n & Pꝛo omnibus. j. de conſe. diſtin. ij. ſemel. ⁊. c.iteratur.
x ¶ Corporis.hugo.conuertit hanclitteram ſic.ideſt quonens ſumimus
acrum corpus: nobis peccata dimutuntur. ſed tu dic ut.j.eo. gloſa ui

uod recte.ſcilicet ꝙ claues non habeant. .

yEt manitfeſta. in hoc facit.c.ad pꝛopoſitum.
53 .Sacramenti.i.ecdeſiaſticelvnitatis.vt.xxxij.q.iiij.nemo in ſi.de qua quilibʒ

27 8

27722%

vere penitens efficit.vt.j.di.vi.ꝗ vult.vel ſacri.i.corporis ⁊ ſanguinis xpii.qꝛ ex

nocet coꝛꝑi ſuo iunat ſpm̃.⁊ paulopoſt:
ſicui ſemel pꝛo omnibus imolatus eſt
xpᷣs:ita quotiẽſcũq; peccata donãt᷑ coꝛ
poꝛis eius ſacẽ̃m ſumimus ut ꝑſangui
nẽ eiꝰ remiſſio pctõꝝ det.ergo euiden
tiſſime dñi pꝛedicatione mãdatũ eſt ẽt
grauiſſimi crimis reis:ſi ex ioto coꝛde
7 manifeſtalcõfeſſione pcũ pniaʒ agãt
ſacrpᷣceleſtis gratiam ꝓfundendã.
CIgem.
Aantuſlibet ergo moꝛtniꝰ fetor

ſit:abolet᷑ oĩis vbi ſacrũ redoleue

rit?ᷣ vnguentũ:a ſurgit defunctꝰ ⁊ ſolui
iubent᷑ eius vicula.ꝗq adhuc in pctõ eſt

tollitur uelamende facie eiꝰ qð uerita

ẽ gre quã acceperat obũbꝛabat.ſed qa

uenie donatus ?:reuelare faciẽ aperire

vultũ inbet.nõ eni hʒ qð erubeſcatꝰ cui
petm dimiſſuʒ eſt.iĩ tata enĩ gra dñi tã-
toq; diuini muneris miraculo cũ opoꝛ
teret vniuerſos letari:cõmouebant᷑ im
pij ⁊ aduerſus xpᷣm cõſiliũ cõgregabãt

laʒarũquoq; internicere volebau.non

ne merito eoꝝꝰſucceſſoꝛes?ꝰ vos eſſe co
gnoſcitis:quoꝝ duricie heredes eſtis:
nã ⁊ nos indignamini ⁊ ↄtra eccleſiaʒ
cõgregatis cõſiliũ:qꝛ videtis moꝛuos
in eccleſia reuiuiſcere ⁊ pectõx indulgen
tia reſuſcitari.itaq; qð in uobis eſt ꝑ in
uidiam rurſus vultis iterficere reſuſci-
tatos.ſed Jeſus nõ reuocat beneſicia:
imo liberalitatis cumulos ampliſicat:
reuiuiſcit ſolicite ſuſcitatus:⁊ celebrata

reſurrectiõis gra:letus ad cenã nenit.

Ntem.
Dos poteſtatis ſue gratiam negat
Laue in remiſſione peccatoꝝ eſt: ꝗ

celeſtem eius poteſtateʒ diabolico ſpũ

ſeparant ab eccleſia dei:ut oiuʒ tempo
rũ hereticosꝰa ſciſmaticos compꝛebẽ-
deret: quibus indulgentiam negat:

legitur ioannis c. rii.)

quo quis vere penitet di/
gne pot ſuſcipere corpus ⁊
ſauguinem rpᷣi a ſʒ hoc eſt
rectus ordo in ſuperiori li
tera ⁊ ſenſus.ſumimus di
gne.i.poſſumus ſumere
digne.
2 antuſlibet. caſus
Kinuehit᷑ ambroſius
ʒ pᷣdictos hereticos dicens
ꝙ illi qui dicunt aliquem
iterum penitere non poſſe
volunt eos qui ꝑ contritio
nem ſuſcitati ſunt iterum i
terſicere:ſicut iudei volue-
runt interficere laZʒarum a
domino reſuſcitatum.
2 ¶ Mortui. tangit de la
ʒaro ⁊ de ſorore martba
Dixit dño pᷣcipienn ſibi:tol
le lapideʒ: dne iam fetet.
X Redoleuerit vnguen
tũ.i.virtutes ⁊ bona ope⸗/
ra:vel xpᷣi miraculum vel
gfa.illud ẽ de quo diẽ enci.
geliuʒ:ꝙ fracio alabaſtro.
i.xpᷣo lanceato ⁊ clauis per
fixo repieuit totã domum.
i.vniuerſalem eccleſiam ð
quo vnguento dicit᷑. ſicut
vngueutum in capite ⁊c̃.ĩ
ꝓrxi.barbani in quam ðᷣſcẽ
dit fuerũt apłi.⁊ ab eis ðᷣſcẽ
dit ĩ parbam aarõ.i.e pos
⁊ alios prelatos. vnguen
tuʒ.i.pnia fructufera.iſtõ
vnguentum conficitur tri
bus modis.ſ.contritisne
cordis: confeſſione oris ⁊
ſatiſfactione openris.
a ¶ In peccato. ideſt in pe
na peccati.ſ.ſatiſfactione.
non enim laʒarus reſuſci
eitatus fuit in peccato. dic
ergo in pctð eſt quo ad ec/
cleſiam.lʒ de eo iam contni
lus ſit. S
b Celamen.qð impedie
bat eum ne videri poſſet.
vnde iſalas oppoſuiſti.niu
bem ne tranſeat oratio.
(Adde ꝙ ua originaliter

c ¶ Erubeſcat. arg. per pniam deleri ifamiam. ar.

Z.ii.q.iij. S.hinc.⁊ quia peccata ſanctoꝝ nõ reuelabuntur in die iudicij.argumẽ.

e. 5. non taqʒ. peccatũ. q
one:cordis contr itione:⁊ operis ſatiſfactione.

d (Cui peccatũ.qð conſiteiur tribus modis oris confeſſi

e ¶Ya ʒarum.iſte fuit primus pꝛoditor inferni ideo diabolus ſuggerebat iudeis

1 vt ipſum interficerent

olcbant.ſtulta voluntas erat quaſi non poſſet lulcitare occiſum qui ſuſcita

uit defunctum.

eorum.ideſt impiorum.ſcilicet iudeorum.

h ¶ Snucceſſores.ideſt imitatores.ut.i.q.i.cito turpem.

