gradu ſint ſi ceſſaresnoluerit: mox
a clericalibus officijs abſtinere co⸗

gatur. ¶ Aẽ ex cõcilio arelatẽſi p/⸗

mo:qð cõſirmauit papa ſilueſter.
CExcommunicẽtur miniſtri alca
ris qui fenerantur.
Iniſtri ꝗ fe nerant᷑ placuit iu-
Mrxta foꝛmã diuinitꝰ datãl eos
a cõmunione abſtiner̃¶ Itẽ ex cõ
cilio terraconẽſi. Qnivolũt eẽ ĩ
clero a ſtudio negociatõis abſtieãt.
Anonü ſtaiutis firmatũ eſt vt
gcũq; ĩi clero eẽ voluerit emẽ
di viliꝰ æ vendẽdi cariꝰ ſtudio nõ
vtat᷑.qð ſi exercere voluerit cohibea
tur a clero. Itez ex ↄcilio ar
tini pape.¶Alienetur a dero vſu
ras aut ſuperabũdantid exigens.
Iquis oblitus timoꝛem dñi
ſanctarũ ſcripturarũ que dicũt

MQui pecuniam ſuã nõ dedit ad vſu

raʒ:poſt hac cognitionẽ magni cõ⸗

cilij fenerauerit:uel cẽteſmã exege/

rit: aut ex quolibet negocio turpis
lucri q̃ſierit:aut ꝑ diuerſas ſpecies
vini vel frugis nł cuiuſlibet rei emẽ
donł vẽdẽdo aliqua icremẽta ſu-
ſceꝑit:de gradu ſuo ðiectꝰalienꝰha
beatur a dero.
Neẽ ex eodem.
¶Oro pecunia quã dericns mu.
tuo dedit iuſto pꝛecio ſpecies acci-
pere poteſt.
Iquis clericꝰ ĩ neceſſitate ſoli/

duʒ pſtiterit:hoc de vino vel

frumẽto accipiat:qð mercãdiꝰcan
ſa tẽpore ſtatutoꝰ decretũfuerit ve

nundari.ceterũ ſi ſpeciem nõ habu
it neceſſariam:ipſuʒ quod ðdit ſine
vllo augmẽto recipiat. Item ex
concilio agathẽſi.iij.

CQlericus nõ accipiat plus q;ᷓ; cõ

modanit.
Allus clericorũ ampliꝰ acci-
piat qᷓ; cõmodanit:ſi pecuni:
am:pecuniaʒ accipiat:ſi ſpecieʒ eã
dẽ quaʒ dedit accipiat: ⁊ quicꝗd ali
ud tantu quantuʒ dedit acipiat.
Item leo pa.
Etiã laicis vſura danabilis eſt.
c hoc pꝛetereunduʒꝰ quoqʒ
Duximꝰ eſſe quoſdaʒ lucri tur
pis cupiditate captos:qui vſurariã
exercere pecuniã ⁊ fenoꝛe volũt di⸗
teſcer̃.quod nos vt non tm̃ dicamꝰ
ineos qui ſũt in dericali oꝛdine ↄſti
tuti:ſʒ etiã in laicos cadere:ꝗ chriſti
anos ſe dici cupiũt ↄdolemꝰ.quod
vindicari acrius ĩ eos ꝗ fuerunt cõ⸗
futati decernimus vt omnis peccã
di opoꝛtunitas adimatur. ¶ Nez
ex niceno concilio C Eijciant a de
ro turpia lucra ſectantes. V
Voniaʒ multi clerici auaricie
( turpia lucra ſectantes obli-
ti ſunt diuini pꝛecepti quo dictum ẽ
qui pecuniam ſuam non dedit ad
vſuras.ſtatuit hboc ſanctum conci-
lium: vt ſi quis iuentus fuerit poſt
hanc diffinitionem vſuras accipe-
re:vel ex quolibet tali negocio tur/
pia lucra ſectari: vel etiam ſpecies
frumentoꝛum ad ſextuplum dare:
omnis qui tale aliquid conatus fue
rit ad queſtum:: deijciatur a clero:
⁊ alienus habeatur ab eccleſiaſtico
gradu.C. Item Julianus papa.
Xurpe lucrum ſequitur qui mi⸗
nus emit vt plus vendat.
¶Aunc tempoꝛe meſſis vl
vindemie non neceſſitate:ſʒ
pꝛopter cupiditatem comparat an
nonam velvinum: verbi gratia de
duobus nũmis comparat modiũ
vnum ? ſeruat vſq; dum venda-
tur denarijs quattuoꝛ aut amplius
hoc turpe lucrum dicimus.
Item Ambꝛoſius in libꝛo ð bo
no moꝛtis.
Rapinam facit qui vſuram ac-
cipit.
B Iquis vſuram accipit:rapi⸗/
nam'’facit: vita non viuit.
Item Augu. ad macedonium.
VNon minus crudelis ẽ qui pau
perem trucidat fenoꝛe:qᷓ; qui diui⸗
ti aliqua rapit.
Aid dicam de vſuris quas
(ang ipſe leges ⁊ iudices red
viubent:an crudelioꝛ eſt qui ſub-
trahit aliquid vel eript diuiti:quaʒ
qui trucidat pauperem fenoꝛe.hec
vtiq; atq; buiuſmodi male vtiq;
poſſidentur:⁊ vellem vt reſtitue/
rentur:ſed non eſt quo iudice repe-/
tant᷑. Jã vero pꝛudenter itueamur

dat᷑ indẽnis:ut ex ð ſide/

iuſ.pꝑuenit.⁊.xij.qij.ſi⸗
quis de clericis. ybi agit᷑
ad iĩtereſſe. (Adde ꝙ ſa⸗
cre ſcripture auẽtas poſi
ta in tex. legitur in pſalte
rio.ps.xiiij.⁊ in euange
lio Luce.c.xir.)
— ſi aliquis vendat
merces que mò valet q̃t
tuor:⁊ facit pactuʒ nt ei
Dent᷑ quinq; ad term inũ
pſirum:illud nõ eſt vſu
ra ſi dubiũ ẽ quantũ pñt
valere merces ille ad ter
minum preſixum: vt ex
de uſu. in ciuitate. ſed ſi
vẽderet longo cariori ſo
ro iᷓ; modo valeant: tũc
eſſet uſura:ut ertra.e.ti.
ↄſuluit.Jo.a qð diciiux
de venditiðe mercium:ĩ
telligitur ſi tempoꝛe con
tractus nõ fuerat vẽditu
rus:alioquin eẽt vſura:
vt e. e. ti. c. vlti. b.
x quis. rapinam.
ſic gᷓ vſurarius ẽ ra
ptoꝛ ergo in eum nò trãſ
fertur dñium:ſicut nec ĩ
ſimoniacum.põt tñ con
cedi ꝙ trãſfertur dñium
in eũ.Item cum vſura/
rius non audiat᷑ niſi re⸗
ſtituat vſuras quas ab
aliquo receperit.g nec ra
ptoꝛ vt videt᷑:quod non
admitto.⁊ rapina large
ſumitur pꝛo qualibet in⸗
iuſta vſurpatione:ut.x⸗
xxij.q.iiij.meretrices.
x 1 4 Aid dicaʒ. reddi.
.i.daxi.quia ver⸗
bũ reddendi ponitur pꝛo
verbo dandi.ff.de ver.
ſig.verbum reddẽdi.po
teſt tñ dici ꝙ vᷣm leges ñ
ſunt dande vſure: tum
quia ſacre leges non de⸗
dignãtur imitari ſacros
canões:ut.ij.qiij.S.no
tandum. tum quia im⸗

peratoꝛ iubet ſeruari ea
que ſtatuta ſunt in nicẽo

concilio:ut in auten.de
ec. ti. in prin.col.ix. ſ ni⸗
cenum concilium prohi

bet vſuras.ut.xlvii.di/⸗

ſtin.quonias.⁊.S.e.quo

niam. cum ergo impera
tor conſtitutione ſua con

ſirmauit ſtatuta niceni
concilij: patet ꝙ voluit
derogare ominibus legi
bus que loquũtur ð uſu
ris.uel dic ut dirxi.x. diſ.
lege.

