mẽſes.ut e ð cle.nõ re.
ex tue.ſʒ dic ut notaui.xx
Vij.q.ij.deſpõſata.io.ſʒ

ð hoc qd iuris ſit ĩ qſtiõi

bus notani. b.
d· Os nonimns. na
nigaſti. ſicur naui
gãs ſubijcit ſe varijs peri
culis nec ꝓprio motu re
gitur ſed ventis: ſic ha⸗
bens uroꝛem.
e¶Sciẽs.& ſi ſciuiſſet q
votuʒ ſimplex fecerat pec
caſſet ipſa moꝛtaliter qð
verũ ẽ ſicut ⁊ alter ꝗ ĩpe
diuiſſet notuʒ illiꝰ.ut.xx/
ij.q.ij.hoc ſanctuʒ.a eſt
ſimile extra de eo ꝗ dur.
in ma.pꝛopoſituʒ.
f. gs. habitꝰ. ergo
tꝑe ꝓbatiõis enit ĩ habi⸗
tu prioꝛi.ut.liij.di.legẽ
7.liiij. di.mltos.⁊ extra

aduocatiꝰrefutanit.at poſtquã con-
naluit mox ſe monachũ negauit ſie
ri q̃pꝛopter qꝛ ⁊ beati Bñdicti re/
gula ⁊ pꝛecipue pr̃is ⁊ pꝛedeceſſo⸗
ris noſtri ſancti Grego.pape cano
nica inſtitutio interdicit monachuʒ
anie vnius anniꝰpꝛobationẽ effici:
iudicamus ⁊ auctoꝛitate apoſtolica
pꝛecipimus vt pꝛefatus pᷣſbyter be
neſicia? altaria recipiat:habeat:et
quiete retineat. ¶ Item Augu. ad
Bonifacium comitẽ.
CKxoꝛ poſt pꝛopoſitum continẽ.
tie ducta omitti non debet.
Lwe nonimus:nos teſtes ſu⸗
us ꝙ omnes actus publi⸗
cos quibus occupatus eras:relin⸗
quere cupiebas:⁊ te in ocinʒ ſanctũ
conferre:atq; in ea vita viuere in
qua ſerui dei mõachi vinebant Cũ
ergo te eſſe in boc pꝛopoſito gaude
remus:nauigaſtiꝰ.i.vxoꝛem duxi⸗
ſti. Si coniugez non haberes:dice⸗
rem tibi quod ⁊ tubanis diximus:
vt in caſtitate continenter viueres.
ſed vt te ad iſtam vitam nõ exhoꝛ⸗
ter coniunx eſt impedimẽto:ſine eu

iuns conſenſu continenter viuere ti-

bi non licet:quia ⁊ ſi in eam poſtil-
la verba tubanenſia ducere nõ de⸗
bueras illa tamen nihil eoꝛuʒ ſciẽs
innocenter tibi ⁊ ſimpliciter nupſit.
Eece iſte coꝛde concepit ſe mõa
chum ſieri ⁊ oꝛe pꝛonũciauit ſe vel-
le in ocium ſanctum conferre nõ ta
men poſtea coactus eſt ſuſcipere qð
coꝛde concepit:⁊ oꝛe pꝛonunciauit.
Anctoꝛitas illa Alexan.ſecuta ẽ in-
ſtitutionem beati Gregoꝛij:⁊ beati
Benedicti que pꝛobandis annũ in
dulget:ſed tantum notis:incogni⸗
tis vero triennium cõcedit. C Un
de ex decreto bonifa.
CAnte pꝛobationem triennij nul
lus in monaſterio ſuſcipiatur.
J quis icognitus monaſteriũ
B ingredi voluerit: ante triẽniũ
monachi bitusnon pꝛeſtet᷑.⁊ ſi ifra
tres ãnos aut ſeruus aut liberaut
colonus querat᷑ a domino ſuo:red
dat᷑ ei cum omnibus que attulit:ſi-
de tamen accepta de impunitate.ſi
autẽ infrabtriẽniũ nõ fuerit reqꝗſiꝰ
poſtea queri nõ põt:niſi ſit taʒ lõge
vYinueniri nõ poſſit.

q oc autem'queritur:
an poſt traditionem ſit

acle. uel vo.ſup eo. pbabilius tñ videt᷑ ĩ babitu monachali debeat eẽ
cuz no aliter poſt⸗ ſit expiri aſpitatẽ oꝛdis niſi iduat habitum. ⁊ qð dicit hic
nõ preſtat᷑: intellige cum effectu ut eum nõ poſſit reijcere.
S Aut liber. p iſtnd.c.vr ſoluta q̃ſtio: ſi vroꝛatus ſe ⁊ ſua tradidit reli

gioni ſine licẽtia vroꝛis

poſtea repetit᷑ ab urore:an poſtea ſint ei res ſue

reſtituẽde. hic d ꝙ ſic ul intelligit ð tali lberto qui ẽ aſtrictꝰ alicui curie.

5.

OQ

III IIII

195

h¶¶ Inkra triẽniuʒ. ſed cũ iſte ſeruꝰ fecerit furtũ ſui coꝛpoꝛis:quo rẽ furtinã vſuca
pit triẽnio:cũ nec ſpatio lõgi tẽpoꝛis poſ ſit ſeruꝰ fugitinꝰ pᷣſcribi:vt.C.ð ſer.fu⸗
gi.l.i. Rñ.in hoc eſt fanoꝛ eccleſie.poſſet tñ dici ꝙ eccleſia d recompeniare dã/
num dño.xrxiiij.q.vi.cõperimꝰ. cſimilis fauoꝛ eſt.j.e.q.iiij.queſti.
i ¶ Longe. ex boc vr ꝙ im̃ currat iſtð triẽniũ a ſpe ſciẽtie.alij dicũt ꝙ currit a tpe

ei fas cum lInia abbatis ad pꝛopꝛia
redire:facile monſtratur non poſſe
fieri. Ypſum enim redire crimino-/
ſũ eſt.qui autem manifeſto facinoꝛi
Deſinit obuiare cum poteſt:conſen-
tit. Mic amem non ſoluʒ non obni⸗
at:ſed etiam permittẽdo ſautoꝛ exi
ſtit. non ergo licet abbati dare licen

tiam alicui retro abeũdi:nec illi vti
q; licet retroꝛſuʒ abire:qꝛ ex quo ſe

mel ſe abbati ſubiecit abſq; eius ꝑ/
miſſione nihil agere põt.
OQ. IIII. „
Jautem ſine lnia abba
1ſ tis de monaſterio diſ⸗
ceſſerit:queritur vtruʒ

ſua ſint ei reddenda an
non. Sed res ⁊ poſſeſſiones ecce

ſie traditas quolibet modo aliena-
re:nec abbati nec alicui licet. ¶ n
de ſymmachus papa. Poſſeſſio/
nes quas vnuſquiſq; ⁊c.iterum.
Honoꝛe pꝛiuetur qui de iure ec-
cleſie ꝗqliquid alienauerit.
Nicunqʒ epiſcopoꝛuʒ pꝛeſby
O. teroruʒ diaconoꝛũ oblitꝰ dei
7 decreti huius imemoꝛiĩ ↄſtitntũ
cõmittẽs pꝛedium ecdeſie magnuʒ
vel exiguumvel quicquaʒ de iure
eccleſie alienare tẽtauerit:⁊ dõatoꝛ
⁊ alienatoꝛ ⁊ venditoꝛ honoꝛisſui
amſſione mulctet᷑. CItẽ greg. an·
themio ſubdiacono. Palea,
Altio nulla ꝑpmittit:vt ꝓpꝛijs
R cuiuſquã vſibꝰapplicet᷑:qð ꝓ
(

vtilitate datum eẽ cognolſcitur.

