gere diligẽtes ſe. imo inicos.xxiij.q.iij.ſex ſũt differẽtie.hiſtoꝛiã hẽs.i.q.i.ſigs ĩgꝗt

legit᷑ nueri.c.xvi)

t ¶ Tradidit.quo ad ſufficiẽtiã.S.de pe.di.iiij.ꝭO.ilaqʒ pctã.
T dirit.turibula.alienũ.oĩs ignis alienꝰ dicebat᷑ ad ſacriſcãdũ ꝑꝑ illũ ꝗ celi
tus.viij.die ð celo erecti tabernaculi miſſus ẽ᷑.i.q.i.ſiẽ.( Adð ꝙ ita oꝛigiałx
e¶ Semiĩate.i.diſpergite huc ⁊ illuc:ut ĩuẽiatis turibula.
¶ Quisa ſanctiſicauerũt.i.pena eis illata ꝓ pcĩs fuit exemplum alijs ne ſimilem

penam inccurrant.⁊ ita ſanctiſicauerunt ea quo ad exemplum.h.i.penas peccato
rum ſuorum in exemplum in alijs ſtatuerũt ſatitfactionis ofterendo turibula. vij.

q.i.deniqʒ. G. S CJIn.i. confra.

O iiij

. De Ton.

. = nabites Di icti is propter humilitatesn eruditionem ⁊ exercitationem.propter humilitate
a W Et ſanctiſcata ſimt. . riiſ. q. v ſerintum. 3 bann an inenihll an 4 Darmn bo no ex dei Keremo ſe rebus ſenſibilibus ſeu inferioꝛibus reueren 6
impiotum non quin bona ſitois crearura a deo ollee dde eruͦt⸗ lo chaim ter ſubijcitur ex hac obedientia apud deum magis mereatur.ij.q.vi.q ſcit.
* eoꝛuʒ que feciſti.ſed quãtum ad offerentes.qꝛ pꝛaua intetõe offerut er mncre: ſe propter eruditionem ut per id qð videtur foris in ſpẽ viſibili ad inuiſibileʒ t
. . qð autẽ dr munera ab offerente placuerũt ⁊c.in eo non reprobantur m ede l veritatem que intus eſt agnoſcendaz mens erudiatur. 7.e. ; coꝛpus. ver. ſ 4
potius offerentium merita conſtituendo eũ vita dignũ.munera ꝙ non reprobatſʒ AQeu. propter exercita⸗ e0
pꝛaua opera operantiũ.rc. onom uig cuz ho .
di. chaim. . . . 1, G i at ad öferẽdũ inſirmis: = qbus mo ocioſus eſſe non
b ¶ In ſignum. Z. xv. q.i. 2 facies lamias ductiles: cir cũpões alta dinaga a e acinfnmi er d al debeat proponitur 9
mulier. ſed nõ ẽ Z. nã ⁊ hic ria quoniã oblata ſũt añ dñʒ⁊ ſctifſica ꝓbibe dart mic ſcör coͤmitti ei vtliſa ſalubris er .
ibi ꝗ deliquerunt puniti taſi ũt: a facies ĩ ſignũ ſilijs iſrael.ſʒ no tare appꝛopiquẽt:illis ſcꝗ ſc bile oj ritatio in ſacramẽ
ſn: e unbulañ ecau tadũ nouo mõ dicta ſciſcata pẽa eox a tur. q qᷓ;ᷓ ſit bonibile q; qʒ oteſtabile oli ns r vanama no- gu⸗
runt ner eum eis be ¶ha peccatũ boc fuerat ppetratũ:qꝛ prr um religioſoꝝ aĩaduertit pꝛudẽtia igik piam veclinet oeen⸗ n
cut eum pecude peccat mn g ſ Lecc tũ ẽ qð timerẽt ceteri.circa iterdic ꝑ oĩa ſynodꝰne talis temeraria pationem. iurta il⸗ n
nn eklenee boarises⸗ altanicur ercis ſerivoln⸗ pᷣſũptio vlteriꝰ fiat: ſʒ oi mõ pᷣſbĩ per ſe luckelemner allauic 6
gnum vpene illate: ⁊ pec des auͤte * 1 o zi t . acito ac. .di.v.nũ
cidi iubetur ne cum eo ali it addidit dicẽs: quoniã oblata ſũt äte metipʒ armi⸗ recr g ent ỹ. b. alidi ocioſi⸗ nert
peccet. preterea pecus non vñz 4 ſciſicata ſũti filijs iſrael.ñ ergo in gradus ſui piculo ſubiace t miſſa:pꝛre 1a282 voluptas ac. lui
poſlet vuci in am fnd eis repꝛobari voluit ꝗ; a talibꝰ oblata mẽspa. Qü celebrat miſſa:pꝛe epverenun min. cuz ge⸗
necut unbula: ino dbh ft ſo potius cogitari 2 attẽdi an quey byteriu laicus ingredi nonpꝛeſumat. gdem.drvoimmn. 4
ner aſpilas r Arbans lata ſüt. i. añ dñz vt plꝰi eis valerz no Acerdotũ alioꝛũqʒ clericoꝝ eccle⸗ x¶ Acriftciuz. ſ. ſin
anarnnnlar tan enbiem mevcl nüqu oblang⸗ ſũt: qʒ peſſimuʒ ſijs ſᷣuientiũ bonoꝛeſ alaicoꝝ ſoco beries Danſs li
amittant. ar. ff. en n. . a. DRDR jijt: 1 i 2 vini que dicitur ſa .
lianus ſerbit. .ſed ſi qunu meritũ eoꝝ ꝗbꝰoblata ſüt. AR ex de diſcrete appere ueniueran oacznwlli crificiũ qꝛ ſacrificat᷑. guun
r. q. ij. boc ius. b.ibi uel c? cre. pa. pij. & Wẽitẽtia eius cniꝰnegli· laicoꝝ liceat ĩ eo loco Zui nicupa * Inuiſiblle. i⸗ mu
flata. W gentia de chꝛiſti langiie alag ſtular. relig cerici ↄſiſtüt að pſbyteriũ nücnupa gnum inuiſibile cor lun
e¶ Vepꝛobari.ſ. tantum. Ipꝑ negligẽtiã aliqd ð ſãgnieſtil · ctur:quado miſſacelebꝛat᷑ ↄſiſtere vtli- pyus chriſti qð eſt ſa ſa
d ¶ Oð a talibus. arg. ꝙ B lauerit ĩ terrã lingua lãbet᷑:tabula bereac honoꝛiſice poſſint ſacra officia cramentum erccleſie ce
Hnilegiuz conceſſuʒ ab apo laueritite ciucekio⸗ exertere. ¶ Item ex cõci.gerũdenſi. i.q.i.multi.ex rubri 1ſ
ſtolico hitico valeat.ꝙ fal radet.ſi ñ fuerit tabnla vt nõ ↄeu Sicut in metropolitana eccleſia ita ca apparet ſic legen 6
ſum eſt. S. rij. q. ij. alienan⸗ cus tamen radatur ? igne conſumetur 4 cut ſ m ſole lacglebrennu dam eſſelitteraz. vt ho
tioneg.3. 1IEif⸗q. v. vece Xcinis intra altare cõdatur: ⁊ ſacerdos Vbig; miſſarumſo nu celel 3 inrer bec duo deſti alia
pium Z. vij. q. i ſactuo eſt. diebus peniteatꝰ.ſi ſuper altare ſtilla Nſtitutio miſſaxꝝ ſient i metropo guatur. ain
araey beretic) plat? acari nerit calir ſoꝛbeat miniſter ſtillaz 1 tribꝰ N. litana ecclia agit ita ĩ dei noĩe ĩ o Sacrum. i. iaͤ qoᷣ gin
tetgcaperel. iebus peniteat.ſi ſuper lintenz altaris bus ꝓuicijs tã ipſiꝰmiſſe oꝛdo pſallẽdi deooffertur. n
„— per negligentiim Diebus peniteat. e; wr k. . f. Ite au. i li Si i. ſi⸗ can
nguine. i ad aliudvſtilla ꝑuenerit.iiij. diebus pe vkł miſtrãdi ↄſuetudo ſᷣuet᷑. Nẽ au.iĩlix u ¶ Signum. i.
fonngumtenengmsenn nitentell vliacternamir dieb⸗ pem. Dmt Se⸗d. enic dt tacrin ii gd iace Ganrklinmnu⸗ iſa
cr̃o ſanguinis.ſanguis eni niteat:ſi vſqʒ ad tertium.ix.die beni- i. . Zenn ſibile iniſibile ſacem E ¶ Sacramennʒ ẽ. st
