
ꝙ aug.in boc.c.impꝛo
bat duas opiniones petiliani ꝗ
petilianus dicebat immũdiciia

maloꝛum müũdis obeſſe. dice/
bat etiam ꝙ mali ſacerdoteſ nõ

conferebant vera ſacramenta
Hicit ergo in pꝛima parte ꝙ ⸗

mũdicia maloꝝ bonis ⁊ mũdis
nð obeſt. in ſecunda ponit quã
dam obiectionem petiliani que

non tangit ꝓpoſitum ⁊ eaʒ ſol

uit. In tertia oſtendit ꝙ ſacra/
menta ſi in foꝛma ecdleſie confe

rantur a quocunqʒ vera ſunt.⁊

hoc oſtẽdit triplici exemplo cai.
phe: apłi: ⁊ dauid. In quar/
ta oſtendit ꝙ quales ſũt qui ſa/
cramenta accipiũt talia ſunt eis
ipſa ſacramenta. In quinta in
fert duplicem concluſionem cõ
tra duplicem opinionez petilia
ni gratias agẽs deo ꝙ acquie
uit petilianus ſuis rationibus.
hb& Decdlarauit. in parabolis:
de ʒinzania ſeparanda a tritico

iij. q. vii. c. i. vel declarauit ſu⸗
ſtinendo iudam. ijqꝗ:i. vnus

ex vobis.

Cauſa

melius coꝛpore ſanguine chꝛiſti:

Diue ergo per bonos ſiue per ma
los miniſtroſ intra ecdeſiam diſpẽ
ſeiur ſacramentum tamen eſt.quia
ſpiritus ſanctus myſtice illud viui

ficat: qui quodam apoſtolico in

tempore viſibilibꝰ apparebat ope
ribus:nec bonorum merins diſpẽ
ſatorum ampliatur:nec malorum
attenuatur: quia neq; aui plantatẽ
aliquid neq; ꝗ rigatꝰ:ſed qui incre
mentum dat deus:hoc de corpore
ſanguine domini noſtri ieſu cbꝛi⸗
ſti. hoc etiaʒ de baptiſmate ⁊ chri⸗
ſmate ſentiendum eſt:⁊æ tenẽdum

quia virtus diuina ſecretius opera

tur in eis:⁊ diuina ſolůmodo hec
eſt virtus ſiue poteſtas:non huma
ne efficacie. polluimus uaq; paneʒ
i. corpus xpi quando indigne acce
dimus ad altare:a ſoꝛdidi munndũ
ſanguinem bibimus: æ infra: male
dicam inquit bene dictionibus ve
ſtris: H ẽ üs qͥ nũc meis bñdictõibꝰ
poſſidetis:ſeu ꝗcquid a vobis bñ-
dicitur maledicas.vel quoniam ũ
benedicũt ſanctis ex vero cordevł

quiatqui inique agunt benedicũtur

ab eis:adulanturqʒ; peccatoribus
dummodo diuites ſint. ¶ Ntez fa
bianus papa epiſcopis oꝛientalibꝰ⸗
CPNon ſacerdomnʒ merita:ſʒ que
docent ? miſtrat 2ſiderare öbemꝰ
Igniſicaſtis inſuper pleroſqʒ
attendere multos in ipſis bo
noribus ecdeſiaſticis non congruẽ

terd viuere monibus a ſacramen

tis que per eos popalis miniſtrãf᷑.
Omiſeros homines qui bos intu
endo chriſtum obliuiſcuntur:qui ⁊
multo ante pꝛedixit:vt legi dei po/
tius obtemperetur quam imitandi
videantur uli qui ea que dicunt nõ

faciunt.? traditorem ſuuʒ tollerãs

vſqʒ in ſinem:etiam eum euangeli
ʒare cuʒ ceceris miſit.nam apoſto-
li talem conſuetudinem non babue
runt nec habendam docuerunt᷑.
Item MNicholaus papa Mi⸗

chaeli imperatoꝛi. Seeodem.
PMnnaeerefes do⸗
mMini ſunt:ſed quid de domi
no loquantur eſt vobis magnope

re pꝛeuidendum:nec in vicarijs be

ati petri apoſtoli vobis eſt atten⸗
denduʒz quid fuit:ſed quid pꝛo coꝛ⸗
rectione eccleſiaruʒ:quid pꝛo ſalu-

teveſtra ſatagant.nec enim illos in
feriores dicetis ſcribis ⁊ phariſeis

ſedentes ſuper cathedram moyſi:

de quibus dominꝰ precepit dicens
quecunq; dixerint vobis facite: ſʒ
opera eorum nolue facere.Ergoĩ
perator conſidera:ſi illos dixit au-
diendos qui ſuper cathedraʒ movy
ſi ſedebant:quanto potius qui ſu-

per cathedram petri reſidẽt eſſe eri

ſtimas obaudiendos.
¶Item Aug. contra petilianũ.
BSacerdotum immuncticia ſa-
cramentum non pollutt.

Ominꝰ aoᷣdarauitꝰ ĩ vno ce⸗
tuipoieʒ eadẽ ſacr̃a ſumẽtiuʒ

nõ obeſſe mundis aliquoꝝ imundi

ciã. petilianus dixit:at ſi quiſqᷓ; cri-
mia ſacerdotis memoriter teneat:
nunquid inde ſacerdos eſt: qð ore
ſacrilego carmen publicat ſacerdo
tis: Auguſtinus r̃ſpondit.ita iſtud
dicis quaſi modo queramꝰquid ſit
verus ſacerdos:⁊ non quid ſit ve/
rũ baptiſma: vt enim quiſq; ſitve
rus ſacerdos:opoꝛtet vt non ſolũ
ſacramentoſed iuſticia quoqʒ in-
duatur ſicut ſcriptum:ſacerdotes
ꝛui induantur iuſticia:qui autem ſo
lo ſacramẽto ſacerdos eſt:ſicut fnit
pontifex caiphas perſecutor vniꝰ
72 veriſſimi ſacerdotis: q;uis ipſe
verax non eſt:quod dat tamẽ verũ
eſt ſi non det ſuũ ſed dei. ¶ INez
Eretenſes male beſtie pigri coꝛde.
Si ergoapoſtolus neſcio cuiꝰalie
nigene teſtimonium quia veruz cõ
peritetiam ipſe atteſtatus eſt: cur
nos apud quemcunq; inuenimus
quod chriſti eſt ⁊ verum eſt:etiam
ſi ile apud quem inuenimus per⸗
uerſus ⁊ fallax eſt:non diſcernimꝰ

propter vitium quod homo habʒ⸗

veritatem: quam non ſuam ſed
chꝛiſti babet: ? dicimus ſacrar-
mentum boc verum eſt: ſicut ille
ait teſtimonium boc verum eſt. ſed
nunquid ideo dicimus etiam ipſe
homo verarx eſt.quia dicimus ſa⸗
cramentum bhocverum eſt. vobis
autem neceſſe ẽvt ſemper erretis
qᷓ;diu propter hominũ vitia dei ſa
cramenta violatis:aut nos ꝓpter
dei ſacr̃a que in vobis violare vo

