xij. (Adde ꝙ ita ſcribit
Daulus ad romano
ec.xl). ⸗
hb ¶ In filios. imitatione
non ſanguine.uel intelli⸗

gas de conſenſu de locu⸗

tione ⁊ opere. (Adde ꝙ
ita oꝛiginaliter legit᷑ Exo
di.c.xx.⁊ auẽtes euange
liſtarum que hic ſequun⸗
tur hñtur ſic oꝛiginaliter
Mathei.c.v.Luce.xv.
Math.ix. Luce · vj. ⁊
Mat.iij. Item actuum
auẽtas legitur ibidẽ.c.ij.

reiuſtis
Ganftn
otio nopeed
lencumoch
legennont
aanitſicn
ſepudijpee
alegeboce
lurenrade
Gemus.(
gemalierle⸗
0 1.4 Au

(Porale

.
cangelo⸗
la.
lbos: quibun
mos eſetol
4CMouium
mrm. eker⸗
(Mdeg ſin
ſalbit ſaul
ACthimndti
loni di

*

oaloebe
nlcerniſten
ſcs ue⸗
(Sag
gimrgn
bargd.
tumckinne
hiieinmn
Pltalegin
oue.,
p.
tzamente
rinftii
ſomns dug
Nantſtin
ſemsnein
tmimen c.

Alynulb.

guſethe
S monenos

initatone
ine cintcl⸗
ſenſudelonn⸗
ge. (Adkeg
lurlegi

Nrs euange

ebieſegunn⸗
voiiginalin
v. Lucety.
re·v.
emamum
Nr ice Cij⸗

eE

a CIn pedagogum.i.in
magiſtrum. ſicut enim ꝑ
magiſtruʒ aliquis coerce
tur ua ipſi perlegem.
b ¶ Spiritum.i. ſeruileʒ
timorem.
c doptionis.i.ſfilia/
lem timorem.i.amorem
Jo. de vtroqʒ.j.e.q.vi.
5. ex his. (Adde ita
ſcribit Caulꝰ adroma.
c.viij.⁊ qð dicitur hic
in fi. legitur in euangelio
Mathei. c. xxij.
d in in lege. ⁊ odio
ed nõne odiuʒ ba-
bere eſt moꝛtale peccatũ:
ut.xx v. di. S. criminis. q̃
re ergo hic dicit ꝙ hoc ꝑ⸗
mittebatur iuſtis: potes
Dicere iuſtis alias.uel dic
ꝙ qui vlciſcebatur ſe ſine
odio nò peccabat.qui au

tem cum odio: licet ↄtra
legem non fecerit:iñ pec-

cauit ſicut dando libelluʒ
repudij peccauerunt. licʒ
a lege hoc eis permitteba
tur:extra de diuoꝛ.gau-
demus. (Adde ꝙ ita oꝛi
ginaliter legitur leuitici.
Tre⸗ Luce.c.vi.

in euangelio ſit mẽtio.h.

¶. Mis ua.ſ. auctoꝛita⸗

tibus: quibus pꝛobanit
malos eſſe tolerandos.

g Mota ſunt. . rl. q. ij.

eoꝛum. ⁊.xxx.q.v.nullũ.
(EZldde ꝙ ſicut hic ſequit
ſcribit Paulus in pꝛima
ad thimo.c.iij.⁊ in pᷣma
d cori.c. i,j.

tilia. de quibꝰ ditari
Her alulia. de quib? amore hr̃ditatis certitudine ad cul

XXIII

vſq; ĩ tertiam ⁊ quartã generatõeʒ.
Hec vero a lenitate mãſuetudiniſ ⁊
miſericordie ita inquiens. Beati
pauꝑes ſpiritu: Beati mites: bea
ti Miſericoꝛdes:quoniã ipſi miſe-
ricordiã cõſequẽtur. In illa diceba
tur:ꝗ fecerit hoc vel illð:moꝛte mo
riat.In iſta dicit᷑:gaudeo ſuꝑ vno
peccatore penitẽtiã agente: quam
ſuper nonagintanouẽ iuſtis ꝗ non ĩ
digent pnia. Iẽ:nõ eni venivocatr
iuſtos ſʒ peccatores ad pniaʒ. Eſto
te miſericoꝛdes ſicut ⁊ pater veſter
celeſtis miſericoꝛs eſt.initiũ q̃qʒ pᷣ
dicatõis ſaluatoris nfr̃i ⁊ pcõis eiuſ
dẽ ad pnĩaʒ peccatoꝛes ĩuitauit. ſic
eniʒ vterq; exoꝛſus eſt dicẽs penitẽ
tiã agite:appꝛopinq̃bit eniʒ regnũ
celorũ.ſic ⁊ in actibꝰapoſtoloꝝ cum
iudei cõpuncti ð ſcelere moꝛtis chꝛi

ſti dicerẽt Petro.ꝗd faciemusviri

fratres.legit᷑ petru rũdiſſe: penitẽti
am agite: ⁊ baptiʒetur vnuſqſqʒ ve
ſtrũ. 2 vt vniuerſaliter dicatur in le-
ge populus ũlle rudis ſeruili timor

penarũ cogebatur:vñ ⁊ legẽ in pe⸗

dagogumaccepit. In euagelio ãt
populus gratie liber ⁊ aduitꝰ ſiliali

tũ diuine ſeruitutis inuitatur. vnde
cũ ꝗdã legẽ q̃ſi coercẽtẽ pꝛedicarẽt
eẽ tenend ſimul cũ gratia: ait apo
ſtolꝰ: nõ eni accepiſtis ſpiritũbſerui
tutis iteꝑꝝ in timore: ſed accepiſtis
ſpirit adoptiõis ſfilioꝝ: in quo cla
mamus abba pater. ¶CHinc etiam
Greg.ait in expoſitiõe euãgelij.Si
mile factum eſi regnũ celorũ homi
ni regiiaul facit nuptias ſilio ſuo.
In lege cuiquaʒ permittebatur
odire inimicum ? diligere amienʒ.
CU Am in lege ſcriptũ ſit:diliges
amicũu: 1 odioꝰ habebis inimi
chᷣ tuũ.accepta tunc licẽtia iuſtis fur
rat vt dei ſuoſq; aduerſarios quã
ta poſſent virtute cõpꝛimerẽt: eoſ-⸗

qʒ iure gladij ferirẽt:qð in nouo ꝓp⸗

culdubio teſtamento cõpeſcitur: cũ
per ſemetipſã veritas pdicat dicẽs
diligite inimicos veſtros: Benefa
cite his ꝗ oderunt vos. quid ergo
ꝑ tauros niſi veteris teſtamẽti pa-

tres ſignant᷑.nã dũ ex ꝑmiſſiõe le-
gis acceperãt:quarenꝰ aduerſarios

ſuos odij retributõe pcuterẽt:ut ita
dicã ꝗd alið qᷓ; tauri erãt ꝗ imicos
ſuos coꝛporee virtutis cornu ferie⸗
bant:ꝗqd vero per altilia niſi patres
noui teſtamẽti figurantur:ꝗ dũ gra
tiã interne pinguedinis pꝑcipiunt:
eternis ðſiderijs innitẽtes:quaſi cõ
teplatiõis pẽa ſeſe ad ſublimia ſub
leuãt. ¶ His ita reſpõdetur. Sũt
q̃dã q̃ ſalubꝛi tm admõitõe ſũt coꝛ
ripienda ñ coꝛpꝑalibus flagellis ani
maduertẽda:ſʒ eoꝝ vindicta diui-
no examini tm̃ ẽ reſernãda:qñ in ð
linquẽtes videlicet diſciplinã exer-
cere nõ poſſumꝰ:vł qꝛ ñ ſunt noſtri

