mũ geniti ſunt ꝓ filijs habeantur.
CPꝛobibent᷑ et bigami a q̊libʒ
oꝛdine clericatꝰ.Juxta illð ambꝛo.
ad uercelẽſes. Qni ſecũda cõòn
gia ſortitur dericus non ſiat.
CG Ognoſcamꝰnõ ſolũ ð epᷣo ⁊
uöõſbytero aplm ſtatuiſſe: ſʒ ẽt
pfes ĩ ↄcilij niceni tractatu addidiſ
ſeꝰ:clericũ quẽqᷓ; nõ deber̃ eẽ ꝗ ſe⸗
cũda cõiugia ſit ſortitꝰ. ¶ Simili
ter ẽt uiduaꝝ mariti uel ãcillaꝝ uel
meretricũ ſi ĩi uxores accipiũt cleri
ci fieri nõ poſſũt. ¶ Ande in cano
nibꝰ apłorũ legit᷑.¶Spectaculus
publicis fſnàcipata uel reiectax: uel
ãqeilla ducẽs uxorẽ diaconꝰnõ ſiat.
2 gs viduã ⁊ eiectã acceperit:
Qaut meretricẽ aut ancill: uel
aliquã de his q̃ publicis maãcipant᷑
ſpectaculis:nõ poteſt eẽ epᷣs aut pᷣ-
ſoyter aut diaconꝰ: aut ex numero
eoꝝ ꝗ miniſterio ſacro deſeruiũt.
¶Que auũt ſit uidua q̃ eiecta uel
meretrix bieronymꝰad fabiolã de
ueſte ſacerdotali oſtendit dicens.

ſequeretur ꝙ aliquis ꝓ

vno facto mereretur pe
nam ⁊ pꝛemium: quod

eſt cõtra id.viii.q.i.ſciẽ
dum item ex hoc ſequit
ꝙ aliquis ꝓ vno facto
⁊ meretur ⁊ demeretur
quod eſt contra id.ff.de
nego.ge.ſiue.meretur
enim dũ cognoſcit vxo

rem:vt.xxxiii.q.v.c.i.⁊X

ꝙ vna res habet coͤtra
rios effectus.qð eſt con
tra id.ff.de ſo.qui hoĩeʒ
5. vlt. Yo. poſſet tamen
dici ꝙ ſi maritꝰ reddat
debitum vxoꝛi coꝛupte
non pꝛeiudicet ſibi quin
poſſit pꝛomoueri:qꝛ tũc
potius dicitur cognoſci
ab vxoꝛe iᷓ; cognoſcere
ipſam:ut.xxxii.q.v. ita
ne. ſicut nec facit ſibi pᷣ
iudicium quin poſſit eã
accuſare de adulterio.lʒ
ſit argumẽ. ↄtra.xxxii.
q.i.ſi quis.ff.ſo.ma.cũ
mulier.ff. de adulte. ſi
vxoꝛ.S.vlti.qd iuris ſit
de hoc in q̃ſtionibus no
taui ⁊ ibi videas ⁊c.po ſ
ſet tamen pꝛobabiliter
dici ꝙ ſibi pᷣiudicat quo
ad legem pꝛomotionis
que factum ſolum requi
rit non quo ad legẽ mo
ſaicam: ut.xv.q.i.S.ſi.
Aade ꝙ ipſa lex mo/
ſaica habet᷑ oꝛiginaliter
I libꝛo deuteronomij.c.
xix.⁊ numeri.xxxv.non

obſtat ꝙ inuitus boc fe

cit vel paſſus fuit.arg.
xxvi.diſti. acutius. hoc
totuʒ determinat decxe
ta.ex utſit.pen.c.ii.b.
k BS Y quis.hoc bene
hẽs in auten. de
ſan.epiſ.5.clericos aũt
nõ aliter oꝛdinari.
l¶ Laicus.ideo dixit ð
laico: quia minus vide
retur de eo. vel ideo ꝗa
ſi clericꝰ hoc faceret nõ
ſolum non pꝛomoueret᷑
ſed omni pꝛiuilegio ec-
cleſiaſtice dignitatis pꝛi
uaretur:ut.lxxxiiii. diſ.
quiſquis.

m ¶ Uitio.i. defectu.

ſi. lxvi. diſtin. quia ſim
pliciter. ⁊.xxvi. diſtinc.
acutius.

n Ognoſcamꝰ. de
63 pᷣſbytero. ſupple

⁊ diacono:ut.lxxxi.diſ.
ca.i.ꝰ Adde ꝙ ſic legi
tur oꝛiginaliter in.i.epi

ſtola pauli ad titũ.c.i.
o ¶ Adaidiſſe. auguſti

nus tamen dicit ꝙ ſecũ
dum interpꝛetationem
apoſtolus intellexit de
quolibet oꝛdie:ut.lxxxi.
diſ. apoſtolus.

p & J quis ancillaz.

ſecd quare hic pꝛo
hibetur cum tamen eo
ipſo ꝙ aliquis ducit an
cillam ſuam in vxroꝛem
ipſa libera efficit᷑: ut.C.
de lati.liber tol.auten.

—
☚

tol
dblier
qro
gtionis
mſeqri
gi no
Pi.
lemo⸗
Mnalier
onniſc⸗
w., non
horfe
itag.
us. hor
A da
leüb.
Mbene
en,de
bogit

.
dirto
svice
loo e
netnd
oerck
go c⸗
niispei
ii di.

eſtan.
nuſim
nſiir,

,ſppe
m.dl.
ſelegi
nnich
iici.
Augnt
1gſei
ltiopenmn
ſur
Nlut.

Nllaz.
hicho⸗
nen o
gektan
gorem
guten.

SlI.

ad hoc.⁊. C. & op.li.liberte.ſilr tʒ mrimoniũ cũ aliena ancilla: vt.xxix.q.
lij.c.i.⁊.ij.rñ.pꝑꝑ pꝛogatiuã ſacerdotij:vel iõ qꝛ nõ vr ibi eẽ plenũ mr̃imo
niũ:vt.xxxij.q.ij.ſicut nõ oĩs.⁊ iõ nõ vr ibi eſſe plenũ ſacrʒ: vel hoc iõ cõ
4 ungit: qꝛ vilis pꝑſona pꝛeſumitur qui contrahit cum ancilla.
Idua eſt.meretrix.alibi dicit᷑ meretrix cuius turpitudo publice ve/

meretrices.

b .Que multox.q̃ ad

miſerit płres qᷓ;.xxiij.mi
lia hoĩuʒ:vt.xlv. di. di
ſciplina. vel q̃ admiſit
k. vt e de clerico excõi.
latoꝛes.
c J ſubdiaconꝰ.col
lige caſuʒ ex eo qð habe
tur.S.xxxi.di. .ſiłr.ĩ fi.
d ¶Inter lectoꝛes. ð iu

re cõi ꝑdit pᷣuilegiũ cleri

calevt.lxxxiiii.di.qſqꝗs.
iõ ſit hoc ex diſpẽſatiõe
ꝙ remaneant in ſacris
minoꝛibus oꝛdinibus.
e LEo ſiat. ſic ꝙ
papa diſpenſat 3
apoſtolũ: vt h̊ ⁊.lxxxii.

