Item Aug.ad macedonianũ:
Ntantumshominum inigꝗtas ali
quando ꝓgreditur:ut ẽt pꝰ actaʒ
pniam pꝰ altaris recõciliationem uł ſi
milia uelgrauiora cõmittant: ⁊ tñ deꝰ
facit ẽt ſuꝑ tales oꝛiri ſolẽ ſuum:nec mi
nus tribuit qᷓ; antea tribuerat largiſſi/
ma munera vite ⁊ ſalutis:⁊ quãnis eisꝰ
in eccleſialocus humillimepniĩe nõ cõ
cedatur: deꝰ tñ ſuper eos patientie ſue
non obliuiſcitur. Ex quorum numero
ſiꝗs nobis dicat:dicite ntrũ mihi aliꝗd
ꝓſit ad vitã futuram: ſi ĩ iſta vita illece

qꝛ eo die appareret
ignis celitꝰ miſſus.
bꝛoſiſſime noluptatis blãdimẽta contẽ o DUter bee bu⸗
pſero:ſ me penitẽdo vehementiꝰ q; cũ. qui oblatꝰ
priꝰ excruciauero: ſi miſerabilius inge fuerat p bet priel.
muero: ſifeuero uberiꝰ: ſivireromeli les eruſti neperneine
us:ſi pauperes ſuſientauero largius: ſi tuſqʒ atra eleaʒar æ
charitatẽ q̃ͥ opernit multitudinem pec- itbamar filios aarõ.
catorum flagrauero ardẽtius.quis ne- gremaſerũt ait cur
ſtrum ita deſipit ut huic hõi dicat nibil nõ comediſtis hoſti
tibi iſta in poſterum proderunt: vade e3 petõ iloco ſan
ſaltem huiꝰ vite ſuauitate fruere: auer Wdd cner.
tat deus tam inanem ſacrilegamq; de- curfeciſtis celebꝛ?
mentiam. Siue autem quis dicat p pnmiaʒ pctĩ comiſſi .
mam tantum penitentiam poſt baptiſ- loco ſctõ.i.ĩ eccſia ut
mum vtilem eſſe non ſequentem: ſine poꝛtaretis młitudi
contendat quis vliie tm̃ veniam dari ñ ne iniqꝗtatũ ⁊ roga-
precedenti: ſemper tamẽ auctoꝛitatiacd tetis pen l dpeiu
Ei . ir5 pſertĩ cũ ð ſan⸗
uerſatur que ſepiſſime veniam penitẽ.· (meillius no ſit üla
ti vepꝛomittit.QAue autem ſit uera peni t ĩter ſcta ſctop ꝛ co
tentia cui venia nunquam negatur.⁊ dᷓ̃ mecej debetis ea in
ſit falſa cui nunquam indulgentia pmu ſaãctuario ſiẽ pceptũ
titur:adamantius ⁊a eſicius ſuper le- en nalbenat,
nlte rlanen die victimap pctöꝛ

VNter hec hircumꝰqui oblatus fne

bolocauſtum coraʒ

2 r . dñno. mihi autezac⸗
ratꝰac. Nõ peccare ſolius dei eſt. emẽ- tiidit quod vides qᷓ
dare ſapientis.ſʒ raro iuenies ꝗ ſe cor ſi exr perturbatione
rigat:rara confeſſio pcũ:rara penitẽtia animi factuʒ eſt hoc
repugnat natura ⁊ verecundia:qꝛ ob- auamnod potui co⸗
noxia ẽ culpe oĩs caro:⁊ ꝗſquis erube- mecer oe hua⸗
ſcit peccatum ſuum conſiteri: dumma pr in ſermocinijs?
ir pecæ nun . s?
gis pñ̃tia cogitat qᷓ; futura.vult enim qs cum aundiniſfet
moyſes peccati vacuam reperire ani moyles accepit ſatiſ
mam:⁊ ut exunias erroris deponat:? factionem.
culpe nuda ſine pudoꝛe ſui erroris di- o Uteer bec hir
ſcedat:.ſed vbi irrõnabilis impet pre ho alus.
nenit ⁊ flamma celerrimi motꝰ exurit Zn hoce. mri ench
animaʒ: depaſcitur eius innocentiam? aus in ſequenti. c. bi
preponderãt enim futuris preſentia: ? ſtoriam illam leuiti

ſerijs iocunda:a leta triſtibus: ⁊ pꝛope
rata tardioribus.uelox eniʒ iniquuas:

ci de hirco oblato.
qmia per moyſem:
intellige chriſtum:

I¶ Siue autem. adbuc re/

probat ſnĩam dicentium poſt baptiſmum ſemel tantum pnĩam eſſe vtilem: ſine
dicat de pꝛima ſiue de vltima.ſic enim ⁊ ipſi heretici diuerſi ſunt inter ſe.quidaʒ
enim illorum dicunt poſt baptiſmum nullam eſſe penitentianm vtilem niſi priaʒ
alij dicuni nullam eſſe vtilem niſñ vltimam quarum vtraq; obuiat auctoritati ᷓ
ſepiſſime venia petenti pꝛomittitur. Et indeſumpta occaſione oſtendit auctorita
tibus adamantij ⁊ eſicij que ſit vera penitentia que falſa.
m Adamantius.ideſt origenes. erar eni ei ⁊ hboc nomen pꝛout in eccleſiaſtits
hiſtoria reperitur.
n CS uper leuiticum. legitur in leuitico ꝙ aaron pꝛo peccatis populi offerens
mactanit hircum ⁊ partem domni poſuit ſuper altare.⁊ ecce ignis egreſſus a do
mio deuoranit bolcauſtũ:⁊ adipes q̃ erar ſuꝑ altar̃ arrepties ãt nadab ⁊ abiud ſi
lijs arron turibus ſuis poſuerunt ignem ⁊ incẽſuʒ deſuper offerẽtes coram dũo
ignem alienũ:qð eis pᷣceptũ nõ erat egreſſuſq; ignis a dño deuorauit eos ⁊ mor
tui ſunt coram dño. Juſſitqʒ moyſes patres eoꝝ ⁊ fratres miʒabel 2 belʒeppiʒ fi
lijs oribel pr̃em aaron poꝛtafr̃ cadauera eoꝝ extra caſtra ⁊ ↄgruo honore ſepeli
re.dixitqʒ moyſes ad aarò ⁊ ſilios eiꝰ.vt tolerent ptes ſuas ð hoſtijs ſalutaribꝰ ⁊
oblatis ꝓ pctõ:quoꝝ ſãguis nò erat oblatus ĩ tabernaculũ ⁊ comederẽt eas.⁊ cũ
qrerẽt hircũ oblaiũ ꝓ peccatis pᷣncipis ĩuẽ tus ẽ exuſtꝰ.cũqʒ ſuper hͥ iratus moy-
ſes ĩĩcrepauit aarò ⁊ ſilios eius: excuſauit ſe aarõ dicẽs: mihi accidit qð vides q̃ſi
ex pturbatide ai faciũ eſt hoc.locutꝰẽ aũt moyſes ad aarõ ⁊ eleaʒar a ithamar ſili
os eiꝰꝗreſidui eràt.tollite ſacriſictũ qðᷣ remanſit de oblatione dei ⁊ comedetis il⸗
lud abiq; ſermento.ſ.er̃nee doctrine que ſancta ſanctoꝝ ẽ.comeditis eũ ĩ loco ſan
cto q datum eſt tibi ⁊ ſilijs iuis de oblationibus domini:ſicut eſt pꝛeceptum mi
hi. Item ſuper lenuiticum. die.viij.ereci tabernaculi ceperunt offerre aaron ⁊ filij
eius.moyſes enim. vij. diebꝰcontiniuns offtcium ſacerdotis cõpleuerat.⁊ tũc ceſ
ſauit. eodem die miſſus eſt ignis celiius qui ſacrificia conſumpſit quiq; iugiter eſt
obſeruatus vſqʒ ad tranſmigrationem babylonis. nec licebat alium ignem ap⸗

citur ⁊c.vt dixi.xlvij.di.omnes.

