dere nõ amplius qᷓ; vſqʒ ad.xiiij.ꝰ
eoꝛuʒ etatis annum licentia poterit
eſſe.poſtea vo an cum volũtate pa
rentuʒ:an ſi ſue deuotionis ſit ſoli-
tariuʒ votũ:erit ſilijs licitũ religio-
nis aſſumere cultuʒ.quiſquis auteʒ
vel abolitione tonſure vel ſecula⸗/
ris veſtis aſſumptiõe detecius fue-
rit attigiſſe tranſgreſſionẽ:⁊ excõi-
cationis cenſurã accipiat:⁊ religio/
ni ſemper inbereat. ¶ Iem ex cõ⸗
cilio triburienũ.
Aſq; ad annos.xrij.paterne vo
luntatis pueila ſubiaceat arbitrio.
Vellatc᷑ñ ante.xij.annos etatis
ſponte ſua ſacruʒ ſibi velamẽ
aſſumpſerit poſſunt ſtatim paren⸗
tes eius vel tutoꝛes id factuʒ irritũ
facere ſi voluerint.at ſi annũꝰa diẽ
ſimulando ↄſenſerint: vlterius nec
ipſi nec ip ſaẽmutare poterunt.ſi vo
ĩ foꝛtioꝛiſetate adoleſcẽtula vel ado
leſcens ſernire deo elegerint:nõ eſt
poreſtas parentibus pꝛohibendi.
¶ Melame n auteʒ nulli ſanctimo-
nialium alteri im ponere licet.
Mnde Euticianus pa.ait.
Abbatiſſa pꝛeſumẽs velare vir
ginez vel viduam excommunicet᷑.
Tatuimus vt ſi abbatiſſa:aut
quelibet ſanctimonialis poſt
hanc diffinitionem in tantaʒ auda-
ciam pꝛoꝛuperit:vt viduã aut puel
laʒ virginẽ velare pꝛeſumat:iudi⸗
cioò canonico vſqʒ ad ſatiſfactioneʒ
ſubdat᷑. ¶ Hac auctoꝛitate pꝛedi-
ctaꝰa pr̃na ꝓfeſſione docet᷑ aſtrigi
quilibet in puerilibus annis:⁊ pꝛe/
ter voluntatẽ eoꝛuʒ pꝛopoſito ſuſce
pto ꝓbibetur teneri niſi tonſurã vł
religioſaʒ veſteʒ parentes mox vi-
ſam abdicauerint.paruuli vo dum
offeruntur non niñ ſub multoꝛũ te-
ſtimonio ſuſcipiẽdi ſunt. ¶ Ande
in nona ſynodo legitur.
W. Infates oblati a parẽtibus:ſub
plurimoꝛuʒ teſtimonio ſuſcipiant᷑.
O PDoꝛtet infantes cũ volũtate
⁊ conſenſu parẽtũ:imo ab ip
ſis parẽtibus oblatos ſub teſtimo-
nio plurimoꝝbſuſcipi:vt oĩs occa⸗
ſio maledicti gra excludat᷑ hoium
peſſimoꝛum. . III.
Mod autẽqui inuitus
pꝛopoſitum religionis
ſuſceperit:nõ ſit cogen
dus ad inuui pꝛopoſiti
obſeruationẽ: teſtatur

Leo papa dicens.

Non poteſt deſeri pꝛopoſitum
monachi ſponte ſuſcepmm.
P Ropoſituʒ monachi pꝛopꝛio
arbitrio ⁊ volũtate ſuſceptum
deſeri nõ poteſt abſqʒ pctõ.qð eniʒ
quis vouet deo dʒ reddere.vnde ꝗ
relicta ſingularitatis ꝓfeſſione ad
militiaʒ vel ad nuptias deuolutus
eſt:publice pnie ſatiſfactiõe purgã
dus eſt:qꝛ ⁊ ſi innocẽs militia eſt et
honeſtuʒ poteſt eſſe cõiugiũ:electio
nem tamẽ melioꝛũ deſeruiſſe trãſ
greſſio eſt. ¶ Item ex concilio tole
tano ſeptimo.
Quireligioſum habitum ſpon
te ſuſceptũ deſerere voluerit:ad ip
ſum redire cogatur.
Nocliuusꝰautem curſusẽ ad
voluptatẽ ⁊ imitatrix natura
vitioꝛum:qᷓ;oꝛbem quiſquis viro
rum vel mulierum habituʒ ſemelꝰ
induerit ſpontanee religioſum:aut
ſi vir deditus eccłie vel fenna fuerit
delegata puellarum monaſterio:in
vtroq; ſexu pꝛeuaricatoꝛ inuitus re
uerti cogatur:vt vir detondeatur:
72 puella ad monaſterium regredia
tur.ſi autem quolibet patrocinio de
ſertoꝛes permanere voluerit:ſacer
dotali ſnĩa a xpᷣanoꝛuʒ cetu habean
tur extoꝛres:vi nec locus eis vllus
ſit cõionis. Nidue quoqʒ ſic iaʒ du/
duʒ vniuerſalis ſtatuit ſynodus ꝓ
feſſionuʒ vel habitus ſui ðᷣſertrices
ſuperioꝛi ſnĩa cõdẽnẽt᷑. ¶ Item ex
concilio chalcedonẽſi.
¶Bemel in dero taxati vel moõa-/
ſterijs öputati ad miluiã nõ redeãt
Os g ſemelĩ clerotaxati fue/
rint ſiue in mõaſterio ðputati:
decreuimus neqʒ ad militiaʒ neq;
ad honoꝛes ſeculares venire.eos
autẽ qui hoc auſi fuerint facer̃:⁊ nõ
eius rei penitere maluerint:ut ad h̊
idẽ reuertant᷑ qð ante obiẽtu deiſi-
bi ꝓpoſuerũt:cõuenit anathemati-
ʒari.¶ Cũ dicitur ꝓpoſitnʒ mona
chi ꝓpꝛio arbitrio ⁊ voluntate ſuſce
ptum intelligitur:q ſi pꝛopꝛia vo-/
luntate ſuſceptũ nõ fuerit:obſerua-/
ri nõ cogi. ¶ Anð Nicolaus pa.
ſeribit oibꝰ epis ĩ regno lodonici.
Möoaſterialibus diſciplinis nul

lus inuitus ſubijciatur.

) Reſens clericus nomine lam
bertus vna cũ pr̃e ſuo noie at
tho quõdã videlicet comitet: nunc
autẽ clerico ad limina apłoꝛũ ꝓpe/
rans adijt pniam nr̃aʒ:aſſerẽs qua
liter idẽ pr̃ eius in laicali adhucoꝛ
dine in pꝛedijs pꝛopꝛijs ediſicaſſet
duo monaſteria voluntatem gerẽs
vt poſt ſuum deceſſum pꝛeſens eiꝰ
filius lambertus in locum eius ſuc
cederet:quem infra teneram etateʒ
inter octauum decimum annum
conſtitutum memoꝛatus pater pꝛo
pꝛio arbitrio abſqʒ regulari inſtitu-
tione extra omneʒ illius voluntateʒ
cucullam induit. Igitur poſt quod

dam ipſius tempoꝛis ſpatiũ:vt ipᷣe

S

te ĩllud ið fuit: qꝛ adhuc
erat vicinꝰanis pueritie.
⁊ qꝛ nõ fnerat ĩ pbatiõe ⁊
qꝛ illectus erat.⁊ hẽs hic
ar.ꝙ ſufficit aliquẽ ſemł
ↄſenſiſſe. vt. viii.q.ii. di

lectiſſimi.⁊ er de deipðõ.

impu.ð illis.er ꝗq ma.ac
cu.poſ.inſupꝑ.ff.de aqua
plu.ar.in diem.

