enorma leuiora minꝰ? enor
ina alſs eẽt contra.xxvi.ꝗ.
vi.c. vltimo.
i ¶ Egrirudo. quo caſu nul
lo tpeẽ ðneganda cõio:ut
notat᷑ ⁊ le.di.ꝓrxi.c.pᷣſap/
ter: Sʒz põe ꝙ aligs agat
ſepiẽnẽ pniaʒ: nũꝗd ĩ iſtis
vij.ãnis ĩ quolibet ãno in
cena dñi ðbeat ĩ ecena ĩtro
duci:ul ñi dʒa quo:vtrum
tm̃ ab epᷣo uła ſuo pᷣſbyte⸗
ro:dicũt ꝗdã ꝙ pꝰ pᷣmã ex
pulſionẽ vſqʒ ad vltimã:
q̃rũ vtraqʒ dʒ im̃ ꝑ epʒʒ ſie
rni:pᷣſoyter ſimplex pot euʒ
quolibʒ ano ĩ cena dñi reci
per̃ ĩ ecchia ⁊ pꝛoctanas de
ecclia expeller̃.ð h.l.di.in
capite. Itẽ qre hoc magis
fit ĩ die iouis qᷓ; in alio die
eiuſdẽ ſcptiane:iõ qꝛ eodẽ

Die idẽ dñs captꝰfuit:⁊ li⸗/

gatꝰfuit:⁊ eiꝰligatõ abſo⸗
lutionẽ noſtrã opata ẽ?vel
põt dici ꝙ iõ qꝛ tlpᷣe eodẽ die
pedes diſcipulox lauit:vñ
iò eadẽ die fu vt pedes.i.alſ
feaꝰ? noſtros lauet a pctis:
iuxia illud iᷓ; ſpecioſi pedeſ
euãgelij ⁊c. ð pe.di.i.pði
k l Remittẽduũ.i. abſoluẽ
do: recòciliãdo:euchariſti
aʒ ↄcedẽdo.l.di.penitẽtes.

IEſtimando. ar. xxiij. q.

Viij. occidit.
m Auẽdat.xxvi.q.viiſ.
de bis.
n Sane. exponit quod
Dixerat.
o Añ tpᷣs.i.añ quintaʒ
feriam que eſt anie paſcha
p L Itteris.⁊ nõ ꝑ ſin/
gulos..ð peni.di.
iii.c.ſepties.⁊.lxiij.di.S.i.
2.c.agathoſa.S.dxc vi.cũ
adverũ.j.d. ꝓxi.oĩ tẽpore
q ¶ De anno.j. diſ.iuij.ſi
gs ð alio.
F¶Aetus. no. vetus dici
ꝙ coronã ãni nõ excedit:ſi
cut ⁊ nouũ d, mrᷣimoniuʒ
qð nõ excedu annũ.xxv.q.
Viij. c.i.⁊.arxg. ff.de pub.
⁊ vecii.l.vlii.S.quotiẽs.ff.
Dde vi. ⁊ tri. l. vetus.
s¶ 2Z ſanclis.xi.diſ.c. ec⸗
eſantarun.
1 ucis.⁊ qri põt q̃re
. ¶enum crucis celebre
m? i ꝗᷓ dñs fuu dehoneſta
17 nõ feſtũ aſine in qua fu

ĩſideliũ atqʒ bereticoꝝ vera et nõ falſa
diſcretio habeat᷑. C A ex er cen areo

uſtano. eeodem.
as ieinnet die dñica cã timoꝛiſ
aut ꝑſuaſiõis:nec qdrageſimarũ
diebꝰab ecckijs ſid eleſ Rnt:nec habitẽt ĩ
cubiculorũ latibulis ac montiuʒ:qui in
ſuſpitiõibꝰꝰ ꝑſcerãt:ſʒ exẽplũ ac pᷣceptũ
cuſtodiãt ſacerdotũ:⁊ ad aliẽas villas
agendoruʒ cõnẽtuuʒ cã non cõnẽãt.ab
vniuerſis Eezer 4 ananhen ſit a Po
Smiſerit. Itez ex dictis ſcti apollõij
Emiſee vi⸗ feria ſũt a o
. Eiunis ·ſae legitia ĩ. iiij. . vi. feria
nõ ſũt ſoluẽdaꝰ niſi grãdis aliq̃ ne
ceſſitas fuerit:qꝛ quarta feria iudas tra
ditiõez domini cognouit.vi.feria cruci
fixus eſt ſaluator.videbit᷑ ergo ꝗ in bis
diebus ſine neceſſitate ſoluerit ſtatuta ie
iunia:vł cũ tradẽte tradere ſaluatoꝛeʒ
vbl cũ cruciñgẽtibus cruciñgere.die aũt
dñica nihil aliõꝰ agẽduʒ eſt:niñ deo vac
andũ:nulla oꝑatio ĩ ula die ſctã agatur
niſi im bymnis ⁊ pſalmis ⁊ cãticis ſpiri
tualibꝰdies illa traſigat. ¶ Nẽ ino.pa.
Q.uita feria vltie bebdõade qdrage
ſime penitẽtes remiſſiõeʒ accipiant.

EEpenitentibus? nero qui ſine ex

grauioꝛibns cõmiſſis:ſiue ex leui
oꝛibꝰ penitentiam gerunt ſi nulla inter
ueniat egritudo:quita feria ãte paſcha
eis remittẽduʒ eẽ romane eccleſie con
ſuetudo demonſtrat.ceterum deR pon-
dere eſtimando delictorum ſacerdotis
eſt iudicare:ut attendat ad confeſſionẽ
penitentis ⁊ ad fletus atq; lachrymas
corrigẽtis.ſaneſi quis in egritudineʒ ce
ciderit atq; uſq; ad deſperationem de-
uenerit:ẽ ei ãte tẽpusꝰ paſche relaxãdũ.
ne de ſeqlo abſq; cõmunione decedat.
NIteñ fabianus pa.orientalibꝰepis.
¶Singulis annis quinta feria vlũme
hebdomade.xl.nouũ chriſma cõſiciatf̃᷑.
. IAeris veſtris inte cetera inſer-
tum inuenimus: quoſdaʒ religio
nis ueſtre epᷣos a veſtro noſtroqʒ ordi
ne diſcrepare:a non per ſingulosꝰ an-
nos in cena domini chriſma conſicere.

Errant uero qui talia excogitant:⁊ mẽ

te veſane potius qᷓ; recta ſentiẽtes hoc

facere audent.ſicut enim ipſius diei ſo

lẽnitas per ſingulos annos eſt celebrã/
da:ita ipſius ſci chriſmatis confectio ꝑ
ſingulos annos eſt agenda.⁊ ð annoꝰ
in annũ renonãdũ:⁊ ſidelibus eſt tradẽ
dum: quia nouum ſacramentũẽ ⁊ per
ſingulos annos ĩ iã dicta die inouãdũ

⁊ uetꝰ ĩ ſcis eccłiis ẽ cremãdũ.ita aꝰſciſ
aplis ⁊ ſucceſſoribꝰ eoꝝ accepimꝰ⸗ vo

it bonoratus: oicimus quod laus exhibita dño in aſina fuit mundana de qua nõ
eſt curaudu: ſed in cruce facts fuit noſtra redemptio.

u¶Calendarum.ideſt quinta die ante nos ⁊ improprie ponitur bic calenda quia
tantum prima dies dicitur calende.

