intelligitur:quando inter ſubditos
aliqui inueniuntur: ꝗbus pꝛelatorũ
vita pꝛoſiciat.quãdo nec ſpecialiter
prelatꝰq̃ritur: nec per alios tuta pᷣt
eſſe eccleſie ſalus:ne ſi deſerere inci
piat:quibus pꝛodeſſe poteſt. dicat᷑
de eo. Mercenarius autem ⁊1 qnõ
eſt paſtoꝛ cuiꝰnon ſunt oues propᷣe
vidit lupũ venientẽ ⁊ deſerit oues
7 fugit. Cũ vero ſpecialiter q̃ritur:

fugiat exemplo chriſti ꝗa facie he⸗

rodis fugit in egyptuʒ:fugiat exem
plo Pauli ꝗ a fratribꝰ per murũ
ſubmiſſus eſt i ſpoꝛta.vnde Augu
ſtinꝰ ait:fugiat miniſter chriſti ſicut
chriſtus in egyptum fugit:fugiat ꝗ
ſpecialiter queritur: dũ per alios eſt
firma ſalus eccleſie. Hinc etiam ait
dominꝰ diſcipulis:ſi vos perſecuti
fuerint in vnam ciuitatem:fugite in
aliam. Hinc etiam idem abſcondit
ſe ⁊ exiuit de templo:quando indei
lapides tulerũt vt iacerẽt ĩ eũ. NHiĩc
etiam Auguſtinꝰait de eodẽ in pſal
mo·.liiii. Ecce elongaui fugiens:il-
lud tangit qð vitabat perſequentes
vt occaſionemire demer et:⸗ ma-
nebat in deſertis oꝛans ĩ quo doce⸗/
bat nos in ſecreto conſcientie quie/
ſcere:cũ a malis premimur. Cum
vero non pꝛelatorũ tantũ:ſed totiꝰ
ecdeſie ſalus q̃ritur:ſidesſipugnat᷑
neceſſe eſt:vt ex aduerſo accedant
⁊ in die belli ſeipſos vt murũ oppo
nãt pꝛo domo domini:⁊ aĩias ſuas
ponant pro ouibus ſuis: vt exem-
plo ſue paſſionis accẽdant: q̃̊s ſer-
mone doctrine diutiꝰ conſirmiare
non valent:⁊ hoc ꝗqdeʒ de manife/
ſtis perſecutionibus. Eſt ⁊ alið ge⸗
nꝰperſecutionis in quo apoſtolus
laborabat dicens:quis iſirmatur ⁊=⁊
ego non infirmor:quis ſcandaliʒa
tur ⁊ ego ñ vꝛoꝛ?ꝰ: a cetera. Nic
Auguſtinꝰ in pſalmo..ci.oſſa ideſt
foꝛtes quorum frixoꝛiũ ſunt ꝗ ſcan
daliʒantur:tãtũ enim frigitur bo⸗

nus quantũ amat. Hinc idẽ in pſal
mo. xxr iraſcitur inſtus peccatiſ pa
learũn:non tamen odit: in quo ex

tinguit᷑ oculꝰꝰ vt venterꝰpꝛo iterio

ribꝰ q̃ turbãt᷑: qũ nec coꝛipi poſſũt

ipij:ꝗbꝰ non clamat: quia defecitꝰ

in dolore vita videns nõ ꝓſicer̃ qð

predicat. Mincidem ait in pſalmo.
ixix. vtrunqʒ genꝰ perſecutionis di
ſtinguens vox contribulatorũ chꝛi⸗

““”ä

p C Uenter.i.pꝛelatus qui quandoq; vent roſus eſt.
4

ro interioꝛibus.i.ſubditis.

r ¶ Hon clamat.alte ſed intus ingemiſcendo.

8 Oefecit. dicens ſupple quia defecit: quaſi dicat omnino cturbat? eſt
oculus meus:qꝛ defecit in doloꝛe vita mea ex magna iniqutate malorũ.

ſto:ideſt martyruʒ inter paſſiones
periclitantiũ:ſʒ de capite pꝛeſumẽ
tiumtcum illis vox omnis inſti cui
ex charitate abundãs iniquitaſ chꝛi
ſtianorũ paſſio eſt:vt loth coꝛpoꝛa
lem perſecutionem a nullo ĩ ſodo-
mis ſuſtinuit:ſʒ a malis eorum cũ
abus habitabat.Eſt ergo perſecu
tio iuſti vel a leone? in impetu: vel
a draconeꝰ in inſidijs: vnde oẽs?
clament. Deus in adiutoriũ meuʒ
intende. C Eum auũta vitijs ſubdi
torũ prelatus affligitur:aliquando
omnium eſtvna ⁊ inſatiabilis obſti
natio:aliquando mali inueniuntur
bonis admirxti:quando boni ſimul
cũ malis habitani:non ſũt deſeren
di boni propter malos ne peruerſe
malos euitãdo vincamꝰb: quos fu
gimꝰad gebennam: ſed potiꝰmali
tolerent᷑ propter bonos: vñ Gre
gorius: Abeleẽ renuit: queʒ chaiꝰ
malicia non exercet?. Ferrũ quip-
pe noſtre mentis ad acumen nõ po
teſt peruenire veritatis: niſi hoc al⸗
teriꝰ eraſerit limaſ prauitatis. NHic
etiam Auguſtinꝰ: tu bonꝰ tolera
malũ ⁊ cetera. Infra de tolerãdis
malis ĩ pꝛima cauſa hereticoꝝ idẽ
ait. Maius malũ in ſeparatiõe bo
norũ?committimꝰ:quam in coniũ
ctione malorũ fugimꝰ:tali non im
putat deus ſua peccata:gꝗa non fe⸗
cit:non aliena gqa non approbauit
non negligentiam ꝗa nõ tacuit:nõ
ſuperbiam ga in vnitate permaſit.
Hinc idem in pſalmo.liiij.ꝗs da⸗
bitmihi pennas ſicut colũbe:nõ ait
ſicut coꝛuo.colũbavo a moleſtiis qᷓ
rit auolare.ſed non dilectionẽ amit
tit ſemperqʒ gemit: ſic bonꝰ vult ſe
ſeparare coꝛpoꝛe non amor ab bis
gbus non poteſt pꝛodeſſe: ſed ſi ali
quando ligatur non viſco cupidita
tis ſed cura ⁊ officio vt deſerer̃ nõ
poſſit:tunc dicat: cupio diſſolui ⁊
eſſe cũ chꝛiſto:ſed mãaere ĩ carne ne
ceſſe eſt pꝛopter vos:⁊ ſic eſt meritũ
ex deñderio.Ecce elongaui fugiẽs
non loco ne rumpat᷑ charitas bono
rũ ne perdat exercitium malox: q̊s
deus admiſcet vt iudam apoſtolis
quem q; uis ſciret furem eſſe:tamẽ
ad predicandum miſit: ⁊ ei euchari
ſtiam dedit:docens in eccleſia tole
rari malos:nec obeſſe boni s malo
rum ↄſortia. Quãdin vero omni
um ſubditorum eſt obſtinata mali
cia: nec prodeſt dis Prelatokes pꝛe
ſentia:tunc etiam corpore licet ab
eis recedere: ne illorum nequitia
ſemper in deterius proſiciat: ? iſti

gquidem fructum amittant quem

⁊ quare dicat hoc occulte
ſubdit videns non poſſe
pꝛoficere ⁊c.

