cũ ea tñ eẽ nð põt.ar.xxiij.q.vi.s.ex his.a.j.di.vij.nullus hoc de ſeruili.ẽ
alius ininalis ꝗ partim reſpicit pꝛemiũ merui partim penã ſupplicij.de tali di ip

mandata:magna vtiqʒ volũtate.ideſt
magna charitate fecerũt.de qua ait dñs
maioꝛẽ charitatẽ nemo habʒ ⁊c̃.⁊ pau
lopoſt. Ipſ charitatẽ apkus Petrus
nondũ habebat:añ timore ter dñm ne/
gauit ⁊ tñ q̃ʒuis parua ⁊ imperfecta nõ
deerat ei charitas qñ dicebat oñe aĩaʒ
meãꝗ pono pꝛo te.Idem ſuper epiſtolã
Joãnis.Si ꝗs tãta habuerit charitatẽ
vt paratus ẽt ſit ꝓ fratribꝰ mori ꝑfecta
eſt in illo charitas.ſed nũgd moxvt na-
ſcit᷑ iij prorſus pfecta eſt: vt pficiat᷑ naſci
tur.cũ fuerit nata nutritur.cũ fuerit nu-
trita roborat᷑:cuʒ fuerit roborata pficit
cũ ad pfectũꝰ venerit ꝗd dicisꝰ:mihi vi
uere xpᷣs ẽ:⁊a mori lucrũ. ¶ In eadeʒ.
Icut ſetaſitroducit filũ ita timor ĩ
Htroducit charitatẽ. creſcit charitas
minuit timor ? ecõuerſoꝰ. ¶ In eadẽ.
BVBrte nata ẽ i te charitas ſʒ nõduʒ
. perfecta:noli ðſperare.nutri eã ne
forte ſuffocetur. Idez ad NHierony.
QNuanias in ꝗqbuſdã ꝑfecta in ꝗgbuſ
dã imperfecta.pfectiſſimalautẽ in
hac vita haberi nõ põt. ¶C Item Gre.
B Jſermo meus inuenerit aliquã i᷑
cordibus veſtris ſcintillaʒ gratni-
tu amoris dei ipſã nutrire ad hàc auge
dãã vos aduocar̃ ſtudete.Et paulopoſt
Flate?nutrite ĩvobis vt cũ creuerit:⁊ flã
mã digniſſimã fecerit:oĩuʒ cupiditatũ
ligna ↄſumat.eõriolłẽt gradꝰin virtute
cẽ ꝓbãtur:qꝛ ⁊ ĩ ipſiꝰpeccati gradꝰ eni/
dẽter apparẽt.ſicut.n.nẽo repẽte ſit ſũ-
mus ita nẽo'repẽte fit turpis. C MHic ẽt
Anug. ait in ſermone habito in monte.
B Icut tribus gradibus ad petm̃ p-
nuenitur ſuggeſtõeꝰ:delectatiõe:cõ
ſenſione:ita ipſius pcti tres ſunt differẽ
tie ⁊ in corde ⁊ in facto ⁊ in conſuetudie
tanqᷓʒ ?tres mortes.vna quaſi in domo
ideſt cũ in corde cõſentitur libidini.alte
ra vero quaſi iã ꝓlata extra portam cuʒ

in factũ procedit aſſenſio.tertia cũ vi cõ

ſuetudinis male tanqᷓʒ? mole terrena p
mitur animus:quaſi in ſepuichro iam
putrẽs.q̃ tria genera mortuoꝝ dñʒ reſu
ſcitaſſe qſq; legit euãgeliũ agnoſcit.

¶ Item Gregorius.
Ciendũ quippeeſt ꝙ tribꝰmodis
admittitur peccatũ.nam aut igno-

rantiaꝰ:aut infirmitate:aut ſtudio ppe

trato. grauiusꝰquidem inſirmitare q;

ignorãatia ſed multo grauius ſtudio qᷓ;
infirmitate peccatur. C Idem.

quinta.q.i.ꝭ.ði.

auget᷑ charitas ⁊ minuit᷑

timoꝛ.j.c.ꝓrxi.vſqʒ dũ fi

at pfecta charitas q̃ foꝛas
mittit iimoꝛẽ omnẽ. arg.
xxij.q.vi.ſciſmatici.

8Et ecõuerſo. ar. ꝙ cha

ritas decreſcere poſſit.no
ergo aut ꝓſicit aut deſicit.
eu die ꝙ charitas creſcit qᷓ;
tũ ad intenſionẽ als non.

t Maritas.pfectiſſi-

ma.i.qua pfecnoꝛ
nõ poſſit haberi. vñ dicit
auctoꝛitas ſuꝑ epiſtolam
ad epheſios.nemo tã per
ſecius ꝗ nõ poſſit creſcere

vV G Jſermo.i.pꝛedica

tio mea.

x ¶ Flate. moꝛtalia pctã.

ar.j.di.iiij.ĩter hec pircũ.

y ¶Ecõtrario.i.ꝑ ſuum

cõtrariũ.ſ.pcim̃ ⁊ vitium
qð virtuti eſt cõtrarium.
ar. viij.q.i.ſciendũ.

3 ¶ Ita nemo. vñ Junẽa

lis nemo tepẽte fit ſũmus
accipient te paulati ꝗ lon
ga domi ridimicula ſũent

7 2 RR tribꝰ ad pecca/

tũ.i.actum exterio⸗
rem.

2 ¶Suggeſtione. S. diſt.

vi.teſtamentum in fi.pa⸗
lea eſt.

x ¶ Tamqᷓ;. mens mala

moꝛs intus. malus actus
moꝛs ſoꝛis.verſus.LCum
ba puella puer Lazarus
iſta hãc notãt verbo: hũc
motu lachꝛimando ſuſci⸗

tat illum xpᷣus ⁊ in medio

naſci᷑ eger homo.ad hoc

S.ea.diſtin.ꝭ.ex his. vbi

tres quoqʒ ⁊. S.non ſunt.
2. c. quem penitet. (Adð
ita vt dicit hic tex.in fi⸗
ne legitur Mathei. c. ix.
⁊ marci.v.luce.vij.⁊ Jo
an.c.xi.O)
Ciendnm quippe.
ribus modis. aliter
aſſignantur iſti tres mo⸗/
di in lege quia delinqui⸗
tur a pꝛopoſito: impetu:
caſu.ff.de pe.reſpiciendũ.
5§. delinquunt.
b ¶ Ignoꝛantia.ſupꝛa tri
geſimaſecunda queſtione
ſeptima quemadmoduz.
vigeſimatertia queſtione
pꝛima.ſi quis dederit.oc/

taua diſtinctione conſue/
tudo.viceſimaſecunda q/

ſtione quarta nemo.
c ¶ Infirmitate. ſupꝛa vi⸗
geſimaquinta diſtinctiòe
S.criminiſ.ſupꝛa.decima

