di. oſtatinꝰ. nã mappa oꝛnamẽtũ ẽeq.ſi ie auẽc.ð ↄſuli.ꝭ.quãtacũqʒ.⁊ ſunt q̃dã
alba linteamia ꝗbꝰ cooperiunt᷑ eꝗ cardialiũ cũ pꝛoceſſionem faciunt.alij dicunt

ꝙœ mappule ſunt mitre epiſcopales.

b ruenit. alicuiꝰ ar.ex hoc ⁊ ſeec.bẽs ꝙ illð vr̃ ꝓhibitũ qð nõ oñdit᷑ eẽ cõ

ceſſũ.ar.di.c.ð moꝛẽ.ar.
rxxd.q.ij. ãputato. ar. x. q.i. hac
ar.ij. q. v. ↄſuluiſti. ⁊ ẽ h verũĩ
his q̃ ſunt ð iure ſpali alias qð
ſñn ꝓhibitũ ĩtelligit᷑ eẽ cõceſſuʒ.
rxxvij. q.ij.lex diuie.⁊.xxx.q.iij.
illud. a de deſpon.ĩpu.c.i.ĩ fi.
c ¶ XZluctoꝛitate.naʒ ſi maioꝛis
auẽte hoc feciſſet hoc eẽt vtcũqʒ
excuſabile argu.di.lxiij.ſaloni
tane.⁊ diſ.xxviij.diaconus.
d (Ciã. C. de ĩdic. vidu.l.ij.in
fi. C.vñ vi.meminerit.j.xxi.q
i. c.ij. J.xxiij.q.iiij.eſt iniuſta.
.i.q.vij.exigunt.cõtra.j.xxxv.
q.ix.loci noſtri.
e TAnd aũt. pᷣſumptuʒar
gu.antiꝗtatẽ vłlongam
ↄſuetudinẽ nõ dare pꝛiuilegiũ.
vt di.c.ꝗ moꝛẽ.ar.lxiiij.di.qa
ix.q.iij. conqueſtꝰ. ẽ rõ.quia
hoc poſſideri nõ poterat de iure

cði.ar.ex de pᷣſcrip.cãm.Nam

4 ſunt alia iura q̃ nõ pᷣſcribunt
vt ſubiectio vel ꝓcuratio.ex de
pſcrip.cũ ex officij.vel via pub.
ff.ð via pu.viã.ar.C.ð aque/
ductu diligenter. li.xi.⁊ ẽ ſi.C.
de fundis reipriua.⁊ ſal.diuine
domꝰ. vſus aque.li.ix.

TS Jaconi.angeli.i.pꝛelati.

¶ ADDEꝙ ſic legit in
apocalypſi.c.i.viij.⁊.xv.)
66 Candelabra.que erant ĩ tẽ/
plo domini.( ADDEꝙ ſicle
git᷑ in apocalypſi.c.i.)
b ¶ Uoces.audite a ioane in a⸗
pocalypſi.(ADDE. ꝙ ſiclegi
lur ibidem ĩ.c.x.
¶ Bocentes.quo ad vitã acti
uam.
¶ Soli deo. qꝛ ſolꝰdeus no⸗
uit eoꝛũ cõſcientiã/ei namqʒ coꝛ

omne patet:⁊ omnis loquit᷑ uo

luntas.vt.xxiiij.q.iij.deus.
IE Colloquẽtes.quo ad cõtem
plationẽ.vel hoc dum ſunt in
ofone. ð coᷣſe. di. i. qñ.
m ¶ Matri.i.diabolo. hoc po
teſt itelligi hiſtorice quãdo moy
ſes in vltione idolatrie vitulicõ
flati precepit leuitisvt nemini p
cerent nec etiaʒ patri.(ADDE

ꝙ ſic legit exodi.c.xxxij.) ſimi

liter diaconi nõ deberent eos co
gnoſcere.i.amoꝛi dei amoꝛem
eoꝛum pponere.vel põt intelli/
gi myſtice de diabolo ⁊ de cõcu
piſcentia carnis ⁊ eius motibꝰ
vt glo. hic depictis.
n ¶ Et matri.i.carnali concu/
piſcentie.
o C Mon noui.i.nolo pꝛepone
re veſtrum amoꝛez amoꝛi dei.
p .Et filios.i.illicitos motus.
q¶Uon agnoſcẽtes.i.ñ nocen
tes. ſed ad petram illidentes.
P¶ WHabz /qꝛ ſine diacono epᷣs
miſſaʒ celebrare nõ poterit niſi
neceſſitate ĩſtante tũc eni ⁊ ſi nõ
poſſet habere diaconũ abſqʒ eo
mi ſſaʒ celebrare poterit.
S¶Miniſter. bic cõmẽdat eos
a miniſterio.

¶ Miniſtratio.i.oↄſecratio eu

chariſtie. .
u¶Scxc̃i.ſ.pñtibus ſacerdoti⸗

ſtolica licentia diaconibus non per
mittitur:ſicut nec mappulis vti ab
ſqʒ eius auctoꝛitate quibuſlibet cle⸗
ricis conceditur.
Unde Greg. Joanni epiſcopo
ſyracuſano „=è——MU
LAbſq; apoſtolica licentia diaco
nes cõpagis vti nõ pꝛeſumant.
Eruenit ad nos ꝙ diaconus
eccleſie catineñ.calciatus com
pagis pꝛocedere pꝛeſumpſiſſet.qð
quia hactenus nulli per totam ſcici
liaʒ licuit:niſi tantummodo diaco⸗/
nibus meſſanenſis eccleſie quibus
olim a pꝛedeceſſoꝛibus noſtris nõ
dubitatur eſſe conceſſum bene reco
litis.quia ergo tante temeritatis au
ſus leuiter non eſt attendendus:cũ
omni hoc fraternitas veſtra ſubtili
tate perquirat:vt an per ſe vel ali-
cuiusꝰhoc auctoꝛitatet pꝛeſumpſe-
rit:nobis ſubtiliter innoteſcat. Naã
ſi negligenter ea que male vſurpã-
tur omittimus:exceſſus viaʒ alijs
aperimus. ¶Item Jo. rauennati

Fi copo.
WMWappnlis dericis ſine apoſto⸗
lica licentia vti nõ icet.
Alud autem quod pꝛo vten⸗/
AlAllis a clero vr̃o mappulis ſcri
pſiſtis:a noſtris clericis foꝛtiter eſt
obuiatum:dicentibus nulli hoc vn
quam alij cuilibet conceſſum fuiſſe
eccleſie:nec rauẽnates clericos vel
illic vel in ro mana ciuitate tale ali-
quid cum ſua conſcientia pꝛeſum⸗/
pſiſſe:nec ſi tentatum eſſet ex furti/
na vſurpatione ſibi pꝛeiudiciuʒ ge-
nerari:ſed etiam ſi in aliqua eccle/
ſia boc pꝛeſumptum ?ᷣfuerit:aſſerũt
emendandum.quod non cõceſſio
ne ro.pon.ſed ſola vſurpationevł
ſurreptione pꝛeſumitur.
Item Hiero.ad ruſticuʒ epiſco
pum narbonẽſeʒz.
¶Sicut in miniſterio ita in diſpen

