nomiſceãt: emihi dux atqʒ icõpe
tẽs uidet vrꝗ vſũ ↄtinẽtie nõ iue⸗
ni neqʒ caſtitat? ꝓmiſit ↄpellat a

ſna uxof ſe eꝑari:atqʒ ꝑ h: qð abſit:
i ðteriꝰ cadat. Inð vr mihi vt pñti
die epᷣis oĩbꝰ dicat᷑:ut nullũ facere
ſbᷣdiaconũ pᷣſumãt: niſi a ſe uictux
caſte ꝓmiſeri qtenꝰa pᷣterita ma

ladqᷓ ᷓ ꝓpoſito mẽtis appetua ñ ſũt

violẽt nõ exigatur 2 futura mala
caute caueaf.ꝗ vo pꝰ eadẽ ꝓhibiti
one q̃ añ triẽniũ fcã ẽ ↄtinẽt cũ ſuiſ
vxoribꝰuixẽu:landãdi atqʒ remu
nerãdi ſũt ⁊ vt i bono ꝑmaeãt ex-

bortãdi.eoſ ãt ꝗ pꝰ ꝓbibitõeʒ fcãʒ

a ſuis ſe vxoribꝰ ↄrinef nolnerit:
ad ſacꝝ oꝛdinẽ nolumꝰ ꝓmoneri:
qꝛ nullꝰ dʒ ad altaris miſteriũ acce
der᷑:niſi cniꝰcaſtitaſ añ ſuſceptũ mi
niſteriũ fnẽit appꝛobatatCãà vo
hniꝰ iſtitutiöis mũditia fuit ſacer-
dotalis vt liber̃ cũctis diebus vite

ſue or̃oni poſſẽt vacart/Si enĩ vt

paulꝰait ab vxoribꝰẽ ceſſadũ vt ex
peditiꝰoĩoni nacemꝰ.miſtris itaqʒ
altaris quibus quotidiana neceſ-
ſitas orãdi icũbit.nũq; ↄiugali of
ficio uacar ꝑmittit᷑.¶ Añ beda ſu
lucã ait.¶¶ Sacerdotibꝰ ſẽꝑ ca-

ſtiras obſernàda pꝛecipirnr.
Acerdotibus ut ſẽꝑ ualeãt al

fari aſſiſtere: ſemper ab uxoꝛibus

abſtinenduʒ:ſ⸗ einꝑqʒ caſtitas ob-
ſeruanda pꝛecipitur. Itẽ ĩ ↄci.
cartha.ij.¶ OQni dininis ſacfis i
ſeruiunt. amenes efſe oportet.
Piſcopos preſbyteros ⁊di
aconos ita placuit ⁊ decet ſa
croſãctos ãtiſtites aut ſacerdotes
aut leuitas uł ꝗ ſacf̃is diuis ĩpniũt
ↄtinẽtes eẽ debẽt ĩ oibus. Iteʒ
Inno.nictoriuo. rothomangeñ.
cpo Sacedotes lenuᷣe cũ nuxo
rihus ſuis miſceri ñ debent.
Ener oͤbʒ eccki ia vtoi mõ ſa

dentales.

m A Rte tmiennis caſuns oli
ꝓmouebantur ſubdia

coni nðõ ꝓmiſſa ↄtinetia ⁊ licite
vtebant vxonbus 2 beneficijs.

poſtea pelagius pꝛedeceſſoꝛ gre
go. ſtatuit: vt vel contenti eent

vroribus tm̃ vel beneſicus tm̃:
de qua conſtitutione grego. fa⸗
cit mentionẽ.xxvij.q.ij. młtoꝝ
aten idem pelagius aliã eddi
conſtitutionem in qua pꝛeci

ſe ꝓbibuit vt ſubdiacom nullo
modo comiſceri debeãt ammo
do vxoꝛibus ſuis.a ill cõſtitu⸗

tionem ꝗdam ſubdiaconi ſerua

bant quidam non:ſed quia illa
conſtitutio fuit iniqua aliggs
qui non pꝛomiſit continentiam
cogeretur continere. retractat
hoc a grego. ſtatuitur ꝙ ſi q/
ſubdiaconi mõ ſunt non cogan
tur continere niſi velint. ſi qui

autem in futnrũ ſunt oꝛdinadi

non admittãatur niſi pꝛomittat

continentiaam.

n Hurum, ſtatutum pelagii
fuit conma euangelium in quo

excipitur ſola foꝛnicatio:vt.xx/

iij. q.ii.quos deus. Adde xꝓ
ſic legitur oꝛiginaliter in euan
gelio matthei.c.v.et.xix.mar/⸗
ci.x. ⁊ luce.xvi. ideo repro/⸗

batum fuit:ſed quare repꝛobat᷑
illa conſtitutio pelagij in qua
ſtatuit vt aut bñſicia aut vroꝛeſ

dimittant. cum idem ſtatuerit*
alexander: extra de cleri.coniu/
ga. c.ilſed dic cũ aliquis in mi⸗
noꝛibus ordinibus exiſtens po

ſtea contrahit poteſt pꝛlnarl be

neſicio pꝛius hito ⁊ de llis ioq/

tur alerander cum vero aliꝗs
quis pꝛimo contrahit ⁊ poſtea
ecckia ſciẽter ei cõfert beneficinʒz
poſten nõ poteſt illud auſerre.

de illis loquit᷑ pelagius.⁊ ideo

cõſtitutio eiꝰfuit iniqua ſi.extra
de cleri.cõiu.diuerſis.
o ι Non inuenit. i. nõ ſuſcepit

p .Pꝛomilerit. hoc intelligo

ſi habeat licentiam vroris.
q CMala.id eſt continentiã ᷣ
iumenibus eſt mala.xxx. qde.ij.
in adoleſcẽéna. Adde ꝙ id ꝙ
de paulo dicitur hic ĩ n.legitur
in.i.epiſtola ad coꝛint.c.vij.

r Enere. quoniaʒ ſanctus

ſum.ex quo dominus ſe

commendauit ⁊ rppi actio nr̃aẽ

inſtructio. lxxri. d.legit. Ad
de ꝙ ſic legitur in epiſtola pau/
li ad rᷣanos.capitulo.xvergo
nos poſſumus nos cõmẽdaf
⁊ auguſtinuſ ſe commendat eq
parando ſe pꝛophetis: vt.xriij.
.qõe.iiij.ecce.⁊ pꝛocõſul poteſt
pꝛemittere libellum commen-⸗
dationis ſue: vt. ff. de offi. pro
con.obſeruare.ſimiliter ille qui
impetrat veniam etatis ſe com
mẽdat.C.de his ꝗ ve.eta.ipe.
Al.ij. Adde ꝙ vᷣba poſua hic
in ter. nnun leuitici. · xi. xix.

dij

èð
3 45 ſoſi! ſ

gmivdAA

a ¶ Anno.i.ſeptimana.ſic ali
bi ponitur dies Ro anno: vt
xxrxiij.q.ij.hoc ipſuʒ.⁊ tempus
pꝛo anno:vt de conſe.di.iiij.oĩ
tpe. Tdde ꝙ ſic legitur de ʒa
charia in euangelie luce.c.i.⁊
de aaron habetur exodi.xxviij.
2.xxix.c.⁊ leuitici.viij. in ſine.

