adhuc nulla pᷣt eſſe fides
⁊ dicit quodãmõ ſoluit

Sunum.
m ¶Nibil ei.quo ad vitã
eternã.de pe. diſ.iij.ſi ꝗs
auteʒ charitatẽ nõ habẽs.

n t mr̃nũ.eoꝝ.ſ.ꝗ
(in reſpondent.
o C Acredẽdo.ideſt qꝛ creꝰ

dunt.
pmomen?.ſ.h̊ nome
ſidelis credere.n.eſt ſidem
habere. S.e. nihil.
q ¶Etiã nõ penitẽtes. nõ
ꝙ agãt pnĩaʒ cũ nullã hẽ
ant diſcretionem ſed bñt
penitudinem.i.ſuſcipiunt
eã ⁊ faciũt ⁊ dicunt ꝑ va
geſtãtiũ qlia pẽitẽtes. Jo.
1 Ccklie.i.pctã dimit⸗
tũt᷑ eis ꝗ ꝑticipes ſũt
eccleſie ꝑ charitatẽ eccleſie
.i.qꝛ ſubſiſtit eccleſia.
6 Per ſpm̃ ſcim̃.i.qui
vnit᷑ per ſpm̃ ſctm̃ᷣ.ſideles
.n.ſũt ĩ eccleſia ⁊ ea ĩ ipᷣis.
vlj.q.i.ſcir̃ᷣ.ecclie charitas
tʒ pctã.i.ipla ecclia vł ec⸗
tleſie vnitas.i.eis qĩ vnita
te non ſunt tenẽtur pctã.i.
nõ dimittũtur.vt.S.ij.q.
admodũ.s.de pe.diſ.iij.
ſane cauenduʒ.
t¶. Peccata. ideʒ ẽ qð ali
bi dr̃.ſi cui vctã remiſeri⸗
tis remiſſa erũt ⁊ cui reti⸗
nueritis retenta erũt.⁊ ali
bi.ſ.aut ꝑ ſeipſus remiſſio
nẽ facit:aut ꝑ colũbe mẽ⸗
bꝛa.S.ea.c.qũo.ſic itaqʒ ĩ
telligimus qð hic dicitur.

Tenet.i.ñi dimittitpctã

.Ixiiij.q.j.quicunqʒ.

dem in eodem.
CIn baptiſmo ioanis ñ ẽ pcti rmiſſio
nfgenerabant᷑ uł renaſcebãt᷑
Aabaptizabant᷑ baptiſmo'ioãanis:
ſʒ quodã pᷣcurſorioillius miniſterio ꝗ
dicebat:parate viã dñò xpᷣo ĩ quo ſolo
renaſci poterant ꝗ parabant᷑.huiꝰ enĩ
baptiſma eſt non i aqua tm̃:ut fuit ioan
nis:verũ etiam i ſpũ ſctõ:ut ð illo rege
neraret.ſi quis ĩ xpᷣm crediderit de illo
xpᷣus regenerat᷑:ꝗ regenerationem nõ
cognouit. In aq̃ baptizari voluit nõ vt
eiꝰ iniꝗtas dilueret᷑:ſʒ bumanitas cõ-
mẽdaret᷑.itaqʒ baptiſma ĩ eo nibil ha⸗
buit qð ablueret᷑ ſicut mors nibil iuenit
o puniret.
ESen de baptiſmo paruulorum.

) ſolu oꝛiginalia ſed actnalia pec

cata remittuntur in baptiſmate.
. Egenerante aũt carne tãtũmõ cõ
trahit᷑ pctm̃ oꝛiginale.regenerã
te aũt ſpũ ſctõ non ſolum oꝛiginaliuʒ?:
ſʒẽt voluntariorũ fit remiſſo pctõꝝ.ꝓ
inde recte põt dici paruulos ſine baptiſ-
mo decedentes mitiſſimã oĩuʒ futuros
ſuſtinere penam.fallit enĩ ⁊ fallit᷑ q eos
in dãnatione predicat non futuros:di
cente apło: per vniꝰ delictũ oẽs hoĩes
i ↄdẽnatione ⁊c. Idemineodem.

EXAuicunq; ex conenpiſcentia naſcit

per baptiſmuz regeneratur.
L Viſꝗs ex ↄcupiſcentia carnis ⁊ le
Dge pci ⁊ moꝛtis carnaliter gene⸗
rat᷑:regenerari ſpũaliter hʒ opꝰ:ut non
ſolũ ad regnũ dei ꝑducat᷑:ſed ẽt a dãna
tiõe pcti liberet᷑.ſic ẽt ꝑ pꝛimũ hoĩiem in
pctõ ⁊ morte naſcũt:ſic ẽt ꝑ xpᷣmi inſti-
tia ⁊ viia eterna in baptiſmo renaſcũt᷑
Igdem in eodem. Offrerenti
um ſideg paruuios facit fideles.
P Aunli ſideles reete vocãt᷑:q ſidẽ
ꝑ uerba geſtãtiũ quodãmõ ↄſitẽt᷑
2p eorũdẽ vᷣba diabolo ⁊ mũdo abre
nunciãt:⁊ hoc fu i ſaccodiuine gr̃e qᷓ;
dedit deus eccłie.puulus aũt qui bapti-
ʒatur ſi ad ãnos rõnales vefnẽs nõ cre-
diderit: nec ab illicitis abſtinuerit nibil
ein prodeſt qð paruulus accepit.
¶Item augu. in libro de meritis ⁊ de
remiſſione peccatorum. Se eodem.
Ater eccleſia os maternũ ꝑnulis
prebet:ut ſacris myſterijs imbu-

ant᷑ qꝛ nõdũ pñt corde ꝓprio credere

ad iuſticiâ: nec ore ꝓpᷣo ↄfiteri ad ſalu
tẽ.nec iõ tñ eos qſq; fideliũ iſideles di-
cer̃ põt:eo ꝙ a credẽdoꝰvtiq; nomẽ ẽꝰ
ᷓ; uis h̊ ñ ipſi ſʒ alij ꝓ eis ĩter ſacr̃a re⸗
ſpõderit.ſi at ꝓpterea r̃ete ſideles vo

cqt᷑ qm ſidẽ ꝑ vba geſtãtiũ qdamõ ꝓſi-
tet᷑: cur et nõ penitẽtes habeãt᷑ cũ ꝑ eo

rũ vᷣba geſtatiũ diabolo ⁊ huic ſeculo re
nuntiare mõſtrant᷑. ¶ Idẽ. ¶ Eban⸗
tas ecdleſie peccata dimittit ueltꝛ.

x Eñmo ſolus.i.q.i.t euident᷑.( Adð 4 coꝛdat Jo. enãgelio. c.i.)
y Leé& Que ſcã ſũt.ñ ãt dimittit futura qꝛ tractꝰfuturi tꝑis ⁊ců.ff.ð v.l.i.S.i.

L

3 Etadiuuãdo.nõ ꝓceſſũ habes ꝙ pᷣmo dimuttit pct q̃ fcã fũt ſiðo ofert

gtatiã ne fiant.Tertio ꝑducit ad illã vitã vbi oĩo ſieri nõ poterũt qꝛ tũc cõ

Cclieſcharitas:q̃ ꝑ ſpm̃ ſctm̃ꝰ dif-
fundit᷑ in coꝛdibus eoꝝ:ꝗ ꝑticipes
ſui ſũt pctã dimittit: eoruʒ ꝗ non ſunt
tenetꝰ. ¶.Item cõtra iulianũ lib.ij.
CSBSoluẽ chriſius peccata dimittit.

