f h Biofe vInmm Inccnced um ſemel icente bapti⸗ rit ſen : 2 om tẽ cete gr caſu quẽ . ädam üimi
dein v tari der m ſententi anacrun letur: d les: vnũ tõe de iet iterũ: nod autẽ ari Scoöͤzʒ lſa APaudan
ſrheeſern⸗ bererienn diſtin. ij. tione vio :vna fſic lla reitera n. tur ⁊ oꝛd it. Qno miſtr . dorobʒ fal ſcetales e it aſcn
. vna E leis ag· dor one. . corrig sn
H a t quo nus maredinei mn ſpiritus ſa 3z6 baptizau bhereti ny.i obinion T. d na
1 . e 8 Eta a biero nizari. roma Kones
nn ehr vee 1o Nec in » a. cuius :ſed ſola o ab h Pu cramẽ ſtatur rebay ibi: ſed ro ſiz ro
un namgſum ? hereti⸗ ſm landa eſt: a: vt q licis ſa ra ſa int:te ab here⸗ ſe ſtatim lij dicũt.
. anc and tholicis oſſt ab tta alij
rum vtr tolleratu ius. b. Violar innoc it: ꝗa ca Mẽo nonp heta. o que q. d. ¶r. igok
ſor non unica ceſſita ificatio accep r. C Mẽe ud bꝛop nt de J nus t. ekorig than
cus eſt exc a. ſcilicet . reticiſn conſeq conſtitu fi⸗ Nonp tur. heretic rATR dede. n annign
noronter cocdk. dotibus iſmate ſi cum T fferun g iſte be meodt vſecns · decle.n maͤne⸗
en m. . nbere velſe n eaneie ticis opulus peguneo di mecſen 1o.. di rn
te ve lapiden in hereſi ſt. Cetern n taie de Icp eſt in oſp nod inr W. Bagane. iiij. .
er cle in us e imi p seccle iume erint q ſalu⸗ Page cð. di.
b er ſancta ec lligendu te 7 ani foꝛmaꝰe = Omin ð fec 5 el ꝓ 1 » . ů. ſ. ðt contra
ſi iuſtu iritus. etiri deo telli⸗ egrita m in fo it:tunc ſis: omne q ota v to ve iſ. F. uer ganis. cc danm
0 k. naʒ m no dei int ticoꝛu cceper » tdñs: on t vel v pecca ie osa pa formamee ſ
2 ugelatenoz⸗ faller iſ. d nu bere tiſmaa lapidenm d btulerin vel pꝛo! s ſiue atbipreter tzati.
ij. na ſccd wip t bapti 0 C
oſtumus ſed ip nſecra. di nt ma liquis bap ug. per reolos: 2 bio lpacifica lemolyn tamia ſec bieeen baptiſm ſ
Pochumms deen im certa un ſe ais Pah ſit ad a fige. ob guſta vele itate: os enz eſe in nlect nnr
imarur. g ur anſit ſacfiꝛ⁊c̃. auſta' ve caſtitat nis auten besd arn
poſſun omnia an ennneuur⸗ implet aquatre virtus ſs ſcti. boloc coꝛpis eo ᷓ; fferun B ik q in fo
. ff. de rgumẽ. .reuer ſpiritue laſfemi lligun nunia in ↄſp Eſui q ui po⸗ radit᷑. em. n nint⸗
ei. ff. o. arg i. q. i. iterum ſp ð b coſigun . ut in kſp lloq 1 5 aut .
m .xvi. iter in li. bomc eccle ta erůᷣ deant ſpẽ ab ilo Q gfe 5 ic
.d oportet on Itez malos ĩſãcta ⸗ cta vi ata ſüt oia. E. z ci effectu 8. ſic
ri. diſt. argumen. n ſa . ti per ſanctusit equo ve ſan qꝛ tract olluũtur ecodẽ. nt epogui 1 bec
timini. ceſatn E& iritus iſto tẽpoꝛ ſic opa tur:tũ in aia p beta. ? etico⸗ * ecutiuũ eſt. rqñ A
epr licui in enim 12 ſamini iᷓ palea 8 eſti ꝓpphe cia ber ſec loquũtur qñ
E ſerprobe rius non quia ſia etiam rit᷑ cũ P feſſioneʒ lutu Eiamos ſacrificia . ſcunqʒ ztia. c. ittik vel ſci enuann
preiu nem alter ui credi: q eti um atte umn con e falla C.Ité it dens ij cit: 7 aaoee Enen ger nt ſſitatẽ ſa Eg
weſie deher ale⸗ Rrirꝛemn ei lut gran llius ver nalatione tet Di ſe pꝛoijci⸗ eao⸗daetn korm. rerer neceſinte⸗ Cz
melius miracula mne cmu⸗ 4 :vt nn ulins ſin nfugiat: v rũ⁊ a in noie er res ſu enter p recipin goag
Ur: nin 9 ing li at. ſunt dit na menta .
ſigna 1 7 malis 4 rnet: ꝛobo icollig ati lau cramen nrit
H taeſuma.j. gſt illox mini ab beret :cuiꝰ tam tur fe —— Peiüciogiamorn ba⸗ ümn
re buro co ſintormm Betce c raäda⸗ te Recibirare⸗ nec italegit naſat na noi ſeriſt bina⸗ 4 6
eer . iiij. ſua iniſtr a ear t dic ãi da off vel adi et. ver. ſ.
eo. nõn a pag ſe. di. ii a ců ſi dmin ADD a gene 1p pet urgan depta v . poͤderet t. . i. 1g wen
m tur de iuz cel eſt primus lute. p ad pe bat ꝓPpace endiuz.l. eü ppanuz.
ecegleſie de icapatiu ne eſt pri 9 Lp ſalur ä alter offere :cauma inc facit e
n ihil ag ntur. .. oli capa cqui bẽt locauſta⸗ eccleſiaſt i. ilitud
aliter n ara .el. i. ſit do ena Nel ho eo iſcop r ſim
e “ K Kaom *Sn cinen hiumena oinn
. ir . .i. i um. on . iiij. ſo . „ V . it.
rr auuſine EE uleta dun dns Braclaun
. ertati. amitti. ſi prium d dicit en. de co licet form ſe fian c
Ducndn en eam rnduegan
lnanidem de anriaeſet
nbarount argumen.
erit ba

Mepſqzadi,
manigſ
Mrinlrg
pniqueti
Ackdiͤ,
Knmtſhd,
KSdune
u
ſe
hign⸗
blirtbpis
echitmi e⸗
conen
Arrppot⸗
Nonngk ie⸗
nt atl
Fg C.
anionii⸗
1goricn

desedn

Keong
Clronanh
iiincn

hntzige
ece ert
mi
ecdi.
n
obhein⸗

ſemrc

ſunff

tnih et
.beung

nnſin

ugun .

