plãdum ẽ. ff. ad.l.
cvr. de ſic. l. Vlt. idẽ
vr ſᷣm canões.ar.
e de cle. pcuſ.c. ii.
õrium tñ credo.ar.
l.di.ſi ꝗs pꝰ. ſuffit
.n. ꝙ ſũpſit arma
licet nð occiderit ipᷣe
ſed aliꝰ.ut er de cle
ri.pcuſ.c.pᷣſẽtium.
⁊.c.continentia.
*CSmor
nec tñ pcuſſerunt.
a ¶Eolẽtes. naã bo
micide tales ſunt.de
pe. di. i. periculoſe.
votuntatẽ meã:an i

putabitur mibi.ar.i.q.iiij.qꝛ pᷣſulatꝰ.ex de cle.pcuſ.preſentium.

b ¶ Similiter. argu.de pe.di.i.ſi cui.

—

c ¶ Ẽ noxã.ſi ei ſubuenir̃ non poterant.S. e.q.iii.c. vlt.

Nidã

eps ĩ bereſim. Supra. xxiii. di. tractatum ède hefti

cis. ſed quoniã bereticoꝝ qdã ſunt maifeſti. qdã occulti. et
cleſia excõicat quãdoq; ber̃ticos quãdoq; catholicos. ideo

de huiuſmodi ſubdit ii actatum.

e⸗ AQAcd at. In bac ſtiöt dt gdã ꝙ ſi befticercdicat bereti-
cum. valet. j.e.gꝗiꝗs. Sed qlit ĩtelligatur iſtud.c. dict.j

abät.

ſolepo./
polzpnk a
Pefnciſenme
amndpontft
zaliſtlnic⸗
Piſiucheu
fümanni
rig N⸗
cectd⸗
uomanitci
poͤpolteien
ſeil bore i
fenn
enkt geqge
alelsops
nigitit
1Ca.
Auign
ſmnian de
uboe.
(Fberec⸗
MWigooe
R Muge
pmi ſn
buiot eg
Ne par oat
lell orno⸗
Sader mnonnr.
upebercnefi
Pbertceimi
golber auboli
Nlgiindg
giſoenatſie
Euufennem
lnliſ c tib
1ral ſche de ſ
ſoutinuten
höfeninn d
nmnffhuſte
RNN
initietrt
untamin
45 Bergc
a dcos.
Snanitn lur

