nuptiarum non pꝛeſtentur oꝛnatibus.
Snuptiaꝝ oꝛnatũ dinina miniſte
ria nõ pᷣſtent᷑: ne dũ impꝛoboꝝ ta
ctu vel põpa ſecłaris luxurie polluũtur
ad officiũ ſacri miſterij videant᷑ idigna
Item ex conci.triburienſi.c.ix..
In ligneis vaſculis dnici coꝛpoꝛis ⁊
ſanguinis ſacramẽta nõ ſunt celebꝛada
9 abus ſacroſãcta ↄſiciunt
myſteria:calices ⁊ patene de ꝗbꝰ
bonifaciꝰmartyr ⁊ epᷣs interrogatꝰſi li-
ceret in vaſculis ligneis ſacr̃a cõſicere:
rñdit:quondaʒ ſacerdotes nõ aureiſ ſʒ
ligneis calicibus vtebãturt zepherinus
xvi.ꝰromanus epᷣs patenis vitreis miſ
ſas celebꝛare cõſtituit.deĩde vꝛba.x.pa.
oĩa miniſteria ſacra fecit argẽtea. Inh̊
eniʒ ſicut ⁊ in reliꝗs cultibꝰ magis ⁊ ma
gis ꝑ incremẽta tẽpoꝝ deus ſuccreuit
eccłiaꝝ.nris.n.diebus ꝗ ſᷣni pf̃iſfamili-
as ſumꝰ ne ðcus mr̃is eccłie minuat᷑ ſʒ
magis cumuler᷑ ⁊ aãpliſicet᷑ ſtatuimus vt
deĩceps nullꝰſacerdos ſacꝝ myſterium
coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dñi nr̃i Jeſu xpᷣi in li-
gneis vaſculis vllo mõ ↄficer̃ pᷣſumat
ne vñ placari dʒ inde iraſcat᷑ deus.
Itẽ ex ↄci.remẽſi.c.vi. Ex qua
materia calix cũ patena ſfieri debeat.
Tcalixꝰ dñi cũ patena ſi ñ ex auro
oĩo ex argẽto fiat.ſigs aũt tã pauꝑ

è:ſaltẽ vł ſtagneũ calicẽ hẽat. De ere ãt

aut ex auricalco ñ ſiat calix. Qꝛ ob vini
virtutẽ eruginẽ facit:pariterqʒ vomitũ
ꝓuocat.nuilꝰ aũt in ligneo?aut vitreo
calice pᷣſũat miſſã cãtar̃. ¶ Itẽ ex epła
euſ ebipae ſilneſtri. C Nõ in ſerico
pano:ſj lineo ſacriſiciũ ↄſecret᷑ altaris.
Onſulto oĩuʒ ſtatuimꝰ:vt ſacriſi
ciũ altaris nõ ĩ ſerico pãno aut ĩti-
cto qſq̃ᷓʒ celebꝛar̃ miſſã pᷣſũat:ſʒ ĩ puro

lineo vłliteo ab epᷣo ↄſecrato terrenoꝰ

ſſ.linoꝰ ꝓcreato atqʒ ↄtexto:ſicut coꝛpꝰ
dñi nr̃i ieſu xpᷣi in ſyndõe linea mũda ſe
pultũ fuit. ¶Itẽ ex. vi. ſy. ¶ Agbus
nerit tradita miſſarũ celebꝛatio.

Alrcobusff dñi ſʒ carnẽ cui pᷣmuʒ
. creditaẽ hieroſolymitana ecclia.
baſilius ceſarienſis epᷣs cnius charitas
ꝑ totũ oꝛbẽ refulſit:i ſcripturis addide-

runt nobis miſſe celebꝛationẽꝰ. ¶ Itez

r Nocte. tres miſſe Idie natalis dñi celebrãt, vna

1. 1

3 13

añ diẽ q̃ ſigniſicat tpusañ legẽ qñ eramꝰ ĩ tenebris.ſecũda dũ dieſcit ſigniſicat
tpᷣs ĩ lege qñ nõdũ plẽa agnitio dei hẽbatur.⁊tertia l die:a⁊ ſigniſicat tᷣs gratieqñ
iã plena cognitio habebat᷑.vñ verſus.nocte prioꝛ ſub luce ſequens:in luce ſecũda.

j.e.de bym nis.(Adde ꝙ ſiclegit᷑ Cuce.c.ij.)

teleſph oꝛꝰpa.iiij a petro. Qua bo
ra nnt miſſaruʒ ſolemma celebꝛanda.
Octeaſãcta natiuitatis dñi ſalua-
toꝛis miſſas celebrẽt pꝛeſbyteri ⁊
hymnũ ãgelicũ ĩ illis ſolẽniter decãtẽt:
qm̃ ⁊ eadẽ nocte ub ãgelo paſtoꝛibꝰ eſt
nũciatꝰ:⁊ ſubito facia ẽ cũ ãgelo młtitu
do militie celeſtis laudãnũ deũ ⁊ dicen-
tiũ:głia ĩ exceiſis deoꝰ ĩ terra pax hoi-
hꝰbõe volũtatis.religsvo tꝑibꝰmiſſaꝝ
celebꝛatões añ hoꝛã diei tertiã minime
ſt celebꝛãde qꝛ ⁊ ieadẽ hoꝛa ⁊ dũs cruci
fixꝰ ẽ ⁊ ſuꝑ apłos ſpi.ſã.legit᷑ ðſcẽdiſſe
¶Itẽ ex ↄci.carthagi.c.viij. C Nõ
niſi a ieiunis hoibꝰ ſacr̃a celebꝛentur.
Acrt᷑̃a altaris nõ niſi a ieiunisalta
riſhoĩbꝰcelebꝛẽt᷑ excepto vno die
ãniuerſario qͥ cena dñi celebꝛat᷑.nã ſi ali
q̃ꝝ ꝓ meridião tꝑe defũctoꝝ ſine epᷣoꝝ
ſiue ceteroꝝ ↄmẽdatio faciẽda eſt ſolis
oꝛatõibꝰſiat:ſi illi ꝗ faciãt iaſ iuẽ iãt
¶Nẽ ex ↄci. gabilonẽſi. Ante mil
ſaru ſolẽnia circa hoꝛã nonã decantata
in quadrageſima nulli comedere licet.
Olẽt płres gꝗ ſe ieiũare pntãt in q̃⸗
Hdrageſima moxvr ſignuʒ audierit
ad hoꝛã nonã cõmedẽ ꝗ nullatenꝰieiũa
re credẽdi ſũt ſi añtmãducauerit q̃ʒ veſ
ptinũ celebꝛet᷑ offm̃. ↄcurrẽdum ẽ.n.ad
miſſas ⁊ auditis miſſaꝝ ſolẽnibꝰ⁊ veſꝑ
tis officijs:⁊ largitis elemoſynis ad ci-
bũ accedẽdũ ẽ.ſi vo aliꝗs necitate ↄſtri
ctꝰfuerit vt ad miſſã vẽire ñ valeat eſtia
ta veſꝑtia hoꝛa ↄpleta oꝛõe ſua ieiuniũ
ſoluat. ¶In ieiunijsꝰ=.iiij.tẽpoꝝ circa
veſꝑtias hoꝛas:ĩ ſabbato vo ſctõ circa
noctis ĩitiũ miſſaꝝ ſolẽnia ſt celebꝛãda.
Uũ leo epᷣs:q; a ꝑcvr̃is nr̃is. Itẽ
gela. oꝛdiatões pᷣſbr̃oꝝ. ¶ Itẽ pela.ꝰ
dilectõis tue ſcripta: Regre in tractatu
oꝛdinãdoꝝ. In pꝛia quoq; ꝑte diei
miſſaꝝ ſolẽnia nõ ĩcõgrue celebꝛẽt. Añ
leo pa.dioſcoꝛo alexã.epᷣo. C Etiãpᷣ-
ma pte diei nuſſas celebꝛare lʒ.
D Eceſſe eſt aũt vt q̃daʒ populi ꝑs
ſua deuotõe pᷣuetur:ſi vnius im̃
miſſe moꝛe ſᷣuato ſacriſiciũ offerr̃ ñ pñt
niſipma diei ꝑte ↄuẽerit.ſtudioſe ergo
fr̃nitatẽ tuã familiariter admõemꝰ:vt
qð nr̃e ↄſuetudi ex foꝛma pr̃ne traduio
nis ĩſedit:tua qᷓq; cura nõ negligat:vt
ꝑ oĩa nobis ſide ⁊ actibꝰ ↄgruamꝰ:pꝑ
qð remeãti filio nr̃o poſſidonio pᷣſbrt̃o
bãc ad dilectionẽ tuã epłaʒꝰdedimꝰꝑfe
rẽdã qui nr̃is ꝓceſſiõibꝰatq; actiõibus

