dum eſt.ſi eniʒ in corde conſentitur libidini mojs iteruenit. j. di.ij .ſicut tri

bus. ⁊ in palea. S. di. vi.teſtamentum.5. ſed penſandum. Sunt etiaʒ caſus

ſpeciales vhi voluntas punitur. nam ſola voluntate incidit quis in here-
ſim.ar.extra de hereti.ad abolendam.nam eo ipſo ꝙ quis credit bereti/

cũ habet. Attẽtari pudicitia dr:cum id
agiturꝰvt ex pudico ĩpudicus fiat. Mõ
ſolũ is iniuriaꝝ tenet᷑: ꝗ feẽ̃ iniuriã hoc
eſt ꝗ ꝑcuſſi::verũ ille quoqʒ tenet᷑ ꝗ do-
lo fecit:uel ꝓcurauitꝰ vt maxilla pugno
tetur. “ Itẽ lib. eo. apud labeonẽc.
JIgs pulſatus quidẽ nõ eſt: veruʒ
manus aduerſus eũ leuate ſũt ⁊ ſe
pe territus quaſi vapulaturus nõ iñ ꝑ
cuſſus iniuriarum actione tenetur.
Cõtra iib.eo.ti.de penis.
Ogitationis penã: nemo patiat᷑
VYtẽ ti. ð extraoꝛdinarijs cribꝰ.
Olicitatoꝛes alienarũ nuptiaruʒ
itẽqʒ matrimomox iterpellatoꝛes
⁊ ſi effectu ſceleris potiri nõ poſſunt:ꝓ
ꝓter voluntateʒ pernicioſe libidinis ex
tra ordinem puniũtur. Qui puero ſtu-
prum abducto vel corrupto comite ꝑ-
ſuaſerit:aut mulierẽ aut puellã iterpel-
lauerit:gque impudicitie gra fccerit:do⸗
muʒ pbuerit pᷣciumue quo is ꝑſuadeat
dederit:pꝑfecto flagitio punit᷑ capite:im
perfecto in inſulaʒz deportatur: Coꝛꝛu
pti comites ſummo ſupplicio afficiunt
tem ti. de furtis.

lgaris eſt qſtio: an is ꝗ ex acer-

uo frumẽti modiũ ſuſtulerit:totiꝰ

rei furtum faciat:an vero tantum eius

quod abſtulit. Offidius totiꝰ acerui fu
rem eſſe putat. Nam ⁊ qui aureʒ alicu-
lus tetigit:ut inquit Trebatius: totuʒ?
eum tetigiſſe videt. Pꝛoinde ⁊ qui do
lium aperuit:⁊ exinde parũ vini abſtu⸗
lit:totius furtumPvidetur feciſſe.ſed ve
rum eſt eum in tantum actione furti te

neri quantuʒ abſtulerit. Nam ⁊ ſi quis

armariuʒ quod tollere nõ poterat: ape
ruit:⁊ omnes res que in eo erãt cõtra/
ctaueritꝰ:atq; ita diſceſſerit:deinde re-
uerſus vnam ex his abſtulerit « anteqᷓ;

ſe receperit quo deſtinauerit depꝛeben
ſus fuerit:eiuſdẽ rei ⁊ manifeſtus etnõ

Oltimo.

cis incidit in excom
municationem: vt
extra ð here. excom
municamus.5.cre⸗
dentes. ver.recepta⸗
tores.⁊ ſicnon ſunt
contra.S.diſti. xix.
nulli.⁊.c. anaſtaſi⸗
us.alias ãt hõ non
punit maleficia niſi
cognita:niſi inuene

ris ſpecialiia. imo

canon ⁊ lex bene pu
nit voluntatꝭ pecca
tum. vnde ⁊ repelli
tur a promotione
ponderoſus.ideſt ꝗ
mente peccat.nec ad
actum pꝛocedit. 3.
xlix. diſtin. S. hinc.
ver. ponderoſus.
kOlicitatores.
extra ordines.
⁊ ita non tantum qᷓ
tum ſi effectus eſſet
ſecutus.ſed ĩ hoc fa
cit lex iſta pꝛo gratia
no.qꝛ ſicut pꝛo vo⸗
luntate aliter puni⸗
tur quã pꝛo ipſo fa⸗

cto ita ⁊ cordis con
tritio aliler delet pec

cata qᷓ exterior ſa⸗
tiſ factio. aliter iſta
lex eſſet contra gra⸗
tianũ ⁊ male eam ĩ⸗
duceret.
u ¶ Quipuero. do⸗
mum. ſff. de adulte.
i domum.
x Pmperſerto . Tt
ita non ſic punitux
affectus ut effectus

licet ar. ſit contra. j.
e.pene. 7. l. aut fa⸗
cta in fi.ſed in remu

neratione ſecus eſt
eque enim remune
ratur affectus ⁊ effe
ctus.S.ea. magna.
ita aliud eſt in via
aliud in inuio.S.xx
x.queſti.vliima.a

lgaris.totum. argumen.iniuriam factam clerico uel canonico
redundare in collegiuʒ.argumen.xii.q.ii.qui manumittitur. Item

argumen.qꝙ baptiʒatus reputatur cui quantalibet pars aque infunditur

222

argumen. de conſecra. diſtinctio.iiij.nec quicquam.argumen. centra de
conſecratione diſtinctio.iiij.c.i.verſi.ioto corpore.argumen.pꝛo prima
parte.qꝛ ſi ingredior partem fundi vel predij totius namciſcot poſſeſſio/

nem. ff. de acquiren.poſſeſſio.poſſideri.S.i.

3ʒ Totius furtum. ſtricta ratione ſecundum rigorem. ſecus de equitate.

vt eo.titulo.⁊ eadem lege in digeſtis.5.ſed ſi de naui.vel hoc vbi totum
tollere potuit.ſecus vbi totum auferre non poſſet.ut in predicto.ꝭ.ſed con
tra banc ſolu.eſt.ff.de fur.l.i.vbi dicitur quod ſola cogitano furti facien
di non ſacic furem.ſed ⁊ hic actus interuenit.ſed illud eſt contra qnod bic

ſequitur de armarto. L

Sed verum eſt. licet totius rei furtum commiſerit:tamen verum eſt in

tantum teneri:in quantum ⁊c.ſepe enim furtum commiititur: non tamẽ
actio naſcitur.ff.rerum amota.l.i.argumen.C. de nora.l.i.ſicut econuer
ſo agitur furti quandoqʒ:licet ſurtum non committatur.ff.de vſu.ſequi

tur.S.ſi rem pigno.C.de ſur.ñ quis ſeruo.

