lgtrei⸗ clenicus viffinitlonibuj iſſuz eſt: quomodo ð bis Alliquo videretur. neceſſario dotibꝰ. rij. q. if di
1Ee oꝛum n miſſuʒ e r indica Ale ſume nilij fi⸗ ſacerdo o poſſet iudi
ne uno. ———— re eſſe per inina miniſtrantn 9 eſideratit dmodum haãc ronẽ nec ab eßo ederet
mna miniſtrar am?. dei ini: vt quemadr baãc ronẽ tvt oſtederer
en Sad nemz. Pe. halujnant peratoꝛiura ppn dea relig uare viccamntit Ad. quãti noeiekretas le⸗
— 1 j ngleni Eet ontertmntegtudi n . etidcſeuar⸗ atqʒ Ru antoelſio in lna Aeiiht
aiig⸗ x. di. que “ iſicis nec põtifer 1 ventum eſt: 5 ihilominus tioꝛi⸗ Viio Joã. c. x. u actus. 4.)
farn Aüverum.dad ti. tiſicts Rad vewmv iura põ parare nibt ior eo ſed potioꝛi⸗ 8 ——
. m.i. ad Amꝰa inec ĩiperatoꝛ iura p in nullo infer la qui ad qu Bme qe ſecune
llnang. Ac vern i. vl. i. ad ltra ſibi nec iper iferno⸗ vetinnul poſt illius exemp ¶Epheſine. p Nitate
Rſden Elle Hl. 4 — 8 t auctoꝛita „
.doninus ſeuſnonem ver A Vltr . mit: nec pontifer oo ueniammi poſ ante talia prorſu no EHD tie coꝛrigit ſe
eoom. t diuiſe ĩpate me E ediatoꝛ dð exemp re cupien Nεμι qoes ð br̃. dubins. do
Nedummi en iuiſe ce niam idem me ieſus: actibus pio vos reddere enm ui iure bitudo: ar. e ð hr. dut fie: ſi⸗
1 . 8 lelus: actibi offi · cautos iſacerdotibus ꝗ in Eẽ doctrſa ĩ
ichann H .eX num homorp ibus diſtinctis: off e dommi ſacerd nur aliquid Kns erp.g. doe ill ſecebat
iſmmcm. vr Le. . ſi ſperatoꝛ. . xe ꝛijs 7 dignitati un. diſcreuu:· ſid umaruz dicuntur alie ſio- ne. g. ẽ angul⸗. q. ij. ſi gs.
lu. 290 .. legim?. 2 qꝛ impe b oteſtatis vtrin n hHumili patre it vos audire q nonm domate don turis.xi.q.i.c.ſa⸗
inſk in aſwaeg 1 e cia potel lens medici ſu connqgeri⸗ ibus ingerat: non Libtunis. n. . .ci
e nium a lole deo ?. yr ꝛia vol bumana ſi em pijs mentibus in lios noe x dotibus.
lbtin⸗ niam ſitum. ar. 3. lx pꝛobꝛia v efferri non gi. nem pij doratos filios cedoan ð iniur. eů
* A.·iiij. queſitu ro te ſurſum efferr 10o demergi. ituz: ſed pu reliquo voe- tcoopirẽ. ff. po
ienei dN cei. Jtem qꝛ poro 1 ia rurſus in infern eter. frunltuz:ſe triam de reliq „CEtee Hð occulto qd ñ po
htundin utdi. te claues celeſtis perbia rurſus Peratoꝛes eter- f itantes:patriam d : vt affluen nocẽtẽ. ſz bð e ſi habẽt vidi⸗
ſunt date claues ij. di hriſtiani imperatoꝛ erent: et imitantes contegatis dictio ari:qꝛ talia ñ habẽt iij
lunn. lerreni imperij.xxij 7 vVt eh tificibus indig — recundiam 8 ⁊ illi benedic ſet ꝓb lue ↄriũ illud.lxxx ;
nnindie⸗ aua c.i. (ADDE ori naꝰ vita pon temporalinz rea⸗ madmodum ? illiben ino me cta ſic ſolue 3 aileſtis i qb
. .1. Mat ocurſu ten iatib“ tiquemae ante dom c. i illo at 1 maleſtis i gb⸗
tdſſtanhn inaliter ſic legit Mar ontiſices Pꝛ0 1umperialib⸗ leri moderante . Di. c. ij. illd ã der: ut nõ.ij.q
1 um iri. e reple Et ñ ðberet eñ p
nangen Sns c.) Ne qꝛ depo b modoren 8 ſpiri· nerep iiA. Añß oͤberete S
ance :v. allus. 2.c. is actio a carnalibus inime Nem enſem epiſcopum. er 5 uentt. H ð occulti
.q. iüij. qr preſulatus. alis acti nlitans minime m meten Arres ij. q.i.ſi peccauenit. ogi⸗
Ganan ns. vebat malnisrn⸗ Pauthu⸗ Kaenaanns eer wann naneng enrnent. lchignn renummacst⸗
noitſckhat R quoniam. ſe negocijs ſe lle rebns diuin magiſtri ac rdotes chꝛi murgeen vij.qᷓ ꝑp arg. .j.
A. Dꝛopꝛijs. i. imperij ieiſſim non ille rebn fecular/ magifini ubntet ſacerdote⸗ i nitione. ij. a. APDE
amickbn . rohei din rijs ac viciſſi retur qui eſſet fe g 4 Ais d incipum omni .c. vlti. . (
sun ⁊ ſacerdotij „Ve Ranm ſidere videret implicatus. ſti regum ⁊? pr 7 iſtros v. . ſicut hic lex ue
Gd deie Vin magiltro ſilijs noe ſicn ſi. c. ix.
omtie, quo ad ſgriſta d ⸗ ns negocijs implicat .— lium patres „i ſanie de ſilijs tmalri geneſi.c. xr.)
5 pera rib P2 mmqz ſide niſerabilis in Zitur originalrig filius.ſic ĩ
nitie⸗ enim geſſit ein ortem CIdem. late pontifex/p eri: nonne miſer :di 8 s dubitet. ſi
5 Ide vote i: non ius patrez: d Ais 5§. ſi vero.
h. evela n Eei cuſa⸗ . ſeculart poteſt valet. „Lenſer tur: ſi filius P t ſub uten. de nup.5. ſi ven
c.ij. q. vii. accuſa CTA inec ligari valet. 1. ſſe cognolſci . hi conet ſu Ca ſcit lex ſilios
Ein ſtelegit c ſolui necligari ve ditur a eſſe agiſtrum ſibi 8 vbi vicit: c erubeti m. ſi tam
tio. (A DDEꝙ! ñÜaa ſus nee „, identer oſten ſcipulus magil bligationibu ctores patrum. ſi tam̃
rigf agelio Altis euiden ec ſolm pꝛ ingare: 2 iniquis o cre- eſſecoꝛrecte Ifuroꝛẽ ſiliꝰ daret᷑
oꝛigialr i eu arci. xi. lu ¶c i poteſtate ne 1cO uugare: 2 unqu bijcere: a quo ĩ pater caderet ĩ furoꝛ?
thei. c. xxi. s. ij. c.) WD ſeculart 4 omincem: quem e⸗ lũ ſue poteſtati ſu a: ſed etiam i zrn vt eũ ĩ geret. f. ðtu. ⁊ cur.
õü inis poꝛ ſus nec ligari ponti nſtantino quẽ ſolum in terra: * tuafoꝛ vt.
5 . 1 . nnan non ſolui:
sakeaibeſ⸗ um appellatum cumne i manife Item tori. tiſicum et
Vita radit . Jo um appellatt ibus iucicari man : fſo imperate ſacra pontiſicm
vij. c. Marci. xv. um ab bominit heodoſius minoꝛ Auctoꝛitas buius mundigu⸗
annis. ryr.) ſtum ſit/ Sed 2 th ibens ephef⸗ lis poteſtas buius m H
ann ſtin te Synodo ſcribens ergo efſt regalis p
ſan ꝛime dixit. Depiſan imm zs co
ne pꝛime magniſicẽtiſſi
candidianus