¶ Itaqʒ. ð cõ. di.iiij.qris. k
q. ii. viſis. l

hõ reuocat.S.xxij.q.ij.S.qñdoqʒ. S.vi.
li. viſie ¶EXimpliſicat. quia dimittit peccatum ⁊ poſt ſeipſum confert.
ut.l.diſtin.penitentes de conſe.diſtin.iiij. nemo.

m Ad cenam. ipſe laʒarus.ſ.vbi ⁊ ipſa martha miniſtrabat quando fuit inui

tatus a ſimone leproſo.

n .. poreſtati · adhuc pꝛoſequitur ambroſius de bereticis per predictos iu
I 8

eos deſignatis.

Poteſtatis.caſus.loqui

tur hic ambroſius contra iudeos qui dicebant xpᷣm in belzebub eijcere demonia
quibus dominus dixit qui peccat in patrem ⁊ ſilium remittitur ei.qui vero pec
cat in ſpũm ſctm̃ ñ remittit᷑ ei neqʒ h neqʒ ĩ futuro.iſti & iudei ſeparabãt celeſtẽ rᷣi
ptãtem ab eccleſia qui eum in belʒebuh eijcere demonia dicebàt: ꝗbꝰ dñs loquẽs
vt predixi:complexus eſt omncs beftitos tã herticos illiꝰ tpis qᷓ; ſuturos.
o Æσ Doteſtatem. ſcilicet dimittendi peccata ſoluendi a ligandi.

p Mereticos. per iudeos qui per ſuicitationem laʒari non credebant.

peccata q ¶ Megat.dicens:vos in peccato veſtro moriemini ⁊ hoc ſi perſiſtant in beren:
tima.quandocunq; enim interius conterimur ore cordis corpus Ipᷣi ſu· quia conuerſis preſto eſt indulgentia.xxvi.q.vi.ſi pretfoͤ-fter.

De Weni.

9 ¶ Ome petm. nel ideo boc dicit qꝛ ain boc vno delinqt factꝰ eſt omnium reus.

ſ. di. v. fratrres. b ¶ Quid mirum. xlvij. di. F. neceſſe. ibi: Coͤueniet nulli
gſecum deſidet ipſe.ff. de edi.edic.cum aũt.5.excipitur.⁊ alibi.qui ſibi non par⸗
cit mihivel tibi quõ parcet:alia littera habet noſtram.i.a nobis accipire.
c . PMenitemiam. non ergo licet accipere penitenuiaʒ ab heretico ſicut nec eucha
riſtiaʒ. vt.xxxiiij.q.i.c.uli.
ſed baptiſmmum beneĩ ne/

teſſtitate. ut. xxrtiij. q. i. ſ⸗ qꝛ omne peccatũ circa ſingulos eſt ac

quem. , erS Minerſos. 2 infra. ad miruʒb ſi ſaluteʒ
a1 Arbiror. laeſtcert ů negatis alijs qui veſtra recuſatis: Iy l
en ananheene li nihil a vobis differat aa vobis peni
vre.equantnſlibet. kentiz petunt. arbitxoꝛ emz ꝗ, r iudas
e¶ JIndas.j.di.vi.ꝗ vxt. potuiſſet tanta miſeratiõe dñi nõ exclu

dia venia:ſi pniam nõ ſolũ apud iude
os ſed apð xpʒʒ geſſiſſet.⁊ paulo poſt.
gq agit pniam nõ ſolum diluere petm̃ la

in prin. .
Beil let. ſed iuit ipe ad
diuiſos.jſ.di.iij.iudas.

4Emenderionins n5 chꝛimis dʒ.ſed ẽt emẽdatiõibusꝰ ope
z ita facit ad pꝛopoſitum rire ⁊ tegere? elicta ſuꝑioꝛa: vt nõ ipu

tiani. tet ei pemm. Idem in eodem.

b Et tegef. j. di. iij. ille I Gnnulli emz ideo poſcut pniaz
4

vt ſtatiʒ ſibi cõionem reddi velit
hi nõ tam ſoluere ſe cupiunt quaʒ ſacer
dotẽ ligare.ſua eniʒ ↄſciẽtia nõ tam ſe
exuunt qᷓ; ſacerdotẽ induere cupiũt:cui
pꝛeceptũ eſt.nolite dare ſcim̃ canibuse

Onmnulli.ligaf.m ſe
LEonꝰ penitẽtie ſuſcipi?
do. qð poteſt ⁊ debet quã⸗
doqʒ ſacerdos.j. di. vi.c.
i. vel indiſcrete ſolnendo.

ar.l. dil. ſi ꝗs prepoſtera. neq; miſeritis margaritaſ añ poꝛcos
k ¶ Molite. s.rl.q.iij. noli hoc eſt imundis ſpiritibꝰ ſacre cõionis
ge Bace ſic legit ma⸗ nõ ſunt facile tribvnenda conſoꝛtia.
.C. VIj. .

eiek. Q¶ Idem in eodem.
ICCanib. pꝛins iam ent HBan qui arbürãtur bãc ẽt pniam

niaʒz canes nõ ſũt ⁊ i 17
Paetmennaſn ſi abſtineãt a ſacramẽtis celeſtibꝰ.

nã de occultis ſecꝰde cõᷣſe. hi ſeuioꝛes in ſe iudices ſunt qui penaʒ
di.ij. nõ ꝓhibeat. pſcribunt ſi remediũꝰ declinant: quos
m ¶ Anmte porcos ideſt ob penã conueniebat delere: qꝛ celeſti
beats ſorcidatoo. fraudarent gfa. paulopoſt: faciliusꝰ
ne man t de auüt inuenit a inocenti ſernauerit quas
cö. di.ij. gd ſit ſangnis. ogrue egerit pniam pcti. vbi acqui-

rendeambitioꝰ oignitatis: vbi vini ef-

o Unt garbitrant. ſi am 1
fuſio:vbi ipſiꝰ copule piugalis vſus.

