri 1 77 1 in chriſto. *
ecla he eh foris ed ianre anegrii COZ rrelana rena ainai⸗ mamtatza n iui⸗ lu⸗
on ivedi?, tiſmi 91 u 2 pe- nitatis a inſtitutiöe didi itatis. vt.xvi. diſ. d.
C Honinedh fänsd enteb ſt tantũ inter malũ ?1 pe-. tiqua patrũ inſtitutiõe didi n Pe
cit hoc ita ſentiẽdo ſed eoxꝝ neqʒ eni intere 4 l: 7 tamẽ Bantiqua ʒ bereſim in trri babeo. d⸗
. e ner bonũ ⁊ malũ: ant qui apud ber idei.diuerſitaſ lend
ineerniug va ipe g ͤabaſgar unaſtw nonann dat nizntio⸗ noie bapthzaͤt cñ ad ſ. Rn oen rcenibautef rai
caun beſterna die comiſſů. ilie qui malns minus eſt. an foꝛe nõ ac am redeutaut vnctiõe chriſmatis aut non ideo eſt. quoh ei
- ⸗ . one leſa orientalis (a,
0o C NHora. ſicut ſm leges hbominis meritum ſed ad ipſius baptip ę mpoſitiõe manus:aut ſola ꝓfeſſi ſe eccleſia orienta 5 D
eodem tpe quis abſoluit᷑: dmn tinet:ut foꝛis dari iimpe is eccleſie reuocẽtur. ſentiat contraria: en
imobli ramentum per ſidei ad ſinũ matri diuerſo mo lin
ſtatim obligatur.ſi eni aio mi ſacrame ita eẽt: nec haberi fo⸗ leige manus occi ſed quia diuerſo
auner ntercecili non poſſit: ſi bo ari neceſſe eet vñ ari hriſmatis ſci doerrabant di n,
itor ⁊ in eodẽ 2 totiẽs baptizari vnctionẽ ver 00. 1 odo recipieban iij.
Uonnemocchkafe ip eeen co recedẽs ab eccleſia rur- dzem catholice ecckie oꝛiens refor Gr. atanfan erat
ſo iur̃ competit reſciſſori. qu leſiam remeaſſet.⁊ bis qui ſi noſcelitasꝰ vo ⁊ alios ex ſola in oriente non chni Ptze
le. debitrix. 5. vtt. ſus ad eccie :aut peccata nul/ mat. mo Frinir. uz baptiſma quod bantur. ideo ori runl
eheedeſn no. de ctocorde H diſcipline coõfeſſiõe tosece Ktnhen. in eis vi ensredeumtes chni *6
A. Mecdeuntibus. no. imittuntur: qꝛ ii d hereticos ſũt cõſecuti: eis Eer ret e
iiij.in pꝛin.qꝛ quida latenus di 1 tur . apu 981lI. Sõ at qui erãt in oc
dlcunt g – ſo effugiet ſictu: aut inpl ce Aſͤen en es emundationis recipit:uł cuʒ rpe ne ahrhthaan ceſte
ren in vere. b. ac. vĩ ſacramenti dimiſſa iteꝝ per ipoſitionem manus ſpum ſcũm d e cur. a ideo vi oſten⸗ ſcer
En Giner:. ber et replicdtur n illud verum annoen. metelut dpolehans vr ee ere done ver maͤ⸗ u
vera ſnĩa. ... tiʒzati eſtis xpᷣm iĩduiſ 7 is ecclie viſceribꝰ ſũ te eccleſie per ma⸗
¶ Incipit. qn tunc incipit naug eſihanet ſictum diſcipline.i. vt an ze ie viſcerit rn baptiſius res impontionem m⸗
Nined ofranbabmore ſanat eps xpᷣm ſãctitas dapriſnen ed 1 acg. poteſt: ſed non prodeſt. dicat eos teeigievar eole e
babere:r hiratihab- 3 icies ſictõis. nã red ir adiſo ↄparata idicat ſia onientalis: vt lan
nur: eſt ar. Z. ff. ö at eum 1pᷣm pern hari Eccleſa parodiſo ↄparate i memumn ſun
nisamtno infutimtb, dimiſſa pcta ubi fraterna charitas nin nobis / poſſe qdẽ bap nnuc 10 ☛ erant arria amnn
iufſu. eſt: apertiſſime dñs ĩ euãgelio a iin mines etiã toris acciꝑe:ſed ſalutẽ er noruʒ ſecte. vnde. vS. Plecn
8 CAd neletrlaa de lo ſuo:a quo dñs Sienidebnün di- dinis exira eã nemmẽ uel anegtpto: haem ninebae moco.
uſcnms Igniſicafa nülin uit eo ꝙ ille ↄſeruo ſuo ðbitũ nollet d : tenere.nõ.n. i meſopotam i. c. eccleſius 1m
cipit habere remiſſionem .D icnõ ipedit᷑ baptiſmi gra: enerunt eſt felici⸗ tur quod eccleſia ab linqr
ittere. Sic nõ ĩpedit ba uo illaſlumina peruener . conſe
Papelfkmmſtaproßter ec Mitter⸗ oia pct dimittat ẽt ſi frater- quo il ꝛq̃ in paradiſoꝰ cõmemoꝛat᷑.ſi eis conſecrata conſ
baptiſmuʒ ſed propter cor quomin⸗ 9 p. à dimittũt᷑: aĩo ꝑſe· tas vite:q̃ͥ in parq ſie põt eẽ extra (cecretur: ab arianis ae⸗
dis contritionem: per cha⸗ ni odiũ ei um peta di „ Ain d cut ergo baptiſmꝰ ecdeſie põt eẽ datus baptiſmus nsſ
. ſlitat :2 geg 180 le ñ niſi itra ec nt. F. 5 W
ritatem vel bumilitatem uerat.ſoluit᷑ eni heſternꝰ dies 2 iam:munꝰaũt biẽ vi . on iteretur: ut. z. i. *
wee onaum fuperel:ſonan etiã ipa hora momeis chi iueif. ¶Idẽ de vnico baptumo queſtide. .amianos ien
T Babnanno ſallretin cante BeDGSreaPaNen:;G de E Bapiſnme Scrſeckunde Penme, ieoce
A. Bantlanues. aut otinno reus eẽ incipit: ticorum non ſunt ſacr en, aAe arianis. guin
terior ſcilicet peccatorum neeps aut otinuor itorũ dieꝝ bora⸗ re eſis here nes. deng
eie. 7.gi, oſtendi lu 9lequetiu ſz et öter bordmnib⸗ Tncrécdmn wben en ſ. ÆCadeſa. no⸗
tur..c.nullus. que dimiſſa ſun. C Jdẽ. . ccepii cut ẽt ſacrilegiũ diſſenſioni tdi gione. .ſieut. ai
HOn in vobis. inmul quc umii itiſmus eigſicte illuz a a bapti riſti eſt: non debet di nione.i. 5, .
*LNas iden in omnibus lere iciptt ad ſaluteʒ ba &t baptiſma qð ch l. v. Decodem. ga Sraſiimtelnen, 1En
anonan dun me i ptiſmus ci illa ſctio ueraci ↄfeſſn ciip enan ee in
ritate ſine H itur ibi ve illo: vbi
omnia. S.e.quomodo. . . etatur hortus.⁊ agituri. è2 gneen
ugern Ken dle wait. Ho. liij.) eerdatedanen irei aicitur empyreum celum (Ac
in ter. ſcribit pſalmi a in. Po. liiij. tnobiſcum. lI it ada
1, Inſymbologdien a. auitur qꝛ catholica eccleſta n ſun