XA

g ¶Alia eſt ratio.quia infames efficiuntur

Quã ſale. qꝛ paquam conteſſio per ſalem amaritudo ⁊ morſio:uñ
h eſt mixtura ĩ q̊ geminꝰ ꝓcedit partꝰ:diuiſio.ſ.ðlictorum ⁊ ortus

virtutũ ⁊ bonorum opeꝝ.rriſ.q.ij.cum renũciat.hec deſignata ẽ per mix
tionẽ iude que confeſſio dr:⁊ thamar q amaritudo dr.vñ phares diuiſio

ʒaran ortus geminus.ſ.partus prouenit.b.

bis tenenda mãdamns. ¶Itez euſe.
pa. Deruetur ab oibus feſtiuuas in⸗
hnentionis dñice crucis.

C Rucisit dñi nr̃i ieſu xpᷣi q̃ nuꝑ no-

bis gubernacula ſcẽ rõane eccleſie
tenẽtibꝰ ꝗnto nonas maij iuẽta ẽ:in pᷣ
dicto calẽdarũ die inentionis feſtũ vo
bis ſolẽniter celebrarf mãdamꝰ.¶ Itẽ

alex. p.v. a petro.H Auare ſit inſtitu-

tũ ut dqua ſale ↄſperſa ſcincetur.

A Qnam ſale?ↄſpſã ĩpplis benedi/

cimꝰut ea cũcti aſꝑñ ſciſicẽt a pu-
riſicẽt.qð oĩbꝰ ſacerdotibꝰ faciẽdũ eſſe
mãdamꝰ.nã ſi cinis vitule aſꝑſꝰ popu-
lũ ſcĩſicabat'atqʒ mũdabat:multo ma
gis aq̃ ſale aſꝑſa diuiſqʒ pᷣcibꝰ ſacrata

pplzʒ ſciſicat atqʒ mũdat. ⁊ ſi ſale aſꝑſo

ꝑ beliſeũ ꝓphᷣã ſterilitas aq̃ ſanata ẽ qᷓ;
to magis diuĩs pᷣcibꝰſacratꝰſal ſterilita
tẽ reꝝ aufert bũanaꝝ.⁊ coĩqnatos ?ſciſi
cat ⁊ purgat ⁊ cetera bõa multiplicat:⁊
iſidias diaboli auertit ⁊ a fätaſmatis vꝰ
ſutiis hoies ðfẽdit. ¶ Itẽ piꝰ pa.ix.a
petro apło ĩ pꝛio ſuaꝝ dcretaliũ.¶C Nõ
niſi i die dñico ſactũ paſcha cele bretur.
Oſſe aos uolmꝰꝙ palca dñi die

oſico aãnuis tꝑibꝰſit celebraãdum

iſtis eni tpibꝰhermes doctor ſidei⁊ ſcri
ptur̃ effulxit iter noſ ⁊ lʒ nos idẽ paſcha
Ppdicto die celebraremꝰ:qꝛtñ inde ꝗdã
dubitãt ad conoboꝛãdas aĩaſ eoꝝ eidẽ

berme ãgelꝰoñi apꝑuitihabitu paſtoꝛiſ

⁊ pcepit ei ut paſcha dñi die dñico ab oĩ
bᷣ celebraret᷑uñ ⁊ nos apłica auẽte iſti
tuimꝰ oẽs eadẽ ſᷣu are debere:qꝛ ⁊ nos
ſᷣuamus nec ðbetis a capite qquo mõ
diſcedẽ. Itẽ victoꝛ pa.xiii.a petroi
Smodðcreto ſuo. Mò niſn i die dñico
8 Elebritatẽ ſci/ſcuũz paſcha celebft
paſche die dñica agi ðbef:⁊ pᷣde/
ceſſores nr̃i iã ſtatuerũt:⁊ nos illð eadẽ
die ſolẽnit celebrari màdamꝰ.qꝛ nõ ð
cet ui mẽbra a capite diſcrepẽt aut alit
gerãt.a.xiiij.vo lũa pᷣmi mẽſisꝰ uſqʒ ad
xxi. diẽ eiuſdẽ mẽſis eadẽ celebrat feſti-
nitas.Eodẽ quoqʒ iꝑe baptiſma cele/
brãdũ ẽ catholicũ.ſʒ iñ ſi neceſſe fuerit
aut mortis ꝑiculũ igruerit gentiles ad
ſidẽ vẽiẽtes quocũqʒ loco uel momẽto
vbicũqʒ euenerit ſiue ĩ flumie ſiue ĩ ma
ri ſiue ĩ fotibꝰ tm̃ xpᷣiãe ↄfeſſiõe creduli
tatis clariſicati baptiʒent᷑.ipſis ẽt qð in
baptiſmo polliciti ſunt ſummopere eſt
attendendum: ne nõ inſideles ſed ſide
les iueniãt᷑. JIi uero qiſidelitatis nota
aſꝑgũt᷑:ifames efficiuntur:⁊ int fideles
minie reputẽt.hec uero ſtatuta nulla de
bent improbitate ↄuelli:nulla nouitate
mutari:qꝛ alia ẽ rõñſcãx ſecularium alia

y C Sanctificent. q̃

rit᷑ quomodo aqua
bñdicta dicatur po⸗
pulum ſanctificare
vel mundare.

3 .Sanctificabat.

tũc fuit remiſſio pec
carorum.vt. xij.q.
ij.gloria.(Adde ꝙ
ſic legitur numeri.
xix.⁊ ab hebre.c.ir.
2 ¶ Mũdabat a ve
nialibus. S. di.l. in
capite.ſ.di.iiij.neq̃ᷓ
quã.nã ſacriſicijs ve
nialia delent. S. di.
ij. cum oẽ. de peni.
di.iij.ð quotidianis
Nam ſi qua tũc ba
bebãt:moꝛtalia erãt
ð pe.diſtin.ſexta.c.
i.circa medium.
2Per beliſeum.
lde eſt quod cum aqᷓ
exorciʒat᷑ dicit ſacer
dos:deus qui per be
liſeum ꝓpheiam ſa
lem in aquam mitti
iuſſiſti. (Adde ꝙ ſic
legit in quano reg.
c. ii.
xEt coĩgꝗnatos
Vemalthus anoz:
a? QOſſe.paſloꝛ
oS liber illiꝰ
Iquo tradidit plura
documẽta eccdleſie li
ber paſtoꝝ ĩtitulat᷑.
b ¶ Acapite. cum
hot iubet. argumẽ.
inſti. de ſatiſdatio.
c ritatem
R———
in legibus enim ſecu
laribus poſteriores
ad ſe trabũt priores
quod in diuinis nõ
fit ſed potius econ⸗
uerſo. argum en. l.
diſtinctione. domi/
no in ſine. h. ?. b. ſe
cus intelligit hoc.

ſis.ideſt aprilis qni·

eſt pꝛimus menſis
ſecundũ hebreos.ut
lxxvi. diſtinctione.
primum vero.

ę ¶Uſqʒ. ad. xxi. di

em. intelligas hoc ðᷣ
menle lunari nõ ſo
lari.in illa enim lu⸗
natione ſemper eſt
paſcha.
e ¶ Uſqʒ ad.xxi.diẽ
ilud vſqʒ hic poni⸗
tur incluſiue.⁊ indu
citur.xxi.dies.⁊ hot
vult aͤicer quod paſ
cha non debet eſſe ĩ
fra.xiuiij.diem luna
tionis aprilis nec pꝰ

xxii.diem illius.ſi enim. xiiij.dies lunationis eſt in die dominica ſequenn

ib i eſt noſtrum paſcha:hocęſt.xxi.die.

