ad dignitate; aliq.ſtatim tene tur alicui quod ad domum eiꝰ non pridem ſibi editis poſſit: Certenõ mrcl. umarnn al Ca
tur appellare antequã ſe excuſʒ in e appellas. ut. xriiij. q. iij. ð CAb
nt. ff. quãdo ap. fit. l.i. 5. ſiquis venerit:qdðᷣqʒ i bortos non acceſ / poteſt qꝛ tune non appellauitvera illicita. .. e. . ſüt quox neo
tutoꝛ. niſi eligatur ut ſit de ſit: 7 vlterius quod ad villaʒ ſubur eſſe que ſcripta ſunt conſenſiſſe vi- miſ veniat iudice adbue nedeten
fenſoꝛ cluitatis ibi non habet banam magiſq; eſt vt non debeat detar. nec eſt audiendꝰ ſi dicat enẽ ſedẽte tribunali.ut. ff. uun f.d
locum alhellarte⸗ nre in an⸗ imputari:quare ſi in publico adeũ- tum ſacri ſeſeipri ſe ſuſtinuiſſe. iimne.eſt diu,. ſaͤſ 4 e⸗
ten. de defen. ci.S. itẽ illud. co zei i& di. Itè vlpianꝰ. li. xlix. in ſi. ö abſens antelit. te. 5CS1
Elid di eius facultas non fuit melius di⸗ Nte vlpian .li.xlix.in ſi. ð appel. hlenganteli e⸗ noi Ka
hb ¶ Dies autẽ ſupꝛema,. videt᷑ poſ.ut diſtĩguit᷑.ervt lit. lref
ꝙ iudices vſqʒ ad ſupꝛemã bo-⸗ “ . non nteſ. tue.⁊.c.qm̃ fre/ .e.phii
rã tenẽtur erxpectare partem aduerſam.ſicut tomus dies quo pecunia debetur ce⸗ quenter. P¶ Siquidem. depoꝛtandum pꝛeſes.n. depoꝛtare nð b On
dit arbitrio ſoluentis inſti. de ver. ob. . ij. ⁊ dicit lex. andient iudices veſpere ma poteſt. ut. ff. de le. ij. l. . . depoꝛtatus. f. de iniuſ. rup. te.l. ſi gs. 5 eius g guon
ne ⁊ meridie.ut in aut᷑.de iudi.5.ſedeũt col.vi.⁊ ꝗ añ cal.ꝓmiſit idẽ ẽ ac ſi ĩ ca ⁊ Sſe.⁊.ff. de interdi.⁊ rel.relegatoꝛum. E
ledis ꝓmiſiſſent.ut.ff.dð v.ob.q ar..ff.ð oꝛigi.iu.l.ij..⁊ qꝛ magiſtratibꝰ.vbi s AUnnotauerit.l.iudicauerit.ar. ꝙ metropolitanus poteſt cognoſcere ppris
dr̃ ꝙ ĩcõgruũ ẽ qð iudices veſpe pᷣſideat. ſs diſtiĩgue.ut.ð of. iu.ðle.ↄſuluit. de cauſa criminali epiſcopi.⁊ talem ferre ſnĩam. iudico te eſſe veponendũ Selz
ceunch untreifun oonie hoc verbum dicunt quidam ꝙ nò poſſit ap ſicut hic pꝛeſes iudicat depoꝛtandum. V ſippte
pellari niſi pꝛeſentia iudicis.qꝛ ſi eo abſente poteſt appellati.ergo non refert ſi- t ¶ Alduerſus.ergo qui appellat a grauamie iuſte appellat lz remota ſit Nobſt
ne ſutrahat le iuder ſiue non. ⁊ eſt ar. pꝛo eis.extra.e.cum fit romana.ſed contra appellatio.qꝛ ñ aduerſus lr̃as pꝛĩcipis:ſʒ aduerſꝰ malicia iudicis appellat Ninr⸗
extra.e.ſuggeſtum extra de aliena.iudi.mutã.e.i.C.quõ ⁊ qñ iudex. ab eo.c. ſicer.ð oſ.iudi.dele.c.ſane.iĩ fi.ff.de cuſto.reox.l.diuꝰ.C. de rela.l.i.
de indi.l.vlti. u ud imparatoꝛi ↄſulendo ipſum uel referendo.h.⁊ tunc litigatoꝛibꝰ La
k (Zlppellauit.i. appellare voluit. —. edi debet conſultatio.ut.C. de rela.l.ij.er. de ap.intimaſii. hene
onte,maer .. vnmiſſeriwend intellige ð libellis appellationis quos appel x ¶ Quitunc.bic manifeſte videtur: ꝙ fiquis non appellat a ſuſpecto in⸗ CX

