ſpitõe ꝓhiberi:accedat itrepidꝰ ad ↄſe-
quẽdã grᷣaʒ cniꝰĩ ſe niłuʒ ſcit eẽ veſtigiũ
nec vereamur huic ſalutis ianuã aꝑire:
quã nunquã ante docet᷑ ingreſſus.
8 Inulla extãt indicila iter ꝓpinqͥ̊s ⁊
familiares niła iter cłricos ant vici
nos:gbꝰhi ð quibꝰ q̃rit᷑ baptiʒati fuiſſe
doceant᷑:agendũẽ vt renaſcant᷑ ne ma⸗

J nulla. veniebat ar. er vno aliud eẽ pſum?dii ar. er ſignis ſumpt dez eſſi
Kolligendã. xxvij. q. i. vidua ꝗdem. S. xx. q. ij. c.ſ. L

m S Acceperit.ſacſm.ſed de quo hic vicit.nã ſi de ſacrto euchariſtie ſine ð pane
bñdicto ad pᷣſumptionem ſuſcepti baptiſmi inducitur ꝑ hoc ꝙ talia receperunt.a
Lita eſt ar.ꝙ vnũ factum ꝓbatur ꝑ aliud.xviij. di.peruenit.

¶ Memoꝛia.i.ꝑ auditum.ar. ff. de aqua plu.ar. ’, i. 5. deinde.
0 BG JY ad mairis.pone caſuʒ.j.e.ſi q̃ mulier.qꝛ foꝛte dicebat iulianus ꝙ mulier

Vgnans nõ dʒ baptiʒari ꝓpter iuris impoſſibilitatem: qꝛ baptizaretur puer
invtero: ⁊ ita poſtqᷓ eſſet editus deberet baptiʒari ꝓpter illud niſi ꝗs renatꝰfuerit
c᷑.vi detur tñ ꝙ bene dicebat.quia ſi mateꝛ manutmittitur ⁊ partus.iſti. de inge

nuis. §. ij. 1 qꝛ partus pars.eſt viſcerum. ff.de vẽ.inſpi.l.j.ſed ad primuʒ
pic ꝙ baptiſma eſipſonale bñſicium.nec ꝑſonam egreditur.ſecus ĩ manu
miſſione.iõ dicit᷑ partus pars viſcerũ.dicvt.S.e.ſi ꝗcꝗd.ꝙ aũt non bap

tiʒetur puer in vẽtre ſatis oſtendit rõne.j
non ſit:regenerari non poteſt.

nifeſte peãt. In ꝗqbꝰqð nõ ondit᷑ geſtuʒ
nulla rõ ſinit: vt iteratũ videat᷑.ꝗ qt pnt
meminiſſe ꝗ ad eccleſã veniebãt cũ pa
rentibꝰpñnt recoꝛdari:an qð eoꝝ parẽti
bus dabat᷑ acceꝑint.ſʒ ſi bocẽt ab ipſa
memoꝛia alienũ eſt ↄferendũ eis vf:q;
collatũ eẽ neſcit᷑:qꝛ nõ temeritas ĩterue-
nit pᷣſumptiõis:vbiẽ diligẽtia pietatis.
CY'ẽ aug.õ inlianũ. ¶ Mõ baptiʒat
cum matre ꝗcquid in eius coꝛpoꝛe eſt.
L B2 ad matris coꝛpꝰid qð in ea ↄci-
pit᷑ ꝑtinet:ita vt eius ꝑs ðputet᷑ nõ
baptiʒzer᷑ infans cniꝰmr̃ baptizata eſt ali

gquo mouis vrgẽte ꝑiculo cũ euʒ geſta⸗

ret ĩ utero.nũcvᷣo cũ et ipᷣe baptiʒarei n
vtiq; bis baptizatꝰhabet.non vtiq; ad
maternũ coꝛpꝰ cũ eẽt in vtero ꝑtinebat.
¶ Ntez iſido. ſniaꝝ. li. i. Quare
nehrſzut cũ matre ꝗ in eiꝰ vtero eſt
i in maternis ſunt vteris: iõ cũ

— mr̃e baptizari nõ pnt:qꝛ ꝗ natus

adbhuc ſʒ ada nõ eſt ʒ xpᷣm regñarinoõ
põt.neq;.n.dici in eũ regeneratio põt:
quẽ generatio nõ pᷣceſſit:ꝗ ſeeleratervi
uunt in eccleſia ⁊ cõicare nõ deſinũt pu-
tates ſe talcõione mũdari:diſcãt nihil
ad emũdationẽ ꝓſicere ſibi. Item ex
cõci.mar.pap. Seeodem.
L BFana muller pᷣgnãs ðſignauerit
gf̃am baptiſmi ꝑcipẽ qn voluerit
habeat ptãtem.nã nibil ꝑitcipat in hoc
mater ifanti ꝗ naſcit᷑:ꝓpterea q; vnicui
qᷓ; ꝓpꝛia volũtas in ↄfeſſione mõſtrat᷑.
EZrem ex pniali theodoꝛi.
BDe his ꝗ ignoꝛãter bis baptiʒãtur.
Ai bis?ignoꝛanter baptizati ſunt
J nõ indigẽt ꝓ eo penitẽ:niſi q; ſᷣʒ
canones oꝛdiari nõ pnᷣt:niſi aliqua ma
gna neceſſitas cogat.qui aũt non igna-
ri iteꝝ baptiʒati ſunt:qꝛ quaſi iteꝝ cruci⸗

fixerũt xpᷣm ꝑ.vij. annos peniteãt qrta

⁊ ſexta feria q tres quadrageſimas ieiu
nẽt.ſi ꝓ vitioaliquo fecerint ſimilłr:.ſ
pꝓ mundicia'putauerint:tribus annis ſi
militer peniteant.
Item Felix papa.

◻ Os quos epiſcopos pꝛeſbvteros
vel diaconos fuiſſe ↄſtiterit:⁊ ſen
optantes foꝛſitan ſeu? coactos lauacri
illius vnici claruerit feciſſe iacturà?: vſ-
q; ad exitus ſui diem in penitentia ſi re
ſipiſcũt iacere conneniat: nee oꝛationi
nec modo ſidelium ſed nec cathecumi

ſani.extra deapo.c.ij.

e.ꝗ in maternis.qꝛ cum natus

p (Mũc vo. n o du

xit iul.ad metaʒ re-
dargutioms Aug.
qꝛ foꝛte H cöcederet
pᷣma facie inlianus:
ſed ad metã ĩopina
bilis qꝛ foꝛte iulia.
hic erat ̊ cõmuneʒ

opinionẽ. HB mõ cõ

cludit.S.e.oſtendi⸗
tur.
q Ailin mater
nis. nõ pñt. ſi
mile. xxxij.q.ij.mo
yſes.⁊ ar. 2 ꝓ. ff.
ð in ius 0.naʒ ⁊ ſi.
r¶Qui ſcelerate. S.
Ec. Diſt. ij. qui ſcele⸗
rate.

.
—
t J qua.qñ vo

bapriʒari.⁊.c. cum
granidam baptiſ⸗
u li bis.oꝛdia
4 Crl ednund
ẽ hoc ita veꝝ abſo⸗
lute ꝙ ignoꝛãter ie
baptiʒati nðõ pñt ꝓ
moneri.ita erit in
ptãte cuiuſlibet mi⸗
hi oꝛdines auferre.
qꝛ põt me doꝛmien
te rebaptizare.qꝛ er
go durũ bhᷣ vñ dicit
baʒz. ꝙ boe itelligit
ð ignoꝛantia iuris
q̃ nð excuſat.⁊ etxpo
nit illam litteram qᷓ
Zaicit nõ indigeret
ꝓ eo peniter ſupple
Itm̃ q;dtum:als.h.
dixit hoc dem̃ fuiſſe
in odium rebaptiʒã
tiũ olim ſʒ hodie bñ
pñt ꝓmoueri:quia
ignoꝛãatia ſacti oĩo
excuſat eos. vel itel
lige ita dure putir̃a
ſonat. ei fit piudi⸗
cium ſine culpa ſua
ar. j.q.v.c.j.ſed ʒ.

