uini in nulio a ſcẽ romane eccleſie conſortio deuiauerüt nec ab ð apoſtolo:ut ait i epiſtola ad hebreos vbi ait: Xp̃s aſſiſtens põ *
eius ſideli predicatione ſeiuncii ſunt: ſed cõionis ipſiꝰ gra titfex futurorum bonorum. Secunda lectio: Abi.n. teſtamentů.
H tia dei vſq; ad vltimum diem vite ſue participes fuerůt: Tertia: Ambram.n. habet lex futurorum bonorum In paſca
eͤH legenda decernimus Item decretales epiſtole quas biſſi domini homeliam ad ipſuʒ diem pertinentem. Infra hebdo
ſmn mi pape diuerſis temporibus aburbe romana pro diuer- madam bomelias. In octauis paſce ponunt apocalypſim: ?
i ſorum patruʒ conſultatione dederunt venerabiliter ſuſci actus apoſtolorum: ⁊ epiſtolas canonicas uſq; in octa. penthe-
piende ſunt. Item geſta ſanctorum martyrum qui multi- coſtes. In octa.penthecoſtes ponũt li.reguʒ ⁊ paralipomenõ
chn plicibns tormentorum cruciatibus ⁊ mirabilibus confeſſi vſqʒ in calendis auguſti. In dominica pruna menſis auguſti
onum triumpbis irradiant. Quis ita eſſe catholicorũ du ponunt ſalomonem uſq; in calendis ſeptembris. In donunica
6s bitet 1 maiora eos in agonibus fuiſſe perpeſſos:nec ſiuis prima menſs ſeptembris ponunt Job. Rhobiaʒ Heſter Heſ *
vir iibus ſed dei gratia ⁊ adiutorio vniuerſa toleraſſe? dram: vſq; in calendis octobris. In dom̃inica prima menſis
il Sed ideo ſecundum auctoritatem antiquam uel conſue octobris ponunt librum machabeorum vſqʒ in calendis nouè
d⸗ tudinem ſingulari cautela in ſcã ro.ec.non leguntur: quia bris. In dominica prima menſis nouembris ponunt ezechie-
ere eorum qui ſcripſere nomina penitus ignorantur:⁊ ab inñ lem a danielem ⁊ minores prophetas vſqʒ in calendis decem-
it delibus aut dictis ſuperflua aut minus apta qᷓ; reiordo fu bris. In prima dominica meſis decẽbris ponũt Iſaiã ꝓphetã
pi. erit:ſcripta eſſe putantur:ſicut cuiuſdaʒ quirici ⁊ iulite ma vſqʒ in natiuitatem domini. In natale dominilegunt prinuʒ
ſ⸗ tris eius:ſicut gregorij aliorũq; paſſiones hbuiuſmõi:que de Jſaia.iij.lectiones. Prima lectio: Primo tẽpore alleuiata
96 ab hereticis probentur conſcripte: propter qð vt dictumẽ cterra ʒabulõ ⁊c̃. Secunda: Conſolamini cõſolamini.Tertia
l⸗ ne uel leuius ſubſãnandi oriretur occaſio ĩ ſcã ro.ec nonle Cõſurge hieruſalẽ Seinde legunt᷑ ſmones vl bomelie adip-
guntur.non tn cuʒ predicta eccdleſia omnes martyres ⁊ eo ſuʒ diẽ pꝑtinentes. In natale ſci ſtepypam bomelia ð ipſa die. In
mffrum glorioſos agones quideo magis q; hominibꝰ no- natale ſancti ioannis ſimiliter. In natale innoceti ſimiliter. JIn
ſiz. uev mm ti ſunt omni deuotione veneremur Item vitas patrum natale ſci ſilueſtri ſimilit. In octana natalis dñi homeliã de ipſa

antonij pauli hilarionis ⁊ omniuz beremitarum:quas tñ die/ In dñica pᷣma poſt natiuitatẽ dñi ponũt eplas pauli vſqʒ iĩ
vir beatiſſunus ſcripſit hiero.cum omni honore ſuſcipi- ſeptuageſimã. In epiphanaa lectiones tres de iſaia. Prima le
mus. Item actus beati ſilueſtri apoſtolice ſedis preſulis: ctio icipit: Omnes ſitientes. Secũda:Surge illuminar᷑ hieruſa
licet eius qui ſcripſit nomen ignoremus: a multis tamen leʒ.TZertia: Gandens ĩ domino gaudebo. Deinde lcgutur ſer⸗
in vrbe romana catholicis legi cognouimus:⁊ pro anti- mones vl homelie ad ipſuʒ diex ꝑtinentes.¶Que vo opuſcu
quo vſu multe hoc imitantur ecclene: Item ſcripta de in- la vłqui libri ſint inter apocryphos cõputandi idem gelaſius
uentione ſcẽ crucis dominice:⁊ alia ſcripta de inuentione oſtendit dicens. In primis ariminenſem ſinodum a conſtanti
capitis beati ioannis baptiſte: nouelle quidem reuelatio- no ceſare conſtantini filio congregataʒ mediãte tauro prefecto:
nes ſunt ⁊ nonnulli eas catholici lcgunt:ſed cuʒ hec ad ca extunc⁊ in eternum conſitemur eſſe damnatã! Item itinerariuz
tholicorum manus peruenerint beati pauli apoſtoli ſent nomine petri apli: qð appellat᷑ ſci clemẽtis libri.viij. apocry-
tia precedat: omnia probate:qð bonuʒ eſt tenete Item ru pbilactus noie andree apoſtoli apocryphus/actus nomine phi
ſinus vir religioſus plurimos eccleſiaſtici operis edidit li lippi apocryphus actus nomine petri apoſtoli apocryppus.
bros:nonnullas autem ſcripturas interpretatus eſt. Sed ctus nomine thome apoſtoli apocryphus. Euangelia thadei
quoniam beatus hiero.in aliquibus euʒ de arbitrij liberta nomine ocrpbEuan noĩe thome apoſtoli quibꝰ ma
te notauit:illa ſentimus que beatum hiero.predictum ſen nicheivtũt᷑ apocrypha/euãgelia noĩe barnabe apłi apocrvpba.

tire cognoſcimus:⁊ non ſolum de ruſino ſed etiaʒ de vni ſeuãgelia noiĩe bartbolomei apoerypha/euangelia noie andree
ii]

Ol. XVI

⸗ Poſiolorum. bice in

titulatur.xvi. diſ.in
qua probat ꝙ cano
nes apoſtolorum ſũt
recipiendi:poſtea oſtendit quo
tempore ⁊ quo reſidente in pa⸗/

patu uel imperio quodlibet cõ

cilium eſt celebratum. Et no.
ꝙ gralianus ponit quandam

contrarietatem de canonibus

apoſtolorum ⁊ eam nõ ſoluit.
ꝓbat enim auctoritate iſidori

ꝙ canones apoſtolorum non

ſunt recipiendi:quia ſunt apo/
cryphi. poſtea ꝓbat auctorita/
te ʒepherini ⁊ leonis ꝙ ſunt re/

cipiendi ⁊ non ſunt apocryphi.