II OQ½ VI 14
Nen Ne. dice nõ recipit lr̃as iudicis.uel ſiquis non pteſtatur ca ſuſpitionis uel ap- detur renunciare appellationi. ut. . e. ab eo. 7. C. e. qm̃ nec iuder ad quẽ appel
TNöſtondttt. pellatiõis ꝙ poſtea nõ poſſit appellare uel recuſare.⁊ ar.e ð ſen. ⁊ re.iu. nagiteum audiet. iudex tũñ ẽt non petenti tenet᷑ offerre aplos.ut.C.e.eos.in ſi.
e⸗ qð ad cõſultatiõeʒ.⁊ e de of.dele.gratũ.ſj peti.ĩducijs a iudice pðt ipʒ m Inſtanter. S. c. di. priſca. . .
beo, recuſaf ẽt allegata cã abſentie coram eo.ut er vt li.n ↄteſ.accedẽs.imo n Per eum ſtetit ergo ſi per ipſum ſtat:hoc ei nocebit.ut iudex ſuperioꝛ ipſũ
einon poſt pꝛeſtitam cautionẽ ſtdi iuni põt appellare.vter de eo qmit.iĩpoſ. non audiat ſine apoſtolis. hoc hodie in paucis locis ſerngtur.
ennn eum venifßz. ꝛ. ij q. i . of o ¶ Appellatione interpoſita
niaie feratur. ⁊ nõ videtur oſẽ ſ acetagca.
ci⸗ ſiſſe in indicẽ ꝗ poſtuigt Be appellationibus recipiẽdis CSi gs er pluribꝰafacinoꝛibꝰ cõ⸗ p Eeio van ſit ſcipiẽda.
nm ſibi edi genus actiois. ff. J vel non. demnatꝰ ꝓpter quedã appellauẽit ꝗ Nihil cũ appellat ab execu
nla ð udles ideye Vn ſolent audiri appellätes ppter quedã nõ: vtruʒ ſi differen- nmoliawdr eanen⸗
naun teunlepapepoſſun iu⸗ iſi hi quorum imereſt . vel da pena eins ant ſi querif: ⁊ ſiadẽ tur. C. quon ap. no re. ab ereeu
ſlatnpli dicẽ reculare.ut e de of. abus mandatũ e: ułꝗ negociuʒ ali grauioꝛa ſunt crimina:ob que ap/ toꝛelitẽ ĩ alio caſu cũ dilapidat
unanue dele. c olim. item ar. er enum gerunt.qð moxreus ratũ pellatio ĩterpoſita eſt: leuius autey fructꝰ. .e. impatoꝛes. eỹ de ſe⸗
WW de reſti. ſpol. er congöne hʒ, Sed ⁊ ſi mater ex pietate ꝓuo/ id propter quod quis non appella ſtra. poſ.c. vlt. a cũ appellãs
i an dDie ſenper bot ycauerit: dicẽdum eſt æ hancaudiri mit: recipiendaẽ oĩno appellatio et eſin Baond Knr aa⸗
urnin namnne abbellari. ay. gebere. 2 ſilitẽ pparädam curare differenda pena. Sivero granioꝛ? ſe⸗ee Feſmt etmke ſbereees
ſnnr ſit a V Wnſolet. intereſt. maluerit intercedere nõ videt: licte ſententiam meruit ex ea ſpecie:exã uich delegato uel fideicͤmiſſo
lionfni⸗ icer de off. öle. ſu ab initio defenderenõ põt. CAn non eſt appellatum: omnino pena pᷣſtãdo appellat:tũc nõ deferet᷑
uninn, N per eo. f. de inof. teſta. n te ſentẽtiam appellari pi ſiqſtion?? imponenda eſt. “tForma apoſto appellationi. cauebit m ð eo re
ſil vſtec ſuſpecta.ĩmoẽt ſi noiter in ciuili negocio babendãa index in ę½ lorum hec eſt. Ego. M. ſancte bo ſtituẽdo.ff. ut legatoꝛũ uel fidei
ictumi eſt dũmõ qualecunqʒ ti· terlocutꝰ eſt: vel in criminaliꝰñ cõ⸗ nonienſis eccleſie epiſcopꝰ te pſby : oleeanearm.l voſch Fi
— n nnn ner traleges bocfaciat. Eis qui iõ terum rolandum capellanũ ſanci dnere labllende.c dek⸗
üc din r de ſen e indi cum cauſa agere fruſtrat:qꝛ dicit ſe libel apollinaris ad apoſiolicam ſedeʒ itẽ põt nouas pbationes idu-
un gſct Uier. luz pᷣncipi dediſſe:⁊ ſacrũ reſcriptũ Anj dnpeſlaſtnab obſeruatione no cere poſt publicationẽ teſtiũ qs
tidlicin b ¶ Moridẽintra.x. di expectaſſe: audiri deſiderium ꝓbi firi iudicij his apoſtolis dimitto. pꝛiꝰ nõ poterat here. C. de tep.
henginim „es: q; ratum debeo babe betur: ſi ob eã cqᷓm ꝓuocauerit app TFormauero appellationis añ ap. p bc. eỹ d ſi. inſtru. cñ Joã
un tiſce rqð meo noie factuʒ eſt. pellatio eius recipi ſacris ↄſtitutio- ſententiam bec eſt. Ego adelinus nes itẽ ð reo fi actoꝛ⁊ tenet ꝓ
tninnlti, tuʒ adhucagere poſſin. nibus ꝓhibetur. ſancte regine eccleſie miniſter lʒ in barentasheillactont e: ina.
krſinbi ut. .re ra. bael. bed WAVts titulo ð dimiſſoꝛijs libellis. dignus ſentiena me grauari a dño vednweniiareiktiat ziy
taunth oinaas in mel⸗ De libellis oimiſforijs. gualterio ſancte rauennatis ecclie diſfem anunabenemobiee
nhelgin ſpatõ qð magis in intel⸗ SGſtappellationẽ iterpoſi bieho: n ſog „„ QAſſerra nücidcidenoniopisg.
ſoinpn leciu q locutione expmi P Oſtappellationẽ iterpoſitaʒ Are iepo:romanã ſedẽ appello: poſt illã ſiueipla ſit iuſta ſiue in
- põt ut. ff. de ſol. ratu. ff. littere dande ſunt ab eo a uuo apoſtolos peto. Si vo pꝰdatã ſe en/ iuſta nihilẽ inouaduʒ.ut e de
fminiſn rem ra. ba. quo enim. appellatũ eſt: ad eñ quide appella tẽtiam appellar̃ voluerit. hic erit ei no. ope. nũc. c.cũ er imuncto.
un ſtim c imatum. ſed nonnen tone cogniturus eſt ſiue ad pncipẽ modus appellandi. Ego.a. . r. ec Juder g a quo appellat ſi no re
ulinſli aliauis abpellat aliero ſiue ad quẽlibet aliuz: quas litteraſ ecclene.ti.i. contra ſententia dñi. g. re etee obintan
nfga. Mecohinirn negocid ei⸗ dimiſſorias ſiue apoſtolos appel .s. r. eccleſie archiepiſcopi iniuſte in biohe: v. d, deap. re lendnz.
ii Kilem geſtu. ut. f.le lant. Senſus aut litterarũ talis efl: me latam pridie calen. madij. an- 1r. (Sigs hãac.l. itelligur gdaz
ki ne. ge. popo. ar. j. wtm appellaſſe: puta luciũ ticiũ a ſnia ta no incarnatiõis domini milleimo aqñ crimina ſũt anera. ut.̈ f. de
inſtnn in criminibus appeſlat ĩ ſis iudicis: que inter illũ a meniũ di cy. Frã.iiij. Ro.ſe.appello.⁊ apo mi. ẽt ſi.ſ hfalſ ẽ no pot quis
n nito condenato. ut ſ. cra enaſkicrateriſſeina tẽpus ſtolos beio⸗ Siante vnepel ano uleervecimn tetln
—RKHK ap. n ... dimſſorias inſtanter ſepins: et pro pluribus appellare voluerint: 10 r . . de erie ec
tanndf rouocaueri. aüino accipiat idipſũ oteſtef.nam i· ſicappellabunt.ego.p.⁊.g.ſindici? gagi minoi hen rnn en

