Aoniam nouis ſuperuenientibus cauſis:nouis eſt reme/

dlijs ſuccurre
conſidens de

ndum: circo ego Bantolomeus bꝛixienſis
magniſicentia creatoꝛis apparatum decreto

rum duxi in melius refoꝛmanduʒ:non detrahendo alicui
nec atribuendo mibi gloſas quas non ſeci:ſed ſupplẽdo de

tectum ſolũmodo: vbi
coꝝectio neceſſaria vide
batur vel pꝛopter ſub/
tractioneʒ decretalium
⁊ diminutionem earũ⸗
dem:vel pꝛopter iura q̃
ſuperuenerũt de nouo.
Interdum etiam ſolu/
tiones interpoſui: que
vtermiſſe fuerãt a Joã
ne. NMoc ſeci ad honoꝛẽ
oĩpotentis dei ⁊ eccleſie
romane ⁊ ad cõem vti⸗
litatem oĩuin ſtudẽtiuʒ
in iure canonico. Bar.
Dl. I
2 Amanũ ge
b ctaturꝰ? Gra
nanus ð iu⸗
re canonico:pꝛimo inci
pit a ſimplicioꝛibus vᷣʒʒ
naturam ſcʒ a iure natu
rali qð antiquius ⁊ di-
gnius eſt. Cepit eniz ab
ipſa rationali creatura-
vt inſtitu.ð re.di. .cõ
modius. Zlſſignat er/
o multas differentias
uris naturalis ad alia
iura vſq; ad.xv.diſtin.
in qua aggreditur pꝛin
cipale pꝛopoſitũ de iu
re canonico: oꝛiginem
eius aſſignans.
b ¶ Duobus. ſignatur
cõtrarium.j.xcvi. diſ.
Duo. ſʒ illis duobus re⸗/
Bitur tãqᷓ; suctoꝛibus:
iſtis tanqᷓ; inſtrumẽtis.
c ¶ Naturali.i.diuino.
Moꝛibus.i. cõſue⸗
tudinario iure:vel etiaʒ
iure humano: ſine ſcri⸗
pto ſiue nõ ſcripto.xxv.
q.ij.inſtitutionis.
CAult. Sʒ nõne ego
volo ꝙ alt det mihi reʒ
ſuã:non tñ ego volo ei
Dare rem meam. Expo
ne ergo vult.i.dʒvelle.
⁊ ſic exponitur ibi habe
charitatẽ ⁊ fac qð vis.et
ſic exponit᷑ lex. ff. de ſolu. l. i.

In noie ſancte ⁊ indiuidue tri⸗
nitatis. ¶C Incipit cõcordia diſcoꝛ
dantium canonum:ac primum de
iure conſtitutionis diuine nature =
bumane. Rubrica.
J DI. .E.
Amanum ge⸗
nus duobusre
gitur: naturali
videlicet iure:⁊
moribusꝰ. Jus
naturale ẽ quod
in lege ⁊ ĩ euãge
lio coͤtinet᷑: quo
quiſq; iubet᷑ alij
facẽ qð ſibivult
ſieri: ⁊ prohibetur alij inferreꝰ qð
ſibi nolit fieri. Ande chriſtus in
euangelioꝰ: Omnia quecunq; vul
tis vt faciant vobis homines: et

vos eadem facite illis. Hoc ẽ eni

lex et prophete. ¶ Hinc Iſido-

rus in.v.libro ethymologiarũ ait.

Diuine leges natura: bumane
moribus conſtant.

—O WMWnes leges aut diuine ſũt:
aut

humane. diuie natura: bu
mane moꝛibus cõſtant.Ideoq; he

vel expone iubet. i. cſulimr. ſic ecouerſo ver

bum rogãdi pꝛo vbo pꝛecipiendi ponitur.xi.q.iij.rogo.

¶ Vꝛohibet᷑.nunqᷓ inuen

imus expꝛeſſe pꝛohibitum in lege vel in euã⸗

gelio:niſi per quandã oñtiam. Nam vbi vnũ grium pꝛecipitur per ↄñs
aliud pꝛohibet᷑:ſic vbi aliquid iudicat᷑ meuʒ eſſe:per ↄñs iudicatur tuum

nð eſſe: vt.ff. de pꝛocura.po

mponius. §.ij.

S Inſerre.ſed nõne iuder vult inferre moꝛtẽ reo:ſed tñ non vult vt ſibi
moꝛs inferat᷑.ſed dic ꝙ iudex nõ infligit moꝛtẽ ſed lex:vt.xxiij.q.v.homi
cidas. ⁊.c.cũ homo.vel intelligas hec oĩa de operibus miſericoꝛdie ad q̃
quilibet tenetur:vt.lxxxvi.di.nõ ſatis.Jo.

hb In euangelio. mathei.
iiij.c.⁊ ad galatas.v.

Zlade mathei. vij. c. ⁊ luce. vi.c. ⁊ tobie

i ¶ ultis.i.debetis delle.

k ¶ Moc eſt enim.i.in bis ↄſiſtit.ſic ponit᷑ ibi:deuʒ time ⁊ mandata eius
obſerua. hoc eſt omnis bomo. Adde ſic legi eccleſiaſtes.xij.c.in fin.
IMinc.ad pꝛobandam diuiſionem ſupꝛadictam.

m Ones leges.i.oĩs lex.a ponit᷑ plurale pꝛo ſingulari.ſi enim de

monſtrares duas leges.vnã diuinam ⁊ aliam humanaʒ:nõ po/
teſt vere dici: iſte leges aut ſunt humane aut diuine.a valet talis interp/
tatio in reſcriptis quãdoqʒ cũ ita ſcribit᷑.ſi iſta vera ſũt.i.ſi hoc veruʒ eſt.
⁊ ſi lllud verum eſt.ſic extra de appella.ſignificauit.in fi.⁊ extra de pꝛe/

ben.cuʒ iam dudũ.⁊ extra de reſcrip.ex parte.ſic.j.ij.qł.i.in pꝛimis.⁊.ff.
de condi.⁊ demon.falſa.a.ff.de ſta.ho.ſumma. ð

n ¶Oiſcrepant. nõ tñ ſunt orie.nã tranſire per agruʒ alienũ dinina ler
permitit humana Phibet: ſed ꝓbibitio ⁊ ꝑmiſſio nõ ſunt gria.nã domi

I 4

2

nus permittitñ vxoꝛ? indelẽ dimitti.apoſtolus pꝛohibet. · Adde ꝙ ſiclegitin
.ei.epiſtola pauli ad corinthios.c.vij.vt.xxviij.q.i.iam nunc.

o ¶ Alijs.vt.j.xij.di.illa.⁊.j.xxxij.di.placuit.