di. pᷣbyter. Inno. tñ di

cit nõ licet diſpẽſare cuʒ
bigamo:vt e de biga.
nuper. ⁊ idẽ ꝙ hic dicit
martinus.l.di.ſi qs vi
duã.luciꝰ tñ diſpẽſauit
cũ panoꝛmitano archi/
epᷣo ꝗ fuit bigamꝰ. Iteʒ
habes h ꝙ lʒ ſit diſpẽſa
tũ in vno oꝛdine: nõ iõ
intelligit᷑ diſpẽſatũ in ce
teris:vt.xij.di.nos con
ſuetudinẽ.⁊.l.di.ꝗcũqʒ
penitẽs.ſic diſpẽſat᷑ in p
mo mr̃imõio ⁊ nõ ĩ ᷣo
vt.xxxvi.q.ii.ſi auteʒ.
ſ NReſbpteri:ẽt alie

At, naruz: 1 ſi clerici

fuerint ĩ aliquo còuiuio
⁊ adueniãt ioculatoꝛes
ſurgãt ⁊ recedãt de mẽ/
ſa:vt de ↄſe.di.v.ñ oʒ.
g Aletino. bũc ca/
um habes eỹ de
biga.debitum.
DlI. XxXV

b AQuibꝰ?. a⸗

a git de tertio
c. aplice re⸗
D gule. oʒ oꝛdi/
nãdũ nõ eſſe vinolẽtuʒ.

interſerit ẽt de pena illo

rũ ꝗ frequẽter indulgẽt
ebꝛietati: ⁊ dicit ꝙ mĩo
res coꝛpaliter puniũtur
maioꝛes poſt admoni/
tionem.xxx.diebuscõio
ne puant᷑:vt.j.e.c.vl.
Acdde ꝙ ð ipſo tertio
c.apłice regule legit᷑ oꝛi
ginalr ĩ.i.eplła pauli ad
timo.c.iii.⁊ ad titũ.c.i.
i ¶ Quia vẽter. pĩiguis
yẽter groſſuʒ generat ſẽ
de ꝙ de phibitione vini
in veteri teſtõ legit leui⸗
tici.c.x.numeri.vi.de/
ute.xxix.iudicum.xiii.⁊
eʒechielis.xliiij. De noe
aũt legit᷑ gene.c. ix. De
Coth ibidẽ.c.xix.

SYJU—N QPictohus⸗ alee.
or , Idenci no vebetlu

eerRNgere vel ludis itereſſe: ut
e ſecttri5 e de vi. ⁊ ho.cle.clerici

nec pticipes erũt ludẽti

¶QAue ſit vidua uel eieccta ume
retrix.
Idua eſt cuius maritus mor
inæo eſt. eiecta eſt que a marito
viuente eijcitur.meretrix que mul-
torumlibidini patet. Sed po-
ſtea temporum defectui condeſcen
dens papa martinus i minoribus
ordinibus conſtitui eos permiſitũ
regulam preſigendo dicens.
¶SInter lectores nel oſtiarios vᷣpu
get᷑ ſubdiaconꝰſecũdã ducẽs vrorẽ
Aſubdiaconus ſecundã vxo
rem duxerit: inter lectoresꝰ vł
oſtiarios habeatur ita vt apoſtolũ
ſñ legat. Meceſſitate tũ exigẽte biga
mꝰuſq; ad ſubdiaconatũ poteſt ꝓp-
moueri. ¶ Unde marti.papa ait.
¶Uiduaʒ ducens vxoreʒ ſubdia-
conus fieri non potef.
7 Ector ſi viduam alteriꝰ vxo
rem acceperit in lectoratu per
maneat:aut ſi neceſſitas fuerit ſub/
diaconus ſiat:nihil autem ſupra.
ſimiliter ſi bigamus fuerit. Qui
bus autem propria coniugia pro
hibentur interdicitur etiam nuptia
libꝰ ↄuiuijs ĩitereſſe. C Uñ in aga
theñ.conci.legit᷑.¶ Nuptiaꝝ con
uunis preſbyteri itereſſe nõ debẽt.
Reſbyteri diacones ſubdia-
cones vel deinceps quibꝰ du
cendi vxoreslicentia modo nonẽ:
etiam aliarum nuptiarum euitent
conuiuia:nec his cetibus miſcean-
tur vbi amatoria cantantur ⁊ tur⸗

pia:aut obſceni motus corporum

choreis ⁊ ſaltationibꝰ efferuntur:
ne auditus ⁊ obtuitus ſacris mini⸗
ſterijs deputati turpium ſpectacu-
lorum atqʒ verborum contagiõe
polluantur. ¶Midua vero eſt in⸗
telligenda ſi poſt ſolemne fedꝰ nu-
ptiarum morte interueniente a vi-
ro ſuo diuiſa fuerit.ceterum ſi ante
qᷓ; conueniant fatali neceſſitate ab
alterutro diuiſi fuerint:lʒ ex ſponſa
libus vxor ſit appeilata:non tamẽ
poſt mortem ſponſi ctiam ſi in pꝛo
pria domo ſit ducta:a etiam cuʒ eo
velata vidua appellata eſt. nec ex

eius copula a ſacris ordinibus ali-

quis prohibetur. ¶ Ande pelagi-
napap ſcribit. ¶ Qum cu alio ve⸗
non tamen uli nuptam vxoreʒ
dnxerit: ſacerdos fierinõ phibef.
Alentino dlerico cui mulier
cum alio ante velata non iñ
illi nupta: ſed virgo permanens
poſt mortem eius cum quo velata
fuerat ſponſa coniugali eſt copula
ſociata:quia iterum velamen acce
pit nullum in promouendo gene⸗
retur obſtaculum:quia nihilẽ quã⸗

XXXV

0 „„
bus nec ĩſpectoꝛes ludi:vt ĩauc.de ſan.epiſ.iterdicimꝰ.ſʒ nũqd pðt repetiidqöi

30

alea pdit᷑:dieũt ꝗdã ꝙ nõ:ſed paupibus eſt erogãda pecũia illa.ar.xiuj.q.v.nõ
ſane.cũ.n.turpitudo vertit᷑ ex ꝑte vtriuſqʒ melioꝛ ẽ ↄditio poſſidẽtis.meliꝰcredo
ꝙ poſſit repeti:vt.ff.de alea.l.vl.in fi.ẽt vſqʒ ad.l.ãnos: vt dic greca cõſtõ.C.
de reli.⁊ ſump.fu.⁊ de alea.⁊ ſi ꝗs exñs ĩ alea rẽ ſuã vẽdiderit ñ tenet᷑ de euictõe

tum ad hunc articulum pertinet:
qð ei de ea nicis Ohaie zutitutts.