lumus:etiã veſtri ſciſmaticis ſacri

legiuʒ aſſumere putatis. ¶ Item.
Baptiſmi ergo puritas ab ipuri⸗
tate vel imundicia conſcientie ſine
dantis ſiue accipientis omnino di
ſtincta eſt. ¶ Itez. Memẽto ſacra
mentis dei nihil obeſſe mores ma

loꝛuʒz hominuʒ:quo illa vel nõ ſint

vel minus ſancta ſint. Q Item.
B Jnon babebat ſaulꝰ ſacramẽ
ti ſanctitatẽ:quid in eo dauid
venerabatur: Si auteʒ babebat in
nocentiaʒ:quare innocenteʒ perſe/

quebatur:? naʒ euz propter ſacra-

menti vnctioneʒ ⁊ honorauit viuũ
⁊ vindicauit occiſuʒ. Et qꝛvel pã
niculũ ex eiꝰ veſte abſcidit.ꝑcuſſo
corde trepidauit.Ecce ſanl non ha

bebat inocentiaʒ: ⁊ tamen habebat
ſanctitateʒ: non vite ſue ſed vnctio

nis. Mam hec ſine inocentia habe

ri non poteſt:ſed ſacramentuʒ dei

quod ⁊ in malis hominibus eſt ſa-
ctuʒ eſt. ¶ Itez. Mos dicimus ta-
le cuiq; ſacriſiciuʒ fieri qualis acce
dit vt offerat:⁊ qualis acceditvt ſu
mat:⁊ eos de ſacriſicijs taliuʒ mã/
ducare qni ad illud tales accedunt
quales c illi ſunt. Naq; ſi offerat
deo malus:⁊ acecipiat inde bonus:
tale cuiqʒ eſt: qualis quiſq; fuerit:

¶ LCetn.i.collatie apo
ſtoloꝛum vel eccleſie vbi
ſumt boni ⁊ mali.xxij.q.
.iiij. recurrat.
k . WMetilianus. obiſciẽ
do dicebat enim malum
lacerdotem non poſſe con
ſicere.qꝛ nõ eſt verꝰ ſacer
dos ſicut nec laicꝰpoteſt.
¶ Baptiſma. quaſi hoc
querimus ⁊ non illud. et
iõ non valet ⁊c.
m ¶ Sacramento.oꝛdi⸗
ne ⁊ officio ſine iuſticia.

ar. 5. rl. diſt. ſicut viri.
6 ibi agitur de eſſentia

ſacerdotis.hic de qualita
te. ( Adde ita ut hic ſe

qjuitur in tex. ſcribitur ori

ginalr in ſcðᷣo libꝛo para
ps.cxxxj.

„

n Suum. i. ſi. non ſus

ſed dei foꝛma.ſ.eccleſie.
o ¶Item. verba ſunt epi
menidis illiꝰ thebani ſa⸗
cerdotis qui malus fuit ⁊
apoſtolus ſumit eadem
verba in teſtimonium in
epiſtola ad tituʒ. (Adde
ꝙ ſic legitur ibi in.c.i.
p Sieergo. 7 veruz eſt
ſupple ⁊ ideo appꝛobemꝰ
q ¶ Mabet / ar. pꝛo leſti-
monio alicuius qui non
eſt bonus.⁊ ut eredatur te
ſtimonio in quo verum
dicit.⁊ ſi in alijs mentia⸗

tur. S.di.xxxvij.turbat.

.ix. purg.
Pr ¶Cerum. q.d. nõ ⁊ ita

no quicunqʒ vex dicit ve

rax ẽ.xij.q.ij.homines.
s ¶Wiolatis.i. violan⸗
da eſſe creditis.

t Sacrilegium. quaf
copꝛobare ſciſma veſtruz
videamur:er eo ꝙ ſacrs
menta veſtra non repꝛo⸗-

bamus.

V ¶JIü habebat ſaul.
quem vominus ele
gerat fecerat regem. i.

.i. audacter.

x 4
cedit cplamydem veſti⸗
menti ſui.ut.ij.q. Vij. .
de his. 1. 5. lem opponi
tur. (Adde ꝙ ſic legitur
oꝛiginaliter in pꝛimo li/⸗
bꝛo regum pꝛeſertim in
C.xxiiij.⁊.xxvj.

