aliquis bonꝰeoipſo ꝙ nõẽ ma
lus.ut extra de pᷣſump. duduʒ
⁊. ff. ð le. ij. cum pater. S.rogo
nec enim maioꝛ.bõitas vnius

CAui preeſſe ⁊ non prodeſſe de
ſderat hiſco ari non debet.
Aiepiſcopatum deſiderat:
bonũ opus ðſiderai: expone
re voluit quid ſit epᷣatus: qꝛ nomẽ
eſt operis nõ honoris:grecũ eſt.n.
atq; inde dictũ vocabuluʒ qð ille ꝗ
pꝛeſficit:illis ꝗabus pᷣſicitur: ſuperin
tendit curam eoꝝ.ſ.gerens.ſcopos
abpe intentio eſt. ergo epos ſi veli
mus latine ſuꝑintẽdẽtes poſſumꝰ
Ddicere:dt intelligat nõ ſe epᷣm:ꝗ 5-
eſſe dilexerit:non pdenſe Stach 2
ſtudio cognoſcende veritatis nẽo
probibetur:qð ad laudabile perti-
net ociũ:locꝰ vo ſuꝑior ſine quo re/

gi populꝰ non põt:⁊ ſi ita reneatur

atqʒ miniſtretur vt decet:tñ nõ de⸗
center appetiturt q; obꝛẽ ociũ ſcũʒ
q̃rit charitas veritatis: negocium
iuſtũ ſuſcipit neceſſitas charitatis:
quam ſarcinam ſi nullus imponit:
percipiende atq; intuende vacan-
dum eſt veritati. Si autem impo⸗/
nitur ſuſcipienda eſt propter chari

tatis neceſſtatem:ſed nec ſic oimõ
veritatis delectatio deſerenda eſt:

ne ſubtrabatur illa ſuauitasꝰ⁊ op-
pmatr᷑ iuſta neceſſitaſ. Itẽ petrꝰ.
Pro ingeno diſcetium voctoꝛ
mogeretur verba doctrine.
Portetleũ ꝗ docet ⁊ inſtruit
aĩas rudes eẽ talem:ut pꝛo in
genio diſcentium ſemetipſum poſ

ſit aptare:⁊ verbi ordinem pro au

dientis capacitate dirigere. ðberet
ergo appꝛimeseſſe eruditꝰ⁊ doctꝰ?ꝰ
irrepꝛehenſibilis maturus panidꝰ
ſiẽ ipñ ꝓbaſtis for clemẽteʒ hũc pꝰ
me. ¶ Item eiunſdem. EQmoi⸗
ous peſ: ſngilos relenare otẽdat.
Lemens ſi tanqᷓ; oĩbꝰpꝛeeſſe
volueris:ſingulos ꝓut pote/
ris iuua:⁊ ſingulos releuag ⁊ ſin
guloꝝ onꝰac ſollicitudinẽ poꝛtas.
CItẽ Hieronymꝰ. Cotraxps
faciunt:qui gratia non meritis gra
dum eccleſiaſticum tribuunt.

Ai vos ſp ernit me ſpernit.
er, quo manifeſtum eſt.qꝛ ꝗ
ap

lege contẽpta eccleſiaſticũ gra
dum ñ meritis voluerint alicnius
deferre ſʒ gratie.ↄtra xpᷣm facẽ vi⸗
dent᷑:q qualis in eccleſia preſbyter
ↄſtituendus ſit:per apoſtolũ ſuũ in
ſequẽtibus executꝰeſt.
¶ Ntez Hieronymꝰin lib. Luitici.
Aa laceraotium non cugani

alij dʒ facere pᷣiudiciũ ut.iij.q.ix.neceſſe..i.q.i.teneamus.⁊.C. de ſta.cima.l.
vlti.Si qt aliquis ð alia eccleſia eligit᷑:ipſe dʒ optimus eẽ.ſicut ſi tutoꝛ de eadeʒ
ciuitate ſumit᷑:ſatis ẽ ſi eſt bonꝰ:ſi de alia:tunc erit optimꝰ.ff. de tu.⁊ cu.da.di/⸗
uus. Alij diciit meliorẽ ſemp eſſe pᷣferendũ.vnde ſi paucioꝛes volunt eligere ox

timum: maioꝛ pars minꝰ bonum. ſi minoꝛ pars appellat tenet eorũ appeilatio.

na luſtam cauſam aſſignãt.ut extra de his que ſi.a ma.par.ca.cum in cũctis · ſ

ſi illi elegerint:caſſanda eſt eorũ electio.cum ſemper optimum debuerunt

eligere.ut.lxuj.di.metropolitano.lxi.di.nec emeritis.lxxv.di.c. vlri. lxx

iiij. diſ. epiſcopoꝛum. non obſtat.xvi.q.vlt.monaſterium. vbi vr̃ ſufficit
ꝙ non ſit malus:quia illud intelligunt cum alius ibi melioꝛ non eſt:ĩ mo
nachis etiam obimet ꝙ ſemper melioꝛ eſt eligendus. in autentica. de mo/

niſi qui ceteris ⁊ ſanctioꝛ ẽ dodtioꝛ
babegtur⸗ .
cet ergo dñs de oſtituendo
1 pncipe pceſſiſſet ⁊ elegiſſet:tñ
conuocatur etiam ſynagoga.requi
ritur ergo in ordinando ſacerdo⸗
te etiam populiꝰpreſentia:vt ſciãt
omnes ⁊ certi ſint:qð qui preſtanti
orꝰeſt ex omni popuio:qui doctioꝛ
qui ſanctioꝛ:qui in omni vᷣtute emi
nentior:ille eligitur ad ſacerdotiũ
⁊ hoc atteſtante populosne q̃ poſt-
modũ retractatio cuiq;:neꝗs ſcru
pulus reſideret:hoc eſt auteʒ quod
⁊ apłus pᷣcipit in ordinatione ſacer
dotis dicens.oʒ ãt illum ⁊ teſtimo
niũ habere bonũ ab his ꝗ foris ſũt.
Ego tñ ⁊ amplius aliquid video ĩ
eo quod dicit:qꝛ cõuocauit moyſeſ
omnem ſynagogam:vt hoc ſu col
ligere omnes animi vires ⁊ in vnũ
ↄgregare virtutes: vt cum ſermo
de ſacerdotalibus habetur ſacra⸗
mentis.vigilent omnes animi vir
tutes ⁊ intente ſint.vt nihil ſcientie
nihil in eis ſapientie.nibil deſit ĩidu
ſtrie.ſʒ adſit omnis multitudo ſen-
ſuum.adſit omnis ↄgregatio ſan-
ctarum cogitationmm. vt quid ſit
põtiſex?ᷣquid vnctio quid indumen
tateius conferens intra ſacrarium
cordis ſui poſſit aduertere.
¶ Item ex libro numerorum.
¶Populi gubernatio diums ele
ctione preſtetur.
ergo.tãtus ille actalis mov
8 ſes non permittit᷑ iudicio ſuo
eligendo populi pꝛincipe.⁊ de
cõſtituẽdo ſucceſſore.quis eritꝰ qui
audeat vel ex plebe que ſepe camo
ribusaut gratia aut precio fortaſ-
ſe excitata moueri ſolet.vel ex ipᷣis

