hignnn

hurhrn

nhhinn
ſontrſ

N

konign
i 8
itblnk r,
tumnriie

nlgnon
eniais e
6eniniſe

ſuntüg,
.le,le,

aliis gl
erloͤnog
Ntianef
niblleti
npelimeti
Mcdtin
cſe.
Mlan.

annebll

Aunnudii⸗
ſtens e
Muratons.
4 ao ſe.
mo
iii hin

oſtin dem
ne dend
4 ſl.
u.
k bi⸗
at ounca
ſcban inno
futſeſ

ſoneeck
s Nlens
lr atleſt!
1ſautin
1 e N
buscpa⸗
al eele
tnin
Cnele ⸗
urb.
re, ſlic
gbacktc⸗

Koonien⸗
nunli⸗
l ahni
Cos n.

nhnim
ugönma

l
ii⸗han
ſant

1 . O. I

ctum ficbant.ita iſti ordines qui ſunt dona ſpiritus ſancti per diabolum ſibi ae

Mis ita. dictis a ſe. n ſibi ipſi opponit pꝓpter ↄparationẽ inter ſimo
niacos ⁊ hereticos in.5.qꝛ in fi.⁊ ita ſub alternatione veniet vſq; ad.j.

conſtat ergo.

b D Etrus.deprauatus· ſimiliter dicit.c.de ſaule.ꝙ deprauatus cauſa
x peccati ad ſe trãſtulit:qð pᷣdanauerat.xxvi.q.v.nece mirũu.

c¶ VWer impoſitionem
ſcʒ dt quicunqʒ iponeret

manũ acciꝑet ſpiritũ ſã⸗

ctũ:⁊ ei ĩfũderet᷑ ſpũs ſ

ctus,
In hac fide.ſ.noſtra
catholica:ſed in actibus
aplox habet᷑ ĩ pᷣmòe iſto
vt.j.e.eos ꝗ.vñ pðt di
ci ĩ fide tua.i.ĩ eo qð cre
dis obtiner̃.ſ.vt pecũia
lfũdat᷑ ſpiritꝰ ſcũs. In
hoc facit ad ꝓpoſitũ gra
tiãi:qꝛ dicit nõẽ tibi ps
ĩ hac ſide.ergo hereticꝰ:
4 ſic exaudi.c.ſequens ⁊
ceter.
e¶ Oð purã qᷓ etiã ad

actũ ꝓgreſſa eſt.ð pe.di

ſti. i. c. ſi cui ẽt ñ ↄtingat
Fidei. ⁊ in hoc facit
ad propoſitum.
Um ois auaricia
iõ dicit᷑ auaricia
ſpãliter ſeruitꝰ idolorũ:
qꝛ tanqᷓ deo exhibet aua
rus nummo reuerẽtiam
.j.rxi.q.iiij.pauper.

beE Idoloꝝ.ar.vi.q.i.

quero.
¶ Werditioni. ⁊ ita eſt
ereticꝰ ʒ ꝓpoſiiũ gra/⸗
tiani.
z ½ Subijcif. potius. n.
vocat᷑ iᷓ ſit.j.xxiiij.q.

ij. lae. ⁊. J.xxii.q.v.caue
te.viij.q.i.ſciẽdũ.j.xxi

ij. q.iiij.forte.io.

DOs diuin?. in bo

na ſigniſicatione
a dietate ſumitur non
a diuinitate vel diuina/
tione:vt.j.e.nunquaʒ.
męEt eorũ.ſeq̃ciũ eiꝰ.
nEffciunt.ſ.quantũ
in ſe eſt ſicut emer̃ ⁊ ven
der̃ dicunt᷑.j.e.cã.qiii.
ſaluator. b.
Si vult. nihil. n. tã
nũ ⁊c᷑.inſti.de re.di.

5. per traditionẽ. C. ö

ben.em.dudũ.in fi.niſi
vbi lex inhibet venditio
nẽ:e de iurepa.de iure.
C.de re.alie.l.vlti.ĩmo
a qñq; cõpellit᷑ vẽder̃.C
de cõi ſer. ma.l.i.ff. de
reli.ſiquis ſepulchxꝝ..
ff. coi di. l. i. F. vlti emef
aũt nõ cõpellit᷑.quis.C.
de iure deli. nec emere.
ar. Z. C. de do. ſancimꝰ.
PVDecũie. nã pᷣciũ in
pecunia numerata ↄſi⸗
ſtit. iſti. de em. ⁊ ven. §.
ſtem precium. ar.ep de
re.pmu.ad qones. nam
vbi aliud pro alio datur
in ſpecie permutatio eſt.
ff. de Zhen.em.il.i.ſʒ tñ
bec empno large ⁊ pecu
nia ſimiliter large acci⸗
pit᷑: vt.i.q.iij.ptotũ.
q¶ Betrahũut. ſicut.n.
iudei miraculoꝝ opera⸗
lionem tribuebant dia⸗
bolo que per ſpiritum ſã

honoꝛẽ ſubrogare. . Sed obijcit

alij heretici a fide exoꝛbitant. ſi⸗

moniaci autẽ ⁊ ſi gratiã ſpiritꝰſan⸗

cti venaleʒ putant:tamẽ a fide alie-
ni nõ ſunt:atq; ideo qð ab Innocẽ
tio de ceteris hereticis decernit᷑:nõ
valet de bis cõſequenter intelligi.
His ita ꝰreſpõdetur.ſimoniaci ⁊ ſi
ſideʒ tenere videãtur: infidelitatis
tamen perditioni ſubijciuntur.
Ande beatus Ambꝛoſius in pᷣ-
mo libꝛo de penitentia ad nouatia-
num ſcribens dixit. DK
C Simoniaci ſidet integritate nõᷣ
babent.
Etrus:cnʒ ſimon magice ar-

tis cõſuetudine depꝛauatusꝰ

putaſſet qð gratiã chꝛiſti per impo⸗
ſitioneʒ manus ⁊ infuſioneʒ ſpiritꝰ
ſancti pecunia cõpararet:ait:nõ eſt
tibi ſoꝛs neq; pars in hac fideꝰ:ꝗa
coꝛ tuũ non eſt rectuʒ apud deũ:vi

des ꝙ hunc magica vanitate blaſ⸗

femanteʒ in ſpiritu ſancto apoſtoli
ca auctoꝛitate ↄdẽnat:⁊ eo magis
puraʒ cõſcientiã ſidernõ bebat.
1 Item Brego. in regiſtro.
¶ Bimoniacus inſdeiis et pbaf
Azʒ omnis auariciasidoloꝝ
ſit ſeruitus:qſquis hãc ⁊ ma-
xime in dãdis eccleſiaſticis honoꝛi-
bus vigilãter nõ pꝛecauet: inſideli-
tatis perditioni ſubijcitur : etniaʒ ſi

