cit hoe de ulta tempo mer dri c& ꝛad quã mul vo g ap li tate mone qni nemhclpit. 5 neceſſan 27.5.. ieiu⸗ ag
ludiunium conſtium Ap- tchelt nſeptimo? 1s godol diei ſer 9 e garrent no ſc. noſſe. ſire: pro un
. t a . oꝝ. J r occiſu Eneliquie o vos fra s j⸗ ñn ob. c. ſcir mi ee u
nieinni an non faci quan iude k october o ſalẽ reliqui = credo ve lebramu x mo.ñne cplus necm de
cimus ꝙ vnge eſt ar. e ne⸗ appellat oec vac hiern ð nos ia MWſſe letitia ce tum die nech ri öbeat ſa a,
suenon faciumta or⸗ddi. difſipateſu qgianua ſit nof ien vemerd annnined ne gaurlun. „ un
tis que melpene,r. Sp d laick⸗coch⸗ captiuitate oꝝn di ſche celebrarec« cimus ieiu *: gencrali octater y M
ininuum. 0 2 che o feci imn?: d Oſſe. pnoe iſi
mb: vencuiinitmm. r in nuar cʒechielie ulꝰ captiu pal tmodoſ lebrauimꝰ: PO n eſign õ
VerGARinu leginn in vööncipiũ: uciꝰ popul⸗ ſuz: qð im ſicut moe lias celebr r in⸗ *Ttot; vibana. 5
die ieroſolymis us repuli idinit 7 e i eẽ ſubmerſu oni en abbato vigi noctanter i . ð v. ſi. vbal T
n rnt quid in eſt eo tẽ voa mẽſe tẽplũ eẽ heta cognou mo ſabb ibus per eſt vt ſimi cat. ff· é i. cd iai
pſalteri ſalem capt t ieſum antom eĩ codẽ ppl ð dicit᷑ dies ordmatia nde neceſſe ilis leticie an eneceſſe. ia no
ſibiern iateſcewnniliun leniſſime mneꝗ vhabui timus: vnde m ſimilis r0 bT Anden nã cõſliũ⸗
oſſumu⸗ P igit ẽ o 2 cten ani ſte nantia antia v . eniẽs ẽ bʒ. g. lit iu⸗
poꝛe qu ſ. in paſca p ta ſed il m. hoc ig nioꝝ qs ha gitaui lem obſer Obſeru ⸗2n5 ueniẽs cad nſulit 5 T
cpriſum. eſuerit cap dau ſcro ieiunior ego cogitain * natnr. 1 d factum: .nd. n. iſubijeit. ö
leſrconlermata in ſe v ceſa ab pꝓl ĩ luctuʒ. ſci omuiiudav nolee icitur qu ins neceſ in ſi. ff. 8
L luctuz. :% do Enitates nilis d itatem. ris i. vi. c.i. inf .
um qua s erat tbñfa⸗ 7 gaudiũ ? ſolẽ te di 1 oad ne⸗ us. .na quicqui⸗
ſan lcr⸗ boe ignat eige be = Beem ecoden. 4iinal.
E Jetur el erut . ſigans r pac- uudoſpoſu⸗ baber
apud Raenibal october uc ieiunam? qu ur eius baber
argi e e anobis en
. k. i. ſ: na J

