cis ipulſuſſue ↄcubine iuramẽto fir
manit ipſaʒ ĩ ↄiugẽ ſuſcipere:pro
pꝛiaq; matrẽ cũ fratribus ð domo
expellere:nihilqʒ eis alimonie vn⸗
quã ipẽdere:qꝛ vo quã pꝛius habue
rat non ẽ peccatũ ĩ ↄiugeʒ ſuſcipere
matrimoniũſit i deo ſfirmũ ⁊ ſtabi-

7

¶ Einculum.ar.pꝛo opinione illorũ ꝗ dicunt inramẽtũ ver met er
toꝛtuʒ nð lenet.xxxi.qij.lotharius.⁊.xv.q.vi.c.i.ſed ĩtelligas hoc ad bũc

Q

IIII

2 16

caſũ ſpectare quẽ hic ponit:de hac materia notaui.xv.q.vj.c.ij.

k¶Qel matricidij.videt᷑.n. necare illũ cin non pꝛeſtat alimenta.xij .qq. ij. qui ab

Uerit. 2. lxxrxvi. di. non ſatis. ff. de lib. agno. necxare.

le.poꝛo inramẽtũ non ob hoc fuiſ
ſe iſtitutũ inuenit:vt eſſet viculũ ini
gtatis vl mr̃icidijꝰ uel fricidii ſeu cu
iuſqʒ criminis:nec credo ſact̃uʒ ad
hoc ðbere fieri:vt iiuſta inratio ſuo
rum bonorũ ſit ĩiuſte iurãtibꝰ expo
liatio ⁊ accipiẽti eterna dãnatio.ꝑiu
rij nãq; ꝑcutit᷑ pẽa ⁊ velut homici-
da i extrẽo examie a iuſto iudice ðᷣ
grãdinabit:ꝑ quẽ ſacroſanctũ enã/
gelium ad iniuſtũ ⁊ illicitũ ⁊ deo mi
nime amabile quaſi teſtimoniuʒ in-
ſte ⁊ humane petitionis adducit᷑.fo
ueatitaqʒ hubaldus matrẽ⁊ fra
tres:⁊ lugeat ſi coactione ⁊ timore
inramẽti aliquid deſuit matri.q vo
eũ iurare coegerũt quod nõ debuit
reatu ꝑiurij ipliciti teneantur iiuria
gappe iiuſte irrogata eiꝰẽ ifamia qui
facit:nec eni vllo mõ ad oppꝛobꝛi/
umꝰcoacte volũtatis trahit᷑:qð illici
ta ↄditio neceſſitatis extoꝛſit.¶ Sʒ
cũ his oibꝰillicita iuramẽta nõ ſer-
uãda ꝓbentur.opponit᷑ ꝙ ioſue ga
baonitas ↄtra pᷣceptũ dñi nõ ðᷣleue
rit:qꝛ ſenioꝛes iſrael iuramẽto cum
eis pacẽ firmauerãt.Sʒ notandũ ẽ
ꝙ ſenioꝛes iſrael ⁊ ſi ſcirẽt a dño eẽ
iperatũ vt ðlerẽt gẽtes terre ꝓmiſ
ſionis:decepti?tñ a gabaonitis:ne-
ſciebãt eos eẽ icolas terre ſibi ꝓmiſ
ſe:venerũt enĩ vt hiſtoria refert at-
tritis calciamẽtis:⁊ cũ aridis pani
bꝰ dicẽtes: viri paciſici venimus ð
terra lõginqua.calciamẽta ſũt attri
ta ĩ pedibꝰnoſtris.pãis ðfecit in ci⸗
ſtartijs nr̃is audiuimꝰdñʒ eẽ vobiſ
cũ:⁊ venimus ↄponere pacẽ:qð vᷣ⸗/
bũ placuit ſenioꝛibꝰiſrael ⁊ fecerũt

pacẽ cũ eis.poſt diẽ vero tertiũ cum

filij irael appꝛopiquarẽt gabaoni-
tis occurrerũt eis quibꝰ inranerant
ſenioꝛes iſrael:illi ꝗtvidẽtes ſe eẽ ð
ceptos voluerũt ðᷣler̃ eos: ſʒ pepcit
eis ioſue ꝓpter iuramẽtuʒ ſenioꝛũ
iſraeal. Unde Ambꝛo. in lib.
de officijs. S
Quegamlicet a deo prohibean

tur:iñ iuramemo ſirmata non ſunt

ſeruanggs.
Enocẽs credit omni verbo:
nõ vituperãda facilitas:ſʒ lau
anda bonitas.hocẽ inocentẽ eſſe
ignoꝛareP ꝗd noceat:⁊ ſi circũſcribi
tur ab aliqu o:de oĩbꝰtñ iudicat ꝗ
fidẽeſſe in oĩibꝰarbitrat.hac igitur
mẽtis ſue dote ĩcliatus ieſus vt cre

deret gabaonitis:teſtamtũ dei im/

poſuit.pacem dedit:ↄſirmauu ſo.
cietatem.ſed vbi ĩ terras eorũ eſt vẽ
tũ deprehenſa fraude ꝙ cũ eſſent ſi-

lI¶Degrandinabitur.i.grandine eterne pene flagellabitur.
m Sonueat.ar.ꝙ iuramẽtũ ꝓ ꝑte tenet ⁊ pꝛo parte non:ut.xi.q.iij.anteceſſor.

