quanis hr̃et magnã ptãtẽ pᷣus tñ elegit
ↄmẽdare hũilitatẽ.hoc ẽt in illa ↄuiuij
ſilitudine ſatis euidẽter oñdit vbi miſit

ad inuitatos:⁊ venire noluerũt.⁊ ait pſᷣ⸗

no:exi cito ĩ viasꝰa plateas ⁊ vicos ciui
tatis:⁊ pauꝑes ac debiles:cecos:⁊ dau
dos introduc huc.⁊ ait dño ſeruꝰ factũ
eſt vt iperaſti ⁊ adhuc locus ẽ.a ait dñs
ſeruo:exiĩ vias ⁊ ſepes ⁊ ↄpelle itrare
vi ipleat᷑ domus mea.vide nũc quẽad
modũ de eis qui pᷣmo venerãt dictũ eſt
introduc eos:nunc dictũ eſt cõpelle.ita
ſigniſicata ſunt eccleſie pᷣmoꝛdia adhuc

creſcentis vt eſſent per vires ẽt cõpellẽ

di. C Idem ſuper Joan.
BHeretici vtuiter patiuntur que cha
tholici vtiliter inferunt.
—0— Aãdo vult dens cõcitare ptteʒ
aduerſus hẽticos:aduerſus ſciſ-
maticos:aduerſus diſſipatoꝛes eccłie:
aduerſus exufflatoꝛes xpᷣi: aduerſus
blaſphematoꝛes xpᷣi:blaſphemi nõ mi
rent᷑ qꝛ deus cõcitat vt a ſara tvberetur
agarꝰ:cognoſcat ſe agar:ſupponat cer
uicẽ.q̃ͥ cũ humiliata diſcederet a domĩa
ſua:occurrit ei ãgelus ⁊ dixit:qd tibi eſt
agar:ancilla ſare cũ ↄqueſta eẽt ð dña:
qd audiuit ab ãgelo:?reuertẽ ad dñam
tuà:ad hoc ergo affligit᷑ vt reuertat᷑.at
qʒ vtinã reuertat᷑:qꝛ ꝓles eiꝰ ſicut ꝓles
iacob cũ fr̃ibus hẽditatẽ tenebit.miran
tur aũt qꝛ ↄmouent᷑ ptãtes chꝛiſtiane õ
diſſipatoꝛes eccłie deteſtãdos.ſi nõ cõ⸗

mouerent᷑ quo redderẽt rõnẽ de ĩperio

ſuo deo. Intẽdat charitas vr̃a qd dicã
q; hoc ꝑtinet ad reges ſeculi.ſ.chꝛiſtia-
nos vt tpibus ſuis pacatã velit mr̃emꝰs
ſuã eccleſiã habẽ:vñ ſpũaliter nati ſunt
paulopoſt nabuchodonoſoꝛ rex ðᷣcre
uit dicens. gcunqʒ dixerit blaſfemiam

in denʒ ſidrac miſac? abdenago:inĩite-

ritu erũt ⁊ domus eoꝝ in diſpnõe. Ec⸗

ce qũo rex alienigena ſeuit ne blaſfemet
de iſrahel ꝗ potuit tres pueros ð igne
liberare.⁊ nolunt vt ſeuiant reges vxpᷣia
ni:qꝛ chꝛiſtus erufflat᷑ a q̊ͥ nõ tres pueri
ſed totus oꝛbis terrarũ cũ ipᷣis regibus
a gehennarũ igne liberant.⁊ ĩfra. Nũo
ergo iſti reges nõ moueant᷑ ꝗ nõ tantuʒ
tres pueros attendũt libatos ð ffãma:
ſed ſeipſos ð fläma gebenne quãdo vi⸗
dent xpʒʒ a q̃ liberati ſũt exufflari ĩ chꝛi
ſtianis?quãdo audiunt dici chꝛiſtiano:
dic te nõ eſſe chꝛiſtianuzʒ.talia facere vo
lunt:ſed talia pati nolunt. Mam videte
qualia faciunt ⁊ qualia patiunt᷑.occidũt
aias:affligunt᷑ in coꝛpoꝛe.ſempiternas
moꝛtes faciũt ⁊ tẽpoꝛalesꝰſe perpeti cõ
querunt᷑. Idem cõtra petilianum.
Eeccxkia rõne ẽt ꝑſeꝗtur hereticos.
) Vi peccat nõ peccat legis auctoꝛi
tatc ſʒ cõtra legis auctoꝛitateʒ. ꝗa
vo interrogas que ſu ratio perſequẽdi.
viciſſim te interrogo:cuiꝰſit voxi pſal.
dicentis.ðtrahẽteʒ ſecreto ꝓximo ſuo
huũc pſequebar. Quere itaq; cam ⁊ mo
dũ ꝑſecutiõis:⁊ noli tãta iĩꝑitia maloꝛũ
generaliter ꝑſecutiões repꝛebẽdere.nõ
en perſegmur vos niſi qu?admodũ vi
tas pſequit᷑ falſitatem. Item petilianus
dixit. Si apoſtoli ꝑſecuti ſunt aliquem
aut aliquẽ tradidit xpᷣs: auguſtinus rñ-
dit poſſeʒ ꝗdẽ dicere ipᷣm ſathanã oĩbꝰ
malis hoibus eẽ peioꝛẽ.cui tñ tradidit
apoſtolus hoĩeʒ in interitũ carnis vt ſpi
ritus ſit ſaluꝰĩ die dñi nr̃i ieſu xpᷣi. Item
alios ð ꝗbus dicit.quos tradidit ſatha
ne vt diſcãt nõ blaſfemare.⁊ dñs flagel

latos expulit ð tẽplo ĩpꝛobos mercato⸗

res.vbi etiã ↄnexũ ẽ teſtimoniũ ſcriptu
re dicẽtis: elus domꝰ tue comedit me
Ecce inuenimꝰapłʒ traditoꝛẽꝰ:xpᷣʒʒ ꝑſe
cutoꝛẽ:q̃re ꝑ violẽtiſſimas turbas etiã
vltro ipꝛobi eſtis eccłijs catholicis: vbi
poteritis aduertere q; inumerabilibus
exẽplisꝰres ipᷣa indicat.ſʒ dicitis vos lo
ca veſtra defendere:⁊ reſiſtitis fuſtibus
⁊ cedibꝰ ꝗbuſcũqʒ poteritis.q̃re nõ au-
diſtis ibi vocẽ dñi dicẽtis.ego ãtdico
vobis nolite reſiſtere maloꝰ.aut ſi fieri
põt vt aliqñ recte ꝑ vim coꝛꝑalẽ reſiſta
tur violẽtis:nec iõ pᷣceptũ violet᷑ qdð au-⸗
diuimus:a dño. Ego auteʒ dico vobis

nNolite reſiſtere malo.cur nõ ẽt hoc fieri

poteſt:vt per oꝛdinatas ⁊ legitimas po
teſtates de ſedibus q̃ illicite vſurpãtur
vel ad iniuriã dei retinẽtur:pius expel-
lat impiũ ⁊ iuſtꝰ iniuſtũ.neqʒ.n.eo mõ
ꝑſecutioneʒ paſſi ſũt pſeudo ꝓphete ab
helia:qũo ipᷣe helias a regeneꝗſſimo:
aut qꝛ flagellatus ẽ dñs a ꝑſecutoꝛibus:
paſſionibus eiꝰ cõꝑandi ſunt qͥs ipſe ð
tẽplo flagellatos eiecit.reſtat ergo vt ni
hil aliud reꝗrẽdũ eẽ fateamini:niſi vtꝝ
iuſte an ipie feceritis.nõ miremim:ſi nõ
deſunt miniſtri deo ꝑ quos flagellami/
ni qꝛ perſecutionẽ patimini nõ a nobis:
ſed ſicut ſcriptum eſᷣab ipſis factis ve/
ſtris.⁊ infra. e perſecutione veſtra q̃
rela ſedabitur ſi cogitetis pꝛius ⁊ intelli
gatis non omnem perſecutionem eſſe

o Traditoꝛeʒ. i.
tradentem.
p ¶Eremplis. mul
ta habes exẽpla vbi
xpᷣs fuit pſecutus ali
quos vt.S.e.nimiũ
2.c. Diſplicet.