chriſti a coꝛpoꝛe chriſti ſe- xeæat.ſi vſq; ad quartũ.xx.diebus peni⸗ Acrific viſ 1 e iniſibil e irnon eſt viſtinitio ſacnfe
haorarinon valet. ergo nee teat: z liteamina q̃tetigerit ſtilla tribꝰ vi ideſt ſacx ſignu/. ¶ Itẽ alibi. generalis nam coꝛ⸗ Cs
ſtilare nec fluere poteſt. cibꝰmiſter abluat calice ſuppoſito: ⁊ a cfm'eſt iuiſibilis gratie viſibilis foma dus chniſti nobis in ſen
ü blutiõis ſumat iuxta altare recõdat Item in li.ij.de doctrina chꝛiſtiana. miſibile eſt ſacramẽ⸗ tanit
rfetodamd. . ete e ex pniali bede pꝛeſbyteri. V Quid it nanmm. . tum eccleſie. ⁊ ita nõ ner
nernnat ergane zneprnieſuti ſit imponeda ei qui Ignũ eſteres pꝛeter ſpẽm quã ĩge· ?᷑ viſibilis.quia cor 10
cadente cecidit ibi coꝛpus * Que penitentia it imp B agliud aliqd faciès ex ſeꝰ pus viſbile eſt bis Pee
ſanguis. dic ꝙ ſic ⁊ tadin ſacramentum euomit. rit ſenſib aliud angꝗ K laltem qui cum eo ahin
tredes ior eſſe conpus 4 ſan Ias p ebꝛietatẽ vel voꝛacitatem in cognitiõeʒ venire. ¶ Itez gre. pa. in ane rſi non nobis. n
guinem din apparuerlt euchariſtiam euomerit.xl. diebꝰpe bhomelia paſchali ait. “Doſtſecra gelorꝛdina litteram imn
Nrriſnam anparmerine miteat ſi laicc clerici v! moͤachi ſen dia monè non ſubſtatia ſed ſpẽe remantt. ſcita ꝙ non agat nota
pter raſduram apparueri niteat ſi laic ecleric⸗ 9peniteãt.epᷣi. xc. Decies?a ſimilitudoꝰ illaꝝ rerux de diffinitione: viſi diecu⸗
dic ibi non eſſe. Sed nun · conipᷣſbyteri.lxx. diebꝰ penitedt. epi xc. Wacies uͦt ſfuerut. . panis biilis ſoꝛma eſt facra loleb
quid humoꝛ cadit in teraz ſi ꝓ inſirmitatis cã euomerit. vij. dieb⸗ vocabula ? ſũt q añ en.mani mentum mmuinblſs n
non. ſed obiſcitur cum ſola peniteãt. ¶ Itẽ ex. conci. remenſi.c. ij. ⁊ vini.vnde in fine cuiuſdaʒ miſſe oꝛat graiie. ain
accidentia maneantibiſed ρSacerdotes no niſi per ſe dinina ſa⸗ ⁊ df:perſiciant in nobis qſumꝰ domie EIgnum eſt. i. ſchen
geekiri⸗ non babent Bona⸗ cramerea miniſtrent. tuua ſacr̃a qðᷣ cõtinẽt:vt q̃ nũc ſpecie geri ſpecies panis dueſt
Pondasanalfererge dieij Eruenit ad noticiã nr̃aʒ ꝙ qdaz mus rerũ vitate capiamꝰ.poſtulat quip T vini eſt aliquid as lnion
tur accñtia cadere cum non — pibyteri in mñ puipẽdebãt diuina pe ſacerdos vt coꝛpꝰxpᷣi ꝙꝓſi ſpẽ pãis Her ic g ve ulia Un
babeant pondus. Sed die mypſteria:vt laico vel feie ſacrũ coꝛpis ⁊ vini nuc gerit: maifeſta viſiõe ſicut re oſten 3 Kinnune anti
ꝙ ponderoſuas adhucma· „-. L ?èGä veleale dai
net cum accidentibus alijs 2 . . J . t ri,g:
⁊ iñ nihil eſt ibi ponderoſum. Iteʒ pm.h. haʒ.accñtia reddunt locũ humidum æ 3 C Erxr ſ. fortn compoſitione ſui.nam panis fit er granis puris: ſie glis. r
rubium. extra de cele. miſ. cum martbe. 5§. Reteren, inellig n Bignac. Pier Er ülnuce i. foꝛma ad vinum. Kadr
8 Weniteant. hec pnia iy fot diebus ieix et ⁊ tot diebus abſtineat a ſacra⸗ 1 2 ahulan vacchula „ nd lar ae ne menfeane Gpa ANeg Radn
mentiorum communione.ut.xlv. di. c. ij. — cabula. l. . or n oen ee een
h ¶ Ad aliud.i.lintheũ ſed per temeritatẽ ſun iis. nis iu um iam non Sõ eni ſpeciem anis bepern arboi Viii- Ee noen
¶Sumar in calice.⁊ ita ſi ꝗd turpe ĩ calicẽ cadat nõ teneoꝛ accipe. b. .b. vinus : vꝛpus dñi panem ngeanern ving 6 e nenn . * ſiregnia,
k auis ber enen erafne euchariſtie.i.coꝛpus chriſti qð ſeoſte nrn ante rd rrne ie eai Pr Fifem is.. Urin
ſt ſpecies panis. . e. non eſt iſte panis. . ,B us. l ego lum pas S c pe, l. 9. 5, gt. Vee „ tcbita
¶¶ PVeniteat. hoc ad cautelam poſitum eſt. xxxiiij.a.ij.in lectum. uel quia non de a Que an.i. retinẽt ⁊ ita vox interitu rei c amittit nanſheantonen lis don
buit ſumere cum eſſet inſirmus.a iia fuit in culpa.ff. ad. l. ag.ides iure. S. mulionẽ. res pereat:⁊ hic eſt argu.ð.eos qui dicunt ſu ſtantiam panis 7 Vi ibi eẽ nißln
nel ꝙ non debuit ſtatim comedere cibum vulgarem. vt. S. e. in tribus. alias infir⸗ poſt conſecrationem. qꝛ non cõuertuntur neco:Pns bi diiͤt Hõ 5(C
mide A ulgt al.s vl. vind eius.⁊ di.vi.teſtamentum ſimilis.pnĩa imponitur ĩ cnlusmatwiaziatter caſuonbi, en eg meihi Pn nan ſanmi
caſu.xxi.q.iiij.ſi quis eoꝛuam. . II . K. 4
Krwenlen cbus eſemans. num:ſed differunt.nam quidam vicũt ipſa mutari ⁊ cõᷣuerti in coꝛpus xpᷣᷣi an
n PD Probibetur. S. di.v.ad eius. alij in nibilum redigi uel in vnmmoꝛdialeʒ materiã reſolui. iſtis vtriſq; obij nlcen
o ¶ Mer ſemetipſum. nel per diaconum ſi neceſſe eſt. ut. xciij. di. pñite.uel prelatũ citur de ſame ſaporen clone 7 tn urgentihunin gnldieee rrrren uj.
catholicum. xxiiij.q·i. cepit. rum quid die x Haaten , an ne M e o miraculoſe. ine lan
»Bakprewtenmnancd: de Bomatcnn. Dore Doſſringre th Mitda ina aerckebtmurinabbend Kunmmortemporäſptebnis giſeuf
di preibyterium. xxxij. di. hoſpitiolum. . cele ato g pormiepreoe
4 T iſtieutio.miſſarum. oſtendit ꝙ miſſa non debet celebrari aliter qᷓ; in merro c Sacerdosar.qꝙ aligꝗs ante grego. oꝛationes ſecit in miſſa.alr.n.nõ er —
politana eccleſia. ſolet queri inſtituta fuerunt ſacra cum abſqʒ eiſdem deus poneret ſeipſum nec diceret. Puis. c. (Adde ꝙ ita ut ſequitur legitur H euã nuinan
poſſet bumano generi vitam eternam gratis vonare. Reſpondeo tribus de cau⸗ gelio JYoannis.ceriiij.) . ä Inent

