ſeueritativt maioribꝰ ſanadis ma

lis caritas ſincera ſubuẽiat. ¶ Itẽ
er epla clexi rõani miſſa pape cypᷣa

no'. C Keparanois biͦſicin ſ ni’n
poſt penitẽtiam poteſt concedi.

Bſit a romana ecclia vigorẽ
ſuũ taʒ ꝓhana facilitate dimit
tere ⁊ neruos ſeueritatis euerſa fi/
dei maieſtate diſſoluer̃: ut cum ad

huc ñ tm iaceat ĩ peccatis :ſʒ etiã ca

dãt euerſoꝝ fratrũ ruine ꝓperataꝰ
nimis remedia cõmunicationũ vti
qʒ nõ ꝓfutura preſtent᷑:ubi eni po-
terit penitẽtie medicina ꝓcedere:ſi

etiaʒ ipſe medicus ĩtercepta penitẽ
tia idulget piculis: hoc eſt non cura

re: ſʒ ſi ver dicere volumꝰ occide
reẽ. ¶ Item cypꝛianus de lapſis.

CUmpenitẽtib⸗ nenia cediñ poͤt
mau:-vt. N as pꝛepoſtera feſtinatione te
alud.qñũq; tñ rigor ẽ id

merariꝰremiſſionẽ peccatoꝝ

L.
cunctis putat ſe dare poſſe aut au-
det domini precepta reſcindere:ũ
tantum nihil/ ꝓdeſt ſed obeſt lapſis.
prouocaſſe enim iram dei eſt nõ ſer
uaſſe ſententiam':nec miſericordiã
pijſſimi dñi deprecari:ſed contem
pto domino de ſua facilitate pꝛeſu
mere.⁊ infra. mandant eni aliqua
martyres ſieri:ſed ſi iuſta: ſi licita:
ſinon contra ipſum dominum ac
dei ſacerdotes ſunt:facienda ſunt.
Si obtemperatis facilis ⁊ prona
ↄfeſſio:ſi penitẽtis fuerit religioſa
moderatio:mandãt martyres ali-
qua ſieri:ſed ſi ſcripta non ſunt in le
ge domini que mandani:aut eſt vt
ſciamus illos adeo impetraſſe que
poſtulant:a tunc facere quod man-/
dãt.neqʒ eni ſtati videri poteſt diui
na maieſtate conceſſum: qõ fnerat
humana pollicicatione pꝛomiſſuʒ.
Nam moyſes pro peccatis popnu-
li petijt: nec tamẽ peccanuibꝰ veniã
a deo eum petijſſet accepit. C Itẽ
iſido.ad maſſanũ epiſcopum.
¶Qui ſunt reparãdi poſtlapſuʒ
nei quando. HMMM
Omino ſãcto meritiſqʒ ſan
O cto fratri maſſano epᷣo:iſido
rus epiſcopus ſalutez;. quod in epi
ſtolis venerabilis fraternitas tnai-
notuit: videlicet ꝙ ĩ caõne anquiri

tano ca.xix legitur poſt lapſum coꝛ

poꝛalem reſtaurandum honoꝛis

gradum poſt penitentiam: alibꝛle
git᷑ poſt hmõi delicinʒ nequaq; re

parandum antiquiordinis meritũ.
hec diuerſitas hoc modo ſoluitur.
illos eniz ad priſtinos gradus redi
re canones precipiunt:quos penitẽ
tie preceſſit ſatiſfactio vł condigna
peccatorum confeſſio:at contra bi
qui neqʒ a vitio coꝛruptionis emẽ-⸗
dãtur:atqʒ boc ipſum carnale deli
ctum quod admittunt vendicareꝰ
quadam ſuperſtitioſa temeritate

nituntur:nec gradum vtiqʒ hono

ris nec gratiam recipiunt commu/
nionis.ergo ita eſt determinãda ſẽ
tentia:ut neceſſe ſit illos reſtaurari
in loco honoris qui per penitentiã
reconciliationem recepiſſe merent
ſtatiz diuine pietatis.hi eniz nõ im-
merito conſequuntur adepte digni
tatis ſtatuʒ:qui per emẽdationẽ pe
nitentie recepiſſe noſcuntur reme-⸗

dinʒz vite. Id auteʒ ne forte magis

fit ãäbiguũ diuĩe auctoritatis ſẽtẽtia

ↄfirmet᷑:eʒechiel quidẽ ꝓpheta ſub

typo pᷣuaricatricis hieruſalẽ oſten
dit pꝰpenitẽtie ſatiſfactõeʒ pᷣſtinũ re
ſtaurari poſſe honorẽ:ↄfũdere iꝗt

o iuda ⁊ poꝛta ignominiã tuaʒ.æ pꝰ

paululũ:⁊ tu iquit ⁊ filie tue reuerti

mini ad antiquitatẽ tuã.qð dixit cõ

fundere oſtẽdit poſt opꝰpeccati ðbe

re quẽqua erubeſcere:⁊a poſt ↄfeſſio

nẽ ꝓ admiſſis ſceleribus verecũdã
frontẽ humo pꝛoſtratã demerger᷑:
ꝓ eo qð dignuʒ confuſione ppetra
uerit opꝰ:deide pcepitvt poſt igno

4 3

qð ſubtilitas iuris: vt extra de
reſti.ſpo.i lris.⁊ er de no.ope.

nun. intellexrimus diſpenſano

eſt idem qð iuris relaxatio:⁊ ea
non eſt vtendum niſi ſit neceſſi
tas vl vtilitas:vt.i.q.vij.tali.
Jus auteʒ media ſtrata incedit
inter rigoꝛem ⁊ diſpenſationeʒ
.ff. de iu.om.iu.qui iuriſditioõi
⁊.xxiiij.q.ij.legatur.
n ¶ Maioꝛibus. ſic diſtin.iiij.
deniq;ʒ. .
o ¶CQleri romani. vel coꝛnelij
pape.
p Cypriano.in cronicis non

inuenitur ꝙ aliquis papa di/ Ceveg ſwſ⸗
ctus fuerit cypꝛianus:tamen =
fuit papa habes.j.e.de eo tm̃. meſſa Cipeme Pfar

ſed toꝛte hic et ibi eſt mendoſa

littera.
q. MBat fidei.i.diſcipline.
r FJaceant in pctis.
8 Sec etiâ cadant: vlterins.
t ¶. NRinne. i. euerſi irruentes
fratres.
n ¶ Properata.quia que com
mittuntur in deum remitti nõ
poſſunt ſine penuentia:⁊ quia
facilitas venie incentiuuz tribu
it delinquendi. vt.ſ. xxii.q.ð iiij.
ſi is qui.⁊.c.eſt iniuſta.
x¶Intercepta. i. dimuſſa.
vyꝓ Iquis.remiſſionem.que

enim in nos delinquunt᷑

poſſumus remutere ſine penitẽ
tia ſed non que in deum:vt.xx/
iiij.q.iiij.ſi is quũ.
3 .Sententiam, qui ergo non

ſeruat ſnĩam iudicis offendit in

dicem:⁊ iniuriam ſacit iudici ꝗ
fruſtratoꝛie appellat ab ipſo.C.
quando pꝛono. non eſt nece.l.
vlti.in fine/ ⁊ hec poteſt eſſe cau
ſa quare iudex debeat eſſe ſuſpe
cius ei qui appellauit ab ipſo.
vt e de ap.ad hec.
Martęres.i.chriſti ſacer/
dotes.

