duʒ ẽt vſure arte nequiſſuna: ex ip
ſo auro aurum naſcitur: ſed necſa

tietas vnquam nec ſinis aderit cu

piditati. ⁊? infra: ſed ait aliquis:
quid iniuſtum eſt:ſi cum aliena nõ
inuadam propria diuligentius ſer-
uo:o impudẽs dictu quid pꝛopria
dicis que ex quibus reconditis in
hunc mundum detuliſti: quando
ingreſſus es in hanc lucem:quan-
do de matris ventre exiſti:quibus
facultatibus queſo: quibus ſubſi-
dijs ſtipatus ingreſſus es: ⁊ poſt
pauca: proprium nemo dicat qð
eſt cõmune.pluſqᷓ; ſufficeret ſum-
ptui ẽt violenter obtentum eſt. 1 in

fra.nũgd iniquꝰ ẽ deꝰ ut nobis nõ

I ¶ Ignota per hoc patteg n

Icut hi qui.ſatietas. cae Naae n⸗

qui nõ dat:ut.xii.q.ii.⁊ ſi illi.
ð Te Nin⸗ die Eſurientium nunguid er
Deia a rder e E 0 pauperes ipſum poſſunt e
4 . „* „:ſal 414 4 ES 5õz
tleande e/ A Hadn v,aenzv nunciare ecdleſie illum amnon
o Rpevat ,7 ſic eceleſia poteſt eum co
3 : Pane. ſeqs difne n .7 — —„„—„—„—
ðð 4 viſ ⸗N Inr
ü * ., Hag lan:
.

erden d vy.: Av.xii. c. apoſtolice regule: oʒ oꝛdi
οi idumetſe vomm ſue benep⸗
a- es ee⸗ er: E: dey poſitum. tunc dicitur quis be/
e Aar ſarete A
ſarne len a; vlu do familiam ſuã bene guberna
le de e nht. And t verbo T cremplo. uia qui
Ser. — eegligenter ſuos gubernauit
afanla,re 24:,51 s* preſumitur contra eum cir
ree * Ad pem d&τι ſtAX deca extraneos ſit magis negli/
P. vferenſ ſnme, a k en, ner haberet frontem re/

Neceſt᷑ eſt. hie pꝛoſequitur

e At luit corripere:tamẽ ſi per eum
non ſtaret qul familia eiꝰ emẽ
daretur:nõ imputaretur ei.j.
eo.c.penul.⁊ vlt.
d ¶A domeſticis. vrxoꝛ uero
Dicitur domeſtica: ut.xxxii.q.

.ff. ad ſilla. l.iĩ.
nus. amon ſoꝛoꝛem tha⸗
mar.

tem.
g ¶Hebet. ideſt cöſueuit. hoe
ideo dico quia nemo debet pꝛe
ferre res ſuas rebus ſibi com/
modatis:vt.viii.q.i.quid aũt

modatum.
h ¶Non enim. ſic. ij. q. vii. g
Nee regimi—mss.
i ¶ Sed libertas: coꝛꝛigẽdi ali
Keum coꝛipit ſuos.
K Principi. ideſt pꝛelatos
c. io.

ſit bene pꝛepoſitus. .
. m 0 Vantũlibet.inter.viii.
ipe pater ⁊ tres filij ⁊ q̃t
tuoꝛ ipoꝛum vroꝛes. ⸗
u¶Anus.ſ. cham.
oOulueri.i. diligendum pꝛe

p ¶Q⅞ Odio.ſ.pꝛeuidi.qꝙ eſſet fu
turus malus.
q CDifficile.i.vix.quandoqʒ
ponitur pꝛo nõ:vt.i.q.i.pꝛin/
cipatus.ſic,ij.q.vi. .biduũ.
Difficilel no. ꝙ difficile ali
qui inueniũtur melioꝛes qᷓ; mo
nachi. vnde hic enidenter colli
gitur ratio quareille qui er na/
talbus maxime eſt irregularis
per monachatũ fiat regularis
vt.lvi.diſtin.c.i.quia cum ſit
perfectus in virtutibus non re
quiruur quantum ad alia tan
ta perfectio in ipo.xvi.q.i.le/
gi.in fi.⁊ adde id quod eſt.xix.
.q.vlt.nõ liceat in autẽ.ð mo/
nachis.cirea pꝛin.colla.i.vbi
vicitur ꝙ monachatus malici
am omnem tollit. ſient pſn⸗
mitur hic pꝛo illis qui in mona
ſterio pꝛofecerunt:ita pꝛeſumit
contra illos qui in monaſte/
Koc lor pi; rio defecerũt. vnde patet ꝙ ra
ttione loci non pꝛeſumitur pꝛo
agliquo: vt. rl. diſtin. non loca.

. ſ●
a C Minus. alibi inuenit
magis delinquit qui aufert q;

gere vt det. ar. extra de ſimo.
ad apoſtolicam. el musg

vEne pꝛepoſitus domui ſue quů⸗/

arguendi alios qui ſuos no/

vi.c.vlti.C.de re mili.quicun

ſ¶ Sibi. ſic.viii.qi.quid an/

⁊.ff.còmoda.ſi ut certo.S.cõ/

¶Quoa tũc.ſ. domui ſue

DI.

cequaliter diſtribuat vuc ſubſidia:
ut tu ꝗdẽ eſſes affluens ⁊ abũdans
alus vo deeſſet ⁊ egerẽt:an iccirco
magis qꝛ⁊ tibi voluit benignitatis
ſue experimẽta ↄferre ⁊ alii ꝑ vtu

tẽ patiẽtie coronar̃:tu vo ſuſceptis

dei mũeribꝰa iĩ ſinũ tuũ redaciis ni
hil te rputas ager̃ iniquũ: ſi taã mul
tonx vite ſubſidia ſolus obtineas.
AQuis. n. tã iniuſtus tã auarꝰ q; ꝗ
tã multoꝝ alimenta ñ ſuũ vſũſj a⸗
bũdãatiã ⁊ delitias facit:neqʒ.n.mi
nusè criminis hñti tollere: ; cuʒ
poſſis ⁊ abundãs ſis idigẽtibꝰ ðne

gare. eſurientiũꝰ panis ẽquẽ tu de/

tines:nudoꝝ idumẽtũ è qð tu redu
dis:⁊ miſeroꝝ redẽptio ẽ ⁊ abſolu
tio pecunia quã ſu ĩ terra defodis.
tantoꝝ te ergo iuadere ſcias bõa:
Aannis poſſis preſtare qð velis.
Neceſſe eſt etiam:ut ille ꝗ oꝛdi