⁊.vij.q.ij.ſi quos de ſeruis.et·
xvij.q.iiij.queſti.
n ¶ Matrẽ.ad hoc enim tene
tur:ut.xxx.di.c.i.
o ld oppꝛobꝛiũ.i.infamiã.
nð eniĩ dicit ad peccatũ.qꝛ reue
ra peccauit qñ iurauit.qꝛ potiꝰ
debuit oĩa mala pati q; malo
ↄſẽtire.xxxij.q.v.ita ne.⁊ ſic nð
obſtat Zria.j.ð ↄſe.di.ilij.eos
Sed cũ decepti.multiplex
rõ videt᷑ ſuadere:quare nõ de/
buerũt ſernare tale iuramẽtũ:
tũ qꝛ erat ibi error ꝑſone: tũ qꝛ
dolus dedit cauſã iuramẽto.iũ
qꝛ nõ poterãt ſe obligar̃ aliquo
iuramẽto õ pᷣceptuʒ dũᷣi.ad hoc
dicũt pleriqʒ ꝙ diuinitꝰ fuit eis
ĩſpiratũ ꝙ deberẽt eis parcere.
Si m̃ iuramentũ fuit illicituʒ:
ut e ð elec. venerabild.ĩ fi. uel
dic ꝙ ſalis ĩplenerũt pᷣcepium
dñi.qꝛ ſatis vidẽtur fuiſſe iterfe
cti:cũ redigerĩt eos i ſecuituteʒ.
Mã ſeruitus moꝛti còparat᷑.ff.
de re.iur.ſernitutẽ.nò ob.dolꝰ
illoꝝ:qꝛ iſte dolꝰ fuit ꝓ vita cõ
ſeruãda.licitũ ẽ enĩ reũ coꝛũpe
re aliquẽ ꝓ vita ↄſeruanda:vt
.ij. q. iij. F. nondũ.in fi. (Adõ
ꝙ de ipo JYoſue ſie legit Joſue
c. ix.
Nnecẽs.i.ſimplex ⁊ iu⸗
ſtus.ſalomò tñ ſumu h
verbuʒ innocẽs pꝛo ſtulto: vñ
hoc ſũptũ eſt.⁊ ſic ſancti viri idẽ
verbũ retoꝛquent qñqʒ ad ri⸗
os intellectus:ſed none eque re
us eſt ille qui de facili credit ſi/
cut ille qui mentit᷑: ut.xi.q.iij.
non ſolũ.⁊ nimia facilitas cre
dẽdi vituperat.lxxx vi diſ.ſi ꝗdᷣ
vero.ſj illud itelligas de iudice
qui ĩ pꝛeiudiciũ partis alterius
nõ debz de facili credere ſᷣm ver
ba alterius partis.iij.q.ix.c.i.
ij. ⁊. lij.
r ¶ Innocentẽ.i.talẽ qui nõ no
ceat nec nocere velit.
8 ¶ Ignorare. per experiẽtiam
facti.nam ſcriptũ eſt.ſcia ma⸗
lorum bonis obeſſe non debet.
t ¶ Judicat. diceret aligs qũo
poteſt eẽ bonus qui nõ habet di
ſcretionem ⁊ iudiciũ ex quo de/
cipitur.cum apłs dicit ſpuᷣalis
iudicat oĩa.⁊ ipſe a nemine iu⸗/
dicatur.ideo dicit iudicat de oĩ
bus etiam de ignotis in bis.ſ.
que ſpectant ad ſalutẽ.qꝛ ſigs
deciperet᷑ in talibus ibi non eẽt
minus periculũ falli qᷓ; fallere:
ut.xvj.q.i.ſi cupis. Tunc eniʒ
de ignotis nõ debemꝰ aliquid
pᷣſumere:nec de bonis maluʒ:
nec de malis bonũ.ut.xlv. di.
ſũt nõnulli in fi.uſ dic iudicat.
i.pᷣſumit bene de quolidet.
u ¶ Qui.i. quia ipſe.
x¶ Sidẽ. i. verborũ veritatem.
vy¶ Lõſirmauit.ar. eſt hic ꝙ g
iurat rẽ ülicitã ꝓpꝛia auctoꝛita
te ñ põt venire iuramẽtũ illð
ut eỹ de elec. venerabilẽ. in ſi.

NMHã illicitũ ? renuere Gh paſtoralẽ. tamẽ iurãs ieneret᷑ illð ſeruare.ut.lxxxv.
Di. archidiaconꝰ.ſic e qð me.cã.ad auxres.ſic ex de iureiu.debitores.

A ij

a ¶ Clementioꝛ. ar. ꝙ ſi iudex
faciat aliquid qð non multum
Differt a mãdato. ꝙ non dicit᷑
exceſſiſſe ſines mandati.ſi enim
mandat᷑ aliquibus ut eligant
pñt poſtulare.ut extra de elec.ĩ

cauſis.⁊ de poſtu.poſt tranſla

tionem.in pꝛin. Et de hoc no⸗
taui plura.arg.viij.q.i.lʒ. Itẽ
hẽs hic ꝙ licte cõmutatur vna
pena in aliam. ut.S.v.q.vi.qꝛ
iuxta. ⁊.lxxxij.di.pꝛeſbyter. ⁊.x
xxvi.q.i.ð raptoꝛibꝰ. Jo.
b IYlliciiũ.m pꝛima parte.S.
vicit mgr ꝙ tunc ſacramentuʒ
illicicum non ſit ſeruandum cũ
iurans tempore quo iurat ſcit il
lud eſſe illicitũ.ſed ſi ignorat il
lud eſſe illicitum.dũmodo non
ſit ibi ignorantia iuris non pec
cat.⁊ boc durat vſqʒ ad illuʒlo
cum: qð autem illicitum. ſcðo
oñdit ꝙ non eſt hoc generalit
verum.qꝛ ſi in aliquo iuramen
to deeſt aliqð iſtorum triuʒ.uel
iuſticia uel veritas uel iudicium

qð illud non ſit ſeruandũ.CTer

tio dicendum ꝙ iuramentum
qñqʒ eſt illicituʒ rõne rei de qua
quis iurat.qñq; ex cauſa ſuper
ueniente. qñqʒ ex modo luradi
Joannes.
e¶ Juris. S. i. q.iiij. in fine.
d ¶min cui. ut militibus:mu/
lieribus:ruſticis ⁊ minoribus.
e¶¶ Seruari.bec non eſt rõ ſuf⸗
ciens.

*

Neritat.
in A. m

4

12 =ðð P2 neallios

5
. .
ãð

Tauſa

nitimi aduenas ſe eẽ ſimulauerunt

circunſcripiũ ſe populus patꝝ indi

gnari cepit.ieſus tamen pacè quã ð
derat reuocãdã nõ cẽſuit: ꝗa firma
ta erat ſacramenti religione ne duʒ
alienã ꝑſidiã redargueret ſuaʒ ſidẽ
ſoluẽt muilctauit eos meliori tñ ob
ſego miſterij. clementioꝛ eni ſentẽ-
tia ſed diuturnioꝛ. ¶ Illicitum er
go iuramentũ quod ſeruari ꝓbibe
tur: itelligendũ eſt quod ſcit᷑ eſſe illi
citũ dũ iuratur.ſi at neſcit᷑ illicitũ eẽ
ignoꝛãtia excuſat.ſi putet illicitũ ec
nõ ex ignoꝛãtia iuris ſed facti.Ali
ud.n.ẽ ſi alicuius copula credit᷑ eſſe
licita:qꝛ neſcit᷑ eſſe ↄſanguinea: vel
qꝛ creditur eẽ vidua.Aliud ſi iõ pu
tatur licita:qꝛ ↄſanguineaꝝ ↄiun·
ctio vel relictarũ copula nullo iure
credat᷑ eſſe ꝓhibita:hic eniʒ ẽ igno
raãtia iuris:que neminẽ excnſat niſi
cuiꝰꝑmittit᷑ ius ignoꝛaf.ibi vo igno
rãtia facti qua ꝗſq; vere excuſat᷑.ſe
niores aũt iſrael non ignoꝛabãt gẽ-
tes terre ꝓmiſſionis ex pᷣcepto dñi
eẽ delendas:ſʒ ignoꝛabat gabaoni
tas ee icolas terre ꝓmiſſiõis.igno
rabãt ſigdẽ factũ:ſʒ nõ ignorabant

ius facti:atq; ideo ⁊ ſi illicituʒ eſſet

quod iurauerũt.iñ licite ſeruari de
buit quod iuramento firmauerũt.

—

mẽtũ nãq; vt Hiero.ieſtatur ſuper
Hieremiã dʒ hr̃e tres comites: ve
ritatẽ:iudiciũ: ⁊ iuſticiã.vbi aũt iſta
defuerit non ẽ iuramẽtũ ſʒ ꝑiuriũ.
Vñ datur ĩtelligi illicitũ eẽ iuramẽ
tũ cui aliquod iſtorũ defnerit:nõ iñ

cuicunq; contigerit aliqð iſtoꝝ deeſ
ſe ꝓhibet᷑ ſeruari aliqñ nãq; iuram
to deeſt inſticia: veluti cũ ꝗſpiã poſt
uotũ caſtitatis ducit vxorẽ iuramto

firmãs nũqᷓ; ab ea diſceſſux: qð qᷓ;
uis illicitũ ſit qꝛ iuſticia ſibi ꝓbat᷑ de
eſſe:tñ auctoꝛitate Auguſtini ſerua

ri pꝛecipit. hoc aũt ſi ꝗqs ↄtendat pᷣ-
rogatiua piugij nõ ꝓpter religionẽ

iuriſiurandi ſeruari:animaduertat

gabaonitas ob ſolasreligionem cõ

tra dñi iperiũ reſeruatos.Cũ ergo
oẽ dñi pᷣceptũ iuſtũ ſit:pʒ ei iuſticiaʒ

deeſſe qð eiꝰ pᷣcepto ↄtrariũ iuenit᷑.