3 io ↄdẽnato ⁊ ꝓ ↄſangui . 2 RLei Sel 4 j
atuilche erpfrappahanechg ſtantiaʒ petẽtis dimiſſorias ↄſtöõs canomicorum.s.b.e.ſentientes nõ icduditin ſe minor?ẽ. ut depoſi

cbl.gi⸗ ut eỹ de re. iu. cum in c eſiderant. Equũ ẽ igit᷑:ſiꝑ eũ ſte- pregrauari contra ſententiam ⁊c. tio puationẽ officij difteret etiã
ulinn templatione in pane ve titq ðbeat dare litteras qminꝰ det romanam ſedem appellamus. ? pẽa ĩ mĩoꝛi.nã ſatis ſi punit
giacn ciſa. melius ð — ne or, accipiẽti noceat. Alpianꝰ ti. apoſtolos poſtulamus.a huiuſmo ma ori en ar d b.xriij. q. v.
H ſimus.in parte decia.· Mihil nouari appellatione interoo di appellationes in ſcriptis fieri ö relegentes.
dcſtctän (Ditem. onis Eele! EEEa H eed elt 8 uedã ſnĩa g ꝓ pte tenet
nägin benvrennen ſita. ipbegarlone interpoſita ſ̃ bent. Agd iudicium autem al · Pte no ut. f. pret n.5
ſiͦdciamn opoꝛteret eã ſatiſdare. g. Ue ca recepta nerit ſiue nõ medio terius ſidei catholico appellare nõ cxcã. C. de trãſac.ſi ex falſis. e
ſſtimetan in aliena re nemoidoneꝰ tempore nibil nouari oportet. licʒ. ¶ Unde in carthaginenſi con- de pᷣbẽ. dilectꝰ. e de teſta. rai-
tnmc, eſt defenſoꝛ ſine ſatiſcla⸗ nutiꝰa rainaldꝰ. ſzſnia arbitri
ohthlatſil tione. ff. de pcu. qui pꝛo nõ poleſt ꝓpte tenere ⁊ ꝓꝑteñ
adiniiien pꝛio.ſʒ h eſtvirile officiuʒ e(ff. de arbi. dicere. gda habent
agaſtnoaii .C. de pꝛocu. alienam. qlẽ ꝓ lege.ꝭ.ſj etſi.lʒ driũ lueniat᷑.ex de arbi.cũtẽpore. Hoctñ ſcias ꝙ rerum
Ankiuif ¶ Ab initio.pꝛo ſilio nõ põt mater agere uel ipſum defendere.qꝛ boc ? pluralitas ſi facit plures ſnĩas.lz ſecꝰ ſit qñqʒl ſupulationibꝰ.ſff.ð v. ob. qd dr.
migis virile officium.C.de ꝓcu.alienã.põt tñ poſtulare ꝓ parentibus valitudi ⁊.l.ſcir 2.ff. fami. her.ĩ hiudicio.ff. ad exhi.celſꝰ.ꝭ.itẽ celſꝰ.o. ꝓbabilit᷑ pit dici
ſe ſitaner ne detentis. ff. de ꝓcu. feias.ſʒ aliena negocia pot mulier gerere er iudic wtot ſüt ſnĩe quot ſũt arnculi expᷣſſi.ar.l.ff.ð v.ob.ſcire.b. 1 ¶Brauio⸗
ncreh um. ff. de ne g. ge.l.iij.S.i.ſi tñ vis recipere mulierẽ ĩtercedẽtẽ ꝓ aliquo ra.ꝗd ſi ſũt eqlia:idẽ credo.⁊ ſic patet hic quod magis dignũ trahit ad ſe min?
ontinnfi facias eã renũciare auxilio velleiani.ut.C.qñ mulier tu.of.fũgi.l.vlt. dignũ.ſi eẽ decõ.ec.ułaliqð in dubijs. uj ¶ Foꝛma. quito dicit. h. ꝙ bec ẽ
ia ll ¶ Si queſtionẽ.in criminibꝰ tm̃ ſit queſtio.ut.v.q.v.illi.ff.de qõni.l. falſa littera.qꝛ nõ ſũt tot ãni ꝙ liber iſte cõpoſitꝰ fuit. fuit enim doccnte Jacobo
Url . ii.in pꝛin. ſed in pecuniarijs cauſis nõ ſacile niſi cũ aliter veritas non pöör boon.iĩ legibꝰ alex.ĩ theologia ꝗ fuu poſtea a5 alex. iij. ⁊ fuit ano dñi mil
fulßt nifon liq̃re.ff.ð qõni.diuus pius liberi etiam torquẽtur ſi facto interfuerint.ff. leſimo.c.l.vt er cronieis patet. x Siaũt vnꝰ. ſi plures ↄdẽnati
ſnichei⸗ e. vnius. 5. teſtes. alias non. C. de. queſtioni. decuriones. ſũt ⁊ volũt appellare.libell⸗ appellatiðis omniũ nomiĩa ↄtinebit.ſj ſivnus eſt ex
e,uf h ¶ In criminali.i.ſi vult toꝛquere aliquẽ nulla pꝛeſumptione pᷣcedente. pluribus cõdẽnatꝰ ſi vnũ ĩ libello nõ expᷣſſit:illinõ nocebit. ut. fl. e. ſcio queſitũ.
oawunnd quod non licet.ut extra de re.iur.cum in contemplatione. „ ¶Sidici. pñnt g eẽ duo ſindici uel ꝓcuratoꝛes.ut hic.⁊ e de teſti. ĩſup. ⁊ e de
ceinl i ¶Eius qui.hoc intelligunt oẽs cũ nuncium miſit.ſed aliud eſt ſipſei do. cd.cũ dilecti. ⁊ eỹ ð ſen. ⁊ re iudi.cũ.i.⁊.a.melioꝛ tñ erit cõditio occupans
ppꝛia pſona ⁊ ate citationẽ iter arripuit.ut er.e. mẽinimꝰ.⁊.c.ſuggeſtũ nt. ff. de ꝓcu. pluribꝰ. ar. tñ Z. ff. ð admi.tu. decreto.i fi. a. ff. ð ꝓcu.ſiqs cum.
ole Sed ᷣ hanc diſtinctionẽ eſt ar.ep de of.dele.cum cauſa.ubi differtur caua Tu dicas qð bñ pñſ eẽ plures pcuratoꝛes.ſj tm̃ vndaget cãm. qꝛ ſi ãbo agerẽt.
aponmli ſa ꝓpter miſſionẽ nuncij.⁊ eſt hodie expreſſum in decre.de ap.ad hoc.ſic foꝛte quod vnꝰ ocederet alt negaret.ĩmo⁊ ſi plures ſũt ꝗ agũt oẽs debẽt conſti
nð obſtat. e. ii. vt debitꝰ honoꝛ.illð.n.itelligit᷑ qñ h tm̃ diẽ ⁊ ñ ꝓbat.⁊ ibi ctuer̃vnũ ꝓcuratoꝛẽ.ne cã ſpargat᷑ ĩ plures aduerſarios. ut.ff. fami. ber. ſifami
Genonn ſt dicitur ꝙ pꝛlo ouenit ꝗ pꝛio litteras ðdit iudici.hodie ſtat᷑ öcre.ut ðbitꝰ. lie. ff. ð edil.edic.qd ſi nolit.S.ſi plures.MMeliꝰpotes diſtiguer. qꝛ ſi plures ſũt
iasapyela⸗ P Oſt appellationẽ.ſimilit᷑ ſi appellationẽ non recipit dabit litters rei q ↄuemunt᷑:oẽs tenẽt daf vnũ ꝓcuratoꝛẽ. ne cã ſpargat᷑ ĩ plures aduerſarios
elcea i⸗ appellanti.ut eas det ſuperioꝛi ĩ quibꝰſigniſicabit ei quare appella ſ ſi plures ſũt illi ꝗ cõueniũt aliquẽ ñ habeẽt neceſſe dar̃ vnũ ꝓcuratoꝛẽ. ſic diſtĩ
lignen⸗ tione non recipit.ut.ff.de ap.non reci.ſciendum. guit lex. ff. iu. ſol. iã tñ. S.vlti.io.h.tñ dixit qð plures ꝓcuratoꝛes pñt ſimul age
¶ XTeyus.exxx.dierũ.ut.j.e. .ulti.in ſi.⁊ ſi infra id tpus non petierit vi re.ſicut notauit ĩ diſtinctionibꝰ ſuis hb. ʒ ¶ In ſeriptis.ſi ws iudice ap/
,D p i
ſien⸗

lat.immo ſufficit ſi dicat appello.

