pe:vt. C. de app.in offerendis./⁊ in cã liberali:vt.C. de ſer. ma.l.i.S.ij⁊t
dum quis plus iuris habet in re:vt.C.de dona.ſancimus.5.ne autem.
Item dum quis facit boc ꝙ religio requirit vel natura rei:vt inſtit. de re.

am. quicquid. 5. i. diui. 5. religioſum.
Ol. LXV m CSi aũt epʒ. exquo
Ojmmpꝛouincialiuz. . . „ ergo pꝛimatem hab; ar
cNic intitulat᷑. xxv. nus cuſtodit᷑ ceſſetis:ſicut ꝑſecutio teris conſenſuzʒ ſuũ deſignẽt: ⁊ tũe cchieps ſemper conſulat

Di. in qua quattuoꝛ

datione ac ſi pꝛeſens eſſet cũ lit

teris de rato.ff.de pꝛocu.ſi ꝓ/

nuʒ tpe diuerſaꝝ pr̃es noſtros ↄſtã

tioneʒ nihil valere ðcernimus.Si

demum poſt plurimorũ epiſcopo-

honor ſuus vnicuiqʒ ſeruetur eccle

eum ſuper coͤſecratione

neenauteeale ilendid t Zrerdd numeherrerhntnſuebanle unemnumeurde
tide epi. ſpaliqui epi diſſennü=t. lO martii pape. De codein. teras coſenſum mnia colona oꝛdine (um ſuperioꝛe eſſe agen
ſcðs ꝙ metropolitanus nõ dʒ Piſcop oʒ maxie quidẽ ab ctur.qð ſi alr q;ᷓ ſtatutũ eſt fiat: nihil dum. arg. viij. q. ij. ar
cöſecrare epm pꝛeter cõſcienttiä oi ↄcilioↄſtitui.qð ſi aut hbocꝓ xvalere buiuſmodi ordinationẽ ſci taldus. vel foꝛe extunc
pꝛimatis vbi pꝛimas eſttertiꝰ neceſſitate aut ꝓ lõgiquitate itieris atSi vo etiã ſᷣm diffinitas r̃ gulas archieps poterit ↄſecra⸗
De Nnetne 1 piric . difficile erueen vibenes e ordinatio celebret᷑: Hadicant aũt emnaron aüt
m mn v1„t oium p̃ſentiũ vel abñũtiũ ſubſcri aliqui: ꝓpter ꝓprias ⁊ domeſticas cena ico pꝛi⸗
enln v itencllhneni ptiões tenank 1 ſic poſtea oꝛdina- ſͤrmultates Pic⸗ cõtemptis ſentẽtia Ronimnemonn d
ncia ſupeſſe inuitare dz v⸗ Lio fiat. ¶ Muius aut rei pias inoi de eo obtineat plurimoruũ/Siautẽ? necpꝛimas conſhlatna
cine ꝓuincie epos ⁊ cum eis c5 ꝓpuincia ad metropo.ꝑtinet epðm. pꝓuincia primateʒ habere ↄſtiterit: pam ſuper oſecratione
ſecrare compꝛouinciales epᷣos ¶ Item ex concilio niceno. nec etiã metropolitano abſq; ↄſciẽ ſuiſuffraganei:xt arg.
aut ſi ipſe negligit epi oneniet ¶Mon eru eps ꝗ pter metropo- tia erꝰ epiſcopũ conſecrare licebit. lxiij. di. cum longe. als
ſo alcentet SRr Mnnt e litãi ↄſci?tiꝗ fnerit ordinatu1s. ¶ Ande leo papa anaſtaſio epo. nunla vel mocklica eſſet
Pbeinebit hia Plurtenonm. Alð gnãlrẽ cax ; ſigs Pter Abiq; primatis ↄſenſumetro iums Prunde patitsa
eI¶ Ane. aioſitate. p hoc py ſentẽti vel ↄſciẽtiã metropolitani ꝓolitanꝰ epiſcopũ non ordinet. S. nii. di. c.i.c. J
Beos malo ʒelo duci:quia fuerit factꝰ epᷣus:hũc magna ſyno/ Eperſona autem conſecran n E perſona. fra⸗
cũcta mala miniſtrat impetus dus diffininit epm eſſe non opor⸗ 5 di epiſcopi ⁊ de deri plebiſqdʒʒ Dieraitaget, tuam
de pe. ch. ii. inter bec hircu. as tere. Dl. LXY conſenſu metropolitanus epiſco⸗ ganaſtaſij patriarche.
. an ne ont nern EZinwrouleialic ehorn; pus ad fraternitatem mam rel⸗ o A ne Nein-
zu⸗diemelng⸗ 1 vliter ðſiderat ↄſenſus rat: quodqʒ; in ꝓuĩcia bene placunit d. Mennlus ommma.
n et dd l he c ĩoꝛdinatiõe epi.ꝙ ſi aig ſcire te faciat: v tordinem rite cele- v M e le: i..l.e
crare ⁊ oẽs alij volunt:vel ipſe animoſitate ducti cõotra brandum: tua quoqʒ cõſirmetau- iurgantium imo ⁊ vbi
Fn ipn noluitisd = icerevolncrin obtineat ſnia plu- Korina⸗d recs viſpoſi u⸗ n pena eſt unponeda nul
pſerendum:niſi ile malo ʒelo rimoxꝝ. ¶Uñ in niceno cõci. hil moreaut difficultatis ðöbebit af la moꝛa dʒ interuenir
moueretur: velipſicm nõ aſi ¶Si ceceris ↄſentienboramatio ferre: ne gregibꝰ domini diu deſit depe. vi. i. adam. ar. J.
Sarenegemngn, bun ni epoꝝ duo ve tres cõtradicãt ob cura paſtoꝝ. Itẽ ex concilio car⸗ eniclrini e
die ꝙ ſi archieps cam non aſſſi tineag lententa plurimormim. thaginenſi. iiifſ. Beeodem peckenda ſunt.
gnet ſue ↄtradictionis pꝛo con Ane ſi cõi oinz ↄſenſu rõnabi ) Zacet omnibus: vt inconſul ꝗ. LZacet. in quocũ
ſentiente habetur.ar.ff.ſo.ma liter ꝓbato ᷣz eccleſiaſticã re- to primate cumſlibet prouin- PDP q;. dum tamẽ ho
tri. votẽ. extra ð his qn.a ma. gulã duo vel tres aĩoſitate ducti ꝑ cie tam facile nemo preſumat:łʒ cũ neſto/ naʒ dicit ler q cũ
par. ca. cu in chcis. f. de le⸗i⸗ ↄtentionẽ cõtradicãt obtineat plu multis in quocunqʒ loco ſine eius dicitur qdam ſunt alijs
liuſſa Hineer e re a rimorũ ſentetia ſacerdotũ. ¶Iteʒ ut dictum eſt precepto epiſcopũ or Heſtredl imelligenduz
Rerncanſ, aſſignauentt. xrn. ex cõcilio martini pape. e eodes inare: ſi autẽ neceſſitas fuerit tres ho nch⸗
di. nicena.iĩmo ſi nõ audiretur On debʒz ordiari epᷣs abſq; epiſcopi in quocũq; loco ſint cuʒ p/ um.ff de Kecpr ce ſi cũ
deponeretur ⁊ oꝛdinatoꝛ ⁊ o cocilio ⁊ pᷣſentia metropolita matis precepto ordinare debẽt epi dies. 5. arbiter.
dinatus. lxxi. di. tantis. ⁊ inñau ni epi. adeſſe auũt oʒ oẽs ꝗ ſunt in ꝓ ſcopum.C Itẽ ex concilio niceno. r. ¶ Si aũt neceſſitas.i.
ten. oe ſan epiſ..iſ. lire vel nicia ſacerdotes: quos ꝑ ſuã epka, Anicuiqʒ ecdeſie proprius bo- ſi archieps nõ eſt in pꝛo
R W ronſecr deſtint . Dz metropolitanus cõuocare.⁊ ſia nor oſęgruetur. uncia. SS
.... gez oës ocurrant bene?: ſi at hoc BGs antiquus perduretiĩ egy o arnnn
g In debz. Oz. occurrere difficile fuerit plures oʒ cõcurrere. pto vel lybia ⁊ pentapoli: ut qine ſernanda: vt. ix. q.
. L duos adminus.lxvj. di aut non cõueniunt pñtiaʒ?ſui per alexandrinus epiſcopus horũ om nij. conqueſtus.
ſtin. poꝛo. epiſtolas ſuas faciant:⁊ ſic omniu, nium babeat poteſtatem: quonia,ʒ t ¶Et pentapolim. re⸗
b ¶ꝛeſentiam exhibet ergo facto cõſenſu ordinationẽ epi ſfieri quidem ⁊ romano epiſcopo pari- gioeſt. .
quis ber ſuas li am bit· oʒ.ſi at alr pterq; anobis termia liseſt mos: ſimiliter autem apud u &. Marllis ideſt ſimi
õ tuʒ eſt fuerit factum talem ordina- antiochiam ⁊ ceteras pronincias uiu in qmddane lua