2◻

tſciamus.per ſigna erte/

riora conſiderata in penitenti⸗

bus.

xCQideri. arg. non ſtatis

tenetur quis credere etiam bo⸗
no viro vt. ix. diſtin.ego ſolus.
ſi. ff. q; cum falſo tu.l.ijiimmo
imputatur alicui ꝙ nimis ẽ cre
dulus.xi.qðe.iij. non ſolum.
lxxxvi.di.ſi quid vero.ff.ð eo p
quem fac.l.i..i.non ob.xxiiij.

qðe.i.quid culpatur:vbi in du

bio obednur:quia ibi loquitur
dum prelatus precipit:qð ẽ du
bium. hic de martyribus qui ñ
erant Hierrr vener mix.
16 mio ſãcto i ephs maſ⸗

ſanꝰ rogat iſidorum vt

ſolutioneʒ canonum griorũ cir
ca reſtitutionẽ lapſoꝝ ei reſcri/
beret.
b ¶Uendicare.i.defendere.⸗
ſic etiã ecõtra ponitur.
cSuperſtitioſa.S.viij.diſti.
quo iure.

d ¶Meceſſe. ex hoc vbo neceſſe

er illo vbo pᷣcipiũt qð.S.ponit
patet diſpenſationẽ qñqʒ eẽ ðbi
tã:vt.S.e.vt ↄſtitueret᷑.⁊ ſic pʒ
ꝙ eps peccat ſi ñ diſpẽſat vbi
patet ratio diſpẽſãdi:vt.xxxiuj.
di.fraternitatis.ar.ij.q.v.qᷓto
tñ cũ ſupior̃ agit᷑ off cio iudicis:
vt ſiat diſpẽſatio: vt ex de iure/

iij

onn rr0

Partha Aeand 244)

pa.nullꝰ. lz non poſſit peti iuf
actionis.ſicut poteſt dici de ele/
molyna pauperi debita.
a .Antiquitatez.i. moꝛes an
tiquos. Eldde ꝙ ita legitur
oꝛiginaliter eʒechielis. ca.xvi.

b XEltqʒ ignominiamex hoc

verbo ex ulo verbo depontuʒ
eſt ar. ꝙ eps poteſt depoſitum
infameʒz reſtituere: quia igno

In ſn ni ff. de his qninfa. l. ij. F. igno

minie. a ſic patet ꝙ poteſt tolle
re infamiam. qð concedo vbi/

cunqʒ poteſt diſpenſare. vt diri

ij.q.iij.S.hinc colligitur.
c ꝙ epoſitionem.i. ſuſpen/
loõnem. ſic. xlvi. di. clericus.
d ꝙ— Diſcoꝛs nonne illa ſnia ẽ
potius ſequenda que maioꝛem
continet pietatẽ:vt.ix.di.ſana.
licet enim canon apoſtolorum
potior ſit quia antiquioꝛ ſit ta/
lis canonibus:tamen pꝛeiudi/
catur ei per poſteriores: vt.ltxx

ij.di. preſ byter.ideʒ patet in ca

none JYo.vt.xxvi.di.deinde.⁊
c.acutius item quandoq; pꝛeiu
dicat ille canon qui non eſt po

cioꝛ: vt.xxv.q.i.contra ſtatuta.

qð & dicitur hic intellige enʒ am

be conſtitutiones ſunt particu/
lares a locales:a de illis loquit

c.xix.di.in canonicislſed ſi am
be ſunt generales ſemper poſte
rioꝛ preiudicat.vt.extra ð cog.
ſpi. c.i.ff.de legi.non eſt nonũ.

ſed qualiter prefertur vnus ca⸗

non alteri cum omnes ſunt pꝛo
mulgati inſtinctu ſpirtus ſacti.
xvi.q.iij.nemo? Rñ.ꝙ duo ca
nones poſſũt eſſe contrarij ⁊ ta
mẽ vterqʒ eſt iuſte inſtitutus qð

n. vmis ſtatuit 1 iuſte: alter cõ

trarium poteſt ſtatuere 1 iuſte.
lxiij.di. S. verum.

e Cuiꝰ atiquioꝛ.ſi ambo ſut

cqᷣlis pietatis.xix.d.ĩ canõicis.
¶Quicunqʒ igitur ꝛc.
g N quis diaconus.prima
pars.c.facit contra ſolu⸗

tionẽ gratiãi.idẽ facit ꝓ esin ſe

cũda pte que ĩcipit ibi ꝙ ſi eos.

b. ¶ Ecce. vſqʒ ad hunc locum

ſunt verba niceni concilij.
i AKKarvil. videt᷑ ꝙ hoc ſit
atutum niceni concilij cui tot
interfuerunt vt.xv.di.canões.
licet damaſus papa de. ccc. tm̃
loq̃tur.x.q.i.hãc ↄſuetudinẽ.ſj
miĩoꝛ nũerꝰnõ excludit maioꝛẽ.
k Beprehenſi. aliquo ſequẽ
tinm modoarum. vſ ergo ꝙ ſo/
la depꝛehenſio ſufficit:vi hic.⁊
lxxxi.di.pꝛeſbyter.⁊ habes.j.e.
de his.ſed nõ eſt ita niſi ſint cõ
uicti vel confeſſi:vt ſequitur.j.
ij.q.i.nos in quenqᷓ;.⁊.xij.q.i.
non dicatis. vel intellige depꝛe
henſi ita ꝙ factum ſit notoꝛiuʒ
erx facti euidẽtia: vt e de coha.
cle.⁊ mu.tualtales enim qui in
maleſicio publice deprehendun
tur ſine iudicio dãnaãt᷑: vt.C.ð
defen. ci. l. defenſores lex. vij. ẽ.
lI ¶mon poſſunt.de iure.
m PDietate. ironice loquit᷑.
n In ſancto.S.e.miroꝛ.

o ρKRemedia ideſt peas. cõtra

illos qui non ſeruant ſtatuta.
Aut oĩbꝰ ar. ꝙ gyni facto
adicit oĩbꝰ dicit. ſic.S.iuj.

