is iſtiꝰpꝛeſulẽ ſuo ſine q̃ſtiõe reſer
nauit arbitrio.voluit beati Petri
apoſtoli ſuccefſoꝛes celo ĩ debere
innocẽttã ⁊ ſubtiliſſimi diſcuſſoꝛis

indagini inniolatã habere cõſcien-

tiã. Nolite eſtimare eas aĩas inaſi⸗
tionis nõ habere foꝛmidinẽ quas

Itẽ beda ſuꝑ apoca/

III

dens ß ceteris ſuo reßuauit exami⸗

ni.nõ hʒ apud illũ reus de allega-

tionis nitoꝛe ſubſidiũ:qñ ipſoꝝ fa⸗/

ctoꝛum vtit᷑ eo teſte quo iudice.di-
cas foꝛſitan.oĩum aĩaruʒ talis erit
in illa diſceptatione ↄditio:replica
boꝰ vni dictũ eſt. Lu es petrus ⁊ ſu
per hanc petra ediſicabo eccleſiam
meã.⁊ quecũq; ſolueris ſnꝑ terraʒ
erũt ſoluia ⁊ in celo.Et rurſus pa-
tet ſanctorũꝰ voce pontiſicũ digni⸗
tatẽ ſedis eius factã toto oꝛbe vene
rabilẽ:dũ illi qcquid ſideliũ eſtvbi
q; ſubmittit᷑: duʒ totiꝰ corporis ca
put eſſe degnat᷑:de hac mihi ꝑ ꝓ⸗
phetaʒꝰdictů videt᷑: Si bee bumi/
liaturdad cuius fugietis auxiliuʒ:2
vbi relingtis gloꝛiã veſtrã. ¶ Itẽ
Antherius papa. Secodem.

Acta ſubditoꝛnʒ indicãtur a

nobis:nr̃a vo a dño iudican-
tur.deterioꝛes ſunt ꝗ vitam moꝛeſ

qdqdʒʒ bonoruʒ coꝛrũpuntbis:qui ſub

ſtantias alioruʒ prediaqʒ diripiũt.
¶Item Gelaſius papa.
De eodem.
Pñſi ſunt canonesꝗ appella
tiones totius eccleſie ad hu⸗/
ius ſancte ſedis examen voluerunt
deferri. ab ipᷣa vero nuſqᷓ; pꝛoꝛſus
appellare debere ſanxerunt:ac per
hoc illã de tota eccleſia iudicare:ip
ſam ad nullius cõmeare iudicinʒ.
nec de eius vnq; preceperunt iudi
cio iudicari:ſniamq; eius cõſtitue⸗
runt nõ opoꝛtere diſſolui:ciiꝰ po⸗/
tius ſequenda decreta mãdauerũt
¶CIgdem omnibus epis.
De eodem.
AVncta per mũdũ nouit eccle-
ſiaꝙ ſacroſancta romana ec-
ſia ſas de oibus habeat indicandi.
neqʒ cniqᷓ; ð eius liceat iudicare iu-
dicio/ ſigdem ad illam de qualibʒ:
mundi parte appellanduʒeſt:ab il
la autem nemo eſt appellare ꝑpmiſ-
ſus.Sed nec illa preterimꝰ:q apli
ca ſedes ſine vlla ſynodo pꝛeceden
te ⁊ ſoluendi quos ſynodus inique
dãnauerat ⁊ dãnandi nulla exiſten
ie ſynodo quos opoꝛtuit habnit fa
cultatem/a hoc nimirũ pro ſuo pᷣn
cipatu quem beatus apoſtolꝰ Pe
trus domini voce ⁊ tenuit ſemper
⁊ tene bit¶ Igeʒ epis per darda-
niam conſtitutis. Seeodem.
Ancta per mundum nouit ec
cdleſia:qm quorũlibet ſententi-
is ligata pontiſicum ſedes beati pe
tri apoſtoli ius habeat reſoluendi:
vtpote que ð omnieccleſia fas ha-
beat iudicandi ⁊c Item Sixtꝰ
papa biſpanoꝛum epis.
De eodem.
Ratres quos timore terre-
no iiuſte danaſtis ſcitote a no
bis iuſte eſſe reſtitutos:quibus ex a
poſtolica auctoritate beati Petri
oĩa q̃ eis ablata ſunt:ĩtegerrie red
dipᷣcipimꝰ:ſi nõ vultis ⁊ vos ⁊ pᷣn
cipes veſtria collegio nro 2 amẽ-

143

¶Neqʒ ab omni dero.arg. ꝙ
concilinm non poteſt papaʒ in⸗
dicare.nut extra de elec.ſignifica
ſti. vnde ſi totus mundus ſentẽ
tiaret in aliquo negocio ð papã
videtur ꝙ ſnĩe pape ſtanduʒ eẽt
vt.xxiiij.q.i.hec eſt fides.arg.
3.quia oꝛbis maioꝛ eſt vibe.xc
lij. di. legimus.
m A Lioꝛum.foꝛmidinem.
immo ſine venia dz pu
niri.ſieut diabolus ꝗj maximus
cõparatione aliorũ creatus eſt.

RKReplicabo. H eſt dicere cuz

ipſe ſit maioꝛ omnibus grauiꝰ
punitur.ibi ſi peccat.xi.q.iij.pᷣ
cipue.(Adde ꝙꝙ ita legit᷑ in euã
gelio Mathei. c. xvi

o . Sanctorum.i. in ſanctis cꝰõ

cilijs cõſirmantur.)

de ꝙ hoc legitur in.c.x)

q ¶ Si bec humiliatur. ð archa

federis loquitur propheta:quãa
iudei ferebant ad bella.

Kiis oruwpit x. vi.

.q.i.ex merito.⁊.c.dete/
riores.
Pfiſunt canones.ſſicut

8
TL imperatoꝛ eſt lex anima⸗

ta in terris.ut in auẽ.de conſu⸗
libus in fi. colla.ilij.