Nuibus oꝛdinibus biga
4 mi probibeantur: ⁊ utrũ
rputentur bigami quian
te baptiſmum habuerũt
una ⁊ poſt baptiſmũ habuerunt al
teram:⁊ an liceat ſortiri uxores in
ſacris ordinibus conſtitutis: mul-
toruʒs auctoritatibus breuiter mõ⸗/
ſtratuʒ eſt. ¶Sequitur aũt in ðſcri
ptione illa apoſtolica nt ſit ſobrius
qui ordinandus eſt nõ vinolentꝰ:
quod ex auctoritate neteris teſta-
menti introductum eſt.miniſtri enĩ
templi prohibentur vinuʒ ? ſiceraʒ
bibere:ne ebrietate grauentur cor-

da eorum:ut ſenſus eorum vigeat

ſemper ⁊ tenuis ſit:uel quia uenter
mero eſtuans facile deſpumat in li
bidines. Unde noe ebrietate nuda
nit femora: Loth autem quem ſo⸗
doma ñ uicit:uina uicerũt. C Qð

gautem uinolentus eſſe prohibetur

non ſemel ſed frequenter uino re-
pletus debet intelligi. & Hinc etiã
in canonibus apoſtoloruʒ legitur.
CDiaconus preſbyter 2 epiſco⸗
pus ebrietati ⁊ alee deſeruientes ni
ſi deſierint cõmunione priuentur.
PDiſcopus aut preſbyter aut
diaconus aleeꝰ atqʒ ebrieta-
ti ðſeruiens aut ðᷣſinat aut certe dã
netur. Subdiaconus autem autle
ctor aut cantor ſimilia faciens:aut
deſinat aut cõmunione priueturꝰ:
ſimiliter ⁊ latus. ¶C Item hiero.
Eſus carninʒ ⁊ vini potus poſt
diluuium conceſſus legitur: poſt
chriſti aduentum inbibituts.
Pexordioꝰ conditionis hu⸗
mane nec carnibus ueſceba-
mur: nec dabamus rpudium: nec
prepucia nobis eripiebantur in ſi-
gnum: a hoc curſu uſqʒ ad diluui
um peruenimus.poſt diluuium ãt
cum datione legis date per movſẽ
quaʒ implere nullus potuit carnes
ingeſte ſunt ad ueſcendum: ⁊ repu
dij conceſſa duritia: et cultellus
circunciſionis appoſitus quaſi dei
munus plus in nobis creuerit: qᷓ;
neceſſe eſt. NPoſtq;ᷓ autem chriſtꝰ
uenit in fine temporum:⁊. o.etiazʒ

reuolat ad.a.extremitatem ftraxit

ad principium:nec repudium no⸗
bis dare permittitur: nec circun-
cidimur:nec comedimusꝰ carnes
dicente apoſtolo/bonmmm eſt vinuz
non bibere ⁊ carnes non comede/

re.vinum enim cum carnibus poſt

dilumum dedicatum ef.
¶ Item ex epiſtolis eiuſdem.

Xlt. ff. quarum reruʒ actio non
dat᷑. ſi filio.S.illicet aũt bic ꝓ
hibeatur ludus:tñ pꝛo cõuiuio
habendo põt ludi.ff.e.l.vlti.
SBeſeruiens. ideſt valde ſer
niens: vt illa pꝛepoſitio aug/
mentet. ff. depoſiti.l.i.in pᷣnci.
qñq; pᷣuat vt ibi. Sepe pꝛecor
moꝛtẽ:moꝛtẽ quoqʒ depcoꝛ idẽ
m ZAlut deſinat.nò g ꝓ quo
libet delicto ſtatiʒ epᷣi debẽt ful
minare:vt vel excõicẽt vel de/
ponãt.ad idẽ fac̃.xlvij.di.epᷣs
⁊.xcij.di.c.vl. Si quotiẽs pec
cant hoĩes ſua fulmina mutat
Juppit:eriguotpe⸗ null? erit.
n . Pꝛuuet᷑. aut verberet: vt
j. e. c. vlt.
0 B exoꝛdio. nec carnibꝰ
⁊ iñ lamech fuitvenator
ſed illð fuit pp pelles nõ ꝑꝑ car
nes.Eldde ꝙ ſic legit᷑ geñ.i.
A.ij.c. de carnibus ãt poſt dilu
uiũ ingeſtis legitur idẽ.c.ix.
p C In ſignum:vtpꝑ eã fideles
diſcernerent᷑ ab alijs: vel fuit
ſignũ ĩterioꝛis circũciſiõis: vł
fuit ſignu, futuribaptiſmi: qa
tũc pꝑ circũciſionẽ tollebant᷑ pec
cata:ſicut nũc ꝑ baptiſmũ: vt
ſ. de ↄſe.di.iiij.qð apud nos.
q . Implere. S.di.iiij.erit.õ.
dic ꝙ facile nõ põt ĩpleri.vl dic
ꝙ tunc nullus potuit eã iplere
quo ad hoc vt adipiſcerẽt᷑ vitã
eternã:qꝛ ꝑ circũciſionẽ nõ ape
riebat᷑ ianua celi:lʒ ianua ĩfer/
ni eẽt pᷣcluſa.ſecus hodie ꝑ ba
ptiſmũ:vt er ð bap. maioꝛes.
vr ið iſtud dicit:qꝛ õrictas fuit
in lege.cũ.n.pceptũ ſuit ꝙ ſab
bati die nõ fieret aliquod opꝰ.
itẽ pᷣceptũ fuit ꝙ. viij. die circũ
cideret᷑ puer.potuit ↄtingere ꝙ
ſabbatũ eẽt dies. viij.ab oꝛtu
pueri.ſe iñ in hoc nõ peccabãt
qꝛ excuſabãtur pp ĩpoſſibitita/
tẽᷣ. ꝰ Adde ꝙ de ſcĩſicatiòe ſab
bati legit᷑ exodi.xx.⁊.xxxi.c.iõ
ãt fuerũt eis data dura pᷣcepta
qꝛ ex ſupbia eoꝝ dixerũt:nõ de
eſt ꝗ ipleat: ſed deeſt ꝗ iubeat.
r ¶ Duricia. tñ pctm̃ erat: vt
ex ð diuoꝛ.gaudemꝰ. dde
ꝙ ſic legit᷑ oꝛigi.deute.c.xxiiii.
8Et. o.ꝗq ẽvltia lr̃a grecoꝝ.
t ¶ Zld.a.qᷓ eſt pᷣma latinoꝝ.⸗
eſt ar. ꝙ reſtinna re ad pᷣſtinuʒ
ſtatũ pꝛioꝛa iura reſtituunt᷑:vt
xxvi.q.ſi qs de coꝛꝑe.ff.ð ſer⸗
ui. ruſti.pᷣdio.hi qſar.ꝙ nõ fit
iniuria rei ſi reſtituit ad pꝛiſti-
nũ ſtatũ.ff. de pactis.ſi vnus.
5§. ꝙ in ſpẽ dotis. B. Xldde
ꝙ illud qð hic dr de libello re
pudij ꝓhibito poſt aduẽtũ xpi
legit᷑ in cuãgelio matthei.v.⁊
xix.⁊ maxrci.x Oe circũciſione
quoq; legit᷑ in.i.epla ad corm.
c.vij.⁊ ad galatas.c.v.⁊ in a
ctibus aploꝝ.c.xv. Sð
u Mec comedimus.i.ſuade⸗/
mus nõ comedere.conſiliũ eſt.
Aldde ꝙ ſic legit᷑ in epła pau
liad ro.c.xiiij.
x ¶ODedicatum cſt.i.iu vſu
aſſumptum.

a Cgdeſiepꝛineipes.i. pᷣlatos: vt de aſe. di.i.coꝛpoꝛa:
b 21 ¶ Pꝛopheticus.ſ.michee.

c ¶ TLautiſqʒ. i. delicatis.

