nen Mninnt
iuſumaucnin

mteftniͤ

6 Uoniam velina.
nota pluriuz eccle
ſRarum viſuationem vni
committi.i ẽ ar.ꝙ ratio
ne pꝛopinquitatis aliꝗd
ſtatuitur contra ius.ſic ex
tra de poſtul.ad hoc.⁊.lx
iij.diſtinctõe cum loͤge.
conſtitutuʒ.S.lxi.di.obi

c.· ¶ Melchiades. falſus

eſt titulus.qꝛ melchiades
fuit pꝛoximus ante ſilꝛne⸗
ſtrum ⁊ eius tempore eſt

conſtantinus conuerſus.

xcvi.di.in palea conſtan

tinus.

Uturam. romani.

ergo imperatoꝛ eſt
dominus totius mundi.

e¶ Prime. videt᷑ ergo
ꝙ eccleſia petri ſit por ee

cleſia beati Yoannis apo

ſtoli lateraneñ. x.q.i.ſan

ctoꝛum ſed expone pꝛime
Petri.i.apoſtoli uel pri

me.i.apoſtolice.

ſ ¶ Concederet.ergo ĩpe
rium eſt apud eccleſiã ro
manam. vt.xc vi.di.in il

la palea conſtantinus.
g ¶Syvynodo.nam añ eũ
non fuerunt generales iy
nodi congregate vt.xv.
Di. c. i. (Adde qita ni ſe
quitur dij vocantur cleri
exodi.c.xxij.et in pſalte/⸗
rio pᷣs.lxxxi.
b ¶ Bañlicas. de conſe.
Di. i. nemo.
3 Identes. matrici⸗
us. videtur ergo
ꝓtantum matrices ec⸗⸗
cleſie olim habuerunt pꝛe
dia ⁊ poſſeſſiones.vñ vi/
detur ꝙ illa ſolennitas q̃ᷓ
in alienatione rerum ec-
cleſie ſeruari pꝛecipitur.
x.q.ij.caſellas:alias hoc
ius tantum ve maioꝛibꝰ
eccleſijs intelligatur.cuʒ
enim olim eccleſie erãt te

nues maioꝛ erat inquiſi

tio adhibenda in aliena/
tione.ſed cum hodie aug
mẽtate ſunt poſſeſſiones
cccleſie ſufficit cõſenſus ca
pli eccleſie ad alienationẽ
faciendã.vt.j.q.ii.ſine.
k Apoſtoloꝛum. epi te
nent locum apoſtoloruz
ut hoc.ſ.quo ad dignita⸗
tem.monachi quo ad re
nunciationẽ pꝛopꝛioꝛũ ⁊
comunem vitaz. xvi. q. i.
ex auẽte.oẽs ſacerdotes
quo ad ſacramentoꝛum
diſpenſationem. xi.q.iij.
abſit.xxi.di.in nouo.lxv
iij. di.quoꝛum vices.
¶ Ab epiſcopo. extra ðᷣ
preben.c.epiſcopus.

XII

blandina ecdeſie tibi ĩ vicino
nt conſtituteꝰ:propterea fraterni
tati tue earuʒ ſolẽniter opera viſita
tionis iiungimus:illud oibꝰ cõmo
nentes:vt vbicunq; pᷣfatarũ eccle-
ſiaruʒ ſiue dioceſum vel diaconi vł
religioſe perſone iuẽte fuerit:diſtri
cte ac canonice viuant.
Item Welchiades papa.
Quare ĩ primitiua ecdeſia pꝛe
dia vendebantur.
turãꝰ eccleſiam a poſtoli in
gentibus preuidebant.iccirco
pꝛedia in iudea minime ſũůt adepti:
ſed pꝛecia tantũmodo ad fouẽdos

egẽtes.at vero cum inter turbines

⁊ aduerſa mundi ſuccreſcereni: ec-
deſia ad hocvſq; puenit:vt nõ ſo-
lum gentes ſed etiã romani prin-/
cipes:qm totiꝰorbis monarchiã te
nebant:ad ſidem chꝛiſti ⁊ baptiſmi
ſacramèta concurrerẽt: e quibꝰ vir
religioſiſſimus conſtantinꝰpꝛimus
ſidem vecritatis patenter adeptus
dedit licentiam per vniuerſuʒ oꝛbẽ
ſuo degentibus imperio non ſolũ
fieri chꝛiſtianos:ſʒ etiã fabꝛicãdi ec
cleſiaſ pꝛedia conſtituit tribnẽ da.de
niq; idẽ prefatꝰpꝛĩiceps dõaria ĩmẽ
ſa contulit:⁊ fabricã tẽpli prime ſe
dis beati Petri iſtituit:adeovt ſe⸗
dem ſperialẽ relinqueret: ⁊ beato
Petro ſucceſſoꝛibuſqʒ ſuis proſu
turã cõcederen. C Idẽ vero preſi
dens ſancte ſynodosque apð nice-
nam congregata eſt:cũ querelã q̃rũ
dam dericorum cõſpiceret corãſe
deferendam:au vos a nemine indi
cari poteſtis.qꝛ ſoliꝰ dei indicio re-
ſeruamini:dij ⁊.n.vocati eſtis:⁊ ic
circo nõ poteſtis ab hoĩbus indica-
ri. ab illo eteniʒ tẽpore ⁊ deinceps
viri religioñ non ſolum poſſeſño⸗-
nes ⁊ pᷣdia que poſſidebant:ſʒ ẽt ſe
metipſos domino cõſecrarunt edi
ſicantes baſilicas ꝰin ſuis fũdis ĩ ho
nore ſanctoꝝ martyruʒ ꝑ cinitates
ac mõaſteria inumera:i ꝗbꝰ cetus
dño ſeruientium ↄueniret.¶ Itez
Arbanus papa. Quare pᷣdia ſi
delium hodie ab eccdleſia non alie-
nentur. J
Igdentes aũt ſummi ſacerdo
tes ⁊ alij atq; leuite ⁊ reliqui ſi
deles plus vtilitatis poſſe cõferre
ſi hẽditates ⁊ agros quos vende⸗-

bant eccleſijs ꝗabus pꝛeſidebant epi

iraderẽt:eo q; ex ſumptibꝰeoꝝ taʒ
pꝛeſentibꝰquã futuris tpibꝰplura ⁊
elegãtioꝛa miſtrare poſſent ſidelibꝰ
cõem vitã ducẽ᷑tibus quã ex pꝛecio
ipſoꝝ:ceperunt pꝛedia 2 agros q̊s
vẽdere ſolebant.matricibꝰ ecdleſijſ
tradere ⁊ ex ſumptibꝰ earũ viuere.
ipſe vero res in ditione ſingularuʒ
parrochiaꝝ epᷣoꝝ ꝗ locũ tenẽt apo
ſtoloꝝerãt ⁊ ſunt vſq; adhuc⁊ fu
turis ſemꝑ debent eẽ tẽporibus: e
abꝰepiſcopi ⁊ ſideles diſpẽſatores