b¶¶ Mec preterit. ercepto ſabba
to ſancto:⁊ die veneris pꝛecedẽ

le:vt de cſe.di.iiij.ſabbato.q

dies nulli xeputantur pꝛopter

paucitatem.ſic.j.de conſe. di.
eij. re uera.
c ¶ Cel a baptiſmatis.dum eſt
neceſſitas. Adde ꝙ ea que ðᷣ
paulo dicuntur in ſequenti pa⸗

lea habent᷑ in. i. epiſtola panli

ad coꝛint.c.vij.

d Os.ẽt.nedu cumʒ alia.
e ¶ Officiuʒ: poſt votum facti.
ſBlaicus. oꝛare.quid de
G hac materia iuris ſit ha

bes.xxxiij.q.iiij.c.i.⁊.ij.

g Matrimõio/ ar. ꝙ ſi aliã
coherent vel ſi aliquid ſequitur

ex alio vno pꝛobato ⁊ reliquuʒ
eſt pꝛobatuʒ:vt.xxxiiij.di.ſi ꝗs

viduã.xxvi.di. deide.iij.q.vi.
hot quippe.arg.cõtra de pe.di.

i.ſicut pꝛimi.in fi.

h ¶Quod autem. reſpicit tria
penultima.c.xxviij.di. diceno
qð illud ſtatutum fuit ꝑꝑ bere

ſim manicheoꝛꝛm.

i ·AQicunqʒ. in canone. S5.
¶ Nrviij. d. ſ quis docuerit.

e LE& cõtinentie: eis non li

cere.no.qꝙ pꝛopter mutg
tionem ſtatus incipit aliquidn
licere:qð pꝛius licuit.xij.q.i.no

lo.⁊.xcij.q.ij.ne quis atbitret᷑.
. Oand veſtum er.
quo dicit victum ⁊ veſti⸗

tum videtur quia nomine victꝰ
non compꝛehendatur veſtitus

vt.ſt.de tranſac.cum hi..qui
tranſigit.qð non eſt verum.ff.
de ver. ſig.ſi verbo victus.
m Xargiat᷑. ſequeſtrato tñ
habitaculo.vt.lxxvij.di.epiſco

pus.⁊ hoc cum perſona eq ſu /

pecta.
R. ¶ ¶ Maulo apoſtolo dicente.
vucebant. n. vxoꝛes ſecuz vt b⸗

unẽt eis in cibis parandis ⁊ ab
peres de mercede predicatiõöis.
o. ¶.Soꝛoꝛem.i.quaſi ſoꝛoreʒ3Z.

p ¶ Circunducendi.nobiſcum.
Adde ꝙꝙ ita loquitur paulus

in.i.epiſtola ad coꝛint.c.viij.
O Aicunq; virginitatẽ cuſtodi
4

cerdotes ? leuite cuʒ vxoribus ſunis

nõ miſceant᷑:qꝛ miſterij diuini quo
nidianis neceſſitatibus occupãtur.
Scriptum eſt enim: Scti eſtote qm̃
ego ſanctus ſũ dominus deus ve/-
ſter n priſcis temporibus ãnovi
cis ſue de templo nõ diſcedebant:
ſicut ð zacharia legimꝰ:nec domũ
ſuam oĩo tãgebãt: quibus vtiqʒ ꝓ
pter ſobolis ſucceſſionem vxoris
uſus fuerat relaxatꝰ:qꝛ ex alia tribu
pᷣterqᷓ;ᷓ ex ſemine aaron ad ſacerdo
tium nullis accedere permittebatr᷑.
quanto magis hi ſacerdotes ⁊ leui
te pudicitiam ex die ordinatõis ſue
ſeruare debent:quibus uel ſacerdo
tium uel miniſterium ſine ſucceſſio
ne eſt: nec pꝛeterit dies qua uela ſa

criſicijs diuinis nel a baptiſmatis

officio vacent. Palea.
Aum ſicut paulus ſcribit ad
coꝛinthios dicens. Abſtinete
vos ad tempus nt expeditiꝰ nace-
tis orationi:⁊ hoc utiqʒ pᷣcepit mul
to magis ſacerdotibus quibus oꝛã

di ⁊ ſacriſicãdi iuge ſacriſiciũ eſem

per debebunt ab hniuſmodi ↄſoꝛ:
tio abſtinere. ¶ Itẽ exuperio tho
loſano epiſcopp.
Qui ab vxoribus ſuis abſtinet
ad ſacriſicia admittantur.
NBs acd ſacrificia fas ſit admit
i: q ul etiã cum vxore ñ exer-
ceant carnale officium. ¶ Itẽ bie
ro.contra iouinianum. ¶ Sacer

doti cui eſt ſemper oranduz:matri

monio ſemper eſt carendum.
SE laicus ⁊ quiſq; fidelis non
pst orare niſi careat officio
coniugali: Sacerdotivero cui ſem

per offerenda ſunt ſacriſcia: ſemꝑ

orandum eſt:ergo ſemꝑ matrimo

nioꝰcarendum. & Quod autemꝰ

manicheoꝛuʒ cã de coniugio ſacer
dotum illud ſupradictuʒ ſit ex gan
grenſi cõcilio apparet in quo ſic ſta
tutuʒ legitur. ¶ Anathema ſit qui
nupvtias vituperat.

By as vituperat nuptias ⁊ doꝛ
m

ientem cum viro ſuo fidelẽ
ac religioſam deteſtatur:aut culpa
bilem eſtimat:velut qui regnũ dei
introire non poſſit anathema ſit.
CItem De eodem.

ens aut continẽtie ſtudẽs ve/
lut hoꝛꝛeſcens nuptias: nec ꝓpter.
hoc qð bonum ⁊ ſanctũ ẽ nomẽ vir
ginitatis aſſumit: anathema ſit.

Põt ? aliter illud intelligi qð in ca

none aploꝝ legit᷑: ut iſte ſit ſenſus
capituli.Si quis docet ſacerdotem

vrorẽ ſuã ↄtemnere:nõ quã iĩ ſacer

dotio accepit ſʒ quã ãte ſacerdotiũ
dũ adhuc eẽt laicus nel ĩ minoꝛibꝰ
ordinibꝰ ↄſtitutꝰſibi copulanit cũ q̃
ↄtinẽtiã ꝓfeſſus ẽ:cũ ad ſacros oꝛ
dines cõſcẽderet:quã nullus dʒ ↄtcẽ

nere:hocẽ ab aĩo ⁊ cura ſua abijcẽ

an ei necefſaria ꝓuideat/ꝓbat᷑ autẽ
hec ĩterpretatio auctoritate leonis

pape qui ſcribẽs ruſtico narboneñ.

