ut inſti. de ſucceſ.liber. S.ſi aũt
ſine liberis.
r ¶ Pupillis. regulare ẽ mi
noꝛ annis ſine tutore uel cura⸗
tore nec agere põt nec ↄueniri.
ui.C.de aucto.pᷣſtã.clarũ. alio
quĩ ſnĩa lata ↄtra ipſuʒ nulla eſt
ſi tñ lata fuerit ꝓ ipſo tenet. ut
C.ð ꝓcu.nõ eo minꝰ.quadoq;
tñ agit vl ouenit ſine tutore uł
curatore:vt in caſibus hic poſi⸗
tis. Item ſi ĩpetrauit veniã eta
tis.ut.C.de his ꝗ ve.eta.ĩpetr.
l.iij. IYtẽ ſi agat᷑ de libero hoĩe
exhibẽdo:vbi etiã pupillus ad
mittit᷑.vt.ff.de lib.ho.exhib.l.
iij. SF. vlt. IOẽ ſi agat᷑ de recupe
rãda poſſeſſiõe.vbi eti ĩpubes
ſine tutore audit᷑.ut.C.ꝗ legit.
pſo.l.vlti.Itẽ minoꝛ pot agere
de toro ſuo violato.ut.ff. de a/
dult.ſi maritꝰ.S.lex iulia.lʒ ãt
minor ꝓ ſe non poſſit agere pꝛo
alijs tñ pot ſi habet madatuʒ.
ut.ff.de mino.ſi mãdato. ⁊.ff.
de procu.ſiliuſfamilias.ĩ fine.
Vtruʒ autẽ in cauſis ſpirituali⸗
bꝰ.vt in matrimðio uł ꝓ eccle/
ſia poſſit minor litigar ꝓ ſe.di⸗
cũt qdã ꝙ ſic.qꝛ ĩ his cẽſet᷑ ma/
ior. ſʒ certe cuʒ ibi maiꝰ pericu
luʒ vertitur:magis eẽt ibi ↄſulẽ
duʒ minoribꝰ:ut.ff.ad car.l.i.ꝗ
lij.nã circa maiora maius ꝑcu
luʒ vertit᷑:vt.xlii.di.quieſcamꝰ
Itẽ video ꝙ in mr̃im onio locũ
bʒ ĩ ltegꝝ reſtitutio:ut ex ð ĩite.
reſti.ex lr̃is.ſilłr in alijs cauſis
ſpnñalibꝰ. In mr̃iminio certuʒ
ẽ ꝙ mĩoꝛꝓ ſe admittit᷑ ad agen
duʒ.ut e ð reſt.ſpo.ex pte.ſʒ ð
h poſſet dubitari:vtꝝ ibi locunʒ
habeat reſtitutio:ſʒ de h̊ dixi ſu
per illa decre.ex ꝑte.
9 ¶Teſtam̃taria.i.l. cornelia ðᷣ
falſis.
t Per ĩterdictũ.ſ.ꝑ interdi⸗
ctuʒ ð tabulis exhibẽdis quo ex
pit ille cuius ĩtereſt:ut.ff.ð tab.
exhi · locuʒz.
u In queſtionibſus.
1OQuecũqʒ. B nõ facit ad ꝓpo
ſtuʒ:ſʒ hoc ponit nt inducatie⸗

quéẽs capitulum.

x OAne. bee ler ẽ pars illius
C.ð epi.⁊ cle.ſi quẽqᷓ;.
3 ¶Ald iſtar. ñ tñ ẽ ibi oĩmoda
ſilitudo iĩter crimẽ ſimõiacuʒ ⁊
crimẽ leſe maieſtatis:qꝛ ꝓ crie ſi
mòie ĩponit᷑ pena depoſitiõis:ſʒ
ꝓ crie leſe maieſtatis pena moꝛ
tis:vt.vi.q.i.O.vex.ſʒ q uo ad
accuſationẽ ⁊ teſtimoniũ pariſi
cari vident᷑:ut ꝗcunqʒ admitta
tur accuſatoꝛ vel teſtis in uno ⁊

5 iij

Tauſa

ĩ fli quo:ut ẽð ſi.łʒ heli.ĩf.⁊.c.tãta.lxxix.di.ſiꝗs papa.tẽ ſimõia ẽ meiꝰ cri· c m. io⸗
mẽ qᷓ; hefſis:ut.i.q.i.eos.ĩmo ẽ maiꝰcrimẽ ꝙᷓ aliqð alið crimẽ:ut.i.q.vit.pʒ.ſ,’ h Allocrimĩali. ſ. cuʒ agit᷑ de effuſie ſanguĩs:tũc clerici nõ pñt eſte

22

ĩ hereſi qlibʒ admittit᷑.S multo foꝛiiꝰĩ ſimõia.als tñz ẽ ey ð teſti. veniẽs.vbi di
cit᷑ i ĩ ſimõia ſocii criminis ñ admittũt᷑:ſʒ ĩ crimie leſe maieſtatis audiunt᷑.ut
vi.q.i.S.verũ.⁊.5.poꝛꝛo.ſʒ dic ꝙ nõ admittunt ſocij cris c accuſatꝰẽ bõe fame

als qlibʒ audit᷑ vl dic ut dixi.ij.
q.i.ĩ pᷣmis ĩ fi.vł dic ꝙ admittit
ꝗqlibʒ ad accuſaãduʒ in his crimi
nibꝰ:ſj nõ ad teſtificãdũ.qꝛ tota
vis ↄſiſtit ĩ teſtimõio.ſʒ ñ ĩ accu
a ¶Quos. nõ ĩtellige ꝙ cãdẽ
penã patiat᷑ ↄuictꝰde ſimõia.qᷓ;
ↄuictꝰ de leſa maieſtate: ſʒ hoc
vult dicer̃ ꝙ eãdẽ penã patit᷑ tã
dãs qᷓ;ᷓ accipiẽs pecuniã:uł᷑ dic
eadẽ pena ideſt ↄſimilit᷑:nã pẽa
depoſitiõis ſimilis ẽ ðᷣpoꝛtatiõi
ſiue decapitatiõi: ut.v.q.vi.ð
latori.

b ¶ Cũ at legibꝰ. S. x. di. l. im.

peratorum.
c¶Initinñ. S. di.x.c.i.
4 ¶ Beneraliter. ſic &Q argumẽ
tat᷑ cus nuſqᷓ; iueniat᷑ ꝓhibituʒ ñ
dʒ ꝓhiberi:ut.xx vii.q. ii.lex di
uĩe.ſi.xxxi.q.i.qð ſi dormierit.
⁊.lv. di.ſi euangelica.
E mini.maieſtatis.⁊ pꝛe
Eterqᷓ ð crie ſimõie:ut.lxx
ir.di.ſiꝗs papa..S.e. ſane.lʒ
ſit ar.ð ep de teſti.veniẽs.ꝗdã
iñ dicũt qð ĩ crĩe ſimõienõ au⸗/
dit᷑ ſociꝰ erga ſociuʒ.⁊ ad illõ ð
cretũ.lxxix.di.ſiꝗs papa rñdẽt:
qð ibiſociꝰadmitiebat᷑ ↄtra ſoci
uʒ:h iõ fuit qꝛ nõ fuit ibi tm̃ cri
mẽ ſimõie:ſʒ ẽt crimẽ leie maie
ſtat.Itẽ audit᷑ ↄfeſſio vniꝰlatro
nis ↄtra alios.ut.C. de feri. ꝓ
uiĩciaꝝ. tẽ falſariꝰↄtra ſocium
ſuũ audit᷑.ut.C. de fal.mo.l.i.
nunqᷓ;:iñ valʒ ↄfeſſio taliũ ad cðᷣ
uĩcẽduʒ ſociuʒ:niſi adſit aliq̃ p/
ſũptio.ut.ff. ð cuſ.re.diuꝰ cio.
ſ¶ Credi.pᷣiudicat᷑.iñ alteri ex
tali ↄfeſſiõe ĩ im̃ qð ei idicit᷑ pur
gatio.nt er de adul.ſigniſicaſti
qð veyx ẽ ſi laboret ifamia: als
h:ut er ð pur.ca.nos iter alios.
⁊ ep de ↄfeſ.cũ monaſterinʒ.
8 Uod vero.Niebus
lerians cãenõ ſunt
tracta de:ut.j.c.i.⁊

