¶ Sine augmẽto ſibi ablata ecde
ſ recipere opoꝛtet.
Raternitas tua ex ꝑſona fu-
ris penſare põt:q̃liter valeat
coꝛꝛigi. ſunt enim ꝗqdam qui haben
tes ſubſidia furtum ꝑpetrant:⁊ ſũt
alii qui hacĩ re ex inopiadeliquũt.
vnge neceſſe eſt vt adam damnis
quidã vero verberibus coꝛigãtur
⁊ cũ paulo diſtrictiꝰ agitur: excha-
ritate agendum eſt:⁊ non ex furor̃:
quia ipſi boc preſtatur qui corrigit᷑
ne gehẽne ignibus tradaturaddis
etiam quo augmẽto ea que furto ðᷣ
eccleſiis abſtulerunt:reddere debe
ant:ſed abſit vt eccleſia cuʒ augmẽ
toꝰrecipiat:quod de terrenis rebus
videtur amittere: ⁊ lucra damnis
uerere.
erum illud Euſ. ebiið leguʒ ſe
ueritate. iſtud Gregorii de eccleſia
ſtica manſuetudine dictum intelligi
tur. CItez deuſdedit
epiſcopo mediolanenſi.
¶Non funt alienanda in epiſco.
batu acquiſita.
B Es in epatu acaſitastſ acerdo
tibꝰ nulla eſt alienãdi licentia.
¶Itẽ.ex. vi.ſynodo vnin erſali.
Aaſa facra niñ ꝓ red emptione
cantiuorum non ſunt alienanda.
Poſtolicos?a pr̃nos cãones
renouãs:hec ſcã ⁊ nenerabiliſ
⁊ vniuerſalis ſynodꝰ diffiniuit nẽi

,/ jl0 Cu. Gerer, bal. .e Lxyd
1

que ex delic.in ſi.⁊ eſt ſi.
lxxxix.di.decenter.
q Katernitas.ex ino
pia. delie delictis ñ eꝛ⸗
cuſat ĩopia.ut h.a.xxxij.
q.iiij.ſic ſatiꝰ.ff.de ritu.
nup. palã. xxxij.q.v.ita
ne. xxij.q.ij.faciat.ar. .ðᷣ
2ſe. di. v. diſcipulos. 2
di. i.ſic Z. ex ð fur. ſigs
P neceſſitatẽ.ꝗdã dicunt
ꝙ potiꝰ dʒ ho moꝛiqſfu
ran.humamꝰ ẽ diceree
ſũma neceſſitas exculat.
e de reg. iur. qo noðẽ vñ
hic nõ fuit tãta neceſſitas
e poſſet excuſare.
r¶ erberibꝰ. hoc gene
rale ẽ ut eribꝰ caſtigen
tur g ſũt iopes. ut.ff. de
iuriſ.om.iu.ſigs id. 5. in
ſeruos. a.ff. de ĩ ius vo.
A. vl. e. q. S. libert?. xii⸗
ij. q. vi. ſi res aliena.alio
ẽt modo puniunt᷑ nobileſ
ᷓ ignobiles: ut.xxiiij.q.
6 ui contra.
CQũ augmẽto.ſ.ĩna/
rart 7 illegitimo ne ſit
3.ð.di.ixxxix.decẽter.xv
ij.q.iiij.qſꝗs.j.e.q.v.c.
pe.⁊.S.e.q.ui.antiqꝗs⸗ad
h reſpõdẽt.ꝗdã ſi vultli
bere fur nel pdo reſtituer
rẽ antequã ↄueniat᷑.penã
euitat: hocfalſũ ẽ:qꝛ non
ſufficit raptoꝛi reſtituere
rẽ ad euitandã penã. ut
ff.vi bo.rapto.l. no bꝛoſer
deſt ecclena nõ/
petet penã:ſʒ iuder er ofi
cio ſuo eã infliget ⁊ dabit/ R

e.

eccleſie cui ſanctitas igno M

ſcẽdi gloꝛiã dereliꝗt.C.ötemſun,
epi. ⁊ cle. ſigs. eſt ad hjc
bonũ A.xuj. .iiij. F. i. —
filue ot petere na⸗
turale augmetlii⸗ inter en

eſſe.ſed ĩnaturale nõ po mha o ee N

teſt luel vic ꝙ no poteſt peaſſafs
tere intereſſe quod eſt ex⸗·ꝑ
tra rem uel ſi foꝛte occaſi⸗ 7 vo/
one rei ſublate familia vł
pecora moꝛtua ſunt:illud
nõ poteſt petere ſiẽ̃ nec al
ler.ut.ff.de ac.emp.⁊vẽ.
ſi ſterilis. S. cuin per ven
ditorem. ¶el ponas caſũ
ſic queſitum fuit ſi aligs
conleſſus fuu ſe furtuʒ fe⸗
ciſſe ſacerdoti ſuo. an in
penitẽtia debet ei ĩiungi
vt illã rẽ reſtituat cum pe
na: Reſpodeo ꝙ no: ſic
contraria non tangunt ca
ſum.
t Es.acquiſitas.oc
aſione eccleſe. ut
.ra
u Poſtolicos.
A ideſt.

.
den /ſ163 D en.

– Fl Yr An- S ſauſfarhis: d — P.
. atnecsa aſa cα a¹ .
ſeg te e Ren nc 2 94

cr.: 3 Net „„„ r „ . 6 7 2A ae AKE
41 l ſ⸗ d, de 1 * aecs
Acheh Aie⸗ e.

ſea E dl .1
TWin⸗ 1767*
N
h. 4
9/1.

U 6 r.

—R

Cree 9-d 4 aſteiß.

. e ed
p . Anta- Satw Nr rnn

òð fe s ſnen?

n 290 . 2,
4

r.

MAn Ar& 21

/n 1

1

beutint
lusquo⸗
toneſen
pien
Pimus.
dececlee
uel aliqe
Uitinm.e
rearudlo
eprade
tleſis.
ſtang
rnse
ſia ve
iiſſaea
ums
depean
pꝛoſole
lekec ii
dere, din
is infane
lumeckfu
g liiſc.t
ſpecigleie
töpirarn
ſie ſtatim
lt bie ꝛer
mllite. C.
Ropons.
fdedona.
Roꝛ.
CTnde
Nig vi c
ſgie

1. Ci
Nſg ni
ffnraz;
1. ztln
dckdien
taſe.ge Nn
WN
nungidn
deſſtuent.
giur göͤſceif⸗
hauin
elſebor
ttrun
71 Nilun
glbed⸗
ſiresclen di
Opunuunikcnt
tonm.
jaugninlin
P legeinoſet⸗
e
Get gcäſ
rnelocofeiut
ienind ei
geſultii,gnon
ptoi ſeſtwene
landi peni.
Napte.dn,