ſatione ſine diacono epiſcopus nõ

vinat.
O Jaconi ſunt quos in Apoca/
lypſi legimus ſeptez angeli⸗
eccleſiarum:hi ſunt ſeptem cande-/
labꝛasaurea:hi ſũtvoces?ꝰionitruo
rum virtutuʒ operatione pꝛeclari:
humilitate pꝛediti:quieti: humiles
euangelizantes pacem:annuncian
tes bona: diſſenſiões ⁊ rixas ⁊ ſcã
dala reſecantes:docẽtes::ſoli deoꝰ
colloquentes in remplo:nihil peni
tus de mũdo cogitãtes:dicẽtes pa
trina matrinõ nouiꝰvos ? filios
ſuos non agnoſcentes.ſine his ſa-
cerdos nomen habet non officiũ.
hic miniſterdei dicitur qꝛ ſcriptum
eſt: maioꝛ eſt qui miniſtrat quaʒ cui

LXXXXIII

bus coꝛã eis vt.ẽ.di.e.diaconi. x encdi.⸗ melio xlhoe cuz
PIe

bñ adminiſtrat.( ADDEꝙ ita oꝛigia

git᷑ ĩ euangelio Maithei.c.x⸗

viij.⁊.xx.Marci.ix.⁊.x.⁊ Luce.ix.⁊.xxij.⁊ ad ea q̃ ð leuitis hitĩ tex.di
cunt᷑ facit qð legit᷑ nueri.c.viij.⁊ ĩ Scðo paralipomenon.e. viij.)

miniſtrat᷑.⁊ ſicut eſt ĩ ſacerdote mi-
niſtratio ita in mimſtro diſpẽſatio
ſacramentiꝰ Sacerdotibus etiam

po pꝛeſumptionex nõ licet de men/

ſa dñi caliceʒ tollere:niſi ei traditus
fuerit a diaconibus:ita enĩ dñs no
ſter omnipotens diuerſa diſpoſuit
vt qui maioꝛẽſe crediderit minoꝛ
eſſet:⁊ qui minoꝛ videretur maioꝛ
exiſteret/deniq; quomodo bhoc ve
ruʒ ſit tu ipſe perpende.leuite cõpo
nunt menſaʒ dñi.⁊ leuite ſacerdoti
bus cum ſacramẽta benedicunt aſ-
ſiſtunt. leuite ante ſacerdotes oꝛãt:.
Et ſi diſtinctio locoꝛuz credatur in
mundo:tamen in altari dei videãt
ſibi epiſcopi qui ſuperbi ſunt diaco
nes anteponi ſi humilitatẽ diligũt:
⁊ diaconi maioꝛes ſe eſſe ĩ eo ꝙ ſüt
humiles recognoſcant.tunc demũ
vt aures babeamus ad deũ diaco-
nus clamat:ipſe pꝛedicat?:ipſe boꝛ
tatur:ipie etiã cõmonet aſtantibus
ſacerdotibus.ꝰnec leuiter hanc vo
cem qua loquitur ⁊æ pacem annun-
ciat:audiant aut negligenter aſpi-
ciant/Sufficit huic? oꝛdini tãtũ fuiſ
ſe per deum conceſſum:vt non ſo/

lum ſacerdos in templo dei totum

agere ⁊ implere videatur.⁊ infra.

Munc autem ex quo in eccleſijs ſi

cut in romano imperio creuit aua-
ritia:perijt lex de ſacerdoteꝰ vi⸗
ſioꝰde pꝛopheta.Singuli quoq; p
potentiã epiſcopalis nominis quã
ſibijpſi illicite abſq; eccleſſaꝰ vendi
cauerunt:totum quod leuitarumẽ

in ſuos vſus redigunt.nec boc ſo/

lum quod ſibi aſcriptum eſt vendi
cant:ſed cunctis auferunt vniuer⸗/
ſa¶Pendicat infelix in plateis cle-
ricus:⁊ ſeruili operi macipatus pu
blicam a quolibet poſcit elemoſp//
nam:qui ex eo magis deſpicitur a
cunctis:quo miſer ⁊ deſolatus iu/⸗
ſte putatur ad hanc ignominiam ð
neniſſe.ſolus epiſcopus incũbit bo
nis.ſolus vtitur eminiſterio.ſolus
epiſcopus vniuerſa vendicat.ſolꝰ
partes inuadit alienas?:ſolus occi⸗
dit vniuerſos.hic pꝛopter auariti
am ſacerdotum ſepe odia conſur-
gũt. binc epiſcopi accuſantur a cle
ricis.hinc pꝛincipium litis.hinc de
tractionis cauſa.hinc oꝛigo fit cri/
minis. Etenim ſi vnuſquiſq; ita in
hoc mundo viſibili aliquid poſſide
relubetur:vt ſua tantum poſſeſſio
ne ſit cõtentus:ac res non inuadat
alienas:non agrum pauperis tol-
lat:non vineam:non ſubnuectoꝛinʒ
aliquod:nonfamulos:non fructũ:
quato magis qui eccleſie dei pꝛeeſt
debet ita ſeruare in omnibꝰ inſticiã:

Vy ¶ Oꝛãt.i.pᷣdicat. vt.di.xxv.vnũ.a.xi.q.i.ſicut enĩ.vñ exponẽdo ſubdit

tũc ðᷣmũ/qð at dicit᷑ ial
tari añponi: reſpicit qð
ð calice pᷣmiſerat: calices
n tollere: niſi eis traditꝰ
fuerit a diacibꝰ(utł dic
oꝛãt.i.ad oꝛãdũ iuitant
cũ dicũt:flectamꝰ gẽua.
3 ¶Tuc ðmü. l. clrca ſi⸗

nẽ miſſe:cũ diaconꝰcla/

mãdo dic pplo bũiliate
vos ad benedictionem.
ſicut. n. l. legẽdo euage⸗
Sacerdotibꝰ.q̃dã h̊
referũt᷑ q̃ ex toto bñ nõ in
telligunt᷑:qꝛ ñ ĩ oĩbꝰeccle
ſijs hᷣ officia bʒ diaconꝰ.
¶ Wuic. ↄmẽdat hͥ eos

ab lſtitutõe.j. e. dñs. .

5. di. xxi. . i. ſ itelligas
tm̃ ꝑ deũ pᷣncipalr qꝛ eiꝰ
auẽte h ĩ ve. teſt. fuit iſti

tutũ:ar.er d ſen.ex.mu

lieres. .
a ¶ Lerx ð ſacerdote pijt.

vba Eʒechiel.i.multi ſa

cerdotes ñ adiplẽt legẽ.

¶ ADDE ꝙ b vᷣba legũ

tur ĩ Eʒechiele. c. vij.ĩ ſt.
b ¶ Et viſo.i. gratia pꝛo
phetiʒãdi ꝑꝑ auariciã:qꝛ

oẽs virtutes patiunt de

trimentum ab vno uitio
⁊c.ð pe.diſtin.v.c.i.

c ¶ Per potentiam. in⸗

uebitur in epiſcopos
Zbſqʒ; ecclia. f. tali
mõð vt aliẽa vſurpẽt. ali
ter videt᷑ ⁊tra.j.eo.c.
xi.xcv.diſtin.olim.