ſecundum cano nes quicunqʒ

vero infideitatis.ideſt mor talis peccati aſperguntur: vt notat. v. queſtio.

–

lig
ap

lott

D

. 2 *
nore D i. i ti ſi Piira
ſoe . iã redijt: ſiẽ legit de ſtella de ᷓ deſcẽdit ſpũs p ſigniſicationẽ: ſigniſice
niann l. c.omnes ⁊. c. llli qui. ſed ſecus eſt ſecundu legem 1 fra eſt ratio alia. . materia alir delegi e eca 1 eſct⸗ e irvoeſcedit..l. priper .
deperne it eremplum in appellatione. ii. q. vi. non ita. Sʒ qd ad hanc litteraʒ plenitudinẽ bonoꝝ ſpũs ſancti qi xpᷣo erã iij. 1. xrvij. marci. .
Nrne Ponle crempium in apy. ä in baptiſmo gs ꝓpmi- aquã. (Adde ꝙ ſequẽtes auctes ita originalrlegunt᷑ math.c. ij. Fvij.
wdun⸗ Hõ de ä i ir. lace iij.⁊.vili.ioan.i.⁊.xij.ctuũ.ii.c.⁊ ĩ ſcdᷣa epiſtola petri.c.i.)
Hno po unt mutari: lʒ adD4 „Telxeluce. )⸗7,. vllt 1 iceretur ac. HS
rſent ed des do boaͤe itlud teneas de boc quod habes. xviij. diti. s ¶Ysnis. genitiui caſus ?: alo non congrue dicere Eekariu z. nie
W quoniam. Jo. pigit. liij. di.
unnd b. 1 Lacuit.ut p⸗ „ . .— d agit᷑ ð baptiſ/
, = . . . ndus. R—„ Si ſacram̃
mnaß p · boe/ c. ns diuinax. ¶Itẽ er cõci. arthagi. quar cie epg eſt ſigura mo qẽ ianua oĩuʒ
kan, nr bʒ hodie locum. t0. De eodem. Extam vnetgnſnaau⸗ eege tox, Hñ vidẽédũ ẽ qꝗd ſit ba
ii Barorgoden Padb⸗ olennitee Vna die Gahe dal Nwruris ſe tir nagmnn abandta ia
oe vbig; 6Itẽ ex ↄci. vV. dDr. in abus ſer au qui fuit baptiſma iſtitutuʒ
litr à CGobleruatot celebrãdaẽ:· ¶ Iẽ ex ↄci. cartha osnuogenſonts digito oñſus depin- quot fuũt genera vaptiſimi
(En e. rlatuz ẽ lau Dies paſche wonallij meinalar ſub⸗ gitur: qiin ſigit am gre tranſit. ueru,z gs effect r gidẽ Hanign
damꝰ.hĩc col ſcriptione omni us intimetur. u zDAr; ſj Eerterior holuʒ abluno c
lunnt ligiiur ꝙ licʒ intentö acuit ut venerabllis dies paſche nodbis per legẽ moyſ demoſtrãs aa⸗ tera forma vboꝝ ẽ ẽt cha
iurt appꝛobetur repꝛoba P formataꝝ ſubſcriptiõe oĩbꝰ ĩtime ieſum xpᷣm dnmnf̃m. Antigs er Foſl. ſacter lpᷣſſus aie ĩ ipſa aq̃: .
Knmn rur ipſu factu uñ bh rur: dies vo ↄcilij.xi.calẽ.nonẽbriſ ſeri guris ⁊ vmbris et ad veritatis pᷣſigu. ut. i. q. . ötrabe/ SFoꝛma ẽ
dhin tzt olui lla Srietas Pe j && larũ q̃rũcũq;ʒ ꝓuicia rationem ſcẽ eccleſie traditis vale dicẽ⸗ illa q; dñs tradidũ diſcipu
iiſnij ñ nuc diẽ ſri bẽdũ ẽ ẽt ad ſingularũ q̃rũcũq; q * veritate pferim: eſſe i E baptizate d, deino
nfi ib qiiniſt dirſeri o vt qñcũq; apð ſe ↄcilia con tes:gratiãꝰ⁊ veritatẽ pferimꝰ:⁊ ſic ple lis: uẽ baptiʒate.o. g.ĩ no.
nfin ptura eſſe eü ſeüʒ. xx T pmates: vt qñcũq; apõ ſe itudiem legis rcipimꝰ. veꝝ igit agnũ pa. a.f. .l. l. j. ea . Ppꝛie
nkäid. rii.q. vii. offerebat. gregant iſtũ diem non impediant. Ruckem es p minaginez Dae ſtaqnec eromnun vy byre
Rdeben⸗ als prurbatũ diẽ. ru ¶ JIlem ex conci. bracaren.ij. diüm n 1* n hs en v 5 eriggno nomẽ ego: e de bap. ſi gs
notſans ij. di. qð ait. itẽ ẽ ar Per orbẽ vniuerſã cũ in ocilns oĩa na amo Oetiim 6 P il⸗ u ſae.nec ob.j.e.a quodã.qꝛ
Aulüt ba gu. ꝙ ivno ſctð poͤt ſtaruta fuerit futuruʒ paſgba annũcietur depigi iubemus. ¶ Itẽ aug. i i. de tri. ibi noie rpᷣi itelligunt tres
dnnnnl Tprobari quoddã ? Lacuit vt poſſqᷓ; oĩa ĩ ↄcilio ſacer & e ſide trmitatis et vnuatis inuio- plone. 1 lſtitutu ẽʒ quoſ .
nſenn, alið approbari.xxij 7 30 tur biliter ſeruand dã cũ dictũ ẽ nicodẽo. niſi
netin. .q. iij. inter cetera. dortũ fuer aapatles u alen 1 bilute Regactos pote legere ꝗ ante qs rẽaiꝰ ſuerit c pʒ alios:
rbclian. ar.· Z.ff. fa. ber. ĩ hB. vt ſupꝑuẽturi ipiꝰ an 9. infpris initate des cũ dixit diſcipulis. ite bap.
vodaumed Fregit. K lilt daꝝ die qta uel luna debeat ſuſcipi a me me ſcripſerũt de mennun 4 d 2c. b p' monte /b; alios
danſag iij. F. verũ. ↄtra ibi tropolitano epo itimet.qð ceteri epi v?ł diuiorũ libroꝝ ueterum et no d miſit indi ci ceteris. i.
mocuiprbe latriã adorabãt hic reliquꝰclerꝰ breuiculo ſubnotãtes vnui cholici tractãtes hoc intenderunt ſʒ cri q.i.ðdit ego credo ꝙ tunc
hamt dDuliam. aſq; ĩ ſua eccleſia adueniente natalis do pturas docef̃ q; pr̃ et ſilius ſpuͦs ſcus cgataanetbaptisat:at. Sa ot ſrne
(unn 60 Enetables: mini die pꝰ euã gelicã lectionẽ pplło an vnius eiuſdẽqʒ ſ pſtãte inſeꝑabili equa aac Quorſut gene⸗ —
lge 5 ſ alid ado nũciẽt. ¶ Ite ex ↄci.arelatẽſi qdð conſr litate dininã inſinuant vnitatem. iõqz ñ ra ape nlerg ueiß hu 110
nn ariatna aovivbi mautt papaſſilueſier. . ere inetin um rres ou: ſed vn es: ius pf filiuz meree damio,
t Gigmos bek. alið dulia: ꝙ=b5 orbe vno die 7 vno ne palcha celebref. genneru:et lüll⸗ ma ſtzs pi rne Quis ẽ eiꝰeffectꝰ:qꝛ cũ di
twenn, permittitunr. ESobſuatõe paſche domini ſta pre ſit genitꝰ: et iõ pr̃ nõ t4. l :pi gne ꝗ baptizat: ta actuale