Di.

d Epulis. i. terrenis delitijs que nullo laboꝛe qrunt᷑.de oſe. vi.v. ne tales.
e ¶ Exterioꝛes.i.ex toto extra lucem.ar.xl.di.quelibet. Adde ꝙ ſic legitur in

euangelio Matthei. c. xxij. 7
xxv.marci.iiij.⁊ Luce.viij.
¶ Buccas plenus vẽter faci
le ð ieiunijs diſputat.xij.q.ij.
gloꝛia epi ar. ꝙ archidiaconꝰ
cũ viſitat parochias nò eſt ex
Ulis pꝛeſtanda ꝓcuratio: vt.x.
q.iij.illud hoc verũ eſt añ vi
ſitationẽ factã.er de cẽ. exigit.

greg. x. Zldde ꝙ illud ꝙ of̃

in ſequẽti palea vinolentũ.de
paulo legit᷑ i epyła ad epheſios
.c. v. ad roma.xiiii. ad Ti/
motheũ.iij.⁊.v.c.⁊ in epla ad
titũ.c.ij. de ꝓhibitide vo vete
ris teſti dic vt notaui.S.in pꝛo
hemio buius diſtinctionis.
8 Grro il ndnclk ddie
teſtadaã ebꝛietatẽ ſiue gu
lãipᷣmo qꝛ p eam deierauit hu
mana aditio. ſcðo exeplo noe.
tertio qꝛ ſeruitus eſt inducta ꝓ
pter eã. quarto exemplo loth.
deinde comẽdat ſobꝛletatẽ exẽ
plo abꝛahe ꝗ cibũ miniſtrauit
angelis ſine vino: ⁊ exeplo J0o
anms baptiſte.
g ¶ Serto die. ideſt die vene/
ris:nã dñico die dñs cepit face
re mũdum:vt.lxxv.di.qꝙ die.
alij dicũt ꝙ oĩa ſimul creauit.
vñ ſalomon:q viuit in eternuʒ
ia ſimul creauit.Adde ꝙ
ſic legit᷑ eccłiaſtici.xviij. ſed lzʒ
ſimul facta fuerint nõ ſimul di
ci oĩa poterãt:⁊ iõ ſcripturavti
.tur tali diſtinctione.er de ſum.
tri. c.i. .
b ¶ Beſtie.i. aĩalia ĩ terra.nã
v. die. fuerũt creata volatilia ⁊
piſces. Tldde ꝙ ſic legit ge⸗
neſis. c. i.
i ¶Cepit. mundus.
ꝑ ¶ Seriari.i.ceſſare.
I ¶ Deſijt.tunc fuit hõ ſpolia
tus gratuitis ⁊ vulnerotus in
naturalibus.de pe.di.ij.adã.
m ¶Jeiunium.i.abſtinentia.
Deipſa legit᷑ geneſis. c.ij.
n ¶ Pꝛeuaricatio.ibi fuit.
o ¶ Latebꝛa. quia abſcodit ſe
adaʒ a facie dñi. Zldde ꝙ ſic
habet᷑ geneſis.c.iij.
p CReuocauit.qꝛ pꝛimi parẽ
tes ſaluati ſunt:vt de pe. di.i.

ſi pꝛimi. ⁊ de cõ. di.i.hi duo.
q ¶Jumẽtuʒ.i.carnẽ ſuã quö

paſcit q̃ſi iumẽtum:vel dr coꝛ
pus iumẽtũ q̃ſi iuuamẽtum.
r ¶ Nõðeſſer.S.di.i.ius gẽtiũ.
coͤtra.ſed ibi ſolui.
S CPꝛelationis inuidia: qa
chaiʒ interfecit fratrem ſuum.
Elgae ita legitur geneſis
t ¶ Lelſa: pietas.
de ꝙ hec oĩa legunt᷑ geñ.c.ix.
x ¶Tentãt.i.inebꝛiant.
y ¶ Wartus.i. effectus iſtud
vult dicere ꝙ vinũ ex ſe duos
ꝓduxit effectus.pᷣmo ebꝛietatẽ
deinde inceſtuʒ:⁊ ebꝛietas fuit
Deterioꝛ effectus vini. vel aliter
ex ebꝛietate ꝓceſſit ſeruitus. uẽ

ex ea ꝓceſſit inceſtus ꝗ deterioꝛ

* Se eodem.

Alienũ eſt a ſapiẽte potatiõibꝰ

⁊? ebrietatibus vacare.
I Axurioſa res ẽ vinũ ⁊ contu/

melioſa ebrietas.oĩs qui cuʒ
bis miſcet᷑:nõ erit ſapiẽs. ¶ Itez.
Ignominioſũ ẽ ſacerdoti afflu
ere ðᷣlitijs epulis atqʒ laciuijs.
Ccleſie pᷣncipes ꝗ ðᷣlitijs afflu

unt ⁊ iter epulas atq; laſciuias

pudicitiã ſeruar̃ ſe credũt ꝓpheti-
cusꝰpᷣmo ðſcribit: ꝙ eijciẽdi ſunt ð
ſpanoſis domibꝰ lautiſq; nuiuijs
2 multo labor̃ epulis ↄquiſitis:⁊ ſi
vis ſcir̃ quo eijciẽdi ſũt ꝓpter ma-/
las cogitatiões ⁊ oꝑa ſua:euãgeliũ
lege:iĩ tenebras ſcilicet exteriores:
ubi erit flerꝰ ⁊ ſtridoꝛ dẽtiũ.an ñ cõ
fuſio ⁊ ignominia ẽ:ieſũ cruciſixuʒ
paupeʒz ⁊ eſuriẽteʒ farſis pdicar̃ coꝛ
poribꝰa ieiunioꝝ doctrin rubẽtes
buccas tumẽtiaq ora ꝓferre:ſi in
apoſtoloꝝ loco ſumꝰ ñ ſolũ ſᷣmonẽ
eoꝝ imitemur: ſʒ ẽt ↄuerſationẽ ⁊

abſtinẽtiã. ¶ Itẽ megod? alea
Uamikibicme eſtuãs cito ſpu⸗

XXXVI

eſt. vl illud vult dicere ꝙ filia eſt deterioꝛ qᷓ mater:qꝛ moabite ⁊ amonite

Loth.ſic legi᷑ oꝛiginaliter geneſis.c.xix.

virtus ĩ ieiunio.ſerpẽs ſuaſit gule:
dominus ieiunare decreuit. itaqʒ

gula a paradiſo regnãteʒ expulit:
abſtinentia ad paradiſũ reuocauit
errãtez. ? ifra In pᷣncipio generis

bumani ignorabatr᷑ ebrietas.pᷣmꝰ
noe vine plantauit:dedit naturã

ſʒ ignorauit potẽtiã. Itaqʒ vinuz

necſuo peꝑcit auctori: ſʒ illiꝰ ebrie
tas nobis ſuadet ſobrietatẽ.ſemel
eni iebriatꝰ ẽ noe:vbi malũ ebrie/
tatis agnouit:iumẽtũ ſuũ ad reme
diũ tẽperauit:neceffudit ad vitiuʒ.
manebat autẽ anteqᷓ; vinũ ĩuenire
tur oibus icõcuſſa libertas: nemo
ſciebat a ↄſorte natur̃ ſue obſequia
puitutis exigere.ñ eẽt hodie ſᷣuitus
ſi ebrietas ñ fuiſſet:obrepſerat qui

dẽ fraterne pᷣlatiõis ĩuidiaſ.mane-

bat tamen adbuc paterne pietatis

reuerẽtia.leſa pietas eſt duʒ irride

tur ebꝛietas.nõ illis itaqʒ ſolis no

cent vina:quos tentant:ſed etiam
illis ãplius oculis quoꝝ temulenta
ebrioſoꝝ mẽbra nudãtur.⁊ infra.

