nereponilodrer nopvis vita Wierrer goregsrhbr fateri on r NAclox dintpaucitate ce ſe nenen — licet ienge
one erpone⸗ ia dicit pb ram. Si dei vitaʒ iſtã a bfiliis ſuis pde im eaz ſiĩ eoꝝ tempore iſtat. b.
erxierũt ⁊c.ĩ terti igc eſſe: vt finiat homo autey go filii it. haberẽt enim eaʒ zIſ charitans exi 4
fele pceſina deleſſe: in malum cur ameʒ laz nõ dedit. baber⸗ aberẽt qöñ cbar onformes.
ſer⸗ deus ſolis Paeſtns tech H ananon donet igaoral ſnor numero eem: et ad b L a . vite eſc,
tis. Et huius iſcipuli xri id alijs vonei ieſſe in bono perſeu ij qui eſt imago patris v
it ada iſcipuli id iñ donum deie g Silij ei.i. flij qui eſt im. .c. viij.
ar nienhaaliſ ichii tur poſtes beamnane laon. ( S han,ad tn Perkueſan⸗
Ean e Pennd in voluntate. a tüc ſubaudit moriuntur. quaqʒ eadem cum patre. flijs ſuis non predeſtinat
lutate. ul bonũ ſen lũ ad interius in voluntate. as wp ſiẽ ſegk legitur ſa mon ergo. ſic ording.
erter?: ſimiliter malũ ae oriunt᷑. (Adð vᷣ ſi ana ĩ bo⸗ hel it. lau.
Worunkn dicer Doleereireehen 1 rrltnni ſe⸗ tia Tynumeroſfenndunpreikntiann.
piänerc u. . C. rvaeseni e Tiboend vonatel⸗vonul. Cn
gacr aurtaeſezd ongiafr i epla ad romac.ri.) n

i)
lti ſzſr
ium
Curgirgi
talſe,
deti i
noneg

ganfef
nn

lis z
ind fon

Ndteg
iſenneiuf,
Valtoee ri
litcde
Nbveräen
W
uuſtcan.
Flipgini
hnnton, ni,
Hpobion ,
lenit cpino
Hnoſrum.
Btomnini,
dſiebee
unNie.
naſegturni⸗
ngtloen)
Deipattin
Nen.
Irrnidn
ſcil.
duniii
lu.
Ancbinict,
Hos,io,
anrſegkſeti
aprima
lecnn

ehis li
Neroqai.40.
deſſenerane⸗
kyſczin in
fſeneranennt
onids. 5l
ma ſenper
cntsboni
itihbenns,
Obierz emno
Ave Pro⸗
nodicum 65
grabit conn/
— pl

a ¶ Apoſtolicã. que dicit quid habes quod nõ accepiſti.(Add ita oꝛi-
ginaliter legitur ĩ pᷣma ad coꝛi.c.iiij.). Et iacobus omne datã opnimũ ⁊ om
ne donuʒ perfectũ deſurſum eſt. vnde verſus. Et ope teleſti ſit ſi quid habe
tur honeſti.Et uenit a ſuperis vel agas bñ uel meditæris. Itẽ quicꝗd hẽs
meriti prebẽtis gratia donet.Nil dein nobis preterſua dona coꝛonet.i.q.

i.qᷓᷓ pio.
b Tales. ᷣm pre
ſentem iuſticiam.
c ¶ Dati eent. ſi ha
berẽt pſeueratniã.
d & Mereat. ipe.
dde ꝙ lic legit
in euãgelio Joan.
c.xvij.⁊ ita ut ſegt᷑
hẽtur ĩ epiſtola ad
galatas.c. v)
¶Woc dixit. Sba
euangeliſte vſqʒ ibi
nunquid. c. (Ad
de ꝙ ita ut dicit tex.
legit᷑ oꝛiginalr Jo⸗
an. viij. 1. vi.)
¶ Spiritꝰ ẽ.i.ſpi⸗/
ritualis intellectꝰ.
g ¶ Finis. vbi di⸗
ctũ ẽ.ꝙ appellamꝰ
filios dei ꝑp preſen
ẽ iuſticiã ꝗ tñ ñ ſũt
Hʒ preſciẽtiam.
hb¶Alij vo. B alij
reſpicit illð quod po
ſuit. S. e. di. F. eox.
.in pꝛin.l.
i ¶ Omnino.i.ſine
ðᷣterminatide aliqᷓ.
mierit.
·¶ Proponat.au
ſti. ſ. bu.
¶Scribi.quadri⸗
membrẽ diuiſionẽ
innuit. G. quã in/
oꝛdinatione pꝛoſeꝗ
tur vſqʒ ad locũ il⸗-
lũ ſic itaq; pðit vnũ
quodqʒ mẽbrũ diſ
Rniens ⁊ diſfinitio
nes ſuas aucioꝛita
ennnane :
m nedictꝰ.ꝗ
BEucaiti. ie
benedicet.i.exalta⸗
bit nos oĩno in ani
ma ⁊ coꝛpore.xxiij.
di. ſi epiſcopus.
n ¶ Benedictione.
i.exaltatðe que erit
ſpiritualis ẽt in cor
poribus.qꝛ tunc ẽt
babebũt ꝓprietatẽ
ſpũs qꝛ erunt agilia
⁊ cibis non egẽtia.
hanc auctoꝛitatẽ ex
ponit.j.ea. di. 5. ſic
itaqʒ.
o ¶ Elegit. pᷣdeſti⸗
nando.h.d.qꝙ hoc
gratis faciet ſigna⸗
p ¶ In iplo. i. p ipʒ.
i.xpᷣm añ oↄſtitutio/

nẽ eccleſie vbuz. b.

accepiſſent ſzʒ apoſtolicã verãq; ſentẽ
tiam:ac ꝑ hoc talesſilij filio chꝛiſto da
ni eẽnt? quẽadmodũ ad patrem ipſe di
cit vt omne qð dediſti mihi nõ pereatꝰ
ſʒ hẽat vitam eternam.hi ergo chriſto
intelligat᷑ dari:ꝗ oꝛdinati ſũt in vitam
eternã.ipſi aũt illi ſunt pᷣdeſtinati et ſᷣm
ꝓpoſitũ vocati ſunt ſancti quoꝝ nullꝰ
perit acꝑ h̊ nullꝰeoꝝex bono in maluʒ
mutatꝰſinit hacvitam:qm̃ ſic eſt ordi
natꝰet ideo chriſto datus vt nõ peat ſʒ
habeat vitã eternam. et rurſus q̃s dici
mus inimicos eiꝰuel ꝑuulos ſilios ini⸗
micoꝝ eiꝰquoſcũqʒ eos ſic regeneratu
rus eſt ut in ea ſide q̃ ꝑ dilectionem ope
rat᷑ hãc uitã finiãt:iam et anteqᷓ; h̊ fiat
in illa pᷣdeſtinatione filij eius ſũt et dati
ſunt xpᷣo filio eiꝰut non pereantſed ha
beat uitã eternã.ðniqʒ ipᷣe ſaluator ait
ſi manſeritis ĩ nerbo meo vere diſcipu
li mei eſtis.nũquid in his ↄputãdi ſũt il
li de quibꝰeuãgeliũ ſic loquit᷑: vbi dñs
cum cõmendaſſet mãducantẽ carnem

