HaII17_fol_Ex1
author: Gratianus, de Clusio

.

X

ℳ

N125 11923184

Unuudnuurghunnun

021

Ja.

us Trobingen

f f

.
R

õ

*

*

NN X

—

4
bo⸗

$●
2
△ 4
„ r
ðð
. . 6 .
* .
M £

* ecen. Immſlaum ſfiden A.» *ſ. N õ P1 ed ee n ℳ er . lier no fana 1tſe ” jan alis . le:.

n lo⸗lyy in. alo N. peniin . 62 2 Fen d ſeaetv crlenn frNenna lornen ſunm ſEne ſe. ſuper⸗ mder „r ſin
t n des ſup Arn : 5:**N ſEnE IE SSð pr ſſemn Et. deben Neree . 2 „ Dro ET.: „ W uen A 1.
.enen R 10 l.. D . v Anxge- 1„ ſnn in e A. feMo .0 L.R A1 Aauaa 1erKre „ere MaT c In.
ſaNen P ſſy 4 b- ſEne AN. N lerr .9 . E.nn õ rfrnseeee er Hn⸗ „Fe
den leene Se nen ee den . reſe. nen den. e g⸗ ſpy inrell ne ſen. D , R
e g AN— — NR e G „Jler= AHeſ ſentn ſceh te. = – HW

„*

Decretum dde . .
tortis

Spes IVI.a MRenu

aralee P As m Eπ IX. 11 errrE fi ⸗ „ N —

gCNo ſmate Its:szs Sn ndal enee
7 Le) che 1S ſtn ADertna N27 2„. W N AE Vede e 1 et⸗ 1 t R

.

●
ſD
R
—
4
.
=
. kA. ð
4 *
₰
⸗
.
△
* . § *

ſatio: niſ
In quarta
tentur.
Sð In quint⸗
buq; d
MMD Inſextade
* 2 Snn ecclei
In deem
cilua ſed
In decun
* cit: Kt
* nolenſe
. In decit
. ne ſern
. In vigel
lione v.
In vigel
ſtroꝛum
„ Ign vigen
. aliarum
In vigeſt
pontifica
In vigeli
In vigeſi
aſcenden
cepta ape
pꝛoſequu
G crimine a
HS In vigeſin
tinentiacl
Intngeſin
. * D geſimaqn
. Zntrigeſim

Jndragen
Inquadra
In quadra
Inquadr
Dinpimus.
NC.1â . et —
uanndn
Inquadra
„ Plitulat.
A. Ex. Inqungn

*

Imcipit libellus ſiue opus ſuper deereto vnliſſimum valde:in quo conti-
nẽtur ſub paucis verbis diſtinctiones omnes et cauſe decretoꝛum: oẽſq;
queſtiones:et cuiuſlibet qſtionis ſolutio regulariter veterminata.
I. Iber decretoꝛũ diſtinctus eſt in tres pantes. Quaruʒ prima vocat᷑
. diſtinctiones. Scða cauſe.Tertia deconſecratione. Prima pars
vocatur diſtinctiones:eo ꝙ diſtincta eſt per particulas centuʒ et vnam.
vnaqueq; particula vocatur viſtinctio. .
yn prima diſtinctione:legũ prima viuiſione poſita ius ipſumigene/
raliter iuriſq; ſpecies omnes foꝛmaliter diffiniunt᷑. char. 2
Im ſcða diſtinctione: de iure quiritum ſiue romanoꝛum agitur ipſumq;
per ſpecies diffintunur. Z . char. 3
In tertiadi. de iure canonico quibus nominibus diſtinguatur: diffinia/
turqʒ:bꝛeuiier expomtur. cchbar. 3
In quarta diſtinctione: ad quid leges inuente: vel quid ſacri canones
mandent. ,B B . „ char. 5
In quinta diſtinctione:quomodo ius naturale tẽpoꝛe dignitate inter oĩa
iura pꝛimatũ tenet:nec obſtat ꝙ ibi ponitur. char. 4
In ſexta diſtinctione: an illuſiones nocturne ad peccatum imputent᷑:⁊ cir⸗
ca finem ꝓſequitur de legis naturalis dignitate. char. 4
In ſeptima diſtinctione: delegiſlatoꝛibus omnium legum an onumn;
Znoctana diſtinctione:ꝙ omne ius:lex:conſuetudoq; iure naturalipoſt/
ponitur. char.

n nona diſtinctione:agitur qualiter auctoꝛitate et exemplo pꝛobat᷑ cõſti/

tutiones hominum iur cedere naturali. char. 6
In decima diſtinctione: ꝓbatur ꝙ leges imperatoꝛis eccleſiaſtica iura nõ
ſoluunt:ĩmo leges canones imitantur. chhar.
n vndecima diſtinctione:et ſi conſuetudinis non ſit vilis auctoꝛitas le
ibus tamen cedit appꝛobatis. char. 7
In duodecima diſtin.ꝙ laudabilis ↄſuetudo ſeruãda eſt que maxime nec
canonibus ſacris nec vtati obmiat vel moꝛbus bonis, char. S
In tertiadecima diſtinctione:contra ius naturale nulla addmittit diſpen-
ſatio:niſi foꝛte in fuga moꝛis mali. chhar. 9
In quartadecima diſtinctione:ꝙ mala nõ debent admitti vt maioꝛa eui-
tentur. char. i0
In quintadecima diſtinctione:de tempore notetur quo ſacri canones li⸗-
bꝛiq; vel conſilia celebꝛata fuerunt. char. 10
In ſextadecima diſtinctione: quilibꝛi vel canones vel ſynodus apocrifa
ab eccleſia nominẽtur. M char. 11
In dec ma ſeptima diſtinctione:ſine aſſenſu ſancte romane eccleſie nõ cõ/
cilia ſed conuenticula celebꝛantur. char. 13
In decimaoctaua diſtin.epale concilium cõſtitutiones generales nõ ↄfi-
cit:ſed coꝛrigit delinquẽtes ſuos:et ſi ſecus fuerit coꝛripiatur: puniturq;

nolenſq; cõcilis intereſſe ne aliqꝗd exigatur. chhar. 13
In decimanona diſtinctione: mandata eccleſiaſtica omni debẽt deuotio/
ne ſeruari. char. 14

