vel aliqð ſignũ eis mitrit

incidit in crimẽ leſe maie.

ut.ff. ad.l.iul.ina.l.i.ij.

T. jij.

c ¶ Ad boneſtateʒ n nec

cum vxoꝛe nec cũ ſilia cõᷣ
miſceatur:nec aliqd iho⸗
neſti faciat in domo dñi
vt de pe. di. v. cõſideret.

¶ Conſiliũ.nide qũo in

terpꝛetat᷑ hoc iuramentũ
ego iuro ꝙ nullũ faciam
tibi damnũ.i.ego uro ꝙ
nec ego faciam ⁊c etiam ꝙʒ
alios faciẽtes pꝛohibebo.
ſic interpꝛetat᷑ lex tale pa
ctuʒ:ut ſi aliquis fecit pa
ctũ ꝙ ſiluã nõ cederet vel
vreret.ẽ᷑t cuſtodire tenet᷑:
ne alius vrat vel cedat:ut
ff.locati.in lege.idem vi
detur in oĩbus negatiuis
ꝓmiſſionibꝰ vt cũ dr̃ pꝛo
mitto qᷓ ñ faciã:qꝙ ñ ſolũ
teneoꝛ nõ facere:ſj etiam
curare ðbeo ne ſiat:ut.ff.
de ver. ſig. facere. ⁊ de v.
ob.in illa ſtipulaiione.

¶ Bignus. ergo ſi cleri

cus pᷣſt it patrociniũ j ec⸗
cleſiam ſuã vel epᷣm ſuuʒ
põt pꝛinari bñſicio ſuo.

xcvi.di.ſi iperatoꝛ.⁊ ex ð

poſtu.c.fi.io.

¶ Aicẽ.⁊ ſic eadeʒ ſide te

net᷑ quis ſubdito ſuo ſicut
ſubditus dño:vt.rxcv.di.
eſto ſubiectus.ex de iure/

iu.puenit. ⁊.xxxij.q.vi.
nibil iniquius.⁊ ſi nõ fece

XXIII
poſſibile. Incolume videlʒ:ne ſit ĩ
damnum ſuo domino de coꝛpoꝛe
ſuo: tutum:ne ſit ei in damnuʒ ð ſe
creto ſuo vel de munitionibusꝰ ꝑ
quas tutus eſſe põt: honeſtũ:ne ſit
ei in damnum de ſua iuſticia vel de
alijs cauſis que ad honeſtatem eiꝰ
pertinere videntur:vtile:ne ſit ei in
damnum de ſuis poſſeſſionidus fa

cilc vel poſſibile:ne id bonum qad

dñs ſuus facere leuiter poterat:fa-
ciat ei difficile:neue id qð poſſibile
erat reddat ei impoſſibile:vt ſide-
lis bec documenta caueat iuſtuʒz ẽè.
Sed qꝛ non ſufficit abſtinere a ma-
lo: niſi fiat id qð bonuʒ eſt:reſtat vt
in eiſdem ſex ſupꝛadictis conſilinʒꝰ
auxilium domino ſuo ſidele pꝛe-
ſtet:ſi beneñcijs dignꝰ? videri vult
⁊ ſaluus eſſe de ſidelitate quã iura
nit: dominus qnoʒ ſideli ſuo ĩ his
omnibꝰ vice m reddere dʒ:quod
ſi non fecerit merito cenſebitur ma
leſidus:ſicut ille qui in eoꝛum pꝛe-/
naricatione vel faciendo vel cõſen
tiendo depꝛehẽſus fuerit perſidus
2 perinrus. Aug:· . De eodẽ.
Iquis laicus iuramentuʒ vio
lando pꝛophanat quod regi ⁊=
dño ſuo iurat ⁊ poſtca peruerſe 2
doloſe eius regnum tractauerit:⁊ ĩ
moꝛtem ipſius aliquo machinamẽ
to inſidiatur:qꝛ ſacrilegium pagit ĩ
xpm dñm manum mittens anathe

ma ſit:niſi per dignam penitẽtie ſa

tiffactionem emendauerit:ſicut cõ-
ſtitutum a ſancta ſynodo eſt:id eſt
ſeculum relinquat:arma deponatĩ
monaſterium eat:⁊ peniteat omni
bus diebus vite ſue: verũtamen cõ
munionem in exitu vue ſue cum en
chariſtia accipiat:epiſcopus pᷣſby-
ter diaconus ſi hoc crimen cõmiſe-
rit degradetur. At itaq; ex pꝛemiſ-
ſis apparet:mendacium nec in ſim
plici ſermone deb et pꝛoferri nec iu
ramento firmari:mendacium an-
tem non ſolum in verbis ſed etiam
in ſimulatis operibꝰ eſſe pꝛobatur.
Ande Ambꝛo.in ſermone ba-
bito in dominica de abꝛaam.
Wenmntitur qui pꝛofeſſionem ſu-
ſam operibus non oſtendit.
CU Auetes fratres mendaciũ:qꝛ
oẽs qui amant mendacium ſi
lij ſunt diaboli:non ſolum in falſis
verbis:ſed etiam in ſimulatis ope-
ribus mendacium eſt.mendacium
nãq; eſt ſe chꝛiſtianum dicere ⁊ ope
ra chriſti non facere mendaciumẽ
epᷣm ſacerdotem vel clericum ſe
pꝛoſiteri ⁊ cõtraria huic oꝛdini ope
rari. C Item hieronymus.
Auotiens ſermo malus ð oꝛe
noſtro pꝛocedat.
Notiens vero logmur:aut
a.nõ in oppoꝛtuno tꝑe aut non
i oppoꝛtuno loco ant non vt conue
nit audientibus? totiens ſermo ma
lus ꝓcedit de oꝛe noſtro ad deſtru
ctionem eoꝛum qui audiunt:conſi-

O .
deremus itaq; quid loquamur:qꝛ
pꝛo omni ocioſo verbo reddituri
ſunnus rõnem in die iudicij. ¶ Ju
ramentum vero dericus laico pꝛe
ſtare non debet. ¶ Ande in remẽ
ſi concilio legitur.
CCEniqᷓ; laico clericns nibil inra⸗
re pꝛeſumat.
1 UAllus ex eccleſaſtico oꝛdine
ecuqᷓ; laico ꝗcqᷓ; ſupꝛa ſacra
euangelia iurare pꝛeſumat ſed ſim.
pliciter cum veritate ⁊ puritate di⸗
cat:eſt eſt.non non:ſed ſi eſt aliquid
qð ſibi obijciatur ꝓut iudicauerint
qeiuſdem oꝛdinis ſunt aui coꝛꝛiga
tur aut expurgetur. ¶Epo ſilr de
ricus iuramentum pꝛeſtare non dʒ
niſi foꝛte is cui eccleſie ꝓcurationeʒ
cõmittit. Unde vꝛbanꝰ. ij ait.
De eodem.
T Allus epᷣs dericos ſuos niſi
foue ꝗbus eccleſiaſticaꝝ reꝝ
diſpenſatio cõmiſſa fuerit:ſibi iura
HL re compellat.
AMidam epi cũ
plebe ſihi cõmiſ
4 ſa in hereſim la
pſi ſunt:circũad
“ iacentes catholi
cos minis ⁊ cruciatibus ad bereſiʒ
compellere ceperunt:quo comꝑto
apoſtolicꝰ catholicis epᷣis circũad-/
iacentium regionum qui ab impa-
toꝛe ciuilem iuriſditionem accepe⸗-/
rant iꝑpanit:vt catholicos ab here-/
ticis defenderent:⁊ quibus modis
poſſent eos ad ſidei veritatem re-
dire compellerent.epᷣi hec manda-
ta apoſtolica recipientes cõuocatis

