ſunt yt f exaudirentur. achus ve in gradum 4 opulari ſeu milita i. contra. ſed illud g . ſü⸗
ſte mouereni iuente. idez dẽꝗ· n ninnadens et in Q mana aut po di canonica i liter pꝛohibeturiĩ ma guec
Allus. vine ſed nun ſiam in ens. mona e cõcore unz elten Tneniban cötra .
e ES elec. bone. ſed nun ius prorump is vel mona i tumultu ſine cõc 2 ſequentiuz lis. hoc ſpecialiter c bein
F ebcleſta n eius hrorr epiſcopis vel ü ritm dinalium it apo lis. ſoꝛem ap. ſedis per
. tuo papa nun⸗ J quis exept ntra canon lectione car icoruʒz fueri muaſoꝛen in ſingulis 1
annuz ind ave:wed i is vel laicis contr⸗ aenn cctne ragle nogannon e mittuur. velin ſen
monſtruz ſine cardinalium chis v m inſtitu rreligioſoru onzatus non . erenda ſunt ſingula. . NA
i eniuerſcns earainalinmn mpatru m ſan⸗ ice ſedi intbroni⸗ habeatur: neſerena anathematiza KH
quid nnn boc dicas:cardĩa 2 ſanctoru dum ſiliorum ſtolice . oſtaticus js clericis ʒ dericis anat i don
riceeeenoner ez. 68, ens in gradun ꝛeſbytero licus ſed qpoſla alijs clericis ; ieis bumano auxi 4
ump ſie ideſt pꝛ ſtoli alibꝰ 3 rea laicis lica pel
les tũc tpis pñ mortuo epo piitt r. eromane ecde diaconorum ſit eatq; cardin laicis iuaſorezʒ lio a ſede apoſtolica 1 nin
dẽ rõe canõici m liquẽ. dic g2 ctero inalium ſtoli· lic imetibus ? laicis buma⸗ lio⸗ ſic aliquis punik aun
deponere c iuere: ꝛ tñ car . ru ſumpſerit: uilibet ex ſu anathema lica peller. ena canonica ⁊ 0 Ha
eccleſiztuc v cardiales ſupple ire pre inuadere quilibe um üllum an a ſede apoſto ere ne p tlite non conte. quo CYZ
keiArtis ceral te e.. e. ſt ſedemi t: 7 ad ſũm o auxilio em perſice ic vtli —
gterft,vei olor it: ipſi v ſibi faue infra. SZi rbe congregatilo⸗ nt: conceſ rr J tranſitus. non cſed⸗
uerit. impe⸗ voluer 6 thema: 7 trav . tionez facia 1 diſ △ t. . viij. q. i.
CSecdqꝗ id ſpectat ad impe etuumana ſerit ſacerdo lacuerit elecctii . egendi S poſſit. . viij. d angut
bus ſed qui realigd de electio verp ſtere pꝛeſumpſer leſie vel placuerit ctoritate regen ne e Stra. 0ol. alluc ii
. 0 1 eſie lecto au . tem roman epᷣo no.c ele⸗ Pe⸗
ratoꝛẽ nauer xcvi. di. bene. ſʒ quis reſi zDprimatibus ecc biro⸗ ſa elect vtilita oris i ſucceſſoꝛis itg
. . g endi res in vt temporis eſt de ſu ibus ve nit'
nibnsrraid r⸗ eccleſte. eſt tibus atq; p d eligendum ſi ca- ponendi ta qualitatem lecti ione cum fratribus n
. . ectio ctione cum fr⸗ fieri: to
iſncſechr ogaane Plaicus ðꝰ cuncto clero R ſecundum eccleſie iuxta q ſit. ¶Electie berare: q poſſet feri:
iritus cem ſit. ithroniʒzatus ſit. . de⸗ liberare: qo lid eſt
ar.ad queſtionẽ vel ſpiritua um ponti⸗ athema ſit aſi ithroniʒatus etiaz cum dic pmittit. a alid eſt 9
ſiaſticis z.di man onez an ti qu õtificis etiaʒ Irbicpmurik.“ tatis ſp
rebus eccleſi dicare. ar. Z. S. 9 nicaʒ traditi 2 ape quar Hv0 romanmp ceſſoris fieri dz. teſtõ quaſi digni⸗ ſet
libus poin⸗ q;. ſed ibi intelli⸗ no tẽ ex ↄcilio leõis b anonice ele⸗ iberatione prede 1s pa. aait. ex redeʒ ſubſcribere. ſ
ſtin xcvi. de itatem eccleſia CJ ema ſit qui c⸗ ntradi- li Ande ſymmac ione ſui ſucceſ. bipenit? phibek:
auctoꝛitatem tra d Anathem tificis co Unde ectione ſui ſu qð ibipenit quia nec .
ici pꝛelati. de oni ro it. öma-⸗ C Sipe cernere nõ potuexit. nec it. viiſ. i.
du 0 :vt extra gs ex 1 eu cuũcto tranſitr ſui electiõe 2E tiam factu 12
8 O arrobrinete zuank ase obilibus ſe le electio enerit: vt de ſui elect oſſit ad oſequentian ſubſtituẽ coea
D amus. nec pua⸗ . tibus n⸗ jane ecckie ele eueneru: ternere nõ poſſi etri clementẽ ſubt 2178 Gſer⸗
elec. conſider. caſu ptate elig buius ſancte rõa adicere ſoris ante decerner totiuns perrich ij. q. i. c i. ann aüni
inales hoc nius ſe . contr ceſſoris it: ſiquidem totius tis ſibi. v aba⸗ adtmin