Nrgeltinii,
hiſßiagf
jinfigrtntt,
niſanefkig⸗
müdendg,
bcotckuihe⸗
Niſ Al
Gommrma,
atunle n on .
nbfweſe
ſtapolen ,,
lſiſone ni
blanfumlin
onmaſnelu
errſilti
den NK.
Kannpe
ilmnnl
unfut ili⸗
ſefunutſ⸗
Cotiſuo, ini
Nchetti in
eſtuvatont
Npltin
Nontangons

ſtned
Aagliſc
ſchettttſen

/Æ◻QUaſa. S. x. q. ij. B ius
contra.
b Captiuoꝛum.⁊ alijs
cauſis.
c ¶ Deponakt. hec eſt pe⸗
na male alienãtis res ec
cleſie.ut.j.e.quiſꝗs ⁊.c.
nõ liceat.⁊.c.ſtatuimus.
ſed cõtra.extra de re.ec.
nõ al.ſi ꝗs preſ byterorũ
extra de elec.ꝙ ſicut.i ſi.
.ff. de ali. iu.mu. cã.l.ex
hoc edicto.S. ſiꝗs aliena
uert. Ex quibuſomnibꝰ
habes ꝙ ſufficit ſi ſtatim

reddat eccleſià indemnẽ.

argu.oↄtra.ff.vi bo.rap.
nõ pꝛodeſt. vbi habes ꝙ
nõ ſufficit pꝛedoni ad pe
nã euitãdaʒ rem reſtitue/
re. Item ſufficit ſemel do
lum cõmiſiſſe. ut.ff. de
po. l.i. S. ſi rez depoſitaʒ.
JYo. ego ſto illi decre. ſi
quis pꝛeſbyterorum. b.

d ¶XLonſtrurxiſſe. ledẽdo

eccleſiam prioꝛem.poteſt
iñ conſtruere dũ tamen
non ledat eccleſiã.j.e. ſi
epiſcopus.⁊.c. bone rei.
tradet᷑ ergo ecdleſie.ut ba
beat in ipſa ius patrona/
tus quod habet᷑ ex ediſica
tione ſeu fandanõe.xvi.
q.vij.quicũqʒ.⁊.c. decex
nimus. ⁊.c. filijs. extra.
de eccle.edi.ad audientiã
uel aliquod honeſtuʒ ſer-
uitium. ep de iurepa. pᷣte
rea.uel ob alia tẽpoꝛalia
extra de capel.mo. in ec⸗

cleſijs. xvj. q.ij.ſanel xX—

eſt argu. ꝙ acquiſita de
tebus eccleſie poteſt eccle
ſia vendicare.ut.j.e.q.
iiij. ſacerdotes.⁊?.q.vl.ſi
rum Sʒ qnid ſi dericus
Dde pecunia eccleſie ĩ pro/
pꝛio ſolo ediſicet: tunc vi
det᷑ ediſiciũ ſolo cedere.ff.
De re.diui.in tm̃.ſed di⸗
cas in fauoꝛem eccleſie ſo
lum ediſicio cedere.xvij.
.q. uij. c. queſti. ⁊ hoc eſt

ſpeciale ĩ eccleſia. ꝙ ſi res

cõparatur de bonis eccle
ſie ſtatim eſt facta eccleſie
ut hic ⁊ extra de pecu.cle.
acei.⁊.c.ſiquis.idem ẽ de
milite. C.de reiven.ſivt
pꝛoponis.⁊ ĩ pupillo.C.
arbi. tu. l. uj. ⁊ in vxoꝛe.
ff. de dona.inter vi.⁊vxo.
vrxoꝛ.

Tradat.i.ſubijciat.j.

xvi.q.vi.cõperimus.xv
ij.q.iiij.queſti.otra. vbi
babes ꝙ res coſecrata ñ
Debet reſtitui.ſed ſupple
laicis ⁊ ad ꝓphanos vſꝰ
⁊ licet hic dicatur. ꝙ de⸗
bet ſubijci pꝛioꝛi eccleſie
nihilominus tamen epi
ſcopus poteſt vnam eccle
ſiã alii ſubijcere cui vult.
argu. extra. de exceſ. pꝛe
la.ſicut venire.

XII

nem pꝛoꝛſus epiſcopum vẽdere vł
vicunq; alienare ciminilia ⁊ vaſaꝰ
ſacrata excepta cauſa oliʒ ab antiꝗſ
canonibꝰ oꝛdinata:videlicet ꝓ re⸗
deinptione captiuorumꝰ?:ſʒ nõ tra
dere ſalaria eccleſiarum ĩ ẽpbiteoti
ca pacta:nec alias ruſticas poſſeſſi-
ones venũdari:ac ꝑ hoc eccleſiaſti
cos redditus ledẽ:quos ad ꝓpꝛiaʒ
vtilitatẽ ⁊ ob eſcaʒ pauperũ ⁊ ꝑegri
norũ ſuſtẽtationem eẽ ðdcernimꝰ: ⁊⸗
paulo poſt. Quiſꝗs ãt poſt hãc dif

ſinitionem noſtraʒ ↄtrariũ ꝗd huic

ſãcie ſedi ac vniuerſali ſynodo age
re tentauerit:deponatur? vt pᷣuari⸗
catoꝛ diuinarum rerũ ⁊ pᷣceptorũ:
eaſſata videlicet omnino que facta
ẽ in ſcriptis vel ſine ſcriptis ab epi/
ſcopo venditiõe vel emphiteotica
traditione vel alia q̃libet aliẽatione
ciminiliorum ⁊ ſalariorũ locorum
agvero ceperit aut emerit aliquid ex
pꝛedictis ciminilijs vel ſalarijs: 2
non reſtituerit eccleſie iterum q̃ ec-
deſie ſunt: vel non reddiderit ad in
cidendum chartam vẽditionis vlł
emphiteoſeos:ſit anathema vſq;
dDuʒ fecerit qð ab hac ſcã ⁊vniuerſa
li ſynodo conſirmatum eſt. ſi auteʒ
epiſcopus conuictus fuerit conſtru
xiſſe monaſterium de eccleſiaſticis
redditibus:tradateideʒ eccleſie ip
ſum monaſterium. ¶ Item Gre⸗
goriuſ domino epiſcopo muſſeno.
CPꝛo redemptione captiuoruʒ
ſacra vaſa non probibentur alie⸗
nari.
Tſacrorum canonum ⁊ lega
lia ſtatuta permittunt: miniſte
ria eccleſie pro captiuorum eſſe re
demptione vèdenda.
teʒ demetrio ⁊ aleriano de
ricis firmianis.
CRes eccleſie licite impendantur
pro redemptione captiuorum.
Acrorum canonum ſtatuta ⁊
legalis permittit anctoritas li
cite res eccleſiaſticas in redẽptione
captiuorum impendi.⁊ iõ cuʒ edo⸗
ctia vobᷣ ſumꝰañ ãnoſ ſcilicet xviii.
fauium epiſcopum eccdleſie firmiãe
vndecim libras argenti ð eadẽ ec
cleſia pro redemptione vr̃a ac pr̃is
veſtri paſſiui fratris ⁊ coepiſcopi
noſtri:tunc vero derici:necnõ ma
tris veſtre hoſtibus impendiſſe:at
q; ex hoc quãdam foꝛmidineʒ vos
habere:ne hoc quod datuʒ eſta vo
bis quolibet tẽpore repetatur.huiꝰ
pꝛecepti auctoritate ſuſpitioneʒ ve
ſtram pꝛeuidimus auferendaʒ:cõ-
ſtituentes nullam vos exinde here
deſque veſtros quolibet tepore re⸗
petitionis moleſtiam ſuſtinere:nec

