annũ diſcretidis eligere
ſepulturã: niſi h habeat

cõſuetudo.ut er ð ſeyni

m.ð vxoꝛe.⁊ extra.e.ti.
in noſtra.in fi.ſiquis au
tẽ in caſu non conceſſo re
ceperit coꝛpꝰ alienũ:ẽt ſe
pultum reddere cogetur
cuʒ oĩbus que occaſione
ipſius receperat.ut e.e.
fraternitatẽ.in ſi.⁊ ex.e.
c.i. ⁊.ij.

c G Bron. duplici. q

duo fceptacula ha
buit: ĩ vno recipiebatur
maſculi in alio femine.
(Adde ꝙ ita oꝛiginalit᷑

legit᷑ Oeneſis. xxiij.xxx

iiij. 1.xxv.c.)

d ¶ Preter. hec dictio pᷣ

ter hic ponitur incluſiue.
ſic. xxxv.q.iij.poꝛro.ff.ðᷣ
ꝙ ita ui ſegtur legit To
bie. c. iiij.

e¶ Quos cõiũrit. largi

us hic ĩterpretat᷑ hierony
mus:auẽtate dñi quã in
euãgelio matthei ĩttelli⸗
gat.⁊ ẽ ſimile.xxviij.q.
i.idolatria.( Ade ꝙ ſic
legit᷑ Matthei.c.x.)

U. MNaqueqʒ.ſequat᷑.

nunggd g tener ſe
virũ vagãtẽ.videt᷑ ꝙ nõ
vt.xxxiiij.q.ij.ſiquis.ſic
nec libertꝰ tenet᷑ ſequi pa

tronũ vagantẽ:ut.ff. de

oꝑ.li.ꝙ niſi.ar.ff.de ꝓ
cu.ſʒ ⁊ he. S.ñ ſolũ.ff. de
an. le. l.meuia. F. i. Secd
Z.qꝛ ẽt tenet ſeg leproſuʒ
e de coniu.lepro.c.ij.⁊
iij. Credo ꝙ ſi ſciret eũ eẽ
hiſtrionẽ tenet᷑ eũ ſeꝗ.ali
as ñ.h. tñ dicit ꝙ ſemꝑ
dz iᷣm ſeg. ⁊ dicit ꝙ illð
c.ſiꝗs ẽ abrogatũ.ſilr di
cit ꝙ dʒ ipʒ ſeg ẽt ſi mitta
tur i carcerẽ uel ſi cogat᷑
ire ĩ exercitũ.ſj eadẽ rone

dz ipᷣm ſequi quotiẽs dĩũĩs

petit a viro: qui ẽ ſeruus
ut ſᷣuiat ſibi. lex tñ dicit
ꝙ poſtꝙ liberta nupſit

lj ſi nulocane
e

nulli liceat ꝓ eo appellare qð leguz
tps excluſit. Et illi ecõtra. Cuiꝰ
auctoꝛitate nobis ſilẽtiũ imponitis
⁊ eiuſdẽ auctoritate vr̃a oꝛa daudi
mus.ait eni ille gelaſius nulla pᷣſü-
ptõe ſtatũ parochiarũ ⁊c̃. Si ergo
tpalis obiectio dioceſim ſemel cõſti
tutã diuellere nõ põt: pʒ q nec vo⸗
bis patrociniabit᷑ vt ſtatũ parochie
nr̃e mutantes decimationes nobis
quõdã legitime aſſignatas vindica
bili vſurpatione vobis vendicetis.
¶Qnuõ autez diſtinguẽde ſunt he
auctoꝛitates in ca monachoꝛũ inue
nitur. MNuncquerit᷑ de iure fune
randi:qͥ barũ eccleſiarũ habeat ius
tumulandi iſtos.ſicut Hieronymꝰ
ſcribit cõiugati in vno ſepulchrovi
dẽtur eſſe ponẽdi. Ait enim.
In ſepuichꝛo patrum ſuoruʒ ſi-

Bron dicit᷑ eſſe ciuitas trium
viroꝝ:qꝛ in ea ſepulti ſũt tres
patriarche in ſpelũca duplici cũ tri
bus vxoꝛibus ſuis.i. abꝛahbam ⁊ ſa
ra:iſaac ⁊ rebecca: Jacob ⁊ Lia:pᷣ/
terꝰipſuʒ Adã ⁊ Euam vxoꝛẽ ſuã.

Tyhobias dicit ad filiũ ſunz:cũ acce

perit deus aiam meã:coꝛpus meũ
ſepelies:⁊ honorẽ habebis mr̃i tne
olbus diebus vite eius:⁊ cũ ipſa cõ
pleuerit tpᷣs ſuum ſepelias eã iuxta
me i vno ſepulcbro.Idẽ.Quos
cõiunxit vnũ coniugiũ cõiũgai vnũ
ſepulchꝛũ:qꝛ vna caro ſunt.⁊ quos
deus coniunxit homo non ſeparet.
CItem Auguſtinus.
Naqueqʒ mulier ſequat/vi
G uũ ſiue in vita ſiue in mortes.
Nẽ Grego. Soror beati Bñ⸗
Kn ſepulta ẽ in ſepulchro qð ipſe
ſibi pᷣparauerat: vt quoꝝ mẽs vna
fuit ſemꝑ in dño:eoꝝ quoq; coꝛpo
ra ſepultura nõ ſeparet. Iẽ Jo
ſeph moriẽs in egypto rogauit fra
tres ſuos:vt tꝑe viſitatiõisꝰſue oſ⸗
ſa ſua ſecũ deferrẽt:⁊ in ſepulchro
patrũ ſuorũ ea collocarẽt. Item di
ctũ eſt prophete dñi:ꝗ cõtraprece⸗
ptũ dñi comederat in bethel: nõ in
ſeret᷑ cadauer tuũ in ſepulchro pa⸗

trum tuorũ.itẽ de nõnullis legit᷑ in

libro regum.obijt ⁊ appoſitus eſt
ad patres ſuos:hoc eſt i ſepulchꝛo
patrũ ſuorũ.item in nouo teſtamẽ
to beatꝰ Pbilippus legit᷑ ediſicaſ-
ſe ſibi ſepulchrũ i quo ipſe ⁊ filij eiꝰ
geuerunt.itẽ beatus Seuerus rauẽ
natũ archiepᷣs tumulũ ſfieri iuſſit:in
quo ſe⁊ vxorẽ ⁊ filiam collocanit.
His oibus exẽplis colligit: ꝙi
epultura parentũ coꝛpora ſilioruzʒ
collocanda ſunt.Quia ergo paren
tes iſtorũ apud priores eccleſias ſe

OQ II

1732

volũtate proni ꝙ ammõð non dʒ ſuire pfono pꝑpꝑ ſuſpiciðeʒ:ſʒ pfone ſue pðt hðᷣ

ſte uire:ut.ff.de oꝑ.li.ſicut.