d tgrauius.boc intelligas per accumulationem: ſicut magis peccat qui ex
inſirmitate a er ignoꝛantia ꝙꝙᷓ er ignoꝛantia ſola.a ſic non eſt contra quod dicit
auctoꝛitas ꝙ grauius peccat qui peccat in filium qᷓ; qui peccat in patrem. at
conſtat eum qui peccat per infirmitatem peccare per impotentiam: Et ita vec
cat in patrem cui attribuitur potentia. qui autem peccat per ignoꝛantiam peccat
in filium cui attribuuur ſapientia. ſed quod hic dicitur non eſt referendum ad pec
cata que cõmittuntur in patrem ⁊ filium ⁊ ſpiritum ſanctum.a ſic debet intelligi.
aliqꝗs infirmus eſt incòtinẽs ⁊ lʒ ſciat in foꝛnicatione eſſe moꝛtale petm̃ tñ foꝛnicat᷑

tamqᷓ excuſetur pꝛopter ſue incontinentie infirmttatem. talis plus peccat qui ex

ſñi eſfe:alleuiat aligs qꝛ pꝛepuciatus qm̃ indiſferentes ſt nec hoc.c.facit ad pꝛopoſitũ:ſed 1
certa ſcla qᷓ g ex ignoꝛtia A.ſignoꝛat fonieatlonem mortale pelm eſſe: Pebng ſcgt adagturi iüue as circũciſus ſit ſiue nõ poterit ꝑ pnĩam recuperare
. a Wnnatſdtt⸗ H dodiruis,eranihmegeicr ors. illud dẽ charitatẽ qu amiſit peccdo. vel no eſt aliqd.i. nõ proſicit ad ſalutem ſi- nin
q; pmittis wi puniate eddeliceinoſiſſme qꝛ pnia ſpalis n agitur de pec= ne operibus. B gans
ad terroꝛẽ. vel dic grauiſſime.i.periculoſiſſime: qꝛ pnia ſpalis nò agliur de pec. Le neſt tam.j.e.di.S.opponit᷑ v.nõ eſtiniuſtus.(Adde ꝙ ira legi i
cato quod ignoꝛatur, ⁊ ita hoc dicit pꝛopter vifficultatem penitendi.argu. j. diſ, H.EOueſt tam. . e. di. F. opp ac hehnhn g 6
S a lus ad galath asi ſificts öm
8 ERter hec.inquina ,4 1 alſ oſtolus ad galathas. x. ia. ſpirituus
tum. mus d ms Pal. SC 5 lectich ? ¶Er dilectide qᷓ i
b ¶ Pꝛedicatoꝛ.pau. in gliud vo cũ ꝑ ſenſum delectationis obli / ni ſech ſides 3 operat peneietti⸗ foꝛmat actũ ſiue ae g
pꝛima epiſtola ad coin⸗ af. plerũq; eni cogitatõe praua pulſa nẽ: æ? boc oliz in vobis.qꝛ curr tionẽ ecce alacritas leyt
thios. c. x. gaͤt ittit. plerũsz aũt ꝑuerſuz qd ne ꝑ opera ſidei ⁊ ex dilectione. 3Zld gloꝛiaʒ. ccce uhe
. tur ſed remittit.plerũe auᷣ o v. eci lel.
e ¶ Tentatio. nolẽtes. vn ipit itra ſemetipſuʒ etiã iã ꝑ öſiderũ Item ad hebꝛeos. recta ⁊ pura iĩtentio
dea apoſtolus ago qucd Oclpit ira lemenbinz & cogita⸗ On'ẽ tam iniuſtus deus:vt obli ¶ Triplex. qo coõ⸗ ſ
9 nö voluit. nimirũ mẽtẽ nequaqᷓ;ᷓ cogita m mnnn . 3 „Plpier rone
nolo quia pꝛim mo 50 ſaninataci ſʒz ců hãc uiſcat᷑ oꝑis vr̃i ⁊c.operis quo oia mẽdat in eis.ſ.op⸗
ſunt in poteſtate noſtra⸗ nio imunda ĩquinat·cũ pulſat: ſ ců bůc Ala⸗ F ar. ilectöer H alacritas 1 recta ĩ 60
vt. S. ea. diſtin.i.c ſuper ſbi ꝑ delectationẽ ſubiugat. Minc etenĩ ſua fecerant 6 7 por dlecröcin ¶ientio. iſe
inbus nid de Padicatoꝛ egregiꝰ. Zẽtatio vos nõ ayp ad glong ded. Eecst Hcz hon . dan 2¶Oliʒz. q. d. nue guin
d WHumana i. niſi de hendat:niſ hũana.humana ꝗppe tẽta Diceret olunem perat'enis b ita kacit ad ꝓpoſitũ enoen
his ſine ꝗbus vita iſta eẽ io eſt: lerũq; in turpi cogitatione busſi peniteatis ð malis:bñfaciet vo x¶ Operati.i. faci en
no poͤt. ſ. venialib?. xxv. tio eſt: qua plerüch in⸗ dnunäz i bis deus. C. quoq; ⁊ gala- endopfſicido. ne
., quali tangimurẽt nolentes:qꝛut noͤnunq̃ᷓʒ il bis deus. Romanos quoqʒ 2 g go (En
e Sup m bo. iraq;erillo licita ad animũveniũt.boc vtiq; ĩ nobis thas dũ apoſtolꝰredargueret merito ſi aebinl ſteti
c. S. ea. di. cũ ſactã. ĩfert metipſis ex humanitatis coꝛruptibilis dei ꝓbat aſſecutos õ ge n
magf ⁊ redit ad ꝓpoſiũſũ võdẽ habemꝰ.Jã vo demõiaca ẽ ⁊ nõ rũ a ſãctiñcanonẽ in piriu ſa . nal remunerando
prichale. ꝛmabit adnue Pumhana tetatiorcad boc q coꝛrupti ſtitici bõe oꝑatiõis:que oia aut ſine cha vel tpalr abũdati⸗ ich
charitatem ſemel babitaz bilitas carnis ſuggerit ꝑ ↄſenſuʒ ſe ani · riitate nũqᷓ; vere fuerũt in eis:aut verã ᷓ ſi no penitueris ſſo
mieto marine rdun aftringit. . Itẽ bieronymus. chharitatẽ babuerũt a qᷓ poſtea lapſi ſüt: ſicenĩpᷣma bona p Vin
adae ncenndi Aperirib⸗ſceleribus damalci 7. qu operiblegis gloꝛiabank.4. Jtez ſeqnin mala mor uu
(Eade ꝙ ad boc pꝛincipi B Aper trib/ ſceleribus dam ſbet adrito ugmtinnoalt. ina irrita aͤfnerut ihin
um cõcoꝛdat quod legitur ut ſupra. Nõ ẽ mirũ ſii vᷣiute gra de quo 1 zodunmtener ita ipᷣa eadẽ ꝑ pnĩaʒ rr
amos. c.i.) dus eſſe dicunt᷑ quâdoquidẽ ⁊ pcti gra Olle charitatem: odium tenet. alia boa ſequẽtia (s
¶Amitlitur. imo r quũ qus ita euidẽter monſirant᷑. Hec itaq; NVItẽ omnis qui nõ diligit odit. fuiuiſtũt vrquo ad 4
tucunzperfecta ſit in bie Haritas qͥ in petro añ negationẽ berba Item in euãgelio. Nemo põt duo vitz eternã vl quo npue
vita amutipot niſi eſfe charitas qin pe⸗ mnegalit iig ſer uirt guteni dio ba ad tpale pꝛemiu: u nidid.