Bremedium.i. penitẽ

tiaz p qu aſeauunt reme renũüciandũ ſeculo eſt ⁊ ipſi ſõno minꝰ
nz õ de indulgẽduʒ eſt quã na poſtulet. iterpel
. jeer gu eng..laduz eſt gemitibus. irrupẽdiuʒ ẽ ſuſpi-

rijs.ſequeſtrandũ eſt or̃onibus.viuẽdi

Vaciliꝰ. j. e. di. iij. S.c H . . . Hõ
P Jailli. .. ita vt i tal vita huic moꝛiat᷑ vſui.ſemet

bcharitate.⁊.c.repiuntur

q ¶ Cõgrue. ꝛ ita eſt arg. ipſuʒ hõ abneget:⁊ totus imutet᷑:⁊ in-
ꝙ facilius de nouo alid fra. Memo in peccatis poſitus arroga
agnem ſ. Arenpare mie re ſibi dz auctem: aui vſurpationem
rwen Pleano ſe ameg. dq ſocr̃ox: q; ſcriptũ ẽ: peccaſti quieſceꝰ.2
virtutẽ eciger nouos iꝙᷓq re Paulopoſt: dicimusergo agẽda pniaʒ
uocareveteres ul pᷣteritos.
F ¶ Acgrende.in hac vita

ſupple ⁊ tunc congrue ſegt —
bi ac. uei dic vbi.i.ĩ penitèna debent ccſſare que ſequuntur. vel fic ordina litte⸗
ram renunciandum eſt ſeculo vbi acquirendum eſt.
8¶Ambitio. que reprobatur. viij. q.i.in ſcripturis.
Effuſio.que reprobatur.S.xxxv.di.c.i. MD
iI/ ¶ Loniugalis.qui quandoqʒ; minus licitus eſt. xxxij. q.iiij. origo.
x Seculo.quo ad ambitionem dignitatis. xl. di. multi.
¶Quam natura. argumen. contra illos qui dormiunt in ſcholis a ita debe/
mus propriam naturam expugnare licet contraria ſit medicina.j. de conſe. di.
v.coutraria. . .
Ei In talquis maioris eſt pene inter homines viuere ⁊ cctera.C. de apoſta. hi
anctam. .
A oſime. mortalibus: atia cum veniali non prohibetur. de conſecra. diſti.
. le.
9 . Quielce. i. abſtine a ſatramentis. argumen. contra pꝛomouendos qui poſt
baptiſmum peccauerunt.xxv.diſtin.primuʒ.( Adde ꝙ ua legitur eccla.c.xxi.v.

7

⁊. Viij.)
¶ Bicimus. bic agit de tempore agende penitentie.q.d. ſi in innentute non pe
nNituimus ſaltem in ſenectute peniteamus. L
a ¶BDelterueſcat. glias deſueſcat. j. diſtin. iij. in ſalicibus.
Keueremiores.ideſt propter reuerentiaʒ abſtinere ab euchariſtie perceptione
Myſerij.ſed quare rubus ardens non conburebatur in monte oreb. rubus
eſt virgo maria. ignis ardens in rubo nec conburẽs eſt ſpiritus ſanctus in bea
ta mania:qui deſcendens in eam non violanit eam.a ſecundum hoc quod ſequi

.„ O. ◻

. ⁶
tur. ſolue calciamenta T cetera. ſi intelligitur calciamentum qð ſit de mor
tuis animalibus eſt prauus intellectus phariſeorum dicentium ſi peperit
ergo cum viro concubuit.dicitur ergo moyſi.ideſt cuilibet chriſtiano ſol
uecalciamenta a cetera. ideſt exue talem intellectum fallit in beata matia

que virgo ante pariuma poſt partũ chriſtum peperit.

d ¶Solue. ideſt ope
ra mortua de affe⸗
7 eo tꝑe quo culpa deferueſcat luxurie: ctibus tuis:quia niłł
⁊ in pcti captiuiate poſitos reuerentio lus digne conſiſtef
resꝰnõ vſurpatores eſſe debere.⁊ ifra. vel deum viderepo
nam ſi moyſi acedere propius geſti⸗ reſt niſt uncta ter⸗
ti: vt cognitionẽ celeſtis myſteri audi- cia Devonarvs 1
ret: dr:ſolueꝰcalciamentuʒ pedũ tuorũ ter veterum conue
quãto magis aie noſtre pedes exuere tudo erat vt ſ ſpon
vinculis corpoꝛalibus ⁊ nexu mũdi iſti ſus ſponſam repu⸗
us greſſus debemus eius abſoluereſ. ? diaret in ſignum re
infra. Nibieſt ꝙ tam ſummi doloris badij wilealaiarliu⸗
ſit: qua ſi vnuſaſqʒ poſitꝰ ſub captiuita cttur. vii del aliun

te peccati:recordet᷑ vnde lapſusꝰſit at-

cord ideo moyſes diſ⸗
qꝙᷓ; vndebxceciderit:⁊ ꝙ ad corporea at

calciari iubetur ne

q; terrena ab illa ſpecioſa ⁊ pulcbra di- adeccdleſiam que in
Ane comdittonie intentione defluxerit. . nacnilremr .
Item Cypꝛianus epiſcopus. alei.
Jror t quoſdã ſicobſtinatos ee nacan boren.
Mvyt dandã nõ putẽt lapſis pniaʒ: ſto quiverus eſt ſpo
aut penitẽtibꝰ exiſtimẽt veniã denegã· ſus de quo ioannes
dã:cũ ſcriptũ ſit.vnde cecideris memẽ ait: cuius non ſum
to ⁊ age pnĩaʒ ⁊ pꝛioꝛaiopera fac.quod diganus ſoluer̃ coꝛꝛ
vtiqʒ ei d quem ſtat cecidiſſe: ⁊ quez giam caleiamenn
dñs boꝛtat ꝑ opa rurſus exurgere: la ſra. diſlin iihe per
ſcriptũ eſt: elemoſyna a moꝛe liberat; aquam. (Adde
ñ vtiqʒ ab illa morte liberat quã ſemell ita originaliter legi
di Rngnie extixit ⁊ aqua nos ſalkatis tur ocei. actu
aptiſmi ⁊ redẽptoꝛis nr̃i gr̃aliberauit um.ovij.)
ſz ab ea q p delicta poſimodũ ſerbu. Meces iceſt al
ENtem hbieronymus. guſtinus ſuper illu

Alportuna in euangelio mulier

. n l locum. In laqueo
tandẽ meruit audiri:⁊ clauſo cũ ſe

illo quem abſcon/

risꝰ oſtioꝰmedia licet nocte ab amico derũt comprebẽſus
amicus panes tres accepit.deus ipſe q eſſtpes eorum. dici⸗
nullius intra ſe ſuꝑari viribus põt: pu- e a d nur.
blicani pᷣcibusꝰ vincit vel ſupat.niniune qi inti chanias it
ciuitas qͥ peccato perijt fletibus ſtetit᷑. ad malum dicitur
quorſuʒ iſta tã longo repetita pᷣncipio?: cupiditas.
videlʒ vt parunʒ magnus aſpicias: vt ¶¶ Abſoluere. ante
diues paſtoꝛ morbidã ouẽ ñ ↄtẽpnas. quam ad ſacramen
chriſtus in paradiſo de cruce ét latronẽ taacctdalt,.
tulit:⁊ ne quis aliquando ſerã ↄuerſio- N epſn dernd⸗
neʒ puſaret:fecit bomicidij penã mar- Ineliciſlimum ge⸗
nus inkortunij eſt
hb CAnde.i. a quo

