vj.luce.ilij.⁊ Joannis.iuij.c.

m iiit

a.Bis. ꝙptum adpꝛimamvr
qtum ad ſecundam pꝛoutvide
batur. duobꝰ diſcipulis in ca
ſtelluzema us euntibꝰ (Adde
ꝙ ſic legitur oꝛiginaliter ĩ euã
elio Marci. c.xvij.⁊ luce.xx
nij. Med quare dieit in carne cũ
etiam modo ſit dominꝰ in car⸗
ne: ſʒ dieũt ꝗdã ĩ carne.ſ. moꝛ
tali.ſed male.naʒ in carne moꝛ
tali ſemel tm̃ traſfiguratus eſt.
poſt paſſioneʒ vero etiam ſemel
a ideo poteſt dici cum eſſet ĩ car
ne.i.inter carnales.vbi carnem
aſſumpſit. uł poteſt intelligi in
carne.ſ.moꝛtali.⁊ ſic fiet ibi pũ
ctus.bis trãſfiguratus eſt cũ eẽt
in carne ĩ vna tranſſiguratione
æc.q̃ſi diceret in carne moꝛtali
.i.vna trãſriguratione.ſ.ĩ mõ
te thaboꝛ.ĩ altera poſt reſurre
ctionẽ in ſpecie.ſ.peregrinꝰ ap

parens.

b ¶ Sol.ſ. chriſtus: ⁊ hoc eſt p

mum exemplum.

Zpparuit mirabilis.coraʒ
iacobo ⁊ ioanne in monte tha
boꝛ. (Adde ꝙ ſic legitur oꝛigi⸗
naliter in euangelio Mathei.

.cexvij.⁊ Marci.ix.

d . Aliuʒ. i. alerius mundi.
¶Zdde ꝙ ita de ſide ut ſequit᷑
legitur oꝛiginaliter in epiſtola
Jacobi.c.ij.de virginibus aũt
legit Mathei. xxv.c.ad id vo
qð de charitate ſequitur cõcor/
dat qð ſcribu paulus in pꝛima

epiſtola ad corithi.c.xiij.

e¶ Sonans.qꝛ ſeipſum oſtrin

it alij ſonum pꝛeſtans.
E

Charitas.S.e.q.vide.
g¶ Ceco.ſi cecus cecum conet᷑
oucere ſecum. In foueã ductor
pꝛimũ cadet ĩde ſecutoꝛ.(ldð
ad hoc còcoꝛdare qð legit᷑ Ma

thei.xv. ⁊ luce. vj. c.

h¶CMe in eis exiſtendo in here
ſi. uel quo ad effectum niſi ĩcau
ſa neceſſitatis:uel ignoꝛãter.S.

ec.q.ſuperueniente.

i ¶ Innoc entius. S. e. q. per/
ſectionem. j.e.q.vij.item inno
centius quod pꝛo remedio.

Lauſa

rum ipſa enim falus noſtra bucellã
iude dedit:ſtatim cum bucella non
bonus ſed malignus ſpiritus intra

uit. quare:non quia bonus non da

ret bonum:ſed quia malꝰ male ac-
cepit bonum. Sic ꝙ bonnz effectů
bonum non habuit:quia vbi illud
faceret non inuenit. Item domi
nus in patria ſua preſens ⁊ verus
affuit non per malum miniſtrum
ſed per ſeipſum nibil potuit:quia ſi

dem non inuenit.pro perſidia alio

rum non caruit ſua veritate: ſed ef

fectus boni virtute. Quod vt pla-

ne in omnibus ſacramentis oſtẽde
ret: bis eſt trãſſiguratꝰ cum eſſetĩ
carne in vna tranſſguratione ſolb
apparuit mirabilis: vt fides credẽ

tium augeretur ad ↄtemplandam

celeſtem gloriam ſuper ſe eleuatã.
In altera vt peregrinus incogno⸗
ſcibilis de ſe dubitantibꝰire longiꝰ
ſe finxit: ⁊ ne agnoſceretur oculos
eorum tenuit.ad quid aliud:niſivt
quia per fidem nõ erat in coꝛdibꝰ
eorum:longius ſe ab eis recedere
oſtenderet:⁊ quia ipſuz non crede

bant eſſe quod erat:viderent eum

aliumꝰqᷓ; erat.Ecce ĩ vtraqʒ viſio
ne ſua erat pꝛeſcntia ⁊ veritas: ſed
in vna exercebatur ſides vt magiſ
crederent qᷓ; credebant:ĩ altera te-
nebatur incredulitas:ne etiã agno
ſcerent quod videbant. Sacramẽ

tum ergo coꝛpoꝛs ⁊ ſanguinis ſui

alijs eſt ad ſalutem: alijs eſt ad iu⸗
dicium. ſides etiam qᷓ;uis ſit vera:
tamen ſine operibus mortua eſt.

Sic ⁊ omnes decem virgines eq̃⸗

liter erant virgines.ſed ex his qui
q; erant fatue ⁊ quinqʒ pꝛudentes
equa erat virginitatis veritas:ſed

pro eiuſdem virginitatis intentio-
ne non omnibus equa meriti iden-
titas. Sic etiam eſt es ſonans aut
cymbalum tiniens:martyriumvel

elemoſyna quam neſcit charitas'.
Si vero cecus cecoꝰslucerne mini·

ſtret veritatem. neuter tamen ideo

magis ſuam illuminat cecitatẽ: ſic
q malus miniſtrat malovera ſacra

menta:ſed nõ ideo dona ſpiritua-

lia:quia malis eorum meritis ſpiri
tus ſanctus impeditur: neĩ eis qð
ſuum eſt operetur:inde Innocẽti-

us cum hereticorum baptiſma con

cedat eſſe ratum:non tamen ex illo

baptiſmate concedit haberi ſpiritũ
ſanctum. Et leo bos qui formã ba

ptiſmatis acceperunt nõ ſinit reba
ptiʒzari:ſed iubet ſpiritum ſanctuʒ
quem ab hereticis nemo accipit:

per eius inuocationem ?7 manus

impoſitionem a catholicis ſacer-

dotibus conſequi. Sciendumve

ro eſt: ꝙ ſacramenta bereticorum
dicuntur irrita vel damnanda fal

ſa ⁊ inania:non q;tum ad ſe coam

ſint ſancta ⁊ vera etiaʒ ab beretico

C¶SBSaeramenta quanui
digne tractãtibus proſunt tamẽ di
gne ſumentibus.

celebrata:ſed quia cum illicite dan
tibus perſidis ſint ad iudicium. il-

licite ab eis accipientibus non cõfe-
runt ſpiritum ſanctum. Irrita ⁊ nõ

vera dicuntur quia quod promit/
tunt ⁊ cõterre creduntur:non tribu
unt:⁊ ideo damnãda:ut ea darivł
recipi ab hereticis non approben-
tur:ſed interdicantur.non enim qᷓ;
tum ad ſe polluta ſunt:quanuis ab

hereticis pollui dicãtur: vnde Gre

gorius communioneʒ arrij vocat

execrationez: ? Innocentius vocat

bonoſij oꝛdinationem damnatio/
nem.non ꝙ ita in ſe ſint: ſed quia
male dantibus vel accipiẽtibus id
efficiunt. Sic etiam Hieronymus

in oſee.ſacrificia eorum panem in

ctus vocat:non quãtum ad ſe:ſed
quãtuʒ ad effectum:quod ipſemet
oſtendit ſubiungens.quicunq; co-
mederit ex eo contaminabitur: ꝗa

ſibi ad iudicium ſumet.

