ritate aut añ nos aut añ legatos no
ſtros ex latere miſſos iuxta patrus

decreta ſuas exercere atqʒ diffinire

actionesꝰ:nulluſqʒ; illũ ante boc in⸗
dicet aut iudicare pꝛeſũat:ſed ſi qad
quod abſit graue intolerandũqʒ ei
obiectuʒ fuerit:noſtra erit expectan

da cenſura:vt nibi pꝛius de eo qui

ad ſinuʒ ſancte eccleſie romane ↄfu
gerit ⁊ eius ĩploꝛat auxiliũ decerna
tur:qᷓ; ab eiuſdeʒ eccleſie auctoꝛita
te fuerit pᷣceptũ:que vices ſuas ita
alijs impartiuit ecdleſus:vt in par-

voeare euudimenoiie
mitudinẽ ptãtis.Si aũt qð nõ arbi-

tramur:a quoqᷓ; ſecus pᷣſumptum

fuerit:ab officio deri ſubmotus᷑an
ctoꝛltatis apoſtolice reus ab oibus
iudicet᷑:ne lupi ꝗ ſub ſpecie ouium
ſubintrauerũt:beſtiali ſeuitia q̃ſdã
audeãtlacerar᷑:⁊ qð ſibi fieri nolũt:
alijs inferre pꝛeſumant.
CItem cum iulius papa dicat.
CJudicia appelſlanti ab eis ſunt
audiẽda ad quos appeilaturur.

C Vi le ſcit alijs eſſe ppontũ:

nõ moleſte ferat aliquẽ ſibi eẽ
pꝛelatũ.ipſa nãq; ecdeſia qͥ pꝛima ẽ
ita reliꝗs eccleſijs vices ſuas credi/
dit largiẽdas:vt in partẽ ſint voca
te ſollicitudinis nõ in plenitudineʒ
poteſtatis. vñ omniũ appellantiuz
apoſtolicã ſedẽ epiſcopoꝛũ iudicia
⁊ cuncta maioꝛũ negocia carũ eidẽ
ſede reſeruata eſſe liquet: pꝛeſertiʒ
cũ in his oĩbus eiꝰ ſemꝑ ſit expectã
dum cõſultü.cuius tramiti ſigs ob-
niare tẽtauerit:ſacerdotin cauſas
nõ ſine honoꝛis ſui ꝑiculo ſe apud
eandẽ ſedeʒ nouerit redditurum.
CNẽ cuʒ Nico.pa.in remẽſeʒ ar-
chiepiſcopuʒ inuehat᷑:ꝗ rotardum
epiſcopuʒ appellantẽ apoſtolicam
ſedẽ dãnare auſus eſt ita dicens.
De remẽñ archiepo ꝗ appella-

tẽ romanã ſedẽ indicare eſt auſus.

Rguta ſapientia tua vtinã in
bono accepto fomite iudicij

VI

112

vi.c.i.⁊.ij.⁊.lxxiiij.di.quorundam. di.ix.neqʒ.in fi.ff de adul.ſi vxor.s.iu-
dex. JYo. (Adde ꝙ ita ut ſegꝗtur ait dñs in euangelio Matthei. xi)
m Matet. gcondemnabitur ſi appellatio alicuius fuerit ꝓnunciata fruſtrato
ria.tunc ſi prioꝛ iudex a quo eſt appellatum non admiſit apppellationem ĩ cri⸗
minali negocio lite perdita notatus abſcedat. C. de ap.a proconſulibus ſed ſi ⸗

materiã depoſitiõis aduerſus ro⸗
tarduʒ aſſumpſerit:⁊ ab itiere apo
ſtolice ſedis remouerit:⁊ ↄtinuatis
apoſtolicã ſedẽ appellantẽ dãnauit
carceraliꝰcuſtodie mãcipanit:⁊ ĩ-
fra. ꝛiuilegia tñ apoſtolice ſedis
vos obliuioni tradere nullo mõ ð-
buiſſetis:ꝗbus venerãdi canones
iudicia totius ecdleſie ad hàc defer⸗
re iubent:⁊ infra. Hoc ꝗppe nos in
rotardo iccirco noueritis oꝑatos:
vtpᷣuilegia ſedis apoſtolice:q̃ ma-
le a vobis violata eẽ videbant᷑:au
ctoꝛitate apoſtolica ⁊ canonica pa-
trũ deliberatione pꝛiſtino tadẽ ĩge⸗
nio ⁊ ꝓpꝛio decoꝛent᷑ honoꝛe·.
Item Zeo papa. .
Cniſq; obedientiam maioꝛibꝰ
exbibeat quam ab inferioꝛibus de⸗
ſiderat.
Ai ſcit ſe quibuſdã pꝛepoſitũ
2 nõ moleſte ferat aliquẽ ſibi eẽ
pꝛelatũ:ſzʒ obediẽtiã quã exegerit.
Et ipſe depẽdat:⁊ ſicut nõ vuit gra⸗
nis oneris ſarcinas ferre:ita nõ an
deat alijs ipoꝛtabile põdus ipone-
re.diſcipuli eni ſumꝰhumilis ⁊ mi-
tis magiſtri dicẽtis: diſcite a me qꝛ
mitis ſuz ⁊ bumiis coꝛde. Pa
tetergo q nulli appellati ſũt indu
cie denegade.Ceteruʒ ſi ca fruſtra-
toꝛie dilatõis appellauerit: a iudice
ad quẽ ꝓuocatũ fuerit cõdẽnabit᷑.
¶Tos vo appellatiõis ẽ añ datã
vbł poſt datã ſniaʒ.quotiẽs.n.ꝗs ſe
grauari ſenſerit libẽ põt appellare.
Unde Sixtus papa au.
CQul granatur a pꝛopꝛio metro
volitano:pmates am vninerſaleʒ

Eexccleſie ſedem appeilet.

8B Jas putauerit ſe a ppꝛio me⸗
tropolitão grauari:apð pᷣma
tez dioceſeos ant penes vniuerſal
goplice ecclie papa iudicef᷑. SBe co.
8 UMonẽs epᷣi ſe a ſuis ↄpꝛouĩ-
cialibꝰ vł a metropolitão pu
tauerint pgranari:aut eos ſuſpec

tos hũerit:mox romanã appellẽtꝰ

ſedẽ atqʒ eis libẽ ire liceat.⁊ dũ pᷣdi
ctã rõanã eccłiã applłauerit:aut ab
ca ſe audiriꝰpopoſcerint: nullꝰeos
aut excõicare aut eoꝝ ſedes ſurri-

pere aut res eoꝝ auferre aut aliquã

eis vim iferre pᷣſumat:anteqᷓ; ãbo
rũ c romani pontiſicis auctoꝛitate
terminef. Qõ ſi aliter a quoqᷓ; pᷣſũ
pti fuerit:nihil erit ſʒ viribꝰcarebit
NItem Julius papa.
Be codem. Paieas.
T Oeo huic ſancte ſedi pꝛefata
. pꝛiuilegia ſpecialiter conceſſa
ſunt vt ab ea oẽs auxiliuʒ oppᷣſſi ⁊
iniuſte dãnati reſtitutionez ſumant.
Opp̃ſſi ⁊ ſe pᷣgrauari putates itel⸗

