perioꝛes pati ab inferioꝛibus: que
inferioꝛes ab eis pati deſpiciunt.
Item Stephanus romane ec⸗

cdleſie epᷣs oĩbus epis.

CNec ſᷣuus neclibertus nec infa⸗

mis epos accuſare pꝛeſumat.

Ccuſatores ⁊ accuſatiões q̃s
leges ſeculi nõ admittũt:⁊ an

teceſſoꝛes noſtri ꝓbibuerunt? nos

ſubmouemus. Nullus alienigena

aut accuſatoꝛ fiat eoꝝ aut iudexr. vn

de ⁊ de loth ſcriptũ eſt. Ingreſſus
es vt aduena nunquid vt iudices:

Accuſatoꝛ autẽ noſtroꝛũ nullus ſit
ſeruus aut libertus nullaq; ſuſpe
cta aut infamis perſona.
¶Item Euſebius papa.

,Infames qui ad ſoꝛtilegos di

ninos ↄcurrũt:nec accuſatoꝛes nec
teſtes eſſe poſſunt.
Onſtituimns cum oibus qui
nobiſcũ ſunt epᷣis:vt homici-
de maleſici fures ſacrilegi raptoꝛes
adulteri inceſti veneſici ſuſpecti cri
minoſi domeſtici ꝑiuri:⁊ ꝗ raptuʒ
fecerũt vel ꝗꝰ falſuʒ teſtimoniuʒ di⸗
xerunt ſeu ꝗ ad ſoꝛtilegos diuinoſ-

q; cõcurrũt ſimileſqʒ eoꝝ nullate

nus ad accuſationẽ vel ad teſtimo-
niũ ſint admittẽdi:qꝛ infamesꝰſunt

⁊ iuſte repellendi:qꝛ funeſta eſtvox
coꝛũ. C Iem Julis papa.

¶BSuſpecti aut gratioſi ad accnſa
tionem nõ admittantur.
Imiliter in pꝛefixa ſynodo eſt
decretũ ne ſuſpecn aut ifames
aut criminoſi autꝰ gratioſi aut calũ-
niatoꝛes vel infames vel ſcelerati
aut facile litigãtes ſuſcipiant᷑ accu-
ſatoꝛes:ſed tales ꝗ omni careãt ſu
ſpicione: Item Felix papa.
OQui inimicitijs ſtudet vei facile
litigat nec accuſatoꝛ nec teſtis pᷣt eẽ
TD Allus bvᷣuus nullꝰ libert? nul⸗
lus inſidelis nullꝰ criminibꝰ
irretitus nullus calũniatoꝛ:nullꝰ ꝗ
inimicitijs ſtudet nullus frequenter

litigãs ⁊ ad accaſandũ vel detrabẽ

dũ facilis:nulla infamis ꝑſona vel

oẽs quos ad accuſandũ publica cri

mina leges publice nõ admittũt: ꝑ
mittantur epos accuſare.¶ Item
Calixtus papa.
Familiares ſuſpecn ð domo ꝓ

deutes nõ recipiãtur in accuſatòe.

A Cceuſatoꝛes vel teſtes ſuſpe⸗
cti nõ recipiãt᷑ nec familiares
vel ð domo ꝓdeũtes:nec ẽt ↄſan-
guinei accuſatoꝛis aduerſus extra-
neos teſtimoniũ dicãt:qꝛ ꝓpinqui-
tatis ⁊ familiaritatis ac dominatio
nis affectiovitateʒ impedire ſolet.
amoꝛ carnalis ⁊ timoꝛ atqʒ auari-
cia plerunqʒ ſenſus hebetãt huma
nos ⁊ peruertunt opiniones vt que
ſtum pietatem putent ⁊ pecuniã q̃ſi
mercedem pꝛudentie.
Ntem Belaſius papa.
¶ Qni inimici vel ſuſpecti fũt ⁊

odio quoſſlibet inſequũtur ab accu-

ſatione remoueanttur.
WMMnes qui aduerſus patres

armãturt vt patrum inuaſo-

res infames eſſe cenſemus.hoꝝ er
go vitioꝛuʒ auctoꝛes vel patrato-
res non ſunt in accuſationem pon-
tiſicum recipiendi: ſed penitus re-
pellendi:quoniã iubent canonica ð
creta patruʒ:vt accuſatio vel teſtio
nium eoꝝ qui odio quoſlibet perſe
quũtur: vel qui inimici aut ſuſpecti
habent᷑:nullo modo recipiantur.

¶Item Paſcalis papa.

Heeodem. PDalca.

o Quia ĩfames. hoc fi

referas ad oĩa ſupradẽa.
qꝛ ſuſpecti ⁊ domeſtici ſi
ſunt infames ſia ẽ ar.
ꝙ verbum ſequens in p
nilegijs nõ refert᷑ ad oĩa
ſupradicta:ſic ð cõſe.di.
ij.cum omne ſi.ff. de in
reni verſo ſi pro patre.ꝭ.
eidem.ſff.de leg.i.l.talis
ſcriptura. .vlt.⁊.l.ſᷣuꝰ
pluriũ.ꝭ.ult.ar. extra
de dona. cũ dilecti.

p 2 Imiliter. aut gra⸗

lioſi ideſt adulato
res.

p ¶ Aut gratioſi. vt. .

e.accuſatoꝛes.C.de trã⸗
ſac. pᷣſes.
Akaffines.j. e.q.ix.
abñs. ſic. ff. de iniur. l.
lex coꝛnelia.in prin.tñ ĩ
ter ſe añ admittuntur qꝛ
affinis põt accuſare affi⸗
nem. C. de abol. l. vlti.
r Ccuſatoꝛeſ.ac do
minationis.dñs
enim aduerſarij nõ pot
eẽ iuder. ertra de of. ðle.
cãm.ĩmo ꝑꝑ dominum
tota familia declinat iu⸗
riſditionem alicuius.vt
C.ſi qcũq; pᷣditus po.l.
i.ſeias tñ ꝙ minoꝛ cã re⸗
pellit aliquem a iudicio
iᷓa teſtimonio:nam iu⸗
dex recuſat᷑ ſi aduocatus
partis aduerſe eſt cõmẽ
ſalis iudici:ut extra ð ap
pel.ex inſinuatione. ſilt

ſi iudex eſt ſuffraganeus

aduerſarij uel ð terra ad
uerſarij.ut eẽ ut lit.non
cõte.accedens.item ſi qñ
qʒ appellaſti ab eo.ut ex
de ap. ad hec. .

AWI Timoꝛ. rl. q. iij. quat

tuor.