Nepaeß b Cultu.ſ. latria . tuimus ut vno die ⁊ tempor᷑ per q; ſcũůs nec pater ſit nec fili :ſed ammõ G ongiale paim ſine pnla
ltnll⸗ nt bun omorbem obſeruetur: iuxta oluetn pr̃is etſiii ſpũs:et patri et ſilio rig ioe mliut,u ea nehnia
düpun Trundaſannnaner imerntltc ad oẽs dirigantur. coeqr etad trinitatis ptinẽs vnitatẽ n al.n.im̃ eſtten
nuckſel Reuh ſgermciop: — ſeruio epᷣo maſilieñ. tamen eãdẽ trinitatẽ natam ð virgine tα Sacfm. idi.
dritiui, veneratõ vulia o. . Iem greg. i ec. aria et ſpᷣ põtio pilato crucifxaʒ et ſe- aliqd ꝙ ſuppleat vicẽ ti?h
Apir, an vnũſolũ.ſcʒ venera CBeimaginib* ſaͤgoꝝ no viola dis. m gi reinrre xiſſe et ĩ celü aſcẽ? ãt ſũt duo.ſ.martyrium.
ngmi tio:a ĩ h ſeniu poſſu Erlatũ ad nos fuerat ꝙ incõſide- pulta tertia die reſur . em tritat?z cordis ↄtritio. j. e. baptiſ⸗
rinen m elier ne er⸗ P rato ʒelo ſuccẽſus ſcõꝝ imagines iſſe:ſed tmmõ ſilii: nec eadem tritatt n vicẽ. ?.c. caipecuminuzʒ
e everen ſub bac qſ ercuſatõe ne adorari vpuif, dfcendiſſein ſpẽ colube ſup ieſũ bapti. Tima acj eſaetg qe in anni⸗
Ahumm erhibere. B. diſtin. ſent confregeris ⁊ ꝗdem qꝛ eas adora- ʒatũ:aut die pẽthecoſtes pꝰ aſcenſionẽ ue legit bh ſz ipe character
RKHZ lij. ſancta. . ge la damꝰ fregiſſe vero oñi ſonitu fcõ de celo quaſi feret flatꝰue ſilr. xxxii.q.vij.licite.⁊ ipᷣa
beninſen GHG Eat .d ckvi. paadame Wri Kerucghe fem̃ eſſe bemens et liguis diuiſis uelut ignisꝰ: et ablulio ⁊ P tria ide ngm
unc⸗ k Zn aooif ll ſateradee aliquãdo auditumẽ: qð feci · ſed tmmõ ſpum ſcũʒ: nec cage H Kiralen ggeſmer ner⸗
– norefer ad alich ſti:alið eſt. n. picruram adoꝛare: aliudꝑ diriſſe ð celo:iu es us me ee ue ccechkte Sa ad qñ̃ diceſ
win icande ane ſens picture biſtoriaz ad ſit adorandu addi ci abeel gerita Feoaffentſt⸗nutan wincipiat ul vennnat 6
ĩ canõe ſexte ſ Krebtic adit oe nacho ch illo . crametuͦ die c ſimul
nd di cuiꝰ ba adrianꝰ ſcer a egauit. rleife hat ſoͤnit vox ð celo dicens darincaui et te xæ deünit e ſactfʒ:ſcilicʒ ĩ ꝓ
dine — nlb⸗ ie⸗ ſtar Vicer ac ſea öbeant: lipßa rũũ dariſcabqyſʒ tmmõ pr̃is vocẽ fuiſſe lanðe vltime ſyllabe itne
end⸗ i gbuſdã ⁊ Fʒ A ee beahtipa 5 ig pf etſlis forme:qꝛ tũc ſignat:nõ ãt
gi. 1i3 pʒ uł in quibus. legunt ꝗ lr̃as neſcit:vñ 2 p̃cipue genti ad ſiliũ fcãʒ Guin pr i fili ilkue lelio ante ulpoſt remanet iñ rel *
umi nn, 1. Qui.i.ſacriſiciũ bᷣ ꝓ lectõe pictara ẽ.¶ Ilẽ ex.vi.ſyno. ſiẽ iſepabiles unt iia iſeꝑabiſr oꝑẽt᷑. ſacra lidẽ dicit ĩ oleo bene
. nangni (Ala4 CImagines ſanctorum memoria ſut C Idem ſopio. dicto ul chriſmate quia tã
n 4 ute ocef 5 recordatio preteritoꝛum. Sine ſacro viſibili et ſide inuinbili qiu n ſaenumentann i
⸗ legit᷑ io.c.i. ** 2. aluatur. diu ſit cum eo vnctio.n
immone m6 In figuraà. tpe 7 Ener blea ma gines rpianin on nemoſ 1. DI. IIII. eniz ante vel poſt remanet
N. Zratie q̃ͥ igurabat᷑ ĩ deos appellãt: neq; mun cign Eceſſarius?c viſibile ſa crʒtaqᷓ tamen ſacra/Alij tamen .
W veteri teſtö. (Adõ dijs neqʒ ſpem ſalutis ponũt in eis:ne- iez viſibil coꝛpis: dicunt vt notatur.i. que⸗
pnas ꝙ ſiclegit erod. corii gqʒ ab eis expectãt futurũ iudiciuʒ: ſʒ ad ad ablutiõez viſib e 5 bir ſio. i. detrabe. q mullum .
nnne n . Traſiti. raͤre memoriam 2 recordationem pmitiuo ſiẽ necia eſ doctrinaiui ſbik ſacit pro opimione noſtra.
– n derigi r venerantur eas 1 adorant: ſ5nõbui , alidei ad ſactiſicatõez iiſibi amſlinaliquor ahni
im 9 Brati, . grari voiuino: nec alicui creatuf. aie.Idẽ. Renaſcit bõ ex aq̃ viſibili ſa- ſceatur illi aque: nunqui
unt eis cultuꝰoiuino D 1 ſecund
n 6 un ans. eim Iteʒz adrianꝰ papa tharaſio patriar cxr᷑o et ſpũ iuiſibili.ſ. intellectuint ſymbo ſadusanr aegi
Priͤ Pp CWro veren. che. Non in agni ſʒ in bominis ſpe· lũbaptiſmi viſibiliter accipiat:et ſpiri⸗ e renn eſe aqna:
kane credo rpꝛobari: qꝛ 4 quia liquor nouus atcigur
. ñ agnꝰ dej . . . ia quotidie
migl pigebarn Jals one ðpicto agnũ ðpingi nð obeſt in parie iferiori:ſqʒ cum Fne Btmig mubni canm aes. evoluntde. d ba 86 aras gan detle
be cſel corrigat᷑ quo ad hoc ergo quõ recipit cum omnibus anoninue 6; man puifinns deunchan mmunan nd.
nan 4 Oe, Een⸗ emnenielerne⸗ Aerc ihenropcrion⸗ ſint u ¶ Hoctrina. ideſt fides que habetur per eriran⸗ D
onerf ctũ vniꝰ eit ſe⸗ Pie: ibuunt. 2 x Idẽè renaſcitur. de adultis. I. ꝛ ſenſatis ab binc intelligit. c.
ſeſenn eadẽ eẽntia. qda tñ ſingli attribuunt᷑ perſonig qᷓ trinitati n attribuunt. ebenditur.
2 Kn adicgns atribuit᷑ patri qð non ſilio econnerſo.a idẽ ĩ ſpũ Gmeid 1 Eincbonn ſarenmena. comprebend
AKtunh) CColumbe. da gdẽ colũba fint qͥ nec pniꝰnec poſtea cõparuit.ſʒĩ ſumm 3 Et ſy J.t. Piiij
crto.

