ecblaun negunitar cr⸗ neris interuentn ꝓuocaſſe: niſi foꝛ modo cauſa voluerit: H accipi nul- gni. mand.5. vichld, Adde
kilpore themanizato dz dari ely⸗ te de pauperuz alimento quis incõ lo modo probibemus:quia eiꝰ ob ꝙiſta auẽtas legit. in ma epi
aehlauge, na. S.d. xlvij. quieſtamꝰ cinne/ ꝓroponat:quoruʒ nulli cu- latio nullam culpe maculam inge- cſola ad bimo. c,y-Xñ-
hunnchiti ri.q.iij.qm̃.xxiij.q. iij. iuſcunq; profeſ ſionis eſſet victua⸗ ri:que non ex ambientis petitiõe uC Vidue adeſt qͥ ſicuta viris
W dʒ. 5. ſed Ulud ð ia catho lia negabantur?.Scimus equideʒ proceſſit. Auctoꝛuate bõifacij itaa a rebꝰ ⁊ amoꝛe mũdi ſunt
Uänn orei...-Ncupis. qð omne datum optimum ⁊ omne patenter oſtenditur:quod ſicut nu deſtitute n5 recipiunt ut ſuſten
ne elhs nſtcn re domnz perfeauz ve ſurſum veſcẽ lus precio eſt inmtandiuo ad cöner vntiüpibe tatril ſvacent
n imnen diate legitur in epiſtola dens a patre lununuz apud quem ſonem: ita nulli pecunie internentu i. z. di. nvij. di⸗ 1.5.
pictpener Jacobi.c. i. YM 722 quo bone voluntalis donu ge⸗ eccleſie largiri oportet ingreſſum. x C. Sufficiatargu.qꝙ no tene
redAinn i atno no remoue⸗ cipit: qui ſancto deliberationis ar:· Auctoriuate vero Grego. datur i⸗ ank canonici ſuſcipere aliquẽvl
kuummit iur niſi pactio ĩponeſta. bitrio gratis deo ſeruire diſpoſuit. telligi quod pro ingreſſu eccleſie m tra qᷓ facultates ecckie ſuficiüt
ce Küneſten na honeſta non remone MReſtat ergo vt qui pꝛo aliqua ecclde licet pecuniam exigere:ſed ſponta- ⁊ de cõſe.di.i.omnes.ꝛ ey ð in
ſlunſen, tur. rii. oi. quaq. S. di. ſie ſuſceptione munus accipit: do- nee oblatam licet ſuſcipere Mi. cl. xvi. q. i. quonia quicad
pie,c iginns .c.in ea ſinodo.ar.xviij. õ . y ¶ Kericos. accſipiunt. a in
iſuz ſuirtidt⸗ .q. ij. eleuterius. extra de Niʒ dei quod a patre lummũ deſcè ¶Item opponitur illud apoſto⸗ alios uſus conuertunt.
unni neliitt pꝛebẽ.ſigniſicatum. xvj. dere debuit vendat: munus aute,y liad Thimothe. ſic intellige ſequẽtia. c. cũ ſcibi
s ſbe dbe . q.vij.per laicos.s.di. largiens ipotunus emat:quid aũt De eodem. cereret male diſpenſant. j. xij. q. i.
umenti En, lir. Had nos.vij.q.i.mu gde oiuini doni vẽditoꝛibus vel em Iduas honora que vere vi- illiqu§. W
n uiſith mriere Pot nd. viij . d. ptoꝛibus ↄſequat᷑:odudi neceſſe ũ due ſunt:que autem non ſũt Saerileg i. argu ſtipen
wnult nl Lonuentio. nomen ſt⸗Eaueie ergo fratres q; ſit äbi· vere vidue'ideſt que ſuis vel par? diaeelen RR——
antenun couentionis generale eſt guuʒ quod petiſtis conſiliuʒ:qnod tum opibus ſuſtentari poſſunt: nõ illi gcterde ſimo. cũ 1 n4⸗
nihthltexen .eff. de pac. l. i. F. ij. adem ſᷣm veſtre voluntatis ꝓpoñ recipiantur: ut eccleſia ſufficiatĩꝛ bis na. nec vlla ecclenaſtca. ar.5.
efelli Woſt modum / ar. p tuʒ nulla inenimus ratõe conſirma ue vere vidue ſunt. ni. q. ij. charitatẽ. ff. de re. iur.
um. Plurbroc licei poſt: quod non licet tuʒ: verutamen ſi veſtre neceſſitati Itez Hieronymus ad dama- ſecũdũ naturaʒ.Sol.quod hic
Wreöbetactetd . ante. ut. . vlij. q. iij. talia adeo eſt oppoꝛunns quẽ rperiſtis: ſum papam. OOicik exchoꝛtatio eſt nõ pꝛeceptũ
gilud rden, KectanldgLartenadn dũ tamẽ oĩs abſit pactio oĩs ceſſet Qui ſumptibus proprijs ſuſt. ulð bis loquit qui occaſõe pa
n to. dencon Ke ler Conuentio nullaqʒ; veſtre eccleſie i tari poteſt: ab eccleſa ſupendia nò Ka wenne mrghent tn
et aß qo no poſt. ut. ʒ. di. at diſtractio: accedat gratiſ: deo ſer accipiat. Auiijs: quibo ſe abſentantibua
mounmns,d eiiij. in iſtis. ij. q. vj. gauo Ure incipiat:ſuiq; regiminis deuo ( Lericos autem illoſ connuenit daãaum nõeſtluel hic dequar
imd⸗ tiẽs epiſcopi. ⁊ viij.q. ij. te geſtet obſequiũ:⁊ poſtmõʒ vos eccleſie ſtipendijs ſuſtentari: ta pauperibus debita que dari
dequb . „U. m
genni/ een mi. e.⸗ q.i. re⸗ q̃ſi ſubſidij Srarte aliqua ſue ecdle quibus parentum ⁊ propinquorũ pꝛohibet᷑ abundatibus.panis
aise onec. cõtra.Sol. ibi ex pactiõe iri fra DSni eni egentiũ ⁊c. ut. j. xiiij.q. v. c.
glhi datuʒ fuit quicquid datũ ſemnuncta lar rum ſolatlio nnlla ſuſmagantur bona. Qui ij. iGimancbudäesbbons

fuit:hic vo ex mera libera
lutate uel gratia ſubſidij
conceditur.io.
m ¶ Subſichij uel hono⸗
ris.it.j.e.q.iij.ex multis
⁊.ff.man.ſi remunerãdi
T certe hoc caſu idem eſſet
ante ⁊ poſt:ſed hoc ſit hic
ꝓpter ſumptiõeʒ vitãdã.
T hoc ſoluit contrariũ.s.
ca.q.i.eos.ſed ex quo abi
tio pceſſit:⁊ petitio pecu/
nie nocere certe debun ẽt

romana permutit eccdleſia.
Ande vꝛbanus papa.
Sec cogem.
Palea⸗ jepre michor mo
llus abbas pꝛeciuʒ ſumere
vel exigere ab eis qui ad con
uerſioneʒ veniunt aliqua pacti ob-
ſeruatione vł occaſione preſumat.
Regulaʒ antiquaʒ ſequens nui
li vnq; de oꝛdinationibus aliquid
oĩno accipienduʒ eſſe conſtituo:nʒ

autem bonis parentum ⁊ opibus

ſuſtentari poſſunt:ſi quod paupeꝝ
eſt accipiũt:: ſacrilegium profecto
committunt:⁊ per abuſionẽ taliuʒ
iudicium ſibi manducant ⁊ bibunt.
¶ Iem Proſper in li. ð contem⸗
atiua vita. x. c.
erumnvin ſua ſufficiunt: ecdleſie
aſinentis non luſtententur.
Aſtor eccłie?his ꝗbꝰſua ſufſ

