vt. ff. de iudi.cum furioſus.
¶Amotus.immo ⁊ ſi eius ele
ctio fuerit caſſata propier eiꝰ vi
cium vt e de elecn. ſuper.
g Moubus. i. conſuetudine
immo et lege ſine canõe. xxrxuj.
q.v.mulierem.nec obſtat.xv.
q.iij..i.vt ibi dirxi.
hCJudicium.i.diſcretionem.
1 ¶ Aeruntamen. 5. gratiani.
k Dum putareturze cce qua⸗
còmunis opinio operetur.vt
extra de iurepa. conſultationi-
bus. eỹ qui ſi.ſint legitimi.cũ ĩ
ter. ⁊.l.q.i.ſi quia ſimoniacis.
C. de teſta.l.i.ar.contra.qui fi.
ſint legi. per tuas.⁊.S.xxiuij. di
ſtinc. ce ult. xxix.q.ij.ſi ꝗs ĩgenu
us. ⁊ di. viij. veritate. ⁊.ff. ð iu
di. l. ij. in principio. Sʒ nundd
idẽ ſi excicatus ferat ſniam ꝗ
publice habetur pꝛo nõ excomu
nicato.er de ſen.⁊ re iudi.ad ꝓ
bandũ.Et ẽ rò q̃re aliud in ſer
uo qꝛ ſeruꝰ in multis caſibꝰbʒ

ninciã:ipſius ꝓuincie ſynodus diſ
penſet:ſicut in niceno ↄſtat eẽ decre
tum cõcilio. Altra pꝛouincie termi
nos accuſandi licentia nõ pꝛogre⸗
diatur:ſed omnis accuſatio ĩtra/ p/
uinciam audiatur:⁊ a cõpꝛouincia
libus terminetur:niſi pꝛelatus ſit ꝗ
accuſatur.q Item Sixtus.

SDeeogdem.
Jquis clericus ſuper abulli⸗
bet criminibus accuſatus fue-

rit: in pꝛouincia in qua conſiſtit ille

quipulſatur ſuas exerceat actiões:
nec exiſtimet euʒ accuſatoꝛ ſuus ali-
bi aut longius ad iudicinm pꝛotra-

hendum.Itez ex decreto adria/

ni pape.
Adbi crimen admittitur ibi cau⸗
ſa ven iletux. 8
Vi crimen obijcit:ſciat ſe ꝓp
2. baturũ reuera ibi cauſa agat᷑
vbi crimen admittiuur.
Q. VII.
Mod ꝰ iuderx eſſe nõ

poſſit quem cuʒ reo

: par aut maioꝛ macu
la inficit multis au⸗

ctoꝛitatibus pꝛobat.

¶BDicit enĩ ſacta romana ſynodꝰ
CJuſamnes: iclices e no poſſut.
Nrfamis perſona nec ꝓcura
toꝛ eſſe poteſt nec cognitoꝛ.
Triaꝰſunt ꝗbus aliq impediun-
tur: vt iudices nõ fiant. Matura:ut
ſurdus ⁊ mutꝰ⁊ ꝗ perpetuofurio-
ſus eſt ⁊ ipubes qꝛ iudicio caret.Le
ge:ꝗ a ſenatu amotusẽ. Moꝛibꝰs
femine ⁊ ſerui:nõ qꝛ nõ habeãt iu-
diciũꝰſed qꝛ pꝛeceptũ eſt vt cimlibꝰ
non fungant᷑ officjs. ¶ Merũtññ
ſeruus du putarer̃ uiber ex delega
tione ſniam daret: quãuis poſtea ĩ
ſeruitutẽ depulſus ſit:ſnia ab eo di
cta rei iudicate firmitatẽ tʒ. C Itez
in digeſto ti. de poſtulando.
MNfames nõ poſſunt eſſe pꝛo/
1 curatoꝛes vei patroni cauſaꝝ
unt aũt tres oꝛdines eoꝛũ qui po
ſtulare pꝛohibent. Eſt auũt poſtula⸗

re deſideriũ ſuũ vł amici ſui in iure
apud eum qui iriſditioni pꝛeeſterx

ponere vel alterius deſiderio con-
tradicere.naʒ vt pꝛemiſimꝰ nõ po
ſtulantiũ tres oꝛdines ſunt. Quidã
pꝛohibent᷑ oĩno poſtulare vel pꝛo
pter etatem: vt minoꝛes.xvij.anis
vel pꝛopter caſuʒ: vt ſurdus q/ꝓꝛ
ſus non audu. Alij pꝛohibẽtur ne
pꝛo alijs poſtulent vel pꝛopter ſexũ

vt femine. vel ꝓpterꝰcaſuʒ vt vtro

perſonã ſtandi in iudicio.ut. xij.q.ij:q manumittit.ſed excõmunicatus ĩ nullo.
vel dic quod verius credo.qꝙ nec ſnĩa ſerui teneret: niſi oſirmata eſſet a principe.
1 fames. poſtula re. Doſtulare eſt ꝓ tribunali petere.⁊ not.alibi.ff. ð da.

m Ommno. etlam pro ſe.

teſta.fa.poſ.diſcretis.

n& Mon audit. nullus enĩ adeo ſurdus eſt quin aliquid andiat. ut. C. qui

o ¶Ael propter caſum.ff.de iudi.cecus.j.xv.q.i. .vlt.
A Amnead uranernne enim non eſt imputandũ.ut.ff.de adul.vim paſ⸗

am. xxxij. q. v. ille.

qᷓ; lumine oꝛbati: vel pꝛopter notã
infamie turpitudinis vt hi qui coꝛ./
poꝛe ſuo muliebꝛia paſſi ſũt:niſi foꝛ
te vi pꝛedonũꝰ vel hoſtium ſtupꝛa-
ti pꝛobent᷑. Similiter ꝗ capitali cri⸗
mine vel calũnie cauſa publici iudi
cij ſunt dãnati.vel qui operas ſuas
locauerunt vt cum beſtijs ðpugna
rent in arena pꝛo alijs poſtulare ꝓ
hibentur. His perſonis pꝛo ſe alle⸗
gare permittitur:pꝛo alijs poſtula-
re pꝛohibet᷑:niſi foꝛte tutelaʒ impu
berũ vel curaʒ adoleſcentiuʒ nõ af-
fectataʒ ſed neceſſariã adminiſtrẽt.
pꝛo his enim quoꝛũ curaʒ gerũt eis
poſtulare cõceditur. Alij.n. oẽs ꝗ
vt infamesꝰ notãtur:niſi pꝛo ſe ⁊ ꝓ

certis perſonis poſtulare nõ poſſũt

niſi in integrũ reſtitutionem accepe
rint. Dermittitur autẽ eis poſtula
re pꝛo parente ꝓ patrono ⁊ patro-
na pꝛo liberis etiam ſuis ⁊ parenti-
bus patroni ⁊ patrone ꝓ liberis ẽt
ſuis fratribꝰ ⁊ ſoꝛoꝛibus ſocero ſo
cru genero nuru victrico nouerca pᷣ
uigno pᷣuigna pupillo pupilla furio
ſo furioſa fatuo fatua ſurdo pꝛodi
go⁊ adoleſcẽte. Iẽ ꝓ bis ꝗabus ꝓ
pter infirmitateʒ curatoꝛes dari ſo
lent:vt qui negocijs ſuis aliquo ꝑ⸗
petuo moꝛbo ſupereſſe nõ poſſũt.