tenere fideʒ verbis quã negat facto

videatur. Itẽ ex epiſtola Tha⸗

raſij conſtantinopolitani epiſcopi

miſſa pape hbadriao.
CBi
nabilioꝛ eſſe pꝛobatur.
◻ Os qui per pecunias manus
impoſuerũt vł imponũt Pe
trus diuinus apoſtolus:cuiꝰcathe⸗
drã ſoꝛtita eſt ſanctitas veſtra:tan
quã ſimonẽ magum ðponit.To⸗.
lerabilioꝛ eſt eni macedonij ⁊ eoꝝꝰ
qui circa ipſuʒ ſunt ſpiritus ſancti ĩ
pugnatoꝛũ impia bereſis. Illi emʒ
creaturaʒ ⁊ ſeruum dei patris ⁊ filij
ſpiritũ ſanctũ delirando fatent᷑:iſti
vero ſpiritũ ſanctũ efficiunt ſuum
ſeruũ.Omnis eniʒ dñs qð habet ſi
vultꝰ vẽdit:ſiue ſeruũ ſiue aliꝗd ali
nd eoꝝ que poſſidet.Similiuter ⁊
emit dñs eius volẽs eſſe qð emerit
per pꝛeciũ pecunie villud acꝗrit: ita
hi ꝗ hanc iniquã actioneʒ operan
tur:detrahũt ſpiritui ſancto equali
ter peccãtes his ꝗ blaſfemauerunt
dicẽtes chriſtuʒ in belʒebuch eijce⸗
re demonia:atqʒ vt veriꝰ dicamꝰ

iude cõparãtur pꝛoditoꝛi:ꝗ iudeis

occiſoꝛibus chꝛiſtuʒ vendidit:cum
ergoſpiritus ſanctus conſubſtãtia
lis ſit chꝛiſto:eiuſdem ipſi poꝛtiõis

iacox hereſis octeris da⸗

8 §

quirunt.(Zldde ꝙ ſiclegitur originaliter in euãgelio mathei.c.xii. Marci. iij.

in gloſa ſuper verbo iudas,.

erunt:⁊ pꝛoculdubio in eis non eſt
gratia ſpiritus ſancti:ideſt ſacerdo
tijſanctitas.naʒ quod nõ acceperũt
nõ babent.ait enim Petrus ſimo
ni:nõ eſt tibi pars neq; ſoꝛs in ſer-
mone iſto:quia exiſtunaſti donum
dei pecunia poſſideri:naʒ ⁊ viceſi-
mus nonus canon ſanctoꝛuʒ?apo-⸗
ſtoloꝛũ ⁊ actus eorũdeʒ ⁊ tertius 2
quartus liber regũ omnio a ſacer-
dotio pꝛonunciant eum qui aliquã

do dederit vel acceperit pecuniam

in aliquo tẽpoꝛe ſiue ante manus ĩi-
poſitioneʒ ſiue poſt. accipere enim
eſt quandocunqʒ accipere?ꝰ.
¶Item er concilio Bꝛacarenſi
ſecundo. V
C¶Et qui dat ⁊ qui accipit: vt o:di
ca ſicri pꝛeſtentur anathema ſit.
Zacuit vt de oꝛdinatione cle-
ricoꝛnʒ epiſcopi munera nulli
ſuſcipiant:ſed ſicnt ſcriptuʒ eſt:qð
gratis donãte deo accipiunt gratis
dent:nõ aliquo pꝛecio dei gratia et
impoſitio manuum venũdetur:qꝛ
antiqua diffinitio patrum:ita de ec

cleſiaſticis oꝛdinationibꝰ ſtatuit di- bñficij collati⸗ dat:
vt dixi de giezi. S. eo. qui ſtu⸗/

cens.anathema ſit danti ⁊ accipien
ti:pꝛopterea qꝛ multis ſceleribꝰ ali-
quati obꝛuti ſancto altario indigne
miniſtrãtes:hoc nõ teſtimonio bo
noꝛuʒ operum:ſed pꝛofuſione mu
neruʒ obtinet:opoꝛtet nõ per gra-
tiam munerũ ſed per diligentem pᷣ
us diſcuſſionẽ deinde per multoꝝ?
teſtimonium clericos oꝛdinare.
¶Ex illa auctoꝛitate beati Am-
bꝛoſij ⁊ Gregorij patet ꝙ ſunonia
ci ſicut?⁊ alij heretici a fide exoꝛbi/
tant:⁊ ideo cõſequẽter de illis intel
ligit᷑:qð de alijs decernit᷑. ¶ Item
opponit᷑ ꝙ ꝓphetia donũ ſpiritꝰ
ſancti ẽ:hoc autẽ in veteri teſtamẽ-
to a ſanctis ꝓphetis vendi ↄſueue
rat: vnde ſaul ad ſamueleʒ pꝛo va/
ticinio expetendo nõ niſi cuʒ mune
re ire pꝛeſumpſit.vxoꝛ etiam biero
boaʒz ad bomineʒ dei non niſi cum
munere acceſſit.item chꝛiſtus a iu⸗/

da venditus auriculaʒ ſerui ſana-
uit. Exemplo itaqʒ ſaulis ⁊? vxoꝛis

hieroboam patet ꝙ donum ſpiri⸗
tus ſancti emere velvendere nõ eſt
peccatuʒ. Exemplo chꝛiſti liquet: q;

ſpiritus ſanctus ⁊ ſi iniuſte a ſimo⸗

niacis tamen venalis putetur:vir⸗
tutis tamen ſue gratiaʒ nõ obliuiſci
tur:nec deſinit effectum ſue gratie
etiã venditus pꝛeſtare:ſʒ de ꝓphe
ria beatus Hieronymus ĩ michea

competenter ſoluit:malos tantum

ecepiſſe 7 non bonos ðᷣnuncians.
¶ WMal pꝛophete non boni pꝛo⸗
phetiam vendebant.

Luce.xi.a ad illud qð ſequitur de Juda adde que dixi.S. ea.q.in.c.qui ſtudet

V¶ Cum ergo melius diceret eum enim ac.ꝙ poſt ſequitur in littera.

