.eg, mãcdo ſi ſua aſorſtae tangere cõcedif̃. eigs duz: 7 bened an . êʒ minor ex officio multo
enigii⸗ it nibil aat i cedif. nde i⸗ dicere 2 tangere chriſ- foꝛtins maiori lic mito
Nimmi Saa ldei d ncplsſa bantaos i. pium cbriſmaconſiccrenaz no pe cohe aG.d 1coberteviſ.
aiſil paeimadarevot vote teri in crome chriſmate tan Gnr mitentibus aiſtud fundinõ poteſd qaeſ ero. ꝑ contrariũ.vuij.
. 5r. gdã dicũt ꝙ ſic:⁊ q oAaHa Eruenit ad nos genus eſt ſacramenti. naz quib⸗ 2 g. vſergo.
ꝙ oĩa . quoſdã ſcan- haqua ſe az quibꝰre· o ÆDictü. a
ſinonan, ncfa qrecepit pᷣſbyter er dalizatos fuiſſe:q; pꝛeſ byte⸗ qua ſacramenta neganturꝰ: ¶ Diciu. a iacobo ubi dixit in
immmit delegatione pape of. ros tangere chri ꝙ pꝛeſ byte · Modo hoc v r: quo- ſitrmatr᷑ ꝗs ⁊c. qnis ĩ hoc noie p
eueui poͤtar.. vi viaconet Ptizati on ebrne roe quiba⸗ ſe cchebidiatar a puta pol. ſbnrerbolntincludi eie
. „ - . „ „ * 7 .Dl.l. 5 . .
cnni Xecenonn ßm vetere vſmm ecceſtenoſne —— que tua vaaatercha iin HH tir. F.ut manuzns
Raheb⸗ eimãdare vr erat or ecimus: ſed ſi oino de hac re ali is exponi:prout potuimus re- pChriſmate.i.oleo uel ut di
u aß aiae getnonbzeylerc cõtriſtantur vbi epiſcopi deſunt: a ſpondere curauimus. cunmt qdã epps chbriſmate pᷣſbyt
numumn ere non dziere v Laeſbyteri et in foͤtibẽ ba ☛ Cbriſma vero a ſuis epiſcopie oleomungu. lpM.
rgi preſoyteris dictũ eſt. hoc chriſmate tagere ð ptiʒatos ad baptifmi ſanctiſicati opis 4 . mõ penitentibꝰ. ita ↄtinua
gitan ſacite in med cõmemoꝛag ¶.Dupꝛa leo elen⸗ 2cedimꝰ. ſbyteripetant icationem pre- Leelgue epe gnit durertt d
ubndwit tionẽ.ar.i.q.i.dictuʒ.¶ epiſcopi 8 J . ötra qᷓ;uis coꝛ: CUnde in . S vſitadũ.⁊ ita ĩ oꝛigiali hr̃ non
Adade ꝙ ſic legit origia pis. ¶¶ Nẽ gelaſius papa. ↄci.carthaginẽſi.iiij penuennbus. qð intelligit de ſ
Wehe ſire Luce.tni e) be di CT'ltra ſuum modu; pꝛeibyter De egdem. . niterbenkentbuc.
Pua bn 0beid comtendere nonpꝛeſumant. emn betfa p dioceſes ecclias reUrrledterdurl
anuni al Komchin legaſ preſo nõ a ꝗbuſlibet epᷣis ſʒ vel anath ar. ꝙ ercôicatus
riiche e chriſmer frõte. vñ iſti n . 3 ematizaiꝰ non poſſit
uian greg. boc illis:cũ videat᷑ eis nin aenbair Sichiſciak q̃re hit permiſit zpollui . ghere matumonmium gqð non ẽ
nlghi ſecn Kädalũ nee vabateis ane licentt Heccädi, dielie mit: Pmiſr ob jgalunnenge giſ fi. . verum. er de eo qui du.ĩ mat.
iſnn Geidd. erii.n goeealgaeg mbere Aedebat. xxxv. . d. oe er aene generis eodẽ iure cenſeri. ar. di.nij.deni
non e,0. rederet 6 a huiꝰ.c. gdicit wi ſʒ veterẽ vſu Ee s logr e autnj pa t Relbpleri i. perimꝰ. ar. 5. di. l. ſtudeat. ar. di.lxxxi 1 vicen F i.
4 53 nugd papa poſſet es earremehrum e Kectiinl bic n MBronderhee⸗ con. di. ilij. preibyteri. *ſi ꝗs lacerdotſ.
et. P. d. nö. G 4 peccant ergo abbates ꝗ uolũt pon .
Va ſuis.niſi ſoꝛte pniuilegiati ſint vt poffint erere⸗ 4 acnauta, vres iſs

Di.

er ſacrariũ.i.per diaconem.xiij.di.non oʒ nota ꝙ ex quo res dat certo

a & Anno. boc exponitur de conſe. di. iuij. omni tempore.
in cio:eiꝰ ẽ iam periculo cuius ẽ nuncius.ſi nuncio rem dari voluit ſecus ſi mi⸗

ſit nuncium vt eum admoneret quod ei res mitteret᷑.⁊ hec colligunt᷑.ff.cõ. eũ ꝗ
rem. §. ſi rẽ. legibꝰ duabus ſequentibꝰ. 2 ẽ ar.ff. de ſolu.ſi ꝗs.⁊.l.ſi ſoluturꝰ.

3 Lim. pauli.i.baptisatus
O baptimo pauli.(Adde
ꝙ ſic legit᷑ oꝛiginalłrĩ pma epla
pauli ad coꝛithios.c.i.⁊.iij.
d ¶Tollerẽtur. ⁊ dicit lex ꝙ cõ
modius ẽ ſingulas res ſingu
lis nominibꝰ diſtingui.ĩſti.ꝗ.
mo.teſt. inſir.S.ſed quia. diſtin
ctio nominũ differentiam reruʒ
dedarat.vt.xxi.diſt.cleros.jſic
.C.de.codi.non codicillum.
e ¶ CLonſuetudine. nibilominꝰ
ex inſtitutione.vt.S.diſti.xciij.
legimus.⁊ ita exaudi quod ſeꝗ
tur magis ex conſuetudine con
trarium.ar.extra de his que ſi.
a pre.nouit.
1 G Cce ego.ſed quia. ita cõ

tinua.dico ꝙ preſentibꝰ

epiſcopis poſſunt conſicere.ꝗa

non lolum hoc ſed alia poſſunt
lacere. Ex vi littere ⁊ ẽt proba-

tionis videtur ꝙ epiſcopi non
pꝛobibent preſbyteros miſſam
cantare.ſed benedicere a predi-
care ⁊ cetera qᷓ ſequuntur.