2 MKontractauerit. animo furandi. ſecus ſi animo tentandi quam rem

poſſet rutius ⁊ leuius ferre.eo enim caſu non feci furtum niſi eius partis

quam abſtulit. ut.e.l..ſed ſi de naui.

fur.quo deſtinauerit.

quo deſtinauerit eo die cum furto manere.ff. de

EGcn
gtennnlute
bilumint
nelinitnere
eantecß .
alaid
Fecm
attud
primo pet
ſuni non nie
goſtamuni,
lercici a
cunztenz
ſtes nonorie
attoflliſ⸗
ligai inprin
crpma zclan
gik neter de
ſione alia o
(tiofuni ſel
moiſcat ſie
lbenumphon
curaeoe.l.m
eqnturmibt
in phebane
eliſceretetiie
adataractio
lraclicoedtſfi⸗
itatmociſtan
go o wian
liiſcegner
ſdgoed p
acaronen
Reſkinoare
tommnice.d
onefuni uun
Nuripoteſtnt
tractaueit
ſmuin
Ecai
Mau
Iubriceluntan
Urincaſncun
öiluumpon
Oluvennsner
leſttampont
lucideeſebbat
Cdnraturgn
chan⸗
Voluntate
ſengtuin
uninnſ inſp
lbus caſbus
C Sum moll
uunme
lende
m. eblt
ſnn
RNN
hkepennnn
unihen
ICSronn
Mongretun.
⸗ Innnarn
ſinpreans
nuſtpter

.