Emo tollit pctã mũdi:niſi ſolus

T xps ꝗqẽ agnꝰ tollens pctã mundi.

tollit ãt ⁊ dimittẽdo q̃ facta ſunt ubi et
originale continetur: ⁊ adiunando ne
ſiant: ⁊ perducendo ad vitam ubi fieri
oĩio non poſſunt.

¶Igem de baptiſmo paruulorum.
Preter baptiſma chriſti parunus

nulla ſalus pꝛomittitur.
Alla pter baptiſmũ ſalꝰ ꝓmittit
Jinfantibꝰ:qꝛ infaãtes ſi ꝑ ſacr̃nʒ qð
ad hoc eſt dininitꝰ iſtitutũ in credẽtium
numeruʒ nõ trãſeũt:ĩ tenebris manẽt*
Igem in eodẽ.¶ Baptizati chri⸗
ſto incorporant᷑ ⁊ eius mẽbra finnt.
boc baptiſmꝰ valʒ:ut baptiʒa
. ti xpᷣo ĩcorporẽt᷑:vt mẽbra eiꝰ ha
beantur ⁊ ↄſepeliantur ⁊ oblati ꝑ ſact̃m
charitatemqʒ ſideliũ reconcilientur deo
ut in eo viniſalni liberati redẽpti illumi
nati fiant. Idem.
Q qt neſciat credere eſſe infan/

tibus baptizari:non credere autẽ

non baptizaair.
¶Igem in libro de libe. arburio.
¶Bratia non ſolum pciã dimittit ſed
etiam legem implere facdt.
ο Rariaqneprom datur nõ ſolum
peccatoruʒ remiſſionem facit:ſed
etiam ut lex?᷑ impleatur: ut natura libe-
retur:nec peccatuʒ dominetur. ſpiritꝰ
etiam gratie dat ſidem que etiam non
petitaP a deo ↄcedit᷑:ut hoĩ petẽti ⁊ alia

ↄcedant᷑.nã ſides ñ ẽ liberi arbitrii tm̃

ſed donum dei.
C Zi de baptiſmo ꝑuulorum.
CAetus infirmuas in bapnſmo non
penitus aſſumitur: ſed vires amittit.
Den ex quoꝰquiſqʒ bape at: oĩs
vetus iſirmitas in eo aſſumit:ſʒ
renonatio incipit ad remiſſionez oium
pctõꝝ:⁊ intelligẽtiam ⁊ oꝑationẽ ſpũa-
liũ.ceteraꝰvo in ſpe ſũt:donec ſiãt in re
qð erit in reſurrectione.nã in baptiſmo
q;uis fiat plena remiſſio pctõꝝ: nõdũ
tñ plena ẽ nouitas ⁊ ꝑfcã mutatio:quia
adhuc remãet coꝛuptõ:nõ ſolũ in cor
pore ſʒ ẽt ĩ aio qui ẽ hõ interior.in quo
ſi ꝑfecta eẽt nouitas nõ diceret apłs q;
ð die in diẽ fĩnonat᷑. Iteʒ boc meminiſ

ſeðbemus oiuʒ pctörum plenamꝰ per

factãqʒ remiſſionẽ i baptiſmo ſieri.ho
minẽ vo nõ totũ cõmutari ↄtinuo:ſed ĩ
bene ꝓficiẽtibus de die in diem creſcen
te nouitate cõmutari qð vetuſtũ ẽ ⁊ car
nale eſt: donec ita renouet᷑ ꝙ aĩalis in
firmitas corporis ad firmitatẽ ſpũalẽ ĩ
coruptãq; ꝑueniatꝰ.Nc aũt lex pctĩ de

eternã ñ ĩputabile.S. e.p batiſmũ.

ſirmati peceare nõ poterũt.j.di.v.c.ij.ad ſi.
Alla.mant.i.carẽt viſiõe dei ⁊ hec ẽ pena ⁊ ignis afflictiis ðᷣ quo

babes.S.e.firmuſi
me.

2 D h. vt ba
ASn. gien⸗

nibil. Yoon..
* Ratia q̃ vt
G lex „man.
datorum dei.
a ¶ Mon petita. i. ñ̃

merẽti.nã pᷣmã gra

tiã gꝗs mereri nõpᷣt.
ſ.e.placuitvt gcũq;

ar.d.viij.d.ↄſuetu

do.ſed ibi merui.i.
D Caſus.lʒ oẽ
pcetm̃ actuale ⁊ oꝛi
gĩale dimittat᷑ ĩ ba
ptiſmo: tñ oꝛigĩale
ſi ita dimittit᷑ ne ſit:
ſiz remãet ĩ hoĩe ðöbi

litatum ⁊ ſopitum

niſi pꝰetcitet ⁊ reuo

cetur ĩ ꝓpꝛiũ dñiuzʒ

conſentiẽdo pꝛauis
moꝛibꝰer eo ſurgen
nibꝰ. Scdo dicit
renouat᷑ homoĩ ba
ptiſmo ⁊ ad hͥ ĩduẽ
auẽtateʒ apłi qtũcũ

qʒ creſcat illa fĩnoua

tio: nunqᷓ;ᷓ tamen
in hac vita perfecta
erit cum adhuc pec
catum ſit i homine
quod ſemp pugnat
aduerſus ſpirituj.

Tertio ponit quen

dam ditferentiam ĩ

ter actuale:⁊ oꝛigi/

nale. Jo.
c ſſamitur.i. cõᷣ

umitur. inde ſolet

q̃ri quando peccatũ

oꝛiginale contrabit
⁊ dic ꝙ ĩ ipſa ĩfuſio
ne anime quia tunc
tres vires anime pᷣn
cipales debilitant᷑.
de hoc.ð.e.queris.

d ¶ Letera. ſciliczʒ vt

ſiat plẽa nouitas:⁊

animalis cõſumat᷑

inſirmitas: vt.j. ſe

uitur.

e¶ Coꝛuptio.qua
litas maioꝛ.corru

ptio peccatuʒ.ergo

propter equiuocatõ

nem bis proferatur

coꝛtuptio. (Adde
c ita vt ſequit ſcri⸗
bit paulus ĩ ſcõa ad
coꝛĩ.c. iiij.) “

KEWoc memimniſſe.

peccatorum omni⸗
um.quidem omniũ

actualiuʒ.
g ¶lenaʒ.qꝛ quo
ad omnem pend ori
ginal pctĩ quo ad re

atũ moꝛtis eterne.

⁊ reliꝗt vtiqʒ ad pu
dũ dũ fuerimꝰ
vita ſʒ ðbilitatũ ⁊

„ ſupꝑatũ.i.ad moꝛteʒ

bᷣPerueniat.

qð erit ĩ alia vitia nõ ĩ iſta.(Adde ꝙ ſc legit᷑t ad Romanos.c.vj.

ng/

.
Eeſole
Nuni
nabt
funſo
fatune
mmeyr

a QLetuſtate. quadã.