dic ꝙ iõ dicunt᷑ eẽ in ſymbolo:qꝛſunt in maiort pte nã ſi in ioto ſymbolo eſſent:

concordat geneſis.c.ii.)e
ergo eẽnt nobiſcuʒ in eccleſia. cuʒ hoc ſit ve ſymbola credere in catholicã eccleſiaz:

1Ertra ecclenam. riiij . i.alienus c. quis paradiſus.

9

323
⸗ atris itas .
un tum ad rinnamnbu nentia vni
. reiteratur ſnamuum winnontnt, ti. io. e
n ¹ on ione r. liʒati. io r
Di. RE
i w hrinſ baptto⸗ hoci a dama Lerkel v O vaenteſo ſcllicet
iſmu chriſti n CTa te baptiʒ .l in per in foꝛma 2 R iungit. ino.
plici ratio 8 Lalet liuʒ me ony os a pag dz ho eroriſin dcrſb ſic ñ
etktchiylt frorrnim eu ande Qa dietKciöno a genaundirs
. ſus pb⸗ is. ſOrim tz apli di m. . 5. ſz neqʒ iſmu ce iü: ui fidei ipſe ciendus j. e. ne tam ali
mi ¹TEnon lum ſicut ꝑp direrunt! 9 1. C. . inẽ Pue jiat rud to ex P iſit 4 ſin ꝛpꝛopte mors a
L malu Stamen fa facim boĩez mi⸗ vaccipi⸗ los lu e miſit quid q igni. qꝛ rodeſt
latus ꝑ am:n z oĩa n iſmꝰꝑ . chin? a ti ocu qs ſiloe i inꝰ? indig anet. proe i⸗
. col iam me ſcitur. n apti tꝰ: ita cathe ci na ad aqᷓ iõis xp min. s rem eis ini⸗
M loria ognoſe ſnjaleat b lm da 5s pus ceci it: 2ſicad Ernattols 4 nc in ei poſſit e bic
Apſt, 8 Eſſe c tta ut ſeg tãtũua atup apti tẽ. Inu xps p lininit: dꝰſið ĩcan redulꝰ a bi ut minus vt. j. c. d er
3 wit paulus ! jaz me ons dz aptiſn E ptic micu n effectum ſcit ſpi
iu zur nbitpaulnn in O ſanhrpiee cog loriaz in. 12 pru. qaꝛ Pns ſicad be feieo tẽ ex ↄci. auem effe⸗ uid eij
pig ing aatorlr:l. illi? ſz plis ⁊ g iũ meũ 8s rui:⁊ ſic cuiꝰgfeie CN ecu Seahne nnndumn:unn
——— nec illi⸗ ũ ab a iſteri ᷓni inſtri ſciat ceps. cath enmue uce em⸗
Dlanni⸗ rid bab a ſua ba m vtiq; a aenant⸗ dõatũ: e⸗ ann obior Quotel eferendt. ur kzze
en. lin form uis v meã: titͦ atqz oino. n cui n.ij. . qüſſit o iſmia pur diaboli . am lz dic
anmn e ntiamn par ũ dixit iſtrat geare 1and baptiſmis cur brum i.. bigen.
intn Red ESSkoriaen. an er a dñno im men eitſat de dexoꝛci; ïdies'l hecũini c 5 iuz. tn nicnt abigen
lieql 6 Biongr Rd vri ſjc qt nẽo igiorto zmeg kſcia ſůt minia te vigiti iſmi cat bolu õ5 leiel gnlfene en
8 ibus zij Etia ul ſ⸗ . Nte elmm ſym a⸗ abijci l abiſcien nm ne
e iter in baptiſm is oiuz e li pr liꝰ alie ey . atiõ diebꝰ oine liter 4Aa comp t qua
Ncſind ren arrfl q. n. O it neqʒ eq ado a etior ei 8 lb?. xx. o.ſpuͦg Quot ſaltem mnoccate 8. ut
utcnne ermoe inuit al au oẽs eqlit S doe ma⸗ rant.in ꝗ in deü pa. athẽſi. ¶ icandũ. iam tantu otuit pꝛius. 1
l j. Ce Die ja. ali Ot: eſt: c te ex 9 olũ P ibus e tuz iſmum.
nn gekut oalurde vopat 2 iõ octria. al aein. r. C J SAymnaepoe ſicee a ale te voptunune
menſit ſed hic baptiſmi li ſalutari d aptizatꝰ d ebaptiʒe tur. cõpetẽti ſ et placui iij. dies dñ z r fons eſt rpol
centing urſineperſnire ipa inuſue b ea maior codem. por mbolũů ie. i. añ. vi opetẽtibu na Yio nunscn nrbo
unntin n üne Aſant⸗ gis mi iore ſine a De iſmũ qð v js vna di ĩ eccka ců. In v ꝛetatur m mne miſuig
ſarclone, ne d ĩferior ilij. aptiſmü⸗ re ſijs blice ĩ 34 2 ſſüt. p baptiʒamr opus. i.