gratiam confirmata vrꝛua fuit: 2 in fſingulis naſcit᷑ anteqᷓʒ roboꝛet bus dñis ſeruitenuteni vumnd i aaceleteniſri (uig
lt in beala virgine. xv. di. ante ſui perfectionẽ amittit æ reparat᷑. bebita⁊ alterum inger a niſoſtin⸗ ſubeudũ. . e. di. iij igflue
nunc autem. 5. nomine vñ aug. in lib. de coꝛrectiõe ? grã. ui bit alteruq; contemne nu ſeranteg 3 dD. nihil. vbi ð ho. 1PDa
gutem. cũqʒ ab illa oꝛiginaliꝰ oanatiõe iſta diui in virili etate a dno creatus ſit: antedʒ cRomanos. q Um
9 Quicunq;, originali,. ge gre largitate diſcreti ſũt nõ ẽ dubiu, diabolo tentaret cü de latare eius vxoꝛ opibo. qꝛ tpe gfe ler unai
iauaim ab igine trabii mn ꝓcureiveis euageliũ: cũ audiunt ? foꝛmaret᷑ duʒ in extaſi raptus angelice uatr volebãt pcepta n Gei
ua nalem. eduũt ⁊ in fide q̃ ꝑ dilectionẽ operat vp curie intererat?:dũ enigilãs futura xpᷣi legsolia ꝙ notz ey ð Gigeneſ
hb .HWMꝛocuretur. i. ad vii credut 7in-. 5 ſci i. Aſti. traſlato Denn
litatem eoꝛum legat᷑ ⁊ ex· ᷓ; in ſinẽ vile perſeuerãt: ⁊ ſi qũ exoꝛbi ⁊ eccleſie ſacr̃a varlcinabat aut chari. 65 lirgenete in
ponatur. tent coꝛrecti emendantur ⁊ quidã eoꝝꝑ ? tatẽ urortiu Badeboe Si autem aid T Gatn
i Q. Redeunt operante gra ſi ab hoibus nõ coꝛripiant᷑: i viã qua re habebat nõ uit diabolus auctoꝛ ne diuz imediata Zria 0⁴
gia. liquerant redeũt.¶Itẽ in eodem. peccati. ¶ Item ſi ſine charitate a deo ſutcirca ſuũ ſuſtep⸗ ,mi.
* R Irmum.i. unmo⸗ Irmũ dei fundamentumiſtatim creatus eſt eius ſimuitudineʒ in creatõe tibile. ar. S. di.i.oĩſ ceſn
zrenmituverdehinamn mobile pabens ſignaculũ h ſcit ſui nequaqʒ accepitꝰ.¶Iẽ ſi ſine cha⸗ n igeae aen üaa
en . . Es a deo ar. diabolü añ rui⸗ deti
ecnd fuiſſ hreceninatũ. dñs qui ſunt eius. pox ſides que p dile arate erenens inana⸗ uneßz roͤnis ca ni charitatt babuiſ Pllmdir
vba ſunt apoſtoli ĩ epiſto ctionẽ operat᷑:profecio aut oino nõ ðöfi factus nõ eſt. Ereatura nanq; ſe. qr ſi no beretcha —
ia ſecuda ad tymothbeum. cit. aut ſi qui ſũt quoꝝ vita deſicitꝰ repa pax ⁊ liberi arbitrij iuſtitie ⁊ innocentie rmats odiũ teneft nn
1Fandaimenth ieſtyꝛe rant: anteqʒ vita ſiniar iſta ⁊ deleta ini· ſine charitate particeps eſſe non poteſt. eppoe odiuʒt, ideſt ü⸗
deus elegit: 2 imobiliter Uerantie deputan 8 Ans. ͤrs . chan s eſſe non otuit 6 Ande augu eA ſHemo ſeruire. n Gu
in ſide füdamt perſeue⸗ Allus eoꝝ ex bono ĩ malũ cõmu- nocene pottut. ar. 3. f. 5 ope. li.l. ſ
rant firmi. ꝗ autem perijt tat ſinit hac vit ¶. In eodem. ſtinus in geneſt ad litteram. pe.(Madqh ita le⸗ nahu
no erat finaliter de funda Alibꝰ deü diligẽtibus ꝛoĩa coope⸗ O Aomõ rrenouari dicimur ſinon git ĩeuãgelio ma⸗ Apun,
mentolaeſt de pregiſtina rant ĩ vonu: vſqʒ adeo ꝓꝛſus oia ¶ recipimus qð perdidit pꝛimꝰhõ? ¶ c. vi. luce. vi. 1Eun
ae ono. xꝓ. vtẽt ſi qui eoꝝ deuiant 7 exoꝛbitãt: eti boc plane recipimus: q inſticiaʒ exqua f Adi vo. dos ſũt n,
2 Signaculum. i. bo bocpſuʒ faciet eis ꝓſicere in bonum. in peccatũ lapſus eſt. Et paulopoſt. Ex Faltan Nn Uar
0 Seiti.amat 2eendit hdeſtin tos wog aid od maliſ pot ; too grinne vata ſcla qu ge ne liꝗ . ſeleſtten na beintponecckia eỹ obi
manit: apparet hoſtibus ⁊ amicis ꝙ ipſi ſũt ſignacula dei vel ſignaculũ.i.diſcre cs:h nũc os ex ſ kaonin 33 Macncreathe 1 De a ſ̃ ſen
tionẽ inter pꝛedeſtinatos ⁊ nõ pdeſtinatos. Hoc.ſ.qð ſequit᷑ ſcit ꝛc. habent enim S ebl. idabe bat. n alabaneecleeae Acpluc virtu⸗ ncrr
pꝛedeſtinati dũ ſunt mali quẽdam characterẽ quo diſtinguuntura lnattdla, tenlaſe: vi eo Sarn / daohe babuiſan an perni doctanioeſola ai
Ende errribu inda. rij milia ſignati. (Adde wadiſt ter. xcoꝛdat q ſerbit pau deſa ucrthi abepſief rmeriſt porerat poſt cfationẽ addita ſũt ei gra ien ie
F 1 deneng. wiich 5. verũ. c.ſi exr bono. tuita. vñ dicit aug. babuit adã vñ poſſ ſtare:ſʒ nõ vñ poſſet pſcere. ⁊ B i gin
A. uſe nn diligentiduo t irept la ad romãos.(Adde ꝙ ita ſcribit jmo ſtatu. dicit ant aug.a illð habuit pᷣmꝰhò poſſe qð vellet:ſʒ nõ habu
4 Alibus deum diligentibus.i.in epiſtola ad romãos. e ribier P DHa . . llet bonũ Pmns.
1 aulus ad Roma.c.viij.) it velle qð poſſet:qꝛ ⁊ ſi habuiſſet ñ peccaſſet:habuit poſſe ꝙ vellet bonuũ ſſting
r. ocipiumn.ſ. vomae. ei. virtutes i ſcõo ſtaiu anñ cecidit.vñ di ſpoltatꝰ atuitis. lner patia n Di
ij. di. 5e ver. in fi. ⁊ di. I. oſiderãdũ.⁊.c.ſidelioꝛ.vi.q.i.imita aſenr don a De 89 it cparitatẽ: z quaz Pponk.
lcentes humilianiur.i.humilioꝛes fiunt.j.di. ꝓx.c.pot ſieri. . . Grntr 2 adler
t Icũciſio.aliꝗd.quo ad ſalutẽ qꝛ nõ recipit᷑ aligs qꝛ circũciſus . nec reijci n. C omodo.expoliãtes.hoc habet᷑ in epiſtola ad collocenſes. KT dül