In vigeſima diſtinc.ꝙ in cauſis diffiniendis ſacris canonibus in expoſi⸗

tione vo ſacre ſcripture doctoꝛibus attenditur. char. 16

In vigeſimapꝛima diſtinctione de diuerſis oꝛdinibus ⁊ gradibus mini⸗
ſtroꝛum. V char. 16
In vigeñmaſecũda diſtinctione de dignitate romane eccleſie quarũdaʒ
aliarum eccleſiarum. — chhhzr. 8
In vigeſimatertia diſtin. de oꝛdinatione miniſtroꝝ incipiens a romano
pontifice ⁊ deſcendens vſq; ad hoſtiarium. cchar. 18
In vigeſima quarta di. de examinatiõe oꝛdinãdoꝝx. char. 21
In vigeſima quinta diſtin. de officijs clericoꝝ: incipiendo ab hoſtiaro: ⁊
aſcendendo vſq; ad eᷣm. Circa medium diſtinctionis inchoat.xui.pꝛe/
cepta apoſtolice regule q enumerat aptus in eplis ad thimotheũ:⁊ thi.⁊
pꝛoſequitur in eadem diſtinctione. Opoꝛet epm eſſe ſine crimine: ⁊ ibi

crimine cõnotato venialia ponit. char. 21
In vigeſimaſerta di.de vnius vxoꝛis viro:cuius occaſiõe tractat de con
tinentia clericoꝝ vſq; ad trigeſimaquartam. chhar. 23
In trigeſimaquinta diſtin.idem ſobꝛus quã partẽ reſeruat vſq;ʒ quadra
geſimãquartam diſtinctionem. Cc(cchar. 30
In trigeſimaſexta diſtinctione:⁊ quattuoꝛ ſequentibus: illud baucutem.
— chhbar. 30
In adrageſima ⁊ qdrageſimapma di.illud oꝛdinatũ. char. 3 3.7.34
In quadrageſimaſecũda.illud:hoſpitalem. char. 34

In quadrageſimatertia di.illa duo: udicũ ⁊ decoꝛ?. char. 35
In quadrageſimaquarta diſti.illud:non vinolentum:ꝙ eſt parseius ꝙ

diximus.S.di.trigeſimaquinta ſobꝛum. char. 36
In quadrageſimagnta di.ilud nõ percuſſoꝛem. char. 36
n quadrageſimalexta di. illud:non litigioſum. char. 38
3 quadrageſimaieptima diſtinctione:pudicum domui ſue bene dipoſi/
tum . char. 38
n quadrageſimaoctaua di.illud neophitum. char. 39
n quadrageſimanona diſtinctione:pꝛedictas queſtiones:breuiter reca/
pitulat. char. 40
In quinquageſima diſtinctione:agit de lapſu 1rparallone encomm.
. Ar.. 4ℳ

Tabula

In quinquageſimapꝛima diſtinetione:de curialibus oꝛdinadig:vel non.

In quinquageſima ſecũda diſtinctione:de pꝛepoſteratione ſacroꝛum oꝛ/
dinum. chhar.
In quinquageſimatertia diſtinctione:de curie annexis recipiendis:vel nõ
in clero: vel monaſterio. chhar.
In quinquageſima quarta diſtinctione de ſeruis a non dominis manu⸗
miſſis. char. 47
In quinquageſimaquinta di. de coꝛpoꝛe vitiatis:Bigamis: illitteratis
publice penitentibus:oꝛdinandis vel non. char. 40
In quinquageſimaſexta dide ſilijs pꝛeſbyteroꝛum:an natis de foꝛnica/
tione:⁊ adulterio:oꝛdines cõferantur. ,„ chhar. 5H0
In quinquageſimaſeptima diſtinctione: de baptiʒatis in egritudine non
oꝛdinandis. . char. 51
In quinquageſimaoctaua diſtinctione de monachis nõ oꝛdinandis ſine
licentia abbatis. char. 51
In quinquageſimanona diſtinctione:de laicis litteratis: non ſubito oꝛ⸗
dinandis. „char. 531
In ſexageſima di.⁊ reliquis tribus ſequentibus: de electione perſonaruʒ
eccleſiaſticarum. chhar. 5F1.7.52:7.53
In ſsgenmaquartaa ſagkſimauinczwiſtin. occſcelafin epiſcopi.
char. 57
In ſexageſimaſexta di.de ꝓmotione archiepi. chbar. 58
In ſexageſimaſeptima di.de oꝛdine pꝛeſbytero. char. 358
In ſexageſimaoctaua diſtinctione de oꝛdinatione non iteranda de coꝛepi
ſcopis. Tchchar. 58
In lexageſimanona diſtinctione: de non oꝛdinatis:je in eccleſia dei mi/
niſtrent. . char. 59

In ſeptuageſima di.ne aliquis oꝛdinetur ſine titulo. char. 59
In ſeptuageſimaprima diſtinctione:ne aliquis oꝛdinetur a non ſuo epi-
ſopo. chhar. 59

In ſeptuageſimaſecũda diſtin.nulli epiſcopus litteras dimiſſoꝛias: iuſi

rogatus faciat. char. 60

In leptuageſima tertia diſtinctione:de foꝛma litterarum dimiſſoꝛiarum

agitur. . chhar. 60
n ſeptuageſimaquarta di.an ĩuitis oꝛdines ↄferant. char. 60

In ſeptuageſimaquinta diſtin.detempoꝛibus oꝛdinationum epiſcopoꝛũ
7 aliozum clericun. „ cchar. 61
In ſeptuageſimalſexta diſtin.de ieiunijs q̃ttuoꝛ tepoxꝝ. char. 62