g In moꝛte. hoc ẽ cõſiliũ.ut ex.e.ti.ð uxo

re. Querit.h.põe ꝙ mulier plures viros babuit quẽ illoꝝ dẽat ſeq ĩ ſepultura ſi
bi eligeda.ſm io.nõ eſt q̃ſtio qꝛ põt eligere ſepulturã vbi voluerit.h.dicit ꝙ tene
tur vltimũ ſeꝗ ſicut vltima eccleſia ſuccedit clerico.xviij.q.i.c.vno.ſicut vltimũ

pulti ſunt:⁊ hi apud eaſdẽ debẽt tu
mulari. Econtra Adã vt aſſeri
tis:ĩ ciuitate arbee tumulatus ẽ:ſʒ
nũgꝗd oẽs filij eius ſepulti ſũt ibi:tã
ta multitudo humãaãi generis tã bre
ni tumulo nõ tam facile poſſet idlu-⸗
di.itẽ abrahã ibi ſepultus ẽ:ſed nũ
ad iſmahel ⁊ madai ⁊ alij quos de
cethura genuit ibi ſepulti ſunt:iteʒ
iſaac ibi ſepultus ẽ:ſʒ nũgꝗd eſau cũ
eo tumulatusẽ:itẽ Jacob ibi colla-
tus eſt:ſed nund aligꝗs ſilioruʒ eiꝰ
preter Joſeph ibi ſepultusẽ?: Ra-
chelꝰquoqʒ; nõ in ebron:ſiʒ iuxta be
thleeʒ tumulata legit.exẽplo igitur
iſtorũ liquet ꝙ liberũ eſt filijs ſepeli
ri in ſepulchris patrũ ſuorũ:⁊ libeꝝ
eſt eis alibi ꝓ locorũ ⁊ tẽporũ opor
tunitate corpori ſuo hoſpitiũ inue/
nire. Nõ ergo hoc exẽplo iſti cogũ
tur ſepeliri in ſepulchris patrũ ſuo/
rum.itẽ que legibꝰ diffinita ſũt:mu

tari nõ licet:que aũt legibus expᷣſſa

nõ ſunt:arbitriũꝰſequunt᷑ humane
volũtatis. At legibꝰ diffinitũ eſt ꝗ
bus decime ſint ꝑſoluẽde ⁊ ideo dã
ti mutare non licet. vbi antẽ quiſqʒ
tumulandus ſit:legibus expreſſuʒ
nõ eſt:⁊ ideo in volũtate tumulãdi
cõſiſtit. MUñ beatus Grego. ait.
Altima voluntas ðᷣfuncti ſerus
ridebet. B
Ltima volũtas defunctimo
(a oĩbus ſeruari d;. Qõö
delibero ⁊ nõ de ſeruo intelllgedů
eſt.ſeruus enim teſtamenti paginã
cõdere nõ poteſt. Ange gelaſiꝰ
pa.ſcribit hbonorio epᷣo.
¶Seruus teſtamentum facere nõ

poteeft.
ud etiam ſinceritateʒ tuam

J. volumꝰ nõ latere ad nos fniſ

perlatũ: ꝙ ampliatus cõductoꝛ
quẽ nõ ſolũ ſeruũ ↄſtat eẽ eccłie:ſʒ
ita eiꝰrõnibꝰa multis tꝑibus iplica-
tũ:ut ẽt ſi eſſet ingenuꝰ:donec rõci/

nia cũcta ðduceret:mõis oĩbꝰobno

xius haberet᷑:auſu temerario moli
tus fuerit cõdere paginã teſtamẽti:
cuius oẽ peculiũ eccleſiaſtico iuri le-
Gibus nõ dubiiet᷑ obſtrictumꝰ.qua-
propter his preſumptionibus vice
noſtra tua fraternitas cõtradicat::
nec ſieri prorſus aliqua ſurreptio-

ne permittat.ac ſi eidem quicq; hu

manitus forte contigerit:qꝛ gran-
deuus eẽ cõmemoratur:mox eius
ſine dilatione ſubſtãtiam percipiat
humaitas tua:ſiliis eius dũtaxat ꝗ
bus patrimoniuʒ ꝓbat᷑ eſſe cõmiſ⸗
ſuʒ ſub ſideli deſcriptiõe ↄtradi:do
nec vniuerſis tꝑibus ꝗbꝰhoc patri-
moniũ gubernaſſe cognoſcit ptes
dũñicas reddere cogant᷑ indẽnes.

virũ ſegt᷑ in domicilio ⁊ honoꝛe
ff.ad munici.ſilij.S.i.
hb VIJYtẽ ioſeph. viſitationis.i.
cuũ deꝰ eos viſitaret ⁊ educeret
eos de terra egypti.⁊ hoc petijt
qꝛ ignominioſuʒ erat tũc ꝙ ali-
gs non ſepeliret᷑ i ſepulchro pa/
trũ ſuoꝝ.ut ſtatiʒ ſeqꝗt.ułqꝛ in
ſpũ viderat quia dñs reſurgere
deberet ibi. ⁊ pꝛouiderat mul⸗
tos reſurrecturos ibi cũ illo.⁊ ip
ſe foꝛte erat vnus ex illis.( Ad⸗
de ꝙ ſic oꝛiginalłr legi᷑ Gene⸗
ſis.c.xlix.⁊.l.)
i ſbcrnele abco⸗ ſehane ſti
(Adde ꝙ ſic oꝛiginali legit᷑ ĩ ter
tio regũ.c.xiij) .
k In nouo.i. ſpe noui teſtam̃
ti non fuit iſte philippus aplus
ſʒ vnus de ſeptẽ diaconibus.
l Econtra. Reſponſio defen
um.
m Alrbee.i.ebron. (Adde ꝙ
ſic legit Geneſis. c. xxiij.)
n ecethura.que ẽt agar dr̃.
dde ꝙ ita legitur Geneſis
c. xxv.)
o NRachel. vrõ iacob. (Adde
ꝙ ſic legi᷑ Geneſis. c. xxxdx.)
p Arbitriũ.ſic extra de offi.
c. De cauſis.
4 Ltia.ultla volũtas ðfũ/
Eti ꝓ lege ſeruanda ẽ. vt
in auẽ.ð nup.ꝭ.diſponat.col.
iuj.⁊ ſigꝗs eã nõ ſeruat hoc ipᷣm
qð ei eſt relictũ ab eo aufert: vt
xi.q.i.ſilueſter.⁊ hoc intelligas
cũ volũtas ẽ rönabilis.naim ſi
moꝛiens exhr̃dar̃ vult fuliũ ſine
cã:hec volũtas nò ẽ ſuãda: vt
j.e.ſiquis.ſilłr ſigs pᷣcipiat cor⸗
pus ſuũ lactari in mare:vt.ff.ð
cõdi.ĩſti.quidã.ſed ipſe moꝛiẽs
bñ põt mutare voluntatẽ ſuazʒ.
nã ambulatoꝛia ẽ uolũtas defũ
cti.ut.ff.de adimen.le.l.ij. Sʒ
pone ꝙ quis iurauit ꝙ nõ veni
ret ̊ volũtatẽ ſuã:nũꝗd pot ve
nire Z. videt᷑ ꝙ nõ qꝛ hoc iura/
mẽtũ ſi vergit ĩ interitũ ſalutis
eterne:ꝗ ẽ ſeruãdũ:vt er ð iure
iurã.ſi vo.ſed ↄ.nemo põt ſibi
indicere legẽ ut nõ liceat ſibi re
cedere a prioꝛi voluntate.ut. ff.
de le.iij.ſiquis.in pꝛĩ.⁊ liberta
tẽ ſupᷣmi iudicij nemo põt cõſtrĩ
gere:ut.ff.ꝓ ſoc.cum duobꝰ..
papinianꝰ.iĩ fi.ar.õ.ex ð iureiu
rã.cũ otingat.hoc plene notaui
in queſtionibus. B.
r Llud.cõductoꝛ.imprope
dr ſexuus cõductoꝛ. Naʒ
nec ſeruꝰ aliꝗd dʒ nec aliꝗd ei ð
bet᷑:ſʒ potiꝰ ꝑ talia vꝓᷣba reſpicit
factum qᷓ ius:ut.ff.ð pecul.nec
ſeruns.
Obſtrictũ.nõ ĩtellige obſtri
.i. obligatũ qð cũ peculium
qð ſeruꝰ hʒ ſit dñi:dño nõ pot
res ſuas obligare:ut.ff.de reg.
iur. negdq. D
t Cõtradicat.nõ tanqᷓ;ᷓ br̃di/
qꝛ ſᷣnꝰ nõ põt hr̃e beredeʒ.
vt. C. cõia de le.ſeruus.ſed con
ſuetudo eſt plurium locorũ ꝙ ſi
lijs reliquat᷑ peculiũ qð pr̃ hit.