–BVnes. armant.

continuando. vel
itamãdo ut.vi.q.i.ſacex
dotes. Joannes.

cke
lcici
hniſe
raldie
ſuriſiu
hoſtl⸗
fenet.
latione
gwit
ſicutin
ſtekti
picoone
ei.vte
le.ceea
ESed
narlue
eſtneeſt
Coſaiont
ſappele⸗
urtane.
Iganm.
debit
cial.
(N
dgaria
ſaripol
placnit
diuni
1ettra
guodn
dicunta⸗
yl,gel
hcten. a
berocoleix
llmi.
(Kn
Onotorin
obeſtperen
adicezert
ſtemcum
loriocries
Arcötmer
Poopoſai,
M denia
aaucorit⸗
1CTDne
(Nbllbus
CEinſte
tgratiann
Quod
Vebaniccl
Zchoe
wſchacti⸗
güeligun
hemarac
ludie din
Hang
H Junra

S

enun

linnhr III OQ S VI 1 25
inſnit 8 Aod ſuſpecti.Quod non ſit ꝗs condemnandus ab inimicis ułſu vbiinuenitur vel nbi domicilium hʒ. C. vbi de crimine agi oportet.l.iiuel cuʒ ?
* peſa Qeciis: phar ouabus rõnibus vna eſt in pꝛin. c. altera in ſi.itẽ duo queſtio de ſide.xxiiij.q.ij.ſiue.item ꝑꝑ appellationem.item propter iuſſioneʒ pa
nſ tr. bus exemplis.ſ.calcedonenſis ſynodi.⁊ io.chriſoſtimi.⁊ tribꝰ auctoꝛits pe.ut.j.e.q.vnaqueqʒ.⁊.c.peregrina.ut pʒĩ uerſibus bic notatis.Contracius.
nunhf tibus conſiantinopo.ſynodi ⁊ gelaſij pape:⁊ ↄſtantini impatoꝛis. crimen: reus ⁊ res:religioqʒ.ir ratio ſimilis:vel ꝓuocat atqʒ recuſat.Excellit:
tadn b¶.Eremplis.a ꝗbus lʒ argumentari.xx.di.ð ꝗbus.C.de ediñ.pᷣua.an iuſſus uel ſi conſentit uterqʒ.Cõtractꝰ.ff. de iudi.beres abſens.Erimen.vt hic ⁊
kötcſte in totũ.⁊.x.di.ſi in adiu C. vbi de cri. agi opoꝛtet. l.i.
W toꝛziim. .G Reus:qꝛ actoꝛ debet ſoꝛum rei
W cNam qd.pꝛĩa rõ. D Alli epiſcopoꝝ ab accuſatöe ſtãatinopolitanis epiſcopis moꝛe ſo ſequi.vt.j.e.l.nemineʒ.Et res
ſtlac⸗ de. Ad S ſua repellere liceat quos ante lito tũcegrotatibus dixit: etii nunce arcr de ſo compe.ſane. Keli⸗
nu e Ducapuid⸗ pꝛima quã ab eis impeteret a ſua cõmuni nobis ediſſerat. Auero ĩat iudiciũ deenmaumn entn veindnch
ii cckoritasgs. familiaritati neglexerit ſeparare. quod pꝛetendũt vbi nõ poſſit agia to.a. c. decernimus. ir: quia
llimnauge, f¶ Dignoſcitur. boc ne Quod vero inimici ab hac acen ri:an apð ipſos:ut ijdeʒ inimici ſint vxroꝛ foꝛum viri ſequitur. ff. de
dſiicei ſcio vbi ſit. ſatione pꝛobibent᷑:inde eſt qꝛ eoꝛu, ⁊ teſtesꝰ⁊ rei ⁊ iudices: Sed tali iu iuriſdi.om.iudi.l.pe.Ranio ſi
gC Aeniamus. pꝛimu, calliditate innocẽtia frequẽter opp dicio nechumana debẽt cõmitti ne milis: in mutua reconuentione
nnn Riennoe ſoebeiceo mi ſolet. e cũ ananalfus ſue ca gocia.Quod ſi iudicioꝰvbi ijdem deedeertentei Belkd
Ca⸗ Canonice. ſoꝛfe⸗ thedre reddi pꝛecipit᷑ qꝛ de inimici- ſũt inimici ꝗ iudices:nec humana o L. .
ſi dit anonlee erri tia ſui patriarche 2queſtus è: pater cõmitti debent indicia: quato min⸗ Rgdistomnd At irvn Dic.
de buiſſet minſſe reſpöſalt. ⁊ ſi manifeſta crimina alicuius diuina id eſt eccleſaſtica: ꝗ ſapiens lit. quia epiſcopus non deponi
luinpnni⸗ vel dic ꝙ ſufficit iſti pte ſunt:nõ tamen condẽnãdus eſt ac- eſt intelligat. Et reuera binc Juſti- tur niſi a papa.j. e. iᷓuis. Juſ
uöminnn ſtari ſuſpicioneʒ. ⁊ gcdq cuſatione inimici. An Nicolaꝰ nianus imꝑatoꝛ pius legibus ſuis ſus.j.eo.vnaqueq; prouincia.
l poſt uf teſdnon’ hen papa ſcribit Michaeli imꝑatou. pꝛomulgaſſe dignoſcitur dicẽs.Li Ea oonnlit Gerapede. iu
iei it. ĩ pol. cã rei ſer. 5 8,y „ . 2 iudi. ceterũ. item ſi ſecularis
innmnizi anata eind Viod ſuſpectiz inimici udi- ſare: vt ad aliuz recurrat. NHã quo xe iudi cereru irem ſi leulan
unini ſicut in fi. ĩmo lʒ nõ ꝓte 2 1 iudex eſt negligens.er de ſo. cõ
emnen⸗ ſtet iñ ſ poſtea pbat ſuſ ¶ ces eſſe nõ debeãt: æ ipſa ra-⸗ damodo'naturale eſt ſuſpectoꝛum pe. lz. item m ſcholaribus: ut in
Awnn picionein caſſat qð ſit ? tio dictat: plurimis pꝛobat᷑ exrem iudicũ inſid ias declinare:⁊ inimi / conſtitutione federici.C.ne ſi.ꝓ
iaii⸗ eũ. vt extra vtlit. non cõ plis . Maʒ qd gratius æ amabiliꝰ coꝛuʒ indiciũ velle reſugere.binc?“ patre auten. habia.
niinin : gregenrn 5ans or vare gs inimico poteſt: quã ſi eiad ſanctus Joanes os aureũ Zcilij cõ ? uehanerelvoſlene
äimpol. inarius recuſatur non npetendu comiſerit quem leere traſe Zgregati remuir intrare colle⸗ tur. C. vbi de cri. agi oportet. l.
onimatte eſt neceſſe pbare cam re oꝛte voluerit:qð pꝛouide cõſtanti giũ. NPatz ergo aſi maifeſta ſũt i.ſed ſi grauius eſt cerimẽ remit
tceenginäi cuſationis: ſicut nec aau Nopoutana ſynodus canonũ ſuoꝝ crimina alicuius:iñ accuſatione ini tcitur puniendus ad iudicẽ vbi
–— ſa appellationis aſſina ſexto vignoſcit ꝓhibere capitulo mici condẽnandus nõ eſt. deliquit. ſi eſt leuis ibi poteſt pn
NW tnr tunc.lʒ boc hbodie co: Meniamꝰ ad ſãciã chalcedo- niri. ut iĩ auc. ut nulli iudi. 5.ſñ
E h 4 rigafur. vt extra de p. nenſeʒ ſynodũ ⁊ qð nobis de ipſo Q. VI. ll Satur:col. d7. 6
ſuninſt vr debitus. .c. cum ſpe anaſtaſio perẽnoꝛũ referat epiſco- Xtra pꝛouinciaʒ? an Ulula ff. oe remili. veſerroꝛ?
linſten A po audiamus. Is eni antiſtes tertõ tez reus nullatenus inhiin. ner admuto llluc quod
udicabat.argu. ox . . . . gquidam dicunt ꝙ ſemper pᷣmo
iudenn õz euocatus qꝛ nõ ecurrit a ſuo patri ie eſt pꝛoducendus. cognoſcat iuder er pronintta o
änlum ſari poſſe. ut.. ij. q. vi. archa canonice? cõdẽnatus extite- “Unde Fabianꝰ qjua reus eſt an crimen commi⸗
insiini placuit. a.c. p byter. c. rat:ſed ſoluʒ qꝛ c vocaret᷑ ad ſo papa ſcribit Hila/ ſerit. a poſtmodum remittat eũ
Hütidi Sartſcſ dim iu. nemo⸗ du qð inimicus eſſet eius ipſe g iu- rioepiſcopo. 84 ucſee⸗ Et deliautt: dula iu
. 2 extra de fo.cõpe.ſi ꝗs. icabat cl it: geöeß ex vbi deliquit cognolcet ⁊ pu
magi quod negant auiian ? coneniiynodoad aces
Dicunt aſſociandum e,zʒ bi examinãd ſeruat. F niſ de a ven 6tnn. z r. teſt tamen ſi vult tranſmittere
nianui vt. 5. qe iij. Kerannr. n ni veonnneretta⸗ wpere ndimdh enaſetner 63 ekehi cum litteris ſuis ad ſue pronin
Nipvanco. n aucten. ut diff. iudi. S. . crI mittt. 7 q no pꝛoba- cie iudicem. quod tamen non fa
l.pl eiun nero col.ix. C. ð iudi.so catur eccleſia. Si anaſtaſius a patri nerit qð obiecit:penã quã intulerit cit niſi ex cauſa. ff. de cuſto. ⁊ ex
nnes, tiſſiii. archa ſuo depoſitus:qꝛ de inimici- ipſe patiatur. ¶ Item. pir. reo. non dubium. ſicut pila
E e Rananii la ar. 1 eius Sreſus eſekerard ad i Aceuſaius non niſi in foꝛo ſno co remmiſit chriſtum ad bero⸗
nen non qiciũ reuocãdũ dirigit: 2 ſimanife andiatnrr. .
tone iSr = —— = . .
adinhema dneſtavo. ſtaſſibiofficit crimmartn ſue ecde as iltonoen ner kari . nuonclaleroockopme
item cum gs. ⁊ ꝙ in no⸗ ſie reddi pcipit᷑: quãto magis igna V accuſat criminibus ab oibus quit in alterius dioceſi: nundd
toꝛio crĩe ẽt iuder recuſat cius ꝗ nõ a patriarchaſʒ potius i- audiar᷑ ꝗ ſunt in ꝓuincia ſua epᷣis: abillo poteſt puniri:argumen.
ar. cõtra extra de appel. ſe exiſtẽs patriarcha minime deblu qꝛ nõ oʒ accuſatuʒ alibi quã in foꝛso ꝙnon. ir. queſtione. ih. ſi au⸗
pꝛopoſuit. it ecdleſia ꝓpꝛia pᷣuari: ⁊ inimicis ? ſuo audiri ¶ Exceptio aũt foꝛi di t. in aucten. de defen. ciui. 5.
da auctoꝛitas. iari. Meniat facidiſſimꝰ no 16 e , z5 inferioꝛ. 2.c. nolite. extra de ſen
n Tunc egrotantibꝰ. liari. Meniat a facũdiſſimꝰ noſter opponi ⁊ ꝓbari.perẽptorias autẽ ten.excom.a nobis.ff. de arbi.
l. debilibus in fide. pater papa GBelaſius hereticoꝛum exceptiões vt ſunt preſcriptiões lõ l.i.in fine.ſed contra.vbi ð cri.
o¶Et teſtes. pp hocĩidan expugnatoꝛ foꝛtiſſimꝰ:⁊ qꝗd de cõo⸗ gi tꝑis:ſufficit ĩ initio litis ↄteſtari. agioportet. auctentica qua ĩ ꝓ

