ſed nũgcſim⸗

plicit᷑ vouẽs pᷣt Zhe
re cũ alia q̃ ſimplit
vouit.ñvr ꝙ teneat
mr᷑̃imõiũ cũ neuter
poſſit ðbitũ exiger̃.
põe eos uouiſſe ꝙ
nũqᷓ; exigerẽt dico ꝙ
bñ tʒ mrimõiuʒ. qꝛ
uterqʒ pᷣt redder̃. ſj
quomõ cũ reliquꝰñ
exigat. uterqʒin. ſi
ſciat altex idigef:nee
poſſe exiger:tliquo
dz ↄmilceri ⁊ uterqʒ
redder dicet᷑.ſʒ qꝛ ſi
gſuouit ꝙ nũiqᷓ̃ red
deret ſi urorẽ ↄtige
ret eũ ducer̃.ſi pꝰ du
cat ñ tenet᷑ votuz ta
le ſuar.qꝛ pᷣcepiũ ẽ
apoſtoli ð ðbito red
dẽdo.xxxiii.q.iliij.j⸗
his. ſʒ gd ſi aliꝗs iu
ranit q; nũqᷓ; cogno
ſceft aliquã mulierẽ
ſi poſtea durerit uxo
rẽ bñ tʒ mr̃imòiuʒ:
nũgd && peccat cog⸗
ſcendo cũ iurauerat

ñ cognoſcer: dñt 9

dã ꝙ pꝛĩa uice peccat

cſ poſtea nñ. idẽ dñt

ꝙ pꝰ votu ſiplex p

ma vice cognoſcks

uxorẽ pcccat.qꝛ ſiſp
peccaret cognoſcẽdo
tale mfr̃imoniu; illi
ognoſcendo.licet con

tra iuramtũ faciat.ſʒ tũc peccat qñ fidẽ fragit deo.ułdic qð talis pmutatſe

cognoſci ⁊ ñi cognoſcat.⁊ ſic ſaluabit iuramentũ cum potius videatur pa

ti qᷓ; agere. Aterũ q̃ro cũ iuramentum ſit de iur̃ naturali ſi ⁊ votũ qꝛ ſi do

re votũ diſſoluit mfimoniũ ⁊ nõ iuramẽetũ.Ald boc dico qð imramẽtũ ñ
Spᷣſtan dũ niſi ſubſit neceſſitas. ut. xiii. q.i.ita. vñ ꝗ tale iuramentũ facit ve
merarie irat. vñ fortiꝰẽ vinculũ voti qꝙᷓ; iuramẽtũ.⁊ ſcõʒ nos iñi nᷣ eaſtis

2*
2

1IC Yllud. . e.q. c. qaervo.

de ſui natura no ſʒ conſtitutio circa votum einiſla.

l

e
(Der⸗
ſoniu⸗ 4
nueneni
Urele⸗
ginan l
(ut
lurboſeſ de
ſmnniteg
ſeleenes
gkongi⸗
fomal N.
Gisertui.
n viro
.moeen
(Eſitcs
moceneins
. —
l egoram

dep
luc
an.

au whje⸗
ſuti
Cuniäſiöi u
crpliet ſbt
glij eilel.
lerſponſũ⸗
ſtaiugiy⸗
i nmippu
ncidentiste⸗
duplialer.c
uſciuerin
tponamem
Dumm initiatu
Nuummamum ve
ponſn thyͤ
Emfinonii⸗
Preſentiumtz
wor dor
denäe wner
hozüem
ppeſüptiſ
Poͤusenia

lbo of. ſpoͤ

uet · foro
mop nupna
ſoͤlin .
ladal G. i
ſhxkusk hi
lici gne diit
8CGjtig in

unnopöt ee

Moniidn inf
nüücnecomen
Tltaplura,
(öiunctio.
tan nlu.
o,nuleorum.
(nalicni
l ppoſti gpen
nſichöhmfin