9 Buplici. a clericis. ſ. lai⸗

ar. vocabulum generaliter pꝛo
Red N mantas Riet 2 minꝰ. vt. xvi. q.ij.c. uſed maius tripliciter dicitur: efficacia vt baptiſmus

Lipt. !“

ete. 4
R*

.
9
5

cis.vel quo ad obedientiam in
ſpiritualibus ⁊ ſubminiſtratio⸗
nem in ſpalibus.vel duplici.i.
officio pᷣdicandi ⁊ ſumẽdi tym/
panum.i.iꝑalia iuxta illud: ſu
mite pſalmuʒ ⁊c. (Adde ꝙ ſic
legit originalr iĩ pſalterio.pᷣs.
lxxx.qð autẽ in tex.dicit᷑ ð dupli
ci honore pᷣſbyteroruʒ hẽtur in
prima epiſtola pauli ad timo.
theum. c. v.)

h ¶ Benedicere. cũ eps abeſt. ſz

Hec ſo.non valet:qꝛ hic loquit᷑

cũ pñs ẽ epᷣs.vel Itelligas iſtud
qñ benedicii priuatiʒ ſine ſolẽ⸗

nitate alias ↄ.xxi.diſtin.deniqʒ
Item.xxvi.q.vi.mimſtrare.ſʒ
⁊ illud ſimiliter intelligitur ð ſo
leni benedictõelvel dic ꝙ qñ cã

tat miſſaʒ pñte epᷣo debet innue

re epᷣs vt ipſe bñdicat ſed ſi vult
epᷣus benedicere non bñdicet pᷣ

byter:ar.de cõ.di.i.cũ ad cele
bꝛandas.alias pᷣſbyter ſuo iure

põt bñdicere.nam eo ipio ꝙ ei
dat ptãteʒ benedicendi ſupponi
tur ei tanqꝙᷓ minoꝛ ⁊ põt ab eo
bñdici.ar.ff.de iuriſ.om. iu.l.

ẽ receptum.⁊ ad treb.ille a quo

§5.lẽpeſtiuũ.hvł dic ꝙ eo ipᷣo

wV pmittit ei miſſaʒ celebrar p cõ
ſequens oĩa que ſine miſſa eẽ ñ

pñt vt eỹ ð of.dele.pᷣteres.
h CLonſirmaf.i ſide. xi.q.iij.
q pꝛedeceſſoꝛ vel iungere oleo
iſir moꝛum vel chriſmate ĩ ver
CDia. que ad eos pertinent.

latum non ommia pticnlaria cõ

2e

pvrehendere. ar. 3. xxviij. diſti.

„
.
4

de ſyracuſane. H
¶Benedicere.i. abſoluere v

priuatim reconciliare non ſol⸗
miter vt. xxvi.q.vi.c.i.

EMon debet argu. cuilz pl?

a ſuis:nec per minoꝛes dlericũ:ſed
omni ãno aut per ſeipſos aut perꝰ
illuʒ qui ſacrariũ tenet: ⁊ ante paſce
ſolẽnitatem chꝛiſma petant.
¶Irẽ Hiero.ſuꝑ epiſtolã ad titũ.
¶ODꝛeſbyter idem eſt qui epiſco-
pus:ac ſola ↄſuetudine pꝛeſunt epi
ſcopi pꝛeſbvteris.

Lim idem erat pꝛeſbyter qui

7 epᷣs.⁊ anteq; diaboli inſtin-
ctu ſtudia vel ſciſmata in religione
ſierent ⁊ diceret᷑ in populis:ego ſuʒ
Pauli ego ſuʒ apollo:ego aũt ce
phe:cõi pꝛeſbyteroꝛuʒ cõcilio eccle-
ſie gubernabant᷑.poſtq;ᷓ autẽ vnuſ
quiſqʒ eoſ quos baptiʒauerat ſuos

eſſe putabat nõ xpi:in toto oꝛbe de

cretũ ẽ: vt vnus de pꝛeſbyteris ſuꝑ

poneret᷑ ⁊ ſciſmatuʒ ſemina tollerẽ

turꝰ. ⁊ paulopoſt: Sicut ergo pᷣſby

teri ſaunt ſe ex ecdleſie conſuetudi-

ne tei qui ſibi pꝛepoſitus fuerit eſſe
ſubiectos: ita epi nouerit ſe magis
conſuetudine qᷓ; diſpeuſatiõis dñi
ce veritate pꝛeſbyteris eẽ maioꝛes:
⁊ in cõi debere eccleſiam regere.
Idem ad ruſticum narbonẽſeʒ
epiſcopum. MZM
Coꝛã epiſcopis pꝛeſpyteris do⸗
cere lictt.
Cce ego dico pꝛeſentibus epi
3 ſcopis ſuis atq; aſtantibus in
altario pꝛeſbyteros poſſe ſacramẽ

ta conſicere.ſed quia ſcriptuʒ eſt:p
ſbyteri duplicihonoꝛe honorẽtur

maxime qui laboꝛant in verbo dei:

pꝛedicare eos decet. vtile enim eſt
benedicere: ⁊ łcongruum eſt conſir

mare?: conuenit reddere cõioneʒs:
neceſſe eſt viſitare inſirmos:oꝛare

pꝛo iualidis:atq; omnia dei ſacra-
◻ Sto ſubiectus pontiſici tuo et

menta complere.nemo hic epiſco/
porum inuidia diabolice tentatio⸗
nis inffatus iraſcatur ſi plebeʒ inter

dum pꝛeſbyteri exhoꝛtantur:ſi ĩ ec-

cleſijs pꝛedicent:ſi plebi vt dictum
eſt benedicant.eteniʒ abnuentibus
mihi iſta ſic dicaʒ.qui non vult pꝛe-
ſbyteros facere que iubẽtur a deo
dicat quid magis ẽ chꝛiſto: aut ꝗd
poterit coꝛpoꝛi ⁊ ſanguini eius an-
teponi:ſi pꝛeſbyter chꝛiſtum conſe

crat cum in altario dei ſacramenta

benedicit: benedicere populum nõ
debet: qui chꝛiſtum conſecrare nõ
metuit: circa laicos ac mulieres iu-

bentibus vobis o iniuſtiſſimi ſacer

dotes preſbyter dei benedictionis
perdit officia:amittit lingue opus:
non habet conſidentiaʒ pꝛedicãdi:

vt.xxxij.diſtin.S.verum.ſ.quia moꝛtalia tollit ⁊ venialia propter rem ſubiectã

ſanctitatem: vi coꝛpus chriſti: vt hic/aucioꝛitate miniſtrantiu;: vt que ad epiſco
pro.s ſolos pertinent: vt. j. de conſe. diſtin.v. manus.? quarto modo propter ſi

LXXXXV

gniſicationem vt matrimoniũ qð ſignincat chriſti ⁊ eccleſie cdiunction?·

extra de biga.debitum.quinto pꝛopter multitudinem conuerſoꝛum. i.

q.i.interrogo.