cardinales de elec. cum in rob ni pontiſicis cilio bea⸗ ra placuit: eſiaſtici ordi tis ſi vmbꝛa curaba⸗
extra de 7 manipe n . laſtict or. .1Ndac eius vm dici .
icges rena erlte⸗ or miro ſerit ſicut in conc hani le vt ſup enerit eccl ps. aacle cud 6
7 in iI in vnu conu lectus e . tur infirn i. petrus.
an electio ſacſteetſeteſſet iu⸗ tiſſimi pape ema ſit. C nmnis electio iſolet ſtudia c coͤſuen ntetia. ſellz. vuo
n Accttt . : anath L tfieri ſo ibus certa ¶Sent. ele ſro.r
eninpeoonolate mazunn um ſalannd alaen e.e vere eauiusceng g. uz. erra
“ . vt cij pap nni S . orumd tia rum parti dicitu
dices in pꝛopꝛ teſt inuemri: v g concilio bonifa ifiat electio ſe diuerſa eorum at ſententie⸗ im .
⸗ i eſſe d oduinca O cctio. licet. cuſabitur lerco⸗
erſer wet inß wir iſo Falne Biccopi salterius. emerſerit couincnt ſentaſtti q (Xareat.accute
ekra dedee iue quando neu ſt diez tertin öpo ano vi⸗· imorum: ſic ti iſſionenon q ſes monl. he ſe
G Wrtſenmsa aabos ür. „bort ſus pontiſice roma itatis plurim ui captꝰ promiſſ. erit. ergo cabitur pape.
creu iudicabitur pa 0 ulbus
ter eſt electus iliuz vocabitur. gut epiſcopo ciu ſibi careat qui de electiõe der ſum p n.ij. q; v. interro un
vel dic conciiuz in. lxiij. ſi uente a aut partez ſibi co iudicio de c electio ſum gumen. . unin
—— Tamt preſunnotlocln deponnon Biẽ ſiuß enaceramanle ere aiengatatn A
tonte. contra. pars ducit m facere: niſi te filijs eccleſie morũ ſacerdotũ ſieri: eiectio vo . Clirregula ad quez 4 nnd
ſit cum ueng Vraq; pars bo ius adunato clero ? filije riſi duo n ioſis cericis dʒ ſieri: E. Cenñn C iſtitutio a deſtitu
39 d queritur ſi duo ligioſis cerici⸗ eßuata ẽ. ¶. nn ſhectat iſtitutio ve leſſ⸗
wrinnter borpanetter ticelectio ſar. Se mteclerntue iudicio dĩnor Sümoꝛü põn ſy N geu. ving: e Eae
o eld ctlelnner oe tuc electio ſi temeritate vſit? eox in ait. C Suͤmo: auit tio. xx oteſt male La
ertantium tem ferendꝰſit: nclet? papa ait. onẽ rſeru benedicere p abſol⸗ Gpin
bec verba co concerta alteri preferendꝰt ancletꝰ inꝰ eiection tiſ·be ligare ⁊ abſol
utem. bapo Eo is eoruʒ alteri orius au ſii domi vo ſũmoꝝ pon dicere.ꝗ lig i. di. in Peerhot
dis ita D ctionẽ vo ſů dñũs reſer neſe poten: vi-I. co
OH dcurvidaurverpi- De bis e in n Jecti⸗ dotũ ſibi di⸗ n. ac.denng.
ipium iſtius capituli pa . gu. ad tatẽé cõcertantiũ d u Vi ſae nẽ eoꝝ bo iſſyſ. Pl. icin etſtui
cipium iſtin ſſit acculari: q WSitemeritaté cõ nauit. B electio ꝰpopulis oceſſiſſyʒ. Oca. ſ lelatd
Roneapoliclurnsle poſts int ordinait. teme- naut 2 ſpualib populi * I nmmula. inr. ſſend
5 fuerint ordin⸗ tra fas? tem dotibꝰ⁊ ſp 1 i. ſupꝛa ma llg ii
non eſt apo ſimonia hereſis ẽ fuerm forte con . int l. 1 9prima di. ſupꝛa me
icus: a quia ſimoni duo um fuer 16 nib prung giſter oſtedit ſceſie
liecos ul. c⸗ferurer cum B* neertanti ſa⸗ Oca vo in qui hiepi glae oſtrct
i. q. i. eos qui. a. c. buiꝰ ritate con is futurum iarche archiep̃ us a qn ſint oꝛdi⸗ frdi
lcatrer ränn aqutur. Grainanunuclag eraiii ſed nn enp or reri⸗ ſint orain⸗ 2 ungenchuarina at
n credo. 7 lo le . erm uz cẽ Bi cinũ pap nan oꝛdinan Mkhoe
bir ve oaube qui non babe- ſede apoſtolica p ero dericoruz di h ſũ cetü. . Ait eniz ing Amtodinan: dui Reii
us: q . iuinuʒz „dlemẽtez; In dem pꝛima atur alie
bant poteſtat ſimonia autez ſem dinatione d elege⸗ apa. T Ine debeant vwbi olim poneb
inalibus. ſime m noua or . ſenſus ele ucinus pa patriarche tur vbi
lrgr banſenfn un otanenweneimmunnon brinmake vcl p
papa icnn ſereatanicni⸗ rit. ¶Hoc au m eſt qui vnoꝑ ordinari.
iaaercſeg amen A intelligendu rdinalibꝰ 7
artculis idei ſed antecy ſbet de eo inte dinato a car
articu tione cuiuſlibet ſtaſiã or
a excep it.Sed apo
tur nnns repelli poterit.
mi