IIII

2 410

iuris:vł qꝛ illorũ crimina ⁊ ſi no?ꝰ b Lideles. 2niuiuʒ. S.

nota ſũt tñũ mãifeſtis iudiciis ꝓba
ri nõ pnñt. ¶ De his ꝗ ñ ſüũt nr̃ iu⸗
ris:ait apoſtolꝰĩ prima epiſtola ad
coꝛinthios. ꝗd enĩ mihi attinet de
his:⁊ foris ſunt iudicare de bis do
iminus iudicabit.
CQuod Auguſtinꝰexponẽs ait.
VInſidelium colloquia ⁊ cõniuis
nõ ſunt euitanda
Nſideles nõ poſſumꝰchriſto
lucrari:ſi colloquiũ eoruʒ viia
mꝰa ↄuiuiũ?.vñ ⁊ dñs cũ publicãiſ
2 peccatoribꝰmaducauit ⁊ bibit. in
his vo ꝗ itus ſũt:ideſt ĩſidelibꝰpu-
tredo reſecãda cẽ. Hicẽt cum p
pheta dicit:facit dñs iudicium om
nibꝰiiuriã patiẽtibꝰexponẽdo addi
dit Aug.ab his ꝗ nõ ſũt ſni iuris in
quos negt diſciplina exerceri. Neʒ
quãdo multitudo eſt in ſcelere: nec
ſalua pace eccleſie mala puniri poſ
ſũt:tolerãdi ſũt:potiꝰ quã vioſata
Res eccleſie puniendi.
Tñ Auguſtinnos ait.
CAuedã mala puniẽda ſũt ⁊ que
dam toleranda.
Vidam cũ bonorů malorũ
q; cõmixtionẽ iecdeſia demõ

ſtratã vel pꝛedicatã eẽ perſpexerint

⁊ patientie precepta didicerit: que
nos firmiſſimos reddũt: vt etiam
ſi videatur in eccleſia zinʒania: ta
men nõ ipediatur aut ſides aut cha

ritas noſtra: ⁊ quoniam ʒizania in

ecdeſia eſſe cernimus:non ideo ipſi
de eccleſia recedamus: deſtituẽdã
putant eccleſie viſciplinam: quãdã
peruerſiſſimaʒ ſecuritatem pꝛepoſi
tis tribnentes:ut ad nos nõ pertine

at:niſi dicere quid cauendũ ſu: ꝗd

ue faciẽdum ſit:quodlibet autẽ quiſ
quis faciat nõ curare.nos vero ad
ſanam doctrinam pꝑtinere arbitra-
mur vtriſq; teſtimoniis vitam ſen
tẽtiãqʒ moderari vt ⁊ canes in ec-
cleſia propter pacem eccleſie tolere
mus: ⁊ canibꝰ ſcũm vbi eſt pax ec-
cleſie tuta non demus.iCuũᷣ vero per
negligentiam prepoſitorum ſiue ꝑ

aliam excnſabilẽ neceſſiiatem ſiue

per occultas ſurreptiones iuenimꝰ
i eccleſia malos:quos ĩ ecdeſiaſtica
diſciplina coꝛrigere aut coercere ſñ
poſſumus::tunc ne aſcẽdat ĩ coꝛno
ſtrum impia ⁊ pernitioſa preſum-
ptio qua eſtimemus nos ab bis eſ-
ſe ſeparandos:vt peccatis eorum
nõ coinquinemur atq; ita poſt nos

trahere conemur: velnti mundos

ſanctoſqʒ diſcipulos ab vnitatis cõ
page quaſi a maloruʒ coniunctiõe
ſegregandos:veniant in mentẽ ille

de ſcripturis ſimilitudines. ? diuia

oracula vel certiſſima exempla:qui

bus demonſtratum ⁊ pronunciatũ

eſ malos in eccleſia boms pꝑmixtos
vſq; ĩ ſinẽ ſeculi tẽpuſq; indicii futu
ri tolerãdos: nibilq; bõis i vnitate

xi.q.iij.ad menſaʒ. arg.
ↄtra.xxviij.q.i.oẽs.⁊.c.nniliꝰ
Sol. hic loquitur de paganis:
ibi ſpecialiter de iudeis.(Adð
ꝙ ita ut ſequitin legitur Luce
.Cc. vi.
¶ Qni intus ſunt. qñq; etiam
iudeos punit eccleſia: extra de
viu.poſt miſerabilem.⁊. xvij.
.q.iiij.cõſtituit.( Adde ꝙ ſicui
ſequit legit᷑ in pſalterio pa. ci.

K Uidam.niſi dicere. non

1

rgo ſufficit ꝙ prelatus
inſtruat quidq ſit faciendum: ni
R etiam puniat non faciẽtes.vt
.J. e. q. v. non eſt innocentie. 2
xivij.di. qð ad nos. ſicut non
ſufficit dño prohibere ne cum
ſeruo ↄtrabat:quin teneatur ip
ſe de peculio:ut.ff. de pecul.l.
ſiquis ſeruum. ⁊.ff.ð verborũ
obligatione ſeruus vetantem
.ar.tamen contra eſt. xliij. vi.
Non poſſumus.ſine ſcan.
dalo.uel qꝛ eſt occultuʒ. vj.q.
.i.ſi omnia. (Zldde ꝙ ita diui
ni oraculi ecemplũ ut dicit tex.
legitur. ¶ Pathei. c. vij.

a Rec patientie. qñqʒ.n.re⸗
miſſio ſe mentitur pietatem.ut
xli.di. ſepe.
b Am quiſqʒ;.vbi periculũ
cũ ergo periculuʒ ſciſma
tis timeatur: mali nõ ſunt excõ
candi:ut.l.di.ut conſtitueretur
.j. e. ipſa pietas:⁊.c.nò poteſt.
Sed cõttarium eſt.xiij.q.iij.ec
ce.ſed ibi cum non timetur ſcan
dalum. Item ↄtra.extra ve re/
gu. iu. qui ſcandaliʒauerit. Sʒ
hic loquitur de veritate diſcipli
ne que poteſt quandoqʒ deſeri
pꝛo ſcandalo:ibi de veritate iu⸗
dicij que ſemper pꝛeualet ſcan⸗
dalo. (Zdde ꝙ exempla poſi-
ta hic in fi. hñtur oꝛiginaliter
Mathe. xxvj· Luce. xxij. 2
Marci.xiiij.c. P
t B Jvcut.non eſt ab oꝛatiõe.
MHultiplex eſt cauſa qua
re non debemus ceſſare ab ora
tione malorum uel eoꝛum cor
rectione. Nam quedaʒ ſunt ita
deſtinata:ut pꝛecibus obtinean
tur:ut.j.c.pꝛoxi.lem quia ne
ſcitur quis ſit de numero pꝛede
ſtinatorum ⁊ quis non:⁊ de ne
mine eſt deſperandum idiu E
in hac vita:ut de pe.di.vij.ne/⸗
mo.a qꝛ deus ſepe aliquid pro
mittit qð poſtea mutat ſi videt
hoĩes negligentes:ut de peni.
Diſtin.i.pꝛedixerat.⁊ tñ qꝛ ſi nõ

pꝛoſunt illi pꝛo quo oratur tũñ

proſunt oꝛanti.iuxta illud.ora
tio mea in ſinu meo ↄuertetur.