1 iiij

S Biecnnqʒ. ſed none ꝗlibet
U ſepeliẽdus ẽ vbi etcepit ſa
cfa eccleſiaſtica:ut.j.c.proxi.⁊
extra.e.tit.noſtra.Ad qd ergo
viuiſa eẽnt cimiteria.S.eł.c.i.rñn
verũ ẽ:ſed iſtud.c.inſtruit ꝙ ſi
gs vult eligere aliã ſepulturã:
ꝙ hũc ſeruabit oꝛdinẽ ĩ eligẽdo
pocius eni eligit epiſcopalẽ eccle
ſiã ᷓ alterã ſi tñ alio mò eligit
ſtadũ ẽ volũtati ſue:duin tñ hẽ
at iuſtã cãm eligẽdi.epᷣo aũt ñ
preſigit talis doctrina.naʒ põt

eliger ſepulturã ĩ mioꝛi eccleſia

vt. xij. q.ij. bone.⁊ ĩtelligo ꝙ ſp
er temeritate vel cõtempiu ul er
illectione mutat᷑ ſepultura. niſi
appareat ceria cauſa mutatiõis
uel niſi ᷣuet hũc oꝛdinẽ ꝗ hᷣ ſta
tuit᷑ i eligẽdo ſepulturnf.
b ¶Quia g decimã pſonalẽ. li
ber factus. hᷣ ẽ verũ qñ plene ſe
tranſtulit:ut.xxi.q.ij.ſiqs iam
tranſlatus.ſecus ſi trãſſerret ſe
ad ſcõm locũ.nõ tñ aĩo reliquẽ
di pꝛimũ locũ.tũc enĩ retinet p/
mnʒ locuʒ ⁊ ſcðᷣm:ut.ff.ad mu/
nicipa.ſiquis inſtructꝰ. Et qð
hic df intellige ꝙꝙ gs poͤt ſe traſ
ferre de vno foꝛo ad aliud re in
tegra.nã ſigꝗs in vno locoẽ ↄuẽ
tus:lʒ tranſeat ad aliud forũ tñ

Iprioꝛi foꝛo rñdebit.ut.ff.ð iu.

om.iu.l.pe.tem ⁊ hic ſcias ꝙ
ſola habitatio nõ facit aliquem
eſſe de iuriſditione alicuius niſi
per.r. annos ſteterit ibi.ut. C. ð
incol.l.ij.niſi quo ad boc ꝙ ibi
rñdebii:ut.ff.de iudi.heres.
c LLacuit.temeritate. iſtud
verbũ ſoluit Zᷣria.nã als
pot gs ſibi eligere lepulturã. vt
ex.e.nolumus.⁊.c.cũ ſit libeꝝ
7.t. ĩ nfa.
d Miſi inſirmitatis. hoc eſt 3
P.ai dicit ꝙ in tribus caſibꝰ
poteſt mutari ſepultura ut diri
in ſumma.hic hʒ locũ diſtinctio
decre.extra.e.ti.de bis.
e¶ Sea aliud.g.bic põit duas
ſolutiones.
ſ¶ Sed nõ videt᷑.nunc obijcit
ſolutioni ſue.
g Aeluti. ſecunda ſolutio.
b¶ Medietatẽ.qñqʒ; tertiã:bᷣm
còſuetudines diuerſas. ut extra
e.ti.certiſicari.
i Igs iraſcitur. hodie enim
pot quis exheredare ſi-
liũ ſuũ niſi habeat iuſtã cãm ex
heredatiõis:⁊ illa dʒ ſcribi in te
ſtö. ut. C.de libe.preteri.auc.ñ
licet.tñ ex iracundia oĩa ſua da
re poteſt eccleſie duʒ iñ reliquat
ſegitimam filijs: ut. xvij. q.iiij.
ſunt ꝗqopes. Yẽ ſigs religt bo⸗
na ſua eccleſie ꝓpter defectum
filioꝛũ:honeſtum ẽ ꝙ ecclia re⸗
ſtituat ei bona ſi ceperit habere
filios: vt. xvij.q.iiij.c.ulti.

Appeto. ſic.xxij.q.ij.ũ eni.

Mac nimirum. ꝓbiber. fal
, diẽ.qꝛ ẽt totũ dare põt ccclie
vt. xt.q.iij.platũ.dũ tñ legiti
mã relinq̃t filijs: ut. C. de inof.
teſta.auc. nouiſſumg.

CTauſa

C Quia ergo ſᷣm grego.vltĩa vo⸗
luntas ðfuncti ↄſeruãda eſt: ꝓ iſto-
ruʒ volũtate coꝛpoꝛa eoꝛũ ſũt tumu
lãda nõ pꝛo arbitrio veſtre diſpo-
ſitiõis. ¶ Itẽ in triburiẽſi ↄci.legit
CAbi quiſq; decimas perſolue
rit:ibi ſepulturaʒ eligere debet.
Bicunqʒ tẽpoꝛũ vel locoꝛus
ieintas tulerit:apud maioꝛẽ
eccleſiaʒ vbi ſedes eſt epᷣi ſepulture
celebꝛent.ſi aũt ꝓpter tꝑis vel loci
aſperitatẽ hoc difficile fuerit viſuʒ:
apud eccleſiã quo religioſoꝛũ cano
nicoꝛũ vel monachoꝛuʒ vel ſancti⸗
monialiũ religioſa cõgregatio cõi-
ter degerit ſepeliat᷑.ſi aũt boc ⁊ ine/
ptuʒ viſum fuerit: vbi quis decias

perſoluebat vinus: ibi ſepeliatur ⁊

moꝛtuꝰ.¶Quia ergo decimã ?no

bis pſoluebat viuus:⁊ apud nos ſe

peliendus eſt moꝛtuus. Itez ſi quis
de ꝓuincia ad ꝓuinciã trãſiret ⁊ ibi
domiciliũ ſibi collocaret:liber factꝰ

a ditione pꝛioꝛis iudicis iuriſditio⸗

ni illius iudicis ſubijceret in cuius
ꝓuincia ſedem ſibi eligeret. Quia
ergo iſti a veſtra dioceſi in nraʒ trã-

ſierunt:liberi a veſtra ditiõe noſtro

iuri ſubijciunt᷑.nr̃m eſt ergo ius fu-
nerandi eos. ¶ Sed obijcitur illð
MWMelchiadis pape.