t ¶XLrir. ſcilicet deus in

adiutoꝛium meũ intẽde.
u Contrubulatoꝛuʒ. id
eſt illa vox. deus in adiu
toriuʒ meuʒ:eſt vox max
tyrum in manifeſta per⸗
ſecutione:⁊ etiam vox iu
ſtoꝛum in occulta ⁊ ĩtrin
ſeca.
x (Sed de capite id eſt
v¶ Preſumentium.i.cð
fidentium.
3 ¶ Cum illis. i. martyri
bus. ⁊ hic innuit᷑ intrinſe
ca perſecutio.

¶Lel a leone. i. diabo

lo aperte ſeuiendo.
2 ¶ Sracone.i. a diabo
lo occulte perſequendo n
a falſis fratribus.
e ¶ Oẽs.i. tam illi quier
trinſecam qᷓᷓ intrinſecam
perſecutionem patiunt.
a Cum autez. hic. S. lo
quit ð itriſeca ꝑſecutiðe.
b ¶ Uincamus.i.magis
ſumus digni gebenna ᷓ;
hi quos fugimus.
c ¶ Abel.i. ſimilis abel:
in patientia non vult eſſe
qui non pt tolerare ↄſoꝛ
tiũ malorum:nã ꝗſquis
malos non tolerat ipſe ſi
bip intolerantiam teſtis
eſt ꝙ benus nõ eſt: ut.j.
xxiij.q.uij. hec auteʒ ⁊.c.
lu bonus.
d ¶Caim.i.fratris abel.
e ¶ Non exercet.i.malos
non allicit. ſignificatvtil
los coꝛꝛigat.
f ¶ Lima.i.perſecutio.
Tu bonus.j.xxiij.q.
iiij. hec aũt.⁊.c.tiu bonꝰ.
b ¶ Bonoꝛum. arg. ꝙ ſi
per aliquem non ſtat quo
minuſ faciat idem eſt ac ſi

ſie⸗
i Coniunctione. fugi
mus enim malum in hoc
non ↄiungimur malis:
qꝛ ſi eſſemus cum eis poſ
ſemus coꝛꝛumpi cum eis
tñ mains malum cõmit⸗
timus ex hͥ ꝙ ſeparamur
a bonis.qꝛ ſeparãdo nos
a bonis committimus ſci
ſma qð facere maximum
malum eſt. ut.xxiiij.q.i.
non afferamus.
k ¶ Non poſſit.i.non de
beat propter hos quibus
poteſt pꝛoſicere.

6

onder
lerut.n
cihaut
0l N.
hornon.
al nd
Kindi⸗
lſtegeſ
CAn⸗
anasn
auit,.
giede
inecub⸗
4

ceidal
jumeſtq
cttepen
lecat.ut.
uaqua;
ſeralian
Clatirt
Pnertka
ine. te
poſſtee
ctgop
locenuu
nutnmn.’
hiacus ue
bepeius
ſberatus.
Pierclv.
Fde re
la. ueg
uitmiſſa
5 g i
biesſim
ciumnnee
Kawich
(Adach
tücaz
bus it
llamoꝛ
ſitehel /
Morertt
Molaln.
ſtinaecha
bentcelebi

enenmni

Cinnuikinet
nno. uu
1 leon i N
eſeneneo,
Neone.ia dibe
ehenſguner
funbu.
W
möpineniun
topempanine,
mmaute ig
niſenpeend.
Munds,6nugs
Dgnigebenn;
fuginue.
Mlnlistt
mnanonnuleſe
Nttolenrro
Mumenignis
ontlermigſeſ⸗
Nenumamn ſis
nosnbeſruſ,
li beraueza
m,, funine.
gtenekiniis
,ſonifcact

Riammn
hnus.ſ li⸗
1,1aubon,
nnonſtangao
aticemckkeeſ
iidſtin ab⸗

niuncione ig
nnnumn
unginor nals.
nbanſi
Gnunhiani
1,malumdNi⸗
rbgſhuemnn
conminnuſ
ereſnnnun
eſ utegiiſd⸗
numns,
apoſtind
erelitn

oſaat.

Biadunati.labo
rem. no. ꝙ labor
non debet eſſe ſine merce
de.ut.xij.q.ij.charitateʒ.
CLin aut᷑.de iudi.ꝭ.ne aũt

col.vi.vbi dicitur ꝙ la⸗/

bor non debet eſſe ſine fru
ctu.vnde.d. Cum labor
eſt in dãno creſcit moꝛta⸗
lis egeſtas.iuxta illð ⁊c.
b¶ Alibi. idem fecit cypᷣ⸗
anus.ut.xxiiij.q.i.aduo
cauit.S.multox.(Adde
ꝙ ſic de Paulo legitur
in actibꝰ apoſtoloꝝ.c.ix.
t Uod autem ſi
quis de licen⸗
tia pape renun
ciauit.⁊ ad pᷣ⸗
ces eiꝰalt᷑ ſubſtitutꝰ ẽ. cer
tum eſt quod ille non po-
teſt repetere eam.lʒ cõᷣua
leſcat.ut.S.e.q.i.hoc ne/

quaquaʒ. Et ideo ma gi

ſter aliam queſtioneʒ tra
ctat.vtrum ille qui abſti/
nuerit a miſſa pꝛo egritu
dine.recuperata ſanitate
poſſit celebrare ⁊ certum
efſt qð pt.j.e.c.i.diimo
do certum ſit eum eſſe ſa
natum.ſi aũt fuit demo
niacus uel epilenticus.de
bet pꝛius per annum eſſe
liberatus.xxxiij.di.cõmu
niter. lv.di.pᷣcepta.⁊ ar.
.eff. de. redibitoꝛia ac. qðᷣ
ita. In egritudine conſti
tuti miſſas celebrare pñt
.S.ł.q.i.c.illud.niſi ua ð

biles ſint ꝙ ceptum offi.·

cium nequeant adimple⸗/
re.⁊ niſi habeant moꝛbũ
caducum.xxxiij.di.cõiter
tñ cuʒ diſtinctiõe an mor
bus iſte ſit cum ſpuma ⁊
clamoꝛe.ut tunc non poſ
ſit.uel ſine ſpuma ⁊ cla/
moꝛe:⁊ tunc poſſit:vt ibi
notaui:ſed quidam indi⸗
ſtincte dicunt quod nõ de
bent celebrare infirmi.