cit gratianus capituluʒ.
pQuod ſi iudicio.
verba nicolai. qC.

Minc iuſtinianus.tertia auctoꝛitas.

P¶ FInchoetur.non tamen ſemper ante litis ↄte.vt dixi.S.e.q.iij.offerat᷑.
vſq; ad triduũ aũt cogit᷑ alios eligere.C.ð iu.l.ult.Sed tñ illa lex loquit
qñ eligunt᷑ iudices ad cãm pꝛincipalem audiendam. vñ ſecus videt᷑ ſi eli
gentur ad pꝛobandam cam recuſationis. Quid auteʒ iuris ſit ð ſuſpecto
iudice.dixi ĩ cõſtitutiõe illa.extra ð ap.ut debitus.⁊.c.cũ ſpali.

Hinc.hoc eſt ſecunduʒ exẽplũ.

Intrare.miſit tñ excuſatoꝛẽ foꝛte.uł ideo nõ vẽit qꝛ citatio nõ tenuit.

uincia.⁊ reatus omnem huiuſ
modi honorem excludit. ut. C.

Vbi ſena.uel clari.l.i.in ſine. Item pone ꝙ ſic tulerit epᷣs ſententiam:qui hoc fe
cit ſit excommunicatus.Dicit.h.etiam ſi archiepiſcopus boc fecit in dioceſi epi/
ſcopi eſt ecommunicatus non ab homine ſed a canone.quia ſequitur factum iaʒ
damnatum.xxiij.queſtione.i.c.i.⁊.ij.⁊.iij.ſed contra extra de ſenten. excom.a
nobis Lau. dicit ꝙ archiepiſcopus non ſit de ſoꝛo illius:cum ipſe ſit iudex ordi⸗
narius totius prouincie.ix.q.iij.c.ij.lxxv.diſtin.quoniam.vnde eum non poteſt
excommunicare:ſed alium quẽlibet epiſcopum poteſt excommunicare.nõ tamẽ
deponere. Joan. Ego credo. . bene dicere quia propter crimen afficitur archi