Judiciũ qͥq; aliqñ iuramẽto ↄſtat
deeſſe:veluti:cuʒ ꝓpꝛia temeritate
aligs ductus iurat ſe mãducatuꝝ ⁊

bibitux. hoc q;uis leuitate idiſcre⸗

ta illicit ꝓbetur:nõ tñ ideo viola-
ri iubetur Juram̃tũ itaq; multipli⸗
citer illicitũ itelligitur.Eſt eni illicitũ
aliqñ ex eo qð iuratur.aliqñ ex cã ex
tra venienti.aliqñ ex mõ inrãdi/Ex
eo qð iuratur tũcẽ illicitũ iuramtũ:
qñ id qð iuratur ĩ ſui natura vitio-
ſũ ẽ: vel vitã adimẽs vt adulteriũ
homicidiũ ⁊ bis ſimilia:vel repara
ri nõ ꝑmittens veluti cũ inimico ad
pacẽ nõ redire:indigenti miſericoꝛ
diter nõ ſubuenire.iſta qꝛ ꝑſpicuaʒ

in ſe habent iuſticiam: ⁊ ſi iuramen

to ſirment: iñ ſeruari nõ ðbẽt. circa

Qõ aũt illicit iuramẽtũ ᷣuari ꝓhi
bet᷑ nõ ẽ generaliter itelligẽdũ: iura

hec vtiq; iuramenta ĩtelligẽda ſũt
que de illicitis iuramentis non ob⸗/
ſeruandis ſupra ſtatuta leguntur.
NQuiſquiſ ergo ſe iuramento firma
uerii aliquid factuꝝ quo vel coꝛpo-
ralis vel ſpiritualis ſalus adimat᷑:
vel ſine quo vtraq; lalus reparari
vel conſirmari non poſſit: fidem ꝓ
miſſam ſeruar̃᷑ pꝛohibetur:quoꝝ ex
empla pꝛemiſſe auctoritates ſubij⸗
ciunt: dum eum ꝗ homicidiũ face-
re:vel alimenta matri ⁊ fratribꝰnõ
ſubminiſtrare in adulterio ꝑmanẽ
vel ad pacem cum aduerſario non
redire:iuramẽtũ pꝛeſtãdo pꝛomiſe
rit:ſalubꝛioꝛi cõſilio illicita vota ob
ſeruare non permittuntur. Eſt etiã

id quod iuratur aliquando vitioſũ

non in natura ſui:ſʒ ex cauſis extra
venientibus:veluti cũ aliquis poſt
votum caſtitatis iurat alicni ſe ha-
bituꝝ eã in ↄiugem:ↄiugẽ nãq; ba
bere ĩ ſe ipſo malũ non ẽ:t huic ex
voto pꝑnicioſũ eſt:hoc autem inra⸗
mentũ etiã ſi illicitũ ſit:nõ tñ ſerua/
ri pꝛobibet᷑:ſed de violatiõe voti
pnia ſibi iubetur iudici. Ex mõ iu⸗
rãdi:tũc eſt ilicitũ iuramẽtũ qñ icõ/
ſiderate incircunſpecte aliqd iurat.
quo nec coꝛpoꝛalis nec ſpiritualis
ſalus adimatur:⁊ ſine quo vtraqʒ
ſalus reparari ⁊ vita coñuarivalʒ.
veluti vum aligs a parẽtibꝰ coaciꝰ
vt dericatus tonſurã vel religionis
veſtem ſuſcipiat ſe nentꝝ facturum
iuramẽto firmauerit.hoc qᷓ;uis ali-
quibꝰvideatur repꝛehenſibile:quia
opus charitatis iuramento ſe non
factuꝝ/ꝓmiſit:nulla tñ auctoꝛitate ſ
uari ꝓhibetur:ꝗꝛ ⁊ ſi nüqᷓ; derie

reri valet: cum nonullii laicali
abitu ſanctiſſimi ⁊ deo dilecti ine⸗
niantur/quo exemplo euidenter da
tur itelligi.q̃tiens aliquis iurat ſeñ
factuꝝ aliqd:q̃ expeditioꝛ ſibi via
pꝛeparet᷑ ad beatitudinem: dũmõ
ſine eo valeat ſalutem inuenire: ꝙ;
iuramentũ non pꝛohibet᷑ ſeruare:
vnde cũ nos iuramꝰ non daturos
aliqꝗd alicui ſine qᷓ vtraq; ſalꝰ eius
poteſt eſſe incolumis:⁊ ſi aliqua ex

tonſurã vel religionis veſtem ſuſci
piat: non m ide Sntiſuſ ſalutem ꝓ

¶ Munq. nð bene dicit
qꝛ ſi ille vouit ſimpliciter
poſtqᷓ; duxit vxoreʒ iurat
ꝙ non dimittet eam. ulð
iuramentum licitum eſt:
ſed ſi prius vouit qᷓ; du/
cat vxorem tũc potius ſer
nabit votum qᷓ; iuramen
tum ſequens:ut.er gde.
uel vo. rurſus.

g Ob ſolam. non eſt H

verum. yo.
b Uod auteʒ.iſtðᷣ
q non hz dubita⸗
lionem: an per
iurus ſu ꝗ ali-
nm cogit ꝑiurare:nam ⁊
ſi ipſe non pꝛopꝛie dicak̃
periurus:tñ moꝛtalit᷑ pec
ca t:qꝛ qð alter mandato
noſtro facit: nos repu⸗
tamur feciſſe:ut extra de
ſen.ex.mulieris.vtrũ aũt
iudex licite poſſit reapere
iuramentum illius quez

ſcit velle periurare. dic vt

dixi.ð.xv.q.v.ꝗ pᷣſbyt᷑.

eo ſibi commoditas pᷣſtaretur: nul-

la tamen auctoꝛitate iuramentũ ſer
uare pꝛobibemur: dũmodo ſit no-
bis alia via neceſſitatibꝰeius ſubue
UUaeoc autez'gntolo⸗
co qritur ſi licituʒ eẽt
wvwaarchidiaconꝰ iura
uerat.an eps eẽt reꝰ
ꝑiurii ꝗ ad peieran/
dum archidiaconuʒ

cogebat: facile põt diſcerni. ſi enim

cõſentiens pari pena cum faciente
puniẽdus eſt:multo magis ulle ꝗ co
git reus admiſſi criminis ꝓbatur.
Ande Pius papa ait.

