y¶ Quia remiſſio.j.xxiij.q.ii

ij. eſt in iuſta.in ſi. ð. S.diſ.xciii.
puenit.⁊.xxxv.q.ix.loci.j.xxi.q
ij.placuit ſo.ibi ſactum reſpicit
hic ius.⁊ expone qð ſequitur.
3 hon dat.i.non debet dare.
nam leges que periuriu puniũt
c. C.de indi.vidu.l.ii.argu.
.C. vnde vi. meminerint.j. de
cð.di.iiij.queris.arg.de pe.d.
iij. S. ſed verba ⁊. c.ſane.ſed ali
ud eſt ĩpunitatis occaſione am
plius peccandi conſidentiam ſu
mere qð ibi dr. aliud pro vno
conceſſo reliqua ſimilia vſque
q̃qʒ ↄcedere.quod hic negat᷑ vł
dic nõ dat.i.nð dari debet.
7 CLArimüe laico. iſte fue
rat factus epᷣs nõ ſᷣuatiſ
interſtitijs tẽporum ĩ minoribꝰ

ordinibꝰ.⁊ iõ dicit tex.laico L(ar

gu. ſupficiale ꝓ illiteratis.ð.lx.
Di. c. i. ij. ⁊.iij.contra.io.

* Ab epiſcopali.j. xvi.q.ul⸗
tim .

a. inuentum.
¶ Quoquo.i.non legitimo
ſicut illð: quos genui quocũq;
thoro. B
3 N Hignitate. ꝗd ſi pronꝰ la/
bit᷑ ĩ hereſiʒ an reuerſꝰ feuperet
ius qð hẽbat.ar.qꝙ ñſic.ex ð ele.
qꝛ diligẽtia.ff. ð ĩ ius do.l.ſʒ ſi
ff. ð bo.li.l.iij.S.ſi ðportatꝰ.io.
tñ ſi lata fuiſſet ſnĩa eũ ð amiſ
ſide iuris pronatꝰapliꝰñ r̃cupe
rat.ex.ð diuoꝛ.ð illa er ð ↄue.
Ziu.c. Vlt. b.
b ¶Libello. . vij. q. i. S. ecce q̃li
ter. S.e.q.ſi ꝗ volnerint.