m mi gii ſo

Ml Gansc
muciginn
tainſpepnin
i,ſt dian s
(Ren
nſignne
ftenfſnann

Seldje

ſenz,
lnntn WMHCöt. d XXV
nn n di.v. fratres. min quis reconciliat᷑ de
W b ¶ De derelicta us digne cu penitet cum penitet de oĩ pe O.
ſren voline innnitur a .HH. ſoluit hic ſcð de auchnſcan,d eaeotde pe, mari
ii, azrio ſenſugi az ſdam. de pe. di. iſi. mar
itin viuente viro. ex Enan illum pole horre illiꝰ. c.q chriſto ⁊ ſeplun. ⁊ in itꝰꝛ vxor ſe abſoluerũt ab executi 1 3
lhs: t ea qui abere vi male. autẽ. ruͦt ab exe 0
icbic hnn pteʒ ꝓut. G. ſoluit qui dux.in matri.cu x cui adultero fid nö. n. 0 C d li.ma. ⁊ auie.5. ſi cutione reddendi debiti
fmimin Raladepugurl aumn babercr ſolnr ttvo rnads wee ee wearqan a Keccns ſomenenk Blici timntie. .e agaroſs
N eci £ Ut. ft. de ac — tere⸗ 1 iri 4 i. . 44 .
eu ban weruie⸗ pniĩa:que digne pniĩ de ealtalkdanrtcnans.pnd — e rereſnſn mẽte nõ receſſ.
af elt umptü legimus ge ſz prohib pnĩaʒ agerev . FSeapu labeoneboc ecap. poſt. nibil iten ceſſe⸗
ſ unt᷑ origiali acre religiõis nõ it. poſt 1 vite io qu 4 JT541 pdit dñiũ on ideo
nn m gialiterad recociliari giõis nõ põt ꝓpo ↄſuetudinẽ exi e indiui iũ. ſecꝰ eſt
Vonennn .c. . ciliari:q 5 poõt deo iter eo inẽ exigeb . ſione v in poſſeſ
ninnrin elis . c. vi. ⁊ cechi redi :q̃ ad habitũ p pniaʒ r eos ↄſenſus qui at. fuit eni vt. ff. de ac
*. L habilu ſue niaz mfimonij:i 8 qui eſt effici eniz As vi. F. i · Pol. ſi
lefn uutt cC .rrriii.) ire neglexerit:tũcenĩi. pꝛofeſſiõ fimonij: iuxta illd efficiens §.i.
inini e l. Fn qʒ caſu defunct?erit: cũ abi e cui ſe iũ it mrimoniũ. C idori:cõſer fficiat ſolus.
. :cü ab illiꝰilliciti xe 1 niũ. C J cõſenſus enĩ im vba
Nnanl C Pna entiſ. plexibus bec penitꝰ illiꝰ illiciti oſtomus ſi teʒ Joan ed im̃ neceſſaria ſũ
Geniep, 5trari hec penitꝰ re illicitis am uper ma es chr pbationẽ er ſũt
larnft Fnnocm Strarius. ſẽſus capitul „= ena⸗ ceſſerit: ut i Atri ttheum v gserdong ẽeỹ de ſpo
nogſnfug e¶ Heuota. S i poſtea piritual 4 tusi m quidẽ ri i. t gdaz m lege
ne uota. See 6 publice nu ſerit nõ iter nubũt — us ſedv non facit coisꝛ bʒ; candes. ſed vbi ges
ünariib,, c. deuotam q. edas eẽ ad penit? pſerit nõ ea nit illud ſ⸗ oluntas: 7 i t coi iſti canones i vbi ſunt
1tcornii⸗ ſt. bi iüxerãt: ð mũe éſemꝰ: niſi hi iõ ꝗ dimittit ↄi coꝛpis ſʒ volũtati zZriũ ꝑ candeʒ.j.xxxii vr
denenei⸗ 4 quik. bie audiẽdũ ẽ :ð mũdo re niſ hig⸗ ad ittit ↄiugẽ ſnã ? alia olũtatisI. (eylt . J. xxxii.q.ii.
ieniet . lepigit ſe iẽdũ ẽ nubẽtibꝰ.tũ ceſſerit:eis ſub huc eſt mari ſus ⁊? aliã nõ acc n6s . pe. ſed dic ꝙ illi
n. an. l. lel⸗ (upiſcetia i efungunt cü u·eſt. cũ uc volütate coni ee Sbzn. Erel e .
Crnn lata vni eo diniſ-⸗ in a ipſe penit? ſe ali ab eoꝝ cõ dim ergo aliã acceperi e coniunctus cũ cãm.vel di erap.
— ſo poſſit alij iſ⸗ undꝰei dr m e alienauerint:ſiẽ imittit. nõ eperit tũc ea ſonat lra⸗ ic ſm.l. ꝓPut
F; Zſj l. nubere nö dͤ ortuꝰ rN Oà int: ſic no ergo 9 „ m plene ra/ Sʒ hec dicti
imeenmin Cui qſtiði ut t ſi3 aſtringit: ill que ſuis illecebri ꝗ alterã duci dimittit mech lus nõ excludi ictio ſo
Uehehz g explicet ſubiũ aciliꝰ mũdo 12 llle phibet m ri8 ,Tffi cit. IYtẽ nic ſed rentuz. i it oſenſuz pa
Nii licet ſubiũ git. O do quinibil i mũdo cõ ortuus eſſ. fficiat ſolus? olaus pa uz. imo tantü ali
hunnur aliã ĩcidẽtẽ. ſ. vtx ĩ autẽ ſic itelligẽdũ ũdo cõcupiſci e iat ſoluspyl pa. lennuates ias ſo
e. le vix ĩi/ . itelligẽdũ upiſcit. bo . eoꝝ:d qu 3 eges conſe 1 matri que ſiunt ci
Zehing, ter ſponſũ ⁊ ſponſa plo idem eſſe ex ſubſequẽti c iuncti quoꝝ quarũqʒ niſus atrimoniu irca
ſit Augi nſaz dem Innocenti ſequẽti exẽ iomibꝰ agit᷑: q;ᷓ ↄſenſi cat ſ. m. quaſi di
ſi iugiuʒ ⁊ allegat quecũ . centius oñdit di xe tera etiã agit: q ſolus u 2τ con olꝰ?eoꝝ ↄſenſꝰ ẽ i⸗
— ad vtrãq; ꝑtẽ bui d qʒ; viro viuẽte alteri it dicens: iã cuz ipſo coi ſi defuerit: eſfictiua miimoij caula
rtcigltinit 5 entis r eã ſolut Zced m eat᷑:nec ei agẽ pſerit a. rit ergo iter iſtos rata fruſtrã rie leges ile. C. ð n
wtifigen vagilaer ee b at: niſi vn? exbi gẽde pnie locꝰ i a ſolus matri 2ſenſus iterceſt. nec ſlium. ff. derie nup.
niͤck .ſ. ĩter ivon oc ð derelictai is fuer iuges fui rimoniũ facit: pʒ eſſe nupii ꝛde ritu nup
mfimöiͤciman n ſ.ꝙ ĩter iponſuʒ erelictaaintelli it defüct s8 fuiſſe. Sed ãri acit: pʒ hos cõ prie. que dicunt ꝙ i .
on n e, tev ntelligendũ ẽ: q̃ us. matri ed q̃rit t: pz hos co trimoni unt ꝙ in ma
ſthhün ponſam è mrimo iro ſuo alteri nubit ndũ e: q̃ ſ viuẽ atrimoninʒz:an cõ as cõſenſus faci onio requiritu
Neiuin nium initiatũ.i.nõ ad penitẽtiã nubit adulter iuẽ an carnali 5: an cõſẽſus coh 1s facit ſus parentum. ſ 12Kn⸗
N in Muiſtg oſumatum veli itẽtiã admittit: niſi a eſt: nec carnalis copule: obabitatõlis dguirit led dic ꝙ re
— ponſuz ſpoͤſaz di ſecundꝰ nere de quo ſ m're frat nſus matrimoni H. i cohabi necitate.xxx.q.v non
nngfr niit,, prelenti jũ noõ re riat᷑ ut ſu copula ceſſa E: vel re. ſi ꝛofr mr̃imoniuz p̃ itꝛtunc 1 um ergo. quo
lliſ t ut ſupra dictu ndo ei mo- re. ſi carnalis oniuz pt cõ zhoc inter modo
Oungainiirf turox nn ſz ſpe m ſpual pra dictu eſt. 1 ſe copule: coötrahe c interro gare: non iñ
ſz bis relictis illi iter nubunti ga ergo x . ph non fuit cõi eꝛ iter mar pe Dubitabat enon in