q ¶ Ego aũt. talis ẽ

ſenſus huius lfe:he
retici obijciebãt au⸗
guſtino ꝙ eccha eos
pſequeret᷑ ̊ pᷣceptu;
dñi qui dixit:nolite

reſiſtere malo:aut ſi

fieri poteſt.⁊c̃.eãdeʒ
auctoritateʒ retoꝛq̃t
auguſtinus in eos:
qꝛ ipſi cõtra hoc fa.
ciebant:cũ ipſi cedi⸗

bus ⁊ fuſtibꝰ reſiſte⸗

bant. ſed ad hoc ipi
reſpondebat qꝛ hoc
laciebat ſine offen⸗
ſione huius precepti
diẽ g̊ aug. ꝙ multo
magis p legitimas
ptatespoſſumꝰ eos
repellere de ſuis ſedi
hus.

r ¶ Dico vbis.i. in

vos idẽ retoꝛqueo.
(Adde ꝙ ſic legit ĩ
euãgelio Matthei
c. v.)

8¶Malo.i.p ma⸗/

lum.
t ¶ Quod audiui2

mus ut ipſi dicunt.

u ¶ Ptãtes. vult g
auguſt. ꝙ ꝗ auctoꝛi

tate iudicis expellit

aliquẽ a poſſeſſione
ſua eꝙ iuſte poſſide⸗
at. ſic. ff. de acg. po.
iuſte. ff. qd me. cau⸗
ſa. l. iij.
x¶ Eo modo.qꝛ he
lias iniuſte ⁊ ulli iu⸗
ſte. S. e. 5F. ſed obijcit̃

(Agdde ꝙ ita legit

lqrto regũ.c.i.)
y ¶ A rege.ſ. achab
z ¶ Sed ſiẽ ſcriptũ

eſt. in libro ſapiẽtie.

ſoöenl
nini n
peteſe ve
lsgos
n.
N nit
eeſu
—
(oeg
it
(Aolect
ſegkleginn
ro ho. .)
Vabvcl
155 dit
(lt
nialegitur
lis c.)
g Pana
ppopſen
turipiſchni
nnoͤgöverſ⸗
b5CRunor
epom
ſtaligsco⸗g
AAaporgotie
lig li ncd̃
deogancog
roſeſfupea
ig Saai⸗
ſicnſiage
1Doin
1ſepöitn
lto pon⸗
ſtoſtuin
Vnthereni
Pilaanr ni ,
rull.in f.
Macdeha
Dhütberen
lufirpote den
paiſpſeunione
ene, goc io
ngl oatploſa
ſhiſtaeaher
Negchamn ane
Epbar auger
rilapener
nosr chprbe
lis te ſrit
Agnanciperen
tuſcz Rcte⸗
R
Tallgalglin
lngnſzeg

i
mint

1 ungl
8. nins
er i
Ghairs
linfen
oclecs
nkzehnn
u tncle
gentloani⸗
ltznnit
tnnsnen⸗
un hoe ſi
diſii⸗
lubnae
it ſineofin⸗
puusprerne
ng nn
Plgns
Gpoſfunno⸗ o
lendeſiöfi

Drorſizift
ſion.
lckgflgi
lnchachi
9)

Chihignn⸗

Qolerddi
Bulpldan.
Päns wng
Gtgau
lucſics apelit
Keapoſſeliore
Guſepoſſce⸗
ſe enge.
e ſgomeca⸗
ii.
Comodog⸗
iniuſter liu⸗
.,5lobi
leg lu legl
ege achab
lſi ſhi
iorolapie⸗

a ¶ Secreto.i.i abñ
tia.( Adde ꝙ ſicle
git ĩ pſalterio.pᷣs.c)
b ¶ Coqueri.ſᷣʒ ca
nones g filiꝰ poõt cõ
queri de pr̃e ut no.
ij. q. vij.querit᷑.
c ¶¶Modus.ſi eniĩ
A excedit modũ
in coꝛrigẽdo depo/
ni põt.nt.xlv.di.cũ

beatꝰ. nõ tñ pp hoc

dz petere veniã a ſp
ditis quos coꝛrexit.
. vt.lxxxvi.di.c. qñ.
Joan.
d n inuenit᷑.
ec ſunt vd
hereticoꝛum.
e¶ Mꝛo ecclia. pau
lus iñ in ſua perſo⸗/
na petijt vt. S. qe.
.iij. maximianus.

Adde ꝙ ita ut hic

ſegt legitur ĩ pſalte
rio. pᷣs.ij.)
¶ Nabuchodono/
2. S. diſtin. ix. c. i.
(Adð ꝙ ð hac iſto
ria legitur Damie⸗
lis.c. iij.)
g Patiebamur.
ctpis pſequeban-
tur ĩpij chriſtianos
mõð ecduerſo ſit.
b ¶ Rumoribꝰ. ar
gu.ꝙ ppꝑ rumores
ñ ſit aligs cogẽdus
ad expurgationẽ.ut
xi.q.iij.in cũctis.ex
ð eo qui cog.ↄſan.
uxo.ſue ſuper eo.

riſi. paga. l. i.
¶ VDotius.i.pꝛiꝰ.
⁊ ſic poitur hec di⸗
ctio potiꝰ e ð ſpðõ.
regꝗſiuit.bñ enĩ pũi
unt᷑ heretici ſi ñ reſi
piſcant ut.S.eo.qñ
vult. in ſi.
1 eccleſia. dice
bãt heretici p
ecclłia potiꝰ deberet
pati ꝑſecutionẽ qᷓ; fa
cere. quod ĩpꝛobat
angu. exẽplo ſare q̊
ſigniſicat eccłiam q̃̊
ꝑpſequebatur ancilla
Itẽ ꝓbat auctorita
te illa:pſequar ini⸗
micos ⁊ cõprehẽdã
illos ⁊c᷑.ſecũdo di⸗
cit quandã perſecu⸗
tionẽ iuſtã quandã
iniuſtaʒ. (Adde ꝙ;
ita ut diẽ tex.ſcribit
paulus ad galatas.
.c.uij. et legitur de
ſara geneſis.c.xxi.)