Znodit ccras ratio. t
*

epiſcopus ſubiectus cpiſcopi propter rationes ſuperius allegatas.b.
7 0 quis.ab omnibus.ad minꝰ a.xij.vt.ĩfra.e.queſtione.viij.ſuggero.xv.
gqueſtione. vij. felix. äl 2Exceptio. ex⸗ H
ceptionum alia peremptoria alia eſt dilatoꝛia: alia media ſneſnina. Dilato⸗ ſvſii plei
riarum alia declinatoꝛia iudicij alia dilatoꝛia ſolutionis. DHeclinatoꝛia iudicij ĩ
pri.litis eſt proponenda ⁊ probanda.ut extra de ſententia ⁊ re iudicata.inter mo⸗

Xtra puinciam. Regulariter gꝗlibet coꝛam ſno iudice eſt cõue
niendus. ut.j.eo.pulſatus.⁊.xi.q.i.expientie.alioqn penam
e patitur actoꝛ.xi.q.i.inolita.⁊.c.placuit.⁊.C.de iuriſ.om.iu.
l.in criminaliſed fallit rõne poſſeſſionis.ex de ſo.cõp.ſane.⁊
C. ubi de poſ.agi oʒ.l.vna.⁊.C.ð pᷣdi.minoꝛum.ſi pꝛedium ſjtem rone

cõtractus.ſf.de iudi.heres.item rõne cris cõuenit᷑ quis vel vbi deliꝗt ux

naſterium. ⁊. C.de excep.l.vlt.
Niſi exceptio illa ð nouo ad no
ticiã eius puenit.ut extra de ꝓ/
curato.in noſtra.⁊ extra de ex⸗
cep.paſtoꝛalis.vel niſi ð nouo
compeiere ceperit.ut extra de of
fi.iudi.dele.inſinuante.⁊.ff.ð
arbi.non diſtinguemus. ꝭ.cuʒ
quidã.⁊ de tali loquit᷑ hic.Di/
latoria ſolutiõis debet ante lit.
conteſt.obijci.ſed probari debʒ
poſtquam actoꝛ fundauerit ſuã
intentionẽ. C.de excep.ſigdem
7.C. ð vroba eevarone Wer
emptoꝛia dicitur que põt oppo
ni ⁊ pꝛobari quandocũqʒ:dum
tamẽ ante ſniam vt. C.ſnĩam
reſcin.nõ poſſe.peremptoꝛias.
⁊. C.ð excep.preſcriptõeʒNe
dia dicitur exceptio que ĩ hoc hʒ
ſimilitudinẽ cum peremptoria
ꝙ poſt lit. cõteſt. põt obijci: ſed
ĩ hoc habet diſũmilitudineʒ cũ
dilatoꝛia que põt quandocũqʒ
ante ſniam obijci. ut extra qui
ma.accu.poſ.per tuas.ſedĩ hᷣ
habet ſimilitudĩem cũ dilatoꝛia
qꝛ ante lit.cõteſt.põt obijci.vt
extra de excep.exceptðem.Sũt
adhuc alie exceptões anoꝛmale
que ẽt poſt ſniam obijciuntur.
ut exceptio velleiani ⁊ macedo
niani:⁊ armate militie:de ꝗbꝰ
agitur.ff. ad macedo. tam aſi
nõ. ⁊. C.de iur.⁊ fac.igno.l.i.
AVlſatus.voluerit.nõ ta
mena contrario ſenſu ar
gumentaris.ut.xi.q.i.placuit
⁊.J.e.neminem.ſed hic loquit
ð eo qui habuit conſenſum ſui
epiſcopi:vt.xi.q.j.clericuʒ.⁊.c.
nullꝰ. extra de fo.compe. ſigni
ficauit.
b Taceat.ſed hoc foꝛte cũ ha
A conſenſum epi.ut.xi.q.i.cle
ricum.nec ob.j.e.nõ liceat.ex
2 Ltra.

Ccuſatus.ᷣloco. viij.q.
iiij. nonne.
e Non tamẽ diffinire. ſuſpen

re ⁊ excommunicare pot me⸗
tropolitanus.xij.di.de his.xi.
q.iij.ſi quis epiſcopꝰ.⁊.xxviij.
Dli. pꝛopter. Item abſoluere po
teſt ſᷣm pleroſqʒ; ſi eſt ĩnocens.
C.vbi ſena.uel clari.l.iij.io.
Ego contrarium credo. vt hic
⁊. v. q.iiij.c.i.⁊.c.ij.b.Sʒ obij
citur. vl.q.iij.ðniqʒ.⁊.xxi.q.v.
ſiquis a ꝓpꝛio. vbi dici᷑ ꝙ pri

Ieem.

CTauſa

Be eodem.
Ulſatusdꝰante ſunʒ indicẽ cau
ſam dicat.ante nõ ſuum iudi-
ceʒ pulſatus ſi voluerit taceatꝰ.pul
ſatis vo quotiens appellauerint in-

ducie dentur Hoc aũt qð de lo-

co dictum eſt tunc intelligenduʒ eſt
cuʒ veritas caufe nõ niſi in loco ad-
miſſi cruninis depꝛehendi põt:aut
niſi altera pars iudiciuʒ maioꝛis ꝑ-
ſone interpellauerit ſine declinado

iudiciũ ſiue releuãdo ſniaʒ An·

de Stepbanus ſancte ⁊ apoſtolice
atqʒ vniuerſalis eccłie romane epᷣs
ſeribit omnibus epᷣis.

Intra ꝓuinciaʒ ⁊ a cõpꝛonicia⸗

libus tantũ cauſa eſt audienda.

Ttrat᷑pꝛouinciarũ terminos
accuſandi licẽtia nõ ꝓgredia
tur:ſed omnis accuſatio intra pꝛo/
uinciaʒ audiatur ⁊ a cõpꝛouinciali-
bus terminetur niſi tm̃ ad apoſtoli-
cam ſedem fuerit appellatum.
Ntem Sirxtus papa.
¶Acompꝛouincialibus accuſatꝰ
vel indicatus apoſtolicam ſedem
appellet.

pꝛouincialibus in aliqua can-
epiſcopus licenter appeilet ⁊ ade
at apoſtolice ſedis pontiſicem:qui
aut per ſe aut per vicarios ſuos re-
tractare eius negociũ pꝛocuret.Et
Ddum iterato iudicio põtifex cauſaʒ
ſuã agit alius in eius loco nõ pona
tur aut oꝛdinetur eps:quonia quã-
quã a cõpꝛouincialibus epᷣis accu-
ſati cãm liceat ſcrutari epiſcopi:nõ
tamẽ diffinire inconſulto romano
pontiſice permiſſum eet.
E Nez Damaſus papa Stepha⸗
no archiepiſcopo.

Dalea.

