1 . nsfuicnter een oſtend el eſfectur i loquere üſtcut e iſcipulo: feaus ſolen dn. biceni ninte eharduit
nöö fuiffe ite in mr: rem ve b domini „ „ arne , ipſi d on in feau habitaculi. uare domi (Tlade
Slpeyſmdd no Joſeph i bere non ẽtibus do nte 7 nõc. igi ſtu 'ſponſon m cois hab nda. Aaiolepb. ur ioan.
ſiunt ign⸗ am z.vt. 5. e. ziñ ber de parẽti runt me r intellig pulatſp in cõſoꝛtiu elia ſecun ca lcit tex. legitut
ißo. lalſuʒ ẽ. iquẽ ſu⸗ eum de ges fuert o datur eſt: ii ſed in c em bon mauez cut dicitt dico coniu
– Kch ae alce iu⸗ it: coniuge ex quo dat ictus iug neoden aſlet n ecrix.) lco coniu
A 5 ij, ait: entes. mini d ra Dtemi 5 cõmena ſſet. .cixix nenta. d n⸗
gnuung 4” lelet 4 7 par ter do 07 curs J 0 comen nouniſie ba — Unen ſona an⸗
zaäii k togoͤent. v ſi tioſephye e: ſed offici. int an⸗ Dom wafetege lc L sem tur bie
E aerit ſicu eniture: ater e 1 Te ſi tam uiret llaz do eltquaſi loqnitur leg
ſand gin Fi. parat?. it. In P effectu ge cõiunx m ſed ſubm iſcignlo cognom modo il itus geliquaſt dde q ita
üenu. . Enu cð none endi: ſic 2 cõin ectu ſeq iin ue diſci enim nis quomo ilpenitus Benes. (El 1.)
e = ſatrume dtuau 2 mankifernn eaſelar
ming 8 m aſup il pellatur. nece igu. ait: ne . cö- s qſi abſa⸗ lo com m.
tiqnoan ii . euit pel ne inc aug tuaʒ. c nusq ſcipulo c in ſuan
uͤned roym Ean nickratio ectu. binc aug em tua 2 mint tem diſ⸗ eret
— amctorltzte gin menti atnecggeannne asſvoͤſd bens illi vt ean es in eo l: qa c
rigitnid⸗ ſeph. J illa iueta eaccipere auit: quia fr ʒ: ſi gs ſy bens Origenes appellat: qꝛ ſic
günneii mital ſuh coõmẽtat eiominan er leuiticuʒ. m vxoꝛẽ 7 Item vxoꝛ ioſeph oabeato io HW
mitak ſeph ſilij beda ſuper onſa CIn a vxoꝛ Vreroa beato D
ie M a olepn ſilij ug c⁊ beda erit ⁊c. ſpe ra erat Maria vx ur roa beat e B
„ 1 Hinc a bed rari ae ſnin 5 ρ6102. bſo dn re ret futur
Ge k i ſan Minerbwds i :ſz que thenz Einsſ v h bten Ceſangt
ſiue. pi Echachech rius ſc erat: rma b eo taseſt 5 cötig & at. 2 i 3
vibnn, . dauid ⁊c iginaliter alter 5 que tũc ierony. ſuper 4c. 3 MNiuẽta n col Ouer
igonten thei. c. i.) e2„ 1. hinc ett eſſet d nſe cõiu tur vxo I: 2 ſi in del xo:
i ed mathei heyerbae vxoꝛ lio cum e ſpon A utaba minat: 2 ſ tibi vxoꝛ
lam nnh 1 ee ðð Conmen ndine ſer a eam fra: ſi tibi Bareſedici n cterna 4
nminng mm Nupti is. a. CX =ðè ſu⸗ ſate deivmsentätn
n dcien B Eanlco dlerionb Pracre coͤſue eſt: ſz dei vnigen
nunnn B amd C enpiarumee cnoa hoͤn ſte
guenl —— mudinioſenpeu dnkaton
uuhi dbern ec wudl
4

5
(11.1. O mi
A

4

a (Et legis. qꝛ

Sʒ.I. que iã ſpoſa erat lapidabatur ob fornicationẽ.xxxiiij.q.ii.ñ
ſatis.ſed que nondum erat ſponſa alicuiꝰ ⁊ fornicabat᷑ nõ pumiebat᷑ morte:niſi po

ſtea copuiaret tãꝙ; virgo: T ita lapidaretur beata virgo:qꝛ cum iam ſpõſuʒ babe
ret grauida apparebat ⁊ ua conſtabat vel ante vel poſt deſponſationè eã fornics

tam pꝛeſũptine ⁊ ið fuit deſponſata:ſʒſʒ legẽ romana ſecꝰ?. naʒ ſi qua fuerit fſor-
nicata aſiquã ſit ſponſaſfi·

poteſt accuſari de adulte-
rio.ſi vero poſtquã fuerit

ſponla pot. ff. de adulie.ſi

vxoꝛ. §. ſi quis vo.tñ dñt

quidam qꝙ etiã ſimplex foꝛ

nicatio morte puniebat in

aaronit:qꝛ maior mundi

cia exigebat᷑ in eis:qꝛ de eiſ

auctor mundi.i. chriſtus

erat naſciturꝰ a nota ꝙ B

occultatur aliqd ꝓpter ma
litiã eiꝰ cui fuit occultatio.

qñqʒ; occultat᷑ aligꝗd ꝑpꝑ rei
erxcellentiam. xliij.di.ĩ mã
datis. quũqʒ iõ qꝛ auditoreſ
capaces nõ ſunt.Wij. q.i.
oportet.⁊ ibi.multa habeo

vobis dicere que nõ pote⸗

ſtatis portare modo.

b Ic gope diſcipuluʒ ?

cetera. (Agdde ꝙ ita
ut ſegt legitur ĩ enã gelio
ioanms. c. xx.)
c ¶ Er bis. fere ꝑ totũ iſtũ
5. male dicit. g. immo per
totam hãac queſtiones. io.

d ¶ Siẽ. hic ꝑ vnum falſũ

vult aliud pꝛobar̃:nam ꝙæ

adulto non dimittãtur pec

cata per fidem ante baptiſ

mum nemo catholicus di

cit. hoc etiazʒ augu. expᷣſſe
negat. de conſe.diſtin.iiij.
non dubito. 2. c. baptiſmi
verum eſt qð non dimittũ
tur oĩo ante baptiſmũ quo
nd omnem penam: qꝛ nõ

quo ad temporaleʒ:qð ſit

ver baptiſmum de conſe.
Diſtin. iiiſj. ſine penitentia.

niſi ſumma eſtet cõtritiont
de conſe. diſtin. iiij. bapti⸗

mi vicem.

e¶ Syriciꝰ . e. q. de in
gali.⁊ ia ſoluit qð non ob

iecerat.