a quoquam vobis aliqnam obijci

queſtionem. C Idem.
Res eccdeſie deſolate nõ prepo
nuntur captiuis.

eccleſiaſtica miniſieria venun-
e.ſic iterum culpa eſt iminẽte hu

Qa omnino graue eſt fruſtra

iuſmodi neceſſitate res matime de
ſolate eccleſie captiuis ſuis pᷣpone-
re:⁊ in eorum redemptione ceſſar̃.
¶MQue vero penitentia huiuſmõi
inuaſoribus atq; predonibus qva
ſa ſacra ⁊ reliqua diuio cultui dedi
cata pollutis manibus arripuerint
⁊ quaſi pꝛophana contractant:ſit ĩ-
dicenda. Nicolaꝰpapa diffinit ſcri
bens frõtario archiepiſcopo Bur
degalenſi.
CInnaſoribus rerum ecdeſiaruʒ
que penitentia ſit imponenda.
E viro nefãdo bur gãdo no
ine qui rabie inſana cõmo
tus diabolicis irretire laqueis non

dubitauit:atqʒ gentilium moꝛe per

abruta itinera ?⁊ compitabinſidianſ
vobis ĩ veſtre eccleſie villa vna cuz
cdlericis veſtris manẽtibus ⁊ popu-
lũ ſalubrius inſtruer̃ dogmatũ mo
nitis decertantibꝰ:paneq; ſpiritua
lis verbi vacua hominum corda re
ſicientibus:atq; laudabile proprie
ſalutis deſiderium habẽtibꝰſancta
apoſtoloruʒ Petri ⁊ Pauli limi
na viſitare:collectis militie ſequaci-
bus ⁊ iniquitatis complicibus nefa
rias inuaſiones ⁊ depredatões vio
lentas inferre demoniaco auſu pꝛe
ſumpſerit: ⁊ vt epiſtole veſtre tex-
tus eloquitur:ſacrum altare ſacra-
que dominici coꝛpoꝛis ⁊ꝛſanguinis
vaſa:ĩſuper ⁊ ſanctü chriſma pollu
tis arripere manibus quaſi vilia 2
ad vſum communeʒ apta preſum
pſerint:dilectio nos veſtra conſn⸗
luitñ ipſe vel qui cũ eo ĩ tã impio 2
iniquo ſcelere fnerũt ad penitentiaʒ
quandoque gratia tacti diuina ve⸗
nire voluerint:quo eos penitentie
vinculo conſtringitis:noſtre inſtitu
tionis cenſuram expoſcere curaſtis
de quibus ſi tamen ita eſt:iubemus
cum ad penitentiam quandoqʒ re-
uerti accelerauerint:vno ãno extra
eccleſiam dei cõſiſtere:cinus ſacra-
tiſſima vaſa extra ritum fidei chri⸗-
ſnane diripiendo auferre non dubi
tauerant: ſecundo vero anno ante

fores eccleſie ſine communiõe ma
neant.tertio vero anno ecdeſiam

dei ingrediantur: inter audiẽtes
aſtent ſine oblatione non manducã
tes carnem neque bibentes vinum
preter natiuitatis ⁊ reſurrectõis do
minice dies.quarto pꝛeterea anno
ſi his prioribus tribus annis eoꝛuʒ
fructuoſus fuerit penitentie labor:
communioni ſidelium reſtituantur

totaque mentis intentione ſpondẽ

tes talia ſe vlterius nunquam fa⸗

cturos:corpus ⁊ ſanguinem domi

mini ſuſcipere mereant᷑: ⁊ uſqʒ ad
ſeptimum annum tribus in hebdo

mwagda diebus ſine eſu carnium 2

vini polatione maneant peniten/
tes. Ntem i concilio Leo
nis pape.
Res ecdeſie epiſcopns vſurpa
re uel alienare non prelumat

1 6 5

f Aaorũ repetitiðis.quia
ex cã pietatis ipẽdit᷑ nõ
repetit᷑.C.de nego.geſ.alimẽ/
ta.niſi foꝛte fuerit ꝓteſtatus.ff.
de reli. ſi quis.ꝭ.hec actio.⁊ in
alio caſu.C. de nup.patrẽ. hic
tñ nõ vʒ ꝓteſtatio.qꝛ eccleſia te
net᷑ redimere.vt.j.c.ꝓxi.ſi vxo
pꝛiuatꝰ redemiſſet pᷣcium datũ
repeteret ſine diſtinctione vᷣm
quoſdã.⁊ hic redẽptus opas pᷣ
ſtabit eccleſie ꝑ quĩquẽniũ ſi nõ
poſſit ſoluere.C. de cap.l.ij.et
vlti. itẽ nunquid hoc de quoli⸗/
bet capto verũ ẽ:ita:ſed nunqd
de capto in maleſicijs:qð vide
tur.lxxx vi.di.ñ ſatis.xxiij.q.v.
.c.i.⁊.c.reoſ.⁊.xiiij.q.vi.ſi res
.ar. contra.i.q.i.iubemus. ta
men ſi pꝛiuatꝰ det pecuniã pꝛo
redemptiõe alicuius bene eam
repetit.ut.C.de cap.l.vlt.
g Icut. ſuis.ſuis potius ᷓ
alienis ſubueniat.ſubue
niat tamẽ extraneis.lyxxxvi.di.
non latis. xlij. di.geſcamusi,-
qui dicuntur bi captiui:dic ꝙ
ſi ab hereticis uel gentilibꝰ ca
pti ſunt uel a talibus vbi timet᷑
periculum coꝛpoꝛis uel anime
tales tenet᷑ redimere eccleſia ⁊
etiam ꝗlibet priuatus:ut.lxxx-⸗
vi. di. non ſatis.j.e.aurum.xx
uij.q.iij.non inferenda.
b E viro.⁊ compita.cõpi
Orum eſt locus vbi plurei
vie cõcurrunt.xlviij.di.ſicut.
i ¶ Lonſuluit.que ſit pena ta/
ſſn qui inferunt iniuriam ce
ricis dum inſiſtunt diuinis of.
ficijs ⁊ obſequijs: habes. xvij.
.q. iiij. F. qui auteʒ. .c.ſiqꝗs ſua
dente.C.de epiſ.⁊ cle.ſiquis in
hot genus. —H
k & Ante ſoꝛes.ſed nõne in p/
mò anno eſt extra eccleſiam:
ſed dic ꝙ in pꝛimo anno ſtet ex
tra cimiterium quod violauit.
ſecundo anno iuxta ſoꝛes ec/
I Auchentto hon communi
cabit:ut.xxxiij.q.ij.latoꝛeʒ.
m Spondentes. ſacrilegos
argue pmittere cogendos ſe nũ
quam ſimile facturos:ſic.xxiij.
.q.viij.peſſimam.⁊.c. ſi quis
membꝛoꝛum. ut dixi.xi.q.iij.
cum aliquis.