W
8 ſſe 4
eheſgiere
rmmmn
lbar triiii
Anbſeims
enömnteng
Metapcltn
gimafifrit
Palaliohif
lu borſepitn
uitürneoal
icenin oo
pleptenfäeck
Imubſoppicn
ibilpbiöte.

Bonmned

d egret
inifaene
Gelagröhef
kimitan.
une
charius to
nediann z
Pcrnſndſdt⸗
Naan s diiol
Goligtte,1
ſbolüß ⸗
unitmibabui
lnöberacha
tociütcneft
koclizniet
ſideoft⸗
.
Penoſeuint
foel
(Sepgt⸗
enigtnna⸗
i⸗ ern.
Nlido i⸗
ſaniihlul
(Angſt
onigill
teinturthndt
naſchiin
kalſuott
,
dupletrit⸗
ſennideſi
aſitage

eterẽ.i.habi⸗
erse ⁊ vſuʒz ac.
cus actibus ſuis.i.
vbi nec habitꝰ nec
actus peccatoꝛũ ali
qñ adſit.hõ enĩ ve
tus nihil aliud eſt
ÿ̃ vetus vita q̃ ẽ in

pctð.qð cõtraximꝰ

abadam.

b ¶ Induite.ſ.habi

tum virtutis.(Ad
de ꝙ ſic legit᷑ ad col

locẽ. c.iij.)

¶ Nonũ hoĩem.i.
ronabilẽ mentem.
¶ Qui renouat.
i. magis ⁊ magis
creſcit ⁊ acquirit co
gnitionẽ dei: ⁊ illa
reuocatio fit ſʒima
ginẽ eius.
e¶ Eius.i.imagi⸗
nẽ eiꝰ in rõne que ẽ
imago dei. dñ iſai
as.nõ creditis niſi
itellexeritis in ſpũ.

Qui creauit euʒ

.ouũ hoiĩeʒ ĩ agni
tionẽ ſui ad hoc vt
ipſum deum agno
ſceret.
gStola.alludit
enãgelice parabole
de ꝓdigo ſilio.xxx.
vij. di. F. binc etiã.
¶ Adde ꝙ ð ipa ſic
legit luce.c.xv.)

b Rinceps.pe
*D

mit. i.neceſſi
tate moꝛiendi aſtrĩ

nit. (Acde ita le
. i. haritate. S. x⸗

Vi.q.ij.viſis ↄtra.

6 0 ãdo.S.vij

.q.ie illud. ʒ
ʒ.lxxii.di.in olbus
Z.ex de ſtatu mòa.
c.ij.S.extra de offi.
Sle.pꝛnudẽtiã. ar.
ꝓ ſolitudine. xxxij.
q.i.nuptie.
fabulatoꝛ.i.
P ↄtẽplationẽ de il⸗

186 cogitãdo.

mn Lla ala.hee
AESva ſüt apri
in epla ad bhebꝛeos
oebl⸗ pemo.

n ¶ Eucet.p imita

onñz.
9¶ Imaginẽ.i. imi
ta nee .
p ρα Apiens. hec
2 ſũt.ſ. virtu/
tes.

¶ Que nemo. ö.

xxxij.q.v.de puch/
citia. .
VÆNudus. a virtu

tibus. 5 .
8 d nec adaz
O pmns. als p
tu ſuo.(Zldð ꝙ ſic
legit᷑ geneſis. c. ij.)

t † Opponit᷑. Z id.

ꝙ charitas ſemel

babita ðᷣſeri nõ pt.
vCDis.i. nulla ne

poliantes veterẽ boĩeʒ induiteꝰ nonũ
qui renouaturꝰin negociatione ſidei ſʒ
imaginẽ eius qui creauit eũſ.hanc eniʒ

imaginẽ in ſpũ mentis impꝛeſſam ꝑdi-

dit adam per peccatum. Et poſt pauca.
Stola pᷣma illa ipſa iuſtitia eſt:unde la

pſus eſt adam. ¶ Ideʒ in homelia. xi.

