quo ꝑciꝑe:in rebus eccleſie nõ pote
rit numerari:ſʒ qð exinde voluerit
facere ipſoꝝ volũtatis arbitrio ſub
iacebit.qð ſi hoc poſt eoꝛũ moꝛtem
inoꝛdinatũ foꝛtaſſe remãſerit:ecde
ſia cui pᷣfuit uel miniſter extitit: hoc
ſibi in ꝑpetuũ vendicabit. ¶ Ecce
ꝙ illa qne nõ ex officio eccłiaſtico ſʒ
ex aliqua pᷣſtatione ſue vtilitatis lu
cratus eſt:poteſt dare quibꝰ volue/
rit. Sʒ queritur de his qͥ ſibi cõiter
cum eccleſia:uel ſequeſtratim ꝓ re-
medio anime offeruntur:uel de ter
tia parte quam de rebus parochia-
lium eccleſiarum ſibi debitam acci-
pit:ſi ea poterit dimittere quibꝰ vo
luerit:¶ ¶ De his ita diffinitur in cõ

cilio agathenſi.

IIII

170

alias ſucceſſoꝛ poteſt illud reuoeare.ut.xvi.q.i.poſſeſſiones.⁊ hic eſtargumẽ.
ſi epᷣs dedit aligꝗd eccleſie intelligit illud perpetuo dediſſe. ut.xvi.qi.
qm quicqd.ar..xvi.q.i.poſſeſſiones.⁊ dixi.x.qi.hoc ius.in.
m Aod autem.ſi ve ntriuſq; precio empta eſt res pꝛo rata precij diuiden
q da eſt inter eccleſiain ⁊ heredes prelati:ut.j.e.c.i.uer.hi uero.

T ve pontiſicibus quibus aber⸗
traneis: vel cum eccdleſia nei ſeque/

ſtratim aliquid vimittitur

Gntiſices quibns ĩ ſũmo ſa-

cerdotio conſtitutis ab extra-
neisꝰ aligd aut cũ eccleſia aut ſeque
ſtratiʒ dimittit᷑ ant dat᷑:qꝛ hoc ille ꝗ
donat ꝓ redẽptiõe aĩe ſue ñ ꝓ com
modo ſacerdotis ꝓbat᷑ offerre:ñ q̃
ſi ſuũ ꝓpꝛiũ ſʒ q̃ſi dimiſſũ ecdleſie i᷑
ter falcutates eccleſie cõputabũt.ꝗa
iuſtũ ẽ ut ſicut ſacerdos hʒ? qð eccle
ſie cõmiſſũẽ:ita ecdeſia habeat qð
reliquit ſacerdoti.ſane gcad ꝑ ſidei
commiſſũ aut ſacerdoti aut eccleſie
foꝛtaſſe dimittit cuicunqʒ alij poſt-
modũ ꝓfuturũ:i facultates ſuas ec
cleſia ↄputar̃ aut retiner ñ poterit.
¶WItẽ ex cilio toletano. Epi⸗
ſcopus tertiam partem ſibi debitã.
cccleſie relinquere poterit.
Diſcopꝰ ſi tertiã ꝑtẽ quã ðᷣ re
bus parochialiũ eccłiaꝝ ſibi ð
bitã nouit: eccłie cuiꝰ res eẽ patebit
aut alteri ecclie ↄferre decreuerit:li
citũ maeat ⁊ irreuocabilelrobur eiꝰ
ſnia ferat. Q. IIII.
Vod atmqrit᷑ ſi ð ſuis ⁊
ecclie rebꝰ aliq̃ᷓ acqaſiſſe
4 noſcũt᷑:cui ꝓueniãt:ita
diffinit in eodẽ ocilio.
De bis ꝗq ð ſnis ⁊ ee
deſie rebus aliqua acꝗ-
ſiſſe noſcuntur.
Acerdotes uł qlibʒ ꝗbꝰecclen
aſticaꝝ reꝝ cura cõmiſſaẽ:q̃cũ
qʒ adminiſtratiõis ſue tꝑe emerit:ſi
ð rebꝰ ꝓpꝛijs uł vile vl caꝝx habue
rit:ad eccłie nomẽ cui pᷣſũt chartaxꝝ
Zficere iſtr̃a ꝓcurẽt. ñ em iuſtũ eſt:
ut eccłia q̃ ſuſcepit extraneũ efficiat
i alienoꝰdiuitẽ:⁊ i ſnorrtineat fran
datoꝛẽ.hi vo ꝗ ſuaꝝ reꝝ noſcuntur
hre cõpẽdiũ ex oĩ re quã pꝰ oꝛdina
tiõis ſue diẽ viſi ſũt ↄgꝗſiſſe:ſiue nul
la ſiue aliq̃ ſint iſtr̃a ↄfecta:ↄpenſa-
tiõe tã ſui iuris qᷓ; eccłiaſticaꝝ rerũ
habita:ſi ſe vtriuſq; rei quantitas
exeq̃uerit:ĩter eccſis ⁊ dᷣcedẽtiſ here
deſeqᷓ iur̃ ↄqſitio ꝑtinebit.¶ Sigt
vo ꝓ ↄpẽdio ſuaꝝ rerũ eccłie rebꝰ
ðtrimẽtũ itulerit:uł ſi occaſõe rerũ

ecckłiaſticaꝝ ĩ rebꝰ ꝓpꝛijs ðᷣtrimẽtnʒ

paſſꝰ fuerit: viciſſiʒ q lucrũ ſẽtiãt ðᷣ-
trimẽtũ patiẽtibꝰreſartiẽt¶ Eñ
ↄci.bꝛacarẽſi legi᷑. Reſartiant
detrimẽta ſacerdoti nl ecdeſie:que
alterius occaſione alter ſenſerit.
Vicũqʒ ſub h̊ neglectu res di
62 uinas laboꝛar̃ diſtulerit:ſpãli
placito diſtrigẽdus:ut ſi ð rebꝰ uel
augmẽtis eccleſie qſtũ laboꝛibꝰſuis
ꝓpꝛieꝰ auxit:⁊ ex hoc eccłiaſticis re
bus aut neglectũꝰ laboꝛis exhibuit:

2
ciant quâtum habent de
rebus ecdleſie ⁊ quãtum de pro
prijs rebus.
O .Xllieno. ideſt in rebus pro/
prijs ipſius ſacerdotis que ſunt
aliene eccleſie.uel pꝛoprie intel-
p& Et in ſuo.i.rebus ecclie.
q ¶ Compenſatione.ideſt com
putatione uel comparationen?
collatione. hoc vult dicere ꝙ cõ
putabitquantum de ſuis rebus
quãtum de rebus eccleſie ðdit
pro re empta: ut ſecũdũ hoc di⸗
uidatur inter eccleſiã ⁊ beredes
defuncti. Sed pone poſtquam
adeptus eſt eccleſià nullos ſum
ptus voluit facere de patrimo/
nio proprio:led quicquid emit:
emit de patr imonio propꝛio tã
tum ⁊ ſolis redditibꝰ eccleſie fu⸗⸗