„

3 17
. II . ſed eſt ibi coꝛ
Di. do quo cibꝰ conuertitur in carnez:ſ ed eſt teſt
H :nec eo modo quo cibꝰce tio:vnde nõ pot
arlum ineuitta mat er tali conu —— Rinnranauhd. Ren euaſ ibi generetur.
Ner ile ? congruusals neceſſarium in ruptio.i.deſinit ibi eẽ ſu ntiatio q;tum ad boc ut nouae i. rᷣs autem nullo
unign a Nia erenee Froentter dagencnemnnel miwenr,i dici ſit ibi vera eniſulmiir ire fueramus factt ſn nne ſil⸗ deigher ns ſilio factꝰ
inurn bilitatis. de pe diij. char. s auoden ſacſm ꝛ res ſacramenti. dum. q S heiueanlad dicitur: quia nopoteſt dii veſſti e eius.
W b Treruslangninerdäekſa- ab alijs conſecran m. modo ſilius dei adoptiu ſit QHeruiſti. i. obtinuiſti
nmam 4ecicteturebe . in fbilr ſine qstitatis angmeto: quũ glein RW.—
chue . ſab velamie binn⸗ nera ẽ qñqʒ nblar de qnani enlae rckiielente,gon ginn additũẽ totůi de vt enim ait augu raſ
nel vini.i.q.i.multi. ceri ioãnẽ ait. ꝗ diligi itiſti: i exterioꝛin zi filiꝰ effectꝰ ſti. die meritum nul
rnonin ceium. i. re enãgelio ᷣm noan iligam euz ? extitiſti: ẽ ac ſi bõ xpᷣi filiꝰ effec ricoꝛcie ito conferk
ſiſilhti 1CJnpn . atre meo: ⁊ ego diligam euʒz iterioꝛi mutatũ ẽ ac 1 atꝰ ẽ. ſient eſt. ſi enim mer recr⸗
ſullhlizt demptionem no/ geturap bo ei meipſũ. q;uis nõ impꝛo is in mẽte foꝛm ilitate d inſticia eſt: non miſeric
tomnſinn B feſtabo ei meip u. Gᷓ chꝛiſtuſqʒ ho ali pterita vilitate ð . iſti. i. dignus
n. H. manifeſtabo ei loco car⸗ ali pᷣterita vilitate dia. uel meruiſti.i.dignus
tnauntn n. indefeſſai. biliter quidã exponunt hoc ud? ergo ſine ſeſu koꝛp ꝰes dignitatẽ: ? dia. illud: quia merui-
dline en . 6⁶ CEt ir T indge babi . ipſam eoꝛũdẽ ito nouã indutꝰes gin fuiſti: ut illud: ne
ngini a aumehari ſeſi lliclentiam ideſt peccatoꝛ us ſicit hie al deterſit: nõ oculis ſz ent he
iſan arerbar nos tem Euſebius ns. e Gm nge. editaæ cũ reuerẽduz ¶LYeſa.i. ſcn r i. ledẽ
L niurta nuertun cibis ſpualibꝰ ſatiadꝰ aſcẽe :ꝛho da. ſ. peccato ꝗ
lnen ſ ltauit ur gi ninem inuiſibiliter co erat altare cibis ſp ſide reſpice:he iſeros faclunr.
. illud. exu g ſptuz ablaturꝰ er 6 i coꝛpꝰ ⁊ ſang. er nos miſeros faclun .
eunmnnſ 8. Nia coꝛpꝰ aſſũptuʒ abla :neceſ crũ dei in f: mẽte orige coꝛdis mãn ſu mmaculata. ĩ ꝓ va
nKnm. Redemptio. ,a⸗ boculis : ilatinge nſcell ellere noꝛa:mir af: mẽte Pangtn iterioꝛis hoĩſ Smma maculata putre
nim cra per thʒ in eruce. ſariũ erat vt die cene eranri otis ſcipe: æ marſe totu Eaneli ſpẽ pais maline petõrum.
Pents danie Kcen anin corporia ⁊ ſanguinis cõſ. tet lemer aſſume. rd n miniſtrauir. u ¶ Credita.ſ.tria commu
nipeni ſionis: ingiter vmrſteriüeq B E x meraum.
n ananrlae oitonten Recivramaguondt⸗ ngozagnabeczne⸗ Aopam. in pri
uſnlli aicc retno⸗ offerehatur inpe ebat oĩus ſalutere eH racge an (Am Vane iaan nd
unltun Kerikei Telarno⸗ de enaraie et redẽptiõis obla- ſuũ ⁊ coꝛpꝰqðẽt fecitenoſt metinas i o: Hisideo ennro metng⸗
lSſt ſtra redemptio. ptio: ictia illa viueret ĩi memo ipᷣius facti ſumꝰ?:⁊ ꝑ in ſacramente iobis ob
hunum ettſe ¶ Oblatio. i. coꝛp⸗ tio pẽnis victia illa viuerer 1 me 7 27 corp' ißiuns fac 9 nos ſumus. Recoꝛ ſe: quia illud pro nobis
Nhun eden era vnica 399 accepimꝰ nos gir. ⁊ nos fecit il⸗
ſnungnhi 2 ſanguis. ia: æ ſemꝑ pñs eſſet in gr̃a vera vnt diãeiꝰ ꝙ; 5 fuiſtis 2 creati eſtif: tulit paſſioni ⁊ nos fecit
ria: ? ſemꝑp imãda nõ ſpecie ne nõ fuiſtis ⁊ cr tqualiter
Mhunſchen m ¶ Et perennis. qꝛ f la ſide eſtimada nõ ſpecie ne damini ⁊ vos q; ieſtis laboꝛibuſ Ind coꝛpus. a diei gugi
ta hoſtia n: terioꝛi fi ꝛtati eſtis laboꝛibuſ dicit ſi
neſſtliuenz, poſt eam non .Efec. crioꝛi cẽſenda viſu:ſed in ⁊ ad areã dñicã ↄpo iũ triturati in ſecunda parte 3
.miſ. exterioꝛi cẽſen 4 itas: ? ad areò dñica 29 angeliũ triturati in ici accipiunt coꝛporpi
ndu ni kelnd. ch erterio⸗ leſtis cõſirmat auctoꝛ boũ.id ẽ anũciatiuz euange bamnin berrlacchun cowth
umt. enz marthe. (Adde affectu. vñ cel ibꝰ 1 ſanguis meus ſc. athecumini öfere am conmtra ſe accipiũt cum
Sunmlig HS qꝛ caro me d oẽ infideli vpuabamini noĩa vr̃a dᷣ panis ſignificet vn
at ergo nhoꝛreoruaba 44 o⸗ . unt diuiſiones.
dofmn iur in euangeli vere eſt potꝰ. Receda ꝛeſt mu · in boꝛreo nab iunijs exoꝛciſmis p 2 ipſi querunt viuiſione;
nan an. c. vi.) is abiguũ: qmquidẽ ꝗ auctoꝛ eſtmi iſtis moli ieiunijs is: et ia dicitur ꝙ quicu⸗
lmg unaetn⸗ aeninſeene teſtis veritatis.nã W . ſ ad aquaʒ —— acrcht Zör nar vantnenee
. iguinis nel ner iſibiles creaturas is dñicus facti eſtis. E ficitur coꝛporis domini.
Sunmmi oannsni bilis ſacerdos viſibiles c⸗ i bo ſuo panis dñi nũꝰ videtis eẽ qd factnz ſicitur we nale
nef nffnĩ eneij. tiſcatio (ti ꝛis ſanguinis ſui vbo ſuea ſtis. qũo ergo vnũ videtis eẽ q; edo Q(ante vecedat t.
hnlaſunn⸗ CE rbis ſignifſf ſt ptãte ↄuertit ita dicens: eſt.ſic vnũ eſtote vo duiget illo edat: uel ð ſe
ſinchsj 1 zi charitatẽ. Quod etiam fecit. hic