c Onatũ ãt cãꝝ. collige ex
O⁵ ĩtelligẽtiã eiꝰqð dici ſo

let ĩ litteris ſalua apoſtolica au

Antigꝗs.i.ʒ antiquas regulas.⁊ ita niſi exprimeretur hoc.vi/⸗

deretur conſtitutio perpetua.argumen.C.de penis.ſeruus. Sed tamen quid

CTauſa
8 iuris ſit ſuper hoc nota.lxi.di.S.ex his omnibus. forma eccleſie. .
b lluberrimum profeſſo. C. de non nu. pecum.generaliter. j.ii. queſtione æ Et beati. ⁊ ita cum faciat hic mentionem de illo capitulo. S. q.i. ven
i.legum.j. xxvii.q.i.omnes femine.extra de appella.perſonas. lltum eſt intelligendum illud ſicut ⁊ iſtud de non ordinatis in ſorma eccłie 1
¶Aaculati idem eſt ſi fuerunt rebaptiʒati.argu. de conſe.diſtin.iiij.qui bis. A Quia nihil. S.eo.q.i.gratia.j.de conſe.diſtin.iiij.quomodo.argu. be⸗
4.c, eos quos. v ſi ad ſ ubuerſion em fidei adheſerunt hereticis. S.e.q.conueniẽ .S.eo.q.i.qui perfectionem. J (
tibus. 1Dafr argu. g nihil 43
tI quis epiſcopus concilio pabet: nibil dare põtar. ſü
podie ſufficit ſolus epiſo taliũ poſſit ſocietate violari:cũ per nõ homini ſed ſacramento videaf Sexde elec.ſuſraganeii l⸗
pus. ertia de here.abolendam oia illis ꝓfeſſio ꝓpꝛia ceꝑit obuia ininria fieri. Sed illud Greg. ð Itez ar. ꝓnon dato ba u
” auia vero⸗ re. circa quos etiã illaʒ canonũ ↄſi· his intelligit᷑: qui ↄſecrationẽ ſacer betur quod datur ab eo
c ¶Loncilio. S. l.di. de eo. e dreeipim euſiochiri: ut dotals vei epilcopal? ce qui de iure dare non po ſt.
à Zibello. 5. eo. ſi qui volue⸗ tutionẽ pꝛecipim cuſtodiri: vti ma otalẽ vel epiſcopalẽ acceperut: q teſt. vt ertra de iurepa. ſen
rint. gno habeant bñſicio:ſi adẽpta ſibſi aut ꝑ manus impoſitionẽ cuʒ ad ec ¶s autem in ſi. oͤn
eAurgationeʒ. idem etiim omni ſpe ꝓmotionis:in quo inue- cleſiã redeũt effectuʒ ſue vnctionis a & Mmeiterari. quo ad ale
ſi de ſimonia ſuſpectuſ ſit etra niunt᷑ oꝛdie ſtabilitate maneãt ꝑpe cccipiunt:aut ab eius adminiſtra- ſpeciem facti nõ rei eſſen f.
de pur. ca.quot. tua:ſi iñ iterata vnctiõe ñ fuerĩt ma tione ppetuo ceſſare iubent.Simi tiam. Nam ſepe quod id⸗
¶Boinione. S. di.rrr. c. v· culatib. ¶ Ytẽ ex oci. artini pa. liter illud Aug. de eadẽ myſtica vnn male ſi vel minus ple. a
Po nit.2protinꝰagit A bereſi redtes hereñʒ ⁊ e¶cctione ⁊ de ſacramẽto baptiſmatis neerintereſ agen d gi,
geillio aue dibenlan ſolenn. aucrorꝛes publice vereſtentur. intelligik. Sunt autẽ in eccleſia alij ſanſca cog. ödhe .i bl⸗
b Qρα MF ſlla. vt diſpenſabi⸗ Jquis epᷣus ſiue alicuius epᷣit ordines ꝗ ſine ſacramẽtali vnctio- nus.⁊ in iuramento.ff. uni
ſia. pꝛeſbyter aut diaconus in ali - ne ſola epiſcopi bñũdictione cũ qua- de iureiuran. qui per ſa⸗ nin
¶ Sinenda ſunt.i.diſpenſan · cuius hereſis opinione offenderit: da vaſoruʒ vel indumentoꝝ diſtri lutem. in libelli confej-⸗
da a ita ceterorum improprie æ ob hãc cãʒ fuerit excõicatus:nul- butione preſtant᷑: vt ſunt leuite ⁊ ce ¶ctione. il.q. Atima. coul i
nir al hſtiel mino. pa Ius eps in cõmunion? euʒ recipiat: teriinfra eos ↄſtituti: bi quãuis ab ancog Kab arbſno. nſt
z ¶ OQue ſi ceterorum. i. que dij nNiſi pꝛius in cõmuni cõcilio poꝛec· bereticis ordinẽtur:tamẽ ad ecce· . quod a ſi. Nam in bit ſind
denſari poſſun. to ſue ſidei libello ſatiſfaciat oibꝰ: ſiã redeuntes in eodẽ ordine ſi ass omnibus nõeſt aliquid iͤ⸗
¶ Illa. hoc de illis qui diſpen ⁊ ita liberã teneat ſuã purgationẽ: digni fuerint ab eccleſia ordinent: iterandum: ſed quod o⸗ ſn
ſare non poſſunt. hocidẽ ⁊ de fidelibus laicis ſit ðdre nec ſiet ĩ eis reiteratio muneris:cu,ʒ miſſum eſt reſtaurandũ ſin
m De coloratione.puta ſi e· tnʒ:ſi in aliqua hereſis opiniõe ſfue ab hereticis nihil doceat᷑ eis fuiſſe ¶ S de ſacro. ñ ite. c. vno ol
nerlaino vel bꝛioſus. vt ertra d rimt nominati. Ecce qbus ð cau collatu⸗¶ Unñ Arba. ij. ſcribit pe- Joannes male gielt i⸗
raur. eſlole. ſis quedã ĩ eccleſia tolerant᷑ q eiſdẽ tro piſtoriẽſi epiſcopo ⁊ ruſtico ab- pic cum duo ad rei eſſen
n ¶ Et ſi ea ipſa.ſic forma con. Pnr tiam ſit iterum ordina/ enp
ſtructionem. ſi illa nullatenus ceſſantibus pia ſeueritate vidicant. bati valis vmbꝛoſe. tio ſacienda.quia prima
ſunt mutilanda que nullo detri qn aut tolerãda ſint qñ reſecãda 6e C Redeuntes ab hereticis ſunt re ordinatio non erat ĩ fox K
mento c. qᷓto magis nec ila laſius papa diſtinguitᷣ dicens. ordinandi. ma eccleſie. b. 1C.
ſunt mutilanda. eſt ſenſus i .Æ. Quhomodo i ecdeſis aliqua ſint Aibertü a nezelone lʒ ſimo- b C Er ſiegro. ſupra. ea hoſii
cut in diſpenſabilibus non de/ toleranda. L (Ma nõ ſimoniace eiuſdẽ cõ dem queſtione prima. ii
bis que ſunt ĩdiſpenſabilia nul que ſi ceteroꝛũ cõſtat integri · tuz: beati? Innocẽtij pape ſnĩa cõ iã nulla extra de cenſi ſci GSren
lo modo debet iudex diſpenſa- tas:nocẽ ſola nõ valeãt.illa tñ ma ſtat declaratuʒ:qð nezxelõ hereticis entes. andx
re.xxiiij. di. c. ii. gnopere pꝛecauẽda ſfũt:que recibi quẽ cõſtat ab hereticis oꝛdinatũ:qꝛi c ¶ Oiaconem. iſte dai ſun⸗
o . del temporum vel perſo⸗ ſine manifeſta öcoloꝛatõe nõ poſ- nihilꝰ hũit:nihil dare?potuit ei cui bertus extra ſormam ec nui⸗
rum nam i qualitaie ſunt: ⁊ ſi e ipſanq nullo detrimẽto manus ĩpoſuit. NMosigit tanti pon deſteſner Orainzene u gi
enmum t actio ormarur tcᷣ aliquotiẽs indulgẽda credunt᷑: vel tiſicis auctoritate firmati ?⁊ damaſi eina formam eceleſte oꝛ ſo⸗
io moderatur. ff. de ne⸗ reruz vel tẽépoꝛuzoqu ſe inenit? ſti oroborati: ggit: rei dinatus fuita neʒelone. ſich⸗
go. geſtis. pomponius in nego Teruʒ veltepoꝛuʒ que cogit intui pape teſtimonio roborati:ꝗait: rei q Erillicitam. ideſt non
cijs. babes ergo bic cauſas pro vel accelerate prouiſionis excuſat terarioportet qð male actũ ẽ: da-½ A non iuſtam. adni⸗
pter quas eſt diſpenſandum ſei reſpectus:quãto magis illa nullate bertũ ab hereticis corpore ⁊ ſpiri / e ¶ Aulneratũ caput.i. glat
licet cauſa vtilitatis ⁊ neceſſita⸗ nus ſunt mutilãda:que ne vlla ne tu digreſſuʒ atqʒ vtilitati eccleſie pꝓ memtẽ macula culpe in ſ.deen
ligtſei nunquid ex cauſa proba ceſſitas nec eccłiaſtica ꝓꝛſus extoꝛ viribus inſudantẽ:ex itegro eccle⸗ Scra t z adbib . anmuor
uidenm. elwii; quet vtilitas.Aliquãdo eni prone ſie neceſſitate ingruẽte diaconẽ cõ⸗ Pcetcina 4 rills: nundt
ego „ nec obſtat. lvii. di · Eeſſitate vel vrilitate ecclie mutilan ſtituimus: qð nõ reiterationẽ exiſti· telligat᷑ de ordinatis in
eg . AVIe. Ol⸗ 2 1. S — ngels bar.
ſtin. c.i. qꝛ ſi poſt fides eiꝰ appa cuxr ⁊ laxãtur precepta canonica. mari cẽſ emus:ſ⸗ 5tantũ integrã dia ſorma eccleſie. a P
reat probabilis aboletur irrre/ W. Breuiter oſtẽdimus qui reuer coni dationẽ:quoniã vt pᷣdiximꝰ: g ¶ Meiterar.no. hãc er
gularitas ibi preſumpta ⁊ pro tẽtes ab hereſi i ſuis ordinibus va gnihil habuit nihil dare potuitt. poniiõẽz ⁊c. ⁊ hec expoſi mn ente
oneen de iure communi. leant recipi vel qui nõ. Nũc autem Wtem Hamaſus papa. toe ſuhltalligenda dee orſa
domdemergunt a teura h. de Querit de bis qui ab hereticis ordi Seccodem A.bvatübblcade lunt nu
interroga. adctio. deetate. Nati ſunt ſi ad vnitatẽ catholice ma Er illicitaʒ manus impoſitio (Negitie arguik er and
q Mutlanda. diſpenſatio⸗ tris eccleſie redierint:vtrũ in eode T. nẽ vulneratũcaput illi q vide loco qoſz ptas traſſata ẽ 4e
nes quas extorquet neceſſitas Ordine fiterũ valeant ordinari? Se bantur aliꝗd accepiſſe hẽbãt:⁊ vbi isaliquẽ ut eligat epiſco⸗ kinen
ceſſiante neceſſiiate mutilande Mel enim ↄſecratus: vt ait beatus vulnꝰẽ inſixũ:neceſſe ẽ medicinaʒ pũ ⁊ iple minꝰ bonũ eli⸗ iſin
ſunt:que vero regulariter ſunt Grego.iterũ conſecrari nõ debet. adhiberi:q̃ iſxa ſanet᷑ macła ideſt gititeꝑ poſſit eliger. ar. ngeſin
nanntonls aginnn , Itẽ Sacramenta que ab hereti- reiterare neceſſeẽ.q; legitimea c ti vin daan) Gii. wiſi. agnſi
mie .vi,efaltngtionts. isin forma eccłie miniſtrant᷑: ſcut no eſt: aut collat minime pꝛobatr. Ken heran webito ngeim
D retepta: quedam non Aug: teſtat: reiterari nõ debẽt:ꝛ ne Nam quomodo poſſu bonorem rem. . depigno. actio. *
omniia. ð eleganter. F. qui repro nennn H
8 . Breuiter ordinibꝰ. ſcilicet “ 11. bbeos. Leſt argumentum (8e
Aiaut coacti ſunt vel ignoranter ab her ticis ordinati ſun. dQ hoc erxtra de electio.in cauſis in fine. argumentum contra extra de of- cefli 4
t ¶.Ctrum in eo ordine.⁊ dic quod nõ ſi in forma eccleſie ordinati ſunt extra de ſicio delegati. in littteris. nam functus eſt officio ſuo.Nam etiam ipſi ca hrlive
Poſa:er litteris. nec bene ſoluit hic gratianus. nonici male eligendo priuantur poteſtate eligendi. extra de electioni.cum Apoin
u U¶At ait beatus gregorius.S.diſtin.lxviij.c.primo. in cunctis et nota.lxi.diſtinctione ſtudio.quicquid iuris ſit nota in que/ ii 4
rC Auguſtinus.S.eo.q.i.quod quidam. ſtionibus.barto. ſen c
VKenerari. vt. S. e. q:i.ventum. i ¶ Quomocdho.ſupra. rix.diſtinctione. ſecundum. contra. ſed illud cum inniid
Aibe rium. per poc.c.probat. Jo.opinionem ſuam.ſcilicet quod baptiza auctoritate ſua generaliter eſt prohibitum iſtud in eccleſia catholica con rnoenr
tus ab eo qui recepit vltimam manus impoſitionem extra eccleſiam nibli firmatum.nam pro nõ dato habet᷑ ⁊c.er de iurepa.ꝙ autem ⁊.ff. ſigs bg
fecipit: Nos qui dicimus contrarium boc intelligimus cum non ordinabat in (au.l. quotiens argumẽ. contra extra de iurepatro. conſultationibus.
X

