exhibere:quas a diabolo inuentas
eſſe non dubium eſt: 1 ludorum ⸗
mimoꝛũ apparatibꝰaut preeſſe aut
forſitã ĩtereſſe. Sit certe ĩ exeplum
ſolicitudo ⁊ triſtitia fratruʒ quã ſe-
pe pertulimus iperatore preſẽte:cũ

ꝓ bis ſepiꝰrogaremꝰquã ipᷣe nobi

ſcũ poſitus cognouiſti:ꝗbus nõ ſo/
lnʒ iferiores clerici ex curialibꝰ ve⸗
ruʒ etiã in ſacerdotio cõſtituti ĩgẽs
moleſtia ut redderentur inſtabat.
¶Item ex concilio toletano legit᷑.
CNon promoueatur ad diaco-
natum qui poſt baptiſmum ad ſi
delem necandum accintus fuerit.
S1 Jquis poſt aeceptum baptiſ⸗

mum militauerit chlamydẽ?

ſumpſerit ac cingnlum ad necãdũ
fideles: etiam ſi grauia nõ admiſe
rit: ſi ad clerum admiſſus fuerit di
aconi non accipiat dignitatem.
Item in tole. concilio.iiij.

CAquibus debet eſſe immnnis

qui in epiſcopum ordinatur.
Ai in aliquo crimine detenti
unt:qui inſamie nota aſperſi

ſunt: qui ſcelera aliqua per publicãa

penitentiam ſe admiſiſſe confeſſi
ſunt:qui in hereſiʒ lapſiſunt: vel ꝗ

in hereſi baptizati ſunt aut rebapti
ʒati eſſe noſcuntur: qui ſemetipſos

abſciderunt:aut qui naturali defe-
ctu membroruʒ minus habere no
ſcuntur:qui ſecunde vxoris coniun
ctionem ſortiti ſunt:aut numeroſa
coniugia frequentauerunt:qui vi⸗
duam vel a marito relictam duxe
runt:aut corruptarum mariti fue
runt: qui concubinas aut forni⸗
carias habuerunt: qui ſernili con
ditioni obnoxij ſũt: qui ignoti ſũt:

i.g.i. ꝙ quidam inſi.

tSi ad clerum.i. ad ſubdiaconatum.
uI¶ Suerit. ex diſpen ſatione.

tra de voto. ſcripture.⁊
extra de conuer.cõiuga.
ex publico.⁊.c.vltimo.⁊
xxxiij.qðe.ij.c.admone
re.xix.qðe.ij.due. ſicut
ſoluitur ingratuudo reli
gionis ingreſſu. vt. xix.
qðe.iij.c.i.ſed contra vi
detur ꝙ etiam mortuus
debitor non poteſt ſepe⸗
liri nin ſatiſfaciat:vt ex.
tra ð appel.qua fronte.
ſatis videtur ꝙ poſũt in
trare:⁊ ꝙ monaſterium
non in amplius tenetur
qᷓᷓ ad ipſuʒ peruenerit ni
ſi poſtea ratiõe ſui ad pĩ
guioꝛem foꝛtunam per⸗
ueniat per ſucceſſionem
aliquam: vt.xix.q.vlti.
ſi qua vel vic æ in mo⸗
naſterio exiſtens poteſt
exequi tale officium dũ⸗
tamen non negligat di⸗
uinum obſequium: vt
xci.di.clerieus.
o ÆMuneribus. i. offi
cijs munerum mino:ũ.
p ¶¶ Inſtabat. tamen fa
cti ſacerdotes non reſtitu
unt᷑.xliiij.di.ex atiquis.
quis.pone caſũ
j. de pe.di.i.ſi ꝗs
dum telo.alij ponunt ca
ſum ve offclali.
r¶Militauerit milites
vt videtur non poſſunt
pꝛomoueri ſine licentia
pape.vt.xix.qðe.iij. mo
naſterijs ſed mmtelligo il
lud de his qui irregula/
ritatem contraxerũt:vn
de nõ concedo ꝙ hoc ſo
lum impediat pꝛomo⸗
tionem ꝙ gladium aſ-
ſumpfſit ⁊ militiam: miſi
ſeua facta exercuit: vt in
fra.liij.diſtin.legem.ſi
vero ſepe interfuit bel⸗
lis ⁊ per eum non ſtat
quin occidat aliquem:li
cet non occidat: tamen
pꝛopter ambiguum du
plicitatis non admitte/
rẽ talem.argumentum
xxiij. qde.v.ercommuni
8 Ad cingulum.i. ca

racterem militarem: vt

x Li in aliquo.pꝛimo ponit.xxvi.impedimenta:que impediunt pꝛo/
0 mouendum epiſcopum. ſecundo dicit ꝙ epiſcopus ad minus a tri-
bus epiſcopis eſt conſecrandus: ibi vbi metropolitano placueriti we.
tropolitanus autem eſt conſecrandus in cinitate metropoli a ſuis ſuffra/

aneis.

vyU Infamie. etiam de facto: vt diri.ij.q. vij.c.ipſi apoſteil.
3 & Qui concubinas. ex hoc videtur ꝙ epiſcopus ipſo ſaco non diſpenſet

ſi enim ipſo facto diſpenſaret:quare hic puniretur promouens concubina

rium cum tamen cum ipſo poſſit diſpenſare ipſo facto:vt extra.de iudi.at
ſi derici.⁊ facit ad hoc.lxxxi.diſtin.ſi qui.⁊ extra de ſciſma. fraternitatis.⁊
extra de preben.reſerentelitem ſecundum boc epiſcopus ſemper diceret ſe
diſpenſaſſe vt ſic non puniretur.ꝙ autem ipſo facto diſpenſet: pꝛobatur
extra de fi.pꝛeſbytero.veniens.xxviij.diſtin.diaconi.liiij.diſtin.ſi ſeruus:
⁊ extra de reſtitutione ſpoliato. litteras vbi babes ꝙ eccleſia manddo
vel diſſimulando diſpenſat.a hoc credo ꝙ circa notum ſolo facto viſpen/

— —
— — — — —

24C —V—MW — — — — —— —

in Gℳ --—

ci⸗
bun

bie.
s ſ
oleſ
hau
o,
Une,1
ſign.
no.
ore
Corel
eri.
ay
Nuns
ſe.
N⸗
fonte.
oſctin
ninm
chetur
nenini
ladpi
mper,
fonem
ayli.
nmo⸗
ck
lm ei⸗
ignd⸗
n

6loff
inoni.
nenſ
teſira
Cnecaſ
ig
vnumtt

nlites
Poftone
lodn
ciino
lgol
Unegnie⸗
Nerünpn
oel
pond⸗
dium
tamni
Uit vin

legema.

ffunt ba⸗
nonſ
cvenel
1t:tenon
gon
n,
umenemn
gonnumn

lun d
anm:V

unteo⸗
ſpusam⸗
nerthne⸗
isſuffi⸗

niwe
cnkl
KAnih
Cgugi
iſcuu⸗
nnnlid⸗

wohe⸗

vel di

dic ꝙ bic redarguũtur illi qui ex cõtemptu oꝛdinãt aliquos nõ exami

DI. II LIIII

LIIII

.* 7

ſatur:ſed nõᷣ circa ignotũ qꝛ noti examinatione nõ egẽt:vt.xlvii.diſti.pe k Er militaribus. milites non impedit religio ſacramenti: quia⁊ clerici ſa⸗
tro/conſulo tñ ꝙ teſtes vel litteras habeant ſuper duſpẽſationefacta ſibi.

nando eos:vt.lxxxi. di. dictũ.⁊.c.quicũq;.⁊ tm̃ indiſcreta diſpenſatio re
darguitur bic ⁊ in oĩbus ſimilibus.extra de pꝛeben.demulta.

