datur:⁊ infra.cui.ideſt gaudentio
epiſcopo ſpecialiter boc pᷣcipimus
vt tres ilas portiones quas trien-
nioꝰſibi tantũ dicitur vendicaſſe:re
ſtituat. ¶ Nẽ Bregorius Maxi⸗
miano epiſcopo ſyracuſano.

C¶ LVDe redditibus eccleſie etiâ noui

ter queſitis qrta ps clericis eroget᷑.
Ognouimus de redditibus
ecdeſie nouiter acꝗſitis ad ca-
nonicam diſpoſitionem quartaruzʒ
minime pronenire: ſed epiſcopos
locorum diſtribuere tantummodo
q̃rtam aliquorũ reddituum:nũcꝰe
ro queſita ſuis vſibus retinere.quã
rem prauã ſubintroductãqʒ cõſue
tudinem fraternitas tua viuaciter
emendare feſtinet:vt ſiue de prete⸗
ritis redditibus:ſiue de his que ob
uenient? vel obuenientibus:qrte ſe
cũdum diſtributionẽ canonicaʒ diſ
penſentur.incongruũ nãqʒ ẽ vnam
eandẽq; eccleſie ſubſtantiam dupli

ci quodãmodo iure cenſeri.

C Idẽ Augu.epiſcopo angloruʒ.
De ſtipendio ecdeſie quattuor
debent ſieri portiones. .
(D Os apoſtolice ſedis ordia
to epᷣo pᷣcepta tradere: vt de
oĩ ſtipẽdio qð accidit.iiij.debeãt ſie
ri portiones:vna videlicet epo: ⁊

familie eiꝰpꝑ boſpitalitatẽ atq; ſu/

ſceptionẽ:alia clero.tertiavꝰo pauꝑi
bus.quarta eccleſijs reparandis.
¶INreʒz ex cõci. toletano.the eodẽ.
Ancimus oibus epiſcopis cu
rã laicoruʒ eis iſtare:ut ſi quoſ
ĩ fide chriſti iuenerit: nimio affectu
diligant: ⁊ iſuper cõſirmamus vt ſi
aliqua ab ipſis accipiãt dona:ſtatĩ ĩ
q̃ttuoꝛ diuidant ptes:ita vt prima
pars ſecũdũ apoſtolorũ precepta:
titulorüs:necnõ cimiteriorũ reſtau
ratõibus diligenter attribuatur:ſe-
cunda clericis:tertia cunctis paupe
ribus:quarta vero aduenis.
Rẽ ex ↄci.agatẽſi.i¶¶ Oẽs pre
ſbyteri per iuſſionem epi res ecde·
ſie diſpenſare ſtudeant.

Tatuimus?ꝰq epiſcopi oẽs in
bẽt: ut cinitatẽſes ſine dioceſãi
preſbyteri vel derici ſaluo iure ec-
cleſie rem eccleſie ſicut ꝑmiſerit epᷣi
teneant. vendere autem aut dõare
penitus nõ preſumãt:qð ſi fecerint
2 facta vẽditio nõ valebit:⁊ ð facul
tatibus ſi quas babẽt ꝓpꝛias indẽ-
nẽ ecdeſiã reddãt:a cõione puent.
¶ Itẽ ex eodeʒ ↄci. ¶ SMe clericis
ga documẽta eccleſie ſupprimũt ant
aduerſarijs inpendunt.
Jquis de clericis documẽtalgꝗ
bus eccleſie poſſeſſio firmatur
aut ſuppꝛimere aut negare aut ad/
uerſarijs fortaſſe tradere dãnanda
⁊2 punienda obſtinatione pᷣſumpfe

rit: ꝗqcꝗa per abſentiam documẽto

rũ damni eccleſie illatũ eſt: de pro⸗
prijs facultatibus reddat:a cõione
prinet.hi aũt qui in dãao eccleſie ĩ
pie ſollicitati a traditoribꝰaliꝗd ſu⸗
ſceperit:ſuperiori ſentẽtia teneant᷑.
¶ tẽ ex eodẽ. ¶ Eps hr̃dẽ ñ hñſ
nõ aliũ quã eccleſã hr̃dem iſtituat.
◻ Piſcopus gꝗ filios ant nepo
tes nõ habuerit: aliũ quã ec⸗
cleſiam non relinquat hr̃dẽ:ſñ ꝗqd ð
eccleſia nõ in ecdleſie cauſa neceſſita
te preſumpſerit:quod diſtraxit aut
Ddonauit irritum habea tur.ꝗ vero
ſilios hʒ de bonis q reliquit:ab he/
redibus eius indemnitatibus eccle
ſie conſulatur.¶ Itẽ ex eodem.
¶Qmi clero ↄſtituti ſunt de rebꝰ
eccleſie nibil alienare pᷣſumant.
Jaconi vel preſb yteri ĩ par
oen ia conſtituii de rebus ec
cleſie ſibi creditis nibil audeant cõ
mutare vendere vel donare: quia
res ecceſie ſacrate deo eſſe noſcun
tur.ſimiliter ⁊ ſacerdotes nihil ð re
bus eccleſie ſibi commiſſe.vt ſupe
rius compꝛebenſum eſt:alienare pᷣ
ſumant: quod ſi fecerint conuicti ĩ
cõcilio ⁊ honor̃ depoſiti de ſuo ꝓ/
prio aliudꝰtantum reſtituant quan
tum viſi fuerint pꝛeſumpſiſſe.liber
tos etiam quos ſacerdotes vel dia
cones ð eccleſia chriſti ſibi commiſ
ſa facẽ volunt:actuseccleſie pꝛoſe
qui iubemus.quod ſi facere cõtem⸗
pſerint:placuit eos ad propriuʒ re
nerti ſeruitium.
Item ex eodem.

CBDe poſſeſſione eccleſiaſtici iuriſ

quicquid a preſbytero diſtrabitur:
inane habeatur ⁊ vacuum
Aicquid parrochiarum pre/

* ſbyter ð eccleſiaſtici iuris poſ
ſeſſione diſtraxerit.inane hatur ?

vacuum vẽdicatione comperãtis
⁊ actione vẽdentis.
¶IJtem vrbanus papa.
¶ Aliẽ atões facie ab itruſis ⁊ oꝛdi
natõe ſ ſine pſẽſu clericoꝝ irrite ſüt.
. Lienationes omniuʒ ꝑ intru-
A ſionẽ ſeu canonice elecioꝝ ſub
epiſcopi nomine aut abbatis ꝗ ſecũ

heredem ſiue nö: ſiue lis

ſit conteſtata cum defun

cio:ſiue non:heres ſemꝓ

tenetur inſoliduʒ.ut.xvi.