Omppeierare cõpellit ?2 ꝗ cõpel

lur periurus vterq; probatur.

ioconu.1.
(Lige
Cbiaranit.
ignorantt
(ſerpercan
kafniſſee
Eroaſat.
goiſabis
GH
10
lis iuraue
il. ri .(.
ne coꝛchͤ⸗
hitenurote
ſucns noͤef
Elleſbleni
1 pecestorſ

o.
1Ai
nor et impe
deds r
Szan
e
gninng⸗
PA
„Pagas
atpeninrs
ſnoleplus
iſ. ciS
gegkmaius
Amkinsdi
ſnrnmt
eonopen.
k
Aien

fmmitae pe⸗

g.nonet
eunn

QOgazusg
les. in atrocibꝰ. n.
nõ dʒ aligs parere dño:
vt. xj.q.iij.nõ ſemp. .c.
ſi dominus.⁊.c. qui reſi

ſtit. ⁊.ff. de re.iur.ad ea.

b ¶ Quia pl⸗ dñz. qd eẽ
nõ dʒ:ut.xi.q.iij. nolite.
c Si liber eſt. alibi ma⸗
gis punit ſeruꝰ qᷓ liber: ut
xxiij.q.i.ꝗ ↄtra.ſʒ hic ex
cuſat᷑ pꝑ pᷣceptũ dñi. Jo.
d Quadraginta dies.
urotinue uel ĩterpollatiʒ.
Septem annos:non
tñ in pane ⁊ aqua.
Quadrageſimas:
vnã ante feſtuʒ natalis:
aliam ante paſca: tertiaꝭ⸗
ante feſtum ſcĩ Joannis.
¶Et legitimas.i.ſecũ
daʒ ⁊ quartã ⁊ ſextaʒ feri
as:ut de oſe. di. iij. ieiu⸗
en Ieh. oi pleſbyter

8 6 Viperiurat.conſe
crata.qꝛ qto ſan/

ctiꝰeſt per qð iurat᷑:tanto
maius eſt piuriũ. ut.S.
e.q.i.mouet.nũqd ergo
maius ſacrilegiũ cõmit
cunt g verberãt clericũ in
maloribꝰ oꝛdinibus ↄſti
tutũ qᷓ; in minoribus:cre
do ꝙ ſic: ut. xvij .g. iiij. ſi

quis deiceps. ⁊.e.q ſub/
diaconũ.a.c.q occiderit.
i ¶ Etignorãs. eſſe pem̃

qð iurauit.nam ſi fuiſſet
ignorantia facti nullum

eſſet peccatũ: niſi ignorã

tia fuiſſet craſſa q̃ neminẽ
excuſat. C. de reſcl. ven.
quiſquis.
k J quis. redimẽda.
icʒ enĩ timore mor
tis iurauerit:tñ peccauit:
ut. xxxij.q.v.ita ne. ſi̊ rõ

ne coactiõis mitigat᷑ pe

nitẽtia: ut ex qꝗð me. cau.
ſacris. nõ eſt õ. xv. q. vi.
c.i.ibi eni nò abſoluunt᷑
a peccato: 16 2 iuramẽ 10.

1 Pertz g illa que? mi⸗
nor eſt imponenda. ut. l.

Di. co eos vero.

m GG Jquis ſine pnia.

cieher. q.
3 Lle. vicit. non itel

igas ꝙ plus pec⸗

cat periurꝰ ꝙᷓ bomicida:

imo ille plus peccat: nt.x
iij. di. c. i. Sʒ dicit eñ vin

tere qꝛ maius dãnũ facit:
q maius vanũ ẽ in amiſ
ſione vnius anime ꝙ mil
le coꝛpoꝝ: ut. xxiiij.q. iij.
ſi ba bes. o.
Ai erigit bumana
e i.de humana in/
firmitate Peechit: ut. . e.

I. non eſt.
Ympreſſit. mhiiplici
dier cogendo. %.
4 Oauts. in ifamia. an
iuramẽtu infamet
uel nö. nõ. vi. q.i. quicũ

qʒ.ſed coacti ſi iuraſſent

non infamarẽtur: ut. 5.
.g.pꝛoxi. intereſt.

cit qua

XXII

Ai compulſus a dño ſciens ꝑ
iurat: vtriqʒ ſũt piuri ⁊ domi
nꝰa miles dus 8 qꝛ pꝛecepit. miles
qꝛ plus dñũmꝰ q; aĩaʒ ſuã dilexit. ſi
liber eſt?.xl.dies in pane ⁊ aqua pe
niteat ⁊ ſeptẽ ſequẽtes annos: ſi ſᷣ᷑⸗
us eiuſdeʒ:tres quadrageſimas⸗
legitimasꝰſerias pẽiteai.¶ Item.
VPnia eius qui in manu epiſco
pi aut ĩ cruce conſecrata periurat.
Ai piurat ſe ĩ mann epᷣi aut in
ruce conſecrata?:tres annos
peniteat.ſi vero in cruce non cõſe⸗
crata annũ vnuʒ peniteat: 4 autem
coactus fuerit ⁊ ignorans ſe periu
rauerit: ⁊ poſtea cognoſcit:tres q
drageſimas peniteai. ¶ Iteʒz ex pe
nitentiali Theo.
Aua pens ſu leriendus g necel .
ſitate coactus periurat.
JYas coactus ꝓ vita redimen
daꝰ vł pꝛo qualibet cauſa vel
neceffitate periurat:qꝛ plus coꝛpus
qᷓ; animam dilerit: tres quadrage-
ſumas peniteat. Alij vero iudicant
tres annos: vnum ex his in bane
aqua.
¶ Item BGelaſins papa.
AQui deierat a alios deierare fa⸗
ena ſit feriendus.
Ze quis ꝑpiurauerit ⁊ alios ſciẽſ
in ꝑiurium duxerit. xl. dies pe⸗
niteat in pane ⁊ aqua:⁊ ſeptem ſe
quentes annos: nunqᷓ; ſit ſine pe
nitentia: ⁊ alij ſi conſcijfuerint ſy⸗
militer penitant.
Irem. Aug. i ſermone e decol
latione ſancti Joãnis.
Homicidam vincit gſciens ach
eriuriuz compellit. ”MU
Ae ꝗ bomineʒ ꝓuocat ad iu-
rationẽ: ⁊ ſcit eũ falſũ inratuxꝝ
eſſe e:vincit homicidã:qꝛ bomicida
coꝛpus occiſurus eſt:ille animam:i
mo duas animas:⁊ eiꝰanim queʒ
iurare pꝛouocauit ⁊ ſuaʒ: ſcis verũ
eſſe quod dicis:⁊ falſũ qð ille dicit:
7 iurare cõpellis:ecce iurat ecce piu
rat:tu quid inueniſti:imo ⁊ tu peri-
ſti: ꝗ de illius moꝛte ſatiari voluiſti.
¶ Ntẽ in ſermone de periurijs.
¶Non peccat ꝗ iuramẽtuʒ exigit.
ab eo quem nelſcit falſum iurare.
i exigit iurationem. multũ
(iren ſi neſcit ilum iuraturũ
uʒ an ſcit:ſi eni neſcit:⁊ ideo di-

cit iura mihi vt fides ei ſit: nõ ẽ E pec

catum:tamen hbumana tẽtatio eſt.ſi
autem ſcit eum feciſſe: ⁊ cogit eum
iurare homcida eſt. Ale emiz ſe ſno
periurio interimit: ſʒ iſte manũ in-
terſicientis ⁊ impꝛeſit?ꝰa pꝛeſſit.

¶ Ntem ex conci.magocieniũ.

