es ⁊ cõſumati ſũt dies luctus.vtra⸗-
qʒ; ergo obſeruatio hʒ auctoritatẽ:

qua neceſſarium pietatis impletur

officium. Augere autem ⁊ triſta
ri taʒ pro noſtra qᷓ; pro alioꝝ moꝛ-

te Cyprianus ꝓbibet diceens.

CNec pꝛo noſtra:nec pꝛo aliorũ
moꝛte triſtari debemuug.
AVã prepoſterũ eſt quã ꝑ uer⸗
(A uʒ vt cũ dei volũ tatẽ fieri po
ſtulemus quãdovocat nos ⁊ accer

ſit nos de hoc mũdo:nõ ſtati volũ⸗/

tatis eius imꝑio pareamus: obniti
mur ⁊ reluctamꝰa pertinaciũ more

ſeruorũ ad cõſpectuʒ dominicũ cũ

trimcia ⁊ merore ꝑducimur exeun-

tes iſtinc neceſſuaus vinculo nõ vo

p APro valde. bic au/

guſtinꝰ diſtiguit q̃ttuor
genera hoĩum. ſ. valde
bonos ⁊ mediocriter ma
los.· MPro valde bonis ñ
eſt orãdũ:qꝛ iniuriã facit
martyri qui oꝛat ꝓ mar
tyre.ut e de cele.miſ..
vlti. Itẽ nec valde malis
proſunt: ſed mediocriter

bonis ꝓſunt ut citius li-/

berent᷑ ab igne purgato
rij.mediocriter malis ꝓ
ſunt ad hoc ut minꝰ pu
niant᷑:nũqᷓ; tñ liberabun
tur. ⁊ ʒ hoc ẽt pʒ ꝙ of̃o⸗
ne ſpãli oꝛamꝰ ꝓ illis ꝗ

deceſſerũt in moꝛtali.dũ

mõ nõ ſint ſũme mali.lʒ
ar. ſit Z.ð.e.ꝓ obeũtibꝰ
Sed pone ꝙ aligs dat

elemoſynã ꝓ eo qui de

ceſſit ĩ moꝛtali pctõ quiẽ

mediocriter malꝰ:elemo

ſyne uel orones proſunt
talibus ad mitioꝛẽ penã
ut hic dicit.ergo aliquan

tulũ de pena ſublatũ eſt.

Ponamꝰ ꝙ centeſima
ps pene ſit ſublata ꝑ vnã
elemoſynã:ſi gᷓ dent᷑ cen

tũ elemoſyne tota pena
erit remiſſa.g iſte libera
bit qð hic negat. Ad h̊
dico ꝙ ſi pᷣma elemoſy⸗/

na tollit ceteſimã ptẽ pe⸗
ne ſcða elẽoſyna ẽt tollit

tantã pena:ſʒ nõ ttã in
quãtitate ſʒ tãtã ĩ ꝓpor⸗

tiõe:⁊ ſic ſꝑ alig rema⸗

net de pena. ſic ſoluo il
lud qð obijcit᷑ ð idulgen

tijs:ꝙ ſi pꝑ oblationem
vnius ðᷣnarij tollit᷑ q̃rta
ꝑs pctõx mortaliũ uł ve
nialiũ ꝑ oblationẽ ſcði ðᷣ

narij tollitur tantum in
propoꝛtione non tantuz

in quãtitate ⁊ ſemper ali
ad reanet:lʒ omne argẽ⸗
tum effunderetur.

q QAia. lect. ſ. gene
0 ſis.ꝗqnãgeſimo pᷣ⸗/

mo.⁊ ðᷣuteronòij.xxxiiij.
2£ ſtulemus.cũ dici⸗
inus:ſiat voluntas tua
⁊ eſt arg.ꝙ ope id com/

plere debemus qõ voce

proteſtamur. diſti. xxiij.
pſalmita.

n
dchends
nocztre
anuseni.
noni
ſcten
inh
ſonn
tomnnia
gurh
betvrnan
ſholpoſſ
nibustum
(Haceg
leglougin
lenio po.In
cpiſtola pal
ſociij⸗
Aben
ſnone
Aadegann
lpogtabie
Kiien 4
6„ i
gooſt
go tenent
bnöichlae
gtoꝛſtalts hi
ſprinass
in euungel
.)
Demnortn
glineſaunt
ſitepmunt.
ligechur lun
nurganoniorn
uumur viſio
ſe kuendum.
Fuunt viſone
auid agatur
bägegong.
Rſcantgan
vicktneliſd
Ni dicuntur,
gueunteis

lunſen
Eltelbers
g. Ab
nüdenoß,
Kmäͤpeepe⸗
ſrmäei
Gndäͤi
litilper
pülgtn⸗
eſehoel.
elsinlgn
Pohinoten
njtöltär
honalüͤrkwe
laioneſcis
Funpun i
on unenz
Ilenperai
nbeange⸗
Nur.
o.. gne
igrimoß⸗
nus cüdi⸗
oluntusu
opeſccon⸗
nt
rwin.

Inniti. ſic. xxiij.qꝗ.v.
ad ſidem.⁊ ſic eſt ar.ꝙ ñ
debemus conſequi com
moduʒ ex eo qð inuiti fa
cimus:ut.ff.ad trebel.ſi

patroni..ij.ſic.xvij.q.

iiij.ſunt qui opes.xiiij.
q.i.ſciendum.
bBicungqʒ. libera

foꝛtuna mors eſt

capit omnia tellus Que

genuit:celo iegitur qui ñ

habet vrnam. ar. cötra.

Molliꝰ oſſa cubant ma

nibus tumulata ſuoꝛuʒ.
Adde ꝙ ua ut vf itex.

legit᷑ oꝛiginaliter in pſal

terio psxxiij.⁊ ĩ prima
epiſtola pauli ad Theſa

c Abent. neſciunt.
non credunt. io.

Adde ꝙ auẽtas apoſto
li poſita hic in fine ſcribi
tur iBns ad Theſalo.

Ni dinina. reli⸗

gioſis.illi enĩ ma
gis tenent᷑ abſtinere ab
bmði qᷓ laici.(Adde au
ctoꝛitates hic poſite hñt᷑
ĩ prima ad Theſa.c.iiij.
⁊ in euangelio Yoãnis.

eg De moꝛtuis.ſciant.
4

li neſciunt niſi qð eis
ſcire pꝑmittit᷑.ſitiᷣ nec bo⸗
ni ꝗ adbuc ſunt in igne
purgatoꝛio:qꝛ adhbuc nõ
ſruumur viſione dei. vt
J.e.fatendum.ſed boni ꝗ
fruunt᷑ viſione dei ſciunt
quid agatur hic. iuxta il
lud gregoꝛij. Quid ẽ qð
neſciant qui videnteʒ oĩa
vidẽt ⁊ alij dicunt ꝙ bo⸗
ni dicuntur ſcire omnia

que ſunt eis neceſſaria.