.q.vi.ſi epiſcopum.in fi.

extra de rap.in litteris.
o eJaconi. fecerit.eſti
matione ſeruo⸗/⸗
rum reddita de pꝛopꝛio.

alioquin reuocarẽtur. vt

.j.eo.⁊ ſi illi.niſi ſint be
ne meriti. ut.j.e.ſi quos
de ſeruis.⁊ eſt in boc du⸗
ra conditio libertoꝛum ec
cleſie:quod ꝓpter operas
non preſtitas reuscantur
in ſeruitutem.aliud in li
berto pꝛiuati.vi.C. ð li.
ca.ſolo obſequij.ðiteʒ alið
ſpeciale ꝙ ſilij iſtoꝛum li
bertoꝛum ſunt obnoxij ee
cleſie.ſ.eo.de libertis.ſe⸗

cus in alijs. vt. C. de li⸗

her. ⁊ eoruʒ li.l.i.⁊.iſ.iteʒ
aliud ſpeciale ꝙ liberti te
nẽtur ſeruire eccle ſie nul
la eis opera impoſita: vt
mẽ diſtinguitur: ut extra
de ſer.nõ oꝛ.eo libentiꝰ.
p ¶ Aliud.ideſt ipſam rẽ
reſtituet.⁊ aliud tantuʒ de
ſuo:ſic.lxxxix.di.decent᷑.
7.x.q.ij. hoc iuſ. ver. g

q ¶. Zlctꝰ. ideſt negocia.

VLANicquid. vendica
tione. in emptoꝛez
enim non tranffertur dvo
minium.vnde non poteſt

rem vendicare.habet ta⸗

men contra venditoꝛem
actioneʒ ex empto. vt.S.
.Ec. vulterane in auten. de
nõ alie.aut permu.5.gꝗa
vero leoniſ.col.ij. Sʒ nõ
ne venditoꝛ poteſt petere
pꝛecium re nondum eui⸗
cta.quia venditoꝛ nõ ad
aliud tenetur niſi ut faciat
emptoꝛem habere rem.ñ

enim tenetur rem eius fa

cere.vt.ff.de ac.emp.ſer

uus quem.ꝭ.ſi ſciens.ſed

bic contractus eſt nullus.
6 A Lienationes.hoc
Aacdcanonice ele⸗-
ctos referas: quia intruſ
nel ſciſmatici nec etiam cũ
conſenſu capituli poſſunt
aliquid alienare.j.e.pꝛe
carie.extra de ſciſmma. ꝙ
a predeceſſoꝛe.vij.q.i.fa
ctus.xxv. g.i.oẽ. ff. de re⸗
bus eoꝛum qui ſub tu.v:
cu.l.quicunqʒ argumen
tum cõtra.j.e. de conſẽ.
moniacis.iij.q:vij.tria
in pꝛin.

. iſ oi

Lont
Ndinan
ſcho.len
xbosb
C(Ort

Prec⸗
Cle
ſuns ,
un ⸗
bus. ſic
nmtobl
vendilzbe
ſumqꝛpe⸗
inuentkſe
conſenuen

fe.ecnon
nifisd mo
gr.cxtfa de
erta deſt
ſ Szal
Guinqguenn
ſtbit ſncce,
ſtaſinomnin
Naritacun
Koꝛitate.
i ſecdſtn
dpigelle
guu. mo. h
Diſracta.f
num. . ha
Jo. ſlen
do egoced
cuspoleſt ve
Pubileſe
chicopetſtat⸗

Vglls ui
mau
ai ancn dul

ineadmode
ſcartutor ver
ſineagctontat
C.Nacti.
Ali decre.o
½. Echa
lue.
Pacancuge
Ktitatione.
verbumpl
ſule verbin
“Phan
4 Lonſeru
n iucegor
nundaa morte
lo.erim veon
ion un o⸗
delettamen
Uumargumenn
lapuiaefn

adſugeſtnen.
laics.

9CEtni

ſeinmenoniz.
uumconmn f⸗
rinpein.