¶Beſolatꝰ.i.ſuis me
ritis.

g ¶ Uiit. i.ñ vult partiri

onera admiſtratiõis cuʒ

ð pᷣſum.mãdata.uł dic
i.ð rebus eccleſiaſticis.
hb ¶ Alienas. cũ qð ſuũ
nð ẽ ſcire dʒ ad alios ꝑti
ner̃.C.vñ vi cũ q̃rebat᷑.
¶ Occidit. h ffert ad lai
cos ꝗbꝰoccaſeʒs moꝛtis
pſtat.lxxxvi.di.paſce.
Kk ¶ Accuſant.nã epi oĩa
ẽt ea q̃ ð nouo euemũt i⸗
ſimul ci alijs ðbẽt diui
dere:ar.xij.q.ij.cognoui
mꝰ/Itẽ nec ea diſtribue
re dʒ ſine cõſenſu canoni
cox. e ð bis qᷓ funta
latis.ſi.cõ.ca.nouit.licꝭ
ſit poꝛdiatoꝛ ĩ cũctis.xx/
S.di.plectis.niſi h ſibi
vẽdicaret epᷣs ex ↄſuetu/
dine: er ð bis q fi.a p.
ea noſcit. ⁊ ẽ ar. ꝙſemꝑ
pᷣſumit᷑ ꝙ accuſatio epᷣo
Iũ fiat ex odio.ut no.ij.
q. vij.ſigs epiſcopꝰ. ar.
Z.vi.q.i.ſimonin.
lI¶ Poſũdere.hᷣ ad lai
cos refertur. vnde caute
dixit in boc mũdo:ĩ alio
ſecꝰ. xij.q.i.c.duo ſunt.