Eeno
aſtbrie
Ar a 4 „
nenion 8DONbacha-r õ Di
„B elarxauerit. interdicendo ieiunia. e N .
öoken . 7 4 inam. in actibus.S.xxx.di . Erinde poſt. rij ci . 3
in CLonextas. i e xxr. di.ſiquis tanqᷓ contra. qC Lel luchacnno van im volueritt. —
Fng, Tcontinuatas. . e.ſcire rcertas ſolennitates: vel co vlt. ar. extra de er vel pꝛo ideſt hoc probatur i
ſii d . S. clcire. vel contextas.i.iunctas a ve eo qui fur. oꝛ. re.cc ijſ. n. c. ſe. ar. C. de H
NeNld Aulſeram. dice P¶Kilij. a r. oꝛ. re. c. iſ. verbo. ſigni. l
incetin e¶In —— I¶ Eiiij. annis. h reſpicit qð diell funnn.ſe
Ragnn iieinnijs . PDP Oſt 4 3 . . MUD .. xxi.anno.
dſtun, de vigzlia bande emet 2 iecone ſcha autẽ vſq; ad pen o . MM 1EXiiij. annis. hec determi
nbinpi tholomei ginenti tẽ lʒ traditio 8O ad eccliaſtic sä . ins
fne mira r obſr. ieiu. conſi ſtinentie rigoꝛẽ panago ſelrn ab daãt in eccłia ꝗ oarlin ꝛdies ſicacce- ſpitu nilitamumſübdiarona⸗
gtnd Aplicas. rit:tñ ſiquis monachoꝛũ ‚ſas eps eſſe m meretur. i. un an harent di
ſnc . z ojnr . ꝛzũ vel cleri⸗ Ao r e meret᷑:ſit pᷣmũ cit r. c. ſe. vbi di
ſienneppn .n inrenpier coſuetngo coꝛuͦ ieiunare cupit: oꝛu vel cleri⸗ rius deid ret: ſit pmuũ oſtia⸗ ur ꝙ ab acceſſi ¹1
ni n. at legẽ. f. & di:qui pit: nõ ſüt pꝛobibẽ· electoꝛ poſtea exoꝛci 7 vſe det adoleſcentie
mnc ſig. anniculus ri antomus 7 paul de ſacret᷑ acolithus: deide vo 2 ſubdi ſiat acolithus
innns g SV!lectionis. ur ve ri patres antiqui etiã us 7 cete dia lithus: deide vo ſub⸗ l iaconꝰ.ſ.in.xv.ãno a.
nihen, O eioneueve. eremo leguͦtur abſt is diebus in Pſbyter eri iaconꝰ:a poſtea s. :in. xxi. ſubdtaco
Rngd nirer⸗ ur abſtinuiſſ. pᷣſbyter exide ſi meret᷑ ep ea s& ontificatu nus.
inusfni ſuberat pape iſte ep te uuſſe abſtinẽtiã ni uiſſe neq; ſol ½ 5 ſi meret epꝰ ↄſecrer Pontincatum. . de con.
lo medi s nu ulſſe abſtinetia niſi tm die dñico. ¶AUnñ ʒoſimꝰeps vꝛbi⸗ ref. diſtin. v. ve bis vero. 5 en⸗
ntſatfß a ebc CItez bieron m̃ die dnico. . Queli eps vibis rome ait. xviij. ſi epiſco vero. S. diſtin.
id e bBd gre cder Tinam onmitevo lucinum. gulis nten alenpoel in in Kofcis opus. Diſtm.lir.
mo us alicuius epi in alia⸗ poꝛe ieiuna⸗ bus ſeruanda int. . D
ſonuns nincia nõ debet eligi P J re poſſemus:qꝙ i acti 8 Nſinauli a M. Defſenſoꝛes. ideſt aduocati
le⸗ . igi nec ſtoloꝛuz di :ꝙ ĩ actibꝰ apo- gulis gradibus hec ipᷣ caſtaldi.i.qiij nocani
W ipſe debet conſentire niſi ꝛuʒ diebus pẽtecoſtes ⁊ di ſunt obſeruãᷣ ec ipa di.i. q.iij ſaluator.
t ini 82die do ckiaſticis mi eruãda ſi ab ifãtia u¶ Ex laicis. j. di
☛ babeat literas dimiſſo⸗ minico apoſtoluʒ p ckiaſtici „‚ ifatia ec rlaicis. . di. lxxxix. indi/
ngin rias quibus abſoluat credẽtes feciſſe legi cuz eo vtiter! iſterijs nomẽ dderit: e tra. ſed hic iſti laici
acct ab obnoxi oluatnr cowfeſtini elegimꝰ:nec hoc di t iter lectoꝛes ⁊ exoꝛci : erant de foꝛo eccleſie. ibi noꝛ
Nann obnorietateſni epian. c ρ. eſtiuis diebus iei oc di · nioꝰ teneat:exi xoꝛciſtas qnquẽ· conſtitui det eſie. ibi non :
zwl Di⸗ nepigar. oniz us ieiunandũ eſ 10 teneat: exideae itui debent iſti quo ac
thipgi diſtin. lxxxv. floꝛẽtinũ putẽ 7 Di andũ eſſe diace exide acolithꝰ vel imn ent ini qno adiem
VN chidi. ⁊ di.lxxi ar Z ↄtextas?.l.diebꝰ feri diaconꝰa. xiiij. qᷓnis fiat. el ſub⸗ poꝛalia:non quo ad ſpirituali
cli. decd te⸗ . di.lxxi.fraternita lnitat ferias ⁊ ſo- dictionẽ xiiij.ãnisſiat.⁊ ſi b· Kxpi. g. vij. in non piritualia
ſenil, op. 5. H ſi qus nepotis maiomieges apoſollea earbi pate ſe geſſerit adber miaſiierll. mMananrensgen m
1ſraöner deb ſi quis nepotis ges apoſtolicas arbi e geſſerit adh tatur admiñrati ommit
Dtche ni⸗ oc dixi.S.lxi.di. tremur. J voſtolicas arbi Exi erit adherere debebit: mintratio: ergo p. vij
Picto iii. aliud. — . .di. ſed ar. Yez pelagius pa xinde ſuffragãtib debebit: annos tantum p. vij.
t. C A4 Atro epiſcopo potenti papa pe- ſtipẽdijs us ſibi meritis read omnes: poſſunt aſcende
Arporni⸗ Lordinallones. .prx. d. abbato magno poſt boꝛã dei documẽtis poti is ꝓpꝛie ſi Peori.quare e 8: vl. . e0.
6 a ptiſmi eni 2 KK ot᷑ it ad ſac 2„ . ergo hic dicit ſu⸗
6fkpnule: 8s . II. Flectionis tue et oꝛdinari. adb ð quo loco ſi eũ exacti gradatiʒ oꝛdine ne: ideo vt
fuivnn Is tẽporibus ipta ſuſcepi müpõtificatu 8 vita pdu fſam pretertnictant.
tunin r rvn. d. Cacnecrumemme miflca⸗ nat ſoreghackwatſertn⸗ debebi ete aenes reriina:ue votto⸗
cche. E d. e diaconẽ ad epi cclie etiaz ge irig* rigitur. .
iii Ointerſt in qua tractat opatum marcellianèſis ec pi unt ſupꝛadicta nec er laicis fy- y Vicunqʒ. pubertatis. id⸗
utenb onmm mis temporu ne cluſitane ab oibus fuiſſe geneſi ſi meruerint eſſe ĩo teneant᷑: eſt ante Bihn meribela
mndis. nö. ergs qo iama electü: IYtẽ ſvrici oꝛdine clericatꝰ. quoſ m. xiij. Sm
ꝙ ſiquis ab infantia ſit iuſſimr nte hoc tempus retuliſti: Itẽ ſyricius pa ecdt. am hm. b. ante. xij. inſti
Negtiſe, mancipatus mili na ſiit iuſſimus vt veniret? etuliſt : . R tu. qui. mo. tu. ſ.. in prin.
ile⸗ Wa tie cle, tᷣcredentes De ecodem. Ne deſpon. um huhe e, N.