nãdus eſt: ſue domui ſit bene ppo

ſitus.i.ſi ĩ laicali habitu vxoreʒ ha
buit ulj filios:a vitijs ad virtutum
ſtudia ⁊ vbo ⁊ exemplo ꝓuocet:vt
qð poſtea peepturus ẽ populis:pꝛi
us exigat a domeſticisꝰ. vnde apo
ſtolꝰ epheſijs ſcribit:ut vxoꝛes ſu/
as ſicut ſua corpora diligãt: ⁊ fili-
os nõ ad iracundiã ꝓuocent:ſed
enutriat illos in oĩ diſciplina ⁊ coꝛ
rectione domini.vnde cuʒ paulus
ad timotheum ſcribẽs:dixiſſet ſue
domuni bene pᷣpoſitũ:ſtatiʒ ſubiun-
xit:habenteʒ ſilios ſibi ſubditos in
omni caſtitate:⁊ nõ in accuſatione
luxurie.nõ eni talium cobabitatoꝛ
frõtẽ habet alios redarguẽdi.An
de de beato iob legitur. ꝙ ꝓ filijs
ſuis quotidiana offerebat deo ſa⸗
crificia offerẽs holocauſta ꝑ ſingu
los:quos tanta charitatis pfectio ĩ
vnũ cõſtrixit: vt ꝗſqʒ eoꝝ ĩ ſuo die
cõuiuiũ fratribus pꝛepararet:⁊ ad
epulãduʒ ſecum tres ſoroꝛes ſuas
pariter iuitarẽt:quod qꝛ heli facere
diſſimulauit ac falſa pietate ſupera

tus ðliquẽtes ſilios ferire noluit:ſi-

cut ĩlibꝛo reguʒ legit᷑: apud diſtri-
ctuʒ indicez ſemetipſuʒ cũ filijs cru
deli damnatione pcuſſit.vũñ ei diui
na voce dicit᷑: honoraſti filios tu⸗
os magis qᷓ; me. Hinc etiã dauid
erga filios bonitatẽ: nõ diſcipline
ſeueritatẽ exercẽs eoꝝ inuẽtuteʒ ex
perimẽto didicit eſſe ꝑnicioſã:quo
rũ pueritiã vaga licentia ꝑmiñt eẽ

voluptuoſaʒ. vnꝰ gppe eoꝝ ſoꝛo/

reʒ ſuaʒ ſtupꝛo corrpens a fratre
eius abſalone videlicet inter epu⸗
las q̊s fratribus ſuis fradulẽter pa
rauerat obtruncatus ẽ.abſalon ve
ro poſtq; veniaʒ a patre obtinuit:
de regno illũ expulit ⁊ ad concubi⸗
nas eiꝰ igreſfus ẽ᷑:demũ ꝑ inuia de
ſerti patrez perſequens quercui in-
heſit:atqʒ ita ſuſpẽſus ĩterijt. Hic

etiaʒ paulus ad timotheum ſcribit

dicẽs:q ſuorũ ⁊ maxime domeſti⸗
corũ curaʒ nõ habet:ſidẽ negauit:
eſt infideli deterior.iure ergo qui

tus meliores q;

XLVIII

domni ſue neſcit preeſſe: in epiſco
pum ordinari ꝓhibetur:quia quii
re minima de qᷓ ſibi familiarioꝛ de
betcura meſſe:ſidelis non eſt:quo
modo in eccleſia deivbi tot ſunt:⁊
alieni ſolicitã duigentiã exhibebit:
vñ hieronymꝰ:nõꝰ eniʒ iuſtus pol
luit ex vitijs filioꝛum:ſed libertas
ab apoſtolo eccleſie principi reſer
uatur:ut talis ſiat qui nõ timeat ꝓ
pter vitia liberoꝛũ extraneos repꝛe
hendere:quod tunc ſiet ſi non erit
qð ſibi imputetur.cum eni greſſus
hois a dño dirigantur: nec ſint in
homimne eius vie:corripere quideʒ
poteſt corrigere autẽ nõ ualet:pul-
ſare poteſt:nõ aperire: manꝰcom
primere nõ animũ mutare.¶ Un
de Auguſtinus ad Micentium do-
natiſtam. Bonorum hominũ
diſciplina mores imutar᷑ nõ nalet.
NAantũlibetꝰ vigilet diſcipli⸗
na domus mee:homo ſuʒz:⁊
inter homines viuo.nec mihi arro
gare audeo:vt domꝰ mea melior
ſit qᷓ; arca noe:vbi tm̃ ĩter octo ho
mines vnus reprobus iĩuentꝰeſt:

aut melioꝛ ſit q́; domꝰ abꝛahe: cui

Dictum eſt: eijce ancillam ⁊ filium
eiꝰ:aut melioꝛ ſit q; domus iſaac:
cui ð duobus gemimis dictum eſt
i malachia pᷣmo iacob dilexi:eſau
autẽ odioꝰhabui.ſimpliciter a teʒ
fateor charitati veſtre corã domi⸗

no deo noſtro: qui ẽ teſtis mibi ſu

per animã meã:ex quo deo fuir̃ ce
pi:quomniã ſicut difficileaſum exper
res ; qui in monaſte-
rio ꝓfecerũt:ita nõ ſuʒ deteriores
expertꝰ qᷓ; ꝗg in monaſterio defece⸗
rũt.hic arbitror dictũ ĩ apocalvpſi

iuſtꝰ iuſtiſicet᷑ adhuc:⁊ q ĩ ſordibus

eſt:ſordeſcat adhuc. ¶ Itẽ Cypꝛi
gno cornelius papa. ¶ Conuicia
perditoꝛum a via rectitudinis nos
mouere non debent.

tie noſtre ouenit ſemꝑ dare
operꝗ ne quis culpa noſtra ð eccłia
peat.Si ꝗs ãt ultro ⁊ crimie ſuo ꝑi

erit:⁊ penitẽtiã ager̃ atqʒ ad eccłiã

redif noluerit:nos in die iudicij in
eulpatos futuros eredimꝰꝗ eox cõ
ſulimꝰſanitati:illos ſolos in penis
rmaſuros ꝗ noluerit conſilij noſtri

Wod ad nos attinet: ↄſcien

verum eſt vbi perſona
eſt nota. ſed ubi ignota
ſemper pꝛeſumitur pꝛo

ipſa ratione loci.xxiiii.

di. quando.
r. O Uod ad nos.ideſt

culpatos/ar.bo⸗

num ſi per aliquem non
ſtat quominus aliquid
fiat id non eſt ei imputã

dum.ſimile.xxii.q.ii.fa

ciat hõ.⁊.xxiii.q.v. de
occidendis.xliii.di.ephe
ſiis ſufficit enim vtili⸗
ter incohari licet non ha

beat effectuʒ. ff. de neg.

e. ſed an vltro. 5. i.
8 ι Quominus. ſi. 5.
Di. xlii.ſcimus. .

t CmMõ recedamus. hic

minus ⁊ nõ faciunt vnã
affirmationem: vt. ff. ̊
vbo. ſig. duobus.
DOl. XLVIII

U Rohibentur.

tur.xlviii.diſ.

in qua pꝛoſeg

tur.xiii.⁊ vlti.c.apoſto/
lice regule.opoꝛtet oꝛdi⸗

nandum nõ eſſe neophi
tum.dicitur aũt neophi
tus nouellus in fide vel
in religione. pꝛobibẽtur
autez tales oꝛdinari du/
plici de cauſa: ſcilicet ne

eop hrm

incidant in ſuperbiaʒ pu

tantes ꝙ ſides chriſtia/

at:vel quia nondum eſt

na multum eis indige⸗

expertus ſtatum eccleſie

vnge neſcit ſe alijs cõfoꝛ
mare. vtrũ at in aliquo

caſu talis valeat oꝛdina
li. dicetur.j. diſtin.lxi.