Ainn . XXIIII 2 OQ 1 229
nigbrn gAni ſegkillö. c. Alii cuʒ gratiào diſtinguũt. an veterẽ hereſiʒ ⁊ iaʒ dãnatã I Catlus.S.xix.di.anaſtaſius.
iterz cõſeq̃tur.⁊ tũc nõ vʒ.an nouã oↄſingat.⁊ tunc põt.ar.j.e.acatiꝰ.⁊..e.O. m ¶ Scita.i.ſtatuta.vñ dicit.c.ſcitis obtẽperat.iii.q.vii.iudicet.
blitanfin ſłat ĩpᷣn.qꝛ adbuc tolerat᷑ ab ecchia.ſʒtu dic ĩdiſticte.ꝙ ſiue veterẽ ſiue no Lãce.i.rõne.alias idẽ appellat ſtateram.xlv.di.omnis.
vſcheng uã ſequat excõicatꝰ ẽ lʒ ſu occultꝰ.⁊ iõ aliũ excicat nõ pot er de her.ad ab Adiuimus.qꝛ excõmunicatus.⁊ ita excõicatus non poteſt excommunica/
bgunl, olẽdã.alia tñ q̃ agit tenẽt dũ tollerat.ar.S.ii.q.vii.S.tria.ſʒ ſnĩa excica/ ri.ſed ſuſpenſus excicatur.xi.q.iiii.O.euidenter.nunquid excõicaxe poteſt.
ti n Gerag nn De ſeletr an ſuſpẽſe ab
Vare, ipe occult?lz ſienxk V officio vel iuriſditione.na
UP la. ar. pᷣdi..i.eł¶ de vo hereſiz iã dãnatã ſequit᷑:eiꝰ dana - potuitꝰ: apoſtolica auctoꝛitate te tuoſqʒ ſi abofficio tantum ea nõ
nndnnm igreps. ziifretiis⸗ tiõis ſe participẽ facit. . Añ. cũ acati· abſoluẽdosmandamus eride. nũq; en botent aue offeij ui unt
niſonmin iaeUulſ abſq; ſvnodali auctoritate ab apoſto raf¶¶ Sinautẽ excorde ſuo nouã be⸗ Raragonrit auſe anenr
r D bʒ. q ois herſis et lico ſe dqnatũ qreret᷑: cõtra eü gelaſus reſið ↄoſinxerit: ex quo talia pᷣdicar̃ cepit onis ſunt. vt dare preben
niir ganata ⁊ oĩs bfticꝰ 1. eribit diccs . niiia Danat hereſiz nemine danar E potuit: . nec pot Deiz dam. 7 excõmunicare. qꝛ
nſſkgsſin ẽercdicat tucun⸗. labit᷑: e danatiõis ſe participẽ facit. cere quẽquã iã ꝓſtrat Aigadi nq; vel bociuriſditionis eſt: exira
litoic⸗ 4 qʒ; ſit occultꝰ.⁊ iõñ Catius.non eſt actus iuẽtor nouni ſoluẽdi poteſtas veris nõ falſisꝰ ſacer de elecnoni. tranſmiſſam
Nrchen Vsr elie⸗ egiene .erroris: ſʒ veteris imitator:atq;ʒ dotibꝰ a domino tradita ẽ. Apoſtolis el lerncreonn milrcl
lgat eaae; ernonz. iõ nõ erat neceſſariuʒ vt aduerſus eux eni dicturꝰ qr reiſeritis peccata c. bratr lſttione 1n
ug ſingit nec m pdica⸗ Noua ſententia ꝓdiret. ſz tiqua tatümo minit accipite ſpiritũ ſaciũ vt enidet᷑ ců- ab offio. qꝛ poſſet ea que
nne ret: ſi me ercöicaret. do reuocaret᷑.factꝰ ſũ itaqʒ executoꝛ ve ctis oſtẽderet eũ ꝗ ſpiruũ ſanctũ nõ ba- eſſent offccij non autem qᷓ
lleſſt⸗ h celebrarẽ ĩ occulio. teri 8 oſtituti ñ ꝓmulgatoꝛ nom. gench bz peccata nõ poſſe etenere vł remitere. ſunt iuriſditionis. Si au/⸗
ſt iitin noobo. q cůñ̃ enii hereſim ſemel dãnataʒ labit: eius Pon.o ſpiritũ ſanctuʒ nemo niſi intra tem ab viroque. zunenen
ifftinni Peſez Faein anec damnatione ſeipᷣm inunoluit Idem eccleſiaʒ accipit. qꝛ ⁊ ipſam vnitatẽ per unnien3 de concel. ple.
ſnl, mnzoponekt.5 dAdq Hon eſt retractandũ q ſemel ſyno gratid facii. Ande non niſi cõgregatis Vn onpotuit, noneſter
alia ſnia. idẽ: qꝛ nl dus ſtatnit contra vnamquãqꝗʒ hereſ,ʒ in vnũ dictũ ẽ: accipite ſpirituʒ ſanctuʒ: h onarm tl gatn⸗ſ epi⸗
Prügzpent laẽ ſnia iᷓ tulit ſed 0 Aioꝛes noſtri Diuina iſt piratide nec niſi ſuper ↄgregatos invnuʒ die pẽ ſcopus forte. S.xi.q.iui.ple
R tñ tolerabit᷑ poſtea cernentes neceſſario pcauerũt: ut thecoſtes ðſcẽdi ſpiritꝰſanctꝰ.ſiẽ aũt ex runque.naʒ ibi de alio ma
d ar. lij. q. vii. . tiis qð cõtra vnaquãq; hercſim coacta ſe- tra eccleſiã nõ accipit᷑: ita extra eaʒ nihil lo non heretico uel ibi de oc
Cihgegi eade dicn öſicna. mel ſynodꝰ ꝓ ſidei cõione ⁊ veritate ca opꝑat᷑.Cũ ergo ſicut apoſtolꝰ ait:ſpiritꝰ Wo⸗s. dein. ereellen⸗
nnin. nopoſſtet ine ber olicq atq; apoſtolica ꝓmulgaſſet: ñ nñ ſanctus poſſulet: ſpiritꝰ ſanctus impe eil nlugeriteppi dtn
unlgn ſ. niſi forte iſmo nerẽt nouis poſt hec retractatiõbꝰ mu tret.extra eccleſiaʒ nec impetrare facit concubine. . rriij. diſtin.
niegfß anin poͤtifce vt ſi duo ere tilari:ne prauis occaſio pᷣberet que me nec poſtulare.Ande dominꝰ diciurus quorundam. 5. xi. q. iii. ſi
fnpapirmn arent a⁊ varqʒ crelde dicinaliter fuerat ſtatuta pulſãdi:ſʒ au- quodcũq; peneritis ⁊c.pꝛemiſit:ſi duo epiſcopus..xi.q.iii.c.iii⸗
WN ret eccleſa apð ſe eæ cctor̃cniuſlibet iſaie ac pariter error̃ o ex vobis coͤſenſerint ſuper terrã de om 3. ii. q. vi. . itẽ plures.
oncſdͤ. Vi. q.i.fcũs. nato:ſufficer iudicauerũt: vt ꝗqſꝗs ali · nire ac.⁊ iterũ:vbi duo vel tres cõögre q Abſoluendo. ideſt ab
— b A Catiꝰ. nece:· quãdo huiꝰ erroris cõicatoꝛ exiſteret: gati fuerĩt in noie meo:ibi egoſumi me ſolutos eſſe oſtendendo.i.
auſi an u Poſſe ii pncipali ſẽtẽtia danatiõis eiꝰ eẽt obſtri dio eox.nimirũ cunctis oſtendẽs ſe nõ monngtoe: ummiin epaſi
lie⸗ Enc 1P de po ccus.ſic ſabelliũ danauit ſynoduiſ nec fu habitare in cordibꝰ eorum: ꝗſ uperbie Sinaut uag bereſun B
Zinm gi ¶ In berenz. bic ? it neceſſe vt eius ſectatoꝛes poſtea da. ſingularitatem ſecuti a coꝛporis chriſti tfutt de.c. ſ. e. au celeſtinus
— caſs ĩ quo papa pa· narẽt᷑:ſ ꝓ tẽore cõſtitutõis ãtiꝗ ꝗ vp opage ſemetipſos abrumpũt. In ꝗabuſ ſead bodie nibil eſt vt nota
timand n pã pot ligar.ĩ qug¶ miatis? ilius uel cõmũiõis extiterit ꝑti autem chriſtus non habitat:in eis ſ piri tur. S. 5. i.
maufinnl · papa i canonẽ late cipes: vniuerſalis eccłia duxit eẽ refut tus ſanctus mentium ſciſſuras ffugẽs s Yam proſtratus. per
nn ie adtr nei e dos. ſc arr ſic ? enonium macedoni- locũ non babet. C Cü ergo peccata di beſe;ʒ. twoltcis
–— Pon parb loluene Um neſtoriü ſynodus ſemel geſta cõdẽ mittere: veltenere: excõmunicare vel Nertet at ealie Kaeſtſit
tor m Aeligat nõ põt. eF nas vlterius ad noua cõſilia vẽire nõ ſi reconciliare opus ſu ſpiritꝰſancti ⁊ vir boniſine ſint mali Jarg.
pderulnefne S elec.ĩnotuit.qꝛ i nit. C¶ Item felix. Non vltra euʒ tus chuſti:apparet ꝙ bi qui extra eccle xi.q. iii. inlianus.
nnnennge papa hereticxc :ieo procedere oportet qui ĩ bereſim dam/ ſam ſunt:necligare poſſunt:nec ſolue u ¶ Mon felſis. ideſt iam
rbomnacuß ꝙ berticꝰẽ:ẽ minor naram recidit. re:nec r̃conciliando eccleſiaſtice cõmu⸗ per ſententiam damnatis
ſenmign quolber apolto. 1 EPatiꝰ nõ fuit nouiuł ppꝛij inẽétor nionireddere: nec excmunicando ei? vel malls de vite metito,
ſadl agbuit rii. ·i. ſeim?. gꝛ ler erroꝛis: vtĩ eũ noua ſcitan pdirẽét ſoci iuare:qua ipſi bereſi vel ſcir ſopbiſtice inducit ommia
wuis lacũ notat ẽt ſine ſẽ . NW Pdauet ſocietate Pꝛiuare: qua ipſi bereſvelſeat o.Z 5.nam omnis reſe
N tetia. f. de ritu. np. y alieno facinoꝛi ſuꝗ cõionem miſcuit. mate polluti ſiue ſententia notati peni· rasad vite meritum ſicut
mifal l.palã. 5. At. æ bic itaqʒ neceſſe eſtvi in vll recideret iuſſa tus carer̃ pꝛobantur. Ande c omnibꝰ i. q.i. gratia. (Aldde quod
deſl il ar. ad qonẽ de ſean lqce ſentẽtiã: quã cũ ſuis ſucceſſoꝛibus diſcipulis parẽ ligãdi atq; ſ oluendi po tires ſequentes auctorita⸗
bn anhezcl do: huta iurauit e'f p ↄniuẽtiq ſynodalez ſuſcepat audoꝛ er teſtateʒ dominꝰ daret:petro pro om- tes babentur originaliter
ece alſd Pnalanchere: ve roris.Di ergo epᷣs illeĩ hẽſim iꝗ dam mibus ⁊ pꝛe omnibus?claues? regni ce in enangelio mathei.c. x-
umnffcte,, roed ede idn nNat lapſus eſt: antiqua excõicatiõe daᷓ lorum ſe daturum ꝓminñ dicẽs. tibi da ieenie Aes Kjefus Kenc
dſgs biocund ſat gdi natꝰ alios damnare nõ poterit: excõica bo claues regni ceiorum. QAuicunq; er n „let⸗Vlti
ng – tellereriteum iu⸗ tus. n. alios excõicare non ualet. n go ab vnitate eccleſie queꝑ perruʒ intel y .Vmpetreti. impetrare
unnan uit. eỹ de feu. c. i. de alex.i.ſcribit val eriao epᷣo ⁊ marty lgit fuerit alienus:execrare poteſt: con nos faciat. (Adde quod
unr Heun⸗ (MAiores. co ri. C. Excommunicatus alium exco ſecrare non valetꝰ:excõmunicatiõs v ita ſcribit paulus inpriina
anmm, dumata nana tligg. munigre non potet. recöciliationis poteſtatẽ nõ babzʒ. Uñ adleorin ios enl a veſen
(Inngn Tityre coge pec?. Adiuimꝰ ꝙ hereticus rauennas apoſtolus cũ foꝛnicatorẽ corinthiuʒ ex n heirentaanie⸗ e,
Ww inter ageduz. O· Rdictus archieps nixus ſitte excõi- cõmunicandũ ſcriberet ait: ergo quidẽ is. r. e,Rr e eelee
giiman enriare capro conu car̃: veꝝ qꝛ excõicatus te excõicare non abſens coꝛpoꝛe pꝛeſens aũt ſpirun iã in 3 COpus ſit. dic verum
irniu, Erit ille: caueto. 21eter . qquo ad deum ſed quo ac
W dicit fructꝰcoactos.ff.ſo.ma.diuortio.verſi.coactis vindemiſss“qꝗSG eccleſiam non:cum faciant hoc etiam mali.ideo non facit ad rem quod inducit.
ſvntueſi e Cnõo ſinerẽt. S.vi.q.iiij.qð bñ.⁊.xxv.q.ii.cũ pie.C.ð ſum.iri.nemo. x ¶ ODetro. boc dicit vt notetur vnitas. (Adde quod ita originaliter legunr
Aſntiom. ſ¶ Nonis. S.xi.di.quis neſciat.