umododl ricali an itee. ð ꝑſona eiu P eos . E. e deſpon. impu. .
– inan deneus onien dimnin Ree egtes ge⸗ no 6 imuck ach ſevonerit ob ſeimanſcl ———
biogir aslectoꝛerorcitar le ſecer unt: ſacit ze odo pubertatis?ã a ſua ifantia añ ſufflatur a erul
enrz Nn⸗ facite eum veloci pubertatisã na ifantia añ bertas le.i 2 exulat pu⸗
Etßnrqt ſtabit vſqʒ ad annũ ſie pemror ociter ad vꝛ 5 tis anos baptiʒzari tas le. io.qdð dicit.h. de. xij
ſn “D B .xij. romã occurrere: rũ dʒ miniſterio ſoci zari's lecto- anms none h. de. xij.
o. exinde acolithus vſqʒ ad ſerit in ſ⸗ re:vt ſi deus iuſ iſterio ſociari nn neſt verum in
anngs abbato maan iu ſu adoleſcentie v g ab acceſ-/ lo:ſed in puella:vt i n maſcie
rboggi⸗ annü. xx. ⁊ poſtea.i.xri. baptiſmi oꝛdi agno poſt hoꝛa eſcentie vſq; ad.xx.ſi Kninpwin la: vt inſti. q. mo
htunn iubdiaconus: i.xxvi. an ptiſmi oꝛdinet᷑:qð ſi ante m 5tis annum:ſi pꝛobabi xx. ſne cta- tu. in prima colũ.b.
ri btaroni. an Lati vR non emo vna im̃ ⁊ ea quã babiliter vixerit: G Baptiʒzari. ſed quare di
* ſoyter crinde poteſt adſ ad quartij men currerit coget vſch perſ⸗ im ? ea qua vir ginem comunn Hinne vebeae Lareg nenet
net e eveefe kpekage L sr urn ſubſiſtere. pit eercce benedictione perce⸗ biama berieglolum imn iam
2.0. uicuñgz. rrviij . A1. EVꝗͦ ⸗. 4 ꝛe cõtentus acolitbus* . um difterri baptiſma: vt n⸗
kG4G6 e anlataii nan Jstepoꝛbe Hyana. cunnack orbeheontchad on Wer
AE oꝛdinari.ſic põt fieri Lletuʒz 7 zepheri cony gra ñ ſi ſei dis aptiſma ſit ianua omni
ötni ainatio: pot ſieri oꝛ/ b del pherinum tinenti eipſuz pꝛimitus cõ um ſacramentoꝛu nua omni ⸗
rznifi nstan ,rcgre no gelaſium ⁊ pelagiuʒ nentia pꝛeeunte dignum di. §. v ntoꝛum: vt. xxxij.
ipiat oꝛdies oẽs ĩ epiſcopi: pᷣ rit accedat. vbi ſi infra pPbaue⸗ i. F. verum. in fi. nor⸗ 4
ſoggappun bus primi es ĩ duo copi: pſbyteri: e vbi ſi infra dinari ſi n poſſet oꝛ
lets primis : da mi a. v. qnos iſi non eſſet .
a dontkin nelars ganh di metropolitconsadrnn enen erm uitanertrcongne iy debe pᷣſby. non ig
kolll⸗ oꝛdiet᷑ acolith papã ex pᷣ Ig leonem ſequatur: exind ee p eat differri. ſed ſi caſu de
mwaſ⸗ oants: daatonue ſbcia ã ex pᷣſbyteris eiuſdẽ eccłi cenium epiſcopalen epoſtð latum ri. ſed ſi caſu de
nea⸗ nus: ecckie: vl ium epiſcopalem cathedrã latum eſt baptizari. debet.
WE anvez deaeanna preiby Erx diaconibus optimis oꝛdi . terit adipiſci:ſi bedrã po. I Alcolitbus ita er.
pentroſts J. e. quic erit x monachis aüt inetur. poꝛa integrite per hectẽpo deiune non debe na videturw.
unzdadnn ais Aaung. aũt ſe⸗ lus niſi ꝑ grad vel laicis nul fueri gritas ſue vite ac fidei eiꝰ dines ſim eat minores oꝛ
Mgal factum fuerit de zi gradus eccleſie dʒ erit appꝛobata:ꝗ vo iã ei 1ei nuil conferri.quod
z cbien⸗ dz.· . e di. ſubdi põöi mum ſacerdoti dʒz ad ſum deuꝰamelioꝛi a:g vo iã etat do niſi diſpenſati cre-
4 Jj.e.di.ſubdiaconus cerdotium perueni euꝰ melioꝛis pꝛ etate graͤ benſatiue: vel niſ
ſarerge n er generali tamẽ s Yg. Und nenire. lioꝛis pꝛopoſiti con conſuetudo 5 i ſit
radn .e de. mainebi baonne⸗ A1. nde gelaſius tione pꝛo oſiti conuerſa vt extra de eo ꝗ fu
Pusnan cudine his oĩb . C Nonn papa. me pꝛouocatus ex laico oꝛ.re.cum.h.latoꝛ. air.
nn eelz 1 2en Der us caplis on niſi per diſticto⸗ militia . ico ad ſacrã Secumn. b. lalde⸗
gudn . derogatumen: biv. Hon niſi per diſtictos nilitiam peruenire feſti 9CAld diaconi. ↄtinentia p
l, . gquiſq; ad ſacerdoti gradus rij ſui fructun e feſtinat: deſid Ad diaconi. ↄtinentia peũ
leſconſe mniee ſetelhtan i vero acerdotium aſpirei jſui fructum AIa ide te. iõ hic non dixi ntia peu
dc . eceſſitas eccleie . aſpiret. iſz non aliter ob nebi Dixit de ſubdiaco
nin, neunbirtlanetts per an, ud os Kaftnnen vobis n an baptiʒzetur remde ſen . ſe Nürnont Ami ſeer cru i⸗
nienf ium: möa ler andam um ameroreſſtarugnu. Uerrrn. di iquiſſimꝰ ſu erde
l chue o — pot recipere omnes oꝛdines us vt mero ſocietur:ſi ränerann nu. 1. Enj. ol emubeſtatrhodie 1%
I. pmu 5. le . 4 . Vk. Jj. E. , . . . . 7 er
gtis W. itongt pialmſareih okopn H ſ mo pꝛeceſſit ñ ad quinquenniũ E õ tra. B
le ſe atus: ſed pꝛimus eſt reſpectu ſe ia reſpicit:nð ꝙ ſit pᷣ 15 HBrandeuus. ſ. xrrij. anno dicas eſſe conſtitutionum vari vt ibi dicitur
Ngati⸗ m LD ſingulis. ſi ab ĩfantia. i ſpectu fequentum. ut ᷣmꝰ pus vtas enim .ſ. xxxij. annorum vel.xxx. quia h num varietatem. b.
ſic, n. + Homen ramia: ielevema noc. di . rum ita reci n multum facit ad eruditioneʒ. xxvi ec eſt vinilis etas. . e. c. epiſco⸗
n Momen. at᷑ in matri C. ð iure deli. ſi infanti um ita recipit om it ad eruditione;. xxvi. q. vi as. . e. c. epiſco⸗
nf, . 0. s. ſi infanti. tia deleruiuu eccl ges õ 0/2
i nium. ]. eo. c. ſubdiaconus. di. delorrrij dieleet vel grandeuus.ſcilicet. xvij icut quiliber alius quia pueri⸗
onus. p is: rrij. di. lectoꝛe a. ſcilicet.xvij.annoꝛum.argum qui a pueri-
tati. ſupra. di. xlviij. . i.c i. contꝛa. ſed no andem. au entũ. xxviij.
l itꝛa. ſed non vicit ſtatim. i. inconti
n dicit ſtatim. i. incontinenti ſed