9 s g ſemel. g re

ipit ſimplicẽ ton⸗
ſurã eã nõ deſerit.cum ta
lis dicatur clericꝰ.xxi.di.
cleros.⁊.liiii.di.ex anti⸗
gs.nũꝗd ergotclericꝰ vxo
ratus feret tonſuram.ar.
ꝙ ſic. xxxij. di.ſi qd vo
extra de vi.⁊ ho.cle.deri
cus.xii.q.i.qꝛ.nã ẽt ðpo
ſitus eã feret. vt.lxxxi.di.
dictũ:quod credo verum
eſſe ſi vult vti priuilegio
clericali: alioquin ſecus
eſt. ſecus tamen vide⸗
tur ſi clericus ſumit vidu
am in vxorem.lxxxiiij.d.
quiſquis.hodie clericus

vroratus non tenetur fet

re tonſuram extra de de.
coniug.ioan:
r ¶ Ad mtilitiam. vt. xx⸗
iij.q.vlti.quicunq;.
s Scculares. in quib?
exercetur iudiciuʒ ſangui
nis.ut.xxiii.q.vlti.his a
qnibus.vel in quibꝰ tur
pia lucra exercentur:⁊ ꝙ
ipſe in pꝛopria perſona
vult exercere. alias auteʒ
licitum eſt ipſis ꝛ clericis
habere ſeculares pꝛinci⸗
patus:dum tamen exer⸗
ceant per aliuʒ cauſaʒ ſaᷣ
guinis. ut. lxxxviij. di.
epᷣs gubernationẽ. et.v.
q:iij.quia.io.
t KReſẽs. comite.sr.
ꝙ ſtat ðſinit gs eẽ
comes qᷓᷓ cito fuerit factꝰ
clericꝰ.xxvii.qeij.ſcripſit
itẽ hẽs hic ꝙ miles poͤt
eẽ clericꝰ nec ob. li. di. ſi

aſ pꝰacceptũ.qꝛ loquit᷑ ð

illiſ ꝗfeti ſũt irregulares.
1 ¶In locum eius.i. in
adminiſtrationem:ut ſie
ret poſtea adminiſtrator

loci illius:necfuit hͥ petm̃

ſic ↄcipere in aio dñmð
nõ ducat᷑ in pactũ.ex vt
ec.bñ.vt urm.in fi.lʒ ſit.
ar. Z.i.q.i.ſi ꝗs epᷣs.⁊.c.
qui ſtudet.⁊ er de ſimo.
tue.⁊ in auten.de ſan.e/⸗
piſ. S. generaluer.col.ix.
vel loquitur de ſucceſſio
ne alterius cuiuſcũqʒ; rei
⁊ loquitur hoc.c.vᷣʒ quo
rundam pꝛauam conſue
tudinem qui monachos
non admittunt ad ſucceſ
ſionem qð eſſe non debʒ
ut. ð. cã proxi.q. vlti.S.
vltimo.
x Inter octauum.i in
nouo anno qui eſt medi⸗-
dius inter.x.⁊.viil.

EPi
lefinont

mri. d⸗
Halqguel
eſſerüt.
guur
ſvolique
mieinfi
Ntiichi

hesbetin
Gitmfimo
ſeeus vlde⸗
giocarnal
elnge de
bOon
acneg
jamenton
galimaet
ntefo b⸗
ler.bonem
Mamane⸗
ngo itce⸗
Nl deinlit

irügzvo
fimonachäͦ
hocſafftit
Mganuam
Naaerto.
Pulor
Eckerneren
1ſcnoneſt
ocſie,1
ſhmiſ gi⸗

lv. dl r q

autſegen
Mmipus in ea
belcit n,
Pelgoo
Arescanonico
Atcſlluum
goſenan
ſercligonis
ligioſevine
adi ſecnlan
lntelligitur e
ſlin i
non ſolumm
Ngnleres rcli
Paitla.

äimicdi.

Atoninmg
itboce
lchni 4
de. in 6.
tanlammn
Kyipitg
aloun inn
dalungn iit⸗
Glasſantvin
s. odednan
Henontenenrtt
Mmamamd
ſonn:

hnliin,.

tignang
uluts ſncnb⸗
dkiuctintngn
pelin gob'
amenunt
ncprin erſonn
tine lis an
hisrcincs
lans pdnn⸗
Gumumenan,
imzanißl
,n lnrnii
iaio.
lſes onie.
faifntget
tofintinn
iiirſt
eg nles
r blid.
Ni glogris
ſuinegtlang
cann eingd
—
aumn
Ginkftibfni
nrſini
tinic
etlefſn,
uemn ind
ncnitrit
inr uſ

usltin

hoe hic
uuni
cinndt
unu
45 m
g ni⸗

a Patrẽ. ar. vni⸗
teſtimonium admittitur
lxxx vi.di.tanta.ſed torte

B alique preſumptiones

pceſſerũt.uel dic ꝙ iõ au
ditur vt poſtea poſſit me
lius liquere de veritate:
vnde in ſine dr:ſi ita eſt:
vt iſti dicũt.⁊ vʒ h eſt ar.
ꝙ poſt apertas atteſtati
ones admittuntur alij te
ſtes ſuper eodẽ capitulo
qñ aliquia diminute pba
tũ eſt:ut er de ↄſan.⁊ af.
ex l̃is.ð h dixi.iiij.qꝛiij.

nam. item hẽs hᷣ ꝙ teſti⸗
monium pris auditur ꝓ
filio ad dirimẽdũ mr̃fimo
nium ſpũᷣale.vt ex q ma
tri.ac.poſ.videtur. Iteʒ
bẽs h ꝙ timor pr̃is impe
dit mr̃imoniũ ſpũale.Iʒ

ſecus videat᷑ in matrimo

nio carnali. vt.ff.ð ritu
nup.ſi pfe cogẽte.ſed in

tellige de leui coactione.