vterqʒ deponit epiſco/
pos.vel dic romano.i.

curatoꝛẽ. ar. S. de pe. di.i.qu? Auᷣt ſʒ canones oꝛdinatio epiſe copi ſie*. ¶ Item ex eodem. conſtantinopoli.ſic po/
penitet. in fi.inſti. de auct. t. fuerit facta:⁊ aliquis cuʒ ſua mali- Se eodem. nitur. xxiiij. q. ij. ſane ꝓ
§. i. . ff. de auc. tu. obligari. 9. tia in aliquo ↄtradixerit: plurimo ☛ Voniam mos antiquus obti fert᷑. hec eniʒ ſubeſt pape
pupillus. ſimiliter ꝑ legatů re rnʒ conſenſus obtineat.¶ Item in „ nit ⁊ vetuſta traditio: vt he ſicut alie.ix.q.iij.cũcta.
ſedttiaatten denp tann concilio antiocheno. Heeodem ſie ideſt hieroſolymorum epiſco Tarkle z. dietelr, er
parati⸗Ean- Piſcopus nõ eſt ordinãädus po honor deferatur: habeat conſe Qomazet keiſe⸗
i Piſcopus. pꝛopꝛijs lit⸗ . ſine cõcilio 7 preſentia metro quenter honorez: manente tamen vocata eſt ciuitas
teris. ſi eti oẽs cõtraci- politani epiſcopi: cui melius erit ſi metropolitane ciuitatis bonore ꝓ bicroſo. ab helio queſto
cerẽt ⁊ vnus cõſentiret:ñ põt re ex omni prouincia congregentur prio. ¶Qui vero a comprouin- requi ſituz ciuitatis mm
uocare cõſenſum ſuum.ff.quo epiſcopi:quod ſi fieri non poteſt hbi cialibꝰ ſuis cũ metropolitani licen- tauit cuʒ pꝛimo dicta ſu Salcn

it ſalẽ poſtea iebus po⸗-
ſtea ſalomonia a ſalo⸗ ha⸗
mone. inde dicta eſt hie? lernt
ruſaleʒ a hierion.qð eſt he aii ſaſ,

rum leg.l.i...ſi alter.cõtrariũ
no.S.lxiij.di.quanto.
k Contemptis. i. omiſſis. ff.
de mimno. ſi iudex. xj.q.iij.qui

qui adeſſe nõ poſſunt:proprijs lit tia fuerit oꝛdinatus:ifra ↄſtituta tẽ

reſiſtit. nĩ neminem debemus contemmnne. AQAcra a ſalomon. quaſi ſacra ciuitas ſolomonis. WRK
I ¶ Plurimoꝛumtregulare eſt ꝙ pꝛeiudicet cõſenſus maioꝛis partis:xt hic di 3ʒ ¶ ¶ Manente: vt non minuatur ab eo electio enim epiſcopoꝛum ad ſo⸗
citur niſi in caſu:vt extra de reſcrip.paſtoꝛalis.⁊ in cauſa patronoꝛum: vt extra lum merropolitanum eſt referenda. ſed conſecratio non debet fieri ſine

de inrepa.quoniam/⁊ cum examinatur cauſa criminalis epiſcopi.vt.vj.q.iiij. notitia pꝛimatis.

