uina fauẽte gratia prelibatis oñdi

mus nullam eẽ dr̃iam inter illa de

XIXA
creta qᷓ in corpore canonum bñtur

ſe.apo.preſulum.⁊ ea q̃ pꝛe mliitu
dine vix per ſingula corpoꝝ volu

mina reperiũtur:cũ oĩa ⁊ oĩuʒ pᷣde
ceſſorum ſuoꝝ decretalia ↄſtituta

atqʒ decretales epiſtolas quas bea
tiſſimi pape diuerſis tpibus ab vr
be romana dederunt:fore vene⸗

rabiliter ſuſcipiendas ⁊ cuſtodien-

das eximios preſules leonem.ſ.⸗
gelaſium mandaſſe pꝛobauimus
Ntẽ agato papa oibus epis.

¶ DOẽs ſanctiones apo.ſe.irrefra

gabiliter ſunt obſeruande.
Ic oẽs ſãctiões ap.ſe. accipiẽ
de ſũt:tqqᷓ; ipſiꝰ dinina voce petri
ſirmate. ¶ Itẽ ex ↄci. caroli ĩꝑato⸗
ris. ¶Zoleraduẽ iugũ qða ſan-
cta ſede ĩnõit᷑ ʒʒ itolerabile videat᷑.
T N memoriã beati petri apli
honoremꝰ ſcãm ro.ec.⁊ apli
cã ſedẽ: vt q̃ nobis ſacerdotalis
inf eſt dignitatis:eccleſiaſtice eẽ dʒ
magiſtra rationis:q̃re obſeruãda
eſt cum maſuetudine humduatis
2 lIʒ vix ferendum ab illa ſactia ſede
ĩponatur iugũꝰ:tñ feramꝰ⁊ pia de
uotione toleremꝰ. Si vo qð nõ de
cet qlibet ſine ſit pᷣſbyter ſiue diaco
nꝰaliquã pturbationẽ machinãdo
⁊2 nr̃o miſterio iſidiãdo redargua
tur falſ vab ap.ſe.atulliſſe epłlam:
vel aliud qð inde nõ venerit ſalua
ſide ⁊ itegra apud apłicũ humilita
te penes epᷣʒʒ ſit ptãs vtꝝ eũ ĩ carce
rẽ aut in aliam detrudat cuſtodiã
vſquequo ꝑ epiſtolaʒ ant ꝑ idone
os ſue partis legatos apoſtolicaʒ
iterpellet ſublimitatem:vt poniſſi
mũ ſna ſcã legatõe dignet᷑ ðcerne
re ⁊ qd de talibꝰſcã romana lex ſta
tuit diffinire: vt ⁊ is corrigat᷑ ⁊ ce⸗
teris modꝰipõat᷑.¶ Nẽ ſtephanꝰ
papa. C OQnicꝗd rõana eccła ſta
tuit vł oxdiat.ab oĩbꝰ obpᷣnãdũ cẽ.

Nizʒ vᷣo qꝛ iſpecłʒ ⁊ exẽplũ.ſ.

ro.ec.cui nos vpᷣs pᷣeẽ voluit
pᷣpoſita ẽ:ab oĩbꝰꝗcꝗd ſtatuit ꝗc-
qd ordiat.ꝑpetuo ꝗdẽ ⁊ irrefraga
biliter obſernaduẽ. ¶ Irez greg.
A põtificalibꝰſit alienꝰ officijs
gq apłicis nõ vult obedire pceptis.
Alli fas ẽ vł velle vl poſſe

trãſgredi ap.ſe.pᷣcep.ñc nrfe

diſpoſitõis miſteriũ qð vr̃a ſeꝗ oʒ
charitatẽ.ſit ergo ruie ſue dolor ꝓ
ſtratꝰ gſꝗs aplis voluerit ↄtrair ðᷣ
cretis:nec locũ ðiceps iter ſacerdo
tes hẽat: ſʒ exors a ſcõ ſiat miſte
rio:nec ð eiꝰ indicio qſq;ᷓ poſtea
curã hẽat:qm̃ iã danatꝰ a ſca apo.
ec.ſua iobediẽtia atq; pᷣſũptiõe a
qᷓqᷓ; eẽ ñ dubitet᷑:qꝛ maioris excõi
catois vᷣiectiõe ẽ abijciẽdꝰ:cui ſcẽ
eccleſie cõmiſſa fuerit diſciplina qꝛ
non ſoluʒ prelate ſancte eccleſie

iuſſionibus parere ðbnit: ſʒ ẽt ali-

is ne pᷣterirẽt ĩſinnaſ:ſitqʒ alienꝰa
diuis ⁊ põtiſicalibꝰofficijs ꝗ nolu
erit pᷣceptis apoſtoliciſ obteperafr
Itẽ aug.ð doctria xpiana.li.il.

15

tał falſariꝰ deponitur:ut extra
de cri.fal.ad auttentiaml. Qui
autem falſam charta; fabꝛicat

de nouo non ſolum deponit᷑. 3
Lcurie traditur:vt extra de fal.

ad falſarioꝛũ.dicitur falſa char
ta que non hʒ teſtes inſctiptos:
vt eỹ de ꝓcu.c.i/Itẽ vf falſa q̃
bʒ ſubſcriptiones varijs mani⸗
bus notatas ⁊ que non eſt per·
fecta eadem manu: vt extra de
pꝛiui.cum olim in ſfi.miſi ex hoc
ſit ibi diuerſitas ꝙ ſit Pi cala⸗
mi vel atramenti mutatio:vt ĩ
auten.de fide iſtru.⁊ can.in pᷣn.
col.viliteʒ dicitur falſa ſi ẽ alie
no ſigillo ſigillata dummodo
ille habuit pꝛopꝛium vl niſi di
xerit ꝙ tunc non habuit pꝛopꝛi
um:vt er de ap.ſigmniſicauititẽ
dicit᷑ falſa ſi eſt conirariũ alteri
ex eadẽ parte ꝓlati:vt er de ſi.ĩ
ſtru.ĩputari.⁊. C. de ſi. inſtru.
ſcriptureſitẽ dicunt᷑ falſe littere
pape ꝑ falſã grãmancã er de re
ſcrip.ad audientiã ſitẽ dicuntur
falſe ſi ſint ſuſpecte ⁊ eis nonĩ⸗
ponit᷑ ſides.vt.C.de ꝓba.iube
mus lſitẽ dicit᷑ falſa charta ſi ſi⸗
gillum eſt fractũ:uel ſi non ẽ ã/
nus ĩditionis appoſitus: vt e
de fi. iſtru.ĩter.itẽ ſi ſilum ẽ rup
tum:vt extra de cri. falſi licet.
itẽ ſi ſunt ipetrate lr̃e pẽdẽte ap
pellatione: vt eỹ ð teſti. cãm itẽ
ſi ſunt impetrate ſine mandato
dñi:vt ex de reſcrip.nonnulli.
i ¶In carcere.ſi ceriũ eſt eum
eſſe falſatoꝛem deponit᷑.l. di. ſi
epᷣs.⁊ er de cri.ſal ad falſarioꝛũ
ſed vbi eſt dubium ſit quod hic
dicitur. L
* D Ulli.ꝓſtratus hic videt

