interalt
guopon
falur 1)
deumn.
6Caun
fumn ſcnt
icontn
Gomiun
l cualbe
n et vi⸗
cturan
äporent
(ee
ichct.
Cbe⸗
bolbe⸗
Ppietatn
unn
vplp⸗
beanima
mundo;
ute
¶Pin
chiunns
Ceuitben
MMeinſ⸗
bbirgid
Nnnz gen
mnl
originalt
thiels.
60 Qud
orij exo
Eicem an

tzecbiels.
na

ziuan
. cunc,
T
duiinmici.
Mkrchebman
dlil Nun
r inf.

1CEne

Ugtlfontunn
nndueiprau
Uimnatenu ſraene
Anmn ni
nors⸗
d (Sro n
nle ſit gine
Donngtiatn
nMo d
Itino tinltan
Itinonöſtne
mmdegoh
hmtnium dan
pnltbao abin
tcbelan be⸗
1 talialbenn
eiütnman
ceffelimuctn
(Sinlicnin
uinrin⸗
tuinmaui
netbannd
Mrſtetine,

a Movſen. in geneſi circa prinripium.
b . Min c.vacuum..xvi.q.ij.viſis.contra vbi dicit ꝙ charitatem ne⸗
quiuit habere in celo.ſed forte dicitur non habuiſſe:qꝛ non perſeuerauit.
quia non dicitur factum niſi duret factum.vt.S.e.diſtin.i.cogitatio.⁊.l.
diuortium.ſed forte nunqᷓ; habuit charitatem vt dicitur in contrario. vñ

magiſter h dicit al
legando.⁊ ſecunduʒ
hoc omnia contra/
ria intelliguntur nõ
de charitate quaʒ ſi
babuit ſed quã ha
biturꝰ eẽt ſi ſtetiſſet.
c Rincipiuʒ.ca
ſus.ĩtẽdit gre
go.ĩ boc.c.multuʒ
cõmendare lnciferũ
oſtendendo eius per
fectionem ⁊ excellen
tiam quam in cha⸗
ritate babuit ⁊ in ali
is donis gratuitis
vel naturalibus an
te lapſum ⁊ hoc facit
Inducit auteʒ aucto
ritates Yob ⁊ eʒechi.
CPrincipium.i.
pꝛecipiuum opus ĩ
ter pꝛima opera dei.
ulpꝛimꝰ ⁊ dignior
inter alios angelos
quoꝝ miniſterio pa
ratur ⁊ patetvia ad
Ddeum.
d ¶Ciaruʒ i. ope⸗
rum ſicnt enim in
Via continetur veſti
gium itinerãtis: ſic
in qualibet creatu-
ra eſt via:qua ꝗs
ducitur ad intelligẽ
dã potentiam dei.
(Adde ꝙ ita legit᷑
iob.c.x.)
e¶ Beemoth. j. dia
bolꝰ beemoth inter
pꝛetatur animal im
mundũ.qꝛ diabolꝰ
pp ſuꝑbiã a celeſti
beatitudine tãqᷓ; im
munduaʒ animal ali
enus factus eſt.

Pꝛimum.i.pᷣn
cipium nõ eni pus

creauit hunc qᷓ; alioſ
vnde in ſalomõe ʒ
ibi :qui viuit in eter
nuʒ creauit omnia
ſimul.(Adð ꝙ ita
originalr legit᷑ eʒe/
chielis.c.xxxi.)
g . Quid. ba gre
gorij exponẽtis pꝛe
dictam auctoritatẽ

ezechielis.
4 WMabuit. lucifer
i Q. Cenia.cũ enim
plꝰ ptatis ⁊ pulchri
tudinis ei cõmiſſuʒ
ſuerat ideo magii di
ligi pᷣſumebatur ar.
Z.ii.q.v.quãto.jJ.
di.iij. .qð aũt.⁊.c.
ſepties.iõq; tãto ma
gis obſequi teneba
tur ⁊ plus puniri de
buit cũ nõ fuerit ob
ſecutus ar. C. de cõ
duc.⁊ ꝓc.ↄductores
ſi.li.xi.⁊ grauiora
faẽ delicra ⁊ců.vt.xi.
g.iiij.precipue.xl.d.

omnibus credat᷑ eſſe cõmune.pſeuerã
tia uero eorum tãtũmõ intelligat᷑ qni ĩ
retributione hoc accipere meruerũt:ut
cõſirmati vlterius cadere non poſſent:
⁊ hoc de ſe certiſſime ſcirent.unde bene
apud moyſẽ pᷣus celũ:deĩde ſfirmamẽ
tũ factũ eſſe dicit᷑:qꝛ nimirũ agelica na-
tura pꝛiꝰequaliter ſubtilis ĩ ſupioribns
ẽ cõdita:poſtea ĩ ꝑſiſtẽtibꝰ in amoꝛe ſui
ↄditoris mirabilit ẽ ↄfrmata.Hic
ẽt gre.ĩ morali.multa de ꝑfectiõe ãgeli
ce creatiõis replicans charitate negat
repletum:nõ ea penitus vacuũ afſerit
quaſi penitus caruiſſet:nũquã ea que ð
eius excellẽtia dicuntur conueniẽter de

eo intelligi poſſent.
B Ricipiũ eniʒ inquit btũs gre.via
E rũ dei beemoth dicit. qꝛ nimirnʒ
cũ cũcta creãs ageret hunc pᷣmuʒ cõdi
dit quẽ reliquis angelis eminentioꝛẽ fe
cit.huins pꝛimatꝰ eminẽtiã cõſpicit ꝓ⸗
pheta cuʒ dicit cedri nõ fuerũt altiores
illo in paradiſo dei.abietes nõ adequa
nerũt ſummitatẽ eiꝰ.platani ñ fuerunt
equales frõdibꝰeiꝰ.oẽ lignũ pꝛecioſum
paradiſi dei ñ ẽ aſſimilatũ ei ⁊ pulchri
tudini eiꝰ:qm̃ pꝛecioſũ fecit eũĩ multis
cõdẽſis frõdibus.ꝗd nãqʒ accipi in ce-
dris ⁊ abietibus ⁊ platanis poteſt: niſi
illa virtutũ celeſtiũ ꝓcere celſitudis ag
mina in eterne leticie viridate plantata?-
que q̊zuis excelſa ↄdita ſñt:huic tñ non
prelata ſunt nec equata ꝗ ſpecioſiꝰfctũs
eſt in multis ↄdẽſiſqʒ frondibus dr̃:gꝗa
prelatũ ceteris legiõibꝰ tãta illũ ſpecie
pulchꝛioꝛem reddidit:quãta ei ſuppoſi
ta ãgeloꝝ multitudo decorauit. Iſta ar
boꝛ i poradiſo deitot quaſi ↄdẽſas frõ
des hũit?quot ſub ſe poſtas ſuꝑnoruʒ
ſpirituũ legiones attẽdit.ꝗ ⁊ iccirco pec
cãs ſine venia dãnatꝰ ẽ:qꝛ magnꝰ ſine