epo ait. ¶ Miniſtris altaris cum

epᷣis ⁊ pᷣſbvteris ẽ eadẽ lex ↄtinẽtie
L Ex ↄtinentie eadeʒ eſt altaris
J miniſtris q̃ epᷣis ant pᷣſbyteris
q cũ eſſent laici ſiue lectores licite ꝗ-⸗
dłẽ ⁊ vxores ducere ⁊ filios ꝓcreaf

potuerũt:ſʒ cum ad pᷣdictos puene
rũt gradus cepit eis nõ licere qð li-

cuit.vñ vt iã ð carnali fiat ſpũale cõ
iugium oʒ eos nec dimittere vxo/
res:ſʒ q habent ſic habere videant᷑
q̃ſi non habeat:quo ⁊ ſalua ſit caſti
tas cõnubiorum ? ceſſent opera nu
ptiaꝝ. ¶ YItẽ leo.ix. cõtra epiſtolaʒ
niceie abbatis. & Eps ul plbyter
in a ſua cura nõ abijciat
Mnino ↄfitemur non licere
epiſcopo pᷣſoytero diacono
Pꝓpꝛiã vxorẽ cã religionis abijcer
a cura ſua: ſʒ vt ei victũ ⁊ veſtituʒ
largiat:ſʒ nõ vt cũ illa carnaliter
ex more iaceat:ſicut ⁊ ſanetos apo
ſtolos legimꝰegiſſe btõ paulo apo
ſtolo dicente: Mũgd nõ babemꝰ

poteſtatẽ mulierẽ ſororẽ circũdu/

cendiꝰ:ſicut ⁊ frater dñi ⁊ cephas:
Vide iſpiẽs qꝛ nõ dixit: Nũquid
nõ habemus poteſtatẽ ſororẽ mu
lierẽ amplectẽdi ſʒ circũducendi.ſ.
vt mercede pᷣdicationis ſuſtenta-
rent᷑ ab eis:nec tñ deinceps vlteri

us foret carnale inter eos cõiugiũ.
Hinc ⁊ illuò greg. in dialago.

1 )Reſbyter quidam. Require
ifra. Ut igitur ex bis anctori
tatibꝰ appet: ſacerdotes vxoribꝰ
q̃s ĩ laicali habim vel minoribꝰor
dinibꝰ ↄoſtituti ſibi legitime copula
uerũt:neceſſaria miniſtrare:debi⸗
ta reddere nõ valẽt. ¶ Sed obij⸗
citur illud tripartite hiſtorie.
¶Diſſuaſu pãnuti nicena ſyno-
dus nõ ↄſtituit: q; pᷣſbyteri cũ ſuis
T 2 vxoribus nõ dormirent.
Icena ſynodus volẽs coꝛri-

ger hoiuz vitã in ecclijs cõmorãti

uʒ:poſuit leges quas canones vo
camus:in quoꝝ tractatu videbat᷑
aliquibꝰ introdncere legẽ: vt epi
pᷣſbyteri diaconi ſubdiaconi cũ ↄiu
gibus q̊s añ conſecrationem du-

xerunt nõ dormirent/ Surgẽs aũt

pãnutius ↄfeſſoꝛ contradixit: ho
norabiles ↄfeſſus nuptias: ⁊ caſti
tateʒz dicẽs eẽ cũ ꝓpꝛia ↄiuge ↄcu-
bitũ.ſuaſit itaqʒ ↄcilio ne talẽ po⸗
neret legẽ: grauẽ eẽ aſſerens canu-
ſã que aut ipſis aut eoꝝ ↄiugalibꝰ
occaſio foꝛnicatõnis exiſteret:⁊ h
qdẽ pãnutilʒ nuptiaꝝ eẽt iexptus
expoſuit:ſynoduſqʒ laudauit ſẽtẽ
tiaʒ eiꝰ ⁊ nihil hac ex ꝑte ſãciuit:ſʒ
Hh ĩ uniuſcuinſq; volũtate ñ ncitate
ꝑmiſi. ¶. Iẽ ſyno.ſexta. C Nõ

——

in ppetuũ ſʒ tꝑe oblanis a ↄplexrn

ſuaꝝ vxoꝝ ſacerdotes abſtin eàt.

Voniã ĩ romani ordine ca
nonis eẽ cognouimꝰ traditũ

eos ꝗ ordinati ſũt diaconi ul pᷣſby
teri ↄfiteri ꝙ ñ ſuis iã copulẽt᷑ uxo

4 ¶At mercede. arg. &
ſi quis habet vrorem et
filios de bonis eccleſie ip
ſos põt paſcere ſi non hʒ
pꝛopꝛia:vt.ixxxvj.di.nõ
ſatis.j.di.proxi.ſi quis
vero.⁊.l.diſti.ſtudeat.i
fi. . xxx vii.di. legant.qꝛ
nẽo carnem ſuam vnq
odio habuit:vt.xiii.q.ij
non eſtimemus. Ald⸗
de ꝙ ſic legitur origi⸗
naliter in epiſtola pauli
ad epheſios.c.v.⁊ hec
vera ſunt ſi indigent.ali

as ſecus:vt.xxviij.di.cö

ſyracuſane/vnde ⁊ ſi vi
ro relictus eſt vſus alicu
ius rei mulier eadem re
poleſt vti:vt. ff. de vſu
⁊ ha.l.ceterũ.S.mulier.
r ¶ WMinc illud.j.in illo

.ccc.pꝛeſbyter quidam.qð

eſt. ſ. di. proxi. Jo.
8 Icena. introduee

re. de còſenſu ure

ris.aliter eſſet iniqua.
t ¶ Caſtitatem. ſic ⁊ qui
b̃ nedit abſtinens
eſt: vt. rliiij. di. conuiuia
in fine.
u ¶Sententiam. vnus

ergo poteſt contradicere

toti vniuerſitati ſi habʒ
rationabilem cauſaʒ: ve
extra ð his que fi.a ma.

par.ca.c.inam nabe

vniꝰ poteſt alios trahe⸗
re ad partem ſuã vt er ð

eo qui mit.in poſ.c.cum

ſicut. ff. de arbi. item ſi
vnus. §. vl. 1. C. de ve.
iu.enu.l.i.ꝭ.ſed is ⁊c.
x¶Aoniam. ideſt qᷓ
y ¶ Momani. Mic aſſi
gnatur differentia inter
oꝛientales ⁊ occidẽtales
3 Oni oꝛdinati ſunt.
.ei. oꝛdinantur.

4s.
eſeip
nonh
dind
iqris
ceat
n vni⸗
igj
A ,
hati
a
enta

ſſ

loglin
m re
de in
nlc.
inalo
ng
.
oner
ſano
ſemn.
Funs
omini

pns
cſter.
babz
ſuere
d ..
ſntitas
ztiſe,
tck
jacn
len ſ
eve.,
is7.
Ht a
iineer
lcetals
aliſunt,

a ¶ Apoſtolice. qꝛ apo
ſtolus pᷣcepit vt vir red
dat debitũ vxoꝛi. Ad
de ꝙ ſic legit᷑ in.i.epła
pauli ad coꝛin.c.vij.
b ¶Opoꝛtuno. iſtud eſt
tra gãdulphũ ⁊ alios
qui dicũt ꝙ vir quolibʒ
loco ẽt in ecclia ⁊ quoli⸗
bet tpe tenet᷑ reddere de
bitũ vrxoꝛi:ſed ſicut cre/
ditoꝛ nõ dʒ ſemꝑ venire
tũ ſacco paratus: vt.ſf.
de ſolu.qð dicimus. ſic
nec vir ſemp dʒ eſſe pa⸗

ratus.xxxiij.q.iiij.chꝛi/⸗

ſtiano.
c ¶ Diligẽs.i.dignus.
d ¶ Loͤtinẽtes.ſed nũꝗd
in oꝛiẽtali eccłia vir pðt
ꝓmoueri ſine lnĩia vxo
ris: dicit.h.ꝙ ſic qꝛ nõ
ſit ei ᷣiudiciũ aliqð. ſed
certe pᷣiudiciũ ſit ei:qꝛ pꝰ
moꝛtẽ viri nõ põt ghere
itẽ ⁊ in alio fit ei piudi
ciũ:qꝛ tpe vicis ſue ñ dʒ
ei cõmiſceri cũ ẽt ad tpᷣs
vir innita vxoꝛe nõ poſ

ſit oꝛar:vt.xxxiij.q.iiiXj.

apoſtolus.ſed ibi expo/
* iter. copulant
i.copulato vtũ
tur. młtiex baclr̃a dixe
rũt ꝙ oꝛiẽtales pñt he
re in ſacris oꝛdinibꝰ. ſʒ
eis obſtat.j. diſt. ꝓxi.ſi
s eoꝝ.ſed ipſi dicũt ꝙ
ibi ſexta ſynodus nobis
pꝛeſixit regulam.
¶ Micolai.xxviij.diſt.
conſulendin.
S.·¶ Synodexxviij. di.
pſbyterum.

b ¶ Si gs. z. xx viij. di.
18. .