frequẽter ĩterfuit:⁊ totiẽs ad nos miſſꝰ
ad joie Ple ſedis auctoꝛitas teneret

4

agnouit. ¶Itẽ ang. ¶ Wiſſe pecu
liares nõ ſunt in publico cantande.
G Thᷣ attẽdẽdũ vt miſſe pecłiares
que per dies ſolẽnes a ſacerdotibꝰ
ſiunt:non ita in publicoꝰſiant:vt ꝓpter

8 Gloꝛia in excelſis deo. hec ba dicta ſunt ab angelo. alia addidit hiliarius ut

t ¶ Cruciſirus. linguis nõ
manibus.S.de pe.d.i.pe
riculoſe.(Adde ꝙ ita legi
tur Marci.xv. ⁊ Actuuʒ
c.ij.)
n cramẽta.a ieiũis
ieiuni g debẽt cðſice
re ut hic ⁊ ſignare in frote.
V. di. v. ul ieiuni. ⁊ ſacra
mentũ calũnie preſtare.xx
ij.q.v.honeſtũ.⁊ teſtimo
niũ dicere.er ð teſt.placu
it. ⁊ oꝛdies cõferre ⁊ acciꝑe
lxxv. di. ga patrib? ſed qů;
dicet᷑ gs ieiunus. pone ꝙœ
cðedo hodie nec doꝛmio p
diẽ ⁊ ꝑ noctẽ.nungd inci/
piẽte alio die ſum ieiunus
dicũt qdã ꝙ ſic.ar.ex ð tẽ

po. oꝛd. litteras. als ſom/

nus diceret ſoluere ieiuni⸗
um ſed dico ieiunium cele
brata digeſtione.j.diſ.ij.
tribus. .
¶ Ercepto.S. xvij.q.i.ni
hil ẽ Z.j.di.ꝓx.liꝗdo.õ.
j.di.v.ut epᷣi.ᷣ.ſʒ derga⸗
iũ ẽ huic.c.per illa ⁊ per cð
trariam cõſuetudinẽ.ð.di
in. iiij. S.le ges.
yOlẽt.ſi añ.ſed non
ne licitũ ẽ debitori añ tẽpꝰ
ſoluere pecuniã.plus eniʒ
ſoluit qui ante tẽpus ſoluit
ut inſti. ð acti.S.plus aũt.
Rñ. veꝝ eſt qñ dies adie/
ctus eſt fauore debitoris.
als ſi ſauoꝛe creditoꝛis an
te tẽpus ſoluendo nõ libe/
ratur.nt.ff.de an.le.eũ ꝗ.
53 C¶In ieiunijs. quod a pa
tribꝰ.S.diſti.lxxv.quod a
patribꝰ.⁊.c.oꝛdinationes
preſpyteroꝛum.
2 ¶ Item gelaſius. S. diſ.
lxxv.oꝛdinationes.
2 ¶Item pelagius. S. di.
lxxvi.dilecti onis tue.
2 Eceſſe eſt. nõ poſ⸗
unt niſi.hoc niſi re
ſpicit illud verbuʒ priuet᷑.
a ¶ Niſi prima.j. diſt. ij.
tribus gradibus ctra.ẽ.
e.nocte.contra in ſine. ſed
illud abrogatum eſt. ſ. di.
ij.tribus.uel iilud de ſolẽ/
ni miſſa.
b ¶ Epiſtolam. in qua B
c.continetur.
c G hoc attẽdendũ.pe
culiares. peculiares
dicũt᷑ pᷣuate g omnis miſſa
que priuata non eſt publi⸗
ca dicenda eſt ex quo pu⸗/
blice ⁊ manifeſte ſit.
d ¶ In publico. ideſt ſolen
niter.
e ¶Sed ſacerdotes. qui
per vrbem ſunt ad ſolen/
nem miſſam debere conue
nire in maiori eccleſia. uel
potius is eſt ſenſus.c.ſ.vt
in ciuitate ⁊ per totum epi
ſcopatum hoꝛa tertia ⁊ ſa
cerdotes ⁊ populi conueni

ant ad publicas miſſas qᷓs ſacerdotes eoꝛum ſaciunt. Joan.

O

cum poſſit iterum cãtare
aliam. arg. vij.q/i.nibil.
gd ergo dices de vino vñ
pᷣſbyter abluit digitos.nõ
debel ſumere illud ſi aliã

vult cantare.extra ð̊ cele.

miſſa.ex parte.
c ½KE bymnis canen/
dis.de hymnis di⸗
cẽdis in miſſa vel er tribꝰ
c.oñditur.caſus in pᷣma ꝑ
te ꝓbat auctoꝛitate domi⸗/
ni ⁊ dicto apli pauli hym

nos eẽ canẽdos.ſcdᷣo repᷣ/

bendunt᷑ ꝗdã qui quoſdaʒ
bymnos nolebãat recipere:
qꝛ non proceſſerunt de ſcri
pturis ſacroꝝ canonũ vel
apoſtolica traditiõe.hym
nus eſt laus dei cum can/
tico.
d ¶ Et hymno. i. benedi⸗

ctione data poſt cibum q

hymnus hic appellat᷑ quẽ

om nes clerici facere debẽt

ut. S.d.xliiij.c.vl.S.edent
pauperes ⁊ ſaturabũt᷑ ⁊c̃.

(Adae ꝙ ita legit᷑ Mat.

„„

xxvi.Marci.xiuiij. JYoan.
xviij.⁊ ad Epheſeos.c.v)
e ¶ Quem nato. ſupple re
ſpuatur. (Adde ꝙ ſic legi
tur Luce. c. ij.
fCõponũt a ſcis. (Ad
de ꝙ ita ut ſeꝗt᷑ ſcribui pau
lus ad Timotheũ.c.iiij.)
g ¶ Obſecrationes.i. oꝛa
tiones que finnt añ ⁊ iuxta
tõſecrationẽ:uel que fiunt
abiurãdo per natiuitatem
tuam libera nos dñe.
b Poſtulationes. i. P/
ces.ut ibi:ut pacem ⁊ con
coꝛdiã nobis dones te ro/
amus audi nos.
i Gratiarum actiones.

ut cum dicimus:benedica

mus domino.
k ¶ Stcut ofones que fiũt
in ipa cõſecratiðe.
J dno. quoꝛum no
ẽ decitni oꝛdints
non habemus. (Adde ꝙ
ſicut hic in principio dr̃ le
gitur Luce. c. ij)
m Decimus. non eꝙ de
cimus cecidit.ſed tot ꝗſu:
ſiciebant ad decimum oꝛ/
dinem perſficiendum.
n ¶ Aeelicitate. ſignifica
nit ſtatũ hominũ pturban
dum cũ poſſit a debeat ti/
mere caſum ſuim videns

ruinaʒ maioꝝ ⁊ firmoꝝ ö

pe. di.i.c.pꝛincipiũ.

o & Et parem. de pe. diſ.

ij. F. ꝙ autem principium

inquit. ver. omnis lapis.

p . Sui generis.quia ho
mines loco ipſorum reſti
tuuntur.de quibus tot aſ
ſumendi ſunt quot remã

ſerunt. iuxta illud. in fine.
deut᷑.in cãtico moyſi:ſta/

tuit terminos populorum
iux numerũ angelorũ ði.
ſed hic videt haberi ꝙ tot
aſcendent ad gloriaʒ quot

De Lon.