mat ĩlibidinẽ.ubi ebrietas ibi egimꝰ ẽt ꝙ patrẽ loth ĩebriaue⸗

libido dominat᷑ ⁊ furor. ¶ Item
nolẽtuʒ ſacerdotẽ ⁊ apoſto
lus damnat ⁊ vetꝰ lex/ ꝓhibet
ſacerdotes ꝗ miſtrant ĩ tẽplo dei ꝓ
hibent᷑ vinũ ⁊ ſicerã bibere: ne cra
pula ⁊ebrietate aggrauẽt᷑ coꝛda eo
rũ. Sicera hebreo mone oĩs po⸗
tio nũcupat᷑ qua ꝗs iebriari poteſt.
quicꝗd ĩebriat:ſtatũ mẽtis euertit.
fuge ſimiliter ⁊ vinũ i quo ẽ luxuria
Nolite ait apoſtolꝰ iebriari vino ĩ
quo ẽ luxuria.ꝗ altari ðſeruit ninũ
ſicerã nõ bibat.Sponſa chriſtivi
nũ fugiat ut venenũ.vinũ ⁊ ebrie⸗
tas ĩcẽdiũ ẽ. C Nẽ ꝓſp. SLe eodẽ

Axuriaʒ facit ⁊ nutrit vini ꝑ/
ceptio nimia ñ nã. ¶ Ambꝛo
ſius in ᷣmone ð ieiunio ꝗ ita icipit᷑:

diuinũ ad patrẽ reſultat oꝛaculuʒ.

In paradiſo abſtinẽtia:poſt ꝑa
diſũ edendi laſciuia incepit.

Extoꝰdie beſtieꝰſũt create ⁊ cũ

beſtijs orta ẽ edẽdi poteſtas ⁊
uſus eſcarũ.vbi cibꝰ cepiiibi finis
factꝰ ẽ mũdi:ibi cepit ſua ĩcremẽta
neſcire:vbi ceperũt diuina oꝑa cir-
ca eũ feriari:quo iudicio ðclaratũ
ẽꝙ per cibos mũdus hr̃et minui
pꝑ quos ðſijt augeri.⁊ infra. ut ſcia-
mꝰ ñ eẽ nouellũ ieiuniũꝰ: pᷣmã illic
legẽ ↄſtituit ð ieiunio.⁊ ĩfra.eouſq;
nemo pᷣuaricari nouerat:cũ adhuc
orta nõ eẽt que pᷣma ẽ pᷣuaricatio:
ĩdictũ ẽ ieiuniũ abſtinẽtie lex a dño

deo: pᷣuaricatio legis a diabolo:

culpa ꝑ cibũ: latebraP poſt cibũ:co-
gnitio ĩfirmitatis ĩ cibo: ſirmitatis

rũt ſilie ĩ mõte ad quẽ timẽtes ĩicen
4 Palea. qan diũ ſodomitaꝝ ↄfugerãt:⁊ habita

bãt ĩ ſepelũca.fuit itaqʒ ebrietas oꝛi
go ĩceſti ↄcubitus peſſime r̃genera

que ab illis ꝓceſſerãt fnerũt deterioꝛes ꝙᷓ matres. Adde ꝙ de filiabus

3 ¶ Peccati.i.vitium. Adde ꝙ de cõmuio abꝛahbe ſic legit geneſis. c.
xviij.de ſobꝛietate ⁊ pꝛedicatõe vo YJoãnis baptiſte legit᷑ Matthei.iij.c.

Marci.i.Luce.i.a.iij.
7 Joannis.i. S
2 ¶ Hemiſſio.i. deus re
mittẽs peccata.
9 t Hte oia. aut coꝛ
oꝛali.ſed epᷣs ñ
verberabit clericũ ꝑ lai
cũ:vt er de ſen.ex.vni⸗
uerſitatis.niſi ſit incoxr
rigibilis:vt er de ſentẽ.
ex. vt fame. “
1. Ol. XxXXVII
o boc loco vſq;
it quã peri⸗
tiã debent hfe clerici: in
hac oñdit ꝙ habebũt pi
tiã lf̃arum ſacraxꝝ.in ꝓ
xi.di. oñdit ꝙ ẽt hebunt
pitiaʒ ſeculariuʒ ſciarũ.
⁊ inde ſumpta occaſione
oñdit in.xxxviij. diſt.ꝙ
ignoꝛãtia eſt periculoſa
clericis.in.xxxix.di. di⸗
cit ꝙ hẽbũt pitiaʒ ſecula
riũ negocioꝝ:⁊ agit hic
ð qrto.c.apłice regule.
Aldde ꝙ de ipſo legit
oꝛiginalit ĩ.i.epła pau
li ad timothe.c.iij.⁊ ad
titum.c.i. 4
a. ¶ Simplicitatis. nec
ſimplicitas: nec alið pᷣt
excuſare ſacerdotis iperi
tiã:vt.xxxviij.diſt.ſi in

tricis partus ðterior lat ũ abꝛahã b ( Seculariũ.cũ enim

vina ĩ ſuo ↄuiuio miniſtrabat: ſʒ ĩ

molabat vitulũ:butyrũ ⁊ lac etiam

ãgelis hoſpitibus exhibebat.recte
enĩ illic deerat materia peccati vbi
erat r̃miſſio pctõꝛuʒ.ðniqʒ ãnũcia
nit dĩũm ioãnes ñ mãducãs paneʒ
neqʒ bibẽs vinũ.qui enĩ xpʒ ãnun/
ciat ab omni vitiorum incentiuo
preſtare ſe debet alienum. ¶Itez
ex concilio agathenſi.
Triginta diebus a cõione abſti

neat clericꝰ quẽ ebriũ fiiſſe ↄſtiterit

te omnia dericis uetet᷑ ebꝛi
as q omniũ nitioruʒ fomes
ac nutrix eſt. Itaqʒ eum quẽ ebriuʒ

fuiſſe conſtiterit:ut ordo patit᷑ aut

xxx.dieruz ſpacio a communione
ſubmoueatur: aut corporaliſub-
datur ſupplicio.
NPortet ordinãdũ eẽ pru
o dẽtẽ: qð ↄtra eos notaãdũ ẽ
gqui ſub nomie ſimplicitatis
excuſãt ſtulticiã ſacerdotũ.prudẽtẽ
aũt epiſcopũ opoꝛtet ĩtelligi ñ ſolũ
litteraꝝ peritia:ucrũ etiaʒ ſeculari-
umꝰnegociorũ diſpẽſatiõe. ¶ Uñ
in epiſtola gelaſij pape legitur.