2202— 1

2 Moniam velina“ vixentina
U

eoꝝ olbus cõmuni vita degere vo
lẽtibꝰmiſtrare cuncta neceſſaria de
bẽt: ꝓut meliꝰpotuerint:vt nẽo in
eis egens inueniat᷑:ipſe eni res fide
liũ oblatões appellant᷑:q̃ a ſidelibꝰ

dño offerunt. memoratis ergo au
gmetatõibus in tantum eccleſie in

quibus epiſcopi preſident dño am
miniculante creuerunt:a i ſãtis ma
xima pars eaꝝ abũdat rebꝰ:ut nul
lꝰſit in eis cõem vitã gerẽs indigẽs
ſʒ omnia neceſſaria ab epol ſuiſq;
miniſtris ꝑcipiat.iõ ſi aligs extitit
modernis aut futuris tẽporibus:ꝗ
hec auellere nitatur:iã oicta dãnati
one feriat᷑. ¶ Nẽ Aug. De eodẽ:.
Abebat dominꝰloculos aſi
delibꝰoblata cõſeruãs:⁊ ſuo⸗
rum neceſſitatibus ⁊ alijs indigen/
tibꝰtribuebat.tunc pꝛimũ ecdleſiaſti
ce pecunie forma eſt inſtituta: ⁊ vti

telligeremꝰ qð pꝛecepit nõ eẽ cogi ·

tanduũ de craſtino:nõ ad boc fuiſ-
ſe preceptum: vt mihil pecunie pſᷣne
tur a ſanctis:ſʒ ne deo ꝓpter iſta p⸗
niatur ⁊ ꝑpꝑ inopie timorẽ iuſticia ð
ſerat.OHis oĩibꝰ auctoꝛitatibꝰ cla
ret:qð dericiſ nullo mõ lʒ haber̃ ꝗd
propꝛ ũ:qð ſi habuerint: nõ clerici
erunt:nõ tñ clericatꝰ eis tollendꝰẽ.
¶ Ande Auguſtinus ait in eodeʒ
ſermone.

¶ LQlericatus non tollatur eis:qui

volunt haber̃ aliquid proprium.
Erte ego ſum ꝗ ſtatuerã nul-
lum ordiare dericũ:niſi q me
cum vellet manere:aut ſi vellet a p
poſito recedereꝰrecte illi clericatuʒ
tollerẽꝰ:ecce in conſpectu dei ⁊ ve
ſtro muto conſilium.quivolunt ha
bere aliquid proprium quibus non

ſufficir deus ⁊? eccleſia eiꝰ:maneant

vbi volunt ⁊ vbi poſſunt.nõ eis au
fero dericatum:nolo br̃e hypocri⸗
tas.malum.n.eẽ quis neſciat?ma⸗
lum ẽ cadereP?ᷣa propoſito: ſed pe-/
ius ẽ ſimulare propoſitim: ⁊ poſt
panca.ſi non ſeruat ſanctitatem fo
ris dimidins cecidit:ſi vero intus
habuerit ſimulationẽ:totus cecidit
nolo vt habeat neceſſitatem ſimu-
landi:ſcio quomodo hoĩes amãt
clericatum:nemini eum tollo nolẽ-
ti mecuʒ communiter vinẽ.CCõ⸗/
tra ſunt alie auctoꝛitates:quibꝰↄce
ditur propria habẽ nõ ſolum alijs
ſʒ ẽt epis.¶ Uñ ĩ ↄci.agat.legitur.
Be rebꝰ propriis vel acquiſitis
epi br̃dibus ſuis derelinquant.
G Piſcopi de rebꝰ propriis vlł
acquiſitis vłꝗcꝗd de propᷣo

hñt:hr̃dibꝰſuis ſi voluerit ðrelin-

quãt.ꝗcꝗd vo ð puiſiõe? ſue ecckłie
fuerit:ſiue ð agris.ſiue ð fructibꝰꝰ:
ſiue ð oblationibꝰ:omnia ĩ iure ec
cleſie ſᷣnare cenſuimus ¶ Itez ex
ↄcilio Martini pape. eodem.
Anifeſtataũt ðbẽt eẽ q̃ ad ec-
cleſiã ꝑtinẽt:biſ ꝗ circaꝰ epᷣoſ
ſũt preſbyteris ⁊ diaconibus vt ſi

16 3

m Albebat. indigentibus.

r. de elemoſynis ſieri

elemoſynã.xvi.q.i.decime tri ·

buta. (Agdde ꝙ ſic legitur ori

ginaliter Mathei. c. x.

n ¶ Cogitandum. S. i. q. vi. cõ
ueniẽtibus.ↄtra vbi dicitur ꝓ

de futuris iquiramus ⁊ futuris

caſibꝰðbemus occurrere.vt.xr
iij.di.in nole.ſolutio.cautela ñ
pꝛohibetur ſʒ ſollicitudo nimia
xlvij.di.c.omnes huiꝰ.⁊.c.ſi
cut hi. (Adde ꝙ ita pcepit dñs

Joannis. c.xiij.

0 Erte recedere.i.non aſſia

mere ꝓpoſitum renunci

andi vt ibi cadent a latere tno.
p (Tollerem. i. nõ admitterẽ.
q Ecce.ar.aliquẽ venire con

tra factum ſuum.xvij.q.ij.con

ſaldꝰ.xxxv.q.ix.ꝙ ꝗs.xxij.q.ii

ij.ĩ malis. ⁊.c.iuranuit.lv.di.

penitẽtes.ff. äe his quibus vt i

dig.moꝛeʒ.ↄtxra.xxxij.q.v.hoꝛ

rendus.ar.j.vij.q.i.qᷓ penicu

vij.q.iiij.ſunt qui opes. C. de

tranſac.ſi ex cã.C.de ca.⁊ poſt

li.xe.necnos.C.ð remiſſi.pig.
debitũ.ff. de acgꝗ. bere. qui ſnpꝑ
ſtitis. ff. de adop.poſt moꝛtem
conira.ff.de ſerui.ruſ.pre.per
ſundum.Jo. So.quilibet põt

venire ↄtra factũ ſuum vbi cex
pꝛeſſum in iure alias non. lv.

di. penitentes.b.
r ¶ Maluzʒ.i.occaſio mali.qꝛ
rei familiaris cura ſine peccato
vir põt exerceri.xxv.di.q̃lis.uł
intellige pꝛopꝛie.peius.n.ẽ per
vyppocriſim peccafr̃ qᷓ; manilłe
ſte. ut e. de here. cum ex iniun
cto.ff.de ritu.nup.palaʒ.⁊ plꝰ
eſtyeneno occider̃ i; glacho.C.
de maleſi.l.vnica.⁊ plus e per
ſuadere qᷓ; cõpellere.ff. de ſer.
coꝛꝛup.l.i.O.vlt. ⁊ ſic non ob/
ſtat.xxxij.q.iiij.nemo.
r CMalum. hoc ſcilicet.

