atq; ingeniuʒ:poſt hoc ſpectanteꝰ
plebe tradat ei codicem in quo le-
cturus eſt dicens. Accipe ⁊ eſto re-
lator verbi dei:habiturus ſi ſideli
ter ⁊ vtiliter impleueris offm̃ tuũ:
partem cum eis qui verbum dei
miniſtrauerunt.
Aualiter hoſtiariꝰ ordinetur.

DSarchad ordinat᷑ poſt

cᷓ ab archidiacono inſtructꝰ

it qᷓliter in domo dei debeat cõ

nerſari:ad ſuggeſtioneʒ archidia-

coni tradat ei epiſcopus claues ec
cleſie de altario dicẽs ei:ſic age ſic
viue quaſi redditurus deo ratiõeʒ
pꝛo his rebus que bis clauibus re-
cludũtur. . Qnaliter praumma
ordinetur.
P Salmiſta ideſt cantor poteſt
abſq; ſcientia epiſcopi ſolaꝰ

pCEI
4

XXIII

ibi dieitur ꝙ collatio illoꝝ oꝛdinũ ſpectat ad epiſcopum.ſed illud verum

de ſolẽni oꝛdine.

erici.debet.paruʒ:nam magnitudo coꝛone eſt ſgnum ↄuerſionis

vt e de ſuc.ab inteſ.cum dilectus in parte deciſa.

iuſſione preſbvteri officium ſuſci⸗
pere cantandi: dicente ſibi preſby
tero:vide vt qð ore cantas corde
credas:⁊ qð corde credideris oꝑi
bus compleas.¶Clericiꝰ comaʒ
nutrire prohibentur:quorum ca⸗
put deſuper in modum ſpere raſũ
eſſe debet. ¶ Ande anicius papa.
¶CAierici comam nutrire prohi⸗
beninx.
P Rohibete fratres ꝑ vniuer⸗
ſas regionum veſtrarum ec-
cleſias: vt clerici iuxta apoſtolum
comam non nutriant:ſed deſuper
caput in modũ ſpere radãt.
¶Item ex concilio agatheñ.
Be codem. ð
LZLerici qui comamꝰnutriunt:

aAb archidiacono etiam ſino

luerint inuiti detondantur: veſti-
menta etiam vel calciamenta eis
niſi que religioneʒ deceant:vti aut
habere non liceat. ¶ Itez grego⸗
rins O eodem.
JYquis ex clericis relaxauerit
comamꝰ: ſit anathema'.
¶Omouns veſtibus monialis ſit
inama cum conſecratur.
B Anctimonialis: virgo cũ ad
ↄſecrationem ſuo epiſcopo
offertur:in talibꝰ veſtibus applice
tur: qualibus ſemper vſura eſt ꝓ-
feſſioni ⁊ ſãctimonie aptis.¶ Va
ſa quoqʒ ſacrata ⁊ veſtimenta alta
ris mulieres deo dedicate contin-
gere:⁊ incenſuʒ circa altaria defer
re prohibentur
QU. Ande Sother papa omnibus
epiſcopis italie.

Ueirimenta altaris 2 vaſa ſa-

crata mulieres tangere pꝛobiben
tur.
Acratas deo feminas ułmo
nachas'’ſacra vaſa vel ſacra
tas pallas penes vos contingere:
⁊ incenſum circa altaria deferre ꝑ
latum eſt ad apoſtolicam ſedem:

que omnia reprehenſione plena eſ

ſe ⁊ vituperatione nulli recte ſapi
entum dubium eſt:quapropter hu
ius ſancte ſedis auctoritate: hec
omma vobis reſecare funditus:

quamcitius poteritis cenſemus:

7 ne peſtig hec latius diuulgetur:
per omnes prouincias abſtergi ci
tiſſime mandamus.
Ntem ex concilio laodiceñ.iiij.
Sacrarium ſubdiaconibus in⸗
gredi non licet. J

Bn oportet ſubdiacones li-
centiam habere in ſacrariuʒ

ſiue ſecretariumquod greci diaco
nium?appellat ingredi:⁊ continge

re vaſa dominica.

SItem Meeodem.

NRohibete.iuxta:ĩ epiſtola ad coꝛinthios dicitur:vir ſi comã nutrit

ignominia ẽ ei: mnlier
ſi comam nutrit gloꝛia
eſt ei.ꝰ Adde ꝙ ſic legi
tur in.i.epla.c.xi.

1r¶Spere. ifra. xij. q. i.

duo.

SsN erici qui comã.

etiã vxoꝛati:vt er

de vi.⁊ ho.clerico.cleri /

cus.xxxij.di.placuit.ſed
illud põt itelligi ſi vult
gaudere pᷣuilegio cleri
cali.als ſecꝰ:ut.lxxxiiij.
di. gſquis. Jo. Ego di
co ꝙ clericus cõiugatus
nõ poteſt gaudere pꝛiui
legio clericali:nec debet

ferre tonſuraʒ cũ faceret

in vituperiũ oꝛdinis cle
ricalis:vt extra de cleri.
cõiu.c.ioannes.b.

1 CMeligionẽ. alioqn

perdit pꝛiuilegiũ clerica

le. extra de ſen.ex.in aun
dientia.de habitu cleri⸗

coꝛum plene habes.xxi.
q: uij.in ſumma.

u 65 J quis.comam:
6

vel barbã: vt. er

de vi.⁊ hone. clerico.c.

Vlti.

xSit anathema. vi

det᷑ ergo ꝙ oĩs apoſta⸗
ta ſit excõicatꝰ: ut extra
de apoſta.c.i.⁊ infamis

vi.q.i.ĩfames.quod nõ
concedo. ⁊ expone ſit.i.

fiat.nam monachus in

apoſtaſia põt recipe oꝛ
dinẽ:vt extra de tempo.

oꝛdi.ex parte.⁊ Inno.
dicit ꝙ amoueri debet

pꝛiuſqᷓ ſuſpendat᷑:ut e?

de ſen.ex.ſacro.

7 Ancimonialis⸗

ſemp etiã in lecto

in infirmitate: ut.xxi.

q.i.vidua.

3 OAacranas. velmo
nachas nò ſacra-⸗
tas.ſacratas.ſ.coꝛpoꝛa

7.Et ne peſtis. ſic. SJ5.

viij.di.mala.

2 D On opoꝛtet. ſe⸗

cretariũ.i.altar̃.

ne ſit tra.j.eo.non li-

ceat.

xDiaconiũ. appella
tur altare:qꝛ ibi diaco
nus miniſtrat ſacerdoꝝ-

ti.

it
4

4

d⸗

9/

—,.,

mrmm

2 Iniſtrum.i.ſubdiaconum.
e

Di.