¶Subdiaconus. j.

xxxiiij.di.ſi ſpᷣdiaconꝰ.
lI XXXII.
8 Eruãda eſt.
S In hac. xxxij.
di. adhuc ꝓ/

ſegtur de ↄti

nẽtia clericoꝝ. dicit ꝭ
cðſtituti in.iiij.ſacris oꝛ

dinibus tenent᷑ ↄtinere x

a nõ fuerint ↄtinentes pᷣ

uant᷑ officio ⁊ beneficio

⁊ ſi hñt publicas cõcubi
nas nullus miſſaz eoꝝ
audiat:⁊ vt facilius po

ſint ſeruare ↄtinentiam

pꝛecipit᷑ eis vt extranea

xrum feminarũ familia-

ritatẽ vitent. Jo. Sed
nundgd glibet oꝛdo eſt ſa
cer?⁊ certe videt᷑ ꝙ ſic.
naʒz vt dicit᷑ in li.iij. ſen
tentiarũ.xxij.di.c.i.in
pꝛin.ꝙ oꝛdo eſt ſacrum
ſignaculum in quo tra
dit᷑ ſpiritualis ptãs oꝛdi
nato ⁊ offm̃:⁊ ĩ quolibʒ
oꝛdine ↄfertur gratia ſi
digne ſumat᷑ vt ibi dr.
So. re vera glibet ordo
ſacer eſt: ſed qᷓttuoꝛ pᷣci-
pue dicunt᷑ ſacri a ſancti
tate caſtitate ⁊ ↄtinentia
quã ĩducũt.ð.xxviij.di.
nullũ.⁊.c. decernimꝰ.

D1.

ribus:antiquũ ſequentes canonem
apkice diligentie ⁊ cõſtitutiones ſa
croruʒ virorũ: legales nuptias ã-
modo valere volumus:nullo mo
do cum uxoribus ſuis eorũ connu
bia diſſoluentes: aut priuãtes eos
familiaritate ad inuiceʒ in tpe opoꝛ

tunoꝰ.quicũq; ergo diligẽs inuẽtꝰ
fuerit ſubdiaconali ordinatiõe aut

diacõali aut ſacerdotali: hi nullo
modo probibentur ad talẽ aſcẽdẽ
gradum pro vxoris ſue cohabita-

tione:nec etiaʒ tꝑe ordinatiõis ſue
proſiteri caſtitateʒ cogant᷑ ꝙ abſtie
re debeant a legalis vxoris fami-

liaritate Item oʒ eos qui altari mi

niſtrant in tꝑe oblationis ſanctorũ
cõtinentes eẽ in omnibꝰ: vta deo

poſſint oſeꝗ q̃ ſuppliciter poſtulãt.

Si quis igitur preſumpſerit cõtra

apoſtolicos canões aliquos pꝛeſby
teroruʒ ⁊ diaconoruʒ priuare a cõ/
tractu ⁊ a cõmunione legalis vxo
ris ſue: deponatur. Similiter ⁊ p⸗
ſbyter aut diaconus ꝗ fligiõis cau-

ſa vxorẽ ſuaʒ expellit:excõicetur:ſj
vero in hoc permanſerint depona

tur hoc aũt ex loco intelligẽduʒ eſt.
orientalis eni eccłia cni ſexta ſyno-
dus regulã uinẽdi pᷣſcripſit uotũ ca
ſtitatis ĩ miniſtris altaris ñ ſuſcepit
CAngde ſtephanus papa ait.

Occidẽtalis non oriẽtalis ecde

ſia caſtitatis notum obtulit.
iter ſe orientaliũ traditio bʒ
ccleſiaꝝ:dqliter huiꝰ ſacte ro.
ec.naʒ eaꝝ ſacerdotes diaconi aut
ſubdiaconi:ĩ matrimonio copulã/
turcqiſtius aũt eccł ie ul occidẽtaliuʒ
nullus ſacerdotũ a ſubdiacono uſ-
q; ad epᷣm licẽtiã hʒ ↄiugium ſoꝛti
endi.Silr ⁊ capitulũ nicolai ex lo⸗
co ↄſideratur:qꝛ gens bulgaroruʒ
noniter ad ſidẽ cõuerſa propoſituʒ
ſacre religiõis ex itegro aſſumere

nõduʒz didicerat/qð aũt in.c.vi.ſy/

nodiꝰpᷣſbyter nõ legitimis nuptijs
detẽtus punitur:non legales nup/

tie:ſed ſecũde ĩtelligende ſũt:a ꝗbꝰ
guctoꝛitate canonica ſacerdos ꝗli

bet debet eſſe immunis / Allud aũt
gãgrẽſis ↄcilij ſi gs diſcernit pᷣſbv
terũ ↄiugatũ ⁊c̃.ſimiliter intelligẽ-
dũ:uel localiter traditũ:uel cõiuga
tum ab ea eẽ appellatũ quã ante tẽ

pus oꝛdinationis ſue duxerat. IJllõ

quoqʒ; martini pape ſi ſubdiaconꝰ
ſecũdã duxerit uxorẽ:nõ diſſimiłr
itelligẽdũ ẽ.pᷣmã.n.uxorẽ ante ſub

diacõatũ br̃e pꝑmittit:q̃ defücta nel
caſtitatẽ ꝓfeſſa ꝓmouet iſte ad ſub
diaconatũ:ꝓmotꝰ aũt ſi ſecũdas ð

ſiderauerit nuptias ſentẽtie marti-
ni pape ſubiacebit. DI. XXXII
Eruanda eſt ergo cõtinẽ
tia ab omnibus in ſacris
8 ordinibꝰ oſtitutis. CMñ
leo papa ait. C MNõ etiaʒ
cõnubium ſubdiaconibꝰ ↄceditur.
Qn ſacerdotuʒ tã excel⸗
es eſt electio: ut hecque in a-

R

XXXII

lijs membris eccleſie uacãt a culpa
in illis tamẽ habeantur illicita.cuz
eni extra dericorü ordinẽ conſtitu
tis nuptiarũ ſocietati ⁊ procreatio-
ni filioruʒ ſtudere ſit liberũ:ad exhi
bendum tñ perfecte continẽtie puri
tatẽ:nec ſubdiaconibus carnale cõ
nubinʒ ꝗdem cõcedit᷑: ut ⁊ qꝗ habẽt
ſint taq; non habẽtes:⁊ ꝗ non hñt
permaneant ſingulares ⁊ inupti.

