amplius confirmares: ⁊ eis cõica-

tis francorum dum eos acceſſiſſes

cogente eccleſiarum dei neceſſitate

⁊ tamen in eorum ↄſiio ⁊ comum.
onis conſenſu anima tua none coi

quinata. Naq; propter boc q cuʒ

anathematiʒatus penuẽna du
ctus veniam poſtulat:⁊ emẽdatio
nem promitti::epiſcopꝰqui enʒ ex

communicauit ante ianuas eccleſie

venire debet: ⁊. xjꝰ. preſbyteri cuʒ
eo gꝗ eum hinc ⁊ inde circũſtare de-
bent:ſi ille terre proſtratus veniam

poſtulat: ⁊ de futurisꝰcautelaʒ ſpõo

det:tũc epiſcopus appꝛehẽſa mann
eius dextera ĩ eccleſiam ülum intro
ducat: ⁊ cõioni chꝛiſtiane reddatur

2 ſeptẽ pſalmos penuètiales decãa

tent: cnʒ iſtis pꝛecibus kyrieleiſon
2 pater noſter:ſaluũ fac ſeruum tu
um.oꝛatio: pꝛeſta queſumus domi
ne huic famulo tno dignum penuẽ

tie fruetum: vt eccleſie tue ſancte a
cuius integritate deuiauerat peccã

do admiſſorum veniam conſequẽ

do reddatur innoxius.per.

res:quod ⁊ factũ eſt. Si quosꝰo ſe
ductores epiſcopos aut pſeudo pᷣ-
ſbyteros a recto fidei tramite ðᷣnia
re rpperiſſes:nulla tibi cũ eis eſſʒ cõ
munio:quod te deo ſolatiante vſ-
qʒ ad preſens ſpiritualiter ſeruaſſe
confeſſus es:vel ſi omnino per prĩ
cipalem 1 humanum fauorem ge⸗

„*

corporaliter abſtinere non potuiſti ii. . ilii. 2. vj.feria.a vio ⁊ a carne pe

„

caa cõione ſagina

¶ Prelſbyteris vero que excom-
municati ſacrum miniſterium con-

tigere preſumunt:que penitentia ſit

iponẽda ioãnes.viii.clero? ordini
ſalonitano ſcribẽs diffiniuit dicens.
¶ Que ſit pnia ſacerdotũ q excoi-
Aiſac mineon Buseteſunmg.
illis preſbyteris qui tẽpo⸗
tree ſanctiſſimi pᷣdeceſſoris nr̃i
dni pape Micolai excõicati ſacꝝ mi
ſteriũ ↄtigere pᷣſun NKrüfibi in ſe
dãnatiomi ſic caones ſtatuerũt ſen
tentiã itulerũt: tñ qꝛ miſeratio apo

ſtolica venia ſolet pſiare coneciis:

ob multitudinem miſericordie uliꝰ
bũc induigentiã exbibemꝰ?: vt ſan-
ati ſtudeant trib?
anis ↄtinuis ꝑ hebdomad oi tpe.

nit? ieinnare ⁊ vltra lugẽda nequa
quã cõmittere. Quſaũt excõica
tis cõicant ꝓ modo peccati penitẽ
tie modũ accipiant. ¶ An vrba⸗

H

4 6 4
q.ij.ſi quos.

h QUogd.ſupple ſcripſiſti no

bis.

i ¶ Pertectos. hic habes p

fectum amplius poteſt perfſici.
Sñ iz matrimomium dicatur p
ſici per carmis copnlam.noniõ
pꝛius fuit imperſectuʒ. Et ex h
eſt. ar. ꝙ excõicatus ampiiꝰ po
teſt excõicari. J

k ¶Anima tua. ſuffcit ergo

mentaliter aliquid impleri ẽt ſi
non coꝛporaliter adimpletur.
vt.xxiij.q.iiij.recedite. Ites.ar.
ꝙ in obligationibus bone fidei
plus eſt intelligenaͤum ᷓ ver⸗
bis expꝛimatur. xxuj. q. v. ſi

nõ lʒ. xxxij. q. üiij. meretrices. uẽ

ar.ꝙ ſi iuraui ãmodo non ac/
cedere ad ↄcubinam meam ꝙ
per boc non excluditur mihili.
citus matrimonialis coitꝰ. ar.
xxxi.q.i.illud.nã ſi liberta iura
nit non nubere. de illicitis nu⸗
ptijs intelligitur. ff. iure pat.
adigere. 5. vl. G
IEbent. ſed cum dicit ex⸗
cõico te. vrñ q de minori
ſit intelligenduz ar. extra ð cE.
ex parte.ff. de le.iij.nummis.⁊
.ff. de regu.iur.ſp in obſcuris.
ff. de penis.ſi preſes. NMà ma/
ioꝛ ſp ſpeciſicanda eſt.ar. iij.q·
iiij. engeltrudam. Jo.ſed certe
a verbis non eſt recedendũ. vt
.ff. de le. iij. non aliter.
m ¶Conculcare. nec poſtea ſu
mentur ad aliquem vſum ſzfo⸗
ras pꝛoijcientur.ut ſal infatua
um. ij. q. vij. non omnes.
n Zlnonica. violatoꝛeſ.
vigeiur hic q oẽs ſacrile
gi ſint ipſo iure excõömunicati.
ut ertra de ſen. ex. cum pꝛo cau
ſa ſed hoc eſt coòtra.xvij.q.uiij.
quiſquis.xij.q.ij.indigne. di/
cas violatoꝛes eccleſiarũ ſũt
ipſo iure ercommunicati.alijñ
vt extra de ſen. ex. cõqueſti.⁊.x
vij. q. ij. oẽs. a hic ðᷣ illis logt.
0 Qa dmdne piropt
in reſtitutiõe epiſcopi vł
clerici tot intererũt epᷣi quot fue
runt in depoſitione.de boc.xxx
p ¶Et de futuris. ſi. extra ð ſẽ.
excõ.ex tenore. D
q ¶zmautelam. ſili ab heretico
reuertente requiritur iuramen/
tum qð de cetero non labetur.
vVt .i.q.vij. quotiens.⁊ ab incẽ
diario:ut.xxiij.q.viij.peſſimã
ſir in quolibʒ honendo crimĩe
iurabit penitens ſe nũqᷓ ſile cõ
miſſurum. xij. q.ij. de viro. nõ
iñ idem credo faciendum i quo
licet moꝛtali pecato.ſed cuʒ bo
die ſimplici verbo quis pt er
cöᷣicari.ut extra ð eo qui fur. oꝛ.
re.c.i.vr ergo ꝙ bodie ſimpli
ci verbo poteſt abſolui quis:qda
ois res per quaſcunqʒ cãs otra
bitur:per eaſdem diſſoluitur.
Vr extra de reg. iu. oĩs res.
1 0 Eillis ſtatuerunt. S. eo.
lſuquis epus. ↄtra vbi eil
negatur ſpes reſtitutionis. ſed
non negatur quin a papa pol⸗
8 Saginati. pingue verbuʒ
de vingui intellectu pꝛoceſſit.
xuiij. di. J.ſfl.