anniculum. qů ß

giden I Q I 21

m . . ꝛoperum dam directe: quedam a ſenſu zrlo ad pꝛobãdum ꝙ malus ſacerdos non poſſt
inn 4 wwamns gamen un Mud Gulmanbbs rceseberun an ramehn ſec ibi rechone in Kmemi g.nun vita. poſt
Via ſeribirapoſtolnom epiſtola ad titum. cil. ρAcerdotes. imprecantis. :Dinuocantis oer pacces.
lchſe⸗ Optati.ppꝛiũ nomen eſt.⁊ erat malꝰ catholicꝰ ul herericꝰſʒ occultꝰ. p ¶.Non vitam.q;ium ad rem lacramenti.iſ.ut digne conſiciant.alias vi⸗
humnln e¶ Sacriſicio:hic patet ꝙ pꝛeciſus cõſicit.ut.j.e.nð nocet.⁊.c.dicũt.⁊ de ta non exigitur nt conſciaut. Macula. moꝛalis peccati
toſten di. iiij. noniĩ nobis: ar. decõ. di.ij. quotidie.vel ve
fepſae terea que eſſet ratio quare . nialis. tunc eſt ↄſilinʒ. ar. di.
ert danatus a deo poſſeton qꝛ ⁊ illud ſcriptum eſt. Omnia mů CZanto facilins ſacerdoteſ exau vi. teſtamenti. h. tñ hec aucto⸗
te ſcere idiu tolerat᷑ ab ec- damundis. er hãc ſniam veri diuntur quanto apud deum ſüt di pan⸗ ndi e ereeid o⸗⸗
iti cleſla:i vanats ab bole gicam ? catholicaz ẽt vos optan niores. Pbiſtce fänclkur d khactede.
utͤ mno ercbicarme po: bocta ſacrificio nõ eſtiſ pollun. Si facta NPſi ſacerdotes pro populo dqeni eſinaueriti pectorepie-
rice. cramentũ ⁊ reliquaſacta eius diſplicebant vobis: non vti⸗ interpellant pct popuii co cantis ignis alienꝰ:q erurit ⁊ ñ
ſaneni miniſtrar ꝑ capitula uuue q panis ulius panis luctꝰerat: ſub medunu:quia ſuis precibus es de ſatiat. non pot digne accedere
Niſti viri· adam m onum dii ·⸗ cuiꝰ iniquitatibus africa tota luge lent atqʒ conſt umunt: quato digni- adaltare. depe. di. iij. inter h
nauh cunt perid q eſt. rriiſ,. bat. Sed panè luctomnibꝰ vobis ores fuerint: tanto facilius ĩ neceſſi pirumyn aliberſa⸗
tin zai ſcins vbi derbe⸗ cõem eſſe oĩuʒ veſtrũ malũ ſciſma tatibꝰpro ꝗbus clamant exaudiũt. ſuſpeſis D 1 Wetmaga
linnn gnenhkagtag⸗ qð tis ⸗Tiez grarlge ego ao⸗ CAKeNs Epicioch cipientes vo non niſi vt no.xxx
ll Rrſncmunemd en ſarn catünotnexpisd aliop ſalnez ri ſanerus que per crminoſos mini· Gbftz annottas legi ount.
Knonſen mentũ vnitatis.ut de cõ. a peccatoꝛibus iuocet. hic ergo itel ſtrantur. l nalr leuitici.c.xxi.
acceſe di. ij.qꝛ paſſus. item ga ligite: cũ xpᷣinomẽ iuocatur nõ ob- B Acroſanctareligio q̃ catbo⸗ r Lmn feerdoteskeone⸗
tinng ex vniiatẽ eccleſe ↄfceinñ ejſſe aliorum ſaluti aliena peccata. licã ↄtinet diſciplinã:tãtã ſiſi unrrol drg belon
beunt⸗ põt. u. S. e. ertra eclenlä Æ.Vjdem in i pſalmoꝛumm. renerentiam vendicat: vrad eam vqemecrgige ch⸗ peford.
n l Dallunzarnsin, C tis ncdenene debernn putd aicauians an oanbeſüatittoaen dn,⸗
notumn putani ſocio pctm̃ altenrt?ꝰ cos pueniit: a cum nide accipiunt. uenue. Mam quo ad diuin plo bone opationis ⁊ verbo pᷣ⸗
iſpliceat dũmodo Hꝛiſtus quid fecit nobis: qui myſterij ↄſecrationem celeſtis ſpi⸗ dicationis conigunt hoĩes. et
lan n aachtedenondip ¶traditoꝛeʒ ſuũ tanta patientia ritꝰ iuocatus aduenietꝰ:ſi ſacerdoſ ita qtum ĩſeẽ delet. ſolus eniz
nnc ſcat. ut. . e. q. iij. c. i. in pertulit: vt ei pᷣmaʒeuchariſti cõ ⁊qui e adeſſe depꝛecat᷑: crimino- Dugnelet petm̃.i.pctĩ reatum
hntben⸗ cbit nullius crimen. ar. fectã manibus ſuis 2 oꝛesſuo ↄmẽ ſis plenus actionibꝰ reprobetur? ſaeer cmonmcben woter
nhnut,⸗ ii drugelekrite vif. dataʒ ſicut ceteris apoſtolis trade tem Gre. in regiſtro. C a 5 peramt dlere vf, horelſni di
Knn — nete OQ nid nvis Len⸗ deri eunde nus hächtaga anranuͤr mang cuntur comedere peccata popu
iij. ſi hes. ſ. di. traditoꝛe ſuũ quẽ diabolum nomi Ece da!. li. ꝗ ð ſuis poſſent ſuſtentari:⁊
Eed cteilnaan⸗ cencaſ. nauit: guiate raditionem dñt nec emne ſoꝛdes Krer de l. tamen geſeiun de Kelellalt
Wntu. 4· v. c.i. contra. p. loculis dominicis ſidez potuit erx caqqʒ; deterius inquinet:ſi ſoꝛdi- cis.nij.q.ij.i’llud cuʒ hñti dare
ieg⸗ Vriſtus qꝗd fecit. hibere:cũ ceteris diſcipulis ad pdi da ſequẽs lutũ tenet.ſ criptũ nãqʒ ẽ lenefg Telimioſa
“ oſtenda e candum regnum celoꝛuz miſit: vt mũdamini a ferns vaſa oñi.domi Gocforu reuerenela Retei.
Alihin nde . yimo Monſtraret dvona dei peruenire ad mi eteni vaſa ferunt ꝗ prorimori euchagig del qölibet aliud
raſe Aſfecia euchariſtiam ödie eos qui cum ſide accipiunt: enam ſi animas ad interioraperducẽdas ſacramentum. 8. o. ventum.
idand nam vna ſola eſt: ⁊ ideo talis ſit per quẽ accipiũt:qualis iu in conuerſationis ſue exemplo ſu⸗ t ¶ Lonſecrationem. quã diui
Erüͤ non eſt pꝛimavelvltima das fuit. ſcipiunt. Item Grego. nũ miſteriuʒ facit nõ miſtri ad
cſin Krenm dri noes nnocer malicia epinz ad NMUterrogo; vos fratres vt ſo ateanngleroctnentaagen
umnm⸗ di.i). accipite. (Aae cy baptiſmum ifantis neq ad roꝛes dicſte mihi quid plus vi Sad ſalutẽ. ð c. dil.ij. ⁊ ſctã.
ita legit oꝛiginaliter ĩ euau eccleſie conſecrationem“: qꝛ bapti etur vobis: coꝛpus chriſti anver x )Eceſſeẽ. vaſa.id ẽ ſubdi
nutnd gelio Mathei. c. xrvj. ſma a deo datur nõ ab hoie venit: Hõ daltis vere eſn⸗ . onni ns⸗ vd ieie ſe
4 Marci. riiij. ⁊ luce. xriſ. ſic⁊ euchariſtia: ⁊ omnia quecũqʒ dere:boc dicere de lis:qð non ſit ut. xxiij. q. iij. nabuchodo
nſ b ¶Cererie.. ri · . in altari ponuntur non ab bomie minus dei verbum q; chfiſn cor. Kaſri-geepatnue guorg
HH ſed a deo ſanctiſicationẽ accipiũt. pus. z ideo quanta ſollicitudie ob⸗ nfioerlich. mpheggene Ralne
ain. i de⸗ 3.oeſed bide oge ¶Szʒ obijcitur illõ Hieronymiĩ ſeruamus: qñ nobis xpi corpꝰmi- Gita ſcriptũ ĩuenit᷑ originali⸗
enn cella panis quã ſoli iude Wren. bafed . ſacerc ð Hiſtratu vt nihil ex ipi de tnanni Ainylniarli. ſua
1ſe , tradidit poſtea hic ð cor .α NHon verba ſed merita ſacerdo. bus noſtris in terram cadat: tanta „ & ĩterioꝛa.i. pualia ⁊ ce
mahin pore Pigprimno tadi· tum euchariſtiam faciunt. ſollicitudine obſeruemus ne ver⸗ leſtia vel dic. i. ad vitia. ⁊ tunc
hgilenn dit ibipoſtea olbe vecdt. ◻☚ Acerdotes qui euchariſtie de buʒ domini ꝙ nobis erogatur dũ pduecdas dapulaturas a pᷣmo
io auit vbieneſtio⸗ ſeruiunt ⁊ ſanguinem dñi po aliud aut cogitamus autioquimur eatena ei. ſrala.
Rchasdana dan pmis eius diuiduni: impie agunt i de coꝛde puro pereat: qꝛ non min⸗ Lapannef zunii pi⸗
de erhere. li. 5. ſed ſemini lege chꝛiſti: putantes euchariſtiaz eru reus qui verbum dei negligen tfacit cõpun pominẽ ita ut oĩa
ni. (Adde imo ita expᷣſſe impꝛecantis facere verba: non vi ter audierit:qᷓ; ille qui corpus chꝛi pctã ꝑ eã tollant᷑.ſed p coꝛpus
yt dicittex. legit ĩ euge,. tam:⁊ neceſſariam eſſe tm̃ ſolen- ſii ſua negligennia in terram cade · ppi im venialia tollunk. vt de
lio JYoanis. c. vj. nñ. nem orationez: 2 non ſacerdotum re? permiſi. cd. vi.ij. iterat. .c. quotie. et
3 nem Olact ſic non ob. S. e. multi
Kocul. ar. 5infidelen merita. De quibus dicitur: ſacer-⸗ Item Beeogem. u.c. multl.