1 6 Uncta.de qualibet.ergo

a legato appellatur.ut ex
tra de ſen. ⁊ re iudi.c.vlt.⁊ ex ð
of.le.lʒ.ſed nunquid a laico ap
pellatur ad papam:non nuſi in
his que ſpectant ad iuriſd; nonẽ
eccleſie.ut eẽ̃ de ap.ſi du bus.

nTZippellandũ. nemo. a pꝛin

cipe enim ⁊ a ſenatu appelleri
non ualet: ut.ſf.a qunbus ap. ſ
l. lele.

t itiz

De
S igeis. oues. ſed duo non fatiant. erre
9 lat. fl. de abigeis. oues. ſed t ſi ðteſtatio.ĩ ſi. Miie
beris ut nulli afferat q; is oues.ſʒ duo non faci e. hic habes zetus tener Ge codi. appo.ci. men
iptuů apoſtolicũ ſic iterpreta dano ſic. xcix. di. ec ge quidam. nsgenee.nietane no tenet. ſic vecon, wial quis li
a ne do naende ei ndiani nn ſeiſeor d »Hearle neirerm xo indmaate⸗eſ de oſe obijcittn nu
*T Rpreiudicium. ut eỹ de cͤſue. cum iquẽ xvi. q/i. ſigs laicus. e glibet ĩ traditione rei chle
Prec. eemanc ne⸗ ceeſt 5 Aio oacen dme vot iperator aliquẽ xvi. q.ie ſig . alcrerlern legez quã —
r principalem. boc.ceſt. .i clerico ſuo: ea öi oedinari nẽ perti⸗ ultẽt cũ tradidit rem ec kee,
d dnargahuanaralan Ste· dote ſua ad a ealiner entern cne: veer Bs cah:apbo. *
Pare aaſepcr unagtelen is eccleſie ſeparari.¶ Stes⸗ rche. nent. . Decnge eat. . Tertiorah eram wiiſarl. K 6 atiß
nuin votne ſua aufenenu. G pba us eps Oalueno riig pa eis anporliccn. ſaceragei adet eccleſie: in eo ankn
alice 8 .ſimilite . inſ bet ecc n . * 2 tinere.xi. q.i. .V PANoh⸗
nadri.p.bene.ſimilite . uiuſtibe rigere valeat. z e cẽſum retinere. xi. g.i. oni
n ber amn cree. cdolteratotibi ſertbim? engereval nnan aergeni Rrd Ktunnchpannn nuu
s mep erdeeſipben⸗⸗ ereoalcogergene pule⸗ viffinitur in vrgl mille itinz a tnal
. eccleſie ſi eſt petere ſeruitiuz H
le. dilect?. a ey deponere. Sed Laireo germ lica Proga Hilerdenſi. ecõö⸗ pot i eſt ſibi ab eo an iſnohis
er n e vevin le non: qꝛ ſi J. ai fringere: z apoſtolica leri ¶Baſilica qn iſtitut eſt ſibi⸗ er de dma.
uid oẽs ſiml: ckia c 2 —. na le conſecrationem.ex Eahahee
vmurialem aukeſi iutdaret⸗ giu i s de qlibet ecckia ata dioceſan ürebiavenlicgeen uune
dianon dbettaben gernl tiua volunu eſine ig ninſpig zelo etur. Brerani dam dicnnt tirnif
aeſn nn a a enn eccleſie antiſtitẽ vaoren to⸗ Eoſegrege quiſpiaz a ſe factaz Werähowecitpure⸗ ſe mudk
illa. . ligentes. m cum u oſecrar ex EHS at ne diicere c hütniſt
d. negligentes. m eris ⁊ eů⸗ ica cõſecrari deſiderat ne oſtea voluit adi
d ¶Sec aliud. neg negli gẽs 1ſi ꝓtelaueri erls: ꝓen baſilicã cõſecrari le: vbi hoſtes vol lʒ:qꝛ ꝑ ſehatknnt
ꝙ cito 9 itꝰ nõ maturau ba oaſterij ſpecie: v ditionem: qð non lʒ:qꝛ n
giſter dicit Rrgen ſine om⸗ tiẽs monitꝰn niẽs ↄſecratꝰabi⸗ q; eã ſub mõaſter 1 :q dioce donatio non recipit d
vpianms incoꝛrigtdo une iudi ĩoad nos veniẽs ↄſecrat ge gquacheaſubn colligitur: a dioce nalotretan de do ntin
ni nnd n e en dniage⸗ Micolaus pa ichae aſeheniare ſegregat. CItẽ — lin
ciumu Fð acu.ſicut oum. bit. toꝛi. igif apoſtoloꝛũ ſana lege no. iij. S rrr vii. c. vnico. in Cührd
entomen vultiudͤer ese li Btöndpdltwg on, n ex nglio wletan l. ſuis ĩ epi· Aid umnt ꝙ dos ec- inanr
Texe irauit ſua ptãs. 12 PDaulio Ec ſtät ſpectat ad ius pu-. ſgſe
H ſup a. C. de Werli, Ranl ins babe. teſtate confiſtat. ſta geneſegarac ius vu⸗ ſuart
F de of. dele. cũ ſup 1. C.d = imꝰ? 2 ptãtẽ zr ſcopi po 5 m auctoꝛita blicum. ut. S. . diſtĩ. ius Glal
ut e de of. de ffi. Pfec. oꝛiẽ. p expvoſuimꝰ ⸗ ex et in ſcop cõtra oem 5 ci ius publi ſotmib
C. de off. p ſuß erpoſumm nachos vepe Jadam diſicauerũt ublicum. ſed ius p alin
. us no lolut ð qua cũq; d tẽ eccleſias quã eidẽ m pacto priu füneh
e n.noen Andane. quoſti ſſe fuerit ad nos?ↄu oſtulãt ↄſecrari: it ad ep̃i o: tolli n poteſt. Sſo. ſnrden
ta. mo. s tu neceſſe fuerit ad no 02 p 5 int cenſeã publicum extra ð ſo. bricatp
extra de ſta. mo iei ſi. vẽ 5 ſ cu nece icis exigẽtibus op deſie cõtulerint c b: qð factu,ʒ ius publicum extra niſch
gülud qð bic ĩ fi. eccleſiaſticis exigẽ lind ec ionẽ nõ pertinere qd ſac e. ſi diligenti igiſche
(Adde ꝙ i t in prima epiſto/ atqʒ; ece nuitare. Seda 2 dinationẽ no p igatk: vt i fu⸗ compe. icas ꝙ illð pa lisreai
afe tunitatibus inu affumit᷑ pꝛeſũ⸗ liter in pᷣterito coꝛrigat᷑: ia bʒ cõ breniter v wul da enu
la adcorin. c. v. laicꝰ. He pᷣ er teineritate aſſun tate geri ta 1ꝓhibeat᷑: ⁊ omnia ſʒ cõ ungtcnn ehs ſihten
Aidam laicꝰ. De eſt qð ex tei ð ex neceſſita 1 turo ne ſiat ꝓbibea Z oꝛdinatõ illius contractus ſinttce,
e ſtione. Lex dio ionis: aliud qð exn gei archie itutionẽ antiquã ad epᷣ Uns m ſecunduz lawid
maq̃ſtione. Te recc ptionis: alin :ꝛcũ ſuffragãei 7 ſtitutionẽ antiq ineant. tra leges. nam ſecur z— aalar
ceſana cõſiſtit in charitatis:cũ ſuſr d malũ fa tãtem pertineant. iura res omnes eccliaſti⸗ mai
. thedra tur bditis ſuis a 5 nem p r E lonenſi. . iura res o ionẽ epi ſpe odon