b¶ OQðõ nũqᷓ.ſed q̃ liter
ac negaiiua potnit iu
ramentum pᷣſtare cũ ne/
gatiua ẽt ꝓbari nõ poſſit
ut eỹ ð ꝓba.qm̃.⁊ e᷑ de
elec.bone memorie.circa
ſi. Nam anceps eſt piuri
um qð ſit de alieno facto.
ut. ff. de in lit. iuran. vi⸗
deamꝰ. Rñ.ſic ꝓbari pt
ꝙ qñcũqʒ voluit illuʒ ſfie
ri monachũ.ille noluit.⁊
bhocſufficit ad ꝓbanduʒ
negatiuam.vt ẽ de pro
ba.tertio.
. Nullum ẽbonũ.vi/
te eterne remuneratoriuʒ
⁊TD ſic non eſt j.j.xxiij.q.
v. ad ſidẽ.⁊.q.vi.c.i.q.
j.xxxiij.q.i.paratꝰ õ.S.x
lv. di. ⁊ g.q̊ ſũt õ.( Adð
ita ꝙ ut ſegtur pᷣcepit do
minus in euangelio ma
thei.c.ix.⁊.x.
d Religioſos.i.regu/
ares canonicos.⁊ pᷣm h
eſt cõſilium. vel dic ꝙ erx
quo ſemel apparuit in ve
ſte religionis dʒ ſemper
religioſe viuere.i.non pe
nitus ſeculariter. pᷣm qð
intelligitur er de regu.
cõſulti.in ſi.dicuntur eni
non ſolum monachi nel
regulares religioſi ſʒ ẽt
derici.ut.i.q.i.nullꝰita/
qʒ.⁊ t᷑t laici.vt.xxviij.di.
ſi qᷓ inuidia.io.

XX

dicit:ſalomon epᷣs cũ quibuſdã ali
is abſq; pr̃is oblatiõe vel abbatis
percepta bñdictione eundẽ lãbertũ
mõaſtichũ habitũ induere fecit:vt
ferunt iuituʒ:⁊ ſub bacoccaſiõe pr̃-
na ſen materna hereditate a fribus
ſuis pᷣuatũ eſſe:atq; ↄtra oẽʒ vt di
ctũ eſt volũtatẽ ſuaʒ q̃ſi regularẽ il-
lũ monachũ ꝑmanere volũt.ſup ã
re diligẽti cura inueſtigantes ẽt ſub
adiuratiõe pr̃emipſius ſi veꝝ dice
ret ĩterrogauimꝰ.ſed idẽ pr̃ attbo
rũdit ſe talẽ habuiſſe ⁊ hr̃e volũta-
tẽ:vt filiꝰſuus verus mõachus ſie-
ret:⁊a in locũ ei ſuccederet.ſub teſtiſi
catiõe autẽ iureiurãdo firmanit g⸗
qñ pꝛimitus ei cucullã induit:idẽ lã
bertus ſemp reſtitit:⁊ nunqᷓ; ſe fieri
monachũ ↄſenſit:ſed demũ ab iſe-
quẽtibus mõaſtico habitu violen-
ter ẽ indutus:aſſerẽs q; nunq̃̊ʒꝰre-
gulã aliquã ꝓmiſit:neq; ego pr̃ eiꝰ
pallio altaris induiũ illũ obtuli:ne
qʒ a quocũq; ſacerdote vel abbate
vt mos poſcit bñdictiõe ꝑcepta re/
gule vnqᷓ; ſe mõachũ ſubiectũ futu
rũ ꝓmiſit.ſuꝑ bis oibꝰ ꝓteſtatus ẽ

Bfatꝰ attho:qꝛ ſi eo tꝑe tã dure ob/

ſeruãtie mõaſticã intellexiſſet regu
lã:nunqᷓ;ᷓ eũdẽ ſiliü labertũ coegiſ⸗
ſet poꝛtare cucullã:q̃pꝛopter ↄſulte
pſalmigrapbi vba recollẽtes ꝗbuſ
volũtarie ſe deo ſacriſcar̃ ꝓnũciat
⁊ volũtaria oꝛis ſui bñplacita fieri
in ↄſpectu dei obſecrat pñteʒ vt di⸗
ctũ eſt clericũ noĩe lãbertũ minĩe de
bere exiſtimauimꝰſub tali violẽtia
ſieri mõachũ qð.n.ꝗs nõ eligit nec
optat: ꝓfecto nõ diligit.qð aũt non
dlligit facile cõtẽnit.nullũ ergo bo
nũ cniſi volũtariuʒ. Iccirco dñs nõ
ferendã in via virgã per quã violẽ
tia vlli inferat᷑.pꝛecipit:quapꝛopter
ↄſultius agit᷑ ſi pijs ſuaſõibus ↄtẽ
ptũ mũdi ⁊ amoꝛẽ dei pᷣdicãdo qᷓ;
violẽtiã inferẽdo ad celeſtẽ amoꝛẽ
illũ accẽderitis:vñ oĩm veſtrũ cha-
ritati hãc noſtri aplatus mãdare ðᷣ
creuimus epłaʒ:monẽtes atq; pᷣci
piẽtes q̃tenus ſi ita verũ eſtvt iſti di
cũt nullus epᷣs vel abbas ſeu mõa-⸗
choꝛũ reliquoꝝ cõuẽtus mõaſticis
illũ regulis inuitũ ſubiacẽ cõpellat:
neqʒ vllo mõ fratres eius ꝑ hãc oc
caſionẽ licẽtiã habeãt pr̃na ſeu mr̃-
na illũ hereditate puare:ſʒ vſq; dũ
diuina inſpiratiõe cõpũctus ꝓpꝛia
volũtate regule ſe ſubdat:liceat eũ
a mũdanis ⁊ laicalibꝰ remotũ va-
gatiõibus vel negocijs iter religio
ſosꝰ⁊ eccłiaſticos viros in canoni⸗
ca degere vita.nõ enĩ putamus qð
abſit canonicos religioſos a ſancto
rũ monachoꝛũ cõſoꝛtio ſeiũctos qꝛ
vnuſgſq; ſᷣm apłm ꝓpꝛiã merce-
dẽ accipiet ſʒ laboꝛẽ ſuũ.¶ Si vo
epᷣi vel abbatis illecti ꝓmiſſõibus
alig tõſurã vel religiõis veſtẽ ſuſce
perint:ipſi ꝗqdẽ in eo qdð ceperunt ꝑ
maneãt: res vo eoruʒ heredibus ſu
is reſtituantur. ¶ Ende in mago⸗