Solu. brenis eſt qꝛ illi canões
ſunt recipiendi qui a nenis apo
ſtolis ſunt editi:ſed illi non qui
a pſeudo apoſtolis ſunt editi
.S. pꝛox. di. V. item geſta.
bAlnones. ſic conſtrue.
CU qᷓuis in eis canonibꝰ ꝗ
canones dicuntur apoſtolorũ.
¶ Atilia. ar. ꝙ utile vitiat p
inutile:ut no.S.di.ix.ſi ad ſcri
pturas.
qͥ CAltqʒ inter apocrypha.i.
ſine certo auctore: ut ſapientia
ſalomõis:liber ieſu filij ſirach
qui dicitur eccleſiaſticꝰ: ⁊ liber
iudicuʒ ⁊ thobie:⁊ liber macha
beorum: hi apocryphi dicunt᷑
tamen leguntur:ſed foꝛte nõ
generaliter.
6 Lementis. ideſt qui ſub
nomine clementis com/
poſitus eſt ab hereticiis
.HKItinerarium.qui actus pe/

nerando peregit.
8. Exceptis.impꝛopꝛia vide
tur hec exceptio:quia aut excipi
tur a ueris canonibus aut a fal
ſis.non de falſis: qꝛ nullus ex
illis obſeruatur.item non õ ve
ris quia nullus ilorum ẽ apo⸗
cryphus. uel dic ꝙ bhoꝑ no/
men canones ſumitur large tã
pꝛo ueris ꝙᷓ; pꝛo falſis canoni
bus: ut ponitur.j.xxij. diſt.S.
uerum. V

SI.

apoſtoli apocrypha. Euangelia q̊
falſauit lucianus apocrypha:euan
gelia q̃ falſauit hirciꝰ apocryphal.li
ber de infantia ſaluatoris apocry⸗
phus liber de natiuitate ſaluatoris
7ð ſcã maria:uel de obſtetrice ſal-
uatoris apocryphus/liber qui ap-
pellat̃ paſtoris apocryphns. Libri
oẽs quos fecit lẽticius diſcipulus

diaboli apocryphi! liber ꝗ appella

tur fundamẽtũ apocryphuslliber
qui appellat᷑ theſaurꝰ apocryphꝰ.

liber ꝗ appellat᷑ ð filiabꝰ ade uel ge

neſis apocryphus liber ꝗq appellat
pentametꝝ de xpᷣo vᷣgilianis cõpa-/
ginatũ vſibus apocryphus!liber ꝗ
appellat actus thede ⁊ pauli apo-
cryphus liber ꝗ appellat᷑ lepocius
apoeryphus liber ꝓpuerbioꝝ ab he
reticis trãſcriptus ⁊ ſcĩ ſixti noĩe ſi-

gnatꝰapocryphꝰ reuelatio que ap

pellat᷑ pauli apocrypha/reuelatio
q̃ appellat᷑ thome apocryphalreue
latio q̃ appellat᷑ ſteppani apocry-
pha.liber ꝗ appellat᷑ traſitꝰ ſcẽ ma
rie apoeryphus.liber ꝗ appellatur
pnia ade apocryphꝰ liber ꝗ appel

lat᷑ diogenes noie gygãtis: ꝗ poſt

diluniũ cũ dꝛacone ab hereticis pu-

gnaſſe phibet᷑ apocryphꝰlliber qui

appellat᷑ teſtm iob: als ẽ iacob apo
cryphus liber q appellat᷑ de penitẽ

tia oꝛigenis apocryphus. liber de

pnĩia cypꝛiani apocryphꝰlliber qui
appellat᷑ iijne ⁊ mãbꝛe apocryphꝰ.

tri continet: quos per orbem iti liber ꝗ appellat᷑ ſoꝛs apłoꝝ apocry

phꝰ. liber luſane apocryphꝰ. liber

cãonũ aploꝝ apocryphꝰ.liber phi
ſologus ab hereticis ↄſcriptus: ſʒ

bti ambroſij noie preſignatus apo

cryphus: Hiſtoria cuſebij pãphyli
apocripha opuſcula tartuliani: ſi-
ue africani apoeryphalopuſcula io
uiniãi ⁊ galli apocrypha.opuſcula
mõtani ⁊ pꝛicille ⁊ maximille apo-
crypha.omnia opuſcula fauſti ma
nichei apocrypha.opuſcula alteri-
us clemẽtis alexãdrini apocrypha.
opuſcula caſſiani pᷣſbyteri galliarũ
apocrypha.opuſcula pictauieñ.vi
ctoris apocrypha. opuſcula fauſti-
ni regien.galliaꝝ apocrypha.opu-
ſcula furmẽtici apocryphalepla ie-

ſu ad abagaruʒ apocrypha paſſio

georgij apocrypha. paſſio quirici
⁊ iulite apocrypha.ſcripta que ap/

pellat᷑ ſalomonis ↄtradictio apo/

crypha.philateria oĩa q nõ ab ãge
lo ut uli ↄfingunt ſʒ magis a demo

ne conſcripta ſũt apocrypha. NHec
1 his ſimilia que ſymon magus ni

cholaus teruidus martion baſili-

des ebion paulus etiam ſamota-

ſenus ⁊ bonoſius qui ſimili errore
defecerunt. montanus quoqʒ cum

ſuis obſceniſſimis ſequacibus:po/⸗

linaris ualentinus ſiue manichenus

fauſtus ſabellius arrins macedoni

us eunomius vouaciꝰ ſebacius ca-
lixtus donatus ⁊ euſtachius iubia-
nus pelagius iulianus? latien.cele

(

Lemẽtis

Lacuuꝰhuic ſancte

XVI

ſtinus æ maximianus priſſillanus b P aml. ex his tri

ab iſpania lapediꝰ dioſcorus euti
cius petrus ⁊ alius petrus: ex qui-
bus vnus alexandriam aliꝰ anthi⸗
ochiam maculauit: achatius con-
ſtantinopolitanus cum conſortibꝰ
ſuis: nechon ⁊? omnes bereſes q̃̊s
ipſi eorumqʒ diſcipuli ſiue ſciſmati
ci docuerunt vel conſcripſerũt quo
ruʒz nomina minime retinemꝰ:nõ
ſolum repudiata:verum etiam ab

oĩ ro.ec.eliminata atqʒ cum ſuis au

ctoribꝰauctorũqʒ ſequacibꝰſub ana
thematis idiſſolubili viculo ĩeter⸗

nũ ↄfitemur eẽ dãnata. Dl. XVI.