94
Gtn

ſpheet

ſus:ll

inefi
dicunt

oia cort
mnsuſe
i.C.l.4
gaitie
lere is:x.
Ininus.
EVbiin
imeſtl
edictopfin
4
4

topotet
Purnerdn
Ddelſurarr
debiſtriot
monia.ſ
honoravit
tunjtr uſt
bus. i.gelef
lin deuiero
peesmenec
laradboe
ſuntnäſklein
ſuntlbonisn
ſmegleſp
dls. llt
ſdellleles
Traukert don
crätranſſert
ceitoznd
Gemokyna⸗
1r Ediur⸗
Zinſimon
ſno. venlis
lur / exenta
dommjnl ben
Hoſyna: ur.
orwerernani

ckreperietf

Gbtun cau ſte
Coriensvn

Urantikfacere
den Ne

biſtrioniene

Aekfoſeofe
. ſ.e,nöͤſan⸗

dalikarte
Mperemereee

Htomeenas

fmpoſſtince

4

nanon ppe,
lius uenaty
hat esed pn
nrenſdti
enanap wice
ſoeofteſeie
fencenofmn

Auci gnires

inicknoſng
fummfurnin

Noſefanina⸗

ſega Vag. §
mtln
mnninf.

Olie uſn
Mru

WN
ulur ſif
ngocnn⸗
Nlemni⸗
memet.
igödiin
werium’
enpoen
unwedin
nckſen
b pran,
iyinnmnin
Dntmddi
Uumneſne;
Cun potien
ffünmdinn
ennconpnn,
audetni⸗
ſnnogus t
pentcen
hgvosen
Unpiu lupe
Hoqutlbern⸗
Pnonen.,
Merertes.
en Nl.
Mni griav⸗
liponturpe
ndiKdew.
nudcici
Gfinlegtsn
e üre:tun
ges von de⸗
nimniſocs
n cnia m⸗
ſeruand e
ſunr innid⸗
in mn⸗
nelunpti
nin e
mageinn
Uunoreſuncc⸗
ſtuntn non
pattg ul
ommintvatg
ognünrin
eundhen⸗

XIIII

a ¶ Scriptũ.eſt in plogs biblie. b äs parua ps

mũdi:ut hec dictio totus hic ponatur diſtributiue.
Alienũ. canõ fingit rẽ alienã üllã qua gs

ſupple totus mũdus.

ale vtit ut hic.⁊.xlvij.di.ſicut hi.⁊ er de uer.ſig.c.ius dicit᷑.
e illo.cui.Sicut nulli nocere debes:ſic a nullo debes petere vſu

ras:ut.c.intelligat᷑ nega
tiue.⁊ ſic planũ eſt.alij
dicunt ꝙ ab hoſtibus li
citũ eſt petere vſuras nã
⁊ oĩa eorum licite poſſun
mus auferre: ut.xxiij.q.
vij. c.i.⁊.ij.⁊ quibuſecun
qʒ inſidijs poſſumus no

minns.

Abiius. iuſtum bel⸗
lum eſt quod geritur ex

edicto principis.nt.xxiij.

S Nod vᷣo. Qui

dam generali⸗

ꝗ ter dicunt ꝙ- ö
nullo illicite ac
gſito poteſt fieri elemoſi.

na:nec ð meretricio.nec
de uſura:nec ð alea:nec
de hiſtrionatu:nec de ſi
monia.ſcriptum eſt. n.

honorabis dvñjm deum

tuuʒ ex iuſtis tuis laboꝛi
bus.i.q.i.nõ eſt putãda
⁊in deutero.dr᷑:nõ acci
pies mercedẽ ꝓſtibuli.?
FZar.ad hoc.j.e.elemoſp

na.⁊. xxxij.q.iiij.ſicut ñn

ſunt.nã illicite acqſita ñ
ſunt ĩ bonis nr̃is nec no

ſtra:ui.ff.ꝓ ſo.cũ duo⸗

bus.5.vl.alij dicunt ꝙ

qð ſcriptũ ẽ ꝰ: fideli homini totusꝰ
mũdus diuitie ſunt.inſideli aũt nec
obolus?.nõne oẽs qui ſibi vident᷑

gaudere ↄqueſitis:eiſqʒ vti neſciũt

alienũ poſſidere cõuincimus:boc
eniʒ certe alienũ nõ eſt qð iure poſ-

ſidetur.hoc auteʒ inre poſſidet᷑qdð
iuſte: ⁊ hoc inſte qð bñ. Omne igi
qð male poſſidetur alienũ eſt.male
autem poſſidet qui male vtitur.
oꝛro a quo vſure exigende

ſunt: Ambꝛoſius leſtat᷑ dicens.
Ab illo exigere vſuram ponu
mus: cni iure nocemuns.

Biillo exige vſuraʒ:cuime

rito nocere deſideras.cui iu-

5

ſ de illicite acquiſitis nõ

tranſtert᷑ dominium vel
etiã tranſfert᷑:ſed cõpetit
repetitio:nõ põt ide fieri
elemoſyna utin vſura.

ar. e ð iureiu.debitoꝛes

⁊ in ſimonia:ut e de ſi-
mo.veniẽs.ſed ſi nõ da
tur repetitio ⁊ tranſfert᷑
dominiũ bene fu ide ele
moſyna:ut ſi aliquid da
tur meretrici illud nõ po
teſt repeti:ut.ff.ð condi.
ob tur. cau.idem aſi. 5.
quotiens.vñ de tali pot
meretrix facere elemoſy⸗
nã. Idem de eo ẽ qdð dat
hiſtrioni:⁊ ð eo qð extoꝛ
quet᷑ rõne officij alicuius
vt.j.e.nõ ſane.qð autẽ
dicit᷑ ꝙ lacerdos nõ põt
pcipere mercedẽ ꝓſtibuli
põt dici ꝙ ñ dʒ recipi ob
latio meretricis:lʒ elemo
ſyna poſſit inde fieri: hec
ẽ ratio ut ꝓpter ruboꝛeʒ
citius ↄuertat᷑:vt.xc.di.
oblatiões.⁊.xvij.q.iiij.
miroꝛ.ſed ð illis que ſũt
extoꝛta p vi olentiã non
rõne officij alicuius:ut ð
rapina ⁊ de furto nõ põt
fieri elemoſyna.dicũt tñ
quidã ꝙ ſi res furtiua uẽ
datur de nũmis illis pt
fieri elemoſyna:qꝛ nõ ſũt
nummi furtiui qui dant
pro re furtiua: ut. ff. de
fur.qui vas.S.ult.quod
non credo:ut e de uſur.
cum tu.in ſi.
edQOlite.uſuris. hic
inculcatio verbo⸗

re inferunt᷑ñ arma.huic legitime au
ferunt᷑ vſure:quẽ bello vmcere nõ
potes.ab hoc vſurã exige:queʒ nõ