p ¶ Alienum. ſed none iure naturali oĩa ſunt coia: vt. .e. ius naturale. :.7. di.
viij.quo iure.nõꝙ aligs ager alienus eſt.iõ expone:alienũ.i.ꝗ eſt alienus mò.
q ¶ Sas eſt. i. equum eſt cũ ſub

diſcrepant : quoniam alie alijsꝰ
gentibus placent. Fas lex diuina
eſt: ius lex humana.Tranſire per
agrum alienumfas eſt: ius non
eſt. ¶ Ex his verbis huius aucto-/
ritatis euidenter datur intelligi in
quo differant inter ſe lex diuina et
humana:cum omne quod fas eſt:
nomine diuine vel naturalis le-

eſt ca ⁊ innoxius eſt tranſitus:
vt.xxiij.q.ij.c.vlti. Item iure
diuino licitũ ẽ comedere vuas
in agro alterius:ſed nõ expoꝛ/
tare:cõterere ſpicas ⁊ comede/
re licitũ eſt.vi.q.iij.ai.ſed nõ
mittere falcẽ:vt.j.de cõ.di.v.
diſcipulos. Adde legi hoc
oꝛiginaliter in deute.xxij.c.in
ſi.ſed lʒ ſit equũ iure diuino tũẽ
non eſt ius:ideſt ius non dat
ciuilem actionem.vbi eni alł
quid mihi pꝛodeſt ⁊ tibi nõ no
cet:equum eſt vt mihi nõ pꝛo⸗
hibeas.lʒ ius ibi ðᷣſiciat:vt.ff.
de aqua plu.arcen. in ſũma.
§eiten varus. Tranſire tam
per agrũ alienũ licet in caſibꝰ
aſ.ſi ſeruitutẽ debeat:vt.C. de
ſerui.per agrum. Itẽ ſi theſau
rum ſuũ quis vult effodere.ff.
ad exhi.theſaurꝰ in fi. JItem ſi
glãs mea decidit in agx tuuʒ.
ff. de gla. legẽ. l. vnica. ⁊ dũ q̃
ro hoĩeʒ fugitiuũ.ff.ð ſᷣ.fugi.
vluus.⁊ ĩ alio caſu.xxiij.q.ij.
.c.vlti. Itẽ dũ via publica de
ſtructa ẽ: vt.ff. quẽadmo.ſer.
amit.ſi locus.ꝭ.vlti.Jo.

gis hnimane: mores iure cõſcripti
et traditi intelligantur. Eſt autem
ius generale nomen multas ſub ſe
continens ſpecies. ¶ Unde in eo
dem libro ethymo. Iſidorus ait.
¶Jus genus: lex aũt ſpẽs eius ẽ.
T As generale nomen eſt: lex
autem iuris eſt ſpẽs. Jus aũt
eſt dictum qꝛ iuſtuz eſt. Omne aũt
ius legibus et moribus conſtat.
OQuid ſit lex.
J Ex eſt conſtitutio ſcripta.
CCQuid ſit mos. Z
(D Os eſt longa ↄſuetudo de
moribustatũmodo tracta.
¶ ¶Quid ſit conſuerudo.

NOnſuetudo at ẽ ius quoddã
NStr insan lege

cy in olbus talibꝰ excã ꝓbono pacis vł public

nec iudex vr niſi iuſtꝰ ſit
vt.xxiij.q.ij.c.i.qñq; eſt aliqð
ius qð nõ eſt equũ nec iuſtũ:ut

ſi alicuius vxoꝛ adulterat᷑ ꝙ il

le nõ poſſit pmoueri:vt.xxxiij.
di. ſi cuiꝰ. qð ĩtelligo ſi ille po
ſtea cognouerit eã:qꝛ ſine cul/
pa ſua puniri nõ dʒ:vt.xvi.q.
vij.inuẽtũ. Itẽ equũ ⁊ luſtũ ẽ
vt nemo cũ alterius iactura lo
cupletet᷑:vt er de penis ſuã.et
.ff. de cõdi.inde.nã hoc.⁊ tam̃

ʒ ſllaʒ equitatẽ iuducta eſtvſu⸗

capio ſiue pᷣſcriptõ. vtẽ iniquũ
egvt vnus puniat᷑ ꝓ alio:qa
nõ dʒ vltra ꝓgredi pena qᷓ; re
periat᷑ delictũ:vt er de his que
fi.a ma.par.ca.q̃ſiuit.tamen
3 hanc eqtateʒ multa iura lo/
quunt᷑:vt in.q.iiij.S.item pec
cato achoꝛ.⁊.vi.q.i.O.veruʒ.
⁊ e ð ſpõ.nòõ ẽ nobis. Sʒ die
o inducit᷑ qñqʒ rigoꝛ natura/

lẽ eꝗtatẽ.qñq; t ſine rõne inducit᷑ rigoꝛ Feckaceer hoc ſelũ ꝓ rõne ſufficit ꝙ ita

ſcriptũ eſt:vt.ff.ꝗ ⁊ a qui.manu.libe.nõ
6⁶ L.

Ex eſt. c.

fi.l.pꝛoſpexit.

t Os eſt longa. Quã cõſuetudineʒ dicis eſſe longam.vel quot vices dicis
inducere conſuetudinẽ: nunquid illud qð bis factum eſt:vt.xxv.q.ij.ita
nos. vel illam que ter facta eſt:vt extra de elec.venerabilem.in fi.vel illam que
ſepius qꝙᷓ ter eſt facta:vt extra de cauſa poſ.a⁊ pꝛopꝛie.cum eccleſia ſutrina.vel il
lam que decies facta cſt:ſicut longa pꝛeſcriptio dicitur que eſt.x.annoꝛuʒ:vt.C.

de pꝛeſcrip.lon.tempo.per totum vel illam cuius non extat memoꝛia: vt.iij.q.
vi.hoc quippe.ff.de aqua quoti.hoc iure.ꝭ.ductus aque.Oici conſueuit ꝙ in

triminalibus due vices inducunt conſuetudinem.ſed in alijs tres non ſufficiũt:

¶C. de epiſ.audien.l.iij.in fine. Yo. Hoc teneas
nicum non valet conſuetudo:niſi pꝛeſcripta ſit ⁊

pꝛo certo ꝙ ſecundũ ius cano-
rationabilis:vt extra de ↄſue.

v¶SHe monbus.hec deſcriptio dupliciter videt᷑ inconueniẽs.⁊ qꝛ idem ponit᷑
in deſcriptione quod in deſcripto.⁊ qꝛ idẽ ponit᷑ pꝛo ſpecie ⁊ genere.ſed dic ꝙ ali

ter ſumitur hic hoc nomen mos:⁊ aliter hoc nomen moꝛibus:⁊ aliter hoc nomẽ
conſuetudo.hoc nomen mos ſumiiur pꝛo iure nõ ſcripto.ſed hoc nomen cõſue/

tuto ſumiiur generaliter ꝓ iure ſcripto ⁊ nõ ſcripto: vt.j.c.pꝛoxi.ſed hoc nomẽ
moꝛibus ſumit᷑ hic pꝛo frequẽtibus actibus hoĩum.

xVnſuetudo. inſtitutũ.didetur bic manifeſte ꝙ plures vices non ſufficiũt
Qaa hoc vt aliquid dicatur conſuetudo:niſi inſtitutum ſit ꝙ illud ꝙ pꝛo cõ

