ebere ſelto⸗ t:qꝛ nõ cre⸗ te pꝛiẽ er ianꝰ martyr ſcipẽt ᷣuituti. Si 36 ij in eps. zeỹ de lpᷣcio ↄſen
hoc direrun 4 . Et iſignis cypꝛ ſrin macipẽe itatibꝰ:i iꝰ officij d verũ qñ pꝛece vel pᷣ 1001
eſſe ſacramẽtoꝝ cleſia: etin ẽ:baptiſma ber̃tico itꝰ eorũ prauitatibꝰ: Br' rädeſt lud veru icit in illa oſtitutioe
ſung debante ud hereticos epi cũ eodẽ:bap at. Ste rite iõe mulctẽt. Nẽ graͤden nit: ut ibi dicit in illa negligẽs
Neoreprehemt nenn irrr. ñ diabol appellat rerdictiõe mulctet. Excudendi „etedercox: ü anteps eſs:
ideo repꝛehenſi fu ruʒ lauacrũ ꝛmelins martyres fiarche dñico. CExch ſate v ſuſpendat duos meſes:
i 71 ſtino. anꝰ vero 7 coꝛne llis pfiarc uuz dignit eſſet ſuſpend
raliun r cõ pdelfres romam: cbabtilmorg ſi une 3 remechen continen⸗ lunr enaee
neſced i. iij. quomodo. inus i libꝛo d . ſubdiac G atet ꝙ eccleſia n
N 1 barina⸗ ve erumreaaaidd tes eſſe ub legripif apte itelligãt dionung cuurda
edd baptiſinus in neceſ. cãz vehem̃ter Rubeſcãt ĩpij möiſa⸗ iana. i. v. oſulmſti. 2
hilit nee heretico ſit acci os ob hãcc iſma ſiue ab icio ſa ſpus eos ꝗ . v. xpᷣie eſt ar. ꝓ opi⸗
. ſitate ab p . tes baptiſma ſiue iudicio ſbyteratu dia .q.i.nõ ola.⁊ eſt ar.ꝓ
eſno⸗ iendus. nã coꝛdis con t: affrmantes bat ckiaſtico is tribꝰgradibꝰ. ſ. pᷣſbyteratu dia Vi. geil idicunt ꝙ, occu F: ha
nee⸗ Peoſnſeneura oſee un: ſciſmatico eccliaſtico is tribꝰgradibꝰ. ulierclaſ mone ülor qui di re n r e
nong tritio ſufftcit: ut de coſe. herelico ſiue ſciſma ebaptiſmar is trib diacõatu poſitimul mum vclictum noirrogetir 5 rrnf: ſa
biſt⸗ iſt. inij. baptiſmi vicẽ. lebꝛatũ ratũ eẽ baptiſi ĩre ¶ catu ſbq 5 vixerit: erclu tum delictun uod eſt erpꝛeſl⸗ vxxn
Diſt. ilij. i. xxiiij moree celebꝛan tiſmo/⁊ aliaĩ cerit: 2æ caſte nõ jͦ dignita ularitateʒ. io. q di
httio ſic nec coꝛpus rpᷣi.xxiiij. Eito:qꝛ alia ĩ bap io ẽ: gpy ñ abie ũdẽ graduũ digni 8 hodie. extra ð temp. oꝛdi.
hini .c. pe. vlt. qn gcre⸗ meno:caa etis oſideratio ẽ: ap dẽedos ab eorũdẽ g r: ſecre- ſum he Adde ꝙ ad iſtum
·i. c. p v· licuis ſacrametis 91 ſſarior gifeſtis qdẽ logmu ca. vlti. b. †ldde ꝙ a⸗
ter bos dit mãducat.de ↄſe. liq ie prior ẽ ⁊ nece 19 te:de mãaife 18 4 9 2½ juderx eſt. . legit vanielis. xv.
ERñ. ordie prion ituro pri DH itor deꝰ ⁊ iuderx eſt tex. ↄcoꝛ. qð legt a. c. ij.
F. e anone vahgns pecl ſubuo emz morituro pri. rori aut cogn ſesar deichiapartnadromu.
inl⸗ bec ẽ ratio:qꝛ bapti o ſit ſides. ſubito ei dñici corpis cõio Itẽ meldẽñ ſynodo pᷣ nent ientie. c. i..i. pa⸗
Sen N . I ccedat: 7. Viij. 2 ſap
lani⸗ neceſſarioꝛ eſt. nam ie in baptiſmate q; vñ ſuli: ⁊ dũ ros oꝛdines ñ accec ipomenon. c.xx viiiſj.
L n: kalijs ſacramẽtis9 5 ¶Ad ſac aſtitatis. ralipomenon. c. id ſi cre
umgi Delemurolaperatur evł alijs ſacramẽ t ſancri? eft C. A tpꝛobete caſtitatis. Emo. virgo. quid ſi cre
aanst etiã ignis err daes. forte catholicꝰ n iſacramẽtũ ſu n Emo ad ſacrũ ordin 5 T dit ſe cötrahe 1no
we e⸗ na non ſentietur. nteʒ apheretico baptiſmi ſa ac ſniaʒ p mo aaſ⸗ iſi aut vgo’ aut Th. nupta: dico eum n
ndo Diſteiuj.re, gonaute ieternũ pire:⁊ bac . Z tat Lcee . ſqʒ ad ſpᷣdia uengu cum ſit maritus
. re qᷓ; i e n li ſtephat caſtitans: 1 qv P = pꝛomo i. diſtin. qui in ali
ircr ita eſt in cordis arna e põtiſicũ cornelij ſte Etiꝰ ꝓbate caſtit inẽ vxorẽ hůe coꝛꝛupte: ut.li. diſtin. quin len
iimn, one vel penitenti urga ſcriptox ſecuti ſüt ſyritiꝰ inoc öat vnica 2 virginẽ ꝛ ibi nec erroꝛ nec vio
ecuti ſũ coôatu vnica cartha. quo.q v. ille au
Gnit per ea nonpaten auguſtini nogre 2 0ĩs it. &σ Aẽ in conci. oniitun uſal: ut. xxrii. q. v. le
.q exce⸗ ſiꝰ ⁊ mag ibek rit. us coniutu tia exc ſus excuſat: ut
ſan⸗ torium euitari.q quã leo anaſta rohibẽi bus gradwo ſicut nec caſus exc
ica eccl ia tener. Probil In tri eant. tem. ſicut ne o coꝛrupi
tanen dr omnen penam dus lica eccl ia tenet. otů ſa C. I ribus abſineant. vlti/quid ſi pᷣm .
r om ſuſtinere: tho ibꝰ? taliũ ſacerdotũ ſa am ab vxoribus? diaco xv. q. eam deſpoͤ⸗
aun HaR ngure go ge mq taſin ſece d uii enam d wre epos pᷣſbĩos ⁊ diaco nem voen tam deſd.
murſi ſcõm ꝙ hec 8 anta lulcipi i ani ga du P Lac laconos ſʒ pora c0 argu. ꝙ pꝛomoueri 4
. mẽeta! ſʒ ga dũ ſvᷣdiacon ſaui:arg am ducere: ut
ſtane: de pe. di. vl. c. vlt.. e etg ad effean: ſz da du Bu nos 7 ſbd oribꝰ: qð niſi ſſum ſi volo eam 1
Nacemaridr. imo e Z forman ad eft ſea pplo con et abſtier ab uxoribꝰ: 6: po lis. a. ]. di. pꝛoxi.
gim SA amarremare a lodi ſacerdotes die ſtituta et abſtie nico waoneifofe: Ba. gn iin queſti
in. ianua oium ſugit. ſuſmodi it: rubore uerecundie it ab ecclia ñ cogi: ſʒ fy ium. hoc notaui
. . nd erit:rube n fkecerit ab 6 d h ñ cogi:ſʒ mari
mn. rũ.i.q.i.ſ gs ofug tẽptos viderit: tiam prouoca s vo clicos a inẽ ob ibus.bd.
i. iij bi vero. ilius ad peniten ceteros eccl ie ↄſuetudinẽ o onibus. b. etiã abſtlere. i.