OApoſtolorũ canones ꝗ
9 p clementẽ pontiſicẽ ro
manũ ſicut quidaʒ aſſe
runt dicunt᷑ eẽ tranſlati:ſũt qnqua-
ginta:hos nõ recipiendos ſed iter
apocrypha deputatos: ¶ Iido-
rus ſcribit dicens ¶ Aploꝝ cano
nes aplica reijcinntur auctoritate.
Anones?g dicunt᷑ aploꝝ ſeu
qꝛ eoſdẽ nec ſedes apłica rece
pit:nec ſci patres illis aſſenſuʒ pᷣbu
erũt pro eo q; ab hereticis ſub noĩe
aplorũ cõpoſiti dignoſcũt᷑: qᷓ;uis ĩ

eis vtilia inueniant᷑: tamẽ ab au⸗

ctoritate canonica acq; aplica eoꝛũ
geſta conſtat eſſe remota atqʒ inter
apocrypha deputata.zepherinus
Zuenn econtra ſcribit epiſcopis ꝑ
ſiciliam conſtitutis.Apoſtolo⸗
rum canones ſunt recipiendi.
Exaginta ſentẽtias apłipᷣſcri
pſerũt cũ alijs q;plurimis epi
ſcopis q̃s ſuãdas eſſe cenſuerunt.
¶¶Item leo papa.ix.cõtra epiſio⸗
laʒ nicete abbatis.l Exceptis ꝗn

quagita capitulis canones apoſto⸗

lorum iter ohe deputãtur.
ibx.i.petri apliiti-
nerariuʒ aploꝝ canões nu
merãt patres iter apocrypha:exce
ptisꝰ capitulis.l.q dercuerũt oꝛtho
doxe fidei adiungenda. C Item
vi.ſynodus.c.ij.

qmodo cõſirmata ⁊ rata ſint
canonũ apoſtoloꝝ.lxxxv.capitula.

i

Epiſtola iſidoriĩ capite canonũ

Indorus ſeruus chriſti lectori
ſuo cõſeruo. & Propter eoꝝ au
ctoritatẽ ccteris ↄcilijs pponimus
canões ꝗ dicunt᷑ eẽ apłoꝝ: lʒ a qui

buſdã apocryphi dicãt᷑:qm plures
eos recipiũt:⁊ ſci pr̃es eoꝝ ſnias ſy-

nodaliaucte roborauerũt ⁊ iter ca
nõicas poſuerũt ↄſtitutões¶ Itẽ
pmus ordout pdictũ ẽ de celebrã
do ↄcilio iſertus habet᷑:poſtmodũ

canones apłoꝝ atq; aplicoruʒ.i.a

ſcõ cemẽte vſqʒ; ad ſcũm ſilueſtrũ

decretoꝝ atqʒ ↄcilioꝝ diuerſoruʒ

ꝛeuiariũ ẽ iterpolatũ ſequens or-
dineʒ ſuũ.¶ Itẽ cũ hadrianꝰ pa-

pa ſextã ſynodũ ſuſcipiat cũ oĩibus
canonibꝰ ſuis:cũ etiã ſcã.viij. vni/
uerſalia ↄcilia ꝓfeſſiõe romaipõti
ficis ſint roboꝛata:ĩ ſexta ãt ſynodo

us.c. ſurgit con
trarietas quam gratia
nus nðõ ſoluit nec ponit.
ſexta ſynodꝰ dicit.lxxxvi.
capitula canonum apo
ſtolicoꝛuʒ eſſe ſeruanda.
ʒepherinus.lx.⁊ leo.l.ꝗ
dam ita ſoluunt ꝙ ſexta
ſynodus fuit ante ʒephe
rinum ⁊ ante leonem et
obſeruabantur. lxxxv.
canones ꝓut dicit ſerta
ſynodus:ſed poſtea ĩ diſ
ſuetudinẽ abierunt.xxv.
remanſerunt.lx.ut di
cit ʒepherinus:proceden
te uero tempore.x. ex il/
lis perierunt:⁊ ſic remã
ſerunt tm̃.l.ut dicit leo:
ſz hec ſolutio ſtare nõ po
teſt. nam ʒepherinus pᷣ
ceſſit.vi.ſynodum.nam
vi.ſynodus fuit celebra
ta tempore agathonis:
j.e.d.c.ſexta.qui longo
tempoꝛe fuit poſt zephe
rinum:ut er cronicis ap
paret:omiſſis alijs ſolu
tionibus dic ꝙ non con
tradicunt ſibi: quia dice
bat ſynodꝰ.lixxv. fuiſſe
capitula.ʒepherinus nõ
dicit de capitulis: ſed de
ſententijs. ⁊ poteſt eſſe
in vno capitulo ſint ſen
tentie plures.
CSſidorus. preponi⸗
musargumen.ꝙ üli ꝗ
ſunt maioꝛis auctorita
tis debent habere pꝛiorẽ
uoceʒ in electide: ut. xix.
diſtin. in Canonicis.vn/
de licet ãquiritana ſyno
dus fuerit pꝛior nicena:
tamen propter maioꝛeʒ
auctoritatem nicena pre
ponitur: ut.j.eo. di.c.ſe
xia.ibi prima annotatio
⁊c̃.argumen.extra de re
ſcrip.ab excõmunicato.

ſynodo ut

hͤ
tcon
Nanis
nit.
Nrpi,

*

4 2 Extaʒ. ſexte ſyno

di falſa eſt littera

⁊ debz ibi eſſe ſeptime ſy

nodi:qualiter eniʒ dubi

taret ſexta ſynodus de

eo qð ipſa ſecerat ⁊c.

by¶Albeo. volütatẽ.
ND

quidam dicebãt
tm̃ vnam fuiſſe volũta
tem in xpᷣo.ſed dicendũ
eſt ꝙ due fuerũt volun
cates in eo ꝙ homo fuit
vna ſẽſualitatis pſʒ quã
ipſe dirit. Pater ſi ſie⸗
ri poteſt traſeat ⁊c᷑.alia
rationis ſᷣm quã ipſe di
xit. Nerũtamen non ſi-⸗
cut ego ſed ſicut tuvis.
K ¶ CLonſtantini.non il
lius magni cõſtantini ꝗ
fuit tempoꝛe Silueſtri.
ſub eo enĩ fuit nicenũ cõ
ciliuʒ tempoꝛe ſilueſtri.

d ¶ Conſtantini.contra

inſtitu. de dona. §. eſt ⁊

aliud inſti.qui.nõ eſt pꝑ.

fa.te.ſecꝰ vbi iuſtinianꝰ
nocaãt patrem ſuuʒ iuſti
num.ſed loquitur hic ðᷣ
alio inſtiniano ſub quo
ſexta ſynodus celebꝛata
fuit tempoꝛe agathonis
pape: vt.j.e.ſexta.ſub
iuſtiniano autem cuius
leges legũtur celebꝛata
eſt ꝗnta ſynodus:vt.⁊.
c.c.ſexta.

.

