periurio agit nõ de negocio/Ego

eniz mentioꝛ non negociũ. Nam

poſſũ dicẽ tãtò vẽdã ſi placet eme
quomõ ergo uocas mea negocia
tione.oẽs artiſices mentiunt᷑ ſuto/
res agricole Mis vt optem earuʒ
tẽpꝰ vt poſſuʒ vẽdẽ annonã quaʒ
fᷣuaui.ſʒ hoc nõ faciũt boni agrico

le inat neq; illa boni negociatoꝛes

ẽ peccatũ habẽ filios: quia quãdo
eis dolet caput matres infideles q̃
rũt eis ligaturas ſacrilegas ⁊ ĩcãta
tiones. oĩa iſta ſunt peccata homi-

nünõ rernʒ. q̃re ergo ipſe dicit mi

bi negociatoꝛ.quomõ pſalmiſtã in
telligas.⁊ noli me ꝓbibere a nego
ciatione.negociatio eni me nofecſt
malum ſed iniꝗtas mea ⁊ menda
ciũ meũ. Queramꝰergo negocia-

toꝛes ꝗ pꝛeſumunt gloꝛiari ex ſuis

operibus ſi ſunt contra illam gra-
tiam quam hic ſpiruus comendat

vt nemo de ſuis operibus gloꝛief.

ſicut cõtra medicos ſuperbe pol-

e LEgoeiatore (ſed

nunquid licet cle/
rico habere tabernam:
videiur ꝙ ſic. C. de epi.
⁊ cle. l.ij. ſed dicimus ꝙ
licet lex concedat ea non
tamen non permittit/vxł
dic ꝙ poteſt habere tab⸗
nam pꝛopter neceſſarisʒ
⁊ honeſtam negociatio⸗/
nem.
1— ꝛicari.ſemper
nonlicet. i. nun⸗⸗
quaʒ.xxxij.q.iiij.nemo.
argu.oↄtra.xxxi.q.i.hac
rationelſed licet aliquã⸗
do licentia pene ſed licẽ-
tia culpe non.qꝛ nõ eua
dit culpam.di.iiij.c.de

.

nqz.
g Mon licet/ arg. p⸗
pter mutationem ſtatus
qð ipſi erat licitum ſit il
licitum ⁊ contra.ar.diſ.
xxxi.lex.arg.contra.xij.
.q.i.non dicatis.

ctum eſt:tota die ſaluat᷑ tuũ ſicↄtra

negociatoꝛes opibꝰ ſuis gloriãtes

vigilat hoc quod dictũ eſt:os meũ

annunciabit laudẽ tuã. vnde ⁊ do
minus eietit eos de templo volen

tes ſuã iuſticiaʒ ſtatuere: ⁊ ignoꝛã-

tes iuſticiã dei. Merito dictũ ẽ ne⸗

gociũiqꝛ negat ociũ qð malum eſt:

neqʒ qrit veram getem ꝗ eſt deus

De eodem. Psles

poſſint vuins cõparari cari
us velle diſtrabere. negociatoꝛes
vo illi abominabiles exiſtimantur

qui iuſticiam dei minmne cõſideri

tes ꝑ imoderatũ pecũie ambitum

Palen ſeße melaor

polluunt merces ſuas plus piuriss

onerãdo qᷓ; pᷣcijs. tales eiecit dñs
ð templo dicẽs.nolite face᷑ domũ
pf̃is mei domum negociationis.

ſada
Pien
4

fſoe
pa⸗
inh
lt⸗
ln

ben⸗
unor
fe vn
laicos
ſtitue
cedon
ſticaa
Nonce

626
9
lemn de
ſtcepe
iſſſo.
tlad
Cnſuie
Wn
isg
bennn
uſp
Gain
. Plung,
1e Pelnpe
Kd
atli
lgens⸗
bpoſe
lplli
Mytic
Mannr ff
Tee⸗
Waon

W
lnce⸗
nn
N
hnnsg
münitv
knd
Keſini
ian,

ſenper
fnen,
ngber
Kalanz,
eſlici,
Atöane
Piic
W
penſſns
ltumftl
Maard.
tonmg,
aii.

4 le 4

a Eqʒ bec pars eſt illius. xxi.q.ii.eypꝛianus.

Di.

crnon accuſatur iſte poſt mortem contra id.xxiii.diſtintð.
quorundam. C. ſi reus vel accuſa.mor. fue.l.i. ⁊.ij. Solu.dicunt quidaʒ
ꝙ accuſari poteſt quis poſt mortem per inſtrumentum ſicut bic quia ap/⸗
parebat per inſtrumentum ideſt per teſttamentum eum deceſſiſſe in mor/

bali pcccato.ſed.h. dicit
ꝙ iſte non accuſatur.qꝛ
notorium erat eum im/
penitentem veceſſiſſe ali
as nõò poſſet accuſari pꝰ
mortem niſi de hereſi
axxiiij.q.ii.ſane.⁊ in il/
lo caſu. C. ad. l.iu. ma.
l.vlti. Sed nonne debʒ
preſumi pꝛo iſto quia eti
az in vltimo inſtanti po
tuit penitere.vt.xxvi.q.
.vi.qui recedunt. ⁊. c.
cognouimus.argu.con
tra de pe.di.i.agite. di
cit ergo.h.ꝙ cum mor⸗
taliter peccauerit nec pe-
nituerit non debet pro
co orari.xiij.q.vl.c.vl.
Adpunitur hic in quo de/

linquit.xii.q.ij.de viro

vel hoc intelligas quo
ad ſepulturam tantum
extra de tornea. c.i.i0.
credo hoc ad terroreʒ in
ſtitutum. nec modo lo⸗
cum habere.quod vlti-
mo dicitur: ſeruatur de
facto.lxxxvi.di.c.vlt.b.
RDOmui. Hocca.
tractat magi-
ſter. S. xlvij. di
ſtin. H. neceefle
ſed aliter hic ⁊ aliter ibi.

C. Item cypꝛianus.
Noie ſacerdotis careat:qui dei
miniſtros ſuis euocat officiia.
Eqʒ apud altare deiꝰmeren
tur noiari in ſacerdotũ pᷣce
gab altari ſacerdoteſ⁊ miſtros vo
lunt auocare:⁊ iõ victoꝛ cũ contra
foꝛmaʒ nuper in cõciliũ a ſacerdo-
tibus datã geminũ fauſtinũ pꝛeſby
teruʒ auſus ſit tutoꝛeʒ cõſtituere ob
doꝛmitionẽ eius apud vos nõ ſiat
oblatio:neqʒ aliqua ðpꝛecatio pꝛo
noĩe eius frequentet᷑ in eccłia:vt ſa
cerdotũ decretũ religioſe aut neceſ
ſarie factũ obſeruetur anobis.