it vſus.videtur ꝙ computandi

ſunt illi ſumptꝰ quos facere con
ſueuit uel quos facturus fuiſſet
de proprio patrimonio ac ſi nõ
haberet eccleſiam. ut. ff. de pe.
bere. ſed aſi.S. adeo autem i fi.
⁊ ſic proprie ponit᷑ hoc verbum
cõpenſatione. Item nõ debuit
negligere lucrum eccleſie ꝓpter
lucrũ ſuum.ut.j.c.proximo.uł
intellige quod hic dicit quando
dubium eſt an de rebus eccleſie
an de ſuo patrimonio emerit.
nam tunc diuidi daberet ſerun⸗
dum quantitatem ſui patrimo⸗
nij ⁊ rerum eccleie.
P¶Conquiſitio.i.conquiſituʒ.
ſic.C.cõi dini.ad officium.ff.ðᷣ
vſuſfruc.ſed ⁊ ſiquis.S.interdũ.
9 Nicũqʒ. negleciu.i.quia
(61 negligit res ecclie augen
do ſuas.
t¶Laboꝛare.i.periclitari uł co
ere.
u ¶ roprie.i.in rebus pꝛopᷣ/⸗
is locupletatus eſt.
x 1 Aut neglectuʒ. hic habes ꝙ
iĩ prelatus aliquid negligit ac-
quirere eccleſie ſue cum poſſet ⁊
maluit ſibi acquirere:ꝙ hoc im
putatur ei.⁊ de hoc tenetur ad ĩ
ſtar tutoꝛis:vt.C.arbi.tu.quic
quid.nec enim preponere debet
vtilitatem ſuam vtilitati eccle/
ſie:ſicut nec tutoꝛ vtilitatem ſu
am vtilitati pupilli.ff.ð admi.
tu.tuſoꝛ.ꝭ.i.ff.commo. ſſi ut cer
to.S.commoda tum. in fine.⁊
vij.q.i.preſentiuʒ ⁊.c.placuit.

1 ij

D

a ¶Mrocuius. ſic ertra de pio

cur.cũ pꝛo cauſa.

b Eſtamẽta nec oliquid

dare nec teſtm̃ conde-
re licet de rebꝰ eccleſie

ſi tñ cõſuetudo habet

poteſt mobilia aliqᷓ dare. ut ex
de teſta. ad hoc. ?. c. qꝛ.

P Alli vubiuʒ. ut ſi hoc.iõ
epo incubit pbanòis on?

qꝛ ille erat in poſſeſſione ut dixi
S. e. q.i. ſint manifefte.
Bitum. intereſt. ſ. ut hrs

Ovniuerſa fſtituat. ut. xvi.

gq. vi. ſi eom. . S. e: q. ij. ebͤ̈⸗

eAQia ioannes. qm ſupre⸗

ma. no. ꝙ łz ſit magnus
fauoꝛ vltime voluntatis tamen
potius lequitur hic volnntatez
viuentis ꝙ; monetis. Item ar.
ꝙ licet aliqua voluntas non ua
leat tanqᷓᷓ teſtm valet tamẽ taqᷓ
ſimpiex donatò quod eſt cõtra.
l.ff. de iur.codi.i.i.ſed videtur
ꝙ poſt moꝛtẽ epiſcopi nõ poſſit
rata hri donatio facta ab ipſo
quia oʒ.ſ. ꝙ eo ipe rata habeat

quo poteſt oonatio fieri: ut. ff.

acquiren. bere. ſiquis alicui. ff.
ulti. ſz ſec? e:qꝛ nec mos nec fu⸗
roꝛ nec petẽtis pnia impedit ra
tihabitionẽ. ut. ff. reʒ ra.ba. bo
voꝛum.

t¶Monaſterio. ſed nonne ca
(non permittit ei legitimà poꝛtio

nem dare monaſterio ad con⸗
ſtruendũ monaſterium: ſic. ſed
non ad danduʒ. uel fuit hoc vl
tra legitimam poꝛtionẽ datum
S.x.q.ij.bone.⁊.c.ſi quos.
g ◻ Yu. in epatu. 3 in au?.
de ec.ti.S.interdicimus.

col.ulti.vbi dr quocũqʒ mõ res

aliq̃s acqſiuit poſt epatũ niſi iu
re cognationis ad eum peruene
rint non poteſt eas relinquere
alij ᷓ ecclene.ſed illud ñ tenet.

—

R

aut minoꝛationẽ vel pditionẽ idu

xit:qcad in rebus ecdleſie minuitil-

le reſtituat: ex cuius rebus atqʒ ſuf/⸗
fragijs ſuos cõuictꝰ? fuerit ampliaſ-

ſe laboꝛes.q; ſi aligd pꝛo vtilitati/
bus eccleſie ant ſubſtãtie expendit:
aut diſpẽdij vel ꝑditionis ꝗppiam
ꝑtulerit:ſi hoc cõpꝛobare potuerit
totũ illi a rebꝰ eccleſie eiuſdẽ refoꝛ
mabit᷑: ꝓ cuius vtilitate id expẽdiſ
ſe ꝓbatur. Si vo de rebus eccleſie
tantümõ aliqua acqſiſſe noſcunt᷑:⁊
ad nomẽ eccleſie inſtr̃a dñt cõpone
re:nec aligbus poterunt illa donat
Engde magaths c. legitur.
¶De bis ꝗ ſacerdotes emunt:ad
eccleſie nomẽ ſcripturaʒ faciant.⸗
) Kelbyter cu dioceſim tʒ ð his

Eqemerit ad eccleſie nomẽ ſcri

pturã faciat: aut ab eius quã tʒ eccle
ſie oꝛdinatiõe diſcedat. Q. V.
Eſtaméta vo nõ licz
eis cõſicere niſi de ꝓ-
pꝛijs rebus. ¶ Unð
tBreg. ſcribit lucido
cpiſcopo.
=ò Quͤomogo dere
bus ecckie liceat teſtari ſacerdotibꝰ
Alli dubiũ eſt ꝙ ſicut ſacer⸗
Hdotibꝰ res in epᷣatu acaſitas
nulla eſt alienãdi licẽtia:ita ð his q̃̊s
antea habuerũt: ꝗcꝗd iudicare vo-
luerint:nõ vetent᷑.itaqʒ fraternita-
tẽ tuã tpꝑe quo ad nos fuit:cõqueſtã
eſſe recolimmus ꝙ; quedã mobilia qᷓ
ↄſtãtinus deceſſoꝛ vr luminoſe an
cille dei 2 fribus ſuis teſtamẽeti ſerie
legati titulo dereliꝗt:iã epᷣs acqſiſ-
ſet:ðcreuiſſeq; nos: vt ſi hoc ſtat
nullũ ex his eccleſia vr̃a pꝛeiudiciũ
pateret᷑: qd ⁊ vos oʒ recolere:⁊ mo
leſtiã aliquas pꝛedicte ancille dei nõ
facere nec ei ſine cognitione ð his q̃
oſſidet quicq; auferre.
Idem. Seeodem.
Bitũ theodoꝛi epi dilectionẽ
tuã credimus cognomiſſe.ſed
q; teſtamẽtuʒ dr̃ cõdidiſſe:ſubrili-
ter te:ne qd de rebus eccleſie ſue cõ
ſumpfſiſſet:os ingrere:⁊ ſi qdẽ euʒ
exinde aliqd incõgrue minuiſſe di

diceris:ita age vt res ab eo cuiꝰ in ·

intereſtmodis oĩbus reparentur.
Atẽ Gre. marião epᷣo rauẽnati.
Que monaſterijs ab epiſcopo
cõferunt᷑ reuocarinon debent.
C. Via ioãnesquondã pᷣdeceſ-
ſoꝛ tuus ſepius a nobis expe⸗
tijt vt ea q̃ in monaſterioſulo ↄtu-
lerat qð iutxa eccdleſiã ſcĩ Apolina-