Cauſa

pellat. ſufficit ſi dicat appello.ff.e.l. ij. z ſi appellat ſine iudice:tunc ſcribet quis
a a quo ⁊ contra quẽ appellet ⁊ a qᷓ ſnia.ff.e.l.i.ĩ fi.idẽvr ſi a grauamine appel

QBirbolic ſidei iudicis. inſidelibus.n. ſunt interdicta officia publica.C. ð
iude.l.vl.xvij.q.iiij.ↄſtituit.

9
b Excõicetur.niſi ſit ſub re/
ge inſideli.ut paulus ꝗ appel
lauit ad ceſarem.xxiiij.q.i.pa⸗

ratus.x.di.ſi in auditoꝛiuʒ.xi.

.q.iij.iulianus.
c Auciebus ſi ↄſenſiſti in
iudicẽ aliquẽ ꝓpter iniꝗ
tatẽ perſone non potes appella
re.ut hic ⁊ ex de offi.dele.ſup
qðnum:ſj ab iniqua ſnia poteſ
appellare. qꝛ licet repꝛobare di
cia ſed ñ perſona.ut.iiij.q.iij.
ſi quis teſtibus.vñ appellatur
ſi vocanuerit litigatoꝛes ad ĩho
neſtũ locum.ff.de arb.ſic dies
5§.ſi arbiter.vel ad periculoſũ
locũ extra de appella.ex parte.
Dicas ergo oꝙꝙ niſi remota ſit
appellatio bene appellat᷑ a iudi
cibꝰ:ð cõi ↄſẽſu electis niſi ſint
electi vt arbitri.ut.ff.ð appella
tioni.ex cõſenſu.uretiam ſi ſũt
arbitri tales qui electi ſunt ex ne
ceſſitate.quia a talibꝰ appellat᷑.
vi. C. de iudi.l.vlti. Item ſciaſ
ꝙ duo ſunt genera arbitroꝛuʒ.
quidã ſunt arbitratoꝛes q com

ponũt inter ꝑtes:⁊ taliii arbitri

um ſi ẽ iniquum eſt reducendũ

ad arbitriũ boni viri.ut.ff. pro

ſocio.ſi ſocietatem ſʒ arbitriũ il
loꝛũ qui eligunt᷑ ſub pena:licet
ſit iniquum tñ tenet. ſed a ſupe
rioꝛi poteſt retractari.ut er ð ar
bitris nõ ſine. itẽ ſi pex dolũ ſen
tentiam tulerint:lʒ nõtractatur

per appella.tamẽ per exceptio/

nẽ retractatur.ff.eo.titu.nõ di
ſtinguemus.S. cũ quidam.
aà̊ ¶ Cõſenſus.ſecus ſi in cauſa
criminali vbi conſenſus rei ſuſ
e¶Quod arbitris poteſtatem
eius rei de qua eſt oꝛdinariꝰiu/
dex põt amicabiliter cõponere⸗
ut.xxiij.q.viij.ſi quis mẽbꝛoꝝ
in aucten.c(ol.ix.vt dif.iu.S. ſi
Jo.v.q:ij.ſi pꝛimates.ſed non

ĩ ſe recipere arbitriũ ᷑ᷣm vnam

lec.vt.iij.q.vij.S.tria.circa ſi.
f Oꝛdinarij. ᷣm canones cre
do ꝙ ⁊ odinariꝰ ⁊ delegatꝰ pot
ſit eẽ arbiter.ꝙ poſſit oꝛdinari
us:eſt extra de arbi.cum tpe.⁊
eỹ ð elec.cãm.ꝙ delegatus. eſt
er de pꝛeſump.litteras. er ð ar
bi.cũ olim.extra de pꝛebẽ. niſi
ſ nõ poſſit appellari a ſnĩa ar
bitri ſupplicari tñ põt.extra de
arbi.non ſine.

¶ ALalebit. hoc falſum eſt. qe

a compꝛomiſſario nũqᷓ; appel

latur ſiue alias ſit iudex ſiue ñn

.C.de arbi.l.i.⁊ niſi expꝛima/
tur qð eligitur ut arbiter tene//
bit eius ſnia ut iudicis.C.de iu
riſdi.om. iu.l.i.⁊ appellatur.
ut. ff.qui ſatiſda.co.l.arbitro
Joamus.
b¶&α ane. liceat. Iʒ ſit remota.
appellatio: iñ qꝛ tertius

cilio.iiij. .
Excoicatur catholicus qui com
mittit cauſam ſuam iudicio alteri
us fidei.
0 Actholicus qui cauſã ſuã ſiue
inſtam ſiue iniuſtam ad iudi-
cium alterius ſidei iudicis ꝓuocat
excõicetꝰ.¶ Notãdũ vo eſt:quod
qdam iudices ſunt a ꝗbus appella
lari non oʒ. ¶Angde in cõcilio mi
leuii ano legitur. C A quibꝰ in
dicibus ꝓuocari nonlʒz.
Judicibus?quos cõis conſen
ſusꝰelegit:non lʒ prouocari.
WOõð de arbitris intelligendũ ẽ.
JIudicũ.n.alij ſũt arbitrarij:alii oꝛ
dinarii.O ꝛdiarii vo ſũt ꝗ ab apli
co vt eccleſiaſtici vłab iꝑatore:vt
pote ſeculares legitimã ptãtẽ acci-
piunt. Arbitrarii ſunt ꝗ nullam po
teſtatẽ habentes cũ conſenſu litigã
tiũ ĩ indices eliguntur.ĩ quos com
promittitur vt eorũ ſententie ſter᷑.
Horum alii ſunt ordinarii ⁊ arbi⸗

trarii:alii arbitrarii tm̃. Ordinarii

⁊ arbitrarii ſunt:ꝗ legitimam po⸗
teſtatem habentes ab eis eliguntur
ad arbitrandum: qui non ſunt ſue
iuriſdictioni ſuppoſiti. Ab his etſi
vt arbitrarii ſedeant ⁊ non vt oꝛdi
narii:pᷣuilegio tamen ordinarie di
gnitatis grauatus aligs appellare
valebit.ꝰ
MAngde in carthaginenſi conci⸗
lio.iiij. legitr.
¶. A iudicibus qui eligũtur cõmnu
ni conſenſu probare non licet.
B Ane ſi ex cõſenſũ partium iu
dices electi fuerint:etiaʒ a pau
cioꝛi numero qᷓʒ conſtitutum eſt: li-
ceat?pronocam.
¶Item ex concilio mileuitano.
CDQui de epiſcoporum iudiciſs
queruntur a vicinis epiſcopis audi
antur:uel ab alis ex conſenſu eorũ
adhibitis.
Zacuit t pᷣſbyteri diaconivł
ceteriinferiores clerici in cau
ſis quas habuerit:ſi ð iudicijs epi-
ſe coporum ſuorum queſti fuerit: vi
cini epiſcopi eos audiant.⁊ iter eoſ
acad eſt diffiniant. adhibiti ab eis
ex conſenſu epiſcoporũ ſuoruʒ.qð