“ J

ivere. ideſt er charitate ⁊ ſide. de pe. di.iiij.c.pe.⁊. vl. H
b ¶¶ Truncato capite.i.fide que ẽ füdamentum olum bonorum. S.

e. cum paulus.

c C¶ Archion. iſte marchion dirit duo eſſe pꝛiucipia. vnum ſuperiorñ
aArliud inferioꝛum.xxiiij.qiij:quidam:ver.⁊ marchioniſte.

d ¶ Baſllides. iſte nega
uit rpᷣʒʒ fuiſſe paſfũ.ut.c.
quidam. xxiiij. q. iiſ.
e ¶ Qno humanum. i.ñ
diuinum. non coͤferens

„Vyn verbis ar. derba
rebus non res verbis de⸗
ſernire. pꝛefertur enim in

tentio verbis. ar. riij.q.
Vlij.diſ. ſedulo. ar.xxij.
.q.v. bumant.⁊.q.ij.ne
quis.ar.xxiij.q.i.para/
19. ⁊. q. viij crenalt arg.
g Sedin ſenin. arg. rl.
.q.iij.añceſſoꝛ.⁊.c.quod

pꝛedeceſſoꝛ.ar.ff. de leg.

Tſe.con.ſcire leges.ax.ex
⁊.c. intelligentia.ar.xxij.

.q.ij. is qui.

hyjIJae quantuʒ. ope
ri/ arg. dare ele
moſynà ad vanam glo-
riam ſit pctm̃.ar.xxiij.q.
.i.militar.xxiiij.q.i.odi.
Quam coꝛona. S.d.
xc. neqʒ.in fi. ⁊.c. ſigs ãt
.ſ. de pe. di. iiij. F. pennl.
3J.ibi dicit aug.ꝙ ſiquis
non habẽs charitateʒ pa
timr martyrium aſi nõ

ꝓgeſt ei ad vitam eternã

ꝓdeſt ei t̃ ad minus fup
pliciũ ſuveundum.ſo.ibi
agit de illis qui bono ʒe/
lo.⁊ ſi non ᷣ conſcienuã
martyriũ ſubeũt hoc ð il

lis qui arroganter.ut hic

N noz. ictio
Mriaramens
nel dogmata. nel hoc di

cit irõice. bñdictiones.i.

dignitates ⁊ pdicationes
q̃ idiotiſ vident᷑ bñdictio
nes nuł bñdictionum abu
ſiones.

VBnliceat. ſtiſma⸗

epᷣs nullum. Z. ſo. illud
antiquitus:iſtud de ↄſue
tudine eccłie roboꝛatũ.h.
m L Neccleſia dei.hec

vera qtũ ad habẽ

dam rem ſacf̃i ⁊ liciiam
executionem.
n ¶ In propꝛietate. i. ve⸗
ra ſide incarnationis.i.ñ
credamus xpianos deo
reconciliari naſcẽdo:mo

riendo:a reſurgendo ⁊c.

xxiii.di.qui epiſcopus.
9 (I nifeſtũ eſt. per
deliſſimam. ſ.
arianam extractuʒ.ut.xx⸗
iij.q.iij. reſecande.
p ¶ Intercepta.i.pꝛoꝛꝰ
quo ad effeetum conſum
pta.⁊ ita dicit Ouidius
maioꝛ in fabula ranaruʒ
7 ſtertepta colla gerebat.
q G is. Caſus. ĩtẽ
dit cypꝛianus ꝓba
reꝙ non debem vti ſa

¶úöItez ioſee. Seeodem.
Al1i offerüt ſacrilegũ paneʒ 2
Dat elemoſynaſ ⁊ ſectarivxidẽ
tur bumilitatẽ: que ego ſi ve fiant
polocauſta iterpꝛetoꝛ:cũ aũt ſciam
dei relinquerint fruſtra truncatoꝰ
capite fidei cetera mẽbꝛa habẽ ſe ia
ctant. C Idemiepiſtola ad Gal.
Sine ſide charitate nec cnàge

—

liuʒ babetur: nec ꝓſant aliana bös

Archion? baſilides ⁊ cetẽ
hereticoꝝ peſtes nõ habẽt di

euangelinz: qꝛ no habẽt ſpiritũ ſan

ctũ:hine qͥ bumanũ euã geliũ nõ do
cet.nec pntemꝰin verbisſeriptura

rũ eſſe euãgeliũ:ſʒ in ſenſu:ñ ĩ ſn

ſicie ſʒ i meduila:nõi ſᷣmonũ folijſ
ſi radice röniſ. Jdẽ me codẽ.
Ige quãtũ bonũ chariuas.
Si ita martyriũ fecerimus ut
nr̃as velimꝰ ab oibꝰ reliquias ho-
norari:⁊ ſi opinionẽ vulgi ſectãteſ

itrepid i ſanguinem fuderimns ?

ſubſtantià noſtram vſq; ad mẽdi-
citatem propriam dederimꝰ:hnic
operi?nõ tã pᷣmiũ quaʒ pena debe
tur:⁊ ꝑſfidie magis toꝛmenta ſunt
quã coꝛõa victorie.i¶¶ Itẽ ex cõci.

icenſi.
(ogneng. bñdictio maledictõ ?᷑.

ISn opoꝛet bereticoꝝ bñdi
H. cnões accipẽ: qm magis ſũt
maledictões qᷓ; bñdicões.¶ Itẽ

rza. dantinipape Tech ca

Bracis nʒ cũ ſciſmaticis licet otxaf.
Onliceat clericis vl laicis ab
hfticis eulogias.i.bñdictões

acciper᷑: qꝛ maledictiones ſunt ma

gis q́ʒ benedictiões.neq; liceat aut
cũ hereticis aut ſciſmaticis orare.
Itẽ 1Z eo ad anatholiũoↄſtã.epʒ.
Ertra ecckia ſ ſũt nera ſacriſicia
Neccdeſia dei que corpꝰxpᷣiẽ
A.gliter nec rata ſunt ſacerdotia
nec vᷣa ſacriſicia:niſii ꝓpᷣetate ſue

nature verus nos põtifex fcõciliet.
Itezʒ leoni Augnſto. ¶Jinpio

rũ maibꝰ diuia ſacf̃a ſe ſubducũt.
(Anltend Eꝑ crudeliſſimãꝰ ĩ

ſaniſſimã veſaniã ĩ alexãdri
na ſede oꝛ celeſtiũ ſacramtoꝝ lumẽę

extinctũ:ĩterceptaẽ ſacriſicij obla-
tio:ðfecit chriſmatis ſanctiſicatio.
⁊ parricidialibꝰmanibꝰipiorũ oia
ſeſe ſubtraxer̃ myſteria. ¶ Iẽ be
atus martyr Cypꝛianꝰ in epiſtola
contra hereticos.

¶ LBacram̃ta er᷑ eccleſiã miſtrari

pñᷣt: ſalutẽ vero cõſerre nõ paſſũt.
Janis ingt de ecdleſia bereti
ca pᷣſumptione exieruſ:a ſe⸗
metipſo dãnatus eſt::cũ buiuſmo
di ſᷣm apoſtolum nec cibum quidẽ
ſumere debemus.declaratur hoc

I

AD DEꝙ ſic legitur oꝛiginaliter in tertio lihꝛo regum. c.xiij.) Tertio qꝛ here

89

cramentis hereticoꝛum. Mrimo auctoꝛitate api qui cibum coꝛpoꝛalem phibet
cum eis ſum. (ADDE iια ſcribit apoſtolꝰ in pꝛia epiſtola ad coꝛi.c.x.)
Scðo auctoꝛitate dñi qui ꝓhibuit abdon pꝛophetam cum eis cibum ſumere.