qqð ſi in hoc'ordine qui quartꝰextat

a capite dignum eſt cuſtodiri:quã-
to magis in primo uel in ſecundo
tertioue ſeruanduʒ eſt: nec autem
leuitico aut preſbyterali honor̃ aut
epᷣali excellẽti quiſqᷓ; idoneꝰ exiſti⸗
met᷑ ꝗ ſe a uoluptate luxurie necdũ
ffrenaſſe ðtegitur. ¶ Itez grego.
leoni epiſcopo catineñ.
Altorũ relatione cõperimꝰ
hanc apud uos cõſuetudinẽ
olim tenuiſſe:ut ſubdiaconi ſuis li-
cite miſceantur uxoribus:qð ne de
nuo quiſq;ᷓ; preſumeret:a ſeruo ði
ſedis noſtre diacono ex auctoritate
noſtri pᷣdeceſſoris ẽ iſo mõ ꝓhibi
tũ:ut eodẽ tꝑe hi qui iã uxoribꝰ fue
rãt copulati nnũ de duobꝰ eligerẽt
.i.qut a ſuis nxoribꝰ abſtinerẽt:aut
certe miſtrare nullo mõ pᷣſimnerẽt:
⁊ q;tũ dicitur ſpecioſus tũc ſubdia
conus ꝓ hac re ab adminiſtratio-
nis ſe ſuſpẽdit officio:⁊ uſqʒ in obi
tũ ſui tꝑis notarij qdẽ geſſit offm̃:
⁊ a miniſterio qð ſubdiaconũ opor
tuerat exhibere ceſſauit.Et pꝰaliq̃.
decetero vᷣo fraternitas tua ſit oĩo
ſolicita:ut quos ad hoc officiũ ↄti-

gerit ꝓmouere:hoce q́;maxime di

ligẽter ĩſpiciat:ne ſi uxores habent
miſcẽdi ſe cũ eis licẽtia potiãt᷑: ſed
ad ſimilitudieʒ apo.ſe.eos cuncta
obſeruar̃ ſua nihilominꝰ diſtrictio
ne ↄſtituat. ¶ Itẽ grego.auguſtio

angloruʒ epiſcopo. Extra ſa-⸗

cros ordines oſtituti ducãt nxores
⁊ ab ecdeſia ſtipendia accipiant.
a vo ſüt dlerici extra ſacros
ordines ↄſtituti ꝗ ſe ↄtiner̃ ñ
pñt ſortiri uxores debẽt:⁊ ſtipẽdia
ſua exteriꝰ acciper̃:qꝛ ⁊ ð eiſdem a
patribus nouimꝰ ſcriptũ q; diuide
bãt ſingulis ꝓut cuiqʒ opꝰ erat.de

eoꝝ ergo ſtipẽdijs cogitandũ atqʒ

ꝓuidẽdũ ẽ: ⁊ ſub ecclłiaſtica r̃gula

ſũt tenẽdi:ut bõis moribꝰ viuãt ⁊?

canẽdis pſalmis ĩuigilẽt ⁊ ab oĩbꝰ
illicitis ⁊ cor ⁊ liguã ⁊ corpus deo
guctor̃ ↄſeruẽt. ¶ Itẽ nico.pa.o⸗
doni uieneñ.archiepo. Subdi
acono uxorem ducere nonlicet.

illo clerico aluico noĩe quẽ?
ordies eccłiaſticos uſq; ad

ſubdiaconatũ nixiſſe dicitis:cur ue
ſtra auẽte uxorẽ duxerit miramur
eo ꝙ nulli unq; exceptis illis ꝗbꝰec
cleſiaſtica r̃gula hr̃e ꝑmittit uxorẽ
habẽdi licẽtiã damꝰ. ¶ Itẽ nico.

apa oĩbꝰ epis. C Mõ audiat᷑ miſ
. ſbrericancnbin⸗ hñtis.
us miſſa audiat pᷣſbyteri

2 7

7
in alijs.i.laicis.
m CClericoꝛuʒ. ſacroꝛum.
n CSingulares.i. diuiſi ab
eis.
o In hoc.i.ſubdiaconali.
p ¶ Aſcapite.i.ab epatu. ſie
videt᷑ ꝙ epᷣatus ſit oꝛdo.liiij.
di. ſi ſeruus.⁊.xciij.di. diacò
⁊ diſt.xxi.cleros.ſic.xxviij.di/
ſtin. nullum. .
q ¶ Itẽ.hic hñt quidã.c.qð eſt
xxvij.q.ij.multoꝛum.
r B qui exterius.ſignat᷑ʒ
riuʒ.xij.q.i.neceſſaria.⁊

de ↄſe.di.v.in oĩbus.vbi dicit

ꝙ oẽs clerici ſimul doꝛmiẽt: ſʒ
dic vt no.xij.q.i.qꝛtua.Zld
de ꝙ illud ꝙ hic ſequit᷑ in text.
legit᷑ oꝛiginalit in actibus apo
ſtolox. ij. ⁊. iiij.c.

Palea. s ¶ Inuigleent Iʒ eniʒ ſint vxro

„ . —
nium ſacerdotũ.que

rati iñ abſtinebũt a negociatio

ne ⁊ armis:xt.lxxxviij. di. foꝛ
nicari.xx.q.iij.eos. ſſic er ð ele

cti.trãſmiſſa.⁊.lxxxi.di.dictũ.

t illo. damus ſed nun

uid papa dare põt ſub

diacono licentiã öhendi?vr ꝙ
ſic.nã diſpenſat eccleſia cũ con
ſanguineis ⁊ diſpenſat in alijs
votis:vt e de vo.⁊ vo. redẽ.
ex multa.⁊ in iuramentis: vt
xv.q.vj.auẽtatẽ.vbi dr diſſol
uere oblones ĩpietatis. ecõtra
vf:vt er de ſta.mo.cũ ad mo

obliget oꝛdinatũ papa nõ pot

diſpenſare:ſed ſi cõſtitutio ob/
liget ⁊ nõ votũ:tunc põt papa
diſpenſare:qꝛ ↄtra cõſtitutões
ecckie bene diſpenſat. xxv. q.i.

ſunt ꝗdaʒ. Yo, ego credo ꝙ pa
pa poſſit diſpẽſare cũ hoc non

ſit contra articulos fidei ⁊ ipſe

habeat plenitudinẽ poteſtatis:

vt.ij.q.vj.decreto.⁊.c.ſe.B.

n AUllus.audiat. ↄꝛiuʒ le
it. xx viij. di. ↄſulendũ
xv.q.vl.c.vlt.ſʒ h logꝗt᷑ de illo
cuius gimen notoꝛiũ eſt vel ꝑ
ſniam vel ꝓpꝛiã cfeſſionẽ: xt
ey de coha.cle.vr̃a.imo ſi a

huc poſt ſnĩiam conigi volue/

rit nõ dicã eũ ſuſpẽſum ipſo iu
re:vt.lxxxi.di.ſi qui ſunt pᷣſby
teri.e de coha.cle.⁊ mulie.c.
ſicut.baʒ.iñ dicit hũc canoneʒ
fuiſſe qñqʒ; late ſnĩe:ſed hodie

nõ eſſe.⁊ hoc ꝙ dixi ſpale eſt in

hoccrimine foꝛnicatiòis:vt no

toꝛius foꝛnicatoꝛ ſit ſuſpenſus
ipſo iure.a etiã ſimoniacus:ut
J.5.xeruʒ.ſʒ in alijs criminibꝰ

nò ẽ expᷣſſũ.⁊ iõlʒ notoꝝa ſint:

nð eſt pp illa abſtinendũ ab of

ſicijs ipſoꝝ.vel ꝙ lʒ notoꝛius

foꝛnicatoꝛ ipſo actu ſit ſuſpen/
ſus tñ pp orium ipſo iure reſti
tuit᷑ ei officiũ.lxxxi.di.ſi q̃ ſũt.
vñ qᷓ cito penitet licite celebꝛat