ſehn⸗ coſe. di. iliſchi ſes. facilius a j. ſynodo. iuſcniuſqz ecclie oſuetudin i p ]) Zacuit. .
ðbapti. veni tem ex.vj.ſynod vninuſen eleoỹ eplaʒ n * P contrahere.
unce derle. ng ba cox tur. ¶ J ducere uolunt an iobere. ¶ Ite leoz el dibꝰ nonco ſaz no. con
ntni b G auls reſtz Il Qm urorem hoc faciät. ßpnar In miorw? or q Sed vniuſcuiu nin ma⸗
c.enideter et d I1 ( inẽ ſubdiaconatꝰ hoc celte abba. . aut gal Sed vni andam in n
— (. . t: mſi noto ſuetddinem ſeruan l
ünt. los g dici ſacris oꝛdi/ Iquis eorũꝰꝗ e cõſtitut bibeantur. trimonio:ut hic ⁊.j.e. tra
. re mu — gbitn proht 4 ſpi. c.ii. ſea
ſohe, ſe Atrahere in c. ſit ſerte luerit nuptiali iu religioſo hs pf. ämur ꝗq⸗ ſe ⁊ extra de cog.ſp tuas. ex
, ibus. cũ hoc. c. dũt uo . ſñ ordinationẽ iati ? apte ꝓ 9 t. cli de ſpon. duoꝛũ tua .
piuren 1 di. s ſerta ſynodus ulari:hoc añ ord Eri adibꝰ clicoꝝ ait. cli extra deſpon. in ſua dioceſi
be ſynodi. laʒ vinẽ ſeri cop faciat. C. Item ex - ro. ec. ð gradi iſias hoc videi ꝙ eps ti contra
ſixit eis regula: ſubdiaconatus fa. vxo 2 jarios lectores exorc ſtatuere ne acoliti
gelſi menril el⸗ iſti. nicena. ſub liij. C Zectores aut hoſtiarios u7 bitůmona pofi conſuetu⸗
qi: vr.ri vigti nie ſA¶czci. car. iiij. inẽtiã pfiteanf. cos h uotũ ⁊ hitũ mon nt: ſed credo hanc
ntonand edg coci. car. raut continẽtiã ꝓ colitos ſi cxira uot inolne· bant: frẽdam ad beneficia
lmh⸗ Nsedintnon ee ducar: au s puberta acolltos ſi netia vterinonne- panreKdere, bacoliti vxo
ꝛdinibus nõ ea du cũ ad ãnos pu bi ineiaf: ⁊ ↄtinenã ꝓfi ſidictiõe ſuetudo ſit ꝙ aco
nun. ens ⸗ imoniuz nee Ectores cůe ores chi cẽ vginẽ cũ bñ vt ſi oluetu ficia: pſa ſer
pint main x lici is ueniũt cogatur aut ux rit: uxorẽ ducẽ vᷣgt n at vidn aut miibabeant bene icien f
4 etiã tempoꝛe aploꝝ b⸗ tis ueniute fiteri. ¶ Item ſacerd otali ꝑmittũt:ñ * r.ſed hodie coꝛrigitur p
in. vzfalk derahere in ſu ncẽ aut ↄtinẽtia Sub ſacerdotal a ꝑꝑ h ðinceps nec decrectnnaecliesdmen Fo.
inpro⸗ diacõatu: vt.lxxxiiij. di du bõifa. epᷣo rbegitao. repudiatã: ꝗ *² rũt: ga nec decre. extra m. B
. EP0 Ortet. — = nehi pote 2 cecum decoꝛe . be
e⸗ ſtin. cũ in pꝛeterito. gre. rmetia obßuare op 55 ſodiacõatũ pr ſortuꝰ vxorẽ: aut 2. . Enatim. habitum. b
aime 1Ectoꝛes. puber⸗ bdt ibus tuis hoc qð ð icꝰ niſi virginẽ ſortitꝰy E: vel ſi r dicit habitũ votũ:
iaconibus tuis 2 laicꝰ n 8 taſcẽdẽ: ve ne dicit h naluͤ:
pa ratis:plene dues Zbai⸗ ſtatuimꝰ decernim bigamꝰ ad cłicatũ pᷣt aſcẽ tad ſub babitus non ſolenizat
mni⸗ iij. an. in ſecularibus ſingulis ſtatuim⸗ itionez no bigam ad rdibꝰ ðſidẽat ad qr ſolus bal .poꝛreciũ.
xviij.an. achis i: nec illa diffini gs ex pᷣfatis o ñ pᷣt ſine cõſeſu otuʒ: ut e de regu ꝛe
f dericis- ſed imonachis obſernari:nee tumacia ſinas iacõatũ aſcẽdere ñ pᷣt ſin zinceps vo oſi moꝛtẽ de iſta vxoꝛe
herlia .i. illud. rxviij. cuiuſq; contuma diacõa carnali ðincep 6C Pol ipſo ꝙ dat licẽ
xv.x.q. fple ſtram cuin orrumpi. . Itez ſue: ut fiat ð carnall Ne Pmon dic eo
loloco di. de his.hec.n. dr p neritate corru elphi uxoris HHõõ Ete eos. Pmon ot ſt vouere. ſilt ettam
. inſtitu. de aut temeril apud melphi ſale diugiũ neie cogete eo⸗ a tnã intelligit vo babi
ini d na pubertas. inſtitu. de. banꝰ. ij. in ſynodo apud melp ſpüale ding iũgi eið m ius maritus ſuſcepit
u S . .e 1EN reat: ſtea uxor iũg ea cuius ma dz
bitli naop.min kiſeg a⸗ ur Beneñneio 7 offigo ca at. qʒ pmittit᷑ po cuiq; nubere eligiõis: vnde neutra d
ui tum ad matrimomiũ a;. C. B tũ uroribꝰ nacat. to ſuo carnalr: nec *. C NEé mmr 8a iñ örerit tenet m
le Pauhbes tnS dici 2 poſt diacona . ñ uxorib? rito te uli?. C trahere · ſi iñ Zxel it ſole⸗
ſnsil kexren trahendũ dicitur plen gqgui po pꝰ qiarõatũ uxo tpoſt morte 2 votũ no fuit ſolẽ⸗
Nn. ro: vel. xij. vonere intelligit: no iñ loleniz. 84
sin lierervrerna ve deſpd⸗ cat ſibi: qꝛ tunt vouere intelligit: noͤn d oſſet dici: non
mu ſmpnbelerent es bus con · vxor ſtiat ius vel Eno inelligik vouere in rn ſe hatrimaniß Ranaharei vi
mem .— non mitendum: quod ſtatutis generalibus co marent Ope ſiruone EH viraaz vxroꝛep roreingieſſtalind
icuius perſone o —— tvro Ppter votü ſz ꝓ vii. vl. aꝛ ſunt. h. vii⸗ icit aliud eẽ in vxoꝛe ingi. ſitatis:
un. eſt fauoꝛe glenihaherſon atrimonialiter ducunt vxea det expꝛeſſum. S. xx 6 ſolenizet actu. J0. fa. dlcit oti nõ:qꝛ rõ diuerſitatis:
niſch⸗ tinetur.lxi.di.mi c dicik intelligo qñ qjſi m leſie: vt. xv.q.vlii.cum tũ de pnti virimit lʒ nõ ſo mouẽ phit. ſed vxoꝛ ꝓm A ilij
ieui Os qui. qð hic ſi ro di in ßuitutẽ ece el Irerj . dãa cleri⸗ 3 ti: qꝛ illa poſt me —
de * eainta aſt Klif redionnkin te eas ſi poͦt: vl. l dak in obiſeein vxoꝛe ꝓmoti:q
n⸗ res: m eo euſu redi git in ſuitutẽ⸗ thic dicit ſed ol
ſhun multe. pᷣmo tñ ipſe eßs n⸗ iur ad bꝛachiu ſeculare vt hic die
uste ci. ſed ſi ipſe no ſufficit tüc itur
nuſel
One⸗
46