z .

ca. 5. ꝙ ſi pupilli. . xvj. q. . ge

d
lutõem vult ei ſatiffacere coꝛaʒ
ſeculari iudice nunquid iudex ec
cleſiaſticus poteſt cognoſcere ð
iſta ſatiſfactione.cum illa ſit cã
ciuilis.ſic:ar.exira de dona.in
ter vir.⁊ vxo.de pꝛudentia.ex⸗
tra.de ↄiu.ſer.c.lʒ.vbi iudex ec
cleſiaſticus de libertate cogno⸗
ſcit ⁊ pꝛonunciat.a iudex eccle/
ſiaſticus ð cauſa natiuitatis co
gnoſcit.extra qui.ſi.ſint le.l.
latoꝛ. B . .
e Aidam clerici ꝓpꝛia
.S.pꝛoxi.cauſa.que
ſti. i. ĩ illo.c.molita.
7.c.placuit. G. idu
xrit clericos litigantes de pꝛopꝛi
is rebus.ſedqꝛ dubitari poſſet
an poſſent clerici haber̃ ppꝛia.
ideo ponit hanc cam in qua q̃ͥ
rit an clerici poſſint pꝛopꝛia poſ
ſidere.⁊ an poſſi nt res eccleſie
alienare.a an poſſint condere te
ſtamẽtũ.ut hec ⁊ alia.
VAn vtriqʒ.i.eccleſie ⁊ ſacer
doti.

Lericos in hac pᷣma
queſtione.ſ.an cleri
ci poſfint pꝛopꝛia ha
bere. G. allegat pꝛo
contra.deinde ſoluiti .

cũ ergo ⁊ maledic ergo ꝙ poſ

ſunt habere pꝛopꝛia niſi re-/

nũciauerint pꝛopꝛijs. .e. q. ij.

ſint maniteſte. ſed boc nota ꝙ
in pꝛimitiua eccleiia oes cre⸗
dentes ſiue clerici ſiue laici ni⸗/
bil pꝛoprij poſſidebant. ſʒ cõia
erant omnia ſᷣm ꝙ loquitur.j.

cc.c.ij. ? ſi qua capitula ↄtrari

um dicant.loquuntur de conſi
lio.uel ᷣm tempꝰ pꝛimitiue ec
clene:uel ð his qui tacite vel ex
pꝛeſſe renunciauerint propꝛijs.

b 6) Mnis.ab adoleſcẽtia in

QAlericis expectantur. xv⸗
iij.anni.⁊ tunc queritur an ve/

lint in ſeculo perſeuerare.ut. S.

Di.xxviij.de his.in monacbis.

niij. vt.j.xx.q.i.illud. .
i¶Probatiſſimo pupillꝰ?. n.

apud tales educari dʒ qui non
inſidenter eius pudicitie.ut.ff.
vbi pu.edu.de.l.pe.uel dic ſe⸗
niori.i. pꝛeſbytero. lxxxiiij.di.

ponꝛo. òòD
kC Magiſtrum nota omgr

perhibere dʒ teſtimoniũ devita
Diſcipuli.ſiłr ð eiꝰ docirina.vt
.C.de aduoca.diuer.iudi.l.ne
mini.ſic domeſtica teſtimonia
qnq; admittuntur.ſic ⁊ pf̃ per/
hibet teſtimonium de filio. xx.
.q.iij.pñᷣs.ſic ⁊ alias.ij.q.vij.
cum paſtoꝛis.7.j.qe.manitfe

ſte. ij. q.i. deus omnipotẽés.
¶POupilli. hic de laicis loqui

tur qui ſũt commẽdati eccleſie.

Cuplulli. pupilli oꝛphani

vidue liberti miſerabiles perſo⸗
ne ſpectant ad iudicium eccleſia
ſticũ. vt. lxxx vij. di. cai. ⁊. C.qñ
imperatoꝛ inter pu.⁊.vi.l.vni
neraliter. que hic pꝛo contrario
ſignat᷑. Sʒ de tutela.i. ꝓtectiõe
credo ꝙ ſint de foro viriuſqʒ.

cerdoti iure perueniant.

Tauſa

8 BG Anctis.ignoꝛantia craſſa.quia dere ignoꝛãs non eẽt excõicatus.vñ ler di
cit.ſcientiam non ignoꝛantiam volumus obligari.
Timoꝛe.exitra qð me.ca.ſacris.

b
„Tän negligẽter. nõ.negligentiã cõparari volũtati.ff.de re.iur.l.late culpe.
Coertione.ſed pone ꝙ aliquis laicus iurauit ſe alij laico ſatiſſacere.pꝰ abſo

nuſ.ij. Genebaldo ↄſtantinẽſi epᷣo.
Pꝛo modo peccati puniantur
gercommunicatis communicant.
B Anctis quippe canonibꝰ cau.
tũ conſtat:vt qui cum excom⸗
municatis cõicauerit excommũice-
tur:ipſius tamen pnie atqʒ abſolu⸗
tionis modos eo moderamie ðcre
uimꝰ: vt quicunqʒ ſeun ignorantia
ſen timoreſen neceſſitate cuiuſque
negocij maximi ⁊ maxime neceſſa
rij eorum ſe connictu ⁊ ſalutatione
oratione oſculatione contaminaue

rit:cum minoris penitentie medici

na ſocietatis noſtre participationẽ
ſoꝛtiantur.eos vero qui aut ſponta
nee aut negligenter inciderint: ſub
ea volumus diſcipline coertiõeſu·
ſcipi:vt ceteris metus incuciatur.
Nidam clerici pro
pria trelinquere vo
lunt:de ſuis ⁊ eccle
ſie rebus teſtmẽtũ
conſficiunt.de rebꝰ
eccleſie nõnulla lar
giutur. Modo
primum queritur vtrum liceat cle
ricis pꝛoprium habere.¶ Secun⸗
do:an res eccleſie q̃ ab eiſ date ſũt:
poſſint cõſtare al iqua firmitate eis
qui eas acceperunt. Tertio:ſi an
te tempus ordinationis ſue qui ni-
hil habere videbantur: ⁊ poſt oꝛdi-

nationem aliqua inueniſſe noſcun⸗

tur:an poſſint ea relinquere quibus
voluerint:an non. Quarto:ſi ð
ſuis ⁊ eccleſie rebus aliqua acquiſiſ
ſe noſcuntur:an vtriqueſ commu⸗-
niter:an ſingulariter ecdeſie vel ſa-

to:ſileſlamentum licegt eis ↄficere.
Zericos nihil poſſi⸗
dere debẽ multis an

ctoꝛitatibus iubet᷑ ait
enim toletanum con

cilium.
¶Impuberes ? adoleſcẽtes ĩ no

condaui manẽtes probatiſ ſimo ſe

niori deputentn.·

in malum pꝛona eſt. nibil icer

tius quam vita adoleſcentium. ob
hoc conſtituere opoꝛtuit: ut ſi quiĩ-
puberes aut adoleſcentes in cero
exiſtunt omnes in vno cõclaui com
maneant:vt lubꝛice etatis änos nõ
in luxuria: ſed in diſciplinis ecdeſia
ſticis agãt: deputati pꝛobatiſſimo
ſeniori quem ⁊ magiſtrum' doctri
ne teſtem vite habeant:q; ſi aliqui
ex his pupilli exiſtunt: ſacerdotali
tutela foueantur: vt vita eoruʒ a
criminibus intacta ſit: ⁊ res eorum