XIII

lũtatis obſequio:⁊ volumus ab eo
pꝛemijs celeſtibꝰ honoꝛari:ad quẽ
venimus inuiti. Idẽ nobis auo
ipſis minimis ⁊ extremis quotiẽs
reuelatuʒ eſt qᷓ; frequenter atqʒ ma
nifeſte de dei dignatiõe pᷣceptũ eſt:
vt cõteſtarer aſſidue:vt publice pᷣ
dicarẽ fratres non eſſe lugẽdos ac
cerſione dominica de ſeculo libera
tos:cũ ſciamus nõ amitti ſed pꝛe⸗
mitti recedentes pꝛecedere vt ꝓfſi-
ciſcentes ⁊ nauigãtes ſolent.
NItem Joannes chꝛiſoſto.i epi⸗
ſtola ad hebꝛeos.
Erx puſillanimitate moꝛtnos in

gere contingit.

Bicunqʒ ſepeliamur:dñi ẽ
terra ⁊ plenitudo eius.ſᷣm qð
opoꝛtet fieri efficiatur. lugere auteʒ
7 deploꝛare ⁊ lamentari eos qui ab
hac vita decedunt ex puſill animita
te contingit.hoc autẽ ex de ſperatio
ne future reſurrectionis intelligitur
vnde ⁊ apoſtolus nõ ſimpliciter ait
Nolumus vos ignoꝛare ð doꝛmiẽ
tibus:vi nõ contriſtemini:ſed addi
dit:ſicut ⁊ ceteri qui ſpẽ nõ hñt.pie-
tatis nãq; affectu humanitatis in-
tuitu moꝛtuos lugere nõ pꝛo bibe/
mur ſicut nõnullos ſanctoꝛuʒ alio-
rum exequijs pias lacrymas impẽ
diſſe legimus. inc etiam Ana
Naſins papa. .
Qnm ſpẽ ſture reſurrectiõis ba
bẽt: de moꝛtuis mari nõ debent.
Abent foꝛſitan illi inſtaʒ logi
doloꝛis excuſationem qui vi/
lam alterã neſciunt:qui de hoc ſe⸗
culo ad melius eſſe tranſitũ nõ cõſi
dũt. Nos autẽ qui hoc credimus ⁊
docemus:triſtari mmiũ de obeun-⸗
tibus nõ debemus:ne qð apud ali⸗
is pietatis tenet ſpeciẽ:hoc magis
nobis in culpa ſit.nã diffidẽtie quo-
damodo genus ẽ:cõtra hoc qð ꝗſ

dʒʒ pꝛedicat q̃rere iuſtitiã amãs:di-

cẽte apoſtolo.nolumus vos igno⸗
rare ð doꝛmiẽtibus vt nõ cõtriſte-
mini:ſicut ⁊ ceteri ꝗ ſpeʒ nõ habẽt.
CArẽ ex ↄci.toleta.iij. SRe eod?᷑.
Ui diuina vocatione ab hac
vita reced ũt cũ pſalmis tãtũ
modo ⁊ pſallentiũ vocibus debent

ad ſepulchrũ deferri.ſufficiat auteyʒ

ꝙin ſpe reſurrectiõis chꝛiſtianoꝛuʒ
coꝛpoꝛibꝰ famulatus diuinoꝝ ipẽ-
dit᷑ canticoꝛũ.ꝓhibet ⁊ nos apoſto
lus ſanctꝰlugere defunctos dicẽs.ð
doꝛmiẽtibus aũt nolo vos ↄtriſta/
ri ſicut ⁊ ceteri ꝗ ſpẽ non hñt.⁊ dñs
nõ fleuit Laʒarũ moꝛtuũ:ſʒ ad hu-
ius vite erũnas ploꝛauit reſuſcitan
dñũ.Si aũt põt hoc epᷣs oĩbꝰchꝛiſtia
nis ꝓhihere non moꝛet agere.reli-
gioſisꝰaũt oĩno alitcr ſieri nõ debẽ
cẽſemus.ſic eniʒ chꝛiſtianoꝝ ꝑ om-
nẽ mundũ humari opoꝛtet coꝛpo-/
ra defunctoꝝ. ¶C De moꝛtuis autẽ

queruur vtrũ ſciant?ea que a viuis

gerũtur. Iſaias ex perſona populi
afflicti ait. Abꝛaam pater noſter ne

Q I

ſciuit?. Auguſtinus quoqʒ in li-
bꝛo de agenda cura pꝛo moꝛtuis il-
lud idem teſtatur dicens.

Woꝛtuier le neſcium quid bie

a vinig geratur.
ſtendum eſt neſcire quidem
moꝛtuos ꝗd hic agatur dum
bic agit.poſtea vero audire ab eis
a binc ad eos moꝛiẽdo pergũt:nõ
quidẽ omnia ſed q̃ ſinunt᷑ etiam iſti
meminiſſe:⁊ que illos ꝗbus bec in/
dicantur opoꝛtet andire.poſſunt ⁊

ab angelis:ꝗ rebus que hic agun

pꝛeſto ſũt:audire aligd moꝛtui:qð
nunc quenq; illoꝛuʒ audire debere
iudicat:cui cuncta ſubiecta ſũt.mul
ti quoqʒ ad viuos aliquos ex moꝛ/
tuis venire creduntꝰ:ſicut econtra-
rio paulum ex viuis in paradiſũ ra
ptũ eſſe diuina ſcriptura teſtatur.
WDehis autem qui in patibulis
uſpenduntur:queritur an iuxta ec
dleſias ſint ſepeliendi¶ De quibꝰ

etiam in maguntinenſi concilio ita

ſtatutum eſt.

C Vonẽ denegada cõmunio bis

qui in ꝰ nibilis ſuſpenduntur.
Veſitum eſt ab aliꝗbus fratri
Aus de his g in patibulis? ſuſ
pẽendũtur pꝛo ſuis ſceleribꝰ poſt cõ
feſſionẽ deo peractã: vtrũ cadaue-
ra eoꝛũ ad eccleſias deferenda ſint:

⁊ oblatiões pꝛo eis offerẽde:a miſ⸗
ſe celebꝛande an nõ:quibus rñde⸗

mus:ſi de oibus peccatis ſuis purã

confeſſionẽ agẽtibus? digne peni⸗

tẽtibus cõmunio in fine:ſᷣm pᷣcepta

canonũ danda eſt:cur canones cõ⸗
munionẽ vel ſepulturã eis interdi-
cunt:qui pꝛo peccatis ſuis penã ex/
tremã perſoluunt:⁊ cõſitent᷑ vel cõ
ſiteri deſiderãt.ſcriptũ eſt eniʒ.MNõ
iudicat deus bis i idipſũ. PBalea.
Vres ⁊ latrones ſi in furãdo
aut depꝛedãdo occidant᷑: vi-
ſum eſt ꝙ pꝛo eis nõ eſt oꝛanduʒ:ſʒ
ſi cõpꝛehenſi aut vulnerati pᷣſbyte⸗
ro aut diacono ↄfeſſi fuerit:ↄfeſſio
nẽ eis nõ negamus. Scecodẽ.
A fur aut latro captus fuerit:⁊

abſq; occiſione põt cõpꝛeben

di ⁊ tñ interſicit᷑:qꝛad imaginẽ dei
creati ⁊ baptiʒati ſunt noĩe eius:in/
terfectoꝛes eoꝛuʒ.xl.diebus penitẽ/
tie ſubiaceant:intrent in ecdleſiã ve/
ſte induti.ab eſcis ⁊ potibus iterdi-
cti ſunt.A thoꝛo ⁊ gladio ⁊ eqtatu
abſtineant.in tertia ⁊ quinta feria ⁊
ſabbato aliquo genere leguminum
⁊2 olerum pomis:⁊ paruis piſcicu-
lis cum mediocri ceruiſia viciſſim
vtantur ⁊ temperate.Si autẽ a ve
ridicis compꝛobatur teſtibus:q; ſi-
ne odij meditationes ſe ſuaq;ʒ libe-

rando:diaboli membꝛa interfece-

rint:⁊ pariter peniteant:penitentiã
pꝛo bomicidio eis non iniungimꝰ:
niſi ipſi voluerint aliquid humani-
tatis facere.at ſi pꝛeſbyter eſt nõ de
ponatur:cunctis tamen diebus vi-
te ſue penitentiam agat.

174

1 1 Neſciunt.quia nonduʒ erat
hoſtia oblata per quam aperta
fuit ianua paradiſi.ut extra de
baptiſ.malores.(AZldde ꝙ ita
ait Yſains.c.li.)
gAltendum eſt. credunt. 7
R male:qꝛ ſunt fantaſma⸗/
ta.ut.xxvi.q.v.epiſcopi.(Ad⸗/
de ꝙ de paulo ſic legitur in ſecũ
da epiſtola ad Coꝛinthi.c.xij.)
b /NAeſiuũ eſt. in patibulis.
0 licite g ſepeliuntur ſuſpẽ⸗
ſi ⁊ cõcremati: dummodo hoc
ſiat auctoꝛitate principis:vt. ſt.
de cadaueri.l.ij.⁊ non eſt õ.xx⸗
iij.q.v.placui.Quericonſue/
nit q̃re liberet᷑ ille qui fugit ad ec
cleſiam:⁊ non ille qui recipit coꝛ
pus xpᷣi:cum coꝛpus rpi maius
ſit oĩbus.ut de conſe.diſ.ij.ni⸗

phil. Rñ.quia coꝛpus xpi.eſt ci

bus anime ⁊ nõ coꝛpoꝛis.ergo
animam liberat ⁊ non coꝛpus.
vel dic ꝙ priuilegium ecckie eſt
⁊ non debet irahi ad conſequen
tiã:vt.j.x vij.q.iiij.ſtcut nec ali
qð pꝛiuilegiũ trahenduʒ eſt ad
conſequentiam. vij.q.i.petiſti.
⁊.xvi.q.i.hic.( Adde ꝙ aucto
ritas poſita hic in ſine iegit in
propheta Naum.)