3 CYaici. nõ.n. repẽte
de laico fiet epiſcopꝰ.lxi.
diſtin. c. i. ⁊. ii.
b .Quia deceſſoribus
niſi in hoc papa diſpẽſa
lerit: vt.vii.q.i.petiſti.
e¶Bominico. hoꝛa ter
tia.lxxv.di.qð die.
q ¶ Metropoli. in pꝛo
pꝛia ciuitate cõſecrãdus
eſt metropolitanus: vt
⁊.lxii.di.metropolita/

no.
eCͤueniẽtibꝰ hic ha

bes ꝙ metropolitanꝰ cõ
ſecradus eſt a ſuſfraga/
neis:vt.lxvi.di.c.i.e ð
tẽp.oꝛdi.ſi archiepᷣs.⁊ ĩ
auten. de eccle. titu. F.
i.colla.ix.argu.contra
xxiiii.q.i.pudenda/vbi
dicitur ꝙ a papa ſit con
ſecrãdus.ſed pᷣmũ eſt de
iure:papa tñ iã pᷣſcripſit
cötra ius illud.
q Dl. LII
Ni vero.

f
2 Olicitudo.ſubdia

conatꝰ vr ergo ꝙ
aligs ꝓmouet᷑ in ſacer/
dotem qui nullũ habuit
oꝛdinẽ:vt laicus ꝗ fil ſa
cerdos ſʒʒ.hiſed huic ob
ſtat. xl. di.ſicut.extra de
cler.nõ baptiʒa.veniẽs.
ſed cõtra ex de de.ꝑ ſal.
ꝓmo.c.veniẽs.epᷣs aũt
ñ põt eẽ niſi fuiſſet ſacer
dos:vt er dexxceſſi.pꝛe/
lato. ex litteris.in fi. de

hoc dixi. xl. di. ſiẽ. ſi ue

ro nõ baptizatus ꝓmo/
neret᷑ uel chriſmaret᷑ nul
lũ reciperet ſacrxamẽtum
q; baptiſmus eſt ianua
ſacramentoꝛũ: vt.xxxii.
Diſtin. 5F. uerũ. niſi enim
poſitũ ſit fundamentuʒ;
nihil pᷣt ſupediſicari: vt
i.q.i.cũ paulus.⁊ eſt ar
gumẽtũ ꝙ prepoſtera/
tio facti nõ vitiat factũ.
argumẽ. cõtra.vii.q.i.
nihil. xxxiii.di.quoꝛun/
dam. de conſe.diſt.iiii.
oĩs.Jo.ſol.dicas ꝙ lai
cus recipit oꝛdineʒ ſacex
dotij ⁊ etiam epatus:qꝗa
character impꝛimit᷑ ſi cõ
feratur in foꝛma eccdleſie
ab eo qui poteſtatem ha
bet:vt extra de cle.ꝑ ſal.
pꝛomo.c.i.⁊ hoc dum/
modo ſit baptizatꝰ: nec
decre.illa ex litteris.ĩ ali
quo contradicit.B.
DI. LIII

b Uriales. HMHic

aſſignat terti
c am cãm qua
re curiales nõ
ꝓmouentur. Jo.

1 L Egem:qᷓ; pꝛius.

no.qualiter ex ſe/
quẽti facto ⁊ pcedenti ꝓ
batur mediũ: vt.xxviii.
di.quia.

q neophiti vel laici:ꝗ ſeculari mi
litie dediti ſunt:qui curie nexibꝰob
ligati ſũt:qui inſcij litterarum: qui
nondũ ad.xxx.annos peruenerũt:
qui ꝑ gradꝰ eccleſiaſticos nõ aſcen
derũt:qui ambitu honorẽ querũt:
ga honorẽ muneribꝰ obtinere moli
unt᷑:ꝗ a deceſſoribꝰdꝰin ſacerdotiuzʒz
eligunt. Sʒ nec ille deinceps ſacer
dos eritquẽ nec clerus nec populꝰ
ꝓprie ciuitatis elegit vl auctoꝛitas
metropolitani vł cõpꝛouincialiuʒ
ſacerdotũ aſſẽſus ñ exꝗſiuit. Qui
cunqʒ igit᷑ deinceps ad ordinẽ ſa-
cerdotij poſtulatꝰ:⁊ in his que pre
dicta ſũt exquiſitus:ſʒ ĩ nullo horũ
ðᷣprehenſus fuerit:⁊ examinatꝰ ꝓ
babili vita ⁊ doctrina extiterit:tũc

p̃m ſynodica vel decretalia conſti

tuta cũ omniũ clericoruʒ vl ciuiuʒ
voluntate ab vniuerſis cõprouin
cialibꝰepᷣis aut certe a tribꝰin ſacer
doteʒ die dñico ↄſecrabit᷑: ↄueniẽ
tibus ceteris qui abñtes ſunt ſuis
litteris:⁊ magis auctoritate vł pñ
tia eius ꝗ vᷣe metropolitanꝰ epᷣs ẽ
ↄſtitutus: epᷣs aũt cõprouincialis
ibi cõſecrandus ẽ vbi metropolita
nus elegerit. metropolita. autẽ nõ

niſ ĩ ciuitate metropoli a cõpꝛouĩ
cialibꝰibidẽ cõuenientibus.Si ꝗs

autẽ deinceps ↄtra predicta vetita
canonuʒ ad ſacerdotij gradum ĩdi
gnꝰ aſpirare cõtenderit: cum ordi
natoribꝰ ſuis adepti honoris peri
culo ſubiacebit.
DlI. LII.
Vi vero pᷣtermiſſis ali
q quibꝰ gradibꝰ nõ ſuper
bia ſʒ negligẽtia ad ma
iorem aſcẽderit gradu:tãdiu a ma
ioribꝰ abſtineat:quoſqʒ ↄgruo tꝑe
pretermiſſos accipiat. & Unde

glexã.ij. ſerbit grimaldo ↄſtantiẽ.