ſiue in ſeptimo ↄcilio apłloꝝ cano/
nes ſunt recepti ⁊ approbati: pʒ ꝗq/
nõ ſũt inter apocrypha deputãdi
¶Ungde ſcribit hadrianꝰ pa.tha
raſio patriarche.¶Serxta ſynodꝰ
auctoritate hadriani coꝛꝛoborat᷑.
Extã ſynodum ſcãm cũ oĩibꝰ

canonibus ſuis recipio. Sed

dubitatur de ea an canones ↄſeri-
pſerit qð ex quarta actione.ſ.ſexte
ſynodi facile abſoluitur. Ait
eniʒ epᷣs petrus epᷣo nichomedie.
E. Oerta ſynodus canones ↄſcri
pſit.
B Abeo libꝝ ↄtinentẽ canones
ſancte ſynodi ſexte: patriar-
cha dixit qdãa ſcãdalizant᷑ ꝑ ignoꝛã
tiã ꝓ canonibꝰ iſtis dicẽtes.nũgd
ſexta ſynodus canones fecit: ſciãt
ergo qm̃ ſynodꝰ ſcã ſexia ſub ↄſtã
tino cõgregata eſt ↄtra eos qui di-
cebãt vnã operationẽ ⁊ vnaʒ uolũ
tatẽꝰ eẽ in xpo:in qua ſci patres il-
los utpote hereticos anathemati
ʒauerũt:⁊ orthodoxã ſidẽ explana
uerũt.Soluta ẽ hecſ ynodus ↄſtã-
tini.xiiij.ãno:pꝰ qttuor aut quĩiqʒ
annos ijdẽ ſci patres ↄgregati ſũt
ſub iuſtiniano ſilio conſtãtiniꝰ:⁊ pᷣ-
dictos canones ꝓmulgauerũt de
quibus nullus dubitet.ꝗ enim ſub
cõſtantino imperatore in ſynodo
fuerunt:ijdeʒ ipᷣi epᷣi ſub iuſtinia-
no iſtis canonibus ſubſcripſerunt.
Oportebat enim ut ſynodus vni-
uerſalis canones eccleſiaſticos pꝛo
mulgaret¶ Item ſcã ſynodꝰ vni
uerſalis ſexta pꝰpromulgatam ab

eo diffinitionẽ ↄtra monoſcelitas

ↄſtantino imperatore qui eò ↄgre
gauerat ñ multo poſt ðᷣfuncto:iuſti
niano ſilio eius regnãte ꝓ eo eadẽ
ſcã ſynodus diuinitꝰ ĩſpirata iterũ

ↄſtantinopoli.iiij.aut.v.anno cõ
gregala ẽ: ⁊ caones mimero. ccij.

ad correctionẽ ecclie ꝓmulgauit.

Erx his ergo colligit᷑ ꝗ ſexia ſy
nodꝰ bis ↄgregata ẽ pᷣmo ſub ↄſtã
tino imperatoꝛe ⁊ nullos canones
conſtituit: ſecũdo ſub iuſtiniano ſi-
lio eiꝰ⁊ pꝛefatos canones ꝓmulga
uit. Uñ ſci pr̃es in eadeʒ ſyno/
do ↄgregati dixerunt. ¶ Conſti⸗
tutiones ſvnodi ſerxte.
Aoniã ſcẽ vniuerſales ſyno
(ngauvi ub iuſtiniano augu⸗
0. vi. ſub ↄſtantino pr̃eſuo augu
ſto de myſterio fſidei pleniſſime di-
ſputãtes canones nõ fecerũt: ſicut
cetere quattuor vles ſynodi: ꝓpte
rea nos ↄuenientes in hãc imperi-
alez vrbẽ ſacros canones ↄſcripſi
mus. ¶ Item placuit huic ſcẽ ſy⸗
nodo vt ãmodo cõſirmata ⁊ rata
ſint canonũ aploꝝ.lxxxv.capitnla.
CNtẽ ↄfirmamus: ceteros ſan-
ctoꝝ canones ⁊ ſynodus: pꝛimã ni
cenã ⁊ anchiritanam:neoceſarieñ.
gãgrenſez: anthiocenã laodicẽ.cõ
ſtantinopolitanaʒ: epheſinam pꝛi-
mã:chalcedonẽſeʒ: ſardicẽſẽ: car

XVI

thaginenſcʒ: ⁊ opuſcula theophili

alexandrini epi ⁊ gregorij trimegi
ſtri noeceſariẽ.epᷣi: ⁊ dioniſij alexã
drini epiſcopi ⁊ martyris:athana/
ſij epᷣi alexãdrini:baſilij ceſaree cap
padocie epi:gr̃goꝛij miſeni epi gre

goꝛij theologij ampbilogij iconẽ.

epᷣi:timothei alexandrini epᷣi:ger/
mani ↄſtãtinopolitãi: cyrilli alexã
drini epᷣi: cypᷣani carthaginẽ.epᷣi ⁊
ſynodum ſuam. ¶ Iẽ ex diurno
li.profeſſio romani pontiſicis.
Aucctoritate romani pontiſicis

ſcã.viii.concilia corroborantur.

Ancta.viij. vniuerſalia con
eclia primuʒ nicenũ:ſcõᷣm con
ſtantinopolitanuʒ:tertiũ epheſinũ.
calcedoneñ.iiij.⁊.v.item ↄſtãtino⸗/
politanuʒ. vi. Itez nicenũ.vij. viij.
quoqʒ ↄſtantinopol.vſqʒ ad vnũ
apicem immutilata ſeruare et pari
honore ⁊ ueneratione digna habe
re:⁊ q̃ predicauerunt ⁊ ſtatuerunt
modis oĩbus ſequi ⁊ predicare: ⁊
q̃cũqʒ cõdẽnauerunt ore ⁊ corde

cõdẽnare ꝓfiteor. Quo aũt tẽpor̃

ſexta ſynodus.⁊.i.ij.iiij.⁊.v.cõgre
gate ſũt:beda inli.de tꝑibꝰ ſcripſit
dicẽs. ¶ De tẽporibus ↄcilioruʒ.
¶Extavꝰſynodꝰ vniuerſalis cõ⸗
ſtantinopoliz cõgregata ẽ: et
greco ſermone ↄſcripta tpibus pa
pe agathonis exeqnte pijſſimo pᷣn
cipe conſtantino intra palatiũ ſuũ

ſimulq; legatis apoſtolice ſedis ?