5
4

tici moꝛe ſimie imaginem tm̃ babent ſacramentorũ:ſed nõ habẽt vera ſacramẽ

in libro regũ: vbi cũ bomo dei ad

hieroboamꝰmiſſus cẽt qð peccata
ſua exprobꝛaret atq; vltioneʒ ſuã
futurã prediceret:panem apud illũ

edere ⁊ aquã bibere prohibitꝰẽ.qð
cũ non cuſtodiſſet:diuina ſentenna

inde rediens moꝛſu leonis i itinere
iterijt. An debet quiſqz dicef ſacra
mẽtũ ſalutare ⁊ gratiã celeſtem cõ
munẽ cũ hereticiſ eſſe poſſe:cũ qui
bus nec terreſtris cibꝰ nec ſecularis
potꝰdebet eẽ cõis: ↄſtat autẽ oleuʒ

vnde baptiʒati vngunt᷑ ſanctiſica-
ri⁊ enchariſt a fieri apnd ulos oio
non poſſe vbi ſpes nulla eſt fides
falſa: vbi omnia per mendacium?
gerunt. Nam bereticus more ſi-
miarum que cũ hoĩes non ſint foꝛ-
mã bumanã imitant᷑:multuʒ ecdle

ſie catholice ⁊? auctoritatem ſibi 2=

veritatem dicat:cum ipſe in ecde-

ſia non ſit:benedicit:cum a deo ſit
maledictus: vitam pollicetur: cuʒ
ſit mortuꝰ:deũ inuocat:cũ ſit blaſ-
femꝰ:ſacerdotium adminiſtrat ꝓ
phanus. munꝰ ponit ante altare ſa-

crilegus.ad hec oĩa accedit ⁊ illud
malum vt antiſtites diaboli aude
at euchariſtià facere. Et cum nec ſa

criſicari oblatio illic poſſit vbi ſpiri
tus ſanctus nõ ſit:nec cuiq̃ʒ dñs ꝑ

eius preces ⁊ oꝛationes proſit qui

deum ipſe violat. Si enim qui ec-
cleſiam violant ethnici ⁊ publicani
habentur:multo magis rebelles ⸗
hoſtes falſa altaria ⁊ illicita ſacer-

dotia ⁊ ſacriſicia ſacrilega æ omia

adulterina ſingentes iter ethnicos
4 publicanos neceſſe ẽ vt ↄpntent᷑:
quo omnes ↄſtat a charitate ⁊ vni
tate ecdeſie catholice receſſiſſe. Er
go omnia quecunqʒ faciunt hereti
ci carnalia ſunt ⁊ inania ⁊ falſa:ita
ut nihil eorũ que illi geſſerunta no
bis probari debeant. Mon ſtatimꝰ
ſuſcipienda ſunt ⁊ aſſumenda que
iactantur in chꝛiſti nomie:ſed que
gerunt in xpᷣi nirtute. Nuõ enim ꝑ
ſicere q̃ agunt aut impetrare aliꝗd
illicitis conatibus a deo poſſunt:ꝗ
ↄira deũ qð eis nõ lʒ moliũt᷑. Qua
re qui hereticis ⁊ ſciſmaticiſ patro
cinãtur. cenſura diuma ĩ eorum ꝓ
bantur facinoꝛe ⁊ penis non ſoluʒz
duces ⁊ actores ſed etiaʒ ꝑticipes

deſtinari:niſi ſe a cõmunione ma

loꝝ ſeparauerin precipiente dño
per moyſen: ſeparamini a taber-/
naculis hominũ iſtoruʒ duriſſimo
rum:⁊a nolite tãgere de omnibꝰq̃
ſunt in eis.ne ſimul ꝑeatis in pctis
eorum: ⁊ quod cõminatus domi
nus per moyſen fuerat ipleuit: ut
quiſquis ſe a chore ⁊ dathã ⁊ abi⸗

ta. Quarto.qꝛ ſi mali qui ſunt

in eccleſia poſt trinaʒ monitio⸗
nem comparãtur ethnicis ⁊ pu

blicanis ut cuʒ eis nõ ſumamꝰ
cibum:multo foꝛtius ipᷣ hereti

ci pꝛeciſi. Quinto qꝛ non tm̃ ipᷣi

puniuntur ſed etiã eis fauentes
eoꝛum ſacramentis vtentes.
Sexto auctoꝛitate oſee pphete
dicentis ſacriſicia eoꝛum eſſe pa
nem lucius. M
r.· ¶ Erxierit.i. egerit ppter quo⸗

meretur exire ⁊ damnari.arg.

xxiiij.q.ii j.ſiquis non recte.
¶ A ſemetipſo.i.ad ſuuʒ eff⸗
ctũ ſiue factum cadẽdo in here⸗
ſim iaʒ damnatã. ut.j.iiij.q.
V. c.i.j.xxiiij.q.i.c.i.ij.⁊.iij.j
tBamnatus eſt. 1. iple inie⸗

cit ſe in excömunicationeʒ. vij.
.q.i.deniqʒ.

u OAld hieroboam. ut. viſ. q.

i. deniqʒ ꝗ fecerat duo idola:=

vnũ poſuerat in bethel.aliud
in dan.
x ¶Non poſſe qꝛ.ſ.effecus v
res ſacramenti non eſt apud il
los: ſed nec veritas ſacramenti
ſecundum cypꝛianũ.ut.j.ð cð.
di.iiij.quomodo.S.di.xxxij.&.
verum.ſed ↄtra eum eſt.j.e.qł.
.c.per iſaiaʒ.S.di.xix.ſcdm.
V¶VDer mendacium thic erra

4

uit cypꝛianus pꝛout vicit. aug. WPvanus

eum coꝛiigit.xxxij.di.S.verũ
Jj.de cð.di.niij.quomodo.qui
dam tamẽ volunt eum hic excu
ſare.quia intellexit hoc de here
ticis qui foꝛmam eccdleſie non te
nent. uel hoc verbum ubi oia
per mendacium ac. eum excu⸗
ſat.ar.de conſe.di.iiii.ſoletq̃/
ri.uel hoc dixit ↄtra hereticos
quos ſemper inſequebamur. ſi⸗
cut ⁊ pelagius.xxiiij.q.i.ſciſma
⁊ fuit ibi exceſſꝰ veritatis.ar.qᷣ
cõ.di.ij.ego herẽgariꝰ:magiſ
tamen credo aug. qui vicit enʒ
erraſſe.
3 Mon ſtatim ar. ꝙ non om

ni verbo doctrine credendum ẽ?