Berelinquere. ſed conſumere debet eas cnʒ alijs miniſtris: vt

de con. diſtin. ij. tribus.
c¶¶ Alier:docere nõ pꝛeſumat. Hoc.n.eſt ſacerdotale officiũ:vt.xvi.
.i.adijcimus.idẽ plenius habes.xxxiij.q.v.mulierem.
d Caicus. arg. cõtra
templarios ⁊ hoſpitala
rios.ſed illi non dicunt Iniſtrum non oportet vti
EHD danini⸗ orarijs: nec bolige derelin-
1). q.1. d0. vel b. quere“. Item eeodem.
baan drer gehetali Snoportet lectores aut bo
e¶ Pꝛeſentibus. ma/ ſtiarios aut pſalmiſtas ora-
xime. nã nec abñtibus. rijs vti: ⁊ ſic legere aut pſallere.
quomò enim pꝛedicabit Eeen ex concilio cartha.iiij.
quis niſi mittat.extra 95 . MWulier in conuentu viros do
be ad nbolendi.t, cerenon permittimr.
On opoꝛtet inſa Alier q;uis docta ⁊ ſcã vi/
D cratos.ideſt non ros ĩ conuentu docere ñ pᷣſu
ſaco. matx. laicusꝰ autẽ preſentibus cle
On liceat. poꝛta ricis niſi ipſis rogantibus docere
re. in pꝛoceſſtöe: non audeat. ¶ Item ex concilio
⁊ vocat hec vaſa ſacra agatheñ. ¶ Mimniſtris non ſacra

vbi continent᷑ reliquie.
»T) On liceat.ĩ ſecre
E tario.hic ſecreta
riũ dicitur locus in quo
ſacra vaſa ponunt᷑.⁊ ſic

nõẽ̃õ.S.e.di.ñ oʒ. vbi

dr ꝙ ſubdiaconi ſecre/
tariũ ĩgredi nõ debẽt.
Aldde ꝙ de veſtimen
tis aaron legit᷑ in exodo
E
i ¶ Ponſus: vel a
G paranymphis.i.
a parẽtibꝰ vel ancillis.
2 dicunt᷑ paranymphe
q̃ſ parẽtes nympham.
k ¶ In virginitate. ali⸗
bi dicit᷑ de biduo vel tri
duo: vt.xxx.q.v.aliter.
iz itelligo ⁊ illud ⁊ iſtud
eſſe conſilium.
DI. XXIIII
42 Naliter.nũe
4 autez in hac

di. agitur ö

eexaminatio
ne clericoꝝ. pꝛĩo oſtẽdit
oẽs examinandos eſſe.
Scðo oſtendit qualiter
⁊ quãdo ſint examinãdi
⁊ a ꝗbus.Tertio qualit
puniant᷑ qui ſine exami
natione pꝛomouent᷑.
m ¶ Manus. lxxviij.
di.quid eſt. Adqde ꝙ

ſic legit᷑ oꝛiginalit᷑ in.i.

epla ad timo.c.v.in ſi.
n ¶ Mꝛeiudicio.i.pꝛe/
cedenti iudicio.
o In alterã.i.in Zꝛiaʒ
pꝛout ponitur.ij.q.iij.
§H. notandum.ibi pꝛeua
ricatoꝛ.
p D Allus. teſtimo/
nio. hic habes ꝙ;

WmonmN π keſtimoniũ populi equi

nalet eraĩatõni:vñ ſuffi
cit ꝙ clericꝰoꝛdinandus
habeat famã ꝓ ſe.⁊ per
hoc etiã patet ꝙ noti nõ
ſunt eraminãdi.ſed tm̃
ignoti: vt.xl vij. diſt. de
petro.xciiij.diſt.valde.
er de pꝛeſum. mãdata.
q Neſbpreri. ciuita

Etis:carẽtis epᷣo. ſʒ

none vacante ſede epᷣali

tis vaſa dñica contingere nõ licet.

D On oportet inſacratos mi

niſtros licentiam haber in ſa
crariuʒ qð greci diaconium appel
lant ingredi:⁊ contingere vaſa do
minica. C Itẽ ex concilio bracha
reñ.i. ¶. Cuilibʒ ex lectoribus ua-
ſa ſacra altaris portare nõ licet.

T „ On liceat cnilibet ex lectori

bꝰſacra altaris vaſa portar̃
nec alijs:niſi his ꝗ ab epiſcopo fue

rint ſubdiaconi ordinati. ¶ Iteʒ

ex concilio martini pape. C He
eodẽ vt derici comã non nutriãt.
On liceat cuilibet miſteria
tangere niſi ſubdiacono aut
acolito ĩ ſecretarioꝰvaſa domini⸗
ca:nec oportet clericos comã nutri
re ⁊ ſic miniſtrar:ſʒ attonſo capite
auribus patentibus:⁊ ſᷣj aarõ tha
larẽ veſtem induere:vt ſint in ba/
bitn ornato. Qualiter ſponſus
ſponſa ſunt benedicendi.

B Ponſus ⁊ ſpõſa cũ bñdicẽdi

ſũt a ſacerdote:a parẽtibꝰſniſ
vel a paranymphis offerantur: q̃

cum benedictionem acceperint:ea

dem nocte ꝓ reuerentia ipſius bñ
dictionis in virginitate ꝓꝑmaneãt.
¶NQualit eps Ferninnaue,

Naliter ipſe ſimul cũ reliꝗs
infra ipſũ ↄſtitutis ſit ordi⸗
nãdꝰ bꝛeuiter monſtratũ ẽ:
nũc aũt videndumẽ deſa
cerdotibus ⁊ reliquis:an ſine exa-
minatione ſint ꝓmouendi ad or-
dinem. De his ita ſcribit pau-
lus ad timothe. anusꝰ nemini
cito ĩpoſueris:⁊ nihil ſine pᷣiudi-
cio facias ĩ alterã partẽ ðclinãdo.
Erx ocretis ſilueſtri pape.c.viij.
Alillus acolitorũ vel ſubdia
econorum rem ↄſecratam a
pꝛeſbvtero alijs porrigat:qꝛ aliud
eſt miniſter aliud aſſiſtens:niſi tm̃
ipſe ſupportet qð ei ſacerdos ipo-/
ſuerit ore ſuo benedictuʒ.¶ Iteʒ
ex concilio cartha.iij. ¶Ante ꝓ⸗

XXIIII

2 1

capitulum potuit dare inueſtituram: vt extra de bere.ad abolendam. ⁊ extra de

electi.qꝛ diligẽtia. R.qꝙ inueſtitura tm̃ ad epos ſpectat:ut.xvi.q.vij.nullus.eſt

hodie erpreſſum. extra ne ſe.va.illa.vbi dicitur ꝙ capitulũ nõ ſupplet deſfectum
epᷣi in collationibus pꝛebendarũ.vel dicꝙ capitulum iſtum diaconũ non potuit
alienare a ſe:ſe.va.qꝛ eccleſtaſtice res a capitulo alienari nõ pñt.ſe va. vt.xij.q.

bationem nuliꝰ ordinet᷑ deriens.
Ailus ordinetur clericus ni
ſi probatus vł examine epi-

ſcopoꝝ vel populari teſtimonioꝰ.