epiſcopi.c.l.reſidentibus. Prima
ſynodus vniuerſalis in nicena con
gregata ẽ cõtra arriũ.ccc.xviij.pa-
truʒ tpibus iulij pape ſub cõſtãtino
pᷣncipe.Scða in conſtatinopoli.c.l.
patrũ coõtra macedoniũ ⁊ eudoxiũ
tpibꝰ damaſij pape ⁊ gratiani pᷣn
cipis:qñ nectariꝰ eiuſdẽ urbis epᷣs
eſt ordinatus. Tertia ĩ epheſina.c.
patꝝ cõtra neſtoriũ urbis epᷣm ſub
theodoſio magno principe ⁊ papa
celeſtino. Quarta in chalcedone
vi.c.xxx.patrũ ſub leone papa tꝑi
bus martiani pᷣncipis ↄtra euticeʒ
nefandiſſimorũ mõachoruʒ pᷣſulłẽ.
Qunnta ĩ ↄſtantinopolitana ciuita
te tẽporibus iulij pape ſub iuſtinia⸗
no principe contra theodorum et
omnes hereticos.
Rima aũt ſynodus in nicena
.ccc. x viij. patꝝ ) arriũ alexan
drinũ preſbyteꝝ ꝗ tres ĩeq̃les gra
dꝰ ĩ trinitate aſſerebat: pr̃es.ſ.ma
iorẽ:filiũ minoꝛẽ: ſpũʒ ſem̃ creatu
raʒ vł ſeruũ:tpibꝰ cõſtãtini princi-
pis ⁊ ſilueſtri pape romani macha
rij hieroſolymitani:alexãdri alexã
drini:ꝗ ↄdẽnata eadẽ hereſi ſtatue
rũt canones.xx.quoꝝ actor maxi-
me prefatꝰ alexãder epiſcopꝰ fuit.
Secũda ſynodꝰ i ↄſtãtinopoli.c.l.
patꝝ ↄtra macedoniũ ↄſtãtinopo-/
lis epᷣm:ꝗ negabat ſpũʒ ſãctũ deuʒ
eẽ:tpibꝰ gratiani ⁊ theodoſij prici
pum: damaſij pape romani: cvril
li hieroſolymitani: nectarij alexã-

12

e ¶Sub iuſtiniano. Sed cer⸗
te nec ſic ceſſe ↄtrarietas:qꝛ tã
leo qᷓ ſynodus loquitur de ca/
pi.tu diſtigue tempoꝛa ⁊ ↄcoꝛ
dabit ſcriptura.ij.q.i.multi.
ſ¶ Eadem.no.ꝙ eadem dici
tur ſynodus:qꝛ ijdem patres

ibi conuenerunt: ſimile. vij. q.

i.deniqʒ.⁊.ff.de iudi.pꝛopone
batur. Et eſt hic ar.ꝙ eadeʒ ſit
cauſa appellationis cum cau
ſa pꝛincipali.ij.q.viiſi quis in
quacundq. .
6⁶ GAngra vlj. hec cocilia
dicutur octo:quia octies
ſunt celebꝛata:vt hic.dicuntur
quattuoꝛ:qꝛ in quattuoꝛ lo/
cis celebꝛata: vt.S. diſtin.ꝓ/
xi.ſicut.
b Exta.maioꝛem arg.
42 nõ que puoꝛ eſt tempoꝛe
potioꝛ eſt iure:ſed melioꝛ pꝛefe

rendus eſt:quia nõ gradus ele

gantioꝛ:ſed vite melioꝛis actio
compꝛobatur:vt.xxiij.q.iiij.ſi
cut.⁊.xl.di.non loca.⁊.c.mul
ti.in fi.in auten.ð monachis.
S. oꝛdinatione. honeſtioꝛibus
enim honoꝛes debentur.arg.
j.xxv.diſti.c.i.iĩ fi.⁊.ff.de mu
ne.⁊ hono.honoꝛes.argu.cõ/
tra.C. de offi.magi. officioruʒ
nemo agentium.⁊.lxi.di.mi/
ramur.⁊ arg.contra.lxi. di.c.
penult.⁊ vliii.

b iiij

drini qui cõdnata prefata hereſi ſtatuerunt canones tres quoxꝝ
auctoꝛ maxime beatus nectarius ↄſtantinopol. eps fuit. Tertia
in epheſo.ccc.patrum ↄtra neſtoꝛiũ cõſtantinopoł.epᷣm:gꝗ dice/
bat btãm virginẽ mariã nõ dei ſed hoĩs tm̃modo genitricẽ:vt
aliã ꝑſonaʒ carnis aliã faceret deitatis tpibus theodoſij pᷣncipis
imioris celeſtini pape romani:iuuenalis cõſtãtinopol.epᷣi:cxril
li epᷣi alexandrini ꝗ.xv.capitula cõtra neſtorij blaſphemias toti-
dem canones auctoꝛe eodẽ ſcõ cyrillo anathematizadotonſcri-
pſerunt. Quarta in chalcedone.vj.c xxx.patrũ ↄtra euticẽ cõſta
tinopoł abbatẽ ꝗ aſſerebat xpᷣm poſt humanã aſſumptionẽ nõ
ex duabꝰ naturis exiſtere ſed ſolã in eo dinã nãʒ ꝑmanerc:tꝑibꝰ
martiani pꝛincipis:leonis pape romani:iuuenalis hieroſolymi
tani:anatholij cõſtatinopol.q ↄdẽnata pᷣſcripta hereſi ſtatucrũt
canones. xviij.quoꝝ auctoꝛ maxie idẽ ſcũs anatholius ↄſtanti-
nopol.epᷣs fuit.Quinta in ↄſtantinopoli cõtra theodox meſo-
chenũ ⁊ oẽs hereticos:qui theodorus dicebat aliud eſſe dei ver
bum ⁊ aliud xpᷣm:⁊ ſcãm maria virginem negabat dei genitri⸗
cem fuiſſe:ipibus iuſtiniani pꝛincipis:iulij pape romani dñi an-
thioceni euticij ↄſtantinopolitani:qui.xx vij.capitula anatbema
tizando deſcripſerũt ̊ theodoꝛi⁊ ſocioꝝ eius blaſphemias.Se
xta in cõſtantinopoli.cl.patrũ cõtra machariũ anthiocenũ epᷣm
2 ſocios eius:ꝗq vnã volũtatẽ ⁊ opationẽ in xpᷣo falſa ſuſpitione
aſſerebãt:tꝑibus cõſtãtini pncipis agathonis pape romani:gre
goꝛij cõſtãtinopol.ꝗ cõdemnata hereſi prefata anathematiʒan
oſcripſerunt.viij.capitula interius annexa.
PB Rima annotatio anquiritane ſynodi dr que añ nicena fert᷑
fuiſſe:ſed ꝑp auctoritatẽ maiorẽ poſtponit᷑:i qua pr̃es.x vi.
ſtatuerũt canones.xxiiij.quoꝝ auctor maxime vitalis anthioce/
nus eps extitit. Scða neoceſarieñ.q̃ poſt anquiritanã ⁊ anthioce
nã legit᷑ fuiſſe:in q̃ patres.x vij.ſtatuerũt canones.xxiiij.quoruʒ
auctoꝛ maxime vitalis epᷣs ſalonitanus extitit.Tertia gangren-
ſis que poſt nicena legit᷑ fuiſſe in qua patres.x vi.ſtatnerũt cano/
nes.xx.ꝓpter quaſdaʒ neceſſitates eccleſiaſticas: maxie euſta⸗
chiũ ꝗ dicebat ꝙ nullus in ↄiugali gradu poſitus:nec vllus fide
lis ꝗ nõ oĩbus renunciaret q̃ poſſideret:ſpẽ vllã ad deũ baberet
⁊ multa alia venenoſa q̊ͥ enumerare lõguʒ eſt.Quarta ſardicẽ.i
̃ pfes.lx.ſtatuerũt canones.xxij.quoꝝ auctoꝛ maxie oſius coꝛdu
bẽſis epᷣs ⁊ vicẽtius capuanus epᷣs ⁊ ianuarius bñuẽtanus:⁊ ca
lepodius neapolitanẽſis ſcẽ ro.ec.legati extiterũt. Quita anthio
cena:in qua pres.xxx.ſtatuerũt canones.xxv.quoꝝ auctor maxi
me euſebuis paleſtinẽſis eps extitit. Sexta laodiceſis: in qua pa
tres.xxxij.ſtatuerüũt canones.lxiij.quoꝝ auctor maxime theodo
ſius epᷣs extitit. Septia carthaginẽ.ĩ qua pr̃es.cerx vij.ſtatucrũt
canones.xxiij.quoꝝ auctor maxime aurelianus carthaginẽ.epᷣs
extitit: ⁊ ſctũs auguſtiſtus hyponeñ.eps in eadẽ ſynodo legitur
fuiſſe tꝑibꝰ honorij auguſti. Octaua africana ſub theodoſio mi
norc auguſto in qua pr̃es.ccxxix.t̃citauerunt ⁊ firmauerunt cano
nes.cv.qui per diuerſa cõcilia africane prouincie tꝑibus aurelij
carthagineñ.epiſcopi legunt᷑ eſſe cõſcripti. Nona arelaten.in q̃
patres.cc.ſtatuerunt canones.iiij.quoꝝ auctores maxime ſilue/
ſter vrbis rome epᷣs ⁊ ſanctus maurinus arelaten.epᷣs extiterũt