XXIII

culpabilẽ.alioꝗn vo nõ laudabiliter di⸗
ceret᷑ ötrahentẽ ſecretoꝰ ꝓxĩio ſuo hunc
ꝑſequebar.nã quotidie videmus ⁊ filiũ
de pfe tanqᷓ; de pſecutoꝛe ſuo ↄquerił:
cõiugẽ de marito:⁊ ſᷣuũ de domĩio:⁊⸗
colonũ depoſſeſſoꝛe:⁊ reũ de iudice:et
militẽ vel ꝓuincialẽ ð duce vel rege:cñũ
illi plerũqʒ oꝛdinatiſſima ptãte hoies ſi
bi ſubditos ꝑ terroꝛes lenium penarũa
grauioꝛibꝰmalis ꝓhibeãt atqʒ ↄpeſcãt
plerunqʒ aũt a bona vita ⁊ bonis factis
minãdo ⁊ ſeuiẽdo deterreãt.ſʒ cũ a ma
lo ⁊ ilicito ꝓhibeãt:coꝛrectoꝛes ⁊ con-
ſultoꝛes ſunt.cũ aũt a bono ⁊ licito:ꝑſe
cutoꝛes ⁊ oppꝛeſſoꝛes ſunt.ſed culpant
ẽt qui ꝓhibent a malo:ſi modũ peccati
modus coꝛrectionis excedat.
CIgem inepiſtola ad vincentium.
A regibus terre contra inimicos ſu⸗
os anxilium petat eccdleſia.
On inuenit exẽplũ in euãgelicis
7 apoſtolicis lr̃is aliqd petitũ a re
gibꝰterre /ꝓ eccłia S inimicos eccłie.ꝗs
negat nõ inueniri ſʒ nõdũ ĩplebat᷑ illa p
phetia.⁊ nũc reges ĩtelligite:erudimini
q iudicatis terraʒ. adhuc eni iplebatur
illud qð ĩ eodẽ pſalmo panlo ſuꝑius le/
git᷑. Quare fremuerũt gẽtes:⁊ populi
meditati ſũt inãaia.Aſtiterũt reges terre
2 pᷣncipes cõuenerunt in vnũ.Merũtñ ſi
facta pᷣterita in ꝓpheticis libꝛis ſigure
fnerũt futuroꝝ in rege illo ꝗ appellabat᷑
nabuchodonoſoꝛ vtꝝ tpᷣs pᷣſiguratũẽ.
⁊ qð ſub apoſtolis habuit:⁊ ꝙ nũc bʒ ec
cleſia.tempoꝛibus itaqʒ apoſtoloꝛum ⁊
martyꝝ illud ĩplebat᷑ ꝙ figuratuʒ eſt qũ
rex memoꝛatus pios ⁊ iuſtos cogebat
adoꝛare ſimulacꝝ:⁊ recuſantes mitte-
bat ĩ ignẽ.nunc illud iplet᷑ qdð paulopoſt
in eodẽ rege ſiguratũ eſt:cũ ↄuerſus ad
adorandũ deũ verũ:decreuit in regno
ſuo:vt ꝗcũq; blaſfemaret deum ſidrac
miſac ⁊ abdenago:penis debitis ſubia
ceret.pᷣus ergo tps illius regis ſignifica
bat pᷣoꝛa tꝑa regũ infideliũ quos patie⸗
bant᷑ xpᷣiani ꝓ ĩpijs.poſterius votpᷣs
eiuſdẽ regis ſigniſicabat tꝑa regũ fide-
liũ quos patiunt᷑ ipij ꝓ xpᷣianis.iſʒ plãe
in eis ꝗ ſub noĩe xpᷣi erãt ſeducti a puer-
ſis:ne foꝛte ones xpᷣi ſint errãteſ:ad gre
gẽ alie reuocãde ſint:⁊ tꝑata ſeueritas
⁊ magis mãſuetudo ſᷣuat᷑:vt coertione
exilioꝝ atqʒ dãnoꝝ admoneant᷑ ↄſide-
rare qd ⁊ qre patiant᷑:⁊ diſcãt pᷣponere
rumoꝛibus?a calünijs hoiuʒ ſcripturaſ
q̃s legũt.ꝗs.n.vr᷑ʒ nõ laudat leges ab i⸗
peratoꝛibus datas aduerſus ſacriſicia
paganoꝝ:⁊ certe lõge ibi pena ſeuerioꝛ
oſtituta eſt:illins ꝗppe ipietatis capita
le ſuppliciũ cõſtitutũ eſt. ð vobis aũt coꝛ
ripiẽdis atqʒ coercẽdis habita rõ eſt:q̃
potius ad moneremini ab erroꝛe diſce
dere qu ꝓ ſcelẽ puniremini. Item
eiuſdẽ ad bonifa.comitem. “
Malos eccleſia iuſte perſeqnitur.
J eccdeſia vaẽ:ipſa ẽ q̃ ꝑſecutõez
patit: nõ qᷓ facit. qᷓrat᷑ ab aplo quã
ecdeſiã ſigniſicabat ſara qñ pꝑſecutionẽ
faciebat ancille.liberã qppe mr̃eʒ verã
celeſtẽ ieruſalẽ.i.verã dei eccleſiꝗ ĩ illaʒ
mulierẽ dicit eſſe ſiguratã:qͥ affligebat

OQ

Igem contra Fauſtum.

IIII

ancilld.ſi ãt meliꝰn diſcutiamꝰ:magis
illa ꝑſequebat᷑ ſarã ſupbiẽdo quã ſara
illã coercẽdo. Ala.n.dñe faciebat min/
riã:iſta ĩponebat ſuꝑbe diſciplinã Deiĩ
de qro ſi boni ⁊ ſãcti viri nemini faciũt
ꝓſecutionẽ ſʒ tm̃mõ patiuntur:cuiꝰ pu⸗
tant in pſal.vocẽ eſſevbi legit᷑:pſequar
inimicos meos:⁊ cõpꝛehẽdã illos:⁊ ñ
ↄuertar donec ðſiciãt.ergo ſi veꝝ dicẽ
vel agnoſcẽ volumꝰ:ẽ ꝑſecutio imuſta:
quã faciunteccleſie xpᷣi impij.iſta naq;
beataẽ que ꝑſecutionẽ patit᷑ ꝑꝑ iuſticiã.
illi vo miſeri ꝗ ꝑſecutionẽ patiunt᷑ pꝛo⸗
pter iniuſticiã. ꝓinde iſta ꝑſequit᷑ diligẽ

do:illa ſeuiẽdo.iſta vt coꝛrigat:illa vt

euertat.iſta vt reuocet ab erroꝛe:illa vt
pcipitet in erroꝛẽ.q; aũt dicũt ꝗ ↄtra ſu/
as ĩpietates leges iuſtas inſtitui nolunt:
nõ petiſſe a regibꝰterre apoſtolos talia
nõ ↄſiderãt aliud fuiſſe tunc tꝑis:⁊ oĩa
ſuis ↄuenire tꝑibusꝰ.ꝗs enĩ tũc in xpᷣm
crediderat iĩpatoꝛ:?ꝗs.n.ꝓꝓ pietate ↄtra
impietatẽ leges ferẽdo ſeuiret:tũc eniʒ
adbhuc illud ꝓpbeticuʒ iplebat᷑:q̃re fre-
muerũt gẽtes:⁊ populi meditati ſunt ĩ
ania. Aſtiterũt reges terr:⁊ pᷣncipes cõ
uenerunt in vnũ aduerſus dñʒ ⁊ aduer
ſus xpᷣm eius. NMõdũ.n.agebat᷑ qdð pau
lopoſt in eodẽ pſal.dicit. Et nũc reges
itelligite erudimini ꝗ iudicatis terra.ſᷣ-
uite dño ĩ timoꝛe ⁊ exultate ei cũ tremo
re.qũo ergo reges dño ſᷣuiũt i timoꝛe:

niſi ea ʒ̊ dñi iuſſa fuerint:religioſa ſe⸗

ueritate ꝓbibẽdo atqʒ; plectẽdo:ałr.n.
Fpᷣuit ga hõ ẽ:aliter ẽt qꝛ rex ẽ.qꝛ hõ eſt:ſᷣ
nit viuẽdo ſidelit᷑:qꝛ rexꝝ ẽ ᷣuit leges iu
ſta pᷣcipiẽtes ⁊ ↄtraria ꝓhibẽtes ⁊ cõne
nienti vigoꝛe ſanciendo. Idem.
¶Exeplo xpᷣi mali cogẽdiſt ad bonũ
is nos põt amplius amare qᷓ;
xps:q aiaʒ ſuã poſuit ꝓ ouibꝰſu-
is:Et cũ Petrũ ⁊ alios apoſtolos v-⸗
bo ſolo euocaſſet:paulũ ecdleſie ſne po
ſtea magnũ ediſicatoꝛẽ ſʒ boꝛꝛẽduʒ an-
tea vaſtatoꝛẽ non ſolů voce cõpeſcuit:
verũetiã ptãte ꝓſtrauit:atqʒ in inſideli
tatis tenebꝛis ſenientẽ ad deſiderandũ
lumẽ coꝛdis vt ſurgeret pꝛiꝰcecitate coꝛ
poꝛis ꝑcuſſit.ſi penailla non eẽt nõ ab
ea poſtmodũ ſanaret᷑ ⁊ qñ apertis ocu
lis nihil videbat:ſi eos ſaluos hẽret nõ
ad ĩpoſitionẽ manꝰananie vt eoꝝ ape⸗
riret᷑ intuitꝰ tãq; ſquamas ꝗbꝰ dauſus
fuerat:ĩde cecidiſſe ſcriptura narraret.