ub

tcoclapra

XTdi
Gaute
Nhe tnr

ſcatbi.
1gsſttanfen

Peqgipzre
ltur.
natli

Noncontu

ſclnsti

cleſergn
gu⸗

Nü

XII 16 7
ſinet
nrl⸗ a.I.Conſecrandus ideſt benedicẽdus. abbas enim non conſecratur niſi cũ reſtituet tantum de ſuo cum nec alienare poſſet licet adeſſ.t omnium conſenſuſ⸗
18 inn oꝛdinatur in ſacerdotem. ſed tamen dicitur ꝙ ei manus imponitur ab epi niti eſſet communis vtilitas eccleſie: ut.j.e.ſine.ſed intellige cum ille manumi
nt m,⸗ ſcopo.lxix.di.quoniam videmus.vnde abbas ſine benedictiõe poteſt mo ſus non erat bene meritus:? ſic erat maleſidei poſſeſſoꝛ alias poſſet pꝛeſcribere li
minf, nacbos benedicere. extra de ſup. neg. pꝛela. ſtatuimus. MMMU bertatem: ut. C. de pꝛeſcrip. lon. temp.l.i. .
ens, v Ordinationes.hoc non poteſt facere ſine conſeniu capituli ſui.vt.x· m Succeſſoꝛ vłipſemet.trigeſimaquinta queſtione nona.qð quis.⸗ eſt argu
erieſi iiij. di. c. vlti. ꝛ ve. mentum. ꝙ ſucteſſoꝛ renouat
ſeno,, ¶W⅔⅞.– ßeJꝛebendam. fruct⸗ M . male factũ ſui anteceſſoꝛis: ut ð
nchii. goen: cxra ne Pla. vcs cdum eccleſie ſue vſuʒ conſecrandꝰ metuant.⁊ liberos ex ſamilia eccle n ſexta queſtione tertia.ſi ſa
. B — nar u⸗ eſt. alienationes dico quociq; mõ ſie ad ↄdẽnationem ſt uã facere non gres enta ve recac. . n
ſſinbe anj nnneerhn⸗ factas.necnõ ? oꝛdinatiões perſo preſumãt. piuʒ enim rvrq resſu naoſtaent inlldne ſ, 4
ſlanos mun oblationũ poſſune Narũ ab eiſdẽ ſine communi cõſen as eccleſie chꝛiſti nõ cõtuleri: dam 1a q. ma. ſicut. 5. ariſto. ſic er
bae vendilʒ hoc non ſit bone ſi i dericorum eccleſie ſi ine per ſimo nũ inferat: ius eccleſie aliẽare cote go reſtituit contra liberiates ec/
4 ſtum aꝛ pꝛopibitum non niam itidem factas irritas iudica- dat. taleſ igit liberos ſĩ ucceſſoꝛepſ ceſia. quod nõ eſt in minore ni
— inuenit.ſed hoc tãtum ce’ẽ mus. Illud etiam per oĩa interdici abſq; vlla oppoſitione ad ius eccle tzormagna aulaiurf demi⸗
lndiͤ Onſenluchlſcopi. ua mus: vt nullus clericus pᷣbendãt ſu ſie reuocabit: qꝛ eos non equitas .: Fauiſ. .
col. nin admodium empy. am ſeu beneſcium aliquod ecdeſa ſecd etiam improbitas abſoluit. Jauiſ.
hizeli ar. extra de cen. pꝛetere.. ſticum aliquo mõ alienare pꝛeſůↄat. & Iem ex conci. Aurelianenſi. p ◻ Bbatibus ſubſcriptiöe,
bnoriſa ro. Sʒ ꝗd ſi obligauit ad rit:irrituʒ erit ⁊ vltioni caonice ſub ſſ upprimunt: aut negant. aut alijs ſet ſine conſenſu epi alienarerẽ
J quinquennium nunquid iscebitL Itẽ ex cõci. Hilerdẽſi. damnabiliter tradũt. ececccleſie. ut hic a..xvij. q.iiij.ĩ
del⸗ ſtabit ſucceſſoꝛ coniracuii ¶. Epiſcopo defuncto vei adbuc Iquisð clericis documẽta:q venditionibus. ⁊ ertra o re. ec.
nin nan nomine ecdeſeon in ſnpremo agente: de rebus eccle- bus eccleſie poſſeſſio frma te- non e, nlne⸗an alue⸗
an Gorltakenenne Whiche⸗ ſie nibi eſt vſurpandum. nef. aut ſuppmere. ant negare: aut maoloe habe 1 onn lfer
Doſn N i. ſec? ſi nomine ſuo. ff. Ec huius placiti cõſtitutione aduertere: aut foꝛtaſſe etradẽ dana ciij. infeudare poteſt extra de
tuhodiens ð pig.l.lex vectigalis.ff. iter o cenſi hra iecuit una⸗ bi 7 punienda Pellinatione Pſi n — alienan. ad nram.
WN qui.mo. pig. ſolu. ſi res iri: vt defuncto antiſtite ve . erit. ꝗqcqd ꝓ abſentia documẽt oc poteſt epiſcopus vel abbas
lbanſ. diſracta Fioca ige vo huc in ſupremis agente nullus cle⸗ man eccleſie illatum cẽ.de ꝓpꝛijs ſine conſenſu capituli. . e.c. ter
dilan õ ricorum cuiuſlibet ordis officij gra facultatibꝰreddat.¶ Ilẽ ex eodeʒ. lieicnloc falch eſ:mſi lpor
Nidun So.hoeredage ge eae⸗ duſue ſit: quicquã de domo eiꝰ pie ¶ Miſtriſ ecclie ð b eiuſdẽ ecckie 4 & Zaa. preſbfrertide ca
nl. cus poteſt vendere frutꝰ ſumat vel de vtilitate qᷓ iſtrumẽètis abſq; epi pmiſſu nibil aliẽare Iz. B nonick. .
pꝛebẽge ſue ſine cöſennn domus eſſe noſcitur: ideſt mobilis HBbatib⸗ preſbyterijs alijſ; r Meſtiſſo. patet ſede va
lnegpen epiſcopi:itaa obligaf ma æ imobilis rei eccleſiaſtice conetur ĩ miſtris de rebꝰcccleſiaſticis y? cante clerici nihil diſponere pñt
venin rime ad modicum empꝰ uagere:nihil furto: nibil dolo ſupp ſacro miſterio öditis alienare ⁊ ob de rebus eccleſie. nt. x. q. ij. ſi⸗
emplon ſicut tutoꝛ venditfrucus mẽs auferẽs atqʒ abſcõdẽs: ſed is ligare abſqʒ ꝑmiſſu ⁊ ſubſcriptiöe guis cpiſtepuga lev. eiſand.
Kru, do ie ocdorttat de ui vom? cõmiſſaẽ: ſubiunctis ſibi epienibil liceat. að ſi pſumpſerit d imo potius cevacanlen bol
e õ F. vno vel duobus ſideliſſinis oĩavſ gradent᷑ cõione ↄceſſa.⁊ qð temer nec vac Monit, ii ein “r
nue. bec cenſura olerbare: bhis gi vonmio mue- alienaf ſᷣm. h. vt dixi.lxxi. diſt.
Rn Aacu — coõ niuntur dcricis conſuetã glun ans CDe vdr — qᷓ abaͤte di ſaternltaren. dr.rcbrn. J
enmn g itut one. a ſecunduz hoe miſtrare. ſubſtitutus aũt antiſtes ſu ſtrabunt᷑ ad ius eccłiaſticũ reuocẽf. nee.im de aucte ſupenoris.ne
us nerbum placuit eſtperſo ſcepte ſedis ↄmoda oꝛdiabit velut 83 Jqua de rebus eccleſie c ei ⁊ inder peſtet auctẽ eromins
hctiu e larnmniceſt oͤcreti. deus imperabit: vt eis vti cum his MWVſcopꝰ nõ adeſt preſbyteri vẽ lratotemat⸗Cuan amitiun
nuna, ¶Conſeruare. argumẽę debeas quos cognonerit diſcipline diderint: placuit reſciſſo contractu bon. poſ. non poſſunt/ Item in
io u tum ſucceſſori omnia ſer charitati pꝛedeceſſoꝛis ſui delit ad ius eccleſiaſticũ reuocari.ĩ indi minoꝛibus eccleſijs poteſt epi⸗
ue uanda a moꝛte predeceſo parnuiſſe. ꝙ ſi quiſq; poſt hec cuiuſli cio autẽ erit epi cõſtitutũ ſi preccium ſtopus aliqua alienare mortuo
neins i⸗ ragn e hein bet ordinis: vi ſuperius dictů ẽꝛ cle dẽat fcipiᷣnec ne ꝓpter'quod ſepe artrate gempore ecgleart⸗
ed ef deteſtamentis itẽ reia cns quacunqs occaſone Vel de conmmgit diſtractay rexr ed du⸗am Pröckacim ipſo nue tenet quẽ
guntl tum argumenlů - mobi — uphi probart fierit . Wsre ſũmã 8 necenk — redaͤr. adrelertlimonuceplogo.
Knall s pertinẽt uliſſe: vel forſitã dolo aliquo ſup-· Aẽ ex ↄcilio chalcedonen,ñũn. a
tang 14 ecsſſorimem. fecig preſſiſſe:reus ſacrilegij prolixiori Poſt morde epiſcopires ad eũ Kitamemeeti oaund⸗
nirc laicis. anathemaie condemnetur: 2 vir tei pertinentes clerici non rapiant. nons qui non baber curatore,
barn 9 Et vir qð vir ſit ta⸗ peregrina cõio cõcedat᷑:quia? du- On ſliceat clericis poſt moꝛtẽ vt. C. de in inte. reſt. ſi curatorẽ
— men ſit. S. riyx. viſtinctio⸗ rᷓ eſt. vt bi quos conſtat in ſ eruitio Eepi ſui rapere res ꝑtinẽtes ad ꝛideo bene dic hoc reſciſſo ↄtra
rſeft dan tommns fag ene domini cum prime ſedis antiſtite ö eum. ſicuti precedentibus regulis ane . er i integruʒ reſtuntio.
ſiina. 4 toꝛ.in pꝛin. . ſudaſſe:ab his qui ſuarũ rerũ incu- conſtitutum habetur. ſivero hec ſe s ¶Recipi. ab emptoꝛe.
rigin h¶ Quia. boc refert᷑ a batores velvtilitatibꝰſᷣuientes atqʒ cerint. periclitari ſe nouerint a pro ¶VPDropter quod.i.quia ſepe
Eint, acclt pra diri. uacantes fuiſſe noſcuntur: deſpecei prio gradu. ¶ Item exdci. contingit ampliorem ſummã
— ρX ü uli. viſtribu‚t gliquatenus crucientur. mediomatricis ricarie. redditus diſtractarum rerum
nang neceſſitatis articu/ Item ex concilio toletano.iiijſ. . Relſcindantur pcarie 1 omuta redqi.ſ. emptoꝛt precio accepto
iaiii lene Nor nora.rlvidi. T. Epiſcopi qmi moil ecdleſie conſe tiones ab imnuaſoꝛibus facte. doractveele veingtor emdl
gerhemn k ¶ Quãto. innuit bice rũt: famulos eiꝰ libertati nõ donét. Recariea ↄmutationeste ae pꝛecium quod dedit uej quã
magis ſit auferre qᷓ non Ti illi qui nulla ex rebus ſns K“ viduatarũ eccleſiarum facte cutalum guec Roprecto as
dare. cum tamen quaàdo paupib? chuiſti diſtribuũt eter abhis qui loca epiſcoporum ocen accepit: a ideo magꝭ expedit epi