Omui q̊qʒ ſue oʒ epᷣm

eſſe bñ pꝛepoſitũ vt qͥdã
ide quodamõ future di-
ſpẽſatiõis argumẽta ſu⸗
mant᷑:in diſpẽſatõe vo ecclłie hanc
regulã obſᷣuandã nonerit:vt nulii
quãtũlibʒ exercitate ꝑſone duo ſil
officia cõmittat neq; ſecularibꝰ vi-
ris res eccleſiaſticas gubernandas
committat.
VUnñ greg. ſcribit oĩbus epis.
¶¶Ani perſone duo non commit
tantur offlein.

.———— B Ingłaeccliaſticituris officia

Domui ſue.ideſt eccleſie
ſue ⁊ illud eſt quaſi pre/
paratorium ad iſtud.ut
in hoc.5ð. iĩnuit.g.oſten

dit ergo in hac diſtincti.

lxxxix.qualiter prelatus
cccleſiaſtica beneſicia de
beat diſpenſar̃.quia plu
ra non debet committe
re vni ⁊ ꝙ non debeat
laicos iconomos con/
ſtituere in eccleſia vel vi
cedominos.⁊ ꝙ eccleſia

ſtica officia propinquis

non concedat.lau.

4 σαIngula. non chk⸗

cile eſt vnus vi⸗
cem duorum obtineat.
ff. de pac.ſi plures.C.de
aſſeſſo. nemo. exira. de
teſti. ad hec. C. de teſta.
conſulta.vbi dicitur ꝙ
abſurdum eſt ſi promiſ
cuis actibus rerum tur
bentur officia argu. cõ⸗/
tra.j.xxi.q.i.c.vli.⁊.ff.

ſinglis gbuſqʒ ꝑſõis ſingula
ti cõmitti iubemꝰ.Sicut eni in vno
coꝛpoꝛe multa mẽbꝛa babemꝰ oia
autẽ mẽbꝛa nõ eundẽ actũ habent:
ita in eccleſie coꝛpoꝛe multa mẽbꝛa
ſunt ſecundũ veridicã pauli ſenten
tiã.in vno eodẽ q; ſpirituali coꝛpo-
re cõferendũ eſt hoc ofnciũ vmi:alij
committendũ ? eſt illud.neqʒ; enim
quãtũlibet ? exercitate vni perſone
vno tẽpoꝛe duax reꝝ ofncia cõmit
tẽda ſunt:qꝛ ſi totũ coꝛpus eſt ocu-
lus vbi auditus:ſicut eni varietas
mẽbrorũ ꝑ diuerſa ofſcia ⁊ robur
coꝛpoꝛis ſeruat:⁊ pulchꝛitudineʒ
repᷣſentat:ita varietas perſonaꝝ ꝑ
diuerſa nihilominꝰ diſtributa offi⸗
cia ⁊ foꝛtitudinẽ ⁊ venuſtatẽ ſancte
ecclie dei manifeſtat.a ſicut idecoꝝ
eſt ĩ coꝛpoꝛe humano vt alterũ mẽ

bꝛü alteriꝰ fungat officio:ita nimi

qð cuiuſq; vniuet. ſicut. 5. vltimo ſimiliter lex dicit ꝙ non poteſt quis per
plures. ciuitates plures habere poteſtarias.ff. ad municipa. libertus. 5.

preſcriptioſolutio regulare eſt ꝙ vna perſona non ſuppleat vicem pluri

um niſi in cauſa neceſſitatis.vi idem ſit carnalis a ſpiritualis pater.xxx.
q.i.ad limina.vel prelatus in diuerũs eccleſjs.x.q.uj.vnio vel idem ſit
eligens ⁊ confirmans. extra de eleciio.cum inter/vel vt ipſemet tradat ſi

bi poſſeſſionem.ſr.de contraben.emptio.ſiſtulas.S.fundum/vel nin cau
ſa vulitatis: vt cum due eccleſie vni committamur. x M.q.i. temporis.
vel vt idem ſeruus vicem plurium dominorum ſuſtineat. ff. de ſtipul.ſer.

l.i. . communisvel ut apud ſemeupſum aliquis emancipetur vel ado/
ptetur.ff.de adoptio.ſi conſul.lau. F

Eceleniaſtici. non ordinum ſed dignitatuz vnius enim bene babet om

nes ordines: licet ab vno tantum denominetur.

9

T

LXXXIX

nerali iure.xvi.q.i.hinc.lau.

7 2²

f Singulis. ſ. xxi. q.i.c.vltimo.contra.ſed illud ex ſpeciali priuilegis:hoc ex ge

g,. Lommittendum. eſt alius habebit archidiaconatum. alius autem archipreſ

byteraium. a ſic de alijs.argu.j.xiij.q.i.c.i..c.ii.lauren.( ADDE ꝙ pauli ſẽ
tentia inxta ea que hic ſequũtur legitur originaliter in epiſtola ad romanos.c.xi.

rum noxiũ ſimulq; turpiſſimũ eſt ſi
ſingula reruʒ miniſteria ꝑſonis to-
uidem nõ fuerint diſtributa. C Ite
Quilibet
epᷣs vicedominũ 2 iconomũ hẽat.
1 Lnueront frater noſter paſ
caſius ⁊ vicednñmiſibi ⁊ maio
rè ordinet domus.quatenꝰ poſſit
vłk hoſpitibꝰ mſuꝑueniẽnbꝰ vl cau
ſis qͥ eueniũt idoneus ⁊ paratꝰexi⸗
ſtere.ſi vo negligentẽ eũ/ꝓſpicis.vł
ea que dicimus iplere differentem:
oĩs derus eius adhiberi dʒ: vi cõi
cõſilio epiſcopi eligant᷑:quoꝝ per-
ſone ad ea qͥ pꝛediximus vqleat oꝛ
dinari/Nic colligi põt archidiaco
ni electionẽ a cũcto clero:ſi epᷣs ne-
gligensvel differẽs fuerit canonice
ſieri poſſe.¶Officiũ vicedñiẽ epi
ſcopatũ diſponert᷑. ¶ Unde greg.
dementine patricie poſt alilu.
CAQuid ſit ofncinm vicedomim.
Jaconu vᷣo anatholiũ quẽ ad
os diriger̃ poſciſtis.̊ nos
facer̃ nõ poſſe:cauſe magis modꝰ
quã rigoꝛis auctoꝛitas facit:vicedo
mmũꝰ eni eũ ↄſtituimus:cuiꝰ arbi-
trio eᷣm cõmiſimus diſponẽdũ.
Itẽ ex ↄci.chalcedonẽſi. me co.
Uia in ꝗbuſdã eccłijſ ſicut ad
nos ꝑuenit ſine iconomo:epi
res eccłiaſticas tractãt:placuit oẽs
ecclias hñtes epos ꝰẽt iconomos
hre ð ꝓpᷣo clero ꝗ gubᷣnẽt res ecclie
cũ arbitrio ſui epi:vt ñ ſine teſumo
nioſit gubnatio ipaꝝ rexꝝ eccliaſti
cax neqʒ ex h̊ eueniat res eiuſdẽ ec-
cłie diſpgi ⁊ ſacerdotali dignitati
obtrectatõ generet᷑.ſi vꝰo ꝗs h ñ ob
Ffᷣuaueri: diuinis ſbiacebit regulis.
¶ Itẽ gre. ioanmicarolitano. epo.