DI.

b ¶ Reniuiſca t. ergo reuiuiſtit ꝙ erat pempiuʒ.

e culpã reuiuiſcit actõ.vt.xij.q.ij.liberti.S.e.q̃ris ãte mediũ.
¶ Ad hac aũt. oꝛdo lr̃e vita ſpiritꝰĩ cuius nouitate baptiʒati renaſcuntur
adeo vdiſcernũtur ab hac vetutſtate carnis ⁊ pctĩ 2 c.
d ¶ Bene vtit. ſ. vetuſtate carnis. S .xxrij.q.j.non.n.in ſola.

e ¶ Megenerãdos. p
baptiſmum.
ſ¶ Moꝛtaliter.i.cũ
moꝛtali pctõ.
g .οPꝛopagine. 1.
coꝛuptðe carnis a p
mis parẽtibꝰ tradu
cta vł ꝓpagata ex q̃
origĩale pciũ inna/
ſcit anime.
b Sicut. bic notat
differentia ĩter actu
ale ⁊ oꝛigiale pctm̃:
qꝛ illa tranſeũt actu
remanẽt reatu do
nec ꝑ baptiſmuvlp
pniaʒ ex toto deleã
tur.oꝛiginalia vo in
baptiſmo remanẽt
actu ſj tranſeũt rea
tu.remanẽt.n. q̃dã

penalitates:cũ ꝗbꝰ

hõ pugnat.q.d.ſic
oẽs praue coꝑʒitatio
nes ⁊ opationes trã
ſeunt actu:⁊ remanẽt
reatu:ſic oꝛiginalis
culpa reatu ſoluitur
actu vo ad agonẽ re
liꝗtur ð pe.di.pᷣma
peccatuʒ.
i ¶ Dertinẽt. qᷓtuʒ
ad ea q̃ eiꝰ miſterio
gerütur. W
k Soluit. ⁊ ita vß
ꝙ accidẽtale ẽ ei oẽ
peccatum. ”
IQUãdo. diſci.
¶pulos arg.
alið ẽ facere p le qᷓ;
p aliũ vt.ij.q. vij.
accuſatõ.ff.ð ſo.ĩtex
artiſices.C. ð̊ cadu.

tol. l. vna.§. ſinät.
ar. eỹ ð ſen. excöõ.

mleres.ff.ð admi.
tu. ita at. F. geſſiſſe.

m Magis. hma
gis coꝛectiue legaſ.

n Peges lauet.i.

ectũ mentis pur

get. q. d. lʒ bõ abſti

nere poſſit a moꝛta
libꝰ:iñ puluerf terre
ne hĩtatõis ĩuoluit᷑.

i.venialibꝰ vñ pnia

magis qᷓ; baptiſmꝰ
eſt neceſſaria.

0 eos conieli
us mo. ꝙ ſi

dubitat᷑ ð baptiſmo
v iuẽt hẽtur ꝓñ ba
ptiʒato ⁊ baptiʒat᷑.
S.e.cũ itaqʒ. vbi ãt
dubitat᷑ ð ba ptiſmo
mõtui pᷣſumẽdũ eſt
eũ eẽ baptiʒatuʒ.e
ð pᷣſ.ñ bapti.c.ij. ⁊
arg. B. .
pꝓ Qui lotꝰ.i.pur
gatꝰ a moꝛtalibꝰ.
q ¶ Hinſ vt pedes.i.
pedes venialiũ. vl
tangit cõſuetudinẽ.
alicuiꝰloci q̃ repꝛo
bat.i.q.j.emẽdari.

qua dicit apłus:nõ regnet pcetm̃ in vr̃o
moꝛtali coꝛpor̃:nõ ſic ꝑmmãeat ĩ mẽbꝛis
eoꝝx ꝗ renati ſũt tãq̃ʒ nõ ſit eis plena re-
miſſio:vbi plena ſit omniuʒ pctõꝝ no⸗
ſtroꝝ remiſſio oĩbus inimicis iterfectis
abꝰ ſepabant᷑ a deo:ſʒ manet ĩ vetuſta-
te carnis tãquã ſuꝑatũ ⁊ ꝑemptũ:ſi nõ
illicito ↄſẽſu reuiuiſcata ĩ regnũ ꝓpꝛiũ
reuocet᷑. Ab hac autẽ vetuſtate carnis
peccati ꝙ ià remiſſũẽ:vita ſpũs vſqʒ
adeo diſcernit᷑:i cuiꝰnouitate baptiʒati
renaſcunt᷑:vt tales ẽt in pnti nõ ſoluʒ in
peccato:iʒ ẽt nec in carne eè dicant᷑ cuiꝰ
deſideria nõ ſequunt᷑:ſʒ ĩ ſpiritu. In ip
ſa vo carne coꝛruptibili bñ vtitᷣ ꝗq mè-
bꝛa eiꝰad bene oꝑandũ cõuertit.nõ ſᷣm
ðſideria carnis viuẽs lege peccati: qð lʒ
iã remiſſũ ẽ: in vetuſtate iñ carnig ma-
net:q̃ bñ vtũt᷑ ſideles ↄiugati ꝗ ex eo q⸗
ſunt ĩ xpᷣi nouitate dñari ſibi libidnẽ nõ
patiunt᷑.ex eo aũt ꝙ adhuc trabũt ad ve
tuſtatẽ filios regenerados moꝛtalr/ge
nerat cuʒ ꝓpagineꝰpeccati:q̃ renati ob-
noxij nõ tenent᷑:⁊ ꝗ naſcunt᷑ renaſcẽdo
ſoluũt. Itẽ. Sicut? dicta ſcꝗ ⁊ cogitata
iniq̃:aĩe ⁊ coꝛꝑi ꝑtinẽt.lʒ autẽ q̃ʒtuʒ ad
motꝰ iã pᷣterierũt ⁊ ñ ſũt:eis iũ pᷣteritis
reatꝰeoꝝ manet niſi pctm̃ ꝑ remiſſionẽ

ſoluat᷑:ſic nõ pᷣterita ſʒ adhnc manẽtele

ge ↄcupiſcẽtie reatꝰei ſoluit⁊ nõ erit cũ
ſiat in baptiſmo plena remiſſio pcti.
CIdẽ ĩ epiſtola ad ſilẽtianũ. ¶ Diſci
puli xpi ei baptiſmate credunt᷑ abluti.
Nando ab hieroſolymis exijt ie
us cũ diſcipulis ſuis ĩ terrã iudeã

⁊ ibi moꝛabat᷑ cũ eis:baptiʒabat nõ ꝑ ſe

ipſum ſed ꝑ diſcipulos ſuos:quos ĩtel/
ligimus iaʒ fuiſſe baptiʒatos:ſiue bapti
ſmo ioãnis ſicut nõnulli arbitrant᷑:ſiue

qð magis credibile ẽ baptiſmo chꝛiſti.

Itẽ. rñdit dñs petro ꝗ lotus eſtnõĩ
diget niſi vt pedes lauet:ſed eſt mũdꝰ
totus:vnde itelligit᷑ q iã petrus fuerat
baptizatus. Item ad vincentium ⁊=
victoꝛem. Apoſtoli omnes
chꝛiſti baptiſmate baptiʒatt creduntur.
Jeos de gꝗbus ſcriptũ nõ ẽ vtrum
fuerint baptiʒati ſiue ñ:ſine bapti⸗
ſmo de hac vita receſſiſſe ↄtẽdimusꝰip
ſis calũniamur apoſtolis qui pᷣter apo⸗
ſtoluʒ pauluʒ qñ baptizati fuerunt igno
ramus.ſʒ ipos eẽ baptiʒatos ꝑ hoc no

bis inoteſcẽ potuit:qð beato petro apo

ſtolo dnis ait ꝗ?lotus eſt non indiget ni-
ſia vt pedes lauet. C N in libꝛo de ba-
ptiſmate. .
Cathecuminus catholicus beretico
baptiʒato pꝛefertur.
LM dubito cathecuminuz catho⸗
. Aicũ diuina charitate flagratẽ he⸗
retico baptizato añponere ſed etiã in ip
ſa intus eccłia cathecuminuʒ malo bap
tiʒato ante ponimus.neciõ tñ ſacr̃o ba-
tiſmi: quo iſte nõduʒs:ille iã imbutꝰ eſt
acimus iniuriã. meruo.n.centurionõ⸗

IIII

rium baptiʒanai ibi nõ e.e.maioꝛes..fi.
in tex.legiiur Yoãnis.iij.⁊ Mathei.c.vx.)