ꝙ ois ꝗ non obedit ſtatun

cis romane ſedis ſit hereticus æ
varios modos hereſis notaui.
.xxiiij.q.iij.O.qr vo.⁊.c.quidã
intelligas qð hic dicit᷑ o g di
cit ro.ec.non eẽ caput nec poſſe
cõcedere canones:ilie ẽ hereticꝰ

vt. xxij. dl.c.i.⁊.xxv.q.i.viola

torcs .q.ij.ſi quis vogmata.
ſed ſi quis als tranſgredit eius
mandata non pꝛopterea eſt he
reucus lʒ peccet.extra ð reſcrip.
ſi qũ.Jo. SJ
¶SJudicio.ſed ʒ.xxiiij.q.i.ſub
diaconus:ſed ibi non admittit
damnatum ab hereticis: ſed ſi
vult penitere admittit eũ.ſed h;

non eſt iõ qꝛ hereticus eum dã⸗

nauit:ſed qꝛ alias malus eſt.
m & Maioris. argu.ꝙ quãto
aliquis delinquẽs eſt maioꝛ tã

to magis eſt puniendus:vt.xl.

di. hõ pᷣanus.xi.q.iii. pᷣcipue.
.rxv.q.i.nulli faſ.
n ¶ Sedetiam alijs. ar. ꝙ; qui

tenet᷑ aliquẽ defedere contra ali

os multo foꝛtius contra ſe. vt
xvi.q.i.in canonibus ⁊.ff.ſi ſex
ui.ven.alterius.

4 Ncanonicis.inter quaas
T canðiceſcripture ſũt eple
b Ere. meruit ab alia ecckia
cPꝛeponat. ar. ꝙ ſemper

ſũit ꝓ multitudie vt.xli.di.nin

lus luitis. Itẽ.ar.quod a plu/

ribꝰ recipit᷑ maioris ẽ autatis

qᷓ qð a paucioribꝰ:vt.S.xvi.d.

iſidorꝰ.. ii.q. vij.puto. lxiii.

di.c.vl.ſj qualr ſtare pot qð B

dicit᷑ nõne oẽs candice ſcripture
eq̃lit ſir recipiẽde.ar.xv.di. ſᷣ
cia ro. quõ & vna pponit᷑ alijs.
E. põt eẽ ꝙ oẽs recipiãt᷑ ñ tñ ꝙ
oẽs ĩ eadẽ veneratiõe babeãr.
vłintelligas iſtð ð localibꝰ ca-
nonibꝰ: vt ille ppõatur alijs ꝗ
a pluribꝰtenet᷑ ⁊ ſic pot intelli
i.l. domino. ſacto. in fi.

dqMlures· no. ꝙ hic digni⸗

k CEt ſupꝑ hãc petr ꝑ hc di-

Docto LMt.

ert ſes

tas perſonarum compenſatur
cum numero:ſi militer in teſti⸗
bus ut extra de teſt.in nr̃a.ſimi
liter in creditoꝛibꝰ:ut.ff.ð pac.

maiorem ſed m elecnone ſem/
per numerus pꝛeiudicat.lʒ ma
ioꝛ ſit dignitas ex parte altera

maius meritum perſone vt
extra de elec.dudum. ·i. licet ſit
argu. cõtra.lxiij.di. c.vlti.⁊.x⸗/
xxvi.di.S.non autem.
e¶Inueniri ar. ꝙ iura aptan
tur ad ea que raro accidunt. de
conſecra.di.iiij.ſanctum eſt et

tfff. ſi pars here. pe. antiqui.ar.
ʒ.xxviij.di.ð ſiracuſãe.xiiij.q

.v. Bniqʒ.ff. de le. nam ad ea.
i⸗ a ſacramẽtũ.i.h̊ ſcũm
. munꝰ. Zldde ꝙ vba
ꝓrxiĩe pᷣcedẽtia bñitur in pſalierio
.ps.xviii. et ad romanos. c.x.
gMunc.i.perrum.

b&— Indiuidue. ſ. eccke.
Erat id eſt ab eo quod ipſe

dominus erat ſcilicet petra vo
luit eum vocari dominuſ petrũ
de conſe. diſtin.ij.reuera.

ctionẽ nõ credo dñm aliud de

monſtraſſe qᷓ; hec verba que pe

trꝰ xeſpõdit dño cũ dixit.Tu es
xpᷣs filiꝰ dei viui.qꝛ ſuꝑ illo ar
ticulo ſidei füũdata eſt eccłia g ſu
per ſeipſo fdauit deus eccleſiã
EAdde origĩalit᷑ locũ vbi ſic
legit᷑ ĩ euãgelio matthei.xvi.c.

i Appetere id eſt laceſſiri: o⸗

umniari.

m Rec poꝛteid eſt vitia vel

etiam hereſes:quia eccleſia nõ

„

recta.nec eccleſia poteſt eſe nui

la:vt.xxiiu.q.i.pudenda.quia

ipſe domius rogauit pro ea vt
non deficeret: vt. xxi. viſtin. J. .
in ſi. Acde ꝙ ſic legit origi

nalit ĩ euãgelio luce.xxij.c.
n KEupichtatibꝰ.i.uolũtatibꝰ.

0 A veterib? . ar. ꝙ dicta ve

ierum ſunt ſequenda:vt.xxxvij
di.relatũ.xxiiij.q.ij.tranfferũ
vAdoe auieʒ ſcilicet decre
tales eple ſint ꝑs cuʒ canonibꝰ
q Alchacius. herenc?ꝰ ⁊ excõi
catuſ.xxilij.q.i.achaciꝰ.ſuit eni
excdicatus ꝑpꝑ bereſiʒ a gelaſio
kfelice papa vt ibi or.

r. Ecũdũ.varijs mõis.po
nit᷑ caſus huiꝰ, c. H. in- Mmlmm
achacius vel quos ſacerdotes vel

leuitas ſecũdum canones ordina-

ducit qſi ſit abrogatũ ⁊ melẽdꝰ
ſetit cũ eo ⁊ oẽs ꝗ dicũt veritatẽ

ſacramẽtorũ nõ eẽ apud bereti

DDI.

Inter canonicas ſcripturas de

cretales epiſtole connunerantur.

Ncanonicis ſcripturis eccla
ruz catholicarũ q; płiuʒ dini

narũ ſcripturarũ ſolertiſſumꝰ ida-

gator auẽtẽ ſequat᷑:iter qᷓs ſane il

ſe ſint:quas apłica ſedes hr̃eꝰ ⁊ ab

ea alij meruerunt acciꝑe epiſtolas.
¶Tenebit igit᷑ hũc modũ in ſcri-
pturis canõicis:ut eas q̃ oibus reci

piütur eccleſijſ: pꝛeponat eis quas
quidaʒ nõ accipiũt. In eis vo que

non accipiũtur ab oĩbus:pꝛeponat
eas quas plures grauioꝛeſqʒ acci-

piüt: eis quas pauciores mioꝛiſqʒ
auctoꝛitatis eccłie tenẽt:ſi autẽ als
inuenerit a pluribꝰ als a grauiori/
bus hẽri:quanqᷓ;ᷓ hec inueniri vix

poſſit equal tũ auctoꝛitatis eas ha
bendas puto. Item leo.

