Sacrilegiuʒ faciunt:qui iudeis

publica officia cõmittunt.
Onſtituit ſanctum concilium
vt iudei aut hi qui ex iudeisꝰ

ſunt:oſicia publica nullatenus ap-
petant:quia ſub hac occaſione chri
ſtianis iniuriam faciunt. Ideoq; iu

dices pꝛouinciarum cum ſacerdoti

bus eoꝛum ſurreptiones fraudulẽ-
ter relictas ſuſpendãt:a officia pu
blica eos agere non permittant.Si
quis autem hoc permiſerit velut in
ſacrileguʒ excõicatio ꝓferat᷑: ⁊ is
qui ſurrepſerit publicis cedibus/ð
putetur. CMerum ne reuerentia
religionis dños ſuo iure frauda-
ret:ſi famuli ad eccleſie ſepta cõfn
gientes inde nequaquã abſtrahant
ſacris canonibus eſt inſtitutũ:vt pᷣ⸗
ſtito a domino ſacramento impu⸗
nitatis: ei etiam reddantur inuiti.
¶Ande Gelaſius papa ſcribit bo
nifa.epiſcopo.
¶ Poſt pꝛeſtitam ſecuritatem ſer
ui reſtituãtur dominis:qui ad eccle
ſiam confugiunt. ÓYMẽM
PEtuentes dños famuli ſiad
eccleſie ſepta confugerint: in
terceſſiones debent querere non la
tebꝛas:ne hec ipſa pꝛeſumptio tar⸗/
ditatis temeritatẽ augeat renitẽdi.
filiꝰ etenĩ nr̃ vir ſpectabilis Petrꝰ
qrit᷑ ſeruũ ſuũ in eccłia ſcĩ clemẽtis

hb¶ Manꝰ.idẽ ſi pedes.
uel ſi ſpuat:uel pfundat

euũ ad aliud dico ſi rum

pat veſtimẽta ſua.ſʒ ideʒ

credo ⁊ tũc:qꝛ violẽtia ſfit

perſone.⁊ qꝛ q̃ religioſis
⁊c. ff. de rei ven. l. que re
ligioſis.
Subiaceatiſte canon
ẽlate ſnĩe ⁊ ille e de kal.

ad falſarioꝝ.ep̃ de loca.
ex reſcripio.⁊ vbicũqʒ ꝗqs

ipo K ĩcidit ĩ ſniam: vt
xxiiij.q.i.c.i.⁊.ij.io.
ſ C Quiaüũt. repetunda
rũ.magji errauit ĩ nomi
ne huius ti.ſed illud inue
nitur. ff. ad.l. iul. pecul.
ſacrilegi.
Cneſciendo. ga iuris
iguoꝛãtia diuini uł natu
ralis non excuſat.

m ¶ Dignꝰ quẽ pᷣncepys

iudicat dignũ ⁊ nos iudi
cabimꝰſi.xciiij.di.c.i.ff.

uo. diuer. iu. reſtituẽde. ĩ
fi ar. qꝛ poſſuʒ appella
re a iudice quem ipſe ex
certa ſcientia dedit.extra
de re.permu.cũ olim.ex

tra ð app.nouit.extra ðᷣ

ſen.⁊ re iudi.cũ cauſa.

n ¶ Qnui ĩtra ꝓninciã. ö

toꝛ tñ eligendꝰ ẽ vbi larẽ
fouet.nt.C. ð offi.pꝛeto.
tres.ſiłr defeſoꝛ de ipᷣa ci
uitate eligẽdꝰẽ:ut ĩ auẽ.
ð defen. ciui. F. i. ⁊ vlti.

⁊ prelatꝰ potꝰð gremio

propꝛio iᷓ; alieno.ut.lixi.
Di.nNullus.⁊ ſacerdos de
ꝓpria dioceſi.
0 LEmn-. retracta⸗

re.ſʒ ipſemet ul eiꝰ
ſucceſſoꝛ pot eã reuocare

ut.xxxv.q.ix.ſniam,.

P ¶¶ndiuit.· ex iu

deis.i. de familia

ipſoꝛũ.uel loquitur ð iu
deis de nouo ad ſideʒ cõ

uerſis.

nulla officia. D
r ¶ Cedibꝰ. ſñ ꝙ ecdleſis
iudicat ð his ꝗ foris ſũt.
contra id quod ẽ.ij.q.i.
multi.hoc in pẽa tempo

rali ſiue ĩ pecuniaria.ſi⸗/

militer in ſpirituali ſed iĩ
directe:ut extra de vſur.
poſt miſerabilem. ⁊c ſi.
xxviij.qlij.ſepe.

6 Etuentes. tardi⸗
Htatis.i. retẽtiòis.

leligecan⸗
ſeunia do
catnento
ditiennn
coic⸗
Om
gommenſi
ſum.
CSbn
iſtcaution
nitate.
14CImput
Gimputen
ſeſnoconf
beneſicioc
ſiquis del
ſus inconti
ſeſteror non
liobeneprt
lcetqoldam.
gialer diet
conn be
bahiuponit
Adureiiſci
Jenhabish
Pceſtrenanei
gonodadb
ſeteminduan
NAludenta
ee dieg
buicdeekteri
bigpro on
yeinsclatg
(.deiun. de
penulanmo.

wignißre
Firm
Ninnſtnit
Ghoſtpagee
e Gunie
nladolten
kiacicint.
iimn ini
igenhitine
.Cöfie.
rattſante
igicſeuin,
ncil. lt .
hondgen
öelenonnßg.
nsetſneripc
dooeeſ.
Emmni Kera⸗
ſ.ipenertc⸗
Nporeiteuann
clr ſiun.
Mſtinieg e
ſoe de ſinli
AloNivrof
oadſchzdh

la.
M.i Kns
bosgiorsſiͦ.
Uagodti⸗
einpen unſe
zipecnninn⸗
nſprtmͤt
Manndeſi
ſetbſen dt⸗
i H
Pniun
isiniltdi

a ¶ De preſenti.i. in pꝛe
ſenti. dominus iſte pote
rat per alium iurare: vt
hic patet ⁊.c.di. optatuʒ
a ſcias ꝙ pꝛocuratoꝛ de/
bet iurare in animã do/
mini:ut.lxiij.di.tibi do

mino ſancto. ſed ſvndi
cli ſiue iconomi in ppriã

animam.ut extra de in/
ra.calum.in pertractan
dis.
b ¶ Sacramenta. boc in
tellige cum non eſt tanta
ſeuitia domini ꝗn ſuo ſa
cramento poſſit credi.vt
dixi.xxxij.q.i.ð benedi⸗
cto.io.
6 Xoꝛ.ad barbaro/
rum.pꝛopꝛium eſt
nomen:ſicut carbonien/
ſium.
d ¶ Sibimet. ꝙ non pe/
tijt cautionem de impu/
nitate.
e ¶ Imputaret no. arg.
ꝙ imputet ſibi qui de iu
re ſuo confiſus noluit vti
beneficio canonis. vnde
ſi quis de iure ſuo conſi/
ſus incontinenti litem cõ
teſtetur non petitis indu
cijs bene preiudicat ſibi:
licet quidam hoc negent
quia lex dicit ꝙ lite con⸗/
teſt.contra hoc indultuʒ
babita pꝛo nihilo haben
da ẽ.ut.iij.q.iij.offerat᷑.
Item babes hic ꝙ aligs
poteſt renunciare priuile
gio qnod ad honorem ce
leſtem inductum eſt con
ira ulud extra de fo.com
petẽ.ſi dilegenti. ſimile

huic dicit ler impntet ſi ⸗

bi ꝗ pro nouo beneſicio
vetus eligit grauamen.
.C. de iur. deli. l. vlti. 5F.
penultimno.