5§ 2
„ et I xviii
cXVII et . ſit grauis dum tñ aliqua ſit necef-
. 4 . i etiam 1
LXVI eceſſitas. in oſecratione ep alijs möaſte
Pnin . im vult metropolitanus. ibi ordinandus mae fecttiligera gaanrabaclimus monaemiſ3 ln uleen electi⸗
dnaalii ie it. v. i. enin PRcechieps ꝗqr. . naſterio de
Dacunoſrel h lio. cratus pꝛeter conſcientiam mer⸗ 1 Aié HSSõ rum mo Abommnbauolorg. Bofs
ilin b Impletis ſic ergo epiſcopus ſemartinfeumes menſer nnis. D. ann oni intereſſe. m it ab omnibus dʒz appꝛo⸗
i politani eius ————— pñtare ↄſpectui eius ſingulis Rangn 1 Fic:gl.. c.ve auc. p
ſed ordinati: . . icina i. 7. liiij. di. ci.
nunten enn ge ſanctorũ. ‚enſt populis vt onnena er Viena Anal. wii oal officu execu⸗
R uobo. . v li. ius ſe repreſentet conſpecti/ Vasreßm orgient. O!. ſue n Irtita quoadt
cenmn A longe. ztra ſed poti bas E Ande in terraconen. conei ꝓu Rehiehag an aboihno u⸗ . Be õ
WE us conſonat qꝛ ibi hoel — De codem. R pꝛoumcie epis dz o apa ait. ſed quare nes piſroni — .
auand aernimmmc ſi. 2 Nuis in nergopolitna eini. C Enae Kaganecs nis ar. eeſſe. ſin ganapente⸗ ſim
dieiden Sthin iſcopus non fuer ibus ſuffra⸗ damentum: q itenentar
r ——— narmmutpſten g fuſeene Eencdi . S orametgr. buonſnepunn iucus vane iteritenenmu
znn V.q. j. c A. . itani littera chieps ab oĩ Ire rxiij. di.
ontſn boc tractaui. a. f. de le. ti metropolitani litt Rchieps ab oibus t di. quando.
ſin, ione per me ſcopꝰ . dinet. ca di.quan archieps. 5. rl. di
WN i. ſi grege. 5. f. idem eſti c fuerit adeptus epiſcop eepiſcopis ordinet.ocdtt ꝛ0. arebieps. . rri.
rnon ingt alijs impednnentio. b honoꝛe meſſe decernimus: v qð de archiepi oꝛdinatõ cdleros cotra iʒ matthi
. „ „ . 28 . „ iſte
hcnlntz k gratia exempli. id oprimu mpoꝛe.i.im 2q ſuffraganei eum oꝛ itpꝛius ordinatꝰ ĩ clericũ
ſlllntne ponitk g ſtatuto temp t omnes ſuffragan fuuit pꝛius ordinatꝰ i e
X Bra Kirokannchwieners de e Kezte tza
ltnn perad D. itani ſui preſentet aſpectibus: ia ille qui preeſt a öſtirni c ſiclegi
induci ꝙ vniuerſitas i ſui preſe jicig in⸗ uia ille qui p cõſtitnri ſic!
ne aiar ha en beic ne monitis adetentnare de ois nt henemtrern pirt Eihinhpar, g laneſnie
nnn longe ce qʒ vniuer.l. ſicut. ſtructus plenius qui hoc Sinautempt ium eſt: quia ir' ons⸗ matris dñi.ułq
Unoctieſt porius in contrariuʒ po oſcat.quod ſi foꝛie bus carere non dubium eſt: viſco⸗ ilis ꝓꝛſus ĩ pſona. ułqꝛ m
8Rnd induci cum iſte ſolus beat recogn it in ſyynodo incre ordinatio epiſco- m it filia ffis ioſepb. ꝗ puta
6inagg teſt induci cum iſte ſo er implere neglexerit in ſyn . ta erit ſe ecus acta inandis a ter fuit fllia ffi oñi
nneinn gan ocr ia go de dio unh a fratribꝰ coꝛrigatur: ⁊2 ſifor i. C De epis; non bus abic⸗ opis tat pĩ Rlade —
ic⸗ Eras horult. vn riſteiäk Palns itate aliqua ne hoc imple. anctoribnoch atribus epiſcop nucupat iacob? eplap.
nuumum 1 ln grege Atkierit Waano indicare ꝓcuret Aeſaus ſer ⁊ byeroſolymitanuſ p⸗ almunedlrasrmtera⸗
fbaninhe, arg. f. de lei. ſi grege. ris metropolitano intelli archiepiſcopusꝰ beatus ininiſtratideʒ electꝰ: ulor i
eatn, vVnde ſatis dici poteſt ꝙ yji oꝛitatibus datur in mus archiepiſcopusꝰl natꝰſimplicit.ſiñ ne oẽs apl
mmannſ. vnde delinquent in LHis aucte uincialibus T⸗ iuſtus dicebatur: 2 m nat ſimplicit. ſit 2 pelro pio
lmonnin⸗ ſ omnes iq epiſcopia compꝛou it iacobus qui iuſtu ini nücupatus erãtepi vr ꝙ ſic: qꝛ pet lii fu
ſaice do pꝛeter vnum. giq⸗ mnari/ Sed querit frater domini nücupatu it datꝰpoᷣtifcatꝰ. ⁊ oẽs alij ſ
e ſciſiſe ndo n nð poteſt eli ſuis debeant oꝛdina lebü obi fn carnem frate 1 oſto cmit dat poninicat . i. di.
ſat Ule te ant i fue iacobo 2 ioanne ap ſt pari ptate pᷣditi. ut. xxi.
eſenitein. Pille on conſiſtit in ncia plurimi epiſcop ſt:a petro iacobo u erutpanp ð pᷣncipatu
mingeut tiun⸗ in pꝛouincia p ema⸗ eft:a petro :ſucceſſoꝛibus a Adde ꝙ ð pᷣncipan
N Seecii; in io. ſi t foꝛte vnumr r; dinatus :ſu ĩ nouo. aechn alit
nanci . vniuerſitatis. nt: ⁊ contigerit foꝛte vnun t: lis eſt or bus videli ſicatꝰ petri legit᷑ origin
npontkt esnre⸗ rut. f. Uint: 7 c :quid fieri debeat: is formam dantibus vide ponſſcet vperilege i ſucceſ
meninne 45 ne vniuerſi. ſiane nere epi olus eſt oꝛdinare non po- tminus qᷓ; a tribus ep „mMatthe. c. Noꝝ: ut. lxviij. di.
lalin ni, cniuſque vn ſi. ⁊ era ille quia ſolus eſt oꝛd no uinciales cet vt minu ibns aſſenſum pre⸗ ſert i loco npiov: ur. i iſcopi.
⸗, muntcipinzʒ in ſi. ertt iſcopum: compꝛo uinciale liquiſq; omnibus aſſe or⸗ ox.ꝙ apli fuerunt epiſcopi
gapaceo, bone memoꝛie. feſt epucopum: ibus epiſco⸗ re ginn s epiſcopus quox. bat originalit᷑
tieiu de elec. . habet cuz quibu W bus vllatenus epilc⸗ 3 Adde ꝙ ſic ꝓbat᷑
iccentara Ji ſi omnes pec enim non ergo benti atio celebret. C . x. 7 qð hic ſe
vñ dico ꝙ valeat.cum erg H i voto oꝛdi ĩ actibꝰ aploꝝ.c.xx.⁊ qð hic
ſt. m: ꝙ üle m conſecrare ẽdũ ſit dinetr᷑ 2 cõ II. Derlo dplog. et legit᷑ ð iu