8 .Sanctorum. que ſic ſe ha-
bet ſi quis epiſcopus preſbyter
aut diaconus obtinuerit per pe
cuniam dignitatem.a ipſe ⁊ or
dinator eius modis omnibus a
communione abſcindantur. ſi
cut ſmon magus petro.
t Et tertiꝰ.vbi dicitur de hie
roboam ꝙ quicunqʒ volebat ĩ/
plebat manum ſuaʒ ⁊ fiebat ſa
cerdos excelſoruʒ ⁊ propter häc
cauſam peccabat domus hiero
boam ⁊ verſa eſt ⁊ deleta de ſu⸗
perficie terre.(Adde ꝙ ſic legi
tur originaliter ibidẽ in.c.xiui.
u CEt quartꝰ vbi de gieʒzi agi
tur (Aldde ſic ibi legit᷑ in.c.x-.

xr. Accipere argu. in electioni

bus ⁊ in alienationibus vt fir⸗
me ſint ſieri ex conſenſu poſt ſe
quente:ſicut ex priori.j.rxix.q.
i. S. his ita.j.xvi.q.i.c.vlti.⁊.
q.vij.decimas ⁊c.⁊.c. eccleſie.
er̃ de iurepa.cura paſtoralis.
argu.contra.xxiiij.diſti.c.ult.
x Accipere. ſimiliter impen
dere eſt quandocunqʒ impendc
re:vt.j.eo.q.iii.ſaluator.⁊.jʒ ..
eo.ſiquis prebendas.⁊.c.ſi qs
obiecerit.⁊ eſt ſi.ff.de calum.l.
.i. 5F. qð autem. Eſt ergo ſimo⸗

niacus qui ratione ordinis vel

bñſicij collati aliqdð munꝰdat:

det.io.

. Navuit. alignant ar. pp

indignos hauc pꝛohibiti
onem inſtitutam fuiſſe:porrigi
tur tamen ad omnes ſ. eo. q.
uũi.peruenit.j.xix.q.ii.due.
(Adde illð qð ter.in pri.refert
ſcriptũ eẽ:legitur originaliter ·
euangelio mathei.c.x
3 . Ozʒ. S. di. lxxxv. c. i. ſo. hic
appellantur multi duo vel tres
uel hoc intellige cum clerici ſũt
2 .HWer multorum. S. di. lrv
iſ.reliqui. contra.S axxxiij.di.
lector.cõtra.⁊.xx.q.ij.oportet.
2 ¶Ntem opponitur ei. ſ. qo p
poſitum eſt principaliter ꝙ. ſ.
vendere ſpiritualia ſit peccatuʒ
vel ꝙ ordo venditus non ha/
bet gratiam ſpiritus ſaneti.
(Acdde ꝙꝙ ita de ſaule ⁊ ſamne
le legitur originaliter in pre-

mo libro regũ.c.ir. de vxore ue

ro hieroboà legitur in tertio li
bro regũ.c.xiuſ.
* A iuda huiuſmõi obiectio
nis ſolutionẽ põit.jſ.q.iii. .cũ
ergo pꝛime.in ac. ludices.⁊c̃.
(adde ꝙ ſunt in tex.dicitur: le
gitur originaliter in euangelio
mathei.(.xxvi. Marci.xuij.lu
ce.xxij. ? Joannis. xviij.

Piimotiis
Renper⸗ 1,

pialil

vt.teſ.quod hiero.ponit in hoc

.c. Mrimo ergo ponit verba.

michee Pphete: a expit ea oſtẽ
dens ꝓpter hmòi ſimõiacos

bieruſalem fuiſſe deſtructam.

(Adð ꝙ vba michee h̊ poſita
ſcribũt origialit ĩ.iij.c.) Secũ
do ibi poterat petrꝰ:pdit vba pe
tri cũ oblata pecũia ſimonẽ cð
demnãatis.(Aldde ꝙ boc legit᷑

originaliter in actibus apoſto⸗

lorum.c.viij.) Tertio excuſat
ſamuelẽ de quarta parte ſicli a
ſaule oblata.qrto ercuſat achiã
ðᷣ panibꝰ ſibi ab vxore hierobo
az oblatis.quĩto heliſeum ð pe
cunia quã aʒael nuncius bena

dab ſibi obtulit. quia non eſtue

riſimile.qð acceperit.
b ¶ Eius populi iudaici.io.

Requiſcebãt ille chcit᷑ regni
eſcere ſuper dñnm qui obtentu fa

cerdotij vel ꝓphetie nð viuir lu
rurioſe:⁊ expone requieſcebant
.i.gratiaʒ eiꝰ habebant ſecuʒ ſe
cũdum opinionẽ ſuã.

d ¶Mon venient. quaſi impu/

nitatẽ ſibi promittebãt.

eMala. que minatur nobis

Pphbete.
ſArabitur.hoſtili aratro.i.ð
ſolabitur ⁊ eſſe deſinet. ar.ff. ꝗ
mo.vſufr.amit.⁊ ſi vſurr.⁊ h
factum eſt a romanis.
O· ¶ Momerij erit. cuſtodia. n.
pomerij collectis pomis deſeri-
tur.⁊ ideo hoc dicit.
hb Sed fac.i.pone ⁊ ita vʒ ca
nones põt quis ponere falſum
cõſe.di.iiij.ſanctuz.

Quinq; ſunt oboli. argu.

iĩ delicto ;titatem rei attendi.j.
xxiiij.q.vlt.c.vli.j.xvii.qłiiij.
W rerenngn

Qui vtinam.a hoc negati/

ue legas. i. vtinam non plus
acciperetur.ſimile vtinam ha/
bes.xxiii.q.iiij.ſi ea.⁊ xxvi.q.
v.epi.⁊ ideo forte hoc dicit. qꝛ
ſi plus non deberent accipere.

nullus eſſet qui vellet ſimoniäãä

cõmittere:vel ideo forte qꝛ quã
to minus quis acciperet tanto
minus peccaret ſ̃m ꝙ dicitur ð
abigeo minus.n· punitur pro
poreo uel oue qᷓ; ꝓ boue. ff. de
abigeis.il.i.i.rñ.uel poſſet intel
ligi m illa decre.er de ſi.⁊ ſi q̃
ſtiones. ar. Z. j.xiiij.q. vlti.c.
vlti. xvii.qiiij.quicunqʒ ex de
. tue.
Ad h olem.ſ.achi ꝗ ei pᷣdi
xit mortẽ ſilij abie.⁊ ꝗ peccata
ſua erpꝛobraꝛet:a ſuam vltionẽ
pꝛediceret:vt.j.e.ſiꝗs ĩquit.
m In ſũptuʒz ad ſumptꝰ eni
⁊ ſuſtentationem accipere licet:
extra de ſi.cum ſit.ff.de offi.p/
con.ſolent. ff. de offi preſi. ple
bi cito. Et ita prelbyter ſi pauꝑ
eſt accipere poteſt pꝛo celebrati/
one miſſe:extra de preben. ſigni
ficatum niſi ſit pꝛoprius ſacer⸗

de conſe.diſtin.i.ſufficit.

Libro regum. qui miſit li⸗

mande tabernaculi

Canuſa

gnum in aquam ⁊ natauit ferrum .j. de conſe.diii. renera.