piendonel ca ci⸗ iſcopoxꝝ ſu irca eoꝛũ coꝛrectõ tẽ ex cõci.ij. cabi ad oꝛ- ce ad ordinationẽ ep odon
icum nel tertiam parntem deci,⸗ p int: atq; cir ca eoꝛu cO licet CN la iurs earuz a ſ. e.nouerit. als ſuntiſ⸗
ticum nalirtiam uel hoſpiciũ. uere cepint: dextiterint: tũc lice⸗ ¶Eccleſie ⁊ oia iura tinent. (ãt. ut. . honeſtati ul ſn
LBornmmanoniarsniin menn nes negligentes e illoꝛu volun- .Ecch em epiſcopi pertinen ie ſi no obuiat 5 n
Feg rinnr, Pter illoꝛu volt dination nes eccleſſe ſind⸗ te põt pactum q giſohot
erx iuriſditionie conferre ſa⸗ olitanis: P cõcilian eſt: vt om rec iuri licite põt pactr iſſis
metropolita are ⁊ re 115 Ecretũ * imis et batũ eſt premiſſi ber
Krendo poͤt tere valiera decan E6ligados danare?n dim u dotibus ſuis dee approba ꝛut in N
2 . te 7 16 epi zelo cũ dotibus . 2 ſtate bus apponi: in in
cramẽta coercere de lex dioe tatẽ luere. Cũ vo 7 is iuribus in epi poteſtate canonib näa g⸗ 7
Qñnqʒ; 8 abſolu . 8 verbo ſuis iuribus ionẽ ſuã ſem emiſſis eaſibus. ne Nöce ̃
Ana onehrnein legem os abſolu cceſ bonos verbo? oĩbus ſin ſationẽ ſug ſem premiſſs ealix eiſue
agtis a cia afr qd oꝛdiatio ſiij Prem traditione r ſſti.
ſana cöprehendite e preſcrip. ne charita t:⁊ maloꝛũ v öſiſtt atq; ad oꝛd gpa.iiij. ſibet in pponere legem
iuriſditionis. ut eỹ de preſcri ecrxeplo ediſicant: ſt: abſ conſtat ate tẽ Leo p apponere leg P A
anis uanuun eeenne⸗ pe ain . repatiõe r fanc õz copi ꝓ Wkrſtell ſrere bac. ĩ tra R *
. unt epo ? eccle. iũ cõſilio nõ lʒ metro i, itionibus. Eeſt ſolue
Netinononenn oanmda erin⸗ a d a ieroe i ulſonere galan⸗ Rarde e Wieviropi. In er⸗ n
ſie armnnde ſed egaleres eorü parochia ansogpt tuli ar niſ Egenda eſt monanech itione iSl ainemmonfacho⸗ —
gq.ij. aſteria non: dx ere. Añĩ ſter dictuz : nibi la ſub ꝓuniſione ac e⸗ cLleſiis bbas pꝛomide⸗ . mahend
Ke evswabela aſcte e ſponere. ? liciter dictuz Eꝛnibil chia ſu ceteros ce um A epi umi
“ .q. i. V nõ ſimp inatiõe nil pꝛe Kg . rdotes ve rune it in tempoꝛalibus: lear. Gſie.
pice.. exi . neceſſaum. nmipapenõ ſ determinatiöe nilpꝛe⸗ epi per ſacer dei timoꝛe P5 hitinten ſpiritualibus Fol.
⁊. xviij.q.ij.ᷓ im nõ ſoluũt agat: ſed cũ at abſqʒ eoꝝ cõſi icos:quos ipſe cum de circuif̃: ut ſcopus in ne. 4 cttra lr ffui
calbedraticum en ec partẽ ſumptiue aſſumat abſe videat im ric it: cui iur̃ ꝑtinẽ vr ⁊ cir ccle · ut. rvi. q ii ſane. ienis. antl. cn
iij. inter cetera. nec par U eie ꝛeſũptiõis uiderit:c iſum fuerit ecc ð capel. mo. in eccle dſtg y
erc. ien d, velimsenneceom ſ: nõ officiũ chari⸗ it negli· ſibine itate cogente. *) Ecretum.d tñ de upaſu.
e obatũ:nõ oft vidit neglt tica auctoꝛita ioceno bus. nihil Sgei
te. c.qſti.⁊.c.deci ipiunt. pꝛ qꝛ coꝛinthios ſiaſtica cilio anthioceno. tibus. ſen Pagſpar
blicas recipiunt. ⁊ apłus:qꝛ coꝛinth Efoꝛnicatoꝛis ex cõcilio anthio cce ſponet citra conſen nsktptali
ad miſſas publ ſo. 7. c. dudũ. 72 irca conectionẽ n-⸗ Nem exeo eſtate epi res e eis diſpone ter ð offi. feabpltali
rxviij.q.ij.lumioſo.⁊. erpÿ̈ etes circa conecti anauit. Joa icio ⁊ po ſum prelati. u Nungsppan
renan i —— vogerpn. epbenorvidi vam̃ t n ennan crcellaimz. v. nndn
ma inſtitutio elẽt röne viſita⸗ nes vo qꝛ e icia ſubditoꝝ ſi⸗ Mecũqʒ res i diligentia q. ij. c. vlti⸗ ime. ſhe d
5 er offi jgen i3 iligen Mecunqʒ. ani
eleutherius. u ſcrip. cũ ex offi tũ ad coꝛrigendavi coꝛrige no uemt cuz omni d om Recur cipim?. naffnin
ionis. ut eỹ de pſcrip. /⸗ itate illos coꝛrigen con ebet᷑:qui xij q.. precipim. Entt dllci
ij. ,lz. . 11 . * .—— . ii. elIe 3,
ne. ut. xviij achenſj ſubſunt lui dmonuit. idã laicus ba nia pꝛeuidet ſari cuʒ indicio ⁊ ptã 6 n⸗ oͤcernimꝰ. ſenaiurn
palle velo d vrrach legem. r. nead Aida d nari dupeſe plebis aĩe vident᷑ eẽ Nra igt ptätem eſiſtc
epo qtum de priuile. ciůu filicã a ſe zi: cui totiu toletano.iiij. 3. ſed i eccleſias. r ze bh
vbikre gen creleſſſs niſ ple dioceſana lege bmille. Neer elean in re· im dlendendi Fdecnnt
2 plãtare. 5. monaſterijs col ſegregare qrit. Baſilicarum c oteſtatẽ ſe Drunr
lareſec deboe dicemus. xvi.q. epᷣus eccleſiã cũ s ecdeſiarum nullaz poteſtat uhamun
late ſed . 4 a ad cant. .„ köſnpno.
H is db monaſteri a oe nt paberczognoe cõditoꝛes Benttr nncafß
ibi velit monaſte U 1 e qᷓs eiſdẽ eccleſi gmiſcluent
ri. quaſi ibi = nẽ pertinere 1tẽ irebus qs eiſd :ſz iuxta ca⸗ ſnphiren
rium conſtruere. atio ſed quot incit eps: 1 parochi⸗ ferũt nullã ſe ptatẽ nie⸗ ar dore unſe
37. aenndcalluni nrrhugicintlmas augeli⸗ nond iſtituta ſicut Ach ebimmere 1C heem
bomu tres ut ef as cũ mi rüſ. int tanq; ſi- d oꝛdinatione ez. Nihran
porũ. Rñ. duo uel tres . ſeuit. eccleſiarũ ſi it. C Mαι D. eiuns ad oꝛdinat De eod
ſig. neracus i. · uj. vnio bi debit it: an baſilica enʒ on
aunt populuʒ. ut. x. q. ,7x. pꝛimũ querit᷑:
f.vi bo.rap.l.pretoꝛ.S.i/lc.x.
oues gregem. lʒ quattuoꝛ ułgn .