cent pꝛeter vnun pm it ad faciẽdũ ſit D. klegit ibi l. cc i.
mud las⸗ Wenrsnehiolt iananeceernewrad gar ſtatu Keſoyte veros coe dacp Parcn B W t ad
uagg No openus pont4. b. ĩ ſardicẽſi Rcilt *Im in ptin iſcopi ab vno epiſe icũt gdã ꝙ oẽs apli
ntligoi is dabit iſtis epiſ-⸗ i ſardice i fone vn im in p iſcopi ab die satn Aſecrate
kb rken areiiſege⸗ eg.E epiſcopus ad ne 30 oꝛdinari n. 40 Pmerär namoßſes ſinpier 1 en
d,ſnllignen que vacat.ar.iiij.q.iij. iſcopi de vicina pro⸗ detus. .SS erar. ñ oſecrauit aa
nde ana cerdos erat: a tñ oſecrauita
rhopeſtKde venturis. 2. x.q.iij.ca⸗ crationem ep Ane 0 pni oꝛdinari. . .§.i. (Rldde ꝙ ita le
We ntur. tes ab vno epo p t. xrxie di. S. i. (Xddeꝙ!
i arn de tenz⸗ Monein praumnciavnumen es Liia Rſacerdotes a adre gton nain hod rrnii.,
ulihih ritatem. c i eepiſcopũ tur epiſcopo: ita vx r. ca. )nec tuc di .
lte. medat de ſuo vt extra de HB eienrnuinn f opi⸗- WLordinen vaſſenſum pꝛe xir. ca ſacerdotẽ: vt. xcv. diſ.
ur. m et epi ⸗· ij ſacerdotes aſſenſu ter epʒ ſacer dote: vt.x 6e
luſtit Vi · ho.le. cumm ad oi. ſuperſtes epiſcopus conuocet ep es ⁊ alij ſacer nationem oiroic tm viſlbili vnen
dc ſuuperſtes e cum eis uu ieiunantes * oꝛdinatione oli vl dic tm̃ viſibil s
PMöckino⸗ CEKmonuocet. ſed nun/ vieme pꝛoumcie 7 cum beant ⁊ ieiunantes oꝛ r oꝛdi⸗- itres oſecra uerũt eũ ſʒ pꝛ
onne ſcopos v iciales ſibi epiſco bea liter 1 diaconi oꝛdi. hitres ſecr da dño. ul
quid tenentur illi con dinet comproniciales 1.S celebrent: ſimiliter 2 duũ erat imſibiliter vnct?a vño. ul
1s Atgons, nire ad conuocatonem ordi f neglexerit popu r. Ceteroꝛum antem gradm icꝙ ordinauerũt eũ ſed tm
dem :quod ſi face incie vi nentur. Cetero veracium teſti · dic ñ ordin lijs oñderũt
ngconfuen illius. tenentur qui t. pos: tepiſcopos Puincievi ne butioni triumꝰ veraci formã ordinãdi alijs oñderũt
r rg en aeet. ſiconnenlant ep neant epi. diſtrb iſcopi. 2pproba? Cormn⸗ nieß; z archiepz eũ
,. a.i r. :7 illi pꝛrius commoneant epi- monium cum epi vel vic ꝙniepʒ dinauerũt
rins. er i⸗nonenim . cine: ⁊ illi pa d neia cõ mo J tem inhi di auerũt ur dic or
em pꝛoui jone ſufficere poteſt. ordiauerütul dle d admiſtra
annpin⸗ Dil. xr. precipim s: ſe ſcopum qui in ea 5 modo po tione icE if. e eod?. i.ĩtrðiʒauerũt eũ ad ad .
bent tunc cogi ab ipſoꝝ r:⁊ oſtendãt quom ſpalẽſi dcilio legif. Be eode. iẽ certiloci. prins eni erat eps
recn a. h. di⸗ moꝛatur: eʒz ⁊ doceant ſpalẽſi ↄc ſacerdotibus ac toõnẽ certiloci. XV.
nl iſn Bremts Nel vopai d lie petant ſbi rectoꝛez ⁊ doceant Piſcopus da ſneti. Ol. LXVII.
“M/ ſto cõpelli poſ⸗ pul' p iat ipſe 1 cum eis mniſtris ſolns honorem e ti⸗ teri. hic ðpĩgit᷑.
ubuſcanecu cit ꝙ ab iſt⸗ ius ca . eſſe vt veniat ip ci miniſtris ſ. eſt. s Reſbyteri. hic dp⸗ 5
gin ſuũt auctoritate hnius ca inſtum eſſe vt ve litteris con . re nonpoteſt. s j. di. onſo ꝙ eßs nõ
. mmmt nos. na ae ip oꝛdinet chiſcarr Uifenulanert ni- re poteſt:ſoſgs aſern. ad ahin
l ĩperiũ vt. ij. q. vi. ktus tacuerit: diſſimulaue duʒz MM ari pfi ſolo epo: in ordinatid
mopolſeN bʒiperiũ . c. ij, Ue ttũc ſatiſfacienduʒ H ici ordiati pñt ab vno ſoloe li⸗
Nild t. ⁊. vi.q. iiij. c. ij lqʒ; reſcripſerit: es ⁊ clerici ordia ä debent preſtare. in re
iiginn) ec ar. ꝙ va hilqʒ . oñdit hic ꝙ relig ſacerdotes 7 iues afſenſũ debent preſ
Niſibefſck EEEon lenacleneivol⸗ g ¶Meglererit. arg. p iiaendera Aiar ore erdates eines
a icin caange eicleſis. :vt. vij. q.i. põtifices pleri a maiori vel? tm ſacerdotũ 2 ſufficit reſtimonium trium. . .
S Pmncar que bchentee⸗ depean uapprean di. volu/ quox anaele vt ciues quibus heebeeſ. collegio ẽ ur ð clericis
hn.har⸗ ſi ſubditi negligunt fac r. q. iij. cum ſimus. ar. lxxrix. di. Eliqui.r ibus dʒ aſſociari. v mnare nò dʒ: vt diri. xriiij.
eſ.dinl⸗ ium econuerſo. ar. ix. qyiij. R. Sacerdotes quibus dʒ aſſocial clericos ordinare no dʒ: vt . v. vt
nari nnsittallſangi r hie Pop ulus: qꝛ cã cmunis eſt. ꝛ ita no eſt c H Tace dicit 5 cnox Knſ ma ates q; ordinati: vt.j.ð cſe.di.v
t e i. large ſumitu . eni „r to⸗ s
Gningh b C ehrgenunm et alibi pro fugiente: vt. rlii. cunn⸗ iſo f.di brv auoda pan tus ttuͦt pſ biteris 1 diaconiby. rii. . i. diaconi e, Me
gaucn ern hic rogdacaer mec ewes non 5. inuitus lmvi. Ebigloni nã eccleſie —— multox. ↄtra ſz ibi Drte oedn errah
mnodifi 1 . A. . zdicente: vt. ff. de f dein acti. de etate. F. inͦ. ſ. q. i. placuit vt ð ordinatiõe. ver. ʒ.di.xxiij. lector. ↄtra
ſnitnin di. tanta. alibi pꝛo conſenſu. Ereinckegut tacet. Dl. Tan tres. iſti. ð iur. pſo. F. vl. vrb iccuͦ occulte ordliat ſine ſo :ß ſine alijs ebis ſi pr
mu d 8 qui tacgit bimh⸗ ir webenmn lxvi. di. in qᷓ endli Ricreech⸗ nint igen alijs epis Bi karaealtane uüne ulis pᷣt bñſicia ofer
g Debeont uis ehta, aſerantmap⸗ meucoNranbege. Cder rerrengen tih tgt anke⸗
neiꝛ ꝙ nullus pebeat oſ⸗ tionem epiſcopi 4
pun iſ⸗ dictrergo. b. hic referre inier oſecrati
muinin