ſtatu.l.diſtinctione.quia.
i — . ſancto. (Adde qð ſiclegitur
pocha.c.ii. “”
k ¶ Elemoſiina.ſcilicet interior: vt.j.di.iij. .ſed verba.vcl exterior libe
rat a morte ideſt a peccato occaſionaliter quia citius illuſtratur.j.e.med
cina.quia ſicut ſeta filum: ita timor ſeruilis charitatem. ⁊ celera.j. diſtin.
iij.qui vult.(Adde ꝙ ſicut dicit ter. legiiur originaliter Tobie.c. ilij.)
¶ Semel. bint collige peccata non redire.j.diſtin.iiij.S.item iecundum
m ¶ Ab ea. ideſt a morte aciua ium peccatorum.
n T Mportuna.Caſus. probat in hoc.c.qð inſtanter bona ſacienda
ſunt licet quis ſit in mortali peccato:vt impetret veniam.ſicut cha⸗
nanea: ⁊ ſicut amicus ab amico qui tres panes impetrauit.latro etiam
meruit veniam. ⁊ alijs exemplis vtitur.(Adde quodad boc principi-
um concordat mathei.c.xv.) .
o ¶ Cum ſleris. ideſt taciturnitate predicatorum.
p ¶Oſtio. ideſt intelligentia ſcripturarum.
Kocte.ideſt ĩ profundo vitiorum poſitus. .
Panes.ideſt ſidem ſancte trinitatis.( Adde ꝙ ſiclegit᷑ luce.c.xi.)
Precibus.illis.ſ.deus propitius eſto mibi peccatori.
Aincitur.qꝛ regnum celorum vun patitur.i.q.iii.ſaluator.
v¶ Denijt. ideſt perire meruit.ſimilis expoſitio.xxuj.q.iij.ꝗs nõ recto.
xStetit. i. non perijt.

udeipon⸗
Imleiooe
ole din
C Quod
ſi.e No
importuna
Deret
detur deneg
TA
Ppoͤt mag.
lottatecyp
t. 1emud
tiale ſtid p
ſyittüſci:
Auguſtin.ſ.
(cce ſie
Pnnnio.,v.
Leunil
chrach 0
Ra
8C
Hinn
ocii.
Gha
noͤſo.sm
ggioibof
l.acd eos ,.
ſA dedimn
Difintt
msagölia
atetadlter
(Alceg i
rſegtmat
De gs.
go zarſid⸗
gla. . k. pr.l
mago ſinen
̈dlareme
leten
ogaſte.
enn
rſrarion
i,vident 9
Eehoſterapp
rädſeſt
nurſi
Penemij
gadi ureä
adu arios
ſumnmihhuf