etiam ſacerdotibus quis erit.ꝗ ido

neum:ad hoc ſe iudicet.niſi hoc ſi

cxi oranti ⁊ petenti a domino reue

letur.ſicut ⁊ deus dicit ad moyvſen:
aſſume ad temetipſum ieſum filiuʒ
naue hominem:qui habet ſpirituʒ
dei in ſemetipſo ⁊ impones manꝰ
tuas ſuper eũ:⁊ ſtatues eum coram
eleazaro ſacerdote.⁊ pᷣcepta ei da-
to in conſpectu totius ſynagoge.⁊
pꝛecipe de ipſo coram eis:⁊ dabis
claritatem tuam ſuper illum vt an
diant eum filij iſrael. Audis euidẽ
ter ordinationem principis popu-

li taã manifeſte defcriptã: vt pene ex

poſitione nõ egeat: nulla hic popu

puli ñ dalet. nt hic. ⁊ e ð elec.oſiꝰ ẽ ſimie. C.

nach. §F. ulti. col. i. ego
magis adhereo opinioni
.b.nam cum non ſit vi
tium in eligentibus nec ĩ
lecto quar erit electio caſ
ſanda: nam appellatio ñ
debet caſſare niſi ea qne

iniuſte facta ſunt.extra ö

reſti.ſpo.audita.⁊ extra

de elec. cum nobis.tem

ſi bonus iuſte põt eligi.

ergo contra illam electio

neʒ nõ admittit᷑ appella

tio. quia contra ea queep
petuo decreto ſancita uel

ſtatuta ſunt non admitti
iur appellatio.ff. de ap.
reci.uel non.l.pe.⁊ vlti.

non.n.eſt querendum ðᷣ

meritis perſone cum ma
ioꝛ ſit numerus ex vna ꝑ
te ꝙᷓ ex altera.ut extra de
elec.dudum.ſicvides in

ſimili.nam ſemꝑ de ea/

dẽ eccleſia dʒ pllatus eligl
ſi tamen maloꝛ pars eli/
gat de eccleſia aliena:lʒ
poſt appellatiõeʒ:pualet
electio maioꝛis partis cũ
altera pars neminem eli
git. ut extra de elec. cum
inter.immo ex aliox opi
nione ſequeretur ꝙ quili
bet peccaret benefaciẽdo.
qꝛ bene poſſet meliorem

reʒ facere:⁊ magiſter pcc

cet in legẽdo:qꝛ poſſet me
lius facere.ſ.oꝛare.
q ¶ Dopulo. ergo ĩ his
que publice facta ſũt non

põt ↄtradici.liiij.di.nul

li.lxxxvij.di.ſi expoſitus

pꝛin.electionis quis con⸗
ſenſit:poſtea non andi⸗//
tur contradicens.S. di.
iiij. ĩ iſtis.⁊.j.e.q.ij.di
lectiſfimi.
r ¶ Retractatio. per hot

videtur ꝙ populus poſ-
ſit retractare electionem
que ſit in eius abſentia ca

excipere poſſet contra ele⸗
ctionẽ.ut.xxiij.diſt. illð.

cuũ eis inuitis ñ ſit dadus

epiſcopus. ut. lxiij.di.c.
vlti.ſed hoc non ↄcedo.

ut dixi. lxij.di.ca.i.(Ad

de ꝙ ſta ut ſequitur pꝛeci

pit apoſtolus in pꝛima

epiſtola ad thimo.c.iij.

S Montitex. uel eiꝰ o

ciuʒ.rxxxvi. di.ſi ꝗsvult.
t ¶Quid indumenta. xl
uj. di. ſit rectoꝛ diſcreiꝰ.
OR ergo tatus.quis
rit. ar. ꝙ nõ lʒ mi
noꝛi qð maioꝛi nõ lʒ. xxx/
ij.q.v.ſi paulus.
x ¶CQLlamoꝛibꝰ.ſic g ele
ctio q̃ fu ad clamorẽ po
de penis decurionũ. ſſic.xx

ij.q.iiij.vnuſqſqʒ.q.n.ad clamoꝛẽ populi manumittit aliquẽ: vf coactꝰ
mãumittere.C.ꝗ manu.ñ poſ.l.ij.⁊.ff.ꝗ ⁊ a ꝗbꝰ.ſi puatꝰ.Qñq; ad vo

cẽ populi aliꝗd fit. xx viij.diſ.ð ſiracuſane.l.di.ut ↄſtitueret᷑.attamen ad

clamoꝛẽ ppli rmittit᷑ alicui pẽa.ff.ð ſic.l.pe.ð h no.ut.lxi.di.miramur.
V¶Qui ſeidoneum. ar. ꝙ nullus poteſt ſe eligere. S. e. in ſcriptuns.

etelti
6 fapalt
en⸗
reprepie
caſtaur
ſilnale
J
n
iſeht⸗
niztin⸗
eſisniſad
Ualniteer,
Firuz ſed
ſapermittn
ende
CCunop
Lenc
liucag⸗g
bemos go/
nsear
Noblakeohti
1n Dcuntur
NMiewamar
guanco,1,6
Hoeſablalie
ſcn. wibabe
Nimsalzudt
diariih faee
Daylceſacne
COoc⸗
Probationen
ſelegtipr
t,pii.l)
CArrje
lerhen
pouulinoeſe⸗/
Nlcni iſi ſeuun
lor dle., .
Nicd pcent uln
Gſtait lide
Kin Aacegt
nöpanbolegi
liacppllopeſe

4

Ahydignitate,
0ſecueniuur 1rd
ſar znig
M.demimmn

(ubhbing

ſgentanmz,

nraſe,

hals n
Wüfaktenirnel
memdei
ginmdgtink
Ceſcbeen gegie
lpacuuadentngih.
bene oſttncloen
nermagſirt
Untgidngfeſane
sfuegr onne.
—
Publcefugiſänpen
Maciceliizd nl
Irh.dl.lapoln
l g, dlnol
emonsunsto
poſten non andi/
radins, 5 di⸗
ſis1 ,eg
ni.