ſi ab eis prouocandũ putauerit:nõ

ꝓuocent:niſi ad africana concilia
ad pᷣmates prouinciarũ ſuarũ.Ad
tranſmarina aũt qui putauerit ap⸗

pellãdũ a nullo itra africã ĩ cõione

deeſt qui poſſ¶ alios reuocare põt appellari.exr de eo qui mit.in poſ.cum ſicut in

defectum metropolitani.

I¶Er conſenſu. maxime. uel ideo dicit. qꝛ ſine licentia eius non põtcleri

cus renunciare foꝛo.ut extra de foꝛo cope.ſi diligenti.⁊ iõ dicit ex ↄſenſu.
qꝛ epᷣs ðᷣlegabit ei cãm.⁊ tñ ille non cogitur eam recipe:qꝛ par parẽ nõ hʒ
poieſtatem uel imperium.⁊ eſt ſi.vi.q.iiij.ſi quis ovus:
m

ſuſcipiant᷑. Niſi forte romanã ſedẽ
appellauerit. Is autem g appel
lauerit:ad eum a quo appellauit re
mitti non debet. ¶Ande in ſardi
cenſj concilio. Deecodem.
Igs epᷣs accuſatus fuerit: ⁊
oẽs iudicauerĩt ↄgregati epi
regiõis ipſiꝰ:⁊ de gradu ſuo deie-
cerĩt:eũ ſi appellauerit cuʒ deiectꝰ
fuerit:⁊ cõfugerit ad beatiſſimũ ro
mane eccleſie epᷣm:⁊ volueritſe au
diri ſi iuſtũ putauerit vt reuocet᷑ vł
renouet᷑ examen ſcribẽ epᷣis dignet
epᷣs romanꝰbis ꝗ in finitimaꝰ⁊ p-
pĩquaꝰaltera/puicia ſũt:vt ipſi dili
genter oĩa regꝗrãt:⁊ iuxta fidẽ vita/
tis diffiniãt. Oð ſi is ꝗ rogat cãʒ ſu
am iterũ audiri: deprecatione ſua
monuerit epᷣm romanũ:ut ð later
ſuo pᷣſbyteroſ mittat:erit ĩ ptaàte eiꝰ
ad velit ⁊ qd eſtimet.Et ſi ðcreuẽit
mittẽdos eẽ:ꝗ pᷣſẽtes cũ epᷣis iudi
cẽt:ut ẽt habeant auctoritatẽ ꝑſõe
illius a q̊ͥ öſtinati ſunt:erit ĩ eiꝰ arbi

trio. Si vero crediderit ſufficere

epᷣos cõpꝛouinciales: vt negocio
terminũ iĩponãt:faciet qð ſapientiſ
ſimo ↄſilio ſuo iudicauerit.L Ar⸗-
bitrarii tm̃ ſunt ꝗq nullã legitimam

2

piãtem acceperunt:a ꝗbꝰappellari

non licet:qꝛ eis ĩputãdũ eſt qð ſibi
tales elegerunt. Si vero ſnia eoꝝ
a ꝗbus appellatur ſoluta fuerit per
eum ad quẽ appellatũ eſt: nihil eis
obierit:niſi forte vł inimicitia vł pe
cũia ðprauati iiuſtã ꝓbantur tuliſſe
ſniaʒ. ¶ Uñ ĩ eodẽ cõcilio cartha.
iij. legit. CCLu per appellatio⸗
nẽe ſententia ſoluitur:non debet ob
eſſe ei: a ñ iniquo animo iudicanit.
QOccẽt placnit.vt a ꝗbuſcũq;

. iudicibus eccłiaſticis ad ali-

os iudices eccliaſticos:vbi eſt ma-

ior auctoritas fuerit ꝓuocatũ:ñ eis

obſitꝰ:quoꝝ fuit ſoluta ſnia ſi ↄuin
cinõ potuerit: vel iniquoaio iudi
caſſe vł aliq̃ cupiditate aut gra de⸗
prauati. Queritur ãt ð eo a quo ap
pellatur:an ſit deuocãdꝰ ĩ teſtimo

niũ apud eũ:ad quẽ appellatur ſup

negocio.cuiꝰcognitionẽ ſuſcepit.
.VDe h ita ſtatutũ ẽ ĩ carth. cõci. v.
¶CLlericꝰñ ðᷣuocetur ĩ teſtioniũ il
liꝰcae.cuiꝰpᷣmũ cognitõeʒ ſuſcepit.
Tatutü eſt. vt ꝗ ĩ eccleſia quã
MVlibet cam iure aplico'ecdleſiis
ipoſito agere voluerit.⁊ forſan ðci
ſiolcdlericoꝝꝰ vni parti diſplicuerit

Concilia.caſus vbi
nð appellatur ad delegã
tem quia eſt ſuſpectus etẽ
H in fi.
n quis epᷣs vt reuo
2 cet alio eſt ergo cã
appellationis qᷓ; pꝛincipa

lis.ut.vi.q.iij.oſius.

o In finitima. nõ ergo
remittitur cã ad eũ a quo
appellatũ eſt.niſi partes

hoc petant. ut ex ð ap. ac
cepta.⁊.c.ĩterpoſita..ii.

⁊ niſi velit ei ðferri a quo
appellanit. ut e ð ſẽ. ex.
ptuas.⁊ eẽ de matrimo.
Icto ) interdictũ eccleſie.

liitere.⁊ qñ fruſtratoꝛia ẽ

appellatio.ut er de ap.
cum in eccleſia.
p ¶. Et pꝛopinqua nut nec
ſit vltra duas dietas. ut
ex de reſcrip.nõnulli.ſic
.iij.q.vi.neminẽ.er ð
of.dele.pꝛudẽtiã.5.ſexta
⁊ extra de ap.c.vlti.
q a Auctoꝛitatẽ.ſicvf ꝙ
epi vicine ꝓuĩcie oꝛdiãrio
iure cognoſcãt.ar.S.c.ꝓ
xi. ⁊ ſic oꝛdinariꝰ ⁊ dele⸗

gatꝰ ſimul poterunt coo

gnoſcere de cã.quid ergo
luris ẽ ſi iſte diſſentiãt.
mĩa. dic ut.j.e.S.ſi plu/

res.ex de ſen.⁊ re iudi.