vlti.niſi im̃ de pace

vt.xxii.q.v.decreuit.agit᷑ iñ in
ꝗbnſdã caſibꝰ.ſ.cũ actõ ẽ tꝑe pi
tura. Itẽ cuʒ agit᷑ de tutoribuſ
dãdis ⁊ de amouẽdis officiatis
⁊ de alimẽtis ⁊ de atrocibꝰĩiu⸗
rijs:⁊ de liberalibꝰcqis:ut.ff.ð
fer. l.i.ij..iij. Yẽ z ĩſignes la
trões agit᷑.ut.C.ð fer. ꝓuiciaꝝ
Itẽ ſi ptes ſpõtanee velĩt litiga
re feriatis diebꝰ pñt.als nõ te/
net ſnia:ur.ff. e.l.i.libellꝰaãt pðt
poꝛꝛigi die feriato:ut.ff.ð adul
te. miles.5. ſexa gita.io.qð tñ
dicit ꝙ ptes mutuo ↄſenſu pñt
litigar diebꝰferiatꝭ:hoc tm̃ ĩtel
ligẽduʒ de ferijs ineſſiũ uł vin/
demjiaꝝ alioꝗn ↄtenſꝰeax non
ſuff cert ut lingẽt aliquo ſoleniſ
ſimo cle:nt e.e.c.vlti.b. Item
ſatis vr̃ qð cae mr̃imòiales pñt
tractari diebꝰferiatiſcũ ibi ſit ꝑi
culuʒ aduiterij vel inceſtus:ſi
milit᷑ vbi agit᷑ de electiõe epᷣi uł
plati ꝑp pꝑiculnʒ more:qꝛ nõ dʒ
eccleſia vacar̃ vltra tres mẽſes
ut.l.di.poſtqᷓ;.⁊ qꝛ ĩ his caſibꝰ
multa ſũt ſpalia:ut er vtlit.n Sõᷣ

nimus: vt quos facinus par coinꝗ
nat ⁊ equat:viroſqʒ ſilis pena co-
muet. ¶Cuꝰaut ſacris cãonibꝰ ac
cuſatiões oino ſubmoueant᷑ quas
leges ſeculi nõ aſciſcũt:e diuerſovi
dent᷑ admitter̃: de ꝗbus legibꝰſecu
linõ ꝓhibent᷑. Aeꝝ bocnõ infert:
acunqʒ eni clericorũ ſacris canoni-
bus nuptias phere ꝓbibenẽ:ẽt legi
bus imꝑatorũ:nõ aũt conſequẽter
oĩum copulã leges admittũt:quo⸗-
rũ cõiunctionẽ ſacri canones nõ ꝓ⸗
hibent. legibꝰ eni ſoli cantores ⁊ le-
ctores:canonibꝰ autẽ etiã acolythi
vxores ducere poſſunt.quãuis igit᷑
ſacris canonibꝰ ſubmoueant᷑ accu-
ſatiões quas leges ſeculi non aſci-
ſcũt:nec ideo cõſequẽter recipiũtur

qſcũq; pricipũ leges admittũt. Sʒ
ſicut circa huius oꝑis initũ pmuſũ

eſt: totiens legibꝰ imꝑatoꝝ in eccle
ſiaſticis negocijs vtenduʒ eſt:quo-
tiẽs ſacris canõibus obuiare nõ in-
ueniunt᷑. Añ aut ſpãliter ſacris ca-
nonibus mulier ab accuſatione leſe
maieſtatis ⁊ ſimõie oſtendat᷑ ꝓbibi
ta:aut premiſſis ronibus ad huiuſ
cemodi accuſationẽ admittẽda ꝓ-
bat᷑. Nec ꝗſqᷓ; diſtinguere q̃rat:ad
aliorũ nõ ad ſacerdotũ accuſatiõeʒ
in hoc caſu ſimonie mulieres eẽ ad
mittẽdas.Cuʒ.n.generaliterꝰiegi-
bus hoc eis permiſſũ inueniat᷑:niſi
as ſpãliter aliqua lege hoc ꝓhibitũ
oſtẽderit:eius diſtinctio locũ nõ bẽ
bit. Nerũ cũ cõtra generales regu-
las quedã crimina ſpaliter excepta
ſunt:in ꝗbus mulieri accuſare per/
mittit᷑:inter q̃ͥ fornicatio nõ nume-
ratur:pʒ ꝙ; hmõi accuſatio duptriĩ
firmat᷑:⁊ qꝛ fornicatiõis crimẽ intẽ
dit:⁊ qꝛ dũ de ſe ↄfitetur:ſuꝑ alienũ
crimẽ ei credi nõ oportet. Cno
Pioe papa ſcribit dicens.
Rei profeſſio aduerſus quẽli⸗
bet admitti non debet.

. I Eminipterqᷓ; de crimine le⸗

ſe maieſtatis de ſe ↄfeſſo ſuꝑ
alienũ crimẽ credioʒ:quoniã eiꝰat
qʒ oĩs rei ꝓfeſſio piculoſa eſt:⁊ ad
mitti aduerſus quẽlibet non debʒ.

¶Quis ergo iſta de ſe cõſitet ſuꝑ

alienũ crimè ei credi nõ oʒ:ſed õ eã
ſua cõfeſſio interpretanda eſt.

Vogd vosdie dñico:
nec epo nec pᷣſbyte⸗
ro cãm aliquã vẽti
lare liceat in terraco
nẽſi conci. ꝓhibet:i
cſtatutum eet.
iniſtri ecdene die dominico
cam ventilare non debent.

conte.quoniam.ioan.

iudices: ut. xxiij. q. viij. bis a gbo. delegari tñ põt clerico crimina
D lis ca:iñ pᷣnceps iuret de ĩpunitate rei:ut.xxiij.q.vuj.ſepe.
i Lacita.⁊ a ꝗqngeſima.alibi dicit᷑ a ptuageſima.ut.rxii.q.v.ðcre/

llus epᷣoꝝ aut pᷣſbyteroruʒ
vel dlericorũ die dñico/ꝓpoſi
tuʒ cuiuſcunq; cãe negociũ audeat
ventilare:niſi hoc im̃ vi deo ſtatu-
ta ſolẽnia ꝑagãt.ceteris vo diebus
cõueniẽtibꝰ ꝑſoms:illa q̃ iuſta ſunt
hñt iniam iudicãdi excepto crimia
liv. ¶ Iteʒ ex conci. apud epheſum
habito inee rege Henrico.
¶Solembus dieb? 2 legitimoru
ieiuniorũ ſecularia placita ñ agant᷑

P Lacita ſeclaria dominicis die

bus vl alijs pᷣcipuis feſtis ſeu
etiã in his diebus in ꝗbus legitima
ieiunia celebrãtur:ſᷣm canonicã cõ/
ſtitutionẽ minime fieri decreuimꝰ.
Inſupꝑ etiã ſcã ſynodus decreuit:ut
nulla iudiciaria ptãs lniam bhabeat
ſua auctoritate xpᷣanos ad placituʒ
bãnire in ſupradictis diebꝰ.i.ſeptẽ
diebus ante natale dñi vſq; in oc⸗
tauas epippãie:a a qnquageſima
vſq; ad octauas paſce: ⁊ ſeptẽ die
bus añ natiuitatẽ ſcĩ Joãnis bapti⸗
ſte:q̃tenus adeũdi eccłiam oratio
nibuſq; vacãdi liberiꝰhabeat᷑ facul
tas. ¶C Itẽ hadrianus papa.
De eodem.

