i poſtet poni the etet chhiali nueſtituram par obis ꝙ exuperatius epiſce poſteſſio: us 1 tinua
d r bema. Nõ dialium eccleſarn ro pus auſu te peratius epiſco⸗ ſſeſſio: ⁊ ꝙ res ſit mobilis:
go ꝙ ſi epiſcopꝰ fůdat ſieri: m ꝑ monacho ſu temerario in dioceſ i qñ ſitvitioſa: 1 q diri 8:7
dlusttan . in ſuo ꝓpꝛio ſo ſit. Sed illudꝰ* pa eis cõceſ 9 ruxit:ipſum r rte.verũ eſt quo ad initi
– lo ⁊ in alteriꝰ dioce dillud Joã.pape itelligẽdũ ne precepti auctori ſumqne ſi⸗ ↄtractue nõ initiuz
Clurfmngen bʒ ibi ptãtẽ ſi. non eſt de illis 2,⸗Ha itelligẽ dũ ritate cõtra mo 5dij nò quo ad ↄtractũ me
ſaihen ʒibi ptãtẽ nec quo ad tẽ capellis:que * pꝛeſumpſerit dedicareꝰ rẽ dij tẽpoꝛis.jſ.e
, tẽ re ſuo ab epi . cuz omniin li edicareꝰ:miſſaſqʒil n ꝛis. ſ. e. F. poreſt. Pm ca
de poaalia nec quo ad ſpũa/ ab epiſcopis monachis cõ ic celebrare non metuit: aſq; il ones tñ exigit᷑ bona ſides cõti-
umin lia. ſ do ſolo ecleſe cui duntur Illud autemvrbamitelligi nece nnmma Aerttane ge mn uen nua ep veßſenv. viglaml.e
Unmmnti preelt in alten? dioceſt: ur lis au tem vrbamitelligi neconu celeritate ac diſtrictio vlr. Tirulus aurteſt acan
ni . babet pta dioceſi: ulis quas abbates in onnenit emendar̃e: tio . . iuſta cau
nntndii ptatem ibi quo ad Pediis ediſcanteidulli propꝛijs tale aliquid attẽtea aßd:gee Mterine Aoſtdendiquod noſtrü nor
zaglinn tempoꝛalia.non aũ lis ſni cant idullis vel in caſt . iquid attẽtare ꝑmit 8 eſt: 1 cxigit᷑ titulus munon
litm ad ſpnalia: ut quo ls Iuis. Tales!r ſii. iſtel de iure ordi . tere. Qö ca ut. C. de vſu
ppſgungn ad ſpũalia: ſicut ⁊ mona rij h 7 ſi ius territ inandi non poſſit ꝓ emp.l.vlt.⁊ er de pᷣſcri
Fnennii ih uda bos ne gent di bernandi n poteſtatem gu um eſt. M iligeti. añqʒ tñ vſucapio p.
ſ ndi tem gu- tatibus facile perpẽdi is auctori · ceclit ſine titulo i bio P⸗
Nigönen tes epʒ vel clericos nõ mi li populum 2 ſpirituali 9 facile perpẽd ne titulo iuſto errore i.
abere nifi iuſpatrona miniſtrandi piritualia abb rpẽdi poteſt: ꝙ ſi terueniente. C. de vlur re in⸗
Ppenninmnyt in eccleſ patronatiꝰ qe epi non habent ꝰ: 5. ates ſiue epiſcopi in ſm ue ui .C.de vſuca.ꝓ do
lf e epiſcopo itelli : quod et hn iee pi in ſuis caſtel- .l. i. f. p emp
Peqnibert⸗ pꝛedio a quà fundãt in po itelligendum ef lis vel villis ecel . 1 emp. ꝙ vulgo. ff. pro
edio ꝓprie eccleſie ⁊ in ¶Unde Nice meſt. non id⸗ eſias cdiſicaueriĩt: egato. l. iiij. vvit. Furis tñ er⸗
.V aliena dioceſi. Si . . ticolaus papa ai ideo epiſcopo in . lerit: ror nõ pꝛodeſti *Furis mer⸗
himihent gatur hot i. Siergo0lle TEpiſcopus abes at. fuerint c cuius diocen. f venm. eſt in vſucapionib⸗
B bor,c veccclella fö ſi qm in alterr/ dioce⸗ onuentus adimitur:⁊ i iiff. de iur. 1 fa. ign. iuni
fücd data in ꝓpꝛio pᷣdi eccleſam ediſicat:eius cõ ſacerdotes i ur:⁊ ideo vſuca. nuncᷓ ign. iu is. ff. de
iat gt buz Under pᷣdio. ver· nem ſibi vendi teius cõſecratio colaimei uxta illud vꝛbam ? Ni cti g unqᷓ. i. rñſo. Exigitur
ſinfmin irca ſinẽ. ſ. ols endicarenõ valet in eis niſi per epiſ. i criscontinua poſſMothocpl
hum gubernatio ltelligi JIquis epiſe . . ſenſut epiſcopos cũ cõ nuͦ e:ac res boc pla
eſfnatn datemporali igit quo Nquis epiſcoporum ? ĩ ali n tamen ? electione edi co es ſit mobilis: qꝛ in
lucles tempoꝛalia 4 ſpũalia. ciuicatis territoꝛi iene ordmari ne ediſicantiũ imobini2n bylocuvſucapio.
Aani i Sicobeeclia idetal iu territoꝛio nari poſſunt ʒlocũ vſucapio
afüdatai fi BPuorum oppoꝛtuni quacun/ ue auteʒ res vitioſa dicatur:
do ecchie ⁊ ĩ alio . edi oppoꝛtunitate eccleſia⸗ habes. inſti a vicatur:
Eenha lit oĩs guberna epᷣatu:dic liſicare diſponit: nõ eſiaz ff. de vſuca. F. i. . ij.
riiMrge 118 tio/ dicati :nõ preſumat Q. III .ff. de acꝗ.re.do.boneſidei.tẽ
tü S e ipũᷣalia tm̃.nã quoad „ ationem facere que ill de vſucapio noni neſidei. Itẽ
ſecN, ne eter woc ge ius territorio ins eſt: ĩ cu teſtati. ninterrumpit litis
ecdi ne ederet voc mochis caton rio eccleſia aſſurgit. edit Vocd aute NReſtatione. ff. ve ni vẽ. ſi quie
Genunnr pꝛedijs m . ri vero epil iñ n pꝛeſcri- poſt accept
Ciles nn röne ꝛ epis alerein ea ſeruetur:vt pilcopo hec gratia re ptioneꝰ tẽporis om- F. ſi tent⸗ . vemb. lii.