. ſ. bi
Tau ituet oẽs fructꝰ perceptos iter
it bõe ſidei: ant male. ſi be reſtituet oẽs ſe
talij aut poſſeſtoꝛ fuerit böe . cepti. ſi ante lutem coͤteſta. perce⸗ niſra
m tituli. ideſt ſpectantem ad eccleſiam ſuam 15 auerne u. a tẽpoꝛe lit.ↄteſ.uel ꝗ culpa ſua no ſn nertei ſ rei. ven. ceriü . inſti. de ohn eino
Onemus. rem unitur qui aufert alij reʒ x eſtituere ſʒ tãtũ extantes. ven lum
pꝛopꝛia auctoritate.nam ⁊ tutoꝛ ⁊ curatoꝛ pun deos ns ener eſttete ſi fuerit poſſeſſoꝛ mnaleſidei.tã ꝑceptos qᷓ quos CAbes
pilli ſui: vt. C. vnde vi neninerun nſt conueniri: ut hic.⁊.j.e.ſtatuimus. alpercere potuit tenet reſtituere: ut eỹ de teſimioneſpalinrox gwuſs. mmann
bi Rree Die ead ner poſſeſſor poteſt cõueniri vt. S. e.auguſtino.⁊ no. gs pe 5. generaliter. . C. de rei nuinnil
7 vduobus. , equenubus.1 ẽ K
* tolt . ven. certũ ẽ.ſi vo male anrur.
a habet in ir og. it; dem dicitur . dei poſſeſſoꝛ titulũ habu nida⸗
wononequem witomnemn: Onemꝰ ? irreft agabilter af CNem. TAnires tunc excuſat a pꝑcipiendis en
arane e it vnũ conuenire firmamus: vt nul ius epi ecdeſiaſticas vendit: ad altare nõ .p titulũ: ut. C. de reivẽ. lrinrt
ainvegt alianm cõuenire. nõ porũ vel ſacerdotũ rẽ tituli ſuivſur audeat accedere. fũduʒ.niſi ita ſit ꝙ ule ti gli Früͤf
Poſtan a iũ aliquod per le 2 eſumat: ſʒ neq; ſalarium a Ndigne ad altare dñi ꝓpera tul⸗ babeat᷑ ꝓ nõ titulo. inen
dere graut cn thevel cu. l. l ſans ſanctis locis oblatũ cau- Ndigne cir ꝗ res ecdleſiaſti ut cũ ꝗs emit ↄtra iterdi⸗ nanachl
. e qui berleſia eltcond ſamieitte vł timoꝛis a neen cas andet muocere taut iniuſte val n legis. cachraail nbein
cuta ius ſuum a poſſeſſore ni ertentet auferre: ne eccleſia „A vel iniuſta defenſi reiien iios ca li here. ſi d
eſt couenire perten ſidere: aut iniqua bro vndecimo.a alios noet
auid enainen videtur: nihilum redigatur: qð ꝗ facere Pre one in eis perdurare:de quibus de ſus babes notatos.quod eu N
ſum qui patitur vt ſumpfſerit epiſcopus vel ſacerdos ouiſio: vt vindictäã me. ca. ſed a partuſ. nmnd
Ranrmnengnnr de re. iu. canonicam ſine dubio ſubeat vltio anermmhreeede res vſurpa- k—— Radigne ad altare. nlu⸗
G *2ile . * . . .
bons ſides. ꝙ autẽ poſſet wpm nem: 7 quog cecleſie an tao imunte ꝗ abſtulit aut iniudsahe⸗ . nne⸗ obaio in⸗ dalma
coõuenire: ad hoc. eſt ar. . e. vul eſt: reddere compellatur:i i latas qui retinet egꝗtate patrocinate ipit. ut. Z. . (Pono
rane voſetleberermervſlan inccps mulies vitec Pꝛo bis lini kegious renituat ſi neglexerit: Rseſrtarcnas meine umgue
. iel. Keſpoceoan eccleſa ganduʒ vel poſſidẽdũ hr̃e po iſ⸗ 0 neceſſuas compulerit:demũ pᷣdo- queſtſone quarta.ſiquis. lden
ac penaz voragereadͤbuccd pi ceſar ienũs. cxij Eiſcopovt rata percellat. valde enim iniquu, in o admonitio ſp pcedit na
a enanemelei bena en abbatge⸗ rſgoiſeonud vlatba ingens ſacrilegium eſt: vt ueen, manei amittde auenpl
us hon ubeas t ad iten 4 nqui . 65 5 vel pro remedio peccatoꝛũ̃ 2 r, 1eJ, idecima qſtio iceo eden
cũ deuotiſſimã. ſia git ad ĩtere de ſalariis epiſcopi vel möoa⸗ ꝗ ie animarum ſuari ſequenti vne Henia nh
poteſt. Iẽ queriturſieec, a. nicquaz in pncipũ ſalute ac requie anin ne pᷣma.petimꝰ. ſj veruz
5 Peein Auälusa voſ ſteriitranſferre quicquaʒ in araß 1 vnuſquiſqʒ venerabili eccleſie con: Nai agit᷑ ad penã excom pen bened
h nd enan manus vel etiam ali perſone cõfe lerit aut certe reliquerit: ab his ꝗ municatidõis:qꝛ nemo ex mmeliorentur,
amnaun baber contra alienan re voluerit: irritum ſit: quod datu, tuleri axime ſeruari conuenit: ideſt cõmunicãdꝰẽ niſi pcedat tones un
n Peeſponded quod non qs 4 teri ſ caonẽ ſancto bus mar ibus ho- admonitio trina: ut. xvſ. heſt. gam
en. Keſbondb an eme⸗ eẽ conſtiterit ſecun dicit: omniũ nrillanis hetuntunentilus bo Aſ oendrinerzayi Prinarſc
a aner bontumacla ua eon rum apoſtolorum qui dicit: ſol mimnbus: in allud tranſferri vel cö⸗ a. viſ deroſſe⸗ énmen
nem qui er contumacia ſu leſiaſticarum reꝝ epᷣs babeat ſo ittit. propterea qui becñ q.iiij. de p 1.Xej iſecſete
ꝛut.ff.de admi.tu.ſi ecclena . nerti permittit.propterea de ſẽtẽtia excömunicatio Nleſeeſt.
biee . F veun ra. dil. l.i. licitudinem ⁊ diſpenſet eaeranald ꝓuiderit ⁊ aliter quã ſcriptum eſt nis ſacro. Itẽ ꝛ illis cri⸗ gitpepant
plure aeremo. deo contemplãte:non liceat a predia eccleſie tradita petierit vel minibopcedet admonitio Ir.
ENrigandum. argeſt bicg ei fraudare qcqᷓ; ex illis: vel cogna acceperit: aut poſſederit niſiſe cito vor⸗ dbꝛachiuz ſeculaf ? Cäim