7
xxXXIII
LXX

SDi.
dc

udie⸗
ai moͤtẽ Bakienagels
1 igia
len arch eobo Anelegin Electe. bro
vinorrel. are⸗ . teßs. 5 Psann 1
altiꝰ i us dile x.) ſ t̃ eẽt .) C 2 nente
1. i. ioͦnes g lius me Luce. ir terũ cũ 8. cel. ec ita a. cei.
lli. i. io ie fili le ix. et ſby oãnis Lidd mnis tertia le
m. rx ron⸗ nubis 8 Ma znes Zaersſ kpinole Jalure. Jni raeite D
lem. ruͦt v ei. c. xv ce Jo itiſ nalr i a. Br né:ad h
Equa o. Hatth ter. ec ſic leg Doſtea. utatũ cta fuit
b C ntinop AWV Preſby Aade ꝙ 2C. ebarintrane⸗ Rð
icos. 65 de cöſta ex toto. *C mẽ. e luxu ctid zquerit ĩoffici ce⸗
ionu iter clerice rr os Oiren ur. riũ no de lu⸗ ndet!. S3 icsk ꝙ ere
je daeionälter⸗ vt. . d 1 Ri reputat xr. p z in derſatc⸗ enim e ſuc⸗
P viſinbui . rachhii gbacanu. ne ranabrenugik. ſideles iras⸗ ece quaſt e rli. r
ibl. ar. iſte vn? ibut huius errai abẽs 5 ſub imme e? . no alig cu aplop. 0.2 1
Wnbkar mi Nam ꝙ Edicet ꝗð ſui t: alien epite ſatorẽ. E que ti ion? ma- pllatio ab oie. obſt da pᷣpo
ri⸗ rnen ſderet. Nam . vẽdic rapiat: iat: iſpen rati oſiti 2 inp⸗ beecpl tiin icit gda F.
qen i·v. oſie xlv. di lüũ ſibi iena nõ is fac . D ere g er imp etxr 18 ſt dica 1 ibi die abulo .
1 pe. di rbs. rl uã tſolũ tatien ceteris iuit: neglig ig 4 per ed ⁊ pe vobis l illis. . io voca a pmi
dſibeir a ie 5 quareqr vV noſcat: uale e rlonv”v e 5 heti 1) S qgin eſtis Di. m ep 2. pma 50
Moe . . . e Obp Pter teros 4 teſt ſüt gtm da ꝙ iũ ep
ſkie 8 lz. 16r r. vt ð pe cog at: eque iniſter⸗ at. Certe bro reſbpten byter terꝰ ſi ſü dicũt ꝗ t offici a
dtial ſtin. ratur. pe. ötang his i min õviuat. mũ uũ pr la. Pſb⸗ eſby euel d hocd e erat e rat cõia
bkte ePoimſereorns no t ſine tiõe ne iter i hoc u n epiſto copr. equer re⸗ Keen coe a noiger miti
lih .iij: qui ti 2 ſicn iſpenſat iſibilit ſat᷑ a pa ma ecoꝛ S futur rticeps c tiua nnagr atntbas ol
tnin A. Bahrer — ita in d oſti qui vi h: aocuſat eccle ſütpi ſ chꝛiſti: nü pa Sere ne it toe Kat naine ol
urcie reere vtipſen adit alien dice:i. dit: aſſi ig pai ſpic e. q Koft rut dinig die fui er
llai 0: io ſanai i per P loꝛ iſti: 2 iſpi ta de . cepei tm inoi bat ſacer
lutane 6 iſeret de rdiꝰ ſan lus in turau ndia itur a la eſt g Echri ötarie iux icit epi a .d. ꝙ tm i icebat
l miſe tů tardi ſanis. do mnat ſtipe ditur de egẽ c tarie vDici ia. B. Oẽs e i eent qᷓ;
gi. g iterati ii.ont dan ſq; exauc tẽ egre⸗ olütari ius ſeſt. ge io pmo. n. o⸗ plat . i ir
n , nus e. di iſole⸗ ere:d quu q; 576 ſen git ſedv ficatiue actü latio p alijs . di. l
n⸗ Vooresdinns. e erevo iſrerturvlciomns s Sine gre ngniſice bru viroraz 33 erlz adi Wdanetntin
⸗ ntes. qe ſepe mmne Au FIa:. ſtrũ uid ide n ntor lica a ado cabul matu.
dhſine 4 centes. qꝛ ſeitur ſup t clam nec di vnine z n0 u⸗ :Vnd ident᷑ ta age tu ac ox voca nec pr. tcij
valunn conio inaſeit i. ſun iſto. dant᷑ ſoluz bo bius: vne iden ba eugge ma tm ep ſomhifen⸗,
ionen, pcconio In vi. q. forte chꝛ redd ietas ſo⸗ lõga hiu tibi vide ttu mũa „ g .ñ arch lon iſe ad
m vconie t. Vi — nõ acp cupit lõg r: rua ia: clãga luri tri de. i. ñ it ſupi⸗ ii quo a⸗
W inflatio nrinirtn tia: ſi iz dei nos en rtimu par nia:clag ieſuſp is doc pe ercludit bfca fu tiõez: 7
nanig, lurimll roxi. rio en it: ac in duert ſay teſtimo iquẽ eſt atoꝛi ter vele gicut cvhlatio urzriory⸗
meuckͤm. eſaia. rediti ſalua ꝛſi in pec ſſidue lius ector nit hreſt golmn 3 r quo ſerie pe⸗ bla
brt menati maskee gr. ttate ſua ſumꝰ: ſi am:al Hoc it: g de p ta potat vequos pre⸗ quo adejdim enn krner ls
bänbin Egin fatua lo r ni icolli cite pdur 9,C E E⸗- n n fluen ſilijs e iſtola: in quo offm epa i75 in .
ſobot 8 onca n legnn ſid oꝛtẽ illi iſeret tia rephe. domine: 7 ali eegaln tm̃ aatpe marco ſiuz.
. rrriiſ.q. viiſ. antiüänom auari fficiñ te?ẽ do iligo. iſſimo ꝗ ſtea io facta 47 lonyſiuz.
M ran niſ⸗ iſti. EH dotũ au ſiue of . itate dili⸗ hariſſ. aut po „. i ra ibi. N ſra ꝛ die aneus
ürhen ſaruus ber ff. ð roi do pecca lo ſacerdo itas dictuz ver aioc Quo ai prep litte ſqʒ ad e it tepoꝛa⸗ cuz
n zuenioꝛ. . f. ð c §. dign ſupꝛa te⸗ ter gaie 0. Qu teris fa- liſta vſq resmit⸗ iij. q. i.
hitlige qdaz. . . ita fit. uam dit᷑:dia at. Sed es etp :9tra verita tus eſt qi rem ſe tra⸗ 2d clem̃ti. at adi o. 7
Zaran iinſoleſe iſunt: us electus natis ad 4 etro . eſcra at roõymo⸗
huftnt⸗ k. 7.1. arum. q cömend ſoleſcẽ ti ſun ny us ele iſt ſq; D pe⸗ ſim?. e ibieroy⸗ llis.
iui 5 Lanpanur. tei⸗ eiconind, Bgiſerhir enn
eherenn iniur li. i5 tp9 . ſe pᷣ ilin en m eſt. chꝛ euan ſco⸗ ita e illo i. v. mar epᷣs
CTludi. uo ſumt pꝑ ris berecilu ve ctu cleſig arco epilco⸗ ita ẽn ſe. di. x lbyter ep.
C And.d eorum ſu ndrum ſub ens ecc ie a Me nyſinz ex ſe illð ð2 nol pl er aumi⸗
hrpit onmwhnn nomen eo ad euandru ris debẽt 5 lexandrie? 7 dion vnuz FE zu e g iſta onla⸗ 2 . ſacer⸗
e lippis. non 95 per co lationẽ ſyno ſilio ſacer/⸗
imrlaſa 5 bilippis nia. mus um. Fieris 749 d eſdr ſemper radu c. Aus at: qe 9 di. oli
le⸗ tis i macedonia. ſcop ipreſb tua vſqʒ a Pleri! orig ina erat ꝓꝛl is erat: .xcv. di
btſg. „ emter cum in epi iaconi prel fatuꝰ fa à reſbyr celſio i nom 4 ratio co r ecckie. vt h
elgi auitat ohlre epi⸗ C nssin eſaia an ſatt pos p i: z in ex iſcopuz ſbiim. . eareedlri eſſet 7
(wiſ. 1C 2 itaie plur Ar. ſſe. Egimus in . nẽdãi 6 P ligeba rauem . erecite 4 Utem aticis vt v ini⸗
aciui at eſſe. a e gim dio quẽe Lonos D e ant: q ſi exer ni' a ſfſiſciſmatie latio ad admini. H
W ſopin vebe Sehi. 7 E reanci t dia a cuʒ locab modoſi igeo em no k facta pl⸗ 2 quo⸗ 4 lacfa: qᷓ e =leme
unrciͤ ſcopi mils renl — Jisstn ꝛdiã: v at. N eẽ quo *f. ciat. duſtr Et. i ad nom ad d 18. Selo Pamrez
.lxxx. in k. G iſſe vecoꝛ tefer ſdẽ ban ez facis m in neup quoa 62 quo iſcopi 55 8 r
nuin = us ecktang roctdcdpa Rrarg, veaſn⸗ oreigan⸗ õ duo
Pwonti⸗ xiij. q. teri inte it i epla en eeben icue do ros:ge r: ſigantb de idiacon rdin 1 Kr approp ex. ſola. atore
onan 5 iniſter: faciterceptao non mòa 1oꝛ ker palorez
ſen ge cit⸗ 8. c.i. 68 ſto uos Pſb⸗ rüm ad e int 2 facite relbyten ec⸗ Q Im ñ dico kar.brl
Ntamni⸗ Aadewi 8. ideſt ᷣ apoſte aar vian efferat. uer enim nod p vrbis „ age aan iij. di. qu
. „ * . 9 4 SL ga ae ). e
ſhig. aap Epiſtopo na eccle fhiſcopoge⸗ 4 idus ſe 1s 2 ſan⸗ quid iſcopusq⸗ omane eſtiman⸗ ichatan nronl il l. an
81 ꝛitatez: mwe ec alte us 0: 474 „ ita ap veruz .in non 8
Nne. ſent iſcopi plu ſic le tſuper es chꝛ aucto. imo⸗ cit. n J totiun le. “ om riu ? ij. di. ſio di
p dde ꝙ rfü „ prece ris at 7time fa altera itani dia ⁊ 0j tolori xxuij. le ⁊ q
uaae) ent. poſtolomm. noꝛmp cif: quer aulus ncetis cleſia a llie ⁊ bꝛ Indie hꝛiſtů abilem . ſupple
n. debent. quoꝛa⸗ nui Parlus 2 gallie 2t c Diacon. inoeſtar
naln. itur ĩ actibꝰ a 4 confi l. bus ſa ni E2 ga riens vnu c laz Dia ;— dͤeſt ar
nilnics giur vſe. aꝛ ſingn 8 teſti iſti ieſu oĩl 7 bꝰ5 erſ tio ane egulaz leligu⸗ cce eß r.5.lrx.
.K. etioſe. qꝛ li epi audi ichꝛi R epis aeti (3 7p arbare na bſern itasq⸗ con ligãt lece r ⁊c.ar ſue⸗
Cotẽeti ſinguli 9. ſerni is chepi In er bar mo uetor bi b E uͦ lige e ſuͦt⸗
lun a e eckelias .kapib?. te hilipp exẽplũ. ſie ſac aeen ee rvrbe. v diacon erlelat e⸗
4 lax eecl ij. q. i. apo ſuntp liud ex eccle edite doran i aute eſt/ vrl e ä epor. leexrtra
. Reinn r eud a Ais 73 Ploqultureatte a a tatis. Si esie ſiger n iii. di. un lis,lerr 2
iepani Pideini poſt ſeg . bus. ꝛuz ad loquitu os fr veri ernie meiane inopoli dines.x vulteran toe ceter
. * ſtoloꝛ ulꝰ loqn 0 vo/ n tur:orl iſce ntine ”ä ccleſia vul ꝛdia pis. b
huina- donadenn (Sade . apo ita Da i:ĩiquo os“ rere rit ep nſtan eche⸗ 15. ecclen tõe. ĩ oꝛc. bepis.l
8 anitu. cei. o greg it ep nit fue ij ſine co e ſiu ti as ꝛdiat? it niſi a epis
ſchnl idtegraaächde ii dotes i rücto gr oſu ſiui nq; ij ſin dri 1smeri OD n hüͤt niſt iſcoꝛepis
um is 7 cũ netus p aeaſi ub xan⸗ m c KI. qᷓ cpu citã
ſunllde e gndan r obis ?. ſanc u tio⸗- eeugu ealexan ſdem en⸗ ĩtelligũ lev.ij. ad ta
befuie. . i iritus deiq ten ſiu ij ſiu eein i/ot neg En. ſioẽ a ro
tunt P zans rmri rrcs ſpirit cleſia 8 con 8 beg nati tij s ?hu⸗ tinet.s. lta. rnn rdiale
. . /, tis ec qui ſcopos Ue r arn do 7 6 91 ee alta. di cal eris er-
abiles filioxe vt reg ſuo! lures eſtim bis iuſdem aupertat in ne. none lbo pſt be b
ial b accuſab P octã xlvii. uine leſia pl aliudt lara eiul m⁊ pe em ve ete⸗ goͤne. onũt oĩb rdialib do
ſüſein aohar eeſt ſanguine ecc : audiat alt e decl eſt 2 itiaru limiorer facit. mãi ppo teris car oluerudo
aneeſnſnn epiſco din ſub on fe eſſo 1 is pſoy . Rn. ſen
. iſſe cõ anmn Eeſſe oc re litas bu⸗ um 0 ider piſicari abẽd . dio qᷓ
tigmn di Sene iz..9 ele fuiſſe HHõ er boc mi epiſco ſtolort odore vide eenenbad .
ne 1Vie beni.i niuz In 9 robat᷑ 20 pt nige riorem es apo 1 quom roae ees 11 EBipn. biq; locox
öp erů.p qt coꝛ ri mn ices tiã. urrñ. at eẽ v aioꝛ ?.7
tucit . eri.l. iby tur vel c ꝛeſbyt e deer R6 nng Seg dic tiz. dead. ecee ..ß
Hocuennutl, Jaenre. *„ ſe ip atqʒ p :vt qu iſcopos is ẽ ſunt. See . lacol. ite 1. nos a· 2. c.
dtedun 10 Pre logt ð puza crete: 89 epi .ſi quis ẽ res abilelerat d allie⸗27. di. rl.ne uij. nẽo.
kitc vUN ei. ſit aulus ei iqnite er itnere ndaui. :filios oꝛabile ſegt 1 g otaui.S.di. i. 1x. q. ares
iog e teriheir heter ordina liqu Tconſti ibi ma 8 Vir: Erõe hon be& =ðWDW vulg *
Nſrbu ſoꝛcũt⸗ n eum t 1 res: ſicut t 19 vxori ſiẽ ecckia: 1.3. peſiZdi Nã ideo atis.
i , unt Aurth ne ennge pner ⸗ FeKet 2dinthe⸗ tbunben
niiu nerer. etorgmar une c Gachen anue ßiacne Pitsg ”
u Uachreus r ear e agisſeqn adſceensrls .
mi Baabaau . rcv. Ba von ii m 265 nus Ptiab .
o gus eſſet eßs ico. ĩ is lucri dcipim?. c. v.) igni ors iuitatis
n Sðèð in ea bche L L
cn 4 Nõer Pbfrlecarean o Dicik hlvr citadgn
Konn 9,A 1 byterñ 5 lter. bent eps agis acce
in b1 ſita bic lie 7Xren
tripoſit fſcatins. itbi?.
0