miluibus aꝑte ⁊ ꝑ inũdias ↄtra he

reticos pugnare ceperunt:tandem
nõnuilis eoꝝ neci traditis:alijs re-
bus ſuis vel eccleſiaſticis expoliatis
alijs carcere ⁊ ergaſtulo recluſis ad
vnitatem catholice ſidei coacti re-
dierunt. ¶ Hic pꝛimũ queritur an
militare peccatum ſit. Scðo:qð
bellum ſit iuſtum ⁊ qũo a filijs iſra-
el iuſta bella gerebãtur. ¶ Tertio
an iniuria ſocioꝝ armis ſit ꝓpulſan
da. ¶narto:an vindicta ſit in-
ferenda. Quinto: an ſit peccatũ
iudici vel miniſtro reos occidere.
Berto:an mali ſint cogendi ad
bonum. ¶ Septimo:an heretici
ſmis ⁊ eccleſie rebus ſint expoliandi
⁊ q poſſidet ab hereticis ablata:an
dicatur poſſidere aliena. Octa
uo an epis vel ꝗbuſſlibʒ clericis ſua
liceat auctoꝛitate vel apoſtolici ſine
imperatoꝛis pꝛecepto arma moue
re. A.J.
Aod militare alie-
4 nuʒ videatur ab eua
gelica diſciplina.hic

vr̃ poſſe pꝛobari:qꝛ

oĩs militia vel ob iniuriã ꝓpulſan⸗
daꝰ vel ꝑꝑ vindictam inferendam
E inſtituta.iniuria aũt vel a ꝓpꝛia ꝑ
ſona vela ſocio repellitur.qð vtrũ
q; euãgelica lege ꝓbibet᷑.cum eniʒ

21 2

rit pꝛinat᷑ illo vel dñio qð hapʒ
in uaſallo ⁊ tranſit ſeudũ ad ſu
perioꝛem in li.de feudis.quõad
nodü Tnram.
g Aluete. opibus. ar. ꝙ fa
(au mẽtimur ſicut ver biſ
factis negamus xpᷣm ſicut vx⸗
bis.xi.q.iij.eſtimàt.⁊ factis ap
pellamꝰe. de ap.dilecti.⁊ factiſ
pꝛedicamꝰ.xliij.di.ſit rectoꝛ.
Eldde ꝙ ita ut dicit ter.legit᷑ in
pᷣma epiſtola Yoãnis,c.iij.
hb Qotiẽs.audientibus.foꝛ
te inſteuit rudes magna.
⁊ ſubtilia:qð nõ eſſe dʒ.ſi. viij.
q.i.oOʒ.⁊.xliij.diſtin.c.i. Yoan.
Adde ꝙ ſicut dicit hic tex.legit
Macthei.c.xij.
i Taune laico.hoc.c.intel/
Eligas de inramẽto expur
gationis qð dlericus nõ dʒ face
re coꝛã laico:ſed tm̃ coꝛã epᷣo vł
eius delegato:niſi hoc fiat auc/
toꝛitate pape:ut.ij.q.v.mẽnã.
ſi eni dericus peteret aliqd coꝛã
laico:bene tenet᷑ ibi pᷣſtare iura
mentũ calũnie.vel dic ꝙ ſine li
cẽtia epᷣi nullum dʒ ſacere iura⸗
mẽtũ laico.ĩperatoꝛi tñ iuran

epi ſidelitatẽ.
k Uidam epi.
1 Nod militare.bic que/

rit᷑ an militare ſeu bel⸗
q lare ſit pctm̃.⁊ dicendũ
ꝙ nõ:ut.j.e.militare
⁊; hoc vexꝝ eſt ſi a pᷣnci/
pe indicat᷑ bellum.ui.j.e.q.iu⸗
ſtũ . ſilt pꝛo defenſione ſua vel
patrie vel legũ paternaꝝ:ut.j.
e.q.viij.ſi nulla.dlerici antẽ in
ſacris oꝛdinious ↄſtituti nõ pñt
mouer arma:ut.j.e.q.viij.cle
rici.ſilłr videt᷑ ꝙ nec in minoꝛi⸗
bus ↄſtituti etiã vxoꝛati poſſũt
mouere arma.q; ſub regula ec
cleſiaſtica debẽt viuere: vt.xxx/
ij. diſt.ſiqui.⁊.xx.q.iij.eos.qð
edo ſi volunt gaudere pꝛiui-
iegio eccſiaſtico.ar.ad hoc er ð
cle. iu.io.
m ¶ Mꝛopulſandã. ꝗ repeller
pñt iniuriãa.⁊ qualr poſſit repel
li.a an tantuʒ ꝑſone iniuria:vł
etiã pſone ⁊ reꝝ poſſit repelli vi
dendũ eſt.⁊ ꝗ idẽ videt᷑ ꝙ non
ſolũ laici:ſʒ etiam clerici pñt re⸗
pellere iniurias ⁊ rerñũ ⁊ perſo/
ne: vt e de reſti.ſpo.olĩ.⁊ er ðᷣ
ſen.exc.ſi vero.⁊.c.ex tenoꝛe.⁊
5.di.i.ius nale.⁊.ff.de iuſti.⁊
iur. vt vim ecõtra videt᷑ ꝙ cle⸗
rici nõ pñt:ut extra de homi.ſu
ſcepimꝰ.xlvi.di.ſeditionatios.
AZld hoc dicunt quidam ꝙ nul/
li lʒ vim repellere repcunendo.
Alij dicũt ꝙ licet laicis repcu/
tere clericis non ego credo ⁊æ
clericis ⁊ laicis lʒ repcutere.di/
ſtĩguit᷑ m̃ qꝛ aut vis infert᷑ pſo/
ne aut rebꝰ.ſi pſone tũc ẽ vis re
pellẽda pᷣus qᷓ ſit illata.lʒ qdaʒ
dixerunt ꝙ nullus vim repelle
re dʒ niſi illatã.ĩmo ĩſidiantes
licitũ eſt occidere ⁊ eũ ꝗ vult oc
cidere:vt.ff.ad.l.aquil.l.iiij.⁊
v.ñ m aliꝗs viz factaʒ repellat
potius pᷣſumi dʒ ꝙ defendendi
i vlciſcẽdi cã fecerit id.ut.ff.ad
l.agl.ſi ex plagis.ꝭ.tabernariꝰ
⁊ hoc ſi pꝛimꝰ ꝑcuſſoꝛ volebat
pcutere denuo .alioꝗn ſi vole
bat denuo ꝑcutere ⁊ alter rep
Aiiii

.„

euſlerit:potius ẽ vindictaqᷓᷓ te/
pulſio iniurie. x ſic ĩtelligo ꝙ=
Dicit imuriam incõtinei poſſe
repellil regꝗriutur ergo ꝙ deſen⸗

dedo repercutiat nõ vlciſcedo:

vt. J.e. qd culpatur. :.j. ad.I.
aquil.ſciẽtiam lia cñ moderami
ne ſe defendat: ut er ð reſti.ſpo.
oliʒ cãm. in fi/ſiqs im modera
men excedit ⁊ nõ ex ꝓpoſito:nõ
tenetur:ut.ff. ad.l.aquil.ſi ex
plagis. 5. tabernarius. licz illa

decre. olim cãm videat᷑ Zõdicet.