q; equiparentur. ⁊ ſic eſt
contra.xlvij.di ſicut.
on contulerit.ſicvi

ni iudicis voce cõdemnabũutur i fu

turo:quanto magis biꝗ auferunt
pauperibꝰqð nõ dederant: quaꝑꝑ

OQ II

pauerant: reſcindantur: cuʒ au-

ctoritate eccdleſiaſtica vel ciuilſi fa

ſcopo repetere fructus perce/⸗

ptos ꝙᷓ retinere preiuum.
PKerarle ergo cleri
ſunt alienare eccleſis võ S

res ſucontu epi g nibu er ſuo pprio ecdeſexpi e neheng Maximiano ſ
lerit eccleſe: tunc alie⸗ hi g nibil ex ſuo ꝓprio eccleſiexpi ¶Item rego. Marimiano ſy ante: qmis clputulum ſupplet
nare poſſt:argumentum cõpẽſauerũt:hanc diuinã ſentẽtia, racuſano epiſcopo. defectum epiſcopi. exrtra de he⸗
.j.ſiquis qualibet. extra re.ad abolendam. qð falſum ẽ
de re.ec.nõ ali.epiſcopi: vt extra ne ſe.va.c.i.

ad hoc dicunt quidã ꝙ nu caſuoall poteſt alienare: niſi cum communi con Uel ciuili. S. xcvi. di. bene. in ſt. del dic ciuilis.iipꝛincipis.cuius anctoꝛitas re
ſenſu canonicorũ.ſed boc nibil eſt: quia ſi babet conſenſuʒ cspituli qana quirieur in rebus ab ipſo collatis.x.q.ij. pꝛecarie.