nn Roamine gent liũ are 3 I. LXXX.
— e
W cd tice. ar. xcix agentllbe ritae⸗ Sebeatipern:ve. ſ.e. flamincs.? O LX
W ciuitatibus. i. c. i. necẽ cötra e ar. ꝙ ſtitutid . e. c.i. .ij. o Alloͤſ XXI
nntinn appello ſedẽ apoſtoli telulni denzn⸗ ſint aute P X ane berer ſevn
enitni — daentcclare⸗ bant. etgo bene de gpall pene 4 TIed — eps. .c. mltꝭ aſil e
min ¶Patri r ¶ Simili bere. ſed viſt xcix. nulli archi nouo ſi i. q.i. ples.
aigte dolſemgrenng che⸗ ebe ſi eilstcnrrleneehl iarcbiepi. e rmermagd nceenr
l e a. rci . e 9. . 0 .
R iicute die ler dir aame⸗ ſed multis⸗ dirnona mo⸗ ſitatoꝛes ideſt ꝗ ci 8 Si ctos.
nNib . pigno. res h ecã. ff.de p s t ꝓ mai quax prima- mt: nihil age ocoꝛdinati cepto gnali: vt e vel itellige ð 5
Pnitde Faneer e ſ. tnellanzt ili igenhe egoen ſcientia epiſe recenſemusſt ati t Hne rvi i. cetis.
cotz Seperneidr PaAtriarch pli ? eoꝝ ſu poſt 2Pflli yterinibil ſi ſimiliter ariuar adãa lgo: ut So. di
naſtlllian limitatas ꝓuinci eſſe quos epoꝛ mates poſt es autem epi copi agant. epto s hoc reli ſig. leiij. meli
. es poſuerũt m epiſcoporũ nt. CS va boc telin clen orhi ſenckt⸗
rhen, eIn ſide.. rrui. . oĩibus apoſt negocia ſalua tñ luall oporũn edes iri.i. iudici urio boni
In fide⸗ .wlj.⸗ ſalua th i o debẽt diñu 6long enn ucleſet frede ni
eſelinn quotiẽs.S.j.xvi. j. q. i. ioꝛes cauſe olica auctoꝛitate in crati t diñungi: o inter ra veofina vele. gelt
fſomnen n ter noſter. 3 ici⸗ ſunt e poſt apoſt itate 1 ma tionem ſui cõ vt ad conſ. ſis vndeſ iudi. dele. ö li.
W. is napeltu idĩ ꝙ tã referende. poſtolicã ſ. diffic i cõprouinciali nſe- tatesi ſi multum diſta cau
hur ir ad petru eſt referẽ 0 nde. . ſedem ultate poſſi ncialis ſi tes ille inter ſe i⸗ iſtat ciui⸗
da 50 Item cl gregoꝛi poſſit occurrẽ. C ine dijs rſeinioeis tenn,
nninſ⸗ reche fidei. ſed expo Hõl „ emens goꝛius auguſti rrẽ. CEñ debet poneß is iterm
ſckin ei. ſede H vang ñ̃ ergo in eps coõueni
ticshen Boſtiagrarer näen oliz apud itatibꝰ in ab inter pales ſedes Po. ita cöõſiderati diſtigui ba
. ethnicos pᷣ abus nailo a ſe non! tatis regi tione ſitu 4
– ed nõ Peedere ad ſi i les eoꝝ atq; pᷣm icos pm R e dehent di ongo 1s regionis ipi 87 quali
lc vel diſti d ſniaz ergtepi ; Pmilegi ifla. Katernit diſiungi tacis viannl, ſie nie Diſſecnt⸗
ſe alinns diſtingue qui ſint epiſco egis doctoꝛe mn tatẽ tna gi. ruʒ ſic. xvi.q.i iſfcul⸗
Uuns Dubitant. na g arch pox prin toꝛeſ ſibii us ordi m ita vol Tribu vi. q. i. ⁊ tpis.
nontarcul, videt᷑ Ram laici: 98 beatus lates vl H iipſi lor mare epiſ. u⸗ c. vl. S s. ad minus. S Pis.
—– det ehi poſſint oͤter pit: qui reli petrus poni patri diſm ongo' inten copos: ut z. di. lxiiij. ep 8.. di.li.
enonchlen minare. extra ter reliquoꝝ cã poni preci ungant᷑: ernallo mini 0 j. eyſnm.
lc. ad abolẽd de hereti. ra negocia ĩ 1cas epoxꝝ el- ceſſitas: :quatenus inime K I.L. XXXI
oning, pa. extra az ſiclericipa n abꝰ iſide agita os maio c05 itas: ut in oꝛdi. nulla ſit ne⸗ Ec deoꝛdin⸗
Ziucd⸗ a. extra eo. cum ep bꝰoudũ a rẽt/ ĩ illis ãt neniren linatiõe epi . xxv. di inandis. a
— Ern ens gungen,e⸗ fer ire Ker õ
iedr oꝛes amies s8aut qᷓ ea eO lice re⸗ nleiſz ar? iij. ca.
riiinſtit⸗ eſſe debere e non plures ci recepit. in ſin. rehiepos i 4 . Dl. X ul lerepeti e. cc apoſtoli na:xc
ere epiſcopos: ciuati in ſingulis * inſti Ec ð oꝛdin. XXI peti. nõ oꝛdi ice regn⸗
ktunfebasr⸗ anguſtino 1 val :de tibus ſin is vo reli oꝛdinadi .„1. executꝰc.⁊ ĩ ine ulo q
3 4 epile gulos“ as natoribꝰ 8 4 odi 2 .2 1 hac e uo illa
nepbneſtfet ſpeciale: vt. Aertiofun copos oſti 4non b 9 ib? at 1 epʒ eẽ ſiñ cri xegt ül
Nreöheſckfen eciale: vt. ſ. vii. q. i. ñ 5 itui precipi plures lorũ q; de ſin öti ſiñ crimie: a killud opz
hnmni it aũt. Sed quid de g.i. n tantũ vocabula? precipit:g ep graduũ di gu- Sindeiibue ꝛaddit ẽt de
ſömieni⸗ s mpantarcha biͤt⸗ inter ipſo nlad oreirei achneen bꝰ ⁊ officij diſtinckiöi uar ane .ĩquo cludit eom
miigſccin epiſcopum. ſed di bnñt a utio: ſed poſtolos par fui eq; tulum di uſniclat veg R ſge, nak oo di nan bdg and
biſein ſttn eſt patriarcha cꝙnö vnus pꝛefur rifuit inſti um diffuſius in bi erũ qꝛ aliquaã archidiac Bnan buſftcioes w
el, enn ſed venetorũ Nem an uit om mus:pr 2 in his in qua de con? ſolus 1e10,7 *
Paeleagut d gradenſis qui locus acle. nibus. d precedẽtibu norati ſu- re ſub pᷣtextu hũi nõ dʒ acce⸗
Arpenn tis b iffert multu a venenij Piſcopinõi Beeogem. am ſub epiloe 25 coberẽtia bernacula mat ſilitatis ad ta
xcv. di. olim moli (oſtitmn: ſ is ciuitati eqq na nus. Debet oriam tio ilogo.i.bꝛeui