oꝛ iudex admiſit apppellation?
pro arbitrio iudicis punitur:vt
C.e.l.eos.ſed ſi in cimli nego/
cio per calumniaʒ appellat:pu
nitur.in.l.libris argẽti.C.quo
rum ap.non re.ab executore.in
ſi.ſi ſine calumnia nõ punitur
niſi in expenſis.extra de ap.ſe⸗
pe. extra de eo qui mit.iĩ poſ.cꝗã
rei ſeruande.cum veniſſent.iẽ
remittitur ad eum a quo appei
lauit.extra.e.cuʒ in eccleſiaDi
cunt tamen quidam ꝙ niſi eui-
dens ſit aliquem calumnioſe
appellaſſe non debei puniri in
expenſis.ar.optimum.ſf.de le.
ij.qui ſolidum..etiam.alioqn
quilibet metu expenſarum reli
queret ius ſuum indeſcnſuʒ.ut
ff. de pe.here.illud.tunc autem
preſumitur non ſieri calumnio
ſe:cum iuratum eſt de calum⸗
nia. vt.i.q. vij.ſanctmus. ſed
hoc non credo immo ſemper in
cauſa appellationis condemno
victuʒ.vt.j.e.omnino.⁊ in cõ
ſti.noua.inno.de ap.ut debitꝰ
⁊.ſf. de ap.negocioꝛum.in pꝛi.
7. S.c.q.l.in pꝛimis.io.
3 otiens.epiſcopi.puta⸗
aernr. non grauẽtur.
⁊ ſufficit qð putant hoc ⁊ ſuffi?
probatre probabilem cãm ap/⸗
pellãdi.extra eo.bone ĩ ſi.⁊. ff.
e.appellanti.niſi ſit remota ap
pellatio:tunc requiritur ꝙ ſit ꝓ
babilis.⁊ ꝙ ſit talis qua proba
ta legitima ſit appellatio vt er⸗
tra.e.vt debitus.ioiEgo credo
indiſtincte ꝙ hodie debet eẽ cau
ſa probabilis ⁊ legitima vt e.
eo.vt debitus.qð intelligo añ
ſniam.

Abpellent nota opoteſt a
ue

ce ſuſpecto recedi per ap-
pellationem vel ẽt per reeuſatio
nem. ut h ⁊ extra.e.poſtremo.⁊
..c.proxi.⁊ extra vt li.non con
teſ.accedens.⁊ quicquid ſit poſt
recuſationeʒ eque caſſat᷑ ſicut ſi
ſieret poſt ap.ut extra de eo qui
mit.ĩ poſ.cum ſicut.in ſi. Re⸗
fert tamen cuʒ dicitur recuſo iu
dicem vt ſuſpectum:quo cãuſio
quitur decre.er de ap.ſecundo
requiris.vel ſi ſic dicat᷑ habeo
iudicẽ ſuſpectũ quo cãu non co
git᷑ corã arbitro ꝓbare cãm ſui
piciomis quia poteſt iudicem ðᷣ
clinare per appellationeʒ. vt di
ctum eſt.

P Auciri no. nibil intereſſe

vtrum dicat quis ꝙ velit cãm
ſuam audiri a papa vel expreſſe
ad ipſuʒ appellauerit.ſicut nec
refert an appellat quis facto ulł
vVbo. extra.e.c.dilecti.in deciſa.

q C Excommunicare. poteſt ta

men de facto ad cautelam pete
re abſolutionem. vt extra.e. ad
preſentiam.ſi vero appellatio
non tenet tunc poteſt talis excõꝛ
cani poſt appellationem.ar.e.
e.qoni. io.

8 On ita. m lege

CTauſa

legati a pncipe pñ̃t mandare ſuas ſententias executioni.ff.de re iudi.a di
uo.ſʒ hoc nõ ẽ verũ:qꝛ ſubdelegati hoc poſſunt.ut extra de of.dele.et lit

g ante diffinitinã ſnĩaz nõ appellat᷑.di.C. de iudi.apertiſ

ſimi. ⁊.j.e.nõ ſolẽt.m clericus ante diffinitius ſententiaʒ appellat. ut.C.
de epiſcopali audi.l.ij.⁊ cum actoꝛũ uel ꝓnũciationis electio negat᷑.C. vt lit.pẽ.

l.ij. cũ ab iniuria appellat: vt. ff. ð mioꝝnbꝰ. ait pᷣtoꝛ.S.pmittit᷑. Ydẽ dico vbi ap

pellatur a grauamine manifeſto. vt. C. de ap. ſi gs ꝓuocationem. Idẽ vbicũq;

iudex aliꝗd facit legẽ negãdo
dilationẽ nel ꝗd ſimie. vt.j.e.
ñ ſolẽt.hodie àt ſʒʒ ius caonicũ
ſ appellat᷑ ate miaʒ niſi euidẽs
iueeit ca grauaminis.vt in cõ/
ſti. iano. ut debitus. ? ſic videt᷑
idem iuris ſᷣm leges ⁊ m cano

nes qð falſuʒ eſt ut dicunt do/

ctoꝛes legũ ⁊.j.e.non ſolent.

b H eſt rõ negoeioꝝ
eccl

eſnaſticoꝝ alia ſeculariũ. vt
j. de cõ.di.iuij.eelebritatẽ. x. di.
leges.xxxiij.q.ij/ãadmonere.ax
gu. Z. xi.q.i.qcunq; litẽ.ſʒ hoc
nõ tenet. vt e de fo. cõpe. ꝓpo
ſuiſti. Qnid iñ dicũt ꝙ vbicũ
qʒ tã pᷣin leges ꝙ;ᷓ ſᷣm canones
põt fieri appellario a manifeſto
grauamine. Zilij dicũt ꝙ ante
ſniam ſᷣm leges nõ appellat ni
ſi in caſibus in iure expꝛeſſis.

c ¶ Dicta cã.i.aſſignata cã ap

pellationis.ſed nõ opoꝛtet ibiꝓ
bari.ſed coꝛã iudice ad quẽ ap/
pellar. ut. C. de ap. eos. 1. J. e.
q.in fine niſi in camn. C. de preci
bus impera.auc.q̃ ſupplicatio

7 e de bis qͥ fint a ma. par. ca.

cũ in cũctis nec prius eſt audien

dus appellans a iudice ad que,ʒ

appellauit: ꝙᷓ ↄſtet ipſum ap/
peilaſſe ab aliquo grauamine.
aliter eniʒ remittendus eſt ad eũ
A quo appellauit. ut e de appel
lationi.cum in eccleſia.videtur
ergo glibet tenetur aſſignare
cauſam appelladi. ut hic.a ex ð
ap.conſtuutꝰ ⁊.ff.de ap.appel
lanti.ſicut iĩ ſuſpecto iudice cau
ſa eſt aſſ gnanda:lʒ albi probã
da ſu.ſed ꝙ nõ ſit aſſignãda
pꝛobat᷑:qꝛ fruſtratoꝛia appella
tio ſᷣ hec iura ẽ admittẽda. Itẽ
nõ videt᷑ eſſe neceſſariũ qð alle
get᷑ cã: qꝛ põt ab ea recedi.ſff.e.
ſcio queſuũ.in fi. Ieẽ ꝙꝙ nõ ſit
neceſſe cauſam aſũgnari pꝛoba
tur e vt li.nõ conteſ.accedẽs.