pniaʒz annibilatã.

x

per Aaron ⁊ filios

eius ſacerdotes.ꝑ hircuʒ penitentiã ſiue aĩsʒ.pꝑ ignẽ alienũ vitia ꝑ nõ alie-
num virtutes ul gratiam ſpũs ſcti. Pꝛimo & ponit materiã loquendi de
penitentia.ſ.verba leuitici.Secundo oñdit ꝙ raro penitet quis digne.qꝛ
obſtat verecundia ⁊ amor rerum pꝛeſentium ⁊ quia natura prona eſt ad
malum ſic impetus peccandi ſuperat rationeʒ. tertio alludẽdo byſtorie di⸗
cit ꝙ peccata ſacerdotes per penitentiam debẽt ðᷣlere.que tamẽ ſicte peni
tenti non eſt iniungenda. Quarto dicit ꝙ ꝗ offert ignem alienũ.i.vilia ex
urit᷑ ab eo.ꝗ autẽ mũdari deſiderat offerat ignem Pirin ſancti. (Adde
ꝙ ge ipſa hiſtoria ſic legiur originalłr leui.c.x o¶. Imer bec. i. duʒ bec
deferuntur extra caſtra ſepelienda ſcilicet nadab ⁊ abiud:quos preceperat
mopſes honore eongrno ſepeleri. .
Mircum.i.peccatorem vet oblationem penitentie.

o Erxruſtum. vitijs quia non bene penituit.i.non vere.
pSuerat.quando penitentia fuit iniuncta.

uerat. moyſes exuſtum reperit ſupple. alij hñt hircus ⁊ tũc ſupple em
ſtus repertus eſt a moyſe. q . Non peccare. vere exuſtio hirci ſuffoca
tionem penitentie per aduenientem culpam ſignificat. na non peccare æc.
ſic continuatur. x ¶ Natura.i.vitium qð naᷣ — nach
ipſa.j.e.ſcã.xij.q.ᷣi.c.j. s Q Sutura. oẽ futu eſpi-
Kur. lzdoher Aerwenato Undnadideſb
cũ moyſes q̃reret hircũ oblatũ ĩuenit eũ exuſtũ.i.aĩam peccato ſuffocata vl
u ¶ Qacuã.i.denudatã ꝑ oↄfeſſionẽ alias mũdaʒ.
acuam.a pctõ.
Exuuias.i.indumentfa.
Diſcedat.ð hac vita.
mpetus.vitiorũ deſignatusꝑ ignem ĩpetuoſe miſſum.
nnocentiã. S.di.l.poõderet. . Qeloxr. vpote ſine viſcretiõe agens.

₰

E ri
z fauuns.
(jne
nnläfacien
Af⸗
Eum
cvoobigi
CKA.
bircum
liralui
CLer.l
go..nol
beteleſhl⸗
ſghifcar
ſus Nil
ſerbecbir
nCS
llliqo di
eurnoͤco
ſtij c.
nCN
geubvopit
CDeuo
lbracan.
C Prin
amppaid.
hergpempe
dellgnatun
Czoſan
CMumei
gCSue
Aleahar al
lios garo
1CRi
ſtelligkeci
accict as
CAun
1CPronn
Cnda pen
1C zudie
1CMema
conſter.
Cle.
peſcat.. dl
Cche
lere. e.in
1(KHara
Cuſe
1dierlerg
scömode
nuur ſeſ
.inrebus
, Ni n
Enim
vin⸗
b Alens
(ei
l
1
6 gat⸗