Huemmnmninn i C di. olim. modi ſʒ preſbyteri ibus debẽt andus in ep ebet ergo ordi ne ſuperioꝛum ꝛeui repe⸗
imm ii ar ieni nodicas ciui yteri per caſt Raeſſraͤnecfuninggeſt rdai gn añ
Aqtclet cõtra ſe an riIIj.q.l. logk 4. me e epis oꝛdi ; villas de mortali qð ine id eſt ſin l- ſac ligi pꝛecepit legit.ie
.. 2 ulos ti ni.ſing . de qu 5 de epo: AAd
frm.Nbani a aAoneins quo ad nõ ab v titulos ſi zu- P olibet electe o: ſed ppoſiturã.i
igi iſtrationem. b vnd ſzapluri uos eps ponturã eccleſie ecto ad ali ecchaſticũ o nrã.i. ad qcũ
uigninn kE◻ Piſco eſ. oꝛdinari.? v pluribꝰ epis de . OAna deſie oportet ĩ liqus mioſus et ſſciun itapʒ 1*
— ſtellis ica dicam õõ ad er C Süaugelginel cribit ſi 64 relligi. ver dr B „nunene crle Pbi
ummnen mẽ epiſcopus q; ta⸗ Epilſcopi 5: ne vileſcat 0 e crumine ioanẽ crliiij. di. rrliz dilte l⸗ an⸗
lu. Rig whe n hieſchvon eeagome . ine r graut peccato ſel cognoramtte zriite
Canri auti arhvehn ⁊tpis . vbi 8 eſt 7 de . em locũ 0 lax eps ce DBD bodie termi riug.
ateel . 6 ervo ad qualẽ nominaã u ti⸗ oſtolus 8. mp. or. c rminat᷑ e
dſtebintun cerdos. ani caſtri ſa ad qualẽcũ adus: ordi pauius 2. vlt. E5
höfiiſn 15 mocktis ſimiliter ecdeſis Monctennusilg Pbs Diiebeer ache⸗ vel ogerosdr K. Erckeeegemnni qde pe. di
mitie⸗ ge in mar da ſenſaek eo Dad De SN eſt. Itez kgeur erhendauitd xi amarernl uey diſ.
us ⁊ regalibu lud ſa adem P2 ctö ẽ.boc enĩ ie nõ ait. ſi .c. pe. ⁊ di. ij ile de pe. di. ii
Zwnign tum ſunt docend nan perti ne qð ſacerd proba eni ſ dicere ſi gs ſine a &Fra⸗ ieneni⸗ i.lii.
uimunn cm Binshiterg uul Unomabullderio danmaßhane icncſties, cuieen nrer , rnt 6 orm del
W debere in duab⸗ u uſlibet loci uari: ci :ꝛadulteriũ:ali teſt ho o. nc ſumt c. iur. gẽ onns Roless eſ.
aiaepertmne cleſijs intitulari ab' ec qʒ caſtellis: ⁊ vbiꝰ is neqʒ ꝗbuſ cia fornicanõi u: aliqua imodi- rũ qñqʒla it. e dð reſ⸗ .5. do. ſzaug —
ee ie n & Qileſca larl. runt epi * vbᷣ ant U legiũ nõis furtũ mõdi- qnñqʒ large ſumi cri. cete⸗ faanz: nd
glonetf Aileſcat qtũ ad vul piſcopi cõſe enonfue⸗ giü ⁊ cetera b rtu fraus: ſacri re.iur. fraudi mit fraus. ff. eXur ſs
rhaffand giopinionemina vul nores ſint pleb crenty c vbi mi grane perm̃ bmõi:crim ſacri b Ei wänalti ff. 5 1ſa⸗
pter hoc non m pꝛo tus plebes min mi digniſſi accuſatiõ en aut eſt ci änane ſoletqri
deg ger hoe non eſt vili preſbytero oꝛeſqʒ cõ digniſſimu. be ⁊ dãnatiõ õ
lN eßs vt. rciij. diſtin le⸗ oꝛ: ſcopalia aũ x cura ſufficiat: nẽ implicarꝰon SSõ natiõe Sook vui. h.n. p quolibz
Gah⸗ munlinillterh on gi· in maioꝛi tgubernacu t: epi ordi ordinari noõ et ita ho dupler o geliij. iĩ loco 7 ẽſi ibz PLoptes que Ce
ſt ſtatim tr. ſponſa nõ 1111. loꝛibus cula non nit rdinatus añ toᷣ inõ dʒ: vx * ex opinio. qdaà Eſup hB . ne Serrnic
uin leſc im tradeda ne vi tioꝛibus ciui populis 2f. niñ ordinati añ tps vel 3: vel ſi iaʒ quolibet crie ð Dicut ꝙ Ae, depen Denſ .:
ninn ii cat deſiderãti: vt ge ciuitatibus requen- dinationis aliqð el poſt ts ſi ſit ĩ Zriũ pomk niſi annd Pon Rai
r n .q. ii. inſtitutũ e Aey derc:ne qð ſ opoꝛtea ↄuicit᷑:ſuſcex liq eo⸗ ſue dicu p eo vðᷣpoi ñ rpſſũ
r it ſide ſu itutũ eſt. ſilei trumi anctoꝛũ diuini tpꝛeſi uſcepti gr v admiſiſſ. cüt ꝙ nũqᷓ depõi iũ Dz. alii
. ad?* mhſie niſi erpᷣſũ epoi d ,alii
tutcjin eiuertaper Plne n inſpirata der iuinitus pa- abit. Añ ſ⸗ ab officio pb ABrät Ade n n
W di. de iudei vt ut vinculi ecreta vetuerũ .Wonit vmm iop- PPauoli pꝓ quo/ Ege iane
ntnh no eri eis. ſic e inculis 1 poſſeſſi etuerũt: Do . achus pa. ai quolibet crie ĩ go dico
i rit ſolus ne pᷣs ſcuriſ⁊ ſoli poſſeſſionibꝰ t: ſapt nitoris pſonã nõ pa. ait. conigibilis crie igne gs in
ſuel . per hoc. xclii vileſcat uriſ ? ſolitarijs m vel ob apit g verbi pſona nõ re n 5 ilis depöi „gs Ein
– a. Ieet ciii. di. diaconi atur ſacerd municipijs tri rbis nõ ope ceſua . Sponitali dz. z ſtati tñ
n Sieémpnia no üeraà terdotale faſtigi js tribu orecte peribꝰ? voc a:ve Ar. N ſe fen 4
imn da. de pe. di. iüi nõ iterã x concilio laod igiuʒ. It nã ſulci monitoris? er. pon .xlv. di. lz. 1.. la ntua/
cn SF.l. Fui⸗ ii. Fuis. On ecenſi. tey errataꝰ9. uſcipit: niſig a is pſo⸗ orat. lodtntt mne
l. Guns. On deberel De cod aꝰodẽnat: g actibꝰ ſui .q.iiii.ĩ loco: tñ ẽ crimẽ
lus epiſcop invicts Keaſiei ↄuerſatiõ amorẽ in nis bla poſni o: necilla quor ere ⸗
.A uo cpiſcopos oꝛdi ri caſtel ſi ſage demöſtrat inocentie güoinlerin rder exe⸗
dinari:ſʒ vi ünt: papa. ,)area . Nẽ cele poſatgv.ed. punin
Vi fat:aidignu ” n in
. .l. 4 recte. . HZ