mneze .
d Megligenda. de pe. di. vij⸗
nemo.
e Btineri.poſtulãdo. nec
ideo voluit dominus ſu
ſcitare quartum moꝛtuũ.qꝛ nõ
fuit pꝛo eo petitũ.ut.ſ. de pe.
di. i. So ex biſitaqʒ.v.xpᷣs quoqʒ
Abucodonoſoꝛ.accepit.
argnu.ꝙ depoſituſpoten
reſtitui.ut ð pe.di.vi.c.i.in ſi.
7.xxxv.q.ix.ſnĩam..c.grego
rius.item eſt hic ar.ad queſtio⸗/
nẽ illam. ꝙ depoſitus reſtitutꝰ
pꝛeferẽdꝰ ſit ſubſtituto.ut.viij.
.q. vlt. c. vlti.ar.ↄtra.vij.q.i.
eos qui.licet determinata vide
tur:ex de ſimo.ex inſinuatiðõe.
Jo. de hoc quid iuris ſit.in que
ſtionibus notaui.b. (Adde ꝙ;
ita legitur originaliter Danie
lis. c. liij.
8C. Rationem. arg. ꝙ de ſin⸗
gulis non eſt ratio reddẽda.vt
J. e.q.de tyrijs.⁊ de peni. di.
iiij.ſi ex bono.ar. S.lxviij. diſ.
coꝛepi.⁊.xxiiij.q.iij.ſi habes.
hb Odoꝛ. bonus. odoꝛ xppi eſt
pꝛedicatio bonorum.
inon ſpontaneum. de hac
ma notaui. xv. q. i. S. i. T. ij. ?
.c. merito.
kC. Er predeſtinatione. ar. ꝙ
non poteſt quis arguere factuzʒ
cuius auctor ipſe fuit:ut.xxviij.
diſ. diaconi. extra de cle. cõiun/
a. diuerſis. Jo.
; Cum vero. ſic ergo bona q̊
acit homo per deuzʒ facit. ma
la que facit non facit per deum
qꝛ deus nò eſt auctoꝛ mali· Sʒ
ne crederet aliquis ꝙ deus ope
retur etiam malum:qꝛ legitur
ꝙ deus tradidit romanos in ðᷣ

Tauſa

ac participatione ſacramẽtoꝝ ꝗ eo
rũ factis ñ cõſenſerint obfuturos.
cũ vo eis ꝑ q̊ͥs eccłia regi᷑ adeſt pa
ce ſalua ptãs diſcipline aduerſus ĩ
pꝛobos aut nefarios exercẽde:tunc
rurſus neq; ſocoꝛdia neq; ſegnitia
doꝛmiamus: ſʒ acuelis pᷣceptorũ q
ad ſeneritatẽ coertionis ꝑtinẽt exci-
tãdi ſumꝰ vt greſſus noſtros i via
dñi ex vtriſqʒ teſtimonijs illo duce
atqʒ adiutore dirigentes:nec pati⸗
entie nomine tiorpeſcamꝰ. nec ob-
cẽtu diligentie ſeuiamꝰ. ¶ Itẽ ↄtra
epiſtolam parmeniani.
TPauine occulta:ſeueriꝰat puniẽ
da ſunt ab eccleſia delicta maifeſta.
C Vm aſq; fratrũ ⁊ xpianoꝝ in
tus in eccleſie ſocietate ↄſtitu/
toꝝ in aliquo tali peccato fuerit ðpᷣ-
henſus vt anathemate dignꝰbẽat᷑:
ſiat hoc vbi ꝑiculũꝰſciſmatis nulluʒ
ẽ⁊ infra qñ cuiuſqᷓ; crimẽ ẽ notũ:⁊
oĩbus execrabile appareat vt vł nul
los ꝓꝛſus vel nõ hies hẽat öfenſo
res ꝑ quos poſſit ſciſma ↄtingere:
nõ dormiat ſeueritas diſcipline.
Eſt ẽt alia cauſa q̃ coꝛectio ver
boꝝ vel verbeꝝ videtur eſſe ĩutilis
vel ſuperflua.pꝛedeſtinati enĩ ad vi
tã ſine conectione mutãt᷑:ſicut Pe
trus quẽ dñs reſpiciens nemine coꝛ
ripiẽte commouit ad lachꝛymas.
Preſciti ad moꝛtẽ iter flagella de-
teriores fiunt:ſicut pharao.bõis er
go ſupflua:dãnãdis hec ĩueniũtur
eẽ iutilia. Mis ita rñdetur auẽte
Greg. 7 AugLSicut ab oꝛatiõe
ceſſandũ nõ ẽ:ſic neca conectione.
Icut nõ ẽ ab oratõe ceſſãdũ p
eis q̊s conigivolumꝰ ẽt ſi nul
lo hominum orãte ꝓ Petro dñs
reſpexit eũ:⁊ fecit eũ ſuũ flere pecca
tũ:ita nõ ẽ negligẽda coꝛꝛecto:qᷓ;
unis deꝰquos voluerit ñ correctos
faciat eẽ coꝛrectos:tunc a utẽ ex coꝛ
rectiõe ꝓficit hõ cũ miſet᷑ oeꝰ atq;
adiuuat:ꝗ facit q̊s voluerit ẽt ſine
correctiõe ꝓſicẽ. Idẽ i dialogo.
¶Soli pᷣdẽſtinati ſalnat gi poſiu⸗
lando ſuo labore mernerunt.
Btineri nequaquã pñt q̃ pᷣde
ſtinata nõ fuerit:ſed ea q̃ ſan-
cti viri oꝛãdo efficiunt:ita pᷣdeſtina
ta ſunt:ut precibꝰobtieant᷑.nã ipſa
quoq; perẽnis regni pᷣdeſtiatio ita
eſt ab oĩpotẽti deo diſpoſita: vt ad
hoc electi ex labor̃ perueniãt: q̃tenꝰ
poſtulã do'mereant᷑ accipere:quod
eis oĩpotẽs deus ante ſecula diſpo-
ſuit donare. .Nem Augn
Oecculto dei iudicio mali obdu
rantur flagellis boni emendantur.