Atẽ Ambꝛo. in li. de penitentia.

C Qui reuocandũ putat qð ecclie

contulit:ſacrilegij crunen incurrit.

B nt ꝗ opes ſuas tumſtuario

mẽtis ipulſu nõ indicio perpe
tuoꝰ vbi eccleſie ↄtulerint poſtea re
unocãdas putauerũt:ꝗbus nec pꝛiaꝰ
merces grata ẽ nec ſecundaꝰ:qꝛ nec
pma iudiciũ habuit:⁊ ſecũda habu
it ſacrilegiũ. Sũt quos penitʒ opes

ſuas diuiſiſſe pauꝑibus:ſic eos qui

pnĩaʒ agunt hoc ſolũ timere oʒ:ne
ipſius pnie agant penitentiam.
Nẽ Grego.ſabino ſubdiacono
Qui ſacris locis derelicta retie-
re cõtẽgerit:ſaer legiũ cõmittit.
Acrilegiuʒ cõtra legez eſt: ſi
gquis qð venerabilibꝰlocis re⸗
linquitur pꝛaue voluntatis ſtudijs
tentauerit ſuis copendijs retinere.
Item Lucius epiſcopus omni⸗
bus epiſcopis.

ꝓbationis ni dixi.lxiiij.viſti. ſi
ſerunus.
k Uod aũt. Mic q̃rit᷑:
q an monacho recedẽti
reddenda ſunt qᷓ ſua
fuerũt.⁊ dicẽdũ ẽ ꝙ nð. xix.q.
iij.qꝛ igrediẽtibꝰ.⁊.Sẽ.pꝛoxi.q.
vi. ð lapſis ⁊ ĩi anẽ.ð moachis.
§. ſi vo reliquẽs colla.i.ſi tñ ti⸗
met de eius ſeuitia:poſſunt mo
nachi pmittere ut ſua tollat.vt
j. e. q.iiij.
1 Uicũqʒ.cõſtitutũ.i.otra
1 hoc ſtatutũ.uel pomt ꝓ/
prie.ĩcidit eni ĩ penaʒ. ſed ſi ſta
tim reſtitueret eccleſie penã effu
geret. extra de re.eccl.nõ alie.ſi
quis preſbyterorum.a.xij.q.ij.
nõ liceat. 5. vlt.
m Ael exiguũ.ergo ꝓ aliena
tione rei modice deponatur ali
quis. ⁊ ſic ẽ ar.õ.xij.q.ij.terru
las.a e ðᷣ dõa.c.iij.ſj ĩtelligas
hoc tale exiguũ:qð tñ vtile ẽ ec-

tleſie./ Itẽ in huiuſmodi aliena

tionibꝰ valde attẽdẽda ẽ lex mu
nicipalis.ut e.de dona.c.iij.⁊
tantium.
n & Monoꝛis. ecce pena alie/
natis.xij.q.ij.quiſquis.
0 Ant ꝗ opes. pperuo. q̃ſi
. nõ iudicio diſcretionis
qꝛ illð eẽt ꝑpetuũ nã niſi ſit ppe
tuũ nullũ dr.de pẽi.di.i.diuoꝛ
tiũ.⁊.ff.ð re.iu.quicqd.⁊.xxiij.
q:i.paratꝰia ẽ hic ar.ꝙ ſi aligs
emittat votũ ꝓprio ĩpulſu ani⸗
mi ꝙꝙ teneat᷑ illð obſeruare.ſz ſi
aliꝗs pp aliorũ ipulſuʒ uł dão⸗
rẽ aliquod emiſit:tũc ſecꝰ ẽ. ut
xxij.q.iiij.vnuſquiſqʒ nã electio
facta ad alioꝝ ĩpulſuʒ nõ valet
tas.ff.q ⁊ a qui.ma.liber.non
fi.l.ſi priuatus.
p Nec prima.i.primũ factuʒ
uo debuit mereri mercedeʒ.
q Hec ſecũda.ſ.reuocatio.
r Agunt.i.penitent quod de
runt.
8 Penitentiã. qꝛ penitẽt ⁊ do
ðderũt pauperibus.⁊ de
illo dolore ſiue penitẽtia agant
penitentiam. =

tAlcxrilegiũ.qꝛ b ſit metio

ſacrilegiotqd ſit ſacrle⸗.
g. videamꝰ. ſacrilegiũ mgfa

lter varijs moĩs deſcribit᷑i vno
mð ſic.ſacrilegiũ ẽ ſacre rei vio

latio ſiue ĩ ſe ſiue ĩ alio.⁊ hͥ ap⸗

pellat᷑ ſacra res:ſiue ſit res ipſa
ſacra ſiue ipᷣa pſona eccłiaſtica.
lio mõ ðſcribit᷑ ſic. Sacrile⸗
giñ ẽ publici iuris tranſgreſſio.
di. ius publicũ Aargiꝰ tũ qñqʒ
df cõmittere an egiũ ꝗ diſpu
tat de iudicio pᷣncipis uł cũ dies
ſolẽnis violat᷑:vł cũ legibꝰſine

canõibꝰrenerẽtia nõ ĩpedit. Eg05

mittit᷑ aũt tribꝰ mois ſacrile giũ. nel cũ ſacrũ ð ſacro uł ſacrũ ð nõ ſacro/ uei non

ſacrũ de ſacro aufert᷑.ut.j.e.qſqꝗs. Imponit᷑ aũt pꝓ ſacrilegio qñqʒ ſpſalis pẽa:
ut ſi cõmittat᷑ ĩ pſona eccłiaſtica:qꝛ talis ẽ excõicatꝰ ipſo iure.j.e.ſi ꝗs.ſj ſi ĩ re ec
cleſie fit ſacrilegiũ:tũc poſt trinã admonitionẽ excoicandꝰ c.ut.j.e.qſꝗs. Itẽ ipo
nit᷑ pena pecuniaria qñqʒ maior qñqʒ mioꝛ.ut.j.e.ꝗſqs.⁊.c.ſi ꝗs cõtumax.ſᷣm
leges durioꝛ pẽa iponit ꝓ ſacrilegio.ff.ad.l.inl.pecul.ſacrilegij.iʒ ſiqras cui vi

5iij

A☚ℳ
—

ai dn

.
Aeee eHn et.