.jJ.xxiiij.q.i.aduocauit.Sẽ. di.
rix.ſcõm.ar. .S.l.di.ſiquis pᷣ
poſtera.j.xxiij.q.iiij.ille ⁊.q.v
miles.⁊.q i.quid culpat᷑.viij.
.q.i.ſciendum.ar.xi.q.iij.ſiꝗs
epᷣs ⁊c.nõ ſemper.⁊.c.ſi dñs.
MAr. h. bic eſt ar. ð ſigilla qͥ non
ſtatim debẽt recipl.ar.ex ð pꝛo
ba.tertio.nam littere approbã
de ſunt.ff. de ꝓcu.ſi pꝛocurato
rem.ff.qð cuiuſqʒvniuer.tem

eorum.ꝭ.qꝙ ſi actor.non tamẽę

ſigillum repꝛobat.ſi nomen ac
toꝛis non habet extra.de eoqui
mit. in poſ.cũ ſicut ĩ pte vᷣciſa.
⁊ ¶ Separauerint hicẽ ar.
mariius ſciens ſe vxoꝛi ĩ pꝛopi
quo gradu còſanginneuʒ: licet
in pꝛobãdo cõſanguinitatem
defecerit dʒ abſtinere ab eiꝰtho

ro.ẽt iubente epiſcopo ne abſti

neat.ar.di.l.ſiquis pꝛepoſtera
quid ergo ſi epiccopus enm ex
cõicat patienter ferat:nee curet
cum non ligetur apud denm.
pi.q.iij.quò.quid obeſt..e.n
m

AII1

enidenter. b. (Adde q ita ſe⸗

quitur in ter. p moyſen pᷣcepit
dñs numeri. c. xvj.

a Hic etiã. per oſee. (Agdde

ꝙ ſic legitur olee. c. ix.
bDeccato.i.cõſenſu pecca
ti eoꝛũ.vlij.q.i.SO.cum autẽ.⁊.
xxiij.q.iiij.ita plane.⁊.c.ſi ꝗs
a catholica.
e 2 Xtra eccleſiaʒ.i. extra foꝛ

maʒ eccleſie rõne eſffectꝰ?.

LAberuenicte ucrti qttu
oꝛ ſũt ptei noctis: ↄticiniũ
intẽpeſta galliciniũ añ luca nũ
EZicciperet.quare ĩ neceſſita
te poſſunt ab heretico baptiſ⸗

mum accipe ⁊ nõ euchariſtiam

Dixi rationẽ.xxiiij.q.i.ſi.quẽ.

WKridoe ſacerdotes ĩdi/
gnos chriſti honoꝛibus.

gSub imagine:imaginẽ pe
nitẽtie appellat publicã fcõcilia
tioneʒ q̃ ſu p manꝰ ĩpoſitionẽ.
h¶ Bapriſmate ꝙ fecerunt v!
acceperunt.S.e.q.ſ.ꝗs contra.
i¶Hec arbitramur. ſubaudi

Dici.nõ enim vidẽetur clerici ⁊c.

quia eoruʒ laicos ⁊c.q̃ſi cũ hoc
als ſit de laicis.merito ſic dʒ eſ
ſe ð clericis.nõ eni clerici ſimili
foꝛma recipientur.⁊ ideo pʒ ꝙ
ſunt digni eccleſiaſticis honori
bus ⁊ ↄtinuat᷑ hoc. c.cũ fine illiꝰ
S.qe.ſuperueniẽte.ul dic qꝛ eo
ruʒ.i.qᷓnis.q.d.q;uis laicos
eorũ ita ſuſcipimꝰ ñ tamẽ deri
ci ita ſuſcipiẽdi ſũt in honoꝛe.
Fh ¶Om. bec rõ nõ videtur ſuf
ficiens.ſed ſatis videtur ĩ hoc ꝙ

dicit auctores eoꝝ.naʒ tũc ſunt

auctoꝛes eoꝝ.cum illi ⁊ iſti ſumt
ex eccleſiã: uel dic ꝙ ſufficiẽs ẽ
quo ad hoc ꝙ nõ pñit ↄferre de
merito vite. xl.di.multi.
¶ Perfectionẽ.i.ſanctitatem
7 officij executionem.
m ¶At eorum.i.qꝛ eorũ vt ſit
relatiuum cũ cauſa:⁊ ita per h̊
pꝛecedens lectio appꝛobata nõ
videtur.i.ideo nõ videt᷑ qꝛ ⁊ac.
n Imperfectos. quia nõ rece
perũt gratiã ꝑ illud baptiſma.
o ¶ QQui tetigerit.tactu mentis
er de ſen.excom.nuꝑ.(Adde
c ſic legit᷑ leuitici. c.xi.⁊.xxij.

A nnelene⸗

uel anctons iam damnati ⁊c.
¶ Ex eo. non eſt rati o hec.qꝛ
ſunt qdam ſacramenta que ite
ratur q̃dam nõ.ut vnctio infir
moꝛũ:⁊ dedicatio eccleſiarum.
r ¶Impoſitio. recõciliatoria.
intelligas de pꝛiuata.qꝛ ſolẽ
nis non reiteratur.
8 . Precipitur. quotiẽſcunq
reuertunt᷑ ab hereſfi. S. eo. h. ꝗ
baptiſma ⁊ac.
Alinus.ſenſus ẽ. manꝰ
poſitio poteſt repeti.ut
J.de cõ.di.iiij.quomodo ba
ptiſmus.lxviij.di.ſicut.

u ¶Impoſitio. coõſecratoria: ſʒ

cofirmatoꝛia nõ. Itẽ nec oꝛdi/
natoꝛia.ſed curatoꝛia bene itera
tur. de qua dicit᷑. ſuper agros
manus ĩponẽt ⁊cc. ut. xcvi.di.
.5§. ſed illud. recõciliatoꝛia ſimi
liter ut hic iponitur enim recõᷣ
ciliatoꝛia manus hereticis re/
uerſis.ut.S.e.arrianos.de cõ.
di.iiij.quomòð. Et excõicatis ut
xi.q.iij.eũ aliꝗi ⁊ penitẽtibꝰ.ut

NRriãos

LCauſa 1.

ron non ſeparaſſet penas ſtatiʒ/pĩ
pia cõione ſolueret.ſic ẽep oſee p⸗
phetam ſpiritus ſanciꝰ teſtatur di⸗
cens: ſacriſicia eoꝝ tanq; panis lu
ctus:oẽs ꝗ manducãt ea ↄtamina
bunt᷑. docens ſcilicet ⁊ oſtendens 2
omnes oĩno cum auctoꝛibus ⁊ fau
toribus ſupplicio cõiũgi qui fuerit
peccatobeorum cõtaminati.
¶Ntem Auguſtinus.
Mera ſacramenta nõ niſi ĩ ſide
eccleſie celebꝛantur. “
Xtra catholicam eccleſiaʒ nõ
eſt locus veri ſacrificij. C Itẽ
Gre.in.iij.li.dialogoꝝ ait ð ermi-
gillo rege leouigili fliilo.
.De manu hereticorum comun;
nio non eſt recipienda.
Aperueniẽte paſchalis feſtiui
tatis die intempeſte noccis ſi-
lentio ad eũ perſidꝰ pater arrianũ
epᷣm miſit: vt ex eiꝰperſidis mani-
bus ſacrilege cõſecrationis cõionẽ
acciperet:atq; ꝑ boc ad patriſ gra