faligin dijs ecc eſcis in 1 quos ðſiderat?clericoſĩ nia iura exc .ar. Crve na-
nigini js eccleſie ſue:⁊ hoc mõᷣ in re ſua ord inari:ipſi ericoſ raltollantur:ꝓ · ep. ut pfectiꝰ. j. e. 5. tolluni
lan ancrerihuig deiure (uius territorium oorainer i valncr tars ch al Seguteprelfibtgenli⸗
Aundlel, patronatꝰ, ſignificaſti. ti iam ſunti vei ſi ordina onenſis concilii de pꝛeſcriptiõe qd ait⸗
iic 6Oaetwerdine. ⁊ omnis reime ſmis gubenmarfs tani conci Drckaan pape 1oe aripriocneerora⸗ na⸗ pre⸗
ſchet ſi. qñq; accipit p dioce⸗ ad eumĩ cuiꝰ ciuuati ubernatio Prima bec eſt. qualuer ĩ a eœleſiam.
e. ut. S3. . ident. cepti 5 oeex⸗
eniul õ ¶ Item ex concilio Toletano.iiij ne violentia per nt.xxx.annis ſi eee tẽpore ſubſtantiã capi
— küetaeſt vevereng Baſilice nouiter Caantenten biles. permancant immo⸗ Dppaniwcca nntgtſech ire
dsCa n⸗ bes. ff. de ver. ſig. cO . E e . pponitur. autẽ 5
ſillchl Pupiid rmond Ter eſde⸗ concteri ꝛcuius GSucuns P Er ſingulas eccleſias parro Eirsac⸗ H
. agrot len el munerſitas Oſſe ſſo . mn chias ruſticanas permanere Alad — ecclen non
. nn iuiqʒ ctkanoemegtede⸗ non —— conuentũꝰ cogretremmimt eos qui eas tenẽt romnit lens ſanegr.
ltiſſhei que condite . aſi ſine j) xime ſi ea pletur. C. de preſcri
nae b ¶ Deſiderat.ꝛ dici cuidubi te fuerint:ad eum pꝛ violentia per.xxx.anno 98 n. xr. an. l. vl. nec vpreſcnip.r.
utan ꝓ bꝛiuilegiñ eſt ciſon cuius e6 pertinebunt epiſ⸗ topum 1 auerunt. Si vero intra. x a bona ſide. Alia criogt nicz
nut vn eſt epicobl: duentus e . acta fueri ra. xxx. anos oꝛis. i Ni giſſ. mi te
lxri. di. boꝛtamu . 1 os pr 1 es uel ti
ſof Elericos. ar. donaz dul Hubu⸗ dit: niſi gs
tngnn di. de pꝛi 89, ar. ꝙ ples poteſt pñta vigilati ẽ habint. e ð pᷣſcrip.
ſnim g k. Dramihien paſey fonus ad vnam eccleſiam.ar.lxiij. 4lla que eſt. rrr. an. currit trae zicanhg moſti. inno. qm oẽ.
gonubieſun⸗ k Grai i. inſtituat. ſi añt ſũ oꝛdinati:qd i .lxiij. nones titulus requirit᷑ i tra eccleſiã:ſed tantũxl.j. j. q.ij. ſi virgo.nece tiaʒ
ttiit vij. q lain er ſine omimaldanece mirgi iunis ſit. ſegtur in littera de iennur iclnnentedmhi ons Preſenptiene. e ve irri nones. Jrs ſzeg
afoli hi ardenoenſſoneng⸗ loco. ſic ⁊ m icit teſtimon inz epiſcopi pñtati cauſam pᷣſcribendi.ut er umptionis. B. qñq; tamè mi ip. ſi diligeti. Jo.
uſnn de ſuo epiſcopatu cui teſti nonacho abbatis. 5. e. q.i. opi pntatis turã endi. ut e de emp. mẽ minus iuſtust
tcico⸗ 1 ſſeſſio. i cui teſtimonijum lert 3 .S.e.q.i.monachi. ſi tñ ur ãt naturaliter ⁊ ciuiliter.ſi 2 ven. peruenit. 7 er de iurepa itulus parit
entn i m K C, o. i.pꝛedij pꝛopꝛietas. ar. ff. e: tibus in re.ff. de vſuca. natu naturaliter interrumpitu cha:curd. Iuterripi
gnfend m ☛Conuentü.i, pph . ar. ſt. de ver. ſig. in ut. ff. de diuer. tẽ naturalit᷑.ſi ciuilite itur. pꝛodeſt oibus ius habẽ
imn n ¶ Wentinebunt. pplm. nel inriſditionẽ. ⁊ . g. interdum. U fi⸗ diuer. tẽpo. piſcrip. inter r pꝛodeſt ĩterrumpẽti tm̃ ⁊ ei abẽ
oApnc . . toꝛ nel.Federngen ⁊ ita populus ſacit ↄuẽtũ i revciohin Jo. non dnium ni cuatetnor⸗ Ed aũt effectus eius eius heredi
Ctnn õ ta. z. vij. q. i dQli omium acquint᷑:ut eſt ia vrile. ut. . e. auicuqz. acquiralur
iſcr⸗ .Fnungaie ne oogne e dug iſe ibi ſit eter neſt erpꝛeſſuz. C. ð bo qʒ. m. b. alios ẽt di
n ſenſar pꝛopenj epifopi. ngad fecit locu religioſi epiſcopus ĩ dioceſfi. ¶ J num dominium. ma.aut᷑.niſi.⁊.j.e.ĩter dire/
nnmrn ſe. di. i. ne opi.videtur ꝙ non.ar.i. uʒ dedicãdo eccleſia ¶Jura. hoc non eſt verum. .—. iter memo ratos
bchktol⸗ 4. — aire Artmdevtengetnepe me ———— no dia babes. ſ. . lz, narlan noed qnocun cribi
ef hun iiij. qſti. xiiij n di qlit. Sʒ naad nrlaerel⸗ . dioceſi. õ ex oeiſed⸗⸗ ehh.n. alc moer ncna qu la lunr:
tiebiis cü er iniuncto. dico imus.õ.vij.q.i.eps ĩ dio teccleſiã. nõ. ar. xvij. g. Er ſingulas. xxx. bole noſtaturpui cunqʒ. e ð
inn. ꝙ n denũciatio pꝛeceſſerit: edtcuee O norena⸗ r Cα j. e.quas adioncs. ſtatur huic numero.extra.de preſcri
ui debet illud qð fectu Haxime.i.tantum.ſic.xi.q.iij.ſi quii ip. quart a.
ectuz non Paendirena veprernptenie quis epiſcopus. nam violentus
etee y 7 Detentor
¶ Oubitatio per lit. coͤteſta
* iil,