NHNinc etiã Aug.li.ij. contra epi⸗
ſtolam parmeniani.

2*

8D obſint in

Er iſaiam dominus dicit fa
cinoroſus qui ſacriſicat mibi
vitulumquaſi canem occidat: ⁊ ꝗ⸗
coquitꝰſimilaginem quaſi ſangui-
nem porcinum: ⁊ qui offert thus ĩ
memoriam quaſi blaſfemus. Qui
libet vbilibet offert ſacriſicium tali

corde vel factis vt bic mereaturꝰ

audire.perniciem ſibi infert: non
illis bonis qui accipiũt ab eis ſacra
menta eadem.qui ſecundum ꝓphe
tam eʒzechielem ab eis gemũt ⁊ me

rent peccata ⁊ iniquitates que ſunt

in medio eorum:qʒuis inde ſe non
corporaliter ſeparent ⁊ infra. Sa-

crificia impiorum eis oberunt qui

offerunt impie. namenuʒ atqʒ idezʒ
eſt ſacriſicium pꝛopter nomen do⸗
mini quod ibi inuocatur:⁊ ſemper

eſt ſanctuʒ ⁊ tale cuiqʒ fit: quali coꝛ.
de ad accipiendum acceſſerit:ꝗ eni

manducat ⁊ bibit indigne.iudiciuʒ
ſibi manducat ⁊ bibit.non alijs ſed
ſibi ⁊ infra. Hoc pene in omnibus

talibus queſtionibus intelligenduz

eſſe admonemꝰ.quia ſimul omnia
ſacramenta cum obſint idigne tra

ctantibus:proſ unt tamen per eos
digne ſumentibus. ? infra. Spiritꝰ

ſanctus in eccleſie prepoſito vel mi
niſtro ſic ineſt.ut ſi ſictus non ẽ:ope

retur per eum ⁊ eius mercedem in

ſalutem ſempiternam.⁊ eoruʒ eti:
am regenerationem vel ediſicatio
nez: qui per eum ſiue conſecrantur
ſiue euangelizantur. Si autemm fictꝰ
eſt. quoniam veriſſime ſcriptum eſt
ſpiritus ſanctus diſcipline effugiet

ſfictum. deſit quidem ſaluti cius: 7

aufert ſe a cogitationibus eius que

ſunt ſine intellectu .miniſterium ta-

k. ¶ Sacrificia ut dicitur

minus.ver.nos dicimꝰ.
7.c. ſigꝗs inquit. (Adde
cita legitur oꝛiginaliter
oſee. c. ix.
¶nðõ qtũ.di.xlix.ſacer
dotei.j.e.q.iij.ſaluatoꝛ.
m Er iſaiã. Caſus.
Primo ponunt᷑
verba pꝛophete. Secun⸗
do dicit aug.ꝙ vbicunqʒ
malus deo offert ſacriſi

ciũ ſibi perniciẽ irrogat ñũ
digne ſumenti.Tertio di
citur ꝙ ſpiritus ſanctꝰ di

ſcipline effugiet ſictũ.na

per eũ non operat᷑ remiſ⸗

ſionem peccatoꝛũ:ſed ꝑ
officiũ operatur. de ma
lis toleratis intelligitur
nod hic dicitur
n ¶uitulum. talis eſt et
ita agit.quaſi c.
o C Coquit alias colit ĩ
cultu quaſi colendo in ſa
criſicio offert: ⁊ eſt ſimila
go flos farine: de quo ſie

bat panis ꝓpoſitionis.

(Adde ꝙ hec auẽtas le⸗
gitur oꝛiginaliter yſaie.

p ¶ Mereatur qð dicit
pꝛoppbeaa.
q ¶AZAudire.ſ.ſibi dictuʒ
eſſe. (Adde ꝙ verba eze
chielis ꝓphete que ſequũ
tur hñtur oꝛiginaliter eʒe
chi.c. ix.

T Non illis bonis.acci
piẽtibꝰ ab eis ſacramẽta.
8 ¶Non alijs arge de
vno ⁊cc. ut diſti. xlv. diſch

plina ibi me? nõeſt arg.
contra.j.xxiij.q.iiij.ſor⸗
te.( Adde ꝙ auẽtas ĩ tex.
poſita legi᷑ oꝛiginalit pᷣ
ma epiſtola ad cori.c.xi.
7 qð de ſpiritu ſancto ſeꝗ
tur habes oꝛiginaliter ſa
pientie. c. i.

ndeine
lige do,
edeine,
ſ(Se
Pnlee

ſlleſie
ſallnn
ein
bſun
hfinfi

i6

cei ſ
ii
usſmmeb
Datfi
Peräfent
giaiſe⸗
olig
inur
ne locte
ſin.,
alascan
tenhne
huckfinin
Uerdenof
Ppoſtions.
Nanänt⸗
Plurſſce.

rc dii

ſbidon
gnedees
nmnſni
gbalte
lbengeri
Pſnnen.
gfng
MicN

ckeg⸗

Gnetin
angiuli
ARdAN
uſangok
talett

a ¶ Conſtat.ſuperius introduxit mgf̃ multa capitula per que oſtendit de
hereticis ⁊ ſimoniacis idem eſſe.ex quibus infert concluſionẽ ſuam in iſto
5. ſed ſue concluſioni obiicit ſtatim dupliciter ibi.ſʒ obijcit. ⁊ ibiimmo.
b Sed obiſcit. ad hoc quod dixit de ſimoniacis locuʒ habere qð de alijs

bereticis dicitur.
hereticoꝛũ. .
d¶MKeputetur. verũ eſt
itum ad characterem.
e AAprtizandis. conſi
gnãdis.i.chriſmã
dis idem eſt ĩ quolibet ſa
cramento extra de ſimo.
cum in ecleſie.
Prefigãt.ſic.j.x.q.
vlti.nec numerus bᷣm ꝙ
ibi eſt in littera nummus

eſt ſimile.alias ſi eſt nu/

erus:non eſt ſimile.
g ¶Menaſcentes. i. rena
ſei volentes volũtate ſua
uel parentum. (Adde q;
ita ut ſequitur pᷣcepit dñs
ĩ euãgelio Mathei.c.x.
h ¶Erigere.aliquid ta
men ſponte oblatum reci
pi poteſt. ut. S. diſt. xviij.