Allus eps vel infra poſitus
le dominico cauſas iudica-
re preſumart.
» AQ. V.
Argationẽ vo ne⸗
gãati eſſe preſtadaʒ:
Stephanus ſcribit
leom epo thianenſi.
OSlaconus ſi de
crimine cõuinci non
poterit:apud epm ſeipſum ſecreto
purincet.
Ecrimine ſibi ilato diaconꝰ
tuus veriſſime fatebat᷑ ſe im-
mMunẽ:verũ tñ ſuſpitio habet᷑:⁊ ac
cuſatores idonei reꝑiunt᷑:⁊ teſtes q̃
les ſacri canões ſanciũt accito tecuʒ
certo epiſcoporũů numero veniant
accuſatoresꝰ:vocet᷑ ⁊ ipſe aldericꝰ
Diaconus:⁊ ſi negauerit ventiletur
ca canonice.⁊ ſivel ſponte cõfeſſus
vel legitimis teſtibus fuerit appro
batus: canonica feriat᷑ ſentẽtia.ꝗ ſi
nec ſponte ↄſitetur nec accuſatores
⁊ teſtes legitimi reꝑti fuerit:⁊ ma-
la fama crebreſcerit:nõ in publicoꝰ
examine ſed corã te ⁊ aliquãtis re/
uerendiſſimis pᷣſbyteris ⁊ diaconi/
bus tue eccleſie ſecreto inramẽto ſe
puriſicet:⁊ deinceps boni teſtimo-/
nij eũ annücia ⁊ cõpeſce ⁊ cõmone
eccleſie tue ſilios:ne ſacerdotẽ dei
vlterius infamare pᷣſumãt.timen-/
tes ꝙ chãſmaledictus eſt qui patris
verenda deriſit. ¶ Itẽ Nicolaus
ſalomoni cõſtantiẽſi eᷣo.

uit. hoc tñ hodie nõ ſer/
uat romana curia.io.

CEccdeſiã. oꝛatiomt

buſaʒ. roõ ſcða ẽ ob reue⸗

rẽtiã dieꝝ.a tertia fauo

re ptiũ:vt ſic ptes a liti/
bꝰ reſpirẽt: ut. C. de fer.
dies. q̃ta rõ ẽ qð talibus
diebꝰ nõ pᷣſtat᷑ iuramẽtũ
niſiꝓ pace:ut.xxij.q.v.ðᷣ
creuit:⁊ ſic ñ poſſet pᷣſta⸗/
ri ſacramẽtũ calũnie.Sʒ
poe qð papa ↄmiſit ali⸗
cui qð ĩfra.xxx. dies ter/
minaf᷑t cãʒ aliqnã:⁊ illi

dies ĩcidãt iira dies qdra

geſimales:vr qð cũ res
ſit pitura tpe q ĩuitis pti
bꝰ ꝓceder poſſit:qð ꝗdã

cedũt:ſʒñ ẽ ver h. qaꝛ lʒ

lr̃e peant.liſ iñ ſalua ma
net corà alio.Sʒ poe ꝙ;
iudex citet aliquẽ die feri
ato nũgd tenet᷑ citatꝰ ve
nit᷑ ⁊t allegat᷑ puilegium
ſuũ.vf ꝙ ſic:qꝛ ſi pᷣap⸗
pellationẽ citat aliquẽ te
netur venire ⁊ allegar̃ pᷣ
uilegium ſuum:ut er de
appel.ſi duobꝰ.⁊.c.cuʒ
parati.tẽ ? ſi nõ teneat

as rñder die illa.tñ pot
ad hᷣ citari vi libellꝰei de
tur:ut.ff.de adul.miles

§. ſexagita. Ytẽ gd ſi ſpᷣ

hac foꝛma ſiat citatio.

mãdo tibi.ut vſqʒ ad diẽ
dñicã hit compareas:ut
er de dolo ⁊ cõtu.cũ dile
cti. Rñ.ſi citat vt cõpare
at die feriato bene tenet ci
latio.ſed ſi citat vt iñde

at non tenet:qꝛ talis cita

tio nulla eſt.ut.ff. de ſer.

l.i.⁊ vbi citatio nulla G

B liquet ꝙ ẽ nulla nõ te

net᷑ venir̃ ad allegãdũ pᷣ

uilegiuʒ ſuũ:ſj vbi dubiũ
ẽ an teneat tenet veniẽ:
vt dixi.iii.q.ij.ſi epiſco/

1 us io.

Aullus.
m Argatidez Pice
q̃rit᷑ an neganti
ſit ĩdicẽda pur/
. gatio:⁊ ẽ dicẽdũ
ꝙ ñ niſi laborʒ ĩfamia ut
vi.q.v.ꝙ ãat. hec qð di⸗/

cta ẽ.S.ii.q.v.p totũ.io.

) De crimie. nume
ro. j. e.q.vij. felix.
o ¶Accuſatores.i. accu

p .In publico. ij. q. v. ̃

pter. xxiii. di.illud. 5 ſʒ
ibi logf̃ cũ publice gꝗs eſt
lfamatꝰ:hic cũ dãculo uł
a clero eſt infamatus.
q ne ſacerdoteʒ. bic ſa
cerdotem vocat diaconũ
ſic extra de coha.cleri. ſi

uiſpiam.g
r Cham.ii.qłvij.ſen/

tentla. (Aldde ꝙ ita legi

tur originaliter geneſis.
Cceix. H

(Süteal⸗
vſiatpe
hoeno⸗
Dape
gväſin
ſuſpicen
ſtt. Al
bit pun
dicitq
oporg
fiarecan
ac
Pn
ſn
iatißie
Rpe.dl.)
qluloqg
olcult
lanco..
reſtiuti
Whend
4Ses
8no⸗
landu.
lel pe
ſellgoi
lus imnel
ſtennain
glis peft
ſumat. pt.
Vctur,
484

Ciätbns.)
ſa iudice
lrconfen
ueſtionib
cogz vo
icz rens:
in.ets⸗
ullchingi
ſencaev
wſ frich
Wſustſte
Ninſineg
10 defil
gnen
loguef
ginatt

inier l
ſucſizi
Nodci S
Rghintst
hſted e⸗
W
Aknſchunn
talqnidetn
umtictnn
Apelegin
Flrgſen⸗
Kaataligie
hlttalegf;
ſuumntge
crobd tc
tirſinött
fdeluic
fiwlden
N ill nis
gtſ
pü iatnie.
irſſhelde
Conpnnusnt
brchnci
t tcchn
lobenetntd
ur ſict
elalsCis