1¶Sanctitatem. i. minus peni

8 Teunas ideſt non ſumere.

ñ ẽ eſſe manifeſtũ q; occultũ

⁊ ſic non eſt cõtra. xxxij.q.uij.

nemo.vbi dicitur q tolerabili

or eſt culpa ſi lateat.
u ¶ VPiſeopi. uel acqui
de pꝛopꝛio. uel dic acqui
ſitis non occaſione eccleſie. vt
extra de teſta.quia nos.

x ¶ WMabent. de hoc dicemus

v/¶ De ꝛoniſione. clerici de re
bus mobilibus nibil in vltima

voluntatate poſſunt dare. mni

talis ſit ecleſie ↄſuetudo.ut ex ð
teſta. ad hoc.a.c. relatũ.S. h.
3 Defructibus. nonduʒ pce-
ptis.ar.ff.quẽadmoduʒ ſufr.
amit.ſi vſufructuariꝰin fi.imo
etiã de ꝑceptis nõ poſſunt ↄdef
teſtamentum.extra de teſta. qꝛ
nos admonet.
7 Zmfeſta. facit ergo iuẽ
arium.ut.xxviij.di. de
ſyracuſane.
2 (Quicirca. i. vice dñis. vt
lxxxix.di.volumꝰ.⁊.c.ſe.q erit
teſtis adminiſtrationis ſue alij
eruntteſtes vite ſue. S. ij. q. vij.
cum paſtoꝛis.

x iij

ſitis.

. σInt manikeſte. i. diſtin⸗

cte.
b¶ Dominice. ideſt eccleſie.
c ¶ Probãtur.ei hoc.c.i.aut᷑.

de eccle. ti. F. interdicimus.col.
ix.ff. de dona. inter vi. ⁊ vxro.

quintus mutius. C. e. ti. etiam

vr ꝙ ſemper res acquiſite pᷣſu⸗/
muntur eſſe de bonis eccleſie ni
ſi ꝓbetur ↄtrariuʒ ar. ↄtra. C.
arbi. tute.ſi defunctus ibi.n.d
wꝙtutor qui nihil ante habebat
poſtea per induſtriã ſuam mul
ta potuit fuiſſe lucratus. vñ pu
plulius cogitur pꝛobare illas ſun-/

as eſſe! An vicas ꝙ ſi epiſcopꝰ

nel alius pꝛelatus permirti vti

tur rebus ſuis ⁊ eccleſie.cuʒ nõ

ſit facta diſtinctio cogentur he
redes epiſcopi pꝛobare illas res
non eſſe eccleſie. ſicut vxoꝛ cogi
tur pꝛobare res aliquas non eẽ

mariti. qꝛ pꝛomiſcuevntur rebꝰ
marin vt ſuis uel aliter diſtin/

guas ſi certum eſt ꝙ eps anñ eyi
ſcopatum habuii pꝛopꝛiuʒ.tũc

incũbit eccleſie onus proband
res acquinſitas ee im̃ de rebꝰ ec-
cleſie.ar.i.q.iiij.c.i.⁊.ii/vl dic
ꝙ ſi pꝰ morteʒ epiſcopi eccleſia
inuenitur in poſſeſſiõe rerũ.tũc

heredibus incũbit pꝛobatio:ſed

ſi heredes ſunt in poſſeſſiõe.tũc
eccleſia ꝓbabit.ut.j.e.q.v.c.i.
in fi.
d ¶ Aut filios. . txrviij. di. de
ſvyracuſane.ↄtra ſy hoc ꝑmitte/
batur ipe apoſtoloꝛum: quorũ
canõ iſte eſt.
¶Aut ſeruos quos poteſt ſa
cere heredes ⁊ liberos.

C¶In cauſis.i.ligitar cogan

tur.
TsE his.indiget.quia ð re

bus eccleſie nõ debet gs

paſci.ſi habet pꝛopꝛia.vt.i.q.
ij.dericos.⁊.c.paſtoꝛ.
h ¶VPiſcopus.hoc.c.habeſ
G.. a i:epiſopuo.
6 ſibus. hic oñdtur qua ne
ceſſitate cłci debent eſſe Mti.ſ.
ni habeant victum 2 veſtitum
a ita refert᷑ hic neceſſitas ad na
ture neceſſiatem. 1eſt ar. ↄtra
illos qui dicuni ſe pꝛopter nece
ſitatem habef plures eccleſias.
¶Adde ꝙ ita vt ſequitur ſcribit
Paulus in pꝛima epiſtola ad
Timo.c.vi.
k CFructus ergo res mobiles
non poteſt vare ſine cõſcientia
cleri ſui. extra de dona. c. ij.
I¶ Conſcientia.j.e.q.ij.ſine.⁊
.c.alienationes. .
m ¶ MPꝛopinquis.S.lxxxix.d.
decenter.
Recipimꝰ.pꝛecioſioꝛes
ſic. J.xvj.q.ij.c.i.

Tauſa

epᷣo ↄtigerit inopinatꝰtranſiꝰ:res
ecclene nullo modo poſſint minui
2 pire:neq; res ꝓpꝛie epiſcopi im⸗
portunitatem patiant᷑ ꝓ rebꝰ eccle⸗
ſie:vt nec ecdeſia danũ icurrat:nec
epᷣus ĩ ſuis rebꝰ ꝓ rebus eccleſie ꝓp·
ſcri bat᷑. Idem ſtatutum ẽ ĩ cano
mbꝰapoſtoloꝝ vbilegik. Beeo.
Int manifeſte res ꝓpᷣe epᷣi: ſi
tñ hũ̃t res ꝓpꝛias:⁊ manifeſte
dominice: vt poteſtatẽ hẽat de ꝓ⸗
pꝛijs rebus epᷣs moriens ſicut volu
erit ⁊ abꝰ voluerit delinquẽ:ne ſub
occaſiõe eccleſiaſticaꝝ reꝝ ea q epi
eẽ ꝓbant᷑ interdicant᷑.foꝛtaſſis eniʒ
aut vxoꝛẽ habet aut ſilios aut ꝓpi⸗
quos aut ſᷣuoſ.⁊ iuſtũ ẽ hoc apð de
um ⁊ hoĩes: vt nec eccleſia patiat᷑ ð
trimẽtum ignorantia rerũ põtiſicis
nec epᷣs vł eius ꝓpinqui ſnb obten-/
tu eccleſie ꝓſcribant᷑.⁊ in cauſis in-
cidãt ꝗ ad eũ ꝑtinẽt: moꝛtiſq; eiꝰiiu
rijs ifamẽtur. ¶ Item eiſdem ca
nonibus.
¶¶Ex rebus eccdleſie epiſcopus ſii
diget:ſibi ⁊ ſuis neceſſaria ſumat.
—◻ 2R his aũt ꝗbus eps ĩdigetꝰ:ſi
tñ idiget ſuaſ neceſſitates ⁊ pe
regrinoꝛũ fratrumvſus ⁊ ipſe perci
piat:vt nibil ei omnio poſſit deſſe:
lex.n.dei precipit:ut ꝗ altario deſer
niunt:paſcantur de ipſo. C Ntẽ ex
coci.antiocheno.c.xxxv.
CRees ecdeſiaſticas epᷣs dipẽſet.
Piſcopus ?ecdeſiaſticaꝝ reꝝ
hʒ poteſtatem ad diſpẽſandũ
erga omnes ꝗ indigent cum ſum-⸗
ma renerentia ⁊ timore dei.partici
pet aũt ⁊ ipſe ꝗbus indiget:ſi tamẽ
indiget:tam ĩ ſuis quam ĩ fratrum
qui ab eo recipiũtur neceſſarijs vſi
bus ꝓfuturis:ita vt nulla q̃tibʒ oc
caſione fraudẽtur inxta ſanctũ apo
ſtolum ſic dicentem. habentes victũ
72 veſtitum his cõtenti ſimꝰ.ꝙ ſi cõ
tenius hiſ minime fuerit:conuertat
autem res eccleſie in ſuos domeſti⸗
cos vſus:⁊ eius cõmoda vel agro
rum fructus nõ cum pᷣſbyteroꝛum
diaconorũq; conſciential ptractet:
ſʒ horum poteſtatẽ domeſticis aut
ꝓpiĩquiſaut fratribꝰſilijſq; ſuiſ cõ
mittat:vt per hmõi ꝑſonas occul-
te res ledantur eccleſie ſynodo ꝓvi
cie penas iſte pſoluat.Si ãt ⁊ aliter
accuſat epᷣs aut pſbyteri qui cũ ipſo
ſũt:q ea q̃ pertinẽt ad eccleſiã vł ex
agris vl ex alia q̃libʒ eccleſiaſtica fa
cultate ſibimet vſurpẽt:itavt ex hoc
pauperes affligãt:criminatõibꝰ vo
⁊ blaſfemiis tam ſermo pᷣdicatõis
quam hi ꝗ diſpẽſant taliter exponã
cur:⁊ hoc oʒ coꝛꝛigi ſancta ſynodo
id qð condecet ↄprobante.
Ntemi canonibus apoſtoloruz.
CRjes eccleſie ſunt ĩ epi poteſtate.
Recipimꝰ vt in poteſtate ſua
res eccleſie epᷣs hẽat:ſi enĩ aĩe
hominum precioſioꝛesꝰilli credite
ſunt:multo magiſ oʒ eũ curam de