2 8

q; dignioꝛ eſt clerieatus ᷓ; me

nachatꝰ.nã etiã bigamꝰ põt eẽ

monachus.x vi.q.i.legi.ſʒ mi
rũ eſt ꝙ rantus vir hoc dixerit
cum manifeſte obuiet.xxvii.q.
.ii.agathoſa.⁊.c.ſi quis coniu
gatus.⁊.xxiii.q.v.qui vxoꝛem
poſſet autẽ dici ꝙ uotuʒ vxoꝛis
ſolẽniʒatur ex uoto uiri pꝛomo
li.⁊ ita uir vxoꝛi communicat

uotum.ut.xx viii.di.qꝛ ſunt.de

hoc no.in ckto.c.ꝗ uxoꝛem.

8 Aoniã ĩ quibuſdam du

cere.i.retinere.
b ¶ Secte. j. xx viii.q.i.caue. et
ec. non oportet.
e NAterdixit.aut ſoꝛorẽ.in
quibus nihil ſeui crimis
exiſtimari ſedꝰnaturale pmittit
ut extra de coha.cleri.c.pe.
d Idoneas.⁊ vxoꝛes ſeruorũ
uoꝝ.nt. lxxxi.di. volumꝰ.⁊.c.
cum omnibus.
eBuſpitiones. qꝛ ſuſpectas
mulieres habebãt.ut extra ð co
f.QOſpitiolum tnum malũ
ynu bonu: reliquu eſt malnz
fallit ĩ prodigalitate ⁊ auaritia
itẽ duo cõtraria qñqʒ; iueniunt᷑
bona. ut nubere:a⁊ non nubere
quotidie còicare ⁊ nõ cõicare.xx
viiii.q.i.ſic.n.⁊ de conſe. di.ii.
quotidie ⁊ ar.C.de pꝛocu.exigẽ

di.ibi iuſtus eſt tamen.
g Alieres:⁊ matricurie.i.
( babemes curã de rebꝰ
eccleſie. Ol. 1
hb OE ed lriur
Mic intitulatur
. xxxiii.di.ĩ q̃ ma/
giſter oñcit ꝙ bi
gami:coꝛpore ui

tiati:uſurarii: publice penitẽtes
luſores:ĩſcena ludentes:furioſi
arepticii: accipiẽtes meretrices
Ivxoꝛes hñtes cõcubinas ñ pñt

ꝓmoueri.quãdoqʒ tñ diſpẽſat᷑

ĩ cõcubinariis.j.e.c.vlt.i no.

cipit cõcubinã ꝓ vroꝛe quᷣ ꝗs
duxit ſine ſolẽnitate.ut.j.xxxiiii
uera cõcubina quam ſi ꝗs huit
poſt baptiſmũ ꝓmoueni nð ð
bet. ut. xxv.di.c.vlti.
i JIquis poſt atceptũ ma/
xime.idẽ.n.ẽ ſi añ baptii
ma hũitvnã ⁊ poſt aliã vroꝛem
nel concubinã. uel determinat
uerbum.j.poſitum.
ꝑ XZlut ↄcubinq poſt ᷣmam
Jorẽtali⸗ iñ ex diſpẽſatiðe qñ

25*

qʒ promouetur.j.e.habuiſſe. ⁊

xxxiiii.di.ſrailernitatis.
1 Aritũ cocubinãar. qꝙ
(as hüuit virginẽ cõcu⸗

binã lʒ poſtea ſumat eã ĩ vrxoꝛẽ

ꝙ nõ põt ꝓmoueri.ut.xxxiiii.
di.curandum..c.pᷣcipimus.⁊
xxx.q.v.qualis.
m Ael meretricẽ.xxxii.q.i.c.
non eſt culpandus ar. comra.
Zigde ꝙ ſie legit᷑ originaliter
oſee.c.i.Solu.illud ĩ ſigura.⁊
ita ex vno eodẽqʒ facto puit᷑ ꝗs
meret᷑:ut.ff.q.ut indi.l.i.
nAel iniuſto.i.ex indignatio
nẽ vel ex nimia cõmotiðe. ſecꝰ

ſi pꝑ neceſſitatẽ faceret.ut.lv.

di.ſi quis a medicis.

Z: no. ar. a. contrariis ſi

qꝙ ĩ pᷣmis duobꝰ.c.magiſter ac

1.

ex ↄci· calcedoneñ. Non liceat

clicis Aen ecte vxorè accipere.
oniã in quibuſdam ꝓnici
( conceſſum eſt lectoribus ⁊
plaſmiſtis vxores ducereRconſtitu
it ſancta ſynodꝰ cuiquã ex his non
licere:accipere ſecteꝰalterius uxo/
rẽ.¶Itẽ niceni ↄci.c.iij.
¶Von habitent cuʒs clicis mulie
res:niſi q̊ naturali federe oẽm ſuſ
pitione excudunt.
terdixit per omnia ſancta
11 ſynodus nõ epiſcopo:nõ pᷣ/⸗
vtero: non diacono: non ſub-
diacono:non alicui omnino qui in
clero eſt:licere ſubintroductam ba
bere mulierem:niſi forte aut ma-
trem aut ſororemaut amitaʒ:aut
ẽt eas idoneas ꝑſonas q̃ fugiãt ſn
ſpitiões. ¶¶ Itẽ biero. Palea.