us genend
iauaunhe

S MVMUMD ””ů

2 7 6

ſtomn a Manifeſtis quo ad
efnine b feſtis. quo ad dephẽſionẽ.
en Cerſnl wrope —õsä
vnneſtzen qꝛ ↄditionẽ oportuno alo tñ ſurripiẽdi get ei pnĩaʒ qoliuã meaʒ vel de.i.nð fide.i.Aine ſide.ut cũ ——
tensin ↄditionẽ meã meliorẽ feit cũ mihi ix chſceſſit relict Eatron .ut cũ aduocatꝰ preuaricat.ii. q. iij
ialeiiter . ad. l. agi. ſi ſeruu re ſecit cũ mihi ipenſas dedit vñl a ſegete. ufß ꝙ ſſñ nes. fl. d um. uelut ceum quis ſciens recipit ede: icak. i.iij.5. Pnaricator.
uttl ſun, eni voluntas nibilo buum. 5. ſ olluam. ego ei pnia; micngefem dain . Auoiqz. boc⸗l nnl eimum. ꝛqui ita puniuntur vt ipli latro
min non minus ẽ puniẽda:lʒ e mala t EImpunita. 5. rrlij „ 8 Sz bec qttuor. ſacta: dicta: ſcri .
nöben er ea bonũ ſit ſeru⸗ mamffeſtus . j. q. iiij.ea vindicta. ff. ad.l.aquil.ſe f bts: cöſilia.
mamum uerrtiiſrv. relege anifeſtus fur erit.ſed ⁊ ſi quis ſe b . a C ael apar 3. .
n earaemr r ca manifeſtus eſt fur: et ea duoc terquoniam necſclhung illata vel a parẽ ii no.lvna E tri .
dnnz in n oſtea in luce depre usderit. . anife⸗ iniuri EII ionis animo K nommag.
tht bed auun n factione E. Item libro. ij. ti. quod qui mreuenans⸗ neniaſeher vaan r e rnnnlegn ri
giluiſand gete a erecum ſe lege pring. quiſqʒ iuris ſ per iram ab extraneo pul ? Eius farttF. vln⸗
i nte a. atur. 14 o pul Eius. aliter eni pu
intgin at ach lociͦ deſtinatil Ec autem qui ceſenn dupliciter ſpectatur: eiꝰ: nobilis ; iambin Ken.
n Hermangetn. Rditionp verbartatuff aniiä. namrantn Kentditi er ſen⸗ S iiber. ur. rig. a. geon
hfiuin ſed quõ põt bocee g non Verbotenus. ſrei effectu accipimꝰ/ Fnbenne creſſ dem facinoribus ſeru apact n. beni . capi
N primo cõpetat actio tue tenus: z ideo ſi cuʒ vellet ſta tet aliter qui in dominum m. Ferlimo.
in 4 urm gon actio uere probibitus ſit: nec effectun a rentemuealiquid auſus minum pa- 3 & Paréteue. nam tali
manifeſti tum habuit: :ec effectum decre iquid auſus eſt: inſui mnam talis
nlinu poſte an tum habuit: ceſſat edi in extraneum: : quam qui inſuitut ſacco co
el ea manifeſti cuz iIU v edictum. NMam ſtatn inpri eum:⁊ in magiſtra — ne l cco corio cum
oh lex dicat ꝙ quã it verbum rem perfectã ſignificat⸗ atu in priuatum. In huinime tumeqᷓ qui allo gallinatio vſerpen⸗
W quatum ſi rem perfectã ſigniſicat npriuatum. In huiuſmodi coni ie c. frad.
ẽðẽ ncon donesmig, o iaſnol conſcdera ana Caring gorne
lni o n oritur alia n. ff. ti. de penis legitur:le le cusfacit vt idem vel fur agbeatur. lo pryue.occi. l. v qparẽ. nel
. nud naſn.ei fur. kerprelarione moliẽde ſ uml potiuo c legium ſt capite luend unn wel ſaeri ſrtins aulzpne nlale⸗
W ni in prin. Rñ. nimis exaſperãde: atqʒ i ius ; ſupplici endum vel minore ar. vi. q. i.1 ee Pale.
dorenſg. expᷣma zctatiõe iim perãde:atqʒ ide n; ſupplicio. tempus di ſ. ar. vi: q. i. infames. .
aeeſc. m caſum non tq; ideo proprinz afurti diſcernit emanſorẽ ltati rx. q.
ſeunn, agit᷑ nec er dephen-· virgi excedunt.ſed que de rapt rtiuo ⁊ effractoremꝰ vel ft e uIm.
ſumin one alus oruar H manſſanon anocats ſen de winne nn nocmno dCalusternam . tln eointotdc. dr
NMkaggnn ori e ſicariis di ius u eie der, E
nſim mio ni ſed prina uore religionis icarijs dicta ſunt fa- feſta' vel leuius eſt: vt furta mani⸗ inſpublicũ.ar. . d. i. iuſpu
ls A cut ⁊ p 4 ionis 2 fidei at el 1 a nen mamifeſtis di blicũ:⁊ 4
kkmpgr atorẽ.ſ. meũ nõ liarũ vero ꝓ ea uct iniu- tis:petul uns8: expi ationes a fur i. oẽ delictũ gt. n de
no gſandn⸗ acꝗritur mibi actio pliciter ꝗs rum varietate multi. 5 lantia a violãtia: qua de Ee delicta.
luptururni ſi iñ ꝓhibet ne ali iciter ꝗs reus ſieri põt. varietas i rim' apð grecos re ma 21 Etatd. vf. rv. q. l. c illᷣ
ne uſe egiſcet: de ealic eriminum varietatuʒ Raluete zaz itaqʒ ſic ait.quãtitas dien demoſtbenes *Eoco. ſ. de ö. d. v. cl.
whnen tra datur actio mihi ¶Ange in. ff. ti. de penis. penaruj. geoꝰ. nam qui iſeerni aenn ab abi⸗ aN Jurum. f. ad. l. iul.
Gpgininte cradlio cngcanuis „. t facta puniũtur: vt furta cedeſ tir v fur coercebinar amgre Eernp. eucſurnmnnn. u
nganmiri⸗ odiſcaturar 3 ut dicta vt cõuitia? 2 geus. euentus ſpectai gẽ vt abi⸗ bael ſa antum.
liun lir gu. f. qb viaut la ocatiões aut ſcri a: iſide' ad mo quoqʒ ſ pectatur: vt a demẽtiſſi tm̃. ibi nerlegis Leilicet
iame leiij. die ̈ ne mani famoſi libelli: pta: ut falſa charta ? e 5 facta quaquã lex non mi m. ibi eni dict ſi res na-
n feſt? n elli:aut conſilia:vt cõiurati eum qui oceidendi ex non minus li de ſacro loco ſurripi
anitnaluni⸗ quo ad pꝛrim nes: aut conſcientia: vt cõiuratio telo fueri i hominis canſa cu caſione furti ñ ſe ipiat oe
tun Atractationẽ tũc eni qʒ ali cientia: ut latronũ quoſf- ci nerit inuentus quam cn,z 26 Telann arlegli ee.