. m NHomen. ar. C. de cura.fur. cũ alijs in ſi.
n Inferatis.i.remoueatis preſbyteros a conſecratione.a predicatione:

ſicut ille qui gibbum hʒ:vt.S.di.xlix.hĩc etenim vł damnũ gibbi:qꝛ nõ

trũcatus eſt omni parte virtutũ.
ſoluz preſbyteri habet nomẽ : ple
nitudinem ac perfectionez que con
ſecrationi eius competit non reten
tat.quis igitur hic rogo ſacerdotes
honoꝛ veſter eſt vt damnum gibbi
inferatis:quoniam cum paſtoribꝰ
per potentiam aufertur deo digna

diligentia: contagium quoddam ?æ?⁊

calamitas creſcit ĩ gregibus:ac do
miniei patrimonijꝰoamna cõquiri
tis:dum ſolivultis in ecdleſijs potẽ
tari.pꝛeſbyteri vero ab initio iudi⸗
ces negocioruʒ eſſe mandati ſunt.
preſbyteri ſacerdotum dintereſſe ð
bent concilijs:quoniaʒ ⁊ ipi preſby
teri vt legimus epiſcopi nominan
tur.ſecundum quod dictum eſtad
epiſcopuʒ:noli negligere gratiam
que data eſt tibi per impoſitionem

manuum preſbyteri.⁊ alibi ad ma
iores natu.qui vos poſuit epiſco⸗

pos regere eccleſiam ſunam. Sed
oderunt hoc ſuperbi ſacerdotes pᷣ
ſbyterij nomine qui nolũt hoc eſſe
quod chꝛiſtus qui diſcipuloꝛum pe

des lauit: qui baptiʒatus a Joanne
eſt:licet baptisandum a domino ſe

eſſe pꝛoclamaret:quod pꝛopterea
ſcribo vobis vt ſi preteriti tempo⸗
ris erroꝛ iam non poteſt reuocari:
vel ad pꝛeſensꝰ in ecdeſijs faciant

quod romeſit:quod ĩ aphrica:qð

in oꝛiente:quod in hiſpania:quod

in gallia:quod in bꝛitania:quod in
omnibus locis vbi humilitas per-

ſeuerat:quod etiaʒ in celis fit quod
maius eſt: vbi ſedes angelornʒ le/
git᷑ diſpoſita. C Idẽ ad nepotiãuʒ
Epiſcopi ⁊ derici inuiceʒ ſibi bo
noꝛem exhibeant.
quaſi parentem aie ama.ſed

epiſcopi ſacerdotes ſciant ſe eſſe:ũñ
dominos.honorent dericos quaſi

clericos vt ipſis epiſcopis a cleri⸗/
cis quaſi epiſcopis honoꝛ deferat᷑.

ſcitum eſtẽulud oratoris domicij:
cur ergo inquit te habeam vt pᷣnci
pez cum tu metnon babeas vt le-

natorem:quod autem aaron ⁊ fili

os eius hoceſſe epiſcopum ⁊ pre-
ſoyteros nouerimus.vnus domi/

nus:vnus baptiſmus.vnum tem

plum:vnum ſit miniſteriuʒ.recoꝛ

demur ſemper qð apoſtolus Pe⸗

trus precipit ſacerdotibus paſcite

pꝛedicãtibus pᷣſbyteris ĩ
curuatur populus ĩ delli
ctis:⁊ q̃ſi gibboſꝰ efficit᷑.

o ¶ Patrimonij. i. reꝝ

P

eccleſie..xxi.di.ĩ nono.
Q Negocioꝝ.i.cauſa⸗
rum.vt.xi.q.i.relatum
7.ij.q.v. ſiquis.

q Sacerdotũ.ꝗ oes

ſtererunt ocilio metropo
litãi.vt.xviij.di.c.pe.⁊
vlti.( Adde ꝙ ita dep
ſbyteris ſicut hic ſegturĩ

tex. ſcribit paulus ĩ pᷣma

epla ad thimo.c.iiij.⁊ le
git᷑ in actibꝰapłoꝝ.c.xx.
Chriſtꝰ vo aploꝝ pedes
lauit ĩ euãgelio Joãnis
c.xiij.⁊ a Joãne baptiʒa
tus ẽ ĩ euãgelio.Matt.
iij. Marci.i.Luce.iij.
7 Yoannis.i

r ¶Erroꝛ P collige cea

p erroꝛẽ ſtatuta ſũt:ex
diuturna vtctiũ ꝓbatio
ne ius faciũt.io.q falſuz
Ecũ oſuetudo dẽat eẽ rõ
nalis ⁊ pᷣſcripta vt eẽ de

ↄſue.c.vl.nec iſta littera

Idlicit.b.⁊ rõe mltitudi⸗
nis excuſent᷑ a pẽa ñ a cul
pa:vt.S.di.iiij.dẽiqʒ.q
n. ſcm̃ ẽ:ĩfectũ eẽ ñ põt.ĩ
auẽ.de eq̃l.do.ꝭ.i.coll.
fatte.

6 Arad pns.i.àẽmodo.
t¶ Oð rome. ſ. vbi mi

noꝛes exercent ſua officis

pñtibus maioꝛibus.
3 7 Sto.q̃ſi clericos.

h ẽ ʒ̊ ſupciliũ epᷣo/

rũ ꝗ ſubditos appellãt ſi
lios cũ ðᷣbeãt eos appel⸗

ãt vł ſocios.vt.x.q.iij.
canẽdũ caueat iñ clerici

ne cũ ſcribũt epᷣo vocent

eü freʒ: ꝓut dicit dñs ĩpe
ratoꝛ:ꝙ iudices ſupioꝛi
bus honoꝛẽ debẽt facere
ĩ ſalutatõe.C.ð offi.iu.
l.ij.ar. C. ð off. pᷣ. vr.l.

i. vbi boc idem dicitur.
eirar ndechen⸗

alr ſe hẽat ð iſtuʒ i dẽat

nungd põt iſte ſuo iuf ei

obediẽtiã negaf̃ vr ꝙ ſic
arg.xlv.di.cũ beatꝰ.xx
ij. q. v. de ſoꝛma.⁊ fides
nõ eſt uãda ñ pᷣuãti.ex

ðᷣ iureiu. puẽit.ſecꝰ tñ F.