* au pe liut uplia ſine. t no. ri⸗ xij.q.ij.ĩ legibꝰ donnel
ſit licite peti pẽa dupli nranacrar er cande ꝙ peti volilt beo ams in⸗ inyera
e; habent ꝓpꝛium it. h. ſed nõ eſt ita:qꝛ 5 tãta ſatiffactio peta ionis infligs 2
. s clerici g h coceit. b. ſe uentẽ. ſ. ut tãta ena talionis inflig
uod ſua. omnes clerici :ſed bona ecckie cõ lionis. cõtra deliqr ifferentie. ul logt de pen⸗ ib? litis. 1
Aor lt nckereſnan eneiilanmer Wmmandetofaneneo Ge ria, ir alanoſeagispütamnnnnoralis. mihn
8 fe pñt:pñt repetere ſua. ſi pꝛelati no ĩ fi. Itẽ oẽs clerici pñt i qui iniuſte litigat: 4 ut ex it gcil
uel bre pñt: pñ ſi ſunt pᷣlati. vel i. 2. ij. q. i fl. Itẽ oẽs clerici pi actoꝛi qu ſic ut ſegt ai pisc
Nti. ver gee nertvi, di, permean. da (Adde ꝙ ſic
ſue epererepit e uvi. a monih 2e ut. lxxxvi. di. peruen ſis ĩ euãgelio Matthei Nr ſrt
ris pñt ea repeter . is de mandato ſuꝑioꝛis. ,„MW ä = idelicet vt nõ ſi dns Luce. c. vi) . Kl
erepꝛo — gelſon da ſic intelligendũ eſt iasenh 8. Alijs cev.r llum. laquoipſe ſun⸗
8 od ſeber detcats Anõici cuiuſd bi ſtent coꝛaʒ indice ſe eis iudi-⸗ n ſealalue vel aliter.i. ig vi
rine viialini ur eaa reneng aut coꝛa – iſa ſanctoꝝ? nulli vult lane⸗ henaz ntaͤſ
ner d heſeln dijs. teſteſ ex fra cEin aut nõ ſibi ſtat ſed ʒ BDebitum. i. penam gom
pctõ ut. xxv. diſtin. dijs.teſte legimus. bi⸗ ibus ꝓpfutu-⸗ n. io. en
babere ſine pol ſic legit ĩ enãge “ ibus ſuis ꝓdu 6 neceſſitatibu tam er peccato. ſean
B1 rribus ſuis ibus quoꝛi neceſſitat tſtare co debitan heſt. F. ccliet
eeerrdien Paralae . negociato x ut: ita nõ ꝓbibent ſian b oSetetse.e... ſen
lio Luce. c. xviij. ſt. iij. q. i. . cunt: iam ra repetũt: voenãgeli: ſigs al p ¶ Cetera.i. ꝙ oĩa ſun latbiſey
¶Woſaderi. ſi. eſt. iij. ibus pecunia iudice. Illucd vo euageli: ſig E⸗ ij. ſicut illu quig aaleſi
Kr Konemanmgaln Kralckerrun: vt Kiecht Einae e nel Beigis⸗ lid tapnt maͤri⸗ Piti,
er⸗ iu potpoſſidef:u.s di. feer —— tis ſed expoꝛtantis. ¶? lam H
hil ꝓpꝛ iij. q. vij. e. 2 iperẽt. guſtinus ait. 4q 2 necd
. quo iure. 2. xxiij. olumẽta acciperẽt. re- debitum exi⸗ 4 . Quod pꝛecipi minpop
krriiner rnd o; — bdartun arifean niccgteis ſnge⸗ Pedara X eget repole. re D an g grego. . nliſe
cimas: qꝛ eas ꝛeſcrip. cauſa,z P WSecũdo:anill ſu git: no 7 ſi benignere urin differentiaz lop uuch.
1r er eran etere. io: an illud ſit vſu od betur:: OE 7 ipe iperare. nã als ek. K
dere:ut exira de p olſit aliqd pet iẽ di. C Zertio: an i 4 cle⸗ e ö5 tamẽ iniq repeti precipe ⁊ iperare. 2 mint.
na poc enizn — doc audie 7. Quarto: anliceat mittitur note ltra oebitum auguſti. dicit qð e Kſinoil
Roneimsmeiſactmenma ran ger a quolibetvſuras ex eccat aũt qui exigitv ena talio cipit faciẽdũ ẽ: qd ĩpera ſendal
Eſione iuris uel vnde non ſuf ricis vellaicis aa an elemoſyne à peccat lex modũ ſigens p tolerãdũ eſt.ut.xxiij. q. Ninſi.d
vnaͤene icis ꝛan elemoſyn aelaucristu eolongr o apee aaltane in inan nn
reſti. ſpo. er parte nione niſ bio vetere. C Quinto: Serto: an ideo ſtituit: ſz lu eo long i · i. militare. Iẽ iter ek et tunishn,
aendneatnl ntene ſuris fieri poſſint. Ce. nid nis inſtitul: ſn ꝛis g oino nõ ex darum ⁊ pceptu videte mtihai
it quod ruuter viuris ſier poni re valeant: cato iniuſti exactoꝛis ꝗ ſter datum ⁊ p ſinit᷑ man
bauerit quod poſſe nibꝰ. vñ pzʒ ſurarij pniam agere I. cato iniuſtie bonus magi ifferentia: qꝛ ſinit᷑ me ſtnntſt
vſurarij p 6 gt. Q. I. is debitũ: ideoq; diften datoꝛs. felnat
ð offi.ðle.ↄſultatio eſttn vſur erüũt reſtitnãt. & is debitũ:ideoe q̊ maxillã pꝛe datũ moꝛte mdatoꝛis larvl iſi.
gli liatus habet reſtt male qð accep autem ſua re⸗ gis de reutit in vn F de offi. dele. relatũ. ſniint
ꝙ glibet ſpoliatu ap. ſigniſi- Vogd au er. agit: g ie pe reſertĩ ne cogamur nt e de offi. dell⸗ ſtugeinfan
s beneficiũ e de ap.ſigni 5 poſſint: fa preſerti ne c m ũ nõ. in auten. “
aanack eti ſhor lie vierur probari tipareddere sbud obeo anulun uiliucs: A—GD an
iuenio iñ ꝙ g on it eniz dñs in euã- irin iubem?. colla. ix. It laſun.
lon arumtſe cKnn 9 Seng Si vispenfe, Eeion ccteraraccipies. öte araecde ſeer
nee cñ qᷓ de iure go n litte⸗ cLcus eſſe:vade CIdẽ de ᷣm i. qñqʒ ct qͥ ſunt m nödi
eri reſti. ſpo. litte⸗ bus. em. Enli. qnq; 4 nne.
———— eadone de oia que Pabes aionis areipiut: Aiſarſo prentis nõ — Knisneabann Sükin
en entgoſtris ja dennten ergo iſti iter pfec i— reus eſt ⁊ debitoꝛ pene. te . obli. ſi mactcdch⸗
ren dñi abntis qs dei ano. gꝛ ergoin fe.multo ergo m t reus eſt ? de ire tũ ut. C. de acti.⁊ ob lit alian⸗
Poſcre. ur eere eano licet eis ſua iqꝛ nõ dzʒ rep oſt Hcepto dñinon obecdi quice. Mẽ añg cipiẽ aneſtmonig
lei. ſur rp Polltaaednar nus licet eis mirnolicer Ne ſiaovo pan ar eſt. t cõſilio ſi vtin malait⸗ gudi pro Kina kobo⸗ ſdalecun
eninn no pot nſere. ti qoð aciderla tolleren in iudicio Rite boni adipiſceris:nõ man . pi cipõit.ut.xi. q· iij. roge l dn
Ner Doirin d deiſcik. Ylez erit tibi tuni itie ei ⁊ palliuz. 1 bis.itẽ grego. in ep incaptulo⸗
