vẽio ſabbatũ ieiuno:Cũ mediola
ni fü ñ ieiuno. Sic ⁊ tu ad q; cunq;
forte eccliã veneris eiꝰ morẽ pᷣua:
ſi cuiqᷓ; ñ vis eẽ ſcãdalũ:nec qnẽqᷓ;
tibi:hoc cũ mr̃i reuũciaſſeʒ libẽter
amplexatẽ HMoc aũt de cõſuetudi
ne ulla itelligendum eſt:q̃ vel eccle-
ſie vſu vel tpis ꝓlixitate roboꝛat᷑.
Cerex ſi ꝓ varietate tpᷣoꝝ vl aio-

rũ vel locoꝝ uarie oſuetudies ĩtro
ducant: iuenta oportunitate reſecã

de ſunt potiꝰ qᷓ; obſeruãde.An
de aungu.ſcribit ad inquiſitiones ia
nuarj. C. Reſecada ſunt que
neq; auctoritatibus neq; moribꝰ

vniuerſitatis comprobantur.

5. viij. di. que contra. x. xli. di. quiſquis.

hẽs hic ꝙ diſpenſatur in vno
oꝛdine cum aliquo qui tñ non
pᷣt pꝛomoueri ad luperioꝛeʒ oꝛ/
dinem.vt.xxxiiij.diſti.lectoꝛ.⁊
i.q.v.c.i.⁊.q.vij.laluberrimũ
poteſt enim aliꝗs habere mino
rem honoꝛem ꝗ non pᷣt habere
maioꝛem.vt. ff. de interdi.⁊ re
le. relegatoꝛum.S.vlti.⁊vxxvi.
q.vl.c. i. J
g ¶Etiam.cũ.i.qᷓẽuis.
hbOrqdo.lʒ ſint talis ordinis
ꝙ poſſint eſſe pꝛimates.
i Probibemus.xxiij.q; iiij.
ipſa pietas.contra.i.q.i.ſiqs
heretice.i.q.vij.c.i.⁊.c.conue/
nientibus contra. ſo. de iure cõ
muni eſt ꝙ nullus rediens ab
hereſi põt oꝛdinari.i.q.vij.c.i.
ſed diſpenſatur cum eis multi/
pliciter. diſpenſatur.n. cum eis
qñqʒ ſemiplene:qñqʒ ad mino⸗
res oꝛdines pꝛomouentur: ut.i
.q.i.ſi ꝗs heretice.plena ẽ qñqʒ
pt fieri ſacerdos ⁊ ñ vltra.i.q:
vij. ↄueniẽtibꝰ. pleẽioꝛ qñqʒ põt
fieri epᷣs:ſj non pꝛimas.ut hic.
pleniſſima quando ad oẽs ordi
nes ⁊ dignitates pꝛomouetur.
xxiij.q.ii i.ipſa pietas.Jo.

gANemadmodum. ſicſimi

lis comparatio eſt. ij. q. i
ſicut ſine. Yoan.

IGBOut. ſiue in gallicorů

.S. pꝛoxi.di.c.vl. ↄtra.
ſz ibi de generali conſuetudine.
uel ibi de illa que conſiſtit in oꝛ
dine. iiij.di.ex antiquis.hic de
illa que conſiſtit in obſequijs.
ma⸗ MRes. i.ↄſuctudies.q.d.nõ
iò ẽ cõpꝛobanda ↄſuetudo ma
la qꝛ bous locus c.xl.di.ñ loca.
n EEkla. intelligi. ar. ꝙ Pſu
mendum ẽ conſu tudinẽ
eẽ iuſtã ⁊ ex iuſta cauſa pꝛoceſſi
ſe niſi pꝛobetur cõtrarium. ar.
.Jj. e. di.oĩa.⁊.lxviij.di.coꝛepi.
a extra de cen. peruenit.vbi hes
eꝙ licet oꝛdo coꝛepiſcopoꝛuʒ diu
ſeruatus ab homnibus fuerit:
tamen aboletur. quia cauſa in⸗
ſtitutionis ignoꝛatur.ſʒula cõ/
ſuetudo mala fuit ⁊ oneroſa. et
ideo fuit extirpata.hic autem lo
quitur de bona conſuetudine ⁊
non oneroſa. Item eſt hic arg.
eꝙ er tẽpore pꝛeſumitur aliqd
eẽ ðbitů. vt. xviij.q.ij.fuitiuʒ.
o .Comẽdata. eẽ.
p ¶Metineri.i. vt retineantur.
qLiberas. hit dicit aug. li
berum eſt ſabato ieiunare qtuʒ
ad extraneos nõ qtuʒ ad illos
vbi talis conſuetudo ᷣuata eſt.
Sed contrarium dicit Inn. j. ðᷣ
con. di.iij.ſabbato.ſed ibi loqꝗ⸗

tur de conſilio. el ſpecialiter I

lud pꝛecipietui rõanis.lxxvi.di
vtinam.
Pr ¶ Societate. ar. ꝙ quilibet te
netur viuere ſᷣm conſuetudinẽ
illorum inter quos verſatur.vt

8 . Aeneris.ar.ꝙ viatores tenẽt᷑ ſequi cõſuetudinẽ loci ad quem veniũt ut hic.⁊

3. di. viij.que contra. ar. contra. ff. de iudi. heres abſens.

t Amplera eſt. ſed foꝛte non libenter ieiunauit.

uEEMoc autem.qð ſupꝛa dictũ eſt de cõſuetudine ſeruanda.

bᷣ

DI.

4 O M nia talia.loquitur de cõſuetudine irrationabili ne ſit contra..c. illud

¶Cauſe.ar.q non ſuſfticit

dicere ita ſtatutuʒ ẽ:niſi cã ſtatuti aſſignetur

vt. . ij. q. v Tonſuluiſti. . de conſe.di.i.placuit.j.lxviij.di.coꝛepi.argu..ff. de

legi. non ominum.
cAl. Sacultas.i.vbi põt ſieri ſine ſca
d C Religionem. chriſtianaʒ.
e¶Quam in pauciſſimis.ar.
g illos qui nimias fundũt oꝛa/
tiones. ff. qd me. cau. l.i. veriꝰ
ꝗqꝛ gaudent breuitate moderni.
noeeo. tili.
ſ Maniteſtiſſimis.S.di.iiij.
erit.