tiam redire mereretur. Sʒ vir deo

deditus arriano epᷣo veniẽti expꝛo
brauit vt debuit:eiuſq; a ſe ꝑſidiaʒ
dignis icrepatiõibus repulit.
Item innocen. capitulo. vij.
SBSacerdotes hereucorũ epi ho
noꝛibus ny hahentur digmi.
pterea ceteraſq; hu
iuſmõi peſtes qꝛ eoꝝ laicoſ cõ

nerſos ad deũ ſub imaginespenitẽ

tie ac ſpiritus ſancti ſanctiſicatione
per ipoſitionem manꝰ ſuſcipimꝰ:
non videntur clerici eorum cuʒ ſa⸗
cerdotij aut cuinſpiã miſterij ſuici-
piendi dignitate eſſe:qm̃ quibꝰ ſo-
lum baptiſmũ ratum eſſe permit-
timꝰ:qð vtiq; i nomie patris ⁊ ſilij
⁊ ſpũs ſancti percipit᷑:nec ſpm̃ ſan-
ciũ eos hr̃e ex illo baptiſmatelilliſ-
q; miſterijs arbitramur.qmcũ a
catholica fide eorũ auctoꝛes diſce
derent:etiaʒ pertectionemſpiritui
quã acceperant amiſerũt.nec dare
eius plenitudinem poſfũt:quema-
xime ĩ oꝛdinatõibus operatur: qui
per ipietatis ſue perſidiam ſidem
Dñi perdiderunt:ꝓpter quod ſieri
non poteſt:vt eoꝝ prophanos ſa
cerdotes dignos vxpᷣi hbonoribꝰ ar-
bitremur: quoꝝ laicos imꝑfectos
vt dixi ad ſpũs ſcti ꝑcipiendã gr̃aʒ
cũ pnie imagine recipimus. Neʒ le
gitur:ꝗ tetigeruimundũ imundꝰ
erit. Quomodo ergo ei tribuetur
qui immundicias ⁊ ſpurcitias con
ſueuit accipere?⁊ infra.ꝗ particeps
factus ẽ dãnatiꝰ:quõ honoreʒ de
beat accipere:inuenire ñ poſſumꝰ?
Ex eodaũt qð manꝰimpoſitioĩite⸗

raripᷣcipiturꝰ ſacr̃m eſſe oſtẽdiur.
¶Unde Aug.de baptiſmo li.iiij.

¶¶Wanus impoſitio nõ eſt ſacfi
iteratio.
Anustimpoſitionõ ſicut ba
prtiſmꝰrepeti'nõ põt.ꝗd eniz
eſt aliud niſi oratio ſuper hoiem:
¶Cũ ergo inocentius ſolũ bapti⸗

ſma hereticis ratum eſſe ꝑmittat:
cuʒ Gregorius ſacrilega vocet cõ
ſecrationẽ arrianoꝝ:cũ Eypꝛianꝰ

quecunqʒ ab hereticis fiunt carna
lia ⁊ inania ⁊ falſa iudicet:cũ Hie⸗/

ronymus oĩa que ab eis afferũtur
ↄtaminata in cõſpectu dei aſſerat:
cũ Leo extra ecdleſiaʒ nec rata ſacer
doria nec vera ſacriſicia eſſeteſtet᷑:
patet ꝙ ſacramèta eccleſiaſtica pꝛe
ter baptiſma vt ſupᷣ dictuʒ ẽ ab be
ticis miſtrari non poſſunt.
Item odijcitur illud Hierony-
miad QZuciferiann,y.
¶OQni in baptiſmo ſanctus ẽ᷑: ad
altare peccatoꝛ non accedau.
B Nent chꝛiſtus eſt qui baptizatꝰ
ita ipſe ẽ qui ſanctiſicat: vnde
oro teꝰ vt aut ſacriſicandi licentiaʒ
ei tribuas:cuiꝰbaptiſma appꝛobaſ
aut reprobes eiꝰ baptiſma quem
non putas eẽ ſacerdotẽꝰ.neqʒ eniʒ
poteſt fieri?:vt qui in baptiſmo ſan
ctus eſt:ſit ad altar pctõꝛ.Sed hoc
de peccatore tm̃ catholico non de
heretico intelligendum eſt: ꝗ quic-
gqdcũ ſide catholica pꝛo officio ſuo
facit:lʒ idignus tamen diuina gr̃a
cooperante ratuʒ eẽ creditur. alio
quin ſi de hereticis dictum ĩtelligit
ipſe ſibi contrarius eſſet cum dicat
in oſee:ſacriſicia eorum ⁊c̃.⁊ alibi
iĩ perſona dñi. ðèêUWMWU
¶Benedictionibus bereticoruz
deus maledicit. .—=è
Aledicamꝰ benedictionibus
veſtris:hoc eſt quicquid vobᷣ
benedicitur per me erit maledictũ:
Hoc ergo intelligendum eſt de he
retico. Illud autem ad lnciferianũ
de ecdeſiaſtico peccatore: de quo
aug. ait ĩli.de corpore dñi.
¶ Boni maui ſacerdotes eque
corpus rpᷣi connñcinnt.
Ntra ccatholicam eccleſiami
mmfyſterio corporis ⁊ ſanguis
domini nihil a bono maius. nila
malo minus perficitur ſacerdote:
quia noni merito conſecrantis ſed
iverbo perſicitur creatoꝛis ⁊ virtu
te ſpiritus ſancti. Si enim in meri
to eſſet ſacerdotis nequaquam ad
cbriſtum pertineret. NMunc autem
ſicut qui baptizat ipſe chriſtus eſt:
ita ipſe ẽ qui per ſpm̃ ſanctum hãc
ſuam efficit carnem ⁊ tranffundit ĩ
ſanguinem. Credendum eſt enim
quod in verbis chriſti ſacramenta
ↄficiantur:cuius priuſ creantur im
perio:eius vtiqʒ verbo recreantꝰ
¶ Idem in li.ij.ↄtra epiſtolaʒ par
meniani. Se eodem.
Mnia ſacramenta obſunt in
digne tractantibus: proſunt
tamen per eos digne ſumentibus:
ſicut ⁊ verbum dei. vnde dictů eſt
que dicũt facite.que aũt faciunt fa-
cere nolite.
Irez i tractatu epiſtole ioanniſ.
DWe bis qui ſancus male vtuf.

Unde oꝛo te. putabat

uel excõicatis nè eſt acra

mẽtum. ⁊ iõ repeni in pe
nitentibus ſi eſt publica.
eſt ſacramẽtum. ⁊ ideof

iterat.⁊ ↄuenit tm̃ epis.
ut.xxvi.q.vi.c.i.⁊.l.di.
Icapite.ſi ẽ priuata ñ ẽ ſa
cramẽtũ ⁊ iterat᷑.⁊ↄuenit
etia pꝛeſbyteriſ.ut xxvi.q.

vi.c. pꝛeſbyteri. 5. ecce.
CMõ ſicut ideſt licet.
V¶ NRepeti. ſ. e. qꝙ gdã

ↄtra. Sol. ſz ibi manus ĩ

poſitionem cᷣſecrationẽ

noĩat. hic vᷣo manus er
tenſionẽ ſup penitẽtẽ cu
oꝛatione ĩuocato ſancto
ſpiritu paraclito.ułibi ꝓ
hibet reiterationem ma⸗
nus impoſitionis ſieri in
publico. hic autem ꝑmit
tit fieri in occultto.