. dl. eroo n.
fſõte ꝓceſſerũt.xxi. di.cleros

bernaana regunt.

vt. . diei. bumanum genus.

eln ten en mo mrim
it lex ꝙ parum eſt ins in cim
tate eſſe niſi ſint ꝑ quos ius red
datur. ff. de ori.iur.l.ij. 5. poſt
oꝛiginninen.
e NRationem. . xviij.q ij. co
gnounimuums.
fTe pendere.quo ad ſpiritua
JJ. de pe. di.i.multipler.
g & JYudicio, zacharias quoq;
regem francoꝛum depoſuit: 1 i
locum eius pipinum ſubſtituit
vt. j. xv. q.vi.alius.
h Conſenſit: ar. conſentlen⸗
tem maieri pena aſtringi quz
facientem:argu.xxiij.q.iij.qui
alioꝛum.arg.S.lxxxvi.di.tan
ta nequiitia.
i & Excõdicauit: nota principer
poſſe excõicari etiam a quonis
epiſcopo.S.diſtin. ixiij. valen⸗
tinianus.arg.j.xi:q.iij.ſi aũt
vobis. videtur tamen ꝙ boc fe
cerit ex delegatione ſynodi: qð
innuitur ex illo:pro culpa que
alijs ſacerdotibus ⁊c.ſj pꝛimũ
eſt verum.
K † Uidebatur. ſed male quia
pro minimis cauns non ſit
quis excõicandus.vt. xi.q.ilj.
Pelih⸗ ominana Epiſcopi. tamen quelibet con-
Digna er zitase kumatla digna eſt ercöicatione⸗
. immo tanto maioꝛ videt᷑ quã
io ex re minoꝛi ↄſurgit.i.q.vii.
non poſſiin.
Fulgoꝛem. 1 quãta eſt dif⸗
ferentia inter ſolem væ lunam ta
ta eſt differentia iuter imperiiü

rgen venu⸗ impe
, latoꝛe. ſed quis eſt verius impe
Por. oicitqudenn o, conſtan
enopolitanus. ſediſte alius i0
SIEE (nratoꝛ eſt ſiue vefenſoꝛ ro. ec.
argu. de conſe. diſtin. v. in die.
EF. binc. 1 buic roma. ec. concc-/
Adit giadij poteſtatem coꝛond.

b Quibus. vt ab eis Aunt autem al

cariv iri

ptatem. C. ve. inr. enuc: l. I.tinn

da. ab bis qni. vi. q.i.oues. . c. ſacerdot¼es.

ia duo quibus aut per que regitur
uctoꝛitas.neuter pendet ex reli/

2£

„ AMo ut appe impato: augu-
e abusbpꝛincipalr hic mun
8

regit᷑: auctoꝛitastſacra pontiſi

cũ ⁊ regalis ptãs.in ꝗbus tato gra

uius eſt põdus ſacerdotũ quato ẽt
ꝓ ipſius regibus vellegibns hoĩuʒ
in diuino ſut reddituri examie rõ-
neʒ?. ⁊ poſt pauca:noſti itaqʒ inter
hec ex illoꝛuʒ te pendere iudicioꝰ:ñ

illos ad tuã poſſe redigi volũtateʒ.
talibus igit᷑ inſtitutis talibuſqʒ fulti
auctoꝛitatibus pleriq; pontificũ alij
reges alij inpatoꝛes excõicauerũt.
MHNã ſi ſpale aliqð de perſonis pᷣnct

pum acquirat᷑ exemplũ:beatus In

nocẽtius papa archadiũ imꝑatoꝛ?

qꝛ ↄſenſitꝰ vt ſanctꝰ Jo.chꝛiſoſto/
mus a ſua ſede pelleret᷑ excõicauit
beatus ẽt ambꝛoſius lʒ ſanctꝰ:non

tñ vniuerſalis ecdeſie epᷣus ꝓ cul-/
pa que ab alijſſ acerdotibꝰnõ adeo

grauis videbat theodoſiũ magnũ

aurũ nõ taʒ pᷣcioſius ſit plũbo:qua

regia poteſtate ſit altioꝛ oꝛdo ſacer

dotalis boc mõ circa pꝛincipiũ ſui
paſtoꝛalis ſcribens:honoꝛ fratres

1 ſublimitas epiſcopalis nullis po
terit cõparatiõibus adequari.ſi re-
guʒ fulgoꝛi cõpares ⁊ pꝛincipũ dia

demati: longe erit iferiꝰ qua ſi pl-
bi metalluʒz ad auri fulgoꝛes cõpa-
res:qppe cũ videas reguʒ colla et

.BPncipuz ſubmitti genibus ſacerdo
tmum: 1 oſculata eoꝛũ dextra oꝛatio-

credant ſe communi

Soannes papa.

impator catholicus eſt qꝗð

nõ ingratus cõtra diſpoſitionẽ ce/

dotes eni deꝰ volmiiqͥ eccłie diſpo/

nẽda ſunt prinere:nõ ad ſeculi ptã⸗
tes: quasꝰſi ſideles ſũt eccłie ſue ſa-
cerdotibus voluit eẽ ſubiectas.nõ
ſfſibi vẽdicet alienũ ius ea miniſteriũ
5 alteri deputatũ eſt: neq; ↄtra ein6
coõtendat abrũpi a quo omnia con-
ſtiituta ſunt ⁊? cõtrꝗ illius bñficia pu
ggliſiare videat᷑: a quo ꝓpriã cõſecu⸗
tus eſt ptatez nõ legibus publicis ñ
a ptãatibus ſeculi ſed a põtiſicibus