ſit crimẽ occidere.ſine ferro dimi-

cat ꝗqvſuras flagitat:ſine gladio ſe

de boſte vlciſcit᷑ qui fuerit vſurariꝰ

exactoꝛ mimier Ergo vbi ius ẽ bel

Nogd veros ele
moſyne nõ ſint
faciende ex feno
gqg re vł vſuris:nec
quolibʒ male ac
quiſito: Augu.

li ibi iuns vſure.

teeſtat in libꝛo de
verbis domini tractatu.xxv.

Be vſuris elemoſyne ſicri non
poſſunt.

. I Olite velle elemoſynas face
re de fenoꝛe ⁊ vſuris?.

em Augu.
COꝑplauo de rapina repꝛobat᷑.
. Amoſis ex miondroblario
eſt maculata.dona iniquoꝛuʒ

nõ pꝛobat altiſſimus:nec reſpicitĩ

oblationibus iniquoꝝ:nec in mul-
titudine ſacriſicioꝛũ eoꝛũ ꝓpiciabi
tur peccatis. Qui offert ſacriſiciũ
ð ſubſtantia pauperis:q̃ſi qui victi
mat ſiliũ in cõſpectu patris ſui.pa-
nis egentiũ vita pauꝑis eſt:qui de
fraudat illũ homo ſanguinis eſt.qꝗ
effundit ſanguinẽ:⁊ ꝗ frandẽ facit
neceſſario fratres ſũt.¶ Itẽ Au
gu. in bomelia. MDð
CNon eſt aliquid rapiendum di
nitibug: vt detur egeniss.
Oꝛte aliquis cogitat ⁊ dicit:
multi ſunt chꝛiſtiani diuites
anari cupidi ñ habebo peccatuʒ ſi
ſuũ ulis abſtulero ⁊ pauꝑibus ðde
ro.vnde eni illi nil boni agũt mer-/
cedẽ habere potero.ſed hmõi co/
gitatio: a diaboli calliditate ſug-
geritur.nã ſi totũ tribuat pauperi⸗
bꝰqð abſtulerat addit potiꝰ pecca
tũ qᷓ; minuat. Nt Hierony.
Decodem. PDaleca.

c ¶ Hec obolus.

fſius.

V

7 6

rũẽ:⁊ fenꝰ dicit᷑ vſura vſuraꝝ.vñ lucanꝰ.Qic vſura voꝛax auidũqʒ ĩ tꝑe fenꝰ.5.
i Mmolans.iniquorum.õ.i.q.i.nullns..c.nõ eſt pntangnna.
k Aineri multitudine.ſed in meritis:ut.xxiiij.q.i.odio. =
lI¶ Sãguinis.S.lxxxvi.di.paſce.( Adde ꝙ ita oꝛiginaliter legit᷑.·eccleſiaſtici.c.

Pero qui rapit moꝛiẽs ſi bz
vñ reddat ſaluat᷑.ñ eos quo

rũ fuit inuenire nõ poterit:eccłie vł

paupꝑibus tribuat. Itẽ Ambꝛo⸗
Beeodem.

tõe:vt cui eſt ablata reſtituat.

Item augnſtinus.

Furtum comittit qui innentum

non reddit.

QNanuid inueniſtꝰz nõ reddidi

fſti rapuiſti:quantũ potuiſti fe-

ciſti:qꝛ plus nõ inueniſti:iõ plus nõ

rapuiſti.qui alienuʒ negat:ſi poſſet

⁊ tolleret.dens coꝛ interrogat non

manum. C Iem Grego.

¶OQmn de rebus conceſſis 1 bene

queſitis elemoſynam impendit:il-
la placet deo. .
Lemoſynaredemptoꝛis nĩ̃i

oculis ilia placet:que nõ ex illi

citis ⁊ iniquitate ↄgeritur:ſʒ que ð

rebus conceſſis ⁊ bene acquiſitis ĩi·

penditur. Item Hieronymus
in libꝛo leuitici.
Meeccat ꝗrè innentã no reddit
Vlti ſine peccato putant eẽ ſi
alienuz quod inuenerit tene-/
ant ⁊ dicũtꝰ:deus mihi ðdit cui ha
beo reddere:diſcant hoc peccatnʒ
ſimile eẽ rapine:ſi quis inuenta nõ
reddat.ρ Iem Augn.
CBonus vſus non iuſtiſicat in-

iuſte queſita.
T enim ſi agris inique ac
Pperperã inuaſis ita qſq; vta

tur vt ex eoꝝ fructibꝰlargas elemo
ſynas faciat:iõ rapinaʒ inſtificat:
neqʒ ſi alias ruri paterno vel iuſte
queſito auarus incũbat:ideo culpã
da eſt iuris ciuilis regula:qua poſ⸗
ſeſſoꝛ legitimus factus eſt:nec tyrã
nide factionis peruerſitas laudabi
lisꝰ erit:ſi regia clementia tyrãnos
ſubditos tractet.nec vituperet᷑ oꝛ-
do regie poteſtatis ſi rex crudelita
te tyrãnica ſeuiat.aliud eſt nãqʒ in-
iuſtat poteſtate iuſte velle vti:⁊ ali-
ud ẽ iuſta poteſtate ĩiuſte velle vti.
Aẽ ambꝛoſiꝰ in li.de officijs.
CCum aite rius detrimento alte
ri ſubueniri õ licet.
1Eniqʒ; ſi non poteſt ſubne/
iri alteri:niſi alter ledatur:
commodins eſt neutruʒ?iuuari qᷓ;
grauari alteruʒ. JIdeoqʒ in cauſis
pecuniarijs interuenire non eſt ſa-

cerdotale?:in quibus põt ñ fieri qn

frequenter ledatur alter qui vinci-
tur:quoniã interceſſoꝛis beneſcio
ſe victum arbitrat᷑. Sacerdotis ẽ
igitur nulli nocere: pꝛodeſſe velle
omnibus:poſſe aũt ſolius deiẽ.
CIdem Grego. in regiſtro.

aleg.