¶ Winiſterij diuini ſe exoꝛtẽ in-

telligat:q a ſoliditate petri recedit.

ra dñs ni ieſus xpᷣs humani
generis ſaluatoꝛ iſtituit nt vi-
tas qᷓ aſ legis ⁊ ꝓphetarũ pᷣconio

cõtiebat᷑:ꝑ aplłicã tubã ĩ ſaluiẽ vni

uerſitatis exiret. Sicut ſcriptumẽ.
In oẽz terrã exiuit ſonꝰ eoꝝ:⁊ in fi

nes orbis terrevba eoꝛuʒ:ſʒ huius

mũeris ſactʒita dñs ad oĩnʒ apo
ſtolorũ offm̃ ptinẽ voluit:ut ĩi bea-
tiſſimo petro oium apłoꝛum ſum
mo pᷣncipalr collocaret:ut ab ipſo

q̃ſi a qdaʒ capite dona ſua nelut in

corpꝰ oẽ diffundẽt: ut exoꝛtẽ itelli-

geret ſe diuini miſterij eẽ: q auſus
fuiſſet a petri ſoliditate recedere:

hũc eniʒ in ↄſortiũ indiuidue uni
tatis aſſũptũ id qð ipᷣe erar dñs vo

luit noĩari dicẽdo.LZu es petrꝰ⁊ ſu

per hãc petra ediſicabo eccliaʒ me
A53: ut eterni tẽpli ediſicatio mirabi

li müere gre dei in petri ſoliditate
ↄſiſteret:bãcẽt eccleſiã ſuã firmita
te corroborãs:nt ill nec hũana te

meritas poſſet appeiẽ:nec porteꝰ
inferi ↄtra illã pᷣualerẽt. NMerũ hãc

petre iſtiꝰ ſactiſſimã firmitatẽ deo

ut diximus ediſicaãte cõſtructam ni
mis vult ipia pᷣſũptiõe violare:ꝗſ
as eius ptãtẽ tẽtat ifrigere:fauẽdo
cupiditatibꝰ ſuis ⁊ id qð accepit a

veteribꝰꝰnõ ſequẽdo. Hoc aũt in
telligẽdũ ẽ ð illis ſanctiõibꝰ vel de

cretalibꝰ epiſtolis:in ꝗbꝰ nec prece
dẽtiũ pr̃m decretis:nec euãgelicis
preceptis aliꝗd ↄtrariũ inuenitur.
Anaſtaſiꝰ eim ſcõs fauore anaſta-
ſij impatoris quos achatiꝰ poſt ſẽ
tentiã in ſe prolatã ſacerdotes veſ

leuitas ordiauerat:rite ſungi acce-
ptis officijs debere decreuit ita in-
quiens. .Anaſtaſius ij.
CMulla leſiõis portio attigat ꝗ
ab hẽticis i danatis ordinatur.

¶ Eeundum eccleſie catholice
conſuetudinem ſanctiſſimuʒ
erenitatis tue pectus agnoſeat: q

nullum de his quos baptiʒauit ul

XIX

uit aliqua ex nomie achacij poꝛtio
leſionis attingat:quo forſitan per
iniquuʒ tradita ſacramenti gratia
mius firma videatur:nam ba-
ptiſma quod procul ſit ab ecdeſia:
ſiue ab adultero:ſiue a fure datum

fuerit:ad percipientem munus ꝓ/⸗
nenit illibatum:quia*vox illa que
ſonuit per columbam:: hic eſt filiꝰ
mens ⁊c.omnem maculam huma
ne pollutionis excluſit: quod decla
ratur cum dicitur: hic eſt qui bapti

ſibilis ſolis iſtius radij cum per lo

ca fetidiſſuma tranſeunt nulla con-
tactus maculatione inquinantur:
multo magis ipſius qui iſtum viſi
bilem fecit virtus nulla miniſtri in
dignitate conſtringitur: nã ? iudaſ
cum fuerit ſacrilegus atqʒ; fur:quic
quid egit iter apoſtolos pꝛo digni

tate commiſſa ſibi:beneſicia per in
dignuʒ data nulla ex hoc detrimẽ-

ta ſenſerunt.Heclarante hoc ipſũ
domino manitfeſtiſſima voce:ſcri-
be inquit ⁊ phariſei ſuꝑ cathedrazʒ
moyſi ſederunt. Quecũqʒ dicũt fa
cite:que autẽ faciunt nolite facere:

dicunt enim ⁊ non faciũt. Quicꝗd

ergo ad bominũ pꝛofectum quui-
bet i ecdleſia miniſtri ꝓ officio ſuo

vidẽtur operari:hoc totũ ↄtincri
implente diuinitatis effectu:ita il-

le per quem loquitur chꝛſtus pau-
lus affirmat. Ego plantaui: apol
los* rigauit:ſed deus incrementuʒ

dedit. Itaq; neq; qui plãtat eſt ali

quid:neqʒ qui rigat: ſed qui incre-

mentum dat deus. A deo autem

nõ requiritur quis vel qualis pꝛe⸗/
dicet: ſʒ quid pꝛedicet: ut inuidos
etiam chꝛiſtuʒ bene confirmeiꝰ pꝛe
dicare:quo malo ipſe diabolus de

iectus eſt: ⁊ boc ipſe predicare nõ
deſinit. Jdeo ergo ⁊ hic cuius no/

men dicitur reticendum eſſe: male

bona miniſtrando ſibi tantum no-
cuit. Mam inuiolabile ſacramen-
tum quod per illud datum eſt: in

alijs per fectionez; ſue virtutis ob⸗

tinuit quod generaliter quideʒ ve

rum eſt niſi aliquorum tantum ſe
extenderet curioſa ſuſpitio:ut ima

ginentur prolatoa felice papa iu-

dicio:poſtea inefficaciter in ſacra-
mentis quecũqʒ; achacius vſurpa-
uit ipſum egiſſe:ac proinde oʒ eos
metuereꝰ qui vel in conſecratiõibꝰ
vel in baptiſmate miſteria tradita
ſuſceperũt ne irrita diuia beneficia
videãmr. Qꝛergo illicite 2 nõ

canonice ſed contra decreta prede

ceſſorũ ⁊ſucceſſorũ ſuoꝝ hec reſcri

pta dedit ut ꝓbat felix ⁊ gelaſius ꝗ
achaciũ ante anaſtaſium excõicaue

runt: 2 ormiſda ꝗ ab ipſo anaſta-

ſio tertius eũdem achatinʒ poſtea
daãnauitõ ab ec.ro.repudiat: ⁊ a
deo ꝑcuſſus legit᷑ fuiſſe boc modo

¶ Anaſtaſius a deo reprobatus:
muu diuino percuſſus eett.