ſtatim. i. paulo poſt ſi ſatim habes.ff.de procu.qui procuratorem.vel ibi nonꝓ

bibetur niſi de epᷣatn ⁊ preſbyteram. .
a¶ VUel habere.ita tamen ꝙ dudum iam promiſſerit continentiam. naʒ preire dʒ
continentia: vt. xx viij.di.c.priuſqᷓ.preterea de iſto gradeuo nõ erprimit᷑ in cano

LXXVII
m .Tabernaculo.quid ſit tabernaeulum babes.ſf.d e uerbo.ſigni.ta/
bernaculo.
n Nos.commiſcet ſe alijs ut citins.reprehendat.
o Pueros. puer quandoq; ſeruum: quandoqʒ puellam ſignificat.ff.

ne. rxvi. di.qui ſine. diſtĩgue tñ inter oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ:⁊ ita arburio bõi viri reling

tur.ex ð offi.dele.de cauſis.ff.
de iure deli. lii.
b¶.Aliud a biẽnio ſi eſſet in.
xv. anno.nec refertur ad antece
dens quinquennium:quia non
pᷣceſũt aliud ſic.C.quð ⁊ qñ iun⸗
dex.autẽ qui ſemel.
c AUbaiaconus.non minoꝛ

xr. annoꝛum:ita vt com

plenerit.xx.annum hoc.n.req/
ritur ĩ honoꝛibꝰ. eccleſiaſticis.
vt extra de elec.cum in cunctis
Hhʒ ſecus ſit ĩ honoꝛibus ciuilibꝰ
vbi ſufficit attigifſe.xxv.annũ.
V. ff. de mu. ad rem.ilqʒ ſit. ar.
cötra.j.di.pꝛoxi.c.preſ byter.
In vſucapionibus ſufficit atti⸗
giſſe vltimum diem: ut.ff. ð di
ner.⁊ tem.preſcrip.in vſucapio
ne. ⁊ ſimiliter qtum ad factio/
nem teſtamenti ſufficit attigiſſe
Vltimum diem. xiiij. anm: vt
.ff. de teſta. qua etateſſed quã-
tum ad excuſationem ciuilium
munerum requiritur ꝙ annus
ſit completus:vt.ff.de iure im
mu. maiores.ſed quantum ad
beneſicium reſtitutionis fit com
putatio de momento ad momẽ
tũ:vt.ff.de mino.l.iij.O.mino
rem.ſed in temporalibnus actio
nibus oportet vt ultimus dies
ſit completus:vt.ff.de actio.⁊
obliga.in omnibus temporali
bus. Oo.
dtLacuit.j.xx.q.i.placuit.
x –☛ Salutent. ſolebant
torte lecturi in pulpito aliquaʒ
ſalutationem nobis ignotam
premittere:vel dicebant domi/

nus vobiſcum:vbi modo dicũt

iube domine benedicere.xxi.di.
deniq;.
1 Piſcopus.iuuenes.idẽ
eſt de alijs regulariter.
ar.xxxiij.q.v.per totum.ſi ſunt
ſenes bene poteſt alter conuer/
ti:⁊ alter in ſeculo remanere:ex
tra de cõôuer. cõiu. cum ſis.
g. Sequeſtrato. j. lxxxi. diſti.
volumus.contra ſed hic de ſuſ

pectis:vel dic ꝙ thalamus im̃

debet ſequeſtrari: non autem
manſio:⁊ hoc obtinet in vxore

promouendi ſecus eſt in vrore

Ulius qui vult conuerti: quia
tunc vxor intrabit religionem:
nel ſi eſt ſenex promittet conti⸗
nentiam: vt extra de conuer.
coniu.cum ſis:⁊ ð illa materia
nota: nt. xxiij. diſtin. quia ſunt

cx conci. carthagi.

habuiſſe vel habere?: ⁊ hanc virgi
nem accepiſſe conſtet vxoꝛem:qui
dum initiatus fuerit expleto bien-
nio per quinquennium aliud acoli
lithꝰ ſubdiaconus ſiat:⁊ ſic ad dia
conatum:ſi per bec tempora dignꝰ
iudicatus fuerit pꝛouehatur exinde
lam acceſſutempoꝛum prelvyterio
vel epiſcopatui ſi eũ plebis aut cle
ri euocauerit electio non immerito
ſociet.. Itemn ex. ſenodo.
Se codem.
Abdiaconus non minoꝛ.xx.
annorum ordinetur. Si quis
vero in aliquo ſacro ordine ſacer-/
dotali pꝛeter conſtituta tempoꝛa oꝛ
dinatus fuerit deponatur. Item
Lacuit vt ante.xx.annos eta.
tis nec diaconi oꝛdinent᷑: nec
virgines ↄſecrent᷑.⁊ vt lectoꝛes po
pulũ nõ ſalutẽt¶Itẽ ex ↄci.aga⸗
thẽ. L Minoribꝰ. xxxv. hfus lieni
tica non pꝛeſtetur benedictio.
Piſcopus benedictiont᷑ dia
conatus mioribus q;. xxv. an
noruʒ penitus non committat.Sa

ne ſi coniugati inuenes ſe conſen-

ſerint oꝛdinari etiam vxoꝛum vo-
luntas ita requirenda eſt vt ſeque/

ſtratoꝰmanſionis cubiculo religio

ne pꝛomiſſa poſteaqᷓ; pariter con-
uerſi fuerint ordinentur.pꝛeſbyte-
rum vero vel epiſcopum ante.xxx.
annos:ideſt anteqᷓ; ad perfectiviri
etatem ꝑueniant.nullus metropoli
tanoꝛu; oꝛdinare preſumat ne per
etatem quod aliquotiens euenit ali
quo erroꝛe culpent. “ Item ex cõ⸗
cilio toletano.iiij§. Æρ0 eodem
N veteri lege ab anno viceſi⸗
JI. moquinto leuite tabernacu.
o'ſeruire iubent᷑:cuius auctoꝛitatẽ
in canonibus ⁊ ſancti patres ſecuti
ſunt.nosꝰ ⁊ diuine legis ⁊ precepto
rum canonum immemores⁊ ifan

tes ⁊ꝓpuerosꝰleuitas facimus ante
legitimaʒ etatem:ante experientiä

vite.ideoqʒ ne vlterius ſiat a nobis
⁊ diuina lege ⁊ canonica admone/

culpe.Quid ſi vxoꝛatum promouet epiſcopus ad minoꝛes oꝛdines debet ne ab
eo exigere continentiam cum ſine citulo eum non debeat promouere ⁊ beneſiciuʒ
ſimul cum vroꝛe habere non poſſit ſic.ſi tamen promouetur nec exegerit:habe/
pit beneſicium. ar. xxii. di.ſi qui ab eo autem qui vxoꝛem non habet non eſt exi⸗
enda continentia. xv.q.iiij.ꝭ. cum autem.
⸗ Religione.i.caſtitate que qualiter promitii debeat: dixi.xxxij.diſtinctione

de uerbo.ſigni.puer quandoq; dicitur puer.xviij.annoꝛum. ff. de ali.⁊

ci. le.l.mela.
v¶¶ Leuite omnes quiin
mur ſententijs:vt a.xxv.anno ſue templo ſeruiebant dice/
daaris lenteonſearnmeg a ri —
byteri oꝛdinentur. . Iem gelai n .
bopapadh Per que Riefaca tẽ? Pethaigkerdnn
poꝛum oꝛdinetur qui de monachis ¶cð. dic.i. ſed non ich
in clericatum eligitur. =D qui hodie. arg. extra. de
Iauis de renigioſo Pppoſto? ſacra uncti. cum ueniſſet
de monaſterialibꝰ diſciplinis ¶ſi.rri.di.c.i.qð ẽð opi.
eruditus ad dericale munꝰ accedit b. ꝙᷓ diri. s. lxv. di. c.i.
q.ſ.ſine miſſa conferat᷑

in pꝛimis eins vita acta tempoꝛibꝰ
requiratur:ſi nullo graui facinore

character.ſed hodie im

tata: .
pꝛobatur infectus:ſi ſecundam foꝛ v arantog nm naſ
te non habuerit vxoreʒ:neq; a ma conterret hodie chara⸗
rito relictã ſortitus oñdaf᷑f. Jde. gerem:
De eodem. q AIquis.