Ur ſedeſr.

to nulle 6
nullanoͤte
legici
wbiaubiä
nckvenit:
aeptdo⸗
0.
.
Pnnig
fkan gen
ſichn,
icrtictti
bonſemas
iniemn
ea ni i.
Ntoftsl,it

eaßt
iniuii
Cbliegs
. hu
enmne,
ne
Ctveni

rri⸗
r
ngnſt

XV

a Kelſbpter aut diaconus:ſacra mento.hic conſueuit queri ſi epᷣs ſcit
lericũ iĩſamatũ eſſe reũ:an debeat eius purgationẽ audire:vel etiã
cõpellere eũ ad purgationẽ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ generaliter traditur in cano
ne ꝙ clericus infamatus debeat ſe pugare.ii.q.v.pꝑ totũ. Itẽ qꝛ ſacerdos
tenet᷑ ↄcedere euchariſtiã ei quẽ ſit in mortali ↄſtiutũ:ut.j.ðᷣ cõſe.di.ii.ñ

ꝓhibeat. Itẽ cũ eps iure
ſuo vtat᷑ ſi qd mali ide ac
cidit nõ eſt ei ĩputãdũ:ut
exxiij.q.v.de otcidẽdis.
Itẽ nõ potes dicere ꝙ eũ
epᷣus cogat ad piuriũ ſʒ
potius canð cogit ipſũ iu
rare:vt.xxxiij.q.ij.quos
deus. HZ. ille ꝗ recipit al
terius iuramẽtuʒ ⁊ ſcit eũñ
falſuʒ iuraturũ vincit ho
micidã: vt.xxii.q.v.ille.
Itẽ g pmittit aliũ falſuʒ
iurare cũ poſſit ꝓhibere
peccat:vt.xxii.q.v.h̊ vi-
det᷑.h.dixit ꝙ eps ſecreto
debet ei cõſulere ut potiui
cðſiteat᷑ publice crimẽ ꝙ
vt fiat periurus. qᷓ ſj ad
hoc nõ poteſt eũ ĩducere:
dicet populo.abſit ut ꝗc
quã ſiniſtri de hoc derico
ſuſpicemurvt.xi.q.iij.ab
ſit. Alij dicũt ꝙ delega
bit purgationẽ. Tertij
dicũt ꝙ non peccat audiẽ
do purgationẽ.qꝛ aucto
ritate canonis ſacit.xxiii.
q.iiij.qui peccat.
bᷣ¶ Pnĩaʒ.qꝛ peniten/
a nõ reſtituit aliquẽ di-
gnitati ſʒ gratie tm̃.ut.j.
de pe.di.vi.qui vult.niſi
quãdoqʒ:vt qñdo crimẽ
occultũ eſt:ut.l.di.dño
lancto.2.c.qꝛ tua.ſed per
reſtitutionẽ in ĩtegrũ vel
Ddiſpenſationem.
cSed mirandum è ar.
qð nõ ẽ ſᷣm cõſcĩam iudi
candũ.vt.iij.q.vii.iudi/
cet.⁊ per hoc decretuʒ in/
telligo illud.xxxij.di.nul
lus.intelligo enĩ illud de
ſcientia iuris non facti.lʒ
alias verbũ ſciẽdi large
ſumat᷑.vt.xxij.q.v.hoc
videtur.
d Aod vero. ab
aduerſario nũ/
ĩ eſt extoꝛquẽ
da cõſeſſio cru⸗
ciatibus.vt.j.e.c.i.⁊.ii.
ſz a iudice licite extoꝛque
tur confeſſio toꝛmentis ⁊
queſtionibꝰ. Nã a iudice
idoqʒ toꝛquetur teſtis
qnq; reus: qñqʒ accuſa⸗
toꝛ.Teſtis toꝛquet᷑ tã ĩ ci
nili qᷓ; in criminali.ut ſi ẽ

ſeruus vel vilis perſona:

vel ſi ſit liber ⁊ ſit crimi⸗

CNorn eſt ſpoliãdus pꝛeſbyter vł
diaconus niſi ſponte confeſſus vel
legitime conuictus fuerit.
P Reſbyter aut diaconusꝰ:quẽ
aſſeris crimina nolle publice
cõſiteri:ſed velle cũ ſacramẽto de-
fendere ſe:⁊ ſi tñ notũ ſit epᷣo ſcelus
ipſius eſſe ꝑpetratũ:nõ põt ꝑ aliqᷓ;
penitentiàſacerdotali vel diacona
li officio potiri. Sed mirãdũ eſt:ſi
ipſe ↄfeſſus nõ fuerit:quõ notũ po
teſt eſſe epᷣo ſcelus ab ipſo ꝑpetratũ
niſi accuſatoꝛe foꝛte idoneo ꝑ teſtes
idoneos appꝛobate:vnde ſi exeami
nãte epᷣo cãm pꝛeſbyteri vel diaco⸗
ni niſi fuerit per teſtiũ appꝛobatõeʒ
pſbyter vel diaconus foꝛte cõnictꝰ.
non eſt ſcelus epᷣo legitime manife⸗
ſtũ:niſi ſua ſpõte ipſuʒ cõſiteat᷑:qð
niſi fecerit interiz nõ videmus ſuo
debere pꝛeſbyterũ vel diaconũ offi
cio pꝛiuari. Sola ergo ſpõtanea cõ
feſſio ⁊ canonicus numerus vel q̃li
tas teſtiũ decernẽtibus epᷣis:⁊ accu
ſatoꝛe qð obiecerat cõpꝛobãte deri

cum pꝛiuat pꝛopꝛio gradu.
2 VI

Vod verodcõfeſſio
cruciatibꝰ extoꝛquẽ-
da ñ ſit: Alexander
papa teſtatur ſcribẽſ
oibus oꝛthodoxis.
Miniſtroꝛũ ↄfeſ
ſio nõ ſit extoꝛta:ſed ſpontanea.
Iqñqʒ a ſacerdotibꝰ ⁊ancto⸗
ribus eccleſie quedã ſcripture
qquo modo per metũ aut fraudeʒ
aut ꝑ vim extoꝛte fuerint:vel vt ſe
liberare poſſint qcũq; ab eis cõſcri
pte aut roboꝛate fnerint ĩgenio:ad
nullũ eis pᷣiudiciũ vł nocumẽtũva
lere cẽſemꝰ:neqʒ vllã eos infamiã
vl calũniã.aut ſuis ſeq̃ſtrationẽ bo

nis vnquam deo auctoꝛe ⁊ ſanctis

apoſtolis eoꝛũqʒ ſucceſſoꝛibꝰ ſuſtie
re ꝓmittimꝰ.ↄfeſſio.n.in talibꝰnon
cõpulſa ſʒ ſpõtanea ſfieri dʒ.oĩs enĩ
cõfeſſio q̃ ſit ex neceſſitate:ſides nõ
eſt. Cõfeſſio ergo in talibꝰnõ dʒ ex-
toꝛãri:ſʒ ſpõte ꝓſiteri.peſſimũ eni