item incontinenti vebʒ vi repel
lere: ut. ff. de vi vi ar. l. iij. F.
cũ igituriſi aũtis infert᷑ rebus
Tillatam ⁊ inferendã licitũ eſt
repellere:ſed potius illatã qᷓ ĩ
ferendam.
a ¶Mꝛebe. illud intelligat ð
coꝛdis pparatiõe:vt.j.eo.pa/
ratus:vel cum agitur de ſide.
(Adde ꝙ ſic legit luce. c. v.
be⸗ uo milia.vbi eſt q̃ſtio ſi/
dei. (Adde q ita legi Ma⸗
thei. c..

c¶Defendẽtes ex odio. vel die

ex ĩteruallo. (Adde ꝙ ita ſcri⸗
bit paulus ad romanos.c.xij.
d. mõ poſſuz. tamen noluit
rogare:ut pꝛeberet exẽpluʒ hu

militatis. alibi tñ dicit.ſi fieri

pt trã eat a me calix iſte. xvi.
diſtĩ. habeo. ( Adde ꝙ ſic legit
Math. c.xxvi.⁊ ſicut ſeqtur le
git᷑ puerbio.c.xxij. Deute.
xxxij.⁊ ad Roma.c. x-iij.
Judicare.iniuſte.vel loquit
de his qui nõ hñt iuriſditionẽ.
(Adð ꝙ ita legit᷑. Mat.c.vij
⁊ luce.c.vi.
¶Zizʒaniã. ri.q.iij.nolite.Jo.
dde ꝙ ſic legitur Mat.c.
xiij.⁊ due auẽtes q̃ ſeqnut᷑ hñt᷑
Mathei.c.xxij.⁊ ad romanos
i. be la, ab
Ili bella. ab apoſtolis.
3*½ Reigo ns tm̃ er pꝛecepto

vel oſtitutiõe eccleſie legimus

libꝛos iudeoꝝ:ſʒ etiam er pꝛece

pto apoſtoli. Sʒ quero vbi boc

pꝛecepit apls.dic ꝙ loatur pꝛe
ſumendo:qð enim vniuerſalis
eccleſia tenet: credẽdũ ẽ hoc ab
aplis eſſe inſtitutũ.xi.diſtin. et
cleſiarum.
bAindicantes · ideo. n. iudi-
cioꝝ vigoꝛ in medio poſitus ?ẽ
ne gs ſibi vltionẽ ſumere pꝛeſu

mat. C. de iudeis.nullus.xdi.

q.i.ad hoc. Jo.(Aldde ꝙ tres

auẽtes hic poſite legũt᷑ oꝛigina

liter in euãgelio Jo.c.xiiij.ĩ pᷣ⸗/
ma ad coꝛ.c.vi.⁊ ad epheſios.
c.ſexto.

i Aratus.in aptoarg. ꝓ

2 nõ ſemp ꝑ exterioꝛa com
pꝛehendunt᷑ interioꝛa. v. q.v.
nõ oĩs.⁊.c.nõ oſculatur.

k ¶. Cꝛogeſſe. ſic ergo ꝓdeſſe

dicimur illi quẽ verberamus:
vt.xlv. di.⁊ q emendat.o.

I¶ Si verbalarg. ꝙ noõ debe⸗

mus inberere verbis: ſed potiꝰ
menti: vt dixi.xxij.q.v.huma
ne. xx vi.q.v.nec mirum. ver⸗
ba enim in reſcriptis poſita vlł
in lege cõfoꝛmare debemus eꝗ
tati:⁊ licet verba hoc nõ panan
tur:ex oe reſcrip.cãm.⁊ er ð cõ
ſue. cũ dilectus.⁊.ff.ð ĩ ius vo.
l.quãuis.⁊.fl.ꝗ.pe.tu.l.vl.ar.

Tauſa

d. ſigs te peuſſerit in vnã maxillaʒ
pbe ei alterã.Et iteꝝ:ꝗ angaria
uerit te mille paſſus:vade cum eo
duo miliab. Itẽ cũ apłs dicat ad ro
manos.nõ vos defendentes cha-
riſſimi:ſʒ date locũ ire.ꝗd aliud/ꝓ-
hibemur qᷓ; ꝓpꝛie ꝑſone iniuriã re-
pellere. Iẽ cũ petro gladio magi⸗

ſtrũ defendẽti xpᷣs dixerit:cõuerte

gladiũ tuũ i vaginã:an putas qꝛ ñ
poſſumꝰ rogare pr̃em meũ:⁊ exhi
bebit mihi pluſq;ᷓ duodecim legio⸗
nes angeloꝝ.?eniq; ſicut ð beato
andrea legit᷑.cũ fieret ↄcurſus ppło
rũ:vi de manibus iniꝗ iudicis euʒ
eriperent:⁊ ab iniuria moꝛtis illuʒ
defenderẽt: ipᷣe ecõtra ⁊ exẽplo ⁊
bo patiẽtiã docẽs rogabat eos: ne
ſuũ martyriũ ipedirẽt.qd alið mo
uemur q; ſicut/ ꝓprias ita ⁊ ſocioꝝ
iniurias patiẽter tolerare:nec ad ar
ma ↄcurrere:ſʒ eoꝝ exèplo ad ſilia
ꝑferẽda aĩiuʒ pparare. Itẽ cũ ĩ pꝛo-
uerbijs dicat᷑:mibi vidictã:ego re
tribuã dicit dũs. Itẽ cũĩ euangelio
dicat᷑:nolite iudicare?a nõ iudicabi
mini. Itẽ cũ prfamilias dicat ſᷣnis
volẽtibus colligere ziʒ aniãſ:ſinite
vtraq; creſcere vſq; ad meſſem:⁊

tc dicã meſſoꝛibꝰ colligite zʒiʒaniã:
2 alligate faſciculos ad cõburẽdũ.

Itẽe cu rex ille ꝗ nuptias fecerat ſilio
ſuo:miſſis exercitibus ſuis ãgeloꝝ
videlicet dicat perditurus bomici
das ꝓphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ:ꝗ voca

ti ad nuptias venir̃ ↄtẽpſerũt credẽ

do. Itẽ cũ paulus apoſtolus dicat ĩ
epiſtola ad romanos:nolite iudica
re inuicẽ Nẽ tu ꝗs es qui iudi-
cas alienũ ſᷣuũ?ſuo dño ſtat aut ca-
dit.ſiue ergo viuimꝰſiune moꝛimur
dñi ſumus.In hoc.n. xpᷣs moꝛtuꝰ
E ⁊ reſurrexit:vt ⁊ viuoꝝ ⁊ mortu
oꝝ dñet᷑. In bis oĩbus ꝗd aliud pci
pit᷑:qᷓ; vt vidicta delinquẽtiũ diui-
no reſeruet᷑ examini.Cũ ergo vt ſu
pra dẽm ẽ.militia videat᷑ inſtituta:

vel ob iniuriã ꝓpulſandã:vł ꝑꝑ vi

icta iferẽdã: vtrũq; ãt lege euãge
lica ꝓbibeat᷑:apꝑet ꝙ; militare pẽtʒ
eſt. Hinc etiam grego.ait.
¶Bella carnalia bellorum ſpiri⸗
tualium ſiguram gerunt.