, ſei
. 1. 0 uſ ſi autẽtice ſpſum erhiberet. ſed nn
. . . 7. iiſ. q. vij. iudicè ꝛoſpecto videt᷑ ergo ꝙ non ſufficiat ſi autẽtice pſum exhiberet. ſe Pni
pi. c. i. als Zrradlcrer ppolitd granle roi- vle e iſed vij iudic 4, . 4 erbiberelibellc quẽ poꝛrexerat pape.ut.vii.q.i.pñtiũ.⁊.lv. gte
TEinn⸗ .lr̃is. ⁊ ita res iã erat litigio n x. edeẽte. deponendus eſt ẽt ſi inno- di. pᷣcepta maxievbi pcuratõ ĩpetrauerat lr̃as. ⁊ dubitat᷑ an ille ð hoc ba Neſone,
vC. enſurep ve a niſteter vel ächn daliberate io. qð falſ cre buit ſpale mãdatũ.ut ex ð reſcri.nõnulli vłan ſuerit excõicatꝰ.vt er ð p En
cens inuen U⸗ . Oe Nerii n. 5 . 5 . drli
do pꝛout notami ĩ qſtionibꝰ.b.de hoc notaui.viij.q.iui.nonne.io.ſi aũt accuſa ba. c. p ceſſonem remoncank lbe i
toꝛ per annum trnat Poſtcn . Pppier Gnnhliet foꝛnicatio ſrlind
mu.a bono. reus ſed in edauua Antis daniel grauatus teſtt Smnde e depin nt ler. 1. . lxxrii. v. pre
im tres menſes datur. uti aut. monijs facinoxꝝ: tãta accuſa. Acer da aut as r iorcli⸗ bi nerrinfefalerniis G
de ſan. epi. S.iiij. niſt iudex bꝛe⸗ tione pulſatus ſacrarũvt dñ virgi eccdeſia co/Puect: 11eO 1 tis. io coiter aũt dr̃ÿHp .
uius tpsfuerit moderatus. vt ni pollutus iceſtu: epᷣs aſſerit oꝛ lere inenit quo abijaẽdꝰ 2pꝛobet ſimplici ſoꝛnicatiõe gs de lin
ii. . v. auiſquis ar. c. de a⸗ qinatꝰ: 2 vt in noſiri libellis ſcrinij depoſitꝰ ꝓuidẽtia epi bñ ꝓuiſo'lo poniñ d. cu pauci ſinel grijn
de inſtru. accepimꝰ. extra ð ap cotinet᷑ quoꝝ ad noſ quoqʒ exẽpla co oſtituat᷑: vbi pciã lugeat:⁊ vlte lo vitio innẽiat᷑. ut.l.d.
* oanie. decrimine: vll ria direrimus: in ptificij dignita rius non committat. Item ex ollnerut. Ftüſ ad
po accuſationem fuerit o- tem boctpꝑe quo ad cãm dicedam concilio magocieni. 1 ildet vni Fin ad t
dinatus. . miſſis a nobis l̃is vocabat obre⸗ Retrudunt i monaſteriũ pᷣſby 6 ◻ M,cerdos., ſi in eo. zlu⸗
a ¶Sociabik. ſic ſnia lata pſitoſacro nomini abſt iiuria faci· teri quipenitentia agere ocenunt. eroproomi een i
oꝛdinatum pꝛeiudicat oꝛdina ſins ẽ eni vt hanc dignitatẽ tali dĩõ v Ictüẽ nobis pᷣſbyteros ꝑꝑ ſanon deponiiur. b. ute
toꝛ. ſicoſeſſio oꝛdinan piudi· (oamiierit oꝛdinat : q;ᷓ ea obti⸗ OE negligẽtiã cãonice ðdgra t¶ Prouiſoloco.i.mo ſnc⸗
Waarssenber vj vroperee neat oꝛdinatꝰ ↄuictoſociabitdqui datos ⁊ ſeculariter gradu amiſſo Waderi et.e ligktil giſini⸗
nerionem. ut dixi.iii.. vi.d eũ ſibi credidii largiendo põtiſcũ viuer̃ ⁊ pnie agẽde bonũ negligef vu 1 aiincedeed liutſn
gppe. uel dic ꝙ tũc pᷣiudieat or ſociãduʒ.qualis eni ſit ipſe quiſꝗs Vñ ſtatuimꝰ Vt gradu amiſſo age ponit᷑ pp negligẽtiã ſicut Coned
dinatoꝛi ſnia lata contra ordi- tales oꝛdinauerit:oñdu.C Item de pnie gratia ĩ mõaſteriũ guti c30 pp dolũ.lxxxvi. di. c.i. ſurp⸗
natum qñ pñs eſt a ſcit cům agi erconcllio nicẽno. “ nicã regularẽ mittant. Si vo h ſi‚ie i. q. ij. placuit. a.c. d. ſge
oꝛdinati.cum enim quaſi ſua Mõ recipit oꝛdo ecdeſiaſties ri cã qlibet ꝓhibuerit: vbicũqʒ ſint qm̃.⁊ er ðſta. mo.cũ ad in
cauſa agi videat tacet nec de ni ſiñ examinatiõe vel poſiea cõ. pniaʒ agere ñ deſiſtãt ſi ãt amiſſo monaſteriu.i.ñ.. C. de
na Deikn dre nun⸗ bus gue oꝛdinatur EIFIFradu ſeculariter uiuer̃ voluerit 2 be eri: Aquos:. aui
e Pe. . 3 Lnͤe . „ . 2 „.W 9 5 g. 4U. . . Te.l. 4
7.ff. de re. iur. ſepe. Ja ſine examinatiõe ꝓmoti pniaz Ager neglexerit: ab ecckec caneni. delenllirs go in D 6
eJ qui ſine examinatione fiſunt 1 poſtea eramia muniõe ſeparent᷑. ¶. Iẽ iſidorꝰ. telligocu craſſa negligẽ Dat
preſbf̃i ſunt ⁊ p . 41. Je go cũ glig
ſed qd ð epo q ſine erami ſunt ↄfeſſi peccata ſua: ⁊ cũ ↄfef WMutatio loci aliquãdo valet tia. ut.i.q.i· geqd. a.ff. zusd
natione ales e ſifuiſſent ventetes boies cotraͤre⸗ U uerſis ad penitẽtiam. Zr Agmagne. ann
nasoper pon weenr ieran. gulamsmanꝰ ipoſuerũt bos ecde let iterdũ᷑ ↄuerſis ꝓ ſalu x¶ Gradu Aar. ꝓillis q (End
ha . kve Fenlorrrri⸗ ſiaſticus oꝛdo non recipit.ĩ oibus te ſue aĩe mutatio lociplerũq; eniʒ arameroeh eollaute nn
di.l. de his vero.⁊.c.ex peniten eni qð irreprehẽſibile ẽ ſancia de⸗ vß mutat locꝰ mutat᷑ mẽtis affe⸗ poge dberurt ſine gen dzün
tibus. Item gqd ſi dicat epᷣs ſe fendit ecdeſia. Iẽ eiuſdẽ cõci. ctꝰↄgruũ eſt ergo 7 ide ẽt coꝛpali legio. ar. ad h.l.di.ac/ ennd
diſpenlaſſe cu eis: not eicreen .πſipignozintid aut otptu ter eucili: vbi qſq; ülecebꝛis deſer ceden. lnsar.
dũ nin ꝓbet ſe cñ eis diſpeſaſſe ordinâtiuz tonſurati dencdantur. uiuit/ Ma loc vbi qſqʒ; pꝛaue dixe y¶Secularitbit pz 5ͤ ſos ſan
u nii bonge Urs bidedenir. Vicũqʒꝰ ex his ꝗ lapſi ſũt ꝑ riit in aſpectu mẽtis apponit qð ſe poſitꝰsʒ ĩ gula eccliaſtici wia