Se LTon.

qꝛ eiꝰ baptim us ſacim nð erat. vt. . e. aliud. qdam vo pp ſacem circũci

jritu. ſ. boc quantum ad paruulos qui non habent filen.—
5 CSpn ba nannum, euacuatur.nota ꝙ qua drupler ẽ pena origlalis pctĩ. pcla
ait ianuã celeſtem: ppetuo danat:cã eſt mortis a ipotẽtia reſiſtendi vi
tijs.prima duo ⁊ vltimum tollit baptimmus. c Sed ne obſit. imo ẽt ut ꝓ
ſit qꝛ vbi maior pugna maior corona.ð pe.di.ili.ille rex. ſirr remanet actu ſed in

efñ icax. ut eſt in pacto ðᷣ nõ
petendo.iſti.ðᷣ excep.S.pre
terea.uel cum opponit exce
ptõ ſnĩe.ar.ſff.ſo.ma.viro
itaqʒ ſic originale tran-
ſit reatu:ſed manet actu.
d ¶Miraculo. ut in beata
Were T ioanne apoſtolo
qꝛ neutrum eox potuit pec
caretitem natiuitas marie
in vtero non celebratur: ſʒ
natiuitas ex viero bene.
e¶ Totum /ar. in baptiſ
mo ois ſequæla ? infamia
abolet: a ꝙ; gratia dei ĩ ba
ptuſmo no equirii gemitũ
vel plantum: ut di. e. ſine
penitentia. .
ſ¶Sactum.ar. ep de ver.
ſig. na⸗ ⁊ ego. ar. ff. ð edil.
cdic. ñKa.
g Irmiſſime. S. i. q. l.
ſrmiſſimee de be
re. c. iiſ.· ..
hbᷣ¶ Natura.i.a natiuitate ĩ
vtero:vel natura.i.conſue
gudine naſcendi:non ex cre
atione.
¶ Silij. i. debitores ⁊ di⸗
gni pena eterna.i:iobnoxij.
z ¶ Yre. i. pent eterne. (Ad
de ꝙ ita ſcribit paulus ad
ephenos. c. ij.)
1CNii per fides vel ſacra
mentũ ſidei:ut in paruulis
vt. j.e.qris a me.
m . Jgne. i. pena eterna.
xilij. q. v.penale.
n . Munmiendos. j. e. re/
gnante. Z. vbi dicit ꝙ bñt
mitiſſimam penam. ſz dic
igne ſempiterno.i.pẽa: qe
ſemp erunt intenebris: vt
0 On põöt. S. ð pe. di
L. iin. .5 pe. diſ.i.
§. alij ecòtra. ⁊.c.nõ põt.ſʒ
ulud de adultis.
p¶Miſi.j.e.di. omnes ꝗ
q Confeſſionem. tum
ad adultos.
r¶ Bapiiſmi.quo ad par
uulos uel per aliud loco il
lius.j.e.baptiſmi vicem.
9 Uod apð nos aqᷓ.
Q◻— certe plus operat᷑ ho
die baptiſmus qᷓ tunc cir/

cũciſio:q; circũciſio tm̃ pe
nam tollebat:iʒ gratiam ñ

dabat. ſed ĩ baptiſmo ſecꝰ
ẽ:ut er de bap.maiores.
4◻D *X quo. ad innonatio
Aneʒ:qttunc credimꝰ
fm̃ cum rps tacin ſue mũ
de carms vim regenerati⸗
uam ↄtulit aquis teſte am
bro.ut.j.e.per aquam.⁊.
c.proprie non. n. baptiſ⸗
mus loannis fuit proprie
baptiſmus ſed baptiſmi aſ
ſuefaciõ.teſte aug.ut.j.e.
nð regenerabantvñ lʒ ba
ptiʒaii eẽnt ab eo qdam:iñ
cũ uerum baptiʒati fuerũt:
nõ fuit facta iniuria ſacro.

ð

tualẽ ĩtellectũ ipᷣiꝰ ſymboli ꝑcipiat: uel
et aqua viſibil i 2 ſpũ ſancto. C Ideʒ
mlibro de baptiſmate paruulorum.
CIn baptiſmate concupiſcentia extit
guit᷑:non ut nõ ſit ſed ut non obſt.
P Er baptiſmũ xpᷣnid agitur ut caro
peii euacuet᷑.nõ ãt ſic euacuatꝰ uti
carne ↄcupiſcẽtia inata ñ ſi ſʒ ne obſit.
nã ſi pꝰ baptiſmũ ad etatẽ naturalẽ ꝑue
niũt:ibi hñt cũ qua pugnẽt:eamqʒ adiu
nãte dño ſuꝑẽt:ſi ũ gratiã ivacuũ ſuſce
perint.nã nec adłcis id pᷣſtat᷑ ĩi baptiſmo
niſi foꝛte miraculoꝰ dei:nut lex pcti repu-
gnãs legi mẽtis pẽitꝰexciguat᷑:ut ñ ſit:
ſʒ ut geꝗd ab hoie dictum factuʒ cogita
tũ ẽ cũ eidẽ cõcupiſcentie mente ſubie-
cta ſuiret: totuʒ aboleat ⁊ quaſi fem/nõ
ſit babeat᷑. ¶ Idẽ ad petrũ diaconnʒ.
AQnui exviro ⁊ mlier ↄcipit᷑ c oꝛigia
li pcrõ naſcit᷑ nec ſine baptiſmate ſaluat
Puminmetune nullatenꝰ dubi
Ltes oẽm hoĩiem ꝗqꝑ ↄcubitũ viri⁊
mulieris ↄcipit᷑:cũ origiali pctõ naſciĩ
pietati ſubditũ mortiq; ſubiectũ: ⁊ ob
hocnaturaliter ire naſci filium ð qua di
cit apłs.eramus.n.naturabſilij re ſicut
⁊ ceteri:a qua ira nullus liberabit᷑:niſiꝑ
fide mediatoris hoĩs ieſu xpᷣi. Firmii
ſime tene nõ ſolũ hoies rõe utẽtes: veꝝ
etiã ꝑuulos ꝗ ſiue in uteris matꝝ viue-
re icipiũt ⁊ ibi moꝛiũt᷑:ſiue iã de matri⸗
bꝰ nati ſine ſacr̃o baptiſmi qð dat᷑ inno
mine pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpuũs ſciũ ð hoc ſeculo
trꝗſeũt ſẽpiterno igne puniẽdos:qꝛ ⁊
ſi pctm̃ ꝓpᷣe actiõis nulluʒ hñt:oꝛigina
lis tamen pcti dãnationẽ carnali conce
ptiõe ex natiuitate traxerunt. Item
loannes chriſo. De eodem.
On põtꝗs gratiã vite celeſtis ac
ciper̃:niſi purgatꝰfuerit ab oĩ ſoꝛ

de pcãp pnie ↄfeſſionẽ ꝑ donũ baptiſ

miſalutaris dñi ⁊ ſaluatoris noſtri ie-
ſu xpᷣi qui eſt benedicius in ſecula ſecu-
lorum. ¶ Item grego.ĩ moralibus.
¶ VSicut nunc ſ bapti enate: ita ohmi
circunciſione remittebantur peccaia.
— Vod autẽ apud nos ualet aquaꝰ
baptiſmatis:h̊ egit apð veteres
uel ꝓ paruulis ſola ſides uel ꝓ maiori
bus virtꝰ ſacriſicij:uel ꝓ his ꝗq ð abrae
ſtirpe ꝓdierũt myſteriuʒ circũciſionis.