ẽ gelaſius papa celeſti. epo.
Agd miniſterium alicuius eccle
ſie derici eiuſdẽ pmoueantur.
Reſbyteri diacones vni⸗
nerſi clerici ſtomeñ.ciuitatis
petitorio nobis ſuggeſſer̃ poꝛꝛe⸗
cto:ĩ eccleſia biĩ martyvris eleuthe
rij epiſcopi:que in ſupradicta cini
tatis parochia ꝓbatur eẽ conſtru
cta: pꝛeſbyterũ qui conſtitutꝰ fue
rat defeciſſe atqʒ in eius locuʒ iulia
num diaconem ipſius eccleſie ꝓp⸗
celebritate ipſiꝰ loci q;totiꝰ debẽ

oꝛdinari:⁊ iõ frater chariſſime ſi ð

eius vita vel moribus nihil eſt qð
contra canonum veniat ſtatuta ſu
praſcriptum pᷣſbyterij honor̃᷑ ðco
rabis:ſciturꝰ viſitatoris te noĩe ñ
cardinalis creaſſe põtiſicis: parit
Et ⁊ feliciſſimũ diaconẽ ĩ eiꝰ ecde-

ſie miſteriũ ſi cõuerſanio eiꝰ fuerit

ꝓbabilis ſbꝛogabis:vt locꝰ ꝓceſ/
ſionis celeberrimꝰad miniſterioꝝ
ↄſecrationẽ nec ſacerdote idigeat
nec miniſtro.¶¶ Itẽ ex. ↄci.laodi-
cenſi.. Metropolitanoꝝ ⁊ epᷣo
rũ examie ꝓmouenant ceteri epi.
Piſcopi indicio metropoli-
tanoꝝ ⁊ eoꝝ epᷣoꝝ ꝗ circũcir-
ca ſũt ꝓmoueant᷑ ad eccliaſticã di-
gnitatẽ: hi videlzʒ ꝗ plurimo tꝑe
ꝓbant᷑ tã vᷣbo fidei qᷓ; recte ↄuer-
ſatiõis exẽplo. Cũ itaqʒ ſine ex
aminatiõe nullꝰ ſit ordinãdꝰ: quẽ
admodũ:⁊a qᷓ tẽpor̃ ſacerdotiuʒ ⁊
ceteroꝝ ĩfraſcriptoꝝ examiĩiatio de
beat fieri cõſiderãdũ ẽ. ¶ De his
ĩ cõci.nauatenſi ita legit᷑. ¶ Qm
ordinãdi ſũt feria.iiij.ad cexamina
tionem conueniant.
(rraus epᷣs ordinationẽ face

re diſpõit:oẽs ꝗ ad ſacrũ mi
niſteriũ acceder̃ voluerit:feria.iiij.
ante ipᷣaʒ ordinationẽ vocãdi ſunt
ad ciuitatẽ vna cũ pᷣſbyteris ꝗ eos
repñtare debẽt:⁊ epᷣs a latere ſuo
eligere debz ſacerdotes alios pru
dẽtes viros gnaros diuine legis:
exercitatos ĩ eccł iaſticis ſanctioni
nibꝰ:ꝗ ordinãdoꝝ vitã genꝰpatri
aʒ etatẽ inſtitutionẽ locum vbi e/
ducati ſũt:ſi ſint bene litterati:ſi in
ſtructi ĩ lege dei: ante oĩa diligen-
ter iueſtigẽ t:ſidẽ catholicã ſirmit᷑
teneant ⁊ verbis ſumplicibꝰ aſſere
re qneãt.ipſi aũt quibꝰcura cõmit

titur cauere debẽt:ne aut fanoris

grĩa:aut cuiuſcũqʒ; muneris cupidi
tate illecti a vo deuiẽt:vt indignũ
⁊ minꝰidõeũ ad ſacros gradꝰſuſci

ij.ſi qua de rebus.⁊.lxxi.diſti.
fraternitatem. ⁊ maioꝛ eſt alie
natio perſone iᷓ;ᷓ alterius rei:
ut.xij.q.i.pꝛecipimus.quare
nð petebant hoc ab archiepo:
foꝛte qꝛ eccleſia erat exẽpta iteʒ
quare nõ petebãt hoc a vicinis
epᷣis:ut.lxv.di.ſi foꝛte.ſʒ fſoꝛte
nolebãt.poterant.n.ire ad pa
pam oĩbus omiſſis medijs:ſi/
cut ad eum appellatur omiſſis
medijs.vel capitulũ ipſum ele
git ⁊ petijt a papa confirmatio
nem.nam idem nò põt eliger
confirmare. S
r CSciturus. ſemper ꝗ̊ boc ẽ
expꝛimẽdũ ne ꝓ iure poſſit hoc
in poſterum ſibi vendicare: ut
vij.q.i.põtifices.extra de iure
pa. ex litteris.
8Creaſſe.i. oꝛdinaſſe illum.
t ¶Mec miniſtro/a ita quelibʒ
eccleſia habebit ſacerdotẽ ⁊ dia
conem.alibi dicitur ꝙ habebit
duos ſacerdotes.vij.q.i.illud
⁊ e de ſi.pꝛeſby.pꝛopoſuit.
Mileoni:aui plurimo.
Rtales enim ꝓferẽdi ſunt
alijs in oꝛdine ⁊ in dignitate:
vt.lxi.di.c.ſtatuimus.lxv.di.
.c. vltimo.
x ando. ſacerdotes. tñ
0 hoc videt᷑ eſſe officiũ ar
chidiaconi:⁊ repñtare abbates
oꝛdinãdos ⁊ abbatiſſas in ſede
ponere:vt e de of.archi.vt no
ſtrum.eſt ar. ad hoc.S. diſti.
ꝓxi.hoſtiariꝰ ſʒ hic videt ꝙ ſi
archidia.dʒ examinare inſtituẽ
dum ꝙ tenet᷑ oꝛdinato ad bene
ficium cõferendũ.arg.liiij.di.
ſi puus.ar.q e de pꝛebẽ.epᷣs.
vel illud ẽ qñ epᷣs oꝛdinat ſine
repñtatione: vel qñ repñtans
nõ eſt ſoluendo.
V Patriã.nã ꝓpter natiui⸗
talem vel patriam carius vel
vilius emitur mancipiũ.ff. de
edil.edic.ꝙ ſi nolit.s.qui man
3 nſtõnem.i.titulum.
1 Inueſtigent/ ſed nunquid
oꝛdinãdi ita rigide ſunt exami
nandi:qð videtur:vt extra de
pur.ca.cõſtitutus.⁊ er de elec.
cũ ĩ cũctis.ar.S.ff.de edil.edic.
ſi ꝗd vẽditoꝛ.in pꝛin.vbi dicit
ꝙ nõ ita amare:ſed cũ quodaʒ
tẽperamẽto accipiẽdũ eſt vt nõ
reꝗratur nimia perfectio.er de
elec. cũ nobis olim hec autem
tria potiſſime requirenda ſunt
etas legitima:litteratura ſuffi-
ciens:moꝝ honeſtas: vt er de
elec.cũ in cũctis.⁊ ſi non fuerit
in his tribus examinatus de
ponendus eſt:vt extra de elec.
nihil eſt.