miniaʒ deiectionem ſui nominis
ſiue dignitatis reuertatur ad ſuam

antiquitatẽ: ergo dũ qſqʒ poſt opꝰ

cõfeſſionis ſue cõfundat᷑ atqʒ igno
nimiamꝰ portãs depoſitioneʒ ſuã
cum humiluate luget:reuocari ſᷣm
prophetam ad poreʒ ſtatũ poterit.
Item ioannes euangeliſta: angelo
epheſi eccleſie iter cetera qdaʒ ſimi
lia ſcribit. Memor eſto vñ cecide-
ris ⁊ age penitẽtiã ⁊ prima opera
fac:alioquin veniaʒ tibi ⁊ mouebo
candelabꝛũ tuũ de loco eius:ecce ĩ-
quantum valni concilii anquiritani
antiquam plane ⁊ plenaʒ auctorita

tem ſacris teſtimõijs explanaui: o-⸗

ſtendẽs eum poſſe reſtanrari in ꝓ
pꝛio gradu:qui per penitẽtie ſatiſſa
ctionem nonern pora delicta defle

re:qui vero negligit nec luget que

geſſit ⁊ lugẽda ſine vllo pudore re
ligionis:vł timoꝛe diuini indicij cõ
mittit:eũ nullo mõ poſſe ad pᷣſtinũ
graduʒ reſtaurari cognoſcas.In ſi
ne autẽ huius epiſtole hoc adijcien
duʒ putaui:vt quotienſcunqʒ i ge⸗
ſtis conciliorũ diſcoꝛs ſententia in
nenitur illius concilij ſententia ma-
gis teneatur:cuius ãtiquior poti-
or extat auctoritas. ¶Quicunq3
igitur ꝓ criminibꝰ ſuis digne deo
penitentiam obtulerit: auctoritate
gregorij ⁊ aug. hiero.a iſidori gra
duʒ priſtine dignitatis reciper̃ poſ

ſunt: qui autẽ non odio criminis ſʒ

timore vtilitatis uel ambitione di
gnitatis honoris falſas deo pẽitẽti
as offerunt:in priſtini honoris gra
dum reparari minime poterunt.
Seg obijcitur illð bormiſde pa

pẽ qui ſcribit omnibus epiſcopis ꝑ

vniuerſas prouincias.
Diaconns ant pſbyter in adul-
terio geprebeñ roßean vr ſüt.
quis diaconus? aut preſby⸗
ter pꝰ accepiaʒ benedictioneʒ

ſeuiticã cũ vrore ſua incontinens ĩ-

ueniatur ab officio ſuo abijciatur.
Eccevꝰmanifeſte conſtat qꝛ ſᷣm ti
tulos antiquorum patrum ſancto
ſpiritn ſuggerente ↄſcriptos:⁊ ſᷣm
ſentẽtias:cccx viil.eporuʒ quas gal
licani canones cõtinere vident᷑: de
rici ĩ adulterio deprehẽſi aut ipi cõ
feſſi aut ab alis cõnicti ad honoꝛeʒ
redire non poſſunu: ſed quia foꝛte
nõ ðſunt quibus ꝓ nimia pietateꝰ
ſupꝑ ſcripta ſanctoꝝ patrũ ſeueritas
mime placeat:ſciant ſe.cccxviii.epi
ſcopoxꝝ:qui ⁊ reliquos ſtatnerũt ca
nones ſententias reprehendere nel
dãnare:ſed quia forte maiorẽ i il-
lis pietas qᷓ; in ſupraſcriptis.cccx-
viij. epiſcopis maior ẽ in illis miſe
ricordia qᷓ; i ſãcto ioãne papa:ma
ior charitas qᷓ; i reliquis ſanctis ſa
cerdotibus qui hoc exemplo reme-
diaꝰeccleſiarũ ſuis diffinitionibꝰ de
liberauerunt:⁊ ideo aut prona vo
lũtate preceptis illoꝝ ↄſentiãt: aut
omnibusꝰulis contrarios ⁊ inimi/

cos ſe eſſe cognoſcãt.que eſt illa in

ſticie inimica bonitas:palpare cri-
minoſos ⁊ vulnera eoꝝ vſq; in diẽ
indicij icurata ſeruar̃᷑. Quod ſieos
duriſſimã penitentiã per plurimos
ãanos videremꝰagere tunc nos ⁊ ſa
luti eorum poſſemus conſulere: ⁊⸗
ſtatuta canonum deberemus tẽpe
rare.cum vero in aliquibus nec cõ
punctio humilitatis nec iſtãtia oꝛã
di appareat nec beatuz dauid imitẽ
tur qui dicii. Lauabo ꝑ ſingu.noc.
lec.me.lac.me.ſtra.me.rigabo.⁊ il
lud. Cinerẽ tãqᷓ; pa.mã.⁊ po.me.
cũ fle.mi.nec eos ieiunijs vel lectio

nibus vacare videamꝰ poſſumus

cognoſcere ſi ad priſtinos gradus

uel honores redirẽt cũ quãta negli

gẽtia ⁊ cũ quato torpore ⁊ anime

ſue iimica ſecuritate ꝑmanerẽt:cre

dentes ꝙ ſic eis nõ acta pẽitẽtia di
gna dimiſerit deus: quomodo ſa

cerdotes idulſiſſe videntur:uere di

co quia ipᷣi quibus cum ꝑiculoſa ⁊=
falſa miſericordia idulgere vide-

mur: cuʒ ante tribunal xpᷣi ꝓ tãtis

„
.

peccatis dãnãdis aduenerii: ↄtra
nos cauſaʒ dicturi ſunt dicẽtes: q;
Dnʒ aut duraʒ aſperitatem lingue
eoruʒ expauimus:aut falſa blandi
mẽta ⁊ ꝑiculoſas adulationes ipſo
rum libenter accepimus:in eiſdem
permanere peccatis eis inntiliter i-
dulgemus::aut ipſa peccata auge-/

re permittimus:nõ recordantes il

lud quod invete.teſta ſcriptum eſt:

quia vno peccante ↄtra omnes ira

dei deſenit. ¶ Itez bieronymus.