80˙* bis. voluntatẽ illã. I.

hb Ciues.ciues g cantant cuʒ

doctrinis varijs nolite
abduci:vt.S.dilſ. ꝓxi. nolite.

clericis ⁊ dicunt amen. xxxviij.
di. ſedulo.

iISui epi voluntatem ar. c

regimen omnium monaſterio
rum ſpectat ad epᷣm:vt.ix.q.iij

per ſingulas..xvi.q.i.qui ve
re.⁊.lxi.di.obitum. ſed nonne

monaſteria monachorum po/

tius ſunt ſecundnm abbatem
regenda ad queʒ tota prãs mo
naſterij ſpectat.xviij.q.ij.c.nul
lam. ſed illud verum eſt de re/
gulis viuendi nõ de regulis cã
tandi.xij.q.i.nõ dicatis.
¶¶ Publica.ſ. clericorum ſe⸗
cularium quorum officia publi
ca ſunt cum ipſi populuʒ hẽant
ſed monachi nõ ſemper babet
populum.vnde ipſi non faciũt
publica officia vt.xvi.q.i.inter
dicimus. “
Aſtringat. ar. metropolita
nuz poſſe ſuſpendere ⁊ excomu
nicare ſuum ſuffraganeum: vt
j.xviij.diſ.placuit.⁊.c.ſi eps
.J. r. q.iij. qꝛ cognouimus.xi.
.q:iij.ſiquis epᷣs.
m Lacuit.j.de conſe.di.
.v. cõᷣuenit. iſtis tamen
capitulis derogatur per contra
riaʒ conſuetudinẽ. Ol.XIII.
n Tez aduerſus.aſ
ſignauit magiſter
dDdlifferentiam iuris
naturalis ad alia
iura in origĩe ⁊ dignitatꝰa⁊ am
plitudine:nunc aſſignat differẽ
tiam eiuſdem iuris ad alia iura
in ſententie rigoꝛe.nam contra
alia iura admittitur diſpẽſatio
ſzʒõ ius naturale qð conſiſtit in
pꝛeceptis ⁊ ꝓhibitionibꝰnunqᷓ
magiſter tñ excipi: vnũ caſum
de pplexitate æ male. videamꝰ
g qd iuris ſit ð pplexitate dicũt
gdaã ꝙ aliquis poteſt eẽ pplex⸗
inter duo mortalia.vt iudei q
crucifixerunt xpᷣm peccanerunt
mortalr.de pe.di.i.periculoſe.⁊ ſi n

◻

ndalo. vt.l. di. ut cõſtitueret᷑.

Mnia talia que neqʒ ſancta
rum ſcripturaruʒ auctoꝛitati-
bus continẽtur:nec in cùncilijs epi
ſcopoꝛum ſtatuta inueniuntur:nec
cõſuetudine vniuerſalis eccleſie ro
borata ſunt:ſʒ diuerſorum locorũ
diuerſis moribus inumerabiliter

variãtur:ita vt vix aut nunq; om

nino poſſint inueniri cauſeꝰ quas ĩ
eis ↄſtitnendis homines ſecuti ſũt
vbi facultas tribuitur:ſine vlla du
bitatione reſecãda exiſtimo: q;ᷓuis
enim neq; hboc inueniri poſſit quo
modo cõtra ſidem ſint:ipſam ta/
men religiõem quam in panciſſi-
num ſacramentis miſericordia di
voluit eſſe liberã:ſeruilibus oneri-

bus premunt: adeo ut tolerabilior
ſit conditio iudeorum. Quinetiaʒ

ſi tempꝰ libertatis nõ cognouerũt:
legalibus tamen ſacramentis non
humanis preſumptionibus ſubii⸗
ciuntur. C. Item ex conci.tol.xi.
Oimnes prouiciales eundeʒ in
pſallendo modũ teneant: quẽ me⸗
tropolitana ſedẽ br̃e cognouerit.
Ehbis qui contra apoſtolicã
voluntatemꝰ circunferuntur
omni vento doctrine:placuit ſan-
cto cõcilio ut metropolitane ſedis

anctoritate coacti vniuſcuiuſqʒ ꝓ⸗

uincie ciuesꝰ rectoreſqʒ eccleſiaruʒ
vnum eũdemqʒ in pſallendo tene
ant modum:quẽ a metropolitana
ſede cognouerint inſtitutuʒ:nec ali
qua diuerſitate cuiuſqʒ ordinis uel
officij a metropolitana ſede patiã-
tur diſiungi: ſic eim iuſtum eſt vr in
de vnuſquiſqʒ ſumat regulas ma-
giſterij:unde honoris conſecratio
nem acceperit:ut iuxta maiornʒ de
creta ſedes que vniuſcuiuſq; ſa⸗
cerdotalis dignitatis eſt mater: ec-
cleſiaſtice dignitatis vł ratiomis ſit
magiſtra. Abbatibꝰ ſane indultis
officijs qͥ iuxta noluntatem ſui epᷣi
regulariter ab illis iplẽda ſũt: cete
ra officia publica.i.veſpaſ matu

6occidiſſent ſimiliter pecaſſent mortaſt: ga

feciſſent z cſcientiam que dicebat eis Zrium qꝛ dictum erat eis:quicũq; fecerit ſe
hiliũ dei morte moriat᷑.⁊ omne qð fit z coſcientiam edificat ad gehennã.xxviii.q.
i. F. i. 7. 5. er his. ex ð preſcrip.qm̃. Itẽ vt dicũt põt aliꝗs eſſe perplexꝰ inter mor
tale ⁊ veniale vt cum aliquis querit aliquẽ inimicuʒ ſnum quem ſcio eſſe in loco

aliquo:ſi dico querentiillum eẽ in lo

co illo pecco mortaliter quia pꝛodo enʒ. ſi ne

go eum eſſe ibi pecco ſaltem venialiter: vel etiam mortaliter ſi ſum perfeetus: vt
ryxiI.q.ii.ne quis.ſi taceo:ex taciturnitate meapſumitur eũ eſſe in loco illo! Itez

in alio exemplo.ſi vxor petit debitum a viro ⁊ vir n
dit videtur peceare venialiter:qꝛ delectat carnis n

at peccat mortaliter: ſi red
õt eẽ ſine vẽiali peccato:ut

videtur.xxxiii.q.iiii.vir cum propꝛia. ſiceſt perplexus. Similiter videtur cy ali
quis poſſet eſſe perplexus inter duo venialia:vt ſi aliquis ſimplici verbo pꝛomi⸗

ſit ſe bibere pluſq; poſſit:ſi plus bibat peccat venialiter: vt.xxv. diſti. S. criminis