ſuetudine ammodo ſeruetur.naʒ poteſt eſſe ꝙ ex

gratia vel toleratia hoc ſepius
9 ii

permiffum ſit: vtextra de ebo. ſig. abbate. .x.q.iij.qꝛ cognouimus. vnde lieʒ
aliquid ſepius factum ſit. niſi eo animo factum ſit vt in poſterum fieretettam ſi
ſuo iure id faceret:talis vſus nõ dicitur vſus:vt.ff.de iti.actuqʒ pꝛi.l.i.S.iulia
nus recte ait. ⁊.l.vlti. Iem alia ratione patet ꝙ ſole vices non inducunt cõſue/
tudinem:qꝛ Iʒ pluribus vicibus aliquid iudicatum ſit:non ideo in poſterum ita

indicandu; eſt:qꝛ nõ exemplis Wè. αdar ene le⸗ =èð

ſed legibus eſt indicãdũ: vt. C. nι srn E vad rndeng ſ lafr
de ſen. ⁊ inter. nemo. ſed ʒ c ſuſcipitur cuʒ deſicit lex: nec differt
rroanmnpoten e anſnttura an manene Konnel
Enr eli. rni pla onnan et legem ratiò ↄnendꝗt
cuit. Itẽ Multa alia regruntur e ! O„ ei,
ad 85 vt aliquid dicai cõſue/ 1. Lit Ginn iam qð 7 ratioe oſtiterit
tudo: vt dicemus.j. diſ.vij. Duntaxat:quod religioni ↄueniat:
ſtr quod diſcipline congruat: qð ſalu
a nm Bfrit e vüdlitiin ti proficiat. AMocatur auteʒ conſu
ne demuz 5in csi ita.
Benerudin⸗ cuʒ lex deficit.⁊ ſic etucho aõ ecd e ve Eum
eſt ar. ꝙ nunqᷓ ſᷣm cõſuetudi/ q; dicitur non differt: y 5
nez eſt iudicandũ ſi ius dJium tudo ſcriptura: an ratione ↄſiſtat:
pꝛecipiat. ⁊ ar. .xi. di. cõſuetu apparet ꝗꝙ conſt uetudo eſt partim
dinis. 1.c. cõſequens. ⁊.ſ.diſ. redacta in ſcriptis:partim moribꝰ
vij. ſi cöſuetudinẽ. ⁊.c.coõſue⸗ mm vtentium eſt reſeruata: que in
tudo. cx ve ſen. vre ich eu ſcriptis redacta eſt: conſtituuio ſiue
cABr ſo. cope. quo clering vocatur: que vero in ſcriptis
s. Rñ. ꝙ nõ ſᷣm conſuetudi ?s 1n 1
neʒ:ſed bm iura eſt iudicandũ: redacta non eſt:generali noĩe con-
vt. ff. de ſepul. vio. l. iij. F. di · ſuetudo videlicet appellatur. Eſt ⁊
uus. ᷣm hoc multa occurrunt alia diuiſio iuris: vt in eodeʒ libꝛo
raria:vt.j.di.xxxij.placuit. teſtatur Iſidorus ita dicens.
⁊ extra de eo qui mit.in poſ.ce’,d ¶E uẽ ſint ſpecies iuris.

Pareen uuth⸗ haßrer As aüt aut naturale eſt: aut
de cõſue.c. .ij. ⁊ e de teſti.c.ad auie: auegenenß.
hec. Ex olbus iſtis babetur Qaic ſit ius naturale.

cſuetudini ſtat᷑ cõtra ius ſcri · As naturale ẽ cõe oĩuʒ natio
ptum. Solutioneʒ autẽ iſtius nũ:eo q; vbiqʒ inſtinctu natu
aoefeni ungicer⸗ luri: di⸗ re nõ ↄſtitutione hẽtur aliqua: vt
» * .Dlee. ,I eirp, & . SS e . I5;
Woc tene ꝙ cõſuetudo rõna/ ⸗ vfemine Znctlo: liberoꝝ ſue
bilis ⁊ pꝛeſcripta iuri pᷣſcripto ceſſio :2 pueroꝝ educatio: cõmu-
pꝛeiudicat. ita mibi didet: vꝓ nis omniuʒ poſſeſſio: ⁊ omnium
eæx de conſue. c. vlti. etiã ſi alia
nõ interueniãt de quibus facit
mentionẽ. Jo.in illo.c.fruſtra.B.ſed ad quã cõſuetudinẽ dicis recurrendũ an
ad conſuetudineʒ terre:an ad romanaʒ cõſuetudinẽ:an ad cõſuetudineʒ loci vbi
cõtractũ fuit:an ad cõſuetudinẽ vicinarũ pꝛouinciarum.videt᷑ ad cõſuctudinem
romanã: vt.j.xi.di.c.vlti.inſti.de ſatiſ.ꝭ.vlti.ecõtra videt᷑ ꝙ ad cõſuetudineʒ⸗
loci: vt.xij.di.illa.⁊.C.de edi.pꝛiua.an in totũ.⁊ iura pꝛeal.ad hoc ĩducas.ad
hoc dico ꝙ iudex maxime delegatus pꝛimo ſᷣm canones iudicabit:deſicientibꝰ
canonibus uudicet ſᷣm legeasvt extra de no.ope.nun.intelleximus.a.j.di.x.ſi ĩ
adiutoꝛiuʒ. deſiciente oĩ iure pꝛocedatur ad generalẽ conſuetudinẽ: vel etiã par/
ticulareʒ cum defuerit generalis.lʒ quidã tunc dicant recurrendum ad ↄſuetudi
nem romanã.deſiciente iure ⁊ conſuetudine pꝛocedat ð ſimilibus ad ſimilia:vt