Craduto.abe
rbopdnsſ,
nacn dccionen
mncusabſentta
nepoſoonnet

ut ni ⸗ld
Sinunsiſtdiis

Uler n l⸗
hlutkſebimgtn
Poſoltsin i
Nlnt tim,

uc nlnmu
ſtreaordid
cgptilig i⸗
arggtohn
bmunihi
ſpaulm,
guungi
ſrllmcſ⸗,
nunnl i/
iinen en
n Aihidn
ettanumnens

Aade ꝙ quẽadmodũ
hic ſegtur legit᷑ oꝛigina/
litennumeri.c.xxvij.
a ¶ Acclamatio. S. c. P
xi.ↄ.Sed ibi bonum te
ſtimoniũ ppłi auditur.hᷣ
uero ſtrepitus negatur.
v.q.iiij.i loco.
b Ec nouum.ſi.S.
lxiij. di. noſſe. ga
quot hoĩes:tot ſunt ſnie
tot opiniones.j.ð cõſe.
di. iiij. ſicut ĩ ſacr̃is.⁊.ff.
De reſcrip.item ſi vnus.
5§. pricpaliter.
¶ Reprehenſibile. ſi ñ
eſt reprehẽſibile qre ergo
caſſatur electio que ſit in
ſciſmate.ut e ð elec.qꝛ.
dacter.arbitriũ
ppꝛobatũ ne ſit.
ʒ.j.xxiij.q.i.quid culpa

tur. vbi dr ꝙ non ẽ po

teſtas niſi a deo iubente
uel ſinẽte. xxvi.q.v. nec
miruʒ.ſed nõ appꝛobat
ſed permittit eos regna/
re.ſi.vi.q.i.ex merito.

e ¶ Et nõꝑ me. compꝛo

bantem. ſed tñ iubenteʒ.
⁊ ita ẽ arg.ꝙ qñq; aligd
inbemus qð ñ appꝛoba
mus.⁊c ar. ea q ꝑim-
pꝛobiuatẽ obtinent᷑ ꝙ il⸗
la dicuntur fieri inuito
dãte. vt extra de reſcrip.

bo.ſubla.l.i.⁊.vij.q.i.
ſcias.vbi habes ꝙ quiĩ
uitus aliquia facit potiꝰ
dr pati ꝙᷓ facere. vt. S.
di. vi.teſtamentum.

f¶ VDer cõſilium. i. ag-

probationem. (Adde ꝙ
ic legit ĩ pmo libo regũ
t. viij. ⁊ ſe)

8 nt ĩ eccleſia. pro

ter hec. ar.ĩ retẽ⸗
poꝛali nõ eſſe ſeruienduʒ

alicui niſ ſecundario. ut

lxxv. di.c.vlti.⁊.lxi.di.
cõſuluit.⁊.lix.di.c.ſi oſ
ſicia.(Adde ꝙ ſicut diẽ
ter. ð paulo legit᷑ ĩ epiſto
la ad philippẽſes.t. ij)

b TMs. melioꝛes. ar

gu.ꝙ nõ plus de
bet pꝛo aliquo pᷣſumi iõ
qꝛ bʒ dignitatẽ.xi.diſ.ñ
loca.⁊.c.multi.⁊.ij.q.

viſj. queritur.⁊ di.ix.ego

ſolꝰ. ar. Z. xi.q.iij.abſit
2. lxi.di.miramur.ĩ ſi.

i ¶ Pꝛohihẽt. ppter ne

gligentiam: ut. S. xl vij.
Di. F. neceſſe.

VIII
li acclamatioꝰ:nulla cõſanguinita

tis ratio: nulla ꝓpinꝗtatis habita

cotemplatio eſt: vt ꝓpinꝗs agroꝛũ
pꝛedioꝛũ relinquat᷑ hereditas.gu
bernatio populi illi tradatur quem
deus elegit:homini ſcilicet tali qui
habet ſicut ſcriptũ audiſtis ſpm̃ dei
in ſemetipſo:⁊ pᷣcepta dei in ↄſpe⸗/
ctu eius ſunt:⁊ ꝗ moyſi valde no/
tus ⁊ familiaris ſit:id eſt in quo ſit

daritas eius legis ⁊ ſcientia vt poſ

ſint eum audire ſilij ifrael. ¶Item
TeS0:ciulbus neapolitanis.
Hion ex fauoꝛe ſed iudicio debʒ
venire eledio.
cnonum''nec repꝛebenſibi
Aeceſt in eligendo epᷣo populi
ſe vota in duas partes dinidere:ſʒ
graue eſt quãdo in huiuſmodi cau
ſa non ex iudicio ſed ex ſolo fauoꝛe
venit electio. Cü auteʒ guberna
tio populi ei tradi iubet᷑ queʒ deus
elegit: dat᷑ intelligi q; aliquandoꝗa-
buſd traditur quos deꝰ nõ elegit.
Ande Mieronynus.
Non ex arbitrio dei aliquando
datur pꝛinceps eccdeſie.
Udacter foꝛtaſſe aliquid dici
mus:tñ qð ſcriptũ eſt dicimꝰ:
nõ ſemper pꝛiceps pplo ⁊ iundex ec
cleñe per dei arhitriuʒ datur ſed/ꝓ
ut merita noſtra depoſcunt:ſi mali
ſunt actus noſtri ⁊ operamur mali
gna in conſpectu dei:dantur nobis

vncipes ᷣm coꝛ noſtrum: ⁊ hoc ti-

bi de ſcripturis ſãctis ꝓbabo.Au-
di nanqʒ ad dñs dicat:feceruntſi-
bi regeʒ ⁊ nõ per me?:pꝛincipẽ ⁊ nõ
per cõſiliuʒmeuʒ. Et boc dictũ vi⸗
detur ð ſaule illo:quẽ vtiqʒ ipᷣe do/
minus elegerat:⁊ regẽ ſibi ſieri iuſ-
ſerat:ſed qm̃ non ſᷣm dei volunta-
tem ſed ſ̃ʒʒ peccatoꝛis populi meri-
tum fuerat electus:negat eũ cũ ſua
voluntate vel conſilio conſtitutum.
Tale ergo aliquid intelligamus ẽt
in ecdeſijs fieri:q pꝛo meritis aut
in verbo aut opere potẽs a deo tri
buit᷑ rectoꝛ eccleſie:aut ſi malignuʒ
faciat populus in cõſpectu dñi ⁊ ta
les perſeuerent:talis eccleſie iudex
datur ſub quo famem ⁊ ſuim popu
lus patiat᷑:non famẽ panis neq; ſi-
tim aque:ſed famẽ audiendi vbuʒ
dei. Item Auguſtinus.
CNoͤſunt ſilij ſʒ mercẽnarij ꝗ bo
noꝛẽ ab hominibus appetunt.
Vnt in eccleſia quidã pꝛepoſi
ti de quibus apoſtolus Dau

lus dicit: ſua qrentes: non qͥ Jeſu
chriſti. Quid ẽ ſua qrẽtes:nõ chꝛi⸗

ſtü gratis diligẽtes:ſed deũ nõ ꝑꝑ
deũ querentes:tꝑalia ↄmoda ſeqͥn
tes:lucris inhiãtes:honoꝛẽ ab hoĩ
bus appetentes:hec quãdo aman-
tur a pꝛepoſito:⁊ ꝓpter hecꝰ ſerui
tur deo: quiſquis talis eſt mercẽna
rius eſt:inter ſilios eius ſe non cõ-
putet. Non ergo qui pꝛeſiciunt
ſemper ceteris melioꝛes intelligun
tur. nde Hiero.