15 £ bella iſta carnalia ſiguraz

ſpualiũ belioꝝ gererẽt.nũqᷓ;
vt opinoꝛ iudaicarũ hiſtoriarũ libꝛi
diſcipulis xpᷣi:q venit pacẽ docer̃:
legẽdi ĩ eccłijs fuiſſẽt ab apoſtolisꝰ
traditi.qũo.n.belloruʒ eis ꝓficeret
iſta deſcriptio:ꝗbꝰ dr̃ ab iefu.pacẽ
meã do vobis:pacẽ meã relinquo
vobis:⁊ qbꝰ ꝑ aplſʒ iubet᷑ ⁊ dr.non
voſmetipos vĩdicãtesꝰ:ſʒ magisĩ
iuriã ꝑcipite ⁊ magis fraudẽ pati-
mim. AUñ deniq; ſciẽs apłs nobis
iã vltra bella nõ eẽ carnaliter ꝑagè
da:ſʒ aĩie certamia ò ſpũales aduer
ſarios ðſudãda:velut mgr̃ militie
pᷣceptũ dat militibꝰ xpᷣi dicẽs.ĩdui⸗
re vos armatura dei vt poſſitis ſta

re aduerſꝰaſtutias diaboli. Mi⸗

ita rñũdet᷑pᷣcepta patiẽtie nõ tã oſtẽ

tatione coꝛporis ;ᷓ pparatione coꝛ
dis ſunt retinenda. ı AUnde Au-

gu. ait in ſermone de puero centuri
oms. 4

.

Precepta patiẽtie vtute animi

non oſtentatione coꝛpoꝛis puanda
Aratꝰdʒ eẽ hõ iuſtꝰ ⁊ piꝰ pati
enter eoꝝ malitiã ſuſtinere q̃ſ
fieri bonoſ q̃ru:ut potiꝰnumerꝰcre
ſcat bonoꝝ:ñ vt pari malitia ſe ꝗs
numero addat maloꝝ.Deniq; iſta
pcepta magis ſunt ad pᷣpationẽ coꝛ
diſ qᷓ; ad opꝰqð ĩ apꝑto nit:vt teneat᷑
i ſecreto aĩ patiẽtia cuʒ beniuolẽtia.
In mamfeſto at id ſiat qð eis vr/p/
deſſe abꝰbñ velle qebem?. Hiclig
do oñdit᷑ ꝙ ipᷣe dñſ ieſus exẽplũ ſin

gulare patiẽtie: cũ penteret᷑ in facie:

rñdit: ſi male locutꝰ ſum expꝛobra
með malo:ſiat bñ ꝗd me cedis:ne
q̃qua igit᷑ pcepiũ ſuũ ſi vba ituea-
mur iplemit: neq;.n.pᷣbuit ꝑcutienti
altera ꝑtẽ ſʒ ponꝰ ꝓhibuit ne face-
ret ⁊ imninriã augeret:⁊ iñ ꝑaiꝰadue
nerat nõ ſolũ ꝑcuti i faciẽ: verũetiã
ꝓ bis a ꝗabꝰ hoc patiebat᷑ cruciſixuſ
occidi. ꝓ ꝗabꝰ au i cruce pendens.prĩ
ignoſce ulis:qꝛ neſciũiꝰ qd faciũt.
neq; paulꝰ aplus pceptũ dñi ⁊ ma
giſtri ſui vñ ipleſſe. vbiẽt peuſſus ĩ
facie dixit pᷣncipi ſacerdotũ.ꝑcutiat
te deꝰparies dealbate:ſedes me in
dicare ſᷣm legẽ a ↄtra legẽꝰ iubes
me ꝑcuti.Et cũ a circũſtãtibꝰ dicere
tur:iiuriã facis pᷣncipi ſacerdotũ:ir
ridẽs eos ãmo nere voluit qð dixe
rit: vt ꝗ ſaperẽt ẽt itelligerent iã de
ſtruẽduꝰ eẽ ĩ aduẽtũ xpᷣi ꝑietẽ ðalba

tũ:h̊ ẽ hypochꝛiſiʒ ſacerdotij iude

oꝛũ:ait ꝗppe neſciui fres:qꝛ pᷣncepſ
F.ſcriptũ ẽ.n.pncipi ppłi tuinõ ma
ledices.cum/ꝓculdubio qui in eodẽ
populc creuerat:atq; i lege fuerat
eruditus illum pᷣncipem ſacerdotũ
neſcire nõ poſſet.nec eos quibꝰita
notꝰ fuerat vllo mõ falleret.qð ne/
ſciret. Sũt ergo iſta pᷣcepta patiẽtie
ſemper in coꝛdis preparatione reti
nenda.ipſa quoq; beniuolentia ne

reddatur malum ꝓ malo ſemꝑ in

voluntate cõplenda.Agenda ſunt
autem multa etiam cuʒ inuitis qua
dam benigna aſperitate plectẽdis:
quoꝝ potius vtilitati conſulendũ
eſt qᷓ; voluntati. Nam in corripi-
endo filium quenlibet aſpere nun-

quã pꝛofecto paternus amor amit

titur:hat tñ quod nolit:⁊ doleat qui
etiamꝰinuitus dolore vr̃ ſanãdus:
ac per hoc ſi terrena iſta reſpubli.

chriſtiana precepta cuſtodiat.etia,ʒ

ipa bella ſine beninolentia non ge-/
rentur:ſed vt ad pietatis iuſticieq;
ſocietatem victis facilius conſula-
tur. Mam cui licentia iniquitatis eri
pitur: vtilius vincitur: qm̃ mibu eſt
infelicius felicitate peccãtium:qua

penalis nutruur impunnas: æ ma-
la volũtas velut mte rior boſtis ro

ↄtra.xix.di.in memoꝛiaʒ

⁊.ff.qui ⁊ a qouus manu-

mi.li.pꝛoſpexit vbi dicit᷑:
ſufficit ita ſcriptũ eſſe.⁊ ſi
illud durum eſt. (Adde
ita legit᷑ ĩ euã gelio.io.
c.xviij.⁊? luce.c. vi.

mQuia neſciunt. ꝓil⸗

lis ꝗ ex ignoꝛãtia hoc fece
runi rogauit.vt.i.q.i..
cum ergo. (Adde ꝙ ſic
legit᷑ luce.c. xriij.
n¶Secunduʒ legẽ ſindex

ſm leges iudicabit.⁊ nõ
GHm motũ animi ſui:ut ex

de nſti.c.i.⁊.xi.q.iij.ſum
mopere.alioꝗn punit᷑ vt
falſarius.ut.ff.ad.l.coꝛ/
ne. defal. l. i. ill.
o Er contra legẽ. lex enĩ
dicit ꝙꝙ liber homo nõ dʒ
uerberibus cedi:ut.C.de
repudi.ↄſenſu:ultra me/
dium.niſi in calu:vt no.

v.q.v.illi q.⁊ no.xv.q.

vi.ĩ ſũma.(Adde ita
oꝛiginaliter legit᷑ in acti⸗

bus apoſtoloꝝ.c.xrv.

p¶ Beſtruendũ.dixit eni
nð eſſe pꝛincipem. quia ñ
erat apud eus duraturus
pꝛincipatus:ut e de ver

bo. ſig. naʒ ⁊ ego. 1.]. de

pe. di.i.diuoꝛtiũ.

qMeſcire argu. q non

pot ex is ſe excuſare pᷣter/
iu ignoꝛãtie de re q̃ facta

eſt inter uicnos ſuos: ut

er̃ de pꝛeſum. quoſdam
7.c. qᷓto.liiij.diſti.nulli.