Secularibus viris res ecdeſia-

ſtice non cõmittantur.

Adicatũ ẽ nobis:q laicis q

buſdã curã veſtri procinij cõ-
miſerius:ꝗ poſtmodũ i ruſticoꝝve
ſtroꝝ ðpꝛedatiõibꝰatq; fatigatiõi⸗

bul fuerit depᷣhẽn/O ſi ita ẽ diſtri

cte a vobis diſcuti ↄnenit atqʒ ĩter
eos eccłe veſtre ruſticos caʒ exaia-
re ſubtilius.⁊ gꝗegd fraudis inuen-

⁊ in pꝛima corinthios.c.xii.
hᷣQuantumlibet argu.non
eſſe derogatum iuri generali
pꝛopter perſone prerogatiuaʒ.
3.di.lxi.miramur,ð. diſtin.l
xxviij.ſi quis lau.
i ¶ Oculus. ideſt ſi omne offi⸗
cium attribuitur ei qui dicitur
in eccleſia oculus.vbi erit au/
ditus.ideſt auris.ideſt off ciuʒ
quod ei attribuitur qui dicitur
in eccleſia auris.per oculum in
telliguntur maiores in eccleſia
qui ſibi ⁊ alijs prouident per

aurem in eccleſia diſcreti in

telliguntur ⁊ ſcientes/ vel re/
feras hoc ad illud quod dixit.
quod diuerſitas officiorum ſit
in eccleſia alias nõ obſtaret qꝛ
ſi totum.⁊ cetera.qꝛ ſi omnes
in eccleſia eſſent vnius officij
quomodo ĩpleretur corpus cc⸗
deſie cum diuerſis opus eſt.
k ¶ Et pulchritudinem. ſingu
la queqʒ locum teneant ſortita
decenter.lau.
1 Olumus.a vicedomi/
num exponit. h. i. icono
mum rerum epiſcopalium qui
rebus epiſcopalibus ⁊ hoſpiti⸗
bus ſuperuenientibus ꝓuidet.
IEt maiorem.ideſt iconomũ
rerum canonicorum.2 iſte in-
tellectꝰ habetur ex rubrica qua
dam vel maior eſt quedam di⸗-
gnitas que eſt in quibuſdam ec
cleſijs vt vercellen. in eccleſia
ſancte marie.
m ¶Lel hoſpitibus qꝛ epiſco/
pus non poteſt in pꝛopria per/
ſona tractare talia negocia. v.
q.iij.qꝛ epiſcopus ⁊ referas qð
dDlcit de hoſpitibus ad vicedo
minum.
n ¶ CLlerus. argu:ꝙ ſi prela
tus non vult vel negligit facere
ea que debet:debent ſuppleri p
ſubditos ⁊ econuerſo. argu.j.
ix.q.iij.cum ſimus.et videtuꝛ
ꝙ talibus non ſit neceſſaria ad
monitio vt extra ð ſup.ne. pꝛe
la.licet.extra de conce.pre.a⁊ ec.
non e nnn f.
0 OD aconum. vicedominũ

er hoc. c. patei ꝙ vicedo Mrednz ſuis:
minus eſt qui habet poteſtateʒ

ſupꝑ res ipſius epᷣatus.iconomꝰ

datur. C.de ſacro ſan.ec.iube
mus.in pᷣn.⁊ ſicut epicopus
dilpenſai res epiſcopales ſub
teſtimonmio vicedomini.ſic ca/

nonici res eccleſiaſticas ſub teſtimonio iconomi ⁊ econuerſo. vt.xvi.q. vij.qm̃
⁊.ij.q.i.maniſeſta iſte iconomus in quibuſdam eccleſijs appellatur prepoſitꝰ.

p/AVia quibuſdam.epiſcopos.vel etiam alios prelatos/quilibet enim prela
ius debet iconomum conſtituere.C. de epil.⁊ cleri.omnes.ꝭ.hoc nihilo⸗

4

R—

õ —
ꝗ ſupres canonicoꝝ cui ſcʒ res

eccleſiaſtica gubernanda man

minus.argu.ix.q.iij.cum ſimus extra deoffi.ord.cum vos de officio iconomi
ſiundici actoris.nota.xvi.q.vij.qm.ar.epiſcopum poſſe corrigere iconomum
res eccleſie diſpenſantem ſicut ⁊ archidiaconus.argu.di.lxxiuj.honoratus.

Teſtimonio.ipſi enim perbibent teſtimonium ſue adminiſtrationis.ſed cu

cularij ſui perhibent teſt momum ſue conuerſationis. vt.ij. q. vij. cũ paſtoris

Adicatum eſt inter eos ſed nonne iſti erant laici.ergo debent ↄueniri ſub ſe
culari iudice.vt.xi.q.i.experientie.ſed ideo conuemuntur coram eccleſi/

aſtico.qꝛ rapuerunt bona eccleſie.vt extra de foro competenti. capitulo cũ ſit ge
nerale. Etẽ hoc. rectores ciuitatum qui compellunt ruſticos eccleſiax ſub ſe re

„

1

.

i ſrr frncses rce

NJuavc pian yPenm

Di.