epiſcopo. C SHe eo quiſubdiaco-
natus ordine poſtpoſito: diaconꝰ
preſbyter eſt ordinatus.
Olicitudo dilectiõis tue ſtu
duit ↄſulere vtrum portator

iſtaxꝝ litteraꝝ diaconatꝰ ⁊ pᷣſbytera

tus officium idoneus ſit peragere

necne: cũ ad id pᷣpoſtero curſu ſub
diaconatꝰs ordie poſtpoſito negli
gẽtia potius qᷓ; ſuperbia cognoſca

tur aſcẽdiſſe: vñ nos ↄſulẽdo cha

ritati tue mãdamꝰ:ut ab officio ſa
cerdotali euʒ ꝓhibeas: donec ꝓxi
mo.iiij. tẽporuʒ ieiunio ſubdiaco

natꝰ miniſterium ſibi rite ivponas:

⁊ ſic deiceps ad maiora officia euʒ

redire ↄcedas.
Arialesꝰ autem vt ſup
ſcriptũ ẽ iõ ordinari pꝛo

tur.xix.q.ii.due.

I¶Inſuo.no.q in ſuo habitu quiſq; pꝛobãdus eſt: vt hic.⁊.liiii.di.multos.ct
extra de regu.ſuper eo.⁊.xvii.q.ii.ſi quis inco

hibẽtur: quia frequẽter dum ab ec
cdleſia repetuntur: plurima incom
moda eccłia ↄſequit᷑: vłqꝛ ijdem
curiales ñ voto religiõis:ſʒ ut offi
cioꝝ ſuoꝝ ratiocimia fugiqt ad ec-
cleſiam ſe tranſferũt. & Uñ greg.
papa ſcribit lib.vuij. regiſtri:oĩbꝰ
dis de lege mauricij auguſti.
na ſit conſtitutum ne curi⸗
ales ordinẽtur.
Egẽ quã pijſſimꝰ imperator
4 dedit:ne fortaſſe hi qui mili
tie vł rationibꝰ ſũt publice obliga
ti:dũ cauſarũ piculuʒ fugiũt:ad ec
cleſiaſticuʒ habitũ veniãt vlĩ moõa
ſterijs cõuertantur: veſtre ſtudui
fraternitati tranſmittere: ob hanc
maxime cauſam:qð hi qui ſeculi a-
ctionibꝰ implicati ſunt in dlero ec-
dleſie pᷣpoſter̃ ſuſcipiẽdi nõ ſunt:qꝛ
dũ in eccleſiaſtico habitu non diſſi
militer qᷓ; prius vixerant vinunt:
nequaq;ᷓ ſtudent ſeculum fugere:
ſed mutare.qð ſi etiam tales quiqʒ
monaſterium petüt ſuſcipiendi nul
lo modo ſunt: niſi priꝰ a ratiocini
is publicis fuerint abſoluti. Si qui
vero ex militaribꝰ? viris annume⸗
rari in monaſterijs feſtinant: non

ſunt temer̃ ſuſcipiendi:niſi vita eo

rum ſubtiliter inquiſita fuerit:⁊ iux
ta normaʒ regularem in ſuo habi⸗
tu per trienniuʒ probati:tunc mo
naſticum habitum deo auctore ſu

ſcipiant.
Dl. LIIII
Erui autem ordi-
3 nari prohibẽtur: ni
ſiia proprijs domi⸗
nis libertatem legi-
timam conſequan/
tur. AUnde leo epiſcopꝰ ſcribit
omnibus epiſcopis. ¶ Sernus
ad dericatus officium non pꝛomo

D Allus epiſ⸗ coporuz ſeruum

HE alterius ad dericatus officiũ
promouere preſumat:niſi foꝛte eo
rumꝰpetitio aut voluntasacceſſe⸗

rit qui aliquidꝰ ſibi in eo vendicãt

poteſtatis.debet enim eſſe immu-
nis ab alijs qui diuine militie ẽ ag-
gregãdus: vt a caſtris dominicis
quibus aſcribitur nomen eius nul-
lius neceſſitatis viculis abſtrabat᷑.
¶ BDNtem ex concilio triburienſi.

CBDe ſernili conditione nullus

ad ſacros ordines deueniat.
de ſeruili ↄditiõe ad ſa

cros oꝛdies pmoueat᷑:niſ pᷣ

us a ꝓppꝛijs dominis legitumã liber
tatẽ conſequãt᷑ cuiꝰ libertatis char
ta añn oꝛdinationem in ambone pu
blice legatur: ⁊ ſi nullus contradi-

22 —

cramento tenentur epiſcopis:vt.xxiii.diſtin.qqᷓ. ⁊ tamẽ eis inuitis pꝛiomouen

gnitus. dicunt tamẽ ꝗdam ꝙ po

tius in monachali habitu pro/
bandus ſit: quia non ſolum
alij ipſum ꝓbabunt: ſʒ ctiam
ipᷣe probabit aſperitatem oꝛdi/
nis ⁊ habitus ipſorum: quod
non poteſt facere in ſin veſte.
Jo. ſed certe licet iura quedam
Dicant ꝙ in pꝛopꝛio habitu ſit
ꝓbandus quis:conſuetudo tñ
ſe in contrarium habet:⁊ ðᷣcre.

etiam cõtradicit extra de regu.

ſtatuimus.
m ¶Per triennium. incogni
tus ꝓbabitur per trienniũ: vt
hic ⁊.xvii.q.ii.ſi ꝗs ĩcognitꝰ.
ſed laicus cognitus uel clericꝰ
ignotus per bieniuʒ. xix.q.iii.
monaſterijs. clericus notꝰ per
annum.xvii.q.ii.gonſaldus.
uel foꝛte notus ſtatim poteſt re
cipi extra de regu. ad apoſtoli/
caʒ. in cruce ſignatis ſtatuitur
Dimidius annus. extra de re.