Oſpitiolum tuum aut raro
aut nũquã mulierũ pedes te-
r

t:qꝛ nõ poteſt toto corde cũ deo
habitare qui feminarum acceſſibꝰ
copulatur:femina cõſcientiaʒ ſecũ
pariter habitantis exurit:nũqᷓ; de
mulierum formis diſputes:femi-

ne nomẽ tuũ neſciant:feminã quã
bene videris ↄuerſantẽ mẽte dili ⸗

ge nõ corporali frequentia. Si bo
nü eſt mulierẽ nõ tãgere malũ ẽ/er
go tangere. .Itẽ grego. in dia⸗
logo libro.iij. ¶ Preſbyter
vxorẽ iuaʒ qñn ſororem diligai:2
quaſi hoſtem fugiat.
Reſbyter quidam ſibi cõmiſ
P ſam regebat ecdeſiam cũ ma
gno timore domjni:qui extẽpore
accepti ordinis pᷣſbyteram ſuam
vt ſororem diligens ſed quaſi ho
ſtem cauens ad ſe ꝓpius accedere
non ſinebat:eamqʒ ſibi appropin
quare nulla occaſione ꝑmittebat:
ab ea ſibi cõmunioneʒ funditus fa
miliaritatis abſcidit. ¶ Mꝛeſbyte
ram vero quam debeamus acci-
per̃laodicẽſe ↄciliſ oſtẽdit dicẽs.
CAidnue uel ſemores preſbytere
appel entur. V .
Ulieres que apud grecos pᷣ
(Dertere app ellatur:apð nos
autem vidue aut ſeniores vnire 2
matricurie appellantur:in eccleſia
tanquam ordinatas conſtitui non

debere. Dl. R
CLcevꝙ in ſacris ordini
coõſtituti vxores baber̃ nõ

poſſunt:vel ſi bigami ali-
qui fuerint inuenti:ad ſa-
cros ordines aſcender̃ non valẽt.
Sed queritur ſi quis pꝛeter vxo⸗
rem ↄcnbinam habuerit vtrum in
ſacerdotem ꝓmoueri valeat: ta-⸗
les a ſacris ordinibus auctoritate
canonum apoſtolorum probiben
tur:in quibus ſic ſtatutum legitur.
Secundis nuptijs poſt baptiſ⸗
ma copulatus :aut concubinam
habens ad ſacrũ ordinẽ conſcen

OHB Saalnd giteett.
quis poſt acceptum ſacruz

XXXIII

baptiſma: ſecundis fuerit nuptijs
copulatus aut ↄcubinã habuerit:
non poteſt fieri epᷣs nec ſacerdos
nec diaconus aut ꝓrſus ex nume⸗
ro eorum qui in miniſterio ſacro ð
ſeruiunt. & Deſeruientes ſacro
miniſterio:intelliguntur ſubdiaco
ni qui calicẽ diacono offerunt ⁊ aco
lithi ꝗ cũ cereis diaconos pᷣcedũt.
vñ ceroferarij dicunt᷑ ꝗ ẽt vinũ ⁊
aquam preparãdo calici ſubmini⸗-
ſtrat/ Cõcubina intelligẽda ẽ pᷣter
vxorẽ vt iſte ſit ſenſus capituli.Si
as pꝰacceptũ ſacrũ baptiſma ſecũ
dis fuerit nuptijs copulatꝰ aut cõ/
cubinam habuerit: diſtinguenduʒ
eſt ante quã vxorẽ duxerit ſiue pꝰ
mortem vxoris. ¶ VUñ beatꝰ gre
go.qait. Duax matronaꝝ mart
tus poſt bapuſmũ cłicꝰ ñ ordiner.
Aritum duarum matrona-
rum poſt baptiſmũ dericuʒ
nõ ordinandum cenſemꝰ:nec eni
quidem qui unam concubinam uł
meretricemꝰin matrimonium aſ-/
ſumpſerit:nec illum qui ſemetipſũ
abſcidens quodlibet mẽbruʒ indi
gnatione aliqua vel iuſto vel iniu
ſto timore ſuperatus truncauerit:

neqʒ illosꝰqui vſuras accepiſſe cõ

uincuntur aut in ſcena luſiſſe noſcũ
tur:neqʒ euʒ qui publicaꝰpenitẽtia
mortalia crimina defleuit:neqʒ il⸗

lum qui in furiam aliqñ nerſus in
ſaniuit vel afflictione diabolica ve

xratus eſt neq; eum qui per ẽptionẽ
ad imitatõeʒ ſymonis magi pecu-
niã obtulerit. Itẽ pius papa.

Arepnicij uei epiletia ſacris al·

taribus non minſtrent.

Smmunit᷑diffinimꝰ ut nullꝰ

de his'gꝗ aut ĩ terra areptiað
monibꝰelidũt᷑:aut quolibet mõ ne
xatõis icurſibꝰ efferunt᷑:uel ſacris

audeãt miſtrar̃ altaribꝰ:vłl idiſcuſ

ſe ſe ĩigerãt ſacramẽtis dininis:ex
ceptis illis ꝗ coꝛpoꝝ icõmoditati ð
diti ſine huiuſmõi paſſiõibꝰ iter/
ra ꝓbãt᷑.eliſi:ꝗ tũ ⁊ ipᷣi tãdiu erũt
ab officij ſui ordie ⁊ loco ſuſpẽſi:qͥ
uſqʒ vniꝰani ſpacioĩp diſcretionẽ
epi iuẽiant᷑ ab icurſn demonũ libe
rati. ¶ Itẽ nico.papa. He eodẽ.
AAerici ꝗ in adoleſcentia a de
(Amons cognoſcũtur obſeſſi
ad ſuperiorẽ ſacri regiminis gra-
dũ aſcendere nõ pñt. ¶ Itẽ gela.
papa. BDe eogem.
(Jag adeo ſãe cõperimꝰillici
6 ta qqʒ/ ꝓrumpere:vt a ðmo
nibꝰſimiſibuſqʒ paſſiõibꝰ irretitis
miniſteria ſacroſãcta tractar̃ tribu
at᷑:ꝗbꝰſiĩ ̊ oꝑe poſitis aliqd ꝓpᷣe
neceſſitatis ocurrat:ꝗs ð ſua ſiede
liũqʒ ſalute ↄfidit: vbi miſtros ip
ſos curatiõis hũane tãta ꝑſpexerit
calãitate vᷣſari:atqʒ iõ neceſſario
fmouẽdi ſüũt ne ꝗabuſſibʒ. pꝗbꝰ xpᷣſ
mortuꝰẽ ſcãdalũ generet᷑ iſirmis:

poſtrẽo ſi coꝛpor̃ ſauciatũ fortaſiſ
debilẽ nequaqᷓ; ſancto ↄtingẽ lex

0 E loe tani⸗ ẽt depo
nit᷑. xlvii.di.de peno.⁊
.C. quoniam.

ua. 7. l. de bis.