belicont,
linn ant
giſnſ⸗
b abino.
Manmbit
dckaſind
ſelcnodo⸗
uunnci
ſile. wno
nledti,
agreieſen
mordina
gnuprins.
Neratiſor
2
ſpraen
eimn.
gennſe
nn cunnta
ecenſſd

mi di
atrmune
torinatust

amnetleſecca

ſanezelone.
Hcdtamidet
ſiom.
nicaput. i⸗
colpe in

zadhiber.
inailbi
Nräünarssn
ſie.
f nobien
inhi
ligend.
nuin

engiteh
it
igrnid⸗

gindbonit⸗

ſteligi t.
. vii

mmuun

lllod um
Prlun

tntal,

II

a G Ancimꝰ.lex eſt canoniʒata nð abitione.S.e.q.i.nullus itaqʒ.
b Uel vite.loquitur pꝛefecto.

c ¶ JIurati ſupra.xxiij.diſtinctio.

¶ Sontiẽdis dignitates enĩ nõ debẽt venales eſſe. ſicut nec matrimo⸗
nia.ff. de donatio.inter virum ⁊ vxorem.l.ii. HM

e ¶ Poſtmodũ.S.i.q.
i.eos qui.õ.di.quadra
eñ maſerta.ſicut ñ ſuo
Wer ſe e ð pecu.cle
ri.ingrẽdũ.er de ſen. ex
cõ.mulieres.
g Cuiuſqʒ. ſʒ videtur
5. ff. de pollu. l. i. ſed ali
ud ẽ publice ꝓmittere ali
quid rei publice.alið oc
culte alicui: vt eiꝰſuffra
gio ꝓmoueaet.
h ¶ Salarijs.j.xxiij.q.
i.militare.S.diſtin.lxx-
xvi.nò ſatis Joan.
i ¶ Arbitremurlar. pte
ſte pᷣumendũ eſt ꝙ no/
lit deierare.er de teſt.cuʒ
tu fili.⁊ di᷑ canon.quos
ſcimꝰnolle piurar̃ ⁊c̃.ſe
cũda queſtione quinta.

ſi mala fama ſj licet pᷣ⸗
ſumat᷑: ẽ tñ nota dignũ

ꝙ lex nõ ſtat huic pᷣſũpti
oni.ĩmo ſubijcit penã ĩ
deieratiðe.j.e.ibi qua/
drupli ⁊c̃. —
k . Publicu. J. vi. q.
i.5. vltimo.
¶CLoͤuict?. na poſt de
poſitã adminiſtrationẽ.
debet eẽ preſens p.l.di⸗
es. C. vt omnes iudices
tã ciui.qᷓ; mili.lege.i.⁊
cõuenit᷑ ſub epᷣo lociin
auẽ.vt iu.ſine quoquo
ſuf.ð.neccſſitate col.ſex
ta.ſʒ ex cõtractu nõ po⸗/
teſt iuderx cõueniri poſt ð
poſitã adminiſtrationẽ
ſi cõtractuz aliquẽ fecit
nomie ciuitatis.vt.ff.ð
adminiſtra.reꝝ ad ciui.
pti.curatores.ꝭ.in eũ.⁊
ff. de euic. illð. S. i.
curatoꝛ negocioꝝ bñ cõ
uenit᷑ poſt depoſitũ offi⸗
cium. vt. ff. ð ꝓcu. ꝓcu/
m Atet. b exteris.
R ideſt laicis qui ex
tra eccleſiã habent hãc
poteſtatẽ vt.S. diſtinct.
Decimaſeptima.nec licu
it.. vigeſimatertia.q.
v.princeps. Joannes.
n ¶ Pro mbilo. Bi ðte
ſtationẽ huiꝰ ſceleris di⸗
cit᷑.ſupra diſtinctiðe.nõ
nageſima.neqʒ.⁊ ſupra
ea.queſtione. i. cito.j.
trigeſimaſecũda queſtio
ne ſeptima:quid in om/
nibus. 2.c. non ſolum.