XVII
diutius cõmoꝛari:cui dũ deputaſſʒ

ſacr̃a pſtari:aſſerit illuʒ egredi nul-⸗

la rõne voluiſſe:⁊ ideo directꝰ ſup
dictus hõ de pñticũ eo queʒ elege-
ris eſſe mittendũ:cũ de impunuate
eius ſacr̃aꝰpᷣbuerit:eũ ſtatim facias
ad dñm ſuuʒ modis oĩbus remea-
re.aut ſi in hac pertinacia foꝛte exti-
terit: poſt ſacramentũ ſibi pꝛeſtituʒ
reddatur inuitus. C Idem Joan
ni epiſcopo viennenſi.
BSecuritate recepta: ad ratioci⸗
nia reddenda fugitiui ab eccleſia re
dire cogantur.
oꝛ felicis ⁊ filie eius romaʒ:
qꝛ ſic opoꝛtuit ꝑuenerũt.Si ꝗ
deʒ bunc ipᷣm pꝛimũ ſe ad barbaro
rũ tbaſilicã cõferentẽ ſeq; bõas cau
ſas habere iactantẽ egredi ſub hac
cõditione pᷣcipimꝰ vt ſi actus ſuos
fideliter ⁊ rönabiliter allegaret:ni-
hil circa eũ ꝓꝛſus aſperũ fieri durũ-

qꝙᷓ; pateremur.alioquin ſi cõtra fidẽe

7 vtilitateʒ dñicaʒ veniſſe ꝓbat᷑:ip
ſe ſibimeiꝰimputaret atqʒ vomini
oꝛdinationi cõgrne ſubiaceat:ꝗ ſu/
perueniẽte ſilio nr̃o viro ſpectabili

oꝛthaſio: ſic eſt ad ſingula queqʒ cõ

uictus:vt os aperire non poſſet:et
va eſſe que huic obijcerentur: voce
pꝛopꝛia fateretur.ideoq; tenetur in
cuſtodia mancipatus. C Idem ſy-
racuſano ⁊ Conſtantino ⁊ Lauren
tio epiſcopis.
CEripiatur in libertatem ſeruus
cuichꝛiſtiano iudeus ſignaculũ cir-
cunciſionis impꝛeſſu:alioꝗn ab ec
deſia dno ſuo reddatur inuitus.

Mdas qui iudaice ꝓfeſſiõis

extitit mancipiuʒ ſui iuris quẽ
ante paucos annos ſe aſſerit cõpa
raſſe:nunc ad eccleſiaʒ venefranaʒ
cõfugiſſe ſuggeſſii:ſicut petitoꝛij te
noꝛ annexus oſtendit:eo ꝙ dicat ſi⸗
bi ab infantia cbꝛiſtiano:nuper apᷣ
fato domino ſignaculuʒ circũſiõis
infixum.quapꝛopter vr̃a diligẽter
inter vtrunqʒ ſollicita cura rerum fi
deliter examinet veritateʒ:quatenꝰ
nec religio temerata videatur:nec
ſeruus hac obiectione mentitus cõ
petentis iura domini declinare cõ⸗
tendat. ¶ Item ex concilio toleta-
no duodecimo.
De atrio eccleſie quod.xxx.paſ⸗
fſibus clauditur:niſi pꝛius data ſecu
ritate fugiẽs non abſtrabatur.
„ ffiniuit ſanctuʒ concilinʒ vt
ullus audeat ↄfugientes ad
eccleſſam vel reſidẽtes inde vi ab-
ſtrahere:aut quodcunqʒ nocibilita
tis vel dãni ſeu ſpolij reſidẽtibꝰ in
loco ſcõ inferre:ſed eẽ potiꝰ his ip/
ſis ꝗ eccdleſias petunt ꝑ oĩa licituʒ in
xxx.paſſus ab eccleſie ianuis ꝓgre/
di.ĩ ꝗbus.xxx.paſſibꝰ vniuſcuiuſq;
eccleſie in toto circnitu reuerentia ð
fendaturs:ſic tamen vt hi qui ad eã
cõfugiunt in extraneis vel longe ſe
paratis ab eccleſia domibus nullo
modo abſcedant:ſʒ in hoc.xxx.paiſ

Q

IIII

ſuuz numero abſqʒ domoꝛuʒz extra

nearuʒ receptaculo ꝓgrediẽtes adi
tuʒ obtinebunt:qualiter ad requiſi-
te nature vſum debitis exeãt locis:
⁊ nullo teneãtur euẽtu neceſſiiudis:
qui dominicis ſe defendẽd os com
miſerint clauſtris. Si quis aũt hoc
decretũ violare tentauerit:⁊ eccle/
ſiaſtice excõicationi ſubiaceat: ⁊ ſe
ueritatis regie feriat ſnia.ipſos aũt
qui ad ecdeſiaʒ cõfugium fecerũt:ſi
iuxta pᷣſcoꝛũ canonũ inſtituta hi qui
eos repetunt ſact̃a reddiderit:⁊ ſa
cerdos ipſius eccleſie ab eccleſie fo
ribus nõ abſtrarerit:aut fuga taliuʒ
ſi euenerit:ſacerdoti querẽdaẽ:aut
dãnoruʒ ſnia ʒ electionẽ pᷣncipis?
hmõi ſacerdotibus irrogãda eſt.
Nẽ ex concilio aurelianenſi.
Ante ſecuritatẽ acceptã de atrio
eccleſie fugituus nõ cogatur exire.
D cõſtituimus obſeruandũ:
qð eccleſiaſtici canones decre⸗