BeKann

conſæ. viſt.iiij.nemo.vel

iſte eum qui homicida vł
adulter fuerat mundariĩ
baptiſmo:nonita tamen
ut dignus eſſet ſacerdo⸗
tio. Gratianꝰ tamẽ hoc
ĩtelligit ð occulto peccato
re.nã dicebant.ꝗdam de
tali ⁊ male ꝙ licet poſſet
baptiſma dare nõ tamẽ

coõſcere. 2 hictales repre

hẽdunt᷑ ⁊ Fʒ hoc c.ar.con
tra.l.di.ꝗ ſub gradu.ſʒ

ibi de depoſito cũ quo dii

penſat᷑ ut baptiʒet deto

2Sacerdots. i. ſacra⸗

xWMoteſt fieri/ ar. G

vno de duobꝰ q ſiteiuſ/
dẽ iuris cõceſſo:alterũ cõᷣ
cedit᷑:ex quo eni aliꝗd ali
cui ↄcedit᷑:eiꝰ coherẽs ei
coõcedit᷑.ut.j.iij.q.di.hu
ius quippe. ⁊.xvi.q.i.ſi
monachus. ⁊.q.ij.cx i. S.
Vij. di. quo iure. b.

aCooperãte. iſtud coo

perãte falſũ eſt qᷓtũ ad dã
tẽ uł faciẽtẽ. non qᷓ;tũ ad
recipiẽtẽ.jſ.e.dominus.
(Aadde ꝙ auctoꝛitaſ ꝓ
pbete poſita hᷣ ĩ fi. legiꝭ
oꝛiginalr oſee. c. ix.

be ledicã. aliã ex⸗

¶poſitionẽ buiꝰ? d⸗
bi habes.j.e.multi ſecu⸗
larium. (Acdde ꝙ uer

bai ſta bntur oꝛiginalit

Malachie.c. ij.

chtra. ab iſto loco
Ly

vſqʒ ad.c.ſacerdo/
tes loquunt᷑ omnia.c.de
malis ſacerdotibus tole
ratis ab eccleſia.

d ¶ Mecreant᷑.quo adſbᷣ

ſtefatieʒz coꝛpis.⁊ pꝰ aĩe
ut ð cð. d. ij. ñ iſte panis.

e Qni ſacramẽta
tI uerbũ.i.pdicatio

q̃ſi fiat ab ĩdigno alijs p
deſt ſed ſibi nocet.ar. di.

f Dictum ett tales in⸗

lun vo
sinen
sr⸗
Cen,
fumons
ſeieve
berpei
nns.
Ch
it dimn
laueris
Ch
nro⸗cona
unek.
1Oa
Rroſtn
Clutones

Prii

Gien
Vnensn
Pwwiite
anſn
Monenne
tonisßgn
anenmn
uln ni
WN
ninnud
Wum

W
tbonc
Utmopcanl
Oglstaſnen
iamibee
lppene
MqhuRN
hapeſt
Neſoni
hiegalignn
bore cren
ſibgroln
ftocüi
hrhar e

olei in
chſent.
ſen en 4.
Nriſene
ſbalbanid⸗
Nenigicl
Pabeſtzi
iig Kh
1ii
aihtid⸗
Gint.
ir iinton
eſititd⸗
nongin
6e Nnnd
guunnui
uklilet
Nect,
di in⸗
D
ſennliſe⸗
N
rcignait

ſetlen
dann
pin
.
nailt

ſtruũt deum qualiter eos punire debeat.lx. di.multi.
6 PDP Ropbetauit.hic pꝛobat ꝙ malꝰ ſacerdos poteſt ↄſicere:qꝛ ſaul ma
lus erat ⁊ pꝛphetauit.ĩmo mali habent oĩo dona ſpiritus ſancti pᷣ-
ter charitatẽ.S.e.multe.hiſtoꝛia aũt erat bᷣ pꝛo caſu.(¶ Adde ꝙ de ipſa le

in pꝛimo libro regum.c.xviij.

1
T Non noui.i. nõ ap/

pꝛobauit. Ita dicunt ali/
qui ſcolares ꝗ noti ſũt ali

quibꝰ in ſcholis cũ vidẽt

eos in terra ſua dicũt:no

noui vos:uel qñ ſunt di-
uites dicunt paupibꝰ:nõ

noni vos. uel ꝙ peius eſt

nolunt loqui cnʒ eis.
c Ropheta. ad litte
N rã intelligit᷑ de ba
bylonica captiuitate. naʒ/
cyro dante licẽtiam reuer
tendi de babylonica capti
nitate. populus iſrael edi
ficauit altare.⁊ deiecerũt
fũdamentum templi.ſed

per l̃ᷣas cãbiſe ducis mili

tie ipſius cyri phibit? eſt

in ediſicatione pꝛocedere

vſqʒ ad ſcõm annũ da⸗/
rij in quo egreſſus eſt edi
ficare templum ceptũ ab
aggeo pꝛopheta ad hoc
exhoꝛtante populum.lo/
quitur ergo hieronymus

de medio tpe:in quo im

mola bant in altari ſz do

mum dei. ſ. templum fe

diſicare negligebant cuʒ
domos ꝓpꝛias reediſica
rent.qð ĩ ipſo aggeo pla
nius patet.
¶ Biruta.i. ediſicatio⸗
ne virtutum. diruit eniz
remotis virtutibus ala.
xv.q.i.merito.
2 T Ta fi verbum. i.
Rblaſfemia. j. ð. pe.

ne. hb.

C¶CLongregationem.i.

vnitatem eccleſie.
g¶Nunqo.⁊ ita peccatũ
in ſpm̃ ſctm̃ ẽ finalis in
pvniĩa. de ꝗqᷓ di aug.ð pe.

Diſt. vij.c.i.⁊ fi. ⁊ nota/

ui.xxv.di.qualis.
hQ Et i.hoc dicit quia
ab iſto poſſum accipere
etiam ſine neceſſitate.
i 1 XT euidẽter. quo⸗
dam.ita aduo//
catus poteſt allegare.vt
dicit quedam lex.xlv.di.
cum beatus. (Adde lo
cum vbi ſic oꝛiginalłr ait
dñs in euangelio Joan/
Nig. crr. .
Et ↄtinno.ar.verbo
rum oꝛdinem ſpectandũ
ce.ut.xxiij.q.i.S.i.ax.ex
lerie verboꝛum al quid
perpẽdi.j.xxiiij.q.i.alie
nus.
¶ Dimileritis. bene di
xit dimiſeritis.nõ cui pu
taueris dimitti.

m ¶ Hoc ẽ ſpiritꝰſanctꝰ

.j. vi.q.iij.illud.⁊.c.ne/
mo.condemnat.xę.q.di/
ctum eſt. ]. de conſe. di.
iiij. nemo. h.

n ¶ Oſtiarius.i.xpᷣs idẽ

°

eſt ⁊ oſtium.ut.j.e.q.or
dinationes.

o C Preiudicio.i.prauo

NRophetauitſaul rex malus
Hcu etiã ſaãctũ vauit pſequeret᷑.
nõ ergo ſe iactent ꝗ foꝛte ſine chari
tate habent ſanctũ munꝰdei.ſed vi
deant qualem rõneʒ ſint habituri
cum deo ꝗ ſanctis non ſancte vtun

tur. Ex his erunt qui dicturi ſunt ĩ
iudicio. ⁊ in nomie tuo ꝓpbetaui⸗

mus. Quibus non dicet᷑ mentimi
ni:ſʒ non noui vos ⁊c. Spiritum
ergo prophetie dicendi ſunt hab
Reed non meritum.
Quiſquã non tae georkiratnr

ex hoſtijs q; pro peccato pollmf.