DD ulogiſſs.
a

Moliantur. ſi quid
ſi ſacerdos nullo modo
vult baptiʒare niſi ei de⸗
tur pecunia dicunt quidã
ꝙ ſi baptiʒandus ẽ adul
cus nihil ei debet dare. qꝛ
ſola ſides ei ſufficit. de cõ
ſe. diſt. iij. baptiſmi uel
ipſemet baptiʒzet ſe. ar. ff.
ð adop.ſi ↄſul.arg.con
tra.er.de bap.⁊ eius effe
ctu.debitum.io. Sed cer
te ſi in neceſſitate tali ali
quis ſeipſum baptiʒet: ñ
eſt tamẽ baptiʒatus:lʒ ad
patriam ſi decederet con
nolaret.ut dicit decre.il/
la debitum. b. Si ẽ puer
baptizet cum offerens uł
pater. ſed ſi illi ita debileſ
ſuntuel neſciunt foꝛmaʒ
baptiſmi.uel nullus ẽ ali
us qui baptiʒet in neceſſi
tate.non ideo danda eſt
pecunia ⁊ committenda

ſimonia potius permit/

tatur moꝛi ſine baptiſmo
ar. hic. ⁊. J.e. placuit.

ego tamen potius darem

pecuniam qᷓ; eum ſie di⸗
mittereʒ moꝛi.⁊ bñ lʒ nõ
deberem facer̃.ar.hic.j.
k ¶Coꝛxrexerit.reliquẽdo
honoꝛẽ ⁊ ppetue penitẽdo
vt. j.e.q.ſi ꝗs neqʒ.io.
1 Allus epiſcopꝰant

diaconus.j.de cõᷣ

ſe. di. ij. peruenit. contra
ibi dicitur ꝙ pᷣſbyter dar
debet euchariſtiam: ſed h̊
in neceſſitate.xciiij.d.dia
cones..c.pꝛeſente.h.
m ¶Erigat. cum effectu
uel etiam ipſe conatus pu
niendus eſt ĩ deteſtationẽ
criminis.S.e.qui ſtudet.
.vij.diſt. quoniam.h.
n 0 Aicquid conſola/
tionenota coniu/
gium non eſſe de his ſa⸗
cramentis que conſolatio

CcCMoc ſolum.quod ñ oꝛdinatione

men eius non deſerit quod per euʒ
ſalutem operatur aliorum.
CLonſtat ergovt Innocentius
ait de ceteris hereticis ordinatosa
ſimoniacis per prauam manus ſi/
moniace impoſitionem vulnera⸗
tum habere caput. Sed obijciturꝰ
quod in oꝛdinatione ſimoniacoꝛũ

hoc ſolumreprehenſibile inuenia/

tur:quod gratia ſpiritus ſancti ſub
pcio redigi putetur.alioꝛſum auteʒ
in omnibus itegra forma ſacramẽ
torum ſeruetur. Cum ergo illicita
ſacramenti vſurpatio per peniten-
tiam coꝝecta fuerit:vt gratia ſpiri
tus ſancti gratuita ⁊ non venalis
exiſtimetur:integer ðbet adeſſe vn
ctioniſ effectus.immo etiam ſi non
ſequatur penitẽtia licet ſimoniace:
tamen reuera conſecratus reputetꝰ

ſicut illi qui quondam non niſi pᷣcio

dato ad ſacri baptiſmi regenerati-
onem nec ad ſancte communionis
participationem admittebantur:
hßh ſimoniace:tamen non ideo mi
nus baptiʒzati vel ſacre communio
nis participes reputati ſunt: ſʒ hoc
tantum ſacris canonibus conſtitu-
tum eſt:ne de cetero ſacramenta
chꝛiſti ſimoniace diſtribuantur.
Ande Gelaſuiuius.
¶Abaptizandis vel cõſignã dis
precia non exigantnr.
Aptizandis conſignandiſq;

. ſidelibꝰſacerdotes pꝛecia nul
la preſigantt::nec illationibus qui/

buſlibet impoſitis exagitare cupi⸗
ant renaſcentesꝰ.quoniam qð gra/
tis accepimus gratis dare manda
mnrxr. ideo nihila predictis pꝛoꝛ-
ſuſ exigermolianturi:quo vel pau
pertate cogente deterriti vel indi-
gnatione reuocati redemptionis
ſue cauſas iure deſpiciant: certum
habentes ꝙ qui prohibita depre-
henũſi fuerint admiſiſſe: vł commiſ
ſa nõ potius ſua ſponte conexerit

periculum ſubeant propꝛij bono-

ris. IJMM D
Ntem de ſexta ſynodo.
A percipiente gratiaʒ commu

nionis precium exigi non debet.

llus epiſcopus aut preſby
er aut diaconus:: qui ſacraʒ
diſpenſat communionem:a perci
piente gratiam communionis ali-
quod preciuʒ exigat neqʒ eniʒ vẽ

ditur gratia:neqʒ pro precio grati

am ſpiritus ſancti damus.ſed di⸗

gnis muneribus ſine defraudatio-

ne participare concedimus. Si ꝗs

vero eoruʒ qui connumerantur ĩ
cero ab eo cui ſacram cõmunion

I

9 3

nem celeſtis gratie tribuunt.⁊ ideo in ipſo poſſe pꝛecium interuenire. rxxij.q.ij.
honoꝛantur.cetera ita ſacre rei tenent ſigniſicationem. ut ⁊ eius pariter habeãt
virtutem. Iſtud ſolam ſigniſicationem.cetera verbo.ſed iſtud er conſenſu perſi
citur.cetera a iure canonum initium habuerunt.hoc a iure naturaliinitium ha
buit.er de biga.debitum.illa autem non eſt ratio ſufficiens ꝙ pecunia interue/

diſpenſat:aliquod preciũ exegerit:
deponatur ſicut imitatoꝛ ſimoma-

ce fraudiis.
¶ Item erx cõcilio toletano.xi.
¶Wnnera inniſibilis gratie que/

ſtibus non ſunt breſtanda.