rlis ipſe oſtruxerat: nr̃a auctoꝛitate

debniſſemus firmare:⁊ hec factu-
ros nos eẽ ꝓmiſimus.fraternita-
tẽ vr̃aʒ neceſſario pᷣuidimꝰ adhoꝛ-
tandaʒ: vt nihil ab his q̃ illic ↄtulit
atqʒ; cõſtituit aliquo mõ patiat᷑ imi/
nui: ſed oĩa firma ſtudeat ſubtilita-
te ſeruare. Muꝰ igi᷑ monaſterij et
collectarũ illic rex:qꝛ in teſtõ qð ↄdi
du feciſſe noſci᷑ mentionẽ: ſceduʒ
vobis eſt: nõ nos iõ ea cõfirmaſſe:

qm eius ſupᷣmã ſeqmur volũtateʒ:
ſed qꝛ hoc ei ſicut diximꝰ viuẽti pꝛo

miſimus. hec ſitaqʒ oĩa ſic ſollicite
fraternitas vr̃a unplere feſtinei qᷓte

nus ⁊ qͥ in ſupᷣſcripto mõaſterio cõ
ſtituit ⁊ a nobis ſũt cõfirmata ſeruẽ
tur:⁊a illa q̃ in dano dari vel fieri ꝑ
teſtm ſue decreuerit eccleſie:nulla/p
hibente lege obtineant firmitatem.
¶Itẽ ex coõci. Hiſpaienſi.
QAQue ante ſuã oꝛdinationeʒ vel
poſt hereditaria ſucceſſione acaſi-
nit epᷣus cui vult derelinquttt.
Irxum ab hinc ⁊ ppetuo man
Hſurũ eẽ decrenimus: vt epᷣus
res ſui iuris quas añ epatũ aut cer-
te in epᷣatushereditaria ſucceſſione
acaſiuit:ſᷣm auctoꝛitates canonicaʒ
cui vult cõferat:⁊ ꝗgeꝗd vult de eis
faciat.poſtqᷓ; aũt epᷣs faciꝰ eſt quaſ-
cũqʒ res de facultatibus eccleſie aut
ſuo aut alterius noĩe cõparauerit:
decernimꝰ vt nõ in ꝓpinquoꝝ ſuo-
ruʒ ſed ecclie cuipᷣeſt iura deueniãt.
CBe rebꝰ vo eccłiaſticis teſtarilʒ
epo ſi tatũdẽ de ꝓpuijs reſtituat.
WAñ in agatẽſi ↄſi.ſtatutum eſt.
Alüo poſſunt eſſe rata:que ð ec
cleſie ꝓpꝛietate teſtamento legant᷑.
QJYeps cõdito teſtõ aligd de ec
deſiaſtici inris ꝓpꝛietate lega-
ueritł: aliter nõ valebit nin tatũdẽ
de /ꝓPpꝛij iuris facultate ſupplenerit.
¶Beg ſieps vel glibet ex gradu
eccleſiaſtico inteſtatꝰ defunctus fue-
rit:nec aliꝗ inuẽti fuerint:ꝗq iure co/
gnationis ei ſuccedãat:eccleſia ei ſuc
cedat in itegrũ:nec licebit alicui ali-
qua ex rebus eius pᷣſumere.Añn
in terraconẽſi conſilio ſtatutũ eſt.

. b Jebs. legauerit H

enim beres teneat

defuncto uel dare eiꝰ eſti
mationem: ut inſti. de le
ga. 5. non ſolum. ſec? tñ
eſt cum legatur res eccle
ſie. ut extra de teſta. filiꝰ.
i nin tanmndem ut
S.e. q.ij.ſiquis qualibʒ.
6 0 Micunq;. denolua
Mtur. eccleſia enim

eſt ei proxrimus beres. x

extra de pe.c.preſbyteri.
cõötrarium tamẽ eſt huit
extra de ſuc.ab inteſta. c.
i. ⁊. c.ij. ſed illud fuit lo
cale.uel illud intelligitur
lDe ſanctimonialibꝰ
arg.eſt bic pro ſanctimo
nialibus thentõie ꝙ poſ
ſunt hre propria quia ve
ſtem religioſaʒ poteſt gs
babere in domo pꝛopꝛia
xxvij.q.i.ðᷣ viduiſ.ad id
facit.xxvij.q.i.ſiquis ra
puerit.iamen taliuʒ mo
nialiuz vita condemnat᷑
xviij.q.ij.ꝑnicioſaʒ.io.

¶Epilcopo inteſtato eccleſia ſuc·

cedat ex integro.
Icubi defunctus fuerit epiſeo
pus inteſtatus poſt hanc diffi⸗
nitionẽ a pꝛeſbyteris eius ⁊ diaco/
nibus de rebus ipſius bꝛeuis cõſcri
ptio fiat a mimo vſqʒ ad maximuʒ
.i. de vtẽſilibus ⁊ ommi ſuppellecti⸗
li:ita tamẽ vt ſigs exinde vel pᷣſum
pſiſſe aliqd vel occulte tuliſſe fuerit
conuictus: ſᷣm furti tenoꝛẽ reſtituat
vniuerſa. ¶ Itẽ ex conci.triburiẽſi.
Deeodem.
O Aicunq; ex gradu ecdeſiaſti-
co ſine teſta mẽto ⁊ ſine cogna
tione deceſſerit: hereditas eius ad
ecdeſiã vbi deſeruiuit ðönoluatur.
ſimiliter ð ſãctimonialibꝰ aſſignat᷑
Noceſani cniuſ-
dam baptiſma-
lis eccleſie cladi-
d bus belloꝛuʒz pſ
ſi hoſtili metu cõ
pulſi: domicilia
ina tranſtulerũt
in aliã dioceſiz:
pꝛedia tamen ãtiqua non diſierunt
colere:ceperũt perſoluere decimas
ilii eccleſie m cmus dioceſim trãſi-
erunt ⁊ apud eã ſibi elegerunt ſepul
turas i anſactis.xl. anmis dlerici qui

redimere rem legatam a

Cumoſoe
. na decetl

ſnedic
etriſte
. fräſtu
ergo au
ialesan
gillurſi
ccleſevt
erni.
ſperſon⸗
Pekiunte
goiano⸗
lierceſt
ſacfa .
cutilli
ſoluenci
y.den
diſtinctiot
zaad apt
ſes decimne

1becnera⸗
ſes decim
eſtcircan
dandeſin
parochis
ſſtiparoe
luta:inarb
picui dentn
line. ntef.⸗
dubio eaki
pond cap
ur erime.n
gosunparite
dabioibipon
Ubiaudiüt
Giarucß.e
b X.Cde
mos
Ns Dmſa
Winos ee
miosepa
lefuerüt:
dlec. l. ſt
garuſd
pleut.ruir.
Dnmin
icucicr.c.
Heita.
les dbin
dainerhi
Nnqudtitis p
Noe deierni⸗
Nlo dabat i
dubatptegn
ſini.ſicſte
nen.ſ.n rl
lebar horer
lgcisggd
aoaialii.dab
Cnentierlt af
Mnsſpezehel
Clnſisc.,
nui yf
Cctlant ne
Poprismanie
gosggnlerez
Smaschz liuc

diißzllile n⸗
krzcime n
ſſütgocinn

ſnzoci

ntuenimin (5

mnonile
tceo
uge
ſtſort⸗
Mhhre

—

NCuttdad

Peeſenisnn
nnali o
Coptenne
Nſcolzin.