crſinchein a.i. veſbto ng ſecreta pt ꝛpa meũ.r ſanctiſi ſidẽ: vnã ſpẽ indiuiduꝗ char QOuo etian .
Nenſlcle ibus. ⁊ impro⸗ edite hoc eſt coꝛpꝰ mei it: hicẽ vnã ſidẽ: ſdiß õiũ cõtra ſe ler eſt relatio nam re⸗
duegſum, w citur repetta 2comediteh ipite 2 bibite ait: hic ici qñ h̊ accipiũt teſtim u cora! ſimp ned
inS 16 ita accipite pꝛeci bereticiqñ F5 jui Ecu panis fertur ad eccleſiam no
hegteſie ivn 5 Pprie diei ĩpro⸗ catiõe repet tad nutũ pꝛeci- accipiöt: ar lli drunt diuiſionẽ ani⸗ ertu mde
lelief, citur repeti p . 8.ergo ſicuta accipiũt:qꝛ illi q̃ inüe in multis us ſuum ſumptum
ſblisria er ven ace ſangnis meus. er bilo ſubſtite⸗ accipiũ̃. itatẽ. ſic ? vinu in multt opo o ſermo pre
,nd ſtar. e er nibuo ſubt ſte indicet vnitatẽ. ſ eſt irgine de quo ſerm
zpilbele ed hi⸗ pier 5 reperitur. bientis dni repente 27 tuũ va⸗ iſte D vnũ eſt. vnũ eſt in virg it nos coꝛ⸗
annnonnhoame loꝛũ ꝓfunda fſuctuũ v- cemis fuit ⁊ modovi iſceſſit: nõ ergo fecit n
mn gn an nam non repetiim : mnt excelſa celoꝛ Pmnd ſpualibꝰſa⸗ racemis f alix pꝰ pᷣſſurã toꝛculari ſuum qð natum eſt ðᷣ
aſinonnods, . ia foꝛma ſ:ita pari ptate in P 9 ſua natiuitate ce xE boꝛes poſt pusſ . itur in alta⸗
tnennen immo alia ẽ foꝛn ſta terrarũ:ita pari ſeruit effectꝰ.qᷓ; lla ieiunia poſt labo virgine:a ſumitur in a
niiminmm nota tamẽ ꝙ quidi ſid bipꝛecipit virtus ſeruit effectꝰ.q; 2 vos poſt illa ieiunia poſt la tid tan virgine: is ⁊ vini: ſed
eris vbipꝛecip eſficia vis di ; tritionẽ in noie xpᷣi iã ta ri ſub ſpẽ pan reice
ng nmn igl dicunt ꝙ totum il⸗ itaqʒ ? qᷓʒz celebꝛanda beneſi 1 humilitatẽ ⁊ ↄtrition ibi vos eſtis it nos corpus ſuum ſpi⸗
fniorrl n ee ꝛqũ⸗ 0. 5 di calicẽ veniſfis. 7 ibi vo lecit nos
nfniin ind: hox eſt eotpus ta itaq edictionis operet᷑: qũo tibin qʒ ad xpᷣi calicẽ veniſfis Ais. ſun eit cleſiam ſideliũ
. . ze . . is. ſim rituale.ſ.ec ù
lifbi Funa 5 ile eẽ nõ b. i mẽſa ⁊ i ibim?: qꝛ ſimk vi vt. S. e. commendaui
ℳ* iã terrena moꝛtali . n. hoc ſumimꝰ ſim! bi fatibꝰ.ita dñs ideo dicit bus par.
foꝛma. ſed tu dice p ·ſãjriꝗᷓ terren atus interroga im?. C Itẽ ĩ ̃mõe ð infãtibꝰ. t de coꝛporalibus p
õü regener 0e uimꝰ. ¶C Itẽ ſicauit noſ ad ſeꝑ ſte ibꝰ: quia par
Iguuntti, ↄue ſunt:⁊ ad ꝓ iplũ g in xpᷣo es re inus a miſeri⸗ en eA. ſigniſicauit noſ ad ſe tibus.ſ. fidelibꝰ: quia par
N nn vudh lieine Nis vie riiecomorena —— mpeni varneneettc ſranan emerndehana⸗
ig n Noorpe traf coꝛdia ⁊ a ſalutis via ilegibꝰ 2 ſa⸗ ti ecrauit. q accipit myſteriũ ſpintuali vinculoc
lckdlcich ⸗ ito initiatꝰ xpᷣi legibꝰ 7 ſei mẽſa ↄſecrauit.ꝗ accipit eriũ piritua ſitõe vni
arr aigi ſtantiatur pãis ĩ coꝛ labas: ſubito initiat? xpiile ꝰec · ne ĩ mẽſa oſecrauit.q acc ñ myſteriũ tis in eius compoſitõe vi
dt rinnun i pus. ad prolatio ibꝰmyſterijs inouatus gi vnitatis ⁊ ñ tʒ S8¾ lli E ali ntur:licet coꝛpora ſeq
iſtius: hic ẽ ſan⸗ futarib my . anſiliſti au teſtimoniũs5 ſe. nu untur:licei hoc ſacramen
.H num cder · ceſie no vicẽ iuꝰddei ſilius fieri a. itaãdũ:vnũquẽq; ſideliũ 6. immo a per illud digne
erit rinſunguman. 5 nabdittignaontiinn :in mẽſura vi onnnbr ſagunt dñici innc eſſe ꝑticipẽ nnecn emcmmur vnuz
Eabſelnt nonde occulta purgrem factus es teipo ini poꝛ cum chriſto: etiam in na e
d ibi is erat ircnus ſibili ꝑmanẽs maioꝛ du K. CRh —
innt. er quo erot ibi L — D . j.e.in chriſto pater. :qua fruitur eius bumanitas.
mn iſinin ſcꝛdaai⸗ Vranazt . ntiationem ſed per mirtionem ut diri e⸗Frzmehiſte oe dignos naacrerpi: rutn aius pamnatud:
da les Aatmin Suspi nopertanſſsp06 ikterieginn Manbei vle Maici 1Sar ſumus. per rreonen percntomm.
ilnſ,bg erimꝰ. (Adde ꝙ ita oꝛiginali VDer miſericoꝛdiam.i.r S zandi
ſendis, 5. e. comperimꝰ. (Ach oꝛin.c. xi.) ntiank ut alij tra 2 o.i. in ecclena. r ut ſit hodie.ſ. di.iiij.baptiʒandi.
ndenupen Ben üdecnitruidt mrmndemmeartmnat en 1Bndtenünone ueoim enne de born naractcan —
ist Mibie pA ſeant ſed non fiunt nec in latur uel fiat coꝛpus rpii: ſicu le Cepiſtis.ar.j.di.iiij V r dominicum coꝛpi iſti er plu
esͤe ſeunt vel tranſean ane conſiciatur uel fiat coꝛpus xpi: anis b piun ꝛpore eccleſe.quod pe . vnñ corpus chriſti er p
. 61N Rqua ſit cxi. .* itur cor us xpᷣi: ſic inte . ee⸗ incipit eſſe Ai iſſimis cuius 51,— otabile.
cnnnen, ſit uel conſicitur co pu el latet uel incip s membris pur ¶ Einum.i.p . deʒ
7 el de pane ſit u ne ſic.i. ſub ſpecie panis u iz panis coꝛpꝰ ribus n *C m vnitatis. ut. j. es
intanns 1 ut. j.e.panis.uel expone ſic.i. tionem non erat.ſi eniʒ panis erſonis adunatr. domini quod eſt ſignu
„Breler. Ahi ar . r lecorpus
fomi . 1p us rpi vbi ante conſecra iquid qð prius non erat ⁊ ſic ſemp Myſterium vnitatis.
goſun.tn0 nel latere coꝛpus rpi dderetur aliquid qð prius non era .itẽ ſi pa .
nln rpᷣi fieret ſingulis Fiinuneln vniretur diuinitati iſte panis nile aliquid oc ſacramentum
Mwad⸗ ugmentaretur. Item q iquid qð non eſt natum de virgine:
ag i. ergo aliquid qð n
cotkii. nis eſt coꝛpus xpᷣi.