OQ III

cienſi concilio legitur.
CQReſtitnantur heredibus res eo
rum qui ab epis vel abbatibus de⸗
cepti comas depoſuerunt.
Onſtituit ſane ſacer iſte cõuẽ
tus:ut epᷣi ſiue abbates ꝗ nõin
fructu aĩarũ ſed in auariciã ⁊ turpe
lucrũ inhiates quoſlibet hoiĩes cir-
cũueniẽdo tõderũt:⁊ res eoꝝ tali ꝑ
ſuaſiõe ſurripuerũt:pnie canonice
vtpote turpis lucri ſectatoꝛes ſubia
ceãt. Hi vo ꝗ illecti comã depoſue-/
rũt:in eo qð acceperũt ꝑſeuerar̃ co/
gantur ſ.res vo eoꝛum bheredibus
reddantur. Q. (IIII.
Modvoabvno mo
naſterio in aliud di⸗
ſtricnus trãſire moõa
chis liberũ ſit:ex cõ⸗
ci.triburiẽſi habet᷑:i
quo ſic ſtatutum eſt.
Non ſunt pꝛobibẽde virgines
ſacre que canſa religiõis aliud mo
naſterium adire deſiqerant.
Irgines? ſacre ſi ꝓ lucro aĩe
Ui ppꝑ diſtrictioꝛẽ vitã ad ali:
ud monaſteriũ ꝑgere diſpoſuerit:
ibidẽqʒ cõmanere decreuerit:ſyno
dus ↄcedit.ſi vo fuga diſcipline ali
um locũ queſierit:redire cogant᷑.
¶Qð autẽ ð virginibꝰ ſacris hoc
capitulo ſtatuit᷑:de monachis ẽt cõ
ſequẽter intelligit᷑:⁊ ð quolibet etiã
clerico.¶Sed obijcit illud baſilij
Vota monachi ſine cõſenſu ab
batis ni irrita ſunt.
Onacho nõ licet vota v oue
(D re ſine cõſenſu abbatis ſui:ſi
aũt vouerit frãgendũ erit. Itez
illud agatenſis concilij.
¶ Wonachũ nullus ſuſcipiat aut
oͤinerabſ abbatis ſui pmiſſu.
Onachum niſi abbatis ſui ꝑ

miſſu:aut volũtate ad alterũ

monaſteriũ cõmigrtẽ nullus ab⸗
bas ſuſciꝑe aut retinẽ pᷣſumat:ſed
vbicũq; fuerit abbati ſuo auctoꝛita
te canonũ reuocet᷑. ¶ Itẽ clericis
ſine cõmẽdaticijs l̃is epᷣi ſui licẽtia
nõ pateat euagandi. In mõachis
quoqʒ pꝛeſentis ſnie foꝛma ſeruet᷑.
quos ſi verboꝛuʒ ĩicrepatio nõ emẽ
dauerit:etiã verberibus ſtatuimꝰ
coerceri. Seruanduʒ quoqʒ ð mo-
nachis ſtatuimus:ne eis ad ſolita-
riaʒ cellulã liceat a cõgregatione di
ſcedere:niſi foꝛte ꝓbatis poſt eme
ritos laboꝛes aut pꝛopter infirmita
tis neceſſitateʒ aſperioꝛ abbatis li-
centia regula remittaturꝰ.quod ita
demuʒ ſiat vt intra eadezʒ monaſte
rij ſepta manentes:tamẽ ſub abba
tis poteſtate ſeparatas habere cel⸗
lulas permittantur. abbati quoqʒ
ſingulas diuerſas cellulas habere
aut plura monaſteria non liceat:ni
ſi t̃ pꝛopter incurſum hoſtilitatis
intra ciuitatis muros receptacula
collocare.¶Merum hoc intelligẽ⸗
dum eſt de monachis religioſe vi⸗
nẽtibꝰgbus vota ſpãlis abſtinentie

2 0 3

e 6 nſtituit. pſeuerare. non

ibi ſed in alio monaſterio
ut er de ſimo.veniens.io.
Cogant.ſed quare hᷣ eſt.cuʒ

eccleſia nõ dẽat fraudem facere

in ſuis õctibus.ut er̃ de dona.
per tuas. ⁊ Sctus dolo initus
nullus eſt ipſo iure. vt. xv.q.vi.
c.i.ut.ff.de dolo ⁊ eleganter.ſj
dic ꝙ lʒz hic dolus dederit cãʒ /
ctui.ipſe tñ non eſt deceptus ꝗ
ſe xpᷣo ↄiunxit.vel dic ꝙ h̊ potiꝰ
eſt imputandum fatuitati ſue qᷓ;
dolo illius.ut er qð me.cã cuʒ
dilectus.ſilr ↄciũ mr̃monij nðõ
reſcindit dolus.⁊ eſt ſi.er ð cõ
uer.ↄiu.ex parte.⁊.c. veniens.
in ſi.vbi ꝓpter deceptionem nõ
retractat᷑ ingreſſus.⁊ eſt miru⸗
ꝙ in ſpualibus ↄctus dolo ini
tus tenet:ſj cõtractus metu ini
tus non tenet cũ pʒ leges penitꝰ
grium ſit.nam ſᷣm leges ↄctus
dolo initus tenet lʒ reſcindatur
per actionem qð me. cůãö.
g Nod vero hec queſtio
Determinatur. S. rix.
q.i.in ſumma.
h U Irgines loquitur.de vir
ginibus talibus q̃ bñt vi
taʒ canonicoꝝ.de quibus agit᷑.
rii.q.vlt.c.vlt.Sʒ alie virgi/
nes dñt petita licentia recedere
ad diſtrictiorem religionem ⁊
non cã leuitaiis.vt er de regu.
licet. io.
Dnacho vonuerit. uel ẽt
ſi fecit votum pꝛiuſqᷓ in
tret monaſterium. rxrxiij.q. no
luit.⁊ intelligas de voto abſti⸗
nentie per qð alij ſcãdaliʒant᷑.
PD Onachum monaſteriuʒ
M qð eſt ſtrictius:vel ſi eft
ſtrictius ⁊ ſoꝛte tranſiuit ca leui
tatis.ut.xix.q.iii.ſtatuimus.

¶Item lericis. ſecũda pars.

m Aerberibus.moderate ta/
men.xlv.di.cum beatus.

n. Remittatur. ergo abbas

poteſt diſpenſare in remittenda
regula vt hic.⁊ de conſe.di.v.
carnem. Mam ⁊ diſpenſare po
teſt circa ordines.vt extra ðᷣ eo
qui fur.or.rece.cum.h.lator.æ⁊
circa canonem late ſententie.vt
extra de ſen. excom. cum illorũ.
ioan.

X—

Tauſa 18

a AKRchipꝛelbyter cuiuſd eccleſie. in anabne. De iure cõi nullus pot
bfe plures eccleſias niſi in ſex caſibus.ſ.qñ eccleſie tenues ſunt.vt.x.
q.iij.vnio.⁊ ſt vna pendet ex altera.vt ex de eta.⁊ qua.eã te.⁊ ſi bʒ

dudũ. ſi ep t cũ alie
er ciuitatem.vt.j.ę.c.i.in ſi.itẽ
ſi eccleſia adheret pbende.vt ex
de pꝛeben. extirpande.
b Oerine coͤnumeret

i. nõ intituletur:qꝛ; nõ dz;