enget, monznſ certũ? 5 his relictis illivl unt iamnõ ps cem ria ſevi nit cõiugiũ iam 1 io li ſed de verbis an
itirz ügko 1potäem ſpoſuz d tra nõ dñabit᷑: moriat:mo evirginẽ pſ. vouerat eniĩ i. ſed dubitauit quo i ge
hit 1ſpoͤſa i ? mrimiñ onubũ treſtatutille cut ſeci geloꝛqũ pſeueraturã: ma- Vaſſet ſeri ulun
oſeigffin öſ lg nubüt eis moriaf.ĩ ille cni ſeciu i :quo fiet iſtð qm̃ vi ã: vnde 1 vt ſint due
pk. pe ſuptiſ vocab ſic intelli riat.ĩ vtroq; ecũ .i. me nõ iſtð qm vi gitan Es. quo ? m bar⸗
Gommiteitmi ſpoͤſus en a ſ buls elnte ligeret: eſſerꝰcõ oq; autẽ niſi .i.me nõ cogniturã non cognoſe dubitaui 5. de modis
Rlr ailet dib⸗ d ſvoͤt⸗ ſpoͤla⸗ dicenti ꝑ proph cõtrarius domi tunc viꝝ nõ urã ꝓpoſui.ne 0 anitai⸗nondetard
ſuourgnüß ↄuẽtoõ ſalia ſůũr beccator cõne etã: In quac ino gri quomõ cognoſcebat: 5.· n. qꝛ Adde ꝙ ita de beata
erſus fueri ungz; hbo 4 nomödpoſſe . :neceſſe eratĩ gine legit᷑ lu . vir
mmnſ unnt ig turaxy romiſſu kerpretibus diui uerit 1c. 1 cuncti ra ſe cogni poſſet filiuʒ bfe:ſʒ qꝛ ati r Taugi ce.c. ii.
ſ nrap nuptiap. fk. us diuine legis i A cunctis i cognituram 3ͤ bfre:ſʒ qꝛ nuqᷓ; Ail ginalis. ſic g
toiuuf ſpo.i i be v. . aduerſus e legis inueni in ꝓpoſu qꝛ nüᷓ M is. ſic p
i. 5 3 probat ilad i nenirer poñtuʒ ꝛerat. ſi ergo ) ſuũ arlenon vonerat gie⸗
ritenetonz t tractat. G ne n⸗ illius ca .probat illud idẽ eſſe 5 poſtea con 4 goõ ſuũ nenti ouerat ↄti
ele . . auctoritat pulã rea f⸗ 2. . ſenſit ĩ ca „ iaz ſʒ ꝓpoſi t⸗
ufaoahi 6. z ocedat i ad gcce pituli: quo deuota oritate ſi acta ẽ voti virgi rnalẽ co⸗ UU ꝛvirgini uerat voue
toldolot cüda asgr ds ſe⸗ ni perit:prohibetu aque maritu non corpore viol irginalis mẽte remi 4 nitatem conſerua
Demiiciͤ öne dicitur. niſi uel vterqʒ cõti r ad pnia tuz re nefa iolati:quod ð 7 eus aliter
n 4enrice n darf ritei lleculie ment moleſmuoſne Tae irtaugna⸗ eaſent⸗ tenne arrne
tchniözch moniũ. ?. n. mfi i⸗ debceſſerit. r de boc mü ravotnzvi ia propoſuiti AAuog llicite nt. 1 inde eſt
ftdlininun niüduccorelandes Eoui II. udo ſuʒ votuʒz vi ʒvir ginitatis i ebuatu remar poteſt contrabe
. des f . n vir gintatis ie 1 atrimo e
. Cöiuncti . nio: DSi⸗ 2e. en am
ilirac, I.e. cuʒ unero⸗ lor epomnbenkckne oͤſpõ tncrauirgnennia propoſuit ſub mnanfoc otnnd
ton unimn eo. multorum. *j. ↄditiõi ⁊ trãſfer ciare priori ui ret. cõmittẽs :iſi deꝰalit ei tumcun e. immo qua
c. , C rum. * rã ſfer̃ ſu nine diſ ie ergovginitatẽ re inqʒ abſolutuz ſi⸗
Doagrb Hpein⸗ an zingiüſititereon watehte i. —— ieger temmmnerekn enn ſnkanligiurer
Ppkiglcren⸗ ppoſitũ. ppetuo ſi giu ſit iter eo jdẽ dũ ẽ: . appetẽdovſʒ di rnalẽ co epta auẽtas ligitur er
ſatt eni dʒ Zhi miim int ab iuicez di 8. C Scdðo : ivtroqꝗ Edoſz diuine ĩſpi opu erdiurei maioris. vt
e,ſ bimfimoni es Ter difff 5ͤ diſceder᷑. Eos aũ an poſ⸗ q; obediẽd e iſpirationi b reiur. veniẽtes.
y woüſſſe um. xtrii · q ii. ſolet E2 er diffinitiõ er. Eos aüt oi genuit quod lo. poſtea vo cuz ſili boc ſbitelligit ſ es. ſilt
ntagi diẽ.l. e dotis c per rũ facile pr õe Ziugij ⁊ auẽ uges rolabij corð ↄcepera uz filiu,z ſtarupma ſiresſes⸗
robat᷑. ucte mul ijs expᷣſſit: perat ſimul cuz vi 7 et. xxii.q.i
— Feruaell geo v⸗ matrimoniũ vi .Sunt eni nulto pm pſſit:⁊ vterq; i vi cuz vi ꝛiſf. de ſolmil. c̃ 1. neger
. at᷑ ut ſp 10 maͤtrimomu 8 unt en ni 7 Iſit. c rGBi v jnirat, tibi nl. cũ ꝗs
oſento atn . K . retinẽs? eniẽs 4 udinẽ erauit . nu
Nns unn ve mfimonio qð teſſe. C. de iudei. is cõicatio.ſff.ð ri oẽ talez ſe ĩ omni ati.n boneſte⸗ indu
l coris habi 109 eſt apð iudeis.ne ꝗs iG.le riiu nup 3le iomn Vt ex poſfibil
ſtmügſi⸗ 8 abitare cũ fideli di infideles ſi alter nõ gs. xxvii.q.i.cauelſʒ . 6 C vVt extra de iurei ilei
y mß .i. caue ·.ſz obi re.expꝛeſtio eniʒ oris i mod ureiur, quẽad
uoinmtnii Sacleceunele di iſſoluit mfimoniũ vult ſine contum 3obij turam ar. j. eniz oris in nodum ⁊ alia 23
rmeti lia creatori x diſſoluit ũ.nõ ergo eſt i atia crea ar. . e. duobꝰ ĩ voto multũ rii.q.vlti s poſui.
coöin ii 1 2 reatoris ſoluit i uon hõ: ut.xxriii. ii indiuidua coniũcti ſit neceſfaria ori Ii. ar. de pe. di.i ñ operatur:u vlti. c. vno. xr
ummitl m C fficiens.j.xxix ins mfimonij. ut er .q.ii.quos deus ctio tamen ſea oris confeſſio.xxii .di.i.magna ĩ r:utextra de voto .
a Toitus. niſ r. q. il. ſi gs anci E de diuor. .qꝛ tuncotu teus eſt in voto taci ii. q. v. buma pn.vr tñ vo. littera
relinde inra tus. niñ eñ ſponſalia cillam. gaudemus. rlis tale legatu to tacito qᷓ; expr ne. ⁊.c. cauet ꝙ quo ad deum
naniin ſent ↄditione. vt ep de lia Zcta ſunt ſub aditione ſecus vero e m non tranſmiites eſſfo. nam qicit.l e. ⁊. xiiij. q. v. ſi qui non
us verbis tar ↄdi.appo de illi 2 itione. tũc enĩ .„ gat ſt ſilegauero tibi ad heredes nii l. ꝙ ſi legaui „d 4 quid:ſed
luntarius tamen legitimis en illis: Sed volũ nĩp coitũ recedi um ſit. F. lli ſi ibi.x. pure. qꝛ il niſi primo e itibi. x. ſi vol
arius 1 non coactus e is expreſſus.regꝗri ſtas.i.voluntari intelligitur. vi volet imm e.qꝛ illud tranſmi rpreſſeris t ns
tra de s regritur enĩ rius cõ gitur. vt. ff. timmo nec vo tranſmittes. e volui
lrargt Paadee undnar vddtec gligniscont⸗ ſoncoqne⸗Jo .
andidter. vdld ic dent in glor entit in aliquid non in
in glo. ſic er iquid non inde
0 inde vult i
go patet. vultillud ſieri.viij.qÿ