WPꝛopꝛia temeritate ſepulturà

parentũ relinquere non licet.
Lacuit pet oĩia magno ↄcilio
v1-1t nullus ꝓpꝛij arbitrij teme⸗
ritatealiã eccleſiã niſi cui vſus anti
quoꝛuʒ parentũ canonica inſtitutio
ne ſubiacere perhibet᷑ ſepultur̃ cau
ſa adire ꝓcuret: niſi inſirmitatis
cauſa pᷣpeditus in aliã fuerit regio-
nẽ quolibet negocio ꝓgreſſus.Ad
huc ſi gs pᷣlatus õ boc agere ſatage
rit:eccleſiaſtico vinculo ſe ſubdi co
gnoſcat.¶¶Sʒ aliud ẽ ex temerita
tis ſuperbia vſuʒ antiquoꝝ parẽtũ
nõ ſequi:atq; aliud rõnabili occa-
ſione nouã ſibi ſepulturã eligere. ð
WMelchiadis pape auctoꝛitatẽ nitit

qui ſuꝑbia vel odio ductus:ſine ꝑp

ſuaſiõibus aut varijs munuſculis
illectus ſepulturã ſuoꝛũ parentũ ſe
qui ↄtẽnit.ſᷣm Grego.aũt liberam
habeat volũtatẽ qui certe rõnis cã:
nouũ ſuo coꝛpoꝛi querit hoſpiciuʒ.
vel vt quidãa diſtingnũt libera ẽ vl-

timavoluntas cuiuſqʒ:nõ in ſepul·

tura ſibi eligenda:ſed in teſtamẽto
cõſiciẽdo.vnde ⁊ teſtamẽtũ appel-
latur qꝛ eo quiſq; libere teſtatur qð
poſt ſuũ deceſſum de ꝓpꝛijs rebus
nieri voluit.ſed nõ videtur/libera te
ſtatoꝛis voluntas cum ᷣm Aungu.
pꝛo numero filioꝛũ ðbeat fieri teſta-
mentaria diſtributio facultatũ: ve/
lutiſi quis habet vnũ filiũ: chꝛiſtuʒ
putet alierũ.ſi vo duos chꝛiſtũ faci-
at tertiũ:⁊ ſic per oꝛdinẽ.⁊ ſᷣm leo-
nem ꝗſqʒ medietatẽeoꝛũ que chꝛi
ſto teſtatur:eccleſie iubeiur relinãre
apud quã fidei ſacramẽta ſuſcepit.
Sed illud Augu.nõ eſt iubentis ſʒ

dehoꝛtantis:ne gꝗs iratus filiũ ſuuʒ
exberedaret:atqʒ totum chꝛiſto re⸗
linqueret.Ait.n.in ſermone.ij.ð
vita clericoꝛum.
CPꝛo numero ſilioꝛum pars he
reditatis deo offeratur.
Iquis iraſcitur ſilio ſuo ⁊ mo

B riens exheredat enʒ:ſi vineret

nõne eũ placaremus:nõne ei filinz
recõciliare deberemus: quomodo
ergo cũ filio ſuo volo vt habeat pa
cem:cuius appetohereditateʒ:ſed
plane ſic faciat ꝙ ſepe hoꝛtatus ſũ:
qui vnum filiũ habet:putet chriſtũ
alteruz. ſi duos habet:putet chꝛiſtũ
tertium. decem habet: vndecimuʒ
chꝛiſtuʒ faciat:⁊ ſuſcipio¶¶ Mac ni
miruʒ auctoꝛitate menſura teſtato/
ri preſigitur:nõ quã cogatur exol/
uere:ſed quã pꝛobibetur tranſcen⸗
dere.Oblationes ergo defunctoꝝ
qui reddere noluerit excõmunicet᷑.

2222

¶ Unge in cartha.con ci.iiij.

¶Excõmunicentur qui defuncto⸗
rum oblationes ecdleſjs negant.
Vi oblationes defunctoꝛuʒ
aut negãt eccłijs aut difficul
ter reddũt:tãquã egẽtiũꝰnecatoꝛes
excõicent᷑
¶Ntẽ ex conci. varenſi.
Vt inſideles eijciant᷑ ab eccłijs:
a deſunctoꝛum oblationes retinẽt.
AVi oblationes defunctoꝛum
retinẽt ⁊ eccleſijs tradere de/
moꝛant vt inſideles ab eccleſia ſunt
abijciendi:quia vſq; ad exinanitio
nem ſidei peruenire certum eſt bãc
pietatis diuine exacerbationẽ:quia

1 fideles de coꝛpoꝛe recedentes vo

toꝛum plenitudine:⁊ pauperes cõ⸗
ſolatu alimonie ⁊ neceſſaria ſuſten
tatione fraudantur.hi ergo tales q̃
ſi egentium necatoꝛes nec credẽtes
iudicium dei habendi ſunt.vnde et
quidam patrum boc ſcriptis ſuis
inſernit congruente ſententia:qua
ait.amico quippiam rapere furtuʒ
eſt. eccleſiam vero fraudare ſacrile⸗
gium eſt.
Itẽ ex cõi. agathenſi.
Aui oblata ecckijs aut teſtamẽ
to relicta retinere pꝛeſumpſerint ex
communicentur.
Lericivel ſeculares qui obla
tiones parentuʒ ant donatas:
aut teſtamento relictas:retinere ꝑ/
ſtiterint:aut id quod ipſi donauerit
ecdeſijs vel monaſterijs credide⸗
rint auferendum:ſicut ſancta ſyno
dus cõſtituit: velut necatoꝛes pau⸗
perum quouſq; reddant ab eccle-

ſijs excludantur. ſiquis autem deri

cus furtum eccleſie feceru:peregri-
naſei communio tribuatur.
¶ Item queriturꝰan pꝛo ſepultu⸗
ra moꝛtuoꝛum aliquid ſit exigẽdũ.
CBe bis ita ſcribit BGregorius i
regiſtro Januario epiſcopo ſardi⸗

¶ VPꝛo ſepultura nibil muneris
exigendumeſt.

m Li oblationes.ñ

intelligas hoc de
oblationibꝰ voluntarijs
ſed ð illis que relicta ſũt
eccleſijs.qui enĩ debitas
oblatiões tenet vel deci⸗
mas uel pᷣmitias excõica
tur:ut.xxij.dilſ.pꝛeter h.
nNegant eccleſijs. ſi

auſẽ cſitẽiur ꝙ dẽant ů

exceptionẽ aliquã propo
nunt quare dare nõ de⸗
bent audiẽdi ſunt: ut.ff.
de leg. i.ſi domus. 5. g
confitentur.extra de of.
dele. preterea.
o¶Egentiũ. ut. lxxxvi.

di. paſce.⁊.xvi.q.i.decie

⁊ e de c Rr qñ.
p Oꝑa oblatiões. vñ

⁊ quidã.ſ.hierony

mus:ut.xij.q.ij.gloꝛia.
alibi dr talis homicida
ei. abculertt.
4 64 erici uel ſecula⸗

res.i.laici excludũ

tur.argu.ꝙ ſacrilegi nõ
ſunt ipo iure excõicati.
r¶ Deregrina.i.còmo
rabit᷑ inter laicos nel pe⸗

regrina.:.cũ recedet: vel
peregrinat᷑ ð hoc mũdo.

s¶ Itẽ querit. hic ponit
incidentẽ queſtionem an
ſepultura poſſit vendi.
HMu. ponit q̃ttuoꝛ ſigni

ſicationes buiꝰ nominis
ſepultura. Qñqʒ dicitur
ſepultura locꝰ vbi gs ſe⸗

pelitur. talis locus licite

venditur:ſed nõ eſt ſacex
uel religioſus.i.qui non

ſit in cimiterio aliquo:qꝛ
veſtis ſacra licite vendi⸗
tur ad eccleſiam ediſican

dam vel ad cimiterium

ampliandũ:ut.xij.q.ij.

aurum.ſecũdo mõ dr ſe
pultura ipſa ſepultura iõẽ

facta.⁊ hec vẽdi nõ põt

ſpaͤliter fi locus eſt ſacer.
tertio mò dr̃ ius inferẽdi

in ſepulchrum nec pro hᷣ
aliquid r̃cipi põt.quarto
of ipſe actus uel officiuʒ
ſepeliendi.a illud nõ pñt
vendere clerici qui ex offi
cio ſuo ad boc tenentur.

ut.j.e.precipiendum.⁊

i.q.i.dictum.⁊ ep de ſi⸗
mo. non ſatis.