„„2

x¶ Siꝓ vitio.puta
ꝓ hereſi.ſicut noua
tiani ⁊ donatiſte ba
ptiʒatos rebaptiʒãt
vt. xxiiij. qeiij. gdaz
vCSuniliter. ſ. vt
mũdioꝛes p ipᷣm la
uacrũ efficerent.ſi/
ue vt mũdi coꝛde.
3& Sip mundicia.
cõꝛpꝑis foꝛle nð erãt

7◻1 Os quos. Caſus. In pꝛima pte agitur de pena epi pᷣſbyteri vel dia
B coni rebaptiʒati. In ſecũda de pena aliorum dericorum vel mona⸗/
chorum vel monialium. in tertia de pena eorum ꝗ nõſunt adulti.
9¶Seu coactus. nõ abſolute.ſ.p attractionem. tũc.n. no erat coa ctio im
putanda: vt.j.q.j.ↄſtat.⁊.di.l.pꝛeſ byteros.ſʒ boc aliqua conditione ꝓ
poſita: vtputa ſi ñ patiaris rebaptiʒari ſtatim occideris.vel bmõi magis
. n. eligenda eſt moꝛs ꝙ; ↄſentire rebaptizari.vt.xxij:q.v.ſi quis coactus.

xxxij.q.v. ita ne.

x G. Jaeturam.i.iniuriam patièdo ſe rebaptizmi.

Setali. z. e. diſ.

imman
nöit
chen
NS
lennz,

i ſch,

w;
n gt

noraͤterſe
ndpitp

nHenta

auſere,
Wni
recter
ibr
Nr ielg⸗
Annig i
irtene
unnt
gen
ſefſupe
nitnhe
hi uſe
hapezzi
wciebi
igis
ſnoi⸗
Mid
pollte
ſtoindi⸗
aipuſte
ſlz.
it.
ſopots
nrnons
titeba
gprizit
glaz

r.ſ.n
iön
eni ,
once,
idict⸗
hoͤgit
N
nam⸗
woim
ep
nags
ctus:

K

s p pnto
‚ fatee

Cathecuminoruʒ. S. e.d.i.epᷣs nullũ ᷓ ſed ibi ſoluũ eſt.
b¶ Timoꝛe.maxie ⁊ tunc minor pena infligi᷑.metus.n.oĩo nõ excuſat ſed
attenuat pctm.ep qð me.cã.ſacris.

Septẽ.poſt pᷣmũ triẽniũ quo fuerat ĩter audiẽtes.vt ð pe.di.v.ſi ꝗ do

Inter audientes.i. cathecuminos vłlaicos vel non cõicantes.
e

Inter penitẽtes.
ñ ſolẽnitate taleſ.n.
eijciuntur e eccleſi
am. vt.l. d.ĩ capile.
¶ Etiam oblatões
i.nõ offerãt ad alta
re. ſi c.xij.q. ij. de
viro.
gAbnegare. ne⸗
gat.n. xvᷣm ꝗ moꝛ
tale petm̃ cõmittit.
xi.q.iij.exiſtimant.
hb¶Etatis.qᷓ;tuʒ ad
h ſpectat.ñ.n. coer
cenda ẽ etas q̃ quid
agat nõ videt. C. ð
beres.
i C Impoſitione.net
recõciliatoꝛia.
k ¶ Hec eoꝝ.ſ.ma/
ioꝝ ⁊ adultoꝝ quo
rum pnĩa pᷣnotata
eſt.q.d.nõ eſt talis
pnĩa ĩponẽda pue/
ris q̃lis adultꝭquoſ
cẽſura.i.cõſtitutio
nr̃a excipit.i.recipit
ad coertioneʒ pniaʒ
eis ĩponendo vt di/
ctum eſt in. c.
PD Relbyteris.
quo tpe debet
chriſma ↄfici ⁊ a ꝗ-
bꝰ dʒ accipi. viij.c.
oſtendit.
mate.õ.xcv.d.c.i.
ſʒ illud ad tps fuit ꝑ
miſſum ꝓ vitando
ſcandalo.ſi.iiij.di.
deniqʒ.
R KReſbpteri.
vngãt huiꝰ
oſtitutiõis cãʒ ⁊ mĩ
ſterium ĩuenies. j.
v uouihine.
0 quis.pãnũ
2 quo caput pu
eri chriſmati ĩ fron
te circũcingit᷑ ne re⸗
cẽs vnctio deleatur
vel defluat. vlł quo
vter chꝛiſmate a pᷣ
ſbytero punctꝰ ob/
vaang,. bah,
p gs. baptiʒza
12 re.i.baptiʒa⸗
tũ vngere.
q ¶ Manifeſtal.ſ.

facere id ꝑp œ ĩ euʒ

ſnĩa ꝓferat᷑.xxiiij.q.
iij.ſi quis nõ recto.
r NRelbxieri. S.
E di.xcv.pᷣſby.
teri.v.lib.bꝛocardo
rum de pᷣſpyteris pᷣ
ſbyteros.
8Oꝛdinis.hᷣͥ coꝛi
gik. j. c. prori.
t Mrni tpe.i.p
üngulof anoſ
oꝝ põit᷑ h to⸗

noꝝd?ꝗdẽ oĩmodis ĩtereſſe.ꝗbꝰlaica tm̃
cõio ĩ moꝛte eſt reddẽda.2 e clericis ãt
⁊ mõachis ⁊ puellis dei:aut ſecularibꝰ
ſᷣuari pᷣcipimꝰ ⁊ hũc tenoꝛẽ:quẽ nicena
ſynodꝰinter eos:ꝗlapſi ſunt vel fuerit
ſᷣuandũ eẽ ↄſtituit.vt.ſ.ꝗ nulla neceffi-
tate:nulliꝰ rei timoꝛeꝰ atqʒ ꝑiculo ſe vt
rebaptizent᷑ hereticis ipie dederũt:ſi tñ
eos ex coꝛde peniteat tribꝰãnis ĩteran-
diẽtes ſint:ſeptẽꝰvo ſubiaceãt ĩter peni
tẽtes.manibꝰ ſacerdotũ duobꝰ ãnis ẽt
oblationes modis oĩibꝰnõ ſinant᷑ offer⸗
re:ſed tm̃modo popularibꝰ in oꝛatiõe
ſocient᷑.nec ↄfundant᷑ deo colla ſubmit
tere:ꝗ eũ nõ timuerũt abnegar᷑.pueriſ
aũt quibꝰqui adbuc ĩpuberes ſunt a pu-
bertate vocabulũ eſt:ſeu cdlericis ſeu lai⸗
cis aut ẽt ſimilibus puellis:ꝗbus igno⸗
rantia ſuffragatur etatis?:aliquãciu ſpᷣ
manꝰipoſitõe detẽtis eſt reddẽda cõio
neceoꝝ eſt exſpectãda pnia:q̊s excepit
ad coertionẽ cẽſura.C Nẽ Inno.pa.
decentio eßo. . Pꝛeſlbpteris ba⸗
tiʒatos chꝛiſmate tangere licet.
Reſbyteris ſeu extra epʒʒ ſen epᷣo
pñte cũ baptiʒãt chꝛiſmate bapti-
ʒatos vngẽ liceat.ſʒ qð ab epᷣo fuerit cõ
ſecratũ:nõ tñ frõtẽ ex eodẽ oleo ſigna

re qð ſolis debet᷑ epᷣis cũ tradũt ꝑaclytũ

¶Itẽ ex regiſtro gregoꝛij ad ianuariũ
epᷣm carolitanü,. Baptizatos i
frõtibus pᷣſ byteris vngere non licet.
Reſvꝛibaptiʒatos ĩfantes ſignat
in frõtibꝰſacro chꝛiſmate nõ pᷣſu-
mãt ſʒ pᷣſbyteri baptiʒatos vngãt i pe-

ctoꝛe vt epi poſtmodũ ↄfirmẽtĩ frõte.