Onachusvo nouitiꝰ morũ
honeſtate fulcitꝰↄtiuo lectoꝛ

volũtatis exiſtat nono mẽſe diaco⸗

nus:cõpletoq; anno ſit pᷣſpꝛ:cui tñ

quot annoꝝ fuerãt iterſtitia collatn

ra ſã ꝓpoñiti ſpõte ſuſcepta doceat
Pſtitiſſe ðnotio?.Si vo laicꝰ ꝗſpiaʒ

eccłiaſticis ẽ aggregãdus officijs:

an.ο note ? nomina fugitiuo
tato ſollicitius i ſingulis qͥ ſupiꝰ cõ⸗ rad magiſtrat ſirre⸗
pᷣbẽſa ſũt hmõi decet examiare ꝑ · feerenda. ft.de ſer. uiel. ij.
ſonã:q;t ĩter mũdanã religioſam iuxta illð.ſolijsq; notas
qʒ vit oſtat efſe diſcrimis:qꝛ vtiq noia mandat.
ↄueniẽtia eccłie miſteria ſũt ðputa⸗ u ¶Defeẽſoꝛ.i. eroꝛciſta:
da: nõ icõnemẽtibꝰmeritisigerẽda na pains ſit oſtian) poſt
tatoqs magis ꝗ ſacris aptũ poſſit ꝛelſta vecnioꝛ ch veſen
eẽ ſuitijs ĩ eoꝝ q̃rẽdũ ẽ iſtitutis:q; Ait coꝛpus a demonibꝰ.
tũ de tꝑe q̊ fuerit hec aſſequèda de- x¶ Beuotio. ſicut ⁊ in⸗
cerpit:vt moꝝ hoc doceat᷑ hr̃epbi genium ſuppiettempus
tas qð ꝓlixioꝛ ↄſuetudo ñ ↄtulit:ꝛne lbene ſtudete. ſic ⁊ boni

ꝑ occaſionẽ ſupplẽde penurie cleri
catꝰ vitiaꝰpotiꝰdiuĩs cultibꝰĩtuliſſe

1r¶ VDnachꝰ. hoc. c.
D loquit᷑ ᷣm caſum
illu. S. di. lv. pꝛiſcis. ſ. ð

dl notariꝰ aut certe ðᷣfenſoꝛ effectꝰ ¶ diſpenſatione precedete
poſt tres mẽſes exiſtat acolitbꝰma de iure cõmuni.
xime ſi huic etas ſuffragatur:ſexto ¶mouitius. q; de no⸗
mẽſe ſubdiaconm nomẽ accipiat: at dibame.
ſ modeſte ↄuerſationis honeſted; Aclnotaris a notis.

l. litteris legendis:pediꝰ

tñ ſcripſit litteras nõ eſſe

patronus. 5. notis. note
autẽ qnqʒ dicuntur cica

trices:vnde lex dicit æz

tas etatẽ:⁊ uta cõpeniat

ꝓbitas cũ ſẽpor̃.ſic ergo

nõ legitie familie dñi ↄputemur ꝓ/ —————
curaſſe ↄpẽdiatq̃ꝝ ꝓmotiõibꝰſup po.ſacro.ſcn.l.i. l. xij.
ani metasꝰ nibilominus ſex mẽſes ſc ⁊ malicia dicit etateʒ
ſurrogamꝰ. qm ſicut dem ẽ diſtare ſupplef. C. ſimi. ma. ſe.
dʒ iter ꝑſonã diuio cultui dedicatã di. l. ij. exK ð deſpõ.ipu.
sr5. F BSlllis ita pꝛobitas 7 bo
⁊ de laicoꝝ ↄuerſatione veniẽtẽ:q neſtas ſupplet tẽpus. C
tñ eatenus idulgẽda credimꝰ: vt ec ðᷣ bis qui. ve. eta. l. om
cleſijs ab hac occaſione ceſſantibꝰꝑↄꝰ nes.a. ff. de ðcre.abor.

canonũ pr̃noꝝ vetꝰfoꝛma ſeruet̃᷑.

faci. l.iſic aligd qð ẽ mi
nus eꝗparat᷑.alij.qð eſt

maius ſacta cõpenſatione bĩcinde. vi.q.i.quero.a. xix. di. in canonicis.
Iſtud idẽ còſiderat᷑ ĩ teſtibꝰqꝛ ſit ↄpẽſatio auctoꝝntatis ad nũexꝝ:er ð ieſti.

i nra.
tius eſt examinàdus ꝙᷓᷓ clericus. .3
nientibus miniſtris.

y¶Examinare ar.ꝙ ſi laicus inducit ĩ teſtem diligen
¶ Conuenientia.i. conue⸗
⁊ ¶Eitia.i.vitioſos cleꝛicos.

uox arg. poteſt colligi er hoc ꝙ tãtũ valeat teſtimoniũ.iiij. clerico

notas.ff.de bo.poſ.ſʒ cũ

ſeriatim. nec.n. iſta debet religionem intrare quia nec vir eius intrat. ſecus eſt in
myoꝛe monachi uel epi eỹ ð cõuer.ↄiu.ſane.

¶ Anteꝙᷓ no.ꝙ canon aliter interpretatur uirilem etatem. aliter interpreta⸗
tur lex.ff.de mino.l.i.C.de his qui ueni.eta.impe.l.ulti.ſed dinerſiſicant: quia
diuerſos habent reſpectus.pretoꝛ non babuit reſpectum niſi ad rerum ſuarum

adminiſtrationem.
ꝑ Ne per etatem ar. rone etatis preſumi pro aliquo uel cõtra:ut.S.xxxiiij.di.
quoꝛũdam.xxxiij.q.ij.antiqui.
1 A ueteri legelemte in ueteri lege a.xxv.anno leuite deſeruiebant tabna⸗/
T Kculo ⁊ cuſtodiebam uaſa tabernaculi aurea:antea nõ.

2 4 Compendia.i.vtilitates.vel vnles miniſtros.
2Q
r

i qtum. vi.laicoꝛum.nã que in ſexia genaria ꝓpoꝛtione vidẽtur ſe ha
bent ſiẽ ſe hñt quattuoꝛ qꝛ tantum poteſt clenicus facere per annum qtum
laicus per annum ⁊ dimidium.xlvi.di.c.pe.
Metas.S.di.e.qcũq;. .ſj ð neophito.h̊ de renato ab lfatia loquit

a
a regulanit᷑ ex rigor̃ hᷣ ſpãliter ex diſpẽſatiðe vñ ſubijcit que iñ ⁊c᷑.

dC Diſtare.j.viij.q.i.nec ſufficere. —
c. Ceſſantibus:ceſſante canſa conceſſionis ceſſare debet panter 2 con⸗
ccſſum: vt.i.q.vij.ꝙ pro remedio.⁊.c.exigit.ẽ.di.lv.priſcis. lvij. dil. iſ⸗
mael.5. C.fmai.berciſ.l.ij.lau.

hütn
pr.
lium.
g9
tum!
tCs
i
6
Nen
mur.
vel v
Fihn
lemtn

0

mand
Polue
lans
a⸗

hett
ſenti
culpi.
enim.
5 P
lcdlevt
gimen
ceſie,g
batod
lur dee
agt..
Vndeſ
plep
kluen
baecn
jeſti.,
ho. m
mino:
herſan
Cqui⸗
liͤff de
bC
rdotis
lcarerr
Cimus.
contrai
debezt
nuz. di
deh.
Ugerat
des:ſic
ontinet.
aldn
Supen
danro

Auhamt

1e
9
debezte

ſtpno
Geſiani

cnt.