in euangelio matbei.c.xvi.a ſequentes auctoritates habentut in prima epiſto⸗
la ad corinthios.c.v.⁊ in euangelio ioannis.c.vi. =Ið

g ESʒ auctore. ſuffiẽ enim damnare anctorem. nam damnato arnoldo
2 UEt pre omnibus. hoc dicit vt notetur prelatio.

r omnes arnoldiſte damnati ſunt.ex de here.ad abolendam.
tuumtce J b OQui vel prauitatis poſt morrenm.

luta mice x ¶ Claues.quid petro datum fuerit cum his clauibus.babemus.xx.di.ꝭ.i.
coloe KE hrnon ſintt. vt temere de ſide diſputent. nam ſi correcti redire vellẽt ad ꝑ on valei onſeit tamen etiam er eccleſiam ſi formam obſeruet.qꝛ boc or
. e mierentur. . pri. q.vi. c.i.ſz qui ita ĩcidunt in herenim iã danatã a quo dinis ẽ quem retinet recedens ab vnitate eccleſie.i.q.i.qð quidam:ſed non põt
g abſoluetur ab epᷣo vel ſuo ſuperiori.ar. S. ꝓri.q.iiij.ipſa pietas. excõicaf.q; hoc iuriſditionis ẽ quã dimitit ꝗ recedit.ut.i.q.i.remiſio.

ðè
M

a ¶ Dicere. corde ore opeſ
de pe. di. i. non tibi dico.
b & Miſt ĩſpiritu.i.niſi ſit
udeiꝰ.omnes.n.ſumꝰſᷣui
dei. de cõſe. di. ii. inuitat.
Ita ex eo.ſupple appa/
reat a ſidelibꝰ iudicãduʒ uł
ecðicandũ.a ita ꝑſõa cui
ſermo dirigit᷑ nõ itelligit
excepia.ar.xx vi.di.deide
⁊ no.xxii.q.ii. ꝓ⁊ cõtra.
d ¶ Ael potiꝰ. alia ẽ ratio
qre talis non poſſit ſoluer
vel ligare.
e¶ Maior. S. di. xxj. inſe

f Anet ergo.egtate.
¶ Dar. inis liuſte la⸗/
ta nõ tenet:ſj .xi.q.ui.ſi
epᷣs forte.ſʒ hic dr̃ de ſnĩa
q̊ ꝗs ligat᷑ quo ad deũ non
quo ad eecleſiã:.ſʒ ⁊ illa qᷓ
doq; nõ tenet.er ð ſen.ex.
per tuas.
gRel remiſſio.qꝛ vtrun
qʒ eſt.ff.de penis.l.reſpici
ae gin. .niſlid gllocd
hb nNiſi.i.niſi id quod iu
kluerur tt.
¶ Deirꝰ.i. eiꝰauctoritaſ
k Nodcũqʒ eritligatũ
ligari or ĩ celo ꝑp ap
pꝛobationẽ.ſ.quãdo iuſte
fert᷑ ſentetia ð pe.di.i.non

ſũt.⁊ quẽ penitet.S. di.xx.
§. i. io. (Adde ꝙ ſic legit

mathei. c. x vi.
¶ Sacit ecchia.ſʒ nõne pꝛi
us eratligatꝰ apð deũ.ut
i. q.i.vt emidẽter.j.e.q.iii.
ſi ꝗs nõ recte.⁊ ita videt
ꝙ nulla poteſtas petro col
lata ſit vel eccleſia ꝑ h̊ qðᷣ

cunqʒ.MNã ⁊ nullius ptãtis
vi exercet.de pe.di.i. ver⸗/

bũ.Sʒ lãtũ oſtẽdit ligatuʒ

eẽ uł ſolutũ:vt.xv.q.i.nec

is.dic ꝙ quo ad eccleſiã tri
umphantem nullius ptã⸗
tis vi elercei: ſʒ im̃ oſtẽdit

ligatũ eẽ ułſolutũ.ſʒ tñ bʒ

aliã ptteʒ q̃ ligat quo ad
eccleſã mitilantẽ.vñ eũ li-
gat quanuis iniuſte.
m ¶ Recõcilat.ar.qð ſnĩa

totiꝰeccłie pᷣferẽda ẽ romãe

ſi ĩ aliquo ſibi ↄtradicant.
ar.xciij.di.legimꝰ.ſʒ ↄtra
riũ credo.ar.j.e.hᷣ eſt. niſi
erraret romana eccłia qð ñ
credo poſſe fieri:qꝛ deꝰ nõ
pmitteret ar. j. e.a rect
⁊2.c.pudẽda. “

n ¶ Detri. a ↄtrario ſenſu

ar.di.xcvi.ſi ĩperator.xi.
q.iul. ĩperatores.
o ¶In iude.ſi duo.n. zria
lter ſe ↄueniũt.ut no.xxxii.
Di. hoſpitoliuium.
On turbat. petrũ ſi

AEne iuda.i.bonoſimñ

i.eccłia triũphãs.vbi non
erat luctꝰneq; clamar.xxx
v. diſtin. ea.
q ¶ Que iudã.i.ante paſ-
onẽ ẽt cuʒ petro.i.malos
tũ bonis.ð q̃ ĩtelligit᷑ Zriũ
i.q.iiij.S.vlii.vſi.item.
Furbat᷑.q̃ ſigniſicat ee
cleſiaʒ militantem.
¶VPlurimi.ð.i.q. iiij.
5F. uẽ peccato achor. S. xlv.