¶ Item ex conci.apud beluacum.
C Chꝛumatis panuʒ ſecunduʒ linire
ſuper aliũ baptiʒatum mittere licei.
Igsꝰvoluerit chriſmate pãnũ ite
rũ linit̃ ⁊ ſuꝑ aliũ baptiʒatũ mitter
nõ ẽ abſurdũ.Itẽ ex ↄci.lugdunẽ,
BDe veteri chꝛiſmate baptiſmata cõ
ſecrare non licet.
Jꝗs ð alio chꝛiſmate qᷓ; ð illo no
no qð ꝓ epi largitiõe vl ofeſſione
acceꝑit baptizare:niſi poccupate moꝛte
tẽtauerit:ꝓ temeritatis auſu ipe ĩ ſe ſue
dãnationis ꝓtuliſſe ſniam manifeſtat᷑.
¶ Item ex cõci.apud valentiam.

CNõ niñ a pꝛopuijs epis pᷣſbyteri ba

ptiſma accipiant.

P Reſbyterig dioceſanas regũt ec

cdleſias non a ꝗbuſlibet epᷣis:ſed a

ſuo necꝑ minoꝛẽ clericũ ſʒ ꝑ ſeipos aut
ꝑ illũ ꝗ eiuſdẽ oꝛdisſit aũ paſce ſolẽni-

tatẽ chꝛiſ ma petãt.
¶Itẽ ex cõci.mar.pa.
CConſicere chꝛiſma ⁊ ꝑ dioceſes de⸗

tũ ꝓ pte.ſic ałs ps ꝓ toto.vt.xxxij.q.iiij.meretrices.nã pꝑ dies ãnos ⁊c.xxx

iij. q· ij. H ipsa qñqʒ ẽt voũ pñs refert ad pᷣteritũ ulfutuꝝ.ff. ð.v.ſig. vbuʒ
opoꝛtebat. vt dicit lex. ꝙ h vbũ debuit ſumis ꝓ dʒ.ff. de li.le.l.vl.in pꝛin.

v¶ PHiaconꝰ.S.ꝓx.c.ð.ſj illð ð pꝛeſbyteris ſede epali ꝓximis iſtð ð his ꝗ
octauo vel decĩo lapide viſtat ĩtelligit.iſta diſtictio babeĩ ex ↄcilio melden

DI.

ſi. li. iiij.ð pᷣſbyteris. x Mõ ſignet.iĩ xtice.qꝛ nec ẽt ad baptiſmũ dʒ accedere ſi

¶Tabernaculum.i.ſei

IIII

3 34

ne lnĩa epi.ut.xcv.di.vlt.nã ð vnctõe frõtis nõ vr̃ poſſe ĩtelligi.nõ.n. vt dicunt

pᷣſbyter pᷣt eã ꝓferre ẽt cũ lnia epi.ſj de lnia pape pðt.De q̃ᷓ vnctðe h̊ loꝗt᷑.nũqd

ð illa q̃ fu ĩ fronte q ſolis ſacerdotibꝰ.ſ.ſucceſſoꝛibꝰaploꝛũ ↄcedit᷑:nũqd ſacẽm qð
epᷣs ↄferre pᷣt poſſo pᷣſvyt᷑ mĩoꝛ ↄferr ð lnĩa epᷣi:ñ vr qꝛ ea q̃ oꝛdini epᷣali adberẽt ũ

ſtinare: omni tpe epo licet.
¶¶Dni tpe lʒ epᷣo chꝛiſma ↄficẽ:et
p ſuas dioceſes deſtiare:uavt ad
accipiẽdũ diaconꝰchꝛiſma:aut ſpᷣdia-
conꝰañ diẽ paſche ð ſingulis eccłijs ad
epᷣm deſtinet᷑. Rbyter vo pñte epᷣo non
ſignettinfates niñ foꝛte ab epo fuerit illi
pceptũ:nec liceat pᷣſbytero pᷣus epᷣo in-
troir ĩ baptiſteriñ ſʒ cũ epᷣo niſ foꝛte aut
abſens fuerit aut egrotꝰ.¶ Itẽ ex coci.
auraſico. Qui baptizadi recipu
officiũ ſine chꝛiſmate ꝓſiciſci non dʒ.
T Ullus miſtroꝝ ꝗ baptizandi reci-
pit offm̃:ſine chꝛiſmate vſqᷓʒ dʒ/ ꝓ
gredi?qꝛ inter nos placuit ſemeli bapn-
ſmate chriſmari.ð eo aũt ꝗ ĩ baptin
te q̃cũq; neceſſitate faciẽte chꝛiſmaiꝰnõ
fuerit i ↄfirmatõe ſacerdos ↄmonebit
nã inter nos chriſmatis ipſiꝰ ñ niñ vna
bñdictio ẽ.nõ pᷣiudicãtescuiqᷓʒ hoc di-
cimꝰ:ſʒ vt neceſſariaꝰhabeat᷑ chꝛiſma.
tio. ¶C Item capituloꝝ.li.v.c.lxx vi.
CAnteq; cbꝛiſma infundat᷑ ad aſper
gendũ aquã de fonte accipere licet.
Nſabbatoſctõ paſche vł pẽthe⸗
coſtes:ſiꝗs velit aquã ↄſecratã in
domo ſua ad aſꝑſionẽ reciꝑe añ chꝛiſ⸗
matis iſuſionẽ percipiat.¶IJItẽ cy. pa.
CAnde aſperſionis ſanciſicatio exoꝛ
dium ſumplerit. D
L)* quẽq̃ʒ dʒ monuere:qꝙ aſpergi
vel perfundi iubent᷑ egri:cũ gr̃aʒ
Ddñicam cõſequũtur:cuʒ ſcriptura ſacra
per ezechielẽ pꝛophetaʒ loquat᷑ ⁊ dicat
aſpergaʒ ſuper vos aquãt᷑mũdã ⁊ mũ-
dabimini ab oĩibus imũdicijs veſtris:⁊
ab oĩbus ſimulacris veſtris mundabo
vos:⁊ dabo vobis coꝛ nouuʒ ⁊ ſpũm
nouum dabo vohis. ¶ Item in nume
ris. Qni tetigerit cadauer hois:⁊ pꝛo-
pter hoc ſepteʒ diebus fuerit qnũdus:
aſpergatur de hacaqua die tertia ſe/
ptima ⁊ ſic mundabit᷑. Item ſi fidetri
nitatis mũdatus non fuerit:in reſurre-
ctione apud ſnõꝛum collegiumimmũ
Tdus erit.ſi die tertio aſperſus nõ fuerit:
ſeptimosnòn poterit emundari. Ois?
qui tetigerit bumane aĩe moꝛticiniuʒ:
7 aſperſus ex hac cõmixtione non fue⸗
rit:polluettabernaculum domini:⁊a pi
bit ex iſrael:qꝛ qui aqua aſperſus nõ eſt
expiatiõis: immundus erit:⁊ manebit
ſpurcitia eiusſuper eum.Et iteruʒ. Et
locutus eſt dominus ad moyſen dicẽs.
accipe leuitas de medio ſilioꝛum iſrael
puriſicabis eos:⁊ ita facies eis puriſi-
cationem eoꝛuʒ: circunſperges eos aqᷓ
puriſicationis.Et iterum. Aqua aſper-/
ſionis puriſicatio eſt vnde apparet aſꝑ-

te ⁊ cado vel cedo.⁊ ſic diuerſis modis ꝓnunciari.

pñt minoꝛi ðᷣlegari.ut.xx
iij. di.quoꝛũdã.ſed ðᷣ lnia
pape pot ar.di.xcv.c.i.lo
geur g̊ h ð ea q ſit in Nice
⁊ ꝑp epᷣ reuerẽtiã. arg.
S.di.ij.c.vl.vł hoc ð pue
ris illis quos ipᷣe epᷣs ba/
ptizauit ⁊ ita nõ eſt S.S.e.
baebgierla⸗
y Allus. ꝓgredi. a
I. 6* Sapriſnnan.
3Commonebit. vi chꝛil
met cũ ẽt ĩ Stice eodẽ chꝛiſ
mate quo ĩ fronte epᷣi: p/
ſhyteri nõ perungunt ĩ x
tice.