de vin viar. l. i.5. dia peiit re lueritt dere:dimitie ei ⁊ palli⸗ quid perpetra . ꝛecipit ipe⸗ linspñt ph
babens plura ſendid peiſtr tecũ cõten lus ĩ eplaad coꝛinthios d iouinianũ:qð p ſie⸗ n
ens r iure ⸗ s i eplaad i ſtola ad ior neceſſe eſt niwoypal
ſtitutionẽ alicuiꝰ cũ uͦ alijs v· Atẽ apoſtolus i ep dicia ſi habuer :qð imperatur neceſſe eſt Eeo aüt. an nnge
ill poſſidere cũ alijs arig igitur iudicia ſi hab e ratur:q a habet. vbi cõſiliuz 6 A eſienen
poſſit ilð po ferente. io. ego. Seculari nñ eſt in vobis. Itẽ gr .ſi nõ fiat penã habet. vbi cõ pce⸗ de ſuis. In cã Mlaraſpitf
Gruopelnomiwanlie dng, tisꝰ: oino peim̃ eſt in ihi licẽt: ſ ri. ſ nõ ſiat pe bitriũ eſt. vbi pce minalinun ntdk
. „ UIS OeSenen †. ntis ar —. be⸗ d crim 4 ſelleqeidco
crech ſalno evoie e goꝛius erponẽs: O aenrlte daf offere niẽtis vt o a admutũt᷑ .
K peſe. tate ing eſſitas eſt ſerniẽtis vt qua⸗ Pegocſ gu⸗
ns ſoollat⸗ eiodeamaſk, 6. ſub nullius redigar ptate in I ruʒ nece is vt ei obediatur. ici: vt. iij. q. v. c.
ons. nif,, nitur pruz nece ntis vt ei o dDdomeſtici: vt. iij. Cedon l
rereſtnurlone: onlar ilitteig, ego „ ta deſiqeria ſequin diat:vel ĩpera Pgig in vnobe aubus. donn,
ſpo. . conceptad har amo- II. i. niſ in duol . ¶Erniſn ije⸗
merrna ve reſtitu. ſp deãt u mès con önincit: quax ½ III, querik ieni ici accuſant 8
ñ laici quotidie poſſide . rebus cõuin r⸗ tẽ ð qu ſ. cũ canonici accula ,. 4) Güßn
dias ertgleraiſs blaiorüͦ ſecus —— Iem ex concl car. e Ruosſraunibno Haa ſu. ve. iec.vi:e⸗ E
hrbicoeu ſit excdicatus. n eẽ 5 re ſup enſi. iiij. HW an de ducere poſ · or. a. cuͦ accula marn. gnang
lere excicamus. nare i⸗ eer rebus tranſitoꝛijs epiſco d ſaſeg⸗ n s quctori- moniũ pp Sruh ſilr uci.
exe ſdin E S . Eeut. H. de doe e . 65.
. ö. Kläir wüsm d ſrin ds iſopusnecpenoratus b ——— ranhin h ne (ſumi
1 i.) VVDiſcopus nec pꝛot ꝛga er iʒ tam ſacrorũ ceę 4 domeſticꝰ. iiij. q. ij. (Cutlaudiei
legitur tldicheritſs in aſuoꝛijs liiget: ga e ibitũ. leges eniz incipuz probibet ia: niſi in cã ec Man
in s trãſiioꝛijs luiget: in bibitũ. leges en ipuz prohi mie pond: niſi in ee ee liſ g ſr
eegnenn ãdaliʒemini rebus erfectis ꝓhibet nũ qᷓ; ſeculariũ princip omo ſue. ut. ſ. e. c i. ver⸗ et n
ioſe: ita ut nõ ſcadaluʒemmi osgeneraliter p iſtis nõ lic, nu qᷓ; E teſteʒ ð ſua domo cleſie ſue. ut. ſuper. ſimi COenleki
Adde q ſic oꝛigi gogener dere:pʒ ꝙ iſtis nõ li dQaduerſus aliquẽ teſte: teſtari pbo gea de teſti. inſup on ikdeletie
pꝛopter hoc. ad coꝛi.c.vi.) ludicio coten . His ita rñde/ jcõtra ſe enim ꝗaſqʒ ſti iter ad probandum cot Neſtl og
grego: id nul.. ſio. gare coꝛaʒ fecto ĩ iudicio ſe vᷣo minime. Auia e iũ ſanguinitattm aamitĩ el
C Itẽ grego. wloregigiinn ur pꝛohibetur ꝑpfe 65 euitan- reſt. p vt ꝓ ſeipſis teſtimon domeſticus. ut. xxxv. tetnn
rei tpalis ptate nol ta ill. Et tando lucrum ſed nõ ſu roducunt᷑: vt ꝓ ſeipſ eccleſie tur dom agatur ad icnzlie
Dt aliqus offendi iunta iſ. crin a p 5 eniz vtilitatis ſue J..cil.ſule agenr aa dheeſſpi
ui aliquẽ offendã doſubmitere ecap Ael aliter. aliud eſt ſu ni.nõ eniz vtilitatie tur futu a dum ſiue ddq gſidwie
m. Ael aliten to ferant. nõ e rbitrantur contraben nſuttene
mihi res no me rebẽ ſi lligen do danum. õlum ꝓcura 8R imunes arbitrantur 8 n n matruno⸗ ſoſtattgege
de v. ſig. intelligen dere.aliud eſt c . : jſe penitus x in talibu dirimeudum ma r.. iran
conoꝛ.ut er dex iẽtex. cri poſſide nci non poſſident ſua: patei ꝙ eorum vox in te pec iuz. ut extra qui matri. nasperſe
a⸗Kiddeautoireer vr eſſe. canonicinon ſũt alicuiꝰ. vtũ ros:patei ꝗ⸗ Ded diſtictio hec ninz ut er r. d hꝛre (Arin
bit paulus ĩ pmaa nei qa: res deo oblate nõ ſuͦt ſuis ſecd none inatio in crimine io impedimento ma 6⸗
„Puocatus. res leſie nõ vt ſuis ſa ſtium examin in cinilib? alio impediment nad
ilcop? pu⸗ en p mnr eni rebus ecc ſ ſibi creditis: 2te da eſt: in cinili ij domeſtici no ene
G. iudiciũ vocatꝰ?. d; uen iſpẽſandũ ſibi creditt cauſis ſeruanda eſt: crimina monij vome ſi velit
nlti liuſgare utno. v. c fouefr lanc ad d ib. de vita cõtẽp tem non vſqzqr eꝓp⸗ m finitatem: u nmsp
2 ſi mala ẽ cqᷣ ecclie en, ff.ve vñ ꝓſp 8 cui diſpẽſatiõis cura li enim cauſa non licet tel lli antem P e teſti. in litteris. muheikon
icut nec tutoꝛ pupilli. ut. at Sacerdos cu ã eius a quo . ꝛoduci.in ciui ertra o idetur vlcere iinereſt ut
ties, §. ſicut at. 7 . regre in c e e ria domo pꝛodr ſed contra videtur vlcen nereſſe ut
aergoereet Rarhen. Puraregntnoteckern bnſnapoſit prettat kete bants ij. Guidoni arciung eekn gie niman
dos. „ . tergo iſti non ſu Ande Pa oſtolieo in illa decreta uolitl,
Gl dde Numeg rin ebal⸗Sicntr epenue ſeattscccl Kchieptt o lheni⸗ n. dun V en – ſuſpicio ilen
ſ.expedit. liquo ma z. ocurationẽ gerũt. Si⸗ ce ſedis legato ſcribit dice ii, Ncanei h,
od debet.er aliq ſie quaꝝ p: tẽdere ieatt W
lici uel itellige ex quo⸗ lrcn cpinindiclo bbeni Gote SJM M Futſimnumn
debito. .
a Lla. videt ergo ꝙ nõ poſ