AX beatudie. babnit qui
dem beatitudinem: ſed nõ
pmanentem vel confirma

tam:vñ dici᷑ non habuiſ

ſe in celo. xvi. q.ii.viſis.de
pe.di.ii.pꝛincipiũ.xix.di.

pꝛopter totius.

g Sacerdotalem. ſz boc
non niſi poſt cõſirmationz

ut e de accu.ſuper his.io.

h Zlcceperai. amittit &

gs qð non bʒ.vt. C. ð ad
mini tuto. pupillorum.
ar. Z. ff. de re iudi.nõv re
excluſꝰ:ꝗ rẽ non hab uit.
i ¶ Querit᷑ vtrũ.bniꝰqoõis

nulla ẽ vis. determinat᷑. n.

pid qð è e ð ſpon.duo.

duobꝰ? modis. ⁊. c. lʒ pᷣter

ſolitũ.ſʒ ĩ hoc diſſennũt do
ctores:an ſpõſa de ſuturo
cogat᷑ ſtare cũ ſpðſo ſuo.
qð vp. vt extra de ſpð.ex lit
teris.⁊ ð ↄuer.ↄiug.ſane.
ẽ qꝛ pꝛo quolibet mortali
peccato poſſumꝰcogi ad pe
nitẽtiã. xxii.q.i.c.vlti. ſed
5 er ð ſpon. reꝗſiuit.⁊. S.

b.q.i.ð viduis.dicũt qdam

qð cogi dʒ a pncipio ſi m ꝑ

fra. dico cõiugem ꝓpterea vt diabolo
virginitatem eius occultẽ: vt legis iſti
tuta nõ deſtruã. In ſeqntibꝰ demõſtra-

bo:q; nec iſta tua cõiunx ſecundũ conſu
etudinẽ coniugij habeat᷑: nec iſte g ẽt ge
nerat᷑ tuus filiꝰ eſſe credat᷑. ¶ Itẽ Gre

gori.in expoſitione euangelii.
Ag nuptias ioſephſj puenit maris.
Haonne diſcipulü poſt reſurre⸗
ctionẽ ſud dubitare permiſit:tamẽę
nec in dubitatiõe deſeruit: ſicut ante na

tiuitatem ſuam habere mariam ſpon-
ſum voluit:qui tamen ad eius nuptias

non peruenit. nam ita factus eſt diſcipu

lus dubitans ⁊ palpans teſtis vere re
ſurrectionis ſicut ſponſus fuerat ⁊ ma-
tris cuſtos integerrime virginitatis. ex

his? omnibus auctoritatibus apparet

ſponſas coniuges appellari ſpe futuro
rum:non re preſentiũ/quomodo ergo
coniuges a prima ſfide deſponſationis
appellãtur: ſi iſta que aſſeritur ſpõſa cõ

iunrx eſſe negatur: ſed a pꝛima fide de-
ſponſationis coniunx dicitur appellari

non ꝙ in ipſa deſponſatione fiat cõiũx
ſed quia ex ſide quam ex deſponſatiõe
ſibi inuicem debent poſtea efficiũtur cõ

Laula

iuges:ſicutꝰper fidem dicuntur remitti

peccata non ꝙ ante baptiſma per ſide

remittãtur: ſed quia fides eſt cauſa qua
re in baptiſmate a peccatis emũdamur
Illud autez ioãnis chriſoſtomi: matri-
monium non facit coitus ſed uoluntas

item illud ambꝛo.non defloratio vᷣgini

tatis:ſed pactio coniugalis matrimoni
um facit: ita intelligendũ eſt:coitus ſine
uolutate contrabendi matrimoniuz: 2
defloratio virginitatis ſine pactione cõ
iugali matrimonium non facit. ſed pre
cedens uolũtas contrabendi matrimo

niũ ⁊ coniugalis pactio facit: ut mulier
in defloratiõe ſue vᷣginitatis uelĩ coitu

dicatur nubere viro nel nuptias celebꝛa

reſitem ſyricius papa.diſceſſioneʒ ſpõ
ſe a ſponſo uocat coniugaleʒ ſeparatio
nem:ſed talis diſceſſio dicitur uiolatio

coniugij non iam exiſtentis ſed futurivt

ex ipſa deſponſatione ſperabatur. ſic ?
diabolus dicit cecidiſſe a beatitudine

non ſolum quam tunc habebat ſed etiã

ad quaʒ habendam creatus erat.ſic qui
merito ſue vite uel ſcientie in ſacerdotẽ
nel epiſcopuʒ eligitur:ſi interim electio
nem ſuaʒ caſſari meruerit dicitur amit
tere ſacerdotalemꝰsuel epiſcopalem un-
ctionem non quò iam acceperat?ſed ad
quã accipiẽdam electus erat:nõ ergoil
la auctoꝛitate ſponſa cõiunx poteſt pꝛo
bari. Sed concedat᷑ ꝙ ſpõſa nõ ſit con
iunx:tamẽ queritur utrum liceat ei re/
nũciari prioꝛi condiutiom.boc autem ꝓ
bibetur auctoritate anchiritani cõcilii:
in quo ſtatutum italegnur.

Puelle deſponlite prioribns red

dende ſum.

1 Peſa & ſufo

Ponfeo
7

ſeuerauerit cötumar nõ eſt ampliꝰcogẽda tu dieas ſemp eſſe eogẽdas niſi
euidẽtiſſima ſubſit cã.ſunt tñ caſus.vij.in abus ſpoͤla de futuro liclte pot
recedere a ſpõſo.vnus ſi alter vult itrare rdigionẽ ⁊ illud ẽt ienet in ſpöſa
de pꝛelenti. ex ð ↄuer.ↄiu.er publico.ſcõus caſus ſi alter recedit ad remo-

tam regionẽ nec pot lueniri eỹ de ſpð.ð illis.tertius caſus ſi alter ĩccurrit

Eſpõſatas puellas: poſt ab ali
e raptas placuit erui⁊ reddi eis

quibus ante fuerant deſponſate: etiam
ſi eis a raptoꝛibus nis illata conſtiterit.

¶AItẽ ioan.chꝛyſoſto.roſtano archiepi
ſcopo.

CT goione pꝛiuetur ſponſa ni rapto-
tem deſerere: ⁊ ad ſpoſum ſuum redi

re uu

ſeruitio fideliter excubaret: quen-

dam virum feminam ſibi deſpõſatam

cõqueritur rapuiſſe: ⁊ ideo fraternitas

tua noſtra auctoritate ſuffulta ſuffraga
neos ſuos epiſcopos pꝛeſentialiier con
nocet:⁊ ſic vnanimi ſentẽtia ſi ſponſam
pnuic raptor non reddiderit tã idez quã

rapta ſi ad pꝛiſtinum ſuum ſponſum re
mearen noluerit omni cõmuniõe pꝛiuẽ
tur. Sed aliud eſt pꝛiori cõditioni renũ
ciare ⁊ de nuptiis cũ alio agere: aliud ẽ
rapi hoc eſt illicite conſtuprari.