Tauſa

multis occaſio delinquẽdi.ppꝑ hoc dicũt ꝗdã q a quolibet pðt accuſari po

da ſit pẽa q öbet᷑ ꝓ ſacrilegio.dicas ꝙ ſi pſone ſeʒ iniuria ipᷣi pſone pᷣſtãda ẽ.

nt eỹ de ſen. ex. parochianos.ſi rei fca eſt iniuria ipᷣi pꝑſone pᷣſtanda ẽ.ut.j.e.ſi ꝗs

in atrio.⁊ extra de ſimo. de boc auten.
. vr hic ꝙ oẽs ſacrilegi ⁊ dilapidatoꝛes eccleſia

a ¶Mrü ſant ipſo ime excöicati. xi.qeiij.candica.er de ſen.excõ.cõqueſti.ar..j·.

nes.anathematiʒamꝰ

e.ꝗſqꝗs.⁊.c.ſeq.vbi dĩ ꝙ ſũt ex
cõmuũicãdi niſi reſipiſcãt. Rñ.
violatoꝛes eccliax ſũt ipſo iure
excðicati ſʒ nð alij.uel dic ꝙ ſi ĩ
cõſecratiðe:uł cũ dat᷑ res eccłie
fert eps ſniaʒ excicatiðis:ꝙ ꝗ
cũqʒ violẽtiã lecerit ĩ re cali ſit cx
cõicatꝰ.tũc dicerẽ ꝙ ſtatim ẽ x
cõmunicatus ſacrilegus nõ rõe
ſacrilegij ſʒ roͤne ſentẽtie dudũ
late.xxiiij.q.i.c.i.⁊. ij.⁊ ex de
ſen.ex.a nobis.
bCoͤſenttunt. cooperãdo vt
ex de ſen.excõ.nuper.ſʒ pone ꝙ
aliꝗs ꝑcuſſit clericũ:⁊ ego ratũ
haheo nũꝗd ſum ercòicatꝰ: vĩ
ſic.qꝛ nò ſolũ ĩ cõtractibus ſʒ
ẽt ĩ maleſicijs raiihabitio man
dato cõparat᷑.ut e ð reſti.ſpo.
cũ ad ſedẽ.i fi.ff.ð vi ⁊ vi ar.l.
i.S.ſed ⁊ ſi cũ ꝗs.nã nò ſolũ de
cõſilio ſed ẽt ð voluntate aliꝗs
tenet᷑.i.q.iiij.q; pꝛeſulatꝰ.ĩmo
ꝗ pot reſiſtere ⁊ nõ reſiſtit excòi

CSacrilegi iudicantur:qui eccle
ſie facultates alienant.
nes ecceſie raptoꝛes atq;

Q◻ ſuaruʒ facultatuʒ alienatoꝛes

iminibus eiuſdeʒ matris ecdeſie
anathematiʒamus:apoſtolica au-
ctoꝛitate pellimus: danamus atq;
ſacrilegos eẽ indicamus:⁊ nõ ſolũ
eos ſed oẽs ↄſentientes eis:q; non
ſolũ gꝗ faciunt rei iudicãtur:ſʒ etiaʒ
a faciẽtibus cõſentiũt:par eniʒ pe
na ⁊ agẽtes ⁊ cõſentiẽtes cõpꝛeben
dit¶ Itezʒ Micolaus papa omni⸗
bus epiſcopis.
Excomnicetur qui conſinia ec-
deſie frangere tentauerit.

ſtatutũ eſt:ſtatuimꝰ: vt maioꝛ

Icui antiꝗtus a ſcis patribus
4

catus eſt.ut ex ð ſen.ex.quãte.

Nñ.ſi noĩe meo quis percutiat
aliũ: ibi ratibabitio mandato
cparat᷑ alias nõ.ut.ff.de neg.
geſt. ſi pupili.S.Iẽ qrit.er de
len. excõ.mulieres.
c Icut. paſſus.paſus vt ait
2 iſido.ẽ mẽſura ꝗnqʒ pedũ
pes ẽ ſpaciũ.xv.digitoꝛũ.iſtud
iñ nõ tenet in capellis q̃ ſunt in
fra ambitũ caſtelloꝝ.ubi pp lo
ci anguſtia nõ põt iſtud obpᷣua
ri.ut.j.c.quiſquis.⁊.c.queſti.
der Minſi public?. 1 nocturnꝰ? de
populatoꝛ agroꝛũ.hi ſoli excipi
untur ſᷣm ius canonicũ.lʒ leges
plures pſonas excipiant. ut ex
ð ĩmu.ec.iter.leges.n.excipiũt
homicidas adulteros raptoꝛes
virginũ.ſed ſᷣm canones rapio
res virginũ tuti ſunt in eccleſia.
ut.xxxvi.q.i.de raptoribus.

eſia per circuitũ.xl.paſſus habe
at. capelle vo vel minoꝛes eccleſie.
xxx.ꝗ autẽ cõſiniũ eoꝛũ cõfringere
tetauerit:aui perſonã hoĩs vel bõa
eiꝰinde ſubtraxerit:mſiꝰ publicꝰ la
tro erit quouſqʒ emẽdet᷑:⁊ niſiꝙ ra
puerit reddat:excõicetur Item
ex concilio triburienſi.
Soluatur altario quod ꝓ emu
nitate emendatur eccleſie.

8 I as in atrio eccleſie pugnam

e G ꝗ quis in atrio.altario.p

hes qð pecunia reſtituit il
li loco ĩ cuiꝰ ignominia data ẽ
xxvij.q.i.ſi ꝗs rapuerit.⁊ e de
ſimo.ð hoc.⁊ Inno. dicit ꝙ cũ
pena duplici reddetur.ut e de
ſimo.audiuimꝰa ĩ auẽ.de ſan.
epi.S.ſed neqʒ.⁊.ff.de calũ.l.⁊

generalit. 5. ilo.ar.ð ð ſimo.

veniẽs. ſz illð ẽ diſpeſatio.

f.Vroꝛ. aries. i. ipetꝰ dia⸗
¶D oolice ſuggeſtionis ad ſi

militudinem arietis inſtrumẽeti

vnde frangi nurus.
g Intencht. i. exauditur.
bᷣjBIn bouẽc.i. in bouinã mẽtẽ
exxiij.q.iiij. nabuchodono⸗
ſoꝛ.( Adde ꝙ ita legit᷑ oꝛigina

722

liter Oanielis. c. iii,j...)
Oblatio. hoc eſt in deteſta⸗
tionẽ criminis ipſius ꝙ non ſo
lũ ipſe ſed ẽt familia eius pꝛohi
bet᷑ a ſacramẽtis.ſic.xc.di.obla
tiones.⁊.xij.q.ij.de viro.⁊ ex⸗
tira de ſpon. nõ eſt vobis. io.
k Eũ.uel ad mortẽ.ſed nũ
Ag poterit poſtea accuſa/
ri iſte ð illo crimine.ſi non põt
ergo crimia remãebũt ipunita
g5ð eẽ nõ dʒ. ut ep ð ſen. ex. ut fa
me. ⁊ ſic puilegium eccleſie erit

cõmittit aut homicidiũ fecerit
qcqd ꝓ emunitate violata emẽdan
dũ eſt:altarioſoluat᷑ cnuinſcũqʒ fuit
iülla ecclłiacItẽ augu. ad bõifaciũ.
¶Mon liceat alicui bominem vel
aliquid de ecdeſia rapere.
Iroꝛ qũo taʒ ſubito ſidei mu
rũ ariesruperit inimici.noni
enĩ qua religiõe ſemꝑ ſis veneratꝰ
eccleſiã.quo inſtigãte facinoꝛe hoĩ-
neʒ de eccłia rapuiſti:?tuus ſi de tuo
amico foꝛte pᷣſumeret fugitiuꝰpoſ-/
ſet ꝓculdubio iterceſſoꝛis cã veniã
ꝓmereri:ergo ſi amicꝰ intẽdit᷑ cur
deus offendit᷑:ſed ⁊ ſi de ptãte pꝛe-
ſumit.nabuchodonoſoꝛ regẽ ĩtẽde
g cã ſuꝑbie i bonẽ eſt ex hoie ↄmu-
tatꝰatq; regno ſuo ꝓfugꝰ recedẽs
nõ tm̃ regnum pᷣus recepit quã cõ/
uerſus deũ pᷣdicanit.nõvt ↄfundaʒ

te hec ſcribo:ſed vt filiũ chariſſimũ

moneo.eccłie ergo illeſum reuoca
queʒ irreligioſiſſime rapuiſti.obla⸗

tioivo domus tue a clericis ne ſuſci

piatur interdixi:cõionẽqʒ tibi inter
dico:donec pacta ꝓ auſibus vel er
roꝛe a me diffinita tibimet pnia tꝑe
oꝛdinato ꝓ boc facto coꝛde ↄtrito
humiliato dignũ offeras ſacriſici

um deo. ¶.. Itẽ ex. l. capitularium.