glbaptſ⸗ ſönaecraat, 5 ue ab Ein libro. fad b : nõ ptine õis pul icho. pap zar po quo be ui epiſc io. c. ix.
non a — C J . oſtẽdim ſecrat: n E: ſiue ſurecti Itẽ ni athecizꝗ a ſacer xiij. di. q ſic legit. i.pla
.in. tis oſted 8 pſecr rrorẽ It zaͤdic dorũ ſie r. dde g 5.. nl.
lpſeſon. e „ C. de ve.i. A agelicis tis erre ter ſẽ dicatr᷑. aptiz tiʒãᷓ nt (A te. xx. S
. . euãg cip iẽtis 6 ali Lia ba i bap cleſie pᷣ 0 I
zumngn 6. gaig, , bis atis nł ac ð ſpũsſet Itez Haz ecc beciſm inſqʒ eccle Dcon cnit. heddo
lei⸗ §. ſ⸗ e⸗ 9 a en cuit. diana 1
kantti g enu Sriſolledin⸗ iuſqᷓ;ᷓ d filio ſiue iſinuat. C is et 4 Atl 9 vninſen ana eccłi ri famu Dies. ĩ me tur ſuien
ebennin Oul aahten fe ſiue ð ſ doctria uod bon ſüt. dotib ramemge noſt tem CL cum cantat ali.
6liarigen „— añ iñ in rur 5p Secleſie 0. .σα mammg ſe⸗ l: ſicut ĩ bac riũ exbi obãt. Taren Seait nncale
Wigien, grorsian lacia RMR incho baptiſm ecckie c atet? iſa⸗ ri: e miſte ri cõpr eeode ites. S. reiſmmi. i. ſt adiu
. ta e⸗ late patet ed 1 ctoren iter fie e mbo Erorcil re idͤe
Riop de, ma Cornme donne iĩ libro ſacramen cckie q̃ cõion au ſolẽnit ſi erſidei ſyn äe u exorciʒa
W Rn zen aee; malis t vnitas e iſocietate ⁊ c as coꝛ latns! dicenſ. ortet ſic ſeptim vate. ſuffiẽ
4 RQqn e . 5 i.laoe 2 8 0 ia vltie E tẽ ve. liter. ſu
oneitie zur 33 iñ̃ intr ol S idelicet ĩ aleas: q illas ex cõci. izadose feriav C It vares de leg.
n v* is ẽt p f: ut neqʒ; Apti f: 7. vV. ere. . Spirin at. ff. ar
Ount hnun dus tuz fuit n e cro E⸗ amse tit᷑:ut f.ſic ij diſcef: 7 edd dem x etine laem
ſtitu ĩes aſſu ctit̃ cũ gr ita patit: ut ltent. ſ lũ diſc teror Se eoc 3 enſumr i. q. pr
ſtoſlliin Phr⸗ 5. e⸗ den 2 liter m ab ill . orpore Rex epo urp ini pape. as; ſepti zſu i.ſcir ompetẽ
nt. 3. — ralit neq; li ut ĩ ca eũt nel öci. martini pe duas iſmu on. lum. ce uz
is hini Ron · di. e ſic n pora itent: nec malnun dũ exeĩ ci. mart tate bapt p chi mbolu ſtellect
De ſpü. duʒ ſti viter oĩes n i iter tiſmo ex cõ liceat? s ad :ꝗ ba V ideſt i⸗ ur
Nmi eſvi. e fuſti cckia b ali: qu ico bap m On iſʒ añ tres diebus: i.fe-⸗ y Hubus. bentibus n
iendat haptiza ſütie res imn de vni d aqua ppaſce: ſʒ ſti his at: 21. V iſcretionis ba petenti⸗
. e ſolʒ qñq bumo dem nſit a paſce 03 30 diſcat: ſbyte diſcre 6. com tur.
ke. duenſier in 5 eOaeſol errent no CJY ntra is. lque. O bolu 5 ul pſt ientibu ellan
uen S. re. C No entis ſüꝑ Alig ſymbe ecpoutp cupient m appe ten.⸗
itmntn. Veni alrun non corpo to. edic era ſup ſelpe⸗ t: ut ſy man ba iiſ. ce rna n
lzen ſonas c bro ſexto. 1. a ben dult ba ſeo sdi ſũ ſepti cart iãdi. bus gule⸗ arbi ccleſia
Ukaci circa per edentes ſi libro i malici hana ? ad ſi a ꝓpphe 3 niſſume ſept Zclcar am inꝰ ſt lbero 4 abercleſta
ledl — . Eex ſüt ex in idel itentiam ni ac
anmnis dentes acr eſſe equa baptiſm Eaq ꝓph cat: et ſi reatu e n Neẽ libʒ t: 7d nntept ſin dig de
ſ entes in nẽé aqꝙ ei ino ipa c . ddãt. er alt i dent: ac ies pe franenſmum 6
Gnmmn: lium Relar micz⸗ omẽ der t:qꝛ nec ulte roredd bapnzʒ Eſuũ d rpium HHñ amé
