eſt recipiendus eum cũ legitimo vi
rorum nuniero ⁊ bonoꝛuʒ ieſtium
appꝛobare in conſpectu epiſcopoꝝ
poterit:tunc canomce dijudicetur.
ſi culpabilis inuẽtus fuerit:cano⸗
nice dãnetur.Si vero eũ ſupꝛaſcri
pto pꝛetextu appꝛobare ipſe accuia
toꝛ minime poterit:⁊ hoc canonice
diiudicetur. Ipſe ergo ſacerdos ſi
ſuſpicioſus aut incredibilis ſuo epi
ſcopo:aii? eliꝗs ſuis cõſacerdoti⸗
bus ſiue bonisa iuſtis de ſuo po-
pulo vel ſua plebe hommibus fue-
rit:ne in crimine aut in pꝛedicta ſu-

ſpicione remaneat: cum tribus aut

cum quinqʒ vel ſeptem bonis acvi
cinis ſacerdotibꝰ: exemplo leonis
pape qui duodeci epiſcopos ĩ ſua
purgatione habuit: vel eo ampliꝰ
ſi ſuo epiſcopo viſuʒ fueru:aut ne⸗
ceſſe eſſe pꝛopter tumultuʒ populi
pꝛoſpexerit:⁊ cum alijs bonis ⁊ iu-

ſtis hominibꝰ ſe ſacramento coꝛaʒ

populo ſuꝑ quattuor euãgelia da-
o purgatũ eccłie reddat. Siꝗs
autẽ ſcire ðᷣſiderat quales teſtes ad
accuſationẽ ſacerdotuʒ recipi debe

ant: 1 qd de accuſatore faciẽdũ ſit:
plenius ĩ canonibꝰreperiri poterit.

NJuramento vero cãdentis ferri

vel feruẽtis aque purgatõ data nõ

eſt addenda. Ande Stephanꝰ
v. huberto epiſcopo magũtino.
Landłtis ferri ⁊ feruẽtis aque
ngicg in ecceſia probibetur.
BVnſulniſti de infantibus qui
in vno lecto doꝛmientes cum

parẽtibus moꝛtui reperiũtur: vtrũ

ferro candente aut aqua feruente:
ſeu alio quolibet examine parentes
ſe puriſicare debeant eos non oppᷣſ

ſiſſe. Monendi ſunt nanqʒ ⁊ pꝛote

ſtandi parentes: ne taʒ tenellos ſe

cum in vno lecto collocẽt:ne negli-

gentia qualibet pꝛoueniente ſuffo⸗
centur vei oppꝛimantur: vnde ipſi
bomicidij rei inueniantur. Mam

ferri candentis vel aque feruentis

examinatione confeſſionem extoꝛ⸗
queria quolibʒ ſacri nõ cenſent ca-

documento ſancitum non eſt ſupe

feſſione vel teſtium approbatione
publicata delicta:habito pꝛe oculis
dei timore commiſſa ſunt regimi-

ni noſtro iudicare.occulta vero ⁊ ĩ/

cognita illi ſunt relinquenda qui ſo
lus nouit corda filiorum hominũ.

bi autem qui probantur vel confi-

tent᷑ talis reatus ſe noxios:tua eos
caſtigat moderatio: quia ſi ille qui

vt. ff. ad. l.coꝛneli. de ſicar. l.ii.

§S..diuus.ienetur tamen.l.aqui

lia etiam licet nocere noluerit:

dum tamen fuerit in culpa licet
leuiſſima.ff.ad.l.aquil.ſed ⁊ ſi

quicũ qʒ. S.ij.⁊.l.in iege ul⸗ cla

pa autem eſt ꝙ a diligente po⸗
tuerii prouideri ⁊ non eſt proui
ſum.ff.ad.l.aquil.l.ſi putatox
tenetur etiam quantum ad de-
um:ut hic.⁊.l.di.clerico.⁊.xx⸗
Niij.q.ij.in lectum.non tamen
punitur ratione bomicidij. ſed
ratione negligentie:vi.xv.q.i.
inebriauerunt. minoꝛi etiam in

iungitur pena ab eccleſia pro ne

gligentia vt. l.di. eos 7. c. ſi⸗
quis nõ iratus.
in ¶ Superſticioſa. utili enim
⁊ neceſſaria licet:ut.xxxuj.q.ij.
quos deus.de conſecra.di.ij.li
quido.xxviij.q.i.ſic enim in pᷣn

Qpio titu. ⁊ eſt argumen. aliqd

inhibitum eo ꝙ non eſt concel⸗
ſum.xl.di.ſi papa.⁊.ff.de col-⸗
la.l.ui.S.i.argumentum extra
de vo.⁊ vo.redempti.ex multa
contra extra de ſenten. excom⸗
munica.nuper.j.eo.monoma
chiam.⁊ vbi canon non excipit
nec nos.vt.S.di.xii.omnia.lv

Di. ſi euangelica. 2. xxxi.q.i. qð

ſi doꝛmierit.C.de here.uel ac.
vendi.l.vliima.ſr᷑.de publi.ð
precio.ff.de aleato.l.i.O.quod
autem.ff. de ritu nuptia.palã.
Iſine extra ð decimis.ad audiẽ
tiam.xxii.q.v.hoc videtur:Ar
gumentum contra. xxvu. q. Ii.

lex diuie. Joan. Solu. omnia / Ormi n ee

4

conceſſa intelliguntur de iure cõ
muni: miſi probibita in ceteris
caſibus inueniantur: ut innuit

c. lex diuine.⁊ extra de ſenten·

excommuni.nuper.b.⁊.ff.ð te

ſti.l.quentum. C.ð teſta.l.lan

cimus.
n ¶ Qui per aboꝛſum.⁊ hoc ſi
puerperium eſt ſoꝛmatum: vt
xxxii.qde.u.mopſes ⁊.c.quod
vero Sed tamen licet ſecun.
dum legem moſaycam non ſit
bomicichum:tamen punuur le
ge cornelia de ſica.ff.ad.l.coꝛ⸗
ne. de ſic.ſi muiierem.⁊ etiam
el.aquiu.n. ad. l.aquul. ſi ſeruꝰ
.§.ſi mulier.tamen qui oppri⸗
munt infantes puniuntur peni
tentia trium annoꝛum:extra de
his qui ꝓro.ſhi.occi.de infanti⸗-
buse tem qui procurat vene/
na ſterilitatis dicitur homicida

vt extra de homici. ſi aliquis.

vbi de hoc.
o ¶WMoc auteʒ. bic. F. ñi legit.