In sNii o Tain PofeI
Eninm aminanda:

8 82 æS
1 0 & 0*

CQ.

Di.

a Jam condenaĩi. ſunt ergo tales ipſo iure ſuſpenſi.i.q.i. reperi‚ßtur.
b CEZlls.i.ſi nõ ſunt examiĩati a collateralibus epi vel ꝓbati ꝑ teſtioniũ populi.

Piſcopus.clericoꝝlſed ↄtra.xv.q.vii.c.vlti.ibi dicitur ꝙ ſolus eps ho⸗
noꝛem dare põt. ſolus auferre nð poteſt. ſʒ ibi hec dictio ſolus nõ excludit

lad, t Gn; clericos ſuos ſed alios epiſcopos:adhuc ſignatur aliud contrarium.lxvij.di.re/

liqui.ſed illud loquitur de no⸗

XXV

n Mꝛedicare.i. legere. ne ſit contra. xvi. q.i. adijcimus.
o CEt apim.i.epiſtolam:cum deeſt ſubdiaconus.

p ¶ Pꝛecum. dicendi letanias.
q . E

recitatio. oꝛdinandoꝝ ⁊ baptizandoꝝ ⁊ mortuoꝛuʒ ⁊ excmunica

r¶ Pꝛemonet.cum di

tis clericis.requiritur ergo con . è—rr . cit hnmiliate vos ⁊c.
ſenſus canonicoꝛuʒ in oꝛdinibꝰ piendos epiſcopi manibus appli- delesdexcipiat. Ad exorciſtaʒ ptiet s EClamaf.kyrieleiſð
conſerendis:ut hic.item in cuu cent:quod ſi aliter fecerint:⁊ ile q exorciſmos memorit᷑ retine:ma in rogationibus.

ſarum diffinitionibus: ut. xv.
q.vij.epiſcopus.item in confe

rendis beneficijs. extra de his

que ſi.a pꝛela.ſine cõ.ca.ea no

ſcitur.xciij.diſt.legimus.item

idigne acceſſerit ab altari remoue
bitur:⁊ illi qui donum ſancti ſpiri-
tus vender̃ conati ſunt:coraʒ deo
iam condemnatieccliaſtica digni

nuſq; ſuꝑ energuminos ⁊ cathecu

mios in exorciʒãdo iponer/ Ad
acolitũ ptinet preparatio luminari
oꝝ ĩ ſacrario:ipᷣe cereũ portat:ipᷣe

t¶ Wacem.cũ dicit do

minus vobiſcũ:vel pax
vobiſcum ſᷣm conſuetu

dinem alterius loci.
u ¶ Annunciat. feſtini

in pꝛiuilegijs ↄſerendis ⁊ aliis tate carebunt.Igitur per tres con ſuggeſta. p euchariſtia ſubdiaconi tates.
negocijs: ut extra eo.li.cᷓto. tinuos dies diligenter examinen᷑ bꝰ pparat/Ad pſalmiſtã ptinet of x ¶ Eriſmatis. alia pla
4 H) auls cankeſſl. Si me⸗ ſic ſabbato qui pꝛobati ſunt edo ſiciſ canẽdi: ſeil dicer bñdictiöes ¶pecrant ad epiſtopum:
pꝛobationum aliquis repñtent Als? acriſici reſpõſoria: ut. Ixviij. di. uis.
conſitetur crimẽ talis habetur ep ntentur. C. . 8 autem ſine cle laudes ſacrificiũ r Ppo orig: 290 Et ſacrificij.poꝛtan
pro conuicto.ſed ſi ſponte ali/ ricoꝛuʒ videlicet ↄcilio ⁊ populi te ad ptinet ad canẽdi pitiq. Ad le dqrad altare s7.
quis conſitetur crimẽ nulla er ſionio nullu eps oꝛdiare pᷣſumat. ctorẽ ptinet lectiões ꝓnũciar᷑:⁊ ea ʒ ¶Et iurgia hic vide
minatione pꝛecedente ſerustuu Uñ in ↄci.cartha.iiij. legit᷑. q̃ ꝓphete vaticinarũt populis pᷣdi tur o archidiaconi ba/
quod legitur. xv. q. viij. qui ad Sine clericoy (ſuoꝶ oαοâειι car̈“Ad ſubdiaconũ ptinet calicẽ bent oꝛdinaria; iuriſdi-
WMWM õ clericos non ordinet. ⁊ patenã ad altafñ xpᷣ deferr ⁊ leui/ one voln ntindli
ALenan Rmimpeopeieevno mo hepo Miſcopꝰ ſine cõcilio clerico⸗ tis trader eiſqʒ miſtraf: vrceolũ q dere peerommnenfen
nitur ꝙ;tuʒ ad oꝛdinãdos. alio ruʒz ſuoxꝝ cdericos nõ ordinet: aquã maile 7 mauter giũ tener lxiij. diſtin.ſi in plebi⸗
modo tum ad oꝛdinatos? et ita ut ciuiũ cõniuentiã ? teſtimoniũ epiſcopo: pᷣſbvteris ⁊ leuitis ꝓla- bus.a erna depenislz.
quod dicit oꝛchnatum deiſcien querat.¶Queritur quid fieri de nadis ante altar maibꝰ aquã pᷣber‚̃. a ertra de exceſ.pꝛela.ad
dum ſi pus fuerit criminolus: beat de bis ꝗ ſine examinatione ꝓ Ad diaconũ ptinet aſſiſier ſacer- boc.⁊ de off..deleg.ſnp
apa de⸗ enalezt etinie: necti ſunt?: ¶ De bis ita legitur in dotibꝰ ⁊ miniſrare in oĩbꝰ qͥ agũt orr deprebeneßreme.
eriſtes oꝛdinani ſe pmiſerit nö AMoertimiepe inatl iĩ ſacramẽtis xpi ĩ baptiſmo ſine in niet/ argu. ctra. rvi.
deponit᷑ ſʒ iponit᷑ ei penitẽtia: De his qun ſine exam natione criſmate 7 patena calice: oblati q.vii.nullus.⁊ extra de
ut.lx viii.diſtin.c.i.lxxxij.diſt. oꝛdinant᷑ ?2 poſtea ꝑctã ſna ↄſitent. ones qqʒ iferr̃ ⁊ diſponef i altari: o.archi. c. vlti. itez vi
pꝛelbyter. extra de renũ.niſi.5 . B JI gs pᷣſoyter aut diaconꝰſine cõpo ner̃᷑ ẽt mẽſ dñi atqʒ veſtire: carius eſt epiſcopi: ut.j.
pꝛopter criminis conſctentiaz. ) aliqua examinatione ordina crucẽ? ferre:a pdicare euagelium æ e.c. i. ertra de offi. ar.
n er goehoꝛe Nalnetönte tiſunt: aut cũ certe diſcuterètur eri apoſtoliad populũ: na ſic lectori Piecieboaber da
eaermnen mum debom minoſa pcta cõfeſtt ſunt: aut poſt bo vetteſtamẽetuͦ ita viaconib'no Rrqinana Md boe dieo
ſi gs ſine eraminstione vmo⸗ ordmationes ab alijs detecti ſunt: uũ pdicafr̃ pceptũ?: ad ipſi quoqʒ archi. habet oꝛdina-
ius fuerit:ut.lxxxiiij.di. aſgs. abij ciant ex clero. ſilr vo ⁊ de vni ptinet officiũ Pen * fcitatio noĩinʒ riam iuriſditioneʒ:⸗ qð
mi di. das ins ramniſa ber 8 giesr, adi ſ. rnetan ho ſi ſpſ⸗ e bꝛemonct aines bere ad deũ: legitur er de offi archi.
tide. ſʒ pone ꝙ in oibus ſit ido i qð irrephẽſibile ẽ ſaca catholi - ipſe hortat᷑ clamarꝰ:ipſe donat pa c.iiij.intelligè cum ar⸗
ned drnt ſin enrto ca defendat ecclena. DI X ccæ"1 ipſe ânuciat Ad preſbyterũ cbidiaconus Etendeba
n depo nho; gn we ſa Aog nullus ſine erami · prtinet ſacriſciũ corporis ⁊ ſagui⸗ Wanmach 4 rnon
examinatus.ita videt᷑ hic dici: natiõe ordinãd ſit bieni nis dñi in altario dei conficere: nin coͤſuetudo ſit pꝛeſtri
hoc nõ eſt pp ſuũ vitiũ ſed pp ter ꝓbatũ ẽ:quid aũt ad orationes dicere:⁊ benedicere do pta vei generalis aliax
. vitium oꝛdinantis:ut.lxx.diſ. epᷣm:quid ad vnũquẽqʒ na dei Ad epiſcopum pertinet ba eccleſiarũ illius dioce.
.c. i.xvi.q.vij. decernimuseitẽ inferiorẽ ptineat iſidorꝰiſpalẽ eps ſiicaruʒoſecratio: vnctio altaris: nec ob. ꝙ dictur eſſe vi
quia non intrauit per oſtiũ vi iĩepiſtola ad ludifredum ſcribit ia æ cõſecratio criſmatis: ipſe pre· carius epiſcopi: quia ni