Caulſa

dicaui ut pꝛeſens euʒ quiſic operatus ẽ

in nomie domini noſtri ieſu chriſti con

gregatis vobis ⁊ meo ſpiritu cũ virtute

domini noſtri ieſu chriſti:tradere huiꝰ

modi hominẽ ſathane in interitum car
mis:in quo formã excomũicatiõis oſtẽ
dens docuit:nõ niſi fidelẽ ⁊ a ſideli no-
tãdũ. In noie nãq; dñi atq; eiꝰ virtute
cooperante ñ niſi ſidelis aliꝗd operari
valʒ:cũ nẽo poſſit dicereĩ dominꝰieſus
niſi ĩ ſpirituꝰ ſancto. Itẽ cũ dõinꝰ ꝓhi⸗
bebat agnũ comedi extra catholicã ec-
cleſiã:ꝗq ꝓfeſſiõe fidei ab ea ſũt aliẽi:ab
eius participatiõe quã ſuo arbitrio reli
q̃rũt nõ repellunt᷑ ſʒ abire permittunt᷑.ſi
cut illi ꝗ audiẽtes niſi manducaueritis
carnẽ filij hominis ⁊ biberitis eius ſan
guinẽ ⁊c.dixerũt:durus eſt hic ſermo ⁊
as põt eũ audire:atq; ita abierunt re-
troꝛſum:nõ repulſi ſed abire permiſſi.
Hinc etiam apoſtolus cũ de excõmuni
candis ageret pꝛemiſit: ſi ꝗs frater ⁊c.
De inſidelibus auũt ita ſuppoſuit dicẽs:
eos ꝗ foris ſũt dominꝰ iudicabit.ð his
aũt ꝗ intus ſunt:nobis iudiciũ cõmiſit.
Dicut aũt ex eo ꝙ apoſtolus ait:ſi quis
frater:⁊ ex his qͥ de inſidelibus ⁊ ſideli
bus ſuppoſuit:apparet nõ niſi fidelem
excõmunicandũ. Ita ex eo q; fidelibus
tantũ hoc ſcribit᷑: vel potius qꝛ ſicut il

le ꝗ benedicit maioꝛ eſt eo qui benedici

tur: ita ꝗ ex officio maledicit maior eſt
eo ꝗ maledicit᷑:liquido cõſtat eũ ꝗ ab ĩ
tegritate catholice fidei recedit:maledi

cẽdi vel bñdicendi poteſtatem minime

habere.catbolicum nanq; vt pote ſe ſu
perioꝛem maledicere nõ valet: in alie⸗
nũ a fide tanquam in ſibi equaleʒ ſentẽ
tiam dare nõ põt. Mec aũt q de he-
reticis atq; ſciſmaticis vel excõmunica
tis dicta ſunt videlicet q; ligadi vel ſol⸗
uendi poteſtatẽ ñ habeàt multoꝝ aucto
ritatibus ꝓbatur. Ait eni leo papa.
CNõ ſoluitur uel ligaf:niſi qðᷣ ancto
ritas beati petri ſolneri vel iigauerit.
— Anet ergo petri priuilegium vbi
Mcunqʒ ex ipſius equitateſ fertur iu
dicium:nec nimia vel ſeueritas vel re
miſſioꝰ vbi nibil erit ligatũ ul ſolut:ũni
ſi?qð beatꝰ petrus autligauerit aut ſol
neru. Aẽ augu. ſuper Joannem.
¶In perſona petri ligandi ⁊ ſoluen-
di eccdleſia poteſtatem accepit.
UModcũq; ligaueris ſuꝑ terram
erit ligatũ 2 ĩ celis:ſi h̊ petro tan
tuʒ diciuʒ eſt:nõ hoc facit eccleſia:ſi au
tem ⁊ in eccleſia fit vtiqʒ que in terra li⸗
gantur ⁊ in celo:⁊ que ſoluunt in terra
ſoluta ſunt ⁊ in celo:qꝛ cum excommu
nicat eccleſia in terra in celo ligat᷑ excõ/

municatus. cum reconciliat' eccleſia: æ

in celo ſoluitur r̃cõciliatuſ:ſi ergo h i ec

cleſia: ſit petrus quando cdlaues accepit
eccleſiaʒ ſanctam ſigniſicauit.ſi ergo in

perſona petriſigninicati ſunt in ecdleſia
boni:⁊ in iudeꝰ ꝑſona ſigniſicati ſũt ma

li i ecclena.¶¶ Itez ambro.ſuꝑ marcũ.

WSuis meritis ſirmus nonnunce; iur
batur alienis. .

. O nturbat nauis que petruʒ ha-

bet:turbat᷑ illa que indam babʒ.

⁊ ſi multa illic diſcipuloꝝ merita naui /

gabant:tamẽ adbuc eam ꝓditoꝛis pſi-
dia agitavat. In vtraqʒ petrꝰ:ſʒ ꝗ ſuis
meritis firmus eſt turbat᷑ aliẽis. Caue
amus igit᷑ pſidum:caueamus ꝓditoꝛ?:
ne ꝑ vnum ſuctuemus plurimiꝰ.Ergo
nõ turbat᷑ bec nauis i qua ꝓuidẽtiana-
uigat:abeſt ꝑſidia ſides ſuꝑat.quemad
moduʒ eniʒ turbari poterat cui perat iſ
in quo ſirmamẽtũ eccdleſie eſt: illic ergo
turbatiovbi modica ſideſ: ibi ſecuritaſ

vbi perfecta dilectio: denique ⁊ ſi aliss

imperatur: vt laxent retia ſua: ſoli ta/
men petro dicitur: duc in altũ hoc eſt in

ꝓfundum diſputationnʒz. qad enimtas

altum quã altitudinem dinitiaꝝ videre
.i. ſcire dei filium ⁊ ꝓfeſſionem dinine
generationis aſſumere:quã lʒ mens ne
queat humana plene ratiõis inueſtiga
tione compbendere:ſidei tamen pleni
tudo? complectitur. Idem.
ESolus petrus accepit mandatuz vt
bam giſen caperrert.
St alið apoſtolicum piſcandi ge-
D nus quo genere ſolũ petrũ piſcari
dominus iubei dicens:mitte hamũ ⁊
eũ piſcẽ ꝗ pᷣmuʒ aſcenderit tole. ¶ Itẽ
luciꝰ papa ommbꝰepiſcopis.¶ Nulla
ꝑturbatio a tramite apoſtolice ſedis re
trabat:que oẽs bereſes ſemꝑ ðᷣſtruxit.
Recta ergo ſide ⁊ apoſtolico tra-
mite ꝓpter vllã ꝑturbationem no
lite recedere:ſcientes qm̃ inxta ſaluato/
ris ſententiã:beati ſunt ꝗ ꝑſecutionem
patiunt᷑ ꝑꝑ inſticiam. hec eſt apoſtoloꝝ
vina traditio.hecvera caritas:que pᷣdi
canda eſt ⁊ pcipue diligenda ac fouen-
da atq; ſiducialiter ab oibus tenenda.
hec ſancta ⁊ apoſtolica mater oium ee
deſiaꝝ chꝛiſti eccleſia:que ꝑ dei oĩpotẽ-
tis gratiã a tramite apoſtolice traditio
nis nũquam erraſſe pꝛobat:nec hereti-
cis nouitatibus depꝛauãda ſuccubuit:

ſed ut in exoꝛdio noꝛmã fidei chꝛiſtiane

ꝑcepit:ab auctoꝛibus ſuis apoſtoloꝛum
chriſti pꝛincipibus illibata ſide tenꝰma
net. C Item Sixtus paoppʒꝑ.
SFides romane ecdeſie omnem be
reſim deſtruit: nullam fouet.