onumerari ĩter clericos eiuſdeʒ
eccleſie. niſi ſt ititulatus:nec bʒ
vocem in electione cũ alijslʒ ꝑci
piat fructus illius eccleſie.qꝛ bñ
pot epᷣs vel eccleſia concedere ali
cui beneſicium alicuius eccleſie
non tñ eſt ibi canonicꝰ. vt. xvi.
q.i.poſſeſſiones qñq; ct habet pᷣ
bendam a non eſt canonicus. vt
tỹ de magiſ.quia nonnulli.alʒ
talẽ pꝛebendam teneat corpora
liter tñ dr̃ vacare de iure.vt ex
de conceſ.pꝛeben.a ec.nõ va.cũ
nfis. 7. c. litteras. .
c ¶ Dñis ſibi otrarijs. als bñ
pot: vt.ff.de oꝑ.li:.duox. (Ad
de ꝙ ſic ori ginaliter legit᷑ ma⸗/
thei.vi.⁊ luce.xviÄ.
d C Neceſſitatem.q.O.quid faci
et ergo clericus ſi hẽat pauperẽ
eccleſiam:? Rũñ.querat victuʒ ax
tiſicio honeſto.vt.xci.di.clericꝰ.
Sed nõne ſi eccleſia paupꝑ eſt dʒ
vniri alij. vt.x.q.iij.vnio.ſic ni
ſi iſte ſciẽs a pᷣncipio recepit pan
perẽ.vnde ĩputet ſibi.niſi qꝛ foꝛ
te poſtea eſt depanperata.Sʒ qᷓ
ro quam eccleſiam dicas paupe
rem.nungqd illam que valet. x.
marchas auri.vt.ii.q.vi.ante
riorũ.dico illaʒ paupereʒ q̃ ñ pᷣt
aliquem honeſte ⁊ ſufficienter ꝓ
curare.a preterea non põt hoſpi
tes ſuperuenientes recipere. vt
ex de preben.ð monachis.ĩmo
depoſito tantum relinquit᷑ qð
ſufficiat ſibi ⁊ ſuis.vt.l.di.ſtu⸗
deat.ſed cum oẽs hoſpites indi
ſtincte teneamur recipere. vt.lx
ij.di.quieſcamus.⁊ domus cle
ricoꝝ omnibus debet eſſe comu
nis.vt.xvi.q.i.qm̃qcꝗd ergo
requirit᷑ ꝙ ſii ditiſſima.nãa diui
tie bone ſunt dñmodo ſiat ex eis
miſericordia.xxx.di.hoc ſcxipſi
mus.expedit enim epis hr̃e diui
tes ſubiecios.nam impcriuʒ a/
bũdat ſi habeat ſubditos locu/
pleteſ.in auẽ.col.i.vt iudi.ſine
quoquo ſuffra.5.i.⁊ potius eli⸗
gendi ſunt diuites q; pauperes
in antẽ.de deſen.ci.S.ꝗbꝰ. ecõ
tra videt᷑ ſuffitere ꝙᷣ tiñ neceſſa⸗
ria habeat.⁊ illa neceſſitas ar⸗
tatur ad victũ ⁊ veſtiium.vt.xii
q:i.epiſcopus.ſed hoc obtinuit
Fʒ illa ipa.xli.di.epiſcopꝰ vileʒ
hodie vo creuit decꝰ eccleſie.cre
nitq; deus eccleſias.vt de conſ.
di.i.vaſa.dico hec omnia conſi
deranda ᷣʒ qualitatem perſone
7 ſitum eccleſie.aliquid eniʒ ſuf
ficit vni qð non ſufficit alij. vt
xli.di.non cogantur.⁊ minus
ſufficii manenti ex vias cõmu⸗

vnam intitulatam ⁊ aliã cõmendatã.vt.j.e.qui plures. ep de elec.
s8 diſpenſat cũ aliquo.vt. lxx. di.ſanctoꝝ. ꝛvbi eſt paucitas boĩuʒ. ſ.

vel alicuius diſtrictionis que gene⸗
raleʒ cõſnetudinem ſuoꝛũ fratrum
excedat ſine abbatis cõſenſu vone/
re nõ licet:ne ſuper eos fratres ſcã-
daliʒent᷑.cã etiã illoꝛuʒ ſtatutum eſt
hoc:qui regularẽ diſciplinã ſubter
fugientes peregrinationis ſue vo/
ta ſibi aſſumũt:qð nec mõacho nec
alicui dericolʒ:ne hac occaſione ad
ſeculareʒ cõuerſationeʒ redeat.
Kchipꝛeſbyterꝰ
cuiuſdaʒ eccleſie
pꝛepoſituraʒ al-

teriꝰ accepit:nec

pꝛioꝛez vult reli
quere.ſeculariũ
quoqʒ negocio-/
ruʒ ꝓcuratoꝛ ef-
ficitur daris ⁊ fulgidis veſtibus ſe
exoꝛnans ab epᷣo ſuo coꝛrigitur:re
licto officio ſuo ad ſeculareʒ iudicẽ
habet confugium. Pꝛimũ que
ritur:an dericus i duabus eccleſijs
poſſit conſcribi. ¶ Secũdo:ſi vnã
voluerit relinquere:an liceat ei ad
aliã trãſire. ¶ ¶ Tertio:an pꝛocura
tiones ſeculariũ negocioꝛũ dericis

liceat ſuſcipere. ¶ Quarto:ancla-

ris ⁊ fulgidis veſtibus eis omari ex
pediat.¶Quinto:an ab epᷣo coꝛ·⸗
recti ſuum officiuʒ relinquere:⁊ ad
ſecularem indicem confugere va⸗
leant. OQ. (̈.
Nodnabus eccleſijs
aliquẽ connumerari
poſſe ſeptima ſyno-
dus pꝛohibẽt dicẽs.
In duabus eccle
ſijs clericus conſcri-
bi nullo modo debet.

C Zericus ab inſtanti tꝑe nõ cõ⸗

numereturꝰi duabus eccleſiſ.
negociationis eni hocẽ ⁊ turpis lu

cri pꝛopꝛiũ cõmodum:⁊ ab eccleſie

conſuetudine penitus alienuz. Au⸗
diuimus enĩ ex ipſa dominica vo⸗
ce:ꝙ nemo poteſt duobꝰ dominis
ſeruire:aut eni vnuʒ odio habebit:
7 alterum diliget:aut vnum ſuſtine
bit: ⁊ alteruʒ contẽnet: vnuſquiſq;
enim ᷣm apoſtolicam vocemiĩ quo
vocatus eſt:in hoc debet manere:
7 in vna locari eccleſia.que enim ꝓ
pter turpe lucruʒ in eccleſiaſticis re
bus efficiuntur: aliena conſiſtunt a
deo.ad vite vo huius neceſſitateʒ
ſtudia ſunt diuerſa. Ex his ergo ꝗ
voluerit acꝗrat coꝛpoꝛi oppoꝛtũa.
ait eniʒ apłus:ad ea que mihi opꝰ
erant:⁊ hi qui mecũ ſunt:miniſtra/

uerũt manus iſte:⁊ hoc quidem in

hac vrbe ſernanduʒ.ceterum in vil
lis que foꝛis ſunt ꝓpter inopiã ho⸗
minũ indulgeat᷑. ¶. Sed dueeccdle

E

pꝛeeſſe valet.

nes qᷓ in vijs:⁊ cdnſuetudo ꝓuincie in hoc ſeruanda eſt: vt.S.diſ.iiij.erit.
⁊.xxix.di.ſciendum.(Adde ꝙ ita de apoſtolo nt ſeꝗt᷑ legit᷑.Actuũ.c.xx.