294

dunn e .
en a ¶ Suggerit.i. qui cũ diſcretione vult agere. aIudicat.i.deliberat. tem expꝛimit eoꝝ qꝛ ignem alienum acceperunt nt illud peccatum vitetur ⁊ illõ
hing nbn b Disr a cum piger eſt homo ꝛ verecundus ad penitendum. deuſignat hereſim. Secundo oſtendit quid ſi gniſicet illud quod mopſes pꝛecepit .
niun t Pugore. qꝛ Vudo eſt ea aduertef. XAaron et ſilijs eins ut portiones oblationis comederent in ſancta ſanctorũ.illud
ne N 4 lorelik ujel eſt reprimitnr. ſ. ꝗ vult agere pniam agere debet illam ad preceptum ſacerdotum qui ſunt in e
gi ane e¶JIntendlit.i.intendere debet.vel intendit quaſi cõferens ſecum.ꝙ ea ᷓ cleſia:⁊ quod oblatio corporis xpi nõ debet recipi niſi in eccleſia.Tertio oñdit ꝗd
ipſis cõmittunt icerta ſũt notat illud verbum hiſto.
Thhhe ⁊ ipla ſpes illorũ ſe⸗ M rie:movſes hbircum exuſtuzʒ
nnguäl aan nuula . lv. gquead nocendum occaſionẽ ſuggeru offert. nec ĩ eoł poſſũt epulari: quox ci evpeiit e.ſ.nt Foſ mmor
aicliifi 1 Fmeri. duͦ ſc eſf lenta virtus ⁊ cunctatrix ante indicat* busẽ pctõꝝ remiſſio. vñ uerꝰſacerdos paenamtignrmaltenain
ſenſinntir piger e duz cogitlrt G incipiat quid decorum quid bone- ait: meꝰ cibꝰeſt ut faciaʒ voluntatẽ pr̃is Panat Bentta que ſigni⸗
idnine⸗ ð futuris. ſtum.iniquitas oĩa precipitat. Digraꝰ mei ꝗiĩ celis ẽ.ðidẽ ut pctõres cõuerſi ? ſicat.ſ.ſ.ſj eſt ↄſumpta:ita
annſlu g Impudentia ad ergo ⁊ verecunda pnia que preſentiu pẽitẽetes ſaluent.nõ ẽ pt deo ſacri poſt moriẽ eoꝝ ꝗ peccant ĩ
nſti mala faienda pugdore pꝓremiturꝰ: ſolis. n. intenditęu ſicu:niſñ veꝝ ⁊ ſyſcex. Aẽ eſicius. l. ſ. ⁊ decedunt in ſinali im
vnt er altedl turis quoruʒ ſpes ſera: tardioꝛ fructꝰ. Nter bec hircũ:qoffert 2c· qꝛoẽn dniau inanlun bottd
gtizun * nie interim pcurrit impudentias: aſpe pꝛe penñ p pniam deiet.⁊ q pdictuʒ eaͤbſakineis prodeit. .
, un R. Eã. 1. penitẽtia ſentiũ penitentia excluditur 7 affectus? peccatũ alteriꝰ doctrine ⁊ blaſfemie (Aade iis originalr le⸗
mitnl p bircum ſignica- eius exuritur æ aboletur: queru eam commiſerũt: ſaluati nõ ſuntꝰ.cãʒ mor · git᷑ leuiiici.c.x.
Minpri nin tã. ⁊ alludit ad facti lex ⁊ nõ iuenit.cõbuſta eſt enim i feruo - tis eorũ legiſlatoꝛ exponit:inter bec Quia oẽ.ita ↄtina recte
loſchiin moyſi. bar. re ⁊ fumo iniquitatis. Inde.n.iraſcit hirrecnʒ ꝗ oblatus fuerat ⁊c.qa.ſ.nonco pꝛo pctõ offert᷑ hircus per
ponumio n l¶ Ler.i.miſter le⸗· ⁊ dicit deuorandaʒ fuiſſe penitentiaʒꝰ mederunt ſilij aarõ qð ð pctõ erat inlo quẽ pnĩa dengnat᷑.qꝛ om
Rinignien S lirnorſes ul gli In ſancta ſanctoꝝꝰſacerdotes q̃ſ ſe- coſctõ.i.pnĩaʒ ↄmiſſi pcti ĩ eccłia ꝑagi eEi c. dab 1 ablng
mupal erninchts velcbli. Sues icrepat. reſpondit' aarõꝰ ꝓuidũ no fecerũt: abꝰpoc pceptũẽ: qᷓs xps in pigan hegt berenieos gi⸗
Mpetiidin ſor e in. e, di. in⸗ debere eẽ ſacerdotale iudiciuʒ:nec ma eccleſia ſuavicarios ↄſtituit.ipe aũt ob glieng ignẽ. ſ. cupiditatis æ
ſnnii ter bec hircum. le ſane Zſcie facile? eẽ credẽduʒ id mũüe latiõis ſue ſanguinẽ: q p nr̃o ſanguine? pꝛaue doctrie ĩ ecclia accẽ
naf udnn m Yraſcit᷑.alludit ris:: ne ſiat erroꝛ ðterioꝛ pore. vaſeꝰn. oblataẽ: ĩ ſom id celũ ĩ ↄſpectu pris ob dũta qſceripturã ſacr ma
inmſint ttieſ dirit moyſes fetido uel oleuʒ? ul vinũ facile corrum tulit. dzʒ aũt comedih ſacrificiũlin loco le ĩterptat ⁊ pꝛaue. ſi ſ
rne Arus comediſtibe pit. Quõ t poterat ubi ignis alienus ſctõ.ſ.in eccłia in ꝓpiciationeʒ pctõrnʒ Recärciuite nterpt
uurntiiuit, maC Italeik. negli⸗ erat peim̃ exuri⁊ ĩ ↄſpectu dñi: cui oas vñ addit:quẽadmodũ pᷣcepiũ ẽ mibi m recem̃ qr apple do
enmte genus prelatis. aꝑta ſunt:quaſi dicat ñ complacet deo ſicpꝛecepi. Ooyſes ergo gerit ꝑſonaʒ ckrine bereſeos.
dalanſmnin n. Seuorandã. i. Aluſticiã coꝛde icluſaʒ tʒ:2 ſe pniaʒ age xpi.exuſtũ repperit:quia ĩ ſpũʒ ſcimm pec n Ocim̃. i. ꝑ pᷣdetm̃vi-
to nizent, celebrädam. re ꝑbibet.ignis alienꝰlibido anaricia ? cauerat.ab itelligibili igne ſpũ s ſcĩi ob n deſgnatum.
ſulu o Pniaʒ.i. hoſti ois praua cupiduas.hic ignis erurit ñ latio per pniaʒ oblata ẽ voluntarie pec ocl Ballſemie. qa accipiẽ .
— amp beib.l. — mũdat. In ꝗbꝰ. n.eſt ſ offerat in ↄſpee cãtibus nõ relinquitur poſtiavpꝛo pec do ignẽ leni ——
Ga dn e i uncheet nia t vñi: ignis eos celeſtis aſſumit ſicut cato.nam ſicut vera pnia veniã prome dat fear eenn⸗ e
Pulraakn pC In fancta ſan⸗ nadab ⁊ abiud ecuz bis qͥ pro pctõ fue⸗ retur:ita ſimulata deuʒ irritat:qꝛ ſpus pe mõ ſut. ſz igne lum⸗
ntonnrl⸗ ctorum. i. in ecleſias Fant oblata. qg vult mũdari ignẽ alie diſcipline effugiet fictum. Hoc aũt ſctci pii. .
hin ſnoene ꝗq Sacerdotes. i. Nuũs remoueat ⁊ illi igni ſe offerat ꝗq cul· pfes irremiſſibile peccatuʒ ⁊ blaſfemiã q¶Mortis. tẽporalis.
Gan mdnſt eleazar itbamar n paʒ exurit non hoieʒ. bic ignis ſiccaunit in ſpiritum ſanctum dixerũt.a in ſceleri r ¶ Lator erpõit. moyſes
nofommgttr, 1 agn emonoiſſe ꝓffuentẽ ſanguinẽ. bic ſicca bus vſqʒ ad ſinẽ vite perſeueraretð po bm myſticũ itellectũ aucto
ern i Knn iſe uit cnlpazlatrõis. Ignis q ſumẽs eſt: tetia 2 miſericoꝛdia dei redeptoris dif- nenns eodir bieng 26
n eelche ao vicro dee ſanat ſimplir ⁊ pur̃onitẽtes Jugas ĩqt ſidere ⁊ de ſalute ſui deſperare.¶Itez Pecplocuum eſtdonnnus
bor Mt 8 Aaron. platus Ppeccaui tradès ſanguinẽ iuſtů: ſz ĩpee ioanes os aurei i epiſtola ad bebreos. Sacriſicaboꝛ in bis q ap-
9Camantlstiſt t¶ Prꝛouidũ . i iũ=⸗/ cator hbabuit ignẽ alienũ q ifläamãte cu- Adas peituit: ſʒ male.laqueo nã pꝛopinquant mihi ⁊ in cõ
w inlegdn l genda penitentia. currit ad laqueũ.ĩdignus aũt remedio qʒ ſe ſuſpẽdit.penituitẽt eſau: ma ſpectn omnis populi glo⸗
Coraninntni dir. Gadinnm lv⸗ fut: añ Enz ne Nenaan on, 8 gis eiſte.neqʒ penituit.lachryme quip- entenbarid per o⸗ datuʒ
de booto⸗ .2dl. c. . 9 o agufer cerdote 5 iceétie: agnimivioleti eſt ecxemplum ceteris quo⸗
. ln xE Wer male. nolen eiꝰ nõ auferũ otes qui de oſe epe nõ eram penicetie ſed animiviolẽéti mo 40 in anent au G.
ntlge coritun ti conſiteri. . ponit. j. de conſecra.diſtĩ.
r Airnnt flin 7 ¶Sagle. donec ſer äs ñs ij. dicit: 2 dic ſanctifica-
nintaptb ueſcat. . di. i. dicimmuns. „ bor ideſt ſanctus apparebo ẽt. ĩ his que ſacriſicant mihi vlciſcendo delicta eorum
günitap 3 ¶ Muneris. penitentia. ſ.mmuneris. tunc enĩ melius eſt quieſcere ꝙᷓ erer æ non parcendo. Glorficabor.ideſt laudabor ⁊ manitfeſtabor iuſtus.
ummülgun cere.j.e.in ſalicibus. HMU . 8In loco. hoc verbũ myſticat. t ¶ Qicarios. ſacerdotes ⁊ ſimplices.
innuiſni 2 ¶Siat crror.per cointemptum penitentie iniuncte. t ¶Cicarios. S. i.q.i.eunuchus. u FIYpſe autem.ita continua. aaron ob⸗
unſnuni 2 ¶Caſe. vnde hora. Syncerũ ẽ niſ vas quodcũqʒ in fundes aceſſit ꝛ. tulit hircum pro peccato populi. ipſe autem. ſcilicet xpᷣs. ⁊c. .R
lihhhſfcnin⸗ dicit lex ꝙ ſi cõmodaſti mihi vas conꝛuptum ſcienter ⁊ vinuʒ acuit tene x CSanguine.ſ.peccato ᷣm illud:libera me de ſanguinibus.i.pctĩs.a alibi ſan⸗
euniſi hin ris cõmodati. ſecus ſi ignoranter.ſecus in locatore ⁊ venditore.qꝛ ille t⸗ guinem ſanguis tangit.i.petm̃ pctõ additur.ð.e.q.ij.admonere.v.ſanguis iuꝰ
llmni nni⸗ netur ſiue ſcienter ſiue ignoranter locet vel vendat vas conuptuʒ. vt.ff. è& ipeccamm tuum ſuper caputtuum. y Sacriſicium. corporis xpi.
nt⸗ e⸗ mo.in rebus.ꝭ.vlt.ff.locati.ſi addes.S.i.ff.de ac.emp.⁊ ven.tenetur. ꝭ.. ʒ3 ¶ Ande.addit moyſes. . vi. D
e de idhbe ſi vas. Itẽ no.idẽ in ſeruo locato in vaſe. ff. locati.ſi domum.S.i.⁊.l. ⁊ ¶ Ab intelligibili.quia.ſ.ſ.intelligibiłr ⁊ miſtice dicitur ignis conſumens.
aoeguchen cumpuliſares.5. ſeruum. x Oleum pietatis. 2 ¶Qoluntarie. ideſt in voluntario pctò vſq; ad finem durantibus. j.e.iudas.
a Rel vinum. ſ. diſtrictionis. Peccantibus. ſ. nadab abiud. a ¶.I HKonrelinquitur cum. n. eos ſub