ſuaʒ et bibẽtem ſanguinem ſuũ ait euã

geliſta hoc dixit in ſinagoga docens in
capharnaũ.multi ergo ex diſcipuliſ eiꝰ
audiẽtes dixerũt:durꝰẽ hic ſermo ꝗs
põt eum audire:ſciẽs aũt Jeſus apud
ſemetipſuʒ qꝛ murmurabãt de hoc di
ſcipuli eiꝰ dixit eis:hoc vos ſcãdaliʒat
ſi ergo videbitis filiũ hominis aſcẽdẽtẽ
vbi pᷣꝰerat.ſpiritus vo ẽſꝗ uiuiſicat ca-
ro ãt non ꝓdeſt ꝗcqᷓ;. uerba q̃ ego locu
tꝰſum vobis:ſpũs ⁊ vita ſunt.ſʒ ſunt ꝗ
dam ex vobis qui non credunt.ſciebat
enim ab initio Jeſus ꝗ eſſent credẽtes
et ꝗs eſſet eũ traditurus et dicebat.pro
pterea dixi vobis qꝛ nẽo vẽit ad me ni-
ſi fuerit ei datũ a pr̃e meo.Ex hoc mul
ti diſcipulorum eiꝰabierunt retro et iã
cũ illo nõ ambulabãt:nũquid et nõ iſti
diſcipuli appellati ſũt loquente enãge-
lio:et tñ ſi erant veri diſcipuli qꝛ non re
mãſerunt in vbo eiꝰſʒ id qð ait. Si mã
ſeritis ĩ meo vᷣbo vere mei diſcipuli eri
tis.qꝛ ergo nõ habuerũt ꝑſeuerãtiã ſiè
non vere diſcipuli chriſti: ita nec vere
filij dei fuerunt:etiam quãdo eẽ videbã
tur:et ita vocabãtur.appellamus bos
ergo et electos chꝛiſti diſcipulos et dei
ſilios:qꝛ et appellãdi ſunt quos regene
ratos et pie viuere cernimus.ſed tunc
vere ſunt qð appellant᷑:ſi manſerũt in
eo ꝑꝑ qð ſic appellant.ſiãt ꝑſeueranti
am non habẽt.i.in eo qð ceperunt eẽ ſů
manent: non vere appellãtur propter

quod appellãtur et non ſunt.apud deũ

eniʒ hoc non ſunt cui notum eſt ꝙ futu
ri ſũt.i.ex bõis mali.¶ Finis ergo hu

inus auctoritatis eoꝝ ſententia ↄcoꝛdat

aꝗ peccata dicunt remitti ſm iuſticiaʒ et
non ſᷣm preſcientiaʒ. Alij vero? qᷓ;uis

fateant᷑ peccata redit tñ ſeuꝑ baptſima

ſeuꝑ pniam aſſerunt omnino pctã re-

⸗

i. IIII

29 7

q ¶ In coͤſpectu. non bolum. i. intus vbi dens videt n ef vbi boles. xrij.q. v. bu⸗

mane.uel in cõſpectu.i.pñti vita. r
turiſunt.

Predeſtinauit.ad bona q̃ filij habi⸗
8 Ber Jeſum. boc eſt no meritis noſtris ⁊c. ſed cooperte rpo.

t .ρChriſtũ.i.ipſum vᷣm ꝓpoſitum volũtatis ſue in gloꝛie laudẽ ⁊ gratie ſue ĩ qua

gloriſicauit nos ĩ dilecto ſilio ſuo ꝛc᷑.

mitti:⁊ plena fide accedẽtes ad lanacrũ
renaſci:no aqua tantuʒ ſed ẽt ſpiritu ſã
cto.⁊ ſi poſtea peccaturus ſu:demuʒ pe
nitentem ⁊ ſi aliquando recaſurus ſu tñ
tempoꝛe ſue penitẽtie ita perfecte expia
tum affirmant:vsſi tunc moꝛeretur:ſa
lutẽ inneniret eternaʒ:quoꝛum ſnie eiui
dem auctoꝛitatis pꝛincipium conſentu.
Cum.n.qõnem eius ꝓponatquare pᷣ-
ſcitos ad moꝛtem cum ſideliter ac pievi
uerent non tunc de vite huius periculis
deꝰ rapuit ne malicia mutaret ĩtellectũ
eoꝝ ⁊ ne fictio deciperet animas eoꝝ cũ
de ĩmatura moꝛte pꝛedeſtinati ſcriptu-
ra dicat:raptus eſt ne malicia mutaret
intellectuʒ eius ⁊ ne fictio deciperet aĩaʒ
eius.euidenter oſtẽdit illos tales fuiſſe:
qui ſi fatali neceſſitate huius vite ſubdu
cti eſſent periculis:pꝛofecto vitam cõſe
cuti eſſent eternam. vt ergo ſinis pꝛinci
pio conueniat ⁊ ne ſibijpſi cõtrarie vide
antur diffiniendum quid ſit ſcribi lili.
vite ⁊ de eo deleri ſᷣm iuſticiam ꝗd ᷣm
preſcientiam. Scðm preſcientiam ſcri-

bi eſt ad vitam Perinan s ab eter

no? factuʒ eſt. Ande apoſtolus ĩ epi
ſtola ad epheſios.
Enedictꝰ mqeꝰ æ pater domini no
ſtri ieſu chriſti:qui benedixit nos ĩ
omni benedictõe ſpirituali i celeſtibus
in chriſto ieſu:ſicut elegitꝰ nos ĩ ipᷣoꝰañ
ↄſtitutionẽ mũdi:vt eſſemus ſci ⁊ ima-

culati in ↄſpectuñeiꝰ in charitate ꝗ pᷣde/

ſtinauitnos ĩ adoptionẽ filioꝝ ꝑ ieſuʒꝰ
xpᷣm.Similiter ſᷣm pᷣſciam deleriẽ ad
mortẽ nõ ad vitã pᷣſcri.qð ⁊ ipʒʒ ab eter
noꝰ factũ eſt.vñ dñs in euangelio:ꝗ cre
dit in me hʒ vitã eternaʒ:qui aũt nõ cre
dit iudicatus eſtꝰ. ¶ Hicẽt Aug.ait.
Ouit? deus ꝗ ſunteius:ex bis ne
AꝓAmo ſeducit᷑.nõdũ apparuit iudi-
ciũ.ſed iã factũ ẽ. ¶Poꝛro ſʒ iuſticiã