conceptum in vtero per aborſum

deleuerit bomicida eſt: quanto ma
gis qui vnius ſe blrsiei puerulũ per
emerit:homicidaʒ ſe eſſe excuſare

neabit. Hoc aũtꝰvtrum ad om-

r1ſ1 Pip ebe õõ
7 2

1 SLe RE

eonſeſſie Mrnioenod
. 7 5 .
ð

a Si vir. xxxiij. q.i.5. quod
autem.io.(Adde ꝙ ſequẽs pa
lea legit᷑ origialr numeri. c. v)
bj Dnomachiaz. Iſtos ẽt
Aex romana cõdemnat:
vt. C. de gladiatoꝛibus.l. vna
lib. x. Euchariſtia ergo non eſt
danda talibus:cuʒ peccãt mor-
taliter. de conſecra. diſtin.ij. 5.
ſed ſi nõ. Dicunt quidam ꝙ ð
fendens poteſt ſumere:quia ꝗ/
libet licitum eſt ðſfendere ſe. Sʒ
nonne dauid peccauit.nð:quia
inſtinctu ſpiritus ſancti fecit: ut
ſanſon ⁊ alij.xxiij.q.v.ſi nõ lzʒ.
de dinor.gaudemꝰ/⁊ eſt bic ar

gumentüc non eſt argumetaã
Aduʒz ab exemplis. xx vi. q. ij . ſta

tim ⁊.c.non exemplo. xiiij.q.v.
Dicit. xxij.q.ij.ſiquis preuentꝰ
j. de conſecratione diſtin.iſ.li⸗
quido. extra ð electio. licet. C. ð
ſenten. ⁊ interlo.om.iudi.nẽo.
¶ Tentare. xxiij. q. viij. ſi nul
la. 7. xxij.q.ij.queritur cur.
a ¶ Epe. buic. c. eſt derogatũ
gquia ſuſpectis non eſt dã
da euchariſtia: vt.j. de conſe⸗
cra.diſtin.ij.tribus de purga.
ca.dilecti.
eVUterrogatum eſt. incul/
Apati.ideſt infamati. NHõ
n. poſſunt duo accnſari ſimul
de crimine.C.de adulte.reos.
ſi.ff. de inoffici.teſta.nam ⁊ ſi.
HS. fllius.
fProfitetur notandum ꝙ&
victoꝛia vnius prodeſt alteri:
ſed condemnatio non nocet. ff.
de adulte. denunciaſſe. extra de
adulte.ſigniſicaſti.ff. de noffi.
teſta. poſthumus. 5. ſiquis ex
his.ff.ſi ſerui.ven.loci.ꝭ. com
petit. IYItem argumen. ꝙ confel
ſio vnius non nocet alteri. xv.
. 4 q.iij.nemini.argumen.contra
fix. diſtin. ordinatos. 7. lxxxi. di
ſtin. tantis.⁊ eſt verum ꝙ non
nocet alij quantum ad condem
nationem:nocet tamen quan/⸗
tum ad preſumptionem:ut ex/
tra de adulte.ſigniſicaſti ?7.
8 ρ5Tatuit quoqʒ.ut ſi duo.
Argumen. contra. C.
adulte.reos.Sed dic ꝙ agitur
bic criminaliter:ſed ad peniten
tiam vel ad tbori ſeparationẽ.

Tauſa

nia genera purgationis an ad hec
duo tm̃ que hic ꝓhibita eſſe vident᷑
pertineat:nõ ĩmerito dubitat᷑ pꝛo⸗
pter ſacrificiũ zelotypie.⁊ illð Gre/
go. Si vir qui frigide nature eẽ di
citur per verum iudicium pꝛobare
potuerit vxoꝛem ſuam nunquaʒ ſe
cognoniſſe:ſ. cpaachr ab ea.
aleag.
TL Nlibꝛo nãq; numeri legitur
. dominum pꝛecepiſſe moyſi:
vt loqueretur ſilijs iſrael:⁊? diceret
eis:Mir cuius vxoꝛ errauerit mari
tumqʒ contemnẽs doꝛmierit cum
alio viro:⁊ id maritus depꝛeben-⸗

dere nequiuerit: ſed latet adulteriũ

⁊ teſtibus argui non poteſt:quia nõ
eſt inuenta in ſtupꝛo:ſi ſpiritus zelo
typie concitauerit virum cõtra vxo
rem ſuam que vel polluta ẽ vel fal-
ſa ſuſpicione appetitur:adducet eã
ad ſacerdotem ⁊ offeret oblatiõeʒ
pꝛo illa.x.partem ſacci farine hoꝛ⸗
deacee.non fundet ſuper eam oleũ
nec imponet thus quia ſacriſicium
zelotypie eſt ⁊ oblatio inneſtigans
adulterium.offeret igitur eaʒ ſacer
dos ⁊ ſtatuet coꝛam domino:aſſu-
metq; aquam ſanctam in vaſe ſicti
li:⁊ pauxilluʒ terre de pauimẽto ta
bernaculi mittet in eam. cunqʒ ſtete
rit mulier in conſpectu domini di⸗
ſcooperiet caput eiꝰ:⁊ ponet ſuper
manus eius ſacriſicium recoꝛdatio

nis ⁊? oblationem zelotypie.ipſe au

tem tenebit aquas amariſſimas in

quibus cum execratione maledicta

congeſſit: adiurabitque eam:⁊ di-
cet:ſi non doꝛmiuit vir alienus te/
cuʒ:⁊ ſi non polluta es deſerto ma
riti tpoꝛo non tenebunt te aque iſte

amariſſime in quas maledicta con

geſſi. Si auteʒ declinaſti a viro tno
atqʒ polluta es ⁊ cõcubuiſti cũ alio

viro:his maledictõibꝰ ſubiacebis

det te dñs in maledictioneʒ ⁊ exem
pluʒ cunctoꝛũ in populo ſuo:putre
ſcere faciat femur tuum: ⁊ tumens
vterus tuus dirũpatur. ingredian
tur aque maledicte in ventreʒ tnũ:
⁊2 vtero tumeſcẽte putreſcat femur
tuũ.⁊ reſpõdebit mulier amẽ amẽ.
Scribetq; ſacerdos iſta maledicta
in libello:⁊ delebit ea aquis amariſ
ſimis in quas maledicta cõgeſſit:⁊
dabit ei bibere:quas cuʒ exhanuſe⸗/
rit tollet ſacerdos de mann eius ſa
criſicium ʒelotypie ⁊ eleuabit illud
coꝛam domino:imponetqʒ ſuꝑ al-
tari ita duntaxat vt pꝛius pugillum
ſacriſicij tollat de eo quod offertur
2 incendat ſuper altare.⁊ ſic potum