¶Non pᷣiudictes. diri

añ ↄfirmatõeʒ chiſmaãdũ
baptiʒatũ nec tñ ꝑ hᷣ̊ pᷣiudi
camꝰꝗn ſi añ ñ fuerit poſt
ea fieri debʒ.q.d.ꝑ hᷣ qð di
ximꝰñ facimꝰ piudiciũ ꝗn
i alio tpe qᷓ; ĩ ↄfumatione
poſſit h̊ crhiſmatio ſieꝑi in
uertice.
9Necia.chꝛiſmatiovide
licet vt ſi ĩ alio tpe ñ ſieret
ĩ vtice eiꝰchꝛiſmatio:ſalteʒ
tũc nõ pᷣtermittatur qꝛ ne
ceſſaria eſt.

* T ſabbato. tangik

ↄſuetudo eccleſie.
a ¶Zñ chꝛiſmatis.poſtea
nlʒ:cũ chꝛiſma ſit ſaccẽ̃m.

Ec quẽqᷓ;.caſuſĩ pꝛi.

ma parte dĩ oꝙ ſi ita

eger eſt ille g baptizari dz

ꝙ nõ pot immergi:ne foꝛ
re ledat᷑ ſufficit ꝙ aſpgat᷑
daqᷓ 1 B vſqʒ ad illud. ſpũs
So ſanctꝰ ⁊c.ĩ ſa pte dr̃ ꝙ
nõ refert vtrũ multum a⸗
que vel parum cadat ſuꝑ
eum ⁊ hoc pꝛobatur au/
ctoritate veteris teſti vſ⸗
qʒ ad illð.ꝙ ſi aliqſĩ illo.
In tertia dr eꝙ diabolus
ĩ baptiſmo totã ptãtẽ ſuã
amittit.qð ꝓbat exemplo

pharaðis.ſʒ tñ.h.nõ poꝝ

nit exẽplũ ĩ baptiſmo. ſed
ð aqᷓ bñdicta ĩtelligit.
c ¶ Ziᷓ̊.ſ.mũdã q̃ fiebat
ex aſpſione cineris vitule
ruffe.vt habet ex li.nume
rox.S.di.iij.aquaʒ.
d ¶ Coꝛ nouũ.i.virtutibꝰ
linouatum.
e¶ VSide. qu ſigniſicat di
es tertius.
f¶ Lollegiũ.vbi erit perſe
cta requies.
g .Septio.i. ſeptia etate

tur niſi ĩ coꝛpe. ⁊ P oẽ me⸗
ruũ ↄparat᷑.xiii.q.ii.tpᷣs.
h¶¶ Omnis. vba legis mo
ſapce. h.
i ¶ Mumane.i.oĩs ille dſ
tangere moꝛticiniũ ꝗ poſt
lachꝛymas culpas repe-
tit.de pe.di.iij.baptiʒetux
moꝛticiniũ pᷣt dici a mor

lꝛ· ¶ M olluet.ad lr̃am.i.polluiꝰreputabitur ⁊ non inrabit in tabernaculũ cum

alijs.lxxxj.di.opoꝛtet.

.i.eccleſia.vt.xxvj.q.ij.ſed ⁊ illud.

Qii

pſum geſt h tabernaculi dei.i. cleſie a ſic tabernaculũ

5

1-
N

C84

14½

2
*
,
õä

ntegram. ac ſi integre eſſet aſperſus. SS .
os Amenſurat. a. 4. ſieut aq̃ nõ ad mẽſuraʒ ſuꝑ ſingulos ĩfundit᷑ ita ſpũs
ſcũs ſine pſonaꝝ acceptione ĩ baptiſmo oibus ſidelioꝰtraditur vel dimenſurat.i.
non per partes vat᷑.aſs dimẽſuratur.

4 8 nſtar. iſtar fuit apud eos. nà modo nõ eſt inſtar.
b
C

d ¶ Eqliter. 1.nõ differũt
pp ſexũ vel ãnoꝛ: viuerſi⸗
tatẽ.nõ.n.huic.plꝰofert᷑.
qꝛ vir:illi minus qꝛ feĩa ⁊
ſic ð alijs qð gꝗdem eſſet
acceptio pſonarum vñ ſeꝗ

tur hſne acre. c. e ð i e maieſtate dñi ? ſideivitatelſpũs vo ſcũs

di, nouit. .
e GBratn. B manikteſte vr

ꝙ gra ↄfert᷑ baptiſmo ⁊ p
uuł a adultꝭ.ſʒ potes h̊ ap
pellare grẽam remiſſionẽ
petõrum. ꝗd iuris ſit ð h
hẽs e ð bap.⁊ eius effec.
maioꝛes.(Ad ita oꝛi
ginaliterlegit Exodi.c.x
vj. 1.pᷣs.lxxvij.)
ſuel minuit᷑.ar.ꝙ cha
ritas põt minui.ſed nõ eſt
hoc veꝝ. qꝛ nõ deſicit cha
ritas ſed magis ꝓſtcit.ſed
dr minui qꝛ vnꝰ hʒ maio
rẽ charitatẽ qᷓ; alter.xx. d.
5§. ix (Zldð ꝙ ita vt h̊ ꝓxi

me diẽ tex. legit᷑ Mathei

„Ce iij.)
Ois negtie.q.d.ſciat.
⁊ſi pꝰ baptiſmũ veret cor
pus:aĩe tiñ nõ põt nocere:
vel foꝛie nõ pꝛorſus libera

tur haptiʒatus vtĩ fine di

citur.

b Zmittere. 5. e. ſine 2

c.ex hĩc.S.ſed ibi dr̃ ꝙ ſi
gnificet expelledꝰ ⁊ vim a
miſſurꝰ vl ꝙ amittat vt ñ
hẽat tantã q;tã pꝛiꝰ.ſjĩ ba
ptiſmo ex toto eaʒ amittat
quo ad aĩaʒ exiguũt᷑ pctã
p q̃ holeʒ poſſidebat.vtruʒ
liberatur ĩ baptiſmo ðᷣmo

niachus a vexatiõe coꝛpa.

li:nõ ſatis elucet:ĩ fine ſic
vr dici vel intelligatur de
liberatione aie.
¶ Per pharaon?. qꝛ.ſ.
ipſe pharao dicebat ꝙ di
mitteret ppłm nec dimiſit
donec fuitventum ad ma
re rubruʒ. Exo.c.xiij.
10) ãdo. diſceſſerunt
nõ vr̃ ꝙ vacui rece
derent ex quo baptiʒarivo
luerũt.vt ex ð ba. debitũ
ĩmo ſic qꝛ culpa ſua nõ ce
perũt.nã iputat᷑ eis qð ac
cidit culpa ſua.xv.q.i.ca.
e.ff. loca.ſi qs domum.
Si vo gꝗs. ſi. arg. ey de
ap.reprehẽſibil.xxij.q.ij.