ſcribi eſt deo auctore ea operari:quorũ

merito ſit dignus eterna ſalute.hũc du
plicẽ modũ ſcreẽdi in euangelio deus
aſſignauit dicẽs diſcipulis ſuis. In do-
mo patris mei manſiones multe ſũt: ſi

u ¶ Similiter. ab eterno.
no ad dei pᷣſciẽtiam.
x Judicatus eſt ideſt iudi
cari pᷣſcitus eſt.
x T Ouit.ſeducitur ſina
liter.
5Moꝛro. ſcribendi ĩ lib.
vite quo ad dei pᷣſcientiam
⁊2 m iuſtitiam.
¶Si qno minus.i.ſi ali
quo mõ minꝰ.i.nõ.q.d.ſi
nõ eſſent ibi parate in pᷣde
ſtinatione dixiſſeʒ vobis. i.
ñ celaſſem vobis.immo di
xiſſem:qꝛ nõ ſunt ibi.⁊ ve/
re pate ſunt ibi in pꝛediſti/
natione qꝛ vado vobis pa
rare locũ in predeſtinatõe.
parate quidẽ erant manſio
nes in pdeſtinatione ſed tñ
adhuc parande ipſoꝝ ope
ratione.uel ſub vna diſtin
ctione ut ſit ꝓbatio per im
poſſibile hoc mõ.in domo
patris mei manſiones plu.
ſunt.⁊ merito multe para/
te vobis in pᷣdeſtinatione.
q ſi nõ eẽnt ꝑpate vobis in
pdeſtinatione.ego dicereʒ
vado parare eas.i.vado

eas vobis pꝛedeſtiare. hoc
autem eſt ipoſñbile.ut inci

piat aligꝗd pᷣdeſtinare.Cõ/
ſtat ergo manſiones alias
paratas.⁊ hoc eſt ſi non eſ
ſent ibi diriſſem vobis gꝗa
vado pare.i.pdeſtiare.h.
2 Quo minus.i.aliquo
minꝰ.i.nõ.q.d.ſi nõ eẽnt
ibi multe mãſiones dixiſſeʒ
vobis qꝛ nõ ſunt ita.ſed qꝛ

vado parare eas in opatio

ne ⁊c. ul.i.ſi multe nõ eẽnt
ibi manſiones.
2 ¶ Quia.i. vere ſunt ibi.

qꝛ vado parare eas in oꝑa

tione.
x¶ Scriptos.nõ hic.ar. ̊
exceptionem. G. in illo. 5.
xxvij.q.ij.ꝭ.ecce.qꝛ hic ex
negatione ſequit᷑ affirma/

8 I Ndomo iuſti.xxiiij.

quo minus?· dixiſſeʒ vobis qꝛꝰ vado pa

rare vobis locũ.⁊ ſi abiero ⁊ pparaue-
ro vobis locũ:iterũvenio ⁊ accipiã vos

ad meipſum:ut vbi ego ſuʒ ⁊ vos ſitis

dicẽs i domo patris mei mãſiões mul-⸗
te ſunt:ſi quo minus dixiſſem vobis qꝛ
vado ꝑare vobis locuʒ oſtẽdit eos ꝗbꝰ
loquebat᷑ ſcriptosꝰin lib.vite pᷣdeſtina-⸗
tione.ſubijciens ſi abiero ⁊ pparauero
vobis locũ ⁊c.oſtẽdit eos adhuc eẽ ſcri
bẽdos operatione. ¶ NHinc ẽt Augu.i
eiuſdem loci explanatione ait.
Nadomo.p.m.m.m.ſunt.domꝰ
dei tẽpluʒ dei regnuʒ celoꝝ ſũt ho
mines iuſti in abus ſunt multe differen
tie: ⁊ he ſunt manſiones ipſꝰ domꝰ.he
aũt iã ꝑate ſunt in pᷣdeſtiatiõe:ſicut apo

nem interioꝛi vocatione.

Caunſa

a & redeſtinautt. ab eterno. b Et vocauit. i memoꝛi p gratie collatio

c¶Que facturus.i.que ſe facturũ pᷣoꝛdinauit.lau.

¶ Si quo minus.cõfirmat eſſe mãſiones paratas.i.q ſe facturũ poꝛdinauit per
arg.a grio ſenſu ſumptũ illius vbi ſi quo minus.⸗ hoc ẽ qð ſequit:a ſi abiero.vñ
eoipſo ꝙ abijt:manſiones illas parauit i opere.i.ipſos ad preparãdũ excitauit ac/

cendit enim eos ad deſide-

randũ ſe amplius.qᷓto eni
amplius res deſiderata ſpᷣ
trabit᷑:tato ampli us deſi⸗
derat᷑.⁊ eoipſo ꝙ ſe ſubtra
hit aſpectibꝰeoruʒ meretur
ſides ĩ eis augmẽtari.ſides
n.eſt de re nõ viſa.⁊ hoc ẽ
abiens a ſuis ad tempus ſi
non relinquens qꝛ cum eis
eſt ſemper.S.di.ij.queren/
duʒ meritũ enĩ ita demum
eſt ui ait aug.ſi de ea re ſit

quã credere ad religionẽ ꝓ

tlet ñ.n. ð omni re q̃ videt᷑
qð hic dicit᷑ accipiendũ eſt
lau.

e¶ Warat. loquit bicacſi

aliquis po ſſet incipere pre
deſtinari.qð nõ eſt verũ.
¶ Be viſa re. ut hic innu
it illud.ſides nõ hʒ merituʒ
vbi humana ratio prebʒ ex
perimentuʒ.ar.j.de conſe.
ldi. iiij. venit.
g Et inde eſt. ipſe deus.
ſcilicet.
b In ea. ſ. file.
i ¶ Seſideratur. ſ. fides.
4c. b.
EeWabet᷑ futura gloꝛia. h
¶ Secũdũ iuſticiã.ꝛc᷑.
m Mic propheta. ad id
reſpicit quod vixit quid ſit
Deleri bᷣm preſcientiã.non
ad ptoximuʒs.cũ multi ſal/
unandi deleantur ⁊ ſᷣm iuſti
ciã preſenteʒ operantur dã
natione digna.
n ¶. Deleant᷑.hoc verbũ re
ſpicit deletionẽ vʒ pᷣſcietiã.
0o Sic itaqʒ.reuertit. G.
ad materiã huiuſ diſt.⁊ qꝛ
.S.in illo. S. eoꝝ opinioneʒ
poſuerat dicẽtiuʒ. ꝙ pecca
ta receſſuris a iuſticia remit
tuntur bʒ iuſticiã nõ bᷣʒ pre
ſeiẽtiã.hic oſtẽdit qꝗd ſit pec
catuʒ dimitti ſʒ iuſticiã qðᷣ
conuenienter poteſt dici ſie
ri ẽt ſᷣm preſcientiã.Et ide
ſumpta occaſione duas di
cit eẽ dei pꝛeoꝛdinationes ⁊
earuʒ ſimiliter duos eẽ effe
ctus.quod totum arguit ex
diuerſis verbis auctorita⸗/
te apoſtoli.ſubiungit etiaʒ
qualiter lege cõſequendi ſe
habeãt iſte pꝛeoꝛdiatòes 2

eaꝝ effeciꝰ: ⁊ adijcit aucto

ritatẽ euãgelij ſi fuiſſent ex
nobis ⁊c.ẽt ſʒ hanc diſtin/
ctionem eſt intelligẽda ⁊ in
quẽ modũ obſtaret demð
ſirat᷑.⁊ hoc vſqʒ ad.i.hanc
ſocietatem. lau.
p Scðm preſcientià. pre
ſentis iuſtiſicationis.lau.
q at enim. auctoꝛitate.
S. e.di. benedictus.lau.
rC