JZo. ſed ꝗcad dicat Yo. hoc te/
ne ꝓ certo ſiue ſit notoꝛium ꝑ

ſnĩam ſiue ꝑcõſeſſionez: vel p
rei euidentiã de foꝛnicatione ip
ſius:qð vitari debet:vt er̃ de
coha.clerico.c.vlt. D.

d iii

põt nõ ſunt ei ſubſidia ſubtra/
benda.C. de excu.rei iudi. ſti-
pendia.Jo.ĩmo dico ꝙ nec h
adimerent᷑ niſi in ſnĩa expꝛime
retur.qd de hoc iuris ſit nota⸗
ı „. .
ui in queſtionibus. B.
c ¶ In diſpoſitione. arg. pro
cõi vita clericoꝝ:vt.i.q.ij.ſa/
cerdos. ſed cõtra varie ſunt cõ
ſuetudines:er de oſti. cuʒ oẽs.
- ð elec.cũ eccleſia vulterana.
=è d Separen? arg. ꝙ laici er
Alan ſarenilens nrrn: rlone cõicandi ſunt qui decimas vel
0 dre r. no eiſr Oblationes ſoluere nolũt. rvj.
re —6* )arhens S Sq.i. ſtatuimus. 7. c. reuertimi „
a n ſen,⸗ ſmer 4 ermlm pai ni. xiij.q.ij. qui oblatiões. xij.
ſreſepraAr. M. wmy da. aAle).
. h. cl⸗dono ſunt genera.
aradeze ee, 10. ''e e ¶. Wex. hic. 5. diuidit in tres
fr n nd e nens partes
RRE aA.! .⸗ A AII . , . .
Cclennmn geeneEAY .WHieronymo. i. q. i. quia
„ Orit 9 Eiſpenſj ſieſſ'en .
ſto Reierta er 4 ſe . Aal .la chꝛiſtus.
der j vynhe ſe

erEX har

,! morrae
dene, 3 alenaneg Sopled 7. . neq; in hoĩe.
. R nle⸗ rbE In epla. i.q.iij. ſaluatoꝛ.
eWne n e .Mꝛepoſito. ſancti vincen
2=ðèð ey s 8 Wye⸗ tij epla deſtinata ſuit ab hrti-
ð Ale⸗ co:in qᷓ multa obijciebant᷑ ei.ſ.
ſir Nſpenſs: d Se. α°* Vtruz vera eſſent ſacra vel ſa⸗
) ſones: ſaa e i Rrvlva.cle⸗e— Crificia hereticoꝛum cui cũ non
2ð he⸗ Pſeue ané m ia A reſpondere poſſet miſit eaʒ pa
ue nowne ſ. fu , ι pe vrbano vt reſponderet: ipſe
Pren tenet:Weß n n: vero reſponditad ſingula.
P Trnſuns Een . k Ed hoc. hic incipit. c. vr⸗
Oð” el na⸗ e — : ₰ bani. =
„ Iten. * Aeter I¶ Et veneranda. etiam ſu
ſireſ⸗ e Mir: jn; ⸗ ſcipienda.⁊ per hoc reſpondet
l „ de eegſee Nvuabus queſtionibus.ſ. ꝙ ibp
ſaſen N ſlene -Eeffine a ſacramenta vera ſunt:⁊ pꝛe
Nr i tne Nas ent. E,„erea e ſuſcipienda ſunt. ita
ſee r d. Taſe ſacias vim in illo verbo vene⸗

. AN er ℳ . Uee ⁄ 6617² fanda. „
K blee m ¶ Malus/non ſufficienter

Vwib⸗Et. ſes 11770 te e

1r ſir T. lae 2eſpe teſt in baptiſmo alið ĩ ceteris.
e dſe ae . 5. nam aa pagano conferri po⸗
*1c1e neg e M⸗ men teſt. de conſe. diſtin. iiij. quo
EEE . adam. ſed melius pꝛobat per ſe
fI N'ha- & es ma he⸗S.α quens non Harlegt⸗
Ae e 1 . ZKlamun. bucuſqz intelli
regulase6 e ae dlezee X .? Bitur ve malis occultis de il
an Re ai⸗ es hane⸗ Te. lis qui tolerantur.
ln e en, et panos Ind — P . Lonſtiterit. per ſententiaz
ſNen,nyn . r nirnt,he e /vel per. confeſſionem vel P rei
ðèð el & t euidentiam: vt. . diſtin. ri. in
haſaß nutn ſad T, 4 e c. nullus. =
ea⸗Hen, Lanas iof⸗ A.⸗dh„A A Ducibus arg. hic ꝙ lai⸗
imri t , Pen, d/.Kis ve mandato ſuperioꝛis po
ebennt . ERi n ch⸗ leſt ſupendere clericos ? excõi/
len che r TI ſenipvca re: qꝛ excõicatio eſt iuriſditio
OA1&6* Ta& nis porius ; oꝛdinis. arg. er-
ime ARa zwe N Wut 1*αa de elec. tranſmiſſa. naz ele⸗
tii poſſunt itereſſe. lxiiij. di
ee Fſſe rria⸗ z poſſini aadhie 1 1 po un eſte. .* Dl.
ew. jnn ſi diremſ: da H hadrianus..c.ĩ ſynodo.⁊ ar
rte ien ſane neH Bu. xcvi. di. bene quidem. 7. c.
””ñâͦ”ͤ Finwe ter e nos ad fidem. ⁊ cauſis matri⸗
e. monialibus. xxxv. q. v. ad ſe-⸗
le ſenreline geʒ circa mediũ.ij.q.d.mẽnã.
an fer fea ende, Se dacz, e . hoc tamen videtur. alienũ
ſentene na n er sWnα d laico cum de reb

2

er ſonns n Pherta- 1 municarent. B.

ee ed dn. npea
4 Poſ. FaAl. n ſeͤ‚
Ger Poſſent a Nenmacd
22 AR

¶ Auguſtino.i.qi.ſi fuerit

irice : ſ. e . r.
. E — .a drehe pꝛobat hoc.cum aliud dici vo

a Quẽiit. ſcientia iuris non facti. ..