=
4

=

Tau ſa
ſiceni res efficitur dubia. ar. ertra de offi. dele. relatum. C. quibus ad li. pro communem. uel ideo non pꝛeſcribitur: quia non preſumitur ꝙ aliquis c ſ
cla.l. iij. uel per libellum oblatum principiſecuta conuentione. vt. C. de preſcrip. mumte vitioſe vtatur: vt.ff pꝛo ſocio merito.a ſic preiumitur q quanto tanmt
xxx. an. 1I. uj. uel per ſynodalem proclamanonem. extra de pꝛeſcrip. ſanctorum cunqʒ; tempore alter poſſideat ꝙ non tatum nomineſuo ſed nomine meo luhen.
nam ſimpiex denũciatio habet pꝛo lit. ↄteſ.ut er ut li.nõ ote.qm̃.in ſi.⁊ vico ꝙ poſſederit. Sed certe hec rõ non videtur ſufficiens: qꝛ eadem ratione nec ſi A
ex quo ſemel facta ẽ li.ↄte.poſt ᷣm canones non curru pſcriptio. qꝛ pᷣſumit᷑ poſfſſi nes predioꝛum po ſſent preſcribi:qð falſum eſt.ut.j.eo.q.iiij.volumus. 4Ern
dens iã habere malaʒ nideʒ. a de 1 ertra de pretcrip. quia 7
iure ſuo iam tuubare.C.de ac 2. C. fi. regum. 1. vl. alij 4
a. poſſ. nemo. vnde no pſeribtt certamen. ſimus q̃ taliter fuerãt iuaſa reſtituni dicunt ꝙ ſimes bene po⸗ inm
namulie annol uck e venp. IAtem Gelaſius. ſed quia temeritas puadentium le- teſt preſeribi. ſed non ma ze
n unt A.aneugendol. W. Triginta annis ab eßis poſſeſſe geʒ ſibi poſſe putat generari:ſi ſce. nenslimes ama chito⸗
J0anneess.. immobiles permaneant oloceſes. leri ſuo pertinaciam retentionis aad ſt preſcriptus deſinit ee Aanhe
Keſuluz. ad regendum. Reſulum noſtrorum auctoꝛ iſũgat:ea que iter fratreʒ ⁊ coepiſco p Ertra vo. quãtum ad gCSi
ar.ff. ꝓ empto. qui fũdũ tas emanauit: vt facultates ec pum nr̃m cõſtantinũ canuſcane ec· oiĩa epiſcopalia iura. in per
5. ſitutoꝛ. AAeſie epiſcopiad regendum babe· cdeſie ſacerdotem: æ inter nücios di i ¶ Icet. parochias.i. gomi
vik Secretum enl. ab eedẽ ge⸗ ant poteſtatem: iia tamenvt vidua rectos ab aconitano põtiſice decre. Lhr limitem vni n
43 ieilegiccelim.le erceſi rum ⁊ pupillorum atq; pauperum nimus p vos ipleri cupimnſ:tũcfo: usdinceſe ei
BBiocenl.iecclenia. necnon ⁊ cdericorum ſtipẽdia diſiri mami ceteris cognitionibꝰ que ſit ((Dihongem. emi Pnpt
d Conuentü.i. ius epale. buere debeant. boc eis etiam ſtatui ſequẽda perſcripſimus. Nulla igi: 1 Erempli.. G.devſ guran
eMõ adimit. i.ſi ideo adimit. mꝰ dari: quod hactenus decretum tur preſumptiõe ſtatum parrochia bene quidem . ig. n emin
faAicunqʒ. legis. natura- eſtꝰ: reliquuʒ ſibi epiſcopi vendicet rum qui ppetue etatis firmitate du cipats. SZ oi
(Ais. na de iure nali nõ ſůt vt ſicut antea diximus peregrinoꝝ ranit patimur mutari: q; neq; negli m ¶Inuaſa. naz inuaſo in
erpanea eeen elene atqʒ captiuorum largiores eẽ poſ gęẽtia põtiſicis nec tpał obiecrio:q p res non preſcribunt. C. –
cuʒz Bliena Pacdangent. ex de pe⸗ ſint. Iem Belaſius.ij. JIllud etiaz icuriam forte generatur:nec; igna ——— ac
cuzalena actara un ek vee⸗ annecti placuit: vt ſi quod abſit: f Ruma faciete ↄſenſus adbibit'necſlub de Niman nem aunur niiz
na boc. Hio inaema eſt preſen⸗· cultates eccleſie necnõ dioceſes ab repente ſupplicatione preceptio di mitas temporis vc. ey de ſanbab
ptio. ne dominia rex ſemp ſint aliquibus poſſidentur epᷣis:iur̃ ſibi nellere poteſt ſemel dioceſim ↄſtitu ſimo.non ſatis. di lu
in ĩcerto. ff. de vſuc. l.i. vel dic vendicent: quod tricẽnalis lex cõ⸗ tam:ex qua ſemper ad regenerati- o ôSoꝛmam. ar. q cer inteven
Hʒ ius legis cuilis. a boc ſʒ opi qudit.qꝛ ⁊ finorum nr̃oꝝ pricpum onem atqʒ ↄſignationem epiſcopi tis perſonis mandat᷑ad il eon
nionẽ vicentiu pſcriptione vmni ita manauit auctoritas. plebs deuota cõnenit. Territoriu, alios enendiads invno D
um nõ acquiri.ſed tm erceptio t. jci. tol FEnS negocio ſtatuitur ad om ierdi
ni.Fotra eos eſt . e. q. cleniii. Nem er conci. toletano quarto. Ernõ facere dioceſim olim noſcitur mia ſimllia ertendi. ij. lecenia
Ifi. C. de bo.ma.aut.niſi ⁊ res CTerritorii poſſeſſio connentum oꝛdinatuʒ. ¶ NHoc multipliciter di q. i. multi riii. ij. ſem lunefiet
pſ riptione tpis mutant dniuz Non adimit. ,. ſtinguitur. Sunt quedaʒ dioceſes qᷓ poer. xxxij. q. vij. apoſtol?. licnbif
eff. ð vſuca. e. 5F. vniuerſitas. B Icut dioceſim alienam tricen certis limitibus diſtincte ſũt:be nul ar. di.lxi.miramur. di. gocodi⸗
§ Proawelabrioteſi. qñ M nanſ poſſeſſio tollit: ita territo lo modo preſcribi pñt. Alie vero ã xxxviij.ignorantia. extra nletti
q;ent puincia ſumit pro dioce rij poſſeſſio conuentũ nõ adimit. nõ ſunt certis limitibus diſtincte: ? dere mdi-ſncauſis. grinlia
ſi. ut. l. diſ.ſtudeat.qñqʒ ⁊ econ d dos p. Tonuenit. ſone ꝙ Naſede⸗
uerſo: ut. tr. .i. eßi. quida ta⸗ enexcodem. de quibus certa diffinitio nõ olim aliquis epiſtopus poſſi⸗
mẽ in loco iſto dixerũt ꝙ intra C ricennalis poſt. eſſio itra vnaʒ preceſſit preſcriptione tolluntur. deat eccleſiam intra cio⸗ P