.

VIII

de alioruz profectu poſſent iuenif.
Sic beatus Benedictus deſeruiſ-
ſe legitur:quos in necem ſuamvna

nimiter viderat cõſpiraſſe.C Hic

etiam beatus Grego. Petro dia⸗
cono interroganti:an liceat pꝛelato
gregem ſemel ſuſceptum deſerere
mn.ii.li.dialogorum reſpondit di
cens.

CAuãdo liceat prelatis ſubditoſ

deſerere vel nõ.
Bi adunati equanimiter poꝛ
1 tãdi ſunt mali: vbi inneniunt᷑:
aliqui ꝗ adiuuentur bõi:nã vbi om
nino fructus de bonis deeſt:ſit ali
quando de malis laboꝛ ſuꝑuacuus
maxime ſi e vicino cauſe ſuppetant
que fructum deo valeant ferre me
lioꝛẽ. Sepe agitur i animo pᷣfecto-
rum:quod ſilentio pꝛetereundũ nõ
eſt:qꝛ cũ laboꝛẽ ſuum ſine fructu eẽ
conſiderãt:in loco alio ad laborẽꝰ
cum fructu migrant:vnde quoqʒ il
le egregius pᷣdicator ꝗ diſſolni cu-
piebat:⁊ cum xpᷣo eſſe:cui chriſtus
eſt viuere ⁊ mori lncrum qui certa-
mina paſſionum non ſoluʒ ipſe ap
petijt:ſʒ ad tolleranda bec etiaʒ ali
os accendit:damaſci perſecutionẽ
paſſus vt potuiſſet euadere muruʒ
funeʒ ſpoꝛtamqʒ queſiuit: ſeq; latẽ
ter deponi voluit:nunquid pauluʒ
mortem timniſſe dicimus:quã ſeip
ſum ꝓ amore ieſu teſtatur appetefr᷑.
Sed cũ in eodem loco minorẽ ſi⸗
bi fructũ adeſſe conſpiceret ad gra
nẽ laborem ſe alibiꝰcuʒ fructu ᷣua
uit:foꝛtiſ eteĩ pᷣliatoꝛ dei teneri iter
cdlauſtra noluit:ſed certaminis cam
pum queſinut. C. Multorum
auctoritatibus apparet qñ viuẽtibꝰ
epiſcopis alij pñt ſubſtitui ⁊ quan-
do non.
EL. II.

Mod aũtipſe valitudine
recepta ſu repetit cathe
drã:nulla auctoritate ra
tũ habet᷑.celebꝛitateʒ vo ſacriſicioꝝ
quã inſirmitatis cã dimiſerit: vali
tudine recuperata exeꝗ non ꝓbibe
tur¶Uñ Alex. ij. ſcribit gebonar
do viuarienſi archiepiſcopo.
De quodam preibytero qui ces
duco morbo laborabat.
Mlitteris tuis cõtinebatur ſic
clericus ordinem habʒ pᷣſbyte

ri:ſʒ qꝛ caduco morbo laborabat ?

ipſi in pᷣſentiaꝝ hoc agnommꝰ:nõ
auſi fuimꝰcõcedere ſibi vt offerret
vel miſſaʒ celebraret:quia vero lan
guoꝛĩ culpa nõ eſt:ſuꝑ hac re aucto
ritatis noſtre decreto conſulẽdo ð
liberauimus. Cõſulimus itaq; vt
ſi frequẽter hoc morbo tãgitur ab
oblatiõe ⁊ miſſarũ celebratione om
nibus modis ꝓhibeat.ĩdecẽs eni ẽ
⁊ ꝑiculoſum vt in ↄſecratione euca
riſtie moꝛbo victus epilẽtico cadat
ſi vero dei miſericordia conualue-
rit.qñꝗdem nõ culpa ſed inſfirmi-
tas eſt in cã:eũ ſacriſicare iã non in

O. u

terdieimus?. ¶ Item gelaſius ruſti
co ⁊ foꝛtunato epiſcopis.

Aregimine ſuſptdatur ecdeſie

qui in terram frequenter eliduur.
Aper foꝛo populẽſis ecclcſie ·
derici vna cũ ſabino cp̃o ⁊ pe
lagio ⁊ laicis propria ſuggeſtõe re
ſerarunt:pꝛeſulem ſuuʒ grani qua
dam neceſſitate vexari:cuiꝰ cũ dice
rẽt incurſiõe frequẽter eliſuʒ: quod
ne ſcandalum ſidelibus videretur
ingerere:⁊ eccleſiam deivbiq; poſi
tam bac oſtenſione turbare:pcipue
cũ eodem ipſo volente huc ſe per-
rexiſſe firmarent:ad dilectõem ve⸗
ſtram ſcripta direximus: vt ecclie
cuius rector tali caſu tenetur aſtri-
ctus viſitationem congruam red-
datis:verũ qꝛ nüc idem ipſe venit
huc pontifex falſa que omnia de ſe
iactata diſſeminat:ſub diuini contẽ
platione indicij veſtreq; conſciẽtie
eſtimationiſq; reſpectu reꝝ ſide ſo
lertiſſime perquiſita ſi aliquãdo.ſ.
vel in domo vel in pꝛoceſſione vel
in alio quocũqʒ loco ꝓbatur repen
te collapſus:voceſq; dediſſe con-
fuſas ⁊ ſpumas ore iactaſſe:quan
ta fieri poteſt examinatione quera-
tur: quod tamẽ ſiue non poſſit ali
quorum factuʒ teſtiſicatione firma-
ri:ſiue nunquam contigiſſe dicatur
non putandum eſt poſſe ſufficere:
ſed certum manifeſtũqʒ documen/
tum: quia de tanta re non ſegnius
agendum eſt:faciat reʒ tua dilectio
frater ruſtice ſuis modis ⁊ aptam
magno pontiſici:vt eũ vel.xxxꝰ.vie
bus tecuʒ eſſe conſtituas:eũqʒ car-
nibus indifferenter neceſſaria ꝓba
tione compellas vti. HM

AVidaʒ vepiſcopꝰ
agens i extremis
ſucceſſorem ſibi
ex teſtamento in
ſtituit inde ſuo⸗
rum amicorum
patrocinio in eũ/
dem epiſcopatũ
eligit. poſt electõ
nem pro idemnitate ecdleſie cano
nicis iuramentum pꝛebnit.accuſat᷑
de ſimonia tanquã munus ab obſe
quiopreſtiterit: ante tempus ſen-
tentie a clericis ſuis reliquitur. ſine

litteris apoſtolicis ad eccleſiaʒ ſuã

reuertitur epiſcopus ¶¶ Hic pᷣmũ
queritur an liceat epiſcopo ſibi ſuc-
ceſſorem inſtituere.¶ Secũdo an
amicorum patrocinia in electione
dcbeant conualeſcere.