qui maie alienauit rẽ eccleſie ñ tisꝰ propriis dare que dei ſunthn correxerit: quo iratus deus animaſ ferurren ig di s cecun
L . fuerint vt panperibꝰlar- it anathemate feriatur. ſit,; itẽ v icũqʒ ñ agit᷑ ad ðpo
voteſt eam renctere. nin pauperes fuerint ſiöe percutit anathemate en- fſitionẽ a generalit vbicũ mtällegn
d ꝙAUiſquis. cognatis. jatur: ſed nõ ſub hborum occaſi cipienti vel donãti vel poſſiden⸗ generalit v.
tum: v gi accipienti vel donãt deite, agit᷑ ad denũciationes Uempansn
— di. non ſas, vwiegeiſ que ſunt eccleſie aucentur pſt Rana thema: ? inſtitute pene contu e ſimo lh beli ſe ainin
2 Acolono. licet eniʒ colonꝰ derit epiſcopus darhnfach rexri te tribunal chriſti obſtaculo mun nẽ aerdie aamontio: —
e ⸗ ons nonicke 6 . H .q̃lit᷑.a cieerconun
tradat ali poſſeſſionẽ weiic ad profectu HH ager vk at quireligioſis animabus ad ſub eyð tmonenekiuͤ ſul —
perelea vide ſtiere necpncipib nernraget N ſtantiam pauperum derelicta de ſutnd depotione ho di m t
cauenda vofſeone . . ocus. ſed cericis ve agrentoe⸗ tra fas ſine aliqua pietatis conſide oſemel ðliqjrit vigeſi⸗ aite
CAbijciatur mitius en ſi caliditate vſus fuerit pꝛinceps traf fſperait m clrit enn air
itur. J. e. ſiquis qualibet. 7. ratione dilpergit. vizgs ma gnta diſtictiõe pᷣmũ. ciaſti ide
.: en licent pape bie ſym rit: i irrita venditio: a reſtitua vdel nenſi archiepiſcopo. . Vgk ibi vnuciatide. ite ñ Npdetigs
3g Te bus papa ſucceſſol copo vel monaſterio:epiſcopꝰ del nunicentur qui princi-⸗ ob ſca ſtie. ſeptim. ammnn⸗
ſuo legem imponit ut ĩperatoꝛ Wa hoc faciens abijciatur/ tãqᷓ; CT e ronean res inuadunt ec- ſnaqs .ana Kiancd i.ulus 5,
ide lle ait. pu D alijs cauſis q̃ ñ ĩiducũt cta. . denvi
ſuo infra vecimaſerta queſti diſperſit que non colleg iſs e ſlami
iuxta. ſed qualiter boc ꝗ cleſie. oſitionem ut quinta cpj.giſe.
Paima e rz. Ke allaler ae Ntem ſymmachus babg. pe E rebus que ſemel deo con ni one quarta. in loco. maſt
pa⸗ poſſit iudicare: extra ö ele . n eccleſie non liccal pa tribute atque dicate ſũt: ⁊ po m¶ Maturata. i matu ☛—
ais. innotuit quadrageſſima di aenee. ape pdiũ ecdeſie ſtea ſub occaſione conceſſionis pri- re ꝓlata.j.xvj.qi.in ca Pohoſuifiinf
Ntinctione ſi papa. nec infenor. — — On liceat bape Balu eccſeſe ipum a quibuſdam inuaduntur art nombus. iusaſnie
ſuperiorem vigeſima pꝛima ül T alienare aliquo mõ/ꝓp aliäne C Re diripiuntur: ſancimus vt priꝰ nc Criſtunte. deſtina nnkrimnn
e emmelerundum cerlitate:necin nabunwer vr crnſuletieprincpeman reſcrandas Kam Erebe. ntuseſ —
Vnnlecte ebet. ſ delegi. niſi tmmõ Sond unenran⸗ tam preſuinpiluam facrionez. rco *O0 bic argu. ꝙ aucto en
binerper⸗ bipugn wecein ———— gnoſcẽdum vtrum ũllius ſit oe ritas maioꝛ excuſat. xxv iamn
ph Mmibutlibet. videk ergo tur: q lege oẽs cuſtodes aſtri. bo ſio an inuaſoris preſumptio. ꝙ ſi ij. vi. diaconi. 1. lriij. o. onnCNe
5AD accuſationẽ anilibe⸗ ad vt donatoꝛ aſſe enanaen principis inordinata fuer tlal gliio etotte eUneru. Khn,apnnen
euñ alte. A. . . ndatio· nt. S. eo. qcũqʒ. oprio inram.
ittatur extra ð re.eccle. ñ alie norẽ pdat:⁊ er P: ni. ceps ſit pro eme 9.4 . Moproimremn
nanis 2 in ainen n5 Rlieng. ſit cum eo ꝗ dedit vel Arecepginne checangnefnanb:Adawan inmal 3 gebnrpor Gromd Uheei ile
aut permutan. in elt taq ſireſtituatur: liceat etiam abuſlibet is ödaratur preſumptio: vſqʒ a en I.x. q. dſ. ſi auͦt nobg
tertia.⁊ notatur.decimalexta ᷣ eccleſiaſticis perſonis contradicer̃ ris municatio- nicari.x. q.iij.ſi aũt
ima. li . nem excom Sʒ q̃lit agi põt z illũ g re
ſtione ſeptima.ſilijs.⁊ queſtio/ ruciibꝰ alienata repoſcere: emendation cen Sz ,
itutum. 7 cum fruclibꝰ alie r S icta coercendus. cipit poſſefſiezvla pnci
a et hirachhente. q qð non ſolummõ in anollolien ea⸗ Rehem elanas Juſtiniano ar⸗ peufab alio. —
fruct poſſũt veetiendů ee ſeruandũ eſt eccleſia. verum ias ꝗ chidiacono.⁊ fauſto defenſori. ſit i.l. i oholnu
anale mruerbenlereit⸗ vniuerſis eccleſiis per prouicias ocnettigeel pommne
petendũ rẽ cuʒ fru eDri ate . 11 li. cũ ad ſedẽ: ſʒ h
mernur ots fruci percepꝛia ie⸗ H ipoſſ. ſi. dno. 5.ñ videoꝛ argu. er ð ſ ſtun. ſpoli.cũ ad ſedẽ:
interdi⸗ ; iatẽ iectionis. vt ne. ff. vti poſſ. ſi. duo. 5F.n videoꝛ z Pð reſti iu.ſpolia.ſepe cõtingit.
pore eo quo ? ppoſtd inter iſt fructus oẽs percepti a tẽpore deiectionis io hodie exrſufflata ẽ pid qð ẽ bodie. ex
niſi interdicto vñ vi in quo veniũtfructus o ie. ſi autẽ agit᷑ rei vendica. qſtio hodi⸗
eK. veimcraie,lcnkerctatis. K. de vi⁊ vi· ar. li. . er die ſisute g .