aliã prouinciaz non poſſet pſcri prouinciam ſeruari debet. ¶ Vnde Innocẽ.papa. ceſim alterius epiſcopi re C
bi. lz intta aliaz dioceſiʒ poſſit Aicunq; epiſcopus alteriuus Aimitis poſſeſſio preſeribi non motam a limite: 2 flluui nsorleſ
Duic⸗ riti Loſi . iote Mepiſcopi dioceſi 3ʒ ꝑ.xx.an. ſi poteſt. us erat limes: ſed fluuius ecken
enartes n e nealiqua ntervellatevoſſeclert: rermemoraros harresno wenam aaecrad nas ſoin
gequid eſt infra terminos alt⸗ guauis ſecundum ius legis eiꝰ nõ ſtros fulgẽtiuz aſtigitanum? vieina lmmtti⸗die Ger ſanin
mus dioceſis pſeribi põt. dĩmöõ Vigdeatur eſſe dioceſis: admittenda bonorium coꝛdubenſeʒ epiſcopos rumpitur preſcriptio na⸗ G
no ſiti limite: ul coiuct imiii tamen nõ eſt cõtra eu actio repoſe? diſcuſſio agitata eſt propter parro turaiiter. nec preſcribitur anonent
ut e ð parochijs ſuper eo.ñ tñ di.ſʒ hoc intra vnã ꝓuinciaʒꝰ extraꝰ chiam baſilice cuunſdam:quam ho uel dic ꝙ nibilominus ꝓ Urdeqnu
quo ad epiſcopalẽ iuriſditſionez vero nullo modo:nedum dioceſis rum alter celanenſemalter regin?⸗ cedit preſeriptio. nec ter. Moneinni
Gen apeac dat oehmnde defenditur: puinciarum termini cõ ſem afferuit: æ quia inter vtraſqs p mini epiſcopales varan inontor.
eßHoreiri tib?“ fundantur. Ecce bis anctoꝛitati tes bactenus limitis actio ventilata em propter boc. vt. ffvs 1(Dizn
ſed ſi de limuibꝰ non ↄſtat: tũc ane⸗ 1 ta (ontraben. emp. rutilia ſſtpio ei
quo ad ꝓpꝛietatẽ a quo ad epi bus probatur ꝙ poſſeſſionis ⁊ gu- eſt:cuins quanuis ſit vetuſta retẽ polla. Quid dices de ec- nam⸗
ſcopalia iura res alteriꝰ epiſo bernationis iura pꝛeſcriptione tol· tio:nullumꝰtamen iuris pᷣiudicium dena ſita in limite. a in ſantſih
pipᷣſcribitur. ut. ſ. e. lz. e de de luntur:ſed idem gelaſiꝰcõtra teſta- affert. Ideoq; ne ĩ dubium vltra i· vtraqʒ dioceſi habetpa⸗ rniri⸗
cl.cu ün:Palts: ſta ige vebe ⸗ tur ſcribẽs maxio ⁊ euſe.epiſcopis. ter eos noſtra deuocaretur ſnia· ꝓ-⸗ rochianos. dic ꝙ erit co⸗ ferlidici
menner obſtan ek ve hſendad . Dtat⸗ parrochiap nec pſuptiõe latis canonibus ſynodalia decreta munis qnoad haroebi noͤrcöhn
aren , nectpis hleriptione inmtari poteſt. perlecia ſt: quoꝛum auctoꝛitas pae enonceſand te. utnui
nõ ſolũ res ſed iura epiſcopalia Net in regulis ↄtineatur anti monet ita opoꝛtere ĩhiberi cupidita ¶E. inſula. in ſolidum au —
pꝛelcribuntur. Similiter bic di A as prochias vnicuiq; eccleſe tem: neꝗs terminos alienos vſur- tem habebunt epiſcopa⸗ Kanurn
ſtĩgui poteſt ĩter iura parochia pſtina diſpoſitiõe deputatas nulla pet. Ob boc placuit inter alternas lia ſi diſcoꝛdant in eccle- ſitah
lia v iura epalia: utiura pochbia poſſe ratione cõuelli: neꝑ ↄſnetudi partes iſpectores viros mittẽdooꝰ ſie diſpontione. ſuperio⸗ Kpatmhu
lia poſſint pꝛeſcribi. ſiue dioce · nem peſſimã exempli mali temeri· iavt dioceſis poſſidetis.ſi tamen ris eritoffcium in poc⸗ uenmnen
ſes ſintlimitate ſiue nõ: ut us tate creſcente vniderſalis of Ponmnaen te. N alterius aͤnis diſ⸗⸗ Ecwanel
cimaruz: baptiſmata: obla-⸗ ente vniuerſalis ↄfuſiona baſilicam veris ſignis limes pꝛoui tboekeupere
decmauz peun 7 ſceretur: tñ ẽt dD ſſ ir e& ning & ponat. ff. de vſufru.quo Juitn
tiones:⁊ pꝛocuratiões:dũmo⸗/ tur: tñ ẽt decreris nr̃is amñ non ſus mõſtrauerit eccleſie: cuins ẽ iun iens luamde
dores ille no ſint coniuncte l,.· Multũ tèporis deſtinatis omnia iu retentionisſit eternum dominiuz, ꝗ Ater diſcuſſio.i. qõ deegon
miti: ſed iura epiſcopalia nõvt T diſeutien»hi. 9 nunln
conſecratio.immo vlterius pꝓ/ r (Allter celanenſem. r IR
cedi poteſt.ꝙ ſimiliter iura epalia que cõſiſtunt in lege ſuriſditionis epᷣalis pᷣſenri eccleſia erat ſubiecta ſibi. — 1 e
bi poſſunt ab alio epiſcopo:qꝛ taliter pſcribitur exeptio. non tamen vnus intrabit s C.Hullum.ar. ꝙ limitis manifeſtatio rem iudicatam reuocet. ar. Z. e. ſeerunr
terminos alterius.ſed infra terminos pꝛopꝛios viet᷑ iure ulo:niſi in caſu.ut.j. . q.i. felix. l N nitb
placuit. Sed tamen dicũt quidam. ꝙ qðlibet ius epiſcopale poteſt preſcribi:dũ t ¶ Sententia⸗quam ſnper hoc ſentimus: W
modo non ſit vicinum limiti. Sed t ad pꝛopꝛietatẽ ſatis vj ꝙ ſiue ſit ĩ limite u ¶ Mttedos. vbi eni agit de finibꝰ agri:oculis ſũt ipſa loca ↄſiderãda.ff. W
ſiue alias ꝙ res alteriꝰ pᷣſcribi poſſit. ut e ð ꝓba.ex lr̃is. Si qras q̃re limes nõ fſi.feg.ſi irruptione.a vtriuſqʒ ptis teſtes audiũtur.ut er de pꝛoba.exlr̃is. Wanſd
poſſit pꝛeſenibi.dico iõ ne ↄfundantur termini pꝛouinciarũ:uel iõ qꝛ limeſcõis eſ᷑ x ¶ Ita ut dioceſis.ſic conſtrue.i.vt eternũ dominiũ dioceſis.ſ.de qua eſt nndler
ut pꝛobatur. ff. de acqui.re.do.adeo.S.vlt.⁊.l.ſe.ſed ſi cem que mibi eſt cõis cũ controuerſia poſſidentis eccleſie cuius eſt ius retentionis. aundepe
alio ille poſſederit:ego per ipſum retineo poſſeſſionem.ut.ff.quẽad.ſer. amit.ſi ꝓC dƷus retenti onis.i.que eſt in poſſeſſione. iknne
G Halig