noſus a itamis uel obſcurus uel ignotꝰ. tales eni nõ recipiunt᷑ ad teſtimo⸗
niuʒz ſine queſtionibꝰlʒ ſint clerici. ut. iiij. q. iij.ſi res.⁊.v.q.v.illi q.⁊.q.
vi. pꝛeſbyteri.⁊.ij.q.i.in pᷣmis.⁊ ĩ auẽ.de teſti.ꝭ.nos igit.⁊.5.lʒ.col.vii.
7. C. defal. ſi ꝗs decurio. Toꝛquet᷑ etiã libera pſona 1ʒ nõ ſit vilis dumtñ
vacillet ĩteſtio. vt.ff. de queſti.ex libero.er de pe.ſuper bis.itẽ reꝰ quãdo
qʒ toꝛquet᷑ iʒ raro.ſ.cũ ẽ ſuſpeciꝰ a ñ pt alias res pbari maxime ſi eſt viliſ
Ppſona. hoc in ciuili cã. vt.xiiij.q.vi.ſi res aliena.ſilłr in crĩali toꝛquet᷑.vt
xxiij.ꝗ.v.c.i.actio vero in ciuili cã nunqꝙ torquet᷑.ſʒ accuſatoꝛ in crĩali cã
gqnqʒ toꝛquer: ut crie leſe maie.cũ crĩalit nõ pot ꝓbari.ut.C.ad.l.ju.ma.
ſiꝗs ibi.n.qᷓlicunqʒ dignitate ſit pᷣditus nullo pꝛiuilegio põt tueri ſiue ſit
accuſatoꝛ ſiue reꝰ vel teſtis.vt.vi.q.i.ꝭ.poꝛꝛo.⁊.l.di.nullus omnino io.
e ſacerdotibꝰa auctoribꝰ. p metũ. dummodo talis ſit metꝰ: ꝗ cadit ĩ
oſtantẽ vip. vt er qð me.cau.ad audiẽtiã. Si q̃ris q̃lis metꝰ debeat
cadere ĩ ſtant ẽ vjrũ.dico ꝙ ꝗ ↄtinet metũ moꝛtis nel cruciatũ corporis.
ut ey ꝗcle.vł vo.ĩſinuante.C.de trãſac.interpoſitas.ibi melius dr.lʒ ſit

O. VI

80

ar. .xxxi.q.ii.lothoarius.⁊.S.di.vii.fuerũt.ff.de acg. here. l. vi. F. vl. xbi dẽ ꝙ
nõ ſit heres ꝗ ꝓpter metũ verboꝝ adijt hereditatẽ.⁊ no.ꝙ canon hic tria eqpa⸗
rat viʒ.metũ.⁊ fraudẽ.vt.iij.q.i.re ĩtegrãda.metus tñ̃ ꝓreuerentia a lege acci/

pit᷑.⁊ hec excuſat.ff.q̃.re.actio nõ det᷑.l.i.S.q onerãde. Pꝛeiudiciũ bñ ſit pᷣ
.B

iudiciũ ei q;tũ ad h̊ ꝙ ille cui ꝑ metũ tradit᷑ res.dñs fit rei

eſt de ſuſpitiõe aut extoꝛta cõfeſſio⸗
ne quẽquã indicare:cũ magis ſit in
ſpectoꝛ coꝛdis dñs quã oꝑis.nõ po
teſt aũt humano cõdẽnari examie:
quẽ dñs ſuo reſᷣuat iudicio. Si oĩa
nãqʒ in hoc ſeculo vidicata eẽnt:lo
cũ diuina iudicia nõ haberẽt. Item
ẽ hoc etiã ꝑlatũ ad ſcãm ſedẽ:q; pu
deo dicer̃: ⁊ nõ im̃ ſacerdotali ſʒ ẽt
oĩ chriſtiano nomini inimicũ.i.q;
nõnulli epᷣosvł ſacerdotes aut me
tu compellũt:aut vi extoꝛquẽt:ant
fraude decipiũt aliquas ↄfeſſionis
ſue in altera partẽ quã debeãt litte-
rassſcribere:aut pꝛo ſuarũ nõ reꝗ/
ſitione?cauſarũ: aut q; deterius eſt
alieni erroꝛis ſecte ſcripturas face-
re:⁊ ꝓpꝛijs manibꝰroboꝛare:⁊ co/
rã populis recitare atqʒ cõſiteri:ali
os dicũt carceribꝰa ergaſtuliſ retru
di:vt ſaltẽ his territi inſidijs dñi ſa
cerdotes ſuis faueât voluptatibus.
Itẽ cõfeſſio vo in talibꝰ nõ cõpulſa
ſʒ ſpõtanea fieri dʒ.ipſo teſtãte qui
ait. Ex coꝛde ꝓcedunt homicidia:
adulteria ⁊c̃.q̃ ſunt ad hec ptinẽtia.
¶Nec tãtũ attẽdẽda ſunt q̃ ſiantꝰ
qutuʒ quo aĩo ſiãt:ampliꝰ eniʒ re⸗
ſpicit deus ad cogitatiões ⁊ ſpõta-
neas volũtates quã ad actus:ꝗ per
ſimplicitatẽ aut neceſſitatem fiunt.
¶ Nẽ Nicolaus pa.epis gallie.
Apoſtolica anctoritas penitꝰil-
licita in irritum deducit inramẽta.
Acctoritatẽ venerabilinz pᷣde/
ceſſorũ noſtroꝝ ſecuti ⁊ noia-
tiʒ beatiſſimi pape ⁊ martyris ale-
xãdri ꝗqntia beato Petro ab om-
nibus iuramẽtis ⁊ cuiuſcũq; modi
obligatiõibus:ꝗbus illi ſeſe coacti
violẽtia ĩpioꝝ obligauerãt abſolui
mus:.⁊ ne illa ſeruent᷑ vetuimꝰ taʒ
pᷣfatũ archiepᷣm treuerẽſeʒ:quã eiꝰ
ppoſitũ:⁊ oĩs ꝗ tũc ſẽporis capti ſe
illis qquo mõ obligauerũt:neqʒ vl
lã eos ꝓinde infamiã vel caluniaʒ
aut a ſuis bõis ſeqſtrationẽ vnquã
auctore deo ⁊ ſãctis apoſtolis ⁊ no
ſtris pᷣdeceſſoꝛibꝰ ſuſtinere ꝑmitti-
mus:ſicut ꝑ ꝓphetã dñs dicit: diſ⸗

quãtuʒ ad h ñ ſit ei pᷣ
ludiciũ.ꝗn det᷑ ei actõ ꝙ me. cã
ad rpetẽdũ ſi tradidit ułl exceptio
ſi non tradidit.ut.ff.eo.metuʒ.
5.ſz ꝙ pretoꝛ. ⁊. S. ſed ex hoc edi
cto.ſi tñ pᷣmo coactus ꝓmiſit:
poſtea ſpotanee tradidit.nõ ex
cuſat coactio.ut.C.qð me.cã.l.
ij. ⁊ e qui cle.vł vo. iſinuãte.
lbi patiẽtia tpis ⁊c.⁊ ẽ ſi.er ð eo
ꝗ dax.i matri.ſigniſicauit.
g ¶Litteras.in ꝗbus fatet᷑ ali
qua ſe debere.
h Adean ide cõfiteant᷑ ꝙ ab
oluerũt aliquos a debito ĩ quo
illi tenebank.
i EErroꝛis.i.q ↄſitent᷑ ſe
aliquam hereſiz. ſʒ none płccat
moꝛtaluer ille ꝗ ↄfitet hocn/⸗
deo ſic.nec excuſat eũ aliq̃ᷓ coa⸗
ctio:qꝛ talis coactõ nõ ẽ abſolu/
ta. ⁊ coactõ ↄditionalis neminẽ
excuſat.vi.l.di.pᷣſbr̃os.a de ↄſ.
di.iiij.eos.potiꝰ enĩ dʒ ꝗqs pati
moꝛtẽ qᷓ; malo cõſentir̃:vt.xxx
ij. q. v. ita ne occiſores corpis ñ
ſunt ʒ iuſticiã timẽdi:ut.xi.q.ii
no ſolũ.a.c.nolite.xxxi.q.ii.lo
thariũ.So.hic nõ excuſant᷑ ta-
les a toto.ſʒ a tãto.metꝰenĩ uel
coactio ↄditionalis ñ excuſat pec
catũ.ſʒ attenuat.ut er qð me.cã
ſacris. Et no. bic ꝙ z ea qᷓ pu⸗
blice facta ſũt admunt᷑ ꝓbaiio ĩ
ↄtrariũ.ſic.xxxi.q.ij.lothoariꝰ
e qð me.cã.platũ.qð ẽ ↄira re
ula generalẽ. viii. q. i. lz.

k. ¶ Que ſüãt. potiꝰ reſpiciẽda ẽ

cã facti ꝙᷓ ipſuiʒ factuʒ.ut.xriij.
q:viij.occidit.ð pe.d.i.aut fcã.