¶ Tertio: an ſit babendus ſimo⸗

niacus:ꝗ poſt electioneʒ huiuſmõi

iuramentum canonicis preſtat.
¶ AQuarto:an liceat clericis ante

ſententie tempus ab epiſcopo ſuo

diſcedere.

Quinto: an ſine litteris apoſto;
licis debeat redire ad pꝛopꝛiam ec
cleſiam.

1 43
d R litteriſ frequẽter. Ideo
T quidam dicũt quod ſi ra
ro accidit pᷣt celebrare:dummo
do habeat ſocium.S.e.q.i.c.il
lud.nel ſupple maxime.uel di/
ſtingue:ut.xxxiij.di.cõᷣiter.
e¶ Interdicimus ſic ergo pꝛo/
pter infirmitatem non repellit.
quis ab officio diuino uel a p/
ceptione ſacramentorũ:ui.S.
d. v. ad eius vero.
1 Bber ſoꝛo.ſegnius.No
auod in magnis rebus di
ligentior inquinitio eſt ſacienda
ut.xlij.di.quieſcamꝰ..lxi.di.
miramur. Et ideo hic actore ñ
pꝛohante reo indicitur purga/
tio:vt extra de cauſa poſ.a pro
prie.cum eccleſia.in ſi.

g vxrr. contra.xxxiij.di.com

muniter.ſed ibi certum fuit euʒ
eſfe demoniacum.ſed hic duhi
um.⁊ omnes cibos ideo iubet᷑
comedere ne moꝛbus poſfit oc/
cultari qð phiſicum eſt.vnde ſi
gniſicatur contrarium.j.de cðõ
ſe. di. v. cõtraria. Ideo aũt hic

dantur oẽs carnes iſti pꝛeter he
dinas:que prouo/
hb cant demones.
Uidam in extremiſ
agens,

Taulſa .B

nem ſibi ſucceſſoꝛem inſtituit inſtinctu ſpiritus ſancti eſt faccum.ar.tamẽ

Aod autem certum eſt. ꝙ nõ licet niſi cui hoc ſpaliter permittitur vt
magũtino.vij. q.i.petiſti. Nec obſtat.lxxix. di. ſi tranſitus vbi inuit᷑
ꝙ pape licet ſibi inſtituere ſucceſſoꝛem: ſed dicuuur ſibi ꝙ poteſt cũ fra⸗
tribus deliberare de ſucce ſſo

b Becernere.i.deliberare.
c petrus.ſi.i.ᷓuis.
ut ligandi.non in⸗
tellige ꝙ iſti pꝛius non habue/
rint poteſtatẽ ligãdi.ſʒ hoc vult
dicere ꝙ iſtis ñ dedit papa ple
nã poteſtatem ne ſit contra.ij.
.q.i.nemo.xxiiij.q.i.quecũq;.
vbi dicit᷑ ꝙ oẽs pᷣſbyteri hac ba
bẽt piãtẽ ſy ñ tãtã.iſti ãt duo tpa
lia pauperibꝰ erogabàt: ad qð
officium apoſtoli diacones ele
gerant.xciij.di.legimus.qð ho
die bʒ camerariꝰpape.⁊ pʒ ꝙli
nus ⁊ cletus nõ fuerũt aplłici.et
boc verum ꝙꝙ poſt petrũ ſtatim
non fuerũt aplici.ſʒ clemẽs fuit
poſt eum aplicus.videns autẽ
clemẽs ꝙ boc eſſet pernicioſum
exemplo.qꝙ aliquis ſibi eligeret
ſucceſſoꝛẽ.renũciauit papatui.
atũc electus fuit linus:eo mor/
tuo electꝰ ẽ detus:quo moꝛtuo
ðᷣnuo fuii demens electus.⁊ ſic
clemens ſᷣm vnaʒ computatio/
nem fuit ſecundus.⁊ ſᷣm aliam
fuit quartus.vñ verſus.Dhiſpu
tat hic mundus quartus fuerit
ue ſecundus.
e CTradente. ad hoc inducit᷑
capitulum.
f Qilcobo. ſucceſſoꝛẽ. ve
Lrum ẽ ꝙ non põt de iure
cði.ſiʒ ð diſpẽſatione pape.vij.
.q.i.petiſti.nec obſtat.xx.q.iij.
pñs.ra vbi pat᷑ volebat ꝙ eo
moꝛtuo filius eius fieret mõa
chꝰ.ſʒ ibi ñ erat ſucceſſio inris.
8 Qicobo: Por boe re⸗
quiritur in oꝛdinatione.
led non in electione. lxiiij.diſ.
per totum.
b Leriqʒ.acclamatum ab
vniuerſis.
i Que dei. ut eccleſiaſtice di
gnitates:ut.xvi.q.i.in canoni
en. ri vin uehianf
ES.facie.i.familia⸗
(Diite.
I¶ Locntus eſt m quoſdã ap
paruerat per angelum in ſpe⸗
cie viſibili.ſicut dĩ deſcẽdiſſe ꝑ
angelos.ij.q.i.deꝰ. Joannes
autem diẽ in canonica epiſtola
deum nemo vidit vnqᷓ;.tamen
ex eo ꝙ d moyſen vidiſſe poſte
rioꝛa dei: dicunt quidam eum
vidiſſe in ſpecie viſibili.
ma onuitn adbuc nõerat
pꝛohibitum hoc.ſi.xxxij.q.iiij.
obijciuntur.
n. ¶ De alia tribu moyſes eni
erat de tribu leui.ieſus naue. ſi
ue ioſue fuit de tribu effraim.
de his tribubꝰ habes. vij. q. i.ð
niqʒ. (Adde ꝙ ita oꝛiginaliter
legitur deu teronomij.c.xxxi.⁊
JZoſue. c. i.
o¶Non ſanguini. ar. ꝙ reges
ent fieri ꝑ electionem.xciij.
di.legimus.⁊.j.e.ſi ergo.niſi
habeant ex pꝛiuilegio conſtitue
re ſucceſſoꝛem ſibi.nt.lxiij. di.
in ſynodo.alias ẽt ð iure oẽs ſe
cula res poteſtates non debent
fuccedere:ut.C.ut oẽs tã ciuilei
iᷓ mili.iuÄi.l.vnica.ĩ pꝛin.
autem dauid invita ſua ſalomo

OQ. I.
Mod autem epiſco/
po ſucceſſoꝛeʒ ſibi ĩſti
tuere liceat:exvᷣbis a
charie pape cogno⸗
ſcit: gbꝰ epo magũ
tino permiſit audito-
rem ſibi ſtatuere:ꝗ ei defuncto ĩ ple
nitudinem poteſtatis ſuccederet.
¶ Itez ex vbis ſymmachi pape di
centis. Si trãſitus pape inopinatꝰ
eueneritvt de ſui electione ſucceſſo
ris non poſſit ante decernereꝰ: ap-
paret qð epiſcopi ſucceſſores ſibii⸗
ſtituere poſſunt/¶ Itẽ exẽplo bea⸗
ti petri illud idem pꝛobatur: ꝗ bea
tum clementẽ ſibi ſucceſſorem iſti.
tnit. Unde ioannes tertius ſcri-
bit epiſcopis Germanie ⁊ gallie.