Kaunt non dʒ aligꝗd erogar̃ qñ

ecclie ſuſcipiũt ſiue abſẽtes ſiue

pᷣſentes ſũt licet nõ debet eis de

negari poꝛiio:q;ꝛ nemo cogitur
ſuis ſtipẽdijs militarelmoꝛtali

ter tamen peccant.pꝛeſertim ſi
ex cupiditate ſua reſeruant. j.
ce. 5. verum cu. c. ſequen.

7 Aſtoꝛ eccleſie pauper.
panis egentiũ vita pau

peris eſt qui fraudat iltum

Cauſa a I . §. z cu tres. .
““ . ſt ĩ alia ſocietate. ff. ꝓſoc. ver 21*
ita legi at:ut. di. lriiij oſiluu: g no et i alia ſo neſ igreſſũ vel pᷣbẽdas eme .
ai.. e n, gier anſpeſinbenrrdat Aaach fa Rnsceregerakttt ze paenömelge N
danaen ainiſeieen ii,unnonin Virnus ſeuctiho tabe aes 4 4 ſonci — df̃ qñqʒ iuſ quoddã ſpirituale pcipiẽ nd G
aſtici. C. xxxiiij. . . tur hic. , re ſ iacum .
Rignan erchen 1. imentari. non enm tantum de ſuſcipiendis io⸗ diecclellam uel ipſam ptebendam. pocmncerefe marinemn n
aQerum. ſuſcipi. i. ſuſcepti alimentan. “ wndemuabmnasemenk 4
nitur. i 1 ta- enoé ſimonidaß: mex
WPetrus. ns videtur com . ⁊ le in numero paupex pauperta/ ne prela. vices ſuas.c.vl le
tpetl iclumoperoinfut quidẽ nibil aliud ſit habẽtibꝰ dare en cõſtituit: vt vñ pauperi n. nin gs foꝛe emere fru ſnen
bertatt im̃ Wopeg am Rä dei ewoig ſine grandi pctõ Baderararpira Aleriurd tionis in ipſa eccleſia: ut
ſic faciut mii teplarij hodier rr S icturus erat accipiũt es natiuitas feẽ cũ babeat dũ vixerit. ar. . *
italarij 1 lligio ſuo vñ paupꝑ victur ſpus ſetu quos pauperes natiuite ia is obiecerit. 7. c. lhe⸗
hoſpitalarij qſt omnel flig o en panp c diẽ ſpus ſcus ; quos pauper ꝛvite neceſſaria eo. ſ quis obiecer
ſeipſuʒ abneganit. clericis quidem dic ſpi rfectiõe virtutis:v 5F tüc. n. ita ſunt pep
r a de petro et ma as populi mei comedũt.ſed ſicut lue in domibꝰſuis ſiue in congre⸗ awaatermnn. pꝛiuetur nne
theo legitur oꝛiginalr in euan/ nihbil habẽtes ꝓpriũ ñ pctã Valmé gatione viuentes accipiant: qꝛ ad onner pᷣuet ⁊ illis: ut.lc 14
Kna i d wrgene indigere vidẽtur accipit ea acdpiendanõ eos cupiditas du m viſis ſaeerdotum. r
Warcl..⸗.. zlucerv, de ra: ab ſloꝛes nõ alimẽta quibus ca acdpie di neceſſitas cogit. de p Zinneraſar wiem lian
Marſd verolegiru netimn c⸗ naem aliena pcta ſuſcipiunt. ſeautendinete apoſtolus: q iuris ſit invnocoberen⸗ ni
ſr. ꝛ de ʒacheo. luce. ir. budan ctoꝛitatibꝰ ꝓhibẽt a 1 voperant᷑:q̃ de ſacrario tium au⸗
— ut quid. xii.q.i. ex rũ his auctoꝛitatib = in ſacrario oper 5 o: vnde qui pꝛiua eint
e Batenhen vi aut. eige ſuſcipiꝰ:nõ illi ꝗ quõda fue mnte dant: a qui altario deſeruiũt alecro e enact u
el dgv pee⸗ runt dinites: poſtea oia relique⸗ de altario participent. Quod ni⸗- 5. di. xxviij. decernim? ſ
e¶Celimt p ehue depes. vge atcedeſte rebus adiunxerũt ſi Haunhrerer Ita ⁊1 des oꝛdiauit bis deatcoirne hi de gma⸗
ge Fae daſetatonebBa uoranteece ſna vẽdẽtes ponebäat Cadiũgeret. lat de euggelio tia. bicderigote. 4
iis p ſu tione. b.hñ (nt illi pꝛedia ſna euangeliũ anunciãt ihil 5.Oſtia. i. qui gerit ok⸗ ma
pꝛiſs Pſua ſuſtẽta 4 des apłoꝝ vt eſſent g eue gelio viuunt: q nibil 5 T Oſtia. i. qui gerit ok⸗ 7
veruͦ niſt ill ſiat ſine vato Hecja ante pe es aplo E. De enãgelio viuunt: gnibi iuʒz oſtiarij vñ videtur on
erw Amen ercuſat pauptas nus oĩa cõia: ſed illi ꝗ in domibus pabe pꝛopꝛium volũt:ꝗ nec habẽt Krin ere buinſinodiofſt ſtnoc
.e. quoniam ſimeniaca. arẽtũ reſidẽtes velſua flinq̃reů no lec habere aliquid concupiſcut: n (um oſtiarijuel pulſan⸗ ſeim
fa Bacina namno nort. perctüceſckttt facultatibꝰ ie, fuorumils comuninm baſeſſoꝛes eampante genmons un
iactantia. vi. q-i,imitare. . ãt. De gbus in eo id ẽ aliud de euangelio vi cum:cum üllud ſpecte Mnon
perfectioꝛ. i. erpedi-⸗ ſci deſider t. r Wee Quid ẽ alin . ſ-officium pꝛimicerij. xxv. c
g. Dulia erle eſt. ſperi ſubinfertur. ꝛatẽ ide vbi laborat neceſ- of ramomacct nc
ioz ad ſeruiendum deo eſt. pꝛo 5 nr: iſi laboꝛãtẽ ide . .perlectis: ſimoniacũ “
. enarnde dicituri moſheri reliquere ult: non ria vite percipere apoſtolus t3 ech concechoſed emere
eo manere ſpuͦs ſancte:cuz vo „ amptibecckeſie ſnemart. men qui ſc pꝛedicauit euangelium quãcunq; adminiſtratio un
lumtarfes vdisnpaupertais Ne Iqnis pp h̊ ſua reliqre ñ vnit ut neceſſaria ſibi ſuis manibus mi nẽ rerũ ecclie: pata ꝙ det
dei ee. ernen n vinme ad de niſtrareto ſecoͤſideter loquit. E panem echrionin uͦc