comparatione fuerat creatꝰ.hic ei rur

ſũ ꝑ eũdẽ ꝓphetã dr᷑̃. Tu ſignaculũ ſi-
militudinis plenꝰ ſapiẽtia ⁊ pfectꝰ ðᷣco
re in ðᷣlitijs paradiſi dei fuiſti.multa.n.
de eius magnitudie locuturꝰpᷣmo uer
bo cucta ↄplexꝰ ẽ.ꝗd nãqʒ boni nõ hũit
a ſignaculũ ði ſimilitudinis fuit:ð ſigil
lo ꝗppe anuli talis ſimilitudo imagina
liter exprimitur:qualis in ſigillo eodeʒ

eẽntialiter habet᷑: ⁊ lʒ hõ ad ſimilitudi⸗

nẽ dei creatꝰ ſit:ãgelo tñ q̃ſi aligd maiꝰ
tribuẽs:nõ eũ ad ſimilitudinẽ dei cõdi/
tũ:ſʒ ipᷣʒ ſignaculũ ſimilitudinis ði diẽ:
ut quoſubtiiioꝛ ẽ natura:eoꝰ in illũ ple-
niꝰ ſimilitudoꝰ dñi credat᷑ expᷣſſa.bic eſt
ꝙ; pᷣmatꝰ eius potẽtiã adhuc inſinuans
idẽ ꝓphetaſbiũgit. Ois lapis pcioſꝰꝰ
oꝑimẽtũ tuũ:ſardiꝰ topatiꝰiaſpis chꝛi
ſolitus onix berillꝰ carbũculus ſmara-
gdus ⁊ ſaphirꝰ Nonẽ dirit genera
lapidũ:qꝛ nimirũ oꝛdines angeloꝝ ſũt
nouem.na cũ ꝑ ſacra eloqa ageli archa
geli:thꝛoni:⁊ dſiatiões:⁊ virtutes:pᷣn

I

2 3 2

bomo chriſtianus.j. e.di.d.conſideret. v.e.di.i.5.er his itaqʒ. ð. xxiij.q.iiij. qui

eccat. ſe

Tu ſignaculuʒ dicit᷑ ſignaculũ ꝑp vᷣtutes expᷣſſas qᷓs recepit a dño

Plenus.i.plenam ſcientiam habẽs ⁊ perfectionẽ decoris ⁊ charitatis.

n6 Pꝛimo verbo.hoc.ſ.ſignaculum. MMM
n ¶At quo.i.qᷓ;tũ ſubtilior eſt nã.ideſt diuine natuf T rõe ⁊ intellectu.

cipatꝰ 2 ptãtes: cherubin: ⁊ ſeraphĩ ap

ta naratione memorãtur:ſuꝑnoꝝ ciuiũ
quate ſint diſtinctiones oſtendit᷑.ꝗbns
tamẽ beemoth iſte oꝑtus fuiſſe ðſcribit
qꝛ eos quaſi veſtẽ ad oꝛnamẽtũ ſuũ ha
bnit:quoꝝ duʒ clatitatẽ trãſcẽderet: ex

eoꝝ cõparatione clarior fuit. ð eniꝰ de⸗
ſcriptione adhuc ſubiungit:aurũ opus

ðcoris tui:⁊ foꝛamina tua ĩ die qua con

ditꝰes preparata ſũt.auruʒ opꝰexiſtit ð
coꝛis eiꝰqꝛ ſapiẽtie claritate cãduit:quã
bene creatus accepit.foꝛdinavo iccirco

in lapidibꝰſiunt: vt vinculati aurol ĩ oꝛ
namẽti cõpoſitiõe iungantur:⁊ nequa-/
qᷓ; a ſediſſideant quos interfuſuʒ aurũ
repletis foraminibus ligat.hmõi ergo
lapides in die ↄditiõis ſue foꝛamina pᷣ
parata ſunt:qꝛ videlicet capax charita
tis ẽ ↄditꝰ:qua ſi repleri uoluiſſet:ange
lis ſtantihus tanquã poſitis in regis or
namento lapidibꝰpotuiſſet inherere ſi
enim charitas auro ſeſe penetrabilẽ pᷣ
buiſſet ſetis ãgelis ſociatus in oꝛnamẽ
tovt diximus regio lapis fixus maeret
Habuit ergo lapis iſte foꝛamina:ſʒ ſu
perbie vitio charitatisꝰ auro non ſunt

fᷣpleta.nãq; iccirco ligat᷑ auro ne cadãt

iccirco iſte cecidit:quia etiam ꝑforatus

mann artiſicis amoꝛis vinculis ligari

contẽpſit.nũcãt ceteri lapides?ꝗ bic ſi
militer fuerãt ꝑforati penetrãtes ſe in-

nicẽ charitate ligati ſũt: atq; bocĩ mũe
re iſto cadẽte meruerũt nt nequaqᷓ; iã ð
oꝛmamẽto regio cadẽdo ſoluãt. huius

pncipatꝰ celſitudinẽ adpuc idẽ ꝓpheta
ituẽs adiũgit:tu cherub extẽtꝰ ꝓtegẽs

in moõte ſãcto dei ⁊ in medio lapidum

ignitoꝝ ꝑfectꝰ ꝗbulaſti. Cherub ꝗappe
pleĩtudo ſciẽtie ĩterpꝛetat᷑:⁊ iccirco iſte
cherub dr̃ ꝗa trãſcẽdiſſe cũctos ſciẽtia
ñ dubitat᷑:ꝗ in medio ignitoꝝ lapidum
ꝑfectꝰ ãbulanit:gꝗa inter ãgeloꝝ corda
charitatis igne ſuccẽſa clarꝰ gloria ↄdi
tiõis extitit quẽ bñ extẽtũ ac ꝓtegentẽ di
cit:oẽ eniʒ qð extentum ꝓtegimꝰ obũ
bramꝰ qꝛ cõparatiõe claritatis ſue obũ
braſſe ceteroꝝ claritatẽ credit᷑:ipſe fuiſ
ſe exiẽtꝰ ⁊ ꝓtegẽs reperit᷑.reliquos.i.q̃
ſi obũbrãdo operuit:ꝗ eoꝝ magnitudi
nẽ excellẽtia maior̃ trãſcẽdit.qð ergo il
licſpecioſus ĩ młitis frõdibꝰ:q illic ſig
naculũ ſimilitudis:q illic cherub:qð ilie
ꝓtegẽs dicit h̊ hic noceddñica beemoth
iſte viaꝝ dei pᷣncipiũ vocat᷑:ð quo iccir-
co tã mira in ꝗbꝰfuit ⁊ q̃ amiſit ĩſinuat

ut homini oſtẽdat ꝗd ipſe ſi ſuꝑbiat de
elatiõis ſue culpa paſſurus ſit: ſi ferien