1 Ecuſatusꝰ vel iudicatus a cõ/
4

(S Iſcutere epiſcopos ⁊ ſůmas
eccleſiaſticoruz negocioꝝ me

tropolitano vna cum oibus cõpꝛo
uincialibꝰ ſuis:ita vt nemo ex eis ð
ſit:⁊ oẽs ſinguloꝝ cõcoꝛditer nego
cijs conueniant:licet. Sed diffinire
eoꝛuʒ atq; eccleſiarnʒ ſũmas quere
las cauſarũ vel dãnare epᷣos abſqʒ
huius ſedis auctoꝛitate minimelʒ:

quoniam omnes appellare ſi necei
ſe fuerit ⁊ eius fulciri anxilio opoꝛ⸗

tet. Itẽ Eleutherius papa.
öCompꝛouinciales ⁊ metropoli
tani epiſcoporum caàm audire:ſed
diffine nõ poſſunt.

anuis liceat apud compꝛo/
6) uinciales ? metropolitanos
Atq pꝛimates epiſcoporumventi-

lare accuſationes vel criminatões:
nõ iñ licet diffinire ſine huiꝰ ſancte
ſedis auctoꝛitate ſicut ab apoſtolis
eorũq; ſucceſſoribus multoꝛum cõ
ſenſu epiſcopoꝛum iam diffinitum

eſt. nec in eorum eccleſijs alij autpᷣ

ponãtur aut oꝛdinentur antequam
bic eorum iuſte terminentur nego

tia. Reliquorum vero cdlericoꝛum

cauſas apud compꝛoniĩciales ⁊ me
tropolitanos ⁊ primates ⁊ vẽtila-

re ⁊ iuſte ſinire licet¶Itẽ Leo epi
ſcopus vrbis rome anaſtaſio epo
theſſalonicenſi. 1
CAnte apoſtolicam cenſuram in

cauſis epiſcoporum nõ eſt diffiniti

na ferenga ſententia.
Altum ſtupeo frater chariſſi
me ſed ⁊ plurimum doleo ꝙq
in eum de quo nibil amplius indi-
caueris:quaʒ quod euocatus adeſ
ſe differret vt excuſationeʒ infirmi
tatis oſtenderet:tam atrociter ? tã
vehementer potueris cõmoueripᷣ
ſertim cum etiaʒ ſi tale aliquid me-
reretur:expectanduʒ tibi fuerat ꝗd
ad tua conſulta reſcriberemus.Sʒ
etiam ſi quid graue intolerandũq;
cõmitteret:noſtra erat expectanda
cenſura:vt nibil ipſe prius ðcerne-
res quaʒ quid nobis placeret agno
ſceres.vices eni noſtras ita tue cre
didimus charitati:vt in parteʒ ſis
vocatus ſollicitudinis non in ple⸗/
nitudinem poteſtatis.vñ ſicut mul
tum nos ea que a te pie ſunt curata
lectificant:ita nimium ea que ꝓpe⸗/
ram ſunt geſta contriſtant.¶ Itez
Julius papa oꝛientalibus epis.
Preter conſcientiã romani põ
tiſicis nec cõcilia celebrari nec epᷣm
Darighorter. =ð
„ dum a ſanctis apoſtolis
ſucceſſoribuſqʒ eoꝛum in an-
tiquis decretuʒ eſt ſtatutis:q̃ hacte/
nus ſancta ⁊ vniuerſalis apoſtoli⸗
ca tenet eccleſia:non oportere pre-/
ter conſcientias romani pontiſicis
concilia celebrari vel epiſcopuʒ dã
nari:quoniam ſanctam romanaʒ
eccleſiam primatum omniuʒ eccle-
ſiarum eſſe voluerunt.Et ſicut bea
tus Metrus apoſtolus primus fu
it oiuʒ apoſtoloꝝ: ita ⁊ eccleſia ſuo
nomine cõſecrata dño inſtituẽte pᷣ
ma ſit ⁊ caput ceterarum:a ad eam
quaſi ad matrem atqʒ apicem om
nes maiores eccleſie cauſe ⁊ iudi⸗
cia epiſcoporum recurrant:⁊ iuxta
eius ſentẽtiã terminum ſumãt:nec
extra romanum quicquã ex bis de-
cerni debere pontiſicem.
¶Aliquãdo inconſulto romano
pontiſice pleriq; epiſcoporum dã-
nati inueniuntur: ⁊ alij in eoruʒ lo-
co ſubrogati: quorum damnatio-/
nem ⁊ ſubrogationeʒ pro bono pa

cis ex diſpenſatione toleraſſe legi

tur eccleſa Ande Micolaꝰ pa-
pa Salomoni Regi Britonum.
C Quoꝛundam epiſcoporum de
poſitionem contra conſcientiaʒ ro
mani pontiſicis factaʒ pro pace to/
lerauit ecdeſia.
Ec quippe eſt oꝛdiatio dei pa
tris tni:⁊ hecẽè lex ecclie mr̃is

tue:videlieʒ vt oẽs epᷣos regni tuni

ad turonẽſeʒ archiepiſcopũ mitte⸗
re nõ detractes:ipſiuſqʒ iudiciũ po

mas nel cöcilium depo⸗
nit epᷣm. ſed illud fuit de
licentia pape.vel loquit
bm ea tpa:qñ cãe eporũ
deferebãtur ad ſedẽ apo
ſtolicam. xix. di. ſi roma
noꝛum.

6 Altnm. iuſirmi⸗

tatis.bec eſt iuſta
cauſa abſentie. vt e ð ꝓ
cu.querelam.qꝗd de hoc
iuris ſit dicã.v.q.iuij.c.i.
0) Aduʒ. voluerũt.
ſic ergo cocilia de
derũt pꝛimatũ romane
eccleſie. qð verũ ẽ ſecun⸗
dario.ſed ipſe cbriſtꝰ pᷣn
cipaliter.ut.xxi.di.qᷓꝛuis
q.iij.alioꝛum.
Ec quippe.ſuffra
ganei.i.ꝓ ſuffra⸗
ganeis ſunt habenditqꝛ
llle fuit in poſſeſñone. ⁊
ita erit uſq; ad ſniam.x⸗
di.q.iiij.nolumus a ita
nõò eſt hic ar. interlocuto
riam nõ obeſſe. ul dic iõ
non obeſt:qꝛ non ageba
tur ad hoc:ſed de hoc ſo
lũ an epi eſſent iuſte deie
cti.i. an crimẽ ab ipſis
cõmiſſum eẽt deiectione
dignũ ad hoc.j.e.c.ibi
nibil enim q̃ro ⁊cc.⁊ q ĩ⸗
terlocutoꝛia nõ obſit ha
bes. ff. de his ꝗ ſui nł alie
ni iuris ſunt. l. pe. ⁊ e ð
ordi.cog.cũ dilectꝰ.Nõ
enĩ gcgd iudex ꝓſert eſt

habendũ ꝓ ſnia vt.C.ð̊ᷣ

ſen.⁊ ĩterlo.om.iudi. ex
ſtipulatõe.⁊. C.cõ mina
tiones uł epiſtolas. l. i.
m ꝑ interlocutoꝛiam be⸗
ne aligd vᷣtermiat᷑ ⁊ trã
ſit ĩ rem indicatam ſicut
diffinitiua ſnia.ut ex de
elec. cum dilectꝰ.ĩ fi.vex
ðteſti.ſigniſicauerũt.⁊
eỹ ð ſen.⁊ re iu.cũ iter.⁊

gqñ̃q; ius facit.ut.ff.qð

metus cã.metũ. 5S. ſ qõᷣ
ptoꝛ.ſic ergo ſemꝑ eſt cõ
ſiderandũ ad ꝗd agatur
⁊ an iuder ĩcidenrer ułta
cite ul expᷣſſe nel diffinien
do aliꝗd dicat.ut ex de
pᷣſum. afferte.extra ð te⸗
ſtibꝰ veniens. C.ð his ꝗ
no.ĩfa.ĩterlocutio.⁊. ij.
. iij. S. notandum.⁊.xx
iij.q.ij.queritur.