In ſeptuageſimaſeptima ⁊ ſeptuageſima octaua diſtinctione de etate oꝛ

dinandoꝛum. char. 653.7.64.
In ſeptuageſimanona diſtinctione:repetit de oꝛdinatione ſummi ponti⸗
ficis. è char. 6 4
In octuageſima diſtinctione:in quibus locis epiſcopi ⁊ archiepiſcopi oꝛ/
dinanch ſunt. . char. 64
In octuageſimaprima:⁊ nouem ſequẽtibus:repetit quedam de pꝛeceptis
aptice regule ⁊ maxime de cõtinẽtia clericoꝝ. char. 65

In nonageſimaprima di.de illicitis ⁊ honeſtis opibus. char.
In nonageſimaſecunda diſtinctione:de modo cantandh in eccleſia a elecii
poteſtate. cckbar. 73
In nonageſimatertia di.de obedientia iunioꝝ ad maioꝛes. 4
In nonageſima quarta di.de legato ſummi pontifieis:⁊ de pꝛeſumptiõe

archidiaconoꝛum. char. 76
In nonageſimaquinta diſtinctione:de exceſſu pꝛeſbyteroꝛum ⁊ epiſcopo⸗
rum. char. 77
In nonageſimaſexta diſtinctione:de diſtinctis poteſtatibus ſecularibus ⁊
eccleſiaſticis. H char. 78
In nonageſimaſeptima di.repetit de nõ oꝛdinãdis ignotis. 385

In nonageſimaoctaua di.⁊ tribus ſequẽtibus:de auctoꝛitate epoꝝ:⁊ vſu

alij:⁊ archiepiſcopoꝝ ⁊ pꝛimatum. char. 81.27.82
1 a pehna pars libu. Incipit ſecunda 7
¶ Secũda pars huius libꝛi dicitur cauſe:eo ꝙ diſtincta eſt per cauſas tri-
gintaſex. In ſingulis appoſuit gratianus plures queſtiones in qualibet

ullaruʒ allegans pꝛo vtraq; parte.tandẽ diffinitiuã ſniam ſubiügens vt

per hoc rõnes ad certamẽ iudicioꝝ inſtrtuat. char. 83
. Incipit prima cauſa.·
¶ In prima ergo cã agit de ſymoniacs ↄtinens in ſe ſeptem queſtiones.
In pꝛima qone:vtrũ vendere ſpũalia ſit pctm̃.So.ſic. char. 83
In ſecũda:an pꝛo ingreſſu eccleſie vel monaſterij: pecunia ſit exigenda:

vel perſoluenda. So. nõ. char. 95

In tertia:vtrũ diſpendia ecclie emere ſit ſimonia.So.ſic. char. 96
In quarta:vtrũ reus ille ſit criminoſus cuiꝰ pater ꝓeo ignoꝛãte ſimoniã
cõmiſit.So.ignoꝛaãtia facti nõ iuris excuſateum. char. 98

In anta:vtrũ liceat ei retinere ꝙ pater ꝓeo ſimoniace acquiſiuit. So.de

rigoꝛe iuris minime:de miſericoꝛdia ſecus. char. 100
In lexta:vtrũ oꝛdinati a ſimoniacis ignoꝛater ſint abſcindendi vel non.
So. ꝓbata ignoꝛãtia miſericoꝛditer tolerantur., char. 100

In ſeptima: Arum renuncians ſue hereſi in epiſcopali dignitate:ſit ſuſci
piendus.So.de rigoꝛe iuris deponitur:ſed ex diſpenſatione continetur.

10 4½

4

Erpplicit pꝛ ma cauſa. Incipit ſecunda· .
Sermmin aufa: ille quattuoꝛ ſequentes: agunt de oꝛdine iudicioꝛuʒ:
in qua ſunt octo queſtiones. 104
In pꝛima queritur:vtrũ in maniteſtis ſit oꝛdo iudiciarius obſeruandus.
So.vtiq; niſi ſint notoꝛia char. 104
In ſecunda:vtrum ſpoliatus ab aliquo ſit iudicandus.So.non:ante re/
ſtitutionem. cchar. 107
In tertia:qua pena ſint tferiendi: qui i in accuſatione deficiũt. Solutio tal/
lione. Sar. 107
In quanrta:ſi accuſatoꝛe deficiente:reus ſit cogendus ad purgationẽ.So.
non niſi infamia publica laboꝛaret. char. 108
In gnta:an duox teſtimonio:eps ſit ↄdẽnãdus.So.ſic. char. II0
In ſexta:quo remedio cauſe ſubuenitur:vel cauia leuatur.So.per appel
lationem vel poſtulationem. char. 111
In ſeptima:an laici ſint recipiendi ad accuſationem. Solu.de iure anti/
quo ſte.de iure nouo non. chhar. 116
In octaua:qualiter accuſatio fieri debeat.So.in ſcriptis. char. 116
Explicit ſecunda. vncipit tertia.
¶ Tertla cauſa babet vndeciʒ queſtiones. char. 121

In pꝛima queritur:vtrũ reſtitutio ſit facienda quibuſlibet ſpoliatis. So.

ſic niſi in caſibus.infamatus. apoſtata.iuſte ſpoliatus.pꝛeciſus cuʒ ſu⸗
ſpecto:non reſtituuntur. char. 121
In ſecunda ⁊ tertia:de iudicijs: vel de inducijs: ⁊ quo ſpacio ſint dande.
So.ad arbitrium iudicis. char. 122
In quarta:vtrum infames ſint recipiendi ad teſtimonium. So.non niſi
contra ſui ſimiles. char. 123
In quinta:vtrũ teſtes domeſtici:vel inimici ſint toꝛquendi. So. inimici
non:nec domeſtici quibus põt unperanri. char. 12
In ſexta: vtrum reus extra pꝛouinciam ſit pꝛoducendus. Solutio non

niſi per appellatonem. char. 125

In ſeptima:virum criminoſus poſſit eſſe iudex.So.poteſt dum toleratur
ab eccleſin. char. 126
Inoctaua:vtrum epᷣus ponmt ab vno iudicari. So. non niſi a.rij. epis re⸗

ſeruata ſentenna ſummo pontiſici. char. 127

In nona:vtrum accuſatoꝛes:vel teſtes in abſentem vocem accuſationis:
vel teſtificationis exhibere valeant. So. non. char. 12.8
In decima:vtrum deficientes in vno caſu:ſint admittendi ad ſequentes.
Solutio nequaq. . char. 129
In vndecuna:vtrum accuſatus in accuſatoꝛem poſſit conuertere accu⸗

ſationem. So.nò niſi de maioꝛi crimine. C(ccbar. 129

EFEiplicit tertia. Incipit quarta cauſa.
¶Quana cauſa babet ſer queſtiones.