ſpondere/Alij dicunt ſeruos ⁊ libertos ecclie ſequi foꝛum dñe.i. ecclie. diri.ri.
.q.i.c. ij. ruſticos autẽ nõ ſſeculare. iiſi ecclia ab imperatoꝛe ↄſecuta eẽt iuriſdi-
tionem ſuper eos. ar. lxiij. di. ego. extra de ap.ſi duobꝰ. verius dicitur hic laicos
iſtos ↄueniri in foꝛo eccleſie ratone pꝛedicta. ⁊ qꝛ adbuc erant in adminiſtrano/
ne. vñ ratione adminiſtrationis ruſticos ↄuenire poterant ſub epᷣo. arg.ij· q. vi

.S. nulli quoqʒ officialium poſt
depoſitam adminiſtrationem
non niſi foꝛte in breui vel niſi
fugerẽt.in autẽ.vt.iu.ſine quo
quo ſuf. ð.ſi quis auteʒ. ⁊.S. ne
ceſſitateʒ· Alij dicũt ꝙ iſte es
repꝛehbenſus fuerat quia icono/
mum fecerat aliquẽ de iſtis lai
cis ꝗ tm̃ clericus eẽ debet.alias
bene poſſz eis committere curaʒ
ruſticoꝛum ⁊ aliorum bonorũ
cpᷣatus.
a ¶ Cum pena iſti cõmittebant
crimen cõcuſſionis cuius pena
quadruplũ eſt.ut.xviij.di.qm̃
hoc cum ciuiliter agitur.cum
vero criminaliter punitur pro
arbitrio iudicis.vt.i.q.i.cõcuſ
ſionis.⁊ ſic eccłia ſuum quan/
doq; pot cum augmento repe/
ter̃.vt.xij.q.ij.fraternitas.⁊.c.
in legibus.
b tĩ ſubdditis. videtur er/
go ꝙ pꝛedicti laici nõ ſint de fo
ro eccleſie.ſed ideo hoc dicit qꝛ
faciliꝰcoercentur clerici qꝙᷓ laici.
c¶ Quam accuſent.i.accuſabi
les oſtendant.
8 Ecẽter. aut ſanguine.ſic

ĩtellige de bis ꝗ male vite ſunt

ſatis ꝗs enĩ carnẽ ſuã odio habe
bit. ( MOE ꝙ ita oꝛiginali
ter legit᷑ ĩ epiſtola pauli ad ephe
ſios.c. v. Aed are ꝓhibet hoc
de pꝛopĩquis ideo quia magis
pꝛoni ſũt epiſcopi ad dãduʒ con
iunctis ꝑpſonis qᷓ alijs ſepius et
ſoꝛtiꝰ pꝛohibetur foꝛnicatio.qꝛ
potius peccatur hoc gener̃ pec
cati.l.di.qꝛ tua: Item ſicut ma
gis punitur qui interfecit vxo/
rem ꝙᷓ; matrẽ. quia pꝛonioꝛes
ſunt homines ad illud faciẽduʒ
vt.xxxiii.q.ij.admonere: Item
ſicut hac ratiõe ſubuenitur mu
lieri cum intercedit non tamen
Dat qꝛ pꝛonioꝛ eſt ad intercedẽ/
dum ꝙ; ad dandum. vt. ff. ad
vell.l. iiij Ytem ⁊ alia ratione
pꝛohibet᷑ dare pꝛopinquis quia
ſemper preſumitur ꝙ res eccle⸗
ſie latenter ledant᷑ per eos.i.q.
iii.peruenit ⁊.x.q.ii epiſcopꝰ.

e¶ In duplum.ſic.xii.q.ii.ſra

Daelatio deza bir
„

5
Sanarrekanidene C

ternitas.⁊.c.in legibus.

f H, boc. diuerſos. inter pꝛel atum ⁊ ſubditum.

alias videt᷑ eſſe Z.S.di.lxxxvi.ñ

tum fuerit cũ penalegibus ſtatuta
reddere cõpellant᷑.decetero vᷣo ca
unendũ eſt fraternitate veſtra ne ſe
cularibꝰ viris atq; ſub regula ve-⸗
ſtra nõ degẽtibus cuiuſlibet res ec-
cleſie cõmittant᷑.ſʒ ꝓbatis de offõ
veſtro clericis ĩ ꝗabus ſi gd repiri
prauitatis vt in ſubditisè mẽdare
qð illicite geſtũ fuerit valeatis.quo
videlʒ apud vos habiiꝰ ſui officij
magis cõueniẽter adminiſtrẽt q;
accuſent. “RPꝛopings etiaz vel
fauoꝛe ſibi coniunctis eccleſiaſtica
officia epᷣs cõmittere non audeat.
Unge ĩtole.concilio.x.legitur.
Eccleſiaſtica Bili nõ ↄmitfat
epᷣs ꝓppinquis vęl fauoꝛe ↄiũctis.
„1 PKocnter oĩbus placctin pre
ene tale reſcindere factũ:⁊
nõ eſſe decetero faciendũ.ꝗqcunqʒ
igitur pontiſicũ deinceps aut ſan⸗
guineꝰ ꝓpinquis aut fauoꝛe ꝑſone
abuſcũqʒ ſibi coniũctis talia lucra
cõmẽdare tẽtauerit:ad ſuũ nefan-
de pᷣſumptiõis excidiũ ⁊ qð iuſſuʒ
fuerit deuocet᷑ in irritũ ⁊ q oꝛdina-

uerit.annue excõicatiõi ſubiaceat.

que vero ablata foꝛtaſſe fuerit.ab
eo qui tulerit reddant᷑ in dupluʒ.
¶ Pono ipſa officia qre ſint ita
diſtinguẽda ⁊ nõ vni perſone oĩa
cõmittenda ex auctoritate greg.⁊

bonifacij pape datur ĩtelligi ꝗ ait.
C Graduũ ⁊ oꝛdinũ diſtributio

eccleſie vnitatem conſernet.
D boc diſpẽſationis ꝓuiſio

gradus diuerſos ⁊ oꝛdines
ↄftituit eſſe diſtinctos:ut duʒ reue

rentiam minoꝛes potioꝛibus exbi

berent ⁊ potioꝛesminoꝛibus dile
ctionez impẽderentvera?ↄcordia
ſieret ⁊ ex diuerſitate ↄtextio: ⁊ re
cte officioꝝ gereret᷑ adminiſtratio
ſinguloxꝝ. neqʒ.n. vniuerſitas alia
poterat rõne ſubſiſtere.niſi huiuſ⸗
modi magnus eã dr̃ie oꝛdo ſerua

E „ „

potiores. hoc erit vſq; in diem iudicij tantum. dicit eni apoſtolꝰ

. *
Sum mundus iſte durabit homines pꝛeſunt hominibus: demones demoni/
bus: angel angelis: cũautem deus erit omnia in omnibus ceſſabit oĩs prela/
tio non tñ oꝛdo uel maioꝛitas.aliquis enim maioꝛ erit alio. nam in domo pa/

MDE ꝙ ſiclegitur oꝛiginalit ĩ euangelio

Joannis.c.xiiij.⁊ facit qð legit in pꝛima epiſtola pauli ad coꝛ in.c.xv.) ſed nõ
preerit. ⁊ vide qũo pꝛelatus ⁊ ſubditus ſibi connectuntur.ut.xcv.di. eſto.⁊ hec

diuerſitas oꝛdinum pꝛopter maioꝛem concordi eſt ſtatuta.vt.xl v.di.licet.ii.