⁊.tij.q.ij.qui ⁊ humanis

ſilis pꝛeſumptio eſt.C.ð
in inte. reſti.mi.ð tutela.
r ¶Quam voluntatl. j.

ca.q.iiij.diſplicet.S.xlv.

di. ⁊ qui emendat.

¶ Quietiam. vel quine

tiam.

¶ Melpub. i. aliquis ge⸗
rens rempublicam. Jo.

ſſie
6
. Nid

i ſbe all

gfote Oellten .
“”
. EIN

Gl.f. de
Po
ſmmc

la
cusſanct
iabello.
bekpenie
.rnnſe
Pß. ideo
Uuntiubt
ſticaell.)
grarmh
geperund
ntſegt dee
Marth. c
CVott

helu.plen
infidelis.
ſinr.Cd
Honusf,/
ler vve. If.
deo A
fait dis.
Nobet,
ideſt debi
nc doitn
ſanctoinſi
Pdſaisin
biechalian
leboſti
näto, in
mentpieu
hol. vl .e
ſta Jo.
60
Lart
eſt ſuſtciens.
honineinter
ſhemlnre
nusgtenek,t
a polnerarne
Umiis mo.
lj.ſlhabeg.ſ
deſac guilen
Alivs. K eſt 14

Büent. pi
inedeo.
1IOriine io

[Diibuta, gi
ſlſindunn, l
ſtedeanetis

nona;
nant,
Ndick⸗
ſeſ
(Ae
o⸗
n,pſ
ie
agec.
egit
Kilpa
ſliurch
hpunſi
gilagi
nono
at,C. de
lma me,
ſupno,
Moeg.
legi
dü diiten
hen gini
duranuns
unek dene
1gon de
ſgugönon
nepen⸗
eiſſate
1s ſos
Ngoſcam
oti,olli

tbufnens

lio e.C
Niduch.
ſclamau,
Plra.Slr.
ndar.
n.tie

aligisge
licamn. Jo.

a In enã gelio. Joãnis

Cocuſſeritis.cõcutere
eſt aligd petere vltra ðᷣbi
tũ roe alicnius officij: vt
j.e.ꝗd culpat᷑/ dicitur aũt

nenzutt ↄeutere g per oppreſſeʒ
ud.2 minus extoꝛqt pecuniãa

ut. f. de conculſ.l.i.⁊.ij.
Jo. (Eldde ꝙ ita oꝛigina
ſliter le git᷑ luce.c.iii.
c Oli exiſtimare. ſa⸗
ctus dauid.ſi aliꝗſ
exñs ſanctꝰ põt uti armis
in bello.quare ergo ꝓhi⸗
bet᷑ penitenubꝰ uti armis
ut.xxxiij.q.ij.admonere:
NRñ.ideo qꝛ penitẽtes ui
uunt ſub regula eccleſia/
ſtica:ut.v.q.i.alið: ułiõ
qꝛ arma pñt dare occaſio
nẽ peccandi.(Adde ꝙ ita
ut ſegt de cẽturlone legit᷑
Mach. c. viij.

dc mHoſti boſti ergo ſi⸗

des puãda:ut bic.⁊.xxij.
quiiij.innocẽs.ar..xxij.
q.ij.utilem.qð veꝝ eſt ſi
ipſe nobis ſeruat ſidẽ.als
nõ tenemur ei ᷣuaf.xcv.
di. eſto ſabiectus:ex de iu
reſu.puenit.xxviij.q.i.ſi
infidelis.ff. locati.quero
§. iter. C. de tranſ.l.cũ ꝓ
ponas.i fi.ar..xi.q.ij.ĩ
ter vba. ĩ fi.⁊.xxxiij.q.v.

ꝙ deo. (Agge ita ut ſe

fait dñs. Math. c. v.
eEJã ðᷣbet. ar. mitſericoꝛ

diꝗ eſſe debità.⁊ ita ẽ hic

ar. ꝙ diſpẽſatio põt peti
tanqᷓ ðbita: ut.l.di. dño
ſancto.in fi.⁊.lxxxvi.diſ.
nõ ſatis.in filitem habes
hic ꝙ aliquis tenet᷑ parce
re hoſti ſuo: vt.ij.q.v.

quãto.in fi.dum tñ nõ ti
meat᷑ piculuʒ incurrere ex

hoc: vt.j.e.q.iiij.ẽ iniu/

ſta. Jo.

Tid culpat᷑.qũq
ecene bec ratio non
eſt ſuſſiciens.naʒ ſi quis

hominẽ interſiciat ẽt moꝛ

lifere vulneratũ nipilomi

nus tenet᷑: ut. ff. ad. l. ag.

ita vulneratus.in pᷣn.⁊ ẽ
ſimilis ratio.j.xxiiij.q.
iij.ſi habes.ff.ad.l.rho.

de iac. qui leuãde.S.ſwi na

uis.⁊.ff.qð vi aut claʒ.ſi
alius.5.eſt ⁊ alii.

g fient᷑.victoꝛes.
hb ¶ Siue deo. j. e. q. dñs
i ¶ Oꝛdine.i. poteſtate.
k Tributa. ut. J. ea. q.

viij. tributuz. (Ade ꝙ
iſte due auẽtes hñtuvlu/
ce.c.iij.? Marci.c.xij.

XXIII

boꝛatur.⁊ paulo poſt. Mam ſi chꝛi
ſtiana diſciplina oĩa bella culparet:
hoc potius ↄſilium ſalutis petenti-
bus in euãgelio diceret᷑: vt abijce
rent arma ſeqʒ militie oĩo ſubtrabe
rent.dem̃ ẽ auũt eis:neminẽ ↄcuſſeri
tisꝰ:eſtote ↄtẽti ſtivendijs vris qui
bꝰ ꝓprium ſtipendiũ ſufficere debe
re precepit.militare itaqʒ ꝓhibuit.