ſolatione tribuitur nũqᷓ; que
ſtibusꝰ vel quibuſlibet premijs ve/
nundari penitus debet:dicente do
mino:quod gratis accepiſtis gra-
tiſ date.⁊ ideo quicunqʒ deinceps ĩ
eccleſiaſtico ordine conſtiturus aut
pro baptiʒandis conſignãdiſqʒ fſi-
delibus pro chriſmate vel promo
tionibus graduũ precia quelibetvł
premia niſi voluntarie oblata pꝛo
huiuſmodi ambitione ſuſceperit:
equideʒ ſi ſciente loci epiſcopo tale
quicq̃ʒ a ſubditis perpetratũ fnẽit.
ideʒ epiſcopus duobus menſibus
excõmunicatiõi ſubiaceat: pro eo
quod in ſcientia mala cõtexit:⁊ coꝛ

(alnenbanndch cõ

reptionem neceſſariam nõ acquiſi

uit. Sin autem ſuorum quiſpiam

eodem neſciente quicq̃ʒ de ſupra⸗

dictis capitulis accipienduʒ ſibi eſ-
ſe crediderit:ſi pꝛeſbyter eſt quat
tuoꝛ menſium excommunicatione:

plectatur:ſi diaconus trium. ſubdi

aconus vel clericusbis cupiditati

bus ſeruiens pro arbitrio compe/

tenti pena ⁊ debita excõmunicatõe
plectendus eſt. MM
¶Ntem ex concilio carthaginen.
quarto.
¶Nibil a ſacerdotibus exigatur
pro balſamo quod i chriſmate po
P LZacnit vt nullus epiſcoporũ
Hpro modico balſamotquod
benedictum pro baptiſmi ſacra⸗
mento per eccleſias datur: quia
ſinguli tremiſſem' pro ipſo exige
re ſolent:aliquid vlterius exigant:
ne forte quod pro ſalute animarũ
per inuocationem ſpiritus ſancti
conſecratur:ſicut ſimon maguſ do
num dei pecunia voluit emer᷑: ita
nos venundantes damnabiliter

venündemur.

¶ Item ex eodem.
CNon eſt aliquid exigendum ab
his quin infantes ſuos ad baptiʒã
dum adducũt.
) Lacuit vt vnuſquiſqʒ epiſco
pꝰpꝑ eccleſias ſuaſ hoc faciat.
vt hi qui ifantes ſuos ad bapti⸗/
ſmum offerunt ſi quid volũtarie ꝓ
ſuo voto offerunt ab eis ſuſcipia-
tur.ſi vero per neceſſitateʒ pauꝑta
tis aliquid non habeant quod of
ferãt:nullum eis pignꝰ violẽter tol

niat:q in eo non conferiur gra
tia.quia nec in ſepultura:nec in
funeratione gratia confertur:ẽ
tamen ſimonia.xiij.q.ij.q̃ſta.
immo dicit lex matrimonia nõ
debent eſſe venalia.ff.de dona

inter vi. ⁊ vxo.l.ij.⁊ dic ꝙ licet

queratur in matrimonio quan
tũ detur pꝛo dote:hoc non eſt ſi
moma.argu.de conſe.di.i.ne
mo.nam epiſcopus non conſe
crat eccleſiam niſi dos fuerit ei
aſſignata:ut ibi dicitur:⁊ tamẽ
illud non eſt ſimonia.j.e.qłij.
placuit.
o ¶ Inuiſibilis. i. ſacramentũ
in quo gr̃a inuiſibilis continet
per ſigniſicationem.
p ¶ Queſtibus. a quero querii
non a queꝛoꝛ quereris.(Adde
ꝙ ita ut ſequit᷑ dicit dñs a⸗
thei.c.x.
q CExrcommunicationi.i.ſu ſ
pẽſioni.xxxij.di.eos.no:epiſco

pũ ſuſpendẽdum eſſe:quia non

coꝛꝛigit ſubditum.
r ¶ Erediderit. ad hoc vt occul
tet illud crimen.
8 Sißſopter. hancleuem pe
nam antiquitꝰ ſuſtinuit.ex po
ſterioꝛibꝰ autem decretis ꝓ hu

iuſmodi ſui honous periculo
ſubſunt.⁊ nota ĩfamie percellũ

tur ut.S.e.q.baptiʒãdis.⁊.i.q.

Dann.
t ¶ Excõmunicatione.hic gra/

nius punitur ſacerdos qᷓ; epi/
ſcopus.ar.contra.xl.di.homo
ſed hic pꝛeſoyter in duobus de/
liquit.⁊ qꝛ cõtemnit:⁊ qꝛ ſimo⸗
niã committit. epiſcopus tm̃ ĩ

negligentia.⁊ quod dicit quat /

tuoꝛ menſium excõmunicatio/
ne hec pena non excludit depo⸗
ſitionem. alij intelligunt hoc
.c.tm̃ de negligente non de cõ

mittente.ſed huic intellectui ob

uiat illud accipiendum.a illud
cupiditatibus:ſed exaudi hocꝑ
lllud.extra de ſimo.nemocum
ſ.quis celat crimen alterius ꝓ
pecunia.ar.S.e.c.ibi contexit
ſed dic ꝙ maioꝛ pena eſt epiſco
po ceſſare per duos menſes: qᷓ;
pꝛeſbytero per quatuoꝛ.
u ¶ CLQlericus.a ſᷣm hoc cleric⸗

in minoꝛibus oꝛdinibꝰ põt eſ/

ſe prelatus. .
x¶CLompetenti. depoſitionis
.j.e.q.iij.c.vlti.

yacuit. ut balſamo.i.

hꝛiſmatis. nam poſt cõ
ſecrationes.chriſma ergo ven/
di non poteſt:nec etiam in ne/⸗
ceſſitate cum ſi ſacramentum.i.
.q.i.multi.⁊.i.q.iij.ſiquis pꝛe

bendas. 7.S. e. quicquid.

3 ¶Tremiſſe. tertia pars ſolidi
eſt tremiſſis.de hoc tremiſſe ha
bes. C. ð veſte mili. foꝛtiſſimis
lib. xij. T ĩide dicit᷑ tremiſſis ſecũ
dum iſidorum.quaſi termiſſus

ſolidum conſtituat. (Zldde ;

ita ut ſequitur de Simone ma
go legitur actuuʒ.c.viij.