Omnes autem qui non ſponte ſed

neceſſario funguntur officioꝰ: ſine
offenſa poſtulare poſſunt etiam ſi
hi ſunt quibus non niſi pꝛo ſe poſtu
lare pmittit᷑. ¶ Affinitates vero

non eas accipere ðöpemus que quõ

dam fuerunt: ſed pꝛeſentes. Nurꝰ
7 generi appellatione ⁊ ſoceri ⁊ ſo-
crus etiam vlterioꝛes quibus pᷣpo/
ſitio łpro ſolet accedere continẽmr.
rcentur etiam a profeſſione
aduocatoꝛum ſicut in ſecũdo libꝛo
codicis ti.ð poſtulando inuenitur:
qui ſub nomie honoꝛarioꝛum ex ip
ſis negocijs que tuenda ſuſceperĩit
emolumentum ſibi certe partis cuz
graui damno litigatoꝛis 1 ðpreda

tione poſcentes inueniuntur. Jtem

ſi quis adeo pꝛocax fuerit: vt nõ ra
tione ſed probris verbis putet eſſe
certandum:opinionis ſue imminu
tionẽ patietur. Preterea nõ li-
cet aduocato vllum contractuʒ ini
re vllam pactionem conferre cum
eo litigatoꝛe quem in propriam re
cepit ſidem:nec ex induſtria iurgiũ
ꝓtrabẽ. . Apð vrbẽ ?romanã ẽt
bonoratis ꝗ boc officiũ putauerit
eligẽduʒꝰ:eouſq; liceat oꝛar̃ quſqʒ

q ¶ In arena. niſi cauſa
virtutis hoc faciãt. ff.e.
l. ij. F. qð ſi.
r¶ Alij enim. notandũ
ꝙ omnes qui maiori in
famia ſunt notati: non
niſi pro ſe ⁊ pro bis quo
rum ſunt tutoꝛes poſſũt
poſtulare.⁊illi ſunt de ſe
cundo oꝛdine.ſed mino⸗
ri infamia notati poſſũt
pro ſe ⁊ pro quibuſdam
certis perſonis aduocare
⁊ illi ſunt de tertio oꝛdi⸗

ne poſtulantium.ſ.ð mi

nori. =

8 ¶Infames. minoꝛi in

famia.
t¶¶ Vermittit. ut ſunt il
de ſecũdo oꝛdine.
u ¶ Officio. ut tutoꝛes ⁊
curatores.
x¶ Affinitates. que quõ
am.ergo vno coniugũ
defuncto ſoluitur affini⸗
tas.inſti.de nup..affi⸗

nNitatis.ied contra.xxxv.

q.x.c.i.ſed potes dicere
ꝙ quo ad impePimen⸗
tum matrimonij non de
letur ſed quo ad alia:aut
quo ad beneffeia huius
edicti.

V¶ Prepoſitio.ſ.patri
bus iſtorum vx viris iſta

ruʒ.⁊ dicitur proſocer.i.

pater ſoceri. ꝓgener ma
ritus neptis.nam genex
nilij mer eſt mihi proge⸗

ner.

& Arcentur. ſz ibicer⸗

te de parte litis non li⸗

cet paciſci.vt.ff.de pac.

ſumptus.ſed ſuper certa
re licet.arg.C.de ſniam
paſſis.ſi ðbitoꝛ.lʒ.M.
dixerit ꝙ lʒ ve aliquota
re paciſci ſine graui detri

mwento partis vt hic: ta⸗

men ultra centuʒ aureos
non licet paciſci.ut.ff. de
var. extraoꝛdi.cog.lei.
§. in honorarijs.
1Dreierea. cotractü.
ex poſtfactio: abinitio iñ
poteſt. xi. q. iij. non lz. ſ

ſi non fecit pactum: po⸗

ſtea ei dabitur pꝛo modo
litis.⁊ facundia aduoca
ti ⁊ ꝓ ↄſuetudie regiõis:
vt.fl.ð uar.⁊ exoꝛ.cog.
l.i.S. in honoꝛarijs. vel
loquitur de tali qui ſpon
te ſe vinci ſuſtinet in ali⸗

qua exceptione.ut ſic alſ⸗
ſerat ſe non poſſe fonere

caãm: niſi augmentetur
ſalarium: qð neri non ð
bet:ar.miedici.ut. ff. de
var.2 extraoꝛ.cog. me⸗
dicus.
Ex iduſtria. qᷣ ſi fe
cerit eum iudex puniat in

duabus libris auri. C. de indi pperandum. S.lllo pculdubio.

Abpud vrbem. de eadem lege eſt.
a Enam bonoꝛatis. etiam melioꝛibus.
db ¶Eligendum. ut ſunt aduocati.

6
Glih
ftole
iuben
d1
tb.l.

finuitc
uröp
Gpan
fädun
1del

prto,
Nt. o

rueor.
Kf
EE
d
Edied

..
hller
S
Wpr
Pupllo
e
Pontlia
alli.

A
Gfeſze
lerelet
nus4.
hg
Kitadker
ra
tiamin
diinli
go.
helata
Aitionis
ppelaa
goler
ſpo.eiut
ſona.ſe
ſeiſipre
nraf dei
hͤoꝛ
ſirdic
alchidele
iriſclom
vndegoſ⸗
tdeben al
gon.b.