temporibus ↄſtantini auguſti.ſicut quidam aſſerunt. Decia ite-

rum arelaten.in qua patres.xviij.ſtatuerunt canones:quoꝝ au
ctor maxume ceſarius arelaten.epᷣs tꝑibus auguſti conſtantini ex
titi. Andecima iteꝝ arelaten.in qua patres.x viij.ſtatuerunt ca-
nones.Duodecima iterum arelaten.in vico horteſio in qua pa
tres.xi.ſtatuerunt canones quoꝝ anctor marxie ſanctus ceſarius
epᷣs extitit. Tertiadecima iteruʒ arelaten.in qua patres.x viij.ſta
tuerunt canones quox auctor maxime lapidius arelaten.epᷣs ex
titit.Quartadecima auracien.in qua patres.xxvi. ſtatuerunt ca
nones quorum auctor maxime hilarius eps extitit. Quintade/
cima empanen.in qua patres.xxvi.ſtatuerunt canones.ix.quo-/
rum auctor maxime ceſarius exuitit epᷣs.Sextadecima agathẽ.
in qua patres.xxxix.ſtatuerũt canones quoꝝ auctor maxime are
laten.epiſcopus extiti. Septiadecima aureliant᷑.ðin qua patres
lxxij.ſtatuerunt canones quoꝝ auctor maxime aure ianus arela
teñ.epᷣs extitit.Octauadecima iteruʒ aurelianeñ.in qua patres
xxx.ſtatuerũt canones quoꝝ auctoꝛ maxime melianus eps rho⸗/
doncũñ.extitit Nonadecima uex aurelianeñ.in qua patres.xxx.
ſtatucrũt canones:quoruʒ auctor maxime ſcũs albinus andega
uen.epiſcopꝰ extitit. Niceſima aluernen.in qua patres.xv.ſtatue

——

rũt canoneg quorũ auctoꝛ maxime
honoratus breliten. cepᷣus extitit.
Xxi.maticen.in qua patres.xxi.ſta
tuerũt canones quorũ auctor maxi

me priſcus lugdunen. eps extitit.

Xxij.iterum maticen.in qua pr̃es
lxxxvi.ſtatuerũt canones quoꝛum
auctor maxie idẽ pꝛiſcus lugdunẽ.
eps extitit.Xxiij.lugdunẽ ĩ qua pa
tres.xviij.ſtatuerũt canones quoꝝ
quctoꝛ maxie philippꝰ vienen.epᷣs
cxtitit.Xxiiij.iterũ lugdunẽ.in qua
patres.xx.ſtatuerũt canones quoꝝ
auctor maxie idẽ pꝛiſcus lugdunẽ.
eps extitit. Sʒ qð nicena ſynodus
.xx.canones ſupꝛa ſtatuiſſe dr ↄtra
riũ vr̃ ei qdð in epla athanaſij iueni
tur. C Scribit.n. athanaſius ale-

xãdrinꝰ epᷣs marco pape ita dicẽs.

Epiſtola achanaſij poſtulantis

capitula niceni concilij.

Eptuaginta niceni ↄcilij capi
tula que de ꝓrefata ſynodo iu
bẽie dommo meo alcxandro de-
creta oium epiſcoporũ attuli: que

ſüt igne cõbuſta optamus uta ſede

ſancte eccłie veſtra auctoritate per
cipere ꝑ preſentes legatos merea-
mur.¶Itez pnᷣtibus nobis.lxx. in
mẽorata ſynodo capituia tractata
ſi.xxx.a grecis greca edita ligua:
7. xxx. a latinis fiłr edita latina lin-

gua.Sed viſũ c.ccc.xviij.epis ſpũ

ſcõ repletis ⁊ maxime i dicio ale-
xandro ⁊ ap.ſe.apocrypharijs:ut
x.capitula adunarentur:alijs atqʒ
alijs ↄgruis locis inſereretur:⁊ ad
formã.ixx.diſcipuloꝝ ulł totius or
bis terre liguax.ixx.tanti ⁊ tã excel

letis ↄcilij ſierẽt capitula: que oẽm

xpᷣianoꝝ iformarẽt oꝛbẽ. ¶.Quõ
ergo.xx.tm̃ capitula in nicena ſvno
do ſtatuta dicunt᷑: cũ.lxx. capitula
ut athanaſiꝰ ſcribit ĩ ea ſtatuta mõ
ſtrent᷑. His ua reſpõdet᷑:capitu

la nicene ſynodi queda ĩ diſſuetudi

nẽ abierũt.xx.tin in romana eccle-
ſia habent. ¶ Ande ſtephanꝰ pa-
pa ſcribit dicens luthobio cpᷣo ma