4 2 chriſtus.ergo non niſi ſemel dʒ celebrari.ſʒ qꝛ quotidie peccamꝰ
deo quotidie pro nobis euchariſtia immolatur myſtice.j. diſti.ij. vtrum.
Aade ꝙ ita legi᷑ ad Roma.c.vi.a ĩ pma petri.c.iij.)
b ¶ Et alterã.& ẽt in neceſſitate non tres: ex quo dirit alteram.ar.xxxi.q.i.
quomodo.xep de cele.miſſa.conſuluiſti.ergo adhuc remanet ieiunus poſt pꝛimã

eas ppłus a publicis miſſaꝝ ſolẽnibꝰ q̃
boꝛa t᷑tia cãonice ſiũt abſtrabat᷑.ſʒ ſacer
dotesꝰ ꝗ ĩ circuitu vrbis aut ĩ eadẽ vꝛbe
ſũt:⁊ ppłus ĩvnũ ad miſſaꝝ publicã ce
lebꝛationẽ ↄueniat. Itẽ Aalexã.pa.
OQnot miſſas ĩ dioſacẽ doti celebꝛat
Afficit ſacerdotivnã miſſã die Iʒ
vna celebꝛare:qꝛ xpᷣs ſemel paſſꝰ
c: ⁊ totũ mũdñ redemit:ñ modica res ẽ
vnã miſſaʒ facẽ:⁊ valde felixẽ ꝗ vnaʒ
digne celebꝛar̃᷑ põt.ꝗdã tñ ꝓ ðfũctisvnã

faciũt alterãð die ſi neceſſe fueritqvo

ꝓ pecunijs aut adulationibꝰ ſeculariuʒ
vna die pᷣſumũt plures facẽ miſſas:nõ
eſtio euadẽ dãnatõeʒ.¶Itẽ ex ↄci.tole
tano.iii,j, Ex ſalnatoꝛis 2 apoſto⸗
loꝛu docemur exẽplo hymnos cantare

)5 bymnis canẽdis⁊ ſaluatoꝛis

2 apoſtoloꝝ habemꝰexẽplũ.nã
ipᷣe dñs hymnũ dixiſſe ppibet᷑ matheo
euãgeliſta teſtãte:⁊ hymno dicto exie⸗
rũt ĩ mõtẽ olinaꝝ.⁊ paulus apoſtolꝰ ad
epheſios ſcribit dicens:impleamini ſpũ
ſctõ loq̃ntes vobiſipᷣis ĩ pſalmis ⁊ hym
nis ⁊ cãticis ſpũalibꝰ.⁊ qꝛ nõnulli bym
ni hũano ſtudio ĩ laudẽ dei atqʒ apłoꝛũ
⁊2 martyrũ triũphos ↄpoſiti eſſe noſcũ/
tur: ſicut hi qs beatiſſimi doctoꝛes bila
rius atqʒ Ambꝛoſiꝰ ↄdiderũt: qᷓs tñ ꝗ
dã ſpãliter repꝛobãt ꝓ eo ꝙ ð ſcripturiſ
ſctõꝝ canonũ vel apkica traditiõe ñ exi-
ſtũt.xeſpuãt ergo illi ab heĩibꝰ ↄpoſituʒ
quẽ qͥtidie publico pᷣuatoqʒ offõ in ſine
oĩum pſalmoꝝ dicimꝰ.gloꝛia ⁊ honoꝛ
p.⁊.f.⁊.i.ſ.in ſecu.ſe.amẽ.nã ⁊ ille hym
nus quẽ natoin carne xpᷣo angeli cecie-
rũt:glo.iĩ excel.deo ⁊ ĩ terra pax ⁊ reliq̃
q̃ ſequunt᷑ ibi:eccłiaſtici doctoꝛes cõpo/
ſuerũt:ergo nec ipᷣi in eccłijs canẽdi ſũt
qꝛ in ſacraꝝ ſcripturaxꝝ libꝛis nõ iueniũ
turl ponũt᷑ miſſe ſiue pᷣces vel oꝛõ⸗
nes ſeu ↄmẽdatiões ſen manꝰipoſitio-⸗
nes:ex qabꝰſi nulla decãtent᷑ ĩ eccleſia va
cꝗt oĩa officia eccleſiaſticꝗ: admõet hoc
ſieri atqʒ hoꝛtat᷑ tymotheũ apoſtolꝰ di⸗
cẽs:obſecro igit᷑ pꝛimũ fieri obſecratio
nes oꝛatões poſiulatõesꝰgratiaꝝ actõ

nes p oĩbꝰhoibꝰ: ꝓ regibꝰ ꝓ oĩbꝰ qin

ſublimitate ſunt.ſicut ergo oꝛatões ita
hymnos oẽs ĩ laudẽ dei ↄpoſitos nullꝰ⸗
noſty vlteriꝰ ipꝛobet. ¶Leo nonus.
nnono teſtò bymni abãgelis oca
JIduoſolũmõ hym tati ineniũi
Oni ab ãgelis ĩ no.teſtõ ineniunt᷑ de
catati alleluia: gloꝛia ĩ excel. deo q̃s pi-
ter i ſeptuageſima iĩtermittimꝰ.qꝛ pctõ
hois veteris a ↄnẽtu agelice inbilatõis
expłſi i buiꝰmiſe vite babylonẽ ſuꝑ flu
mia eiꝰſedemꝰ⁊ flemꝰdum recoꝛdare-
mur illiꝰſyon ĩ q̃ deũ ðcet hymnꝰ.q; no
nẽ bebdoma.alleluia ĩtermittimꝰnõ in
cõgrue ꝑ.ix.hebdomadaſ.ix.oꝛdies an

geloꝝ accipimꝰq̃ꝝ decimus ordo ꝑ ſu

perbiã coꝛruẽs angelicũ numerũ minu⸗
it:⁊ a felicitate ꝑturbauit:ꝗ ↄdolentes

4

ceciderunt ⁊ non pleres.

Si er lapſu.per inhobedie ntiã.ut.S.di.xxiij.quoꝛundam.
r Perturbatus.moꝛe humano loquitur.ar.xxiij.q.i.odi.
8 P Lapſus.i.de limbo inferni.
. L

no gloꝛia ab epis.qꝛ chriſma cſiciunt.nõ aũt a pᷣſbyteris.