de ſtricto i G alios ſuadẽdo monni quo ciderit:puniatꝰ. iõ eum qui oc⸗ mãſorẽ. emanio
(Ouierner Snnn iure furtũ inſt onniſſe ſceleri :puniatꝰ.q iõ apð Oe ille qui di anſoꝛ eſt
mmiſit.nõ tñ acii ar. ſed hec qua s eſt lio vol N apð grecos ⁊c. exi⸗ iuvagatꝰẽ ⁊ ad
nunfati. t. no tñ acti quattuorꝰ gen untarioꝰfoꝛtuiti ſtra reuertit. f zica
ae onefurti tunc cole deranda ſunt ſeptem nc gign conſ .· vt apud precipuũ tuiti caſus luebatur: gfa eunri re mili. l.
Pentv⸗ i boren nil taet ſona loco:tnofe:n actig:⸗caluſa: . Cogitatio no m — ſcriptum eſft. Lindn⸗ annnün⸗
LANN uerit animo tate: euentu qualitate: quanti, penaz lege cinili: latrone qui latenter
inſon ſehmnen furancir Canſa: vt in vberibus cum ſuis terminis contẽ ge cinili: moratur in aliquo lo
im nfm enn ren⸗ v̈beribus qj turttamen a =SSõ eſt. diſcernũ maleffiif crercell aote
— Ib aauuit er. w cijs ea que de iure t un adraſtra
iniMnnna tur in caſi entice.nam ex verbis rubric ’r dicunt᷑ qui frangu as
aunn inet vizülum pon iche⸗ decernit ius uganmn Jaltſnem unon bec lex ⁊ log⸗ lerſuun “G rẽ uł alið ut ensagt ine
Lun zülun pal Ccvoiam acnimiranarena oe eo uurehoterſt eC Anunendi noeruni aliter diurni. vt de effrac zern lia ſurripiät. 65 ali
urnienns teſt etiam poni caſus in li or vlla eſt ꝙᷓ necis artiſices arte aliuam rarcerbius pai guitur enĩ fur nocturnꝰ rac. 7 expil. l.i. . ii.
1 is qñi arte penirc ſi ius puitur .nt rnꝰ a diurno.qꝛ n
nza nuge juai. Dleabbati in littetis dñi pape.er de mu.pet penirc ſua. po ſ. Mäifeſt eỹ ð homi. ſiqs pfodiens.ſf. octurui atrociores ſũt
ualveckingi ar. z. xvij. q iliz. ſi aui ¶Accipimꝰ.arx.cũ eff. bet. prudentiam. C. de a. bec pena quadrupli illa dupli ns. fl. ad. l. aquil. itaqʒ
iuuntruos q.iiij.ſi quis ſuadente. cũ effectu verba eẽ accipi qetv. P enale uadrupli illa dupli pũiri ſolet. fc
ea Dneurn. oltnkarmn ſine ar-nbͤoheſte n Maunn niſt gunae, SereTes einmer alercanes rproprie erni. dlii .
th. numi .õ. eo. cogitati iri ſine effectu. ar. euire. ſtac nemore. 2 dic. r erer.
de volunt ogliatlones⸗ tu. ar. . e. 5. k C Erpilat iatur a craſſo is:
ninmn Irn puniri niſi in ſpecialib are eſt qð eſt ꝓ ſola vol vnã. j. T expil.l.i.⁊ ij ndum aliquis dominu quia non tractat res i
H us caſibus:di oluntate quem no Pil.l. 1.7 ij. 1C Nin 8 eſt ut.ff.de fur.xrei in
benhfmmtiut quibus caſibus inueniunt dic ergo pene volnntat tem non 2 aliter q ſi ¶ Detulãtia.i. laſc t. ff. dge fur. rei he. ff. de effr
ergo pe⸗ em qð ſit per v . uia. aliter ac.
mnen tennt da Sunt mollienden tolerade ꝛnonade alique leges. punientes in m ¶Ab abig ſ⸗ leniin cr ge ven. er. ſup eo. enĩ punit᷑ qð ſit ꝑ laſciniã
— 1 eſhenh nad alios caſas eendende 1:qö o Pundt ita numerus diſcernit e
rmmade.niſi Puniar. hi os. vt.ff. de abigei
ucta wr uwoncernn propter multitudines. ul. fde penis.l.aut , Nounicertonorerten euentus. abigeis oues.
as ie tuſii el k C. Archionoͤereed narum. vt. ff. de penis.l. talam. turo. non enim erit ſent io motu iudicis.ſ.ſecundum volu iudicis
Nc pena t dubitatur an de maiori §. i. 2 iterum vbil . q ¶ Sortuiti. ar. 3 in quo erat in exilio eli ideſt pro mo
dum witatur an de maiori iterum vbilex mentione .ar. hanc eãdem.l. at in exilio eligendum.
Peneredune. voluntatis in eo ſtatute:propri l. ꝙ voluntas cce ſupponit aliam ſolutionem ipſofurorepunitnrr.
. m ar Ninunten . proprium eaſum voluntas non punitur ab bomi meliorem predicie zjri
nn ch⸗ Aincerum geremtſimme iniuriarum non ita aſſignatur ärar wetorigtes gue knnr voiuntnnnrnenmant eunrbarai u
l upponit: qui ita aſſignatur pena cogitatio ꝛc ſcilicet ab homine
Cotaonnel multiplex varietas penarum. v quia pro varietaſe iniuri 8 C Uon meretur . — omine. ⁊
vt oſtendit te iniuriarum eſt t .quo ad hoĩeʒ als ſecꝰ
ler. Kegnn „ A Ut facta.caſus in hac.l.pri itur ⁊ probatur in.l.ie Diſcernuntur. t ſecꝰ.ar.xlix.di.huic
Secundo dicit ill. c.l.primo põit quattuor leqnen. voluntas &; animu amen a maleſicijs.q.d. licet i. buic.ver. ponderoſus.
ad o dicit illa quattuor genera eẽ conſi genera puniendoru ntas ꝙᷓ animus. i. pſeuerantia. ſecus eſti tin maleficijs magi
J. ri. a. i 9 ri 15 nr odo. 7 de ad. §. alii econtra. im itur. 1
ſbed vſ quis ſacerdotum Autesr itia. pꝛo conuitio deponim artd⸗ tas ⁊ animi deſtinatio konta, enim in contractibus conſi deruenf mnducit on⸗
munned abeonem. 5§. i. tcõuitium habes.fl. de iniur.l.ueʒ a po emptio re integra.⁊ pe rin rn⸗ inſtru.contractus Vrae ſola volun⸗
. ap C.quando licet ab emp.diſe ac ſi non eſſet conlenſu vtriuß⸗ nde 2 reſoluitur
clararenon tenevit b umn eſies velit conwaberen ena celebrata.
maleſicijs.i iam hoc de/
is.in maleſicijs voluntas expectat