xx. di. de ꝗbus.ff. de legi.l.nõ poſſunt.oĩbns deſicientibus ad romanã cõſue-

tudinem pꝛocedat᷑:vt.ff.de legi.⁊ con.de ꝗbus in pꝛin.lʒ ſit ar.ꝙ ad cõſuetudi
nem vicinarũ pꝛouinciarũ ſit recurrendũ:vt ex de cen.ſuper eo.
b/¶ Ratione. argu.ꝙ deficiente lege vel canone põt allegari ratio: vt.xix. di.ſi
romanoꝛum.⁊ di.viij.fruſtra. OJJGMU
¶ Quod religiom.multa enim ſunt rationem:tamen congruunt religioni:
vt virginem peperiſſe.
d CQuod diſcipline. quia lʒ pᷣlatus de ratione coercere poſſit ſubditũ deliquẽtẽ
tñ diſciplinate tenet᷑ ipʒ coercere vt ꝓſiciat ei ad ſalutẽ:vt.xlv. di.cũ beatus.
e¶ Quod ſaluti.lʒ ratio ſit ꝙ homo debeat pſequi inimicũ:tñ nõ ꝓſicit hoc ad
ſalutẽ. Adde ⁊ pꝛouerbioꝛũ.xxiiij.c.circa mediuʒ.
T UVs naturale.Ald intelligentiã iſtoꝛũ no.ꝙ natura multis modis dicit᷑.
gquãdoqʒ dicit᷑ natura vis inſita rebus ſimilia ð ſimilibꝰ pꝛocreãs.Scðo
modo vſ natura ꝗdã ſtimulus ſeu inſtinctus nature ex ſenſualitate ꝓueniẽs ad
appetẽdũ vel ad ꝓcreãdũ vel ad educãdũ.xxxij.q.v.hoꝛꝛendus.ff.ð ven.inſpi.
.Al.i. S. ius naturale.inſti. de iu.na.gen.⁊ ci.in pꝛinci. Zertio modo dicit᷑ inſtin
ctus nature ex ratione pꝛoueniens:⁊ ius ex tali natura pꝛoueniens dicitur natu
ralis equitas.⁊ ſᷣm hoc ius naturale dicuntur omnia cðia.i.còicãda tpe necefſſi
tatis:vt.xlvij.di.ſicut.Quarto modo dr ius naturale pꝛecepta naturalia.hoc
eſt.Nõ furtũ facias.Non mechaberis.xxxij.q.vij.qd adulterio. Aldde locuʒ
xbi ſic habet᷑ in exodo.xx.c.⁊ deute.v.c.⁊ leui.xir.inſti.de ob.q ex deli.na.circa
pꝛin.⁊ omne ius diuinũ dicitur naturale ius.⁊ ſ̃m iſtud ius ſimiliter oĩa dicũ/
tur cõia.i.cõlcanda.bene enim fuit aliquid pꝛopꝛium de iure diuino.nã ipſi ade
fuit dictum. In ſudoꝛe vultus tui veſceris pane tuo. AZldade ter.oꝛig. geneſ.
iij.c.⁊ alibi exodi.xx.c.⁊ deute.c.v.Non concupiſces rem pꝛoximi tui.Simili⸗
ter ius ciuile dicitur varijs modis.quandoqʒ dicitur ius ciuile illud ius qð non
eſt naturale vel ius gentium.ſᷣm hoc ius canonicum dicitur ius ciuile ſᷣm ꝙ hic
ſumitur.Secundo modo dicitur ius ciuile omne illud qð non eſt canonicũ ius.

orro ſi ratione'lex conſiſtat: lex

Tertio modho ius ciuile dicitur lex.xij.tab.ff.de oꝛig. iur.l.ij.ꝭ.exactis.
Quarto modo dicitur ius ciuile ad driam iuris pꝛeteꝛij. Jo.
Coniũctio.ſi intelligas de cõiunctiõe coꝛpoꝝ eſt hoc ius naturale ꝓ
ueniens ex ſenſualitate.ſi intelligas de coniunctione animoꝛuʒ eſt ius na
turale ex rõe ꝓueniens.er de biga.debitDim.
h Succeſſio.nõ intel
lige de ſucceſſione que
vna libertas: acquiſitio eorũ que ſit per hereditatem cum

terra: iunnki Arz illa non ſit naturalis:ſʒ
elo: terra:mariqʒ capiunt Ilẽ de deſuccemioe percarni⸗

⸗ 5 . . * „ 4 0 4 i ve
ſtitutio: violẽtie per vimꝰrepulſio. lmteltict roewe lel

nunq; iniuſtum ſed naturale equũ⸗ gdunt parentibus.ff. vñ
Eabetur. S. Quidd ſit ius cinile. Elana-re. ſcripto.
8 ciuile ẽ qð qaſqʒ populꝰ v?· S.non ſi..
ciuitasꝰſibi ꝓpriũ dinina bu- i E eautano Paotn
manaqʒ cauſa conſtituit. enmnte naln s
T Onid ſit ins gentium. non ipaenewu:
. . „er xvi.q.i.pᷣdicatoꝛ.ſimi⸗
UVs gentium eſt ſediũ occupa liter ſilius patrẽ egentẽ
tio:ediſicatioꝛmunuio:bella:capti cogit᷑ alere.xxij.q.uiij.ĩ.
uitates umntee Hoſnina ſed Aaicrre ale le
ra pacis:ĩducie:legatoꝝꝰñn violan- ‚ ). ſer n
dox fligio: ↄnubia ĩter alienigẽas eaadced d
phibita: hoc ĩde ius gẽtiũ appel- x. Sſolnt.
lat᷑:qꝛ eo iure oẽs fere gẽtes vtun᷑. ꝑ ¶ Cõis oĩum.i.nibilł
C Quid ſit ius militare. erat pꝛopꝛiũ alicui iure
Vs militare eſt belli inferẽdi diuiuo. del dic cõis i⸗
N. ſolẽnitas: federis faciendiq; Geand rempoe utel
nerus: ſigno dato egreſſio in ho⸗ Zladeter. in acnbus
ſtem: vel pugne commiſſio. Item apoſto .c. iĩ c. üj. v in
ſigno dato receptio. Iem flagitij epra ad coꝛi.c. x. et. riſſ.
militaris diſciplina: ſi locus deſe nam etiam ſm legẽ ro⸗
rat᷑. Itẽ ſtipẽdioꝝ modus dignita manam tempoꝛe peri⸗
tũgradus:premioꝝ houor veluti cli cibaria maxie erant

ri ear ⸗ .Ner cõmunia: vt.ff. ad le⸗
cũ coronavł torques donat᷑. Iteʒ ge rbo.l.ih.F.cu ieadẽ

I.poſiteꝰ rei vel cõmẽdate pecũie re

pᷣde deciſo:⁊ ꝓ pſonaꝝ qlitatibus naue. in fi.xij. q. i. dile.

7 laboribꝰiuſta diuiſio:ac pᷣncipis* cuiſſimis.
l¶ Capiuntur.hec eniʒ
⁊ alia q̃ innulliꝰ bonis
ſunt cedũt occupãti:vt inſti.de re.diui.S.ferre.
m ¶ Item depoſite. ſallit in duobus caſibus:vt.j.xxij.q.ij.c.ne quis.et
ſi dominus ⁊ deponens ſimul petunt rem potius reſtituitur domino:vt
fr.depo.bona ſides. .
n Cðmẽdate.cõmendare idẽ eſt qdð deponere:vt.ff. ðᷣpo.lucius ticius.
o ¶Per vim. qð cuilibet licet: vt.ff. de iuſti.⁊ iu.vt viʒ.⁊ er de ſen.erx.e
ij..ſi vero in ſine.de illa materia habes no.xxiij.q.i.in ſũma. Joan.
p T Us ciuile.vłciuitas. ſic aliqua eccleſia ius ſibi ſtatuit:xt.j.di.xi.
catholica.⁊ de con.di.iij.pꝛonuncianddun.
q ¶umanaqʒ.i.contemplatione dei. de conſe. diſtin.iij.c.iij.⁊ hoĩuʒ:
LEockr-l. .
r . As gentiũ.ſediũ.i.hoſtiliũ: vt.xxiij.q.vij.ſi de rebus.⁊.q.v.di⸗
cat aliquis. inſti. ð re. di. .itẽ q̃ ex hoſtibus.ff.ð acꝗ.re.do. materialeʒ.
5.ſi.vel dic ſediũ dacantiũ que occupãti cõcedunt᷑:vt inſti.de re.di..ſe
re.alioqn ſi pꝛopꝛia auctoꝛitate raperet etiã rẽ ſuã cadit a dñio:vt.j.xvi.
.q.vi.placuit.ff.qð me.cã.extat.C.vnde vi:ſi quis in tantam.niſi foꝛte