a NXacuit.eorum lar

Cauſa

ꝙ in eadẽ ſit ꝑditione: ⁊ qui dãni cauſam uł occaſio

nem dat daãnum Came viderur. .Frirj. . v. ve occidendis.⁊.c.cum hõ.
contra.xxvi.q.vi.ſi pꝛeſbyter.j.xxvij.q.ij.ſitu abſtinens.S.di.lv.ſi quis abſci
derit.j.xvij.q.iiij.diffiniuit.S.l.diſtin.ſtudeat.j .xvi.q.i.decime.io.Sol.hoc
intelligendũ eſt de cauſa pꝛorima marime cum malo ʒelo cauſam uel occaſio/

nem pꝛeſtant. b.
b ¶Merditionibil enim inter
eſt an occidii quis an cauſam
moꝛtiſ pᷣbeat.ff.ad .l. coꝛ.ð ſic.
nihil. vnde ſi pꝛeſtito impuni⸗
tatis ſacramento ſeruos fugiẽ⸗
tes ad eccleſiã ſacerdos nõ red
diderit ⁊ poſtea fugerit fuga
gorũ a ſacerdote querenda eſt.
vt.j.xxvij.q.illij.diffiniuit.qui
enim occaſionẽ dãni ⁊c̃.ff.ad
.l.aquil. qui occidit. S. Ati. io.
c ¶ Requirar᷑:nota pꝛo loco ⁊
que ſimpliciter licita ſunt.vt.x
xvij.q.i.neqʒ viduas.
d Mendari.nõ mittant.
G preſumitur enim ſimo⸗
ma.ſimilis pᷣſumptio eſt er tẽ⸗
poꝛe uel loco.j.xxxi.q.i.relatũ
.S. di. lxxxi. in oĩibus.j. viij.q.
.iij.c.i.⁊.ij.S.di.lvij.ſiquis ĩ
egritudine.j.xviij.q.vln.elen
therius.contra.er de ſimo.cñ
ſit romana.j.e.q.ij.placuit.
Sol.exaudi hoc ð nummis exa
ctis.nam ſponte oblatos accipe
re poſſuʒ.ar.j.c.ꝓxi. Alij di/
cunt hoc vitandũ pꝛopter ſpeci

em mali.ar.er de tranſac.con/

ſtitutus.ff.ad.l.iuliã.de am⸗/
bitu. l.vᷣna.vbi dicitur ꝙ accu
ſatus non debet intrare domũ
iudicis. hic argue opus ꝑ ſe lau
dabile ratione tempoꝛis repro
bari.⁊ ne malignãdi occaſionẽ
inducat.lʒ enim nũmos in con
cham mittere opus pietatis ſit.
tẽpoꝛe tamẽ ſuſcipiendi bapti/
ſmi ſimonie ſuſpitionẽ ĩducit.
ar.eſt.ff.ad.l.iul.de amibtu.
.l.vna in fi. adeo ut ſi etiã ſub
alio pꝛetextu tempoꝛe ꝓhibito
detur. pꝛeſumptio ſimonie nõ
euaneſcat.ar.łvij.di.ſiquis in
egruudtne.viij.q.ij.c.i.
eNe ſacerdos.ar.non ſoluʒ

abſtinẽdum eſſe a malis:ſjj etiã

.. „

di. generalis.
¶¶ Lauandi ſunt.qꝛ mediola/
nẽſes pꝛimo aqua ↄſecrata pue
rorũ pedes lauãt.⁊ poſtea ba/
ptiʒant:⁊ nõ peccant.quia au
ctoꝛitate XTmbꝛoſij hoc faciũt.

quia qui ẽ mundus totus:ñ idi

get niũ ut pedes lauet.(Adde
ꝙ ſic legit in enãgelio Joãnis
c.xiij.)tamen in illa auctoꝛita
te intelliguntur pedes.i.affectꝰ
.ſ.ut habeãt coꝛ purum. iuxta
illud:qᷓ;ᷓ pꝛecioſi pedes euange
liʒantium pacem ⁊c.( Adde ꝙ

ita ſcribit apoſtolus in epiſtola
ad romanos.c.x.⁊ legitur oꝛi

ginaliter nan.c.i.⁊ iſaie. liſ.

latur a dericis. Maʒ multi pauꝑes
hoc timẽteſ filios ſuos a baptiſmo
retrabunt. Quidã forte dum diffe
rũtur ſi ſine gratia baptiſmi ð bac
vita receſſerint:neceſſe ẽ vt ab il⸗
lis eoruʒ perditio ꝰrquiratur:quo
rum ſpolia pertimeſcentes a bapti
ſmi gratia ſe ſubtraxerũt.
¶ Item ex conci. Elibert.
C Aui baptiʒzatur nullos nümos
in cõcham mittere cogatur.
MMendari placuit:vt ꝗ bapti
ʒantur vt ſieri ſolebat:nũmoſ
in concham non mittantꝰ:ne ſacer
dos?ᷣquod gratis accepit pꝛecio di
ſtrahere videatur.neq; eniʒ pedes
eorum lauandiſſunt a ſacerdotibꝰ
vel clericis.
Item ex conci.tribnrienſi.
CPro perceptione baptiſmi
vel chꝛiſmatis aliquid exigi non
debet.
1Ictum eſt ſolere in quibuſdã
locis pꝛo percep tiõe chꝛiſma
tis nummos dari.ſimiliter ꝓ bapti
ſmo ⁊ communione:hoc ſimonia
ce hereſis eſſe deteſtata ẽ ſancta ſy
nodus:⁊ anathematiʒauit:⁊ vt de
cetero nec pro oꝛdinatiõe nec pro
chriſmate vel baptiſmo vel ꝓ bal
ſamo nec pꝛo ſepultura vł commn
nione quicqᷓ; exigatur:ſtatuit. Sʒ
gratis dona chꝛiſti gratuita diſpẽ
ſatione donentur.
¶Ntem ex conci.cabilonenſi.
CKec pro dedicandis baſilicis
vel pro ſacramentis eccleſie conte
rendis ahquid exigi debet.
B Tatuimus vt ſicut pro dedi-
ecandis baſilicis ⁊ dandis or-
dinibus nibil accipiendum eſt: ita
etiam pro balſamo vel pro lumi⸗
naribus emendis nihil preſbyteri
chriſma accepturi dent. Epiſcopi
itaq; de facultatibus eccleſie balſa
mum emant ⁊ luminaria ſinguli ĩ
eccleſijs ſuis.Sic ergo h̊ ſacxramẽ
tat licet ſimoniace miniſtrentur:ta-
men effectum benedictionis confe
runt accipienti: ſic et ſacerdotalis

vnctio:licʒ ſimoniace miniſtretur:
ſuo tamen non debet carer effectu.

g * Aatuimus.in luminaribus.pꝛo in coſiciendo chꝛiſma neceſſfarijs fraudes
remouet:inõ.pꝛo tẽpoꝛe etiam luminũ pꝛeciũ interdici ĩ extrauagan.alex.
iij.de his ſane.h.ſatis dicitur.extra de ſimo.non ſatis.⁊.c.cum in eccleſie.

.

h¶ Sicut. accipit hic finem altercatio gratiani:que qñqʒ ſimoniacos comparat

hereticis:quandoqʒ; non. vt.S.e.S.quia ergo.⁊. .ſe.
Mec ſacramenta.ideſt baptiſma ⁊ chꝛiſma.
k “ Tatuimus.idem dicitur hic quod in.5.niſi quia:ſubiungit quid iuris ſit

cum ſic vel ſic oꝛdinantur.