do illi parcere noluit quem creando in
gloria tante claritatis eleuauit.conſide
ret ergo bomo elatus quid in terra me
reatur:ſi angelis prelatus in celo ꝓſter
nitur. Chbaritas autemꝰqueĩ aduer
ſitate deſeritur:ſicta.i.fictilis ⁊ fragilis
eſſe perbibetur:ſicut ſides ex qua chari

o & Eo.i. in tantum.
pꝓ ¶ Similitudo dei.i.gf̃a
⁊ dilectio que erat deo ſimi
lis in illum. .
q Pꝛopheta. ſ. ezechielꝭ
T ¶ Lapis.i.oĩs aliꝰ ange
lus.
s ¶ Pꝛecioſus. i. pulcher
decore virtutũ fuit.
COperimẽtuʒ eiꝰ.i.ĩferi
or eo.ſicut veſtimeninm ẽ
iferius ⁊ indignius ſe iduẽ
te vł ornabat eũ ſicut veſti
inentum ornat aliquem.
u ¶ Sardiꝰ.hos ẽt lapides
enumerat lex.ff. de publi.
⁊ vec.l.ĩterdũ.s.ſpẽs. q̃li
ler aũt hi lapides veniãt in
cõtributionẽ dicit lex ad.l.
rodi.l.ij.S.cũ i eodẽ.
xC Biſtinctiones. S. dil.
lxxxix. ad hoc.
yRZluro.vñ diẽ lex ꝙ ſi
auro gẽma iũgat᷑ nõ cedit
auro.ſ̊ ecdᷣuerſo auꝝ cedit
gẽme.ff. de au.⁊ argẽ. le.
ſi nõ ſũt.5.pꝛeueniemus.
5z . Superbie. no. p cano/
nẽ iſtum ius ĩcepiſſe a mi
na angelorum. bonum.n.
equũ ſuit vt pꝑ ſupbiam
lucifer puniretur.
¶Litio.i.ꝑ vitiũ ſuper
bie non ſunt repleta.
9C Chbaritatis. ar. ꝙ dia⸗
bolꝰcharitatẽ ñ habuit.vt
xvi.q.ij.viſis.ſʒ iũ eẽt rðis
capax ĩnocẽtie ꝑticeps ſine
char itate eẽ nõ potuit ar.
S.e.diſ..itẽ ſine charitate
qð g charitate repletꝰnega
tur comparatione ſtantiuʒ
confirmatorum dicitur:
vel ad perfectionem ⁊ perſe
uerantiam retertur.
. Lapides.i.ordies an⸗
gelorum.
a ¶ Quod.illic ĩ ꝓpheta.i.
ezechiele. hic in iob.
b ¶oce.i.voce dñi loq̃n
tis ſibi iob.
cInſinnat.iob uel pro⸗
d ¶ Charitas ãt. ſoluit au
ctoritatẽ apoſtoli allegatã
ʒ.in pꝛin.di. duobus mo
dis qꝛ dr̃ pꝛimo chatitas qᷓ
deleritur.
e¶ SFicta.i.fragilis ⁊ non
vera reſpectu permanẽtis
vel non vera reſpectu cha
ritatis diuine.ad qð ſimi/
lia quedam inducit.in ſi.
concludit veram charita⸗
tem deferi non poſſe.