Udiccs.alias ĩcipit duces verba michee pphete.⁊ eſt talis caſus qin dam
cum reprebenderentur de ſimonia excuſabant ſe exemplo quorundam in

Agdices inquit eins in mune

ribus iudicabant: ſacerdotes
eius in mercede reſpondebãt:⁊ ꝓ⸗
phete eius in pecunijs diuinabant
7 ſuper dñm requieſcebant dicen⸗
tes:nonne dominus eſt in nobis:ñ
venient ſuper uos mala?:iccirco ꝓ
pter vos ſyvon quaſi ager arabi⸗
tur?: ⁊ bieruſalem vt cuſtodia po⸗

merij eriiꝰ:nemo ambigat hieruſa

lem propter ſcelera que in boc capi
tulo leguntur fuiſſe ſubuerſam. Et
paulo poſt:iſpoterat petrus ſimoni
mago vendere qð petebat:imo ſi⸗
mulate vendere.ſpiritus enim ſan⸗
ctus nec vendi nec emi poteſt:ſʒ ob
latam pecuniam cuʒ offerente dã⸗
nauit mec moueat quenqᷓ; illud qð
in primo regum libro legimus ſau
leʒ volenteʒ ire ad ſamueleʒ dixiſſe
puero ſuo ad eum ſe ire non poſſe:
quia preciuʒ non eſt in manu mea:
⁊ adiecit.quarta pars ſicli eſtĩ ma-
nu mea. Hanc dabo viro dei:⁊ an
nuciabit nobis viam noſtram:nõ
enim ſcriptum eſt ꝙ ſamuel accepe
rit ant quod iüli obtulerit:quin po-
tius paſcũtur a propheta:ſed fac?
eum accepiſſe:ſtipes magis ſũt eſti
q; munera p-
phete Siclus enim viginti obolos
habz: quarta ergo pars ſicli quiqʒ
ſunt oboli.noſtri ergo ſacerdotes
ſi volunt vendere prophetiaʒ ⁊ co
lumbam in cathedris ſuis pꝛopo⸗/⸗
nere:quas dominus flagello ſub
uertit:quinqʒ tantum obolorũ ſint
mercede contenti:qui vtinam non

precium nullaruz ſed quinqʒ obo-
los accipereni ſhoc ipſum ſonat in
tertio regum libro de vxore hiero

boam ad hominem dei pergentẽ:
que non niſi decem panes obtulit 2
cruſtulam ⁊ vas mellis.hec magis
in ſumptum prophete q; muneri
prophetie reputãda ſunt:lzʒ potue/
runt hi qui ad ariolos ire conſnene
rant ex mala eorum conſuetudine
idipſuʒ exiſtimaſſe de prophetis:2

voluiſſe ſactis viris erre⸗gand
diuinis offerre conſueuerãt vnde

in quarto libro regum legitur:q;
beliſeus venit ad damaſcum:⁊ be
nadab rex ſyrie egrotabat:annun⸗
ciaueruntq; ei dicentes: venit vir
dei huc.ait rex ad aʒaeleʒꝰ:tolle te⸗
cum munera:⁊ vade in occurſum
viri dei:⁊ conſule dñm per euʒ di⸗

cens: ſi euadere de infirmitate bac

potero. Juit igitur azael in occurſũ
eius habens ſecum munera ⁊ om-
nia bonaꝰ damaſci:onera.xl.came
loꝛuʒ.ſed non eſt credendum acce⸗
piſſe ſicut de eodem heliſeo legit᷑:
ꝙ naama mundatus a lepꝛa obtu⸗
lu ei munera dicens:obſecro te vt
accipias benedictionẽ a ſerno tuo:

ð

=

at üle rũdit: viuit dñs ante quẽ ſto:
qꝛ nõ accipiã:cũq; vim faceret:pe/
nitus nõ ageuit. ¶ Idem m eodẽ.
Anquamꝰ diuinatioin bonã
artem accipitur: videbant᷑
quidem ſibi eſſe pꝛophete:ſed quia
pecuniam accipiebat pꝛophetia eo
rum facta eſt diuinatio. Cnz ergoꝰ
ſᷣm Hieronymum boni prophete
non munera pꝛopbetie accipiebãt:
ſed ſtipes tabernaculi.mali autem
quia accipiebant pꝛophetiã que dei
erat donum in diuinationem que
diabolica eſt conuertebatur:ad ali
nd colligitur:niſi quod in ſimonia/
cis:quod ſuperius dictum eſt:nul-

la ſpiritualis gratia cooperatur?:cũ

enim in ſacramentis:neqʒ qui plã-
tat:neq; qui rigat ſit aliquid:ſʒ qui
incrementum dat deus. gs opera
tur in eis ſi dominus qi incremen
tum dat in eis nõ lucet:ſed eſt ocio-
ſus: Nem quod dicitur de chriſto
ꝙ; ficui chꝛiſtus venditus auricula
reſtituit malcho ⁊ fecit miracula:ſic
⁊ ſpiritus ſanctus poſſit vendi:⁊ ĩ
ipſa venditione ſnam gratiaʒ ope/⸗
rari.non valet hec ſimilitudo:non
enim operatur ſpiritus ſanctus ſpi
ritualiter in perfidis mercimonijs

auaricie: quod xpᷣs geſſit coꝛporali

ter certi miniſterij cauſa ad exẽpluʒ
patientie.ſi eniʒ omnifaria eſt ſimi⸗

litudo:cum credatur poſſe vendi.

ſicut chꝛiſtus:credatur etiam ⁊ ſpi/
ritus ſanctus poſſe crucifigi:quod
impoſſibile eſt. poteſt etiam intelli⸗
gi vt a ſunilitudine non recedamꝰ:

pſicut chꝛiſtus venditus non ven-
ditoꝛi vel ementi:ſed eis qui neſciẽ
tes aderant dona ſue gratie contu-

lit:pꝛo quibus etiaʒ in cruce ſuppli/
cauit:ſic ⁊ ſpiritus ſanctus non vẽ/
denti vel ementi:ſed his qui ð ma/

mbus eoruʒ ignoꝛantia ducti ſacra

menta dominica accipiunt:ſue gra

tie effectum largiri pꝛobatur. Iteʒ

obijciturq; a ſi malum ſit eccleſia-
ſtica emere:tamen ſepe ſiniſtra pꝛi-
cipia ad felices perueniunt exitus:
vt Jacob per ſupplantationeʒ per
uenit ad benedictionem: vt ſeges
que lepꝛoſa manu ſeritur: munda
tamen metitur: vt ex adulterino cõ
cubitu pulchra ſoboles naſcitur:ſic
⁊2 pecunia que per ſimoniam acqui
ritur felicem habet exitum:cu pau
peribꝰ pꝛofutura erogatur: ſed ni
hil horum ſimoniacis patrocinat᷑.
WAit eni Leo epiſcopus ad mau
iſcopos.