In pꝛima quarum queritur: vtrum rmmunicatus poſſit alichem ercs/
municare. So. non. char. 130
n ſcða:an in.xiiij.anno poſſitaligꝗs teſtficari. So. no. char. 130

n tertia an ab accuſatione pꝛohibitus poffit teſtis Jiſten Salntlo nõ.
char. 130
In quarta:an idẽ poffit eẽ accuſatoꝛ teſtis. So.nö. char. 131
In quinta:ſi ad cam vocatus non veniat an ſit excmunicadus. So. eſt
niſi iuſtam cam pꝛobauerit abſenttie. chkhar. 132
In ſexta:an calumuatoꝛ in pꝛopꝛia cauſa ſit audiendus. Solutio eſt: ſi
cauſa non ſit criminalis char. 1 13 2
Epplicit quarta. Yncipit quintas cauſa.

Quinta caula babet ſer queſtiones. 132

3
In prima querit:qua pena ſit feriendus:ꝗ famoſum libellu ſcribit. So.
anathematiʒãdus eſt.niſi ſcripturã publice ꝓpbauerit char. 132

In ſecũda:quonens quis ſit ad cauſam vocandus. So.non tantũ ſemel

ſed etiam bis vel ter. char. 132
In tertia:an per pꝛocuratoꝛem:cauſam ſuam agere valeat.Solutio non
criminalem niſi ſit perſona illuſtris. Cauſam vero iniuriarum quilibet
poteſt. chhar. 133
In quarta:an abſq; ſynodali audientia epiſcopus ſit audiendus vel con/
demnandus. So. non. chhar. 133
n quinta:an ſu habendus pꝛo inimico qui ialiquem accuſat. So.non ſi
boc facit ex charitate. char. 133
n ſexta: qua pena ſit plectendus: qui non pꝛobat quod obijcit. Solutio
tallione. char. 13 4
Explicit quinta. Imcipit ſerta caula.
Sexrta cauſa habet quinq; queſtiones.

134
n pꝛima queriur: vtruʒ criminoſi: vel infames pofſi nt accnſare religio⸗

ſum epicopum: de ſimoma. So. nö5. char. 13 4
In ſecunda: ſi epiſcopus accuſationem in accuſantem vertere voluerit:
vtrum ſunplici verbo eius fides achibeda ſit. Solu.nõ abſq; certa pꝛo/
batioe. char. 136
In tertia: an liceat petere iudicium epiſcopi alterius pꝛouincie. So. non
niſi in caſu damnationis. char. 136
n quarta:cuius iudicium ſit exp
ſententia ſtondant. Goiunos depioporum ⁊ coepiſcöpoꝛuʒz vicine
pꝛouincie. cchhar. 137
In quinta: ſi accuſatoꝛe defciente reus ſit ad pꝛobationem cogẽdus. So.

ectãdum cum epiſcopi pꝛguincie in ſua

non ſed ad pu gaonenſiiabomt inſa nia. char. 137

xplicit ſexta Incipit ſeptima cauſa.

g Septima cauſa habet duas queſtiones.

137
In pꝛima queritur:vtrum viuente epiſcopo:alius poterit in eadẽ eccleſia

oꝛdinari.So.non niſi trãſferatur:vel cedat: tamen pꝛo infirmitate: vel

ſenectute datur ſibi coadiutoꝛ. char. 137
In ſecunda:vtrũ hi ꝗceſſerunt cauſa infirmitatis: ſanitate recepta poſñnt
cathedram reperere. So.non. char. 143
.R Explicit ſeptima. Incipit octaua cauſa.

(Octaua cauſa habet quinqʒ queſtiones. 1

4
In pꝛima querit᷑:vtrũ liceat epᷣm ſibi ſucceſſoꝛẽ digere. So. non. 4

In ſecunda:an amicoꝛum patrocinia debeant in electione conualeſcere.
Solutio non. char. 14 5

In tertia:an ſimoniaci ꝓpter indẽnitatẽ eccleſie poſt electionẽ iuramenti

pꝛeſtare debeat.So.ſic ſi pactũ ſuꝑ pꝛeceſſit. char. 14
In quarta:an liceat clericis declinare iudicia epi accuſati de crimĩe. So.
nõ ante ↄdẽnationẽ:niſi per appellation. char. 146
In quinta:an accuſatus coꝛam apoſtolico: ſinee eius litteris debeat reuer⸗
ti. Solutio non. chkhar. 14 6
Eplicit octana. Incipit nona cauſa.
Nona cauſa habet tres queſtiones. 146
n pꝛima queritur:an oꝛdinatus ab excõmunicato abijciẽdus ſit. So. nõ
ſi ignoꝛauerit eum eſſe excmunicatũ. char. 146
In ſecunda:an liceat epiſcopo vel archiepiſcopo clericos alterius oꝛdina⸗
re. So.non ſine litteris ꝓpꝛij epiſcopi. char. 146
In tertia:an liceat archiepiſcopo clericos ſui ſuffraganei abſoluere: vel
damnare. Solu. non niſi negligens fuerit epiſcopus:vel appellatio ad

eum differatur:⁊ ſimilibus. char. 147

Explicipt nona. Incipit decima cauſa.
¶ Decima cauſa habet tres queſtiones. 148

In pꝛima queritur:an eccleſia cum omm dote ad epucopuʒ pertineat vel

ad eius oꝛdinationem. So. ſic. char. 14 £
In ſecunda an liceat epiſcopo res eccleſie diſtrabere. So. non niſi in cer⸗
tis caſibus ⁊ cauſis. char. 149
In tertia:qꝗd a ſingulis eccleſijs nomine cathedratici valeat exigere. So⸗

lutio duos ſolido. cbar. 15 %

Explicit decima. Incipit vndecima.
¶ Undecima cauſa habet tres queſtiones. 15
In pꝛima queritur:an dencus ante ciuilem iudicem ſit trahendus. So⸗
tio non. chkhar. 151