ſue diminutiõi ⁊ parẽꝰruinã ſibi timen/
tes a ꝑfecta laude creatoꝛiſ fuẽ pᷣpediti.
quorũ recuꝑatioi ↄſulẽs oĩpotẽs deus
creator pᷣmũ hoĩeʒ ð limo terre foꝛma-
nit:ꝗ ſuiꝰgeneris multiplicatione dãna
celeſtis pr̃ie reſarciret atqʒ ãgeloꝝ gau.
dia ſuppleret:q̃ ſpe angelicꝰ choꝛꝰ non
modicũ letatꝰẽ.nec mirũ ſi er lapſuoip.
ſius hoĩs fuerat ꝑturbatꝰ:vñ nonẽ oꝛ/
dinũ ↄcentꝰin laude dei creatoꝛis pꝑmã
ſit ipfectꝰ donec ĩ xpᷣo reſurgẽte reſurre
xit ꝓlapſuſ ille ꝓtoplauſtꝰ:ibi augmẽto
ſui collegii ⁊ ſpe meliori angelicus exer
citus gauiſus in nouũ alleluia ↄſurrexit
totꝰ⁊ iĩ eo ꝑſtat deuotꝰ quẽ ⁊ nos ꝓ mo
dulo nr̃o imitantes a ſeptuageſima qñ
lapſus pꝛotoplauſti in eccłia recitatur:
alleluia.ix.hebdomadalſ itermittimꝰ.ſ.
vſq; in paſca.vbi xps reſurgẽs a moꝛ⸗
tuis triſticiã nr̃aʒ in gaudiũvtit:⁊ allelu
ia nobis reddit. Itẽ nico.pa.rudul-
pho lurnticẽſi archiepo bituricẽſi.
In cena domini gioria decantatur.
P Orro gloꝛiaĩi excelũs deo ab epiſ
ĩ cena dñi itra miſſaꝝ ſolẽnia mo-
re nr̃o dicẽda ẽ.pallio vo apłicoſeadeʒ
die? vti ẽ illis licitũ gbꝰ ẽ ab apkica ſede
miſſũ. tAAẽ macbariꝰ?pa. CT &um
aculo an capite velato ad celebraàduʒ
miſſarũ ſolẽma dericus nõ ingrediat᷑.

— llꝰepᷣs aut pᷣſbyter ſeu diaconꝰ

ad miſſarũ ſolẽnia celebrãda pᷣſu
matcũ baculoitroire aut velatoꝰcapi/
te altario dei aſiſtẽ.qm̃ apłus ꝓbibʒ vi⸗
ros velato capite orare in eccłia ⁊ ſi te⸗
mẽ pᷣſumpſerit cõiõe pᷣuent᷑ cuʒ vo in⸗
greſſus fuerit epᷣs aut pᷣſbyter ad miſſa
rũ ſolẽnia celebrãda:niſi paſſio aliq̃ in-
teruenerit:nſło mõ audeat data ofone
recedẽ? vt ab aliq̃ pſbytero vł epᷣo miſ
ſarũ ſolẽnia ſuppleant᷑ ſʒ ꝗ initiũ ponit
ſuppleatviqʒ ĩ ſinẽ.ſi ꝗs vo pᷣſũpſerit pᷣ
ter qdð poſuimꝰ agẽ:a ſacro corꝑe ⁊ ſã/
guie dñi nfi ieſu xpᷣi ſit ſuſpẽſus.¶ Itẽ
ex decretis ſotheris pa. Palea.
Tillð diuini oraculi ſinguli pᷣcaue
ant:qͥ ſcribit᷑:ve ſoliqꝛ cũ ceciderit
n hʒ ſubleuãtẽ:ſũmopꝑe verẽdũ ẽ nobis
atqʒ cauẽdũ ne horiiſ atq; tꝑibꝰꝗbꝰdeo
pſallit᷑ vł ſacrificat᷑ vnicuiqʒ diuĩs ſin-
gulr officiis inſiſtẽti pnicioſa paſſio vł
q̃libet corꝑis iualitudo occurrat:q̃ aut
corpꝰſubito ſpᷣrui faciat aut mẽtẽ alie-
natõe vł terror̃ ↄfũdat.ꝓ buiꝰ ergo ca
ſibꝰpᷣcanẽtes neceſſariũ duximꝰinſtruẽ
vt vbi ꝑis vlł loci ſiue cłri copia ſuffra
gat᷑:hẽat qſqʒ canẽs deo atqʒ ſacriſicãs
poſt ſe vicini ſolamiſ adiutorẽ:vt ſi aliq̃

cãu ille ꝗ officia ĩpleturꝰ accedit: turba-

tus fuerit vł ad terrã eliſus:a tergo ſp
hẽat g eiꝰ vicẽ exeq̃tur itrepidꝰ:⁊ offm̃
iceptũ adipleat. Itẽ anacletꝰieſuxpi
ſᷣnꝰ oibꝰ epis. C.OOαnot teſtes epus
J ſacriſicans br̃e debeat.
NPůs deo ſacriſicãs teſtes ſecum

4

u ¶ Apoſtolico. i.
a ſolo apoſtolico co
ceſſo.
x Eadèẽ die. inter
miſſarũ ſolẽnia.vt
3.di. c. pallium.

dicenda miſſa ⁊ au

diẽ da oñdit.xiij.c.

3 ¶ Preſumat. mi
tram tamen ⁊ bacu

lũ debet habere es

cum predicat arg.

di. xlv.diſciplĩa.qꝛ
tunc allegat cauſaʒ
dei apud populum

vt.d.c. diſciplina.

7 ◻Cum baculo.

ar. ꝙ ðn debet pro
moneri in prelbyte
rum qꝛ ſine baculo
nõ poteſt ſuſtentari

in altari ut dirimꝰ—

j. lv. di. ſi quis ĩ in
firmitate.

2 Aut velato. S.

xxxiij.q.v. mulier

5.vij.q.i.illð.⁊.c.
nihil. (Adde q ita

ut ſegt ſcribit paulꝰ
ĩ pᷣma ad coꝛi.c.xi)

1* RKecedere. niſi

ini caſu cum videret

puerum ſine bapti

ſmo moꝛientẽ: duʒ

eſt etiam ad altare
conſulo nt baptizek

ar.lxxx vi.di.paſce.

a CSiquis. de bac
materia notaui.v/

(Adde ꝙ ſicut df

in pᷣn.ſequentis ca⸗
pituli legit᷑ eccleſia
ſtes. c. iiij.)
b Piſcopꝰ. ꝗ
oculi. S. diſ.
rcij. diaconi.

v Qullus epᷣs.
Leqᷓ öuotõe ſit

Atrerlaic⸗
mmaſculue
ſoſfceren
gotc
fdcetan
rvii.
bfſpii
Alnine

((e

ckolben
bis in
cpipeña
ſſduos hf
lit rnũ ſi
ltviſ⸗el⸗
dv.abo.
Gzllmo
miſtazſon
Puhnalt
liei copi⸗
gil alst
dedi
deneho⸗a
lerinpl
(Got
vobiſc̃
lx ve.le.
booz ſal
ſoꝛes ſuo
lüſpuͦtun
trepfape
motheu.
mo ſaln
ſ die diis
ſeaparve
ſutpnne
diſeipnlo⸗
ſurrecon
oñcat vie
oͤſicdidi⸗
die diis r
ſcoñdake
ſoaliopſac
hig di
ch albian
vind ſenl
Wire
ele ci e
ſieinn
iſci a
1 albi ni
liate lueg
albbr bicte
10
lafioſene

unſen

itu⸗
hiinen

lgobii
imitar, 1
CAn Muo,
nidn mlier

S
kirbtpend
nnalidd
(Derken, i
ſaannaniee

ennn ſneni
homoreni:dn
ketümn 0 ar

niibn angt
ſnni ihſe.
Sicnis ebe
Merianatnaiv,
.nibllc
Miceg ſon
n,ſgvents,

Kit.)
W
galli dil⸗
dicconi.

i ſegfaſn

imitari.xliiij.d.
ſcimus. (Adde q;
ita ut dicit tex. ſcri/
bit paulus ĩ prima
ad Eind.cii .
Oc quoqʒ.
Prmã duobus
duoruʒz numero eſt
ↄtẽta.ut.iiij.q. üiij.
F. itẽ criali. v. vbi

pluralis.n. locntio

nũerꝰ. nungd neceſ

ſariuʒ ẽ ut ſint duo
clici:aut nũꝗd duo
laici vł vnꝰ ckicus:
alter laicꝰ:uel alter
maſculus ⁊ alt᷑ ſeĩia
ſufficerent.ſatis vr
ꝙ dñt eẽ duo cleri⸗
ci.arg.õ.qꝛ ⁊ ppłs
rñdet amen. ut.S.
xxxviij.d. ſedulo.ſʒ
hrſpicit ↄſuetudinẽ
glicnius loci.
e ¶ Jpe tertius. a/
deo ĩberẽt ꝗqdã ver
bis iſtiꝰ. c. q̃ dicũt
ꝙipe ñ celebrarz ni
ſi duos hfet alij di

cũt vnũ ſuflicer.ar.
e ð ſi.vᷣſby. ꝓpoſu
it. vij. q.i.illð. ⁊ er
ð vi. ⁊ ho.cle.ut ꝗſ
qʒlimo ⁊ incluſus
miſſaʒ ſolus cãtare
pt. h ĩtellige vbi cle
rici copia ñ ſuffra/
gat. als ſecus. ut ex
de vx.ſi. qſiuit.⁊ ec
cleſie loqnitur pᷣſby
ter in plurali.