Abi ẽ ꝙ iſti damare ↄſueuerũt libeꝝ ẽ

credere vel nõ credere:cui vim vxpCs in-
tulit: queʒ coegit: Ecce habent paulum

apoſtolũ:agnoſcant pᷣus in eo cogẽtẽ
xpᷣm ? poſtea docentẽ. pus ferientem
poſtea cõſolantẽ. Miꝝ eſt autẽ qũo ille

qꝗ pena coꝛpoꝛis ad enãgeliũ coactꝰitra

uit plus illis oĩibus ꝗ ſoloverbo vocati
ſũt in euangelio laboꝛauit:⁊ quẽ maioꝛ
timoꝛ ↄpulit ad charitatẽ eiꝰꝑfecta cha

ritas foꝛas mittit timoꝛẽ:cur ergo ũ co
geret eccleſia pditos ſilios vt redirent:

/Mon crudelitate ſed daectiõe moy⸗

Aic crudele moyſes mandauit
aut fec: cũ ↄmiſſuʒ ſibi populum

3 2 60

m Meliꝰ. ppꝛie dicitnr

pſeꝗ qui ad malũ pſeꝗtur.
ut. .e.q.v.nðõ vos.⁊ iðõ di
cit meliꝰ.videtur tñ ex loco
iſto ꝙ dñs nõ poſſit facere
iniuriã pᷣuo ſuo ar.S.e.qui
peccat.in fi.eq̃ enĩ punitur
dñs interſiciẽdo ſeruũ ſuũ
ſicut libeꝝ hoĩeʒ.ut.l.di.ſi
q̃ femina.⁊ ſic dico ſʒʒ cano
nes ꝙ nilꝰ pðt ager̃ patiẽ
⁊ ccðuerſo.ut.ij.q.vij.q̃ri
tur. ſic põt dici ꝙ ſᷣuus po
teſt agere ↄð dñm ð iniuria
ſibi facta ſi ſine cã ſeuiat in
ipᷣm dñs.uel ſi ĩmoderate
ſeuiat:lʒ aliud ſit pᷣm leges
C.ð emẽ.ſuo.il.vnica.nã
pf agit õ filiũ ↄtumacem
vt. C. de pa.po. l.iij.
n ¶ Faciũt. i. ſacere debẽt.
dde ꝙ pᷣcedẽs vox pſal
miſte legit . ps. xvij.)
o ¶/Zptb?. cõcoꝛda tpa æ
còcoꝛdabis ſcripturas. vt
ij. q.i.ſi peccauerit.⁊ er ipꝑe
loco ⁊ ꝑpſona debemꝰ con
cordare canones. ut. xxix.
di. c. i. ⁊. ij. ⁊.iij. ſic. xxxv.
q.iij.qð ſcripſi ⁊ no.ꝙ ali
ud facit ꝗs ĩ eo ꝙ rex ⁊ aliꝰ
ĩ eo ꝙ hbõ ſic.S.e.duo iſta
ſic eẽ ð elec.quod ſicut.ĩ ſi.
ap. ſit.l.i.io.( Adde ꝙ ita
ut ſegt legit ĩ pſalterio.pᷣs.
ſecundo.) MVM
p QAVis nos põt. ſi pe/
0 na.q.d.ſi nõ pᷣceſſiſ
ſet pena nõ eſſet opus libe-
ratiðe.(Adde ꝙ ita ut ſeꝗ
tur legit᷑ ꝑ oꝛdineʒ Jo.c.x.
Mat.iiij. Actuũ.c.ix.)
q ¶CLogentez. iſtð gðͤ de
paulo dicit᷑:ſola diuĩa vo
lüũtate factũ fuit.naã nullꝰ
cogit᷑ recipe ſideʒ ſʒ receptã
cogit᷑ retinere.ut.xlv.di.ðᷣ
iudeis.xxxij.qðe.i.integri
r Aid crudele.ꝓbatur
Ueremplo moyſi eccle
ſiam non eſſe crudeleʒ ſi he
reticos ad ſe vẽnire cõpel⸗
lat. (Ad de ꝙ ſic legit̃ exo

B iiij

¶ In verbis. ar. ex añce⸗
detibus ꝓbari ſequẽtia ſie
S.x viij.di.płęruẽit. xxxiiij.
g. i. cũ per bellicaʒ. xlij.di.
ſit rectoꝛ. ff. de le.i.ſi ſer/
uns pluriũ in ſi.(Adde ꝙ
ita legit᷑ Exodi.c.xxxij.qð
vo ſegt de apoſtolo legit ĩ
pᷣma ad Coꝛi.c.v.⁊ Actu
um.c.xiij.)
bAelitũ ẽ.vtrum pec
cent ⁊c.
c¶ Aut toꝛmenta. de tali
bus aũt an pñt pꝛomoueri
habes.l.di.in ſumma.
d ¶Erercuerũt executor̃s.
e = iudices.
ſ¶ Nihil.i.nõ hoc ꝙ pec
cent.qꝛ reuera nõ pecct ſi
amore iuſticie ſaciũt.ut.j.
e.q.v.ſi homicidium.
g Rindices.i.iudices.
h¶ Auctore.ſic.xxvi.di.ðᷣ
inde.ſi.xiiij.q.d.dixit.
Aut diſciplinã.quod ſa
cteremus ſi eos diceremus
peccare.
kꝑ— lud ẽt dictantibꝰ.
T e ne cle.ułmo. ſen⸗
tentiam.
ꝑBictantibus.i.aſſeſſo
ribus quorum officiũ con
ſiſtit in libellis dictandis
ut. ff. de offi.aſ.l.i.de hoc
enim dubitabatr᷑ an aſſeſſoꝛ
eſſet reus ꝗ daret coſilia ð
moꝛte alicuius.uel loquit᷑
de executoꝛibus uel de no
tarijs.
¶ Poſcere. i. de moꝛte
poſtulata conſilium dare.
n Sed ad iudices. hit
habes ꝙ gladij ptãs dele/
gat᷑ quod ẽ ctra id.ff.ð of
ſi.ꝓcon.ſolẽt.ſᷣm leges nõ
põt iudex delegare cãʒ crĩa
lẽ niſi ñ poſſit adeſſe.ut.ſf.
ð offi. eius cui mã.ẽ iuriſ⸗
di.l.i.ſʒ canones ſecꝰ ut h
7.ij.q.vij.ſicut.ij.prĩceps

tñ paſſim põt delegare cãʒ

criminalem.ut.ff. de teſti.
l.iij. Je idẽ diuus.