Et dicit. I. qð cũ corà iudice ap

pellat᷑ ſufficu dicere appello.ut

ff. ð ap.ſcio/vicas ergo ꝙ ſem

per appellaàs tenet aſſignare caʒ
ut extra. e. ut debitꝰ tamẽ ſi cau
ſam nõ aſſignat ⁊ poſtea cotra
iudicẽ appellationis ꝓbat iuſtã
fuiſſe cauſaꝭ appellãdi bñ caſſa
bit᷑ quod faciũ eſt.ut ep utli.nõ
cõteſ.accedẽs.Et ita pᷣoꝛ iudex
bifacit nõ deferẽdo appellatio
ni cũ cꝗ appellationis non ſit ex
preſſa. Secundus ſimiliter bñ
excuſat quod factũ ẽ cũ iuſta cã
ſubfuiu appellãdi.Alij exponũt
Dicta cã.i.li.nõ ↄteſ.qꝛ ante li.
ↄteſ.nõ eſt appellandũ.ut extra
de ap.reprehẽſibilis.niſi ſit aꝑ
tũ grauamen:ut exira.e.cõſul⸗
nit. ⁊.c.cũ ſit romana.Joiho/
die ante ſniam ꝗ vult iudicem
recuſare ſemꝑ ꝓponat cauſaʒ ut

ligunt᷑ añ datã ſniaʒ:iniuſte vo dã⸗
nati poſt datã ſniaʒ. ¶ VUñ euticia
nus vꝛbis rome epiſcopus ſcribit
omnibus epiſcopis.

Ante exitum cauſe per appella

tionem recedere licet.

Tankn in eccleſiaſticis agen
duʒ eſt negocijs ſicut in ſecu-

laribus.nã in ſecularibus poſtqᷓ; le
gibus alanis vocatus venerit ⁊ in
foꝛo pcertare ceꝑit:nõ h; ei añ ꝑa⸗
ctq cãz recedere. In eccłiaſticis vo
dicta cq tcreceder̃ lʒ ſi neceſſe fuerit:
aut ſi ſe viderit pꝛegrauari.
COQui vo ex ↄtumacia iudicibus
optemꝑpare noluerit cõione pᷣuet᷑.
VUnde in cõci. mileuitano.
¶ Excoͤmunicetur ꝗ indicibus ſu-
is obtemperare non vult.
Niſquisꝰ ꝓbatus fuerit ꝓ cõ
tumacia nolle obtẽperare it.
dicibus cu hoc pᷣme ſedis epᷣo fue-
rit ꝓbatũ dei litteras vt nuilꝰei cõi

cet epᷣoꝝ:oonec obtẽperet. Itez

qꝙ poſt datꝗ ſniaʒ appellari poſſit:
Fabianꝰ papa teſtatur dicens.
CNon denegetl appellatio ei quẽ
in ſupplicio ſentẽtia deſtinauit.
Iceat ẽt ĩ crĩalibus cauſis ap
J pellare. nec vox appellatõis ð
neget᷑ ei quẽ in ſupplicio ſnia deſtia
uerit. C. Qõ ante ideʒ affirmat.
CAnte datam ſemennaʒ uceat ali
cni appellare.

gaeerade lenc

rit: vocẽ appellatõis exhibeat
¶Poſt datãꝰ vo ſniaʒ ꝗ appellar
voluerit ifra qnqʒ dies appellet: æi
fra coſdẽ a qᷓ̃ ꝓuocauit lr̃as dimiſ
ſorias accipiat: a ifra eoſdẽ ad quẽ
appllauit iter arripiat. C Uñ ithe
odoſianis legibꝰbꝰſic ſtatutũ iuenit᷑.
C Poſt latã ſententiã infra qð tè
us quiſq; appeilare debeaet.
N) Ropter ſuperfluã appellato
rü licentiã ne in retractãdis vł
reuocãdis ſentẽtijs libeꝝ haber̃ ar
bitriũ videant᷑:⁊ tẽpoꝛa appellatõ
mis ⁊ pene ↄſtitute ſunt:vt ꝗcunqʒ
apud iudicẽ qui cãm eiꝰ audiuit ap
pellar̃ ⁊ ad aliũ iudicẽ ꝓuocarevo
luerit infra.v. dies appellet:⁊ ĩ his
ipſis.v. diebus ad iudicẽ ad quẽ ꝓ
nocauerit ſine aliqua diſſimulatiõe
perueniat:⁊ ipſe dies ĩ quo accepit
litteras in his qnqʒ diebus ſpaliter
ↄputet᷑ ꝙ ñlõgeꝰiter ſit exceptis ꝗn

extra.e.ut ðbiius.⁊ offerre oʒ ꝓponẽs ſe nelle eam pbare coraʒ arbitris ſi iudex
petit: aliogqn eius appellatio nð vʒ: ut extra de ap.interpoſita.Si vo non recuſet
iudicẽ. ſed aliã cauiaʒ ꝓponet.alleget talem qua ꝓbata ſit legitima: ⁊ eã coꝛam

iudice offerat ſe ꝓbaturum ñni index petit. b.
d 61 Qiſquis. Iſtud.c.intelligũt qdã de legatis iudicibꝰ quoꝛũ ſnĩiam eps loci
tenet᷑ mandare executioni. ut e? de ofn.dele.ſigniſicaſti.alij intelugum 5
iudicibus vatis ab ipſo epᷣo ꝗ ſuꝗ ſniam nõ poſſunt mãdare executon:qꝛ im̃ de

teris. ⁊ exira de ſen. re indi. cũ bertoldus.io. Sere oẽs dicunt ꝙ ſubdele
gatus nõ põt ſniaʒ mãdate executoni per legẽ.ff. de re iudi.a diuo.ꝛſ ex
cõmunicare poſſit.vt extra ð of.dele.ex litteris.qꝛ iubere cauere ⁊ in poſ

qʒ; diebus ſpacium dieruʒ quo iter

agi poſſit computetur.
Abita dinumeratiõe.xx. mi⸗

lium diurnoꝛuʒ per ſingulos
dies com putetur. Itẽ.
CA quo appellatur ad quem ap-
pellatum fuerit dimiſſoꝛie lutere di