B Apina emere nõ izinin intẽ⸗

m Fratres. i. pares ſiue ſimiles in peccato.j.e.c.multi ⁊ 85

peni.di.i.homicidioꝛum.
n Oꝛe. nõ habebo. neceni
pp bonũ eſt faciendũ mnia
lũ:ut.xxx.q.i.noſſe.xxxij.q.iiij.
ſicit non ſunt.nõ videt᷑ tñ ꝙ ta
lis furtũ cõmittat:qꝛ furiũ non
fit niſi adſit animꝰlucrandi: vt
ff. de fur. l.i. Gñẽ ita:qꝛ ſpẽs lu
cri eſt ex alieno largiri.ut.ff.de
fur. ſi pignoꝛe. 5. i.
0 2 quid inueniſti. hic nota
bis ꝓꝙ ſi ineni rẽ aliquam
habitã ꝓ derelicto lʒ mtẽdã eaʒ
furari:nõcoõmittoò furtũ. Iteʒ ſi
nõ habetur pꝛo derelicto: credo
iñ ꝙ habeat᷑ ꝓ dverelicto: ſimili
ter ñ cõmitto furtũ.ſi aũt nõ ha
betur ꝓ derelicto:nec credas

hẽéatur ſi eo aĩo accepiſti vt dño

reſtituas nõ cõmittis ſuriũ.hoc
iñ ĩ libello debes pꝛoteſtari.hoc
totuz hẽs.ff. de fur.falſus.ꝭ.ꝗ

alienũ. Itẽ ⁊ hoc ſcias ꝙ ſi quis

inuenit theſauꝝ ĩ loco pꝛoprio:
ſtatim inuẽtoꝛis ẽ.ſi aũt in loco
alieno ⁊ cau foꝛtuito cũ ĩuenerit
dimichiꝰſit iuentoꝛis ⁊ dimidiꝰ
dñi loci.ſi vero ſtudioſe queſi/
nit ⁊ iuenit eũ in loco alteriꝰto⸗
tus erit dñi loci.ſi vᷣo ĩ ſacro uł½
religioſo loco cãu foꝛtuito inue
nit theſauꝝ:totus ẽ inuentoꝛis:
vt inſti. de re.diul.ꝭ.theſaurus
⁊7. C.theſau.l.nemo.li.x.Jo.
Pp Lemoſina.

Vlti dicunt.iſti male di

cunt qꝛ oẽs ſcire ðbẽt qð
ſuum non eſt ad alios pertiner
vt. C. vñ vi.conquerebatur.
èEgʒ iuſtiſica t.ar.ꝙ bo⸗
nũ nð impꝛobatur ꝓpter
malũ coherẽs nec malũ appꝛo⸗
bat᷑ ꝓpter bonũ coherẽès:ut.lvi
di. vndecũq;.⁊.xxiij.q.v. releꝝ
getes. ar. j.xxij.q.ij.ſi quelibʒ.
& Laudabilis.i. lʒ iniuſte ele
8O bñ vrat᷑ dignitate:per hoc
nõ ↄualeſcit dignitas:vt.i.q.i.
pricipatꝰ:hoc tñ fallit: ut extra
de renũ. niſi.
t Pe a ga⸗l. ininge acquiſita.
is. n. ptas a deo ẽ.arg.xxiij.
q.i.quid culpatur.
u Enigqʒ.ſic.xi.qðe.iij.ns⸗
lite.cum ſuis concoꝛ.⁊.x
lij.q.ij.non eſtimemus.
HNeutrũ.ar.ꝙ nulli ſubue/
n lẽdũ ẽ cũ iniuria alteriꝰ: ut.xx
ij.q.ij.pᷣmũ.⁊ cauẽdũ ẽ ne pᷣte
xtu nocẽtis ĩnocẽs puniat᷑.C.ð
his ꝗ latro.oc.l.ij.in ſi.qꝛ ſan⸗
ctiꝰ c.⁊c᷑.ff.de pe.abſentẽ.⁊ pe/
na ſuos tenebit auctoꝛes. C. de
pe.ſancimꝰ.er ð his q̃ fi.a ma.
p.ca.qſiuit.nec dʒ alteri ꝑ alteꝝ
iniq̃ᷓ cõditio afferri.ut.ff.de re⸗
gu.iur.non debet.
vVC Sacerdotale.ar.ꝙ ſacerdo
tes nõ pñt aduocare ĩ cãis ut h
⁊. lxxxviij.di.platũ.ar..xv.q.
ij.obſeruandũ.ſo.coꝛã ſeculari
iudice non poſſunt allegare niſi
ꝓ certis ꝑſois.ut er ð poſtu.c.i.
ſz coꝛã eccllaſtico bñ.io.hocdie ſa
cerdos nõ pt poſiulare niſi ꝓ
ſe ⁊ ecclia ſua ul ꝓ coiũctis ⁊ mi⸗
ſerabilibꝰ pſonis vt ey.e.c.ul.b.

8R σ◻ Criptu. hoc. t. expoſitůͦ ?
2 .S. iij. q. vij. in grauibus
§. ecce. (Adde ꝙ auctes poſite

bic itex.legũt᷑ ꝑ oꝛdinẽ prouer

biorũ.c.xv. Geneſis.iiij.eccli.
xxxiiij.et Exodi.c.v.)

b D Irit. ſi umendu. ar. ab erẽ

plis non eſſe argumentãa
dum. xij.q.ij.gloꝛia.v.nec ve⸗
ro.ar..xxxvij.di.ꝗ ð menſa.
c Furtü. ar. ꝙ boſtes poſſa⸗
mus decipere ⁊ eis ſua auferre.
vl. xliij.di.in mãdatis.xxiij.q.

vi.c.i.⁊.ij.Sẽ.di.viij.quo iure.

7. C. de còmer. merc.l. vnica
hic iñi ſõ excuſantur:qꝛ maioꝛiꝰ
auctoꝛitate hoc fecerunt ⁊ ita eſt
ar.hic ꝙ auctoꝛitas maioꝛis ex

cuſat in illicitis:ut.lxiij.di.ſalo
nitane. 2 de cõ. di. v. diſcipulos
xxiij.q.i:quid culpat.ſic abra/

ham ⁊ ſanſon a alij multi fue-

runt excuſati auctoꝛitate dñi:uit

xxiij.q.v.ſi non licet.ar..xvi.
qi.in canonibus.⁊.xij.qłij.g/

quit raptoꝛ ꝙ; fur: vt iſti.vi bo.

rap.in prin.
f᷑¶ Rapinam. ar. ꝙ aliquo ꝓ

hibito ꝓhibita ſunt oĩa ſimitia
ut e de ↄſtitu.trſlato.⁊.S.di.

iiij.deniqʒ.ĩ fi.⁊ que ſequunt᷑ ex

illo.ex de cõſti.nã cõcupiſcctiã3.

g ¶A parte. n. ſi. xxxij. q. uiij.

meretrices. eſt aũt furtũ pars ra

pie eodẽ modo quo genus ẽ ꝑs

ſpeciei.rapina eni ẽ ſpẽs furti.
nã omnis raptoꝛ eſt fur:ut ĩſti.

vi bono.rap.iĩ pꝛin.

b Ai betis. de malo. glo.
imbus mois expõit illö
verbum facite de malo bonum

4 bene. cetera.

iSed hoc multiplicit᷑.reddit

ut in furto ⁊ rapia ⁊ i talibus oĩ

bus vbi nõ anſfertur dnium

nee datur repetitio.

k ι Be mamona. mämon di-

citur demò ꝗ peſt dimitijs.