HOQuin-

n O Aectiſſimis. ſer rationibus pꝛobat omnia eſſe cõmunia. ⁊ no.ꝙ pa
ba hic ſe poſtponit ſic poſtponitur.S.xcvij.di.victoꝛ.

o .Omnium, vnde tullius. dulcifſima rerum

poſſeſſio comm unis eſt. et

dicit phyloſophꝰ:quietiſſime viuerent hoĩes in hoc mũdo ſi de medio ſub

lata eſſent duo verba.ſ.meum ⁊ tuum.

ab iniuria impioꝛum. qui autem
his preceptis reſultauerint:mona⸗-
ſterio deputentur: vt vagantes aĩe
⁊ ſupbe ſeueriori r̃gul a diſtrigat᷑.
Pen Clemens in epiſtola.iiij.
ODibꝰclericis cõis ẽ vita puada.
Nieectiſſimis fratribus ⁊ ↄdi⸗
ſcipulis hieroſolymis cũ cha
riſſimo fratre iacobo ⁊ coepiſcopo
habitantibus demens epiſcopus:
Communis vita omnibus fratres
neceſſaria ẽ:⁊ maxime bis qui deo

irreprehenſibiliter militare cupiũt:

⁊ vitam apoſtolorũ eorumqʒ diſci
pulorum imitari volunt.commu-/
nis enimvſus omniumꝰ que ſunt ĩ
hoc mundo oibꝰ eẽ hominibus de
buit:ſed per iniquitatemꝰalius hoc
dixit eſſe ſuum:⁊ alius iſtud.⁊ ſic in
ter moꝛtales facta ẽ diuiſio.deniq;
quidam grecorum ſapientiſſumus
hec ita ſciens eſſe communia debe-

⁊ coniugesꝰ:⁊ ſicut inquit:non po-
teſt diuidi aer neqʒ ſplendor ſolis:
ita nec reliqua que cõiter oĩibus da
ta ſunt ad habendum dinidi nõ de
ber̃: ſed babenda eſſe communia.
vñ ⁊ dominus per prophetam loꝗ
tur dicens. Ecceqᷓ; bonũ ⁊ quã iocũ
dum ⁊c̃. Iſtiꝰeniʒ ↄſuetudinis mo
re retento etiam apoſtoli eorũqʒ di
ſcipuli:vt predictuʒ eſt vna nobiſcũ
⁊ vobiſcum cõmunem vitã duxe-
runt:vt enim bene noſtis erat mul-
titudinis eorũ coꝛvnum ⁊ aĩavnaꝰ
nec quiſquaʒ eoꝝ aut noſtrũ de bis
que poſſidebanttaliquid ſuum eſſe
dicebat: ſed omnia nobis ⁊ illis cõ
munia:nec quiſquam egens erat ĩ-

ter eos. omnes vero ꝗq domos vel

agros poſſidebant:vendebãt eos
⁊ pꝛecia eorum ⁊ reliquas res quas
habebant offerebant ponẽtes ante
pedes apoſtolorum: ſicut nobiſcũ
quidam veſtrum cognouerũt ⁊ vi
derunt:⁊a diuidebatur ſingulis pꝛo
nt cuiq; opus erat. Ananias autem
vir auſterus ⁊ ſaphyraꝰ vxoꝛ eiꝰ:qꝛ
mẽtiti ſunt apoſtolis de pᷣcio agro/
rũ ſuorum quos vendiderant: no
bis preſentibus in conſpeciu om.
niũ circunſtantium a conſpectu apo
ſtoloꝝ ꝑꝑ peccatumeoꝛũ ⁊ menda
cium quod fecerunt mortui delati
ſint ambo. Cetera que de talibꝰco-

gnonimus ⁊ vidimꝰ: nec recorda

tione ? nec öᷣmõſtratione digna ſũt.

quapꝑpꝑ hec vobis cauenda mãda-
mus ⁊ doctrinis ⁊ exemplis apoſto
loruʒ obedire precipimꝰ:qꝛ hi qui
eoꝝ mandata poſtponũt:nõ ſoluʒ
rei ſed ẽt dei extorres ſiunt:qn non

ręæe: ait amicorum eſſe cõmunia oia.
In omnibꝰ qautem ſunt ſine dubio

p Sed per iniquitatem

i.per conſuetudinẽ iuriſ
gentium equitati natura
li contraria: ne ſit cõtra
.¶S. di. viij. c. i. vel per ini
quitatẽ.i.per ſolicitudinẽ
vt ibi. ſacite vobis ami⸗
cos de mamona iniqui⸗
latis. i. de pecunia que p
ſollicitudinem eſt queſita
xxiiij.q.v.s.ſjhoc mul
q ¶. Et ↄiuges.non quo
ad vſum carnis: ſed quo
advſum obſequij.ułquo
ad dilectionẽ.xxxi.di.oĩ/
no.⁊ẽ ar.ꝙ verbuʒ gna
le generaliter ĩtelligendũ
eſt. xix.di.ſi romanoꝛuʒ.
r ¶ Aer. aer cõis dr̃ quo
ad vſum.ut inſti.ð rerũ
dini. §. i. ſed quo ad ius
ediſicandi cuius eſt ſoluʒ
eius eſt aer vſqʒ ad celũ.
vt. ff. quod vi aut claʒ.l.
re homo iᷓ; alte velit dũ
lamen non excedat vſita
tus modũ altitudinis.vt
.C.de edi.pꝛi.l.i.(Adð

ꝙ ita ut ſequit᷑ ſcribitpro

pheta in ps.c.xxxij.
s (Cor vnum anima
vna.ſ.vt ſint vniti vin⸗
culo charitatis.(Adð ꝙ
ſic legitur in actibus apo
ſtolorum.c.ij. et.iiij.
t De his qᷓ poſſidebãt
ergo aliquis poteſt poſſi
dere rem cuius non po-
teſt habere pꝛopꝛietatem
ar. contra. extra. de re⸗
ſcrip.cauſam. ſed dic poſ
ſidebant.i.detinebãt.ſi/

cut ſeruus dr̃ poſridere.

f.de acꝗ.poſ.qꝙ ſeruus.
u Et ſaphyra. j. xriij.
(Ad ꝙ ſic originaluer
legitur Actuuʒ.c. x.
x ¶ Vropter peccatuʒ ꝓ
pter peccatum morit᷑ gs
citius. ut. xxiij.q. iiij.ea
vindiccta.

v ¶ Nec recoꝛdatione: alꝰ?