Emor ſuʒ me ſub illius nomie ec
cleſie pᷣſidere:cuiusↄfeſſioꝰ? a do

minovieſu chriſto gloriſicata ẽ:cuius ⁊
ſides nullã hereſ fonet vnquã:ſʒ adẽ
oẽs hereſes deſtruit.intelligo aũt mibi
aliter non licere:quam vt oẽs conatus
meos ei cauſe in qᷓ vniuerſalis eccleſie
ſalus infeſtatur impendam. ¶ Iẽ en⸗

ſebius papa.¶ Nullis bereſibus rů=⸗

na ſucenbnu ecclefa. S
Rſede apoſtolica extra maculaʒ
T ſemper ẽ catholica ſᷣuata fligio.

EE Itẽ ino. papa Ad romanã ffe

rat ecgeſi qnonio ratio ſigei vẽnlat
(Airor ratio fidei vẽtilatur:ar

bitror oẽs frẽs ⁊ coepiſcopos no

ſtros non niſi ad petruxꝰ.i.ſui nomis

bonoris auctoritateʒ referre debere: ue
luti nüc rettulit veſtra dilectio qð ꝑto⸗
tũ mũdũ poſſit eccleſijs oibus ꝓdeſſe.

Niẽ iuliꝰ?papa. Cbriſtiae fugiois

ʒelũ rõana ecdeſia pꝛeccteris babus.

diſtin.ſed illud.jſ. de
Aeg dſetn de
edi.edic.plerunqʒ.(
5 ſancin⸗.

tSoli. ar. ꝙ qſtio

di leene⸗
n ¶ Pꝛofeſtiõeʒ. cũ
A

tu es xpᷣs filiꝰ

dei viui.

xNeqat. genera⸗
E. 8

Seʒ hac ꝗs enarra
ð thyrijs. ꝙ ð eter⸗
na ⁊ tẽporali ↄgrue
intelligit.
VPlenitudo.de
3 ◻1St aliõ. ha⸗
G mũ.phamm
ĩtellige iuriſditideʒ
qꝛ pctrꝰpᷣfuit aliiſqꝛ
hamo.i.ferro ſecãt᷑
putride carnes. lxxx
ii.d.plurĩos.l ſi.⁊
ið ſol?pero piſcat ᷣ
generf piſcãdi ipe.n.

byptateʒ ligädi atq,

ſoluẽdu pᷣalijs.pꝑ ſe

te itelligit inqſitio

ſapientie.
2 –◻ RKecta. noni
atibꝰ. q̃ro ðᷣ
q̃ ecclia ĩtelligas qð
h dr̃ qð ñ poſſit erra

re ſi ð ipᷣo papa gee

cleſia dr.S.e.qcun
qʒ ⁊.vii.q.i.ſcir̃ de
bes: ſʒ certuʒ ẽ ꝙ pa
pa erraf̃ pᷣt.xix.diſt.
nananangrgn
papa. Rñ ipᷣa ↄgre
gatð ſideliuʒ hᷣ dr̃ ec
cha. ut de (cð. di. i.

eccł ia.⁊ talis eccł(ia

nõ põt no eẽ. ut. ſ.
e.pudẽda.nam ipſe
dñs orat ꝓ ecclia.rxi
Di. F i. V. ego ꝓie. v
Foluntate labioruz
ſuoꝝ nõ fraudabit᷑⸗
(Adde ꝙ ſaluatorꝭ
ſnia hic poſita hẽt᷑
mathe. c. x.

7 ¶Dor. fel

ſio.iu es xpᷣs
filius dei viuun.
dño. dicẽte.
tu ẽs petrus 7.

a Uotiẽs.ſidei.

n. xii. di. pᷣceptis.x
xiij.q.vlt. uenior.
S. di.lxxx.c.ii.S.ſed
alið ẽ qõneʒ ð ſide
motaʒ termiare qᷣ

nulli pterqᷓ; ro. ſe.

miitit᷑ ſiẽ h d:alið
c ipaʒ ſine vᷣfeſidevẽ
tilari qð patriarche
pᷣmitates ſacer pñt
ut ibi cotinet. 1 v
ibi aliter accipitur.
⁊ expðe agitat ĩ ſide
i. ſideliter agitare.
b Miſi ad petrũ u
dƷ. er de heĩ · ad abo

ti.nam ivi inuitur

quodilli ſunt vitan

ditanquam hbereti-
ci:quos epᷣi vitan⸗
dos direrunt ſed

46

ait

lauln
il

ehm.
ecan⸗
nerAn
amgi.
isi ſte 4
heei.
Cinmn⸗
tahrtbnl
Aſrhetui
Niilnid

cgi dl.
Rorum.

gl bueg

vl,tlli
hojiipal
vxwr li is.

nglſcii⸗
iſicppatic
C nrui
itealzflit
fügorceital
ld äpo
Oyn
Be
ibaſlicas
Polie⸗Sci.
ni. 55, gi⸗
goſei n
nis ui
Mi.i.nnaio:.
nmaqbolepe/
Hrals numen
8.Airenovane
(Acleq auen
fofialegine
lar,
4 Triana
Nagiemwran
(OQueoli
fusibireſiceb
nſnſonboreat
plmninonbus
Mrtiinoien
ſoolite,g
ölieen in
Mil v
cſtpapaf
ſbielchee
Phisis

ls ſoſtier

elnlgifti
lbincie

gbeati

abiſa
leiii itin
icgllans:
ne

atluitliggt
ebiſoſten
eſtöſßophege
Pviigiſl
eußchmige
Menuföc rn.
Lauhen
e. Püiſge
dituger
fan decdt.
da Mstd
osita dan e
tiscrupelhini
diegepen
Munre kon
ſop toͤfnuatt
Negſalung
ube goſin hif
nen 4
nor.
Dnuß
sdei di.

dio dieet
mnt
Gotigſir.

S.