CQuod petrꝰlinum A detum ad

iutores ſibiaſciuit.
B Ipetrus pꝛinceps apoſtoloꝝ
adiutores ſibi aſcinit linum ⁊?
cletuʒ:non tamen poteſtatem põti

ficij aut ſolnendi aut ligandi nor.

mam eis tradidit:ſʒ ſucceſſori ſuo
dementi:qui ſedeʒ apoſtolieã poſt
eũ ⁊ poteſtatem pontificalẽ traden
teeſibi beato Petro tenere ꝓme⸗/
ruit.linus vero ⁊ cletus miniſtrabãt
exteriora:pᷣnceps autẽ apoſtolorũ
Petrus verbo ⁊ oꝛationi inſtabat.
PWalea
Mak ipſe clemens in epiſto⸗
la ad iacobuʒ bhieroſolymita-
num miſſa ĩter cetera ſcribit: quod
petrꝰadbinc viuens clementẽ in epi
ſcopum elegit. Simõ Petrꝰ in ip
ſis diebꝰ quibꝰ vite finem ſibi pre⸗
ſenſit:appꝛehenſa manu mea in au
ribus totiꝰeccleſie hec protulit ver
ba. Clementẽ hunc vobis ordino
epiſcopũ:cui ſoli mee pꝛedicatio⸗
nis ⁊ doctrine cathedram trado:
quẽ pᷣ ceteris expertus ſum deũ co-
lentem:homines diligentem:diſcẽ
di ſtudijs deditum:ſobꝛium:beni
gnũ:iuſtũ:patientem:ſcientem nõ/
nullorũ ferre etiam ex his q̃ verbo
dei inſtituũt᷑ niurias.C Sed in an

tiocheno cõcilio h omnino fieri ꝓ

bibet᷑:in quo ſic ſtatutũ legitur.
¶¶Epiſcopo ſucceſſoꝛem ſibi cõſti
cuere non licet

H Piſcopo non liceat pro ſe al

terũ ſucceſſorẽſibi ↄſtituer̃ li

cet ad exitũ vite perueniat.qð ſi ta
le aliꝗd factũ fuerit:irritũ ſit hmõi
conſtitntũ. Seruet᷑ aũt ius eccleſia-
ſticũ id ↄtiens non aliter oporter̃ ſi
eri:niſi cũ ſynodo ⁊ iudicio epiſco-
porum ⁊ electione dericorũ:ꝗ poſt

. obitum geſcentis poteſtateʒ habet

contra.vij.q.i.deniqʒ.

v Segd vite. S. xl. diſ.nos qui.
q & Rogauerit. ergovidetur ꝙ pꝛeces inducant ſimoniam: ut hic. 7. i.q.

ei.ſunt nonnulli.⁊ diei conſueuit ꝙ ſi pꝛeces fiunt pꝛo digno non ĩducũt

euz a dignꝰextiterit eligere ⁊ ꝓmo
nere. ¶ Nẽ ex ↄcilio Martini pa

pe. De eodem.

Viſcopo nõ liceat ante ſineʒ
vite aliũ in loco ſuo ↄſtituere
ſucceſſoreʒ.ſi ꝗs aũt hoc vſurpare
tẽtauerit:talis conſtitutio irrita erit
non gꝰ aliter fieri oportetniſi cũ cõ-
ſilio ⁊ iudicio epiſcoporumꝰ:ꝗ pꝰ
exitũ predeceſſoris ptãteʒ habẽt di
gnü eligere. tem MHilarius
papaa. De eodem.
„ Zeriq; ꝰſacerdotes in mortis
ſinio ↄſtituti in locum ſuũ fe
rũtur alijs deſignatis nominibus

ſubrogare:vt ſuilicet non legitima

expectetur electio:ſed defuncti gra
tincatio ꝓ populi habeatur aſſenſu
qð qᷓ; graue ſit eſtimate. Ab vniuer
ſis accamatũ eſt:hec preſũptio nũ

qᷓʒ fiat:que deiſunt:ab homine da

ri non poſſunt.
Item Hieronymus
Deeodem.
Oyſes amicus dei:cui facieꝰ
(Paa faciem locutꝰeſtdeꝰ:potu
it vtiq; ſucceſſores pᷣncipaiꝰ filioſ
ſuos facere:⁊ poſteris propriaʒ re
linquere dignitatem:ſed extraneꝰ
de alia tribn eligitur ieſus.ideſt io
ſue:vt ſciremus principatuʒ in po⸗
pulo:non ſanguinideferendũ eſſe
ſed viteꝰ. At nounc cernimus pluri/
mos hancrem beneficio facere:vt
non querant eos in ecdleſias colum
nas erigere quos plus cognoſcãt ec
cleſie prodeſſe:ſed qͥs vłipſi amat:
vel quorũ ſũt obſegꝗis deliniti:ul/p

gbus maioꝝx quiſpiam rogauerit:

72 vt deteriora taceam: quivt de-
rici fierent: muneribus impetra-
runt. .
¶NAtem Innocentius papa.ij.
Deeodem.
Poſtolica auctoritate ꝓhi⸗-
bemꝰ ne quis eccleſias: ⁊? pꝛe

bendasꝰ: prepoſituras: capelliani

as: aut reliqua eccleſiaſtica officia

hereditario iur̃ valeat vẽdicar:aut
expoſtulare preſumat.quod ſi quis

improbus aut ambitionis reus at
tentare preſumpſerit:debita pena
mulctabitur: ⁊ poſtulatis carebit.
His omnibus auctoritatibꝰ ꝓ
hibentur epiſcopi ſucceſſores ſibi
inſtituere. Sed aliud eſt de ſui ſuc-
ceſſoris electione cum fratribus de
liberare: aliud eſt ex teſtamento tã
qᷓ; ſue dignitatis heredem ſibi que
rere. Ilud ſieri permittitur: hoc

autem penitus probibetur. Il⸗

lud autem beati Petri apoſtoli
ab illis valet in argumentum aſ⸗
ſumi:qui tales ſibi ſubſtituunt qua-