pecunijs ager᷑:ita vt poteſtate eiꝰ ĩ
digentibꝰoĩa diſpenſent᷑ ꝑ pᷣſbyte⸗/
roſa diaconos:⁊ cũ timoꝛe ⁊ oĩ ſol
licitudie miſtrentur:ex his autem
gbus idiget ⁊c.nt ſupꝛa.¶ Cũge
in cõci.agatben.⁊ martini pape: ⸗
canonibus apoſtolorũ dicatur:ſint
monifeſte res propᷣe epiſcopi: cuʒ ĩ
eiſdem canonibus:⁊ i coneul.antio-
chẽo precipiat᷑ vt epᷣs participet reſ
eccleſie:ſi tamẽ ĩdiget: nõne paten
ter oſtẽditur ꝙ; epᷣs habeat libẽ pꝛo
pria: dicendo enim:ſi idiget rebus
eccleſie:notat eum habẽ ꝓpꝛia que
forte ſuis neceſſitatibꝰ nõ ſufficiũt.
quomodo ergo dericus ſi ꝓpriũ
habere voluerit:clericus non erit:
epiſcopus habẽs ꝓpꝛia non ſolũ
non deſinit eſſe epiſcopus: verum
etiam cunctas eccleſiaſticas faculta
tes in ſua iubetur habere poteſtate:
Sed notãdum eſtepos oꝛientales
vxores habẽ ⁊ filios:quoſda antẽ
ex noſtris partibus cũ in laicatu ſiue
in minoribus ordibus cõſtuuti ha
beãt vxores ⁊ filios:ſiue morte vxo
ris interueniente ſiue continẽtia pa
rivoto ſernata ad ſacros ordines
accedere.his omnibꝰ cõceditur ba
bere propria ad ſuos ⁊ ſuorũ vſus
ꝗ autẽ ab infantia ſacre militie tra⸗
diti ſunt:nullo modo eis permittit
haber̃ ꝓpria:qꝛ nulla eſt eis excuſa
tio propᷣetatis:niſi forte retinendo
ſua a ſumptibus eccleſie abſtineãt:
quod fieri poſſe proſper teſtatur di
cens. De his quĩ tam iſirmi
ſunt: vt ſuis rebus renunciare non
poſſint.
Zli autem ꝗ tam ĩfirmit ſũt vt

poſſeſſionibus ſuis renuncia

re non poſſũt:ſi ea q̃ accepturi erãt
diſpenſatoꝛirelinquunt nihil habẽ
tibus?conferenda:ſine peccatołpoſ
ſident ſua:ꝗa ⁊ ipſi quodãmõ ſua

relinquunt:quando propꝛijs contẽ

ti rebus nibil eorum que labori vel
ordini ſuo deberi arbitrantur:acci-
piunt. ¶ Se rebus vero eccdeſie q̃̊
ritur an liceat eas ꝑ prebendas dini

di:vt annuos redduꝰ ꝗſqʒ ſibi ſpe

cialiter vendicet.hoc non poſſe fie-
riargumento ⁊ auctoꝛitate pꝛobat᷑.
Clerici ſucceſſores eorum ſunt de

Obus dicitur: multitudinis enĩ cre-

dentium erat cor vnum? aia vna.
neceſſe ẽ ergo vt eorum ſequantur
vitã:quoꝝ in eccłia gradum admi
ſtrant.nõ ergo aliꝗd proprium ſibi
vẽdicabunt:ſed erunt eis oĩa cõia.
¶Itẽ vrbanus papa ait. C Res
eccfie quaſi coes epiſcopꝰ diſpẽſet.
Es eccdeſie nõ quaſi ꝓpᷣe ſed
vt cõmunes ⁊ dño oblate cuʒ

ſummo timor nõ ĩ alios quam ĩp.

fatos vſus ſũt ſideliter diſpẽſande.
¶Item ex ſynodo habita Rome
ab Eugenio papa.

Nõ nceat epiſcopo reſ ecdeſſaꝝ
in proprios vſus conuertere..

o Multo magis. ſiſle

eſt qð oſtendit iuſ:ex quo
mulier credit ſeviro ð coꝛ
pore. dignum eſt ut cre⸗
dat de dote reſtiuenda:
vn non tenctur vir dare
ſidetuſſoꝛem de dote reſti
tuenda niſi vir laberetur

in facultatibus ut er ð do

na.inter vi.⁊ vxo.perve

ſtias. ⁊. C. ne ſideiuſſo.

p ¶ Mreſbyteros. z. lxx .

xix.di⸗c.volumus.
q ¶ Cum ergo. concilio
ↄcludit ꝙ clerici poſſunt
habere pꝛopꝛia.
r ¶ OQuomocdo ergo. mõ

querit de ↄtrarietate ilo

rum. c.S.e.nolo.ꝛ.S. e.
expeddirr.
8 Sed notandum eſt.

male ſoluitur. ſed dic vt

dixi. S.e.ĩ pᷣn. queſtiõis.
t Ti autem infirmi
. ſ. aninſo.
u COiſpenſatori. ſ. ſuo
uel diſpenſatori.i.epo.