CEnde Iſidoꝛꝰ etbymo.lib.v.c.xxiiij.

A A nid ſit raptus.

Aptus eſt illicitus coitus a coꝛũ

pẽdo dictus.unde qui raptu potit᷑
ſtupꝛo fruitur. Hec autem non ab alio

rapta ſed alii deſponſata monſtratur:
raptam uero talem dici probibet gela

ſius hapa dicens.
C Sb
citur de cuius añnnuptiis nibil ꝓbatur.
Ex illaꝰ pꝛeteritoꝝ principũ ibi ra
prtũ dixit eſſe cõmiſſuz vbi puella ð

cuius añnuptiis nihil actũ fuerat vide-
bat᷑ abducta. Qnod autẽ in fine capituli

ſubiungitur: etiam ſi eis raptoribns vis

illata conſtiteritꝰ: ideo additum ẽ quia

raptaruʒ alie ſe rapiẽdas exponũt: alie

niolenter abducũtur.quolibet ergo mo
do rapiantur priori reddẽde ſunt.bec
autemut ſupra dictum eſt non inter ra
ptas ſed inter alias deſponſatas connu

ineratur:⁊a ideo non eſi huic auferenda
7 priori reddenda. Sequuntur alie au-
ctoritates quibus iſta probibetur nube
re ſecundo ⁊ iubetur redire ad pora vo
ta. Ait enim ſiricius papa bimirio

epiſcopo ierracoñ.

PDuellã alii ðſpolata alt accipe ñvʒ

Oc coniugali niolatiõe requiſiti ſi
pnellam alteri deſponſatã alter ĩ
matrimõium poſſet accipere.tale ergo
connubiũ anathematizamus ⁊ modis
omnibus ne fiat ꝓhibemus: qꝛ illa be-
nedictio quam nupture ſacerdos impo
nit apud fideles cuiuſdam ſacrilegii in-
ſtar eſt ſ vlla trangreſſiõe violetur.ſed
auctoritate bac ſyricii illa prohibet᷑ ad

ſecunda vota tranſire:que in ꝓpria do

Tho pᷣſentium lator dũ in noſtro

raptꝰ ãdmittił vbi pnella addu

lepram vel aliquã
deformitatẽ corpis

cep ð ↄiu.lepro.lr̃as
er ð iureiu.quẽad/

modũ q̃riꝰſi ſupue

nit affinitas uł ſi ſoꝛ

nicet᷑ ſpontanee vel
coactus.extra ð iu⸗
reiur.quẽadmodũ.

S.e.ꝗqdã deſponſa⸗

uit. quintꝰ ſcðʒ quol

dã ẽ ſi mmuo ſe ab

ſoluerint:ex de ſpõ.

perea ſexius ſi dRxit

cũ alio per ba deß

ſenti e de ſpon. du

oxꝝ.c.i.⁊.ii.ſʒ in hoc

caſu ẽ peccatum ſe⸗

piimꝰſi id qd mior

fecit non vult buar
in adulta etate.ut er
ð ðᷣſpð.iĩpn.ð illis.
K OD Eſponſatas.

erui.i.aufer-

ri.i.a raptore.

1 ¶Deſponlſateſ. .

xxxiiij.q.ii.nõ ſatiſ.
vbi pcipit᷑ non red/
di prioxi viro. .ſed

ibi oſentit raptori ?ꝰ

Blogꝗtur de ſponſa

de preſenti. item cIõö··

tra. C. de ſpon. l.i.

ibi dicitur ꝙ vni ðᷣ

ſponſata pot alij nu

bere. ſzẽ abrogatuz

ke. ſ itelligat
ðᷣſpðſa ð pñti planũ
?.ſi ð ſponſa ð faun·
ro.dic vt in ſũma.

n Aptꝰ. hoc. c.

iducit.g.ui

bet illicitum eſſe co
um in rapta. vnde
per conſequens vnle
probare ꝙ debeat a
ſecundo ſeparari ſi

eam raperet: cum i

licite ei adiungatux

ita tamen üle qui
ſecundo rapuerit nõ

tractaſſet pꝛimo de
ſponſalibus ⁊ ad hĩ
ducit.c.ſequens.
o Ex illa. ſzvbi
it lex ignoro
ſorte ĩ codice ſheodo

ſiano:qꝛ potiꝰ ↄriux

luenio.vt.C.ð rap.

vir l.i. ſ ld no tt.
ut c ð rap.cũ cam.

eeNt MMef
gctoe
cranfnalt
nſtiuet
otenaten
ſt ſalte
gus oniugt
geibad ſ
tar⸗
8
1

. u
1
ms

züäſtleric
enuegſie
Nurati.f..
g.n ad I
alegar 1ſe
trbis hal
ſione gued
punt gnne
ſcici cſto⸗
ll altero fen
liſtkellatepe
lerſnoad fid⸗
Cpolere.⸗
ne Hors⸗
livnscdin
ſeezouerti
ens miſid
udens duid
Ncis deden
Uarecied⸗
d ſdem
ſi non pul
hoͤtalii du
iucei ſicon
hodenyn
diuor.uun⸗
gudena
uganus en
Gbabitirre r
hes baſen
Vpt enz pen
admonie pe
ſiels poeſt
glio contrabe
iliceloba
laſns in gbue
oruabeneci/
ſihabesem

Ii guur.

p ¶ Quocd autẽ. ccõ

ſtiterit. S. e. deſpon⸗

ſatas.

q ¶ Mec tamẽ. d
agitur in themate.

L O Econiugali.

ducta.hoc ma
le ſolint. nam buin

modi ſelennitates ñ

mo eſt ducta cum ſponſo ſuoẽ vella

ta ⁊ benedicta.talium diſceſſione viola
tur benedictio quam nupture ſacerdos

imponi:verum banc necdum ſpõſus

tictauͤt
uchln
ſiltingari
antwun
täcä
utionun
nbereſcge,

luhe ec,ſi eni

Ltenaſſenigl
letptiann,
ftuſous

— l⸗
Mnofind ii
Penmint
lgn N boarſr
imin
4,CNſponle⸗
mnd nit
on ſacüin
re hi Krgen
fnen
WN
ſafigen
Kößpona ſan
deetinſäm.