Lij

J 8 Deoe peni.
4 er quo enim reſiſtere vitijs eſt verum poſſe ergo non reſiſtere poſſit iterari qꝛ non iniungitur penitentia ſolennis niſi pro grauiſſimis.xx 02
KA d anon rennere eſt peccare ⁊ ita poſſe peccare eſt non poſſe reſiſtere. vi.q.vi.c.vltimo. p C Belictorum.tamen mortalium. tann
* 1 ita eſt ar. a conrran ſa ulr rriſc ilj cut ſatius eſt.⁊.v.ſicut enim. 5. Frabdeenatiinen SS Aoimolminanſſtantun infnehe lun .
b¶Et aſtra. ideſt angelus. QA e eir eDolut tur in fine pe/ 1
E Etiam Errleſlalten i ſalomone. nitentes reſplenduiſſe.⁊c᷑.S.i.q.vii.ſi quis omnem. * vauel mmuelann ue⸗
e chari .
Eeahmarſe, . tali.ar. S.l.d.qꝛ tua lts!
b ipſum gratianꝰ tas pꝛocedit ficta.i.fragilis apud apo⸗ mel vere celebrata nulla ſequenti culpa ſecd qð dicitur bic in ſuncie
in. ij. enim diſt. ſtolum eſſe negat. ſimiliter charitas q maculatur. ſi vero criminalis culpa il nallire nteSika
Hane dönein dAm piene in aduerſitate deſeri poteſt: dicitur ve· lã aliquãdo ſequit᷑ vera penitẽtia iñ fuit tate, ed. iacli⸗ ut.
Gratla aliun pꝛemiſit. an ra nunquaʒ fuiſſe. ſicut eniz biero. ↄtra necueniã vnqᷓ a vno ĩbetrauit: ꝙ, er dif nio g buat virgini gonſe
ſcharitas ſemel babita a,⸗ iouinianũ ſcribit: oĩs creatura ſub viiio ſinitiõe ipſiꝰ pẽitẽtie. ⁊ multoꝝ auctoꝛi tateʒ q g poſt corrtu (Ona
mitti poſſit quam in pꝛece ẽ:nõ ois peccauerit: ſʒ qꝛnullaẽ que tatibꝰ ꝓbar cõtẽdũt.ut eni Ambro.ait ptionẽ carnis buet EAnin
denti diſ. tractauit. nune peccare nõ poſſit.poſſe aute peccare ut in nodam ſmonequadrageſime. ſgnaiij. nã tũc faci nninne
autem adpropoſum ſuũ Aug.ait: no ẽ aliquid poſſe: imo aliad Enitẽtia ẽa mala pterita plange ealli rorrarceti ui
Enertimr. abe nõ poſſe. unde ille ſolus uocat omnipo rea plageẽda iterũnõ cõmittere?.. Sabimnanl vnzie Ea
ſausrac tractatur. an Es qui bocnõ põt: qꝛ oĩa põt que poſſe C Igem in ubꝛo de vmica penitentig. (waméto qnqz a. vt annen
penitentia ſit iteranda an eſt aliquid poſſe. ſicut ergo eius cõpara REzdäne ſepius ageẽda beni vxrv. q. vi. ab iſto. leponon-
non 2 ꝙ ſit iteraunda mu 110 69 mutabilitatẽ neſ cit ois creatura tẽtiã putat ꝗ luxuriat irpo. 4 vel h põt intelligi 5 inteonti
tis auctruatns alrem⸗ vitioſa dr̃:q; mutabilitatis eſt capax.iu vereiebriſ venkean aberet lee le — mint
i .Dicimus er ,nõ iuſti itur ĩ cõö. t.om. vi. . - que
jedus eſt ſi önuo aſtra non unt mun qa in eõſpectu eiꝰ ma: „Vn P e peccandi affectionez *
fu unt eſl aüut Sic comparatiõe eiꝰ creature que mi ꝑnos dʒ penitere petĩ: ſed hoc delicto quam nohabere dij i
Renura penitentia non kationeʒ non recipit: oĩs creatura que- xuzʒ leuioruʒ. at egofaciliꝰ inẽi: q ſcte filllimum eſt. äine
eſt iteranda dicimus de Pmutatur non vera: ſed nana eſſe pro- ſeruauerit inocentiam: q; qui congrne“ s gongrue. nam e
ſolenni eſt intelligenda ꝗq batur.unde oĩs hõ mendarx eſſe dicitur egerit penitentiam. C Item augu. peniitentẽ opʒvitam poſneli⸗
cum ſit ſacrm nò dʒ itera æ vanitati ſiinilis factus.hinc etiam ec AAtiſfactio penitẽtie eſt peccatorũ m uele as ſumme hi.
ri. ar. i. . i. auidam gin cleſiaſtes cũcta que ſub ſole ſunt ideſt q Ocauſas/excidere:necearum ſugge Rnaellediatlen f Pe
uauäemid ricear tẽpoꝝ viciſſitudinẽ recipiũt nõ tãtümo ſtionibus aditum indulgere. fatio vite deuma 1 3
mie. ſuper dinerſis aũt ere do nanitasꝗᷓ omni creature rone mmna Igem in libro de penitenti. gnolabof animi fͤ ucn
dit. g. ſolennez iterare poſ· brilitatis ineſt: ſ etiã vanitas vanitatnʒ Enitentia eſt quedaʒ dolentis vi vrin auten. de mo⸗ e ciſe
ſe. ar.. e.di. quamuis.bäůe varietate ꝑmutatiõis quã recipiũt eſ/ſe E dictiatpuniẽs :in ſe auod dolet cõ- na. binc. colla. i. ſugeſrun
queſtionem ſictractat ga. dicũt.ſic ergo cõparatiõe dinine chari · miſiſſe: ⁊ infra: Cõtinue eſt dolendũ de lenecano l
Pꝛimo ponit obinionem teatis nulla virtꝰ eẽ vera ꝓbat:aut ↄpa peccato quod declarat ipſa dictiõis vir 2 nneetid e⸗ 6C
neſt ieran la ar tiõe ei⸗ qͥ nõ ðſerit: illa que amittit ve. tus.penitere.n. eſt penam tenere.: ut ſẽ xi. S. li une gre⸗ innn
enmnonleguirurmortae ra eẽ negat.ſicut ãt oĩſ creatura ſuo mõ per puniat᷑ in ſe vlciſcendo qð com gonijj. ver. ſatiſtactõ Uudnn
peccatum. ſi enim eam ſe- bona⸗ vera eſſe dicit ſic ⁊ charitas qne miſit peccãdo. pena.n. ꝓpꝛie dicit leſio 1 ¶ Lauſas.i. vitio de
quitur mortale peccatum deſerit᷑ ſuo mõ bona ⁊ nera eẽ möſtra- que punit vindicans quod quiſq; com r radicem. non eni bE
illa penitentia vera nõ fuit tur. alioqui a nullo deſeret ſi nullo mõ miſit. ille penam tenet qui ſemper vidi ſufficit ramos inci⸗/ Prin