ſtolus ait.qui elegit vos ante mũdi cõ/
ſtitutionem pᷣdeſtinãdo parddo aũt in
operatiõe.vnde quos pᷣdeſtinauit hos
⁊ vocauitł.ſᷣm hoc qð dicit᷑:fecit deus q̃
futura ſunt.i.que facturus erat.⁊ infra
ſi quo minus eſſe conſirmat:qꝛ ſi nõ eſ
ſet dixiſſet ibo ⁊ parabo.i.pꝛedeſtinabo
ſed qꝛ ibi ſũt nõ eſt opus aliqua paratr᷑:
qꝛ vo nõdum ſunt in operatiõe addit ⁊
ſi abiero ⁊ pparauero:abiens ſed nõ re
linquẽs parat?:qꝛ ſubtrabit ſe ⁊ latet vt
ſit fides que nõ eſt de viſa reſ:i inde eſts
meritum ſidei. ¶ Ex hac vinit iuſtus ⁊
mundatr ei coꝛ duʒ ꝑegrinatur: ⁊ in ea?
deſideratqð nõdum habet᷑.hecẽ pᷣpa
ratio mãſionis eius:qꝛ ſi parat nos ſibi
7 ſe nobis vt mãeat ĩ nobis ⁊ nos ĩ eo:
q;tum qſqʒ erit particeps eius plus vł
minꝰ ꝓ diuerſitate meritoꝝ:⁊ hecẽ mł
titudo mãſionũ. C Itẽ ᷣm iuſticiã de⸗
let᷑:qꝛ gr̃a ſubtracta ea oꝑari ꝑmittit᷑ ꝗ-
bus eternam dãnationez meret᷑. Hine
ꝓphetaloquẽs ex ꝑpſona xpᷣi ait.deleã
tur de li.viuẽtiũ:hoc eſt ſubtrabhat᷑ eis
gra q̃ ſubtracta bic in ꝓfundo vitioꝝ ð
inde in eternã dãnationem pᷣcipitant᷑ ⁊
cuʒ iuſtis nõ ſcribant᷑.i.nõ apponat᷑ eis
gra q̃ fiant digni eterna ſalute.ſic itaq;ꝰ
peccata ſᷣm pᷣſciaʒꝰremittunt᷑ cũ ab eter
no gr̃a pᷣparat᷑:q̃ vocatus iuſtiſicet᷑:in/

ſtificatus tãdeʒ eternaliter gloꝛſicetur.

ſm iuſticiam vo peccata remittunt᷑:vel
cum baptiſma plena ſide accipit yl pe⸗
nitẽtia toto coꝛde cõtrito celebꝛat᷑:q̃ re-

miſſio ⁊ ipſa ſᷣm pᷣſciam nõ incõuenien

ter fieri dr̃. At enim ex pᷣmiſſa auctori/
tate apoſtoli datur ĩtelligi due ſũt pᷣoꝛ-
dinatiões. Ana q̃̊ ꝗqſqʒ pᷣoꝛdiat᷑ hicad
iuſticiam ⁊ remiſſionẽ peccatoxꝝ ꝑcipiẽ⸗
dam.altera q̃ aligs pᷣdeſtinat᷑ ad vitaʒ
eternam in futuro obtinẽdam.haꝝ effe
ctus ſunt pñs iuſtiſicatio ⁊ futura gloꝛi-
ſicatio q̃ oĩa ĩ pᷣmiſſa auctoꝛitate ↄueniẽ
ter diſtinguunt. Mꝛima.n. pꝛedeſtina-
tioꝰq̃ poꝛdinat᷑ ad pñteʒ uſticiã ðſignat
cum dicit᷑:ſicut elegit nos in ipſo añ mũ
di cõſtitutionẽ ⁊cetera.cuiꝰ effeciꝰinfra
ſupponit᷑ ĩ ̊ gratiſicauit nos ĩ dilecto
filio ſuo ⁊ cetera. Scða pꝛeoꝛdinatio ibi
oñdit᷑ ꝗ pᷣdeſtinauit nos in adoptionez
filioꝝ ⁊ cetera.eius effectus pᷣmittit᷑ duʒ
dr. ꝗ bñdixit nos in oĩ bñdictiõe ⁊ cete⸗
ra. He due pᷣoꝛdinatiões ⁊ earũ effectꝰ
ita ſe habẽt:ut pᷣma ⁊ eius effectꝰ natu⸗
ra pᷣcedãt: lege ↄſequẽ diꝰ iferant᷑.ſi.n.
aliꝗs pᷣoꝛdinatus eſt ad vitã:ↄſequẽter
infert:ergo pᷣdeſtinatus eſt ad iuſticiaʒ:

reoꝛdinationes.i.plures pᷣdeſtinatiðes:pluraliter dicit ꝑꝑ duos effectus pꝛe

ordinanonum:quoꝝ vnuʒ ĩplet deus hic pꝑꝑ iuſtiſicationem. alteruʒ in futuro dã
do beatitudinẽ:vna eſt enim dei pordinatio.i.deus preoꝛdinãs deus vnus ⁊ pᷣde
ſtinans vnus eſt. ſed eius duo ſunt effectus.ſ.iuſticia uel iuſtiſicatio in pñti:⁊ eter

na beatitudo in futuro.

2 Predeſtinatio prima.i.primus modus pgdeſtinatidis.l.
Gratiſicauit.i.gratos fecit.lau.

t¶ In delicto. i. ppᷣ uel ꝓ aꝛ pꝑꝶ dilectuʒ filiuz ſuuʒ nos diligit. illos quos

diligit filius ⁊ ꝗbus vult filius diuina dona largitur.

u ¶.Conſequendi.i.coſequẽtie bypothecaꝝ.

x ¶ Erierunt.qr põt eſſe ꝙ nobiſcum fuiſſent quo ad ſcõam preoꝛdinatio
nem.iſ.ꝙ eſſent preoꝛdinati ad vitam eternam ⁊ tamen non manſiſſent no