ros e
Tee malo inchoant᷑ pꝛincipio:

non peragũtur bono exun.
Rincipatus quẽ aut ſeditio:
toꝛſit aut ambitꝰ occupauit:ẽt
ſi moꝛibꝰaut actibus nõ offendit:
ipſius tñ initijſui ẽ pernitioſus exẽ⸗

t ÆDiuinatio. hoc. n. i
poſſbile eſt. ꝙ diuina,
tio ſit ꝓpheua: expone
ergo ſic facia eſt diuina/
tio.iichuinatio eox que

* ((Al aza elem. ſuarnz rerum diſpenſatorem. (Adde ꝙ ita legit r⸗

to libro regũ.c. viij.

p Sona.l. aliqua de
oibus bonis.i. de oĩ ge⸗/
nere bonorum. ff. de e.

iu. aliud. S.rifertur.

q Obtulit, ar. in eodẽ

facto ſecundum diuerſi⸗
tatem intentionis alterũ

peccare ⁊ alterum nõ: ut

xxxij.q.v.pꝛopoſito.
Aade ꝙ ſic de naamã
egitur in quarto libꝛo

re um. c. v. M
TL Qiuit. heciuratio e-
1

rat in ve. te. xxij.q.i. æ
iurabũt facere. argu. cõ
tra cathalanos.

8 ½¾ Anqé;. l. raro pꝛo

giori eniʒ parte
Dictum eſt. alr falſumẽ

credebatur eſſe pphetia.
corum enim pꝛophetia
tia declarata eſt non eſſe

u ¶Lum ergo ᷣm. ⁊? ita
ocet noſ magiſter rnſte
re ar.a ſimili.xxvij.q.1.
nuptiarum. ff. de condi.
inde.ſi reus.xxxi.q. viſ.
apoſtolus. preterea re⸗
ſpõderi poteſt per id qõ

no. S. eo. coſ. (Addeq

Fba de ſacram̃tis ſequũf
ibi neque qui plãtat v7.
leguntur originaluter in
prima epiſtola pauli ad
corinthios.c. iſf.
x¶ Item obijcitur. in de

fenſionem ſimoniaco⸗

rum vſqʒ ad. 5. ſed ni⸗/
hil. æ ibi ſtatim incipit
impugnare eos.
y ¶ Wer ſupplãatatõez.

tamen factum inſtinctu
domini. (Adde ꝙ ita pꝑ

ſupplãtationẽ Jacob bñ

dicitur geneſis.c. xxvij.

3 WM Kincipatus. non

offendit.ſic.xiiij.q
Veneq;.

I O. I 8 6

glgkt, a ¶ Exmplo ſimilitudo exẽpli ⁊ rõ erẽpli nõ nulla ſiqdẽ ſi ĩ canonibꝰ ope be. Saeere ſed opponitur factibi amicos de mammona iniquitatis (Adde