keiſneen
nigie
infiindmnmne
enrſniiht
littütibeen

Ducannan
noNiin
Avolunuliene⸗
ſennpfmlepn
munmeht
Btonenrn
eſtbndtngen
ng vic on
rinee,
eſpenntan in N

n.n dſiſs

un ſtiuhi
Mico priuunn
eſtchien
Urdisge
Bckconm man,
loumotetch
Gnunmſpmnet;
Gonnpeseccteti⸗
ünmienetiiſe
ſenennit 6
ohuiatboreſndtk
tepörpagunmds
Panict niſs
pusapponteuin
Puſtue ig⸗
radinorereiſie
ppoyere lgen
tf depac.ltra
s.
cplcohi. Jntr
cemwondcho⸗
Vdas nont⸗
temponalbic
8 in ſinunlt⸗
gei netnn
nmoeneckis.
Eatmmnant

brs hitiad

onerdrvonien
barleſangei⸗
vel.
Qecung;. nnn
d⸗gei⸗htechin⸗
cni. li
i guſi
bibann lin
nccnd Cleſui

Ehis. tertia. alibi

or ꝙ nihil habeat

preter cathedraticũ.ut.j

e.q.iii.c.i.als de medie⸗
go ꝙ tpe pꝛimitiuo cum
pauperes eẽnt epi: ſtatu
tum fait ut epi de epali

bus eccleſiis ⁊ oibus bo

nis eccleſie ſumerent me
dietatem:ut in.c.ſeq̃.ſed

in oĩbus parochialibus
eccleſijs tertiã. xvi.q.i.
cõſtitutũ.ꝓcedente tpe ex
parochialibus tm̃ tertiã
oblationũ ⁊ vecimaꝝ ha

2

berẽt. ut. J. e.c.ðᷣcreuimꝰ
poſtmodum qrtã.xij.q.
.ij. nobis. ⁊. c. cõceſſo. ⁊
c.q̃ttuoꝛ.hodie aũt nec
tertiam parochialiũ ha
bebũt:niſi ad fabricam
reparãdã.nec illã habe
bũt niſi velint fabricam
repare.ut.j.q.itj.c.i.ij.
⁊. iij. ul dic ꝙ bʒ cõſuetu
dinẽ iſta dant᷑.ut er ð ſe
pul.certiſicari.hodie aũt
cũ ſint diuites nihil habe

bũt pᷣter cathedraticũ.ur

j.q.iij. c.i.io.ſ certe ge⸗
Ad dicat io.parochialis
ecchia im̃ hʒ q̃rtã ðᷣcima
rũ ⁊ eps aliã ꝓ ſe: alias
rtas duas retinet epsꝓ
fabrica ⁊ pauꝑibꝰ.ut.x/
ij.q.ij. cõceſſo. ⁊.c.ſe. de
alijs redditibꝰ nibil bʒ ð
conſuetudine generali ⁊
Pſcripta epᷣs.lʒ pᷣdicta.c.
⁊ alia vident᷑ dicere gri⸗

um.⁊ ita fuit ſnĩiatũ pro

epo bononiẽſi ð eccleſiaʒ
ſancti io.in ꝑſiceto.⁊ hoc
videtur expreſſum. rij.
q.ij.nobis.b.
b Ritiques.medie/
tatẽ. ᷣm diſtinctõ
nẽ ðᷣcre.e de teſta.requi
ſiſti. Gintaeſ ali
c lata eſt. alio pꝛe
Rco iſti pochia⸗/
les ita ſoluerũt aliquos
Snarios aliquot annis:
nũgqd eps poſtea põt ad
ꝓcurationẽ petendã redi

re ar. ꝙ ſic.e de cẽ.olizʒ

ar.õ.ff.quẽadmodũ ſer.
amit.ſi cõmunem. vbi
dicit g vna ſeruitute
vtitur ꝓ alia.pdit pꝛimã

Sʒ gꝗd ſi partẽ ꝓcuratio

nis recipit aliquot ãnis:
nungd ꝑ partẽ intelligit

retinuiſſe totũ: videt᷑

ris.ff. quẽadmodũ ſᷣui.
amit. ſtillicidiũ. .vlti.⁊
.i.ſeq.vbi dicit᷑ ꝙ ꝑ par
tẽ retinere totũ vr.ff. de
ſer. ruſti.pᷣdio.vna ẽ uia
ar. e ð pᷣſcrip.auditis
eỹ de capel. mo. dilectꝰ
Breuiter reſpondeas ꝙ
in ꝓcuratione nulla cur
rit pᷣſcriptio.ex ð pᷣſcrip.
cum ex officij. vnde ſiue
partẽ ſoluerit ſiue nihil
ſemp põt petere ꝓcuratõ
nẽ.ut no.i.c.cũ ex officij
ERedimant᷑.iñ redi⸗
mi põt ꝓcuratio.ut.j.e.

X OQ

E his que parochijs ĩ terris
A vineis mancipijs atq; pe-
culijs quicunqʒ fideles obtulerint:
antiquoꝛuʒ canonũ ſtatuta ſeruent
vt in epᷣoꝛuʒ poteſtate conſiſtant.ð
his tamẽ q̃ altario acceſſerit tertiaꝰ
pars ſideliter ep̃is deferatur.
Item ex eodem.
CAue altario offeruntur medie/
tatem ſibi vendicet eps.
Ntiquos canones relegẽtes
pꝛioꝛa ſtatuta credimus reno
nãda:de bis que altario oblatione
fideliuʒ conferuntur medietateʒ ſi-
bi epᷣus vendicet ⁊ medietatemꝰſi-
bi diſpenſandãa ſecũdi gradꝰ dlerꝰ
accipiat:taʒ de/ppꝛijs pᷣdijs qᷓ; ð oĩ
cõmoditate in epᷣoꝛũ poteſtate du-
rãtibus.¶Itẽ ex cõci.toletano.
BDe epis qui dioceſim ſuà viſ-
tare cõtẽnunt ⁊? ad redimẽdas ma-

