erit abſens net poterat ꝓ/
clamaffe. argumentuz. ff.

man.ſi precedente.ꝭ.lucius.⁊ hoc concedo cum vir non babeat copiam ſui coꝛ/

ꝛtis ſed mulier. a eſt ar. ad hoc. xxxiij.q.v.qð deo.
Secundum ſecularem. non romanam. nam ſm eam ob ſeruilem conditio-

nem viri non mutatur conditio vxoꝛis:ſed ᷣm legem lombardam ſᷣm quam nð
illa uxoꝛ vel ſilij rediguntur in ſeruitutem. ſed ſecunda cum ſilijs ut in lombarda
de his qui ſe in ſer.alteri.ſub.l.pe.⁊ ult.in bis enim legibus dicitur ꝙ vxor quaʒ

tunc habebat uel flij non redigu

ntur in ſeruitutem :G ſecunda cũ filijs:ſed ſi il

la defuncta alia ei nubat libera ⁊ ipſa ⁊ filij eius rediguntur in ſeruitutem uel ſa
cit hic mentionem de ſenatuſcon.claudiano.ſᷣm qð ſi libera ibat in amplexus ſer
ni ſerua efficiebatur ſed ſublatum eſt hoc.C.de ſenatuſcon.claudia.l.i.

9 . Dimitti argumentum lz aliquid deueniat ad id a quo incipere non potu

it:non tamen propter hoc irritatur. S. diſtinctione.lx. precepta.j.pꝛoxi.q.i. ad

limina.
terunrcompellendum ut uendat reliqu

—

8 ctum eſt. habeant.ſed quid ſi domini ſint in
O

diuerſis pꝛouĩcijs: credo al

BGij

ſi neuter emere vnit redimat

Cauſa
cecleſia. nð enim debent vxoꝛes a viris ſeparari: ut.xxriij.q.ij.quos deus oiun. ſignatus Quartum eſt olei ſancti vnctio: ut eadem diſtinctione. dein⸗
xit. ⁊. C.cõ.vtriuſq; iudi.poſſeſſionũ.⁊ ar.ff.de edil.edi.pleriqʒ.nã peccarent do dea ſacerdote, qntũ baptiſmi ablutio:nt ea. di. venit. ſextũ in neniice chꝛiſ utts
mini eos ſeparãdo.a ita ſaltẽ indirecte ſũt cõpellẽdi relaxare eos: ut ex ð iudi.no matis punctio: ut ea.di.poſtq/ſeptimũ eiuſdẽ in frõte facta ſignatio: ut mmoͤſ⸗
lit. ſi nõ eſt qemat. potiꝰ ſeqtur vxoꝛ viꝝ qᷓ ecõuerſo.riij.q.ij.vnaqueqʒ. vel ea. di. pꝛeſbyteri. . ⸗ = l
diſtingue ancilla nubat volente dño vel no: ut dixi.xiij.q.ij.vnaqueqʒ. (Eldae Pabulo. hic vr ꝙ er oĩbus qͥ pcedunt baptiſmũ ghat opaternitas: ut ol.
ita ut dicit tex. legit. c. I.: c. q. liſ.c. ſi quis munit
ir .1 anci c.r.) is er, „„ hnus: z.. ve con. ſen
¶Legalis oiuciio.i. le⸗ in vno coniugio pmanentes dñis ſer- re ergo pro tali ratione accidenti: vtrũ di. liij. lcatheciſmno zubi
masiei⸗ ſenſus. miant ſuis: 2 boc in illis obſeruãduʒ eſt. debeant viri ac mulieres ad proprium nar halckan di⸗ ituin
b Qolutaté marie aé vyilegalis coniuctiofuit ? per vol‚ta vſumsredire an non. Nos vero meſti eſtente⸗ Pwienn npan
e nnctenr gereln na⸗ temꝰdominouum. uin bacre inquſiuimus pniorum oicta. caue.zelemes i n
monkeir populo Nidã populoꝝ? fre· Annenimus in archiuis? apoſtolice ſe · rit ea q̃ pccdunt u
mm. quẽtia impeditus fi dis iam talia contigiſſe in ecdeſijs iſau baptiſmũ vix impe egin
d Qogd aut. Mic lium ſuuʒ de baptiſ⸗ rie epheſioꝝ ſimulqʒ hieroſolymoꝛuʒ diũt matrimoniuʒ iͤan
q pingii pauma matle ſuſcepit: dum aliarumq; eccleſiarum. Epiſcopis etiã Shendu T no vin. ſrct
qs: an. lg ſuſei crederet ſe alienum earum ciuuatum ab hac apkica ſede vo mbotraetu un e hohah
8 iäfllan ſuſcipere.vxoꝛ autẽ ſæẽtibus ſcire vtrũ viri ac mulieres redi Nẽ attienine Plidli
tpoſten ne⸗ eius duʒ callide vel rent ad ꝓpriuʒ thorũ:beate memorie fſanua oium ſacra⸗ unn
ſcen carnaliter ſue vroꝛi: let ſuſcipere pꝛoprium ſuſcepit alienu, ſancti patres Julius Innocẽtius ⁊ Ce mẽtox: vt. xrni. di. nu e
cni ꝑ tale factũ cpater ſa quem vir adoptauit ſibi in filium: ⁊ ex leſtinus cum epiſe copoꝝ plurimorum 7 5. vep. cuʒ ergoia⸗ e.
ctus eſt: ⁊ qda ꝙ ſic: lI a vxore ſibi filia naſcitur: quam filio ſuo ſacerdotum conſenſu in aploꝝ princi⸗ nunans ſit apia nul gar
nones varie loquatur vde aqoptiuo ſpirituali vxoris: dum vter- pis eccleſia ꝓbibẽtes talia pſcripſ. erũt 6i re pn raheſe igic
o in nor eo dae qʒʒ eſſet in cunabulis tradidit: poſt tii z conſirmauerunt: vt nullo modo ſe in di⸗ RöRlahtasug ges
R H ſtquen nmuʒ vxor moꝛitur: ⁊ compater eius re cõiugium reciperent mulieres ac viri: tus zbere mrimo⸗ ſomtn
nionn vicik trantä wnon lictam compatris vxoꝛis ſue vir claam quicũqʒ aliqua ratione ſuſceperint na- miuzʒ: ut. xxviij. . i. n
debeat ab ea ſeparari:ſeck ſibi deſponſauit. aliquantulum tempo- tos ꝓpꝛios: ſed ſeparent ſe:ne ſuadẽte caue. itẽ ſi vecedeft
ↄtrarietas hec ſoluit᷑ eẽ, ris effluxit ⁊ alius publice eam duxit in diabolo tale vitiũ inoleſcat. Scitis ga ſine bapeinn nop t
cog. ſpi. ſi vir vel mulier vxorem . Queritur pꝛimuʒ: an vro quomodo ſunt ſeptẽ dona ſpiritus ſã gehe dane ner ſian
vbi dicit dler une r ri ſue debitum reddere ualeat: qui pꝛo cn:ita ſunt ſeptẽ dona baptiſmi. A pꝛi danaltwmnn fed z
rennerſetd an prium ſilium de ſacro baptiſmate ſu- mo ergo pabulo ſacrati ſalis ⁊ igreſſun ſe. di. iij. firmiſſi⸗ noſu
ſiliũ ſuũ de ſacro fötenon ſcepitρ Secundo:an ſponſalia con- eccłie vſqʒ ad ↄſirmationeʒz xꝑ chꝛiſma me. .c. imd
i a viro ſeparada eſt nii trahantur inter infantes Tertio:an boc eſt a primo vſqʒ; ad ſeptem nullus pʒadbue iiloe
ad ſeruadam ↄtinẽtiã poß ſpirituales nel adoptiui filli naturalibꝰ xpianus ſuam cõmatrem in cõiunugium bꝛũ NAer ſen⸗ nue