q In furiã.iñ ꝓmotꝰ

nõ depõit.ut.vii.q.i.qᷓ
uis.
r Ommuniter de
¶vb. aita verant

diſtiĩguẽdũ ẽ nã ſi freann .

ter cadũtñ ðbẽt miſtraf
ut.vii.q.ii.c.i.ſi So ra⸗/
ro ⁊ emittunt uoces cõ/

fſuſas.ſimiliter nõ ðbẽt

miſtrare.ut.j.vii.q.ii.
.c.ii/ſi at raro nec emit
lũtvoces ↄſuſas pñt. ſʒ
hẽre ðbẽt coadiutoꝛes:
ut.vli.q.i.illud ꝓmoue
ri ãt nò poſſunt tales ex
quo paſſi ſũt ſemel.ut.ð
c.mariiũ.⁊ hec ẽ opinio
.b.nec ĩ hoe hʒ ctradi⸗

militer nulla ẽ contradi
ctio inter.h.⁊ alios quo
ad ꝓmononẽ.qꝛ oẽs di
cunt ꝙ nullꝰtalis dʒ ꝓ/
moueri.ut.c.maritũ.⁊
c.clerici. In ꝓmotis ãt
diſtiguit᷑ iter.h.⁊ alios
nã dicũt alii ſicut nõ
dz ꝓmoueri ꝗ ſemel ẽ ar
reptꝰa ðᷣmðe:ita nec of
ficiũ pᷣt exercere ẽt ſi iã ꝓ
mot?ꝰ ſit.⁊ qui hotc dicũt
illa litterã.q tamẽ.aliter
ĩitelligũt qᷓ;.h.nã dicunt
ꝙ hoc relatiuum:qui re

fert᷑ ad proxie poſitũ.ſ.

epilẽticos ⁊ ẽ ſẽſus litter
epilẽtici nõ ðbẽt ſe ĩgere
re diuĩs ſacramẽtis exce
ptis illis ꝗ ſine paſſioni
bo. i.ꝗ ſine vocis ↄfuſe
emiſſione ⁊ ſpume iacta
tðe g tñ ⁊ ipi.i.iſti q hoc
nð faciũt.ſed im̃ cadunt
debẽt eẽ tãdiu ſuſpẽſi do

nec appeat eos p ãnũ li/

beratos.i.nõ occupatos
i curſu demonũ.i.appe
at ꝙ illa paſſio non ẽ de
mòiaca.ſed epilẽtica.h.
vero dicit ĩ demoniacis
ꝓmotis ꝙ ſi ꝑ ãnũ ſtete
rũt ⁊ nõ fuerũt paſſi ſu/
pꝛadicta poſſũt exercere
diuĩa officia:vnde dicit

wꝙillud relatiuũ ꝗ refert

ꝓpᷣe pꝛo demoniacis ⁊ ĩ
pꝛope ſᷣm eũ ponit᷑ ĩ fine
liberati.
8¶Cl ĩdiſcuſſe.i. temer

t ¶ Exceptis illis epilẽti

cis ꝗ raro cadũt.
u Maſſionibꝰ.i. ſine
ſpuma ⁊c. .

x¶QOuitamen. ſ. demo

niaci ſecundum.h.

pꝓ Spacio.vii.q.ii.c.

.3 ſz ibi fuit dubtum:
hic certũ. 7
3 –¼6 Sqz adeo ope.i.
¶ ainino oblego.
⁊ ¶ Neceſſitatis.i.inſir
mitatis.

Me gbuſlibet.i. pꝛia

ratio.
¶ Sauciatũ.i.debilita

aliq

dro
ne
Nii

de
mant
ftän.

t⸗
esc,
de
ntt
es⸗
moue
ſeser
.5
pinio
fadi⸗
tracd
Gan
disdi
Rp⸗
b
glios
nd
lear

gliter
Mune
guite
lite⸗
igee
sere
ſtoni
inſe
elaca
igboe
Ndont
eſido
nüli⸗
datos
aphe
nede
ab.
nnacs
üſtee
ſiſ⸗
ereee⸗
eliet
ſefert
isl
ine

lenef
cplin

ine

dano⸗
.
Pl. 6
bthnn

e 6
l.
Unir
pii⸗

blius

4 ſei .

SSeins Amonlen.

92
dde ꝙ ſic legit᷑ origi
aliter leuitici.xxi.c.
b Quanto.q.d.exquo
nitiati coꝛpore remonẽ
tur. multo magis nuia
ti mente.ar.xxxviii di.
ſedulo.
c T, Aici inſtituerunt
i. informauerũt
d CSi nõ pellicem. pelli
cem uocat quam ꝗs ad
tempus babet cã ſaturã
de libidinis.
e Abuiſſe in ambi
guis.ð.xiiii.di.ſi
cut contra:ſed dic ꝙ tri

pler ẽ ambiguitas: am/

biguitas iuris. ambigui
tas facti ambiguitas ꝑ
ſone. ubi ambiguitas iu
ris eſt ibi de ſimilibꝰ ad
ſimilia pꝛoceditur ut.xx
di.ð libellis.⁊ ð tali am
biguitate loquitur illud
c.xiiii.di.ſicut.ſed vbi
factum ambiguum eſt.
tunc nunquam ferenda

eſt ſententia in alicunius

pꝛeiudicium.ut.i.q.iii.
graue.hoc ideo dico.ꝗa
ſi nulli fit pꝛeiudiciũ ut
in baptiſmo conſecratio
ne vel ordinatione bene
fertur in dubio certa ſen
tentia.ſ.ut baptiʒet᷑ vel
eccleſia conſecretur: uel
denuo oꝛdinetur ut ð cõ
ſe.di.iiii.paruulos.⁊ di.
i.ſolẽnitates.lxviii.diſ.
preſbyteri:tamen quan
doqʒ dubitatur de facto
⁊ feriur ſententia in pᷣiu
diciũ alterius:ut extra ð
ſpon. iuuenis. ſed illnd
eſt propter periculũ ani
me. ubi antem eſt ambi
guitas perſone ſed factũ
eſt certum bene fertur cer
ta ſententia.ut.v.q.i.ꝗ
dam.
ſ¶ Cõmittẽdum ſʒ qua
re nõ indicitur ei hec pur
gatio :qꝛ ex illis fuit in
ſamia.⁊ ſic quãdoqʒ ali
quis pꝛopꝛie conſcientie
committitur.ut.S.diſt.
.iuii.deniqʒ.⁊.xv.q.viii

c.i.⁊.xxxiii.qiii.uir cũ

pꝛopꝛia.

g ¶ Depoſito.i. ſuſpẽſo

ad tpᷣs quouſqʒ ſatiſtaci
at ſic ponitur.xxi.q.ii.
quoniam.
b Pꝛeſumas. ar. ꝙ
occultum delictũ reddtt
hominem irregularem
ar.contra di.ꝓxi.erubeſ

cãt.dic ut ibi hoc forte in

eo caſu qñ nõ penituit ſu

DI. XXxXIIII

diuina permiſit:quãtoꝰ magis do
ni celeſtis diſpenſatores eſſe nõ cõ-
uenit qð eſt deterius mente ꝑcuſſos
¶It ẽ Inno. papa felici epᷣo.c.iij.