l
liſ⸗
is. ut. 7. e. terrulas t.
“ ſultis. ut. . ſt ar n. e t.
oſſunt eis non excipi. lere ad ud
ſa rao in neceſit roant atiale crceptonemete cum adeo. ie
SE tate. ergo i tamen po diendam uando. 4. .
T Meceſſita none. 2 ullam aue reſcri. ſi q terum. obliga
bli. ut. x p 3 Ttan kof dele ermernez ra ve endee vel non und
ium publi. ie. licetp. eof. vele. dicum. er re uterra vere.e. . u
arium 4 ꝛeca ri .. ut e d iſi mo re. ut e . ſape
as laſrir d, quicun „ minanda iᷓ donare. n alie.nulli. lxv. d. ſane. niezer
ſ. hoc intellig ſcopus. a entum. lcite pol⸗ Qu ſ ecde Totius quis de / 61. nu⸗
ann nau⸗ lrar, zmelame andeod be r ia dercrs eece A nenmaunun babel iuan
Katem Drofe lenaent onus ſy eſt hic arg eſt ſimile b cuſtodi alivordine beat eſſe trac c
Pirita argucpad anem ſis. item On licet. 2 e d ſint ſu . i: vſq; d cleſia no ij. hoc ius. ſed non lallseſt.
. (rii:a.i.mi argu. ꝙ vi. delapl ieq. lj.n ilac⸗ ſe functi epi: rici in ee illiba⸗ . roſuiurũ. eptũ ſlfogtun
tipendium. arg xvi.q. 1Dixi. † rij nibil ac ſie de ero dle itanus i C.Pr vtiliter cet ert
Stipen ntifices. tibus. u tarij ni 1 38. ſi v polit it reddat. ſufſicit ꝙ vtilt de ſecu C
bC S deinmotnsapar e inuen cdleſie. tur ep metro mnabit re .⸗ KAKrlicctnontin eg.
ſunt per laboꝛnon don CP iconomid comoneren- ia epo ꝗ eccleſe nul uadere eganvnr ti
oraldic is, ogamnone. n cipiant ic itatem tuãc iã epoꝝ taoia tat res aliea inn 40. e.ſed an cuʒ eccleñ nul gi
icis. cognicio iſpiẽ tpꝛo Sicut a ccleſie BGre s nen. nlon ſt
e eleie, cot niſi a tẽ Har 9: vt ſi qu qð abſit p C icet: ita ece nde re. deo ꝙ non pupillono ze monen
nſtitutio opo⸗ auim?: it: ul q Jͤue are licet: itur. C. Iz inuade . paremnus tum:ni 5.m .
Diigatco ij.di. pꝛ wengranct eſſibus: i pa ecnensmn mmit. comp crcr toneie eten
je. lxxxv b or. fa. ce mig 9 exceniit cler 0permit ccleſi ias res a ſufficit v acta locup . i
ſcientie. decre. ꝗ baclucen emotus nctiſq; c i⸗ n lienã e pꝛas re tis ar leſia ſit ka el. ſi uautpe
porel n fi. ff. ð fuerit r mis eu ſentia ĩ eccleſia ꝓ apacitatis ſi ecc ff. de neg. g ſit: mtüde
ſuiſti.i ſ. quia ð re ſuis ibus icono in ſui pꝛe tibus Icut 4 : ita ẽt ra Mis tioꝛ. ut. n. niſtira . Puc
l. viti. ꝛopꝛias.ſ. t teſtari nientil ibus atqʒ facien ter tere nõ d dẽ nõ oʒ öſtra pupilli in p turaliter ue ſonni
ee Res p poſſun oꝛi ꝛzion rerum! ſubtilit 2 inua picue m illa natu it. vl.ff. behiras .
C!1 leſie non nia. ſed m cis p ũ eccleſie fuerit: i di e aliẽas i tibꝰpip eccleſia ꝙ res uperierit. *
bus ecc de teſta. q dare ſi boce uentariũ reperta antea ſiert d dor auctorita tum res ece de terremot veru. §. ſi lo . aunr N
teiespoſmtür aliqus tudo. extra mnia querel ec ſicut ut alin oibus ar iſacerdotu t: ille g de mino. id ſi eccleſt nllt
ibantur: n ma nulli re lice deſiſe „ i. Sed qni ſt lo Nent
babereccleſie conſue deſerbantn . ueda uaſi ꝓ tur ꝙ icui trade tes ece leti. S tu nð eſt lan⸗
. es qr ſie ꝗ tu licui tra⸗ culta are ple contractu ifica ſinn
pabenecteſtoc ſpperorun. ge tur: ſpeci bꝰ ecccleſ llaf. vi ſticas a dotis faculte endic⸗ illo damnifiea nen
Zieſt.⸗ archiprelbile ceba bet de reb labore to eorũ nu ſacer iure ea reſtit cupletata m contrach
pi vebin iſs odlibeta tarij labo iciqʒ man it nullo etor reſ 0 ranla ſurſell om. ſppgun
ſoſanauonihn da ucceclt.en que diiuen mderi ispar rvir:ſeg poriens cog Sznh nl ia ſlfcie w ni⸗ Ueid
Den . a illicite uſis exigent bil ad leſiones ij. ſegrrui
lnonbadeecdhiu in heredi ſitatores 8 nõ per ſu d laboꝛis ſtü pote i qð illicit ſda cauſise eniz pil ad ctuz. vt. v. q. ij. ſel
jonis. C. . ti⸗ icorum mus nam intel⸗ os
cn colles uron e⸗ C. ve al⸗ 4 chias fatig onente ſu ſtipẽdiũ tandu e cleſte diſtr io clericor proc ius. iorfacta in . ar⸗
mtend vlti. . e. q. roc tte diſp nantur eri 8 res ec conſuio es eccle eſt pauperi letioꝛ. ff. d nden
urn naageck ven cmoa ilio vr ceſſitatis a proſp bi pñt. in pupille⸗ Bſtin⸗ nani
5. e. epi m. pote cõmit naqʒ eſuuʒ c Eex ↄci ne tmelioꝛ⸗ diſtrabi legit. lu. l. pupi rici conſen Colinign
Yucticin neatem tonit pro tꝑe ſuu CIt to. vel v tibus cilio ſo nes cle obſer tgleie
riens iuat alterius. ntur o luernie 2 morien ſie a in afr ſſitatis rre lant: ſi ta lienation Pumarnr.
teſta. cum d quod. orieme Excomu dent bõ eſt: qui W.Hi eecleſ ſſitatez nec lienation e.iubemus tidd
Liu as ꝙ m eſſo . icorum auder facta eſt cle liceat r ti neceſſite reſui croſan. e icitur. leuſ
hoc tene rdote ſucce 8. tiũ clerico 4 is queſtio ne alijs ſcopo n baben ficis eeckie Itẽ De ſa bie idem Di diea c
deeermema voinr ei E laic ſrchie ſus eliſe de lieg mfiegteckiol anfiſierellenal mo nac
nnateſermne bec pnus orienti uz inua a q̊s eceepo el vſurp YIlem ſi ceſſo. dum 4 acne