ſi contra verbum ſuum facit peccat venialiter:vt. xxii.q.ii.primum ſed dicendũ
eſt ꝙ nullus poieſt eſſe perplexus inter quo mala:quia ſᷣm hoc ſeqneretur ꝙ ali⸗
quis ex neceſſitate teneretur facere malum:ſed dicit canõ ꝙ deus nunqiᷓ; redderet

interitũ niſi ſpõtaneũ reperiretur bõ

habere delicfũ vt. rxiii.q.iiij: nabucbodono

XIII

ſor. S.vaſis ire.preterea ſi er neceſſitate tenemur aliquid facere:ler que il/

lud prohibet eſſet impoſſñbilis:cum tamen omnis lex debeat eſſe poſſibilis

vt. S. diſ.iiii.erit. erplexio ergo q;tum ad rem nihil eſt: ſed q;tũ ad ani
mum ⁊ ad ſtultam opinionem alicuius perplerio aliqua eſt: vnde iudei i
erant perplexi niſi ꝙᷓtum ad animum ⁊ iõ debuiſſent cõſulere peritiores ut

tinũ ſine miffã aliter qᷓ; in pᷣncipali

ecckłia celebrare ñ liceat. QNHuſqs

aũt hoꝝ ðcretoꝝ violatoꝛ extiterit
ſex mẽſibꝰ a cõmuniõe pᷣuatꝰ apð
metropolitanũ ſub penitẽtie cẽſu⸗
ra maneat corrigẽdꝰ:q̃tenꝰ apud
illũ ⁊ pᷣterite trãſgreſſiõis culpã la
chrymis diluat:⁊ neceſſariã offici
orũ doctrinã ſtudioſe addiſcat:ſbᷣ
iſta ergo regula diſcipline nõ ſolũ
metropolitanꝰtotius ſue ꝓuincie
põtifices uel ſacerdotes aſtrigat:
ſʒ ⁊ ceteri epᷣi ſubiectos ſuoſ eccłia
rũ rectores obtẽperar̃ ſuis inſtitu
tiõibꝰ cogãt ¶¶ Itẽ ex ↄci.bꝛacha
rẽſi. E¶Oꝛdo ſeruet᷑ in matuti⸗
nis 2 veſptinis officijs vn? ? idẽ
P Lacuit oĩbus cõi ↄſẽſu vnꝰ
aataqʒ idẽ pſallẽdi oꝛdo ĩ ma-
tutinis uel veſptinis officijs tene/
at᷑: ⁊ nõ diuerſe ac pᷣuate neqʒ mo
naſteriorũ cõſuetudines:cũ eccłia
ſtica regula ſint ꝑmixte. DI. XIII
Tem aduerſꝰnaturale
ius nulla diſpẽſatio ad
mittit᷑ niſi forte duo ma
la ita vꝛgeãt:vt alterũ eorũ neceſ
ſe ſit eligi.
CVUnge in ↄci.tol.viij.ſiclegit᷑
¶Minus malũ de duobus ma-
ilis eligẽdum efſt.
0O Ao malalʒ oĩo cautiſſime
ſit pᷣcauẽda:tñ ſi ꝑiculi neceſſitasꝰ
unũ ex his ꝑppetrar̃᷑ cõpulerit:id de
bemꝰreſoluerꝰ:qð miorinexu no⸗-
ſcit᷑ obligari. Quid ãt leuiꝰex his
aqdue grauiꝰſit pur̃ rõis acumie in
neſtigemꝰ. Eteni dũ peierar̃ opel
limur:creatorẽ ꝗqdẽ offẽdimus ⁊
nos tmmõ maculamꝰ.Cũ vo no-
xia ꝓmiſſa ↄplemꝰ:⁊ dei iuſſa ↄtẽ
nimꝰa ꝓximiſ ipᷣa crudelitate no-
cemꝰ:nos ipos crudeliori motis:

gladio trucidamꝰ. Illic..n. duplici
culpaꝝ gladio pimꝰ: bic triplicit

iugulamur.¶Itẽ gre.ĩ moralibꝰ

pte. vi. li xxxv. ciiii. De eodez.
Eruirteſticuloꝝ leniatã per
plexi ſuntꝰ:qꝛ ſuggeſtionnm

offenduntur:in periurio duo. 1 eſt hic argumentum ꝙꝙ qui plures offen / eres
dit plus peceat.vt.xciiii.diſtin.ſiquis legationem.a.xi.q.iii.precipue:itezz·

apoſtolos vel ſacras ſeri
pturas. in alio exẽplo di
cas ꝙ ille qui interroga
tur debet tacere: nec hoc
ei nocet:ſi aliter ex taci⸗
turnitate ſua aliquid pre
ſumat.abſit enim ꝙ ea
que ⁊c.vt.xxiiii.qðe.v.
de occidentis.propterea
non ſemper ſequitur qd
qui tacet cõſentit:ut.xxx
v.li.tanta. Quod autẽ
obiicit de vxore non cre
do ꝙ talis delectatio ſit
aliqð peccatum: ut.xxx.
.ii. qõe. ii.quicquid.
Si tamen vis tenere ꝙ
ſit ibi veniale peccatum
dicas cum.h.qꝙ vir debʒ
mulierem petentem de
bitum prudenter eludere
promittendo ſe poſtea fa
cturum donec ipſa effer
ueat.et ſi nec ſic illa deſi
ſteret tunc vir det ei co⸗
piam coꝛporis ſui:ut qᷓ;
cito mulier expleuerit li⸗
bidinem ſuaz ſtanm vir
ſecedat nec procedat ad
getum.
o ½†½5 Qo mala. intelli⸗
ge quantum ad ſfa
tuam illius opinionem
qui ſe credit perplexrum.
⁊ ſic intelligas omnia
verba hic poſita. non
enim vt runqʒ illorum
malum eſt. licet ille opi⸗
netur vtrunqʒ eſſe ma-
p & Heceſſitas id eſt ca
ſus.vel refertur ad opi⸗
nionem ſtultam.
q Reſoluere id eſtfa/
cere.
rQuod minori. ſᷣm
ꝙ ipſe opinatur cum alł
terum illorum non obli
gat ipſum.
8.Peierare. m ꝙta

lis opinat᷑. non enim pe

ierat licet non ſeruet tale
iuramentum:vt.xxii.q.
.iiii.ſi aliquid.
tIllic id eſt iramẽto
u ¶ Duplici. non intel⸗
ligas ꝙ ĩ homicidio tria
peccata commitantur et
in periurio duo.ſed ideo
dicit ꝙ ĩ homicidio tes

eſt hic argumentum ꝙ pꝛo illo potius eſt iudicandum pꝛo quo plures ra
tiones faciunt:vt extra de pꝛoba.licet.in fine.⁊ qui potiora iura oſtenderit

obtinebit. xxi. diſtin. S. i.⁊. C. de edi.di.hadria.tol.l.vlti.ſic ⁊ deterioꝛ·

eſt cauſa ſilius contra quem plura faciunt:vt.xx viii.diſtin.de ſiracuſane.
Item contrarium hic ſignatur.xxii.q.v.ille qui.vbi dicitur ꝙ periunruum
ſit maius homicidio.ſed ibi ſoluitur.
¶VWinc tripliciter. ſcilicet in homicidio. Jo.
Erui teſticuloꝛum.id eſt ſuggeſtiones diaboli neruoſe id eſt calide æ
D illaqueantes. .
5.Teſticulorum. teſticuli dicuntur ſuggeſtiones eius quia ſicut teſticuli
ſunt miniſtri ⁊ inſtrumenta humane generationis:a in ſe cõtinent omneʒ
incentiuũ libidinis: ita ſuggeſtiones diaboli generant in bomnibus vicia
ad oĩa illicita accedũt.S.vi.di.ſed penſandum.
LTeuiatan. diaboli.