T ) Abucodonoſoꝛ pniam me/
22

ruit fructuoſam:nõne poſt in
numeras ipietates flagellatus pe-

nituit:⁊ regnũ quod ꝑdiderat rur-

ſus accepit: Dharao autẽ ipſis in

flagellis durior eſt effectus ⁊ peri⸗

it. Mic mihi ratõez reddat qui diui
nũ cõſilium nimiũ alte ſapiẽtiq; coꝛ

de dijudicat: cur medicamẽtũ vniꝰ

medici manu confecium alij ad in-
teritũ alii valuerit ad ſalutem. niſi
qꝛ chꝛiſii bonus odorꝰalijs ẽ odor
vite ĩ vitã:alijs ẽ odor moꝛtis ĩi mo
tẽ:quãtũ ad naturã ãbo hoiĩes erãt.
quãtum ad dignitatẽ ambo reges
quantum ad cauſam ãbo captiuũ
dei populũ poſſidebant.quaniũ ad
penã ãbo flagellis cemẽter admo-
niti.ꝗd ergo ſines eoꝝ fecit eſſe di⸗/
uerſos niſi ꝙ vnus dei manũ ſenti
ens in recoꝛdatõe ꝓpꝛie iniꝗtatis in
gemuit alter libero contra dei miſe
ricoꝛdiſſimãderitatẽ pugnauit arbi
trio. Idẽ. Tmaſis ire nunquã deꝰ
redderet interitũ:ſi nõ ſpontaneũi

nueniretur homo habere peccatũ.qꝛ

nec deus peccanti homini iuſte ifer
ret iram:ſi hõ ex pꝛedeſtinatõe dei
cecidiſſʒ ĩ culpã. Idẽ.pᷣdeſtinatõeʒ⸗
Dei ſiue ad bonũ ſiue ad malũ in oĩ
bꝰopari ĩeptiſſime dicit᷑R vt advtrũ
Gꝙᷓ; hoies quedam neceſſitas videat᷑
ipellere.cũ in bonis voluntas ſit in
telligẽda non eſt ſine gratia.in ma-

lis autẽ voluntas intelligẽda eſt ſi-
ne gratia. Euz vero aliquosa deo

aut traditos deſiderijs ſuis aut ob
duratos legimusꝰaui relictos ma-
gis peccatis ſuis:hoc ipſos meruiſ
ſe profitemur:quia talia eorum cri-
mina preceſſerunt:vt ipſi ſibi penã
debuerũt:qua eis etiã ſuppliciũ ver
teretur in reatũ.atq; ita nec ðde iudi
cio dei querimur:quo deſerit meri
tos deſeri:⁊ miſericordie eius gra
tias agimus qua liberat nos meri⸗-
tosliberari.vires itaq; obediẽtie
non ideo cuiquã ſubtraxit qꝛ eũ nõ
predeſtinauit:ſed ideo eum nõ pre
deſtinauit: quia receſſurum ab ipſa
obedientia eſſe pꝛeuidit. & Pꝛede

ſtinatio quoq; dei ſemper in bono

eſt:que peccatũ ſola voluntate ho/
minis cõmiſſum aut remittẽdũ no
uit cũ laude miſericordie aut ple/
ctendũ cuʒ laude iuſticie. In malis
autẽ operibꝰ noſtris ſola pᷣſcientia
dei intelligenda eſt.qꝛ ſicut preſciuit
⁊ predeſtinauit que ipſe feci:⁊ vt fa
ceremus dedit ita preſciuit tantum
non etiã predeſtinauit:que nec ipſe

fecit nec vt faceremus exegit. Hiãt

de quibus dicitur : ex nobis exierũt
ſed non fuerũt ex nobisꝰ. ſi enis fuiſ

ſent ex nobis manſiſſentvtiq; nobiſ

cum:voluntate exierunt voluntate

ceciderunt.⁊ qꝛ preſciti ſunt caſuri:

non ſunt predeſtinati.eſſent autem

predeſtinati ſi eſſent ruerſuri: ⁊ ĩ ſã

ctitate ac veritate manſuri. Ac per

hoc predeſtinatio dei multis ẽ cau-

ſa ſtãditn emini eſt cauſa labendi.

Moõ ergo neceſſitatem facit cor

rectionis vel obdurationis dinina
predeſtinatio ſeu preſcientia: cum
boni per gratiam corrigantur: ⁊ li/
bero arbitrio mali pereant. Nec.n.
quia predeſtinatio ſen preſcientia

ſideria carnis.⁊ ꝙ obdu⸗
rauit cor pharaonis.⁊ ꝙ
reliquit tyrios ⁊ ſidonios
peccatis ſuis.⁊ iõ oñdit qᷓ
liter hoc intelligatur.
m ¶Aliquos. ideſt rõa

n Gu traditos.trade⸗
re dicitur hoĩem peccato.
qñ permittit ipſum pecca
re: uel ꝗa ſubtrabit ipſi
Wniann⸗ MVl
o Legimus. in epiſtola
ad romanos.a in exodo:
1 in euangelio matthei ðᷣ
iſe Nrdoniir⸗
p Non meritos. ex hoc
pʒ ꝙ primam gratiaz ne
mo meretur:ut.j.de cðõᷣ.
.di. iiij. gratia.⁊.c.pla⸗
cuit. ? quicunqʒ.
q . Lecit. ſ.bona.
4 1 Fecit. ſ. mala.
FA ODicitur. in epiſtola.
Joannis.
98 Erxr nobis. quantum
ad pꝛedeſtinationem.
tStandi.ſed nonneiã
Dirit ꝙ predeſtinatio non
eſt cauſa quare homo fa
ciat bonum:ſed potiꝰ bo
num qð facit eſt cauſa pᷣ

deſtinationis:ſʒ dicas hic

predeſtinationem appel

lari deum predeſtinamẽ.

MNam nemo poteſt veni⸗
re ad me:niſi ei fuerit da/

tum a patre meo. nel dic
ꝙ predeſtinatio nõ eſt cã

efficiens:ſed eſt cauſa ſine
qua non fit. Item ſi vere
volumus loqui non ẽ cõ
cedendum qꝙfutura bona
ſint cauſa predeſtinatio/
nis. qꝛ ex h ſeq̃ret᷑ cau
ſa eſſet poſterior ſuo cau⸗
ſato. Item quicquid deꝰ
pdeſtinauit: ab eterno pᷣ
deſtinauit.i.ergo pꝛedeſti
natio eſt eterna:ergo non
habet cauſam ſue genera
tionis. non ergo futura
ſunt cauſa eius. Item ſi⸗
quid eſſet cauſa generatio
nis eiꝰ. ergo eius oppoſi
tum eſſe cauſa coꝛuptio
nis eius. ſed impoſſibile ẽ
canſa coꝛꝛumpi uel deſi/

nere eſſe:qꝛ ſi corrumpe⸗

retur uel deſineret eſſe. er
go poſt hoc inſtans non
eſſet:ergo ſi modo non ẽ
nunqᷓᷓ fuit.nam bene ſeg
tur ſi fuit predeſtinatum:
ergo predeſtinatum eſt:⁊
ſemper erit predeſtinatũ.