ſit induci.idẽ dicit.j. e. de copulari naleant. Quarto: an vxo⸗ ſuſcipere debet. Et qui pᷣſumpſerit tan gobote . v ail iicen
eo.· capitula q r unt rem compatris vxoris ſue alicui duce- diu vinc ulo anathematis religet: do⸗ quolibetiſor bi Fnin
ale intſchatic 33 ct re liceat. Quinto: an clandeſtina de nec penitentiam digne egerit. rcopalermäabet nnß
igcäm oenicanionis ſponſatio manifeſte pꝛeiudicet. & Aiez ex ↄci.apud vermeriam.c.iiij. dicit ante baptil wind
fieri ſeparationẽ.uł qð di A.I. WAb vxore ſeparet᷑ qui filiaſtruʒ ſuũ mü noͤu eſt ho ſpi ri
cit in eis ad debeat ſepa⸗ Aod autemꝰpꝛopꝛiumſi coram epiſcopo tenit. ſagans: Tin aliur ictn
rariiĩtelligas tã diu quouſ lium in ſpiritualẽ ſibi trãſ J quis filiaſtr um ſuum uel filia binlie:aviſhaal n
penltuerlli, gei: epi q ferens vxoꝛi ſue debitus ſiram ante em tenuerit ad conſr ad viſferetis ama hil
Kopu ſe lecg ehet e⸗ reddere non valeat rati mationeʒs: ſeparetur ab vxore ſua 1 nů- Iije ſi H vig vieere:
arari ſbᷣ ea ↄditõe ſi pñt . NeeI 60 inde lij. ſi b vis vicere: Enu
auciad ↄtinẽtiã. ut ex ðᷣ ne ⁊ auctoꝛitate probatur uã aliam accipiat:ſimiliter ⁊ mulier. tũc dicas i llla de ntii
cog. ſpi. c. ij. HMHulla eniʒz auctoritate permittitur vt Contra vero ſeribit Nicolaus ſa. cre. zao ſlis ilenõ ſſthn
e¶ WMermittit. hic male quis commatri ſue carnaliter copule᷑̃. lamonitano epᷣo dicens. erat ſili viri :6; lenĩ
dicit. inuit eni nõ poſ⸗ hic autem vxoꝛem ſuaʒ ſibi commatrẽ Non ſeparetur a viro que filiaſtru, eſtackoleg P5. aiucr
ſit ↄtrabere niſi innenia? eęffecit:non ergo illi vlterius carnaliter de ſacro fonte leuauit. “ Daftopatorntsoeſ i
Aeſſuz. Pic ei ver, j. copulari poterit. ¶ Minc deuſdedit ſſe deſideras: vtrum mulier d ialis cöpaterni- clen
delno cgupncdi. . ſancte romãe eccleſie epiſcopus ſcribit viri flium er alia'femina genituz tas ſufftci;s bad vi A
fVEruenit.ex lauacro goꝛdiano biſpalẽſis eccleſie epiſcopo ? de ſacro fonte leuauerit ponmodũů pol rimẽdũ. alij dicunt oſtnos
dicũt gdã ꝙ ſi ſuſi frat ri chariſſimo. M ſit cum eodeʒ viro copulariꝰꝰ Quos iõ tm̃ in biprans mnigh
pio ſliũ iudei ve ſacro ſõ⸗ ¶Separent᷑ viri ab vxounbꝰ ꝗ aliquo coniũgi poſſe decernimus:quia ſᷣm ca⸗ nnmgtiane 6 fcligepe
telter me v ipſu no ohin caſu natos paopios coꝛam epo tenẽt. nones ſacros: niſ amboꝝ còſenſu nul⸗ d vonu Zbai whpof
Sdaternſes:⸗denlilad Eruenit ad nos diaconus ſancti- lius religionis obiẽtu debet coniunx di per iſta que pꝛece⸗ —
aois für ij.q.iemhi. o , tatis veſtre epiſtolam deferens mittere cõiugem. Pertinet aut ad in qut baptiſmuũ vt ſ Mi
ſi iudea poſtea ↄuertauur quidam viri a mulieres preterito ſ- ab-⸗ gens vxoris exitum: que babens odio ne ſpe danatus ſit irtina,
ad ſidẽ poſſ cu ei 9pere: bato paſcali die pro magno populorũ viruʒ vel inſirmitatẽ eius nõ ↄſideräs etiam inmne gma 4 90
qꝛ nõ fuiuiſcit qð nibil ſu incurſu:neſcientes proprios ſilios ſu- quaſi cã pietatis operatur impietatem: ritur an bebed⸗ Onöphrpr
fdnent „ ſi ſta en gn ſcepiſſent ex lauacroſſancto. Cupis ſci marime cum apoſtolus precipiat: HNo Rrrl. c ges . nl Winn
terco Saternitas: pair . dicunt qd
cõeiſionẽ Zheret: ſicui nũcp baptiſmma vᷣhitur. ĩter ſuſceptũ aũt ⁊ ſuſcipientẽ ĩ his ſunt ad minorẽ penã.ſed hoc nõ videtur: qꝛ leuiſſima eſt pena paruuloꝛuʒ de
q̃ pcedũt baptiſmũ oᷣhitur vinculũ cõpaternitatis ⁊ lʒ adpuc nõ ſit ĩ ſide vel ĩ ve⸗ vt.j. de con. di.iiij.c.generãte.ergo videt᷑ ꝙ non poſſit eſſe leuioꝛ.alij di- 0
ritate añ baptiſmum.vt.xxviij.q.i.caue.deſtinatiõe tñ qᷓdam ſidelis reputat᷑. hD. cunt ꝙ bec dona pꝛoſunt viuentibus ſed non monentibus. foꝛioꝛes enl Oanln
tñ.⁊.R.dicũt ꝙ inter me ⁊ iudeã cuius ſiliũ de ſacro fõte ſuſcipio Zhit᷑ cõpaterni ſunt ad reſiſtendum diabolo:ut deconſe. vidtl iij. poſten . c crbin. –
tas: vñ no poſſuʒ cũ illa ad ſidẽ ↄuerſa Zhere. Iẽ dicit. h. ꝙ bñ õᷣhit ꝓpaternitss er hoc ſequitur ꝙ oẽs paruuli equalẽ penam patient᷑:qð vir eſt crecdi 4 e. gncnn
iter me ⁊ patrẽ ſuſcepti de ſacro fonie lʒ hereticus:ſi aliqñ fuit baptiʒatus. Sigqueras an bec vona ſint ſacramentum vel nõ. dico ꝙ nõ qr omne ſa⸗ ☚
¶Aſum. loquit ve cõiunctis añ cõpaternitatẽ ⁊ non de ↄiunctis poſt put qui, cramẽtum ↄfert ſalutem: ut. S. i.q.i. multi. iz ſi appelles ſactm.i. ſignuʒ Nacc⸗
dam mentiunr. future gratie:tunc cõcedo eſſe ſacramentum. Cen
h Aaze archiuis. ab archa dictũ eſt archiuũ:vbi.ſ.reponũt᷑ libꝛi:⁊ ꝑ tales libꝛos m GBy quis filiaſtrum. ſein
it fides: ut er de pꝛeſcrip. ad audientiam. . n·Oſſe ex alia. idẽ a ſi eſſet erialla. 56 ſeinul
Memoꝛie. hic incipit reſpondere. ,0 Eée o arieitarnalüer coõmiſceri. S. di. xxxi.aliter. arg. ꝙ nũq; ẽ i⸗ ſ
k¶ Sona pmü ſalis collatio: ut.j. de cõ.di.iiij.exhinc.ſʒ auriũ ⁊ nariũ linito malumſfaciendum ꝓpter bonũ qð ĩde ſequitur. ſic. S.i. q.i.nõ eſt putada. .
cu ſpto tertiũ eſt in pectoꝛe ⁊ in frote crucis facta ſignatio:ut eadem diſ.poſtaa ð.xiiij.q.v.foꝛte.j.xxxij.q.iiij.ſic nõ ſunt.j.xxxiij.q.v.ſi dicat. 4