„

OQ 1

Erx electione non pꝛeſicltur epi
ſcopi ſed comprobantur.
Allugd inferenduʒ eſt aduerſus
eos ꝗ ð epatu itumeſcũt ⁊ pu-
tant ſe nõ diſpenſationeʒ xpᷣi ſed ĩ-
perium cõſecutos:qꝛ nõ ſtatim oi-
bus his melioꝛes?ſunt qcunq; epi
non fuerint oꝛdmati:⁊ ex eo qð epi
electi ſunt:ſe magis eſtunent cõpꝛo

batos.Si aũt pct ſilioꝛũ ab epatu

iuſtum pꝛobibent:quanto magis
ſe vnuſquiſq; conſiderans ⁊ ſciens
q; potentes potenter toꝛmenta pa-
tientur retrabit ſe ab hboc non tam
honoꝛe qᷓ;ᷓ onere:⁊ alioꝛũ locum ꝗ
magis digni ſuntnon ambigit oc-
cupare. Iem eiuſdem.
i¶¶.Oꝛo gradu ſui officij quẽquazʒ
melioꝛem eſſe opoꝛter.
Nalis enim erit ediſicatio di
,ſcipuli ſi intelligat magiſtro
ſe eſſe maioreʒ: vnde non ſolum
epᷣi pꝛeſbyteri ⁊ diacões debẽt ma-
gnopere pꝛeuidere:vt cumctuʒ po
pulum cui pꝛeſident conuerſatione
2 ſermone pꝛeeant. verum etiam ĩ
ferioꝛ gradus exoꝛciſte lectoꝛes cu
ſtodes edium acolyti ⁊ omnes om
nino qui domui dei deſeruiunt:qa
vchementer eccleſiam dei deſtruit
melioꝛes laicos eſſe qᷓ; clericos.

CIJdem.
CPopulus iudicabit epᷣʒ ſua of⸗
ſicia non agentem.
Ereoꝛquõ regina auſtrive⸗
niens a finibꝰ terre audire ſa-
pĩaʒ ſalomõiſ iudicaturaſẽ hoĩines
iꝑis ſui:⁊ viri niniuite acta penitẽ-
tia ad pᷣdicationẽ ione ↄdẽnabuntꝰ
eosꝰgꝗ maior ẽt iona ſaluatoꝛẽ cõ
tẽpſerũt:ſic plurimi in populis epi
ſcopos iudicẽtaſubtrahentes ſe ab
eccleſiaſtico gradu:⁊ ea q̃ epᷣo ↄue-/
niũt nõ exercẽtes. ¶ Itẽ Ambꝛo⸗
ſius in increpatione ad populum.
CQui clericos ſuos non corrigit

populũ corrigere non valet.
C. Uid aũt ego vos arguo:cũ

poſſitis me vno ſᷣmone ↄuĩi
cerecõuincor eni ego:cũ in hac ꝑte
clericos vobis magis video negli
gẽtes.quõ eni poſſum coꝛrigere ſi-
lios:cũ fratres emẽdare ñ poſſiʒ:
aut q̃ ſiducia ſuccenſeaʒ laicis:cuʒ
aↄſortibus pudoris verecũdia cõ
ticeſcã: Ego auũt fratres nõ de oĩbꝰ
loquor:ſũt certe ꝗdã deuoti ſunt ⁊
alij negligẽtes. ego neminẽ nomio
cõſciètia ſua vnũquẽqʒ ↄueniat.
Item beda ſuper matheum.
Epo ad ſaluteʒ nõ ſufficit mori
bus ⁊ vita populo adequari.
Ec ſufficere nobis ad ſalutẽ
arbitremur ſi turbis negligẽ
tiũ vel quorũlibet indoctoꝝ ſidevł
actibus adeqmur:ꝗbus ſacris lr̃is
vnica ẽ credẽdipariter ⁊ vinẽdi re
gla pᷣſcripta. Me ergo vt ſupꝛa
dictũ eſt tales ſui officij ſucceſſores
aligs ſibi qreret:ꝓbibent᷑ epi alteꝝ
ꝓ ſe ſucceſſorẽ ſibi ſtatuere:ac deſi

145

k 64 Qalis erit.maiorẽ.ſic.Sẽ

xcvi.di.ꝗs dubitet.Sv.di.

vñ quidã diſcipuli ĩ hoc ðcepti
nimiſfeſtinant adcathedram. ⁊?
dum delectant᷑ in loco glorie:ſi

unt alijs auctoꝛes ruine vt.x

viij. di. qm.cuʒ magiſter faciat

cathedram nõ cathedra magi/

ſtru.vt.xl.di.c.ul.magiſtni enĩ
moꝛibus ⁊ facũdia debẽt alios
precedere:ut.C.ð ꝓſeſ.⁊ medi.
magiſtros.li.x.⁊ erit talis ma⸗/
giſter cuius comparatòe ſui di
ſcipuli palee dicant᷑.ut.xxv.di.

S. criminis.

I¶Melioꝛes.i. clericos eſſe de
teriores quaʒ laicos.ſuſfficit eni

clerico ſi ẽq bonns.
m reoꝛ.i.vere cundoꝛ.
n (augicatura. non po

teſtate iudicij quia illud ſemine
non habent.iij.q.vij. F.tria. ff.
de reg. iur.l.ij.(Adde qita ᷣ
ipa legit᷑ ĩ. iij. regũ.c.x.et in ſe
cundo paralipomenõ. c. x)
o ¶Condemnabunt.meliꝰvi/
uendo.
p ¶Eos.l.iudeos. (Zldde ꝙꝙ;

ſic de Miniuitis legiturĩ Jona
ꝓpheta. c. iij)
q N

.

udicent.S. di.xxviij.c. vl

ti. Z. S.di.xxi.nolite.j.vi.q.i.
oues ↄtra.ſed nõ dicunt᷑ ſubdi⸗/
ti coꝛrigere ſiue iudicare prela/
tos poteſtate officij ſed vite cõ⸗
paratione.nt.i.q.i.nonne.

1

Aid autem.conuincere.
⁊ ruboꝛẽ incutere ex hoc

ꝙ laici melioꝛes ſunt clericis .ñ
enĩ poſſet ob hoc reprehendi.x/⸗
lvij.di.ꝙ ad nos.qꝛ nõ crimi⸗/
nis relatione:ſed innocẽtia reꝰ
purgatur. ff. ð publi.iudi.is ꝗ.
8 Cum fratres. alias ſocij di
cuntur.x.q.iij.cauendum.

1 Succenſeam.i.ilaſcar.
u ꝘHeminem. contra. 8. v. q.

v.nð vos.ſed hic loquit᷑ qñ cri
men non pot ꝓbari:ibi qñ põt.
occulta enim crimina non ba/
bent vindictam.vi.q.i.ſi oia.
xxij.di. erubeſcant.
x Ec ſufficere. credẽdi. qᷓ;⸗

tũ ad articulos fidei.lai/

cis mñ ſufficit pictura ꝓ doctri/⸗
na. de ↄſe. di.iij. perlatum.

—

a Aocd autem. patro⸗
cinia. Matrocinia
gut cöſiſtũt ĩ pecuũia
nel obſego a tüc ſit ſi
monia.aut i pꝛecibus.⁊ tũc aut
ſunt carnales aut ſpirituales:
ſi ſpirituales nalent nec per eas

ſimonia cõmittit᷑.vt.i.q.i.lato
rẽ.carnales ẽt ꝓ digno ſunt re

cipiẽde.ut.i.q.i.ꝗbuſdam in fi.