ſo pelle
nithnüͤge
cauit gcoe
erelocun
rloc; le
anſni
ſepolti6
.p. Miat
Er percanit
hellar hie⸗
ſopoſũ⸗
nuros volenn
Uipetcarite
Een
hron
4 Epbran
deoſ
ſoa)

6 Ke
Tun
Uberec
Chpit.van
df eccleſn
pit.oloſa
lelbere
(Sak
legt cclei
ncleſoſtes.
cii.)
Simi
lGoſam1d
Ktſamanelre
Uepoßſtis⸗
Monuvinſen
une dere
ſcoͤnlegit
itunſän icch
beideſinite
golſp nelit
doſberrf
ligangti
aſizſänd
bieni orn
unlgeſteg
fdenedn
bn Per
lgoſugtlin
poſtoponif,

vsnl⸗
ſlecer vel
boemüͤch,
ſchieponit
üorenan
ſvendi.
mmdgii
udgonni
Qigzdiir
locͤrhicsſ⸗
lislowelat
ſelnöeter
ſus inion
mnosligog
lidne voe⸗
biamellftn
Gcmitenun
t rieeſi
onoͤdfe
ſpvlumni
ea no poͤt
nseſtſacer.
sinſeredi
mneo b
0. avan⸗
ulofenz
ilndropi⸗
miiqtiatß
bocthnmnnn.
mme! . ſ⸗
ſals⸗

XIII
8 Aeſta. ſeoꝛ.ſeor fuit pater ephron ab eo noĩati ſunt ðᷣſcendentes ab
eo pꝛopter ſamaʒ ipſius.
— pꝛimo eniʒ
cõmendat᷑ ĩ hoc.c.poſt/ . .
ea tamẽ conuictus pᷣcibꝰ Neſta ẽ nobis nereida femĩa
ſumpſit quadringentos cdariſſima ꝙ ab ea ſolidos ꝓ
Relss Brgent Einde vi⸗ ie lee⸗ ſepultura fr̃nitas vr̃a velit
peratur in ſequenti. c. exigẽ. hoc autẽ vitiuz ⁊ nos poſtqᷓ;
Eage cy he legit gene⸗ deo auctoꝛe ad epᷣatus bonottat.
Onq. oogete. per ceſſimus: oe eccleſianra oino vetui
preces populi. 5 Mus: 7 per pꝛauã denuo cõſuetudi
cötractus factus ad ca- neʒ nequaq; vſurpari ꝑmiſimus:
morẽ populi teneat non memoꝛes:qꝛ duʒ abꝛabama filijs
m electio:ut er ð elec. oſf’/ ephꝛõ hoc eſta ſiliis ſeoꝛ ſepulchꝛũ
Reirrtion miramur. pꝛecio ad humandũ coꝛpus coniu-
. gis poſtularet:pꝛemiũ acciꝑe renu-
oronine u:ne cõmodü de cadauere videre
deſignat o cõſummatio Lur cõſecutus.ſi ergo tãte cõſidera-
nem ⁊ pfectionẽ.a initii tionis paganus vir fuit:quaãto ma
impfectionẽ.ipi ponůt gis nos ꝗ ſacerdotes dicimur hoc
vau .a midetur bbie facerenõ debemꝰ. vnde hoc auari
ro⸗ velle ephꝛonpeccas tijie vitiũ: ne bic in alienis denuo tẽ-
Gna aheabinar⸗ taripꝛeſumat᷑ admoneo. ſed ſi quã
dere locum talẽ marime do aliquẽ in eccleſa vr̃a ſepeliri cõ
qꝛ locꝰ ille iã deputatus cecitis:ſiquidẽ parentes ipſius ꝓ-

erat ſepultur̃.ert eni ibi
ſepulti adã ⁊ eua. dicit
m.p.mãducatoꝛ ꝙ neu
ter peccauit.ſed q̃re repᷣ⸗
hẽditur hic a hiero. Rñ.
nõð ꝑꝑ ſuũ factũ ſʒ ꝑꝑ fu/
turos volens oſtẽdere ꝙ
illi peccarẽt ꝗ tali modo
venderent.

e¶ Ephron. i. perfect?.
f. Ephran. i. iperfect?.

dde 3 ſic legit᷑ gene⸗
ſis.c.xxv
S8 R eccleſiaſtico. i.
in eccleſiaſtes.⁊ il
le liber eſt ſalomonis ⁊ ĩ
cipit.vanitas.eſt alter ꝗ
r eccleſiaſticꝰ qui inci⸗
pit.oĩs ſapĩa a dño.⁊ it
le liber ẽ Yeſu ſilij ſyrach
¶ Adde ꝙ ita ut hic dicit
legit᷑ eccleſiaſtici.c. vij.
eccleſiaſtes.iij.⁊ geneſis
.Cciij.)

bᷣ¶ Si terrã. ſacrã vel re

ligioſam.⁊ dico ꝙ terra
ſit ſacra uel religioſa au⸗
ie põtificis: nõ ex eo ꝙ
moꝛuꝰ infert᷑ ad locum
ut ex de reli.do.ad hoc.
ſed bᷣm legẽ ſecus eſt.naʒ
ſ tranſtert᷑ coꝛpꝰad aliũ

locũ deſinit locus eẽ reli

gioſus. uel ẽt ſi capit᷑ ab
boſtibꝰ: vt. ff. de reli. cuʒ
in diuerſis.⁊.l.cũ loca.⁊
nõ ꝙ quicqd ẽ ſacrũ ẽ re
ligioſuʒ:ſed nõ ↄuertitur
vbi eni moꝛtuus inferẽ
ſit religioſus ſʒ non ſacer.
vt.ff. de re. diui.in tãtuʒ
5§. ſacra. Itẽ dr locus re-
ligioſus ubi coꝛpus eo ꝓ
poſito ponit᷑ vt ibi perpe
tuo remaneat:alias rẽa⸗
neret ꝓphanus:ut.ff.de
reli.ſigs eo aĩo.⁊ remo/
neri pot qñcunqʒ placu⸗/
erit:ut.C.e.ti.ſi necdum