.l. *

¶Alrbitrarij. hecverba

r pabesff. de arbi. diem
S§Feſtari. niſi ↄtra ius ſit
qð pꝛofertur.j.e..ẽ au⸗
tem qñ.
6 Oc etiã.obſit.ni.
ſi qᷓtum ad h ꝙ ĩ
alijs cauſis poſſint ſuſpe
cti recuſari.extra ð ap.ad
hoc.⁊.j.e.pꝛopoſuit.

¶ Si cõuici ar. ꝙ ali

quẽ ex officio ſuo faciẽte⸗
aliqꝗd nõ ſit malũ pꝛeſu⸗
mẽdũ niſi cõuincat᷑.xi.q.
iij.abſit. ⁊.c.ſi eps.for⸗
te.ix.q.ij.lugdunenſis.
extra de renũ.in pñtia.ð
ſen.⁊ re iudi.ſicut hodie ñ
pꝛeſumitur pꝛo ſolo iudi

ce:niſi hoc legitime con-/
ſtiterit documentis. ut ex

tra de ꝓba.qm̃ contra.

u ¶ Uel iniquo.Si iudex

per ſuam impꝛudentiam
iudicauerit male.punit᷑
itum iudici videtur equ
um.ſff.de vari.⁊ extraoꝛ.
cog.l.ulti.ſed ſi per im/
prudentiam aſſeſſoꝛis.

tunc aſſeſſoꝛ tm̃ punitur.

vt. ff. qð quiſq; iur.l.ij.

Sed iuderx per dolũ uel

gratiam uel odium uelꝓ
pecunia male iudicauerit

punit᷑ ĩ verã litis eſtima

tionẽ:⁊ ẽt ifamis fit.C.ð pẽa iudi.ꝗ ma.iu.l.ij.⁊ ĩſti.ð obli.q er q̃ſi ðᷣlic.

deciſa. uel intellige qũĩ vnus delegauit alijs vices ſuas.tunc.n.appellatur.extra nal.ꝭ.i.ſi ãt iudex non vult iudicare facit litem ſuam. vt.xxiij.q.ij.dixit

de offi. dele. ſuper qönum. ßs. Ulibi viri. e
i Lacuit.queſtifuerint.recuſando eos.⁊ infra triduũ alios eligendi.iij.q. x HRauum eſt.apoſtolico.id ẽ canonico.

k ¶Ricini. ſoꝛe non erat metropolitanus. ideo pꝛouinciales epiſcopi ſupplent 3 CQlericoꝛum. i. iudiclum. æ ODiſplicuerit. vi appellauerit.

I OQ VI 5

a ¶ ꝛeſes.i. pꝛeſidium ferens.ideſt aduocatus uel aſſeſſoꝛ.pᷣſes eniʒ dẽ· L ¶ Eum qui dedit.pꝑ boc pʒ qð cũ delegatꝰ recuſat᷑ ⁊ recuſatio ſit pꝛobata ſta
erzeni,. Defenſoꝛ. xxxij.q. iiij. nemo. . . tidm euaneſcunt littere. aæ mittitur negotium ad delegantem. Ied ſi ordinarius re
emiroh b CX ognitoꝛ.inſtro tñ iudicis creditur ſuꝑ his q̃ acta ſunt coꝛã eo.⁊ ẽt di cuſat᷑tũc tenet illud qð eſt illa ↄſtitutione ſpali:e.e.ad hec.⁊.j.xi.q.i.puenit.
e, cto ſuo creditur.ut er de reſti.ſpo.olim.in fi.⁊.c.cum ad ſedẽ ⁊ extra ð ſẽ. m ¶ Lonteſtationẽ.qꝛ eſt dilatoꝛia exceptio.ut.iij.q.vi.ꝭ.exceptio.ſic.iij.q.v.qꝛ