Cauſa

ſancte zelãs vino ⁊ vnico vᷣo deo ſubdi
tuʒ cupiens:poſtea qnã cognouit fabꝛi-
cãduʒ ⁊ colẽdũ idolũ defluxiſſe:mẽtẽqʒ
ipudicã ꝓſtituiſſe demõibus:in paucos
eorũ vidicãs gladio q̊s deus ipſe queʒ
offenderãt alto ⁊ ſecreto iudicio ferien-
dos voluiſſet mor feriri:⁊ in pñti ſalu⸗
briter terruit:⁊ diſeiplinã in poſterũ ſã⸗
xit.nã eũ nulla crudelitate ſʒ magna di/
lectõe feciſſe qð fecit ꝗs nõ ĩ vbis agno
ſcat orãtis ꝓ peccatis eoꝝ ⁊ dicentis:ſi
dimittis illis peccatũ dimitte:ſin aũt de
le me ð libꝛo vite.ſic plane ⁊ apoſtolꝰnõ
erudeliter ſʒ amicabiliter tradidit ho/
minẽ ſathane in ĩterituʒ carnis:vt ſpũs
eius ſaluꝰ ſit in die dñi nr̃i ieſu xpᷣi.tra-
didit ⁊ alios vt diſcerẽt nõ blaſfemare.
CItem Innocentius papa. B
Non impnutatur ſidelibus:qui er oł
ſicio aut tormenta exercent:aut capita-
lem ſententiam ferunt.
UVeſitũ eſtꝰetiã ſuꝑ his ꝗ poſt ba-
prtiſmũ admiſtrauerũt:aut torm̃-
tat᷑ſola exercuerũtꝰ:aut ẽt capitalẽ ꝓtu-
leretſniĩaʒ.nihilſ de his legimus a maio
ribꝰ diffinitũ.meminerãt enĩ a deo ptã
tes has fuiſſe cõceſſas:⁊ ꝑꝑ vindictam
noxioꝝ gladiũ fuiſſe ꝑmiſſũ ⁊ dei miſte
rio eẽ datũ in hmõi vindicesꝰ.qũo igit
reprebẽderẽt factũ qð auctore dño vi-
deret᷑ eẽ cõceſſuʒ.ð his ergo vt hactenꝰ
ᷣuatũ eſt ſic habeamus:ne aut diſcipli-
naʒ auertere:aut ↄtra auctoritateʒ dñi
venire videamur.ipſis aũt in redden/
da rõne geſta ſua oĩia ſᷣuabunt. C Idẽ
ad weenumhediſ copum.
CImmunis ? dictator s culpa cũle
ſᷣ auctoritas in ibrobos exercemr.
Llud etiã ſciſcitari voluiſti an pre
dces dictãtibus libeꝝ ↄcedat᷑ vtiq;
poſt baptiſmi regenerationẽ a pᷣncipi-
bus poſcere mortẽ alicuius vel ſãgui⸗
nẽ ð reatu:quã rẽ pᷣncipes nũqᷓ; ſine co
gnitiõe cõcedũt:ſʒ ad iudices cõmiſſa
ipſa vel cria ſemꝑ remittunt: vt cã ipſa
cognita vidicẽt.ꝗ cũ qſituri fuerit dele/
gata:aut abſolutio aut danatio ꝓ nego
cij qlitate ꝓfert᷑.⁊ dũ legũ auctoritas in
ipꝛobos exercet:erit dictatoꝛ imunis.
Itẽ greg. bꝛunichilde regie frãcoxꝝ.
CIn coꝛrectione maloꝛum deus om
nipotens placatur.
Be quos igit᷑ violẽtos:ſi quos adul
teros:ſi quos fures vł alijs pꝛauis
actibꝰ ſtudẽ cognoſcitis: deũ deoꝝ coꝛ⸗
rectõe placare feſtinate: vt ꝑ vos flagel
lũ pſidaꝝ gentiũ:qð quantũ videmꝰ ad

multarũ nationũ vidictã excitatuʒ ẽ:nõ

iducat:ne ſi:qð nõ credimꝰ: diuĩe vltio
nis iracũdia ſceleratoꝝ fuerit actiõe cõ-
mota:belli peſtis interimat:quos delin
quẽtes ad rectitudinis viã dei pcepta ñ
õ pficio exar⸗
cho africe. Eccleſiaſtice religòis
inimici: etiã bellis ſunt coercendi.
Icut excellẽtiam vr̃am ex hoſtili⸗
bus bellis in hac vita dñs victoꝛia
rũ feeit luce fulgẽ:ita opoꝛtʒ ẽt inimicis
eccleſie eius oĩ vinacitate mentis ⁊ coꝛ-
poꝛis obniare:q̃tenꝰ eiꝰ ex vtroqʒ triũ-
pho magis ae magis eniteſcat opinio:

cũ ⁊ foꝛẽſibus bellis aduerſarijs catho
lice eccłie ꝓ xpᷣano ppło vehemẽter ob
ſiſtitis: ⁊ eccłiaſtica pᷣlia ſic̃ bellatoꝛes
dñi foꝛtiter dimicatis.notũ ẽ eni hẽtice
religionis viros ſi eis:q; abſit:ſuppetit
nocẽdi licẽtia:ↄ catholicã fidẽ vehemẽ-
ter inſurgere:q̃tenus hereſeos ſue ve/
nena ad tabefaciẽda ſi valuerint vpᷣani
coꝛꝑis mẽbꝛa trãſfundãt.cognouimus
eni eos gᷣ catholicã eccleſiã dño eis ad/
uerſante colla ſubrigẽ:⁊a fidẽ velle xpᷣia
ni noĩs inclinare.ſʒ eminẽtia vr̃a cona⸗/
tus eoꝝ ↄpꝛimat:⁊ ſuꝑbas eoꝛuʒ cerui-
ces iugo rectitudis pᷣmat.ↄciliũ vo ca/
tholicoꝝ epᷣoꝝ admoneri pᷣcipite:vt pᷣ⸗
matẽ nõ ex oꝛdieꝰ loci poſtpoſitis vite
meritis faciat:qm̃ apð deuʒ nõ gradus
elegãtioꝛ:ſʒ vite melioꝛis actio ↄpꝛoba
tur.ipᷣe vo pᷣmas nõ paſſiʒ ſicut moꝛis
ẽꝑ villas:ſʒ in vna iuxta eoꝝ electioneʒ
ciuitate reſideat:q̃tenus adepte digni⸗-
tatis melioꝛis ingẽio:reſiſtẽdi dõatiſtis
poſſibilitas diſponat᷑ex ↄcilio vo numi
die ſi ꝗ deſiderãt ad apoſtolicã ſedẽ ve-
nire ꝑmittite.⁊ ſi glibet eoꝝ vie dicere
voluerit vel putauerit obuiate.magis
igit᷑ ꝓfecto excellẽtia vra apud creato-
rẽ gloꝛia ꝓficit:ſi ꝑ eàâ diſperſaꝝ eccleſia
rũ potuerit ſocietas reſtaurari.cũ enim
largita munera ad nominis ſui gloꝛiaʒ
cõſpicit reuocari:tato largioꝛaꝰ tribuit
quãto ꝑ ea religiõis ſue dignitatẽ vide/
rit ãpliari.ꝑſoluẽtes pᷣterea pr̃ne chari-
tatis affectũ dñʒ petimꝰ ꝙ bꝛachiũ vrm
ad ↄpᷣmẽdos hoſtes foꝛie efficiat ⁊ mẽ
tẽ eiꝰſidei ʒelo velut mucrone gladij vi
bꝛãtis exacuat.¶L Idẽ ad eũdẽ. V
¶Werito ſidei belloꝝ parat᷑ victoꝛia.
Jnõ ex fidei merito ⁊ xpᷣiane reli-
giõis gr̃a tãta excellẽtie veſtre bel⸗
licoꝝ actuũ ꝓſpitas eueniret nõ miran-
daafuerat:cũ ſciamus bec ẽt antiꝗs bel
loꝝ ducibꝰfuiſſe ↄceſſa.ſʒ cum futuras
deo largiẽte victoꝛias nõ carnali ꝓnidẽ
tia ſʒ magiſ oꝛatõibꝰpᷣuenitis:fitvt hoc
in ſtupoꝛẽ veniat q; gloꝛia vr̃a nõ terre
no ↄnlio ſʒ deo deſup largiente deſcen⸗
dat.vbi.n.meritoꝝ veſtroꝝ loquax nõ
diſcurrit opinio:qͥ bella vos frequenter
appetere nõ deſiderio fundẽdi ſanguĩs
ſʒ tm̃ dilatãde cꝗ reipu.in q̊ deũ coli cõ/
ſpicimꝰloꝗt᷑:q̃tenꝰxpᷣi nomen ꝑ ſubdi/
tas gẽtes ſidei pꝛedicatiõe circunquaqʒ
diſcurreret.Sicut.n.exterioꝛa vos vᷣtu⸗
tũ opa eminẽtes in hac vita ↄſtituũt:ita
⁊ iterna moꝝ oinamẽta ex coꝛde mun-
do ꝓcedẽtia ĩ futurã vitã celeſtiuʒ gau⸗
dio pticipatõe gloꝛiſicãt.plurima enim
ꝓ paſcẽdis ouibꝰ beati petri apoſtoloꝝ
pncipis vtilitatibꝰ excellẽtiã veſtrã pꝛe
ſtitiſſe didicimꝰ:ita vt ñ parua loca pr̃i
monij eius ꝓpꝛijs nudata cultoꝛibꝰlar-
gitis dacoꝛũ habitatoꝛibꝰ reſtauraſſet.
quecunqʒ igit᷑ illic xvpᷣianiſſima mẽte cõ/
fertis:hoꝛũ retributionem per ſpem in
futuro iudicio ſuſtinetis. ¶¶ Bꝛeniter
mõſtratũ eſt q; bõi laudabiliter ꝑſequũ
tur malos:⁊ dãnabiliter mali ꝑſequunt