n5 negigenda delradcnch ignoꝛantiaʒ ia oꝛdinati ſunt beibi quiſqʒ cogitauit vel geſſit. e n u geBr za
hl. S.li preioꝛ vzergo pbandii vel contemptu eoꝝ qui eos oꝛdi- Ntez ez.ſenodo aueanen. vñ vberas coſ icidit ĩ cio mig⸗
penſatio. ut e erbſum e ðſi nauerũt.hocnõ preindicat regu ¶Cleric? adulteraſſe cõuiaꝰ vel nẽ. ccclia eos mueni v: ziat
ſma. c i. marime cuz eßs dipᷣ le eccleſiaſtice. cũ eni cõpertuz fue-⸗ cõfeſſus in monaſterio retrudat. niñ ſint ĩcoꝛꝛigibiles: vr C
ſare no deat ſine ſeſncapli vv deponẽt Item mnoceẽtius. JY quis clericus adulteraſſe epð iud.cũ ñ ad hoĩe. io. Mbode
maioꝛis ptis. als py errores ſu ennsſ iniſterio: qui il aut cõfeſſus aut cõuictus ſue ¶qð falſũ credo cũ ſit exau Maldiet
os ſp mẽtiret epa te cũ eis dipe Alienus ſiat a miniſterio: quiil ℳ 1s gut comclus ſue mardach iüts hii
ant, 5 ickedottcirca no lud viuendo illicite polluit. rit depoſitus ab officio cõione cõ ctorat? nudatꝰ oĩ puile mienn
vihonnes ogntirra notam Aximianꝰ mn filiꝰ ñ qual ceſſa ĩ monaſterio toto vite ſue tẽ· Qio.b Sanuqdah mo. nee
non nego an eiſeg notam ximianꝰ ſili? nr̃ qualem rudaf᷑. lagi ðtrudit ĩ monaſteriũ ibi ſclltnn
pſonã ſoio facto diſpenſat ebe. Adetulerit querela libel iieiꝰ pore detrudar᷑. ¶ Item pelagius cogitur eẽ ppetuo.qð vr 1(Ge
ut dixi.di.li.c.vlt.punit᷑ m̃ epᷣs ſeris annexa declarat/ꝗ zelo ſfidei bapa conſtantino defenſoꝛi. di. l. c. i. .e.ſiquis clericꝰ borinh
ſi idiſcrete diſpenſat. atqz diſcipline duct? no patit ecclle De eodem. ſz dic h eẽ ĩ arbitrio iudi/ pidie
F. ¶Eraminati. cum ad maioꝛa ſiã ollui ab idi gnis preſbyteris: Omanus eccleſie thianẽſis cis ⁊ ſcðʒ qlitatẽ ðlictiinã inmenme
Nonouent.tead eplkohai. q́s ipreſbytero flios aſſerit pcre⸗· Aad dericus ꝓ crimine adulterij qnqʒ ad is ötrudit. ut
ereenSnam ncitr. deitcbesgere pae. Aaamiſſſe perbibet: a dertca . . diipeimio. nazet R
t tales oꝛdinari. aſſe.⁊ iõ freſ libellipinꝰ g ſbiect d politsin monaſterio hic ber begrnarip oꝛbez. vt –
b ) Qiundz. ber ignoran⸗ tenoꝛe ꝓſpecto cos qtalia perpe oꝛdiue depoſitun monaſterio hic depe. d. vi. ſacerdosldi i⸗
tiam oꝛdinantium. traſſe dicunt debet᷑ ĩ medio collo⸗ in vbe romana ad agend pnia,z qʒ madit cune. ut. ei. q.i. edi
i uel contemptu.i.eis ſcien- care:diſcuſſiſqʒ obiectõibꝰg ipſis ex noſtra iufſione detruſus eſt. ſtatuimꝰ lals nüc cogit 4 Amn
cibus. .. „ . preſbyteris ipingunt: ſi ↄuinci vo C Item ex ecanone apoſtoloruʒ. gs ĩuit? igredi moaſtert⸗ Den
k C Nõ pᷣiudicat.fem̃ eni Pto⸗ orir n . f of In crie captꝰ pibyter vel dia / um niſi pꝛopter delictum tanen
ris iuri publico nõ derogat. ff. tuerit.a ſacerdotali remoueãt o rn Li er ut.xx.q.i.ſicut.⁊.lv.diſ. nen
du cd. ar alcrinoͤ ſuͦt ſcra tracaren Lon deponal:1s no cbione enek. darungeese. . inni
Eomperum / arg. ꝙ qũůcũ pñt.atq; aliẽi efficiat a miniſterio P Keſbxter aut diaconus qui . Aier. gutiacoope mdi
qʒ de veruate conſtat ſequenda quod viuendo ilicite polluerunt. NℳÆ in foꝛnicatione aut periurio: rante. Nig
elviu. dl. aedremor nã i Item eugenius papa. aut ſnto aui hõicidio abrut eſt 2 Interduũ interdũ no Mnn
turnitas tꝑis ⁊c.er de ſimo.nè 2Ei E 2. . . deponat᷑:nontamẽ cõione priue᷑. cet.ut.S.d.lxxiij.quorun
and indelt iñ diſpenſationezʒ Euilibʒ ab oꝛdie ðbonedo epi depona P a.s.C. qu. * iger d
ryxxv. q.viii.ve gradibus. e „ . l. v. ſʒ valet ſi fiat ercha e B
qui ma. ac. poſ. ptuas. ritate. 2 . Mutatur locꝰ. . rxxv. q. vi. ab iſto die. ſ. di. lxxxvi. fratrũ.
m ¶ Arimianus.j.iij.q.ij.quia ea. . . . Vn aſpectu memoꝛia delictorũ qẽ ↄcupiſcẽtia ðᷣteſtabilis ẽ. xv.q.i. 9
5 – ——Querelam. craudi criminalem. na dlericus erat iſte. nõ enim laicꝰ mnſier. q at ẽ ad ↄpũctionẽ illa boa ẽ. nullu en tale lictox remediũ eſt we
aeae piz ais plalsi poſſtt iſtos acculare. ii.q. vii.p totü. uiſi foꝛte pronus pᷣlatũ de dilapidatiõe qꝛ ſic eop ↄtinua memoꝛia pe. d. iij iudas ð pe.di.i.ver. ſe.ſb.5. his au⸗ ſent
iapida be armu; tunc ſua itereſt. ar. xvi.q.vij.ſilijs.ał.laic⸗ nõ audit᷑ de hoc crimine.nt. xxviij. A¶ ¶ coꝛitatibꝰ.⁊ qñq; bõa ẽ meòria rei ad terrorẽ.vt.vii.q.i.pniq;ĩ ſi. ndn
ſace poi iconluenaum. D J quis. chſih
o Libelli.p hᷣ ꝙ diẽ libelli. a poſtea pibr̃is argumẽtat᷑ ꝙ ꝗs ĩ eodẽ libello plu p RSmanus romana. ſedque rde detruditur cũ aliunde eẽt quia ibi 1n
res accuſare poſſit.io.quid iuris ſit de boc no.plene.ii.q.i.pꝛohibentur in glo. tfoꝛte commiſerat. vt in autẽ. ut nulli iudicum. 5. ſi vo. luu
incipit. queſtus.b. c·¶ Melbyt. aut furto ſʒz qlit laici pbabũt iſtõ eẽ: cũ ñ poſſit teſtari cle neni.
P