C¶ Bifflcile eſt poſt lapſum ad pri

mnum gradum redxire.
icunqʒ dignitatem dinini
(eeradus non cnſtodinnt:cõtẽ
tiſtant animaʒ ſalnare.reuerti.n.in
priſtinum graduʒ poſtlapſuʒ diffi
cile' eſt. ¶Niem baſilins.
Lapſus poſt penitentiã altari
i ſub gradu ceciderit poſt
enitentiaʒ contentns fiat ba
ptizare:communionem ĩſirmis da
re: ⁊ altario tanitũmodo miniſtra
reꝰ. ¶ Itez ex conci. anchiritano.
¶ De ſacerdotibus diaconibꝰ uel
laicis Aan dens huriſicãt.
eſbvteros qui immolaue⸗
runt?a poſtea iterum certamẽ
inieruntꝰ: ⁊ ſi ex fide lucrati ſunt: ⁊
non ex compacto ad oſtentationeʒ
vt offerrẽt ipſi fecerunt:hos placu
it honorem/quideʒ ſedis ꝓprie re
tinere:offerreꝰ auteʒ illis ⁊ ſermo⸗
nem ad populum facere aut aliqui
bus ſacerdotalibus officijs fungiꝰ
non liceat. diaconi ſimiliter qui im
molauerunt:poſtea vero iterũ relu

ctati ſunt: alias quidem honorem

habere oportet:ceſſare aũt debent
ab oĩ ſacro miniſterio:ita ut nec pa
nem nec caliceʒ offerãt:nec euange
liũ ꝓnunciẽt niſi forte aliqui epiſco

poꝛũ cõſcij laboris eoꝝ ⁊ bumilita

di. vniqʒ.ð pe.di.v.fra
tres.⁊ extra ð re.iu.ðfle
at.ð con.di.ij.cõpimꝰ.
qEt inimicos.nota

ꝙ eo ipſo ꝙ aliquis nõö

obedit pꝛelato eius c ini
micus:vt.xxiij.q.i.quo
niam vetus. S. e. ſi quis
oſtere.
Fr¶Valpare.i.adulari

8Beberemus nota

diſpenſationem eſſe de⸗

bitaz. vt. S. e. vt coͤſtuue
ret᷑.⁊.xi.q.iij.plernnqʒ.
dde ꝙ ullð qð de da
uit ꝓpheta ſegt legit᷑ in
pſalterio.pſal.vi.⁊.ci.
t¶ Digna. qð nullifa/
u ¶ Dimiſerit. non eni
tam cito dimittit deus ſi

cut ſacerdos abſoluit.õ

x¶Bicturi nũquid uo

cęe tũc loquent᷑.cũ apoſto

lꝰ dicat ꝙ tũc ligue ceſſa
bũt. Adde ꝙ ſic legi

tur ĩ pma ad coꝛi. c.xiij.
lʒz ꝓpheta cotrariũ dicat
exultatiðes dei ĩ guture
eoꝝ. ꝗ Adde ꝙ ſic ba-⸗

betur ĩ pſalterio pſal.c.
xlix.ſʒ ꝗqcꝗd ſit tũc nullꝰ

accuſabit aliũ ſʒ ſola con
ſciẽtia accuſabit quẽlibʒ.

ix.qłiij.alioꝛum.

y¶Indulgemus. ideſt

indulſimus.
3 ¶Permittimus ideſt
permiſimus. D
7 .OQ: vno. ſ. achoꝛ.
viij.q.i.audacter.j.ieq.
liij. F. itẽ peccato achoꝛ.
ioanes. anane ſic
oꝛigialite
ca.vi.

2 Aicunqʒ. diuint.
Bauat⸗

Bifficlle. tale diffici
le habes. xlvij.di.quãtũ
libʒ.als poit ꝓ nõ.ij.q.

vi. 5. biduũ.v.ſi aduer⸗/
eQi ſub gradui.·
iz none iſtð laico
cedit᷑: vt.i.q.i.qð qdã.
ſz dic iſte poͤt ſoleniter
baptiʒar qð laicꝰ ñ pot:

vt.lxxxi.di.diaconꝰ.iteʒ

obijcit ſi iſte pt baptiʒa
re:g ⁊ ſacriſcaĩ:vt dicit
bie.i.q.i.ſiẽ xpᷣs.ſjj ibi lo
gtur de adbuc tolerato.
b ¶ Miniſtrar̃.ſjñ cele
bꝛaf. vl dic ꝙ pot fmãe
re ĩ officio ſacerdotali: ſʒ
nõ põt eẽ epᷣs.

c eſbyteros ꝗ im

olauerũt.coacti
cðditionaliter.
d ¶ Inierũt. i. ſupbie cã.

e EE non ex compaco
.i.ſigmẽto. —
¶ Donorẽ.ſ. bñficinʒ.

Offerre. i. officium
6 Kangr. .
b ngi. hic diſpenſa
tur ĩ beneficio:ſed nõ ĩof
ficio:vt er de cle.pu.he/
reticus.⁊.ſ.e.ſtudeat.
i (Nec calicem. ante cð
ſectioneʒ qꝛ poſt cõfectis

legitur ioſue

————

—.

E-—

— —n – – —— — — — —.

nf
ude
binn.
Pota
ne
Ge
ſiis

blai
not
ede,
ie
hnngz
ödei
egkin
l lt.
ulig
Mur.
Monent
dersg
ſlnit5
nite.
nid no
apoſo
Ueceſts
ſkei
ſeen.
füdin
igon
Pſeba,
opale.
ſienlo
ſſkon
tgnät.
n.
us icce

nusit

.ahor.
nſig.
dachor.
llegſe
tur r

Pcuin.
aſti.
eoſf
iriti
dſſ
ſaducr⸗
ſ
nndni
ſ bio⸗
goac.
ſcenter
ſer
Mad i,
etupte
ett
bi⸗
olcao,
hihe
potfmäe
tuke

rtosgin
gütconen

ſ.
iſinbrii
ttonpnc⸗

ffimz
4 Oftcuum

ihoſt
aefub⸗
ſan.
nnante 6

Neciu⸗

nem non eſt eis licitum
offerre:⁊ ſic nõ eſt cõtra
ii. di. peruenit.
8 VPenes. h patet ꝙ

epᷣs diſpẽſat in hereſi

cñ ſciſmatico:vt.S.ec.vt
cðſtitueret᷑.nõ tñ cñũ ex
cõicato miniſtrãte.xj.q.
iij.ſi quis epᷣs.
b ¶. Per neceſſitatẽ. fa
moni fame iᷓ veſci ido/
laticis.xxxij.q.iiij. ſicut
ſanctius.⁊.j.xxxij.q.v.
ita ne. vel vocat hic ne

ceſſitatem coactionem.

c . Pꝛopter cautelaʒ.
qñqʒ; eniʒ ad cautelã im
ponit᷑ alicui penitentia:
a7
tuũt᷑ ad cõmunionẽ nõ
ad officiũ.vel dabit᷑ ſu/
ſtẽtatio eis. xvj.q.vj.de

e Sed illõ boꝛmiſde.

Si:ſi quis diaconus.

ſ ¶ Auüt hie.S.e.qcũq;.