Kiqʒz ad extremũ vite nõ töm
nicet ꝗ alios ad periuria trabit.
Z gꝗs conuictus fuerit alies ad
talſa teſtimõia vel periuria at⸗
traxiſſe vel q̃cunq; coꝛuptione ſol
licitaſſe: ipſe qdem vſq; ad exuum

vite nõ cõicet. hi vero ꝗ ei in piurio

cõſenſiſſe ꝓbantur. poſtea ab oi te

ſtimonio ſũt remouẽdi:⁊ ſᷣm leges
ifamiaa notabunt᷑. ¶ Itẽ qui audit
aliquem falſũ iurare ⁊ tacet: ðᷣlingt.
vnde Aug.ait in q̃ſtiombꝰ Leuuici.
c.i. Anima que audierit vocem iu-
rantis falſum ⁊c̃. J
WCQui ſit indicandum falſuʒ; quod

ab aliquo iuratnr.
c videt᷑ dicere peccare ho-

miaez audiẽte iurat aligs
falſuʒ ? ſcit eũ falſum iurar̃ ⁊ tacet.

tũc autem ſcit ſi eius rei de qua iura
tur teſtis fuitꝰ:aut vidẽs aut ↄſcius
fuerit.i. aliquo modo cognouit aut
oculis ſuis conſ pexi: aut ille ipſe ꝗ

inrat illi indicauit:ita enĩ potnit eẽ

cõſcius:ſʒ irer timorẽ peccati ⁊ iter
timorẽ puiꝰ ꝓditiõis hoiĩuʒ ñ parus
exiſtit plerũq; tentatio.poſſumꝰeni

paratũ ad periuriũ admonendo vł
pꝛobibẽdo a tã grani peccato reuo

care.Sʒ ſi non audierit: ⁊ coꝛã no-
bis de re quã nouimꝰfalſuʒ inraue/
rit:vtrũ pꝛodendus ſit:ita vt ꝓdi

tus etiam periculum mortisincur-

rat difficillima queſtio eſt. Sʒ quia
hic non expꝛeſſit cni hoc indicandũ

ſit:vtrum ulli cui iuratur:an ſacer⸗/

doti cuipiam:qui nõ ſolum eum ꝑ-
ſequi non poteſt irrogando ſuppli
cium:ſed etiam orare pro illo põt.
vigdetur mibi ꝙ ie ab boc pct ab/
ſoluat vinculo:ſi indicet talibus ꝗ
magis pꝛodeſſe poſſunt qᷓ; obeſſe
periuro:ſiue eum conigendo: ſiue

deum pro eo placando.ſi ⁊ ipſe cõ-

feſſionis ſibi adbibeat medicinam.
Si ergoiſte vt ſupra dictum eſt

qui audit falſũ iurare ⁊ tacet delin⸗

quit: multo magis ille reus ẽ qui ad

deierandum aliquem compellit.

¶ Queritur de eo qui verborum

calliditate ſe circũuenire putat illuʒ
cui iuramentum defert: an ſit reus
periurij niſ ſ⸗ eruauerit quod iuraſſe
creditur.

ene bocita 1. cribit Iſndo. lenten
tiarum. li.ij.
Peeονσασ calliditate box iurat.
TMacuqʒ arte verbor as in⸗
rat. deꝰ tamẽ qui ↄſcientie te

ſiis eſt: ita hoe accipit: ſicut ille cni
iuratur intelligit. dupłr aũt reus ſit:

qui ⁊ nomẽ dei in vanũ aſſumu: et
proximum dolo capit.
¶Itez ex ſermone ſancu Aug.

Periurus eſt qui ſuper lapides
falſum irat.
CLce dico cbaritati veſtre: er g

ſup lapidẽꝰ falſũ iurat periurꝰ

. vndel hoc dico qꝛ multi etã ĩ hoc
falluntur ⁊ putant:qꝛ nihilẽ ꝑ qð iu

rant non ſe crimine teneri periurij.
pꝛoꝛſus periurus es:qꝛ ꝑ id qð ſan-

ctuʒ non putas ſalſum iuras.ſi tu il
lud ſanctum non putas:ſanctuʒ pu
tat cui iuras:non enim qñ iuras: ti-
bi aut lapidi ſj pꝛoxio tuo iuras.bo

mini iuras ante lapidem: ſed nun-

quid non ante deũ:non te audi la-

pis loquentez: edpunit deus te fal

2 41 4

r ¶ Itẽ qui andit.falſus ſupple:
niſi ĩdicauerit:poꝛtabit iniqui.
retn ſuam. JYJo.
videt᷑.fuit.ideſt talẽ
Pbabuitide noticiã ꝙ hu
ius rei potuit eẽ teſtis.⁊ qð ſeꝗʒ
tur eſt expoſitio.
t Indicauit. videt vale
at teſtimoniũ ð auditu ut hic ⁊
.xv. q. v. pᷣſbyier. ⁊. xxvi.q.pj.
ꝗq recedũt.⁊.ij.q.i.multi.nà et
teſtes itelligunt ſcire q acta ſũt
a teſtatore:ſi pores teſtes eis h
dixerũt: ut. C. deteſti. cũ antig
tas.l fi.tñ.i.arg.S. iij.q.ix.te

ſtes.v.q.ii.flatũ ẽ. Zdhoc di

cas ꝙ hic loquit᷑ ĩ cã denuncia
tiðis vbi modica ſciẽtia aliquã
ſidẽ facit.ar.ex de ſp.pᷣterea.
lmo ⁊ ĩ iudicijs facit ſidem teſti
moniũ de auditu: ut er de ſuc.
ab ĩte. cũ dilectus.exr de teſti. cũ
cam. Jo. ſz teſtimonium de au
ditu eſt ꝓprie cũñ aliquis audit
aliquid dici eẽ factum:ſʒ ſi au⸗

dit cõtrahentes: nõ eſt teſtimo
niũ de auditu: ⁊ hoc ĩnuit ex ð

teſti.lʒ tñ hoc.c.non loquit᷑ de
vera denũciatione:ſʒ potius de
indicatiõe.ſ.cũ quis ĩdicat alij
ꝙ aligꝗs vult peccare: ⁊ ſpectat
ad delicta cmittenda:ſʒ denũ
ciatio ſpectat ad ðᷣlicta cõmiſſa:
⁊ ad illa nõ tenent᷑:niſi qui hñt
magiſtratũ ſup aliquos: ⁊ illa
denũciatio dicit᷑ euãgelica:iſta
dicitur canonica.⁊ hec ꝓbatur
ſemper:illa vero nõ:⁊ ſic pʒ ꝙ
cria nondũ cõmiſſa poſſumus
denũciar:ut hic.⁊.xciij.di.dia
conũ.ibi vicinũ pꝛecipitio ⁊c.ex
tra de deſpõ.impu.c.pe.e. de
cog.ſpi.tua. o.
Furauerit.iiurare volue⸗
Tit.
xNOMoꝛtis. de facto qr ð iure
propter vniꝰ diciũ non poſſet
ſudicari. ⁊ ẽ ſi.de pe.di.i.c.pe.
p¶ Wrogeſſe.ut ſũt ſacerdoteſ
ut. xiiij.q.v.vniqʒ.q & dicit ta
libus ꝗ poſſunt ꝓdeſſe nõ dicit᷑
Pꝓdere:ut.ij.q.i. ſi peccauerit.
3¶Queritur. iĩcidẽtẽ ponit hic
gqueſtionẽ.q̃liter iuramẽta ſũtĩ
telligẽda:⁊ diſtinguit᷑ aut vter
qʒ hʒ rectũ intellectũ aut vterqʒ
doloſũ aut alter im̃ hʒ rectũ. ſi
ab viroq; lterponit᷑ dolus: tũc
eſt itelligendũ pᷣm cõem nagni
ſicationẽ derboꝛũ:ut er de ſpõ.
ex lfis:ſi a nentro ĩteruenit vo
lus.tũc interpᷣtaãdũ eſt pʒ ĩtel le
ctũ vtriuſqʒ.ſi vba poſſintviri
qʒ ĩtellectui adaptari.ſi ab alte
ro tm̃:tunc intelligendũ eſt hm
eũ qui recte intelligit. ſic videt
diſtingui. j. e. F. ex his. In ſti⸗
pulationibus ⁊ alijs ↄtracribꝰ
tra flipulàtẽ ⁊ vẽdẽtem iterpᷣ
tandũ eſt.ſʒ in iudicijs ꝓ actof.
vt de ver. ob. iter ſtipulantem
§. 1. K. rabẽ.emp.labeo.
„30 oannts.