ito ignis celeſtis conſumpſcerit: non potuerunt purgari per hoſtiam:cum ⁊ que
dam crimina eſſent que nullis ſacrificijs mundabantur.vt.xxxii.q.i.ꝙ ãt quale
forſam eſt iſtud erat.vel põt iſtud exponi ð quolibet ſic peccante.i.ĩ pctõ perſeue
ranie ĩ finẽ.bar. b Moſtia ſecunda. ſcilicet quia ſemel im chriſtum oporiuit
pati nec relinquitur ſecundus baptiſmus.reliquitur autem de ſecunda peniten⸗
tia ⁊ tertia ⁊ ſic deinceps.votuntarie enim peccantibus ideſt in peccato vſqʒ inſi

b ¶Zllienus tangit ꝙ nadab ⁊ abiud poſuerunt ignem alienum.
¶ Deccatũ exuri.i.pro peccato delendo penitentiam ſieri.
dq Peccatum.ideſt bircus.
gutitſhen. e ¶ In quibus enim eſt. i. ignis alienus qui alienat a deo.
ſiobitſifin ſ¶ Ignis. i.vindicta celitꝰmiſſa.(Adde ꝙ ſequẽua exepla ita originatłr
ſongeuntn legunt᷑ mathe.ix.marci.v.luce.vi.⁊.viij.c. Item luce.xxiij.ad hebr.xij.

gunun, 1 mathei.xxvij.) 60 Alienũ.S.i.q:i.ſicut eunuchus. nenm per ſeuerantibus iam non relinquitur hoſtia pꝛo peccato ideſt nõ iterum imo
fonun nr b ¶Hec in eo quaſi diceret comedendus erat hircus ille a ſacerdotibus in latur xps qui eſt hoſtia pro peccatis. vel ſic. ideſt non relinquitur locꝰ ſecũde ho⸗
dlolemtig tra ſcacta. nõ. n. oblatuʒ eſt de ſangine eiꝰ ĩtra ſcã ſi.n. bolocauſtuʒ eſſet: crre ſtie ſicut in veteri iege dictũ ẽ ſepiꝰhoſtiã ꝓ pctõ ĩmolari u volũtarie peccãtibꝰ
tmoſtfwlin mareiur cum pelle ⁊ fumo.ſicut fiebat de vitula ruffa im ſemel in anno.⁊ ſ reliqꝗt boſtia ꝓ peccatis.i.nõ ꝓdeſt xpvᷣs q ẽ hoſtis ꝓpctis iã.i.ĩ h ſeculo pᷣſenti
tlngnili⸗ eſt ſenſus ad penitentiam bominibus imponenda vult enim vii miniſte- qðo conſtat nec in futuro.(Aldo ꝙ ſequẽs auẽtas legit᷑ ſapiẽtie.c.i.) .

rio ſacerdotũ:vt.ſ.peccata ppłi comedat.ipſe enim per ſe abſtulit peccata
mundi in ſanguine ſuo.vnde apls.xpᷣs po.ſu bpo.c.per proprium ſan/
dae ꝙ ſequens auctoritas le

c LA Perſeuerare.S.t.di.S.poteſt. Y
nundi i une ſu 4 d Ladas. eſau. de pctõ foꝛte pꝛimogeniture vendite. vij.q.i.qᷓ periculoſum.
guinem introtuit in ſancta ſanctorum. c. (Al (Adde ꝙ de iuda ſic legitur mathei.c.xxvij..)) è
T gitur in euangelio ioamis.c.iiij.) 2 agis.correctiuum eſt.

asen⸗ i uter bec. Caſus In prin.c.oſtendit cſicius iccirco lator legis mor ¶Meqʒ. vterqʒ ſcilitctt.

De Peni.

a ¶ Apent. ar. er ſequentibꝰcoõprehbendi pᷣcedentia.ar.l.di.ſiꝗs diaconꝰ.ar.di.
xviũij.puenit.ar. S. triij.q.iiij.qd crudele.ar.j.xxxiiij.q.i.cũ bellicoaz.
bᷣ ¶ Er hͥ pctõ. mendacij.qꝛ poſt homicidiũ ſecutũ eſt mendaciũ qð magis fuit.
at. S. d.i. 5. alij ecõtra. c. ſerpẽs. (Ado ita de chaĩ ⁊ adã legit᷑ gen. c.iij. v. ilii.
c ¶ MMemoriã. S. di.i. S. his auctoritatibꝰ. ver.iẽ illud.ioannes.⁊ hot idẽ.S.d.

lxxxi.valeat ʒ ſoluit᷑ ibi me
moria.ſ.ad ↄtritionẽ ñ ad
delectationẽ.j.di.vc.i.
d ſalicibꝰ. caſꝰ.dic
T dauid quòõ cantabi⸗
mꝰcanticum nouũ iĩ terra
aliena qð exponẽs ambꝛo.
ait. Terra aliena caro ẽq̃
ĩperio mẽtis nð ſubiacet ſi
iſta terra domari ñ pᷣt nec
accipe pnĩaʒ debet.nã ſi ac
cepit ⁊ defecerit ipſa erit in
utilis ⁊ aufert vſuʒ poſteri
oris.hoc ẽ qð dicit.( Adð