moꝛi debet vt reꝰ.ff.de re. di.
l.vlti.alij contrarium dicunt

dicens. ¶ Oo epiſcopi ⁊ ceterorũ
ſit offm̃ in eccleſia.

dicta officia ⁊ ordies eccleſiaſticos
diſtribuit:ipſe ſacras virgines be

“

bilominus ẽ oꝛdinariꝰ ina io it
iudex: nam ⁊ vicanruus le di

go minoꝛes oꝛdines cum ea⸗ ganiſ ſũ:qꝙ optatã ſalutẽ tiuã in ſingulis ordinibus: iſte tamen us:ur extra de pꝛeben.
minatione conferendi ſunt. ni earũ relatu cognoui. De his aũt ᷓ eſt preordinator in cunctis/ Hiſũt gde monacbis. ſic video
deponitur quis a minonbus ĩ ↄſequẽtibꝰinſinnar̃ eloquij tni ſer ordines ⁊ miniſteria clericorum: ꝙ vicarius iudicis oꝛdi
osdiaibus: ut. Nvil i.ſ quis mo ſtuduit: gratias ago deo ꝙ ſo que tamen anctoritate pontiſicali nariam pabet boteſta⸗
ep vopus. . xxYI licitudĩeʒ officij paſtoralis ivèdis: in archidiaconi cura: primicerij 2 echn wertmn
Aaod nullus. qd aũt. Qualiter æ qmodo eccleſiaſtica of theſaurarij ſolicitudine dimdunt. non alienandis rebus
In hac diſtin. oſten⸗ ſicia oꝛdinẽtur ꝑquiris.⁊ licet om Archidiaconꝰ eni iperat ſubdia- minoꝛuʒ. C. deoffi.eius
dit quid pertineat ad nia pꝛudentie tue ſint cognita : ta- conibꝰ ? leuitis: ad quẽ iſta ptinẽt ¶qui vi. alte. gerit. l. ij. ſz
vnũquẽq; oꝛdinem. mẽ quia affectu fraterno me conſn miniſteria. ordinatio veſtiendi al- boc non poſſet facere ſi
ſechndo ponit ſesulam apo⸗ lis: ex parte qua valeo expediam: taris a leuitis: cura incenſ? ſaerin baberet delegatam in-⸗
Rali oonict biokin eſte iye 2 de omnibus eccleſie gradibꝰ qd cijreceſſaria ſolicitndo: quis leui nairioneentek. de onl.
ponit varias ſigniſicatiões hu ad vnunquẽgʒ P ertineat eloquar. tarum 34 pop nlum euangelium l. ij. videt᷑ tamen ex hoc
ins nominis crimẽ: a oſtendit Ad oſtiariũ naq; ptinẽt caues ec- legat: ꝗs pces dicat ſeu reſpõſoꝛia babeat delegatam iu
quod ſit moꝛtale qð veniale. deſie ut caudat ⁊ aꝑiat tplũ dei æ in dñicis diebꝰ aut ſolẽnitatibꝰ de nſſditionem quia appel
P Erlectis.cognita.Nlo. Oia qͥ ſũt itus extraqʒ cuſtodiat: fi· catet. Solicitudo quoqʒ parochi- latur ab ipſo ad archi⸗
ꝙ querere poſſumus eaa deles fcipiat:excõmunicatos ⁊ i’ arũ ⁊ ordiatio ⁊ iurgia' ad eiuſdẽe epiſcopum: ut extra de
que ſunt nobis nota:vt.xi.di. peeben.kecrehre: ſed .
quis neſciat. baberet oꝛdinarià iuri
h¶ IFnſideles.S.j.de conſe.di.i.epᷣs nullum.ſed illud non tenetur. ditionem gradatim fieret apellatio:vt.ij.q.vi.anterioꝛnʒ. Item alia ra⸗

i ¶ Benedictiones.i.benedicamus.

tione videtur hoc:qꝛ tm̃ de bumilioꝛibꝰ negocijs cognoſcit vt hic dicitur

K. ¶ Laudes.i.alleluia.vel illud xpᷣs vincit ⁊c.
Sacriſicium.i.offertoꝛium.
mKEectiones.legendas in matutinis.

N

ergo eſt pedaneus iudex: vt.C.de pedaneis iudicibus.l.vltima.ſed pede
nei iudices delegati ſunt: ut.C.de peda.iudicibus.l.penul. Item qa eps
hoc officium dele gat alijs:ut.x.q.i.epm.ſed illuDò intelligas de illo iure

i

4/
l⸗
fa
di⸗
.

.
r⸗

.