1 Cmibll hñtibus.i. paun

peribus.xvi.q.i.c.fi.
y ¶ Sine peccato. hit pʒ
ꝙ ſi clco ſufficit propꝛia
non habebii eccleſiaſtica.

q.ij.clericos.⁊.c.paſtor.
⁊.J.c.ſi pꝛiuatuʒ.x.q.iij.

cauẽdũ.ſʒ ↄtra.nemo ſui

ſtipendijs cogitur mili a
re.extra de ſimo. cum ſit
romana.⁊ qui altario de

Fuit ⁊c.vt.S.e.ex his.ſo.

hoc.c.de ↄſilio loquit᷑ vl

de oblig tionibus que i

lis non ſunt cõicande.vł
poſſunt habere bona ec⸗
cleſiaſtica non vt ſibi re/
ſcruent.ſed ut diſtribuãt.
pauperibus.xvi.q.i.c.fi.
(Adde ꝙ ita ut ſequit᷑ le
getur oꝛiginaliter aciuũ
.c. liij.
3 Es ecclſie. pꝛoprie
ergo de rebus ec
cleſie emiſti equũ uel ali⸗
ud.illud non eſt tuum. ſjʒ
dicas illud ſolum chico
rum eſt qð ꝓbabili roͤne
conſumunt. vt.S.e. expe
dit. ⁊..e.ſi pꝛinatu; ⁊.ſ.
q.ij.ſine exceptione.quic

gg.n. bẽs ſuper illud qð

ſufficit tibi illud violenter
detines. vl.ð. diſt. xlvij.
ſicut.

6

W
vnio. .5
ſnſn
4α☚
G⸗
natl. i..
ſidem?.
horipe
luill e
lommiſu.
lumn.igeſt
(Honil
ohistcci)
7 Proen
atidicun
ferü cecleſt
1pilſgi
Nunt tr
ſiapceie
lcanondb
levri, di
ñ bütli⸗
adininiſ
curator
offl. peu.
iñ donnre
leerii ñ i
uurcibi 40
opconis
Pip. g füd
68 1
.
0

niſtmn
litzbacli
lenatiog
Mieresecche
tieut boe no
loedfeß dere
chllliauc
conn col
.pobäkre⸗
ſ lesce
niau.
un
cſſtans ng
eruritlal,.
Metatz pfec
mänkaline
isnelvnlia
mmegepnone
ndiatonrin
lepſtoegca
ſalnui⸗