CQn tempor baptimn vxores

habent ſi poſtea reiigioſe vixeruu

derici ſieri non probibeni.
Aici qui babentes vxores ba

ptiʒzati ſunt:ac ſic ſe inſtituerũt
vt in nullo eorum opinio vacillet:
aut clericis iuncti ſunt aut monaſte-
riis exquo bapnʒzati ſunt adheſe
runt:ſi non concubinam:ſi non pei
licemꝰnouerint:ſi in bonis operibꝰ
vigilauerint:non ꝓhibentur huiunſ
modi ad dericatus ſortem aſſumi.
CCeterum ante ſuſceptum ſacrũ
ordinem quoſdam legimus concu
binam habniſſe quos tamẽ ſacri ca
nones non reijciunt:ſi poſt ſacrum
ordinem ab eius commirxtione ſeſe
immaculatos cuſtodiunt. Uñ
grego.andree tarentio epo.

¶ I De quodam epiſcopo qui ante

ſui epiſcopams apicem concubinã
habuit.
Abuiſſe te concubinam mani
B feſta veritate comperimus:⸗
te illius criminis participationem
habere de qnua etiam contraria eſt

quibuſdam ĩnata ſuſpitio.Sed qa

in rebns ambiguis abſolutum nõ
debʒ eſſe iudicium:hoc tue conſciẽ
tie committendum/eligimus: qua
de re ſi in ſacro ordine conſtitutus
eins te recolis permxtiõe macula/
tum:ſacerdotij honore depoſitoꝰ:
ad miniſtrandum nuilo modo pre
ſumasvaccedere ſciturus in anime
tue ꝑiculo te miniſtrare:⁊ deo no/
ſtro te ſine dubio reddere rationeʒ
ſi huius ſceleris ↄſcius in eo quo es
ordine celans veritatem:perma-
nere volueris.

Omeſticarum quo
qʒ perſonarum imo
deratã familiaritatẽ
epᷣ vitare oportet.
¶ö Unge nicho.pa-
pa ad aluinum archiepiſcopum.
C¶CEtiam conſanguinearum imo
deratam ſamiliaritatem epiſcopuʒ
vitare anc.

rundam relatione ſideli /
nm noſtris auribus intimatũ
e

ꝙ lanfredus epᷣs qui ⁊ iunenis
dicitur venationi ſit deditus:quod
vitiũ plurimos etiam de dlericali
cathalogo genere dũtarat germa-⸗
nos?⁊ gallos irreuerentes iplicat.

uerum iſte ſi ita ẽ ut audiuimus:me

rito inuenis dicitur:qui in iuuenilivꝰ
deſiderijs occupa:us nulla grauita
te conſtringitur.naʒ vt beatus dicit
bieronymus: venatorẽ nunqᷓ; legi
mus ſanctũ.nibilominꝰ aũt ð hoc
epiſcopo relatum ẽ apoſtolatni no-
ſtro ꝙ cum quadã filia ſua imode/
ratam teneat familiaritatem. ⁊ ob
id mala fama ei orta ſit. pro qua

re a ſanctitate tua ceteriſq; coepiſ-
copis ſuis ãmonitus atqʒ correptꝰ
ẽ:ſʒ nullatenꝰ emendatus: q̃ͥ res in
hoc marie diſplicet ⁊ magis ac ma
gis deteriorẽ de ſe reddii opinio-
nem ĩ quo beatitudini tue ⁊ ceteroꝝ
coepiſcopoꝝ ſuoꝝ ranõibꝰ nõ obe
dit:⁊ p inobedientiã in culpam pro

toplaſti relabit᷑: oportet ergo frater

nitatẽ tuã ſynodale cuʒ epᷣis⁊ ſuf-
fraganeis tuis ↄuocar᷑ ↄciliũ:⁊ hũc
ſalutaribꝰeloquijs epʒ ↄuenitr̃ atqʒ
illi paſtorali auctoritate pᷣcipere:q̃⸗
tenus ab omniũ beſtiaꝝꝰulvolucrũ
uenatione penitꝰ alienꝰexiſtat:atqʒ
ab imoderata filie ſue familiaritate
ſemet omnino coherceat:qð ſi pare
re ↄlẽpſerit ⁊ iã ꝓ venatõis delecia
tiõe qᷓ; ꝓ ĩmoderata filie ſnepuerſa
tione vitãda vobis ãmonẽtibꝰ obe
dir̃diſtulerit:aveſtro collegio excõi
catꝰꝰabſcedat:q ſi in hoc cõtumax
adhuc apparuerit:a miniſterio ceſ-
ſare debebit.¶CEx concilio.aureli
.dͤ. Paleg.
Piſcopũ pᷣſbyterũ aut diaco
nũ:canes ad venandũ aut acci
pitres aut huuſmodi res hẽre ſ li-
cet.qð ſi quis taliunʒ perſonaꝝ ĩ hac
voluptate ſepiꝰdetentꝰ fuerit.ſi epi
ſcopus:tribꝰmenſibꝰ a cõmunione
ſuſpẽdat᷑:diaconus vero ab oi of-
ſicio ⁊ cõmunione ſuſpẽdat᷑. Itẽ

alea.
OOnib⸗ſeruig donmminivẽatio
nes ⁊ ſiluaticas vagatões cuʒ
canibꝰ⁊ vt accipitres ant falcões ha
beant iterdicimꝰ. & Cõcubina at
hic ĩtelligit᷑ que ceſſantibꝰlegalibus

iſtrumẽtis vnita eſt æ ↄiugali affe⸗

ctu nanciſcit᷑:hanc cõiugeʒ facit aſ
fectus cõcubinaʒ vero lex nominat
De hac dicit in ↄcilio toletano.
.aOQuinõ hʒ vxoreni: loco nime
concubinaʒ debeat habere.
S ꝗmnõ habet vxorẽ ⁊ ꝓ vxof

T ↄcubinã habet a ↄmuniõe ñ re

pellat᷑:tamẽ vt vnius mulieris aut
vxoris ant ↄcubine ſit ↄiunctiõe cõ
tẽtꝰ. Iteʒ iſidorus de diſtantia
noni ⁊ veſte. teſta.
Hꝛiſtiano ñ dicã plurimas:ſʒ
nec duas ſimul habetr᷑ lictũẽ:
niſi vnã tm̃ aut vxorẽ aut certe loco
vxoris ſi coninnx deeſt cõcubinaʒ
Er dictis auguſtini. Wales
Adite chariſſimi mẽbꝛa chri-
ſti ⁊ matriſ catholice eccłie filij
qð dico cõpetentibꝰaudiãt ſideles.
quod dico ſidelibꝰaudiant cõpeten
tes:quod dico fidelibꝰ⁊ cõpetẽtibꝰ
⁊ penitẽtibus:audiant ⁊ cathecumi
ni:audiant omnes ⁊ timeant ⁊ ne/
mo contemnat:ſi ſit mihi in conſo-
latione veſter anditus:ne vobis ſit
in teſtimonium dolor meus. Com
petentibus dico fornicarivobis nõ
licet: ſufficiant vobis vxores:audi
at deus ſi vos ſurdi eſtis:audiant
angeli ſi vos contemnitis:concubi
nas babere nonlʒvobis: ⁊ ſi non