9 . Derplexi ſunt.i.perplectentes ⁊ ſic omnia verba intelligas actiue

RD

10 .
ia: vt .
datciomimri- .
R nida. rac. vbiti in
J nc no⸗ feren lagehnintd⸗ b.
DI. = unct N
* O/ iora.1. vau non 0.
i Maio potiꝰ ꝑ DZ ſeme S eäcenen
it k 7 illo ins cra 1 icit ꝙ vi ſine pe SHS
38. eccane e 6 M ut ſu urſu . nd errcten un . ienda Se. li.
tibus. ſemp taeigbeanet viaerſant atenesl omnne T En i ſi
. nplicantĩ⸗ ehar T ne li n ri hrtertpe⸗ 3 nn nbts n debitü: gnort⸗ eni fa
icatis. entio Wmonebienn e. v. bo innẽtis grer ſecu ſpe n e 5 H icgd. imis. Pipötri i
MD C articep ione.i uod dicitur.r a imp ita pe fuger G imeſe ondig Edat: liud s necapt gð min otiẽs iirn
doſſbis 4 enalnt ut liꝰ arg vt ple ſi for ne alio am regim eſeren Ees du ipa gre⸗ . flecer e venia anchat rig
R . e deſerẽs de ſt tñ fl. in ittimu elebe
fiodani a nolit — q a tenus thoc ſnecti t: tiam d deſe liud t. E ver S nere rxxi. II.
eilceiß auaniaſa ntum s. rrij. :qua etat:t ant: itant: e imen ſus a itta noth 8 dalivie us: vr i. In hac di.
4 qnns SS denadn ant:q pper adar a v eant reg rrur mm ime ens merinim rä. In b ali
niensnt . lutn in iniqu ra: vn eon atü a noõ en aliqu vale 1 nititur: ne co beeth cum — precip Frü. rif. an al
dii fuijre dae poreſt cati — ſe ſu ice emia der uendar ſiat uo nepere uis aeben com⸗
guirin en ins:ut iam f aq; lia i ſten ad de btili maio ſine er p qu alu us
lenooa Acnſaretam en ein ad etia equ iſt in alie 80 inum ad' s ſu azm llus ſemp n nus letgrau
ne hoe accu zrecrimne Aemne tquen e. ni eliu bom fera ſutia inora o nulli Ooꝛa mun v» alter euitet. non: vt
N iureiu. 9 uer d me ne he ꝛofe rm nin :min orn ibi alter ſ d i
Ernnn⸗ madcunel cum aeb; abſol : quo tio pla p ius inte omn et: ur ik: i vt icẽdu F ach ic
auicpre eunaaenun bee dec; ligar Zuerſe 8 ex ndi i ſi itur itns pa 7 qu clau euioꝛ mitter Ete nati⸗ idi.ꝙ 5
vodu ij. ple ſe x 2 nin mu alter gl dit ia iat brer lum. Srirnori inus
daH mo deſte cat ( na e is h duz mn et a ſce oadd r: qu fugie vbi ban mi Reratin upe minig
ddev, non rpor er keria ſiqn gtion adaʒ aaniit creta ſe nganarrcrie ipitat etiam con s Weratn bis lſt eſt veru
☛ G.narno ſnerte allig Eccec citias: a: qo regat, eli ambd prec Hinc ſia incon qð d ala no cnon r,
. . 6 ij. * Eei . * . 2 * „ U 103 am . r. cle * ima 5 oms d bo nas. ver⸗
hnure 83 lcik.ij alij ſic vult mug ami Eti vit tio cõ clir d . fug eritu in ec ennin ro i ſe 8 pſo lam? ibi
turm Arvel dica fanzte vin appe bi due innec noſcit ſmaintoſhe ſdam H eliigẽ derlas gnziſbi ſic
wlant rasoo an men na⸗ ilẽ ſi om ingit: fcog ider murus quoſea ret cõe dicẽ iſqu Ciren dinene S ldaͤe
ſcias on ta ertra m illius öſtri trar ce ccie cum ſpicere rẽt ſqu ne ain⸗ ſunta A
lano ſt occi ndo a ſi ſacer fur. reiur lteriũ ꝑ adu pbu in inente⸗ de em 2 qu mix erito quer ſis. xix. hi dial
in. or. m tũ adũ inc ti ioꝛa tion m: 79 ad merito ene ſimel inus
unm, HH tra de eſt in ſ ach aritu ſiur 8 h 5 tma ica oꝛen a in nda m urge oſiſñ et m i⸗
nt. of. eſt er anon atũ iã man in inerſi tqʒ H vV forn tvx ulpa in ple le bet riculoſt deb r eui
ui. 3 anen re. ſec n ma . vt et ante gi diu f: a rij ter beat ſine c 0 exp⸗ rol n Pe nemo zrralter eni⸗
ereg HWM uieuntreiban inch ita f. JIs Etẽ: 7 ugna dulte : p unn adimges on pr nda onoe r C ittere: Et inte de⸗
num qu aararfinnun oner ad mnalt ſlentioa 8, fiat: ſu⸗ mcõ cumn ſcipie ð co 65 mnaccomn alum. nemo e⸗
t: en ſuſci 9 an alũ c⸗ me q itt
ratß nlſeſtauern ſi ſub nerti lt ertts flan: ſo eſun ro ES Wrmaſdee n e neind ta
. enrern i⸗ . . war 1 ec 02
e ainan Hõ gargotee lbianetedſb hei⸗ nut 15 n inn Nne arene
ees Nredit deum: ſi 7 b ida ig li qᷓ; niſcentur: lpa ico iam: ſt et min en bet c na
wa ec Krſſttohte tqnia eeen ignchn ber mlſe eeet dn gentin en Nnrah⸗ ie de H
ſicftr date ſnobed raue⸗ ſim dere⸗ at: per tus eſt: it: ne er ſerat: ſi nſtrar indu ne pec re E venia itet n debet *
lld pe re non liter in nib? pro bſtriga liga tmein e libe i ſ emon o bᷣm on.n. ipitur od le. nlra eui gu e morten
ſecu neralit omn en ij o uis line ion ndi eſſe dice non reci d qu re vt niman o.7 iquis
tacd⸗ icet ge dire in lligen r *ner decli ntag ᷓ mi 5 utem rium nõ p r. ſee cum iam a roxim ſt aliq eter
iuz etode — culo arefficrus co —— mimpe imr: idertelec ſa ar ralem pote chantas
nenfli⸗ hontf ta licitis q.iij. ñ bet p reſſio lius c er a alieno bm gnoſci kecto Vicen iit min Kenarimen, carun