ſ¶ Aobiſcũ.h̊ dñs

vobiſcũ ſumptuz ẽ

ex ve.te.ſic.n.legit᷑
booʒ ſalutaſſe mel
ſoꝛes ſuos.illð ãt:⁊
cũ ſpũ tuo ſũptũ eſt
erx epła pauli ad ty/
motheũ.eps ẽt cuz

pmo ſalutat ppłm
ñ ditẽ dñs vobiſcũ:
ſed pax vobis.qꝛ B

†

ſuit pᷣma vox rpᷣi ad
diſcipulos poſt re⸗
ſurrectionẽ. ut ſe
oñdat vicariuʒ xpᷣi
iõ ſic diẽ poſt vero
dit: dñs vobiſcũ ut
ſic oñdat᷑ eẽ ð nũe/
ro alioꝝ ſacerdotũ.
HBg bẽs dñs vobiſ
cuʒ.alibi amẽ.xxx/
Viij.d.ſedulo.alibi
De? ĩ adiutoꝛiũ.vij.
rieleiſon.pr̃ nf̃.xi.
q.iij.cũ aligs.hẽs
⁊ alibi nũc dimit/
tie ⁊c̃.luẽ.vij.item
alibi.bñdicamꝰac̃.

dDaniel. üj.
8 Qnes ſide

les.ñ pſeuerãt ex cõ

ſuetudie ul ſuꝑſtitõ

ſe. ⁊ ſi.nã ĩ vanũ
currit ꝗ ñ pſeuerat
vſqʒ i ſinẽ ut de pe.

ibus epis.

a ¶ Oẽs. quotidie ni oẽs gfilit᷑ ter ĩ ano. ut. J. e. d. ij. pacta. ⁊.e.ols ho ꝛc.
b Abemus.oſcla.axr.ꝙ non ſemꝑ ↄſcia ſufficit:ſql ſama ẽ neceſſaria.
ar. xij. q.ij.q̃ttuoꝛ.quod veꝝ eſt cũ quis habitat tm̃ cum bonis vel
etiam cum malis qui parati ſunt imitari.
t Ealivolg· Sii. .. li.lut . ſz ulð cũ mali parati ſunt reprebẽdere
n

hẽat:i ſolẽnioꝛibꝰꝗqppe diebus ant.vij.
aut.v. aut.iij. diaconos:ꝗ oculi eiꝰdicũ
tur ⁊ ſubdiaconos atqʒ reliqs miſtros
ſecũ bẽat:ꝗ ſacris ĩduti veſtimẽtis ĩ fꝛeõ
te ⁊ itergo ⁊ pᷣſbr̃i e regiõe dextra leua-
qʒ ↄtrito coꝛde ⁊ humiliato ſpũ ac ꝓno
ſtẽt vłtu cuſtodiẽtes eũ a maliuolis hoi
bus ⁊ ↄſenſũ pᷣbẽtes ſacriſicio.ꝑacta ãt
ↄſecratiõe oẽs cõicẽt:ꝗ noluerit eccłia
ſticis carere liminibꝰ. ¶ Itẽ lncius pa.
¶ ESpi fine religioſis
teſtibus dñi ſagramẽta non conſiciant.
Abemusꝰ apoſtolica auctoꝛitate:
vyvt ſemp teſtes vobiſcũ ſacerdotes
leuitas hẽatis:⁊ lʒ ↄſcia ꝓpꝛia ſufficẽ
poſſit ꝑꝑ maliuolos iuxta apłm:teſtio/
niũ nos opoꝝet habẽ bonũ ab his ꝗ fo⸗
ris ſunt.igit᷑ duo pᷣſbyteri ⁊ tres diacõi
in oĩ loco epᷣm nõ dſerãt ꝑꝑ teſtimoniũ
eccleſaſticnm. ¶ Item ſother pa.

¶Miñ duobus pꝛeſentibus pꝛeſbyter

miſſam celebꝛare non vꝛeſumat

Es quoqʒ ſtatutũẽ:vt nullꝰpᷣſby
. eroꝝ miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛare p⸗/

ſumat niſi duobꝰpñtibꝰ ſibiq; rñdẽtibꝰ
7 ipᷣe tertius habeat᷑ qꝛ cũ plurałr ab eo
dicit᷑: ðñs vobiſcũ:⁊a illð in ſecretis oꝛa
te ꝓ me:aptiſſime cõuenit vt ipſius rñ

deatur ſalutationi. ¶ Item ex canone

apoſtoloꝛruñũ. Coione puent ꝗ vſ
qʒ ad ſnẽ miſſaꝝ ſolẽnia nõ audierint.
—0O nes ſideles:ꝗ cõueniũt in ſolẽ/
nitatibus ſacris ad eccłiã ⁊ ſeriptu
ras apoſtoloꝝ ⁊ euangeliũ audiant.qui
aũt nõ ꝑſeuerãtĩ oꝛatiõe vſqʒ dũ miſſa
ꝑagat᷑:nec ſanctã cõionẽ ꝑcipiunt velut
ingqetudines eccleſie cõmouẽtes ↄuenit
cõione pꝛiuari. ¶ Item ex concilio car-

thaginenſi. De eodem.
B Acerdotebvbuʒ in ecckia faciẽte:ꝗ
egreſſꝰ ð auditorio fuerit excõicet.
Atẽ ex ↄci. cartbagi. Die dñico
miſſas ex itearo ſecnlares audire debẽt
Iſſas die dñico ſecularibꝰ totas
auditr̃ ſpãli oꝛdie pᷣcipimus ita vt
añ bñdictionẽ ſacerdotis egredi popo-
lus ñ pᷣſumat.qð ſi fecerit ab epᷣo publi-
ce ↄfuda nt.¶ Itẽ ex ↄci.aurelianẽſi.
Populus autem non ante diſcedat
miſſa ex integro celebzetur.
VVm ad celebꝛãdas miſſas in dei
noie ↄnenit᷑:pplus nõ añ diſcedat
q́ᷓ; miſſe ſolẽnitas compleat᷑:⁊ vbi epᷣs
nõ fnerit bñdictionẽ a ſacerdote accipi
at. ¶ Itẽ ex conci.carthaginenſi.iiij.
Excõmunicetur qui pꝛetermiſſo ec
cleſie conuentu ad ſpectacnla vadit.
Vi die ſolẽni pᷣtermiſſo eccłie cõ⸗
uentu ad ſpectacula vadit excõice

tur. Itẽ ex cõci. carthaginenſi. iiij.

CUſqʒ ad miſſaʒ cathecuminoꝛũ nul

lus ecgeſiam ingredi pꝛohibeamr.
Plrcopuoniſlid pbibeat igrediĩ

VA ecckid ⁊ andire vbũ dei ſiue gẽtileʒ

4

1

i.iij. caſſuʒ.⁊ ẽ ſi.S.rxi.q.iij.cerium.