5§ ij

ukiterſtitia tẽpoꝝ.
b Paciio.i.enſꝰ de pᷣ
nti: ꝙ copula carnalis ſa
cit mfimonium:ſz illud re
teras ad pᷣſumptiõeʒ.ff. de
do. inter. vi.⁊ vxo.cũ hic.
6. ſi mulier.ff. de rit.nup.
l.ijij. .
e Oniuges veriꝰ cõ⸗
patinus ꝓ poſitiuo:
uel veriꝰ.i.ſãctiꝰ⁊ hõeſtius
q a coitu ſicut iter mariã
⁊ ioſeph. ar.xxxiij.q.v.ꝙ
deo. .
d ¶ Mꝛa. dicit. h. ꝙ vna
eſt ſides qua vit vrxori ⁊ e/
conuerſo dʒ mutnã ſeruitu
tem ⁊ etiã caſtitatẽ. ſʒ hoc
expone pᷣma ſide.i.pᷣmoa
ſide deſpõſatiðis.alij dicũt
ꝙ dueſunt fides:pma eſt
qᷓ ei dʒ caſtitatẽ.ar.xxvlij.
q.i.caue.ſecũda q̃ mutuã
uitutẽ ei dʒ.ſʒ hoc nõ niſi
poſt duos mẽſes. e de cõ
uer. ↄiu.ex publico pʒ porẽ
expoſitionẽ.ex pꝛima vtrũ
qʒ dʒ ut pᷣdiri.vnde eos
pꝛimꝰcoitus neqʒ ẽ gratui
129. nã ſtatĩ pꝰoſenſum mu
tuum de pñ̃ii tenet᷑ redder
debitũ petẽti:hʒ iñ aliter ex
ceptiõeʒ vſqʒ ad duos mẽ
ſes per predictã decre.niſi
Dicat᷑ aliud ſpeciale ð duo
bꝰᷣ diebꝰ vel vno. xxx.q.v.
ſponſus.jſ.e.ĩſtitutuʒ .hoc
tñ ẽ certũ.ꝙ pꝰ pᷣmũ coitũ
ſtatiʒ lure pᷣuitutis petit᷑ coi
tꝰqñcũqʒ placuerit.io.
e ¶Dniunx vocat᷑.S. x
¶riij. di. c. vlti.
¶ Quocd ſidele.i.ex ſide ñ
tñ vſu carnis conſiſtebat.
g Mne. gãdulphꝰdi
On duo eẽ tantũ bo⸗
na mfimoniſj.ſ.ſidẽ ⁊ ꝓlẽ
ſʒ ipſum ſacramẽtũ ñ eẽ bo
nũ matrimonij niſi ĩtrãſi⸗
tiue ĩtelligat.i.bonũ qð ẽ
mr̃imõiũ: qꝛ ſacramẽtuʒ
matrimòij ut dic nihil ali
ud ẽ iᷓ ipſuʒ mr̃imoniũ:ſjʒ
dic ꝙ ſacramẽtũ mr̃imðij
dicit᷑ hic iſeparabilis ↄiũ⸗
ctio aĩioꝝ:vlẽt mutua ſᷣui
.quoꝝ vtrunqʒ ẽ bonuʒ
matrimonij.ſine his autẽ
bonis matrimoniũ bi nõ
põt.poſtea vero ſine his eẽ
non poteſt. (Agdde q ita
ut dicit ter. tria eſſe bona
mr̃imonij legitur i qrto ſẽ
tentiarum. diſti. xxxi.
h ¶ Sacramentum. i. iſe⸗
parabilitas.ad tempus.n.
nõ pot ᷣbi matrimoninʒ.
vt.xxxii.q.ij.ſolet.ſiẽ nec ſi

lium adoptare adipᷣs poſ
aloruz. . e. S. ecce. ð ibi dicitur inter

Cauſa

8% Ez inijciak. i. icipit ? exiſtit. ex boc ſumpſit. G.ſuã di.ſ.matrimonium ali
Aud inijeiatum alind conſumatum. ſ tu dic ꝙ hoc refert᷑ ad actus ꝗ ↄſidera
tur circa mr̃imoniũ.nã prĩo ↄſenſit poſtea cognoſcit.uel inijciatur quo ad ſigni
ſicatidᷣem ut dicemꝰ.j.e.q̃ ꝑꝑ.nð quo ad ſui eſſentiaʒ.cũ mr̃imoniũ ſacratiſſima
res ſit ⁊ qcito ẽ ꝑfeetum ⁊ ↄſumatũ quo ad ſui eſſentiaʒ nec recipit ſeparationeʒ

bus exhibere viro qualis ipſa ẽ:etecõ/
uerſo.ad indiuiduã vite itaqʒ conſue⸗/
tudinẽ ꝑtinet abſqʒ legitimi ↄſenſu vi⸗
ri:⁊ oꝛationi ẽt aliqñ ũ poſſe vacar̃:nec
ↄtinẽtiam ꝓfiteri.qꝛ ergo iſte conſẽſus
fuit inter eos:patet eos coniuges fuiſſe
Joãnes Chryſoſtomꝰſuꝑ mattheuʒ.
DOnis res per quaſcũqʒ cãs na-
ſcit᷑:p eaſdẽ diſſoluit᷑ mr̃imoniuʒ
eni nõ facit coitꝰ ſʒ volũtas:⁊ iõ nõ ſol
nit ulð ſepatio corꝑis ſʒ volñtatis.iõ ꝗ
dimittit ↄiugẽ ſuã ⁊ aliam non accipit
ad buc maritꝰ ẽ.nã ⁊ſi coꝛꝑe iã ſeꝑpatꝰẽ
tñ adbuc volũtate ↄiũctꝰẽ.cum ergo ꝗ
vnã dimittit aliã accipit tũc plene eam
dimittit. ñ ergo ꝗ dimittit mechat᷑ ſʒ ꝗ
adulterã ducit. Nẽ auẽte ꝓbant᷑ coniu⸗
ges. Ait enim ambro.in li.de virgini
bus. ¶ Coniugalis pactio non virgi⸗
nitatis deſtloratio ↄiugium facit.
Am inijciat ↄiugiũ:ↄiugij nomẽ
nãciſcit.nã ðᷣfioꝛatio virginitatis
nõ facit mr̃imoniũ ſʒ pactioꝰ ↄiugalis.
ðniq; cũ młier piũgit᷑ viro ↄingiũẽ:ñ
cũ viri admixtõe cognoſcit᷑.¶Itẽ iſi⸗
do.ethymolo.li.ix.c.vij. Aprima ſi
de ðᷣſpoſatiõis ↄiuges veriꝰ appellãt᷑.
0 Oniuges veriꝰ appellãt᷑ a pᷣmaꝰ
deſponſationis ſfide q;uis adhuc
ignoret iter eos coniugalis concubitꝰ.
S Item ex concilio affricano.
0C Aod conditio iterpoſita nonva
C J

leat ex concilio affricano probat᷑
tem. De eodem.
Micunq; ſub ↄditionis nomine
0 aliquã ðᷣſpõſauerit ⁊ eã poſtea re
liq̃re uoluerit: dicimꝰ q ↄditõ frãgat᷑:⸗
ðſpõſatio irrefragabilii teneat. ¶. Icẽ
aug.ð bono ↄiugali. Se eodem.
(O! Oniunx vocatur?a pᷣma deſpõſa
tionis ſide:quam concubitu non
agnouerat ioſeph:nec fuerat cognitu-

r nec ꝑierat:nec mẽdax mãſerat conin

gis appellatio: vbi nec fuerat:nec futu-
ra erat carnalis vlla ↄmixto:ꝑꝑ qð ſide

let coniugiũ abo parẽtes xpᷣivocari me
ruerũt:ñ ſolũ illa mr̃: uerunetiã ille pf

eiꝰ: ſiẽ ⁊ coniũx matris eiꝰfuit: vtrunq;
mẽte non carne. Nẽ ĩ eodẽ Tri

plex bonũ cõiugij fuit i paretibꝰ xpi.