in nil rrr ai nanſge PA atq; p derto: eñ g q un pro lgeri pꝛ ur v ms ſi i aike eea
ra 2danen n dominn on ſt. erens tes qu etit: ſ uta catum indu ſtrigim magm pler mamedeye venia lis homo⸗
2 r. 7. reiura tes non deſer lüta ini app inꝰca voſſit ijs conſtr e in! taqʒ ple nam ſz pꝛo porali nemo ia
HM ſempe de in zedcntes ſuntẽ volut in at mi esig bo bijs c urn iſtiꝰ pr 5 pꝛor. a tem de.ii. reven
mnell⸗ extra 7,C.) atiõe g prias egunah rtaſſe E in du dim 6. b: i xia pen xI.q eccar⸗ aliter.
. . 8. . ep in ſub mu imot mal . tum na. eſt p alit
nadts nis deigand⸗ ſe ſubder r peẽ legfoſ iã c u mis⸗ eccel thim utes XIIII ali ete is pot cet mo icit: ora
ſnen Sarpig ad cbonſte ſe iaddeũ ealcilcaße en enia de beet ad nt DI. deq; ſalauter poſtoluod tribus
hnn. neral.ſe⸗ Dim. ae ſib ntie dil bier,n neſun nerno it: ratrai una ea idi H osinn
vnni ing iudici ſüt ſans ita dientie Ans ſolu mior citai eranich Gecanathin ieaaie
“ cber⸗ve⸗ imiin oꝛcleſ⸗ * iſine üenomn a iĩobe vite: Pranicſn danalgan eſatõ it n kalalanher iſipro
nm enlpat vſeeſge orene⸗⸗ n: ag tiube ſit culp alie wile: cõ En itel dẽ diſp inſt Peis⸗ F nanru miaor
eopi⸗ ãt tenener, WM quis a ndi ſun lque ium ſe on ob den, 1* ſis ea Gn iſtola bemar e. ii. ſint
644 .* iori ſeri ep nat 1e 9 um .
em/, wangert⸗ le Aſtno nagt et n lens rur-⸗ Uer Eat: v auio ita ſer 0a i: vt. x 7 vn iantur:
i mo lorneittat iten obee te: nee de nin ele e-⸗ mioꝛar it nen gen ed Ite; ria n i. cuz ren uir
n⸗ uterti denen olmicar ceptis deum iepe- mie N. gong . mirene contrar deei. inonergon⸗
aluari d dchilanen rm ecept 8 den A ris tam rite on 2m 5m cer u. g anmnenn di
uinanamare ſ is pr dien infra enoris et: me ili. v. q b ali töa c⸗ :ͤſunt ſeiveman naln mane
iff⸗ ſiti mnnon infu obe al: ſtici h inis 5 c ug. i anot Lant loth: i v en drur viae Puu
ia: vt. i. ui e. eedn ſia imi 8 bit a oſte lijg ditis lot int vi inſu r vit icunt fa⸗
tia: ij. reqʒ matth au⸗ ſus e cõt eccle reg ne q- ET meali dõiti uerun ini bus e Ann homo .
i fmn Kadeihmo- tat ſine q. rior ndus locum ia om fficit T. (t: ait;ſo⸗ auũ nor utim 8 Prie die pngenal der alterius:
. igens: ſed ri r p e filie qᷓ d ve mi! 0 pec bonorele us
chi moniargavenrn io. neglige ndit: mero duʒ co o⸗ ldueßli as a rit ta nia v lum nb do dond in deus
4 neppdeſt mis inet: pli auel ac ſe ad mih duca i plac nũ: q ac co Un unns n iit. we
jh .i. m m. ſed ne po pa⸗- m emin ibus ge itur etqʒ ſe ſir os: pe obis iniqʒ as b ihil a ut. ſi aliu num iii. q⸗ i.
ne EeEearie hic vonori e tuocar oer ſit ilis ſe ſacaneun ne on Amit Aic ſii⸗ eite dis
ni ſideechre Haetnen i b tioneemi e Gch an⸗ tuere fi ſpite⸗ cteacpenſt in amsoc
mitter en aet hi- ibula re nenn ip ſe ſtos ſtituer ihoſt Atx truͦ com n.n. den aſttnſig.
ni⸗ mn uia r iſem rene tri culpe lpaꝑ t:er reuz at Hitin⸗ viril te ali croe at. no lienis i. ſñ ris
ni narim reſti Viel ed laborẽ 5a cogn a peſati ie ae Pa ſfacia ciatan inpeerervt. dnaed aop
tim uaͤrumpere la n ate cea ꝛem 8 10 odõitis t eſat oft ſfaci ribu ech ecnalide
inte⸗ ſta itet. xi Eſemye fur. iqumn ficult enſis 2 itati tũ ſit ſod ſit cõp ven nalu 1 trit 2 unp erea na
“ e c. Eda ſi *X ma lio tri 1: Preter leter
onis R ede dr. in 8 diff ichtelalimn victi üi teda cceato⸗ raun Hñn Oſil grit: raliv
nunn aen l b ar. ancc in depte Ranl. relian 6 uq; p e ali nene fKpo
lito m = Es vulta is euſtoclia eref: ſz c d:ne rii onr. ime acmit
bnts ces v merl uſto a ge it: re⸗ alig tur icdixer ſſime g
ſunts achnuacrn id ſi ces :ſzti 8 cu ur ſit: oep hied nloſiſſime
on poſt qu ſerer: egi 80 aſi.: oti npericul⸗ 1
ue, lhaie geriot alnnna tna npene
C in ortali⸗ ſu gete reg xis ergo nim KMKZ
nts ia 3 6oſ eecet dſngus vult ir atne alis g norie coſpi en
ninn Ensr formid aſtor f. p bo ide ſe cõ e
Nnnn ſer gnen nose mebat gimina boſſte a hinci cis nen
– au Fhäkarmor e li arn eip reain cis
mn Kzar i Appefne
euad ſic. a idendis 3 . Qui
lr rta⸗ v. ſi cit.e
ict⸗ iſ:g.v. ſe noſimi. HDZ
. eiln
nicis
glue⸗

b ij

care venialiter:quia nullus per
ducẽdus eſt ad ſalutẽ opitulate
mendacio:vt.xxij.q.ij.c.faciat
2.c.pꝛimum. Jo. Sed quaf re
dargnitur hic loth ab auguſtĩo
cum alibi cõmẽdetur ab ambꝛo
ſio:vt xxxij.q.vij.offerebat᷑.ſed
ambrofins cõſideranit pietates
quaʒ habuit ad hoſpites.aug.

vo ðᷣliciũ filiaꝝ.xxvi.di.c.i.⁊.ii

a ¶Wec compenſatio.ar.& ſi
eſt admittẽda cõpẽſatio in ma-
lis: vt.xiiij.q.vV.ſoꝛte.⁊.xxij.q.