ſeruientes.io. ꝙ ſint dia

dos in quacunqʒ merit macula: ñ̃

Megligenter. id qð verbo ſi

P! ; poteſt rite offerri niſ ꝑ gniſicatur: uel perverbum con
aenecKächwi⸗⸗ noe accedat offerre oblattoneſ donio. . Aſacerdotem iuſtum 7 ſanciuz Apitur. e
teris diſcipulis ad pdicä Jtem Alexõ. hec niſ ab eis accipiatur eoffertur 2 Cader᷑.ð c.di.ij.q bene.
dum mittit᷑ iudas ut legi * L Eqʒ. nõ ꝙ tria dcunk
tur Mathei. x. Marci. J iſia dianis αααUic..c ſacramenta dñi
vij. ⁊ luce. ix. c. non tite vel recte conferuntur niſi a dignis oferuntur. a dignis ſumantur. z in
VPOn nocet:ad ecdeſie.ſ. de con. di.i. eccleſijs. eontra ſed illud qa foꝛima eccleſie. pꝛimum notatur ibi. niſi per ſacerdotem. ſecundum ibi. nec niſi.
oꝛma ſeruata non eſt. tertium ibi.atqʒ id ꝛc. Quidam diuidunt.c.in duas partes. In pꝛimo fit men/

m CConſecrationẽ dũ mñ ceſſet oĩs pactio uel aliqua turpis ꝓmiſſio.alio
quin exrecrata potius qᷓ; ↄſecrata dici debet.ut.j. e. q.iiij. eccleſta. ſ hoc ĩ
odiũ oſecrantis.nam reuera conſecrata eet.
ñn ¶ Sed obijcit. reſpicit. S. boc g.ð. ꝓxime poſitum. nã inducit iſta. vi.c.

tio de ſacriſicio qð a deo accipitur pꝛo quo offertur. a hoc vſq; ad illum locum.
atqʒ id. In ſcdᷣa fit mentio de ſacramento qð non accipum ab eo pꝛo quo offeri
dicit ſine vitio.i.ſine peccato. .
a Rite. quo ad offerentem a accipientem.
m iij

ag Pꝛo quibus offertur. ſupple nec poteſt rite offerri niſi ab eis.

Sine vitio. i.non ſit circa foꝛmam eccleſie. ſed in ipſa foꝛma ecdeſie.

cUt pꝛo vitioſis.expone recte

Sec intellige generaliter: qꝛ offer

poſſit offerri pꝛo vitioſis.i venialia bñitibus.
tur ẽt pꝛo habentibus moꝛtalia.

d. MHundandis.i. venialis peccati maculam babentibus.

Cum vita. reſpicit hoc.c.ſa
cerdotes. 1 bñ ſoluit.⁊ ad ↄſir/
mandam ſuam ſolutionem in
ducit. c. ſequẽs. (Adde ꝙ aucto
ritas apoſtoli que ſequit᷑: legit
oꝛiginaliter in pᷣma epiſtola ad
corinthios.c.xi.
Icum eſt. pꝛobat aug.
OD q benedicere non tm̃ me
ritum·ſʒ etiaʒ oꝛdinẽ requirit.
in pꝛima ergo pte ponit aucto/
ritatem dñi vſqʒ ibi quanta.in
ſcðᷣa pꝛobat intentionẽ ſuam ⁊
anctoꝛitate exemplo caiphe.
gAQAos ponite.i.inuocate.
((MHade ꝙ ita legitur oꝛiginali
ter numeri. c. vj. .
b roaen chic colligitur ꝙ
lʒ voluntas ſacerdotis nð ſitvt
ꝓſit.pꝛodeſt tñ.j.ð con.diſtĩ.
iiij. non illud te/ Sʒ quid ſi cã/
tet miſſam vt deus perdat ali/
quoſ.oↄſiciet reuera.ſj ðbʒ puni
ri.ar. xxvi.q.v.ꝗcũqʒ.(Zldde
ita ut hic ſequitur ð caipha:
oꝛiginalr ſcribit Yoãnes ĩ ſuo
euangelio.c.xi.
¶Quod vero. ditcum eſt. S.
in. 5. ſi ergo. ꝙ ſacramenta di
nitatis ab hereticis collata ef
Kerum non habent. ↄtra quod
allegat auctoꝛitateʒ anaſtaſij.
quã oſtendit friuolam eſſe au/
ctoꝛitate gelaſij felicis.
k In tractatu p hoc pꝛobat
ꝙ gratianus non diuiſit per di
ſtinctiones hoc opus. ar.xi.qꝗ.
iij. F. euidenter.
I¶Vteʒ obijcitur. ei. ſ. quod di
eſt.S. eo. F. cum ergo in⸗
nocentius.
m Cod quidam. Caſus.
opinio eſt quorundam
ꝙ ſacerdos uel epiſcopus rece/
dens eccleſia ad hereticos ſa

cramentum baptiſmi nõ amit

tit ſed ſacramentũ oꝛdiniſ amit
tit: iſtud ĩpꝛobat auguſti.mul
tipliciter. ꝛimo ſic: gqa cum
vtrũqʒ ſit ſacramentum nõ po
teſt aſſignari ratio quare potiꝰ
pꝑdatur vnum qᷓ; aliud. Secun
do ſic:quia conſuetudo eccleſie
eſt ꝙ cum tales redeunt nõ ſo-
lẽt reordinari ſi eos eccłia vult
tolerare. Tertio dicit ꝙ ſicut re
cedens ab eccła vrũq; retinet.⁊
ſic videtur ꝙ vtrũqʒ poteſt con

ferre alijs extra eccleſiam:lʒa ma
le cõferat:⁊ cum quis recepit ſa
cramentum extra eccleſiam. et

reuertitur ad eccleſiã: non ẽ ſa-
cramentum iterandum in eo:⸗
hoc pꝛovat tripliciter ꝑ baptiſ⸗

mũ datum a laico:quod nõ ite
rat᷑:lʒ illud iniuſte det᷑ p ſignũ
publice monete impꝛeſſuʒ ab eo

qui non debuit impꝛimere: ⁊ ꝑ
characterem militie qui non re
petitur.
n g Dandi.ſ.oꝛdinem.
0o Zlmittit. characterem eniʒz
n poteſt amittere:lz videatur
alit dici. xi.q.uij.epiſcopus.
p Xlmittere.nam vbi eadem
rlio ⁊idem ius.ff.ad.l.acqui.
illud. an tainen hoc ſit verinn