is aũt.⁊ licʒ baptiſmus di

mittat pctã:nõ tñ dat licẽ
tiã peccãdi.vt.i.q.vij.exi
guntur. -
m Qerl. Kalns⸗ In
pma pte viqʒ uluc
difficillimã ⁊c᷑.rñ.aug.pꝛi
me qõni bonifacij.ꝗ ẽ illa

qre ab obligatõe q̃ tenẽt᷑ li

berat p boĩeʒ ⁊ non pñt ꝑ
hoĩeʒ obligari.ĩ ſcõᷣa vſqʒ
ad illõ ꝗ hͥ ñ credit. ſcðe
qõm bonifacij rñdet. q̃re
cũ baptiʒãtur pueri rñdẽt
pr̃ini ad hãc qõnẽ credis:
credo. ⁊ non tũc ad iſtam
erit ne iſte bonus. In ter

ſionẽ quoqʒ aque inſtarſalutaris laua-
cri obtinere.⁊ qn hec in ecdeſia ſiunt ve
riſſime ſcit᷑ ꝑ accipiẽtis ⁊ datis ſidẽ inte
gravſtare oĩa ⁊ ↄſumari ac perſici poſſe

nõ dimẽſurat᷑:ſʒ ſuꝑ credẽtes totꝰinfũ
dit᷑.nã ſi dies oĩbꝰequałrꝰ naſcit᷑:⁊ ſi ſol
ſuꝑ oẽs pari ⁊ eq̃li luce diffundit᷑:q̃ʒto
magis xpᷣs ſol ⁊ dies verꝰi eccłia ſua lu
mẽ vite eterne pari eq̃litate largit᷑:cuiꝰ
eq̃litatis ſacrʒ videmꝰ in exodo eẽ cele-
bꝛaiũ cũ ð celo mãna ðflueret:⁊ futuro⸗/
rũ pᷣſiguratõe alimẽtũ pãis celeſtis ⁊ ci
bũ vł cultũ xpᷣi vẽiẽtis onderʒ.Illic.n.
ſine diſcrie vł ſexꝰ vł etatis gomoꝛ ſin-
gki equalr colligebãt.vñ appebat vxpᷣi in
dulgẽtiã ⁊ celeſtẽ gr̃aʒ poſtmodũ ſecu-
turã eq̃tr oibꝰdinidi:ſine ſexꝰ varietate
fine ãnoꝝ diſcrie ſine acceptõe ꝑſone ſu
pꝑoẽʒ dei ppłuʒ ſpũalis gr̃e ði munꝰ ifũ
di.plane eadẽ gr̃a ſpũalis:q̃ ĩ baptiſmo
eq̃lr a credẽtibꝰ ſumit᷑:ĩ ↄuerſatõe atqʒ
actu nr̃o poſtmodũvł minuit/ vł auget
vt in euãgelio dnicũ ſemẽ eq̃lłr ſẽiat᷑:ſʒ
ꝓ varietate terr̃ aſſumit᷑ alið ĩ multifoꝛ
mẽ copiã vel trigeſimi vlł ſexageſimivł
cẽteſimi nũeri fructũ exuberãt᷑ cumulat
ꝙ ſi aligs ĩ illo mouet᷑ ꝗ qdã ex bis qui
baptiʒzant᷑ egri ſpiritibꝰimundis adbuc
teneãt᷑ ſciat diaboli neꝗtiã ꝑtinacẽ vſqʒ
ad aquã ſalutarẽ valẽ:in baptiſmo vo
ois neꝗtiesſue vires amittẽ?.qð exẽplũ
cernimꝰi pharaõe:ꝗ vi reluctatꝰ ⁊a ĩ ſua
ꝑſidia ðmoꝛatus tã diu reſiſtẽ potuit et
pualere donec ad aquã veniret:q̃ cũ ve
niſſet victus ẽ ⁊ extictus.ſare illð ſa-
cr̃ʒ baptiſmi fuiſſe ðclarat btũs Paulꝰ
dicẽs. Nolo.n.vos ignorare fr̃es quia
pr̃es vr̃i oẽs ſub nube fuerũt.⁊ oẽs per
mare tranſierũt:⁊ oẽs ĩ moyſe baptiʒa
ti ſũt ⁊ inube ⁊ i mari:⁊ addidit dicẽs
Hec ãt oĩa ĩ ſigura nf̃i ſuerũt.q; hodie
videlz ꝑ exoꝛciſtas voce hũana ⁊ ptãte
diuia flagellet᷑ ⁊ vrat᷑ ⁊ toꝛqueat᷑ diabo
lus:⁊ cũ exire ſe ⁊ hoĩies dimittẽ ſepe di
cat: in eo tñ qð dixerat fallaxẽ: ⁊ id qð ꝑ
pharaonẽ pꝛiꝰgeſtũ ẽ eodẽ mõ obſtia⸗
tiõis ⁊ fraudis exerceat.cũ tñ ad aquaʒ
ſalutarẽ atqʒ baptiſmi ſciſicationẽ veni
tur:ſcire ðemꝰ⁊ ↄſidẽ:q illic diabolꝰ
oppᷣmit᷑:⁊ hõ dicatꝰdeo dinĩa indulgẽè
ria liberat᷑. ¶ Item ioã. chꝛi. in epła a.
hebreos. De his ꝗvſq; ad exit
vite ſuſcipere baptiſma differunt.
(6] Nãdo ꝗs ꝓpterea peccat vt ſan⸗
.. ctu baptiſma iĩ nouiſſuma ſua expi
ratõe ſuſcipiat: foꝛtaſſis nõ adipiſcit᷑.⸗
credite mihi:nõ terrẽs vos dico qð di⸗
cturus ſũ:multos noui ꝗ h̊ paſſi ſunt:ꝗ
ſpe baptiſmatis multa peccabaãt: circꝗ
diẽ ãt moꝛtis diſceſſerũtvacui.deus.n.
pꝑ h̊ baptiſma tribuit vt ſoluat pctã:nõ

vt addat. Si vo ꝗs ad h vtit᷑ baptiſma
le:vt aplioꝛa ðᷣlinq̃t.ipʒʒ ſit negligẽtie cã

De Lon.

tia pte dicit ꝙ g nõeredit vt ipſe ſoluit ꝓſecto è ſſidelis 2 deterioꝛ eſt qᷓ ſit

iſte paruulus.
n¶ PDer aliorum.i.propter.
o ◻ THoluntatem. malam.