In ſecunda:qua pena dignus ſit: :qun dericum ad ſecularem iudicem tra⸗

xit. So.excommunicatione. char. 154
In tertia:qua pena di gnus ſit:qui excmunicatione; vel ſnĩiam cpiſcopi
non ſeruauerit.So.diſpoſitione. B
Explicit vndecima. Incipit duodecima.
¶ Buogecima cauſa babet quinq; queſtiones. 161
In pꝛima queritur:an liceat clericis pꝛopꝛium habere. Solutio nõ regu/

laribus. char. 16 1

In ſecunda:an res ecleſie poſtint dare vel diſtribuere. Solutio non niſi
in caſibus. chhar. 16 4
In tertia:vtrum clerici acquiſita de rebus eccleſie poſſint reliquere:ꝗbus
voluerint. So.non niſi ecceſſe. char. 170
In quarta:quibus poſſint clerici ſua relinquere:q̃ de ſuis ⁊ eccleſie rebus
pꝛouenerint.So.partim eccleſie:⁊ partiʒ heredibꝰ. char. 170
In quinta:an liceat clericis teſtamentum facere.So.de pꝛopꝛijs licet de
rebus autem eccleſie nö. char. 170
Expluit duodecima. Incipit tertiadecima cauſa.
Tertiadecima cauſa habet duas queſtiones. 170
n pꝛima queritur:vtrum decime ſint dande: roͤne territoꝛij: vel perſone
So.ratione territoꝛij ⁊ perſone. char. 171
In ſecunda :an vis percipiendi decimas ⁊ ſeruandi tollatur ratione tem⸗
poꝛis. So. ſic. char. . 171
EFrplicit tertiadecima. Incipit quartadecima cauia.
Quartadecima cauſa habet ſex queſtiones. Sð 174
n pꝛima:an liceat clericis ĩ iudicio ſua repetere. So. ſi. 174
In ſecunda:an ſuper rebus eccleſie teſtes de eadeʒ re ſint audiendi. So.
ſunt. char. 174
n tertia:an pꝛeter ſoꝛtẽ alquid accipere ſit vſi ura. So. eſt. 175
In quarta:an liceat clericis:vel lacis vſuras accipere.So.nõ 175
In quiſſta:an elemoſyne ſint faciende de vſuris.Solu.nõ niſi pꝛius cui⸗
libet reſtituantur. char. 176
In ſexta:an vſurarij poſſint agere pnĩam ante reſtitutionem. Solu.non

ſi habent vnde reſtuiuant. chhar. 176

Explicit quartadecima. Incipit quintadecima cauſa.

(Q uintadecima cauſa habet octo queſtiones. 17177

In pꝛima queritur:an ea que fiunt ab ignoratibꝰ:ſint eis ĩputãda.So.
non niſi ſi culpa ſua in ignoꝛantia deuenerit. cbhar. 177

In ſecunda:an ꝓ ipenſis patrocinij: liceat clericis munera exigere. So.

ſic. char. 178
In tertia: an per conſeſſionem mulieris cum au⸗ percauit ſacerdos ſit cõ⸗

—

.ẽ⁴ ³ —ʒ— J

————————

—

demnandus. So. non. ctctThhar., 179
In quarta:an die dominico debeamt epiſcopi cauſas audire. Solutio.
non OUYMBGU char. 179
In quinta:an neganti crimen purgatio ſit indicenda.So. ſic ſi laboret
infamia. —JJG char. 179
ſexta:anĩ crĩalibus ↄfeſſio ſit extoꝛquẽda. So.nö. char. 180
Znſepminaran ſolus eps deponere poteſt ſacerdotem vel diaconũ.So.
non. . char. 180
In octaua:ſi ↄfeſſus vel conuictus de his que ante oꝛdinationẽ conmiſu
valeat miniſtrare. So. nõ char. 181

Explicit quintadecim a. Incipit ſexta decima cauſa.

¶ Sertadecimacauſa hbabet ſeptem queſtiones.⁊ quattuoꝛ agũt de mo

nachis. char. 181
In pꝛima queritur:an liceat monachis populo officiũ celebꝛare. So. ſic
cum permiſſoine epi: ⁊ licentia abbatis. char. 181
In ſecunda:an liceat eis in capellis ſuis ſacerdotes inſtruere.Solu.ſic ſi
quas poſſident cum omni iure. char. 187
In terna:an iura eccleſarum ꝑer preſeriptionem tollantur. Solitin 6

In quarta: an eccleſia contra eccleſiam: vel monaſterium poſſit pꝛeſcri-

bere. So. ſic. char. 190
In quinta:an epiſcopus:vel abbas iure territoꝛij:capellam valeat ven-
dicare. So. non. char. 191
In ſexta:ſi quis in rem eccleſie detentam ab aliquo ſua auctoꝛitate irrep/
ſerit: an cadat a cauſa. Solutio ipſe quidem cadit a cauſa: ſcecleſia nõ.
char. 191
In ſeptima:an liceat alicui eccleſiam de manu laici recipere.So.nõ niſi
cccleſua vel monaſterium babeat ius patronatus. char. 191
Erplicit ſextadecima. Incipit decimaſeptima cauſa.