Qacũqʒ. ĩtelligit. i.itelli
gere Oʒ. ⁊ cſt ſi. . de cõ.
di. iij. no illud. (Aaͤb ſicut
hic dicit in ſine legitur Proa
.c. xx.
2 G. Cce. ſuper lapidem loꝛte
coopertum. ab aduerſa
ario ut credant ccéeuangrlus.

A iij

8 Amane. verbis. que ille
TLanoanu. vult ea alr in
terpretari pꝛout verba ſonare
vident᷑:qð ſemper nõ eſt facien
dum.cum ſepe bona verba ma
la intentione ꝓferantur econ
nerſo: ut.v.q.v.nõ oĩs ⁊.c.nõ
oſculat᷑:ut.xxiij.q.i.paratus.
b ¶ Nerba. ar. potius eſſe oſt⸗
derãdum menteʒ alicuius ꝙᷓ ip
ſa verba:ut.i.q.i.marchið.⁊ ð
oſe. di.iiij.retulerunt. extra de
ver. ſig. pꝛeterea.⁊.c. intelligẽ
tia.⁊.xxiij.q.i.paratus.in pᷣn.
æ. ff. de in ius vo.l.qᷓuis.ſed hᷣ
verum eſt cum oſtat de intelle
ctu.als in dubijs a verbis non
eſt recedendum.ff.de le.iij.non
akr. ff. de exercitoria.l.i.S.ſi is

qui nauem.er de ſpon.er litte⸗

ris.

KC Uramenti.ad hoc iurat

iiurare debet.
d ¶ Diſtantiam. quantum ad
hot quin moꝛtaliter peccat:qui
ſimpliciter dici falſuin ſicut ꝗ
ſub iuramento dicit falſuʒ: ma
gis tamen peccat deierando qᷓ;
mennẽdo.ſolidius ſabſiſtit vbi
iuramẽetum ĩterponitur: ut.S.
.e.q.i.c.i.ſʒ tũ plus operat᷑ ſa/
cramentũ qᷓ; ſimplex ꝓmiſſio:
vt e de iureiu. debitores. Itez
hic eſt arg. er nudo pacto oꝛi
tun actio:ut.xij.q.ij. quicunqʒ
ſuffragio. ⁊.q.v.qꝛ Joannes.
Jo. (Agdde ꝙ due auẽtes poſi
te hic ĩ f.leguntur oꝛiginaliter
Sapiẽ.c.i.⁊ ꝓuerbioꝝ.c.xiiij.
eQUi piurare.nõ ex operi/
bus. deus potiꝰ ↄſiderat
animũ qᷓ; factum: ut.xv. q. vj.

.c.i.⁊ deus interrogai coꝛ ⁊ nõ

manum. xiiij.q.v.ſigꝗd.ſic.xxx
ij. q. v. ꝓpoſito. (Adde ita
legitur in euãgelio Marci.c.
viiiſjj. 1

¶ Aruuli. iurare. nec teſtiſ
eẽ pᷣt: vt.iiij.q.iij.c.i. Et

ið hoc eſt:qꝛ iuramẽto dʒ adeſ⸗
ſe iudicinʒ:ſed hec eias neſcit ꝗd
agat:ut.C. de fal.mo.i.i. Iteʒ
qꝛ ipubes non poteſt peierare:
vt.ff. ð̊ iuceiu.l.qui iuraſſe.vñ
ſacramentum calũunie preſtare
non põt.poſſet tũ dici ꝙ ſiẽ do
li capax:qꝛ tũc calũnioſe petere
pt: ut extra de deli.pu.c.i. ⁊ ſi
nouerit veritatẽ ꝙ bñ preſtabit
ſacf̃m calũnie.ax.C. ð iure iu
ra.ppꝑ calũniã.l.ij.F.i. Sed de
veritate dicenda bene põt iura
re. Nã ab impuberibus ⁊ umi
dis ſumit᷑ initiũ queſtionis: vt
ff. de q̃ſti. vnius in pꝛin. Item

ipubes ferula pcutit᷑ pꝛo verita

te dicenda: vt.ff.ad ſyl.l.i.S. ĩ⸗
pubes. ⁊ tenet cofeſſio quã facit
lʒ cõtra eã poſſet reſtitui: ut.ff.

De coͤfel. l. certũ. F. pe. qdᷣ falſuz

eſt niſ ſit doli capax:cu hoc
gdicat. Yo.hoc aũt cer hẽ ꝙ
aligꝗs ſpõte receperit mramen⸗

tum minoꝛis bene vʒ ⁊Iz tale iu
ramentũ:ut.ff.ve iureiu.il.qui

iuraſſe.itẽ in caſu pot quis ↄue
niri rõne iuramenti qð pꝛeſti-
tit dũ eſſet ivpubes:ut ũ ipubes
iuranit ſe pᷣſtaturũ operas ipſe
pubes factus bene cõuenit de
hoc iuramento:vt.ff de li.cau
la. l. vl. in ſi⸗

Tauſa

lentem. & Sed obiicitur illud gre
go.in. xx vi.li.moralium.
S Apud dominuʒ verba mea nõ
ex ore ſed corde procedunt.
AUAmane aurestalia verba no
ſtra iudicãt:qualia foꝛis ſonãt
diuina vero iudicia talia foris au-
diũt qualia ex intimis ꝓferunt᷑.cer
te nouerit ille qui itentionẽ ⁊ volũ
tateʒ alterius variis explicat ver⸗
bis:qꝛ nõ dʒ aliquis verbaꝰ ↄſide
rare:ſʒ volũtatem ⁊ itentionem:qꝛ
non dz itentio verbis deſeruire ſed
verba intẽtioni. Si ergo diuina
iudicia verba noſtra talia foris au-
diũt:qualia ex intimis ꝓferunt᷑.ſi in

tentio nõ debʒ ſermire verbis ſʒ vᷣ⸗

ba intẽtioni:pʒ ꝙ deus non accipit
ſic iuramentũ ſicut ille cui iurat᷑:ſed
potiꝰ ſicut ꝗ iurat intelligit cũ reci-
pienti nõ ex intimis:ſʒ ex hi que ꝓ/
ferunt᷑ foris vᷣba nra ſonẽt ¶ Itẽ
obiicii:qui iurat ſuꝑ lapideʒ putãs