NI,kepi. N
eneſdd

Nhetſein

un XII OQ II 164
enareeſ . . . „ .
nure 8 lli enoꝛmiter. ar. ꝙ epiſtopus de iure vnius eccleſie pot vᷣtrabef q.ij.caſellas.ifi..e.qcũqʒ ſuffragio.⁊.xvij.q.iiij.nullꝰ ſʒ bodie ſufficitcõſẽᷣſus
naied 2 alij conferre dãmodo alij eccleſie grauia dqna nõ infligat. vt. j. capituli ⁊ epᷣi vt.j.e.c.ſine.⁊ ſi res ſit modica ⁊ neceſſitas magna. ñẽ neceſſariꝰ
We⸗ W b SSai-dane: a iuris ſi dicemus ibi⸗xij a hiie Feauod autem. ↄſenſus capituli.ut.j e.terrulas. In rebꝰ monaſterioꝛuũ alienadis reqrit᷑ ↄſẽſus
mnn let ig. oe meu e fal ũ dicit. n res ꝗᷓ is ẽ aliquibꝰ oĩuʒ illoxꝝ ẽ. ut. ff. abbatꝭ ⁊ capli ⁊ epi. j. e.abbatibꝰ.xvij.q.iiij.ĩvẽditionibꝰ.idẽ ĩ eccleſijs parocha
in un N Sinnenndell hoc Verbu ſuũ ãbiguũ ẽ ꝓtoto ⁊ ꝓꝑte.⁊ ꝗ iurat ſuũ ñ libꝰ vbi etia ↄſeſus ſacerdotis regꝗrit᷑.j e.placuit.x.q.ij.ſiꝗs eps facta alienatiðe
ninnai ger abitet lit c em 5 ʒ dictd ſoꝛmã ẽ nulla ſʒ ſit ĩ ca
bes htenn . vi geü le 4 Dl . . . ſu licito.ut.j.e.ſine.ſʒ cũ pᷣſcri⸗
en ucien e rci ea nos T lli epiſcoporum liceat res ¶ Itẽ pelagius Hoſtilio epᷣo. pta foꝛma facta ⁊ ẽt ĩ caſu ñ con
ine or n r 0 u . Anobiles aut imobiles de ſub Qnicquid de ſacratis vaſis vel ceſſotenet ipo iuf. ar. e ð bis q
en mung, legati. ut. ſt dele. iß at iectis plebibus alijſq; pijs locis ĩp mimiſterijs a quolibet clerico vſur- fſa plla. ſine oſe. ca. cũ voſ. er
uſn fuos.ᷣſi at ẽ aligdvniuer prio vſu habere:ne maiores enor- patum fuerit ecdeſie reſtitnatur. berraen olett⸗ Ein SAnoe
tain ſitaris urciuitatis. illöñ miter locupletentur: æ minores ta Aguſtino noſtre ſedis nota⸗ ſti.m inrec⸗ eiiereſtſtuit. c ore
umdgghiene eſt cuiuſlibʒ. ſ. e. q. ij.g li facto pauperes inueniãtur: ↄtra Lrio ſuggerẽte didicimus.q; ei b ichriſti
t ao, Oo manum ttitu . . ——1 erele em ichriſti pecunias.lar
ktigfen E Erpedat r. agens canõica auctoritate coartatꝰ dilectio tua directis apicibꝰidicaſſʒ eſumit᷑. vt. j. q.iij. per
nn Krarinns non iqeltec Eriſtat. Siergo res eccleſe nõ q. gquoſdã de dero tuo marie parro totum.
de Mulug poſſemes eccleſie pñt di li proprie ſed quaſ cõmunes hab? chiaꝝ ad te ptinentiũ nõ pauca ſa- i ¶ Sraudat occulte.
8 mat ui q lõge meliꝰ facunt deſi nurrel de communi nulus ot⸗ ar⸗ vaſa vel miſteria diſtraxiſſe: menaa. zrſacre gus
ecſcete ad ꝓpoſitij.ut.j.q.ij. qq cat:hoc meũ ẽ:nec ð rebus eccleſie ⁊ aliqua hmõi ppetraſſe que a reli- s
inih gs. 7. c. ſepe fit. x. q. ij. ca⸗ hecẽ mea: poteſt aligs dicer̃:ne vi gioſo aliena ſunt pꝛopoſito: chari⸗ m. . minie-netmiotem
ſdun. ſinn R——— deatur nõ imitari charitatem iloꝝ tatẽ vero tua vt hoc ↄpetenti ſolli⸗ XMasucio ñ 2 illõ de
eit uſie . ſ. ſ. wodte aligr. in qua nulli aliquid erat ꝓpꝛiuʒ:ſed citudie ðbeat iſequi vel vlciſci nfe ius cõmuni poſſet facere. ⁊ ſicꝰ
Auummifni vnlo. r. 5. . qlarnen .erant illis oia cõmunia. His ita pceptiõis auctoꝛitate volumꝰↄmu ii diẽ ler ſupfluũ ? poſtulaf
gann neceſſaria. . reſ pondet. ſicut pfectiõe charitatis niri: qᷓ de re pᷣſentibꝰmãdamꝰaf.· õler idulſit. C. ð theſau. l. i.
W 4 hinau potiteal maͤndte ſecudu diſcrenonẽ eccleſi fatibus: vt ↄpetẽti viuacitatis inſti ſd ſt icleo ga plue tinet guod
h inef Mligi.ſi.i.ᷓuis. pꝛi⸗ rũ diſtributio ſit eccłiaſticaꝝ facutta tia qcd de ſacratis vaſis vel mini ii ſponde .tmin. Ec.
— —— alia voſ tum:dum alij poſſeſſones huiꝰec· ſterijs a quolibet dcricorum vſur- n Phallas ſemef eſt conle⸗
rnirm ti ſie i . lur nti cleſe ad diſpẽſandũ cõmittunt᷑. ex patuʒ vel diſtractum fniſſe cõpere⸗ EBcratũ deo. etiã l ſit alie⸗
nſtfeiſgent tu üliꝰ pcuratio ?ẽ nobis Ablicet res cecleſie omnibus debe ris: ſine cuiuſquã moꝛe iteruẽtu eri num poſtea no fiet proppanũ
eleceſn, commiſſa. Nel dic pꝛina ant eſſe cões: primũ tamẽ ſibi ⁊ ſue gere nõ dimittas ⁊ ecdeſiaſticis vſi ut.j.xvij.q.iii.aſti. ff. ve rerũ
gifttigli, tum. id eſt pꝛopꝛium. eccleſie deſeruientibꝰ neceſſaria ſub bꝰrefoꝛmafr᷑. ¶ Itẽ Bonifaciꝰpa. diut. in tm̃.ar.ctra. S. di.liiij.
hmimain e¶ Nonilla nfa ſunt.i.. mMiniſtret. ⁊ reliqua que ſuperſunt C Qmcquid domino coniecrà?: iernreefewun.
alrii .1 Prornta ne detiugibne miniſtranure Ra 2 p- adius pertinet ſacerdons. . Sintammmmiab hole
uddmd Drocuratione ergo bende eccleſiarũ eadè charitate ma lliliceat ignoꝛar oẽ qd dñũo alt ſeqret ; hoñ eẽt animal.
Baena Fenn walunk Prnr nm at nẽte pie ⁊ ligioſe pñt diſtribui.nec LARcõſecrat᷑ ſiue fuerit 83 ſiue qaC Sanen ſanctorum ideſt ad
nu tabietunode ⁊.xiiij.q.i.ꝭO.i. qñq; dñi tunce rebꝰeccleſie Vt pꝛijs ſz vt cõ⸗ aĩalꝰ ſiue ager: vel aeqd ſemel fue- vſum ſanctoꝛum ſacerdotum
tnitabe, vicunt ri. .i.:tevorif. manib dehuatieſerniemus. rit ↄſecratũ:ſãctũ ſanctoꝝ erit dño r mner. adſtergoqul Eranm
an nq; de .xvj. q. i. is q̊ ſibi aſſignata ſũt:pꝛi g adi . ñ: L Inuadit.
figaut nonß kenſoes rv'd.i. exl. denn bialngnar pmez ? ad ius pertinet ſacerdotũ: ꝑp qð eccleſie inuadit ſacrilegus eſt.
igtenduscgrt canonibꝰ. qũqʒ; pĩes.ut bi neceſſaria percipiat.ſi qua vero inexcuſabil erit oĩs ꝗ q̃ a dño ⁊ eccle ſed foꝛte non eſt ſed repura-
nintchinkl n bun bbetze nlnn ſuis neceſſitatibus ſuperſunt in cõ. fia cui ↄpetunt aufert vaſtat⁊ iua- tr. ſi. . e ci.
nnnndut ndminiſtrati ode ſiẽ 2 p⸗ munes vſus eccleſie expendat — dit ve I eripit:⁊ vſq; ad emẽdatio- s C Erxcomunicetur. ergo non
Tcuungt, curator ceſaril. ut. ff. de Aade Angnſinns ad. Bonila nẽ calenen ſatiſfactionẽ. ut ſacrle omnisſacnlegus iho iure er
iuu ſilit m donare pñt e de võa. B Abꝛiuatum poſſidemꝰqð no excõicet¶ Iẽ Greg. vi. . hoe Drfeudna uorigg llte
gmnalier ari ceieruͦ. iih⸗ . xcomm iôni ſubiacest: . Sõ
ginglt ai erennera loo oii b ben 2 bis ſufficiat ñ illanfa ſunt: q . Ercomm̃unicatiòni ſubiaceat: Qasgo dueniendus eſt qui
ropdontsrämme meff. run ꝓcurationem quodãmõ geri qui eccleſiaſtica predia innadit. em eccleſielẽcunq; detineti5
vtalſeehe⸗ P v.g id 6.5. mregr. mus:nõ pꝛopꝛietatẽ nobis vſurxpa i cunq; militũ vel cuiuſcũqʒ erxbibeat auctoꝛẽ ſuũ.ut.j.xvi.
aPrnl 6 Anc querit. tione daãnabili vẽdicemꝰ. ¶ Oſtẽ ord is vel profeſſiöõis ꝑſona q.i.in canonibꝰſz diſtingue an
W Allienatio eſft ſui eſt quomodo liceat clericis ba p̃dia eccdeſiaſtica aqᷓ regeſ. reʒ mobilẽ detineat uel ĩmobilẽ
— aà P eſiaſtica a q cunqʒ rege ſeu 5 1
llutſaunn o ois ↄtractus ? bere propꝛium ⁊ quõ non. It qu? ſeculari prĩcipe vel ab epiſcopis in xl · C. vbiin rem ac. l ij. e vt
— quẽ dominů res ecdeiie per pbedas diuidi poſ. uitis ſeu abbatibus aut aliquibus lt.ns cote am. v hoe itgligas
nmnil traſſertur. ut. C. Ofu.do. ſunt. QA. II. eccleſiarum rectoꝛibꝰ'ſuſceperit vel gomdet ucſemp poſſeſſor üt
Wuk elt l.i.ſʒ hac largiꝰ ſumitur Anc ritsſi facerdo . Poſſider.tuc ſemꝑ ꝓ
ſe pnmi⸗ atienatio qꝛ nec obligari eqrir'n 6 inuaſerit vel eorum ↄſenſuttenne-· ↄueniẽdus.a tũc nõ eſt neceſſe
enntn pñt res ecche. qd ãt ſub ſe tes aliqᷓ de rebꝰ ecle riit. niſi eadem pꝛedia eccleſiis reſti· v—ocare illũ cuiꝰ auctoꝛitate poſ
Neſucli ↄtĩeat hoc nomẽ aliena/ ſie dediſſe noſcũtur tuerit excommunicatiõi ſubiaceat. ſidet.ſecus ſi alieno nomine.ut
Ibilultgen tio.dr er de reiec.nõ alie. an bis ꝗ eas accepe- Atem pius a. C Sacruegij cri eỹ vt lit.ũ cõteſ.qm̃. itẽ h ſcias
Köntſ⸗ c. nulli.ĩ auctẽti. ð ñ alie. rũt aliã ſirmitate cõ mẽ ĩcurri ꝗ pdia eccleſiaſtica verat. Ylconuentus rei vecic io5
uel pmu.col.ij.S.noſ igi ſtabunt:cum res ec· Redia diuinis vſibns tradi- Ponnoaoni k⸗ en

tur. ꝓhibet᷑ res ecclie alie
nari.ut.j.e.ſine.x.q.ij.