§. bis ommbus.

x HNeophiti. non faclle

eſt tyroni committenda

cuſtodia.nam culpa pꝛio

dita is culpe reus eſt qui

ei commſit.ff.de cuſto.

reo.non eſt facle.
yC Theatro. hec ſũt v⸗

ſalubꝛitate ſanari: nec mouer, nos

ðbẽt ↄuicia pditoꝝ: qminꝰa via

feta ⁊ a certa ̃gula ñ f̃cedamꝰquã

apls iſtituit dicẽs:ſi hoĩbꝰplacereʒ

xypi ſeruus non eſſem.,.
Rohibẽt᷑ autẽ neophiti

in epiſcopos oꝛdinari:ut
A hberi erat cathecuminꝰ
hodie ñ fiat epiſcopꝰᷣq he
ri erat ĩi theatro hodieũñ

hodie non miniſtret altario: ꝗ du-

duʒ fuerat fautor hiſtrionuni ho-

die non ſit conſecrator virginum.

2

ſedeat ĩ eccłia.ꝗ veſper̃ eratĩ circo

Caula autem buiꝰ ꝓhibitionis eſt

ba hiero. ſuper epiſtolã 4

be
ſond
gnon
U o
li.⸗

6e
Abo⸗
mumn
liged
nui
dige
nnl⸗
tnonbe
eg.
Ki.
ſ

husibie
uneyni
v.
VI
ſbann,
ii d.
Apoſg
apoe⸗
rorch⸗
neopbi

teopbi

ſie vel
dbbinr
narid⸗
ſlicr e
abiuzpn
Ohritin⸗
indge⸗
unet
naceſe
lss dn
inälgo

e

ſ

Atolr ae

n i.

.
Nontce

ninn
ulutn⸗
mscſtenn
ce auſte.
le.
herſit⸗

repicnd

1

a Momentaneuslõ

go enim tempoꝛe debet
eſſe aliquisperfectus:xt
xxuii.di.epiſcopi.in au/
ten.quomðò opoꝛtet epi/
ſcopos.. ſancimꝰ. col.
.i.⁊ graue eſt inexptos
⁊c.xix.q.iii.mõaſteriis.

b C Miſerum eſt: emm

fieri magiſtrum qm nõ/
aſſumpfit.j.lxi.diſt.mi
ſerum.

Noniam multa.

neceſſitatem. ſi ꝑp

neceſſitatem aliquid ſit:
videtur ꝙ illud licite ſit:

qꝛ qð non eſt licitum in
lege neceſſitas facit li
citum. extra de re.iu.qð
non eſt licitum. item ne⸗

ceſſiias legem non ba.

bet. .de cõ.diſ.i.ſicut.
non ergo ſit contra regu
lam. Rñ.neceſſitas que
reperitur in auctoritate
ut neceſſitas vite excuſat
ut extra de fur.ſi quis ꝑ
neceſſitateʒ.de cõ. di.x.
Diſcipulos.ſed in adulte
rio neceſſitas non excu/
ſat.vt.ff.ð ritu nup.pa
lam.nam potius debe-/
mus quelibet mala tole
rar.⁊c.xxxv.q.v.ita ne.

Caeniſſent. j. de con.

di. v. neophiti.

e ¶ Ettempore.l.di.pð
deret.per interſtitia tem
porum. vt.lxxvj.di.in

ſingulis.

¶Tempore.i. ante or

dinationeʒ ⁊ poſt baptiſ-

mum. ſic ĩtelligitur. j.
i.q.vij.ſi quis omnem.
hoc ideo dico quia pro

crimine commiſſo ante

baptiſmum non depo/

nitur. vt.xxvi. di.vna.

g ¶ Ceſſabit.i.non oꝛdi

nabitur. uel ſecundum
alios ẽt ordinatꝰ degra
dabitur.⁊ ſic videtur q;

crimen ciuiliter proba/
tuʒ inducit depoſitioneʒ.

ſic.xxinij.diſti.c.vltimo

b CEecerit. promouen

2

do tales ꝛc.

i L Icur. repente.ideſt
. nouiter in mona/
chali habitu. talis non

eſt eligendus in prelatuʒ
t extra ð ele.cum can/
ſam.a extra ð elec. offl/
cij .que autem debeãt eſ/
ſe ĩterſtitia babes. lxxvij
diſt. in ſingulis.

k C Qui ad ſummi. j.
i.q.i.pueri.⁊ ſi quis ei
ſcopus per pecuniam. ?
lxi. diſtin.c. ſtatuimꝰ.

DlI.
ſecunduʒ apoſtoluʒ ne elatus in ſu-
perbiaʒ tanquaʒ religio chriſtiana
plurimuʒ eo egeret:incidat in rui-
naʒ diaboli. momẽtaneus nanqʒ
ſacerdos neſcithumilitatez obſer/
uare ⁊ modos perſonaruʒ nel ſeſe
cõtemnere.non ieiunauit:nõ fleuit
nõ ſe correxit:nõ paupibus eroga
uit:in arrogantiã que eſt ruina dia

boli incidũt:qui ĩ puncto hore nec/

dũ diſcipuli fiũt magiſtri.⁊ ſicut in-
nocẽtiꝰau: miſeri eſt enʒ fieri ma-
iſtrũ ꝗ necdũ didicit eẽ diſcipulꝰ.
Vmñ de eiſdez i niceno ↄci.legit᷑.

CQBHNeophitꝰ i eᷣm ñ ẽ ordinadꝰ.

Voniãt multa ſunt ſiue ꝑ ne
ceſſitatem ſiue ex quacunqʒ
cauſa ↄtra regulaʒ geſta: ita ut ho
mines ex vita gentilium nuper ad
buc cathetizati vel inſtructi ſtatim
ad ſpirituale baptiſma veniſſent.
⁊ cõtinuo cum baptiʒzati ſunt etiaʒ
ad epiſcopatum vel preſbyteriuʒ
prouecti ſunt: recte igitur viſuʒ eſt
decetero nihil tale fieri:nam ⁊ tem
pored opus eſt ut ſit cathecuminꝰ:
⁊ poſt baptiſma młta pꝛobatione

idiget enidensnãqʒ eſt apoſtolicũ

preceptuʒ dicens: non neophunʒ
ne forte elatus in ſuꝑbiam in iudi-
cium incidat ⁊ in laqueuʒ diaboli.
Di vero pꝛecedẽte tꝑe aliqð moꝛ-
tale peccatum admiſerit:⁊ ↄuictus
duobus uel tribus teſtibus fuerit:
ceſſabitꝰ a dero ꝗ huiuſmodi eſt.ſñ

quis vo preter hoc feceritꝰtanqᷓ; cõ

tra ſtatuta ſancti cõcilij gerens:eti-

am ipſe precipitabitur de ſtatu ſui

deri. MHeopbiti vo bodie appel
lant᷑ ꝓpoſitũ ſacre religionis noui
ter aſſumẽtes. ¶ AUnde beat?ꝰ gre
oriꝰſcribit ſiagrio epᷣo.¶ Ahis
icatur neophitus: ⁊ vnde ſit.