Libelli. i. charta quam papa miſit. xxx. q. iii. pitatium. b. ricũ.d ¶Captꝰ ẽ. ⁊ ↄuctꝰ.er ð in.cũ ñ ab hoĩe.ð b dixi.l. di ð h

Ndcei
alt.n. d
iiſa. de
hlſchhg,
,tabh..ſel.
nlles oin
ſteneglge

W
ſagtüuart
Uncoligktn
Tuniſntſacn
Adbeldia,

anibiee.
Glieglaſtei
faradbai
1.g. gli. s
geoſiacticco
tos tueri d.
ounglblles:
ſiab boie. io.
loci ſtlan
catoipule
dgbnd.
onaſteriübi
gaunodi
ſians den
Arburioiudi,
itatedicnind
bs dlual
imis, aſchuu
hunip cbbe
p.⸗ercoscſ
Une, utregt,
lec mndaſten/
pterdelicuin
lau. ꝛlvedl⸗
a.
gatiscooh⸗
e.
Hüͦinterdin
bluniegnonn
votginci
laſftachi
nni Funt
hl.

⁊.c.ſiquis disconũ.vnde cum capitur detineri debet p.xx.hoꝛas diurnas
⁊ nocturnas vt videat᷑.vt.ff.de adul.capite.ſed nec teſtibꝰ admiſſis credi/
tur niſi a vᷣncipio clericũ in adulterio viderint.nec laicis credetur de hoc.
qꝛ laici opido nobis infeſti ſunt.ij.q.vij.laici vel dic captus ꝑſnĩaʒ:vel ꝑ
ↄfeſſionẽ ꝓpꝛiã vel rei euidentiã.vt extra de habit.cler.vta.⁊.c.vltimo.

a ¶ Scriptura. ex de iu
di.at ſi.ð pe.d.iij.ꝭ.au
ctoꝛitas.ff.nau.cau.licʒ
§. vltimo.
b ¶ Bis. i. perfecte.
c SB0 quis epᷣs.inter
laicos. hoc intelli
ge qñ crimẽ venit in no
ticiam populi.v. S. di.
xxviij.pꝛeſbyter.
d B diaconus. cõi⸗
one coꝛpoꝛis rxpᷣi
vel ad tpᷣs ⁊ ſic ſoluitur
ʒ illud.c.pᷣſbyter. vel ex
pone.i.bñſicio.⁊ ſic ſol/
uit Z.S.eo.c.pᷣſbyter.

e ¶Meceſſtatꝭ ar. alicui

licere c neceſſitatis ba-
ptiſmũ ↄferre cui nonlʒ

aliud ſacr̃m ↄferre.j.de

con.di.iiij.cõſtat.i.qł.i.

ſicut xpᷣs..S.d.l.c.qui

ſub gradu.

ſLiceat.cũ ſolẽnitate

alias ẽt laicꝰ hoc poſſet.

g Baptizare. dic vt

di.quiſub gradu,.
hb Igdũ peniteãt.
ex boc ðᷣterminãt
Zia.S. di.lxi.miramur
v. ſicut enim.
i ¶ Emẽdent. ex hoc vf
ꝙ ſicut tales ipᷣo facto ſu
ſpendumiur ſic ipſo facto
pvꝛiũ reſtituitur eis offi
ciuz. vt dixi. xxij. diſ. nul
lus.ar.ad hoc.xv.q.vi.
nos ſanctoꝛuʒ. 7. xv. q.
vij.ſi quis deinces.

nullus pꝛeter hoc.ſed.].
xvi.q. viij.ſciſcitantibꝰ

Z.ſed ibi ſoluam.
I¶ Maledictionẽ.i.re/

pꝛobabo vel reputabo

maledictionem cum be⸗
nedixerint vobis.

m ¶Paganitatis.i. in

ſidelitatis.
n ¶ Cõtẽnit. qualiter ſit
boc intelligendum dixi
xxij.di.omnes.xix.diſt.
in memoꝛia. JYoannes.
0 OVuis ber tria. e.
de eadeʒ materia
loquuntur ⁊ idem eſt ca
ſus.
p ¶ Diaconus. vel ſub
diaconus.vt in. c.ſe.
9 Decidat: quo aden
ecutionem. pꝛout pʒ in

ſequenti Ir̃a.ſed nec ſta-

tim dʒ ſuſpendi ſed erpe
crari dʒ p.xl.dies extra
de cohab. cle.ſicut ad ex
tirpandam ſed illud di⸗-
ſpenſatio eſt ius enĩ erit
& ſtatim deponatur. .
E. Cel. DUMUMM
r ☛ qs ſacerdotuʒz.

officiũ. ex his duo

bs caplis habes ꝙ cui in
terqdicitur officiũ ⁊ bñſiei

um qñqʒ m̃ pmittit᷑ bñſ

cũ ⁊ nõ offm̃.vt.l.diſt.

ſtudeat.⁊.xxviij.di.pꝛe
ſbyterũ. qñq; econuer⸗

ſi puerit ſnĩe: diẽ enĩ ſcripturaꝰnõ
iudicat deꝰbisꝰ ĩ idipſũ. & Nem.
Be eodem.
J gs eps aut pᷣſpr̃ aut diaco⸗
nꝰpꝰdiacõi gradũ acceptũ fu
erit foꝛnicatus aut mechatꝰpona
tur: ab eccleſia ꝓiectus inter lai-
cos a gat pniam. ¶ Item erx oↄci/
lio aurelianẽſi.
BSecodem.
HS Jdiaconꝰ ant pᷣſbr̃ crimẽ ca/
pitale ↄmiſerit ſimul ⁊ ab of
ſicio ⁊ a cõione pellat᷑ ſi vo ꝓ reatu