cũ boĩs ⁊c. xxx. di. ſanonis cepit vñ rationẽ reddat: vt ga ge . borum vſus ſum. ⁊ qre num uel cui unzalt ſi
e aut nullo ir ies ius rei. dicit. h. ſimonia
i Elcrdos. diſmnenſ cebu vñn dſua młtiplicat. Q. Idẽ ““ eruit dicẽs. Ex rius a.clt. heſmona ho
arlpitii. atahere debet. aoe meũ dicẽ quale pemeg ci⸗ pedien mihi magis mori quã vt glo a fetn gact⸗ a
C Diſpenſat.i.diſpenſare de bos paupeꝝ pᷣſumẽdo ſuſcipiũt:ꝗ riam meam ꝗs euacnet. Euacuari natoꝛ.r vicit licitepoͤt
bet tam ſibi iᷓ alijs . ccdeſiaʒ quã iunare ð ꝓpꝛijs facul dicit gloꝛiam ſuam: ſi ab eis quib⸗ dari pecunia alicui ut in “
m Pauperidus. qd eilicet. tanbodebneratl nis expeſis miun predicabat voluiſſet gagipcre vite ſriartalecretmeln “D
rij. · li.c i. iſ. decon. diſ. grauant: pꝑp boc fonaſſis in ↄgre- temporalis expenſaʒ. Molebat ap ille non po Ean * Maunt
n In vomerſ de con. d. gra⸗ e viuentes ne alis panꝑes in preſenti laboꝛis ſui fructũ ſʒ i mniam vtei Brlicletnh topr
:v. in oibus. Sol. :ne adueniẽteſ accip fcipẽ. ¶Nẽ ex dci. ag emi. Alij dicũt
ſaria. Z. .xij. q. ij. nobis tb? paſcant: nead idianis expẽ- mu branerdl Hlaboris eccleſia- non pot emi. Alij dicut Aat
it ð dericis indigẽtib enſum quotidian P Jyxta meruß laboris ꝙtunc eſt ſimonia eme⸗ tl
aglnd va aneak au ſommnuargoſtagd deiiuenue ici ſtipedia ſacerdoteſ diſtntbuut. Talieam adſmimiſtra, niti
pauperbus iſti einaepan ſiseeclenle velurpeo ila cpenſa Terici omnes ꝗ ccdeſeſicell Konen erdenanuameg pe
ab ecdeſia:iñ qe clericiſʒ cõtulerint:non ſe pꝛeferãt ian ter vigilanterq; öſeruiũt: ſt aliqð ſpirituale ſts
Bar viunagre utpauanimn ber ſactamnta'rdlio anos nibell va endia ſanctis laboribus dcbitaſe noum. udlulis corade
ald coiſolliemam dar i ſcit ⁊ veſtit eccleſia: qꝛ ꝓfecto p adum ſeruitij ſui meritũ per oꝛ eren maclohengt, bCi
cipiant qð ĩ coi ſoliti er palcl e vetilt ece di rebꝰex cũudun ſacerdoti uiterercenian⸗ funn
e geenetoan fectionveſt lle auiſe mundireb er⸗ dinationem canonuma ſacer cj: q magis crtdo. mii
o Sacrario.ſ. xiij.q.i. J. qa poliaxꝰ: aut qui cum nibil habuerit bus conſequaãtur. . Item er con- WDn wia per pro un
ſ. xvi. q. i. c pe. vlt. bere deſiderat: qu ille ꝗa ex bu bani bape babite aluernie. Poetz loquihum vſis hs in
Ag.. rvl⸗ ꝛiginalit ſcri⸗ nec ha ccleſe aligd pᷣ cilio vr P itatibus lu⸗ lepne
SGsinpeeseinole mnund qucpoſſidetccclcacoligan Altorum auctoritatibus lu. achre⸗.t. ſbii
Pitanololiæ myr ſtiterit:ac ſe de eo as reſerl ir⸗ ce clarius conſtat: quod ab in O Urrign
4 Aerripere. tij.. ſ.cha⸗⸗ ſitã iactat. Ecce gen wobil⸗ ſua greſſuris monaſterium nõ licet W nen
Pp* tem ab eccleſia ſuſcipi. Ili vo gꝗ oĩ tcuniam exigere: ne ille g ſoluit ſ mn
ritatem. ibus. J. x. q. iij. canẽ 5 t. vel pauꝑibꝰ diſtribuun ie crimen incurrat. indi
e Aaine. egunne⸗ boadiungũt: 1 ab ec monte cri I noch
m. J.xxi.q.i. . vel eccleſie reb 190 er Ksabb idd
1 Uſus ſum. ne ea dten ene deſia laudabiliter ſuſcipiẽdiſunt?:··· Ed adhuc'obijcit go R Pn
nntgteamonepneret nager ei opibus ſuſtentandi. igreſſuri mõaſteriũ pe- nuh
enabonerſbtnerve ¶Unde in ceer cũias in nur⸗ np Baati iurreii
guo ipſi accipere. ſua reliquũt: v igiõis ſʒ pticip
⁊ ipſi accipere Em ſua . religiõis! erepe
adebantur ni babeo apuid T Cantipttedan⸗ rebꝰ adinngüt: ipẽdioꝝ ecclie emũt. palia ergo in
Bloꝛiam. ipio. vy ſi . ſtica diſpẽſqt· ſtipẽdioꝝ ecclie emũt. Tpa ſimõia n,
deũ de hoc quod nsaatto landabiltter eccleſiaflica dupe nñ ſpiritualia emẽtes neqq; ſimõ ant
ſi accipere cum anclochre Acerdos cui diſpẽſatiõis ni ci bndi ſũt.¶Hiſitaq; rũdet᷑ non
tra iᷓ deberem urſi rrd racõmilſſ aẽ:nõ ſolü ſine cupi ſolũ ꝗ ſpiritualia.ſed ẽt ꝗq tꝑalia eis Ren
godtheric veſeruinmn aia ditate: ſy etiq cñ laude pietatis delt anera pcio accipiũtvl iribuũt ſimo unrſan
nn ſeruiunt extra de pit'a populo diſpenſanda inacl, niaci iudicat.vñ malachias loquẽſ emvß
ele. ergo.l.l. . e ſta. lib.ccng ter diſpenſat accepta: quia oĩa ym experſõa domini ait. Quis ẽ inat (ö
heres. 5. ſtichhhes. aut parẽtibꝰneliꝗt:aut pauperib it ivobis ꝗ daudat oſtia' icẽdat al- haſſen,
aE.⸗ ertuene wi d. wjiee. viſtribuit:aut eccleſie rebus admxi hed⸗
i. Z. ſed ibi ſoluitur. ułmeriti Ultse;
i.ut pᷣſbyter pluſq alij ꝑcipi⸗

W
dide
ſcn. N⸗
hichiget⸗

nſepfndenr

uinoi
uoſtſſnenie
Fllolpenaes
Mnonim,.