⁊ ſic ↄſequit᷑ vitã eternã.ergo ↄſecutꝰ ẽ

iuſticiã.ſʒ nõ ↄuertit.vñ multi ſũt parti

cipes pᷣme pᷣoꝛdinatiõis ⁊ eius effectus
ad quos ſecũda vel eiꝰeffectꝰminime ꝑ
tinere ꝓbat᷑. Juxta hãc diſtinctionẽ itel-
ligẽda eſt auctoꝛitas illa Jo.exierũtex
nobis ſʒ nõ erãt ex nobis:nã ſi fuiſſẽt ex
nobis mãſiſſent vtiqʒ nobiſcũ. Ex no⸗/
bis ingt exierũt.i.a nr̃a ſocietate receſſe
rũt q̃ pꝛie oꝛdinatiõis ⁊ eius effectꝰ no-
biſcuũ pticipes erãt:ſʒ nõ erãt ex nobis.i.
ſecũde?᷑ poꝛdinatõis ? eius effectus ſo-
cietateʒ nobiſcũ nõ inierũt.qð ex eo vi/
deri põt qꝛ ſi fuiſſent ex nobis.i.ſi illius
poꝛdinatiõis nobiſcũ participes eſſent
manſiſſent vtiqʒ nobiſcum.i.a ſocieta-
te effectus eiꝰpᷣoꝛdinatõis quã nobiſcũ
ↄtraxerãt nõ receſiſſent.ſi enĩ ad ſcõᷣaʒ
pᷣoꝛdinationem vtrũq;refert᷑:nõ cõne
niẽterꝰillud inferret᷑ manſiſſent:immo
cepiſſent vtiqʒ nobiſcũ eẽ.ſi vo ad pꝛi:
mã:falſa eſſet ꝓpoſitio ſi fuiſſent ex no
bis ⁊c̃. Multi.n.pñtis iuſticie ⁊ ſanctita
tis participes fiũt ꝗ tñ ĩ ea nõ ꝑſeuerãt.
e dñs ait in enangelio.
On gcepit:ſʒ ꝗ ꝑſeuerauerit vſ-/
qʒ in finem hic ſaluus erit.
Ancſocietateʒbſigs ſolo noĩe ⁊ p
feſſione nõ aũt rei vitate a damnã
dis dicat ↄᷣhi:eiuſdeʒ auctoꝛitatis teſti-
monio ↄuincit᷑.De his.n.ꝗ pꝛime non
ſcde pᷣoꝛdinatiõis ſũt participes ait:nec
nos moueat:ꝙ ꝗabuſdaʒ filijs ſuis deꝰ
nõ dat iſtam ꝑſeuerantiã.abſit.n.vt ita
ſit ſi de pᷣdeſtinatis eſſent ⁊c̃.que ĩ eadẽꝰ
auctoꝛitate ſupꝛa continent. Oues nã.
qʒ de ꝗbus in euangelio dñs ait.⁊ alias
oues habeo q̃ nõ ſũt ex hoc ouili. filij
de gbus Joã.ait:vt filios dei ꝗ erãt di⸗
ſperſi congregaret in vnum:ita pᷣſcien
tia erãt oues ⁊ filij: vt q̃litate pᷣſentiuʒ
nõ ſpe tm̃ ſed etiam añ dei oculos eẽnt
filij ire ⁊ perditiõis eterne.vnð apoſto⸗
lus nõ ait:videbant᷑ eẽ:ſed eramꝰ inat
⁊ nos natura filij ire.nec ait reputabimi
ni ab omnibus:ſʒ fuiſtis aliqñ tenebꝛe:
nũc aũt lux in dño.de ſe quoqʒ ſcribens
ad tymotheuʒ nõ ait videbar ſed fui ꝑ-
ſecuioꝛ ⁊ blaſphemus ⁊ cõtumelioſus:
nũc antẽ ſum miſericoꝛdiam cõſecutus
oẽs quicũq; in chꝛiſto renaſcunt᷑ ⁊ q eiꝰ
ſãgnĩe a diabolo redimunt᷑:pᷣus ex adã
peccatoꝛes naſcunt᷑ ⁊ diabolice ſᷣuitutis
obnoxij.ſicut ergo iſti q;uis ſint futuri ſi
lij dei:tamẽ pꝛius ſũt filij diaboli:ſic hi
de quibusꝰ ſermo habetur q;uis rece-
dendo a iuſticia futuri ſunt filij ꝑditiõis

biſcum intelligas cõ
tinue vnde ſubiun⸗
gitur immo incepiſ

ſent eſſe nobiſcuz. h.
y Secunde.qð noõ
per h qð d̃᷑ fuerunt

ex nobis.
3 ¶ Societate. ſ. effe
ctus prime. V
2C Ad ſecundam.
non primam.

2 ¶ Ctrũqʒ. ſ. ſi fuil

ſent ex nobis ⁊ man
ſiſſent vtiqʒ nobiſcũ
ita.ſ.ut añs referat᷑
ad ipſam preoꝛdina
tionem ᷣm naturaʒ
ↄñs ad effectuzʒ.
Mõ ↄuenienter.

bforte ideo dicit da
adhuc iſti non habe

bant effectum ſcðe pᷣ
deſtinationis.ſed ha
bituri erant ⁊ ideo ñ
conuenienter ſubiũ⸗
geretur manſiſſent
cũ adhuc iſti ibi non
manerent.qð innui

tur ex vi locutõis.h

9 nſaug
ſiim que au/
ctoritas.S.poſita ẽ.

ſ.ſi ex bono⁊c̃.quaſi

in eadem qualitate ĩ᷑
qua erant effecti ap
parebunr tunc in p⸗
b ¶ Manc ſocietatẽ.
qꝙ damnandi veraʒ
iuſticiaʒ habere poſ⸗
ſunt ſᷣm preſctentiaʒ

non ſolo nomine

cenſeri debeant.oſtẽ

dit auctoritate ⁊ rõ⸗/
nibus vſqʒ ad illum
locum ꝙ autẽ ibi di

uerſos modos huiꝰ
vocabuli filius dei
aſſignat ⁊ qualiter ſi
lij dei appellàtur ẽt

qui futuri ſunt mali
ut oſtendat tandem

ex hoc qᷓliter pecca/
ta dimiſſa redeãt et
hoc.vſqʒ ad.ꝙ au
tem. ⁊ hic nota ꝙ b
vult infringere opi
nionem quam. S. e.
poſuit. ð. eoruʒ que

dicit damnãdos ſo⸗
lo nomine iuſtos eẽ
7 non ᷣm preſcien⸗

tiam.
c ¶.Zluctoritatis.q̃
auctoꝛitas poſita ẽ
5.ea.ſi ex bono.lau
rentius.
d ¶Que in eadem.
ſupra eadem. diſti.
ctione.S.verum.h.

¶Oualitate. oꝛdo. ut eſſent filij ire.i.pᷣſciẽtie pꝛeſentis malitie ⁊ peccati p⸗
ſentis:eſſent tales dico non ſpe tantum:ſed ante dei oculos ideſt ut nõ ſoluʒ

viderentur tales ſed etiam eſſent.h.

¶ Vreſentium. quaſi dicat in ea qualitate in qua erãt fururi apparebunt

tunc in preſentia ut.sð.e.notaui.

g ¶He quibus. ſcilicet quupreſentem babent iuſticiam ſed ſunt cam amiſ⸗

ſuri de quibus..prelibauit.S.eorum.l.

nnre
niensſil
maratio
b Ma
E
de. u ſin
cunda;
cundů
dd gaui
ſtoliz n
irampon.
Qreat
ſui
aliascreat
Poc.
*
luri antbo
Geſtinati⸗

Eeene.
ene
ſuntbonip
lil.
n (Gobiſ
huemockie
betis.lau.
1Mieg
prorimne
Ar.aſtmilie
bicad pnine
Mmateriam
liidi.
0Röbmr
ln
ſcieniam di
cut dicſtgra.
ſeltiz
ſo.ſad bic
mknomenp
lie hibi.
5(Ouiaute
ine nſhad
numprabarſe

Meioꝛtisila

(Perrarü.
noͤrec

a ¶ Aeraciter. ar. ff. de au. æ ar. le. l. ſi ita. lau.

b ¶ Quocd aũt.duobꝰ. ideſt p̃m ꝙ ſũt in pᷣma iama ſm ꝙ adbuc ſunt ĩ pre

ſenti vita ꝙ triſarie diuiditur ſicut iam magiſter dicit.b.