¶ In villis. pot autem aliquis er ciuitatem br̃e plures eccleſias.⁊ boc

ides qꝛ er ciuitatem ſunt pauci clerici.⁊ pꝛopter paucitatem clericoꝝ mul
ta permittuntur.vt.lv.di.priſcis.item ea rone qꝛ ꝗ ſunt eẽ ceiultatem non

ſie intelligunt᷑ ecclie duarum ciuita
tũ in quibꝰ nullus debet conſcribi.
CVñ ĩ chalcedo.conci.ſtatutũ eſt.
Deeodem.
CU Lericũ din duarnʒ ecdeſijs ci-
A uitatũ conſcribi non opoꝛtet.
CSed econtra nõnũqᷓ; eps ciuita
tis vnius efficitur archiepᷣs alteriꝰ
ciuitatis:nec tamen pꝛioꝛeʒ eccleſiã
deſerit:ſed pꝛioꝛ eccleſia quaſi com
mẽdata relinquit᷑:ſcða q̃ſ intitula-
ta babet᷑. C Uñ Zeo.iiij.ſcribit.
In vna eccleſia titulatus altera⸗ʒ
ſibi cmendatam poteſt habere.
Vi plures eccleſias retinet:
vnam quidẽ titulataʒ: aliam
vero ſub cõmendatiõe tenere dʒ,
¶ Sic ⁊ illud agathen. concilij in
telligendum eſt.
BSuobus monaſterijs vnus ab/
bas pꝛeeſſe non poteſ.
um abbatem duobus mo
naſteriis pꝛeſidere inte rdici⸗/
mus. C& Poteſt etiam vtriqʒ tan-
; titulato pꝛeeſſe:ſed iure ſpãli nõ
cõi.ρ Unde Gregoꝛius.
CAnus epiſcopus dnabus pꝛeſi-
citur eccleſfijss.

B Elatio cleri ſimul ⁊ populi

terracinenſis gentis nos val

de letiſicat: ob hoc ꝙ de tua frater-

nitate bona teſtatur.⁊ qꝛ ðfũcto põ⸗
tiſice ſuo petro ſibi cardialẽ poſtu-
lant te conſtitui ſacerdotẽ:eoꝛuʒ de
ſideria neceſſaria cõplenda eſſe pꝛe
uidimus.tota ergo mentis intẽtio/
ne ita lucrum aiaruʒ dño noſtro fa-
cer̃ feſtinato: vt digna te merces an
te conſpectum eius in die retributõ
nis inueniat.quicquid vero de pꝛe
dicte rebus eccleſie vel eius patrio/
nio ſeu dlerici oꝛdinatione pꝛomo-
tioneue ⁊ omnibus generaliter ad
eum pertinentibus ſolerter atqʒ ca
noniceloꝛdinare facereq; pꝛonuide-
ris:liberam habebis quippe vt ſa
cerdos pꝛopꝛius modis omnibus
facultatem.
T Lud quoqʒ fraternitatem tui
am ſcire neceſſe eſt: quoniam
ſic te pꝛedicte terracineñ.ecdeſie car
dinalem eſſe conſtituimus ſacerdo
tem:vt ⁊ fundenſis eccleſie ponti/
fex eſſe nõ deſinas :nec curam gu
bernationemqʒ eius pꝛetereas:qa
ita fraternitati tue ſepedicte terraci
nenſis eccleſie curam iniungimus:
vt fundenſis eccleſie tibi iura pote-/
garene nullo modo ſubtrahamꝰ.
¶¶ Mon enim porteſt vtriq; pꝛeſi⸗/
dere tanqᷓ; titulate:ſʒ vni tanq; cõ-
mendate:alteri vero tanq; titulate

ita cito inueniunt illos ꝗ
bus ſua artiſiciola vẽdat
nec ita ↄueniẽti ſoro hñt
ola ſicus uli qui ſunt in
ciuitate.io.
33 due: eccle c̃.

an
gμ¾ Lericum ac.

hb Ai plures. ſub cõ
Qnm

endatione.⁊ il⸗
liꝰ eccleſie non eſt pꝛelatꝰ
ſed potius ꝓcuratoꝛ. ut.
lxi.di. obituz. ⁊. c. cathi⸗
nenſis.⁊ qui cõniẽdauit
põt reuocare qũ vult.nã
còmẽdare nihil aliud eſt
iy deponere.vt. ff. depo

ſiti. lucius.ff. de ver.ob.

cõmendare. i.

.i MNuz abbatẽ. duo

b. S. ꝓpri. ca. 7. q.
k M Elatõ. cardialẽ.i.
Apꝛopꝛiumepm.

I¶ Canonice. nũgd talii

foꝛmis erat in litteris ꝓcu
ratorijs.ut ſic ſcribat᷑.vt
gcꝗd canonice uł legitie
p eü fuerit ordinatuʒ.ra⸗
tũ habebo certe ñ.ut.ff.

ð ꝓcu.ſi ꝓcuratorẽ.er ðö

ↄfir. cũ dilecta. in fi. nã
ſi illegitĩe aligd fecerit p
curator nõ reſcindit᷑ ſnĩa
tor.ex ð offi.iudi.cuʒ oli
io.certe talis pꝛocuratox

nð valet.qꝛ ſemꝑdiceret
dñs illum nõ eſſe legiti⸗

mũ actũ.⁊ vidi ꝑ dñʒ.h.
talẽ ꝓcuratorẽ in concilio
repꝛobari.b.
m C Seſinas.5S. di. Ixe
xix.c.i.contra.io.ſed illð

eſt ius commune. boc ſpe

tiale.vii.q.ði.petiſti.b.

n ubtrabamus. niſt
illud apponeretur. ſtati,5

qcito conſirmaſſet eum

in ſecundo epiſcopatuva

caret pꝛimꝰ.extra de ele/

cti.cum in cunctis.j.e.q.
li.ſi quis iam tranſlatꝰ.

ſecus tamen in alijs bene
ſicijs eſt.nam ibi in reci⸗
piendo vnum non vide/
tur renunciare alij. extra
de teſta.officij. nam ⁊ ſi
vxor recepit ſibi aliquod

legatum a viro.nõ ideo
renunciat doti.C. de rei

vxo.act.l.vnica. S.ſcien
dum.io.