8 Aod prioꝛi ec

q eeſie. hic pöit
primam q̃ſtio
nẽ an decime

ſint dãde illi eccłie a qua

ſe trãſferũt uel ad quam

ſe traſtulerũt. diſtingue

ergo aut decime ſunt pᷣ/
diales aut pſonales.ſi pᷣ

diales:ſempꝑ dãde ſũt illi

cccleſie vbi pᷣdia ſunt ſita
ut.xvi.q.i.ſiquis laicus.
ſi perſonales ſunt que ꝓ
ueniunt ex artiſicio uł ne
gociatiõe:tũc ſunt dãde
illi eccleſie vbi recipiunt
ſacra vt.xvi.ꝗ.i.q̃ſti.ſi

cut illi ciuirati eſt tributiũ

ſoluendũ vbi agriſunt.
vt. ff. de cẽ. foꝛma.⁊ hec
Diſtinctio pꝛobatur er de
ðci.ad aphice.tm̃ predia/
les decime dantur ſecun
dum ↄſuetudinẽ loci: ex
tra de deci.cũ ſint hoĩes
2 bec uera ſunt circa vete
res decimas.⁊ dicenduʒ

eſt circa nonas:nt ſemꝑp

dande ſint illi ecclie ĩ cuiꝰ
parochia ſita ſunt pᷣdia.
i ſi parochia nõ eſt limi
tata:in arbitrio eſt epiſco
pi cui dentur noualiũ de
cime.nt er.e.qm̃. Itẽ in
Dubio ecclijs matricibꝰ
potiꝰ qᷓ; capellis dabun
tur decime.ut extra.e.nũ
cios.in parte remota ⁊ ĩ
Dubio ibi potius dabunt
ubi audiũt᷑ frequentiꝰ di
uia.ut er.e.ad apoſtolice
b Ccleſias. diniſi⸗
Qmus iſte dionpſi
us diuiſit ul diſtinxit ter
minos eccleſiarũ ſʒ ñ ter
mios epᷣatuũ qꝛ ĩ gẽtilita
te fuerũt diſticti.ut.lxxx.

di. c.i.ſili termini ꝓnin
ciarũ ſũt diſtincti añ tᷣs

xpᷣi:ut.xcix.di.ctii.
c ¶ Terminos. ꝓpter hᷣ
inducitur.c.
d ig ita. 2 pmitias.
itie & ðbite ſũt ſicut ⁊
ðᷣcime.x vi.q.i.reuertimi
ni. quatitas pumitiaruʒ;
nõ ẽ deiermĩata ſed qui
plꝰ dabat qdrageſimaʒ
dabat ptẽ ꝗ minꝰ ſexage
ſimã.⁊ ſic licitũ erat daſ
inter.lx.⁊.xl.quãtũ ꝗſqʒ
volebat hoc erat ĩ aridis
⁊ liqdis.ſʒ ꝗ dabat pᷣmi
tias aĩaliũ:dabat vnũ ð

ducentis:ut ait hierony

mus ſup ezechelẽ. ⁊ e ð
decimis.c.i.
e anuũ vr̃aꝝ ar. ꝙ
excuſant᷑ monachi ꝗ
pꝛopꝛijs mambꝰ colunt
agros gn teneãt᷑ dare ð
cimas cũ illud ſit pceptũ
Dñi ſʒ illi legiſlatoꝛi nẽo
pðt gdicere: vt.xxvij.q.
ij. lũt ꝗ dicũt. nec lʒ diſpẽ
ſare pᷣceptũ dñi vł apli
xxv.q.i.ſũt qdã.ð h dice
mus.xvi.q.i.decimas ⁊
c.reuertimini.(Adde ꝙ
ita ut hic dicitur legit᷑ oꝛi
ginaluer Deutero. xij.
exuij. 7. xxvl.c.)

XIII

bus quõdam perſoluerant ðcimas
ceperũt mouere qõnem in eos ꝗ ab
iſtis accipiũt pᷣmitias ⁊ decias. Ue-
miunt ad cãm. & Modo pᷣmũqri
tur:ſi ili quoꝝ domicilia ſunt ĩ dio-
ceſi huiꝰ baptiſmalis eccleſie an de
beàt perſoluẽ decias illi eccłie ⁊ ce-

lebꝛare ſuas exegas apud eã eccłiã

in qᷓ̃ quõdã hec ſiebat a parẽtibꝰ eo
rũ ⁊ de ſepultura plenarie. Se⸗
cũdo:an pᷣſcriptiõe tꝑis ius ꝑcipiẽ-
di decimas ⁊ funerandi tollatur.

₰ J.
Koa pꝛioꝛi eccleſieꝰ
q berc oia iure ꝑſoluen
da ſint:actoꝛes his
argumẽtis ꝓbar̃ cõ⸗
tẽdũt. Cõſtat vnan-
quãqʒ baptiſmalẽ eccleſiã hr̃e dio⸗
ceſim ſibi legitime aſſignatã:ſicut ⁊

parochiales ecclie bñũt parochias

ſibi diſtributas.
ſius epᷣus ſeuero epo.
Bingnli ſacerdotes ꝓpꝛias de⸗

bent habere ecgeſiag.
Ccleſias ingalas ſingulis pꝛe

ſoyteris dedunus:ꝑochias et

CAnde Diony⸗

cimiteria eis diuiſimus?ꝰ? vnicuiqʒ

ius ꝓpꝛiũ hr̃e ſtatuimꝰ: ita videlicʒ
vi nullꝰ alterius ꝑochie terminos?
aut ius inuadat.ſit vnuſqſqʒ termi
nis ſuis ↄtentꝰ⁊ taliter eccłiaʒ ⁊ ple
bẽ ſibi cõmiſſaʒ cuſtodiat vt añ tri-
bunal eterni iudicis ex oibꝰ ſibi cõ⸗
miſſis rõnẽ reddat:⁊ nõ iudiciũ ſʒ
glaʒ ꝓ ſuis actibus ꝑcipiat. In
dioceſi aũt deſignata q̃cũqʒ pꝛedia
colunt᷑ ꝓuẽtꝰ deciationũ baptiſma
li eccłie ðſignatus dʒ ſolui.qꝛ ergo
pꝛedia hec intra termios nr̃e dioce
ſis ↄtinent᷑:⁊ ꝓuẽtꝰ deciationũ no
bis legine aſſignatꝰnr̃e eccłie ꝑſol-
uẽdus ẽ. ¶His ita rñdet᷑.decime
a deo ↄſtitute ſunt ꝑ moyſen vt per
ſoluerent᷑ a ppło ſilijs leni ꝓ miſte⸗
rio in q deſeruiebãt ei in tabernacu
lo:nõ accipiebãt filij leni decias:ni
ſiab eis ꝓ ꝗbus offerebãt pᷣces ⁊ ſa
criſicia.qꝛ ergo nos ſuimus dño in
tabernaculo offerẽdo ꝓ iſtis pᷣces
2 ſacriſicia:⁊ ipſi dñt nobis ꝑſoluẽ
decias ⁊ pᷣmitiasꝰ. Itẽ cũ decie da⸗
rent᷑ filijs leui:nõ electiõe offerẽtis
ꝑſoluebant᷑ vt ↄtẽpto leuita ꝗ ſecũ
erat:ipſe eligeret cui vellet decias
dare.nã dictũ eſt:leuita ꝗ tecũ mo⸗/
rat᷑ ⁊ intra muros tuos habitat co-
medet eas.iõ ẽt ex ſingulis tribubꝰ
ciuitates ad habitãdũ acceperũt vt
vnaqqʒ tribus illis pſolueret deci-
mas gꝗ ſecũ erãt.nã moyſes pᷣcepit
filijs iſrael:ſiẽ legit᷑ ĩ deuteronõio:
in loco quẽ elegerit dñs deꝰ veſter.
vt ſit nomẽ eius ĩ eo:illic oĩa q̃ pꝛe-
cipio ↄferetis:hoſtias:holocauſta:
7 decias ac pᷣmitias mannũ veſtra-
rũ:⁊ ꝗcad pᷣcipnũ eſt in muneribꝰ
iuſtis q vouiſtis dño:ibi epulabimi
ni coꝛã dũo deo vr̃o vos ⁊ filij ⁊ fi-
lie famuli ⁊ famule veſtre atq; leui-