ünom eig harrira: ii quã nor inocet: mẽ ad dre Anc! adi nom ini 7 ca ina ere ad niſacrame
m ae ris iuo ſũ non Nõ C. tiʒ ia vini? . exdm ced baptiſm nction
ban dun, lij. c. qu iani ba — aulteri⸗ ec ip i. C atur. Ap inentia ebra tem inde ad diſtinc *
oſuchin arrial. tn ea de a adulter hõelia. is bapti ſſiue ſub olition rcipiãt. ptiʒa tum. vt. duas tã⸗
tnigici ptizant. j. 4 tẽ beda. b heretici iſmatic⸗ i us imp um pen i. L. Ba ndite. liceat.dua 34
za⸗ ſtas. einmaiie tetri man tiſmum cleri. ar. an Oni⸗ e duas
munn 4 Sr vareschee bapnde ſqz i fe baptiʒza tion us ð inſti antur exn feſſõez ue In. Kart d ni⸗
ate patte . ⸗ tiz6 9 Dreiii⸗ niu nte tres ꝛcer ur in
—RũfR G lat saeſt in ioroſus aſ alz ille a b e ↄfeſ. raban xoꝛ izadꝰꝑ erit d nte tr nent lu⸗
Ml nitas non facioro m. j n ari ꝛn „ lla . greexg baptiz3 Edau is ſe 3 0contt g. ſi p
ninine eſevnnnege dß 8— aptizet: rbaptiza at᷑ ãnn giqu ſtq; ſe iꝰcõm ſſeſſor bns. Faͤear. diez. .
hinin a e Pcte . nitatis b tholicis ĩ is videat᷑ po. ii alteri is po optas bus.ſf. en
. ⸗ „„ 3 . iſco fide öez por ab e . zanch nome
nncim⸗ ita rck abo⸗ za bõis ca tio tãti no onifa. ep ine ba P re ſciatõezf xufflai u ſpiſj vue. leneinſceipiis
3de i⸗ blerenen dinerie e. ułĩ uoca 0 ij. Bo in nom abrenũ uitio: exr miſter is. A dent. in q5
feſn n⸗ nos, aſſus ſo Itẽ greg aga e aſ iẽauerit ſe cer lignu li. le non tene nſiliuz
qp itateʒ i. C ati a p izatos eẽ a aliẽ auerit⸗ iũ ſace malign bolo ie non tenet conſt
idu c ecun rum B milatis. bap no ba ſeua: at fugie 8 de. . i dieſt g cötra
uun en nmnenkomn ed . entur tr paganis et: ut den IJẽ ſancto ced uguſtinn eodem ipuuli di T ita non eſt Re..
manmg lectiturvt. . duãt eruiſti: ſi i atiſ in iſ mis W is fres izat ut pe iez Et diu. j. .
W Kaäbeperi in i ſerui trinitatit crora mis bro. i. tnoſtis oꝛcizãt it hoiĩ 2 Et diu. ione. quia
8 odo. c mul i noie Sine iz etur. . Icu atur 2 exoꝛciʒ. deepit tibꝰ ante. tione. ſi⸗
., N. m a han tizes tiz dre- gtur 2 ca:q̃ di ifa ea. xamina ietur ſi
fimton, Enameinr. tilicet. leſti. pax nullus nuenes tez exurm tas uimice reatura ſunt ꝗ non ea⸗ in
ce bus i ſine i fm:ñ fon laboli ptã⸗ in g ere⸗ ſbſ⸗ . infidelis one. .
orhicii reli Mirtas. bo⸗ flationi rnuliꝰ ſin ſacr̃m: vuf⸗ is diabol hoieſ: k: ſʒ ille iſti. cle. in aminati
nſtluch muntos na⸗ uf Ine par õis vẽiũt iſmis 2 e ab e oſſidẽt ufflat: ba. ði neen
tex tẽ ra
nrtiinter bon gen ant qᷓ; Gs unm ð in oꝛciza ſcũt. ¶ ſticaoam.
binini Uimirtiinter 2Xs s ade ſpũs anus ſbpetoͤnalch ſenaſenn. .
imns⸗ lim e inter g ite pn ox ſpus! rab c .i. eeclen ſiuep
ni aranunale eREN mnißaigt vp ablt. analienniv. ,
ene nia — dis giaſe ernoninn calhech cBlalan abrenunuinkoen
8 ens aitnctone. ui friciũ bapti ij. F. h oc itaqz. a ¶ Sealiena
penn xiij. q· C iſtin . ij. F. r. b
.1.7. Diſti
leſe. 77 ſic ⁊ ma liter. vt de pe in eis eſt. xlix.
i z. . mars ceclena nt ſaltem eterna i poteſt quantum
ines unt ici
MW li pomin li non exe . amen di „
nu⸗ nel. an
4 c.quec On ſt. cr imo. Jo.
e 1 1 diain. e. vlt
101