k iii
ſopꝰ iᷓ voe nom̃ naefe

*
Di.
sciuitatis nð minuit progatinã regni.j. xcvi.di.ſicut:inec mulier pꝑꝑ pan
pertatẽ dr hũilis uel abiecta. C. de inceſ.nupt.humilẽ.ar.ð in auc.de ðfen. ci. S.

LXXXXIIII

tatmen ea tm habet iſte q̃ iuriſditionis funt non que oꝛdinis.argum. ad
primum. xexr de of.dele.ſane.

b¶ Coͤtiek. nã toto 2tlet et pe

„

1. xiiij. q. v. penale. 7. ff. re.

.5. e.c.diaconi.cõtra ſed illudiĩ
ve.teſta.hoc in nouo uł per dñm

tero oĩno reticet᷑:qꝛ in epᷣo etiã pꝛe-

ſbyter cõtinet?.ꝗ pꝛouebit᷑ a mino-

ſi að ab apłis ſtatuit᷑:vt.xxviij.q.i.ſic.n.tamẽ

auctoꝛitate eius de oſe.di.iij.quãdo.¶ Aade ꝙ ſicut hic in tex.d᷑ ab apoſtolis
ſeptẽ oſtnuũtur diaconi in actibus apoſtoloꝛum.c. vx.)

A quibus ſiunt ar.ꝙ nemo

debet ſe opponere ulia qno recipit benefici: ut
.q.v. ð ſoꝛma.⁊ e de poſtu.c.vlt.ff.ð ĩof.teſ.ſi ꝑs i fi. .h ãt.viij.q.ij.iulð.

q ¶ KRecipimus. an preſ byterum ſedeat.in cõcilio.xvij.di.iſſfſn.
E Gai. uncarg aiaue tandin hbre pᷣuilegium qdiu tenet eius locũ.xvi.q.
i. generaliter. C.

*

de teſta.mi.l.ulti.⁊ bec dicno tũc:extremitatẽ.i.ſinem iuriich⸗
tionis compliectit.ff.ð cõ.⁊ de.l.iiij.S.ſi ita ar.qꝙ quis conſequit᷑ ex alterius per
ſona qð nò hʒ ex ſua.ff.q̃ res pig.obli.poſ.l.arinio.⁊ dicit lex ꝙ ſi nõ potes pro
hibere me euntẽ per fundũ:nec aliquẽ nomine meo.ff.de ver.obli.ſi ſtipulatus.