2.i.q.i.non eſt putanda.admit

titur tñ cõpenſatio in criminibꝰ
veil excipiendo vel replicando:

vt.xxxiij.qdðe.vi.nihil.⁊.ff.ſo.
ma.viro verum eſt in iudicijs

admittitur: non in ſoꝛo penitẽ
tiali. compenſatio.
b G Icut quedam ſunt.vt pᷣ/
ccepta decalogi ⁊ ſoꝛma baptilſ-
mi ⁊ foꝛma conſiciendi corpus
xpᷣi de cſe.di.iiij.pꝛopꝛie.vbi
actio.⁊. di.ii.accipite.
cTeẽpoꝝ. vt.i.qõe. vii. ꝓ
remedio..lxxxi.di.pꝛeibyter.⁊
xxxiiii.di.fraternitatis.
d Etatuʒ.vt.j.xxxiii.q·ij.in
adoleſceutia.⁊.lxxxvi.di.tanta
el Konſideratione.j.xxix.di.
ſciendum. =
Eel dubia. er ð ſpõ.iunẽis
SDLXV
g Moniam de na

turali iure. HDa
ctenus tractauit

magiter ð natu

rali iure.hic incipit tractare de

iure canonico.aſſignat itaqʒ rõ
nem ⁊ originem ipſius:⁊ oſten
dit que opuſcula recipiãtur ab
* ecclia 1 q non.

.xvi. di.iſidorus.contra
ibi dicitur ꝙ a tempore clemen
tis fuerũt celebrata ↄcilia. Rñ.
ꝙ aute fuerunt celebrata ſed ñ
ita generaliter.⁊ ita boc verbũ
generaliter ſoluit Zrinm.
.* i Apoſtolos.apoſtoli.n.ſece
runt piimum ſymbolum .cre
do in deum patrem.Sed nice/
na ſynodus fecit credo: in vnũ
denm. dicitur a ſyn qð eſt cõ.
⁊ bolos qð ẽ morſellus.quia ꝗ
libet apoſtoloꝛum de ſuo mor/
ſello aliquid appoſuit.
k & 1Harum pꝛioꝛ. ccc. xviij.
alibi dicitur de.ccc. epᷣis vt.x.q

h Qaeiſcorge dan⸗

.i. hanc:ſed dic ꝙ minor nume
rus non excludit maiorem.ff. j

in lit.iur.cũ furti.
¶Quam de mequalitate.di⸗-
cebat.n.patres maiorẽ filio ⁊ ſi

liũ maiorẽ ſpũ ſcõ.xxiiij.q.iij.

quidam. ver.arriani.

D1.

tik hec cõpẽſatioꝰ:ſi aũt ꝑturbatiõi

humãe tribnit᷑ ⁊ mẽt tanto malo

ꝑmote:nullo modo imitanda eſt.

¶ Conſuetudinis autem vel con
ſtitutionis rigor nonnũqᷓ; relaxa-
tur. ¶ Inde leo papa ait.
¶AQue conſtitutiones valeant tẽ

perari: vel que non.

Icut quedam ſunt que nulla
poſſunt ratione conuelli:ita
multa ſunt que pro neceſſitate tem

poꝛumꝰ: aut conſideratione eta-

tumꝰ oporteat tempeari:illa conſi
deratiõe ſemper ſeruata: vt i his
que vel dubiaſfuerunt aut obſcu-
ra:id nouerimus ſequẽduʒ:quod
nec preceptis euangelicis contra-
rium:nec decretis ſanctorum pa-
trum inueniatur aduerſum

DI X
Moniã de iureꝰnãali ⁊ oſti/

tutione vel ↄſuetudine ba
ctenꝰdiſſernimus:dr̃iaʒ q̃

ab iuicẽ diſcernũt deſigna
tes.nũc ad eccłiaſticasↄſtitutiones

ſtilũ vertamꝰ earũqʒ origineʒ ⁊ au

ctoritatẽ ꝓut ex libris ſcõx patꝝ
colligẽ poſſumꝰbreuit᷑ aſſignãteſ.
Qno tempore ceperũt cano-

nes generaliũ conciliorum.
Anones gnãlium ↄcilioꝝ:ut

Iſidornus ait in li. vi. etpy. cxvilj. a
tpibꝰ ↄſtantiniꝰceperũt.In pᷣcedẽ-
tibus nãqʒ ãnis pſecutione feruẽte

docendaꝝ plebiũ minime dabat᷑

facultas. Inde xpᷣianitas in diuer

ſas hereſes ſciſſa ẽ:qꝛ nõ erat epis

licẽtia ↄueniẽdi in vnum niſi tꝑe
ſupradic:i iperatoris. Ipſe.n.de-/
dit facultatẽ xpᷣianis liber cõgrega
ri. Sub hoc ẽt ſcĩ patres in cõcilio
niceno ð omni orbe terraꝝ ↄue/
nientes:iuxta fidẽ enangelicam 2

apkicaz ſcðʒ poſt aplos ſymbolũ

tradiderunt. Inter cetera aũt ↄci-
lia quattuoꝛ ſunt venerabiles ſyno
di:que totaʒ pᷣncipaliter fidẽ com
plectunt᷑: q̃ſi quattuor euangelia
vłtotidẽ paradiſi flumũa. Ha
rũ pꝛior niceua ſynodꝰ.ccc.xviii.
epᷣoꝝ ſub cõſtantino auguſto/ ipe⸗
ratore peracta eſt: ĩ qua arriane ꝑ
ſidie cõdẽmnata eſt blaſfemia:qᷓ;
de inequalitate ſcẽ trinitatis idem
arrius aſſerebat.ↄſubſtãtialẽ eniʒ

deo pfi dei filiũ eadẽ ſancta ſyno.
dus ꝑ ſymbolũ diffiniuit. Scða ſy
nodꝰ nũero.l.patrũ ſub theodo
ſio ſenior̃ ↄſtantinopoliꝰ ↄgrega/
taẽ:q̃ macedoniũ ſpiritũ ſcũʒ eſſe
deũ negãtẽ ↄdẽnãs cõſbᷣſtantialeʒ
patri a filio ſpum ſcũm demõſtra
nit: dãs ſimboli formã qᷓ; totaꝰgre

coꝝ ⁊ latioꝝ ofeſſio ĩ eceleſijs pᷣdi⸗
cat. Tetia ſynodꝰ epheſina pᷣma.