iiij

iuns. C. de excnſa. tu. amplimſmi. imponitur interfectori.
non exitus. ff. ad. l. cor. de ſica. anns ae onta daniw aniptio⸗ veditio 3 & Et qui. . lrrrvt. viſtin paſte. uummt.
a Deſcerant dd unreſortiin t reffectum ſz maleſicia non de iure ſortiuntur 21 &Betrahit. detractores dicuntur homicide.qꝛ quantum in eis eſt pri⸗ Conn
effeectum. im . ſ; uibus anima viuit eſſe in ea. icni ſunt a ðo ſeiepiiſ⸗⸗
ba Yudicium.i.pſeuerantia effectus deliberano. ſed ĩ maleficijs non conſideraf q collata negare dal eiiat
acrimg e ae inuerterervr ſi anis gigre,
imi. lcit ſi . . 32 .ℳ . diſel
volhnsan incontineni effectuz deſidert in his enim nonnii’ bat eẽ beat⸗ enue⸗ 4 Rebonaen emſgilanapabe uſz
peniteat. f. de fur. ſ es. r anim indiciũ ſz effectus ↄſideratur. parilẽ tforte dicebat: d⸗ toꝛes q; re: vel caſtum caſti neen
ij. q. v. quiperiurare. iů=n. . Ungei. ff.ti. de repudijs. iterfectoꝛes fratruʒ ita detractoꝛes qͥq; tatem: vlea que bo niſbet.
4 –◻ Zuortium. noͤ aliter Juortium nõẽ verũ:niſi qdð ani - eoꝝ eoſqʒ odiẽtes homicidas eẽ maife no ʒelo fiunt inuer⸗ noalſift
O ratum eſt. ar. nõ dici mo ꝑpetuam cõſtituẽdi diſceſſio ſtabat:⁊ ꝗ occiderit: qaꝛ 7 qodit fratrey tenddo aſſerat malo mninet
quid factum ſi non perſe- nẽ fit. Itaoʒ ꝗcqd caloꝛe iracũdie ſit vel ſuum ⁊ gqðtrabit ei pariterꝰ bomicida ʒelo vcl ſpirltu fie⸗ neldien
uerauerit. ertra de ver. i. Menm. Itad e ſi pſeuerãti eſſe ömonſtratur. rrnſicut iudei chriſtü No inih
r ego.ff. ð no.ope.nůũ. djr: nõ aliter ratum ẽ quaʒ ſi ꝑſenerãtie monſtra dücebamttetenm ini
dopnueff nd lecon vefa. apparnerit indiciũ animi fuiſſe. Jöõq; ꝑ Itẽ Hicronymu in IAſaig. demonia eijſerre u e
quifallam. rxxiuq.i. abud eũ caloꝛe miſſo repudio ſi i bꝛeui reuer & In malenchs volutas p ope kontal xri. diſtinctione. 5. nannd n
arg. contra. ff. de edi. edi. qaz vxoꝛ nõ dineruiſſe videtur. Mnis inigtas ⁊ oppꝛeſſio 7 iniu 1. 7. quidem boc eſt ,
qd ſit fugitiuus 5§. celſus Mic etiam i canonibꝰ. ſticia iudiciũ anguinis eialz gla- peccatum ĩ ſpirituʒ da
Juocsſerbtn.. JQquis iratus crimẽ alicui obiece⸗ onõ occidas volütate tñ iterſiiss. ſanctum. qꝛ quod Pnnnd
d& Calorẽ. excuſat h caſu ð Afai fa-⸗ Item Eyprianus. SDe eodem. eſt ſpirit? ſancti ma Non⸗
calor feminazʒ: lz grauiſfi rit ⁊c¶Ex oↄſilio aũt velut ex S rianns. fligno ſpiritui attni⸗ polätateino
me peccet:ita etiaʒ o ſi mi ccto aliquẽ teneri: Aug.ꝓbat ita dicens. rnd chaim in Duo munusof buũt. vnde in euan⸗ lnct ſren
nor eẽt no reſtiuerek. f. o ¶. Ha6 ſolͦ q manib' occidut ſed enäã Ererret: pemerat ſem: ꝛtñ fratriac galio. qui direntfra nbl
mino. ſi erca. F. ſi mulier. (norũ cõſilio fraude alij occidunt᷑: bo diũ mente cõceptũ deꝰprouidus añ da mii ſuo fatue: reus eenul
v ita ercuſat ira ar⸗ ij. g.iſ. micide probantur. nauit: vt illic cogitatio mala a pnicioſa erit gehenne. lv. di zakedlle
ſigz ranus n nreſnn r Ericuloſesdecipiütur g eſtimant cõceptio deo ꝓuidente ꝓſpecta eſt: ita ſincÄtione ſi euange uinaſn
dit zctum. ff. de publi. lici eeAns A erkall in dei ſeruis apð quos cogitat᷑:⁊ mar lica. xxrii.q.v. qui nele
tatio.qñqʒ minuit ðᷣlictũ. eos im homicidas eẽ qui manibꝰ n4 Pb gudt EXun⸗ viderit. (Adde qo dCSidtd
C. de adui.gracus. ſinter bominẽ occidũt ⁊ non potiꝰeos ꝑ quo· cyriũ mente cõcipit:aninius ad bonũ ð ita legitur in prima noͤtfinon
iraſiuefruniculũ ideſt par rũ oↄſiliũꝰa fraudez ⁊ exhoꝛtatõez hoĩeſ ditus deo iudice coꝛonat᷑. Alið ẽ marty ioannis. c. iiſ.) copuoſt ii,
ua ira facit donationẽ peni extiguũtur.nã iudei nequaq; ꝓpᷣis ma rio animu deeſſe e: aliud aio dfuiſſe mar 9 CMariter. non onin ſed n
re niſn iuuezamoꝛ ſit eeo nipus rpm occiderũt: ſicent ſcriptum ẽ: tyrin. Aualẽſte iuenit Ons cu vocat : ta⸗ q equaliter peccent ſct albl din
aliams. Fr 8 vona. iter vi. nobis ſlicet iiterſi Eq;: ſed tñ il · l&ẽ pariter ⁊ iudicat:qm̃ ipſe teſtatꝰ di- ſecd quia dignus eſt oſfattlen
nobis ñ licet iterficere qnẽ q;: ſed tñ t dornb o
droiand. lis moꝛs dñi ipurat quia ipſi igna eum cit:⁊ ſcient oẽs ccdeſie qꝛ ego ſum ſcru- peena eterna vter/ gicl
Diuortium. 1s Dniiputa quiaip igug eu . nm i Jiak A gque. llr.dſti.due.
e¶J quis. S. ij. q. iij. ſi iterfecerũt dicentes. Cruciſige cruciſige tator renum coꝛdis.¶ Iem Aug. x r hnis. op⸗ icänit
Oanis iratus. eũ. Ande vnus euãgeliſta dixit dũʒ eſ/ſe C Homicida eſi ꝗ fratri ſuo mala per Q preſſo. C & niinboni
6Ar vonnſto c. d.nonn cruciſixnʒ hoꝛa tertiai.aliꝰhoꝛa ſextam. ſuadet. H .. metus caula ſi per n igeti⸗
Avoluntaretenet as ſed er qꝛ indei crucifixerũt eu hoꝛa tertia ligua Oli putarete ñ eẽ homicidã qua impreſſonem. ſe Anu
ſilio.ↄſiliũ t plus ẽ qunuãd ilites hoꝛa ſ. gibꝰ. Qui ergo ho do fratri tuo mala ꝑpſuadesi. Si a Jad:cium. ideſt Age ed d.
voluntas. qꝛ in eo pꝛocedi milites hoꝛa erta maib. Au gobo . jdig: ita punitur. ⁊ eſt di Cce.
turad attunzr. 1 minem tradidit: ille ĩterſicit enʒ dño di- fratri tuo mala perſuades occidis: 2 vt Gnopunirivihomt aget