1ilciun ce
minnapn, m
ronſegverorrt
dureg debini
nlo dpananii
lapentanil
Lei adiungarur
mnengiſeci
mdotappertt⸗
gaſſen punmen
nſäſtwial
Erllu hrt
un
eicerte lot
mnft in
geniod. (oͤah⸗
liblbton
itmun

(Antu⸗

ſentöehe⸗

. unt 4

XXVIII

cfaciunt ad eſſentiam marrimonij. xtx.q.v.noſtrates.
a Filud Gregorij.xxxiij.q.i.c.i.⁊c.

b Aidaʒ.ſfidelis.Snperiori cauſa quinq; notant᷑ ce que ꝓbi⸗
4 bent matrimoniũ cotrahere:⁊ cõtractũ iubẽt dirimere verbi
L gratia.votũ:ordo:religio:babitus:ligatio:⁊ publice honeſta
tis iuſti⸗
cia.ĩhac vero cauſa
ponunt que ĩpedint in ſuaʒ duxerat:nec cum ea benedictio

mr̃imonium:verbi
gratia: diſpar cultꝰ
vel otſſimiliiudo fi
dei. vt inter fideles
aiſideles.⁊ pꝛĩo tra
ctat an matrimoni⸗

um ſit inter iuſideleſ

⁊ oſtendit etiã ꝗd in

xis ſit ſi aliter ðͤ duo

bus coniugibus ĩſ⸗
delibꝰad ſideʒ ↄuer
tatur.

„– Rod ant.

ic ititu
gq latf pꝛima
q̃ſtio an.ſ.
matrimo⸗
niũ ſit ĩter ĩſdeles ⁊
certũ ẽ ꝙ ſic.lʒ non
ſitratũ.j.e. .⁊.c.i.
g. iñ ad vtrãq; ꝑteʒ
ailegat ⁊ ſoluit.j.S.
ex his.ſʒ qꝛ in hacq̃⸗
ſtione quedaʒ.c.po
nunk prinentia ad
ſecũdã qſtionẽ.ꝗ eſt
an altero remanẽte
i ĩndelitate poſſit cð
uerſus ad ſidẽ alij ſe
copulare. ð ea vide
amꝰ. Rotãdũ g ꝙœ
cũ vnus coiugũ ad
Rdeʒ ↄuertit᷑ ſi rema
nens in iſidelitatc eſt
iudeus nullo mõ ſi
Aelis debet cohabi⸗/
ꝛare cũ eo.nin velit
ad ſidem ↄuerti: ⁊
ſi non vult cõuerti:
põt aliã ducer.j.e.
iudei.ſʒz cotrariñ eſt
bodie vex vt exira ðᷣ
Diuor.quanto.⁊. c.
gaudemꝰiſi aũt eſt
paganus 2 nõ vult
topabitare: vl nult
iz cũ blaſfemia rpi
velvt eaʒ pertrabat
ad mortale peccatũ
Ridelis poteſt eum
glio contrabeĩr.j.e.
ſi indelis⁊ hos treſ/
caſus in ꝗbus licet
ei ↄtrahere cũ ſecun
da:habes extra ð di
uor.quanto. 7. c. ſe⸗
quẽti.ſi aũt vuit iſi
delis cohahitare cuʒ
Rdetl ⁊ in pace:in ele
ctione ſidelis ẽ an ve
lit ei cobabitare vel
nõ: ſʒ tñ cũ altero ñ
poteſt eo viuente cõ
trabere.j.q.e. iam
nunc.⁊.c.ſic enim.
3 Er fide. i. qdᷣ fit
er certa ſcientia ↄtra
. ſidẽ eſt peccatuʒ. de
pe. d. iij. F. ex his au
ctoritatibus.( Adõ
ꝙ iis ſcribit paulus
ad roma. c. xiiij.)
e Deceatũ. vt. xx
xvi. di. deinde.

neʒ acceperatnõ ergo hac auctoꝛitate

huiuſmodi copula probibetur. Itez il⸗
lud euſebij pape.deſponſatam puellã
non licet parentibus alij viro tradere:
ſimiliter ⁊ de huiuſmodi ðᷣſpõſata ĩtel
ligitur que videlicet eum ſponſo eſt ve
lata ⁊ benedicta. Item obijcit᷑ illud gre
go.q̃ propter frigiditatem a viro ſuo
ſeparata eſt ⁊ alij nupta fuerit:ſi vir eiꝰ
aliam cognouerit illa eſt detrahẽda ſe
cundo ⁊ reddèda primo.ſed eodẽ mo
do ſoluitur quia iſta videlicet cũ illo be
nedictionem acceparat.
Ausg. de ſide pactionis ⁊ cõſenſus.

Si g alieni conſenſus ſidem feceru

nõ licet ũlli aliam ducere. Palea.
Vobꝰ modis dicitur ſides:⁊ pa
ctionis ⁊ conſenſus.ſi aliquis ali
cui mulieri fidem fecerit pactionis non
debet aliam ducere.ſi aliam duxerit pe
nitentiam agat ð ſide mentita: maneat
tamen cum illa quaʒ duxit.non enim re
ſcindi debet tantum ſacramentusʒ.ſi au
tem fecerit ſidez conſenſus non licz ali
om ducere:ſi autẽ durerit dimittet eã
adherebit uxori pꝛime.Eſt autẽ ſides
pactionis quando aliquis pꝛomittit ſi-
dem alicui ꝙ eaʒ ducet ſi permiſerit ei
rem ſecum habere uel etiam pro cõſen

ſu.ſides autem conſenſus eſt quãdo et

ſi non conſiringat manum:coꝛde tamẽ
4 ore conſentit ducere ⁊ mutuo ſe con-

cedũt vnus li ⁊ mutuo ſe ſuſcipiunt.
. Ridam vir infide-

lisꝰ in coniugio po-
iiſiitus ad fidem con-
ggJ uerſus eſt. vxor ve⸗

ro eiꝰſidei odio xpi

aune ab eo diſceſſit. il
Ale quandam fſideleʒ
in uxorem accepit:q̃

moꝛtua dericuo eſanteiagacnone

ſcientie merito in epiſcopum eligitur.