is rca. es noſcit. )/ ¶.ůAuferf.
in heat er ↄſuetudie: vt extra ð his q̃n.a ma.p· ca aded
ſeſſet vrgeneiſi ce: ni beat eraſuetudie: vt extra:
. hic refen epi intererunt niſi eſſet vr gentiſſ .
chiepiſcopi omnes epi interen
qꝛ in conlecrande are

„p 1

.j.xi.q.iii.epᷣs.⁊.xv.q.vij.c.velli..
Aeritur.hic de pingitur.lxviij.di.in qua magiſter oſtendit quid iuris

DLXVIII.

ſit de clericis qui ordinantur ab eis quos non conſtat eſſe epiſcopos:⁊
que differentia ſit inter epiſcopos ⁊ corepiſcopos.⁊ quare corepiſcopi
receſſerunt ab aula domini quarto.oſtendit qui ſucceſſerunt in loco apoſtoloruʒ

b. SIcut hoc.c.nõ facit ad ꝓ

poſitũ gratiãi. qꝛ hoc.c.
loquitur de illis qui ſũt ordina
ti a talibꝰquos ↄſtat eẽ epᷣos: ⁊
illð z qð ſegt ſimiliter male in
ducit᷑:qꝛ nullo mò eſt oriuʒ. ⁊
ita ſuperſicialis eſt argumen/
tatio magiſtri. “
c ¶ Coͤſecratus. i. qi.ſi quis
ↄfugerit. Z. ⁊.i.q. vVij. daiber⸗

tum. S. ibi dicit ꝙ ordinatma

le vel baptiʒatus iterum ordi⸗/
natur.ſʒ illud verũ eſt cũ extra
formã eccleſie eſt ordinatus vł
baptiʒatus als ſecus dc ↄſecra.
dDdi. iiij. oſtenditur verſi.fi. ?.c.
quomodo.

Cum leui culpa dicunt qui

m veniali.ar.xxv. di.S.cri⸗
minis.alij leui ideſt mortali pe

reunte m nõ ꝑmanente.naʒ pe

cauit ſed penituit:ſed quia poſt
talẽ culpam ſe pmint ꝓmoue
ri aliaʒ culpam contraxit:cũ q̃
ꝓmotus eſt de qua bic loquit᷑.
tu dic ꝙ ꝓmoueri põt cñ culpa
exñnte a manente mortali.dum
ñ leui ð huiuſmòi culpis colli
ge exempla. v. q. iiij. in loco.
xxi.q.iiij.c.vltimo.xxviij.di⸗

ſtĩctiðe.c. vlti.de cõ.di.ii.rela

tum ſed hic no.ꝙ oẽs ↄcordã⸗
tie iſte de pꝛomotis loquunt᷑: ſʒ
ſi enorme peccatum tacuiſſet ſe
cus eſſct:vt.l.di.ex penitentibꝰ
niſi eſſet occultum peccatum vt
er de tẽ.ordi.queſitum.niſi in
pomicidio vt ibi.
e RKReſbypteri. qui ordinãt
.vera littera eſt ordinant.
ad hoc facit.iii.qdðe.iiii.omnes
gquos.
Et conſecrentur hic in du-
dio potius preſumit.non ordi
natus q; ordinatus ſimiliter in
dubio preſumitur potius non
baptiʒatus qᷓ; baptiʒatis:vt ðᷣ
2lſe. di.ilii.paruulos in dubio
potius preſumit᷑ eccleſia nõ ↄſe
crata:vt de oſe.di.i.ſolennita/
tes.ſed cum ua preſumit in his
ſacramentis:quare in ſecramẽ
to matrimonu potius preſumi
tur pro ipſo qᷓ; ̊.vt.xxxiii.q.i.
ſi quis acceperu. B.ſine oĩ pe
riculo eſt ſi ſacramenta illa ite⸗
rentur:ſed periculum eſſet ſi in

dicaretur non eſſe matrimoni-/

um vvi eſt. Ytem quare non
creditur hic verbo illius qui ſe
Dicit ordinatum:ſicut creditur
ei qui ſe dicit baptiʒatum:vt de

conſecra.diſtin.iiii.placuit. x¶.

capitulo de infantibus K. qꝛ
ſola fides confert alicui ſacra⸗

mentum baptiſmi:vt extra de

clericis.non bapti.mimi. capi⸗
tulo ſecundo:ſed ſola fides non

dat ordineʒ.ad hoc facit. prima.queſtiõe.prima..ecce apparet. 5. qð ergo itez

Veritur de illis qui oꝛdi
natur ab his:quos nõ cõ
ſtat fuiſſe epos an ſint ite⸗

S rum conſecrandi an non.
quod vero conſecrandi non ſint ꝓ
batur auctoritate greg.qui ſcribenſ

ioãni rauẽnati archiepo ait.
¶BSemel conſecratꝰ ſterum coſe⸗
crari non vebe.
Nutbſemel baptizatus iternz

. baptizari non debet:ſic ⁊ ſemł

cũſecratusiterũ cõſccrari non põt.

ſed ſigas cum leui culpa ad ſacerdo
tium venerit pꝛo culpa pnia dʒ indi

ci: ? tamẽ ordo ſᷣuerq Cõtraideʒ
greg.teſtat̃ ſcribẽs cuidam epo.

⅞LBDe pᷣſpyteris qui ordinant᷑ ab

eis quos cõſtat epos non fuiſſe.