ſt⸗
decum
reaui⸗
gf
ileede

A
d
ſtalitr⸗
ſenluse
ſca ole
emin.l
lleſͤei
ſtret:ſtu
td en
difoluit
pale:vl.
ſen. 1et
lieritabt
pot due
in.8.e.
gs babe
Rral
hpoſte
.
ſaorchu
nh goei/
ſet ſpoſfb.
(Soicz
leras ſolide
useſteſeci
fequront.
Erdeceri.x
4CMdop
Pena ſtatul
Kaliaein
wigvi⸗

Alut non

i.
(Renil
Peti reſtu
CAng
one. none
ytleguinn
b (Ruoe
ſchrillecui
gum eſtpon
poſtbu. imp⸗
CPohi
Pagatentzr
Kenplum
pue.
1Uemni
tas,

zü
9 tranſta⸗
Gocueſt confi
hius poſſeſſio
etcäinane
tutinpnie

üuulictit

detonecn
unſtſelte
amnain
madſpſä
giunn
Meringliaeeh
ſmmatllamg
Aanonico vreß⸗
Gucepiſcopi .
nſiuton
Npa poeſt
nnie ten leg
nmipotfi

liehi

i XXI OQ .II 04
Aicn 8 Ai vero. Hec queſtio terminat᷑.lxxi.di.c.iii.⁊.iij. Sed qꝗd enim credendum eſt papam velle iura alioꝝ diminuere. vt.xir. di. ecce.⁊ c. nul⸗
kiuei ſi aliquis epᷣs receperit clericum alienum. de hoc varie pene lus. Et quicgd facit. intelligendũ eſt ſine pꝛeiudicio alioꝝ facere. vt. ix. q. iij. nũc
ſendg ſtatuunt᷑.quidã canones dicuntvtrunqʒ eſſe excicandũ.quo vero. C. de eman. nec auus. nec inde naſci debet iniuriarũ occaſio. vñ iura pꝛo
dluennn uſqʒ cdericꝰ reuertat. vt.lxri.di.clericos.ſʒ dĩ hic in.c.i. uter dierunt.vut.er de accu.qualiter.C. vñ vi. meminerint.nec dr in conſtitutione ꝙ
hniun ſin qʒ ſit deponẽdꝰ.in ſecundo.c.di ꝙ eſt remouendus ad tps ab officio.xn romanus.pontifex debet diſpenſare.ſed ꝙ poteſt diſpenſare. Sed per boc verbũ
Bfgcuni de cum diuerſe pene ſint poteſt non imponit᷑ neceſſitas.
niiiſant ſatute:iuder põt inflige . ff. de offi. pꝛeſi. ſepe. ⁊.l. ſe. ⁊ l
Aiſanin re quã magis viderit ex/ AUi vorelicta ſua ec C Obijcitur auteʒ illud chalcedo Srommene ſe dicatur. no ND
. pedire.er vt li.nõ conte. cleſia ad aliã trani- nen. conci. excludit᷑ de gliſe arUi g i.
lrnt, n.Fin doeree de offi. re voluerit nequadᷓ HNibil commune babeat cum ec mrpennima che ammen
ſen ae Qomia. dimiſſoni⸗ ſine dimiſſoꝛijs litie geſ p:ꝛioꝛi:qui de vna ad aliaʒ trã nouo. vt. C. de appel. pcipimꝰ.
ncliimnetf, iſ. pʒ enĩ ꝙ ñ ſuffiẽ ris ſui epiſcopi ſuſci tus eſt. 1eſtab in fi. ⁊ quotiens noua actio vel
noneſe tali traſlatione tacitꝰ cõ . biatur. Cngde in B JIquis i traſlatus e ab vna nanu inainanlgekveine no .
spannd ſenſus epi. vt. lxxi. di.c· i. vu Enocd legitur. ecceſia in aliam: nibil habeat itur:ni eerbr⸗ ol .
gne , ſed ſolenis actus ſic. C. ö ¶Sine dimiſſoꝛijs litteris in alie-· commune cum pꝛioꝛi ſiue ſub eccle ade ende⸗ ſaier cis . 1 na
gichiti anap ii Sed ane⸗ na eccleſia dericus non oꝛdinetur. ſia conſtitutis martyribus ſiue in Werattones quas diri. lxrx. di. ſa
grgaimtei dens aue ekeus gnn Noniaʒ d iuerſarũ eccleſarũ parochiis ſiue zenodochiis aut eo- cox. Ecomtra videt non pot
ltit ei ſentver taci v9lel⸗ alerici ſuas in quibus oꝛdina rum negociis. eos vero qui auſi ſue ¶ſunt. qꝛ etiam iure antiquo pua
N diſſoluit mfimoniuz car ti ſunt eccleſias relinquentes ad ali⸗ rit poſt oꝛdinationeʒ hbuius magne batr eps iur dãdi plura beneſicia
RK nale: vt.xxxiii.q.v.qvro os concurrunt epos:⁊ ignoꝛãte epi ⁊ vniuerſalis ſ vnodi agere que ꝓ vel ex gratia quadã poterat ils
gilbrü rem. t eſt rõ quare a pio ſcopo pꝛopꝛio in alienis cõſtituun bibita ſunt:ſtatuit ſancta ſ vnodus un habui mee tehnn . 4
niaa nerit bſolut g nemo eccleſijs: vbiotingit eos ſine ſui era cadere ð pꝛopꝛio gradu. ¶ Aliud Reg. tecr feſenieellt en bit pa
i. ne Srob tei ali Minatione permanere. pꝛecipimus eſt tranfferri: atqʒ aliud pꝛopꝛia te- pa tatũ expᷣmat᷑: aliiñ poſſũt
Aud aniti gs babererprebenane in ammodo: vt nullus clericoꝛũ oino meritate trdſire.illud apoſtolica au vt. xcv. dir illud. na qõ de vno
nunen diuerſis epatibꝰab vrro in quocunqʒ gradu ſit licentiaʒ ba- cctoꝛitate fieri licet. hoc vero omni- qf: de alio negat.xxiij·a. iij.ſoꝛ
Vinin qʒ poſſet iudicari ꝛ ord beat ſine dimiſſoꝛijs litteris ſuiepi bus modis pꝛohibetur. ¶ Sicut terrv. dl.aualie Rc argummes
– nani Etne nrcti nel⸗ ſcopiin altera conſtitui eccleſia.qui ninem denbue eccleſiis nn⸗ po⸗ n wenuarnauert n re
niell gte r1:qð eẽñ che ia ſeque d0 bocam ogono obſerus nerit ad en nde dan nom vler enia m iubet.oĩbus alijs nubere ꝓhibe
annmhn ret ipoſſibilitas iuris. oppꝛobꝛinm eius qui oꝛa mauerit . er tur.ff.de cõdi.⁊ demon.cũ ita.
lwnntgreci teras ſoliꝰepᷣi vbi epᷣs no ſine ratione ſuſceperit. Ana eccleſia duobus ſacerdoti diſpẽſare:ꝙ aligꝗs ſit intitulatꝰ
W tus eſt: ſed ĩ remotis epiſ tem ex conci.hiſpalenſi. bus dundi non poteſt. in diuerſiſ eccleſijs diuerſoꝝ cpi
— eE lenent. v. dgllla. vt ¶Acd aliam eccleſiam traniire cde Zene lendanen eeſeſayn⸗ ſrarildl boeeel iade
gnudih er ge cler i. peregri. ci. rico non licet ſi pꝛopꝛ js miniſterijs pꝛeſbyter debet eſſe:ita ipſa q̃ ilitas iuris:
minet ;1)oo¹̈b»ͦis-zide (uafuerit oeſtunta ſponſa vel vxoꝛ eius dicitur nõ po betrecipef ordies ab vno 1 ab
doffioi hl pena ſtatuit᷑ cũ eps iſtitu itevt ſi quis deri I·teſt diuidi inter plures pꝛeſbyteros alio ⁊ ſtare mandato vnius ⁊ al
btlispan it aliquẽ ĩuitis patronis. Zacuit: vt ſi quis clericus mi/ terius cũ tamẽ mãdata illorum
ngſnplum xvi.q.vij.decernimus. Kſierijs eccleſie pꝛopꝛie deſtitu- ſed vnuʒ tantummodo habebit ſa poſſeteẽ ↄtraria: t ille iurauit o
umndeſelgi⸗ ¶Lacuit.exceptiõis. tis ad aliã tranſitũ fecerit:cõpellen⸗ cerdotem:qui eam caſte 2 ſyncere bedit̃ vtriſqʒ. Iẽ qꝛ nemo ðbet
iuniiniit, i. excuſationis. te ad quem cõfugerit ſacerdote ad regat. vnde interdicimus vt nullꝰ ordinaf dericũ alteriꝰ dioceſis
nugtihnente ¶ Reſtituat. a ſii poteſe eccleſiã quaʒ pꝛius incoluerat reuer reſumat eccleſiam inter duos vel ulrecipef ſine dimiſſorijs litte⸗
i it . rſtinntio dlerrorch tatur. ꝗ vero eum ſuſceperit: necſi plures diuidereꝰ: quia eccleſia chꝛi- 3 aſrar naceafme bun
inugaf Gne Fon 2ung deponiur ne vllo ſtatim niſn exceptiõis ad/ꝓ- ſti wrge rſtonſ⸗ debet eſſe 8 ſcoꝛ⸗ bac ĩpoſſibilitatẽ iuris ſol?papa
cüpenſtib. b ¶ Reuocariapſo iure. ;diu eum reſtituat:cõione ſe Pua C Cond uctieus quoqʒ pꝛeſby teriſ qð dicit maioribꝰ.vt lol⸗ papa
rabamns nicf ſicut ille cui ad tpᷣs ĩterdi tum cognoſcat.deſertoꝛeʒ autẽ cle⸗ eccleſia committi non debet. poſſit diſpenſare de maioribꝰ.
Orfn l ;. ctum eſt poſtulare.ff. de ricum cinguloshonoꝛis atqʒ oꝛdis .Unde Innocen.i. epiſcopi autẽ de minoribꝰ. Iteʒ
finiſtuan poſthu. imperatores. ſui exutum aliquo tempoꝛe mona⸗ ¶ Conducticijs pꝛeſbyteris ecchia ſed e X dlei:⸗eumn tari 88
haſofunn Mrobaganone PH. ſterio relegari cuenit: ſcq; poſitea non cõmittatur.. Eprobinanopoted anenial⸗
—— 5 * i in mõaſterio eccleſiaſtici oꝛdinis re Recipimusꝰetiam ne condu Item non dico eum ſtatim pri⸗
= ren n. tg. ij. ltet nocarib. Naʒ nõ poterit in talibus cticiis pꝛeſbyteris eccleſia cõo⸗ natum priori eccleſia.niſi quã
munͤ k Licentia.i.impuni ꝓpagatõis aboleri licẽtiaꝰ:niſi ſſe mittatur:ſed vnaqueq; eccleſia cuai do delicentia epiſcopi tranſit.
untinnt . tas. Zas in granſtacas rit in eis per coꝛrectionem diſcipli - facultas ſuppetit pꝛopꝛium habeat Rocenn non Hoten hen une ⸗
1 IIS 1 „Seee. *
umni BGS ninn . aamann ni ne ſubſecuta coꝛrectio. acerdotem. Aunt uelinnn in .
acet o cũ eſt confirmatꝰ⁊ a eſt reuocari a priore.vil.q.i.n
naen . us poſſeſſionẽ. vt eẽ ð oportet. ⁊.c.ſi qui vero.vel ad
epet nkle elec.cũ in cunctis.ſed ꝓpter ſolam confirmationem nð perdit ius qð ba- cautelam epiſcopus coõmendet ei ſecundaʒ eccleſiam. vel det ei ſub conditiõe ſi po
N buit in pꝛiori ecleſia.niſi adeptus ſit poſſeſſionem. vt.xcij.di.ſi qui epᷣi.? teerit obtinere diſpenſationem.a adde quod diri.ixx.di.ſanctorum.
u imtellige qñ eſt tranſlatus de auctoritate epi ſui.⁊ in eo caſu poteſt intelligig m ¶ Sine ſub eccleſia.i.ſiue prior eccleſia fuerit monaſterium ſiue parochia
4