ſimoniam.ut.i.q.i.qui⸗
buſdam.in ſi. hoc veruʒ
eſt ſi non ſint conſangui
nei ſui. ut er de eta.a qua
li. tuam in fi. Yo. Nd cre
do ꝙ pꝛeces conſangui⸗
neoꝛũ inducant ſimonia:
ſi fiat pꝛo digno.nt.i.q.
.ei. latoꝛem. ⁊ marime cũ
quis poſſit pꝛo ſe rogare
ſi dignus eſt: ut extra ð ſi
mo.tua.nec illa decre.tu
am contradicit.ſi bene in
ſpiciatur. B.
r¶ At deterioꝛa. color ẽ
rhetoꝛicus qñ dicit qð di

cit ſe velle tacere.
6 Poſtolica. pꝛebẽ
as. Epiſcopo no

licet filios inſtituere in pa
ternis eccleſijs. ex̃ de fi.
pꝛeſby.pñtiuʒ. niſi p me
diã perſonaʒ.ut er eo.ex
tranſmiſſa.pꝛebẽdaʒ aũt
põt habere in eadẽ eccle⸗
ſia ſi eſt legitimus.extra
eo.ti.ad hec.ſed iʒ ſit legi
timꝰ:bñficium m̃ pater
num nõ poteſt habere ſi⸗
cut hic dicit. ſʒ illegitimꝰ
eadẽ eccleſia ſecuſari eſſe
nõ poteſt canonicꝰ. ut e
eo.titu. ad abolendã. tñ̃
per illa conſtitutionẽ vide
tur etiam ꝙ legitimus ñ
poſſit habere beneſicium
cum patre.⁊ hoc teneaſð
olĩbus ðſcendentibus ar.
er de iurepa.cſuluit. ex⸗

tra de inſti.ad decoꝛẽ.et

.ff. de uer. ſig. filij. Foꝛte
aliud ĩ collateralibꝰ⁊ aſcẽ
dentibus.ar. de pe.di.i.
pene.lʒ ſit.ar.còtra er de
inſti.ad decoꝛẽ. Jo.Sed
certe põt ꝓbabiliter dici
quod hoc nõ extendit᷑ ad
nepotes:qꝛ pene ſũt reſtrĩ
gende. ff. ð lib.⁊ poſthu.
cum quidã in fi. nec ſemꝑ
nomine nepotis flij intel
liguntur.ut inſti.qui da
ritu.nõ poſ.ĩ ſi.ti.b. Sʒ

quid de illo qui renunciat

vt det alij foꝛte ↄſangui⸗
neo?hanc renunciationẽ
papa appꝛobat. e de of.
ðle. ex parte.ſed dic ꝙ ibi
fuit pura renunciatio.
t¶Mis omnibus. bea⸗

tus. Sed nũquid adbuc

papa poſſet facere ſibi ſuc
ceſſoꝛem:non quia boc ẽ
immutare ſtatutum eccle
ſie.ut.xxv.q.i.que ad per
petuam.⁊ qꝛ ſtatutum fa
cit in id tempus in quoñ
eſt futurus iudex.ff.de iu

riſdi.om.iu.eum qui.

(Aalei
Egiurinid
Un.cei⸗79

4

61.
GSnr ſen
tiſguun
ſefocmiſn
ctigner
de Wdi
ſtosnoſi
iusſelin
ſeanti
nais dot
goſcius eo
ſgr.
. . Hen
Lherce
ſnevolbit
(Agend
Namtoia.
eſ genp.
dlepſſopus.
flud de ent
Gabinito a
gncoſſ⸗
losigenn
initiochſen
vl..tepide
diſſenure,
ti.g.ch bol
ſi deceretno
vllleteoceren
ſientiamn.eun
cipla. el iſt
fonſum dign⸗
lertgopoſttri,
oneſeiconen
Feytlem.

Sciiptum

ſolzadbebne⸗
ſelegicune.

((Eirurins.

cpitolaad ⸗
Acecſcle
clſtgukce
Nbenn goins

ipungrit

nunſtbiobiaam

Munmouulerpe
0 a nl

lcopauun.

O II 14 4
multoruʒ lucro aliqñ poſtponẽda. k Wrophetarum operf. arg.