Simoniacos autem non illi ſola voce non reatn ſimoniaci dicuntur. extra
de ſimo.de ſimonice.ſ.pꝛopter oꝛdinationem a ſimoniacis factam ſicut vſura
rnus quandoq; dicitur qui vſuras dat.ff.de vſuris.debitoꝛ.

n . Permanere. in executione.

AHiſericoꝛditer:⁊ ira dicitur hic ꝙ non recepcrũt executionem.

o ¶Sed hoc. reſpicit vltimam partem.c.pꝛecedentis.

ſed ſicut ſupra dictum eſt:illa ſacra
menia ſunt neceſſitatis: hec digni⸗
tatis.⁊ ideo pꝛiuilegia ilorum non
poſſunt generare cõmunem legeʒ
iſtorum. habent ergo ſimõiacivul
neratum caput per ſunoniace ma-
nus pꝛauam impoſitioneʒ.hoc au
tem de illis ĩtelligitur: quos nec ex
cuſat ignorantia nec attractionis
violentia: qui ab illis ordinantur.
quos indubitanter ſciunt eſſe ſimo
niacos ſiue fimoniace ſiue nõ ſimo
mace ordinentur ab eis.vt eniʒ di⸗
ſſiguit Nicholaus papa:alij ſimo
niace ordinantur a ſimoniacis.alij
ſimoniace oꝛdinantur a nõ ſimoni
acis.alij non ſimoniace a ſimonia-
cis.

¶ ¶ Hanc diſtinctionem innuit Ni

cholaus papa.c.ij.dicens.
¶De multiplici genere ſimonia⸗
corum.
Tatuimus decretum de ſi-
moniacis:ſimoniace oꝛdina-

toꝛibus vel ordinatis:⁊ de ſimo⸗//

niacis ſimoniace a nõ ſimoniacis:
de ſimoniacis non ſimoniace a
ſimoniacis. Simoniaci ſimoniace
ordinati vel ordinatores ᷣm ecde
ſiaſticos canones a pꝛopꝛio gradu
decidãt. Simõiaci quoq; ſunonia
ceañ ſimoniacis ordĩan: ſimiliter
ab officio male accepto remouẽt᷑.
Simõòiacos autem ñ ſimõiace a ſi
mõiaciſ oꝛdiatos miſericorditer
ꝑ manus ĩpoſitionem pro tempo-
ris neceſſitate in officio concedimꝰ
permanere .ſʒ boc intelligendum
eſt de his ꝗ ordinãtur a ſimoniaciſ
quos ignorabat eſſe ſimoniacos:
hos facit ſimoniacoſ.nõ reatus cri
minis: ſed ordinatio ſimoniaci.
¶ De agbus Urbanus pa.ait.
De bis qui non ſimoniace a ſi-
moniacis ordinãtur.

B Iquia ſimoniacis nõ ſimoni
ace oꝛdinati ſunt:ſiquidem ꝓ

bare potuerint ſe cum ordinaren-
tur neſciſſe eos ſimoniacos eſſe: ⁊
quod tunc pro catholicis habebã-
tur in eccdlenña: talium ordinatio⸗/

nes miſericorditer ſuſtinemus:

q del pꝛobarelbinc argue ꝙ qui ignoꝛantia
bet.⁊ cuʒ pꝛobatio tripliciter ſiat.tũ ſcilicet directe.tum pꝛobato eo ex quo

Ʒ qui.h.intelligit hoc.c.de pꝛeciſis qui tamen neſciebantur pꝛeciſi
eſſe ab oꝛdinatis.nam opinio eius eſt ꝙ ſi occultum eſt eum oꝛdina

ioꝛem eſſe ſimoniacuʒ ꝗa
toleratur: oꝛdinatus ſu⸗
ſcipit executioneʒ.ut.xv.
q.vi.c.vlti.niſi ſit noto
rium.iut. xxxij.diſtin. .
verum. uel niſi teſtibꝰ Hh
quis.⁊ ideo ut locũ habe
at hm eũ:quod hic ſequit
miſericoꝛditer ⁊c. neceſſe
habet legere de pꝛeciſis.
nos uero qui aliter ſenti⸗
mus.argu.j.e.ꝗbuſdaʒ
7. S. e.reperiuntur.legi/
mus hoc.c. de occultis.
nam quantumcunqʒ oc⸗
culti ſint ⁊ etiam ignore/
tur: iſte non conſequitur
executionẽ.⁊ hoc in ſimo
niaco ĩ oꝛdine.a licet ſine
culpa iſtius oꝛdinati con⸗
tingat.indiget tamen diſ
penſatione.⁊ hoc in teſta
tione criminis.a ideo di⸗
cit miſericoꝛditer:⁊ licet hᷣ
lignoꝛãte:ſecus tamẽ in
eo g coactus ẽ. ut. j. e. cõ
ſtat. na ille de iure admit
tẽdꝰ ẽ ad executiõeʒ.⁊ ea
eſt ratio:qꝛ magis cdſtat
nobis de volũtate coacti
ᷓ ignorãtis. nec intelli
gas illð. c. ð abſolute coa
cto: qꝛ nõ recipiet chara
cterẽ.extra de bap.maio
res.5S.ſi autem.

q ¶ Siquidẽ ꝓbare. p ſa

ſi vo. Uel pꝛobat᷑ eo ipſo
quod nõ pꝛobat᷑ contra.
.C. mili.nõ poſ.ſuper
ſeruis. ſed pone pꝛelatuʒ
meũ eſſe ſimonicũ:⁊vult
me oꝛdinare. ſi pꝛobare
poſſum non debeo ab eo
oꝛdines recipere ſᷣm plu-
timos doctoꝛes:exequi ta
men non poſſuʒ oꝛdines
ſine diſpenſatione pape
tim̃ ſᷣm quoſdã:ſᷣm alios
cuiuſcũqʒ ſupioꝛis. Iſta
tamen diſpẽſatio debʒ ſie
ri ĩ occulto:ne infamet᷑ il
le pꝛelatus cuiꝰ crimẽ oc
cultũ eſt.huic tamẽ obui
at e.e.per tuas.io.hᷣ te/
neas ꝓcerto ꝙ ſi ego ſcio

ſimoniacũ eſſe aliqueʒ lʒ

occultum.nõ debeo reci/
pere oꝛdines ab eo.utĩpᷣ.

decre.per tuas.⁊.j.e.de
cetero.⁊ ſi vellet me co

gere. potiuſ debeo pati ex
communicationem vt er
tra ð ſen. excõ.inquiſitio
ni. bar.

m allegat.eam pꝛobare de

id qð intendit neceſſario:aut veriſimiliter ſequitur ignorantia.ta men ve
riſimilis pꝛobatio.ſufficit quod patet ex eo quod dicitur: tunc pꝛo catholi
cis habebantur.ex his quoq; verbis ſequentibus ſi tamen eos laudabili
oꝛ vita commendat:argui poteſt pꝛecedentia merita ad delicti poſt com-
miſſi veniam impetrandam pꝛodeſſe. ar.ff. de re mili.non ols Jo ar.alle
gaãtem ignoꝛantiam debere eam pꝛobare. ut.ſ.ix.q.i.oꝛdinationes.j.xxx

iij. q. vlt. in lectum. extra de.elec. innotuit. S.di.lxxxij.pꝛopoſuiſti.cõtra

.j.iij.q.ix.indicas.contra.b.