lleͤ

1G
ſnter⸗
lont
cll.
deach
horen
lumt
Av.dl
ſpnun
fiün
pbati
lera d
esn⸗
1leen
laſuia
dicate
lrma
ſiappe
ni e⸗
delg
urcein
ſentatu
laazy
niabſen
irean
lorum
herent
ſniap⸗
preſene
dieKem
Ee
gliqnad
pbibito
titreli
ſluicns.
gi di⸗
1 piiſe
ſjeſt 68
bere ffan
Uaerſoa
Ncne

4 d
6
lerpon⸗
ſecrial
geſepl⸗a
ciniliere
daliuda
ſian eſer
inss epe
itilsni
ſſcp.i
Miii.
hnoͤfue
ſfuircer
ceſſniaef
tum dace
Npicza
ſeis en
Mernaöde
amsr
lenhi
lcnig ann⸗
Ktanran
Kgu
ſenſetn
inig
ſistaig
mm.mmß.
edrbita
cürgei
igiies
nalera
Acbſtnt,

ne.

guiphe ſ⸗

N ſnf,

nn ite
hhoſſſfonee
Pitſim,
luntbtſ
Arineaen
dbeſteldeß
kaenonegte
aſatdebr⸗
ſintioce gee
nme id hs
n Niore
Nſedb
hontag⸗
zu ſ chſt
boguntte
nlpetcj
diclec
cpenec
ofiintC
omiud.
1Cni
lehſtos⸗li⸗
ſoammrande
taminitnd
ndtaumnſet
ſniore

fſcavenit,4

tiu. aäler.

tnn ſ.e
nei
ſengech
dg agmnr
ladenneruis
ſencffnn
liar utfe

ſemt end

uncun.
uur.

III

a Otis aᷣotis. ſed q̃re nocet ſnĩa ꝓ deſtitutis lata ipſis ſubſtitutis:cũ res

inter alios acta alijs nõ
contra illud qð eſt.ff. de
adul.denũciaſſe.⁊ extra
de adul. ſigniſicaſti.ſed

boc eſt ꝑꝑcauſe coheren

tiam ſic.vij.q.i.pᷣſentiũ
⁊.lxxxi.di.tantis.in ſin.
xlv.di. diſciplina. nam
ſi ꝓnunciatũ eſt petrũ eẽ
virũ marie.pꝑ conſequẽa
ꝓbatũ eſt martinũ nõ eẽ
extra de ſpon.ex pte.vi⸗
des.n.q cauſe eligentiũ
⁊ electi ſunt cõnexe.qꝛ la
ta ſnĩa ʒᷣ electoꝛes pꝛein
dicat electo lʒ abſenti.vt
extra ð elec.dudũ ĩ fi.ni⸗
ſi appellet᷑ ab altero illo
rũ.vtextra de offi.iudi.
deleg. ſuꝑ eo.aliud vide
tur eẽ ĩter pᷣſentanteʒ ⁊ p
ſentatum. Nam tũc ſnia
lata ʒ vnũ nõ nocet alte
ri abſenti.vt extra ðᷣ elec.

q̃relam.hoc ideo ẽ qꝛ il/

loꝛum cãe ita ſibi nõ co⸗
herent. vel dic ꝙ nunqᷓ;
ſnia pꝛeiudicat alij: niſi
preſens fuerit.arg. liiij.

di ſeruus.
bᷣ Subrogati.ar.ꝙ ſi

aliqua duo ſunt cõnexa:
ꝓbibito vno ꝓbibitum
eſt ⁊ reliquũ ſic.xxxi.diſ.
ſi laicus.xxvi.di.de inde
xxiiij.di.ſi q vidunam.
⁊. viij. di. quo iure.i.q.

iij. ſi gs obiecerit. ẽt ex ðö

bere.fraternitatis.ſic ecðõᷣ
uerſo aliꝗd ꝑmittitur rõ
ne conexionis: ut.lxxxi.
icũ olbus.
irerũt. ſupple nec

g dico.
dDBe expulſis. ſed q̃li
cer poteritcã ꝑ ꝓcurato/

rẽ crialiter tractari:foꝛte
qꝛ ſic placuit pape.nel h̊
ciuiliter agebat᷑.nõ eniʒ
ad aliud agebatur hic ni
ſi an eſſent ̃m oꝛdinem
iuris depoſiti.⁊ lʒ fuerit
ciuilis:cñ neceſſarij erãt
xij.epi.ſic.xxiij.di. illud
xxxiiij.di.quorundaʒ.qꝛ
lʒ nõ fuerit cã criminalis
tñ fuit de crimine.vñ ne

ceſſaria eſt inſcriptio. vt

extra ð accu.ſuꝑ his.vel
dic ꝙ ĩ cã crĩali vnus cðᷣ

ſocius ꝓcurat cãm alioꝝ
nt extra ð do.⁊ cõtu.cu,ʒ

dilectus. 1. ij. q. v. ſtatu⸗
it. IAem hit habes ꝙ ſen
tentia lata a nõ ſuo indi
te rata poteſt haberi.ð h

j. ſi quando. .
Aechennt ar pꝛo ob
ſequijs tẽpore litis nõ pᷣ
ſtandis.vt.ij.q.vi.quo
tiẽs.⁊.xi.q.i.qꝛ.arg.cõ
tra. xxxiij.q.j.ſeculares
ixxv.q.vi.multoꝛuʒ.ff.
de ope.liber. operis.ſʒ h
iõ hic fuit qꝛ epi ꝓ liberis
ſe gerebãt als illi vᷣberẽt
obedire ꝗ eẽnt ĩ poſſemiõe
viij.q.iiij.nõne. extra vt
lite penden.a memoria.
Nec obſtat.C. ð agri.⁊