duʒ baptiʒatus ſimoni baptizato añpo
nitur.Iſte.n.añ baptiſmũ ſpũ ſctõ acce
pto repletus ẽ. Ale ẽt poſt baptiſmũ in
flatus eſt imundo ſpũ.verũiñ ſi iaʒ ſpũ
ſctõ accepto coꝛneliꝰbaptizati noluiſſʒ:
cõtẽptu tanti ſcer̃i reus fieret. Sicut aũt
bono cathecũino baptiſmꝰ deeſt ad re-
gnuʒ celoꝝ capeſſenduʒ::ſic malo bap-
tiʒatovera ↄfeſſio.ꝗ dixit:niſi ꝗſ renatꝰ
fuerit ex aq̃ ⁊ ſpiriin ſancto ⁊c̃.ipᷣe ẽt di⸗
xit niſi abũdanuerit iuſticia veſtra pluſq̊ʒ
1 riar 7 anied an mrgei re⸗
uz celox. ¶ Nẽ ilib. ſniaꝝ ꝓſperi.
onien ablutione borpone qᷓ; ſi
de coꝛdis bavtiſma conſtat.
Erus?baptiſmus cõſtat nõ tã ab/
lutione coꝛpoꝛis q̊ʒ fide coꝛdis:ſi-
cut apoſtolica doctrina tradidit dicens
ſides mũdãs coꝛda eoꝝ.⁊ alibi:ſaluos
facit baptiſma nõ carnis depoſitio?ſoꝛ
diũ ſʒ ẽt ↄſciẽtie bõe ĩterrogatio ad de-
um. ¶ Igem in lib. de baptiſmo.
¶ Sicut i veteri teſtõ ꝗqda ſpũales ita
in nono quidã carnales inueniuntur.

B Icut in ſacramẽtis veteris teſta

mẽti viuebãt ꝗdã ſpũaleſ ad nouũ

ſcilicet teſtamentũ? qð tunc occultũ erat

occulte ꝑtinẽtes:ſic ẽt nũcĩ ſacr̃is noni
teſtamẽti qð iã reuelatũ ẽ quidã vinunt
aĩales ꝗ ꝓficere ſibi nolũt ad ꝑcipiẽda
q̃ ſunt ſpuũs dei.ad qð hoꝛtat᷑ ſᷣmo apo⸗
ſtolicus? ⁊ ad vetꝰ teſtamentũ ꝑtinebũt
Si autẽ ꝓficiunt:⁊ añqᷓ; accipiãt ipᷣo ac
ceſſu ⁊ ꝓfeciu ad nonũ ꝑtinẽt.⁊ ſi pꝛiuſ-
qᷓ; ſpũalesꝰſiãt:ex hac vita rapiunt᷑ cu-
ſtoditi ꝑ ſacr̃i ſanctitatẽ in terra vinen-⸗
tiũ cõputant᷑.nec iuenio ꝗd verius ĩue-
niat in eo qð ſcripiũ eſt. Imnpfeciũ meũ
viderũt oculi tui ⁊ ilib.tuo oẽs ſcribet᷑.
Nẽ. Hõ intereſt cũ de ſacr̃i integritate
tractat᷑ ⁊ ſcitate:ꝗd credat aut qᷣli fide ĩ⸗
butus ſit ille ꝗ accipit ſacr̃m.intereſt ꝗ⸗
dẽ plurimũ ſed ad ſalutis viã:ſed nihil
intereſt ad ſag i qſtionẽ. Nẽ. Manife⸗
ſtũ eſt fieri poſſe vt ſide nõ integra inte-
grũ q̃q; maneat ſacr̃m baptiſmi. Iteʒ.
Si poſſet fieri vt ſinguli diligẽter inter
rogarent᷑tot diuerſitates opinionum
foꝛñtã inuenirent᷑:quot hbomies nume
rant᷑.aial eni bõ nõ ꝑcipit ea q̃ ſũt ſpũs
dei. Mundd tñ nõ iõ ſacr̃m integrũ ac-

cipiunt: aut nunqd iõ ſi ꝓfecerint ⁊ opi

nionũ carnaliũ vanitatẽ emũdauerit ð⸗
nuo qð acceperãt repetendũ ẽ. Accipit
quiſq; ſᷣm fidẽ ſuã ſed quantũ capit gu
bernãte miſericoꝛdia dei. ¶ Itez ex cõ
ci.mileuitano cui interfuit Aug.⁊ An-
ſeimus romane eccleſie legatus 3 pela⸗
gianos. C Mõ nature neceſſitate ſed
merito peccati adã moꝛiturus erat.
P ZLacuit igitur oĩbus epᷣis ꝗ fuerũt
in hac ſancta ſynodo ↄſtituẽ hec q̃
in pñti ↄcilio diffinita ſũt: vt qcunq; di
cit adã pᷣmũ hoies moꝛtalẽ factum ita

vt ſiue peccaret ſine non peccaret more

3 3 3

r VDorn dubito. añponere.s.e.catheeuminũ.j.ſz hic loqtur ð eo ꝗ hʒ deſide

S CCẽturio.coꝛneliꝰ.ij.q.vij.ñ oẽs.¶ Adð ꝙ ſic legi᷑.Alctuũ.c.rx.⁊.viij.)
t ¶ Capeſſendũ.i.cõtẽnit acciꝑe baptiſmum cum poſſit.( Adde ꝙ ſicut hic ſegt

vV Erus..alibi.ſ.iĩ epi
ſtola petri. ⁊ ẽ h v·
bũ aug.qð ſequitur eſt pe
tri. In pᷣma epla. c. iij .pꝛi
ma vo auẽctas legit᷑ Actu
um.c.xv.
¶ Bepoſitio.i.exterioꝛ.

ablutio.

y Bed ↄſcle.nð.n. ſuffiẽ

baptiʒãdo br̃e bonã ↄſcẽ⸗

tiã niſi ad ſterrogatõeʒ ec
cleſie ſuã ſidẽ oſtẽdat.lxx-
vj. di. nõ ſolum i pn. Jo.
3 Been arinrter⸗ te
amẽto fuerũt ꝗdaʒ
boni:ita in nouo ſũt ꝗdaʒ
mali qui ſi ĩcipiũt bonum
opari dimiſſis malis a ve
lint baptiʒari:uel pfecti e⸗

ſi ãt añ decedant qᷓ; h oſe/

quant᷑ ſaluabũt᷑. In ſcõa
pte dr ꝙ q̃licñꝗqʒ ſide ꝗſac
cipiat baptiſmũ veruʒ re/
cipit ſacfʒ ſed nõ eiꝰ ſalutẽ
ſi ficte accedat.
¶ In ſacr̃is.pᷣma pars ĩ
ꝛelligit᷑ de adultis ñ bapti
ʒatis vſqʒ ad illud nõ inter
eſt ꝛc.
9 (Teſtamẽtůͦ. i. ad graʒ
que data eſt ĩ nouo teſtõᷣ
e ¶ Apoſtolicꝰ. ſ.iuð apo
ſtoli ibi:q̃ ſurſum ſunt ſa/

pite. (Zidde ꝙ ita ſcribit.

paulꝰad collocẽſes.c.iijj.)
a ¶ Ad vetꝰ.i.ad duritiã
veteris teſtamenti.
b ¶ Spualel.ꝑ batiſmũ cũ
nõ ſtat ꝑpeos.
c ¶ Per ſacti.i.q̃ ſolet da
ri ⁊ ↄferri in ſacramento.