det mulieri aquaſ amariſſimas:q̃s
cum biberit ſi polluta eſtæ contẽpto

viro adulterij rea eſt:pertranſibũt
eam aque maledictionis:⁊ inflato
ventre computreſcet femur:eritqʒ
mulier in maledictioneʒ ⁊ in exem/
plum omni populo.mariius vero
abſqʒ cłpa erit ⁊ illa recipiet iniqui
tatem.ſuam.ꝙ ſi polluta non fue⸗

rit:innoxia erit ⁊ facietliberos.
Secd quelibʒ buiuſmodi purga
tio videtur eſſe inhibita:cum in pᷣ/-
miſſa auctoꝛitate Stephãi pape di
citur:ſpontanea confeſſione ⁊c̃.
Itez ex decretis Nicholai pape
I¶.—3 Indouo teſtamento monoma
chia nõ recipimr.
Gnomachiaʒ vero in lege
nõ aſſumimus:quam prece-
ptam fuiſſe non reperimus.quã li-
cet quoſdaʒ inijſſe iegamꝰ:ſicut da

nid ſanctum goliam ſacra pꝛodit

hiſtoꝛia:nuſquam tamen vt pꝛo le-
ge teneatur alicubi diuina ſanxit au
ctoꝛitas:cum hec ⁊ huiuſcemodi ſe
ctantes deuʒ ſolummodo tentare
videantur. ¶CContra in concilio
Buarmacienni. “
Si furta in nionaſterio fiunt:in·
dicio monachi ſe expurgent.
Epeꝰ contingit:vt in mõaſte⸗
88 rijs monachoꝛuʒ furta perpe/
trentur:iceirco ſtatuimus:vt quan
do ipſi fratres de talibus expurga-
re ſe debẽt:miſſa ab abbate celebꝛe
tur vel ab aliquo ex pꝛeſentibus fra
tribꝰ:⁊ ſic expleta miſſa omnes cõ/
municent᷑ in hec verba:coꝛpus do⸗/
mini ſit tibi hodie ad ꝓbationem.

tem.
¶ Qnicunq; de adulterio accuſat᷑

Nterrogatũ eſt:ſi dno ð adul
terio inculpatifuerint:⁊ vnus
ꝓſitetur a alter negat:ꝗd inde agẽ
dum ſit decretum eſt in ſancto cõci
lio vt ille qui negaueru pꝛobabiliſe
iudicio expurget:⁊ ꝗ pꝛofeſſus fue
rit dignã penitẽtiã agat.
tem.

Fnn iudicio ſe expurget.

¶ Cmm plures de adutterio accu⸗/
ſantur: ⁊ vnus ceteros purgare vo
luerit oniues rei habeantur:ſñ ipſe

in mdicium ceciderit.
B Zatuit quoq; ſancta ſynodꝰ:

vt ſi duoꝰde adulterio accuſa

ti fuerint:⁊ ambo negauerit:⁊ oꝛãt
ſibi cõcedi vt alter illoꝛuʒ ? vtroſqʒ
iudicio purget diuino:ſi vnꝰ ĩ hoc
ceciderit ambo rei habeantur.

Item.
¶ Pꝛo ſingulis nuſſa celebrel: g
de Feoatbwo n preſen .
AJepiſcopo aut pꝛeſbytero ali
☛W q irlegenm inpnatn fuerit
pꝛo ſingulis miſſaʒ celebꝛare debet
2 cõmunicare:⁊ de ſingulis ſibi ĩpu
tatis innocentẽ ſe oſtẽdere.qð ſi nõ
fecerit quinquennio aliminibus ec-
cdleſie extraneus habeatur. ¶ Alð
vero qð ſixtus ⁊ leo in ſine ſue pur-
gationis addiderunt:ex eoꝛum exẽ
plo intelligendum eſt. exemplo eni
ſue einaerionis nolnermn ceteris
ꝛeſcribere legem purgandi.

b. ¶ Alter illoꝛmn. vant

tibi domino.Sed ſi dire
cte agetur cum ſit cauſa
criminalis: non poſſet
vnus alterum conſtitne
re procuratorem:vt.iij.

cere ꝙ in cauſa crimina
li vnus ſocius anditur æ
pro ſe ⁊ pro alijs: ut eſt
argumen. iij. q.vi. hoc
quippe.⁊ extra de dolo ⁊
contu.cum dilectiĩ pᷣn.

i /JZepilcopo aut pꝛe
Bögiao Maanchat .

nio. hodie deponitur qui
in purgatione deſtcit: vt
extra ð ſimo.de hoc. hic

babes quid fieri debeat
cum volens burgare ſe

nequit.

R Aod vero.duo

ruʒ ſempꝑ duo
a lufficlunt, iiiſ.

q. iij. F. itẽ ĩ cri

minalibus.verſi.ubinu
merus.niſi in caſibꝰ ſpe
cialibus⸗Sʒ in caſu unꝰ

ſufficit.ut extra ðᷣ teſti. co

gen. peruenit/⁊ ubi nulli
ſit preiudicium.de conſe

infantibus,v in cauſa ðᷣ

nunciationis:exira ve te
ſti.in ommi.⁊ iĩ alio caſu

extra de procurato.ex in

ſinuatione.⁊ vbi agitux
ad impediendum nego⸗
cium.extra de ſpon. pre
terea/ Item quantuʒ ad
preſumptionem facien-
de dote prele.theopom
pus item plures duobꝰ
requiruntur.j.e.nullaʒ
2.c.preſul.Tres requi⸗
runtur in depoſitione pe
cunie.in auten. de ſide in
ſtrumento. 5. ſiquis igit
Item quinqʒ requirunt
dum contractus excedit
libram auri m ciuitate.
C.ſi certum petatur.au/

ten.ſed nouo.⁊ in codici

lis ⁊ donatiõe cauſa moꝛ
tis ſimiliter qnqʒ ut.C.
de dona.cau.mortis.l.
vlti.quãdoq;.xv.ut.C.
de proximis ſacro.ſcri.
vnicuiq;.li.xil.