3 Precipimnus. i. mo⸗
nemus.ſimile.xxviij.q.
.i.ſic enim. videtur tñ ꝙ
hoc fuit pꝛeceptum quia
primitiua eccleſia hoc po
tuit pꝛecipere ſicut conti-

nentiaz: ſed ſi hoc hodie
preciperetur deſoꝛmaret
ſta tum eccleſie vniuenſa

lis. quod non debet eſſe.
i. q. vl.⁊ ſi illa.vel dic ꝙ
pꝛeceptum erat eis qtunc

rinunciauerunt propꝛijs.

noa lijs.xvij.q.i.c.i.

1
b
Cbt
l
dineſſ
4
tuellel
lenelmt
guims.
perarotn
hareend⸗
Coͤohe

/1
QO
Pretuton
pis. nof
cſeconlo
de dona.
(Sian
bne
V.xrr. d
atunee
Peer eas
.loeh
oinei
llefa.

amqund
fecluas pof
giſecanun
Cicerunt
.1 dtn
NC Kona
(hustarnen
fecitatem.
ent10
feae
Ouidive
ſuberabit
zun
gulanie
non del
fec tatemm.

/p
a
ein.
1. Ofſcu.
Dean
dl ace.
1C Bbd
Cärnalemaf
Goſ
U(uer
cleſtaten
fanstalemie
Nen erna de
biunn the
Mlumilorun
onnetſanun.
Wivomagt
ammm de
fütenenure
guicamti
guidamnon
ueſiaſtire
Montenente
lonlrabere n
Egnnmn i
Mnjſintacc
ſortme pe

Karmne
ſe. aſe

W
hnllinitlenz
EAAnmnng
Nrantheren
ſun rictini
Fſtewelis
ſancignutſir
tae ſhnlei⸗
colnineg
ſio ecſin
moch ale ei
Nnon errcnti
Ntüilimiinar
LiciciliN
nſaniſrbtnn

*

unngscnn,

Corppuntena

nfen Uhii nn⸗
CanunnStn
Garagboseg
umciciif.
Nehs oſfati
dalgnspant ec
fen kns nonpe
überenopturn
ontrn en ⸗
uſan. ta
o dr poſtdn.
apol.ſenur,
ſpbira . ni .
Phconginähn
hurpacanz/
WCatunnoſtt
,. nei g ii

tu.
eetroutiri⸗
none.
Nin,dcrhi
uunmnlit
uerdeaboeh⸗
Cpare ſont cht⸗
ſtebtei
geturenmt
lteſe niun
orordetiſt
ilirtanr
umntmtugun
ianmnek
annitie⸗

XII

9 ceffaria. i. vtilis 1 hon eſta.

b J.

Clauſtra.idẽ dicit᷑ de cõc.di.v.in oĩbus..di.xxxij.pꝛeter.
¶O fficine. S. di. xxrxij. ſi quid vero. contra. S. i. q. ij. ſacerdos. contra. .

.e.qꝛ fua.ſed ibi loquitur de eccleſijs collegiatis bic non. uel conſuetudo
diuerſarum eccleſiarum ſoluit contrarium.

4 Alla. in atrio id

E in cimiterio. qð.
habebit. xl.paſſus ĩ circu
tu eccleſie maioris capel
le uel minoꝛis eccleſie.xxx
vt.j.xvij.q.iiij.ſicut anti
quitus. ſic pallatium im
peratoꝛis nõ ẽ pꝛiuatoꝛũ
parietibus coartandum.
C.ð oper.pu.quicunqʒ.
ALericus. nitatur.
Lar. a nominis iter
pꝛetatione.xvi.q.i.ſi cu/
pis. nomina enim ðbent
eſſe conſona rebus. inſti.
de dona. §.eſt aliud.
Si aurum nontamẽ
eſi peccatum habere diui
tias ſi adſint bona opera
vt.xxx.di.hoc ſcripſimꝰ.
ſed tunc eſt peccatum ſip
pter eas iuſticia deſeritur
.j. eo. habebat. vel cũ bo
mo in eis ſpem ſuam po/
nit vt. vlij.q.i.ſunt in ec
deſia.

fenians 86 Etfuniculus funien

hic dicitur mẽſura q̃-
dam qua viuidebatur he
reditas poſt funus defun
cti ſecundum ulud.funes
ceciderunt mihi in pꝛecla
ris,⁊ dicitur a funere.
MNon accipio.mona/
chus tamen ſuccedit in he
reditatem.ut.xix.q.iij.ñ
liceat.⁊ eccleſia noie eius
fcipit.ut.xviij.q.i.c.i.vñ
DODuidius. alterius vires
ſubtr ahit alter amor.

¶ Inter ceteras.ſed ſin/

gulariter. ⁊ eſt ar. ꝙ cleri
ci non debent partiri he⸗
reditatem cum fratribuſ.

xꝑk VAUi poꝛtio. neceſſi⸗

tatis. ideſt ſollicitu
dinis.

I¶Oſſicia.ſ. ſecularia.
m Decerpitur. ſic. xcix.

di. eece.

nR CAbdicatio. quo ad

carnalem affectum.

☛ Uo ſüt. vʒ couerſi

cõuerſi oẽs dicunt᷑
eccleſiaſtice ꝑſone.vt.xv
ij.q.iiij.quuſquis.⁊ vᷣbe/
rans talem icidit in cano
nem. extra de ſen.ex.non
dubium. ⁊ habebunt ha
bium illoꝛum cũ quibus

conuerſantur.ut.xvi.q.

vij.iĩ noua/ lʒ ↄ uerſi hic
dicantur deo deuoti. nõ
iñ tenentur continere.nã
quidam taliũ pꝛofitentet᷑
quidam non:ut.xxvij.q.
i.vt lex.naʒ accoliti ſunt
eccleſiaſtice perſone:⁊ tñ
non tenent cõtinere. ut. x
xxij.di.ſi qui corã.q; pñt
contrahere mrimomum
leginmum iteʒ licet tem
plarij ſint eccleſiaſtice per
ſone:tamẽ poſſunt moue
re arma ex permiſſione ec
cleſie.