iopeng,
ep apgg
ſuinſhin
Adichahe,
hiinöftitep
u der Pfin,
neit Neetet
ne bchſnort⸗
leſt ei aibef⸗
mnsgnpenoti
unmnilſb
Niit ind
ic nloerge
Naihuane
iü dadal Nr⸗
gopoleſeſibſ⸗
Flualsgheding
jquolbe ſrid
rlöhumnie
ict ganeban
nünocüͤetoſe
mulsietifin
güiliorrdrin
4diſeriti ann
slel adoptiif⸗
.ſ b nis drr
deasgilad⸗
ofllidilens
fis mi:h
iens aſeplu⸗
Kdegho⸗
aunnitisrß
gls cpaterni⸗
ſuſfciestadi
läalidan
n u bannin⸗
Hrmaroresbi
oöhuenin
ogo i l
iſtn arſic/
tbaninini
ſpe oizon 1
mmininogno
rnitigfnii
.d NNN
iſſneto
Nuntgigt
enspunnla⸗
elanorali⸗
. ſottore e
1 emmiͤ⸗
ghnnſ
,ni,lN

z56
Ng de
bek tihn
l.

um ð ſacro fõte pdit ius exigedi:ſicuti

XxxX OR Dꝰ„ 1

¶ Fraudare.i.ſubtrabere debitũ qð inuicẽ debetis vobis niſi er coſenſu
qð ſoꝛte facietis vt expeditiꝰ vacetis oꝛatiõi.(Adade ꝙ ita oꝛiginalr ſcribit
paulus in pᷣma ad coꝛ.c.vii.) b Tandeiurelie iñ ꝗ lenat ſiliũ ſu

lle a foꝛnicat᷑ cnʒ altera.ſʒ nũꝗd ſi ta

lis petit debitũ dʒ vxoꝛ ei reddere.dicit.h.ꝙ ſic.lʒ ille peccet petẽdo.⁊ ẽ ar.

ꝓ ipſo.xxxiij.q.v.
maniteſtuʒ.er de iu
reiur.debitoꝛes.idẽ
dicit ð illis ꝗ uoue
rũt ad tpᷣs:ſj ſi pꝑpe
tuo nouiſſent ſecus
eſſet: ut.xxrxiij.q.v.
ꝙ deo.tu dicas ꝙᷓ
ſtatim ipio fctõ ꝑdi
tũ eſt ius exigẽdi:lʒ
pꝑ ſnĩam eccſie non
ſit ablatũ ius:⁊ cũ
nõ habeat alter iuſ
petẽdi:nec reliquui
dafr̃ tenet᷑ ulſoluer̃:

qꝛ ubi nulla ẽ petitõ

nulla ẽ moꝛa:ut.ſf̃
de v.ob.ſi pupillꝰ.
ſʒ nöne vr Zriñ.xxx

ij.q.i.dixit. vbi dẽ

ꝙ añs ob ſolã cãm
ſoꝛnicationis exce-
pit q̃re vroꝛ poſſit

negaf debituʒ uiro

nel ecõuerio.ſʒ illð
ſane ĩtelligas ꝙ ob
ſolã foꝛnicatõis cʒ
pðt eã expellere de
domo ſua.⁊ ab om
ni cura dimitter:dũ
tñ illð ĩtelligas ꝓ/
idolatria ſj plures
ſũt cãe ꝑp s nõ co
git᷑ reddere debituʒ
viro:ſʒ ĩ illis caſi⸗
boñ põt eã a ſe abij
cere:lʒpoſſit ei ðbi

tũ denegare. INẽ ſi

uterqʒ leuauit filiũ
ſuũ ð ſacrofte:neu
ter hʒ ius petendi:⁊
lʒ neutri ſubueniat᷑
petitiõis iureutriq;
tñ ſubuenit᷑ iure re-
plicatiðis.ſic ex de
diuoꝛ.ſigniſicaſti.
a⁊bonũ ſimile e de
excep.cuʒ eccłiaſtice

iz gd ſi ꝓmiſerũt ꝓ

petuã ↄtinetiã ⁊ alt
poſtmoduʒ ſoꝛnica
tur nũꝗd poterittũc
reliquꝰpeter ðbitũ:
vñr ꝙᷓ; poſſit ẽt ſi am
bo foꝛnicati eẽnt. ⁊
ẽt ſi iurauit nõ fpe
tere eã:ut er ð iure
iur.tua.ar. .xxxiij
.q.v. ꝙ deo. Rñ.
ꝙ nð pot petere ſed
eccłia coget reliquũ
redder ðbituʒ:ut er
ð diuoꝛ.ex lrfis.
O Ictũ eſt. fal⸗
laciamiarg.
ꝙ dolus nemini dʒ
patrocinari:ut.xv.
conſtituit.ff.ð dolo
nec ex dolo.
d ¶ Penitẽtiã inte
rioꝛẽ.⁊ ſempꝑ doleat
ſe feciſſe h. ſic. l. di.

cleriioeod
Eeo. ſpe.

lite inquiens fraudare inuicem: niſi ex
cõſenſu ad tempus:vt vacetis oꝛatõi:

⁊ iteruʒ. Reuertimini ĩ idipſũne tentet

2 2 —

vos ſatbanas ꝑp ĩcõtinẽtiã ur̃aʒ ergo
ſi nõ ex ↄſenſu vtriuſq; ↄiugis factum
eẽ ꝓbat᷑:nõ fraudẽt inuicẽ.ſedreuertãt᷑
in idipſum:pꝛeſertim cũ dicat apoſtolꝰ
Axor ſui coꝛpoꝛis ptãteʒ nõ bʒ ſʒ vir:
⁊ vir ptãteʒ ſui coꝛꝑis nõ hʒ ſʒ mulier.
¶Item ex cõcilio gabilonenſi. c. iiij.
Non ſeparetur aviro:ſed penitẽtiã
agat que ſilium ſuum coꝛam epiſcopo
fraudulenter tenuit
Ictum eſt nobis quaſdã feminaſ
deſidioſe:quaſdã vᷣo fraudulẽter
vt a viris ſuis ſeparẽtur ꝓprios ſilios
coraʒ epiſcopis ad ↄfrmãdũ tenuiſſe:
vnde nos dignũ duximus:vt ſi q̊ mu-
lier filiũ ſuuʒ deſidia ant fraude aliqua
corã epiſcopo tenuerit ad cõfirmãdnuʒ:
pꝛopter fallaciã ſuã:aut ꝓpter fraudẽ
quamdiu vinet penitẽtiaʒ agat:a viro
nõ tñ ſeparetur. ¶ Atẽ ex ↄcilio mago
ciẽſi.c.x.in clauſtro ſãacti albini babito.
Separẽtur ⁊ graui penitẽtia plecẽ-
tur:qui filiolam ſuam uei ſpiritualem
matrem ducũt in vrorem.

DEEo cgĩterrogaſtis: ſi aligs ſilio
lam ſuaʒ in vxoꝛeʒ duxerit: ? de

eo qui cũ cõmatre ſpũali cõcubuit:⁊ de
eo qui filiũ ſuũ baptiʒauit: ⁊ vxoꝛ eius
eũ de fonte ſuſceperit haccauſa vt diſei
diũ ↄiugij fieret:ſi poſtea in tali copula
tiõe poſſint permanere: de talibꝰ ſic rñ
dendũ eſt:ſi filiolã aut cõmatrẽ ſuã ali⸗
gas ĩ ↄiugiũ duxerit: ſeparãdos eẽ iudi
camus:⁊ graui pnia plectẽdos.ſi antẽ
ↄinges legitimi vnus aut ambo ex ĩidu

ſtria fecerit vt ſiliũ ſuũ de fonte ſuſcibe

rent:ſi innnpti pꝑmanere voluerint:bo-
nũ eſt.ſinaũt grauis pnia iſidiatoꝛi iniũ

gat᷑ ⁊ ſimul maneãt.⁊ ſi pᷣuaricatoꝛ ↄiu

gij ſupuixerit acerrima penitẽtia mul⸗
ctet:⁊ ſine ſpe ↄiugij maneat.¶ Iteʒ
nicolaus pa.rodulpho hituriẽſi eo.
CBHõ ſeparent᷑ ab vxoꝛibus qui ſilia

ſtros ſnos coram epo tenent.

Ebis qui filiaſtros ſuosad con
firmationẽ coꝛã epis tenẽt.i.ꝗ fili
os vrxoꝛis ſue de viro pꝛioꝛi dũ criſmã
tur ab epis ſuꝑ ſe ſuſtinẽt: ſi inſciẽtia ſi
cut aſſeris ſiat Iʒ ſit peccatuʒ nõ tñ vſq;
ad ſeparationẽ piugij puniẽduʒ eſt. lu-
geãt iñ ⁊ digna penitẽtia hoc diluẽtes
dño dicãt: delicta ignorantie noſtre ne

memineris. Nem Joannes papa
anſelmo lemoſine eccleſie epiſcopo.
¶BHõ ſeparetur ab vxore ꝗ neceſſita-

tis cauſa filium ſuum baptiʒzanit.

A D limina beati petri apłoꝝ pꝛin

cipis bic pᷣſens hõ noĩe ſtephan⸗
orationis cã veniẽs:nr̃o pᷣſultatui ſug

gerẽdo innotuit q filiũ ſuũ in extremo
vite ſue poſiũ nec dũ baptiſmatis vn-

.55

bi qui.
f U E bis ꝗ ſiliaſtros ſuos ⁊c.(Adde ꝙ ſicut df hic in ſi.legitur in pſalterio.

g A O limina innotuit.ideſt notificauit.

b ¶ Cogẽte.idẽ eẽt abſqʒ neceſ

ſitate:ſʒ tũc ei penitẽtia ĩponẽda eẽt:⁊ vrgẽtiſſima neceſſtas excuſat.ð cſe.dii.

da lotũ:abſentia.ſ.ſacerdotũ nimia ne
ceſſitate cogẽte? baptiʒauit eũq; ipſe ꝓ
prijs manibus retinẽdo ſuſcepit: atq;

ꝓ huius rei negocio noticie tue patefa

cto reuerentia tua q̃ſi rectitudinis ʒelo
ffagrãs pᷣfatũ hoieʒ a ſna ↄiuge iudica
uit eẽ ſeparãdũ:qð ſieri nullatenus dʒ:
dicẽte ſcriptura a dño iũctã eẽ virovxo
rẽ:⁊ quos deus ↄiunxit hõ nõ ſeparet.
vñ ⁊ dñs in euãgelio nõ dimittere poſ
ſe vxorẽ ſuaʒ niſi ca fornicationis aper
tiſſime iubet:⁊ nos tãte auctoritatis pᷣ
cipua freti iuſſione dicimus dimittẽdũ
eẽ ⁊ iculpabile iudicãdũ:qð neceſſitasꝰ
intulit. Nã hoc baptiʒãdi opus laicis
fidelibus iuxta canonicã auctoritatẽ ſi
neceſſe fuerit facere libere ↄcedit᷑. vñ ſi