Mod vero quarto loo

q querebatur: an duoꝝ te

ſtimonio epᷣs ſit ↄdẽna/

dus multoꝛuʒ auctoꝛtatibus ꝓba-

—

I v VI 11
iſna Et patris. pater põt e teſtis in cauſa ſi ij in teſtamẽto.vt de teſtam? ad maioꝛ? ⁊ gradatl: ut. j.e. anterioꝛũ. C. de appellationibꝰprecſpimus. excepto
W tis. l. qui teſtamẽto.al.nõ:vt.iiij.q.iij.ꝭ.itẽ in crimĩali.hic aũt iſti men/ papa ad quẽ oĩibus pretermiſſis appellat᷑: v.j. e.c.iij. iiij.⁊. v. Er hoc uerũ eſt ĩ
n ſtanſn tiri no poterqt. vel dic teſtimoni meum a patris mei:.ideſt ð patre meo iudicibꝰ ordinarijs. In dele gatis aũt diſtinguit: ſi tota iuriſdiuo ẽ delegata ap
enon ⁊ me dictũ ſellicet teſtimoniũ pꝛophetarũ.(Adde q ita legit ĩ euangelio pellat᷑ ad primũ oeleganiẽ: de off.delega.ſuꝑ queſtionũ.ꝭs.poꝛro.ff.quis 74
menſin Joannis. c. vii b Rel tmũ.vt cõprehendat actorẽ pro vno teſte quo appel.l.i.ſed ſi nõ tota cã:tunc ad delegantẽ ſecunduũ: vt. C. qui pro ſua iu
enni extra de teſtibꝰ.in omni. riſditione.l. i. ff. gs ⁊ a quo ap⸗
lioche Illa tamẽ loquit᷑ in cau . . . HM . pel.l. ſ. ⁊ eỹ de offt. delega.ſup
l ginin ſi denũciationis:vlideo xur.ſicut eni in euangelio Joãns le ſint qui accuſare poſſint.⁊ prius ad dſtionũ ꝗudice ſedente p in bu
uentin dieit eri: quia guando⸗. gitur: ait chꝛiſtꝰad iudeos. In lege ſacra chriſti qnattuor euangelia ſa nalt pt viua voce appellari:
nalieeſ edch — veſtra ſcriptũ eſt:quomã duoꝛum cramenta preſtent: quod nihii fal- .——— n appel
ſanihe maneypameiofesrmez hominum teſtimoniuʒ verum eſt. ſuʒz oᷣpꝛomãt: ſicut nobis beatꝰ Sil tigatoribo:ef venppel. a ma.
rte teſtibus licet. vnde inte. Mic cõſequenter. argumentatur ccõ ueſter tradidit romana ſancta vi .5. vlti. bm leges apppellat im̃
iehr 8 ſtamemis bene reqrunk tra eos dicens: ſi duoꝛuʒz hominuz det᷑ tencre eccdeſia.⁊ ſi inter cos qs poſt diffinitiua ſniaz: niſi . caſt
—☛ vij. C. qui teſtamẽ.ſace. teſtimonium veru eſt: quare teſtio⸗ daͤnandos eſſe dixerin hoies fue⸗ bus notatis. .e. non lta. e de
Gmme hal. bae coſuleiima. ni nium meuz a patris mei non acci· rttt epiſcopus quiſuaʒ cauſaʒ in pꝛe edeſun eo ie⸗ a enas,
weniin gureur n 16 eſtame. Pltis:? Itez paulus in epiſtola adco ſentia romane ſedis epiſcopipettie q it omane Rher
oaeber l cum eſſes. .c.relatů. 5 Linthios. In ore onoꝝ vel triũꝰſtat rit audiri: nullus ſuper illum diffi⸗ ſit coꝛrectu per coſtitutionẽ no⸗