Qera.i.per veram concoꝛdiam. .

b
i¶ Contertio.j.xcv. di.eſto.io.
k . Aninerſitas. creaturarum.

ualitate quia natura coꝛporum non põt manere in vno ſtatu. deconie.

1
diſt. v. ne tales/dicit lex ꝙ circa ſtatum humanum nibil eſt ſtabile. ut in aut. de
ol.ij. vel dic qualitate.i.equalitate.quia nõ om

non alie.aut permu.5.vt at.c
nes poſſunt eſſe epiſcopi.

m Itigioſus in hac di.xc.tractat hoc.c.non litigioſuʒ qð tractauit.xlvi.
Idie. ſed diſſimiliter. ibi. n. oſtendit ꝙ eps non debet eſſe luigioſus. hic

LXXXX

vero ꝙ diſcoꝛd antes debet ad concordiaʒ reunocare.vltimo additur ꝙ ep

debent ſibi viciſim preſtare auxilium ad pacem ſeruandam.

(A0E

iſtud apoſtolice regule capitulum legitur oꝛiginalit in pꝛima epiſtola pau

li ad thimoteum.c.iij.et ad titum. c.i.

n ¶ Ecoꝛdantes. ratione.i.amicabili compõne extra iudicium a de pla

ret:qꝛ vero queque creatura ĩi vna

eadẽqʒ qualitate gubernarivel vi
uere nõ põt: celeſtiũ militiarũ exẽ
plar nos inſtruit gqa dũ ſunt angeli
ſũt archãgeli liquet qꝛ nõ ſũt eqles
ſʒ ĩ ptãte ⁊ oꝛdie ſiẽ noſtis differũt
alter ab aitero. DlI. LXXXX.
tigioſus quoqʒ/ ꝓhi/
B betur ordinari qꝛ ꝗ ſua
I poteſtate diſcoꝛdantes
ad ↄcoꝛdiã debet attra
here ꝗ oblationes diſſi
dentiũ ꝓhibet᷑ recipere nequaquã
litigãdi facilitate alios ad diſſidiũ
debet ꝓpuocare. Angde in conci
lio carthaginenſi quarto legitur.
LClerici diſcoꝛdes deijciant᷑ vel
renocentur ad concoꝛdiam.
„ ſcoꝛdantes clericos epiſeo
us vel ratione vel poteſta
te dad concoꝛdiã trabat.inobedien
tes ſynodus per audientiã danet.

CDiſſidentiũ fratruʒ in eccleſia
oblationnʒ donag ecipigtur.

Blationes oimndentia fra⸗
trum neq; in ſacrario neq;i
gaʒophilatioꝰ recipiant᷑: ſimuliter
dona eoꝝ ꝗ pauperes oppꝛimũtꝰ
a ſacerdotibus refutanda ſunt.
¶Ntem cyprianus.
Extra eccleſiam eſſe pꝛobat᷑: ꝗ
pacem c pꝛoximmo non baber.
q; ad chaim neqʒ ad mu-
Aner⸗ eiꝰ reſpexit deus neqʒ
eni habere placatũ deum poterat
qui cũ fratre nõ pacẽ ſʒ zeli diſcoꝛ
diaʒ habebat.quã ſibi igitur pacẽ
promittũt inimici fratrũ:que ſacri
ficia ſe celebrare credunt emuli ſa
cerdotũ:ſecuʒ collecti fuerint opi-
nantur bi qui extra eccleſiaʒ chꝛiſti

colligunt᷑.tales etiam ſi occiſ in cõ

feſſione nomini chꝛiſti fuerint:ma
cula iſta nec ſanguine abluitur?:ĩ
expiabilis'enim ⁊ grauis culpa di

no.nam iudex ad concoꝛ
diam laborare debet. v.
q.ij.ſi primates. et liti⸗
gantes reconciliare.ff. de
vſuf. ſi cuius.ꝭ. equim/⸗
mum. de offi. preſi. illi
citas.ꝭ.ne potentiores.
ſi ergo inter ſe compoſi⸗
tionem faciant remane⸗
bunt crimina impun ta
contra illud.ff.ad.l.aql.
ita vulneratus. ſed hoc ĩ
crimine iniuriarum obti
net. ꝙ quilibet pðt remit
tere.ſʒ ſi criminaliter age
retur eſſet falſumiſed ſi ðᷣ
lictum tangeret eccleſiaʒ
ibi non pofſfet ſubditꝰ cò
ponerecum prelato. vt
.xxxiij.q.iiij.ſi is qui.pðt
tamen renunciare accuſa

tioni. vt ertra de accu. ve
niens.
o ¶Lel ptãte.ſcilicet co⸗

ertide.ut. ff. ð offi. pꝛeſi.
congruit.⁊.j.e.placuit.

P — cum
odium eoꝛum ap

tum eſt ⁊ notorimn. hoc
intellige de voluntarijs
oblationibus.non de de
cimis ⁊ pꝛimitijs.extra ðᷣ
elec. de terris. xvi.q.i.de
cime. lauu.

q . In gazophilatio.i. ar

ca.vel locusvbi reponun
tur oblatiões.a gaʒa qð
eſt diuitie ⁊ philare qð eſt
ſeruare.

r Dona. dicit. b. B ge

neraliter intelligendum
eſſe de quolibet qui eſt in
moꝛtali peccato gra exẽ/
pli eſt iſtud poſitũ tu me/
lius dic ꝙ cum hec ſit pe
na non debet extendi niſi
quatenus reperitur.nam
ſpecialiter de quibuſdam
perſonis inuenitur pꝛo/
hibituʒ vt hic de iſto. Itẽ
de eo qui pauperem op⸗
pꝛimit. Ytem de ſacrile⸗
Item de eo qui vi ertra⸗
hit ſeruum ſuum ad eccle
ſiam confugientem. vt
.xvij.q.iiij.miror. Item

de raptoꝛe extra de rap.ſuper eo. Itẽ ðᷣ dſurario.extra devſur.c.qꝛ ĩ oibꝰ
ſed etiam penitentes quandoqʒ pꝛohibentur oblationes facere. ð coſe. di.