OQ 1

ia gꝗ in vrbibus vr̃is cõmoꝛat᷑.neqʒ
em hʒ aliaʒ partẽ atq; poſſeſſione⸗
inter vos.⁊ infra:ecimã frumẽ-

ti vini ⁊ olei ⁊ pᷣmogenita armẽto⸗/
toꝝ ⁊ pecoꝛũ ⁊ oia qͥ voueris ⁊ ſpõ

ie offerre volueris ⁊ pꝛimitias ma/
nuũ tunaruʒ coꝛaʒ deo iuo comedes
ea in loco quẽ elegerit dñs deus tu
us tu ⁊ filins tuus ſilia tua ⁊ ̃uuset
ancilla tna atqʒ leuta ꝗ manet ĩvr-
bibus tuis. ꝛ ergo nos itra mu⸗
ros vrbis iſtoꝛũ ſedemus ⁊ eis bha/
bitatiõe iũcti ſumus:rite ab eis de/
cias accipimꝰ. Itẽ ait ꝓpheta:pꝛo.
ducẽs fenũsiumẽtis ⁊ herbã ſᷣuitu
ii hoĩuʒ.fenũ ⁊ herba ex terra ꝓdu-
cit᷑:ſed ꝗbus iumẽtis irrigãtibꝰ eã:
hoibus colłẽtibus eã:⁊ ĩ boc ſeruiẽ-
tibusꝰipſi.itẽ apłus.cõmunicet aũt
is ꝗ cathetiʒat᷑ verbo ei ꝗ ſe eathe
tiʒat in oibus bõis.hoc galatis/co⸗
rinthijs aũt ꝓbat ſpaliter ſibi debe
ri ſũptus:ꝗ eis ſpũalia miſtrauit di
cẽs.ſi ſe minamꝰ vobis ſpũalia nõ
magnũ eſt ſi tꝑalia metamus:. Iteʒ
ſi alij ꝑticipes vr̃e ptãtis facti ſũt:
cur nõ magis ⁊ nos: Itẽ gs plãtat
vineã ⁊ de fructu eiꝰnõ edet: Nos

plãtauimus vineà ⁊a vos vultis fru

ctus eius eder᷑.iẽ pꝛece pit dñs per
moxyſen:vtnemo mittat falcẽ ĩ alie
nã meſſeʒ.hec meſſis nr̃a eſt ⁊ vos

vultis falcẽ ĩ eã mittere. Itẽ nõ alli

gabis os bouis triturantis.nos ſu-

mus boues triturãtes. vos vultis

alligare os nr̃m:⁊a de nr̃a trituravi
ctũ vobis q̃ritis. Itẽ aplus:ꝗ alta
rio ſeruiũt de altario vinat.ſed nũ-

qd ð eo cuinõ ſeruiũt:itẽ ꝗ in ſacra
rio operant᷑:cũ ſacrario participãt

ſed nũꝗd cũ illo in quonõ opãtur:
nos ſeruimꝰaltario: vos ei ꝑticipa

re vultis.nos vo vacuos ⁊ ianes di
mittere q̃ritis.itẽ apoſtolus:labo

rantẽ agricolaʒ pꝛius oʒ ſuſciꝑe de
fructibꝰſuis:vos aũt ecõtra qͥritis.
nos ſumꝰ agricole laboꝛãtes:vos
pmũ vultis perciꝑe ð fructibꝰnr̃is:
imo nõ pᷣmũ:qꝛ nec vltimũ nobis
relinqre vultis. a poꝛibꝰeni incipiẽ
tes paulati ſerpitis ⁊ totũ vſurpa-
re ptẽditis:vt ꝓ vobis videat᷑ di/

cctũ:fruſtatim lupꝰcomedit agnum
Itẽ ꝗs vnqᷓ; militat ſtipẽdijs ſmis:

ꝗs paſcitꝰgregẽ ⁊ ð lacte eiꝰ nõ edit
nos militamꝰ:⁊ vos ſtipendia nr̃e
militie vobis queritis.nos gregeʒ
paſcimus:⁊ vos lac eius ⁊ lanã ac-
cipere vobis vultis.ſapereeſt de
alieno laboꝛe victũ querere:ſi ſaꝑe
eſt velle qð nõ poſſis/ Item dñs di
xit diſcipulis ſuis.in quãcunqʒ do-/
muʒ intraueritis:in eadeʒ manete
edentes ⁊ bibentes que apud illos
ſunt:cum auteʒ intraueritis:pᷣmuʒ
dicite pax bnic domni. Nos domũ
hanc ingreſſi ſumus ⁊ ei pacem ob
tulimus.vos autẽ quaſi ocioſi alie
no cibo paſci gaudetis.videte ne ĩ
vobis vertatur illud: vide quid fa
ciat ocium ⁊ alienus cibus. Iteʒ/P/

171

ESeruus. videtur hic ꝙ laici

cum clericis debeãt uti vᷣcimis:
⁊ ſic ẽ ↄtra.xvi.q.vij.c.i.ſj ꝓi

bieronymꝰ teſtat᷑ ĩ veteri teſtõ

quattuor modis dabãt᷑ decime

pᷣmo de oibus bonis q̃ habebat
ppłs decimã dabat leuitisſcõðo

de re ſiduis nouẽ poꝛtionibꝰ ſu/

mebãt decimã ⁊ de bac ter i an

no cũ aſcẽdebãt in tẽpluin paſce
bãt ſe ⁊ leuitas:de illa hic loqui
tur. Itẽ de reſiduis poꝛtionibꝰ
ſumebãt decimã ⁊ reſeruabant
ad uſus paupuʒz ⁊ pupilloꝝ. Itẽ
decimabãat reſiduas ptes ⁊ ipſas
ðᷣferebãat in tẽplo ð q̃ hic dr.Ad
huc dabat᷑ qrta dcima.nã de il
la öcima quã pplus offerebat
leuitis:ſumebãt leuite ptẽ deci/
mã ⁊ offerebãt eã ſummo ſacex

doti ⁊ inde fiebat panes ꝓpoſi-

tionis bodie nec vna bñ dat᷑

iõ fame ⁊ penuria ⁊ alijs penis

maledicti ſumus.xvi.q.i.reuer
timini.
g Quia ergo. ꝓducensſenũ.
.I.palia. (Radde ꝙ ita ut ſequi

tur ait ꝓpheta ĩ pſalterio pᷣs.cii,j/
hbSeruientibꝰ. i. pᷣdicatoꝛib?ꝰ

ruientibus alijs.
i Itẽ apoſtolus.ad galatas.
dde ꝙ ſic legi᷑ ibi in. c. vi)
k Qui cathetizatur.i.ĩſtruit᷑.
IꝘMetamus. q. d. non. i. qei.