Per venieln vbtinul. ad in eo eſſet.qð enim nullo mõ uere ẽ nun cat quod cõmiſiſſe dolet. Penitẽtia ita de⸗ ernt brte
Oc! . — „ „ = „ . . . 2 = Ja . .
uucit vſqz ad.. ſed verba ſo mõ deſeri poteſt.ꝙ ſi aliquo mõ uer̃ qʒʒ eſt vindicta ſempꝑ puniens in ſe qð cauſas. ideſt oponu C
nelt wl „ Sſeritur 7 aliquo mõ id vere eẽ opoꝛrʒ. dolet commiſiſſe. In eodem. lialeg vei epe
er iin noranh I. II. Japoſtolꝰ etiã peccataꝰ ꝑ baptiſ ni Fercanch⸗eir⸗ O
clig H . deiiE . . ndi. vt. lxe.
illo. 5. q autem. probat au Ec ð charitate breuiter ſcri⸗ 21 ma dimiſſa?otinue ploꝛat nobis rri. diſtincti. c. va⸗ nannn
ctoritatibus ⁊ exemplis ꝙ b pſimꝰpꝑꝑ eos qui penitentiã etiam ſuper fundamentumꝰapoſtolor ccc. ſiu
eneneie Kye inuatul. negãt reiterari poſſe:aſſerẽ poſitis:quid pꝛeter ploꝛare reſtat:quid t Enkentigrſt ſeraleo
ſalespeniteint an adcen tes ꝙ ſiẽ charitas ſemelba- niſiſemp dolere in vita: vbi.n. dolorn nquedam aſſigna nſeed
one lubiungitzan beniten bita nunqᷓ; amittitur: ita penitentig ſe nitur ðſicit ⁊ penitentia.ſi autẽ⸗ pemtẽ tio illius penitentie gedi
tia ſit danda an neganda OBVDMW que dicitur operis .
ei qui vult agere penitentiam de vno peccato ⁊ remanere in alijs. ſatiſtactio.a intelligitur de perſecta penitentia.ut..eadem.S.bac aucto/ ini
¶ era penitentia. hot falſum eſt quia ſi ex charitate penituit vera fuit.a ſalus, ritaatat. Bͦ́8M . Nn
reiur ſi tunc decederei dum ſic penitebat. auctoritates autemque in contrario i y ¶Onniens in ſe. ar. erpreſſum ꝙ quis non poteſt ieiunare per aliũ lics ſim,
ducuntur non ad diuerſa tempora ſed ad idem ſunt referenda. vt. .Eea. S. ſed ver contrarium dixerit bu. .lxxrij. di. pᷣ byter.ſed quicquid ſit de alijs videtux bspe
ba.vi ſcilicet eo tempore quo penitet habeat propoſiium non cõmittendi ð ceteo per ſilium bene poſſit quis ieiunare qꝛ eadem perſona cẽſetur. ut.xxxv. 1Do
D Enitentia eſt.ideſt gratia que vere penitenti infuſa eſt facit euʒ preterita pli q.iij.. hac auctoritate.⁊ magis terrent᷑ patres in filijs qᷓ in ſeipſis. ff. qðᷣ dior
Faeres euin nn Ere Neat ne committat que fleuit.qð hic traditur potiꝰ metus cã.i.iſti quidem.5.vltimo. =è n
eſt effectus penitentie qᷓᷓ diffinitio. M èèDMUU 3 ¶Uirtus.i.ſigniſicatio.⁊ interpretatio. .l.pide
8 ¶Non committcre. ideſt non committendi pro poſitum habere. G CDenere allec. ethymologie vocabuli. vnde bernardus clareuallis Obbi enin
b Eõ ſolenneʒ. uel aᷣ B dicitur intelligas de peniten-· dirit ſuper illum locum gene. penitet me feciſe bominẽſuper terram idẽ Oanancin
Mria exteriori. ideſt ſatiſſactione. nam quidam putant ſufficere ad deletione eſtar ſi diceret. pena tenebit me pꝛo peccatis bominnm. renebit inquam Anmpec
peccati.ſcilicet quotiens peccant penitentiam ſibi iniunctam ſiue ſatiſfactonem me cum venero ſuper teram. Mzpni
garbenen⸗ in voſunmat peccandi perſiſtant.j.ea.ſane cauendum.a hoc innuiti 2 ¶Muniat.habitu nõ Nrtu ar Redl⸗ i. laicꝰ.ar.cõtra.j.c.ꝓximo.) ran
ud ibi iterandam. ôM apoſtolus.S.xxxii.q.v.ſi paulus. —OJòMB enntennan
i ¶ Qui lururiantur.i.fornicantur ſpũaliter ſeparando ſe a chriſtt. Heaar osmalin⸗ JYMU⸗p eſepoin
k . Moſtea non putarent. ideſt non preſumerent illud agere. vnde oportereteon b Dimiffa. ſi dimiſſa quare plorat? quia non eſt facta plena innoua⸗ to ſtin
deinceps penitere. ⁊ ſecundum hunc intellectum ſic intelligendum eſt illud qð ſe tio. de conſecra. diſtinctio.iiij.c.⁊ ideo timet cadere.⁊ indignum eſt eum ꝗ tlonga
anu⸗ harnt vnuun bapaing chen naeletionen peccati.ſic ⁊ vna penitentia. Mdnn ſtabilem 3.cde õ 3 dii eo ſunt a ln⸗
uit tñ intellectui repugnat.ſ.glo.hu.ſ.ſemper.j.e. c . Plorat.argu.S.j.de conſe.vi.iiij.ſine pnĩa.ar. .S.di.i.tres ſuut ⁊ lei,
¶ Ita. S. di. l. F. poteſt. oces Kana Bonvzobipetquin dolendum ſit ſuper peccatis iam dimil unn
mꝓ dluer lec: i⸗.ſueukekr. ſis. Sed ꝙ iam pro illis one penitentia iniungens. Pbircign
n nica.i.in ſalicibus reiterabilis SYMMU d Super fundamentum.i. fidem. H oerrzr
0 4 Semper debet .. ſemper vere penitere.ſed de mortalibus raro contingit. un e ¶ Sinit. 1. deſicit ꝙ tũc ſit: cũ mẽoria peccati habet᷑ ð pctõ ñ doletur. gann
adadit: at ego ⁊c.q..ita de facto contingit ſepe.ſ.ꝙ quis habei pniam de mi - (¶ ¶ Seficit.i.ĩutilis ẽ vel efficit iutilis.i.p ipſã penitẽtiã ad viuã nõꝑdu nnall
noribus ⁊ cõpunctionem. ſed de maioribus nõ. vel melius qð innuit hic diſtin- cit᷑ er quo.n.nõ laborat:fructũ nõ debet percipere.xvi.q.i.generaliter. 80 zn
guo vt ſcilicet penitentia pro leuioribus mortalibus tantum peccatis iniunctta g ¶ Wenitentia. que preceſſit. ſlid
en