ſupradictus genitoꝛ ſilium ſuum coꝛpo

re moriẽtem aſpiciẽs:ne animam ꝑpe
tna morte pereũtẽ dimitteret ſacri vn-
da baptiſmatis lauit: vt eũ de ptãte au
ctoꝛis mortis ⁊ tenebꝛaꝝ eriperet: ⁊ in

regnum xpi iam regnaturuʒ ſine dubi-

tatione traſmitteret:benefeciſſe laudat

⁊ iccirco ſue vxori iam legitime ſocie⸗

tate ĩpune q;diu vixerit iudicamꝰ ma
nere ↄiũctuʒ:nec ob hoc otra pᷣfataſ au
ctoritates diuinas aliq̃tenus ſeꝑari ð·

bere. Filia dicit ſpũalis nõ ſolũ eius q

accipit:ſed ẽt eius ꝗ trine merſionis vo
cabulo eam ſacro baptiſmate tingit.dr

etiam ſpiritualis filia ſecerdotis: que ei

peccata ſua ↄfitet᷑:haꝝ oĩum ſtagitioſa
coniunctio eſt:⁊ eadem pena plectẽda
¶WUnde ſymmachus papa ait.
Par penitentia ei indicitur: qui ſpi

ritualem filiam ? penitentialem ſuam

violare monſtratur H
QUnes quos in penitẽtia ſuſcipi
mus:ita vt noſtri ſunt ſpiritnales
filij:ut ⁊ ipſi quos uel nobis ſuſcipiẽti
bus vel ſub trine merſionis nocabulo
mergẽtibus vnda ſacri baptiſmatis re
generauit.Silueſter quoq; docens ad
monet vnũquẽq; ſacerdotẽ ut nullus

cã fornicationis ad ſuam penitentialeʒ

accedat:quia ſcriptuʒ eſt:omnes quos
i penitẽtia accipimus:ita filij noſtri ſũt

vt in baptiſmate ſuſcepti.qua ꝑꝑ boc

ſcelus ſi quis ꝑpetrauerit:nõ ſolum di
gnitatis honorem amittat:verumetiã

vſq; ad exitum vite ſue iugi penitẽtieꝰ

ſe ſubdatal⸗/ Item Celeſtinus.
De codem.

8 Jquis ſacerdos cũ filia ſpiritnali
fornicatus fuerit:ſciat ſe graue ad

ulterium commiſiſſe. Iccirco femina ſi

laica eſt omnia derelinquat:⁊ res ſnai
pauperibus tradat:⁊ cõuerſa in mona

ſterio deo vſq; ad morteʒ ſerniat. Sa

cerdos autem qui malum exempluʒ de
dit hominibus:ab omni officio depo

nat᷑: ⁊ peregrinãdoꝰ duodecim annis

peniteat.poſtea vo ad monaſteriũ va

ſicut.nõ tamẽ pr filiuʒ in
neceſſitate ↄſirmabit:qꝛ il
lud epale eſt.

inde.(ldde ꝙ ita oꝛigia
liter legit geneb. c. ij. ⁊ in

euãgelio mathei.c.xv.)
k 4 MNeceſſitaſ.ſic.J.ð cõ.
di.i.ſic᷑.j.xxxiiij.q.i.c.i.
¶ Lirerit: nõ ergo qo pᷣ⸗
us legitie factuzẽ pp ſup⸗

uenientẽ cãm ĩfringi dʒ ẽet

i;uis res deuenerit ad eũ
ſtatuza quo lcipere nõ po
tuit:ut.S.di.lv.pcepta.

m ¶ Auctoꝛitateſ.ſ.quos

deus cõiunxit hõ nõ ſepa
ret:⁊ ubi dr̃ vxoꝛẽ nõ eſſe
dimittẽdã:niſi cã foꝛnica
tionis.xxxiij.q.iij.c.quos
deus.
n Mnes. hec tria. c.
0 nð iducit.h.niñ oñ

dat quot modis dicat᷑ filia
ſpiritualis.

o.At ⁊ ipſi. Nec notato
modã ſiłitudinẽ:niſi quo
ad ipſuʒ ſacerdotẽ ꝗ ſuſci⸗
pit ĩ penitẽtiã . ſiliꝰ.n.eiꝰ

bñ põt ducere quã pr̃᷑ rece

perit ad pnĩaʒ:nõ tñ quaʒ
imerſit ĩ baptiſmo.multa
.n.attẽdunt᷑ ĩ baptiſmo qͥ
ſi attẽdũt᷑ ĩ pnĩia.Si.n.te

ſuſcipio ad pnĩaʒ ñ iõ pa⸗
rxætes tui mibi ↄpatres ſũt

7 p baptiſmũ plena fit re
miſſio:nõ autẽ ꝑ pniaʒ.ſi
Flaicꝰ audiat ĩ neceſſitate
pctã alicuiꝰmulieris ñ pᷣt
poſtea cuz ea Zhere. ar. H.
ſi tñ õhit foꝛte iʒ mr̃imoni
um.vf.n.tm̃ h ſacerdoti
ꝓbiberi cũ eiꝰcm̃ ſit offm̃

audir̃ pctã ↄfitẽtiũ iſʒnun
qd ſacerdos oꝛiẽtalis audi

et pctã xroꝛis ſue?non qꝛ

nec ipᷣa eiliber ↄfitert ſi cõ

miſit adulteriuʒ ſʒ obijcio
iu dicis h ꝙ ĩ baptiʒãdo ʒ
hit᷑ cõpaternitas:ſʒ mõa/

chhl ex offõ qñq; debẽt ba⸗/

ptiʒare:⁊ tñ non pñt fieri
copatres:ut.xviij.q.ij.ꝑ
uenit. rñ.pñt eẽ cõpatres

baptiʒãdo ⁊ nõ leuãädo.
pꝓ¶ Vnile.i.ĩterioꝛi qꝛ cõ

tinua delictoꝝ memoꝛia

multũ oꝑat᷑.de pe.di.iij.
iudas.
4 2 I gs dereliquat.nã

ꝓſcribir gs rebꝰ ſu⸗

is rõne delicti. xxvij.q.i.ſi

gs rapuerit.vi.q.i.ꝭ.ve/
ruʒ.⁊ ita eſt pceptum.
r¶ Conuerſa.hoc ſimilit

pcepti eſt nõ t̃ erit mo/
nacha: qꝛ illud volunta-
is eſt:ſed tenebit᷑ ibi r=ne

delicti.xx.q.i.ſicut.lʒ qui/

dam iſta velit intelligere

de conſilio.

8⁸ Peregrinando. ita

ſacerdos põt agere publi
cã penitẽtiam. de pen. di.
vi. ſacerdos.qð cocedo ðᷣ
oſito ſine ſpe reſtitu⸗
BG iij