ſub gradu.
b Acerdotes.mani
feſtus.ꝑ euidẽtiaʒ
i C nõ pñ̃t.ſine diſpen
ſatione:ſed ſi eſt occultũ
poteſt ſine diſpenſatiõe
poſt penitentiam.
6 E his qui depᷣbẽ
ſi ⁊ ↄuicti:vt.xv.
q.vl.c.vl.⁊ er de iudi.
cũ nõ ab hoĩe.⁊ aduoca
bit teſtes ꝑ quos ꝓbabit
ipſuʒ in crimine depᷣhen

ſum ⁊ detineat eũ p.xx.

boꝛas.ſl.ð adul.capite.
ISeruato.ſᷣm quoſ-
daʒ iure cõi ⁊ ꝓmouet᷑ ⁊

manet ĩ oꝛdine ſuſcepto

occultus peccatoꝛ poſt
penitentiam.vt ẽt ſentit

gratanus. S. e. 5. ſed il

lud nin in ſimonia vbi
quis oꝛdinẽ emit ꝗ quã
tum ad ſe ⁊ ad alios eſt
ſuſpẽſus:vt.xxxij.di..
vex.⁊ e ð ſi.tãta. lʒ ſit
ar. ʒ e de ſi. ex tue. ſed
ibi nõ dicitur ꝙ diſpen
ſabat᷑ cũ eo.ſed drĩ ꝙ ꝓ
hiberi nõ pot cuʒ nõ ſit
occultuʒ:ſed obijcit᷑ iſtis
qð dicit in fi. de ſye ve⸗
nie qᷓtuʒ ad peccatuʒ.h.
vero dicit ꝙ in occulto
peccato nõ pot diſpenſa

We

rni:qꝛ de illo nõ põt quis

accuſari v pumiri: qꝛ oc

culta peccata nõhñt vi

dictã: vt.xxxij.q.v.xpia

na.ad hoc ergo ꝙ occul
tns peccatoꝛ poſſit pꝛo/
moueri:cſiebit᷑ epᷣo cri
men ſuum:⁊ nõ eo ſoli:

Cõmodari.qꝛ reſti

Ebis vero viſum eſt nobis

tis ⁊ manſuetudinis voluerint eis

ampliꝰtribuere vładhiber᷑.penesꝰ

ipos ergo de eis erit poteſtas.Qui
aũt fugiẽtes cõprehẽſi ſũt vła do⸗
meſticis traditi: vłademptis facul
tatibus ſuſtinuere tormenta:aut in
cuſtodia retruſ ꝓclamarũt ſe xpᷣia
nos eſſe:⁊ eo vſqʒ aſtricti ſũt ut ma
nus eoꝝ cõprehendentes violẽter
attraberẽt:⁊ funeſtis ſacriſicijs ad-
mouerẽt:ut aliquid polluti cibi per
neceſſitatem ſumere cogerentur in
omni deiectiõe ⁊ habitu ⁊ bumilita
te vite ſidem conſitentes. hos ve⸗
ro velut extra delictũ conſtitutos a
cõmuniõis gratia non probiberi
decernimus. Si vero prohibiti ſůt

ab aliquibꝰ pꝛoter cautelaʒ amplio

rem vel propter quorũdam igno-
rantiam: ſtatim recipiantur. Hoc
autem ſimiliter ? de clericis 2 de la
icis obſeruare conueniat. Derqui
ſitum eſt autem ⁊ illud ſi poſſunt eti
am laici qui in has neceſſitatis an-
guſtias inciderunt:ad clericatus oꝛ
dinem ꝓmoueri. Dlacuit ergo 7
bos tanqᷓ; qui nihil pecauerint: ſi
precedens eos vita probauerit: ad
boc officium prouehi. De his autẽ
qui negauerunt ꝓpter neceſſitateʒ

aut propter ablationem facultatuʒ

aut pp periculũ uel aligd huiuſmo
di qð factuʒ eſt ſub tyrãnide licinij:
placuit ſancte ſynodo:q;uis buma
nitate probentur indigni:tamẽ eis
beniuolentiaʒ cõomodarp. ¶ Sed
illud hormiſde pape deſidioſos
negligentes non vere penitentes
fparari prohibet. Ilud autemhie
ro.fatetur hoc eſſe difficile non im
poſſibile. Baſilius autem circa de
liquentes rigorem iuſlicie ſeruãdũ
oſtendit:quẽ circa penitentes alij re
laxanduʒ miſericorditer affirmãt.
PDoſſunt ⁊ aliter diſtingui premiſ
ſe auectoritates ſᷣm iuſticie rigoreʒ:
quorum crimina manifeſta funt an
te uel poſt ordinationem a ſacris
ordinibus deijciendi ſunt: quornuʒ
auteʒ peccata occulta ſunt: ⁊ ſatiſfa
ctione ſecreta ſᷣm ſacerdotis edictũ
purgant:in proprijs ordinibus re
manere poſſunt. ¶ Unde nicho.
a.carolo epo ⁊ eius ſuffraganeis.
Non poteſt reſtitui in ſacerdo-
tiũ cuius crimen fnerit manifeſtuʒ.

Acerdotes ſi in fornicationis

ceciderint laqueum: ⁊ crimi-
nis manifeſtusꝰ ſiue oſtenſus ſita
ctus: ſacerdotij honorẽ habere nõ
poſſuntpʒʒ canonice inſtirutionis au
ctoritatẽ. ¶ Item rabanus archie
bilcopus ſeribit ad eribaldum
Eni vaieant reparari poſtlap-
ſum velnon.
ſcribendum eſſe: qui ſacros
ordines babentes:⁊ ante vel poſt
ordinationem cõtaminatos ſe eſſe
in capitalibus criminibus cõſitent᷑.
In quibus vt mihi videtur hec di⸗

ſtãtia eẽ dʒ: vt hi qui deprehẽſi uł
capti fuerint publice ĩ ꝑiurio furto
atqʒ fornicatione:⁊ ceteris hmõi
criminibꝰſʒ canonũ ſacroꝝ iſtituta
a ꝓprio gradu decidant:quia ſcan
dalũ eſt populo dei tales perſonas

ſupra ſe poſitas habere quas ultra

modũ vitioſas eẽ cõſtat.nempe in
de retrahuntur homines a ſacriſi-
cio:ſicut quondãa heli filijs peccãti⸗
bus feciſſe legũtur ⁊ rebelles huic
atqʒ contrarij exiſtẽtes eorũ prauis
exemplis quotidie peiores fiũt.qui

Autẽ ð predictis peccatis abſcõſe a

ſe admiſſis peccata per occultaʒ cõ
feſſionez coraʒ angelis dei pñte ẽt
ſacerdote qui eis idicturꝰ eſt penitẽ
tiã cõfitent᷑ ⁊ ſemetipſos grauiter
deliquiſſe querunt᷑:ſi ſe per ieiunia
⁊2 elemoſynas: vigilias ſacraſqʒ
vrationes purgare certauerit. his

ẽt gradu ſeruato ſpes venie de mi
ſericordia dei ꝓmittẽda ẽ. C Se

lapſis etiam in hereſim hoc obſer⸗
uandum eſt vt ante ſententiã conci
lij nullus eis cõmunicet. ¶ Ande

IJben papa antoio aitſter cetera.

communione abſtineant qui
lapſi ante reſtitutionem ↄmunicãt.