5

lami.,
iirttlit⸗

luleuenike
ii. itb
Neaeſſmnint
natipe:M
Girbe o
cfirlü ſoc
Ullafechzan
gtlrligtt
dͤdicoy
ſde reektta
kee dupler
ft boreue
der öniditn
everaꝛdee
Iludenict
picht ſe nea
gire Ano.
n aligtene
Audeueiel⸗
Ptictalgan
niz ellladeu
lmober die
ceſſarünong
ermiareipla
Gtch ſegven
8Keavir
ſchigatd
4 (Boci
biſtoi
p. diſtie, dil
(¶Alogſe⸗
leait erodlc.
numen..c li
Oeeb. bie.
depe di.
Cpponttur.
(Nuaſente i
gisſſgihtüg

Mrllepenipo⸗

Daieitönunadi
ſliadaen
Unntabils.
(Dethneen
ſie dſo
Figtiſciitat
Cialoneopotkota
im.(Be
lgim atbee

Ns ſalt dicf

nbuneſl
Nnnis ap)
nde toc

Aupapeigi

tq plcekinne
mongtnin
aſimn, aſign
gublͤinlön
lirn i⸗
Acce⸗

iatnden,

9

Nnaonig
brſthng

merigsgſ
WNN
ur,utſds
uncz.
fmningite.

4

7
6

ſe goummn
truicnen.

hiſlune

Drrthintonen
cunehenoi
umſel obt
Gſuttcktan
tonisgdaghe
tnatcenannt⸗
umßrriefni,
hemoportven⸗
Eeniſtatuetd⸗
pare nenedd
leſinatonbcch
8rſedeccannſe
nft Aun
uslonn tnich
umgfnnbon
Hia orrhcknund⸗
erb ſcſigen
poſtnorovgn⸗
emtognidde

H

it ab en⸗
ergopeti
lerna:egonen
ſam ſuegeneni
on ergofuura
leins Fenſ⸗
uſa gencrani⸗
goenscſe
(auſaconnnee
ſdimpoſbet
wunnginta
Eſtonnnſe
AReſruck
tborninnzc
goſt gobotn 4
itpananin
eprekeciranun:

nieſfmunch
ntgneſnii

a/Salli. hec argu
Ccse nõ vz: ðus
Buidit aliquid ⁊ alr
põt euenire: g pꝛeui
detia di ẽ fallibilis.
bQDuãuis. ad hu

ins. 5F. intelligẽtiam

nõ ꝙ oẽs tales locu

tões ſunt vuplices:

ſi dens puidit aliqd
neceffario illud eue
niet: qꝛ ſi hec dictio
neceſſario ðᷣterinĩat
totalẽ ↄnñᷣam locutio
eſt vera. ⁊ tũc talis
v᷑ ſenſus:hec ↄñtia ſi
deus puidit aliqd it
lud euenire ẽ neceſſa
riñ.ſi aũt hec dictio
neceſfariũ vetermi⸗
nat ipʒ: oñs falla.
Silr h̊ ẽ duplex. ne
ceſſariũ ẽ ſocratẽ am
vnlare cũ ambulat?
qꝛ ſi itelligat᷑ cõpoſi
ta 15 dicto vera ẽ:
ſi de re eſt falla. ſilx
hec ẽ duplex: neceſſa
riũ ẽ hoc euenire qð
Deꝰ pᷣnidit: de dicto
E vera:de reẽ falſa.
Ridit ñ ẽ neceſſe eue
Nire.⁊ no.ꝙ talis ax
dit aliqd:neceſſario
illud euẽiet:g ſi deꝰ
Bnidit aliqd neceſſa

riuʒz & illud euenire.

qꝛ mõ hec dictio ne
ceſſariũ non põt de
termiĩare ipſaʒ ↄnaʒ

itm̃ enens .

c Mequit. ver
ſi lelligat de victo.
à ¶ Mis oĩbus. ple
bis. hiſtoꝛiã hẽs. xl⸗
v. diſtic. diſciplina.

Adsð ꝓ ſic oꝛigialr

legit᷑ exodi.c.xxxij.⁊
numeri.c.xiiij.)
E Dꝛeb. hiſtoꝛiaʒ
bes de pe. dil. ij. F.
opponitur.

Jraſcente. itelli ⸗

gãs iñ ꝙ c̃tũ ad tẽ

poꝛalẽ penã pot ira

dei eẽ cõmutabilis.
ſed qᷓtũ ad eternam
mutabilis.
g Betyrijs. ut cre
et pñte dñᷣo ſz po

ſtea crediderũt ad p/

dicationẽ apoſtolo/
rum. (Adde ꝙ ſic
legitur Matthei. c.
xx. Ieʒ ſicut dicit ĩ
ſin. buius vᷣſi. legit᷑
Joannis.c. vi)

b & Si rõne. ecodez

videt᷑ dicenduʒ
ꝙ ſi papa aliqꝗd fa/
cit qð videt᷑ imuſtũ:
vbi nos roönem nõ
poſſumꝰ aſſignare:
ꝙ nibilõinꝰ illõ in⸗
ſtũ ſu. xvij.q.uij. .
qui autẽ.(ldde
ſic legit᷑ bidẽ. c. ij.
IDropbeiã. oſee.

XXIII
dei falli nõ poteſt:neceſſario eueniũt q̃

pꝛedeſtinãtur vel pꝛeſciuntur:ſicut nec

neceſſario pꝛedeſtinãtur vel pꝛeſciunt
que futura ſunt:ſed qꝛ bona abſqʒ eius
gra:mala pꝛeter eius ſciaʒ euenire non
poſſunt. Quãauisbergo cõuenienter
dicatur ſi hec pᷣdeſtinata ſunt vel pᷣſcita
neceſſario eueniẽt:nõ iñ ideo abſolute
verũ eſt neceffario eueniẽt que pꝛedeſti
nata ſũt vel pꝛeſcita.qꝛ bic neceſſitas re
fertur ad veruʒ euentuʒ:ibi ad intuituz
dinine pꝛeſciẽtie. Ande augu.due ſuntĩ
quit neceſſitateſ:ſimplex vna:veluti ne
ceſſe eſt oes homines eſſe moꝛtales.al-
tera oditionis:vt ſi aliquem ambulare
quis ſcit:eũ ambulare neceſſe eſt.quod
eni quiſqʒ eẽ nouit:id eẽ aliter qᷓ; notuʒ
eſt nequit,ſed hec minime ſecũ illã ſim
plicẽ trabit. hãc.n.neceſſitatẽ nõ ꝓpꝛia
facit natura:ſʒ ↄditiõis adiectio:nulla
eniʒ neceſſuas cogit incedere voluntate
gradientẽ:q;uis eũ tunc cũ gradiat᷑ ice
dere neceſſariũ ſit. Eodeʒ igit mõ ſi qd
ꝓuidentia pñs videt:id neceſſe eſt eſſe:
taaſi nullã nature bẽat neceſſitatem. at
quidem ea futura que ex libertate arbi-
crij ꝓueniunt:pꝛeſcis contuetur.hec igi
tur ad intuitum relata dininum neceſſa
ria fiunt per diſpoſitionez dinine notio
nmis.per ſe vero conſiderata abſolutam
nature ſue libertatem non deſerunt.ſiẽt
igitur pꝛoculdubio cuncta: que futura
dens eſſe pꝛenoſcit.ſed eoꝛũ quedam ð
libero pꝛoſniciſcunt᷑ arbitrio:q̃ͥ quanuis
enueniũt exiſtendo: tamen naturam pꝛo
pꝛiam non amittunt:que pꝛius quaʒ fie
rent etciã nõ euenire potuiſſent. g. His
omnibus mala noſtra libero aſcribun-
tur arbitrio: cũ alibi diuine aſcribantur
indignationi. Añ greg.Cũ ſuperna in
dignatio ſeſe vt ita dixerim medullitus
mouet hãc opinio vel oppoſiio huma
na non remouei:nec ſe cniuſlibet vtili/
ter depꝛecatio obijcit:cũ ſemel deus ali
quid ab itimis iraſcendo diſpõit.Hinc