1 Leon ſane. aufertur. p in

dicem.

m ¶ MHec medico.pᷣmittit enim

bic meditos quaſi digniores:
cũ iñ medici ũ ſint maioꝛs va/

loꝛis ᷓ; obſtetrices:ut.C.cõia d

le.ſi duobus.i.rnſſo.
n ¶ Mfociniũ. hocẽ gã.qui
lxit nibu pone recipi pro iuſto
patrocinio: ut no.xi.q. iij.non

Tauſa

cent deo que offerunt ex ſcelere.

B Criptuʒ eſt: victime impioꝛũ

abominabiles ſunt deo:vota

iuſtoꝛuʒ placabilia.neq; eniʒ oĩpo⸗
tentis dei iudicio ꝗd ſed a quo det

inſpicit᷑.hinc eſt.n.qð ſcriptũ ẽ᷑. Re
ſpexit deꝰ ad abel ⁊ ad munera eiꝰ

ad chaym aũt ⁊ ad munera eiꝰnon

reſpexit. Dicturus ꝗppe qꝛ dñs re/
ſpexit ad munera: pᷣmiſit ſollicite:
qꝛ reſpexit ad abel.Ex qua re patẽ-
ter oñditur:qꝛ nõ offerens a mune
ribus ſʒ munera ab offerẽte placue
runt.dona ꝗppe iniquoꝛũ nõ ꝓbat

altiſſimus nec reſpicit in oblatio-

¶ Alemolſvne ⁊ ſacriſiciũ nõ pia

nibus eoꝛũ: nec in multitudine ſa-⸗

criſicioꝛũ ppiciabit᷑ pctis eoꝝx. Idẽ
Loõge eſt dñs ab impijs:⁊ oꝛatões
impioꝛũ nõ exaudiet. ¶ Ecõtra in

exodo legitur:q; filij ifrael exituri

de egyptoa vicinis ſuis acceper=t
a TP Endie i. dignum peng. WMutuo vaſa aurea A argentea: er q
e¶ Maioꝛis.magis eni delin

bus poſtea ediſicauerunt taberna-

culum domini. C His reſpondet

Augu.in lib.queſtionum exodi.
CMũõ lʒ aliena rape exẽpio yſrae
litarum ſpoliantium egyptioo.
1Irit dus ad moyſen:petat

ir a ꝓximo ⁊ mulier a ꝓxi-
ma vala argẽtea ⁊ aurea ? veſtez.

nõ hinc quiſq;ʒ ſumẽdũ ?exẽplu pu

tare dʒ ad expoliãdũ iſto modo p/
ximũ.hoc eni dñs iuſſi:ꝗ nouerat

qd quẽquã pati opoꝛteat.neciſrae
lite furtuʒ fecerunt:ſed deo iubẽte
minſſteriũ pꝛebuerũt.¶Itẽ obijci
tar. Aliena rapere nõ ẽ ↄtra pꝛece.
pꝛuz. nullo ſiquidẽ dei mãdato ra-
pina videt ꝓhibita. Sed noie furti

omnis illicita vſurpatio rei aliene
intelligitur. Ande Auguſtinus
in eodem libꝛo.
Waioꝛis penitentie eſt violen⸗
ter aliꝗd eripere q; furari.
Enaledeſt oeculte auferre:mł
to ma ioꝛis peneẽ viſibiliter
eripere.auferre ergo nolẽti:ſiue oc
culte ſiue palã hʒ pꝛeceptũ ſuũ.furti
eni noine bñ intelligitur oĩs illicita
vſurpatio rei aliene.nõ enim rapi-
naʒſpermiſit ꝗ furtũ ꝓbibuit:ſʒ vti

q; furti noine in lege veteris teſti 2
rapinã intelligi voluit. a parte eniꝰ

totũ ſigniſicauu:quicꝗd ulicite reꝝ
ꝓximi aufert᷑. Mis auctoꝛitati-
bus ꝓbat᷑:ꝙ neqʒ ex rebus inuẽtis
neqʒ ex male cõquiſitis elemoſvnã
quiſq; facere poteſt. ¶ Sed Aug.
contra teſtatur dicens.
Sc male acquiſins bonum ſie-
ri poteft.
Ai habetis aquid de malo
facite mde boliũ:qui nõ habe
tis ð malo:nolite acꝗrere ð maloł.
eſto tu bonus qm bonũ facis ð ma-
lo. ⁊? cũ ceperis aligd bom facere ðᷣ
malo:noli remanere iu malus.nũ-

mi tui ↄuertunt᷑ in bonuʒ 2 turema

7

nes malusl. Sed boc multiplici

ter intelligit. Facit eni ð malo bo-

nũ:qui redditqð illicite abſtulit.no
mine etiam mali cura ⁊ ſolicitudo
moꝛtalinʒ expꝛimit᷑. de malo ergo
bonũ facit ꝗg pauperibus diſpenſat
qð cuʒ laboꝛe ⁊ ſolicitudine acqui:
ſiuit:iuxta illud euãgelij. Yacite vo
bis amicos de mamonainiꝗtatis
Vel ex malo acgꝗrit᷑ qð ex turpi can
ſa poſſidet᷑:veluti cu mathematicꝰ
ex arte quam docet: vel ex futuris
que ꝓnunciat nõnulla lucrat᷑.qͥ ve
ro de malo ſic acꝗruntur:in bonuʒ
poſſunt cõuerti de peccato etiã ali⸗
qua nõnunqᷓ; acgruũtur que paupe-
uroluge eroganteK Eehle Au⸗
uſtinus ad macedonium.
Aue eecalinremenr allqus⸗

do bene poſſunt expendi.

Gn ſane quicquid ab innito

ſumitur: iniurioſe auferturi.

nã pleriqʒ nec medico volunt red
dere honoꝛeʒ ſnũ:nec oꝑario mer/
cedeʒ.nec tamen hec que ab inuito
accipiũt per iniuriaʒ aecipiũt:q̃ po-
tius per iniuriaʒ non darentur.ſed
nõ ideo debet index vendere iuſtuʒ
iudiciuz aut teſtis teſtimomuʒ vexꝝ:
qꝛ vendit aduocatus iuſtũ patroci

niin: iuriſperuus veru cõſilinz. Il.
li eniz inter vtrsqʒ ꝑtem ad examẽ

adhibent. iſti ex vna ꝑte conſiſtũt.
Cũ autẽ iudicia ⁊ teſtimonia q̃ nec
iuſta nee vera vendẽda ſunt:iniq̃̊ ⁊
falſa vendunt᷑:multo ſceleratiꝰ vti
qʒ pecunia ſumit᷑:qꝛ ſcelerate etiaʒ
q;uis a volẽtibus datur. Ille?tñ ſo
let male ſibi ablatã pecuniam repe-
tere:qui iuſtuʒ indicũ emit:quoniã
vensle eſſe nõ debuit.quivero pꝛo
iniqᷓ iudicio dedit: vellet quidẽ re-
petere:niſi timeret vł puderet emiſ
ſe. Sunt alie perſone inferioꝛis lo-
ci:que ab vtraqʒ parte non inſolen
ter accipiuntꝰ: ſicut officialis ⁊ qui
amouet᷑ cui admouet᷑ officium.
ab his extoꝛta ꝑ imoderatã impꝛo-
bitatez repeti ſolent magiſq; repᷣ⸗
hendimus qui talia inuſuate repe-
tierunt: quã qui ea de more ſum-
pſerunt: quoniaʒ multe neceſſarie
perſone rebus humanis vel inuitã
tur huiuſmodicõmodis vel tenen
tur.Iſti ſi viã vite mutauerint:aut
excellentioꝛes conſcenderit ſancti-

tatis gradum: facilius ea que boc

modo acquiſierunt tanq; ſua pau⸗
peribus largiuntur: qᷓ; eis a quibꝰ
accepta ſunt:tanqᷓ; aliena reſtituãt
Qui vero contra ius ſocietatis bu
mane furtis rapinis calumnijs op/
pꝛeſſionibns inuaſionibus aliq ab-
ſtulerint reddẽda potius qᷓ; donã-
da cenſemus:ʒachei publicaniexẽ
plo. . VI.
Nod vero pe
nitentia agi non
poſſit: niſ res
aliena reddatur
teſiat auguſtinꝰ
Iepiſtola ad ma
cedonianum.