vᷣm slios qui dicũt

peccata iam dimiſ/

ſa redire vt hec tra⸗-

Di. II

a ¶ e venia.i.ð vite mundicia.⁊ ſpe eterne beatiludinis quã cũ venia as q Emendationem.i.ad purgationem delicti vt in paralitico.
ſecurus fuerat.q.d.ita reus conſtituitur ꝑ conſequens peccatum:ſicut erat
pꝛius.ſic exponit gratianus.j.e.s.hac auctoritate.
.σe venia. nõ tñ intelligas ꝙ peccata redeant pꝛius dimiſſa. ſed quia
ita intrabit gehenã ac ſi nullum pctm̃ eẽt dimiſſũ boc ᷣm quoſdam:ſecus

tia finitur:quid relinquitur ð veniaꝰ:tã

Pr ¶ Erertitationem. S. e. di.i.Rcutprimi.
8 Meceſfarie. ad vitâ eternã.

2 9 1

t ¶ Betinet. penã ad gloriã dei maniteſt⸗

vt in ceco nato. S. di.i.ex bis.⁊ ad iudiciũ future dnationis vt ĩ herode.S.xx
iij.q.iiij.nabucdonoſor.⁊ ad cautelam ſui ⁊ alioꝝ.vt in paulo.⁊ vt ſtudioſiꝰ illa

qua iꝗs cathena qͥ ligaueris ĩ terra erũt

vita querat᷑ que erit ab om
nibꝰ? penis aliena: ⁊ vt ſit
fideli certãdi materia ⁊ oc-