LCArrchipꝛeſbyter. in

t/

oa u

2„

DI.

viſitandi qð epo cðpetit.h.ðdicit ivpſum habere oꝛdinariã:ſed tñ eã nð pt
exercere ſine auctoꝛitate epᷣi.ſicut metropolitanus ius habet conſecrandi
epᷣm:illud ius tamẽ nð põt erxercere ſine alijs epis.lxiiij.d.c.i. Jo/Hi.
hi videtur ꝙ ſolus eps in ciuitate ſua debeat eẽ iuder oꝛdinarius: ut.vii.
q.i.in apibus:niſi ſecꝰ ſit de ↄſuetudine iã pꝛeſcripta:vt extra ð preſcrip.

de quarta.a.c.auditis.
⁊ melius de offi.archi.
.c.vltimo.quod eſt ho⸗
noꝛij. B.
a Pꝛo reparandis.
Allibi dicitur ꝙ hoc ad
ꝓpoſitũ ſpectet:vt.lxx.
diſt. ſanctoꝝ ſed ibi no
men pꝛepoſiti large ſu/
mitur:ut extra de verb.
b . Sacerdoti.i.epᷣo.
c ¶ Cůũ iuſſde. generali.
d ¶Baſilicarum.ideſt
ruralium:quia eas que
ſunt in vꝛbe cuſtodit pꝛi
micerius.
e C De cömunione.i.
de oblationibus.
COiaconuscũ ergo
poſſit vices ſuas ðlega
re.ergo eſt oꝛdinarius:
ut.C.de iudi.a iudice.

Jquibuſdam eccleſijs vo
ccaf iſte decanus vt. l. d.

in capite.ſed ille ẽ archi
pꝛeſbyter ruralis.
h Collectas. oꝛatões.
i ¶Signum.i.pulſa/
tio campanarum.
k Modus.i.cum oꝛ
gano vel ſine eo.
TIn vrbe. ſed archi⸗
diaconus extra vꝛbem:
ut ſupꝛa dictũ eſt.
m CLlericos. ciuitatẽ/
ſes.
n .Baſilicanos. i. cu/
ſtodes baſilicarum.
o Et matriculam. ſa
ciat ſcribi ꝙ quilibet ca
nonicus legere debeat.
p¶ Aut lege.i.oꝛdine.
⁊ eſt argu.litteraturam
ir hollete dignitati.
q . Oꝛdinatio.i. vt oꝛ
dinet ea que ſũt neceſſa
ria ad baſilicam.ſcilicet
claues: candelas.
r Adire.opoꝛtet:
A ſubditos.
s Monita.ideſt con
uerſationem.
t ¶ Diſcipline.i.regu/⸗
lam viuendi:ut.xi.q.i.
9 U Num.in ſiniſtro
bumero. Et hoc
ideo vt oſtẽdat᷑ ꝙ debet
trãſire de leua ad dexte
ram:ut de tempoꝛalibꝰ
ad ſpiritualia: ⁊ hoc oñ
ditur cum circũflectitur
poſtea verſus dexteraʒ.
Nunc aüũt. Ab hoc
loco vſqʒ ad.xlix.diſtin.
aſſignat.xiii.capła apo
ſtolice regule que in lo⸗
cis ſuis diſtiguemus ⁊
pertingit hic tractatus

ꝑtinent curã: ꝓ rparãdis dioceſa
nis baſilicis ipᷣe ſuggẽit ſacerdoti
ipᷣe ingrit parrochias cum iuſſiõe
epi:⁊ ornamẽta ⁊ res baſilicaꝝxꝰul
parrochiaꝝ geſta ⁊ libertatũ ecdle
ſiaſticaꝝ epo idẽ refert:collectã pe
cuniaʒ de cõione ipſe accipit ⁊ epᷣo
defert:⁊ clericis partes ꝓprias ipᷣe
diſtribuit: ab archidiacono nũciat᷑
epᷣo exceſſus diaconorũ:ipſedenũ
ciat ſacerdoti in ſacrario ieiuniorũ
dies atqʒ ſolẽnitatũ:⁊ ab ipᷣo publi
ce ĩ eccłia predicãt᷑:qñ vᷣo archidia
conꝰ abñs eſt vicẽ eiꝰ diaconꝰ ſe⸗
quẽs adiplet/ Archipꝛeſbyterꝰ vo
ſe eẽ ſub archidiacono:eiuſqʒ pᷣce/

ptis ſicut epi ſui ſciat ſe obedire:⁊

qð ſpãliter ad eiꝰminiſteriũ ꝑtinet
ſuper oẽs pᷣſbyteros in ordine po
ſitos curã agere: ⁊ aſſidue in eccle
ſia ſtare: ⁊ qñ epᷣi ſui abñtia ↄtige⸗-
rit ipſe vice eiꝰ miſſaꝝ ſolẽnia cele
bret ⁊ collectasꝰ dicat vel cui ipſe
iniunxerit Ad pᷣmiceriũ pertinent
acholiti exoꝛciſte pſalmiſte atqʒ le-

ctores:ſignum quoqʒ dandũ pro

officio clericorum: ꝓ vite honeſta
te ⁊ officium cãtandi ⁊ peragendi
ſollicite lectiones pſalmuʒ laudes
reſponſoria officiorum ꝗs clerico
rum dicere debeat. Ordo quoqʒ
⁊ modus canendi in choꝛo pro ſo

lemnitate ⁊ tꝑe.Ordinatio quoqʒ

pro luminaribus deportandis. ſi
quid etiam neceſſarium fnerit pro
reparatione baſilicarum qͥ ſunt in
vrbe ipᷣe denũciat ſacerdoti.eplłas
epiſcopi pro diebus ieiuniorũ par
rochianis per oſtiarios ipſe diri-
gat:cłicosꝰquos delinquer̃᷑ cogno
ſcit:ipſe diſtringat:quos vo emen
dare non valet eorum exceſſus ad
cognitionem epᷣi deferat: baſilica
nosipſe conſtinat:⁊ matriculaʒꝰ
ipſe diſponat. Quãdo autem pri
micerius abſens eſt ea q̃ dicta ſunt
ipſe exquirat ꝗ ei a ege eſt ꝓxi⸗
mus aut eruditione/ Ad theſaura
rium ꝑtinet oftiarij baſilicarum or
dinatio: incenſi preperatio: cura
chriſmatis ↄſiciẽdi:cura baptiſte/
rij ordinãdi: pᷣparatio luminario
ruʒ in ſacrario ⁊ ſacriſicijs. ¶ Ex
hac epkła liqt quid cuiuſqʒ offficij ſit
Eſt etiã alia diſtinttio epᷣoruʒ
pᷣſbyterorũ diaconoꝝ quã fecit de
mẽs ĩ epła ſua ita dicẽs.¶Quid
ab epis quid a preſbyteris:quid a

diaconibus audiri oportet.

vſqʒ ad.xij.cauſam aſſignãdo quales in quolibet oꝛdine ⁊ ex quo ⁊ in quẽ
debeant pꝛomoueri: qui lapſi valeant reparari ⁊ qui non.⁊ ſub quo iu/
dice quilibet accuſetur.ſi qua aũt alia interpomit incidẽtia ſunt:ut.vi.vii.
viii. ix.⁊.x.cã Continua bactenus oſtendimus quales ſint ꝓmouendi ⁊
qualiter ſint eraminandi: nunc aũt ⁊c᷑.
Biꝛeuiter.i.vſqʒ ad.xii.cauſam.