Tx extra de ſi.tanta.

retinere:ꝗ ab illo acceperit qui ptã

teʒ dare nõ habuit:legitime inueni
re nõ poſſum. ¶Igem libꝛo
ix.cod.titu.ad legem iuli.repetũda
rũ. Imperatoꝛ Theodoſiuns ⁊ NRa
lerigs.
Ancimus huiuſmodi viros
ad ꝓuicias regẽdas acceder̃:
g ad honoꝛis inſigmia nõ ambitiõe
velꝰpcio ſed ꝓbate vite ⁊ amplitu
dinis tue ſolẽt teſtimonio ꝓmoue⸗
ri:ita ſane:vt hi ꝗbus honoꝛes per
ſedis tue vel noſtrã fuerint electio-
nẽ cõmiſſi:iuratiinter geſta depꝛo
mat ſe pꝛo adminiſtratõibus ſoꝛtiẽ
disꝰneq; dediſſe quippiã neqʒ da-
turos vnquã poſt moduʒ foꝛe ſiue
per ſe ſiue per interpoſitã perſonã
in fraudẽ legis ſacramẽtiqʒ:aut do
nationis vẽditiõiſue titulo:aut ve
lamẽto cuiuſq; ꝰↄtractus:⁊ ob hoc
exceptis ſalarijs nihil penitus tam
in adminiſtratiõe poſitos quã poſt

Depoſitũ officiũ pꝛo aliquo pꝛeſtito

beneſicio tẽpoꝛe adminiſtrationis
quã gratuito meruerũt accepturos
7 licet neminẽ diuini timoꝛis contẽ
nẽdo iureiurãdo arbitremur ĩme
moꝛeʒ:vt ſaluti pꝛopꝛie vllũ cõmo
dũ anteponat:tamen vt ad ſalutis
timoꝛeʒ ex neceſſitate periculi ſubiu
getur:ſi ꝗs auſus fuerit pᷣbita ſacra
mẽta negligere:nõ tantũmodo ad
uerſus accipiẽtẽ:ſed etiã aduerſus
dantẽ accuſandi cunctis tanquã pu
blicum crimẽ concedimus faculta
tem:quadrupli pena eũ ꝗ cõnictus
fuerit modis omnibus feriendo.

¶ Itẽ paſcalis papa. e eadem.
Atet ſimõiacos veluti pᷣmos

2pcipuos hereticos ab oibꝰ

fidelibꝰ reſpuẽdos:⁊ ſi ↄmõiti nõ

reſpuerit:ab exteris etiã poteſtati

bus oppꝛimẽdos.oĩa etiam crimi/
na ad cõparationem ſimoniace he
reñs quaſi pꝛo nihiloꝰreputãturꝰ.
¶ VNHis bꝛeuiter pᷣmiſſis ad ea ve/
mamꝰ:que eccleſia ſeueritate diſci⸗
pline parata ẽ vlciſci:oſtendẽtes ꝗ

bus accuſantibus vel teſtiſicãtibns

quilibet ſint cõuincendi:quo iudice

quiſq; debeat dãnarivel abſolui:ſi

00 ¶Reputantur hoc dicitur in deteſtationem criminis ad terrorem. ſi⸗
cutillud omnis peccator ⁊ cetera.extra de ſimo.tanta. vel eſt grauius.qꝛ
ſacilius dicitur hoc crimen committi in eum quam aliud. quia donum
dei volunt emere pecunia.ſupra prima queſrione prima.eoſ.Et ideo gra
uius dicitur. argumen. decimaſeptima queſtione quarta ſicut. vigeſima

ſecunda queſtione prima mouet. vel ideo hoc dicitur.quia nulla certa pe/

nitentia pro hoc crimine indicitur niſi quod vſq; ad mortem aſpere peni/
teat. S. e. queſtione.i.ſi quis neqʒ. voꝛnnes.
p od autem. Tn dicas quod in manifeſtis requiritur ordo
³(uris. xi.q.iii.eorum.ſed non in notorijs:vt dicam.jeo.
4 manifeſta. ⁊ habes extra de iureiuran. ad noſtram. Et no/

dend

tandum quod quedam ſententia eſt diffinitiua quedam in/

quãqnã.j.viij.q.iij.artaldus.⁊.c.talia

.

10 4

terlocutorla,/quedam precepti.quelibet iſtarum requirit ordinem iuria:a ſi diffi

nitiua ſententia fuerit lata omiſſo ordine iuris ipſo iure nulla eſt: vt.j.eo.queſti⸗ enn
one.vi.S.diffinitiuat hoc tamen ſcias ꝙ duplex eſt ordo iuris:vnus

natura ſine de ſubſtantia iudiciorum.ſ.vt quis poſt citationem habeat inducias
⁊ vt ſiat litis conteſtatio:⁊ teſtes recipiantur:ſi contra hunc ordinem feratur ſen

cauſa vitiata fuerit q̃ remedio poſ
ſit ſubleuari:ſi accuſatoꝛes defece/
rint an reus ſit cogẽdus ad purga-
tionẽ.Et vt faciliꝰ pateat quod di/
cturi ſumus:exẽplũ ponat᷑ ſub ocu
lis in quo auctoꝛitates hincinde cõ
trouerſantes diſtinguantur:⁊ quid
ſanctoruʒ patrũ ſentiat auctoꝛitas:
liquido intimetur.
Vidam epiſco-
pus ð lapſu car-
nis a laico impe
titur.Huo mo⸗/
nachi: vnus ſub
diaconus ⁊ duo
leuite aduerſus
ipſum teſtimo⸗
niuʒ fernnt. A metropolitano ſuo
ſentit ſe pꝛegrauari. In ipſa vẽtila
tione cauſetres ex teſtibus ðficiũt:
ſine pꝛomiſſione decepti.ſine cano
nica examinatiõe repꝛobati.Expo⸗/
liatur tamẽ epiſcopꝰ qꝛ crimẽ eius
notoꝛiũ erat.¶ Hic pꝛimuʒ queri
tur an in maniſeſtis iudiciarius oꝛ⸗
do ſit regrendus. ¶ Secũdo an ex
poliatus ab aliquo ſit iudicandus.
¶Lertio:qua pena ſint feriendi ꝗ
in accuſatiõe:vel teſtiſicatiõe defe⸗
cerint. Quarto:an duoxꝝ teſtio⸗
nio quis ſit condẽnandus.
¶Quito:ſi ðᷣſiciẽtibus accuſatoꝛi-
bus ꝗs ſit cogenduſad purgatõeʒ.
¶ Sexto:ſi remediũ ſit dandũ ei qꝗ
cã dilatiõis vocẽ appellatiõis ad-
hibnerit. ¶ Septĩo:ſi laici vel mo
nachi vel ꝗlibet inferioꝛũ oꝛdinũ in
accuſatione maioꝝ ſunt audiendi.
¶eOctauo quomõ debeat fieri ac
cuſatio:ani Nrivtiſ an ſine ſcriptis
Mod aũtꝰnullus ſine iu-
diciario oꝛdĩe dãnariva
leat auctoritatibꝰmultis
pꝛobatur. ¶ De eo nã
q; ait Angu.