2 8

4 89
O iffinitio vocatur. b. ,
z concoꝛdia que di ffinitio vocat alienanit res
XVI detis eũ nõ oclu⸗ t loquitur vetaleſn E deranooꝛe poni. Prim⸗ ererccte etclenannſe
Diri ſre ſenſus.i.ſi lim ⁊ eaʒ pᷣſcrioit: ĩ caſu illicito: dr hic ꝙ vin oc expone diffimiſſe. i. aliene
gne. AWOsð ſilimes. poteſt eſr ſi dioceſis nõ eſt limitata ecclelie iĩ caſu ilicito· vr hi currere. ⁊ ſm hoc expo ſcripture interpoſito
nn .⸗ iñ ipſe habeat beetel ÿᷓ́R——— bus illis: ſz eo netpian di ſcribendo derleueruͤf... dccrcto ier Rei m aliu calus
W eat. W. . 1. ij. eps ꝗ manci⸗ ipto decreuerunt. i.
ui ðð ontra quem ius preſenbitur. o. 2 enpio ate enn lande.
,umls. Ertra alienos. i. in . arau erat dare nepo
eIlectio. u dem pote ſed ſint om bus ſuis fingeba
W Uais Bdinrumn nan Quod limeselegieſmuacand lon menta gchther aulerelif⸗ preſulis u⸗ ͤlmg wein der tranſigebar
Teneſe limitum. j.q.iiij. c. ij. on concludit: ⸗ ia in poteſtate a ie. Terti?caſus eſt: epi
dnonn * limitib?ꝰ. baſilicamn iecta pre⸗ ma in poteſtate 2 xxx. annoruz cum eis. Terti⸗ ä ſnĩiam ta
intellige de limitib?. i temporis probatur obiec leſie quecunq; itra us tulit diffninuã ſnie
lachei HW ntemerata. S. vi. q. gi tempo . entis epi⸗ ecc e oſſeſſa fuiſſe no Pu ſi am ſup aliqua poſ
atſut ¹Wabene zareſ cece ſcript Vonvalenu Ritttantn ſannr ra d. ego dericorum oraackene⸗⸗ graius enn
eleutberiuns. . ſcopin it. hoc ẽt = cuntur. . ra preſentem diffi⸗ icit hic , ipſo vſuenten
aümn geramens bäcgl⸗ obiectio Renrinninhonir preci· ſ aaemccnataente ſacrilegus otra eã erihrio. etemd
4 um ber quos pbar pſer a ſecularium mde nitionemes rexerit 1 ee na ſnia lala fueri etalege⸗
hnuhin, plionem. ſſic.xxxi.q.ij.ſi iunt: 2 preſulum romanorn iudicetur:⁊ donec ſe cor e/ ſcriptas:ut hic nuit: ⁊ ita nul/
nimm piunte Preluultl Si vero intra me ia priuilegia ſeu res r ledtt eptio ex ea ↄpetit.
verum. ipri⸗vel cxreuit auctoritas. dali cleſie propria p la actio uel exceptio er ea npe
b Offerre alte, 9 auit cẽnalis tempoꝛis extraꝰa ri ſtituerit: anathema ut arg. ij. q. vl. F. dif ſcribe
nrim, dic ull pani q pp tas tricen⸗ lice iniuſta retẽtio iſcopis dardanie. liter etiam iſte poterit pꝛe
gic loione eſt termios baſilice iniuſta re ¶ Igem epiſco pis dare an lite : dico q iſte no.
gici, pſcriptionẽ ſi nõ pot dem nos ri ſine mo ndE ſſunt que.xxx. oſt moꝛtem:dico ꝙ iſte ne
ldinn itulũ 2 bonã fidem itur: repetentis epᷣi iu ¶Repeti non poſ re po 4 ſic ĩtelligit.
dng, bare titulũ ⁊ bonã ſide reꝑitur:repeten laſi? pA Rep jdentur ſed eius ſucceſſor. 9
An nu urare Eu Item Belaſiꝰ is quiete poſſidentur. ed eius i nra paſtora-
igin permittẽduz eſt ei iurare a reſtituetur. nis quiete po oinquit:poſt quin-⸗ ra de iurepa. c
ſederit ré rar. . cetera inquit: poſ euna der piſte bona ſide poſ-
ꝙ bona ſide po babuu a iuſto eß5o. ita fuerit tem⸗ Nter ſtituta xpᷣiꝰ quoſ lis. ul dic ꝙ iſte be ltazſnlam
nufnuß iſa. giuſonitno cogi EBpata que diffinita er gẽtos anos ↄſti ,. ſedit:qa ignorauit illaʒ ſn
4 . W re: cum e ſnĩa que nulla
nbun 62 n tame dico , cogi ſeribi non poſſunt. dio velle ſubuertere: ſnon ienere. ⁊ ſic ſn nnalte
i. ſz ſi pꝛo ore preſer e al. im dam au mnõ poſ n cui cãm pꝛeſeribẽdi.
n.gsen tur ꝓbare titulũ liegarti P lectio tua ſtudeat q̃ſita o Leo m lexahominui ſt: dat alicui cãm
n ectio tua ſtudeat. vt ſi xxx.ãnorum ebꝰ ec· eſt: dat alicui ð valet dat cau
W barcunſi tbis. r ids i j eritate: vt ſi . i. Iem ſi de reb? ec⸗ ſicut tituls qui n vale
dnmiin tulü: pſumo rone nnf. ſideliter k oꝛta cõ ſit uerſia mota ?: ? diffini euttuul qulnd⸗ y de en
„ abere ntulu. ut. xij. memoꝛa ntrouerſia az pꝛeſc vulgo.
rottcjt naheretnmi. en. de ſpatijs ð gbus certa ꝓceſſe cleſie co ſi iniuſta ſit:tñ qꝛ nõ erenit. ff. ꝓemp. ꝙ
di · la. K. de dün. ez de d o: diffinitio dudum hil no ſubſecuta: irate poſſ⸗ bel plega. l.ij. . iiſ. nec c
inre ob. qð di tEtio: ſpᷣuetur aliogꝗn ſi ni iffiniẽtis auctoritate poſſi . bis que fi. a plla.
man be inre verſo ner oiligẽ rit: itemeratapuetun ũ: tüc ð pꝛe. ſua ſʒ diffiniẽtis a ſeriptio petito titt ertra ve bis que lo alie⸗
nmlkt dte ꝛerid. A Oilie B oſtirerit terminatü: tüc ð pꝛe⸗ F cepit: tricẽnaliſ pſcrip io c. . h ibiſeiente capinno alie⸗
nmn la e de pha.lz. vbi vi. vncq; 9 uſi ꝑs ↄſidit p er cepit: tric ꝛita tñ vt ſupputatio . t facta poſſeſſionum:
göimmn Ner e .. conſta D mporüũ ſi q̊ ꝑs ↄp ſiẽtiũ ĩponit: ita tñ vt ſupput. . natio ſuit facta poſ
tione tempe ñ q̃ͥ bactenꝰ ri ſilẽtiũ ĩpe iffinitõis: ſʒ ñ ibi poſſeſſor ſtatim tutus ẽ.
iuratan derfß dici ꝓ debeat eni ſcrip tũs. vt tñ q̃ hact. oſcriptionis nõ a tꝑe diffin nvn ibi poſſe ide
mmnlli, re detitulo. io tra iſſe pꝛobabitur iuſurãdũ 1 „ iffmientis exoꝛ ſẽů. HB bic capitulo ntr liena.
Mknah. eſt vᷣſumpti Dtr. ſſediſſe pꝛo ana ſti⸗ a öceſſu d öcilio ſtatutũ ẽ. en ꝙ de illicite a ien⸗
tijgiin tunc qñ eſt ſic intelli ⸗· poſt b õt ẽt aliter diſti Ceñ in toletano cõcilio utue tur tamen ꝗ e preſcri⸗
.ut ibi fuit. . fferre .CTD CUñ in toler e f poterit oſſit currere preien⸗
Wahodce, en.u dẽ extra ð deci.du nat᷑ o ſua auctoritate vſur r ite diſponẽtis ñ po tis nonp mater.l.i.⁊ in h