ni eius re emnrn.gee ecß nibi m defunctor ipiüt. ↄtr⸗ la- ulirapere v baginenſi. ibecpis ntnnthenaann imn nius
Apir blernenne ſon. ſec dinih⸗ ricis res de ſqʒ ſurr a pꝛo tituli ra⸗ io cartbag noratib⸗ e oſeruetu lenatio. v nondanen
. ibuſqʒ them am ncili teriig cilio r do ſe et ali re.
Sed uriueorr leh dete ſie pauperibuj ilij ana di ſnian ex co reſby te con onis ienet ne fi:a pre. a. lmu⸗
ius cõc ſmo , Aec preſ rante t his q emp. “
reſeruat anonicos. u 6e totius c a huiuſt erdicti pᷣ CHe pi igno n ve⸗ extra de extra de m faſgnege
arlier ana⸗ deſia babe: cö e: ipſo pap poſt int oſbyte cepiſco nt. inon v ven enm vuertieren umon
ſta. rela mi. ſiece oteſtate eum ante. ſigs orũ ſe mnaſe leſie v reſby ſunt con aven. c tuitur CVbenaen
conomi ius poteſ m mulgante one eporu es in eccle cnit vt p ſie vbi ſu nOö 2 :ſed reſti leſam. er
onomt eccleſie d 7. lxxv. di⸗ ſentis liorũ cleri Eexcõi iß⸗ dant rem epis ſuiſ: qi⸗ eccle ſia ſi prob⸗ ntia. ſuffic⸗ bidinfeu)
ñ aut aliori tion chip̃ danti tibꝰep ꝛedia e. Conmunenkiaiſbſfo gualnffu
iſtoporum. ut hie ſi non orũ au ſatiſfactio p archip⸗ ituti: neſcien ere pꝛe by taciturnt CAnplu
dem. raruſa ad emüresn arehiß ſtituti:nel⸗ vend cto C eorum taclunni⸗ K⸗
nenomiam Präte maiorum rit: uſqʒ eficientiũre conox m ſtit dis liceat ilio vel cücto⸗ ey iamen debie aue deg nubplohen
cn⸗auonan r Ninnon Epox vod rchidiaco diciũ ꝓ nec ep lto ocili ateꝰ . i ias. ertra ebaiur. panleh
z. c. pꝛori. ſt ſſen a s a e inconſn eſſitate ſis ei onrraert ler Hunllkiͤ
getrorr linon terorũ ſe oꝛuor s diſpe ſie ine vlla nec vniuer Hi dr. nnulta ſr io. ut Onnemmm
Ead ſor aut bm m lemoſyna deſt re⸗ iooſine mspa olnge ns bic ar. ꝙ ſubſeriptio. D
r. terio⸗ Leonis itutis. ec ſi adſit dem. n
ſunt ido m clerico ſicientib nus i ſalute ine iꝗ fuiu ſeun iſtola iliã cõſtitun trem 15 niſi ad ene qui enns ſch
ate alioꝛumcl dendollirn ipſorũ ſa eſſorig fu rox exepil ſicili ſpiciat xcvi. di. be cda⸗
ſtate alie omnibu etropolit ip gut ſucce Pſbyte lſu⸗ opis per liora p epo. Eevil. dl.Den ſnonſanatfe
ie eſtate niſa ibiviſt Emenkla ſpfag, ge epᷣm vel n ſcop iſt vt me iſtrahere ep tim?ne .n. ſciiz get,
a elnonliem nin ivin ſeruent:i liorũ rebꝰ p ideſicie . licet diſt ddecern ſie cd
i. ut. ſ. e. non . aut cuid er non licel tione eccleſt ceal z,.
ni. ut. ꝛtunc ule cu . lericorũ a ſonas: aut aüt adu cleſie e excep de rbus revr (oſman
TEiwi obunm. en en. e Anifeonab dan⸗ n it. de w Bonare vel cömumarer .
l.di. ienas. rem . Ac athi epiſe vel cõ aliquid 1ihtepoſſt ſc
eturr t. xv tes ↄm ſumpſe apa.ij. quicq; do :iſi forte t. cũ nugoammn
O◻ Gitatwonſeraran iij. iſta pre cetius pax ſue qui audeat:n ſpiciat. ſu Nhoſt,
niſillala⸗ ſit con ihil. ac. lii ſus m Inno eodem. neni endere a meliora ꝓ conſen 1(Selnaii
niſ illa eſti. qꝛ nibil. . vl⸗ Item ) De alcedo ili? v. iat vtm aiqz futu⸗ N
ij. q. ilij. qui 7. xlliz. q. v ĩ ſacro c abili fac itractatu ũ pro P
l. glli, eneralis. inei d qð i rär:lereſrag cet box cleri tr ſit dubi 8 eccle Qrnen
diſtin. g rimus. nunc inci Lludh iſtitutũ ẽ: :vt videlic totius qð non eps rebu 5 tan tonſtkuinfcg
ti. compe enchun npeinc cõcilio iſti imus: v lo oĩno id eligat: a Tifra. atis no lan
Sedn ando p precipir a nul le i eccleſie. mend ita epi ſemengo ſt
Seanot degcrn. bſeruari p a epoꝝ pus ece rum ec rcomnaene Irri tio ſPamlſtenn
pit o Zatabentseremſulti, 2 dẽtiũ bon l: ſed ad o icono⸗ ſie tanqua rijs vtat cõmuta Kania
upabend. uel ſui dece iripiant: ſee libera icc ſi un wenditio e nium ideunno
deſt eccleſe. ium diripie aſui in ptate. gquamp vendi ſaz omn W
L m deſter mmous be ucceſſoris neant pt⸗ im a run ver ab ericox. g
. 3c0 ſuccel ermanean r pᷣſu ſcoporun ſtice e iptione c rilßg ert
ituli.ideſt ad ſuu ſie lcox pern c attẽta ui eccleſia ſcriptio . lcaſtro n nmee
5. e. nonemt l⸗ ioni ſubiac el iuentia vꝛbiu mo diddoſtf
Aſurp aa ſigniſt as aut coicatior Pſby ili ſnie n tein dom plus ectorib⸗ NV
mC! ur in mal eſſitas. pvyſerit:ex ietiũ epoꝝ ‚ſimili ſn : eccleſie t. licet rec api⸗ Cin
ponit ſubeſt nec ſulto. ſ. cl P o moriè apuerint: e laicis: rum que ee afferun . eriori c e ncg Se⸗
Dsum werde⸗ n gertcorüt Hocñ ſo 2 gby Sõ on leeal vane
2 ricoꝛum. hic habe er at. C E litanis ⁊ j. ly⸗ eccdeſiari hi. M mutare
Preſbpterio. ſenſum ſubiaceãt. tropolitanis fiẽ i. v cecc machi. e vel2 ilio
Oreſbyt iret con ut ð metre igẽdũ ẽ.ſc ĩ. us lo ſym vẽdere ſi cone
0 . s require atione. uj veꝝ ẽt icis itellig 5r morien tulo ſy⸗ etur: ve atent
naient⸗ . nootesran⸗ er udge, Nemicutin
ij. ſie MokAlon . õsõ
9 4 Wohollcana cuimen coeſ⸗ legitur
m n liceat 0alub re
Onli te ep ufer
2 no me aut eccle
gutr.