B Icut neophitꝰ dicebat᷑ qui in

initio ſancte ſidei erat eruditi
one plãtatus: ſic mõ neophitꝰ ha-

bendus eſt:ꝗ repente in religionis

habitu plãtatus ad ambiendos ſa
cros ordines irrepſerit. Ordina-
te ergo ad ordines aſcendẽduʒ eſt.

nam caſum 38erieg ad ſũmi loei
faſtigia poſtpoſitis gradibꝰ p abꝛu

pta qrit aſceſum. ſcimꝰ autẽ ꝙ edi
ſicati pietes nõ pꝛius tignoꝝ põdꝰ
gecipiũt:niſi a nouitatis ſue humo
re ſiccent᷑:ne ſi ante põdera qᷓ; ſoli-
dent᷑ Zamiann eronn ſimul ad ter
ram fabricam deponant.

Ccea quibus vitijs de
beant eſſe immunes: qiĩ
epiſcopum ſũt ordinan
QAi apparet. qui enim in-
terceſſores ꝓ populo ad deũ parã
tur:neceffe eſt:ut eius gratiam be⸗/
ne vinendo mereant vnde grego
rius ait in paſtorali. Solicite foꝛ⸗
midandum eſi:ne qui placare poſ-
ſe iram dei creditur:hanc ipſe exꝓ
pꝛio reatu mereat᷑.cuncti eni liqui-
do nouimus:qꝛ eum is qui diſpli

XLVII ct XrLIX 4
cetꝰad intercedendũ mittitur: irati I Bradibus. ideſtitertitiss.

animus ad dcteriora prouocat᷑.ꝗ

ergo deſiderijs terrenis aſtringit:

caueat ne diſiricti irã iudicis graui
us accẽdẽs dum loco delectat᷑ glo

rie:ſiat ſubditis auctoꝛ ruine.o/

lerter ergo ſe quiſqʒ metiat᷑ ne lo-
cũ regimis aſſumere audeat:ſi ad
hucꝰ in ſe vitium damnabiliter re⸗

gnat:ne is quẽ crimẽ depꝛauat pꝛo

pꝛium:interceſſoꝛ fieri appetat pꝛo
culpis alioꝝ.¶Ideʒ in eodem pa

ſtorali. Sacrificiuʒ deo non of⸗

fert qui vitiis eſt maculatus.

BP Inceteniʒ ſuperna voce ad
moyſẽ dicit᷑ ĩ leuitico:loquer

ad aaron:homo ð ſemine tuopfa
milias qui habuerit maculã ñ offe
rat panes deo ſuo:nec accedat ad
mimiſteriũ eiꝰ. vbi rpẽte ſubiũgit᷑:
ſi cecꝰ fuerit:ſi claudꝰ: ſi uel paruo
vlgrãdi vł torto naſo:ſi fracto pe
de: ſi mancꝰ:ſi lippꝰ: ſi gibboſus:
ſi albuginẽ habẽs i oculo:ſ ingem
ſcabiẽ:ſi ĩpetiginẽ ĩ coꝛpor̃ vł pon
deroſus.Cecꝰꝗppe ẽ ꝗ ſuꝑne lucẽ
ↄtẽplatiõis ignorat: ꝗ pñtis vite
tenebꝛis pᷣſſus dũ lucẽ venturã ne/
quaquã diligẽdo ↄſpicit:q̃̊ greſſus
opꝑis poꝛigat neſcit. Hic eteni ꝑ ꝓ
phetatẽ annam dicit᷑ ĩ lib.regũ.pe/

des ſctõꝝ ſuoꝝ ſeruabitꝰ: ⁊ ipij ite

nebꝛis cõticeſcẽt. Clandꝰ voẽ

gadẽ q ꝑgere ðbeat aſpicit: ſʒ ꝑ in
firmitatẽ mẽtis vite viã pfecte nõ

valʒ tener̃ quã videt: qꝛ videlicet
gs ad virtutis ſtatũ dũ fluxa ↄſue-
tudine ñ erigit᷑: q̃ ðñnderiũ eiꝰ nitit
illuc greſſꝰ opꝑis efficacit ũ ſequũt.

Mic eteni paulꝰ dicit ad hebꝛeos:

rmiſſas manꝰ⁊ diſſoluta gẽua eri

gite ⁊ greſſus rectos facite pedibꝰ

vr̃is vt ñ caudicãs ꝗs erret: ma/

gis aũt ſanet. Paruo ãt naſoẽ᷑: ꝗ

ad tenẽdã mẽſurã diſcretiõis ido-
neꝰ ñ cẽ.naſo ꝗppe odores fetoꝛeſ-

qʒ diſcernimꝰ.recte ergo ꝑ naſũ di

ſcretio expꝛimit᷑:ꝑ qua virtutes eli
gimꝰ:ðᷣlicta fpꝛobamꝰ.vñ etiaʒ in
laudibꝰ ſpõſe dicit᷑ ĩ caticis cãtico⸗

rũ:naſus tuꝰ ſicut turris q̃ẽ inliba
no.qꝛ nimiꝝ ſacta eccłia q̊ͥ ex cauſa

ſingulis tẽtamẽta ꝓdeãt:ꝑ diſcre/

tionẽ oſpicit:⁊ vẽtura vitioꝝ bella

ex alto ðpꝛebẽdit.Sʒ ſüt ñnulli qui
dũ ſe exiſtimari hebetes nolũt:ſepe
ĩ ꝗgbuſdã ĩqſitiõibꝰ pluſqᷓ; neceſſe ẽ

exercẽtes ex nimiaſvtilitate fallüt
vñ hᷣ qqʒ ſubdit᷑:uel grãdi ułtorto

naſo. Naſus ꝗppe grãdis ⁊ toꝛtꝰ
E diſcretiõis ſubtiliras imoderata:
q̃ dũ plus qᷓ; decet excreuerit:actõ⸗
nis ſue rctitudinẽ ipᷣa ↄfundit.Fra
cto ãt pede ułmauẽ:ꝗ viã dñi ꝑge
re oĩo ñ ualet:atq; a bonis actibus
fũditꝰexoꝛs vacat:quatenꝰhecñ ut
daudꝰ ſaltẽ cũ ĩſirmitate teneat:ſʒ
ab his omnibus alienus omnino
exiſtat. Gibboſus vero eſt quẽ ter⸗
rene ſolicitudinis põdꝰ deprimit:
ne vnqᷓ;ᷓ ad ſuꝑna reſpiciat: ſed ſo

r

4 0

nec ob. lij.di.ſoliciuudo.
Ol. XLIX

m Cce. Zl. xxv. di. hin

cuſq; tractatum eſt

de. xiij. c. apoſtolic

regule: hic magiſter
in his duobus.c.ſub compen
dio tractat de eiſdem.

n ÆRQQuiacum is. adintercedẽ
dum videtur hic ꝙ oꝛationes
facte a ſacerdotibus malis no)

ceant ſubditis.quod intellige

cuʒ ipſi ex certa ſcientia eligũt

malum et conformem ſuis mo

ribus.alias ſcilicet eque opera

tur remiſſionem per maluʒ ut
per bonum ſacerdoteʒ: ut.j.i.