2 9

per crimine. M. XXXIIII
1 Omeſticarũ. in bac.
xxxiui.di.oñdit ꝙ cle

rici etiã domeſticis ꝑ/

ſoms nõ exhibebũt ni
miam familiaritatem.ſcdðᷣo ꝙ
clerici non interernnt venauo⸗
nibus aut aucupationibus :ter
tio ꝙ bigami qnqʒ pꝛomouen
tur ad ſubdiaconatum: vt.j.e.
lectoꝛ.
k Horũdã. ge manos.i.
teutonicos qui ſuntverũ
germen vel vere nobiles. arg.
eỹ de ele.venerabilem ⁊ ð pbẽ.
venerabilis.
¶Venatoꝛẽ.exiſtentẽ venato
torem.ne obijciat᷑ de euſtachio
.lxrxxvi.di. eſau.
m ESama.non ꝙ aliquid ibi
ſeui criminis exiſtimaretur ꝑpꝑ
fedus naturale.ſed qꝛ coꝛam olĩ
bus.eꝗ nimiſ oſculabatur ⁊ po
nebat manus in gremium eiꝰ
⁊ ideo non fuit ei indicta purga
tio.ſic extra de pur.ca.cum in
iuuentute.
n CEpiſcopis/ arg. ꝙ ſol? me
tropolitanus non poteſt audire
canſam epi etiaʒ ciuilẽ.⁊.xi.q.

i.ſi clericꝰ.⁊.vi.q.iiij.ſi inter.

o CGBeſtiarũ.j.lxxxvi.di.qui
venatoribus.
p CErcommunicatus.vt ſi in
terſit cum eis negocijs cõibus.
q ¶Concubina.hoc reſpicit id
quod dixi.S.pꝛoxi.diſ.c.i.
rρRHanciſcitur. ideſt äplectit᷑.
SKTex.canonica.vt.j.c.pꝛo⸗
xi.vel etiam lex ciuilis.ꝗꝛ concu
binatus a lege nomen accepit.
ff. de concubi. ĩ concubinatu.
t S qui.xx.q.v.aliter con
T tra ſʒ ibi loquitur quãdo
non conſtat de mutuo conſenſu
n ¶Coniunctione.ſcoᷣm leges
ita eſt ꝙ ſi impares ſunt perſõe
contrahbentium nõ pꝛeſumitur
matrimonium niſi dotalia in/
ſtrumenta interueniant. C. de
nup.imperialis.ꝭS.ĩmo. ⁊ illð
.ffe dona.donat iones.ſecus
ſi pares.ff.de riiu nup.in libef
ſecundum canones:ſemper pᷣ/⸗
ſumitur adulterium niſi appa/

reant legales ſolennitates. vt

xxx.q.v.alr.
x VWMriſtiano. concubinaʒ
U i. mulierem non ſolen-
niter ductam:ſed tamen mutu
us conſenſus interuenit: quia
alias concubinam non licet ha
bere: vt.xxxii.q.iiij.nemo.
Xldde ꝙ ea q̃ dicũtur in pꝛin
io ſequentis palee habent᷑ ori
ginaliter in.i.epla pauli ad co
rĩit.c.vi.⁊.xij.⁊ ad epheſios ca
pitulo. v.

er P111G6 1

4*
6cXE. „oA 5

a WVNKaternitatis.nõ patik.
ris habet luxuria ꝙᷓ; caſtitas:
qꝛ caſtus repelleretur ſi ↄxiſſet
cum ſecũda.ſed foꝛnicatoꝛ nõ.
ad idem facit extra de biga.ꝗa
circa.item per iſtud.c.quidam
dicunt derogatum eẽ illi.xxv.
diſti.c.vlti.quia cum iſtud ſit
eꝗtas ⁊ illud rigoꝛ:merito eꝗ/
tas pꝛeponit᷑ rigoꝛi:ut.xlv.di.
lʒ.l.di.ponderet.extra deſur.
c.vlt.C.de iudi.placuit.
b ¶ Pꝛofeſſura. alibi dicitur
ꝙ debet vendi:vt.lxxxi.diſtin.
quidaʒ. alibi dicitur ꝙ redigit᷑
in ſernitute:ut.xxxii.diſtĩ.eos.
ſ dic ꝙ diuerſitas penarũ epᷣo
Ddat optionem:ut extra de offi.
dele.de cauſis.uel diſtinguas
an ſint publice ducte: q̃ſi vxo/
res vel nõ.xv.q.vlti.cum mul
te.ſed qualiter pꝛecipitur iſti in
trare religionem cum hec res
non ſit pꝛecepti:nt.xxxii.q.i.in
tegritas. dic ꝙ ratione delicti
cogitur intrare monaſterium
quãdoqʒ aliquis ad agendam
penitentiam:ut.l.diſtic.ſi ille.
lxxxi.diſti.ſi quis clericus. vel
expone iubemus.i.ↄſulimus.
t 21 Y quis nullatenus. hoc
e ſtricto iur̃ loquitur:ut
illud.xxv.diſt.pꝛimum.
d Qö ergo meretricari. hee
ratio non valet:qꝛ nunqᷓ; ma/
ritus coꝛrupte pꝛomouetur.
e Qrandu en ginc my.
q.v.qualis. Adde q;
ſic legit᷑ oꝛiginalr leuitici.xxi.
c.⁊ eʒechielis.xliiij.
Recipimus. litteras.ſ.
E, pꝛoꝛſus.ut.xxxvi.di.il/
literatos.
g ¶Ritiatum enoꝛmiter.
b CSed ſi quos. iam oꝛdina
tos ſupple. alr repeteret.
4 6 Icuius vxoꝛẽ.admitti.
ſed nõne bic vr̃ nimius
rigoꝛ ꝙ aliquis ſine culpa ſua
puniatur. ꝓpter hoc intelligũt
quidam ꝙ hit dicitur quando
maritus patronus eſt turpitu-
dinis ⁊ leno. ſed certe tũc repel
leretur ppter ꝓpꝛium delictũ:
ut.xxxii.q.i.c.i.⁊.ii.dic ergo qᷣ
ideo pꝛohibetur qꝛ eſt maritus
coꝛrupte:tamen ſi non cogno/
nit eam poſt adulterium perpe
tratũ bene pꝛomouetur:ut.j.
eo.c.vlt. Sed pone ꝙ vir aceu
ſat dxoꝛem de adulterio:nũqd
pendẽte accuſatione tenetur ei
reddere debitum ſi talis eſt qui
vult ꝓmoueri? dicũt quidã ꝙ
non:quia ſi reddit fit ei pꝛeiudi
cium:ſicut nec cogitur reddere
debitum ei quã audiuit eſſe an
cillam:ut extra de coniugio ſer
uoꝛum pꝛopoſuit.ſed tamẽ ibi
alia ratio eſt: qꝛ cum ſerua nõ
eſt matrimoniũ.ſed hic eſt ma
trimoniũ. vnde melius videt᷑
ꝙ ſibi preiudicet cognoſcendo
eam qiᷓ ꝙ illi iniuriaʒ faciat.ſ.
denegando ei debitum.⁊ ſᷣm
hoc ſequitur qð aliquis punit᷑
ex eo qð tenetur facer̃ ex neceſſi
tate.x eſt contra id.xxiii.q.iiij.
nabuchodonoſoꝛ. vbi dicitur
nemo puniẽdus eſt ex eo qð
neceſſe habet facere. iteʒ ex hoc