AIlle. ar. 3. illos q di

cunt:ſi dedi tibi pecũlaʒ
vt ꝓ me ludicares in iu
ſta cã ꝙ nõ poſſum pete
re pecuniã datã:ut.ff.de
ↄdi.ob tur.can.l.ii. vbi
dicitur ꝙ talis luẽ perdit
qr videt᷑ velle iudicẽ coꝛ/
rumpe.ego credo ꝙ poſ
ſit talis repetere pecuniã
ſi non eo aĩo dat ut iudi
cẽ coꝛrumpat.nã ſi dat
eo aĩo ut ius ⁊ quietẽ ſi/
bi cõſeruet:tũe põt repe
tere: ut ꝓbat ex de ſi. di

lectus.ſʒ ibi dicitur ꝙ re
petit ſi nõ ſeruat᷑ pactuʒ.
p ¶Zccipiũt. ſpoꝛtulas.

qAmonei. diſtiguere

vult inter ppetuos 1 ta
leſofficiales. Lepales uo

cat eũ ꝗ amouet᷑.ppetuũ
vocat eũ cui admouet᷑.i.

traditur tale officium.

PRepeni. de facto.

s Magiſqʒ. hoc vult

dicere q; officiati repben

dunt᷑ nõ ex eo ꝙ aliq̃ ex⸗

toꝛquẽt.ſj qꝛ ea ĩimodera

te exꝗrũt.vñ talia nõ re
petũt᷑ ab eis:niſi certũ ſit
eis ſalariũ ↄſututũ.tunc

n. ſi aligd uitra hoc pe⸗

tierit crie cuſſionis tenẽ
tur:ut.xxiii.q.i.militare
2 ſoluent quadruplum:

K rviii . mn⸗
Heceſſarie perſone.
ad officium tale.
u Tanqᷓ ſua. ar. ꝙ de

rebꝰ illicite acqſiꝛis: duʒ

tñ trãfterat᷑ cniũ ĩ accipiẽ

tẽ fu elemoſyna: ut.S.e.

ur habetis.

1 Quãz. donando pan

peribus.
y¶ Publicani. ꝗ dirit:

ſi quẽ fraudami reddo

qdruolũ.⁊ ſic pʒ ꝙ licite
q̃drupiũ ul duplũ peti pt

maʒs.(Adde ꝙ ſic legi

lenãgelio Luce. c.xir.)
ſut raptor̃s ſi
ue fures uerazʒ
penutẽtiã ñ pñt
agef.i. krnctũ ve penuẽ
tie ñ ↄſequũt:ut.j.ec.c.i.
tñ admitti öbet ad peni/
teẽtiã: ut e ð pe.⁊ ie.qð
ulti.⁊ di.v.falſoo.

in
liruſtef cen

Ie⸗
Ger
oonuhn
cipnbete
hmtin
cte⸗
hifi⸗
onenöͦd
heucöliin⸗
uthyhe
cinſebe
enidrelst
itutil
Rtitgi
aereter
lenetloſch
oreripſi
Nhhillcchf⸗
ſenilrunh
giens telct
B nigepens,
ainölocnn
Urn hi
Ge aligit
Plo. B
Dumn
OAlöm
4 ſelel
Pruelna
Henco hl
ſen uichſu,
puſuupiſet
fecchreekiat
llC.deſr.ſ
1Oate
Plätunöͤſi
ſono wwericl
lo.l.cigeii
linllbberd.
füpbionenin
ſtiorſzſton
Alcmostüc
Dopile,C.
1Numa.
e Pere⸗
Eſt lberan
Imña pena:
nenentadp
mni eyen
rilegeral
bligaus it
(inun
,feos rvij
1briar
o ſealan p
ſendef canſa
Vl. riſ.g.p.

((Submrab

P.g. p. nonon

(Aaianat

lnnsdiosn
uein illaiis.

dis n, no
. ſaA I
((Eier ipe

Munſiger,
äpitnaenl
Nnutnpnle
narll 4
V cftücclin
aegrnn
ſaiansiutg,

Nmunlanoni

inartbicn

Ducer.
ntindin
ſi ſdici
lat llerio.

d gal 1
ſchtninen
.Whuulanör
egnitenift
füſumien
euſinstee
ligil
ligatgon.
ſſhne te.
luntd.
ſuorgde
lrutgſno:e
icftülarape
ocnua de,
i.
i Granchn
Ploanigeut
uucun rin
lepzo
1dpplüped
li Cevonſi⸗

egle e

ure.onn)
oc . ſ⸗
raptels
Afuns un
Peuſtüif
fuan e n.
Pürntſet,
nbatudhn⸗
öinc⸗
Arniß
,. ns

XV

a & Yes. niſ reſtituat᷑. vitet᷑ qtocunqʒ tpe ꝗs alienam rẽ poſſederit
ꝙ nõ currit in ea pᷣſcriptio:ut.xxxiiij.q.ii.ſi virgo.nã diuturnitas tẽ
poris nõ minuit ſed auget peccatũ ⁊ aggrauat.vt.xxiij.q.i.ſciſma.vñ in
Pſcriptiõe reqrit᷑ võa ſides a pᷣncipio ⁊ in medio ⁊ in fine:⁊ ex oĩ tꝑe pᷣſcri⸗

ſideʒ:iũc res illa facta eſt
ſua de bñſicio iuris: vñ
tunc nõ ẽ dicendũ ꝙ ha
beat cõſciẽtiã rei aliene:
lʒ poſt tps pᷣſcriptionis in
cipiat ſcire rẽ alienã fuii⸗
ſe: niſ velis intelligere.i.
rei q̃ fuit aliena. ꝗdã tñ
dicũt ꝙ ſi aligs rẽ pᷣſcri
ptã hẽret ex ca lucratiua:
tenet᷑ ipſaz reſtituere ſi re
moꝛdet ipſũ cõſciẽtia: q;
nihil depir̃ credimꝰeccle
ſie vtilitatibꝰ:ſi ea q̃ ſũt
aliena reddant᷑.vt. liiij.