ſiones que viſitantibus debent᷑ de

ros cogunt.
Elata eſt coꝛã ſancta ſynodo
Nꝑquerimonia plebium: ꝙ ſint
quidã epᷣi nolentes ad pꝛedicandũ
vel ad cõſirmanduʒ ſuas per annũ
parochias circuir̃:qui tamẽ exigũt
vt manſiones ꝗbus in ꝓfectiõe vti
debuerant alio pꝛecio redimaturꝰ
qui parare? debebãt:q̃ duplex ĩfa-
mia negligẽtie ⁊ auaricie ſancte ſy⸗
nodo magno fuit hoꝛoꝛi.ſtatuerũt
itaq; ne quis vltra exerceat id cupi
ditatis ingenium:⁊ vt ſollicitioꝛes
ſint epᷣi ð ſui gregibus viſitandis.
Itẽ ex cõci. terraconenſi.
Annuis vicibus eccleſie ab epi
ſcopis viſitentur.
creuimus vt anique con-
uetudinis oꝛdo ſeruet᷑: ⁊ an-
nuis vicibus dioceſes ab epᷣo viſi⸗
tẽtur:⁊ ſi qua foꝛte baſilica fuerit re
perta deſtituta oꝛdinatoꝛiſeius re-
parari pꝛecipiat᷑.ab epᷣis autẽ ter⸗
tia ex oibꝰ accipiatur ſicut antiqua
traditione nouimus eſſe ſtatutum.
Si autẽ epᷣs inualitudine impe-
ditus dioceſes ſuas per ſemetipſũ
viſitare non poterii: viſitatiõis of-
ſicium cõmittat alijs. C Andeĩ cõ
cllio toletano quarto legitur.
CInualitudine grauatus eps vi-
ſitatiõis officiuʒ alijs cõmittat.
Piſcopuʒ per cunctas dioce
ſes parochiaſqʒ ſuas ꝑ ſingu-
los annosire opoꝛtet:vt exquirat
quo vnaqʒ baſilica in reparatione
ſui indigeat. Qnod ſi ipſe aut lan-
guoꝛe deientus aut alijs occupano
nibus implicatus adiplere nequiue
rit:pᷣſbyteros ꝓbabiles aut diaco⸗
nes mittat qui ⁊ redditus baſilicaꝝ
reparationes ⁊ miniſtrantiũ vitã
inqrant. ¶ Miſitantes aũt epᷣi qda
clericis ſuis exgrere debeant: ⁊ qd
eos docere:in concilio bꝛacarẽſi.ij.
ſic ſtatutũ legif. AQue viſitan
tes epi a dericis ſuis exgꝗrere ðbeãt
P Lacuit omnibus epiſcopisut
per ſingulas eccleſias epi ⁊ ꝑ

1
dioceſes ambulantes pꝛimũ diſcu⸗
tiant clericos qũo oꝛdinem baptiſ/

mi teneant vel miſſarum:vel quali

ter queqʒ officia in eccdleſia ꝑagant:
⁊ ſi recte gqdem inuenerint:deo gra
tias agant.ſi auteʒ minime: docere
debent ignaros?:⁊ hoc modis oĩ⸗
bus pꝛecipere ſicut antiqui canões
iubent: vt ate.xx.dies baptiſſmi ad
purgationẽ exoꝛciſſimi cathecumi
ni currant.in quibus.xx.diebus oĩ-
no cathecumini ſymboluʒ quod ẽ
credo in deum patrem omnipoten

eʒ: ſpecialiter doceantur. Doſtq̃ʒ

ergo hec ſuos dericos diſcuſſerint

vel docuerint epiſcopi:alia die con

uocata plebe ipſius eccleſie doceãt

illos vt erroꝛes fugiant idolorum:

vel diuerſa crimina.i. homicidiũ:
adulterium:periurium:falſum te-
ſtimonium:⁊ reliqua peccata moꝛ

tifera: quod nolunt ſibi fieri alteri

ne faciant:⁊ vt credant reſurectio-
nem omnium ⁊ dieʒ iudicij in quo
vnuſquiſqʒ ſᷣm opera ſua receptu-
rus ſit:⁊ ſic poſtea epᷣs de eccleſia il

la, ꝓficiſcatur ad aliam.

CNem Hieronymus ad dama-
ſum papam.
EObiationes ecdeſie laicis vſur
pare non licet.
Nia ſacerdotes pꝛo omnibꝰ
ſolent oꝛare:quoꝛum elemo⸗
ſynas ⁊ oblationes accipiunt: qua
fronte pꝛeſumant laici oblationes:
quas chriſtiãi pꝛo peccatis ſuis of/
ferunt:vel ipſi comedere vel alijs
concedere:cum ipſi non ðbeant ex
officio ſuo ꝓ populo oꝛare:ob boc
papa gloꝛioſe mittere te opoꝛtet il-
los pꝛeſumptoꝛes in excommuni/
cationẽ perpetnam:vt ⁊ ceteri me-
tum habeant:⁊ amplius hec in ec⸗
cleſia non fiant.
Ntem Calixtus papa.
Winime auferàtur a laicis ob
latiões altaribꝰ vel crucibus facte.
Anctoruʒ patrũ canonibꝰcõ/
ſona ſancientes:oblationes
de ſacratiſſimo ⁊ reuerẽdiſſimo al
tari beati Metri ⁊ ſaluatoꝛis ⁊ ſan
cte Marie rotunde aut alijs ecdle-/
ſiarum altaribus ſiue crucibus a lai
cis auferri penitus interdicimus:⸗
ſub diſtrictione anathematis pꝛo-
hibemus:⁊ eccleſias a laicis inca-
ſtellariꝰaut in pᷣntuteʒ redigi aucto
ritate apłica ꝓhibemus. Item
damaſus pa. C Eccłiax oblano
nes ſub laicoꝝ dnio nõ deiineantur

Anc ↄſuetndinẽ que ↄtra ſan

ctã eccłiã catholicã augerivr̃.
omnino ĩiterdicimus:vt nullo mo
dovnqᷓʒ vllo tẽpoꝛe oblationes qᷓ
infra ſanctaʒ eccleſiam offeruntur
ſub dominio laicoꝝ detmneant᷑:ſed
tantũmõ ſacerdotibus ꝗ quotidie
Dño ſeruire videntur:illis ſolis lice
at comedẽ 2 bibẽ:qꝛ in veteri teſta
mẽto ꝓhibuit dñs panes ſãctos co
medẽ ſilijs iſrael:niſi immõ aarõj

1429
gq:iij. relatum.
eWMarare. uel pꝛeparare.

f Ecreuimus. ordinatoꝛi.
i. ſacerdoti. hoc verũ ẽ

ſi partem fabrice recepit.. e. d.
iij. vnio.aliter nõ tenct᷑.ſed tiů

cõſferre dʒ cũ alijs. ut.xvi.q.i.ſi

monachus. e de ec.edi.ð his.