.q.i.ſi fuerit.ad hoc argumẽỸ.

.vi.q.i.ex merito.argu.viii.
.q.i.audacter.

o ODiſplicet.iii.q:vii. in gra

p CSi adhuc ar.ꝙ quis non

poteſi accuſari de crimĩe ð quo
penituit ⁊ ꝙ non impediatur a
pꝛomotione.xxvi.q.v.quicũ/
qʒ.S.xlvi.di.dlericus.⁊. viii.
.q.i.ĩ ſcripturis.argumẽ.ↄtra
xxxiii.q.ii.admonere.ſol.ac⸗
cuſari poteſt.ſi commiſſum eſt

poſt baptiſma:ut.xxv. diſtinc.

pꝛimum.

4 Inc. ꝓbat grego.ĩ hoc
Rè vitioſi nð poſſunt

offerre panes domino nec alio
rum peccata diluere: quia ĩ ve

teri te.coꝛpor̃ vitiati repellabã
tur.⁊ hoc ꝓbat.xii.exemplis.

que vitia ſiguraliter intellecta
in nouo teſtamento repellůt.

CAel ponderoſus. ideſt crai-

minoſus.

8 (Seruabit: ne labantur i be

reſim.

t (In tenebꝛis. peccatoꝛum.
u ¶Erx nimia. mmia ſubtili-/

tas ĩ iure repꝛobatur. extra de
iudi.dilecti.⁊ ſic fit alliquid in
iure comra rationem diſputan
di.ff.ad.l.aqui.ita vulneratꝰ

in fi. ⁊ magis valet ſimnplici ·
tas qᷓ difficultas.inſti.de fidei
com. heredi.S.ſed quia ſtipula

iones.

a Saciem. i. rationem que ?
facies coꝛdis.
b ¶ Ert eo.i. ideo.
c ¶ Quo ſe.i. quia.
d CXlliarium.impꝛopꝛie po/
nit. ſic. S. xxvi. diſtin. deinde.
ibi cũ ceteris criminibus.
e ¶ Pongeroſus.per immun
dam cogitationem.
¶ Tla opus ex hoc videtur ꝙ
cenltum peccatum non impe
dit pꝛomouendum. ex eo ſeꝗ
tur ibi grauat in abditis.⁊ ar.
in.l.di.ſacerdotes:quia laten/
tia peccata non habent vindi-
ctam quo ad eccleſiam militan
tem: vt.xxrii.queſtio.v.chꝛiſmn
anam..xxxi.di.erubeſcant.
g GAcerdotes adſe no w
aliquid dicit᷑ maluʒ quo
ad ſe.ſic.i.q.i.q; quidam.⁊.q.
.ui.ſaluatoꝛ.ſic matrimonium
Dicitur ſolui quo ad ſocerum
qui repudium miſit:non quo
ad coniuges.ff.de dona. inter
vi. ⁊ vxoꝛem.cum bhic ſtatꝰ. F.
ſi ſocer. ⁊ ſacit ꝗs aliquid q;tuʒ

Iſeipᷣo eſt.xi.q.iii.inter verba.

ſic. xxii.q.i.ꝭ.vlti.in ſi.⁊.].ð

conſe.di.iiii.queris.

ÆDPorents: incog potẽs

er.
k. CLZocat:in diganitate.

eſt.
i C Pauperez. ]. xi. q. iii · pau

¶Uſqʒquo. dictũ fuit ab he

lia fugiente iram regine ieʒabe
lis vniuerſo populo colenti
baal.iii.regũ.xviii.c.nã deſicit
gmbobus ꝗ vult ſeruire duo/⸗
bus.⁊.xxvi.di.acutius.
m ¶ Illum. i. alium.
n Indignũ eſt. contra.S. xli.
Di. nõ cogatur.ſed ibi de rebꝰ.

bic de perſonis.
DOlI. L
*R pꝛemiſſistra
ctauit hucuſqʒ
magiſter ð qua

litate oꝛcenan/
doꝛum: in hac
Diſtinctione.l.tractat pꝛimo ð
iam pꝛomotis an ipi poſtq la
pſi ſunt valeãt reparari.⁊ pꝛi
mo allegat ꝙ non poſſunt re/
parari: poſtea allegat pꝛo par
te contraria.⁊ hoc bene ſoluit
J. e.S. quomodo pꝛo parte pᷣ
ma allegat nſqʒ ad. ꝭ.econtra.
poſtea inducit multa.c.ad ꝓ
bandam ſolutionem ſuaʒ vſqʒ
ad.5.ſʒ illud. ubi aliam ponit
⁊ eam pꝛobat per.c.ſe.vſq; ad
S. ꝙ vero. a poſtea adiungit ð
lapſis in hereſi ꝙ non ſit eis
communicandum ante recon/
culiationem.ab illo.s.quod ve
ro.ſubiungit tractatum de ho
micichis vſqʒ ad illum.5. pꝛe/
miſſis/deinde addit de ſolẽni/
ter penitentibus: ꝙ non debe/
ant ordinari uel ad militiam ſe
cularem redire.⁊ ꝙ clericis ta-/
lis penitentia non ſit imponẽ/
da:⁊ pꝛo quibus culpis ſit im/
ponẽda/ Ultimo ſubdit ð apo
ſtatis: qui nec ad habitum ſecu
larem nec ad clericatum aſcen/
dere poſſunt poſt penitentiam.
irca lapſos tres regule ſunt
notande que continentur.j.e.
vi. conſtitueret᷑.pꝛima regula

DI. xrIX

.„ — π

lis his q̃ ĩ iſimis calcãtur:intẽdit:ꝗ
7 ſi quãdo aliqð ex bono patrie cele
ſtis audierit:ad hoc nimirũ ꝑuerſe
ↄſuetudinis põdere pᷣgrauatꝰ cor
dis facie nõ attollit:qꝛ cognitionis
ſtatũ eriger ñ ualet:quẽ terrene ſol
licitudinis uſus curuũ tenet.ex eoꝛũ
qppe ſpecie pſal.dicit i pſal.xxxvij
icuruatꝰ⁊ humiliatꝰſũ vſqʒquaqʒ.
quoꝝ culpã ꝑ ſemetipſã veritas re
pꝛobãs ait ĩ luca.Semẽ aũt qði ſpi
nis cecidit hi ſũt ꝗ audierũt uerbuʒ
2a ſolicitudinibꝰ ⁊ diuitijs ⁊ uolu
ptatibꝰ vite eũtes ſuffocat᷑: ⁊ nõ re
ferũt fructũ/Lippꝰ vo ẽ cuiꝰgdẽ in
geniũ ad cognitiõeʒ veritatis emi

cat:ſʒ tamẽ hec carnalia opera ob

ſcurãt. In lippis ꝗppe oculis pupil
le ſane ſũt:ſʒ humor ðfluẽti iſfirmã
tes palpebꝛe groſſeſcũt: quoꝝ ꝗqdẽ
qꝛ iſuſiõe crebꝛa atterit᷑:⁊ acies pu-