ſacerdotibꝰ oĩpotẽs deus chriſtia⸗

ne religionis dlericos ⁊ ſacerdotes

voluit ordiari: ⁊ diſcuti⁊ recipi ð

4

ferre.— Idem
. Anquã de põtiſicibus niſi ec

atoꝛes debent pontiñct

alua pace ipſiꝰ dicimꝰ: filꝰ? ?
preſul eccleſie: qð ad religionezʒ
õpetit: diſcere ei cõuenivnõ doce⸗/
re: bʒ priuilegia ſue poteſtatis que
adminiſtrãdis legibus publieis di /
nitus cõſecutus ẽ:a eius bñficiss

ſtis oꝛdinis nil vſurpet. Ad ſacer

LXXXXVI

ſed ↄtra exta de ele.venerabilem.dſ ibi ꝙ ro.ecc.tranſtulit imperium in

occidentem a grecis a ita iſte romanus eſt verus imperator.

X Quas. ergo dʒ dici bona ptãs eſt iſta.

erroꝛe remeãtes. Impꝑatores chri⸗
ſtiani ſubdere debẽt executiões ſu/
as ecdeſiaſticis preſulbus non pre
De eodem.

cleſiaʒ iudicare debere. nõ eẽ

pumanaruʒz legũ de talibus ferre ſẽ

tentiã:abſqʒ; ecdeſie pᷣncipatłr cõſti-
tutis:põtiſicibus:obſeꝗ ſolere pᷣn-
cipes chriſtianos ðᷣcretis ecdeſie ñ
ſuaʒ preponere ptãtem: epiſcopis
caput ſubdere pᷣncipes ſolitũ ẽ:nõ
de eoꝛum capitibus iudicare.
Se eodem. Pales.

oẽm regiaʒ dignitatẽ in vr-
omana ⁊ in italia ? in ꝑtibꝰ oc-
cidẽtalibus apoſtolico ↄceſſit. Nã
in geſtis beati Siulneſtri:q̃ beatꝰ pa
pa Belaſius in ↄcilio.lxx.epiſcopo
rum a catbolicis legi commemo⸗
rat:⁊ ꝓ ãtiquo vſu multas hoc imi

N ſtätinus imꝑator coronaʒ
ber

umꝑatoꝛẽ excõicans ab eccſia exdu tari dicit eccleſias: ita legitur.
ſit. ꝗ etiaz in ſuis ſcriptis oſtẽdit:

Decodem. Pales.
Onſtätinus Inpꝑator quar
CU ta die ſii baptiſmi priuilegiũ

romane ecdeſie pontiñci cõtulit vt

in toto orbe Romani potifices vl
ſacerdotes ita hunc caput habeãt ſi

cut iudices legẽ.in eo pᷣuilegio ita ĩ
ter cetera legitur. Atile indicamus
vna cũ oĩbus ſatrapis noſtris æ vni

uerſo ſenatu optimatibus ⁊ cuncto
populo impio romane eccleſie ſub
lacenti:vt ſicut beatus petrus ĩ ter-
ris vicarius filius dei videt᷑ eẽ con
ſtitutus: ita ⁊ pöõtiſices ipſius pᷣnci-

pis apoſtoloꝝ in terris pᷣncipatus

ptãtẽ: ampliꝰ quã terrene Imꝑia-⸗
lis nr̃e ſerenitatis mſuetudo habe
re vr:cõceſſaʒ a nobis nr̃oqʒ impe
rio obtineãt.eligẽtes nobis ipſũ pᷣn

cipẽ apoſtoloꝝ vel eiꝰ vicarios fir-
mos apud deũ eſſe pronos:⁊ ſicut

Jus.5S. di. r.imperium.a. c.cetrtum eſt. xi.q.i.ſi tributam.

quotet ita eſt ar. pimperatoꝛe. quia diuinituis conſecutus ẽ inperiuz. . e.c. Pri. x Beneſicia largn. clericum ſtantem contra eccleſiam vnde habet bene
et ita eſt ar⸗ pimperatozesqnn. ee ſicium:debere illo priua

nie niſi foꝛte pro talibus
perſonis pꝛo quibus lici

tum ſit ei contra quemli
bet agere: quas babes.

q.vij. F.tria. in fi. ſ. in ꝓ
pria cauſa vel parentuʒ
ſuoꝛum vł pupillloꝝ ſuo

rum.ſimile eſt inter vo
ſallum ⁊ dominuʒ ut. ſ.

xxij.q.vltima de ſoꝛma.
ſi.de aduocatis. C. ð ad
no. di. iu.l.ij. C.ð reuo.
ter.⁊ dixi de hoc.iij.q.i.
nulli.hoc iñ exaudio de
eccleſia ad quam intitu⸗
latus eſt:pꝛo qua ſtar po
teſt contra quamiibet ec
cleſiam etiam in qua ha

bet beneſicium:quia ſal

uum fuit ius prime im/
mo ſi aliquod munus ei
iniungitur ab eccleſia:

nullaʒ excuſationem pe

cuſa.tuto.libertos.xxiij.

q-iin ſumma.

686– Et diſcuti. ergo an⸗
tequam eſſet alqua con
ſtitutio etiam clerici non
erant de iuriſditione ſetu·
lari. Unde omnes conſti
tutiones que emanaue-
runt ꝙ derici non ſunt

iudicandi niſi ab epiſeo
pis:non ſunt niſi iuris ð
dlaratio.

t Pꝛelulibus. c
⸗ Dicit. nam chicit lex

c ſi iudex ſeculans iu/
dicauerit dericum erſſe

damnandum: pꝛimo ö
bet exui pꝛimilegio cleriias.·
li:vt.xi.qłi.ſi quis.ĩ au-

len. ut cle.apud propri-

os. 5. illud plane. col. i.
licet ullud bodie non te
neatur. ſi. exira de iudi.
at ſi dleric. Kt.

nfaẽ terrena iperialis potetia: ia

eins ſanctã romanã eccłiã decreui-

mus venerãter honorare:⁊ ãäplins

quã nr̃m imꝑiũ terrenũq; thronuʒ

riã ⁊ dignitatẽ atqʒ vigorẽ ⁊ hono

ſedẽ ſacratiſſima beati petri glorio
ſe exaltari:tribuẽtes ei ptaãtẽ ⁊ glo-

riſicentiã imperialẽ:atqʒ decer/nen

tes ſancimus vt principatũ teneat:
taʒ ſuper quattuoꝛ ſedes: alexãdri-

nã: anthiochenax: hieroſolymita-
naã: cõſtantinopolitan: quam etiã
ſup omnes ivniuerſo orbe terrarũ

eccłias dei:⁊ pontifex qui ꝑ tẽpoꝛa

ipſius ſancte romane ecclie extite.⸗

ritcelſioꝛ ⁊ pnceps cũctis ſacerdo/
tibꝰ totius mũdi exiſtat: ? eiꝰ iudi

cio q̃ ad cultũ dei vel fidẽ chriſtis

rũ vel ſtabilitatẽ procuranda fnerit

ff

onhe

ſenſ⸗
chleo
an

fnpen
lwin

in.
lebaber
tlnn
epo ſb
hoto
mgunl
nas hibes
ldei⸗
WNN
ſandden
Kpuptluee
leſtnnz,
doninmnr.
imdeſmn.
ln,05 1
liCönnn
vhjqtfe,
in eraudoi
quum nitn
Mocpaſtnn