Eeo tamẽ quod ſtatuẽdũ eẽt

circa cã m lapſorũ diſtulit: ut
cũ quies ⁊ tranquilitas data eſſet:⁊
epiſcopos ĩvnũ conuenire idulgẽ-
tia diuina permitteret: tũc cõmu⸗
nicatoꝰ librato de omni collatiõe
concilio ſtatuereʒ quod ſieri opor⸗
tet.ſi quis uero ante conciliũ noſtrũ
ante ſententiaʒ de omni concilio
ſtatutaʒ cõmunicare uoluiſſetteme
re lapſi: ipſe a cõione abſtineat.
CQuod uero ſupra de homici-
dis ftatutũ legitur: intelligitur quã
do facultas effugiendi datur: nec
neceſſitate dauduntur obſidionis.
Ceterum cuʒ neceſſitate anguſtati
effugere non poſſunt ſi tunc homi-
cidiũ admiſerint: purgati per peni
tentig Aenen tneaece⸗
tur. Undei bylerdẽ. ↄcili, legit.
¶Poſt Kor amdeß peneten
officio ⁊ ↄmunioni reſtituat᷑ clerici
qui in obſidionibꝰ poſiti neceſſua-
te ſanguinem fuderunt.
E his cleericis ꝗ in obſidioni-
bs neceſſitate poſiti fuerint id
ſtatutũ ẽ: ut ꝗ altario miſtrãt ⁊ xpᷣi

corpꝰ ⁊ ſãguinẽ tradũtuł uaſa ſa-

cra officio deputata ↄtractãt:ut ab
oĩ humano ſagʒnie etiã hoſtili ſe ab
ſtineãt.ꝙ ſiĩ hoc ceciderit taʒ offi-
cio qᷓ; ↄmuniõe coꝛporis dñi duo⸗
bꝰ anis pᷣuent᷑: ita uti duobꝰ qnis
vigilijs ⁊ ieiunijs oꝛatiõibus ⁊ ele-
moſynis ꝓ viribꝰ q̃̊s dominꝰ do-
nauerit expient᷑:⁊ ita demũ offõ vlł
ↄmuniõi rddãaãtur: ea tamẽ ratiõe
ne ulteriꝰ ad officia potioꝛa ꝓmo⸗/

neant᷑: qð ſi i definito tẽpor̃ negligẽ

tiores circa ſalutẽ ſuã extiterit: ꝓte
lãde ipſius penitẽtie P poteſtate
maneat ſacerdotisꝰ. ¶ Laſu q̊q;

. 44

ſedcorã aliquibus pſonis ⁊ ſic
poterit diſpenſare ſecuʒ: ſed vt
dixi.S.xxv.di.c.vl.peccatuʒ ſi

ue ſit occultũ ſiue manifeſtum

dum tmñ ſit enorme ſemper im
pedit:ne poſſit ſine diſpenſa/
tione ꝓmoueri:lʒ poſſit exequi
ſuſceptũ oꝛdinem cuʒ eſt occul
tũ peccatũ.⁊ ꝙ occultuʒ petm̃

impedit ꝓmouendũ habes eẽ

de tẽp.oꝛ.ex tenox. o. ſed he
opiniones hodie ſublate ſunt ꝑ
decre.extra de tem.oꝛ.c. vl.b.

Sed nunquid ſacerdos tpe pe

nilẽtie põt exequi off ciuʒ ſuüũ?
vf ꝙ nö: vt. S.diſ.vj.teſtm̃.⁊
ð ale. di.ij.ſi nõ ſunt.⁊.c.quo
tidie.⁊.S.e.quid eſt hoc.cuʒ ꝗ
libet ſit ſuſpenſus qtuʒ ad ſe ꝓ
pter moꝛtale peccatuʒ: vt.i.q.
i.ſacerdotes.⁊ facit ad hoc er ð
cele.miſ.ð homine dico ꝙ me
lius eſt ſi abſtineat ſi credit ſe ĩ
dignum:ſi aũt conterit᷑ dico ꝙ
põt celebꝛare.nõ ob. S. diſtin.
xxxiiij. habuiſſe. qð eſt Z. ſed il
lud intelligitur de eo quem nõ
penituit adhuc. de pe. di.iij. ĩ
ter hoc hircuʒ. S. de lapſis.io.
m Eeo cõicato.olim eni⸗
eps nõ poterat ſine con
cilio reconciliare hereticũ:vt.i.
q.vij.ſi quis epᷣs.ſed hodie le/
cus extra de hereti.ad abolen/
dam. 5§. qꝛ vero.
n .Quod vo. S. c. c. clericuz.
7.c.de his clericis.⁊.c.miroꝛ.

0 6 Ehis.ꝙ ſi in hoc. ex ne

ceſfitate.

p ι Pꝛuentur. adcautelam.
EHSm.h.clerico in nulla neceſfita

te licitum eſt occidere:imo po/

tius debet permittere ſe occidi:

ſed nos intelligimus iſtud de
neceſſuate euitabili: qꝛ poterat
bene exiuiſſe caſtrũ ante aduẽ/

tum paganoꝛum:ſi enim eſſet
ineuitabilis neceſſtas: non im

ponereiun eis penitentia: vnde
dicas ꝙ ſi neceſſitate ineuitabi
li ſing omni dupenſatione po⸗
teſt celebꝛare in oꝛdine habito:
ſed nõ deberet ꝓmoueri ſine di
ſpenſatione:vt extra de homi.
c.ij.ſʒ ob.er.e.latoꝛ.vbi dicit᷑
ꝙ licite poteſt pꝛomoueri ad ſu
perioꝛes:ſed illud eſt diſpenſa/
tio.de hoc dixi.S.eo.c.de his.
ſed melius dicas ꝙ ibi fuit ca/
ſus foꝛiuitus. ð
Sacerdotis. vide quomo
do circa canones penitentiales
habet ipſe ſacerdos plenam po
teſtatem:vt.xxvi.q.vii.tempo
ra.ſᷣm leges duplicatur tẽpus
penitentie ei qui nõ ſeruat pe/
nam ⁊ penitentiam iniunciaʒ:
vt. ff. de pe. aut damnum.⸗.
inter eos.