b Reter. ab eccleſia. hoc concedo in ſuſpenſo a canone.idem eſt in excõmu/
nicato.extra de ap.paſtoꝛalis.non ita dico in ſuſpenſo ab homine ꝙ ibi ſtatim
debeat amittere bñſicium:qꝛ relegato ad tempus bona non adimũtur: niſi hoc
in ſententia expꝛimat᷑.C.de pe.depoꝛtatoꝛuʒ.qꝛ dũ alijs rõnibus quis ↄſtringi

quem ſcit concubinam indubitan-
ter habere:aut ſubintroductaʒ mij
lierez: vnde etiaz ipſa ſancta ſyno/
dus hoc capitulũ ſub excõicatione
ſtatuit dicẽs. Nuicunqʒ ſacerdotũ
⁊ diaconorũ ⁊c̃.ſicut in ſubſequẽti
capitulo alexãdri ſecundi cõtiner᷑.
¶Itẽ alexander.ij.
CNon eſt audienda miſſa a pre-
ſbytero qui concubinam bhabet.
Reter boc aũt pᷣcipiẽdo mã/
damus:ut nullus miſſa audi-
at pᷣſbyteri quẽ ſcit cõcubinã babe⸗
re indubitanter vel ſubintroductꝗ
mulierẽ.vnde etiaʒ ſancta ſynodꝰ
hoc capitulũ ſub excõicatione ſtatu
it dicens.Quicũq; ſacerdotũ dia-
conorũ ſubdiaconorũ pꝰcõſtitutuʒ
beate memorie pᷣdeceſſoris nr̃i ſã-
cti leonis pape ⁊ nicolai de caſtitate
clericoꝝ:cõcubinã palã duxerit vł
ductã nõ reliquerit:ex parte oĩpotẽ
tis dei ⁊ auctoꝛitate pᷣncipũ apoſto⸗/
lorũ petri ⁊ pauli pcipinus ⁊ oĩo
contradicimus: enilhe
nec euãgeliũ legat: neqʒ epłam ad
miſſam: neqʒ in preſbyterio cum
his ad diuina officia ꝗ prefate con
ſtitutioni inobediẽtes fuerĩt mane⸗
at: neq; partẽ ab eccleſiaꝰſuſcipiat.
WPrecipientes etiã ſtatuimus in bi
predictoꝝ ordinũ ꝗ eiſdẽ pᷣdeceſſo
ribus noſtris obediẽtes caſtitatẽ ſᷣ⸗
uauerint:iuxta eccleſias ſicut oʒ re⸗
ligioſos clłicos ſimul manducẽt et
Dormiant:⁊ quicquid eis ab eccleſi
is competit hoc ↄmuniter habeãt:
deinde vt decime ⁊ primitie ſeuob
lationes vinoꝝ ⁊ mortuoꝝ ecclijs
dei fideliter rf̃ddant᷑ a laicis:⁊ vt ip
ſe in diſpoſitione eporũ ſint: q̃s ꝗ
retinuerint a ſancte eccleſie cõione
ſeparenturꝰ. Merum principia
harum auctoritatum contrarie vi
dentur hieronymo auguſtinoꝰ =
ceteris: ꝗ xpᷣi ſacramẽta neq; ĩ bo
no neq; in malo homine fugienda
demöſtrant:ſicut ſubſequens cã ſy
moniacoruʒ plenius demonſtrat.
Sed vrbanus.ij.ĩ epiſtolaꝰ deſti⸗
nata prepoſito ſancti inocentij hãc
contrarietateʒ determinat dicens.
Ad hocꝰ vero qð ſubiungitur in
epła.i.vtrum ſit utendũ ordinatio
nibus ⁊ reliquis ſacramentis a cri-
minoſis exhibitis: vt ab adulteris

ebus ſpiritualibus ſe non intromittat. vt extra de iudi. decerni/
ung u m.D emrer- pea Mus ĩmo vt ibi dicit᷑ pꝛohibet᷑ pꝛelatis:vt talia laicis non committant. tamen
er e hut ſaſyændDominus papa qui habet plenitudineʒ poteſtatis eis poſſet committere vt excõ/

¶Offf cium.h.iſtud intelligit de notoꝛio ſymoniaco:ſicut de notoꝛio foꝛnica/
ore melnis credo ꝙ etiam occultus ſymoniacus ſuſpenſus ſit ſi eſt ſymonia/
in oꝛdine:vt.i.q.i.reperiuntur.ſuſpenſus eſt eniʒ quo ad ſe ⁊ quo ad alios.
auen aAn R6 boc ideo dicit quilibet peccatoꝛ ſuſpenſus eſt quo ad ſe ⁊ non quo ad alios pꝛeter
Ane ſ.n

ſiuc AEνnnα

XXxXII

notoꝛium foꝛnicatoꝛem ⁊ oecultum ſymoniacumvnde ab occulto ſymo
niaco quẽ ſcis eſſe ſymoniacum nõ debes recipere ſacramenta: vt diri.i.
q.i.ſi quis a ſymoniacis.⁊ pꝛobat᷑ extra deſymo.pertuas/ſed a quolibet
alio qui adhuc toleratur põt recipere:qꝛ lʒ quilibet peccatoꝛ ſit quo ad ſe
ſuſpenſus: vt.i.q.i.ſacerdotes.nõ tamẽ quo ad alios:vt bic patet.⁊.xv.

vel ſanctimõialium violatoribus
vel hmõi:ad hoc inquã reſponde-
mus:Si ſciſmate uł hereſi ab ecde
ſia nõ ſeparent᷑ eorũdeʒ ordinatio
nes ⁊ reliqua ſacramẽta ſãcta ⁊ ve
nerãda non negamꝰ:ſequendo tm̃
auguſtinum:ꝗ ſuꝑioãnẽ de bmõi
taʒ copioſe qᷓ; veracit᷑ dixerit. Ait
eni baptiʒzat ſeruus ſine bonus ſine
malusꝰ. Meſciat ſe ille ꝗ baptiʒat᷑
baptiʒari niſi ab eo ꝗ ſibi baptizan-
di dedit poteſtatẽ.⁊ paulo poſt:nõ
abhorreat columba miſteriũ ma
lorũ:ſed reſpiciat dñi poteſtatem.
attamenꝰ predeceſſores nr̃i nico-
laus ⁊ grego.a miſſis ſacerdotum
quos tales re vera eẽ cõſtiterit fi-
deles abſtinere ðcrenerũt:ut ⁊ pec
cãdi licẽtiã ceteris auferrẽt:⁊ hmõi
ad digne penitẽtie lamẽta fuocarẽt
ſcribit enĩ pᷣdeceſſor nr̃ greg.rodul
pho ⁊ bertulpho ducibus iter cete
ra offm ſimoniacoꝝ ⁊ ĩ fornicatiõe
iacẽtiũ ſciẽter nullo mõ r̃cipiatis:⁊

6 ctet Etu poteſtis tales a ſactis miniſte⸗

rijs vbi oportuerit ꝓbibeatis ⁊c̃.
¶APorro ad hec q̃ tibi ſylogiſti-
ce ĩ eadẽ epła obijciunt᷑: ⁊ ſi corpꝰ
2 ſãguis xpᷣi ñ ſũt ⁊ alia q̃ pdiximꝰ
ſue virtutis effectũ ñ hẽant:ꝗd hoc
agentibus obſüt! ꝙ ſi hñt cur ſper
nũt᷑:ſi ab idignis preſumunt᷑: Ad
hec ĩquã ita rñdemꝰ ꝓprias ꝗqdem
hñt virtutes ⁊ dignitates: vt pᷣfatꝰ
augu. ait ſuꝑ ioãnẽ õ dõatiſtas:ſʒ
agẽtibꝰvl ſuſcipientibus hec eadẽ
ſacr̃a ð̊ pᷣſatoꝝpõtiſicũ iſtitutaꝰ niſi
forte ſola moꝛte ĩiterueniẽte utpote
ne ſine baptiſmate uł cõione ꝗlibʒ
hüuanis rebꝰ excedat:eis iquã agẽti