g EErcculoſe. caſꝰ.qui cente: mains petm̃ habz ag me tradidit ſcias qꝛ occidis audipſalmiſtã. Filij bo cidium.quia vtrũ⸗ lapdärae
ſiliũ dat ad occidẽj / tibi.vnde pſalmiſtaꝰ. Filij hoĩuʒꝰdẽteſa minũ dẽtes eoruʒ arma ⁊ ſag.⁊ lin.eo. qʒ ſufficit ad dãna⸗ ſplapclira
dum vomicida eſt vnde corũ arma æ ſagi.æ lin. eo. gla?. acut?t machera acuta C.Idem. tionem. mt nb
iudeiprobantur luiſſe bo ſubiſciãt ergo ſe pnie quor ↄſilio ſan- . Sccidit dad nocedu monetur. * Lnauid leeeche
micide rpi: q; illũ ſiñ mai guis fundit᷑:ſi veniã pmereri volunt. O micidiũ lege vetitũ putabat᷑ñ 19. dicitur ꝙ ſnrüige
bo mñ lingua occiderunt 1 zri lið eſſe niſi oris peremptio. deus inſpicit volun coſenſih o
magis peceanerunt qua pi Itez ex epiſtola clemnẽti. Lalid eſſe niſi corporis peremptio. nan ntat
latus uel milites ꝗ eu,z cru Inter fe tores ſratrũ oᷣtractores o Apernitergo oñs oẽz inie * tequam perducatur ſamemmn
cifirerunt. ru eoſq; oditeſ homicide babẽt. ad nocendũ fratri ĩ bomicidij genere ð ad actum tam bo⸗ 4(Conniia
h Eollinm er de bomni Omicidiorũ vo tria genera dice putari. C Itẽ Auguſtinus. nam vt eam coro⸗ l Knonit.
ci.ſicut dignũ.S.di.l.ſi ꝗs V net: quam malam (Cannöei
viduam. vt eam damnet. de iet s: n
¶ Licet. hoc dicunt ꝑꝑ diem feſtũ ler enĩ pꝛecepit ne parceret malefactoribꝰ lite mala probat perchaim. de bona per eum qui vult pati martyrium:qꝛ re eſtpaſſoeſ a
at eis ĩterſicere.xxiij.q.v.ꝗd ergo. preſerti ſeducẽtes populũ ⁊ adeo detrahẽtes muneratur: ſi mariprium animum non ſequatur. . Gpapunikgs
Ulem iſtum dicebant. ſz pꝛopter diẽ feſtũ non licebat eis tũc ĩterficere quẽquã.vel c ¶ Chaim. S.iij.queſtione.vij.in grauibus.bhoc legitur in geneſi. c. iiij. ppetö neclt
nõ licebat lterficere quẽqᷓ;.i.hũc ꝑp qð ſcripiũ ẽ tradetur eniʒ gentibꝰ ad illuduen d ¶ Samnauit.ſi damnauit ergo commiſſum fuit nam deus nulli im⸗ cioqſepta
duʒ 1 oſpuenduʒ 1 cruciſigenduʒ ac. ⁊ ſic adipletus ẽ mo ieſu quo ſe pᷣdixit a ge meritam ingerit penam.xi.queſtione.iij.illud.ſed expone damnauit idẽ Ono.
tibꝰ occidẽduʒ ipſi tñ j ſe pᷣ dicunt cum eum interfecerunt ligua a⁊ non manibus. damnabile oſtendit. ideſt eius victimas reſpuendo. vel damnablle pre⸗ iniat
(Acde ꝙ ſic legitur ioan. c. x viij.) k ¶ Illis. S. xxiij.q.iij.q.vlt.⁊ alia r?5 ſquit. glllbzbolez
ibi aſſignaß. l ¶ Tertia. j. de ↄſe.di.i.nocte.(Adð ꝙ ſic legit᷑ mar.c.xv.) e ¶Animo. vt in beato martino. ſufficit enim affectus.argumen. j. e. lkigeni n
m Hora ſexta. ar. ad teſtes Zdicentes ſibi ĩ tpe cõcordandos. vt ey de teſtibuus. importuna. ſtenicare de
cuz ti ſili. ar. ð.iij.q.ix.nibominus in ſi. z hic nulla ẽ Zrietas:qꝛ ſup diuerſis ¶ Qualeʒ.5.diſtinctio.xx.qualis. Cernolapplicio
teſtificant᷑.vnus iuper crucifirione facta linguis ora tertia. aliꝰ ſup cruciſxionei g ocat.xiij.q.ii.qᷓ prepoſtera. ubſeg,noli
cruce facta a militibus hora ſerta. (AdTde ꝙ ita legitur io. c. xir.) Leranmne in apocalypſi. c.ij. (Adde qð concordat id qð habetur ĩ lk wai
n ¶ Maius.S.xxiiij.q.iij.ꝗ aliox. o Ke pſalmiſta.miſerere mei deus. pſalterio.pᷣs.vij.⁊ ieremie.xv.) anäithaſ⸗
p Wominum. parauerunt laqueum pedibus meis. J i ¶ Renum. ideſt delectationum. tihibeerd⸗
q Dentes. ideſt coꝛroſiones ⁊ conuiti.. r Et ſagitie.quantũ ad cõſilia Cordis.ideſt cogitationum.vnde auguſtinus ſuper illum locum:ſcru tkntngi
8 HBladius. quantuʒ adverba. (Zldo ꝙ ita legit᷑ originaſr ĩ plalterio.pᷣs.lv.) tans corda ⁊c.corda.ideſt quod quiſqʒ cogitat.renes. ideſt quod quencun niſtzdig
t ¶Zlcutus. uʒ clamarent cruciſige cruciſige: etiam voces ille in ciuitate fecerut qz delectat. . enscinin
mortem vt gladius accutus. u Sepnie. irregulares fiunt.l.di.ſi quis I¶ li.perſuades. S. diſtinctione. xlv.ſane. plus enim eſt perſuadere güte b i⸗
viduam.⁊ eſt ar.õ clericos ꝗ fures iudicandos ptãtibꝰtradunt.xxiii.q.v.vnũ ſo facere. argumen. ff. de ſer. cor.l.i.S.perſuadere.qui enim pſuadet 1r pß 6
lum eſt. dic vt extra de homici.tua..lxiij.diſtin.marimianus.ſed nunquid di- corrumpit non qui cogit vt ibi. ſeiin rchi
ces irregularem clericum qui bomicidium voluit facere nec fecit quia non potui: m Machera. ideſt gladius.alia tranſlatio eſt.(¶ Adde qð ſic legitur in i inen
irregularis eſt tanquam de homicidio. licet non ſit bomicida. . e. ſ cui. vbti ta pſalmos.lvi.)· S ſürünneei
men factum ſequiiur grauius eſt peccatum. n NO micidium. puilabat᷑.male intelligentibꝰnam prohibitum erat 2 ſ. woor
xODmicidiorum. cria genera. dicuntur eẽ precipua. nam large homicidium omne vnde malũ orit. er̃ de conſti. nam concupiſcentiam ii K
atcitur quiltbei illicitus motus ad nocendum.j.ea.homicidium. (Adde o g-: peruit.ĩ euãgelio. vbi dic̃ ꝗ dixerit fratri ſuo fatue:reꝰerit mortis.ſi ſin tſißoff
ſa ſcribit petrus in ſua prima canonica. c. iij.) . gs direrit fratri ſuo racha.reꝰerit ↄſilio.(Adde ꝙ ſic legi᷑ mathei.c.v. 6 echoff
C(VPanlem. igeſt ſimile quantum ad deum. alias enim aſperior penitentia p¶ Motum. poſt primum qu in poteſtate non eſt. (ßſe,