Fugientem ad ecdeſiam nemo
audeat abſtrabere.

mo abſtrabẽ audeat: neq; in-
de donare ad penã vel ad mouẽ:

I. EEuʒ ad eccleſiaʒ fugientẽ ne⸗

ſtea pᷣterqᷓ ab illo ꝗ ꝓmiſit ĩpunitatẽ.ſed ꝗ ſic rñdet nuuit᷑ ↄ priuillegiũ ec
cleſiaꝝ qð eſt iniuſtũ.uel bereticũ:ut.xxij.di.oẽs.ad qd.n.ĩpetraret eccdle
ſia ei vitã ſi ꝓ eodem crimie poſtea decapitaret᷑.dicas ergo ꝙ boc eſt pᷣui
legium eccleſie ꝙ talis ammodo nec vitã nec membrũ ꝑdat:ſj ꝙ als pe⸗

vt honoꝛ eccleſiaꝝ cõſeruet᷑:ſed re
ctoꝛes pacẽ eius ⁊ vitã ⁊ mẽbꝛa ob
tinere ſtudeãt: iñ legitime cõponat
qð iniq fecit. Item gelaſius vi⸗
ctoꝛi ↄſtantino martino feliciſſimo
ſereno 2 tymotheo epiſcopis.
CAb eccleſie arceatur ingreſſu ꝗ
aliquẽ de ecdleſia violẽter rapnerit
Rater ⁊ coepᷣs nr̃ epiphaniꝰ
ſua nobis relatiõe ſuggeſſit:
benenatũ ⁊ maurũ bñuẽtane muni-/
cipes ciuitatis in cõtumeliã religio⸗
nis acerba nimis ⁊ plectibili cõtu⸗/
macia ꝓſiliſſe:ꝗ cõfugiẽtẽ ad eccle-
ſie ſepta curialẽ ſnũ illic:nec ꝗdẽ tu
tũ de iniuria ſua ſecurũ eſſe dimiſe⸗
rũt:auſi irreptione temerarie men-
tis admittere:qð nec ptãtibꝰ ꝗgdem
velpᷣncipibus nũquã licuit ꝑpetra/

re:vt hoĩem in ſanctuarijs ↄſtitutũ

captata ſacerdotis abſentia reluctã
tẽ reclamatẽ q; violẽter abſtrabe⸗
rẽt:quos quãtũ ſua nobis ſuggeſtõ
ne patefecit:merito indignos eẽ ſa
cra cõione iudicauit:⁊ ſi reuera tãti
facinioꝛis ↄſtat admiſſũ nr̃a ẽt au-
ctoꝛitas in hac ꝑte ↄſentit.nec.n.liu
re ad ſupplicãdũ dʒ admitti ꝗq ad/
mittere ſacrilegiũ nõ dubitauit.nul
lus.n.inter limĩa tante venerationi
ðᷣputata vtrũqʒ ſibi licẽ exiſtimet ꝓ
ſue volũtatiſ arbitrio:vt ⁊ humani
tatẽ ſibi vẽdicet ⁊ furoꝛẽ.⁊ iõ fr̃es
chariſſimi ſupᷣdictos ſi maifeſta re-
os fac̃ ↄqueſtio:ab oĩbꝰmepatuũ et
pochiax veſtraꝝ ecclijs nr̃e pceptõ
nis auctoꝛitate ꝓhibete vt nõ ſolũ
hi ꝗ iniuriã ſanctoꝝ locoꝝ ꝓſiluiſſe
ꝓbant᷑:merito ↄſequant᷑ ꝓ facti ſui
qlitate vindictã:veꝝ etiã ceteri a ta
li pᷣſumptione vltiõis iſtius timoꝛe
reuocent ¶ Igeʒ epiphanio epo.
¶Eccienarum non eſt dignus in
greſſu: qui eas Volat.

SB epos cũctos dixerimꝰ iuſ-
ſionẽ: vt eos ꝗ ecclias violaſ⸗
ſeèe phibent᷑:acceſſu eaxꝝ indicẽt eſſe

indignos¶Itẽ pius papa.
C Qui ecchi dei vaſtat ⁊ eiꝰ ſacer
dotẽ inſequit᷑:ſacrilegus iudicaf᷑.
Icut ꝗ eccleſiã dei denaſtat et
eiꝰpdia ⁊ donaria ſpoliat ⁊ in
uadit:ſit ſacrilegꝰ:ſic ille ꝗ eiꝰ ſacer
dotes inſequit᷑: ſacrilegꝰ iudicat᷑ nõ
ergo grauiusꝰ peccatũ ẽ foꝛnicatio
qᷓ; ſacrilegiũ.⁊ ſicut maiusꝰpecca⸗
tu eſt ꝗ in deo cõmituit q; qð ĩ hoie
ſic grauius eſt ſacrilegiũ agẽ qᷓ; foꝛ
nicari. Iem Urbanus.
¶Qua pena feriat᷑ ꝗ ecdeſie vſi
bus oicata Bl verare tetauerit.
Ttendẽdũdeſt oibus ne pᷣdia
väänrſibus ſecretoꝝ celeſtiũ ðdi/
cata a gbuſdã irruẽtibus vexent:q;

cuniariter ſatiffaciet.ułſi
hoc ñ pot ſᷣuiat ei ꝑpetuo
quã leſit.ut.xxxvi.q.i.ð
raptoꝛibꝰ.
1 Rater. nec enim.
ex ð uſu.qꝛ fruſtra
me Ab olbus. ar. ꝙ ſa
crilegus ĩ nulla eccſia tu
tus erit:cũ in eccła delin
quat.ut.j.c.ꝓxi.qð ꝗdã
concedunt.vnde ſi aliꝗs
furtum vel ſacrilegiuʒ fe
cerit ĩ eccleſia illuʒ nõ dʒ
ueri eccleſia:cũ in eccleſi
am ðliquerlt.nt.j.c. ꝓ⸗/
xi.tñ ðcre.er.ð imu. ec.
ĩter. tm̃ duas pſonas ex
cipit.
ne Auctoꝛitate. ſed ꝗd
operat᷑ hic auctoꝛitas vł
cſirmatio pape cũ illud
p ſe facere potuerit.Rñ.
cõſirmatio tria operat᷑.pᷣ
ſtat.n.ipo facto maioꝛes
auctoritateʒ.ut.xi.di.ꝗs
neſciat. Yteʒ ſi qd eſt iua
lidũ ſupplet eius defectũ
confirmatio.ut ex ð trã
ſac. c. i. Atem o ſine eiꝰ
licentia non poteſt retra⸗
ctari illud quod ipſe con
firmanit. extra de conſir.
yti. uel inuri.c.ij.io.
2 ꝗ eccleſiam.
grauiu s eſt. hic vf
ꝙ maius ſit peccatum ſa
crilegium qᷓ; adulteriuum
ſic eſt ↄtra.xxxij.q.vij.
qð ĩ omnibꝰ.ſed ibi ſolu
tum eſt. Item nonne bo
micidium maius ſacrile
gio eſt: ſic. ſed intelligas
qð hic dr̃ in eadeʒ ſpᷣe fa
cti.nam homicidium qð
fit in clerico maius eſt qᷓ;
illud qð ſit in laico.quia
vnum eſt ſacrilegiuz ali⸗
ud nõ. ſimiliter qð fit in
ſanciimoniali eſt maius
qᷓ;ᷓ illud qdð fit in alia mu
liere.
WMaius.ſic. xrij. q.
l. dmne.
Ttendenduz; eſt.
poſt debite. het
verba ſumpta ſunta le⸗
uarum.