ſe iurare ſuꝑ ſacroſancta euangelia

perinde tenet᷑ ac ſi ſuper euangelia
iurauerit:lʒ ille cui iurat: ideo ſuꝑ

lap idẽ illum iurare fecerit: ne non

ſeruãdo qð ꝓmittit reatu periurii
teneat᷑. ¶ Item obücit᷑ illud de ci⸗

nibꝰ: qui credũt ſe iurare obeditu-

ros cõſulibus ſuis in oibus que ſibi

iperata fuerint ꝓ honore ſue ciuita
tis.ne vero obediẽtiaʒ recuſantes

reatu periurii illaqueant᷑:ſupponit

breue iuraturis in quo aliud cõtine

iur qᷓ; ſe iuraturos arbitrent᷑:uideli
cet ne padũ in nillũ ↄuertantvłali

quid hmõi faciant.ſi ergo ↄtra hoc

ꝙ ſe inraſſe crediderãt ↄſulibus ſu

is obedientiã önegarẽt: nũquid ſᷣʒ

intentionẽ recipientis: an potius ſʒ
intẽtionẽ iurantis iunamentũ deus

illud accipet. Itẽ ſi inocens de
adulterio vel furto impetitꝰ inocẽ-
tiã ſuam vellet aſſerere:iuraret aũt

ſe ab obiectis ſic eſſe imunem:ſicut

in breni illo cõtiner᷑ qd manibus ſu

is ſe ſcripſiſſe arbitrat᷑.cõtineat᷑ au

tem in illo huc reum eſſe obiectoꝝ:
nunquid a dño periurus reputabi-
tur: aut nũꝗd poterit argui ſe iuraſ
ſe adulterii aut furti reatum incur-
riſſe: nõö. Hinc etiam Joãnes
cpriſo. aait.

Inter iuramentum ? locntion?
ſideliũ nulia debet eſſe differentia.
T Aramẽłti hmõi cauſa eſt qa
ois qui iurat ad h̊ iurat: ut qð

verũ eſt loquat᷑.Et iõ dñs inter in⸗

ramẽtũ æ loquelã noſtrã nullã vult

eè diſtantiã :qꝛ ſicut iiuramẽtonul
lã cõuenit eẽ perſidiã: ita quoqʒ in
verbis noſtris nullũ debet eẽ men/

daciũ:qꝛ vtrũqʒ ⁊ periuriũ ⁊ men-

daciũ diuini indicii pena dãnatur:

dicente ſcriptura:os qð mentit᷑ oc-
cidit anima.quiſꝗs ergo veruʒ lo-
quit᷑ iurat:qꝛ ſcriptum eſt: teſtis fi:
delis non mentietur. Iem.
EMAnteq; aliꝗs iuretpeieratſi cõ
tra conſcientiam iurare parat.

Vi piurare paratus eſt:ante⸗
quã periuret:iã periurus eſſe
videfr᷑:qꝛ deus nõ ex operibꝰ? indi-
cat ſʒ ex cogitationibus ⁊ ex corde.
Erx his omnib colligit᷑ ꝙ iura⸗
mẽta ſᷣm ĩtẽtionẽ pᷣſtãtis nõ recipiẽ
tis a deo iudicãtur:quõ ergo ſᷣm iſi
dorũ quacũq; arte verboꝝ quis iu
ret deus ſic accipit:ſicut ille cui iura
tur intelligit: Sed ſicnt alið ẽ calli-

da arte verborũ iurare:alið ſimpli

citer ĩtentionẽ ſuã iurãdo ðnũciaf:
ſic aliud ẽ ſimplici intẽtiõe iuramẽ-
tũ factũ recipere:alið in recipiendo

calliditate vti:qꝛ ſicut gſqᷓ; apð de

um non valet aliquem ledere: ſic
nec pᷣter eius intẽtionẽ valet quis
alicui ſubuenire.deꝰ autẽ duplicita
tis ẽ aſpernator: ſimplicẽ intetiões
vtriuſq; ↄſiderat:⁊ iã ex ꝑte r̃cipiẽ
tis qᷓ; ex ꝑte pᷣſtãtis verboꝝ artẽ aſ
pernat᷑i odit. De etate vo iurã
tiũ q̃ritur q̃ etate qniſq; ad iurãdũ
ðᷣbeat cogi.ð quo in pꝛimolibꝛo ca
iralarii ſic inuenitur diffinuũ.
Ame ronabiles annos alig no
cogantur inrare. =ðèðWBU
Arnuli ꝗ ſine etate rationabi
luſunt nõ cogãtur iurareſ: 9
ſemel periuratꝰ fuerit: nec teſtis ſit
poſt hoc nec ad ſacramẽtum acce-
dat:necĩ ſua cauſaꝰ nec alterius iu
rator exiſta:
Ntem ex conci. elibertano.
Ante.xiiii.annos nuulus inrare
cogatunnr.
Veri ante annos.xiiii.non co
gant᷑ inrare.puellaꝰ quoq; ſi
in pnerili etate ſita i domo patris il
lo neſciẽte iuramẽto ſe cõſtrixerit.⁊
pater eiꝰut audierit ſtan cõtradixe
rit: vota eiꝰ iuramẽta irruia erunt

2 faciliꝰ emẽdabiur.
Item cornelius paopaoa.
Be eodẽ quta ieinnis iuramẽ

H Oneſtũ ẽtvidet᷑:ut gĩſcis au
Aet iurar̃ hoc ieiunꝰ faciat cũ

ri añ ãnos.xiiii.nõ cogãtur iurare.
.Preterea ſũt quedã tẽpoꝛa qui
bus iurare ꝓhibemur. .AUñicõ
ci.apð ſanctum medarduʒ babito.
MWQuib?tpib? iurare phibemur.
1Ecrxeuit ſcã ſynod? nt. a. Ixx!
6⁶ uſq; ĩ octanã paſce:⁊ ab aduẽ
in dñivſqʒ ĩ octauã epiphaie: necñ
q ĩ ieiuniis q̃ttuoꝛ tpoꝝ ⁊ iletaniis

maioꝛibꝰ q i diebꝰ vominicis ⁊ in

diebꝰrogationũ niſi ð ocoꝛdia ⁊ pa
ciſicatiõe nullꝰſupᷣ ſacra euãgelia iu
rare pᷣſumat¶ De foꝛma vo ſide

litatis ⁊ qd ꝗs ðbeat dño vl ecõuer

ſo:ſic iuenit i epiſtola ſiliberti epi.
A ne in ſidelitate ſunt ſeruada.
1 KEfoꝛma ſidelitatiſ aliad ſcri
boere monit?ꝰ: bec vobis ã ſe⸗
quũtur breuit ex libroꝝ aucioritate
nõui:ꝗ domino ſuo ſidelitatẽ iurat
iſta ſex ſpi memoria dʒ habere:in-
colume:tutũ: honeſtũ vtile: facile:

le

oi honeſtate ⁊ timore dei:ut ? pue/

gCKCã. ſed nonne ſi age⸗
re vult periurus in ꝓpria
ca audiret:qꝛ nulli phibe
tur agere in ꝓpꝛia cã: vt
iiij.q.vi.oĩbus ſed agere
nõð põt niſi pſiet ſacramẽ
tũ. Itẽ nõne iudet vj al
tera pars pot ei deferr̃ ſa
cramentü? ad hoc dicas