gu.c.i.
DOlI. LIIII
n Frui. Pꝛimo
3 oſtendit ꝙ nec
pꝛiuatoꝛuʒ nec
eccleſiarum ſer⸗

ui ſũt pꝛomouendi:niſi liberta
tem ſint conſecuti.Secũdo oñ
dit ꝗd iuris ſit ſi aliter ſint or/
dinati.Tertio qualiter ſerui iu
deoꝛum a dominio ipſoruʒ va
leant liberari No. ergo ꝙ nü⸗
quã ſeruus pꝛiuati eſt pꝛomo/
uendus niſi plenam libertateʒ
ſit conſecutus ita ꝙ nihil iuris
retineat in eo dominus: vt.j.
co. quicunqʒ. eccleſia tamen
nõ poteſt manumittere ſeruos
pleno iure niſi det pꝛelatus du
os eluſdem meriti.xii.q.ii.epi
ſcopus qui. nec tunc pleno m⸗
re manumittit:ut ibidem colli
gitur. dehoc diſtingue: vt. j.
de ſer. nõ oꝛ. eo libentius.
0 AUllus:eorum .·.i. iſtius
uel illius.ſufficit enim
vVnius voluntas ſi plures ſunt
vt inſti. de dona.. erat olim
.C.de cõmuni ſer.manu.l.i.
p ¶Alut voluntas.etiam ſi ta
cita:vt.j.e.fi ſeruus.
q C Quidaliquid. argumẽ. ꝙ
omnium conſenſus eſt requi⸗
rendus: quoꝛum iuri m aliquo
detrahitur: vt hic.⁊.lxxxv. di.
archidiaconum:vt extra de of
fi. dele.ſuper eo.C.de auc.pꝛe
ſtan.l.vlti.⁊.ff.de aqua plu.
ar.l.in concedendo.lx.diſtinc.
archiepiſcopus.viii.q.i. licet.
r Alli:publiceiar.ꝙ ſi a⸗
Luana ſunt publice facta
nemo poſtea auditur contradi
ctoꝛ.viii.q.ii.licet.⁊.xvi.diſt.
dð dicitis. 2.xii.q.ii.qui ⁊ hu/
manis.ſi.extra qui ma.accu.
poſ.c.vlti.argu.contra.xv.q.
.Vi. c. i.in ſi.

△
a ¶ Ceciderit.niſi ſit pᷣſbyter v!
diaconus:vt.j.e.ex antiquis.
ſed nunquid gaudebit talis pꝛi
nilegio clericali qtum ad cano
nem ſi quis ſuadente. xvii.q.
.iiii.argu. ꝙ non extra defo.
compe.c.ii.⁊.xvii.q.iiii.ſi ꝗs
deinceps.ar.contra. ff. de de/
cu.l.vi/ad hoc dico ꝙ iſte in
omnibus caret priuilegio cleri
cali precrqᷓ in eo ſolo ꝙ non
poteſt verberari ſiñ ſacrilegio:
quia illud pꝛiuilegium datum
eſt clericis non tantum fauore
ipſoꝛum:ſed etiam odio laico/
rum.vnde in odium laicoꝛum
utitur eo:ut extra de ſen. excõ.
ſuper eo.ſed alias accuſari po⸗
teſt a bigamis ⁊ iudicari a lai/
co:licet ſecus ſit in clerico depo
ſito. ⁊ hoc ideo eſt:quia iſte fe/
cit furtum coꝛpoꝛis ſui: ut.C.
de ſer. fugi.l.i⸗ IJtem nunquid
põt contrahere matrimoniũ:
non:quia noluit qð facere po/
tuit.extra de cõuer.coniu. qui
dam.io non credo excõicatuʒ
qui depoſitum percutit cuʒ ſit
pꝛiuatus omni dignitate ⁊ P/
uilegio quod habebat. arg.ad
hoc.lxxxiiii.di.qſqs.B.

b 0 Li er famulis. religet.

boc obtinet in ſeruis ec
cleſie tantuʒ:vt pꝛopter ingra
titudinem reuocentur in ſerui-
tutem.xii.q.ii.octaua.item ſi
pꝛeſbyter ſit.xii.q.ii.diaconi:
iʒ in laicis ſecus. nam illi om
ne ius quod habent in ſeruo te
nentur remittere:vnde nõ poſ
ſunt reuocare in ſeruituteʒ:nec
tenet lex. C. de epiſco.⁊ de. ſer/
uus vbi habes ꝙ domino
redditur ſeruus ſi deſerit mo/
naſterium.per id ꝙ habes ex/
tra de cõdi.ap.c.ii.ſed ſi vult
tranſire ad aliud monaſteriuʒ
tunc diſtinguitur: ut extra de
ſer.non oꝛ.eo libentius.
Q Nicunqʒ nu luʒ obſequi
um. dicũt quidaʒ ꝙ ob/
ſequiuʒ qð conſiſtit in non fa/
ciẽdo ſcilicet de non vocando
in ius:uel quod in reuerẽtia cõ
ſiſtit: vt ð aſſurgendo:non po

teſt patronus remittere: quia

DI.

xerit rite conſecrabũtur:poꝛꝛo ſer⸗
uus non canonice cõſecratus poſt
qᷓ; de gradu cecideriteius conditi
onis ſit cuius fuerat ante gradum.
¶Ex cõcilio magoncienſi.c.viij.

Palea
Agnꝰ epiſcopus auguſtudi
nẽſis dixit quid dilectiõis ve
ſtre procuratores auctores ⁊ exe⸗
cutores ſeu curatores pupilloxꝝ: ſi
debeãt ordinari: gratꝰ epiſcopus
dixit:ſi poſtea depoſita vniuerſa?
reddita ratiocinia actus vite ipſo/
rũ fuerit comprobati⁊ in oĩbus de
bere eos ⁊ cuʒ laude deri ſi poſtu-
lati fuerint honore munerari. Si
enim ante libertatem negocioꝝ ⁊
ab aliquo ſine conſideratione fue-
rint oꝛdĩati ab eccleſia infirmẽtur.
vniuerſi dixerunt recta omnia ſta-
tuit ſanctitas veſtra. Jõqʒ ita no-
ſtra quoqʒ eſt iſta ſententia.
Item ex concilio toletano.ix.
Poſt donum ubertatis famu

li reuocentur in derum.

Vi ex famulis eccleſie ſerui-
turi vocantur in derum ab
epiſcopis ſuis:neceſſe eſt ut liberta
tis percipiãt donũ:⁊ ſi honeſte vi/⸗
te claruerint meritis adiuti:tũc de-
mũ maioribus fungantur officijs:
quos vero flagitij ſordidauerit in
coꝛigibilis noxa perpetua ᷣuitꝰcõ
ditõis religet ĩ cathenã. Qui autẽ
ordinãdia dominis ſuis libertatẽ
conſequũtur:ab eoruʒ patrocinio
penitus debent eſſe aliemi: ut in nul
lo eorũ obſequijs ĩueniãtur obno/
xij. Ande ĩ cõcilio toletano quarto
legit᷑.¶¶ Ad dericaleʒ gradũ ſuſci
piũtur qui nullo vbſequio reteto a
dominis ſuis libertatẽ percipiunt.
Vicũqʒ libertatẽ a dominis
ſuis ita r̃cipiũt ut ſibi ĩ eis nul
u obſequiuʒ patronus retentet: ſi
iſti ſine crimine ſũt:ad clericatꝰ or/
dineʒ liberi ſuſcipiãtur: qꝛ directa

manumiſſiõe abſoluti noſcũtur:ꝗ

vero retẽto obſequio manumiſſi
ſüt ꝓ eo ꝙ adhuc patroni ſᷣuitute
tenẽtur obnoxij: nullatenꝰ ſunt ad
clericatꝰ ordinẽ ꝓmouẽdi:ne quã
do voluerit eorũ dñi fiant ex dleri-

cis ſerui.Ex concilio toletano
Axxxij. ca.