Tauſa

ſtrã ptaãtem:a ſit arrogatio auctoꝛitate pꝛincipis. Adoptio aũt p quelibet

tionis. ſ. ᷣR publica ⁊ ſolẽn agere poſſit:ut dixi.i.di.oſirmadũ.lʒ alij dicant õ. t an epꝛi ten
½ ◻ On dz. in aſciẽtia. no eſt ergo ꝗs deponẽdus niſi ꝓ publico crie qð in noni magiſtratũ: ut inſti. ve adop. F. ij. . ſij. Filij auũt naturales nõ pñt copula ni
Lcam populi deuenerit. .MM rinſlijs adoptiuis:ut.j.c.iiſʒ de ſilijs ſpiritualibꝰnõ eſt ꝓhibuũ ꝗn poſſint
b ¶ Buodecim. magis. n. peccat ſacerdos cognoſcendo ſili ſpũaleʒ q; vxoꝛẽ al copulari filijs adoptiuis.ſed hoc ſcias ꝙ inter collaterales:ut ĩter fratrem
cerius: qꝛ p bac ĩponit penitetia.xij.annoꝝ: ꝓilla.x.vt.lxxxij · di.pꝛeſbyter. naturalẽ ⁊ ſoꝛoꝛẽ adoptiuã nõ ĩpedit᷑ mfimoniũ niſi ꝙdiu durat adoptio: 1,Ei
eſt ſcᷣa qð:ꝛutz ⸗ ſed inter aſcẽdẽtes ſape⸗
.ĩter ĩfantes ½ dat ibiq; cũctis diebus vite ſue deo ſer ¶Ani de ſacro fonte ſuſcipitur:ſilius ⁊ veſcendẽtes ppe⸗ lihi
”õä bipoſint ſpöa niat. . JNem. Beeogem. eſt eins a quo ſuſcipitur. tuo ĩpedit mrimo. er
C. M En² lia, 2 da Rird n oʒ epiſcopus aut preſbyter Tadlligere debet bõ eum qui ſu- niäͤzſoimat adop zrſin
Pht A Btakz adopem õmiſcericum mulieribus que ei ſcepit ipʒ de ſacro fonte ſicut preZ. nup. qnetia: idem. fioßn
C. de iure ddl.leſiimfann na fuerint ↄſeſſe peccata.ſi forte quo.d itẽ eſt inter fratres ⁊ ſilios ſpũales gra- pt dici ꝙ flli⸗ are r mmt
etas illa neſcit gd vide⸗ abſit hoc cõtigerit: ſic peniteat qũo de tuita ⁊ ſancta cõio: que dicenda nõ eſt adoptat᷑: non dico ieg
at: ut. C. de fal. mo.l.i. ? filia ſpirituali:epiſcopus quindecim an oſanguinitas: ſed habenda ſpũalis ꝓ anogat poſſit co⸗ ſuce
cũ infantes adpuc ↄſentiꝭ nos:pꝛeſbyter duodecimꝰ: ⁊ depona- ximitas. vñ ĩter eos? arbitroꝛnõ poſſe pulani ſilie natura e
nõo poſine ſooſalian 65 tur:tamen ſi in cõſciẽtia populi deuene ſieri quodlibet legale ↄingiuʒ:qñ ꝗdeʒ li cũ adoptatꝰ non ſdec⸗
Veberrn anh H binẽ rit. DHis itaq; auctoritatibꝰ apparet nec inter eos ꝗnã ⁊ eos qui adoptiõe ſi eaeinptelc,4 lerzei
RrcFwe ſpö iniboͤlalib⸗. ꝙ ſiue ꝓprium ſiue cantũmodo viriſ· lij ſunt:venerande romane leges mr̃i. alop. F.iſeiteßt di ceſſtnre
niſ primi ſint ſeptennio: liüũ mulier de ſacro fonte ſuſceperit: nõ monia vbi pmittunt.itẽ ſi iter eos nõ ci ꝙ kiliꝰ illegitimꝰ 1
ita ꝙ ſint capaces intelli⸗ icdeo a viro ſuo eſt ſeparanda:qð de vi - hit᷑ mr̃imonium quos adoptio iungi: nopðt copulariſi
ggentie.ad mrimoniũ aũt ro ſimiliter opoꝛiet intelligi. gquanto potius a carnali oʒ inter ſe ↄtu- lie adoptiue: qꝛ ille ſn
ao"onahee Bhenckätriacigunt en IIl. bernio ceffare ilos quos ꝑ celeſte ſarra Aitimus nõ eſti po ſo
ia Fignn Men p ſt õ co Põſalia ante ſeptẽniũ mentũ regeneratio ſacti ſpũs vincit.lõ- ſenaͤte nattei nhie
ceina noͤpoͤr Waen ni cõtrabi nõ poſſunt: ſolo geiĩdt ergo ↄgruẽtius ſiliꝰ pris mei vel Grgeinne„ we lel
ta q̃ viꝝ pati nõ põt.ff. s eniz cõſenſu cõtrabunt frater meus appellat is quẽ diuina gra ſitcopulari ſilie ſpi te. vl
P P Ppot. = 1⅞1 . P P
qñ dies le. ce. l. vlt. ſi tñ ⁊ qui ĩternenire nõ poteſt potius qʒ humana volũtas vt filiꝰ pa rituali alij dicũt ꝙ aulert
ante etatẽ illã coire pñt te niſi ab alterutra ꝑte id i· tris mei vl frater meus eẽt:elegit: pru nec arrogatus nec zung
neret mrimoniũ.ar. pꝛe- telligatur quod inter eos agitur.pꝛoba dentiuſqʒ; ab alterna coꝛpoꝛis ↄmixtio adoptatus põt co⸗ —
Aees d degie ipu. tur ergo ſponſalia non poſſe cõtrabi ĩ ne ſecernimur. Item zacharias epᷣs pular namrallde: un
uberee eien i, ter pueros: quoru etatis infrmitas cõ ſernus ſeruoꝝ dei reuerendiſſimo ⁊ ſa catinpatteynd nint
¶ Imonioꝛ deſpoſali lſenſuʒ nõ admittit. . . cratiſſimo theodoꝛo epᷣo ecckie ticineñ. optãtis:acq̃runt tñ Mfpoſtex
bas intelligi põt ſeᷣm gd . Teſtar᷑ hoc idẽ nicolaꝰ papa dicks. .Filia ſpiritualis. carnali filio nullo eida iura eradop giletl
de H CAnte tempngcan⸗ entiendi:cõiugiũ wag nubere poteſt. — dinolnann Wa
J. muno ue contrahi oteſt. . tatium qð nobis tua veneräãäda emâcpationem:
HH are Bin kconſenſus vtriuſqʒ nõ P Faernlag obtulit ſuſcipimus u. cede achhel⸗ pe.
inraueriit lioe n aet coniugiuz. ergo quipueris daͤt q ſciſcitari voluiſti: ſi liceat filio cuius enel vnde in ar
lias dent nuptui ad ĩuicẽ. puellas in cunabilis ⁊ econnerſo nibil pater alterius ſiliaʒ ex ſacro baptiſma ter eos. hoe Wln.
nũgd potuerint ſe obliga faciũt:niſi vterq; pueroꝝ poſtq; vene. te ſuſceperit:ſuſceptã.i.ſpiritnalẽ ei ꝰ pa vltra ſilium non ꝓ iſe
re ad alienũ factũ :cũ aie rit ad tps diſcretionis cõſentiat: nec ? tris ſiliã: quod dici crudele eſt: in matri tenditur. nepos.n. emm
nũ factũ poſſit nemo pmit cõiugiuʒ:niſi ſit cõſenſus vtriuſqð: ẽ᷑tſ monio ſuſcipere:qð apud te enoꝛmiter meus æ frater cum hair
tere. IYte nuqd ſunt piun pater ? mater hoc voluerit ⁊ fecerint. afſferuiſti ↄtigiſſe. ſz bene tna ſctã frater ſlia mea ſpiritna⸗ ann.