Cbſnoni.

helhaſelenen
ACnintrtao⸗
Genmuger
nimnourni
Clgaungzal
hihnni
egi ſis
aſ g,
Ntgliairg

nigglian ſt

offriaunmehei
ſerdare emn

chrunr.1ſc

plaen
Alioei
moma eme⸗
1dzminicra⸗
nachramed
malehabetan
Alalisetge

Gnrun coin

iunatonecſf⸗

8
v

1

AZinim⸗. ſac fegio ⁊ erimile leſe ma.xv.q.iij.ſae.ij.q.i.iĩ pᷣmis.
¶Lauſatur.i.in cãz ducit᷑:uel ꝓ ea.ſ.pro acceptione: vel datione

pecunie fit:vel cauſat᷑.i.facit vnde cauſari.i.accuſari debeat.

4 quis dator.reſtituere.ſed cui dices reſtituendam talẽ pecuniam.

idetur quod ei in cuius ignominiã data eſt ut.xvij.q.iiij.ſi quis in

atrio. rv. queſtione vlti
ma.cũ multe xxvij.q.i.
ſigs rapuerit.e ð ſi. de
hoc ĩ auẽ.de ſan.epi.j.
ſʒ neqʒ.col.ix.a er de ſi.
Rudiuimus.ecòtra vide
tur ꝙ illi ꝗ dedit eaʒ.vt
e.e.veniens.itẽ vr ꝙ il
la pecunia nõ dʒ rema/

nef penes cccliaz cũ pe⸗/

trus dixerit pecunia tus
. (Adð ꝙ ita Simõt
Dirxit petrꝰ actuũ. viij.c.
itẽ qꝛ ſiſco ↄpetit ꝑſecutio
eoꝝ q̃ ſcelere cõqſita ſũt
.eff. ð iure ſñiſ.lucius.ff.ðᷣ
do. inter vi.⁊ vxo.cum
bic ſtatus.S. ſai.
d ¶ Siquis eps. ſuſpen
dat᷑.i.ðᷣponat᷑.lxxxiij.d.
c.i.uel dic.vt.Sꝭ̊ .eO.q.
L.gcquid.
e¶¶¶ MHẽbra. . iij. q. ix.
pura. ꝗarg.j.xii.q.ij.co
gnouimꝰ.S. di.lxiii.in

fſynodo argu. eſt hic qðᷣ

Y/RA .

idẽ iuris eſt in toto quod
⁊ in ꝑte.⁊ ĩ maiori qð in
minori.xxii.q.v.de for⸗
ma. e de pᷣbẽ.maioribꝰ
⸗YcV. di. eſto. ff. pro de
QAeſiium eſt ſ᷑ʒyʒ. h.
aſus talis eſt qui
dã epi ctulerãt eccleſiaſ

Iſqdã cũ oĩ iur̃ ſuo ꝗqouſ

dã locis religioſis. mor
uis pſonis ularũ eccleſi
aruʒ collataꝝ:epi vole/
bãt i eccleſijs ĩſtituer̃ cle
ricos pro ſua volũtate:
niſi abbates darent eis
pecuniã.dr ꝙ talis dati
tio pecunie ſimoniaca ẽ
ar.ad hoc.xvi.q.ij.c.ii.
Xllij caſus ĩutiles cõſue

uerũt hic notari quos o

mitto.
g ¶ Hata a pꝛodeceſſori
bꝰᷣ ſuis ꝓ redẽptione ani
marum ſuarum.

b ¶EXrr. ppter qð crede

bant aliqð ius acquiſitũ
epᷣo qꝛ p.xxx.annos ⁊ vi
tra recipit huiuſmodi re
dẽptiõeʒ a monaſterijs:
iz nõ ẽ ita qꝛ furtiue rece
pit:⁊ iðõ nõ pᷣſcripſit:teʒ
lʒ monachi ſingulis an
nis emerent ius ĩſtituẽ
di:nð iñ epᷣis ex hoc fu/
it ius qſitũ inſtituendi:
2lʒ hic fuerit ſimonia ex
pie epᷣoꝝ:nõ iñ ex parie
mðachox:qꝛ illi qð eoꝝ
fuit redimebãt.qð licite
facere poterãt.vt dixi.S.
k.q.i.nullus ⁊ſiec ſimo/

tare meo gratuito?nõ eſt mibi vo-
lůũtas in vobis dicit dñs exercitnũ:

4 munus nõ ſuſcipiã de mãu vr̃a.

Oſtia claudere nõ ẽ ſacri muneris
officiuʒ:ſed tantũ ſibi adiunctum.
¶Item Grego. ſcribit vniuerſs
Piſcopis biſpanis.

Dẽ bis qui ſacros oꝛdines mu

nerũ acceptione diſpenſant.
Adiuimꝰ dilectiſſimi qð nos
udire opoꝛtuit:ſʒ audiſſe ꝓ-
fecto nõ libuit:quoſdã ſcilicet eẽ ſa-
croꝛũ oꝛdinũ ꝓfeſſoꝛes:ꝗ ſub mu-
nerũ datiõe vel acceptiõe dei eccle-
ſias vel eaꝝ ſibi beneſicia vſurpãt:
qð adeʒ ſcelus vos iã nõ dudũ acri
ter coꝛrexiſſe vehementer admira-
mur.Juſte.n.vterqʒ coꝛripiẽdus ẽ
2 ſancte liminibꝰ ecclłie ſubhmounen.
dus:⁊ ꝗ ꝓꝙ eccleſie ãbitu mũera lar
git᷑:⁊ ꝗvt eccleſiã adeat qcqᷓ; pꝛeſu
mit accipe:iſte gppe donũ dei eme
re:hic aũt pᷣſumit vẽdere.a ſacrile⸗
gio quoq; hoc facinꝰnõ diſpar di-
xeri:cũ id qð ſponte ⁊ ſacro delibe-
ratiõis arbitrio gratis ſieri debuit:
ſub pecunie pactõe cauſat᷑ꝰ. Quar

ffes chariſſimi q̃ taliter facta ſũt en

rioſe refellite: infecta ꝓhibete: vriſ
qʒ iuſſionibꝰ reſiſtẽtes digno ana-
thematis viculo ꝑcutere nõ dubita
te? vorhornagenſ epo ⁊ gal
licis oĩbus epiſcopis.
CDe ve eheſt; vel eccleſa⸗