Palea.
E ſeruorum ordinatione ꝗ

4 paſſim ad gradus ecdeſiaſti

cos ꝓmouentur: placuit homini⸗
bus cum ſacris canonibus cõcor/
dare:⁊ ſtatutuʒ eſt ut nullus epiſco
porũ deinceps eos ad ſacros oꝛdi
nes promouere preſumat: niſi pꝛi
us a propꝛijs dominis libertatẽ cõ

ſecuti fuerint.⁊ ſi quilibʒ ſeruus do

minũ fugiẽs aut per litteras aut ad
hibitis teſtibꝰ munere cõductis vł
corruptis aut qualibʒ calliditate uł
fraude ad gradus ecdeſiaſticos

nenerit: decretum eſtut deponat᷑:

⁊ dominꝰ eius euʒ recipiat.Si vo
auus aut pater ab alia patria in ali

LIIII

am migransĩ eadem prouicia fili-
um genuerit: ⁊ ipſe filius ibidem
educatus eſt ⁊ ad gradus eccleſia-
ſticos promotus fuerit:⁊ vtrũ ſer
uus ſit: ignotum ſit: ⁊ poſtea ve⸗
niens dominus illius legibus eum
acquiſierit:ſancitum eſt:vt ſi domi
nus eius illi libertatem dare volue
rit in gradu ſuo permaneat.Siue
ro eum cathena ſeruitutis a caſtris
dominicis abſtraher̃ voluerit:gra
dum amittat.quia iuxta ſacros ca
nones vilis perſona manẽs ſacer/⸗
dotij dignitate fungi nõ poteſt.
¶Item ex concilio martini pape.
CSine patroni conſenſu non or
dinetur: qui patrocinio cuiuſlibet
eſt obligatus.
quis obligatꝰ fuerit tributo
ſeruili vl aliqua cõditione vlł
patrocinio cuiuſlibet domꝰnõ ẽ oꝛ
dinãdꝰ dericus niſi ꝓbate vite fue
rit:⁊ patroni conſenſus acceſſerit.
CEx concilio toletano.c.ij.
Palea.
E rebꝰ vero illorũ vel pecu⸗
lio qui a ꝓprijs dominis li-
bertate donãtur:ut ad gradꝰ eccle
ſiaſticos ꝓmoueri debeãt ſtatutuʒ
Eut i poteſtate dominoꝝ cõſiſtat:
qcqd ante libertatẽ habuerũt:utrũ
illis cõceder᷑ an ſibi retinere uolue-
rint.¶Ceterũſſi a dominis ſuis li
bertatẽ cõſecuti ñ fuerit: ⁊ ad eccle
ſiaſticos ordines aliquo mõ irre-
pſerit:pᷣſbyt peculij amiſſiõe mul-
ctetur:diaconꝰ vo factꝰ aut vicari-
umpꝓ ſe pᷣſtabit:aut ĩ ſeruitutẽ ðuo
cabit᷑. ceteri vero gradꝰ nõ poſſũt
quẽquã a nexu ſᷣuuutis abſoluere.
VAñ gelaſius ſcribit martino⁊
iuſto epᷣis. ¶ Seruꝰ ſi latenter ir⸗
repferit ad ſacerdotiũ peculij amiſ
ſione mulctetur.
— Xãtiquis rᷣgulis ⁊ nouella ſy
nodali explanatione cõpꝛehẽ
ſũ ẽ ꝑpſonas obnoxias ſᷣuituti cigu-
lo celeſtis militie ñ pᷣcingi:ſʒ neſcio
vtrũ ignorãtia aut volũtate rapia
mini:ua ut ex bhac cauſa nullꝰ pene
epiſcopoꝝ videat᷑ extorris: ita enĩ
nos frequens ⁊ plurimoꝝ querela
circũſtrepit:ut exhac ꝑte nibil pẽitꝰ
putet᷑ cõſtitutũ.actores ſiqdeʒ illu-
ſtris viri filij noſtri amandi grauit
ↄquerunt᷑:homines ſuo iuri debi-
tos alios iã ĩ dericos:alios iã ĩ dia
cones oꝛdiatos: cũ ñ ſolũ poſt mo
dernũ cõciliũ: quod tãtorũ collati
one põtificũ ſub omniũ ſaluberrie
ꝓuiſionis aſſenſu cõſtat eſſe ꝑfectũ

huiuſcemodi ꝑſone ſuſcipi ſ debe

rẽt: verũ etiã ſi ꝗ foꝛte ĩ diuine cultu
militie ãte fuerit ignorãtia faciẽte
ſuſcepti:eliminati ꝓꝛſus ⁊ exuti re
ligioſos puilegio ad dominoꝝ ſuo
rũù poſſeſſiones iuſta debuerũt ad
monitione cõpelli: ⁊ iõ fratres cba
riſſimi eos qͥs ſupradicti viri acto-
res ĩ clericatꝰ officio mõſtrauerint
detineri: diſcuſſos ⁊ obnoxios ap/

illud naturaliter debe⸗
tur:vt.C.de bo.li.l.vl.
C.ð ĩ ius vo.l.ii.ſʒ hoc
nõ eſt derum: quia ſuꝑ

eo poteſt libertus tranſi

gere. ff. de con. inde.l.ſi
non ſoꝛtem. §. libert?.

ſed bene concedo ꝙ ge⸗

nerali remiſſione nõ tol
litur: vt ibi dicit:ſed ſpe

ciali poteſt: nec tenet qð

eſt extra de ſer. non oꝛ.
.c.nullus.non enim in
eo retineri poteſt aliꝗd
iuris.licet ſit ar.contra
.j. e.frequens. Jo. vel
melius dic ꝙ höeſta cõ
ditio fuit ibi appoſita:
quam quia non ſerua⸗/
bat degradari iuberur ĩ
illa decre.nullus. B.

d ¶ Ex dericis.quod ta

men facere non poſſunt
niſi probata cauſa ĩgra

titudinis:vt.xv.q.vii.

eps ſacerdotibus.

e¶ ECͥeterum:bic agitur

quid iuris ſit:ſi ſeruꝰ oꝛ
dinatur nõ adepta liber
tate:vñ no. ꝙ ſi ſciẽte et
ↄtradicẽte dño oꝛdinat᷑
reuocatur in ſeruitutem
etiã ſi ſacerdos ſit factus
Hʒ quoſdã.lʒ.h.hoc ne⸗
get: vt. j. e. gs aũt.ſi ſciẽ
te ⁊ nõ ↄtradicente dño
ſit igenuꝰ. vt. j. e.ſi ſer⸗
uus. ſi aũt dño neſciẽte
diſtinguit aut epo ſcien
te aut ignoꝛãte.ſi aũt ſci
ente epo vl eo qui pñtat
ipſum oꝛdinet᷑ duplũ re
ſtitnet dño epᷣs vl pñtãs
.j. e.ſi ſeri abñte. Si
vo epᷣda pñ̃tatoꝛe igno
rante tũc locũ hʒ hoc.c.
Qvantige ani ie
rit. ar. ↄſtitutionẽ
extẽdi ad pꝛeterita.iii.