pule vitiat.⁊ ſũt nõnulli qͥrũ ſenſuʒ

carnalis vite operatio ſauciat: qui

ſtudere ac vider᷑ recta ſubtili ꝑ ige

niũ poterãt:ſʒ uſu prauoꝝ actuũ ca
ligãt᷑.lippus iuaqʒ ẽ ciiꝰ ſenſũ natu

ra exacuit:ſʒ ↄuerſatiõis prauitas

ↄfũdit:cui bene ꝑãgelũ dicit ĩ apo

calyvpſi.collyrio iunge oculos tuos

ut videas.collyrio ꝗppe oculos ut
videamꝰiungimꝰ:cũ ad cognoſcẽ
dã veri luminis claritatẽ ĩitellectus
noſtri aciẽ medicamine operatiõis

bone adiuuamꝰ. Albuginẽ vo ha⸗

bet in oculo ꝗ ueritatis lucẽ videre
nõ ſinit᷑:ꝗ arrogatia ſapiẽtie ſeu iu
ſticie excecat᷑.pupilla naqʒ oculi ni-
gra videt:a lbuginẽ tolerãs nihil

videt:qꝛvidelicet ſenſus hũane co
gitatiõis ſi ſtultũ ſe peccatorẽq; itel
ligit:cognitiõeʒ itime claritatis ap

prehẽdit.Si autẽ ſibi cãdoꝛẽ iuſti-
tie ſeu ſapiẽtie tribuit:a luce ſuper/
ne cognitiõis ſe excdludit.⁊ eoꝰ clari
taten neri luminis nequaq; pene-
trat:q̃ſe apud ſe ꝑ arrogatiã exal
tat.ſicut ð gbuſdam dicit ĩ epiſtola
ad romanos. dicẽtes eni ſe eſſe ſa⸗

piẽtes ſtulti facti ſũt. JIugẽ vo ſcabi

em bʒ cui carnis petulatia ſine ceſ-
ſatiõe dominat.i ſcabie etenim fer
uor viſcerũ ad cutẽ trabit᷑ ꝑ quã re
cte luxuria deſignat᷑.qð ⁊ ſi cordis

tẽtatio uſq; ad operationẽ ꝓſilit:ni

mix feruoꝛ itimꝰ uſqʒ ad cutis ſca-
biẽ ꝓrũpit ⁊ foras iã corpꝰſauciat:
qꝛ dũ i cogitatiõe voluptas ñ tpri-

mit᷑:etiã in actiöõe dommat᷑.Quaſi

eni cutis pꝛuriginẽ paulus curabat
abſterger̃ cũ dicebat ad corithios:
tẽtatio uos nõ appꝛehẽdat niſ bu-
mana: ac ſi aperte diceret hũanũ ꝗ
dẽ ẽ i corde tẽtationẽ ꝑpeti: demo
niacũ vo ẽ tẽtatiõis certamie ⁊ ope
ratiõe ſuperari. Impetigineʒ quo-

qʒʒ habʒ ĩ corpor̃᷑ qſꝗs auaritia va

ſiat ĩ mẽte:q ſiĩ paruis nõ ↄpeſcit
nimix ſiñ mẽſura dilatat᷑. Inpeti

go ꝗppe ſiñ dolor̃ coꝛpꝰ occnpat ⁊
abſq; occupati tedio exceſcẽs mẽ
brox faciẽ decorã fedat.qꝛ eẽt aua

et 1.

ritia capti aĩam dũ q̃ſi delectat exul
cerat: dũ adipiſcẽda ꝗſqʒ negocia
cogitatiõi obijcit iimicitias accẽdit
dolorẽ ĩ vulner̃ nõ fecit qꝛ eſtuati
aĩo ex culpa abũdãtiã ꝓmittit. Sʒ
decor mẽbroꝝ perdit᷑:qꝛ aliarumꝰ
quoqʒ virtutũ ꝑ hanc pulchꝛitudo
deprauat᷑:⁊ q̃ſi totũ corpus exaſpe
rat:qꝛ per vniuerſa vitia animum

ſupplantat:paulo atteſtãte ꝗ ait ad

timotheũ:radix omniũ malorũ eſt
cupiditas. Rõderoſusvero eſt ꝗ
turpitudineʒ opere non exercet: ſʒ
tamẽ ab hac cogitatiõe continua ſi
ne moderatiõe grauat᷑ in mẽte:qui
nequaqᷓ;ᷓ quideʒ vſq; ad opus ne
phariũ rapit᷑:ſed eius animꝰ volu
ptate luxurie ſine vllo rĩpugnatiõis

ſtimulo delectat. vitium gppe põ⸗
deris ẽ cũ humor viſcerũ ad viri-

lia labit᷑:q̃ profecto cũ moleſtia de/
decoris itumeſcũt. Ponderoſus
ergo eſt ꝗ totis cogitationibꝰ ad la
ſciuia defluẽs põdus turpitudinis

geſtat ĩ corde.⁊ quãuis pꝛaua non

exerceat opera:ab bis tamẽ ñ auel
li᷑ mẽte: nec ad uſũ boni operis in
aperto valet aſſurger̃:quia grauat
hunci abſconditis pondus turpe.
¶ Quiſgs ergo cuilibet hoꝝ viti
orũ ſubijciat᷑:panes dño offerre ꝓ
hibet᷑.ne ꝓfecto aliena delicta non

valeat is diluere:quẽ adhuc ꝓpꝛia

deuaſtant. C Quia igit᷑ paucis ad
paſtorale magiſteriuʒ dignꝰ q̃liter

ueniat atqʒ idignꝰhoc pertimeſcat
oſtẽdimꝰ:nunc is ꝗ ad ilud digne

puenerit:ĩ eo qualiter viuere debe
at demöſtremus.
¶ Iteem hbiero.ſuper malachiaʒ.
CIndodus terrena lucra icaas
vitiatus ordinari non debct.
Acerdotes nomẽ dñi deſpici
8 unt ⁊ quãtũ ad ſeꝰ panẽ pollu
offerũt: ꝗ ad altare idigne acce-
dũt: ꝗqqʒ dato munere ſacerdotinʒ
pᷣſumũt. Panẽ quoqʒ polluit ꝗ do
ctrinã dñi ĩ populo male diſpergit
7 ꝗ honorat potẽtẽꝰ ⁊ deſpicit pau
perẽ . ⁊ ĩfra. Si offeratis cecuʒ ani
mal ad imolãdũ:nõne malũ eſt ⁊c.
Superiꝰaccuſati de panibꝰ:nũc ac

cuſant᷑ ð victimis. Eecũ animal of

fert ꝗ ordinat ĩdoctũ ĩ loco docti:
magiſtrũqʒ facit ꝗ vix diſcipulꝰ eẽ

poteratClaudũ offert:ꝗ lucra ter

rena querẽtẽ locatꝰ vtpote pedẽ in
diuerſa ponẽtez: vnuʒ ĩ diuinis:al
terũ ĩ carnalibꝰ:cui poteſt inferri il
lud delibro regum:vſq;ʒquo dlau
dicas in duas partes. Languiduʒ
offert qui vitioſum habet pro reli-
gioſo:quiq; tardum ⁊ pigrum ꝓ/