ey de conceſ.pꝛeben.⁊ ec.non va.litteras.⁊ er de pꝛeben.de multa.alio
quin ſi ſine licentia epi iranſit:nõ ipſo iure vacat prioꝛ eccleſia.ĩmo pꝛioꝛ
epᷣs põt eũ repetere.vt.vii.q:i.nõ oportet.⁊.c.ſi ꝗ vero. vel dic ꝙ vacat
Sꝓtum ad ipſũ.io.Ego credo ꝙ pꝛior eccleſia eũ poſſit repetere.cũ eo ſit

⁊c̃.nil ſe intromittat ammodo de negocijs prioris eecleſiel..

erit vnus prelatus.

Icut non poteſt. S. xvi.q.i.ne pꝛo cuiuſlibet.extra de fi.preſby. ꝓpoſuit.
contta.vii.q.i.illud.Sed plures poſſunt eſſe in eadem eccleſia:ſed tantũ

ſpoliata.ut er de reſti.ſpo.ꝑ totũ.b. Itẽ ſi aliquis recepit bñficium ſim
pler in alia eccleſia.nõ ið perdit priorẽ eccleſã vłpꝛebẽdam. dũmodo nõ
ſumat illam pꝛo titulo.poſſunt enim canonici dare ſimplex beneſicium ñ
canonico.vt er de magiſ.qꝛ nõnullis.⁊.xvi.q.i.poſſeſſiones. Sed nun
quid epiſcopi poſſunt diſpenſare circa pluralitatẽ ſtipendioꝝ. cum dicat᷑ ĩ
illa conſtitutione de multa:ꝙ per ſedem apłicam poteſt diſpenſari.⁊ ꝓbo
ꝙ poſſint:qꝛ a canone permitii᷑ eis diſpenſatio.lxx.di.ſanctoꝝ.⁊ ſicut ha
bet papa poteſtatẽ circa epᷣatus.ſic epi circa eccleſias.er de exceſ.pꝛela.ſiẽ
vnire.itẽ qꝛ legiſlator ſibi nõ ſeruauit ſpecialiter diſpenſationeʒ cũ dixit ro
manũ pontiſicem poſſe diſpenſare.ergo alijs permiſit.vt.er de ſen.excõ
mu.nuper.nõ enim qr in conſtitutione ſolum papam poſſe diſpenſare. ſʒ
aliud eſt dicere ſolum papam:a aliud papam.exira de teſta.requiſiſti.Nð

o Diuigere. ita qð vna maneat. Sed ſi eſt eccdleſia nel prebenda abundans:ðᷣ