¶ NItẽ augu. ad valeriũ cõtra iulianũ.
WCDOriginale petm nunc in baptiſma

te olim in cirennciſione remutebatur.
X quoiſtituta ẽ circũciſio ĩ populo
dei:qð erat tũc ſignaculum ſidei in
ſticie dei ad ſctiſicationẽ purgatiõis va
lebat ꝑuulis oꝛigialis veteriſqʒ pcti:ſicẽ
⁊ baptiſmꝰex ilio valere cepit ad inona
tionẽ hoĩs ex quo conſtitutus eſt.
Idẽ ð libero arbitrio.li.iij.
Paruulis in baptiſmate offerentiũ
prodeſt ſides.
Alõ pſcrutari hoĩes ſolẽt ſacram̃

ſionis qð cepant:a ſidẽ quã plene habebant nõ ſũt rebaptiʒati.p. Allij di

cunt ꝙ inſtitutus fuit baptiſmus cum dirxit nicodemo:niſi ꝗs renatus fue⸗
rit vc. alij dicunt tũc cum dixit diſcipulis ſuis:ite bap.o.g.ac.ut.j.e.ppᷣe
ſz pꝛeualet qð pꝛius dem̃ eſt.iñ baptiſmus eius adhbuc plenum non hũit

tũ baptiſmixpᷣi qd ꝓſit ꝑunlis cũ eo ac-
cepto plerũq; moꝛiũt pᷣuſqᷓ; ex ſe gcqᷓ;
potuerit cognoſcer᷑:q̃ ĩ re ſatis pie tcte
q; credit ꝓdeſſe ꝑuulo fides eoꝝ aꝗ-

bꝰ ↄſecrãdꝰoffert᷑: ⁊ hoc eccleſie cõmẽ-

dat auctoritas:ut ex eo ꝗſq; ſentiat qꝗd
ſibi ꝓſit ſides ſua:qñ ĩ alioꝝ q̃qʒ beneſi
cio:ꝗ ꝓpꝛia ñdũ hñt ptãtẽ cõmoda ſit.
CAaẽ ð baptiſmo ꝑuulorũ.¶Per
fidẽ ⁊ baptiſma iuſtiſicamur a peccatis.
Ilius dei carnẽ pctĩi ſuſcepit ⁊ pe
nã ſine culpa:ut ĩ carne pcti ⁊ cłpa
ſoluẽt᷑ ⁊ pena.ꝑ ſidẽ ergo ⁊ baptilimum

eiꝰ ꝗ peccato hõ ꝑ iuſtiſcatiõeʒ ⁊ a mor

te liberat᷑ ꝑ reſurrectionẽ.ꝑuuli etiã ba
ptizati im credẽtes reputãt᷑ ꝑ ſacramẽ-
ri vᷣiutẽ ⁊ offerẽtiũ rñſionẽ.ꝗ vo nõ ſũt
baptiʒati:int nõ credẽtes indicãt᷑ ex euã
geldo ioãniſ:niſi ꝗs renatꝰuerit ex aq̃t
⁊ ſpũ ſcõ nõ põt introire in regnũ dei.
Atẽ abro ili. ð ſacramẽtis. CPDer
aquã baptiſmi ð terrẽo fit hõ celeſtis.
Er aquã baptiſmi trãſitꝰ ẽ ð ter
renis ad celeſtia iõ paſcha trãſitꝰ
dicit᷑. hic trãſitꝰẽ ð pctõ ad vitã:ð culpa
ad gratiã:ð ingnamẽto ad ſciĩſicationẽ
a per bãc aqua traſit nõ morit᷑ ſʒ exur-
git.nõ oĩs aqua ſanat:ſʒ illa q̃ bʒ gratiã
xpᷣi.aliud ẽ elemẽtũ alið ↄſecratio.non
ſanat aqᷓ niſi ſpũs ſcũs ðſcẽdat⁊ aquã
illã ↄſecret:ſiẽ legit᷑:qꝛ cũ xpᷣs foꝛmam
baptiſmatis daret nẽit ad ioãnẽ ait il
li ioãnes:ego a te ðbeo baptiʒari: ⁊ tu
nẽis ad me?rñdit ieſꝰ:ſic ðcet nos ĩpler
oẽm iuſticiã.Aide q̃ ſit oĩs iuſticia:xpᷣs
ad baptiſmũ ðſcẽdiiꝰ:nõ ut caro mũda
ret᷑ quã ſuſcepit ð noſtra ↄditiõe.nõ.n.
ablutio pcti xpᷣo nec̃ria fuit: ꝗ pctm ñ fe
cit.ſʒ nobis erat necria ꝗ pctõ eramꝰ ob
noxij.deſcẽdit xpᷣs ðᷣſcẽdit ⁊ ſpũs ſcũs.
Quare ãt prior ðſcẽdit xpᷣs poſtea ſpi-
ritꝰſcũs:cũ forma ⁊ nſus baptiſmi hoc
hẽar:ut ante fõs ↄſecret᷑:⁊ tũc ðᷣſcendat
baptizandus.xpᷣs ante deſcẽdu? ſecutꝰ
ẽ ſpũs ſcũs ut nũqᷓ; ipſe ſcĩiſicatiõis my
ſterio eger̃ videret᷑ ſʒ ut ſciſicat᷑t ipe:ſcĩ
ficaret ⁊ ſpũs ſcũs. ¶ Itẽ ioãaãnes chri
ſoſto. Aqᷓ baptiſmiñ purgaret pcta
niſi tactu dñici coꝛpis eẽt ſanctiſicata.
nqᷓ; aqua baptiſmi purgaf̃ pec
ata credẽtiũ poſſet:niſitactu dñi

ci corporis ſciſicata fuiſſet. ¶ Nẽ ſyri⸗
cius papa icomerio terraconẽſi.