.iiij. eos.idem dico de meretrite.

pꝛimunt.ſi quis tñ officiatus oppꝛi

2£

mit ruſticos.quia foꝛte debet

er
babere.x.accipit.xij.dona eius non ſunt reſpuẽ da de iure ᷣm quoſdam
quia tranſferiur dominium in huinſmodi.⁊ fieri põt inde elemoſyna.nec
eſt vera rapina.ar.xiiij.q.v.non ſane.ſi tamen pꝛopterea coꝝꝛectus nol/
let ceſſare debent reſpui.vel dic ꝙ inde põt fieri eliemoſyna non tamen ob/
t latio.idem dico in meretrice. vt dixi.xiiij.q.v.in puin.

.„ „

Eqʒ eccleſiam.extra quam qui inueniuntur erterminabuͦtur. rrii
q.i.quia ex ſola.lau. (ADDE ꝓꝙ ð chaim ſicut dicit hic ter. legitur oꝛi

u Bec ſanguine ſi impenitens decedat.

xSanguine hoc ad exaggerationem buius cri

quolibet alio crimine.

penam.

ginalit᷑ geneſis.c.uij.et ſapiencie.c.x.⁊ in pꝛima canonica Yoanis.c.iij

*„

minis dr quia idem ẽ in

S minieur · qu⸗ ad vitam eternam ſed valet martyrium quo ad mino

Kenepinbilin van eſt poſt moꝛtem. alias de nemine deſperandũ eſt
ut de pe. di. vij. nemo.xrij.q.ij.ancillam. nam quiimpenitens deccdit in

ponend
ltlna;
he
algode
dpe.c
Gepen

Gbose
ſemo
centen
chomt
ſelnon
nt deri
yleß de
lumn at.

relige
lur decer
ſaciuli.
nolltera⸗
cin pe
Moneſſe.
tenta
Aſſovein
ner
ſn
D
lieril
lere Hon
feproſen
le Che
Poſinref
ſannodt
ocuan
Acoment
nates g
nckinine
Acn 4
bfcr
.