XxV

2 2

3 Regulam. hec ſunt.xiii.capitula que pꝛoſequit᷑.opoꝛtet epiſcopum eſſe ſine

crimine:vnius vxoꝛis virum:nõ vinolentum:pꝛudentem:oꝛnatum: boſpualẽ:⸗⸗

pudicum:doctoꝛem:non percuſſoꝛem:nò litigioſum: non cupidum: domuiſue

bene pꝛepoſitum:non neophitum.

ꝘEAld timotheum. ſcribit.

Vdire epᷣm attẽtius oʒ:⁊ ab
Lipſo ſuſcipere doctrinã ſidei.
Monita autẽ vite a pᷣſbyteris in
quirere:a diaconibꝰ uero ordiem
diſciplie. Sacerdos q̃qʒ vcrũqʒ
humeꝝ orario abit:diaconus vo
ſiniſtrũ tm̃ vt ad miniſteriũ expedi
tius diſcurrat.¶ AVñ ĩ ↄci.tol.c.ij.
öQuaf leuita vnũ tm bumeruʒ
ambit orario.
Num orariũ oʒ leuitã geſta
re in ſiniſtro humeroꝰ:pꝑꝑ ꝙ
orat.i pᷣdicat:dextraʒ aũt partem
oʒ habere liberam:vt expeditius
ad miniſteriũ ſacerdotale r̃currat.
CNiüc aũt ꝑ ſingulos gradꝰ or
dine recurrẽtes: ꝗ ex quibꝰ ordi-
nibus in quẽ gradũ ↄſcender̃ poſ
ſint:ꝗ poſt lapſũ valeant reparari
vel ꝗ non:quibus culpis a ꝓpꝛio
gradu mereãt᷑ deijci:quo accuſate
abus teſtiſicatiomibus poſſint ↄui
ci: cnius ſnia ſint abſoluendi vel
dãnãdi breuiter ↄſideremus. Ac
primum a pontiſicali gradu icipiẽ
tes:qualem oporteat eum eẽ ꝗ in
epi ſcopum eſt ordinandus dili-
genter inueſtigemus: apoſtoli re/
gulam ſecuti quam in hniuſmodi
re timotheo ⁊ tito ſcribit dicens.
Oportet epʒ irreprehenſibilẽ eẽ.
i.nõ obnoxiũ repᷣbẽſioni. Hocad
timothenʒ tertio ad tituʒ aũr pᷣmo
Oportet epʒ ſine crimine eſſe: qð
vt hiero.ſcribit ad oceanumidẽ ẽ.

Noie autẽ cris qdðᷣlibet pecca⸗⸗

tum itelligitur.vñ ĩ eadẽ epłaꝰ hie
ro.dicit: res ↄtra nãz pene eſt:ut
ſine pctõ aliquis ſit:ſʒ talis eligat
cuius cõparatione ceteri grex di-

cant᷑ In epla vo ad titũ crimẽ vo

cat᷑ criale peccatũ velꝰ crialis infa⸗
mia.vñ ibi legit.crimẽ eſt q̃rela.i.
pctm̃ accuſatiõe ⁊ dãnatõe dignũ.
ꝙ aũt ſine crie iubet᷑ eẽ g in epʒʒ eli
git᷑:nõ añ baptiſmũ ſʒ poſt baptiſ
mũ intelligẽdũ eſt: vt a tꝑe videlʒ
baptiſmatis nullius cris ↄſcia mẽ
tem eins remordeat. vnde biero.
ſcribit in eadem epiſtola ad titum.

Cris appellatio als late pʒ cõple-

ctens oẽ petm̃ qð ex deliberatõe ꝓ
ceſſit. vñ beda ſuꝑ epłam iacobi:
pctã qᷓ ex ignorãtia uel iſirmitate
hũana cõmittũt᷑:dicit ⁊ precipit al
terutrũ ↄſiteri qꝗa facileꝰ dimittũt᷑:
q̃cũqʒ; vo ſũt ex delibatiõe: ñ niſi
pniaʒ. Hic ẽtꝰaug.ait.nullũ pctm̃

2.Nomine autem /gratianꝰ
volens exponere auctoꝛitatem
apoſtoli opoꝛtet epiſcopum eſſe
ſine crimine: aſſignat hic plu/
res ſigniſicationes huius noĩs
crimẽ.Et lʒ hic quidam.v.ſi⸗
gniſicatiões aſſignaut/ego nõ
aſſigno niſi quattuoꝛ.dicit.n.
qñq; crimẽ omne delictuʒ ſiue
moꝛtale ſiue veniale ſiue ex de
liberatione ꝓcedat ſiue er igno
rantia.ſᷣmn ꝙ dicit᷑ nemo ſine
crimine viuit.⁊ hanc ſignifica
tionem innuit ibi. noie autẽ cri
minis.qñqʒ dicitur crumẽ infa
mia ꝓcedens ex crimine:pꝛout
ibi ſumitur.in epla vero ad ti⸗
tum:qñqʒ dicit᷑ crimẽ ſolum id
qð ex deliberatione ꝓcedit:ſiue
ſit moꝛtale ſiune veniale pꝛout
ibi ſumit᷑: criminis appellatio
⁊ẽᷣ quarto modo dicit᷑ crimen
ſolum id qð eſt dignum depo
ſitione pꝛout ibi ſumit᷑: als ea
demũ. Jo. Deinde exẽplificat
qð crimẽ ſit moꝛtale qð venia

le oſtendens ꝙ moꝛtalia delen

tur ꝑ penitẽtiã venialia in pur
gatoꝛio.hic videas qualit᷑ dixri
in caſibus. B.

ELriminis. in pꝛecedẽti aun

ctoꝛitate. G
a CUnge in eadeʒ epiſtola.ſic
cotinua licet quodlibet delictũ
Dicatur crimẽ:non tamẽ ita ac
cipitur in pꝛecedenti auctoꝛita/
te: qꝛ ſᷣm hoe fere nullus eſſet
idonens ⁊c̃.

b¶ Pene. jj.de pe.di.i.c.vlti.

b.Pene. dicit ꝓpter beataʒ
virginẽ ⁊ ſanctum iosnnem ꝗ

fuerũt ſanctificati in vtero. veł
Avbiloſophieum temperamẽæz

lxi.diſt.in ſacerdotibus.
die Hel. pꝛo idefrf.
e¶ECriminis.appellatio late.
ſed latius.S.ibi noĩe autẽ. hoc
enim ſolum moꝛtale ⁊ veniale

ex deliberatione ꝓcedit.