Rinceps? vicioꝛũ omniũ dum vi
dit adaʒ ex limo terre ad imaginẽ
dei factum pudicitia oꝛnatum temperã
tia compoſitum: charitate ſplendidũ pᷣ
mos parẽtes illis donis ac tãtis bonis
expoliauit pariter ac peremit. Nãq; cũ
homini obtuliſſet pudicitiam ⁊ continẽ
tiã ſuo dominio eũ ſubiungauit. Et pau
lo poſt. Adã amiſſa tẽperãtia factus eſt
intẽperans.perdita charitate malus in
uentus eſt. ¶ ¶ Item ambꝛo. ad ſabinũ.
Vandoadaʒ ſolus erat nõ eſt pᷣ
uaricatus:qꝛ mens eiuns adhere-
bat d eo. Item ad eundem.
P Rimus homo recè᷑s dei opꝰ erat
cõfabulatoꝛ aſſiduus:ꝗ ſanctorũ
angelorũ complãtatus erat virtuubus.
C¶. Idem in exameron.
Lla aĩia a deo compingitur:q̃ ba
bet in ſe virtutuʒ gratiam renitẽtẽ
ſplendoꝛemqʒ pietatis.illa anima bene
picta eſt:in qua elucet diuine operatio-
nis effigies.illa aĩa bene picta eſti qua ẽ
ſplendoꝛ gloꝛie ⁊ paterne imago ſubſtã
tie:ſᷣm hanc imaginem que refulget pic
tura precioſa eſt:ſᷣm hanc imaginẽꝰ an
te peccatũ depictus fuit adã ſed vbilap
ſus eſt depoſuit. C Idẽ de fuga ſeculi.
Imuez dei eſſe eſt habere iuſtitiã:
ſapientiaʒ:⁊ in virtute dei eſſe per
fectum. ¶ Idem de vita beataa.
B Apiensꝰnũqᷓ; inanis eſt:ſed ſem-
per habens in ſe amictum pꝛuden
tie qui põt dicere iuſticiam induebam
veſtiebam iudicium.mentis nanqʒ hec
ſunt interna velamina:que nemo alꝰ
poteſt auferre niñ cum aliquẽ culpa ſua
diſpo.iat.deniq; ſie ſpoliatꝰ adã nudꝰ
iuẽtꝰ . C Idẽ ĩlibro ð iſaac⁊ anima.
Ed nec adaʒ pꝛimꝰ homonudus
erat:quem innocentia veſtiebat.
CIgdem in lib.de paradiſo.
Tcognouerunt:qꝛ nudi eſſẽt ⁊ añ
quidẽ nudi erãt:ſed non ſine vir-
tutum tegumento.¶ Opponiturtetiã
illð quod omnis dlamat auctoritas. ſi
ſic permanſiſſet ut erat ante peccatuʒ:eſ
ſet tranſlatus in gloriam quam habitu

ri ſunt ſancti.ſed nemo adultꝰ ſine cha⸗

ritate intrat:charitatem ergo habebat.
¶INtem opponitur de moyſe cuius ſi
dem apoſtolus in epiſtola ſua ad hebre
os cõmẽdãs dignis preconijs eius me
rita predicauit: dum ſe negauit eſſe filiũ

filieᷣ pharaonis: mallens affligi cũ fra-

tribus quaʒ perfrui iocunditate tempo
ralis palacij: duʒ fratri compatiẽs egy
ptium ſabulo obꝛuit:dum veritus ani⸗
moſitateʒ regis egyptum reliquitduʒ
dinino vallatꝰ auxilio regis furorẽ cõ
tempſit:atqʒ in virtute ignoꝛum popu
lum ð egypto eduxit.que omnia quibꝰ
laudibus ſunt efferenda:ſi tũc charitas
in eo non erat:cum non habeat aliquid

HDi. II

viriditatis in ſe ramus boni operis niſ
procedat ex radice charitatis: qnomo-
do aũt charitateʒ nõ habebat cui domi
nus facie ad facieʒ loquebatur: ſicut bo
mo ſolet loꝗ cuʒ amico ſuo:quomodo
charitatem non habebat qui pꝛo popu
lo ſupplicãs dicebat:aut dimitte eis no
xaʒ hanc:aut me dele ð libꝛotuo:an nõ
pꝛoximum diligebat qui pꝛo populo ſe
obijciens illum ab interitu liberanit:an
non diligebat deum qui pꝛo eo in vituli
cultores deſeuiens ipſius vituli caput ĩ
puluerem cõminuit atqʒ nt in ſeceſſuʒ/p
ijceretur aqua mixtum iſraelitis biben
dum dedit:nonnullos ex eius cultoꝛibꝰ
gladio feriri pꝛecipiens:ut populus cu
ius erat interitus maioꝛ futurus recon⸗
ciliaretur deo.an non charitatem habe
bat de cuius ſpũ dominꝰ accepit: ⁊ ſuꝑ
lxx.ſenioresꝰ iſrael pꝛepoſuit qui tamẽ
ad aquaʒ contradiciiõis de dei potẽtia
ſiue de eius benignitate dubitans: cum
cetera certa fide ꝓmiſiſſet pꝛoducturus
aquaʒ de petra diffidenter excrepuit di
cens:nũquid ð petra hac potero vobis
educẽ aquã:qð nulli leue videat᷑ cũ ĩ pe
nꝗ delicti eiꝰſibi ⁊ aaron a dño dictũ ſit.
Qꝛ nõ exaudiſtis vocẽ meã ut głriſica-
retis me coꝛã filijs iſrael.ñ introducetis
populũ hũc ĩ terrã quã ðdi eis.an chari
tatẽ nõ hẽbat aarõ qñ fratri coadintorꝰ

datus eſt: ut eſſet os eiusꝰ ad populũ ut

per euʒ ſigna ſierent in egypto:ꝗ tamẽ
in cultura vituli poſtea ↄſenſuʒ populo
adbibuit.an charitatem nõ habebat qñ
ex omni multitudine filioꝛuʒ iſrael ſolꝰ
a domino electusꝰeſt:ut pontiſicatu ãte
eum fũgeretur:ſi charitatem non habe
bat:bonus non erat.ſi autem bonus nõ
erat:cur pre ceteris a domino in põtiſi
cem elecins eſt:an charitateʒ non habe
bat qauando pꝛo populo cum turibulo ĩ
cendio ſe oppoſuit⁊ iraʒ dei placauit ⁊?
tamen ut premiſſum eſt ad aquas cõtra
dictionis iram dñi adnerſum ſe poſtea
ꝓuocauit.nunquid etiaʒ dauid charita
ẽ nõ habnit:ſuꝑ queʒ ſpũs dñia dievn
ctionis directus eſt an foꝛte diceret᷑ dire
ctus eſſe ſuper eum:nt extunc grf̃am ꝓ-
phetandithaberet.nõ nt ex eo gr̃am di
uine dilectionis acciperet: qð abſurduʒ
plane videt᷑ de eo ſentire ð quo dñs ait
inueni hoĩem ſᷣm coꝛ meũ.quõ ẽt chari
tatem non habebat qui querenti aĩaʒ ſu
am pepercit qui oram chblamydis ſue pᷣ

cidits poſtea coꝛ ſuuʒ grauiter percuſſit

clamans queʒ perſequeris rex iſrael ca-
nem moꝛtuũ ⁊ culiceʒ viuuʒ.quõ chari
tatem non habebat:qui moꝛteʒ inimici
ſui tam grauiſſime tulit:quõ charitateʒ
nõ habebat:qui aquam de ciſterna be-
thlees ſuoꝝ periculo ſibi oblatam non
bibitkſed coꝛam dño libauit?:quõ chari
tatẽ nõ habebat:qui irriſus a micol fi-
lia ſaul:eo q ante arcam dñi cytbaram
⁊ pſalterium percutiens ſaltaſſet:ait: lu
dam ⁊ vilioꝛ ſiam in oculis meis.ſi cha
ritatẽ non habebat qua conſcientia ſecu
tus inpᷣcabat᷑ ſibijpſi dicẽs: Si reddidi
retribuentibꝰ mihi mala deci.me.ab ini

mi.me.inanis.ſi charitatẽ nõ habebat:

3˙87

gat.nà clamare dr̃ ex uuo

nõodicit.ar.ſf.de vſufru.
tur ð hac materia ſi.i.di.
oẽs leges.
x ¶ Sllie pharaonis. ſ. tre
much que moilen de ſiſcel
la ſirpea in qua mater illũ
expoſuerat ſuſcipiens euʒ
nutriri fecit ⁊ tãdẽ eũ ado
ptauit in filiũ:vi in apło
inuenitur. (Adde ila
ſcribit paulus ad hebꝛeos
c.xi.⁊ legit᷑ Exodi.c.ij.)
y ¶ Religt.⁊ fugiens per
deſertũ in terrà madian
duxit filiã Yetro:ex qua ſu
ſcepit duos filios.(Adð
ꝙ ita oꝛiginaliter legit᷑ ex
odi.c.xxxij.⁊.xxxiij.)
3 CDe libꝛo. l. vite pꝛeſen
tis vel dic vt. S.xlv. diſt.
diſciplina . (Adde ꝙ ita
oꝛiginalxr legit᷑.exo.xxxij.
2 Septuaginta. S. lxxx-
iiij.di.poꝛꝛo.
2 ¶ Genioꝛes. faciẽdo eos
pꝛudetes ? peritos ad ſi-
militudinẽ moyſi.nõ aũt
de ſpiritu eius aliꝗd ſub/
trahendo vt ſcirent reger
populũ cum moyſes iam
ſolus nõ ſufficeret.(ldõ
ꝙ ſic legit᷑ numeri. xi.a ſe
quẽteſauẽtes hñtur ibidẽ
c.xx.⁊.xxvi.)
x Aigest᷑.ſ.hot pctm̃.x
xiij.q.iiij.cũ ſuperna.
a ¶ Coadiutoꝛ.cũ mopſes
eſſet aliquatulũ impedite
lingue.
b ¶ Os eius.loquẽdo p:ꝛo
moyſe.
¶CLonſenſuz. Z. l. viſt. F.
ecötra.
d ¶Electꝰ. S. xcv.di.eſto
e ¶ Oppoſuit.ſuccẽſo cho
re cũ ſamilia ſua.vij.q.i.
deniqz.
¶Pꝛophetandi. nõ eſt
ſufficiens ꝓbatio ꝙ chari
tatẽ ideo habuerit.nam ⁊
ſaul ꝓphetauit vt.S.i.q.i.
ꝓphetauit. (Adde ꝙ ſic
legit in ᷣmo Regũ.c. xvj
7 nere .
Pꝛecidit.S.ij.q.vij.
his. (Adge ꝙ ſic le
git᷑ ĩ pᷣmo Regũ.c.xxiiij.
xxvi.⁊.xxi.⁊ ſcdᷣo lib.c.i.)
b¶ Mon bibit. S. di. li.
litie. (Eldde ꝙ ſic legit᷑ in
ſcðo Regũ.c.xxiij.⁊ in pᷣ
mo paraſipo.c.xi.)
i ¶ Et vilioꝛ.i.humilioꝛ.
Zldde ꝙ ſic legit in ſco
NRegũ.c.vi.)