bonos. Alud aũt apoſtoli:tu autem ꝗqs

es ꝗ iudicas alienũ ſeruũ: de alieni coꝛ
dis occultis intelligẽédũ ẽ. ð vindicta

gellũ. ar. ꝙ p
pter negligentiam

paſtoꝛis: uel etiam

pꝛoptex peccata ali
quoꝛuʒ mittit deus
flagella.ut.vij.q.i.
ſciſcitaris.
0 OZent excellen⸗
tiã oꝛdie.nec ?
conſiderandum ꝗs
maioꝛ ſit in loco uel
oꝛdine ſed ꝗs ſit iu
ſtioꝛ ut. xl. di.nõ lo
ca.⸗A.c.multi.in ſi.
ar.xl.di.c.ult.⁊ pe.
Joannes.
p ¶ Largioꝛa. ſi. x⸗
vi.q.i.reuertimini.
Joannes.
q nõð er fidei.
on mirãda.
q.d.in hoc eſt mirã

dum:ꝙ victoriam
ſolam oꝛatioultbus

obtinetis.

r (Largitis. i. ibi

poſitis.
s ¶Suſtinetis. l. er
pectatis.io.(Adde

ꝙ ita ut ſequit᷑ ſcri

bit paulus ad Ro⸗
manos.c.xxiiij.)

ſbinchni
niſuewcin
alſchli
g.v Nd
gſub
Mat.c
biop.c li
9. Pan
enlignouit
Gnulat phi
(Acegſel
ſnctado
pormtigta
aaabs
CParw
lparuus.
Timen
mmagi⸗ im
le ſtecñi
nn ohoe
. lapſis. 1
7 Plikg
at kul i⸗
nonüftanit
ndenap
medio ne me
givelitsſin
Doudnebünr,
ſohegi ini
o een x
nrle ni⸗
lepianni,,
1CSolo,
Gßocnmm,
Patateia
Phaſpotn
nlentifies
W
Gnin
ſeſos
lnni dii.
creſconij.
(uni
ncdelndͤ, 8

abos. ſl⸗
gigenan
deien
lakan
hun ens
Ut,pii,
is. ng
tmorlin,
dcſentt
füncumn,
tillwon
tlinie
es⸗
gion. ſe,
iernmnin.
es

4
Io erfic,
W

hore niri

OWoriam
idulns
uginii
i.
Suſinmtsle
NigſoN⸗
Aſegnkſci
ooeni,)

9 ea., differi⸗

mus. z. e. ſi is
g. Z. xx viij.di.qꝛ ſũt

culpe.
b ¶ Hone achoꝛ. S.
.i.q.iiij.S.itẽ pecca
to achoꝛ. (Adde ꝙ;
ita oꝛigialr legit Jo
ſue. c. xxij.)
c¶ Siliꝰ. i. nepos.
d Sol?. negatiue
erpott.i.vtinã ñ ꝑiſ
ſent plures.ſi. i. q.
i.iudices.ar.iñ õ qꝛ
potiꝰðbuit pcere no
ceti qᷓ; punit᷑ ĩnocen
iẽ ꝑꝑ nocẽtẽ ut.xiiij.
q.v. ðniqʒ. ⁊.ff. de
pẽis.abſentem.
C A vindicta.
idoneꝰ.ar.qꝙ
nullꝰpðt eẽ iudex ni
ſi hẽat charitatem 2
mãſuetudineʒ. xlv.
Di. diſciplia.
¶ Oapulat. S. v.
q.v.nð oĩs.(Adð
ꝙ ſicut b ſegt legit
Mat.c.v.⁊ ꝓuer/
biox.c. iiij.)
g Paucis. q̃daʒ
eni ignoꝛãtia ꝓ pie
excuſat:ꝓ ꝑte nõ.ut
xxx.q.i.de his.ð.di
ſtin. viij. ↄſuetudo.
¶ Adde ꝙ ſic legitur
Luce.c.xij)
b KA Ogiſſe.cũ puer
ñ pöt odio hẽri:nõ
pot nt ĩgratꝰ exbere
dari:ut.C.ð ĩoffi.te
ſta.ſi quis in ſuo.

I¶ VDaratꝰ.S.e.q.
l. paratus.
kTimerẽt g q̃̊ pẽa
magis timet: illa ẽ
magis ĩifligẽda: ſi/
ue ſit pecũiatia ſiue
coꝛpoꝛalis.nt.xvi.
q.vi. cognouimꝰ ⁊
c.ð lapſis.⁊.j.e.q.
v. ꝓdeſt.⁊ expᷣſſe di
cit᷑ e ut li.ñ cõteſ.
noniã frequẽt᷑.i ſi.

¶ Dimiueret᷑.quoiſ

am.n. de? rapit de
medio ne malicia
mutet ĩtellectũ eoꝝ
v.j.de pe.di.iiij.j.
veꝝ boc.(Adde ꝙ
oẽs auẽtes q̃ ſequũt᷑
pꝓ oꝛdinẽ bñtur ĩ ter
tio Regũů.c.xviij.⁊
qrto Re.c.x. Cuce
t.ix. Mat.xxij.Lu
ce.xxij.⁊ actuũ.c.v)

ꝙrps contra.
¶Poſtaſcẽſionẽ.
illð poſt potiꝰinclu/
dit diẽ aſcẽſiðis qᷓ; er
cludit.nã als ñ eẽnt
ðcẽ dies niſi dies a⸗
ſcẽſiðis coõputaret᷑.
krvibiſcie. 89
0 0 Niſꝗs. vba

creſconij.

p¶ Inunicꝰ. S. lxx

vi. di. odio. . e. q.
Duo iſta.

q Ebet. hoĩem.