◻ .
Hnno. vr. it de le al. vli⸗

locũ tenẽs honoꝛabit/ Si ꝗs vero
pᷣſũpſerit hoc tyrãnice facere a pꝛo

igit. coll. iij. a ¶ Diacõi. hoc nõ ſolũ rome fit:ſʒ et aliaꝝx eccarñ s ¶ Altimus, no.ꝙ qui ðᷣliquit in aliquo oꝛdine ĩ hoc pnnit᷑ ꝙ poſtponi
nenl oele nat hforre cinonm nd ſiebat.hodie ſi e ð ſcru.ĩ oꝛ.fa.c.. tur alijs ſui oꝛdinis vt.l.di.accedẽs.⁊.xix.qiij. mdamus. xv. q- ij. ſic
bUrbis.S. di.xi.ꝗs neſciat S.⁊.c.nolite ↄ.ſj ibi ð ea ↄſuetudie agit᷑ quã eccla decet.xxiiij.di. F. i. ⁊.i.q. vij.cei. i.le (XI bdt ono
ro. S̃uat ⁊ alijs mãdat puãdà. . bdiacono.
H do de ea iᷓ ſola buat nec vult . . . . bic intiiulatZ.
ab aliſs fuai vñ bi vr ᷓ ra me ad teſtimonium diaconi pſby/ noꝛari duʒ circa falſos ſacerdotes s xciiij. di. in q
naʒ eccliam viderint ſequi? do ter oꝛdinat᷑:ꝗd emʒ ꝓfers vmnꝰ vr ipſe talis extitit. meminiſſe ant dia- nasn nde de
e eoſe mnitaſi d4 biscõſuetudinẽ: qd paucitatẽ de coni debẽt: quoniã apoſtolos.i. ehi cono gb diemzerat iſn ⸗
at.lz ad fieri aent ſideradů gua ornũ eſt ſuperciuim in leges ecle ſcopos ⁊ pꝛeſbyteros dñs elegi. penoꝛi.c. de diacono. x
r g clec c⸗venerabitt. riiſ. ſie vedicas: omne qð rax ẽ p ? am diacones aũt poſt aſcenſuz domini Ceria legatus pape pot
·ij. gloꝛia. ifi f. of. Pn. lz. plectit. pꝛiuuegiũ apð indos pipe p in celuʒ apoſtoli ſibi cõſtituerüt epi elſſe. Et põit tres. 5. ⁊ in
¶Naucitat. qꝛ pauci erãtta: cloſius c. diacoes paucitss bono ſcopaius ſui ⁊ ecclie miniſtros. ꝓ 5§. ſingulis mutat ma⸗
les diacdi.⁊ iõ ſupbiebat/qcld rabiles:pibyteros iurba cõteptibi- ſi nos aliqd audere ↄtra deũ poſſu via In paim di ano
enisraro acigi mirgerlnk.in les facit.cererũ in eccdleſia ẽt rome p mus qui epos facit:poſſunt ⁊ ↄtra Viä Keno aer
ant: deaſu. Firacb. lealiſ. ſbytert ſedẽt 2 ſtat diaconi: lj pamlia nolſ auder oiacões a alꝰſit.Hoc coicidus eſt. In tertio
NMrmlocis vanat bzpie ticrebrelcetib⸗ vitijs iter pꝛeſbyte aut q de diaconoxꝝ minontate di Srae
min?. ff. ð eo ꝙ cer. lo. l. iö. ros abñte epiſcopo diaconos ſede cit᷑ vbiqʒ ſeruãdũ ẽ niſi cũ locũ dia⸗ ſtatũ exigere ñ õbet. Jo.
Oeſis Fianart 7 R‚8 Zuinijs n babucri a ꝓpꝛij patriarche u ceelner. si⸗ .
5 tm̃ inſtemꝰpᷣdicaõi.(Adde bñdictionẽ coꝛã pᷣſpyteris dare.di- ant metropolite ſui. lxxxix. 3.
Yſic legiki ad aev ſcãt ꝗ hoc facit nõ ſe recte ſacerre. ¶ Unde in vi.ſynodo legitur. ſ ieoia quo ad n n
g. i ſoiiua apmciogt audiãt apoſtolos: nõ eſt dignuʒ vx ¶ ¶ Hiacon ſacerdotib' n pſerak ad dignitates velofficia
om buis nois deſigãt. hic her n0s relinanẽtes vbuz dei miniſtre⸗ niſ locũ metropoluai ſa obrmneat eccleſiaſlica: utibdii.
vſu loqndi er noĩe ↄcipit᷑. vel i Mus mẽſis .ſclat diaconi q̃re cõſti- Recipimꝰ ne diacon⸗ q; uis F ¶ Pñtes. ar. ꝙ pñtia
aena qꝛ nõ nomẽ Ponori K tini eisgirare neke re . Sii innee Ho 6 r 5 eette aliuz. ar.
zẽt operis.viij.q.i.illud infere coꝛdent᷑ cõditõis ſue.pᷣſbyter ⁊ epi oquolibʒ eccłiaſtico ſit: 5. lxv. di. ce ij. D
dum. (Adade ꝙ ea q hie ſequu ſcopus alið etatis auud dignitatis terũ ſedeat .niſi cũ locũ habuerit p 1aecipun grrba
tur in ter. babẽtur oꝛiginatr ad nomè. vñ ad titũ ad timotbeu, pꝛij pfiarcbe am metropolitani ſui ba erlaico cam pͦalem
titi c.i. et adtimotbeum ma 3 „vn. Dieh peht tulo tuc eni ſicut illi? olnmittere poſſit. x. iè
epiſtola. c. iſ) oꝛdine epi ⁊ diaconi dt᷑:de pᷣſby/ ꝓ aliquo capitulo.tũc en ginc. 5. uerum. “