alio modo nõ poſſet eam cõſequi per iudiceʒ:vt.xxiij.q.i.c.i.⁊.ij.⁊.ff.ᷓ

in frau.cie.ait pꝛetoꝛ.ꝭ.ſi debitoꝛem. Jo.
s¶ Seruitutes.alibi dr ꝙ ſeruitus ſit inducta p ebꝛietatẽ.xxxv.diſ.ſerto
die. Aldde tex.poc pꝛobãtẽ geneb.c.ix.ĩ f.alibi vr inducta ex pᷣſcriptis
ne ſeptẽnij: vt dicã. .di.vij.S.ius aũt.ſed dr̃ inducta ð iure gẽtiũ:q; ius
gẽtiuʒ eã appꝛobanuit:nõ ꝙ eã pᷣmo inuenerit.ſi g bellũ iuſtũ eſt ꝗ capit
fit uus capiẽtis:vt.xxiij.q.v.dicat.⁊ ſʒ hoc peccat taliter captus ſi rece/
dat a dño ſuo:vt.xvij.q.iiij.ſi quis puũ.ſed ſi bellũ nð eſt iuſtũ:licitum
eſt ei fugere dum poteſt:vt.ff.de cap.nihil intereſt. Jo.
t¶Poſtũminia.poſtliminiũ eſt ius quo reſtituitur alicui res quã per ca
ptiuitatẽ amiſerat:vt.xvi.q.iij.pꝛima actione niſi ſint arma que nõ reſti
tuuntur:qꝛ illa turpiter amiſit: vt.ff.eo.l.ij.
v ¶ Cegatoꝛum.ſi quis legatũ vel amicoꝛũ vel hoſtiũ impedit ſᷣm cano
nes excòicatur: xt. xciij.di.ſi quis.ſᷣm leges traditur hoſtibus:vt ſit ſer⸗
uus illoꝛũ.ff. de lega.l.vlti. Jo.
r ässe
Us militare.ſederis.i.pacis cõponende.
3¶ Deſerat᷑. ſm canones gꝗ fugit in bello publico infamis eſt:vt.vi.q.i.
itames.ſᷣm leges capite punit᷑: vt.ff.de re mi.oẽ.ꝭ.qꝗ in acie.oã.
Modꝰ. j. xij. q.ij. vulterane. 1. j. xxi. q. vl. e.i. .
2 CODignitatũ. ꝗs ſit dignioꝛvł ſupioꝛ alio. xꝓ ¶ Cũ coꝛona.i.ma⸗
ius munus. a ¶C l toꝛqᷣs.i.minꝰmunꝰ. b. ¶ Ac pmipis.no ⸗

õ

eln
E ſer
(Eaαa,
nnal

K e.

e
mm
ß

m

a
le⸗

0,

is

bi
r
.
8
n
ſ.

,

—— —☛ä

ges ſub eo oſtituti ſüt. riuntur: ſed propria ſunt romano
Wü vj. q. iij.ſcitote. . f. ad rũ: a in eos ſolos oſtituta. DI. II
ach legẽ rho. de iactu. ꝗ Onſtat autem ius quiri-
Ende, gera ne vuſt tũ ex legibus ⁊ plebiſcitis
mec heredltatez byepoète. 2 ſenatuſconſultis: coſti
4 nec alia que hic de iure tutionibus principum:ex
romano enumerant᷑.ar edictis ſenatorum: ſiue reſponſis
gu. viii. di. quo iue. prudentum. UQue ſit lex.
¶.Belegitimis here/ Ex eſt cõſtitutio populi:qua
õ maioresꝰnatu ſimul cum ple
Peredide Atſucceſſio i bibus aliquid ſanxerunt.
vniuerſu; us q deſun . Quick ſit plebiſcitum.
. „ 5 4 *
ctius habuit tpe moꝛtis: Lebiſcita ſi unt que plebes tã⸗
vel qð ſupereſt deducto tmnm conſtituunt: ⁊ vocamur.
ere alien. plebiſcita: eo q; ea plebs ſcial: vl
e De PatapiSihns. ſciſcitatur ⁊ rogat vt ſiant.
Aliuabio et acauiſii On·id ſit ſenaruſconſultum.
minij p cõtinuationẽ Enatuſcõſultũ eſt qð tm̃ ſena
poſteſſiois: tpis lege dit natuiconnt eſt as im ſena
kniti. ff. de vſu. l. ij. En ots populis conſulendo de
DlI. II cernunt. H
Gnſtat. n Quuic ſit ↄſtitutio vel edictum.
c bac.ij. diſti. (YDnſieutid vel edictũ ẽ qð tm̃
aguur d ut rex vel imperator conſtituit
cies romann iunis agak veledidit. Que ſunt reiponſa
etiã quare leges cõſula prudentum. 1..
res vel tribũicie: vel alie Eſponſa prude ntũ ſunt que
ſic ſint appellate ac. iuriſconſulti reſpondere dicũ
. 8 E1àvopnli oli; tur conſulentibus: vnde ? reſpon-
eſn Rogie n ſa pauli dicta ſunt. fnerunt eni gda
trãſtulit hanc prätem in prudentes ? arburi egqtatis qui in-
imperatoꝛẽ: vt inſti. de ſtitutiones ciuilis iuris compoſitas
in. natu.5.ſed qd pᷣnci · ecdiderunt:quibus diſſidentiũ lites
pi. vel dic ꝙ populus contentioneſq; ſopirentꝰ.
Kakle Bin Se⸗ ibiria . Que ſint tribunitie vel conſula-
AleH7 conceſit. res leges.
W 1b Dua maioꝛes. ma Vedã etiã leges dicuntur ab

õ
nA?: 4

4

lcei Rerſnd joꝛes natu dñr nobilita
ua te: antigꝗtate:dignitate:
ESAlc.g ten: ſcia: vt. ij. q. vij. q̃rẽdũ.
°0 ſere 1. . co criminationes.

i Dcbüu ſũt. ple

NS Ae ☚n-:

Di.

oĩa q̃ capiunt᷑ in bello ſunt pᷣncipis:⁊ ſiceſt Z.xxiii.q.v.dicat.vbi drĩ ꝙ re m ¶ Sopirent. nec enim licet iuchci ab eo

gis ſunt oĩa.ſed dic ꝙ pꝛincipis ſunt oĩa:ſedi
merita pſonarum.xij.q.ij.vulterane..e· hed e ceen⸗
Es publicũ eſt. vñ qui ledit ſacerdokes vel res ſacras ab oĩbus tan
qiᷓ; pꝛo publico crimine põt accuſari.ar.ij.q.i.in pꝛimis.