cos ut.xxiiij.q.i.ſciſima
⁊.i.q.i.e eccleſiã.h.diẽ
ꝙ nec.c.ẽ repꝛobatũ nec
anctor ꝓ his qᷓ hic cotinẽ
tur dãnatꝰ fuit.qꝛ nihil
hic ↄtinet᷑ qð nõ cãonice
dicat᷑.ſj iõ fuit iſte dãna
tus qꝛ cõicauit fotino he
retico ⁊ qꝛ voluit reuoca
re achaciũ hereticũ poſt

mortẽ. ⁊ ið iſte anaſtaſiꝰ

ſuit daãnat?: vt..c.ana
ſtaſiꝰ. alij drũt ꝙ iõ hu

umn dl . baphi ius. c. c auctore ẽ repꝛo
z34t in ſpiritu ſancto ⁊ igneſ:nã ſ v. .
oꝛdinati ab berenico ſine

batũ qꝛ voluit: dicere ꝙ

oi diſpẽſatiòe qᷣimme pñt
ſua officia exexcer diẽ eni
ch.ꝙ hfliei hñt veritatẽ
ſacramẽtoꝝ i ñ hñt exe⸗
cutionẽ eoꝝ:vt ð ↄſe.di
.inj. ſiẽ i ſacxamẽtis.⁊
.ec. ñ ẽ vobis: vt no.i.q.

i.j pfectionẽ. v.c. dñs.
s. Baptizanit i foꝛma
eccleoeiie.

AHunꝰ. i.baptiſina

u¶ OQꝛ vorx.i.ꝗq baptiʒzat

1r¶Per colũbã.i. per
ſpiritũ ſactũ ĩ ſpᷣe colũbe
Eldde ꝙ ſic legit ori

ginalit ĩ euãge.math. c.

VV¶ Et igne.i.charitate.

3 Wι— NHã ſi viſibilis:i. q.i

⁊ ¶Cõtineri.i.ꝑfici.
2 ρODiuinitatis. i. deo
coopante.
Plaãtaui.pᷣdicãdo.
a CApollo. diſcipulus
pauli.
b Rigauit. baptiʒzãdo
c ¶ Incremẽtũ.i.gratiã
⁊ remiſſionẽ peccatorũ.
ade ꝙ ſic legi᷑ pau
li.ĩ.i. epla ad corĩt.c.iij.
d ¶ Uel qualis:hoc intel
lige. de toleratis.als bñ
q̃rit᷑:vt.xlij.di.qeſcamꝰ
nam nemo poteſt predi
care:niſi mittatur:vt.x⸗

re.cum erx iiuncto.vłloꝗ

tur ſecundum antiqua
tempora qñ omnes pote

rat p̃dicare.

. e Credicet. ſed quep

1 ¶Et inuidos. idẽ pſen
do apoſtolos.

g ¶Cõfirmet. bocl epi

ſtola ad philipenſes. cuz

dicit ſiue per veritatem
ſiue alio modo chriſtus
predicetur ĩ hoc gaudeo
7 gaudebo. Zldde ꝙ
hbec habentur in. c. i.

hb ¶ Et boc ipſe ideſt in⸗

i Et bic. ſ. achacius.
k (Rlijs. ſ. ignoratib?.

ISue virtutiſ quo ad

veritatem ſacramenti.
m ¶ Quoc generaliter. i
in omni ſacramento.
n t imaginẽl achaciũ
o ¶ Metuer. i. ſcõz opi
niðeʒ falſã. nã l veritate
ſuſcepũt ordinẽ ſed non
executionem.i.qðe.i.oꝛ

diatioeſ.i.q.vii. daiptu,ʒ

ſiſime
S
chens
nuhi
Gonite
dina
inobe
iuoen
n hoſ
aſtaſ
4,ang
Möbe
irene
Lere
in
hepet
Aen
Nnitat
tene⸗
Nac
lels,2
dg
dis,
fnna

Hüina
Npnet
lper
clbe
Gkori
ltb,,

fiat.
digi

.N

it.
cpulns

Ptiido
gni
Ctori.
gpen
ſtcli.
Nintil
labi
ſan⸗
Predi
N⸗
debe⸗
vllog
icna
Gpote

e
epeen

gelchi
.u;
iagtem.
hiſtns
gudeo
eeg
li.
ickin⸗

Maus.
ſitbe,
nod
entl.
llter.1
lo.
ee
zopt
rate
non
1, ũ

gipu;

8 A Naſtaſius.abegerũt.i.remonerũt. xxvij.diſti..verũ.iſʒ.viij.q.

iij.nõne.ubi dicitur ꝙ añ tps ſnie nõ pñit clerici recedere ab epo.ſʒ
h ñ receſſerũt ate ſnĩaʒ qꝛ inciderat in hereſim iã dãnata. vt.xxiiij.q.i.c.i.
b ¶ Coͤcilio videt᷑ & ꝙ papa tenet᷑ regrere ↄciliũ epᷣꝝ:qð verũ ẽ vbi de ſi⸗
de agit.⁊ tũc ſynodꝰ maior ẽ papa:ut.xv.di.ſicutĩ fi. c Qui coõmuni

canerat . xi.q. iii. qm.5.
vbi of ꝙ excdicatio ñ trã

ſit ĩ tertiã pſonã:ſj h̊ c!i

cauit ei ĩ maleſicio vñ po
tuit trãſire ad tettiã pſo
nã: ut eỹ ð ſẽ. ex. nuper.
d οOcculte. magis vn
de pꝛeſumit᷑ õ ipſũ.ut er
nt ec. beneſi. ut noſtrũ.e
ð offi. ðle.Oſuluit.ff. de
ritu nup.palamff. ð ad
mi.tnto.nõ exiſtimo.
e “Diuino. qꝛ dumn aſ
ſellaret emiſit iteſtina.
f Ropter. obtineãt
qꝛpᷣter foꝛmã ec⸗
cklie ↄtulit.i.q.i.er eccliã
g ¶Que circa eñ ar.
gcqd ſit ab ĩittuſis uł ui-
cioſe electiſ totũ caſſat᷑ ut
v.q.i.Oẽ.ar.S.iij.q.vij
F.tria.ĩ pᷣnci.⁊.C. de ſa
croſan. ec.l. decernimꝰ.
b Ecretales
ttIpac. xx. di
. magiſter qᷓ
rit ð exceptiõibꝰ ſacre ſcri
ptuf̃:an ſit paris aucto
ritatis cũ canonibꝰ ⁊ de
cretalibꝰ⁊.j.ſoluit ꝙ q;ᷓ
tũ ad ſacrꝗ ſcripturã ex·
ponendã pᷣualet ſactorũ
auctoritas.q;tũ autẽ ad
cauſas diffiniendas pꝛe
nalet auẽtas romanorũ
pontificũ. 8
i C Sciẽtia arg. cꝙ nul
lus põt eẽ iudex eccleſia/
ſticꝰ marie niſi peritꝰ:ut
ex ð coͤſagni.⁊ affi. ex lit
teriſĩ fi.⁊.i.q.i.vt euidẽ
ter.xi.q.iij.⁊ ſi tẽpus.xx
inij.q.iij.ſiqs papa.de
pe. di. v. cõſideret.⁊ di.
.vi.qui vult.⁊ gꝗa leges
ſcire tenet.in auten.ð iu
di.col.vi. .qꝛ vo. YNez
qꝛ ſnĩa ferenda ẽ in ſcti/
ptis.vt.ij.q.i.in pꝛimis
in fi.Itẽ qꝛ iudices per
ſe debẽt ſcribere ſenten⸗
tias ⁊ recitare.vt. C.de
aſſeſ. pᷣſides.ſed õ.C. de
iudi.certi.vbi dicitur
milites poſſunt eſſe iudi
ces qꝛ per quotichanum
vſum pñ̃t habere peninã
men ſcientia ſicut ⁊ in p
lato ita ⁊ ĩ iudice ſufficit:
vt extra de ele. cum no⸗
bis olim.
FDꝛius arg. er oꝛdi
ne feĩ aliquid pꝛeſumen/
dũ:ut.xxiij.q.iiij. diſpli
cet. ⁊.i.q.i.vt euidenter.
ſimiliter ex oꝛdine verbo
ruʒ:ut.xliiij.di.ſit rectoꝛ
⁊ extra de reſcrip.cum di
lecta.
CBDedit. G. hic vide
tur velle ꝙ alia ſit dauiſ
ligandi ⁊ ſoluendi: alia
ſcientie. ⁊ ita ꝙ ſint due
daues.ſʒ dico tm̃ vnã