ar. ꝙ cũ pecu

XXIII 21

inferri poſſit mõſtratũ ẽ.nũc reſtat oſtẽ/
dere ꝙ dzʒ iferri:⁊ ꝙ magis diligunt᷑ il
li ꝗq puniunt᷑ quaʒ ꝗ ipuniti reliquunt᷑ qd
vtrũq; multoꝝa nẽitate ꝓbat᷑. ¶ Ait
.n. auguſtinꝰ. Ad iraz deus ꝓuocat
cum maia puniri differuntur.
JYea de gbus vebemẽter deꝰ offẽ⸗
dit᷑ inſeꝗ vł vlciſſi differimusꝰ:ad
iraſcendũ vtiqʒ dininitatis patiẽtiã ꝓ-
uocamus:nõne achoꝛꝰſilius ʒare pꝛete
rijt mãdatũ dñi ⁊ ſuper oẽm populum
iſrael ira eius incubuit.⁊ ille erat vnus
hõ atq; vtinaʒ ſolus periſſet in ſcelere
ſuo. Idem Auguſtinus de ſermone
d omini in monte lib.i.
Vindicta que ad coꝛrectionem va-
let non eſt pꝛobibenda.
GO A vidicia que valet ad coꝛrectõeʒ
nõ ꝓhibet᷑:q etiaʒ ad miſicoꝛdiaʒ
ptinet.nec impedit illud ꝓpoſitum quo
aſq; paratꝰeſt ab eo quem coꝛectũ eſſe
vult plura perferre.ſed huicvindicte in
ferende nõ eſt idoneus?:niſi qui odium
quo ffagrare ſolẽt:qui ſe vindicare de/
ſiderãt dilectõis mâſuetudie ſuꝑauerit
nõ.n.metuẽdũẽ ne odiſſe paruũ filium
parẽtes videant᷑ c ab eis vapulat pec-
cãs ne peccet vlterius.⁊ certe perſectio
dilectionis ipſius dei pr̃is imitãda no-
bis ꝓponit᷑:cũ in ſequẽtibꝰ dicit᷑:diligi-
te inimicos veſtros:benefacite his qui
oderunt vos:⁊ oꝛate ꝓ his ꝗ vos per-
ſequunt᷑.⁊ tñ de ipſo dicit᷑ ꝑ ꝓbpetam:
quẽ.n.diligit dñs coꝛꝛigit.flagellat autẽ
oẽm ſiliũ queʒ recipit.dicit etiã dñs:ſer

nus g neſcit voluntatem dñi ſui:⁊ facit

nõ digna:plagis vapulabit paucisꝰ. ᷣ⸗

uus aũt ꝗ ſcit volũtatẽ dñi ſui:⁊ facit nõ

digna vapulabit plagis multis.nõ er⸗
go niſſipſe vindicet cui reꝝ oꝛdie ptãs
eſt data:⁊ ea voluntate vidicet:q̃ pater
ꝑuulum filium ffagellat:quẽ tamẽ ꝑ eta
tem nõ poteſt odiſſeł.hĩc enĩ aꝑtiſſimũ
exẽplũ dicit᷑.quo ſatis apꝑet poſſe pec
catum amoꝛe potius vindicari quã ipu
nituʒ relinꝗ:vt illum quem vidicat:nõ
pena miſeꝝ ſed coꝛrectiõe bealuʒ eẽ ve⸗
lit:paratus tñ ſit ſi opus fiat:equo ani-
mo plura tolerare ab eo illicita quẽ vult
eſſe correctũ:ſiue in eũ habeat ptãtẽ co⸗
ercẽdi:ſiue nõ hẽat.magni aũt ⁊ ſancti
viri quãq̃ʒ optie ſcirẽt moꝛtẽ iſtã q̃ aĩiaʒ
Diſſoluit a coꝛꝑe foꝛmidandã nõ eẽ:ſᷣm
tñ eoꝝ animuʒ ꝗ illã timerẽt nonnulla
peccata moꝛte punierunt:quo viuẽtibꝰ
vtilis metꝰ incuteret᷑:⁊ illis ꝗ moꝛte pu-
niebant᷑ nõ ipſa moꝛs noceret:ſed pec-
catum qð augeri poſſet ſi viuerẽt nõ di:
minueret᷑. non temẽ illi indicabãt:qbꝰ
tale iudiciũ deus donauerat.inde eſt qð
belias moꝛte multos affecit ꝓpꝛia mãn
2 igne diuinitus ĩpetrato.q; ⁊ alij multi
magni viri eodẽ ſpiruu ↄſulẽdo rebus
humanis nõ temere fecerunt.ð quo be-
lia cum exẽplũ dediſſent diſcipuli com-
memoꝛãtes ꝗd ab eo factuʒ ſit vt etiam
ipſis darei ptãtem petendi ð celo igneʒ
ad ↄſumendum eos ꝗ ſibi hoſpitiũ nõ
pbuerãt:rephendit dñs in eis nõ exem
pluʒ ꝓphete ſci:ſð ignoꝛantiã vindicã-
di q̃ adbuc erat in rudibus:aĩaduertẽs

V

eos nõ amare coꝛrectionẽ ſed odio de
ſiderare vindictaʒ. Itaqʒ poſtea qᷓ; do⸗
cuit eos ꝗd eſſet diligere ꝓximum tam
quã ſeipſuʒ infuſo etiaʒ ſpũ ſcõ quẽ ðcẽ
diebꝰ completis poſt aſcenſionẽ ſuã ð⸗
ſuper vt ꝓmiſerat miſit:nõ defuerũt ta
les vindicte:quãuis multo rarius quaʒ
in veteri teſtamento.ibi.n.ex maioꝛi ꝑte
ſᷣuientes timoꝛe pᷣmebant᷑.hic autẽ ma/
xime dilectione liberi nutriebant᷑.naʒ et
vᷣbis apoſtoli petri ananias ⁊ vxoꝛ eius
ſicut in actibus apoſtoloꝝ legimꝰ:exani
mes ceciderunt:nec reſuſcitati ſunt ſed
ſepulti. ¶ Item Auguſti. cõtra creſco⸗
nium gramaticum libꝛo pꝛimo.
¶Qne vitati contraria ſunt cbꝛimmani
perſequi debent.

—0 Miſquisꝰxpᷣianꝰ iniquuʒ ꝑſeꝗtur

xpᷣiẽ inimicus:veꝝ dicis ſi nõ h̊
in illo ꝑſegꝗtur:qð xpᷣo eſt inimicũ.neq;
enĩ dñs in ſeruo:pr̃ in filio:maritus in
cõiuge:cũ ſint vtriq; xpᷣiani:nõdebẽt ꝑ
ſequi:niſi vitia xpᷣiane cõtraria verita-
ti:an vero ſi ñ ꝑſequant᷑ nõ rei negligẽ
tie merito tenebuntur.¶ JItem Augu⸗
ſtinus ad macedonium.
AQnuemadmodum bomo debet dili
gere pꝛoximum ſicut ſeipſum.

(O Ebet homo diligere ꝓximũ ſuuʒ

ſicut ſeipſum:vt queʒ potuerit ho

minẽ beneſicẽtie ↄſolatiõe:vel ĩfoꝛma

tione doctrine:vł diſciplĩe coertiõe ad⸗
ducat ad colendũ deũ.¶Ideʒ aug.ad
donatũ pꝛeſbyteꝝ. De eodem.
Ali ſũt ꝓhibẽdi a malo ⁊ cogẽdi

ad bonũ.¶ Erx his oĩbus colligi

tur ꝙ vindicta eſt inferenda:nõ amoꝛe
ipſius vidicte ſed ʒelo iuſtitie:nõ vt odi
um exerceat᷑:ſed vt pꝛiuatas coꝛrigat᷑.
Sed cũ vindicta aliqñ inferat᷑ dãnis re
ruʒ:aliqñ flagellis:aliqñ etiã moꝛte:q̃ri
tur an ſit peccatum iudici vel miniſtro
reos moꝛtitradere .
Mod autẽ nulli liceat aliquẽ
occidere illo pᷣcepto pꝛobat᷑
q ꝓ dñs lege homicidiũ ꝓbi-
buit dicẽs.nõ occides.iteʒ in

euangelio:oĩs qui acceperit

gladiuʒ:gladio peribit¶ Iteʒ aug.ad
marcellianũ comitẽ ð donatiſtis captis
WMalinon ſunt interſiciendi: ſed ſie
gellis emendandi.