5 Mepßtek. na iẽ ipſe
nidet᷑ coguoſcere ꝗ ðdit

iu.ĩ toto. ⁊c ſi.ff. qð me. cã.le. rii ad maius pꝛonebit᷑.aut igit ex ꝑp pꝛo gradu repuiſus vltimus oiuʒ iudice: ut ep ð of. ole.ſa-⸗
¶A minoꝛi. hbene vj.ff. d ſpytero oꝛdinet diaconus: vt pſby ſiat ĩ oꝛdie ſuo. DL. LCXXXIIII. nealig e veben a de
aba vollueng whe di. tero maioꝛ cõpꝛobet in queʒ cocre· Abdiacono cẽt ſũmꝰpa E ic alt.
i 6. er bis itaqʒ. ſcit ex paruo:aut ſi ex diacono oꝛdi triarcha vices ſuas cõ⸗ Aucoꝛitas no. ,.
DOminꝰnoſter. ſacrilegñ. netur pᷣſbyter:noueru ſe laicis ma/ mitter̃ valʒz. CAñ ſym legat⸗ no bz ple iuris
Ogai dis papa aliquę io:ẽ᷑: ſacerdotibus eſſe minoꝛem. machus papa ait. vᷣlegãs ſiue par ſit als ꝰ
ſuis pᷣuilegijs matẽ appelliatt: ¶ Iẽ cypꝛanus. Se codem., CEtiq ſubdiacombus vices ſuas legat?. arg. ff. daͤ ife.
er ipa nolanone ius ei ceqfitt /Ominus noſter ieſus chꝛiſtꝰ apoſtolica cõmittit eccleſja. ban.le:Aeneme
aantocem gaſa eß kre iudex ? deus noſter v · Alde neceſſariũ ꝓſpeximus mriſ ꝛ uͦpꝛetoꝛ agean
abpe eỹ pſimnp. l. c. oͤun. ad paſſionis diè ſeruanit bono- Aeſſe: vt ſcut pꝛedeceſſox no- pyʒ minus gs ſi er velega
Tfa. igno. n iccirco ẽ ar. bic reʒ põtiſicibus 2 ſacerdotibꝰ:quã/ ſtroꝛũ fuit iudiciũ: ita vm eidemq; ne cognoſtat ꝙᷓ ſi er in
ꝙ tam bonꝰ ꝙᷓ malꝰ ſacerdos uis illi nectimoꝛeʒ dei nec agnitio- perſone oĩa cõmittam 2 vbi nos re ſno. er ð ol.dex.ſupcᷓ
gaudet puilegio clericali.r.q. nezʒ chꝛiſti ſeruaſſent. Nã cuʒ lepꝛso ppñtes’eſſe nõ poſſumus: noſtra ꝑ ſuonum. 5. ſiuero. arg.
Vſacerdonbus. ( Adde ꝙ ea ſuʒ mũdaſſet: dixit illi: vade oſtẽ euʒ cui pꝛecipimus ?repꝛeſentetur Cieprorb, martus. R
Nadae iſt Ralrfurimgcehe dete ſacerdotibus ⁊ offer donuz. auctoꝛitas. quãobrem petro ſub 94 era ee der
RTTTW.ʒ humilitatẽ nos chꝛiſtꝰbumilis do. diacono ſedis noſtre intra ꝓuinciã iudicẽ wlleñ poͤt recuſa
ci. i. 2.riij. Luce. v. xvij. 2.xxriſ. (uit: ſacerdotẽ adhuc appellas quẽ ſiciliaʒ vices noſtras auxiliate deo ri. f.ð of. prefec. pretoꝛ.
⁊ Joannis. xviij) ſciebat eẽ ſacrilegũ . Iteʒ ſubditus cõmiſimus.nec eni de eius actibus l.unica.ſic.j.xvij. q.iiij.
m ¶ At nos.ſed debẽt eſſe foa⸗ paſſioni cũ alapã accepiſſet:⁊ ei di · dubitareꝰ poſſumꝰ cui deo auxiliã⸗ S.gautẽ. e de rexy ꝑmu.
tes. i.debent preſtare exemplu, ceret᷑:ſic reſpõdes pontiſici:nibil ij te totuʒ noſtre ecdleſie noſcimur pa liʒ. ef eahnel niat
Qcätonic- Ainmort-3 auleeno je cõtumelioſe locutus ẽ in perſonã trociniũ cõmiſiſſe. egatum vero 6inmo⸗Fo⸗ Lnn⸗
a Eiegit n⸗ , dron malo⸗ pontiſicis ſed ſic magis innocẽtiaz apoſtolice ſedis ageüc iazpedlieti in Gerpoterif emp recu⸗
gs oꝛdinat: tanto eſt maionis ſuam tutatus eſt dicens: ſi male lo- vſq; ad ſanſfacuonẽ excõmunicet. (aniuſta ca ĩterueniẽte:
dignitatis. vt. i. q.i. fliũ. ef ſe cutus ſuʒ expꝛobꝛa de malo.ſi aũt CAnde alexander papa. ſi eet legat pape. ut e
maio. ob. per mas. (Xdde bene: qd me cedis: que omnia ab Excõmnnicet᷑ qui legatuʒ ſedis dof. le. b. cuͦ legitime ex
ꝙ ita a chriſto eligunt᷑ apoſteli co ideo facta ſũt bumilit atq; panẽ apoſtolice impedire tentauerit. ceptides ibzaſerai.
leuagelio anpei.c.x. Mar ter: vt nos humiluaus ac patiẽtie Iquis autem legatione; im ę· ucef de⸗ e pPerb,
eeRinatrcoe in nouote baberemus exẽplũ. docuit enim ſa pedi: non vmus ſed multo. d Clil ?8 pamociniobes
nam in veteri uterqʒ a dio cerdotes veros legiſie ⁊ plene bo- rum pꝛofectuʒ auerti.⁊ ſicut mul⸗ ti petri. ut. ar. x. q. ij. re⸗

latum.xij.q.i.puenit.

ꝗ quis ãt legationẽ.ĩmo qui legatũ hoſtiũ impedit tradendus ẽ bo

b/Sed multorũ ar. ꝙ ꝗ vec⸗

cat in multos grauiꝰpeccat.extra ð teſti.ſicut.xrij.q.v.q copulſus.ſicut
circa eàdè ꝑſonam multis modis peccat grauius peccat. xxiij. q. v. relegẽ
tes.ſʒ nũꝗd gꝗ eũñ capit pðt ah eo abſolui.ſic.ex ð ſen.ex.ad eminẽtia.⁊ no
ta ꝙ legatꝰ hmòi nõ põt epʒ ðpoere nec mutare ð loco ad locũ.nec i eius
manibꝰpoſſit eps reſignatr᷑ niſi ad hoc haberet ſpeciale mandatũ.extra

olf. e. c. ꝙ tranſlationẽ.ar.de offi.eius cui man. eſt iur.i.i.baʒi.legebat

boc.c.trufado ſiꝗs impedit legatũ nõ auertit ꝓfectum umius im̃.ſ.cardd
nalis:ſed multoꝛum.i.familie ſue ⁊ parentũ.a ſicut multis nocet ille. cʒ

cardinalis: ita a multis eſt redarguendus: a ta uſq; in inem.