Naſtaſius.ij.natione roma-
nns fuit temporibus theodo
rici regis:eodeʒ tempore multi de
rici ſe a cõmunione ipſiꝰabegerũt
eo ꝙ cõmunicaſſet ſine cõcilioꝰepi
ſcoporum uel preſoyterorũ ⁊ deri
corum cuncte eccleſie catholice dia
cono teſſallonicenſi nomĩe fotino

qui cõmunicauerat achatio: quia

uoluit occulteꝰ reuocare achatium
⁊ non potuit nutu diuino pcuſſus
eſt. Hinc etiã de maximo epᷣo
in ↄſtantinopol.ſynodo ſtatutùẽ.
Que circa idilcipliatos pᷣlatos
uel ab eis gerũt᷑:ĩ irritũ reuocãtur.
Nopter totius indiſcipliatio
nis eius doctrinam que ↄſtã-
tinopołexoꝛta ẽ:ſtatutũ eſt ne ma-
ximus fuiſſe aut eſſe iaʒ putetur epi
ſcopus:neqʒ hi qui ab eo ſunt ordi

nati qualemcunqʒ gradum clerica

tus obtineãti omnibus ſcilicet q̃ cir
ca eumꝰ uel ab eo geſta ſunt in irri-
tum reuocatis. DlI. XX
Ecretalcsvitaqʒ; eple ca
nõibꝰ cõcilioꝝ pari iure
exequãt᷑. Nuc ãt qrit᷑ de
expoſiiõibus ſacre ſeri⸗
pture an exeqnt aut ſubiciãt᷑ eis:q̃
eiz qſqz magis rone nitit᷑:eo maio
ris auctoritatis eius uerba eè uidẽ-
tur:płimi ãt tractatoꝝ ſicut plenio
ri gratia ſancti ſpũs:ita apliori ſciẽ
tia alijs pᷣcellẽtes:rõni magis ad-
heſiſſe ꝓbãtur:vñ nõnulloꝝ põti-
ſicũ ↄſtitutis auguſtini hieronvmi
atqʒ aliorũ tractatoꝝ dcã vidẽtur
eis eẽ pᷣferẽda:ſʒ alið ẽ cãis termi/
nũ ipõere:alind ſcripturas ſacras
diligẽter expõer᷑: ĩ negocijs diffini
endis nõ ſolũ ẽ neceſſaria ſciẽtiaſʒ
ẽt poteſtas:vñ xpᷣs dicturꝰ petro:
Quodcũq; ligaueris ſup terram:
erit ligatum ?⁊ in celis.ac.priusde
ditſibi claues regni celorũ.in alte⸗
ra dedit ei ſciẽtiam diſcernendi in-
ter lepram leprã:in altera dãs
ſibi poteſtatem eijciendi aliquos
ab eccleſia vel recipiendi.Cũ ergo
quelibet negocia ſinem accipiat vł

in abſolutione innocentium velin

condemnatione deliquentium:ab
ſolutio vero uel condemnatio nõ
ſcientiam tantum ſed etiam pote-
ſtatem preſidentium deſiderant:
apparet ꝙ diuinarum tractatores
ſcripturarum ?⁊ ſi ſcientia pontiſfici

bus preemineant: tamen quia di/

gnitatis eornm apicem non ſunt
adepti:in ſacrarũ ꝗdẽ ſcripturarũ
expoſitiõibus eis preponũtur ĩ caun
ſis uero diffiniẽdis ſecunduʒ poſt
eos locum merentur. Itez leo
papa.iiij.ſeribit epiſcopis britanie

XX

1 6

eſſe ·ſed dicuntur due eſſe pꝛopter duos effectus: ſz qualiter ſcienua df eẽ clauis cũ

aliquis poſſit habere ſciam ꝗ non hʒ clauem:a econtra:ſed dic ꝙ iʒ ſcia pꝛius nõ
ſuiſſet clauis anteqᷓ; haberet oꝛdinẽ :tñ poſt oꝛdinem incipit eſſe clauis.Si tñ que
ras quid proprie ſit dauis ſacerdotalis:dico ipſam poteſtatem ſacerdotalem per

quam ligat ⁊ ſoluit.

3

Alioꝝ ſcripture romanorũ põʒꝰ
tiſicũ decretis nõ ſunt preponẽde.
Elibellis cõmẽtarijs alio
ruʒꝰnõ cõuenit aliquos iudi
care ⁊ ſãctoꝝ cõciliorũ canões reli
quer̃: uel decretaliũ regulas q̃ ha

bentur apð nos ſimul cũ canonibꝰ

quibus in oibus eccleſiaſticis vti-
mur iudicijs id ẽ aploꝝ nicenorũ
ãqchiritonaꝝ neoceſariẽſiũ gãgrẽſi
uʒ ſardicẽſiũ affricanẽſiũ cartagi-
nẽſiũ:⁊ cũ illis regule pᷣſulũ rõa/
noꝝ ſilueſtri cyriciinnocẽntij ʒoſi-
miceleſtini leonis hilarij gelaſij oꝛ
miſde ⁊ gregorii.iunioris.iſti om
nino ſũt ꝑ quos iudicãt epi:⁊ ꝑ q̊ͥs
epᷣi ſimuł⁊ cł ici iudicant᷑ nã ſi tale
emerſerit nel cõtigerit ĩuſitatñ ne/
gociũ: qð minie poſſit ꝑ iſtos ſini⸗
ri:tũc illoꝝꝰ quoꝝ meminiſtis dcã
hieronymi aug.iſidori vel cetero
rũ ſilr ſactoꝝ doctorũ ſimiliũ ſcrip
pta fuerit magnanimiter ſüt retinẽ
da ac ꝓmulganda:vel ad apoſto
licã ſedẽ referat᷑ de talibꝰ. Quã ob
cauſã luculentius ⁊ magna uoce/p
nunciare non timeo.qꝛ qui illa q̃ p
diximꝰ factoruʒ patrũ ſtatuta:que
apud nos canonũ noie pᷣtitulant᷑:
ſiue ſit eps ſiue clericus fiue laicus
nõ indifferenter reciper̃ cõuicitur
nec catholicã ⁊ apoſtolicã fidẽ nec