neen 5 ut ſn aine — Q. III. D nitas cõpertũ bʒ:qð dñs pᷣcepit moyſi bensanrha nei
irir . en Eends k. . rgu.inſti. .
nñ ſem põt pmitti:nec ſt Nod autez iritgalen dicẽs: turpitudineʒ pfr̃is tui:vł matris 6 uero mulie⸗ ullgt,
tei piurij:lʒ filij nõ Zhat: uel adoptiui filij naturali vel ſororis nõ reuelabis.turpitudo.n. ris.⁊ quia nnſqᷓ ꝓ buuciun
dũmðõ parẽtes dent operã q buſ copulari nõ pñt: NHi tua eſt: cũ ergoa ꝓpria ↄſanguinitate bibetur. unuk llu.
quã pñt:vt.j.rxxxi.q.᷑iij.ſi colaus papa rũdens ad inubemur abſtiner̃:młto magis aſpiri- i ¶ Quancdo qui⸗ ir decog
Käenwemen. onſulta Oulgarorum nualinoſtri patris filia oĩ excuſotõe aut des benan nd an
rẽt operam ut fieret ut. ff. teſtatur ita dicens. argumẽto ſepoſito ſub nimia diſtrictio nonpermittuntac. gena
de v. ob. quotiẽs.etinl. quandoq;.n. leges beneptg
illa inter ſtipulantẽ. YIẽ bic eſt ſpale alteri poſſumus paciſci: ut e q cle. uel. ns.. pꝛobibent matrimonium nectamen canones: ut inter tutoꝛem ⁊ pupilla: loatopn
veniẽs. Itẽ ſi varẽtes apponũt penã Sctui ſpſaliũ peti nõ põt pena: qꝛ mfimo cinter ſenatoꝛem ⁊ libertam.ff.de ſpon.tutoꝛ.⁊ leges pꝛohibent acolytos nüunnp
nia nõ pñt aſtringi vinculo pene:ut.ff.de v.ob.ticia.dubitari cõſueuit.ecce alig vroꝛes ducere:nõ m canones.xv.q.iij..cũ autem. . n.uelem
Srerunt ſpoſalia de ſuturo:volũt ſe mutuo cõſenſu abſoluere: querit an poſſinꝰ k ·¶ PItatium. a petendo.a dr charta cõtinens petitionẽ alicuius. Lagoptin
h. dicit e n.a eſt ar. xxxi.q.vlti.c.vnico, alij dicũt ꝙ etiã ſi iurauerũt pñt ſe ab⸗ ¶ ESoꝛoꝛis argu.ꝙ in pꝛimo uel in ſecundo gradu dominus pa landoͤ.
ſoluere: ut er de ſpõ.pꝛeterea.ſʒ.b.dicit alexandrum ibi magiſtraliter potius paa etiam ſi uelit non poſſit diſpenſare:quia a naturali iure habuit initins: 6 Aa
papaliter reſpodiſſe. . ⁊ in veteri teſtõ fuit pꝛobibitum ne quis ſoꝛoꝛem in vxoꝛem acciperet:q; l La l
1 Coſentiat: al.qꝙ ſequẽs ratihabitio ↄfirmat pꝛius factũ lĩualidũ:ex de iũ pa. de ſola ſoꝛoꝛe dixit:tamen ſub appellatione ſoꝛoꝛis ↄtinetur neptis.ar.xx hoſtdgeere
ctma paſtoꝛalis.xVl.q.i.qm̃ ꝗcqd.ſʒ eſto ꝙ aliꝗ añ.vij.annũ ᷣbant ſpðſalia pꝰ ijj.q.ij queritur cur patriarcha. Oe tertio gradu fuit pꝛohibitum :quia in zn.
ſeptẽniũ nõ dicũt:nec etiã expꝛeſſe cõſentiũt:nũꝗd ſũt ſpõſalia cõſrmata.uł po eo diſpenſauit grego.vt.xxxv.q.iij.quidaʒ. alij intelligunt ꝙ fuerit pꝛo⸗ b fiin
ne ꝗ alig an puberes annos grerũt ſpõᷣſalia:poſt pubertatẽ n zdicũi:nec etiam hpibitio facta tm̃ de pꝛimo gradu:quia in ſecundo gradu vt dicunt cõtun⸗ ſopoſtud
erxpꝛeſſe cõſentiũt:nũqd ſũt ſpſalia cõſirmata p talẽ taciturnitatẽ.v ꝙ adbuc ꝭ guntur.ſed in leuitico expꝛeſſe inuenitur pꝛobibitus ſecundus gradus in anned
quirẽdũ ſit ab eis an pdurent in pꝛioꝛi cõſenſu.xx.qłi.illud.⁊.xx viij.diſ. de his. conſanguinitate ⁊t affinitate pꝛimi generis.ibi dicitur turpitudinẽ ſoꝛoꝛis ktginten
ecdtra vf ſuſficere nõ dicant: ut ep ð deſpõ.ipu. de illis a.c. litteras.⁊.c. ac tue ⁊ filie eius nõ reuelabis.filiz filie etus nõſumas:quia vna caro ſũt.tur Neinedt
ceſſit.dico ꝙ ſi ſimul babitãt ⁊ nõ dicũt poſt etatẽ legitimã mr̃imoniũ eſt ↄſtr· pitudinẽ ſilie tue vel neptis ex filia nõ reuelabis.Sʒ obuiat extra de diuoꝛ FFli he
matũ: ut.ᷣff. de ritu nup.minoꝛem.ſecus ſi ſeoꝛſum habitãt.er de deſpon.impu tcijs gaudemus. vbi dicitur ꝙ ſi pagani ctrarerunt in ſecũdo gradu poſt Dſhie
be: atteſtationes. S è conuerſionem nõſunt ſeparandi. ſed dic ꝙ in leuitico pꝛohibetur ſecudus muenſeu,
.„: Aod añt.Ad itelligentiã huiꝰqðnis no.ꝙ triplex eſt cognatio.carna gradus in deſcẽdentibus.non in collateralibus.vnde in ſecundo collate- –
Iilſiis de q̃ agit᷑.j.xxxv.c.legalis.a ſpiritualis de ꝗbꝰ bic agit᷑ cognatio rali bene pot papa diſpenſare videĩ tñ ꝙ ſit ei prohibitum.xxij.q.ij. que –
q fſpũalis Spit᷑ p dona baptiſmi ſʒ ꝗð dixi. S. e.q.i.c.i.⁊ taliſ cognatio di xritur.ſed ibi eſt ar. contra.qꝛ ipſe duxerat eã ſed adbuc obſtat extra de re- tſios⸗ ln
uidit᷑ in paternitatẽ a filiationẽ ⁊ frnitatẽ ⁊ ſoꝛoꝛitatẽ:iʒ nõ ꝓcedit vlte,.· ſti.ſpo.litteras.vbi dr ꝙ papa nõ pt diſpẽſure in ſcõo gradu. ſed dic ꝙ ſanme⸗
rius.ſ.ad nepotes: qꝛ aliꝗs ſit pr̃ a filius uel frater uel ſoꝛoꝛ ſpiritualis nð põt ua ð facili.(Aldde ꝙ ita ut dicit tex legit leuiiici.c. viij. 1 uto
ſed nullus ſit nepos ſpñalis.ſpũalis itaqʒ ſilia nõ põt copulari ſilio carnali:cum m ¶ Multo magis. ideſt multo ſanctius:qꝛ religioſioꝛes ſũſ copule men E
illi ſint inter ſe ſpũales fratres: ut bic i.c.legalis cognatio eſt q ſit ꝑ arrogationẽ? tium qᷓ; coꝛpox. ar. xxvij. q.ij.ↄiuges. xxxiij.q.v. ꝙ deo ẽ ar. ꝙ pr ſpua li
uel p adoptiouẽ: dicimur aut atrogare illũ g ſui iuris eſt:⁊ ꝑ arrogationẽ tranſit lis eſt magis diligendus qᷓ; carnalis.ij.q.vij.Qlis ſnia.ſed ſuꝑioꝛi capuu lur
in nram ptãtem.adoptare dicimur illũ ꝗ eſt in alterius poſeſtate ⁊ nõ traſiti no lo dicit ꝙ eque.ſed iſtud nõ remouet ꝗn plus:cui ergo potiue teneoꝛ ſub/ inir Wo⸗
L ſig in