¶Secimaſeptima cauſa habet quattuoꝛ queſtiones 194

„

In pꝛima queritur:an reus ſit voti qui a ꝓpoſito ſui coꝛdis recedit. So.
nõ q;tum ad eccleſiam:niſi oꝛe pꝛonunciauerit. char. 194

In ſecunda:an beneſñcia ei reddenda ſint: qui eis in infirm uate renũcia⸗

uit. So. ſic.ſi non erat ſui compos. char. 19.
In tertia: ſi liceat uli qui ſe monaſterio tradidit: poſtea ad pꝛopꝛia redire.
So. non. char. 195
In quarta:an diſcendes de monaſtenio ſine ſui abbatis licentia poſſit ſua
vendicare. So.nonꝛ. cbar. 195
Explicit decimaſeptima. Incipit ecimaoctaua.
Decimaoctaua cauſa habet duas queſtiones. char. 197

In pꝛima queritur: an abbas factus epiſcopus ac quirat eccleſie: vel mo/
naſterio. So.dum fuit abbas acquirit monaſterio:ſj̊ factus epuicopus

In ſecunda:anꝓer epᷣm abbas ſit cligendus: vel ĩſtituẽdus.So.ab epPpo
eſt oꝛdinandus: a fratribus vero eſt eligendus. char. 198

Explicit decima octaua. Incipu oeama nona caula.

Decumanona cauſa habet tres queſtiones. 200

n pꝛiina queritur: an epiſcopus debeat ꝑmittere tranſire clericos ad mo
naſte rium. So. ſic char. 200
In ſecunda:ſi noluerit an liceat eis eo inuito tranſire. So.ſic 200
n tertia:an liceat canonmicis regularibus tranſire ad monaſterium mo/

nachoꝛum.So.non ſine licẽtia pꝛopꝛij epi. char. 200

Explicit vecimanona. yncipit vigeſima cauſa.
¶ Ligeſima cauſa habet quattuoꝛ queſtiones. cbar. 201
In puma queritur:vtrũ pueri traditi monaſterijs ſint cogẽdi ibi manere

So.nõ miſi poſtqᷓ; venerint ad annos diſcretionis. char. 201

In ſecunda:ſi pꝛeter voluntatem ꝑaretum intrauerint monaſteriuzs:an ꝑ
eos poſſunt extrabi de monaſterio.So.poſſunt infra annum ⁊ diem ſi
ſint infra annos diſcretionis. char. 202

In tertia:an qui inuitus cucullam induit:cogatur eam retinere.So.nõ

niſi poſt conſenſerit. char. 202

In qrta:an liceat ab vno mõaſterio tranſire ad aliud.So.ſic. 203

Explicit vigeſima. yncipit vigeſima puma caula.
igeſima pꝛima cauſa habet quinqʒ queſtiones. 203
In puma queritur: an clericus poſſit in duabus eccleſijs inſcribi. Solu.
non. . char. 203
In ſecunda:an liceat clericis ad aliam eccleſiam trã ſire.So.nõ ſine litte
ris dimiſſoꝛijs pꝛopꝛij epiſcopi. char. 203
In tertia:an liceat clericis ſuſcipere pꝛocurationẽ ne gocioꝛum ſeculariuʒ
So.non niſi cauia pietatis. chare 204
In quarta:an liceat clericis oꝛnari veſtibus fulgidis. So.nö. 20
In quinta:qua pena feriendi ſunt clerici ſugientes ad iudicium ſeculare.

So.excõmunicatione. char. 205
EEvxpplicit vigeſimapꝛima. Incipit vigeſima ſecunda cauſa.
Cigeſimaſecunda cauſa habet quinqʒ queſtiones. 205
n pꝛima quenitur:an iuramentum ſit pꝛeſtandum. So. ſic cauſa necei⸗
ſitatis. char. 205
In ſecunda:an ſit periurus qui iurat falſum:⁊ credit verum eſſe. Sotu.
ſic. char. 206

In tertia:an liceat clericis denegare epiſcopo certam obedientiam. So.

non ante condemnationenm. chhar. 209
In quarta:an iuramentum illictũ ſi ſruandũ. So.nõ char.“ 209

In quinta:an reus uͤrperinni qui cogit aliũ periurare.So. ſic. 210
Explicit vigeſimaſecunda. Incipit vigeſimatertia cꝛuſa.
¶ ECigeſimatertia cauſa habet octo queſnones. 211
In pꝛia queritur:an militare ſit pctm̃.So.nõm iuſto bello 212
In ſecunda:quod ſit bellum iuſtuʒ:qð fit edicto ſuꝑioꝛis:aut cã repellẽdi
imiuriam:ẽt ſi bomicidium ſequatur. cchhar. 213
In tertia:an emuria eccleſie:ſit armis pꝛopulſanda.Solu.eſt ab bis qui
bus licet. chhar.,. 213
In quarta:an vindicta ſit ĩferenda.So.ab eo cuius ĩteret. 21
In quinta:an ſit pcetm̃ iudici:vł miniſtris reos ĩterficere. So.nõ ſi ſit i⸗
ſta cauſa iuſticie. ffEP(Ebkbcar., 12
In ſexta:an mali ſint cogendi ad bonũ.So.ſunt. char. 22
In ſeptima:an heretici ſint ſpoliandi ſuis ⁊ eccleſie ſue bonis.Solutio.
ſunt. char. 225
In octaua:an liceat clericis arma mouere.So.nõ manu ꝓpꝛia niſi cau⸗
ſa neceſſitatis. . cbar. 226
Epplicit vigeſimatertia. Incipit vigeſimaquarta cauſa,.
¶AUigeſimaquartacauſa habet tres queſtiones. . 228
In pꝛima queritur:an hereticus poſſit aliquem excõmunicare. Solutio
non. ccchhhar, 22 B
In ſecunda:an poſt moꝛtem poſſit aliquis excmunicari. Solu.poteſt
hereſi. char. 233
In tertia:an ꝓ peccato domim poterit tota familia excõmunicari. So.
nõ:ſed interdici poteſt. l char. 234
Explicit vigeſimaquarta. Incipit vigeſimaquinta canaſia.
igeſimaquinta cauſa habet duas queſtiones. „ 2757
n pꝛuma queritur:an auctoꝛitate pꝛiuilegij quis contra ius cõmune va
leat ſe meri.So.valer. ð chhar, 237
In ſecunda:an fequentia pꝛiuilegia derogent pꝛioꝛibus. So.ſic ſi detur
ex certa ſcientia. ſchhar. 239
Explicit vigeſimaquinta. Incipit vigeſimaſexta cauaſa.
241