ſancta quattuor euangelia vtiliter·

⁊ efficaciter ad effectum ſuum reti
nere vel credere ꝓbatur. Iem
Nicholaus papa dlero conſtanti-
nopolis,¶ Coꝛigendi ſunt g de
creta romanorum pontiſicum nõ
habent vel non obſeruant.
Idecreta romanoꝝ põtiſicũᷣ
nõ habetis de neglectu atq;
icuria eſtis redarguendi.ſi vo ha-
betis ⁊ non obſeruatis:de temeri-
tate eſtis corripiendiꝰ increpãdi.
CItem Innocentius papa.
CAd quos ſit recurrenduʒ cum
ſacre ſcriptur anetoritas ñ ocurrit
E gꝗbꝰ cãis nulla ſoluẽdi.li
( gãdiq; auctoritaſilibris ne.
noui teſta:⁊ quattuor euangelio
rum cuʒ totis ſcriptis aploxnon
ad diuina recurrite ſcripta greca.
Si neci illis:ad catholice eccleſie
biſtorias catholicas a doctoribus
catholicis ſcriptas manũ mittite.
ſi nec in illis:ſanctorum exemplat

perſpicaciter recordamini: quod

ſi in oĩibus his inſpectis huus que
ſtionis qualitas non lucide inueſti-
gatur:ſenioresP pꝛouĩcie ↄgregate
⁊ eos ĩterrogate.faciliꝰnanqʒ inue
nit qð a pluribꝰ ſenioribꝰqrit᷑ ve-
T ẽt ᷣpꝛomiſſor dñs ait.Si duo
ex uobis ul tres ↄuẽiũt ſuꝑ terrã ĩ

m Inter lepra.i. inter cãm et
cãm:alludit ei qð fiebat ĩ lege.
cum.n. dubitabat᷑ de aliquo.
an eẽt infectus lepꝛa ducebatur
ad ſacerdotes:a ſ̃m eorum ar/
bitrium vel recipiebatur vel de
iſciebatur:ut.xi.q.iijquõ ð pe.
di.i. hisv. moyſes
n Eliellie i ecungumm li
bellos 1 commentarios.
Alioꝛum.ſ.hiero.⁊ aug.
per quoꝝ ſcripta ñ eſt indicãdũ
omiſſis canonibus.i.di.ſi ille.
p ¶ Junionis.Ecce hic appro/
bantur dicta greg. iunioꝛis.ali
bi videntur repꝛobari. xxxij.q.
cvij.c.quod pꝛopoſuiſti.⁊ ĩ ſe.
5§. vbi dicit. G. ꝙ ſunt contra
ria euangelio.ſed illud.c. intel
ligitur ð arta ⁊ ſic bñ tenet. Jo.
q . Illoꝛum. videtur ꝙ potiꝰ
iudicandum ſit ſᷣm illum qui i
nititur auẽte canonis qᷓ; qui in
nititur auẽte hier. vel augu. qðᷣ
verum eſt niſi aug.inuetur au
ctoritate ve.vei no.te.vel etiaʒ
aliquo canone. nam licet con⸗
ciliũ apð aqſgri factũ ↄſtiiue/
rit ꝙ raptoꝛ non poſſit matri⸗
monialr iũgi cũrapta vt.xxxvi.
q.ij.placuit.tñ hiero. riũ ſtatu
it. ⁊ ei ſtatur:ut.xxxvi.qDij.tria.
r ¶Cõòuinciturſed nonne oꝛie V
talis eccleſia non recipit canöZses ia
videtur ꝙ nõ vt.rxxri. di. aliter
nunguic ergo ipſa eſt heretica: aa⸗
ſed dic quod licet iſtos non reci
piat canones non tamen contẽ
nit eos.vel dic ꝙ papa appro⸗
bat conſuetudinem ipſorum.S
di. ꝓri.ſi romanorꝗũ.
5 BG J decreta. non habetis.
per ſcam.
¶Be neglectu. nulli. n. eſt li
citum ignoꝛare canones: vt.j.
xxxviij.di.nulli.⁊.c.omnes.
u.E,Korripiendi.ar.ſimilie.x⸗
vi. di. ꝙ dicitis.
T E quibus apoſtoloxꝝ. i.
apoſtolicorũ
. Erempla ar. p erẽpla poſ-
ſe indicari: vt.xxxvij.di.q̃ ð mẽ
ſa ⁊.xxiiij.q.iij.ſi habes ar. .
.C. de ſen. nemo. ſed illud intet᷑
ligitur cum ius habetur:tunc p
exẽpla non eſt iudicandum vel-
dic ꝙ exẽplis pᷣuaricatorũ ſi eſt
utẽdũ.ſj̊ exẽplis publice pſðe ſi
ue autẽtice.ut ex ẽplis pꝛincipis
pmi ſiue aplicoꝝ:vt.xvi.q.iij.
lʒ e ð ſẽ.⁊ re.iudi.iĩ cauſis:velł
dic ꝙ exẽplis paucoꝝ ñẽ vtẽdũ

ſed pluriũ bene.
3 Seniores.i. ſapiẽtes:vt.l⸗
xxxiiij.di.porro.

Pluribus. ſic e de of. de
le. prudẽtiã. ĩ fi. i. . nam per
ampliores bomines manifeſta
veritaſreuelatur: vt. C. de fidei
com.l.penul.⁊.C.de ige. ma.
l.iijl hic patet ꝙ pꝛimo ad con
ſuetudinem loci recurritur. cuʒ
lex deſicit quam ad conſuetudi
nem romane eccleſie ſic. rij.
di. illa.et.ff.de legibus et ſena
tus conſul.de quibus: alij di⸗
cunt primo ad conſuetudinem

7 5 —
enmnèsn’