ꝙ oẽs ſequẽtes auẽtes da

uid ꝓphete ita originalłr le
gunt pſalte. pᷣs. cxxxvi.)
d¶In ſalicibꝰ. i. a lalicibꝰ
p qð deſignant᷑ mali.
e¶ In mecdio eius ꝗ ſuntĩ
profundo vitiorum.
Suſpendimus. ideſt
ſubtraximꝰ ⁊ diſtulumus.
¶Organa.i. orationes
nr̃as uł ↄfeſſiões qᷓ iutiles
ſũt dum ſumꝰ in peccatis
peccatũ.n.ↄparat᷑ ſalici ꝓ

pter ĩfruetuoſitatẽ.i.q.i.ſi
fuerit.⁊ organũ or̃oni pꝛo

p̃ dulcedinẽ.xlv.d.cũ bea
ta.xlvi.d.h̊ aũt.nã qũo cã
tabimꝰ.i.oꝑa fructuoſa fa
ciemꝰ?.
Cultoris.anime.

i (OQOue ſi lemel fuerint

vſurpata.i.non ver̃ rece/
pta.ſ.p pct deſertionẽ.
k Aufert vſũ poſterioris
qꝛ nõ ſolẽt petere tales vt
eis itex ĩiungat᷑ ſatiſſactio
ꝓillis lʒ ĩutilẽ egerũt peni
lentiam ĩmo nec debẽt.ar.
8.e.5S. illð aũñt greg.in ſi.
Lc.c.pium.
l H. Poſterioris.ſ.ſui ip
ſiꝰ qꝛ poſtea ñ agit᷑ ſʒ ↄſue
tudinẽ q̃rũdã eccłiaꝝ.j.e.
F. vl. 1. S. e. d. c. qᷓuiſ. hoc
n. ð ſolẽni ibi ĩtelligit. h. ſʒ
de alia ĩtelligi pᷣt.nã loꝗt᷑
ãbro.ð illo ꝗq adhuc ðᷣlecta
tur ĩ pctõ.nec ꝓpõit illð de
ſer. YJẽ meliꝰfacerʒ ſi geſce
ret a ↄfeſſiõe ⁊ facerʒ bõa qᷓ
poſſet nt deꝰ illuſtret cor eiꝰ
ut. j. e.di. v. falſas. Si. n.

indignatiõis interne qð eius operibꝰ
aperiturꝰ. Nõ igitur negemus peccata
noſtra neqʒ nos impudentia ouros effi
ciat.ſpõte noſtra puniamus peccata ne

pẽdamus nõ ſpõte ſupplicia. Audiuit

chaĩ a deo:vbi ẽ abel frater.tuꝰ?⁊ dixit
neſcio nunquid cuſtos fratris mei ſum

ego: vides quõ ex h̊ peccatoꝰ ampliꝰ

operatus eſt.nõne ⁊ pater eiꝰ ſimiliter:
Audiens enim ⁊ ipſe ada ubi es:dixit.
audiui domine voceʒ tuam ⁊ timui qm̃

nudus ſum:⁊ aſcondi me.Magnuʒz ẽ

ntquis peccata ſua agnoſcat:⁊ memo⸗/
riã?᷑ eoꝝ perſeuerãter retineat. Nulluʒ
inuenitur delictoꝛum tale remediũ ſicut
eoꝛum cõtinuata memoria. Itẽ am
bro.in libꝛo de penitentia.
N ſalicibꝰdinquit ĩ medio eius ſu
ſpẽdimusſoꝛganasnoſtra.quõ cã
tabimꝰcãticum domini in terra aliena:
ſi enim caro mẽti repugnat nec ſubdita
eſt animi gubernaculo ⁊ mẽtis iperio
aliena eſt terra:que nõ domatur exerci
tio cultoꝛis?:fructns nõ poteſt charita
lis penitẽtie ⁊ pacis afferre.melius ẽ er
go tunc quieſcere qᷓ; exercere. nõ q̃ras
opa pnie ne in ipſa pnia ſiat qð poſtea ĩ
digeat pnia.qᷓ ſi ſemel fuerit vſurpata
nec iure celebrata:nec fructũ poris ob⸗
tinet ⁊ aufert uſũ poſterioꝛis:.ſane ⁊ cũ
caro rpugnat mẽs ad deũ dʒ eẽ ĩtẽta:⁊
ſi oꝑa ñ ſequũt᷑:fides ñ deſera t.⁊ ſi car
nis illecebꝛe impugnãt ul ptãtes aduer
ſarie:maneat mẽs deo ðdita.tũc.n.ma
xie vrget᷑ cũ caro ñ cedit.⁊ ſũt ꝗ vebe⸗
mẽter icũbãt miſere aĩe q̃rẽtes oẽ au
ferre pᷣſidiũ.vñ illð eſt: exinanite vſqʒ
ad füdamẽtũ ĩ eaꝰ:quã miſeratꝰdauid
ait: filia babylonis miſera. vtiqʒ baby⸗
lonis ſilia ẽ aia:qͥ dei filia ðſiit eẽ.qui tñ
medicũi iuitat dicẽs: beatꝰ ꝗ tenebit ⁊ al
li.ꝑ.ſu.ad.p.hocẽ qui inſfirmas ⁊ lubri/
cas cogitatiões hʒ:elidat ad xpᷣm:qui
oẽs irrõabiles motus ſui reuerentia et
diſcretione comminuat

ſupficialeʒ tal agat pniaʒ potiꝰ grauabit qᷓ iuuabit᷑ vt.s.e.ꝗ admiſſa.ſʒ hũc in/
telleciũ ꝓcede ſic.meliꝰẽ abſtinre a ſatiſfactiõe penuẽtie tibi iiũcte a ſardote.ſ.tã
i bñ peniteti. iᷓ exerceſ ↄſitẽdo.ſi q̃ras opa pnie tibi ĩiũgi a ſacerdote.i.tqᷓ bñ
penitẽti: videas ne ĩ ipſa pnia ſimuiata fatias qð poſtea ĩdiget pnia. ut. xvij. q.

iiij.ſunt ꝗq opas.

m. Incũbãat. ſ. ömones.
pli deſtructiõe a ſyrijs.⁊ dic exinanite.i.euacuate.