Al ptes hoĩs in diuerſis

ſepulchris ſepeliant᷑: nõ
ið oĩa loca fiunt rligia⸗
ſa:ſj im̃ vbi caput ẽ ſepul
tũ:vt.ff.e.cũ ĩ diuerſis.
Item nec toꝛus locus de⸗

ximi uel heredes ꝓ luminaribꝰſpõ
te ꝗqd offerre voluerint:acciꝑe non
vetamus.peti vero ant aliꝗd exigi
oino ꝓbibemus:ne qð valde irreli
gioſuʒ eſt:aut venalis:qð abſit:di-
catur eccleſia:aut vos de humanis
videamini moꝛtibꝰ gratulari:ſi ex
eoꝛũ cadaueribꝰ ſtudeatis qrere qͥ
libet modo cõpendiũ¶. Itẽ hiero
nymus ſuper geneſim.
CEtiam coacti de ſepultura pꝛe-
mium nõ debemus accipere.
P Oſtqᷓ; pꝛecio victꝰeſt ephꝛon
vt ſepulchꝛũ vẽderet ⁊ accipe
ret argẽtũ:lʒ cogente abꝛahaʒ vau
littera q̃ apud illos pꝛo oꝰlegit᷑:ab/
lata de eius noĩeẽ:⁊ ꝓ ephron:ap/

pellatꝰeſt ephꝛãſ:ſigniſicãte ſcriptu

ra nõ eũ fuiſſe conſirmatũ ꝑfecteq;
virtutis:ꝗ poterit vẽdere memo⸗-
riã moꝛtuoꝝ.ſciãt igit᷑ ꝗ ſepulchra
vendũt volũtarie:nec cogunt᷑ vt ac
cipiãt preciũ:ſed a nolentibꝰ quicqᷓ;
extoꝛquẽt:mutari nomẽ ſuũ ⁊ peri
re ꝗddã de merito eoꝝ:cuʒ etiã ille
reprehendat᷑ occulte ꝗ inuitus ac ce
pit. ¶C Item ex conci triburienſi.
De eodem.
T Neccleſiaſticoꝰnãq; libꝛo ſcri
ptũ eſt:moꝛtuo non ꝓbibeas
gratiã ſciens qm̃ oẽs moriemur.et
uẽ:oĩa q̃ ð terra or ta ſũt in terrã cõ
uertent᷑.ꝗd terra terraʒvẽdis: me-/
mẽto ꝙ terra es ⁊ in terrã reuerte-
ris.⁊ alibi de bomine dictů eſt: ter⸗
rã teris:terrã geris ⁊ in terrã ↄuer⸗/
teris:qui de terra ſumeris.Et qm̃
mors tibi futura eſt ⁊ appropinãt:

⁊ ſi tardat:recoꝛdare qꝛ nõ boĩs eſt
terra:ſed vt pſalmiſta cõmemorat

D ñi eſt terra ⁊ plenitudo eiꝰ.ſi ter-
rã? vendis inuaſiõe rei dñice reꝰte-
nebris.gratis accepiſti a deo:gratiſ
da pro eo:q̃re interdictũ ſit oĩbꝰ oi⸗
no chriſtianis terrã mortuis vẽde/
re ⁊ ðbitã ſepulturaʒ denegare:niſi
forte ꝓximi ⁊ amici defuncti ꝓpter

OQ II

17 3

putatꝰ ſepulture ſit religioſus:ſʒ ille ĩ quo coꝛpꝰ hiunatuʒ.vt.j.e.l.ij.ꝭ.ſepul/
chrum.(Adde ꝙ auẽtas pſalmiſte legit ĩ pᷣs.xxiij.)

nomẽ ⁊ redẽptionẽ aĩe viri defun⸗
cti gratis aliqd dare velint.¶ Itẽ
ex cõci.varenſii. BSe codem.
P Recipiẽdũ eſt ᷣm canonũ au
ctoritateʒ:vt de ſepulchris ⁊
hoĩbus ſepeliẽdis nihil mũeris exi
gãt:niſi forte ꝗ ſepelitur viuẽs iuſ⸗
ſerit eccleſie ĩ cuius atrio ſepelit ali-
quid ð ſuis rebꝰ tribuẽ:aut ẽt poſt
mortẽ ipſius illi qbus cõmiſſuʒ eſt
eius elemoſynã facere ð rebus illiꝰ
aligꝗd ſpõte dare voluerint:⁊ tñ nul
latenus apᷣſbyteris eccłie illiꝰ aligd
exigat᷑:ſiue ab illis ꝗ locis ⁊ villis
preſunt.ꝓhibendũ eſt etiã ſᷣm ma-
iorũ inſtituta: vt in eccłia nullatenꝰ
ſepeliat᷑:ſed in atrio aut in porticu
aut ĩ exedris eccleſie.Infra ecclłias
vo aut ꝓpe altare vbi corpꝰ ⁊ ſan-
guis dñi conficitur nullatenus ſepe
ſiantur C Item Auguſtinus.
CA ſacris locis nõ iuuantur poſt
moꝛtem quibus peccata nõ ſunt di
miſſa.

a ſacris locis poſt mortẽ ad-
uari non poſſunt:qꝛ quos pecca
ta grauiora depᷣmũt:ſi in ſacris lo/
cis ſe ſepelire faciũt reſtat vt de ſua
pᷣſumptõe iudicẽt᷑:q̃tenꝰ eos ſacra
loca nõ liberaãt:ſʒ ð culpa temerita⸗
tis accuſant. Item gregorius.
CQuibus ꝓſit in eccłia ſepultura

Vibꝰ peccata dimiſſa nõ ſũt
I

C Vm grauia pctã nõ depᷣmut:

tũc ꝓdeſt mortuis ſi in eccłia
ſepeliant᷑ : gꝗa eoꝝ ꝓximi quotiẽs
ad eadẽ ſacra loca veniũt ſuorũq;
ſepulturã aſpiciũt recordant᷑:⁊ pꝛo
eis oño preces fũdũt.nã quos pctã
grauia deprimũt ad maiorẽ cumu
lũ dãnationis potiuſq;ᷓ ad ſolutio/
nẽ eoꝛuʒ corpora in eccleſijs ponũ
tur. C Itẽ ex cõci.magocienſi.
Qn ſepeliantur in eccleſia.
Allus mortuꝰifra eccłias ſe/
peliatur:niſi epi aut abbates
aut digni pᷣſbyteri vel ſideles laici.
CNQuid vo mortuis ꝓſit iuxta ec-

cleſiã ſepeliri: qdue ad eos ꝑueniat

Auguſtinus in libro de agenda cu
ra/ꝓ mortuis oſtendit dicens.
CQunare mortuni iuxta eccleſiaʒ ſe
peliantur.
1 neſtimemꝰad moꝛtuos ꝓ
abꝰcurã gerimꝰ ꝑuenire:niſi
qð eis ſiue altaris:ſine orõnũ:ſiue
elemoſynaꝝ ſacriſiciis ſolemniter
ſupplicamꝰ.q̃uis.n.nõ ꝓ ꝗbꝰ fiũt
oĩbus ꝓſint:ſʒ bis im̃ ꝓ abꝰ dũ vi⸗
uunt cooꝑant᷑:vt ꝓſint:ſʒ gꝗa nõ di/
ſcernimusꝰg ſint oʒ ea ꝓ regñatis
oĩbus facere:ut nullꝰeorũ pᷣtermit
tat:ad quos bec bñſicia poſſint ⁊
beãt ꝑuenire.melius.n.ſuꝑerũt iſta
his quibus nec obſunt nec ꝓſunt:
ᷓ; eis deerunt quibus ꝓſunt.dili
gẽtius tamẽ faci hoc aſq; ꝓ neceſ/
ſarijs ſuis quo ꝓ illo fiat ſilr a ſuis.