ſtlewmnsrock⸗
fdehotelci
g oſe, ſoe
ödiuner den
delederht
onina figeuo
agrachſiere⸗
ſlisgzus
aGn.
Chr caneſe.
stoſtandet
1ecitdn
Ninſn denn
a denonie,
ono, ſaurtin⸗
ie ſetdoni
et acpenin
ihol⸗ree
ſohple nnen
W:rNN
Arapolang
inae
Gigtein
..en.l.on
ſlebgech,.

digcben
aiati

8 Aa vero. Mic intitulat᷑.lxxviij.di.in qua oſtẽdit magiſter nõ
q debere oꝛdinari ſacerdotes de iure cõi añ. xxx. annos cõpletos:
qꝛ in tali etate dñs baptiʒatus eſt ⁊ pꝛedicare cepit.⁊ quidã alij
ꝓphete:ſed qꝛ ⁊ añ hoc tpᷣs ꝓpheie ad pꝛedicãdum miſſi ſunt.

pñt neceſritate ĩminẽte a
xxv.anno oꝛdinari.j.e.
Di. c. vlt. ff. ad trebel.ſi⸗
lium. §. i.
b 2 Jquis nõ imple-
uerit. er de elect.
cum in cunctis.

c Sit dignus. ar. nõ

debere derogan iuri coĩ
pp pſonã.S.di.l.ex pe/
nitẽtibus. di.lxj. mira⸗
mur.ſed ꝑp neceſſitateʒ

vel vtilitatẽ derogat᷑ iu

ri:lʒ nõ ꝓpter dignita/
tem tm̃:vt.i.q.vij.c. ta

4 Tæno pꝛeſbyter.

g Aid eſt. hoc eſt in
Qepna ad timothe.
manus cito nemini im
poſueris:neqʒ cõices pec
catis alienis.
¶ Cõicare.cõmunicat
peccatis alienis ꝗ illi cõ
ſentit: vt ar.diſt.lxxxvi.

culpã.⁊.lxxxiij. di.c.gd

enim.
SReſppter añ. xxx.
D põt tamen ei con
cedi:vt in.xxv.anno re
gimen parochialis ec/

cleſie.extra de elec.cũ in

cũctis.ſed cui incũbet ꝓ
bano de etate ſi dubita⸗
cur de etate: dico ei ꝗ
agit.ſ.qui petit oꝛdineʒ
vnde ſi minoꝛ eſt actor
ipſe pꝛobabit ſe maioꝛeʒ
ſiue minoꝛẽ:vt.C.de ꝓ
ba. cum te. C. de in inte.
reſti.ſi minoꝛẽ.ff. de mi

no.minoꝛ aſpectu.ſed ſi

minoꝛ eſt reus:tunc ad/
uerſarius pꝛobabit: vt
C.qui ⁊ aduerſus quos
l.i.ff. de mino.de etate.
b C Pꝛedicauit.ſed ſa/
cerdotis officium eſt pꝛe
dicare:vt.xvj q.i.adij⸗/
cimus.vnde eſt hbic arg.

contra id qð diximus ꝓ

debeat implere.xxx. an/⸗
nuz. dixit Jo. chryſo. ꝙ
de.xxx.anno.nõdum at
tigerat Yeſus niſi. xxx.
Dies: ſicut in euangelio
continet᷑:erat Yeſus q̃ſi
annoꝛum.xxx. ſed eſt ar

gu.ſuperſiciale.ſed pꝛo

batur ꝑ hoc ꝙ anie.xxx.
annum non poſſit pro/

DI LXXXVIHI —
Va veroetate ſacerdo⸗/
q tes ordiari debeãt bõifa
ciꝰ papa diffininit dicẽs.
ordinetur.
B Yquis.xxx.etatis ſue annin
nõ impleueritnullo modo pᷣ⸗
ſbyter ordinetur: etiam ſi valde ſit
dignus?. ¶ Item in nouel.
Sc eodeim Palea.
mo preſbyter cõſecretur ꝗ
minor.xxx.annis ſit. NMemo
diaconus vel ſubdiaconus fiat:qui
minor.xxv.annis ſit.nemo lectori
bus cõnumeretur:qui minoꝛ.xviij.

¶ Ante annos.xxx. preſbyter non

qnis fuerit.nemo inter diaconiſſas

conſecret᷑ ſacroſancte eccdleſie: que

minor ſit.xl.annis vel ad ſecundu,ʒ
mr̃moniuʒ ꝑuenerit.¶ Iẽ leo pa.

CNKNon eſt ordinandus ſacerdos

nisß lõgo ſit ꝑr obatus examine.
61 Aid eſt manus cito impone

re:niſi ante etatis maturitatẽ
ante tẽpus examinis:ante meruuʒ
obedientie:añ experientiã diſciplie
ſacerdotalẽ honoreʒ tribuere non

alieno niſi talẽ effici oꝛdinantẽ:q̃lis
ille eſt ꝗq ñ meruit ordiari? Itẽ ex
ↄcilio neoceſariẽſi. Añ.xxx.ãano
PDP ru etate pſbyter nõ ordinet᷑.
Reſbr añ xxx.ꝰãanoꝝ etatẽ nõ
oꝛdiet᷑ q;uis ſit ꝓbabilis vite:ſed
obpᷣuet᷑ vſq; ad pſinitũ tps.dñs.n.
xxx.ãno baptiʒatꝰ ⁊ tũc pᷣdicauiꝰ.
C Hoc reglir: vñ ⁊ xpᷣs ⁊ ioãnes
baptiſta ⁊ eechiel ⁊ nõnili ꝓphaꝝ
nõ legũtur ante h̊ tpᷣs pᷣdicaſſe ⁊ ꝓ
phetaſſe: veꝝ qꝛ hieremias ⁊ dani
el añ iuuenileʒ etatẽ ſpiritũ ꝓphetie
accepiſſe legũtur dauid quoqʒ ⁊ ſa-
lomõ in adoleſentia vncti iueniũt᷑:
⁊2 loãnes euange.cum adbuc eſſet
adoleſcens a dño in apłm electꝰ:⁊⸗
cum alijs ad predicãdũ miſſus in-
nenitur:paulus q̃q; aplłs in adole-
ſcentia a dño eſt electꝰ ⁊ ad predicã
dũ miſſus aſſerit᷑:eccleſia ſilr neceſ
ſitate exigẽte nõnullos aũñ.xxx.an-
nos oꝛdiare ↄſueuit. C Eñ zacha