D

*

2 8 G

n a Martpriũ.nõ rei veritate ſuit iuz: ſz ſitndin? facti R
W vkideo dicit pena ou — li maͤntriuz. ppter ſimilitudinẽ facti. pnie ſubire non poſſit:qð ꝗdem cõmittit qſꝗs er ſola inuidia vnitateʒ eccdleſiaſti/
nſn diannsfuiteterno5 riuʒ:qꝛ ꝑ ſidẽ ⁊ peni tẽtiã quã tũc habuit cam impugnat a diabolo ſcienter attribuit opera ſpiritus ſancti vnde
m sõäss icẽ.ↄtra.ibi enĩ dicit᷑ latro nõ ꝓ pater ignoſce illis qꝛ neſciunt quid faci
1 noiĩe rpᷣi crucinxus ẽ ſʒ ꝓ meritis facinox ſuoꝝ.ꝛ pẽa ñ faci ſz ci ac * qn neſctunt qnia faeiune.
vt dic auguſtin?ꝰ. qᷓ x ſuoꝝ.a pẽa ñ facit mariyrẽ i, cä q Dimittendam. peccatum in ſpũm ſetm̃ dr generaliter oẽ pcim̃ mortale: qꝛ
— un 1e manen a, ui. G wond Rrat⸗ogfeal
1der e. iums. chriſtus inang gii H = aliã. ſpecialius vo peim̃
N na martiryũ e rn chriſtus inquã pꝛodigũ ſilium quis ĩ pctõ ꝑſeueret:iuſtũ eſt vt ſine ſine qð er odio vel er waligar⸗
W re eterni pmij: qð reuertẽtẽ let amplectit᷑: nonagitano pnniatur qui ſine ſine peccauerit. tate ꝓcedit. nam ſpũs ſan
W qſ martyr fcepit cõ uem pecudibus dercelictis vna ouicala AUnde gregorius papa. aus eſt amor ⁊ benignitas
unanun ſtẽdovłrone ↄteſio que remãſit bumeris boni paſtoris ad ¶ Oluiſſent iniqmi ſi potuiſſent ſine hm alios peim̃ in ſpinituʒ
Nunnh⸗ nis quã ĩ patibulo uehif.vbi vo peccatoꝛ intelligẽs vulnꝰ ſine viuere vt potuiſſent ſine fine ſann n e obſtinatto mne
Mif hahuit.ſiẽ eni mar ſuũ tradet medico ſe curandũ ibi nõ eſt are oi . is.ſ.in pctõ obdurante ꝑ/
tnamnt rnerlarroherpe pi nsclicl andũu ibi nõ eſt peccare oñdunt:qꝛ in pctõ ſemꝑ viue- tinatia quã impenitentia
tnmnnia nas cbriſtũ ↄſteri i Duoch ſaria ſed ſp iritus lenitatis re cupiunt qui nunʒ deſinunt peccare comitatur. Prouenit aüt
ſntnn nmuit. (Adoad proſi Zuod qt oi peccati auctoritate aim duz viuunt.adimagnam ergo iuſtitiaz bpmdi obſtinatio ſterdũ ex
guaſgnn iſtü ter. cordat qo ꝛoſi venia promittitur falſuʒ videt᷑. iudicãtis ꝑtinet vt nunqʒ careãt ſuppli deſperatide puta cum quiſ
WW legit lnteriit. Auibuſd autez venia oenegaturꝰ: aut cio q in bac vita nũqs uoluerunt carere ctvait uoruin bllctor mma
unin, xv. math.c. xviſjſ. ex magnitudine peccati ant ex gradunof peccato . Er his nãqʒ apparet ꝙ ſi itudinem diuinam mi.
W : gentatts mn. ſici: vſtiodnes epia ua. Eſt perm ald he pieſſtone orio a ſariſigctbe opio rgrvamoabenharnan
ito noſt,i indicẽ potiꝰðber̃ ſo⸗ moꝛtem:gꝗs orabit ꝓ eo:alibi dri⸗ iſfacoe opis: pec boc devitijs aſeendat advi
lindihenn a miſericordiaʒ q; n gitur Qui gmed o? alibquoqʒ le catuʒ nõ remittitur. naʒ ſi neceſſe eſt ini· tia. Jurta illo qð ait cayn
btkſengr gorẽ. 5. d. xrlv. lz pte nera aſer ebitur incantatoꝛi vul quitates noſtras dicamus: vt poſtea in maior ẽiniquitas mea ꝙ;
tolininng. rãqʒ. S. ii. q. v. ;to ſe bente. ¶ Item. ſtiſicemur: ſi nemo põt iuſtiſicari a pec- u veni merear. ut. . px.
iſeinn 5. d. ltrrvi. odio. J ſacerdos peccauerit gs orabit cato niſi antea ↄfeſſus fuerit peccatũ: ſi Siterdam er pꝛeceptione.
Mianden c Quo ãt. abro ꝓeo. Sed buinſcemodi'iterroga confeſſio paradiſum aperit veniaz ac puta c ds Keura deiinge
uun eoset. fioncansſennegattone nſesdt 6s ariraaton oiſo valn cl atne gt kemdivbirikaean⸗
— ¶ Denegak. i. vi Bon i cutete vel raritatẽ notat: cũ pnia:in quo notatur aliud eſſe cõfeſ- ĩ quopet. Zene reicen ſtole
ienmin detur denegari. usſernus Frug atlo utas eſt ſide- ſio aliud penitentia ſine interior ſine ex o. ſeorigenẽ dephediſſe ꝗ
geneſilfen e ¶ Eſt pctm̃ aliter bꝛoſi . pꝛu es ⁊c. ¶ Hincẽtam/ terior accipiat᷑ ſi ille qui ꝓmittit veniaʒ poſt mortẽ anathematiʒa
pn dlium poſt magf iſti uu bꝛoſius. Deus ꝗs ſimilis erit tibi?X non occulte apud deũ nõ apud eccleſiam pe to e. vt. xxiiij.q.ij.c.vlt.uł
irimn⸗ ctotitatẽ iᷓ põat᷑. j. mioß nullus:qꝛ imago patris filius eſt. nitẽtiã agẽti fruſtrat enãgeliũ ⁊ daues putas in anticuio mortis
mnrii eine: . Fenchagts watel⸗ ennare, Arquis oꝛabit pio datas ecclie:ꝓmittit ẽt qdð deus negat eandecknan e
un dle ſpiritũ . ris vite aliquis dʒ oꝛa delinquẽti ſi jeveni vo
,9 ſpiritũ ſctũ: ut erpoit N il 302 elinquẽti ſi nemo põt ↄſequi? veniam ſtolus.maledictus hõ
ongint uec ite rare pꝛo eo ꝗ peccauit in dño.nã qũo io niſ lamcun inoꝛem& un lechetms Dd dit
1 auguſtin?. j. e. S. ꝑßt . Tegun in quantulamcunqʒ.⁊ ſi minoꝛem qᷓʒ peccatĩ ſpe.Itẽ ĩ ſpũʒ ſctũ
algu (AMade delegtei annes diceret nõ oradũ ꝓ delicto gra- debeat peccati ſoluerit penã: ſi ſolis ſa Permnetnalitttaerdere