C Ircumcelliões illos ⁊ dericos ꝑ-

tis donati quos de hipponẽſi ciui
tate ad indiciũ ꝓ factis eoꝝ publice di-

ſciplie cã ðduxerat a tua nobilitate com

peri auditos ⁊ plurimos eoꝝ de homi⸗
cidio qð in reſtitutũ pᷣſbytex catholicuz
cõmiſerũt: ⁊ de cede innocẽtij alteriꝰ ca

tholici pᷣſb yteri:atqʒ ð oculo eiꝰ effoſſo

⁊ð digito pciſo fuiſſe ↄfeſſos.vñ mi⸗
hi ſollicitudomaxima icuſſa eſt:ne foꝛ
te ſublimitas tua cenſeat eos tãta leguʒ
ſeueritate eſſe plectendos:vt qualia fe-
cerunt talia patiantur.ideoqʒ bis litte/
ris obteſtoꝛ ſidem tuam quaʒ habes in
xpᷣo per ipſius domini noſtri miſericoꝛ
diam:vt hoc non facias?:nec omnino
fieri permittas.quãuis enim ab illoruʒ
interitudiſſimulare poſſemꝰ:qꝛ nõ ac-
cuſantibus nr̃is ſed illoꝝ notarijs ad

2 2 1

nia poſſumꝰaliquos allice
re ad fidẽ.ut.j.e.q.vij.

aũt.a.S.xlv.di.q ſyncera

ſp tali enĩ ↄditðe poſſumꝰ
aliquã ducere ĩ vxoꝛẽ ut fi

at xpᷣiana.ut.xxviij.q.i.ca

ue.⁊ poſſumꝰeos grauio/
ribꝰ pẽſionibꝰ onerare vt
cõuertant᷑.j.e.q.vi.iã vxo
qð ſatis admitti põt.⁊ ſic ĩ
talibꝰ ſpũalibꝰ licite ſit pa
ciio vbi agit᷑ ð cõuerſione
alicuiꝰ ad fidẽ.⁊ ſic ñ ob/
ſtat.i.q.ij.qᷓ; pio.io.(Ad
de ꝙ ſicut dicit tex. legitur
Luce.c.x.)
1 Nuod aũt.Nulli
lʒ occidere niſi ha
q beat poteſtatem
gladij:nec tunclʒ
niſi cũ hoc faciat amore iu
ſticie. ut.S.q.ꝓxi.ea vindi
cta.⁊.].e.miles.itẽ ſi ſpyes
ẽ coꝛrectòis ñ dʒ occidere ſʒ
ſi ñ ẽ ſpes coꝛrectõis pᷣt occi
dere uł reddere eũ ĩutilẽ ad
malefaciẽdũ.ut.S.q. ꝓxi.
ẽ iniuſta.j.e.c.rex dʒ.ſi ãt
paraiꝰ ſit coꝛrigi nec occi/
di dʒ nec debilitari ĩ mem-
bris ut hic ⁊.]. eo.c.i.ij.⁊
iij.et hec va ſunt ꝙ iudex
ſolus pðt occidere:niſi ſint
aliꝗ nocturni depopulato
res agroꝛũ:uł ſint latrões
ĩ publicis ſtrats:quos gꝗli
bet põt occidere.ut.C.qñ
li.vnicuiqʒ ſine iudi.ſe ipʒ
vl. l.i.⁊.S.q.iij.foꝛtitudo
uſ niſi defendẽdo ſe occidat
aliquem er de ho.c.i.circa
fi.j.e.cũ hð.(Adde ꝙ ita
ut dicit tex. legit Exodi.c.
xx.⁊ — .
Bs 6 rcũcelliones.in re

ſtitutũ. ꝓpꝛiũ nomẽ

t¶ Confeſſos.coꝛã laico.⁊
ſicẽ j.ex ð iudi.atſi cleri
ci.in ſi.ſʒ iſti pꝑꝑ hereſiʒ ſũt
facti de ſoꝛo eius.
u ¶ Sollicitudo.qꝛ eos ac
cuſauerat:licet nõ ex noĩe
vñ timuit quod eſſet reus
moꝛis ipſoꝛũ.ut.j.e.vnũ
x¶ Mãõ ſacias.ar.qꝙ ĩ crĩib
põt iudex penã tẽperare.axr
gu.cötra.ij.q.iij.O.notan
nneritu. arga iudex
ecularis pðt coꝛrigere cleri
cos incoꝛrigibiles.ut.j.e.
ſi audierit.er de ſen.ex.ꝑ⸗
pendimus.
3 ¶ BSec illoꝛũ.iuditũ.
Motarijs.i.officiarijs
i.qui deferunt crimĩa iudi
cibꝰ.ut.iiij.q.iiij..aliqñ.
ſicut teſtes ſynodales defe
runt crimina epis.xxxv. q.
vi.epiſcopus.

a ¶Seruoꝝ.i.q̊s patiunk᷑
ſerni vei. .
b ¶ Et nulla. S. q. pri. eſt
iuſta ↄ.ſʒ hic de incoꝛrigibi
libus:ibi non.
e Canatio. no. iudices
poſſe remittere penã.ſic.xx
ij.q.iij.innocens.
d Succenſere.i.iraſci.
e¶ Inquiſitione.i.per inꝗ
ſitionem criminũ.
¶ Et a magiſtris. magi/
ſtri ñ icidũt ĩ canonẽ vᷣbe/
rãdo clericos c diſciplĩe ex
ð ſen.erx.ſuꝑ eo.dũ iñ non
nimiũ ſeuiãt ĩ eos ut.ff.ad
l.agꝗl.pᷣceptoꝛis.ꝗbꝰ aũt li
ceat alios caſtigare hẽs..
e.q.iiij.duo iſta.vij.q.i.ſi
cut.dat᷑ ãt iſta ptãs pf̃i ĩ ſi
lio clerico quouſqʒ ſacrũ oꝛ
dinẽ recepit:lʒ iñ oꝛdo ñ libe
ret a pfia ptãte.ut.liiij.di.
ſi buus.vñ maioꝛeʒ ptãteʒ
hʒ magf ĩ diſcipulo qᷓ; pf i

nilio:cũ magſ adhuc poſt oꝛ

dineʒ bʒ eñ ĩ ptate ꝑ illã de
cre.ſup eo.
g ¶Ab epis.ñ tñ manibꝰ
pꝓprijs hoc facere poteſt.ut
lxxxvi. diſti.ñ liceat.nec ꝑp
laicũ pðt hͥ facere ſʒ ꝑ cleri
cũ.ut ex ð ſen.ex.vniuerſi
tatlis.eſt ̊ h ar.ꝙ iudex ec/
cleſiaſticꝰ vgis põt punire
⁊ ꝙ clerici vgis pñt pniri.
nt.v.q.v.ille q.⁊.xlv. di.
cum beatus. Jo.
b Pne. dĩ ꝙ ꝓpter
tttria parcẽdũ ſit iſtis
tũ qꝛ vident eccłiã leſaʒ ha
bere cõſcientiã:ſi ad ðnun
ciationeʒ ſuã iſti occcidant᷑.
tum pꝑp ſpeʒ coꝛrectionis.

tũ pp màſuetudineʒ ecccie.

Zrãſactis.ar.qꝙ execu/
0

ſnĩe in cã ciuili uł crĩiali

Differenda eſt.xi.q.iij.cum
apnd.arg.S.ij.q.i.ſicut.

HRnũ ſolũ eſt. p opazʒ
i. per querelas nfas

⁊ eſt h ar.ꝙ ſi index ſuſpen
dit aliquem ad q̃relã clerici
ꝙ clericꝰ nõ poſſit ꝓmoue
ri.nt.S.c.ꝓxi.⁊ ðᷣ pe. diſ.