(Adde ꝙ ita vt ſegt legi

tur ĩ.pᷣs.cxxx viij.)
d ( Interrogarent᷑. ſuper
articuł ſidei ⁊ alijs ad ſa

lutem aie pertinentibus.

e pinionũ.qꝛ quot ho
mies tot opiniões:ar.ſff.ð
arbi.non cogendũ.s.pᷣn⸗
cipaliter.⁊.5.itẽ ſi vnꝰar.
xij.q.j.c.j.⁊ quelibet ꝓuĩ
cia ĩ ſuo ſenſu ⁊c.lxxvj.di.
vtinam. (Adde ꝙ ad ea
q̃ ſequunt᷑ oꝛdat paulꝰ
ĩ pꝛima ad coꝛi.c.ij.)

f acuitmoꝛtalem.i.

moꝛiendi neceſſuati
ſubiectũ bᷣm ꝙ dicit factuʒ
erat.n.ĩmortalis.i.potẽs
nõ mori non aũt ñ potẽs
moꝛ:⁊ ita fuit moꝛtalis ⁊

immortalis.Solei q̃ri q/

re pam̃ oꝛiginale impute

tur aie cum illud oöbatur

tm̃ ex carnis coꝛruptione.
ſo. dicũt gdã ꝙ iõ qꝛ aia pᷣ

mi bominis ita conꝛupit

Se Ton.

rentis. ar. . S. di.ifenibil ĩ ſacnſicio. ðᷣ quo ibi notat᷑.

ipſam carnem vñ ⁊ mõ conuptio carnis coꝛumpit animas.

Nature.vr q qꝛ dicit aug.ſi adaznd peccaſſet ſe enio ðfeciſſet. ſed dic ſenio ðfe
ciſſet.i.i ſenio.q.d.nõ ꝑueniſſet ad ſemũ qꝛ ſꝑ fuiſſet in iuuentute.

b NMacuit. Caſus. ęccõicant᷑ qda heretici ꝗ dicebt puulos nõ eẽ baptiʒandos
qꝛ nihil pcti Srerũt ab adã qð i bapticmo eẽt ðᷣlẽdũ nã ꝙ male dicãt ꝓbat᷑

auẽte apłi. (Adde ꝙ ita
ſcribit paulꝰad Ro. c. v.)
c ¶ Uñ fit. i.ex B ſequitur.
dD ¶ Sʒ falſa.i.ſne effectu.
e ¶ Lacuit.ad adiutori
um. S. e. gratia.
ſI¶ANUiſꝗs ꝗdã volẽtes
0 vitare coꝛꝛectioneʒ
pꝛecedẽtis.c.incidũt ĩ ali⸗
ud malũ ⁊ iõ repꝛehendũ⸗
tur hic.
g Lacuit. graʒ.ad ꝗd
valz liber arbitri
um cũ pillð non poſſit ſal
nari. Nã pᷣmã graʒ nõpᷣt
gs ꝓmererivt.xxiij.q.iiij.
nabu.ſj dic qð pꝑ liberũ ar
bitriũ hõ habilẽ ſe põt red

dere.vt ei dominus gra/

tiam infundat.
b Mnes expleto
0 tractatu de ba/
ptiſmate ſubiũ
git mag diſt ĩ
tðõem iſtã ĩ q̃ tractat ð ↄfir
matõe qꝗ̃ i fronte ſit:⁊ me-
rito vltio loco ð hoc ſact̃o
qꝛ vltimũ ẽ ĩter alia ſact̃a
neceſſitatꝭ pᷣter vnctõeʒ in
firmoꝝ qᷓñ ita ppe vr̃ ſa
crẽ̃m maxie ̃ʒʒ opinionem
eoꝝ ꝗ dicũt eã iterar̃ poſſe
nã ſacr̃a ñ iteràt᷑.vt.g.ꝓ
Li.di.oñdit᷑ pᷣterea alia rõ
ne:qꝛ h ſacr̃m taàqᷓ; digniꝰ

a ſolis epᷣis ↄfertur: vt.j.

ercemanus.

Mnes. h̊ m

quoſdã ĩcipit.v.
o di. ʒ ↄpetẽtius
vt gdã dicũt ĩ
cipit ab illo.c. uenit.j.e.
nã abinde agit de officijs
T ieiunijs.
i ¶ DPoſt baptiſmum. vñ
hoſtia pꝛiꝰlauabat᷑ ĩ litiof
⁊ poſtea offerebat᷑ in bolo
cauſtum. .
k ¶ Et pleni. qꝛ ſi ctẽne⸗

rẽt peccarent moꝛtaliter.

hoc de adultis. nam pue⸗
ro ſufficit baptiſmꝰ.S.di.
Pri. qᷓris Yoannes.
I ÆRW Pirit. ſ. deſcendit
cöferendo vi regene
ratiuã aquis.S.di.ilij.nũ
quoom.

m ¶Ad ĩnocẽtiã. vñ 1K da

tur puero veſtis cãdida pꝰ
baptiſ.vt.Sð.di.ꝓrxi.acce⸗
piſti. ⁊. c. venit.
n ¶Et inſtruit. hic habes
ad qdvaleat confirmatio.
o ¶Hon pñ̃t. ĩ hac eniʒ vi
ta vel meritum ↄparamꝰ
vel culpã.xiij.q.ij.tẽpus.
p E his.ſũmiſ.i.epᷣis
q ſũmi dicut᷑: qꝛ vl
tra eos nullus ẽ oꝛdo naʒ
metropolitani epi voct᷑.
xviij.di.ſi epᷣs.ſed tñ pa.
hodie ſummꝰ pontifex ap
pellat᷑. Et dic vſqʒ adeo ẽ
accomodatũ:qꝙ ñ niſi ma
ioribꝰac ẽ hic ar. aliqð
dici maius rone ipſiꝰ afe⸗

retur in coꝛpe:hocẽ de coꝛꝑe exiret non
peccati merito:ſʒ neceſſitate nãe ana-
thema ſit. C. Icé. ¶ Warnullnõ ſolu
penã: ſed empaa parẽtibus trabunt.
Lacnuitꝰ vt qcũqʒ ꝑuulos recentes
ab vteris matrũ baptisandos ne-
gat:aut dicit ĩ remiſſionẽ pctõꝝ eos ba
ptizari:ſʒ nihil ex adã trahẽ oꝛiginalis
peccati:qð lauacro regeneratiõis expie
tur:vñ ſfit cõſequẽs vt in eis foꝛma ba-
ptiſmatis ĩ remiſſionẽ peccatoꝝ nõ ve-
ra ſedꝰfalſa intelligat᷑:anathema ſit.q
niã nõ aliter intelligẽdũ eſt qð ait apłus
ꝑ hominẽ vnũ itrauit peccatũ ĩ muduʒ
7 ꝑ peccatũ moꝛs:⁊ ita i oẽs boĩes per
trãſijt:in quo oẽs peccauerũt:niſi quẽ
admodũ ecdeſia catholica vbiqʒ diffu⸗
ſa ſemꝑ intellexit.ꝑꝑ banc.n.regulã ſi-
dei:etiam paruuli qui nihil peccatoꝝ in
ſemetipſis adbuc cõmittere potuerũt:
ideo in remiſſioneʒ peccatoꝝ veraciter
baptizant᷑:vt in eis regeneratiõe mũdẽ
tur qð generatione traxerũt. &ο Item.
.Bratia ⁊ peccata remittn:⁊ ne reite
rentur adiunat.