zma io. c. v.) niori: qui c legiſſet moyſen rogaſſe æ cerdotibus ligãdiſoluẽdiqʒ poteſtasꝰ inidia. putaſi gfa a deo
lit Ailibi lbor ieſu p⸗rtaſſe wi erat pᷣuaricatio volũtarie a deo tradita eſt: ſ nullus veni accipit uare collata inuideas ne
um ian e eccdA erERGAEA1 illud io petrare contendat. Cõcluditur ergo lſpm̃ ſanctu
locnn hin 82 Sorergili peim̃ ad mortẽ ⁊c.vt nulla ſit eius ? nullus ante confeſſionem oris Sr Fa m oas it dind⸗
nüonnttin mo. c. ij. nberr ↄtrarietas. ait eni eſt petm̃ ad ctionem operis peccati abolet culpaʒ. habet᷑ de con.di.iii.hi vo
thtonn vE Sʒ buiuſcemde. Aon ꝛc. nõ pro illo oico vt roget gs. . Deniq; vt perſpicue appareat: ne beretici. Itẽ pʒ alios petm̃
Urptsenieann, nõſp. s. xxrij. q. vij. equo pctõ:qm̃ expreſſuʒ eſt non pnttꝰ minem ſine confeſſione a peccato Iſpũʒ ſcim̃ eſt finalis ĩpeni
tſeſ altum dgd ĩ oĩbꝰ.ff. como. Mkta ⁊ diuerſa ſẽtiri. Ego ãt dico boc dari ab ipſius h ea beccato nnn ena. peccatu ſpͦs ſcti qo
ſin hhmn l. ad eos.ff. locati.l. pctm̃ eſſe ſidẽ:que ꝑ dilectionẽ operat᷑: io ſ pſius humani generis princi-· durat vſq; ad montem: vt
na an gemns. deſerere vſqʒ ad mortẽhoceſt erbien Brelſonopramvanetss Okrupit. ra inclaſtum nta bir
1. fficultatẽ. i . Etes c . .
Apenrort ras ue br ſennia in ſyn ſeim̃: qu neqʒ in boc ſeen mino ſunt ſequſiti de elpa vrpeccard kmdam. . er oec
Analſuunan tatẽ ⁊ ad ſterceſſore: nohſfe uturo dimittẽdã dñs in eui quod tranſgrediendo commiſerãt: cõ bircum. ſed ſolet quen veru
ſoſi egit᷑ mat.c. xxiiij 4 ie vſqʒ ad mortẽ z oſt. c deſinere eſſe. Rñ. iſte ter.
en dabaenus ¶ Be gs. qꝛ ima ”M pa requiſitus nõ eſt: q per ↄfeſſionẽinõ 3niinus ſnalis impeniten⸗
— 55 ant 31 uoh⸗ modis accipitur
T ala. j. d. px. illa aia. ſz ⁊ h hʒ ſiitudinẽ ðᷣi. ĩ.e.q.v. hi. pler sicie enei Ineſt enim alicui impeni
ſeſtien, imago ſiue ſintudo idẽtitatis ſᷣm eegl gienr anesen tentia finalis qũ non habet propoſitum penitendi.hoc poteſt deſinere eſſe qꝛ boc
urii ᷓ dicit g magna nauis ? imago alicuiꝰ dom⸗ ago pfis imitatoris: pʒ propoſitum poteſt habere in hoc inſtanti ⁊ cras non. INem eſt eniam ſinalis im
nis erßſſe. vt igill i cera gr id domꝰ ⁊ diſcipulꝰ magfi.ſiłitudi niitentia quedam qualitas que ineſt alicui ex eo nunqᷓ penitebit iſta nõ oreno
chabeꝰ cũ debe f ſuis paucis rani nqgas mn ꝙ ita originaliter legitur mathei.c. xi.a. marci.ii.)
nlannke ac coͤſortati uögnocentt annan rämngonci arat en muns r/ Olinent. unc: aſpue enipecantium non erileo. vi.. kifſ de
unſen 63. Raru Gni ſacerdotẽ manꝰ ad cel ꝓtẽdẽtẽ a ortẽ p populo inde nd eraltan⸗ eg Remfing. ⁊c.xxiiij.q.ij.legatur.⁊ ideo ſemper obnoꝛij
Gatan, Snia Age ril aſRenar hommiſſnel lte mrabliein ts anm: CE bis.itaqʒ infert ex pꝛemiſſis auctoritatibus vſqʒ ad.5ð.deniq;.
ini . I Si nemo. 5.e.di.ſi nen . 1. 7.
enumin Paiuitate ſctq. (Ado ita legit ipma epłla. io. c. v. ⁊ erodi. c.xrriijſ.) u. argaſum 4 nenno poteſt
. Wac aunrrinn Poberg.errcdicſ at hieremiã dexterã ⁊ dediſſe iunle x ruſtratur z.e alre. nimnt emyus.
ureu dicentẽ. accipe ſem gladiũ munꝰmiſſuʒa deo quo dijcies pꝙ Zonſequm. ö. di.c. nullus
donu ring aduerſarios populi mei iſrael q̃ viſione ↄfortati ꝗ erãt cuʒ iuda i Sollſequt. S, mi.e. nullus.
fecer cuz iuda impetum 5 Si ſolis. S. e. di. verbum.
mtnn eranen bones — mrerſeert. .remilia veſuie. (Klds ⁊¶ Ligandi.i.ĩponendi ſatiſfactionẽ vel relaxãdi.( Adð ꝙ ita legik mat c. xvi.)
giui Poteſt. pro tchinearn , oteſtas. erdoti icandi mudi c.v.
buuct * Reomepes lo⸗ gen Karur win carne nõ pꝛomeruit. S. e.multipler 2 Pausnn, Sr eemmenpier li’gandi maditÄam.
nct: dbodet finaliol quis poſt mortẽ.⁊ ita exaudi ꝓ peccato in ſpũn, a Deniqʒ ab iſto loco vſqʒ ad. t. quaobrẽ. pbat. rrij. auctontatib⸗
di. ð. xitj.q.ij. ꝓ obeu ennegiig⸗ l ic innuit angſtinꝰ.quo caſu erau miin ſine ons ofeſſione aut᷑tes ve. teſt lducit vſ⸗ 1d, 1 ere hrs ud.
(Baͤdeq i ibit ſennin a. .D.uaintelligar ð ſpalibꝰ orationibus. enãgelio vſqʒ ad.5.ex his.ĩducit audes no. te. 1“ ibeedeln * g ilo. Fetn
9) o Ponunt. ar. q non eſt innnnechh eren omnes ille auctoritates intelliguntur cum quis conſieri oaemmnte er bie.
lete) ur. conta. rrp.-. 1a ormienieen — vide ba HH qui ſerpente vtebatur tanqᷓ organovel inellige ad lie
p Zld mortem. vñ alibi au tanca tades eſ ulius , teram. C ꝓ ita originalr legitur geneſia.c.iij
k., . J . bi augu.tanta labes eſt illius pctĩ ut humiliate,z c ar ein
3 mn be 3 Conkfeſſionem.⁊ qꝛ in ſeipſo inuenu oꝛiginem peccati.