bat patientem:dicens illum negli

gentie redarguendum: indignum
eſt enim dare deo quod dedigna
iur homo. DI. I.
⁊2ẽ pᷣmiſſisꝰauctoritatibꝰ
liqdo mõſtratũ ẽ ꝙ va/

rijs criminibꝰ irretiti ĩ ſa

cerdotes oꝛdinari non

Fm. h. bec eſt: vt qꝗ moꝛ
taliter peccauit poſt bap
tiſmuʒ ñ ꝓmoueatur:vt
xxv.di.pᷣmũ:i.q.vij.ſi

oẽm Secũda eſt:pmo⸗

tus ſi moꝛtalr peccat.de

ijciendus eſt.j.e.qui ſe/

mel. Tertia eſt. ꝗ ab oꝛr⸗

dine deponit᷑ ammò nõ
puẽit.⁊ ubicũqʒ mitiꝰ a
gitur: diſpẽſatio eſt/ iſte
autem tres regule ſecun
dũ ires opiniones recipi
unt ĩterpꝛetationẽ.qui⸗
dam enim dicunt ꝙ oẽ
peccatum moꝛtale impe
dit pꝛomonendũ:⁊ deij/
cit iam pꝛomotum: ⁊ ſi
talis ſit pꝛomotus ⁊ ege
rit penitẽtiam tamen nõ
pðt miniſtrafr ſine diſpẽ
ſatione alij intelligunt
de magnis criminibus
predictas regulas qꝛ mi
noꝛa poſt penitentiã nõ
repellunt nec deijciunt:
vt.lxxxi.di.c.cũ apoſto/
lus.⁊.xlvi.di.clericꝰ.v.
q.iiij.in loco.lxviij. di
ſtin. c.i.quia nec omne
publicuʒ crimen anime
moꝛtem irrogat. iſti. ð
publi.iu.S. vlti. Textij
intelligũt pꝛedictas tres
regulas de manilſeſtis.
occulta enim poſt peni/
tentiam non repellunt
nec deijciũt: immo iuf
cõmuni pꝛomonetur:et
ſi pꝛomotꝰ eſt remanet

in oꝛdine ſug.j.eo.c. de
hbis vero. 2.c. pꝛeceden

ti. ⁊ hec opi.uerioꝛ eſt et
benignioꝛ.hoc tamen ex
cepto ꝙ maxima pecca/
ta etiam occulta repel/
lũt:ut de hoc plene dixi

dulterijs aũt ⁊ ſimilibꝰ

pot eps ſimplerx diſpẽſa
re.extra de iudi.at ſi cle
rici.J.e.ↄtũaces.ð ma
ioꝛibꝰ nñ. ſ.e.minoꝛ.⁊ in
ſimdia.i.q.i.erga.⁊ ſʒ

quoſdã in oĩbus crmini

bus diſpẽſat vbi nõ pꝛo
hibet:eẽ de ſen. ex. nup.

⁊ de pe. di. vi. .i. in fin.
. lxxxij. di. Pſbyter. et l

pluribꝰ caſibꝰ ĩuenio epʒ

poſſe diſpẽſare:ut nota/

goꝛ· M. hiſpanus Zðni
Diyxit. nã cũ in ghuſdam

caſibꝰ ei ꝑmitii᷑ diſpen
ſare ergo in alns ꝓhibe
tur.ar.xxv.di.qualis.et
C.de ꝓcu.maritus.ꝗs
aũt cũ depoſito poſſit di
ſpẽſare: dixi.ii.q.vi.iõ.
cũ ſuſpẽſo aũt uel peni/
tẽte ẽt ĩ hereſi bñ diſpẽ/
ſat epᷣs..e.pᷣſbyteros.
Jo. iſte opiniones hocdie

terminant᷑ ꝑ decre. gre⸗

goꝛii in ẽua.de tẽp.oꝛ.
quentũ.ubi repꝛobatur
opini.io.credo ꝙ eps

ſemp poſſit diſpenſare·

niſi ei pꝛohibeatur erpᷣ/
ſe a iure: ut.xxvii.q:u.

ſne dſſe
telione
Rmminiers
Nuseni
nlemnind
Nſann
apoſe⸗
ſcenc.
lwii.di
Nromne
nenime
l iſ.

⸗Tnj

Cansttos
munſiſt.
Hoſtpeni⸗
pellent
nmno ius
ouen
Knunana
ſd.
en
Nerir
welamener
timapecc⸗
ulnel
ſ din
/De
1ſimi
ſa die⸗
iaſic
N dinn
minorem
erguetf
ſpuscrunine
Rwbiropo⸗
ſcher⸗np.
NiKiinft
ſtn
oNoenoch⸗
ſnerutbon⸗
r Knir⸗

panus
nicik dipen
nalis pbe
dgpls
mantmu
dſtopeſtn
gi u

Di.
lex diuine.in fl. ⁊ e de ſen.ex.nuper.
6 Jꝗ lapſis.hoc.c.loquitur de depoſito:vt patet per ſi.
b Spe.quia facilitas venie ⁊c᷑.vt.xxiii.q.iiii.eſt iniuſta.
K¶ Supplicatio:carnalis.ſed ſpiritualis bñ.j.eo.clerico.
d ¶Renouare.j.xxiii.q.iiii.eſt iniuſta.

1. . . 4 *

ſtitueretur in ſi.⁊.c.ſi quis diaconus.⁊.c.dño ſcð.⁊.i.q.vii.diſpenſationes.⁊
.xxiii.q.i.noli.in ſi.

¶ Womicidium. ſponte:vt extra de homi. latoꝛ. JM
m ¶ Suadere ꝓlus enimẽ᷑ ſuadere ꝙᷓ cõpellere. ff. ð ſer. coꝛ.l.i.S. perſuadere.

¶¶ Non ſtatuta:perpe/
tuo.qui enisʒ deponitur
perpetuo deponitur: vt

bic.lxxxi. diſtin.ſi quis

clericus.⁊ argu.C. ð pe
nis ſeruus.argu.contra
axxxiii.q.iiii.non opoꝛ/
tet.ibi ſimpliciter poni⸗