*

ſab
nec dia
edit. S. r . de qu
iatserneSarriil
icus. baptizet. uis perig
di. a qu

elle⸗
34c. ff. ad v
us 70.
decept
itutus. nam
ideo fuit reſtitutus
it. 1
e decep
is. qu
ut noſti⸗
. 2

Brafedlüiimmamtim
uun eſtcreatura ſed in quan
us inquantum
olus inqn

De Ton.

* tioſus.xxiij.di.ꝙ epiſcopus ordinandus eſt.
8 D Oſtea ſignatur.i.poſt exufflationẽ interemptionis.
b ¶ Interemptionis.ſine.ideſt ſigaculum ſancte crucis per quod eſt interemptus
ut dirit diabolꝰſt quodã iudeo:q ſupꝛa ſe fecerat ſignũ crucis luẽi vas vacuuʒ ſj

ſignutũ
paratus. ,
d X 2R binc. tppi ũ. idrſt
ſiguratum.
e Careat.ideſt ꝙ per ſa⸗
lem ſiguiſicatur.

f OHe celeſtis.offerre my

ſtice. ceſſat enim ve⸗
tus obſeruatio legis natu

ralis.extra de conſtitu.trãſ

latio.
Ehbic mediana heb
domada tribꝰ diebꝰ
fiunt exorciſmiũ ſᷣa terum
tribus vt ita non reſtetĩ vi
gilia paſche niſi ſola ĩmer
ſio pᷣm hoc exorciſmi vari⸗
antur.