Uerunt ⁊ lex romana cõſtituit:vt ab

eccleſie atrijs vel domoepᷣi eos ab
ſtrahere oĩno nõ liceat:ſed nec alte
ri cõſignare:niſi ad euangelia da-
tis ſacramentis de moꝛte ⁊ ðbilita-
te ⁊ omni penaruʒ genere ſint ſecu-
ri:ita vt ei cui reus fuerit crimino-
ſus de ſatiſractione cõueniat.qui
ſi ſacca ſua ↄuictus fuerit violaſſe:
reꝰꝑiurij nõ ſolũ a cõione eccłie vł
oĩuʒ clericoꝝ: veꝝ ẽt a catholicoꝛuʒ
ↄuiuio ſeꝑet᷑.ꝙ ſi is cui reꝰẽ:volue

rit ſibi intẽſiõeꝰfaciẽte ↄponi:⁊ ipſe
reꝰactus timoꝛeð eccłia diſceſſerit

ab ecclie clericis nõ q̃rat᷑. Sernꝰẽt
q ad eccleſiã ↄfugerit ꝓ q̃libʒ culpa
ſia dño ꝓ admiſſa culpa ſact̃m ſu/
ſceꝑit:ſtatiʒ ad ſᷣnitiũ dñi ſui redire
cogat᷑.⁊ poſtquaʒ dato ſact̃o dño
ſuo fuerit ↄſignatꝰ:ſi aligd pene ꝓ
eadẽ culpa q̃ excuſat᷑ ꝓbatꝰ fuerit ꝑ
tuliſſe:⁊ ꝓ ↄtẽptu ecclie ⁊ puarica-
tiõe fidei a cõione ⁊ ↄuiuio catholi
coꝝ extraneꝰhabeat᷑. Si vo vᷣuꝰ ꝓ
ſua culpa ab eccłia ðᷣfẽſatꝰſacr̃a dñi
clericis exigẽtibꝰð ĩpunitate ꝑceꝑit:
exire nolẽtẽ a dño liceat occupariꝰ.
¶Occaſiõe nãqʒ religõis ſᷣuꝰ dñʒ
ſuũ ↄtẽnẽ ⁊ eiꝰ miſteriũ deſtituẽ nõ
dz. ¶ Uñ in gãgrẽſi. cõc. legitur.

Religionis occaſione dñm ſuũ

non audeat contẽnere ſeruus.
J ꝗs ſᷣuũ alienũ occaſiõe reli-⸗
giõis docet dñʒ ſuũ ↄtẽnẽ ⁊ e
ius miſteriũ ðſtituẽ:ac nõ potiꝰ do
cuerit eũ ſuo dño bõa fið ⁊ cũ oĩ ho
noꝛiſicẽtia depuire:anathema ſit.
¶Itẽ ex cõci. Martini pape.
C,aoꝛripiat᷑ duriſſime ꝗ ca religõ
nis docet ſeruũ dũm ſuũ ↄtnere.

Igs ſeruuʒ alienuʒ cã religio

nis doceat cõtẽnere dñm ſunʒ
⁊ receder̃ a ſeruitio eius:duriſſime
in omnibus arguatur.
¶ Item er concilio carthaginenſi
capitulo.xxxi.
¶!Puman inſinuetur neceſſutas
que res eccleſie diſtrabere cõpellit.

f TLaacsronte paucos. S. d

19 7

ſtinc.liiij.contra mãcipia
nulli.⁊.c.fraternitatem contra.
ſed aliud eſt dicere ſe velle fieri
chriſtianum ſᷣm ꝙ üllud.c.loꝗ
tur.aliud ẽ dicere ſe eſſe chriſtia
num ⁊ mentiri:ut ſic poſſit rece
dere a domino ſuo ſᷣm ꝙ loqui
tur hic.
g OD Iſfiniuit. deſendatur.ſed
quis pꝛouidebit iſtis inte
rim ĩ expenſis. Rñ.eccleſia. vt
C.de his qui ad eccle.cõfu.l.ppp
ſenti. in fin. ſicut cuſtos carceris Oe or ne PρA en
audi.indices. inm fi. 4 PrAt ſ.a6 fen.
h ¶ Pꝛĩcipis.i.iudicis eccleſia a eAe minenezenn arne
ſtici uel pꝛincipalis perſone.ſcʒ.ſ ſelaende õ
actoꝛis. nre es e darns
i T Dconſtituimus. uel do rr We leape
mo.que domus erat in⸗xvi A . VAe 9 mo ſo
fra.xl.paſſus:ut.xli.di.epiſco⸗ Pi A

it ſo⸗ Arme, S eedag⸗

pus vilem. ⁊ de con. di.iij. epi ·

T* A 2 In. 1ie49 4

ſcopus.idem tamen priuilegiũ
habet ſi eſt eỹ iſtos paſſus.io.
k ¶ Lonſignare. i. tradere.
¶ At ei.i.cum eo.
m ¶ Criminoſus.i.obnorius.
n ¶ Conuiuio.i.conſoꝛiio.
o ¶ Intenſi one.i.plus debito
requirit.
p C Occupari.auctoꝛitate pro/
pꝛia vt videtur exrra de immu.
ec.inter.licet ſit arg.contra..e.
c.proxi.in fi.⁊. C.de bis qui ad
ec.confu.l.iij.io.

0 Allue. & ſi redditus. i.
¶Emobilia bona q̃ᷓ ſufficiũt
ad ſoluendum debitum.

b ¶ At cũ ſtatuto.illud hodie ñ
reqrit᷑.qꝛ bodie ſuficit cõſenſus
epᷣi ⁊ capituli.xij.q.ij.ſine exce⸗/
ptione. a ex ð his que fi. a pᷣla.
uãto.⁊.c.cum aplica.
Anas poſñt · ar. eſt hic ꝙ ſi pp
piculum moꝛe nõ pnñᷣt abſentes
vocari ad electionẽ ꝙ eis abſen
tibus ⁊ nõ vocatis põt ſieri ele/
ctio.vt.xcvi.di.c.i.ver.elaꝑꝰ.
7.xx vi.q.vi.aureliꝰ.io.
d N vẽditionibꝰ.epi.ꝗdaʒ
dicunt id qð hic dr.⁊.xij.
q.ij. abbatibꝰ.hodie nõ tenere
Pid qð ẽ.j.ꝓxi.q.ij.nullaã.vbi
dĩ ꝙ tota diſpoſitio monaſterij
ad abbateʒ piinet.ſʒ eis obuiat
qð ẽ ex ð re.ec.non alie.c.i.hoc
ſcias ꝙ nullũ pᷣdium põt aliẽa
ri ĩconſulto epo loci ĩ cnius dio
ceſi ſitũ ẽ pdiũ.vt.C.ð pᷣdi.mi
no.l.ſi pdium. .ep de fo.com/
pe. ſane.
e¶ Manumitti. qꝛ q mãumit
tit mãcipiũ eccleſie duo dabit ec
cleſie ꝓ illo.ut.xij.q.ij.epᷣs qui.
ſed cuʒ abbas nihil habeat:& nil
põt dare.ut.liiij.di.abbati.io.
¶ Etiã cõſentiente.ñ dicit be⸗
ne:qꝛ bene põt auctoꝛitate epi
abbas alij dare eccleſiaʒ.ſed iõ
repꝛobat᷑ donatio facta ab abba
te cum cõſenſu epi ĩ ſeq.c.quꝛ ipi
epᷣo dedit:⁊ ipſe epᷣs non potuit
còſirmare donationẽ ſibi factaʒ
qꝛ nemo põt pꝛeſtare auctoꝛita
tẽ rei pꝛoprie.ut er de inſti.cum
ad noſtram.vt.ff.de aucto.tut.
A.prima.
Qeſti ſũt.vẽdicare.iñ hG
eccleſia erit ſub alio mo⸗
naſterio de cuius rebus conſtru
cta ẽ.ut.xij.q.ij.apoſtolicos.
h Reuertat. arg. ꝙ donatio
ꝓ parte eſt valida pro parte nõ
vt.xij.q.ij.ſi quos.ſʒ nõne iſta
eccleſia habebit viam qua ibit᷑
ad ipſam.nã ꝗ bʒ hauſtum iter
dz hfe: ut. ff. ð ſer. ruſti. pᷣdi.itẽ
ſic. S. ꝗ bʒ hauſtum. Rñ.ſic ha
bebit:ſed monachi nõ cogentur
gratis eam dare ſed cogent᷑ viã
vendere iuſto pᷣcio.ut.ſf.de re⸗
li.ſigs.ſepulchrum.