n¶Erianite. h ẽ diciũ ĩ tẽ
o C Cſqʒ ad fũdamẽtũ

ĩ ea.i.vſqʒquo aliqð ediſiciuʒ virtuiũ ñ remaneat ĩ ea vſqʒ ad fũdam̃tuʒ. ſũt v⸗
ba demonũ erhortantium ſe ad concupiſcentias carnis.
p Ll valeat.i.cõtĩgat ipʒ emẽdar᷑ ðᷣteſtãdo ⁊ abominãdo ⁊ deo digne ſatiſ
AEſfaciẽdo.ñ.n.imelligit᷑ hec emẽdatio rei ablate recopẽſatio uł reſtitutio de
licti. ſ ðteſtatio delicti ⁊ ſatiſfactio:ułſi peccat ĩ freʒ ut ꝑ illũ dolorẽ ⁊ P illã pnĩaʒ
valeat emendare deo.ideſt corrigere ⁊ dolere.
T Eter oĩa diſtuliſſes.hic ĩnuitur indã morte pueniſſe rpvᷣm:ſʒ inuit hireo.
ſup matcũ.cũ tniꝗs vpntatꝰẽ dñs.cũ iniqs veritas deputata iniquuʒ reli/
qt.i.ſiniſtrũ: altex aſſũpſit.ſ.derirũ.ſic faciet ĩ die iudicij:er ſili crĩe:diſſimille ſti

pẽdiu ſortiunt᷑.alt᷑ pᷣcedit petr
xpᷣi mortẽ iude puenerit.Rñ

i ĩ padiſo:alt pᷣcedit iudã ĩ iferno:⁊ ita ṽ ꝙ mors
magis ĩ h credẽdũ ẽ hiero.qᷓ; leoni.vłforte moꝛs

iude ſecuta ẽ mortẽ latrõis.pᷣuẽit in mortẽ xpi xpo.n. puſq latro ẽ moriuꝰ vñ ſi

fregerũt eiꝰcrura.ułẽt ſi moriẽ
er quo pᷣceſſerũt ſacra nr̃e red
feciu maiores.xxiii.d.qui epᷣs

enõ pÿceſſit puenit tamen vulnꝰrpᷣ lacea inſxum.
ẽpiiðis.⁊ ita mors rpᷣi pceſſit.ð h er ð bap.a eiꝰ ef
(Aade ꝙ ſic legi᷑ oꝛigialr matb.c.xxvii.)

D

x*

r MHis auctibꝰ. ab :lo at. . ſiue aũt. oñſuz eq Sa q falſa ſit pnla. bit la

tent ſubintrat aliã quõeʒ.ſ.an pluribꝰirretitꝰcribꝰpoſſet ð vno obtĩereve
niã ꝑmanẽdo ĩ alijs.⁊ mo ꝓbat tribꝰauẽtibꝰ ⁊ vna röne vnũ petm̃ ſine
alio remitti poſſe vſqʒ ad.ð.ſj ibi allegat ꝓꝑte aduerſa q̃ũ qoneʒ termi
nãdo ꝑ auctoritatẽ aug.Tertio loco ðᷣtermiat auẽtes ĩductas ꝓpte illa ĩ.

SDItez bieronimus ſuper matheuʒz.
Labu iude pꝛofnit egiſſe pnĩaʒ ꝑ
. quaʒ ſcelꝰ coꝛigere nõ potuit.Si
qñ frater ſic ĩ ffeʒ peccat ut emẽdare ua
leat qð peccauit: pᷣt ei dininitꝰ dimitti.
ſinaũt ꝑmanedt opera: fruſtra uoce aſ
ſumit᷑ pnia.boc ẽ qð de eo dicit᷑: ⁊ of̃o
eiꝰ fiat in pctm̃:ut nõ ſoluʒ emẽdare ne-
quiuerit pꝛoditiõis nefas: ſed pꝛoprii
bhomicidu ſcelꝰ addidit.
SNtez leo papa in ſermone.

. Nteroĩa ſceleratioꝛ oibꝰo iuda

infelicioꝛ oĩbꝰ extitiſti:quẽ ñ pnia
reuocauit ad deũ: ſed ðſperatio traxit
ad laqueũ.expectaſſes ↄſumationẽ cri
minis tui donec ſanguis xpᷣi ꝓ peccato
ribꝰ funderetur:iĩfoꝛmis lecti ſuſpẽdiũ
diſtnliſſes. ¶ His auctoꝛitatibꝰqͥ ſit ue
ra q̃ ſit falſa oſtenditur pnĩa:⁊ falſe nul
la indulgẽtia dari ꝓbat᷑.ĩ quo illoꝝ ſnĩa
deſtruit᷑ q̃ eũ qui pluribus irretitus fue-
rit peccatis:aſſerit᷑ vniꝰdelicti pnia eiuſ
deʒ veniã ↄſequi a domino ſine alteriꝰ
criminis pnia.qð etiaʒ multis auctori-
tatibus ꝓbare conant᷑:quarũ pᷣmaẽ il-
la nauz pꝛopbete. Nõ iudicabit deꝰbis
in idipʒꝰ. Sʒ quẽ ſacerdos iudicat:
deus iudicat ceuiꝰꝑſonã i eccleſia gerit.
gergo a ſacerdote ſemel ꝓ pctõ punit᷑
non iterum pro eodem peccato a do-
mino iudicabitur.
CNtẽ greg. ſup eʒechielem.
P Luii dſis ſuꝑ unã ciuitatẽ ⁊ ſuꝑ al
terã nõ pluit:⁊ eãdẽ cinitatẽ ex ꝑ⸗
te cõpluit ⁊ ex ꝑte aridãa fliꝗt.cũ ille q p
ximũ odit:⁊ ab aliis vitus coꝛꝛigit ſe:
vna eadẽqʒ ciuitas ex ꝑte ↄpluit᷑ ⁊ ex ꝑ-
te arida manet:qꝛ ſunt ꝗ cũ quedã vitia
reſecãt:in aliis grauiter ꝑdurãt. Itẽ
ambro.in.xviii.octonario.
Rimaoſolatioẽ:qꝛ nõ obliniſcit
miſereri deꝰ.Scða ꝑ punitioẽʒ ⁊
ubi ſi fides ðſit:pnĩauł᷑ pẽa ſatiffacit ⁊
releuat. Itẽ opponit᷑ ð hiero.ꝗ ſuꝑ
naum ſentire vr̃:ꝙ ſi inſidelis adulterã

§. fidel. ẽ g vtermi⸗
natio magr̃i.ꝙ nul
lpðt oſeꝗ veniã de
vno nec quo ad cłpã
nec qͥ ad penã. niſi
oĩbꝰ ſatiſfaciat ꝙ
ſic oñdit᷑.ꝗ dolet de
vno aut ex charitate
aut ndð. ſi er charita
te g deü diligit. q
nouit deũ diliger̃ ⁊
odit qᷓ ſibi oria ſũt g
quodlibʒ mortale o/
dit ꝙ falſuʒ ẽ. ſi ñ ex
charitate & ille dcloꝛ
ẽ ĩformis cũ non ſit
charitate ĩformatuſ
nõẽ opꝰalicuiꝰv/⸗
tutis nð ẽ vite me
ritoriaſʒ ĩdifferens.
Soꝛte dices ꝑ hãc ĩ
ductideʒ nõ hr̃ippo
ſitu.qꝛñ q̃rebat᷑ an
retentis ceteris poſ⸗
ſit gs ꝓmereri vitã
eternã ſʒ an retentis
ceteris poſſit de vno
veniã mereri. rmmdit
imo idẽ ẽ qꝛ ſigs do
lẽdo ñ ex charitate
poſſet ð vno veniã
mereri.g eadẽ rõe vᷣ
oĩbꝰ. ⁊ ita aligs ẽ uł
eſſe pöt ſine merito
mortis ⁊ ſine meri⸗
to vile eterne ita
bonus nec malꝰ ꝙ
nð ẽ vex. ſic g pbato
ꝙ petm̃ ñ dimittitur
quo ad culpã: pro
batum intelligitur
quo ad penam.naʒ
ratione clłpe ⁊ pena
dat᷑.bñ tñ ↄcedo ꝙ
tali petẽti pnia nðõẽ
ðᷣnegãda.er ð pe.⁊
re.q; qdã.tñ donec
peniteat ð oĩbꝰ iuti
lis ẽ quo ad vitã eter
na.ſʒ cũ penitet ð oĩ
boefficit vtild nec als
ſatiſiactio ei impone
tur ab ecclia ꝓro illo
peccato.
(CJdipſuʒ. q. d. pee
catũ ſufficient pũitũ