Reſbyteri quos repperiſti ſi

incogniti fuerint viri illiq oꝛ⸗
dinats dubiũ ẽ eos epos fuiſſe: aut

q eos oꝛdinauerũt ſi bone actiõis vi

riqʒ catholici ſint:⁊ ipſi preſ byteriĩ
miniſterio xpᷣi dei ſca lege edocti ab
epo ſuo benedictionẽ preſbyteratꝰ
ſuſcipiant ⁊ conſecrent᷑:ſic ⁊ mini

ſterio ſacro fügãt.¶ Qnod ergo

cõſecratus in eodẽ oꝛdie iteꝝ cõſe-

crari ꝓhibet᷑:ð eo itelligendũ ẽ qui

conſecratus eſt ab illo queʒ certum
erat cõſecrandi ius habere.Qui at
ab illo conſecratur quem non ↄſtat
ius conſecrandi habniſſe:iteruʒ cõ
ſecrandus eſt:quia ſi ille conſecran-
di ius non habuerit:iſte ex olei effu
ſione nil cõſecrationis accepit.⁊qꝛ
in ipſo oꝛdine conſecratus nõ erat
nũc quaſi pꝛimum ad cõſecrationẽ

veniens ab epo ſacerdotalẽ benedi

ctionem ⁊ cõſecrationeʒ cõſegꝗtur.
Di aũt ius conſecraudi habuerit:ĩ
pruna vnctione conſecutus eſt con
ſecrationem:in ſecũda vo non rei⸗
teratconſecratio ſed ſola vnctio:
ſicut de quo dubiũ eſt an ſu baptiʒa⸗
tus vel nõ debeat baptizari. Quod
ſi prius baptiʒatꝰnon fuerat:conſe
quit᷑ gratiam baptiſmi.ſñ antem ba
ptiʒatus erat nibil accipit in ſecũda
vnctione:nec pertinet boc ad reite/
rationẽ baptiſmi:ſed ad cautelã ſa
lutis.hoc eiiã de eccleſijs ↄſecrãdis
ſilr obſeruãdũ eſt.¶ Ande in nice
no cõcilio legit. ¶ Nõ dʒ iterũ cõ⸗

ſecrari ecdeſia ſemel conſecrata.

licet in viuo preſumatur aliquis potius non baptiʒatus. tamen in mortuo pre
ſumiiur potius baotiʒatus.vi de conſecratione viſtintione. iiii.ſi eos ſupple
vt ſuffragia eccleſie ei proficiant. xiui. queſtione.ii. non eſtimemus .a capitu⸗

lo anime.

gion reiteratur. hec ſolutio eſt canonica. dixit tamen.g. quod ſi miles ordi⸗
natur preſbiter: tot preſ buerales ordines recipit quot recipit ſacerdotia idem
dicit de baptiſmo: aliter enim quomodo ſieret iniuria ſacramento:vt.j.de con
ſecra.di.uiu.qui oñdit᷑ uł quõ viceret᷑ ꝗgs bis baptiʒari: yt. j. de ſe. di.ilii.q̃ bis ⁊

LXVIII

c. eos. Iẽ cũ dicat᷑ accedat verbũ ad elementũ ⁊c.i.q.i.detrahe.i quoti⸗

ens dicunt᷑ uerba illa ⁊ apponit᷑ elemẽtũ ſit nouũ ſacramẽtũ.⸗ ſepius ſu

mit aliꝗs coꝛpus rpi:⁊ ſepius excõicat᷑ aligs:⁊ ex pluribus cauſis aligs

poſſidet rem aliquam:ut.ff.de acqui.poſ.poſnderi.s.ex pluribus.ſed cer

te ſᷣm hoc:ſi cẽties aliquis contraheret cum aliqua tot eſſent matrimonia
item poſſet ſᷣm hoc depo
ni ab vno ſacerdotio ⁊ re
Ccleſijsꝰſemel ↄſecratis deo tinere aliud: dicas ergo
non iterum debet conſecratio ꝙ non iteratr᷑ niſi vnctio

adhiberi niſi aut ab igne exuſte:aut
ſanguinis effuſione: aut cuiuſcũqʒ

exterioꝛ. ⁊ ſicut ſcda ma
numiſſio nihil adijci pᷣ⸗

ſemine fverint pollute: quia ſicut mnakt-lajein mmen⸗
infans a qualicũq; ſacerdote in no mento vitima opinio ve
mine patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti rioꝛ eft.
ſemel baptizatus:non debet iteruʒ »ρ Ccleſijs.quid iu⸗
baptizari:ita nec locus deo dedica ris ſit de hacma/

tus eſt iterum conſecrandus niiiꝓ/
pter eascauſas quas ſuperius no-
minanimus: ſi tamen fidem ſancte

trinitatis tenuerũt qui eaʒ conſecra

uerunt. ¶ Inter epiſcopos ⁊ cor-
epiſcopos autem bec eſt differentia
ꝙepiſcopi non niſi in ciuitatibus:
corepiſcopi ⁊ invicis oꝛdinari poſ⸗
ſunt: epiſcopi formatas tribuunt
litteras: coreſpicopi non niſi com-

teria notaui de cö. dil. i.
¶ Semine foꝛnicario.

nam dixit.g. ꝙ etiam ĩ

ecclia vir vrori tenetur
Debitũ reddere.ſed male
ar.ff.ð ſolu. qð dicimꝰ.
ꝛopter eas adde

alium caſum. de conſe.

Di.i.ſi motum.

I¶Inter epos. tres po

nit differẽtias iter epᷣos

mendaticias a paciſicas dare va- ⁊ coꝛepos. iſti autem cor
lent. epiſcopi ius conſecrãdi habẽt Segenemi en
corepiſcopitantum minoꝛes ordi⸗ bi veterminatgnd.

nes tribuunt.leuiticamnꝰautem ⁊ ſa
cerdotalem benedictionem nonva
lent preſtare.

¶BDe bis ita ſcribit leo epiſcopꝰ

mnibus epiſcopis.
¶ In quipᷣuò coꝛepiſcopi ab epi⸗
ſcopis diffeaearn.
Namunis corepiſcopis ⁊ pꝛe-

ſbyteris plurimavcuʒ epiſco⸗/

Soꝛmataſ, foꝛmate man

iue dimiſſoꝛie dicuntur

ffe quibꝰ quis eximitur
a iuriſditione ſui epi que
olim cum ſolẽnitate ma

gna ſiebant:ut.lxxiij.di.

c.icõmendaticie ſiue pa

ciſice dicuntur que dant

viatori:ꝗbus ↄmẽdatur

ut paciſice poſſit exequi

pis miniſterioꝛum: communis ſit officium ſuũ/a. 15. g. diẽ
diſpenſatio.quedam tamen ſibip- coꝛepitales dare po⸗
bibita nonerint ſicut eſt pꝛeſ bytero lelateilud n gee ſeh
rum diaconoꝛum a virginum con vſ oy leri.vi. ermeom
ſecratio: conſtitutio altaris ac bene archidiaconus eas dare
dictio vel vnctio.ſiquidem nec erix ſpoſſit bes er de offi.ar
gered altaria nec eccleſias conſecra chidi.ſignificaſi.

re eis licitum eſt nec per impoſitio/

nem manuuʒ ſidelibus baptiʒatis:
vel conuerſis hereticisꝰ paraclituʒ
ſpiritum.ſ.tradere nec chriſma cõ

n (KComẽdaticias. ar.