OQ 1
ſilium penes pꝛincipes ſit:ſed ſi bu
mana cupiditate bellum geritur nõ
nocet ſanctis:in quoſ nõ babet quiſ
quam poteſtatem niſi deſuper da
tam. Non enim eſt poteſtas niſi a
deo ſiue iubente ſiue ſinente:ergo
vir iuſtus ſi foꝛte etiam ſub rege ho
mine ſacrilego militet: recte po⸗
teſt illo iubente bellare:ſi vice pacis

WItem eiuſdem ad Bonifa. ẽr iↄ oꝛdinem ſeruãs qð ſibi iubetur vel

Inbeillicis armis multi deo pla
cere poſſunt.
Oli exiſtimare nemineʒ deo

D placere poſſe qui armis belli

cis miniſtrat. In his erat ſanctꝰ da
nid?:cui dñs tã magnũ ꝑhibuit te/
ſtimoniũ.in his ẽt plurimi illiꝰ tꝑis
iuſti:ĩ his erat ſanctꝰ ille cẽturio:ꝗ
dño dixit:nõ ſuʒ dignꝰ vt itres ſub
tectũ meũ.hoc ergo pᷣmũ cogita qñ

armaris ad pugnã:qꝛvirtus tua et

ipᷣa coꝛꝑalis donuʒ ðᷣi c.ſi.n.cogita
bis ð dono dei:nõ facies ↄtra dñʒ.
Fides.n.qñ ꝓmittit᷑ ẽt hoſtꝰ ſᷣuan
da eſt ↄtra quẽ belluʒ gerit᷑.quanto
magis amico ꝓ quo pugnat᷑ paceʒ
hre voluntatis eſt? belluz at dʒ eſſe
neceſſitatis:vt liberet deus a neceſ
ſitate ⁊ ↄpᷣuet in pace. Nõ.n.pax q̃;
rit᷑ vt belluʒ exerceat᷑.ſʒ bellũ gerit᷑:
vt pax acꝗrat᷑. Eſto ergo bellando
paciſicꝰ: vt eos quos expugnas ad
pacis vtilitatẽ vicendo ꝑducas:bti
.n.paciſici ait dñs:qm̃ filij dei voca
bunt.ſi ãt pax humana tam dulcis
eſt/ ꝓ tꝑali ſalute moꝛtalium:quaãto
dulcioꝛ eſt pax diuina ꝓ eterna ſalu
te angeloꝝ. Itaq; hoſtem pugnan
tem neceſſitas depꝛimat non volũ
tas.Sicut bellanti ⁊ reſiſtenti vio/

lẽtia redditur:ita victoꝛi capto mi/

ſericoꝛdia iaʒ debetur?:maxime in
uo pacis perturbatio nõ timetur.

Nem eiuſdeʒ ↄtra manicheos.

¶Que ſunt in bello iure reprebẽ

Vid culpatur in bello: an qꝛ

moriũtur qñq; morituri:vt
dominentursin pace victuri? hoc re
prehendiſſe timidoꝝ eſt non religi
oſoꝝ.nocendi cupiditas: vlciſcen/
di crudelitas:implacatus atqʒ im-
placabilis animꝰ:feritas rebellan-

di:libido dominãdi:⁊a ſi qua ſimi

lia.hec ſunt q in bellis iure culpan-
tur:que plerũq; vt etiam iure puni
antur aduerſus violemias reſiſten
tiuʒ:ſiue deoł:ſine aliquo legitimo
imperio iubente gerenda ipſa bel⸗
la ſuſcipiuniur a bonis:cum in eo
rerum humanarum ordine inue-

mniuntur: vbi eos vel iubere aliquid

tale vel in talibus obedire iuſte ipſe
ordo conſtringit.vnde neqʒ Joan
nes ab armis iubet diſcedere mili/
tes:⁊ chriſtus tributa ceſari monet
reddi: quia ꝓpter bella neceſſario
militi ſtivendiuʒ prebetur.ordo au
tem illi naturali s moꝛtalium paci

accommodatus hoc poſcit: vt ſu

ſcipiendi belli auctoritas atq; con-

non eſfe contra dei pꝛeceptum cer-
tum eſt:vel vtrum ſit certum non
eſt ita vt foꝛtaſſe reum faciat regeʒ
iniquitasꝰ imperandi:innocentem
autem militem oſtendat oꝛdo ſer/
niendi. Item eiuſdem in libro
de verbis domini tractatu.xix.
MWilitare non eſt peccatum.
Ilitare non eſt delictum:ſed
pꝛopter predaʒ militare pec
catum eſt.nec rempubli. gerere cri⸗
minoſum eſt:ſed ideo agere rem
publi.vt diuitias augeasꝰ:videtur
eſſe damnabile:pꝛopterea eniʒ qua
dam pꝛouidentia militantibus ſunt
ſtipendia conſtituta:ne dum ſum/
ptus queritur:predo craſſetur. Itẽ
dominus ipſe dixit. Reddite que
ſunt dei deo:⁊ que ſunt ceſaris ce⸗
ſari. Igitur qð ceſar precepita ferẽ
dum eſt:quod imperat toleranduʒ
eſt:ſed ſit intolerabile dum predaʒ
exactores accumulant. Item inter
rogauerunt ioannem milites dicẽ⸗

tes. Qnid faciemꝰ ⁊ nos? Ait illis:

neminem concutiatis:neq; calum-
niam faciatis:ſed eſtote cõtenti ſti-
pendijs veſtris.ſic auteʒ cognoſce·

re ſe debet omnis bomo qui mili-

tat:non enim de his tantum militã
tibus ſcriptura loquitur:quiarma/
ta militia detinentur:ſed quiſquis
militie ſue cingulio vtitur:dignita
tis ſue miles aſcribitur:atqʒ ideo
hec ſententia poteſt dici: verbi gra
tia: militibus pꝛotectoꝛibus cunctiſ
q; rectoꝛibus:quicunq; ſibi ſtipen/
dia pnblice decreta conſequitur:ſi
amplius querit tanquam calumni/
atoꝛ ⁊ concuſſ or Joannis ſentẽtia
condemnaturꝰ. Item eiuſdem
de diuerſis eccleſie obſeruationi-
CPacata ſũ bella que gerũtur:
vt mali coerceantur boniqʒ ſuble
uẽtur
Pud veros dei cultoꝛes eti
Ham ipfſa bella pacata ſunt:que
non cupiditate aut crudelitate:ſed
pacis ſtudio geruntur:vt mali co⸗/
erceantur ⁊ boni ſubleuen᷑. ¶ Itẽ
Grego.vniuerſis miluibus neapo
litanis.
CESummalaus eſt militie reipu⸗
blice vtiluatibus obedientiam exbi
bere.
Amma miiitie laus inter alia
bona merita hec eſt:obedien-
tiam reip ubli. vtilitanibus exhibe⸗
re: quicquid ſibi vtiliterꝰ impera
tuʒ fuerit obtemper are:ſicut ẽt nũe

2 1 3

¶MPꝛicipes. ut.j.ea.q.ij.iun

ſtũ.nulluſ ergo bellare pot ſine
auctoꝛilate pꝛincipis: ut hic.⁊
C.vt armo.uſuſ.l.i.li.xi.ſimi

luer pᷣnceps põt indicere bellũ.

ut. j.e.q.viij.igit᷑.⁊.c.omni.⁊
c.ſequenti·
m ¶Sinẽte. ut. viij.q.i.auda/
cter. (Adde ꝙ ita legit in euan
gelio Yoh.c. xix.

n ¶ Sacrilego.xi.q.iij.iulianꝰ

imperatoꝛ.
o ¶ Iniquitas hic habes licʒ
dñs peccet pᷣcipiendo.iñ ſubdi⸗
tus nõ peccat obediendo :ut.c.
di. ð moꝛẽ.in pꝛin.ſic.xxxiij.q.
v.manifeſtũ.er de iureiu.debi
toꝛes Iẽ habes hic ꝙ ĩ dubijs
ſemp eſt obedienduʒ.xix.diſ.in

memoꝛiã.ar..l.di.ſiꝗs pᷣpo⸗
ſtera.xi.q.iij.quid ergoliteʒ eſt
hic ar.ꝙ in dubijs humanioꝛ
⁊ tutioꝛ via ẽ eligẽda.ex ð ſpð.

iuuenis.⁊.xiiij.di.c.ulii.
p U litare augeas. iniuſte
. licitũ eſt.n.augere diui
tias.xxx.di.ꝭ.hec ſcripſimus.

q ¶ Mꝛecepit. lIʒz ſit ininſtuʒ: ut

ec.di. moꝛẽ.in pꝛin.( Aade ꝙ;
due auẽtes hic poſite hñt a
the. c.xxij vluce.c. lij.
r ¶ Militie. cũ ergo clerici mili
tes dicant᷑:ut.lxi.di.ꝗd ꝓderit.
⁊.i.q.iij.ſaluatoꝛ.⁊.q.vij.qui
in qualibet.ſimiliter ⁊ patroni
cauſax dicunt᷑ militare: vt.C.
de aduo.di.iu.aduocati.ergo
ſi oẽs iſti hñt ſtipẽdia:nõ debẽt
recipere ſalaria.i.q.ij.ſicut.