A Ppn czine Hρα*
Kn eles ee

2 ANNrn ſe⸗
ere.
46 2α&παα& mi e

Wenis ſuta puRin) ulu

Vi à i s en⸗ Da pe.⸗ deſ.
H 5 „D 1.AN
ſ dir ſam h⸗ 4

320
per

P ſ"ve.

56 AAe perabrt „.
144.

Ad. an

nerly'n e ſi 46

niex⸗d ſar in. Fran

— a d Ae⸗ n zeſe

De pe⸗ diſ..ſ⸗

der ſi-de reſt

cio.
ſonte
gia⸗
diſpenſare
Deoni.
Cnun
n all
ſcthommicih
giſ guichrin
ſulerit.
D lus
Nre,p
giſterapenn
pimoderate
ler vir proren
pij. h. l. ſcht
plauus ſubain⸗
ij te ſe
Plſeruoplen
Ntone:vſuffan
Nociciil fid
lei. 1clhan
Harond aüͤtin!
luicoenione.
tor Ker
nnagt keysi
ampt Pere
iehs iudce
indcisepiſe
nii vberani
deu apelare
ſtmoripan

lierodiono⸗

Meutefoſen.

Mereo.

Nrnumi

Gönſticifunte
Niſtnrinpoben

Aluſes if e

1o,elloggurd

AMyivetbogci

Nbenecontinci
Uftabſoluigbep
zuitbo ce
aſo t
ſnenbertnare
Pnto grci n
Nlonde genenn
WRNE

ſſmnio ,
ilisin

ells puicn⸗
wwi Pkolgnab

oſlencn n

l. di

. guiscont
berentbo

unn
lgar
in

Gooſis. r

gcüſetee
ten.ſe. ,
.imn 1.
opſonast

taneſc
ucditesf
Mapecäſik
hoenſ hi.
chet
dgonnien
tnnd
teſigcfin
letensdft
folntzefi
tenglnre⸗
Onporſrnn
tanotee
Anma Nenſt⸗
Nuni a.
1 geckſen,
Ulnockhet
ſtpeannt
ncptälnmn
mm.i⸗
ibe ſtbcte
Nemronneh⸗
nmans ſenie
.dinetlige
fincucezſheſ
niidungs
Gntivsct;
lyluicngni
Mlepipti⸗
linöfti
licckmaias
inalame

Kcepſ

ndnenck⸗
dbir d
nhatntb⸗
igigen

a/¶Et carceri.ergo eccle
ſia bʒ carcerem ⁊ infligit
penãa relegationis.ij.q.
.j.in pᷣmis. Itẽ habes h
e diuerſe pene infligunt
alicui pꝛo eodem delicto
ut.xxi.q.v.c.iij.⁊.xvi.
q.i.ſtatuimꝰ. illud qð
ẽ e de iudi.at ſi clerici.⁊
ex vt lit.non conteſ.qm̃ʒ
fre quenter.in fin.⁊ quia
lerx dicit ꝙ vnum ðlictuʒ
nõ dʒ varijs eſtimationi
bus coerceri. ff. de pen.
ſanctio.
b foꝛte.ſubtractũ.
ñ eps cuʒz tali poͤt
diſpenſare.ð.di.l.ſi gs
prelbyter.

C¶Denaʒ. ſ. eternam.

d·QAi rapit.ſacrilegi
um.alibi dicit
facit hbomicidiuʒ.ut.xij.
ſtulerit. 4
Allus.uel flagel/
Lare. pit tamẽ ma
giſter a pentes ⁊ epiſco/
pi moderate caſtigare ut
xxiij.q.v.c.i.in ſi.ſimili
ter vir vxorem ut nota.
vij.q.i.ſicut alterius.⁊
pᷣlatus ſubditũ.ut.xxiij.
q.iij.forte.ſed dominus
bʒ ĩ ſeruo pleniſſmã co
ertionẽ:vſuſrauctuarius
modicã.ut.ff.ð vſufru.
locũ.⁊.l.ſj ⁊ ſicuti.in ſi.

patronꝰ aũt in libertũ hzʒ

leuẽ coertionẽ.ut.ff. ð in
iu. ptoꝛ.S.pᷣterea.ſʒ nõne
magẽ vłeps ĩtra eccleſi
am põt vberare clericũ:
cũ epᷣs iudicet ĩtra eccleſi
am ut.ij.q.ij.pceptũ.⁊ ĩ
iudicijs epiſcopoꝝ ĩterue
niũt vbera utxxiij.q.v.
c.i.ĩ fi.ſj dic ꝙ cã odij ñ
Dʒ eũ expellere de eccłia.
qꝛ ſi mgr ñ ꝑcutiat diſci
pulũ ex odio nõ ĩcidit ĩ ca
nonẽ ut e ð ſen. excõ. ſu
per eo.

¶In mutuã.hodie ta⸗
6

5 mittẽdi ſunt ad curiã
niſ ſint impuberes ułre
gulares.ut e.e.tit.ſup
eo.vel loꝗtur ð cõmuni
ter viuẽtibꝰ q cñ moduʒ
nð excedunt iudicio meo
pñt abſolui ab epo.ut er
ð vi.⁊ ho.cle.qm̃.⁊ er ꝗ
cle.uel vo.c.i.⁊ extra de
ſen. excõ.ex tenoꝛe.ĩ fi.ulł
p dico:qꝛ cõio materiaʒ
Diſcoꝛdie generare ſolet
vt. ff. de le. ij. l. eũ pr̃. .:
dulciſſimis. vñ abundã
tiꝰ ẽ illis ꝓuidenduʒ.qꝗa
vbi piculuʒ maiꝰ eſt ma
gis ↄſulendum.ut.ff.de
car.edic.l.i.S.ſʒ ⁊ ſi ꝗs.
. ¶ Dignitas. qꝛ ſʒ di⸗

gnitatẽ punitur aligs vt

xlv.di.cum beatus.
quis contumax.
dherentibus.eo⸗
dem gaudent priuilegio
cũ ſacris.ut.ff.de rei uẽ.
que religioſis.⁊ eſt ſi.xl⸗
ECoponat. z. c. ſi gs l