tne III OQ VII 127
a ¶ Maluerint.i.quouſqʒ tale officim voluerit exercere. vude nõ ẽ bic tant. vñ licite cöpromittit in eũ volentibus ptibus.ð ut.ff. ð tuto. ⁊ ⁊ curato.l.iiij.
leinge ar.ꝙ aduocati tãdiu audiat᷑ chu volũt allegar᷑.qꝛ iudex põt aduocatos Moꝛro infamia. Sama opinio ⁊ eſtimatio idem eſt. Sama eſt illeſe digni⸗
rẽouere cũ voluerit.ut.ff.ð his q teſtamẽ.ðlẽ.l.ſij.i fi.⁊.C.ð iudi.auc. tatis ſtatus moꝛibus ⁊ legibus compꝛobatus.ff. ð var.⁊ extraoꝛ.cog.l.pe.ꝭ.eſti
uenſn iubemus. b Enoõ ad turpe.i:ad modicũ ⁊ vile.⁊ ẽ argumẽ.ꝙ bõa matio. Infamia alia iuris.alia facti.Infamia facti eſt quando quis aggrauatur
fii ſe doa dãda ſũt doctoꝛibꝰ.ut.ſft.ð admiſtr a.tuto.cũ plures.⁊.ff.de oꝛi.iu-⸗ vel infamatur apud bonos ⁊ graues:de qua agiiur.ff. de obſequijs ibertoꝛum
da ⸗ rig.l. ij. F. vltimo. l. i.⁊.l.lice:.⁊.vi.q.i.ſunt plu/
in nait Cc ecuniaqʒ.modica. .. . rimi.ſcilicet quando leſa eſt fa⸗/
umotn Si vero. C. e. pioni maluerintꝰvidelicet: vt nõ ad tur- ſententiaʒ: veluti cuz iudex pꝛonun ma allcuius pꝛopter factum qð
Inonn:en ane Illud oliz ob pe cõpendiũ vel enaã ſtipẽdiuʒ de- ciat: iniuriaʒ feciſti. hereditatẽ expi H apud bonos gra⸗
mnduen athel c daba foꝛme hec arripiat᷑ occano.nã ſilu laſti.caluniatꝰ es.Aliquãdo gene⸗ . epell dornginananm vine ni
lkfi tur ð publico. bodie vrra cro pecuniaq; capiant veluti dege re peneſicutñilliꝗ dananturtin op⸗ ſtione ſeprima. coiplt apoſto⸗
liuu q; pars ſibi debet pmide nNeres iter viliſſimos numerabunt pubiicũ qui pꝛiſtmuũ quidẽ ſtatũ ob . a queſtione octaua in ſum/
minin re. t. C. de iudi.l.pꝛope Si veroꝰ in vno auduoꝛio duo tm̃ cient:ſed dãno infamie etiꝗ poſti- ma Infamia eſt diminutio
Wün radum.5. illo. iñ pueris velplures pᷣ ceteris fuermt quoꝝ fa pletuʒ cẽpus ſubijctunf᷑. Aliquàdo ſtatus alicuius. hec infamia
— Neiun vorpeni ma ſit hilarioꝛ: iĩ iudicãtis officio ſit genere pene ? deiicti declarati per ee drcainn inuints Urig han
Nennan⸗ drerꝛ vahie 3 dat vt partcauſidicoꝝ diſtributio ſiat ſententiamꝰ:veluti dum fuſtibus ce aliſs dehe vrhi elnt⸗ 6,
ninlini Preror. ig.1 d,d. exequet᷑ peo ꝑtibus auxiliũ ſingu- ſo per pꝛeconeʒ dicitur ſicophantis ſentennam infamatur isu
¶Eoꝛo. ff. ð penis mo loꝛũ.Di ꝗs vero cõmonitꝰa iundiceoe ideſt caliniatoꝛ A liquado ipſo ge decrimine publico conuincitur
Moninnin ris. J. i. ea excuſatione q nequeat cõpꝛoba⸗ nere facti vt exercentes impꝛobũ ſe quis vel ciuiliter vel crimialiter
g Si quis. iniquaʒ.ſie ri cuicuq; parti patrociniũ denega- nus: a llicite exigentes vſuras vſu vꝛ. ff. de pub. iudi.inſamem. ni
niuint ertra deteſt. intimauit. ? uerit: careat foꝛo’. Sciat ẽt niqua, raruʒ. a mulier que ĩtra tẽpus?ꝰ qu ſin caſu. vt. ff. de puli. iudi.l.
ui iaoge beruent. ſibi agendi copiã poſſe reſtitui. DSi moꝛis eſt lugere maritum: contra⸗ vlai In Peinatie velicia ſt auſe
munmt ogs auté ex itigatoꝛib detectus fue- bir matrimmoniuʒ: 7 qui ſciens eam qiminaltter itconuictus con
ungrg, en bockie. vr⸗· Tit ſeꝑatim tractaſſe cũ pluribꝰv ad vxoꝛem duxerit. Idem teſtatur fe- deſcendit ex actione famoſa h⸗
1 ⸗ e * „ „ 14 ℳ* . . 7 4
Pmnumz balegis. uerſario ſuo ſi ubtraxiſſe parè defen lix papa: z eſdem verbis. Item in infamatur: ut. ff. de his qui no.
R anſam. niſi ſum ſiõis copiã: oſtẽdet ꝓculdubio ini- euangelio ille qui trabem geſtat in infa.quid ergo.ꝭ.vlti.Sed ſi ci
nn ſiſ vel parentum ſuoꝛuʒ nel quãꝰa ſe li foueri:⁊ auctoꝛitatẽ in oculo: pꝛobatur nõ poſſe educere nulliter agat᷑: non. ff. de cri.ſtel.
mmem pupillorum ſuoꝛum in- iciariã eluſã a ſe experiet. Nẽ qua feſtucaʒ de oculo fratris ſui. Itẽ da ij. niſi in caſibꝰſcllicet in actio
tosn iuniam pſequantur. ff. misilli ꝗ cãm fiſci egiſſent: ꝓbibeã nigd in hb.pſal. peccatoꝛ autem di- ne furti. vi bo. rap.iniuriarum
lmninm, eil.pe. 5. ulti. tur aduerſus fiſcũ patrocimũ pᷣſta- xrit deus quare tu enarras iuſticias a voli mali: ut. ſr. de his qui
rnetinnd⸗ ¶¶ Item ſi contra. male e 11. i . . niici no.infa.athletas.5.vlti. JItem
pnntirn ponit literam que eſt. ff. Te: iñ hodie etiq nduerſus ſiſcu py meas: ⁊ aſſumis teſtamentũ meü: gfallitincrmine erpilate beredi⸗
trfübin e. laylti. trociniuʒ poſſunt exbibẽ pᷣuatis:t ⁊ cetera. JItem Greg. Cuius vi· tatis:vt.C. de his qui no. inſa.
m ¶Tutoꝛ.ar. ꝙ ratide Düũ e cqm declinẽt ſuſcipꝑe quã tra- ta deſpicitur: reſtat vt eus pꝛedica ſite expilaſſet. ⁊ in crnimineſe⸗
Poſto coni kkin S alias non li⸗ ina dum fiſci aduocati fuerũt. ren end Piacen ien, de levul.
n imot vt. ciij. di. precii Itẽ ſi cõtra patreʒ pupilli cam egi⸗ Igem in moꝛalibus. iola. l. i. Erquando mulier ca
nnan⸗ mue. 7. C. de admini. tiu ſirntor vl. cnrazo: vatts esdom SEVm alioniz vica pumiumt: ſus lmoleſe mitii ſacit in poſ. tan⸗
nienan to.cũ ꝗdam.item ar. „* fende diberio . quam ſit grauida:nt.ff. e.l. no
nanen ſi luder ſacceſſit appella cam de en ere non ꝓhiberis. o paus arigere ſucdkeant. tatur.Sed pro actionibus que