di. gegneralis. ſz ſi eaʒ hʒ

er cã nõ lucratiua nõ tene
tur.ut.ff.ð his ꝗᷓ in frau.
cre.qui aũt.ꝭ.ſi ꝗd cũ pu
pulo.
b¶ Patiendo.i.pmittẽ
E. alij male auferant.
c NVeade. hoc intellige
K lur uel raptoꝛ nõ ẽ ſol
uendo.ſʒ ſi eẽt ſoluẽdo lʒ
res qua abſtulerit ſine cul
pa ſua pijſſet: iñ tenetur
reddere eſtiationem ipſiꝰ
ut. C. de fur.ſubtracto.
4. Ertuiete ar. ꝙ pau
pei ſũt ⁊ nõ ſunt ſoluẽdo
ſempꝑ vᷣberãdi ſunt ꝓ ðbi
to.vt.xij.q.ii.fraternitaſ
⁊ in.l.libertꝰ.⁊ hoc eſt ve
rũ vbi ↄueniunt᷑ ex male/
ſicio:ſj ſi ↄueiũt rðe Zctꝰ
alicuius tũc ſufficit cedere
boniſ: ut.C.ꝗ bo.ce.poſ.
l. vltima.
e¶ Peccati. adpuc ñ
eſt liberatus a debito: ſʒ

m a pena:vñ ſi poſtea p

uenerit ad pinguiorẽ for
tunã:eque põt ↄueniri ſi
cut ille g ex aliquo Zctu ẽ
obligatus. ĩſti.de ac.ꝗ.
vlti. ⁊ e de ſo.odoardꝰ.
¶ Intercedere.vt. xxiij.
v. reos.xvij.q.iiij.reũ
⁊ bicẽ ar.ꝙ clericus ĩ fo
ro ſeculari põt aliquẽ de
fender̃ ĩ cauſa ſanguinis
vt.xxiij.q.v.c.i.il.⁊.iij.
g ¶ Subtrabim?. ar. 5.
v.dq.v.non omnis.
b Adiuuat.ar.ꝙ no ðᷣ
bemus dños noſtros iu/
uare in illicitis. xi. q. iij.
ſi dñs.a.c. non ſemper.
¶ Exigere.i. penas coꝛ⸗
pales infligere. ſʒ nonne
clerici pñt uel eccleſia põt
penas corporales ĩfligere
vt. v. q. v. illi g. ⁊. xxiij.
q.v.circũcelliones. Rñ.
põt ſʒ nõtantas quantas
ſecularis iudex.nõ enim

pðt punir̃ quantũ ad mẽę
bri mutilationẽ.ut e de

rap.in archiepiſcopatu.

K CTradere.ſi ꝗᷓ clericꝰ
cepit furẽ in domo nõ tra
det ipſũ iudici.ſʒ ſi iuder
furẽ captũ ei abſtulerit vi

nõ iputat᷑ clerico.aliogn

licite auferent clericis ſua
vt.xxiij:q.v.vnũ ſolum

fengere.

¶ Penitentia nõ agitur ſi aliena
res non reſtituatur. „
res aliena ꝓpter quã pecca

ti eſt:reddi poſſit ⁊ nõ reddit

penitentia nõ agitur ſed ſimulat.ſi
aũt veraciter agitur:nõ remittitur
peccatũ niſi reſtituatur ablatũ:ſi vt
dixi reſtitui põt.plerũqʒ enim ꝗ au
fert amittit:ſiue patiẽdoꝰ malos:ſi
ue ipſe male vinẽdo:nec aliud ha/
bet vñ reſtituat.huic certe nõ poſſu
mus dicere:redde qð abſtuliſti:ni-
ſi cũ habere credimus ⁊ negare.ve
rũ quidẽ ſi aliquos ſuſtinet crucia⸗
tusꝰrepente dũ exiſtimatur habere
ꝙ reddat nõ eſt inigtas:qꝛ nõ ẽ vn
de reddat ablatã pecuniã:tñ dum
eã per moleſtias coꝛpoꝛales redde
re cõpellit᷑:peccati quo male abla-
ta eſt penas luit: ſed nõ inhbumanũ
eſt etiã pꝛo talibus intercedereſ:nõ
ad hocvt minime reſtituant᷑ aliena
ſed ne fruſtra bomo in hominẽ ſe-
uiat.⁊ paulo poſt. ANlud vo ſidẽtiſ-
ſime dixeriʒ eũ qui ꝓ hoĩe ad bociĩ
teruenit:ne male abiata reſtituat:⁊
g ad ſe cõfugientẽ quantũ honeſte
põt:ad reddendũ nõ ↄpellit:ſociũ
eſſe fraudis ⁊ criminis.naʒ miſeri-
coꝛdius opẽ noſtrã talibꝰſubtrahi⸗
musq̃ʒ ipendimus. Mõ eni opeʒ
fert qui ad peccandũ adinuat.at nõ

potius adinuat?ſed obniat ſubner-
tendo atq; oppꝛimendo.ſed nũꝗd

nos ideo ant exigerei:ant exigẽduʒ
tradere uel poſſumus vl debemꝰ:
agimus qᷓ;tũ epalis facultas dat:⁊
humanũ quidem nõnunqᷓ; ſed ma
xime ac ſemꝑ diuinũ indiciũ cõmi/
nãtes.nolentes autẽ reddere quos
nouimus ⁊ male abſtuliſſe:⁊ vnde
reddãt habere.arguimus increpa-
mus obteſtamur quoſdã claʒiquoſ
daʒ palaʒ ſicut diuerſitas perſo-
naruʒ diuerſam videtur poſſe vel
velle accipe medicinaʒ.ſi vero alie
naʒ quis cõſecrauerit:nõ eandeʒ ſʒ
eſtimationeʒ eius reſtituere dðʒ.
¶Unde Grego.
Ani rem alenam cõͤſecrat:eius
eſtimationem reſtituat,

S Empimns nullã extitiſſe can
ſa

m pꝛo qua res eoꝛuʒ potuiſ
ſent rönabiluer a te occupari:atq;
eas inconſulte ac temere conſecra/
ri.iccirco experientie tue pꝛecipimꝰ
vt qꝛ quod ſemel conſecratum eſt:

eisnon valet vltra reſtiui: ſtudij

tui ſu: vt ipſe epiſcopus debeat pꝛe

cium dare. ¶Pꝛo malis autem
apud pꝛincipes eccleſia debet inter/

cedere:non eos temerario anſu de
inde Gregoꝛius ro⸗
mano defenſoꝛi.

O.,

VI

177

Itẽ net clericũ depoſitũ tradet epᷣſ iudici.ex de iu.at ſi clerici.vł dic qdð clerici tales
maleficos poſſũt tradere curie ut nõ puniant᷑ ad ſanguinis effuſionẽ: ſz alio mõ
vt er de iude.ita quorũdã.⁊.xi.q.i.ſi quis ſacerdotum. V

I¶ Clam. ſi eſt occultum.ii.q.i.ſi peccauerit.
ptionis:vt er de pſcrip · qm oẽ. tu dicas ꝙ ſi ex oĩꝑte pᷣſcnptionis hũit bö, m ¶ Dalam.ſi eſt manſeſtum. vi.q.i.ſi omnia.