Mnesitaqʒ nuptiarũ bonũ ipletũ
—O ẽĩ ipſis parẽtibꝰxpᷣi:proles:ſides
ſacramẽtumꝰ. prole cognoſcimꝰ ipᷣm
Dñm.ſidẽ qꝛ nullum adulterium.ſacra
mẽtũ qꝛ nuilũ diuortiũ:ſolꝰ ibi nuptia
lis concubitꝰñ fuit:qꝛi carne peccati ſie-

Diuortiũ.immo inſeparabilis coniunctio
ariaʒ ⁊ ioſeph fuit diuortium.ſed ibi ĩpro

prie fuit diuortium.iſ.corporalis ſeparato cã honeſtatis tantum facta.ꝓprie ãt
diuortium eſt ſeparario que cauſa delicti ſit.
Kk ¶ Non põt.hic colligit᷑ coſtus nõ pot eẽ cuʒ vxore ſine peccato.ar. xxxiij.qłii/
ijvircũ ꝓpria.arg..xiij.di.nerui.de hoc dicemꝰ. xxxiij.q.iiij.vir cũ pꝛopria.

ale e muber leta mterono. c. rii.)

42 lenet enesesnr .

I.Moriat᷑.xxriij.q.ii.non ſatis.(Adde ꝙ ita legit᷑ origialiter leuiti.c.xx. a de
m ¶Lugere.i.ĩfra ips luctꝰ no ohere ⁊ iſignia luctꝰ oſerre.

Julianus papa. .
J ꝗas deſponſauerit vxorem vel

6
8„ Jꝗ gꝗs.alijs.puta frigiditate uel ex maleſicio.⁊ ita idẽ iuris eſt ſiue ðᷣ

⁊ẽ multipler cq.q̃re phibet᷑ here infra tps luctꝰ.ne fiat pturbatio ſangui
gis ppꝑ incertitudinem.qꝛ neſciret᷑ cui ptus illo tpe editus aſcriberet᷑.ar.ff.
de his ꝗ no.infa.liberoꝝ.⁊.C.de repu.ↄſenſulaltera eſt maritalis reue⸗
rentia. ar. C. de ſe.nup.l.ii:terrtia eſt ne qua cã maligne ſuſpicionis pᷣſte⸗

tur ſecundo viro.in auẽ.de reſti.⁊ ea q̃ parit.ꝭ.vlt.col.iiij.tpᷣs aũt luctus

riñ põt ſine pudẽda concupiſcẽtia car
nis:q̃ accidit ex pctõ ſine quo vere cõci
pivoluit ꝗ futurꝰ erat ſine peccato. Itẽ
ĩ leuitico pᷣcepit dñs moyſi dicẽs ſi quis
ſponſã alterius i agro oppᷣiſerit morte
moriat᷑ qꝛvxorẽ alteriꝰ violanititẽ in
legibꝰpᷣncipũ ſpõſa iubet᷑ luger moꝛtẽ
ſpõſi tãq; viri ſui.¶ Itẽ ĩ canonibꝰiue
nit. C Frater ſponſã fratris poſt eius
mortem ducere non poteſt.
Igs deſponſauerit ſibi aliquam
⁊ preueniẽte mortis articulo eam
cognoſcere ñ potuit:frarer eiꝰ non po-
teſt eã ducere i vxorẽ. Itẽ greg.mauri⸗
cio ĩperatori ob quendã comitẽ:qui ne/
potis ſui mortui deſponſatã duxit vxo
rem.Qui deſponſataʒ puellaʒ ꝓximi
ſui acceperit ĩ coniugium anathema ſit
ipſe ⁊ omnes conſentiẽtes ei:qꝛ vᷣʒ legẽ
dei mori decernitur. Naʒ diuine legis
eſt mos ſponſas appellar̃ coniuges vñ
in euãgelio dicitur:accipe ariã con
iugem tuam:⁊ illð ĩi vðutronomio: ſigs
cuiuſlibet hoĩs ðᷣſpõſataʒ puellã ĩ agro
uel iquolibʒ loco oppᷣſſerit ntadduxerit
in domum ſuam:moriat᷑:qꝛ vxorẽ ꝓ
ximi ſui violauit:non q̃ iam vxor eratꝰ
iʒ qͥ a parẽtibꝰ vxor ſieri debebat.⁊ ĩfra
ſiẽ nulli cpriſtiane lʒ ð ſua cõſguinita⸗
te uł quã cognatꝰ ſuꝰhabuit ĩ matrimo

niũ aſſumer᷑:ita ⁊ ð cõſanguinitate vxo

ris ſue. C Itẽ hieronymꝰ. C Arxore
mortnua:licet viro aliam ducere ſednõ
repudiatam nel deſponſatam.
Dditur alið q̃rtum coniugium le
gitimũꝰdũ moꝛtua fuerit vxor cn-
iuſibet licet illi acciper̃ aliaʒ:ſed ñ repu
diatam nec ðᷣſpõſatam viroðſed liberã:
ſimiliter dʒ ⁊ młier.vñ ⁊ paulꝰ aui:mu
lier q̃ ſbᷣ viro ẽ ligata ẽ ſpᷣ lege viri quã
din vinit vir eiꝰ. viro igit᷑ viuẽte uocat
adultera:ſi iuncta fuerit alij viro.ſi aũt
mortuꝰ fuerit vir eiꝰ liata ẽ a lege vi
ri:ita ut non ſit adltera ſi cõiũcta fuerit
cum altero viro. ¶ Item gere.
CPoſt moꝛẽ alicuius nullus ð eius
conſanguinitate ſponſam accipiat.
JIgs nuxorẽ ðſponſauerii ułeam
ſubarraueri?quãquaʒ poſtmodũ
pueniẽte die mortis eiꝰ neꝗuerit eã du
ceret ĩvxorẽ:tñ nulli ð conſanguinitate
eiꝰ lʒ accipere eam i coniugio:qð ſi iuẽ
tum fuerit faciuʒ ſeꝑetur oĩo. C Item
Dce eodem.

ſubarrauerit:⁊ ſiue pueniente die

Subarrauerit. extra de pᷣſcrip.illud contra.
¶ Ducere.ideſt carnaliter cognoſcere.

ẽ.xii.menſiũ.C. de
ſe. nup.l.iiſhodie di
minut? eſt feminis
luctꝰiſte. nõ enĩ cõ.
pellitur triſtẽ habi⸗
tũ deferre. C. de his
⸗ P denao.
n gs. hoc. c.
itelligitur de
ſpõſa ð pñti:alłr nõ
faceret ad ppoſitũ.
qꝛ ſpoſa ð futuro ñ
ẽ Vror.qð tñ ſegẽ ꝙ
nð poſſit duci a ffe
obtĩet ẽt ĩ ſpöſa ð fn
turo:dũ tũ pꝰ.vij.
anos facia ſit ðſpo⸗
ſatio.als ſec ꝰ.er de
ðᷣſpð.iĩpu.lr̃as.⁊.c.

acceſſit.⁊ hoc caſu ?u.

ipedimentũ publice
honeſtatis iuſticia:
ñ affinitans:qꝛ illa
nõẽ niſi ĩterueniat
carnalis copula.xx⸗
Vii.q.ii.lex diuiue.

(¶ Aage ita ut dẽ

ĩ hoc.c.legitur ori⸗
gialkr leuiti. c. xx. de
utro.xxij. ⁊ mat.ii.)
o ¶ Jã vror erat. i.
carnalr cognita.⁊ ſt᷑
verba Gregorij.

p +◻Daͤt. legiti

tria.⁊.c.nullus.
q Ciro.nõ ↄſan
guineo prioris.