noſti. (Adde ꝙ iſte tres auẽtes
legũt᷑ ĩ pᷣma epiſtola ad Coꝛin.

m ¶ Norenatis. bſ ita poteſta
E

tiuẽ vtunt᷑ alij veſiris ſicut voſ
ipſi.cur nõ magis ẽt nos qui in
tendimus ſaluti ueſtre.(Adde
c ita ut ſegt legitur oꝛiginalr
Deu.xxiij.⁊ Matthei.iiij. Itẽ
Deu. xxv. ⁊ in pma ad coꝛin.
c.ix.)
n ¶Nec vltimũ.qñq; tñ dr pᷣ/
mus nõ reſpectu vltimi.ut er ðᷣ
ver. ſi. ioſeph.
o ¶ Maſcit.ar.bonum. q ibi
de ſunt decime ð grege:ubi
grex paſtꝰ ẽ ⁊ ubi cõcepit ñ vbi
moꝛat᷑.nã ⁊ boues dicunt᷑ eẽ de
illo fundo ubi laboꝛant nõ vbi
morant᷑.ut.ff.ð fũdo inſtruc.
l.cũ quidã.nãa ſeruitꝰ paſcendi
pecoꝛa ẽ predialis ſᷣuitꝰ:tñ uſui
im̃ predij conſiſtit in paſtu peco
ris.ut.ff.de ſerui.ruſti.pᷣdi.pe⸗
coris.⁊ ꝙ ſit ð ſoꝛo illiꝰ vbi gfr
paſcit᷑ ꝓbat᷑ qꝛ ibi pðt ↄſtruere
tuguriũ uł officinã ut.ff.de ſᷣ.
ruſ.pdi.neluti.ſj rõe tigurij uł
officine ſit ꝗs ð foꝛo alteriꝰ.ut.
ff. de iudi. heres..i.hoc dicio
ſeꝗt᷑ incueniẽs.qꝛ eadẽ rõe da
bunt᷑ ðcime vbi grex pparturit.
⁊ vbi fetꝰ paſcit᷑.pᷣterea coloneñ
dant decimas ubi laboꝛãt dñis
ſuis:ſed vbi recipiunt ſacr̃a.ut
xvi.q.i.queſti.( Acdde ꝙ ſic le
git᷑ ĩ pᷣma epiſtola ad coꝛi.c.ix)

dicat magna ſapiẽtia eſt velle
illud qð non poteſt.ſ.de alieno

p ¶ Sape. irdice loquit᷑.quaſi

vluere.(Adde ꝙ ſicut ſequitur

legitur in enangelio Maunbei

v 11)

dAa PPlalmum.i.ſpũalia. .
¶Aãdde ꝙ ita legit᷑ in pſalterio.pᷣs.lxxx.)
d Sinere. ſponte. uel.i.ſaltem.
Aludiatis. verbum eſt terentij.qui dicit qð vult audiet quod non vult.(Ad⸗

g Ald bec. uerba. Res dare
pro rebus pꝛo verbis verba ſo⸗
lemus.
h Sapienti. ironice loquitur.
Recopẽſare. hoc ẽ dicere. vi
dete ne ita contriſtemini de illa
amiſſione ꝙ ppꝑ b detenoꝛia cõ
mitatis.ſ.ſuſpendatis vos ſiẽ
fecit iudas qui ita triſtabat᷑ ð eſ
fuſione vnguenti ð quo ꝓpoſu
erat decĩiam ꝑtem furari ſicut ð
alijs rebꝰ conſueuerat.vñ ui re
cõpenſaret illud dãnũ: vẽdidit
dñim ꝓ.xxx.q̃ ſunt decĩa ꝑs tri
cẽtorũ.tãtũ enim potuiſſet vẽdi
vnguẽtũ.Et ad ſiluudinem iu
de: camerarij ſp furant᷑ decia⸗
piem illoꝛum que dantur dnis
ſuis.
KPaſtinatoꝛes. paſtinare

idem eſt quod colere ſic ponitur

ff.quod vi aut clam. ſempꝑ..i.
Kecepia.i.ſi deberetis reci

pe aliqd deberetis tätum merce

dẽ recipe:vñ ñ ↄſiterẽt᷑ ꝙ aligd

recipe deberẽt. ertra de leſti. ex

tenore.(Adde ꝙ ita ut ſeqꝗtur

vcepit dñs i euangelio Mat⸗

tihei. cex.)
m In ſinu. hec vel ba hẽs ex⸗
de iude. ſi iudeos. (Aadde ꝙ
ſic legit᷑ prouerbioꝛũ.c.vi.)
n obis.ſic.xxv.q.ij.ſic ðᷣcet
ſi.xi.q.iij.ſi pꝛiuilegium ⁊ er ð
ſimo.qꝛ in fi.(Adde ꝙ ſequẽs
auẽtas apoſtoli legitur ĩ prima
ad thimo.c.vi.)
o Laicus.ut.rxvi.q.i.ſiquis
P DO bec. ut aſſeritis.hᷣ
de vna exceptiõe trã
q fitur ad aliam. ſigs.
n. ſuccubuerit in vna
exceptione tranſire ad aliaʒ pot
⁊ct ad cõtrariã tranſire pt.ut
er de pᷣſcrip.auditis.ff.ð excep.
nemo ſilłr de vna actõe pot trã
ſire ad ↄriam ꝗ in vna ſuccubu
it.ut.ex.de iudici.examinata.⁊
C.de inof.ieſ. maioꝛes.ff. de
euic.minoꝛ.Sed quid ſi iura/
uit ꝙ oẽs exceptiones propone
ret infra certum terminũ:nõ vi
detur ꝙ poſſit vnam poſt aliaʒ
proponere.nt ex de excep.paſto
ral.nam ẽt qui vnam excuſatio
nem pꝛopoſuit ſi poſtmodũ cũ
in illa ſuccubuit vuli aliam pro
ponere:ðbet h facere ĩſra termi
nũ pᷣſirum.ut inſti.de excu.tu.
S.ꝗ aũt.ad hoc dico ꝙ ſi alicui
cõpeterent plures exceptiões qᷓ
nõ ſunt grie.in eo caſu ſi infra
Pſhirum terminũ non proponit
oẽs exceptiones ſi in vna ſuccu
buit nõ auditur ĩ aitera.⁊ ſic in
lelligitur inſti.de excu.tu.q aũt
de excep.paſtoꝛalis.ſi aũt ſunt
Zrie.ut ſi primo dixit ſe exẽptũ:
tunc lʒ ſuccubuerit: nihilominꝰ
poſt tpᷣs pfixuʒ põt aliã ꝓpone/
re:xt. C. de inof.teſta.l.ꝗ̊ ma/
ioꝛes.iſʒ ĩ actionibus ita ẽ dicen/
dũ:ꝙ ſi alicui copetebãt plures
actides ⁊ poterat eligere qᷓ vel⸗
let agere: eligendo vnã ſi in illa