G Piſcopum. annos.cuz
neceſſania ca ſubeſt: tune
ſingulis annis põt viſitare. vt

B. 1. J.e.q.iij.cauendũ. immo

tũc qncũqʒ ⁊ quotuenſcũqʒ opꝰ

eſt põt oẽs eccieſias viſitare.ut

er de of. archi. mandamus.iʒ

ſi nõ eſt neceſſitas de triẽnio in

triennium viſitabit:ut e ð of.

archid. ut archidiaconus. u'ho

die bis in ãno.ut e de cen.cum
venerabilis.ſed qliter iſttud mãa
datur alijs cũ iſtud fuit officiuʒ
archidiaconi.ut.xxv. di. perle⸗/
ctis.ſed loquit᷑ de ea viſitatione
quã habet eps in re ſua.uel ſᷣm
ↄſuetudinem loci dicitur.
b PDP Lacuit. ignaros.ar. il
los q ſtati ſuſpẽdunt ſim

plices ſacerdotes.ut.xxxviij.di.

ſedulo ⁊.c.qñ. Item arg.ꝓ illo
gcoſecutꝰ eſt pbendã dum ſin⸗
xit ſe ſciolum. i.ſimulatorem
ſcientie.
i ¶ Dies. paſte.

k . Murgationem. notñ ſta⸗

ti purgant᷑ vicia.ſed ſunt ſigna
future purgatiõis.j.ð cõſe.di.
¶ Allia die. . eo. q. iij. Z. inter
cetera.ĩ fi.ubi dicit᷑ ꝙ tm̃ ꝑ vnã
diẽ moꝛabit᷑ ĩ qlibʒ baſilica.ſed
dic quod vno die erit cum ſacer
dote:altero cum populo.
m) Uia ſacerdotes.comede
re.h̊ hẽs decias appella
ri nõ ſolũ ipᷣa iura ſed ẽt ipſosꝓ
uentus.⁊ ꝙ ẽt ꝓuentus nõ poſ

ſunt concedi laicis.arg.õ ne

la. vices ſuas.c. vlit.

n Anctorũ.oblatiões.Lai

ci ẽᷓ poſſunt cogi ad obla/
tiones.xvi.q.i.ſtatuimꝰ. ſicut

ad decimas ⁊ primitias.xvi.q.

pꝛima.reuertimini.
o Et ſub diſtrictione. de hoc
dic:ut.lxiij.di.ſalonitane.

pC Incaſtellari.ut inde fiant p

pugnacula.
9 Anc ↄſuetudinẽ.cõedete
ar. ꝙ clerici cõcubinarij

nð debent comedere bona eccle

ſie.xxxij.di.preter hoc.ar.õ.xx

xij.di.ſigꝗ vero.⁊.xxxi.di.oino.

PrCTXlaron. Illi So ſacerdotes
ſemp comedebant panẽ duruʒ
qꝛ quolibet ſabbato ponebant
eis illi.xij.panes:ꝗ fuerũt dicti
panes ꝓpoſitionis.ſed nunꝗd
De illo pane poterant paſcere ſa

miliam ſuam:uel etiam canes

ſuos.non:ſed tm̃ in neceſſitati⸗
bus poterant:quia tunc etiam
alijs licebat comedere eos.vn⸗
de dauid ⁊ abimeleh excuſant᷑.
vt.xxv.q.i.S.ſi ergo.⁊. .his
ita reſpondetur.(Adde ſicut di
cit tex.legitur originaliter exo⸗
di.c.xxix.)

8 Ecd cñ q̃ritur an lice/
at epo vſurpare res
ſeEeceecleſie. Mec q̃ſtio ñ
hbʒ dubitationem: qꝛ
cõſtat ꝙ nõ põt vſurpare.
b ¶Rellas vunherraꝛck ge
quid hʒ eccleſia:pauperũ
eſt. xvi.q.i.qm̃ quicquid.
c ¶ Excepta.xij.q.ij.ſacrorũ.
d ¶Aloc ius.qð ẽ. C. de ſacro
ſan.ec.iubemus.qð loquit᷑ tm̃
de conſtantinopolitana ecclia.
e¶¶ Immobilibus. coͤſenſn tñ ĩ
peratoꝛis pñt alienari.j.e.pre
carie.in auẽ.de alie.ẽphi.ꝭ.ſan
ctiſſimas col.ix.

¶ Ab impiali.ecce caſus vnꝰ
in quo in nullo caſu põt aliẽari

res item in alio caſu nõ pñt alie
nari ob aliqnã cãm.ſ.cum ſub
ea conditione date eẽnt eccleſie
ui non alienẽtur in auẽ.ð alie.

ẽphi. .ſãctiſſimas.coll.ix.⁊ eẽ·

ð ↄdi.appo.c.verũ.ſed hoc nõ
eſt verum.non.n.valet hoc pa
ctum cũ ſit ꝗ legem dei vt. rij.
q:ii.aurum.
g ¶CLonſata.qꝛ ad ꝓphanos
vlus non debent redigi.ut.j.ð

rum.tñ in neceſſitate pot obli⸗
gari ad tabernam.⁊ ſub eadem
ſoꝛma.ut e de pig.c.i. DLicũt
tñ quidam ꝙ nec uendi nec ob/
ligari pñt:cuʒ ſint res ſacre.C.

que res pig.ob.non poſ.l.iij.?

Dicunt ibi non eſſe nexuʒ pigno
ris ſed ſolam detentionemn ha/
bet quouſqʒ reddatur ei ſua pe/
cunia.ſicut alias pignus deti⸗
neri põt ꝓ ea pecunia ꝓ qua nõ
eſt obligatũ:ut.C.ẽt ob chiro/
graphariã pec.l.vnica.iteʒ po
teſt vici de libero bomine ꝗ ob⸗
ligat᷑ ut no.xxiij.q.vlti.ut pri/
dem.
g CAel cõflata.er de pig.nul
lus.j.xij.q:ij.aurum.
h¶ In ſoꝛtem. littere eſt pᷣpoſte
ratio.pꝛius enim computat in
vſuram iᷓ in ſoꝛtem.ut. ff. de
ſolu. in his. .vlti.niſi dicas ꝙ
bic a liter ſit in ſauoꝛem ecclene

i¶ CLenteſime.uſura dr cente-

ſima q̊ eꝗparatur ſoꝛti in ãno.
ꝑ ¶ Abſqʒ diſpendio.ideſt ꝙ ec
eleſia nil dat tabellioni.ſed ſolꝰ
emptoꝛ:ſicut eſt in Ziu demẽ/
tis ⁊ furioſi.C.ð epi.audi.l.pe.
I. ¶ Seruientium. arg. S. lxiij.
di. Gto.
m ¶ Etplus.quid ſi offerat pluſ
quam valet:tũc tm iuſtum pci
um recipiet.licet lex dicat ꝙ cõ/
trahetes pñt ſe innicem fallere.
ff.ð mino.iĩ cãe.ſed eccleſia ſuis
contractibus non debet dolum
facere.ut ee de dona.pꝑ tuas.
n ¶ Diſtricte. ſ. ut conſideretur
itum inde poſſet colligi in.xx/
v.annis ⁊ pro tanto vendatur
ut in auẽ.de ec.ti.col.ix.ꝭ.ſin⸗
aut heres.
o¶ In ſolutum thic iuitocredito
re aliud pꝛo alio ſoluit᷑. id.
ff. ſi cer. pe.l.ij.itẽ dat᷑ ei res m

diocris in ſolutum cum optima
Ddari deheat.C.ð ſolu.auten.ni

ſi. item ꝙ tenet ꝓbare pecuniaʒ
uerſam eẽ in utilitatẽ ecclie ⁊ ſic

in tribus onerat᷑ creditoꝛ.⁊ ideo
ei adcqit ocia ꝑs: iʒ h aliter alij ĩ

Imperatoꝛ Leo.