1 XSeriae abolm.

hic ↄſueuit dubitari cir/
ca duo.ſ.an iuramẽtũ ꝑ vĩextoꝛ
tũ obliget. Jtẽ an papa poſſit d
ſpeſaf i illicito iuramẽto:⁊ ꝙ ñ
obliget tale iuramẽtũ.vr hic qꝛ
dicit hic ꝙ nõ dʒ eẽ vinculũ ini
gtatis.ut.xxii.q.iiij.iĩter.a er̃ ðᷣ
iurein. ey. ⁊ ey de reſti.ſpo. ſol
licite:⁊ ex qð me.cau.platũ. Itẽ
qꝛ ĩcõueniens eẽt ꝙ malefactor
ex ĩpꝛobitate ſua ↄſequeret᷑ acti
onẽ:ut.ff.de fur.itaqʒ fullo.p⸗
terea ſi malefactoꝛ petit rẽ: põt
ſe reus tueri exceptione qdð me.
cã.cuʒ illa exceptio ꝑ iuramẽtũ

nõ ſit ſublata. pᷣterea nõ obſtã⸗

te tali iuramẽto põt petere rẽ ſi
eã tradidit cũ illud ñ inrauerit
ut e de iureiur. debitores. ⁊ ex
qð me.cã ad audiẽtiã.Ergo cũ
põt rẽ petere:multo fortiꝰpõt ſe
tueri exceptiðe:qꝛ cui damꝰ ac⸗

tionẽ: multo foꝛtiꝰ exceptionẽ ut.ff.de ſupfi.l.i.ex de iureiu.quẽadmodũ.t cõ
tra ꝓbat᷑ ꝙ obliget.qꝛ lʒ fuerit coactus iñ voſuit:qꝛ coacta voluntas volũtas:
vt. . e. q.i. merito. itẽ qꝛ nõ vergit in interituz ſalutis eterne:eſt obſeruãdũ:vt
er de iurein.ſi vo.nec ꝓdeſt ꝙ ↄpulſus fuitxxij.q.v.cõpulſus.⁊.c.ſigs coactus.

So.qdã dicũt ꝙ ſi talis fuit metus qui cadit in oſtãtem viꝝ.ꝙ iuramẽtum ob

talẽ metum factum non obligat:a ſecũdum eos exponitur bit hboc verbum ab/
ſoluimus.i.abſolutos oſtendimus.alij dicunt ꝙ qualiſcunqʒ ſit metus.tenetur
ſeruare iuramentum factum de rebus proprijs. ſed nullum iuramentum aſtrin
git ipſum pro rebus eccleſie non repetendis:qꝛ iſtud eſt illicitum.a hboc magis ꝓ
babile videtur:ex quo licitum eſt qð iurat.a poteſt adimplere.ut.xxii.q. iiij.ſi ⸗
liquid.qui pꝛiorem opinionem ſuſtinent.diſtinguunt inter promiſſoria iuramẽ
ta ⁊ aſſertoria. In pꝛomiſſorijs iuramentis excuſat metus.in aſſertonijs nõ qꝛ
potiꝰ debet ꝗs oĩa mala pati qᷓ falſũ aſſerer.ut.xxxii.q.v.ita ne.dicas q oẽ in
ramẽtũ obligat.Si tu obijcis mihi ꝙꝙ iſte hʒ exceptionẽ ꝙ metꝰca.hoc bene coce
do. nð põt iñ vti ea ratide iuramẽti.ſi tñ fuerit vſus ea bñ dico ꝙ repellit agẽtẽ.