OQ II

XII 46 2
d 2 T Ereulas.exiguas.ᷣfoꝛte exiguas vocat nõ valentes vltra. xr. ſoli / eſt bonus diligenter gerit res eccleſie negocia ⁊ non permittit ſieri rraudem: ſi
i dos. vt. c.ſiquos.varijs enim modis dr̃ aliquid eẽ modicum.ut eſt malus.per eum poteſt extorqueri veritas.hanc rationem aſſignat lex. C. de
ndde diri.ij.q.vj.anterioꝛum. vbi d ꝙ ſine decreto non pñt alienari r es exi/ admi. tu. lex que. in pꝛin.
gue.nut.ff. de re.eo.que ſub tu.l.vlt.in pꝛin.xvii.q.iiij. quicũqʒ. ⁊.ff.de LC Diffinitio.i.voluntas.
gun g4. t in annos ſingulos.ar.. exr ð dona. cete rum. m ¶ ropꝛio.i.ſeruus ipſe pꝛopꝛij iuris eſt eme: enſandf vi ſetn
nmn X„ in fuga venai non alter libenus poſſe aeruſale
dicn Pateſt. C. ad.l. — Decodem. fuerit:poſt manumiſſoris mortez erceſnm: n ſi accuſatur e ſi⸗
isde, eoR anz⸗ . DH Errulas aut vineolas exigu· ecclenie reuocetur. ¶Sʒz norzaduz moaſaceclegitaaur crne
Nhabe Ponen appbendat᷑. ff. e. as ? eccleſie minus vtiles aut eſt ſerui ecclenarum manumitti Z ſeng enene mern
.l.ij. Ydeo at pꝛobibetur longe poſitas prauas epiſcopꝰſine nõ pñ̃t non retento eccdeſiaſtico pa metũi. eh. Seaͤg nmerins
lſclmmn vẽdiſeruꝰ fugitiuꝰ.quia oſilio fratrum ſi neceſſitas fuerit di irocinio:niſi forte maumiſſor duoſ ñ pᷣt dolu eoͤmittere ut. ff.ð do
nani ſuga eſt queda ſyes liber ſtrahendi habeat poteſtatt. Ser eiuſdem meriti eiuſdeʒ peculij ec lo:ſß ſi er dolo. ſic nec vr aligd
ſinn Mns. Ewerall cdie quis uos quoqʒ fugitiuos qui ruocanre cdeñſie conferre voluerit. proſſidere. ff. deacq. poſ.l. i. 5.
rni AWerment lla 8 Rnabcne n nt ſimiiter epis di . Angde in concilio toletano. iiij. . ot nnbbd Sreroft
lzecchosz de. 9. leet. . . tur. . 3 delen „J) in
uunl D DS aotanuin WAnge in eodem ↄc ino legitur. De epiſcopo quinon retẽto ps adzſe deſenrbee: hanmn iae
teptumn eccleſie ödit: euadi penäs ¶ Alienẽtur fugitini g teneri non trocinio puos eccleſe manumittit. no interuenit procuratoꝛ:ergo
lälornpe depoſitionis. ⁊ ſic eſt 3. oſſunt. „ Piſcopus qui mancipinz iu vniuerſitas no põt de crimine
gol .S. e, monem⸗ e Kan Agitini vomos ſuas aut fa- ris eccleſie non retẽto eccleſa ↄueniri. q verum eſt. dicas S
diuir Mafäpeng wenanan. iliam deſerentes:qui etiam ſtico patrocinio manumitti deſide- bic hanivertam aeenlana g.0
mng Ptantlj veſnoget. ſͤbir ſireuocati fuerint: teneri nõ poſſüt. rat: duo meriti eiuſdeʒ ꝛ peculij co verbo enc utintellſe eu
l loquit in eo caſu qñ pꝛu ſimili ratione ab epiſcopis ſi noluu- ram cõcilio ecclie cui pꝛeeminet per ereen denimne
ſiacdeſe babitus eſt tractai cum rint:aut ſi illi meruẽint diſtrabant. commutationẽ ſubſcribentis ſacer tatis. vt. xvi. q. vſj. placuit. iteʒ
aunden⸗ derles de ſo antun vemo conio apud tanſiatuʒ dotieolergerd rata ⁊ inſta meni per modum iquiſitionis poteſt
dunnftn vellet dare: ut poſſet fel (c. j. ea. lur diffinitio cõmutantis.tũceniʒ li agi ↄtra vniuerſitateʒ prout le
ntontnti lam alienar: ⁊ clerici hoc Niuſumvidet ⁊ ineptum: ut veram manumiſſionẽ ſine patroci- gkurertra de ſi. veniens. ul dic
ftnt⸗ vennierunevelvic vſ J mancipia que ſideles viri ſeu nio ecdeſie concedere poterit: quia ꝙ non ↄceditur ↄtra wmuerſi.
d gorckinchealeng ſeminebroredeptione aienedeo cu que ubertantradere dſvoſuer gtem Ka orius ara inguſol
ahon abeccleſa: hoc intelligt?ꝭ ⁊ ſanctis eius conſecrauerint:cuiuſ iam iuri proprio acquiſiuit.hmõi 3 Anemnns Pamer perſo⸗
ſanin⸗ ſeciſſe ex voluntate eccie· cunq; muneris precio vel cõmuta autem liberto aduerſus ecclenam neaccuſari poteſt: quia dolum
ſeionf de ſie. ar. ff. ſolu.ma. dotez. tionis comercio iterum in ſecular E cuius iuris extitit accuſandi ac teſti committere poteſt. nec ob. lex i
Nbſeasg . Aors mer toe., ſeruiuutẽ redigant᷑:cũ canonica au ficãdi denegetur licẽtia.qð ſi pᷣſum la.ff. de dolo. ſed ſi er volo. q;
gerictconſn L a insn ualt⸗ ctoritas ſeruos fugitinos tantũmo pſerit:placet vt ſtante cõmutatiõe qð ibi d non Deten ernmmitte.
nctaſi nod niignelema fe. d iſtrabipermittat: i0 o& re- in ſeruitutem ꝓpꝛie eccleſie reuocek re volum. luvple ve lucll. avi
du ruͤterllene 1ponas ere ckores eccleſiap ſummope caueãt: cui nocere conatur. I¶ Nibertus. n. demus c ve api dningi
ue piuni mg,Nisſausda ne vmns elemolyna alterius penn niſiveniaviperata patronum iius rur ixröitcaur 00
mna. pa.nã pꝛo pꝛemio remu ſiat:⁊ ẽ abſurdũvt ab eccłiaſtica di vocare non permittitur. vnde i.ii. o C Eat ſtante. ergo pena ſolu⸗
lenatoia neradus eſt ſeruus liber gnitate ſernus decedens humane libro digeſtorum titul. de in iuusvo ta remanet atractus in ſua fir
* later e neimmnd obnoxius ſit ſernituti. Item ſire cando. Si ſine venia edicti ipetra · mitate. xxv.q.ij.quecunqʒ.qdð
Onmniin lia⸗ genlaeke ctores eccleſie de rebus pꝛopꝛijs tä talibertus patronum iĩ ius vocane alias noneſtrrttu nldi boe
Aaunt bumeritus dĩ quicunʒ tudem eccleſie reſtituere voluerint: rit: ex querela patroni vel ſupꝛadi⸗- dem nd unenn entamut 4 83
ſnt non demeruertt. at. ſ. Eccleſiaſticas facultates libere dare ctã penã. .l. aureos det: vela Ble⸗ beampena rreonſf, ve veller
uau ma. te.ſeruos. ſic quilb? poſſunt: ⁊ conſtabũt hbis quibꝰ date clo vrbis q̃ſi ĩofficioſusꝰ caſtiget᷑ ſi cep. apud. 5. labeo. extra de pe.
uunut ign aun eſ ign? fuerint perpetua ſrmitate. inopia dignoſcitur laborare. ſuaz. “
unleum. regen 4 rentaun. Engde in agatbenſi ↄcllio legit᷑. i vo a collegio qs maumiſſus p ¶ Nibenus. niſt venia.i. lick
ifi Silteentg⸗ru.⸗d Alienatio de rebus cccdleſic quo fuerit ſingults ſecl vniuerſitatire ciaagend.
ſing uidinfran. pa, vnius. mModarata eſſe potert. uerstiaz dz. An in eodẽli.ti. eodẽ. 2inne. s. Nid pehitegtan
gu H a Scne ne ſbercanallttone e Iez. ¶ Nui manumiitrit a coꝛpe e ltis contel. ut. ff. in ius vo.
damn 10 natio pꝛo parte valet. e Æ◻ rebns eccleſie aliquid alienare galiquo vel collegio vl ciuitate: ſin⸗ Suus.
lui uu pꝛo parten.iẽ bic arg. preſumpfſerit:ſi de ſuo propꝛio lã gnlos in ius vocabit.naʒ non eſt li s Inofficioſus. l. impius.
tuinin veile non vicatur pboer t eccleſie ↄtuleritquantũ viſus eſt bertus eorum:ſed reipublice bono t Siinopia pauperes enim
nemnin⸗ inutile.ſi.C.de dona.ſ