314

cerdote.ꝗ egreſſus ẽ qſi minꝰlr̃atũ ↄtẽnens.ut.S.xxxviij.di.ſedulo.

ſſas.pᷣcipimꝰ. hoc dico pᷣceptũ eẽ vñ pᷣceptũ ſaciunt ꝗ diebus dñicis
audiunt niſi aliqua neceſſitas cogat.ſicut ⁊ coꝛpus xpᷣi accipit᷑ ter ĩ an

no.j.diſtin.ij.⁊ ſi non frequentius.

ſiue iudeũ ſine hẽticũ:vſqʒ ad miſſam
cathecuminoꝝ. C Itẽ anaſtaſius epᷣs
oibus ep̃is. ¶Eusgelia non
ſedendo ſed ſtando audire debemus.
Poſtolica aucẽ̃itate madamꝰ ouʒ
ſcã euãgelia in eccleſia legunt: vt
ſacerdotes ⁊ cetełi oẽs nõ ſedẽtes:ſed
venerabiliter:curui ⁊ in cõſpectu enan-
gelij ſtantes dñica vᷣba intente audiãt:⸗
fideliter adoꝛẽt. ¶¶ Nẽ Grego. vij.
¶Ald miſſarum ſolennia ſemper ali⸗
quid eſt offerendum.
—0O Olnis chꝛiſtianꝰ ꝓcuret ad miſ-

ſarũ ſolẽnia aligd deo offerr ⁊ du

cere ad memoꝛiã qð deꝰ ꝑ moyſẽ dixit
nõ appebis ĩ ↄſpectu meo vacunusIn
collectisꝰſctõꝝ patꝝ liqdo apꝑet ꝙ oẽs
chꝛiſtiãi offerre aligd ex vſu ſctõꝝ patꝝ
ðᷣbẽt.ad ipſuʒ.n.pꝛiꝰeſt ↄfugiẽdũꝰq nr̃e
chrare poſſit aie paſſiões.veꝝ hoĩes pᷣͤ⸗
poſtero oꝛdine añ ſibi opẽ ab hoibꝰ ac-
cerſiũt.vbi aũt hũana ſubſidia ðfecerit
tunc opinant᷑ diuini poſtulãdã fanoris
gr̃am. ¶ Item cypꝛianus pa.rñdit.
Quare ſurſum toꝛda in pꝛefatione
dicuntnr.
Mandodaũt ſtamꝰ ad of̃onẽ fres
(eucaiſiminutgll 2 incubere
ad pꝛeces toto coꝛde debemꝰ.cogitatõ
carnalis hoĩs ⁊ ſecularis abſcedat:nec
qcqᷓ; tũc animus aliud qᷓ; id ſoluʒ cogi/
tet:qð pꝛecatur.ideo ⁊ ſacerdos ãte oꝛa
tionẽ pꝛefatione premiſſa ꝑat fratꝝ mẽ

tes dicendo:ſurſuʒ corda:vt dũ reſpõ/

det plebs:habemus ad dñũm admõeat᷑
nibil ſe aliud qᷓ; dommum cogitare de
bere.Claudat᷑ ↄtra aduerſariũ pectꝰ et
ſoli deo pateat:nec ad ſe hoſteʒ dei tꝑe
orationis venire patiatur. Belaſins
romãe eccleſie ⁊ apoſtolice ſedis epiſco
pus vniuerſis germaniaruʒ qꝗtʒ gallia
rum epiſcopi s. .
Qne pfatiões in miſſis ſunt catade.
Nuenimus has.ix. prefatões in
ſacro cqathalogo tãtummodo reci
piẽdas.i.vnã in albis paſchalibꝰ aliaʒ
die aſcẽſiõis dñi.tertiãᷣdie pẽthecoſtes
quartã:ð natali dñi.ꝗntã ð apparitiõe
dñi:ſextã de apoſtolis.ſeptima de ſctã
trinitate:octauamꝰ de cruce:nonamꝰ ð
ieiunio in quadrageſima iãtũmodo di
cendam: ¶ Item ex cõci.cabilo.
In omnibus miſſarum ſolẽnibus ꝓ
defuncris oratio fiat·
Iſum pretereaꝰnobis ẽ vt in om
nibus miſſaꝝ ſolẽnibus ꝓ ſpiriti-
bus defunctornʒ loco competenti in ec
deſia ad dominum deprecetur.ſitut.n.
nulla dies excipiturꝰ:qua non pro viuẽ
tibus ⁊ pro quibuſtſibet neceſſitatibꝰdo
minum deprecetur:ita nimirum nulla
dies excipi debet quin pro animabus ſi
delium preces domino in miſſarum ſo
lennibus fundantur. Antiquitus igitur

Az ad celebrädas.

bñ dictionẽ. S. xxvi.
q.i.miſtrare. .ſo.ibi ſolẽ
nis bñdictio q̃ añ miſſe cð
ſummationẽ a ſolis potiſi
cibꝰ celebrat᷑ ihibet.h aũt
poſt ↄſecrationẽ cuilibʒ ſa
cerdoti ppłm bñdicere p/
mittit.ſʒ ⁊ pñte epᷣo nec be
nedicere volente ſacerdos
bñdicʒ ſi celebrauit.ut nõ
cv. di. ecce.
Piſcopꝰ. ꝓbibeat
g̊.xxi.di.cleros.ĩ fin. .j.
diſ.qiiij. eos.Z.ri.q.iij.ex/
cõicatos.ſed dic vt ſolui.
g.xxxv.q.iij.ð hiſꝗ ĩceſti.
nã b ð br̃tico ñ pᷣciſo loꝗ
tur ibi ð eo ꝗ ſegt hr̃ſiʒ iã
dãnatã.h.dicit h abroga
gatũ eẽ.uł loꝗt᷑ ð illis de
quoꝝ coꝛrectõe ẽ ſpes aliã
dSDt. j. di. iiij. indei. aliud ẽ
ſi veniret cã ſubſanandi.
m Poſtolica. ado/⸗
ent. i. venerenf.
n OHis.vacuꝰ.bõis
. QOopibevkadlfaʒ. 7
Eↄſiliũ ĩ diebꝰpᷣuatis.ſ.ſʒ
diehꝰ feſtiuis pᷣceptũ.⁊ ita
vr ꝙ oblatões ſint ex ðbi
to exigẽde.⁊ ad eas dãdas
pochiãi ſũt cogẽdi.ar.xvi
q.i.ſtatuimꝰ.ar. õ. xij.q.
A. duo. ſʒ credo ꝙ ſi ſacer/
dos pauꝑ ẽ pᷣt eis diuĩa of
ficia ſubtrahere niſi dẽt ei
oblatões.ut er ð ſimo.cũ
ſit.xij.q.ij.charitatẽ.
o ¶In collectis. qs facie-
bant ſei pfes pro recipien
dis pauperibus.
p ¶ Eſt cõfugiẽdũ.oꝛãdo
nõ tentando. 1 ita nõ eſt
onm grjje qrit.
Nãdo cogitet.nam
Qs genns mendacij
eẽt.xxij.q.v.cauere.

r Tnurim has. item

quot ſũt canonice p
fationes oſtendit.
S ¶Mouẽ. addita ẽ ⁊ decla
ut di. lxx.ſctõrũ canonum
ſ.equũ ⁊ ſalutare.
t¶ Unã.⁊ te ꝗdẽ ol tpe.
u S aſcẽſionis. ꝗ poſt
reſurrectionẽ ſuam.g
x ¶ Tertiaz. g aſcendens.
ſuper omnes celos.
y ¶ Quartã.qꝛ p incarna
ti verbi myſterium.
3 Quitã. qꝛ vnigẽitꝰ tuꝰ
1 ¶ Sextã. ⁊ te ſuppliciter
exorare:·
2 ¶Septiaʒ. qꝛ cũ vnigẽi
to fllio tuo ⁊ ſpũ ſancto.
? Octauã.ꝗ ſaluteʒ bu
mani generis.
a ¶ Nonã. ꝗcoꝛpali ieiu
nio vicia ↄprimis.
b US ſuʒz. pᷣterea nõ ĩ oĩ
miſſa memoꝛiã ⁊ oꝛatõeʒ
eẽ faciẽdã ꝓ deſũctis.iſtð
oñdit duobꝰ capitulis.
e¶ LToco cõpelẽti. i. in ſe⸗
creta miſſe.
Ercipit. excipitur ſer⸗
O iſ

X
△

2tota vis miſſe conſtet in

5 1464
4 41. T,
46 n nhrie

b ¶Quãuis. nõ& recitan
ur: iõ ꝙ deus addiſcat.ſʒ
ut ſupplicãtium deuotioꝛ
reddatur affectus. ar. xiij.