Benerale baptiſma no nin iapvato
ſacte paſcbę⁊ pẽtecoſtes celebretur.
Bn rõne auctis alicuiꝰſed ſola te

gmeritate pᷣſumit᷑ ui paſſiʒ ⁊ libere

in natinitate xpi ieſu apparitiõe nec nõ
apłoꝝ ſeu martyrũ feſtinitatibus innu
mere plebes baptiʒzentur:cum ſibi boc
puilegiũ apud nos ⁊ apð eccleſias oẽs

dñicũ paſcha deſẽdat ſpaliter cũ ſůco

pẽtechoſte. ¶ Ilẽ leo pa.vniuerſis epi
ſcopis ꝑ ſicili̊ ↄſtituns. codem.

effectuz: ſz poſt moꝛ
tẽ eius cepit plenum
hẽre effectum: qꝛ ad
huc non erat ianua
celi aperta: ſedpoſt
mortem eius fuit a
perta.j.e.proprie.
ver.ad cuius. (Ad
de ꝙ ad iſtuʒ tex. cõ
cordat qð legit ge/

ne.c. xvii.⁊ ad ro/

manos.c.viij.)
u Llõ pſcruta⸗
i.ſides.i.ſa⸗
cr̃m baptiſmi colla
tum in fide eoruʒ .i.
in nomine trinitatis
quã ipũ tenẽtur cre
dere ⁊ confiteri.b.
1* lius. niſi gs

renatusi. eaz

gñatiõe.ſ. interiori
q̊ renaſcuntur illi ꝗ

renaſcũt᷑ ex aq̊ ⁊ ſpñũ

ſcõ ⁊cc̃.ſubaudi uł ni
ſi iuſta ignorantia
eos excuſet ⁊c᷑.er de
pſ.ñ bap.c.ij.(Ad

de q ſic legit origi⸗

nał ioannis.c.iui.)

y¶ Er aqua. iã ſtti

ficata per ſpũm ſan
ctum nec ab hac ſctĩ
ficatione ſeparat᷑ pr
vel filius cum inſe⸗

perabilia ſint opa

trinitatis.xxviij.q.

i.ſic.n.⁊. S. di. pro

xi.c.vltimo.
3 Er aquaʒ. da
ret formam.i.
inſtitutionem factã

eius exemplo. poſfſt.

n.dedit pꝛecepto.j.
e.proprie.

1CVBaptizari. i. a
petõ originali mũ

dari loquitur in per
ſona eccleſie genera

liter. Ypſe enim vt⸗

pote ſanctificatꝰ nõ
indigebat munda-

ri ab originali pecca
to. ita excuſatur ſa

cerdos cuʒ dicit ego
reus ⁊c. ( Adde ꝙœ

ſic legit᷑ mat.c. ill.

a ioãnis.c.i.)
Deſcendit.j.e.
aliud Z. ſz bis dr ð
ſcendiſſe.p ĩo in ſpẽ
columbevt ibi. ſcðo
iuiſibilit᷑ ut hic:⁊ ita
bis. ſʒ ꝑ alind ⁊ alið
ar. ex de teſti. ceũ tu.
ſʒ ſolutiõeʒ ibi ſcri⸗
piã amplectaris ne
euaneſcat rõ quam
bic ponit ambroſiꝰ.
xEBeſcendit. . e⸗

aliud ↄ.ibi d coꝛ

lu m ba in aquam ðᷣ

ſcendit anteq xps ue
nit ad bapiiſmum:

ſed ibi ſoluitur.

4 .
4
Ute
libe
ſon
Upt
G
ile
eius
mor
per
ſeme
pert
per
veli
cimt
moꝛ
lalio
pe.d
(
ii
fuickh
fenig
forn
mun
n be
git
Ad
6C.
lido⸗
bA
lk
poris
cötali
Hdien
leſtatd
ßinn
illä⸗
Cffen
Ddieit

ice
ſ
ſtica
paſl
egil
Irpil
g
nn
n.
1
ſabbe
temn
ne“
K
ptiſmm
Antee
lantan
adbue
lachul
heridie

W
ſpaſm
higlenn

ung

eſat ign
:ſchi
4.oh⸗
ung
ſien lch

tid .

ſun⸗

piſmi Illa.

leenngi,
Neinnitatis
tenitur ge
finb.

lus nig

Malng ien
lemeen
Cuntorſ

itätei

ſbaviiln

ſgheum

uſtade
Aech.(S
lelgioig⸗
Unnis)
taqa iͤſei
lerſpän ſnn
lt abbacſti
ſeſeumiy,
s n inl⸗
a ſ on
ſsnwii⸗.

ino.
Sragmn
Aformanni⸗

nen fei
anplovet.

Prnpo/
.
. ,2
nalinu
uminper
ſegenens
enimn v⸗
ifao
1 mund⸗
Gnnlyea

tnſdneu
wcicteo

(Mole

c..)

encit⸗.,

bisde
lbi.6

Nbierſſt⸗

ladtals
eſic l⸗
biſ⸗
etaris e

o tan
Proſſ .

nclt ⸗

rl

guarn

pone

num:
ur.

non biꝗt

1,5. do

1 4

vſoin hdi

Ao tpa. paſcha. hoc. c. intelligas de baptiſino lẽni nam quolibet

e pꝑ timorem poteſt baptizari. S. e. di. iii celebritatem.

b oprie.potẽtia.i.baptiſmus potẽs ⁊ efficax:er eo.maiores.5. caute
EXõdidit.i.refoꝛmauit ⁊ inouauit.i.inſtuutum ẽ ut condat: q̃ſi
un celebretur tůc. ſ. d CQꝛ gcunqʒ .i. cuiuſcunqʒ ↄditionis vᷣuus uł

liber maſculus vel
femina adultus vel
puer.xxix.q.ij.ĩ pᷣn
cipio.
WIn morte i. ad ſi
milirudinem mortꝭ
eius vt ſicut ſemel
mortuus ẽ ilie ⁊ ſem
per viuit: ⁊ ita nos
ſemel moꝛtui ĩ pctis
per baptiſmum ſem
per viuamꝰ ĩ bono
uel in moꝛte eius di
cimur baptiʒari: qꝛ
moꝛs eiꝰẽ cã puriſi-
cationis noſtre. de
pe.di.ij.ſi enim.
¶ Conſepulti. ⁊ ſi⸗
mili modo videmur
fuiſſe moꝛtui ⁊ reſu-
rexiſſe:exquo nouaʒ
formam aſſampſi;
mus per morteʒ eiꝰ
in baptuiſmo. (Adò
ꝙ ita legit᷑ origialr
ad romàos. c. vi.)

g¶Spũ:i.ſpititua

di Portrina.

b. Electu. ſed vi-⸗

dẽet᷑᷑ tactu ſui cor
poris vim baptiſmo
cõtulit.S.ea.nunqᷓ;.
i dicimꝰ ꝙ tunc po
teſtatẽ aque ↄtulit.
Gᷓ in moꝛte ſua volu
it üllã ptatẽ ſuũ 2ſeg
effectum vt hic in ni.
Dicitur.

Sormaʒ.i. per ſi
N

em formam my
ſticam.S. di.ii.quia
paſſus.( Adõ ꝙ ſic
legitur matthei. c.
xxviij.

K α Tridunum. j. e.

poͤſtqᷓ;. 7. c. ð trina.