¶ Adde ꝙ ita ſcribit

paulꝰ ad roma.c.v
ii.⁊ ĩ pria ad cori.c.
.) 5
r gs vrorẽ de
12 ſponſuauerit.
vr ꝙ alter ꝑ ſe ſuffi
ciat ad hᷣ ꝙ ſit mr̃i-
mõiuʒ ⁊ ita ꝑ arras
ꝓbant᷑ ſpoſalia. ſʒ
dicẽdũ uł.i.etiã ſub

arrauerit. Pcedente
ðᷣſponſatiõe. uel dic

ꝙ alteꝝ ſufficit. qꝛ ⁊
ſi ſubarratlʒ nð ↄſẽ

tiat pᷣſumit᷑ ꝓſpon

ſalibꝰ 2 mrimonio
dõec ꝓbet᷑ Ir iũ.ar.

xxvii.di.ꝙĩterroga

ſti. ⁊. xxx.q. v.nra
tes.⁊.c.femine. nec
refert an vbo uel ſa
cto ðclaret gs volũ
tatẽ ſuaʒ.xliii.di.c.l.

fit ãt hec ſubarratio

ꝑ ĩmiſſionẽ annuli.
lʒ nõ cõſentiat ſem
per qꝛ ẽ ſignũ amo
ris.dr de hoc.xxx.q.
v.noſtrates.

ſponſatio ĩterueniat de ſolo facio ſiue de iure.a iia ſi ꝗs deſponſauit
cõſanguineam ſuam uel aliquã aliã cũ qᷓ ipſe oᷣhere non poſſit⁊ ſeparetur
ab ea nullus de conſangninitate ſua eam ducere poteſi.⁊ ita monachus
poterit impedire conſanguineos ſuos licet frigidus natus ſit.qð concedit
ug.⁊ hoc ſatis poteſt cõcedi:ꝙ ſiue ſit moachꝰ ſiue frigidꝰ ſiue deuo/

oniumn
ſ. lagame
imnctionis
delie vani
ad deuzpe
tece
ga. debii
lgunt boe
ſa. rMpont
ſuike le eſt
nuiſe ppter.
len /Jo.
Jand
Anei
ſebabetsdin
(icatd ar.e⸗
naetes po⸗
monid ⸗
ſcnnes. Konn
s . pſ
er
Iadinſtar
ſeheyo
Teſta.
Hiu noͤfut
pilla bab
tollo ll⸗
lltz deſſgn⸗
Prelinguerbe
mna.1 adbere
nn ieligt i
idediine
Vor. ſigai

bidfen

pfreo
dbverinnt e
intideg

huffnmngair
enſtiennin
ntalsachlug,
Ngile aun
(Aikginn,,
bor lginene
Fükflden
nonirmnti)
CNnerani.

Diil
nuiſllmigi.
nn tenuile.
Cinoptns.
GAügeet
Danladtonac
letipriaato⸗
i.)
cmmin
ſonirori
frelexpkin
dbni⸗
inz tiupams
hanl ſpcſtla.
CAül ers ſ
uuert Heeten
Poninide ic
haled ſuffcg
itanahtit
inöſunii pn
ſibye fimone
de eiiri.
mi diginnig
P,Kr., N
6,,1 Knnt e
n nſod/
Pclnmngs Ni
iſuz liche,
ibeeſtanins
iniſcremnl

d cenunn
cilgi n
gcneheili⸗

,Moſtrigs⸗

XXVII

tus ſiue ſectꝰ.q ſponſalia illius ĩpediũt marrimoniũ.arg.ex de ſpon.ad
audientiã.naʒ ꝓpter deſponſationẽ que nulla eſt notatur ꝗs infamia. ff.ð
his ꝗ no.infa.ꝗd ergo..qð ait pᷣtor er de biga.nuper/⁊ vnus tũ caſus erx
cipitur qñ infra ſeptẽniũñ faeta eſt deſpõſatio er de ðᷣſpon.ĩpu.acceſſititẽ in
alio caſu nõ ĩpediunt ſponſalia de facto ſequens matrimoniũ.ut er de co

ꝗ dux.in matrimo/⸗

niũ ſigniſicauit/Sʒ

que ratio eſt quare
ſponlalia que niſa
ſunt impediunt ma
crimoniuʒ:? ⁊ poteſt
dDici ſufficere ita ſcri
ptum eſte. vel ideo:
qꝛ quãdoqʒ pꝛoba/
retur monachus ꝗ
non eſſet in rei veri⸗

tate vel frigidus. ?

ita eſſet ibi periculuʒ
nec eſt contra. ex de
ſpon.iuuenis.nam
ibi poſt ſeptennium
temptauit cc.
8 n eſt dubi⸗
Eam. ad mfi-
monium.qꝛ habet ĩ
le.lacramentum cõᷣ
tunctionis tpᷣi ⁊ ec⸗
cleſie anime ſidelꝭ
ad deuʒ per charita
cẽ. J.e.c.ſe.er de bi⸗
.debitũ. qdã ĩtel
igunt boc.c. de ar⸗
ca. 7 exponunt non
fuiffe.i. eſſe non po
tmiſſe ꝓpter artatio
nem. JYo.
b·¶ Um ſocietas
L mfimoniũ
ſe habet ad inſtar ſo
cieiatꝭ.ar.ex ð ſpð.
pꝛetetea pot ̊ mfi⸗
moniũ ↄtrabi ꝑ ab
tas.ff.ꝓ ſocio.l.iiij
ar.xxx.q.v.nec illð

A ad inſtar ſocietatis

ſe hʒ ex ð ſpõ.pterea
Z eſt ar.ꝙꝓ mrimo⸗/
niũ nõ fuit inſtitutũ
Pilla vba boc nunc
cc.ſed ꝑ illa q̃ ſocie
tateʒ deſignant.pꝑpꝑ
Brelinquet hõ pa.⁊
ma. a adbere. cc. 2
ita itelligit᷑ illud.c.
e de do. inter vi. ⁊
vxor. ſignincauit.

vvbi dr ea qᷓlucra
mumur vir ⁊ vror cditer
obujeniunt eis eſt
K.ff. rerũ amota. lI.
i.vbi dñ ꝙ vror do

mia ? ⁊ ſocia rerũ ip
ſus viri.ſʒ dñs di
qꝛ nõ poõt agifunti li

cet furiũ cõmittat.
¶ Sacfuz. duo ſůt
ſacfa. vnũ dei ⁊ aĩie

alið xpi ⁊ eccłie. dei

T aie ĩ ſponſis: xpi

⁊ ecclie itervix ⁊ vro
de biga. debitũ.
d (Huptaale. i. car
nis cõmertium.

e Jiẽ apoſtolꝰ pa

lea q̊ bic ſolet eẽ ẽz⸗

ria his qᷓ dirimꝰ.Sõ.