P Zacnit vt quicũqʒ dixerit gratia⸗

dei qua iuſtiſicamur ꝑ ieſum xpᷣm
dñm nrʒ:ad ſolã remiſſionẽ peccatoꝝ
valẽ q̃ ã cõmiſſa:ſũt:⁊ nõ ẽt ad adiuto
riũvt ñ cõmittant᷑ anathẽa ſit. ¶ Itez
Auid ſit peccatuʒ gratia docet:⁊ vt
vitetur facit. ẽ
0 Viſquis dixerit graz dei ꝑ ieſum
chꝛiſtũ dominũ nr̃m ꝓpter hoc tã
tum nos adiuuare ad nõ peccandũ:ꝗa
pꝑ ipᷣam nobis reuelat᷑ ⁊ aperit᷑ intelligẽ
tia mãdatoꝝ:vt ſciamꝰqð appetere qð
vitare öbeamꝰ:nõ autẽ per illa nobis pᷣ
ſtari vt qð faciẽdũ cognonerimꝰ ⁊ facẽ
ðbeamus autvaleamus:anathema ſit.
Nenm/ Sine gratia: dimi⸗
na mandata impleri non poſſunt.
P Lacuit vt quicũq; dixerit nobis iõ
gr atiam? iuſtiſñcatiqs dari: vt qð
facẽ per liberũ arbitriuʒ iubemur:faci-
lius poſſumus iplere per gratiaʒ tanqᷓ;

ſi gratia nõ daretur nõ quidẽ facile:ſʒ

tamen poſſumus etiã ſine illa implere
mandata diuina:anathema ſit.¶. Itẽ
Arbanus pa.omnibus chꝛiſtianis.
CPoſt baptiſma conſirmationis ſa
cramentum pꝛeſtetrn. DI. V.
Mnes?ſideles ꝑ manusĩ⸗
poſitiones epiſcopoꝛũ ſpi-

0 ritum ſanctum poſt baptiſ

mum accipere debent: vt
pleni xpᷣiani inueniant᷑: qa
cum ſpũs ſanctus infunditur:coꝛ ſidele

ad pꝛnudentiam conſtantiã dilatatur.

tem. Melchiades papa.
Quid conferat ſpũs ſanctus in ba-
ptiſmate:quid in conſirmatione.
B Piritus ſcts qni ſuꝑ aquas ba-
prꝛiimi ſalutifero öſcendit lapſu:in

1

q ¶ Perfici. i. xvianum facere: vt. S.e.di.c.i. 0.
Anus. pactũ.j. xcꝰ.d.c.ij.ſo.ibi.vel h ñ ĩuenimꝰð iure cðifem̃ eẽ

cꝰex diſpẽſatõᷣe. s ¶CTenẽt.alibi monachi dicũt᷑ tenere locũ.xij.

aplorum.xvj.q.i.ex auẽte.alibi ſacerdotes.xi.q.iij.abſit.

fonte plenitudinẽ tribuit adinocẽtiaʒ
in ↄfirmatiõe augmẽtũ pꝛeſtat ad gra
tia:⁊ qꝛĩ hoc mũdo tota etate victuris

inter inuiſibiles hoſtes ⁊ ꝑicula gradiẽ-

duʒ ẽ:in baptiſmo regeneramur advi-
tã:poſt baptiſmuʒ cõſirmamur ad pu-
gna:in baptiſmo abluimur:poſt bapti
ſmũ roboꝛamur:⁊ qᷓ;ᷓuis cõtinuo traſi
turis ſufficiant regeneratiõis bñſicia:ui
cturis th neceſſaria ſunt ↄfirmatõis au
xilia.regeneratõ ꝑ ſe ſaluat:mox ĩ pace
baptiſmi vel ſeculi recipiẽdos ↄfirma-
tio armat ⁊ iſtruit ad agones mũdi hu
ius ⁊ pꝛelia reſeruãdos.ꝗ ãt poſt bapi:
ſmũ cuʒ acꝗſita inocẽtia imaculati ꝑue-
uerint ad moꝛtẽ:ↄfirmant᷑ moꝛte:qꝛ iã
nõꝰpñnt peccare poſt moꝛtẽ. C Idẽ hiſ
panigrù epis. anus vo ipontõts
ſact̃ĩ dignins eſt ſacro baptiſmi.
his vo ſuꝑ abꝰrogaſtis vos i⸗
oꝛmari.i.vtrũ maiꝰ ſit ſacr̃ʒ ma-
nus ipoſitionis epᷣoꝝ aut baptiſmi:ſci:
tote vtrunqʒ magnuʒ eſſe ſact̃ʒ:⁊ ſicut
vnũ maioꝛibꝰ.i.ſũmisꝰpõtiſicibꝰeſt ac-
comodatũ qð niſi a maioꝛibꝰ ꝑſici non
pt:ita ⁊ maioꝛi veneratõe venerãdũ eſt
⁊ tenẽdũ.ſʒ ita ↄiũcta ſũt hec duo ſact̃a
vt ab ĩuicẽ niſi moꝛte pᷣueniẽte nullate⸗
nus pñt ſegregari.⁊ vnũ ſine altero ri-
te ꝑſici nõ pᷣt.Nõ ab alijs q; abepis
manus inoſitionis ſacfm perfici põt.
Anus q̃q; ipoſitiõis ſaccm ma-
gna veneratõe tenẽdũ ẽ.qð ab ali
is ꝑfici n põt niſia ſũmis ſacerdotibꝰ.
nec tꝑe aplłoꝝ ab alijſ qᷓ; ab ipᷣiſ aplis le
git aut ſcit᷑ ꝑactũ eẽ:nec ab alijs qʒ q eo
rũ tenẽtꝰlocuʒ vnqʒ ꝑfici pᷣt aut fieri dʒ.
Nã ſi alit pᷣſũptũ fuerit irritũthabeat᷑ ⁊
vacuũ:⁊a ĩter eccłiaſtica nũq̃ʒ reputabit
ſact̃a.¶ Nẽ rabanꝰð inſtitutõe clerico
ruʒ.li.i.c.xxx. C Quare ↄfirmatiõis
ſacramentum baptizato tradatur.
TLonicbenene ſũmo ſacerdote ꝑiĩ-
poſitiõeʒ manꝰꝑaclytꝰtradit᷑ bap
tiʒato: vt roboꝛet᷑ ꝑ ſpũm ſctũʒ ad pᷣdi-
cãdũ alijs ideſt donũ ꝙ i baptiſmate cõ
ſecutꝰẽ ꝑ gr̃aʒ vite donatꝰenerne.ſigna
tur eni baptiʒatꝰ cũ chꝛiſmate in ſũmita
te capitis ꝑ ſacerdotẽ:ꝑ põtiſicẽ vo ĩ frõ
te:vt in pᷣioꝛivnctiõe ſignificet᷑ ſuꝑ ipſũ
ſpiritꝰſcti ðſcẽſio ad hitationẽ deo ↄſe
crandã. In ſecunda quoqʒ:vt eiuſdeʒ
ſpiritus ſancti ſeptifoꝛmis gr̃a cũ om-
ni plenitudine ſanctitatis ⁊ ſcĩie ⁊ virtu-
tis venire in hominẽ dedlaret᷑. ¶. Itez
ex cõci.aureliañ.c.iij. Ad conſirma-
tionẽ non nin ieium veniant.
Tieiunitad cõſirmationẽ veniant

pfecte etatis:vt moneant᷑ cõfeſſio

nẽ facẽ pᷣus:vt mũdi donũ ſpũs ſciĩ va
leat accipere:⁊ qꝛ nunq̊ʒ erit xpianꝰ ni⸗
ſii ↄirmatiõeꝰ epᷣali fuerit chꝛiſmatus.
Nẽ ex ↄci.meldẽſi.c vxi. ¶. Epi vo
non nin reium bapnzatos conſirment.

t Irritũ.er demã
datione pape ꝗlibet
cõferre pᷣt qð bʒ vñ
oꝛdinatus oꝛdinem

quẽ hʒ ↄferre poſſet

29firmatꝰ ↄfirma⸗
tionẽ.S.di.ꝓxi.nul
la rõ.als nõ vt.ẽ.
i.q.i.gra.⁊.q.vij.
daibertũ / vñ no. ꝙ

cũ collatio ſacfi cꝰõ

petit alicui rõne oꝛ⸗
dinis ⁊ officij:ẽt ꝓhi
bitꝰ oferre pᷣt: vt.ix.
q.iij.oꝛdinationes
ex adminiculo oꝛdi
nis ⁊ demãdatione
vt ↄfirmatio ĩfron
te ſacerdoti vel col⸗

latio oꝛdis nõ epis

ut. xcv.diſ.puenit.
lxix.di.c.i.ĩ eo cãu
ꝓhibitus nibil agit
ut hic.in.c.manꝰ.
u Ouiſſime. ad
pdicãdũ.ar.
ʒ.xvj.q.i.adijcimꝰ
ex de here.ad abo⸗/
lẽdam.ſed pᷣdicãdo
pᷣt dãdo ð ſe bonuʒ
gembis⸗ alijs. de,
x abitati
E ðſcendit ſpũs
ſciũs ſuꝑ aplos qũĩ
ſufflauit. dicens ac
cipite ſpiritũ ſcem̃ pᷣ
mo in eos poſtea ðᷣ
ſcendit ð celo ſuper
eos in igneis liguis
„ ieiuni.ſta

ple.