tur ſeparentur:tamen ſe Minibꝰ irretiti a propꝛijs ordinibꝰ
parantur adtempus ns deijciunt᷑ ⁊ ab acceſſu maioꝝ pꝛobi
perpetuo: ut erra decõ bẽtur. I Unde gregorius ait con
nn crliveris in f. ea er ſtamtino mediolañ. epiſcopo.
quia ibi nulla ui ceyo⸗ i n num oꝛamem repara
ſitio: ⁊ e ideo ſtatu —R „ „
nim nelen ludibꝛio ſi HBalani 4 ſuũ ordinẽ reuertẽ
ant: vt.C. de bo.que li. di licẽtia ↄcedit᷑: vigor canõi-
l.vlti.5.vlti.⁊eſt ſini. ce ꝓculdubio frãgit᷑ diſcipline:duʒ
q ler decit: w damnat?“ vreuerſiõis ſpe pꝛane actionis ð-
necrunine ad min ſideria quis cõciperenõ formidat.
ſi “ auſteſtf. ⁊ pꝰ pauca:illud aũt p ommibꝰ ſtu-
Aiſemel. adipiſcei. dete cauere: vt lapſos ĩ ſacro ordi
¶boe c. ĩtelligiur ne nulla nobis ſupplicatio aliq̃ mo
de rigore vel in maioꝛi⸗ do renouare ſtudeat:ne huiuſmo
bus:vlł ve manifeſtis ori di nõ ſtatuta ſed temporaliter di-
minierſe noͤob. i. lata credatur eis eẽ vidicta.¶ Itẽ
nau. martinus papa amãdo epiſcopo.
8 Reſbyteruz: ant . Qui poſt ordinatonemiabi:
Hpermanere.ſi.ð. depoſitus permanebot.
xxiiii. di. ca. vlti.ſ. xv. UAi ſemel/ poſt ſuã ordinatio
1· vlti. ſi quis pꝛelby⸗ nẽ in lapſum ceciderit: dein-
ter .contra. ⸗ in inſet ceps ia depoſitus erit: nullũʒ gra
nim menoneveb. dum ſacerdotij poterit adipiſci.

hb¶ Mitius arg:ꝙ mi

tius agitur cum cõ

cũ coͤuictoꝛvt. j. ð his

vero.⁊.xv.q.vlti.ſi ꝗs

poſſũt:nũc auteʒ de eiſdẽ queritur
vtrũ poſt peractã penitẽtiã:vłin/p
prijs ordinibus remanere: aut ad
maiores gradus cõſcẽdere vale-
ant.multoꝝ auctoꝛitatibꝰ uarijs cri

¶ Iteem grego. papa fabiano epi
ſcopo. ¶ Preſbyter poſt lapſum
nulla ratione in ſacro ordine rep
rari valet.

pꝛeſbyter. ſi. lvi. diſ. qa Reſbr̃mð quo nos fraterni
umpliciter .i a. v. dde tas ma latoris pñtiu legatiõe
Eemium ar. nami. ſuluit: nulla ratiõe ĩ ſacro ordine
ſus:bic ſpont. cari poſſe cognoſcat: circa quẽ tñ
iũ SFacili.i. ſpoᷣte: vter mitius agendũ eſt:qꝛ cõmiſſũ fa-
de homi. latꝛo. inꝰ facili dicitur profefſione cõfeſ
ror hie habes ſus. ¶ Itẽ ioannes. viij. cenoma
Genor tornege⸗ tico vticẽſi epiſcopo. Poſt pa
item nec cum ſimonia⸗ tratũ homickdiũ ſacerdotale offici
co: vr.i. . i. erga. nii um miniſtare non poteſft.
qñq;: vt.i.q.vi.ca.i.⁊ rorꝰ nimis doctaʒ ſcientiã
vl. Yo. de ſimoniaco eſt tuaʒ ſacerdoteʒ putare poſt
erpꝛeſſum. extra de elec. ppetratũ homicidiũ poſſe in ſacer
e be⸗ vbi dieu 76 dotio miſtrare: imo qð eſtineptius
gmonin epo cu eo yße nobis ſuadere velle: vt ipſi tali p
diſpeſare:ſi ĩ implici b? ſumptiõi prebeamꝰ aſſenſũ.Quis
ſcio ſit ↄmiſſa ſimonia.
ſecꝰ ſi ĩ platura: ſi ãt eo

⁊ plus punitur ſuaſor ꝙᷓ facẽs.lxxxvi.diſ.tanta.Jo.

eniʒ tã demẽs tãq; peruerſi ſenſus
tale quid exiſtimaret.ul poſt quãt
cunqʒ; penitentiã ↄcedẽduʒ:cũ om

nino canonice diſcipline fſit contra-

rium. Debet ergo ſacerdotio pri-

natꝰ lachymarũ fõte flagitiũ tã im

mane diluere: vt talibus ſalteʒ re-
medijs curatus ſalutis poſſit inue

nire ſuffragium. ¶ Item nicola⸗

us papa. u Ad maiorem graduʒ

dericus peruenire non põt: qui pa

ganum occidit.
Zericũ ꝗ paganũ occideritñ
ozʒ ad gradu maiorẽ ꝓuehi:ꝗ
carere ẽt dʒ acqſito: homicida eni
eſt. NHaʒ cũ diſcreti ſint milites ſecu
li: a militibꝰ eccleſie non conuenit
militibus eccleſie militareꝰ ſeculo:

per quod ad effunonem ſangui⸗

nis neceſſe ſit peruenire. Item
oſbaldo coꝛepiſcopo quadrãtino.
L Qui derendendo ſe paganũ oc
ciderit ſacerd otali careat officio.
bis dericis pro quibus
oni uluiſtis: ſcilicet qui ſe de
fendendo paganum occiderũt: ſi
poſtea per penitentiã emẽdati poſ
ſint ad gradũ pꝛiſtinum redire:aut
ad altioreʒ cõſcẽdere:ſcito nos nul
laʒ occaſionẽ dare:nec vllaʒ tribue
re eis licentiaʒ quẽlibet hominem
quolibet modo occidendi: verũta
men ſi cõtigerit ut clericus ſacerdo
talis oꝛdinis ſalteʒ paganũ occide-
rit: multũ ſibi cõſuluit: ſi ab officio
ſacerdotalir̃ceſſerit: ſatiuſq; eſt illi
ĩ bac vita domio ſub inferiori ha-
bitu irreprehẽeſibilit famulari: qᷓ; al
la indebite appetendo danabiliter
ĩ pꝛofudũ inferni ðmergi. ¶ Itez
ex cõcilio agathenſi. Cadat ab
officio epucopus preſbyter ant dia
conug cavitale zommittes crimẽ.
epiſcopꝰ aut preſbyter aut
aacbnse, itale crimẽ cõmi-
ſerit aut chartà falſauerit:ant falſũ
teſtimõiũ dixerit:ab officij honor̃ ð
poſitus ĩ monaſterio detrudatur:
⁊ ibi qᷓ;diu vixerit laicam tantum-
modo cõmunionem accipiat.

telligo ex diſpenſatione. io./ ſʒ

n Lericum. occiderit.ſpõ
te. B.
o (¶ MPöilitare. per hoc patet
ꝙ loquitur de illo qui in bel/
lo fuit: hoꝛtan tamen poteſt
clericus aliquos ad defenſio/
nem ſue eccleſie.xxiii.queſtiöe
.vlii. vt pꝛidem. ar.ff. de his
qui no.infa.ob hec vpa.5.vlt.
v i Mer quod argumen. ꝙ
ratione vnius delicti imputã
tur omnia velicta que ſequun
tur ex ulo: ut. xv. queſtione
.i.ſi quis inſaniẽs.xxii.queſti
one.iiii.inter. ff. quod metus
cauſa.ſi mulier. argumento
: aade ſoe nenle⸗⸗
is. circa illos q co
0O mittunt bomicidiu⸗ di- Demmds
gue ſic: quia aut committitur
bhomicidium ex neceſſtate:aut
caſu:aut ex voluntate: ſi ex ne
ceſſitate: aut illa neceſſitas eſt