ſtica beneſicia vendunt.
JIgs datoꝛ vel acceptoꝛ dei ec
cleſias vel eccłiaſtica bñficia q̃
quidà pꝛebẽdas vocãt:ſub pecunie
iteruètu ſuſceꝑit:ſine dãdo emerit
ſiue accipiẽdo vẽdiderit:a ſimõis
nõ excludit᷑ perditiõe.Sed ſi perſe
uerãs fuerit:ꝑpetua mulctet᷑ dãna-
tõe:nãꝗ qui ſub religiõis obtẽtu deo

famulari voluerit: ſiquid accipit:

meritum ꝑdit ⁊ bñſicio accepto fru
ſtrat. Rõnis ergo vigoꝛe cogit᷑ qdð i
iuſte receꝑit reſtituere?: ⁊ ꝗcqꝗd tur-
pis hneri rai receꝑat nõ tenere.
Itẽ Greg. vij. papa.
Ab Sicho 1 bebant epᷣs bñſi⸗
cia vel eccłiaſtica officia vendens.
Igs eps pꝛebẽdas archidia-
conatꝰpꝛepoſituras vel aliq̃ᷓ
officia eccłiaſtica vẽdiderit vel ali-
ter quã ſtatuta ſanctoꝝ patrũ pꝛeci-

piut oꝛdinauerit: ab officio ſuſpen-

nia eſſe poteſt ex vna pante ⁊ nõ ex altera.ſimile fuit in gieʒi ·ſicut etiã ſpð
ſalia poſſunt eſſe ex vna parte ⁊ ñ ex altera.extra de deſpð.ĩpu.de illis.⁊
plura ſimilia notaui.xxxij.q.v.ꝓpoſito.⁊ lz epᷣs peccet recipiendo pecuni
aʒ.iñ monachi peccabant dando.vt.xxiij.q.qd culpatur ʒ tñ huic ſigna
tur.ſ.xvi.q.i.poſſeſſiones.ſʒ non eſt ꝭ.qꝛ monachi licite q̃ſierãt iſta al
taria.vñ nõ hũerunt ea iure pᷣſcriptionis ſʒ ex iuſta donatione.
i ¶ Et ſupra.hec dictio ſupra modicum tps refertur.ff.ex qui.ca. ma. ab
hoſtibus.5.ſed ꝙ.ar.ff.de ver.ſigni.het adiectio.
k ¶ Redemptione:ſed nũqd eſtlicitum redimere ius ſuũ.hoc no.S.q.i.
nullus eps grauamẽ.a.xvi.q.vlti.decunas.dici enim põt ꝙ vbicũqʒ

OQ

III

9 7

ſcit aduerſariũ ſuum non credere ſe ius hre.redimat verationẽ ſuã.ſed quare nõ
deponuntur iſti epi.dic qꝛ non agebatur ad hoc.⁊ ſnia dʒ dictari ſᷣm formã peti

tionis.ex de accu.qualiter ⁊ quando.

ISBaluo vtiqʒ.nõ.n.pleno iure oĩo vf dona
re ſine conſemſu capituli.ey de dona.paſtoralis.

dat᷑ꝰ.dignũ eſt enim vt ſicut gratis
epᷣatum accepit:ita mẽbꝛaeiuſdes
epatus gratis diſtribunat. CItem

2 Vrbanipa e hito aluernie.
caltaria nec pꝛe as epi⸗
ſcopis vendere licet.

O Veſituʒ eſt de epis:qꝗ altaria
mMonaſterijs data frequẽt er
redimi cõpellebãt pecũia:qꝛ qdã ſi
mõiace pꝛauitatis vſus ĩ galliaꝝ ꝑ
tibus iã diutiꝰ moleuit:vt ecclłie vł
decĩe:q̃ vulgari vocabulo apð eos
altaria nũcupant᷑:monaſterijs da
te ſepiꝰab epᷣis ſub palliata anari

cia vẽdunt᷑:moꝛtuis nimiꝝ ſeu mu

tatis clericis quos ꝑſonas vocant.
nos aũt auctoꝛe deo venalitatẽ oẽʒ
tã ex rebꝰquã ex miniſterijs eccłia-
ſticis ꝓpellẽtes:hoc vlteriꝰ fieri an
ctoꝛitate apoſtolica ꝓhibemꝰ:ſicut
ẽt pꝛebẽdas oẽs venũdantes inter
dicimꝰ. MRoꝛo quecũqʒ altaria vł
decimas ab ãnis.xxx?.⁊ ſupꝛa hu⸗
iuſcemodi redẽptione poſſediſſe
mðõaſteria noſcunt᷑:gꝗete deiceps 2
ſine moleſtia q̃libet eis poſſidenda
firmamꝰ. Saluo vtiqʒ epoꝛuʒ cẽ
ſu annuo:quẽ ab eiſdem altaribus
habere ſoliti ſunt.
aicga òdca vl pmiſſa pecũia
i ſacris oꝛdinibꝰacgꝗri icruũ beat.
QX q̃a ſanctis patribꝰde ſimo⸗
Amacis ſtatuta ſũt:nos q̊qʒ ⁊ in
dicõ ⁊ apoſtolica auctoꝛuate firma
mus.Quicꝗd ergo iĩ ſacris oꝛdini-
bus vel ĩ ecckiaſticis rebꝰ vł datavł
ꝓmiſa pecũia acꝗſitũ ẽ:nos irritũ
eẽ ⁊ niłas vnqᷓ; vires babẽ cẽſemꝰ

tẽ Aug. ð doctrina chꝛiſtiana.
Quicquid poſſidetur: hommne

pecunie meeiliguur.
Otũ gceꝗd hoies hñ̃t ĩ terra
oiĩa quoꝝ dñi ſũt pecũiaꝰvoca
tur:ſᷣuus:vas:ager:arboꝛ:pecꝰꝗc
ad hoꝝ ẽ:pecũia dr.iõ aũt pecũiaꝰ
vocata ẽ:qꝛ antiꝗ qð hẽbãt in peco
ribꝰ hẽbãt.¶ Aẽ paſchalis papa.
L Qm cccieſiamia bnncia
ccdeſias quoqʒ emere pꝛobatur.
8 Igs obiecerit:ñi ↄſecratiões
emi ſʒ res q̃ ex ↄſecratiõe ꝓue
niũt:penitꝰdeſiꝑe ꝓbat᷑:nã cuʒ coꝛ-
poꝛalis eccłia aut epᷣs aut abbasꝰ
aut tale aliquid ſine rebus coꝛpoꝛa-
libus in nullo pꝛoficiat: ſicut nec