hlſf I. b Et diff cile.i.nũq..e.ſiꝗs neqʒ qũqʒ poni᷑ ꝓ vix.xlvij.d.qtũlibet. lcet dictum ſit:que in malum acquiſiuiſti in bonum expende:non tamen id pa⸗
fmm. 6 Bono. ar. Z. e ꝗ fi. lrocinabitur. h/male acqui-
ienk ſint legi. taãta. ⁊ de ma- L rere propter elemoſinam:4 id
nlimnſ⸗ trimonio cõtracto poſt plo: 7 difficile 'eſt vt bono ꝑagant cui ſe ſufficere exiſtimat accedat. in bonum expenccre eſt fili⸗
mni . 5 futuro. Exitu q malo ſũt inchoata pᷣncipioꝰ ¶ Iem theodoꝛico ⁊ theodeber- emincr ent aogiiltunnen
N peranant e . CAEẽ Greg. antiocheno eßo. to regibus francoꝛum. eunnole ſiliotum aun bonm
hMnoln ipi ige ex his. chꝛums . ehe ein . ad pᷣmiũ.h.
in tenirico geerhis⸗ Am paulus dicat:fundamẽ?⸗- Ertur ſimõiaca hereſis que i Mn? vires ſuas. Sumite
inntge iij. propoſitũ.lxi.di.mi⸗ tum?aliud nemo poteſt ppↄne Rpuma contra dei eccleſiã dia materia veſtris qſcribitis equã
nicl ramur. rcii.diſti.ſiquis re pꝛeter id quod poſituʒ eſt: quod bolica ſupplantatione ſurrepſit:⁊ ĩ = erſals in a nert
N e Eer nese uſh eſt chꝛiſtus ieſus: cõſequenter pꝛo· ipſo oꝛtuuſuo ʒelo apoſtolice vlttio f ve eren. 1 aeme .
un ge rei ven. ſi in aliens. · batur: quia vbi chꝛiſtus noneſtinn nis percuſſa atqʒ damnata eſt unſe zce dicit lex ĩ mulione.ff. ad.l.
nenzznn de publiciana de pcio. f dameniũ nullius boni operis ẽ ſu· gni veſtri finibus dominari: cuʒ in agl.idẽ iuris. s. i.a.l. qua actio
lr ſalin⸗ de his ꝗ no.ĩfa.qd ergo er ediſiciin. ſacerdotibus ſides ſit eligenda cu, ne.. v. ́́MŔD
gn. ⁊ de ori.iur.l.i.ar..ff. ¶Ideẽ ſiagrio epᷣo. vita. ſi enim vita deeſt: ſides meri k Abſtineat. hic pſumit 3 in
oborh de leg. nõ oĩnz. xvi.q. . Hon poreſ nert etemoſyna er tmum non habet: beato Jacobo atte dignũ prelatum ſtatim ꝙ ma/
ann. ij. .Hor. . dl. vij. reau pecmia ſimoniace acquiſita. ſtante: qui ait ſides ſine operibus“ enrelectus arg:acor io ſen
P e e e Bneſt putanda elemoſyna moꝛua eſtꝰ. Que enim opera eſſe tandus en bonor.
enn ſacerdotes. ertra de iure AK pauperibus diſpenſetur qð valeant ſacerdotis?qui bonoꝛem ⸗ Ert᷑ ſimõiaca. notat pᷣ
ophen liquis zmala nh- . 08 l.
n deʒ.nunquãa hẽbit ertuz diſpẽſet: grauatur etiã potius quã igitur non ſolum in oꝛdinatoꝛis et nia in regno cox. Sedo dicit
honũ: ſecus in zrijs. b. iuuetur. AUnde etiaz certũ eſt quia ?xꝓ oꝛdinati animaʒ letale vulnus infli õ mé
hfntit I Emn baulus dient ſmonaſteria vel zenodochia vel gitur: verumetiam ercellentie ve Secdemogtanospo Nuin 2
gſgrffte 3 gebileprincipiüßmell⸗ aliqd aliud ex pecũia: q ꝓ ſacris oꝛ ſtre regimen veſtroꝛum epiſcopox terceſſores habẽt. q adſe pꝛouo
R orforuna ſequet a ar. dinibus datur cõſtrutur: nõ pꝛon culpa:quoꝛuʒ magis interceſſioni· cant iram dei quam placare
wan nobapttars no ſaſeine H a merkech. Ne ergoſ s irenen bus innari nehuerat bꝛegranmk. Si een. ipſororenqaosdno
nnant ordinem. xxiiij.q/i. vx elemoſyne cũ peccato aliꝗd ſtudea enim dignus is ſacerdotio credi⸗ in ipſo: ortu quoadno
uule Ena Pied: geige kEk mus acupere pbibet ſcriptura di- tur: cuinõ actionis merita: ſed pꝛe- vmren menun aürelgeſf
(u Ale er Ccsihoſtie impioꝛũ abominabiles mioꝛũ copia ſuffragatur: reſtat vt boſt reureatione d ſie n et
finkniä Ttribit pant⸗ Pna epi⸗ ſunt dño que offeruntur ex ſcelere. nibil ſibi in ecdleeſiaſticis honoꝛibꝰ? pnma.
igiut. ſtola ad corithios. c. i. Quicgd eniz in dei ſacrificio ex ſce grauitas nibil ſibi defendat indu- nꝗꝙ Fides pꝛofeſſionis ſcilʒ.
WE PD Oneſt. Caſus i; lere offertur:omnipotẽtis dei non ſtria:ſed totum auri pꝛophanꝰho/ o Operibus. exterioribus.
nſlt E ma parte pbatur placat iracundiaʒ ſed irritat/ Hinc noꝛ obtineat: ? dum vitia honoꝛe * Moꝛtua eſt ſi tẽpus dat᷑.
munt tripliciauctoritate ðil rurſus ſcriptũ eſt:bonoꝛa deuʒ de mnunerat:in locum vltoꝛis is fo⸗ ilocus.ð pe.di.iii.c. ultimo.
inn eetaanno ome tuis juſtis laboꝛibꝰ. Qui ergoma- taſſe qui fuerat vlciſcendus'addu- Gele leg ror ginal im
ti ctoritas ẽ illa boſte ipi· le tollit: vt quaſi pꝛebeat: cõſtat da citur:atqʒ hinc ſacerdotes non pꝛo ae Verum etiam ercellentie / ec
in iht oruʒ ꝛc. Sercũda hono- ſine dubio dominuʒ non honoꝛat. ſicere ſed perire potius iudicantur. ec ꝙcrimen alicuius nocet in⸗
g. ra deũ. Tertia q offer hincquoqʒ per ſalomonẽ dicit᷑: qu Mulnerato/naqʒ paſtoꝛe quis curã nocẽti.arg. diſti. lri. miramur
pitnce ſatriſic.⁊c. In ꝗquarta offert ſacriſiciuʒ de ſubſtantia pau- dlis ouibus adbibet medicina: aut verſi. ſicut enim arg. e. q. do⸗
ninſinen pꝛe dici᷑ ſi aligſad bo peris:ac ſi victimet ſiliũ in conſpe- quomodo popnlũ oꝛatiõis reo minus.contra.j.e.q.iiij.ci.ax
Kan norẽ zacceclek: vi ri(aupatris. Quantus autẽ doloꝛ ſit tueatur: qui iaculis hoſtium ſeſefe Racli. ii.c.l. . ainin ien
— ſe ſuſficientem videat en batris perpẽdamus ſi in eius ↄoſpe riendum exponit: ant qualeʒ fructũ/ rwiſ dem Naqz. ar, verdediei⸗
hatusen timof accedat aliter nn (cn filius victimetur: 7 hic facile co de ſe pꝛoducturus eſt ein graui pe ſancta. ar.S.xxiiij.q.i.nõ tur/
lieni lo mõ accedat. Adde gnoſcitur quãtus apud deny doloꝛ ſteradix infecta ẽ: Maioꝛ ergo mey batur. ar. vi. q.i. ex merito. ar.
ꝙ prima auctoritas hic exaſperat᷑:quãdo ei ſacriſiciũ ex ra tuenda eſt locis illis calamitas:vbi xlir. di.5. i.ar. ij. q. vii. c. i. F. ſi
poſila legit᷑ originat ꝓ pina tribuitur:nimis ergo dedinã tales interceſſoꝛes ad locum regi/ quis.ar.j.eo.q.multi.⁊ eſt ar.
uerbiox. c. xv. ⁊.xxi. SO· quʒ eſt ſub obtentu elemoſyne pec· minis adducuntur:qui dei magis ꝙ res inter alios acta alijs non

rant᷑. Multa eni reprobtur ne ſint ꝑnitioſa exeploqᷓ poſſent tollerari: ut

.xi. q. iij. precipue. S.l. di. de his vero. S. di. lxxrii. plurimos . S. di. rcvi.
bene.ar.⁊.xxi.q.ij.ſiꝗs iã.ar.xxx.q.i.qð ſi.j.xxvii.q.ii.inſtitutum eſt.

cũda vo ibidẽ.c.iij. Iteʒ

tertua legik eclellaſti. re. Mam aliud eſt pꝛopter peccata per ſemetipſos placare debuerant. ek Werene nodresmdt⸗n.
g¶Er illicitis rebꝰ. hic elemoſynas facereꝰ.alind pꝛopter cumergo ſm leonem ſimonia non os acta aliis non nocet genera
dici᷑ i male acquiſitus elemoſynas peccata perpetrã Et bono peragatur exitu m Grego. liter: nec crimen alterius alii
nõch fieri elemoſyna ue poſt pauca. Quiſꝗs ergo ſacerdo- nullũ boni operis ſequat᷑ ediſiciuz: nocet. in caſibus tamen ſpecia

—— —

rũ ẽ cũ dominiuʒ nõ eſt

tãſlatũ: uel ſi repetitio
cõpetit:vt dixiĩ ſũma.xi

iij.q.v.ſed vbi nõ cõpe/
tit repetitio bene vnde
⁊ meretrix põt facer̃ ele/
moſy nã ſj nõ latro.arg.