i Regulariter. pꝛedicaſſe ante hoc tempuus.
K ʒy.xxx.annoꝝ:neceſſitas.vel vtilitas cũ illa etiã inducat diſpẽſatio/
HBöeu wh tall.ima veſneroie vf.cũ eniʒ in.xxv.anno ad re
gimẽ eccleſie poſſit aſſumi:vt ex de elec.cuʒ in cunctis.⁊ quilibet pꝛelatus
debeat eſſe pᷣſvyter.xxj.q.ij.ſicut.cũ ẽt talis debeat eligi ꝗ ꝑ bꝛeue tps poſ
ſit ꝓmoueri:vt ex de eta.⁊ qua.oꝛ.pꝛeterea.⁊ bꝛeue tps eſt:vt nõvacet ec
cleſia niſi per tres meſes ad plus:vt.l.di.poſtqᷓ.ergo pdicta.c.videntur
coꝛꝛecta.o.qð nõ credo:vt er ð elec.dudũ.a ex de pᷣben.cũ iã dudũĩ ſi.

DI. LXXI.

1 Poſtolicus aũt. Oic depingit᷑.ᷣlxxix.di.in qua ſpaliter magi
a ſter agit de electione ſummi potiſicis a qbus debeat eligi: ⁊ di
cit ꝙ a cardinalibus: ⁊ qñ:qꝛ die tertia poſt depoſitionẽ deſun/
cti: vt.j.eo.nullus.ſubdit etiã qꝗd iuris ſit cũ duo malo ʒelo eli
gunt᷑:vt.j.e.ſi duo.vel cũ ſimoniace aliꝗs eligit᷑.j.e.ſi quis pecunia.ꝛ
dicit ꝙ a ſolo deo poteſt deijci.de oꝛdinatõe eius nõ tractatur bic:qꝛ de ea

ordinentur. ”s
2.xxx.annoꝛũ nõ reperiutur 7
neẽ̃itas expoſcit: a.xxv.ãnis

LXXVIII LXXIX

dictum eſt. S.xxiij.di.in nomine.

*

64

m J s.⁊ canonica.quã electionẽ vocas canonicã :nundd dices ideʒ eſſe q annn

in aliox electionibus ſaltẽ quo ad hoc vt debeat eſſe de eadeʒ eccdleſia: vel
vt melioꝛ eligi debeat:velẽt pꝛioꝛ vel nõ ſit aliquo modo irregularis: ſed bꝛeui
ter dico ſi eſt electus a duòbus pꝑtibus ammodo nulla admitti᷑ cõtra ipſu; er-

rias pa.bonifa.epᷣo. & Meceſſita-

te exigete.xxv. annoruʒ preſbyteri

ſacerdotes oꝛdient᷑. DI. LXXIX

Poſtolicꝰ qt ñ niſi a car

dinalibꝰ a religioſis cle-
a ricis eſt ithꝛonizandus.
. öVUñ nicolaus papa.
CSe eo qui ſine concordi cardi-
¶¶nalium electione inthronizatr.
Igs*aplice ſedi ſine cõcoꝛdi
⁊canõica electõe cardialiũ eiꝰecclie

ac deide ſequẽtiũ clericorũ religio

ſoꝝꝑꝰinthron ʒzat᷑: ñ papa vel apli⸗
cus:ſʒ apoſtaticus habeat᷑.¶ Itez
ſymmacus pape.
Papa fupſtite eo incõſulto de
electione futuri pontiſcis nemo au
deat loqui.
Igs papa ſupſtite ꝓ rõanoꝰ

põtiſicatu cuiqʒ qͥlz mõ fauorẽ

pſtar ouicit᷑:loci ſin honor pᷣuet᷑.⁊ ĩ
fra. Si ꝗs pᷣſbr̃ aut diaconꝰ aut cłi
cpapa icolumi ⁊ eo icõſulto aut ſbᷣ

n ſcriptõez; p röano põtiſcatu accõ
probatis? ⁊ quid eſt cõicare pctõö

modar̃ aut pitatia ꝓmutẽ autſacr̃ʒ
pber̃ tẽtauerit aut aliqð certe ſuffra
giũ polliceri:uł de hac ca pᷣuatis cõ

uenticulis factis deliberare aliqd

atqʒ ðcernere pᷣſũpſerit:loci ſui di⸗

gnitate ul cõione pᷣuet᷑:a ifra.pꝑ oc
cultas fraudes ⁊ ↄiurationũ ſecre

tas ĩſidias q̃s ſnĩia huiꝰdiſtrictiõisꝰ
pſeꝗt ſi ꝗs ad eccłaſticã ꝑtulerit᷑no
titià uł ↄſilia eoꝝꝑ ꝗq; bac ſynoduʒ
ð põtiſicali egerit ãbitu ⁊ rönabili
ꝓbatiõe ↄuicit᷑: particeps hmõia⸗
ctõis ñ ſolũ purgatꝰ ab oĩ culpa ſit
ſʒ ẽt fmuneratiõeq̃ ñ idigna ſit ſub
leuet. ¶ Itẽ ex ↄcilio ſtephani pa.
In aptatus cunmen nullꝰ nin ex
cardinalibus promoueatur.
Poꝛtebat ut hec ſacroſancta
dña noſtra rõana eccłlia iuxta
quod a beato petro ⁊ eiꝰ ſuceſſoꝛi-
bᷣ iſtitutũ ẽ rite oꝛdiaret᷑ ⁊ i apłatꝰ
culmẽ unꝰ de cardinalibꝰpᷣſbyteris
aut diaconibus conſecrarct᷑.¶ Itẽ
ex eogem. Seeodem.

ceptio nec de vitio eligẽtiuʒ xel
electi:qꝛ nõ eſſet coꝛã quo iudi/

ce exceptiones ille ꝓponerẽtur
vñ ſi tertia ps vellet ꝓbare ele

ctionẽ eſſe ſimoniacã nõ audi

ret᷑:vt e de elec.lʒ.qui tñ ſic eli

gũt peccat ⁊ electio talis vitio⸗

ſa eſt. H
n ¶ Sequẽtiũ. hi cõſentire de

bent:nõ iñ vocandi ſunt de ne

ceſſitate.

o MReligioſoꝝ. S. diſ. xxiij. c.

i.ʒ.ſʒ ibi dicit religioſos viros
pᷣduces:nõ reſpectu cardinaliũ
ſed reſpectu laicoꝝ.
p W J ꝗs.ꝓ romano.maxie
ar. j. e. nullus põtiſcx.

q ¶ Aut ſubſcriptionem. als

ſubſcriptionis. L
Pr ¶ Muatia. pitatia h̊ dr̃ ſcri
pia ooligatoꝛia.xxx.q.iij.pita
tiñ.⁊ ſʒʒ hoc dr̃ pitatiũ a pingẽ

do:vel dicunt᷑ munera quedaz

ſᷣm hoc dicitur a petendo.