T hac vita ñ pũit᷑ ĩ altera ułñ bis ĩ idipſũ h.ſ.p miſtrum qꝛ eccla bisꝓ eodẽ
pctõ ũ pũit:ulpotiꝰhec auẽtas ĩtelligit᷑ ð bis tm qĩter flagella 2mutant᷑ i
bonũ ⁊ corrigũt᷑ ⁊ ad charitatẽ redeut pfecto tales itex ñ pũiunt᷑ ꝓ bis pec
catis:ſʒ ſi qd ĩde remaſit ðlebit᷑ ĩ purgatorio.j.e.ꝭ.hac aut᷑te.x.itelligit.

Luit.religꝗt.auetoritatẽ bãc exponit gra.j.e..illð.
C Corrigit.tribꝰmodis gs ſe corrigit a vitijs ⁊ ea reſecat.ſ.cũ ceſ

ſat ab actibꝰ eoꝝ ſʒ nõ ↄfiſetur. Scðo cuʒ ceſſat ab actibꝰ eoꝝ ⁊ ea deteſta
tur ita ꝙ ↄfuet᷑ ea:ſʒ nõ ex charitate: nec cuʒ charitate:cũ occultet moꝛta-⸗
tale pcim̃ als:⁊ de his duobꝰ mõis ĩtelligit᷑ qð diẽ greg.Tertio cũ gs ðte
ſtat᷑ pctã ⁊ errata oĩa ex charitate ⁊ ðᷣnotiðe ⁊ ea ↄſitet᷑:⁊ ꝓ eis ſatiſfacit.
ð hoc. S.e.pfecta. x Eranants note ꝙ a beati ĩmaculati vſqʒ ad
dñʒ cũ tribularer.ẽvnꝰpſalmꝰa bʒ.xxij.d.⁊ q̃libet diſtictio ↄtiet octo vſus
⁊ita ↄtiet.xxij.octõarios.nã octo vᷣſus faciũt vnũ octõariũ ⁊ boc eſt qð di

cit in. xviij. octonario.

Rima. ſi ſides ſit. i.ↄſciẽtia pctĩ alicuiꝰ deſit.i.nð occurrit.
5¶ Dena. c.i.p patiẽtiã ⁊ hũilitatẽ q hr̃ ĩ ipſa pnĩa inter ipſa flagella ⁊

pctã q̃ ad memoꝛiã ñ occurrũt dimittũt.hac expoſitiõeʒ babes.j.e.ꝭ.illud

v.itẽ illõ abꝛoſij. ⁊7

tẽ opponit᷑.ñ ãpliꝰ.pt g aliqſñ penitẽs ð mortali

ðᷣbitã ꝓ eo euadere danatòq. Sʒ qᷣ ſẽſit h dixerat hie.ſuꝑ eũdẽ locũ oñdit

dicẽs ꝗrit h ꝗs ⁊c.nt.j.e.d.q.d.potiꝰp oñdit ꝙ ꝗ ꝑ tꝑale ſuppliciũ vł fla

gtiũ ñ coꝛꝛiguũt᷑ poſtea eternałr puiũt᷑ agẽs ð ðpᷣhbẽſo ĩ adulierio ðcollato.

.

laſcs.
olopente⸗
Gllamcur
Onmninonon
t.ſcut app⸗
Nenploint
ſriſi pe
gonvicetur
ſitequipen
wonprorum
thrymas cl
poralicino
ad plange
degituutt
glur in eua
oce.c, E.
yijmathe.
¶Deleclern
ſſtfellapnia.
gv.lias.
6Cosm
eedi Kdaui⸗
Eerertatus
dali 34
ons.
b Cninde⸗
ſien gechib
ghuszde
bllicedit⸗
liſuann.,
Pig. in.
Ogkialigue
lyerur ſncſe
Penon liber⸗
nuſde i
in geentone,
1ſiingontz

lenerer ppar

liſpemll
d deſtionen
Uplanbnoerrh
luerſs de l
Poſſtabyno 4
ſmnealis,
1(Sanan.1

uislonſte

Nv.cleina
nfſbini
vd gilgn
ungetiaie

biͤik
henanlen
ln⸗ ii 4
eimt
geiſormant
cpealinige,
nbinien
iüſfenn,
Aesoh
gin
hnäfebal en
is Ctens oſ⸗
Pernii
hannanie
bpoſtdeyno
nent ft
Kigſgdd
ſi charnate
d e mi
tinalisen,
Elnemenn
olſnemer⸗
iane 1 in
Mtnal
üdimirir
dapi:m
n ihellgie
Apenume
nechet ons
inñ to
inpnian
afbe⸗s
len cones
8 olbviun
adpkäti
eniaͤ
wulneei⸗
ggelinpone
aupnol⸗

.
renipänu
bopeodt
Inmnnt
nipboe⸗
Klbot.

eatſict
a dunſt
ſtetmout⸗
ocigor
4
foubſi⸗
tt⸗

4 las
ger
llvu
montil
Ni oni
au Aſi⸗
dolalo.

Di. II

n ¶ Oino.no. S. ea. di. . item ꝙ. c. adhuc. S. ſed non tunc cecus erat cum lepro⸗

a & P uniretur. ſi vere eonfiteretur. argu. rriij.q. v. quid ergo.
b Sillla.verba magiſtri ſunt.quidam dicunt ꝙ ſunt verba hiero. vſq;
ad illud ꝗõ a ratione.⁊ loquitur non ſecundum generalem cceleſie conſue
tudinem ſed particularem alicuius loci.ſed qð ſint magiſtri patet.j.ea.ꝭ.

anctoritas.circa finem.
b¶ Si illa. ideſt pe⸗
na que ei inflicta pro r
peccato fuit. do interficeret᷑:de adulterio nõ ãplius
Moni duaſ a deo puniret᷑.item ſi illaꝰ ſatiſfactio ñ
à Sed quod non fuit:quã ĩ adulterio viuẽs ꝓ homicidio
pꝛeſtetur. S. rriij. q. obtulit cũ adulterij eũ penituerit:vtrinſ

v.quid ergo.S.d.i.
illa. S. e. irriſor ꝛc.
pniĩaʒ agite.S.e.di.
c.penitentes.
e Ant plures.
Bams au pẽi
tet oĩo peniteat.xpᷣs
nullum curauit quẽ
omnino non libera
ret.ſicut apparet in
exemplis in lra poſi
tis.ĩ fi.ſupponit ꝙ
non videtur vere pe
nitere qui penitendo
non prorumpit ĩ la
chrymas cuʒ pro tẽ
porali dano ꝓnꝰ ſit
ad plangẽdũ.(Ad
de ꝙ ita ut ſegtur le
gitur in euangelio
luce.c.xi.⁊ marci.
vij. ⁊ mathe.xii.)
ſ¶ BGelectẽtur. hec
eſt falſa pnĩa.vt.j.
di.v.ſalfas.
g Nos nunqᷓᷓ. S.
e.di.S.dauid.at᷑. il
le rex tantus.S. diſ.
i. 5. alij. eʒ. c. nõ po
teſt quis.