XXIIII

dic ꝙ illud itelligẽdũ ẽ qñ tale ꝗd dicũt qð certũ eſt eſſe bereſim. hic vero
vbi dubium eſt:e.e.c.cum epiſcopus.
2 u .diſſimulare.ẽ diſſimulatio pia.vt.xxii.q.ij.vtilẽ.ff.de doli
excep.l.ii..iii.eſt pernicioſa.vt.xxii.q.v.cauere.diſcreta. vt.xxiii.
q.iiij.ꝗdaʒ cum bonorum. deteſtabilis vt hic.⁊ in.c.officij.

b ¶ Tacer᷑. tacitur/
nitas ẽ magnũ viti
nʒ ĩ papa. vt. xl. d.
ſi papa.
c Ec ẽ fides.qᷓ
1 ꝓfeſſi ſumus
nos tener vt in alia
pte capituliq̃ no eſt
hic.
d ¶ Quã ĩ catholi⸗
ca. ar. xciii. diſti.qui
catbedrans.
¶Emẽdari. ita
lʒ gs erret.ſi tñ pa⸗

ratꝰẽ corrigi ñ ẽ h

ticꝰ.vł.j.e.aꝑte.ali
dubius ĩ fide ꝛc. e
ð here.c.i.
¶Cõoͤpꝛobat᷑. qðᷣ
papa approbat ñlʒ
alij repꝛobafr.ar.l.
di.ſi ille.xxii.di.oẽſ
xxxv.q.ix. veniam.

ar. xix. di. ſi roma/

norum.
g ¶ Cõprobabit. ar

gu. theologos ꝗ

negãt xpᷣz aliꝗd eẽ ſʒ
ꝙ bõõ ſmĩaʒ alex. e
de here. cũ xpᷣs. Itẽ
ar. ꝙ pp ſolũ dictuʒ
cẽſet᷑ gs hereticꝰ.
hł Inſultatiõe.ſ.

nalete. als fallũ eet

cũ quotidie ĩſultẽt ⁊

i. ver. cũ q̃ pugnẽt.

Ogamꝛpᷣmi

i. baſilicas.S.xi.di.

nolite.S. xij. Di.no⸗

croſcã.S.xxi.di.qᷓ;

uis.oↄtra.ſʒibi dr̃ pᷣ

m a.i.maioꝛ.ul pꝛi

ma q̃ hodie pᷣma in
ter ałs numerat᷑.xx
ii.di.renonantes.
(Xdde ꝙ auẽtas h
poſita legit᷑ matbe.

k Q Träſlata. vt. 5.
Dij. q.i. mutatiões.

¶Queoli. cuʒ pe

trus ibi reſidebat.
m¶ Sedi.ar.qð in

maioribꝰocedit᷑ for
tiꝰ ĩ minoribus locũ
hbere.xvi.q.Dii.c.i.S.

Dl.xxiii.ĩ noĩe.nã ſi

veco vicetẽ te · G te

c.ff.ð diuer.⁊ tẽp.

ꝓſcri.l.vle.⁊ ẽ hic

ar. ꝙ ſi papa ſubiſ⸗/
cit ſibi aliqᷓ; eccleſiãõ
ꝙ pꝑ ↄñs oẽs capel⸗
las illiꝰ ſubijcit ſibi
ar᷑.xvi.q.i.frat᷑ no/

ſter. qð noͤ ẽ vey:

Fficij nr̃i ↄſideratõe nõ de nobis

diſſimulare:ñ ẽ tacerꝰ libertas:ꝗ

bꝰ maioꝛ cũctis chriſtiane religiõis ʒelꝰ

icumbit. ¶Item hiero. ad damaſuʒ.

Aliorum ora nonimet nides quã
ro. commendat eccceſia.
Ec eſt ſides papa beatiſſime quã
icatholicaꝰdidicimꝰ eccleſia: quã
qʒ ſemper tenuimus:in qua ſi minꝰpe⸗
rite aut parum caute foꝛte aliquid poſi
tum eſt:emendari cupimus a te qui pe
tri ſedem ⁊ fideʒ tenes.ſi autem hec no
ſtra confeſſio apoſtolatꝰ tui iudicio con
probaturſ:quicunq; me culpare volue
rit:ſe imperituʒ uel maliuolum nel etiã
non catholicum ſed bereticuʒ compro
babit. Ieʒ ſancta romana eccleſia que
ſemꝑ imaculata permanſit domino ꝓ
uidente ⁊ beato apoſtolo petro opem
ferente in futuro manebit ſine vlla her
ticoꝛum inſultatione?:atque firma ⁊ i
mobilis omni tempot perſiſtit. ¶ Nẽ
marcellꝰpapa uniuerſis epᷣis ꝑ antiobi
am ↄſtitutis. Aliud quã romana ec
clena neqʒ ſentire neqʒ; velle permittit᷑.
E Ogamꝰ uos fratres dilectiſſimi
ut nõ aliõ doceatis neqʒ ſentiatis
q́ᷓ; quod a beato petro ⁊ reliquis apo⸗/
ſtolis ⁊ patribus accepiſtis.ipſe eniʒ eſt
caput totius eccleſie. cui ait dominus:
iu es petrus ⁊ ſuper hanc petram ediſi-
cabo eccleſiam meam:eius enim ſedes
primitus apud uos fuit: que poſtea iu
bente domino romaʒ tranſlata eſt: cui
adminiculãte gratia diuina hodierna
preſidemus die.ſi uero veſtra antioche
na que olim prima erat:romane ceſſu
ſed:nulla eſt que eius non ſit ſubiecta
ditioni:nec ab eius diſpoſitione uos de
uiare oportet:ad quã cũcta maiora ec
cleſiaſtica negocia diuia diſponẽte gra

tia iuſſa ſunt rferri: ut ab ea regularuer
diſponatur: a q̃ ſpſere pricipia. Iẽ

leo papa dioſcoro epᷣo alexãdrino.
Am beatiſſimꝰ petrꝰ apoſtolus a
Adño acceperit pᷣncipatũ.⁊ rõana ec

cleſia ĩ eiꝰ ꝑmaneat iſtitutis: nefas ẽ cre

dere ꝙ ſãctꝰ epᷣs diſcipulꝰilliꝰ marcꝰ ꝗ
alexãdriaʒꝰ pᷣmus eccleſiã gubernauit:
alijs r̃ gulis ⁊ traditiõibꝰ ſua ðcreta ſir-
mauerit:cũ ſine oubio de codẽ fõte gra
tic vnꝰſpiritꝰ ⁊ diſcipuli fuerit ⁊ magi⸗
ſtri:nec alið oꝛdinatꝰiradere potuit:qᷓ;
qð ab ordiator̃ ſuſcepit. ¶ Itẽ grego⸗

vt e õ pm. cij capella.ð ar. ↄtra. ff. qui po. ĩ pig. daudius felix. ⁊ eſt hic ar.
contia grecos qui pape non bene obediunt. ðDðJDGUE

n. Opontz. in ſide. nam alias ſic. rii. di. nouit. i00.

9 Aʒ heatiſſimꝰ.ꝗ alexãdrinã.⁊ ẽ.ar.ꝙ nõ debetis audif magf; niſi

A nvf ſciat cũ id pᷣdicar̃ ðbeat.⁊ nõ er ꝓpꝛio ĩgenio aliq̃ iuenif.xxxvii
di.relat.ſie ⁊ caſſꝰopinionẽ mgfi ſui bñ defedebat. vt.ff. de arbi. alẽ 2

dic alijl.i. Zrijs: ⁊ ira nõ ẽ ð. rii.di.nouit.nã als ſuetudines hẽre poſſumꝰ2

hnin ſpaliter ꝓbiberet ro. ec. de aliqua.io.

lexãdrie eccłie à roana diſſẽtir ñ lIʒ

in. in toto ⁊ pars continetur.