cc. epoꝛũ ſub iunior̃ tehbodſio au-

auguſto edita eſt:que neſtoꝛiuʒ du
as perſonas aſſerenteʒ in chriſto
iuſto anathemate ↄdenauit: oſtẽ/
dens manere in xpᷣo duas naturaſ
ĩuna domini noſtri ieſu xpᷣiꝑſo⸗

XV

na. Quarta ſynodus calcedonẽſis
que ſexcentorum.xxx.ſacerdotum
ſub martiano principe habita eſt:
in qua euticemꝰ conſtantinopo
litanum abbatez: verbi dei ⁊ car⸗
nis vnã naturã ꝓnũciãtẽ:⁊ eiuſdẽ
dioſcoꝛũ defẽſoꝛẽ quõdã alexãdri
nuz epᷣʒʒ:⁊ ipᷣm rurſus neſtoriũ epᷣʒ
cũ reliquis hereticis vna pr̃jm ſnia
pꝛedãnanit:predicãs eadeʒ ſcã ſy-
nodus xpᷣʒʒ deũ ſic natũ de virgie:
vt in eo ſubſtantiam ⁊ diuine ⁊ hui
mane cõſfiteamur nature.¶ Hec
ſunt quatuor ſynodi principales ſi
deiꝰ naturam pleniſſime predican
tes. Sed ⁊ ſi qua ſunt alia concilia
que ſancti pr̃es ſpũ dei pleni ſanxe
runt:poſt iſtorũ q̃ttuor auctorita-
tes omni maneãt ſtabilita vigore:
quorũ geſta ĩ hoc opere ↄdita cõti
nẽt᷑ Synodꝰ ãt ex greco interpᷣtat
cõitatꝰ vel cetꝰ. Cõcilij vo nomen

tractũ ẽ ex more romano:tꝑe eniʒ

q̊ agebãt᷑ cãe cõueniebãt oẽs ĩ vnũ
7 cõi ĩtẽtiõe tractabãt:vñ ⁊ cõciliũ
a communi intentione dictum eſt:
quaſi conſilium:a conſilium quaſi
conſidium.d.i.l.l̃am trãſeũte:vel
ↄciliũ dem̃ ẽ a cõi ĩitẽtione.eo ꝙ in
unũ dirigãt oẽz mẽtis obtuitũ. Sn
ꝑcilia eteim ocłorũ ſunt: vñ ꝗ ſibi
met diſſẽtiũt nõ agũt ↄciliũ:ꝗa nõ

conſentiunt ĩ vnũ. Cetꝰ vo ↄuen⸗

tus ẽ uel congregatio a coeũdo.i.a
conueniendo in vnum:hic conuẽ
tus ẽ nüũcupatꝰ ꝙ ibi oẽs ↄnẽiũt in
vnũ:ga ſicut connentus vel cetus

dicit᷑: ſic ⁊ cõciliũ a ſocietate multo

rum in vnum appellatur. e
quattuor quoqʒ concilijs ſcribit
btus gre.ita dicens. C SHeau
ctoruate quattuor concilioruz.

Icut ſãacti enãgelij. iiij libros

ſic.iiij. ↄcilia ſuſcipe ⁊ venera
ri me fateor. Nicenũ.ſ.ĩ quo ꝑuer-
ſũ arrij dogma ðſtrui᷑. Cõſtatino
politanũ quoq; ĩ qͥ ennomij ⁊ ma
cedonij error cõuicit. Epheſinum
etiã primũ in quo neſtorij ipietas
iudicat᷑. Calcedonẽſe vero in q̊ͥ eu
ticetis ⁊ dioſcori prauitas ẽ repro

vata:hec tota deuotiõe amplector

itegerrima approbatõe cuſtodio:
ga ĩ his velut in q̃drato lapide:ſcẽ

fidei ſtructura cõſurgit.⁊ cuiuſlibz
uite cõis atq; actõis norma ↄſiſtit.
MNuitũ vo ↄciliũ veneror ĩ q̊ͥ epła
q ibi dr̃ erroris plena reprobat᷑:in

qͥ theodorꝰ ꝑſonã mediatoris ði
⁊ hoĩnʒ ĩ duabꝰ ſubſtãtiis ſeparãs
ad ĩpietatis pſidiã cecidiſſe ↄuicit᷑.
in qͥ ſcripta Theodori per quem
beati Ciruũli ſides reprehendit᷑ au
ſu ðmẽtie prolata refutantur.Cũ⸗

clas vero quas prefata veneran
da concilia perſonas reſpuunt
reſpuo: que venerantur ample⸗/

ctor:quia dum uniuerſali ſunt cõ
ſtituta conſenſu ſe ⁊ nõ illa deſtrui
quiſꝗs preſumit abſoluere quos
ligãt:aut religare quos abſoluüt.

m ¶ Srnodus.in ſtan

tinopoli.j.c.ſicut.

n . Aacedonium. qui
Dirxit ſpũʒ ſactũ ſᷣnũ pris

⁊ filij:vt.i.q.i.eos qui.
xxiiij.qðe.vlti.quidam.
ver.macedoniani.
o ¶Quã tota. boc non
hẽmus:quia ñ habemꝰ
niſi apoſtolorum ⁊ nice
nũ ⁊ athanaſij:quicũqʒ
p ¶Tertia.pꝛĩa.hoc di
cit ad dꝛiam ſecũde que
que fuit repꝛobata vt.j.
xvi.diſ.quoniam ſãcte
q ¶. Perſõas.vbi ⁊ ho
minis.

r ¶ In vna. vna ẽ perſo

na:ſed habet duas natu
ras.ſ.c.ſicut.ver.ꝗniũ
s ¶In qua euticeʒ. qui
poſt reſurrectionei xᷣm
habere vnã naturã dirxit
quarta.

t ¶Pefſenſorem. pecca

bat ꝗ in ſide er quo erat

delenſor hereticoruz: ut

qui alioruʒ.⁊ er de her.
vergẽtis.ſic dicit lex de

latrõe. C. de his. qui la.

oc.l.i.ſed Z.xxi.di.ĩ tm̃
7.xxiii.q.ij.ſane pꝛoſert
ibi.n.dicltur ꝙ dioſcorꝰ
non peccauit in ſide: ſed
expone non peccauit in

fide.i.non peccauit in fi,

de tantum quia in hoc
peccanit ꝙ auſus fuit pa
pam leonẽ excõicare.xxi
di. ĩ tantum.
u ¶ Rigei. articulos.
x ¶ In hoc eſidoꝛi.ne ſit
ʒ.xixr.di.ſi romanorum
vel preſertim.
y ¶Icut. ibi vr ab in⸗
Uentore.