nitur.xxii.q.v.quecunqʒ.
D Oſtea. eypicã.i.ſigu
ratiuaʒ ſapiẽtie dei ꝑ
digitum dei intellige dõa
ſpũs ſancti.Eſt caro no/
ſtra lutuʒ patris ſapia ſpu

tum. Creditur bumanuz

genꝰ? hoc medicamie ſanũ

Zldde ꝙ ſic or̃ in iſo ⁊ ꝓ

rime precedẽti.c.legit᷑ ori⸗
ginaliter mar. c. vij. 7. xvi.
K DP Nopt gloriã.i.glo
rioſũ munꝰ euchari
aſtie ⁊ glorioſũ opꝰ pᷣdicatõ
is.h. ꝛonaqʒ cũ ſpectẽt

Aaialia cetera terrã. Os hoĩ
blime ð dit celũqʒ videre.

uſſit 1 erectos ad ſidera
toller᷑ vultus.Et nil turpi

tudis dʒ ĩfligi faciei.C.de

pe.ſigs l metallũ.ar. er

ð fal.ad audiẽtiã głꝛioſiꝰ

gope ⁊ excellẽtiſſimũ ĩ hũa

no cope hoĩs os depᷣbẽdit·

pꝙ deꝰ gloriſicat᷑ ⁊ bñ di

cit᷑ ⁊ pdicat᷑.in ſignũ g tãti

muneris ⁊ opis dignitate
non tangitur os cum ſali⸗
na.
¶ Muneris.i.corpis dñi
⁊ ſanguinis.qð eſt munꝰ
excellentiſſimum.
m ¶ Et opis.i.pᷣdicatðiꝭ
ante enĩ q; quis baptiʒetur
nec ad corpus dñi ſumen/
dum nec ad pꝛedicationis
officium gerendum eſt ido

neus. vnde nec dʒ ꝗqs ante

baptiſmum corpus chriſti
ſumere nec pꝛedicationis
officium gerere. nec debet
ei credi.hoc uel illud.vnde
in euangelio ioannis. Je⸗

ſus non credebat ſe illis.ſ.

inſidelibus.
n ¶ Hon tangit os ad oſtẽ
dendum qð non pꝛius cre
dendum eſt homini quam
odoꝛ fame ſue pꝛeceſſerit.

c¶ Alienũ.i.alienandũ ſed iõ dicit alienũ.q;ꝛ in ꝓxi.c.xx iij.q.i.

CQuare ſignetur baptizandus ĩ cor
de et fronte. .
Oſteaſignat᷑ baptiʒãdꝰſignacu-
lo ſãcte crucis tã i corð qᷓ; i frõte:
nt ab eo tꝑe apoſtata diabolus in vaſe
ſuo priſtino ſe auneregn isleognon⸗ cẽs
ſignaculũ:iã ſibi deĩ
alienũ?. Item in libro eodem.
Quare ſuper eum oratiões dicant᷑.

◻ ER hbic iã dicũt᷑ ſuꝑ eũ oꝛões ut ſiat

cathecuminꝰ:tunc dat᷑ baptiʒãdo
ſal bñdictũ ĩ os:ut ꝑ ſal typicũꝰſapiẽtie
ſale ↄditꝰfetore careat iigtatis: ne a v-
mibꝰpctõꝝ ultra putreſiat.ſʒ magis il
leſus ſᷣuet᷑ ad maiorẽ graʒ ꝑeipiendã.
¶Itẽ beda ſuꝑ librum regum.
OQuare ſale initiãtur cathecumini:
B Al celeſtis ſapie quo initiant᷑ ca-
thecumini:ĩ cũctis operũ nr̃oꝝ ſa
crificijs iubemꝰofferre.¶ Itẽ raba. ð

iſtitu. clericoꝝ. OQnar iteꝝ exoꝛcizẽt.

Ehincꝰ iterũ exoꝛciʒẽt᷑ nt diabo
1 lꝰ ſuã neatiã cognoſcẽs inſtũ ſuꝑ
ſe dei iuditiũ timẽs r̃cedat ab hoĩe:nec
cõtẽdat eũ arteꝰ ſua ſubuertere: ne ba-
ptiſmũ ↄſequat᷑:ſʒ magis honorẽ deo
creatori ſuo exhibẽs:r̃ddat opꝰdeo ſa

ccori ſuo.¶Itẽ greg pa.i hõelia.xxix.

Saccrdotes exorciʒãde demonia

repellumt.