¶ Et tũc. xv.q.vl.c.vl.ar.j.irx.q.i.c.iij..ibi naqʒ dicit qð ſig ab hfti

lpe
nadicl
K8
uite
nepo⸗
Oldin

. ligel

lene

uin
.laſi
ipno
Nn
olaine.
nane
lniz i
iſ.eo
teſtdi⸗
dite
ſnnen

6

lealien⸗
Ai.
KCEn
Garie
ſl
V.g..
rcon

onenen

ihantin

nalinfe
olinien,
Gklunene,
6bannn
bticton,
ſinliaß
luniin
nradnit
N
gs
intan
frinti
ziſnn
uhinc
Nt, nt
n.
Cpnge

chiüwie⸗
dbticnmn
öoie
ovepchn⸗
ncieenin
,ſipwobur
Nheebeo
gefnpn⸗
Geerkerits
fnadin
wone pe
Ens
os,
todip⸗
neſfrtentl
irontia
Httmichi
volepi⸗
Gkulce
Socheon⸗
abeo.lp.

ſen
la mec⸗

ſwhopnig
nicnen e
inguſn

mnnint
upthgh
unns

ui

hngnh
e
Mnnn i
innn

ciuti,

1. O.

eis nominatim excðmunicatis: fuerit oꝛdinati ignorantes illos eẽ dana/
tos:eoꝛũ oꝛdinationes rate habebuntur.hic aũt dicit tunc ratas eſſe ſi oꝛ·

dinatoꝛes pꝛo catholicis habebant᷑.vnde colligit᷑ ꝙ ſi tunc non catholici ſʒ
damnati habebant᷑:talium oꝛdinatio non toſſeratur. ſed ſcienduʒ ẽ ꝙ nõ

ſemper contrarius ſenſus a

ſicut in nõnullis decreto
rum locis diligentia lecto
tis inueniet. uel dicatur
ſtrictius ſe habere ĩ ſimo
nicis pꝛopter odiũ ipſius
horrẽdi criminis.⁊ miti/
gãtius in alijs peruerſis
oꝛdinationibus.quod i--
lo.c.demonſtratur.ix.q.
i.ab excõmunicatis.nel
ꝙ hic dicitur catholicis:
non ad oꝛdinãtes: ſed ad
oꝛdinatos refertur.b.
) E cetero dubitat.
quia eſt notorinz:
uel per ſententiã.h.ſed cõ
tradicit littera.
b¶ Sententiã ſubeant.
tu ĩtellige de eo quẽ ꝓba
re potuit ſimoniacũ quiẽ
oꝛdinandus:melius intel
lige ſᷣm qð dirxi in glo.pᷣ
teneas.
Q◻ Rga nullam.j.e.
ſiquis neqʒ.j.e.q.
vij.requiritis.j.e.q.v.
c.i.S. Sol.h ſimonia ẽ
i ꝓmoto ⁊ ꝓpmouente.
In dignitate. ideſt in
oꝛdine.extra de ſimo.tã/
ta.⁊ no.j.e.q.v. c.i.cuʒ
eniʒ furtiuus ſit charact
.J.e.oꝛdinatiões non po
teſt diſpẽſari. M. ſecus
Dirxit extra de ſimo. ex in
ſinuatione.

c.VVOnſtat.ſi ſtatim.

r. ꝙ ſiqua alicui
traditur inuita ⁊ ꝓviribꝰ
renuens:ſi ſtatĩ poſt tra
ditionẽ ſugerit:nõ tenet il
lud matrimoniũ:quod ſi
ſumitur ex vbo ſi ſtatim.
marime ſi nunqᷓ; ↄſenſit
.b.⁊ ita ꝑ conſequẽtia de
pꝛehenduntur pꝛecedẽtia
axxij.q.ij.qð ait.ð pe.di.
iij.indas. ..
ꝘRedijt. eo aĩo vt ite⸗
rum non redeant ad eos
ſicut dicit lex: ꝙ is qui fu
git ab hoſtibus eo aĩo vt

lterum ad eos redeat nõ

hʒ poſtliminiũ.ff.de cap.
4 poſtli.re.l.nihil intereſt
.C.e.l.pe.nec enĩ ſatis ẽ
Domũ quẽ redijſſe ſi men
te alienꝰ ẽ:ut.ff.ð of.pᷣſi.
gCExrcuſationis/ arg.
coactio excuſat ĩ oꝛdinioꝰ
ſic. l. diſt. pꝛeſbyteros.x/
v.q.v.c.i.xx.q.iij.preſẽs

uctoꝛitatis ꝓ lege ⁊ certa ratione ſuſcipiẽdus ẽ

ſi tamen eos laudabilis vita cõmẽ
dat:qui vero ſcienter ſe a ſumonia-
cis conſecrari:immo execrari ꝑmi
ſerint:eorũ conſecrationẽ omnino
irritam eſſe decernimus.
¶Item Nicholaus iunior.
HVoc idem Alexã.ij.
¶De eo qui ordiatur ab illo quẽ
ſcit ſimoniacum eſſe.
E cetero ſtatuimus:vt ſi ꝗs
in poſterum ab eo queʒ ſimo
niacuʒ eſſe non dubitatꝰ.ſe cõſecra
ri poſſe ꝑmiſerit: ⁊ ↄſecrator ⁊ ↄſe
ſecratus non diſparem damnatio
nis ſententiaʒꝰſubeant:ſed vterqʒ
depoſitus penitentiam agat:⁊ pᷣua
tus propria dignitate perſiſtat.
CSimonmiacis in dignitate ſeruã
da nulla eſt inpendenda miſericoꝛ

ia.
8 Rga ſimoniacos nullaʒ mi⸗
ſericoꝛdiam in dignitate ſer-
nanda babẽdã eſſe decreuimus.iʒ
iuxta canonum ſanctionem ⁊ ſan-
ctorum patrum decreta eos omni
no damnamus. ac deponendos
auctoꝛitate apoſtolica ſancimꝰ.