—

ꝓ ꝗbꝰooffert᷑ atqʒ id ſine vitio bſt.

vte p vitioſis mundãdis offerri

poſſe:boc certe omnes cupiut:ꝗ
ſe offerri ſacriſiciũ ðo volũt.¶ Cuũᷣ
vita ſacerdotũ euchariſtie neceſ-
ſaria eẽ d ñ ↄſecratõi ſʒ effecmitel
ligẽdũ ẽ. Mõ.n.effectũ ſalutiſofert
eiquẽ merita faciunt ĩidignũ. potiꝰ
cõplet᷑ ĩ eo ulud apoſtoli:q mandu
cat corpus dñi ⁊ eiꝰſanguieʒ bibit
iĩdigne: iudiciũ ſibi manducat ⁊ bi-
bit. ergo Z eos qui crebꝛa oblatione
ſacrificij ſe putant poſſe mũdari:iñ
ceſſantes impie agere in lege dei in
telligit illud eſſe dictũ Niero. Qð
vo ſacerdos ẽèt ſi malus ſit:tñ ꝓ of
ficio ſue dignitatis gr̃am traſfudat
hoĩbꝰ:teſtatur Augu. in li. queſtio
num veteris 2 noui teſta.
C Sacerdotes nomẽ᷑ dñ iuocant
dominꝰdt benedictioneʒ pꝛeſtat.
1Ictũ eſi a dño ĩnumeris ad
aaron:vos põitenomẽ me
um ſuper ſilios iſrael:ego dñs bñ/
dicã eis:vt gr̃am traditam ꝑ miſte
riũ ordinati trãſfundat hoĩbꝰ: nec
voluntas ſacerdotis obeſſe aut ꝓ⸗
deſſe?poſſit:ſʒ meritũ bñdicnõem
poſcẽtis:quãta aũt dignitas ſacer⸗
dotalis oꝛdis vel officij:bic aduer
tamꝰ. ictũ ẽ ãt de neaſſimo cai⸗
pha ĩterfectore ſaluatoꝛis ĩter cete-
ra. Hoc aũt a ſemetipſo non dirxit:
ſʒ cũ eẽt priceps ⁊ põtifex ſacerdo-
tũ anni illiꝰ: ꝓphetauit: ꝑ qð oſten
ditur ſpm̃ ſanctũ datorẽ gratiaruʒ
nõ pſonã ſeꝗ digni aut indigni ſʒ
oꝛdinẽ traditõis: vt q;uis aliqnis
boni meriti ſit:ñ tñ poſſit bñdicẽ ni
ſi fuerit ordinatꝰui officij miſteriũ
exhibeat: dei aũt eſt effectũ tribuere
bãdictiõis. ¶ Qõð vo hr̃ticos ſa
cẽa dignitatis miſtrata dicũtur ca
rer᷑ effectu:ĩpꝛobat᷑ auctoritate ana
ſtaſij pape: q oꝛdiationem achacij
qᷓ; uis heretici ita ratã appꝛobat:ut
Et eis quos poſt danationem bapti
ʒauit vloꝛdinauit ĩ nullo reã ꝑſonã
nocuiſſe aſſerat. Sʒ hoc eũ illicite ⁊
ñ eanonice.iĩmo õ ðᷣcreta ſuoꝝ pᷣde
eſſoꝝ feciſſe ⁊ ſucceſſorũ ꝓbat fe⸗
lix ⁊? gelaſius ꝗ achaciũ te anaſta
ſiuʒ excõicauerũt:⁊ hormiſda ꝗq ab
ipᷣo anaſtaſio tertiꝰ eüdẽ achacium
dãnauit. Añ ẽt ab eccleſia romana
repudiat᷑:⁊ a deo fuiſſe ꝑcuſſus.le/
git et ĩ geſtis romanoꝝ põtiſicunʒ h
mõ. Anaſtaſius ſcõs natiõe roma

nꝰ: 7 cetera qre retro in tractatuᷣõᷣ

cretaliuz epiſtolaꝝ. ¶ Itẽ obijcit il
lud Augu.ad parmenianũ de bfti
cis ⁊? dãnatis. CQui fcedit

ab eccleſia: nec baptiſma nec ius

CTauſa

Q dandiamitit.
(Kod adi“ dicunt baptiſma

notatur.xxviij.q.i.ſic enim xxxij.q.vij.apoſtolus..e.q.ꝭ.cum ergo

di baptiſma.j.xxrij.q.vij.licite.

E Ctrunqʒ.ſ.baptiſmus ⁊ oꝛdo.