1 Recipiẽdũ.i exedris. exe
PD dnue dicũtur quedã volte
q̃ erterius adberẽt parienbꝰ.
t . Sepeliant. ſi ſint modice
perſone:ut.j.e.nullus.⁊ iõ pꝛo
hibet ſieri ſepultura meccleſia:
qꝛ locꝰ ſpaliter deo dedicaiꝰ eſt
cui moꝛs vltra nõ dominabit.
1 Uibus.ſacris.i.ab ofo/
— nibus que in eis fiunt.vł
ad lr̃am ĩtelliges:q;ꝛ locus non
ſanctiſicat hoiem:ut.xl.di.nõ.
loca.
m Am grauia. ſepeliant᷑.
6 ecce rð vna q̃re boies po
tiꝰ ſunt ſepeliendi apud ecclias
iᷓ alibi.ſcðᷣa rõ:qꝛ ſpãliter com
mendant᷑ patrocinijs ſcõrũ illo
rũ ĩ quoꝝ noĩie dedicata eſt eccle
ſia illa:vt.j.e.nõ eſtimemꝰ.in
ſi.tertia rõ ẽ qꝛ minꝰ ibi vexant
a ſpiritibꝰ imundis.vñ in cimi
terijs dr eſſe reges deſunctoꝛũ.
vt.xij.q.ij.aurũ.lex m̃ alia cõ
ſideratioue pᷣcepit ne coꝛꝑa ĩ ci
uitate ſepelirent᷑ ne ciuitas coꝛ.
rũpet᷑ fetoꝛe:ut.C.ð reli.do.mo
numẽtoꝝ.⁊ ẽ hic ar.ꝙ ibi potiꝰ
ſepeliẽdi ſũt heĩes vbi ẽ maioꝛ
ccurſus ppłorũ ut ĩ cathedrali
bus eccleſijs.ut.S.e.vbicũqʒ.
n Allꝰ.ſideles.dvocãt᷑ laici
L hic fideles a ſidei virtute:
ita ut faciãt miracula.alij ĩtelli
gũt a ſide baptiſmi.ſʒ h itellige

l. C. ð ſa. ſan.ec.l.ij.ul dic ꝙ

oĩs xpᷣianꝰpᷣt ſepeliri ĩ ecclia ſʒñ
gẽtilis: vt.j.ð cõ.di.i.eccłia.⁊
h itelligas niſi als ĩ moꝛtali de⸗
ceſſerit ñ penitẽs. ulł niſi eecłia ĩ
terdicta ſit.uł niſi ſint ĩ toꝛnea/
mẽtis ꝗbꝰ ꝑꝑ terrorẽ ĩterdicit᷑ ec
cleſiaſtica ſepultura extra ðᷣ toꝛ⸗
nea.c.i.⁊ exira de rap.ſuꝑ eo.
0 On eſtiemus.ſacriſicijs.
KE aut ieiunio parẽtum. vt
j.e.c.aĩe.
p¶Qꝛñ diſcernimꝰ. ar. ꝙ roõe
dubitatõis meliꝰẽ totũ ⁊ ſuꝑflu
um facere iᷓ nil facere.uł ẽt ali
gd omuter᷑.ſic.xlij.di.geſcamꝰ
xxiiij.q.ðiij.coꝛꝛipiãt᷑.Itẽ rõe du
bitatõis ſiũt q̃ als eẽnt illcita.nt
eỹ ð ſepul.ſacris.er ð vſu.ĩ clta
te.xi.q.iij.nolite.⁊ rõne dubita
tðis poſſuʒ vẽdicar̃ icertã ꝑtẽ uł
rẽ.ff.ð rei vẽ.q̃ ð tota.⁊ nũmos
meos ñ poſſuʒ vẽdicare ſi ſint
mixti alijs.ff.de ſol.ſi alieni.

eccłia ꝓ oĩbꝰuiuis ſiue bois ſiue
malis põt oꝛat̃ generali ſiue ſpe
ciali or̃one:⁊ ꝓ iudeis ⁊ paga⸗/
nis ut cõuertant᷑:qꝛ de nemie ẽ
ðᷣſperandũ in vita iſta. ut.ſ.de
pe.di.vij.nẽo.ſed ꝓ pagãis vſ
iudeis moꝛtuis ñ ẽ oꝛadũ necꝓ
cathecumiĩs ſʒ ꝓ baptiʒatis moꝛ
tuis oꝛãdũ ẽ generali ofone vt
hic dr.⁊.xxiij.q.iiij.ſicut.⁊ hoc
ſiue ſint dãnati ſiue nõ dũ iñ h̊
nð cðſtet.ſed ſpãli of̃one ñ ẽ oꝛã
dũ ꝓ eis quos cõſtat eẽ damna
tos.ſic loquit᷑ illud.c.ꝓ obeun
tibus.ſed ꝓ illis ꝗ nõ ſũt dãna
ti:orone ſpàli ⁊ generali oꝛamꝰ
licite:niſi ſini valde boni:ut.j.
e.ipᷣs.( Adde qꝙ ita ut ſegt de
odio carnis ſue legit᷑ ad Ephe⸗
ſios. c. v.)

a · ¶ Cum ille. l. ſpiritus.
b At reſurrecturo.niſi eni ꝗs

reſurrecturos ſperaret ⁊c. eſt G

ſignũ ꝙ credamꝰ futurã reſur/
rectionem.vt.j.e.habet.

c ¶ Ecõᷣtra.ð id qð dixit ꝙ poſ⸗

ſumus oꝛare pꝛo moꝛtuis.
d N pñ̃ti.nec iob.i. ↄiugati
e . ¶ Daniel. i. virgies ul
cõtinentes.

¶ Noe.i.rectoꝛes eccharũ.⁊ B

irellige ſi deceſſerint ĩ moꝛtali.
ſic. xxv.di.qualis.
g. ¶ Uerum. ſed laboꝛubit.i.pu
niet᷑ eternaliter. (Eldde ꝙ ita
legit᷑ ĩ pſalterio pᷣs.xlviij.)
h NRo obeuntibus. ꝓ ipijs
K6Gᷓ nũquid ecchia oꝛabit ꝓ
illis quos cõſtat deceſſie ĩ moꝛ/
tali.videt᷑ ꝙ. ſic:qꝛ eis viuis cõi

cauit:ergo ⁊ moꝛtuis: vt.xxiiij.

q.ij.ſane.ar..xxi.q.iij.cypꝛia
nus. Rñ.ſi euidens ẽ aliquem
deceſſiſſe in moꝛtali:utcũ ꝗs ſu

ſpendit ſe uel precipitat aut alio

modo ſe ĩterficit ꝓ illo nõ eſt oꝛã
dum ut.xxiij.q.v.placuit.⁊.q.
viij.gcũqʒ clericus:vñ ſi aligs

occiſus ẽ in ebrietate nõ oꝛat᷑ ꝓ

illo ut ex de relig. audiuimus.
7.xxiij.q.v.placuit.
i Mie.hoc.c.᷑.q̃ſi ꝑs illiꝰ
non eſtimemus.

K Eranimis.i. exanimatis. i.

moꝛtuis c hic ar.q magis me
retur hõ impendendo aliꝗd vi⸗
uis i; moꝛtuis.vñ pʒ ꝙ ſicut ie

iunium alicuiꝰ liberat moꝛrtuũ

multo potius alterius ieiuniuʒ
prodeſt viuo.qð concedo ſi ille
eſt vicine coniunctus illi.ut di⸗/
xi. lxxxij.di.pᷣſbyter.i.glo.⁊ ita.
pEmpꝰ. aias. nò ſume bo
Hnas. nam tales credo ſtati
ad celos volare iuxta illud.gau

dent in celis aĩe ſctõꝝ.xxv. diſt.

ſanctorum. .
m ¶ Abditis. i. locis nobis oc
cultis. Ex his verbis videt᷑ ꝙ
auguſtinꝰ dubitabat quo anie
Defunctoꝛũ recedant cũ infernꝰ
ſit ſub terra ⁊ celuʒ ſit ſupra: ut
xxiij.q.iiij.hoc autem.
n¶ Mro baptiʒzatis tatũ ꝓſunt
orationes cuilibet ſi fiant gene/
raliter pro oĩbus ſicut ſi fierent
ſpaliter. pro quolibet.vr.j.ð cõ
ſe.di.v.non mediocriter.
o ¶ Propitiationes. i. vt deus
propitius ſit eis.