K. = , —,,— —☛ = ⏑ -A T ,.ã᷑.v%qẽ ———

.
enthrda Baliaq nocummet ſenc adminit᷑ ad lge LXXNKReN 7 ⁸
de 4 g⸗ * IFItẽ qri 3 =
impedire dʒ. e deof. ie. ſtuuiſti. 9 Impedit. nerlegaoelegati ä
e. eelatineo veberepiii i:d j. dr hfani imninit uar.lgn as enero kdere An un Ked TMen a i⸗ urnoctepietgnnenr
li. IZti eſt. rectituitnis ſed nungd de ſuet Ha nerz weße miaarinin ei i bali N lterea ciariſan ie nn dcdnpat do⸗
in. diaconi mu . udine pᷣſcripta pñt archi/ nei: ꝗ admiculo oꝛdis illa exercerpñ ſchit ðis ſunt q̃dã ñᷣ pñt de
NDH videtur ꝙ nõ megene⸗ pta pſñt arbi aãctlaſcis vemadani paſt: ſcut EHHH dberar clencu. alia ſůt
SdO nis. licet. dic ꝙ bñ pſt ciuili. Yẽ dico eps nihil bʒ bocti
Alicet. ñpñt ti 2. Fepeniheil z Locne
Eauon kare Poſße nocetꝰ:ita a multis arguẽdus ẽ Reſb . twa Pern qð demãda⸗
n raeumalel gete n⸗ 2bonoꝛ ſocictate Busdus: qua I F erre aſnene wic eranrieee
4 ff. de iudi.l.ij. F. vtti. ipeditꝰ:a ſtatũ cõturbe — re pꝛohibem tttocant mga.urt.1.1 E ei⸗
r eiain iel. ij. F. vlti. deſieri 71 tũ cõturbat ec epiſcopali faſtigi us.nec alij epiſcopo demãdatre pot ni
ſin Fae exlitteris. Il ie: ideo ab eius liminibus arcea aud pali faſtigio debita ibimer ,ſi vſuz pali . x duſu palij ad b
I nd ergo eraudicũ peun tur. ab oibus itaqʒ talis ẽ cauẽ idacter aſſumere: non conficten- †½ De etos.. .
kin amenranckine⸗ Rceon cõionẽ ſideliu e aafa⸗ bergannians non conſignatioms Reg diſud pocallega
nendneſt rmti. a. v. bro arlon recipiẽdus. ¶ Archidia- bertaeen adbibende ſibimet ar· a ereecktrun no und
eigdatgpena geode quoq; q;uis ex officio ſuo le pꝛoſcar cultatez. Sed iſtud agre. m anußteatg. no veſit
nis Be 25 gatnnterm deaen vnã diligẽti examinatiõe de ſuʒ ann Iu. Echand⸗ ſemel coõceſ teda itter alnd. arei n
ino. C. ð mo. mulc. eos. ingrere:⁊ q̃ coꝛrigẽda inueni Illud autẽ leonis pape ul al.c. ad i de dc i0. ece,
N e ¶ Apoſtoli.i. petri li at ingrere: 1 q co da inuenit 2 gelaſi is pape al. c. qð in dubijs: Et eſt dr
Apoſtoli.i. petri li Eo nuciar: iñ dnati 2 gelaſij vſu appꝛobate plex cã qre iſirmi inũgut. qꝛ .
i alibi dicat nomlea onem ſup eos niiſ forte vbi aliquoru pꝛeualuit. lex cã re iſrmi inugut. qꝛ ve
les po erercere ⁊ cenſuʒ ab eis exi rie vbi aliquorũ co nialia velent:
gnbo⸗ lij. quia HSõ lio legitur. conen extrema neceſſitate cogente ⁊ ex ee e er vnet. cl. qꝛ citius
in id ognmmes( C.Arcbidacol ſuper pꝛeſ⸗ cone gres preibrtcri baptis3 ar.boc Scuud d aond hor
Nenrinleclt oich ſen jriſch⸗ per pꝛeſoyteros tos in frontibus lini yteri baptiza ar. hoc/ Sed ad ſi as no bz ole
nd 5 originalir in riſdicionẽ non exerceant. no verol us liniant./ Dꝛohibi⸗ um ⁊ inungit cbniſmatet vn
angt deget . OSad pleriſq; locis ar nwelligankeumepiie aſizin eo caluu anchenua hecace vl⸗
arcbidiacon? noͤ be . nꝑ pꝛeſbyteros ꝑ⸗ H iſcopi preſentes qꝛ chriſma nõ eſt niſi oleum
ngn niſt ngiiraua n peet rochianos quãdã exercèt vnacotg une⸗ vel cũ non cogit vltima neceſ balſamo admiriũ ep de ſa.vn.
üten de hoc notaui. xxvi.di ⁊ ab eis cenſũ exigũt:qð magisad ii as.oleo vero ſanctiſicato ꝑmit- .c.iiſicut ⁊ tenei ẽptio cũ acetuʒ
Kee drar ipi⸗ tyranidẽ q;ᷓ ad rectitudinis titur eis vngere iſi vendit᷑ ꝓ vino.qꝛ ẽ ꝓpe eade
und an —— foꝛmz. Seag rectitudinis ptinet cobus lgfre rimgnde Ja vna Ne miad bkent b tacru
DI. . XxXXY. epino ei iuxta apoſtoli'ſnia,z i r quis ĩ vobis: ſi gꝗs ingit oleoñ⸗
iie 9 Að ãt. Dic iti epi nõ dñt eſſe dñantes i inducat pꝛeſbyteros ecd : G git oleo ñ oſecrato. vr
n dero:ſſ- ſ ccleſte g oꝛet ſic: qe ĩ bapuſm coͤſerk i
ngii tulat. ccv. die· foꝛma facti gregiſ ex aio: 5ſuyper euz vngentes euz oleoi non coͤſer kiach
uR 4 aabarn diei nus facet boc iſt de ĩio:multo mi mine domim euz oleo in no. ngs. alij rata. de ↄ9ſe. dil. iij. .
e. vngen⸗ i debẽt. Sint i ni 7oratlo adei ſalna- - Aali wicit nteeſt ſin
gen⸗ idã grietatẽ:ꝛ· cõtenti ti debẽt. Sint ita; bil inſirinuz na, wnpapizanch tſile qꝛ
adic eã ſoluit. poſtea pit di enti regularibꝰ diſciplinis: ⁊ te· ſcopi nz Seck gueri anepi beantgeinesbenetineus:
rc as Gnes⸗ e bi neant pꝛopꝛiã mẽſi wan gabept ſcopis liceat eodeʒ oleo vngere ⸗ õ
ctoꝛitate gelaſij n eis iniungit᷑ boc ꝑ parochi is firmos vel ſi impenuẽtibus hui ziſta rõ calũniam habʒ: eỹ de
e. poſtea ðᷣ Sognimeßibf⸗ exercere iep wa ino ſuas modivnctio ſit Enccdenda⸗ mul⸗ Rare ben Scd nilad poͤt hoc
ſtisd —— uraſee tẽ ⁊ auaritia Perſamenen.. idita ins ebis vero ita ſcribit Innocẽ ꝓ ls aqricPamia, gricam
¶Ebriſmare. . de aſe. LX xY. iiij. . ltur.ſi obijciat᷑ de
kun rmmng 3. endui 4 Nod aũts ſacerdotes ſu KrN oſanctiſ cato nonpꝛohbe Rnmonmondtno ulan
ngizi Ame z3. z. di. xxi. clericos pꝛa iubent᷑ epis tanqᷓ;ᷓ ſo Sſopnalndicnosfangefe i. q. i. ha fimnonnn no iterat. xxx
er znnaebs ſedadoſca- diti obedire:nõ ita intel⸗ adie ſuperiluuz viclemus eẽ ler iy 15; zbak. lsdin d *
Ginn antiqtũ euͤnune do eis pꝛeſb ligendũ eſt qſi non liceat bigat qu nſb ðᷣ epiſcopo am · bt ueran. q ugohSo mhii
alipg eone greſperlennhms mẽta ——— epᷣis ſacra- bisz en arede lee no du ar H aarm
mnanß⸗ bãt nunc vo minime lio aui e: ſicut epᷣali ſuperci- dictuz de pꝛeſbyteris prius accepit. ( Adde ꝙ
unims. de ↄſuetudine.q̃nto * quidã ab bis volebant pᷣſb ictuz eſt: qꝛ epiſcopi pꝛeoccupatõ vba beati Yacobi que bic ſequũ
ng. 6 Pnnt dl o.z ros ꝓbibere: ſed qꝛ pꝛeſb byte⸗ nibus alijs impediti ad oẽ tur in tex. hñtur oꝛriginalr i
ſindu eitch ſicibus tanc fil pare vteri pönt dos ire nõ pn ad oẽs lùgui · ſus canonica. c. I