UE

ſſe eccleſias epᷣa.nec poteſt vona

m A que vel pmiſſa. terti
caſuʒ hẽs.ſ.uel reten
ta.vt er de tranſac.ſuꝑ eo. Nꝗ
remittere eſt dare.ex de teſti.ve
nmens.⁊.ff.de calũ.l.ii/⁊ ita in
ſpiriiualibus nõ pt interueni⸗
re tranſactio cũ his tribus mo/
dis tm̃ᷣ fiat tranſactio.C. de traſ
ac.l.tranſactio.ff.e.l.i.ſed nec
permutatio poteſt ſieri ſuper be
neſicio habito vel hñdo. alias
bene.ad hoc.er de re.pmu.que
ſiiũ.nec etiam tranſactio.vt ex
de tranſ. ſuper eo.ar..er de
offi.iudi.dele.ſi qñ.ſed ibi fuii
facta tranſactio non ſuper bene
ſicio:ſed ſuper pꝛoprietate.⁊ ſic
intellige eſſe de deci.ex multi⸗
plici item ſuper re ſpiritualitan
iᷓ proprietate põt ſieri pꝑmuta
tio.extra de re.permn.ad que⸗
ſtiones.non tamen vt detur tẽ
porale pro ſpiriiuali: extra de
re.permu.c.vltimo. Illud au⸗
tem dubium non eſt:quin ami
cabilis compoſitio interuenire
poſſit.erxtra de tranſ.c.ij.item ⁊
auctoritate iudicis poteſt inter-
uenire pecunia.extta de prebẽ.
niſi in ſine.⁊ de tranſac.ſtatui⸗
mus.ff. de his qui not. infa.

R Dium. pꝛobat. per hoe
c. ꝙ ſicut in pecunia ſi⸗
monia com mittitur. ita et in
alia re.
o CPecunia. ſtrictius acci⸗
pitur tantum pro pecunia nu
merata.j.xiiij.queſtione.iij.c.
i.ij. 7. tertio.
p .PMecunia. nomen enim
pecunie etiam iure continet quã
doque.ff.de verbo.ſignin.pe/
cunie.item quandoque etiam
ſpeciem ⁊ rem quanlibet.vt hic
7.ff. de lega. iij. quiſquis item

quaudoq; ea tantum que coun/

ſiſtunt in pondere numero vel
menſura.ff.de le.i.l.talis ſcri⸗
ptura.precium autem non cõ
ſiſtit niſt in numero tantuʒ: ut

inſtituta.de emptio.⁊ vendi.

§. precium.

4 H63 quis.ſed res non de re-

bus corporalibus ſed de
iure ſpirituali cui coheret offici
um intelligitur. vel intellige
de iure percipiendi res vel de re
bus ipſi officio adherentibus
uel de rebusconſecratis:vt in ſi
nodo:argu.xvii.q.iiij.ſñi forte
argu.j.iij. q.vi.hoc quippe
.j. xvi.q.ii. c.i.ꝗ. vltimo vel
intelligas de rerum adminiſtra
tione.⁊ fit in hoc.c.de duobus
mentio.ſcilicet de conſecrauo/
ne ⁊ adminiſtratione ex ordine
proueniente.⁊ facit ad hoc.j.

g. vi. F. i. uel de iure quo res ipſe percipiuntur: uel hoc intellige de rebus ipſis
ʒ.b. tũc quandoq; ꝗs ꝓmouẽdꝰẽ ad ecc leſiamvel ordinem fructus ꝓuemũt
iure ordinis:⁊ ideo non licite emit.tunc enim preſumitur emere eccleſiaʒ uel oꝛdi
nẽ.alio aũt tempore emere non eſt peccatum.vt extra ne pᷣla.vi. ſu.c.iii.xii.q.

ii, alienationes.

r. ¶Aat eps. i. dignitas epiſcopalis.
SXlut abbas.i.dignitas abbatialis.

¶ Nullo. bene accedit ad id quod legitur. in auẽ. ut iudi. ſine quoquo ſuffra.

J§. co gitatio. MHam ibi dicitur quod ſiſcus abundare dicitu r ſi vtatur ſubiec-
tis locupletibus.vt.S.eod.q.ii.c.ii.ontra.S.eod.q.i.eos.eontra.ſed hoc cum

ex pacto precedenu.

R

ANomitte e ot

dare

Cauſa

a ¶Mec anima.i.ipſuʒ collegium vel ad literam.
b ¶ Kiuit.exercendo ſenſus corporeos.alias falſum eſt cum anteqᷓ ſit in corpore
viuat.ſic exaudi.xxxii.q.ij.moyſes. .— . .
c Meutrũ.ar. idẽ iuris eſſe in vno cõnexoꝝ qð in reliquo.ar.ð.di.viij.quo iure

Paſtuʒ. ar. Z. in autẽ. de

ſan. epi. F. coſuetudinibus.

colla, ix.
e ¶ UNec poſtea. ar. ff. ð pac. iu⸗
riſgen.ꝭs.dolo.ibi.ne quid ſiat
ei qð ante promiſit.
¶ Soluat.nõẽt ſub obtẽtu cõ
ſuetudinis.j.e.q.c.Ati. ʒ. dic
vt ib!.
g Aluator.caſus.In pri-
G ma pte oñditur auẽte e/
nagelij hereſes deber circa ſinẽ
ſeculi iminere. vnde oʒ nos ex
aduerſo ↄſurget᷑ cũ ꝓpheta:⁊ cũ
apoſtolo pꝛo domo iſraell In ſe
cũ da oñdit᷑.v.auctoritatibꝰ ꝙ
vẽdere eccleſiaſtica beneſicia ſit
ſimoniatum.
hb ¶ Sed tñ portas.i.vitia:⁊ ẽt
hereſes quibus ĩtrant᷑ ĩ infernũ
que nõ pᷣnalent eccleſie.⁊ qꝛſẽ/
per aliq boni ſunt in eccleſia.xx
iiij.q.i.a recta ⁊.c.pudenda.
(Aadde ꝙ ita in euangelio pᷣdi
cit dñs Mathei.c.xxiiij.marci
riij.⁊ Luce.xxi.
i ¶ Oportet. i. vtile eſt ut nos
excitent.j.rxxiiij.q.vlii.c. vlti.
(Agde ꝙ ita de pꝓpheta legit᷑
hieremie.c.i.⁊.xv.⁊ Eʒechieliſ
.c. xiij. de apoſtolo vo ſic legit
actuũ.xiiij.⁊ ad romãoſ.c.viii.
k ¶ Eccleſiaſticaz. i. eccleſiaſti⸗/
cũ beneficium:vel aliquã rẽ cõ
ſecratã ĩ caſu ñ cõceſſo: puta ca
licẽ ſʒ quoſdã:nã ⁊ nomẽ rei ge
nerale ẽ.ff.de ver.ſig.rei appel
latiðe.S.e.queſituʒ.uł dic eccle

ſiaſticã adminiſtrationẽ. ⁊ ſie

bñ adaptat᷑ littera calcedonen/
ſis ſynodi.
li Et donũ.i.officiũ p qð dat᷑
ipũs ſcũs.ſ.poteſtas facidi mi
racula.(Zldde ꝙ ita ſimoni ait
petrꝰactuũ.c.viij.ꝙ ð ſpiritu
iſciplie ſegt: legit᷑ ſapiẽtie. c. i.
m Sʒ ambitionẽlarg.affectũ
nrconatũ ſine affectu pũiri. ar.
xxii.di.c.i.( Adde ꝙ ſiẽ ð aua
ritia ſeqt᷑:legit᷑ originaliter ad
collocẽſes.c.ili.
n ¶Quilſgs bic collige e cor⸗

porales res eccleſie emere vel
vendere ſimonia eſt in tali ca⸗

ſu.cũ quis itrat eccleſiã.vt.S.
ea.e in prin.