CTauſa

coꝛpoꝛi aũt humano ꝗcqd impedi⸗
tur nõ eſt pꝛeſidiũ ſalutis:ſʒ huma-
nitatis officiũ ſᷣm effectũ quo nemo
vnquã carnẽ ſuaʒ odio habuit.vñ
opoꝛtet vi quã põt ꝓ carne ꝓximi
curã gerat:cuʒ ille inde receſſeritꝗ

gerebat. ⁊ ſi hec faciunt ꝗ carnis re

ſurrectionẽ nõ credunt:quãto ma-

gis dñt facere ꝗ credũt vt coꝛpoꝛi:

ſed tñ vt reſurrecturoꝰa in eternita
teʒ mãſuro impenſuʒ eiuſmodi of-
ſiciũ ſit:etiã quodãmodo eiuſdẽ ſi-
dei teſtimoniũ.ꝙ vo ꝗs apud me⸗
moꝛias martyrũ ſepeli᷑ hoc tm̃ vr
mihi ꝓdeſſe defuncto:vt cõmen⸗
dans eũ etiã martyrũ patrocinio af
fectus ꝓ illo ſupplicatiõis augeatr᷑
CEcontrathieronymus.
Poſt moꝛtem oꝛationes nõ ꝓ⸗
ſunt vinentium.
N pꝛeſenti ſeculo ſcimus ſiue
I. oꝛatiõibus ſiue cõſilijs inuiceʒ
poſſe nos adiuuari.cũ aũt ante tri⸗
bunal chꝛiſti venerimus:nec Jobꝰ

ne Daniel nec Moerogare poſſe

pꝛo quoqᷓ;: ſed vnũquẽqʒ poꝛtare

onus ſuũ. ¶Verũ hoc de impeni⸗

tẽtibus accipiendũ eſt: de quibus p
pheta dicit. nõ dabit deo placatio⸗
nẽ ſuam: nec pꝛeciuʒ redẽptiõis aie
ſue.⁊ ideo frater nõ redimet eũ ſed
laboꝛabiisin eternuʒ ⁊ viuet adbuc
in finẽ.de alijs auteʒ intelligi nõpo

teſt. Ande Gregoꝛius pa. Ho⸗

mfacio archiepiſcopo.

5

In penitentia vefunctis bona ꝓ
ſunt vinentium.

Koobeütibus quippe cſu⸗

luiſſe cognoueris:ſi liceat pꝛo

eis oblatões offerri.ſancta ſic tenz

eccleſia: vt gſt⸗ ꝗ pꝛo moꝛtuis vere
chꝛiſtianis offerat oblationes:atqʒ

pꝛeſbyter eoꝛuʒ faciat memoꝛiaʒ.?
qusuis peccatis oẽs ſubiaceamus:

cõgruit vt ſacerdos ꝓ moꝛtuis cha
tolicis memoꝛiã faciat:⁊ itercedat:
non tamen pꝛo impijs?quãuis chꝛi
ſtiani fuerit tale gd agere licebit.
CIdem.

Anime moꝛtuoꝝ quattuoꝛ mo.

dis ſolununtur.
A Nime ᷣfüctoꝝ quattuor mo
gQdis ſoluũtur:aut oblatiõibus
ſacerdotũ:aut pᷣcibus ſanctoꝛũ:aut

charoꝛũ elemoſynis:aut ieiunio co

gnatoꝛũ.curatio vero funeris:con

ditio ſepulture: põpa exegax: ma-

gis ſunt vinoꝝ ſolatia quã ſubſidia
moꝛtuoꝝ.ſi aliꝗqd ꝓdeſt ipio ſepul⸗

tura pꝛecioſa: oberit pio vilis aut

nulla.nõ ideo tamẽ contẽnẽda:anut
abijciẽda ſunt coꝛpoꝛa defunctoꝝ:
maxuneqʒ iuſtoꝝ: vbi illud etiã ſa-
lubꝛiter diſcitur:quata poſſit eſſe re
muneratio pꝛo elemoſynis quasvi
uẽtibus ⁊ ſeniẽtibus exhibemus.ſi
neqʒ hoc apud deuʒ perit qð exani
mis hominũ membꝛis officij dili⸗
gentia perſoluitur. Item Augn
ſtinus in encheridion.
Ante dlẽ iudicij ſacriſicijs 2 ele

moſynis moꝛtni innamtur.
Empus qð inter hoĩs moꝛtẽ
⁊ vltimam reſurrectionẽ ĩter
poſitũ eſt:animas abditis recepta
culis cõtinet:ſicut queqʒ dignaẽ vł
requie vel erũna:pꝛo eo qð ſoꝛtita
eſt in carne dũ vineret. Neqʒ negã
dũ eſt defunctoꝛum animas pietate
ſuoꝛũ viuentiũ releuari cum pꝛo il-

lis ſacriſiciuʒ mediatoꝛis offertur:

vel elemoſyne fiüt in eccleſia. Sed
hec eis proſunt qui cũ viuerent hec
ſibi vt poſtea poſſent ꝓdeſſe merue

runt/eſt etenim quidã viuendi mo-

dus nec taʒ bonus vt nõ regrat iſta

poſt moꝛteʒ:nec tã malus vt ei iſta

poſt moꝛtẽ nõ pꝛoſint.eſt vo talis in
bono vt hec nõ requirat.⁊ ẽ rurſus
talis in malo:vt nec his valeat cuʒ
hec vita tranſierit adiunari.quocir
ca omne hic meritũ cõparatur quo
poſſit poſt vitã releuari quiſpiã vł

grauariſ⁊ poſt pauca:cuʒ ſacriſicia

altaris ſiue quarũcunqʒ elemoſyna
rũ pꝛo baptiʒatis oĩibus offerunt᷑:
ꝓ valde bonis gratiaruʒ actiones
ſunt:pꝛo nõ valde malis ꝓpitiatio
nesſunt.pꝛo valdeꝰmalis:⁊ ſi nul
la ſunt adiumẽta moꝛtuoꝝ:tñ viuo
rum cõſolationes ſunt.ꝗbus auteʒ
ꝓſunt:aut ad hoc ꝓſunt vt ſit ple-
naremiſſio: aut certe vt tolerabi⸗
lioꝛ ſiat ipſa danatio.C De obſer⸗
uatione autẽ tertij:ſeptimi:triceſi-
mi:vł quadrageſimi diei:queritur
vnde exoꝛdiuʒ ſumpſerit. Ambꝛo
ſius in libꝛo de obitu Theodoſij ĩ⸗
peratoris dicit.

Auare certi dies in moꝛtuoꝛuzʒ

commemoꝛationem ſeruentaur.

Via alij tertiũ diem:alij tri

ceſimũ:alij ſeptimũ:alij qua
drageſimuz obſeruare cõſueuerũt
in officijs moꝛtuoꝛuʒ:ꝗd doceat le-
ctio cõſideremus.defuncto inquit
Jacob:pꝛecepit Joſeph pueris ſu⸗
is ſepultoribus vt ſepelirent enz. 2
ſepelierũt ſepultores iſrael:⁊ cõple
ti ſunt.xl.dies.ſic eni dinumeraban
tur dies ſepulture:⁊ luxit eũ ſeptem
diebus. hec ergo ſequẽda ſolẽnitas
eſt quam perſcribit lectio.ſic etiam
in deutronomio ſcriptum eſt: quia
planxerũt ſilij iſrael moyſen.xxx.di