„„

q.:iiii.oẽs.⁊.x.q.i.ſic ꝗ

dam.ar.aↄtra.er̃ de con
ſti. cognoſcentes.
gReligioſo. ergo vi
detur ꝙ auferat᷑ eis pꝛi
uilegiũ clericorũ.ð hoe
elxxxiiii.di.quiſquis.

glibii
Tapue
bockie
Einss.
C
ign
dſe⸗
anu
conſe
nicon
n in
nulln
lus
gula
ſuperm
ſſtina
gligeſ
Hinal

Mn
RN

lenhe

ſaru

er DI. LIIII 5* ⁸

ligb s eculij. ſed nonne peculium dñi eſt. riii. q.ii: illud. que ergo eſt hee lationem factum eſt ciſftindum eſt ſtatiʒ?qð videtur:vt.ii.q.vi.quotiens.in K. .
ai e pena:dic peculii.i.rerum quas poſt ſacerdotiuʒ eſt lucratus:vel foꝛte hba· dico qð non niſi pꝛobetur cã appellationis: vt extra de teſti. ex parte ade. extra de . .
munun duit vſum peculij ⁊ ille aufertur et. reſti. ſpo. audita.ii. q.i.in primis.ſed nõne eſt contrarium.j.e.ſi ſeruus.ibi eni
ur b ¶ Anut vicarium.ſed vnde dabit cum nihil habeat:ſed dic ꝙ ſuum vi- epiſcopus ſciens condemnatur in duplum.ſed poteſt eſſe ꝙ epiſcopus condem.
lict detur eſſe quod lucratur cõniuenubus occulis vñi. ff. de ma.l.iu.dñs eni natur ⁊ ſeruus reſtituatur. L MM
“ ey. recipiendo rem a ſerno b Eneral-a oꝛiginarios. gnani
eie ipius videtur appꝛoba/ .- L oꝛiginani ſunt ꝗ exr aſri
ſg re dationeʒ: vt. C. de c?à pꝛobatos cuſtodito leguʒ tramite nõ legitime a lucerino põtiſice dia puitiis nan ſunt in ino ſolo: xt
tmts ber ere v i⸗ ſine itermiſſiõe flirune ut ſi gs dones Orcinatos icteo fratres cba ſr⸗ ebahetickanemrpol
Etn. rem manumittitur da lam ex bis preſbyter rperit᷑: ĩ eodẽ riſſimi tqte preuaricatiõis exceſſus unt vendi: vt. C. de agri. quẽ
Mennin J Kr earnunn pro ſe: wr gradu peculij ſui amiſſõe mulcta noueritis ſagacius inquirendos: ? admodum. nec daen Ae
hcttigl (c C. ð ſer. reipu. ma.l.i. tus maneat. diaconꝰ vo aut vica⸗ ſi cõſtiterit querela veritate fulciri differeutia inter eos a ſeruos:
tir ann e¶icarium. ar.ꝙ qgs rium preſtet aut ſ non habuerit ip cõtinuo contradictione precunte: nmut. C. eo. ne diutius aſcriptiti mpne
uerl dando vicariumſiberat ſe reddat᷑. Reliqua vero officia ſci qui nõ legitime ſunt creatia ſacris ſunt qui per. xxx. annos ſuerũt
ei Envt Aii v ant nemineʒ poſſe ab hac noxieta· officys repellani’. ¶ Iẽ eiſdez. o ra m ſora F-
zmn ſno non prpaber vi. eſi ↄuicit᷑ vẽdicarf: tenꝰhoc oꝛdi ¶Mec ad rengioſe vite propoſi- o ſunt: aut pꝛeſeriptione: aut
blne,. dando liberat ſe? ſatis priuilegia vlla ratione turbentur. ui fine dominorum conſenſu ad- tram bis factam: vt. C. ð agri.
ganatn credo ꝙ ſic. C. de patrii. ¶Igem herculentio ſteppano ? mittantrr. Lcenſi. cum ſimus. B.
nonſoſn qui fi. di. l. i. iuſto epis. Seruus dericus ſa neralis querele etiam vitã i ¶ Inſtitutum. igeſt ne fauo⸗/
gtaltſgt VVequẽs. actoꝛes ccus ſeruituti obnoxius maneat. da preſumptio:quam pꝛope re eccleſie aliquid iniuſte ſtatu⸗
l R faeſt runnto⸗ Ecequens equideʒ ⁊ aſſidqdua moduʒ cauſantur vniuerſi paſſim erzint.
Niünn Uinnevedie proen rato: ¶nos querela circũſirepit ð his ſeruos ⁊ originariosꝰ dommoruʒ Aicoertozß uacn.
ſtſſen contra id. i. q. vi.ſi qu pontificibꝰ: qui nec antiquas regu- iura poſſeſſionèqʒ fugiẽtes ſub fli ꝑ Yurgari. i. lingare.
dtn fr do. ſed ibi loquitur ð o las nec decreta noſtra nouiter dire gioſe ouerſ. atiõls obtẽtu ulad ino I EScruituti.i.clericatui.
liret qui impetitur. bic de oo cta cogitantes obnoxias poſſeſſio naſteria ſeſe cõferr uład eccleſiaſti m ¶Tranſacnõe. a⁊ nõne hoe
ſoint imlarir zu habte nibꝰ obligataſq; ꝑſonas veniẽtes cũ famulatũ cõniuetibꝰqq; pᷣſulibꝰ eſt ſmonia gniele Wan⸗
fſeminn ciuiliter agitur tamen eri l u nö : nu idifferẽ itti: qᷓ modis omni vt pꝛomoueatur: immo vt ꝓ/
ſtm ad ðpoſitionẽ.ſic.xlvii. q ccrical en 5 na efmnane⸗ Ue laiſt 6 Zcar nn na nncit 5 chꝛi motus maneat in oꝛdie: ut.s.
hhr di, qponiam. contra- pex eren rectorents ene. aue nämoncce c Ralcer p ci reo. xantiquiarſeq die bic
gulam üllam. f. de m. placide petitorij oblatione 2queſti ſtiani nominis iſtitutũ aut aliena iu non ſi tranſactio ſuper oꝛdine
üntin ho. reſcripto. exrra ſũt ſabinuʒ marcellianẽſis ſiue lu ra ꝑuadi aut publica videat diſci ſea ſuper libertate uel ſuper ip⸗ .
Reſ⸗, accu. qualiter. ſʒ hocis ſionat⸗ vrbis antiſtitez: anthiochũ plina ſubuerti: pᷣcipue cũ nec ipſaz ſo ſeruo ⁊ ſuper ſeruitio poteſt
niontit eſt: quia aliter non poſ ſeruũ iuris patrone ſue abũtis do miniſterij dericalis hac obligatio fieritranſactio. xrxx vi. q. i. de ra
repſin ſet reſtitni domino nii mine occaſionce captata ad preſby· ne fuſcari dignitatẽ cõueniat:coga ptoꝛibus:nec eſt magis ſimo⸗
ſtſfi eAeluere, bic babes terij honorẽ vſq; pductũ: eiunſq; turq; p ſtatu militatiũ ſibi cõditio ma ; Aanreren erert nt
A e bie Padesz 5 calis ffieii nri⸗ Arik d abſit ihi ediſicaret eccleſiam: ſed ta⸗/
ogiſnrr PVincumbit onus pba⸗ fratrẽ leuncinʒ clericalis officij pri· neq; iurgari aut videri quod al men ipſe ſeruus non poteſt trẽ
niwwin nionis reo contra id. vi. Uilegio ocoraſſe: ⁊ iõ fratres chariſ obnoxia:qbꝰ ſolicita cõpetẽter iter ſigere eum domino: vt. C. de
niiir q. vlti.c. vlt. pꝛeterea ei ſimi inter ſupra di * dictione ꝓbibitis ꝗqſꝗs epiſcopus rmanſac.
— qui eſt in polſemnõe liber eos qui extreme ↄditionis repetrũ ulpᷣſoyter ⁊ diaconꝰ ul eoꝝ q mo n ¶Alliena. j. xrii. q. ii. fraterni