ↄſulo tñ ei vt agat ꝑ ſuꝑ
ioꝛẽ.arg.xi.q.iij.ſi eps.
ix.q.iij.nunc vero.

y EScitum ?.i. ſapien
ter dictũ ⁊ iõ ſciri dignũ.
eum qui in vobis eſt gregez domi
ni puidẽtes nõ coacte ſed ſpõtanee
Sm dñi preceptuʒ:neqʒ turpis lucri

At pᷣncipẽ.faciũ ĩſpi
cit. nã de iure tollerãd ẽ
platꝰ vſq; adſniaʒ.viij.

iij. nonne.
2 APertarg. fruſtra⸗
petit obitu ꝗ qð dz ñ ipe
dit:vt.xxviij.q.i.ſi filelis.xxxij.q.vi.ſi ducturi.S. di.ix.neqʒ.iĩ fi.x.qi.

placuit. xxij. q. vlii. ð foꝛma. xvuj. q.ij. abbatibꝰ. ar. 5. rl. q. ij. iter vba.
xciij.di.dñs.xxxiij.q.v.ꝙ ðo.b.(Aadde ꝙ ita aarõ ſilij eiꝰ:ĩ ſacerdotes

eligũt exodi.xxviij.c.⁊ voa petri qͥpᷣ ſequũt᷑ hñt ĩ ſua.i.canonica.c. v)

latan
man
Rin
urt⸗
leme
pohe
ſieid
conſt
liam.
lusnoa
ſoian
goid⸗
le tam
Aico
Reo⸗
ſir
leatee
guia
uia
ytdie
. Hei⸗

Moreag,
Mlorpetn
o Pain;
ntune
lolher.
i⸗
.
Glgga
ulgſitg
tiiutt
dantten
awttß ee
Ahnen
Rnkün;
hſinfta
ſſſdec
tütii el
doſcl.

ſsicnece.
nlN
ſenſmnofes
monbrs.

oiſi n

ſuoriiüch,
—
Tteoseppel⸗
Ngalg.
niti derna
Reoan
ndötdfot
uchees ſcon
Nchit
Ceofl⸗
itn dan⸗
ttſirge
zſcden
Eikehontei
egrnioft
Näbend
eſrna,i⸗
ilißfin
jangirc
aigidſch⸗
eveto⸗
miili
iſe
hunglift

ne.

Di.

2 ¶ Innideant.ar. 3 epᷣos ꝗ malũt hre illitteratos qᷓ; litteratos circa ſe.

c ¶ Sedenti.in loco inferioꝛi.

6
xiiij.⁊ ad illud qð ſequi

tur de ſilio ſapiente facit

qð legitur pꝛouerbioꝛuʒ
.C. k. 7. EV.
e TPen opoꝛtet. tem
ore ſolenniuʒ of
ficiorum uel cum redeũt
a pꝛoceſſione ad chornʒ.
¶ Et ſedere.coniungas
ingredi ⁊ ſeder᷑.alias ſal

ſum eſſet.
g In tribunalibus. C.

de here.⁊ maniche.cũcti

g ¶In tribunalibus. i.
in ſede iudiciaria:ut non
iudicent ſineeo.
p (In peregrinationis.
de licentia ſuperioꝛis.j.
de con.di.v.nõ opoꝛtet.
⁊ de conſenſu ipſius eccle
ſie.e de vo.⁊ vo.re.c.
magne.⁊ etiam domini
8 iſcopus ĩ.non
atiatur. ita ꝙ nõ
liceat ei ſedere niſi preſby
ter aſſumeret ſibi officiũ
ſtandi.C.de poſtu.quiſ⸗
quis.5.vlt.
k Piſcopus. colle/
am.ita tamen ꝙ
non contemnatur.ff. de
oſ.pre.obſeruanduʒ.io.
1 Reſoyter. non ſi⸗
Dmenin vertice:qꝛ
in fronte non poteſt etiaz
auctoꝛitate epiſcopi. nt
de conſe. diſtin. ilij. pre⸗
Dl. LXXXXVI.
Llud autem.
Mic depingi
magiſter. po⸗
ſuit conſtitu⸗
rionem honoꝛij auguſtt
latam ſuper electione ro
mani pontiſicis.lxxix. di
ſtin.ſi duo.ſed ne viderẽ
tur laici habere poteſta/
tem conſtituendi vel de
ponendi de rebus eccle⸗
ſie ideo reducit hic illam
conſtitutioneʒ ad memo
riam:ut oſtendat ꝙ lai
cus non habet poteſtatẽ
ſuo iure conſtituendi ali
quid ð rebus eccleſie.be
ne tamẽ poſſunt laici ro
gati concilijs intereſſe ⁊
de rebus eccleſiaſticis cðᷣ
ſtituere:non tamẽ vt ua
leat eorum conſtitutio:
quia ipſi conſtituunt ſed
quia ratum hʒ eccleſia:
vt dicit gra.j.diſtin.pꝛo
xi.F. i.⁊c.

P toinni .fruſtra.C. de offici.rec.potentioꝛes.

Taceat.deliberando ĩ ſᷣmone cũ ñ debeat interrũpere vbum eius.(

ADDE ꝙ ſiclegitur oꝛiginaliter in prima epiſtola pauli ad coꝛintios.c.

cã ſed volũtarie:neq; vt dominã⸗
tes in clero ſʒ forma facti gregis ex
aio: vt cuʒ apparuerit pᷣncepspa-
ſtorũ percipiatis immarceſſibuem
glorie coronam. Peſſume conſue
tudinis eſt in quibuſdaʒ eccleſijs ta
cere pꝛeſbyteros ⁊ preſentibus epi
ſcopis non loqui:quaſi eis innide/
ant: aut eos dedignèt᷑ audire.ſʒ ſi
aliud iquit apoſtolus Paulus fue
rit reuelatuʒꝰſedenti pꝛioꝛ taceatꝰ.
Gloria patris ẽ ſilius ſapiẽs. GSau
deat epᷣs in iudicio ſuo:cũ tales el
gerit ſacerdotes.
¶Itez ex conci. Laodicenſi.

C¶Preſbyteri epiſcopos non pꝛe

cedant ſed comitẽtur vel ſubſequã
tur.

Tn oportet preſbyteros an
tteingreſſum epiſcopi ingre⸗

di ⁊ ſedereſi tribunalibusſʒ cũ epi
ſcopo ĩgredi:niſi forte aut egrotet
epiſcopus:aut in peregrinationis?
commodo eum eſſe conſtiterit.
¶Item ex conci.cartha.iiij.
Epiſcopus nõ dominũ ſed col
legã ſe preſbyteroꝛum cognoſcat.
dDiſcopus iĩ quolibet loco ſe-
dens ſtare preſbyterum non
patiatur. .Item exeodem.
Deeodem.
iſcopus in ecdleſia in cõſeſ
ſu preſbyterorum ſublimior
ſedeat:intra domũ vero collegaʒ
preſbyterorum ſe eſſe cognoſcat.
¶ Item ex cõcilio ¶Oartini pape.
¶¶Sine precepto epiſcopi preſby
ter non ſignet infantes.
Reſbyter preſente epiſcopo
Das ſignet infantes:niſi ab epi
copo fuerit illi preceptum.
¶ Item ex conci. GBenitenſi. c. iij.
Decodem. Palea.
Peben in eccleſia ciuitatis
epiſcopo preſente vel preſby
teris ipſius vrbis offerre non poſ⸗
ſunt:nec panem ſacriſicatũ dare ca
licẽq; poꝛrigere.ſi vᷣo abſentes hi
fuerint ⁊ ad dandam orationez vo
centur:ſoli dare debent.
DlI.LXXXXVI.
Alud auteʒ honorij au
guſti qð de electione ſũ⸗
i mi pontiſicis ſupra con-
ſtituiſſe legitur:nulliꝰ eſ
ſe momenti probatur:cum non ſo
lum de ordinibus ſed nec etiam de
rebꝰ eccleſiaſticis laicis legatur ali-
quando attributa diſponendi facul
tas: vnde quecunq; a principibus
in ordinibus vel in eccleſiaſticis re
bus decreta inueniuntur:auctorita

tis nullius eſſe monſtrantur.