ſed pꝛeces carnales ꝓ indigno

facte inducũt ſimoniam.i.q:i.
de oꝛdinatiom bus.⁊ dic ut.S.
e. moyſes.

b Nlud adeʒ. patrocinia.ni
ſi dignus ſit ille ꝓ quo pe
titur:vt.S.i.q.i.nullus itaqʒ ⁊

c atrocinio. ſed nöne ſuf⸗

agliũ patris ꝓdeſt filio. ff. qd
cuiuſqʒ vniuer.l.illud.ſed illud

—

ad numerum eligẽtium.
d ¶Xõpellit. qr ad antidota te-
nentur.ut. ff. de pe. heredi. ſed
⁊ſi.S.cõſuluit.⁊.lxxxiij. diſ.ni/

hil. ⁊ ex ð teſta.cũ in officijsibu

manũ.n.ẽ vt ꝗs exhibeat ei re⸗
uerẽtiam a quo pcepit beneficiũ
vt.xvi.q.ij.uiſis.

e lectiſſimi.libero.ſic.lx
iij. di. nihil.ſic.xi.qðe.
iij.quattuoꝛ.
7 uadicarar⸗c electů queʒ

ſemel copꝛobaſti:nõ potes po/
ſtea repꝛobare.ut.j.xxxij.q.v.

hoꝛrẽdus.ar.ex ð his que fi. x⸗

ma.par.ca.ex oꝛe.in fine.ð.di.
iſij.erit.⁊.c.in iſtis.s.e.q. ꝓxi.
c.lʒ.ſi.ff.ð decur.l.pe.in ſin.⁊
ar. ff. de pac.dota. ↄuenire.ff.ð
ne.geſ.pomponiꝰ.ar. ð lib.
cã.nõ iccirco.⁊.l.non mutat.a
C.ð ꝓfeſ.⁊ medi.l.grãmaticos
li.x.er ð elec.cũ dilectus.ð vbi
potentia non equalet electioni
Z id qð eſt.ff.de pub.ſi ego.S.
1.ſo.electus ſemel apppꝛobatus
nõ põt ampliꝰ repꝛobari ab eli
gẽtibus:niſi ex cꝗ noua ułð no
uo ad eoꝝ noticiã veniente: tũc
n. bñ põt ab eis repꝛobari:ut er
de of. dele. inſinuante. ⁊ e ð ex
cep.paſtoꝛalis.⁊.ff.ð mu.⁊ ho.
ut gradatim.S.repꝛobari.⁊ ita
intelligit illa ðcre.⁊ illa lex grã
maticos. Q.II.
6 od autem.⁊ ante ⁊
g Ppoſt electionẽ licite ʒ
quoſdaʒ petit᷑ cautio:
q̃ habet᷑ ex iure uel cõ
ſueiudine.lxiij.di.qꝛ.i.q.iij.qꝛ
q̃ſituʒ.er̃ de pᷣben. ſigniſicatũ.
a ſuꝑiore vo q̃libet cautio peti
pot.xxviij.di.de ſiracuſane.x.
q.iij.c. vl. xviij.q.ij.eleutheriꝰ
c.di. ̊ moꝛem.quidaʒ tñ dicũt
ꝙ ante elecrionem nulla cautio
põt peti:⁊a ſi pᷣſtetur ſimonia ẽ.
qꝛ vr eã facer̃ ut eligat᷑.j.e.c.i.
Idẽ ẽ ſi pꝛomitiat ante electio/
nem ſe iuratuꝝ poſt elecnonẽvt
.i.q.ij.quaãpio.ſʒ poſt electionẽ
bene põt qꝛ tunc nihil ſperat ab
eis:ſʒ a ſupioꝛe:vt dixi põt peti
T ei pᷣſtari tale iuramẽtũ ſiue añ

Cauſa

gnatis nominibus in locum ſuum
alium ſibi ſubrogare. M. .
od aũt amicoꝛuʒ
patrocinia ĩ aliquo
rum electiõe cõuale
ſcere nõ debeãt au⸗
ctoꝛitate beati Gre⸗
goꝛij pape ꝓbat᷑: ꝗ
in tertio lib. regiſtri
ſachit Antonio ſubdiacono dicẽs.

In electioõe epi nõ muneꝝ datio

nec aliquoꝝ patrocinia cõnaleſcãt.
Alud adem pꝛe oibus cure ti
H bi ſu vt in hac elecuiõe nec da-
tio gbuſcũq; modis interueniat pᷣ-
mioꝛuʒ:neqquarũlibet perſonaruʒ
patrociniaꝰcõualeſcant.na ſi quoꝝ
daʒ patrocinio quiſqᷓz fuerit electꝰ
volũtatibus eoꝛuʒ cum fuerit oꝛdi
natus:reuerentia exigente obedire
cõpelliturꝰ:ſicq; ſit:vt res illius di
minuatur eccleſie ⁊ oꝛdo eccleſiaſti
cus non ſᷣuetur.talẽ ergo te admo⸗-
nẽte debent ſibi ꝑſonam eligere:q̃
nullius incõgrue volũtati deſerui⸗
at:ſed vita ⁊ moꝛibus decoꝛata tã
to oꝛdine digna valeat inueniri.
tè ad derũ mediolanẽſem.
electõe antiſtitis comuni vti
litati nõ ſuo lucro ꝗſqʒ pꝛoſpiciat.
*„ ectiſſimi filij officij nr̃i cen
ura cõmoniti ſuademus vt
in ſuicipiendi antiſtitis cauſa nullꝰ
veſtrum neglecta vtilitate comuni
ſuo lucro pꝛoſpiciat:ne ſi quiſquaʒ
ꝓpꝛia cõmoda appetit:friuola eſti
matiõe fallatur:qꝛ neclibero iudi-
cio pꝛeferendãa ſibi perſonam exa-
minat mẽs quã cupiditas ligat.pẽ-
ſantes ergo que cunctis expediũt:
eiquem vobis gratia diuina pꝛetu

lerit integerrunmam ſemper in om-

nibus obedientiaʒ pꝛebete.ideſt ta-
lem eligite cui ſemper ðbeatis obe
dire. Judicarinãq; a vobis vltra
nõ dʒ ſemel pꝛelatus:ſed tanto nũc
ſubtiliter iudicãdus eſt:quaãto poſt
modum iudicandus non eſt.
QQ. II.