l ti: pot pꝛopri ſenten· Snitoꝛes vero ex officio intelligũ⸗ ( . Ai ſine peccato eſt veſtrum ercontractu deſcendunt nemo
tiam impugnare.ff.ð in cur nõ ex arbitrioꝰ. Nibil eni refert pꝛimus im illam lapidez mit fſit infamis: niſi in quattuoꝛ caſ
mmun bien⸗ di. iulianus ait. Item ar eũ qui arbitriũ ſuſcipit:an ſit itegre tat.ad anena quippe peccata puniẽ bus:vt. ff. de his qui notantur.
nelismnl⸗ aic Ffaenen mu⸗ ſame anignominioſus. Filius ẽtĩ da ibant:a ſua relinquebant.reuo inſamia.i.ſurti.ꝭ.mũdati.ſcili
enfrn itionis mins eſt adqus patris arbiter eſſe põt. Naʒ ⁊ il- centur igitur intus ad conſcientiaz: ae uRwirerte tontuenitar genio
lcſipe ent appellatur: ꝙ poſſit o dicez euʒz eſſe poſſe pleriſqʒ placet. vt prius pꝛopria corrigant ⁊ tunce ſocio ntihn dienuneperconſemi
cnin gnoſcef. ut. xi. qoe. iij. iñ Si gs vero iudex ſit:arbitriũ reci aliena reprebendant.hinc eſt quod tiam arbitri nemo infamatur.
d eps. qꝛ iam videt alia “ pere eiuſdeʒ rei de qua index eſt ⁊ i cum mibus beniamin in carnis ſc- fff.e.l. quid ergo. 5. er cõpꝛomil
gunn Pna Paſeh. ſt l. ſe cõpꝛomitti iubere ꝓhibet.⁊ ſi ſen lere fuiſſet obruta:collectus omms ſo. ſed bec diſtnctio nõ viderur
1sNbin⸗ tra.ff. Kutſalom n⸗ tentiq dixerit: nõ eſt vada pene ꝑſe iirael vliciſci* iniquitatem voluit. babere locum ſecundum cano
enmunng di.Stoꝛ. Joan. So. on cutio. Seruus arbiter eſſenõ val; Sec tamen ſemel ? iterum inbel. intamerue Ae.n w ealdm
ulnufn ſmeuit dici vebet cim libertinꝰ pot. Woꝛro infamia ? licertamme eſt ipſe proſtratus. c⸗⸗ mus temechi liencb tt min
nlagl alicui delegare: ut. ff. le Multipliciter irrogatur. Aliqñ eni, ſulto enim domino i ad vlciſcen- nes.
ofuns. iuriſdi.om. iudi.pretoꝛ. cõtrabit᷑ genere delicti ðdarati prr dum ire debuiſſet:iuſſuʒ eſt vt iret: u Pene. boc falfum eſt quia
uniui vnde gloſatur ibi põt id 2 pena non inſamat. C. e. l.
unint eſt debet. aliogn poſſet re . nullam.
W cnſari.by. n Cognitoꝛes. erponit capitulũ huiꝰq̃ttionis. ¶ Sicnt.aliqna euidenti cã pᷣcedenti ex qua ſi eſſet condemnatus infamaretur.
ni une 0 oe arbit io. .v anbi.beci o Fllia f. de arbi. quin ẽt. iff.de his qui no.inſa.ictus fuſtium.ſicut eſt in furto cuʒ quis in manifeſto furto
Gupon q ¶Et indicẽ.ſed ↄ.ff.ð iuriſdi.om.iudi.qui iuriſditioni.ubi dicit ꝙ iu⸗ rehenditur.
mmnrile⸗ dex nec ſbi nec liberis ſuis ius dicere põt. ſz illð ĩtelligas ĩ crimĩali ca:ſeax y ¶ Qui damnantur. ſine ſententia. ſic n eſt hoc membrum ſuperſinum.
nemde gde⸗ Icimili.ſ ĩ crimiĩali cã põt vſqʒ ad litis ↄteſ.dicere ius ſuis.ut.ff.bðᷣ ofi. ʒ ¶ Mriſtinum. ſ.libertatem.
Pur alhnch pſi.ſenatus.iñ delegatꝰ iudex nõ põt eẽ filiꝰpatris ut e de ap.poſtremo. 2 eclarati.qñqʒ ẽ᷑t ſi non veclaratur ur cum militi detrahuntur inſignia mi
bonunſe, T¶ Si quis vero.uerba huius legis ſunt.ff. de arbi.ſed ⁊ ſi.5.ſigꝗs. titie lʒ nõ dicat᷑ cã.ut.ff.e.l.ii. .i.
ſralinſ s Jucerx. quidã ita intelligunt vt hic duo pꝛobibeantur. bhoc.ſ. ut ordi⸗ 2.Der ſniaʒ. iſtud nõ videtur differre a predictis. niſi ꝙ duo membra coniũ
a ſaſaſni narius uei inder alter non poſſit eſſe arbiter de ea re de qua iudex fuit.itẽ ⁊ ntur in vnum.niſi velis dicere qð aliquid operamur iſta vba cum vicitur ei
nuli hoc probibetur: ne iubeat compꝛomitti in ſe. Quare autem oꝛdinarius ſicophantis.i.comedens fiſcus.
ſon ſſi non poteſt eſſe arbiter: tripler am gnatur ratio. Tna quia ſecunduʒ boc oꝛ E ntra tempus.hoc tamen non tenet ſecundum canonem.uut extra ð ſecun.
ſiangnen dinarius ſemper pꝛocuraret vt eligeretur in arbitruʒ:ne ab ipſo poſſit aa nup.ſuper illa.(Adde ꝙ due auctontates que ſequuntur habentur oꝛiginaliter
ngoſenten pellari.alia ratio eſt: quia oꝛdinanus debet cogere arbitrum ut procedat in euangelio atthei.c.vij.⁊ Luce.vi.⁊ in pſalterio.pᷣs.xlix)
ela,u 1 debet ſuam ſententiam mandare executiom. extra de fo. competen. ſi qs a C Item Gregoꝛius. cõtemnatur.i.contemptibilis habeatur: non tamen con-
mnn⸗ contra. ff. de arbi.l.iij. Sed boc non poſſet eſſe: cum idem eſſet oꝛdinani tfem ni debet.pruma queſtione priina.ſi fuerit.⁊. capitulo. multi. 2.xv. queſtione
at 2 arbiter. Tertia rano eſt quia arbitria ſunt ad mocum ordinarie iurii vltima. c. ultimno. l
Gerin 4 ionis ſic ſequeretur ꝙ aliquid eſſet ſimile ſibijpſi.ſicut nõ ſimul poſ b 6 ſine peccato.vlciſci.argumentum ꝙ ſi iudex non exhidet iuſticiam de
jluurfnin unt concurrere iura naturalia T iura adoptionis:ut inſti.de adop.S. uſ. haliquo ſubdito:ipſe ↄueniendus ſit:ut.xxiij.queſtione.ij.dominus noſter.
p⸗ Jann. Ego ctego tamen ꝙ oròinarius poſſin eſſe arbiter. ut no.ij.q. v.. ⁊ in conſtituti.federici habita.C.nc ſilius pro patre.vbi dicitur ꝙ ſi iudex ciui⸗
a iuchcibus. nunquam enim pꝛeciſe innuenies ꝙ oꝛdinarius nõ poſſit eæ tatis debitum iuſticiam non exhibet conuenii poteſt. (Adde ꝙ ita oꝛiginaliter