CTauſa

ſuccubuerit nõ poterit traſire ad aliã:vt.ff.de tribu.qꝙ in heredẽ.5. elige
re.Item qui negat ſe aliquid debere ſi vincat᷑ poteſt adhuc alia exceptiðe
vti niſi in caſibus a iure expreſſis:ut.ff.de reg.iur.nemo er his.naʒ ſigs
neget numeratam pecuniã ſibi ſi poſtmodũ conuictus eſt ⁊ velit dicereſe
ſoluiſſe non audiet᷑:ut.C.de nõ nu.pecu.in au⁊ẽ. qm.⁊ ita nð eſt incon⸗

b Tympanum.i. tpalia.
He decimis.j.xvi.q.i.queſti.
e¶ PMatiamini.ſ.coacte.

de ꝙ ſic legit᷑ tobie.c.iiij. Matthei.vij.⁊ Luce. vi.)

pheta ſumite pſalmuʒ? date tym⸗
panuʒꝰ.iſti g nobis ſumunt pſalmũ
72 vos ab eis queritis tvmpanum.
Iteʒz leo.iiij. ¶ De decimis nõ tm̃
nobis ſed etiazʒ maioꝛibus nr̃is iu/

ſto oꝛdine viſuʒ eſt plebibus tm̃ vbi

ſacroſancta baptiſmata dant᷑:ðbe⸗
re dari,.¶Nuibus autẽ plebibꝰ de
bent᷑:an illis a gbus baptiſma acci-
piunt:an alijs:nos eos baptiʒamꝰ
2 vos ab eis decimas ſumitis. ho⸗
neſta iſta interpᷣtatio eſt.vtinã inue/
niatis ꝗ ſic pꝛo vobis interptentur
qꝛ ergo nos rigamus populũ hunc
imbꝛẽ doctrine ei miſtrantes ꝗ coli
mus eũ vomere pꝛedicatõis coꝛda
eius ad fidẽ aperientes:ſi nõ vultis
ſinereꝰuel patiamini nobis eũ fru-
ctiſicare:⁊ qualia uobis fieri nõ vul
tis nobis inferre cauete:ne ſi ꝑgitis
dicere qͥ vultis:audiatisſq̃ nõ vul⸗
tis. Ad hec callida ⁊ mulctiplici
argumẽtatione iura nf̃a auferre cõ
tenditis:ita vt ſi ſides nerbis adhi-
beret᷑ nõ uerba?ꝰ ꝓ uerbis ſed res ꝓ
uerbis repoꝛtaretis.ſed deo ꝓpitõ
ſi ᷣba dediſtis vᷣba recipietis.argui
tis nos ꝙ ea que uobis debent᷑ ſur-
ripere q̃rimus qꝛnr̃a ꝓſegmur.ſa/

piẽtiꝰgdeʒ ⁊ phyloſophico ore ꝓ-

lata ſnia:ſuuʒ ꝑſeꝗ eſt aliena rape.
vñ ad nos hec ſnia manauerit:niſi
qꝛ tanto ardoꝛent̃a cõcupiſcitis:ut
vr̃a putetis uobis auferri cum nos
nr̃a cõſeꝗmur.vnde cũ cã noſtra ð⸗
bituʒ finẽ ſoꝛtita fuerit. exclamabis
ach mi crutioꝛ tãtũ bolũ eẽ ereptũ
ex faucibus meis.ſʒ videte ne dãnũ

effuſi vnguẽti uobis recõpẽſare'qᷓ;

ratis:cõſtituiſtis vos plãtatoꝛes vi

neaꝝ:foſſoꝛes agroꝝ:trituratoꝛes

arearuʒ:rigatores cãpoꝝ:⁊ multa

alia hmõi officia nobis aſſũpſiſtis:

7 debita uobis obſeꝗa a nobis ſub⸗
trahi ↄqueſti eſtis:ſed nõ negamꝰ

qð ueſtrũ eſt:boni triturãti palee ⁊ ĩ-

tegumẽta ſeruant᷑.ſint hec uobis:⸗

grana nobis relinꝗte.paſtiatoresꝰ

uinearũ foſſoꝛes agrorũ rigatores
capoꝝ diurna mercede accepta ꝓp-
uneniẽtes fructꝰdũñis reliquũt.uos er

go recepia mercede ueſtri opis in q́

tidiãis oblatiõibus ⁊ alijs obſeꝗis
q̃ꝓ ſpũalibus q̃ a nobis accipiũt q̊⸗
tidie deferunt᷑:ꝓueniẽtes fructus ðᷣ

umationũ ⁊ primitiarũ nobis reli-

quite. Itẽ pᷣcepit dñs diſcipulis ſu-
is:ut comederẽt ⁊ hiberẽt ea q̃ apð
auditores ſuos erãt:ſed non iuſſit
eis ut dños ð dominibus ſuis eijce
rent ⁊ rebꝰſuis ſpoliarẽt:nõ facile ĩ
nenies ꝗ tales hoſpites libẽter ſu-

ſcipiat. Mus ĩ pera ignisĩ ſinn ſer
pẽs in gremio male ſuos remune-

rãt hoſpites.vñ in ꝓuerbijs df.qui
ſerpẽtẽ in ſinu ſuo nutrit: ꝑcutietur
ab eo.tales ĩueniatis nobis hoſpi⸗
tes:q̃les nobis eẽ vultis.nõ ſufficit
unobis edere ⁊ bibẽ que ĩi domo no-
ſtra ſunt:dũ quotidianos fructꝰob
lationũ ꝑcipitis.ex guib uictũ 7nes
ſtitũ habeatis.quibꝰ cũ apło debe⸗
tis eſſe ↄtenti:ſed nõ vnltis:qꝛ eius
imitatoꝛes nõ eſtis.ſed potiꝰ nos ð
domo nðra expellẽ ⁊ rebus nr̃is nos
penitꝰ expoliare ↄtẽditis:dũ nec ẽt

eorũ decimationes nobis relinäre
vultis. ut autẽ uniuerſaliter oĩa coꝛ

ligant᷑:cũcta q̃ ꝓ uobis inducta ſũt:
ſiue de laboꝛate agricola:ſiue ð eo
ꝗ ſuis ſtipẽdijs nõ militat:ad hunc
articuluʒ ðferimꝰ:ut fructũ ur̃i ope
ris quẽ a deo reciꝑe ↄtẽnitis:in ob
lationibꝰ ⁊ q̃tidianis obiegjs iſto⸗
ruʒ recipiatis.deciatiões vo eoꝝ:q̃
nobis debent᷑:intactas nobis reli-
quite:ne dũq̃ritis uſurpare qð ur̃ʒ
nõ eſt: iuſta aiaduerſiõe ẽt illud co-
gamini amittẽ.qð uobis aliq̃ mõ ni
debat᷑ cõpetere.qꝙ aũt be deciatio⸗/
nes nullo iure nobis debeant᷑:faci-
le ꝓbabimꝰ. dr̃ eni in quodã ↄcilio
Sigs laicꝰꝰuel clericꝰſine utriuſq;
ſexus ꝑſona ꝓpꝛietatis ſue loca ⁊ce
tera ſicut ĩ eodẽ capitulo in cã mõa
choũ notata iueniunt᷑.ſ ergo laicꝰ
nel clericꝰ uel q̃libet ꝑſõa loca ſue p
prietatis uẽdens aut donãs ꝓuen
tũ decĩationũ ab eccłia cui legitĩe aſ
ſignatꝰeſt:nullo mõ põt abſtrahẽ:
nec iſti ð dioceſi ad dioceſiʒ trãſeun
tes ðcias ſuoꝝ pꝛedioꝝ:q̃ intra ter

mios nr̃e pochie otinent᷑ nobis au

ferre poſſunt.quantũ enĩ ad ius ꝑci
piendarũ decimarũ attinet:ideʒ eſt
poſſeſſorẽ de dioceſi ad dioceſim
tranſire:quod poſſeſſionem ð dio-
ceſano ad dioceſanum tranſſerre:

D hecꝰ: decimatio
nes iſte ⁊ ſi iure no-
bis debentur ut aſſe
ritis: tamen tricẽna
lisꝰ obiectõ uobis ſi
lentiuz imponit. oĩs
eni poſſeſſio tricẽnaria preſcriptio
ne tollitur uel qdragenaria:ſic poſ
ſeſſi ones religioſaꝝ domox.uł cẽ
tenaria:ſicut predia ſctẽ romane ec
deſie. ¶. AUnde Gelaſius pa. ait.
QAne. xxx. annis ab epis poſſi⸗
denuur iure ab es uendicantur.