¶Illitterati ⁊ corpore vitiati nõ

promoueantur ad clerum.

Alitteratos aut aliq ꝑte coꝛpo

ris uitiatos ul imiutos null⸗
pᷣſumat ad dericatus ordieʒ ꝓmo

uer̃:quia litteris carẽs ſacris ũ po⸗

Di. XXXVI

epiſcopus ſit iudex ⁊ coꝛ
poꝛum ⁊ aiaruʒ: vt. xi.
q.i.de pſona.⁊.x.q.i.q̃
cunqʒ.opoꝛtet ipſum tã
ſpirituali qᷓ ſeculari ſcia
oꝛnari.xxxix. diſti.circa
c litteratos.peni

us ſufſicit tam? oſaf
mediocris ſcientia: vt exk cos

eniʒ requiritur in clerico
ſumma pfectio.ſic.ff. ðᷣ
ecdi.edi.ſciẽdum.ꝭ.illð.
7.l. ſi quis venditoꝛ. Iz
ſit arg.cõtra ex de pur⸗
ga.ca.ↄſtntutus. ſed qꝗd
ſi penitus laicus oꝛdina
ret᷑:nũgꝗd reciperet cha/
ractereʒ:ſic.axr.i.q.i⸗vẽ
tũ ibi:ſed dr.ð hoc no.
ſal.pꝛomo.capi.vno.
d CFSmminutos.enoꝛ/
miter.

—

Orrr

—.— ——. –

—
—

— — — —

M Dl. XxXVII 8542
zunnnt a Seipſos. er idigna teſt eẽ aptus officiis ⁊ vitioſũ nihil petrus etia cũ rectoribꝰecdeſie ſeri m & De ea ſide. i. ve anticulis
ien ione.o degagieis i deo Prſus offerri legalia pcepta beret ait. Marati eſſe debetis red- Poracdnen ere
d Qkndis. iden oin · ſaxerut. ſmilit a ſeipos abſcidut. def rationẽ omnipoſcenti vos ſa o al⸗ſponf
tet qis. Atẽ zoſimus papa.¶ Ad ſũͥ. niffactiont de ea ſidea ſpeqiuo. p Plenimima. ſic ſemper ⸗
ien⸗ ¶ Oꝛdine. hic habes Mũ ſacerdotiũ ñ aſpiret ꝗ diuinis bis eſt. hic etiã paulus ſcribens ad atiſedebunt iurta fluenta eua-
qui iniuſte confert aliqu ſtipẽdiis vł diſciplinis ñ ẽ erudirꝰ timotheũ: ait. Attende lectioni ? lioꝛũ ⁊ ſacre ſcripture.⁊ ſicut co
ſnn oꝛdinẽ pᷣuat᷑ poteſtate cõ Li eccdeſiaſticis diſciplinis ꝑ exhortationi ⁊ doctrine.Ex quibꝰ lumnba ſedet er natura iuxta a⸗
.. crendi ſllum. i. q i. ſi ordinẽ non eſt imbutus ⁊ ẽ omnibꝰ liquido colligit᷑ ꝙ nõ ſuf Junrt Ticenr in inſa agua
un Soialin ſupenat por approbatione diuinis ſipen ſicit platis bona ↄuerſatio mox mnbnam n ruenieng areidi
ch . annuz : vt. Iv. di.nullꝰ. dijsꝰ nõ eſt er uditus nequaq; ad b- oneſtas :niſt addatur ſciẽtia do- ſic prelatus ſibi per ſcripturam
alibi depoitur. vt. l. di. ſumũ eccleſie ſacerdotiũ aſpirare ctrine: vnde ſacerdotes ingreſſe nu⸗- precauebit otra herelicos. r. di.
itn Cc. i..lxij. diſti. c. vlti. x preſumat: a non ſoluʒ in eo ambi ritemplũ tabernaculi pꝛius laug- . c.i.in f. xi. di. noltte.
kreſn erri. vi. tantis. conine tio inefficax babeatur: verum etii baãtur ĩi labio eneo qð fecerat moy q &π SYauis vult. non vackit.
uit diſtingui ꝙ ſi ex ne ordinatores eiꝰ careãt eo ordine ſes ex ſpeculis mulierũ.hinc etiã in Rnunguid ergo epiſcopi n.
enns orgimargein quem contra precepta patrum cre caticis caticorũ: ocuiiꝑ q́s plati ac Gnntbeteziinmn Pang
dg. A en ſaetia:tüͦt op om digderunt preſumendum Ecce ꝙ eccleſie ĩtelligunt aſſimilant᷑ colu⸗ vt. mij. q. vlij igitur. 2.c. boꝛ
aeſ tur. vł aluer aut oꝛdinat ſacrarũ litteraruz oʒ epiſcopũ ba- bisqᷓ reſidẽr mxta fluẽta pleniſſi- tam.i ii0.
an illuz cuʒ quo de facili dai bere peritiam vnde in veteri tefa ma. ¶ Mic èt hiero. in leuuico. r. Ingeſinenter. animo: vel
lenn penſare Porelt: vel cun mento inter cetera oꝛnamẽta pbõ. ¶Sacerdotis ẽ legis ſ. ciennia ba- vons õ 4
ſern Rutmainrnttammtal. ctor̃ põtiſicis maifeſta dʒ eẽ cogni 8 vocabulo qᷓ́; merito imitet tu. rij, viſacroſanca.
ſäini. bus. vt entra de preben. tio veritatis hinc etiã vectes b moyſẽ imitetur æ aaron. quid eni 8 d queritur. In
tuuſcne graue. io. Adde ꝙ il· areca portabat iugiter annulis erãt dicitur de eis? ꝙ nõ diſcedũt de ta pac. xxxvij. di. ́
iſedſ lud qð hic dr de raiöali inſerti:vt c arca eẽt portãda nu naculo dni.erat ergo moyſes inde 8 rit. G. an oꝛdi-
Ku — oꝛigi⸗ la eẽt vl ſieret mora de intromintẽ ſineter in tabernaculo dni.ad autẽ babelepen mannuns dbeat
iſi valte de⸗ em aehen dis vectibꝰ:qꝛ predicatores ꝑ q ei opus erat: vt ant a deo aliquid numebrlmnoantem Renat⸗ .“
igthe ibi. xrxvi. ſequenti le⸗ eccleſia circufertur ſacris litteris ſe diſceret aut ipſe pop unluz doceret: clenici nõ debẽt reſpicere libꝛos
englt. guur. Peer debent inſiſtere:ne tuͦc querat· ec duo ſunt põtiſcis opera: vt a gentilinm. ſecundo ponit arg.
Nolgt Tunc querant. ne diſcere cũ ex officio alios debeant deo diſcatlegendo ſcripturas diui imncontrarium. ztalem dat ſ0/
lapen eni eps debet egere d docere. Hincetiam dauid priuns nas ſepiꝰ meditãdo:aut populũ lutionem q quidam legunt li⸗
oilal ctrina alioꝛum: quoniã ex gratia ſpiritus ſancti donũ ſceẽ doceat: ſed illa doceat que a deo bros gentilium cauſa delecta-
b li ebarimeneren tie erecpl e BPoſte Gelnnnlura ipſe didicerat: nõ zrprobro. naniar vVſe⸗ beceſ n
i.· vij. conuenientb?, onẽ regni aſſecutus eſt· Salomon de vel bumano ſenſu:ſed q̊ ſpũs bibuum:quidaz ſegunt ad e
sliut nu e quoqsno diuitias:no longatepo. ſcds docetẽ e alind opue q ſecit nerevaſtiant ructons Nr⸗
t.aiin dine loquẽdi pꝛobari or ra buius vite: ſed ſapientiaʒ a deo moyſes:ad bella nõ vadit: nõ pu ſcernere veruʒ a fallo.io. vt. ſ.
dineʒ ſeotũ.ſic. rlij. dii. expetijt ⁊ ipetrauit. Ninc etiã dÑẽs gnat cõtra inimicos:ſʒ quid facit? eæ.5.cum ergo.a no.qꝙ in omni
itütin ſit rectoꝛ.⁊.xx.di.S.i.io, priꝰ ponit verba ſua in ore ꝓppe orat:⁊ donec orat vincit popnlus bus.c.vſqʒ ad. 5. ecõtra. vr ſo⸗
nintcn nes. „ te: 1 poſtea oſtitnit eũ ſuꝑp gentes eius:ſi relaxauerit æ dimiſerit ma la voluptas pꝛobiberi.
mng. CEuſtodiunt.quia vi regna:dicens ad hieremiã. Ecee nꝰ:popnuiꝰ eiꝰvĩcit᷑ ⁊ fugat᷑.oret er QNieohns genrllium. à
ugii e nehe gabus begi deqi verba meaĩ oretuo: ecce nſti go ſacerdos ecclie indeſinẽter: vt nopmobtit en ao ſe velin:
— r.in mandano. a.nnj. tuite ſuper gentes 2 regna. hine vincat populsg ſub ipſo ẽ boſtes emſepentos viſeiplinamm ſon
dici,an⸗ q. vlti. c. pe.io. etiam malachias: labia ſacerdotis inuiſibiles amelechitas ꝗ ſũt ðmo adum. C. de teſta. conſulta diua
“ g CQui audit. diſctdo cuſtodiunt ſcientiam:a legem erg nes ipugnaͤtes eos AiPoRpie lia.ſed cõtra:leges ſunt per oꝛa
ſos eni b Aem. docengo. mũt deore eius:qꝛ angelus dñi e viuere in xpo. DI. XXX pꝛincipum diuinitus promul⸗
ſetun 1SSerpentes: ne eonz erxcitunʒ c. hinc etiam idem ſalua- Ed querit an ſecnlaribus Sai vr.Mvi: . iſ. nemo⸗ die
W Bianhlanenini. tor noſter pꝛins in medio doctorũ iitteris oporteat eos eè ern ad boc lier auce leges: r
s ſindn s volon machinemmm. ſedit audiens illos 2 interrogans ditos: ¶ De his ita ſcri⸗ o:argn. fre:Viſtin Feſech ſecu
nte io. vt. rvi. q.i. ſi cupis. ⁊? poſtea pꝛedicatr̃ cepit: qꝛ pꝛius ꝗſ bit in ↄcilio carthagiñ. ii. lares. io.
ſi ICSatiſſactionem. ſceilz qʒ diſcere: ⁊ poſtea predicandi ofi Aibros geniliuz nõ legat eos. n. &Acerdotes. neceſſitatis.
münh ridedo eis. aeſtar. - cium vſurpare debet. binc ẽt ſalo Piſcopꝰ gẽtiliũ libros nõ le Te elom.
irtn, lan tenentur reſpondere mon ait:pꝛius tempus tacẽdi ⁊ po ¶ Agat:bereticoꝝ aũt plegatpro x EOme.
lugl. ad emnes reſiones. ſtea loquẽdi: qꝛ vitas pᷣus tacẽdo neceſſitate aut tẽpor᷑. ¶ Nẽ biero.
Vanin Arie atlact a dwdnm: diſcit᷑: ⁊ poſtea loqndo pᷣdicat. hic ad damaſũ papã de ſilio ꝓdigo.
Nncn quantum granum a pa idẽ dñs ait: qui auditꝰ dicat veni’. ¶ Repbeduntur ſacerdotes qin
iie lea. vt. xxv. diſ.5.crimi- hic ẽt pᷣus apoſtolos docuit: deif onuſſis enãgelijs comedias legũt.
dduc, nis.i.q.i.viliſſimus.e eos ad predicanduʒ miſit:dicens: Acerdoteſ dei omiſſis euãge
R viij.q. i· lj. io. Eſtote prudentes ſicut ſerpente: Mlijs ⁊ ꝓphetis videmꝰ cõedi
muan, ⁊ ſimplices ſicut columbe:ſic eti,ʒ as leget:amatoꝛia bucolicoꝝ vᷣſuũ
poſt reſurrectioneʒ prius illis ſen vba cataf᷑: tener̃ virgiliũ ĩ mãibꝰ:
ſum aperuit ⁊ ſeripturas explana- id gqðĩpueris adeſt neceſſitatis Der norrſa vio