¶ Werfecte. pfeeti

vocat forte.xij.an⸗

norum qn pmone
ri põt ad minores

orcies.lxxvij.di. t.

ij. vel.xxv.ãnoruʒ.

ff. de minoꝛibꝰ.l.i.
2 ¶ Chꝛiſtianus ple
nus quo ad oĩa ſa

cramenta. S. e. o.
2 Inconfirmatõe

4nen⸗ d minoꝛẽ ha-
ebit gloꝛiã parnu
lus non ↄfirmatus
qᷓ; ↄfirmatus.vſ ꝙ
ſic: qꝛ in ↄfirmatòe
datur augmentuz
gre. ð. e. c ij. qð cõ
cedẽdũ ẽ ſi dicat᷑ ꝙ
ꝑuulo oↄcedat᷑ gfa

— — — —

—
—

=— —
—. — — — —

ici
pit

MWlI.

pCRomanũ ar. ꝙ p duo extrema colli

V

3 3 4

in baptiſmo. =
it . A Kon npleſatunnn eſt. exoꝛdio.ar. .xxviij.di.qꝛ ſunt. git mediü treyꝛoba rar. F. Mrv. diſ.ab
ſ⸗ Perkaſſtanutus. di iij. venerabſis Wõ q Qaaadrageſma. ifirmitas. qlegi noſubiacet. . e. di. i. icut no alij. d. iii. è lec⸗
n; neſtum. 5. vi. i liquido. ijs ſacramentis ob ſeruandum ẽ. ð.xxij.q.v. ho drageſima. r. Dies. ſupple ꝛ ſex hoꝛis ð ꝗbus ſexr hoꝛis ĩ vno qqriẽnio vnꝰ n *
R D Farneinam . Dies efficit᷑ vñ ſit biſextꝰenã dies naturalis ater iiſthsimn har ae⸗ e b.ſes arh de!
* Meddtabreglieen. N Cepi non niſi ieiuni ꝑ impoſito citamꝰ. in dñicis vo diebus.xviii. pſal- che. vñ cum ieiunamus qᷓ
R talogeimne non nem manuum ſpum ſcm̃ tradãt er mos excepto die paſche ⁊ pẽtecoſtes. ? ſi decimã totiꝰanip veci-
maenl poſſet vt er. ð apo. (eptis inſirmis ⁊ moꝝe periclitãtibus**72. cix.lectões celebramꝰ. Jlli ãt ꝗ in quoti ma.cedxv. dlerrum ieiu⸗
Re ceij vellz bic babe Sicut qt duobus tpibns paſcba videli diis diebꝰtres tmñmõ pſalmos et tres nenu vervl. vlet em
an. ant veſtẽ clericalẽ. . cet ⁊ pentecoſte a ieiunis:celebꝛari dʒ ba lectões eelebrare volũt:non ex regula iſtis. v. dhbieunnannis
ng Alarcaznöin erunt ptiſmus: ita et traditionem ſpũs ſcia ie ſcõꝝ patrũ ſʒ ex faſtidio ⁊ negligẽtia cõ ãqttuoꝛ. ſed alio reſpectu. ſ.
4 . erter.. Uni. drci Ae ma nincllins õäü pꝛobatur boc facer̃. Nos ãt ⁊ oꝛdinem xt ſacer nuimepzcompleak
n e Gndd. chriſ⸗ nex conci.terragonenſi. c. vi. romanũꝰ inueſtigãtes ⁊ antiquũ morẽ remanetꝙ vn dies ideci
tn D Bncuti⸗ WBSecũdo aũt ultertio nuſ ↄfirmet. nfe eccleſie imitates antianos pfes ta- macne ſetport tleitr-
e eum vnctöe chril Ictumẽ nobis ꝙ gdam ð plebe tuimus ſieri: ſicut ſupius pᷣnotauimus ſaichalſtoinarm,
e matis pꝛeſtantur. bis ullter ul eo apli epis ignora· ¶ Ntem ex homel. greg. pape. rum labbato maioꝛe tar
hboi Cniſi ĩ cruc.non tibus tñ ab eiſdẽ epᷣis ↄfirment.vñ vi · Beobſeruatione quadrageſime. diꝰcenamus: imo alio re
kin renoner an aliter ſumẽ nobis eãdẽ cõſirmationeʒ ſiẽ nec (6 Aadrageſima ſũma obſᷣuatiöõe ſpectu ieiunamꝰ. ⁊ illi.x.
dffe Kra ——— haptiſma iterari mime ðber̃: qꝛ bis uel obſernãda:ut ieiuniũ in ea pᷣter dies nõ vr ꝙ decimen?
o, peroͤrum. ſed reer. er ul apliꝰbaptiʒatos aut cõfirmatos: dies dñicos ꝗ ð abſtinẽtia ſubſtracti ſũt ila eſt. ar. ſi wuſtic? bz. *
ſen ar iefitrimo n ſeenno:ſed ſ oldeo ſub habitu regu- mniſi quẽ ĩſirmitas tipedierit nullatenns veenbce winin Di deei
e aͤczzen Nrſoles ereeng . ſ.E Dier igioſſſime Snnliari ſoluat᷑:qꝛ ipᷣe dies decie ſunt anni/Apꝛi s Anni⸗ar. ſi ruſtico *
ing baptiſm. ſaluet Aenef⸗ g em greg. ij. Sc. ma ergo dominica qdrageſime vſq; i poſt decimas datas rema
* ELanea ſal. S hoie ꝗ a põtiſce cõſirmdꝰ fue paſcha domini ſex hebdomade ↄputã, nent. v. coꝛbes wy ð illid ñ
fri gal Fit n wacen Hrit ðnuo:qꝛ illa tal iteratõ uł cõſir tur:quaꝝ videlicʒ q̃dragita dies ⁊ duo dʒ dare decimam.
ir noefnen ignmn NNatoρbibeda. C Stẽ ſtepba. pa. v. ſunt er qꝗbus dũ̃ ſex dñici dies abſtinẽtie t Vollitur. iaccpiank.
glin⸗ crucis egreſſus eiꝰa ¶Oia ſacr̃a crucis ſignaculo ꝑſiciunt. ſubſtrahũt᷑:nõ plus in abſtinẽtia qᷓ; tri- var Jubemm. S. xvj. q. j·
uih⸗ pfe:regreſſus eiꝰad Anad ñ omnia chꝛiſmatatſacer- gintaſex dies remanẽt.vᷣbi gfa ſi ꝑ.ccc. Wond i. de actiðibꝰ
hi prem: ercurſus eiꝰ dotal myſterii crncis ſigura ꝑſici · lxv.diesſannus voluit᷑:deĩde ꝑ trigĩta Paamtonlſtonfwe dar
1 V . us . 7 poſſeſſionibꝰnr̃is.qꝛ ⁊ il
bonn vſq; ad iferos: re- unk: nũꝗd baptiſmatis vnda niſi cruce ⁊ ſex dies affligimur q̃ñſ anniꝰ deo deci leiĩ bonis nr̃is cõputantur
Ailns vCoz ad ke ſeiſicata pcta relaxet? ut cetera pᷣterea- mas damꝰ.ſʒ ut ſacer nũerus qdragin ·fl.de v.ſigni.bonorum. *
ii bmie e. ane crucis ſignaclo ꝗs ſacerdotii ta diexꝝ adipleat quẽ ſaluator nr̃ ſarro ? Eiunia.