3 Mediatoris.i. chn

ſti. 2 .
1Subſtãtijs. ſ. pſois
2 ¶Pꝛeſũit. videt gͤ ꝙ
papa ñ poſſit ðſtruer̃ ſia
tuta ↄcilij.qꝛ oꝛbis ma
ior ẽ vrbe.xciij.di.legi⸗
mꝰ. circa mediũ.ũde re
grit papa ↄſeſũ ↄcilij.xix
di. anaſtaſiꝰ.ar. ö. xvii.
di. .hic ẽt ⁊ e ð elec. ſi⸗
gnificaſti. vbi dicit qo cõ
ciliũ non poteſt pape le/
gẽ lponere.⁊.xlxv.q.ix.
veniam.ſed intellige qð
hic dicit circa articulos

ſidei.xxv.q.i.ſũt gdaʒ.

ſ.

⸗ – — — = lꝓißů— △D A $=)△ —r- —

— — — = —N,

=ẽ =—

Men
adni DI. XV ä
de WDe eiſdem etiam ſcribit gelaſus papa dicens. uerſis quos vir ſepius memoratus zelo deia ſidei religioneer
n. CQne conſilia ſancta romiana eccleſa ſuſcipiat. prehẽdit Item origenis nonnulla opuſcula que vir beatus hkieteee
Ancta romana eccleſia poſt illas veteris teſtamenti ro. non repudiat legenda ſuſcipunus: reliqua autcz omnia c,z
on 1 noui ſcripturas quas regulariter ſuſcipimus: etia, auctore ſuo dicimus eſſe renuenda. Item cronicam cuſebij cc
nd bas ſuſcipi non prohibet ſanctam ſynodum micenam. ccc. ſariẽſis: atq; eiuſdem hiſtorie eccleſiaſtice libros: ; uis in pri⸗
nie xviij. patrum mediante conſtantino maximo auguſto:m mo narrgtionis ſue libro tẽperauerit ⁊ poſt ilaudibꝰ atq; excu-
S qua arrius hereticus condemnatus eſt:ſcãm ſynodum cõ ſatione origenis ſciſmatici vnuʒ conſcripſit librum:propter re
N ſiantinopoli.mediante theodoſio ſeniore auguſto:in qua rum tamen ſingularem noticiam que ad inſtructioneʒ; pertinett“
r macedonius hereticus debitam danationem excepit:ſcd vſquequaq; non dicimus renuendos Item oroſium virum olin Renn
rſ. ſynodum epheſinam primaʒ: in qua neſtorius damnatus cruditiſſimum collaudamus: quia valde neceſſaria adueriſus
B eſt conſenſu beati pape celeſtini:mediante Cyrillo alexan- paganorum calumnias ordinauit:miraq; breuutate contexuu.
bo drine ſedis antiſtite ⁊ archadio epiſcopo ab italia deſtina· tem venerabilis viri ſedulie paſcalc opus quod herceticis de-
to:ſcam ſynodum calcidonenſem mediante marciano au ſcripſit verſibus inigni laude proferimus: Item vincentij m-
guſto ⁊ anatholio cõſtantinopolitano epiſcopo:in qua ne hilominus laborioſuʒ opus non ſpernimus ſed initamur. Ce
ſtoriana ⁊ euticiana hereſis ſimul cum dioſcoro eiuſq; cõ terum que ab hereticis conſcripta uel predicta ſunt: mullatenus
plicibus dnate ſunt: ſed ⁊ ſi qua ſunt conſilia a ſcis patr· qrecipit catholica ⁊ apoſtolica eccleſia romana. ¶ Quibꝰ a pdu
n bus hactenus inſtituta poſt iſtorũ quattuoꝛ auctoꝛitat etiia ca que ad memoriam venerunt⸗ catholicis vitanda ſunt: de-
i cuſtodienda ⁊ recipienda mandamus ⁊ ðcernimꝰ. C JN creuimus eſſe ſubdenda:quidam qð in ſeptuageſima ponunt
. nunc ſubijciendum eſt de opuſculis ſanctorũ patrum que pẽthateucum uſq; in.xi.diem ante paſca.a.xv.die ante paſca po
in eccdeſia catholica recipiuntur. Opuſcula beati ceypriani nunt hieremiam vſq; in cenam domini:in cena domini legunt
a martyris ⁊ carthaginenſs epiſcopi. Item opuſcula beati tres lectiones de lamentationibꝰhieremie. Quõ ſedet ſola cuui
athanaſij alexandrini epiſcopi. Iem opuſcula beatigre tas plena populo ⁊c.⁊ tres lectiones de tractatu auguſtimi pſal.
gorij naʒaneñ.epiſcopi. Item opuſcula beati baſilij cppa lvij. Exaudi domine deprecationem meaʒ: ne deſpexeris. ?
e⸗ doceñ. epiſcopi Itẽ opuſcula beati ioannis cõſtantinopol. tres de apoſtolo: vbi ait in epiſtola ad coꝛinthi. conuenientibus .
ec epiſcopi. Item opuſcula beati hilarij pictauien.epiſcopi. vobis in vnum. Secunda lectio ſic incipit. Similiter poſt; ce-
. Item opuſcula beati auguſtini bypponeñ.epiſcopi. Ney nauit. Zertia de ſpũalibus: Molo vos ignorare fratres In pa
if opuſcula beati ambroſij mediolanẽ. epiſcopi INem opu/ raſceue tres lectiones de lamentationibus hieremie:tres de tra .
hſei ſcula beati hieronymi preſbyterii Item opuſcula bean ꝓ ccatu ſci auguſtini in pſal.Exaudi domine deprecationem me-
ſn, ſperi viri religioſiſſuni. Item epiſtolaʒ beati leonis pape am.⁊ tres de apoſtolo vbi ait ĩ epiſtola ad hebreos. Yeſtinemꝰ
ii ad flauianum epiſcopum conſtantinopo.deſtinatam: cu ingredi ⁊c̃. Secunda lectio: Omnis nanqʒ pontifex. Lertia de
iſ⸗ textum aut vnum iota ſi quiſq; idiota diſi putaueri: æ non quo nobis eſt grandis ſ- ermo. In ſabbato ſancto tres lectiones
oe eaʒ in omnibus venerabiliter acceperii:anathema ſit Jtẽ de lamentationibus hieremie prophete:⁊ tres de tractatu ſan-
ſtpa opuſcula atqʒ tractatus oium patrum orthodoxoruʒ qui cti aug.lxiij. pſal.Exaudi deus orationem cum tribulor. ⁊ ſres