an cannl. e. .bat au iu enim gaudeat ⁊ ſperet ð gratiaꝰ q; ligata ĩ celo. audis igaturam deo pu alenneni. dnererſ
gfui b ¶ De gratia. fatte Aiu ſuſtentatur a penitẽtia. dicit eniz do tas facere impoſturaʒꝰ.pniaʒ agis?: ge penſandum.
inchluten pꝛomiſſtonis. minus uade ⁊ amplius noli peccaf: nõ nuaſigis: ⁊ rides ⁊ ſubſanas patiẽtiã in Ira dei.ð. ci.q iij. 5.
Galg ei cepit nonne ſic pce· cãdi in te oꝛiatur.quod quomodo ſer penite es.ſi ergo penites cur x ¶ Perturbatio. ecce
N ndoläbile að nabitur: niſi doloꝛ in penitentia conti- qð male feciſti: ſi feciſſe peiteat:noli pec ( hore *gd e dei. B
nmnnl nöaul d dee⸗ nue cuſtodiai: bic ſeꝑ doleat ⁊ ð dolof care:ſi adbuc facis certe non es penitẽs x PDea cta vuin rg
nicihi, rio. .c. ſiendum. 5 gaucdeat ⁊ 8 doloris penitẽtia ſi otige ¶ieʒ iſorus de ſummobono. 3 nitẽtes. cũ cathẽa
mng nchi erpone voluntas in Lit ſẽꝑ doleat: ⁊ ſi ñ ſit ſatis q doleat: Riſoꝛ eſt nõ penitẽs: qui adbuc 5. e. di. agite. ar. 5.
WN te non oriatur. ideft ſʒ ex ſide doleat:⁊ ñ ſẽꝑ doluiſſe doleat agit qd penitet:necvr deũ poſcere S. e. di. i. facilius.
— gnt⸗ in te ornta ad efeeuz Item grego. in eſtiuum tempus. ſubditus:ſʒ ſubſanare ſuꝑbus.canis re ⁊ ¶ Eatbena.i.ĩ cathẽa. i.
. Kn non perducacur P Enitentiã quippe agere dignenõ nerſus ad ſuũ vomitũ ẽ penites ad pec cũñ mãdato ecclie.ſ.ſʒ ec
Nrn ii⸗ 4 Siadnegeren poſſumꝰ niſ modũ quoq; eiuſdẽ catũ.multi eni lachrymas idennent ſũ ack nas ligauit. eſ. i.
unhi opes. . v. 2D penitentie cognoſcamus. Penitentiaz dunt ⁊ peccare nõ deſinũt. quoſdã acci⸗ x Eymp oſtura. i. ei kalſuz
Congre. autem.c.in ſalicibꝰ 7 plag nõ etrareꝰ.nã ꝗ ias pm ere qꝛ incon ab ipᷣo.deꝰ.n.neminẽ ĩiu-
nſn e¶ In eſtiuum. i.in deplorat ut iteruʒ alia ↄmittat?: adbuc tis nò recoꝛdatione peccati lachrimas ſte Pande R pemine iu
lumnsdſimn nomelia que ſic inei penitentid agere:aut ignorat aut diſſi - fundũt.nunc nuero reuiniſcente uſueeaꝰ ſte.ĩpoſtor t dſ ꝗ falſũ ali
dntiuir pvuK. mulat.ꝗd.n.pꝛodeſt ſi peccata luxurie que fleuerunt iterãdo cõmittũt.iſaias d alicui ĩpõit. ff. de edil.
— Dazrriem aums deſieata tñ adbpuc ananitie eſtius d peccatoꝛibꝰ oicit: lauami/mũdi eſtote et aue vuine eien
doltfmnt plangendo de prete Anhelat. ¶ Idem:ͤ ſunt qui dicũt pauci lauat æ mudꝰc qui ⁊ preterita langit: A.
Gnannn nitis malis doler temporis penitentiam contra peccatu, 2 fſẽda ſterũ nõ admittit. lauatꝰs nõ eſt a Rrilor. ſbſanat.i.
n dbirci. uel ſatiſfactione ſani gebere ſufficere: ut iterũ liceat ad pec- mũdꝰ ꝗ plangit que geſſit:nec deſerit ? Lnaſo torto deridere.
1 ſe.rarki ſfacere ſecundum pre catum redire.recte hos paſtoris pꝛimi pꝰ lachrymas ea que fleuerat:repetit. b ¶ Incõſtãtia.ñ ĩcõſtãtiã
Bikrrce ceptum eccleſie. ſentẽtia percutit ꝗ ait:canis reuerſꝰ ad CItẽ Augu. in.ſib. ſoliloquioꝛum'. repꝛobari.ff. ð pcur. ĩ ce.
numt,tn 8 .RHon erpedee⸗ ſuũ vomitũ: ⁊ ſus lota ĩ volutabro luti Nanis ẽ penitẽtia quã ſequẽs cul ſde off.p.obpuaf.ar.j.
n üpeninenrenel - Wagna?. n otra peccat virtus penitẽ? N. pa coĩquiat. vuinꝰ iteratii ſanat cive col.vononunch.
enaka poſitum ppetrandi tie: ſz ⁊ ſi quis in eadẽ penitentia ꝑſeue- tardiꝰm, frequent peccãs lugẽs vixrue at Ohe Fed⸗vrenl. .
–“ non habere. ret. penitẽtiã verã agere ẽ cõmiſſa plẽ niã merebit᷑ nibil ꝓſüt lamẽta ſi replica q ¶ Ea.i.ſimilia.
– b ¶ Committat i. gere ⁊ iterũ plãgẽda declinare. C Idẽ. tur pctã. nihil valʒ ueniã a malis poſce e iat anb E de. c.
hnens, Ditri ꝓpoſituʒ committẽ Roductio: eſt eni pena q́; culpa re:⁊q mala ðnuo reiteraf ꝑſſte gꝰ ĩ ↄfer indori qð ſegt. (Adde ꝙ
ſahrenlſet albdin. lat.i ñ ne parua putaretur culpa:ſi cũ ila ſiõe.eſto in penitẽtia fortiter cõſrmatꝰ ſic legit᷑ ĩ iſaia.c.i.)
W Aepennue. fniretur 7 pena. acper bocut ad ðmõ· vitã bonaʒ quaz accepiſti tenere nõ de- ¶Nauamini. baptiſmo
munsflaut k ¶ Quid enim pꝛio ſtrationẽ debite miſerieꝰuel ad emẽda ſinas. ꝓpoſitũ bõe vite cõſerua iugit. g Miidnoiterius
enmint deſt. quo ad vitDm tiõez labilis vite uł ad exercitationẽne Ntem grego. in poſtorali. b Lanak. exteri?.
Eelunt eternam. .e. di. ſůũit ceſſarie penitentie tẽpoꝛaliter detinetr Ui admiſſa plãgũt:nec tamẽ de- hb ¶ auat.i illa mũdicia ſ
— plures. naʒ alias bominẽ pena:quẽ i ad dãnationẽ eter (Brueonaerare, ollicite: ſciãt da Ecã ad ſalutem qꝛ eſt mo
D er mleroecaſongii nã reũ nõ retiet culpa.ira ðᷣnõ ẽ utbo- ffẽdo inaniter ſe mũdãt:ꝗ viuẽdoſe ne mẽtanea nõ pſeuerãs. uel
attn iſ e.i aibll. minis .i. pturbatio ↄcitan animi: ſj trãa⸗ glter inquinãt: cũ iccirco ſelachrimis la noẽ? unen Erdolo ſed ad
oliusimt ¶ Sunt ani quiatrt gullla iunti ſupplicij cõſtitutio. ¶ Item nãt: ut muũdiad ſoꝛdesredet. CItéẽ. ve el inpane. xv.
u Ec. ſepties. . diſi. Joannes os aureum. 0O Ai admiſſa plãgii: nectamen de vſn. bi dai. 4
en l. biui. H P Erfecta penitẽtia cogit peccatoꝛẽ ſerit pene grauioꝛi ſe ſubijcit: ga ꝑ ¶ Soliloquiorũ.i.plſal/
anpeiſ m inus. idett Eomnia libẽter ſufferre. ifra ĩ coꝛ ipſam quamſẽdo ipetrare potuit veni morũ: ſũt excellẽtioria de
ſtiihfin n moductioꝛ. 5 de eius ↄtritio: in oꝛe eius ↄfeſſio ĩ ope am contennit. CItem. . ppo eloquaigg.
diümun, Poi.rc. ſiquis kola hunllitas. becẽ fructifera penitẽtia. uamini mũdi eſtote.pꝰ lanacrũ awis fenm brf
nigtl6 monachuoar..ö5. W.Deom ſnaragdus. .An. muͦdye negligit: gſas p'lachr? sqi utcareo tuetnilion⸗
e. di .i. vide benignũ pmazʒ digne agit: g ſic pᷣterita mas vite inocẽtis ñ cuſtodit.lauãt ergo nitetie qᷓ ñ ſegt culpa cui⸗ꝰ
uinn 3 wi enim inuitur mala ðplorat: ut futura iteꝝ nõ cõ nec mũdi ſũt ꝗ ↄmiſſa ſſe ñ ðſinũt: ſy fructꝰ vitatio gebenne ⁊
nn⸗ quandiu videun· Mittat.nq q plãgit peccatũ ⁊ iteꝝꝛ admit rurſꝰflẽdo ↄmittũt. ¶ Item. adeptio glorie.
pen rue mna⸗ — 6 tit peccatũ:quaſi ꝗs lauet laterẽ crudũ: Aptiʒãtur quippe a moꝛtuo qui m ¶ Tardiꝰ.ar.j.vulnus
cnd Aeimrwigo quẽ quato magis abluit tãto magis lu- mũdãt ſe fletibꝰa peccato.ſed poſt 50 enas onda rere⸗
ſen penitenna non deb; PDP tü facit. Iẽ Aguſtinus. boaptiſma moꝛtuũ tzgit: ꝗq culpas pꝰ la boſtisulnelis aurilſi
eſſe pꝛoductior pec- Enitẽtes ſi tñ eſtis penitentes ⁊ ñ chrymas repetit. ¶ Idẽ i moralibus. n Frequẽter. a. di. rciii
cato.ſed innuitur iii eſtis irridentes.mutate vitam. recon- MNcaſſũꝰquippe bonuʒ agit᷑:ſi an diacdi ſũt. . ſiz boc aduer⸗
ſiumn ꝙ ſi longa fuerit uul ciliamini ðo:a vos cũ chatena paſcetis 1 vite terminũ ðᷣſerat᷑: qꝛ ⁊ fruſtra biũ vir ſoluit atrarietatẽ.
Pund Kaiongi Penarem o Ai. delerũt. peccare
unn nn vnwvahak inlcanan nen aier nlgerernn — Uusalis⸗. p Ad ſordes.q̃ſi h ĩde ſegt᷑ ⁊ ita tene 2 Mauedleng 4
quco peccatum ad memortam debeo inde dolere. . e. iudas. a hoc intelli- q lotizat. H dba qᷓ bic põit OGreg. ĩueniunt᷑ iĩ li. Yeſu filij ſirach. ꝗ dr ecclia
ge de pena ſiue de penalitate quam ſuſtinemus pꝛo peccato pꝛimi bomi c. c. xvij. q aptiʒant᷑.i.abſoluũt᷑ ⁊ mũdãat᷑ de coõſe.d.iiij.nec gcqᷓ
ichen, nis.quia illa eſt productior.ar.Sõ.di.i.ſicut puimi. Pr AAQÆ qmortuo. t. a cõtactũ moꝛtui.tãgit qð ſiebat ĩ ve.te.ꝙ ſi qs tã gebat oſſa uł
minohen Ad omonſtrationem. ideſt ad cuſtodiã bomilitatis. vt in paulo. xriij. corpꝰmortui bois ĩmũdꝰerat. vij. diebꝰpoſtea aſpergebat᷑ aq̃ aſpſionis die. iii
mmnin. q.iiii. diſplicet. a vij. ⁊ ſic mũdabat᷑ ſic hit tangit᷑ ⁊ expoit ð cõ.di.iiij.nequaqᷓ. .
b Milerie. in quam venie ex pctõ.S. di.v.ad eius vero. verſus ſinemn. s Ncaſſuz. öſerat ninaliter.ar.j.di.iiij..ſiliss. t Jruſtra. q̃ſi idecẽs
X iij;