Ppiudicet.ut extra de ſi.inſtru. inter dilectos. eſt

ſtulare nõ ðdigneris.ipᷣe enĩ eſt me
tropolitanus ⁊ oẽs epiſcopi tui re-
gni ſuffraganeieiꝰſunt:ſicut cõſcxi
ptiones pꝛedeceſſoꝛum meoꝛũ eui-
denter oſtendũt:qui pꝛedeceſſoꝛes
tuos:qꝛ illos ab ipſius cura ſubtra-
xerant foꝛti inuectione coꝛrigere ſtu
duerunt: quãnis nec nra ſcriptura
ſuper hac re miſſa deeſſe videatur.
cunqʒ coꝛam deſignato turonice ec
cleſie pꝛeſule ? integro numero col
legarum.i.duodecim epiſcopoꝛuʒ
celebꝛato cõuentiu fuerint eiecti epi⸗
ſcopi regulariter examinati:appa-
rueritqʒ quod canonice fuerint eie-
cti:epiſcopis ipſis in ſua deiectione
manẽtibus:qui in locis eoꝛum con
ſecrati ſunt:poterũt vtiqʒ epiſcopa
tus bonoꝛe potiri.quod ſi eiecti epi
ſcopi inſontes fuerit dedarati:his
amotis qui illis ſubrogatiꝰſuntec-
cleſias ſuas ipſi recipiant. Mam cũ
anteceſſoꝛes mei pꝛeſules eiecnonẽ
eoꝛum epiſcopoꝛuʒ qui ab ecdeſijs
ſuis ſunt expulſi:nec admiſerunt:
nec appꝛobauerunt:nec ipſos ꝗ eis
ſubꝛogari poſſunt vinẽtibus illis le
gitimos epiſcopos dixerũt. Sane
ſi ad turonẽſem foꝛte archiepiſco⸗

pum mitere pꝛefatos epiſcopos ðᷣ

dignaris:ſtudeas duos epiſcopos
de expulſisꝰ⁊ duos de ſubrogatis
vna cum eceleſie tue legato ad apo
ſtolicam beati Petri ſedem tran-
ſmittere:vbi digna examinatiõe p
miſſa qui legitimi epiſcopi ſuntap
pareant:⁊ ſuas eccleſas irregnla-
riter non amittant.nihil enim que-
ro aliud in pꝛeſenti negocio diffini
re.Qnia vero magna:quis ſit me
tropolitanus apud bꝛitanos contẽ
tio eſt:licet nulius memoꝛia teneat
vos in veſtra regione vllaʒ habuiſ
ſe metropolim eccleſfam:tamen ſi
libet poſtquam deus omnipotens
pacem inter vos ⁊ dilectum filium
noſtrum carolum regeʒ gloꝛioſuʒ
conſtituerit:facile hoc poteritis ad

uertere. Quod ſi adeo contetionꝰ

creditis agere:ad noſtrũ apoſtola

tum deſtinare contẽdite:quatenus

noſtro libꝛamine q fuerit apud vos
qtiquitus archiepiſcopalis eccleſia
luce darius innoteſcat:⁊ deinceps

omni ambiguitate reciſa quaʒ ſeq
epiſcopi veſtri debeant incunctan

terſagnoſcant. MNeqʒ eniz ecdleſias
dei per diſcoꝛdias regum diuiſio⸗
nis aliqua pati damna neceſſe eſt:
cum quantum erx ſe eſt paeem quaʒ
pꝛedicant ſeruare ſtudeant inuiceʒ
2 in omnes. ¶Alias autem irri⸗
ta erit epiſcopoꝛum ſentètia et a ſy

nodo retractanda.

CAnde Felix papa.

Damnatio Hminſia irrua eſt z in

ſrnodoretractda.

indicis: ita ⁊ actoꝛ rei foru ſequar:
infra. Illa que ſũt ꝑ vnãquãqʒ ꝓ

OQ VI

126

citur ſi ẽ cõtentio inter colonum ⁊ dñm de fructibus q fructꝰ ſequeſtrantur. ſed
illð obtinet cũ dominus eſt ſuſpectus.dicas ergo eꝙ poſſeſſoꝛ ſemper vtitur fructi

Rritamseſſe epiſcoporuʒ dã
nationem ⁊ iniuſtam cenſemꝰ
⁊ iccirco a ſynodo retractanda.ita
vt oppꝛeſſis ab ommbus in cũctis
ſubueniatur cauſis. ¶ Q.auod autẽ
metropolitanum ſuum contemne-⸗
re ⁊ alioꝛum iudicium alicui expete
re non liceat: Sixtus papa teſtatur
Ddicens. ”M

WVVeregrina iudicia ĩ omnibus

ſunt ſubmonenda.
EEregrina iudicia ſalua in om
nibus auctoꝛitate apoſtolica
generali ſanctione pꝛohibemus.qꝛ
indignum eſt vt ab extraneis?iudi⸗
centur qui compꝛouinciales z a ſe
elecos debent habere indices:niſi
fuerit appellatum.
tem Anacletus.
Eges ecdeſie apoſtolica fir-
Amamꝰ auctoꝛitate:⁊ peregri-
na ſubmouemus iudicia. Unde et
dominus mentionẽ faciens ð loth

per moyſen oquitur dicens. In⸗

greſſus es quidem inquit vt adue-
na:nunquid vt iudices:
¶ Item Innocentius.

ulſi ſiceat aliarum pꝛouincia

rum iudicium expetere.
En iccarcuiqna ſine pꝛeiu⸗

icio tamen romane eccleſie

cni in ommibus cauſis reuerentia
auctoꝛitas debetur:relictis his ſa
cerdotibus qui in eadem pꝛonincia
dei eccleſias nutu diuino gubernãt
ad alias conuolare prouincias:vł
gliarum prouinciarum epiſcopo-
rum iudicia expetere vel pati.qð
ſi quis pꝛeſumpſerit:ab officio cle⸗
ri ſubmotus ⁊ iniurie reus ab om-
nibus indicet᷑. ¶Reuerẽtia auteʒ
que apoſtolice debetur eccleſie ⁊ eiꝰ
auctoꝛitas intelligenda eſt cum vel
ad ipſam appellatum fuerit:vł ab
ea iudices electi conceduntur. Un-
de Sixtus papa cum diceret com/
prouinciales 2 a ſe electos debent
habere iudices:ſtatim ſubiũgit:ni-
ſi fuerit nrellarnn.
.α qB Pfolk ſcn⸗ ðcreto:
extraneos iudices adire non poſſu

mus.

aqueqʒ pꝛouincia tam in⸗/
xta eccleſiaſticas quam iuxta
ſeculi leges debet ſuos iuſtos ⁊ nõ
iniquos habere iudices:⁊ nõ extra
neos:niſi huius apoſtolice ſedis ð
creuerit auctoritas.

em ex ſynodo romana.
Buper oren alterius ꝓ

„uincie indices audue non oportet.
minemerxire de pꝛonincia

ad pꝛouinciam vel ð comita
tu ad comitatũ oʒ niſi ad relationẽ

hus lite penden.xt. xvi. u. iiij.
volumus.niſi ĩ caſu:ut er ð in

repa. er litteris. qð ĩtellige niſi

ð hoc ipᷣo queſtio ſit an poſſide
at uel non.nt extra de in ite.re/
ſti. cum veniſſent.in fin.a extra
ð cõſti.cũ.M.ĩ fi. ⁊ ff. ðᷣ aqua
quoti.⁊ eſti.l.pẽul.vnde ſi poſt
motã cõtrouerſiam canonici eli
gant:nò ið ſtatim caſſamir ele⸗
ctio donec cõſtat de iniuſta ele/
ctione.ut extra ð in inte.xreſti.c.
ij. in fi.⁊ extra ð cauſa poſ.⁊ ꝓ
pꝛie.cum eccieſia.idẽ dicerem ðᷣ

patrono licet nõ ðᷣbeat poſt ma

tam controuerſiam preſentare
vel eligeeer.
f¶ Incunctanter.i.decetero. et
ſic planum eſt.