VIII

atte nalio nliuoeg erar alus ilit. verum quia officium non vie nam ſiut toto deſiderio debemus nn tannn peinmenum ents
mmuig ii moꝛtu legalis.nt.lvi.di ſʒ ſangu micepit ðferri: atq; ad epi- oechpanone fuger e: ita ſi deſit qui beatus. 7 de vonſe. vi,if. aoe
nn ſ.bae⸗ ſtin. iſmachel. Mathe⸗ ſcopatũ tales quiſas ſibi ſucceſſo⸗ pꝛedicet: occupationis onus liben⸗ die. a. xrxv. q. v. ad ſedem. Itẽ
onſinr onin ponit carnales patres: res querere cepit:qui vel odioſi po Li neceſſe eſt humero ſubire . qð arg. pꝛo diuerſis conſuctudini
euick en l vbi dicit qui genuit. Et pulis vel a plebe docendi inueniü⸗ duorũ ꝓphetaꝝ opere docemur.qᷓ bus.rij. di. illud. xxxi. di. alitcr.
nlis a pu lucas ponit iegales:cum tur:iccirco ſacris canonibus cõſtitu rum vnus pꝛedicationis officium ⁊ decſe. diſt.iiij.de trina. xtẽ
Nen mning Si d in d e cnn tum eſt. ne gſqʒ ſibi ſui officij querat vitare conatus eſt.⁊ alter appetiji. arg. pꝛo dirnetſitit eckiun ex/
ancuſnnie õ ale. legale, ſucceſſoꝛeʒ:ſʒ populi electione qne-· naʒ mittenti ſe dũo Hieremias re- Ren e at peae bar rein⸗
R uig b CNomine.i. filliũ moꝛ rat g eoꝝ vtilitati digne deſernat: ſpondit dicens.a.a.a. dñe de? ecce .q. vij. quicuqz. ö. diſtin. v. ad
ſinmini tui. (Ade ꝙ ſic legtur aulox vtilitatem non ſua lucra q· ego neſcio loq.qꝛ puer ego ſuʒ. ⁊ ci eue ⁊ertra deteſti. cum tu fit.
ENkA tcnicr deiwdn etncnbivnutmeoplemar: .Hh erc geerckatdaenn man eatdenedenm
nee „E. . 17 4 3. .Cel. dla. (. Vt.
urnen c 1 Arag de nn e dai ſaccke, lein ſ. . it ab eccle mittã. quis ihit nobis? vltro ſe ob ic Weonkogar ehonnto ul
Adde ꝙ ita ut ſequitur nae n licra ean nde b uguſti tulit Sſaasdierna. Etee ego. mu dicet expꝛeſſe nolo.qꝛ tunc men
nangati legitur in iſaia.c.lij. Na bro contra mancheos. te me. Ena vtriſq; exterius diuer tireiur.ixij.q.ij.cum humiliia
egidiit um. c.i. ⁊ ad romanos. Qni ſibi ? ecdeſie pꝛodeſt: vrro ſa vox pꝛodijt.ſʒ nõ a diuerſo fon ns. nec debeiſe ſtatim ingere⸗
luun. .cer. 95 pede calciatus inteiligitur. HW te dilectiõis emanauit.duo quippe re.ſed dicat ut dixit mutinenſis
ulant 6αon figuratum. ſed QOvin iuſt. us eſt frater bꝛemoꝛ ſunt pꝛecepta charitatis. amor dei epiſcopus:nolens volo: vo⸗
☛ etiã ſignum. hoc eſt vice tui fratris vxorem ducere: ut æproximi.ꝑ actiuam igit vitã pro lens nolo. xvi. q-i. vos autt.
aliing re:factum iſtius ignum nõ ſibi ſed illi ſuſcitare ſobolẽ: eiuſ gdeſſe pꝛoximis cupiens Iſaias of· m ¶ Durgatum. argu. p. b.
iinnnn ena ſiguren ſgur ni. uld qʒ nomine vocaret: qd inde naſce- ficiuz predicationis appenit. per cõ bonouendues debet ennio,
hganzuczn iſtius non ſigmiſicat factũ 9 narer: di . J temp latiuã vero 1 leremias amo dz eum purgare.i.ſecum diſpẽ
niſarpttalgei illius: ſed factum iſtius à Vno pede conſpui ſolebat in faciem ri conditoris ſedule inberer deſide ſare. Iaias enim adhuc imun
Gheremnentei⸗ gniſicauit factum illius. Nunc euangelij quiſq; pᷣdicatoꝛ ita rans.ne mitti ad pꝛedicandũ debe dus obtulit ſe:a poſtea fuit pur
aklegumnan nel ið dicit hoc qꝛ in ſa ·cbet in eccleſia laborare:vt defů⸗ at ↄtradicit. Quod ergo laudabili gatus. Iteʒ eſt bic er. qð ſi ali⸗
rihlii ini completur illa cto fratri:ideſt chriſto ſuſcitet ſemẽ ter vnus appetijt. boclaudabiliter rtie Hõ inre.
. ra. 1 7 7 peccato. 4.
1öport cne, E g. Nſcripturis.veniſ abſo nobisne Nruus eſt. a ſnſi alius erpamnt. iſte neigcite contepla noſe Aeetio dipevelircoreigi.⸗
ackſnſininice. orte uolebàt recuſare. ero quiel elle 1 na ſiudioni operis tacendo qs duo ſimul poſſunt eligi. ui ſt
um⸗ cugienbus. ſic. eA. riũ euãgelizandi ⁊ baptiʒãdi renue ſentiret. Sed hoc in vtriſqʒ eſt ſub Tnus ſuccmmbat alter Seine⸗
tingloannmj di. epiſcopus. contra ſecd eccleſie: bñ ĩteliigit vtroq; pede cal voluit ante ſe per altaris calculum ☛ambitione. ponitur enim
ttrntarfüin nd dr d alla e ciatus. vnde ulud: quã ſpecioſi pe purgatu nidit: ne aut non purgatꝰ in mad ſioniſtcqtione. ut. Uj.
un ogiun conſtnnatend nul des euagelizsantiu bona.qenimiu. adire quiſq; myſteria ſacra audeat o non habuerit. de pꝛopꝛia
rd lus eligendus eſt niſi ab crandoꝝ curam refu git aliorů: diſ ant quem ſi uperna gratia elegit: ſb voluntate.
eiſtad ie initio diſſentiat.i.q.vi.. calciati illinon ſiguratũ ſigniſca- humilltatis ſpecie ſuperbe ↄtradi- p ¶ Propꝛie. bic pʒr quare
rn igfiiſt vlt. tepide tamen debet uit: ſed in ſe impletum poꝛtauit op cat. ¶ Idem in moralibus. epiſcopo innuo nõ pot clericus
rij.q.ij.honorantur.als ¶ Locus regiminis ſicut deſiderã 4 di. litteras.ſed inuuo eo fit mo
hsn Ndi ſi diceret nolo cum foꝛte . X0 8 geger tatis ſemper ſt in neceſſitate. nachus.xix.q.ij.due qꝛ iſte pꝛe
tan chnngl vellet: faceret contra con. tibus eſt negandus:ita ſugientibus Ciẽdũ ſũmoper eſt.qð obedi ſumiẽ facere er inbitnenn. es
ſdeani ⸗ 9 4 ſcientiam. extra de preſũ. eſt offerendus. . . M entia aliqñ ſi de ſuoaliꝗd ha- cit ad ſuũ ↄmodũ ille nequaqᷓᷓ.
uhnn c. vlei. uel ſi foꝛte Sirerer T Nſcripturis veſtris vos ma bvyerit nulla eſi: aliquando ſi de ſuo q Inuiꝰ.ar. wremunenan
gnmüinti on ſun Hinnel⸗n. 2 gnope requie qſiſſe narratis: aliquid nõ habuerit minia ẽ: na cia n vebentus dr eo qð inuitifa
ſölbagetr. ne naf doneum.ri e ſʒ ꝑ hoc ad paſtorale; ſollicitudinẽ huiꝰmũdi ſucceſſus pᷣcipit᷑: cũ locꝰ deneſtnuc i 7 hrepone
üri aſnn noneletet vos congrue veniſſe oſtenditis: · ſupior ipat: is qad pꝑcipienda hbec :dientg. invocpoc⸗
cpeisfliinn Ln evi- ſiẽ locus regiminis deſiderãtibꝰne obedit: obedientie ſibi virtutẽ eua⸗ V.'Inobedientia. in boc pz
enegos ſicl gScriptum eſt in epi⸗ Er 3 inobedientia equiparat beren.
r mirſigin ſtola ad bebreos. (Adde gandus eſt: ita fugientibꝰ offeren- cuat:ſi ad hec ex ꝓpo anhelat:ne- ut diri iuj. q. i.lſumma.
ſohollßib ꝙ ſic legitur. c. v. dus eſt. Et ſicut ſcriptum ẽ: ne ꝗq/ qʒ eni ſe ſub obediẽtia dirigit: q ad s ¶ Exr aduerſo.i.ex eo e vnũ
llocuinmmi b ¶ Etrurſus.in ſecun · ᷓ; ſibi ſumat bonorẽ: ſed qvocat ꝑcipiẽda huius vite ꝓſpera libidi ctraniũ cõmendat᷑ aliud vitu⸗
kiſtn ſun, cteland coritbios. a deo tanqᷓ; aarõ. Et rurſustidem ni proprie abitiõis ſeruit. Rurſus perat. ut. . de pe. di.ij. 5, ccon
nluiu i ee.. egregius pᷣdicator dicit. Si vnus cũmũdiðſpectꝰpcipit᷑:cũ ꝓbra adi rõ
nmn ſieft ne hẽtur Joãnis.xxj.c. P oibus moꝛtu ẽ. ergo 7 oes mo⸗ piſci 7 zunnelie iubẽt: niſi er ſemet gackei. t nſeg aie. Z.ff. de
mitenmtitt ¶ Minme. ergo qui ſe tui ſunt: oĩbꝰ xpᷣs mo:tuus eſt: ? ipſo animꝰ appetat: obedientie ſibi or.eis cui ma.ẽ iur.l.i. (Aade
Hoionnibu⸗ dignum credit.⁊ pꝛelatu ſi hoc eſt: ſ⸗ upereſt vt ꝗ viuuũt:nõ ias meritum minnit:qꝛ ad ea q̃ in bac ꝙ ua nt diẽ tex.legiiur in pᷣmo
Gel icli in ram ſibi oolatam non re ſibi viuant:ſʒ ei ꝗ pro ipſis mortuꝰ vita deſpecta ſunt.inuitꝰ nolẽſqʒ lbro regũ.c.xv.⁊ eccleſnaſtes.
poſtfun ii cipit moꝛtaliter peccat. ut &: 7 reſt urrexit. Et paſtori ſancte ee eſcendit.Et paulo poſt ſupiꝰ.obe ce iij. WG
en:Nonl .ceo.c.hꝛoxi.e.j.eo.qui cleſie dici᷑ ſimon ioãnis amas me diẽtia victimis iure pponi qꝛ ꝑ vi t ¶ Sola eſt.i.neceſſaria.ſic. .
unſnn tpilcopatum. paſce oues meaſ.ex abus verbis col ctimas aliena caro.pꝑ obediẽtiã vo dil.viij.c. ſi ſolus.
ngumt ligitur: quod ſi is g valet omnipo- ꝓpꝛia volũtas mactatr᷑.qð ariola/
nmni tentis dei oues renuit paſcere:oſtẽ gdi petm iobediẽtiañ eẽ mõſtrat᷑. Ex
— dit ſe paſtorẽ ſũmũ minime ama- aduerſoergo melius oſlẽditur qd
On inaundl re.ſi enim vnigenitus patris pꝛo ex de eius laude ſentiat.Si enim qua