ſet

lnen Reanenotgne, nietus ſine nſeretlonelpidſalil de dericis romane eccleñe intelligi danmenit, inaer enteir.f.
cſe de t o . b (W.Jtem ex concilio Bꝛacarẽſi. ij. tur: vel propter improbitateʒ quo- e-omnes. BAnid⸗
hſſcbnmn, ii. Adde ꝙ ita o Bril — .e. poſt ſecunda. Jo. hoc p ce
iguie ae anſosen E Quotteſtibus guiſcg dericonn tundaz:auicu; non ſint ſpectate wi econt rndi do⸗vor heer
Aiatin torithios.t.xij.ꝛ⁊ legit 65 conuinci debeet. te ⁊ ſcientie in accuſatione miniſtro pellari quotiens pars grauat᷑ 2
lin atſe uteronomij. c. xvii. Itez P Zacuit vt ſi quis aliquem cle rum dei repẽte proſñſiliunt. Quorũ allegatur cauſa: ut eỹ. e. ut öb ꝭ
Ginaſiu ſicut hic in ſine dict᷑ ſcri- ricorum macula fornicatiöis vita nero adeo laudabilis eſt: ut in tus. Seu poſt diffinitiuã ſmaʒ
mönſice bit apoſtolꝰad hebros..· impetit:ſecunduʒ preceptũ auli oibus imitanda appareat: ð quoꝝ im̃ bisut dicutleges pallegate
nltubinuli x.a faeit qð legi᷑ in ᷣmna apoſtoli duo vel triatteſtimonia re aſſertione nulli dubitatio naſci po⸗ nec aſſignatur tunc cauſa iz di-
nnte. ad himoteum. c. v) guirantur ab illo.quod ſinõ potne teru:eoꝝ teſtimonio duoꝝ uel fri’ñ ¶t appello ab in ſnia.· ſnla eñ
iighmmad ED ei nit datis teſtimonijs approbar qd glibet iure ↄuinci 2 danari poterit. incauſa mamimonij nd trait
tnenlgz tria. S. diſt. .l viij. ier ojs an 4 uiner in rem iudicatã: ut extra de ſnia
– quoniaʒ multa. (Adde dicit: excõmunicationẽ accuſat ac Riei “ ⁊ re iudica.lator.⁊.ca.conſan⸗
— ꝙ ua pᷣcipit apoſtolꝰi cuſator accipiat. Ex pᷣmiſſis ua Equit᷑ ſexta q̃ſtio: qua guinei.b. Itẽ appellat᷑ vſqʒ ad
R ma ad thimo. c. v) G colligitur ꝙ duornʒ vel triuʒ te⸗ q querebat᷑ quo remedio decem dies cõtinuos: vt. . eo.
ertien d Ers nanlcalioczi, ſtimonio dſopns conuinci vł dã ca uuiata ſubleuet᷑:⁊ ſire anoratcmane, dare 85
ndunen 2. nari poteſt. Rorro ſilueſter papa mediũ ulud ſit dandũ ei : dlar, lämeſcer Ne d e
cicnen e Picolaa in generali ſynodo reſidens econ· qui cã dilationis uocẽ appellatiõis arrtang end. tak
ran zpapa duplicabunk te⸗ Ara dixit. exhibuerit. cauſa vero vitiata re/ ut romana. a.c. reprehẽſibilis
ki ſtes.n:iĩmo duo ſufficidt .. Quot teſtibus epiſcopus vel medio appellationis ſublenari po Fea bellatõe pendẽte nihil ĩ⸗
uee zin bor e dienoꝛie zdi⸗ yter vel reliqui clerici ſunt conu? teri. CIñ Fabianus papa ait. a nenti canvalario.
Ce nio is: qꝛ pe ſine cõpara 8E NXaulſe vitiate remed ei Lbe.- uſ apheiias mipect? ſit
ſeznia Reſuhnon damnamr niſiccd Hatolieiobneneg „„ . Bacaulacnmtirfaeauge.
Tuung edaenuͦ aus eſt ut dlabo K. lxxij. teſtibus. preſbyter autez Iceat appellatori uitiqtã cau. qimar vel dabit ſideiuſſorem ſi
Apoſccre Ius. ð pe. di.ij. pncipi’. cardinalis mſi cum.lxuij.teſtibus ñ ſam remedio appellationis ſuſpectus. C. ð appel. eos ver.
uin efn ¶ Tentes. ex de teſti. deponatur. diaconus vero cardia ſubleuare. ſaper bie Vuchle oficiũ ẽ libel
— ſonas. a. c. ſuper eo. lis vrbis rome:niſi cum. xxvij.teſti Apellantem non debet affli- los vimiſſonos dare. J. e. poſt
um 8 G AAmglion bus non condẽnabitur.ſubdiaco/ ctio ulla ant carceris aut reten Rgecurneſtrenten r ppela
e epoꝝ. Sʒ hoc na . ionis iniuri lia. nopellatur: ſi app
riin anta. videt᷑ poſſe ſtare:qꝛ nul⸗ mnznclns exorcſtn iecor Poſi een m cuſtocdia. C Item a ſnia ſᷣm priores alleganones
npauincu lus pot indicareclencos ushe h.tellus condena nacetus papq. Becodem. nrifinmabit uel 9fir mabit nia;
odinctif romãe ecche:niſi ſolꝰ pa bitur. Teſtes autem 7 accuſatores Wnis oppreſſus libere ſa⸗⸗ nt.j.e.ꝭ.diffinitiua.in fi.põt tñ
tdecalenn pa. Itẽ qꝛ epi eᷣm depe ſine aliqua ſint infamis. cerdotuʒ ſi noluerit appellet nouas allegationes audire. C.
r gin. nere ñ pñ̃t: ut.iij.q. vi. ¶ Item Leo. iij. iudiciuz ? a nullo probibeatiur: ſy ce app. eos. 5. i. ff. de appel. qſt
munn Huis. Rñ. ꝙ logt ĩ eoæ ¶Epiſcopi non mñn.lxxij.teſtibus abhis fulciatur ? liberetur ⁊ audia i gee de fin. iſtru. c. io qaf.
l ſu qñ bap, coõmitit auix condénandi ſunt. tur. Si antẽ difficiles cauſe aut ma aut nõ eſt necſſe appellare ba⸗
öſvan cazſuox clericox: ne iße Allam oãnationem bepiſco iora negocia orta fuerit:ad maio/ bes. ſ.e. 5. diffinuiua Ynbibek
td ſuſpectus habeat: uel ne Oa Ge. biſe aneg ag ma aũñt appellatio qꝛ a pricipeñ ap

4

cnat ma ant falſitatẽ: vt hic. ꝙ nec amore nec odio nec ꝓprio cõmodo teſtẽt. vt e

tis nõ credo verũ:vnde ĩ

telligo decreta. illas cuʒ

fauore ꝓ eis uł odio eos

iudicaret.ff.de iuriſditio.

Epiſcoperuz. . v. q.

bebreos: Quis preuaricãs legem
moyñ duobꝰ vel tribus teſtibꝰ cõ⸗

porum vnquã eſſe cẽſemus:

niſi ant ante legitimum numex epi

de teſti. quonẽs Iẽ gnto reꝗrit᷑ ꝙ dicãt qeꝗd de re ipſa nouerint ſiue fue
rint interro gati ſiue nõ ut extra dr accuſa.cum dilectus.

*

ſed oino eaʒ audiri decernimus.
¶Sed hoc vel ſpeciali priuilegio

remſedem referantur. ſi illic fa-
cile diſcerni non potuerit aut iuſte

ꝙ cã appellationis dʒ aſſigna⸗
ri. Itẽ ſʒ canones appellat᷑ quo

pellat᷑.ix.q.iij.cũcta.nec a pᷣſe/

cco pᷣtorio. C. de off. Pfe. p. l. i.

om. iudi.l.preto. ſcoporum qui fit per duodeciʒ epi- terminari: ubi fuerit ſummornʒ cõ neca ſenatu: ut. fl. a ꝗbꝰ ap. nõ
b g. Hamn uine. ſ.ij .· ſcopos: aut certe probata ſentẽria gregatio ſub metropolitano ↄgre neodllitonhielvfang
“õ per.lxxij.leſtes idoneos: qui tales gata que ꝑ ſingulos qnos ſieri ſolʒ diffninua. §.nulli Ytem phiet

ſceleris magnitudine ñ oppeila

iij. duodecim. . l „. mr. C.quox appel.nõ reci.l.ij.
.— EFalin lv. capitnla iurabunt teſtes. ſ. ut dicãt vitatẽ: vt.iij.q.ix. boa ⁊e ð ap.cũ ſit romana. IRẽl momẽtanea poſſeſſiõe:ut.j.e.5.cqff nitiua.ner.ð
us i mur. t ꝙ teſtent ꝓ vtraqʒ pte vitatẽ: ut. xiiij.q.v.nõ ſane. ꝙ nò admiſce poſſeſſe:ſʒ leges.ſʒ p canoes ſic:er ð teſti.ſigniſicauerũt.⁊ ð reſti.ſpo.cũ ad ſe

dẽ itẽ ĩ re qͥ nõ capit dilationẽ.ff. de appel.re.l.ulti.⁊ er ð rapto.i littcris. ar. 3.
ð upp.q̃ frte.i ſ.· Itẽ a ſnĩia maioꝛis piis capituli:ex ð his q̃ fi.a ma.p.ca. c.i.
litẽ otũax nõ appellat.ut.rxxiiii.q.iii.ð iillicita.j.e/ſũt quoꝝ. C.de iudi. ꝓperãduʒ
5§.ſiuaũt.itẽ ab accuſatoꝛe nõ appellat᷑.j.e.s.diffinitina.uer.ab executore.