9tr „1½

npit Canoense
*

1. XXI

ro.ec. tecurrend: vt.ar.S.xi.di.c.vlti. Yo.quid autẽ ð hoc ſeruetur notaui.xij. di.porro.⁊ eſt bic ar.ꝓ ſorte facienda.vt.ff.de iudi.ſed eam ambo.⁊ ꝙ in

fuit ſacer oꝛdo adhuc er ð eta.⁊

plicit flamies: alios archiflami-

Patriarcha patrũ pᷣnceps:arcos

re: dt. vi. q. iij. ſcitote. ul

a. a multis. . nes alios prothoflamies appella .n. grece pnceps latine: inde archi ctcitur a metros quod ẽ
¶Keros. emo onait indo bat, ſimpliciter vo maioxa mino⸗ epᷣs pᷣnceps epoꝝ. Metropolita. mater a polis qd eſt eiui
gri clie tare ie voeent min rü ſacerdotũ diſcretio ĩ nouoteſta nus a menſura cinitatũ/ Eps autẽ agals em ae ins
ſtni ecclie. ſcöo ponit quãdrimẽ Mento ab ipſo xpo ſumpſit exor· vocabulũ ide dictũ ẽ ꝗy ille quieffi bggs,.
brẽ diuiſionẽ epox. tertio penit diũ:ꝗ.xij.apłos tanq; maiores ſa citur epᷣs ſuperintendat ſcilicet eau- ¶ icet. de bis ᷓ ſpe⸗
interpꝛetationes oium oꝛdinuz cerdotes.xxij. diſcipulos qᷓſ mio ram gerẽs ſubditoruzʒ. Scopin· cctãt ad totã ꝓuinciã.ſed
eccleſtaſticoꝛi. eorum officeia res ſacerdotes inſtituit: petrũ vo eni grece latine intendere dicitur. ð his d ad ſua dioc.ſpe/
ſcda incipit ibi: ordo eorum. quaſi in ſimũ ſacerdotẽ elegii:dn Ept eniʒ grece latine ſpeculatoꝛes caant ſine eoruz licentia
atibina t. qno tuit ipre oĩbe 2 p oĩbus daues regni interpꝛetant. nam ſpeculator ẽpꝛre vii et E h. licil
clectus ioſeph. celoꝝ tribuit: ⁊ a ſe petra petri no- poſitus in eccleſia iõ dict eo ꝙ ſpe rBiſponit. ergo es

i ¶ Mrimum. in clericum ſci⸗
eeeklkllicgcet led alius. ſ. Jacobꝰ fuit pꝛi
mo epiſcopus factꝰ?: vi. j. lxvi.

σ

mẽ ſibi ipoſuit:atqʒ; ꝓ eius fide ſe
ſpecialiter rogaſſe teſtatus eſt:⁊ ut
ipſe ceteros ↄfirmaret ſibi ſubiun
xit dicens. Ego ꝓ te rogani petre
vt non deficiat ſides tua:⁊ tu ali⸗
qũ ↄuerſus ↄſirma fratres tuos.
panc eãdẽ ſormã apliſecuti in ſin
gulis ciuitatibus epos ⁊ preſbyvte⸗
ros ordinauerunt.leuitas autem
ab aplis ordinatos legimus:quo

culet᷑ ⁊ ꝓſpiciat populoꝝ ifra ſe po
ſitoꝝ mores ⁊ vita. Mõtifex pn-
ceps ſacerdotuʒ eſt vel dicit eẽ q̃ſi
via ſequentiũ ipſe.n.ſũmus ſacer
dos:ipſe pontifex maximus num
cupat᷑:ipſe.n. efficit ſacerdotes at
qʒ leuitas ipſe omnes ordines ec

deſiaſticos diſponit:ipſe qð unuſ

aſqʒ facere dʒ oſtẽdit.antea aũt põ
tiſices ⁊ reges erant.nam maioruᷣ

conferi dignitates eccle⸗
ſiaſticas. vt. lxxiiij.diſ.