B Acerdotes cũ ꝑ exorciſmi gram

manũ credẽtibꝰ iponũt:⁊ habita

re malignos ſpũs ĩ eoꝝ mẽtes zdicunt
ad alið faciũt niſi qð ðmõia eijciũt:
Itẽ rabanꝰ ð ĩſtitutõe clericorum.
Auaf ð ſaliua nares et aures tagũt᷑
P Oſtea tãgũt ei nares et aures ð ſa
liua:et dr̃ ei vbũ euãgelicũ qð ieſꝰ
dixit qñũ ſurdũ ⁊ mutũ ſananit tãgẽs cũ
ſputo liguã eiꝰ ⁊ mittẽs digitosĩ auri⸗
culã eiꝰ vixit:effeta:qð ẽ aperirt̃ h.n.ſa-
cr̃ʒ bic git᷑ utꝑ ſaliuã typica a ſacerdo
ti tactũ: ſapia⁊ virtꝰ diuia ſalutẽ eiuſdẽ
cathecũini oꝑet᷑:ut apiãt᷑ ein ares ad ac
cipiẽdũ odorẽ noticie ðnut aniãt᷑ ei an
res ad aũdiẽdũ maãdata ði: ut apiãt᷑ ei
ſẽſus ĩ itimo coꝛde ad rũdẽdũ.¶ Iteʒ
Ambro. ð ſacrametis.l. Qnare na

res nõ oꝛa baptiʒadoꝝ eps tangit.
P Ropter gloꝛiã muneris ⁊ oꝑis

ſ ostgit epᷣs ſʒ nares ut bonum
odorẽ accipiat pietatis etne. Itẽ ra
ba. ð ĩſti. cle. Anaf a ſacerdotẽéiũgut
(S Eide a ſacerdote inũgit᷑ ut ſacrũ
b aptiſma cũ ſið accepta cuſtodiat

O de cã vnctionin habetur er de ſa.vn.cum veniſſet.io.
0 Einde. ideſt poſtqu eſt bapnzatus. vnde finis. c: debuit eſſe principiũ. Jo.
P Enit primo.i.olim in bapuſmo chriſti.
4 1 ¶Deſtcendit:in ſpecie columbe.
P ¶ Sed per fidem. vt legitur de pe. di. ij. querendum pennata animalia.ioan.
non ſanctiſcaſur. pone caſum per illud. c. . en. diſtin. retulerunt. s. diſti

ctio.xxxviij.ſedulo.

t. ¶ Contra ſidem. ideſt contra rectam verborum ſormam in eccleſia catholi⸗

ca conſtitutam. uel cum dicit baptiʒo te in nomine trinitatis ⁊ diaboli

⁸
7

v¶ Aſtectus. ideſt bonuas bominis ſuperat vitium locutioms. quaſi dicat non

ps illic ſciat ſe eẽ

ſed potius verbum chriſti.

x ¶ Nam vtiqʒ.piobat ꝙ vicium precum pꝛopter affectum bonum non

emendatur in baptiſmo ſed verbum chriſti operatur virtutem. nam he⸗
reticus bonum affectum non habet ⁊ quis vitium precum afferat non m̃
minus baptiſmus ſuũ effectum habebit.qꝛ tantum valentiilla certa verba

vngit tẽ illiꝰ pectꝰ oleo ſãctiſicato cũ in
nocatiõe ſctẽ trinitatis: ut nile relige la
tetis tnimici i eo reſideãt: ſʒ in ſide ſciẽ
trinitatis mẽs eiꝰ ↄfortet᷑.ungit᷑ ⁊ inter
ſcapulas ð eodẽ oleo:utvndiqʒ munia
tur:⁊ ad bona oꝑa faciẽda ꝑ di grã ro
boret. “Idẽ: ↄſecrai fõs:ut ad ipᷣm
baptiſma cathecuminꝰ accedat.¶Itẽ
ſabro.iĩ li.ð ſacris.Quomõ fõtẽ ba
ptiſmi trinitatis preſentia conſecrat.
. Enit ſacerdos ad fõtẽ: dicit pᷣcẽ:
iuocat uomẽ pr̃is ⁊.f.⁊.ſ.ſ.vtit᷑ v-
his celeſtibꝰ:celeſtia ſũt nerba q̃ xpᷣi ſũt:
pſẽtia trinitatis adeſt.oꝑat᷑ ᷣmo eternꝰ
nbi ðſcẽdit ſpũs ſactꝰ.pᷣmoꝰq̃ſi coluba

ſcẽdit ut icreduli nocarẽt᷑ ad fidẽ ĩ pᷣn

cipio ſignuz debuit eſſe. in poſterioribꝰ
pfectio.apoſtolis enĩ ſpũs ſctũs datus
eſt in igneis lingnis ꝑꝑ incredulos.no
bis aũt iam ĩ plenitudine eccleſie nõ per
ſigna ſʒ ꝑ fidẽ veritas eſt colligenda.
¶ANtẽ augu. de vnico baptiſmo li. vi.

¶Q Yer ba erroris per imperitiã ꝓlata
nõ impediunt aque ſanctiſicationem.