NAcpanlb a

düaminaube
feumgii,
linspinein⸗
Avod nunuss,
r d acdkeie⸗

uſitoxen o

lbenms i⸗
N.
Mnagba⸗
Gachaha on
canedenanc
dinrichicpeien
Monnpesconti
Gape nanune
Dcbn mmnſun
dinigebote

Rſuntniciund

h
Neſalbas. P
Cl. nomciti
r alans ⸗
denunn
tum: punos

ulegocenis

hapuctohtv⸗
guave ⸗
bodenont
enn N.
ia.

8 ◻W◻π Feut. ſenſus eſt: ſi
cut parua ciuitas
non poteſt regnum im⸗
pugnare:ita nec imperi⸗/

um ſacerdotium: uel ſi
cut licet epiſcopus ſit in

parua ciuitate:rex tamẽ

non poteſt iudicare de cle
ricis eius.pᷣm hoc dic:di

ſpenſationis religioſi.i.
epiſcopi conſtituti in par

aua c(initate.

apoſtoloꝛũ NMetri Pauli /ꝓ con
tinuatione luminarioꝛũ poſſeffio-

nũ pꝛedia ↄtulimus ⁊ rebꝰdiuerſis

eas ditauimꝰ:⁊ ꝑ noſtrã imperial?

iuſſionẽ ſacraʒ tam in oꝛiẽte quã in
occidente.Ał etiã a ſeptẽtrionali ⁊
meridiana plaga videlicet i iudea
Grecia Aſia Thꝛacia Aphꝛica et
Italia vel diuerſis inſulis nfr̃a lar-
gitate ei ↄceſſimus:ea ꝓꝛius rõne:
vt ꝑ manus beatiſſimi patris nr̃i
Silueſtri ſũmi põtiſicis ſucceſſoꝛũ-
qʒ eiꝰoĩa diſponãtur.⁊ infral. Gea

to Silueſtro ⁊ oĩbus ſucceſſoꝛibus
eius de pñti tradidumꝰ palatiũ im-

perij noſtri Lateranẽſe:ðinde dia-
dema videlicet coꝛonã capitis nr̃i
ſimulqʒ phꝛigiũ necnõ ⁊ ſuperbu-
merale videlicz loꝛum:qð impiale
circũdare aſſolet collũ.Nerũetiam
chlamidẽ purpureã atq; tunicã coc
cineam ⁊ oĩa imperialia indumen-
ta ſeu etiã dignitateʒ imperialiũ pᷣ⸗

ſigdentiũ equitum: cõferentes ei eiiã
ipialia ſceptra ſimulqʒ cuncia ſigna

atq; banna ⁊ diuerſa oꝛnamẽta im
perialia ⁊ omnẽ pꝛoceſſionẽ impia
lis culminis ⁊ gloꝛiã poteſtatis no-
ſtre. viris etiã diuerſi oꝛdinis reue/
rẽdiſſumis dlericis ſãcte Romane

eccleſie ſeruiẽtibus:ullud culmè ſin/

gularis potentie ⁊ pcellẽtie habere
ſancimꝰ: cuiꝰ ampliſſimus noſter
ſenatus videt᷑ gloꝛia adornari.pa

tricios ⁊ conſules effici.necnõ ⁊ ce-

teris dignitatibus imꝑialibus eos

ꝓmulgamus ðcorari.⁊ ſicut impe

rialibus extat decoꝛata militia: ita
clerũ ſancte Romane eccleſie adoꝛ
nari decreuimus.⁊ quẽadmodum

impꝑialis potẽtia diuerſiſ ofñcijs cu

bicularioꝛũ nempe ⁊ oſtiarioꝛũ at-
; omniuʒ concubitoꝝ oꝛdinat᷑:ita
ſanctã romanã eccleſiaʒ decorari
volumꝰ:⁊ vt ampliſſime põtiſica/
le decus pꝛefulgeat decreuimus:⁊?

vt clerici eiuſdẽ Romane eccleſie

mappulis ⁊ linteaminibꝰ.i.cadidiſ

ſimo colore decoꝛatos equos equi

tent:⁊ ſicut noſter ſenatꝰ calciamen
tis vtit᷑ cuʒ vlonibus.i.cãdido lin-
teamine illuſtrer̃ ⁊ ita celeſtia ſicut

terrena ad laudem dei decoꝛentur.

Pꝛeomnibus aũt licẽtiã tribuimꝰ
beato Silueſtro ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ eius
ex nr̃o idicto:vt quẽ placatꝰ ꝓpꝛio
cõſilio clericari voluerit:⁊ i religio
ſorũ numero dericorü cõnumera-
re:nullus ex omnibus preſumar ſu
perbe agere DHecreuimus itaqʒ et
hoc:vt ipſe ⁊ ſucceſſores eius dia⸗
demate videlicet corona quam ex
capite noſtro illi cõceſſumus:ex au-
ro puriſſimo:⁊ gẽmis pcioſis vti
debeat pꝛo honore beati Petri.ip
ſe vero beatiſſimus papa ſuper co

ronam dericatus quã geri ad glo

riam beatiſſim Wetri ipſa ex au⸗
ro nõ eſt paſſus vti coꝛonabꝛi⸗
gium vero candido nitore ſplendi
dum:reſurrectionem dommicam