. HMic pꝛimum queritur: an coniugiũ

ſit iter inſdeles. Secũdo queritur:
an liceat huic aliã ducere pꝛioꝛe viuẽte.
¶Tertio: an ſit reputadus bigamus
qui ante baptiſmum habuit vna poſt
baptiſmum alteram.
A. I.
Liogd autem' inter inſide
les coniugiuʒ nõ ſit mul

AꝗAq tis auctoꝛitatibus pꝛoba

tur. Ait eniz paulus: om
ne quod non eſt ex ſideꝰ

peccatum eſt. coniunctio autem inſideli

um non eſt ex ſide:⁊ ideo peccatum eeſt.
non eſt ergo coniugium quia nulluʒ cõ
iugium peccatum eſt. Item augu.nõ ẽ
veraſ pudicicia hominis inſidelis cum

coniuge ſua. vbi aũt vera pudicicia eẽ
nõ põt:ibi nec verum coniugiũ eſt.item

abꝛo. iuſſ ntteſcras dimitt vroꝛsali alie⸗

254

C nðeſt vera. i ad veritati ducens. Sa. Juſſit. hoc.c.nõ ſacit ad ppoſitũ

qꝛ nõ erat ĩter eos mfimoniũ niſi de ſolo

cto.ſʒ qð dñs pmiſerit eẽ ſidelẽ cũ vxo

re iſideli inrſligi cũ mr̃imõiũ pᷣceſſerat inter eos.( Adde ꝙ ita legit᷑ in pᷣmo li⸗

bro eſdre.c.vlti.) h¶Dimitti.a iudeis.

i Emendanduũ ar. ꝙ nõ currit preſcriptio ĩ matrimonlo: qð vex ẽ hodie. vt er

nigenas per quas ibãt ad deos alienos
non eſt enim putandum matrimoniuʒ
quod extra dei decretum eſt factum: ſʒ
cum cognoſcuur eſt emendadum. ideʒ

Augu.nõ eſt ratuʒ coniugium quod ſi

ne deo eſt. Ex his omnibus auctoꝛitati
bus pꝛobatur coniugium non eſſe inter
inſideles Ged econtra alie inneninntur
auctoꝛitates quibus pꝛobatur coningi
um eſſe inter iuſideles:quaruʒ pꝛima ẽ
illud euangelij quod chꝛiſtus ait. Erũt
quinqʒ ĩ vna domo:dnoi tres tres
Dinidentur in duosꝰ.deinde cuʒ perſo-/
nas illas enumeraret vxoꝛem in viruʒ
eſſe diuidendam dixit ⁊ econuerſo. Itẽ
qui non oditꝰpatrem aut matreʒ aut ſo
roꝛem aut vxoꝛem pꝛopter me:non eſt
ane dignus.vxoꝛem inſidelem non ſide

lem dixit odio babendam. Iteʒ omnis

qui reliquerit domum:aut patrem:aut
matrem:aut ſoꝛoꝛẽ: vel vxoꝛẽ pꝛopter
me:centupluʒ accipiet ⁊c.vxoꝛẽ in hoc
loco inſidelem ſigniſicat: que pꝛopter
chꝛiſtum dimittitur dum potius ipſa
quam chꝛſſti ſides deſeritur. Item apo
ſtolus:ſi quis frater vxorẽ habet infide
lem ⁊ hec conſenſerii habitare cum il-
lo non dimittatꝰ illam.⁊ ſi qua mulier
habet maritum inſideleʒ: ⁊ bic conſen
ſerit babitare cum illa non dimittat vi
rum ſuum.ſanctiſicatus eſt enim vir in
fidelis per mulierem ſidelem. 2 ſanctiſi
cata eſt mulier inñdelis per virum ſide
lem. Iem ad titũ. hoꝛtare adoleſcentu
las vt diligant viros ſuos. boc tam de
ſidelibus quam de inſidelibus intelligẽ
dum eſt. infidelibus namqʒ viris fide-
les mulieres pꝛopenſius pꝛopter denz

debẽt obſequi vt ſic viros ſuos chꝛiſto

lucrari valeant.ſic in paſſione beati de
mentis de theodoꝛa⁊ ſiſumio legitur
mirabiliter contigiſſe.
Itez Innocentius papa rufo eule
bio epiſcopis macedonibpus.
¶ Bigami reputatur q ate baptiſmũ
uen. vnam ⁊ poſt baptiſmum al
teram.

L Anquid'non erunt admittendii ,
bereditatis conſoꝛtium qui ex ea
u

ſcepti ſũt q̃ ante baptiſmũ fuit vxoꝛ:
eruntq; appellandinaturales: quia nõ
eſt matrimoniũ legitimũ vt nobis vide
tur niſi illud quod poſt baptiſmũ aſſũi-
tur! ipſe dũs cuʒz interrogaret a iudeis
ſi liceret dimittere vxoꝛẽ ſuã:atqʒ expo
neret fieri non debere addidit.quos de
us coniuxit homo nõ ſeparet. ac ne de
his putetur eſſe locutus qui poſt baptiſ
mum vxoꝛes ſoꝛtiuntur: boc ⁊ a iudeis
interrogatum eſſe:⁊ iudeis eſſe rñſum

meminerint:quero ⁊ ſollicitus quero ſi

tra ð conſangui.a affi.nõ
debet.
k Ratũ.i. iſepabile.

l¶ Quiqʒ.i.pf filimater

ſilia nurus vel gener.
(Adde ꝙ ſic legit᷑ in euãge
lio luce.c.xii.)
m. Duo. i. duo ſepara.
buntur a trihus: qui con/
uertuntur ad fidem.

n¶In tres. i. otra tres. cõ

trarij enim ſũt qñ ↄuertũt᷑
2Andem.
In duos.i.tres ↄuer⸗
anicn ad ſideʒ. ⁊ ſeperabũ
tura duobus.
pP Qui noõ odit.i.ꝗ non
poſtponit amorem pfis

amori dei. (Adde ꝙ ita le

git math. c. rx. ⁊ luce. xrui.
Centuplũ.non dicit.c.
vrores. ſed id quod excedit
centuplũ.ſ.vitã eternã ac
cipiet.( Adde ꝙ ſic legitur
originalr mathe.xix. mar
. luce. xviij.)

Conlenferit.ſi vo nol⸗

thabitare cũ eo poſſet eã
dimittere ⁊ aliaʒ ducere vi
nente illa. . e. q. i. ſi infide
lil. (Adð ꝙ ita ſcribit pau
lus ĩ pᷣma ad corin.c.vii.⁊
að ſegtur ad tituʒ ꝛc. legi
ĩ epiſtola ad eundeʒ.c. i.)
8. Hô dimittat. ] j. e. iuði
3. ſ B de geẽtili ibi ð iudeo
circa quẽ ſpecialiter illð ob
ſeruat/ bñt eni iudei legeʒ
⁊ prophetas gb⸗ muniti et
parati ſunt aĩas ſimpliciũ
fallere.xi.q.iij.ad menſa
ſed gentiles hᷣ non hñt.ho
die tñ boc idem videtur de
vtriſqʒ.xr de diuor.quato
t¶. Sanctiſicatꝰ.frequẽter
enim vnus ſanctiſicatur
alterumete eſt argumentũ
ad ea que frequentius acci
dunt iura adaptan. ar. j.
e.iam nunc.xiij.q.v.accu
ſatores vel teſtes. v. xxviij.
diſtinctione de ſyracuſane
ſ. De theodora. vrore
ſiſumij. qꝛ ambo erant inſt
deles ſed poſtea illa conuer
ſa eſt ad fidem: ⁊ per eam
poſtea vir conuerſus eſt.
Anquid.hoc.c.eſt ðᷣ
LEverbo ad verbum.
xx vi.diſtinctio.c. deinde.⁊
ibi exponitur.io.(Adð ꝙ
ſicut dicitur in hoc aach
lo legiiur originaliter ma
tbei. rit. geneſis. ij. ? mar
ci. c. x.)

vna ⁊ eadem ſit vxor eius qui antea a

checuminus ⁊ poſtea ſidelis ſit flioſq;

ex ea cum eſn et catbecuminus ſt uſccpe.