ereeptos
nn
gſl de
aro
jraus,
ſimus,
omle⸗
hübebri
abpſencis
deege,
iclei
nblinlo,
mianc,⸗
4 deg
nch
1alosc
los,uol
nul.
dalare.
lid eins
Nlor
ſeſuſhen
ſpeina
Argune
ſpbeii
ſdagre
ſato.1
kinncſio
.greng
enäenon
Rnemoer
liſtptedt
eu.ry.
eentyi.
Nori.e
nunicatio
imono
ſeculaf⸗
.p.
Giaddo⸗
alit woici
iciatione
6 beli
dopoſto
Gmonito:
l.adqnid
lic ci ſu
ae⸗
vigell⸗
debmü.
ſgec
Nibe inen
. ſepuims.
gutibide
ſicntütd
gbintac
inloo.
u.iean

e.i deſinn

N
caucd
nuin
i.tlrii⸗
ſieb n -
GAh
ſterohrnhl
6t erehne⸗,
,Kautno
zligt
glrnn
cäſenpen

8 bis. epiſcopus
Liſte remotꝰ fuit ab
adminiſtratiõe tempoꝛa/
lium ſed non ſpiritualiũ.
b Ab eod em. iſto eniʒ
remoto ab adminiſtratio
ne reſeruat᷑ ut ipſius au/
ccoꝛitate adminiſtratoꝛes
eligantur.
c. ¶Quic ad canſas.ſci⸗
licet ut expenſe pꝛius de/
ducãtur que facte ſunt in
colligendiſfructibꝰ:quod

ius deductionis nuliꝰ ca

ſus poteſt impedire.fl.fa
mi. her.fundus.ſff. de pe
ti.here.ſi domino.ꝭ.fru
ctus.in decimis ſecus.ut
extra de deci.cum homi/
nes. ſed cum viſtinctione
quam habes: extra de de
ci.paſtoꝛalis.
4 Hoꝛtiones.argumẽ

tum ꝙ pꝛedia eccleſiaruʒ

non debent diuidi per pᷣ⸗
bendas: ut nota. ſupra qͥ̊
ſtio ne pꝛoxi.capitulo vlti
mMo:hoc nõ eſt veruʒ. hic
Rutem pꝛohibent᷑ diuidi.
ideo qꝛ clerici fuerunt ſu/

ſecti ſed vbi nonſaunt ſu
mPecti bene diuiduntur vt

melioꝛentur per eos poſſe
Kones. vt infra codem ſe
pe fit. Ram diligentius

gractaniur res pꝛopꝛie ;
comunes: vt. elviſ i, .

neceſſe eſt. . C. quando et
quibꝰ quarta pars de.l.
vl. li. x.
E¶ Ut ſi maioꝛ.optimu;
argmentũ contra pᷣlatos
eccleſiarum. ut non poſ⸗

Knt allegare ſterilitatem

tempoꝛis uel incurſuʒ bo
ſtium.ſi pꝛecedẽtibus an
nis fuerunt vberes anni

ſicut nec colonus.ſi.ff.lo

ca.ex conducto.S.ſi vno
huic contrariũ ſignat᷑.x.

¶)Vi ⁊ bumanis. in

ciuili.ideſt impia.

6Sree. e aen

di. ꝙ dicitis. S. i. q. i. ſi
a ſimoniacis.⁊.xxxvi.q.
xvij.q.ij.c.vlti.audiret᷑
tamen iſte ſi vellet pꝛoba
re ſe ignoraſſe.lxxxij.di.
pꝛopoſuiſti in fi.⁊.i.q.i.
ſiquis a ſimoniacis. ⁊ ex
tra de elec.innotuit.in ſt.
ſed qliter ꝓbabit ſe igno
raſſe. Reſpondeo pꝛoba
bit ꝙfuit in alia pꝛouin/
cia.ut extra de teſti.ex te⸗
Rore. 7. C. de contraben.
ſtipu. optimam. vel etiꝗ
pꝛopꝛio iuramẽto.vt.xx
nij.q.ij.in lectũ.

XII

Be rebus eccleſie non eſt aligd
alienandum.
Obis *enim ⁊ fame veſtre cõ
ſulẽdum duximus:vt põtifi
cis veſtri loco vobiſcum ab eodeʒ

aliquis ſubrogetur:ꝗ eius nomine

pariter vniuerſa diſponat:quatenꝰ
oĩa pᷣdia ad veſtrũ reuocetis ſtudiũ
nec cuiqᷓ; clerico ꝓ poꝛtione ſna ali-
quod ſolũ eccleſie putetis eſſe depu
taãdum:ne ꝑ incuriam ⁊ negligẽtis