ſolũ vobis cauẽda ſʒ oĩibus pᷣdican
da ſunt.vnde conſilium dantes ve
ſtrã prudẽtiã hoꝛtamur:vt ab apo
ſtolicis regulis nõ recedatis:ſed cõ
munẽ vitã ducentes:⁊ ſcripturas
ſacras recte itelligentes: q̃ bene no
uiſtis adimplere ſatagatis.
Itez Eugenius papa ⁊ Leo.ix.
CJurxta ecdeſiam clericoruʒ clau-
ſtra conſtitnantur.
T Eceſſariaeteni res exiſtit: vt
liuxta eccleſiam clauſtra cõſti
tuantur:in quibuſ dlerici diſciplinis
eccleſiaſticis vacent.itaqʒ omnibus
vnũ ſit refectoriũ ac dormitorium
ſeu cetere officine ad vſus dericoꝝ
neceſſarie. Miniſtri vero poſt epi⸗
ſcopum ſuper eos eligantur:quoꝝ
vita atqʒ doctrina illos potiꝰ exoꝛ
net quã dehoneſtet.¶Nec ĩ atrio
eccleſie alia ediſicia niſi cericorũ po
nantur. Ende Nicolaus papa.
¶.t Nec in atrio eccleſie niſi cerico
rum ediſicia ponantur.
AVlla ediſicia in atrioꝰeccleſie
ponãtur niſi tantum derico-
rum &. Ité Hiero.ad nepotianũ.
C,lericꝰ nibil ſeculare poſſideat
ericus qꝗ chꝛiſti ſeruit eccleſie
interpretetur primũ vocabu⸗
lum ſuum: nominis diffiniione
prolata nitatur eſſe quod dicitur:
ſi enim deros grece latine ſoꝛs ap-
pellatur: ꝓpterea clerici dicunt᷑: ꝗa
de ſoꝛte dñi ſůt.vel qꝛ ipſe dñs ſoꝛs
ideſt ꝑs clericoꝝ eſt.⁊ qꝛvel ipſe ꝑs
dñi eſt vl ⁊ dñ i partẽ hʒ:taleʒ ſe ex-
hibere dz: vt ipſe poſſideat dñm ⁊
ipſe poſſideat᷑ a dño.ꝗq dñm poſſi-
det:⁊ cũ ꝓpheta dicit:ꝑs mea dñs
nihil extra dñʒ habere põt:quod ſi
Appiam aliud babuerit pꝛeter do-
minum: pars eiꝰnon erit dominꝰ.
verbi gratia ſi aurumſi argentum
ſi poſſeſſiones:ſi variam ſuppel-
lectilem:cum iſtis partibus non di⸗
gnatur dominus ſieri pars eiꝰ.ſi ãt
ego pars dominiſum ⁊ funiculusꝰ
bereditatis eiꝰ:nõ accipio? ꝑtes in
ter ceteras tribꝰ: ſed q̃ſ leuita ⁊ ſa
cerdos viuo de decimis.⁊ altari ſer
niens altaris oblatiõe ſuſtẽtoꝛ:hñs
victum ⁊ veſtitum: his contentus
ero:⁊ nudam crucẽ nudus ſequar.
CItẽ Ambroſius de fuga ſeculi.
HNibil pꝛeter deum debz curare
qui in eins ſortem eligitur.

U Vi portio deus :nihil debet

curare niſi deũ:ne alterins im
pediat neceſſitatis munere. qð eni
ad alia officia confert᷑:hoc religio⸗
nis cultui atque huic noſtro officio
decerpit᷑.hec eni vera eſt ſacerdo
tis fuga abdicatio domeſticoruʒ 2

Q

p Lirtutibus. regentes.

66 z

q ¶ Depoſitio.ſic ſupꝛa.di.xxiij.pꝛohibere.⁊ capilli qui remanent ðᷣſignant ꝙ

aliqua debemus retinere ad ſuſtentationem.

r Kic argoſntnnnnn eccleſiaſticarum.non ftamen bene concedenduʒ eſt ꝙ
4

quedam alienatio chariſſimox: vt

ſuis ſe abneget qui ſeruire deo ele⸗
gerit. Item Hiero.ad quendaʒ
ſuũ leuitã de duobꝰgeneribꝰhoiuʒ.
Clericis ? deo deuotis nec cas
agere nec alið propꝛiũ haber? licʒ
o ſuntꝰ genera chꝛiſtiano⸗
ruʒ.eſt aũt vnũ genꝰqð man-⸗
cipatum diuino officio ⁊ deditũ cõ
templationi 4 orationi ab oi ſtrepi

tu tẽ poꝛaliũ ceſſare cõuenit: vt ſũt

clerici ⁊ deo denoti videlicet cõuer
ſi.deros enim grece latine ſors: in-
de huiuſmodi homines vocantur
clerici:ideſt ſoꝛte electiomnes enizʒ
deus in ſuos elegit.hi nãq; ſunt re
ges ideſt ſe ⁊ alios i virtutibus re⸗
gẽtes?.⁊ ita in deo regnũ habẽt.⁊ h
deſignat coꝛona iĩ capite:hãc coro⸗/
nã habẽt ab inſtitutione romãae ec-
cleſie in ſigno regni qð in chriſto ex
pectatur.raſio vo capitis ẽ tẽporali
um oiuʒ depoſitioꝰ.Illi eni victu ⁊
veſtitu ↄtẽti nullã iter ſe ꝓpꝛietatẽ
habẽtes debẽt haber̃᷑ cĩa cõmunia.
Aliud vero genꝰeſt chꝛiſtianox: vt
ſũt laici:laos eni grece eſt popuiꝰ la
tine.his licet tẽpoꝛala poſſidere:ſʒ
non niſi ad vſũꝰ.nihil enim miſeri
us ẽ quã pꝛopter nũmũ deũ cõtẽne

re. his cõceſſuʒ ẽ vxoꝛẽ ducer:terrã
colere:inter virum ⁊ virum iudica

re:cauſas agere:oblationes ſuper
altaria apponere. decimas redder᷑.
ita ſaluari poterunt:ſivitia tamẽ
bene faciendo euitauerint.
Ntem gre. Auguſtino angloruz
epiſcop.
CQlerici nihil ꝑꝛopꝛiũ poſſideãt.
UVia tua fraterniras mona

V ſterij regulis erudita ſeoꝛſũꝰ

non debet fieri a dericis ſuis in ec-
cleſia anglorum que anctore deo
nuper ad fidem perducta eſt: banc
debet inſtituere conuerſationẽ que
in initio fuit patribꝰnoſtris: in qui-
bus nullus eorum ex his que poſſi
debat prop:ium habebat:ſed erãt
illis omnia communia.Si qui ve/
roᷣ᷑ſunt clerici extra ſacros ordies
ↄſtituti:ꝗ ſe nõ pñt ↄtinere: ſoꝛtiri
vxoreslðbẽt:⁊ ſtipẽdia ſua acciper
exteriꝰ.qꝛ ⁊ ð eiſdẽ patribꝰ nouimꝰ