27 1

2 3 0

Ypetrꝰ.Caſꝰ tagit ꝙ petrꝰĩ paſſõᷣe dñiabicĩdit auriculã malchi.⁊ dñs eũ
reſtituit ſibi:ꝑ h̊ nvtat᷑ ꝙ male ĩtelligẽti auris ſpũalit᷑ ẽ ꝑ peirũ abſcĩdẽda.

ipᷣe enĩ bʒ ptateʒ ligãdi ⁊ ſoluẽdi.no.ẽt ꝙ ſi ↄuertant᷑ tales dñs refũdet eis audi/
tũ.( Adde ꝙ ita diẽ tex.legit᷑ luce.c.xxii.⁊ ioan.xviij.⁊ eʒechielis.rxtiiuc.
q C Qolẽs.q.d.ex ꝓpoſito nõ caſu. Q. Mõ ðberẽt.qꝛ auris exterior ſigniſ

riꝰpapa.l¶Profeſſione ſue fidei an-
rem erroꝛis romana abſcidit eccleſia.
petrꝰꝰ volẽs pcuſſit aurẽ doen
it ꝙ aurẽ in ſpẽ babere nõ ðberẽt
quã ĩ monaſterio nõ habebãt: ſʒ bonuſ
dominus ⁊ ipſi refundit auditũ ſᷣm ꝓ
phetica dicta demonſtrãs ⁊ ipſosꝰ ſi cõ
uertãtur poſſe ſanari:ꝗ ĩ paſſiõe chꝛiſti
vulnerati ſunt:eo ꝙ omne peccatuʒ in
miſterio fidei abluat᷑.tollit ergo peirus
aureʒ:quar̃ petrꝰ?quia ipſe eſt qni acce
pit daues regni celoꝝ.ille eni cõdẽnatꝰ
qui ⁊ abſoluit:quoniã ligadi atq; ſoluẽ
di idẽ adeptus eſt poteſtatẽ:tollit anteʒ
aureʒ male andiẽtis: tollit autẽ gladio
ſpirituali aurẽ iteriorẽ male ĩtelligẽtis.
cqueamus ne cui tollatur auricula dum
legit᷑ paſſio domini.ſraũt ad diuinitatẽ
eiꝰ referimꝰiſirmitatẽ coꝛpor̃᷑ paſſiõiſ:
excidit᷑ auricula:⁊ excidi a petro ꝗq nõ
paſſus ẽ chꝛiſtũ ꝓphetã eſtimari: ſʒ dei
nliũ docuit ſideli ↄfeſſione? ſignari.
Nẽ cyprianꝰ papa. Exira vnita
tẽ ſancte eccleſie ſpiruꝰ ſãctꝰ nõ accipit᷑.
TL Oaquiturꝰ dominus ad petrũ ego
dico tibi:quia tin es?petrꝰ:⁊ ſuper
hanc petramꝰediſicabo eccleſiam meã.
ſuper vnumvediſicat ecdeſiaʒ.⁊ quãuis
apoſtolis oibuſ poſt reſurrectioneʒ ſuã
parem poteſtatem tribuat:⁊ dicat:ſicut
miſit me pater:⁊ ego mitto voſ: accipi
te ſpiritum ſanctũ:tamẽ utvnitatẽ ma
nifeſtaret: vnitatis eiuſdem oꝛiginẽ ab

vno icipiẽtẽ auctoruate ſua diſpoſuit.

hoc vtiqʒ erãt ceteri apoſtoli qð petrus
fuit pari conſortio prediti ⁊ honoriſ ⁊
poteſtatis.ſs exordiũ ab vnitate proſici
ſcitur: ut eccdleſia chriſti vna monſtret᷑:
quaʒ vnam ecdeſiam in cantico quoq;
canticorum ſpiritꝰ ſanctꝰ ex ꝑſona chꝛi
ſti dñi deſignauerat dicens: vna eſt co
lumba mea perfecta mea:⁊ vna eſt ma
tris ſue electa genitricis ſue.hãc ecclłie
vnitateʒ ⁊ beatus paulus apoſtolꝰ do/
cet:⁊ ſacramẽtũ vnitatis oſtẽdu dicẽs:
vnuʒ corpusa vnꝰsſpiritꝰ ⁊ vna ſpeſꝰ
vocationis noſtre.vnusꝛdominꝰ vna
fides vnũ baptiſmar vnus deus:quam
vnitateʒ tenere firmiter ⁊ vendicare de
bemus.maxime nos epiſcopiqui in ec
cleſia dei pꝛeſidemus::ut epiſcopatnʒ
quoqʒ ipſũ vnũ atq; idiuiſum/ ꝓbemꝰ.
nemo fraternitatẽ fallat:nemo ſideive-
ritatẽ perſida preuaricatione conꝛũpat.
epiſcopatus vnus eſt:cuius ſingularis

genitor eſt deus. uf dic matris. ſ.eccleſie. ttiumpbantis.

cat interiorẽ aurẽ qᷓ; ipſi ñ
habebat:⁊ ið dicit nõ bebe
bãt miniſterio.
SEtipſos.ꝗ xpᷣʒ cruciſi
xerunt.
¶ Eo ꝓ. ð. xir. di.ſi ro/
manorum.j.de pe.di.iii.
ad huc ſtant.
u¶Cõdẽnãt.j.de pe. di.
i.Vbũ.S.xxi.di.ĩferior.ff.
ð reiu.ꝗ ↄdẽnar̃ põt.bet
aũt regula fallit e de ſen.
ex. tua.⁊ ex de offi. dele.
rẽti.⁊ quãdoqʒ; põt ꝗqs ab
ſoluere ⁊ nõ ligare.C. vbi
ſena.uł cla.quotiens.
X¶Si ad diuinitatem. nõᷣ
enim paſſa eſt cum nature
dei nemo nocere poſſu.xi.
q.iii.ſecundum.
y Et exciditur. i. debet
abſcindi.vt.i.q.i.S.cur g
z C Prophetam.i. puruʒ
bominem.
2.Conkeſſione. hoc cuz
dixit tu es chriſtus filius
9 DODquitur. pbat eccle
HM ſiam eẽ vnam.quia
dñs ut ecclie ſigniſicaret
vnitatem.dirit ſupꝑ vnum
eam ediſicaturum dicenos:
ego dico tib i qꝛ tu ex pettꝰ
c.ſecundo pꝛobat illa au
ctoritate ſalomonis in per
ſona domini loquẽtis vna
eſt columba mea.tertio au
ctoritate pauli di cẽtis vnuʒ
eſt corpus vnus ſpiritus.
vna ſides. vnum baptili-
ma ⁊c̃. peſtea comparat
cam ſoli.arbori.fonti.vlti
mo dicit ꝙ ſi quis non te⸗
nuerit banc vnitarem fru
ctum non poterit facere ſʒ
areſcet ſicut ramus preciſꝰ
ab arbore.(Adde ꝙ ita ut
dicit lex.legitur originalłr
mathei. c.xvi.⁊.io.xxi.
a DMetrã. i. ſuper tue ſi⸗
dei ſoliditatem.
v Supꝑvnũ.qꝛvbi płitaſ
ibi diſcordia. de pe. di. u.
quando adam.
PDari. S.d.xxi.ĩ nouo
.ii.q.vii.puto õ.puto ve
rũ eẽ ꝙ pares fuerũt i or⸗
die ⁊ dignitate ↄſecratõis.
ſecꝰ i admiſtratiõis pleni
tudiĩe qͥ ſatis differt ab alijſ“
ꝙ liq̃t ex ilio.c.xxv.di.ꝑle
ctis. ⁊.di.lxxx.in illis.
d C. Ana ẽ.j.ð cõ.di.iiii.
alið.i.vnica eſt. ( Adð
ita legit᷑ canti.c.vi.
e¶ MWris ſue.i:eccleſie cu
ius mẽ ⁊ genetrix ⁊ pater