iii

CTauſa
Tobniebit in iudicio.nõ obſtante iuramento.peccat tamen vtendo ea. Si ergo vi. iam vero. a vtilius eſurienti ⁊c. vi.v.q.v.non omnis.⁊ excvömunica⸗ Ee
gs iurauit rem ſuam per metum alij dare. petat a iudice vi cogat illũ nõ recipef tis in illo caſu cõmunicabimus: niſi in his qᷓ ſpectant ad conectionẽ eoꝝ: e
vel ꝙ abſoluat ipſũ a iurameuto.vt er de iureiu.ex admimiſtrationisſi ad hoce vt.xi.q.iij.cum excõmunicato.item qꝛ intelligoꝛ iuraſſe ſub hac ↄditione
induci non põt:ſoluat.⁊ poſtea repetatſi autem iurauerit nõ repeiere tunc denũ ſ res in eodem ſtatu permanet:vt.xxij.q.ii.ne quis.in ſi.ff.de ſolu.cum yec
ciet eccleſie fem illiꝰ ſi atiuranit ꝙ nõ denũciet:illud iuramentũ nõ ẽ ſeruandi. quis.item vbi nulla eſt petitio:ibi nulla eſt mora:vt.ff. de ver.ob.ſi pu⸗ Sn
vt er. e. quẽadmod. in ſi. qa pillus. item qꝛ male me⸗ ni
ex pꝛecepto ad hoc tenet᷑.ij. q.i. ” riti publica egeſtate labo 1ſe.
ſi peccauerit.ioliu bꝛeniter di- ſolue colligatiões ĩpietatis ⁊ cetera ſbyter vel diaconus non deijciank. rare vebent. ut. ff. de po. n
cas e iurameium ſup re illiiera OQuiẽt pᷣfato fratri nr̃o ſilijſq; tre- Exta actiõe cõperimꝰſſa gita bona ſces. ð boc autem 676
ipſo iure non ligat. ſiue ga facdi uerẽſis eceleſie uliuſq; öfenſoꝛibus nũ coꝛdubẽſis eccleſie pᷣſbyte non eſt dubium quin de ukſene
at ſpone ſiue coactu. vi ſ iu. Hecin madatis damus vt ſpũali ſi-⸗ rũ iniuſte oli a põtiſice ſuo deiectn, bitum poſſitpeti ab erc⸗
raui hominem inocentem inter ec in madatis damus vtipuan ſi-⸗ nimnſte oh a potince ſuo deiee municato: vt e de ſen. nu
ſcere. ⁊ boc ꝓbat᷑xxii.q.iiij.nig mul ⁊ materiali gladio tãdiun mali ⁊ innocẽtẽ exilio cõdẽnatũ:quẽ rur ex.ſivere. Solu. pecunia ſvi
malis. ⁊. c.ſe.⁊.c.ꝙ dauidiun- gnos illos eoꝛũq; fantoꝛes inſequã ſus oꝛdini ſuo reſtitutũ eſſe cõperi- illa nõ reddat ei ſed depo lndi ſt
ramentum tamen ſuper re lici ⸗ ctur: quſqʒ cũ itegritate poſſeſſiöões mus:id denuo aduerſus pᷣſumptõ nat ĩedẽ ſacraʒ. veriocre da
ta enein acenen ire aln vl q̃cũqʒ res eccłiaſtice hoc factoyk nẽ veſtrã ecre vgrtiuren ſeto a e non Hat aus vin
gal. lcd vat eccpuo vdactd qͥcunqʒ pacto diſtracte ſeu direpte ruʒ patrũ ſynodalẽ ſnĩiam nullꝰ ve- encieth dz ei ſoluere. lnlon
me aſenen n. . ſunt reuocent. A ſidelitatis etiã ſirᷓ ſine cöcilij eramine quẽlibet p⸗ elrein debitoerl nuum
la. i mn kcaluvt. ff ecu mm iuramẽto romanꝰ põtifer nonnul- ſbyterũ vel diaconũ deijſciendu pu ex. n vere. vngelz ercdica eckiu
lier. 5. ſi dos. Itẽ in matrimolo los abſoluit: c aliqs a ſua dignita tet.nã multi ſunt ꝗ indiſcuſſos ptã- tio tollat obligatiõeʒ quo —–
extra de ſpõ.cũ locum.ẽ ivo te deponit. Ande Gelaſius pa- te tyrãnica nõ auctoꝛitate canonica ad fidelitatem: nõ iñ quo iur
to ertra quod me.cau. piatũ.b. pa anaſtaſio imperatoꝛi. dãnãt:a ſicut nõnullos in gr̃a fauo ad alios õctus:vt videt᷑. min
Eirü aute in iuramento vbabaãa .Pontificalis auctoꝛitas a iura- ris ſublimt: ita qſdã odio ĩuidia- .Frchabilic i da wſirr
Hait dllgenre er k aatar meto fideljtatis nõnuilos abſoluit. qʒ bumiliãt: ⁊ leui opinõis aura cõ ereiemo nd ſtſoluen nanel
decretales. vt extra de vo. ⁊ vo. Liusditẽ roman? pontife x a dẽnat:quoꝝ crimẽ non appꝛobant participari cum eo:vt.xi lerutſu
re. magne.immo in omni iura charias:ſcilicʒ regẽ frãcoꝝ nõ Eps.n.ſacerdotibꝰ⸗ ac miniſtris ſo q.iii. cum ercöicato. niſi loindie
memoẽ excepta auctoriias ma tꝗᷓ pꝛo ſuis iniqtatibꝰ qua /ꝓ eo ꝙ is linus honoꝛẽ dare põt:ſoluſ auferre 2incaſibus:vt. s. ri. q. iii. lufthun
ioris. r extra ð iureiu. venien- tre ptãti erat inunlis a regno depo- nõ põt.ſi.n. hi qi hoc ſeculoa dnis qm multos. nec ob.illa ᷣ tdn
es:r erina de eſrcogaaras⸗ ſuitꝰ:⁊ pipinũ caroli ĩpatoꝛis pr̃e,y ſuis honoꝛẽ libertatis adepti ſũt:in ſerl geren llud aeu ni⸗
enn r veraroree⸗ 3e? in eis iocuͦ ſubſtiruit: oeſ fracige. Fuitutis nerũ nõ reuolnunt: nim pn fut Uratos. (Ado
videtur ꝙ nõ.qꝛ iuramentũ̃ eſt nas a iuramẽto:ſidelitatis abſoluit blice apð Ptores acpſides tribuna- Titaleginrioctode C
de iure naturali.vt.rrii.q. ii,. etiã ex auctoꝛitate frequenti agit lifoꝛo fuerit accuſati:quãto magis apoſtolorum. c.v. 68
ſi ad peccatum.ſz in talibns pa ſc eccłia:cũ milites abſoluit avin- hi diuinis altaribꝰↄſecrati bono i Bſqʒ ſi agat.
pa non põt diſpenſare.vt.xxv· culo iuramẽti:q; factũ ẽ his epᷣis q re ecckłiaſtico ðcoꝛant᷑:ꝗ ꝓfecto nec 3 dericũ de cri
q.i. ſunt qdam. Iem. ar. ad DH apoſtolica auctoꝛitate a pontiſicali vno dãnãte nec vno iudicãte pote mine criminali 1
extra ve ſtatn mo. cuůͦ ad mons Craqu deponunt᷑.C Itẽ Gre. vijſ. rũt bonoꝛis ſuipᷣuilegio exui: ſz pñ ter neceffaria ẽpꝛeſentia felm
ſterium.h.dicit ꝙ in illo iura/ ” . epoꝝ vᷣm traditur.j. Norictt
mento licito põt papa diſpenna romane ſynodo pꝛeſidens dixit. ti ſ vnod ali iudicio: qð canon oino e. ſiquis. . c. kelix. diſtin⸗ nationen
re.niſi ad hoc ſolum & nõ ba/ Excomunicaus vinculo ſiden gdeiüllis peceperit oʒ diffiniri. ¶ Itẽ. guitur tñ qꝛ ſiagatur de fui ofi
beat᷑ infamis ꝗ tranſgreditur il tatis non tenemur obnoxij. Grego. Joaͤni epᷣo panoꝛmitano crie ad depoſinonem or⸗ ant
lud.a hic nõ abſoluit.ſj abſolu Os ſanctoꝝ pᷣdeceſſoꝝ nfo-) Kaulſas dericoꝛũ eps nõ niſi cũ dinis:tunc bʒ locum .c. goinan
ſrcnbeenellend regarmag riſtatuta tenetes eos q excdi ſenioꝛibus eccleſie audiat. —– nis1 a ne⸗ unr
5 r S 5 S eTori atur ad depoſition .
Irdicitꝛin dicas cin voluna⸗ Catis fidelitate aut ſaci amẽeto oſtri Jad“de q̃cũq; clerico ad au bſi,. r ſolnor aper ürtn
rijs inramentis no diſpẽſat ſz in (cti ſit ũt. apoſtolica auctoꝛitate a iura res tuaſ peruenerit: qð te iuſte cognoſcere cum clericis WDãD
coactis bene.ſi tamen abſolut Mẽto abſoluimꝰ: ⁊ ne ſibi fidelitatẽ poſſit offendere: facile non credas ſuis: vt. rviij. q. ij.ſi qs ionei⸗
aliquẽ tenet abſolutio. dico eni obſeruẽt: oibꝰmõis ꝓbibemꝰ quſ- nete per vindiciã res accẽdat inco- abbas... xvi.q. vii.inuẽ pnianoͤ
z ius naturale pot diſpẽſare. qʒ ipſi ad ſatiſfactionẽ veniant. gnita:ſed pñtibus eccleſie tue ſenio tum. æ extra de iudi. at ſi fch n.
varaden craelangaitn ¶Itẽ vrbanꝰ.ij.epᷣo. vapicenſi. ribus diligẽter eſt ꝑſcrutanda veri- alcrrig iiſ. ſaluis ni
côtra . . Sr: Ü2 4 „2 s damnatus.
poſtolu diſpẽſat. xxxiiij.d. lectoꝛ Antequa necanaendanc tas. 2 tunc ſi Aalitne rei popoſt . annhee Ren 1e. nuee
lxxrii.di.pᷣſbyter.io.(Adde ꝙ teʒ exegicatis nullns ſeruare cogi᷑. rit: canonica diſtrictio cuſpam eri c. deiacerdotbus. Item vichn.
ita ut ſegk legit ĩ Iaia. cc lviſ. Vratos milites bugoni co- at delinquentis. ¶ Item ex conci. ſi agatur de crimine in eent
a ꝓ Materiali ar. iuder eccle miti ne ipſi quãdiu excõicautuus agatenſi.i. modum exceptionis ſo/ ſtwgoft
ſiaſticus bñ põt ĩdicere bellũ ĩ eruiãt ꝓbibeto:ꝗ ſi ſacramẽta p Rquot epiſcopis pꝛeſbyteri vł lus põtcognoſcere. extra ſuüͦcif
bello iſeg boſtel. vt. rij. a. vij fẽderint: moneant᷑ oponẽ deo ma diaconi ſunt audiendi. Qe accn. ſuper hil. lieet ſit one ſnid
igik. 1.c. boꝛtatu. a.c. vt pdẽ. .· gis ſeruire quã hominibꝰ: fidelitia⸗ V Igstumidus vel ↄtumelio⸗ ar.j. xriij. di.illud. tamẽ co bere
e hacrian eredun tE eni qud chriſtiano pncipi iurar‚t ) fus ertiterit: in mioꝛẽ natu quocunq; modo agatur iniß
dex eccleſiaſticus põt pᷣcipere in qua chrinano Pncipiinrarut ◻ ſus ertiterit: K in maioꝛẽ natu de crimine ſemper accuſa ſringofff
dici ſeculari vt puniat maleſcos deo eiuſq; ſanctis aduerſanti ⁊ eo. Sel aliquã cam babuerit:a tribꝰ vi. tor punitur vt calumnia ſosz
vt. xxiu. q.iij. ſi quos .z. q.vx. Tũ pcepta calcti: nulla ꝓbibent au ecinis eps ſi diaconus eſt ꝗ arguif: toꝛ: vt ertra de accu. ſupꝑ Gan .
relegentes. 1. q. viii. vt pidem: ctoꝛitate perſoluere. Q., VII, ſipſbyter a. vi. ſi eps a. xij. ſacerdo his. a.c. cum vilectus. irili
ar g ri. vit big⸗ quibus. HBſqʒ ſynodali vo au tibus audiat᷑. Aniuerſi epᷣi dixerüt ł Exta concilij. ergo lonu icin
lius.qꝛ de ali o papa pᷣ diẽtia ſacerdotẽ dina ↄtundi dʒ cõtumacia ? ſuꝑbia ĩ om tres epi faciunt co Rtingtoni⸗
eceſſerat ſmo qidẽ fecerat ri in biſpalẽſi concilio: nibus frãgi.Cauſe vo pſonis ab ¶iliuʒ:qꝛ tres epiſcopi era niſtceponm
c ¶ Inutilis. no intelligas innti Irer ig. Ss zp 5 4 minant cauſam diaco⸗ bilne⸗
acicieng ri i cui iſidoꝛus iterfuit:ſie bisꝰſtatuto nüero audiant᷑.¶ Itez . r. ſ. Fauis. WN
lis.i.ſufficiens.tũc enim debuiſ Pi ie 10 ana ni: vt. j.e. ſi quis. ſai den
ſet ei dare coadiutoꝛ.vt.vij.q. pꝛohibetur. ex cõci.carihagineñ.ij. I¶ Solus. incoꝛporabi⸗ dinh
i. ᷓuis. v. c. petiſti: ſj diſſoluus . Sine concni exammatone pre Se eodem. lia enim facilius conſtru gena
erat cũ mulieribus ⁊ effeminatꝰ ä untur quam oſtruantur * i
thoſnirergd papa deponit imperatorem.vt.xcxvi.di.duo.⁊.c.ſi ĩperatoꝛ extra detranſla.inter. Hec eſt vna ratio quare in pꝛomotione clericorum mine⸗
nam :⁊ tranſſerre pot imperiuʒ:vt ep de elec.venerabilẽ.ar. .xciii.di.legimus. non requiruntur plurcs epiſcopi: ſed remotione ſic. Item qꝛ ſepius ordi/ Niag inpo
in fi.v.xcvi. di.cũ ad verum.io.diᷣ depoſuiſſe ꝗ deponentibus ↄſentit. nantur dlerici quam deponuntur:vnde graue eſſet totiens vocare tot epi⸗ igr 4
eJuramento. ſupple röne dignitatis pꝛeſtito: non rõne perſone.io. fſcopos. Item qꝛ depoſitio frequenter fit cauſa odij:ſed ordinatò cauſa dile n n
Os ſanctox.ſidelitate.xi.q.qᷓ quoniam multos.S.led ibi eſt ſolutũ. Itẽ ctionis:ſolus autem contert dignitates.ſi hoc babet ex conſuetudine: vt u leſiutt
5 ar. xi.q.iii:iulianus.ſed ibieſt ſolutum. . mm X ertra de bis que fi. a pꝛela. ea noſciturr. jaenlſ.
g Konſtricti ſunt. ſed quid dices ſi iuraui me ſoluturum alicui pecuniam: veil Bz quic. M ſe ningind
ud pena pꝛomiſi. 2 ille poſtea excõicat᷑.nungd teneor ei ſoluere: Ndetur ꝙnon: n. ι quis. natu. qtum adordines. O ¶ VDro pſoms.i.ꝓ ni pſone CẽWü hi.ieog
qualitercunq; poſſumus debemus verare malos vt ceſſenta malo: vt. xxiii.q. 2 ſñt oſtituie in lacris ordinibu.. p ¶ Ab his. i. ab epiſcopiss ☛