8 ¶Cõdemnatur ſz qualr puni

tur ↄcuſſoꝛ.dic ꝙ ſᷣm canonem
pena quadrupli: vt. xviij. di.
qm̃.ſᷣm leges videt᷑ ꝙ ex oꝛdi⸗

nem punit᷑:cũ nõ ſit publicum

crimen:vt.ff.de ↄcuſſo.l.ij.ſed
certe ⁊ ᷣm leges pena quadru/

pli punitur: vt.i.q. vij.ſanci/

Amma.utiliter.ar. ꝙ; ſi

epᷣs pꝛecipit alicui ire ro-
maʒ ꝓ uiuitate eccleſie ꝙ tenet
obedire:ut.xvi.q.i.qꝛ ⁊ ſi cleri⸗
cus ſe excuſat ⁊ dicat mittatis il
luʒ g ditioꝛ me eſt. rñdet ei epᷣs
ſicut xpᷣs rñdit petro.cũ enĩ dũs

dicetet petro:tu me ſequere:rñ⸗

dit petrus.dñe hic aũt quid:de
mõſtrato ioàne.⁊ dixit ei domi
nus:qd ad te.ſic eum volo ma
nere:tu me ſequere. Jo.

6 Aod autẽ.belluz dicei
. tur iniuſtũ qnqʒ mo⸗
q dis uuel röne pſone: ut
ſi fuerit pſone eccleſia/

ſtice quibus nò eſt licitũ fũdere

ſanguinem:vt.j.q.viij.clerici
7.c.his a quibus.rõne rei:ut ſi
nð eſt de repetendis rebus velꝓ

Defenſione patrie:ut.j.e.c.i.?ꝰ
J.e.q.viij.ſi nulla:vel ꝑꝑ cam

nt ſi pꝑ volũtatẽ.⁊ nõ ꝑp neceſ
ſitatem pugnat᷑:ut.S.e.q.i.no
li. Ex aio eſt iniuſtũ:ut ſi aĩo ul

ciſcendi ſiat:ut.S.e.q.i.qui cul/

pat᷑.item eſt iniuſtum ſi non ſit

auctoꝛe pᷣncipe:ut.j.e.c.i.⁊.S.

ca.q.ij.ꝗd culpat᷑que alia ad/
buc reꝗrant᷑:hẽs.S.e.q.i.ĩ gl.
illa g9 repellere. Jo.
b·Aſtum eſt. de rebns ab⸗
latis.
¶ Iure aũ̃t.⁊ ſi aliquid inique
determinat index iuſtũ eſt.i.tã/
quã iuſtũ ſeruari dʒ:ut.ff.ve iu

ſti. ⁊? iu.l.pe. 2 tenent ſententie

ſue qdiu tollerãt᷑:ut iij.q.vij.
6. Ati.
T) Ominus noſter er inſi⸗

dijs. ſic ergo p inſidias

p dolũ poſſumus licite vincere
hoſtes noſtros:ut.xxij.q.ij.vti
lem.xliij.di.in mãdatis. dũ tñ
ſidem nõ rüpamns hoſti. vt. S.

.q.i.noli.Adẽ dicas de aduo⸗
cato:qð ſi hʒ inſtã cãm licite pt

decipere aduerſariũ ſuũ:ut ar/

gu.iij.q.iiij.c.i.(Adde ꝙ ita

oꝛiginaliter legit᷑ Yoſue.c.viij.

e ¶lciſcunt᷑.i repellunt᷑.⁊ ſie

nð obſtat.xlvi.diſti.ſeditiona.⸗
rios.
Ciuitas.iuder ergo qui non

facit iuſtitiã põt ↄueniri: ut hic

2.iij.q.vii.qui ſine.⁊ in auten.
vt diſ. iudi.ð.pe.⁊ vlt.col.ix.⁊
C.de ap.ſi appellationẽ.⁊.j.e.
q.v.adminiſtratoꝛes.er de of.
Dele. pꝛudentiã.⁊ ita iudex facit
litẽ ſuã nõ ſolũ ſi ꝑ dolũ vłgra
tiã vel inimicitiã iudicet:ſʒ etiã
ſi alie ſoꝛdes interueniãt:ut.ff.
de iudi.l.ſi filiusilʒ ſit ar. ↄtra
ij.q.vi.hoc etiã placuit.⁊ pꝑ hoc
decretũ pilius obtinnitõ nũci/
os regis anglie:qꝛ cũ ipᷣe cõmo
nitus recuſaret de ſuis inſticiaʒ
facere.fecit litẽ ſuã:vñ nũcij ipᷣi
ↄdẽnati ſunt eſt tñ.ar..C. de
acti.⁊ ob.auf.⁊ inimo.⁊.C.ne
vx.ꝓ ma.l.i.⁊.ij.ſed qꝗd ſi ali⸗
quis in bello ↄſecutus eſt totuʒ
ſuũ intereſſe nũquid adhuc de

hoc ipſum in iudicio poterit cö⸗

uenire.uel an pot adhuc habe⸗/
re bellũ otra ipſũ.videt᷑ ꝙ ſic qꝛ
penã ſue ↄtumacie pᷣſtitit.vnde
adhuc agere põt ad reſtitutio/
neʒ rei ablate.ut.ff.de ta.ex.lo
cũ..pe. Itẽ res iſta nð eſt ei ſo
luta ꝓ ðbito:ſed in bello ẽ facta
ſua:ut.j.e.q.v. dicat.⁊.q.vij.
ſi de rebus.⁊.ff. de acꝗ.re.do.
naturale.ꝭ.vlti.itẽ qꝛ ð contu/
macem in inſinitum iurari pot
vyt. ff. ve rei ven.qui reſtituere.
ar.j:qꝛ bona ſides non patitur
ꝙ idẽ bis exigatur: vt.ff. de re.