P eo a quo appellatuʒ eſt ad

eũ qui ð appellatõe cogniturꝰ
eſt dimiſſoꝛie littere dirigant:q̃ vul
go apoſtoli appellant᷑.quax poſtu⸗
latio ⁊ acceptio intrat.v.dies ex of
ficio ſinienda eſt. Iſta ia ſuꝑius
ſub titulo de cautiõibus ⁊ penis ap
pellantiũ interpᷣtata ſũt:ꝗ intra ſta-
tutaitpa dimiſſonas nõ poſtulaue-
rint vel acceꝑint vel reddiderint pᷣ
ſcriptiõe ab agẽdo ſubmoueãtur:
7 penã appellauõis ferre cogatur.
Cder

De bis ꝗ cà dilatiõòis appellãt.
4. Vicũqʒ nõ ↄſidẽtia iuſte cau
ſe ſʒ ca differẽde moꝛe ne con
tra euʒ ſnia pꝛoferat᷑ appellauerit:
vel ſi de facto ſuo cõfeſſus ne abij⸗
ciatur appellare voluerit:hmõi ap
pellationes nõ recipiant. ¶ Nez.
¶Cuzʒz poſſeſſoꝛ appeliat:duᷣ ene⸗
tus cauſe dubius ẽ:poſſeſſiõis fru⸗
ctus ſ. Boeteng .—
AVotiẽs poſt auditã cauſaʒ iu
licez poſſeſſoꝛ appellat: fru-
ctus poſſeſſionis de qua agit dum
ſequẽde audiẽtie euentus dubius ẽ
merito ſequeſtrãturꝰ. Nam ſi peti-
toꝛ appellauerit:hoc ab eo poſtula
ri nõ poteſt:qꝛ non poteſt ſequeſtra
ri qð nõ habet.ſi pꝛopter pꝛedia vꝛ
bana vei mãcipia vel iumenta ap-
pellatur: poſſeſſiões eoꝛuʒ vel mer
cdes vl vectura:ẽt ſi ð nauis nau-
lo agatur deponi ſolent. ¶ Itẽ.
¶ Iniuſte appellans ommmo pu⸗
niendag eſt.
nino puniendus eſt:quo⸗-
. tiens iniuſta appellatio ꝓnũ⸗
atur. ſumptusꝰquos dum ſeque-/
retur aduerſarius impẽdit:redde-
re cogatur nõ ſimplos ſed quadru
plosꝰ. & Premiſſis auctoꝛitati-
bus infra.v. dies poſt dataʒ ſenten
tiaʒ cuiq; appellare permutitur. qð
poſtea iuſtinianus in conſtuntioni-
bus ſuis coꝛrigens infra.x.dies ap
pellatioms remedium cuiq; dan-
dum decreuit dicens.

ſeſſonẽ mittere magis ẽ
imperij qᷓ; iuriiditionis.

vt. ff. de iuriſdi. om. iu.

ſiubere. b.

e¶ ꝛobatuz. ergo qui

dicit aliquẽ contumaceʒ:
hoc ꝓbabit.ſicut qui do
lũ obijcit.⁊ ar.S.q.i.ci.
7.c. nemo.extra de reſti.
ſpo.audita.ar. cõtra.ff.
de re iudi.contumacia.⁊
lxv.di.c.vltimo.

f Zceat ẽt ĩ crimina

ibus.ĩmo potius
in criminali qᷓ in ciuili.
ut. ff. ap.nõ im̃.a. j.e.
nõ ſolet.⁊. .eſt aũt qñ.

ver. nullus.

g B Igs. poſt datã. J.

v. Dies. olim ſtatu
ti fuerũt duo vies.theo⸗
doſius dedit. v. de inde
iuſtinianus.x.vt.j.e.an
teriorum.

b Enge in theodoſia

mis leg. ꝗ bas leges alle
gat falſarius ẽ. vt. C. de

vele. iure enucle. l. ij. F. H

oĩa.⁊. C. de nouo codi.
confir.in fi.
i LNVoprer ſuperftu⸗
am. quo itertut ſe
per.xx. miliaria ꝓ die cõ
putentur.ut.ff. ſigs cau.
.l. i. ⁊ ſiquid ſuperit hoc
Et ꝓ die computetur. vt
ff. de. V. ſi. l. uj.
k MS eo.ltra.v. ho

die. xxx. vt. j. el.

q. in fi. . be.
¶ Staiuta.ſic ⁊ hot ho
die non tenet. vt. C. eo.
quoniam.

m QAicũqʒ. qð obti⸗
net ĩ ciuili:ut coun

feſtus nõa udiat apppel
lans: in criminalialiud.

vt. ſ. e. ſunt quoꝛum niſt

alia ꝓbatio iudicẽ iſtru
at. ff. de quelti. l. i. .. di⸗

uus. o.
n Votiẽs. ſequeſtrã
tur. hoc non tenet

hodie. vt. j. xvi.q. iiij.
volumus. j. e. appella⸗
tione pendente. ep ð ſe⸗
queſ.ad hec.uel tenet in
caſu qui eſt. ff. de ap. im
peratores.ſ.qñ poſſeſſoꝛ
dilapidat fructus vr ibi
diciur hoc expreſſe patet
de ſequeſ. c. pe. ꝛ. fi. vel

dic ꝙ ſi appellatur ab

executoꝛe ꝙ tunc ſeque/
ſtrantur tiuctus ſed non
res ipſa. vt. C.quorum

appel. non reci.l. ab exe

cutoꝛe.
0 OHnino. ſum/
O pius. Gm cano⸗

nes punitur in expenſis vt bic. extra eo. reprehenſibilis. Fm leges pu⸗
nitur in ciuili canſa in qnquagita libris ar genti. C. quorum appella. non
reci.ap executore.in crummnali infamis eſt ⁊ litem perant. vt. C. de appel⸗

la. a pꝛoconſulibus.

CQuadaruplos. bodie ſimplos. vt. C. de fruc. litis erpen. non igno⸗
rat. 1. 1. terminato. vel ſoꝛte duplos: vt. iij. qde.iij. live lum. dee vt exina

De dolo.l.ſinem.

R.

nt ſE

imus.
glota
m.la
liec
1s m.
gocs
Vliler
d ſian⸗
lomo
n.C.a
ab eod
lclc c⸗
Cieni
dcelib
ſtneſen
terpofc
areC
aſpeſei
guopo
duun.
dapeer
hipe le
Gatreſt
gereno
4CAA
tefatione
Carti
onſtar
Punidi,
Cdech
CS
boteſtte
nuliſtta
tex⸗
CSn
ls luden
appella
li. Kbe
ael
Dllenin
guie bi⸗
(dena
ncd
Meappe

dereſtli,
W

egktitiimnin
dkinohali⸗
lchincil.
—–
1. eſtau
RK
Mhaſdi,
des lmſtan
ndud dus heo⸗
Nit. ene
ng ,.een
n.

eintbeucoſe⸗
Abos eg al
Uinnse,pt,Cede
tinckel.,,,65
deſond gi⸗
.
Gahoſuafn,
n goonatrce
rönpllara porc
uren.ſtgscan,
ſanaſpenn do
ecommpatetur N
K.i.
Gianhr
dieeker. .)⸗t.
ſpe,
ibten
jlenet. pt. Cℳ

n.
Micigz,4hl⸗
ctiaulevecon
zauditapppel
wminalialiud,
Gntgucumnniſ
auid wcc ihnn
cpenicug⸗
Gettskutt
un ortortd
. Vt. . Nvld U
1.eaſſel
mulnt iͤb
abecl Khcn
gieſfde hn
e.Cqiͦloſſt
lat ſuctus b
botaniſi
,l.Pe dol,
arlm

N

n pꝛin.