eſt enim ꝙ moyſes qui reatũ totius ple

bis apud dominum ſuis pꝛecibus ter-

ſit:dunq; ſe obiceʒ obtulit:diutne iracũ

die vim placuit: ⁊ ad petraʒ oꝛeb veni/-
ens ⁊ ꝓmiſſiõiſ aque exhibitõe diffidẽſ

repꝛomiſſionis terrã ĩgredi dño iraſcẽæ

tetnon potuit. Item aug. CWι etyrijs?
vero ⁊ ſydonijs quid aliud poſſumus
dicere quaʒ nõ eſſe eis datum deſuper
vt crederent:quos credituros fuiſſe ip-
ſaveritas docet:ſi talia qualia apnd nõ
credentes fcã ſunt virtutum ſigna vidiſ
ſent.quare aũt hoc eis negatũ fuerit:di-
cant ſi poſſunt qui calumniantur:⁊ oſtẽ
dant cur apud eos dominus mirabilia
quibus pꝛofutura nõ erãt fecerit:⁊ apð
eos quibus erant pꝛofutura nõ fecerit.
nos etenim ſi rationebfacti pꝛofundita-
tem iudicij eius penetrare nõ poſſumꝰ
manifeſtiſſime tamen ſcimus ⁊ verum
eſſe quod dixit:⁊ iuſtum eſſe quod fecit
⁊ non ſolum tyrios ⁊ ſydonios ſʒ etiaʒ
coꝛoʒaim ⁊ bethſaida potuiſſe conuer-
ti ⁊ ſideles ex iſidelibus ſieri:ſi hocĩ eis
voluiſſet dominus operari.neq; enim
vVlli falſum videri poteſt:quod veritas

bonifacio.

IIII

ait: Nemo põt venire ad me:niſi fue-
rit ei datuʒ a patre meo. Item quiꝑ

pꝛophetamuudaice plebi pꝛomiſit: Ec

ce ego ſepiam vias tuas ſpinis ? mu⸗
niam eas lapidibꝰquadris:id eſt adi-
mam tibi facultatem peccandi. Ideʒ ꝑ
pſalmiſtam de damnandis dixit: Fiẽt

vie illoꝛum tenebꝛe ⁊ lubꝛicum ⁊ ange⸗

lus domini perſequens eos. Sed in
his omnibꝰ vitia noſtra bumane aſcri⸗
buntur mẽtis arbitrio:quod diuina cle

mentia in electis miſericoꝛditer vertit
ad bonum:in damnandis iuſte relinꝗt

ad malum:Sicut ergo quãnis certiſſi⸗/

me ſciamus neminem vitra terminum
ga deo ſibi pꝛeſixum eſſe victurum:om-

nibus tamen languentibus non incon-
grue medemur:ſic quanuis nemo ſal-
uetur niſi pꝛedeſtinatus ad vitam:om
ni tamen delinquenti eſt adbibẽda coꝛ-

rectio:nec maloꝛum eſt negligenda di-

ſciplina. Ande ideʒ Auguſtinus ait

Non ſemper in eos ni peccant vin

dicia eſt exertenda.

x AOſa pietas veritaſ charitas nos

non permittit contra cecilianuʒ eo
rum hominum accipere teſtimonium
quos in eccleſia non videmus:cni do/
minus pbibet teſtimonium.quos enim
dinina teſtimonia non ſequuntur:pon-
dus bumani teſtimonij perdideruntꝰ.
Itẽ moleſtus ẽ medicus furẽti freneti-

co:⁊ pater indiſciplinato ſilio.ille ligan
do.ille cedẽdo:ſʒ ambo diligẽdo.ſi au
tẽ illos negligãt ⁊ ꝑire ꝓmittãt:iſta po/
tius falſa mâſuetudo ẽ crudelitas. Iteʒ

ſi poteſtatẽquaʒ ꝑꝑ religionẽ ac fides

regum tẽpoꝛe quo debuit diuino mune
re accepit eccleſia:hi qui inueniuntur in
vijs ⁊ ſepibus.i.ĩ hẽſibus ⁊ ſciſmatibꝰ

cogunt᷑ intrare:nõ quia cogũtur repꝛe
hẽdant:ſʒ quare cogunt᷑ attẽdãt.Cõni

uiũ domimẽ vnitas coꝛpoꝛis vpᷣinõ ſo

lũ i ſacramẽto altaris:ſʒ ẽt inviculo pa-

cis. In eodẽ theodoſius imꝑatoꝛ legẽ
gñaliter ĩ oẽs hẽticos pꝛomulgauit:vt
quiſquis eoꝝ epᷣus vel clericus vbilibz
eẽt inuẽtus x.libꝛis auri mulctaret᷑. Nẽ
ſi? duo aliꝗ in vna domo ſimul habita-
rẽt:quã certiſſime ſciremꝰ ruiturã:no-/
biſq; id pꝛenunciantibꝰnollent credere
atq; in eademi manere perſiſterent:ſi
eos inde poſſemus eruere vel innitos
quibus imminentẽ illam ruinã pᷣdemõ
ſtrauimus:vt vlterius redire ſub eiꝰpi

culuʒ non auderẽt:puto niſi faceremus
non immerito crudeles iudicaremur.

Poꝛoſſi vnus illoꝝ vobis diceret qũ ĩ
traueritiſ eruẽ nos:memetipſũ ↄtinuo
trucidabo:alter aũt nec exire quideʒ in-
de nec erui vellet:ſed neqʒ necare ſe au
deret:quid eligeremꝰ:vtrũ ambos rui
ne oppꝛimẽdos reliquere:anvno ſałcẽ
per noſtrã operã liberato alterũ nõ no-
ſtravculpa ſed ſua potius interire ꝑmit-
teremus:nemo eſt tã infelix ꝗ nõ qd ſie
ri ĩ talibus rebus opoꝛteat:facillime iu⸗
dicet. Item poſt pauca.q ſi plurimi eſ-