ſcriptũ ꝙ; diuidebãt ꝓut cniq;ʒ opꝰ

erat.e eorũ quoq; ſtipẽdio cogi
tãdũ atqʒ ꝓuidendũu eſt ⁊ ſub eccłia
ſtica regła ſũt tenẽdi:vt bõis moꝛi
bus viuãt:⁊ canẽdis pſalmis iuigi
lẽt:⁊ ab oĩbꝰcoꝛ ⁊ lignãa illicitᷣ:⁊ coꝛ
pꝰ deo auctore ↄſeruẽt:cõiter ãtvi⸗

icus ſit vñs fructuum collectoꝛum:ſed iʒ pꝛopꝛietas fructuum ſua ſit. tamen

non poteſt eam in moꝛte eiꝰ ali
cui largiri rne teſtamenti. ſed
intuitu elemoſyne ſic.ut extra ðᷣ

teſta. ad hoc ſicut heres. lʒ ſit

dñis rerum quas tenetur per
ſideicõmiſſum reſtituere alij.iñ
nihil pot inde alienar.ff.ad tre
5§. ſiquis.
8 Zld vſum. prohibetur etiã
aicis:ne ſeruent pecuniam. vt
xl vij.di. ſicut hi.h̊ ideo ne ꝗs
in auariciam incidat.alias be⸗
ne licet. quia non vebet gs om⸗
nia bona ſua ſtatim effunde⸗/
re.vt.lxxxvi.di.non ſatis.⁊ dic

non niſi ad vſum.i.nò ad abu

ſum bene enim poſſunt habere
pꝛopꝛium. (Zdõ ꝙ ad hoc qðᷣ
ſequit᷑ ↄcordat qð ſcribii ſau
lus i prima ad timotheñ.c. vj.

tOblationes.immo pꝛecipi

tur eis oblatiões dare.ut.xvi.
.q.i.ſtatuimus.j.de conſe.di.
i.omnis chriſtianus.x.q.i.qꝛ
ſacerdotes.
u Nia tua.ſeoꝛſum. ergo
0 monachus epiſcopus ſa
ccus non poteſt habere pꝛopꝛiũ
ſed ſi hereditas aliqua deuolui
tur ad eum erit eccleſie.ut.xv⸗/
iij.q.i.c.i.in ſi.
¶ Si qui vero.S. di.xxiij.ſiꝗi
vero.⁊.c.placuit.hoc hodie nõ
tenet. extra.de cle.coniu. Joan
nes. 1. c. i.
VCCtoꝛes. ſi ſint clerici.nun⸗
quid ergo doꝛmiunt cum alijs
vt.S.e.neceſſaria.non quia eſ
ſet inhoneſtum in vxot ato.iteʒ
cantabunt cum clericis.qð vi-
detur. qꝛ non alter perciperent
ſtipendia.⁊ qð hic dr ſpale eſt ĩ
ãglicis:nec enim ſimul habebit
quis beneſicium ⁊ vxoꝛeʒ.extra
de cle. iu. diuerſis.⁊.c. Joan
nes.

5 Et ſub eccleſiaſtica. hic pa/

tet ꝙ ſi aliquis in minoꝛibꝰ oꝛ
dinibus conſtitutus ducat vxo
rem.nõ tamen poteſt moꝛe lai
corum viuere.nec poteſt ↄuem
ri coꝛam ſeculari iudice nec ver
berari ſine ſacrilegio.ut.xx.q.
.iij.eos.⁊.lxxxi.di.dictũ.quod
falſum eſt:vt extra de cle.cõiu.
Yoãnes.
oꝛtiombus.i. dandis ðᷣ
cimis. monachi enim commu
niter viuẽtes nõ dant decimas
vt. ſ. xvi.q.i.decimas. extra ð
decimis fraternitatem.

2CDuog ſupereſt. videtur er

go ꝙ ſi aliquis ita pauper ẽ ꝙ

ei non ſufficit ſua. videtur ꝙ

non teneatur dare vecimas. qꝛ
nullo pꝛeceoto ſibi aliquis tene
tur ſubtraher̃ neceſſaria.vt.lxxx

vi.di.non ſatis.in ſi.quod nõ
eſt verum. H

nẽtibꝰiã ð faciendis poꝛtiõibꝰ* vel

exhibẽda hoſpitalitate ⁊ adiplẽda

miſericordia a nobis ꝗd erit loquẽ

duũ.cũ oẽ qð ſuꝑeſtꝰ neceſſitatibꝰ: in

Cͤimus. pollicitationem
42 nota ꝙ ex nuda pollicita-
tione quã quis facit deo poteſt
conueniri.xxij.q.v.c.iuramen
ti. ſic ex nuda pollicitatione fa⸗
cta reipublice. ut. ff. ð polli. l. i.
¶Aade ꝙ ita ut ſequitur legit᷑

actuum. c.iiij. Eccẽs.v.adRo

ma.xrij.⁊ ĩ ſcdᷣa ad coꝛi.c.viij.
bᷣg Zut ſidem. hic videtur vr/
banus ſoluere queſtionem an⸗/
guſtini. vj.q.i.quero.in ſi.di/
cunt tamen quidam magis pe
nitendum eẽ illum qui ſemper
fuit infidelis:qᷓ; illum qui quan
doq; fuit bonus.nam iſtiꝰ ope
ra quandoqʒ viua fuerunt. ta-
men bec littera contracdhicit eis.
t Olo.auguſtinus fecerat
Ae⸗ conſtitutiones.pᷣma
enſt ꝙ clerici non poſſent habef
pꝛopꝛia ſed illa male pnabatur
2 plurimi erant tranſgreſſores
ideo ſecundo reuocauit eam:vt
J. e. certe.tertio de conſenſu cle
ricoꝛum ſuoꝛum cõfirmauit cõ

ſtitutionez: vt in hoc. c. (Zldde

ꝙ ita ut ſequitur ſcribit Pau⸗/
lus in epiſtola ad roma.c.xij.
¶ MNeceſſaria. xi. q. iij. ſenti. cö
tra.hoc ibi ſolutum eſt.

e¶ Aurum. lxxx vii. di. fratreʒ

quod loquitur de illis qui ante

retractationem renunciauerãt

pꝛopꝛijs.⁊ tamen volunt ha/
bere pꝛopꝛium.
f C Dixeram.in ſecũda inſtitu
tione quam feceram. ,
g . HNon tollerem. ideſt non p
cludereʒ eos fieri clericos.
hb ¶Claudos.quia adhuc tem
poꝛalibꝰ non renunciauerant.
i C Moꝛtuos.i.qui renuncia-
nerunt pꝛopꝛijs ⁊ tamen volũt
babere pꝛopꝛium.
k Vn dicatis extra ð accu.
Leer parte. extra ne clerici.
uel mona.nõ magnopere.
lI Sorre ntinnd paupe⸗
ri fame moꝛienti tenentur ſub/
uenire ſine licentia: ita nec ob⸗
ſtat.i.q.i.non eſt putanda.ꝗa
I hoc caſu quilibet ei ſubueniret.
res enim que nobis ſuperabun
dant:pauperum ſunt.vt.xlvij.
Diſt. ſicut bi. ſi autez eſt in ſcho
lis de licentia agere poteſt ⁊ mu
mare ſicut filiꝰ familias.dt.C.
ad macedo.l.vlt.ff.ð iudi.ſi lõ
gius. 5. filiuſfa. ar. extra ð offi.
iud. dele. pꝛeterea. ff. ð iuriſdi.
om. iu.l.ij. ſͥ nunquid veſtis ẽ
ſua quã hʒ:uel nunquid dicitur
poſſidere res temporales uelve
ſtem: non videtur quia veſtis
qua ſempervtitur ſeruus de pe
culio dñi eſt.ff.de peculio.idve
ſtimentum.ſed ſeruus non poſ
ſidet ea que ſunt in peculio.ut
ff. de acqui.poſ.qð ſeruus. ite⸗
qui ab alio poſſidetur ipſe nihil
poſſidet ut.ff.de adul.ſic eueni
et. ſed dicas &ꝙ ex permiſſione pᷣ
lan ſui poſſunt poſſidere.vt e
de ſta.mo.c.monachi. ⁊ nota
ꝙ monachus rõne ↄtractꝰ nec
agere poteſt nec ↄueniri.ſicut il
le qui ceſſit boms.ut.ff.de arb.
Item ſi vnus.in pꝛin. ſed hoc