II OQ

terioꝛũ in aut᷑.de ap.⁊ intra que tempoꝛa debeat app. col.iiij.

& Dierumeſt nliag le vievin au⸗ appellat cputabitur iter ilos. x.
D

es quod vr.qꝛ dies illa in q̊ pꝛomiſſio aliqua ſit computat᷑ cum illo ipe
niſi excipiat᷑.ut.ff.ſt ꝗs cau.l.i.Similit᷑ dies ĩ quo fu diuoꝛtiũ.cõputatur

inter.xl.dies qui dantur
accuſatoꝛi a tꝑe diuoꝛtij.
nt.ff. de adul. pater.S.i.
Itẽ licet dicat ĩtra.x.dies
tamẽ decimus dies com
prehẽdit᷑ intra illuedom
pus.ut.ff. de ſucc ſſiꝛio
edicto.l.i.S.quod diemꝰ
7. ff. de verbo. ſigni .ſi
gs ſic dixerittimmoi deʒ
videt᷑ ſi diceret ante.x.di
es qð adbucĩ decimo die
poſſet appellare.ut.ff. de
vbo. ob. eũ qui. ⁊.l. cũ gl
§. qui ita. ⁊ facit ad h. S.
.e.pꝛopter. Rñ.qð ſi tm̃
ſupereſt de die qð põt de
liberar̃᷑ cõᷣdemnatus:tũc
illa dies computat pvno
die.io. Ego credo qð ſeꝑ
computatur:⁊ ita ſeruat
de kacto. b.
c ¶ A recitatione.nungd

hoc tps vtile eſt ſicut futt

tpᷣs bidui.qð vr.alit᷑ eniʒ
videt᷑ diminutũ beneſici
um ãtiqui iuris: marime
cũ lex noua nihil exvᷣmat
de hoc.ergo veteri iuri ſtã
dũ eſt.C.de ap.pᷣcipimꝰĩ
ſi.⁊ qð nò mutat᷑ q̃re ſtar
ꝓhibet᷑:ut.C.de teſ.ſan⸗
cimus.q̃re ergo dicit hic
a recitatione ſententie: cũ
Hᷣm.l.antiquã a tpe ſentẽ
tie cõputant᷑ hic.deceʒr di
es.ut.j.e.ꝭ.biduũ.dic er
go qð qᷓtũ ad ſui initium
vtile eſt. ſed cõtinuũ q;tũ
ad ſui ꝓgreſſuʒ: qꝛ tpᷣs h
computabit᷑ a tpe ſciẽtie.

ht. C.qũo ⁊ quãdo iuder

ab eodem. ⁊. ff. de edil.
edic.cũ ſex.⁊.j.c.biduuʒ.
Cũ eni illi dies.x.dentur
ad deliberandũ:an velit
ſtare ſententie uł non iqᷣli⸗
ter poſſet ignorãs delibe
rare: Currit ergo hoc ipᷣs
a tpe ſcientie:⁊ etiã a tꝑe
quo põt agere.j. e. S. bi⸗
duum. 7. 5. aduerſus. e
ð ap.ex ratiõe.h.tñ dicit
h tꝑs eẽ ↄtinuũ:ſjzH.poſtea
dicit reſtituendũ eum qui

agere non potuit.
¶Zld boc.lis extra.e

ex ratione.

e¶ Litiũ eſt ar. qð p me

non ſtat mihi non eſt im
putãdũ.xiij.di.epheſijs.
C. de cõdi.iſertis.l.vlii.

CSed ſi ꝗd.vñ ſic non

poteſt termino pfigivt die
tali ſit appellãs reuerſus
nt eỹ ð ap.ex inſinuatðe.

g C IYmperatoꝛ. idẽ ſi ali

us iudex ĩpediat᷑ ad queʒ

appellat᷑.iĩ auten.ut ſpö.

lar.S.hoc.quoque colla.
ix.⁊ hoc verum eſt.in cau
ſa appellationis.in pꝛinci
pali enim cauſa ſecus eſt:
quia ibi perit lis triẽnio.

C.de iudi. ꝓperandum.
Item qð diri eſt veruz ſi
ipſe appellans impediat᷑

mperatoꝛ iuſtinianus Augu
us.
QInfra decem dies remediuʒ ap
pellationis conceditr.
Nteriorumꝰlegum acerbita-
ti plurima remedia interpo⸗

nentes: æ maxime heccirca appel-
lationes ſaciendas ĩ pñti ad bmõi

bñſiciũ puenire duximꝰeẽ neceſſari
um.Antigtati.n.cautũ erat.vt ſigs
p ſe litem exercuerit ⁊ fuerit ↄdẽna
tꝰ:ĩtra duos dies tm̃mõ licentiã ap
pelatiõis hẽret.Sin ãt ꝑ ꝓcurato/
rẽ cã vẽtilata ſit:i triduũ ꝓximũ eã
cãʒ extẽdi.Ex rex ãt experiẽtia ĩiue
nimꝰhoc ſatis eẽ dãnoſum. plures
eni hoĩes ignaros legũ ſubtilitatis
2 putãtes in triduũ ꝓuocatiões eſſe

ponigendas in ꝓmptũ periculum

icidiſſe ⁊ biduo trãſacto cãs ꝑdidiſ
ſe.vñ neceſſariunʒ duximꝰ hmõi rei
ↄpetenter mederi.Et ſancimꝰoẽs
appellatiões ſiue ꝑ ſe ſiue ꝑ ꝓcura-
toꝛes ſeu ꝑ ðfenſoꝛes vł curatores
2 tutorex vẽtilentur:poſſe itra ðcẽ
dierů ſpaci a recitatõeſnie nume
rãdoꝝ iudicibꝰ ab bis q̃rũ intereſt
offerri:ſiue magni ſiue miores ſint
excepta videlʒ ſublimiſſima pᷣtoꝛia
na pᷣfectura:ut liceat hoĩ ĩtra id ſpa
ciũ pleniſſime deliberare ſine appel

landũ ei ſit ſiue geſcẽ̃dũ:ne timore ĩ

ſtante opꝰ appellatoꝛium freq̃nter.
Ded ſit oibꝰiſpectionis copia que
⁊ idiſcuſſos hoĩm caloꝛes pᷣt refre
natr̃. Ad hoc ſãcimꝰſi qñ lisꝰſpe
rar ĩnr̃uʒ ĩferri ↄſiſtoriũ.ſi ſoꝛte ↄti
gerit ĩpatoꝛis maieſtatẽ occupataʒ
publicis cauſis ex mũdanis ꝓuiſio

nibꝰnõ poſſe conuocare patres q̃te
nꝰcã agitet᷑:nõ ex hocliteʒ ꝑiclitari.
gqʒs eni vitiũ eſt litigantiũ ſi cualmẽ i-
peratoꝝ occupet᷑: vł ꝗs tante eſt au
ccoꝛitatis: vt nolentẽ pꝛincipẽ poſ/