iiij

Harvhes Cern Pemrent
4 25 Copores piereS 1

P 1 „ rD

„ ⸗ * 4 i. nec his. . . 74
tůc in talis miniſter dei dicitur: v tenea:m. . r. di. ſana. Yo. quid iuris ſit
. ; llendo poꝛcos de agro ſuo: tũc ¶ Wumana. ideo magis e ibus. B ́ôèòẽ
rico. ſi iſte dedit operam rei licite exx llo puniret: vt diri. s. e. de bis. q hoc uotaui plene in queſtionibus. des peque punitur vſis occidens
* inus diligẽter it ſimoniam:vt.i.q qua femina ienuz: vt. ff. de bis qui ſunt ſui nur.
nllige wn irituali. talis.n.amoꝛ non induc . 22 ſuum ſicut alienuʒ:vt.ff. de i.in fitmodica m̃ caſti⸗
b .Pꝛo inceelt ir. veniam. it publicam penitentiam niſi ꝓ— gatio pmittitur vno.ſf.
ee nta chenonch ſacerdos non facit p ſ. Salea. Rebeo aſuntktn vel ali.
lacerdos.1.rpvii diſtin. ſi clericus homicidiũ fecerit:in e Ui vero odij niedlllcrine noſtra nns Po ſlo⸗
. iſpeſatiõe reman CC ercupiditatem iudeu uel nve vfo ſiſeulatin tp⸗
nti iudicas.cum non prio Fner & i vrbannc in cri⸗ eriaent: quia imgginen Nnentcrcwipen u
ice.i. ᷣm rigo⸗ bit guarnerio narboneſ facit ex dei⸗ ſpem! . ua peni- ſi.⁊ dic vt notaui
c . Indscmoniet 4 miſericoꝛ ui caſu homicidium fac inat. xl. dies in pane aq illo. c. ſi ecclenaa.
en itallige ama W. Qui caſu bom eſuopmaeat. minat. xl. di PDaiea. 3 quis. ſemp. i.
Aenranalteneer Fantsboble Terſor acente lapidez puer teat. quis homicidium fecerit Oeel ſtatutis. ſic
o ine nc. nos pro is peniteat 7 rij. diſtin. ſacroſancta.
. remptus:nos p 4 xv.annis p ri rrij. diſtin.
Tde bar telithe orerme, zue in Go ordine euʒ . 5 on dies vite ſue ene vr l. nnze.
put littera ſonat. ꝙ 4 ermittimus: vt tamẽ ado finiat. pᷣſbyter. xij. änis p itu. ſupple ſi
derit ? cõfrtege vermanere p itentia timore ver nãado 1 aq: 2 öponat t C In exitu. ſupple
erpeuſſione ceci ſt ſacerdos ſemper in penitentia r timore p at tres ex bis ĩ pane ⁊ a: ⁊ ðpo moꝛtur ante finitu tpᷣs
Titcernicenideoe uant. ſemp Item ſtephanus. v. · at tres er h tẽtia. diaconus.x.an itentie: qꝛ poſt tepus
.e. „ t. ioris ſentẽtia.diac penitentie: qꝛ poſt
Deponendus ar. ſ.e rauee maneae iſcopo. ſuperio⸗ res ex his ĩ pane ⁊ aq. nitẽtie licite cõicat: vt .
arn ikerngmn puler periſt chiberto corſice chi copor nis Peniteſte 8.vij. anis peniteat Rwi qa d n quis de coꝛ
Auor occiſo. f.. ad.l. ag. ia te quaſi obnoxium iudi- cdlericu ane ⁊ aq: ⁊ ad gradũ cuiuſli poxe.
barſrtuun F ore nl Snto aſaracenis capius peiſaterdoti accedere non breen⸗ Eäbnennnnne
asis hanc regnlaz . iſſe videris: be⸗ bet tẽ ex cõcilio neoceſariẽéft. eæ t fit
ita vulneratus a hanc rege terfeciſſe videris: be tẽ ex cõcilio neoceſari di nõ cõmit
qui occaſion? maelli t de occ is: ſed quoniam non tua ſp Quinquennio a communion nt᷑.xiiij.q.vlt.c.vl.a⁊ in
dedifſe videt. intelligit de ne facis: is: inde cano C Quinquenn homicidiũ ſacit. ni. n itẽ ſi bis.
ſione prima a ſuff cienti: ſede id feciſſe cognoſceris: i abſtineãt qui can bomicidiũ ſy (ſti. ð vſuca. . ice ſi his.
ſione Frnaden 7.ff. keid iudicaris. Si abſti vqui nõ volũtate ſʒ ic ꝙ roe acceſſionis
pꝛeſſe eſt 5 e. e. pꝛeibyteꝝ. 7. ff. Leidte llo modo iudicaris. Os veroqui int ori ſed die ꝙr que
Ptae Riblthereſt nice nn commotus ali- icidiu fecerint prior comitnitur funuz: vque
ad. l. coꝛ. ð ſic. nihil i uſſi o ita preſbyter com 4 dal⸗ caſu bomici ceri 9 vel deon⸗
. dit ex pcuſſi ver it: 2 ſi animum oceci 2* ſt. vij. im annoꝝ cõmodatis vel depoſi
itellige ſi no ceci idit: tic quez interfecerit: 2 ſi an guidem regula poſt. vij.t. ſm gra tis rebus accedũt depo⸗
n ti noecſnſenas di non babuerit: perpetnota- qriden ia omumiõi ſociauit m gra dis intch
ſede . . . enitetia 29 humana? ſta vel cömodata in .
nontenet de moꝛle eius. ſech den tus erit. Ande ni- penitẽtiã tos.bec vero huma l. ſi vt.5.
caute per⸗ len depoſitus eri⸗ ddus cõſtitutos.hec) tribu · gunt. ff. omo. l. ſi vt.
eo ꝙ pꝛius ipſum in papa ſcribit oſbaldo oe⸗ dus coſ nquennij tempus yVvſq; adeo. vel dic aius .
cuſſt. colaus pap Diffinitio ꝗ lio elibertano. vſchadeo rel dic gius
— Gor. on erant in ꝓ . ntno. . nex coneilio ellbentand. .ſ.pᷣncipaliter.
gei la⸗ n o Meatg etten officio pre ne nporz ſ Rask aatnaneergaun
a. . . . licet extra . bſtineat: qui volun dam añtiam fuit ei ani
h CCagens. poſtea. ercuſſio ſpyter qui ira commotus lie munione abſtineat: qn rfeceri ifurandi. ſic
. HOHõñz erfecerit. mus ſaccifur B
i ¶Interijt. nd ex cã p aAninium aliqnez inter fecerit. vel caſu ancillam ſuã interfe ſa noccétarinz.. defur.