1. IIII

3. DOut tamen.ðS.c.proxi.qui recedit.
Moꝛte.i.ſimili pena eterna.

29 2

7Oue ei.i. qualis moꝛs eterna. ſi ſic exponatur nõ cõtradicit ſibt.

n⸗ ¶Erpectatio.i.crentura expectans.ſ.homo. Sinis ⁊c. principio.magiſter vocat principium vbi dirit ſed non id ꝛc᷑. finem
en G Keuelatſone filioꝝ dei.vel hbomo ſidei.i.fidelis.ex qua.ſ.apparet qua vero ubi dirxit qui tam ea etiam ⁊c.S.c.proxi.qui recedit.ſed illud ea facit ſimplicẽ
eſdien ig eſt uel futurd enit nominalem relationem.
hnnrdin, uel ! qua.ſ.homo di . a ¶ Quam penam. veruʒ
nſoſnh citur hic creatuna q eterne cum tñ pie ? fideliter viuũt ve- culpam poꝛtamꝰ qꝛ vnum cũ illis ſumꝰ2 iceret ſi pro eodem pecca
nlud bie Vicct e ia d re ſũt filij dei ⁊ iuſti ⁊ eterna beatitudie reddet iniꝗtateʒ patꝝ filijs: dũ ꝓ culpa Lo penã exciperet. ).
dne 1 rſ Genſi digni. vñ auctoꝛitas nõ ait cuʒ viderẽ· parẽtis ex oꝛiginali pctõ aĩa poiluit᷑ pꝛ-o bGncree.. Ulauid
„ lius dei. in bac q Lur pie ⁊ ſideliter viuere: ſed cum pie et lis. Et rurſus.nõ reddit iniqtatẽ patrũ tedenhelan. n10
ſane⸗ dem vita plene non fideliter viuerent nec veracitera bono in filijs qꝛ cũ ab oꝛiginali culpa ꝑ baptiſ c¶ Bererminant. gratia
l apparet. b. i nnmi crnurrent anunqᷓ;ᷓ dcler Bnuun terammntnon iam ninnmd a. aliter iĩtelligit in ſequẽ
Cſtuncem. ¶Coꝛruptionis.i. boni fuerũt.dũs quoqʒ nõ ait ꝑ ezechie pas:ſe quas noſipſi commiſimus ha- tl. ꝭM5. è
dar enmingtis aanſe lem. ſi auerterit ſe iuſtꝰa iuſticia ſua qui bemus'. .— . 3 Krnne nepaetent
nignchi diget noſtra moꝛta Pʒ. qd̈ aut in eadez quctoꝛitate ſequitur 6 AIEC po c alienuga g naretur ſi prima peccata
hnprecndin ¶In libertatẽ.i..sn feſſione filioꝝ:ita intelligenduʒ eſt: SFlij ltione vadit ſed non in id qꝗð remiſſũ eternaliter ſed nõ im̃ punie
hünnen gloꝛioſam libertatẽ dei duobꝰꝰ modis appellant᷑:dicunt fi eſtrecidit nec in oꝛiginalipctõ dnabit tur tugo.
uifm quam babebũt ſilij lij dei participatiõe hr̃ditatis eterne:ſi- qui tamen' ea moꝛte afficit᷑ q eiꝰ ꝑꝑ di · e ARerum. vt enim deus.
ueninnn. ei.. cut Yoã. ait ĩ enãgelio.quotquot credi· miſſa pcã debebat ¶ Finis buius an⸗ n nde o l nne. i⸗
N. rna noe e geerut in eü dedit eis ptateʒ filios dei ſe coꝛitatis pncipio otrarie vf.neq; n. ali mum baius q, bona pPrtora
fnck maratione. ri.apoſtolꝰ ait i epla ad Ko. Expecta/ ud eſt dimiſſa pctã redire vl in oꝛigina per mala ſequentia moꝛti⸗
nunieſcn h¶Adoptionẽ.p/ tio creature reuelationẽ ſilioꝝ dei erpe li pctõ dãnari q; penã pctõdebitã poſt ficata reuiuiſcunt ſi poſtea
intliv, fectazʒ. ſ.er omm par ctcat.⁊ ifra: ipſa creatura liberabit a hui⸗ eiuſdem remiſſionem excipe. auctoꝛita bona fiant:ergo a ſimili.
nennſtiͤ⸗ te. ui ſima ſili deiſe tute coꝛruptiõis in libertatẽ gloꝛie ſilio tes vo ſibizrias aſſertoꝛes huiꝰſnĩe ita cum mala per penitentiaʒ
en nanſfen cundo; anima ſe· rũ dei.⁊ ifra.ipſi ĩtra nossgeminiꝰado ðterminãt:pcta dimiſſa redit̃ dicunt᷑: nentun iteruz gs
prſtimm uͤüto⸗⸗ nanauz ptionẽfilioꝝ dei expectãtes.hĩcẽt aug. qꝛ qſꝗs poſt acceptã remiſſionẽ pctõꝛũ ſarne a penaraſtaamd
hhntgbfmi ſtols imoꝛtalitats eęadeʒ vba a poſtoli exponens ait.õ ag vomitũ redierit: tanto grauiꝰpunit ſed bec argumentatio vtp
d in coꝛpore. h. tm̃ creatura:cum nõdum ſilioꝝ foꝛma quãto magis bẽignitate dei abuſus ſin iri in pꝛincipio hnius di⸗
d ¶Creatura. nnlla pfecta. Hoc ergo modo nõ ſũt ſilij dei guloxꝝ remiſſiõis accepte ĩgratꝰextititꝰ. ſtinctiis nõ procedit quia
inn, prerogatiua ſuper niſi participes eterne beatitudinis. In Vexilla ſnia fauoꝛabilioꝛ vñ qꝛ plribꝰ aliud eſt in via alind in in⸗
wawfi mne ereaturas bre¶pſenti eniʒz dicunt ſilij tribus modis.vł roboꝛat᷑ auctoꝛitatibꝰ ⁊ euidẽtoꝛi rõne lai in m etin vono
maulin t Moc. ſcnt qui S les ernnto krcrarn reens neg aurriera ſeinſt a unticte nn er eemundanner non male.
nnrefiena iſũ⸗ it. v er qui dup . e e eea e argu . di
— aſnon bonn R⸗ pdeſtinatiõe ⁊ ſpe eterne beatitudinis ſi fecerit inigtatẽ ſʒ oẽs aboĩnatões allenone,igz aeiſe arcn
. deſtinati. cut illi de quibns dñs ait:filioli mei ad. qs opari ſolet impius:nungd viuet: men. ff. de ſer. expor. ſeruꝰ
☛ l Eterne.ſicut qu puc modicũ vobiſcũſum.vl merito ñ OGsẽs iuſticie q̃ᷓs fecerat non recoꝛdabũ⸗ aprobat primum vſq; ad
nanleh oniſunt a finaliter qei ⁊ pſentis iuſncie:nõ aũt pᷣdeſtinatio tur.in pctõ ſuo moꝛiet ⁊ nõ erunt in me iullum locum hoc ſicut. ſecũ
im ntenmaa neciaritattsctemenutbiveab' do⸗ ð... a
ſoo ronin m (Aobiſcuʒz. i. ad Minus ait. ſi aut derelinquer int filij eins in exp Anallone eluſdem loci. ꝙ eadem ratio eſt in bonis
ſibenntaſit odicũ fidei legẽ meam ⁊ in indicijs meis nõ ambu Oc nobisꝰ maxie ↄſiderãduʒ eſt: æin malis uo ad hoc.
— anan e lerin au adrgo e abꝰin Pnt agi qꝛ mnal cõmittimus ſine cã bo- em contſanche me käin
ſpadilum n Wi ergo.infert tur:ſfilij ſunt merito ſidei ⁊ pñtis iuſticie na nfr̃a trãſacta reuocamus.qm̃ in ꝑpe- is. verſi.ſicut igitur bo⸗
ulliiidi roeime diis H nõ ſunt aũt filij adoptionis eterne.ꝗ er- tratione maloꝛuʒ nulla dʒ eſſe fiducia p na. l. .
notsbui ar. Eni. brcteſt go pctã dimiſſa fatentur redire m inſti teritoꝝ bonoꝛumb. Idem. B auen entt. non re.
in i endalen ci 2n m pſciamñea dimitii neceſſeẽ E ptuſo ꝗppe ſacculo aliüde erit cſj Laa babvaſen aß
— iiij. di. ät cõfiteant: ſicut ſaluãdis pectã ſᷣm inſti ꝙ aliunde mittit᷑ qꝛ indiſerete mẽ qð bonum propter qð ſibi
niſanemet 0 mͤßmoreſeten ſm ad ſaernam Dide inputan HS que bono ca non mn dimiſſum. ita ſan
ttinden tui.a tamẽ m pre- nõ ſᷣm pᷣſciam:qꝛ ⁊ illis a bono in malũ quo ex malo opere perdatur: ac ſi nunꝙᷓ; ei peccata fuit-
geeu⸗ ſcientiam dimini ſi deficiẽtibus ſingula replicabunt᷑ ad ſup CItem pe. in epiſtola ſecunda. ſet dimiſſa. ⁊ ſic omnia pec
iſu ntite aut dicit gra Se ⸗. plicin: ?2 bis vſq i finẽ in bono pſeuerã⸗ Jrefugłtes coinqꝗnatiões mũdicata taliter dimiſſa redeũt
Palſin oc emi..iibus nuila ipntabunt ad penã eternas. incognitiõe dñi nfi ſaluatoꝛis ieſn quensneecrma nt omons
Nenugi mit nomen preleen Qui aut dicũt ꝙ petã dimiſſa nõ rede- rpᷣi his rurſus iplicati ſuꝑant᷑: facta ſüt 884 H p Perecre
lüngti, tie qᷓ ihi. ant:auctoꝛitate greg.⁊ ꝓſperi ſniaʒ ſuã eius poſterioꝛa deterioꝛa poꝛibus. me⸗ dicunt᷑ per penitentiam re
ſun p· ¶ Quiautem. ab conſirmare conantur. Ait enim OGreg. lius eniz erat illis nõ cognoſcẽ viã iu⸗ uiuiſcere. l. ſta argumen⸗
mnutdsſo⸗ binc vſqz ad. F. ve· in moꝛalibus lib. xxxv. ſticie: qʒ poſt cognitionẽ retroꝛſum con tatur gra. er his auctotita
Biniſst⸗ am proharſenten⸗ Aid eſt qð dicit: ꝗ reddis inigta nuerti ab eo qð illis traditũ ẽ ſctõ mda- ilbus aomiiper am;
nhnſien mennſenc iecic, tezʒ filijs ac nepotibus.peccatu.ſ. to.C. Maulus qqʒ ſcribẽs ad beb. ait. P in veſe naonema J
q aid eſt. ini · Oꝛiginale a patribus trabimus: 2 niſi ꝑ TL Niermittẽtes bmonẽ ichoatõiſ na quo ad vitã noner ane
nh quitatem. prr gratiam baptiſmi ſoluamur ẽt parẽtuz xpi feramurꝰad eiꝰꝑfectioneʒ non b Bonoꝛum. quip ma-
nel hãc aũt nõ ꝓbatur . lis pumiatur. mitius tamẽ
jabono. pꝛopoſitum ſed per ſequentem optime. l. H punietur uel quo ad vitam eternam conſequendam non debet haberi fiducia.ð h
☚ 1¶SFllijs. nõ põt intelligi niſi de originali peccato.aliter non cõtradiceret 6 3. di. iij. 5. Yẽ illud. lʒ quo ad minoꝛẽ penã ſubeũdaã poſſit hẽri fiducia.h.
ene ⸗⸗ aucroꝛitas illa: filius non poꝛtabit. c.i.q.iiij. iudei. i I Cc pertuſo. hoc continetur in ageo propheta in primo caplo. lau.
— s¶ Peccatũ.ſolũ. t¶ Mabemus. vñ patet ꝙ oꝛiginale peccatũ di & Hrefugientes. æc. pr ioribus.ecce vbum pro quo inducitur.c.
anucidh⸗ G nõ redit:⁊ ita peccata dimiſſa nõ redeunt. 1 £ Helius.i.minus malum. lau.
tehan u Qi recedit.ſed nõ id qð.S.xxiij.q.iiij.ſi illic.5.l.di.S.alij.⁊.c.miroꝛ m ermittẽtes.i.dimittẽtes quaſi nõ hoc tm̃ cotenti:ſed cum boc habito ad.
tupoͤſolc S.di.i.tres aũt.h. TLvlteriora procedentes. n ¶ Inchoationis.i.in quo rpᷣs inchoat
x ¶ Nõ recedit.bic expreſſe dicit iſte:ꝙ peccata nõ redeant ed ſi contrariu; eſſe in nobis per ſidem.ſ.qui ſermo eſt de inſtio ſidei quo rudes catheciʒantur:ut?
Pparchunt tenere volueris expone ſic.nõ recedii omnino uel eadem qᷓᷓtitate in qua pri ſymbolum ⁊ vñica oꝛatio.x.qłi.placuit.h. .
une ni⸗ us eſt. Cec originali.dicis ſi ſic exponatur. 0 Jeramur. ßm intelligentiam ſcripture 1 bonã opationem. H
ij