CTauſa

llus res ecclie diſtrabat. ꝗ⸗

i redditus nõ habet:⁊ aliqũ

nimia neceſſitas cogit:hãc inſinuã/
daʒ eſſe pꝛimati ipſius pꝛouincie cẽ
ſemus:vt cum ſtatutobnumero epi
fcopoꝛuʒ vtrum faciendũ ſit arbi-

tretur.⁊ ſi tanta vꝛget neceſſitas ec

cleſie:vt non poſſuante pꝛimateʒ
cõſulere:ſaltez vicinos cõuocet epi
ſcopos curans ad conciliuʒ referre

oẽm eccleſie neceſſitateʒ.qð ſi nõ fe

cerit:reus deo ⁊ ſancto cõcilio ven
ditoꝛ bonoꝛe amiſſo teneat᷑. C Nẽ
ex concilio agathenſi.
Sine licẽtia epiſcopi:quicquid
abbas vẽdiderit:in irritũ deducat
N venditiõibus quas abba⸗

tes facere pꝛeſumunt:hec foꝛ/

ma ſeruet᷑ vt ꝗcꝗd ſine epiſcopiꝰ li
centia venditũ fuerit ad poteſtateʒ
epiſcopi reuocet᷑.mancipia vo mo
nachis dõata ab abbate manumit⸗
tinon licet.iniuſtum enim putamꝰ

vt monachis quotidianum rurale

opus facientibus ſerui eoꝛum liber
tatis ocio potiantur. & Etiã ſi epi
ſcopo conſentiente/monaſterij poſ
ſeſſio ab abbate data fuerit:nullius
momenti erit donatio niſi foꝛte ĩ ec
cleſie frabꝛicaʒ exrigendam donatio
pꝛoceſſerit:quo caſu tantum ei do-/
nare licʒ quantũ eccłie parietes cõ/
cludunt. Ande Grego. ſcribit.
C Nnllo titnlo res monaſterij va
lent ab eins ime ſegregari.
AVeſti ſunt nobis pꝛedicti mo
mnaſterij monachi abbatẽ ſuũ
in trãſquilitanuʒ caſtruʒ terraʒ que
in.de. pedes extendit᷑ ſub pꝛetextu
fabꝛicande eccleſie fraternitati tue
donationis titulo conceſſiſſe. Ideo
volumus quantuʒ parietes poſſũt
ediſicate eccleſie circũdatr᷑:iuri eccle
ſie vẽdicareꝰ.quicquid vo extra pa
rietes eiuſdeʒ eccleſie eſſe potuerit:
in iure mõaſterij ſine difficultate ali
qua reuertaturꝰ:qꝛ nec mũdanarũ
legũ nec ſacroꝛuʒ canonũ ſtatuta ꝑ-

mittunt res monaſterij ab eiuſdez

iure quolibet titulo ſegregari:eaꝓp/
pter donationem eiuſdeʒ terre que

cõtra rationem facta eſt ſine aliqua

dilatione reſtitte. Walea.
Anc ergo ſcripturaruʒ nr̃arũ
paginaʒ omni futuro in tẽpo⸗
re ab omnibus epiſcopis firmã ſta
tuimus illibatãq; ſeruari:vt ⁊ tue

eccleſie iuuante domino tantũmo⸗/

do ſint iure contẽti:⁊ mõaſteria ec-
cleſiaſticis cõditionibus ſeu anga-
rijs vel quibuſlibet obſequijs ſecn-
laribus nullo modo ſubiaceant.ca-
nonicis nullis iuribus deſeruiant:
ſed remotis vexationibus diuinuʒz

opus cum ſumma deuotione perſi

ciant. Sed notandum eſt: alið
eſt in ſuos vel pꝛopinquoꝛum vſus
res eccleſie conuertere:quaʒ perni-
cioſam cupiditatem ſacri canones
vbiqʒ pꝛohibent ⁊ danabilem oſtẽ⸗
dũt.aliud eſt qð ex diſpẽſatiõe cha

ritatis humane infirmitati conſulit
vt quõdam illi ſua reddantur:quiĩ
ſacro pꝛopoſito manere cõtẽnit.qð
non tam iure foꝛi quã iure poli nõ/
nullos ſanctoꝛuʒ feciſſe legimꝰ.bea
tus eniʒ Joan. euangeliſta duobus
iuuenibus quos penituerat omnia
ſua pꝛo chꝛiſto reliquiſſe ⁊ pauperi
bus erogaſſe:aurum ⁊ gẽmas red
didit:vt cuncta que vendiderant ſi
bi redimerent. ¶ Sed obijcit᷑:bea
tus Joan.non oblata reddidit que
pauperibus iam erogata fuerãt ſʒ
alia recõpenſauit que in pauperum
vel eccleſarum facultatibus nũquã
computata fuerant.Similiter ſi ab
bas vel epᷣs aliqua habuerit que in
eccleſiaſticis facultatibus nondum
ſũt ãnumerata:exemplo beati Jo.
det illa recedenti:oblata vo eccleſie
retineat. Sequit᷑ ergo aliud exẽ-
plu:quo eadem q̃ᷓ oblata ſunt:lau-
dabiliter reddenda mõſtrentur.
CAut eniz Auguſti. in ſermone ð
vita clericoꝛum.
Nõÿõ debet eecleſia Inſcipere que
ſilio experedato ſibi offeruntur.
Aicunc vult exberedato fi-
Mo beredeʒ facere eccleſiaz: qᷓ

rat alteruʒ qui ſuſcipiat nõ Augu:.

ſtinuz: imo deo pꝛopitio neminem
inueniet.q; laudabile fem ſci Au⸗
relij carthaginenſis epᷣi. Quidam
eniʒ cũ ſilios nõ haberet nec ſpera-
ret:res ſuas oẽs retẽto ſibi vſufru-
ctu donanit eccleſie.nati ſunt ei ſilij:
nec opinati reddidit epᷣus eaq̃ dõa
uerat.in poteſtate habebat epᷣus nõ
redderel:ſed iure foꝛinnon iure po
li. Ecce ꝙ aliquando oblata iu
re⁊ laudabiliter redduntur. verun

tamen non hoc exemplo recedenti

ſua reddenda monſtrant᷑.aliud eſt
enim in pꝛofeſſione ſue vite perſiſte
re.aliud a pꝛopoſito ſui oꝛdinis di-
ſcedere.Si ſanctus Aurelius ðgẽ
ti in laicali habitu oblata reddidit:
qꝛ poſt oblationeʒ filios accepit:nõ
ideo in apoſtaſiam eũtibus ſua red
denda ſunt:quibus vtilinsꝰneceſſa
ria ſubtrahentur vt coacti redirent
ad oꝛdineʒ a quo receſſerant. Sed
ſicut inimicis ⁊ perſecutoꝛibus iube
mur neceſſaria ſubminiſtrare:ſieut
ab apoſtolo monemur tẽpus redi-
mere:vt expeditius oꝛationi vace-/
mus:ſicne eccleſia ſcandalum pa-
tiatur:ne diſcedens in deterioꝛa p/
cipitet:ne in perniciem monachoꝝ

aut incendiũ monaſterij occaſione

ſuoꝛum exardeſcat: laudabilius ſi-
bi ſua:nõ dico reddunt᷑ ſed auferri
ſinunt᷑:qᷓ; ab illo iſta inferantur.
Aidã abbasꝰↄſecra
tus in epʒʒ pᷣus mõa⸗
ſterio młca ↄtulit po
ſtea i epᷣatu plura ac
quiſinit.cui dum fra
tres ſucceſſoꝛeʒ q̃re
rẽt:epiſcopꝰloci ſemet electiõi vole
bat inſerere: vt per ipſum abbas in