e. ſi gs deſpoͤſaue⸗
rit.ſʒ logt cũ pr ꝓmi

moꝛtis ſiue irruẽtibꝰalijs cauſis mini-
me eam cognouerit:neqʒ eiꝰſuperſtes
frater neqʒ vllus de ↄſanguimtate eiꝰ
eandeʒ ſibi tollat in vxorem vllo vnqᷓ;
tempore. His omnibus auctorua
tibꝰpꝛobantur iſti eſſe coniuges. Sed
Aug. keſtatur contra dicens.
on eſt inter eos matrimonium:
quos nõ copuiat commirtio ſexus.
On eſt dubium illaʒ mulierẽ nõ
ptinere ad matrimoniũ cnʒ qua
cõmixtio ſexus non docetur fuiſſe.
CItẽ Leo papßpo.
Illa mmier non pertinet ad matri-
mMonium:cum q ua non celebratur nu
ptiale miniſterium. ”
(Nn ſocietasꝰ nuptiaruʒ ita a pᷣn
Acipio ſit iſtituia ni pꝛeter cõmixtio
nem ſexuuʒ nõ babeant in ſe nuptie cõ
iunctionis chriſti ⁊ eccleſie ſacramẽtuʒꝰ
non dubium eſt illaʒ mulierem non per
tinere ad matrimoniuʒ:cuʒ qua docet
nõ fuiſe nuptiale miniſteriũ. Bene
dictꝰ ſeruus ſeruoruʒ dei. N. ſaluteʒ et
LE diuine conſtitutionis apoſtoli
Jeam catbedram totius poſuit or-
bis terraꝝ magiſirã: ut ꝗeꝗd vbiqʒ lo
coꝝ dubuat᷑:ab ea rõ eiuidẽ reꝗrat᷑ af-
fatꝰ ẽ aũt nos ſuis luteris eiuſdẽ cathe-
dre aſſeſſorẽ ac ꝑcũctatꝰeſt quidã nr̃as
noĩe Joanes ꝓ cõnubio filie ſue ſuper
ſtitis cuius ſoror defuncta cuidã iuueni
ſtephano noie ſimplicibꝰ verbis fuerit
deſpõſata:⁊ antecq; ad nuptias ꝑuene
rit morte pᷣuẽta:vtrũ.ſ.cũ eodẽ iuuene
poſſii matrimoniũ celebrari ſupſtitis ſi
lie nec ne:nãqʒ teſtatꝰ eſt hurꝰ rei ratio

nẽ apð vos babere ambiguã:quã deo
docente reddimuns bis verbis certiſſſi-

maʒ: prothoplauſtꝰ ille radix ⁊æ origo
noſtra detractã ſibi coſtam in muliereʒ

vicẽs formatã prophetico ſpiruu ĩter
alia/ ꝓtulit: ꝓpter hoc relinquet homo

patrẽ ⁊ matreʒ ⁊ adherebit vxori ſue et
erunt duo in carne vna.quibus verbis
inotuit non aliter viruʒ ⁊ mulierẽ poſ⸗
ſe fieri unã carnẽ niñ carnali copula ſi-

bi cohereant:qui ergo nequaquã mixtꝰ

eſt extranee mulieri feder̃ nuptiali:quo

pacto ꝑ nuda ſpõſiõis vba poſſũt vna
caro ſieri:nullatenꝰ nalemꝰ itueri. ꝓpi
quitas enĩ ſãguinis vᷣbis dicit᷑:nõ vpis
efficit. ſʒ neqʒ; oſculũ parit ꝓpiquitatez
dõ nulla facit ſaguinis cõmixtiõez. qm̃

vo ita ꝓꝛſus ſeſe bʒ res Joãnis iſtiꝰ:ut
uelit ſcõaʒ filiã nuptijs copulare cui pri
mãa ia dcreuerat ðᷣſpoſare:cẽſura apłici
magf̃atꝰ madamꝰ hoc abſq; ulliꝰcris
vitio poſſe ſieri ſi vtriuſqʒ ꝑuiſ ſe ðderi
voluntati.na cur/ ꝓhibeat qð ꝓbibẽdũ

ſerat filia illi.ſʒille non delponſauerat eã ⁊ qð d deſponſata.i.promiſſa
ſimplicibꝰ vbis pfis illa non ↄſentiente.⁊ hoc colligit᷑ ex eo qð dr̃ circa ſi-

O. II

251

nẽ decreuerat deſponſare.vel infra ſeptẽniũ pᷣſponſauerat.( Adde ꝙ ita ſcribit
paulꝰ ĩ pᷣma ad cori.c.vii.qð vo ĩ ter.dr̃ de prothoplauſto legit᷑ geneſis.c.ii.)
Itẽ apoſtolꝰ.ab hͥ loco vſqʒ ad.ꝭ.ecce.allegat ꝙ neuter ↄiugũ ſine ↄſenſu al
teriꝰnõ põt trãſire ad religionẽ.exindevſqʒ ad.S.cũ g̊ maria.ꝓbat ꝙ vterqʒ ſpð

ſoxꝝ põt.⁊ ex his concludit ibi ꝙ ĩter ſponſum ⁊ ſpo

nũqᷓ; ſctã ſcriptura ðdarat: ſʒ neqʒð mũ
dane leges cõnumeratis perſonis ꝗbꝰi
ter ſe nuptias cõtrahũt:ð huiuſmõi ali
quid dicũt.ne ergo abnegetis qð negã⸗
dũ nulla ratione ðᷣereuimꝰ. Itẽ apłus
pcepit utvxor reddat debitũ viro ⁊ vir
vxori niſi forte ex cõſẽſu ad tẽpꝰut expe
ditius uacent oratiõi. vñ dat᷑ itelligi.q;
ſine ↄſenſu alteriꝰñ lʒ alteri vacare oꝛa
tioni.iteʒ/ ꝓpoſitũ melioris vite vir ſu⸗
mere non poteſt ſine cõſenſu uxoꝛis et
econuerſo. Unde Greg.ſcribit tẽti⸗
cie patricio. C Cauſa reugionis con
ingia ſolui non debent.
B Vnt qui dicum religionis grã cõ⸗
iugia debere ſolui. verũ ſcienduʒ
eſt ſi hoc lex bumana?cõceſſi:lex tamẽ
diuinabpꝛobibuit. ꝑ ſe eni ueritas dicit:
quos deus ↄiunvit bomo nõ ſeparet.ꝗ
etiaʒ ait: non licet dimittere uxorẽ exce
pta cauſa fornicationis.quis ergo huiꝰ
latori legis contradicat:? ſcimꝰ qꝛ ſcri
ptũ eſt: erunt duoĩ carne vna.ſi ergo
vir ?⁊ vxor nna caro ſunt:⁊ religiõis cã
Dimittit vir uxorem nel mulier virũ in
boc mundo remanenteʒ: uel etiam for
taſſe ad illicita uota migrãteʒ:que ẽ iſta
cõuerſio in qua una ⁊ eadeʒ caro ex par
te tranſu ad continentiã ⁊? ex parte ma-
net in pollutione:ſi nero vtriſq; conne
niat continẽtem vitaʒ ducere:hoc quis
audeat accuſare:cum certuʒ eſt ꝙ om⸗/
nipotens deus qui minora conceſſit:
maioranon prohibuitduobꝰ eni mo
dis ſancti viri etiam a licitis abſtinere
ſolẽt:aliqñ ut merita apð deũ omnipo
tẽtẽ ſibi augeãt.aliquãdo ut ante acteꝰ

vite culpas detegant.pꝛoinde cuʒ boni

coniuges aut meruũ augere deſiderãt
Aut ante acte vite culpas delere:ut aſtrĩ
gant ſe ⁊ meliorẽ vitam appetant licet.
ſic enim multos nouimus cuʒ ſuis con
iugibus ⁊ prius continentez vitam du-

xiſſe:⁊ poſtmodũ ad ſancte eccleſie fgi
mma migraſſe.ſi vo cõtinẽtiã qus vir

appetit mulier nõ ſequit᷑: aute uli t
ppetit muliern ſequit aut qua muli ne. 1 lllã retractauit Gre-
goriꝰ vt ibi notaui.h.dicit

er appetit vir recuſat:diuidi cõingium
nõ põt qꝛ ſcriptuʒ ẽ:mulier poteſtatem

ſui corporis nõ bʒ ſed vir: ſimiliter

vir poteſtatẽ ſui corppris nõ babet ſed

mulier. ¶ Jdẽ leo epiſcopo cathenẽſi.