XVII
ſi quis fecerit poſt ðbite vltiõis acri
moniaʒ: q̃ erga ſacrilegos iure pꝛo
mẽda eſt:ppetua dãnet᷑ infamia:⁊

carceritradat᷑:aut exilio pꝓpetue de

poꝛtationis ſeruetur. Item Igi
nus papa. Palea.
Jquis eccleſiaʒ igne cõbuſſe⸗
rit.xv.annis peniteat:⁊ eaʒ ſe
dule reſtituat:⁊ pꝛeciuʒ pauperibꝰ
reſtituat. C Item demens.
Inde ſimilis pꝛobat᷑ ꝗ oꝛnamẽ-
ta ſurripit ecdeſie.
Jfoꝛte qſpiam pꝛeſbyter ſine
diaconꝰ ſacrarij ſyndonẽ vr
velum ſubtractũꝰ vendiderit:iude
ſchariotis ſimilis eſtimabit᷑.q pꝛo-
pter cupiditateʒ fecerit hoc opꝰno/
nerit ſe ſupꝛadicti iunde penã fuſce⸗
pturũ.¶ Itẽ ex peniali theodoꝛi.
De eodem. Palea.
Ecunia eccleſiaſtica furata vł
rapta reddatur in quadruplũ
populi vero dupluʒ.Si quis aliꝗd
de minſterio ſancte eccleſie furatus
fuerit ſeptem annis peniteat:tres ĩ
pane ⁊ aqua. C Itez ex penitentia-
li romano.
Be eodem. Palea.
Jquis clericus furtum fecerit
capitale.i.quadrupedẽ vl do
muʒz fregerit:aut quãlibet rẽ melio
ris pꝛeſidij vel pꝛecij furatus fuerit:
ſeptez annisꝓeniteat:laicus.v. Si
quis auteʒ de minoꝛibus ſemel aut
bis furiuʒ fecerit:reddat pꝛoximo
ſuo ⁊ vno anno peniteat in pane et
aqua:⁊ ſi reddere non potnerit:tri-
bus annis penite at. C Item Ana
cletus. Bacrilegium fa-
aquieennia⸗ ecdeſie raphit.
i rapit pecuniã pꝛoximi ſui
iniquitate; operat᷑.qui autem
pecuniaʒ aut res eccleſie abſtulerit:
ſacrilegiumꝰfacit. C Item ex con⸗
cilio hilerdenſi.
Segregetur ab eccleſia clericus
qm ſeruum vel diſcipulum ſuuʒ ad
cam fugientem vᷣberare pꝛeſumit.

TAu clericoꝛũ ſerunũ vel di-

ſcipulũ ſuũ fugientẽ ad eccłiã
extrahbere audeat:vel flagellare?p⸗
ſumat:ꝙ ſi fecerit donec digne pe⸗
niteat:a loco cui honoꝛeʒ nõ dede-/
rit ſegregetur.ſi ꝗ vo clerici in mu/
tuaʒcedez ꝓruperit ꝓut dignitasꝰ
officioꝛũ in tali exceſſu cõtumelia ꝑ
tulerit:a põtiſice diſtrictiꝰ vĩdicent
¶ Item ex cõcilio triburienſi.
QAui de atrio vel poꝛticibus ec
deſie fugientem abſtrabit:excõmn
nicenur. .
Igs cõtumarx vel ſuꝑbus ti⸗
moꝛẽ dei vel reuerẽtiã ſancia-
rũ eccleſiarũ nõ habuerit:⁊a fugien-
teʒ ſernũ ſuũ vel quẽ ipſe ꝑſecutus

fuerit ð atrio eccłie vel de poꝛticibꝰ

eccłie q̊libet mõ adherẽtibusꝰꝑ viʒ
abſtraxerit: ꝓ emunitate nõgentos
ſolidos epᷣo cõponat :⁊ ipſe publi
ca pnia iuſto iudicio epᷣi mulctetur.
SSacrilegiũ ergoẽ quotiẽs quis

OQ

IIII

ſacruz violat: vel auferendo ſacrũ
de ſacro:vel ſacrum de non ſacro:
vel non ſacrum ð ſacro.DHicitur eti
am ſacrilegiuʒ conmittere qui vio
lentas ⁊ impias manus in clericum
iniecerit.poꝛꝛo ipſuʒ ſacrilegiũ du-⸗
pliceʒ cõtinet penã:pecuniariã vʒ ⁊
excõicatiõis.pecuniaria eis ꝑſoluẽ
da eſt ad quos querimonia ſacrile-
gij pertinet α Unde Joan. papa
viij.ſcribit oĩbus epiſcopis
CBSec multiplici genere ſacrilegij

2 penꝗ eiuſdem.

UViſquis inuentus fuerit reꝰ
ſacrile gij epᷣis vel abbatibꝰ:
ſiue perſonis ad quos querimonia
ſacrilegij iuſte pertiuerit.xxx.libꝛas
exanunati argẽti puriſſimi ↄpõat.
Sacrilegiũ cõmittitur ſi ꝗs infrege
rit eccleſiam: vel.xxx.eccleſiaſticos
paſſus qui in circuitu eccleſie ſũt:vł
domos que infra pꝛedictos paſſus
fuerint aliquid inde diripiendo vł
auferẽdo:ſeu qui iniuriaʒ vel abla
tionẽ reruʒ intulerit dericis arma
nõ ferentibus vł mõachis ſiue deo
deuotis oĩbuſq; eccleſiaſticis ꝑſo⸗
nis.capelle qͥ ſunt infra ambitũ mu
roꝛũ caſtelloꝛũ non ponunt᷑ in hac.
xxx.paſſuuʒ obſeruatione. Simili⸗
ter ſacrilegiũ cõmittit᷑ auferẽdo ſa-
crũꝰ de ſacro:vel nõ ſacrũ ð ſacro:
ſiue ſacruʒ de non ſacro.& Idem.
CBSigs domuz dei violauerit: 7
aliqua ſine licẽtia illius cui cõmiſſa
eẽ dignoſcit᷑:inde abſtulerit:vel ec
cleſiaſticis perſonis iniuriã fecerit:
donec in cõuentu admonitus legi⸗-
time ſatiſfaciat ſciat ſe cõione pꝛiua
tũ.ſi vo poſt ſcðᷣaʒ ⁊ tertiaʒ cõuẽtio
nẽ coꝛã epᷣo ſatiſſacere detractaue-
rit:ſacrilegij periculo ad oĩbus ob
noxius teneat᷑:ita vt ̃m apoſtoluʒ
nemini fidelium miſceatur. IJdem.
C Hi qui mõaſteria ⁊ loca deo de
dicata ⁊ eccleſias infringunt:⁊ de
poſita vel alia quelibet exide abſtra
hunt:dãnuʒ nouiesꝰ componant:⁊
emunitatẽ tripliciterꝰ:⁊ velut ſacri
legi canonice ſentẽtie ſubiugantur.
¶Item Alex. papa.ij.
Ninñ canonice indicatuʒ epᷣm cõ
pꝛehẽdens laicus excõmunicetur.
8 Jquis deinceps pᷣoꝛũaut cu-
iuſcunqʒ dignitatis vel cuiuſ⸗
cunq; oꝛdinis laicoꝛuʒ epiſcopũ cõ
pꝛehenderit percuſſerit: aut aliqua
vi a pꝛopꝛia ſede expulerit:niſi foꝛ-
te iundicatumꝰcanonice:auctoꝛes et
cooperatoꝛes tanti ſceleris anathe
matiʒzentur:⁊ bona eoꝛum eccleſie
ipſiuns inri ꝑpetno tradatur. Si ve
ro in pꝛeſbyterum vel in quẽcun
iferioꝛũ graduũ clericũ bec eadẽ p-
ſumpſerit:canonice penitẽtie atq;
ðᷣpoſitiõiſubiacebit.ſi cõtumax fue
rit:excõicet.¶ Itẽ nicolaꝰ pa.tha-

doni archiepᷣo mediolanenn.