pꝓ ¶ inculo.⁊ dicit lex qꝛ dolus tutoꝛis non obſtet pupillo.ff. de re.iu.ne

Itẽ au. ad bonifaciũ. Paruulis
baptiʒatis parentũ nõ nocet ꝑſidia.
Meris a me vix parètes bapti-
ʒatis ſuis noceãt cũ eos ðmonio⸗
rũ ſacriſicijs ſanare conant᷑:quõ eis ꝓ-
ſit cũ baptisant᷑ parẽtũ ſides:qꝝ eis nõ
põt obeſſe ꝑſidia.vbi rndeo:tatã illius
ſact̃i hoc eſt baptiſmi ſalutaris ee virtu
teʒ in ſancta ↄpage coꝛꝑis xpi vt ſemel
generatꝰꝑ alioꝝ volũtatẽ deĩceps non
poſſit viculoꝰaliene iniꝗtatis obſtringi
cui nulla ſua volũtate ↄſẽtit.aĩa.n.pr̃is
mea eſt inqtꝰ⁊ aia filij.Et iteꝝ.aĩa qͥ pec
cauerit ipᷣa moꝛiet᷑.nõ.n.peccat ipſa cxʒ
parẽtes eiꝰoĩo neſcienti vel ꝗlibet alius
adhibet ſacrilegia ðmonioꝝ:ſi vero ex
adãtraxitꝰqð ſacr̃i illiꝰgr̃a ſolueret᷑:qꝗa
nõdũ erat aia ſeꝑatiʒ viuẽs.i.altera aĩa
de q diceret᷑:⁊ aĩia pr̃is mea eſt ⁊ aia ſilij
Jaã itaq; dicit:q cuʒ hõ in ſeipo eſt ab
eo g gennit alter effectus:pctõ alterius
ſuaꝰↄſciẽtia nõ tenet᷑ obnoxius qũo ita
q; ꝛin paruulũ maioꝛes peccãt offerẽtes
eum atq; obligare conantes ðmonum
ſacrilegis viculis: nõ eſt aĩa vtroꝛũqʒ
cõis:vt ẽt culpã poſſint hr̃e cõeʒ.nõ.n.
ſic cõicat᷑ culpa ꝑ alteriꝰvolũtatẽ quẽad
modũ cõicat᷑ gr̃a ꝑ ſpũs ſcĩ vnitatem.
Itẽ regenerãs ſpũs ſcũs in maioꝛibꝰof
ferẽtibus ⁊ ꝑuulo renato oblatoqʒ cõ
munis ẽ. Idẽ. Per bãc ſocietatẽ vniꝰ
eiuſdẽqʒ ſpũs ꝓdeſt offerẽtiũ volũtas
puulo oblato.põt.n.et in h̊ et in illo hõi
ne ẽt ſi ſe ĩuicẽ neſciãt vnꝰſpũs ec:ꝑ quẽ
ſit vtrinſqʒ gr̃a cõis:nõ tñ põt ſpũs vnꝰ
eẽ hoĩs huiꝰ?⁊ illiꝰ ꝑ quẽ peccat alter vt
altero nõ peccãte ſit m cłpa cõis.ac per
H̊ põt ꝑuulus ſemł ex parẽtũ carne gene
ratꝰ dei ſpũ regenerari:vt ex illis obli⸗
gatio ↄᷣcta ſoluat᷑.nõ pᷣt ãt dei ſemel ſpũ
regeneratꝰ ex parẽtũ carne regenerari:
vi obligatõ q ſoluta ẽ iteꝝ ↄᷣhat᷑.⁊ iõ ſe
mel ꝑceptã ꝑuulus gr̃aʒ xpᷣi nõ amittit
niſi ꝓpꝛia impietateꝰ:veꝝtamẽ recte di
cunt᷑ parẽtes vel qcunqʒ maioꝛes ſilios
ſeu q̊ſtibʒ puulos baptiʒatos ðmonioꝝ
ſacrilegijs obligare conãtes ſpũalr ho
micide na in illis qdẽ interfectionẽ non
faciũt ſʒ q̃tũ in ipᷣis? eſt iterfectoꝛes fiũt
recte ergo illiſ dr qn ab hoc ſcelẽ ꝓhibẽ
tur. Nolite occidẽ ꝑpuulos vr̃os.dic.n.

apfbus:ſpiritũ ſãctũ nolite extinguẽ:nõ

qꝛ ille extingui põt ſʒ quãtũ in ipᷣis ẽ exti
ctoꝛes eius merito vicunt᷑:ꝗ ſic agũt vt
extinctũ velit.nec illð moneat et cetera.
et infra.Celebꝛant᷑.n.per eos neceſſaria
miſteria.offerunt᷑ ꝗdẽ puuli ad ꝑcipien
dã ſpiritualẽ gr̃aʒ:nõ tã ab eis q̊ꝝ geſtã
tur in mãibus q̃ʒuis et ab ipſis ſi ẽt ipſi
bõi fideles ſũt:q̃ʒ ab vniuerſa ſocietate
ſanctoꝝ atqʒ fideliũ.ab oĩbus nãqʒ of-
ferri recte itelligunt᷑:qbꝰplacʒꝰqð offert᷑
et q̊ꝝ ſcã atqʒ idiuidua charitate ad cõ
muniõeʒ ſciſpũs adiuuũat.tota ergo hec

qʒ.niſi ſit locupleti
oꝛ factus.vt. ff. de
dol.z er dolo. vel
niſi tutor ſoluendo
ſit.ut. ff. de admi.
tu.l.vl.S.ſi tutoꝛ.
q ¶ Ingt. ſcriptura
vel ꝓpheta. (Adð
c ſic legi Eʒechie
lis. c.xviij.⁊.xxxiij.)
r C Exadam.ibi ta
cite rñdet q̃ſtioni.
s ¶Traxit. ſ. cz pec
cati ⁊c᷑.
tJã dic.i.ĩnuit ex
pmiſſis illa ſcriptu
ra.ſ.aĩa patris ⁊c.
u¶ Sine ſua.i.ſi ſi

conſentiat.vij.q.i.

cum autem.
xObnorius. q.d.
pꝰ vitã aĩe ĩ ꝓpᷣo coꝛ
pore ñ ghit᷑ pctm̃ ni
ſi ex ppaia labe.

Itaqʒ.ĩferius rñ
det huic qõni ibi de
rumitñ recte ⁊ tunc
dic ſacrilegis quaſi
nullo modo: qꝛ nõ

2

eſt ⁊c̃.

3 ¶CQuẽadmodum

ar.alið ĩvia:aliud i

ĩuio.arg. xxviij.q.
i. S.ꝙ ãt.⁊ no.xxvi.
q.x.nec mirum. ſiẽ
dicit lex. ꝙ aliudẽ ĩ
obligatione alið ĩli
beratione.ff.ð ac.⁊
ob.arrianꝰ.cũ hᷣ cã
liberał ſit.ar.et̃ ð p
ba. ex litteris.
1CContrabat. ar.

ꝙ obligatio ſemel

extincta apliꝰnon re
naſcitur.vt.xxiij.q
iiij.ſi illic ⁊.ff.ð ſo.
ꝗ res.S.aream.ar.

ʒ.xxvi.q.viij.ab in

firmis.⁊.ff. ð p.vr.
p.Pᷣuitutes.ff.quẽ
admodu;. p. amit.
ſi locus. .
2C Niſi ꝓpꝛia ĩpie
tate.⁊ ita libari ꝗs
pt ẽt iuitꝰ vel igno
rans ſed nõ obliga

ri. ut.ff.ð ſo. ſoluti

oni.⁊.l.ſoluere. ff.

de neg. ge. ſoluẽdo
7. ff. de noua. ſi ſti

chum. 5. dNlti.
x IYn ipis. itaĩ

maleſiciis volũtas
ſpectatur non exitꝰ.

ar. xxij.q.ij. hoĩes.
ff. ad. l.coꝛ. ð ſic.di
uus. (Adõ ꝙ ita
ut ſequitur ſcribit

paulus ad Theſa

lonicẽ.⁊ roma.c.v.
a Uec illud.tacite
obiectioni rñdet.
b ¶ Placʒ. ar. ð.i.
q. üiij. qꝛ preſulatꝰ?.
D

— =—, ./ T —

X S Ses —

= =. = = =

bend
Pore
niſeg,
ſo.
n.ar.
cbin⸗
rr.
⸗
anit.
naipe
ris
lo
Pln
luni
lef.
belo
ſiſti

ſai

lütas
dent.
les,
ſeec
gin
ſnbit
Chei
.A. v.
lelte
i,
1.

ð reg.iu.c.oĩs res.
m (Logitelis. q.
d.non dubitetis im
mo certi ſitis ꝙ hfe
ñ pñt ſi ſint expteſ.
n ¶ Coꝛpis.i.vnita
tis eccleſie qᷓ; illa ſi
gniſicant.S.e.ñ in
nobis. (Agdde ꝙ ſi
cut dicitur hic ĩ fi. le
git᷑ Joãnis.c.vi.)

0 Alli.ð effica
Laa baptiſmi

repetii vt ſic ſinis al
ludat pᷣncipio.

p¶Eſt. hec ẽ ps illi

us. S. d. ij. g paſſꝰ.
q ¶ Comedat.in ſa
cramento.
¶ Coꝛpoꝛis.i.eccle
ſie ſigniſicate ꝑ cor
pus xpᷣi.
8 .A. Sacramentuz
ẽ.i.ſigniſicat. Joã.
5 HB J baptizata.
i.ſi xvᷣs bapti
zatus eſt g ſine petõ
Hm carneʒ natus eſt
multe magis glibz
aliꝰ baptizari dza.
ſm carnẽ i peccatis
coceptus eſt. Z. e. di.
firmiſſime.