ũtino. ¶NHiceni concilij viginti

tm̃ cavitula habentur.
Iginti tĩ capitula nicene ſy
nodi in ſancta ro.ec.habentur: ſed
quo negiectu alia defecerũt ambi⸗
guũ cſi: pluruni arbitrant᷑ anthio-
ceno ↄcilio eſſe ea inſerta. Sar
dicẽſe quoqʒ cõciliũ auctoritate ni-
cholai pape recipit᷑. Unde ideʒ
ſcribit dero ↄſtatinopol. C Au⸗
ctoritate apoſtolica ſaraicenſe con

0 cilium recipitur.
Mod dicitis neq; ſardicen-

ſe cõciliũ neqʒ decreta alia uos ba-
bere ſactorũ patꝝ vel recipere: nõ
facile uobis facuitas credẽdi tribui
tur: maxĩe cum ſardicẽſe ↄciliũ qð

penes vos in ucſtris regionibusꝰ

actũ ẽ ⁊ oĩs eccleſia recipit:qua rõ/

ne cõueniat vt bec ſancta ↄſtatino/
poli.ecclia abijcerct:⁊ vt dictuʒ eſt
PI. XV

non reciperet:! II.

Msnt. a ſardi.

4
gionibus. NMic?
duplex ar. vnum tale cx
quo oẽs alij hoc faciũt:
ergo ⁊ tu obſᷣuabis hoc
vt no. S.xij.di.illud.⸗
c. quẽadmoduʒ. Item
ar. ꝙ nulli licet ignora
re ea qͥ publice facia ſũt
xij.q.ij.qui ⁊ humanis
viij.q.i.licet.xi.q.iij.eu
re. xx. diſtin. ſi decreta.
lxxxvij.di. c. vl. xxiij. q.
l.paratus.ff.de inſttto
ria.ſed ⁊ ſi.ꝭ.pꝛoſcribe
re. C. de liberali cau. ſi
ſilium. extra de poſtu.
ad hoc. ar.ð.lxxuij. diſ.
ꝓpoſuiſti. ⁊.i.q.i.ſi gs
a ſimoniacis.⁊.xxiiij.q.
i.ſi quis dederit.pꝛimũ
regulare:ſcdᷣm caſuale
pꝛopter caſum ignoꝛan
tis.exira ꝗ ma.ac.poſ.
cum in ina.
DlI. XVII

HDI.

9 Eneralia cðcilia. In hac.xdij.di.oſtẽdit᷑ qui pfit facere ↄcilia
g Sũt aũt cilioꝝ q̃dã vniuerſalia:q̃dam pticularia ſiue ꝓuĩcia
lia:q̃dam epᷣalia.Iniuerſale eſt quod a papa vel eius legato
cum oĩbus epiis ſtatui᷑. Particulare ſiue ꝓuinciale eſt qð me

topolitanus vel pᷣmas facit cũ ſuſfraganeis ſuis: vt.xviij.di.c.i.⁊.xcij.

di.ſi quis epᷣs. Sed vle
nõ dʒ fieri ſine auctoꝛi/

tate pape:vt h.nec pticu

lar᷑ ſine auctoꝛitate me

tro. vel pᷣmatis: necepa
le ſine auctoꝛitate epiſco

pi. Metropolitanus tñ
põt fcere ↄciliũ ſine au
ctoꝛitate primatis: vt
xcij.di.ſi qu.s epᷣs. ſilr
epᷣs ſine aucioꝛitate me
tropoluam: vt. xxxviij.
diſti. qn. ⁊.xij.q.ij.pla
cuit.nec oo.qð legit᷑.j.
di. ꝓxi.c.pp. in fi.⁊.c.
pe.qꝛ illud eit intelugẽ
dũ de ꝓuincialibus còõ/
cilijs.vei iniellige illud
de canonibus oſtituen/
dis. Jo.
b V nvodũu.ſ.gnñalẽ.
¶ Cõgregar. cõ
ueniũt epi ad examinà/
dã cãm criminalem ali
cuius clerici: ⁊ pᷣim hocẽ
arg. ꝙ talis ↄgregatio
epᷣoꝝ non dr̃ ſynodus
generalis. Adde ꝙ
bec vᷣba poſita hic in ſi.
hñtur in pſalterio pſal-
mo.lxxxj. ⁊ in euange/
lio Yꝓoanis.x. c.
2 Egula. legatus
ad hoc ſpaliter ðᷣ
ſtinatus als nõ poſſet le
gatus facere Rcilinʒ: vt
no. S. di. iij. F. poꝛꝛo. 7
e de offi. le.qð tranſla
e¶ NRatum eſt. arg. qõ
id qð nullũ eſt nõ pᷣt ra
iũ hr̃i:vt no.ix.q.ij.c.
nullus alteriꝰ. ex de ele
ctio.audius.
ICL c iedi conceſſa.
Pbic erpᷣſſe habet
cꝓ illud qð ſoli pape cõ
petit nõ traſfert᷑ genera
li mandato nin ſpaliter
mãdet᷑:vt e de offi.le.
qð traſlationẽ.q̃ aũt il/
la ſint dixi.xij.di. pᷣce/
ptis.⁊ alia hẽs e de of.
le.qð tranſlationem.
8 licuit.pticula

Eré, Ad aligd ge

neralit᷑ ſtatuedũ vei ad

reuocãdũ illõ qð in vłi

bus ocilijs ẽ ſtatutũ: vt
iſti epi ꝗ volebãt retra/
ctare ſtatuta ↄſtatino.ſy
nodi.idet᷑ hic ꝙ ad ſo
lũ papã ſpectat interpᷣta
ri ſtatuta vłis cõcilij.⁊
eỹ de ↄcel.pᷣbẽ.⁊ ecc.nõ
va.dilectus.ar. ꝙ ab
oibus epis vel a ſamoꝛi
pte eoꝝ ꝗ interfuerũt pᷣt
fieri iterptatio:qꝛ ab eo

iudice ꝓdire dʒ interpᷣta

tio g ius ſtatuit.ex ð ſen
ten.excõ. inter.de iudi.
cũ veniſſent.
hCZid recipiendã. Eo
ipſo ꝙ gs errat ñ dr he
retuus ſi paratus ẽ cor

Eneralia quoq; cõcilia
vel quoruʒ tꝑe celebrata

g ſunt:uel quoꝝ auctoꝛitas

ceteris pemineat ſancto-⸗
ruʒ auctoritatibus ſupra mõſtratũ
eſt. Auctoritas vero aggregando
ruʒ cõciliorũ penes apoſtolicã ſedẽ

eſt. ¶ Unde marcellꝰ papa ſcribit

maxentio epiſcopo.
¶Abſqʒ romani pontiſicis aucto
ritate ſynodum aliauibus conare
garẽe non licet.
Inodum eporuʒ abſqʒ huiꝰ
ſegis romane auctoritate q;-
qᷓ; quoſdam epos poſſitis congre
garecnon poteſtis regulariter face
re. ¶¶ Neq;ʒ vllũ epʒʒ qui hãc appel
lauit apoſtolicaʒ ſedem damnare:

anteqᷓ; hinc ſententia diffinitina ꝓ

cedat. nam ñ ſeculares in publicis
iudicijs libellis vtuntur appellato-
rijs: quanto magis ſacerdotibus
hec eadẽ agere licet qui ſuper illos
ſunt: de quibus dictuʒ eſt Ego dixi
dij eſtis. Item iulius papa oriẽ⸗
talibus epiſcopis.
HNon eſtratum conciliuʒ quod
auctoritate romane eccleſie fulci-
tum non ſi. VMUB