di.illud melius.xi.di.cõſuetudo. DOl. XXI electionibus tꝑe neceſſitatis poſſumus ᷣm foꝛtem ꝓtceaͤere qð non eſt ven on
4 Ecretis hic agit᷑ de eccleſiaſticiſ ordinibꝰ. oñdit oꝛginem ipſoꝝ vt. xxvj. q.ij.nõ exẽplo. er de elec.eccleſia veſtra. . lgin
⁊ vnde ſic appellatur poſtea oſtendit ꝙ ille qui eſt in maiori oꝛdi-⸗ k ¶Mantẽ.i.decimas ⁊ pꝛimitias ꝗ dicunt᷑ dei:ut.xij.q. ij. c. quiſquis. ſiad
O ne vel dignitate non põt iudicani a minoꝛi.⁊ ſic papa a nemine Jo. .c. qui abſtulerit. —Kr min 8
poteſt iudicari. ☛◻— Plalmiſta B patet ler
b C Et minorceech ergo moy⸗ ꝙ pſalmiſta oſnanins un
ſes elegerit ſacerdotei in ne.te.« nomie meo de omni re quacũque rũ maximus ſiuit beatus ſtephanꝰ lector ſũt clerici a.xxv. 10
dominus in no. vt. j. e. videtur petierint ſiet illis a patre meo. ſubdiaconosa acholitos ꝓceden diſtin. perlectis. a. xxrij. u⸗
Teo. Finonrvangittinen . Di. te tpe eccleſia ſibi conſtituit. ¶ De H Bees
dicit epiſcop⸗ eligit dericos i Ecretis ergo romanorum bis etiam ſcribit beatus iſidorus ĩ ¶ſcut alij derici: vt. xx vij 6 L
oſtatinopo. ciuitate vt in antẽ. d pontificum 27 ſacris canoni libro.vii.ethymo.c.xij.noia illoꝝ .q.i.ſiquis epiſcopus.⁊· ge
de menſura oꝛdindoꝛũ clerico bus ↄciliorum eccleſiaſtica znoiuʒ cauſas exponẽs ita igens. qꝓui iniſcit manus iſtos ſetn
rum. in. i. . coll. iiij. Ad hoc di negocia vt ſupra monſtratum eſt &ο Ande nomen eccleſiaſticorum excõmunicat?ꝰ ẽ: vt. xij. C
cas ꝙ eps de iure cõ c alijs ei terminantur. Mimiſtri nero ſacro gradnum ſumatur. q.iiij.ſigꝗs ⁊ extra ð ſẽ. ui
ger. vt er de bis a ſabrela i⸗ rum canonũ a decretorũ põtiſicuʒ Yeros? dericos bic appel & no dubid c an C
cöſuetudo tů ẽ ſerand. H e ſüt ſümi põtiſices ? infra pſules 7 latos credim⸗ matthias? ran c mini⸗ plalmi
ge elec. cum eccleſta. Item vide Leliqui ſacerdotes: quox inſtitutio ſorte electus eſt quẽ pᷣmũ p aplos ta. a ülla tonſura eſt ſa⸗
tur ex loco iſto moyſes ſuit eſt in veteri teſtamẽto inchoata ⁊ i legimꝰ ordinatũ. Cleros.n. gre cramẽiale ſignũ: vt. xij. r
ſacerdos cum vnrerit ſacerdo- nouo plenius ↄſumata. Sumi ete ce ſoꝛs latine nel hereditas dicitux q.i.duo.ſed ſi hoc dico⸗ inc
tes. a idem dicit inno. erra nim põtifices ? minores ſacerdo ꝓpterea ergo dicti ſunt derici 9ꝛ ð tur tunc ert. i ordinees
De malgeln obedi.ſolue.ſed tes a deo ſüũt inſtitnti ꝑp moyſen. 4 ſorte dñi ſũt vel aꝛ dñi partem ha verütamen vigetun gñf mnenſin e
bamieice : t. al. g. li. ns expᷣcepto dñi aaron in ſummũ põ bent. Beneraliter autẽ cdlerici nũcu dee erſotoe erd .
inferenda:ſz dic ꝙ olim ſacerdo Liſicem ſilios vero eius vnxit i mi pantur oẽs qui in eccleſia xpᷣi deſer enniz pꝛeſtabit: nii agit ſnp
tes bñ erat bomicidie: vt.ij. q. nores ſ⸗ acerdotes: poſtea vero da uiunt: quoꝝ gradus ⁊ noĩa ſũt hec de iſtis oꝛdinibꝰ vt.xctii. kt
.Jvij. 5. bis ita. ſed dauid pꝛimo uid cum miniſteria domꝰ dſiam- hoſtiarius:pſalmiſta:lector:exo- diſti.a ſubdiacono ſimi
muit pꝛobibitus cſtruere tepolu pliaret: ianitores ? cantores inſti- ciſta: acolitꝰ: ſubdiaconus: diaco- liter alibi: vt. lxxvij. di. il
qꝛ uir ſiguinũ erat. de aſe.di.i. tuit:porro ſalamõ quemdam mo nus preſoyter: eus. Oꝛdo uero lud ſed dic ꝙ tantũ. vij. i
ei Quareauten iucter e cdum exorchzddiiuenit: quo demo epo qdriptit i.i parriarchie. ſaltnſtarr ſrdtamen ⸗ .
ſngninis pꝛomoueri nonpit. hes adiuratiex obſeſſis coꝛpoꝛibꝰ archiepis metropolitis atq; epiſ unt. Jo ſed cente ornnes ia
notaui in qſtionibꝰ. in illa de pellebãatur buic officio macipati ex copis. Patriarcha greca lingua cſerunt cum ſolenitate
q ſic incipit. aligs er officio ſſo oꝛciſte vocati ſũt. De quibꝰ dũs iĩ ſumꝰpatx ĩterpᷣtat:q: pmũ.i.poſt hodie pꝛeter pſalmiſtatũ ne⸗
boĩem iterſccit. de hoc dii.li. euãgelio:ſi ego in beelzebub eijcio apkicũ tz locum: iõ qꝛ ſümo bo- quiaa ſolo ſacerdote cõ⸗ i
dilſ. h totuů. SZmonia: filij veſtri ſciliz exorciſte i nore fungitur: tali noie cẽſetur. ſiẽ fertur: ut.rriij. diſ.pfal-
e Srennawer hee dlunn quo eijciunt: hec oĩa in nouo rcſa⸗ romanus: anthiocen: alexandri mileel en g cpi⸗ eer ee
mnrlmates cpatriarcbe.tcir. dii. Meto cccla imitatabziantoresin n Archieps greco iter ptatur uOo (cρυα.υρ τοad: vt. xciii.
cc. i. os quos oſtiarios appellamus: ꝓ cabulo qð ſit ſimꝰepᷣoꝝ.i. pmas: cqhſti. diacones. nn⸗
A Errxij. diſcipulos. Z. . e. di cantorib? lectores ⁊ cãtores ĩſtitu tʒ.n.vicẽ apkicã ⁊ preſidet täã me/ n In patriarchiſ. quo ſen
ſti. in nouo. bi dicitur . diſci· it: exorciſtas aũt noĩe atiquo offi tropolitanis qᷓ; cereris epis. e nomine compꝛehendit ge
puli dñi idẽ apoſtoli elegerunt cio ꝑpmanẽte recepit: ꝓ filijs uero tropolitani añta mẽſura ciuitatũ pincipales Hattiarchas
GerMostn aaron oẽs infra ſũmũ põtificẽ ſa⸗ uocant᷑. Singulis. n. ꝓuicijs pemi narmcndnat .
eius miniſter facit qꝛ g p alium cerdotium adminiſtrantes ſunt net quoꝝ auctoritati 7 doctrine ce nan Pierololpmitanuz fna
facit p ſe ipſũ facere videtur. de ↄſecrani. Inter eos qdaʒ diſeretio teri ſacerdotes ſubiecti ſüt: ſine a antiochenum. n
ſen. er mulieres. ſeruata eſt vt alij appellẽet ſumpkr bus nihil religs agere licet ebis. o Archiepilcopis id ? o
e ¶Oꝛdinatos. vt. xciij. diſti. ſacerdotes: alij archipꝛeſbyteri: ſollicitudo.n. tocius ꝓuincie archi pꝛimatibus. quo nomi⸗ le
dis noſter. 2. c. diaconi alij coepi: alij epi: alij archiepi ſen epis cõmiſſa ẽ. Oẽs aũt ſuꝑius de ne coprebendit alios pa iin
W Seconsnor metropolite: alij pꝛiates: alij p ſignati ordines vno eodẽqʒ voca Ktiatetee Niin Ements 1
alig fuerüt ſubclacom: vt. rrv. triarche:alij ſũmi põtiſices. HNoꝝ bulo epi noĩant᷑:ſed iõ pᷣuato noie Rratenlen üilt encen. 4
diſ. eps. qr ille eſt cañ aplox:ſʒ diſcretio a gẽtilibus maxie itrodu qda vtunt pꝑp diſtinctionem pote p & A menſura. quia- a
dic ꝙ ſpdiacõatꝰ tũc fuit: no ctaẽ᷑:qui ſuos flamines alios ſim ſtatũ quã ſingulariter acceperunt. vej. xi. debet ſub ſe habe

Nno⸗
mi5
ſlni
ſtſa⸗
lei.

ſnas

fata
lil
agſe
ſmi
dil

n

n.fr.
nnes
iane
ſatüä
lech⸗
Paal⸗

cli.

do
ndit
chas
kanti⸗
andri
lann

ide
mi⸗
s
ates

an⸗

nige
habe
t.
d?
cui
lla⸗
a

ſe⸗
1ſed
ſpe⸗
ntis
Ns
ele⸗
ii.

ꝓꝓyper bec nerba tu es pe

10

epᷣoꝛũ.ar.cõtra.xciii.di.
legimꝰ. ubi dicitur ꝙ tã
tũ ad epᷣm ſpectat conſir
matio.ſed hoc refert ad
diuerſas cõſuetudines:
ut extra de elec.cũ ĩ cũctis
7.c.cũ eccleſia uultera/
na ego credo ꝙ de iure
cõi tm̃ electio dignitatuʒ
ſpectet ad capitulũ cum
epᷣo.nt extra de bis q̃ ſi.
a pꝛela.ſine cõ.ca.ea no
ſcitur.⁊.c.quanto.
a ¶ Erx greco. I. dos qð ẽ
datio.
h Virga.qua arcebant
aues a carnibus ſacriſi-
cioꝛum.
cCNudisar.qꝙ nõ ĩce⸗
dit nudus qui filum fert
in capite.
d C Oignitatẽvt.lxxxiiii
diſt. poꝛꝛo.
eEt non etatis tãtum
ſupple qꝛ alibi dicitur ꝙ
eſt nomen etatis ut.xciii.
Di. legimus.
E. Predicant id eſt le⸗
gunt recitqdo:nõ aũt pᷣ/
dicando:quia illud eſt of
ſicium ſacerdotũ.xvi.q.
i.adiicimus.
g Miſerabiliter nõ p
pꝛauã uocẽ ſed potius ꝑ