ſent in domo ruitura ? inde vnus ſaltẽ
liberari poſſet:atq; id cuʒ facere cona-

217

¶Spinis.i.compunctio
m Quadris.i.virtiutibꝰ
q̃ttuoꝛ vł doctria quattuoꝛ
euãgelioꝝ.(Adde ita nt
ſegt ꝑ pſalmiſtã lo ꝗẽ dñs
ps.xxxiiij)
n Plſa pietas. teſtĩo/
. I niuz. in hoc enĩ ꝙ eſt
moꝛtuꝰ ĩ vnitate eccle:ſʒ ꝗ
daã heretiti volebãt eũ poſt
moꝛtẽ accuſare de bereſi:
vt. xxiiij.q. ij.ſane pfert ſʒ
nõ erãt recipiendi ẽt in crie
hereſis cũ ille bone opinio
nis fuit: vt.ij.q.i.in pᷣmis.
hereticus aũt bñ reciperet᷑
Zʒ her̃ticũ.ut.ij.q.vij.ſi be
reticus.iio.
o Merdiderũt.ij.q.vij.
p ¶ Doteſtatẽ. quã nõ hẽ
bat eccleſia: cum ⁊ nouella
adhuc eeet.
q ¶Alr ſidẽ. eccleſie ↄſeruã
d ſʒ poſtea qñ cepit dñari
pᷣncipibꝰ. vt. J. e. diſplicet.
7.c. nõ innenittr.
nir ere i. reaite ad ec
5 Sec quare. q.d. nõ eſt
Oſiderãdũ ꝗd fiat:ſed qua
de cã fiat:vt.j.e.q.viij.de
occidendis. 7. ff. de fur. ve
rum.ſimiliter nõ eſt conſi
derandũ ꝗd faciat:ſed quo
animo ſiat.vt.xv.q. vi.c.
i.in fi.q.d.cogaãt᷑ ire ad cõ-
de quo agit᷑ in enangelio.
lvi.di.ſpoſus.S.e.cum in
lege.(Adde ꝙ ita ut ſeꝗt̃
de dñi cõniuio legit᷑ ĩ euan
gelio Luce.c.xiii/.)
t¶NLegẽ.quã bhabes.C.ð
hereti.arriam. S
u ¶ Si duo.ixes.n. ponit
caſas. Primo ſic.duo ſüt
in domo ruitura ⁊ ambos
poſſumus liberare.ad boc
tenemur licz ſint iuiti. Se
cũdo ſic.duo ſunt in domo
vna ⁊ ſi vnũ liberamꝰal/
ter vult ſe necare. Terxrtio
ſic.multi ſunt ĩ domo vna
2 nõ niſi vnus liberari po
x oꝛro.ſecũdus cãus.
⸗ noſtra.licet enim
aliquis ſeipſum iterimat ꝓ
pter nos dũmodo nos iu⸗/
ſte monebamur ñ tenemur
vt.j.e.qðe.vx. cum hð.⁊
.c.de occidendis.⁊. lxvij.
diſ. qð nos.

a & Liberato. i. ñ minns
aliquem lberare teneris:
licet oës alij ſepderent.
Cõÿpellit. ergo videt ꝙꝙ
oĩbus ſit pᷣceptũ:ut denun
cient crimĩa delinquentiuʒ
ſz hoc intelligas tantuʒ de
prelatis vel de canonica ð
nunciatiõe:ut.ij.qi.ſi pec
cauerit.
HNon debet. de iure cõ
à . Lompenſatione. i. ut
alij facilius redeant ad ec
cleſia:cũ vident aliquos re
nerſos tolerari in ſuis ordi
¶ Aulnus. dupliciter in
ſeritur ramus arbort:ut ðᷣ
cuntur duo vuinera ifligi
arboꝛi.i.eccleſie quando il
le qui fuit deſtimtꝰ reſtitui
tur ⁊ alter qui ſubſtitutus
fuit remouet᷑.ſecundo mò
quando nullus fuit ſubſti-
Iutus. 2 illud dicitur leue
vuinus.(Adde ꝙ tres au

ctoutates que bic ſequũtur

legunt᷑ oꝛiginalr ĩipᷣma ad
Coꝛithios.c. ri. ĩ epiſtola
Jacobi.c. v. 1 Matthei
1C.Setrabendũ.ſic.xliiij.
Di. cõeſſationes. ? diſt.l.ut
conſtituereturr.
De mendacij.i.de mẽ⸗
atio timoꝛis.
h ¶ Epiſcopi. . di. xij. nos
coſuetudinẽ contra.
CAnliter. no intelligas
ꝙ auguſtinus hic reſtituat
epiſcopos depoſitos.ſʒ do
cet quid fieri poſſit.
E¶ Et ſic.i. propter res eo
rum.
Con res eorum. ut. j.
m 5 Aid faciet.medicia
ic eſt coꝛrectio.
nRInter freneticos.i. ad
modum freneticorum ſeui
entes.
o¾ Sncipiunt. Egreſſus
eni malitie virmtis opera
tur ingreſſum.xxxij.q.i.cũ
renũciat.hec tamẽ nò eſt cõ
cedenda ſi aliquis incipic
eſſe bonus nõ tñ perfectus
deſi nit eſſe malus.de pen.
diſtin.ij.forte.⁊.c.ſi ᷣmo.
pꝓ. Cõia.j.de pe.diſ.iiij.
in vobis.no. S. i.q.i.ſa
cramenta. (Adde ꝙ ſicut
dicitur hic ĩ ſi. legit᷑ in euà
gelio Luce.c.ix)

CTauſa

remur alij ſemetipſos pꝛecipitio neca-
rẽt:doleremus de ceteris. verũ ð vniꝰ

ſaltem ſalute cõſolaremur:nõ tamẽ ne
ſeipſos alij perderẽt:perire vniuerſos

nuilo liberatoꝰ permitteremꝰ.ꝗd igit᷑ ð
ope mipicoꝛdie qð pꝛo vita eterna adi/
piſcẽda ⁊ pena eterna vitãda hoĩbꝰde⸗
bemus ĩpẽdere:iudicãduʒ ẽ:ſi ꝓ ſalute
iſta nõ ſoluʒ tpali:ſed ẽt bꝛeui ⁊ ad tẽpꝰ
exiguũ liberada ſicnos ſubuenire hoi-

bus rõva ⁊ benigna ↄpellit.Itẽ ſi ing-

unt donatiſte opoꝛtet vt ⁊ nos extra ec-

cleſiã ⁊ aduerſus ecclenã fuiſſe peniteat

vt lalui eſſe poſſunus:quomodo poſt
iſtam pniam apud vos cderici velẽt epi

ꝑmãaeremꝰ:? hoc nõ fieret quoniã reue-

ra qð fatẽdũ eſt ſieri nõ dʒtvbi pauciip-
ſa cõpenſatiõeꝰ ſanarent᷑:ſed ñ hoc di/
cãt ⁊ multo maxie humiluer doleãt gĩ
tãta moꝛte pꝛeciſiõis iacẽt:vt iſto quo-
dã vulnere matris ecckłie catholice reui
uiſcãt. Cum.n.pꝛeciſus ramꝰ inſerit᷑:fit
aliud vulnnusin arboꝛe:quo poſſit reci

pi vt vinat:ꝗ ſine vita radicis peribat.