¶ Sed notandum. duo
bus.tito ⁊ eugenio.ſʒ nð
ne beatꝰ Joannes renũ⸗
ciauerat ꝓprijs: utiqʒ.g
quicquid habuit acquiſi
tum fuit pauperibus uel

illi eccleſie ad quã ſetran

ſtulit.ſed dic ꝙ adhucñ
peruenerat ad eccleſiam
illam. uel dic de uir⸗
gis fecit illud argentum
quod dedit.
ꝑ ¶ Si abbas. ſophiſtice
⁊ male reſpondet.qꝛ q;
cito abbas hʒ aliꝗd tam
. cito fit eccleſie.
Uicunqʒ.non red
¶aͤere. ſie riij .q.vi.
cðperimꝰ.ſed nonne ſili

us natus iure communi

poteſt reuocare legitimã
poꝛtionẽ ſuam ſi pf̃ oĩa
bona ſua ddauit.ut.C.

de inof.dõa.ſi totas.nã

ſi aligs liberto ſuo dedit

bona ſua:cum crederet ſe

non habituruʒ filios: nũ
quid filius poſtea natus
nou ſolum ptem ſed etiã

totum reuocabit:ut.C.ð̊

reuo.do.ſi nunqᷓ;. Rñ.
vex eſt. ⁊ qð hic dð intel
ligendum eſt ꝙ eccleſia
non cogitur totum red⸗
dere ſed tm̃ legitimã poꝛ
tionem.vel canon coꝛti
git legem.

m CJure ſoꝛi. q. d. ad ð

non cogebatur iure ac/
tionis ſed quadam natu
rali equitate tenebat᷑.ad

hoc.ij.q.iij.hiĩc colligit.
n ¶ Non iure poli.i. qua

dam naturali equitate.

Ecce. vtilius. S.v.q.

v. nõ omnis.(Adde q;
ita ut hic dr̃ in ſin.ſcribit
apoſtolus in prima a
Coꝛin.c.viii)

.io

goherdſc
Nnns eqran
ſechſttt
naltot
gi.di,gun
ekte llec
ſeut nec mil
monumen
s dieitun
Ponumeroot
gtadeumut,
ctuercoſpe
4 ſtutan
abobed
ctabbat.,4
abobecienti
ſucus dflio
mmonuhil
juniſs vigii
ſmoo vaca
ilbꝛbejetu⸗
I. rlij.dileſit
peſtbihueent
görenonlig
gegcriſgprt⸗
ſabenpoſte⸗
datonus card
Mater mautic
ſs faccht.del
fapleneiudie
iſ Ariiſ.
14 Legüm
achuser
beresktint
alionoͤpoſe
(.depi.ee
Ged objjett
yendicaterge
leppriozcc ⸗
Atmonacho
il nonateni
N ſbii ercef
14 Beſtina,⸗

Veſtarepöt

Pohhabeſtmo

ebat delit
erlr.q. vl, nu

gor ius ſucceh
Mommnia bon.

thonn futre

1.C5dona..

ighubſaet

ſrüidee 1
iiicnn
monidefnnei⸗
usnddit noͤ⸗

ihifrns
umnſunn
lupſen deſt

cgun arn g⸗

Lau
. goͤſa
eſt de

Uabirur
fpmch i
öbedein
tg ateis
Etoun ees⸗
ligtmniper
anmnni

eſigdaß
dbanmn int ⸗
elanſur
Aekenehnk,d
iMolge
repollice
graliegniun.
Nlins n
n(Nid
finfn Kbe
inpnmit

XVIII

Aidam abbas 7.
Rima queſtio.Certum eſt ut qdiu eſt abbas uel monachus

ĩ monaſterio ipſi acquirit ſed ꝗcꝗd acqru factꝰ eps hoc acq/
rit epᷣali eccleſie:ut.j.e.c.i.⁊ h foꝛte obtinet:cuʒ ẽ tranſllatus
perfecte ad eccleſiã epalẽ: ut.j.xxi.q.ij.ſiꝗs iã tranſlatus.ſed

q ſi tm̃ ẽ conſirmatꝰad
buc tñ nò eſt trãſlatus.
vf velle littera illa er eo
ꝙ dr abſoluit ẽt ꝙ acg⸗
fit eccleſie epali.ſj illa lr̃a
poſtqᷓ ⁊c᷑.vr velle ꝙ pꝛi
oꝛi.pðt dici cũ.h.ꝙ non
prius acꝗrat ſecunde ec/
cleſie qᷓ; ſit adeptus coꝛ.
poꝛalẽ poſſeſſionẽ:ur.ð.
xcij. di. ſiquis epiſcopꝰ.
⁊ e de elec.cũ in cunctis
ſicut nec miles ꝗ traãſit ð
vno numero ad aliũ nõ
prius dicitur eẽ de ſecun
do numero anqꝙᷓ perueni
at ad eum ut.ſf̃.de mili.
teſta.ex eo tpe.io.
b Latutuzʒ. abſoluit.
ab obedientia quaʒ
fecit abbati.abſoluit᷑ enĩ
ab obedienti a ſua cuʒ ſit
factus ð filio pater. Itez
a monachali regula ĩ ie/
iunijs vigilijs ⁊ mð can
tandi.ſilentio eni nõ põt
ãmodo vacare:cũ debe/
at habere tubã pꝛeconis
ut. xliij.diſ.ſit rectoꝛ. Itẽ
põt ſibi facere cõmatres
qð pꝛiꝰnon licuit:exẽplo
gregoꝛij ꝗ priꝰ mõachꝰ
laciꝰ ẽ:⁊ poſtea cum eſſet
diaconus cardinalis cõ/
pater mauricij ĩperato/
ris factꝰ ẽ.de hac mate/
ria plene ĩuẽies.x vi.q.i.
c.ij.⁊.iij.⁊.q.vij.ĩ noua