¶Sigeſimaſexta cauſa habet ſeptem queſtiones. ⸗
n pꝛima queritur: an ſint ſoꝛtilegi: qui ſub ficto nomine religionis fuuu
ra promittunt. So.ſunt. char. 241
Iñ ſecunda:an ſit pctm.So.nõ ſed pꝛohibentur. char. 241

In tertia:a quibus genus diuinationis ſumpſit exoꝛdium. Solutio.a
In quarta:quot ſunt genera diuinationis.So.quattuoꝛ m numeruʒ:
duo m ſoꝛmam. . chhar. 241
JIn quinta:an ſoꝛtilegi:vel diuini ſint excomunicãdi. So.nõ 22
In ſexta:an excomũicatus ab epiſcopo:poſſit recõciliari a pibytero.So.
inconſulto epo nõ:niſi in caſu neceſſitattis. chhar. 24 4
In ſeptima:an moꝛientibus ſit penitentia indicenda. Solutio.non. ſed
innoteſececcaa. chhar. 245
Erxplicit vigeſimaſerta. Incipit vigeſimaſeptima caula.
igeſimaſeptima cauſa habet duas queſtiones. 246
n pꝛima queritur:an cõiugium poſſit eſſe inter vouẽtes. So. nõ ſi vo⸗

tum ſit ſolẽnizatum. ſecus ſi ſimpler ſit. cchhhhar. 245
In ſecunda:an liceat ſpſo a ſua ſpõſa recedere. Solutio.nõ.ſi deſponſa
tio ſit de pꝛeſenti. *° chhar. 250

Explicit vigeſimaſeptima. Incipit vigeſimaoctaua cauſa.
Vigeſimaoctaua cauſa habet tres queſtiones. 254
n pꝛima queritur: an coniugiũ ſit ĩter ſideles. So.ſic char. 254
In ſecunda.an liceat conuerſo ad fideʒ ducere vxoꝛẽ viuente pꝛioꝛe. So.
ſic ſi ſit diuiſus ab infildeil. cchhar. 256
In tertia:an bigamus ſit qui habuit vxoꝛem vnam ante baptiſmũ ⁊ ali/
am poſt. So. eſt. J s char. 257
Explicit vigeſimaoctaua. Incipit vigeſimanona cauſa.
Aigeſimanona cauſa habet duas queſtiones. 257
n pꝛuma queritur:an ſit coniugium inter ſeruũ ⁊ ingenuam. Solu. eſt

niſi erroꝛ impediat. ccbar. 257
In ſecunda:cum depꝛehenderit illum ſeruum:an liceat ei ab ea recede⸗/
re. So. ſic. chhar. 257

Explicit vigeſimanona. Incipit trigeſima cauſa.
Trigeſima cauſa babet quinqʒ queſtines. 358
n pꝛima queritur: an liceat reddere debitum vroꝛi qui ſiliũ ð ſacro foõte
leuauit.So.ſic niſi ex conſenſu vtriuſqʒ ſit factũ. char. 258
In ſecunda:an ſponſalia contrahantur.Solu.non infra ſeptimum an/

num. ⸗ char. 259
In tertia: an ſpirituales vel adoptiui filij poſſint naturalibus copulari.
So. non. char. 259

In quarta:an liceat alicui cõmatricem vxoꝛis ſue ducere ĩ vxoꝛẽ.So.ſic
moꝛtua vxroꝛe ſua:ſi maternitas pᷣceſſit mfimoniũ’ũ. char. 260
In quinta:an cladeſtina deſponſatio manifeſte pꝛeiudicet. Solutio.nõ
apud eccleſiam. cchhar. 260
xplicit trigeſima. Incipv᷑ trigeſimapꝛima caua.
Trigeſimapꝛima cauſa habet tres queſtiones. 261
n pꝛima queritur:an poſſit duci ĩ vxoꝛẽ que pꝛius fuit polluta ꝑ adulte-

rilum viuente viro:vel machinatus fuit in moꝛteʒ ipſius. So. ꝓðt niſi

dederi ſidem ſibi pꝛius adulterr. char. 261
In ſecũda:an filia ſit iuita tradẽda alicui ĩ vrorẽ. So. ndö. 262
In tertia:an poſt patris ſponſionem poſſit nubere alij. So.poteſt ſi non
conſenſerit. ” char, 263
SErvpplicit trigeſima pꝛima. Incipit trigeſimaſecunda cauſa
Trigeſimaſecunda cauſa habet octo queſtiones. 263

n pꝛima queritur:an liceat ducere meretricẽ. So.ſic. char. 263

In ſecunda: an ea ſit vxoꝛ appellanda: que ducitur cauſa incontinentie.

So. ſic.· chhar. 264
In tertia:cuius arbitriam ſequitur mulier:an aui liberi an patris oꝛigi⸗
mnarij. So. aui. ᷑8᷑8᷑8᷑8 char. 266
In quarta:an viuente vxoꝛe liceat alicui er ancilla querere filios. So.

non. dJVD chhar. 266
In quinta: ſi ea que patitur inuita pudicitiam amittere compꝛobatur.
So.non. char. 268

n ſexta: ſi adulter adulteram dimittere poteſt. So. non. char. 269
n ſeptima:an viuente adultera adulteram accipere poteſt. Solutio.

non. “ char. 260
In octaua:ſi hoc ſaltem caſu inſidelem poſſit ducere ea conditione vt con
uertatur ad fidem.So.non. char. 271

Erxplicit trigeſima ſecunda. Incipit trigeſimatertia.
Trigeſimatertia cauſa habet quinque queſtiones

— 2 * *

In puma queritur:an pꝛopter impotentiam coeundi ſit aliqua a viro ſe
paranda.So. ſic. . 272

In ſecunda:an ſeparata poſſit ei nubere cum quo pꝛius ẽ foꝛmicata.So.
pðt penitentia peracta. char. 272
In tertia:an ſola coꝛdis contritione poteſt deleri pecatum. Solutio.po/
teſt vbi facultas confuendi nõ ſuppetit. Et ratione queſtionis mote agi
tur de penitentia: cuius tractatus diſtinguitur per Kpten diſtinctio⸗/
nes. char.
In pꝛima di.queritur an ſola contritio deleat peccatuʒ. So. ſic ſi facul⸗
tas confitendi deſit. char. 275
In ſecunda:an charitas ſemel habita poſſit amitti.So.ſic.in via. ſecus
in patria:qꝛ charitas ibi nunqᷓ excidit. char. 284
In tertia:an pnia reiterari poſſit. So.ſic pꝛeter ſolẽnem. 290
In quarta:an pctã ſemel dimiſſa redeant.So.non.ſimpliciter. 296
In quinta:quis modus debeat obſeruari in ĩponenda et accipiẽda pnia.