Mod autemꝰquerit᷑
an ſimoniacꝰ haben
dus non ſit qui poſt
electionem pꝛo indẽ
nitate eccleſie iuram̃
tum pꝛeſtiterit:facile pꝛobatur.alið
eſt enim ante electionẽ muramentuʒ
facere:vel ſe paciſci facturũ ad hoc
vt eligatur:aliud eſt nulla pꝛecedẽ
ti cõuentione poſt electionẽ huiuſ⸗
cemodi iuramentũ offerre.illð ab
officio tanquã munus impẽſũ deij⸗
cit.hoc autem cõſecrãdo nullũ um-
pedimentũ generat. Cο poꝛi ca

ſu ſcribit pelagius clero catinenſi.

min epi copum eligitur: re
bus ecdeſiaſticis aliquam ſecurita
tem nulli faciat.
Aliasquidem iam duduʒ ad
fratrẽ ? coepᷣm noſtrũ eucar-
pum de viſuatione catineſis eccle-
ſie ſcripta direximus:vt in eis iudi

cium noſtrum potuiſſetis agnoſce
re.veruntamen q: quoſdam ibi nõ
ſana intentione ſed pꝛauis ſtudijs
diſſenſiones ſuſcitare veſtra etiã re
latione cognouimus: qui ſcientes
ſe ad epiſcopatũ nec etate nec ſcien
tia nec vite meritis poſſe perduci:
ad hoc tantũmodo iquietare eccle-
ſiam voluerunt:vt ſibi de his q̃ ex
ipſa pꝛeſumpta ſunt: impunitate?
futurus pꝛomittat epiſcopꝰ:⁊ ſfiat
rapine lecuritas epiſcopaius am-
bitio.hoc etiam vos duximus cõ⸗
monendos:vt decretuʒ in elpidiũ
diaconem factum ⁊ ſubſcriptnʒ ab
omnibus quos veſtra relatio deſi-
gnauit:ad nos cum pꝛedicti viſita
toꝛis epiſtola ⁊ cum eodem diaco⸗
no maturetis deo ꝓpiciãte perdu-
cere.⁊ poſt pauca: Cuʒ igitur hic fi
lius noſter magniſicus vir leo pꝛe-
toꝛ veniſſet:retulit nobis de ſingu⸗
lis que ibi mota ſunt:⁊ quomodo
vota pꝛope totius cinitatis in elpi-
dio diacone cõcoꝛdarent.vnde ꝗa
de memoꝛativiriteſtimonio dubi⸗
tare omnino non poſſumus:iccir-
co ſicut dictuʒ eſt elpidiuʒ diaconẽ
ad nos facite pꝛoperare:nec expe⸗
ctetis vlterius.vt admonitio ad eũ
noſtra debeat deſtinari.quez tamẽ

per veſtram dilectionem in bacpᷣ⸗/
ſenti iuſſione ſpecialiter admone⸗
mus:ne cuiq; ſe aligd dare vel da

turum ſe eſſe pꝛomutat:ſed neq; ð

eccleſiaſticis pᷣteriiis cauſis aliquaʒ

ſecuritatem cuiquam audeat face-
re ſiue ꝓmittere:aut q̃n factus epi

ſcopus ea que direpta ſuntperma⸗

nere libere patiatur:ſciens quod ſi
tale aliquid fecerit vl fecu:nec a no
bis ommino permittitur valere ip-
ſa promiſſio:⁊ cum iudicij noſtri
quod ð ſeipſo habuimus damno

paſtoralis conſecrationis ordineʒ

pꝛomereri non poterit.
¶De ſecundo vo caſu in geſtis vꝛ
bani ſecundi legitur.
SPoſt electionem pꝛo indemni
tate eccleſie licet electo iuramentuʒ
pꝛeſtare. -
AKtaldns arelatenſis epiſco⸗
pus narbonenſis eccleſie ſuf
fraganeus romam conſecrandus
ad dominum papam vrbanuz ve
nit:ſuus quippe archiepiſcopꝰ euʒ
conſecrare nolebat:quoniam poſt
electionem ſuam pꝛopter bona ec-
cleſie conſeruanda canonicis iura-

Uit. conſecratus itaqʒ eſt a domino

papa vrbano ante purgatius bu⸗
iuſmodi iuramento“: ð iuramen-
to quod canonicis noſtre eccleſie
feci poſt electionem nullam conuẽ-
tioneʒ ante vt eligererfeci.narbo/
nenſis vero eccleſie archiepiſcopꝰ
nullius ꝰpꝛeter id crimis cauſa con
ſecrationem omiſit me ſcienteꝰ:ne
q;ʒ mihi criminis conſcius ſum ꝓ/
pter qð a ſe cergoto me repellat.

* 4

electioneʒz ſiue poſt. c. di.
optatuʒ.xxviij.di.ð ſira
cuſane..xxiij.di.quaqᷓ
iñ id qð pꝛius dixi:veriꝰ
vf maxime ſi glibet cão
nicoꝛum ita iurat:ego iu
ro ꝙ ſi fuero factus epᷣus

nihil alienabo de rebus

eccleſie. qꝛ tutoꝛ eligitur
ſub tali ↄditiõe ſi ſatiſde
derit.vt.ff.de tute.mu/
to. F. i. e ð elec.ſigniſica
ſti. nec tñ vr eẽ oditio ſed

potius admonitio q̃daʒ
ut dicit illa lexr muto. tñ
ex ꝑſona ghẽtium pᷣſumi

debet ctũ ſiue ꝓmiſſio

nem eẽ ſimoniacã vel ſñ

ſicut ⁊ pᷣumitur vſura

rium vctum ex pſona cõ

trabẽtis vt er de pigno/
ribus illo.ĩ f.

b Alia impunitate.
vyr remitteret eis ea
q̊ abſtulerat.illud. n. eſt
ſimonia.remittere.n.eſt

dare. vt e ð teſti. veniẽs
ff. ð calů. gn etiam.

i iri. ar. teſtimonio

vnius credi.vt.ff.de do
te pᷣle.theopõpus.S.xcv
ij.di.nobiliſſimus.S.di.
Ixrxvi.tanta.ſ. xxiij.q.

1022

iiij.ĩter q̃relas.xx.q.iij.

pñs.ax..xxxiij.q.ij.ad

monere.
eum fecimus nos muta
bimus. .

lI¶ Damno. qꝛ retracta

bimus qð fecimꝰ.

m ◻ Rtald?. iuram?
to.ar.ꝙ ſolꝰ epi
ſcopus ſola manu ſe exr

purgat.vt.ij.q.v.qto.
ſed iſtud obtinet cum nõ

haberet cõpurgatoꝛes.

n ¶At eligerer. ar. Z. xx
viij.di.de ſiracuſane.
o Nullius.ex hoc vᷣbo

dixit io.fa.ꝙ infamatus

de vno crie expurgabit
ſe de oĩbus alijs: ſed cer
te hic nõ fuit generale iu
ramẽtum:ſed hoc ſolum
iurauit ꝙ nullius cris cõ
ſcius erat:⁊ ꝙ archieps
ei aliud crimen non obie
cerat.ſed q̃re papa cõſe/
crauit iſtũ pendente ad-
buc obiectione archiepi:
ſed dic ꝙ archieps ĩ foꝛ/
ma iudicij nibil obiec ei.
p ¶ Me ſciẽte. ar. bonuʒ
ad interpretandũ nega/
tiua dicta teſtium ut cum
teſtis iurat ſe non vidiſſe
tale ꝗd:intelligendum ẽ
ꝙ iple ſciat.ſicĩ auẽ.ð he
re. ⁊ fal. S. ſancimus ĩ ſi.
7.§. ſi Ho. ĩ fi. colei.

k ¶ Judicij. i. qð circa .