CAnde ſymmachus ſimplicius
epiſcopus catholice eccdleſie vrbis

LXXXXVI

7 8

n Ene.ſymmachus papa laboꝛabat in extremis:⁊ timuit ne in electione ſui
ucceſſoris propter ſtrepitus hereticoꝛum ſciſma interueniret rogauit pa/
tricium baſilium qui gerebat vices odoacris regis:qꝙ ipſe intereſſet in elecuone
ſui ſucceſſoꝛis.baſilius ſtatim ſymmacho viuente fecit quàdam conſtitutionem
.ſ.ꝙ ſine eius conſultatione non ſieret electio ſummi pontiſieis:preterea ꝙ non

rome in ſynodo reſidens dirxit.

¶BDe rebꝰecckiaſticis diſponẽdis

laicis nulla facultas attribnitur.
Enequidem fraternitas ve-
Ler⸗ eccleſiaſticis legibꝰ aſſue⸗
ta ſub diuini timofr iudicij que erãt
ſtatuenda diffiniuit:⁊ ad iuſticie cu
mulum peruenit:cũ ſufficienter oĩa
amplectitur: nec adiectiõe indiget
plenitudoꝰ:maxume de clericis q̃s
amor dominatiõis inuaſit:⁊ iugũ
diſcipline eccleſiaſtice fecit reſpue⸗
re:quorum exceſſus enarrare diffi
cile eſt. vnum tamen qð occurritve
nerãdo ordini veſtro intimare nõ
differo: inter alia ſcripturam quã
dam illuſtris memorie baſilium q̃ᷓ
ſi pro eccleſiaſtice amore ſubſtan-
tie conſcripſiſſe refero:in qua nullꝰ
romane eccleſie interfuit vłſubſcri
pſu antiſtes:per quem potuiſſet ſir
mitatem legitimam ſortiri:ne er-
go inde diſputemꝰ:vnde poteſtve
ſtrum iundicare concilium reqmira-
tur ⁊ referatur in medium: vt ex le
ctione cognoſcatis cuiuſmodi poſ
ſit habere ſubſtantiam. Sancta ſy⸗
nodus reſpondit.deſeratur in me-
dium vt cuiuſmodi ſit poſſit agno
ſci.boc cum diceret: hoꝛmiſda dia
conus recitauit. cum in mauſoleoꝰ
quod eſt apud beatum Paulum
apoſtoluʒ reſideret ſublimis emi
nẽtiſſimus vir prefectus pretorio
atq; patricius:agens etiam vices
precellẽtiſſimi regis odoacris ba-
ſilius dixit:qᷓ; q; ſtludij veſtri ⁊ reli
gionis interſit:vt in epiſcopatꝰele/
cciõe cõcordia principaliter ſerue-⸗
tur eccleſie:ne tamen per electiõis
occaſionem ſtatus ciuitatis reuoce
lur in dubium:admonitione bea⸗
tiſſimi viri pape noſtri ſymmachi
ſimplicij:quam ante oculos ſemꝑ
habere deberemus:boc nobis ſub
obteſtatione meminiſtis fuiſſe mã-
datum: vt propter illum ſtrepituʒ
⁊ venerabilis ecdleſie detrimentuʒ
ſi eum de hac luce tranſire contige/
rit: non ſine noſtra conſultatiõe cu
iuſlibet celebretur electio hec cum
legerentur creſconius tudertine ec
cleſie epiſcopus ſurgens de conuẽ
tu dixit:hoc perpẽdat ſancta ſyno/
dus:vtrum pretermiſſis religio-
ſis perſonis:quibus maxime cura
eſt de tanto pontiſicc:laici electiõeʒ
eius in ſuaʒ poſſnit redigere pote⸗
ſtatem: ꝙ contra canones eſſe ma
nifeſtiſſimum eſt/ Item hormiida
diaconus legitur dixiſſe:ac ne con-
fuſionis atqʒ diſpẽdij aliqad venc-
rabilis eccłia ſuſtieret:miramur pᷣ⸗
termiſſis nobis ꝗqcqᷓ; de rebꝰ eccle-
ſie fuiſſe tẽtatũ cũ ſacerdote noſtro

liceret alicui predium ipſius ec-
cleſie alienare: que conſtitutio
retractatur hic: tuʒ quia ibique
dam conſtituta ſunt que a laico
non poſſumt conſtitui:tum quia
res eſſet mali exempli.lxij.diſ.
§. verum.

ma.

p ¶ Maxime. bene diffiniuit

ſupple.
Memoꝛie.ergo iam deceſ
ſerat baſilius tempore huius ſ

r Ael ſubſcripſit. argumen.

in contractibus rerum eccleſia⸗
ſticarum non ſufficere conſen⸗
ſum dericorum nec in alienatio
nibus niſi ſpecialiter ſubſcribat
ar.x.q.i.caſellas.xij.q.ij.abba
tibus.⁊.c.ſine exceptione.

s ¶Inge diſputem. non eſt di⸗

ſpuiandum de eo de quo ſtatim
conſtare poteſt. ſi ergo vxor pe
tat ſibi virum reſtitui:⁊ vir pa
ratus eſt in continenti probare
conſanguinitatem:non eſt au/
dienda.ff.vt in poſ.le.is a quo
argumen.contra.extra de reſti.
ſpo. litieris.

t ¶Synodus. uerba notarij.
n In maunſoleo. vba ſcripto⸗

ris.mauſoleum propꝛie eſt ſe⸗
pulchrum. a dicitur a mauſo⸗
leo rege cui vxor conſtruxit ſe/
pulchrum mire pulchritudinis
vnde ⁊ alia ſepulcbra ſic ſũt ap
pellata.

x ¶Electione. non tamen ut ali

quid inde conſtuueres:⁊ ita ex/

ceſſiſti ſinem mandati baſilij.
y ä

tio legis ⁊ continuantur verba
ſic:non celebretur de electione
pape.⁊c᷑.ac ne.