Tauſa

cauſis pijs ac religioſis erogandũ
ẽ dño magiſtro oibꝰ dicente: qð ſu
pereſt date elemoſynam:⁊ oĩia mun

da ſunt vobis. I Item Urbanus

papa omnibus catholicis.
C,Qlericis oia cõia eſſe debent.
CLimus?uos ñ ignoꝛare:ꝙ ba
ctenꝰ uita cõis inter oẽs chriſti
duos viguit: ⁊ adhuc gratia dei vi
get. ⁊ maxime iter eos ꝗĩ ſortẽ dñi
ſunt electi:ideſt clericos ſicut in acti
bus apoſtoloꝝ legitur. multitudis
aũt credentium erat coꝛvnuʒ ⁊ aĩia
vna.⁊ nec quiſqᷓ; eoꝝ q poſſidebat

Aligd ſuũ eẽ dicebat:ſed erant illis

omnia cõia:⁊ ifra:qcunq; veſtrum
cõmunem vitã ſnſceptã bʒ ⁊ vonit
ſe nihil ꝓprium habere: videat ne
pollicitationẽ ſuã irritã faciat: ſed
boc quod dño eſt pollicitꝰ fideliter
cuſtodiat:ne dãnationẽ:ſʒ pᷣmiuʒ ſi
bi acꝗrat:quomã meliꝰeſt nõ voue
re quã uotum ꝓut melius pᷣt ũ ꝑſfice
re.graniꝰ.n.puniunt᷑ qvotũ fecerũt

aut ſidẽperceperunt ⁊ votũ nõ ꝑfe

cerũt:aut ĩ malis vitã fimerũt qᷓ; il
li ꝗq ſine voto aut fide moꝛtui ſunt:⸗
tũ bona egerunt oꝑpa.C Itẽ Aug.
in ſermone de cõi vita clericorum.
¶QSe codem.
lotvt aliquis de uobis in⸗
Aueniat male viuẽdi occaſiõeʒ
ꝓuidemꝰeni bona:vt ait apoſtolꝰ
non ſoluʒ coꝛã deo:ſʒ coꝛaʒ hoĩbꝰ.
pꝑpꝑ nos cõſcientia nr̃a nobis neceſ-

ſaria ẽ:ꝑꝑ vos fama nr̃a ñ polluit:

ſz pollere debet ĩ vobis:due res ſũt
conſcientia ? fama. cõſcientia neceſ

ſariaꝰẽ tibi:fama ꝓximo tuo.ꝗ con
ſidẽs ↄſcientie naßgirſamng:crude
lis eſt. ⁊ infra nulli liceati

n ſocietate
nt̃a hfe aliquid proprium:ſʒ ſi for

te alig hñt nulli iʒ:⁊ ꝗ habuerint fa

ciunt qõ nõ lʒ. ⁊ poſt pauca:enthecã
habere nõ Iʒ.nõ ẽ epᷣoꝝ ſᷣuar̃ auꝑ?
aſe reuocare mendicãtis manum

quotidie tam multi petũt taʒ mulii
gemunt taʒ multi ſopes nos iterpel

lant: vt plures triſtes relinquamus

qꝛ qð dare oĩibus poſſimus non ha
bemus ergo enthecam. 2 infra.
AQui habuerit ꝓprium vel habere
voluerit ⁊ de propꝛio viuer̃ ⁊ con/
tra pcepta iſta facere:parũ ẽvt dicã
non mecum manebit: ſʒ nec clericꝰ
erit. dixerã. n. ? ſcio me dixiſſe. vt ſi
nolent ſuſcipere etiam ſocialem vi
tàâ mecũ:illis nõ tollerẽclericatũ.ſʒ
ſeoꝛſuʒ manerẽt ſeorſuʒ viuerent.
Malui enĩ habẽ cecos vl caudos
quã planger̃ mortuosq eni hypo
crita mortuꝰeſt.quomõ ergo gcũ
qʒ; voluiſſet extra manere: ⁊ de ſuo
viuere nõ tollerẽ clericatum ei: ita
modo qꝛ placuit eis deo ꝓpitio hec

ſocialis vita:quiſꝗs cũ hypocriſivi
xerit:ꝗſꝗs iuẽtꝰfuerit habẽs ꝓpꝛiũ

ſñ illi ꝑmitto: vt ide faciat teſtm: ſʒ
dðlebo eũ de tabaula clericox. ¶ Itẽ

Qui nõ vult mecum manere:? in
cõi viuere habeat libertatẽ:ſʒ vide

at vtruz habere poſſit felicitatis he
reditatem ¶ Idem. Mon licet
habere propriũ his qui ſuis renun
ciant:⁊ cõuer vinere ſpondent.

DOn dicatis vos aliquid br̃e

ꝓpꝛium:ſʒ ſint vobis omnia

cõia ⁊ infra.quicũqʒ autẽ in tm̃ pro

greſſus fuerit malum: vt occulte lit

teras ab aliquo vł quodlibet munꝰ
accipiat:ſi hoc vltro conſitetur ꝑca
tur un ⁊ oꝛetur pꝛo eo.ſi autem depᷣ
henditur atq; cõuincitur:ſecunduʒ
arbitriũ preſbyteri vel ppoſiti gra-
uius emendet᷑:⁊ inra. Cum huius
noſtre congregationis fratres non
ſolum facultatibꝰſed voluntatibus
propꝛijs in ipſa oꝛdinis ſuſceptiõe
renunciauerint:⁊ ſe per pꝛomiſſaʒ
obedientiã penitꝰ alioruʒ poteſtati
7 imperijs in chꝛiſto / ꝓ chꝛiſto ſub
diderint:certum eſt eos nibil habe
re poſſidere dare vel accipere ſine
ſuꝑioris licentia debere. ꝙ ſi ꝓpin

quuel amic? vel quilibʒ fratrũ cui
qquã aliꝗd offerre voluerit: pᷣmo ꝗ

dem pꝛiori iſinuetur:⁊ ſic ſuſcipiat᷑
ſi ipſe mãdauerit:de quo iñ nihil ſi
ꝗqt aliud niſi qð priori placuerit.
CIdem. Se eodem.