Jnõ ſanctiñcat᷑ aqua cũ aliq̃ erro
ris vᷣba ꝑ iperitiã:pᷣcatoꝛ effũdit:
multi nõ ſolũ mali ſʒ boni ẽt fratres in
ipſa eccłia nõ ſanctiſicãt aquã. multoꝝ

eni pᷣces emẽdant᷑ quotidie ſi doctori

bus fuerit recitate.⁊ młta in eis reperi
unt᷑ cõtra catholicã fidẽ. nunꝗd ſima-

nifeſtet᷑ aliquos baptiʒatos cuʒ ille pre

ces dicte fuiffẽt ſuꝑ aquaʒ iubentur de/
nuo baptiʒari: ꝗd ita:qꝛ plerũqʒ pᷣcis
vitiũ ſuꝑat pᷣcãtis affectꝰꝰ:qꝛ illa certa
uerba euãgelica ſine ꝗbꝰ nõ põt baptiſ

mꝰ ↄſecrari tm̃ valẽt:ut ꝑ illa ſic euacu

entur quecunqʒ in precevitioſa contra
regulã ſidei dicũt: quẽadmodũ demo
niũ xpᷣi noĩe excludit᷑.nã utiqʒ hr̃ticus
ſi afferat pᷣcẽ vitioſã:nec bonũ habeat

charitatis affeciũ quo poſſit illa ſupari

ipitia: ⁊ iõ ſilis ẽ ei:qcunqʒ ĩ ipa catholi
ca eccłia iuidꝰ imũdꝰułmaliuolus eſt:

q̃les arguit hic cyprianusꝰ:afferat ut ẽt

ſieri ſolet aliquam precẽ:in qua loqua-
tur contra regulam fidei.multiꝰ quip-
pe irruunt in pces nõ ſolum ab imperi
tis loquacibus:ſed ẽt ab hr̃ticis cõpoſi
tas ⁊ ꝑ ignorãtie ſimplicitatẽ nõ ea na-
lẽtes diſcernerentunt᷑ eis: arbitrãtes

ꝙ bõe ſunt:nec tamen in eis qd peruer
ſum eſt euacuat illa que recta ibi ſũt:ſʒ

ab eis potius euacuatur.
Item augu. ad neopbitos.

euangelij vt qᷓtũcũ
pres alie vitiole ſint
formã tñ a rpo inſti

tutam nõ pñt eugcun·
are. imo potiꝰ qtuz

ſpectat ad baptiſmñ
omnes euacuantur

ab illis euangelicis
verbis.⁊ hoc eſt nã

vtiqHJ.
ySi afferat. ſi i.
uls.

3 . Cypꝛianus. cypᷣ

ano. n. ⁊.lxxx.epis
viſum ẽ baptiſmuʒ
xpᷣi nõ poſſe eẽ apud

br̃ticos vł apð ſciſ⸗

maticos ꝗ ẽt baptil⸗
ma brticorũ lana/

cxꝝ diaboli appella⸗

bant.S.di.e.qũo.⁊
di. xxxij.S. verum.
VW¶Regulam. non
enim deberent ver⸗

ba celeſtis aͤei reſtri

gi ſub regulis dona

ti.xxxviij. di. indi⸗/

Knum. palea eſt. q.
dicat ſi virtus ver⸗

borum erxcludit de

monium:ita ⁊ pꝛe⸗
cum vitinm.

20 Multi. paren⸗

teſis eſt.ideſt inter⸗

poſitio vſqʒ nec ta-⸗
men.

VEuacuatur ar

gumen. quodvtilia

non vitliantur per
inutilia.ð.diſtin.xx
xvii.turbat.s.xxiii.
q.iiij.quid ergo.C.
de dona. ſancimus
g.i.queſtione.i.nðõ
ſodomite.⁊.c.domi
nus decla. Z3. diſtin
ctione.xxxvij.ſi qꝗd
veri.ff. de aqua quo
fidiana 2 eſtiua.l.
i. S.item queritur.S.
Diſtinctione . xxxiij.
quorundam. S8. di
ſtinctione.ix.ſi ad ſa
tras.ſupꝛa.iij.q.ix
pura.

a U Euacuatur. ex

boc capitulo colligi
tur quod non vitia
tur foꝛma baptiſmi

ſi quid in ea appo

natur ſuperfluum
quod admittunt qui
dam vt ſi dicatur ba
ptiʒo te: in nomine
patris et ſilij et ſpi

ritus ſancti 1 dia⸗

boli. vel arma virů

que cano.vel quicquid ſequatur baptiʒatus eſt. argumen.ff.de verborum

obligatione.que extrinſecus idem eſt ſi quid premittatur ante formam

ut ſi dicatur arma virumque cano.ego baptiʒzo te in nomine patris et ſi