Sõ nſefis ſacta mr̃ eccłia q ſcis ſuis ẽ facit:qa to
rar ve pe vli. ue. ostotaà ſinguloſ paritifficlllia
b ¶ Quid ẽ aliõ.q. ſaneqſtionẽ tibi propoſuiſſe viſus es ĩ
d. ñ vr eẽ aliõ illnud extremo inꝗſitionis tue:ea vʒ intentio
qð tũc ſit quã ride ne qua ſoles vehementer cauere mẽda
re ⁊ pmittere ð mo cium.ſi ↄſtituaʒ inꝗs ante te paruuluʒ:
ribꝰeoꝛum futuns. æ interrogem vtrum cnʒ ad etatẽ adul-
Paeces,en. tam venerit: futurus ſit caſtus uel non
ies vieuntur., ur. Iit futurns: ſine dubio reſpondebis ne-
q. iij. pitatium. ſcio:⁊ vtrum in eadeʒ paruula etate cõ
d ¶ Occultũ eſt. ngq ſtitutus cogitet aliquid uel boni uel ma
cogitet. li dices neſcio. Si itaqʒ ð moribus eiꝰ
e Faricnri futuris nhil audes certi ꝓmittere:a de
Aeerin diem. eius preſenti cogitatione: quid eſt alið
W ieſene g ꝙ añ ad baptiſinũ offerunt pro eis pa
ne ſexto. i. pꝰ ſer ii entes rũdent taãqᷓ; ſidei auctores ⁊ di-
es vno perempto. cunt illos facere qð iülla etas cogitar̃ nõ
g .Hicat᷑.q.d.ſi· põt:aut ſi põt occultũꝰẽ? Interrogamꝰ
oñj ꝙ bodie ſit reſrr enim eos a quibus offeruntur ⁊ dicimꝰ
eeaa vomii Eereit in veuz: illa etate: qͥ vrrũ ſt de⸗
brafnenl parar isnorat: rñdẽt credit. ⁊ ad cetera qᷓ ſin-
credere ꝑpſachm ꝙ Sula qrunt ſerudent. Ande miror pa-
recipit. rentes in iſtis rebus tã ſident᷑ ꝓ parun-
hb ¶ Yeaq; puulũ.q. lo rũdere:ut dicant eum tanta bona fa-
d. qʒ ego repondeã cere:q ad boram qua baptizat᷑: baptiʒa
ꝙ credit ĩ deũ h̊ di tor iterrogat.tũ eadeʒ hora ſi ſubijciã:
ſac ſicei ſunii erit caſtus qui baptizat᷑: uel fur aut non
bue nde beat naz in erit: neſcio vty audeat dicef aliquis ali
punlo credere ẽ fö Ad box erit nel non erit: ſiẽ mibi reſpõ
ſacrʒ ſuſcipe.vt.vðõ. det ſine dubitatione ꝙ credit in deum
nibpil alincd. aut qð ſe conuertat ad dominum Ecce
Obick. qꝛ lñ bẽ facio quantum poſſum: dñs adiuuet:
kEGHrie Umn ſſnam nei perdiſſenam uel parendiſſe
ſic.ff. ad mace.l. fli Nam oñi paſſionẽ dicamus: cuʒ ille an
us. ff. ð re.iu.ſemp. te multos annos paſſus ſu:nec oĩno ni
3 T N eccleſia perr ſi ſemel ipſa paſſio facta ſit.nempe ipſo
alios.⁊ ita ſẽ die dſico dicimus:hodie dñs reſurre-
cumum n eoe xit: cum exquo reſurrexit tot anni traſe
ita oĩs res p qſeun· runt. cur nemo tã ineptus eſt: ut ita nos
qʒ cas hit c errra loquentes argnat nos eſſe metitos:ni-

ſiqꝛ iſtos dies ſᷣm illorum ꝗbꝰ hec ge-
ſta ſunt ſimilitudineʒ nuncupamus:?ut
dicat– ipſa dies que nò eſt ipſa reuolu-
tione tꝑis ſʒ ſimilis eins:⁊ dicat᷑ illo die
ſieri ꝓpter ſacramenti celebrationẽ qð
non illo ſʒ iã olim factũ eſt.in alio itaq;
paruulũꝰ ⁊c.X infra.Cum autẽ hõ ſape
re ceperit:nõ illud ſacr̃m repetit ſed in-
telligit eiuſq; veritati ↄſona voluntate
coartabitur boc qᷓ;diu nõ põt: nalebit
ſacramẽtum ad eiꝰtutelaʒ aduerſus cõ
trarias ptãtes:⁊ tantũ valebit:ut ſi an-
te maioris etatis vſum ex hac vita mi⸗

granerit:ꝑ ipſũ ſacẽm cõmẽdata eccle

ſie charitate ab illa ↄdẽnatione que per
vnuʒz hoĩem intrauit in munduʒ xpᷣião
adiutoꝛio liberetiꝗ hoc non credit ⁊ ſie
ri nõ poſſe arbitrat᷑ ꝓfecto inſidelis eſt
et ſi habeat fidei ſacrẽ̃m. lõgeq; melior
eſt iſte paruulus qui ẽt ⁊ ſi ſidẽ nõ babe
at in cognitione:nõ ei tñ obicẽ ↄtrarieꝰ
cogitationis opponit.vnde ſacr̃m eius
ſalubꝛiter percipit.
Item bonifacio cõtra pelagianorũ
hereſim. QAKliorum fides
in baptiſmate parunlos ſaluat.
Neccleſia ſaluatoꝛis ꝑ alios paru
uli credunt: ſicut ex alijs q̃ ĩ baptiſ-
mo remittüt pcta traxerũt.nec illud co

1.

IIII

gitetis eos vitã hr̃e nõ poſſe:ꝗ ſũt exꝑ
tes coꝛporis ⁊ ſanguinis xpᷣi:dicente

ipſo niſi manducaueritis carnẽ meam

76. . Idem.
¶ oꝛpore ⁊ ſanguine chriſti partici⸗
pat aper baptiſma mẽbrum eiꝰ efficit.
liꝰeſtꝰaliquatenus ambigẽdũ
Aic vnũquẽqʒ ſidelẽ corporis ſan
guiniſqʒ dñi participẽ ſieri:qñ in baptiſ
mate mẽbrũ xpᷣi coꝛporis efficit.nec ali
enari ab illiꝰ panis caliciſqʒ ↄſoꝛtio:ẽt
ſi anqᷓ; ilum panem comedatꝰ calicez
bibat ð hoc ſeculo in vnitate corporis
xpᷣi conſtitutus abſcedat.ſacr̃i quippe il
lius participatione ac beneſicio nõ pri/
arur qa iſe boc ꝙ ipſũ ſacr̃meeſt iue⸗
nitur. Igdem de vopag mo parnulo⸗
rum. Mnare Kt baptiza
dus qui de baptizato naſcimr.
JIbaptiʒzatatẽ caro vpᷣiq̃ ſine pctõ
Aerat ꝓpterexẽplũ imitatiõis:quã
to magis baptiʒãda eſt caro moꝛtis ꝓ
pter euitanduʒ iudiciũ dãnatiõis.ſicut
vo in tꝑe circunciſõis:qui de circũciſo
naſcebat᷑ fuit circũcidẽdus:ſic nunc qui
de baptiʒato? naſcit᷑ erit baptiʒãdus.ſa
cramẽtũ enĩ baptiſmi ſacẽ̃ᷣm eſt regene
ratiõis.quare ſicut qui non virerit non
põt mori:ita ꝗ natus nõ fuerit non põt
renaſci.ex quo ↄſpicit᷑ neminẽ in ſuo pa
rẽte potuiſſe renaſci:cũ nõdũ ſit natus
⁊ q; uiſ parẽti poſt ↄuerſionẽ ꝓpꝛia pec
cata nõ obſũt:tñ illis obſunt qui ab eoꝰ
generant᷑. Parẽti ꝓpter hoc nõ obſũt
q; renatus ẽ.illis aũt ꝗ de illo nati ſunt
niſi eodẽ mõ renaſcant᷑: q̃ a parẽte con
tracta ſunt oberũt:qꝛ ẽt innonatus eſt
pater nõvde nouitate:ſʒ de reliquijs ve
iuſtatis carnaliter gignit:⁊ ſilii ex reliq̃
parẽtuʒ vetuſtate carne propagata pec
cati danationemꝰ ſacr̃o regeneratiõis
enadunt.
C Jaͤem in enchridion. .
In baptiſmate oia peccata moriũt.
T oſtẽder ei apoſtolus nos moꝛ
tuos eẽ petõ:ĩꝗt:an ignoꝛatis:qm̃
quicunqʒ baptizati ſumus in ſuꝰxpo:
in morteipſius baptiʒati ſumus.Si er
go hic oſtẽdimur mortui eſſe pctõ: qꝛi
moꝛte chriſtibaptizati ſumꝰ: ꝓfecto ꝑ-/
uuli ꝗ ĩ chriſto baptiʒant᷑ pctõ moriunt
qꝛ i morte pſiꝰbaptiʒant᷑.nullo eniʒ ex