S . Propter ſunt bievacat ar.

——
ang, n n

a grio ſenſu. vt.S. e.q.i.quos
aec.ſi ꝗs epᷣs.j.riiij.q.ii.platũ
pSʒ ad ꝓpria.i.precibꝰꝗqᷓs ꝓ
ſe gs offert nõ pot pm. M. vt
no.ð.i.q.i.ſũ ñnulli.ſʒ ꝗd tene
as ibi dixi.
q¶Calcedonẽ.illi q emũt ułuẽ
dũt res eccleſiaſticas non ſunt
ſimoniaci.cur.⁊c᷑.

3

4 .4 r-

Milites.clerici.ſ.qui tales milites ſunt quoruʒ arma lachrime ſunt.xxiiſ.q.

daſog, quippe.⁊.xvi.q.i.c.i.⁊.ff.de iureiu.cum qui.ꝭ.ſi libertus.
G 1

animaſine coꝛpoꝛe coꝛpoꝛaliter vi
uitꝰ:ꝗſquis hoꝛum alteruʒ vendit
ſine quo nec alterũ pꝛouenit:neutꝝ
inunendituʒ dereliquit.nullus igitur
emat pꝛebendã vel eccleſiã vel ali-
qð eccleſiaſticuʒ:nec paſtellum:nec
paſtuʒ antea:nec poſtea pꝛo hmõi

ſoluat. ¶Itẽ Urbanus epiſcopꝰ

ſeruus ſeruoꝛũ dei dilecto filio pꝛe⸗
poſito eccleſie ſancti Niĩcẽtij ſalutez

hoſtolicam benedictionem.
uare in euangelio phibeturi

neſtitura eccleſie a laicis fieri.
Aluatoꝛpꝛedicit in euãgelio
circa finẽ ſecli pſeudo chꝛiſtos
7 pſeudo ꝓphetas ſurgere:⁊ mul-
tos ſeducere:⁊ fideles ſuos in mũ⸗
do multas habituros pꝛeſſuras:ſʒ
tamen poꝛtasbinferi nõ pꝛeualitu⸗
ras.pꝛoinde vt ait apoſtolus:opoꝛ
tethereſes eſſe:vt ꝗ pꝛobati ſũt ma
nifeſti fiant.opoꝛtet nos cũ pꝛophe
ta ex aduerſo conſurgere ? muruʒ
opponere pꝛo domo iſrael:⁊ cum
apoſtolo ꝑ multas tribulatiões in-
trare in regnũ dei:quoniaʒ nõ ſunt
cõdigne paſſiões huius tẽpoꝛis ad
futurã gloꝛiã:q̃ reuelabit᷑ in nobis.
Igit᷑ qꝛ innotuiſti nobis ꝙ tibi obij

cit᷑: vtrũ vendere eccleſiaſticã rem

ſimoniacũ ſit.hoc ſimoniacũ eẽ pa-
rẽter colligit᷑.ex hoc qð beatus apo
ſtolus Petrus ait Simoni:pecu-
nma tua tecũ ſit in perditionẽ:qꝛ exi-

ſtimaſti donũ dei pecunia poſſide-

ri.donũ quippe dei eſt ſpiritus ſan-
ctus:⁊ donuʒ dei eſt res ipſi eccleſie
oblata:⁊ ſi bene aiaduertis Simõ

magus qꝗ ad fideʒ ficte acceſſit:non

ſpũm ſanctuʒ quo ipſe erat ĩdignꝰ:
quoniã vt ſcriptuʒ eſt:ſpũs ſanctꝰ
diſcipline effugiet fictũ:ſed donnum
dei emere voluit:vt ex venditione
ſignoꝝ que per eundẽ fierẽt ⁊ mul-
tiplicatã pecuniã lucraret᷑:nec apo/
ſtolus emptionẽ ſpũs ſancti quã be
ne fieri nõ poſſe nouerat:ſed ambi
tionẽ queſtus talis: ⁊ anaritiã que
eſt idoloꝛũ ſeruitus in eodẽ Simo
ne exhoꝛruit:⁊ eum maledictionis
iaculo percuſſit.ꝗqſquis igitur res
eccleſiaſticas ⁊ dei dona q̃ a deo ſi-
delibus ⁊ a fidelibus deo donant᷑:
queqʒ ab eodẽ gratis accipiũtur:⁊

Vltima. conuenior vel orationes.vt.xxiij.q.viii.c. reprehenſibile.uel excðmu⸗/
nicatio. xvi. q. ii.c.i.⁊ caſtra eorum ſunt eccleſie.liiij. di. c.nullus. .
s non militantes. 5. S. di. xir. nulli fas. 7. viij. q.i. illud. a. xxrii. q. v. qui vide

rit. S. di.xl.h.j.xi.q.iij.precipue.j.xxv .q.i.nullifas.j.e.q. peruenit.ð.ſolu.
poteſt dici ꝙ ideo dicitur laicus peccare magis:qꝛ peccat in duobus:a qꝛ rem e
dleſie emit: ⁊ quia ſuo officio non debitam. argu.ff, de regu. iur. culpa clericus

autem in vno:qꝛ emit tantum.

R¶Damnabilius.i.damnabiliter. argu. xxvii.q.ii.coniuges.uel bic appellat

non militantes eccleſie non laicos ſed clericos qui eccleſie non ſeruiunt:illi ma⸗
gis peccani:quoniam in pluribus ꝙᷓ qui emunt ⁊ ſerniunt:x ſecundum boc non

ſũt contraria que ſic ſignantur.

u ¶ OMrocuratoris generaliter ſumitur bic nomen procuratoris. argu.

ff.de procura.l.i.