m LZeeat aphellarid ppellatio eſt pronocatio inique
ſententie querelam continẽs.ſf.de minori.preſecti.tñ
T in his q̃ ex indiciũ agunt᷑ appellat.ut ĩ electiõe.exr de appel
latonibus.cðſtitutus:quis appellet dicetur.j.e.nð ſolẽt.⁊ hoc ĩ ciuili cau
ſa.In crimlali aũt quilibet ẽt inuito reo appellat.ff.de appellationibus ſi

tm. ⁊ in cauſa liberati:ut..de libe.cau.lei.⁊.ij

Oue: ſa one caſuʒ ꝙ appellat᷑ a ſubdito epi ad epʒ:ðᷣinde ad metropo
Aluanũ:deide ad xciliũ metropolitani. o Libere.i. ſiue ante ſenten
tiam ſiue pott. p ¶Sacerdotũ.ergo a ſeculari indice ad papam
poteſt appellari:qð verum eſt vacante imperio:in excra de fo compe. llcet. alias
non:ut e de appella.ſi duobus.

ellatur aut a minoni q .Ad maiorem. ö. xvij. di. multis. . i

lothariꝰ.S. e. ommis. ſed. M.

B Jquis putauerit ſe a pꝛopꝛio
metropolitão grauari: apud

do ꝙ nibil prodeſt remotio appellationis: niſi ad remouendam fruſtratoriam

hibeant vt iſti tuitionem ⁊ ulli con-

bec dictio cum.

i¶Excommunicatione.

E
Tauſa r
a Coram patriarcha. que dignitas eſt. vt. xcix. di. prouincie. . appellationeʒ:vt dicit decreta.expreſſe er de appellationibꝰ ex parte.b.hᷣ .
b¶ Secula ria.ſ.cum ambo ſint clerici:qꝛ pꝛelati nõ debent tractare ſecularia in ſcias ꝙ niſi iudici euidenter pateat appellationem tenere nunquam defe 1
dicia.xi.q.i.te quidem. Ael dic ꝙ cum laicus iundex nõ vult facere iuſticiam: ũc rat ei:vnde ſi non credit tenere appel lationem non deferat ipſi:licet ſupe mir
appellatur ad clericum vt ipſum coꝛrigat:a⁊ ſi noluerit facere iuſticiam põt ipſu; rioꝛ poſſit retractare quod factum eſt: vt extra.e.paſtoꝛalis. Sed pone ꝙ ſri
erSicare:m. rrif.d. vachniniſtrarores. Cll dic ꝙ cum iudex ſecularis ſuſpectꝰ iudex dubitat de appellatione aut ðᷣferet tali appeltioni aut nonedr
eſt põt adiri iudex eccleſiaſticus ſt
1 .ut diffe. iu. 5. ſi ve ⸗è ſtitutio ⁊ decreta. nam
w.col.ruel t ſi ercft ut¶ debet iuſte 1 deo placite coꝛã pa- prreſſio nibꝰ releuent᷑:qꝛ nõ põt nec¶ Aſtitutio diẽ ꝙ niſ talis ſu
ibi dicitnr: vel ſi babeatur que· triarcha aut pᷣmate eccleſiaſtica ne debet mater obliuiſci filium ſuum. amic itropoſtra: ge cee
rela contra ipſum: vt in endem Oociga: 7 coꝛã patricio negocia ſeeaun Ntem Julianus papa. nin Peaat legitumns in
colla.5S.vltimo.ſic extra de fo. jabiudicenki . CEDuoñens aliquis appellauerit eſſet appellatio non eſt ð .
competen. ertranimiſſa exra laria iudicent in communr. nens alig ferendum appellationi. 4
c. licetc. ¶Item Sirxtus papa oĩbus recto audtientia ſᷣbi nõ denegetnr. Item dcrera. paſtoralio t
c¶ In comuni. i. publice. ribus eccleſie ſcribit dicẽs. D acuit vta ꝗbuſcunqʒ eccle dicit in ſolis illis caſ⸗
O573 quis. a apſics er bis.c. ¶AQniſquis pulſatus fuerit apo ſiaſticis iudicibus ad allos iu, bus veterendum eſt ab⸗ d
patet ꝙ ad papam aliis ſtolicam ſedem appellat. Aices eccleſiaſticos: vbi eſt maioꝛ pellationi: xbi a iure in- ve
ptenniſns appellatur: ſed in ali IJquis veſtrũ pulſatus fuerit i auctoritas pꝛouocatum fuerit:au-⸗ eigeereent Ror ni⸗
iacuech: ve ee derraonen. aliqua aduerſñtate: licent häůc dlientia non neget. iür vearpallader erga u
Aedner d.ri.d. multis ſacrat a apoſtolicaz ſedem apel⸗ Lzdem. non debet cognoſtere de nont
viij. di. ð oſilijs. cũ ergo hoe ſit let: ⁊ ad eã q̃ſi ad caput ſuffragium Ininſte damnati reſtitutionem cauſa cum dubitet an ſit
prinilegiũ pape:ergo ad legati habeat ne inocẽs danet᷑:aut eccia oppꝛeſſi auriliuma romana ecde/ rinuder: ut.xi.q.iij. graue. (1
nõ appellat᷑ eepilopoen L 13 Rerumetn patiat. ſia de en Habere⸗ KM iaboe vieo⸗ iuce
ri. q.i. puenit. ſed cõtra de offt⸗ Itẽ grego. SDeo buic ſancte ſedi prefata dubi a appel
legi.cum n ignonenis ſed di. Agreg⸗ granioꝛibꝰ cauſis pnl priuilegia ſpaliter ſunt concel mantere veen d d⸗
rKanonelntnnb. Etn ie, ſati ahelalle⸗ ſcen apelent 6 and de oerangis cõcilijs et orſimm erta formam in fin
iſſet illud priu / Wnes epiſcopi qui in aliqui- iudicijs ac reſtitutionibnus epᷣoruʒ: dtcij inquirẽdo de cauſa: deo
— fuiſſet oeium Oe pulſant᷑ vel criminat᷑ gra qᷓ; ⁊ ð ſummis ecdleſiarũ negocijs: aſi videdebitur cauſa pꝓ ſ
legationis.ſed ille q ſimpler le nioꝛibꝰ cauſis:quotiẽs neceſſe fue- vt ab ea oẽs oppreſſi auxiliũ ⁊ iniu babilis:⁊ preterea talis
hus eſt non habet ilud priu rit: libere apoſtolicã ſedẽ appellẽt: ſte danati reſtitutionẽ ſumt: æ ta- & decranen deginma le⸗
egium: niſi ei ſpecialiter ſit da atqʒ ad eã quaſi ad matrẽ ↄfnugiãät. lia ab impijs nõ preſumant᷑ abſ. de non ſuficit appeſtan⸗ ſale
H anrumacle⸗ ¶Ntem mar cellus papa. vltiõe:nec exerceant᷑ abſq; ſua da- ii proponeretalem can⸗ hun,
garn; vt dicit illa decre. 2 göfa . Ab omnibus appelletur ad ro natiõe.Cũ ergo ʒepherinus di ſam que ſi probata eſſet T
cit legatus: papa facere nidetrr Manam ecdeſiam. cat ab oibus eſſe appellandũ maxi· debeat appellatio legiti⸗ tone
xciiij.di.c.i.⁊.ff.ð admi.tu.ita A D romanã ſedem oẽs epᷣi: ᷑ me tñ ab oppreſſis:⁊ marcellꝰ ſcri ma iudicari.ſed etiam re —
aſit. F. geſſiſſet.. voluerint vel quibus neceſſe bat:epiſcopi qui voluerit vel ꝗbus Hanuin dli ltabbt⸗ ua
VWnes epiſcopi.quotiẽ. fnerit quaſi ad caputſnũ confugere neceſſe fuerit appellare dñit: pʒ ꝗ; lenc ludict iuſta vi⸗ vi
„unntinromimnſc ara. eamqʒ appellare debẽt: vt inde ac accuſato ſiue grauetur ſiuenõ vor ¶ Lonſecrationem. ſi fmin⸗
dantur: nõ enim licet tertio a- cipiant tuitionẽ atqʒ cõſecrationẽ?. appellationis non eſt deneganda. metropolitanus diſtule lenete
pellari ſuper eodeʒ capitulo:s Quod omnibus minime conuenit Quidã tamẽ ita diſtinguũt:vt vo/ nit. viij. queſtione.iij. at Rac
I. e.ſiquis.ſic exponitur bec di / denegari epiſcopis:ſed abſq;ʒ vlla lentes ad conſecrandos: neceſſita- taluXus. ull.
ctio quotiẽs. ff. de leg. iij.· ſidei cuſtodia aut excõicatione aut epo tẽ patientes ad oppreſſos referat᷑ Cuſiodia.qui appel An⸗
miſls. Fen auis wem. ede liatione vel danatione libere ire c? vt ſit leſus: oẽs qui voluerit arös onem ve proſeauenda du
N——ʒ cedat᷑. ¶ Itẽ victoꝛ epiſcopus. na ecdeſia conſecrationẽ accipe: et appellanone ner uſtoch 18.
Secundum. b. exponitur quo⸗ CQui a pꝛopꝛio metropolitano ab aliquibus impediunt:ea debent ni debet. niſi ſit cauſa ci nulline
tiẽs ſiue añ lit. teſta. ſiue poftt. ſe grauari putanerit maioꝛem ſed? appellare:quibuſcũq; in ſuis oppᷣſ 3minalis ⁊ fuſpectus ſit: npelan
Alij dicunt ꝙ licet et ter appel ⸗ appellet. ſionibus neceſſe fuerit ad eã ↄfuge v. C. de ap. eos.5. ſem⸗ ninrin
lari ᷣe canones:vc.j.rxxxi.q. ij. re:ſimiliter vocem appellatiõis ex perbis. (dea⸗