eigit. tatis pꝛobatio icumbit. tur obiectu: cognitionẽ vobis no- naſterijs peſſe noſcũt: huiuſmodi tas.ſ. xiiii.q. vi. ſi res pp quã.
igmmi ſed dic ꝙ nõ bʒideo cõ· ſtra auctoritate deputamꝰ: vt om/ pfſonas apud ſe tenẽtes ñ reſtituen o ¶ Reddant᷑. poſt ſcit cccle

1 imni ednnoenge⸗ ni veritate diſcuſſa ſi reuera obie- das patronis aut deinceps uelec nee⸗ eſealins Sed ene
Naun,l. C. de pbati.l.ius eus. cctq ſibi maculq iuſte rerragationis cdeſie fuituti ul religioſis cõgrega ccdeſie nũqd ſtat tenet reſtitu
1rgiſen uel dic ꝙ ideo pbat: a nõ poterit ratione diluere leuncin tionibꝰ putauerit applicãdas:niſi ere:vr h ſic. ⁊ e ð ſimo. por
nng deaen ſeruus nõ põt interuerte clericũ quez gradus preſinitꝰ legi· voluütate forſiiã dominoꝝ ſuoꝝ ſb tuas.i ſo er ð poſtu.bone. qꝛ
c re poſſeſſonẽ ſuaʒ.:l ſiit bus nõ defẽdit ad ſequendã condi ſcriptionis teſtimonio pᷣmitꝰ abſo bonã ſidẽ dʒagnoſcere: ut. ff.
* õ tiõis ſue neceſſitate, modis omni- lutas ul legitima traſacnone con- emgnunne onih n kau
numi rendlonuenit iſtos o bus reddi iubete. antiochu vero ceſſas periculiſe ꝓpaij honorism geilt dſim: wrre peratinet in
gigi⸗ rã ſeculani iudice:cũ ſer- gquia per ſacerdotiuz retolli nõ po ambigãt: cõmunioiſq; ſubituros: bocfacit fraude: vt.ff. deneg.

uus fugitiuus ⁊ gerens Leſt: ſi in ſua eccdleſia in hoc in quo ẽ ſi ſuꝑ hacre cuiuſ⸗ quã verax nos dq geſt. at ꝗ natura.5.cũ me abñ
ſe pro libero remitten- bhonore collocare deſiderat domi rela pulſauerit. Magnis ꝗppe ſtu te. a de boc inuenies. xxxiiii.q.
dus ſit ad foꝛũ dñi:lict na:non velut reddituʒ ſibi habeat dijs ſᷣm beatũ petrũ apoſtolũ pꝛe ii.ſi viro.
alibi iueniat᷑: vt.C.vbi ſed pro miniſteriorũ celebratione cauẽdũ eſt ne fides ⁊ diſciplina do p Moc tũc. iudeus. diſtigue
capud quẽ c ſta.l.i. èſuſceptum. Icẽ ruphino 1 apti mini blaffemetur. Idez nibil peri· aut ſeruoiudeiẽ nernaculus.i.

hae Hlt pꝛiuilegꝛum * li epiſcopis. Beeodem. re credimus eccleſiaſticis vtilitati- Rorkerncthn d en
f¶Reddi. queri ↄſue- Vis aut leges pꝛincipuʒ:ant bus:ſi que ſũt aliena“ reddanturꝰ. anteq fuit rpianus aut poſt.
uit quare ſeruus alienꝰ patrum regulas aut admoni Hoctunc obſeruandum eſt:cũ item ſi emit eum ante: aut can

coſecratus domino reke tiones modernas dicat debere cõ⸗ dominus ⁊ ſeruus eiuſdem profeſ ſa ſuiendi: aut cauſa mercimoa
datur ⁊ non res alina remni:niſi qui impunituʒ ſibi exiſti ſionis inueniuntur. ceterum ſi inle mij. vnaculus ſi vult fieri xpia
aekerarz eulil. v mat tranſire cõmiſſum:actores ſi · ns mancipium chriſtianum eme- nus ſtati enipit . lbertatẽ is
nen, quidem ſilie noſire iliuſtris a ma- nitindicis vel epiſcopi auctoritate Bao boe ut . daebie alte,
nullus perpenditur vo⸗. gniſice femine maxime petitoꝛij no ctiam eo inuito ad libertatẽ debet ad ſeruiendum ſine precio li⸗
lus. ſic. vii. q.i.eps.itez bis inſinuatione conqueſti ſunt:ſ- reduci.¶ Ande gregorius liber- beratur ſivult fieri chꝛiſtianus
quia ibi eſt conſecratio ? nueſtrum atqʒ cãdidũ originarios tano epiſcop. ρ Adliber multomagis gq nat? er ancil
ſuperſicie:ſed in bomine ſuos contra cõſtitutiöes que ſupra tatem perducantur mancipia chn la ꝓpa pc liberat᷑ ſi vult neri