a Nihil debuiſſet. hoc dicit propter quoſdam qui viuente priore ſymmachotẽ

tauerunt alium eligere. vt di.lxxix.ſi quis papa.⁊.c.nullus. Jo.
b ¶WDꝛeferentes.i.primo ſtatuente
c ¶ Ruſticum. quid ſit ruſticum pre

8.
dium ⁊ quid vrbanum predium habemus.

ff. de ſer.ruſti.pre.⁊ de ſer.vr.predioꝝ.

d ¶Zitulis.ſiue donationis ſi
ue emptionis. .
e ¶ Marimus. ſic ⁊ iuriſperiti
dicunt quid ſentiant.ff.de his q̃
in teſt. delen. l. ꝓxime.
fNaico. non licuit laico iure
ſuo:ſed ex delegatione pape be
ne.argumentum.xxxij. diſtin.
6. verum. x.q.iij.c.vltimo. ſed
vtrum epiſcopus laico poſſit h
cmittere iã dicemus.j.e.c.qꝙ
non.tamen dicit contra ꝗqa mu
cro eſt epiſcopi.immo nec pre⸗
ſbyter hoc poteſt.
g. ¶.. Munitum. nam ſi quis
emit rem eccleſie vel aliam rem
in caſu illicito nõ poteſt pꝛeſcri
bere. nam dicit lex ꝙ non eſt du
bium eum maleſidei poſſeſſo/
rem qui contra legum interdi/
cta mercatur.C.de agri.quẽad
modum.nam nec iuris ignorã
tia poteſt eum excuſare.ff. de iu
ris ⁊ facti igno.l.iure.⁊ hoc be
nigne ſtatueret:ſecus tamen eſt

de iure:quia bene preſcribit lai

cus rem eccleſie cum fructibus
etiam percipiendis niſi ſit ma
le fidei poſſeſſor. de reſtitutio.
ſpoliato.grauis.
h Perlegatur. ff. de le. ⁊ cõ.
in ciuile.
i WMeredes.turpia enim lucra
ab heredibus ſunt extorquenda
extra de vſur.tua.ff.de calum.

in heredem. ſed ⁊ alienatoꝛ poſ

ſet conneniri: vt notaui. xij.q.
eijemonemus.
E Keliquerit. in moꝛte relin⸗
uendo.nam verbum ⁊ cetera.
de tab. exhi.l.ij.S.vltimo.
I. Uendantur. ar. C. ð admi.
ue lex.
m Pꝛoficiat. hic terminatur
ler ipa.,.
n Meaiolanenar. mediola
nen.prerogatiuam ſedis habe
re ante rauennatem cum ante
eum reſponderit ſicut in alia ſy

nodo ante eum ſcripſiſſe legit᷑.

S.di.xvij. .hinc.⁊.S.illud igi
tur. G.ĩ aliter hoc ſoluu dilſ⸗
Eij. .illud.
o Pꝛeter romanum. i. pa/

pe auctoritatem ⁊ conſenſum

eius.ſed õ.xvi.q.vlti.in noua
actione.ſed ibi non prohibetur
ꝙ epiſcopus laico non poſũt cõ
mittere officium ad tempus ſed
ne iuriſditionem largiatur ei in

perpeiuum/⁊ eſt argu.papam

qualibet cauſam eccleſiaſticam

committere poſſe laico:ar.xxiij.

di. mulier.⁊.xciiij.di.valde.v.
q.iij.qui epiſcopus. tra.lxxix.
di.ſi duo.j.e.deniqʒ.contra.iĩ
telligendum eſt non ſua auctoꝛi
tate. Sed nunquid auctoritate
epiſcopi pot laicꝰaliꝗd ↄſtituere
in eccleſia.videtur ꝙ predicare
poteſt inuitatus a clericis.xxiij.
dilſtin. mulier. argumen. extra
ð fo.compe.nullus iudicuʒ. dic
cum.h.ꝙ non poteſt ex delega
tione epiſcopi cãs ſpeciales tra/
ctare nec excõicare. vnde mihil
faciuni qui per pueros excõicãt

ſuperſtite nihil debuiſſet aſſumi.qᷓ
re ſi amplitudini veſtre ⁊ ſanctitati
placet:incolumia omnia que ad fu
turi antiſtitis electioneʒ reſpiciunt:
religioſa veneratione ſeruemus:
banc legeʒ ſpecialiter pꝛeferentesꝰ
quã nobis her̃dibuſqʒ noſtris chꝛi
ſtiane mentis deuotione ſancimus

ne vnquã pꝛedium ſiue ruſticum ſi

une vrbanuʒz: vel oꝛnamenta aut mi
niſteria eccleſiarum que nunc ſunt:
vel que ex quibuſſibet titulis ad ec-
cleſiarum iura peruenerint:ab eo ꝗ
nunc antiſtes ſub electione cõmuni
fuerit oꝛdinãdus:⁊ illis qui futuris
ſeculis ſequuntur quocunqʒ titulo
atq; cõmento alienari liceat.⁊ qui⸗
cunqʒ hoc facere voluerit:mefficax
atq; in irritum reuocetur:ſitq; fa-
cienti ⁊ conſentienti danti accipiẽti⸗
q; anatbẽa. C& Marimus epiſco/
pus bletane eccleſie dixit:modo ſa⸗
cta ſynodus dignetur edicere:ſi li-
cuerit laicoſhomini anathema ĩ oꝛ
dinem eccleſiaſticum dictare: aut ſi
potuit laicus ſacerdoti anathema
Dicere: 7 contra canones quod ei
non competebat conſtituere. dicite
quid vobis videtur de me:licuit lai
co legeʒ dare: Sancta ſynodus di
xit:non licuit.⁊ adiecit lege ſequen-
tia. hoꝛmiſda diaconus legit.etiaʒ
is qui pꝛedium ſen ruſticum vel vr

banum iuris eccleſiaſtici fuerit con

ſecutus:nouerit ſe nulla lege velpᷣ⸗
ſcriptione munitumꝰ.ſed ſine is ꝗ
alienauerit ſiue qui emn ſequẽs vo

luntate cõtraria pꝛedium huiumſmo

di alienatum retinere voluerit:id
cuʒ fructibus reſtituat:quos illic cõ
ſecutus fuerat hec cuʒ legeret Ste⸗
phanus venuſine eccleſie epiſcopꝰ
ſurgens ex conſenſu dixit:perlega
turb. poꝛmiſda diaconus legit. qua
pena placuit accipientis etiam here
des afſicere:i qua re cuilibʒ clerico
rum nulla contradicendi libera ſit
facultas. Iniquum eſt enima ſacri
legij inſtar vt que pꝛo ſalute ⁊ rege
animarum ſuarum vnuſquiſqʒ ve
nerabili eccleſie pauperuʒ cauſa cõ
tulerit aut certe fliquerit ab his qͥs
maxime ſeruare conuenerat in alte
rum tranſferatur. plane quicunq;
in gemmis vel auro atqʒ in argen-
to necnon ⁊ veſtibus minus apta
vſibus vel oꝛnatui videbuntur ec-
cleſie que ſeruari ac diu manerenõ
poſſunt:ſub inſta eſtimatione ven
dantur: erogatio religioni proſi
ciat, cunqʒ lecta eſſet: laurentius
epiſcopus mediolanenſis eccleñe
dixit iſta ſcriptura nullum romane
ciuitatis potuit obligar̃ põtiſicẽ:qꝛ
nõ licuit laicis ſtatuẽdi ĩ eccłia pꝛet