b TSsaunitk-9 gri
no.i. romulo.
Osð nulli. 3. C. de portio. ¶ Qind ſit ius publicum.
wageinnen . widit As publicum eſt in ſacris:⁊
elct E
iure. ſed ibi oẽs vocant᷑ Maelddlibus e maaiſtratib .
romani ſubiecti roma,. . inck ſit ins quiritum.
no impio ꝓut dr̃ ꝓpꝛiũ As quirituʒ eſt. pprie roma-
romanox eſt babere fli . noruʒ: quod nulli tenent niſ
os in ptate: put ẽt genti quirites:ideſt romani:in quo ggit
en bromanoun delegitimis hereditatibus: veſ de
ceps totiomudi: vt. vſ. (urationibus: uel de contractibus:

de tutelis:de vſucapionibus?: que

i.in apibus.⁊ ĩ diuer inap
de paine iura apud nullũ aliuʒ populũ repe

ſis ꝓuincijs:diuerſi re/

his qui eas ↄdiderũt:ut cõſu
lares: tribunitie:iulie:cornelie.nã
ſub octauiano ceſar̃ ſuffecti ↄſules
papius ⁊ pompeius legeʒ tulerũt:

iſcita pᷣmo faca que a nominibus eorũ appellatur
fuerunt ꝑpꝑ diſcoꝛdiã q̃ di 1. -Sri .2*⅓
ſuit inter nobiles T ple⸗ papia ⁊ pompeia: cõtinens patruʒ
beios: vt.ff.de oꝛi.iu.l.

ij.5S.hiſdem tempoꝛibus.
*„U

Onſtitutio vel edictũ eſt. Oꝛopꝛie dicunt cõſtitutiones pᷣncipum
⁊ edicta pᷣtoꝝ.d etiã edictum iudicis:vt.xxiiij.q.iij.de illicita.

1 B Eſponſa.Olim licuit cuilibet totã hereditatẽ ſuã relinqre alteri: ſʒ

falcidius ſtatuit ꝙ quarta pars hereditatis deberet relinqui legiti
mis hered bus.Eſt aũt triplex falcidie quarta. Ana eſt debita iure nature
que competitlegitumo heredi.Alia eſt debita iure inſtitntionis quã pot
iure heres inſtitutus petere:cum tota hereditas eſt exbauſta. JYo. Et iſtas

dnas põt hodie habere ſilius inſtitutus.extra de teſta.rainaldus.⁊ ita ceſ

ſat opinio dñoꝝ.C.ad le.fal.qᷓꝙᷓ.b.Tertia q̃ dr̃ qrta trebellianica: ⁊ cõ
petit heredi inſtituto qui rogatus eſt hereditatem alteri reſtituere:vt legit
extra de teſta.rainutius.Jo.

ſe tenetur ea vinidere pᷣ

E

D

I ct nI

turali.S.reſponſa.

premia ꝓ ſuſcipiẽdis liberis.ſub
eodẽ quoq; imperator̃ falcidiꝰ tri-
bunꝰ plebis legem fecit:ne quis plꝰ
extraneis i teſtamẽto legaret qᷓ;ᷓ vt
quarta pars ſupeſſet heredibꝰ: ex
cuiꝰ noie lex falcidia eſt nominata.
AQuid ſit lex ſatvra.
Atpyraꝰvo lexẽ que ð pluribꝰ
ſimul rebꝰ loquitur.dicta qui⸗-
dẽ a copia rerum ⁊ quaſi a ſaturita
te. vnde ⁊ ſatyraʒ ſcriber̃ ẽ poema
ta varia cõdere:vt horatij:iuuena
lis:⁊ perſij. D
¶Kiuec ſint rbodie leges.
Hogieleges naualiũ cõmer

ciorũ ſunt ab inſula rhodo co

gnominate:ĩ qua ãtiquitus merca-
torum vſus fuit. I. III
nes be ſpecies ſecula
o riuʒ leguʒ partes ſũt. Sʒ
quia cõſtitutionũ: alia eſt
ciuilis:alia eccleſiaſtica.ci-
uilis vo forẽſe vel ciuile ius appel-
lat᷑:quo nomine eccleſiaſtica cõſti⸗
tutio appelletur videamus.
Ecdeſiaſtica cõſtitutio canonis
nomine cenſeiur.
Vigd autẽ canon ſit: Iſidorꝰ
Linlibro. v. ethymo.ðclarat di
cens. Quid ſit canon.

Anon grece:latine rgula nũ-
cupat᷑. ¶ AUnde dicat rgula.
Egu dieta ẽ eo ꝙ fcte ducit:

nec aliquãdo aliorſuʒ trahit.
Alij vo dixerũt r̃gulaʒ dictã vel ꝗ⸗
rgat:vł ꝙ normã fcte ⁊ bene viuẽ

di pᷣbeat:vl ꝙ diſtortum prauũq;

corrigat. Porrocanonum: alij
ſunt decreta pontiſicum: alij ſunt
ſtatuta concilioꝝ. Cõcilioꝝ vo alia
ſunt vlalia: alia ſũt ꝓnicialia.ꝓuĩi-
cialiũ alia celebrant᷑ auctoritae põti
ficis romãi pᷣſente videlicet legato
ſacte romane eccłie:alia vo aucto/
ritate patriarchaꝝ vl pᷣmatũ ulme
tropolitanoꝝ eiuſdẽ ꝓuincie. Hec
quidẽ de generalibus regulis ĩtelli-
genda ſunt. Sunt autem quedaʒ

priuate leges tã eccleſiaſtice qᷓ; ſecun
lares: que priuilegia appellantur.

BHe ꝗbꝰ. v. libro ethymo. Iſido
rus ait.¶ Quid ſit puſlegiũ.
Rinilegia ſüt leges pᷣuatoꝝꝰ

3

⁊ reſponſis deuiare:vt inſti.de iure na

Uedã:pꝛemia.hec fuerunt pᷣmia ꝙ ſi quis baberet rome tres filios:in ita Ve . „
lia qttuoꝛ: in ꝓpuincia ꝗnqʒ:nõ poterat vocari ad onus tutele.inſti. de ex-. dr⸗ lel⸗ enß e e uGer 0
cu.tu.in pꝛin. vel aliter ↄſtitutũ eſt ꝙ ſi ꝗs bʒ minus qꝙᷓ.xxv.annos excludit᷑ ab iſiezt: Aj2 ve ler P
honoꝛibus:iñ ſi eſſet. xx. anno /:dles: p vna ſtʒ apiu
eppeum Jora eſt Atet
a lex api pofféa: ca

rum ⁊ haberet.v.ſilios:nume
rus filioꝝ ſuppleret numerum
annox.ff.de mune.⁊ ho.l.ad
rẽ.⁊.ff.de mino.l.ij.

in. C.de lati.li.l.vnica.in pᷣn.
⁊ in ꝓhemio digeſtoꝝ.F. ⁊ an
tea.in fi.

p Mogdie. Iniquiſſima ẽ

illa lex. ſ. ꝙ patientibug
naufragiũ ĩhabitatoꝛes ola au
ferãt:vt.ffᷣ.e.modeſtinꝰ.ſʒ ho/
die lex illa coꝛꝛecta eſt.C. ð fur
tis.auc.nauigia.⁊ er de ↄſue.
c.fi.ĩmo tales ſũt excõicati ipᷣo
iure:vt eẽ de rap.excòicamꝰ.