hb Rin de omnibuſ

ſicut nec liberatur pi
gnus lʒ de parte de
biti creditori ſit ſa/
tiſfactum. C. diſtra.
pig.qᷓ;diu.⁊ dicit lex
ꝙ qui aliquid facere
tenetur:faciendo ꝓ
pie non liberatur a
pena.ff. de vyᷣb. ob.
in executione. 5. pe.
⁊ ſnĩa non dʒ ꝓ pte

tenere 2 ꝓ parte nõ

fl. fam. berci.in hoc
indicio.ff. de eden.

l.i. F. penul.2 arg.

ad queſtionem: an
a pluribus excõicatꝰ
diuerſis de cauſis
poſſit ab vno abſol
ut ſine alijs.
i ¶ Sanari.⁊ vniñ
diuerſis conſiten.j.
Di. v. c. i. circa ſinẽ.
ar.ff.ð axrbi.item ſi
vnd. §. itẽ ſi plures.
ꝑ ¶ otuit. ſ. ſana
re.vij.non ſucceſſi⸗
ue ſed ſimuul.
ICSimul eijcien⸗
da.ff.ſer. vr.pre.ꝑ
fundum.
m C Mille.ſz nũga

q; ei pnĩa imponẽda erit qð a rõne alie
num eccleſiaſtica ꝓbat᷑ ↄſuetudine:q̃ p
eodẽ pctõ niſi reiteratuz fuerit nulli bis
pniam imponit.ſʒ qðdei ꝗ crimẽ ſibi re
ſeruat de alio venia nõ pᷣſtet nõ ſolũ pᷣ⸗
miſſis probat᷑ auẽtibꝰ eſitij adamãtij
greg.augu.ſmaragdi:iſidori: ueꝝ etiã
alia anẽte eiuſdẽ aug.ĩ lib.ð pnia. ait.n.
Ant plures quos peccaſſe penitet
ſʒ nõ oĩo:reſeruãtes ſibi q̃dã ĩ ꝗbꝰ
delectent nö aĩaduertẽtes deum ſimul
mutũ ⁊ ſurdũ a demõio liberaſſe.pꝑ h
docet nosꝰnũq̃ʒ:niſiꝰde oĩbus ſanari.
SDi.n.uellet pctã ex ꝑte reſeruari habẽri
vij. demõia potuit ꝓfcere.vi.expulſis
expulit aũt.vij.ut oĩa cria ſił eijcienda
doceret.legionẽ ãt ab alio eijciẽs nemi
nẽ rligt ð oĩbꝰꝗ liberatũ poſſider̃t. oſtẽ
dẽs ꝙ ſi ẽt pctã ſint mille opoꝛteret de
oĩbꝰpenitere.Laudatꝰ.n.eſt dñs:q eie
cto demonio locutus ẽ mutꝰ. Nũqᷓʒ ali
quẽ ſanauit quẽ oĩo ñ liberauit.totũ.n.
boiĩeʒ ſanauit in ſabbato: qꝛ ⁊ coꝛpꝰ ab
infirmitate ⁊ aĩaʒ ab oĩ ↄtagione libera

uit idicãs penitẽtes opoꝛtere ſimul dole

re ð oĩ crimine oꝛto in anima ⁊ ĩ coꝛpeꝰ
ſcio.n.deũ inimicũ omni criminoſoꝰ.
Qũo g q crimẽ reſeruat ð alio reciꝑet
ueniã:ſine amor dei ↄſeqret᷑ ueniã:ſine
q̃ nemo vnq̊ʒ inuenit gr̃aʒ. hoſtis.n. ðᷣi

ẽ dũ oſtẽdit ꝑſeuerãter. Quedã eniʒ im
pietas inſidelitatis ẽ ab iilo ꝗ iuſtus: et
iuſticia ẽ dimidiã ſperare ueniã.nã qũo

ſine va pnia inueniret gr̃am: penitẽtia
n.va ad baptiſmi puritatẽ oſitẽtẽ cona
tur adducere. recte eniʒ penitẽs ꝗcquid
ſoꝛdis poſt puriſicationẽ ↄtraxit oʒ vt
abluat ſaltẽ lachrymis mẽtis.ſed ſatis
durꝰẽ cuiꝰmẽtis doloꝛẽ oculi carnis ne
queũt declarare.ſʒ ſciat culpabiliter ſe
duꝑꝝ:ꝗ deflet dãna tpis urmoꝛtẽ amici

⁊ doloꝛẽ peccati ñ oſtẽdit in lachrymis

nõ ẽ itaq; ut ꝗs excuſet ſe nõ haber̃ fon
tẽ lachrimaꝝ:ꝗ nõnũqᷓʒ oſtẽdit lachri
mis dolorẽ amoꝛettꝑaliũ. quẽ ergo pe
nitet:omnino peniteatꝛc. Auctori
tasilla naum ꝓpbete:ñ indicabit deus
bis ⁊c.nõ indiſtincte oſtẽdit omnia que
tꝑalit puniunt᷑ ñ vlteriꝰ a deo puniẽda

q̃uis.n ſodomitas egyptios iſraelitaſ

in heremo ſupꝑ eũdẽ locũ dicat hierony

mꝰ iꝑalit᷑ a deo punitos:ne iteꝝ punirẽ
tur:nõ tñ ð omnibus generalit Rᷣ intelli
gẽdũ ẽ.alioquin cuiq; ſceleroſo optan-

dũ eẽt ut celeſti fulmine ꝑcuſſꝰ:autags

pro vno quoqʒ; mortali peccato ſeptẽnis pnĩa eſt imponenda: ar.S. xxiij.
. ij. hoc ipſum. m hoc ergo non ſufficiet vita bominis ad explendã buiꝰ
ſatiſſactionem R. ſine dubio cnilibet mortali ſeptennis pnla debetur: ſed
tamen qꝛ arbitrarie ſunt huiuſmodi pnĩe arbitrabitur T artabit eas iuder
infra tempus ↄgruum penitendi. ar. xxvi.e.vij.tẽpora penitudinis.

ſus eſſet.ideo de hoc non poſſet ſanari.S.di.ij.O.ſina.

295

o Corpore.i.in aĩa miniſterijs corporis:nullũ.n.petm̃ẽ in corpore tm̃.eſt mñ

aliquod voluntatis tantum.

p Criminoſo.cum autem ei qui in vno deliquit fit inimicus.pʒ ꝙ tal fit crioſꝰ.

ſubmerſus aut a ſerpẽtibꝰ vulneratꝰ ꝓ
peccatis ſuis diuinitꝰ interiret: ut eter
nos cruciatꝰ breuisa momẽtanea pe/
na terminaret. Ilud ẽt apłi falſuʒ eſſet
ꝙ ð ꝓſtratis in ðᷣſerto in epiſtola ad he
breos ſcribens ait.ꝑꝑ incredulitatẽ ſuã
nõ intrauerũt terrã ꝓmiſſiois:ubi pba