ſuo ſe ab altaris cõiõe ſub pẽitẽtis

ꝓfeſſiõe ſubmouerit.his quoqʒ ſi
alij defuerit⁊ cã certe neceſſitatis
exoꝛit᷑ poſcẽtẽ baptiſma:liceat ba-
ptiʒareꝰ Vnñ gre. oĩbꝰ ꝑr̃gnũ ita

licũ ⁊ teutõicorüũ. & Nõ ĩgrediaã

tur ecckiã pᷣſbyteri diacõi ſubdiaco
nigi ſomicationis crimine iacent.
NJNaqlſunt pᷣſbvteri diaconivel
ſubdiaconi:ꝗ ĩ crimie foꝛnica
tiõis iaceant: interdicimꝰeis exꝑ-
te dei patris omnipotentis ⁊ ſan
cti petri auctoritate eccłie introitũ
vſqʒ dũ peniteãt ⁊ emẽdẽt.ſigvoĩ
petõ uonperſeuerare maluerint:
nullus veſtruʒ eoꝛũ pᷣſũat audire
officinz: qꝛ bũdictio eoꝝ vte ima
ledictõʒ ⁊ oꝛatio ĩ peccatũ.teſtante
dño ꝑ ꝓphetã:maledicã inꝗt bene
dictiõibꝰ ur̃is.q vero huic ſaluber
rimo pᷣcepto obedir̃᷑ noluerint ido
latrie pctm̃ incurrẽt ſamnele teſtã-
te ⁊ beato gregoꝛio inſtruẽte: pem̃
arioland ẽ non obedire ⁊ ſcelꝰido

latrie non acgeſcere:petm̃ igi᷑ pa

ganitatis incurrit quiſꝗs dũ xpᷣia

nũ ſe eẽ aſſerit:ſediapoſtolice obe

dire conremnit. ¶. Item alexan-
der.ij.epiſcopꝰregi dimalticoruʒ.
¶EOſffo a bnũcio pᷣnei epiſcopuſ
pꝛeſbyter vel diaconna vxo?⁊᷑ ſuſci

piens yel ſuſceptam retinens.

B quis amodo eps pᷣſbyter
aut diaconus feminã acceꝑit
vel acceptã retiuerit:a ꝓpꝛio gra-
du decidat vſqʒ dũ ad ſatiſfactio⸗
nem veniat.nec in choꝛo pſallẽtiuʒ
maneatnec aliquã poꝛtionẽ dere-
bus eccleſiaſticis hbapbeaeaet.
Ntemclero mediolanenſii.
AIgquis ſacerdotum vl diaco
noꝛũ vl ſubdiaconoꝛũ officiũ
ↄtumaciter deſerens feminaʒ ſibi
potius eligit ſicut ſpõte ob foꝛnica
tionẽ dimi ttit officium:ita ob pᷣua
ricationem dimittere cogat᷑ etiaʒ

innitus beneſiciu. ¶ Itez populo
mediolanenſi.

1 Becodez
Osẽt qvt fomicari eis liceat
diuinũ offieium dereliqnũt a

d eo recedẽtes diabolo ⁊ oꝑibꝰ eiꝰ

LXXXI

6 6

ſo. vt.i.q.v.c.iqñqʒ etiã punit᷑ in pſona ⁊ non in rebus.vt.xvi q.vi.cognon

mus. 7. c. illud.

5 (Cogat᷑ p electionẽ vnius del p renunciationẽ intelligit alij abꝛenunciatũ

S.viij.di.quo iure.C. de fur.l.i.ff.de tribu.ꝙ in heredem.ꝭ.eligere.de regu.
iu.nemo.S.quotiẽs.ar.õ.ff.quox leg.l.i.S.iij.⁊ ar.plura de hoc ĩuenies.xiij.

ſeruiunt.ſicut ſe iuſtiſſime ab offi
cio alienos faciunt.ita beneſicio ec
dleſiarum priuatos eſſe iudicamꝰ.
C Item lucius papa.
SDe codem.
Iniſtri altaris preſbyteri ſi
ne diaconi ad dominca taleſ
eligantur officia: qui continentiaʒ
ſeruent. Si vero poſt ordinatio/
nem ſuam miniſtros contigerit
proprie vxoris innadere cubile.ſa
crarij non intrent liminia. neqʒ ſa-
crarij portitores fiant neqʒ altare
contingant neqʒ ab offerentibus
holocauſti oblationez ſuſcipiant:
neqʒ ad dominici corporis porti
onem accedant neqʒ propinent:
neqʒ ſine maioꝛis natu auctoꝛitate
minoꝛa gerant officia:vꝛceum ſa
ne ad altare vel caliceʒ non ſugge
rant.“ Idem.
LClericus matronaꝝ domicilia

frequentans deponatur.
XZericus ſolus adfemie taber
naculum non accedat neqʒ ꝓpter
ſine maioꝛis natu ſacerdotis iuſſi-
one.nec ſolus pꝛeſbyter cuʒ ſola fe
miafabuias miſceat: nec archidia
conꝰ ſub pꝛetertu humilitatis aut
officij freqnterꝰitret domicilia ma
tronarũ: aut foꝛte ꝑ dericoſ aut do
meſticos matrone mãdet aliad ſe
crete ſi agnitũ fuerit: ⁊ ille depõat᷑
⁊ ulla a liminibus eccleſie arceatur.
—Sceodem Palea.
SSc ſi foꝛte aliq̃ ĩterceſſio fue
rit.epiſcopo ſuggerat᷑ ⁊ ſi ta:
lis eſt ad quꝗ ire debeat. ipſe ꝑ in-
teruẽtũ pgat.ſinautẽ de latere ſuo
dirigat cũ duobꝰaut tribꝰteſtibꝰne
mo tamẽ cũ extraea habitet femia
niſi ſoꝛoꝛ aut ꝓxia fuerit: ⁊ cũ ma-
gna ſolicitudine ſiat:nõ enim igno
ro malicias ſathane.¶ Ex decre⸗
to eugẽij pape. cepd?. Wales.
SQJauiſpiam ſacerdotũ idẽ pᷣ
ſpbyter vl diaconꝰ vł ſubdiaco
nus de quacunqʒ femina crie foꝛni
cationis ſuſpicatus pꝰpꝛimã ſcðaʒ
tertiã admõitionẽ inneniat᷑ fabu
la ri cum ea ⁊ aliquo mõouerſari:
ex cõicet᷑: femia cãonce iudicetur.
¶It em gre ¶ Simul cu mlieri
bus ſacerdotes habitare non licet.
O Poꝛtetſacerdotes abꝰ dñi
populꝰↄmiſſus ẽ cũ magna
ↄſtãtia vigilare ſuper dommicas
oues:ne lupinis moꝛſibus id ẽ dia
boli ſtimulis laniẽtur. Neqʒ enĩ h̊
ſilere debeo qð cuʒ graui animi tri
ſticia 1 amaritudine dico: ſacerdo

tes cũ femis babitaf̃ ↄſpicio:qð ne
fariũ ẽ dicẽ vl audit:⁊ ↄtra ſccõx
cãonũ ſancita. vbi eni talis fneru

cõmorãtũ babitatio:ãtiqui boſtis

v*

q.i.in fi.io:So.i bi ſunt aliq̃
repugnantia eligendo vnũ re/
nunciat alteri aliss ſecus.b.ðᷣ
pe. di. i. SF. itẽ ſi anteqᷓ;.

vi.illud:ar.ff. de pecu.

.1.2. C. de vſur. l. vlti.

1
u ¶D Nicni ꝓpꝛie vroꝛis

maxime.qꝛ ideʒ eſt in
aliena nõ ꝙ dicit inuadere qꝛ
iã nõ ex vroꝛe quo ad debitum
reddenduʒ.S. lxxvij. di. epᷣs cũ