q Jus dandi.i.oꝛdinem.de cõ.di.iiij.oſtenditur:uel poteſtatem ↄferẽ⸗

1Homini boc de baptiſmo ſacerdotis:in quo poteſtas baptizandieſd

quod accipit nõ amittit ꝗ fcedit ab
ccłia:ius tñ dadiqð accepit amit

iit: multis modis apparet fruſtra

q ĩaniter dici:pᷣmo qꝛ nulla oſtẽdit᷑
cã: cur ille ꝗ ipſuʒ baptiſmũ amitte
tereꝰnõ pᷣt:ius dandiepoſſit amit-
tere:utrũq; enĩ ſacc᷑mẽ ⁊ qdã ↄſe/
cratione vtrũqʒ hoĩ dat᷑:illð cũ ba
ptiʒat᷑:iſtud cũ oꝛdinat. Jõ ñ lʒ a ca
tholico vtrũq; iterariinã ſi ex ipſa ꝑ
tevenientes etiã pᷣpoſiti ꝗq ꝓ bono
pacis coꝛꝛecto ſciſmaticorum erro
re ſuſcepti ſũt:etſi viſũ eſt opꝰ eẽ vt
eadẽ ofñcia gererẽt q agebãt:ñ ſũt
tñ rurſus oꝛdinãdi.ſʒ ſiẽ baptiſmꝰ
Ieis: ita ordinatio manſit integra:
qꝛĩ pciſione fuerat vitiũ qð vnitate
pacis ẽ coꝛectũ.nõ ĩ ſacramentis
q̃ vbicunqʒ ſuntipſa vera ſũt:⁊ cũ
ipſi expedire vr̃ eccleſie: vt pꝛepo⸗
ſiti arum venientes ad catholicaʒ
ſocietateʒ honoꝛes ſuos ibi nõ ad-
miſtrent:nõ eis tñ ipſa ordinatõis
ſacramẽta detrabuntur: ſʒ manẽt
etiã ſuꝑ eos.Jõqʒ non eis ĩ popu
lo manusviponitur.ne nõ homini:
ſed ipſi ſacramento fiat iniuria.⁊ ĩ
fra.ſicut antem eſt in baptiſmo qð
ꝑ eos dari poſſit.ſicĩ oꝛdinatõe ius
Dãadi eſᷣ. vtrunqʒ gdem ad perni-
ciem ſuam qᷓ;diu charitatẽ nõ ba-
bent vnitatis. Sed tñ aliud eſt ꝓꝛ/
ſuns non haber:aliud pernicioſe ha
bere.aliud?ſalubriter haber̃.gcad
nõ habetur dãdũ eſt cũ opꝰ ẽ dari.
quod vero ꝑnitioſe habet᷑:per coꝛ
reptioneʒ depulſa pernicie agendũ
eſt vt ſalubriter babeat.Quod etſi
laicus alicui peũti neceſſitateꝰ com
pulſus baptiſma dederit.quod cũ
ipſe acceperit quomõ dãdũu eẽt ad
didicit.neſcio?an quiſqᷓ; dixẽit pie
eſſe repetendũ.nulla eni cogente ne
ceſſitate ſi fiat ei:aliẽi muneris vſur
patio eſt. Si autem neceſſitas vrge
at:aut nullum aut veniale delictuʒ
eſt. Sed ſi in nulla neceſſitate vſur
pet᷑:⁊ a quolibet cuilibet det᷑:qð da
tum fuerit: nõ poteſt dici non datiũ
ᷓ; uis recte dici poſſit illicite datuʒ.
Illicitam ergo vſurpationem coꝛ-
rigit reminiſcẽtis ⁊ penitentis affe-⸗
ctus.qð ſi non coꝛꝛexerit manebit
ad penam vſurpationis qð datuʒ
eſt. vel eius qui illicite dedit: vel
eius qui illicite accepit: non tamen
pro non dato habebiturꝰ.Sr enim
aliꝗ furtim ⁊ extraoꝛdĩarie nõ ĩ mo
netis publicis aurum vel argentũ
percutiendo ſignanerint. cum fue⸗/

rit deprehenſum.nonne illis puni

tisꝰ vel indulgentia liberatis cogni
tuʒ regale ſignum theſauris rega
ibus congregerur: Et paulo poſt.
ſrforte militie characterem in coꝛ

ſacramentum.in laico eſt
quedam licentia non ſa⸗
cramentum.argu.qꝙ ſen
tentia heretici valeat ⁊ li-
gatio ⁊ ſolutio cum ins li
gandi:iudicandi atqʒ ſol
uendi:a tempoꝛe conſecra
tionis accceperit.ðᷣ. diſti.
xlviij.tci.
t¶ Marte. collectio eni
hereticoꝛuʒ rectiſſimeps
appellatur a partiẽdo.i
Diuidendo.

21 ¶ Non in ſacramentis

fuit vitium.
x¶ Sunt. quia a quocnu
qʒ dentur iterari non de

bẽt.⁊ ideo ipſa ſunt.ideit

firma ⁊vera ſunt ⁊ bona.
y¶ Manus. S. eo. q.c.
manus impoſitio. con/
tra.ſed hic de conſecra⸗
3CBangqi eſt.i. conſecrã
di.vel dandi ipſam ordi⸗
nationen.
*.ABliud. arg. contra.
illud generale quod eſt ex
tra de tranſlatio.inter coꝛ
poꝛalia.⁊.vij.q.i.factus
.eff. ſi quis caut.quotiens
ar. lxiij.di.ſalonitane.x
v. di. de iudeis. vij.qłi.
epiſcopus.

C gereituetbirage.

te colligitur ꝙ laici nõ ba
bent ius baptiʒandi. niſt
large dicatur ius uel pote

ſtas.i.permiſſio.uti.j.de

con.diſ.iiij.conſtat.⁊.c.

a quodam.. xxx.q:i. add

limina.
CNeſcio.i.non appꝛo
bo. ſi quis dixerit repetẽ⸗
dum.
a ¶ Belictuʒeſt. hic pbi
loſophicum temperamẽ
tum eſt. nam in veritate
nullum eſt: 1c ſi. xxij. q.
ij. in quioñns.
bᷣ ¶ MHabebitur. ar. con⸗

tra. extra ð iurepa.qð au

tem. in fi.

c C In monetis. i. ſignis

nel ſigillis nummiſmati

bus: uel inſtrumẽtis mo

netam cudendi.
¶ Munitis. iſti varijs

penis puniuntur. C. de

fal.mo.per totum/ parci
tur tamen illi qui forma⸗
uit. ſi anteqᷓ ſignum im⸗
pꝛimat penttet. ff. ad.l.
coꝛ. de kal. gfalſam ꝛc.

hndag

oretne
wii

Miſine⸗
eniitoi⸗

–.

ugaqunn
eranporie
anr ge
4ſnethan,
s . . .
Necninn,

ſianin
painord⸗

ig connn,
Legnolete
Muhnineren
Nigiſens
cn gotens
lonuec

les

giſe.
ugberd
Dkznt, tit
urabie
mnictani
i Calſtne
gi

inonannn
umtne

nrenpcan
mmin wn
NAdſteſ
.
cbiur a
zingrcin
unnſhn
nnasne⸗

¶ Erhoꝛruit. ſoꝛte fugit ð bello publico. ⁊ ita infamis effectus . vi. q. i.
iſfames.⁊ hoc intelligit᷑ ð militibꝰillis qui iurauerũt ſe moꝛtẽ non euitatu
ros ꝓ republica.⁊ iſti habebãt ſtigmata uel alia ſigna de aliquo coloꝛe. de
ꝗbus dictũ ẽ. milites noſtros arma ſcire volumnon leges. C. de iu. veli.
ſanctimꝰ.ułſenſus ẽ huius littere. ꝙ ſi aliquis pᷣter auctoꝛitates pꝛincipis

adeptus ẽ militie cingu-
lũ.⁊ poſt reconciliat᷑ ipſi
vncipi erit ne iterãdꝰcha
racter.q.d.non.
b ¶ De his.repetit qͥ iaʒ
dicta ſunt.dubitat᷑ hic fo
re.ꝭð.ſed nõ ẽ dubitandũ
quia non eſt.