f
Lauſ 9 . (Coͤtaminaretur. do 4 ge
rmiſteriuz. ..d
Separata. quo ad officiuʒ u miſteriuz. icaretur. (Ace cita nt
jabile fuit peceatuͦ eiꝰ a lpoſſibile eſt enz reuocare ad Ee ihioul ails.. wamiate Brtmod⸗ iod A pꝛopheta. i. uathaͤ. or
ð reuecabak. qr remeebile nueacaͤt boĩs ãt petm̃ wle ermecheb ſeatur origlalr legitur i hmo Sn. 1 Bebab · e· di. ij. F. ecce 1
8 j. di. ij. S. qð ãt repꝛobi.ver. lerat tõ ade. ſz nõ tota a legit i ſeðo regũ. c.xi) l ¶ *Jere d ſpe
.vvl. j. di. ij · S. i gen? bumanuz perierat vepet S85 (EZlade ſic leg ſtur i tertio regũ. c. xxi.) . FPH
3 duabu⸗ degaulige gee menmore babardämalszdnSant lnaha achab. (Eldde ꝙ ne legitur ĩ tertio regũ. c. xx m (Innocentisſ. 93
elica natura octõ diaboli. ecille ſe potuit ſurgere ⁊ 1o peccatũ dia nabute. ii
Paliusiſe no debuit iu uari ſicut nee lepie no ſuo pꝛofugus re n ¶Etrelinqt..no nni
fuit irremediabile 4* ; cũ pꝛi⸗ tatus eſt: atqʒ; a reg cepit:q;ᷓ cõ bis qui eum ſequi nunn io⸗
tatuz Kae in Eene reuocabar̃'ad vitã. Cain itis Tacidil⸗ cedenononente negnnm en piebs mur ufpoſtcomi ninſe
ſta ut ſemur legitur gene⸗ ie pꝛeuaricationi fratricidiũ: eſt nerſus deum predicauit. deniq; plebs tionem a ſe datam. i unn
c. iiſ.) Teiterg ono de enpa reqrnatus e HD m ſue traſgreſſiöis (Adde itaorigi ſoen
e eege⸗ dbekes. el ſet Uiii⸗ ivbieſt abelfraner uatſe acianreesalane ante liberari me⸗ znr leeiue in
peis quobabe ſid, vüdi peccatum ſuum conſiteri noluit ta confitens danielis ? JZona ppheta. c. n
lelech lex ge⸗ eccatum ſuum con it q; ſua peccata con Tmathe. c. xij.) Gi
ij. 5.ecce gabiele⸗ i ſupbus peccar ando deum falle rm recibus neniam acce ams iale 5
rare.de quo babet᷑.xx R otius medaciter negange fra- alioꝛum ſanctoꝝ p jétes ad io o CIn beſtia 5.F Rer
arnp ocanas. (Ads re conatus eſt eSndisnun uenia indi pit In Leelaareene ad eo baptiſmo ds ſiclegit da Pen
Pir⸗ originalr legitur ge tris mei ſmego deſperationie ꝓpfun- anevneh Pꝛimm ↄſitebant᷑ peccata ſna nield.c. lij .a. ir.) iti
eſtg.c.rl.1.w V. xx. atug et 860 ſt: dũ ait maioꝛ eſt iniqui var tes quiſqʒ dz peccata ſua Da⸗ p n euãgelio. bic CLient
Eenee i ree e aum e, Su nemiä merear: nagus 1 0 nemſitenie innouationẽ melioris ſartſencauctmi i
q/i. lla. 8.5 iij. q.i. tas mmea d cie domini: ſigniiñcans na 1 ſi regeneratõis deſide⸗ tates nouiteſte G (Mlegi
4 ronigs. riiei. wi us exiſt a facie eri diſſimnlant vite promittere ſi regen alioſ ti. (Adde q ita lwmißil
mor,s e, ri diſſimu 2 eChriſtus quoqʒ alioſ ti. legitur mat. B
er nains⸗ .—. 8 qui peccata ſua ofite l rat graʒ accipere.Chrintus ꝗ ginalr legitur “ orelel.
DOꝛecepit. iĩ leuitico. eos qui peces iſerationis idignos 5 tuis:alios a lepꝛa ij. mar.i. luce. iij. zi
e Æ necepit⸗ie ibi. c reſpectu diuine miſerationis idig legit᷑ ſuſcitaſſe a moꝛtuis:alios a lep ce iij. mar. i. (S
¾iee c. 1 iͤ du leg e ſſe: aliox nẽ? roan. i.)
(Adde ꝙ ita legitur Pabeli. Ke es quoq; a ignoꝛatia ſſe:alios illuminaſſe: dinz ioan. i.)) Utürepeten
ii) baberi. Keges niſ eodez mundaſſe: alie cõſolidaſſe: oĩuʒ enitẽtie. ſ re. iieri
rij) li macula. tiin abraam deliquerant nõ niſi bra paraliſi diſſolnta cõſolidaſſe: oĩn 4 Pe nisr⸗ iiſcig
1arlepra. ein citin abraam ꝛeruerũt. in quo ſigura braparalit etitio ꝓprie nocis vt ami· mimos na ve e leindene
eedamdire⸗ orante ſanarim 1 nõ ſanantur nii tũ ſanitatẽ pe ſe. Luca eni referente baad illo reqre abit
t Jernor ‚oranteſ noꝛum nõ ſanantur niſi e. Luca enire itetia ſ t in nfo ae
aneſcapills vonoj alo ꝙpaſſiones moꝛum ſi quoqʒ pꝛece coꝝ legit᷑ preceſſiſſe. ri prius rogatꝰ penititia ſ aͤ in nfe atchprei
ĩ capillie Del “ i prius rog iſmate q fmil
Re. ĩ cap illis. lepꝛa vſ alo ationib? eccleſie moyſi quoqʒ DSicimus q; ꝓ ſocru pe: baptiſmate ꝗ ceo ketpe
iboſanie capill. orgtionib fſiue in cutesſiue in do dderet.Leproſus is ?. vt. . ð con. lillte
ptia. fluentibſa ttca⸗ it oñs ut lepꝛaſiue in c ſacer eſt q; eam ſanitati re te ſiis ?. vt. j. ð e cacbiſincifſe
ſi ĩ caluiio nłĩ alia pte ca bi dng ſte in crine appareret ſac ille quẽ dũs deſcendens de mont di.iij. ſinepeniten g iſeal
r. al ruffus colorin mo ſiue in ue bitriũ ſe nero ille qu. cee um: dñe ſig ſch
pitis albꝰ ul ru lepꝛe eſt doti oñderetur: 2 juxta eius ar bitriſ mundauit prius clamanit ad eum: tia. ſlnoͤgpec
neis fuerit plaga lepꝛe eſft. Poti oñ eretnt: ? uxr inaretur v? mun 16 6 quẽ poſtea tan x ¶ uaramicoꝝ b.n. cs ilen
. ꝛa cognoſcit ſii beius iudicio cõtam are vis potes me mudare:quẽ poſtea vt multi loeo iten
rri alva d hallica al parataben q; ci a ſpiritu ma⸗ ñſivis potesme Cecus quoqʒ dũ ca vdes amat v. gnſtdot
ea fuerit alba.i.pal noi. le mũdaret᷑. Saul quoqʒ d ſane men- gẽdo mũdauit. GI; id I⸗ 1 Et. . e. fleat. . ſ geltiä⸗
nkr DorereS j: iſili dauid.ĩ Cecꝰ. raboni.i. mnſſgt.
bedo ul puſtule ⁊ bin igno vexaret᷑ nõ poterat ad ſane . aret ad eũ: miſerere meif s ¶Cecꝰ.raboni.i.
ſ cula al ⸗ ligno ve ire niſi prius dauid pſal maret ad en. müere id vis ut faciã ti gf. (aͤd o nehell
pra veſtis erar ma t i do- tis officiuz redire niſi pr 7 ia terrogauit eũ ieſus:quid vis magf. (A⸗ iſeinin.