eſt in anima: lex dicit q; . J jrri Soer) Riana a indei comparata. rrypianus, dicit. n. grego. ꝓ illo
alia eſt ratio in homine dicte ſunt ⁊ contradictiõe pꝛecunte ſtana a indeis arata ſolo dandum pꝛecium qui cau
i in alia re. ff. de le. i. ſi l ſa mercimonij eſt emptus: vt
domus. 5. cũ alicui ĩ ſf.. . M. J.eodem fraternitatem.ſi au/ L
8 QVis aut leges. repellantur.i. reſtituant ei.⁊ ſic habes hic ꝙ plus tem eſt emptus poſtꝙ fuerit chꝛiſtianus:liber effci᷑ nullo pꝛecio dato:qꝛ cõmer ”ÿM

vyalet cõtradictio qᷓ; abñtia cõtra regulam. extra de clec. ꝙ ſicut. tium chꝛiſtiani penitus eſt ei interchctum:ut.j.eo.mancipia.ſi aũt eſſct emptus
item habes hic ꝙ hoc quod poſt pꝛobabilem contradictionez factum eſt dum eſſet paganus: ſi cauſa ſeruitij eſt emptus ⁊ vult ſieri chꝛiſnanus liber cffi⸗
caſſatur:nunquid eodem modo eoipᷣo ꝙ aliquid poſt pꝛobabilem appel citur ſine pꝛecio:vt.j.eo.fraternitatem.ſi aũt cã mercimomij eſt cmpiꝰ:ſi cũ ve/

nalem non exponit infra tres mèſes:poſtea ſine omni pꝛecio liberatur:quia pꝛe⸗
ſumitur ꝙ ad ſeruiendum eum emerit:vt.e.c.fraternitatem.Si autẽ infra tres
menſes eum exponit venalem:a foꝛte eum uendere non poteſt:ſi vult fieri chri/
ſtianus liberatur relicto pꝛecio.xii.ſolidoꝛum:extra de iude.c.i.idem per omnia
in ſeruis paganoꝛum.licet.iNHQO.dicat ꝙ ſi vernaculus pagani fiat xpanus tene/
tur ſernire domino ſuo ſecun/
dum illud apoſtoli:quicunqʒ
ſerui ſunt ſub iugo inſidelium
dominos ſuos omni honoꝛe
. dignos arbitrentur.⁊ alibi:ſer
ui ſubdin eſtote dominis ⁊c᷑.
ſm hoc poteſt paganus eſſe
dominus chꝛiſtiam: ſed non

Ancipia chꝛiſtianaꝰ quẽcũqʒ
indeũ cõparaſſe patuerit ad
libertatẽꝰiuxta legũ pᷣcepta ſne om
ni ãbiguitate ꝑducite: ne quod ab
ſit f̃ligio chriſtiana iudeis ſubiccta
polluat. Itẽ ex concilio toleta-
no quarto. ¶Officia pu-
buca indeis nõ ſunt committenda.
Alla officiaꝰ publica iudeis
iniũgat᷑:per que eis occaſio
tribuat᷑ penã chriſtianis iferre. Si
vo chriſtiani ab eis ĩ iudaiſmo ritu
ſũt maculati vł etiã circũciſi: ñ red
dito precio ad libertatẽ ⁊ fligionẽ
redeãt chriſtianã. De his auteʒ
aĩ infidelitate ẽpti ad gratiã baptiſ
mi venire deſiderãt:qd fieri debe
at gregorius papa ſcribit fortuna⸗
to neapolitano epiſcopo. CInh
bertatem vendicentur ſerui:qui in
fidelitate ad fidem accedunt.
RRaternitatẽ veſtraʒ primo
oportet eſſe ſolicitã: ſi ð iude
orũ ſᷣuitio:nõ ſolũ iudeꝰ ſʒ etiã qſ-
quaʒ paganorũ fieri voluerit chri
ſtianꝰ poſtq; uolũtas eius fuerit pa
tefacta:ne hũc ſub quolibet ĩgenio
vł argumẽto cnipiã iudeoꝝ venũ/
dãdi facultas ſit: ſʒ is ꝗ ad chriſtia
nã cõuerti fidẽ deſiderat:ðfẽſione
veſtra ĩ libertate mõis omnibꝰ vẽ
dicet.hi vero quos huiuſcemodi
oportet ſᷣuos amittere:ne forſitan
vtilitates ſuas irrationabilit exiſti
mẽt ipediri ſolicita vos hoc ↄue/
nit conſideratiõe buare:ut ſi paga⸗
nos qͥs mercimonij cauſa ð extra
neis finibꝰemerit:ĩfra tres menſes
dũ ẽptor cui vẽditi fuerit ñ iuenit
fugere ad eccleſiã forte contgit: ⁊
velle ſe dixerit fieri chriſtianos:vł
extra eccleſiã hãc talẽ volũtatẽ pro
diderĩt preciũ eorũ ibi a chꝛiſtiano
ẽptore percipiãtꝰ.ſi autẽ poſt preſi
nitos tres menſes ꝗſquaʒ hniuſce/
modi pᷣuorũ iudeoꝝ velle ſuũ dixe
rit ⁊ fieri noluerit xpᷣianꝰ:nec aliꝗs
eũ poſtmodũ emeritnec dñs qua
libet occaſiõis ſpecie hunc audeat

fieri.
3 Ancipia xpᷣana. ante
W emptionem.
b ¶ZAd libertatem. j. xvii.q.
.iii.iudas qui contra.ſed hic ðᷣ
eo agitur queʒ conſtat eſſe xpᷣia
num:ibi de eo qui mẽtitur ſe eẽ
xpᷣianuʒ vt euadat iugum ſer⸗
uitutis.
c ¶ Merducite.ideſt perductos
oñdite. quia ſtatim liber eſt.ex
tra de iudeis.c.ij.tñ coloni pñt
eſſe iudeoruʒ:ut ibi dicitur. ſed
nũquid xpianus põt emere m
deum mancipiuʒ: ſic tñ ut cuʒ
illo non moretur:ut.xxviij.q.
.i.ſepe..c.nullus.o.
d Alla officia. ſ. xvij.q.
.liij. conſtituit.
e¶Decaſiolarg.ꝙ nemo co/⸗
git᷑ ſibi eliger exoſum: vt. lxiu.
di. c. vlt.io.ar.liiii.di.c.i.
ſ¶Non reddito.ſᷣm legem de
capitatur.C.ne iudeus xpᷣianũ
man.l. vmca.
g ◻ Raternitatem. fuerint.
ideſt debent vendi. ⁊ tẽ
cum emptoꝛ non muenitur nõ
perdit ſerui pꝛecium.ar.xvi.q.