CAbſqʒ viri cõſenin monaſterio mu

lier deputata ad eius conſortium nõ ꝓ

hibetur redire.

Altoꝝ relatione cõperimus hãc

apud uos oli cõſuetudinẽfuiſſe:
ut ſubdiacões ſuis licite miſcerent᷑ ↄin
gibus.qð ne denuo ꝗſquã pᷣſumeret:a

ſeruo dei ſedis noſtre diacono ex aucto

ritate noſtri deceſſoris iſto modo eſt/ꝓ
hibitumj:ut eodeʒ tempore hiqui iaʒ

ſent here )ſenſũ viroꝝ.itẽ dicit alias ĩterdictu fuit ex c miniſteriu.ſʒ ſine anpa

nſam non eſt piungium.
g Rnt ꝗ dicũt. huma

na.iĩautẽ.de nup.j.
diſtrahun t.col.ilij.

h ¶ Diuina.S.di.xci.diui

na.q̃ tunc demũ locũ hʒ cũ
carnis ↄiũctio vna caro eſt
e ð ↄuer. ↄiu.ex publico.
Aade ꝙ ſic legit ĩ euage
lio math.c.ix.⁊ gen.c.ii.)
i ¶ Latori.i.xpo.cui nullꝰ
reſiſter pðt.xi.q.iii.ſecũdũ
xix.q.ij.due.io.

k ¶ Una.ſictione iurisvir

2 vror vna caro ſunt vel
erũt duo ĩ carne vna.ideſt
invno carnali ope.ideſt ad
vnã tarnẽ vel.i.ad vnã ꝓ
lẽ ꝓcreandã.Sic ⁊ fornica
rij dicunt᷑ vna caro ſ. xxx-
¶¶In pollutiõe.ar. ꝙ vno
ĩtrãte monaſteriũ poſſit al
ter ↄiugũ ĩ ſeculo remane
re dũmodo in caſtitate:nõ

enĩ vr eẽ cã ꝓhibitiõis ni

ſi pollutio.cã g ceſſante cet

ſabit ꝓhibitio.qð ẽ deꝝ ſi
ſener. ut ex ð ↄuet. giu.

cũ ſis pᷣditus.
m ¶ Minora.boc tʒi ho⸗
noribꝰ. vt.ð.xcv.di.illud
ʒ.xxiiij.q.i.miramur.

n ¶ Maiora.ñ l honoribꝰ

vt.S.di.l.ꝗ ſub gradu.⁊ ẽ
o ¶Ante adie. ⁊ none hoc
caſu augẽt merita:lic.faci
unt enĩ vtrũqʒ ſed in ipſo
nõ delẽt culpas. Itẽ nõne
cõiuges cõmiſcẽdo augẽt
meriia ſibi ſic.ſʒ ñ t̃: nec
ita expedite.lʒ quidã dicãt
ꝙ cõmiſcẽtur ⁊ cã red dẽdi
ðᷣbitivł ꝓlis ñ merent᷑ pᷣmi
uʒ ſʒ mniꝰ ſuppliciũ.ſʒ hoc
lprobat᷑.j.xxxiii.q.v.ſi di
cat. Jo.(Adde ꝙ ita ut hᷣ
dicit᷑ ĩ f.ſcribit paulꝰĩ pꝛĩis
ndcn e kud .
p Elltox. ↄſuetudin
(IRE nr Aamr trit
niũ in pᷣn.ſʒ ibi logꝗtur pꝰ

Phibitionẽ . a dicit. B.
Pelagius fecit im̃ vnaʒ

conſtitutionẽ ſub diſiũctio

—

ꝙ duas fecit.vnã pure:qᷓ

ibi reprobat᷑.aliaʒ quã hic
tangit nõ reprobando.
q ¶ Licite.aũ ſubdiacona
tũ ductis.qꝛ nec tẽpor̃ apo

ſtoloꝝ ĩ ſubdiaconatu licu

it öhere.lxxxiiij.di.cum in
preterito.

r ¶robibitũ. 1 male. qe

nec poterat pᷣciper̃ ꝙ abſti
nerẽt ab vxoribꝰq̃s erãt le
gitĩe adepti:nec etiaʒ q ab
ſtinerent ab officio qꝛ ſine

culpa nõ põt ꝗs puari offf

cio.⁊ ita fuit retractatũ a
gregorio.xxxi.d.c.i.dic iũ
h.qꝙ bñ.qꝛ abſtiere ab vxo
vibꝰ fuit eis ldictũ ſi poſ⸗

ſic ⁊ bñſiciñ ĩterdici iugatis ſmeculpa ſzñ ſine cq eẽ decle.iu.c.diuerſis.

F iij

SS

Cauſa 4
a ¶ Aut certe ar. cc id qð per ſe ſimpliciter imperari nõ pot ſʒ pſuaderivt cõtine teneat quantum ad ſe tamen monachus eſt: Qcut extinctores ſpiritus ſan ſtai
tia. xxrii. q.i. integritas. ſub alternatiua ⁊ diſiunctiua imperari põt. rrxii.di.le⸗ccti. licet enim extinguere non poſſunt quo ad ſe tamen exninctores iudican naun .
ctores.ar.S.fj.de condi inſti.que ſub conditione. S. ſi quis. tur.i.q.i.iudices.de conſe.di.iiij.queris.videt᷑ tũ illa glo.ſed nũqua cõ aumn
b ¶ Suſpendit.tpe phibitionis.⁊ ita nð fuit aſtrictus voto continẽtie vel expᷣſſe traria huic.ale dixit.b.cuʒ iteꝝ approbata ſit ĩ noua cõpilatide illa de⸗ 5
nel ĩterpꝛetatine.vñ eſt ar.eum ⁊ vxorem eius continentiam non vouiſſe. cre.gdã. H. o ¶ Debeas. ſz nũgd iſte redditꝰ vxori poterit ab ea exigef a
c Motarij. ar. otra. xx. q. : obim urei erigenti baleo⸗
iiſ⸗ eos. M . ſdder: dic ꝙ exigẽti EV,
d ¶ Suſpẽdit.ſecus ̊ ſi e vxoꝛibus fuerant copulati vnũ ex duo ſio:volumus vt maritum ſuuʒ illi ẽt ſi tenet᷑ redder.qð eniĩ lule
nõ ſuſpendit.vñ mulier p bus eligerent.i.aut certe miniſtrare nui iam tõſuratus eſt:reddere debeasꝰom ſuderat leriget vo ſo
ſumit vouiſſe. q cocedo eo ſa ratione pᷣſumerẽt: auta ſuis vxoꝛibꝰ ni excnſatione ceſſante: qꝛ ⁊ ſi mũdana nq Raeegeen alle nimn⸗