„ . f „ „ 5 * „ R ſu

orpinaniſicgte.
b ¶Coꝛporis.i.vnitatis eccleſie per corpus xpi ſigniſicate.

ſtie quod prius non fuit qe
cum forma ĩtegra fut nul
la ps eiꝰpoterat dici ſacr̃m
qꝛ ſub nulla tũc erat coꝛpꝰ.
ſi dicis ꝙ coꝛpus rpᷣi eſt in
qualibet ꝑie hoſtie: ex hoc
ſequitur ꝙ idẽ coꝛpꝰſit quã
iñlibet magnum: ⁊ quatũ
libei paruũ:⁊ ꝙ coꝛpus ip
ſum còem foꝛmã habeat ⁊
ſit totũ rotundũ ⁊ quadra
tum m qð eſt ſacr̃m. ſed
his obiectionibus rũde per
ſimilitudinẽ ſpeculi qð frã
gitur vbi eadem ſoꝛma re/
ſplendet in paruo ⁊ i ma-
gno ſpecko.
c HN quibus. reprehen
T duntur quidam cleri
ci qui non credebant verũ
coꝛpus a ſanguinem ſub il
lis ſpeciebꝰ latere:cum nul
lus laicus ſit qui ignoret
hoc domino dicente. caro
mea vere eſt cibus.nt.j.e.
cibus.
d Infantiũ.i.populariũ
qui infantibꝰ collatione cle
ricorum coparant᷑.di.iiij.
deniqʒ vñ querendo dicit:
qũo clerici ignorant quod
laici ſciunt.i.qðe.i.viliſſi/
e In carnẽ. ſpnalem.i.in
corpꝰ ſpũale a carne ſigu/
ratum in eccleſian. iij. q.
iiij. engeltrudam.S.e.quia
paſſus.
¶ Caro.i.bðõ habens cat
mnem noſtram.
g Igem cibꝰ. i. ſimilis.
b Aquile. angeli vel ſi⸗
eles quoruz inuentus ut
aquilie renouatur. ut. xxiij.
q.iiij.cum in lege.xxiiij.q.
i: qm̃ vetus. (Zidde ꝙ ita
originałr legit᷑ Yo. c. vi.)
Clare.i.ſicut ille carneʒ
nęram ſumpſit:ita ⁊ nos ſu
mamus carnẽ illiꝰ. i. cuius
Vyba ſumimus in ar. hec.ſ.
caro mea ve eſt cibꝰ c. ð il
lo ſumamus exemplũ ĩcar
nationis ſue.j.e. reuerea.
k Anis.ſed certa.i.di
vtilitatem.
m ¶ Nen naſcitur.i.nõ ex
natura ſed miraculoſe con
ficitur.e.e. cum marthe.
ver.cedit.
n ¶ Itla fit. i. ; ita conſecre
tur nobis coꝛpus xpi.
o ¶ Keſurrectionis. i. ſpiri
thalis refectio anime a pec
cato reſurgentis.de pe.di.
i. F. hoc idem reſuſcitatus.
p ¶ Beneicimꝰ. agimꝰ.
.l.mon eſt ſicut coꝛporalis
eſca quam benedicimus:⁊
gras deo agimus:quod ꝗ

4

ODe Ton.