arbiter. Sed vbiq; dicitur ꝙ nõ poteſt cogere partes ut in ſe compromit

legitur Yoannis. viij. c.)

a ¶ Wene. qꝛ im̃ ſexcenti remã
ſerunt. ⁊ ſic bec dictio pene ad
magnã quãtitatẽ refert.ſic po/
nitur.xxiij.q.v.qualis.
b ¶ Gunditus.ar. ꝙ poſt penitẽ
tiã reſtituit᷑ aliꝗs pꝛiori dignita
ti.xxvi.qðt.v.quicũqʒ.⁊.l.di.
dño ſancto.⁊.c.quia tua ſancti
tas. ſed illð intellige quo ad iu
dicandũ ⁊ pᷣdicãdũ.nò ad accn
ſandũ vel teſteiſicandum:vt.vi.
q.i.qui crimen. “
cAaicet.cõdẽnet.i. dignũ
L fit condemnatione.
d ¶ Judicet. odio. xi.q.iij.quat
tuor.
e· Aolũtatis.ſʒ nõne iudex po
teſt indicare ſecũdũ ꝙ ſibi iuſtuʒ
vr vt. ff. de arb. qualẽ.⁊ ex ſnĩa
ſui animi eſtimabu:ꝗd aut cre
dat aut parum eſſe ꝓbatum vi
deatur.vt.iiij.q.iij.ſepe.⁊ potiꝰ
Dʒ iudex ſeꝗ ſuã opinionẽ ꝙᷓ; cõ
d „ſilit alioru vt ef de alue. adno
Sne ir Aitis . ex ſtra.ſed dico ꝙ tenet᷑ ſequi opi⸗
fſfſuoſs g N*1 ſibe degn nionẽ ſuã. ſed nõ voltintate; qñ
cdiſe acch artarsps la b. Cefſante.
eA4 nefen egae (el 4
heſte e Nleg e,. (. Auckt. ar. g ſecudu allega
r g er quedala: ur keg es ta eſt ꝓcedendu. ut. f. de offl.
82 e nſe „ Ie ie de⸗ ſ. illictas. 5. Vilas. S. ij. q. i. de
. 4 X Nle SS e omnipotẽs.j.xi.q.iij.illa.⁊
Hs c. ſummopere. 2. vi. q. ij. ſtm.
lunidn ci ezurs n me e luin 7. c. iudicatẽ Z.].eo.poſtu
Ses fis S. foa- ſn prd.- eto ſet latus 3. ſed ʒ. b. delegabit cãs
en e ſosh- er) Warſ. Sr oar ſi oſcientia nõ ocoꝛdat allega
luſcet gite d pſin, fh: ml. . tis. ſed m alios põt determina
r ns Hes die C d.D A. re pm allegata. qn aliud facit ali
t Inaas MHefen. n. D au ſa gs in eo iuder eſt aliud ĩ eo ꝙ
leaz. mitirt e . a eſt. ut. xxiij. q. iiij. ſi eccleſia.
evxrer: ſ. . „er ã ſic iudicare põt pᷣm oſcientiaʒ
it bir :eß elare Palert. quã hʒ ut iudex nõ ut hõ.ar. ex
lemm jud ,bes & ſro er Orne of. 02. ſi ſacerdos a ey de offi.
re chentntis elinisfae Dele. paſtoꝛalis. 5. qꝛ vero. e
ſee Tiem Paas d&Ael,cte f R. g impmat alicuiſi ma⸗

eia en Seny e—αaαανα*ιtozατιmiſit ut. ff. de minoꝛi. cum
herntt h.dcg es Sec Pnrus:e Mädato. ar. ff. publi. cũ exhi⸗
6Sr X ſbi ur Baato: =1α Cbuiſſet. 1 e de ap. ſepe in prin.
hal. lee⸗ quuen H . Pꝛouocat. er vite merito
a. 5. n legré ſa,a nõ pòt malus ſacerdos dimitte
A8 re peccata. ſed ex officio pot. xv.
ers e ni& rh"ir q. vlti. c. ulti. 2 eſt hic ar. oratio

E. rrſtre: daff E nö nocet. Ixi. di. miramur. §.
” tauit. (Adde ꝙ ita ut ſegk legi
i Quid.qꝛ deus non conſide
rat pruu ſed ufiectum offerẽtis
q.i.odi ⁊ pꝛoieci.qñqʒ
tñ conſiderat quid offeratur.ut
xlix.di.c.ulti.qñq; ↄſiderat᷑ ꝓ
quo offerat᷑.ui.i.q.i.dictũ(Ad
de ꝙ ita ð abel ut dicit tex. legi⸗
tur geneſis. co ill)
k·Oſtulaſt?. ſcribebat. hoe
..ſ.terra terrã accuſat: uel
hoc ſi gs ſine peccato.⁊c.Et h

ratũ ⁊ meditatu de domo de

tiene o ANesd Ceas eſt ⸗=‿αNααεü nücium vel ſtultum ꝓcura⸗

Deuain Ka d. e S L. . .
. H e.A an nes maloꝝ his ꝓ quibus oꝛant
er bngbiſnE, 2** ocere. i. q.i. fert 2. c. neceſſe. x.

ſicut.ſed contra.i.q.i.pꝛophe⸗

ur oꝛiginalr ꝓuerbioꝝ. c.xv)

. Tauſa

qui iuxta diuine vocis imperiũ ꝑre
xit ⁊ ſemel ⁊ ſecũdo ꝑdidii:⁊ tũc de
mũ peccatrices tribũ valde feriens
pene funditusꝰeã extinxit. Quid H̊
eſt ꝙ in vltione ſceleris inflamat᷑:
7 tñ pꝛius iſte ꝓſterni:niſi ꝙ pꝛius
ipſi purgãdi ſut:ꝑ quos alioꝝ cul⸗⸗
pe feriunt᷑ vt ipũ iãẽ mũdi ꝑvltionẽ

veniant:ꝗ alioꝝ vitia coꝛrigẽ feſti⸗

nant? Item ambꝛoſiꝰ ſuꝑ:beati
immacunati.
¶Ille de vita alteriꝰ indicet:ꝗ nõ
pʒ in ſeipſo quod puniat.
AUaicet ille ð alterius erroꝛe ꝗ
nõ hʒ in ſeipſo qð cõdẽnet.iu
dicet qui nõ agit eade que ĩ alio pu-
tauerit puniẽda:ne cũ de alio iudi
cat in ſe ferat ſniam. Judicet ille ꝗ

ad ꝓnunciãdũ nullo odioꝰnulla of

fenſione nulla leuitate ducat᷑.⁊ poſt
pauca: Oonus iuderx nibil ex arbi⸗
trio ſuo ſacit ? ꝓpoſñito domeſtice
volũtatis?: ſed iuxta leges ⁊ iura/ ꝓ
nüciat. ſtatutis iuris obtèperat: nõ
indulget ꝓpꝛie oluran upi a⸗

ſicut auditira iudicat ⁊ ſicut ſe ha-
bet natura ðcernit.obſequit᷑ legibꝰ
nõ aduerſat. examinat cauſe meri
ta:nõ mutat.Diſcite iudices ſeculi
quẽ in indicãdo tenere debeatis af-
fecxũ:quã ſocietatẽ:quã ſobꝛietatẽ:
quã ſynceritatẽ.⁊ paulo poſt:ꝗ iudi
cat volũtan ſue obtẽperare nõ dʒ ſʒ
tenere qð legũ eſt.⁊ poſt pauca:ĩ in
dicado coꝛdi magis eſt cuſtodia vi
taus: qᷓ; obediẽtia voluntatis.
Vtem GBregoꝛius.