ð

„

277

nne 8 &APoyterea. in coꝛde. S.xiiij.q.vlti.e.vſtimo.
Ged b S e 8S. xiiij. q. vlti.e. vſtimo. ⸗
Henne Nlt⸗ Teneris.quo ad deum: pꝓ ¶Amiſſfa.i.pᷣtermiſſa di 5 zej
ln Nne tractauerie f veacclll vol policlerte ad boĩem.eum rem non con / pſtinũ alrario officlav dregeiaſatreint, nci ꝗopoebabec pacma peniſtinad
li giinin commirtitur m. i. ut ibi 'fY5. Irẽ. quia ſolo animo funtum nd q C.Hecipiat. i. indicetur digni reapere bnedf. nt l.di. oſo Erb. r.c. purgabit.
eng Cun c Jcui.non mi nus.S.xxxij.q.v.ſicut eni 5 T ¶oc idẽ. ab iſto loco iĩducit ratian? auct on e
W Biekägigen lracen nim. vl.q.i.S.verũ hoc. xx.q. ſuum Propoſteun e cncpendirſnamn ctnnonem vigtnirt man 3 Kona 66
W . xiiij. q. 1. ſi qo. x clunon be ⸗
wunh xxij.q.v.qui videmrrit ren zf. W nem ab eodem. §. ſn
luimen Nna ſ wiiſ ſieng SFurti tenti:qſolo timoꝛe ñ furãatur. Oꝓpbeta ait. Scidite c kendiimerun, oncuno⸗
W trihus.Z.ſo.reuera B Jꝓpterea noſfacis furtũ qꝛ times ſtimẽta: oſte 4 ecoꝛda veſtra? ſ ve nẽ ſuam vſq;ʒ ad. . cuz er/
dbſannn magis reus ? ſi o-ꝰ &ne indiceris itus i cordefeciſti: reꝰ iner oſtẽdens cõtritõem coꝛdis que So. a ita puenit ad. F. aliſ
nn adtibeak. ſid boce furti teneris?2 nil tuliſti. C Idez nbo0 ineutcke ſcifſione intelligitur:non ĩ ca nneg hadd voͤn iip⸗
futfros, quo ad ſufficiẽtiam arbitrio. Hõ ideo minus velin- 1 e oꝛis que pars eſt exterioꝛis ſatiſ aira. (Take, pöit 1 in
cnlei l alendn acel quu: cu ſola deeſt facultas facelonis gus tetſſtraen veſtiũ nomina zechielis.c denij naut
n n et res i mbilomi⸗ 2 Gaͤnsen conringat facultas ↄcu bic eeneunendnbelen. an s. rlberph Ka h,e
Dithnione nus reꝰ ẽ: quis ſd i cũ ↄiuge aliena tñ planuʒ ſi iminit c 1 9
ine ſnemnno pueniat. eu aliquo mo prerrſſptgu del eet Eonuenimini ad me intoto corde ve. Ano nain⸗ ſno eſt
ummift, nõ quin plus peccee cturum: non minus reus eſt aͤ ſtro: 1 ego cõuertar advos. conuerio' pans hocto ſatiſfactio⸗/
nun. nn ut diri ſi opꝰ ſegug ipſo facto deprehen aener. Rebz ſlean n ſ dĩ quan cordis vndiq; uerſio.ſi au- leirhr oid dk a⸗e.
ſoinpſne tur. qð paiʒ er eo · ccoꝛitas teſtat᷑: tẽ cor noſtruʒ vndiqʒ a malo ad demm tnius infini uel dic ſupe
goſffnin, Pphibitum e m. 9² eſtat: voluntas remuneratur vertitur: moxſ rius inſfinitaiũ efficit᷑ pars
i. Mllamm⸗ bitum é malaz nò opꝰ. volũtas. n. ĩ dtt :morx ſue conuerſionis fructu, inferioꝛi ſati e ent
nitznti volütatẽ in op? pꝰ.volũtasꝰ.n.i cordis contritõe: er or. ani ſ inferioꝛis inſinitati cũ eniz
nntenen, nopꝰ pꝛo e e: meret᷑: vt deꝰ ab ira ſua ad miſericord . nt
W opus veroi oris confe . 9 11 ericordi hec vera ſit.oĩs hõ eſt ani
tnen phntti ddle conſtat coꝛdis aneſindotiooſel en unnns perea pſet indulgentiaʒ: mal viroq; termino infini
nighnr, facies plꝰ peccat: q. ſione peccata dimitti. uiꝰprimo pᷣparabat vidictã. vnð dat ĩ tato recte cõuertitur oẽ non
unmian g opꝰ adijcit volun Item proſper. Kais Pe ic kalente veniaz conſequi nbinnnlereco eſt inſe
ungni tuinigtaten adah⸗ ) Ono,li auon peccatabumanaʒ nu Preecpuin Wacenteſelarcraodt neaſengr eitn
n C. Bientvolatas aba nontinneretn ab ipſis ↄfeſſa nec bus'litinere anregecte aaote⸗ de 44 ——
bunnlgci usõ im non facit v publicata: ſi ea cõfiteri vel emẽ mirent mũdaꝛi 3B ve ddpäartem.
(ne a m non aen vr dare noluerint deum quem babẽt teſt: nmiren muͦdari ſunt. Ex quo factonim . Lonuenimnini ann
gtunmnn torium ſed volũts ibſuz habituri ſunt ? vltoremꝰ. ⁊ qd eis rorbrae a 4 a 63 dalinpennnitn lan
ngnudenie⸗ ſc t alibi dicit. ſcl,ʒ ꝓdeſt vitare humanũ iundiciũ:cũ ſiĩ ma ra oſtendamus. ideſt mnſer
Bil anü iudiciü: eccata noſtra confiteamur: nerſio ſequens vinicerur:
n ann, ꝙ ſufficit elemoſina lo ſuo permanſerint:ſüt ituri ĩ eternum peci nies ur:a lepra pec gagr. rliij. di. ſit rectoꝛ. extr.
n. coꝛdis: nõ coꝛporis deo retribuente ſupplicium:ꝗ ſi ſui iudi cati mundamur.bic etiam laʒarus? vi- rliij. di. ſit rectoꝛ. exrtra
ajf ĩg ſi fui iudi nꝰ de m aizman . de vi. ⁊ ho.clc.c. vl. in fi.
dn ilv. diſti. due. qñgs ces fiant: 2 veluti ſue ini altmin onumento ꝓdijt:nõ pᷣus ð mo vi. bo. ec:c. i.
ag ennina va, bicin ſe voluntariam penam ſeuerifſi⸗ nenoſtechufee Bonen oomino bol.nec eni. a pterea ne.
An tur diligẽtibo denʒ naniacnerſſonic exerceant: tempo numẽtü daudebaf inſ Tpitcrorzeint ucengoboen Papialic
hn F. e. di. ralibus?ꝰpenis mutabunt et nixit Qoer gon. ic