1¶ Brepoſitum.ſed quam differentiam facit inter iſta nomina: poteſt m
dici ꝙ nomen prepoſui generaleeſt. ⁊ continet alia ſub ſe. argu. er ae bo.
ſig. ᷓuis uel dic ꝙ pre ⸗

iõ gratis dare ðbent: ꝓpter ſuaꝰlu

cra vendit vel emit:cũ eodẽ ſimo⸗
ne donũ dei poſſideri pecunia exi-
ſtimat Ideo qui eas nõ ad hoc ad
qð inſtitute ſũt:ſed ad ꝓpꝛiar lucra
munere lingue vel indebiti obſeꝗj
vel pecunie largit᷑ vel adipiſcit᷑:ſi
moniacus eſt:cũ pꝛincipalis inten-
tio fuerit ſimonis ſola pecunie cã:
auaritia videlicet ideſt idolatria:ut

ait apoſtolus Paulus.alioꝗgn cur

ſancta ſinodus chalcedoñ.ſexcen
toꝛũ.xxx.epiſcopoꝝ ꝓcuratoꝛẽ vel
defenſoꝛẽ eccleſie vel quenquaʒ re/
gule ſubiectum adeo per pecuniaʒ
oꝛdinari ꝓbibet:vt interuentoꝛes

quoqʒ tãti ſceleris anathematiʒet.

niſi qd eoſdẽ ſimõiacos iudicet.qð
ſi pꝛefati milites eccleſie ob hmõi
ſcelus taliter percellunt᷑:nemo ſapi
ens negabit non militãtes ecdleſie
muito damnabiliustob hãc cãm..i.
emptiõis vẽditionis debere percel
li. Oed beatus Añceſſoꝛ noſter pa-
ſcaſius lib.de cõſecratiõe:affirma-
uit:ꝗqð ꝗſquis eoꝛũ alteruʒ vẽdide-/
rit: ſine quo alterũ nõ ꝓuenit:neu-

trũ venditũ derelingꝗt. ac per eũ qui

res eccleſie vẽdit vel emit ſimonia
cũ eſſe intelligit. In noĩe vero ꝓcu-
ratoꝛisintelligit pᷣfata ſynodꝰ quẽ
libet eccleſiaſticaꝝ rerũ adminiſtra
toꝛẽ:ut vᷣbigratia:pꝛepoſit ũcono
muʒ?vicedominũ:defenſoꝛis noĩe
aduocatũ ſiue caſtaldũ?a iudiceʒꝰ.

In ſubiecto vero regule? archipꝛe

ſovterũ archidiaconẽ diaconũ ca⸗

nonicũ monachũ vel quẽlibet eccle

ſiaſtico mancipatũ officio. Nð ve⸗
ro ſpiritũ ſanctuʒ quãtum in ſeẽ vẽ
dat vel emat qui pꝛepoſituram vel
aligd huiuſmodi vendit vel emit:
audi Aug.ſuꝑ Jo. O quot ppoſi
turas ſecernũt vel ſequũtur:aliũ pᷣ⸗
poſitũ habet chartaginen.pꝛincipa
tus:alterũ in mauritania rogatus.
alterũ habet in numidia ille vel ille
quos iam nec nominare ſufficimꝰ.
Circuit ergo aliquis emere colum
bã vnuſꝗſqʒ laudat pꝛepoſitũ ſuuʒ
quod venditł.⁊c. ecce venerabilis
Augu. de pꝛepoſiture diſtractione
agẽs in nomine colũbe:ſancti ſpũs
venditionez vel emptionẽ accipit:

⁊ non dirit ordini.vel ideo dicit in ſubiecto ⁊c.vt notetur

poſitus ⁊ iconomus no
mina diuerſa ſunt ſʒ idẽ

ſigniſicant: ſicut pᷣmas

patriarcha xcix.di.c.i.
uel bñ poſſunt eſſe in ea
dẽ eccleſia prepoſitus et
iconomus.de uicedomi

no planũ eſt:qꝛ ille eſt ꝗ

preeſt rebus epᷣi.lxxxix.

di.uolumug uicedñs in

rebus epificonomus in
rebus canonicoꝝ. ſepe

tamẽ vnũ ponit᷑ ꝓ alio.

¶NJeonomũ.iconomꝰ en

eſt cui res eccleſiaſtica
gubernada mãdat᷑.C.ð
(ac.ſã.ec.iubemus.

tm̃ cãis tractãdis ꝗ als
dicit᷑ ſindicus.

rã externaꝝ rerum:qui

dĩ alias maior domus

Et iudicẽ.ſiẽ ĩ eecle⸗

Rſia boñ.ſʒ nõne iſti tres

pñt eẽ laici.ſic ſine du-

bio.q̃lit᷑ & i iſtis officiis
q̃ nihil ſpũalita tis hñt
annexũ ſimonia cõmit/⸗
tit᷑.dic.h.ꝙ ĩ oĩ admĩ⸗
ſtratðe rei eccłie comittit᷑
ſimðia ſi emat–᷑.ſiẽ nota

ni. S.e.in pᷣn.⁊ h̊ ẽ mo

niacũ.qꝛ· ꝓhibet᷑: non

ideo prohibet qꝛ fuit ãäte

ſimõiacũ. alij nð ita la⸗
te extẽdũt ſimoniã ihe/
rẽtes ↄſuetudini genera
li/dñt.n.qꝙ tũc im̃ eſt ſi
mõia l ẽpta admiſtrati/
ðe.ſi talis ẽ q̃ hẽat aliqð
ſpũale ãnerũ ſibi als ñ.

¶ In ſubiecto uero nõ

ne et iconomus clericus
dʒeſſe vtiqʒ. xvi.q.iij.ĩ.
noua.dic ꝙ iſtuduero
potius aduerſat᷑ officio

qᷓ;ᷓ ordini.nã circa alia

cöſtitit officiũ iconomi:
⁊cirta alia archipſbyteꝛi

⁊ aliorũ hic ſequẽtiũ.q
dã aũt ĩtelligunt hoc to

tum ge clericis in quibꝰ
dicũt ſimoniacum eſſe
huiuſmòi officia emer̃.
⁊ quod dicit in ſubiecto
uero ⁊c̃.ideo dicit qꝛ illi
magiſ ſunt ſubiecti regu
le eccleſie quã iſti. licet
omnes ſint clerici. nam
dum illi verſantur cir⸗
ca exteriora negocia et᷑
adminiſtrationeſ:iſti cix
ca diuina officia:⁊ ideo
dicit mancipãtur offieio
iſti habent

curam animarum conneram: a quod dicit de canonico uel monacho nõ
referas ad adminiſtrationem ſed ad emptionem prebende vel ingreſſus
monaſterij. vel ideo dicit in ſubiecto regule.qꝛ eos ligat iſta conſtituiio
nemo militans deo c̃.ſuperior autem fit adminiſtratio circa tempora-
lia:⁊ eos non ligat iſta conſtitutio.nemo militans doo.
a ¶ Arcbidiaconem. hoc totum intellige de dignitatibus ipſis. .
b ¶ Quod vendit.in eo ꝙ laudat non committit ſimoniam:ſed in ee p m da

vendit:qꝛ q

ð commendandi cauſa dicitur pro non dicto habetur. ff. de

dolo.qð vẽditorlſed hoc verum eſt dum commendatio conſiſtit in genef.an
Nam vbi deſcendit ad ſpecialia teneretur ex eo quod commendando xlx

Nox.al⸗
ilala
u⸗
ARE
p
helltel
nigcos
ſeiduce
chalcec
miniqg
mentes
Iunſecn
nullus
gzint
ni den
geſſo
lionis.
Ini
Kri.di.
CAI
gebſi
CEr⸗
palbe
ſatecon
ſann
ſaanc
lliſtarn
giis
60
45
C!
ſſeſ⸗
CN
mann
(Ad
ſegtle
h