ſit ad ↄuocãdũ patres ceteroſq; ꝓ
ceres coartare.ſʒ ſi qdſtale euenẽit
cã intacta permãeat:donec ĩꝑatoꝛꝰ
ſua ſponte motus ⁊ ceteros conuo

cari ꝓceres iuſſerit: ⁊ litẽ inferri pa
tiat᷑:⁊ oĩa ſʒ moꝛẽ ꝓcedere.C Jllö

ẽt in tertio capitulo diſponẽdũ eſt
qð ãtiꝗtas bene ſtatuit:nouitas aũt
neglexit.Cũ eni venerãda vetuſta
tis auctoꝛitas ita magiſtratꝰ digeſ⸗

ſit: vt alij maioꝛes alij medij: alij

miores ſint:⁊ appellatões a mino
ribꝰ iudicibꝰnõ ſolum ad maioꝛes
iudices remittant᷑:ſed ad ſpectabi-
lium iudicum tribunal:q̃tenꝰ ⁊ ipſi

ſacro auditoꝛio adhibito liteʒ exer

ceant:nouitas autẽ hocðreliꝗt.eue
nit vt ſuꝑ minimis cauſis ꝰmaximi

noſtri iudices ingetent: ⁊ boies ꝑꝑ
mMinimas cas magis fatigentur dii/
pẽdijs:vt forſitan totius litis eſtia

VI

113

p cauſam neceſſariaʒ. puta vim fluminis uel ſimile. extra. e. de ap. er ratione. ſi
autez alter impediret eum hoc ei noceret:ſed poſſet agere contra impedientẽ.ff. ð
dolo.arbitrio.S.ſi dolo.Sed ſi ille nõ eſſet ſoluendo.tunc ejlis reſtituitur.ff. j̊

eo per quẽ factum erit ex hoc edicto.argu.cõtra.extra de in inte.reſtitu. ex litteris

ibi enim non datur actio contra decipientem: ſed reſtituitur contra ſententiam

tio ad ſumptusiiudiciales nõ ſuffi-

ceret. Ideoq; ſancimus ſi quando
ex egyptiatico tractiu vel adiũcta ei
vtraq; lybia prouocatio ſperatur
vſqʒ ad.xx. ſibraruʒ auri quantita⸗
tem:non in hanc regiam vrbeʒ eã
euenire ad prefectum auguſtalem
qui audeat ⁊ cãʒ dirimat vice ſacri
cognitoꝛis nulla eis poſt diffinitiuã
ſentẽtiã appellatione poꝛꝛigẽda.
Similiq; modo quotiens ĩ aſiana
dioceſi vel pontica tale aligd emer
ſerit: vſq; ad pᷣdictã quantitateʒ.x.
librarũ auri appellatões ad viros
ſpectabiles comites foꝛte vel pꝛocõ
ſules vel pᷣtoꝛes vel moderatores
ꝗbus ſpecialiter eaſdẽ lites paragẽ
das deputamus remittatur. q̃tenꝰ
⁊ hi ad ſimilitudinem pᷣfecti augu-
ſtalis vice ſacri cognitoꝛis interce-
dant: ⁊ cauſas ſine ſpe quidem ap
pellationis dei tm̃ ⁊ leg timore ꝑ-
ferant decidẽdas.Oꝛientalis autẽ
tractus cauſas appellatõe ſuſpen-/
ſas ⁊ vſqʒ ad decẽ liprarũ auri quã
tutatẽ limitatas ad virum ſpectabi
leʒ comiteʒ oriẽtis mittẽ ſimili mõ
audientiã ⁊ finem eis ipoſiturũ ſan
cimꝰ. Alo videlicet obſeruato: vt
viri ſpectabiles vel alij ſpectabiles
iudices non ad alios eadẽ ſpecta-
bilitate ðcoratos iudices:ſuas trãſ
mittant appeillationes in litibꝰ quã
tecunq; ſint quantitatis.cũ nõ opoꝛ
teat ad compares iudices appella
tiones referri:ſed a minori iudicio

i maius tribunal aſcendere:ſʒ ad il

luſtriſſimam pᷣfectura ilorũ appel
latiões cuiuſcũq; ſint dignitatis vł
quãtitatis vt dictũ eſt dirigãtur: q̃
vnadcum viro ſuo excelſo ꝓ tꝑe q⸗
ſtoꝛe eas dirimat vtroqʒ offõ ſub

mMiniſtrante:id ẽ tam ex ſacris ſcri-

nijs more ſolito qᷓ; pᷣfectoꝛio. Ita
tñ hoc ſancimꝰ.ut nec a ducibꝰ vel
ab alus ſpectabilibꝰ iudicibꝰ quibꝰ
forte etſi prinatiſint ⁊ iperialis ma

ieſtas cauſas iniunxerit:appellatio
ad memoratos ſpectabiles iudiceſ
currat ne cauſa nõ gradatiʒꝰ ꝓcedẽ

ſed ꝑperaʒ videat᷑:ſed a pᷣſidibus gꝗ
dem prouinciarum ⁊ iudicibꝰa no
bis datisſi non ſint ſpectabiles iu-/
dices intra memoratam quantire-
tem referaturꝰ. Si aũt vel illuſtres
ſint dati a nobis iudiceſ quibus api

ces dignitatũ ſnꝑ ſpectabilitatem
ſunt:vel duces ꝗ omnimodo ſpe-

ctabilitate ſunt decorati:vel bi ꝗ a

pncipe ſunt delegati ſpectabileʒ ha

beant dignitateʒ:eorum appellati
ones ſub quacũq; qnantitate ĩ bac
regiam vrbem:ad competentes
antiquo more iudices referantur:
omnibus alis que in appellationi