O Teuiticam.nec ſub⸗

diaconalẽ:niſi tm̃ lecto⸗

. ej. i. i. cei.
ſicere:necchriſmate baptiʒaroꝛum m den gaauverevt⸗ er
frontes ſignare:nec publice quidẽ ¶(c.ſe. vbi non dicitur ni
in miſſa quenqᷓ; penitentem recon ſi de duobus ordimbus
ciliare:nec formatas cuilibet epi⸗ Q duamu lari⸗
ſtolas mittere. ¶ Hec omnia illici ? ms. Aaannnleeni
ta ſunt coꝛeſpiſcopis: qui ad erem qinetyferedos quoad p-
plum ⁊ formam.lxxij. diſcipuloꝛu, qicationẽ quo ad ofectio
eſſe noſcũtur:vł preſbyteris qui eẽ nezʒita m̃ ꝙ ñ poſñt cofer
dem geſtant ſiguraʒ:quoniam quã re niſi lecioꝛatũ ⁊ ĩferio/
qᷓ; conſecrationem pabent⸗ pontiid ves oſtiatiati pfalmi-
catus tamen apicem non habent. „
Hi vero propter inſolentiam ſuaʒ S Erigere era ce
q̃ officia epoꝝ ſibi vſurpãt ab eccle cbyteris oſtitueß alta
ria:ſʒ poſt nõ niſi de con
ſenſu epi. qð ſi fecerit de

ponat᷑.ar.j.de cõ. di.i.nullus preſ byter.hec expoſitio eſt illius verbi cõ
ſtitutio altaris. L
P¶ Sigdelibus.baptiʒatis.h.itelligit lr̃aʒ ſic baptiʒatis.ſ.er eccłiaʒ ⁊ rede

untibꝰad eã vt ð cõ.di.iiij.ab ãtiq.qð poſtea ſegꝗt ð hr̃ticis ĩtelligit ĩ eccdle

ſia baptiʒatis vłdic ꝙ idẽ ſpetit ĩ ſe.lr̃a.alij ĩtelligũt baptiʒalis ĩ neceſſi⸗
tate a pre vłla mr̃e.xxx.q.i.ad limĩa.ꝗbꝰ poſtea eps ĩ ↄfirmatiõe dʒ ea cõ

ferr que collata eis nõ fuerũt:vt hic.i.q.i.ecce.ſequẽs vᷣo lr̃a ittelligitur
ð baptiʒatis ñ ĩ neceſſitate.⁊ ita ſrpent.idẽ. s . Vorticis. ð co. di. iilj
ᷓuis. t ¶ Mec pu.qð.folꝰeps pᷣt niſi ĩ ncate.ũt.xxvi.q.vi.c.ul.⁊.t.i.