O XFemplumdñi accipite cõuer

ſantis in terra.q̃re habuit locu

los cni angeli miniſtrabant:niſi ꝗa

eccleſia ipſiꝰ loculos habitura erat:
quar᷑ furẽ admittit niſi eiꝰeccleſia fu

res cuz patitur tolleret: Item
proſper. ¶Ecdeſiarũ prepoſiti re

rũ diſpenſatores efficiũtur earum.
G X’pedit facultates eccleſie poſ
ſideri ⁊ pꝛopꝛias perfectionis
amore cõtemni:non eni prope ſũt
cõmunesꝰeccleſie facultates:⁊ ideo

glſꝗs oĩbus que habuit dimiſſiſ aut

venditis fit rei ſue contemptor.cuʒ

prepoſitꝰ factus fuerit eccleſie: om
niüũ que bʒ ecdeſia efficitur diſpen⸗

ſator: deniq; ſanctus paulinꝰ:vtip
ſi melius noſtis:ingentia predia q̃
fuerunt ſua vendita panperibꝰ ero

gauit: ſed cum factus eſſʒ epiſcopꝰ
non contempfſit eccleſie facultates:
ſed ſideliſſime diſpẽſauit:quo ſctõ
ſatis oſtẽdit᷑ ⁊ propꝛia ðbere ꝑp ꝑ-

fectionẽ cõtẽni:⁊ ſine impedimẽto
ꝑpfectiõis poſſe eccleſie facultates qͥ

ſunt ꝓfectio cõmunes poſſidere ꝗad

notaui.xi.q.i.de petSa.

Item cum monachodica
tur ſeruꝰ.ut.liiij di.mui

tos.ergo nõ hʒ libernʒ ar

bitrium. ut.xxxij. q. iij. c.
vnico.nec.n.vellevr̃ qni
ex neceſſitate obtẽperat.
.ff. de regu.iu.l. velle. iẽ
agere non pt de iniuria
ſibi illata.ſed iñ eins pre
latus poteſt agere niñ p⸗
latus abſit nec reliquerit
pꝛocuratoꝛeʒ adinſtar fi⸗
lijfa. ff.ð iniuri.ſʒ ſivnꝰ
§.e ait pꝛetoꝛ.
m¶ Sine ſuperioꝛis. e
de offi. oꝛdi.quãto.hʒ tñ
ius eligendi ⁊ ius accuſã
di ſuũ pꝛelatum ſiue ab-
batem. ⁊ illud poteſt face
re ſine licẽtia abbatis. qꝛ
hoc a iure eis conceditur.
eỹ de accu. er parte.
nα& Xemplum. ab bic
èoſtendit eccleſia
poſſit habere pꝛopꝛium.⁊

boc vſqʒ ad. S. contra.

oÆρ Gures. occultos pec⸗

catoꝛes.ſi.xxiij.q.ilij.tu-⸗

donus. extra de tẽpo. oꝛ.

p G Xpedit. ſunt cömn
nes. queritur q ſit
dñs rerum eccleſtaſticax

nunquid pauperes dicun
tur eſſe dñi:ar.ꝙ ſic.xvi.
q.i.qm̃ quicquid poteſt
dici ꝙ eccleſia ſit dña. vt
xvi.q.iij.inter memora/
los ſicut hereditaſẽ dña:
vt. ff. de acqui.re.do.br
ditas alij dicunt y ipſe
deðꝰ. vt. j. e.q.ij.qui chri
ſti. ⁊.c.qui abſtulitułdic
dominium eſſe apud cle⸗
ricos ſicnt dominium re
rum vniuerſitatis apud
ciues.ĩſti.de re.di./vni
uer ſitatis. dicuntur etiaʒ

paupereſ domini quia in

de ſuſtentantur.
q ¶ Cum pꝛepoſitus. et
confirmatus. nã ante nõ

poteſt adminiſtrare. niſi
ſit valde remotꝰ.ut er de

elec. ꝙ ſicut. 2. c. nibil.
r ¶ Si ſcirent. ſi. vij. q. j.
ols qui ar. bonum pꝛo ił

lis qui ſuis fnunciarunt.
ꝙ ſemper pꝛeſumitur il⸗
los iuſtam cauſama lites
fouere.a eſt bonum. ſi.ex
de no.op.nũ.c.ij.

ſanctus Hilarius:nonne ipſe om 2-

vendita pauperibꝰ erogauit:is ta/

men cum merito ſue pfectionis fie
ret eccleſie arelateñ.epᷣs:q̃ ula tunc
habebat eccleſia non ſoluz poſſide

bat: ſed etiam acceptis ſidelium nu
meroſis bereditatibus ampliauit.

litaqʒ boĩies tã ſeculariũ qua diuina

rũ litteraruʒ ſine ãbiguitate doctiſſi

miꝛ: ſi ſcirentres ecdleſie debere cõ-⸗

cẽni:nunquã eas debuerãt ſuſope-
re qui omnia relinquerant. ¶ Iteʒ

Br ogori.felici epᷣo de acropoli.
¶ Diaconi vel qlibet religioſe ꝑ⸗

ſone regularẽ vuã ducere cogant.

*

nia ſua aut parentibus reliquit aut

Conins
5 Ni
. rim
9 Ececta
celaa bent
ſtolilatefe
ahnnſe
Peni
eiipe
Cnt
iunet
inun.
palalo
Cofme
honfuerun
hocl congr
ici.(N
Guiurdiy,
kodi ciru
ſiohslon⸗
b(Pacl
.
X
Plantun
tleſteolin
lls tpoſß
Orurgil
ſnalienana
leleſeruan
t g i caſil
lustantom
cleljsinte⸗
cnimolime
nues maiore
lioadbibene
lione.ſedaun
Metateſant
leleſteſaſfit
Mecleſead.
ſttenci r

Apotolo⸗

Noltlocumn 4
udelgten
en nonahi
Nubcgtone n
1n ik.giſ
c Aſacem
Npenſcionen,
Abeplag

ienpin i

Genctonge
ſiunen
Nalkamn,
Iuntsne
vinſnig,
Nng nndei

Pyelkſmte
Ang henn ,
Pnmnmalicin
mgnidpeupnann
Teſktfinn gſice

Pgigurnulen

aigatliiſtmun
Nlgiiihtrmenen⸗
Planherinerit⸗
ul dang
Nſegi anc
Kocllcbfrirce
Mninioneſeannte
Gsſchtdonſonte
1 hiverſtots el
iſi den di
1ids ianreng
Ncdominigu
fentanan.
n ppols, 4
numns Nianend
glminicranenit
Rrenor ncie
ton aenbl,
Biſanent n
iar umnt
iſnsfmamt