Sigmſicat.nam ipſi ſunt etiã ipſa eccleſta. Z. rriij. q.i. ſciſina. .c. olbus. 1.
b AUm frangit᷑ hoſtia. hoc totum referas ad ſpẽs extetiores: a m h vices ipſa
CU accñtia frangi ⁊ dare ſonitum.ſed nunquid añ fractionem totuʒ coꝛpꝰ erat
ſub qualibet parte illius hoſtie nei pars coꝛporis cõmenſurabat ſe parti hoſtie: ſed
non luit ſub qualibet parte hoſtie ergo ſequitur ꝙ aliquid modo eſt ſacrm euchari

quãdo in baptiſmate mẽbꝛuʒ efficit xpi.
nec alienari ab illiꝰpais caliciſqʒ ↄſoꝛiõ
etiã ſi añq; panẽ iliũ comedat caliceq;

bibat ⁊ ð boc ſeculo migranerit.ĩ vnita

te coꝛꝑis xpᷣi ↄſtitutus ſacramẽti appe
illius pticipatiõe ac beneſicio nõ pꝛiua-
bit: qñ in ſe hoc qð illud ſacramentuʒ ſi
gniſicatů inuenitur. ¶ Itẽ in li. ſentena-
pi eri. . Duz boſtia fragitur:
iochaſti aqd memoꝛiam redit.
Aʒ frãgit᷑ hoſtiaꝰ:dũ ſãguis ð ca⸗
lice ĩ oꝛa fideliũ fũdit᷑: qd aliud qʒ

dſici coꝛpis ĩ cruce ĩmolatio einſqʒ ſan

guiſ ð latẽ effuſio vſignat. ¶ Item leo
eps ⁊ ſancta ſynodꝰq̃ in vrbe rõana cõ
nenit: clero honoꝛati:⁊ plebi ↄſiſtẽti cõ
ſtãtinopoli ita ſcribit.¶Me vitate coꝛ⸗

poꝛis ⁊ ſanauis xpinmili ambigere Iy.

N abus iſti ignoꝛãtie tenebꝛisĩq
pꝛactenꝰõſidie coꝛpoꝛe lacuerut: vt
nec auditu diſcerẽt: vł lectioe cognoſce
rẽt ꝗ; in eccłia in oĩuʒ oꝛe tã ↄſonũ c᷑:vt
nec ab ĩfantiũ linguis veritas coꝛꝑis et
ſanguĩs xpi inter cõiõis ſacr̃a doceat:
qꝛ in illa myſtica diſtribntiõe ſpũalis ali

mõie hoc imptit: hoc ſumit᷑: vt accipiẽ-
tes virtutẽ celeſtis cibi in carnẽ ipſiꝰ: ꝗ

caroſnfa factus eſt trãſeamꝰ.Idẽ eſt ci-
bus refectiõis ⁊ cibꝰ ſanguinis.ſicut enĩ
caro domini vere ẽ cibus ita ſãguis ve
re eſt potꝰ. Idẽꝰ eſt coꝛpꝰð qͥ diciũ eſt.ca
ro mea vere ẽ cibꝰ:⁊ ſaguis meꝰ vereẽ
potꝰ. circa hoc eoꝛpꝰ aquilexſunt:qᷓ alis

circũuolant ſpũalibꝰ.vnde ⁊ ideʒ coꝛpꝰ

xpᷣi edimus: vt vite eterne poſſimꝰ eſſe
pticipes. Idẽ. Cuius clare argumẽtis
vtimur:ſuis vtamur exẽplis.ĩcarnatio
nis qͥq; exẽplo aſtruamur myſterij ve/
ritatey. Quid hic q̃ᷓris nature oꝛdinẽ in
xpᷣi coꝛpoꝛe cũ pꝛeter naturã ſit ipſe xpᷣs
partus ex virgine. ¶ Itez Ambꝛoſius
in li.de cathetiʒãdis rudibus.
CNon nã naſci:ſed ↄſecratione no-
bis confici᷑ coꝛpns ⁊ ne chꝛiſti.
Anis calix nõ qlibʒ ſed certa cõ
ſecratione myſtice fu nobis non
naſcit᷑ ꝓide ꝙ ita fit nobiiſ qᷓ;uis ſit pa
nis ⁊ calix:alimẽtuʒ ẽ reſurrectõisꝰ:nõ
ſacr̃m religiõis.nõ ꝙ benedicimꝰꝰgra-
tiaſq; agimus dño in oĩ eius mũer̃ nõ
tantuʒ ſpũali verũetiã coꝛpoꝛali.
¶Igem in libꝛo de officijs.

N¶ DQDõ añ bñdictionẽ ẽ ſpẽs panis ⁊ vi

ni voſt bñdictioneʒ ẽ coꝛpus ⁊ ſanguis.

poſt bñdictionẽ coꝛpꝰſigniſicatur.

4 Nte bñdictionẽ illa ſpẽs noiatur

Ntẽ i illo ſacro xpᷣs ẽ. Nẽ q mãduca
uerit hoc coꝛpꝰſiet ei remiſſio pctõxi.

dem facimus in omni munere c.
¶ Munere. quod agere vebemus.
¶ Sirituali.i.aliquid ſignificante.
3 A MNie benedictionem.ſigniſicatur.⁊ licet verba ſucceſſiue proferantur:nõ tñ
AAfſucceſſiue cõſecratio fit ſed in vno inſtanti coꝛrũpitur panis.ſ.i vltimo inſtã

C Deccatorum.venialium.uel eti

ci prolationis verborũ.s lʒ panis ſit coꝛpus cõpoſitum:momentanea ẽ tñ

eius coꝛruptio.s.e.quia coꝛpus.ver.ergo.

Necum omne. .S.e.ſpecies.

Item Aug.in li. ſnĩiarum ꝓſperi.
CBub ſpẽ panis ⁊ vini inuiſibueʒ xpᷣi
carnem 1 ſanguinem bonoꝛamus.
Os aũt in ſpẽ panis ⁊ vini quam
. videmꝰ:res iĩuiſibiles.i.carnẽ et
ſãguinẽ honoꝛamꝰnec ſiłr ↄpᷣpẽdimꝰꝰ
has duas ſpẽs:quẽadmodũ añ ↄſecra
tõeʒ ↄpꝛebẽdebamꝰcuʒ fideliter fatea-
mur añ ↄſecrationẽ panẽ eẽ ⁊ vinũ qð
nã foꝛmanit.poſt ↄſecrationẽ vo carnẽ
xpᷣi ⁊ ſãguinẽ qð bñdictio cõſecrauit.
CIE. Cõ teſſio beriengarij.