Pegaine inmo et

achus exñs legitimꝰ
heres ð ẽt in eo caſu ĩ quo
aliꝰ nõ poſſet eſſe b̃s.vt
xix.q.vl.ſi qua mulier.
C.ð epi.⁊ cle.deo nobis
Sed obijcit᷑ ſi hereditatẽ

vengdicat:ergo põti habe

re ꝓpriuʒ:cũ tñ remane
at monachꝰ qð eſſe non
dz. ut e de ſta.mo.cum
ad monaſteriũ in fin.ſed
dic ſibi.i.eccleſie ſue.
He eckilner. d q̃liter
Hoc ſtare põt.cũ enĩ ali-
gs faciꝰ eſt monachꝰ oĩa
q̃ hẽbat dedit mòaſterio
go ⁊ ius ſuccedẽdi.ꝗ.n.
dat omnia bona ſua:dat
2 ſpem future actionis
det᷑ ꝙ pᷣus ſuccedit mõa
ſteriũ.ſʒ dic ꝙ ius ſucce/
dẽdi nõ cõpetit niſi poſt
moꝛtẽ deſuncti.vñ illud
ius nð ðdit mðaſterio ſʒ
im̃ ſolã ſpem ſ illa ſpes
euaneſcere debet ex quo
illa ꝑſona deſinit eẽ filiꝰ
illius möaſterij vt ĩſti. ð
acqui.ꝑ arroga.j.moꝛ
tuo.io.

e Ecundã vo.

qð ſecũda nð
ſeſt dubia. qꝛ
tm̃ mõachi eli
gẽt. ut. J. ee abbatẽ.io.

mõaſteriũ oꝛdiaretur.fratres reni‚-
tũt. Querit᷑ pᷣmo:an mõaſteriũ
poſſit petere q̃ ab epᷣo acqſita ſunt:
an epᷣalis eccłia poſſit ſibivẽdicare
q̃ mõaſterio fuerãt tradita. Se⸗
cũdo:an per epᷣm abbas ſit eligen-
dus ⁊ oꝛdinãdus:an tm̃modo a/p
pꝛijs fratribus ſit inſtituendus.
Rima qõ cerminat᷑
p in ↄcilio habito apð
alteuz:in quo ſic ſta-
utum legitur.
Qui de mõacho
epiſcopus oꝛdinatur:quod ante cõ
ſecrationem habuit:mõaſterio:qð
vero poſt conſecrationem acqniſi
nit: pꝛopꝛie eccleſie derclinquat.
Tatutũ eſt:⁊ rõabiliter ſecun/
duʒ ſanctos patres a ſynodo
cõfirmatũ eſt: vt moachus quẽ ele⸗
ctio canonica a iugo regule mona-
ſtice ꝓfeſſionis abſoluitꝰ:⁊ ſacraoꝛ

dinatio de mõacho epiſcopũ facit:

velut legitimus? heres paternaʒ ſi
bi hereditatẽ poſtea iure vẽdicãdi
poteſtatẽ habeat:ſed qcad acaſie⸗
rat vel viſus fuerat babere:mõa-
ſterio relinquat: ⁊ abbatis ſui:qui
fuerat ᷣm regulaʒ ſancti Bñdicti
arbitrio.poſtquã enim epᷣs oꝛdiatꝰ
ad altare ad qð ſanctiſicat᷑ ⁊ intitu-
lat᷑:ſᷣm ſacros canonesqð acꝗrere
poterit:reſtituatꝰ. OQ. II.
Ecundã veroᷣque⸗
ſtionẽ termiat aucto
ſ ritas coletani conci-
lij dicens.
Abbates? alia
officia: ꝑ epiſcopos
debent inſtitnii.

canones.i 6
ſationeʒ ſanctaʒ pꝛemonẽ:abbates
aliaq; officia inſtituẽ atq; extra re-
gulã acta coꝛrigẽ?.ꝙ ſi aliqd in mo
nachos canonibus interdictũ pᷣfüů⸗
pſerint:aut vſurpare qcquã ð mõa
ſterij rebus tẽtauerit:non deerit ab
eis ſnia excoicationis. Econtra
Gre.ſcribit caſtoꝛio ariminẽſi epo
CCLongregatio monaſterij: non
epiſcopus aut aliquis extraneoꝛuʒ
abbatem inſtimat. . H
Bbas in mõaſterio non per

Oc tantũ ſſbiin monaſterijs
vendicẽt ſacerdotes:qð pꝛeci
piut c i. mõachos ad cõuer

epm aut per aliquẽ extraneoꝝ

oꝛdieturi:neqʒ ab epiſcopo miſſa

ibi celebꝛetur: vt nulli eccleſie ſubij⸗
ciatur. ¶ Idem caſtoꝛio eßo.

Bbatem cnilibz monaſterio
non alium: ſed ques dignum
moꝛibus atq; actibus monaſtice di

OQ 1. II

19 2

f. Oe tãtũ.ar.ꝙ nõ põt eps plus ab eccleſijs petere q; qð ex canonibꝰ ſibi ð
beri ꝓbat.nt.ix.q.iij.cõqueſtus ⁊.x.q.iij.qꝛ cognouimus.
g Inſtituere.i.cõſirmare.nł dic ꝓprie ꝙ ĩſtituit:cũ ſint negligẽtes.nt.ix.q.iij.
cu ſcimꝰ.uel tũc ẽt pt aliũ ĩſtituere:cũ monachi minꝰ idoneum uolunt eligere.

ut.j.e.q.ſiquis abbas.

ſcipline cõmuni conſenſu congre⸗
gatio popoſcerit oꝛdinari volumꝰ.
miſſas auteʒ publicas per epiſco⸗
pos vel clericos in mõaſterijs om
nino celebꝛari pꝛobibemus.
Re Pelagiꝰ papa melito ſub⸗
diacono.
¶ Ille debet abbas iſtitui:quẽ ſua
congregatio ⁊ poſſeſſionis domi⸗
nus oꝛdinari popoſcerit.
VBbatem monaſterio lllo vo⸗
lumus oꝛdinari:quem ſibi de
ſua congregatione 1 monachoꝛuʒ
electio ⁊ poſſeſſionis dominusꝰ:et
quod magis obſeruandũ eſt:oꝛdo
vile ac meritum popoſcerit oꝛdia-
ri.C Item Gregoꝛiuus omnibꝰ epi
ſcopis.
Se libertate monachoꝛum.
Nam ſit neceſſarium mona-⸗

ſterioꝛũ quieti pꝛoſpicere.⁊c̃.
ifra: Iterdicimus igitur in nomi
ne domini noſtri ieſu chꝛiſti ⁊ ex au
ctoꝛitate beati Petri apoſtoloꝛum
pꝛincipis:cuius vice huic romane
eccleſie pꝛeſidemus:vt nullus epi/
ſcopoꝛum aut ſeculariuʒ vltra pꝛe-
ſumat ð redditibus vł chartis mo
naſterioꝛuz: vel cellulisꝰ vel villis
que ad ea petinent: quocunq; mo⸗-
do ſeu qualibet occaſione minuere:
vel dolos vel imiſſiões aliquas fa
cere.⁊ infra:defuncto vero abbate
cuiuſcunqʒ congregationis nõ ex⸗
traneus eligatur:niſ de eadeʒ con
gregatione quem ſibi pꝛopꝛia volũ
tate concoꝛsfratrum ſocietas ele
gerit. ꝙ ſi aptaʒ inter ſe perſonam
inuenire nequiuerint:ſolerter ſibið
alijsmonaſterijs eligant oꝛdinan-/
dum.⁊ ifra: Pariter autem eſt cu
ſtodiendum vt inuito abbate ad oꝛ
dinanduʒtalia mõaſteria aut ad oꝛ
dines ſacros vel clericatus officinʒ
tolli exinde monachi non debeant.