UI HDamnarinõ valet niſi aut con⸗

nicmns ant ſponte confeſſus.
Os in quẽquã ſniaʒ ferre nõ
T poſſumns:niſi aut in ↄuictũꝰ
aut ſpõte cõfeſſuʒ. ¶Itẽ conſtan⸗
tinus im Patoꝛ. De eoagem.

r ¶ Coͤfeſſũ. habes ꝙ ſẽ
ferẽda ẽ ĩ ↄfeſſũ:hᷣ veꝝ ẽ ẽt ſi ad

tenna non tenet.di.ꝭ.diffinti/
na. Eſt alius ordo qui ñi eſt ꝰ
ſubſtantia iudiciorum.ſ.vt ſen
tentia non feratur ſub conditio
ne:⁊ non prius pronuncietur
de poſſeſfiðe qᷓ; de proprietate.
ſi tamen hoc non ſeruatur: ni/
bilominus tenet ſententia. ſ.e.

q.vi..biduum..C.de appel.

.l. i YItem ſententia interlocnto

ria ſiue ſit eccommunicationis

vel ſuſpenſionis vel miſfionis
in poſſeſſionem requirit ordineʒ
iuris.De ordine ercommuni-
cationis ſententie habes.ſ. eo.
nemo. ⁊. xxiiij.q.iij. de illicita
melius erxtra de ſẽ.ex.ſac. hHe
ordine ſuſpenſionis habes.jſ.
e.nomen.Si tamen iſte ordo ñ
fuerit ſeruatus.tenet excommu
nicatio vel ſuſpenſio: vt.xi.q.

iij. ſi epiſcopus/ Ytem in ſenten

tia miſſionis in poſſeſionem re
quiritur ſemiplena cauſe cogni
tio.vt er vt lit.nõ cõte.quoni⸗
afmn frequenter.in fi.Et ſiue ta⸗

lis ordo fuerit ſeruatus ſiue

nõ.ſi abſens poteſt probare ſe
nð fuiſſe contumacem:ſenten/
tia taliſ retractat᷑.vt ex ð ſẽ.⁊ re
iu.cũ bertoldꝰ.⁊.ff. ꝗbꝰex cau.
ĩpoſ.ea.fulciniꝰ.ꝭ.qd ſit aũtla
titar̃.⁊.ff.ð pᷣni.cre.ĩperatoreſ.

Snia pcepti ẽ cũ iuder ſine cãe

cognitide pᷣcepit alicui ut ſoluat
alij ðeẽ qᷓ vetit:ſi ille ſoluat ⁊ pe
cũia illa ðbita ẽ lʒ iuder pᷣceperit

linuſte tñ ñi pᷣt peti pecũia:ut.ff.
qð me ca.l — Baſcra rgn

la pleriqʒ doctores excipiũt ĩ
matos:circa quos ñ reqrit᷑ or⸗
do iuris:vt.j.e.q.v.pᷣſbyter.⁊
er ð ſi.quotiẽs.q nõ admitto
vt dicemꝰĩ loco ſuo ĩ illo.c.pᷣſ⸗

bpter aĩ illa ðcre.quotiẽs habi

ta fuit cãe cognitio. Itẽ excipiũt
Dilapidatores:ut.iii.q.ii.qꝛ ea
qð nõ ẽ veꝝ.qꝛ bodie ꝓpter ſo⸗
lã ſuſpitiðeʒ ñ remouet᷑ gs ab
admiſtratiõe:vt er ð ſi.lʒ hely.
ioan. L

£☛

or ſũt mõi ↄuĩcẽdi:aut iu

re.ſ.ĩſtẽis ułteſtibꝰ:aut facti e⸗

udẽtia:ut er ð coha.cle.tiua.⁊.

j.e.q.q lotharius ant iuris ĩter

pᷣtatiðe ut ſepiꝰcitatũ eẽ reũ:ut.

iiij. q. ix. vcernimꝰ .aut diolenta
ſuſpitiðe ſeu pᷣſũptðe.xxxii.q.i.

dixit.⁊.C.ð adulte.autẽ.ſi qs.

unocatꝰalicuiꝰ ↄfiteat.nec fuo/

cat ofeſſionẽ ſuã.vt er 8 cẽ.oli.⁊ẽ ferẽda ſnĩa ĩ ↄfeſſuʒ in cã ciuili:vt.ff. ð ↄfeſ.l.

iulianꝰ :⁊ẽt in cniminali.vt.ff. ð cuſto.⁊ exhi.reo.ſi ↄfeſſus:niſi aligs metu tor-
mẽtoꝝ aliꝗd ↄfiteat᷑ dũ ẽ ĩ carcer:tali.n.aſeſſiõi nõ ſtat᷑.ut.ff.de q̃ſti.lʒ. i. diuꝰ

2.5. ſi ꝗs vltro niſi pꝰ tormẽta ĩ ↄfeſſ de pſeueret:ut.ff.ð qſti.l.i..qdði

lex q̃ diẽ ꝙ nulle ſũt ptes iudicis ĩ cõfitẽtẽ:ut.ff.ad.l.acq.pĩde.ðs.vlt.ſj dic ꝙ nul

le ſunt quantum ad examinationem cauſe. ſunt tamen alique quantum ad pro

lationem ſententie uel dic quod ſi poſt receptionem libelli et inducias datas re

us confitetur:tunc iuderx feret ſententiam: ſed ſine omni porrectione libel⸗

li ſi er abrupto confiteatur tunc non eſt ferenda ſententia: ſed iuderx ſim

pliciter precipiat ei vt ſoluat.ff. de iudic. ſi debitori· Que autem confeſſio pre
iudicat his verſibus collige. Maior:ſponte:ſciens:contra ſe: vbi ius ſit:⁊ ho
ſtis. Nec natura neget: fauor ⁊ lis: iuſue repugnet./Maior.ff. de conſeſ. cer 9
m in ſi, Spõie.xxxi.q.ii.lotharius. Sciens.C.de iur.⁊ fac.igno.exroꝛ.Contra

qui eſt de

etgple

+ %% „ – V . *
4 Os ĩ quẽqᷓ;. uictũſq̃ttu ſod. CSιtend,

Sͤe ſetetia s In qus Caasſch e:

nẽtit G

Auannos

— RR—
4 Confeſſig vt

fitvtni Fin Reret

Lauſa

1

ſe. ff. de interroga.ac.ðᷣ eta. Abi ius ſit ex de indi.atſi. Moſtls.ff.ð interro. a s ¶Repellat.niſi feciſſet ignoranter.vt.j.dij.q.i.pñtiũ.⁊.c.eum qui.
ti. l. vlti. Nec natura neget. ff. ð interro. actio., confeſſionibꝰ. Sauor. C. de li. ca t . Alb iplo. nõ ab ipſo vt iudicetur: vt.j.iii.q.v.qꝛ ſuſpecteti. bar
interrogataz. Et lis. ff. ad.l.acqui. inde neratius.5. vlti. Juſue repugnet.ff. de u Ser menſibus:poſt hoc tẽpus forte ipſo iure reſtituuntur. ar. ff. de 4
pac.ſi vnus.ꝭ.pacta tmelius.ſf.de interro.ac.l.ſi is cuius.xxxii.q.ii.ſolet queri. poſtulã.lperatores.S.di.l.ſi ille cõtra.ſʒ ibi erãt derruſi in monaſterio: ,
a Tatr criminoſum.i.cauſam criminalem. vt ibi perpetuo eſſent. .
one T Der innocctes: ideſt 1 Mer meine hicat/ ſetis en
beiGPFPT enuat peccatum: u
Beurüne iudlcio. que ſu⸗ Agdex criminoſuʒ diſcutiens ꝗqʒ loco ſuo idẽ pꝛeſbyter modis oi ira gmeru⸗ . lr⸗ ne
F cerrſ⸗ Nrain⸗ ſn a iiet no ante ꝓferat ſniaz: quã aut bus reuocetur.ſi autẽ dictũ fuerit: iſ güd penitꝰ excuſat alerde
auonti ad ius lingatonio, reus ipſe ſe oſiteat: aut per innocen qcotra ipſuʒ cã ali mota ſiue pꝛo bindonn neſreeros ine
Int᷑ exequitur: vt extra de offici. tes teſtes cõͤuincak. Hoc ideʒ te bata ſuhtnliter pſo puͤre a ſe ſatur. deconſe viſtm i⸗
dele. paſtoralis niſi ſit lata pr ſtatur Augu. ? eiſdem verbis. rationẽ reddẽte:querendũ eſt ⁊ ge cci.iiij. eos. x. xi. iii⸗ gͤn⸗
falſa inſtrumenta. C. ſi ex falin . Item Brego. Secodem. nus cauſe z modus ꝓbatiõis: vt quiſquis. „. . ſedt
ſtru. urteſti. iudicatſii. Icutſine iudicio quẽquã noln er hoc colligere valeas:vtꝝx adhuc v ¶ Sua ſponte argn. –
¶ Ercuſatiõe. niſi icotinenti mus ↄdẽnari:ita qͥ iuſte diffi in exilio vel depoꝛtatiõe ðᷣmoꝛari: ꝙ mitius agitur cum War
‚—RH eſt⸗ nita fũt: nulla patimur excuſatiõe an certe in ecdeſia ⁊ officio ſuo de- ſponte conſeſſo ᷓ cum luauu
vtnotan. ri. q ii ci apud. Lifferri. bet reuocari. DOe epi perſona boc auictor dele di rlll. Nin
Ybil. (Adde c deiude TAtẽ eleutheriꝰeps?odem. faciendũ eſt: vt ſi nulla cõtra eü cri. nge⸗ Tila de elec, inno (Se.
L m uidiet ter. legit in e⸗ hilecõtra quẽlibet accuſatů minalis cã que exilio vel depoſitõ 5 Ouia leuioris/ cum K
uãgelio Yoanis.c.riſ. bſqʒ legitio ⁊ idoneo accu· ne digna ẽ: mota ſine ꝓbata eſt: is em ſu ſingularis ſuccel ine
¶ NRunates. i. epi.v.q:ii.ſ ſatoꝛe fiat:nam ⁊ dñs noſter ieſus epus quieo ſuperſtite ꝑuerſe ⁊ cõ⸗ ſor mala ſides defuncti vad⸗
Bnlaj ereicatiöis quã ſer (hꝛiſtus indaà furẽ eſſe ſciebat:ſʒ gda tra canones in eccleſia eiꝰ oꝛdinari non nocet ſucceſſon: ſe⸗ —
8Snlaʒz ercdicatidis qua ſer 5 eſt accuſatus:iõ nõ eſt eiecctus,. pſumpfſerit:ſacerdotio pᷣuatus ab (us ſi eſſer vniuerſalis doote
re poſſunt ĩ epiſcopuʒ.ſʒ nõ dã .„ Soli „ õs 9,. ſucceſſor. C. de acquirẽ de
nare: vt. S. di.xii.ð bis ĩ fi. ſ.ki. Ile Felix papa. codẽ. on eccleſiaſtico miniſterio ſpellat . poſſel. vitia 2. ff. de di Nu⸗
q. iij. ſi gs eps.j. iij. q. vi. ᷓuis Rimates accuſatuʒ diſcutien qui etiã eidẽ dilectiſſimo Jauario ner. tepo. preſcrip. l aeg
7. c. ſe. niſi ſit ſynodus cõgrega tes epᷣm nõ ante ſniampꝛofe fratri ⁊ epiſcopo noſtro tradẽdus an vitium .a. l. cum be „ichn
ta auctoritate pape: vt.v.q.ilij pant dãnationis:qᷓ; aut reuʒ ſeipſe eſt:vt aut ab ipſo cuſtodia habea res purgatur. ergo bie gide
i enngctza qmalicer fera cõſiteat᷑:aut per innocẽtes ⁊ cano- tur aut certe ab eo ad nos traſmit vitium per ſucceſſorem. nnl
ctat ſnla qj nulla eſt ipſo iure. nã Niceé examinatos regulariter teſtes tatur. Epiſcopi vero ꝗ eũ oꝛdina- ſeawade fi. preſby. er Ayn.
ner in ſetetia erebcanlots nece.· ECõnincat: aliter irritã eſſe cẽſemus uerũt vel oꝛdinationi eius cõſennẽ qn Grnonril er
ſana abſolutio imnla nulla ?:· 2 iniuſtam epiſcopoꝝ dãnationẽ: ? tes interfuerũt:ſex mẽſibusꝰ domi ſdereſi reeipiam poſe cn
vt e ð off.. le.c. cũ cõtingat.? iecirco a ſancta ſynodo retractan,- nici coꝛpoꝛis cõione pꝛiuati agere ſionem ab 5 qui vom⸗ =
e ð ſe.ex. p tuasaid qð nulliů dazʒꝰ:ita vt oppꝛeſſis ab oĩbus i c penitentiã in monaſterio decernã get: licet illevitio ſe poſſi badn
r oelinen n.eer ctis canſis ſubueniatur Neʒ de· tur:⁊a ſupꝛaſcriptus Janariꝰloco æ det: vj.f. vtipoſ.ſi duo
obligatio: ibi nulla ẽ liberatio. eitehcrinng papa. oꝛdini ſuo modis oibus refoꝛmet. a ſenne de reiſvo cum fi
. d. ob. öc ſtipulato. ſz bicre A. Atiti per tolerantiam ſuſtẽta Si vero cõmunione pᷣnatis moꝛ d anne lo⸗ ho Mti
iractat b ſacto. ſicut aligs ablaii di ſunt: ;uis ſentenna diumni iudi tis ↄtigerit iminere piculuz: bene- teſt tannenet. e erſ
uit de facto. er ð ap.ad pñtii Ccij ſint condẽnati. dictio eis viatici non neget᷑. Si auůt bet poſſeſtorem conci An
ſeut ðpoſitꝰð facto reſtituit᷑: vt CMus ex vobis me traditu- epiſcopi in pꝛeiudiciũ danatiõis v! neercanone: vt extra de mi
xvi: q.i. frater noſter. rus eſt:bene dixit ex vobis et depoſitiõis memorati epi ſe metu reſn.ſpo.qð ſepe cdtigit lnar
¶Uus ex vobis/ ar. qd de nð ex nobis: ex vobis eni eſt: a qui· indicis cõſenſiſſe ac talia feciſſe nõ bao. Einn,