Fiagellatoꝛes dericoꝛũ poſt ter
tiam admonitionem ſi non reſipne
rit: excomumcentur. WB

19 6

atrio. df ꝙ eccleſie dabit. ſed
dic ꝙ ſatis vr eccłie dari cũ dat
pᷣlato eccleſie.aliepene ſtatuunt᷑
j.e.ꝗſꝗs.ſʒ dic ꝙ pene ſũt arbi
trarie uel ſʒ cõſuetudinẽ locoꝛuʒ
loquunt᷑ uł dic ⁊ meliꝰ ꝙ ſi ꝗs
violat emũitatẽ nullũ danũ ſa

ciendo ſoluet ſolidos nongẽtos
ſʒ ſi dãnũ aliqð fecerit ſoluet tri

plü ꝓ emunitate ⁊ dãnũ nouies

rêſ.e. gigs.inf.
¶Aungs. ad quos. i. qb?

ↄpetit q̃rela.⁊ loꝗt᷑ ð ipis indici
bus.⁊ dicit ꝙ iudicibus iſtius q̃
rele tm̃ ſit ſlnzan Fr emüi⸗
tate violata.nã aliò penã pᷣſta/

bit iuiuriam paſſo.j.c.ꝓxi.

del domos.ſ. clericorũ.nã
1

e domꝰ ñ debẽt eẽ ifra ambi
tũ eccleſie:ut.xij.q.i.nulla.

mę Arma.g ſi clericꝰarma fe⸗

rens vberet᷑:nõ icidet ĩ canoneʒ
vᷣberãs eỹ ð ſen. ex.cum nõ ab
hoĩe.⁊.ciut fame.xvi.q.i.gene
raliter.hᷣ tñ non ẽ veꝝ niſi poſt
trinã admonitionẽ reuerti no⸗
luerit ad cleruʒ.ut er ð ſen.ex.ſi
vo aliꝗs.⁊.c.ĩ audiẽtia.qꝛ nec
clericꝰ põt bñſicio illius canõis
ſi gs ſuadente. renũciare.ut ex
ð ſen.ex.ↄtingit.hoc iñ ĩtelligo
qñ ex cã leuitatis ĩiduit arma uł
abijcit habitũ clericalẽ ut tũc ñ

ſtatĩ ꝑdat pᷣuilegiũ aliud ẽ ſi pa

tronꝰ apoſtataret. ut ſi ſfat mi/

les.uł ſi uxoꝛẽ ducat.tunc dico
eu ipo facto pdere puilegiũ. vt

lxxxiiij.di.ꝗſꝗs.

n Eccleſiaſiicis.ut ſũt cdᷣuer/

1 pẽitẽtes tẽplarij ⁊ hoſpitala
rij ꝗ gaudẽt pᷣuilegio clericali.
xxvij.q.i.ut lex.xi.q.i.aliud.ex
ð ſen.ex. parochiãos.⁊.vij.q.i.
duo ſunt.

og Sacrn ler tñ dicit ꝙ ĩ hoc
c

nõ cõmittit᷑ ſacrilegiũ ſʒ imm̃
furtũ:ut.ff.ad.il.iul.pecul.i.di
uus.ſʒ illð nõ tenet.(Adde ꝙ
ita ut ſegꝗt ſcribit Maulus ĩ pᷣ⸗
ma ad Coꝛin. c.v)

PCMHi ꝗ.nouies.ꝗd ẽ ergo qð

dẽ inſti. ð act. S. oẽs. vbi dr ꝙ
nulla pẽa dʒ excedere penã qua
drupli. Rñ. nõ dʒ iuder excede
re penã qarupli:niſi vbi ĩ iure ĩ
uenit᷑ ꝙ poſſit excedere.qꝛ qñqʒ
ertẽdit᷑ ad decuplũ. ut.xij.q.ij.
cñ deuotiſſimã.uel ſolue ut ibi.

. Tripliciter. ecce triplex pẽa

q̃ pũit᷑ ſacrilegꝰ.qꝛ iudici dabit
xxx.libras. Iẽ dãnũ nonies:⁊
emũitatẽ tripliciter.ſimilit᷑ coꝛ/⸗
poꝛalem penã ſuſtinebit: vt.õ.
e.attendendum.io.

¶ Judicatũ.i.ðpoſitũ.
qð tñ vex ẽ ſi icoꝛrigibilis ẽ: vt
er ð iudi.cũ nõ ab hoĩe.xi.q.i.
in ex h loco dixerũt ꝙ ſigs inie
cerit manꝰ violẽtas in clericũ ex
cõicatũ ꝙ nõ eẽt excõicatꝰ ꝑ id

qð legit᷑.xxiij.q.v.excõicatox.

quod non credo.

tTradant᷑. ecce pena illox g

inijciũt manꝰĩ epʒ.ſic. xxvij.q.
i.ſi ꝗs rapuerit.aliã penã adij
cit Inno.ep ð pe.in quibuſdã.

Atqʒ depoſitioni.ar.qꝙ ec⸗

cleſia põt deponere laicum: ut
.xi.q.i.nullus eps. ⁊. xxxij. q.

2 iiij

.
ergo ſecularis iudex ĩ his
enoꝛmibꝰ crimibꝰ:ptrimo habʒ
coertionẽ:⁊ deĩde eccleſiaſticus
iuder. ut.xxiij.q.v.ſũt q̃da.io.
qð falſuʒ ẽ ut e de iudi.cũ non
ab bole. b. Itẽ bic pʒ ꝙ ſecula⸗
ris poteſtas ⁊ ecchaſtica debent
ſibi mutuũ preſtare auxiliũ: vt
xe vi.di.cum ad veruʒ. ⁊. Fxxij.
di. eos qui.⁊ di. xvij.nõ licuit.
¶ Adade ꝙ ita ut dicit tex.pᷣcipit
dñs ĩ euãgelio Mat.c.xiij)
b ¶ Dremiſſa. ar. ꝙ excõicat?
primo debeat ſatiſtacere ab/
ſoluat ut bic.⁊.xi.q.iij.excellen
tiſſimꝰ. in ſi.⁊.xxiij.q.viij.ſi qs
mẽbꝛoꝝ.a.c.peſſimã.er de iu⸗
repa.relatũ.ar.õ er de ſen.ex.
ꝑ tuas.So.aut excõicat᷑ ꝗs pꝛo
ↄtumacia aut ꝓ delicto.ſi ꝓ cõ
tumacia tũc pᷣſtita cautione ab
ſoluet. ſi pꝛo delicto ⁊ illud eſt
euidens:nõ priꝰ abſoluet᷑ qᷓ; ſa
tiſfecerit.ſic diſtinguit᷑ e ð ver.
ſig. ex pte.io.certe ſemp excõica
tur gꝗs ꝓ cõtumacia. ſjilla qñqʒ
ꝓuenit er oͤlicto ut inuit illa de
cre.ex pte.niſi ipᷣo iure ĩcidat ĩ ca
nonem late ſententie. ut.xvij.
q.iiij.ſi quis ſuadente.
c Ai ſubdiaconũ.pᷣſopteꝝ.
0— gd ð hac pena ſieri debe
at hẽs ex de pe.c.ij.
d ꝓ QUi occiderit. publicã. ſed
Qad ſpectat ad iꝑpatoꝛem ĩ⸗
ponere alicui publicã penitentià
dic ꝙ imperatoꝛ inſtituit quid
iudex eccleſiaſticus facturus ſit.
ſicut econuerſo.ut.v.q.vlti.de
kabn. b ineſt
C B gs.hoc nomine ſigs ẽt

verb. ſi g.l.i.ſemĩa eni bñ inci/

dit ĩ caonẽ hunc.ut ex de ſen.et.