(won
lian
c lli⸗
hot ſinn
poaß 1
Alare.
gin
ſiandeſ
giniisd⸗
gleiudl.
l cdni
ſniamamt
f.depe.
dſtammm.
ganeappel
latſcbati
grſcams.
ſckproſec
uonenin
pelato
Ulninſta
erauäͤer,
pellaton⸗
nöͤctpot
ationem:
Appelaſſte.
ſtercolcalun
un.de
1. kprt Ki
ſorupto tel
Meio egocke
leappelaton
hauntaiobed
lenteappel
venbbäſtins
zieg, Ni⸗
lterpoſtta.
Pibdiosas
adtwrpa
caliotener
batſecum
Nemn.er
ſtoꝛulis.
n
chſa
ſiutaligue⸗
nouz rt y.
ütoaccnlat
gdei debet.
feo, ſolaen.

ifft ig,

lerdictt ſ⸗
Pellaniteſa
gereſt .nibi
pelpnica,ne
MMesſotenimen
Fdebiygno./
mmibtir ,
linls tef deae
ſpoens ger P.
ntſepdecde

146
R z vſur⸗
taß en wobtuandoqz vſur⸗
I1 ſupioꝛi ca dictũ ariſ⸗ orten ebori
ia ercicatiis. In dencor⸗ edcbn reg
O Ententia exc iure ſuoꝝ t qñq; de iu ſcopi eo non
IX relati g pant ſibi —— anpont ds alterius ſuſuffaganeind
e bic dinabit cler clericos ſui alia ⁊c.
oſltionem p e, ceſſorem. hi⸗ mooꝛ anus clercos ut heca alia ac.
iante kuſpenſio ens annem. u. 47 tenck nent qð metropolit poͤt ludicaterel or dinauio bie
kole tc. clerici ante t tiam. xvi. q. l.2. xvi.q) u nara g. mo.nec itur an oꝛ
niſiͤ Godan buntei obed nullug ieni.o iis tribꝰ cribus ? r an excdicato ſit ra
W 8 non e bltanrg. di. nu uit᷑.nam in üli ſimonia occulta cta coᷣicatus bic of
nndn vl. neco acanone loqu toꝛe. ſed de OQ. krinanhnelm ur
lbden, ibi de ſuſpenſis ꝛio foꝛnica . ciſus ab eccleſia pp icit
eſſſ ibi de ereñ ⁊ ĩ noto unere. ĩatio ?q̃ ab vciſus a iquam cãm. O
unnn Edmoniez ne Aod auteʒ e Jaa aꝛclatſe a⸗ 5 Himma ucd alidu anand nes
hunge detr᷑ coꝛr d ſtat 8 ſnie . cxco . eS O 10. * anus ĩpo lone. dies
W ult. ſed nunge b ante tpᷣ non li as oinovir timam manus ccleſa oꝛ
ec. ult. recedent a iſcedere nilas Et conſecra inẽ epiſcopalẽ i e ionem oꝛ
W Hõ ſuod tur auctoꝛi 4 ie at necẽt co ce eeaneß ere us ſer:
ltaitii adhuc poſſ 4q9 eat: ꝓba i pa⸗⸗ ie llanda ſit: confert: ſed Fnihil confert:
ipo cuʒ ellatio erxt achi p appe . inis. ſi autem er ionẽ: cuʒ
fum, tarenelleie tell tate ſymm 15 ducne. (mnis. 4 netrecuuione:n,
gſinfie la noẽ ſtati ſen. ie nõ lʒ npõt appellari tales n x. di. c. pp.i·
Nfnſd ſn da. ut eỹ de ſen tempus ſni Nonpõ ivertum. rt. opinio re
. ni mc⸗ vad nlars T nte odiſcedere. t vᷣba ðcre ſit ab Son unicaris nul⸗ das n eni⸗ W genrntl⸗
Nmm necorra pr Piaumn bepo ſuo diſe cta ſunt vb cõſecrationẽ ab excõi⸗ errdevi rannenrnti⸗
aeſtmiin Kewamlt Gane ermnabepolts aeporſtumeme I. Proba ainationes.
zasen mabepo poſium⸗ lebꝛata.. bus.j.e.oꝛdinat t vltimam
nüſn nie Farnemle ge 95 T iſias clericoꝛun ſuſpicione lom lllicite cele onchnemi ualin
ſmamNie . 4 ia ſu . Alon 8 eſt illicitea ꝙ ſiue ꝗg em in ecc
ſſnaniri da den aan d⸗ i 10 dubia ſur ane⸗ atis hoibu aeg. 5 Rng eanndn ie ß
ſnmmſene . ie tps p . in eu m 22: c iponũt: manus impoſt ma eccleſi
röſunimzein ataann ſem a ercdi ante ſn it: manifeſtaz in e ötiſfi „Jtem. nꝰiponüt: F dum iñ ſoꝛ ꝛdi⸗
it: manif ſiaſtica p Ntem. illicite man? ipa vbi auee o mando ſempo
mumenhſmn dente appe ſuũ an eſt ille diſceſſer eni eccleſiaſtice blu. TXoicati ülici dinõ hñt: in oꝛdinan r execu
t ditũ ſuñ qꝛ ſurã.lex D“õ uſqᷓ; ſu ꝛdina jo vul ueturi ꝛſed non ſempe
antckpin rat ſub 8. diſtingue. q re cenſun uſatũ priuſq; eling 2 ptãteʒ o oſitio v Aert: ſed n cienter ſiue
is. ercöicatus. s apppel- re ab alijs accuſan igit nõ rel manus impoſ ceſſe nem boc ſiue ſeiente led
Nleinen. oſecutu licet cẽ aba ſtiterit exigit n epᷣs ac tẽ ilncita ẽ iterari ne tionem 2 inetur ab eo.
Aninnmin ſen pr ſuam tunc ce ſubiecta oſtit apoſtolicis cat? aute it: vnde re collatum. ignoꝛanter oꝛdine entia. ꝙ oꝛ
tunimmnesn — ſit pꝛomulga Ine litteris cta ſede voca nus innigit: bat eẽ coll . 5eigen n ianme
eR ercSicatic 2 me ꝓ Pale n hoc ſo . cipiüut v
ulrir n n⸗ uppellatio cõicatio te ſatus ⁊ a ſan deſiam. ſt: qð mini a. git. m doc bepo gre leſia
* iniuſta: er ap cuſa atur ec ei:go⸗ maſus pa. ait. oſitio inattabebeennlde v
inemnimg n aui kecit ed ſitpa non reuert git. CUnñ dam ſtã manus impe nde wannsipolitton ieter: ſi als
eeA .. . . 9 4 B . 5 — lcieter: —
aNrötſifii netqua nis ſunt lapſa .“ agclug e Sixtus papa catus epᷣs Er illicitã me utillig vide n ignoꝛater ſiue ſciete⸗ ut. J.
Nock . „ tũ cap 4 vbi ſiue ignoꝛater tolerari. ut. j.