BSunbaudiendum eſt niſi violen

ter attracti fuerint.De bis enim ⁊
aquibuſlibet hereticis violenter oꝛ
dinatis ait Innocentins.
De bis qui inniti ad hereticorũ
ordinationem trabuntur.
Onſtat multos vim paſſos
atqʒ; iuitos attractos ĩpugnã
teſq; ab hefr̃ticis oꝛdiatos:ſʒ hmõi
aligꝗs ſi poſt ordinationex talẽ nõ ĩ
terfuit cuʒ illi conſicerent ſacramen
ta:ſi cõmunioni eorum participa-
tus non eſt:ſi ſtatim diſcedentibꝰ
illis peſſimo conciliabulo eoꝝ abꝛe
nunciauerit:ſi ad ecdeſiam redijt::
talis poteſt babere coloꝛẽ aliquẽ ex
cuſationisꝰ. Ceterũ ꝗ poſt menſez
aut ãaplins redierunt cũ ſe ↄſiderẽt
ab bereticis ordinatos: q;uis ni-
hil ab eis acceperunt:reiſunt vſur

pate dignitatis. ¶ Zales plerun⸗

q; ex intuitu pietatis refoꝛmat ca-

ar.contra.xv.q.i.merito.⁊.j.de con.di.iiij.cos quos. S
hb. Poſt menſem/arg:ꝙ ſi aliqua alicui innita tradita fuerit ⁊ aliquan
to tpe cum eo in domo manſerit:a cũ potuerit nõ affugerit ſi poſtea virũ
dimiſerit poterit reuocan ab eo.qꝛ ex tacito tꝑis cõſenſu ratum fuit matri
monium. ar. xxxi.q.ij. de neptis.lxiij.di.quanto.l.di.preſbyteros.⁊ di.
xlv.de iudeis.⁊ er de ſpon.ad id quod. R
i C Ampliꝰlar.ad ꝓbandum ↄſenſum interfuiſſe matrimonio ſi non ſta
tim diuertit.xvi.q.i.reuertimini.
k ¶ Tales.ſ.qui ↄſenſerint hbereticis uel ſtatim receſſerũt uel non ſtati:idẽ
intelligo etiam pꝰ momentũ ſi iaʒ ↄſenſiſſent:⁊ idem pꝰ centum annos ſi
non ꝛↄienſiſſet.Nã ſemper excuſarent᷑.ff.de re mili.non oẽs..ꝗ captus.
factum ergo tãgit hoc dicendo.ideo m̃ dicit ꝗ poſt menſem qꝛ ⁊ ſi.j.mẽſex⸗

redierint ſemper fuiffe inuiti preſumuntur.mſi rium pꝛobaretur.ſʒ poſt

menſem pꝛeſumereniur conſenſiſte. niſi contrariuʒ pꝛobaretur. 1 ẽ ſi. C.

—

¶ Autenticam.i.fructuoſam niſi

z C Intennone. ergo ſine ea intentione non eſt ſimoma: alias ſecus ut nõ. extra

¶ Fures videt.ergo cum

I

ad vell.l.ſi mulier perfecte.

.qe.ſi quis neqʒ.

9 4

executione rei adepte renunciaueriut. vt. ſ.

Aſurpatum eſt.i.̊ rigoꝛẽ factum eſt arg. C.de iur.do. vbolil.

tholice manus ipoſitio cũ ſatiſfacti
one ⁊ medicina penitẽtie. Sed dã-
nationem ſimoniacoꝛum ⁊ eorum
qui eis conſenſerunt legunꝰ: medi
cinam vero autenticam ex hac be
reſi nominatim nõ legimꝰ: niſi qð
ſicut vſurpatũ ẽ i nonatiãis vl do
natiſtis minoribꝰꝰuniq; hereticis ñ
canonice ſed ex intuitu pietatis:ita
etiã ex his poſſe fieri coilngumus.
Igeo etiã ꝗa aliorſum per oĩa or
thodoxam babẽt ſidẽ:niſi qð ſpiri
tum ſanctuʒ credunt eſſe venalem.
Et vt ait beatꝰ Auguſti. heretici cũ
redierint qua parte ſe abſciderit ab
eccleſia curentur:qua vo parte ad-
heſerint cognoſcantun·
¶Hinc ⁊ Leo ſcribit Januario
iſcopo.
HAQmiab hereſi ad ecdeſiam re-
deunt in quo iueniũtur ordie ex be
neſicio perſeuerẽt.
¶Mnis cuiuſſibet oꝛdinis de-
ricus ꝗ catholicã deſerẽs vni
tateʒ hr̃tice vl ſciſmatice ↄinnctio
nis ↄtagione ſe maculauerit: ſi ad
eccleſã redierit cũ legitima ſatiſſa
ctõe ⁊ erroris ſui damnatione:hoc
in magno beneſicio habealſi adẽ-
pta ſpe omms ꝓmotionis:ĩq̊ ine-
niturordine ꝑmaneat. ¶ De bis
auteʒ ꝗ oꝛdinantur ſimoniace a nõ
ſimoniacis.vtpote illi ꝗ data pecu
nia archidiacono vel ↄſiliarijs ep̃i
epo ignorante boc efficiũt: vt de
manu eiꝰſacros oꝛdines accipiãt:
it a ſcribit Gre.iiij ¶ Oꝛdinatio-
nes qͥ ſimoniace fiut falſe iudicant᷑.
Ralinationes q̃ iterueniẽte pᷣ
cio vel pcibꝰ venel obſego ali/
cui pſone ea intentione impẽſo: vl
q̃ non communi cõſenſu deri ⁊ po
puli pᷣm canonicas ſanctiones fiũt:
2 ab his ad q̊s conſecratio ꝑtinetñ
comprobantur:falſas eſſe diiudi-
camus.quoniaʒ qui taluer ordinã
tur: non per oſtium id eſt per chꝛi⸗
ſtum intrant: ſed vt ipſa veritas
teſtatur fures ſunt ⁊ latrones.
AQuia ergo ſimonia tripliciter ĩ

nD¶ Nouatianis.j.e.q.vij.maximum.⁊.c.donatum.

o ¶ Minoꝛibus. non enim cũ
maioꝛibus hereticis diſpenſa⸗
tur.nt.i.q.vij.c.i.
p Ita etiam. cum ſimoniacii
eſt diſpenſandum.utiam habe
bitur. L
q ECAlioꝛſum.quaſi dicat.⁊ h
facit ad diſpenſcionem.
PCLognoſcant᷑ ar. ꝙ ſi inſtxru
mentũ ſit falſum in aliqua par
te ⁊ i aliqua verũ:ubi veruʒ eſt
debemꝰillud recipere.C. de trã
ſac.ſi ex ſalſis.ar. .ix.di.ſi ad
ſacras.⁊.xlij.di.c.qeſcamus.
1 O Mnis. habeat. ſi tñ ite