WBranuatus criminibns indicare

non valet.
T N grauibuspeccatis ꝗs poſi
tus dũ ſuis premit᷑ aliena non
diluit. Cüctis.n.liquet:qꝛ cuʒ is di⸗
ſplicet ꝗ ad intercedẽdũ mittit᷑:ira-
ti animus ꝓculdubio ad deterioꝛa
pꝓuocat ?.ſcriptũ quippe ẽ victie im

pioꝛũ abominabiles deo ſũt: vota

iuſtoꝛũ placabilia. Meqʒ enĩ ĩ oipo
tẽtis dei iudicio qꝗd: ſed a quo dat᷑
inſpicit᷑.hinc eſt qð ſcriptũ eſt. Re-
ſpexit deus ad abel ⁊ ad mũera eiꝰ
ad chaiʒ vo ⁊ ad mũera eiꝰnõ reſpe

xit.dicturꝰꝗppe qꝛ dñs reſpexit ad

munera:pᷣmiſit ſollicite qꝛ reſpexit
ad abel.ex q̃ re patẽter oñdit᷑ qꝛ nõ

offerẽs a mũeribus:ſed mũera ab

offerẽte placuerũt. dvona ꝗppe iniq́
rũ nõ ꝓbat altiſſimꝰnec reſpicit ĩ ob

latiõibus eoꝛũ nec in multitudie ſa

criſicioꝛuʒ eoꝛuʒ ꝓpiciabit᷑ peccatis.
Itẽ lõge eſt dñs ab ipijs ⁊ oꝛatões
iuſtoꝛuũ exaudiet. . Idem.
¶. HPumuz noſ metiplos: deinde
ꝓximos debemus coꝛrigere.

catrice nõ ſtati dedit indiciuʒ
ſed pᷣus inclinas ſe deoꝛſum digito
ſcribebai in terra ac ſic ðᷣmũ qð ob
mxeirogat᷑ indicat:nos videlicet ty
pice inſtituẽs vt cũ qlibet ꝓximoꝛũ

löpa-
Ahs

errata cõſpicimꝰ:nõ hoc añ repꝛe-
hendendo iudicemꝰ:qᷓ; ad cogno-
ſcentiã noſtrã humiliter reuerſi di⸗
gito eã diſcretiõis ſolerter exculpe
mus.⁊ qd in ea cõditoꝛi placeat ꝗd
ue diſpliceat examinatiõe dirima-
nus.iuxta ullð apoſtoli:fr̃es ſi occu-
patus fuerit hõ in aliq̃ delictoac̃.
ꝗ ſine peccato ẽ veſtrũ.i.pᷣmo vos
ipſi iuſticiã legis ĩplete:a ſicut inno-
cẽtes manibꝰad lapidãdã reã ↄcur
rite. Aẽ aug. ad quẽdã comiteʒ.
Sacerdos pꝛimuʒ ſna peccata:
Deinde aliena detergat.
Acerdos vt ſapiẽs medicus
7 ꝑpfectus:pᷣmuʒ ſua peccata ð
lere ſciat ⁊ poſteaꝰaliena detergere
2 ſanare ⁊ nõ publicareꝰ. ¶ Iteʒz in
euãgelio.ſal ĩfatuatũ ad nihilũ vti-
le eſſe d niſi vt ꝓijciat᷑ ſoꝛas ⁊ ab
hoĩbus ↄculcet᷑. Ex abus oibꝰ dat
intelligi ꝙ criminoſus alterius cri-
minis iudex eè nõ põt.⁊ ſe ipʒʒ ↄdẽ-
nat dũ in alterꝰ crimẽ ſniaʒ ꝓfert.
Sʒ obijcit.ſaul cũ a dño ect repꝛo-
batus:populũ dei iudicabat:⁊a eius
iudiciũ vniuerſus populus expete-
bat. Itẽ dauid cũ eſſet adulter ⁊ ho
micida:interrogatꝰa ppheta ſniaʒ
in diuitẽ dedit ꝗ ouẽ pauꝑis rapuit
dicẽs: Judiciũ moꝛiis ẽ viro huic.
Item ſalomõ cũ amoꝛe muliercule
deos gentilinz coleret: tñ vniuerſa
plebs iſraelitica ad eius indicia con
fluebat.ſic ⁊ achab quãuis coleret
baal:tũ.x.tribus indicabat.multi ẽt
alij tã in ve.te.qᷓ; in nouo inueniun
tur:quoꝝ vita cũ eſſet blaſphema-
bilis tñ eoꝝ ſnia qꝛ ex officio ſᷣuata:
iudiciarij oꝛdis integritate ꝓceſſit:
inuenit᷑ ſeruata.vñ ⁊ dſis ait in enã
gelio:ſuꝑ cathedrã moyſi ſedebũt
ſcribe ⁊ phariſei dicẽtes ⁊c̃. Hinc li
ado cõſtat ꝙ mali paſtoꝛes dũ ſen⸗
tẽtia iuſti examinis alioꝛum crimĩa
feriũt ſibijpſis nocet:dũ ſine exem-
plo ſue emẽdatiõis alioꝝ vicia coꝛ

rigere curãt:ſubditisꝰoꝓſunt ſieo

rũ increpatione coꝛrecti vel ſnia co
erciti vitã ſuaʒ in melius cõmutare
didicerint. Ac per hoc dũ ab eccdle⸗

ſia tolerati fuerint eoꝛuʒ iudiciũ ſub

terfugere non licet.
Mod auteʒepiſco⸗
4 pus ab vno tantum
audiri vł iudicari ñ
debeat: zepherinus
pPpapa teſtatur dicẽs.
ESpiſcopus non niſ a pluribus
audiatur ? iudicemur.