Tauſa

filijs eius panes:qui longe erant
ab iſtis panibus qui nunc in ſancta
eccleſia offeruntur:qꝛ ſlli ſub vm/

bꝛa legis erãt.qui vero modo ſub

gratia ſunt ſpiritus ſancti toto mũ-
do euangelio coꝛuſcant:lucidioꝛes
eſſe videntur.qua fronte aut q̃ con
ſcientia oblationes vultis accipere
qui vix valetis pꝛo vobis nedũ ꝓ
alijs deo pꝛeces offerre:qꝛ pꝛauuʒ
eſt ⁊ contra dominicũ pꝛeceptuʒ:et
detrimentum anime ſue infert qui
illud agere conat᷑ quod ei nulla ra-
tione conceditur.qꝛ omnibus ſan-
ctis patribus noſtriſq; pꝛioribꝰpla
cuit hanc ſanctionẽ fieri:⁊ nos ſimi
liter in eiſdem perſiſtere volumꝰ:

vt nullus audeat irrituʒ facere hoc

qð cõſtitutum eſt: ſi in perpetua dã
natione noluerit perſiſtere.ſi ꝗs ve

ro cõtra hanc regulam noſtrã ⁊ cõ

tra ſanctoꝛuʒ.ccc.patrum qui in ni-
ceno concilio hoc conſtituerunt te-
merarius pꝛeſumptoꝛ fuerit:⁊ vl-
terius oblationes ð ſacris eccleſijs
auferre molitus fuerit:ſub anathe
matis vinculo ſit colligatus ⁊ con-
dẽnatus. Rñderũt oẽs:fiat fiat.
OMꝛemiſſis auctoꝛitatibus eccle
ſie cuʒ oĩbus rebus ſuis ad epᷣi oꝛdi
nationẽ pertinere mõſtrant᷑:⁊ tam
eccleſie qᷓ; oblatiões vel facultates
earuʒ a laicoꝛum diſpoſitione pba
tur eſſe¶ immunes. . .
Ed cum in epi

ſcopoꝝ poteſta.

ltee facultates ec-
ſ cleſie cõſtitute eſ
ſe dicant᷑: pote⸗
ſtas diſpenſan⸗
di intelligẽdaẽ:
nõ diſtrabendi vel dilapidandi.
¶Angde in agatẽſi ↄcilio legitur.
¶Res eccdeſie aliquo modo epis
alienare non licet.
Aſellas vl mãcipiola eccleſie
epᷣi ſicut pꝛiſca ſanctoꝛuʒ cano
num precepit auctoritas:vel vaſa
monaſterij q̃ſi cõmẽdata ſideli pꝛe
poſito integro eccleſie iure poſide/
ant.i.vt epiſcopi neqʒ vẽdere neqʒ
per quoſcũq; contractus res vnde
pauperesꝰ viuũt alienare pᷣſumãt.
Codice de ſacroſanctis eccleſijs.l.
.i. imꝑatoꝛ iuſtinianꝰ. Excepta?
cauſa videlicet captiuitatis.
De eodè.
A enim qͥ ad beatiſſime ecdle-
ſie iura pertinẽt vel poſt hanc
puenerint:tanq̃ʒ ipſaʒ ſacroſanctã
⁊ religioſaʒ eccleſiaʒ intacta ↄuenit
inuiolabiliter cuſtodiri. Cõſtitutio
noua.¶Hoc iusꝰpoꝛrectum ẽ ad
omnẽ locuʒ venerabilem omneqʒ
collegiuʒ qð actio pia conſtituit: vt
nec pignorentur ⁊ perpetuo ſeruẽ-

tur i bis rebus ĩmobilibus que ab

imperiali domo pꝛedictis locis ap
plicãtur. In ceteris eatenus excipit᷑
ſi debitũ geraeren ſi hʒ ſuper
flua vaſa nec aliunde ſoluere valet

nequid iĩmobile alienetur vel diſtra
hatur:ea geſtis habitis corazx eo cu
ius eſt loci oꝛdinatio alijſq; ſanctis
locis venerabilibus vel conflataꝰs
cuilibet vendantur/qui autem hec
acceperit citra hanc obſeruationeʒ
hijſdem penis ſubiaceat:que in re-
bus imobilibus pꝛodite ſũtiSi au
tem debitum quod vrget ex mobi
libus ſolui non valet:pꝛimo res im
mobiles ſpeciali dẽtur pignori:cu/
ius fructus creditor ſibi reputet taʒ

in ſortem?q̃ʒ in vſuras vſq; ad q̃r

tam centeſime.Quod ſi nolit tunc
oꝛdinator domus apud enʒ a quo
ordinatur habitis abſq; diſpẽdioꝰ
geſtis iuret maiore parte ibidẽ ſer-
uientiuz conſentiente:⁊ debituʒ vr
gere:nec ex mobilibus ſolni poſſe:
quo ſubſecuto per.xx.dies rem ec-
cleſie eſſe venalem publice ſit notũ:
vt plusvofferẽti detur:pꝛecio mo⸗
dis omnibus pro debito dãdo.ali
ter enim emptori non conceditur.
⁊ hoc inſcribatur:nil eſſe factum in
eadem re ad damnum diuine do⸗
mus.emptore vero non inuento
res eſtimata diſtricte detur credi-
tori in ſolutuʒꝰ:additaꝰin precio ð
clma pꝑte vniuerſe eſtiationis:⁊ ac
cedente ↄſenſu ordĩatoris ⁊ maio
ris partis ibidem ſeruientiuʒ:ſit tñ
ea res mediocris inter ceteras iſpe
cta ipſius qualitate ⁊ quantitate: et
onere: is creditor hic intelligatur

qui quod credidit probat in vtili⸗

tatem religioſe domus proceſſiſſe
¶Sicut autem alienatio reraʒ ec-
cleſie iterdicitur:ita probibetur ne
qua ſterilis det᷑ ei poſſeſſio aut ali⸗-
as oneroſaꝰ veluti nomine ſiſcaliũ
Item predium propter onus ſi
ſcalium inutile alienetur:geſtis vt
ſupra conſicendis ⁊ eodeʒ inramẽ
to preſtito.i.q alia de cauſa nõ alie
netur niſi vt immunitas eiuſdem
venerande domus ſeruet᷑.¶ Sed
⁊ permutare principes poſſunt ꝓ
re maiori vel equali:ſi reſpublica h̊
expoſcit:pragmatica forma ſuper
hoc precedente.¶ Item ſibiinui⸗
cem recte permutant cum vtriuſqʒ