ſed hoc ſuit:quia impediens nõ

poterat ſoluere quod petebatur

Jolhodie ſecũdũ canones non
perit inſtatia iudicij:ſi pꝛopter
impedimẽtum cauſa.j.trieniũ
terminari non potuit.ut extra dᷣ
iudi.venerabilis.b.
b ¶Illud etiam. cauſis. quod
fieri non debet.utĩ aut. ut om
nes obe. iudi.S.⁊ hocconſiderã
tes.colla.v.
i ¶ Zid ſumptus.i.ad. victua/
lia que dantur iudicibus.ut er⸗
tra de vi. ⁊ hone.cle. cum ab
omni.
k ¶Ad. x. libꝛarum. non. x. li
bꝛas auri minimum dici.
I ¶ Auri. hic vocat minimà
ũmam vſqʒ ad.x.libꝛas auri.
alibi vſqʒ ad.xx.marcas. alibi
vſq; ad duos aureos.ff.de do
lo.ſi oleum.alibi.l.ſolidi.C.ð
Defen. ciui.l.i.
m K oſt ſnĩiam no.caſus in
ꝗbus ſcðo nõ audit᷑ appellans
.C.ð epi.au.ĩ aut᷑.ſi quis liti⸗
gantiuʒ. C.de aſſer. tol.l.i.C.
de ap.iubemꝰ.⁊.l.in offerẽdis
in aucten.de ſan.epiſ.s.ſi quis
vero.col.ix.
n ¶ Sacri cogitoꝛis.i.pᷣncipis.
o Illo. que vna.ſ.pꝛefectura
illuſtriſſima.
p Atroqʒ.ſ.pꝛetoꝛis ⁊ q̃ſto/
ris.q̃ſtoꝛ.n.qui pꝛefuit ſcrinijs
imperatoꝛis audiuit cãs appel/
lationis.
q ¶ Ita tñ. ſenſus eſt non eſt ap
pellãdum a iudicibus ꝗ ſunt il
luſtres ad ſpectabiles ꝗ ſũt mi
noꝛes:nec a ſpectabilibꝰ ad ali
os ſpectabiles cum ſint pares.
ſed a pᷣſidibus ꝗ ſunt minores
appellãdũ eſt ad ſpectabiles.
P ¶ Priuati.qñq; delegat᷑ eis
cꝗ: ſed pendẽte iudicio fiunt ſpe
ctabiles.ut.C.de ap.pᷣcipimꝰ
in fi.⁊ ſic non ſemꝑ ↄſideratur
pꝛincipiũ accepti iudicij.ſic.iij.
.q.vij.S.tria.i fi.ſic.ff.ð pig.
act.ſi rem.S.fi.ar.ↄtra extra ðᷣ
proba.c.poſtceſſionem de elec.
dudum.
sS .Mon gradatim. C. de ap.
cipimus.
t ꝘBed a pꝛeſidibus. ꝗ ſunt
clariſſimi.⁊ minoꝛes.
u Datis. non tñ velegatis.
x Reſerat. appellatio ad iu
dices ſpectabiles.
V ¶ Sub quacunqʒ.hoc veruʒ
eſt cum appellatur a ſpectabili
bus:ſed ſi a clariſſimis: tũc nð
appellatur ad vrbem. niſi ſit
ſupꝛa.x.libꝛas auri.ut.g.
3 CQTd competentes. per h nõ
appellationem ad alium fieri
q; ad delegantem. z id. ff. quis
⁊ a quo ap.l.ii.⁊ extra de of.de
le.ſuper qonum.ſic.j.eiplacu⸗/
it ut pᷣſbyteri.