9 4ℳ = 8
N. Di. LXXXX LXXXXI 7 3
6N martyrio non ſaluatur. de pe.di.i.c.vlt.ſed mitius punitur vt ibidem di municatione. videtur. tamen ꝙ primo i . igz.
unhn citur de pe. diſt. iij. 5F. poteſt. uuuuuuiſibocn5 enrarcnmeerecabnnnnoggutien begterarmen t. . L
3 Xienu abuo leots au leriene eſt. opns enim eius eſt orare. IYquis ſatiſfaciente. immo etiam nõ ſariſtaciente eo rancoꝛeʒ tenetur dimit
un Raonestſec uc vhi.ve ſi eſt laicus opus eius.i.oblatio.S.e.di. ob 6 — Riege gicgzangztnam d eſt lrittun nobis aliquem odio bfe. ut. xxr⸗
ber vMeq.e und. .q.liij. .xi.q.iij.inter vᷣba.ſj actionem ininriarũ.i.ſatiſtacionem
Ke. b ¶ Meqʒ ſic. ij. q. vij. . L non tenemur dimittere. NHam
D hisetiam. H . ad remittendam iniuriam nul⸗
ga Kamal 4 l legitu ſcoꝛdie nec paſſione purgatur. Epiſcopi ad pacem firmiter te- lus eſt cogendus. xxuij. q. tiij. ſi
n alt acd u. Aem er. viij. ſynosdo. nendam vicifſim ſibi conſiliuz 2 au ilie immobii ſact duicltmiſſo
winne .ca. x.) ¶ Wurmurates a fratrum vnita vxilium pꝛeſtant. eeane agit iniutiarum. .lv. di
ngtſ «Aurmurauerunt? Caliem effciantur. Lecipimus enim vt epiſco- GeddAmne . .
tnmnnn, perierunt in deſerto. illa Zienus ſit a fratrũ vnitate qui piad ſolum deum a ſalutem n &. Inedis. n peis erommu⸗
nun pena eſt vt citius moria murmurat: ⁊ opus eius abi· popuii habentes reſpectũ omni te nicanonis. peis ercommu⸗
W tunt L:i cpiſtopiſin⸗ ciatur ꝗ murmurãs extiterit ne pe- pigditate ſepoſita ad paceʒ firmiter o D Keeipimns per iſta. c. pʒ
dni 4 ermingkoxe nam murumrantin incurrat. qua tenendam mutuum ſibi conſilium ꝙ ad iudiciuʒ eccleſie ſpe
rin .ſeub angelo malo. qui apoſtolꝰ ſcribit neq; eniʒ murmu ¶⁊ auxilinʒ impendant.neqʒ hoc ali Aar eere haeem vt hic ⁊ exira
nint emerminauit murmurã Laueritis ſicut qadam murmuraue· cui? amore vei odio pretermittãt: arleir pepipaniunnin gnbin
nftli tes in deſerto a terra po Lunt a pierunt ab exterminatoꝛe. quod ſiquis in hoc dei opere tepi- eſtanr H ranbin
d ateſz miſſionis.b.( ADDE NJurxta menſurꝗ itaq; operis pecca- dus inuentus fuerit damnum pro- i . nulliſetiam monnd Ve
Aſibiini P Rli murmuranteʒ pp toꝛ qð in hac ſnia apoſtoli plemꝰð · prrie dignitatis incurrat. Kopo vel Gmirmo viemlepikto⸗
Prclnd, pulum erterminat deus cdaratur ſacerdotis iudicio penite· ρItem victoꝛ pa itenent᷑ ſuppi 31
ſisge numeri. c. xx. ⁊ ſe.⁊ exo/ em vieton papa. pi tenent᷑ ſupplere defectum epi
zuin ditc nri.rnaprobatur At. .Demereodem. Expellenai ſunt a communioͤs u.. vij. q.i. pontiſces. Yoan.
an in libro iudith. c. viſ. Eonii lantur alrixas ⁊ cont? fpicdelium qui ſibi inuicez reconcilia- ? Snambn veenn.
- murmuratio auteʒ ppłi ent. r rinoluerint. on vr limnblaz te
di diuerſa legitur exodi.xv. Jquis monachus cõtentiões Erlatum eſtad ſedez apoſto nłamus baptiſmi foꝛmam pp
ſclinen enaeg V 1 B ey qpoſto ſciſma vitandum de con. diſti
f s. zrvie rrrihe. vel rixas amauerii.vel mani- licam aliquos veſtrum nocer iiij. pꝛopter vitandũ. vbiiñ c⸗
,e hlan e 93 ams⸗ vimniſe uʒe conuicium fratri intulerit: u fratribus velle vt cadant certare: ſuetudo eſt diuerſa nihil officit
me an Panni manlleſte. ka arbitrium rectoꝛis modũq; pec ſqmiliter in ſacramẽtis diſcreparꝰ: ut ve conſe. i iiij.de tra.
hbneh Peccan nunna (atu viuturna expietur penitentia. obid cõtentiones æ emulationes Concoꝛdare. cñ merropo.
hhd r & tanto tempore Item g contentioſus aut murmu- feri inter vos. a quibus diſſenſõi- eccleſa. xij. ci. c. vlti. de conſe.
nd debeat quis eſſe in pnfia rans extiterit ſecũdum arburiũ po bus vos auertere ⁊ in bis omnibꝰ A:ler iik c,alfalia diſt .
und to fuit in peccato. ijſ. pis tam diu peniteat quadiu cuipe cocoꝛdare opẽ ferreviciſſim mã r·ee en i run 5
hiſgem q.ij.c. i. Sed dicimus ?b qualitas extat. nmg r Siaüt dictum. ?. 5.
bmigin ponendum in arbitrio att damus. Mam ſ hoc agere cito ne lxxx viij. diſt. clericis
lati. naz qñqʒ inuenitur ¶Item ex conci.car. iiſ. glexeritis:⁊ viciſſun recõciliari nõ non licere negociari
ltn ꝙ dʒ eſſe tanta. de pe.di. Ndentes cpilcopi ad cõcoꝛ/ ſtudueritis ab ap.ſe.⁊ totiꝰeccłie cõ vnde oſtendit᷑ in hac
inpenn i. quãobꝛẽ qñqʒ minor ire cogantur. munione vos pellinõ dubitetis. Eci. di:ex quo debeãt
Lagtuc ð pe. di. vl. qñq; maio. vNſſidẽtes epiſcopos ſi nõ ti- PlIXXNRX1 ſuſtentari quando de eccleſiaſti
kiugt de pe. oi.iij. pductn. . Anoꝛ dei ſynodus recõciliet. Ai autem turpi luro piriibi ngr enee vemet⸗
L S ¶ Pꝛoꝛs. i. abbatis Iemexeodez. BSe codem. wel inboneſto hegocio Aaiceo ensnonn eit
hulionten re monachum ſnum ini 2 † nnenn eſt epiſcopis vt diſ victũ ſibi querere pro- rere victu ðbet iuxta apoſtolũ:
baguci cientem manus in mua mgel 1 nrtsoetlinecde ricogn Vibetur: ð oblationiby nontm ꝙ hac occaſione ſubtra
ngfiii chum ſuum vel alteri. 1 aicos ad pacem magis quam eccleſie ſtipendia cõſequatur. quod panc ercleſtaſticis officijs. bH.
oſtümnm⸗ lſed non poteſt ſi percuſe ad iudicium coerceant. ſi eccleſia ei ſufncere nõ poterit: ꝓ⸗ gurbn P de aplo ſic legit
nbe ſihe rit clericum ſecularem. ¶Ntem ex eodem. prio artificio vł agricultura exem c ai S theſalöicẽſes
mmmniſ mhac. ſen. ex. cum lllo Mon recipiantur dona eoꝛuz ꝗa plo apoſtoli qui de labore manuu, s Cuod abſchegbalinne 1.
nin b Tudenduz.ad pa paupobzinunt. viuebat ſibi neceſſaria inueniat: cum inequale ? coꝛpoerube
nde cem. bec 2 ſimelis ꝛu qui pauperes oppꝛimũt ita tamen vt occaſiõe ſui operis ec rantia vel defectu humorum.
delnc intelligo cuʒ cuiliter agi 4 Feſrc dan ſ. R refu- cdleſie vigilijs nõ deſit: quod abſq; 1 9 elre inärnitari. ri
penni iun de crimine vel in cau . i. agathenſi. inequalitateꝰ ſui coꝛpoꝛis nullii eutherius. ꝓmiſit qᷓ ꝓ
mnge⸗ ſa ciuili. ſecus vbi crini · W A cetu auenent ſideliuʒ ꝗ ad cõ Prme conceditur. i Umincd ſunt notam. xx⸗
ginn an egerem ercitn cmdinnrecnrconeinnudtcs.. T. Lncdde nelagius papa. i moꝛtuox exege vl
oainon⸗ enim peccata nocentiuz cuit etiaʒ vt R- urferSnrcerten . Ziglei. monuax
n omeſferſfoe mtm en P recvn e n er e uncs .Koꝛrriplannm cierici qui officieſs gniilt eccliaſtica officia. lxi. di.
gemn.1 ·: extra ð collu. deteg. inter ſe lite di ſſer aut longiqua matutinis vel veſpertinis ſe ſub qm feſti. Ppter cu; bec cautio
anzn detislo. vel cum aetur ſenocarivinn nndoſtin dioene⸗ Kane . releatglrcnd hns
zicpe actione iniuriaru;. ut di⸗ en urna obſtinatione ne⸗ eutherius frater ? epiſco⸗ lui negligetes erat circa diuina
nis ctum ?. . e..ti. . quiuerint. a ſacerdotibus cimtatis pus noſter queritur dlrcoo ofſt. alr geiur tbindieau
i ¶ Coerceant. ar. ꝙ eps pꝛimitus arguantur qui ſi inimici- ſuos ſibi tio nõ ẽ i oꝛdinatione epi exigẽ
ſtlins coranreo decnzk qui n inimici- ſuos ſibi contra canones ſuperbir· da Sʒ videt᷑ e eleutheriꝰ
euſnndn neritalichen a velit do. nonochunere pernitioſa intentiõe re:æ id quod nobis iubentibus fa- do ꝓ ſuis clencis obiigannpo
— ſiſtere ille velit ei renit excõ in de eccleſie cetu iuſtiſſuma cta mn' ſcrinio cautione pꝛomiſit vr tuit ꝓmittẽdo eoꝝ faciu ĩſti. de
ngſun iere non debeat eos coge icatione pellantur. quotidianis diebus vigiliein eius inun.ſtip.S.ſi ꝗs aliũ ſed dic ꝙ
uum re proſequi cam illam ẽt ¶tem fabianus paopa. ceelebꝛarentur eccdleſia: ilis contem bene potuit cũ ad eius officium
nonu lite conteſtata: 1c ili . Inedijs maceret acerrimis qui nenubus implere non poſſe:ſz ma ſpectaret eos ad hoc cogef. ita
n poſſint deſiſtete.cuʒ epi⸗ fratri ſuo recõciliari non vult. gis vnumquenqʒ ſuis poſtpoſito ſterftun gtene⸗ bilia verba
ſntinn ſcopus debeat eos ma- Yquis cõtriſtatus noluerit re ecdeſie ſeruitio vac cet pꝛoniiiiſſe Eecutacuru vr
aeindl Däromenttonem.argh ene Gaargiali areiſto⸗ ſaiigae it rpenieneig iua eos quos tibi iit aliũ iudicio ſſt ar. F 5 ner.
,67 mentum. v.q. ij. ſi pri eo qui ↄtriſtauit: acerrimis ma eſſe oſtenderi contumaces debiia ob. quotiens ꝗs aliſ. 7. & ſi. .
auuinin mates. qd verum credo (eretur inedijs vſq; dum gratanti obiurgatione compeſce: 1 modis liij. di. ubi domino Ite at. H
1 in crimine iniuriarum. Animo ſatiſfactionem recipiat. omnibus vigllijs vacare cõpelle. nn Börnanertt conſuetudi
na⸗ vel cum agitur ciuilter Item innocen. q. cõcilio ana nné nond i ua eccleſia quo ad of
1 nc l 1. Item ex cõcilio ananethenſi. Eicelnn la. nl d. nount,
efenli 8 acuit. arguãtur argumentum ꝙ admoniio ſemper debet pre⸗ )DEc ve ſeera. diſtin. iij. c. primo
Ummn Gere vindicam argumen. vj. qheindigne⸗ bet Enom (ADDE ꝙ verba propbete que ponit ſequens. c. babentur oꝛiginaluer i pſal