dicitla grauamine audo patriarchã vel pꝛimate dioceſeos ſecrationem ab ea accipiant. S-⸗ hro aliſe amen bene bo
ſ i. ſz bis poſt ſni EAn, . .de . teſt excommunicari:ut ex
a bhellan is et aut penes vniuerſalis apoſtolice ec¶ militer T ülud zepherini diſtingui⸗· wra deappelcad boceet⸗ A
omni grauamie: ſi non niſi hbis (leſie indicet᷑ ſedẽ. Itẽ zepheri· tur:ab omnibus eſt appellandum propoſuit. b(Ei
a ſnia:vt.j.e.ſiquis in quagun nus vrbis rome epiſcopus. ad romanã ecdleſiaʒ.intelligenduʒ 22 J quis putauerit. ſfeni
qʒ extra de appella. directe. OD. .Agd romanũ ecdeſiam quaſiad eſtqui ab ea conſecrationem vo⸗ vel primatem. vel lſtconce
dicit ꝙ in illo. c. omnis. tertio matrẽ appelletur ab omnibus. luerit accipere:vel ga prelatis ſuis Eroel. Dromanam ec luneſtii
tetan:r voens ie er eg 1 romanaʒ ecdeſiam aboĩ aliquã iniuriaʒ paſſi fuerint: marie Adenam. matrem ani
bem w. b letuihce. 2 extra bus maxime tñ ab oppꝛeſſis ? tñ aboppᷣſſis.Scðʒ primã interp. necpreſumitur eſſe ma⸗ Tn
co. ſua nobis. aoßppellandũ a concurrẽdũ quaſi ad tationẽ oppreſſi intelligunt aliqua ternin diligat ſilium: vt kinn
f romanã. qui volu- matrem vt eins vberibus nutriã iiuria affecti:iuxta ſecũdã vo oppᷣſ. erxtra ð preſumptionibꝰ. wonſin
A rint. ergo fuſtratoꝛia ad tur: anctoꝛitate ðfendant᷑:a ſuis op ſi dicunt᷑ a iudice iniuſte condẽnati affente. übe ſc
mittitur. vt extia.e.conſuluuitt. YSZVM P Lacun. maiof. nigeg⸗
ergo audiendus ẽ qui cauſa di . f. de appella. l. i. 1AN
lationis appellat:vt exira de aa L 5. ſiquis. infra eodem. a
pella.cum ſit romana.⁊.c.perſonas.ſed cõtra ius eum punit:ut.C. de apell.. .c.anteriorum. . Eſtenren
pro conſulibus ⁊.C.quorum ap.non reci.ab executore in fl.vbi in.l.libris auri n T Deo huic. concilijsergs patet ꝙ legatus non poteſ facere conci/ uorelan
punitur fruſtratorie appellãs.ergo ius nõ debet eã admittere:ut.xxiij.q.iiij.qui lium. ut dixi ſupra.diſtinc.iij.S. porro.di. xvi.buic ſedi. Nimna
peccat.immo nõ debet per eam negociũ impedire er.e.paſtoꝛalis.reſpon.dubia o Al reſtitutionibus/argu.hic eſt ꝙ ſolus papa poteſt reſtituere clericũ dhſin
fruſtratoꝛia ẽ admittẽda:ſicut occultꝰ peccatoꝛ ad euchariſtiam de conſecra. dil. depoſitum.de pe.diſtin. vi.qui vult.in ſi.⁊.ff.de queſtioni.lei.in fi.⁊ de nmnde
ij.nõ ꝓhibeat.hodie aũt ipſo iure eſt inhibita appeilatio ante ſnĩiam:niſi euides pe.i.diui.argumen.contra.xi.queſtione.iij.epiſcopus in ſynodo.. xlvi. imnbno⸗
canſa ꝓponatur:que ſi ꝓbata eẽt debeat appellatio legitima reputari:ut er.e.ut xdiſtin.clericus maledicus.ad hoc dicas ꝙ ſi eſt ſolenniter degradatus: toln
debitꝰ. ſed cũ hodie ipſo iure ſit inhibita appellatio:qd ꝓdeſt ſcribere remota ap ſolus papa poteſt eum reſtuuere.ſecus ſi eſt verbo ſolo depoſitus. ſn hnmnc,
pellatione. Reſpon. ſi appellatio remouetur in litteris.tuac intelligit᷑ remota t p Cum ergo. magiſter magis approbat opinionem que dicit ꝙ fru⸗ lctidi
poſt ſnĩam.alias etiã rationes aſſignaui ſuper illa conſtimtione ut debitus. ſed ratoria admittitur. ⁊ probat boc ſequentibus.iiij.c. ⁊ ſuſpenditur con⸗ iupnn
ſi non apponitur in litteris tantum ante ſententiam eſt remota. Joan. Ego cre ſtructio vſq; ad illum. ꝭ.patet ergo. vnde in titulo cuiuſlibet.c. ponitur ung