LXXXXVI

⁸ %

deſignans eius ſacratiſſimo verti· b C Non tamen. contra religio

ci manibus noſtris impoſuimus

tenentes frenuʒ equi ipſius prore-
uerentia beati petri ſtratoris offici⸗
um ülli exhibuimus:ſtatuẽtes eodẽ
phꝛigio omnes eiꝰ ſucceſſores ſin-
gulariter vti in proceſſionibus ad
imitationem imperij noſtri/vnde
vt pontiſicalis apex non vileſcat:
ſʒ magis qᷓ; terreni imperij digni⸗
tas gloria ⁊ potentia decoretur:ec
ce tam palatiuʒ noſtrum q; roma-
nam vrbem ⁊ omnes italie ſiue oc
cidentalius regionum prouincias:
loca ciuitates beatiſſmo põtiſici et
vniuerſali pape ſilueſtro cõcedimꝰ
atq; relinquimꝰ:⁊ ab eo ⁊ a ſuccel⸗
ſoribus eius per pragmaticum cõ/
ſtitutuʒ decreuimus diſponẽda:at
qʒ iuri ſancte romane eccleſie cõce/⸗
dimus permanenda:vnde ↄgruũ
perſpeximus noſtruʒ imperium: 2
regni poteſtateʒ oꝛientalibus tranſ

ferri regionibus:a in biʒantie ꝓui-

cie optimo loco nomini noſtro ciui
tatem ediſicari:⁊ noſtruʒ illic impe
rium conſtitui:quoniaʒ vbi princi-
patus ſacerdotum ⁊ chꝛiſtiane reli
gionis caput ab imperatoꝛe celeſti
conſtitutũ eſt:iuſtuʒ nõ eſt vt illicĩ
eratoꝛ terrenus habeat poteſtatẽ.

hec omnia vo que ꝑ banc impialeʒ

ſacrã ⁊ per alia diualia decreta ſta.
tuimus ⁊ ↄfirmauimꝰ:vſq; in ſinẽ
mũdi illibata ⁊ incõcuſſa ꝑmanere
decreuimꝰ vnde corã deo viuo ꝗ
nos regnare precepit:⁊ corã terri⸗-
bili eiꝰ iudicio obteſtamur:oẽs no-⸗
ſtros ſucceſſores imꝑatoꝛes vel cũ
ctos optimates ſatrapas etiã am-
pliſſimũ ſenatuʒ ⁊ vniuerſum po⸗

pulũ in toto orbe terrarũ nunc⁊ in
poſterũ nulli eoꝝ quoquo modoli

cere aut ↄfringere vel in quoqᷓ; cõ

nelli.ſi ꝗs autẽ:ꝙ; nõ credimus: in

hoc temeratoꝛ aut cõtẽptor extite-

rit:eternis cõdẽnaiiõibus ſubiace-

at inodatus:⁊ ſanctos dei pᷣncipes
apoſtoloꝝ petri ⁊ pauli ſibi in pñti
⁊ in futura vita ſentiat contrarios
atqʒ in inferno inferiori ↄcrematꝰ
cũ diabolo ⁊ oĩibus deſiciat impijs.
buius vo imꝑailis decreti paginã ꝓ
prijs manibus roborãtes ſuꝑ ve-
nerandũ corpus beati petri poſui⸗
mus.data rome tertio hal.apꝛilis
a conſtantino auguſto quarto con-⸗
ſule ⁊ gallicano.iuj.concilio.
Item greg. gelaſio.

C
CInmnperialis auctoꝛitas religi

ſe diſpenſationis menſuram non
matat.
Icut queuis parua cinitas pᷣ⸗

rogatiuaʒ preſentis regninõ

minuit:ſic imperialis preſentia mẽ
ſuram diſpenſationis religioſe nõ
mutat:⁊ infra. Semper eſt effectuʒ
in ſacerdotali concilio de ſacerdo-

tibus iudicia puenire: Nà quaieſ-

cunq; põtiſices ſint ⁊ ſi errore hũa
nius accedente:nõ tñ ↄtra religio

nem:naʒ in eo caſu poſſet a quo
cunqʒ redargui.xi. viſtin.ſi pa
pa.uel etiam ſi ſciſma faceret.
xxij.q.v.de ligunibus.Et plu
res caſus in quibus laici habẽt
iuriſditionem ſuper clericos di-
xi.xxiij.q.v.pꝛincipes.

a . NAullatenus.lxiij.di. valen
tinianuus.

b Onicontritas: vt. xxv.

e KReſtaurare.rxvij.q.iiij. dil
luit. xvi.q.i.ſtatuimus.

d Oc capitulo reſpiciti

hac di.xcvij.illud.c.
bene quideʒ.xcvi. di.
a aſſignat.in hoc.5ꝭ.quandam
contrarietatem: 1 dat poſtea ſo
lutionem.
e ¶ onoꝛij.v. di.lxxix.ſi duo
¶ Ne heretici.S. di. viij.quo
iure ⁊.xxiij.q.iij.c.i.⁊.ij.⁊.c.hi

mirumm. it
9¶Inuitati. . diſtin. lxiij. ba
drianus. 7.c. in ſynodo.
b Ccleſie.j.c.proxi.victoꝛ
Q.* vt ibi dicitur: iam
erat in conualeſcentia:adbuc ta
men erat debilis: vt hic.
i ¶ Conuentus.i.conuenticu-
las. C. de epi.⁊ cle.conuentieu
lam.
k ¶ Sacere. ſ. videmini.
I¶Tacentem. extra de teſta. qꝛ
ingredientibus . xxiij. di. c.i.
n Sub llis.⁊.xi.q.i.de ſa
cerdotibus.
n Lasni e iſgen
o & Uirginem. a. xxvij. q· i. nu
ptiarum in ſfi.
rocelarum.i.hereticoꝝ.
Parc endene.
¶Dreterita. ſ. beneficia.
8Oreteria ſic intelligitur ð
conſe.di.ij.panis.ꝙ.ſ. omni
munere debemus deo gratias
referre pñti.ſ.⁊ preteruio nõ fu
turo:quia nec deus futuruʒ pec
catum indulget.j.de pe.di.iij.
ſane cauendum nec pactum ua
let ſi ſiat ꝙ non agam de futu⸗
ra iniuria.ff.ð pac.ſi vnus.F.

pacta.

nem vllatenus excedentes nullate-

nus vident᷑ a ſeculari poteſtate poſ

ſe percelil. 2ðèðD
¶Item marcellus papa.maxen-
tio epiſcopo.

Eccleſias reſtaurare otritas:n
pontifices perſeqii bom pᷣneipis ?.
Dan⸗ pꝛincipis ẽ ac religioſi ec
r

cleſias contritas atqʒ oſciſſas

eſtaurare nouaſqʒ ediſicare: ⁊? dei

ſacerdotes honoꝛare ac tueri. An-
de ſanctos apoſtolos eoꝛumqʒ ſuc

ceſſoꝛes ſub diuina conteſtatiõe cõ/

ſtitutos pꝛecepiſſe legimus:non de
bere fieri perſecutiones nec inferri
fluctuationes:nec inuidere laboꝛa-
tibus in agro dominico:nec expel⸗

li eterni regis diſpenſatoꝛees.