vno dicit alijs negat: I 3 „2 —L.T0.„.ð ſa * (Keuerlus ar. c di Alno,
K. lv. dl. diſtiplina, ſic.fr Bin bus ꝑ iudiciariã poteſtatẽ cõfeſſus ſualſpõte cõſfeſſi fuerit:⁊ tẽpus eis . ser.cH e ,n
e-Rv. l. & ic, n. jangi eoſ. gnitas nð cᷣualeſcit ĩ in MNM
di. cũ ptor. . rxv. di. qis. C.b Aut cõuictꝰ excluſus nõ eſt. a me ve abbꝛeuiandũ eſt:⁊ modus peniten gacore ſi eicctus morik. rinſe
peu. marit⸗. (Adð q ita ut di ro qui nullis indigeo argumẽtis: ? tie tẽperandus. Si vero ille ꝗq locũ ar. ſ. rri. q.i. relatoo. Aveit
ir ter. ait eñs Mathei. xvi. omnia certiſſime noui: ſepatꝰ di- eius inuaſit: de bac foꝛtaſſe luce mi 9 *vendiſſe de ewe ((On
Marci.xiiij. Luce.rrii. Joãds uiſus eſt. tale ac ſi diceret:⁊ ſi ego grauerit:⁊ alter eſt oꝛdinatus:qꝛ »le ſis aſuenit notari:ex dde
Suſuin ete. etipublicg ei⸗ eů per occulti iudicij ſnĩiam dãnatũ nioꝛis culpe videtur:cũ ñ quaſi iſti penis calũniꝗ:iĩmo meli “” mm
netcrek bͤoffior.l ſacetdoo. babeo: vos tamen adhuc illũ pto- ſuyperſtiti: ſed ſucceſſiſſe defüͦcto vi us do.r eom. e dile aud
N Rl⸗. . anti inete epi g ili Weinz ah (Ci: 6 hbic aliqua adijciã iäti
vi. q.ii.ſi tñ̃ epiſcopus. lerantiã ſuſtinete. ¶ Nẽ Grego. eatur: epiſcopatus illi officiuʒ ab xvicog cpos erpele ſol⸗de hßen Mllut
I pmis ar.ꝙ pᷣus eſt c’· Joani defenſoꝛi eüti in hiſpaniã. ea immodo ecclłia interdicat᷑: vt in nũt q̊ facte fũt ĩ e‚ẽdoꝛ uuma
pauperis tractada q; diui . Hullum ſeruetur iudidum mã alia ecclia q ſacerdote uacauerit ſi redeũdo. e o elee. ut pͦte Ginone
tis : vt. xvi.q.vi.ð lapſis.⁊. rationabiliter babitum. electꝰ fuerit poſſit eẽ eᷣs:ad mala ite.ułẽt circa aduocatũ ſocd eo
Seblir cſe l a Veellnae T Nepꝛimis requirenduũ eſt de chitanãà tam eccleſiã nquã aliquo J. C. de iudi. ſacimꝰ 27 uin
Rel dreonnn memoeame pſona pꝛeſbyteri dilectiſſimi mõ reuerſurus Gloꝛioſus aut co Bobtiet cu vſetsſuccubrtt eaglln
pivt eo meliomemorie ↄmẽ fratri copinoſtri Janarij: itiolt victori. Secus eſt ſi quii Aleſili,
det: ut. j.ð cö. di.i. liqdo. S fratris ⁊ epiſcopi noſtri Jãnarij:? mMitiolus quicquid predictus epus condemnakt pꝛo contu Mronici
qjre iubet iqri. f. an ordo iuris ſi ita veritas ſe habet ſiẽ eiuſdẽ epi per violentiã atqʒ inſecutiõeʒ⸗ ipſiꝰ macia:tũ c tm̃ ſoluat er⸗ lonontin
fuerit huats cũ ipſi poſiti eene ſcopi petitio continet: in eccleſia at- expẽdiſſeꝰ vel danũ pertuliſſe dato peſas factas a cpore cõᷣ lintefe
a nð ſuo iudice: vñ ſtatĩ ðᷣberẽt S tumacie:utex ð do.⁊ cõ üonben
reſtitui.dic ꝙ hoc fuit pp ſcandalum comitioli.⁊ẽ ſi.iii.q.vi.hoc quippe. tu.cũ dilecti. Illas tñ expẽſas dico deducẽdasq̊s domi ↄſuenit facere:ut Peinde
m ¶ MOrelſbyteri dilectiſſimi. trãſitiue ponitur. .ff. ad exhi. ſʒ ⁊ ſi. .i.⁊.ff.de peti.heredi.⁊ ſi.ꝭ.ꝙ autẽ.⁊.ff.de rei vẽ. ſi Entüamd
n.· ¶ Aliq̃ mota ſiue pbata. ſiue ꝓet. ⁊ tũc planũ ?: nõ eni eo ſolo ꝙ qsẽ accuſa res: nec illas petit q̃ uł caſn fortuito facteſũt: vt.ff.mã.iter cauſas.S.non Cpinone
toreꝰ?c. vt.xv.q.vii.c.vlti.ułdic mota.ita ꝙ ſit ifamatꝰ⁊ ĩ purgatiõe ðſiciat. ad oĩa Itẽ iſte cxpẽſe erũt mediocres ⁊ nõ delicate.ff. de pig.ac.ſi ſeruos.in deleſtie
boc enĩ ſolũ ſufficit ad poſitionẽ vt e.de ſi.de hoc . c. lſinuatũ:hoc veꝝ ẽ qu fi.⁊.ff.de dam. infec.inter quos.ꝭ. ii.⁊.l.ſe.ſolas eni illas preſtabit que o abſen
do crimẽ ĩ quo ðficit ĩducit ðpoſition?. o¶ ¶ Pmßte. T itellige. als nõ dicere propter ipſaʒ cãm facte ſunt.e’t extra de ſequeſ.poſ.a fructu.ad hoc ĩ fine. ſsindni
tur pñis. ff. de v. ſi. corã. J0. ·Et genocãe.ſ.an ſit ciuilis an crimi ⁊ ſolas neceſſarias non vtiles preſtabit: vt er de qui.mit.in poſ.cũ veniſ eſaooff
nalis: qꝛ alij teſtes admitiũt᷑i vna q; ĩ alia: vt.xinij.q.ii.ſupꝑ pꝛudẽtia.uł dic genꝰ ſent.in ſi llud autes nò obſtat ei minores facere potuiſſent:vt.ff. mãa. Aulrerecg
cae.i.an tale ſit crimẽ qð ĩducat ðpoſitionẽ ułnõ:qꝛ nð oẽ crimẽ ĩducit depoſiti ſi quis.S.ĩpendia. Item iudex prius tarabit erpenſas qᷓ pro eis iuretur: o
onẽ di.lxxxi.apoſtolꝰ.a. v.q.iiij.ĩ loco. q¶ Modꝰ pbatidis. nõ ltelligas vt. iii. q.iii. .ſpaciũ.⁊ eſt iſtud ſpeciale qð probatur aliquid proprio iuaa CSm
vt ĩqratur an ciuilit᷑ an criminalit᷑ agat᷑: nam ppter crimẽ ciuiliter ppatũ remo menmo ⁊ hoc ideo?᷑.qꝛ res talis aliter nequit pꝛobari:ſic per ſacramentum Gine
uet᷑ ꝗs a bñſicio. vt er de off.cuſto.c.i.er de ſideiuſ.puenit.ve inreiur.q̃relã.ſeld ſuũ ꝓbat ſe aliquis perdidiſſe inſtrumètũ ſuũ.vt.C. de ſi.inſtm.l,ult.eo lane,5
SðJJUMU1 dic modꝰ pꝛobatiõis.i.an accipiẽdo nel denũciãdo:vel alio modo pbatũ ſit cri/ dẽ modo pꝛobat ſibi res aliquas mobiles eſſe ablatas.C.unde ui.ſi quã ii
mMẽ: quia ſi excipiẽdo vel denũciando nð eſt remouẽdꝰ: vt er de accu. ſup bis.ſ ůt do extra q me. cauſa. c.ultimo. ſaoc tamen teneas pꝛo certo: q nullus lnng
MUã nonrnrnrrecte agat ve criminelz cimliter bĩ remouet᷑ ab adminiſtranõe ſſ a vignitate in bꝛicipali cauſa cõdemnatur in erpenſis poſtq iurauit de calũnia cũ po ſgn⸗
Ve o ſi: puss 1¶ Weruer ſe. g iuris ve hoc ſit hbabes.iii:q/ix.lſũma ſtea preſumat᷑ bona ſide liigare.ut.ff.de lega.ii.ꝗſolidũ.⁊ ĩ bac opi.fuit Ku
n