CEccleſia ꝓ malis intercedat:nõ
eos temerariꝗ auſu defendat.
Jqui in furtis publicis impli
cati ſunt a nobis nonvidean-
tur iniuſte defẽdi: ne opinionẽ ma
le agentiuʒ ex indiſcrete defenſiõis
auſu in nos vllo modo tranſfera-
mus:ſed quantum decet eccleſiam
admonendo ⁊ verbuʒ interceſſio⸗
nis adhibendo quibus valetis ſuc-
currite: vt alijs opem feratis:⁊ opi
nionem ſancte eccleſie non inquine

tis. (Furtum autez nõ tami quã

titate rei q̃ᷓ in affectu furantis conſi
deratur. Ande Hierony.in epi
ſtola ad Titum.
CNoõ ſolũ in maioꝛibus furtũ cõ⸗
ming⸗ ſeg etiaʒ in minoꝛbus.

aũt nõ ſolũ in maioꝛibus
ſʒ ẽt in mioꝛibꝰ iudicatur: nõ
n.qð furto dablatum eſt: ſed mens
furantis attenditur. Quomodo in
foꝛnicationenon iccirco diuerſa ſit
foꝛnicatio ſi mulier ſu pulchra aut

defoꝛmis ancilla aut ingenua pau-

percula aut opulenta: ſed qualiſcũ

qʒ illa fuerit: vna eſt foꝛnicatio:ua ĩ

furto quantũcunqʒ quis abſtulerit:
furti crimen incurrit.
Aidaãſacerdos
crimie carnis la
pſus eẽ perhibe
tur anteq̃ʒ ſacer
dotalem benedi
ctionẽ conſeque
retur:poſtqʒ vo
ſacerdotium ad
eptus eſt:in furorem verſus quen⸗
dam interfecit. recuperata vero ſa
nitate: apud epᷣm accuſat᷑ ab ea cuʒ
qua lapſus eſſe dicitur.eps autem
die dominico cauſam examinat.ſa

cerdos inſiciatur crimen ſibi illatuʒ

quoꝛundam cdlericoꝛum ſibi patro⸗
cinia queru.illi vero nõ ſine pꝛecio
ſibi patrocinantur:tandem epiſco-
pusconfeſſionem queſtionibus ex-
toꝛquet.demuʒ ſolus ⁊ abſqʒ ſyno-
dali audientia illuʒ ſententia ferit.
Querit᷑ aũt an eaq̃ mẽte aliẽata
unt.ſim imputãda.¶ Scðo:an/ꝓ
impenſis patrocinijs liceat clericis
müera exiger̃/¶Tertio:an ex mu
lieris confeſſione iſte ſu condemnã

dus.¶ Quarto:an die dñico eius

cauſa ſit ventilãda. Quito an ſi·
bi neganti purgatio ſit deferenda.
¶ Sexlto:an eius cõfeſſio cruciati-
bus ſit extoꝛquenda. Sepnio:an
abſq; ſynodali audientia epᷣs vale
at ſacerdotẽ dãnare. Ociauo:ſi
ſponte confeſſus aut ab alijs conui
ctus fuerit: q ante oꝛdinationẽ pec
caueru:an ſuſcepti oꝛdis offm̃ exeꝗ

n Diuerſitas. ar. ꝙ bm diuer
tem pſonaꝝ diuerſe pene
ſtatuuntur: vt. rii. q.ii.frater/
nitas.xxiiij.q.iij.coꝛꝛipiant᷑.
Ompimꝰ. eis ideſt laicis
0 ¶ aæ res ſemel oſecrata ñ dʒ
ãmodo ad ꝓphanos vſus redi
gi: vt.xii.q.ij.auꝝ.⁊..ð cõ.d.
i.ligna.ſi aũt res illa fuiſſet ali
cuius eccłie.illi bene eẽt reſtituẽ
da:vt.xij.q.ii.apłicos.⁊. xvij.
q.iiij.q̃ſti.aliud teñ eſt in re ani
mata.nã ſi buus alicuius fuit
oſecratus bñ reſtituit᷑ dũo ſuo:
ut.liiij.di:ex antiquis ſʒ hoc iõ
ẽ:qꝛ cũ ſeruꝰſit res aĩata deliꝗt
pmittẽdo ſe ordinari:ſed res in
aiata ĩ nullo delinquit vt videſ
in ſimili.vij.q.i.eps.eãdeʒ rõeʒ
aſſignat lex ꝙ ſi neſcio vbi ſit b⸗
uꝰmeꝰ nõ iõ poſſeſſionẽ ipſiꝰ ꝑ
didi.ſʒ aliud ẽ in his que ala ca
rent:vt.ff.de acꝗ.poſ.ſi rẽ mo
bilẽ. ⁊.l.põponius in pꝛin·
p ƷN qui iniuſte.i.nimis im
pꝛobe ⁊ ipotune.⁊ hocve
rũ ẽ cum ſcit aut credit eos iuſte
ↄdẽnatos.ſi aũt fugerint ad ec
cleſiam tũc oĩbus modis ꝗbus
pðt tenet᷑ eosdefẽdere niſi ſit pu
blicus latro vel nocturnus ðpo
pulator agroꝝ: vt.xvij.q.iiij.
reũ.⁊.c.ſicut.⁊ er de ĩmu.ec.in
ter alia ſi aũt fuerit iniuſte ↄdẽ
natus:iũc ecchia tenet᷑ eũ modiſ
oĩbus iuuare.vñ iſtud ẽ dꝛece/
ptũ.eripe eũ qui ducit᷑ a p moꝛ
lẽ. vt.xxiij.q.iij.nõ inferẽda.
q Ar. qð furto. huic obui
R at qð dicit᷑.ff.de abig.l.
i.vbi ꝑpẽdii ꝙ magisꝗs punit᷑
ꝓ boue iᷓ ꝓoue:qꝛ ꝓ boue dat
qnq; boues:ꝓ oue qttuoꝛ. ſecd
dicas ꝙ ibi dicit᷑ ꝙ dabii quat⸗
tuoꝛ oues:intellige pter illã qᷓ
abſtulit.itẽ eſt Z e de ſi.⁊ ſi que
ſtiones:vbi nõ cõmittitur ſimo
nia in modico ſicut ĩ magno:ſʒ3
intellige ꝙ ita ñ pᷣſumit᷑ cõmitti
ĩ modico ſicut ĩ magno.qnqʒ tiñ
ꝓ modico nec magis nec min¶ ?
vt de conſe.di.ii.reuera.in pei.
vbi dicitur ꝙ omnes in deſerto
moꝛtui ſunt:⁊ tñ duo ex eis nõ
fuerunt moꝛtui.ſ.calep.⁊ ioſue
lxxvi.di.ieiunium.ſjc g ꝓ mini
ma re põt agi defurto:vt hic.⁊

inſti. de re.di.5.gallinax.licet.
actio de dolo non detur pꝛo mi “
nima re:ut.ff.de dolo.idem.

r ¶ Soꝛnicatione. b. dixit ma⸗
gis peccari cum pulchra quam
cum deſoꝛmi.quia magis vo⸗
luptuoſe cognoſcit pulchram.ſʒ
in deformi ꝙᷓ citius poteſt abſol
uit ſe. Baz. dixit magis pecca/
ri cum deſoꝛmi: quia plura ſũt
que ſuadent commi⸗