il
. XIIII OR II III 175

ginedl⸗ crat ʒ eũ qꝛ ſtetera 401 . zti ſtate
nn Vorſennkhee 3 õ dnennentchlous Gratuleä aliagn eſt vſura. Itẽ ſi cdmodatũ non ẽ gratuitũ nõ ẽquidẽ vſura:ſed
dhme⸗ imperare pot rõne dñice ułpatrie ptãtis.als domeſtici bñ admittunt᷑. ñ ſi aliqd recipit᷑ ꝓ cõmocdato ſtati deſinit eſſe cõmodatũ:qꝛ aut recipit᷑ aliqd ꝓ
uig 22 Aper pꝛudẽtia.ſtephani.vnꝰ canonicꝰ põt id awnen re ipſa: aut pꝛo vſu rei.ſi pro re ipſa aliquid recipit᷑: aut eſt pecũia.aut alia res.
ſin⸗ ſuũ ccanonicũ Z eiuidẽ cllecanomos⸗ rerel teſtimonium ſi pecunia eſt emptio ſeu venditio.ſi alia res erit cõtractus pmutatiis ſi oin 8
c vniqᷓ alij. v par affectio qꝛ nõẽ magis domeſticꝰ accipitur pecunia erit cõtractus locationis.ſi res alia erit contractus nominat
nſgue da Granin eradit CC ðͤ do ut des uel do ut facias om/
ſo .ff. de ritu nup. nõ ſo Clerici pꝛo ſna ecdeſia teſtimo⸗ HS nes iſti cõtractꝰ ſũt lititi laicis.
. inl ſaeeialicnt n pt ioſunn muat erieipeaſmacccleſis teſlimno⸗ interfuerint: z aliquid viderint vel étcauſa Regottanome. nrelen.
Wennn iducere ſuũ pꝛelatũ:yt ·y Aper pꝛudentia auuncdlierint: vel nulle ad illð idonee viij. vi. ſoꝛnican. deriei tamen
n ij. q. vij. lator. ſy nũquic B Ai pꝛudentia tua plurimũ ſecnularium inueniant pſont: ne ve inquantũ poſſunt debent abſti⸗
R pot e iucere canoni⸗ Ste irqmur: ꝙ inegocio bea ritas occultetursz malus vt bonus nere ab emprione vẽditione:
dun cu alteriꝰ eccleſte. b. dieiit i Stephani clericoꝛũ ipſoꝛuʒ acce eſtimetur: in pꝛonidentia ꝓpꝛij epi qꝛ illud no lacile fit ſine peccato
P ꝙ no. tu potes dicere plare nolueris teſtimoniũ. diuer/ſe ſco iſit: vte pronieintla ꝓhꝛij ebi vt. j. de peni. di.v.qualitas.iñ
. ſic qꝛ nõẽ domeſticꝰiſtiꝰ nanq; ſunt ſpecies canſaruʒ:neci copi ſit: vt aut coꝛaʒ ſeꝰa Kopeten- in cauſa neceſſitatis pmiſſimn ẽ
liiai Hecclie tnti. ſimiliter oiĩbus ca les ruʒ: nec in tibus iudicibus:aut aliter honoꝛi- cderitis negociari.ut ey ne cle. uł
ni lats iſte poͤt iduc in teſte anarruſis crimina agitatur. In fice veritatẽ teſtiſicentur mo. cl. icetum tame eſt llericis
Peccdeſia ſua: vũ tñ al?ꝰ ſtiun nibus ſiquidẽ accuſatoꝛũ 7 te. DBSB. eSESemere aliquam rudem mate⸗
2ſtituat qui noĩe ecclelie um illa diſtinctio obſeruãda eſtq̃ Vod auteʒ pꝛeter ſũ riam a inde aliquod artincium
Arlnnn agat. ut eỹ ð teſti. inſp in canonibus continet᷑:ne q ad pꝛo i maz emolumentiſe en eie ſud non ſſticune.
an nec dicut iſti ſerreteſtio bationẽ domeſtici aſſumant. Ceie- ctari ſit vſuras exige r d erm:B gl.
tiziter um in pꝛopꝛia c̊.qꝛ cuu teruʒ in poſſeſſionũ:vel huinſmõi it vſuras exige q. i.c.i. de con. diſt. v. nunc.
tne giſs ſa eccleſe nõ ẽ cã ſingnę/ negocijs:hi potiſſimuʒ affun . re: Aug. auctoꝛitate tũᷣe non acquirit᷑ lucr exr nego/
teir; lox. ut. rij ij.g manu ſunt: guie 32 iſſimnz 9 umendi ꝓbatur:ꝗ in pſalmo ciatione ſed ex articio.talia en
indigen mittit. ſic legatariꝰ fert de 8 . a enegocla tractauerut r vi ſcribu dicens. lucra licita erant apoſtolis: ut
tuniee ꝛeſtimoniũ iĩ ca teſtamẽin en oꝛum anditu ⁊ viſu beſitatio Qui plus qᷓ; pderii dccipit: vuun neg. ieci. oe
Niimen ĩ quo aliqd ei relietum ẽ eſſe nõ debeat. Si ergo ijdem ceri tas repettit. m HWα1 J feneraueris.plus qᷓ;.
W vt inſti. de teſta. 5. lega⸗ ci idonei ſunt ad aſſertionẽ cauſe il feneraueris hominez:i uupple qð coſiſtit in pon
ughfmnünn tarijs. ſz nõne talibꝰ ipe lius:nullatenus remoueant᷑:ſed ſi- ſi mut . vominez: ideſt dere:numero ⁊ menſura.ſed in
Lninnns rat ab eccleſia. ergo non cutalijs litteris deliberatu eſt i utuo dederis pecuniã tus equo ⁊ domo aliud eꝛq; ibi lici⸗
fiolenni⸗ poſtunt eſſe teſtes pꝛo i ſancti Joãnis⁊ ſe eratu eſt inter a quo plus ꝙᷓ; dediſti expectes: non iũ eſt recpere ſoꝛte 1 lucrͦ. eſt
fincineun, la: vt.iiij. q. iij. idonei. 5 nonicos lisi. 7 ſancti Stephãi ca⸗ pecuniã ſola: ſed aliquid plus qᷓ; es ratio qꝛ in predictis que con
lſitein iſtud ẽ in fauoꝛẽ religio T Dot igne plenius decidatur. diſti: ſine illud triticũ ſit: ſine vinũ ſiſtunt in pondere:nũero:⁊ mẽ
lk i nis. nã cõtra rõnẽ pꝛo re Poteſt etiã intelligi aliter. do- fſiue oleum:ſiue quodlibet aliud:ſi ſura tranſfertur vominiũ: cum
npnnin ligione iudicat᷑:vt.ff. de meſtici ad ꝓbationẽ nõ admittan plus qᷓ; dediſti expectes accipe e: illð ſit mutun.vnde res ilia ſta
tmigit reli. ⁊ ſump. ſũt pſone. 8 vt his videlicet quoꝛũ ſũt dome feneratoꝛ es:⁊ in hoc im bere⸗ nm ?i periculo ſiltins qui recipit
Gäſunnun⸗ Hi dicã ꝙ vnꝰ canonicus ſtici teſtimoniuʒ ferant.hi auter ꝛes: 2 in hoc impꝛohandꝰ vnge incdueniens eſſet ut nole
ten⸗ bͦ ee teſtis ca ui rad cut ſupꝛa weens: i autem ſi· non landandus. . Item Hiero- üllus rei magis grauarer ſz do
–W nici. nõtñ dico ꝙ poſſt pꝛo domeſticis: ſ. s dictũ eſt non Unns uper ezechielem libꝛo. vi. mus ⁊ equus nõ ſunt periculo
n netii eſſe iuder ſuus ctra er· ter eſt oĩnz is: ſe/ ꝓ ecdeſia qᷓ ma uicquid ſfupꝛa datum crigit: ſui. vnde n eſt incueniens ſi
ſigcin⸗ traneum. qꝛ minoꝛ ca e oinz pauperu teſtimoniũ di⸗ vſura eſft. alias grauet᷑ pro re tali vando
tonnili pellit aliquẽ a iudicio ᷓ cant. In cõſiciẽdis güt inſtrumẽtis 9 Atant quidã vſuras tantũ eẽ aliquid.ad hoc facit.ff. de iure⸗