minuatur:ſʒ omnẽ pẽſionis ſũmã

ex omnibus pᷣdijs ruſticis vꝛbaniſ
q; collectam ad antiſtitẽ deferatis.
ex qᷓ tamẽ collectione:habeatur ra-
tio qd ad cauſas vel expenſas acce
dentium neceſſuatum opꝰeſſe per-
ſpicitur:ut de medio ſequeſtretur:⁊
quattuoꝛ poꝛtiones videlicetvel ð ſi
deliũ oblatõe vel de hac fiãt modis
oĩbus penſione:ita vt vnaʒ ſibi tol
lat antiſtes:aliaʒ dlericis pro ſuo iu
dicio ⁊ electiõe diſpartiat: tertiam
pauperibus ſub omni conſcientia
faciat erogari.fabꝛicis vero quartã
que competit ad oꝛdinationẽ põti-
ſicis erogatione veſtra decernimꝰ
eẽ pẽſandam. ſi ꝗd foꝛte ſub ãnna
remanebit expenſa elecio idoneo
ab vtraqʒ ꝑte enſtode tradat᷑ enthe
cis:ut ſi maioꝛ emerſerit fabꝛica:ſit
ſubſidio qð ex diuerſi tẽporis dili⸗
gentia potuerit cuſtodiri: aut certe
emat᷑ poſſeſſio q̊ vtilitates reſpiciat
communes. Idem Maio
rico ſereno ⁊ Joanni epiſcopis.
BDinini muneris participatione
Puetur:ꝗ ecclłiaſtica huilegia calcat.
VAi⁊ bumanis ſle gibꝰin ciui⸗
( dãͤnatõe calcatis:⁊ reueren
tia religionis abiecta vel ecdleſiaſti
ca priuilegia calcare contendunt:2
vbilibet ĩ pauperũ ꝓſilire diſpendi
um:nec hnius ſaltem ↄmoniti ↄui
ctiq; nequiciã ſopire conſentiunt:at
q; lllata ſacris rebꝰdetrimẽta reſar
cire:merito diuini muneris partici-
patione ſunt pꝛiuandi:⁊ hmõi ꝑce
ptione careãt:qð ſacrilegis anſibus
habuẽ ðſpectui.celeſtinꝰ vo pᷣſbyter
fratris ⁊ coepᷣinr̃i ſereni:ꝗõ põtiſi
cale indiciũ ↄtraq; apoſtolice ſedis
mandatũ ꝓrũpẽs ſupᷣdictis cõionẽ

ſacrã miſtrare pꝛeſumpſit:cũ nõ po

tnẽit ignoraresſententiã pꝛopꝛij ſa
cerdotis:ab officio protinus eccle⸗
ſiaſtico repellatur: vt nullus ec-
deſie miſtrorum ↄtra põtiſficalia in
ſtituta venire eontendat.
QIgdemeiſdem. Beecodem.
lterane deccleſie actus vł pa

. trimonium quod hactenꝰ cõ-

perimus õſtitutũ: ⁊ poſt damnatio
nẽ euchariſti quo fuerat deprauan-
le diſperſuz cure veſtre decreuimꝰ
eſſe delegandum:vt diligẽtia qua
vos pro vtilitatibus eccleſie eſtima
mus eſſe vigilanteſ: predia culture
reſtituatis antique:⁊ fuocetiſ ſi qua
ſunt vẽdita aut donata mancipia.

O I

poſſeſſiones etiam quas ab euman
cio ⁊ opilione epiſcopis vel ceteris
quouis iure videritis teneri: ꝗa cõ
tra conſtituta ſynodi ab epiſcopis
pꝛedia alienari nullo potuerunt cõ
mento: Nihilominus reuocent᷑: ſit
emptoꝛibus ad eum recurſus qui pᷣ
ſumpſit aliquid de eccleſie rebuſ de
illicita venditione diſtrahere:ita ut
penſiones annuas ad pontiſiceʒ de
feratis cui pꝛiuilegia ſua integra cõ
nenit omni ratione ſeruari:vi eius
diſpenſatione portiones proueni-

ant conſuete:ita vt poꝛtionem qr-

tam qͥ ad eos pertinet:ſua pontifex
ordinatione diſtribuat:pꝛout cuiuſ
q; locummeritũq; cognoſcit.pari
ter etiam ex ſidelium oblatione faci
endum eſt:vt clericis quartam par

tem eroget pro conſideratione ſue

electionis antiſtes:fabꝛicarum etiã
portio epiſcopo ſciente ⁊ diſponen
te veſtra erogatione pendatur:qua
tenus nihil penitus in detrimentũ
alicuius rei patiamini generari.
Idem clero z ordini ⁊ plebi
Brunduſij. L
Reddituum ? oblatonum due
portiones dericis committamur.
CU Onceſſo vobis quem petiſtis
antiſtite fratre iam ⁊ coepiſco
po meo iuliano: neceſſarium fuit
codem ad eccleſiam ſuam mox re
miſſo ad voſ noſtra ſcripta pariter
deſtinari:quibus agnoſceritis eidẽ
fuiſſe preceptum ne vnquã ordina
tiones pꝛeſumatillicitas:⁊ ĩfra.red
ditus ⁊ oblationes fidelium ĩ quat
tuor partes diuidat quarum vnaʒ
epiſcopus ſibi ipſi retineat.alteram
clericis yro officiorum ſuorum ſe⸗
dulitate diſtribuat: fabꝛicis tertiaʒ
quartam pauperibus ⁊ peregrinis
habeat ſideliter erogandam: qua-
rum rationem diuino eſt redditurꝰ

CIdem. CDe oblationibuſ
ſideliuʒ quot poꝛtiones ſiant. ⁊ que
cuique proneniat.
NVattuor autẽ tã de redditu
quã ð oblatione ſideliũ: ꝓut
cuiuſlibʒ eccdleſie facultas admittit:
ſicut dudum rõnabiliter ẽ decretuʒ
ↄuenit fieri portiões:quaꝝ vna ſit
pontiſicis:altera clericorum:tertia
pauperũ:q̃rta ẽ fabricis applican-
da:de quibꝰſicut ſacerdotia ĩtererit
integrã miſtris eccleſie memorataʒ
diſpẽdere quãtitatẽ.ſic clericus vl
tra delegatã ſibi ſummã nibhil inſo:
lerter nouerit expetendũ:eavo que
ecclefiaſticis reſtaurandis ediſicijs
attributa ſunt:huic operi veraciter
prerogata locorum doceatinſtan
ratio ſanctoꝝ mãifeſta:qꝛ nefas è ſi
ſacris edibꝰ deſtitutis in lucrũ ſuũ pᷣ
ſul ipendia his ſacris edibꝰ deputa
ta conuertat.ipſam nihilominus a
ſcriptaʒ pauperibꝰportionem quã
quã diuinis ratiõibus ſe diſpẽſaſſe

examini.