Ex ignoꝛantia.ſ.venialia
peccas.
g¶ Quia facile. qꝛ etiaʒ laico

Ceminsſisnifi

AO

poſſumꝰ ea cõfiteri q;uis hẽaf᷑

copia ſacerdotis: ſed moꝛtalia
non ↄſitebimur:niſi ſacerdoti:
Dũmodo poſſit haberi eius co
pia:als laico poſſumus ea cõſi
teri:ut de pe.di.i.quẽ penitet.
7 di. vi.qui vult, vel ideo dicit
facile:qꝛ per oꝛatõeʒ dominicã
vel per elemoſynã vel per mo
dicũ ieiuniũ ⁊ p aſperſionẽ aqᷓ
benedicte dimittũtur:ut de pe.
q vult. a de co.di.iii.aqua.
hb WMinc etiaʒ. reſpicit ad id
5 dixit. ſi ex deliberatiðe. Jo.
i Criminale.i.cuius aſſidui
tas 7 2temptus vitandi venia

velis dicere ꝙ veniale ⁊ moꝛtale nõ ſint ſpecies peccati ſed accidentia. vnde ſieut
moꝛtale fit veniale recepta penitemia.de pe.di.i.ſerpens.ſic ecuerſo fit veniale
moꝛtale:alij dicunt ꝙ tm̃ ipſe contẽpius venialium eſt moꝛtatłe peccatum.⁊ ſᷣm

hoc expone fit moꝛtale.i.tibi per contemptum ſit moꝛtale.ſicut ibi exponitur
cedat verbum ad elementum ⁊ ſa ſacramentum.

Ac⸗

le nõ fiat moꝛtale.nõ eniʒ videtur 9 id quod eſt veniale poſſet fieri moꝛtale: niiũ

DI.

4 C. Super hoc.i uper ſidem. i. poſt fidẽ quis ſuſceperit.i.licet quis poſt ſideʒ
ſumptã venialiter peccauerit nibilominus ſaluus erit. J .
b ¶ Ligna.p hoc ĩnuit tria genera venaliũ.ligna vocat grauioꝛa venalia: fenũ

minoꝛa. ſtipulã minima.ligna.n. diutius ſunt in igne qᷓ fenũ:⁊ fenũ diutius qᷓ

ſtipula. n cap
moꝛtali peccato punitur igne
purgatoꝛio: ſed tm̃ ꝓ veniali.
alij dicunt ꝙ ſi aliquis ceperit
penitere pꝛo moꝛtali ⁊ nõ perſi
cit hic penitẽtiam ꝑficiet eaʒ in
purgatoꝛio.ſʒ ſi h nõ ẽ ↄtritus
de moꝛtaliaõ purgabit᷑ ꝓ illo
i purgatoꝛio. ſic videtur aug.
hic velle. de pe. di.i.ſic pecca/
tů.⁊ de pe.di.fi.c.vlti.
d ¶Non ola.iſ.que ſint moꝛta
lia que venialia.
e Ael.pꝛo ſaltem.

f¶ Ebꝛietas.que qñqʒ eſt mẽ⸗

tis obliuio.⁊ hec eſt pena ⁊ nõ
eſt aliquod peccatũ:vt.xv.q.l.
ſane.qñq; dicitur ſtudium ad
inebꝛiandum ſe:⁊ hoc eſt moꝛ/

tale peccatuʒ:vt.xxxv.di. ante

oĩa.extra de vi.⁊ ho.cle.a cra
pula.qnqʒ dicit᷑ frequẽs actus
bibendi:a illud eſt veniale.
g ¶ Plus accipit.caſu non ex
contẽptu:⁊ non ad ingurgita/
tionẽ.als eſſet moꝛtale pecca/
tum:vt.iiij.diſt.deniqʒ.
hbVPlus tacet. In pꝛelatis ẽ
taciturnitas moꝛtale peccatuʒ:
vt.xliij.diſtin.ſit rectoꝛ.xl. di/
ſtinc.ſi papa.ĩ alijs ẽ veniale.
i C Jeiunantibus.ſed nõne co
medere ante horã comedendi
eſt moꝛtale peccatuʒ: ut de cõ.
di.i.ſolent.⁊ diſ.v.quinqʒ mo
dis.ſed nõ ĩtelligas de ieiunijs
ſtatutis:ſed de illis que quilibʒ
pꝛo ſua volũtate ſeruat.lxxvi.
vi. vtinam.

Tardins. ſic peccatũ eſt ali

gqd tardius dare.xiij.q.ij.qui
latrones.xvi.q:i.detime.
¶Ercepto.arg.ʒ.h.qui di⸗
cit ꝙ vir nõ poteſt cognoſcere
vxoꝛem gn venialiter peccet:ut
Dixi.S.di.xiij.nernii.

m C Deſiderio.ſupple ⁊ cau⸗

ſa reddendi debiti.

n C Reglerxerit. hoc ẽ in pꝛela

to moꝛtale:ut.xc. diſt.pꝛecipi/
mus. =—=
o C Sernũ.in boc caſu ſeruus

auditur agens ↄtra dñm ſuũ:

dñs talis cogitur eũ vẽdere:
vt. ff. de his qui ſui vł alieni iu
ris ſunt.l.ij.S.dſioꝝ.ſimiliter
maritus vroꝛẽ tenet modera/
te caſtigare:ut.vij.q.i.ſicut in
ſfi. niſi ſit clericus qui eaʒ duriꝰ
poteſt caſtigare: vt.xxxiij.q.ij.
placuit.
pAdulari.xxij.q.ij.pꝛimũ.
ra.⁊.xi.q.iij.nemo peritoꝝ.
⁊.xlvi.diſt.clericus qui. So.
tribus modis adulat quis:vel
attripuendo alicui homini bo/
num qð nõ habet: vel nimiuʒ
extollendo bonũ qð bʒ.vtrũqʒ
iſtoꝝ eſt veniale:vel appꝛobã/
do malũ qð habet.iſtud ẽ moꝛ

tale.xi.q.iij.ne illis.

q CRel ſumptuoſa.xli.di.nõ

ann⸗ “
C⅞Furamus. intellige cuz gs

iocado iurat.nam pꝛo temera⸗/
rio iuramẽto bene peccat aligs
moꝛtaliter: licet nõ tanta peni⸗

tentia imponat᷑ ei ſicut ſi ſol⸗

c ¶ Non capitalia. Mac auctoꝛitate dicunt quidam ꝙ nullus pꝛo

CAls ea demum ſigniſicat: que
ſemel cõmiſſa ad danationeʒ ſuffi
ciũt.multa eni ex deliberatiõe ꝓce
dũt q̃ niſi ſepiꝰreiterata ⁊ ĩ ↄſuetu
dinẽ fuerit ðducta:qᷓ;nuis grauent
pꝰmortẽ non tñ eternalr pdũt:qꝛ
7 ſi quadã ratiõe cria appellentur:
tñ mortifera ⁊ capitalia nõ ſũt.vñ
aug. in homel.de igne purgatorio