Lauſa

o CItẽ ſi auaritia eſt idolatria ⁊ idolatria ĩſidelitas.a ĩſidelltas ? fornica⸗

4 s. dimiſerit. ppter fornicationẽ quam fecit.
„ HB

oſt baptiſmũ.ſi dicas alterius tm̃ planũ c.qꝛ ſidelis nð cõpellit᷑ ĩ ali

quo caſu inſidelẽ eã habere ſʒ nõ oᷣhere cũ alia:niſi in tribus caſibus er de diuor
ti. gaudemꝰ. qᷓ ſi vterqʒ fuerit factꝰfidelis.dic̃.h.ꝙ quocũqʒ modo eã dimiſerit ſi

ue qꝛ ðdit libellũ repudij ſiue alio mò ſempꝑ cõpellit᷑ eã reciper poſt vtriuſqʒ ba

ptiſmum .nã dicit oẽ pec/
catuʒz deletuz eſſe in baptil
mo:etiã exceptionẽ q̃ viro

cõpetebat ꝓpter ðlictũ mu

lieris:ſed tutius eſt diſtin
guere cũ Innocẽtio vi ſi di
cat᷑ ꝙ ante dedit ei livellũ
repudij ⁊ mòõ vterqʒ ↄuer
ius ẽ cpellit᷑ eã reciper̃ nec
vt mõ ti obijcer̃ ſi cũ alio ð
rerit qſi obiectũ ſornicatio
nis repellat.nã lʒ ĩ ueritate
fornicata ſit:qꝛ tñ illa for
nicatio licita eſt ᷣm eos nõ

prost eã repellere.ſi vo als

fornicata fuiſſet:⁊ ꝑpꝑ illaʒ
rnicationẽ eã dimiſiſſet
nð cõpellit᷑ eã reciper. Hᷣ to
tũ babes e de diuor.gau
demꝰ. 5§. vlt. nec ? 55 coſ.
Dil.iiij. ſine pnĩa.⁊ de pe.
di. vlti.nullus:nõ enĩ dico
pꝓ baptiimũ alteriꝰexceptio
nẽ ſibi cõpetẽtẽ auferri poſ
ſe.⁊ rationẽ iſtiꝰ plene no
taui.xx vij.di.deĩde ĩ fine.
qꝛ fornicatio nõ tm̃ vxorẽ

ſed virum maculat. rrrii-

q.i.in coniugio.

GH Jmili modo.

d or.inſidelis.B.c.⁊
ſequens itelligit de
diſpari coniugio pꝑ boc q;
dicit ſi cnʒ viro rpᷣiano ⁊c.
2ibi quãdo ad baptiſmũ.

Lcontinentur hic duo calſꝰ

in quibus licite dimittitur
vxor inſidelis cuʒ non vult
cohabitare vel vult ſʒz ea cõ

ditione vt vir committat

aliqð mortale peccatum.

De pari autẽ coniugio.h.

nõ intellexit qꝛ ſi vterqʒ cõ
iugum eſt ſidelis fſidelis ſi-

delẽ nũqᷓ;ᷓ pot dimittere pʒ

h.niſi ob fornicationẽ caxr

trado tm̃ als ñ. vñ ſi vxror
Fpᷣiana ptrahat virum ad
moꝛiale petmi vberet eã ⁊
caſtiget ſi pt ⁊ nõ oſẽtiat
ei:ſ alij ltelligũt h de pari
cdiugio qꝛ ſidelis fideleʒ bñ
põt dimittere ſi cõpellit᷑ ab

eo ad mortale peccatuʒ nec

forte reſiſtere poteſt. Sed

expreſſe dicit.er de diuor.

queſinit. 1. c.quanto. ſed
pone ꝙ dimiſit ſed poſt pe
nitet nunquid iterum illa
tenetur euʒ recipere. diſtin
gue per decre.extra de di⸗

e Societate. ideſt matri

momo. .
ſ¶ Coniuncta.olim in inſi
delitate.

g. ¶Relinquitur. a viro
ſacto xpᷣiano.⁊ tunc licite
põt alij copulari vir.
b ¶Uon attenditur. alius

caſus ẽ ⁊ ponitur ĩtertogatiue.q.d. nõ ſoluʒ in pᷣmiſſo caſu licte dimitti? vror

rit ⁊ poſtea alios ſilios cuʒ ſidelis eſſet:
vtrum ſint fratres appeillãdi:an nõ ha
beant poſtea defuncto patre cuʒ ceteris
hereditatis herciſcunde conſortiuz: ꝗ
bus filiorum nomen regeneratio ſpiri
tualis dicitur abſtuliſſe: quod cum ua
iudicare atqʒ conſentire abſurdum eſt:
que ratio eſt hoc malum defendi:⁊ va
cua magis opinione iactari quã aliqua
auctoritate roborari:cum non poſſit ĩ
ter peccata deputari quod lex precepit
2 deus coniunxit.
WNteem ex decreto euticiani pa.
n ſidelis poteſtate ſit poſt baptiſ⸗
mumxrecipere quam ante dimiſerat.
B Igquis gentilis gentilem vxorem
WVoimiſeru ante baptiſmmnm: poſt
baptiſmumin poteſtate eius erit eam
habere uel non habere.
Ziem.
CFigelis inſdelem diſcedentem ſeꝗ
mon cogitur.
Imili modo ſi vnꝰ ex cõiugatis
baptiʒatus eſt ⁊ alter gẽtilis eſt:et
qui ſequi non vult:ſicut dicit apoſtolꝰ:

inſidelis ſi diſcedit:diſcedat.