ai a teſtimonio.ut er de of⸗ ſeculariũ negocioꝛũ pꝛeſbyterine — 1 120 mtu ee iuran. eum qui. j 3 hoc obijcit
ſi. dele. cum. R. vocentur ad teſtimoniũ: ſed ſi cſu uina ſcriptura: omni pꝛouidẽs di pone ꝙ aligꝗs vẽdat vſuʒ pecu⸗
b ¶ Tractauerũt. qꝛ ea ᷓ cotractni eos interfuiſſe contigerit: criptura: omnis rei aufert ſu- nie ⁊ recipiati ſe periculum pe⸗/
in capitulo geſta ſunt me inbente epo teſtimoniũ dica gerit: perabundantiaʒ: vt plus non reci- cunie. talis Zctus n eſt vitioſus
lius pñt ꝓbari per cano ᷓ nde i ſynod Dicanl. pias q́;ᷓ dediſti. Item alij pꝛo pecun· qꝛ cũ vſus ſitillius a vedidit li⸗
Eeh tin nicos qᷓ p alios:vt er ð Eu anot aogo habita rome ab nia fenerata ſolẽt munuſcula diuer (lte poteſt eum vendere. a ſic ha
eſts g teſti. veniens.in ſi. lʒ lex E es 1 pa ſtatutum eft. ſi generis accipere:a non intelligũt bes ꝙ aliquis pro pecunia po/
fiminiten dicat als iter vomeſticol In cõſiciendis iſttrumẽus ſacer- ſcript 8 teſt recipere pecuniam. aliud ĩ
niadhmninit ſacile quid cõſingi poſ/ſe dotes ad teſtimomum nõ vocent: cripturam nſurã appellare ſuꝑa boc caſu: afs non. ⁊ hoc i eo:
iig e⸗ ꝓ negocij qualitate: ut NQUaãaqᷓ ſacerdotũ teſtimoni brungdantiaʒ quicqd illud eſt ſi abeo q; pecunia n vererioral iz alie
aſts, C. de dona. lata. O credibile h gat teſtimoninʒ Geran int plus reacceperint. res deterioꝛantur. Ite nonne ſi
untſnnß ¶ Et viſu. iij. q. ix. teſte Te Alarihen e habeatur:tiñ in ipᷣis Item Ambꝛoſius ð nabithe. cxeduoꝛ alicui gratis mutuat pe
ig viln Aãq. non rogtt. ſtrumẽti. negocijs ꝓ cõſiciẽdisi Quicquid ſo:ti accedit vſura v᷑. cuuniã venditoꝛ tenet ei ad anti
ctiinnn an poſſit cdlerleus. umẽetis ad teſtimoniũ nõ rogen- Leriq; refugiẽtes pᷣ p dota:vt e de teſta.cũ in officije
Ginnn cogi.notaut. ij.. vi. ta tur: qꝛ eos talibꝰ rebus itereſſenõö R gi q; refugiẽtes Hcepta le· 2. ſ de pei. be 0
rult tuendũ. coõuenit. Si aut euẽtu ali eſens X gigrchoöderſt pechia negocis ſalualt,smotcrellitt a wolige
itöunntmn e¶ Euentu. S. iiij. q. iiſ. . iquo cauſe toꝛibꝰ ñ ĩ pecũiavſuras exigũt:ſʒ ð cuoadilid: uaregilli naunc⸗
.ſigieih ag fidem. kẽ obligationẽ
Heii ie ¶ Ael audierint. ⁊ hoc eſt in illis caſib Iciuilẽ.ſ.ut pactũ fiat ꝓ illa danda ad quã iñ tenet᷑ act⸗ lap renenngta
inrifn Eel audterint; 7 in illis caſibus vbi teſtimoni . gnr i da ad. cũ ẽt talia pacta ĩterueniãt iĩ
auin e eren debtun. imonimn valedeaumd GMao adafe Pienef deteheriguntatd-eGderelgnnatig,. em
ſhineeſni ¶Occultet. iſtud eſt regula oni alih õ .er pacto ʒ quoſdã:vłẽt ſine pacto:qꝛ ſola ſpes faci iũ: ut
— vt ey deteſti. cogẽ. H— ale: voſat cog 8 ad ſi mutuet eo pacto ut ſibi et vennue cũ ebdbreftt no eeeno liopel
iummummn⸗ iiij. q.iij. pui reipoio.ſi.lv.di.pꝛiſcis.⁊ ð cõ.di.iiij.i neceſſitate.⁊.C¶ be o toducerem paeti:. us nnetralis obligauo uonpöt veduclin baquin-
– re.l. vlti. b ¶ Toꝛã ſe. lit teſtatur clericꝰ coꝛa eßo D Atat.pecũia.ſtricte ſumit᷑ h nomẽ pecũia.nã generalit dſ pecũia qcquid
atenter cã vᷣſat᷑ coꝛã laico iudice:cũ ↄtinẽtia cauſe dinidi (Oꝛ epo cum hẽs.ut.i.qdðe.iij.totum.(Adde ꝙ ita ut dicit tex.ponit diuina ſe
lulin ad ber. f. bocsnilegii cercov noͤcog n õ D.anorenin⸗⸗ Ezʒechielis.c.xxij) D na ictiptars
nnmmn ri. ſicut egregie pſone nõ cogunt coꝛã qu ace lsai de⸗ ibet iudice teta p RÆ Neriqz. pcepta nolut qda facerez legem ſiz faciũt fraudem legi. ille vero ſa
un n iuran. ad perſonas. Löneretib⸗.lt 1 t rle f. 5 iure cit fraudem legi:qui obſeruat verba legis ſed mentem eius circunuenit ut. ff. de
☛ k ¶Aut aliter. i. cñ committat eps aligbus e att ecchaſticis. legi. fraꝰ.ſui fraꝰlegi qttuoꝛ modis.ð re ad rẽ.i.qñ in fraudeẽ dat᷑ aliq̃ res hi
— 1 Qodauts bicqnentannſuraſ Airan tieſtimonia ipſorũ. ⁊.i.q.i.ſũt nõnulli.talis ẽ fraꝰmacedomãi.ff.ad macedo.i.ſʒ iulia e vepic
ungl q certe ſic:niſ in quiqʒ canbore alontemalig recihere r itẽ ð pſona ad ꝑſonã.ut cũ ꝗs ſub pẽa alterius exercet vſurã. vt iv⸗ : unul⸗
nit c.i. a.c conqueſto. Secido ven⸗ ſaeruſſor ſoluitſo le. ex ð uſu. ſuo.⁊ cũ maritꝰ ñ põt aliꝗd dare vroꝛi ſuppòit aliã pſonãꝗ cui det ut . ioon.
. genen ras poteſt vſuras petere.ut de ſideiuſ.cõſtit untlorenn vſu · iſter vi.⁊ vxo.hec rõ.5.ult. uiẽ de vno zctu ad aliũ ↄciũ fit fras: ut cñ multer d .
uun ben⸗ petit Prt er ſoꝛtẽ. n.rij.q i in legibus Dusttoen petſi vin Bork ertge ic vro unn Enegen ei: ut. ff. ð do.i.vir.⁊ ux.ſi ſpoͤſus ckes
☚ quã intereſſe.ut dicam.j.e.q.iiij.qm̃ 6 ſic.xvi.q.iij.ſi ſacerdotes. tẽ ð vno zctu ad aliũ fit fraꝰ:ſꝙü̃lio mõ — Ne
ſinnt ſura.ſicut in locatione.itẽ in ſexto caſu rõne incertitudini nerd ene lierem. q ¶ Legis. i. candis legitie agetis.1. legis pphetice dicétig g pecfii,
rn in ciuitate.⁊ nõ ſolũ quodcũqʒ lucrũ ſʒ ẽti awegh linis. ur ep de uſur. ſuã n ditaduſura ac. v ¶ HNHegociatoꝛib⸗. vj⸗ ſi qs pecutq ſud Balthegace
gentiam aüt bmõi queſtionis ſcias q, duo ſũt cõtractus ui ð natura ſui fecipierè mi ſr ler eos a muiul. Bili pilla Pa ſoctetate öhune
ui „ . — e Zhunt tunc pi
4 culum ſpectat ad utrunq;: a⁊ tunc bene licitũ eſt ꝙ vnus ſocius det pecuniã ⁊