ninput, d. 50 quo noeſt qui alle⸗ ui. Aue aſaz m icipit ¶Aita irri inum tempoꝛis. prio. C. de bo. n is eccle.
ſed fatuꝰeſt qui a 8 titulo poſſidere ĩ pit d tricennium Pe ioris cõditionis ece
ſehlddn ul lũ quẽ ꝓbare non pat: qꝛ nullo titulo po au intelli ertinere a ſtri duz ect deteri ſuſfamilias
L e n intelli pert dotestvel mini minor ſiue filiuſfammilias
ncuſs. gartanud eſcripſi. oſcribere nõ põt. zi boc can in F Iſacerdo ſ admi- ſia ꝙᷓ mine preſcri
4 t ſed dicat preſcripſi. Pſcribere itas gelaſij. Tẽ ula ecdeſiarũ admi. on pꝛius ↄira eum preſen
iſohns ſeſ⸗ 1 PEs q. ij. c. i. 7... Bendae. biectio q per incuriam iſtrare videntur: ↄtra p . f bitur ue libe. que
nilegia. i. chari poralis o 5 pot diuellef dioceſſ mni boeccleſie di at. ut. C. de bo. q
jaminnc⸗ Priuilegia.i. chari po nerat᷑.nõ põt diueller dioe nas ſanctiões dere „E d piat.
nustpſcnt K leſte. xij. q. ij. ſi gs te genera itelligendum ẽ ſi iqua dignoſcunt᷑: cunq ie. ſi. extra de traſ
as eccleſie. xij mel oↄſtitutã.itellig ione eã pof fſiniſſe aliqu unt: ſz Non ex die. ſi. e
üinei de clericis ſemel ſola vſurpatione eã po ia ſcribendo decreuerunt: u . de cenſi. pꝛe
. a vſurpation o talia ſcriben õl e ac. de cetero. extra
nsſtfuu ieoͤſuetudine. ergo co lotitulo ſz ſola vſurp dicis aucto qu ia moriendo diffinita re ac. decetero. ert ſi duos. ſi.ff.
iuilegiũ vero in uo talia moriendo di b terea. ſi. xij. q. ij.
aatdtadl udo dat pꝛiuilegiũ. ſidere cepit.Si öl ſuetudine cex q ionis?oꝛdo ſu krea. reſcrip.cum
+ ud . onga ↄſuett querunt: ſupputationiso ‚de diuer. 1 temp. p
iugcfaäh ir. q. iij. conqueſtus. ritate pᷣuilegiorũ oralis ob-⸗ liquer 1 poterit ad tri- eneinſi
rgi . Hit? temz poterit ad tri⸗ beres. in.
nkrgin m Imperatonb . hie oſſidere cepit: tũctemporali ſtabit. nuſquã etemʒ pote ite iudi ⸗ iendo. i quia licet ꝗ
Ncnn . log poſt iſilentium imponit. iũ tꝑis pertinere vita irr x ¶Moꝛi ett
hninpron canon emẽdat.l. que loe iectio actori ſilen ceẽniũ tꝑis p ötractuũ nõ ſum libet poſſit male alienata
nag Uanwenacklenh mel,. CAnde Gelaſius papa alt. cantis: quia ſtatꝰ cõtractuũ . n. ri. . i. non liceat. non
☚ peionei ebvonatis ah Dedef bᷣullegia. xxx. annis poſ ſit initium ab igne eaulan lier almenin de facili admitteret᷑:
Hno,nerl/ imperatore. wp C. 3e billter obſernari. P Item ea que in bñſicijs po e⸗ inmehopi s ſemper contra-
ngn n o derc m Bien Laenir huic ſctẽ magneg; ſ⸗ ſiue que metu boſtiisatie ießeri diceret.⁊ ei litteras de l. Cech.
ePlſlde ſcriptio decẽni Fi ecce⸗ PBnilegia que 5 l ſſeſſa fuerit: ar. C. de anna. P.
r. L . s vłpᷣuilegia c . nte diutius po . negaret.s li. l. iij.
np. la nij nõ habet locũ iĩ eccle⸗ nodo:vt res vl ſuetudine nien ſunt. ¶ Ande in agaten l. ij. F. vlt. 1. C. ð bo. q̃li.l.
iec⸗ ſpſaʒ rẽ pꝛiuati tali . js ex longa con on poſſunt. l. li. F. vlt. .0 5
n nrgnins⸗ irnee deiaceno runa ——— nconcſio diffinitum n demtur p⸗ cenntan s.i. reputa-
ibben re:alij dicũt contra. ionis imperatoribus ſu : Quei beneficijs K
aun ane Ferarunn Rede an cnlrorbno in ſerinnio vongea: ſeribinon ount. t quantacügue 5 Bubnabit incipiet nume
n ſonerng ibi Situr⸗ l 2 ab eis 8 napfeſtarnerſtun eo C Acri auili tẽpoꝛis ð eccleſie „ õ
ſtitman ferat niae is e donets rum quecunqʒ pe RK L t epiſcopus non babet iuſtum initium. r
Ec tnntſinnone; ſid vel C. de der ſig l. pe. uel dic arnretcteni n 1 Aenrrreie . itium ſpectandum. ut.lxi. di. miramur.i.q.i.pꝛincipatus
. . 1 . 4 * be 2* „— „ 4 ,U 4 —— i iu .
en rber celar it a gatee eretunanu⸗ udi. deReereikinenr nb mnRleparerum ſe c.weclomi aprerario 2 Joſu⸗
Cumnbash⸗ it hoc rec r atoꝛ rem alienã tanqᷓ; alienã. d alios:⁊ nõadi- e e⸗O ius pꝛopꝛium. hic patet ⁊ in ia cognouimus. extra de poſtu.
e ,, um dedit imper 1 rad pꝛorimũ.ſ. a x erici.in bunt. ut. x. q. iij. qu epreſcrip. ſi diligen⸗
nuimi, H cit de. xrr. annis refertur ad o ll otempoꝛe pꝛeſcribunt. ut.x ſidet. ut extra de pr
boc quod dicit iudi. cum inter. in fi. HZ UIn iquis qui alieno nomine po ui. 5§. fructnarius.
Eerſfuch uel F de ſen. re iudi.cum . ne. Ia nec aliquis qui alieno non as perſo.no.acqui.j 7*
eratorem. ut e atiani. bone. It rius.ut inſti.per quas perſ ri. ⁊ hoc ideo: qa omnes
rüſnſnig 4 T H unae niettius ꝓceſſu tporis non poteſt cðᷣ elen ee lug uern Vined. non mnen girifnrotgee Ranmnanenet
Nnend. 4 „ Ler.i.pꝛeſcriptio a lege introducta atur:ñi eſt iniuſta nuniᷓ val . iſti alieno nomine po ti.ſpo.cum veniſſet. ſi er t: non obſtat tibi
dunnin q i: qꝛ ſi eſt iuſta:ſtatiʒ valet ⁊ cõfirmatur: teſt pꝛeſcribi ſpatio.xx. ſſidetur. ut ertra de reſti. ſpo. nomine poſſeſſum eſt: no l
rmari:qꝛ . tra legem po ne pofſidetur. un ſſionis.i.ꝙ tuo 7. C. de preſcrip. xx
. .4 lex. videt᷑ tamen ꝙn es probare initium poſſe ac. nec creditores..(¶ is
e Drülzerit autem lerewiqe l. ij. F. exactis. pꝛetoꝛe pof ies pro io: ut hic patet. z. C. de pig. am oblimonem aliqu
Got ut.ff.de oꝛig.iu.l.ij.5.exac det qui auctoꝛe pꝛetoꝛe p iqua preſcriptio: ut hic patet. is dicere ꝙ per long
. Trem ſi de rebꝰ. auctor ſirtlesl ulepoſkikr d acꝗ.· poſſ.iuſte.ar. lganalen hoc verum eſt. niſi vel
uat contta de pe. di.ij. ſi quis ſemel.
nci