Anũ corpꝰ.i.vna eccłia ↄpoſitiõe mẽbrox. (Adde ꝙ ſta originalr legit᷑ ad
epheſios. c. iij. q ¶ Etvnꝰ.i. vnitivolũtate.uł vnꝰ.iſ.ſctũs ẽĩ nobis quoruʒ
corpus efficimur. H¶ Spes. i. vna res ſeparata ad quã ſumus vocati.
i E Unus.i.vna eſſetia:⁊ vnꝰ.i.cõſimilis vel denno.
kq & Anũ baptiſma. a quocũq; det᷑ ulequalẽs.i.qli.ꝗ baãc regulã.uel vnꝰ.i.crea
tor oluz. I ¶ ꝛeſidemꝰ. ita ĩ totoſum partes eius ſicut dicit lex. ff. de re.

m Epiſcopatum.i.ordinẽ epucopalè.

Cauſa

. L ti ſolidũ tenent. vt. f. ð b. ob. l. i. s ¶Stateras.i. ſnias iniqe.ar.ex ð ẽp. ⁊. vẽ.ut mẽſuf.als loeli bz penaA.. S .o.
4 ,—N..——ñä renera glibet hʒ ſeparatũ a el o ker, ug ugnan Ar rrcle ig gan⸗ tie: itein
ſpãle lus. ve F. qntadmodn. er.amö vlam. b ¶ Anilas. ]. e. q. ſeiſma. u K riie er vĩ ovdieematü:ni aliud ẽ tẽtaf aliud fa az
. r e iirichu 5.vi⸗ i:nonatian. fo. cceji ſiẽ dr de dño.⁊ cũ guſtaſſet noluit bibef. n Sceleruti⸗ in
pöt deũ Pbeer panener iſolidũꝰ pars tenet.⁊ ecdeſia vna eſtã ſũibis n P. irnne e hean ————— 60 bl⸗
cleſte tenet vnitatem. n multitudie latius icremẽto fecũditatis tiꝗ habitat in domo ua ñe i.ſ. ſ.l.te. kao ſor punende. 6an
ſeda pte ꝓbat eccliam eſſe extẽdit.quomõ multi radij ſũt ſʒ unulu Item bieronymus. . Taria 1blicto equali pro mmne,(3
ynam. auctate qñi dicetis mæ: a rami arboris multi ſũt: ſj robur cria varijs ſunt penig afficenga. prinquas eſſe peas Genung
ſi duo ex vobis ↄuẽiũt.ac. vnũ radice tenaci füdatũ.⁊ quõ de fõte On afferamus ſtateras doloſaſ auten. ut fratrum grſcagi
Eb rah E.r· dee. v. vno riui plurumi denuunt ⁊ nüeroſitas ñ appendamus qð nolumus ꝓ ar flij collatione. ix. —
ntelenlt matde. lʒ diffuſa videat exundantis copie lar- bitrio nrᷣo dicentes. h graue eſt: Hᷣ iene . dwe anndut *
c. kviij. . io. xrt. gitate: vnitastñ ſeruat᷑ iregra i oꝛigie eſt ſed affectamus diuina ſtatera dſcri. peccatum lelina d cin
no multitudini.j.ve quelle radium ſolis a coꝛpor: diuiionẽ? pturis ſacris tacq; ð theſauriſ oñicis: 2 bereſis. ſed contra. .imen
di. v. vñ mediocriter. vnitas no capit:ab arbor̃ fräge ramũ illa qð ſit grauiui appẽdamuſ tꝑe q̊ dñũſ .J.xxii.q.vii.qð in ß.
ver.q̃ ꝓpter melior. ⁊. J. fructus germinare non poterit a fonte poraðlicta recẽtibus penaꝝ exemplis olbus: ſed dic quod Cwbn
e. q.c.odh. ⁊ ꝓieci.⁊ in au pꝛeſcide riuũ:pᷣſciſus areſcit:ſic ⁊ ecle· cauẽda mõſtrauit:⁊ idolũ fabricatũ at omne ſciſma habet niinſuin
N ſia vominiluce perſuſa: ꝑtotum orbe, qʒ adoꝛatu eſi: 2 ppheticus liber ira re- berenm anneram. –
E. vobis.i. cuenia⸗ radios ſuos ponigit. vnum tamẽ eſtqd gis ↄtemptoris icenſus ⁊ ſciſma tenta arſet a niene aäimn.
mæliter nos. i. cõueniamꝰ vpique diffundit᷑: nec vnitas corporis tũ ⁊ idolatria gladio punita eſt: exnſtio quoad pnopip. ut lizatt
nobis ĩuicẽ.qꝛ turpis ẽ p ſeparat᷑:ramos ſuos ꝑ vniuerſũ oꝛbeʒ libri bellica ſede ? ꝑegrina captiuitate ar. . q.iij. ĩt ſceiſma Kigon ütin
toti ſuo no cõgruens. vijſ.· (Opia vbertatis oñdit: pflueẽtes largik fſciſma biatu terre ſepultis anctoribus zia duldieq is nti
di. ̊ Z.⁊ eſt.ar. ab ordi⸗ riuos:raos latiuſ expandu:vnuʒ; tamẽę vinis ⁊ ceteris celeſti igne ↄſũptis: gs pfſs ſii maiꝰ crien iunſnrn.
Boremanblt utcd din⸗ caput eſt.et vna oꝛigo mater copioſe fe iã dubitauerit hoc eẽ ſceleratiꝰꝰ ↄmiſſũ nnächſeümama. tainnn
n. quoneno deleel. cucdlitatiſadulterarino pot ſpoͤſucbriſti aeſi gramus vindicatüt et Ib greg⸗ ein araueriti inan
cũ pater. 5.pe. ar, otra. c. iconupta ẽ pudica: vnã domũ nouit in moꝛalibus. Ex ſola ecdeſia ſacri idolũ adorauerũt ců Gulmzt
de teta. hꝛobaſteri. f. le vni cubiculi ſãctitatẽ i caſto pudore au ſcium dominus accepit. illi pmptiofſeent ad Pemnelun
ſol.nõ enim ordo. ſtodit.¶Idẽ. C Nõ habet deũ patrẽ Nia ex ſola eccleſia catholica ve pqꝛ in egypto ſue iümini
4 X . nibs. caſus dicit vninerſalis ecdleſie reliquens vn uatz. ritas ↄſpicit᷑:apð ſe eẽ locũ dñſ uert vider idola ado ſeretanen
ia ei a e Lienus eſt?: ꝓphanus ?ẽ:hoſlisẽ: bibetð qͥ videant᷑ĩ petra moyſes põit᷑ ibofua Saniig 6 —