tem Aug. de ſide ⁊ operibus.
Bine culpa reliquitur vxor:que cũ
ſideli habitare noiuerit.
For legitima ſocietatet cõiũcta
ſine vlla culpa relinquiturꝰ ſi cum
viro chriſtiano permanere noluerit:ñ
attenditurꝰ eo modo eaʒ rectiſſime di
mitti ſi viro ſuo dicat nõ ero vxor tua
niſi mihi ð latrocinio diuitias congre-
ges:aut niſi ſolita lenocinia ꝗbꝰ noſtrã
domum tranſigebas etiam chriſtianꝰ
exerceas:aut ſi quid aliud uel facinoro
ſuʒ uel flagitioſuʒ in viro nouerat:quo
delectata uel libidinem explebat uel fa-

cilem victum babebat:uel etiam oꝛna
tioꝛ incedebat.tunc enĩ ille cui vxoꝛ hec

dixit:ſi veraciter egerit penitentiaʒ:ab

operibus mortuis:quando ad baptiſ⸗/

mu m acceſſu:habetq; in fundamẽto ſi

dem que per dilectionem operatur: ꝓ

culdubio plus tenebitur amoꝛe diuine

gratie quã carnis luxuria: 1 membruʒ

quod eum ſcandalizabat foꝛtiter am-
putabit“. R
¶Igez in ſermone domini in mon-
Licite dimittitur vxoꝛ:que virum ſii
um cogere querit ad malum.
Holatria?*quam ſequunt᷑ iſideles
. 2 quelibet noxia ſnperſtitio foꝛni-
catio ẽ.dominus auteʒ permiſit cã for
nicationis vxoreʒ dimitti:ſed quia per
miſit ⁊ non iuſſit: dedit apoſtolo locnʒ

ſed non attenditur.i. nonne attenditur ac.

I¶ Eam. i. inſidelem.

C Ttranſigebas.i.paciſcebas.

1 T 5 Et menbruʒ.i.vxorẽ. in ¶ Amputabit. remonẽdo a ſe corporalit᷑.

olatria. .c. m.b.de diſpari ↄiugio Itelligit ſicut precedens.

4

tio.ergo anaritia eſt fornicatio. p

¶ Anuuerſaleʒ ar. ꝙ ĩdefinite drge

neraliter ðberf ĩtelligi. ff. de tutelis ꝗ bʒ. .vlti.xxri.q.i.quod ſi dormierit.
q ¶ Atiqʒ. quia ipſa cogit eum fornicari ſpiritualiter.
1r ¶ Sacriſicat.idẽẽ ſi cogat ad quodcũq; mortale pctm̃.⁊ no.ꝙ ppterfor

monendi:ut qui noluerit non dimittat
vxorẽ inſidelẽ:cũ quo ſic fortaſſis poſ
ſit fidelis ſieri. ¶ Item ſi iſidelitas for

nicatio eſt:et idolatria iſidelitas: ⁊ aua

ritiaꝰidolatria eſt:non eſt dubitanduʒ
⁊ auariciam foꝛnicationẽ eẽ.quis ergo
iam quanlibet illicitam concupiſcenti⸗
am poteſt recte a foꝛnicationis genere
ſeparare ſi auaricia foꝛnicatio ẽ:exquo
itelligitur ꝗ; ꝓpter illicitas concupiſcẽ
tias non tantum in ſtupris cum alienis
viris aut feminis committũtur:ſʒ om
nino pꝛopter quaſlibet que animã cor/
pore male utentem a lege dei aberrare
faciũt ⁊ ꝑnitioſe turpiterq; conumpi:
poſſit ſine crimine ⁊ vir vxorem ſua di
mittere ⁊ uxoꝛ virum:quia exceptã do
minus facit cauſam foꝛnicationis:quã
fornicationem:ſicut ſupra conſideratũ
eſt:generalem æ vniuerſalemitelliger
cogimur.cum autem ait exce pta cã foꝛ
nicationis non ait cuius ipſorũ viri aut
femine.non enim foꝛnicantem tantum
vxorem dimittere conceditur:ſʒ quiſ-
quis eam quoqʒ uxorem dimittit a qua
ipſe cogitur foꝛnicari:cauſa vtiqʒ foꝛni
cationis dimittit:uelut ſi aliqueʒ cogat
vxoꝛ ſacriſicare idolis:qui taleʒ dimit⸗
tit cauſa foꝛnicationis eam dimittit nõ
tantum illius ſed etiam ſue.illius qꝛ foꝛ
nicatur.ſue ne foꝛnicetur.

Idẽ ð adulterinis cõiugijs libro.ij.
ue ſmmlacru) iaelt: We ren pe⸗

dimittatur a viro ſnuo.
n ſolũ mechatio ẽ illiꝰ que car
Anem ſuã coinquinatſed etiã que
ſimulacrum facit mechatur:ꝙ ſiin bis
factis perſeuerat ⁊ penitentiaʒ nõ agit:

recede ab illa ⁊ noli viuere cum illa.ſin

auũta tu particeps peccati illius eris.
CAem Ambro. ad hil.

Amoꝛe cuiuſibet non eſtaſide rece

B Jiſidelis dicit apoſtolꝰ diſcedat
non eſt ſeruituti ſubieciꝰfrater aut
ſoꝛoꝛ in huiuſmodi:ideſt ſ inſidelis no

lueriit eſſe cuʒ coniuge ſua fideli:hic co⸗

gnoſcat ſidelis ſuã libertatẽ?: nec ita ſe
ſubiectum putet ſeruituti:ut ipſam di-
mittat fidem ne coniugem amittat inſi
delem:hoc ⁊ de inſidelibꝰ filijs a filia-
bus ⁊ parentibus: hoc ⁊ de fratribꝰ⸗

ſororibus iĩtelligitur propter chriſtuʒ*

eſſe dimittendos:cuʒ ponitur conditio
iſta ut pꝛopter chriſtuʒ' dimittat:ſi eũ
ſecum habere deſiderat.hoc ergo ⁊ de
domo ⁊ agris ⁊ de ceteris rebꝰ: que iu
re pecuniario poſſedentur intelligẽdũ
eſt. Item augu. ad pollentium.

„

iu prima ad corinthios.c.vij.

cipere eam ut ertra de diuor. gandemus in fi. (l

———

nicatideʒz corporali?