1 ½ Qualitas. ideſt

nilitudo facti.

m Legitimum.i.

diem̃ naturalẽ. dic
ſabbatum ⁊ ſequen
tem noctem.
n Et virtus. ideſt
fficatia ſacr̃iif. ba⸗-
piiſmi habebat ꝗdẽ
ante efficaciam ſ ñ
tantam:qꝛ non erat

adhuc porta celi ap

ta:qᷓuis.n. vim ge
nerãdi agꝗs tactu ſui
corpis ↄiulerit:vt.S
e.nũq̊ʒ:non tñ pate
bat ianua añ paſſio
nẽ qꝛ apernoneʒ pa
radiſi paſſio eiꝰope
rata eſt tum reſurre
ctone.er.e.maiores

0 K Et ſpẽs.ideſt ſi

itudo uel repreſẽ
tatõ. i. id qðᷣ repñ

tat᷑ ab actiõe q̃ ſit in
baptiſmo.ſ.mors ⁊
triduana ſepultura

12 reſurrrectio xvi.
n gbꝰ. S. d. lxi
m

o tꝑa.i.paſchaꝰ⁊ pentecoſten
d baptiʒãdum a romãao põtiſice
legitie ſunt pᷣſixa.vñ qꝛ mãifeſtiſſime pʒ
baptiʒãdis in eccł ia electis hec duo tꝑa
ð abꝰ iocuti ſumꝰ eẽ legitia:dilectionẽ
veſtrã monemꝰut nullos alios dies huj
ic obᷣuatie miſceatis. CJdẽ. ua
re i pdictis tꝑibꝰ baptiſma celepretnr.
Koprl moꝛt. cruceiſixi evreſhr
rectiõe ex moꝛtuis potẽtiabbaptiſ
mi ncuã creaturã ↄdidiiex veter̃: ut in
renaſceniibꝰ⁊ moꝛs xpᷣi operet᷑ ⁊ vua:
dicente aplło:an ignoratis:qꝛ qcunq;ꝰ
baptiʒati ſumꝰ ixpo ieſuĩ moꝛtecipᷣiꝰſu
mus baptiʒati. Cõſepultieni ſumꝰ cuʒ
illo ꝑ baptſimumi moꝛte:ut qo ſurre⸗-
xit xpᷣs a moꝛtuis ꝑ gratiam pf̃is:ita ⁊
nos i nouitate vite ãbulemꝰ. Si.n. cõ⸗
plãtati fci ſumꝰ ſilitudini mouis *: ſi
mul erimꝰ ⁊ reſurrectõis eiꝰac.q̃ latius
magfr gentiuʒ ad cõmendãdum ſactᷣm
baptiſmatis diſputanit ut appareret ex

hbuiꝰ doctrie ſpũꝰr̃generãdiſ flijs hoĩiuʒ

⁊ ĩ dei filios adoptãdis ill um diẽ ⁊ ilð
tpᷣs electumein quo ꝑ ſimilitudinem foꝛ
mãq; myſterij ea qͥ gerunt᷑ ĩ mẽbꝛis his
q̃i ipo ſunt capite geſta ↄgrüere.dũ ĩ ba
ptiſmatis ̃gula æ moꝛs iteruemt ĩterfe
ctõe pcii:⁊ ſepulturã tridua imitatr᷑ tri⸗-
na dimerſio:⁊ ab aꝗs eleuatio reſurgẽ
cis iſtar ẽ de ſepulcpro. IJaigit operis
qualitas docet celebrãde generałr gra
tie diẽ legitimumeum eſſe ĩ quo oꝛtaẽ
⁊ virtꝰa ſpẽsꝰactõis:ad cuiꝰ rei firma
tionẽ plurimum ualet:ꝙ ipᷣe dũs ieſus

xpᷣs poſtquã reſurrexit a moꝛtuis diſci-

pulis ſuis iꝰ ꝗbꝰoẽs eccleſaꝝ pᷣſules do
cebãt:⁊ formda ptateʒ tradidit bapti-
ʒadi dicẽs:euntes docete oẽs gẽtes.b.
e.in.n.p.⁊.f.⁊.ſ.ſ.ð quo vtiq; eos ⁊ ãte

paſſionem potuiſſet iſtruereꝰniſ ꝓpꝛie

voluiſſet intelligi regeneratiõis gratiã
ex ſua reſurrectiõe cepiſſe. Addit᷑ ſane
huic obßuatie ẽt pentecoſtes?ꝰex aduen-/

tu ſpũs ſcti ſacra ſolẽnitas:q̃ ð paſcha

lis feſti pendet articło.⁊ cum ad alios
dies alia feſta ꝑtineãt:hec ſẽꝑ ad eum
diem ꝗ reſurrectio dñiẽ:ĩſignis occur-
rit poꝛigens quodãmõ auxiliantis gr̃e
manũ:a eos quos a die paſche aut mo
leſtia iſirmitatis aut lõginꝗtas itineris
aut nauigatiõis difficultas itercluſit iui
lat:ut ꝗbuſſlibet neceſſitatibꝰĩpediti ðſi
derij ſui effectũ dono ſpũs ſcti ↄſequã-
tur.hoc aũt nos nõ ex nr̃a ꝑſuaſiõe de
fendere:ſed ex aplica auẽte ſᷣuare:ſatis
idoneo ꝓbamꝰexẽplo:ſequẽtes bim̃ pe
trum apłm:qi ipᷣo die quo oĩium credẽ
tium numeꝝ ꝓmiſſꝰ ſpũs ſcti repleuit

aduentꝰ:trium milium ppłm ſua pᷣdi⸗

catiõe pↄuerſũ lauachꝛo baptiſmatis ↄſe
crauit.qð ſcã ſcriptura qͥ apłoꝝ actꝰↄti

amur. q Et formã.generalẽ.ſ.qꝰnõ fecerat añ.S.e.ꝑ aquã.uł

hic dicto. ibi fcõ.

3 ¶ Inſtruer. tm̃ ſupple

De quo.i.de q̃ ſoꝛma baptiʒandi.
pt niũ ictẽ. t. Nin ꝓpꝛie.i. generalit

HDi.

x AAd alios:.i.alij
3 Triuz milũ. ſz quomd p

IIII

3 2 5

ad omnes. n äü die.

lebꝰattribuant᷑ ⁊ i alijs diebꝰↄiſigat quoniã reſu rrectio ſẽ

per die dñico celebrat. y Sa ernla:. deu er nis igen. nr.s. de l tpo

ʒeẽ ꝙ tot vna die baptizaret:foꝛte qꝛ fũdebat aqʒ

peos.als ñ vr̃ ꝙ quẽlibʒ poſſet imerger:ſj põe ꝙ nõ ſuꝑ eos ſũdebat aquã niſi

net ſideli hiſtoria docet dicens:bis an-
ditis cõpũcti ſunt corde ⁊ dixerũt ad pe

trum ⁊ reliquos apłos:ꝗd faciemus vi

ri fratres.petrus ãt ad illos inꝗt: agite
penitentiam ⁊ baptizetur vnuſaſqʒ ve

ſtrum in noie di nr̃i ieſu xpᷣii remiſſio
nẽ Hõ Nenn aecipietis do
nũ ſpũs fcti. & Item. adom.
Jal aͤt ehiphaͤe feſtiuſtate:di tuo
aaie ðᷣbito honoꝛ:e venerandaẽ:
ob hoc exiſtiat br̃e pᷣuilegiũ baptiſma-⸗
tis:qꝛ H̊ͥ ꝗadã putat ꝙ i eadẽ die dñs ad
baptiſmũ ſci ioãnis acceſſerit:ſciat illiꝰ
baptiſmi aliam gr̃amꝰ⁊ aliam fuiſſe rõ

nem:nec ad eandem ꝑtinunſſe virtutẽ:

qua per ſpũm ſanctum renaſcuntur:de
quibus dicitur qm non ex ſanguinibus:
neq; ex noluntatercarnisꝰ neq; ex nolũ
tate viri:ſed ex deo nati ſunt.dominus
enim nullius indigens remiſſione pctĩ:
nec querens remedium renaſcendiꝰ:ſic