ligſigni ⁊ reiudi.cũ ſuper.⁊.c.ſicut:et er de eo qui mit.in poſ.c.ij. ⁊ deteſti.cum a ſuſpecti de hoc dicemus.j.iij.qłiij.S.offeratur.⁊ ſic pʒ qdð in cauſa appellationis
Auradc nobis. C.de Zhen. ſti. op eſt lis ↄteſtanda.ex ve teſta.rai
itme timã.C. de fal.ſi quis de . ””ẽðJMẽsäs naldus.ergo ⁊ libellus eſt por
nndni. curio ar. 3. C. de rel.li. nõ liceat clericũ ĩ indiciũ ad teſtimo fuerit.nõ ꝑ ꝓcuratores.ſʒ ꝑ ſeipᷣos rigẽdus:tſi aliter fit de cõſuetu
hennu C. ve arbi.ne inarbinis nii deuocari eu: q pꝛeſes uel cogni appellates caz ſuam agere oʒ. dine. Yo. cerleimo ve oſuetuct
rttege e 102 fuerit: « nulla ad teſtimoniuz. F Ande adrianus papa ait. ne porricarlibelluar lig neto
ginn i appo. piuas ertra vde dicedu ecdeſiaſtici cuiuſtibet pſona Appenlanonẽ? ca capttalivłſta iam n muinl aan ia⸗
ting n accu. cum dilectus. in i. pulſet᷑ꝰ*. ¶Ab eis quoqʒ ad quos toiterpoſitã ꝑ pcuratorẽ exeꝗ ſilʒ. n Fnnudak. iuſtu fculaf. io.
fäiii b¶ Lel cognitor. phiber ꝓuocatum fuerit: ſicut ĩ africano cõ J qñ incã capitaliꝰ vl cã ſtatꝰ*P»„ꝛ/ G Jꝗ quando.in capitali.j.
icninn ergo ne iuder uel aduoca cilio legitur vlteriꝰ ꝓuocari nonl,. iterpellatũ fuerit nõ ꝑexplora v. q.iij. N criminalibus.
utckzn tus uel aſſeſſor nat teſtis ĩ Nõniʒ prouocari ab bis ad qs tores“. ſed per ſeipſos eſt agẽduʒ. P ¶ Status.in ca ſtatꝰ no oſti
SS cã illa.iuder enim eſt of /. prouocatum fuerit. ¶Tepus à . llario⸗ tuit᷑ pcu. niſi ille ꝗ ↄſtituit ſit in
iofn ſl fenſus ⁊ ſupectus eſt ap/ 3säs ¶Tẽpus at exequẽde appellatio poſfefſioe libertatts. ut.liiij. di
unnin pellanti. utertra. eo. ppo 3 Jaũi pꝛonocatũ fuerit:eligat nis annus eſt. vł ſi iuſta cq interceſ. freqnl.ꝛ. C. ð aſſer. tol.. iton.
neſi⸗ poſuit. item qn inder en — aprouocauerit iudices: æK cu, ſit bienni. C. Añiĩ auctẽticis cõſti A Wererploꝛatores. i. D
eſnumno, per iſuã ſni eo ille cõtra quẽ pronocauerit: vt q,mce Hea abpeltaicloi
itiete per veller tueri n ſniam eo ille cotra quẽ pronocauerit: vt tutione.xi.collatione.v.legitur. ratoꝛes. ſʒ ĩ cã appellatiõis ĩ
hn; ita non eſſet ex vrraqꝛp ab ſpſis deinceps nulli liceat ꝓuo⸗ Ge eodenm. his caſibo admittit pcurator ẽt
4 ern⸗ te. q eſt officiũ teſtis. care CT Poſt ſcðas/ ꝓuocationeʒ Iqui appellat ipartit᷑Kñ annus incã criali:a ĩcã ſtatꝰ. vt. ff. ð
a. mireodei D intelligẽdũ eſt. tertio.n. ĩvna eadẽ- Aintra què 'm ſe cõmuniterne ab. n taͤtu ꝛ.ff. libera. ca. lt.
upnunn n rvii i it ̈ ca ſup hiſdè capitulis ꝓuocare litem exequat. aut ſi iuſta interceſſe. lpare eracrſande
nuu Ser naan. non licz. . Ancei. vij l. co ti. ritcanſa allus annus inddulgeruͦr. librparctes babere iiberos
nlnlullt Mec ẽtaſſeſſoꝛ pot eſſe te⸗ ne liceat in vna eademq; cà tertio quo nanſacto lite nõ completa ma onnerſo.u ibi.
inii ſtis. qꝛ iße libellis ⁊ ſnis ꝓuocare Impatoꝛ Juſtinian⸗ ſeri neat ſententia rata.Appellato- ¶ Per exploꝛatoꝛes Regu
“ſl ⁊ cognitionib⸗ peſt. ff. de bit. &o Si quis in quacũqʒ lite iterũ revceſſante cum vnꝰmẽſis ſupereſt lare eſt ꝙ ꝑ pꝛocuratoꝛem non
l al vin ſer. oi ꝓuocauerit ñ liceat eitertioĩ eadeꝰ ex biennio. licet victoriigredi vrre agi decrimine e tallit e eri⸗
priceocin ſed 4 ptoꝛ. in fi itẽ aduo lite ſuper hiſdem cap itulis nocꝗ us: queraĩ quo ſiue inuento'ſiue nõ gre e cuaneperwern
ſitmr catus e erecntoꝛ negocij Lione vti: vel ſententias excellentiſ ſuas afferat allegationes. vt cõfir-· mine ent accuſatꝰ p en,
iundt r nð pot eẽ teſtis. ut. ff. d te ſimorum prefectorum pꝛetoꝛio re- mer vel reſcindat᷑ ſentẽtia. omni? ratoꝛt.v.q.iij· reos. Itẽ ercipe
Ahuunmo, ſti. l. ulti. ⁊. iiij. q. iij. te⸗⸗ tractare: lnia data litigator ib? arbi caſu abſentẽ in expenſis cõdẽnãdo re e ð accu.veniẽs.⁊.c.ſuꝑ hiſ
Ndiiggo ſtes quos circa mediũ.ſi⸗ tro dato ipſius audientiam qin en neutro concurrẽte poſt ſecũdũ an- itẽ ĩ leuibꝰ criminibꝰ.ff.ð accu.
kinnn cut nec iudex põt eẽ.ne dũ dedit ante litis cõteſtationeniuo nuʒ fatalẽ permanet ſnia. ↄſtitutio leuia. itẽ ſi crimen nõ excedit pe
ſeſenn⸗ aduocatonis ſue memoꝛ (aren: æ hmõi petitione minime ꝓ ne.ij.iĩ collatione.iiij ed lis nã relegatiõis. ut.ff.anp aliuz
net keidi. æc. C.de aſſeſ.nemo.io.ꝗ ocationis vim obtinẽ WWäzr Ainſ⸗ edhse appellatiõis exerceri poſſint
dam direrunt ꝗo inpin nocationis vimo tinete. uͦ gt ſperatur in ↄſiſtorium principis ĩ (. i. Itẽ ſi agat᷑ ad pecuniariaʒ
minn wan neorl n5 gaͤnir in cã capitali vel ſtatus iterpellatů ferri.abſqʒ damno more manet i poenã:lʒ iſamet᷑ reꝰ utĩ eadeʒ.l.
dnd din tunt he perſone ſed ſupr⸗ cei crimineſuſbecti. l. b peu.
ii ont uoſt his que acta ſunt in cauſa ſic. alij vero contra.c.. . nð ſolũ.i.vlti. Itẽ vbi ꝗs aliũ vult accuſare de afaunnen a iz be.
m ſe enn c¶ Ad teſtimoniũ regulare eſt q in ciuilibꝰ negocijs cogi põt quilibʒꝛt· ¶SF.i.itẽ ſaccuſatione populari ĩteruenit ꝓcurator ad defendẽdũ ſʒ nõ ad agẽdũ
ſtiſicari.xi. q. iij. quiſqs metu. C. deteſti.ſi quãdo. ſed clerici nõ cogunt ad ut. ff. de vopularibus ac. qui in populari. item ſm quoſdã ꝑ nuncium pòt agi
mi obfitni⸗ teſtimoniũ.ſicut necad alia officia publica ut. xvi. q.i.generaliter. qꝛ cle⸗ in cã criminali.ut er de reſti.ſpo.litteras.item cũ cã non eſt purecriminalis. vt