PlI. III „
4 Mnes.ſʒ qꝛ ſupꝛa

0 tractauit de ſpecie/
bus ſecularium le/
gum: modo vult
tractare de eccleſiaſticis ↄſtitu
tionibus:q̃ varijs noĩbus ap/

pellant᷑:qnqʒ illud appellat᷑ ca

non:qñq; decretũ: qñq; decre-/
talis epiſtola.Canon vr̃ id qd
ſtatuit᷑ in vłi cõcilio.er ð biga.

altercatõis. HNecretũ dr̃᷑ qð pa

pa ſtatuit de cõcilio cardinaliũ
ſuoꝝ ad nullius oↄſultationeʒ.
Decretalis epiſtola dr quã ſta
tuit papa vel ſolus vel cuʒ car
dinalibus ad ↄſultationeʒ ali⸗
cuius edidit. Itẽ adhuc als in
uenimus appellationes cano/.
nice cõſtitutionis: vt dogma:
mãdatũ:interdictũ:ſanctio:vt
xxv.q.ij.ſi qs dogmata. Do
gma eſt qð ↄſiſtit in doctrina
fidei xpᷣiane.xxiij.di.qui epᷣs.

Mãdatũ qð oↄſiſtit in doctri-

na de moꝛibus.xxiij.di.his igi
tur. Interdictum in quo nulla
pesa adijci᷑. Sanctio vbi pe/
na adijcit᷑.xxxvi.di.c.ij.

r 63 Anon. hʒ aũt canõ ſub

ſe qttuoꝛ ſpẽs: vt.xxv.
q.ij.ſi quis dogmata.

8 2 Egula. alioꝛſuʒ. ergo ſi
regula nũqᷓ trahit alioꝛ

ſum oiĩs regula eſt ius: male ꝙ
dicit lex q ita diffinit regulam.
KRegula ẽ que rẽ bꝛeuiter enar
rat:nõ ut ex ea ius fiat.ff.ð re.
iur.l.i. Ad hoc dicas ꝙ ſi il/
lud appellas regulã in quo ali
qd generaliter ſtatuit᷑ nõ adiũ
ctis exceptionibus: ſᷣm hoc ex

regula nõ ſumit᷑ ius: ⁊ ita log
tur lex.ſed ſi appellas regulaz

id qð includit in ſe ſuas excepti
ones. ſm hoc regula nũqᷓ fal-
lit.⁊ ita ſumit᷑ hic. J0.

t ¶ Pon.o. videlicet legato ad hoc ſpàliter deſtinato. Aʒ enim aliꝗs ſit genera

lis legatus:nõ tñ põt facere gñale uel ẽt ꝓuinciale ↄciliũ:qꝛ ea q̃ ſpalit᷑ ro.põtiſi
ci ↄcedunt᷑:mãdata gñali iuriſditõe nõ trãſferunt᷑:ut e ð offi.le.qð trãſlationẽ.
⁊ mãdata gnali iuriſditõe oↄciliũ nõ poteſt exercereis cui mãdatur: vt.ff.de offi.
eius cui man.eſt iuriſdi.l.ij.Sed nunꝗd metropolitani in ſuis cõcilijs pñt eno/

dare canones: nõ vr:vt.j.xvii.di.nec licuit.⁊.c.ſe.ar.S.j.xi.di.catholica.⁊ de
cõò. di.iij. c.i.Dicas ꝙ de paruis negocijs ⁊ de his q̃ ſpectãt ad onus pñt ↄdere

canones:de magnis rebus nõ pñt:utc.xvij.di.multis.xxiiii.q.i.quotiens.

Riuilegia.pꝛiuatoꝝ.pꝛiuati dicunt᷑ pꝛopꝛie ꝗ nõ ſunt ↄſtuuti in aliqua di
gnitate:ut.xxiui.q.i.qui S.Sed hic pᷣuati dicunt᷑ oẽs exẽptia iure cõi: ſi

ue ſit collegium ſiue aliqua ſpalis pſona.vii.q.i.petiſti. NQic patet rõ quare ver
ba poſita in pꝛiuilegijs potiꝰ ponũtur cauſalit᷑ ᷓ ↄditionaliter:cũ dr ſicut iuſte

a iii

bacſatpra ni les fid Hjsnt: alter al⸗
0 tyra.de hac ſatyra ni- x Le
Bababanns:ſeirangit eni en

„StderaveE: h⸗ 4
Miigiiſ eniz hadit⸗ 3—
dʒ g uf ſapinz3 Popear; 2
tadl. R: Ade al'dta „ qeil In

1 10α* «WMtοαα M

: Jeriemma PAeir

poſſides: ſi illua verbũ inuenis in pꝛiuilegio:exponas ſicut ꝓ

pꝛuuilegiũ ſit lex dʒeẽ certa:vt.j.diſt.pꝛoxi.c.erit.⁊ verba pꝛiuilegij debent eſſe
certa.hanc rõnem aſſignat Inno.er de ver.ſi.abbate.
a ¶ In puuuato. i. in pꝛiuatis.
b 0 Anis autẽ.pmittit.Lribus modis dr̃ aliꝗd ꝑmitti.xno modo qð nul⸗

lo iure ꝓhibet᷑:vt ſecũdas nu⸗ tCnNeceſtaria.qꝛ nõ ni
ptias ↄtraher̃:vt.xxxi.q.i.hac . . ſi inſtate neceſſitate ius
roͤne.Aldqde tex. in deutero. quaſi prinate leges. nam ꝓriuilegi· Angde aug.ait iĩli.de va religiöe. ſtatui oʒ: vt. xrix. vi. re⸗
rüncinmem. Secado modo um dictum eſt eo qð in priuato fe⸗- De legibus tũc eſt iudicãdũ cuʒ Se⸗
ene Nigiraetel, de rn ratur. Officiuʒ vero ſeculariũ ſiue inſtituuntur non cum inſtitute ſunt. ue eiongens alia
ann elrwrqeiz. Meclaz eſt eccleſiaſticarum leguz eſt precpere Niſtis temporalibus legib⸗ pꝛetari vel etiã ne alicui
bec vera pmiſſio: æ d abſolu- qð neceſſe eſt fieri: aut probibere A. q;qᷓ; de bis homines iudicẽt' laqueꝰ paretur per eã. R
ta pmiſſio. Tertio modo dẽ I quod malum eſt ſieri: permittere: cimn egs inſtituunt: tamen cum fue xxvii.q.i.vidua. Jo.

licitũ pmitti ut magis illicituʒ
vitet᷑: vt comeſſationes die do
mMinico:vt di.iiij. deniqʒ.⁊ per
mittit᷑ adulteriũ ne ſiat homi⸗

vel licita vt premium petere: vel
etiam quedam illicita:vt dare libel
lum repudij ne fiant grauniora.
¶Ange in eodem li.Iſido.ſcribit

IIII

qꝛ.⁊ hac rõe:qꝛ ce x ¶ Zoco.qꝛ in aliquibus locis aliqua ſtatuuntur que alibi nõ reciperen

tur: vt. xxxi. di. ante.⁊.c. aliter. item in iure cõſtituendo cõſiderãda eſt vici
nitas locoꝝ vel remotio:vt.lxini.di.cum longe.