lond
hnignli XXX OQ
Vlligt irei HZDS IIII 2 6 0
Wtinient nenire in neceffitatecarnali in bñſicioꝝ ſpaliũ erhibiti i
nurerten eſt dictũ eel un . bibitione. nq de car nali cognoſco. tüͦc bert. en.
linnghii a ¶ ¶ Onoʒ.in diuina.i.eccłiaſtica ↄſtitutiðe.ar.iij.q.v tero eaʒ ducere.⁊ ita habebo duas cõmatres dinerſten vin oꝛtlig Vrore mea ho⸗
wiengſiin d¶¶ Silij. pꝛeter iſtũ quẽ cõpaternitas eſt g a vei raaermito ſpöall hec ſolutio indigna eſt relatu.⁊ iõ nõ legamus.c.ſj pibus: vt. c. medijs. Ed
N c Kinde vrbann. Zca vel ſiaternias ſpa alis. 27. R. 21Jo. qui diſtinperunt inter virectam indi ngellatt Sn en os
ihtninn iſtu pꝛeceſſit paſcar. am eImdlenam shteriratsiaten n
ſbſclaree⸗ ar. i. q. ij. ſaluatoꝛ ĩt autentica: dico referre
enf n ne nos cauere ↄnenit:ne ini an cõpaternitas: v
f. X zep̃ de ſpö. duo. 8 cauere ↄnenit:ne in iraʒ diui , eEY n cõpaternitas:vel com
wantiin is duo. H examinationis ĩcidat: ſi quis t . ine tinuerit: poterimꝰ iũgi mfimonio. Ita maternitas pꝛecedat car⸗
Rdcgnen Pter ſoliu. qo ẽ ve * quis tali facino qʒ nolẽn generũ ad ſuadel
Nigiben eno g ene remirtus minime reſtrirerit frena a optare ſuadetur vr nalecopulam an leguat.
R tranmui paſcba rie: vnde eni oẽs cauẽdi ſunt a tali Cer ſiiaz emacipet. ſimiliter ſuadetur ei ut nbcrdrne eor hbe⸗
ngimn nontes leris comirtione: ne in ppetuñ e⸗ qui velit nurum adopiare emancipet ſi re duas cõmatres qꝛ per
bun ffemnn ſucceſſit vrbano. ſed buc qui auctoꝛ bui ſ pereãt: lium. Si quis uero aliquo foꝛtuito cãu vnionem carnis ſequeteʒ
üninuen Aite pwodo ſecd Pöc dui aucrorhuingpermncoſe te⸗ fiiam uecommort is wroꝛe acceperit nenchirun, gectkaien.
aeinpe femina. ari diE 2 piciens ĩ 10 nem ſpiritus pꝛece entez.
– Doemn ſe miſcun mr̃imonio:ꝑ oĩa tua frarer⸗ Undein cam vimittere. vt.j. c. poſt vroꝝns.ſi autẽ
ivſiti, lier. ſed hoc in ne⸗ nitas ſtudeat ſepare: 2 pnie digne ſub· & nde in triburiẽſi cõ cilio legitur. ſequatur:aut alter ↄiugũ
Ribblegid⸗ ceſnitate intelligtit. Mittere: quatenus ab eterna erutaʒ du⸗- 7 Hon cogi auis viniccrc Mias ſuc del mlerz uſeie Ainn
aeacplmnf ¶Oſt ſuſte· latione aiam eius lucreris az da. cõmatris qnam duxitin coniugium. aeruealu ftine toꝛrun
iurn,⸗ tü.ſi itelli. tem zachari 6. Alndetiã nec canonica inſtitutöe Wis ſulaibllur ab alioꝛ aut
nnside Gimus. c. boc buMr T Fili c e dentcedit. dicfnmusinecinterdictoe alidga ſinnur imomo ein i00
— alexãder innuit e ð Filio ſuo quaʒ de ſacro fonte ſuſce- refutamus:ſed propter eos qui diuer- ſtigiturinmo 109 ſdo
ſeen ſil, cog. ſpi. c. l. vt. ſ. de pit nullus traders audeat. ſe de eo ſentiũt hoc loco aliqd aln Bstas abeke dn
iginsti roget ei ꝑ pcedens. noʒ ſiliã ſuaʒ quã de ſacro fon ramus ſi gs ſue ſpuali ad ↄmemo ae matres. iĩ tertio pot:
necpuiniſleſt legas lr̃am ꝓut ia⸗ e ſuſceperit aliqñ ſilio ſuo in mi is ſi gs ſue ſpualis ↄomatris filiad qlz efficiatur alligs copa
ſachllafttei yrü vi iiqn niio ſud in mr foꝛtuito:⁊ ita cõtingẽte reꝝcaſu ĩ cõi ter vxroꝛis mee: non tñ eſt
iliaii cer. vr vis potes Monium tradere: quia in diuinaſentẽ-⸗ gere re⸗ din mii iſi fili
emngn addere ii nõpit tia germani eẽ inueniunt.ſi ꝗs tali lij Ba aralag Donc mecunnd boſngie nenalengt aa,
ichtnnbet ↄiungi ſupple fliis nore ↄmixius minim a. A0 1. eat: atqʒ boneſte legitimo cõiugio tfonte. Nñ nat act
ngſi Snlubte en ninime reſtrixerit rrena operam det. fonte. Iñ bꝛeuiter leneas
— Karunatig ſen⸗ luxnrie: ab eccłia catholica abominabi boeram det Elict Sõ . ſi Bataen ſequat
— itellerit aleran. boe ur. ſz ſi coöuerſus fuerit poſt ſeparatõeʒ 4 vo cõpatris vxo carnale copulaʒ iĩ nullo ca
— c. nã dicit c. vrbani vij. annis pniam gerat. aſcijs ſimul cu ris ſue nullus in cõiugiũ ſu pot aligs habere duas
— eſle poſteri? ita de auctore ſit iſta cõditio:ideſt ſimui cũ oncef poͤt. C Eiñ nicho henen noe ſolo