I O

Jo. cremonẽſis ⁊ alij doctoꝛes legũ vnde dixit bulgarus erceptionẽ facit

cotumacia abſentis actoꝛis a iuſta ignoꝛantia.io.⁊ ita ſeruatur de facto
in bac ciuitate bononienſi.ſed in cauſa appel.indiſtincte quilibet condem

a ¶Bato ſacramento. ſi aliter nequit probare. C. vñ vi.ſi quãdo.io.

ſacramẽtoꝰfirmauerit:eidẽ epᷣo re

ſtituere condẽnetur. Si auteʒ aliter
quãa antefati epᷣi petitio cõtinet actũ
eſſe foꝛſitã perhibet᷑:ſubtiliter que-
rẽdũ eſt:⁊ cognita veritate cũ deiti
moꝛe qð iuſticie oꝛdo ſuaſerit indi-
canduʒ eſt. Quia igit᷑ Stephanus
epᷣs in odio ſuo quedã ficta ⁊ ð fal-
ſis ſe capitulis accuſatũ neqʒ aliꝗd
oꝛdinabiliter factũ:ſed iniuſte ſe aſ
ſerit condẽnatũ: diligẽter querẽdũ
eſt. pꝛimo ſi iudiciũ oꝛdinabiliter ẽ
hituʒ.i.ſi alij accuſatoꝛesatqʒ alij
teſtes fuerũt. Deinde cãruʒ quali⸗
tas eſt era minanda:ſi digna exilio
vel depoſitione fuerit:ſi eo pꝛeſen
tet᷑ꝗ accuſatus eſt ſub iureiurado te
ſtimoniũ cõtra euʒ dictũ eſt:ſi ſcri-
ptis actũ eſt:ſi ipſe licentiã rñdendi
ac defendẽdi ſe hůerit/Sed ⁊ de ꝑ-
ſonis accuſantiũ ac teſtſicantiũ ſub/
tuliter querendũeſt:cuius cõditõis
ſint:cuiuſue opimõis:⁊ ne mopes
patrimonij ſint:ne foꝛte aliquas cõ
tra pᷣfatũ paſtoꝛẽ inimicitias hũ̃iſ-
ſent. vtrũ teſtimoniũ ex auditi di-
rxerit:aut certe ſi ſpalitersſe ſcire te-
ſtati ſunt:ſi ſcriptis ?iudicatuʒ eſt:⁊
pariibus pñ̃tibus ſententia recitata
ſit.Quod ſi foꝝe hec ſolẽniter acta
nõ ſunt:neqʒ cauſa ꝓbata eſt:que
exilio vel depoſitione digna ſit: oiĩ
bus modis in eccleſià ſuã reuocer᷑.
Mi vero ꝗ contra dei timoꝛẽ et
ſtatuta canonũ eus condẽnauerũt:
excõicati in monaſterio ad agenda

penitentia ſex mẽſibus mittẽdiſut:

ia ſane vt ſi cuiquã eoꝛum moꝛtis
cõtigerit immmere diſcrimẽ: via-
tici benedictio ei nõ neget᷑.ipſe auᷣt
qui eo vinente locũ eius temerarie
ꝗbiuit:pꝛiuatus ſacerdotio ab om
ni miniſterio eccleſiaſtico repellat᷑:
atq; eidem dilectiſſuno fratri 1 coe
piſcopo noſtro tradat᷑ vt eü ipᷣe aut
ad nos trãſmittat:aut apud ſei cu-
ſtodia habeat. Epi vero qui eũ oꝛ

dinare pꝛeſumpſerũtvel puerſe oꝛ-

dinationi eius aſſenſuʒ pꝛebuerunt
cõmunione pᷣnati ſex menſibus ad
agenda penitentiaʒ in monaſterio
deputẽtur ⁊c̃.vt ſupra de cã ianna

rij epi ⁊ infra de eodẽ. Quod ſi

foꝛte aliqua ð obiectis ↄtra memo

ratü Otephanuʒ epiicopuʒ ꝓbata
ſunt:aliqua vero doceri minie po⸗
tuerũt:cauta omnino cõſideratiõe

penſandũ eſt: vtrũ leuioꝛa capitu-
la an certe grauioꝛa ſunt ꝓbata: vt

ex eis qualiter diffinitionẽ tuaʒ ſoꝛ
mare debeas poſſis ſcire. Gloꝛio-

ſus vero comitiolus ſi ſupꝛaſcriptꝰ

epᷣs inocens eẽ daruerit:quicad de
rebus eius:vel ecdleſie ipſius tulit:
ei ſine aliqua dulatione reſtituat ⁊c.

,
.ang
n. . 1
nonNm tate vonamer
. natur vt.ij.q.vi.omniniodo.b.
nemoben