16 6
H Alterane. reuocẽtur. C.
tu.uel cu.inter.l. vlti⸗
ma.

i Emptoꝛibꝰ. x. q.ij. boc ins

porrectum.in ſine.ꝭ. que vero
res.ſed contra.xvi.q.iij.vni⸗⸗
uerſas.C. de euic.ſi fundꝰ. So
lu.hoc.c.loqnitur de poſſeſſoꝛe
boneſidei: contraria de poſſeſſo
re maleſidei.ſed ad hec ob jcit᷑.
maleſidei dicitur: qui contra le
gum interdicta mercatur. C.
de agri.⁊ cen.quẽadmodũ lib.
.xi. Reſpondeo quan um ad h̊ᷣ
eſt maleſidei poſſeſſoꝛ quia non
vſucapit:ſed quantum ad hoc
eſt bone ſidei poſſeſſoꝛ ꝙ habet
recurſum contra ſnũ vẽditorẽ.

k ¶ Locum. argu.ꝙ ſecundum

pꝛioꝛem locum ⁊ maius meritũ
conferende ſunt dignitates: ut
J.c.pꝛori.⁊ ſupꝛa di.i.ius mi
litar.⁊.i.q.ðij.clerici.⁊.lyxv.d.
.c.vlti.ut ille gradꝰ ceteros an
tecedat quem ſtipendia longio/
ra ⁊ laboꝛ pꝛolixioꝛ fecerunt an
teire:vt.C.de offi.ma.offi. ne/
mo.lx.di.c.i.⁊.c. miramur:et
ſtipendiorum ratio habenda ẽ:
ut. ff. ve re. mili.l.non omnes ĩ
pꝛin.argu.ↄtra.xvi.q.vij.om
nes decime.⁊.c.i.in fi.⁊ extra ðᷣ
conſti.cum omncs. .

1NAVnceſſo. ſedulitate. ar⸗

gu.contra clericos exiſt=
tes in ſcholis vt non debeantꝑ
cipere eccleſiaſtica ſtipendia:vt
.xvj.q.i.generaliter.⁊.j.e.cha
ritatem.ar.contra.xxxij.di. ſi⸗
qui vero.
attuoꝛ.doceat.argu.

m
Qber⸗ vnum factum pꝛoba

ri aliud:a cauſam pꝛobari ꝑ et

fectum:quia per reparationem

ſabꝛicaruʒ pꝛobatur ꝙ bene ſit
expenſa quarta fabꝛice:⁊ ſic.xv
iij.di.peruenit.ſic.C.de admi.
tu.l.lex.que.in ſi. Item ex om⸗/
nibus his capitulis collige laia

cos non eſſe compelleédos ad re

clericos. x.q:i. decernimus.
(Adde ꝙ ita ut ſequitur legit᷑ ⸗

mnangelio Matbei. c. v.

¶Teſtiſicatione. argu. ꝙ res
ſemper ſunt gerende in illoꝛum

preſentia quoꝛuʒ iterſt. vt. viij.

q.i. licet. ,B
b E redditibus. triennio.
licet iſte epᷣs per trienniuʒ
poſſederit res eccleſie mobiles:
non tamen viucapiebat eas:qꝛ
furtum commiſit in eis. vt.x.
.q. ij. c. Vlti.
c —/Ognouimus. obueniẽt.
ar.contra.ff.de iure.do.
cum in fundo.§.ſi fundꝰ. ſi. ff.
de pac.do. inter ſocerum.F. ij.
d Duplici. nota duplicitatẽ a
canone repꝛobari.xvi.q. vij.in
noua.xvuj.q.ij.ĩ nullo: ſic.ff.
De vᷣſuca.eum qui edes.iteʒ ar/
gu.qidem ſuris eſt in veteribꝰ
quod in nouis:extra de cen.olĩ
æ.c.cum in eccleſijs. argumen
tum cõtra de deci.tua. nam lʒ
veteres decime ſint conceſſe lai
co:nõ ideo noue:ut ibi dicitur:
quandoaʒ tñ eadem res duplici
iure cenſetur: extra de reli. do.
quia.⁊.ff.de pecu.hic queritur
EFei. vbi habes ꝙ pecunis quã
doqʒ duplici iure cenſetur. ſ iſti
6 ſunt caſus ſpeciales.
Os eſt.
G Ancimus. dona. ſecun/

dum diſtinctionem. extra⸗

de teſta. requiſiſti.
Tituloꝛum.ideſt ecdeſiarũ
ad quas intitulati ſunt.
b G₰W Tatuimus indemnẽ. de
hoc dixi. S. e. monemus.
i Iquis.documenta.idem
Hent ſi teſtes aliquos im/
pediret dicere veritatem: ut ex/
tra de teſti.co.peruenit.
k ¶Suppꝛimere. quia crimen
falſi incurrunt.ff. de fal.l.i.S.
his qui depoſita.
¶Quicquid. argumentum ꝙ
eccleſia pot petere ĩtereſſe quod
eſt extra rem.ſed illud non eſt ex
tra:qꝛ inſtrumento tradito poſ
ſeffionis ⁊ poſſeſſio trach videt᷑:
vt. C. de dona.l.i.
m Piſcopus.alium.hoc
eſt conſilium qꝛ etiam
vxoꝛem ⁊ ſeruum ſuum poſſet
inſtituere heredem:vt.S.e.ſint
manikeſte.
n¶Zb heredibus. hic duo con
traria dici videntur:ſcilicet ꝙ ec
cleſia debeat eſſe heres ðfuncti:
⁊ ꝙ eccleſia poſſit cõuenire ſiliũ
defuncti de eo quod male alie-
nauit defunctꝰ: nam ſi eccleſia
eſt heres defuncti: etiq ſi dfun
ctus aliquid indebite alienauit:
illud nõ poteſt reuocar̃ eccleſia:
nt. C.de re.alienis nõ ali.l.iij.
7. C. de lib. cau.l.ſi ab eo. C. ð
rei ven.cũ a matre.tenetur eni
ſequi voluntatẽ defuncti: ut.xi.
.q.i.ſilueſter. ideo ſic exponas
eccleſiam ſibi relinquat becedẽ
ed ſi ecdeſiam nõò inſtituit here
ſupple tunc ſiquid de eccle
c. generaliter enin omnis
pereſtenetur ad omnia onera ðᷣ
functi niſi fecerit inuentarium:
vt. C.de lure deli.ſancimus.hᷣ
tamen teneas ꝙ ſecundum ca/
nones in contractibus ⁊ in deli
ctis ſiue aliquid peruenerit ad

Tauſa

monſtraturus e videatr᷑:tñ iuxta h
qð ſcriptuʒ eſt:ui vi deant opera ve
ſtra bona ⁊ gloriſicent patrem ve-⸗
ſtrum qui in celis eſt:opoꝛtet etiam
preſenti teſtiñcatione predicari cõ
mendari bone fame pꝛeconijs nõ
taceri:quapropter ne dlericorũ ꝗſ-
piam ⁊ cetera.
Item Simplicius papa Florẽ⸗
tino ⁊ equitio epiſcopis.
De redditibus oblationũ 2 red

ditnuʒ.eccleſie iiij. poꝛiones pꝛeſby

tero diſpenſande credantur.
1/FEredditibus ecdeſie vel ob
latõe ſideliũ ſola epiſcopis ex
his vna poꝛtio remittatur: due ec-
cleſiaſticis fabꝛicis ĩ exogatiõi pau
perum profuture pᷣſbytero ſub ꝑi⸗
culo ſui ordinis miniſtrentur. vltia
clericis pro ſingulorũ meritis dini⸗