cepto dictũẽ:ꝗqcũqʒ baptisati ſumus in

m.i.b.ſ.⁊ iõ dictũ ẽ:ut ꝓbaret nos mor
tuos eſie pctõ.paruuli autẽ renaſcendo
moriunt᷑ illo pctõ qð naſcendo ↄtraxe
rũt ⁊ ꝑ hoc ꝑtinet ad ipᷣos qð ſeꝗt᷑.cõſe
pulti enĩ ſumꝰ illi ꝑ baptiſmũ ĩ morte.
baptiʒatꝰ igit᷑ ĩ morte xpᷣii q̊ ũñ ſolũma
ioꝛes:uerũ etiã paruuli baptiʒ ãt ait: ſic
vos exiſtimate moꝛinos qdẽ eſſe pctõ:
viuentes autem deo iun chriſto ieſu.
Ntem in coddean.
BStut nuii bapiiſmus negatur: ita
nemo en qui non peccato moꝛiatur.
P Arublosrecẽter nato vſqʒ ad ðᷣ⸗

repitũ ſenẽ:ſicut nullus ꝓbibẽdꝰ

a baptiſmo:ita nullus eſt ꝗ nõ pctõ mo

riat᷑ in baptiſmo.ſed paruuli im̃ oꝛigi-

nali: maiores aũt oibus ẽ᷑t moriũt pciis
que male viuẽdo addiderũt originali:

3 3 2

v ¶ Mꝛopter. hic aſſignat᷑
vna rõ qre chriſtus bapti
zatus fuit.S.e.nũqᷓ; alia.
j.e.non regenerabantur.
x¶ MHoꝛtis. ideſt pctivel
mortui ſubiecta.

y¶ Qui de baptizato / ar.

filiũ apoſtate baptizanduʒ
eſſe inuito patre duʒ puer
eſt. ar. S.e. pleriqʒ in fi.xx
viij.q.i.iudeorum.

3 ¶Renaſci. ar. Z. ff. de. v.

ſig. Sbum reddendi.
2Qui ab eo. ex mũdo pa
tre imũdꝰnaſcit᷑. ſit ex fiun
mento puro naſci᷑ ipuruʒ
.ſ. cũ palea.lvi. di. naſci.
2 CInnouatus. , gratiaz
bapniſmi.
Hon de nouitate. ſnũs
qꝛ aĩa nõ extat ex aĩa ſicut
caro ex carne p traducem.
xxxij.q.i.mopyſes.
a ¶ etuſtatis.i.ð carne:ĩ
q̃ remanet vetuſtas.i.pec
catum qolibet.
b ¶ Hãnatiõeʒ.ctam.ſ.ĩ
carne propagata: ex cxliqᷓ
vetuſtate parẽtum. Joã.
cToſtenderet. ꝓbat
auẽte apoſtoli pue/

ros eẽ baptiʒandos. nam

vnmuerſaliter dixit: gcũqʒ
haptiʒati ſumus ⁊c᷑. (Ad
de ꝙ ita ſcerbit paulus ad
Ko. c. vj.)
d¶In ieſu xpᷣo.i.in ſacto
xpᷣi vel fide xpᷣi in foꝛma ĩ
iũcta vłtradita ĩ rpᷣo.S.e.⸗
Rn. H. ad cuiꝰ.l.
Moꝛte.i.ad ſimilitu

dinem eiꝰmortis qꝛ ſic iꝰ

ſe mortuꝰfnit ita nos mo
rimur a peccatis.

¶ Moriunt᷑.mors iſta ci

uilis eſt. ar. C. ð epiſ.⁊ cle

*ri. deo nobis. alibi habes

ðᷣ naturali.vt.ff.ð le.ij.ſi
quis ita teſtamento.
g PDP Aruulo.pꝛohiben
dus.S.x. q.iij.nec
numerus.
hb Moriatur. S. eadem.
tunc valere.

T Onregenerabanf. qꝛn
ius foꝛma erat ĩ noĩe vẽtur

Se Lon.

nec ð futura ĩiuria p ciſci poſſumꝰ.ff. ð pac.ſi vnꝰ.ꝭ.pacta.

ð ſiebat remiſſio peccatorum. b ¶ Baptiſmo. cu
i vt dr in q̃dã gloſa aug.ſuꝑ io.ꝙ baptiſmꝰnð

mũdaret ab oꝛiginali:niſi als eẽt circunciſus/dicebatur iñ baptiſmus pnĩe qꝛ io

ãnes pᷣdicabat dicẽs agite pnĩaʒ. c

¶Pꝛecurſoꝛio.habiles ad ſuſcipiẽdũ verũ

baptiſmũ.( Adð ꝙ ita oꝛigĩalr legit Eſaye.c.xl.Math.iij.Mar.j.lcuce.iij.⁊

z. c. j.)

V Parabant.i. ablue⸗-

nt᷑ exterius. .
Quiregñatðʒ. i. remiſ
ſiõem pctõꝝ.qꝛ ñ ĩdiguit.
Sʒ humanitas.S.e.ꝑ

uam.
„Aen hũanitas.i.beni⸗/
gnitas ᷓ; ꝓ nobis fecit.
g Egenerante. pctm̃
.i.cã oꝛigĩaliſ pctiĩ.
b ¶ Oꝛigialiũ no. ꝙ lʒy ba
ptiſmus ad delẽdũ oꝛigia
le pctm̃ fuit iſtitutꝰ: delet
iñ ẽt actualia cũ oꝛiginali
vñ ẽ ar.ad purgatõeʒ:ðᷣ
õ berẽgariꝰ.
i¶AMitiſſimam.reſpectu
aliarum pẽarũ ⁊ erit h pe
na:qꝛ erũt ĩ tenebꝛis.j.e.
nulla. ⁊ care bũt viſide ði.
e.de bapt.c.iij.ſtñ dicit
aug mallet ſic eſſe qᷓ ñ
eſſe, ar.ð.S.e.firmiſſime.
7 de pe. diſtin. vlt. c. vlti.

(Adð ꝙꝙ ita ut dr ĩ ſi.ſcribit

paulꝰad Romãos.c.v.)
k 0 Uiſꝗs.moꝛtis. de
pe.di.i.ſi pcimm̃.
IAruuli fideleſ.S. e.
iz hic dð de fide offerẽtium
ibi de fide oblatoꝛuʒ quox