bigenſt
iſgae.

dirder
ſeppcl
mannporc
Raulawto
mſornani

ſicockcre.

wharenn
Megreis
an lgim
nNefna
fittappetn⸗
gelclnaar⸗
ipnbeuck
Nlrolgt⸗
ldaunne

ſt ohet.

id

knns ere

tkoneihr

NGin griscd
Ginrdeeean
DrotneNn
vehercnſſd
frcauſt in
ſpeamsſit:

os. eſen/

nunicatione,
men derey⸗
guricareneg
adboe h⸗

II OQ

8 6 noſtro.emuloꝛum. Si emuli erant.quomodo admittebã

tur ad accuſationem cum hoc ſit probibitum vt.j.E.q.vij.ſi ꝗ ſũt.

2. lij. q. v. c. ij ⁊.iij.rñ.omnes accuſatoꝛes vulgo dicuntur emuli/preſu/
mirur enim ꝙ ſeimper inuidie cauſa fiat accuſatio.vnde canon uocat accu
ſationem illaudabilem intentionem vt.j. e.q.vij· ſiquis epiſcopus. naʒ

non ſolum v iderur eſſe
diſcordia inter accuſato⸗

rem ⁊ accuſatuʒ.ſed etiã
inter domeſticos ami⸗
cos accuſatoris ⁊ accuſa
ti.vt. ff. de leg. ſciẽdum

Feij.
b Auditionem. videt᷑
ꝙ non licet appellari ad
apoſtolicum omiſſo me
tropolitano.a.j.q. vij.
metropolitanum. ut. S.
e.ſi quis putauerit.⁊.ff.
de ap. imperatores. ſed
non tenet hoc in foro ec⸗
cleſiaſtico.S.e.ſiquis.
¶ Legatos. ad hoc ðſti
natos.uel dic ꝙ in lega/
to pape ſpeciale ẽ ſʒ quoſ
dam ut de crimine poſ⸗
ſit diffinire:ut.xvi.q.i.
frater.alias ſecus vt.ff.
de of.pꝛocon.l.ſolent.
2. ff. ð of. eiꝰ cui man.ẽ
iuriſdi.l.immo nec dico
legatum pape hoc poſſe
lacere ſine mandato ſpe-
ciali.ut extra ð offi.lega.
tranſlationem.

actiones proponendas.
xi.q.i.experiẽtie.a extra
de mutu.pe.c.i.extra de
indi.examinata.ar. ex
de iudi.dilecti.io. Sol.
Im ius canonicum non
tenetur aliquis pꝛopone
re actionem.ut extra de
ponatur inepta: cadit a
cauſa pꝛoponens.ut ex
x.li.examinata.b.

2* Submotus. ecce pe

na illius qui non defert
appellationi ſʒ leges pu
nitur ĩ.xxx.pondo auri.
C.de ap.qm̃.

vi.qᷓ;nis ⁊c̃.

9 guta. ctinua

tim.i. itex ⁊ itex.

b C Et carcerari.qð po/

teſt fieri in cauſa crimina
li ſi condemnatus appel
lans eſt ſuſpectus.nec po
teſt dare ſideiuſſorez. vt
C.de ap.eos.

i ¶WMonore. vt ſicut de

ð fuit depoſitus ſic ð fa
cto reſtituatur.de appel.

ad hec ſicut.⁊.c.ad pñ⸗/

tiã.ð.e.q.i.pᷣmates.

Ti ſcit.ita ſaẽ hot
Q..

c.au propoſitum
qꝛ ſicut epiſcopus nel ali
us prelatus eccleſie vult
delerri appellationibus
ad ipſum factis.ſic ⁊ ipᷣe
tenetur deferre appella⸗
tionibus factis ad ſedem
apoſtolicam. eſt ſimile
bonnzʒ. C. de of.pre.vr.
.l. i.vbi dicitur ꝙ eſt ſo⸗
tietas muneris: magi
ſtratus gradum ſuperio
ris agnoſcat.

gerit. ſie xxxij. q.

1

ſm hanc diſtinctionẽ:qui in aliqbꝰ
negocijs nõ ad releuãdũ:ſʒ ad dif-
ferendũ vocẽ appellatiõis exhibue
rint:appellãdi auctoꝛitateʒ nõ hñt.
Sed cuʒ Gregoꝛius ſcribat oibus
per diuerſas pꝛouincias.
Be ci appellatiõis cognoſcere
nõ lʒ:niſi ei ad quem appeillatur.
Ecreto noſtro veſtraz rogã
re charitatẽ mandamus:ut
ſi aligs quod nõ optamus ſuoꝛum
emnloruʒ Aldricuʒ cenomanẽſis
eccleſie epiſcopuʒ accuſare dãnabi
liter tentauerit:liceat illi poſt audi-
tionẽ pꝛimatũ dioceſeos ſi neceſſe
fuerit nos appellatr᷑:⁊ noſtra aucto