8 nitam. factam ſine au
toritate romani pontiſt
i98s.
hb Eregrina.ab ertraneis.

argumentum iudicem ad queʒ
Appellatur nõ eẽ oꝛdinarium.
vi.q.iij.ſcitote.⁊ ſic archiepiſco
pus eſt extraneus vi ibi videtur
7 extra de officio iudi. oꝛdina.
paſtoꝛalis. Hug.Sʒ potius ẽ
hic ar. cõtra quia vicitur hic ꝙ
opoꝛtet habere iudices cõproui
ciales.⁊ archieps eſt cõpꝛouin
cialis.illa ergo exceptio niſi:ad
principium refertur.ſ.ad pere/
głina.⁊ fuit intellectus gratia⸗
ni: ꝙ ſiquis recnſaret metropo
litanũ ad cõpꝛouĩciales iudices
recurreret ñ ad peregrinos niſi
appellaret᷑.⁊ h ẽ qð dicit ⁊ cum
cã er ꝓninciam cõmiſſa fuerit.
.B r.n licaeaa.
i ectos.cũ oꝛdinarij ſint ſu

ſpecti.ij.q.vi.placuit.uel loqui
tur ĩ cã crimiali pᷣſbyteri vł dia
coni.ut.xv.q.vij.ſi aũt.
ges. p mopſen. qꝛ ipſe
moypfſes loquens pſpiritũ
dñi ĩtroduxit in genen ſodomi
tas ita loquẽtes.(Adde ꝙ ſic

originarr legit᷑ geneſis.c.xir)

n liceat. pᷣiudicio. hoc
ideo dicit:qꝛ ſpretis oĩbꝰ
oꝛdiarijs adeũ põt appellari.
ar. S.q.vi.c.i.ij.⁊.iij.nã ipſe ẽ
oꝛdinarius omnimm. ep ð elec.
cum nobis olim. H
m ¶ Erpererelhic patet ꝙ deri
coſine ↄſenſu ſui epᷣi nõ põt cõ⸗
ſentire ĩ aliũ iudicẽ.nã ſic pol-
ſet euacuari iuriſditio eᷣoꝝ ſi
oẽs ↄſentirẽt ĩ aliũ iudicẽ.ad idẽ
facit.ij.q.vi.placuit.⁊ in ant.·
ð ſanc.epiſco.S.economos.col
la.ix.ar. Z. S.e.pulſatꝰ.ſʒ ex ðᷣ
ſoꝛo cpetẽ.ſi diligenti expeditũ
ẽ ꝙ nõ põt ꝑ pactũ renũciar ſo
ro.ð hac materia notani. xi.q.
i.inolita. JYo.⁊ quod dicit ioan.
quod expeditũ ẽ ĩ illa decre. ex-
tra ð ſo. cõpeten. ſi diligenti nõᷣ
ẽ verũ qꝛ illa decre.loquit ꝙ cle
ricus nõ poteſt coſentire ĩ laicũ
ſed hodie nec ĩ dlericum põt niſi
ð conſenſu ſui epiſcopi.ut extra
de ſo.compecẽ. ſigniſicaſti. B.

n eminem. eſt autem hod

eo ſtatutum quia alibi

non poſſunt habere teſtes nel
amntcos. ut. xxxiij. queſtione. ij.

ſiue.ij. queſtioe.ij preceptum.

CTauſa
a in auten. vt omnes obe.iudi.5. iij. col. v. vnde dico ꝙ ſi aliquis impetrat re/

ſcriptum ad iudicem alterius prouincie:non ſufficit ꝙ vltra duas dietas nõ tra
bat.aduerſarium:ut dicit illa conſti. extra de reſcrip. nonnulli.ſed etiam requi/

ritur ꝙ extra pꝛouinciam eum non trahat niſi in litteris ſiat mentio de prouin/
cia. cuin enim de iure extra prouinciam nemo ſit trahendus: ui bic vicitur. ergo

niſi reſcriptum principis de eo
faciat mentionẽ.nõ pòt auctoꝛi
tate reſcripti trabi extra pꝛouin
ciã lʒ minus ſit ſpatiũ ad qð tra
huur quã due diete. eſt mñ arg.
contra extra de offi.iudi.ordia.
ſigniſcauit.certe tamen nõ no
cet contra.ſed illi conſtitutioni:
nðnulli.ſtatur. Iſta opinio bo
die non babet locum.immo cõ
trariũ obſeruat romana curia.
A QLaod iudexr.bic queri
tur an criminoſi vel
infames poſſint eſſe
iudices.⁊ quideʒ ſi ñ
tolerentur ab eccleſia non poſ/
ſunt. ſi tolerentur bene poſſunt
⁊ tenet eoꝛũ ſinĩa ipſi tñ peccant
iudicãdo.Uel diſtingue an ali/
quis ſit infamis per ſnĩiam vel
ipſo facto vt tunc non poſſit.an
alias vt tũc poſnt. Illð enĩ cer
tum eſt ꝙ ſi infamia obijcitur
alicui qui eſt electus in iudicem
propter hoc bene remouetur
licʒ hucuſq; fuerit toleratus.ut
e de reſcrip. ſciſcitatus ⁊ extra
De exceſ.prela.inter.⁊.ff.ad le.

iul.de vi pꝛiua.l.ilcriminoſi 3

poſſunt iudicare ex officio ſed nõ.
ex vite merito.xv.q.vl.c.vl.
blKiamis. per ſniam.
c Hec ꝓcuratoꝛ.i.aduo
catus vt..ꝓxi.ꝭ. vel intellige
de pꝛocuratoꝛe vero ut infamis
non poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ ſʒ ca
nones. ut.j.v.q.iij.quia epᷣs.
nec obſtat iſti.de excep.S. vlti.
qꝛ loquit᷑ hic ð infami per ſniaʒ
ibi de tali ꝗ eſt alias infamis.ſi
tñ iudex toleratur in officio eius
tenet ſnia.viij.q.uij.nõne. Sʒ
infamis põt eſſe arbuer. vt..
eo. F. tria. ver. cognitores.

d ¶Tria ſunt.hoc eſt ſuptuʒ a le

ge. ff. de iudi. cum pretor. F. nõ
aut omnes.
e ¶ Et ꝗ pꝑpetuo.ſecꝰſi ad tẽpꝰ