æ infra: Nullus monachum ſine te

ſtimonio ⁊ cõceſſione abbatis in ec⸗
cleſia aliq̃ teneat:vel ad aliqueʒ ho
noꝛem pꝛomoueat. Hãac ergo ſcri-
ptoꝛum noſtroꝛum paginam om⸗/
nino futuro in tẽpoꝛe ab oĩbus epi
ſcopis firmã ſtatuimꝰ illibatamqʒ
ſeruari:vt ⁊ ſue eccleſie iuuante do/
mino tantũmodo ſint iure cõtenti:
⁊ monaſteria eccleſiaſticis conditio
nibus ſeu angarijs vel quibuſlibet
obſequijs ſecularibus nullo modo
ſubiaceãt: nullis cãonicis iuribus
deſeruiant:ſed remotis verationi-
bus ac cunctis grauaminibus diui-
num opus cum ſumma deuotione
animi perficiant. HZ
C— Zaͤem Caſtoꝛio epiſcopo arimi
nenſi.

4

2

b ¶ Coꝛrigere. coerntio mona

choꝝ ad epᷣm ſpectat.ut.l.di.ac
cedens.j.e.ſi ꝗs abbas.⁊.c.ab
bates.⁊.c.cognouimꝰ.dicũt ꝗ
dam ꝙ ĩ minimis exceſſibns ab
abbaie nel pꝛiore ſunt punien⸗
di ſʒ ĩ maioꝛibꝰ ab epᷣo:ut er de
ſen. ex.monachi. ⁊.xc.diſ. ſigs
monachus..xij.q.i. nõ dica⸗/
tis.ſjʒ melius dicat᷑ ꝙ ſi oꝛdine
iuris agit᷑ j monachũ ꝙ coꝛaʒ
epᷣo ſit agendn.ut.xi.q.i.de p/
ſona.ſecus ſi nõ ĩ foꝛma iuris.
e ð ap.reprehenſibilis.io.

1 Bbas. ordinetur.i. eli⸗/

gatur.

¶ Miſſa. publica: conuocato

populo:niſi ſit ð voluntate fra
trũ:ut.j.e.lũioſo.

lISubijciat. quo ad legẽ dio

celanã.ut.xvi.q.i.cũ ꝓ utilita⸗
te.niſi ĩ caſu:ut.xij.q.ij.apoſto
licos.eo ipſo ergo ꝙ eps ĩ ali⸗
quo loco celebrat preſumit᷑ locꝰ
ei ſubiectus.atr.vij.q.i.pontiſt
ces.hoc tũ ſcias ꝙ epᷣs pot ſub/
ijcere vnã eccleſiã alij.ut er de
exceſ.prela.ſicut.⁊ ẽt aliqua ee
cleſia pðt ſe ſubijcere alij.hoc tñ
nõ pᷣiudicat epo.er de dona.in
ter dilectos.

m Bbatẽ.publicas.ꝗbus

populꝰ⸗ ñ iterẽ niſ iuitet᷑
ab abbate.ut.j.e.q.dudũ.io.
nBbatẽ. dñs.ar.eſt h ꝙ
electio maxĩe pᷣlati ſpe⸗
ctat ẽt ad pronũ.ut.xvi.q.ij.ſi
gs epoꝝ.⁊.q.vij.decernimꝰ.⁊
lxiij.di.pᷣncipali.⁊.j.e.qðc.ij.
eleutheriꝰ.ſʒñ ẽ ua:ut er ð iur.
pa.nobis.⁊a.j.c.ꝓxi.ſʒ ſolẽnis
electio pñtãda ẽ pricipi ułl patxo
no.ut ep ð elec.cũ terra.⁊ meli⸗
us.e.ti.ſacro ſancta.ut ex.e.ꝙ
ſiẽ ⁊.lxiij.di.teatĩa.⁊.c.lectis.
0 Aazʒ ſit.ð cellulis.ar.ꝙ
capelle parochiales hẽne
idẽ puilegiũ cũ mõaſterijs.x.qł.
iij. lier cetera.ſʒ ñ ẽ ita.nt e de
pᷣben. de monachis.

Niſi ð eadẽ.S.di.lxi.nuliꝰ
is. ⁊.c.obitũ.a.c.victoꝛis.
r Cõcoꝛs. A canonica. ut. lxij.
.c. i. ..e.ſi quis abbas.
86 g Oe alijs. ei heremitã. ut er
elec. cũ monaſteriuʒ. ar. õ.j.
ꝓri.q.vi.in.S.pe.
EAld oꝛdinandum.ſi ñ mo⸗
nachus ſit neceſſarius per ſuꝑi
oreʒ cogatur ipᷣm dare.ut er de
iurepa.nullus.ſed ꝗd ſi mona/
chus ſit facius papa ĩuito abda
te dʒ ne redire:ſic.⁊ ipᷣemet com
pellet ſe redire.qꝛ cum teneat ð
alijs iuſticiã facet᷑:multo foꝛtiꝰ
ð ſeipſo.ſf.ſi ſerui.vẽdi.l.aliiꝰ.
uFZuribꝰ. qᷓiũ ad legem dio
nã.ut.xvi.q.i.cũ ꝓ utilita/
te.ut no.x.q.i.in ſumma.

p Ke imiſſiões.i.exactiões.

a Amiĩoſo. hoc.c.loquit᷑ ð
onaſterijs exemptis vł
Builegiatis.
b ¶ Pudlicas.i gbus ẽ cõcur
ſus populoꝛuʒ qᷓ fiũt ĩ hoꝛa ter/
tia. J.de cõ.di.i.⁊ hoc.ſʒ publi
cas.i.ſolennes bene cantant.
c ¶ Receſſibus. potius g erunt
monaſteria ĩ ſolitudine qᷓ in vꝛ
be.xvi.q.i.ſi cupis. .
d· ¶ Collocare.ut ibi exerceat iu
ddda.
e ¶ Oꝛdinationẽ.j.e.cognoui/
mus.contra.ſed hic loquitur ðᷣ
exemptis:ibi non.uel ſi hic loꝗ
tur ve non exemptis.iũc dic: ꝙ
epᷣs hot fatere põt niſi abbas ne
gligens ſit in oꝛdinationibus.
.i.diſpoſitionibus:ut.ix.q.iij.
¶ Abbate. S. x.q.iij.int᷑ cetera

g Ridẽ pᷣcepimꝰ ut ð mõa

ſterio.epᷣs ibi ſecerat ba
ptiſterium.

h. ¶ Altare. boc ideo:qꝛ locꝰ fõ

tiũ non dʒ pedibꝰoculcari:ut.j.
ð cõ. di.iealtaris.⁊ hoc cõmo/
dius nõ põt fieri qᷓ; ſi ibi altare
edikicetur.

i ¶ Moſt ſuſceptas. ſic ey ð ap.

ſuper eo.in ſi.