terio.pſalmo.cxviij.hunno.viij.⁊ penultuno.)

H

7

S

ries ſer ene
äõäs FPe⸗

.
bͦ

„
4

debeat officio deeſſe.

c ¶Vigilijs. non tamen videntur puniendi ſi deſint diuinis officijs cum nõ poſ
ſint percipere neceſſaria ab eccleſia.cum de altario vebeant viuereſecus tamen

eſt quia fecerunt ſibi pꝛeiudiciũ
quando permiſerunt ſe promo
ueri ad tam tenuem eccleſiaʒ ſi
cut eſt in matrimonio carnali.
argu.xxxij.9.v.hoꝛrendus.vn
de ſicut vir tenetur miniſtrare
neceſſaria vxoꝛi que tamen de⸗/
bitum reddere non valet. vt.
xxxij.q.vij.qð propoſuiſti.ita

iſte tenetur officiare ecenſam.

licz pauper ſit.⁊ dicere cuʒ apo

ſtolo.ſcio ⁊ abundare ⁊ eſuri/

re ⁊c.xli.di.ꝙ diẽ. ( ADDE
ſic legitur in epiſtola pauli
ad philippẽſes.ca.iiij.) ⁊ mi
niſtrent ei manus. xxi. q.i. cle/

ricus.in fiSed quid ſi a pꝛinci

pio fuit diues eccleſia cum ad
eam pꝛomotꝰ eſt.ſed poſt ver⸗
git ad exiguitatem. dices cleri/
cum adhuc teneri.ſic epᷣs tamẽ
in hoc caſu ⁊ premiſſo debet eaʒ
vtuire eccleſijs alijs.x.qðe.iij.
vynio de con. di. i. oẽs.
65 tipendio.ſed cui applica⸗
bitur hoc poteſt dici ꝙ canoni⸗
cis inſimul cuʒ epiſcopo. Moc
verum eſt in eo quod de com/
muni percipiebatur.alias vide
tur ꝙ tantum canonicis.argu.

ð her̃ᷣ.decu.⁊ naui.l.i.ij.⁊.lij.

niſi cum iniuſte priuatns ẽ tũc
enim omnia ipſe recuperat que
amiſit.ff.de re.milita.l.penul.
C.eo.l.i.lib.xij.Lau. ſed certe
ego credo ꝙ ſuum beneſicium
dehet aſſignari alicui qui cele/
bret pro eo donec ipſe eſt excõica

tus ut extra ð ndo nendloncr
eE Qione ciolo. ex q

li artiſicio clericus poteſt

ſuſtentare ſe: notaui.xiũj.q.iij.

in ſumma. .
Interemptoꝛes. ideſt illud
ecundum quod ſolet eſſe inter
emptores.⁊ ſic idem repetit.⁊
tunc ſunt due partes ſecundum
ꝙ eſt hic interemptoꝛes ẽ vna
pars ⁊ vocat interemptoꝛes pꝛo

ſenetas.de quibus habes.ff.

pꝛoſene.l. ij. B
Declinantes. ſ. clerici. io.
b Am autem. oſtendit
A magiſter in pꝛeceden
ti diſti. ꝙ clerici debẽt
celebrare diuina offi⸗

cia in eccleſia in hac.xcij. diſti.
oſtẽdit magiſter qualiter. quia

fſcilicet non debent voci modu/

lationis inſiſtere.adijcit enã ꝙ
in eccleſia romana diacones cꝗᷣ
tare non debent ſed verbo pre/
dicationis vacaf poſtea mouet
incidentem queſtionem. virum
epiſcopi qui non recipiumur in
ſua eccieſia poſſint in alia paro
chia epiſcopale officiũ exercere.
Elniantes. hec lunt ver
ba apoſtoli. (ADDE

ꝙ ſic legitur ĩ epiſtola pauli ad

ephenos. c. v.)
k Auchat. verba hieronymi
er ponentis.

1 g Mon voce, tantum. nam et

voce decantandum cſt. ut ð cõ
ſe.diſtin.v.non mediocruer. et
ibi pſalluie deo ĩ iubilatione. in

DBeeodem. Palea.

Reſbyter mane matutiãli of-

. ſicio expleto penſum ſeruitu/
tis ſue canendo primam tertiam:
ſexam nonam: veſperamqʒ per-/
ſoluat:ita tamen vt hoꝛis compe⸗/
tentibus ⁊ ſignantibus iuxta poſſi-
bilitatem aut a ſe aut a ſcholaribus
publice compleantur. deinde pera-
ctis horis inſirmis viſitatis ſi vo⸗
luerit ad opus rurale exeat ieinnus
vt iterum neceſſitatibus peregri⸗
norum ⁊ hoſpitum ſiue diuerſorũ
commeantium inſfirmorum quoqʒ
aiqʒ defunctorum ſuccurrere poſ⸗

ſit vſqʒ ad ſtatuta horaʒ pro qua⸗

litate temporis ⁊ opportunitatis.
Item ex dictis ſancti benedicii pro

pheta dicente:ſepties in die laudeʒ

dixi tibi:qui ſeptenariꝰſacratus nu
merus a nobis ſic impletur:ſi ma⸗
tutini prime tertie ſexte none veſpe
ri completorij tempore noſtre ſer/
nitutis officia perſoluamus:quia ð
his dixit propheta: ſepties in die