Di.

habetis vxores:tamen nõ licet vo
bis babere concubinas: quas po
ſtea dimittatis ⁊ ducatis vxores:
tanto magis damnatio erit vo⸗
bis ſi volueritis habere vxores ⁊
concubinas.Ceterum ſi non talis
concubina fuerit? etas illius de q̊
agitur future incontinentie ſuſpiti
onem auferre dignoſcitur: apłica
conceſſione ad ordinẽ diaconatus
prouehi poteſt. C Ande pelagius
papa ſcribit florentino epiſcopo.
Qui pꝰmortẽ vxoris habuerit
5ð ãcilla filios diaconꝰſieri pꝑmittat᷑
Raternitatis tue relatiõe ſu-
ſcepta:eius latoreʒ ſecundas
quidem nuptias expertum non fu
iſſe didicimꝰ:caſtitatẽ tũ eũ pꝛiori
non ſeruaſſe ↄiugio deſignaſti:⁊
quãuis multa ſũt q̃ in huinſmodi
caſibus obſeruari canonice iubeat

ſublimitatis auctoritas: ta men qꝛ
gefectus noſtri temporis: quubus

non ſoluz merita ſed corpora ipᷣa
hominũ defecerunt: diſtrictionis

illius non patitur manere cenſurã

7etas illius de quo agitur future ĩ-
continentie ſuſpitioneʒ auferre di-
gnoſcitur:vt ad diaconatus ordi/
nem poſſit pronebi:ↄceſſiſſe nos
noueris:micenam vero ancillam
eius de qua ſe poſt vxoris tranſitũ
filios habere ↄfeſſus eſt: iubemꝰ
vt tua diſpoſitione cniqᷓ; monaſte
rio continentiam pꝛoſeſſuraꝰ tra-
datur. NHoc ex diſpenſatione
miſericordie. Ceteꝝ ex rigore di-
ſcipline ĩtelhgitur ulð aureliañ.ↄci
lij. Q Mõ admittatur ad cleꝝ q p-
ter vxorem aliam coanouerit.
J as de laicis pꝰ vxorẽ ſuaʒ
aliã cuiuſcũq; ↄditionis co/
gnouerit młirẽ:ĩ cleꝝ niłatenꝰtad
mittat᷑. Qð ergo ð pellice ⁊ mer̃tri
ce apð greg.⁊ ĩ nocẽ.ſcribit᷑:ꝓpter
ſpẽ futur̃ icõtinẽtie ↄſtitutũ eẽ cre/
dit᷑:qꝛ difficile cõtinẽtiã ſᷣuat ꝗ ſe il
licito ↄcubitu macular̃ nõ metuit:
vł ꝓbibet᷑ ordiari ꝗ pellicẽ nel me
retricẽ cognouerit maritali affectu
vel qꝛ coꝛupta fforẽ virginitatis
amiſerit: nel qꝛ meretricarinõ de
ſinit lʒ ĩ vxoreʒ ducat᷑: vtrũqʒ eniʒ
ipedimẽtũ cuilibet pᷣſtat qminꝰ ad
ſacros ordines pertingere valeat.

¶Vngde bilariꝰpapa ſcribit dicẽs

Qui virginẽ nõ durit vxoreʒ
ad ſacros ordines non accedat.

(Nocal⸗ ergo in primis eſt ne

ad ſacros oꝛdines ſicut geſtiſ
poribꝰante ſcriptũ ẽ:qſqᷓ;ᷓ ꝗ in uxo
rẽ nõ duxit virginẽ aſpiret.¶ Nẽ
gregoriꝰ urbis romane pᷣſul ſilita-
no epiſcopo. & Bigam? uel pe⸗
nitẽs corpor̃ vitiatꝰ:litteras igno
ras curie uł ↄditioni obnoxius cle
ricus non fiat.

P Recipimꝰ nec vnq; illicitas

ordiatiões facias:nec biga-
mů ant a virginẽ nõ ẽ ſortitꝰ uxo
rẽ aut ignoꝛãtẽ litteras:uel q̃libet

XXXIIII

pte corꝑis uitiatũs:uel penitẽtie ulł
curie aut cnilibʒ ↄditõi obnoxiuʒ:

ſacros oꝛdĩes ꝑmittas acceder̃:ad

ſʒ ſi qᷣsꝰhuiuſmõi reperieris nõ au
deas ꝓmouef̃. ¶ ẽ i neoceſari
eñ.ↄcili. CMõ ſiat ſacerdos cui
vxoreni euident cõſtat adulteriuʒ
admiſiſſe.
Jcuius vxorem adulterium
commiſiſſe cũ eſſet laicus eui
denter fuerit probatum:hic ad mi
niſterium eccleſiaſticuʒ admittinõ
põt:qð ſi i clicatu ea iam cõſtituto
adulterauit:dato repudio dimitte
re eã dʒ. Si vero retinere eiꝰ ↄſor
tium velit:non poteſt ſuſcepto mi
niſterio perfrui.¶Itẽ ex ↄci.mar
tini pape. De eodem.
JYlaici vxor in adulterio fue/
rit deprehenſa: hic talis ad
miniſteriuʒ eccłiaſticum nullo mo

do adducatur. Si auteʒ poſt ordi

nationem alicuius clerici vxor a-
dulterata fuerit: dimittat eam.
Si autem cum ipſa voluerit per-/
manere:miniſterio exiſtat alienus.
CPremiſſis auctoritatibus bi
gami ⁊ qui virgĩes nõ ſũt ſortiti
vxores a ſacris ordinibus ꝓbhibẽ-
tur. C Sed queritur ſi quis ante
baptiſma viduam duxerit vxo⸗
rem an poſtea ſit prohibendus a
ſacris ordibus? De bis ita ſcribit
Inno.papa victori rothomagẽſi
epiſcopo.¶ Qni añ baptiſma ſeu
poſt baptiſma viduaà duxerit vxo
rem non admittatur ad derum.
Igs viduamlʒ laicus duxe-
rit vxoreʒ:ſen ante baptiſmũ
ſen poſt baptiſmuʒz non admittat᷑
ad clerum: qꝛ eodem vitioꝰ vide
tur cxcluſus/In baptiſmate enim
crimina dimittũtur: non accepte
uxoris ↄſortiũ relaxat᷑:qð ſiñ pu-
tat᷑ uxoꝛ eẽ ↄputãda q̃ añ baptiſmũ
ductaẽ:ergo nec filij ꝗ ãte baptiſ-