ꝙ hecler ſüpta eſt de lõ⸗

barda.ſᷣm quã nõ iurat᷑
de calũnia. pʒergo ꝙ lo⸗

quit᷑ hic de alio iuramen⸗

to: ⁊ põt dici ꝙ logt hic
de iuramẽto purgatidis
.i.vt nec ſe nec alios poſ

ſit expurgare. Ex hoc ſe⸗
quit᷑ ꝙ ſi ſuſoitio aliqua

eſt periurũ ſtatiʒ habe⸗

tur ꝓcõuicto.cũ ſe expur

gare nõ poſſit:⁊ iĩputet ſi
bi gin talẽ caſũ ĩcidit: qꝛ
culpa ſua ulð ſuſtinet: vt
xv.q.i.ſi ꝗs inſaniẽs.ex⸗
quo eniʒ ſemel peierauit
pᷣſumit᷑ ꝙ ſemp ðbeat pe
ierare.vt.ij.q.vij.nò pᷣt
vnde amodo nõ eſt ſacr̃o
ſuo credẽdũ:vt er de pꝛe
ſũ.litteras.ea tñ iuramẽ
la que oneris ſũt potius

bonoꝛis bene pſtabit
vt iuramentũ calũnie.ſi
militer dñis ſuis iurabit

in cauſa ſeudi. . xlvij. di
ſtin. quqtũlibet.er de re.
iu.in cauſis.

·in puero:ut.S. ea.
q.tiij. tribu.
¶ Starim. filij.iuramẽ⸗
tũ dz pf reuocare iᷓ cito
gionis nõ tenet᷑ ſtatim re

uocare cũ ſcit:ſed vſqʒ ad
annũ ⁊ dieʒ pot: vt.xx. q.

ij. puella: alr iñ eſt. ö. di⸗
ſtiaũ.ſ. xx.q.ij.in pꝛin.
nus. ſimiliter teſti

Aii
E

u dz dicere ieiunus:
vt e de teſti. placuit.que

a ieiunis fieri debeãt: nõ

de coſe.di.i.ſacrfa.tñ qð

hic dicit magis ẽ honeſtiũ

*

O Ecreuit. xt a. lxx.
hite, etiã diebus cau

ſe exerceri noõ debẽt. xv. q.
cedẽti obuiat oſuetudo p
nMHaioꝛibus. vt i fe⸗
ſto ſancti mari.

2? poſſibilitas in oĩ iura⸗
meinto ſũt itelligenda: vt
5. c. q iiij. vnuſaſ. e
de iure iurã.quẽadmodũ
illud ſacrm pᷣſtant archi
epiſcopi romano ptifici
vt e d iur eiu. ego. ſub
diti ſuis epiſ.vt.xxiij. di.
quac. 1 ſperatoꝛ pape.
lxiij. di. tibi vño. ⁊ lz ge⸗

neraliter iuret vaſallus

dño.iſ.ꝙ in oĩbus cauſis
iuuabit ipſum ⁊ ↄtra quẽ

libet:tñ ↄtra ꝓpꝛiam pa

f. de reli. minime. nec p

Neri. puella. idẽ ẽ

Eſoꝛmse honeſtũ.

bt
iura
ſot
haee
ſpſu;
ons
accbt
ii.g
adbo
me.
ſerteu
amni.d
ſollus
ſvol̃
ſed on
wvinen
ſenek
ſele
opẽſer
nos 4.
Vi.fite
tbiche
gualſui
ſaccuſ⸗
ſepatr
bertüp
ſioneen
maioꝛ⸗
um po⸗
necinc
pipſo⸗
lauſam.
(MHel
ſecretaali
ſiturent.
iiſ1.0.
ner.l.i
ſenepdi⸗
arg hi⸗
C
mmunion
valinen
Wgligs
inciditin
llk.ff,a
ii.
CARh
ſym rro⸗
nlieitur.
Heſtiſnaat
N depe. di
(Corſli
lerpeettbor
egolmron
Ubidamnii⸗
neregoſen
liosfiaites
ſte intepeetak
enſialn
ucſtluin
rr itaso
ſelipprn
nnohhusn
Dniſtonbee
niczffni⸗
and ſer
mhen
dem ſgſin
Ginliaſin

iaſäiiten
lininn
Pinſenig,
nclppnnn
Tnckette
hatordehfae,
lli d Pe
s atifnnn⸗
Mens ſäthenns
ig han hſtt
Menti agite
ddls ſuss anbt
ſtulizltid
tülbarin.
uſs,
Aenpneli äi
Npuefor ,
hnbos.
in,ſliinnini⸗
ſtuaafr tto
CNfgwdäi
hdaeneiſaune
üſerſärſcl
dicpeen⸗
ralrtüctäd
ngieinfen⸗
Mveſtü porein
E.ſimilnerumn
Dereſeiunns:
ſti placuit ne
fenidebein n
ilcka
nags ePoleſi
9.
Städiched

nödetinm
itrii
ar MeAdn

o
D
ctinag. .
Eſun oti⸗
an da
Cinsnneint
ittlientrt
nnſher
igung

bapaʒ: vt extra de inre
iuran.venientes. ſed qd
ſi dſis vult filiũ vaſalli
lpetere nũquid inuabit
ipſuʒ cðtra ſiliũ:videtur
ꝙ nõ:qꝛ nec cõtra ſiliuʒ
excõicatuʒ iuuabit.xi.q.

iij.qm̃ multos.⁊ argu.
ad hoc.ff.de reli.mini/

me. 7 cõtrarium t dicit
lex feudi ĩ ti. quẽad.feu.

ami. dicit᷑ enĩ ibi ꝙ va⸗
ſallus obligatꝰ eſt filio

ſuo tm̃ vinculo nature:
ſed dño ſuo ẽ obligatus
vinculo iuramẽti. itẽ nõᷣ
renet᷑ ipſuʒ iunuare ſi ĩiu
ſte ĩpetit aliũ. nec enim
opẽ fert ꝗ ad peccanduʒ
nos adiuuat:vt.xiiii.q.
vi.ſi res. Itẽ nuqꝗd vaſal
lus põt accuſar̃ dñm: nõ
ut bic pöt colligi:niſi ꝓſe
quat᷑ ſuã iniuriã alioquin
ſi accuſat pdit ius fendi.
ſic patronns ꝗ accuſat li
bertũ pdit bonoꝝ poſſtſ⸗
ſionẽ:ut.ff.de bo.li.ꝗ cũ

maioꝛ.nec etiã teſtimoni

um põt ↄtra ipſum ſerre:
Nec in criminali cã :nec ẽt
ꝓipſo:ut e de off.dele.
cauſam.

a ¶ De ſecreto. ille g pdlit
ſecreta alicuius capite pu

nitur:ut.ff.de re mili.oẽ
H. iij. 7. C. de commer. ⁊?
mer.l.ij.⁊ ſic põt ꝗs iura
re ne ꝓdat ſecreta alteriuſ
arg.tñ ? Z.xiij.di.nerni.
b ¶ Munitionibus. qui
munitiones cedit poſtibꝰ

vel litteras vel nuncium