.ff. de cõdi.ob tur.cap.idẽ.S

cata ſimoniace hereſeos perpetra/

tium non ad elationis pompaʒ ſed
ad vtilitatem adipiſci deſiderat:pᷣ⸗
us vires ſuas cum eo qð eſt ſubitu

rus onere metiatur:vt ſi eſt impar

abſtineat:⁊ ad id cum metu etiam

.quotiẽs/Sʒ qd ſi de pecunia ſimoniaca fũ⸗

data ẽ eccleſia.dico ꝙ nõ demoliet᷑.xiiij.q.vi.cõperimus.⁊.xij.q.ii.aux.
Sed ꝗd de iure patronatus illiꝰ ecceleſie.dic ꝙ dat᷑ eccleſie cui facta ẽ igno
minia.extra de ſi.de hoc autẽ in au.de ſan.epi..ꝓ oĩbus.ff.de calũ.ge⸗
neraliter.ð.illõ/YJtẽ ꝗd ſi ex pecunia ſimoniaca ꝗs emit vineã nũquid de

ſructu faciet elemoſynam:nõqꝛ eodem iure cenſẽtur cum pecunia:cum

fructus in locũ recunie ſuccedãt.ar.extra ð vſur. cũ tu.in fi.ff.de le.ii.im⸗
2 perate r. .. vlti. ⁊.l. ſe. v.S.xciij.di.c.i.ar..⁊.fj.ð fur.qꝗ vas.5.pe.⁊ ul.

H,

ſic legit ĩ enãgelio luce.c.xvi.ſʒ ſic exponit.i.ð diuitijs ſolicitudinibꝰa laboribꝰ
acquitis.uel quibus abſtuliſti ſua reſtituas:uel eorum pentibus uel illis mor/
tuis ſacerdotibus offeras:⁊ iſti omnes facti tibi amici orabunt pro te ad dominũ

in ſe iracundiam pꝛouocant:quam

nec eſt putãda elemoſyna que expᷣ-
cio ſimonie erogat᷑ puberibus:vul
nerato paſtoꝛe medicĩa nõ adhibe-/

tur curadis ouibus:de infecta radgi

ce fructus nõ ꝓducit᷑:maioꝛ etiã ca

preiudicat.ſ.de pe.di.vi.c.i.

libus fallit qui in iure expreſſi

inueniuntur extra de re iudica.
quanuis. ⁊.vi.q.i.S. verum.
aliis ſimilibus caſibus:vt.ii.
.q.vi. S. diffinitiua.
Suffragaturinam dicit lex
qualiter quiſque meretura non

quantuʒ dare ſufficiateſtimetur. C. de epiſ.⁊ cleri. ſi quenquam. Sʒ querit᷑ qua
re ſcribit papa regi:cum non habeat poteſt atem ſuper his.xi.q.pꝛima ſacerdo
tibus.ideo quia particeps erat:uel quia erant iucorrigibiles:vt.j.eo.q.vlti.ca

pitulo vltimo.

AUVltoris.i.prelati qui vitia aliorum debet vlciſci.

Alciſcendꝰ.i.propter peccata puniendus.

Aulnerato.prouocant in ſe non in illos pro quibus ſupplicant: ita etiam

xaudi.iii.q:vij.in grauibus.