HDe Pem.

a ¶ Idem.ſupꝑ eundem locũ

Jaciẽtes.fundamẽtũ inq nos dico iaci.fun.pe. qð priꝰd xit ſermon? inchoa
tionis hic appellatur fundamentum qꝛ religionem rpᷣianam venientibus prius ꝓ
ponitur ſuper hoc ꝙ perſectionis eſt ediſicatur.dicit ꝙ nos dico iaci.fun.pe.i.amo
rem quaſi lapidem in fundamento qð eſt pnia de peccatis vel de hoc ꝙ quis pꝛio
ra bona mortiſicauit per pctm. Jacientes dico.i.non ſicut olim. ſ.non ita negligẽ

ter ſicut olim vt ſicut priꝰ
cecidimus: ſic iterum cada
mus.uel non rurſus.i.nõ
amplius niſi modo iacia/
mus:ut amplius iacere ñ
ſit opus.

b Zicens. ad merituz. l3

magiſter ad hoc iſtud alle
gat nõ tñ ꝑ cõtrarium ĩtel
ligendũ ut idem ſit in ma

lis.magiſter tamẽ ad hoc

.S. tres poſuit opiniones.
c. Unde aug. pium eſt.
S.di.iij. S.illum autẽ.⁊.c.
pium eſt.

d ¶Miero. nõ eſt. S. di. ij.
S.boc itaqʒ. 7. c. nõ eſt.hD.
eEKecepturos. ergo a ſi⸗

mili intelligatur ꝑ contrari
um idẽ eſſe in malis qð ſᷣʒ

borum ſniam reuiuiſcent.