DHec capituloꝰpatẽter oñ̃

ditur ꝙ nec imperatoꝛi
nec cuilibet laico lʒ decer
nere vel de electione ſũ⸗
mi põtiſicis vel de rebus eccłiaſti-
cis:quecũq; aũt ab eis ↄſtituta fue
rint pꝛo ĩifectis habẽda ſũt:niſi ſub-

ſcriptione romani pontiſicis fuerit

roboꝛata:vnde iul bhonoꝛij augu⸗
ſti vt ſupꝛadictũ eſt: vanũ eſſe vide

tur quod cõtra auctoꝛitatẽ ſacroꝛũ

canonũ de electiõe ſůũmi põtiſicis ð
cernere tẽtauerit.ſed ſicut ex eodes
capitulo habet᷑ eccleſie pᷣcibꝰ ipera-
toꝛ:in pꝛeſũptoꝛesvalet decernere:
ſicut ꝓ defenſiõe fidei quõdã decre

uiſſe legunt: ne hereticif aliqd no.

mine ecclłie poſſiderent:ab ea autẽ

nõ inuitatiꝰ de rebus eccłiaſticis ali

ad diſponẽdi nõ habent facultatẽ.

honoꝛiꝰ vero auguſtus nõ ſua aun-
ctoꝛitate:ſʒ beato bonifacio ſuppli-/

cãte eccleſiaſtice quieti cõſulere ⁊ cõ
certãtiũ ambitionẽ punire curamt.
CAnde idẽ bonifacius epiſcopuſ
ſupplicationis epiſtolam honoꝛio
auguſto deſtinauit dicens.
Epiſtola vonilacij ad honoꝛinʒ
auguſtum.
AXgeſielmee cui de noſter me
Rum ſacerdotiuz vobis res buj
manas regentibus deputauit:nos
cura conſtrinxit:ne cauſis eiꝰ q;uis
adbuc coꝛpoꝛis incõmoditate deti
near:pꝛopter cõuẽtus ꝗ a ſacerdo
tibus vniuerſis ⁊ clericis ⁊ chꝛiſtia/
ne plebis pturbatõibus agitantur:
apud aures chuſtianiſſimi pᷣncipis
exiſtimemur deeſſe. Si emm ſecus
qᷓ; opoꝛteat eueniat:nõ vos id fa-
cere g cuncta equa moderatõe cõ-
ponitis:ſed nos per noſtram tacẽ
tem deſidiã videbimur: qð ciuita
tis quieteʒ ⁊ eccleſie pacem peruer-
tere valeat admiſiſſe.cum eniʒ bu/
manis rebus diuine cultoꝛ religio-
nis domino fauente pꝛouideas:no
ſtra cłpa erit ſi nõ id ſub veſtra glo

ria quã certũ eſt diuinis rebus ſem/

per animo pꝛomptioꝛe fauiſſe: ſir-
mo ⁊ ſtabili iure cuſtodiatur: quod
per tot annoꝛuʒ ſeriem ſub illis ẽt

LXXXXVII

pꝛincipibus obtinuit quos nulla no t Mevetit. i. recolit 2
ſtre religionis cura conſtrinxit.i.vt

licita ſeruentur ⁊ ſub veſtre impe·
rio clementie minime que ſunt lici-

ta foꝛmidentur.· Apſa enim eccle ye
ſia deuotionem tuam chꝛiſtianiſſi⸗

me imperatoꝛnon meo quideʒ ſer

mone ſed ſuo quidez venerabiliaf

fectu appellat:quam chꝛiſtus deus
noſter vere ſidei rectoꝛ ⁊ veſtri gub
natoꝛ imperij ſibi vni deſponſataʒ
⁊ intactã virginemſeruat:ne in ea

celarumꝰfluctus illidi:⁊ quietaʒ fa/

ciem tempeſtatis inſolito tumoꝛe
turbari gloꝛioſiſſime ⁊ tranquiliſſi-

me imperatoꝛ auguſte:ipſa veroqͥ
vni deſponſata eſt:noſtra tamẽ ec
cleſia mater eſt:pietatem veſtram
legatione quã ſuis ſacerdotibus cõ

miſſit appellat:pᷣterita pñtiaqʒ re⸗

petiiᷣ.vobis inquit religioſiſſime ĩ

perantibus modo tutus eſt popu-

lus tam ſidelis deo qᷓ; tibi pꝛincipi

chꝛiſtiano.ecce enim inter myſteria

inter pꝛeces ſuas quas eccleſia pꝛo
felicitate veſtri depẽdit imperij:te-
ſte apud quẽ ⁊ de cuins ſede agitur

ſancto petro ſollicitis ꝓ religionis
obſeruãtia vocibꝰ damat advos:

cuʒ ſolicita petitione miſcet᷑ oꝛatio

ad memoꝛiam reducit.
u ¶ Tibi ne ſis ingrat?··
Euulſa per affectuz.
ideſt euellens.
Proſequentibus.

legationem noſtram.

.Woßſtalatis. vatiui

27 Ictoꝛ. ſed quareß
Umic bic impera⸗

toꝛ nomen ſuum:forie h
cſuetudo erat olim. C.
Sinem lernatheineg deſumma tri. imer cla⸗
aliquos patiamini inſidiantium ꝓ

ras.papa iñ alios ſibi pᷣ

ponit. xij. q.i. dilectiſſi⸗
mis vel foꝛte tunc nouel

la erat eccleſia: ⁊ adhuc

obtinebat illud. quare
fremuerunt gentes ⁊c.

¶ ADDE ita per os

Dauid pꝛophete dixit deꝰ

ii legit in pſalterio.pᷣs.
ij.⁊ in actibus apoſtolo
rum.c.iiij.) poſtea ãt
imperatoꝛ ſubiecit ſe pa
pe. ut. xxiij.q.iij.diſplicʒ

ne humanas res ſolito tẽtatoꝛe oc⸗
culte ſollicitate ſemel euulſa diſcoꝛ
dia diſtrahat: angeret᷑ pluribus pn

ceps chꝛiſtianiſſune mater ecceſia:

niſi apud te ſuaruʒ eſſet cura cauſa-
ruʒ: ⁊ niſi in oppᷣſſionibꝰ idoloꝛuʒ:
in hereticoꝝ coꝛrectiõibus fide tua

diuio pariter cultu cum imꝑio no⸗

ſtro ſemꝑ floꝛẽte viciſſʒ. hʒ refugiũ

piuʒ tue mãſuetudinis animũ cum

ſue religionis veneratiõe cõiũctũ:
cuʒ quicꝗd huic ꝓſiciat eccdleſie vos

agatis ⁊ cõferatis fribus ⁊ cõſacer/
dotibꝰ meis ꝓbatiſſimis viris a me

1 ab oĩbus ꝗ eccleſiã faciãt legatis

gbuſ ꝓſequenubꝰ pcamur ſacre cᷣ
religionis:vt in vꝛbe veſtre man⸗

ſuetudinis hoc animo quo poſtula
tis a annuitis in ꝑpetnũ ſtatui vni-
uerſalis eccleſe conſulatis.
CRefſcnpumn bonoꝛij ad voniſa
cium papꝛim.