uit:⁊ poſtea dicit eis.Euntes ĩ mäü

dũ vniuerſũ ⁊c̃. Ande cũ de qanqʒ
panibꝰquĩq; milia hominũ vellet
reſicere:prius panes accipiens fre
git: ⁊ poſtea diſcipnlis dedit ⁊ pꝰ
eos demuʒ turbis appoſuit.ꝗa ſa
cramenta legis ⁊ ꝓphetaruʒ priꝰ
diſſerendo erxpoſuit:⁊ poſtea eoꝛũ

ſcientiã diſcipulis dedit:⁊ ꝑ eos tã
dem illaʒ ſidelibus diſpẽſauit.hic

In vannatc 7
ſus aàbulat: ꝗ ſecularibus diſcipli-
nis occupantur. ”Oò—⸗U

EBSnne vobis uider᷑ ĩ vanita

te ſenſꝰ ⁊ obſcuritate mẽtis ĩ

fiſe noluptatis4 Jdé.
BPrad ſen⸗

AP**αα le. S
, .

gredi:ꝗ diebꝰac noctibꝰi dialectica

arte torquet᷑:q ppyſieꝰ ꝑſcrutator

oculos trãs celos leuat: ⁊ ultra ꝓ
fundũ terrarum ⁊ aby ſii quoddaʒ

4 Jno. intelligunt talibus
Uaui male ifltelligunt di⸗

cta magiſtri eſſem aures pꝛe⸗
cidende.vt.xxiiij.q.i.ſi petrus.

b ¶ Idem ſm tropologiam.i.
ſᷣm moꝛalem intellectum.a tro
pos quod eſt conuerſio.quan⸗-
do verba noſtra conuertimus
ad moꝛes infoꝛmandos. rliiij.
e. fit rector.
Egant. de eccleſialticis.
rgumen. comra. S. Frri
di. omninos.
d/Strenam. ſtrena eſt primũ
donũ qð vatur in pꝛincipio ca⸗
lendarum.
e ¶ Spoꝛtulã.qð datur pꝛo fa
bulis ſaturni.
f¶Sed qꝛ filios.talis repellit᷑
a teſtimomo:vt.vi.q.i.qui cri

men. item nec poteſt eſſe epiſco⸗/

pus: vt. Nlvii. d. F. neceſſe. imo
potius dicitur canis q; epᷣs: vt
ij. q.vij.qui nec. v o.
8 TL Egimus.libros quia le

git eos cauſa delectatio
nis non cà eruditiouis:vt ðᷣ cõ.