6 .

ſcribitur.ut.j.e. .põt. Itẽ nec
in tributis pꝛeſcribitur. ut.j.e.
§. poꝛꝛo. C. de pᷣſcrip.xxx. an.
coperit. Yteʒ nec in matrimonio
.xxxiij.q.v.ꝙ deo. Item nec ð
cime a laico.ex de preſcrip.cãʒ

Itez vñ ꝙ pꝛeſcribit᷑ in repetitio

ne rerũ peculij.ut.C.ne de ſta.
defun.l.repetuðòe. Itẽ ⁊ in ſui
tutibus q̃ cõtinuaʒ cauſam non
hñt.ut.ff.ð vᷣui.ſeruuutes. Itẽ
in limitibꝰ.S.e.c.lʒ.Itẽ in pro/
curationibꝰ rõne viſitationis.
ex de pꝛeſcrip.cuʒ ex officij. Iteʒ
⁊ in obedientia.ut extra eo.cuin
non liceat.
a MNon vocent᷑ arg. que de
liberalitate ab aliquo facta ſũt.
ei pꝛeiudiciũ.non faciũt.ð.i.q.
i.nullus epiſcopus.

b¶NNon debuiſſe.ſi enĩ pꝛeſcri

berẽt clerici.retardarẽtur epiſco
pi ad cõferenda beneſicia. ut.C.
de bo. que lib.l.i.
H epiſcopus.excolendas.
.S.e.q.i.poſſeſſiones.
d DP Rima actione.i.ĩ tracta
tu pꝛimi diei ipſius con.
cilij.Sv.di.i.ius gentium.⁊.xxx
iij. q. l.c. i.
e¶ Woſtliminio.poſtliminiu
eſt ius amiſſe rei retuperade ab
eyneo ⁊ in ſtatũ pꝛiſtinũ reſtau
rãde.ff.de cap.⁊ poſtli.reuer.l.
poſtliminiũ.dat᷑ aũt ſᷣm leges
poſtliminiũ reuertẽtibus reſciſ
ſoria infra qdrienniuʒ:inſti.de
ac. 5S. rurſus. C. de in inte.reſt.
.l.vlt.ſi tñ nõ potuerit agere ĩ
hoc quadriennio ꝑ aliquos di/
es reſtituit᷑ ad eos. ff.ex ꝗ.cau.
ma.̊ 1 ſi ꝑ pꝛetoreʒ. §. ſi ferie.
Hʒ canones cũ nõ curxrat in hᷣ ca
ſu pᷣſcriptio:non dabit᷑ reſciſſo/
ria. Mic ẽ ergo vnus caſus.ſ.

peoſtilitas in quo nõ currit pre-
cxriptio. Zlliꝰ dũ viuit iniquus

alienatoꝛ.S.e.ſi ſacerdotes.
Tertiꝰ cuʒ vacat eccleſia.ex de

pꝛeſcrip.de quarta.uel cũ quaſi

vacat eccleſia pᷣlato.ſ.lapſo in
hereſim. e de pᷣſcrip.c.i. Aliꝰ
eſt ĩ pupillari etate.C.ꝗ.ex cau.