So.ad arbitrium ꝓpꝛij ſacerdotis diſcreti. chhar. 29 8
In ſexta: cui quis debeat confiteri. So.pꝛopꝛio ſacerdoti:ſi ſit diſcretus:
alioquin alteri de eius licentia. char. 300

Sn ſeptima:an penitentia nmoꝛe moꝛtis accepta:ſit fructuoſa. Solutio.
ic.

In quarta queſtione ſupꝛa ĩmediate cauſa queritur:an actus ↄiugalis ſit

pꝛobibitus tempoꝛe oꝛationis. So. ſi. chhar. 301
In quinta:an vir ſine conſenſu vxoꝛis ⁊ econuerſo poſſit vouere continẽ
tiam So.non. char. 301
●

char. 300

Erplicit tr igeſimatertia. Intipit trigeſimaquarta cauſa.
¶ Trigeſima quarta cauſa habet duas queſnones. 3z0903
In pꝛima queritur:an rea ſit adulterij: que credens maritum moꝛtuum
nupta eſt alteri. So. non. char. 303

Iͤn ſecunda:an redeunte pꝛioꝛe cogenda ſit recedere a ſecundo ⁊ redire ad

pꝛimum. So. ſic. char. 303

Erplicit trigeſ maauanta. Incipit trigeſimaquinta cauia.

¶ Trigeſimaquinta cauſa habet decem queſtiones. 304
In pꝛima queritur:an liceat aliquam ducere de pꝛopꝛia ſua cognatione.

So. non. char. 304

In ſecunda:an liceat aliquam ducere de cognatione vxoꝛs ſue. So.nõö.

char. 305
In tertia:vſq; ad quem gradum debeat quis abſtinere a conſaguininei⸗
ſuis ⁊ vxoꝛis ſue.Solutio vſq; ad ſeptimum gradum ſᷣm anekuos.
char. 30

In quarta:quare vſq; ad ſeptimũ gradũ cõputatur cõſanguimtas. So.

ad inſtar ſepꝑtem etatum huius mundi. char. 306
In quinta:quomodo gradus conſanguinitatis ſint computandi.Solu.
ſicut oſtenditur in arboꝛe. char. 306
In ſexta:qui iuſiurandum ꝓ pꝛopinquitate firmare debent. Solutio pꝛo
pinqui ⁊ vicini. . char. 306
In ſeptima:an illi qꝗ er ĩceſtu nati ſunt:ſilij reputent. So.nõ. 307
Zn octaua:ſi conſanguinei ignoꝛanter coniuncti: ſimul poſſint remane⸗
re. Solutio non niſi ex diſpenſatione romani pontificis: in quinto gra-
du:vel ſupꝛa. char. 306
In nona an matrimoniũ per falſos teſtes ſeparatuʒ:ſi poſtea apparuerit
eccleſiam fuiſſe deceptam:ſit reintegrandũ. So.ſic. char. 3 08
In decima: ſi relicta alicuius in ſecundas nuptias tranſierit: an pꝛoles
ex eis ſuſcepta: poterit copulari conſanguineis prioꝛis viri. Solutio
non. . MM cbar. 309
Explicit trigeſima quinta. Incipit trigeſimaſexta cauſa

¶ Xriregimaſerta cauſa habet duas queſtiones 309
In pꝛima queritur:an is qui virginem oppreſſit raptum conmiſit. So.

ſic. char. 309
In ſecunda:an rapta raptoꝛi nubere poſſit patre aſſenſum pꝛeſtante So.
vtiq;. . char. 310
Explicit ſecunda pars cauſarum:a queſtionum.
Incipit tertia:de conſecratione.
¶ Et habet quinq; diſtinctienes.

In puima:agitur de conſecratione eccdleſiarum: ⁊ de miſſarum celebꝛa⸗

tione. char. 310
In ſecunda:de ſacramento euchariſtie. char. 314
In tertia: de feſtiuitatibus per circulum anni celebrandis. 322
In quana de baptiſmo. . „ohar. 324
In quinta:de confirmatione:⁊ ieiunio. cchhar. 333
S
. —
ι

ſ
butur vel
rractone
diminut
lem:velp
ſppewuene
Inendum
Pones int
frenmniſſe
bipotentis
ſonanet
ltutemoiun
iniure cin⸗
Dl. I
4
be
e canonie
pit a ſimp
Naturamt
naliqo anu⸗
giseſt.
pſa ratione
prinſtim.̃
Modins. A
gommullas
uris natur⸗
ura vſqzad
inqua aggr
cpale pꝛopea
e canonico
eiusaſſign⸗
b CDuobu
torannm.
dud Ws
gitur tã
iſtis tanq
tRatun
Coꝛi
nudinario
lune huma
hro ſeno⸗
g. iſinſtien
poloalt d
ſti non iñ
dare tem men
nec vult.
kaponitn
chantaterf
ſreponikler
bum rogiair
CProhbe
Go:mniſiper
Aludpohibe
ſoeſept ff
8Cdnſmne ſ
manginſerat,
cg c ci

34
1ogunne,
304
char. 30
onſagnininen
nantiqnos.
cbar. 305
Guintas, So.
char. 33,.
dn. zos
char. 306
nd. .
Poſſin enane⸗
inqpimogte⸗
char. z06
poſtaappannnt
hſient an pagle
1s vin. Soluto
trtacauſa .

309
char. 30
npeeſtante So,
char. 310

1.

zrum celebꝛa-

bar. 310
bar. 314
322
bar. 324
. 333

DI.