asibona e. inclytus:tri
umphatoꝛ

1: ſemp auguſtꝰ: ſa⸗

cco ac venerabili bonifacio papevꝛ
bis rome. ſcripta beatitudinis tue

debita reuerẽtie gratulatione ſuice
pimus:qabus recẽſitis egimus om
nipotenti deo maximas gratias:q;
ſanctimoniam tuam poſt longum
incommoduʒ optate redditam di-
dicimus ſanitati:⁊ ideo reuertenti
bus venerabilibus viris gaud us
noſtruʒ ſanctorum apicum atteſta-
tione ſignamus:ac petimus:vt qͥ
tidianis oꝛationibus apoſtolatus
tuus ſtudium ac votum ſuum:cir-

ca ſalutem atq; imperiũ noſtrũ im ·
pendere dignetur. Alud auteʒ pie-

tati noſtre ſatiſ placiiſſe cognoſce:

ſi. Hp

C
.
1
o
dufte
eig
riio:
Amt
fnul
ſcit
dic⸗
ſch⸗
4
gii
Unte⸗
ilal
doge
.
luen
606
oſfie
Nf
die
lega
mi
eñd⸗
deo
Nny.el
deſi
lit.T
hantes
bauen
ſtare
hlicg;
lione
Poe⸗
leder
ſog
ſtion
tum
plit
ghal
lln
ſclara
a dicea
ltrade
trade
nit e
gälarf
Nri
mini.i
noann
keleſta

nüſgi

(ſſalſg

Pric.
Aienä
Nöhibe
Nem
uut.
Uelie
ſiegi
reo.
ler. 1
Kſi
lliſf
lunt ſi
bonoe
urſign
Er⸗
ſheſis

Ce

ſens

Mbii

irt Di. LIXXXXVIII Di. LIXXXXIX S
4 u a Susa ſtudia. i. conſpirationes. o. . Qe circa. Mic depingitur. rcviij. viſtin. in cuus principio viitur. g.
er b BDbiliſſim? argu. ꝙ ſine linens non eſt adhibenda ſides legatis tanſitu. in quo oſtendit quid direrit hactenus ⁊ quid in hac wietnns
, ix. q.ij.lugqui. WMW ſit. Mam qꝛ clerici ſepe mittuntur de pꝛouincia ad pꝛoumnciam: brem
. e enacien dr legatus exhibeat litteras legatiõis ſue:ad hoc ter oñdit ꝙ non ſunt recipiendi in alia pꝛouincia ſine literis epi ſcopo
untz. ct eredatur ei. vt hic. ⁊. xiij.vi.electis. ⁊. C. de man.prin.l.vnica(. Se.d mm ſuorum. H
n har umicant di 8 LFün marodrutn dandaa
1 r iin ſuſtcinp qð ſanctimonia tua de eccleſfarum marinum hominem penes vos: cautelam. vel leguntur de pꝛi ⸗
ſtgun, baf tenorẽ littef niſua ꝓ li perturbatione ſollicitaẽ: in dericatus gradus ſuſcipiat:niſi mitiua ecclena:⁊ ſic ſecus hodie
uine ber gnla ka fuerit ne ac populi perturbatione ſo d62 clerles 8 ampliuschl ſcopo- b. Mini quinqʒ3. lrri. di. . ij.
hſumnfneh vitio: vt e de Pui. aum dué vt aliqua ratione nõ poſſit eue quinqʒ : qut eo piſcopO q bec capitula loquuntur qñ
eratglnc olim in fi. 1. C. de f. in⸗ Mite ſatis dementia noſtra credidit rum deſignatus ſit chyrograpbis ita remoti ſunt e ſigilla epiſco⸗
Anninge, mru. l. vltichnuqd ſul⸗ eſſe pꝛouiſuʒ: demiqʒ pꝛedicãte bas ¶Igem anaſtaſius vrbis roma· porum etiaʒ loca ignota ſunt
diſaltsh ſcit mandatũ ſine ltis? titudine tua id ad cunctoꝛuʒ derico n s oĩbus epi. . De eodem. Qillud quando epiſcopus ꝓpin-
ginn vicog legato non ſ . rum notitiam volumus pernenrre Nanſmarinos homines in quns ena eius ſigilun bene
euunn ſiat ꝓbaf mandatũ v. vt ſiquid foꝛte religiõi tne:qð non dricatus bonoꝛem nemo ſu ge rce eg ango⸗
let C.ð mã. pꝛi.l.i.qꝛ le· optamus: pumana ſoꝛte cõtigerit: ſcipiat:niſ quinqʒ aut eo amplius perſteras:eſt ne reeiptendus ſi
lls. gati ñ ſine piculo recipi . . a . õ fuerint bet lineras:eſt ne recipiendus ſi
– unt: vñ maior ẽ i eiſ faci ſciant omnes ab ambitionibus p iſcopoꝛũ chyrograpbis erint probet per teſtes:ita er de cleri.
ſernnnc, di. geſcamꝰ. ſy delegat? ſupꝛa ⁊ infra.unde id ſeruandũ eſt: multa ſolent euenire. CIdem gre gqumett vine vociqᷓ mortue in
pleroßpe, põt pbare midatũ ſine vt omnes tranquillã mentẽ paci go. romane eccdleſie pꝛeſul ſquillita- auten. de ſide inſtru. 5. ſi Ver⸗
os epoſlo liueris: vtĩ autẽ.de lit. ſicos ãimos ex ſenitatis noſtre ad noepiſcopo. — babenbi
rdek Nmen :G onnone eeemtetcnea Froo pagiza tone porgnronrer muim annezve⸗
günn derelinp er pte io / 4 Aitionis oſpirationibus tetare co- A Fros paſſis ⁊ ignaros pere reticorum. Sʒillud. c. tue eua⸗
ihtii dz alij dicũt ĩ iuchice ð nent᷑:cum certũ ſit nulli partiuʒ ſna grinos ad eccleſiaſticos oꝛdi · ¶cuat opi.iſtaʒ.ſʒ certe nõ videt
legato nõ ſufficit pbare ſtudia ꝓfutura. ¶Sine ſignatis nes accedentes nulla ratione ſuſci- recipiẽdꝰ a ſi mille ſigilla hẽret
amiſſonẽ reſcripti nii apicibus nõ eſt mos romane cde· pias: qꝛ afroꝛum ⁊ alij gauidẽ ma: ignota: qꝛ nõ plꝰ fidei Ppſtat mil
gzr agfencien we ſie vndecũq; legationẽ ſuſcipere ne nichei:alij rebaptiʒati ſũt.peregri- keignota vnn nignan
de offi. deleg. cũ in iure imi in minoꝛi
de fi. inſtru.c.i.ita notas x den papa. omnes illi quorum dicuntur ſi