nis. ſed ex alio caſuu. ani tiſanctitas tua perſua⸗ vel caſ⸗ femina furore accenſa noec .ſic. f. q
ſiue directa Tudeat ſan JIqua femina t ancil ſiquid fur. n. ſit. fl.
a Percuſſione. eepiſcopo tuo ſibi canom⸗ B iflagellis vberauerit a e. ca.l. ſi mnier. F. pe.
de E nonluneate. directaz. cum ire Kaneng velegan . Puamn. 5 vt infra cennm diem . del. mernoerulſed. B
it. ter vnũ ( jeinis incijs f ma ciatu aſnde⸗ ülj. diſplict.
en umanmnbi que ſe rcen Mhog anes tecum nwertunz mvolunigte an caſu 5 l adnaebuuſzone .
llo. .e. ſepe. 1.8. 2 coepiſce ibus dilige?⸗ Gmce ntate poſt. vij. ãno dit opus ſine aĩopun 3
anuntnr er illo. niunctis 7 decernentil u cqderit:ſi volunta ra a- nunc oñdit contrariuʒ.
eo-cleriunm. conmncets mni niſſu perſcru ſt. v. annoruz tempo nunc j. cum cal i.
B ficium: hic di ter iueſtigate: ⁊ o ire ſi caſu poſt. v. ia ad commu VyQ&Um qui. cum calł nn
n ¶ Attale beneſici ð in of⸗ ate: quatenus inuenir ltima peniutentia ad commu G cis.qm̃ fecit ludi
genſanur ineneſeion mo⸗: tari p oentee⸗ ro percuſſione is ccaleg lacuit admiti. qð ſi inra . cis. qm fecit no
ſicio: vt. xxviij. dil. pꝛel by valeatis vtrum pro cis fra nioneʒ plac fucrit infirma- cauſa. ſ in ludo 5
it de iure carere ꝓtroqʒ inati pꝛeſbyteri an cerui mpora fucru mt Si hoc. ſ. ꝙi
nehel Unerdlcl vnum tacd⸗ erethnageoms Fefert . arſae e ananez. Item 3 . aun iſt bmeren⸗ b
t reliquũ. cũ ra:v fioanidés top- . io martini pape. lucgus licitus ẽ.ff. ad.
cita reliquu. cũ ſint conera: vt ctr ſt: qui ſiquidẽ a pre cilio martini p ſed ſi in
.·Di le merii tictus eſt: q ercuſſus ex con te uel caſun aquil. nam ludus. 4
lxxxi.diſt.ſi ꝗs.nã male n ero non ad mortem percuſ E Be bis qui volunta quil.r ludus nõ ex⸗ cle
Srinnaegeltalelahorare vnt⸗ ſbytero adensꝰceruice fra- E Di iunt. 1S cſt ilcictus, c. c
n a fides. e. uo cadensce bomicidium faciu . ſat: vt e ð pꝛeſum.c.
vt. ff. depoſi. bona fides. fed iõö eſt: ſed exequo cadens m veſtruy bomicidium fae tate homicidiu? cuſat: vte öſtat ĩ n
n ſſitateʒ vi t: ſᷣm arbitriu JIquis uolun . i ex quo aũt cſtat ꝙ
ctus ad turpia lucra ↄue pro percuſſione incau fecerit: ad nn nẽ ĩ ludo moꝛ 1
tur etentez iaceat: 2 umoNei eſſe ꝓbare ꝙ caſu o
vt. lxxxi. di.ad reatum. pytero penitentiam comp tholice ſemꝑ iace ãt ñ uolũ⸗ neceſt l. aqui. B
filij aaddez ſoy . an mpore amiſ rcipiat.Si ãt ñ uolũ⸗ ciderit:vt.ff.ad.l.aq
o Et ſui. ſui enim indicite: æ aliquãto tempe tu uite ſue reipiat. Di at n uolu⸗ in lege. er de ſen. ex. ſu n
pſona i t: vl.rv. q. indicite: al tur: denuo exi iqð homicidiũ fecerit le in lege. eỹ de (
pſona intelligun inpꝛin. 2 ſaruʒ ſolẽnijs ſuſpendatur: den tate ſʒ caſu aliqð hon Etiã als qui caſuz alle
in S.acaucioꝛitate inpꝛin. . ſaruz acerdotale rediturus tate ſʒ caſu al anis agere penuetia pereo. re tenet:
“ xxxuj. q.ij. ſt hoc ad ſacerdot jcii or cano. vij. anis agere dauit. gat ipſum pbare tene
odekpare mmi cde poſtl qð ſi veraciter qualicũ, porc⸗ udꝰ canõ quiq; mãdauit. g ig ac. quefoꝛ n
admonere. vnde videt᷑ ꝙ zae officium: qð ſiv tari rtuꝰ iuſſit: ſecũdꝰ canõ urtis. vt. C. de pig. ac. ſiñ
B eri üle mo 4 e.t. de furtis. nitis. 1. C. de miur.
e ſeliwenmech homur vercuſnonc preſpy lla ratione Item dige. t. de nis ſuh ntis 2. cdemiurltif 0
vel canone: mm ei relina de eſt diaconus: hunc nu Ai ſaccũ babẽteʒ pee õ bor
. are. ecre ſacci nomi s dicit ꝙ ipſum do
vñ ſe ⁊ ſuos Ponn unenare r .— e ſacerdotis more d . ipuit: furti etiaʒ Rer iw. rius dic bit: aus
a.l. pe. de miniſtrare ſac. tatem puit Jit⸗ 9*v ſacci ſub iderit boc pꝛoba
eſt ſi. argu. ff. de pꝛeca. detia imus. quoniaʒ ſi volunta ner q;uis ñ ſit ei animꝰ ſ 9 occae lũ obijcit iðm gert
vſu ⁊ ha.l.ij.maxime.cũ etiaʒ unnug g habuerit: furor ta⸗ tenet q;uis a animũ nõ ẽ opꝰ pu q; qui dolũ ob no de
leſie pa⸗ cidendi non ripiẽdi. Cötra⸗? ð ſic abit. ff. de pba. q ſeg
vxor ⁊ ſilij de bonis ecc nec Occidend :ex quibus motio ripiẽdi. di.t. ad. l. corne. ð ſie vbabit. ff. ludus lier.
. 65 gtio: ex ꝗq . ut.li.ix.codli.t. 1. EN . Es ⁊ intellige ꝗ; udus Uer.
ſci pñt:vt.xxxi.di.omĩno ito mMmẽa indign dijt: in omnibꝰ niri. ut.li. ſacrax lĩaꝝ diocleti· niẽ cens. S Fn: boc in lla
tonſertoꝛaucdam eſta ochfo d Ortiferg procijt : lcipli carijs exeplis ſacrax it. Heeoge. fitlicitus. itur ta ute
:ꝛſed hñda eſt ratio ei miniſtris multip imiãi colligit. He eoc tellige ꝙ nõ pun
re q habet. Ei huqa eſt raſo ⁊ precipue in d :ve⸗ ani 7 maxim icidiuz te lia erquo nn.
ne egeat. ff. de iudi. in atur nil citer inbibetur atq; o ſtu⸗ Azʒ qui aſ ſu formito a l det dolo:punitur lte