B Egula veſtra nullas babʒ vi
res nec haber̃ poterit:qm nec

ab orthodoxis epiſcopis hoc con⸗
ciliuʒ actum eſt:nec ro.ec.legatusꝰ
interfuit: canombus precipientibꝰ
ſine eius auctoritate concilia fieri
non debere: nec vllum ratum eſt
aut erit vnqᷓ; concilnuʒ qð eius non
fuerit fulcitum auctoritate.¶ Iteʒ
damaſius papa.
¶¶Nulliusuſurpet cõceſſa roma
ne eccleſie. H
VAic ſoli ſedi conceſſa nullus
Vvylſurpare ſine eius conſultu pᷣ
ſumat:ꝗ nõ uult honore eccłiaſtico
idignus aut contemptor iudicari.
¶ Item grego. papa.
Abſqʒ apoſtolice ſedis aucto
ritate ſynodum aliquibus congre
gare non licet.
LD Ec licuit alicui aliqñ nec lice-
bit particularẽꝰſynodũ ↄgre
gare:ſʒ quotiens aliqua de vniuer-/
ſali ſynodo aliqbꝰ dubitatio naſci-
tur:ad t̃cipiẽdãꝰde eo qnõ intelli
gunt rõneʒ:aut ſpõte hi ꝗ ſalutem
aie ſue deſiderãt ad apoſtolicã ſe-
dẽ ꝓ recipienda rõne cõueniãt:aut
ſi foꝛte ſicut de talibꝰſcriptũ ẽ:pecca
tor cuʒ peruenerit in profundũ ma
lorũ cõtẽnitꝰita ꝗ obſtinati ↄtuma-
ces extiterint:vt doceri nõ velint:
eos ab eiſdeʒ ſedibꝰ apłicis aut at-
trabi ad ſaluteʒ quoquomõ neceſ-/
ſe eſt: aut ne alioꝝ ꝑditio eẽ poſſint

XVII

13

rigi: vt.xxiiij.q.i.hec fides.ſed ſi dubitat de ſide hereticus dẽõ:vt ex ð here.c.i.

hb Cõtẽnit.adde ꝙ ſiclegit᷑ ꝓuerbioꝝ.xviij.c.a eccleſiaſtici.xxxij.
. 1 Per ſeculares.pñt g laici coercere clericos ẽt nõ depoſitos in caſibꝰ:vt no.

xriij.q.v.pᷣncipes.als ãt ẽt depoſitũ nõ pt laicꝰpunit̃ niſi ĩcoꝛꝛigibilis ſit:vt cr
de iudi.cũ nõ ab hoĩe.nũqꝙᷓ.n.olericꝰqᷓtũcũqʒ ſit crimioſus tradẽdus eſt curie ſe

ſᷣm canones per ſeculares oʒ oppꝛi
mi ptqes. ¶ Item pelagius papa
epiſcopis ꝗ conuenerant ad illicitã
vocationem ioannis conſtantino-
politani epiſcopi.
Mõÿ eſt cõcilium ſed conuenti
culũ qð ſine ſedis apoſtolice aucto
ritate celebratrr.
Altis denuo apoſtolicis ⁊ ca

J nonicis atq; eccleſiaſticis in-

ſtruimur regulis non debere abſqʒ
ſentẽtia rõam pontificis concilia ce
lebrari. Quapropter vt iam di⸗
ctum eſt recte nõ cõcilium ſed con-
uenticulum veſtrum vel concilia-
bulũ caſſatur:⁊ quicꝗd in eo actuʒ
eſt irritum habeatur et vacuum:
vos quoqʒ deinceps videte vt nul
lius hortatu talia preſumatis: ſi

apoſtolice ſe. communione carere

non vultis:ſi vero in qualibet pro
uincia orte fuerint queſtiones: ⁊ in
ter ipſos ꝓuincie epiſcopos diſcre
pare ceperit rõ:atq; inter ipſos diſ
ſidentes nõ cõueniant:ad maiorẽ
tunc ſedeʒ referantur: ⁊ ſi illic ꝗqdeʒ
facile ⁊ iuſte nõ diſcernuntur: vhi
fuerit ſynodus regularuer cõgre-
gata canonice 2 iuſte indicentur.
.öH Maioresꝰvo ⁊ difficiliors qõ
nes ut ſcã ſynodus ſtatuit ⁊ beata
ↄſuetudo exigit:ad ſedẽ ſemper re
ferent᷑ apłicã.i Icẽ ſimmacꝰpapa
Prouicialia ↄcilia ſine romai
põtificis preſentia võder̃᷑ carebunt.
Oncilia ſacerdotũ eccłiaſticis
legibꝰ quotãnis ðcreta ꝑ pro
nicias:qꝛ pᷣſentiã pape ñ habẽt vali
tudinẽ ꝑdiderũt.legitis iſaniſſimi
galiqñ ĩ illis pumcijs maioribꝰ pᷣter
aplici apicis ſãctionẽ aliꝗd ↄſtlitu-
tũ:⁊ ñ de maioribꝰ negocijs ad cõ
ſultatiõeʒ ſi qd occurrerit pᷣfate ſe-
dis arbitrio fuiſſe rſeruatũ.¶ Mic
etiã cũ anctoruas theodorici r̃tis
ex diuerſis ꝓuicijs ad vrbẽ roma
nã ſacerdotes ↄuenit̃ pᷣcepiſſetꝰ:ut
ſaciũ ↄciliũ iudicatr̃t de his q̃ uene-
rabili pape ſimmacho preſuli apo
ſtolice ſedis ab aduerſarijs ipſiꝰ di
cebatur ipigi:lugurie ⁊ emilie epᷣi
ſeu vencetiax ſuggeſſerũt: ipſũ qui
dicebat᷑ ipetitus debere ſynodum
ↄuocare:ſciẽtes ꝙ eius ſedi pꝛimũ
petri apoſtoli meritũ:deinde ſecu-/
ta iuſſione dominiꝰↄcilioruʒ vene
rãdoꝝ auctoritas ſingularẽ ĩ eccleſi
is tradidit poteſtatẽ:nec ante dicte
ſedis antiſtitez minoꝝ ſubiacuiſſe
iudicio Ad hoc ſeniſſimꝰ rex deo