bus ul ſuſcipiẽtibꝰĩtm̃ obſũt: nt ve

idolatre ſint:cũ talibꝰꝰa oꝛdiatõuʒꝰ
⁊ ſacr̃oꝝꝰↄfectioꝰ alłr qᷓ; ꝑmiſſũ eſt
ſcienter ſuſceptio vehemẽeter a ſcis
canõibꝰ ꝓhibeãt᷑. Ait.n.ſamuel/ꝓ
pheta. OQm̃ petm̃ ariolãdi eſt repu-
gnare ⁊ quaſi ſcelus idolatrie nol-
le acquieſcere. Hec de malis ca
tholicis ꝗ itra eccliaʒ ſũt.Ceteꝝ ſciſ
maticoꝝ ⁊ bẽticoꝝ ſacramẽta qm̃
extra eccłiaʒ ſũt iuxta ſcõꝝ patꝝ tra
ditões.ſ.pelagij.greg.cypᷣani augu
ſtini ẽ hieronymifoꝛmãꝰ ꝗdẽ ſacr̃o

rũ hñt ñ aũt vᷣtutis effectũ hr̃e ꝓfſite

mur niſi c ipiul eoꝝ ſacr̃is iitiatiꝰ
ꝑ manꝰ ipoſitiõeʒ ad catholicã re

q.vlt.c.vlti/ſic qñqʒ ali
quis eſt ſuſpenſus quo
ad alios ⁊ non quo ad
ſe: vt extra de cle. pere.
tue. :
S8PMoꝛo. hec ſunt S
ba vrbaainn.
t ¶Si ab indignis i.
n C Pꝛeſumũtur.ideſt
pꝛeſumptiue cõſiciunt᷑.
xSed agentibus/ab
hoc loco vſqʒ ad illũ lo
cũ cetex.agit deſymo⸗
maco ⁊ de foꝛnicatore:⁊
ab illo loco vſqʒ ibi ſciẽ
duʒ. loquit᷑ de heretico
⁊ ſciſmatico⸗ tres inuũ
tur differentie inter hos
duos.ſ.ſymoniacum ⁊=
foꝛnicatoꝛem:⁊ inter il⸗
los duos ſcilicet hereti⸗
cum ⁊ ſciſmaticum. pꝛi
ma eſt ꝙ ſymoniacus ⁊
foꝛnicatoꝛ tempoꝛe ne/
ceſſitatis conferunt duo
ſact̃a.ſ.baptiſmũ ⁊ cor
pus xpi:ſʒ illi baptiſma
tm̃:ſcða ẽ ꝙ iſti coõferũt
ſacr̃m ⁊ effectum ſacra/
menti:illi t̃ ſacramen
tum tertio quia oꝛdina
ti ab iſtis recipiuntur ſi⸗
ne manus impoſitione:
ſed ab illis nõ.i.q.i.ma
nus.⁊.c. quidam.
y .Lotra prefatoꝛum.
nicolai ⁊ greg.⁊ ſic pa⸗/
tet ꝙ hie tm loquitur de
ſymoniacis foꝛnicatoꝛi
3 C Inſtituta. obſunt.
2 ¶Uel cõmunione. ſic
ergo ab iſtis recipitur eu
chariſtia:ſed nõ ab he⸗
reticis: vt.xxiiij.q:i.ſi
quis dederit.
2 ¶Talibꝰ. ſacerdotibꝰ
v¶Et oꝛdinationum.
a Et ſacr̃oꝛuʒ.alioxꝝ.
b ¶ Confectio. impro/
pꝛie dicũt᷑ oꝛdines ↄfici.
dde ꝙ verba ſamue
sqᷓ ſequuntur in text.
hñtur originaliter in.i.
regum. c.xv.
c ¶ De malis. hec lr̃a
bñ innuit ꝙ ab illo loco
poꝛꝛo ad hec ⁊c̃.tm̃ de
malis catholicis intelli
git᷑ nõ de pᷣciſis.nec õdi
cit illð Z donatiſtas: qꝛ
vrbanus ĩiducit auẽtatẽ
gregoꝛij a minori. naʒ
hoc dicit ð ſacr̃is dona
natiſtaꝝ ꝙ hñt ꝓpꝛias
virtutes v7.
d ¶ Soꝛmã.i.virtutem

hñt:q; vera ⁊ integra ſunt.i.q.i.qð qdam.⁊ de cõſẽ.vi.iiij.oſtenduur.

i.caue.xxvij.qeij.cum initiat᷑.

e ¶ Initiati.i.ↄſecrati.ſi.de ↄſe.di.ij.qꝛ corpus.xij.q.ij.aurũ.xxviij.q.
fCD
f ¶ Per manus.ſed quid dices de penitentia:nunquid eſt ab iſtis pre

er manus.i.q.i.hi qui.

ciſs accipienda: R.in caſu neceſſitatis eis bene poſſumus conſiteri.nam
⁊ cuilibet.de pe.di.i.quẽ penitet.ſed lʒ eis cõfiteamur:tñ nõ debemus re
cipere ab illis penitentiam:qꝛ nec in eo caſu imponenda eſt penitentia ſed
innoteſcenda.xxvj.q.vij.ab infirmis.vel dic ꝙ non debemus eis cofite⸗

Mgnr= . N Ve hanin cuas NXX Aoli mis

— — — — — -- TC ᷑ ———

—— f —

=,—
— —.

—
— — — —

is idulget iſtud cũ
XXII ica: quare ergo eis i⸗ itia vroꝛ
Di. zne od bz otonkſuslaar ntter⸗ uaicheſtalllacnote legitia
Sl in deſpera⸗ n ſe oſſint puͦire: ſi iuriſ. om. indi. cũ quedã. ſed llia ſacerdotis
.. mitij. q. 1. 5. . e pe. di. vi. quiv irerint. tu xrrif lut.ff. ad munici. de iure. 5. vlti familia eius: ut.lxmn buos. vel io cenſet
ſfno⸗ ri.rriiij.q.i. dã cñ ei penitẽti di tthei. c. xxvij. a. no: ut. ff. ad m lij g ſunt de fan ii.eccleſiax deliqtin pſo
Dli, Lone. legit᷑ oꝛiginaliter EI ocryphi. xv. di. ſcãn eſt de foꝛo de foꝛo ecdleſie. iſit gs
ge ꝙ ſic legik oꝛig fcĩ ſũt:ſʒ ſunt ap di. aliter. iqꝛ rone delicti ſit g
olber 12 i. ꝗ ſub noĩe aploꝝ fcit CEr parte.xxxi. na eccleſie:q. . q. ii. pla
dſ Ap ſimplex eſt hec re . nus: offõqʒ atqʒ defoꝛo a
Ur. b Zuail i H ſtæ& die remouemus e cernimꝰ: ꝙ ſi ab cuit. lt. hodie deponik
ſchdil . P diriſſent in dere⸗ dierint ntar Selecünerachm cio crliecar eſe conerxerint: pꝛici n Esngr r bo Neem deni
W ionem criminis he⸗ apoſtolox qᷣꝝ epᷣo ↄmõi lam ut eorũ feis vtextr Irxxiüi. di. ſi quis
noag ſtation ixiſſent: ſʒ canoness P romana vtit᷑ ec o dulgemꝰ lniam E 1. iſe coꝝ moꝛes. 2. lx. o. ſed il⸗
dad ſeos bene d iẽtal 2 ex pte re 7 pib' idulgem⸗ vo eßi cõſenſe co eỹ de ſimo. nemo.