ſ bas. cũ ꝑpmiſſiõe.non
M põt ſine lnia pᷣlati ſu
am deſerere ecdleſiã.ut er de re

nun. admonet. xvi.q.ult.c.ul.
lxxi.di.c.i.⁊.ij.⁊.xix.q.ij.due.
Joannes.

IEcce. in toletano concilio.

F. k.e i.

m ¶Beats grego. 5. e. abbat?.

n ¶ Sed ſciẽdũ.magf intelligit

ꝙ capitula ſupꝛadicia ex cauſa

Data ſint. io.

0 Allaʒ. alios oꝛdinare. i.

ligere.

p Auctoꝛitas. humani eniʒ

moꝛis ẽ illum timere cuius iudi
ciomunc exigit᷑ nüc deprimit᷑.x/
vi.q.ij.viſis.nec ſuperioꝛes de
bent ĩferioꝛibus nimis familia/
res eẽ.nã ex cõuerſatione equali
naſcitur ↄtẽptus dignitatis.ff.
de offi. preſi.obſeruanduʒ. nec
ẽt debent ſubditi plus eſſe ſubdi

di.io.

ti ꝙᷓ expediat.ij.q.vij:admonẽ

Tauſa

MWiſſas publicas i cenobio epi⸗
ſcopi non celebrẽt:nec aliquod eis
grauamen inferant.
Amioſo abbate referẽte plu
4 rimis in monaſterijs multa a
pꝛeſulibus pꝛeiudicia atq; grana⸗
mina monachos pertuliſſe cogno
uimus:opoꝛtet ergo vt tue frater/
nitatis pꝛouiſio de futura quiete eo
rum ſalubꝛi diſponat oꝛdinatione:
quatenus conuerſantes in illis ĩ dei
ſeruitio gra illis ſuffragante mente
libera perſeuerẽt:miſſas quoqʒ pu
blicas?ĩ cenobijs fieri omnimedo
pꝛobibemus:ne in dei ſeruoꝛuʒ re⸗
ceſſibus?⁊ eoꝛum receptaculis vlla
popularis pꝛebeatur occaſio cõuẽ
tus:quia non expedit animabus eo
rum.nec andeat illic epiſcopus ca⸗

thedraʒ collocareꝰ: vel qualibet po

teſtateʒ exercere imperandi nec ali⸗
quam oꝛdinationem? quãuis leuiſ

ſimaʒ faciendi:niſi ab abbateſfuerit

rogatus:quatenns monachi ſemꝑ
maneant in abbatum ſuoꝛum pote
ſtate: vt remotis vexatiõibus ac cũ
ctis grauaminibus diuinum opus
cum ſumma deuotiõe animi perſi-
ciant. Item Gelaſius paopaue.
CBaptiſterium in mõaſterio nõ
permittitur ſieri.
PDP Rigdeʒ pꝛecepimussvt ð mo
naſterio ſancti Andree qð eſt
ſuper maſcalas baptiſteriũ pꝛopter
monachoꝛum moleſtias debuiſſet
auferri:atqʒ in eodẽ loco quo fon-
tes ſunt:altare?fundari:cnius rei ꝑ
fectio hactenus ẽ pꝛotracta.admo-
nemus igitur fraternitatẽ tuaʒ nui-
laʒ iaʒ moꝛã poſt ſuſceptas litteras
noſtras inſerere:ſʒ repleto loco ip⸗
ſoꝛum fontiũ altare illic ſine dilatio
ne aliqua fundetur:quatenus ⁊ pꝛe
dictis monachis opus dei ſecure li
ceat celebꝛare:⁊ non ð negligentia
tua contra fraternitatem tuam no-
ſter animus excitetur. ¶ Itez ex cõ
cilio Maguntino.
CQum bermiſſione epiſcopiab
bas locum ſuum deſerere poteſt.
Bbas pꝛo humiliatione ⁊ cũ
permiſſione epᷣi locuʒ ſuũ po
teſt relinquere tamen eligãt ſibi fra-
tres abbateʒ ð ipſis ſi habẽt:ſinau⸗
tem de extraneis. Ecce in toleta
no cõcilioldicitur ꝗ; ſacerdotes ab⸗
bates ⁊ alia officia inſtituere ðbeãt.
beatus Grego. pelagius pꝛohi⸗
bent dicentes abbatem a fratribus
ſue congregationis eligenduʒ ⁊ oꝛ
TJinandum:quomodo ergo bectã
ia diuerſitas ad concoꝛdiam reuo⸗
cabitur? Sed ſcienduʒ eſt quoſdꝗ

monachos eſſe indomite ceruicis:

7 effrenate ſuperbie:quos dum ab-
bates ad religionem cogere volue
rint:in eoꝛum deiectione conſpirãt
⁊ alium moꝛibus ſuis conuenienteʒ

ſibi pꝛeſicere ↄtendunt:quales erãt

illi qui necem beati Benecicti con
ſpiraſſe leguntur. pꝛo huiuſcemo⸗

di conſtitutum eſt vt abbates ⁊ alia

officia per ſacerdotes inſtituantur.

Unde clagius papa ſcribit
opilioni defenſoꝛi dicens.
Non licet monacbis abbates ꝓ
ſuo arbitrio expellere aut alios oꝛ⸗
dinare.
llam poteſtatem de cetero:
mullam licentiam monachis
reliquimus pꝛo arbitrio ſuo aut ab
bates expeller̃:aut ſibimet alios oꝛ/

diareꝰ:quia nulla auctoꝛitas ꝰrema

nebit abbati ſi monachoꝛuʒ poteſta
ti ceperit ſubiacere:vt ðcetero ſide
liter ⁊ ſtudioſe vniuerſa que vel ad
Diuini cultus reuerentiã:vel ad vti
litatem eiuſdem monaſterij perti⸗
nent abbatis ſollicitudo ad quẽ po
teſtas tota pertinere cõnenit: debe
at adimplere. Minc etiaʒ conſti⸗
lutum eſt: vt derici ſinguloꝛuʒ mo

naſterioꝛum ſint in poteſtate epiſco

poꝛum:nec alicui liceat extra eoꝛnʒ
conſcientiam monaſteria ediſicare.
Wnge in calcedonenſñ cõcilio le-
gitur.
¶Sine conſcientia epiſcopi mõa
ſterium nullus ediſicet.
C Aidaʒ monachoꝛum babitu
Avtentes indifferẽter p er cini-
tates incedũt:necnõ ⁊ monaſteria
⁊ ſeipſos pꝛeſumptione pꝛopꝛia cõ
mendani. Dlacnit igitur neminẽ
aut ediſicare aut conſtruere mona-
ſteria aut oꝛatoꝛijtdomuʒ ſine con-
ſcientia ipſius cinitatis epiſcopi.
Item cerici in parochijs mona
ſterijs aut martyrijs ↄſtituti ſub po
teſtate ſint eius qui in ea ciuitate eſt
epiſcopus ſᷣm traditionẽ ſanctoꝛuʒ
patruʒ:neq; per pꝛeſumptionẽ re
cedãt a ſuo epᷣo.Eos vero qui anuſi
fnerint reſcindere hniuſmodi inſti-