LXXXXVI

⁊ per ſeruientes.cauſam autem ciuilem laicis epiſcopus committere pot:
⁊ ita intellige pre.decre.in noua.⁊ qð dicitur de predicatione ſpeciale eſt.
Quid ergo dices de iemplarijs nonne ipſi poſſunt excoicareffem ſuum:
dici poteſt ꝙ ſic:quia ipſi non ſunt laici ar.xij.q.i.duo.

p ¶ Imperandi.j.xvi.q. vlii.nõ placuit.

romanũꝰ põtificẽ habere aliquã po
teſtatẽ:quos obſequẽdi manet ne-
ceſſiiaſ nõ auctoꝛitas imperandiꝰ.
maxie cũ neqʒ papa romanus ſub-/
ſcripſerit:nec alicuius ſcðʒ canoneſ
metropolitãi legat aſſenſus. De⸗
trus eps rauẽnatis ecckłie dixit.ſcri-
pturã que in nr̃a congregatiõe vul
gata eſt:nullas vires babere mani
feſtũ eſt:qꝛ nec cãonibus cõuenit:⁊⸗
a laicali ꝑſona cõcepta videt᷑ maxi
me qꝛ in ea nullus apoſtolice ſe.pꝛe
ſul interfuiſſe vel ꝓpꝛia ſubſcriptõ
ne eã firmaſſe mõſtrat᷑ Eulaliꝰ epi
ſcopus ſyracuſane eccłie dixit.ſcri-
pturã que in ſacerdotali cõcilio re/
citata eſt euidẽtiſſimis documẽus
cõſtat eẽ inualidaʒ.pꝛimuʒ ꝙ cõtra
patrũ regulas a laicis:quauis reli-
gioſis ꝗbus nulla de eccleſiaſticis
facultatibus aliꝗd diſponedi legit
vnquã attributa facultas:facta vr̃.

Ddeinde ꝙ; nullius pꝛeſulis apoſto⸗

lice ſedis ſubſcriptiõe ſirmata do⸗
ceiur.qꝙ ſi cuiuſlibet ꝓuincie ſacer
dotes intra ſuos terminos cõcilio
habito ꝗcquid ſine metropolitani
ſui auctoꝛiate tractauerit irritũ eſ-
ſe ðbereſſancti pr̃es ſanxerũt:quã⸗
to magis qð in apoſtolica ſede nũc
extãte preſule ꝗ meritobeati Pe⸗
tri apoſtoli per vniuerſuʒ oꝛbeʒ pꝛi
matũobtinens:ſacerdotij ſtatutis
ſynodalibꝰ cõſueuit tribuereſſirmi
tatẽ:a laicis lʒ ↄſentiẽtibꝰ aliquan-
tis epᷣis:ꝗ tñ põtiſici a quo ↄſecrati

ꝓbant᷑ pꝛeiudiciũ inferre nõ potue

rũt pᷣſumptũ fuiſſe cognoſcit:viri⸗-
bus carere'nõ dubiũ ẽ:nec poſſe in
tra eccłiaſtica vllo mõ ſtatuta cẽſe⸗
ri. Sãcta ſynodꝰ dixit.lʒ ſcðᷣʒ ꝓſe⸗
cutionẽ venerabiliũ fr̃ʒ nr̃oꝛũ Lau
rẽtij Netri Eulalij Creſonij maxi
mi vel Stephani?neqʒ apð nos in
certũ habet᷑:hãc ipſaʒ ſcripturã nul
lius eẽ momenti:veruntñ ẽt ſi aliq̃

poſſit rõne? ſubſiſtere:modis oĩbꝰ

in ſynodali cõuẽtu ꝓuida beatitu-
dinis vre ſnĩa eneruari ↄueniebat:
⁊ in irritũ deduci:ne ĩ exẽplũ rema
neret:pᷣſumẽdi ꝗbuſlibʒ laicis quã
uis religioſis vlł potẽtibꝰ in q̃cũq;
ciuitate q̃libʒ mõ aliqd ðcernere de
eccłiaſticis facultatibꝰq̃rũ ſolis ſa-
cerdotibus diſponẽdi indiſcuſſea
deo cura cõmiſſa docet᷑. ¶ Uñi ſe
ptia actõe calcedonẽſis ↄcilij mar
tianꝰ imperatoꝛ dixit inter cetera.

¶ Imꝑatoꝛes ad ſidẽ ↄfirmãdã ñ

potẽtiâ oñdẽdà ſynodo ĩtereẽ dñt.

q ¶M1egatur. verum eſt
ch non legliur aſſenſus
metropolitãi ſʒ canones
.i.legitimus:bene tamẽ
legitur conſens epiſcopo

rum.argu.j.e.c.i. Jlla

ergo determinatio que
precedit ſpᷣm canones ſol
uit contra.

r ¶ Nec canonibus. con

iuncta accipe hec duo nõ

diuiſa.vel iuris ↄceptio.

s Religioſis. infra.
xvi.q.vlt.laicis.

t Bebere. j. xviij. J.

iij. ce ij.

u ¶Qui merito. S. xl.

Di. non vos.

1 ¶ Primatum. j. ir. .

iij.nemo.⁊.c.antigs.

y ¶Tribuere. S. diſtinc.

xvij. c.i.⁊. ij.
tantum.

1¶Ael ſtephani iſte tñ .

ſicphanus non dixit niſi
perlegatur.⁊ ſic per tale
verbum intelligitur ali⸗
quis conſentire.ut not.

ʒ.lxiij.diſtin.ĩ ſynodo.