1
18 venita⸗
1 ₰
1 atreiſe mimͤſe
— abibe tzre
õ dedon Aborann ni
de dece nitur n indu indu none itati in ie
ne: dt meo⸗ce dende crime ginenin aca ri slmen hoan
OQ b vno d nge aneman 8 naluma ino nta tercſee n.
ſu ij. di. lura egule nt cop enẽ ẽ. or. alet.
iſſas Viij rio 0 r ij di cu he rqre ten P de por
vihas ſub mera m pꝛ alij d itur: q alpec cor .
ſi. q. v nadidtaunma am chrae 5 tozulrai er
ſcopum. : t liter a ceter dina 8 zicon ꝛobati iet. nfel⸗
. 8 epiſc ec reo: (la ilitatẽ. jẽt 02 feſſus nonnand officet⸗ eeeng
7 ꝛopii . ri. qu uis. ij vti urim erit nin non fferat. is rareſie⸗ eat.
XV pter p iulss uiſ ſtudi ut: pl 6 fu 6t2 da. L j de ſinc augeat.
ꝛopri illius. ii one us ixit. Eti ca 8 m ec dẽ c. ⸗ ſus .di i. ce te co fo
c. i. 5: v ci ſta 5 op ne ic ip ia ſeſe ci. al⸗ m quin ꝛie a ar. enicas
ix epᷣs itio n d rit ci: iliter 7 iuo tez e lennes D , ldic p 17 ſic opt rime
ninia, lix ep dditi Ps ꝗ rre mi rit J ruem rin ver an ne: is pr iud cr ine
a 4 8 ep⸗ incur oſ Si fue it. C. eſe elid icatio liqu r ali rinnne
Nenr⸗ b Ach, alujſepi⸗ E hec ſiꝗ iquẽ i 0pe nere ebi De te d m uiur a ꝛopte illo c didẽ