De LTon.

ta feria ante paſcha in qua ſᷣm oꝛdinẽ romanũ nð cſicit᷑.ſed oblatio precedentis
diei cũ vino ſumit᷑ ⁊ excipit᷑ ẽt ſabbatũ ſequens.qꝛ potius refert᷑ ad dñicã ſequen
tem.j.di.iij.ſabbato. a ¶ Defunctoꝛum.i.pꝛo ſpiritibus defunctoꝛum.
b ¶ Etiã tacitis nominibus.in ſecreta. c ¶ Sub generali. ſit ꝓ oĩbꝰ ſimul
⁊ ꝓdeſt cuilibet:ac ſi ſpecialiter ꝓ eo fieret.de còſe.di.v.nõ mediocriter.
d ¶ Eccleſia.ſupple nõ ſũt
pꝛetermitiẽde ſupplicatio/
nes. bunc moꝛem ſancta tenet eccleſia:vt ⁊

e¶ ¶ Dia matte cõi.i. ecle miſſarũ ſolẽnibus ⁊ alijs pꝛecibus dño
. ſia i obo reendis. ſbpiritus quieſcentium cõmendãtur: di-
* . . . „ „
populo cõnumera? cente beato Auguſtino. Mon ſunt per

mittende ſupplicationes pꝛo ſpiritibus
moꝛtuoꝛum quas faciendas pꝛo omni⸗-
bus ĩ chꝛiſtiana ⁊ catholica ſocietate lau
amus. C PDefunctoꝛumetiaz tacitis

poſſumꝰ.ergo eoꝛũ nola
recitando. ſed in miſſa uel
ofone aliqᷓ miſſe nel in ſe/
creta ſpalit᷑ noĩla eoꝝ expri

mere non vebemus. nominibus eoꝛũ quos ſub generalicõ⸗/
1 einrep. nec ante nee memoꝛatione ſuſcepit eccleſiaꝰ vt ꝗbus

ad iſta deſunt parentes filij aut quicũ
qʒ cognati vł amici:ab vna eis exhibea
tur pia matre cõr. ¶ Item Innocẽtiꝰ
epᷣs vrbis romane decẽtio engubino.
¶ Ante pꝛeces no ſunta ſacerdote no-

mina recitanda. „„ „
Enominibus recitãdis anteqᷓ;

acerdos pᷣcẽ faciat:atqʒ eoꝝ ob-
blatiões quoꝝ noĩia recitãda ſunt oꝛatõ
ne ſua cõmẽdet:qᷓ; ſuꝑflnũ ſit:⁊ ipᷣe per
tuã pꝛudẽtia recognoſcas:vt cuius ho
ſtiã necdũ deo offeras eius añ nomẽ in
ſinuess:q̃ʒuisꝰilli incognitũ nihil ſit.
¶Item Alexãder vrbis romane epi-

g ¶ Inſinues. q̃ſi nõ ante
ſed poſt dʒ ĩſinuari deo.

q.ij.grauia.⁊.c.ñ eſtime/
mus.h.nominari & pñᷣt.
i Nſacr̃oꝝ. Mic
intitulafr᷑.ij.di.
i in qua agit᷑ ð ſa
cr̃o euchariſtie
T licet baptiſmꝰ ſit iãua oĩ
um ſcroꝛum ⁊ neceſfarioꝛ
xxij.di.ꝭ .verũ.hoc tamẽ
dignius ẽ ⁊ iõ tractat pu/

us de eo ⁊ pp ſeriẽẽ opis a ſcopus omnibus oꝛthodorxis.
euaronernlaandam. aun ¶Panis ⁊ vinum ⁊ aqua in ſacramẽ
ni tractauit in pꝛecedenti ðOòWBWU
Diſtĩ. de celebratione miſſe tis ſunt oſferind.

Nſacramẽtoꝝoblatõibusꝰ

conſecratione coꝛpoꝛis xpᷣi
arrert que inter miſſaꝝ ſolẽnia do⸗

merito de eo ſubdit.⁊ tra ¹
ctat de hot ſacr̃o in hunc
modũ.primo agit de foꝛ/
ma ſacriſcãdi.ſcðo de renerentia ſuſcipiendi ⁊ ſeruãdi hoc ſact̃m.tertio de tripli
ci ctinentia eius. de foꝛtna ſacriſcadi agit vſqʒ ad ill.c. nibil. de reuerentia ſu
ſepiendi agit ẽt vſqʒ ad illud.c.ſacrificiũ.Exinde de his qͥ ĩ ſacriſcio cõtinẽt᷑. Cir
ca qð cõſiderandũ ẽ a quo vbi ⁊ qñ fuit hoc ſaccm inuentũ.a q ſoꝛma cſiciendi
illud ⁊ q̃ in eo ſũt neceſſaria: ⁊ ðᷣ triplici eiꝰ cõtinentia.⁊ poſt ſuppoemꝰq̃ſdaʒ opi
niones de conſuſione ipſarũ rerũiſuit aũt inſtitutuʒ a dño.ſ.e.qꝛ coꝛpus/⁊ in ce
na.j.e.liqdo/⁊ q poſt typicũ paſcha cõpletũ cũ comedit agnũ cũ aplis.j.e.ac/
cipite/foꝛmã hẽmꝰ ĩ.c.j.e.accipiteſunt t trnia neceſſaria panis vinũ ⁊ aq̃.j. e.ĩ
ſacr̃o.Còtinent᷑ aũt tria ĩ hoc ſacro foꝛma viſibił pãis ⁊ vini.ditas coꝛpis ⁊ ſan
guinis rpᷣi.⁊ vᷣtus ſpũalis.i.tus vnitatis ⁊ charitatis.i.eterna cõiunctio a dile

ctio rpi ad eccleſiã. xxi. di. S. i. ibi rogau ꝓ le petre ne deſiciat ⁊c̃.pꝛimũ eſt ſactm

im̃ ⁊ non res ſacri. Scõm eſt ſacfm ⁊ res ſacrfi.Tertium eſt res ſacramenti tm̃:⁊
no ſacrm. hoc ẽ qð dr.er de cele.miſ.cũ marthe.ſit ãt ↄuerſio reꝝx pᷣm quoſdã.
qꝛ panis cõuertitur in coꝛpus.avinum in ſanguinẽ.aqᷓ in nihilum:ſed ſigniſicat