5 . 1
De peni. 4
tationũ ſed incenloꝛ. lx vi.q.iiij.c. vlt. vel .
bolus nõeſt emiſſoꝛ malax cogitationũ ſedin ä eſt halid
. iebat ſe charitatẽ bfe bene pter reuelatio/ er d initiũ pᷣmi peccati: qð eo ſuggerente factu eſt ꝛ o
1udica me m iunitiam. ergo ſeicbar echer erbfe rhene t an bec v. nö vf boc habito leſpectu eleſt boc niſi ſic erponeres Zdiceret illud pſal Rif
4 WE nde aplus.nibil mihi ↄſeius ſuʒ ꝛc.j.di.i vnde omnne peccatũ ꝓpagatũ eſt. ſa igni ſuffoſa ꝛc. ſ. e.c. v. qui;. ¶U.
* ne aliter Nocreqere. vn. inaliter legit ĩ pſalterio. ps. vij.7.xv.) miſte. ab occultis meis ⁊c.⁊ illud incenſa igni di 45 .d. 4 P gmneg
enim. (Adde ꝙ ita ge bee. 5. di.l.5. coͤtra. ſal · pꝓ ¶Minime.qm in diuina pagina zrietas vera no inuenit. xxiij.q.v. ꝗ .
EIdem iudicame. beri dde ꝙ ſic legit in ſeᷣo Regü. c. ri. a.xij. 2 in pſal⸗ Nrirth g0. Nviij. q.. ſt g
8 bropheta. ,nachan. ( eꝙ ſic legi itne l. .e i. ertcu⸗ aa
terio. Ps.l. 5 teſt quõ pꝛecepit vt caueãt netẽ⸗ „
d ¶Fugerat pena. S. i. q. ritate iudiciari rogabat dices. non pote 3 ioli mei cuſtodite vos a ſi- q . no peccetis.i. S
iiij. 5. itẽ dauid. (Adð p gqua teme 4 ßm iuſ.me.⁊ ſᷣm inno. tent dicẽs:ſilio urſus epiſtola. ſi dicendo nõ peccaui 1 ce
ſic cuiginamlegiki e no indien e me.⸗119 dem iudica mevoñe mulachris. in eadezla babemus ißi Aumdi ctiin int
FasYüpo:eate ame bininno. me. ingre. ſuz. 2 lamen stnus Dpe veritas in nobis nõ eſt fſideliũ.qꝛ eccſia be⸗ Flpen
5. rrilij. qei. AMegoi ilia dinine 1 ſuper-⸗ nos ſe , is ẽ deꝰ ne oꝛat pinſidelibꝰ nupai
Populi. S. xxilij.q. numerabilia dinin cata nr̃a ſidelis ẽ deꝰ ne oꝛat ꝓ
e poſtiorinmthecgtr iter deliã⸗ ſi conſiteamur peccata ſtra ar. S. eo. di. c.chari aami
namu⸗ opinion? ne dilectionis iuhlcis granlte adulte ⁊z iuſtꝰ vt remittat nobis peccntn nd re aorect, ontem R⸗ nhrl
urigel⸗ 9 :nullus ignoꝛat:q . emu bomni iniquitate. nrs e
e ladin vantten rienn⸗ vre bomicilliu ad miſit cnins anꝛns peccauimꝰ: mendacezʒ. mos. no in . lre
Ann Pehriodiſtinenste⸗ penitentiam ſi ine charitate domĩo ob diixerim verbdeiminoblon vanncmas. en
vt in n hun Hbñ ſoluirr P lit: veram coꝛdis contritioneʒ nõ ba facimus beatꝰ Joãnes baptizatus g Cognonimus. Epr
5 renig⸗ bebat, allo ergo ſacrifcium coꝛdis con &. eſtimo ꝗybearꝰ ſerit: 1 q omne pec dilerinus. mitan
dS eaglatoi ninr va dnd bꝛomittere audevat di⸗ t aindoſo e ine peckatcee ſe cõ t C noð gerrerſmar fhai
ſicle iſiciũ dediſſez;: vti catuz e apti taliter. als Zri eſſz it iil
generans. (Ace cens. ſi volniſſes ſacriñciũ dediſſe⸗ ſperat remiſſionem poſt bapti caliter. als Zriñ ii
SnNnee Ne- q; bolocauſtis. Sacrificiñ deo ſps c mapeccarond 7 Yoabelanns mensqi ninme gmn gata⸗ on
.n. piimo oppo- tribu. ⁊c᷑.deniq; cum falſe pnĩe nullaa ſi tangas me quoniã mũdus ſũ.gd um æ vgtiß
Bu ſainand due deo permnittak remiſſoaloetd. nateetralla ſihe apoſtolus loquitur? A peccanenitis. nion⸗
do eum ad incòueniens. audire meruit: dimiſſum eſt tibi bpecca- ſanines in eodeʒ quippe loco cur hoc hactenꝰ: ſũt verba ii.40
tandem oſtẽſurus qualit᷑ ũ ſi verã coꝛdis contritionẽ non ixerit ſtati edixit: filioli mei bec ſcribo ioannil. que ſequt gE
a ni dd dalien pubniremelenter irach apparet enzin aireriſtan. ari enl muper⸗ umvehahinutd d
a p cõpoſitionẽ. hu. Ca Juree . cri⸗ V0O 19 e 7 i. OèYU—U—W gl.
cachrme nſtedit hiero. charitatez ba HH cauerit:aduocatnz babemus apud r Agzmmo. bir ape Ce
etoeree Kicihcordis conriti z2 ſpſis ie poſtu· trem ieſum chꝛiſtum iuſtum a ipſe eſtp rithieronymuſqu⸗ diiſa
omnis qui natus ẽ ex doo pño obtuliſſe:alioquĩ temerar ne æcẽ,. peccatis noſtris pꝛopiciatio:nõ pꝛo no. liter vba ſiue dicta (Aateg
nõ peccat.nõ ita intelligẽ laſſet auerte faciem tuam a pec.me. ?c ſ ſtris autem tantum:ſed etiam pꝛo toti ioan. ſũt ĩtelligen⸗ guithetuj
e aabcha⸗. quein eodem pſalmo continentur niſt indir: in bocſcimus quia cognoui- dap compoſittone ſicgti
erane bo voſſtu oglium mali dilectio boni ad bumili⸗ musieum ſimandata eis obſeruaueri⸗ ris vumaas ke
eesereperteot tatem pnie illum Praltori v alnagt mnas qui dicit ſe deũ noſſe:⁊ mandata cpia Sunetnnonc iici
ſius in libꝛ ng . dax eſt:⁊ in eove . et moꝛ de
tradiceret ſibi ioannes q ſanctus Ambꝛoſius dſan· eius non cuſtodit men dei: pecceit tii
nn ee⸗ 2iſaac ſeribit dicens. Engergicnang funonon eſt. qui autem ſernat verbum lrcr etivofſbn Cim
e mng va noo (tus danid odia ſaul regis nõ reliquẽs eius: vere in boc perſecta dei charitas y mon poſſunt c zü
catũ noõ babemo ivi nos tea ſed decdlinans contagia regis inim ein hoc ſcimus quoniam in ipſo ſumus innctiʒ intellige. ſ. wwckt
Aunenhir aeſtes mieci ⁊ ſuperbi qꝛ mens eins ale , qni dicit in ipſo ſe manere:ðbet ſicut i mane, nichae Bn
eſt ergo ſea on i ſine charitate nullus aduliꝰ ad- nit 7 ipſe ambulare. pꝛopter tate. xrrij. q. i, ců fe le
ni natus eſt er deo. ideſt deo cui ſin Trii ; iter i nſe ambulauit ⁊ ipſe ambulare. om⸗ nnnciatur. S. diſ.l E
Areripit gratiam dei non berere poteſt: ⁊ tñ q̃ᷓʒ ſraliauriripa⸗ ea inquit ſcribo vobis ſilioli mekecgn conſideret. (Adde neitkh⸗
peccat: ſcilicet donec pſe⸗ ſi dinumeratione poſtea ðᷣliq ðᷣm hanc nis qui natus eſt ex deo nõ peccat:iõ di cita nt ſegt ſcribit ſrnin
uerat in ea. Secũdo pce· gelicti pena indicauit. Item ſcõm co vobis vt nõ peccetis.⁊ tãdin ſciatis paulus in ſcda ad „CZn
dit circa ea Iba ioannis ſnĩaʒꝗ criminaliter delinquerit veram s in generatione domini permane: coꝛ. c. vi.) igioma
noana dibetpecure peccatox emfſonemi bapaiſin zſeer quzdiuns peccaueritisꝰ:immo qui in Fanns vileen nloneh
lipbãtiũ ꝙ gli eiS eſt: ſiue in annis infantie 4 e tpecca gu. & inn⸗ leotu deue
Eri H aauguc, 34 nucina⸗ acceſſit:quia dei enorehoſn an communl ca⸗ vate due nn Can
tem iacobi. 2 292 ir. ᷓ re no * jal⸗e ZS. Diabolus.. ow'gi⸗
boni ecarc hnne ali amoꝛ? nõ habuit: ſine quo nemo on tio eſt lucis ad tenebꝛas xpᷣi ad belial:q tasa timoꝛ. eaſcey ni
mo oſtendit illud idẽ ere⸗ innenit gratiã:atq; ita ſᷣm hereſiʒ Joni niam ſicut dies ⁊ nox miſceri nequeunt cõtrario itrat de?. mmnd,
Hlo vanlaſlomonia le niani: ſ ver er aqna e ſpiritn ſancto as iuſticia 1 iniquitas peccatum 1 bona iſtiſunt aperiende: ſegnisn
ſu ſilij ioſeph. quu hpꝛi⸗ renatussfuerit vlteriꝰ criminaliter bec fſiein hꝛiſtus ⁊ antichꝛiſtus.ſi ſuſcepe j.di.vij.c.ij. fige griönat⸗
annoem barngets care nõ põt: vel ſi crimĩsliter percar adj Setns briſtr in hoſpicio pectoꝛis no⸗ C mugs ſ
mo hal Haritaͤre En atꝰ. cu nns „ n cri Nöenludide
iritu pꝛobat᷑ eſſe ren diabolum.ſi pecca . ſuberriori B
qð etia in angelis contiin tm̃ non ſp is conſenti ſtri illico fugamus di . rimo ſed ſupenrio⸗ *
Cenu gob in pima ſenentielliod eb iaaed aer deo uerimꝰ a per peccatiianuam ingreſſus a epinug ec⸗ nipn
ter. ſcribit Yoh. in pꝛ re videtur:omnis quine ipſ? fuerit diabolus pꝛotinus chriſtus recoe-· Aade ꝙ ſiclegi giͤbeß
epiſtola. c.i.) catuʒ non facit quoniam ſemẽ ipſi * rccatum: Red- iplalterio. ps.l.) Mübeben
enuen ne muinnilort nan Hnd neremece dehianſenctaen Autang uiecs enin id ſ
le ⁊ alibi:cũ oĩa feceritis di ſ.in Poc enun manikeſti e mihi 18 lin. ic ſe tem opere. ri. q iiſ. Giwn
ite qꝛ inutiles ſerui ſumꝰ ex deo natus eſt. in hoc eni iſto⸗ ccando amiſerat. Qui dicit ſe Er d W. Auntnn
aſaſo remo⸗ ſũt ſilij dei ⁊ filij ciaboli nerehile, deam hoſte smandata eius non enſta eſimene⸗ Rice anuß
iſericoꝛdia a dreo iudi is quin e i ne ſtur in pꝛima un
ta lgrel peni EE gencrattoddei conſeruat eum et dit:mendaxeſt ⁊ in 0 menege elego ſic eanuni baim Mlainn
ceſem catſed g get eum. verum bec ccꝛiſtus veritas appeſlatur imo eſt. Sdane..) hnbuieſief
tet. ¶ Adde ꝙ ita leg malignus non tanget eum. veri ſum inquit via? veritas? vita .fruſtra x¶Nia. in exem⸗ kiicton
ꝛ ima epla Jo. c. v.) crchej oſtoli quantum illi ſenten ſum inqui an e n, ada lo via nõ errans. ctpun
1 Aeenaacem. ipſe eniz cfaemtateg illa ſecta erroꝛis quätum in eo nobis applaudimus cuius ma a Crcentasin pri. auiniibi ſi
rbemmi nte rppets werüa ſit aduerſa:bhiero.oſtendit ſcri- alaufzeucge Scenome moncaegi nn
Ca i * æ& , 1. E
anum. iri eſt gle ttg
omnis homo mendar. hens contra Jouinianun oenim coꝛpus ſine ſpirin mortuũ efſt mmangelio Jon ing
paulus in epła ad roma⸗ Jenim inquit omnis qui natus eſt daenien nne operibus moꝛtna ẽ.nec nis. c. xiliſjſ). Nſſg,ni
nos: eſt autez deus veraxr ex deo non peccat:⁊ a diabolo tentari 5 ELua. in pͦmio liucii
rn barn⸗ ierpi 9 l ſt vita nõ moꝛiens Tur iij. es vin lnn
m t verbũ eiꝰ iexpig . . alijs apoſto n — .xxiij. q. iiij. ea vin⸗ uminari,
deritas eſt. vt. . e. c. verũ qui dicht. n . B abangalus⸗ ar de ſeer ¶ctm̃ eſt. magis qᷓ eſiet. notömi ercuſereur - ldinh Late
7 „ ⸗ b tizati. aAr. de cõ. di.liij.c.qñ.⁊.c. 1 . ſerihit Jacobus ĩ ſua epiſtola.c.ii . en
lis Aenac Plvenrt nratomem nõ per ſuggeſtionẽ ꝙ ipſe.ſ.ſit actoꝛ oĩs pec 4 Easlda t.g ieſcut vrgen. (Adde ſic legik Jaco. c. i. untnfn
x Dia . 4 . ig. vñ Dis⸗ * Rdese Seleg elenen =
rau cũ multa interius eo ignoꝛante cmutant᷑ moꝛtalia.vñ augu.dia-⸗ qc