Di. v. non mechocriter.
h ¶Winc etiam. qui de ſiliqs.
ideſt ſecularibus ſcientijs que
flant non ſatiant.
i ¶t ſpoliarẽt.xiiij.q.v.dixit
k .Martes. I. moꝛalem natu
ralem rationalem.
1 Delſpecta. ehpetmaliammm
nlemiarun io. 26.
mTE Arbat. ſi qua argumẽ.
e vtile non vitiatur per
inutile: vt. xvu.q.iiij.queſti.S.
Di.ꝑix. ſi ad ſcripturas . ÿo.
n Magiſter. nam legitur ꝙ
cum paulus veniſſet athenas
vidit aram ignotr dei: in qua
erat Kuptum. bec eſtaral ignori

Di.

inane ðᷣmergitur:qui iambũ feruet
qui tãtã metroꝝ ſiluam in ſuo ſiu-
dioſius corde diſti guit ⁊ cõgerit:⁊
ut ad alterã partẽ tranſeaʒ:ꝗ diui
tias ꝑ fas ⁊ nefas querit:qui adula
tur ĩ̃gibꝰ:her̃ditates captat aliẽas
⁊ opes cõgregat quas in momẽto
cui ſit relicturꝰ ignoꝛat.¶ Idẽ in
eſaia. Qu ſcripiuras ſacrꝗs
male intelligi vel ſeculari ſapiẽtia
abntit vino inebriatur 1 ſicexra.
jno inebꝛiãtur ꝗq uſcriptras
C ſacras male intelligũt atqʒ ꝑ
uertüt: ſicera gꝗ abutunt᷑ ſeculari ſa
piẽtia ⁊ dialecticoꝝ tẽdiculis:qᷣ nõ
tã tendicula ſũt appellãda:qᷓ; fan
taſmata id ẽ vmbre quedã ? ima-
Faes⸗ans cito peunt 2 reſoluunt᷑.
dẽ bᷣʒ tropoſogia pſeudo ꝓphe
tas eos ðbemꝰ acciper g aliter ſeri
pturaꝝ verba acapiüt qᷓ; ſpiruꝰſã
ctus ſonat:⁊ diuinos eos ꝗ cõiectu
ra mẽtis ſue icerta futuroꝝ qſi ve⸗
ra ꝓnũciat abſq; diuinoꝝ auctori
tate verboxꝝ. Ideʒ quicũqʒ ſcripiu
ras non ita ĩtelligũt ut rei veritas
habet: vuaʒ accerbam comedunt.
Igem in epiſtola ad epheſũ.

¶Reÿbẽdütur epiꝗ fſinios ſuos

ſecularibus erudiunt litteris.
LSantepilcoi atqʒ pᷣſbyte⸗
ri ꝗ filios ſuos ſecularibꝰeru
diũt litteris:⁊ faciãt ilos comedi-
as legere ⁊ mimoꝝ turpia ſcripta
cãtar᷑:ð eccleſiaſticis ſũptibꝰ foꝛſi⸗
tan euriditos.⁊ q; in corbonã pꝛo

peccato virgo vel vidua vel ſub

ſtantiam ſuã totã effũdens ꝗlibet
pauper obtulerat. hoc in calenda-
rum ſtrenamꝰa ſi aturnaliũ ſportu⸗
lamP mineruale munus grãma-
ticꝰ ⁊ orator:aut in ſumptꝰ dome
ſticos aut ĩtẽpli ſtipes aut ſordidũ
ↄpuertit in lucrum: pely ſacerdos
ipſe ſanctus fuit:ſed quia filios/ſn
os nõ erudiuit in omni diſciplina
⁊ conectione:ſupinꝰ cecidit ⁊ mor
tuꝰ ẽ. C Iẽ ex reſpõſalibꝰ vꝛba.
pape ad carolũ.c.xl viij. Palea.

MWnem vim innentoruʒz ſu

oꝝ ĩ dialetica diſputãtes po/

nũůt heretici:que philoſophorũ ſẽ

tentia diffinitur: non abſtruendi uĩ
habere ſʒ ſtudium deſtruendi: ſʒ nñ
in dialetica placuit deo pfr̃i fi.⁊ ſpi.
ſan.regnũ einim dei in ſumplicita-
te fidei eſt:nõ in ↄtentione ſermo-
nis. ¶ Itez rabanusde preſſuris
eccleſiaſticis. Beatus hierony
mns ab angelio verberatur geice⸗

ronis librumlegebat.

* Egimus de beato bierony⸗
J mo ꝙ cum libros legeret ci⸗

ceronis ab angelo eſt conꝛeptꝰ: eo
vir chriſtianus paganornʒz ſg
mẽtis intenderet. Hinc etiam vfüli
us ille prodigus in enangelio repᷣ⸗
henditur:qui de ſiliquis qᷓ q̃s porci

manducabant ventrem ſuum re⸗
plere cupiebat: hinc etiaʒ origenes
ciniphes ? ranas quibus egyptii

XXXVII

ſunt percuſſi: vanam dialecticoʒ
garrulitatem ⁊ ſophiſtica argumẽ
ta intelligit.Ex quibus omnibꝰcol
ligitur ꝙ; non eſt ab ecclefiaſticis ſe
culariux litterarum querenda peri
tia. ¶ Sed ecõira legitur q moy
ſes ⁊ daniel omni ſciẽtia egyptio
rum ⁊ caldeorum eruditi fuerint.
legitur etiam ꝙ pᷣcepit dominns ſi
lijs iſrael: vt ſpoliarent egyptos
auro ⁊ argento: moraliter inſtru-
ens vt ſine auruʒ ſapientie:ſiue ar
gentum eloquẽtie apnd poetas in
neniremus:in uſum ſalmtifere eru
ditionis vertamus. In teuitico ẽt
pꝛimitias melł.i.dulcedineʒ huma
ne eloquentie domino iubemur of
ferre.magi quoqʒ tria munera ob
tulerunt:in abꝰ? nõnulli tres ꝑtes
philoſophie volunt intelligi. deni
qʒ in expoſitione pſalterij caſſiodo
rus teſtatur.omnis ſplendor rhe-
toꝛice eloquentie:oinnis modꝰ po
etice loeutionis:quelibet varietas
decore pꝛonunciationis a diuinis
ſcripturis ſumpfſit exordiũ.hincẽt
ambꝛo.ait.ſuper epiſtolam colloſ
ſenſium. omnis ratio ſuperne ſciẽ-
tie vel terrene creature in eo eſt: g
ẽ caput earũ ⁊ auctor:ut qui bunc
nouit nihil vltra querat:q; bic ẽ

pfecta virtꝰ ⁊ ſapiẽtia:quicꝗd ali⸗

bi queritur hic perfecte inenit. In
Daniele ⁊ in ſalamone oſtendit inſi
delibus ſe cẽ auctoreʒ totius elo
quentie ⁊ ſapiẽtie: quod inſideles