fegenerationem im̃ que ſit per aquam. Contra iſtos eſt quia qni puram aquam

ſumit poſt non cſciet. vij.q.i.nihil.ſed S.j.e.relatio ſed non fuit ibi pura aqua
Alij dicunt ꝙ vinũ ⁊ aqua conuertunt᷑ ĩſanguinẽ lʒ phᷣi dicãt contra ꝙ aqua ⁊
vinum nõ commiſcentur ꝑ minima.i.nõ ita ꝙ inſeparabilia ſint. alij ẽt direrũt
ſed peſſime ꝙ aqua cõuertebat᷑ in aquaticos bumoꝛes. alij dicũt ꝙ coꝛpꝰ rpᷣi pꝰ
cõſecrationem ſolũ ẽ ſaccm ſigura.j.c.ego berengariꝰ.a⁊ hec tradunt᷑ ep ð cele.
miſ.cũ marihe.a.c.in q̃dam.ſed opimo dioꝛ ẽꝙ vinũ ⁊ aq̃ ñ ut duo:ſed ut vnnʒ
cõpactũ tranſmutant. eỹ de cele. miſ. c marthe. 5. verũſde eo tñ qð drĩ ꝙ panis
couertit᷑ in coꝛpus rpᷣi varie ſunt opiniones. vna aſſerit ꝙ illa ſubſtãtia q̃ fuit pa
nis vmo:poſtea ẽcaro ⁊ ſanguis xpi.ar.j.e.panis ẽ in altari.⁊.c.qꝛ coꝛpus⸗Se
cunda opi.tʒ qꝛ ſubſtatia panis ⁊ vini ibi ðſinit eẽ ⁊ remanent accña tm̃.ſ.ſapoꝛ
coloꝛ pondus:⁊ ſilia:⁊ ſub illis accñtibꝰĩcipit ibi eẽ coꝛpus xpii.tertia tʒ: qꝛ rema/
net ibi ſubſtatia panis ⁊ vini ⁊ in eodeʒ loco ⁊ ſub eadem ſpẽ coꝛpus xpi.ar.j.e.
aer tñ opinio fatetur ibi eſſe coꝛpus xrwi.
In ſacforuʒ. de ſoꝛma ſacrifcãdi.ſ.q debent offerri in ſacr̃o euchariſtie. vij.
cioſtendir. k ¶ Oblationibus. t. in ipſis oblatis qᷓ ſunt ſacramenta.
CSed vtrunq;ʒ. bec rõ nõ?ẽ ſufficiẽs. ſed ẽ rõ qꝛ xppᷣs hoc ſtatuit dicens:hoc facite
in mea omemoꝛationẽ.j.e.iĩ xpᷣo ſemel.alia r eſt:qꝛ aqua ſigniſicat redẽptionẽ.
I. e. clj oe. ⁊ ita iria ſunt ſigniſñicantia ibi:aqua vinũ pãis ⁊ tria ſacr̃a.j.e.nõ oʒ.
m ¶ Quia virunqʒ.i. utriuſqʒ ſigniſicatũ.j.e.in calice.ſ.ſanguinis ĩ quẽ cõuer
titur vinñ 1 aqua. . di. e. panis ĩ altari.noĩe ſanguinis dr glibet hbũoꝛ bumani
coꝛpoꝛis h nõ inuenit᷑ niſi large accipiatñ nomẽ ſanguinis. vñ vinũ ĩ ſanguinem
conuertit.⁊ aqua ĩ alios hũoꝛes ita aqua di pꝛofluriſſe.i.alij bumoꝛes dela-
tere ppᷣuſed nungd da aqua aut bumoꝛ aque ſilis fluxit.ſi va aqᷓ qñ fuit illa crea

ta nunqiud ĩ coꝛpore aut ĩegreſſu a coꝛpore:ſi bumoꝛ fuit ſine aqᷣ:qð fun

ibi miracnlũ. Rñ? m.b.ſeparatim ⁊ cum ſegreganone fluxerunt.alij t’ñ

dicũt vt m el.⁊ baʒi.ꝙ vera aqua ⁊ ex coꝛpus illius ſuit illa creata: ſicut
fuit cum fluxit aqua de petra educta.j.e.reuera. Itẽ quota pars debet eſſe
aque in calice.videtur ꝙ medietas arg.ff.de vſufr.ẽt partis.ff. de IZhen.

p ¶ Conkuſa.i. permirta.

fratri ſalutem.
inum nue aqua vel econuerſo iſa

emp.l.domuʒ. ſed

hoc relinquo arbi-

mino offeruntur: panis vinum ⁊ aqua trio ꝓuidi ſaterdo⸗-
permixtum in ſacriſicium offerantur.nõ tis.i. diu dicatur
enim debet in calice domini aut vinum vinũ ſit uel aq̃.
ſolum:aut aqua ſola offerri:ſed vtrũq; Ber aent⸗
permirxtum offeratur: quia vtrunq; ex qi nonconſiclt ma
latere eius in paſſione ſua pꝛoſluxiſſe le rime qᷓtũ ad ſalutẽ
gitur. Aem Cypꝛianus papa cecilio plebis. . e. cum oẽ.

O ¶Sine chriſto. i.
eſt ſine tali ſact̃o qð

cramentis offerri non licect. dt ns larce Sn
S inſanctifcado calicẽ domi· mr.S.c. tceij. a..
ni offerri ſola aqua minime poteſt c.iij. ul ſine chriſto
quomodo nec vinum ſoluʒ poteſi: Nã i.eccleſia que. ſ. my
ſi vinum tantũ quis offerat ſãguis chꝛi ſticum coꝛpus rpi ẽ
ſti incipit eẽ ſine chꝛiſtoꝰ.quãdo.n.vtrũ ð eſt dicere: ſan⸗
qʒ miſcetur ⁊ adunatione confuſa ſibi Sai n uelt ar⸗
muicẽ copulantur: tunc ſacramẽtũa ſpi ſiali nobiseccd m
ritualeꝰa celeſte efficit᷑. Si vo calixdo/⸗ ni.eccleſia. non eui
mini nonẽ aqua ſola ⁊ vinum ſolũ niſ vinum dicitur cor⸗
vtrũq; miſceatur:quomõ nec coꝛpus pus rpi uel ſine ſal
domini poteſt eſſe ſola farina:niſi vtrũ uatione rpᷣi.i.tpia
q; adunatũ fuerit copulatum ? panis nox.ſßʒ ſerigele⸗
vnius compage ſolidatum. n. dboe heiter
LIgem. x de ſa. vn. c.i. oñ⸗
Criptura dicit:vt quotiẽſcũqʒ ca dit apłs in epka ad
licem in cõmemoꝛationem domi/ corin.ſicut oĩa mẽ⸗-
ni ⁊ paſſiõis eius offerimus.id qð con- bra vnüũ ſũt coꝛpꝰ:
ſtat dominum feciſſe faciamus:ſj vide ita vnus pys ſunt.
frater chariſſime:ſi quis de anteceſſo- epetregnn D
ribus nr̃is vel ingnoꝛanter? vel ſimpli· Neaqna vlcir erpo⸗
nit ſanguis.i.vinũ
qð agit ſanguineʒ.

4 C. Spirituale. ſpirituale dr̃ coꝛpꝰqð

nihil habuit qð ei obſtaret:ſicnt xpᷣs ianuis clauſis itrauit ad diſcipulos
palpabilem tamen ſe exhibuit qð non faceret ſpiritus.vnde ſpiritus car-
nẽ nec oſſa habuit ⁊c̃.ad cnius ſimilitudineʒ corpoꝛa noſtra agilia erunt
ut licet clauſa efſent in ſolidiſſimo coꝛpore ferreo uel marmoreo: poſfunt
tamen exire.uel iõ ſpirituale qꝛ ibidem ſignatur nr̃a redemptio.j.e.cum
oẽ uel ſpũale:qꝛ celeſte efficitur.⁊ tunc rei ſpũał ⁊ celeſtis.ſ.cõiũctionis ec
cleſie ad tpᷣm effict᷑ ſaccẽ̃m.vinũ.n.ſanguinẽ.aq̃ vo plebẽ ſigniſicat.hoꝝ
aũt cõfuſio ſalutis nr̃e eſt ſacrm.in cõmixtione.n.vini ⁊ aque conſgnat᷑