59
. x pꝛiuile⸗
DI. LXIX ·licet ſit ar. ctra extra H mumalundbadieabbas vort
*3. di.l. ſuu ius habet:licet ſi minores coferat benepe anus ei eſt impoſita. ines abba
icolaus eſt ſecutus. ⁊2 ſic ẽ. dckmn io pabest v Ralmes:eredo ſie. ſitamẽm oſſint conſerre tales Gaͤmem eſſet
hesen Ende danache: ſegſi bunenieolaus eſt n damaſi. vel udl Nadddanger Poan gandcrdo n deere. cũ odopaſte etiã con
RNINE e nico vtprius. ionẽ. quali. oꝛ. :vt videtur dicere hoc.c. ſacerdos abl jij. di.
iſci deat.ſed iam tempe nie eſſent: ſ ne eſſent vt prius lem preſumptionẽ. iſi lectoratum: vi iſtatuʒ: ut. xxiij.
and l⸗ . n qunn eſſe ꝓceſſerit quo ad ta em en⸗ tes n ferre pſalm iſtatuz dat
ſuſtiie Upobipkinan i.exã cauſa ꝓce nt corepi:ergo preſum plalmiſta. qꝛ pſalmiſta uz da
brgſn Oꝛepiſcopi. ne p toiũ orbem fueru . oſſunt. pſſa ſacerdos: vt.xxiij.di.
nunne Ignoramus. ſz noͤnep iponif aliqnos töſurare poſſunt ſimpler ſa
pnunmnni e nalamug apo ponit aliquos multos ſine amiſta. 5. xxiij.
inhung an wAconalis inſti⸗ ſia prohibiti ſũt.Vnde dama Vonia Hiden lonca parurna al Diutem malns . ni
ngtninn ereiiid ſz hi ſia prohibit Hrado coꝛepo- manus ĩpoſitione ap die. ſubdiaconus. contra.
dan, iuti vr. U.. i illa ſop ſus papa ait. ⸗ n derici accipientes: di. ſteriolſedæ mona
rncsg tillos ab apo 18 pP de reprobatur. te tonſurãꝰ deri impoſi r. Monaſterioſeda oteſt
ntinnn HH ru a lacra ſede reyro bac ſacra etate iſcopo manꝰ imp os alterius moͤaſterij poteſt
funſtchn ſolis inſtitutos. igno⸗ Oꝛepiſcopi tã ab ʒ orbis p noõdũqʒ ab ep mbone irre cho⸗ ſi inuitatus fuit. ix. q.
di j nis igno⸗ eF. abeyi 18 ¼ epta ſuper ambone! 2 oꝛdinare ſi
hblicſer⸗ ſam inſtiutionis ig u de qᷓ; ab epis totiꝰorbis tione percep Etes: Pcipim ij. lugdunenſis. i
i⸗ hicar.c a auo ſede q;; ab eßie o inſtitutio ſt iĩcollecta legẽtes: pci —
Amunne rat aeſt tore aliquid ibiti ſüt. nimis eni eox inſti⸗ ſa gularii ĩcollecta le efieri.idipſuz . Impoſitio. que 8.
rre 62 quamu ⁊ praua:qꝛ ⁊ ſiðſ ant amm ſdũu ẽ etiã iter me bene . de quo
inntimnt, ſit inſtitutu bientum ſi iprobac?7 iſterio aliad pſumant ʒobſeruãdũ ẽ etiã ĩter ſinio t Secundum more. L
3 eſt cauſa vel eof. oritate carent. . hosleetoris au . ji pro habes. xij. q.ii. iore: naz
biganen non abet nſ pe n onmni tñ aucto inter di chos le icuiqʒ abbatiĩ pi. ſtulebit a ſuperiore: na;
rlai HH ius E& raines inte le licẽtia eſt vni 37 facien hoc po ncedi.ff. ð
iNtrn onexoſum eſt⸗ viaen ampluus q; duos 9 lus: ne licẽtia eſtv ſolümodo fac it ſemel iure concedi. ff.
wun, dum eſt: vt. rii. P eẽ cognouin io möaſterio ſo impoſi· ſuſficit ſem ſub conditio
idechd dum 5. diſ. i. placu ſcipulos domini eẽe inta⸗ priome ti manꝰ unpo ondi.inſti.l. que ſub ca
i.hãc.⁊.lxiii:di. i. xij. apoſtolor vnde iſte di:ſi ſcatur ab epiſcopoſf ne. 5.finali. enerali ar
ſheſonitni e.g. 1 de cenſi. per ⸗ diſcipulorum: e tiofacta noſca jᷓ dü con Vreceptione. g
Ferum, de n!. pe duorum ignoramus:et e preſiciẽdoꝝ abbatũ dũ u. Preceptie
aini e Adde ꝙ de. xij. ceſſerit igno more prenciedor abbati nilimo pvi. q i.cunctis. izare.
nẽit. Adde ꝙ tertius pro irpare neceſſe jr.⸗ ſbyteruů/ Sin rx opoꝛtet exoꝛcizʒare.
woniner diſcipulis xpi leg᷑ oꝛigi ratione caret extirpare ne ſtet illů eſſe pre⸗ dinem core x On op ciſmos.
dae ſtne lttenin naeo ma 9 ratio d autem epiſcopinon d ntiquã ↄſuetu neme Lter exoꝛciſn .
, ai E . ofma — et epiſco doꝛdinem ex
lu gödin nail marci:iij.⁊ luce E. Nuo bus ſüt ordi iſcopů pᷣceptione oport 6 — ÆPromoti.a
thei.c.x:mar. itur i minus q; a ir ⸗ piſcopů pᷣcep Itẽ ex cõ v “”R
pareuz de vi. ð. xxii. vero legitur eint anmmus cain atet: ꝓhibi erelectores. ¶ Atẽ er ce oꝛciſſte. cleſijs ñ̃
Dud Ali t tod weioneein éeaadcmens arri n enan ib B r nones ſant. 'rarmis upanustdbones⸗
in arreiencarrtt de Coansgomnanke⸗dn⸗ Nnrreraraend Bcglrale bt
. ronerealene di⸗ ſcop N ſm hebunt. Enecdũ ab epis dDepingiulelr.-
iſiantnnecr F. puenit.⁊. C. de co . 5 hñt qualiter om T necdu a ĩ domibus'. ia dixerat
hihchn n eills lepe. ſf win.ma⸗ men na —. C Avoſtolo tit: neqiceclijsne i dom den reli
hnsſtnn dotem. ſdnö Iter eccleſa locum epi ht: “ DI. 19 ciuitatis cle lericos ab epiſcopo debe
hnmtgud. e Dnoagnrm: 1 n rum ine ꝝ vices ĩ eccłia nabe SBSB epie⸗ aleeri⸗ bote nitenec qnoseen ri indeſfipta otcaſio N. Hiug dedrnei
nonnfomnge. babent qualiter ot “ Ao is hãc dignitatem . ricꝰoꝛdinarin Jing fr dit ꝙ nullus oꝛdinan/ .
ete 4 3 . 6 . n ſtendit ꝙ nul unt Pnle
utdnn babebunt: ar. ſi re pꝛiue CO. epi? gs eis bae Es: ꝓ pfi rio abſolute oꝛdi das ſinetnoeieſine ercleſi
sechm b ẽbabere me g. oñdit ĩquiẽs: ꝓꝑ cEta ꝓp mnatio ĩ cal · qus ẽ ſinetitulo. i. ſin⸗ rifue
banicn n gepag ris nec nom itii. Dicat i dar᷑ ðöbeataug. ibi filij. pr̃es miſſi lus ẽ: abſoluta.n. ordinati 7 ſiaſtico beneficio.⁊ ſi
furfii e reris l a ill.wicat bostuis nati ſunt tibi ſilij. pf̃ ta ↄſti· dusẽ: abſolui ibet uacuã ha uleccleſi ebet deponi taz
uun en ferie o. ar. naniI 72 eſi cilio phiber uacua toꝛdinatus debet depon i
nſſtuuim ev dh ñne. C. fer. a nullo Ae r anbi. lis ſilij nati ſũt ⁊ cedonẽſiꝰ iõez pcipit. I In moꝛdin antis ᷓ oꝛ
mmuinn — cri nr diil. ftatte. Fi. erenetigitunk ber manꝰ ipo ſins 5 bit. A anenanti H
lnikſi q. i. ſi eupits. mu pr. Podteli. ſt: ipᷣa eccłia’pa b ſtatutũ ẽ. au: qui p ii. decernimꝰ. xxi.
– . oꝛum uices. j. ſü müdů vñ maelſch zados genir Aücſig vſoltez.. uerrNdv wiamehbane
1 OSennn idẽtes. S ab pellat:ipa ill ü. dus eſt abſ boꝛdiĩiari iu ii.c. ilſed quoniam ep die
Cesniknnr rii.q.i. uidẽt tres illos a ſtitnit ĩ ſedibꝰpatrũ. Eminẽ abſolute laconis . znnitg reputabant: bodi
ens Trnnr ergoeſter 2 ipſa noe⸗ Pues ðſertã: qꝛ nõ vi bempſbyter neq; wilarde Proniſim eſtu Sõ
ſiighe 8 . E 1 ſdlia Ie Nõ ergote pu lu: qꝛ nõ vi Elibʒ i eccl iaſtica oꝛ imoti: eps uel etiam eius ſuc
nn e aeſia matere enur ges petru: ñ vides paulu: ce Raneg uhnegeſeßen eccann (cſſor cs pꝛouideat. rtra
inötteat .D ‚RS— erri uos nata es : de ꝓl Oſtitutũ niſi maifeſteĩ e ut ĩmaꝛty ceſſoꝛci us. extra eo. ti. cʒ
löch vroꝛ. viij. q.i. ädo d it tibi pr̃nitas: ꝓ p uitatis ſiue poſſeſſiõis ꝛdinat zrmn-
el ſicut/quã tua creuit tibi pr̃fnita eos prin⸗ Ere ſterio hic g oꝛ ſecundum. uitur in