nerguminis Brad-alcedit. ¶ Nem erx ci. carthagi ſno ieiunio ↄſecrauerat: qttuoꝛ dies po On dico. bebdo⸗⸗
* 5S. xriij. d. eroꝛciſta. nenn.iiii. ¶Energumim omnibꝰ die⸗ ris bebdomade ad ſupplemẽtũ q̃dra- L madas es leiunan⸗
ei . La ðmonib' ſůt bus exorcizentur. gita dieꝝ tollant.i.q̃rta feria: q̃ caput das:nonſumptocibo.
ſed obſeiſ vel energu⸗ O WMni die eröciſte energumisꝰma ieiunij ſubnotat᷑:⁊ ꝗqnta feria ſequẽs ſe ⁊ Ouplicaia. ſiẽ qñ ab
ſen minis ab erge qd 'niponat.energumivo pauimẽta xta feria ⁊ ſabbatũ:niſi iſtos dies q̃ttu- mmemus duobus diebus
Pan — mertdoi. domox dei intrat: ꝗqbꝰ aſſidẽtibꝰindo or ſuꝑioꝛibꝰtrigitaſex adiũxerimꝰ:qua ⁊tinue qõ ſieri nunqꝙᷓ; d.
tneeltnenſn mo di Vicaricltan⸗ exoꝛciſtas oppo: dragita dies ĩ abſtinẽtia nõ bẽremꝰ. iu elede nase
. als menſis patiun no tpe miniſtret. & Item ex eodem. bemur/aũt ⁊ ab oĩpotẽti deo oium bo re ceperũt maxĩe a tꝑe quo
tur. WAabus neophiti abſtinere vebent. nox'nfoꝑꝝ decmas dare. ¶ Itẽ euſe · teutonicis oceſſu? regnů
tt gopbit. a⸗ Eopbiti aliquadiu a lautioꝛibus bius papa. Jeiunia non ſoinãtur le noſtre eccleſie ð quo ha⸗
ſan nup baptiza kepulis ⁊ ſpectualis nel coniugibꝰ tima abſq⸗ neceſſuate ꝓhabili. betur. lxiij. diſtin. adrianꝰ
n oilute vinen 6 Wiene. Ren erconſ aga. Eiſi certaa latndor bi dun z1 ſi. Inler..rv. eiſt.
n line offic . taſine neceſſitate rõnabili ñ ſoluã BIaARa rv. viſt.
e larrepneſde imrere ¶ NOnuneit oꝛdin eccleſie equalr ab tur. . Itẽ byero. C Quonidanatem u Qnentann motn h
2 io ſubiungit: a g⸗ omnibus cuſtodiri. vnde ſtatnen- nia duplicatis nł triplicatis ſũt pᷣferẽda Pt ntinuñ Sciſ
u bus neophiti debe⸗ dum eſt ſic vbiqʒ ſit: ut poſt atiphonas LDon dico bebdomadas:nõ dico aliqð ĩteruallũ. nã diẽ cõ
t ant abſtinere. collatiões ab epᷣis uel pᷣſbyteris dict᷑. ieiunia qyplicata?:ſed ſaltẽ ſingu tinua.a tñ diebus dñicis
K. 3. Onnenit de ⁊ hymni matutini nel veſptini diebus los dies abſq; ciboꝝ luxuria tranſiga- nonieiunamꝰ/vba. n. ti⸗
nu ma gia e omnib⸗ ocantent: in cõcluſõe matnni mus Jaem. Wecogem. ms ſam nttligenda .
be⸗ jeipit: r ponittria ca nax uł veſptinaꝝ miſſax poſt hymnos B In tibi qtidiana jeiũia ⁊ r̃ fectio 8 Bena 8. aätatc
pann pitula. capitula ð pſalmis dicãt᷑:⁊ plebs colle⸗ ſatietatẽ fugiẽs.nihil.n. ꝓdeſt tibi Vaen Ana vice comedag
nins I Eãliter. S. rij. ctaſor̃one ad veſꝑam ab epᷣo dimittat biduo uł triduo trãſmiſſo uacuũ põtat qtũ dʒ tibi ſufficere tribꝰ2
n di. c. vlti. cum benedictione. ¶I. Item ex cõci. ge lẽtrẽ ſi poſt parit obſtruat. Idem vicibus vel pluribꝰ. qð g
. m. Collationes. i. rundienſi. Be codem. De ecodem. · AAam fariuann.
66 eeeetune ga D ſemꝑ placuit obſernari:nt om Int tibi ieiunua pura otinia mo-. bꝗ bſiruat l. repleaur *
; beteee. L. mus diebꝰ e poſt matutinas ye π derataqz. . quotidie eſurire K quo poſteab erahulaz vſchs .
igl n ¶ Collecta. i. erlle ſpas oratio dñica a ſacerdote ꝓferat᷑. tigdie prandere: aptus inqt: noli adbuc nt. quotidie ita
olcig⸗-⸗erple (P- 9 . Int. ⁊ quotidie
ta. nã tũc oĩa colli⸗ Itẽ greg.ſeptimꝰĩ generali ſynodo aquam bibere:ſed modicoꝰutere vino OS vr ꝙ nõ dʒp totum
gũut ofone dicta v reſidens ſtatuiitt. Se eodem. propter infirmitates tuas.curat.n.vul diem abſtineß nili loꝛte ex
collecta ofone vel N die reſurrectõis vſqʒ; ĩ ſabbatũ nera delinquẽtis curatoſqʒ ſanctificat cã.vt.lxxv.di.qð a patri⸗
erano ns uls in albis ⁊ i die pẽtechoſtes uſq; in ieiuniũ C. Nẽ ambro.in pſalmo vige bus. quod faciunt ſara-
9 L ler aaed⸗ ſabbatũ eiuſdem tres pſalmos tm̃ ad ſimo. C Medicine precepta diuuie d e e modito. ar. 3. x
boiſtis puat ternani Nocturnos treſqʒ lectões ãtiqᷓ more ca ſunt conditioni contrarig. „ aberordio. (Aade .
us iſze ta iĩ lectiöbo Nimꝰ legimꝰ:oibꝰdiebus alijs ꝓ totuʒ Ontraria:diuine cõditiõi pᷣcepta ꝙ ua ſcribit paulus in pri
i ĩ alijs. pᷣt dice h¶anũ ſi feſtũ eſt. ix. lectöes dicimꝰ. Aljs mMedicie ſũt:q̃a ieiunio ruocãt.lugubꝛa ma ad Thimotheum. ca⸗
hoc ſrga B nota So diebꝰ. xii. pſꝗlmos ? tres lectões re renõ ſinũt.ab oĩ intẽtione meditatõisꝰ e Arlo⸗)
. riduana dñi ſepu . ODntraria. Z. viſ. q.
tura vlł hoc fit ꝑꝑ bonoꝛẽ trinitatis.vłiõ qꝛ eo tpe ꝑ pᷣcedens ieinniũ ſũt ſceiẽ ij.c.vlt.⁊.xxvj.q.ij.illud. br ehhedh