mnadb rici non de facili debent iurare.ij.q.v. ſi quis pꝛeſbyter.ſed ſi aliter veri· e de ꝓcu.tue.itẽ per ſocium litis agitur in cã criminali.vt.iij.qvj.hoc quippe
poſit uße tas non poteſt manifeſtari.tunc per epiſcopum poſſum cogi clerici ad teſti a extra de dolo.a contu.cum delecti.in pꝛin.⁊.ij.q.v.ſi duo. .
msh.1q fcandum. xiij. q.ij. ᷓᷓ item ⁊ ſi gratia odio ueltimoꝛe ſe ſubtrabunt. ex r J qui appellat.alius.idem bñſicium dant antique decre.ut er de.ap. ex
opoſut. tra de teſti. cog. c. i. . ii. Arõne.⁊.c.cũ ſit romana.ſilłiter noue.extra.e.ↄſtitutus.hoc iñ tpᷣs iudex
rgöli d &ρ “Pulſetur. i. cogatrr. pðt artare.ex.e.repꝛehenſibilis.⁊.c.cũ ſit romana.lʒ ſit ar. .ff.de re iudi.l.iuij.
dſuofact e Jautem. pone caſum.S.e.a iudicibus. . . . .S.ſiquis.vbi dr qð iudex beneſicium legis non poteſt dimittere.
malüpeen⸗ ¶ Ki ab ipſis.ſi hec dictio ul ponitur conſecutiue ut gratianus vult:tũr e ¶Annus, ſi appellatur ad alium ꝙᷓ ad pᷣncipem:tũc videntur ſex mẽſes dãdi
Ninriig⸗ intelligas pꝛout diri. S. e. iudicibꝰ.ſed ſi ponitur modaliter: nihil ẽ hic iu ſtẽ ſi appellat᷑ a delegato ꝗ nõ recipit appellationem dant᷑ tres mẽſes.C.e.ſi ap
eſiaſ ris:qꝛ talit᷑ bñ pñt eligi iudices ut ñ liceat ꝓuocari.ut. C. ð tẽp.ap.l.vlt. pellationem.ſ ſi a delegato pᷣncipis:tunc nouẽ mẽſes.C.detẽp.ap.l.ij.S.ꝙ ſi.
lgtmmns WPoſt ſcam. eademqʒ ar. cõtra aduocatos. qꝛ eadẽ cᷓ dicit᷑ appella aapechaneis iudicibus tũc.ij.mẽſes.iĩ aut᷑.col.vi.ð iu.S.audiant ergo.
iinniind tionis cũ pꝛicipali.ſic. S. e. ſi epᷣs.⁊.xvl.di.habeo.ar.cõtra.vi.q.iij.oſiꝰ. t Maneat. qꝛ fingitur nõ ꝓuocaſſe. ut. C. de tẽp.ap.l.vl.circa fi.fuit tñ exi¶
urpolei So.eadẽ ẽ cauſa.i.negociũ.ſed nð eſt idẽ iudiciũ qꝛ alij ſũt iudices. J.⁊. cta ſnia per appellationem.ut.ff.ad tur.l.i.in ſi.ſed ante ſnĩam appellans ſi nõ
o Grei pꝛonũciant appellationẽ iuſtã uriiuſtã. ut. ſ e. F. vlti.ſed ĩ pꝛioꝛi ca pnun pꝛoſequatur appellationem ſtabit iudicio eiꝰ a quo axpellauit.extra.e.perſonas
— ciatur ð ipſo pꝛincipali.⁊ notaui in queſtionibus meis.bar. nec poſt auditur appellans.ut.ex.e.repꝛehenſibilis.⁊.c.cõſuluit.⁊.c.perſonas
dip h¶ Sigquis.tertio ĩ eadẽ.ergo qui bis appellauit nõ audit᷑ tertio appellä Jo.niſi iterum grauetur.extra.e.ut debitus.⁊.c.directe.b.
e. hoc ideo qꝛ pꝛeſumit᷑ ꝙ totiens iuſte cõdẽnatus ſit ⁊ nõ grauet᷑: unde idez u Appellatoꝛe.menſis hic habes ꝙ victoꝛ põt pꝛeuenire legalem terminum
n giu poteſt dici ᷣm canones:extra de ap.ſua nobis.Sʒ gd eſt ꝙ dicit hic aligs appellationis per menſem.ut.C.detemp.ap.l.vl.ꝭS.in his aũt caſibus.ſed vi/
n nnun poteſt recuſarinõ tñ appellari ab eo.cũ tamẽ a ſuſpecto iudice poteſt appel cta pars poteſt quattuoꝛ diebus pꝛeuenire.ut.e.l.S.pꝛecedenti. no. ꝙ tri- Aacs
innn lant. vt extra vt lit. non cõteſ. accedens. ij. S. e. quotiẽs. itẽ m decre. vbi plex eſt terminus appellationis. quadoq;ſtatuitur terminꝰ ad iter arripiendũ. ut SrnSmiy
. nlen cũque inhibetur appellatio ⁊ recuſatio.ut extra.e.ſuper eo.ij. ꝛ.c. conſu· extra de ſen. ⁊ re iu.cum ex cauſa.exira de ap.peruenit:qñq; ſtatuit terminꝰ ad
inum luit.ſed dic ꝙ inbibet᷑ ſimplex ⁊ vaga fcuſatio ubicũq; inhibet᷑.appellatio pñtandum ſe iudici appellationis.ut extra.e.cum ſic.⁊.c.ſignificauit.tertius ter
mn Amnn iñ erpſſe ñ poſt ĩbiberi fmediũ recuſatiõis. ut.C.ð ſen. ⁊ ĩterlo.om.iu.. minus eſt qui ſtatuitur a lege.ſ.annus vel biennium.a infra illũ dʒ eẽ finita ca
Llinnn vl. pot dici qo tertio appellat᷑ nõ a ſnĩa ſed a ſuſpecto iudice ſed qliter põt appellationis ut hoc. . C. de ap.l.nemo ⁊.l. xlt. circa medium. in aut. de ap
nn ſu bec lex ſtare:qꝛ ſi iſte q appellauit ĩpetrauit iudices:ipᷣe nõ põt eos recuſaos circa medium.col.viijthoc aũt ſcias ꝙ terminum ſtatutum ab hoĩe non pot al⸗
nnifiu Vt diri. S. e.a iudicibꝰ.ſi aduerſariꝰ eos ĩpetrat.aut an terminũ appella/⸗ tera pars preuenirevt extra.e.ſepe.ſed terminũ legalem põt preuenire cũ modi
nip tionis:aut pꝰterminũ.ſi añ terminũ tũclr̃e non valent.ut er de ap.obla⸗ cum ſupereſt de tꝑe.ut bic or ⁊ extra.e.oblate ſᷣm legem antiquam poterat ⁊ de
dliil te. 2.c. ſepe.ſz ſi pꝰ terminũ ſtultus ẽ ipetrans ſi vtitur litteris illis:cũ ſnia bebat elapſa medietate terminilegalis victoꝛ ſe exhibere iudici appellationis.ut
luunnh iam leneat: ut. . e. ei.ꝗ dicas ⁊ ĩtelligas qñ aduerſariꝰ impetratlitteras. ?« .C. ðtemp.ap.nẽo.ſ tamẽ pʒ ut ex illa decre.oblate qñqʒ añ terminũ poõt altera
hnun ante terminũ appellationis nõ añ terminũ datũ ab hoĩe. añ terminum ps pſeqcaʒ appellatiSis. vũ tũ altera ꝑs nõ pueniat vlligẽti alteriꝰ. ut. xvi. q
nindlie appellationis datũ a lege qð facere pot. ut. .e.appellatoꝛe.uel ĩtellige am ciij. placuit. x ¶Jnuẽto. hic pʒ ꝙ ẽt in cã ap.ptes ſunt citãde. ſi tñ altera
ſgiſd idem qui⸗ appellauit impetrauit iudicem illum: qꝛ eum pot recuſare ꝓpter pars nõ uenerit: iudex ea abſente pot ꝓcedere.ut hic dr.qꝛ pᷣuilegiũ eiꝰ eſt qui ð
cepd nouam cam ſuperuenientem ut extra de of. dele. inſinnante. ap.cognoſcit ꝙ poſſit vna pte ablente litem audire.ut. C. de tẽp. ap.l.vlt. 5.pe.

i uper hiſdem.S. e. oẽs. in pꝛein. Silamen abſens pꝛobat iuſtà cam abſentie bñ retractatur qð faciun ex
K rbitro.i.iudice delegato. vel intellige de arbitro coꝛam quo pꝛoba de ſen.⁊re iudi.cum bertoldus. o ſin 1 eſ di er