uit. T. ſup illa decre.cũ
olim.ioan: Sʒ pone p
partes viderũt ⁊ appꝛo
bauerunt reſcripiũ:⁊ po
ſtea redactuʒ fnit in pu/

bl icaʒ formaʒz per tabel

lioneʒ nunqnid amiſſo
poſtea reſcripto iudex ꝓ
cedere potuit:ſatis cre/
do ꝙ ſic:vt notaniin qᷣ
ſtionibus meis.b/Sed
tum hic indiſtincte dicat
ꝙ littere debeant eſſe ſi⸗
gnate:videtur ꝙ a quo
cunqʒ ſint ſignaſe ꝙ ſuf
ſiciat ad hoc vt ſcriptu/
ra dicatur autentica:vt
extra de ap.perſonas.⁊
eitra de fideiuſſo.perue
nit. Nam ⁊ epiſcopus ſi
gillat ſi gillo eccleſie ſue
dt. lxxiij.di.in noĩe do/
mini. in fi/ Item ⁊ alie
no anulo pot ꝗs ſigna/
re teſtamẽtũ:vt ĩſti.ð te
ſta. S.pñt autẽ.itẽ ⁊ alie
nũ ſigillũ etiã nõ iudi⸗

cil ſui facit ſidẽ: vt..di.
ꝓri.c.i.⁊.ij Sʒ dic cp

alienũ ſigillũ facit fidẽ ſi
nð habet᷑ ppꝛiũ:als nõ:
vt extra de appel.ſigniſi
cauit.⁊.lxv.di.epiſcopꝰ
itẽ litier ñ dicũt᷑ ſignate
ſi legi nõ pñt characte⸗
res.xt extra ð ſi. iſtru.ĩ
ter. ⁊.ff.ð teſta.ad teſtiũ
.§. ſi ſigna. ⁊. 6. ſignũ.
itẽ ſi filiũ ruptũ ſit ñ di⸗
cunt ſignate:vt er ð cri.
fal.c.lʒ.ſi aũt filiũ ex to⸗
to nõ ẽ fractũ:bene dicũ

C Romana non conſuenit ecde⸗

vndecunqʒ ſuſcipere.

Lmwonirarazitrenm

us veſtre ſublimitatis legatꝰ

licet nullã epiſtolam iuxia conſuetu

dinem a vobis noſtro pontiſicio de
tuliſſet:licʒ nunquam apoſtolice ſe/
diſ moꝛis fuerit abſqʒ ſignatis api
cibus vndecunqʒ legationes ſuſci-
pere:nos tamen vos in ilo hono⸗
rantes eiuſq; grauitatem ⁊ elogo-
rum illius veridicas cognoſcentes
aſſertiones:nibhilominus eum ⁊ ſi
cut decuit ſuſcepimus:⁊ ei ſieut bo-
neſtum fuit credimus.
DI. LXXXXVIII.

NVie circa oꝛdinandos

ſint obſeruanda: queĩ
eoꝛum electione diligẽ
ter ſunt conſideranda:
multorum anctoꝛitati-
bus monſtrata ſunt:ſed quia veri-
tas rei nõnunqᷓ; obſcuratur muta-
tione pꝛouincie:decretuʒ eſt ſacris
canonibꝰ: vt peregrini niſi quinqʒ
vl eo amplius ſuoꝛum epiſcopoꝝ
fuerint cõmendati chvyrographis
non ainenun⸗ Vngde ſilueſter
papai generali ocilio pᷣſidẽs dixit.
¶Nin.v. epiſcopoꝛum luteris de
fignatum tranſmarinum boieʒ ad
T dericatum nullus ſuſcipiat
AAllus aliquas ratione tranſ

tur ſignate:vt.ff. ð bo.poſ.ſʒ tabu.lʒ.i.ꝭ.ſi linũ.extra de fide inſtr.ſicut.
d Nihilominꝰ ergo ⁊ cardinali ꝗ bñ notus ẽ ĩ aliqᷓ ꝓuicia credẽdũ eẽt
ſine lr̃is:maxĩe cũ nõ ↄtigat cardinalẽ vnqᷓ; abeſſe:niſi legatiðis cã.io.

e ¶ Credimꝰ lar.qꝙ ĩterdũ voci ⁊ aſſertiði vniꝰcredẽdũ ſit ſi pſona ſit ho

neſta.⁊ autẽ. ar. viij.q.iij.c.i.ar.S.ix.di.ego ſolis.ſic ecõuerſo ex pſona
pꝛoferẽtis ĩſtrumẽtũ minꝰ credit᷑ ĩſtrumẽto: vt.ff.ð edẽ.ſigs.5.i. ſic ſi
malus aliqddicat nõ facile ei credit᷑:vt.xxiiij.q.i.ꝗſꝗs.ar.oↄtra.xix.di.ſʒ

D

0 de- tendiſſe honoꝛes ſepe probati ſunt
ſia ſine ſignatis apicibus legationeę/

¶ Item ex concilio elibertano.
¶ Non ſunt promouẽdi ad derũ
qui peregre fuerint baptizati.
O Mnesꝰqui in peregrinatio-
ne fuerint baptizati eo quod
eorux minime ſit cognita vita:pla
cuit ad derum non eſſe pꝛiomouen
dos in alienis prouincijs.
DI. LXXXXVI

„

Epꝛimatibꝰdautẽ quo
rum ſupra mentioneʒ
fecimus:queritur queʒ

graduʒ in eccleſia obti

neãt:amin aliquo a pa
triarchis differant:quam obedien
tiam archiepiſcopi eis debeant.
Primates ⁊ patriarche dinerſo⸗
rum ſunt nominum: ſed eiuſdem
offcij:ab archiepiſcopis autẽ quo/
tiens neceſſe fuerit:epiſcopi ad pri
mates appellant:ſed a primatibꝰ
ad archiepiſcopos appellare non
licet: debent ergo obedientiam pri
matibꝰ archiepiſcopi in omnibus
que ſibi fuerint ab eis iuſte ĩperata.
Ande anadletus papa ait.
CAue obedientia ſit expibenda
pꝛimatibus ⁊ patriarchbis.
)Nonincie multo ante chriſti
EK. aduentuʒ tempore diuiſe ma
xima ex parte ſunt:⁊ poſtea ab apo
ſtolis ⁊ beato clemente predeceſſo-/
re noſtro ipſa diuiſio eſt renouata:

J

gilla: vt ſciatur an recognofcãt
ſua ſigna:vt.ff.quẽad.teſta.a/
pe.cum ab initio.⁊ hoc concedo
ꝙ niſi aliqua qualiſ qualis ha/
beatur noticia de ſigil.⁊ de illis
remotis eccleſijs ꝙ non ſii eis