S ¶ Diſtrictionis. i. diſtricte cõ

ſtitutionis ſententia.

t ertulcritar. in ſimonia

aliquẽ de ſe cõfeſſuʒ audiri con
tra ſocios eiuſdẽ criminis.ſiſ eſt
ar. j.xv.q.iij.nemini.ſed ſub
intelligẽdũ eſt ibi vel cũ ſimo/
nia.⁊ ita p hoc.c.determinat᷑⁊
ſupplct᷑ illð vñ colligit᷑ ꝙ crĩ

ſimonie: crimen leie maieſta

tis equalẽt ⁊ equis paſſibꝰ am

bulat: vt.xv.q.uj.ſane.⁊ qdeʒ
quecũqʒ pſone recipiũtur in ac
cuſatione in crimine leſe maie/

ſtatis:recipiunt᷑ in crimine ſi

monie.⁊ cum ibi recipiatur ſo⸗
cij inite ſanctionis contra ſe ſi
militer ⁊ hic. Item bic habet
ꝙ aliquis illũ cũ quo ſimoniã
cõmiſit pot accuſare:⁊ ille pu/
niet᷑ ⁊ iſte non.qð.h.intelligit

vbi res nõ ꝓceſſit ad actum.ſ.

ad donationẽ vel receptionẽ pe
cunie:tũc enim vterqʒ dʒ depo
m. Jo/qð ego nõ credo: cum
crimen iſiud pꝛocedat ad inſtar
crimĩs leſe maieſtatis: vt.xv.
q.iij.ſane.in quo ſocius crimi

nis ſi ꝓbat crimen remunerat

vt. vj.q.i.O.verum.b.arg. ex
de leſti. veniens. dicunt tñ qui
dã ꝙ nunqᷓ; in ſimoma ſocius
ſocium accuſat.xv.q.iij. nemi
ni.niſi quando ſimul commit
titur crimen leſe maieſtaus: vt
hic.⁊ ad.c.ſane.reſpondeo ꝙ
quo ad quedam nõ quo ad oia
ſimonia equis paſſibus ambn

lat cum crimine leſe maieſtatis Sed videtur ꝙ ille qui accuſat iĩllum quem dicit

—

fuiſſe ſocium in crimine non eſſet audiendus. tum ideo quia ſtatim puniendus

elſet ex quo ſponte conſeſſus eſt crimen ſuum:vt.ij.q.i.nos in quenqᷓ.tum quia

turpitudinem ſuam allegans non auditur: vt extra de donat. imer. ſed dic hoc

ſpeciale eſſe in hoc crimine:vt allegans ſuam turpitudinem audiatur: ⁊ vt con⸗

feſſio eius non puniatur.tum quia non eſt directa confeſſio quando quis conſite
tur vt a uſet.ſed licʒ confeſſio accuſatoꝛis non puniatur in ſimonia: tamen con
feſſio teſtis punitur:vt extra de electionibus.per inquiſitionem Sed quid ſi co/
feſſus non poteſt pꝛobare crimen:videtur ꝙ tunc puniendus ſit:quia tacere de/
buit crimen quod pꝛobare non potuit:vt.ij.q.vij.pleriqʒ.vj.qãij.ſi tantum. qoᷣ

concedo.

A.i.S.verum.⁊.l.ſi quis com.,.

x Poꝛtebat. planum eſt.

u ¶ RKemuneratöe. no ipſo facto.ſed a iudice eã ĩpetret: vt.C.ex qui.ca.ſer.pr
pꝛemio li. acci.l.i.⁊ ita inuitatur aliquis per pꝛecium ad accuſandum: vt. vj.

4
erto

iace elegerint papã boc.n bo
D1 raceeraar ma ängeckrdennr
NSI. pone alig uid ſi unciaſſe. Sed quic
( ES ð ponec .jJ.c.prox.nunq ff. de adult. den aris: vro tua tere der
ſaconibus: 1 ” 4
. . ioꝛes eſſe diacon no. arg:ij. itur moꝛtua elig u neges eam tuam ſcetur: cum papa 4
inales pꝛeſbyteros maige⸗ inuemiat oneus vroꝛ tua lech dendus es:vei ſi tu neg m al an poſſit niſt
llus. ar. cardinales p⸗ conibẽ ſi l illis onus. c. ſed oꝛ vetit: an eir iudi ſi. reſpon. ſi re⸗
a D. Allus. ſpyterox/ar ſtea ex diaconil diac is de berenl. reſpon. 0 ſ
Sauis pᷣſ eligi. ⁊ poſtea ex ibi pꝛius dicit ice ſedis dubium non
ex ulis pamd arg. Z. S.c.pꝛoxi. . “ dericis ap ſtati⸗ ndus ſtare mna
5.di.xxiij.in noĩe. ſolu. nec enim religioſis iam ſi ille apo . eſſe cogen 7 pe
linerendeſt ſtandum. f veſo . laicorum neqʒ religi iatur: etiam ſiille etri vio cio alicnius: na eer d.
eenaenn doe⸗ venite⸗ vnqᷓ; laicoru èithꝛoniʒ; dram beati petri: bo d cleſt. vominnseſt g ſe
. e 8 vnq; ſumat mi ta cathed canõica cat repe iij. alio
c ¶Werp ſacerdotes. ſile e Allus rdine pre ns cusi rit: vt canõ ſie- me iudicat. ir. nen G
deronit rifio. dimſtllorat⸗ ex alio o adus aſcende lenter tenue ectio intra vrbem rum. ſi autez certum ne
de conſti. ex ſumitur. ff. p ſo⸗ iſtinctos gr factus fue- le a ecdleſie ele Ungde nicolaus ek ei reddere debituz inn
liter ſum de ſiper d eſbyter fica lic leat. Ange nica z mn imuletinqind poſſit
§. adeo.a ij. ppetua. ex 1 4 us aut pr n ponti i non vale r⸗ vel pvo niſi mulier in⸗ . 4
cio. l. i. 1.x. q. j. ibus. diaconus aut! ſacrum Item ri tvicens. 0 inentiam obſer⸗
aa E⸗ aibanmatbue. msordiempromouen. Yiem Eneod eclaeatlem nandamae abrenikis .
mnateo nobiroappel. oramemprome To on canon kx ir ſatiſfacket .
d ates nobiles 4 tus o . 8 mo V multune bit papatu ðèð il.
8 tote nanle drtere u Velne marizck epicopu hg bretdnnuen Fratiahu wrnidt. Rrle. n
nrnopinl armur⸗ 8n. nvetalam nanagum ſiſtop Bants beanawel Srorlan n Nalcte ſi ll rni G