beoct iuſ.⁊ res ceſaris.ff.ð

le.i.apud iul..vl.ſj exci
piunt᷑ q̃ttuoꝛ caſus.cã ne
ccſſitatis.ut ſi debditũ vr/
get ur ĩ illa. l. hoc ius. cã
pietatꝭ ꝓ redẽptiõe capti
uoꝛũ ulł alimòia paupeꝝ
ut.j.e.aurũ.cã neceſſita-
tis uel vtilitatis. vt.j.e.
ſine excepnone. cã ĩcom

cleſie nullo modo diſtrabi poſſint:
7 diſtracte poſſideri multis auctori
tatibus prohibentur.
¶Ait enim Stepba pa.
Eccleſie pecuniam auferẽs ve
lut homicida da mnatur.
Nichꝛiſti pecuniasbæ ecdeſie
anfert: fraudatia rapit. vt ho
micidali cõſpectu iudicis ðputabit᷑.

modatis uł mioris vtilitatis. ut..e.terrulas.alie câe pñt aſſignariſʒ ad

K ta ꝗqdã humanis vſibus ap-
plicant ⁊ deo nr̃o cui tradita ſunt ea
ſubtrahunt:vt ſibi iſeruiant:q̃pro-
pter ab oĩbus illius vſurpatiõis cõ
iumelia depellenda eſt: ne predia
vſibus ſecretorũ celeſtiũ dicata a qꝗ
buſdaʒ irruentibus vexentur?.qð ſi
quis preſumpſerit:ut ſacrilegusꝰ in
dicetuunr. . Item Anacletus.

u .Seu abbatibus. inuitis.
xNRectoꝛibus. inuitis.
y.“Conſenſu.coſenſus enĩ pᷣla
ti nõ obſtat cdlericis repetcentibꝰ
res eccłie ut.j.e.ñ liceat.ſʒ q̃re
ſ eſt ille tutꝰ?ꝗ ab iperatore poſ
ſidet.C.ð q̃dri.pᷣſcrip.bñ.cum
iaſte poſſidet ꝗ auctor pᷣtof poſ
ſidet.ut.ff.ð acꝗ.poſ.iuſte ſed
dicas iſtð obtinere ĩ reoꝰ pꝛiua
torũ qꝛ nec eccłia tuta ẽ rem re/

3 D cipit ab imperatoꝛe niſi eaʒ pꝛeſcripſerit ut.xvi.q.iij.placuit.i.
Regdia. ſecretorũ ideſt eccleſie.
CAerxent᷑.ĩiuſte.nã ad tributa ⁊ puitia tenentur.xi.q.i.ſi tributũ.uel erxpene ut
ibi diri. 2CSacrilegus alia pena ſacrilegij eſtſecundum.l. ff. ad. l.
.iul.pecu.ſacrilegij.alia eſt ̃m canones.xvij.q.iuij.per totum.

has pñt oẽs canðes reduci:res tñ eccłie q̃ ſeruado ſeruari nõ pñt.citra ali/
quã ſolẽnitatẽ alienant᷑.ut.C.ð admi.tu.l.lex.q̃.ꝭ.vl.C.qñ decre.ñ ẽ opꝰ
.l.vl.a.xc vj.di.bñ.ſʒ alie res ecclie cũ ſolẽnitate alienãde ſũt.a oll ꝗdẽ duo
ð vicinis epis intereràt ⁊ de cã alienatiõis cognoſcebat ⁊ ſubſceribebat.ut.x. .
x iiij

ginaliter pꝛouerbioꝛum.c.rxxviii.

Tauſa

8 Lai abſtulerit patri.homicida enĩ eſt qui nõ paſcit patres.uel matreʒ.ut.x
ij. q.iiij. inter cetera.a. lxxxvi. di.nõ ſatis.in fi. (Adde ꝙ ſic legitur ori⸗

2— 2

b X. antiquis multiplicatiõe.arg. penã pecuniariã poſſe ab eccleſia infligi

ri. q. v. ſiquis cuiuſlibʒ. xxtij. di. cỹ. extra de arbi. dilecti.in ſi.e de re

i: do. ↄſtitutꝰ.ĩ fi.ar.cõtra.j.
.e.fraternitatis.vbi de hoc di⸗
atur. ⁊ e de penis ſuq.ſ illud
põt ĩtelligi de equitate canoni-
ca h de rigoꝛe iuris.(Adde ꝙ
ſic nit diẽ ter. legit᷑.luce.c.xix.
In auctoꝛitate. . e. in legi⸗
bus.
d m vuotiſſimaʒ. inter/
dit papa ꝓ eccleſia apð
reginã ſicut alibi apud pꝛinci⸗
pẽ. nt. xcvij. di. eccleſie.

e ¶ Mꝛo violata emunitate2
Dicitur emunitas puilegiũ quo

gaudet ecdleſia.ut ĩ ambitu ſuo
nò ſiat pugna uel iſultus uł ra
pina. per.xl.uel.xxx.paſſus.ut
xvij. q. iiij. ſit antiquit?. Que
autẽ pꝛo emunitate eccleſie leſa
ſit ſoluenda.habelſ.xvij.q.iuj.
ſiquis contumax.
f¶ Leges. I. lombarde.
g ¶ Qulgari.ſ. lõbarda. xxiiſ.
Sab ſiquis membꝛoꝛũ.. c.
peſſimam.
b C(Qui pꝛioꝛ eſt/ nã tot ſunt
iniurie quot ſunt iniuridtes.ut
eff. de miur. ſi pluresc ideo pe
na vnius non liberat alios.ff.
ad.l.acquil.item mela..ſed ſi
plures.
i ¶ Cõponat. inſti. de ac. ñ. om
nes.cõtra.vbi dicitur ꝙ nulla
pena debʒ excedere quadruplũ.
Sol.quidã dicũt ꝙ pẽa legaliſ
nõ poteſt exceder quadruplũ.ſʒ
cõuentiõalis põt. meliꝰ dicas
ꝙ legalis ⁊ cõuentiõalis ĩ inſi⸗
nitũ poteſt extẽdi ſecũdũ quali⸗
tatẽ negocij vel dilecti.ſed ſi ha
betur reſpectus pure ad rẽ Eipſaʒ
tunc ſuffict pena qdrupli. arg.
¶C. de ſer.fu.quicũqʒ.⁊.l.ſiqs

ſeruũ.a Iʒ hec lex ñ teneat.tñ ex

ea argumẽtat hbic gre. ſic extra
de luch. nouit.