I inte.re.nõ ẽ ne.l.lt.Aliꝰ eſt

cũ ꝗs ẽ ĩ ptãte pr̃is.ut.C.ð bo.
que li.qcunq;.Aliꝰ ẽ cũ muli/
er ẽ in nr̃imonio quo ad dotẽ.
.C. de iure do.ĩ rebꝰ.qꝛ nõ pꝛe
ccribit᷑ ↄtra mulierẽ ĩ dote repe/
tẽda niſi ſoluto mr̃imonio. vt
ibi d̃. Septimꝰ.cũ quid debet᷑
ad diẽ uel ſub cõditione.tũc.n.
nð currit pᷣſcriptio niſi a tpe diei
urextãtis ↄditionis.C. ð pᷣſcri.
xxx.an.cũ notiſſimi..illð. Iteʒ⸗
tpe excicationis nõ currit pᷣ
ſcriptio.er̃ de conceſ.pᷣbẽ.⁊ ec.
nõ va.qꝛ diuerſitatẽ. Iteʒ ⁊ in
pe illo quo ꝗs ipeditus ẽ iuſto

Cauſa

pꝛin. uł niſi illa perſona que poſfedit noĩe alieno.alij poſtea tradat poſſeſtionem.
ut. ff. de acqui. poſ.poſſideri.S.ꝙ ſi ſeruus.aliter nũqᷓ pꝛeſcribũt tales niſi foꝛte
Dño repetẽti non redaiderint poſſeſſionẽ:tunc poſſunt res tales pꝛeſcribi: non ab
ipſo:cum malam fſidẽ habeat:ſed a ſuo ſucceſſoꝛe. Nunc bẽs que pſone non pñᷣt
preſcribere. Sunt etiam quedã res ĩpꝛeſcripubiles.ut ↄtra iura libertatis non p/

remuneratione aliqua poſſederit:ĩ
ius propꝛium Prer criptione tempo
ris non vocent: dummodo pate
at eccleſie rem fuiſſe: ne videantur
etiam epiſcopi tempore admini⸗/
ſtratiõis pꝛolixe aut pꝛecarias cum
ordinati ſint facere ñ debuiſſeꝰ:aut
diu retentas facultates in ius ſue ꝓ
prietatis poſſe tranſcribere.
¶Item ex conci.aurelianenſi.
CAue humanitatis intuitu aliqui
buſ preſtantur pᷣſcribi non poſſunt.
Jepiſcopꝰhumanitatis ituitu
mancipiola vineolas vel terru
las dericis aut monachis vel ꝗbuſ
libet preſtiterit excolendas?vł᷑ tẽpo
re tenendas: etiaʒ ſi longa tranſiſſe
ãnorum ſpatia comprobẽtur:nullũ
eccleſia preiudicium patiatur: nec

ſecularis:legis preſcriptio que ec⸗

cleſiam aliquã ipediat opponatur.
¶Itez ex conci. Hiſpalenſi cui in
terfuit iſidorus.
Tempoꝛis preſcriptio non obij
cit᷑ vbi hoſtilitatis metꝰ iteruenerit.
P Rima actõedtheodulphi ma
lechitãe eccleſie ãtiſtitiſ ad noſ
oblata precatio eſt aſſerẽtis ãtiquaʒ
eiuſdem vrbis parrochiam milita-
ris quõdam hoſtilitatis diſcrimine
fuiſſe deciſam:⁊ ex parte aliqua ab
eccleſijs aſtigane elibertãe atq; ega
bienſis vrbium eſſe retentam: pꝛo
qua re placuit vt omnis parrochia
quam antiqua ditione ante militarẽ
hoſtilitatem retinuiſſe eccleſiam ſu
am quiſquis comprobaret:eius pᷣ⸗
uilegio reſtitueretur.ſicut enĩ per le
gem mundialem his quos barbari
ca ſeueritas captiua neceſſitate trãſ
uexit poſtlimimoereuertentibꝰred-
ditur antiqua poſſeſſio:nõ aliter ⁊z

eccleſia receptura? parrochiã quã
ante tenuerit cum rebuſ ſuis ſiue ab

aliis eccleſijs poſſideatur:ſine in cu
iuſlibet poſſeſſionem tranffuſa fue⸗

rit:non enim erit obiicienda preſcri

ptio tẽporis:vbi neceſſitas?intere-

rit hoſtilitatis.

WItem Jo. papa MPaulino epi⸗
ſcopo fungenti legatione in germa
niam⁊ pannoniam.

¶Temporis non currit pᷣſcriptio

vbi furor hoſtilicatis incumbit.

Ono ſi de änorum numero

R' ðforte quis cauſatur:ſciat quia

ĩpedimento nõ põt agere.ut er de elect.ne pꝛo defectu.⁊ er de ap.ex röne. ⁊. C. ð
inoffi.teſta.ↄira maiores.⁊.ff.ex qui.cau.ma.l.ꝙ quidẽ.⁊.l.nð.n.

.l. ab hoſtibus.

.

¶ Reuertentibus.S.iij.q.i.reintegranda..vij.q.i.paſtoꝛalis.C.ð poſtli.re.

EC. Wrcepen. nam ius redit ut pꝛidem:cum ſtatus reddit᷑ idẽ.ut er̃ de elec.ꝗs
diligẽtia. ff. ſi ſer. ven.⁊ ſi foꝛte.rñ.i.ff.ð pui.ruſti.pꝛedio.l.a attilicinus.

hb Neceſſitas.ar.ꝙ nò pꝛeiudicat patrono inueſtitura tẽpore hoſtilitatis facta.

vͤey,ẽ

xxxiiij.q.i.cum per bellicam.S.vij.q.i.pontiſices.

PD