ſemel ↄmiſtaʒ pt eã
dimittere. xxxij.q.i.
dixit.ſʒ ꝓpter ſpiri⸗
tualẽ no niñ pſeue
ret.j.c.ꝓximo.
6 IE ſolũ. col
at. cũ alio

coniuge ſuo.

t ¶ Simulacrũ.id ?

idotum collt.
u ¶ Mectie. B. c. itelli
git. h. de duobꝰ ſide
libꝰ quoꝝx alr labit
ihereſiʒ. ĩter quos

cũ ratum fuerit mfi

monium:nec ſoluit᷑
altero labẽte:nec cõð
trahere pᷣt:lʒ ſecoſit
caſu ↄuerſo.ſ.cũ al
ter infidelinʒ conuer
titur:tunc ĩ tribꝰ ca
ſibꝰ diſſoluitur ⁊ cõ
trahere poteſt ⁊ boc
totũ habes extra de
de diuor.quanto.
Item nunquicl eſt
pꝛeceptum qð vicit
recede ab illa: dicit
h.qꝛ ex quo perſeue
rat preceptum eſt ſi
eſt notorium.ſed h̊
quantum ad reddẽ
dum debituz ſed exi
gere poteſt ⁊ ſic intel

ligit. 1xxij. ꝗ. i. c. i.

videt᷑ iñ hu. ꝙ in h

caſu ad minus con

ſilium ſit ꝙ recedat
abilla. arg.j.e.iam
nunc.ſed ibi eſt con
ſilium quando al⸗

ter inſidelium com

uerſus eſt. hic vero

pꝛeceptum. 2 poteſt

eſſe ea ratio.qꝛ ma
ior eſt hic in contu
melia creatoris.vt
er de diuortijs quã
to.et qð ſit pꝛeceptũ
habes extra de lure⸗
iuran. quemadm

x Sinautem. i. ſe

non reuocas eam e

ſuo pꝛopoſit.
y ¶ Dinfidelis. li

dico ꝙ ipſo iure ſol
uitur vinculum ma
trimðij nõ pꝑ ſenten
tiam eccleſie ſed ip

ſoiure ſcilicet in tri

bus caſibus in qui
bus contrahere po
teſt. nam contume
lia creatoris ſolun
ius matrimonij: ſi
tamen inſidelis vult
redire ad fidem pꝛi
uſquam cuʒ reliqua
contraxit:cogitur re

de ꝙ ita ſcribit paulꝰ

.Chriſtum arg. ꝙ modus non facit conditionem. nam dicitur cum po

nitur iſta conditio.⁊ poſt dicit vt chriſtum ⁊c.ſi.ext

extra vt ec.beneſi.vt noſtrum.

„

pos quin
ſcedert.
bCen
ſundto
gunorlat
(Mec
gaulnsl
ſn ll/
1n
cpt
dab
urbielr⸗
ſrms pp
mmnun
Vpo
tlnn⸗
propbbits.

ebipe⸗
ianze⸗
Nrigeieg
ent op⸗
(Sa
ieadſidem
(Mlog.⸗
adpeſerin
py eliciio
lafe polen
ijguos er⸗
Nuerintnon
gminell
Hiprusne
nanent im
inſeles:cn
Raruntur.
CSanci
epocune
nC
ar aden⸗
actidutin
ſl.f. dele
la. te⸗
Frarulane
1Gincul
cyreosln
bus

5CGerens
Gens.(Nad
orignnarpeg
thelec rii.)
9(Teſtank.
Plegnentis!
nuripoſſunr,
lahoe genen
uiſcuit

ſe obnon
ie⸗ Gins ſ

au⸗
iüne 6 Am unc. ſeconinua. acrenus aWI O
iganin recedere: vir vror ncti ſunt dico: non ego ſed ſtola ad corinchios: ceniʒ. in ᷣma parte poni *55
W b ¶ Ceteris. i. di em non dimittat. n. ſed dñs vrorem a vi ctoritat arte ponit vſqʒ ad. 5. quoniã ergo.
niize 4 See: aori algij 6 aepasaegeons⸗ diſparibus ꝛc viro non mutat eã. e ecoli eg⸗ dico nõ dñs 5 duond arga irllecsaug nn illa an
eni i.conſulo us ait apoſtolu . aũt. pont m qre dñs nõ ꝓhibuerit neci g hʒ vrorem inſfidelẽ nõ di
bdng ⁊ſuadeo ⁊ ex dei tñ 9. it. ponuntur tres ſolutiões a phibuerit nec iuſſit. ĩſea nfidelẽ nõ di
W anctoritate nõ .Z §. itelligitd. poͤt erpoſitio i ug. adtotidẽ obiectiões po da pie vſq; ad. 5F. tu
i nömea. & poſitio ⁊ itellectꝰpollẽtij ſup auẽ es pollẽtij. ltertia
ſepinen Aaec ita ſcribit FTod etiam iſidele g ſunt eöinges: pollẽtij ſup auẽtate pᷣdicta quã enar.
Miii ne,nje auͤeo A ilicet dimittere inädetem. 8: tat ſuis ſtupẽdiſs?a Mo pPpii lon io gua
ncciii d Monẽ m nuncillud videam⸗ . de fructu eins nõ n ꝗs plantatvineã g. facit inferẽs victori
in d one o en aboolno:cereno⸗ eamꝰquod ait Jeme ve eius nõ edit: quis potcheore uinma aluſtone aue
Onllang 0. ohbon ceteris autez ego dico n2 de lacte eius nõ comedi gre ſic. SFideles viri Toſtiue
nd e¶ Mꝛobibet. voni bo chri ninus: ad iparia. 1, ubi co? ſopoſt. ſ aliji comedit?2 pau- iur receder cn tibe
her tur hic lpropꝛie. i. lõ ochriſtiani fuerant cöiugi inon am inreparti ijꝰ inquam poteſtatis n r tercgere ab adeih: mo
ie pꝛie. i. ma ia locuti participant no tis noſtre bpi ul fideles femie ſic ñ
ibengtl ſorma pꝓbibitionis quod mihi viſum eſt 8 urns ſed nne magis 2 nos hibenk receder abi ic ñ ꝓp
monet ne ſ xiſſe: quia enim coni euz monendo di ni non ſumus uſi h nos“: nk receder ab iñdelib
opif i at. :quia enim coniüx ſidelis reli di nia toler ac poteſtate:ſʒ om maritis. ut.i.ſicut neqʒ iu
uninnin⸗ probibita. dominus ſ. Ir nec abüdar uel dis
Onibnene . bp . eda 9 em. ñ ſu . P
nlnm 8Qetg. . iſna Pibert no enim dominus nu EE CAb inndelibus coniugibus li atcenne ene gae⸗
tmriihſe⸗ b ¶ Aetat. arg. ali ſtolus' onõ licet. Monet ergo a e cegere ſed non expedit gibus licetre ner vn raie phibent n
itlan 94 eipta kala crand Ppoſſit eſſe multorũ occaſi * Ic eniʒ ne ,Jos receder ſic nec iubent᷑ nõ
lizun ñ ai ⸗ dendeenar 46 eles coniuges mreli⸗ enndelvuc 4 de efe vrorib⸗ arnd⸗ la iener t
WW xxri. q. i. q ſi dormi elibus permiſſa licenti riuel femin ritis ſideles vi x C uat᷑ ad pᷣmiſſã ptẽc