¶.Er bis. inſert er pce⸗

denti.c.ꝙ ſacramenta ve
ra ſũt apud hereticos in/
diſtincte vſqʒ; ad.s.oppo
nit.⁊ ibi obijcit augu.p/
ut ipſe ĩtelligit augu. di⸗
cer̃ vſqʒ; ad..ſʒ ne.ibi po
nit vnã ſolutionem vſqʒ
ad.ꝭ.q;ẽuis.vbi ponit ali
am bonã ⁊ catholicã.ad
quã ꝓbandã ĩducit quat
tuoꝛ exempla que: nota/
bo in littera.
d Perimant illa.i.eo
rũ abuſio.ab iſto loco di
cit io.fa.ꝙ verba ſuntau
guſtim vſq; ad.S.oppo⸗
nitur.h.cõtra.ĩmo gra/
tiani: ui in notula hic ap
paret.j.eo.
e Traſſusiſte dictatoꝛ
fuit contẽpoꝛaneus iulio
ceſari ⁊ ppeio: ⁊ a ꝑthis
auro feruẽti ĩterfectus ẽ.
¶ Aurũ.cnuiꝰope uel cõ
llio furtũ mittit᷑ tenet̃
.ff.de con.fur.pꝛoinde.
Eſt autem differentia in
ter furem ⁊ cmunicato⸗
rem: quia cõmunicatoꝛ
manifeſtus eſſe nõ poteſt
eff.de fur.is qui opem.
gFurti. videt᷑ ergo ꝙ
tenet᷑ quis ſe purgare de
conſcientia.ar.inſti.ð ob
li.q ex ðᷣlic.ꝭ.ſed be actio
nes.C.de fur. ciuile.ar.
J.q.iiij.quia pꝛeſulatus
cum ſuis concor.⁊ ita eſt
ar. ꝙ quis poteſt ⁊ tenek
iudicare furtum.ar.ex de
fur.qui cũ fure.cðcoꝛ.ibi
poſitis.arg.contra.ff.ð
condi.ob tur.cauſã.ideʒ
etſi ob ſtrupum.ꝭ.vlti.=
eff. depꝛeſcrip. ver. ſolet.
Nã mi vtraqʒ dicit ꝙ lici
te poſſum accipere pecu-
niam a domino.ut ſeruũ
indicem fugitiuũ.io.ſol.
in caſu iſto videt᷑ poſſe di
ci ꝙ bᷣm canones non eſt
licitum accipere:ſecꝰ pᷣm
leges. b.
b¶ Verbibet. hic appa
ret potius hec eſſe verba
gratiani qᷓ; auguſtini.
i ¶ Opponit᷑. hoc modo
pꝛocedit in hoc.ꝭ. Prio

pore ſuo nõ militans panidꝰexhoꝛ
ruit: ⁊ ad cementiã iperatoꝛis cõ-
fugerit:⁊ impetratavenia militare

iam ceperit: nungꝗd boĩe liberato

atq; coꝛꝛecto caracter ille ĩpetit᷑:an
non potius agnitus appꝛobat᷑: an
forte minꝰhaberẽt ſacramẽta chꝛi
ſtiana qᷓ; coꝛporalis hecnota:cum
videamꝰnec apoſtatas carer̃ bapti
ſmate:quibus vtiq; ꝑ penitentiaʒ
redeuntibus non reſtituitur:⁊ ideo

amitti nõ poſſe iudicatur. De hisꝰ

qui ab ecdeſie catholice vnitate ſe-
parati ſũt:nulla iã queſtio eſt: quin
habeant ⁊ dare poſſint ſacramẽta:
ſed ꝑnicioſe habent: pernicioſeq;
tradunt: ꝗa extra vinculum pacis
ſunt:neutri ſacramento iniuria faci
enda eſt.⁊ infra:ſicut non recte bʒ

qui ab vnitate recedit.ſʒ tãtũ hʒ:et

ideo redeunti nõ redditur: ſic etiaʒ
nõ recte dat ꝗ ab vnitate diſcedit:
ſz tñ dat quod accepit.⁊ iõ qð acce⸗
pit ab eo venienti ad vnitatẽ ñ ite-
ratur.⁊a ĩfra:ſicut redeunti non da
tur:qð ⁊ foris hahebat: ſic venien
ti repetendũ nõ eſt qð foris accepe-
rat.vñũ conſeqnter itelligitur puer-
ſitatem hominũ eẽ conigendã:ſã-
ctitatem autem ſacramẽtoꝛuʒ iĩ nui
lo peruerſo eẽ violandã. Conſtat
enim eã in peruerſis hoĩbꝰ a ſcele⸗
ratis ſiue in eis qui intus ſunt:ſiue ĩ
eis qui foꝛis ſunt ipollutã atq; iuio
labilem permanere:⁊ ꝙ dicutur eã
mali polluere:qᷓ;tumĩ ipſis eſt di⸗
cunt:cũ illa ipoiluta permaneat ſʒ
ĩ bonis ꝑmanet ad pᷣmiũ:ĩ malis ꝑ
manet ad iudiciũ.⁊ ifra:quomõ ca
tholici non clariſicant dominuʒ:ꝗ
ſacramenta eiꝰtã debita veneratio
ne ꝓſequuntur: vt ẽt ſi ab indigniſ
tractata fuerint: vel ſua peruerſita
te damnatis:illa intemerata ſancti
tate permanere demonſtrantur.
CEx his verbis Auguſtim con⸗

ſtat i omnibꝰtam apoſtatis qᷓ; hef

ticis vel damnatis permanere chꝛi
ſti ſacramenta vera qᷓ;tũ ad ſe ⁊ ſã
cta:⁊ niſi penitẽtia vel indulgentia
ſubuentum fuerit: ad damnationẽ
vſurpatoris peruenient:vel haben
tis vel dantis vel accipiẽtis.OQuid
ergo prodeſt ꝙ vera ⁊ ſancta ſunt
cum vſurpatores ſuos eque peri⸗
mãtꝰ:ac ſi eſſet mala ⁊ noxia:Craſ
ſus auruʒ ſitiuit:aurum bibit.eque
perijt vero auro ſicut vero vene⸗

no. Item. Aurum/equeveruʒ
eſt in arca furis: ſicut ĩ theſauris re

gis.ſed a fure quia illicite habetur
illicite datur vel accipitur.a rege au
tem licite habetur licite datur ⁊ acci
pitur. Ideo ipſe fur ⁊ communica