Acultates' eccleſie necnon et

dioceſes que ab aliquibꝰpoſſi
dentur epiſcopis iure ſibi nendicẽt
qðtricẽnalis lex cõcluſit:qꝛ ⁊ filio⸗
rum noſtroꝛũ pꝛincipũ ita emana

uerit auctoꝛitas:ut ultra.xxx.anos

—

22

neniẽs ſi de vna exceptð
ne tranſit ad Sriam. ſic.
xtriiij.q.i.quiſqꝗs.ex ð te
ſti. ex tenore.ſic e de ex·
ceptio.cum venerabilis.

q Tricẽnalis. hic taci⸗

te annectit ſcdam qonem
ſ. an ius deciax.uel etiã
ius funerandi poſſit pre
ſcribi.⁊ ẽ expeditũ ꝙ ius
i.libertas ñ dãdi decias
a clerico noĩe eccleſie ſue
pðt pꝛeſcribi ut eᷣm.it
ex de preſcrip.ð rta.itẽ
vna eccleſia pot pꝛeſcri

bere decimas infra paro

chiam alterius ecclie.vt
ex de pᷣſcrip.ad aures.ſi
militer ius funerãdi pᷣſcri
bit ᷣm leges.ut.C.de re
li.monumentoꝝ.ſimil
alia ſact̃a eccleſiaſtica pᷣ⸗
ſcribunt᷑ ut extra de reli.
do. cõſtitutꝰ. Si queras
qualiter pᷣſcribunt᷑ decle
cũ nõ ↄtinue dentur ⁊ ſer
mtutes preſcribi nõ pñt
cũ nõ còtinuo poſſdean

tur.nt.ff. de ſerui. ſerui⸗

tutes. Reſpondeolʒ per
ceptio decimarũ non ſit
cõtiuua:tamẽ ius perci⸗

piẽdi ẽ cõtinuũ.uel aliter

lʒ perceptio non ſit conti
nua tñ cauſa percipiendi
.ſ.pceptũ dñi quod per/
petuuʒ ⁊ cõtinuuʒ ẽ:per⸗
petua eſt ⁊ naturalis.⁊ h
ſufficit ad pᷣſcriptionẽ ꝙ
cã ſit ꝑperua ⁊ naturalis
vt.ſff.ð ſer.vꝛ.p.ſoꝛamẽ
ibi enĩ dicitur ſi cauſam
a celo hʒ cõtinuum dr.

1ertater cõ⸗

ſtrue. facultates
eccleſie que ab aliquibus
epᷣis poſſidẽtur ſupple ip
ſi epiſcopi iure ſibi ven⸗
dicent.i.defendant.
AQuod.i. qꝛ tricena
1t ler cocluſit:ideſt acꝗ
ſiuit illas poſſeſſides eis
vel pone caſuʒ o ille epi

ſcopꝰqui pꝛeſcripſerat res

alteriꝰ cecidit a poſſeſſio
ne illarum rerum tũc enĩ
licite poſſit eas vendica⸗
re a poſſeſſoꝛe.ut.xvi.q.
iij. S. poteſt.

tKrxxr. cum eccleſia pre

ſeribit contra priuatum:
ſed ſi eccleſia pᷣſcribit con
tra eccleſiam ⁊ priuatus
contra eccleſiam: requi⸗
runtur quadraginta an
ni: ut.xvj.q.iij.ꝭ.poleſt
in ſine.

eligis ue
luidoer
loneritated
Ceſamꝛuel
portionend
feetcleſtept
lamendpo
ann diſch
ſepoleuri:
coͤſneuudo.
ln. nrore⸗
noſtrain.
lincaiynon
pentcopp'
julum redce
cholbnsque
fuserepere
füternitatein
ni.
1Vron
duofe
bririwno
Maſohhine
(Sieg⸗
legit Oene
iiſ.xpee
Praer
lerhucponitn
–—
olaurſe
Rriir

(Ouoscdii

1sbiciteppete
us:auetated
mnigelomanh
gleſimie,
ſlicolania
lgt hanhe
Haqeq;
OVpungg
ineid
riliſ,, l.ſ
ulten
ni vagante

l. nliar.
nlelnenin

uchetteneiſe
fmn

ſ.Errlocſi

innonetentkei

Nön ſeg 1di
iſcpkeprogel

4
ſ

0r.Kmi
tſuſtta⸗
n eni.
buni dte
Denturtſ
tiroͤpit
poſicean
ni.ſeni⸗
lebzder
nünon ſ
i delic
nonſtconi
figgoc ,
mnanzee⸗
muunlar;
nhinkg
Anaturt
reß unt
Urſi auhn
mnuonv.
ules ſcch
ſcultats
aligenbus
riuppei
eſbiven⸗
dan⸗
Atnicenn⸗
ticeſta
ſeſſdest⸗
v
ſnpſruns
ita oſtſi
unmtin
tasſtht⸗

neckeiape
upriuan.
aplerbh
n7 Nlans
ſlamne⸗
Augnun
iig

a ¶.Appellare. ideſt iterpellare. b

XIII

Nunc.hic explicatur al/

ter articulus prime queſtionis.ſcilicet vbi iſti ſint ſepeliendi.He hac ma
teria loquunt᷑ varie iura.h.dicit ꝙ quilibet poteſt ſepeliri in ſua eccleſia
vbi audiuit diuinum officium.ut extra de ſepultur.in noſtra.niſi in tribꝰ
caſibus ſi velit tranſire ad epiſcopalẽ eccleſiam:vt.j.e.vbicũqʒ.ux ſi ele⸗

git ſepulturã in loco ma
gis religioſo:ut extra de
ſepul.fraternitatẽ.uł ſi ue
lit ſepeliri in ſepulchris
pentuʒ ſuoꝛum: vt.j.e.
placuit.Ego credo ꝙ li/
bere poteſt quis eligere
ſepulturã ubicunqʒ vo/
luerit.ut extra.e.cũ ſit li
berum.dum tamẽ leglti
mã poꝛtionẽ relinquat pᷣ
oꝛi ecclie:ut.er.e.tit.noſ

iiſtituta.ẽt apud locũ mi

nus religioſuʒ:vt er.e.ĩ
noſtra.⁊ ola cõtraria in

telligas quando ẽ illectꝰ

ur quado ex cõtemptu uł
temeritate deſerit ſuaʒ ec
cleſiam:uel qũ legitimã
poꝛtionẽ nõ vult relinq⸗

re eccleſie priori.parẽtes

tamẽ nõ poſſunt filijs.j.