Go ber ẽgariꝰ idignus eccłie ſcĩ

mauricij andegauẽſis eccłie dia-
conꝰcognoſcẽs verã catholica ⁊ apłicã
fidẽ anathematiʒzo oẽʒ hẽſiʒ pᷣcipue eaʒ
de q̃ hactenus ĩfamatꝰſũ:q̃ aſtruẽ cona
tur panes?⁊ vinũ q i altari ponunt᷑ poſt
ↄſecratõeʒ ſolũmõ ſaciʒ ⁊ nõ veꝝ coꝛ·
pus ⁊ ſaguinẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣ eẽ ñ poſ
ſe ſenſnałr niſi in ſolo ſacco manibꝰ ſa-
cerdotũ tractarivłfrãgiꝰ aut ſideliũ dẽ
tibus? atteri. Cõſentio ãt ſcẽ ro.ecde.⁊
apkice ſedi ⁊ oꝛe ⁊ coꝛð ꝓfiteoꝛ ð ſacr̃is
dñice mẽſe eandẽ fideʒ me tene᷑:quam
dũs ⁊ venerabilis papa nicolaus ⁊ bec
ſcã ſynodꝰauẽte euãgelica ⁊ apoſtolica
tenẽdã tradidit mihiq; ſirmanuit.ſ.pa-
nẽ ⁊ vinũ q ĩ altari ponunt᷑ poſt ↄſecra-
tionẽ nõ ſolũ ſacr̃ ſʒ ẽt veꝝ coꝛpꝰ⁊ ſan
guinẽ dñi nr̃i ieſu xpᷣi eſſe:⁊ ſẽſualłr nõ

ſolũ ſacr̃ʒ ſʒ in vitate mãibꝰ ſacerdotuʒ
tractari frãgi ſideliũ dẽtibꝰ atteri:iuras
ꝑ ſcãʒ ⁊ hõuſiontrinitateʒ ⁊ ꝑ hecſacro

ſãcta xpᷣi euãgelia:eos ꝗ ↄtra hãc fideʒ
venerit:cũ dogmatibꝰ ⁊ ↄſecratoribꝰ
ſuis eterno anathemate dignoſ eẽ ꝓnũ
cio.ꝙ ſi ego ipſe aliqñõ boc aliꝗd ſenti

re aut pᷣdicare pᷣſũpſero:canonũ ſeueri

tati ſubiaceã.lectodet plecio ſpõte ſpᷣſcri
pſi bãc confeſſioneʒ ſue fidei de coꝛꝑe ⁊
ſanguine dñi nr̃i ieſn xpᷣia berlengario
rome coꝛã.criiij.epᷣis fcãm: miſu pa.ni
colaus ꝑ vrbes italie germaie gallie: et
ad qᷣcũq; loca fama pᷣuitatis eiꝰ ꝑnenii
añ potuit vt eccłie q̃ pᷣus doluerãt ð ver
ſo atqʒ ꝑuerſo:poſtea gaudet ð reuer
ſoꝰatq; ↄuerſo. ¶ Nẽ ili. ð officijs.

¶Quare elementox ſpẽs reſernentur

cu vere ſit coꝛpus chꝛiſti et ſanguis.

Hꝛteſdicas qũovᷣa caro qũo verꝰ

ſãguissꝗ ſiłitudinẽ nõ video car-
nis:ñ video ſãguĩs vitatẽ.pꝛio.n.dixi ti
bi ð ſᷣmõe xpᷣi q opꝑat᷑ vt poſſit mutar̃et
ↄuertere genera et iſtituta natur̃.deide
vbi nõ tulerũt ſᷣmonẽ xpᷣi diſcipuli eius
ſed audiẽtes qꝛ carnẽ ſuã daret ad mã-
ducãdũ ⁊ ſanguinẽ ſuũ ad bibẽdũ rece-

eoꝝ dubitationẽ. in ſcõᷣa oſtẽdit nõ eſſe impoſſibile.⁊ quare ſub ſpẽ panis ⁊

vini coꝛpꝰ⁊ ſangnis ſint in altari.
Sanguis eſt.i.in altari uel creditur.

am moꝛtalium ſi per fidem. ut. z. ea.

Os autem. comprehendimus.i.intelligimus uel accipimus.nã ibi

erat verus panis añ
2 veruʒz dinum: mo
do ſunt tm̃ acciden.

tia. vt.S. e. diſ.ſpe⸗

cies. ⁊.].e.di.panis
in altari.

x Go berlẽga

rius. oẽm. H

facit ex abundãti qꝛ
nõ tenet ſe purgare

niſi de hereſ ð qua
erat inflamatꝰ. arg.

ij. q. v. Pᷣſbyter ſi a

plebe.lʒ ſit ar.ð. ꝗa

a deliquit in vnofa

ctus ẽ oĩuʒ reus. ð.ð

pe. di. v. c. vlti. ⁊ exr·

rat in tota trinitate
ꝗ errat in vna perſo

na.j. diſti.iiij.in ſy

nodo.

y¶ WManẽ.i. ſpeci⸗
es panis ⁊ vini eſſe

ſacrũm tantum.

3 Fpridt eẽ. in nð
cõtinere verũ coꝛpꝰ

xpᷣi ⁊ verũ ſanguinẽ
poſt cõſecrationem.

2Abfrãgi.i. fract

aut tritis ſpẽbus ſũi

2 Frangl. i. n im̃

pðdꝰ:⁊ reliq̃s ſacfi
q̃litates ſenſibꝰcoꝛ⸗
poꝛeis pcipi fateoꝛ:
ſz ẽt ſpᷣ üllis ſpẽbꝰfra
ctis ⁊ attritis ptibus
totũ ⁊ ĩtegrũ xpᷣi coꝛ
pus eẽ ꝓſiteoꝛ: totũ
mãducari:totũ ſu⸗
mi.j.e.ꝗ mãducat.

1BDẽtibꝰ niſi ſa⸗
ne ltelligas vba ber

lẽgarij ĩ maioꝛẽ ĩci⸗/
des hr̃ſiʒ qᷓ; ipſe ha/
buit:a iõ oĩa referas
ad ſpẽs ipſas naʒ ðᷣ

xpᷣi coꝛpe ptes ñ faci

mus.ut.j.e.ꝗ man

ducat.
a ¶ Homounſion.i.

eiuſdẽ ſubſtàtie.

b ¶ Lecto. buc vſq

vba berlengarij ſue
rũt.modo ſunt ver
ba notarij eius.

c¶ Miſit. ſit excdi

catðis eplła mitti dz
c.xi.q.iij. cure.ita
abſolutiõis.vl. V⸗

iij. q. vlti. c. vnico.
d De reuerſo. ad

fidem.

e C Conuerſo. ad de

um. ar. de pe.diſ.i.

agite.i.q.vi.didiei.
5 Oue. ſũt qdã

a ñ craũt cõpꝰ
xpᷣi eẽ ĩ altari.qꝛim
poſſibile eis vñ qð
dr.⁊ pᷣterea qꝛ ñ vi
nini ſpẽs pãiſa⁊ vini.
in pꝛima pte ponit

hbj¶SBeiri.in illa parte.c.que hon eſt hic.ſed eſt.c.reuera.

i ¶ Mutare. ſ. e. reuera.