8Tpiqʒ.oĩa enim debent ↄuenire

.

cleſia.⁊.ij.q:i.ſi peccauerit.

rint inſtitute ⁊ firmate non licebit
iudici de ipſis iudicaf:ſʒ ſcðʒ ipᷣas.
¶Teges inſtituuntur cum ꝓmul⸗
gantur: firmantur cum moribus

ſuis tempoꝛibus: dt. xxiii. q. iiii. ſi ec

x¶¶ Pꝛiuato.tũc enim

eſſet pꝛiuilegium.

y T Niſtis. iudicent.

cũ ergo papa vult

cidiuʒ:ut.xxx.q.ij.ſi qð veriꝰ. . 60 . 1 . ↄdere canones epᷣi pñt ʒ
5 Adde tex.in en angelio mat. Dicens. CT Quod ſir officiuz legis. . vtentium approbantur. ſicut enim dicere ⁊ dicere:canõ iſte .
.xix. c. ⁊ marci.x.c.⁊ pmittitur WWnis autem lex aut permit moribus vtentimm in contrarium noconuenit conſuetudi
ſubdiacono habere vnã ne pec tit aliquid: vt vir fortis petat nõnulle leges bodie abrogate ſũt: ni regidis noſtre: vt. s. “
cet cum plurtbus: vt erra qum premium: aut vetat: vt ſacrarum ita moribus vtentium ipſe leges c.pꝛori. Sed nunquid
e e eir ermniffta ſa virginum nuptias nulli petere lite confirmantur. Ane illud teleſp- poaino Kabiin ſeulent
poetss Ropenlatnr tolengtin ᷓ at .aut punit: vt qui cedem feceri pori pape: quo dccrenit vt clerici Weeeneſc nndn i
permiſſio. ꝛ2 m hanc pmiſſio⸗ capite plectatur. eins enim premio generaliter a quinquageſima ieiu- nium epiſcopoꝛum: ꝗa
nem dicit canon ꝙꝙ ea qne per/ aut pena vita moderaturꝰ huma/ nandi propoſituʒ ſuſciperent: ⁊ a oꝛbis maioꝛ eſt vrbe: vt

mittimus nõ appꝛobamus: it
xxxi.q.i.hac ratione.⁊ ſᷣin hãc
pmiffioneʒ dicit decre. ꝙ mul⸗

guinũ poſſit intereſſe:vt. xxiij.

na. diuina autem precipitꝰ: At di⸗

liges dominum demm taum.

carnibus ⁊ delitijs abſtinerent: qꝛ

xciii. diſtin. legimus.

moribus utentium approbatum argumen. ꝙ ſententia
non eſt: aliter agentes tranſgreſſiò Ppape pꝛeualet: vt. xv.

lectiſſimi.⁊.capi.licet.⁊

ta toleramus que ſi in iudiciũ 1 ä . ir r Zr. q.ix. veniam. NHam eti⸗
deduceremus caſſarentur: vt c la verd conliurit Die⸗ HSS Sne Ginge eſ wem erroꝛ pꝛincipis iuus
extra de pꝛeben. cum iam du/ Sumel! Pl . Wi “ P My,eAfacit: ut. ff. de ſuppel. le. “
dum. Yo. cere audaciam: ⁊æ nocen- nibus epiſcopis. , . iii. in ſſi. .
e C.Ei qui cedeʒ ſed nunquid di facultatem refrenare: .Septem bebdomadibus a car 3 . LNiebit. argumen.
iuder eccleſiaſticus poteſt tali · Sicut in eodem li. Indo.teſta- ne ⁊ ðᷣlitiis añ paſca derici abſtieãt. qð ſemcd eſt appꝛobatũ
ter dictare ſententiam in cauſa tur dicens. Tatuimus ut ſepte, hebdo- ammodo non poteſt re⸗
ſanguinis⸗cmm neccauſis an && Anareleges fage ſunt. 8 madas plenas ante ſanctũ pa aobari: vt. viile. il. di

g ¶ Mogeratur. paſſiue.

Acte ſunt autẽ leges: vt earũ

¶Aualis debeat eſſe lex.

oẽs derici in ſortem domini uo

phorus quadrageſime addidit.

cipem:? Sed dic ꝙ non

Viij. bi ui . ic . „ , xxxii.q.v. 8-.
. uicteneſteſmnm ponſtans. metn huana coerceat auda cati:a carne ieiunẽt:qꝛ ſicut diſcre/ . orame .
re ius interroganti: ſed nõ pt cia: tutaqʒ ſit iter impꝛobos inocc ta debet eſſe uita dericorumꝰa lai· Abrogare eſt in totum .
illud precpere vel cöſulere. ſic tia: ? in ipſis improbis ſormidato corum conuerſatione: ita ⁊ in ieiu- tollerelegen. Deroga 4
v. q.vlti. delatoꝛi.a.xxiij.q. vl ſupplicio refrenet᷑ audacia ⁊ nocẽ- nio qdebet eſſe diſcretio. ¶ Has reeſtpꝛo parte detrahe
ti. peſimam. Y0.ſed videt bo⸗ qi facultas. Oreterea in ipſa cõſti ergo ſeptẽ bebdomadas omnes relegi: vt. ff de Fer. ſi⸗ „
die coꝛꝛectum.de exceſ.pꝛela.ex tuti , — L alite . rrici jtijg iei „ derogatur. Sed qualit᷑ “
Uacnio. B. tutione legũ maxime qualiias con· gerici a carne ⁊ delitijs ieiunent: ⁊ potpopulus abrogare
d Secerit. vt de pe. di.i.ſi ꝗs ſtituendaruʒ obi eruanda eſt vt co⸗ bymnis ⁊ vigilijs atqʒ oratiõibus canonem cum nonpoſ⸗
cumtelo. tineat in ſe honeſtatez:iuſtitiã:poſ/ 2iherejr die noctuqʒ ſtudeant. Itẽ fſitcondere canoneʒ:ma .
æg ¶Eius.i.legis. . ſibilitatem: conuenientiam ⁊c. que ambro. in libro ſermonum. xime er quo tota pote/