cimus.j.ð conſe. oi.iiij.

patronatus:notaui. liiij.

abſtuliſſe:tunc demum illud ſtare li

rẽ hr̃e dʒ.Et ſi aduerius rẽpublicã

ſemperpuniuntur verberibus

ſinon atur. ſ. xv. Cebit. C. Itez ſi ſeruos eccleſie liber ul vniuerſitatẽ velit experiri: veniã S. e. fraternitatis.
f f
v. quis ꝓvꝓo. manumiſſione data illis fuerant: p ſtitutũ ĩ ins ſit vocaturꝰ.ſi vo ĩigenn neutrumpoteſt in ius vocare.
b ¶ Poſt mannmiſſoꝛii petna firmitate tenebunt:ſi tñ quan umpnceps fecit:pr̃ono reuerentiã ff. dein ius vo. communis li⸗
auntepoſſet. ſed poſtaa titatem canonibꝰ preſixam datam nõ dʒ. ¶In crimiali vo c ſi liber dertus. quia res cõmunis oiĩuz
mogis commodereuoa nõ exceſſerint. Ande in eodem vpfonũ in ius vocauerit: caput eiꝰ eſt. f. de ritn. nup. illuld.
1 Sinotidum ar. onclliolegitur. Secodem. ziortunas petiturus: te ſitis exoꝛ: EC. Actorem. gloſauit autem
iSecd notadum ac. JIquos de ſernis eccleſie bene qi eſt. cri quidam hec ipꝛopꝛia cauſa nõ
Piſcopus qui.pa quos ge ernis ece P dium capite puniendus e enen mcauſa vniuerſitatis. hec glo
CCaoam. tal. ſ. Æ△4 meritos ſibi eps libertati do- voleſe maieſtatis excipitur: ul ſi paↄ ſa falia eſt. quia bene poteſ con
conſiſtat in faciendo.ſ. n nauerit: collatã libertatẽ a ſucceſſo tronã illicito ſerui concubitu vti de neniri pꝛocurator patroniiz nõ
ſeruiendo. ſed patrocinin ribꝰplacuit cuſtodiri:cuʒ hoc ꝙ ma prebenderit: quo caſu etiaʒ ſuo cuʒ ipſe patronus. ut. ff. de obſe. .
qð conſiſtitin non facien numiſſor eius in libertatẽ cõtulerat munere libertatis dñam accuſar̃ ꝑ licet. f. de in ius vo. led etſi. .
Mnadmoron eme Ati iubemus. xx. ſoliorünumex minik: ſic. 2o A iweti. 60 mulienib⸗ vlt. ſed ipſe patronus ſiue ſuo
ius:iulud nõ poteſt remit dũĩ . lvieola velbo- sni zis cõmiſ. f. ipator iuſti⸗ ſiue alieno noie agat no poteſt
tererut pʒ perid qõ ſequ ? mocduiterrnlave wieo⸗ 3Aen aͤß nis ꝓpis comiſceni. ipator cõueniri a liberto. ut per eande;
tur. Mtrum aũt patronꝰ ſpitiolo tenere:q; ſi ampliꝰsdatum nianꝰ cõſtituiſſe legit¶¶ Siqua cuʒ .l. pꝛobatur ſed. econuerſo ein
ex toto poſſit rmiitere ius

liberto. quia iicet libertꝰ ſuo no

äl . mine non poſſit cõueniri patro
di. quicunqʒ.Sed queritur quare pꝛo vno ſeruo dantur duo ſerai: ⁊ non num. tamen nomine alterius poteſt. ut. ff. e. queſtum. “r

pꝛo vna re cccleſte dantur due res. ut. s.ce.ſiquis. Reſpondeo qꝛ ſi ſeruꝰ XCIngenuum reſtituendo eum natalibus. ut. fl. de natalibus reſti.l. ij.

ſi
Sn
ntra eceleſiam n eſin
ingratitudinem anerde⸗ ve ecleſtia ſcth⸗
, cleſte ingra lecus ſi cötra tia conuicti. ſe t
ſa ittat libertus ec ſeruitutem. lecn inobedien ientiam pꝛe vil
Tau committa ocatur in ler Droditi.i. dñt obedient S33. ceſevtei
bes ꝙ ſiue iſcopum reu Ca libertoꝛum lalberne⸗ enn Sannſen.
monaſtenum. veconira a 1,C lierrar liel ded ben ſeen