ba ul ruſfa. Similit a nen coꝛã eo pſalleret:⁊ ii i? ait. raboni ut videà lumẽ tres quo ſequẽtes auẽtes le⸗ Nan
na riperet ? coꝛ bi: ait. raboni ut vj/ E nalrma⸗ gei
mo dicebar lepꝛa talis ma reriũ arriperet⸗ ſſaret diabolus. in tqꝗndiuit quos alioꝝ of̃oni gunt originalr ma⸗ Qt
la iĩ pariete pal b eius uexatione ce mortuos audiuit quos ſci⸗ .c. iij. 1c iiij. c. v⸗ Nu
cula maclllai pariete pal 9 . ſt ditur ꝙ quicuqʒ Die Gm enn. tũꝰ uoqʒ Diſci the. c. iij. ⁊.c iiij ilude
lor ul rubor ðformis io ſa quo myſtice oſten ancipat ab eius bus reddidit vite. q t: ſed qꝛ defuerüt iiſ.ir. vrr. mar.ſ. ud
iſta iudicabant arbitn ſf̊ bolo pꝛopter peccata m id. i. eccleſi ulo nunciante audiuit: itari nõ 2⁊.x. luce. iiij. v. vij.
erdott ſi., n. ĩ hole lepra n 0 bole peit i. ecceſia pulo nun l: reſuſcitari nõ ⁊.x. lucc. iij. v. 0 ſrdiſn
rerdort Einſpole lentan dbr oͤgaiernin dani 1i. iui qui ꝓ eo precarent᷑: reſuſcitari ir. xvij. v. xviij. i
erat pipicua recludebat e. dñio eripi nõ nale eo pſallat viui qui ꝓ er e lis euidẽ 50. .° pnk d
rran nſpiena recludehat ſalterium accipiat 7 coramee fa⸗ mernuit. quibus nimirũ exemplis euid annis. c. ri.) fihant
Radon; voin e. Pfaſterium atie eum panipemta⸗. merulueg r intelligi ille qu gramo M1hhontn s L⸗ dik
ſoh reigdeſt ſpũalis gr . ic eο tiſſime datur intelligi i ione e Morindsel⸗ e leg
diebꝰ. ꝗbꝰexpletis ſi ñ e⸗ lubruer admonẽdo ⁊ pie ꝓ Pi acula inſicit niſ confeſſion liũ archiſinagogi lieric⸗
uerat epꝛa: ep reclue aCdaræ ſalube boni operis ſibi pe ris culpe m ei ſſone ſuf⸗· ſium vidue d laza⸗
Repege ſ ſſi erh clie interce luun bela.c.ii
enenemmnche d e vois abunmnnbin eius erart Pogoennteimnmain onporerteine Hat. Anar . vñ B . W
ne eleuert bi 2 zni q; cũ adulteri- 1 . HSõ do peccata fla- n CQ⸗ uit ig nPenn
iudicabat. quia ſi ſcabies ne cõpeſcat.Dauid quoq; cus . Eille qui prius tacende ice gratian? babuit
iud unn lcat. . in. au- rens ille ꝗ tuſ dice gratian? hal 5 Horyfy
erat lauabat boõ veſtimẽta ne cõp ſiſſet ⁊ homicidiũ nõ ante au- erat:poſtea correp am? niſi dicat B horyf
g um cõmiſi catuũ gellari meru ſſaß ram niſi dicot i moralipo
ſua ⁊ mũdꝰ erat. Cuʒ vo iuit a propheta tranſtulit a te pecca iã tacun inueterauerunto theo ĩtelligi: eu
* mud” rbaf noniã tacm 71 veE muatheon e nortueſnae
nſpicua erat lepra ſeharbak qiuit aprophetat eccatum con bat. que tota die hĩcxps ex - ũ qñs dicerer ſeᷓ ſ
inctadakiinanchader Kierekwius. iinpber⸗ ecrat se wed nebror air noͤablorbeat meppf merujf. vioime rnli
bitriũ ſacerdotis. 1 bebat jteret. . ſtea audiuit ſona . sſuuʒ. us mortuꝰẽ voloe
iméta ſua diſſutaii. . us eſt: « poſtea j vrgeat ſuꝑ me puteus os ſuuʒ ſs ait: balſtbörſ
nneanun ane⸗ D Cegher 4 tehchal anod d aanaknene erponit dienehurcvd: Sieemontuos ſe Kinen
atn üc vt cognolcere ca cum de innocẽtis ſangninis effufie imane iniquitatis profunditas ĩ elire mortuos ſuos udaimnle
inatis dei audiret: induit ſe bumane iniqu 5 ſunz: ſi betenad anid miſtnn pet
huraſczut voſſet vogno⸗ ſnĩam cõminãtis dei audiret: indui ſi cecideris nõ claudetꝰ ſuꝑ te os 1¶Penitẽs
Ki:‚oſqz veſte rectu ne fto ſmniam cõm iſfaciẽs deo per pniam ſic is os tnu. confitere ergo t. 1 di. iij illerer. nevennninah
loquẽdo diffũdeſt ⁊ habi pſum cilicio ſatiſfa 0e0 mimunon danunſerisos tuũ. 4 ata. dip dieag eſ⸗
rẽ loqnẽdo diſfũdeſt a ba ip ei . qm̃ achab re ni ad te dñe:?- Tacui. pecc .
er caſtra: ita ut ad heliam ait.q . fundis damaui ad te dñe: ? y ita legik .
tprmomialilger⸗ viõ denichoei faciẽ meaʒ nö manennnnae enaaen. Nlanae ſuper illnz dñs guu n ae ge. ne. ſe,
retur. Item ſi lepra veſtis lü in diebus eius Mininite eu ane redi ꝓfundocõtemnit a quo moꝛluo⸗ 10 Oſſa Nutes gb⸗ und ſitgafb
in enitert deg adbrmrert, dies rmmten ſubuertet: exe beoqui non eſt: perit conteſſio. bine 3 Olfa unes ab⸗ icilin
eatelucehet viſte ackbdi, is ⁊ principũ pniam egerũt dick abeoqꝗ beta ait. introite portas einsi a lunen onn⸗ elumtisd
hatumarley. nacaene ſe uche ſcit ſi cõnertat ⁊ vinat ⁊ igno⸗ en pberggueht ad portas miſeri W Dum dam ri
iudi epꝛa ſin .R s! —nn ledi Ee cti ali 0 edei
jkieptẽ diebꝰpoquo 6 . bi Es . Urprtgnan
n iogaemeba⸗ ereinf beargee euadere meruerũt.quo poſſe amalkate noſter exoꝛdiũ pꝛedica 2 Honlnacen hlnen
i z iubebat erui lapi· te ſubuer idẽter oſtẽditur ꝙ nullus ptiſta 2 ſa ia ſumpſerunt dicentes naltrer. (Maͤce as ſſdeczen
elenoſoern delet li kefeular veniaʒ niſi pꝛimũ ſa Poas agne appropauanadir enĩ regnũ — in plaltet ſfti ſe
tatẽ æ domũ radi pcircui/ EeIEACAE Mabucbodono p „Wrc! d re a celoꝛuz ne io pſalmno. rlv⸗ Nere,ois,
achaetſkcoimünee eocenn imbunſttansrettons nae wetfeatnhereemRbrunppa 6ßs ack
cEæx ciuitatẽ ĩ loco ĩ mũdo: ⁊ ſor quoqʒ ꝑp ſup lemꝰanimum comu minẽ poſſe attigere: Non cdlanſeris annnn
alios lapides nſteli i bili mente in beſtia umn . os. non connirndo: ſakkenlkite
m gner echenuma, OJèJZ 2 In piofundo. vitiorum. vnde gecraroreum venerieproſ id quod Pnn
chula ? pſeuers lepra ?è 5 is e ciuitatẽ piſciebant ĩ locu imũduʒ. a um contemnet. (Adde quod ita ſenere unorin⸗ autem poſita ibrehnn