utnt
imninin Noſte.. iliſ. v. d
1 R2 1 . . „ „ . .
W vbi dr waGahct in bickol⸗ ſinovune collige 3 multox opini y Spiri II
iennn cCQredãt zacd aeb bona enaone,. s ib alij Wärenioſpine dia r⸗ Gerue ſancti ideſ diuerſox bo 2 ⁶ 3
i muu ma epiſtala vos. Wanadeflanörſetanat Ewigcr lci⸗ 5 erdum ideſtenangelcam m ſpiritus ſancti: de quibꝰ e pomit
Cöpn d6 Siamce ſic legiti « rtuteſqʒ. ideſt doctrinam.
hiſt * Se. Appie grande puren 9 Abrohep aunlwpetu a Paͤlkbalitate futurã iam ſpeg
N Peccatũ. i 7 vnum deuz ne 9. uſtauerunt.
lüktait hoſtia Pasnge⸗ diarie nescredat2 dorreinue ſeum cartũ hab x¶Renouari
eon lfete⸗ tig peccata dieebã in ipſo manẽ: iſcat. Qui emus apud en im Kenonari. per Vap-
W ſacriſficia P Pacci⸗ bulauit ⁊ ipe ainbelare. larn ipſe am ſtoen⸗ peccari nõ oth . ieſuʒ chri inn negauin Kerano⸗
e Nche v petm̃.i. chri is rius e duobi re.eligat ad 2 olus ad q NMetrus apo⸗ aptiſmi ſed non
* ſpn carniſ pcti id ẽ moꝛ ita ergo amb manet: ſi mane petrus ⁊ ſu e n lauet. et tu es motos ad! am eos im
nu Pacanrich el carni it eſt nugrrerzs natane en⸗ mel:ngaaäopern edliacahoe⸗ nan nainbeaaauerun
vel pom Li:nõm rin rij dñi pollie 2 ipſe dominus:ſ perterrituſ nmmſus re
. . an . e dom . negat. us renouar
Anaim ⸗ pennore puniri pale eceathoſeren reane nas Bomnams woon aaln ingt ſia ac. n aenonan enin en
loheni Pemm olus in oꝛe eius qui c meclegentuge e ee vt cribraretaqjſitri· ſazfere⸗ eri. nouü autem
gin cpzin catũ feci .almspec- non maledi eius qui cuʒ maledi Eceret ſie tem rogaui pro ee lauaricſt. HWZ
lirazzri catũ fecit ſe deus icd maledixit: maledice ſides rote ne de *“) narieſt.
r ac n gneſeſcnananennl eerer? von bamanmnbt. aellamu ümmidehrre
mnn ipleportant. (Ad Uenit niht it pꝛinceps mundi hui nad ta dumnitti: que in baptt us pec b aptizelur.
1. poꝛtauit. (Ad enit nihil i s mundi huius 2 dimiſfa. Aliud ptiſmate iã ſunt Ac penitentiam. i.
Iernei de ꝙ ita oꝛiginalij in eo:qui 371 ffa. Aliud'eſt autem nt noie pe enitentiam. ideſt
— lege i da den keeinetepꝛo nodis pinn vecchi non mite hec oratio pranen de cathecn pör de nbaßſt dicat nö