Pe
Camon
boreſs
dhn⸗
ſecein

6CN
nepaͤt
ſcpafa
dirlenit
beritcar
n noh.
glidiſe
ncdßmo
nuttüͤlen
lirbore
i amnar
Painci
ißieni
Opptes⸗
Mdeberr
ſoneſſefie
(Spir⸗
ca⸗
hultil
ſis ving
Neinqnan
ſaramen
tarnalie
iuidipf

Bor
Si.
00

lerrogatin

n

enone⸗
nnanob

ſbi⸗
n e
Gnine
itrde

“

Di. I FWfv

mu Aerba vite.i. tu ſoſe es vita:⁊ ita g digne teſunſit:ſumit vitã eternam. ⸗ D hoc coꝛpus. in bae groſt⸗ ſubſtantia ⁊ non in tali fſoꝛma. .
pꝛopter hanc confeſſionẽ meruit petrus conſoꝛtium conceleſtis habitaculi ¶ Inuiſibiliter.i.ſub ſpecie in qua nõ videt᷑.i.ſub ſpeciepanis ⁊ vini. . .
Pr *
inne 6 l. di. ſidelioꝛ. ( Adae ꝙ ita legit᷑ ĩ euãgelio JYo. c.vi.) Aà (¶ Non ipſum.i ſua ſpecie.ſ.ut in ea ſenſibꝰ coꝛporeis ſubijciatur.
nohn, b ¶ Ndoc dicerent.ſ.durꝰ eſt hic ſᷣmo ⁊ ꝗs pot eũ capere:a ita ſcãdaliʒati de bᷣ Aid eſt.caſus.duobus modis manducatur xps.vno mo ſacramentalit᷑ qꝝũ
nnbei ſide receſſerunt:qꝛ fides nõ bẽt meritũ:cui bumana rõ p̈bʒ experimẽtuʒ, ar. competit bonis ⁊ malis.alio modo cũ ꝑ ſidẽ ⁊ dilectionẽ cooperantem acci⸗
unem ð pe.di.iiij.ĩ domo pitur: hoc eſt t̃ bonoꝛuʒ
fiecite tribus erg jants ſoler hi
5 ell tribus ergo de can⸗ queri autẽ ſolet hic: vtrum
eca s ſumit coꝛpus rvpi ebant:ſolus tñ petrus dixit: verbaè vi Bus:certe vł tũc videbitis:qꝛ ñ eo mo⸗/ ppi coꝛpus ſumatur cuʒ di
* ſub ali heciet non teeterne babes: z egoate quõ recedã: do quo putatis erogat coꝛpusſnũj: vel uinitate r ala. b. d. no ſun
ſub ſua viſibiliter.ſ. zb; rori Sarj 5 c6 mitur ibi diuinitas uel aĩa
N vtſides haberet me ne igit plures hoicerẽt ? ne veluti ada tũcintelligetis: qꝛ gra eius nõ cõſumit alij vr.b. vieur ſimmendo
nin in, ritũ ut hiceꝛ ne eſſer Eẽt hoꝛoꝛ cruoꝛis:ſʒ manerʒ gra rede moꝛſibꝰ. Iẽ donec ſeculũ finiat ſurſuʒ coꝛpus ſumo vellatem et
amtüig bonoꝛ carnis ⁊ ſan ptoꝛis iõ in ſikiudineꝰꝗdẽ accipis ſacr̃ʒ dñs eſt ſʒ iñ etiꝗ pic nobiſcum ẽ veritas aĩam quia tu ꝗ accipis car
R hnn guinis a ne ridic- ſed ve naturetgloꝛiã virtutẽqʒ ↄſeque- dñi.coꝛpus enĩ in quoꝛreſurrexit: i vno nez diuine ſubſtantie eins i
ni nereegenoeſ. ecn Reaginrpag de Kiage loco en opaner⸗ veritagaut einarb ilo ichas alimemo. ..
ſn qualſe cedi. CNẽ aug. in expoſitiõe p al. illſ. qʒʒ diffuſa eſt. Item Augu. in epiſto⸗ . ⸗
hutinpyen qꝛ nõ habemꝰ ĩ vſu vus ? ſanguinẽ debemus accivbere. & Quomodo chꝛiſti coꝛpus qð ineru- pumanitas.i. dia t caro ſo
ngreng 9 carnẽ crudã cõmede P Rima/ꝗdẽ ingthereſis ĩ diſcipu ce pependit: accipitur æ quomodo non lam tñ eius carnem ſemel
Nlig re.j.e.ꝙ ſit ĩ ſi. ſed lis chꝛiſti velut a duricia eius?ſer⸗ On hoc coꝛpusꝰqð videtis mã- in cruce immolatam quo⸗
ona ninine qre potiꝰ ſumit᷑ ſſ mõis facta ẽ. Cũ.n.diceret:niſi qs man ducaturi eſtis ⁊ bibituri illũ ſãgui tidie inaltani manducamꝰ
hununt ie ena⸗ i e Aucanerit carnẽ meã a biberit ſa guinez nẽ quẽ effuſuri ſüt illi g me cruaſgẽt ip ſine binimue Ron velane,
ihnr H es ſu Meũ nò habebit vitã eternã. illivo nõ in ſũ ꝗdẽ ⁊ nõ ipſũ:ipſũ inuiſibiliter nõ nem panlo nertleurt vi
en magis Aüeune telligẽtes dixerũt adiuicẽ:durus eſt bic ipʒʒ viſibiliter. vñ ⁊ ſubdit᷑ ſ neceſſe eſt num in ſanguinem.
arih ne nature. pᷣterea ſẽ ſermo:ꝗs eũ põt mãducare:dicẽtes du illud celebꝛari viſibiliter: neceſſ. eẽ illð i· q TCaliceʒ. totus integer
intmmn. coꝛpopᷣncipaliter biꝭ· rus ẽ hic ſᷣmo ſeꝑauerũt ſe ab illo re· muſibiliter itelligi. Itẽ aug. in ßmone manducatur ſumitur. j.
hrſttdin s Dgbgeie mert mãſit cũ duobus vifeig is dier eile de vᷣbis euã gelij. ¶ Oui ſit coꝛpus ara a Knrn ei acde
n wien lta enelpaluer ala i illis iſtruxit eos ꝗ remãſerũt.ſpũsieſtin xpi magucare 2 ſanqnin?᷑ eins hibere. as: qꝛ illa ñ ptinẽt ad eſuʒ
mifngin lo cbo. ſ. ꝛpol rdi gt ꝗů viuificat: caro'nihil pꝛodeſt. vba q Aid ẽdxpᷣm maàducare nõ p̃ eſtſo potum. h. (Aldde ꝙ ita
Rnm langunne baſeiu locutꝰ ſũ ad vos ſpũs ⁊ n vita ſũt. Intel lũcin ſacro coꝛpus eiꝰ accipe.mul ſerbit paulus inprima ad
. een Fa. ſ. Ati . „ Y- — „ 4. 2 1 . „ „ . . in. c. xi.)