ℳ
De peni. 4
. 3. C. de bi ldi igc. Pecẽata delet.non ꝙ pctã mortalia pꝛĩo cõmiſſa ea ola 1
eſt pri⸗ ſoluere S m tem:d.,cdebiad nn iGig. ſn u nten⸗ Wa eega⸗ Tie moꝛtali fiäctam relenat,veletene GtnMcnas nml
* mentem erche ſoluere anckorttates que videntur dicereiſllã pnĩiam nñ preenã ñ quo ad eẽnti: ivenialia q advtrũqʒ. ſic ⁊ aqᷓ bndicta. de cõ. di iij. D
ve n guamteggiten moꝛtalis culpa. ⁊ reſpicit bic poſt illud. c. penitenti· a. c. ſracrificiuũ. W.Dimine. C. de nup. iperialis vſus pn. 9 .
appe agere. b Comittar ideſt non cõmittendi propoſitum babeat t ¶ Quod dicit. ſ. dimittimus. ar. de cnn, diaſ.ſeuerae acril,glal . me
qui ergo a malis ne⸗ mente D Fbil. . decd, blor⸗n
guMangenascomte velociter currit: ꝗ priꝰqᷓ; ad metas ve ¶tudinẽ eccleſie de ſolẽni penitẽtia dictũ 2 Gdf. v. nibil. 7 e
non velit nec fatiſfacere ne nerit vᷣficit. Sed vbadiffinitonis ſ ad intelligitur que apud quoſdã ſemel ce a egloer z. lomnb
gligat vere penitet: licet o dpiuerſa tẽpora:ſed ad idẽ tẽpus referũ lebrata non iteratur. . 1C mibii vcen ad gumb⸗
ſtea ſorie caſu vel inſrmi tur videlicet vttẽpore quo deflet mala Eñ Aug ſcribit ad macedonianũ. ſz erern pdeſt tũ Unbet
tate peccet non ex ppoſito. q̃ ↄmiſit nõ cõmittatqð adbuc eũ flere Aãuis caute ⁊ ſalubriter ꝓuiſu, ad minꝰſuppliciũſbᷣ a
b Conmnittat, opere no 05at. q exr ſequenbus vbis eiuſdẽ ſit ut locꝰ illiꝰ pũillime pnie ſemel eũdũ.. e. di igs at t
E Enchyridioni. in. li. auctoꝛitatis datr intelligi dũ dr. nam ꝗ feccleſia cõcedat᷑ ne medicina vilisꝰ vł ñ babes.vñ ⁊ pnĩa rinf
manueli.⁊ df̃ ab en qð eſt ſic alia ðploꝛat vi iterũ alia ↄmittat:ad minꝰ vtilis eẽt egrotis:que tãto magis 15 detidathnor ſag⸗
im. chrros qð eſt manus hnc penitẽti agere aut ignoꝛat aut dij ſalubꝛis eſt quãto minꝰ cõtẽptibilis ſne⸗ m anetialſ⸗ asſe⸗ Na
ideſt liber manualis. ſimulat . Mic Ang. i enchyridion'. rii. quis tamen audeat dicere deo': qre pe. re. ꝙ qdi ire ad Gsboe
B Pae lacangadee Anecauendũẽ: ne aſqᷓ; exiſtimet buic boĩ ꝗ poſt pᷣmã pniaʒ rurſus ſe la ipalia 2ſequẽda. rr potpee
¶ Emendus. ideſt non nefanda illa crimia:qualia ꝗ agüt queis iniquitatis aſtringit adhuc iteruʒ ii. q.ij ſi glibz. item nieczan
demuaei elemoſynas in regnũ deinõ poſſidebũt: quottidie ꝑpe parcis:? Hac anctoꝛitate“ æ iliud'ãbꝛo ad ciiiorẽ gfe appo neſo
cium vt maneamus licitei trãda ⁊ elemoſynis quotidie r̃dimẽda ſii determinat ?2 iterũ peccatoꝛi per pꝛi lnions. di. v. lal⸗ ſan
pectato: alias vicit. ca, ele i meliꝰ ẽ ꝗppe vita mutãda:⁊ ꝑ elemo mã pniaʒ venia dari mõſtrat᷑.alioꝗn ne N & ſona mud P nſ
moſinie peccata tua redi,⸗ ſynas ð peccatis pꝛeteritis ẽ ꝓpiciädus quaquã iterũ parceret de⸗ quinec du S Haus loat. atde
me. Z. di. i. medicina. je. pes nõ ad hoc emẽdꝰ quodãmõ nt ea pepciſſet.ſatiſſactioquoqʒ pnĩe:⁊ vad c., nibil. ganinn
Kan⸗ railſctoen peoet⸗ ſẽꝑ liceat ĩpnne ↄmittere.nemini.n.de- ampliꝰ noli peccar̃:eundẽ cũ diffinitõe 3¶ Venitẽtis ſ. achulit
arlirentiam olinquendi: dit laxameètũ peccãdi: q;ᷓuis miſerãdo i1intellectus habent.illud aũt qð ĩ li. ð pe vno⁊ nõ ð alio aſs Aciöt
peccaia etiam publice putrri deleat iam facta peccata ſi nõ ſatiſfactio nitentia dicitur: ð perfecta eſt intelligẽ alið comittetis. tũc Ao
intereſt. extra decol. c.ij. 38 cgrua negligatur. & IJdem. dũ.ſicut eni charitas alia ẽ icipiẽs:alia ul poſtea. (Acddeqꝙ naiſe
tamen non debemus tene ¶) Aivult oꝛdinate dar elemoſinã: eſt ꝓficiens : alia eſt perfectai: ſica peni c bieſeg lerbiteſa Sore
epenw dan a ſe ipſo ðbet icipereꝰ2 eã ſibi p cẽtia alia ẽ ĩcipientiũ alia ꝓficiẽtiũ alia 4 — Uamuis. 5. thit in
adiſnm tex. concordat Mo daf. c. n. elemoſynab?opꝰ miſericor perfectoꝛũ.ſicut aũt charitati licet nõdjũ Q ti.. nanis. cin nden
65 legit ecchaſtici. c. xv.) lie veriſſime:ð q̃ dictũẽ miſerere ani pfecte in baptiſmo datur venia peccato 29 CEilis i. ſi babe nnen ih,
EAivulta ſe ipo. xrrii. me tue placẽs deo:pꝛopter hocrenaſci rim: vt ququis poſtea grauiter aliquis ret᷑ vilis qd aiige⸗ ef NeN
0 q. v. ſi non licet. c. mur: ut deo placeamus. ¶Itẽ Joan fſ peccaturus: tunc tñ intelligitur eẽ re⸗ neraribe cliſ⸗ gn den
de ler. preſes. nec tenetrr nes chriſoſtomus. natus nonaqua tm: ſicut iouinianꝰ tra. tciiſ di legin⸗.⸗ Tari⸗
aliqua tnnein onter T E quotidiais brenibꝰ leuibuſqʒ didit ſed aq̃ ⁊ ſpiritn:ſicut hieronymꝰ Deo. vel pape. 6CSenn
menes proingfk. ome opeccatis ſine quibꝰhec vitanõ du ¶contra euʒ ſcribit: ſic ? incipiẽtiũ penitẽ a E. Mac auẽte .i. cſconnh
ſcn. ver. qſeruãdax ĩ pri. cit᷑ quotidianaoꝛatio ſideliũ ſatiſfaci tie venia nõ negatur que quadã rönep quãuis. ftiopan
9 Incipere. vt babeat coꝛ: at. Eoꝛũ c. n. dicere: pater noſterꝰꝗges fecta poteſt dici quia toto coꝛde gemit be Etillo.S. e. repe deborry
coniritum a dimittat ei a in celis: qui iã taliter patri regenerati ⁊2 dolet: lʒ ⁊ alia rõne põt dici imꝑfecta e inak. ſoyenh
noleſus eltt, ſut er aqua ⁊ ſpiritu ſacto.delet oĩo bee qꝛ nõ vſq; in fineʒ duratura.ſʒ pꝛimũ enekt⸗ it⸗
bElemoſina. diet ab el oꝛatio mima qtidiana peccata': delet modüu perfectiõis intelligitur iliud ioã- Zier. ſic dieiu en⸗
e n mh erdi ne Etula a ꝗbꝰ vita fidelium ⁊ ſcelerate ge nis os aurei. pfecta pẽitẽtia ⁊c. iurta yʒ S. e.c. pr. ſuis iſ. rhon
a5 extĩ guit ignẽ. d. xlv.trria ſta ſo pẽuẽdo ĩ meliꝰↄmutata diſcedit. modũꝰ perfectiõisillud augu. intelligi e¶ Marceret. qꝛ ſi pᷣ domninst
i Dictum eſt. in loro ſic quẽadmodũ dr veraciter dimitte èno tur. penitentia eſt vindicta ſemꝑ puni- us boiñ peperciſſet geutdef⸗
Jeſu ſilij ſirach a ſalomo bis debita noſtra:qm̃ nõ deſũt dimit esi ſe qð dolet cõmiſiſſe.illud aũt ſi pe neinera ej dare auidebio
nei dicit eccleſiaſti. cxrr. tũt:ita veraciter dicat᷑:ſicut ⁊ nos dimit nitentia finitur: nibil de venia relinqui- ra a doletie. is zugen
He. Mlaceamus veo. non timꝰ ðᷣditoꝛibꝰ nr̃is.i.fiat qð dr: quia tur dupliciter imtelligi poteſt. Si ent iu Satiſfactio mãä ch
demed dzaeun ⁊ ipſa elemoſyna ẽ veniã peĩtẽtibꝰoino xta quoꝛundaʒ ſententiã peccata dimiſ terialuertenetur. tc
der pecunie ſe exiſtimat im lgnoſcere: Item Pius papa. ſa redeũt: facile eſt intelligere nihil ð ve g Intellectü. i. ut regunc
punitatem emere: quia Jbil prodeſt hõi ięunare ⁊ oꝛare nia relingt᷑. quoniam pctã q̃ priꝰ erant ad tepj ide referak 1O