I

9 4

ponit objectionem ſuam ctra Zluguſtinum quam tangit vſqʒ ad.5S. ſed ne.ibi
ponit quãdam ſolutionẽ ſuam que ꝓtenditur vſqʒ ad J§.q;uis.⁊c.ibi auteʒ po⸗
nit aliã que magis cõmunis eſt. ad quã pꝛobadam nducit quadrr plex exepluʒ.
pꝛimum ibi.ipſa enim.ſecundũ ibi.item dñs in patria ⁊c.tertiũ ibi.ꝙ ut plane.
quartũ de.x.virginibus.quod incipit ibi.ſic ⁊ omnes cc᷑. ultimo concludit ab il

tor furti niſi foꝛie de cõſcientia fur-
ti vſe purgauerii: vt perbibet?:gela
ſius ad anaſtaſium in peratorem
vterqʒ iuſte ⁊ digne damnabitur.
Opponitur autem hnic ſenten
tie Auguſtini:poteſtas dandi ba-
ptiſmum ⁊ ius conſecrandi domi-
nicum corpus ⁊ largiendi ſacros
ordines plurimũ inter ſe differũt.
ſuſpenſo enim vel depoſito ſacer-
dote nulla ei relinquitur poteſtas
ſacriſicandi. Sacramentum tamẽ
baptiſmi non ſolum a ſacerdote ðᷣ
poſuo vel laico catholico:uerũetiã
ab hr̃ticovł pagãoiſi miſtratũ fuẽit
nulla f̃iteratõe violabir᷑nulla ãt rõ
ſinit: vt iter ſacerdotes habeãt᷑:q ð
mãibus laicivel pagani oleũ ſacre ĩ
mo execrande vnctionis aſſumãt.
Non ergo conſequentercolligi⸗
tur vt ſi recedentibus a ſide ius ba
ptiʒandi relinquitur:poteſtas enã
diſtribuendi ſacros ordines eis re
liquatur:qᷓ;uis vtrunq; a cõſecra

tione proueniat. egradatus eni

epiſcopus poteſtatẽꝰlargiendiꝰſa-
cros ordines non habet:facultateʒ
tamen baptiʒzãdi nõ amiſit.¶ Sʒ N
ne? Anguſtinu in hac ſententia pe-
nitus reprobemꝰ:intelligamus ali
nd eſſe poteſtatem diſtribuendi oꝛ
dines ſacros:aliud eſſe executionẽ
illius poteſtatis.qui intra vnitateʒ
catholice eccleſie cõſtituti: ſacerdo
talem vel epiſcopalem vnctionem
accipiunt:officium ⁊ executionem
ſui officij er conſecratione adipiſcũ
tur. Recedentes vero ab integrita
te fidei poteſtateʒ acceptã ſacramẽ
to tenus retmẽt:effeciu ſue poteſia
tis penitus priuantur:ſicut coniu-
gati abinuicem diſcedentes coniu
gium ſemel initum non diſſoluũt::
ab opere tamen coniugali inueniũ
tur alieni. De bis ergo ꝗ accepta
ſacerotali poteſtate ab vnitate ca-⸗
tholice ecdeſie recedunt.loquitur
Auguſtinus:non de illis qui in ſci⸗
ſmatevel in hereſi poſiti ſacerdota
lem vnctionem accipiunt:alioquin
eſſet contrarius calcedonenſ cõci-
lio:in quo ordinatia ſimoniacis in
nullo pꝛoſicere iudicantur: etiami
nocentio:qui oꝛdĩatos a ceteris he
reticis per prauam manus impoſi
tionem ſolam damnationem ⁊ ca
pitis vulnus aſſecutos teſtatur.

Qnãuis poſſi generaliter dici

ſacramenta:que apud hereticos nõ
aliter qʒ in eccleſia dei celebrantur
vera ⁊ rata eſſe q̃ʒtum ad ſe: falſa
vo ⁊ inania qʒtũ ad effectum:a ĩiis
ꝗ quibus male tractantur: ⁊ in illis
a quibus male ſuſcipiunt᷑. Nec mi

lo loco.ſciendum vo.⁊ ad pro⸗
bandam concluſionem ſuam ĩ
ducit.c.per eſaiam.
k ¶Sentẽtie. c. pꝛecedẽtis. vbi
dicit ꝙ vtrũqʒ ante conſirma-
tionem datur.a ita videt᷑ pari
ſicareoꝛdinẽ ⁊ baptiſmum.

I¶ Pagano. S. e. q. ſi quis p

igno. S. e. 5. ecce quãdo.j.ð cõ.
di.iiij.quos apud.j.ð con.d.
.iiij.a quodam.
m ¶ Coͤſequenter noli hic rep⸗
hendere magiſtrum. nã oppo⸗
nendo dicit hoc ut patet ex ſolu
tionibus ſequentibus:maxime
ex ſecunda.
n ¶ Moteſtas.i. executio pote⸗

ſtatis.⁊ ſic verũ dicit alias mẽ⸗

titur. nam poteſtas ſacerdota
lis.i.oꝛdo ſacerdotalis in eo re
manet.

o ¶ Moteſtatẽ nõbene argu⸗

mẽtatur.qꝛ ſi vocetpoteſtas ſa
cerdotalis oꝛdinẽ uel ſacramen
tũ:nec hic:necibi amiſit pote/
ſtatem:ſed executioneʒ:⁊ hic ⁊
ibi amiſit.
p ¶ Margiendi.ſed cum hereti.
cus pᷣciſus poſſet cferre tã ba/⸗
ptiſma qᷓ; oꝛdinem:que ſpeca
litas erit ĩ baptiſmo:dico ꝙ in
caſu neceſſitatis non peccat ba
ptiʒans.quod nunqᷓ; eſt in col
latione oꝛdinum.

q ¶ Sed ne. boc dicit gratian

ac ſi aug.ĩtelleriſſet ius dandi
babẽt. i. executðeʒ.a ita ſoluit.
r nitatem hic tangit gratia
nus opinionem.io.ſa.dicentis
ꝙ ꝗ recipit vltimam manus ĩ
poſitionẽ ĩ eccleſia ⁊c᷑.hec opi

nio videtur expꝛeſſe cõfirmari

extra de ſciſma.c.i.ſed expꝛeſſe
repꝛobatur.ix.q.i.oꝛdinatões.
6 CSarramenge lenus.i.ga ſi
oꝛdinant cõferunt oꝛdines:lʒ ñ
debtant.⁊ hoc eſt qð ſequitur ſi
ne effectu ⁊c̃.
t ¶ Diſſoluũt.xxxij.q.vij.c. ij.

u ¶ Kalcedonẽſi.s.e.q.c.ſigꝗs

iſcopus.
x Etiam innocẽtio. ſupra.e.
ventum.
V¶ Quanuis. ſol. vera eſt quã
⁊ ſupꝛa ietigit.a que recitatur.
.j.xi.q.i.in pꝛincipio.(Adde
ꝙ ia poſt buccellaʒ iiuda ĩtra
nit ſathanas:ut legitur Joan
nis.c.xiij/de vera aũt dñipᷣ/
ſentia ĩ patria ſua:ut bic ſequit
ĩ ter. legitur oꝛiginaliter ĩ euã
gelio Mathei.c.rxiij. Marci