NRopheta g altari tm̃ extru-
cco ? domo mea diruta' ho⸗
ſtias mihi offers ĩ altari ⁊ victimis
eiꝰ ſanctiſicari te putas. Scito qm̃
ſanctum quidẽ eſt qð offertur in al
tari:ſed non tam ſactiſicaris ex ho
ſtijs qᷓ; ex moꝛtuis operibus pollu
enis.Dte Aug.in li. de vbo dñi.

¶Contra ſpiritum ſanaum ver
bum dicuur: cũ ex diſperſione nun

z redittPrr.
aſit verbũ cõtra ſpm̃ ſctm̃
L cũ ex diſperſione ad ↄgrega-
tionẽ nũq̃ʒ venit᷑:que ad remitten
da pctã accepit ipm̃ ſctm̃:ad quam
ↄgregatõeʒ ⁊ ſi ꝑ malũ clericuʒ ſed
tñ catholicũ miniſtrum repꝛobum
⁊ fictũ ſi aliquis acceſſeru coꝛde nõ

ſficto:i ipſo ſpũs ſctũs operat r̃miſ

ſionem peccatorũ:qui in ſacta eccle
ſia ita operatur ut repꝛoboſ fugtat.
⁊tñe per eorum miniſterinm pro-⸗

agel lermoed fmiſie pas
JIdẽ ĩ ſermõe ð rmiſſiõe pctõꝝ.
Non meritis Vonmaſeckvoit⸗
te ſpiritus ſancti peccata remittun:

UE euidẽter oñdẽt dñs a ſpũ
ſan

cto quẽ donauit ſidelibus
ſuis dimitti peccata nõ meritis hbo
minuʒ:quodã loco ſic ait.accipite
ſpũm ſctm: ⁊ ↄtinuo ſubiecit: ſicui
dimiſeritis peccata remittũtur ei.hᷣ
eſt ſpiritus ſanctꝰdimittit nõ vos.

Proide ſicut is quẽ ſacerdos tol-

lerat in ecdleſia eſt.tñ extra eccleſiaʒ
extra corpus eius cuius caput eſt
xps ſi ei oſtiarius non aperuẽit:ita
non ideo extra eccleſiam eſt.⁊ non
eſt de corpore ſi quis paſtoꝛis pꝛe-
iudicioꝰcõpellitur foꝛis efſſe.
Item Ambꝛoſiꝰ de ſacramẽètis

¶Deus non merita perſonaruʒ:
ſʒ ſacerdotum officia conſiderat.

Ambſcriptura teſtetur quod
ad pᷣces bieroboamſignis ð-
ſcendit de celo:⁊ rurſus precãte be

lia ignis emiſſus ẽ qui ſacriſcia cõ

ſumeret.datur intelligi q; deus nõ
merita perſonarum ↄſiderat: ſed
officia ſacerdotũ. Ignis ille viſibi

9°

iudicio.j.xxiiij.q.iij.ſiquis.a.xi.q.iij.ſi epiſcopus foꝛte. S.e.q.remiſſionem.j.

ij.q:iij.quid obeſt. bD.

p U AUm ſcriptura.bic intendit ambroſius pꝛobare ꝙ ſpiritus ſanctus tẽpoꝛe
hoc operat᷑ inuiſibiliter in ſacramentis eccleſie.qð ex eo pꝛobat quia olim

viſibiliter operabatur in legalibus ſacramentis.

X

lis mittebatur vt crederent:nobis
inuiſibilis operatur quod credimꝰ
Crede ergo adeſſe dominuʒ ieſũ
inuocatum precibus ſacerdotũ qui
ait: vbi fuerint duo vel tres congre
gati in nomine meo:ibi ſum in me
dio eornʒ.
Item BGrego.

CNon merita ſacerdotum ſʒ vir

tnus diuina facramenta ſanctiſicat.
Altiſeculariuʒz hoĩum cum
Mplus ſacerdotis vita ʒ qᷓ; ſuã
diſcutiunt: in magnũ contẽptionis
diuinoruʒ ſacramentoruʒ crimenĩ
currunt.magna enitrabe vulnera-
tos habentes oculos eãqʒ; negligẽ
tes:feſtucam tenuẽ in alioruʒ con-
ſpiciunt oculis:quã duʒ incaute fe⸗
ſtinant auellere:erreꝛis ĩ foueaʒ di
labuntur:minus ꝗdem ↄſiderates
qð non eos ſacerdotum vita lede/
retſi ipſi humiliter bonis ſacerdo
tuz admonitionibus aurẽ accõmo
darẽt. Sed duʒ hyppocritaruʒ mo
re plus illoruʒ famaʒ qʒ propriam
vitaʒ vel vite negligentiaʒ diiudi-

cant:ſpernuniſancta monita ⁊ ſpi

ritualia dona.vnde ſit vt non ſolũ
ab eis dicta reſpuant:ſed quod eſt
deterius:diuina etiam myſteria cõ

temnãt:vt nec corpoꝛis cõmunio

nem nec ſanguinis domim noſtri
ieſu chꝛiſti eorum miniſterio confe
cam aſſumant:putantes hanc mi

nus eſſe ſanctiſicataʒ:ſi illoruʒ ſiat

officio:quorũ vita eoruʒ oculis vi
detur ignobilis. Heu inquam ma-
gnuʒ laqueuʒ incidunt:vt dinina =
occulta myſteria plꝰ ab alijs ſancti
ſicata poſſe fieri credant:cnʒ vnus
idemqʒ ſpiruꝰ ſanctus ĩ ecdleſia dif
fuſa ꝑ totuʒ oꝛbẽ terrarũ ĩcõpꝛebẽ-
ſibiliter? ea myſteria ⁊ occulta atqʒ
inuiſibiluer 2 operando ſanctiſicet