Ccuſatoꝛes epiſcopoꝛuʒ om⸗
ni careant ſuſpicione: gꝗa co-

SSõ lfulumnas ſuas dominus ſfirmuer ſta
Oſtulatꝰ indicare dñs ð pec

re voluit non a quibuſlibʒ agitari:
nullumꝰnanq; eoꝛum ſentẽtia a ſuo
iudice nõ dicta cõſtringat:qꝛ leges
ſeculi idipſuʒ fieri pꝛecipiũt:vt co/
dice libꝛo.vij. de ſententijs ⁊ inter-

locutionibus omnium iudicum.

eſt ar.ꝙ ſuffiẽ ſi ſnia ſcri

bat᷑ in pariete.ã ⁊ ibi
edicta pꝛetoꝛũ olim ſcri/
hebant᷑ in albo. (Adde
ꝙ ſic oꝛginalr legit᷑ in
euagelio Yoãnis.c.viij)
1 Obnixe. i. inſtaäter.
m SOelicto. vos ꝗ ſpi
rituales eſtis iudicate bu
iuſmodi.l.di.ponderet.
ar.ergo ꝙ mali non pñt
indicare. (Adde ꝙ ita
ſcribit paulꝰad galatas.
ca. vi)
Die H. i.
o C&t poſtea. ar. pꝛeſby
terum poſt pniam poſſe
reſtitui.l.di.ð his vo.
p ¶Et non publicare. ea
gs ei in ſecreto dirxerit.
als deponit᷑. j. de pe. di.
vi.ſacerdos.hodie ponit᷑
in artum monaſterium

ad agendã penitẽtiã ꝑpe

tuaz. ut extra de pe. re.
omnis ĩ n.(Adde ꝙ au
ctoꝛitates q̃ ſequũt pᷣma
legit Mat.v.c. Mar⸗
ci. ix.et Luce.xiiij. Scoa
vo Saulis hẽtur ĩ pᷣmo

regum.c.viij.⁊.ilx. Jte,ʒ
tertia de dauid legit ĩ ſe

q ¶ Sic ⁊ achab. xxij. q.

ij. vtilem. (Addͤe ſic

ð ſalomone et achab le⸗
git ĩ tertio re gũ.c.iij.xi.
7. Fvi.ita aũt ut leqꝗt ait
dñs Matthei.c.xxiij.

r Uod autẽ. ab

omnib?ꝰ epis ꝓ
q uincie debet au
diri cauſa epi.
vt. S. ce.q.vi.ſi quis epo
rũ.uel.xij.ad minꝰquos
ipſe metropolitanus eli⸗
git vl ipſe reus ſi electos
a metropolitano bʒ ſu⸗
ſpectos.j.eo.q.i.c.i.⁊ ta
les coepi nõ ſũt iudices ſʒ
aſſeſſoꝛes.ſicut necclerici
ſunt iudices:ꝗ debent in
tereſſe cuʒ epᷣs audit caãm

clerici. xv.q. vij. epiſco
pus.ar. tñ ẽ ꝙ ſunt oꝛ

dinarij.ut. vi.q.iij.ſcito

te.⁊ ſi papa delegat cam
epi: vr ꝙ eodem modo
ltererunt.xij. epi.S.e.q.
vi. hec quippe.⁊. xxxiiij.

di quoꝛundam.

8 XIEandtoꝛer nnl,

lum. magis e
iudi.at ſi clerici.

apn
limieme
b(Na⸗
Allletaa
iſtinn
enmve
1,ſdan
fmlnti
glcletl
Doenminan
peta dee
laus,1qnn
Cppellatoi
nraöͤmn
pimanns
Ciritclerir
(onaenise
niegolep
Nireria
Von. C.d
cumpapu
Auntintel
gdomnes
li auc. 1
Caer
1CZuduet
macijercdi⸗
Abſens 1cd

agge

Oρſ
chiinproin
bitpieinos
ſſorte vieg.
Aognmene
intorcgiin
2
len
i
tnieeimn
ſommtt
lnndecii
udinrgian
Paamtiegn
ondumcane
Poreſtcöcin
oͤfanllis⸗
tngulan
Unonegon

ueni.S
1shanrionn
ln. Ne
dulſtlegkiſe

n(Aike
nentaahih⸗
niongiciig.

Ktitatgn

Nalbeicni.
dani⸗
Onniphs
Uncedaen
acunge,.
cN.igrsd⸗
i⸗adnungns
ropoluamstl⸗

reus Aeleds

oluano hiſt
6. g.i hei1ld
oſütiucgsh
ſcur netckenti
Grg dbentit
pscutin

Nho,
igfuno⸗
N Nig liꝛO

Nigriin
Punnn
aſghtil⸗
ui
dann.
Mimuml,
mn nngeſfi
ane⸗

8. = ſus in agẽdo.contra ſe iudicẽ. ex hoc videt᷑ ꝙ clericus poſſit recõ
eniri coꝛam laicis ẽt ĩ ſpiritualibus:niñ clericus paſſus ſit violen

III

tiam a laico ut er de iurepa.relatum in ſi.⁊.ff.de iudi.l.ij.S. item ſi eỹ.
nam qui aliter non põt eſſe iuder rone recõuennionis poteſt: vt eỹ demu.
pet.pꝛudentiã.C.de oꝛ.iudi.adite.ſi.ff.ð iuriſdi.om.iu. ſi idẽ.i.rñ.Sed

ꝙ nõ poſſit reconueniri
eſt ar.ex de iudi.decerni

mus.⁊.c.qᷓ;to.naʒ ⁊ qũ⸗/

qʒ ceſſet recõᷣuẽtio:ut.C.
glegi. pſo.l.vl. item in
criminibꝰ ceſſat recõuen
tio: vt.j.e.q.xi.pꝛiꝰ.iteʒ
in poſſeſſione repetẽda.
eỹ de reſti. ſpo. ex conque
ſtione.er de oꝛdi.cog.c.
i.⁊.C.ð cõpen.l.ulti.ꝙ
ocedo ⁊ dico ꝙ laicus ẽt
incidenter non poteſt co

gnoſcere de cã ſpũali. ex

q ſil.ſint leg.latoꝛ.item
vr ꝙ non tenet ſnĩa lata
ſuper altera qone tm̃.ff.
qñ ap.ſit.l.i.in ſin. ff.ð
va. extraoꝛ.cog.l.i.nã
iudex vna ſnĩa utrãqʒ di
rimit. ut e ð oꝛ.cog. cũ
Dilectus.

b CIn eodẽè. ſed nonne

alia eſt cã reconuentiõis
ĩ ſit pᷣncipale negociuʒ
vt extra de mu. peti.c.i.
⁊.ij.ſed dicitur eadem qꝛ

ijdem ſunt iudices ⁊ liti

gatoꝛes.⁊ quia vna ſnĩa
Delerminanduʒ eſt vtrũ
q;.extra de oꝛ.cog.cũ di
lectus.⁊ quia ſi inhibet᷑

appellatio ĩ vna a ĩ alia.

extra ð mu.pe.c.ij.tñ pa
pimanus qui hanc.l.edi

dit:iĩtellexit quia ſi iu me

conuenis actione mãda
ti.ego ie poſſum reconue
nire oᷣria mandati.alias
Non. C. de ſen. interlo.
cum papi.ſed iuſtinianꝰ
auxit intellectũ eiꝰ pauẽ.
ad omnes cauſas.C.eo.
ti.auc.⁊ ↄñter.
c Lae eien
d ¶ JƷudicet᷑.ſed ꝑꝑ cõtu
maciã excõicat᷑.j.e.q.ix.
abſens. ⁊.c. vᷣcernimꝰ

e G Aggero. inciderit

ſed ſi non ſint tot
epi in pꝛouincia aduoca/
bit vicinos:ut.lxv.diſtĩ.
ſi ſoꝛte. vi. q.iiij. c. i. . ij