2llinike .j. e. di. nullꝰ eoꝛuʒ penis eterna ſuppli ⁊ foras viuns ꝓd icẽ ↄuertimini.ac.ſo.tale ẽ il
A arg. extra de reg. cia: lachrymis ex ve Ji E . iuns ꝓpdijt. Hicẽt ut dñs oſtẽ c.10.talee⸗
Käponinn e iur eſtoce. i g. 101 ex vera cordis cõtriiio deret ſe in Jiri lud:ſurge ꝗ doꝛmis ⁊ exut
N „eſtoce. illõ autẽ ne fluentib? reſti NO en ꝙ nõ ſacerdotali indicio ſʒ largi⸗ Wnic r
gupmnrte mo.G 4 ne fiuentib? reſtinguent eterni ignis icẽ⸗- tate diuine grati eccate lar g ge a moꝛtuis ⁊ illumina-
ſnimuni leͤrane Shaiur dia.⁊ infra: Yaciliꝰ deũ ſibi placabũt lepꝛoſt umten vnalc mung eniſcatu:. uurte be ualreſhit bleon
Guftt rinn ſola volüutate dimit non humano conuicti iudicio:ſʒ vltro? ea ut ſacerd gen o mundauit 2 poſt · ainẽ iuſtiſicationis:qꝛ con
lunn. tunk vm baz. ar. ff. crimẽ agnoſcũt:ꝗ aut ꝓprijs illud ↄfeſ ret re oti ſacriſiciumex lege offer irulo qua conterimur cau
ſ be pec⸗ab emptie:· ſionibus ꝓdunt: aut neſcientibꝰ lalijs d precepit leproſus enim tangitur: Gltenbretraienemiſſtene
6,daing ſea Zriũ credo: ibꝰ alijs ᷓ cum reſpectn diuine pietati ſic contritio que ex libero
Mriſhanin dhepogdius 3 s oralſtiſantinn i ſe voiuntari ex catoris illuſtrata colnpaugirar imce arbuno mꝛocedit merek re
ſrar g vi, di Lonene niamferũt: ⸗ un miſſioneʒ ꝗ; tñ gratie q̃
n uenitar. vi. diſ. taricuimiſtrabantnon unino Kegen. Ran minanmneganton⸗ petrus domino euentatbued 4
nſtun d ea. 5.non ita. gũt:certi ꝙ recõciliati ſibi efficacis pnie dliluit.l :quibus culpã negationis ſue us ponũt remiſſioneʒ. uel
runmin e Eoͤmeideilla.. fructibnsi veoñ ſolu amiſſarrecipſat leproſus ſemetipſuʒ ſacerdoti re conuertimmmt .i. oſtendite
mmiman dlec: ſeg etiam cines ſuperne cluitatis etei preſentat dũ peccatũ ſuum ſacerdoti pe vos humiles ad cõuerſio-
Iunrumg eſt paſſio.ſ. afflictneis ad gaudia ſempiterna perueniãt Hoc erts onbtettn⸗ ſacriſicium ex lege of e S nekeriarad vos
qua punit gs teriꝰ idem'probatur auctorirate illa ꝓphet ꝛdum ſatiffactionemer ecdieſie ingi umada ar. vi.v. kallas.
namtei gs iter ider oritate illa . ie iudi undã ar. . di. v. fa
liunn 5 daeennlick ca.in quacũqʒ hora peccatoꝛ lcka eon ceigone, factis exeqtur.ſed anq; uel A lNmt penni
anli ſcio aſe vait aliar uerſus ⁊ inge.⁊c.non eni dr ore cõfeſſꝰ ↄtritõeʒ co Sbucniae ermidatur: dü p ſionem culpe ad qo quli⸗
unut ſ ditat Piper fuerit: ſed tm̃ cõuerſus fuerit: æ2 igemue nia roezf ai añ cõfeſſiõez oꝛiſ pcri ue bet tenetur nõꝑ gratiã ha
aneſioz bolead pe rit vita viuet a2 non moꝛirei. Nicẽt idẽ̃ ſuſci ulgek. Hinc eriaz medict negat vemetet ne vire irucns
agmmn e. nitẽtiã.ꝗ enĩ nolue . uſcitare aliqueʒ ut reſuſcitatꝰcõſiteat᷑: demeret ſic vides ĩ radio
rit emẽdare delictũ ſolis. ſi enim aperio fene/⸗
eierno ſupplicio daã Rraicrabirſdl⸗n iguſel
nabit᷑:qꝛ noluit ſubire tꝑale ſuppiiciũ.meliꝰ ẽg eln i poſſuzeu co
. 72 E meliꝰ ẽ „ ſere K Srtiz
Klagel Mole. t vltoꝛẽ. qᷓſi ſine ↄfeſſie.⁊ ĩ hoc faci eternà: vnde non valet hoc ar. iſte nõ poteſt mereri qð minꝰẽ .
tũ.ſʒ ñ hoc nõẽ verũ:qꝛ ↄfiteri tenetſ. 9 .„7 1oc acit ad ꝓpoſi itẽ nec hiſte eſt . 9 1c 4 min ẽergo nec qð maius
ſacerdoti. ſz hoc vult dicere ꝙ db te nec msgis malꝰhodie qᷓ; heri ergo minꝰhabilis ad ſuſcipiẽd
unlunin ret recognoſcer petcata ſua ⁊ inde ſe danare t dicere dbe⸗ berl. tnſtantia in cepha.i. pctro. m pabilis da ſaſeipdann gl33
gvos guemn Pe u ne ſic ſũt ſuſ iudices. h eporel⸗ iſubn Ricels eiwe Caenſe zacharie.i.) pctro.b.(Adade ꝙ ita legitur originaſr eʒechielis.
adũt eternas.S.xiij 0. O. Inedo P. uerſio. ar.
Gpettuin dẽter.ibi allegat Poe peaafflo. k g. 12 aciliꝰ. ri. q. ij. F. eui⸗ Aaau drians gananrt. H i W ürunnantd..
unhiut ar. ſpoͤte cotelſo. 1 Meſcietibo. ſee fan iro.ar.l. di.pᷣſbyterux arg. Z. xi. q. iij. q ninbentem Anorn nireanunit. xWue conuerſionis
ſit cũ ĩ ſecreto ĩteriꝰ cõpũgunt᷑ ⁊ oſt . e. . ſilſl. m QSniaz. d y Xeproſi. l. decem. d ib e educra einiltonir
zſekzimrn ⁊.c. iudicet.ñ tñ ſibi nuch iBnegoemtens ao B evivie benignü. 3 acerdoibopꝛlo Se o aſpoſ aeerghteſerg endie Nt berörts.
ſʒ ferũt voto ⁊ ꝓpoſito quo ſe dãnẽ ułſe ligãdo.ʒ qð gratianꝰ ĩducit.. ſic legit᷑ lu ij czrf. j.e. .ex his oĩbꝰ.(Adde ꝙ
J Pppoſit nẽt ad talẽ pnĩaʒ ſubeũdã iudicio ſacerd ſelegikluee. c. vlſ) 1 CMHal cealazar I. peccator oſuetadie vecddi oh,
Ntumera tis. nn ¶ Hõ aio.ſ.ĩ pꝑpetuũ:ſʒ officio.ſ.ad tp dicio ſacerdo j. di. it. ſicut tribus. (Adde ꝙ ita legit᷑ io. c. xi (Mapi Pſſus. ar.