⁊ bñdicendo benedicat.myſteriuʒ

itaqʒ fratres ob boc dicitur: qð ſe

cretã ⁊ reconditã hʒ diſpenſatio-

nẽ. Sacriſiciũ aũt qſi ſacrũfactuʒ:
ga pꝛeceꝰ myſtica ↄſecrat ꝓ nobis
i mẽoꝛiaʒ dñice paſſiõis.Sacr̃ʒ vo

eſt in aliq̃ celebratione cũ res geſta

ita fit:vt aliqd ſãctiſicate accipiamꝰ
qð ſancte accipiẽduʒ eſt.ſunt aũt ſa
cramẽta baptiſma:chriſma:coꝛpꝰ
⁊ ſanguis xpi:q̃ ob id ſacr̃a dicunt

qꝛ ſub tegmẽto corpoꝛalium rerũ

diuina vᷣtus ſecretius ſaluteʒ eorũ
dẽ ſacr̃oꝛũ oꝑat᷑ effectũ.vñ a ſecre
tis virtutibꝰ vel ſacris ſacr̃a dicun
tur:qͥ iõ fructuoſe penes ecdeſiam
fiunt:qꝛ ſanctꝰ in ea manens ſpiri-
tus eoꝛũdeʒ ſacr̃oruʒ latenter ope-
rat᷑ effectum: cuius panis ⁊ calicis
ſacramẽtum grece euchanſt a dr:
latie bona gfa iterpretat. Et quid

q ¶ Cum ſcriptura teſtetur ac.
qua ſi diceret.cũ nullꝰ dubita
re hic dʒ mendaciter appoſuit
gratianus ſicut datur intelligi
vſqʒ ignis.nec reddit rationeʒ

ambꝛoſius quare olim viſi/

biliter nunc vero inuiſibiliter
opereturx ſpiritꝰ ſanctus. nec ſit
ibi malorum mẽtio ſacerdotuʒ
ut.c.interpoſuit.ſed duntaxat
bonoꝛum puta helie hieroboã
7 alioꝛũ ſanctoꝛũ quos ibi am-
bꝛoſiꝰ nominat: vnde ad pᷣſen
tem materiã nihil operat᷑.io.et
ita falſa eſt litera cum hiero/⸗
boam aꝛc.
q ¶Scriptura qᷓ; non habemꝰ
ſed ẽ ĩ ſcriptura.lxx.interpꝛetũ.
AZAdde ꝙ de helia ſic legit in
teriio libro regum.c.xviij.⁊ d/⸗
ba dñi poſita hic in fine haben
tur Mathei.xviij. —

r & Mieroboaʒ: hieroboam ꝗ

fuu malus ſᷣm falſuʒ intellectũ
grani: alij hiroboaalſi ſacra
baal.deſtruẽs hierobo.eni ſa
crũ hic dictꝰeſt gedeon. ſed h ñ
ſaceret ad ꝓpoſitũ granani.io.
Mit horrerintelligſtur
e malis tollerandis qꝛ

generaliter loꝗtur de omnibuſ

ſacramentis. Qaſus. In pᷣma
parte reprehẽduntur ꝗqdam lai
ci qui vitam ſacerdotum repꝛe/
hendendo diuina ſacramẽta ab
eis collata coõtemnebant geren
tes trabẽ ĩ oculis ſuis ⁊ feſtucã
volentes mouere ð oculis alio
rum. In ſecunda parte dĩ ꝙ qᷓ;
tuncunqʒ ſit ſacerdos malus
ſacramenta tamen eius vera
ſunt:nec magis ſancriſicant᷑ a
bono. In tertia oſtendit quid ſit
myſterium ⁊ quid ſu ſacriſiciuzʒ.
vltimo ponuntur verba oſee
pꝛophete.
¶NLegeret.ar.alterius crimẽ
non nocere innocẽti.j.e.q.iiij.
.c.i. S.e.q.fertur.contra.h.
u ¶ Spernunt. ex his conuinci/
tur ꝙ miſſa maloꝛum ſacerdo/
tuʒ audiri poſſit ⁊ ſi ꝓhibitũ ſit
in caſu.ut.j.xv.q.vlt.c.vlt.j.
li.c ut. . gi. duc.u.
cõtra.S.di.xxxij.nullꝰ.d.lxxxi.
ſi qui pꝛeſbyteri.ſed illud de pu
blico.vel ð dãnato ſed hic ðᷣt
lerato. h.
Minus.i.non.
x

Incompꝛebenſibiliter. non

enĩ a nobis compꝛehẽdi põt qᷓ
liter trãſubſtantiatõ ſub ſpẽ pa
nis ⁊ vini coꝛpus xpᷣi ⁊ ſanguis
fiat.
3C. Itaqʒ. 1 qꝛ occulte ⁊ inuiſi
biliter.

Diſpenſatöʒ.i.virintem 1

graʒ a deo diſpẽſatã ⁊ collatã.
2 ¶Quia pÿce.ſacrincia veſcris
teſtamẽti non faciebant qð neu
rabat.de con. di.ij.ſacriſicium
ꝙ dicit pᷣce miſtica ↄſecret᷑.h
referas ad ſpeciẽ facti pᷣm.h.qꝛ
nec coꝛpꝰ xpᷣi ↄſecrat qꝛ ⁊ pꝛiꝰ
coꝛpuſſacratiſſimũ erat:nec pa
nis.quia ibi ð ſinit eſſe ſtatim.

m 1

A, Quid meliꝰcoꝛpoꝛe. certe

ala rpᷣi:vnde hoc dictum intelli

gas duũtaxat ampliſicatiõiſ gra
tia.ſi.j.xxxij.q. vi.nihil.⁊.q.
vij. ꝙ in omnibꝰ.vel ſic quaſi
nulla ſacramenta eccleſi aſtica
quo ad ſanctitatẽ ⁊ reuerẽ᷑tiaʒ.
ut. . De. con. di. eij nihil. 7..
qui manducat. ⁊. xcv. diſtin.

ecce.vel ĩter res eiuſdem gene/

ris.ſ.inter coꝛpoꝛalia vel intel/
lige.ð coꝛpoꝛe qð eſt chriſtus.
b.¶Qui rigat.j.e.q.imterro/
go: ſz cotra. S. diſt. lxxxi.ſi qui

pꝛeſbyteri:ſʒ ibi erpone verbuz

i. filium. ? ſic nõ eſt contra de

pe. di. i. verbuz. ¶ Adde ꝙ; bec

verba ĩ ter. poſita ſcribit paul?
in pꝛima epiſtola ad corithios
.C. ij.

c ¶Ael qe. iſta duo uel reſpici⸗
unt tm̃ pꝛoximum membꝛũ cu
ius due inueniunt᷑ expoſitiones

per ſeãntia. (Adde ꝙ pᷣceden
tia vba leguntur oꝛiginalr ma
lachie.c.iſ.
& gniſicaſtis.nõ congru

enter. ideo ditabant eorũ

ſacramenta.

e· ¶ Hocuerunt ergo nec nos p

ſumere uel inuenire debemus
vt. S. di. xxxvij.qui de mẽſa.j.
ij. q.v.conſuluiſti.j.xxxi/q.i.
ſi. S. di. lv. ſi euangelica.S. di.
DOn quales nec eniʒ illos
Tõ. modi arguẽdi ð ma
lis ad bonos. de con. di. i. cei.

.j. xi. q.i.ſacerdotibus.S. diſ.
xri. ſubmittitur. (Aldde q ita

pbariſeis ut ſegtur ĩ terx. pcepit
dñs Mathei. xxiij. .
g ¼ Ominus dclamuit. no.