(Aldde ꝙ ita oꝛigialr ſcri⸗
bit paulꝰad hebreos.c.vi)
KCrorro poꝛro copu⸗
laiiue tenet᷑ nõ aduerſatiue
inducitur ſequẽs.c.ad ꝓ
bandum ꝙ bona moꝛtifi-
cata reuiuiſcunt.g.allegat
ꝓ alia ſnia.ſ.ꝙ peccata nõ

redeant uel ſi ꝓ alia ſenten

tia intelligatur:ſic accipiat᷑

littera qſt nõ ſolũ p ancto/
ritatẽ illam:ſi auerterit ⁊c̃.

pctã redeant.ſed ⁊ per au/
croritatem aliam.

8 Eundem ꝓphetam. i.

eiuſdem ꝓphete ꝗ predixe/
rat ⁊ eʒechielem: ut.S.S.ſi⸗

mnis. (Adge ꝙ ſic legit Eʒe

chielis. c. xviij.et.xxxiij)

h diliſa. quos oẽm po
pulu

m myſtice ĩtelliga s co
lentem idola. (Adde ꝙ ita
oꝛiginaliter legit Exodi.
c. xxxij.⁊ Oſee. c. vij.)

i Receſſerint. p idolatriã

vel peccatum iĩmane. rlv.
di. diſciplina. .

k ¶Laſtabuntur. ab hoſti

bus 1 miſeri erunt.

I¶ Mreuaricati.adoꝛãdo

vitulum ⁊ tranſgrediendo
meum pᷣceptum:de quo di

ri:non laciatis vobis deos

alienos.
m ¶ Redimi eos. ab egy⸗

ptiatica ſeruitute.
n Mendacia. dicentes.
hblji ſunt dij tui iſrael.
0O ¶Alulabant. luxurie va
p ¶ Ruminabãt. i. n ſicut holes comederũt.ſed ãſi iumenta.
p ¶ VBuminabant.i. abũdantias rerũ quã hẽbant ſepiꝰ ad voluptatẽ.q.ad fauces

cantes.

rurſus iaciẽtes fundamẽtũ pnie ab oꝑi
bus moꝛtuis. Dicẽs opera moꝛtua
Hoꝛa bona ſignat apłus:q̃ per ſequens
peim̃ erant moꝛtua:qꝛ bi peccãdo poꝛa
bona irrita fecerũt.bec ſicut peccãdo fi⸗
unt irrita: per pnĩaʒ reuiuiſcũt:⁊ ad me
rituʒ eterne vite ⁊ beatitudinis ſingula
ꝓdeſſe incipiũt ẽt illa q petis inneniunt

admixta. vnde Aug'.piũ ẽ credere ⁊c.

Hieronymus nõ eſt iiuſtus deus ⁊c̃.
aplus ẽt ſcribens ad hebꝛeos cũ ſidem
7 dilectionẽ ⁊ bona opera eoꝛũ bꝛeuiter
cõmemoꝛaſſet: hoꝛuʒ oĩum mercedeʒ
quã amiſerant peccando poſt pniama
dño eos recepturos oſtendit. & Poꝛ
noſqui per ꝓphetaʒ dixit:ſi auerterit ſe
iuſtus a iuſticia ſua ⁊c.ipſe per eundeʒꝰ
ꝓphetam ꝓmiſit dicẽs.ſi impius ege⸗
rit penitentiã ab oibus pctis ſuis q̊ͥ oꝑa
tus ẽ ⁊ cuſtodierit vniuerſa pᷣcepta mea

fecerit iudiciuʒ ? iuſticiaʒ: vita viuet ⁊

non moꝛietur. oĩium iniquitatũ eius qᷓs

operatus eſt non recoꝛdaboꝛ:in iuſticia
ſua qnas operatus eſt viuet. ¶Filijs?
quoq; iſrael per aſſiros captiuãdis ve-
teris idolatrie petm̃ dñs ꝑ oſee ipꝛope-
rat:a petm̃ quod moyſe ſupplicante pa
tribus fuerat dimiſſuʒ boc in filijs reui⸗
xiſſe oſtendit dicens.
Eeis ꝗ receſſerũt a me:qm̃ vaſta
andi puaricatiſũt ĩ me.ego tñ
redemi eos. ipſi locuti ſunt me mẽ⸗
dacia: æ nõ clamauerũt ad me in coꝛde

ſuo ſed vlulabãtꝰin cubilibus ſuis:ſuꝑ

triticuʒ ? vinũ ruminabãtꝰa receſſerũt
a me ⁊ ego erudini eos ⁊ ↄfoꝛtaui eos:
2 9foꝛtauibꝛachia eoꝝ ⁊ in me cogita/

uerunt maliciam: reuerſi ſunt vt eẽnt

abſq; iugo:ſacti ſũt quaſi archus dolo
ſus?ccadent'a gladio pꝛicipes eoꝝ a fu⸗
roꝛe ligue ſue. ¶Antiquaꝰ peccata pa-
rentuni filijs impꝛoperat ſᷣmo diuinus
2 ꝓpterea pᷣncipes eoꝛũ in gladio caſu

ros pᷣdicit.ſed per eundem ꝓpbetã cõ⸗

tra ſe dñs facere oſtendit dicens.

.

E foꝛte dicant in cöꝛdibꝰſnis oẽʒ

maliciã eoꝝ me recoꝛdatũ:nũc cir
cũdederũt eos adinuẽtiones ſue coꝛaʒ

reuocabant. ut inde delectabilius paſcerent᷑ nihil niſñi cibos ⁊ lururias querentes.

q Veceſſerunt. dando ſe diabolo.

TF ¶Erudini.p moyſen ⁊ alios ſideles.

8 Et confoꝛtaui.i.dedi eis foꝛtitudiuem belladi in tpe ioſue.
tCogitauerunt. qꝛ tanta eis feci· . =
u ¶ Maliciam. cum non poſſent nocere cogitatione ſola potentiam meam ad ido

la tranſtulerunt. b.

x ¶ Reuerſi. ad id qð fuerunt anteqᷓ ipſos reuocarẽ ꝑ abraam ⁊ moyſen ut abſq;

iugo legis ⁊ noticia dei ſererent᷑ in pceps.

vy¶Boloſus. deus intenderat eos õ aduerſarios. ipſi vo 3 deum nituntur a ſagit
tas blaſfemie contra deum inijciunt.

3 Cadẽt principes.gladio materiali uel ſpũali.h.

4 Eoꝛum. qui vitulos auſi ſunt vocare deos.
2 Antiqna peccata paàrẽtum.ſ.ꝙ nõ puniat ſilios ꝓ peccatis parentum ſed po

tlius pro ſuis: a hic incidenter interſerit. g.a interſerit qdã opinionẽ quã illaturꝰẽ.