gratuiti ſunt ut mutuũ ⁊ cõmodatũ.in mutue certum eſt ⁊ requirit᷑ ꝙ ſit

ſuppleat laborem qui deeſt in pecunia.ut.ff.pro ſo.l.v.

a ¶ Xerx. moſaica. (Adde ita

oꝛiginali legit leuitici.c.xxv. et
Ezʒechielis. c.xxij.)

hbTZccedit.ex pacto.
¶Zld negociatoꝛẽ.cui credidit

pecuniam.

d ¶Doma. videt ergo ꝙ uſu⸗

ra diſſerat l hoc a crie ſimonie:
qꝛ crimen ſimonie nõ comittit
I modico.ui er de ſimo.a ſi que
ſtiones.ſʒ nò eſt ita.⁊.c.⁊ ſi que
ſtiones. intelligas ꝙ nõ preſu⸗
mitur ĩ modico committxi ſimo

nia rõne perſone.
e od vo.Nulli licitũ
vſuras ſumere:nee
q &t iudeo ut ep ð vſur.
poſt miſerabilem. vi

detur tamẽ ꝙ ĩ caſu lieituʒ ſit ẽt
chriſtiano ſumere vſuraʒ. ut.j.
e.c.vlti.tamẽ licitũ eſt aliquan
do vltra ſoꝛtẽ aliqd recipere.vt
notaui in proxima queſtiõe. S.
in ſumma.
f Lerici.indignis. lieitas

Venl negociatiões pñt cle

rici facere:vt er ne cle.uel mo.
c.i:⁊ boc cñ eis ſua non ſufficiũt
vt.xci.di.clericꝰ.
g . Si ceſſare. nõ ergo ſtati de
ponẽdus eſt clericus ꝓpter vſu
ras.xlvij.di.c.i.ar. .xlvij.di.
c.ij.ſo.ſtatim deponendus eſt
7 qð bic dicit᷑ refertur ad facul/
tatẽ diſpenſandi.

b¶ Vniſtri. vatam. 8. vi.

i. non licet.

i ¶Bnonuͦ⸗ vendẽdi. ĩ ea⸗

deʒ foꝛma.ſed in rudi ma
teria põt emere coꝛium ⁊ char/
tas ⁊ inde facere ſolutares ⁊ li/
bros: vt.xxi.q.i.c.l.⁊.xci.di.cle
ricus.nec ẽ negociatio ſed artiſi

t ¶J quis.ex quolibet.xxi.q.

placuit. (Adde ꝙ ita

ut dicit ter. legit᷑ in ſacra ſcriptu

ra.pᷣs.xiiij.⁊ in euanglio Luce
t.xix.)

¶QNäauis clericus. ſoliduz. ſ.
pecumam numeratam.
m C Moc.i.tantum.

nQuod. ideſt quantum.
o Mercanch. ſi berẽt uẽdi.

pꝓ ¶ Statuto.i.ſolutionis tꝑe.

Senlenſ iudice vł ab alio
ſ.boc vult dicere ꝙ creditoꝛ ſru

mentum protanta pecunia dʒ

recipere quantum valuit tꝑe ſo
lutionis.⁊ ita ↄſiderandũ ẽ tᷣs
ſolutionis.ſed ſi nõ ẽ preſxum
tũc eſtimat᷑ quantum valet tem
pore quo res petitur ut.ff.ſi cer.

pe. l. vinum.
T D Allus clericoꝛum.
6 Ec hoc pretereundum.

NANoniam. ad q̃ſtum. vi

detur hbic ꝙ ꝓbibeamur
ſumere uſurà cã lucri captandi
nõ aũt vitandi damni.arg.ad
hoc.S.e.ſiquis oblitus.vbi di/
cit incremẽta ſuſceperit: maxĩe
ſi ſit bone ſidei ↄtractus vbi ex
ſola moꝛa ueniunt vſure:vt.ff.
de vſur.moꝛa..in bone.ſigꝗs
ergo eſt in moꝛa ſoluendi ab eo
pñt repeti vſure:ñ tãqᷓ; uſure ſʒ
tãqᷓ itereſſe:vt.ff.ꝓ ſocio.ſociꝰ
g tunc petant᷑ vſure iudicis oſ
ſicio.nõ iure actionis.licite eniʒ
pot quis agere ad hoc vt red⸗

Cauſa

mercibꝰ eox tãqᷓ; vſurax emolu⸗

mẽta ꝑcipiunt:ideo audiãt ꝗd lexꝰ
dicat:neqʒ inꝗt vſurã eſcaꝝ accipi-
es neqʒ oiuʒ reꝝ. Itẽ eſca vſuraẽ:
7 veſtis vſura eſt:⁊ quodcũqʒ acce
ditꝰſoꝛti vſura ẽ:⁊ qð velis nomẽ

ei iponas vſura ẽ. Iez ſigꝗs inſtau
randũ cõuiuiũ putet ad negociato-

rẽ tmittit:ut abſ ynthiaci cupellaʒ ð⸗
ferat ſibi gratiſ:ad cauponẽ dirigit
ut picenũ vinũ aut tyriacũ requirat
ad lãaiũ ut hillã ſibi ꝓcurʒ:ad aliũvt
ſibi pomaꝰ adornet. ¶C Itẽ ex ↄci.
agathenſi.
Qãnudo amplius qᷓ; öbetur exi⸗
gitur vſura accipitur.

0 *☚ E vbi amplius requirit

q; qð dat᷑.verbi gratia:ſi ſoli
dos decẽ dederis ⁊ ampliꝰ q̃ſieris.
nel ſi dederis frumẽti modiũ vnũ:
⁊ ſuꝑ aligd exegeris. ¶ Ecce eui/
denter oſiẽdit᷑ ꝙ gcad vltra ſoꝛeʒ
exigit vſura eft. ½. HII.
Vod vonecckricis
nec laicis liceat vſu/
ras exiger̃ ꝓbat᷑ auc
toꝛitate gelaſij ⁊ alio
rũ. C Ait eniz gela⸗
. ſius papa ſcribẽs ele
ricis per lucaniã ⁊ ſiciliam.
CA queſtibusnegociationis cle⸗
rici abſtineant.

O Zerici ab idignis' qſtibꝰ no-

uerit abſtinenduz: ab omni
cuiuſlibet negociatiõis ĩgeniovłcu
piditate ceſſandũ.in quocũqʒ vero