2 Katione. argu. ra⸗

tione auctoritatis aliqdus

repelli:licet ſint bona.ax

gu. xvi. diſti. ca.i.i.q. i.
pꝛincipatus.ff.de re.mi

li. l.tij. Kin bello. argu.
contra.i.q.i.dominus

decdlarauit. arg. contra.

i.q:i.nonne ſodomite.
X ¶Actione. dicitur pꝛi

ma actio:quia fiebat pꝛo

prima die ĩ ſynodo. xvi.
q.vij.in noua.
e. larene mi
liter ſolebat inter⸗
eſſe electioni pape pꝛopt
bereticoꝛum ſcandalum
ar. di. lxiij.qꝛ ſancta.
b Inuenta. ⁊ ita vide/
tur ꝙ poſſit ð ſide catho
lica diſputari.argu.con
tra.C.de ſum.tri.nemo
xxiiij.q.iii.cum quibus.
Reſpondeo dubitando
non licet diſputare ð ea
quia dubius in fide here
ticus eſt: extra de here.
dubiꝰ. allas diſputatux
vt.j.e.ſatis.xxiij.q.vi.
vigdes. C. de epil. a dleri.
quoniam.

Os ad ſidez conſirmãdd nõ⸗

Jad potentiaʒ oſtendẽdaʒ exẽ
plo religioſiſſimi pᷣncipis ↄſtãtini

ſynodo itereſſe volumꝰ: vt vitate

inẽtaꝰnõ vltra mititudo pꝛauis do

—
S☛. —

Di
*
eij dicitur.
ia ignacij. de quo
materia ign
inam. hec.iiij.c. loquuntur de
27 Bin
nſun:

gi qð ſcriptũ inuenit. ar. x.
ttit arg omiſſfi intelligi q ſeriptün .
S. i. di. lubmitti dargom
q .bi⸗ Sfnerudine ve

79
LXXXXVI

. it cũ ipſe vnꝰa idẽ vtrũq
no videk 3. qꝛ n diſereuit H er eddem
iſcreuit. imo videk 3. rũq; officiuʒ geſſt pſe:
officiũ geſſit. ſʒ di⸗

uma nobis do
fi. nã dicit lex ꝙ lnnanertone
Tipercahait momne gid⸗
WW K enu Fi no⸗ in pꝛin. col.i. p ſuperbiam
t.ff de verboy o l⸗ Item erx eadem. ſunt que a iende ſunt de pijs de ones cõ neſts. ceiij. ergebant. xpps aũt
ann c. ſe. ff. de 5 capitula ſunt entie ciende ius'expoſitione fernum veme a ſurſu elerit.
id. . Aedaʒ eueren iones ſeu potius 5 eſt eum ſilitate ſua ſurſü ere
ſenſts Mlc ut iſſe. niſi ro ꝛem veſtre r eſ ſtiones illiciium namqʒ eſt eum nos hüilitate ſi fricia ſuperbi
Interfuiſſe. niſ 9. bonoꝛem v decoꝛum e icare. illiciium iſſimoꝛũ erent oẽs oĩa o ent
dnones b AJ iij. di. adrianꝰ. . auimus: deco:ꝛ ri municare.i ine ſanctiſſimo: ſi herent oẽe rũ demergerent i
Genee os. Ixiij. .dic bic bis obſern is hec regula non ſit in oꝛdi ljaſticis intermi ent: ita. ꝙ ite ðèð
— Barelerllos⸗ die lie ſeuctcune⸗ gwobie vnodum: orunodihattenn His inn a. .ðpef. di.i.
Pn r vnde per ſinez er potius ciri. ſceri tractatibꝰ: 2 poſt arz cõ oC. l
in alenncrt bmere⸗ rch e Pofäntopene. perato kan manntie rahrſc auant per kuhnronlg an annde
pſol . o deuotos 2 em . iimp AIOS 1 noſtrum i ten- p i mfimõio in
bendit de chio Nen li conuentu bi iniſtrumn odo ſen ſpualibꝰ vt ĩ 7. ar. xxxiij.
les perſonas. vel d Synodali nit: niſi vl minim lem tantummodo ſ us ſpi ibꝰ tẽpoꝛa lib?. ar. i r
nihnt en les per Cs ſſe non conne imperia otuiſſe pꝛo qu legibꝰ tepe i. cõtinua. ar.
ut ſonat. 1 mnereſſe HWM 1 modo pe uia ij. lter hec. ri. q. i. cia . z i ali
e R wonase bengen uaz iegiſtia nperators erpallem ands aſtenſfuse abte ierd tabetengnnan
ſ if, ctari ⁊ appꝛobari. Böͤna veſtros ſynod eſulum quoq patratũ fui is lʒ eis vti diutonũ.ar.
s. Keeracenn ri. C. ö. ant. teceſſoꝛes veſtros e:nii pꝛ . id cauſa p ctõ ar. dr.. ſüi
ſenie prer vuereeee hoc a⸗ bnscanugihue huerſugll tra- HH non H PrAans.b änerbig ier
9.. de bis que ſi ap epᷣs foꝛte in qun luerfalis e 4 . CIde X . imperatoꝛ iat tm̃ illð ac Er: ſic ẽ fal
nin z,, Eniqzʒ. ar. ꝙ epᷣ eſt: que vn ſolum nis. ntinſcum miattt ð vbu vteret:
e OD is ecclaſti⸗ ctatum is: que non! Facta po . um. nillo⸗ ĩcauſis
ncauſis e ium comunis: qu ad laicos . ebet. 5 ũ ab. h. ar. ꝙ
de’ omnuunc erum etiaz ad laicos gicare non debet mnarratur cõſtä⸗ un fl Nã bñ ſz leges alle
nſitg. cis laicum non po bene lericos verum e tinetꝰ chꝛi N ſcripturis narratr ñalib? ac. Na bñ ſz ſe⸗
3.5. eo. inet ch⸗ N ſcriptur ixiſſe: vere Puͤali alibo. rrxv. q. v. ad ſe⸗
engg. ſicere. arg. ð. S. eo ad der es omnind per nus imperator dixiſſe: ver fĩſpuͦalibꝰ?. rv. a. vj die
R 1 Zargre ſedibi ſtianos: libus dinina ca dſ proprijs ocu m eorum quiin tamo. i. marie. ſic ectra. H
lgli iij. vimſinit Z. 1 f. ſedit De pꝛeſulibus ꝛeſũt: ind m dei aut aliquem eoru icn ſuüͤt tatt epiſcopesg.
esn. rincipa C is rebus p tem dei aut lu circunamicti ſu q. „ſigs edit᷑.ĩ alia pte ca
ſ anepte V. qm bumanis u monachali babitu circui meam ex-⸗ Altis. oſtẽdit. ĩ dK..
bnſrii lis pſone vl.i.epi. non poſſunt. B tum hu Peccaiktenichlenn demn euz: ne ab † ituli qbie noeſt. ki
tn ., cleſie, renonpoſſunt. uibus tantr peccantem: chlamy. m teuz: ne ab v . legit eni oẽs cri
un riman ag enic wegnn nnnn hne⸗ Bel neropenen en igitur. oalraii nunc Ao;
Rnn nicns difinitionibne manis reb ca liqno vickeretut. rio com cos deos appe i.futura. ſc