cli gain, pellatio ſecutus appel⸗ CUnd ſtolica voc atꝰ ẽ vulneratũ abcãt: 2 vb ignt fuerit pfi ſbue.ſ
i a. ſt pꝛoſecutus cſi nñ ſede apoſte af niñ purg ne epiſſe bab⸗ di- digni⸗ qttuoꝛ ca
Ein, ſſing noe em:idemẽ a 6 A u nõ reuerta ns r aliꝗd accep eſſe eſt me c.ij. niñ in qᷣ ta vnctione
bltd ſen lation m bornẽö domund reuer inmſrnctus. Ainr alt fixuʒ eſt nec acula. e. c. culail iterata v in. ur
llaſſet. iſtin⸗ ad litteris tus atqʒ lnus infix 7 ſanet ma ſunt macu berrimü.i
ſenchiſtinmei eſer ſfvehis guino. 4 Nilibet fr ſede vocat . cinaz adbibe eceſſe eſt qð tur. ut. toꝛdinati ſim coicatis
Mindhin miaedelig nd. ſancta ſede voe ꝛius Ie reiterari neceſſe pꝛobatur. ſi ſun i. . e. ab excdicati
iunnſci K furti. F. i. . 5 añ ab hac auerit nõ p ‚·AIilẽ reiten llatũ minime pꝛ ere qgii moglaco. m. tizati. ut ðᷣ oſe.
mriſtnng,⸗ rupto telſigs. 45 is repꝛeſentaueri apoſtoli actũ aut co oꝛez retin lſi ſunt rebap ſubuerſionẽ
zmic ſto rup do ꝙ pẽdẽ ſe nobis repꝛelſ clitteris a 15 ſſit bon grenon nein el ſi ad ſubuerſie 5
drgnigi io. ego credo ꝙ pe lertar᷑ quã bin iter inſtruc a quo poſſu bor laͤtem d i. iij. eos uel ſi⸗ eticis. 1ĩ c
pe lo ese e clerici de euertat qua hi leniter in nad pit qui prate poſ⸗ di⸗ u ſerint per ina
nere. llatione cler „ r atis p . oſt o accepit qui ire non i adheſe nt oꝛdin
nd te appel re:cũ pen/ is vel foꝛm fuerit vñ. ⁊ p ab uülo tume innen igunt fiqde i eccleſie voluerunt oꝛ 5
Zucſciichin beant ei obedi n e uel li cis v atus ſit: ſi S Ogno 1:legitime 1. intellign Eptũ eccle . uenietib?.
trecog habui cati hic ex teptüe t.i. q. vi. oueni eẽ
ainunm dente aporlanansnell arq; purg erlus fuerit re⸗ uq; Sed excõicati bie ebeno r. ebiltecen dinati ab eboge
ibil ſit inonandũ. 6 vomuz reuer iter ſuaʒ alioꝛ ſum. na oꝛdinatio ſt ſunt oꝛdinati al ontio
u. te nihil ſit ĩnon ellarione GB vomu iſui q̃liter ſua abſq; i in ipſa ſua oꝛdi erunt: g nü⸗ ſi aüt ſu tmanꝰ imp
Dano gennn Z. ij. q. vi. eoiliepe. ſcant vicini rit: qtenus illaz ca-⸗ qui in 2101 nis cõtrax fuerüt. eccleſiã ecepi 4 toleraniur
3. ic finierit: qᷓ n⸗ pdica ömunicatio licoꝛuʒ . ſciẽter nunq tto
bofim lterpoſita. e totuz. fl. cam bic Rnier la nüciare de com ro catholicoꝛ ing nem. ſi ſe hoc ꝓbauerin
Halcheinn nibil inouek. . di⸗ iguitate; vlla ſctã ſec ; in numero cat tholicos pꝛi⸗ ignoꝛater 2 inationes.
nipil ine ĩ ſi. ⁊ erc ambiguitate b hac.n. ſetã „G i inter ca icatio- ſiig e. oꝛdi
daar gſ ad turpil.l.i. ſtatiz tra ibus poſſit. ab he fendi ⁊ li eteruʒ qu ſtea excõicati antur. ut. .e. oꝛd heretici
adtn ſtatlz ir. bus i deſe ſunt: ſi poſtea exc tides ler 5 ſit ſides tua: ꝙ ſa⸗
sſaamumi catio un ſug ereuntto⸗ reot apoſtolis tuer icut eoꝛum eputati ſunt: int: oꝛdinatie Mec g ſit oſiti vera ſa
ſſtu nem. 02 . Eſedis c eoꝛin cr̃a ꝓferũt: I. qei. Dñis
— PBime ſile olr 4 ichonone ſic puing ſe daclie P⸗ ateriolerantur⸗ ſcribit dicẽs. cad H de Pont
Alclgunr; b tio non con ſunt tiõi eoꝝ cã is tpibꝰ ſint Uñ vrbanꝰ.ij. ſcril ömunic uit. i0. Qð ut.1l. di. ce gee⸗
lci,deſrtaun. ccuſatio⸗ mi unt ſpoſitiõi e txibꝰſin n vrban.i). b excõm do eẽ vey.
–R Knnaliaueresurenwi ſane kontlen⸗ futuris iberi. CAñ inationes a iſerico: noͤctedoee
Nhllip gbei ſtituit a v. d vieei, ul. uauerũt ꝓtec atibꝰ ſemꝑ li en ODꝛdi õiace facte ex m dens.b. KcranoncS.l.
in vilimtn noſus vr. rv to pot ſolui ibus puerſita fratres aliter is non ſimo . 1enoe.1.
ſeapugen ñ reo accuſate 5o aboi i circa fre s re- 1is inun. tñ ca ij. coueniẽtib?
obuslſß ſili id qo eid noistio ñ Aücul az huius ſancte nt. HB excõicati⸗ inatos: ſig bertum. i. brticis ue
enenieenenen eo. ſola. n. lti. 2 erint quaʒ h nouerunt. is epis oꝛdinat. ac b excdicatis.iel iure ſuͦt
knöͤfutgnen lu. reo. ſole i. mu eger lacere cognoue cõica olicis epis oꝛd 8 ipſos k. . Zlb er n. ipo iure ſi
Anm öpoeten ffic. ut. ij. q.1. n 19 ap ibus pla tetia ex Ltb lace oꝛdines ip ⸗ icis tales. n. iß
unſchmn ſin icit ꝙ ſi denat? te ccoꝛ Ente snotatꝰg⸗ 5 ſimoniace oꝛd ſimonia- cinmatt .
muillud her 1 l:Katgseſus ni tionis nota ali :2 ſi ipſos e hoc ſi eo excõicati. Ster foꝛmã eccle
ff. nibil inno. eps erunt: ⁊æ ſiipſo it: ad . Celebrata. pter : hoc di
buunigin per en ff. nibil nnoe. dã archie Iceperunt: cõſtiter ine pro Caebrata odiũ eox hoe