k ¶Si vero incẽdiũ. incẽdiari⸗

eſt ipſo iure excõmunicatꝰ. nec
pꝛiꝰ abſoluat᷑ ꝙᷓ ſatiſfaciat ⁊ iu
ret ſe id ammodo nò facturũ.xx
iij.q.viij.ſigs membꝛoꝝ. ⁊.c.
peſſimã.⁊ ſi fuerit excömunica
tus ammodo nõ poteſt abſol⸗
ni niſi a papa.ut er de ſentẽ. ex.
tua.ſecundũ leges capite punit᷑
ff. de pe.capitaliũ.S.noõnunqᷓ
vbi dicitur ꝙ ſiꝗs ĩtra oppiduʒ
uel pꝛopter inimicitias uel ob pᷣ
dam aliquid excuſſerit igne cre
mat᷑.ſed ſivillã combuſſit leui
us punitur.ff.ð icen.rui.nau.
qui edes. JYo.nõ inuenio ꝙ in/
cendiarius ſit ipſo iure excmu
nicatus niſi incendiarius ecclie
ut extra de ra.c.ex litteris.h.
¶Iuſticia colere.inſti. ð iuſti.
⁊ iu. 5F. pꝛecepta iuris. (Adde

ꝙ ſic ut in pꝛincipio dr legi᷑ lu

ce. c.xix.
m ¶ Regia. ergo femina pot eſ
ſe index. ut hic. 2. xxuij. q. iiij.ſi
quos.⁊.xv.q.iij. .i.ar.cõtra.
xxxiij. q. vl. mulierez. C. de. ar/⸗
bi.l.vlt.ſed dic vbi conſuetudo
eſt bene pñt iudicare:ex ð arbi.

n Dilecti.
I Nlegibus ſeculi.in lom

BDeeodem.
VUi abſtulerit patri aut matri
aliquid:dicetq; hoc peccatũ
non eẽ:homicide particeps eſt:pa/
ter noſter ſine dubio deus eſt.ꝗ nos
creauit.mater vero nr̃a eccleſia eſt:
que nos in baptiſmo regenerauit.
ergo ꝗ chꝛiſti pecunias ⁊ eccleſie ra
pit aufert vel fraudat homicida eſt.
¶ Item Joan. papa. iiſ.

CAuadruplum reſtituat: qui res

eccleſie inuadit.
Nantigs eccleſie ſtatutis de⸗
cretũ eſt:vt ꝗ aliena iuadit nõ
exeat iĩpunitus:ſed cũ multiplicatio
nevomnia reſtituat: vnde in enãge-
lio ſcriptum eſt:q ſialiqd ðfrauda
ui reddo quadruplum ⁊ in legibus
ſeculi cautum habetur:qui rem ſur
ripit alienam ⁊c.vt infra in auctori
tate Euſebij.
¶Item Gregoꝛ.ad conſtantiã re-
ginaz gallie.
Proienore ſecularium legum
puniantur inuaſores reruʒ ecclena
ſticarum.
Am deuotiſfimã dominam
ſciam de celeſtivita atqʒ reme

dio anime ſue ſedulo cogitare:cul-

pam me cõmittere vehementer exi
ſtimo:ſi ea qͥ ꝓtimor̃ dei omnipotẽ
tis ſunt ſuggerenda ſiluero:⁊ te ſã-
ctiſſimaʒ de eccleſiaſtica pace ſedu-
lo nõ commõuero.nimis me inlia
ni fratris ⁊ coepiſcopi nr̃i ꝓclama-
tio nuper contriſtauit: maxime cuʒ
ville ſue ideſt eccleſie a nequiſſimis
pꝛedonibuſ ſũt depꝛedate: acq; no
cturnis incendijs more furuʒ com-
buſte:a dum ijdeʒ maligni iuſta no
ſtri pꝛedeceſſo oris Bonifacij decre
ta ꝓ violata emunitate illud emen.
dare noluerint:dũ ⁊ ſeculi leges! .
Hec eadẽ ita ſe habere voluerüt:
lege vulgaristeſte ĩ q̃ ſic ſcribit᷑:ſi ꝗſ
manu armatavſqʒ quattuoꝛ ho
mines in vicum alterius ad maleſa
ciendum venerit:ille qui pꝛioꝛ ẽꝰ ꝓ
illicita pꝛeſumptiõe componar ſoli
dos nõgentos:ſequaces vero eius
vnnt aſq; ſolidos.lxxx.ſi vero ĩcen
diũ fecerit ſibi nonies im̃ ↄponant.
ſiꝰo pᷣdã:in quadruplum reſtituãt.
Itez.
J ſeculi leges talẽ iuſticiã hr̃e
voluerũt:lex diuia cur ĩferior
eẽ ðbebit? cũ ſihi ĩ ipſiꝰ veritatis pᷣ
ſentia a zacheo collaudatũ ſu:ſi ali⸗
qd ðfraudaret in qdruplũ reſtitue⸗
ret: 1 n. ſũmũ in rebus bonũ ẽ iuſti⸗
ciã colẽ ac ſua cuiqʒ iura buare: ⁊2 i
ſubiectos ñ ſiner̃qð ptãtis ẽ fieri.ſʒ
qð equũ ẽ fieri ⁊ cuſtodiri:qð ⁊ voſ
diligere ⁊ oĩno cõſidimus ſtudẽ: q̃

WS
M

Ac T gottica ⁊ ſalica non in romana.

Terminos. vᷣm leges punitur talis pena.l.aureorũ.nt.ff. delermi.
eWond i. ⁊.ij. (Adde ꝙ ita oliginaliter legitur Qeutero.c.xixr.
p ¶. Quadruplũ. ut in illo quadruplo rei perſecutio cõputetur.ut inſti.vi

bo.rap.in pꝛin.ſʒzin furto eſt rei ꝑſecutio pꝛeter penã furti.ut inſti.de obli.

ꝑpx excellentie vr̃e menſe nouẽbꝛio
preſentis anni ſecũda idictiõe MDe
trũ fratrẽ ⁊ coepᷣm nrma grẽio ſiccẽ
romane eccłie träſmittemꝰ: vt fra
tribus eiuſdẽ ꝓuicie ĩ vnũ ↄgrega
tis emunitas violata ⁊ pᷣumptio ⁊
ſe acruegiume canonica auctoritate 2
veſtra regia modignitate taleʒ termi⸗
nũ accipiãt:ne poſt hac mẽbꝛa dia⸗
boli filij nequam in ſcã eccleſia te eti
am ibi regnante talia preſumant.
tem Euſebius papa.
Eccleſie res ſurripiens in decu⸗
plum reſtituat quod ſuſtulit.
Nlegibus ſeculicautũ i haber
ꝗ reʒ ſurripit alienã:illi cui res
direpta eſt: in decupluʒ que ſublata
ſunt reſtitnat:? in lege diuina legit᷑
maledictus omnis qui tranffert ter
minosꝰpꝛoximi ſui.talia ergo non
preſumant abſq; vltõe:nõ hec exer
ceantur abſqʒ damnatione. ꝓinde
ſi quis eccleſiaſticas oblatiões ⁊ qð
deo conſecratum eſt rapuerit vel
conſenſerit faciẽtibus:vt ſacrilegꝰ
Dijudicetur:⁊ damnum in quadru
lũꝰreſtituat: ⁊æ canonice peniteat.
Contra.Greg.ſcribii Aug. an⸗
glorum epiſcopo de his qui furtim
auferunt aliquid de eccleſia.