iur. bona ſides.
Dtandu. eſt trãſitns. Iʒ
g Eeni traſire p alienũ agrũ

ius nõ ſit:ut.S.di.i.c.i.tñ quia
neceſſarius erat iſte trãſitus:iſt

Tauſa

deuotionem nfaʒ feciſſe didicimꝰ:

qua epiſtolis nr̃is:quibus magniſi-
cum virum conſtantinum tribunuʒ
cuſtodie ciuitatis deputauimus pre
eſſe:paruit ⁊ congruaʒ militaris de
uotionis obediẽtiam demõſtranit.
vnde ſcriptis uos preſentibus cura
uimus admonendos:uti predicto

viro magniſico tribuno: ſicut ⁊ feci

ſtis omnem debeatis pro ſereniſſi-
morum dñorum nutilitate uel cõſer
uãda ciuitate obediẽtiaʒ exbibere:
quatenus quicquid a uobis bacte/
nus bene geſtum agnoſcitur ꝑ pre⸗
ſentem temporis vigilãtiam ac ſol
licitudinez augmẽtetis. ¶ Ex bis
oĩbus colligitur ꝙ militare peccatũ
nõ eſt:⁊ q; precepta patiẽtie in pre/
paratione cordis nõ ĩ oſtentatione
corporis ſeruanda ſunt. Q.II.
Mod autem.queri-
tur:quod ſit iuſtum
4 belluz. vſidorus ety⸗-

mologiaruʒ li.xx. in

quit.
.Auod ſtmiung bellmn.
Aſtum eſt belluz: qð ex edicto
geritur de rebusꝰ repetendis
aut propulſandoꝝ bominũ cauſa.
Judex dictꝰ qꝛius dictat popnio ſi
ue qð iure diſceptet:iure autem di⸗
ſceptare eſt iuſte iudicare.non enim
eſt index ſi nõ eſt ĩ eo iuſticia.Itẽ
Augu.in lib.queſtionum.

VRNihil ad inſticiam intereſt: ſue

apte:ſiue ex inſidijs aligs pugnet.
Bminus noſter ſubet ad ie
ſum naue:ut conſtituat ſibi re
trorſum inſidias.i.inſidiãtes bella
toꝛes ad inſidiãdum hoſtibus:hic
admonemur hoc nõ iniuſte fieri ab
his qui iuſtum bellum gerüt: vt ni
hil iuſtus precipue cogitet ĩ his re-
bus niſi vt bellum ſuſcipiat:cni bel
lare fas eſt.nõ eniz fas eſt omnibꝰ.
Cum autem iuſtum bellum ſuſce⸗
perit: vtrum aperte pugnetan exi
ſidijs:nibil ad iuſticiam intereſt.iu
ſta autem bella ſolenr diffiniri:que
vlciſcũturꝰ? iniurias.ſic gens ⁊ cini-
tas petẽda eſt:que vei vidicare ne
glexerit:qð a ſuis impꝛobe factum
eſt: vel reddere qð ꝑ iniurias abla-
tum eſt:ſed hoc genus belli ſine du
bio iuſtum eſt qd deus imperat qui
nouit qð cuiq; fieri debeat:in quo
bello vnctoꝛ exercitus vel ipſe po⸗
pulus nõ tam auctoꝛ belli qᷓ́; mini-
ſter iudicandus eſt, μQum ergo
iuſtũ bellũ ſit quod ex edicto geritur
vel quo iniurie vlciſcunt᷑:queritur
quomõ a filijs iſrael iuſta bella ge
rebantur. “ De his ita ſcribit au⸗
guſti.in queſtionibus numeri.

CInnoxius tranſitus filijs iſrael
negabatur: atq; ideo iuſta bella ge

reban.
Otandũẽ ſane quemadmo
(Auũ iuſta bella gerebant᷑ a fili⸗

is iſrael cõtra amorreos. Innoxiꝰ
enim tranſitusꝰ negabatur:gꝗ iure

bumane ſocietatis equiſſimo pate/

re debebat. 2III.
Aod vero ĩiuria ſo
cioꝝ armis ꝓpulſan
q da nõ ſit exẽplis ⁊ au
ctoritatibꝰ ꝓbatur:

dñs.n. cũ ab herode
quereret᷑ ad iterficiẽdũ:nõ patroci
niũ ſibi queſinit armoxꝝ:cũ occulto
inſtinctu poſſetĩ eũ ↄuertiſſe manꝰ
iudeoꝝ:ſʒ fugiensin egyptũ latu-
it ibi ꝑ ſeptenniũ.Sic ẽt cũa iudeis
lapidibus peteret᷑ abſcõdit ſe ⁊ exi/
uit ð tẽplo. Sic etiã cum duceret᷑ ad
crucẽ noluit cõmouere aduerſus ſe
nioꝛes indeoꝝ turbã:que nuꝑ ei ob
uiã ꝓceſſerat:a cũ palmiſ ⁊ laudibꝰ
eũ receperat.Sic ẽt iterrogatꝰ a pi-
lato:an rex eẽt:ait:regnũ meũ nõ ẽ

de hoc mũuũdo:ſi eniʒ eẽt de hoc mũ

do miniſtri mei vtiq; ðcertarẽt vt
ego nõ traderer indeis:inſinuãs il
los ad regnũ huius mũdi ꝑtinere:
q auxilio humanarũ viriũ nõ diui⸗
no pꝛeſidio ab iminẽti iniuria ſe tue
ri ↄtendunt. Itẽ cuʒ diſcipulis ſuis
ait:ſi vos ꝑſecuti fuerint in vna ci-
nitate:fugite in aliam. nõ arma ar⸗
mis:ſʒ fugã ꝑſequẽtibus docuit op
poni. Itẽ ſicut legitur in iſaia. Egy
ptus a nabuchodonoſor ðuaſtata
eſt:qꝛ filijs iſrael contra aſſyrios ⁊
caldeos pꝛotectionis ⁊ defenſionis
auxilium pꝛomiſit: vnde dictum ẽ.
baculus arũdineꝰ rex egypti:ſu
quẽ ſi aliꝗs inixus fuerit cõfringet᷑:
⁊ ꝑpfoꝛabit manũ initẽtis.ipſi eni in
dei captiui ducti ſunt:qꝛ ſpem ſueli
berationis nõ ĩ ſolo deoſʒ in hoĩe
poſuerũit.ſic etiã ð primis credenti⸗
bus legitur: ꝙ rapinam ſuoꝝ bono
rum cũ gladio ſuſcipiebant:nõ que
rentes ſibi alioꝝ patrocinia:ſʒ gau
dẽtes qm̃ digm inueniebant᷑ ꝓ no
mie ieſu ↄtumeliã pati:ſic ⁊ apoſto
lus ĩ pᷣma epiſtola ſuadetꝰ coꝛithi⸗
is:vt iniuriã ⁊ fraudẽ patiẽter ferãt
potiꝰ q; repetẽdo fr̃es ſcãdaliʒent:
ſic ab idolaticis ⁊ a q̃libet eſca cẽſet
abſtinẽdũ potius qᷓ; cũ ſcãdalo fra-
trü edamus.Sic ⁊ a ſumptibus ab
ſtinet ne aliqð offendiculũ euange-
lio xpᷣi preſtaret. Cũ ergo ille ꝗ abĩ
iuria armis arcet᷑:nõ minꝰſcãdali⸗
ʒet᷑: q; ille a q̊ ablata corã indice re-
poſeunt᷑.pʒ qð ad ꝓpulſandã iniuri
am nõ ſunt petẽda armoꝝ auxilia.
qð aũt petẽdũ nõ ẽ:illud iure pᷣſtari
nõ dʒꝰ:ſʒ ecõtra multa rite pᷣſtant᷑
que tñ imeñ petunt.bonꝰ.n.nõ riteꝰ