ſʒ cũ receptꝰ recipiẽti coaluerit ⁊ vigoꝛ
cõſequit᷑ ⁊ fructꝰ.ſi aũt nõ coaluerit ule

quidẽ areſcet:ſʒ vita arboꝛis pmaebit.
c.n.⁊ tale inſerẽdi genꝰ:vt nullo pᷣciſo

ramo qui itus ẽ:ille qui foꝛis ẽ inſerat᷑:
nõ tamen vllo ſed vłlemſſimo vulnere
arboꝛis.ita ẽt ⁊ iſti cũ ad radicẽ catholi-
cã veniunt nec eis:poſtquã vix erroꝛs
ſui penitet:honoꝛ clericatus aut epᷣatus
auferet᷑: ſiquidẽ ſit aliꝗd taãquã ĩ coꝛtice
arboꝛis mr̃is õ integritatẽ ſeneruatis.
verũtñ qꝛ neqʒ qui plãtat ẽ aliqd neqʒ ꝗ
rigat:ad dei miſericoꝛdiã pᷣcibus fuſis
coaleſcente ſuoꝝ pace ramoꝝ charitas
coopit miiitudinẽ pctõꝝ:⁊ paulopoſt.
Vex in hmuſmodi cais vbiꝑ graues
diſſẽſionũ ſciſſuras ñ buiꝰaut ſũliꝰ hoĩs
ẽ periculũ:ſʒ plurimoꝝ ſtrages iacet:ð⸗
trabẽduſẽ anqd ſeueritati vt maioꝛibꝰ
malis ſanãdis ſyncera charitas ſubue⸗
mat.habeãt ergo ð pᷣteruo ðtenabili er
roꝛe ſicut petrꝰ bhabuit ð mẽdacijꝰtimo⸗-
re amarũ doloꝛẽ:⁊ veniãt ad eccłiã epᷣi
vera.i.catholicã matrẽ.ſint in illa cleri-
ci.ſint epᷣiꝰ vtilitei ꝗ ↄtra eã fuerit hoſti⸗
liter.nõ iuidemꝰ imo aplectimur:hoꝛ-
tamur:optamꝰ. a quos ĩ vijs aut ĩ ſepi
bus iuenimꝰintrare cogimꝰ.⁊ ſicnõdũ
quibuſdã perſnaden g non res eoꝝ!
ſed ipſos querimus. Idẽ Fauſto.
Mecicinali ſeneruate
tur ad bononm.
Vid faciet eccleñe medicia ſalu⸗
teʒ omniuʒ materna charitate cõ

ali cogen⸗

qrẽs:tãqᷓ; inter freneticos litargicos

eſtuans:nũquid contemnere:nunquid
deſiſtere vel debet vel poteſt: vtriſqʒ ſi
neceſſe ẽ vt ſit moleſta que neutris ẽ ini
mica? naʒ ⁊ frenetici nolũt ligaria litar
gici nolunt excitari.ſed perſeuerat dili
gẽtia charitatis freneticum ligare litar-
gicum ſtimulare ambos amare:ambo
offẽdunt᷑:ſʒ ãbo diligunt᷑.ãbo moleſta-
ri quãdin egri ſunt idignãtur:ſʒ ambo
ſanati gratulat᷑. In eodeʒ.Catolici eſſe
nõ incipiũtꝰ:niſi beretici eẽ ðſtiterit. Ne

q; n.ſacr̃a eoꝝ inimica ſũt nobis:queĩ

illis nobis ſũt cõiaꝰ:qꝛ nõ humana ſunt
ſʒ diuĩa.pꝛiꝰ erroꝛ eoꝛũ ẽ auferẽdꝰ queʒ
male inierũt:nõ ſacr̃a q̊ ſimiliter accepe
runt que ad pena ſuã poꝛtãt ⁊ hũt qua-
uis idigne babẽt ſed iñ habẽt. Ecce
ꝙ cria ſunt puniẽda qñ ſalua pace eccle
ſie fieri poſſũt:in qͥ tũ diſcretio adhibẽ-
da cẽ.aliqñ.n.deliquẽtiũ multitudo diu
patiẽtiã ad pniaʒ ẽ expectãda.aliqñ ĩ
paucis ẽ pũiẽda vt eoꝝ exẽplo ceteri ter
reãt᷑ ⁊ ad pniaʒ ꝓuocẽt᷑.hic cũ diſcipuli
celeſti igne ſamaritaãos vellẽt ↄſumere
ꝓhibiti ſüt: — ad pnnaz ze .
pectati:vt xpᷣo pᷣdicãte ↄuerterẽt᷑ ad ſi-
dẽ A Añn Ambro eu. ede
in eos ꝗ peccat: vindicta eſt exercenda.
Nood chꝛiſtus diſcipulos ſuos in
crepanuit:qꝛ ignẽ ð celo deſcẽdere
ſuper eos geſtiebant:ꝗipſum nõ rece.
perũt:oñdit᷑ nobis nõ ſꝑĩ eos ꝗ peccãt
vindicandũ:qꝛ nõnũqna ampliꝰ ꝓdeſt
clemẽ᷑tia tibi ad patientiã qua lapſo ad
coꝝnectõeʒ.Deniqʒ ſamaritani citiꝰcre
diderunt a ꝗbus hoc loco ignis arcetur
nec diſcipli peccãtꝰꝗ legẽ ſequunt᷑.ſcie-
bãt.n.finees reputatũ ad iuſticiã q; ſa-
crilegos interemerat: a ad pꝛeces belie

ignẽ deſcẽdiſſe ð celoc¶ Põti hac ꝓ⸗

hibitiõe apoſtoloꝝ aliud intelligi.apo-
ſtoli nõ ʒelo iuſtitie ſʒ amaritudis odio
ob imuriã ſue expulſiõis vidicandã ſa-

maritãos igne voluerũt ↄſũmere.do⸗

minus autẽ volẽs eos iniuriã pꝛopꝛie ꝑ
ſone cum patiẽtia ⁊ gaudio tolerare.in
iuriam vo ſeruitutis diuine nõ inultam
relinqnere:au:neſcitis cuius ſpũs eſtis.
Hincẽt Petrus qui cuʒ alijs audierat

HBeati eruis cũ maledixerint vobis bo

mines ⁊ dixerit oẽ malũ aduerſus vos
gaudete in illa die ⁊ exultate:qm̃ mer-
ces veſtra copioſa eſt in celis:contume-
lias ſibi illatas cum gaudio ſuſcipiebat
peccata vero que in deum committebã
tur acerrime pumebat. vnde anamam
2 ſapbiram ſpiritui ſancto mentientes
moꝝis ſententia pertulit. Sic etã pau-
lus duʒ a ſuo cõtẽptu pia admonitione
2 multimodaꝰ commẽdatione ſui cori

thios reuocaret: magnuʒ ilium elimaʒ *

qui credituros a fide retrahebat cecita-
te percuſſit: vt ceteri perterriti pꝛedica-
tionem eius nõ impedirent:ſed in chri
ſtum credentes amime cecitatem effuge
rent.⁊ coꝛinthium illũ foꝛnicatoꝛem ꝗa
in deum peccauerat:ſathane ad vexan
dum tradidit. Minc etiam gregoꝛi
ſeribit ianuario epᷣo repᷣhẽdẽs eũ ꝙ ob