Cauſa
. ⸗ / . 1 ig. T i H ia ſunt. arg. . e dDetrahe 4
4 veut eunuchus. putifar qui pꝛimo babnit vxorem ffliã pharaonis.cũ po D E verbis ſuis. ⁊ ita verba ueceſſaria ſunt. arg.j o. det ahe.
eliopolis fuit exectꝰ vel utquidã dicun t ſiccauit o SS = . .
ſtea fuit ordinatus ſacerdos eliopolis fin ſep. (ADDE ꝓꝙ ſic legitur ori· p α Acramẽta. mutaſtis. i. ñ ertra formã ecclie tradidiſtis. r¶Iniu
ds enitaliaclus gac turpes vſus emerat ioſep.( ADDE ꝙ 6 4 43 riãlar.ꝙ ꝓpter.alteꝝ ſi ðbet alerſlinnie ſens cõ.di.iiij.oñdit᷑.ff
ginaliter geneſis. c. xxrix. 4 . ries So. (ADI ioni epiꝰ Hauid talẽ exhibe
Semen. ſcboni operis. Sub aqua ar. vi. lerri.c.ſi qui arg. tamen 5. xrvuſ. ðre. iu. ñ d Jo. (ADDE yita vnctioniſau — 4 dale inne . us
N ti.rſece: viis Do bro regũ.c. xrtiii.. xvj.
1 .* . . . . er.
an aer⸗ multum iudeos ſamitas in futuro metuiti: ergo ð cfoꝛise rgo nec intus quiſ ꝛ ĩ ſedo libꝛo regũ. c. i. s
õõ iRro Bncipio: quis felix exi- uã qni ex patre diabolo ẽ po s Marr nen Rnugde D
oppreſſit: vendidit ſacerdolius tam ſiniſtiro pncipio: quis felix exi⸗ ſi in ſe vł in qquã maculare ſactʒ daaͤg baptilnu e 4
iepli.⁊ eſt argu. hic ꝙ in ve. tel. ius ſperatur. ¶ Hincẽt Aug. ait. teſt in ſe vł in qqua demeii q ficte accedit. dic ſic. ſʒ
ſmonig erat ainem enere⸗· . Bümomacoꝛum ſacramenta ef gqo chiiſti ẽ. Rtẽ ad demẽtium. po opellẽdꝰẽ ſidẽ obua “
er,mee Ug, fectu arte garent. SBSacramenta que non mntan/ q te.ar. rlv. di. ð iude · uty den
aaelienne⸗ Gnsmrin⸗ Fe Icut eunnchus fuit ꝗ Joſepp tur catholicis ⁊ hereticis commu. arbapeiekino d⸗ n⸗
1 . . ſr: amn . . nitꝰuł doꝛmiẽs.hẽs e
anamn huttndennn elan zmercebur viens emen non baber A . Beramentaquen mutaſtie bapilis ans ieaeme⸗ 1
gingnizlapidt iuppoſteulmn ſccis genitaltbs: ſic quoq ignis ſa⸗ ſicut habetis appꝛobant᷑ ano- iore. nn
EE. genitali ꝛſic q 09 6 = rae CNõ emẽdamꝰ. j. de n
coburebat: de iſto igne habes criſicij:qui per ſeptuaginta annos bis:ne foꝛte cũ veſtraʒ prauitatem cð. di.iiij.oſtẽdit. ⁊.c.ſo ctan
de peni. diſtin. iij. imer hec hir babylonice captiuitatis ſub aqna vi coꝛrigere volumus: ilis myſterijs ſerqjri..e. ſigs lat. 3 E
Wirogie perternmus ri atrertin ctus eſt antiocho Jaſo que in veſtra pꝛauitate depꝛauata ¶(aſ. e.q. ſie vrgeri: i bic v n
henplum appellmumen a mivendenti ſacerdortum: quod ſi- no ſunt ſacrilega faciamus iniuriä: zuade accipietis iñ ipe i
erlnin nosr amos interp/⸗ Inftcanit ſpiritus ſancti ignem nõ neqʒ ſaul depꝛauanerat vnctione,y dit: ibi de ſictiõe drls ur Kl⸗
tatur puriſicatio.Jo. Lau. ſucerein ſimoniacis ſacramentis: qua acceperat. cui vnctioni dauid Bälſerm⸗ ecelie. xxxij. ſ
AOODE ita legitur origina . ſlitudinibus beanns pius ſepius exhibuit tm̃ bonoꝛem. Kren⸗, chi
. quid in his ſimilitudin beatne . u2yn Eczi boie malo. i⸗
lite in Secundo libro mach Anguſtinus notare voluit: niſm ga & Ite ad donatiſtas. Becod. Lli mleratonkl ne⸗ ni
bedlemin deſenſane lacramenta ſimoniacoꝛum ſienter (V Jaut ficti vaciter nõ ſicte reci · cemſtate. cſicñ ? . s. di⸗ ef
Sed HH ba ceteroꝛum bereticoꝛuʒ: licet ſint ve pint:neceoꝛuʒ baptiſma rĩpꝛo ¶rrij.nullꝰ. ꝛ.c.pter B. b. uh
dent eſkeam ſacramem a b ra quantum ad foꝛmaʒ: inania ta- bat: ſic⁊ illa ꝗ ſciſmarici ⁊ beretici x n ne. vnlt pbẽ⸗
eis collata. Jo. mmen x falſa ſunt qnantum ad effe · noõ aliter habet nec aliter agũt quaʒ fi ran igec waps
IJ iuſtus ſuerit ab iſto . (tum:cum non poſſint in coꝛdibus vera ecdeſia: dum ad nos veniunt zl ne poͦ in deong pe⸗ ſod
enamen. bominum gignere vel accedere ce no emẽdamus::ſed potins appꝛo erdtaps indeos ghe⸗ zn
rhnveaſune r ver leſtem gratiam. & Bech obiſcim: bamno. &. Ide cöͦra petlianum. vres ernt ſodomitts e l
beenmrnmn Am fornis ſilud Angu. contra bereticcos. ι Non effugiantur ſacramenta a aliqdböibabucrutbſ cr⸗
enideccnarammenon ꝛume ſine malus ſit mini gnocunqz miniſtrentnr. iviri fpꝛobanerät. ſ
cleſe conramm nen um? TWBine bonus ſine malus ſit mini B in bomie bono aliquis ãt apð iudeos eẽnt da ſa iun
quo ad vinutem cum viſtincti· ſter per vtrunq; effectus gratie cõ-⸗ ch in bomie bono aliq dta pbat ereplo eñi ſs
P cramẽta pbat exeplo eñi
one tamen quia ſacramenta ne ſacramẽta fugiat neq; in pwat crepio nn
ck is fertur. . zacharie. zacharias tiͦ ſan
ceſſitatis ſi in neceſſtate quis Jinſtus fuerit miniſter: com ꝰę· bhoie malo.¶JIdẽ i li ð baptiſmo bonus kuit vnd röepſoe Per
ignormlter nen:⸗ a it ſa /· riam ſuaʒ non querit dicens. Ego Onneſodomite ethnici e-· dem modo ſacrifcꝛbort C
ren Wiceacei IGn⸗ plantauiꝰ: apollo rigauit?: deus aa rãt.i. getiles: peioꝛes ergo iu quo ꝛ alij indei. iiin.
eeſeienter aelbi verſtaem tem incrementum dedit. qui vero dei abꝰdominꝰ dicittolerabiliverit ve⸗ neſchtn
quidem accipit ſacramenti non ſnperbus fuerit miniſter: cmm zabun ſodomis in die iudicij:quã vobis. naͤlezlege raͤſgreſſi ſüt. k
runnemil tamen 2t beni. 10 computabitur: ſed non coniam 2 Aꝗbus ꝓpheta dixit: iuſtifcatis ſo de erti ſrioturd ilip
rentiam babehit vrnmna; dees aur vonum chꝛiſti: quia per illux domam.i.cõparatiõe veſtra iuſta qicatoreſñ habuerut. iſti 64
ſe unganänmnefe de a pprus fluuius tranſit z venit ad fer facta eſt. Nũquid tamẽ ideo ſacra- ctieſuʒ xᷣm. apud illos uun
äne a melaan tilem terraʒ.ſcio quia lapis ex aqua mẽta diuina que apð iudeos talia? nulla miracula ſcã ſũt. ſomt
orane vünngue ennamm il⸗ fructum ferre no poteſt:ſed per la- erãt quales ⁊ ipſi erãt:q̃ dñsꝰquo/ gienoe Weneraeſſtr⸗ e
lam diſtinctionem. ix. a.i. ori pideos canales trãſit aqua ad areo qʒipſe ſuſcepit ⁊ ad ea celebꝛãda le rut. (AD DE ta iude aſ
nationes. in ſumma ibipoſi as:in canali lapideo nibil genera⸗ pꝛoſos quoſ mũdauerat miſit: ⁊ eaa is qidſs ĩ euagelio ma ſn.
ſa. In ſacranmento echeriſſii ur: ſz hoꝛtus plurimũ fructuͦ affſert Zacharie miniſtrati angelus aſtitit theicer. t.ri. Ance.r. nC
dicma guod Derena aere. Spiritnalis enim virtus ſacram?ę eũqʒ in tẽplo ſacriſicãtẽ exauditũeſ : Juſta. i. minus mala nat
rnendamuns e⸗ Vermm. n ti xt lux pura ab illuminandis exci- ſenũciauit.hec eadẽ ſacramẽta ⁊ in ar.vij.qi.vereoꝛ:uñ di eni
iaen acblonm um ndo pitur:ſed per immundos rranſẽs bonis hoibus illiuſ tpis erãt ⁊ ima cit Pararigemeloiter da
pus ſi in forma eccleſie eſt on-⸗ non coinquinatur. Item ad Ai lis peioꝛibus q;ſint ethnici: qnacẽ Enc eba pphete *
ſectum. non prout qnid qñt ꝙ centium donatiſtam. Secodem in malicia pꝛelati ſut ſodomitis: et hic. poſita ĩ ter. hent᷑ ori Cnral
ipgn Keit miſtqeelitna. EZ catholica eccleſia ſunt oia t illa ſacramẽta erãt in vtriſqʒ ĩte gialit a ezechelis. c. rvi. hinf
8 . Olantaui Preirelt 9. ſacramenta dominica: que f.· gra ? diuina. Mam ⁊ ipſi gentiles « Talia. ietale ſacrii⸗ nalch
3 anue db aul⸗ cut habetis ⁊ datis:ſic habebantꝭ ſigd diuinũ ⁊ rectũ in doctrinis ſu ciũẽ:qlis ſacrifcs..e. gamnt