mulieres.
¶ Quod ĩ dlericũ.ẽt pſalmiſtã
qui clericus dr.xxi.di.cleros.ẽt
in alias eccleſiaſticas perſonas
vt nota. . e.quiſquis.
¶. Uiolentas. ab hac regula
multi caſus excipiuntur.ut ipu
beres⁊ qui iocoſa leuitate ſe per
cutiunt:⁊ ci mag diſcipulũ p
cutit.ut ex.e.c.i.qꝛ nõ ſunt bu⸗
ius manꝰ violenie. Itẽ cũ clau
ſtrales pcuniũt ſe cũ di.ex.e.ciũ
mon e cu hoſtiariꝰ rõne offi⸗
cij ſui aliquem verberatuel cũ
aliquis officialis arcet aliques
a turba: uel cuʒ aliquis defendẽ
do ſe pcurit clericũ:ułcũ inuenit
clericũ cũ vxoꝛe ſua:matre:ſoꝛo
re filia.bos cãus hẽs e.e.ſi xo

Irẽ mulieres ⁊ debiles pſone ex
cipiunt᷑.ut ey.e.mulieres. IJteʒ

ipſi plati licite percutiunt dleri⸗
cos ſuos uel alij derici ð man/⸗

diu hẽs inimicitias.ut er.eo.
de cetero. Yẽ excipiũt illi gleueʒ
iniuriaʒ fecerint clerico.ut extra
c.peruenitt.

ed eccleſia vi aliquem

E pᷣſbyterox. ſeculari.

femine cõtinent᷑. ut. ff. de

Aat O/

CTauſa

E pꝛeſbyteroꝛuʒ flagellatoꝛi
bus occiſoꝛibus:pᷣdonibus
.ſ.qui ſecularibꝛachio minime co-
ercentur iuxta pꝛeceptum dñi placʒ
vt fraterno amoꝛe cõueniant᷑ ſecũ⸗
do ac tertio.qui requiſiti ſi te nõ au
dierit:cõueniente eccleſia eos ſacra
cõione pꝛiuari:atqʒ; ſi in ſua obſtia-
tione ꝑmanentes ſacerdotalia mo
nita foꝛte cõtempſerint:ab eccleſie
cõpage ſub anathematis iterdictio

ne reſecare lniaʒ tribuimꝰ:quos ẽt

reſipiſcentes tandem digna ſatiſfa

ctione pꝛemiſſavin gremio ſcẽ ma⸗

tris eccleſie reuocari noueris poſſe.
Item ex cõci.magũtinenſi capi-
tulo.xxiiij. Salea.
Vi pꝛeſbyteruʒ occiderit.xx.
annoꝛum pena ſᷣm canones
imponat.ſi auteʒ negauerit:ſi liber
eſt: cum ſeptuaginta duobus iuret.
ſiautem ſeruus ſuper.xii.vomeres
feruentes ſe expurget.cõuictus no⸗/
xa vſq; ad vltimum vite tempus
militie cĩgulo careat:⁊ abſqʒ ſpe cõ

iugij maneat. ¶ Iteʒz ex coͤcilio tri

burienſi. Palea.
pꝛeſbyteri non vadant niſi
ſtola aut oꝛario induti:⁊ ſi ĩ iti
nere ſpoliantur aut vulnerantur vł
occiduntur non ſtola veſtiti:ſimpli
ci emendatione abſoluentur:ſi au-
tem cum ſtola:triplici.¶ Itẽ ex eo
dẽ capitulo.v. alea.
O Rs preſbyteri ĩterfecti cõ
poſitione epi:ad cuius paro-
chiam pertinẽt ſoluantur:ita vʒ:vt
medietatẽ Renaldi epᷣi eius ⁊ vtili
tati eccleſie cui pꝛefuerit tribuatur.⁊
alterã medietateʒ in elemoſynãa eiꝰ
iuſte diſpartiatur:ꝗa nullus nobis
eius heres pꝛoximioꝛ videtur qᷓ; il-
le qui iᷣm dño ſociauit. Item ex
libꝛo.v.capitularium.
Pꝛo graduum varietate mul⸗
ctentur qui clericos occidunt.
— Vi ſubdiaconũ occiderit.ccc.
ſol.cõponat.ꝗ diaconũ.cccc.
qui pꝛeſbyteruʒ.dc.ꝗ epᷣm.decccc.ꝗ
monachum.cccc. Item eodeʒ li
bꝛo ſexto. Be eodem.
Vi occiderit clericuʒ aut mo

nachum arma relinq̃t:?⁊ deo

in monaſterio ſeruiat cunctis diebꝰ
vite ſue nunquã ad ſeculum reuer/
ſurus ⁊.vii.an.publicã pnĩaʒ agat.
Ntem Inno. pa. ſecundus.
CQui clericum percuſſerit excõi-

8 luos, uel ali cetur. ⁊? non niſi a romano pontin⸗
dato ipſoꝝ vt ex. e. ex tenore itẽ P

ce abſoluatar.

2 Jquis ſu adente diabolo buiꝰ

ſacrilegii vitium vel crimeni⸗
currerit q; in clericum/vel mõachbũ
wiolentassmanus?iniecerit anathe
matis vinculo ſubiaceat.⁊ nullus
epiſcopoꝛuʒ illum pꝛeſumat abſol-⸗

uere:miſi monis vr gente pericnlo:
donec apoſtolico cõſpeciui pꝛeſen⸗
tetur ⁊ eius mandatum ſuſcipiat.

exemerit: vel in ipſa eccłia vel loco

vel cultui ſacerdotibus ⁊ miniſtris
aliquid iniurie impoꝛtauerit:ad in-
ſtar publici criminis ⁊ leſe maieſta-
tis accuſabitur:⁊ conuictus ſiue cõ
feſſus capitali ſententia a rectoꝛibꝰ
pꝛouincie ferietur:ſicut in.i.libꝛo co
dicis legitur titu.de epiſcopis ⁊ de/
ricis lege:Si quis in hoc genus ſa/
crilegii pꝛoruꝑit.⁊ in digeſtis ad le
gez iuliam repetundarumlege vl-
tima. C Committunt etiam ſacri-
legium qui contra diuine legis ſan
ctitatem aut neſciendo committũt
aut negligendo violant ⁊offendũt:

aut qui de pꝛincipali iudicio diſpu-

tant: dubitantes an is dignusſit:
quem pꝛinceps elegerit:vel qui in-
tra pꝛouinciaʒ in qua pꝛouinciales
ciues habentur: officiuʒ gerende
ac ſuſcipiende adminiſtrationis ðſi
derant:vt codice libꝛo.ix.tit.de cri⸗
mine ſacrilegii. C Similiter de in
dicio ſummi pontiſicis aliquid diſ⸗/
putare non licet. Ande Nicola/
us papa omnibus epiſcopis.
MNemini eſt permiſſum ð eo qð
papa ſtatuit iudicare vel eius ſentẽ
tiam retractarr.

TEmini eſt de ſedis apoſtoli⸗
e iudicio iudicare aut illiꝰſen
tentiã retractareꝰ permiſſum:vide
licet ꝓpter romane eccleſie pꝛima-
tum chꝛiſti munere ĩ beato Petro
apoſtolo diuinitus collatuʒ. ¶ Sa
crilegii quoqʒ reatum incurrit ꝗ iu
deis publica officia committit.
Vngde in toletano concilio.iiii.le
gitur.