CTauſa ,
a ¶Que in appellationibus. i. ad pꝛincipem. vt. C. de excuſ.tu. quiquagita. ff. lans vult dare iudici. Plud
qnñ ap. fit.l.i. F. ſiquis. “ mmmim Quod eum. facto enim ſicut voce ꝗs appellat.ut er de ap.dilecti. 4ol
b Bdiuad. db eondftone detr tunedernamtnniegncg dngerpe. Palam eſt eã.pðt.n.dannum ꝑtinere ad aliquẽ ⁊ fieri nõ ſuo noĩe. ſecuſt
enduũ. ↄditio aũt pñti uel pꝛeteriio non ſuſpenditur ſentcntiaʒ.ff.ſi cer. p. xiſ. q.ij. qui manumittitur.xiiij.q.ij.ſuper pꝛudentia. 1holtt
cum ad pꝛeſes. tñ ſententia excõmunicationis lata ſub conditione tenet. lxiij. di. O U Scit. ſi e de ap.ſuper eo.v.qð in ſi.C.qũo⁊ g iuder. ab eo. nunmve
ſalonitane.extxa de ſen. er.a no Pl. Difficile. i. non. n.,z ſgaun
bis.⁊ extra de ap.pᷣterea. ⁊.ff. alibi ponit᷑ hec dictio dik ſceint
de ver. ſig. cedere diem. bus ſtatuta ſunt: vlł ab ãtiqua pꝛo cetur facultatem non fuiſſe adeun ccile ꝓ vix. xvij. di. tſ· ſpicdi
eNon ⁊ pꝛobibetur qꝗd fieri ſapia vel auctoritate anterioꝝ con di. Si quis ipſius quideʒ a quo ap gder. hiucl
quod tñ factum tenet. ſi.xlv. ſtitutionum vel a noſtra bumanita pellauit adeundi facultatem nõ ba ꝗ Zucaru. go. cñ ali ſachin
dl. ve iudeis.ff. de interdicti a teintactis illibatiſq; cuſtodiendis. buit: vt ei libellos dareti eissutem e ſens baſtlit cote⸗ nnin
releg. relegatoꝛum. F. ad tepPp. d lan⸗ agd quem appellauit: habeat copiã: aut abeſt ex iuſta cã aut ex liceree
à Sententia. diffintiua. ſen Nem. dig. ti. quando appellan 19 ppellauit: babeat copig: ininſta. ex iuſta triplicet dlech
interlocutoꝛia ſic. ut. j. xvij.q. dum ſit. . videndum eſt an eipreſcribi poſ/pot abeſſe quia aut abeſt dereſ
iiij. ſiquis ſuadente. a extra de Riñ appellãdũ ſit pᷣmovł ſcðo. ſit:quod eumnon audierit.⁊ hboc erx cã neceſſaria ⁊ pbabili ic
appel.pꝛeterea.que eſt huic le/ Idnum vłtriduum appella- inre vtimur:vt ſi alterius adeun⸗ aut eỹ cã necaria tm. aut pamne
gicontrarri. Rtionis ex die ſententie late cõ⸗ di fuerit copia:locũ babeat preſcri er pꝛobabilitm̃. ſi abeſt debit
¶Starim. m alijs hſcriptioni putandũ eru. Quid ergo ſi ſenten· ptio. Palam eſt eam eſſe pꝛo- rti neceſſaria ⁊ pobabi 4
bus non niſi a the conditonis tiafuerit ſub cõditione dicta vtrũ priam cauſam cnius emolumentũ Unnt erca reip wune nele
exiſtentis currit pꝛeſcriptio.ff. tia fuerit ſub cõdi 1 Pa Bemolumen gitime defenſus reſtitui⸗ of
quando. ac. ð pecu. eſt annalis ex die ſententie tempus cõputamꝰ vel damnum ad aliquem ſuo no- turad appellandum. vt ſpeni
.l.i.F. annus. a. C. ð pꝛeſcript. ad appellandum: an vo ex die duo mine pertinet. Si aduerſus abſen ·ſf. ve in ite. reſti.l. vlti. ſ tcün
.rxxx. an. cuʒ notiſſimi.5. illud. conditio ſententie extiterit?: Sane ꝗq tem fuerit pronunciatum: biduum nullo mð eſt vefenſus meur
Sed obijcik. hec ſententia non dem non eſtſub condtione ſenten· vel triduum ex quo quis ſcitꝰ com uel fuit minus legitime ſies
continet abſolutionẽ uel dem tia diceda: ſed ſi eſt dicta quid fiet? putandũ eſt. nõ er quo pronũciatũ adtoiam cam reſtimmun
nanonẽ.ergo nulla eſt.ut.C.de eſt vtile ſtatimten aad 1 ſt. Qo autem abſentez dicit poſſe ut.C. ex qui.cau.ma.l. ſer
ſen. iterlo. pꝛeſes. ergo necab ⁊ eſtvtile ſtatim tempoꝛa ad appel eſt. d au ſentez diclt poſſe i. C. de pcur. qꝛ ſi abeſt
ea appellari eſt neceſſe. ut. j.. landum computari debef. Quod Puocare ex quo fcit:ſic accipimns: excauſa pꝛobablli tm̃:vt n
5. diffnitina. v. ẽ añt qñ. Rn. autem in ſententijs preceptũ eſt: v ſi nõ in cò p.peuratorem defenſus erxcauſa peregrinationis ntör
Iʒ. modo nulla ſit ſperatur tũẽ et vb altera die vel terna prouocetur eſt. NHam ſi ille nõ ꝓuocauit diffici- uel ſtudioꝛum. mc ſi eſt le mmach
timetur ꝙ ſit valitura. nam in hoc etiam in ceteris obſeruandum lebeſt. vt hic audiatura. CSigdez Fitime deſenſus ad nihi⸗ liſfſt
tinen obligarionbas eſt:ex abus ſententia quidẽ non ꝓ iinſulam deponãdũ anotaueritp ennier ſ bauſ tnor
eene i appel fertur:. appellari tamen oportet ? ſes prouincie: ? ipator reſcripſt vt necndi irnbelegirie ve ſnb
latio non inueniat qd ertiguat poteſt: vt cum quis ad tutelam vel deportet᷑ videamꝰqñ ſit appellanꝰ æſus.ᷣtũc ſi ↄſtimit pcura iug⸗
tñ cõditione exiſtente recto ſingi ad alia ciuilia munera nominatur: dum: vtrũ cum iperator reſcripſit toꝛẽ uxpotuit coſtituer ad 1
tur extinxiffe. ut. ff. ð ſol. ſub cõ 2 eius excuſ⸗ atiosnon admittitur. vt deportetur an cum ei ſi cribit. ? nihilũ reſtituit. niſi illep Cn
ditione debitoꝛ: ⁊ effectus ſente Dies auteʒz iſtos in quibus appellã puto tunceſſe appellandum: cũ reci curatoꝛ quem reliquerat dins
erenoria bitur qidit.ff, de duʒ eſt:ad aliquid eſſe vtiles oꝛatio pi eũ preſes iubet. Ceterũ verendũ woru ſit uelſoee eiue le⸗
e Qs adtnon broſfenur. utin diui marci voluit: ſi forte eius adᷓ eſtne ſero ſit. vt tuncprouoceĩ cux ma. Ga ſi .i. vecle ĩ ol
electonibuſ a pſentationibꝰ. ut uocat᷑ copia non fuerit vt libelli dèꝭ imperatoꝛ inſulam ei aſſignauit.cõ ditcitĩdiſtincte retractadũ wi
extra de ap. conſtitutus. . c.re tur. Ait eniz is dies ſeruabitur:quo probata eni ſententia pᷣſidis vł pre qðs falſũ eſt:ſi ꝓbat᷑ iuſta R.S
pꝛebenſibilis. extra de offi.de primo facultas adeundi erit. quaf toris tunc ſolet princeps inſulã aſſi cã abſtie ut. e deſe. are inc
le. ſuper eoceſt hic ar. oatem ſi forte poſt ſententiam ſtatĩ dictas gnare. ¶Rurſus illud ferendũ eſt u. cũ bertoldꝰ. nec diſtin no
poꝛe electionis vſq; ad. x. dis copiam ſui non fecerit is qui pynun ſi mendacijs apud principeʒ one- gtin an potuern Snüne en
poten abgeltar. inaua ciauit: vt fieri ſolet: dicenduz eſt ni raauit euʒ quez depoꝛtandũ laborat abhrenerr pbabnlcaun ſoz
ST wies ennd rananinz hil nocere appellatori. Mamvbi intercludi eiviam ꝓuocãdi.Quid nõ.ac᷑arg. ad h.C. qũo nioet
le illi ꝗ vocatur ad munus cuu primum copiam eiꝰhabuerit:pote igitur eſt? recte igitur dicetur hbuma ⁊ qñiuder ab eo.ibi enim uerd
tatis. ſimiliter ad munus tute- rit puocare. Ergo ſi ſtatim ſe ſub nitate ſuggerente: vt ⁊ hoc⁊ illo tẽ vf ꝙ ñ ſit opereſtitutide vnnpla
le. ſed ſi excuſatio non fuerit ad trarxerit ſimiliter ſubueniendum ẽ. pore nõ fruſtra prouocaretur:qꝛñ ſz ꝙ de uure cõi poſſit ap enn
miſfa. tiͦc potent appellare. t ·¶ Quid ergo ſi conditio boꝛe eficit: aduerſus principem ſed aduerſuſ bellare nabeſterei ne⸗⸗ d
ven⸗Ka r lee vt ſe reciperet ſi forte ſententia di- iudicis caliditatem prouocauit. eeat⸗ an ſc geunme aſch
de ercu. tuto.l. quinquaginta ca ſit iam ſuprema?poꝛa vtiqʒ nõ W llud qnoq; videnduʒ eſt ſi eanʒ tũc ſi potuit ↄſtituere pen opone
nec tenet tunc appellare cuz no vigebitur ſe ſubtraxiſſ. e. Adeuũ- imperatoriſcriberetur. exẽpluʒ lit ratoꝛẽ nõ ſubuenit᷑ ei. vt inaleen
minatur tutoꝛ. ſed tunccum ex di autem facultatem ſemper accipi terarũ litigatori edictum ſit neqʒ is ff. ð mino. papi. ait ſz ſi eſt den
cuſatio eius non admittit Ntibi mus ſi in publico ſui copiaʒ fecerit. appellauerit. poſtea contra eum abeſt er iiuſta cã nũqᷓ au ſionef
dem dicit:ſed cum aligs eigt CKeterum ſi non fecerit an impute reſcriptũ ſit: an appellare a litteris dit apnellao. ner imblten lirl