indemnitate corum ſcilicet conſen

fu qui ⁊ ſupra referuntur Per
petua?quoqʒ emphiteoſis:i his re
buspermittitur ſi res in eorum ge
ratur preſentia quibus hoc aſſigna
tur lege:iurantibus his quorum in
tereſt ex eo contractu nihil ad leſio
nem diuie domus effici ſolito red-/
ditu ipſius rei qui fuit cum diuino
iuri dedicaretur nõ imminuendo:
niſi in ſextam parteʒ. Amt ſi ob da
dem diminuta fuerit tunc:conſtan
te nunc penüone in emphiteoſim
detur. Quod ſi res precioſa quidẽ
eſt parum tamen aut nil preſtet pẽ/
ſionis:res ſubtiliuerꝰ eſtimanda ẽ:
vt ex hac eſtimatione iuſta pẽſio cõ
ſtiruatur. Et tamen ſola dent mn em
phiteoſim:que ad hoc vident᷑ cõ⸗

telligant vt ſi res vale⸗

bat. x. ꝙ ei vendenda ſit
pro. xi.

v C Addita.hoc eſt fano

re eccleſie ſicut alias fa/
uore libertatis quis cogi
tur rem ſuas vendere.i⸗
iiij.di.fraternitatem.

q &. Probat. ſed nunqd

creditoꝛ iia curioſus erit

ut ſemp teneatur ſcire ad

quem vſum cõuertatur
hec pecunia: ſed ſcom h̊
nullus inueniret᷑ ꝗ cuʒ ec
cleſia cõtraberet.ut.ff. ðᷣ
mino. vex. §. ſi locuple⸗
li.⁊.l.ꝙ ſi minoꝛ.ſed dic
ꝙ ſufficit ꝓbare eccle⸗
ſia tunc tꝑis egebat pecu
nia.i.ff.ð exerci.luciꝰ.
ne ſi nimia ſubtilitate cir
ca res eccleſiarum labo/
remus illa ſubtilitas eis
in pernicieʒ vertatur. ut
C.ad irebel.l.penulti.ĩ·
princi.C. de verboꝛum
ar. cõtra.ff.ð in rem ver
fo.ꝙ ſi ſeruus.ꝭ.penul.

r C Proceſſiſſe. ſi. ex ð

depoſito.grauis.

8 Sicut aüt. oneroſa.

plus hʒ incomodi qᷓ; cõ⸗
modi.res eniʒ trãſfertur
cuʒ onere ſuo:ut. xvi.q.
i.ſi gs laicus.
t Dem ſibi. recte ſi p⸗
diũ vniꝰ alij eſt vicinuʒ
lt in auẽ. de ec. ti. F. ſin⸗
aũt. col. ix.⁊ ẽ de reruʒ
pmu. ad queſtiones.

nOMerpetua. uſq; ad.

xxx.anos.iſti.ð perpe.⁊
tẽp.ac. Ul ppetuũ.i.qᷓ
diu viuit.ff.ꝓ ſocio.l.i.
⁊.j.e.pcarie.uel ꝑpetus

i.q;diu penſio ſoluit᷑. ut

iſti.locati.S.adeo. ſicut
excõicatio dr̃ ppetua.i.
quouſqʒ penitet.ut.S.e.

duis vel vſq; ad tertiam

generationẽ.ut ĩ auẽ.ð
ñ alie.aut ꝑmu.s.ẽphi⸗
theoſiʒ. ⁊. F. qꝛ uero leo⸗
nis.col. ij.

r ¶ In bis rebus. i. in fe

bus nõ multũ utilibus.

ypMò iĩmiuẽdo.i. ſi eſt

mtuẽda ñ ẽ plꝰ miuẽda.

3 . Sexta. non remouet

plus poſſit dari.

⁊¶ Nũc pẽſione.i.qta
pẽſio nũc poſſſit heri.

Subtiliter. i. ut con
eret᷑ ꝙtum in. xx.an/
nis inde colligatur:ut in
auẽ.ð nõ alie.aui pꝑmu.
§. qꝛ vo leonis. col. ij·

mebetae
eUe
le⸗
ſeCai
le
ſfn
pe Rener
iſdaco
10 guid
ſimnancpt
Aliud.
Whi pbis
demkeſc
de d
taie⸗
Ser
.
ge et.
luele.ſan
ſtconig
1panone
terane, pncd
Geſtuemat
bafegeff
femn ſui. at
Nöalieni
tigz lſitar
ſi funci.x
ſeßdeipoſe
Pyfegreſtn
corem:niſi
de ehicnione

glumgſſe
wefrlee

Reeadueris⸗

eneſis ale

Umagionen.

Fniuerſne

betg
nin
neböafie
tunntſen

mc Mmann, u

lC.Nwehe
ialianin
rföinmne
ſlenns ſen
Pwaſſt icͦ
Oſtogruns.
Slarait nn,
pincneic⸗
onere em
Ienſtinnſß⸗
n,lſck nmn
llrtiicien
halcptſfnts.
Poemcicil.
lpos udponen
. Bl genii
vint kolul,.
eanenulpu
openſoſolnd
an . len iu

Ppenlee r ,

trpiſe i.

4Castnam
nenian 5
aungina ⸗
8.4 Kacgber
nh.

boetthnsſie

nömnonimlin.
Pbinnihin
elrͤtppnnin,
Geni.ſonnnm
Doſt.
Pücheioſr
nir hoſſiin
tihtuninlen
ecoligtmui
8noele utn
So conls

rddldent i.

8 Qui rem. p bieninʒ
boc eſt im̃ puilegium ec
cleſie:ut ſtatim expellat
colonũ nõ ſoluentẽ pẽſio
nẽ: nt ar.er ð iureiu.p/
nenit.a.c.qᷓrelam.idem
Eĩ colono ſiſci.ff.ð pub.
⁊ vec.l.vectigalia.inter
pꝛiuatos requirit᷑ triẽniũ
C.ð iure emphi.l.ij.ĩ lo
catione biennium:ut.ff.
loca. qᷓro. S. inter.
b¶ Tempoꝛis.pᷣteriti ſʒ
alios futuri ĩ odium iſti
us ⁊ ĩ fanoꝛẽ ecclemſie.
c Jmpederit. ſed huic
obſtat.liiij.di.generalis
2 e de in integ. reſti. c.
ci. ſed ibi bona ſide fecit
ſumptꝰ hic mala ſide.x/
ij. q.c. vulterane.
qSiqs. ex additis de
nono.i.medietas que ac
creſcit dabit᷑ cũ antiqua
penſione. Alij dicunt ꝙ
mecdietas antique ⁊ me/
dietas noue dabitur.

e¶ MWecdietas. eius que

aecreſcit. .
¶Qui vo. non gratui
10. ut empto.