8 Oenn Pboem e⸗
en iſtius erat car

lem ſibi ſucceſſorez beatus petrꝰ q̃

plenda vtilitate omnium de ſecre/
to patris ad publicum noſtrũ egreſ
ſus eſt:nos quid dicturi ſumus:ꝗ
ſecretum noſtrum pᷣponimus vtili
tati pꝛoximorum:?quies itaqʒ nobſ
ex coꝛde appetenda eſt:⁊ tamen ꝓ

ſipeccatuʒ ariolandi eſt repugnare
7 q̃ſi ſcelꝰidolatrie nolle acgeſcẽ.ſo
la ẽq̃ fidei meriũ poſſidet obediẽ
tia.ſine q̃ aſqʒ iſidelis ↄuicit᷑ ẽt ſi ſi-
delis eſſe videatur.
¶ Item Auguſtinus.

ad timotheũ.c.iij.

liepiſcopatum.i:epari.i.peeſſe ut pꝛoſit non ut pꝛeſit.ut.xl.d.multi.ſpe

9 2* —„ . . „ -8 „2 .
rare ergo ⁊ deſiderare poſſumus epatũ ut.lix.di.ſi officia ⁊.lxxij.di.ĩ ſin
ulis. a. i. q.i.non eſt putanda. (Adde ꝙ ita ſcribit paulus in pꝛima epiſtola

b JYtaqʒ.dixit ꝙ gs pot deſiderare epiſcopatum.modo dicit qualit᷑.ſ.ut nõ in

gerat ſe. ff. de ꝓcur.l. ꝗqoĩa.
c ¶Zlppetitur.ar.qꝙ aliquis ſe
ipm non dʒ eligere ſi poteſtas
in eum ſit traſlata.S.e. in ſcri/
pturis.⁊.xvi.q.i.vos aũt.qꝛ ĩ
ter oferentem ⁊ emm cui ↄfertur
erit diſtantia:ut exira ð bap.ð
bitum.ſimile extra de iurepa.
P noſtras.⁊ ep de inſti.cum ad
noſtrã.tamen põt ſe colligere.
ut eẽ de elec.cum in iure.
d ¶ Suauitas. contẽplationis.
e ¶ Et opꝛimatur.i.ut contem
Mo eũ penitus nõ impediat
qui foꝛte nimis vult eſſe inten/
tus contemplationi.
f Moꝛtet. ut pro ingenio
i.xliij.di. ſi rectoꝛ.
g AAppꝛime.i. nalde.
hbCEt doctus.q̃ ſacerdotes vł
epiſcopi ſcire debeãt:habes.xxx
iij.d.nulli.⁊.c.ſe.ſufficit tñ me
diocris ſcientia.⁊ extra de elec.
nobis. .
¶ Mauidus.i.timẽs peccatᷣ.
k ¶ Sore. i. faturum eſſe.
P Lemens.inua. largus.
¶ I. n.erit. lrxxvi. di. fratrẽ.
m ¶ Releua.ar. iudicẽ potius
debere pᷣuare miſericoꝛdiã qᷓ; ri
goꝛẽ.ut.lxv.di.lʒ.⁊.l.di.pon/
dere.in fi.quia ſtatim nõ ðbet
punire.ſed tenet᷑ ſepiꝰremittere
ut.xlvꝰ. di.licet.⁊.xx vi.q.vii.
alligant.( Adde ꝙ ſic ut dicit ĩ

ſequenti.c.legitur in euangelio

Luce.c.x.

n Icet. pcepiſſet. ar. cqñ

qʒ lʒ iudici excedere fines
mandati:dum tñ alias ſnĩa ni
hil ↄtineat iniqui.ar. extra de
ſen.⁊ re iudi.cãm.nã qui datur
ad eligendũ:põt poſtulare. vt
eỹ de exec.in cauſis.⁊ de renun
ci.pꝰ tranſlationẽ.in pᷣn.⁊ ꝓcu

ratoꝛ datus ad rem vendican-

dã põt agere ad exhibendũ.ff.
de ꝓcur.ad rẽ mobileʒ. ſufficit
.n. ꝙ fiat id qð eſt vicinũ man
dato:lʒ iᷣm non ſit mandatũ.
nt.ff.iudi.ſol.iaʒ tñ.. vlt.ff.
mãdati.l.ulti.itẽ ar.ꝙ lłʒ ðdice

re reſcripto.uel mãdato pꝛinci
pis qñqʒ e de offi.dele.ex par

te.qꝛ lʒ mãdet ſoli epᷣo ꝙ det ali
cui pꝛebẽdam.im̃ nõ faciet hoc
ſine conſenſu canonicoꝛum.vt
no. vij.q.i.petiſti.
o g Etiam populi. S. di. lxiij.
plebs diotrenb.⁊.c.noſſe.⁊.c.
vlt. ⁊. S.i.q.i.oꝛdinationes.
(Adde ꝙ ita legit᷑ deuterono/
mij.c.xxxi.ut ĩ libꝛo Joſue.c.
.i.⁊ numeri.c.xxvij.

P Du pᷣſtantioꝛ.hic compa/
r

iuã tẽperat. h. bʒ eũ enĩ ſuf⸗
ficit ꝙ bonus eligatur. eſt autẽ