ANius in agendo ꝗs obſeruat

Arbitriũ:eũ habere etiã cõtra
ſe iudicẽ in eodẽnegocio nõ dedi
gnet᷑:qꝛ ? leges ſeculi idipſũ ſieri p
cipiũt. Judices.xij.ꝗlibet epᷣs accu-
ſatus ſi neceſſe fuerit eligat a ꝗbus
eius cꝗ iuſte iudicet᷑. Mec pꝛius au-
diat᷑ aut excõmunicet᷑ vel iudicetur

quã ipſi ꝑ ſe eligat regulariter ad

ſuoꝝ pꝛimo vocatꝰ cõuentũ epᷣorũ
per eos eiꝰ cã iuſte audiatur ⁊ rõa-
biliter diſcernat᷑.finis vero eiꝰ cau⸗
ſe ad ſedẽ apoſtolica deferat᷑:vt ibi
dẽ determinet᷑ nec antea ſiniat᷑ quã
eius anctoꝛitate fulciat abſens ve⸗
ro nemo iudicet᷑ niſi ex cõtumacia
abſens fuerit:qꝛ dinine ⁊ buanele-
ges hoc pꝛobibẽt. ¶ Ite feli epᷣs
Dixit in conci.car.iiij.

¶Aquot epiſcopis andiatr᷑ epiſco
pus am in reatum inciderit.

Vggero ſcðʒ ſlatuta veterum
cõcilioꝝ vt ſi ꝗs epᷣs qd nõ op
tamus in reatũ aliquẽ inciderit ſi ei
nimia neceſſitas fuerit nõ poſſe plu
rimos ↄgregare epᷣos:ne in crimie
maneai rij. aualer is.
Q. VIIII.

Eaccuſatoꝛibus vero
vel teſtibꝰ ꝙ abſentem
vocè accuſatiõis vel te
ſtiñcatiõis exhibere nõ
vyrggleãt: multoꝛũ aucto-
ritatibus liquet. Autenunm thele⸗
Elen papaa.
Niñ reo pꝛeſente accuſatoꝛ nõ
andiatur.
Ccuſatoꝛi oĩno nõ credi ðcer
nimus ꝗ abſentesaduerſario
cam ſuggerit añ vtriuſqʒ partis iu
ſtã diſcuſſionẽ. ¶ Atẽ eleuteriꝰpa.
¶Abſente aduerſario ſententiaʒ

alioꝗn metropo.uel epps non poſſit audire cãm criminalem clerici cnʒ nõ

ſint tot epi in pꝛouincia. xv. q.vij.f elix.
E accuſatoꝛibu

l. de crimine nunqᷓ; ꝓcedit᷑ ͥ abſen

tem lite nõ ↄteſt.niſi in caſu appitoꝛes:ut.C. de penis ne diu.
ꝓ ↄlumacia aũt annotant᷑ boa eiꝰ ⁊ expectat per annũ:⁊ ſi.j.
annum non nenerit:poſtea bona deuoluunt᷑ ad fiſcuʒ:nec ſuꝑ
bonis auditur ſed bene audit᷑ ſup crimẽ: ut.C. de requi.reis.l.ij.ſi auteʒ.
J.annum ueniat bona recuperat ſi velit iudicio ſtare/ſi aũt lis eſt conteſt.
⁊ liquet de cã in maioꝛibus criminibus nunqꝙᷓ; pꝛocedit᷑ ͥ abñtem.immo

auditur qñcunqʒ vene rit:

vi.ff. de requi.reis annus.ſed in minoribus q̃

penam relegationis vel damnũ eſtimationis continent bene ꝓcedit᷑ ð ab

ſentem. ff. de penis abſentem. fallit.

cundum canonem diſtinguit. h. an liqueat de ca an non.ſi liquet de crie

poteſt cõdẽnari abñs.iiij

q.v.c.i.⁊.xxiiij.q.iij.de illicita.ſi non liquec eſt

excõicandus:ut.xi.q.iij.rurſus..c.quicunqʒ. In hoc tñ peccat.b.qꝛ nõ
diſtinguit an lis ſit ↄteſ.vei non.nã ſcᷣm e uʒ non refert an lis ſit conteſ.
vel non.ego tñ dico cũ lis eſt conteſ.⁊ liquet de cã locum bʒ illud.c.ð

„.

cernimus.ſzeꝑſi lis non eft ↄteſ.vel eſt ↄteſ.ſed nò liquet de cã locus eſt illis
c.rurſus.⁊.c.qcũqʒ.nã añ lit.ↄeſ.nũqᷓ ſunt recipiendi teſtes in crĩe.er ut
lute nõ coteſ.ad hoc deus. niſi aliqd ſpale dicamus de dilapidatione vbi
publica cõmoda periclitant᷑. ut. j. e.q.ij.qꝛ ea.⁊. C. de penis.ne diu. nul
lo eniʒ pꝛiuilegio gaudere dʒ ꝗ male adminiſtrãdo ſuos oturbernales af-

ſligit:ut.C. vbi de ratiocinij

z.l.ij. Ydem eſt in cã inqſitionis qꝛ teſtes reci

piuntur lue nõ ateſ.ut ep ut lite nõ ↄteſ.qm̃ frequẽter.itẽ vbi ꝗs inſamatꝰ

n ¶ Alguntur. nõ ẽt

Q VIIII

1 2 8

defſicit in purgatione punit᷑ lite nõ cõteſ.ut er de pur.ca.rũ petrꝰ.ex de ſimo.ð h̊.
item in hereſi poſt moꝛtem.ut.xxiiij.q.ij.ſane ꝓfertur.ſed in cã ciuili non pꝛoce
ditur lite non cõteſ.niſi in caſibus qui ſunt ex vt lite non cõ teſ.qm̃ trequẽter. Itẽ
in cã ap.ut.C. de tẽp.ap.l.ult.ex.de ap.ſepe.⁊.ij.q.vi.ei qui.Item in abſentia
actoꝛis.ut.er.de do.⁊ cõtu.cãm.q eſt hodie coꝛrecia ꝑ decre.qm̃ frequẽter ſicut

ferre non licet.

Aueãtbiudices eccłie:ne abñn

Ate eo cuius cã ventilat᷑ ſnĩiaʒ ꝓ
ferãt:qꝛ irrita erit imo etiã cãmũ ſy
nodo ꝓ facto dabũt.ꝓditoꝛis ve
ro nec calũnia nec vox audiatur.
Item calixtus papa.
¶Reo abñie accuſatoꝛ nõ andiat

36 ente eo queʒ accuſare vo

luerit:gcquã accuſatoꝛi nõ cre
dat᷑ qꝛ ſine ſcripto difficile ẽ.ꝑ ſcri-
ptũ aũt nũquã recipiat᷑:qꝛ ꝑ ſcripiu
rã nullꝰaccuſari põt ſʒ ꝓpꝛia voce
⁊ pñte eo quẽ accuſare voluerit ſuã
quiſqʒ agat accuſationem. ¶ Itez
oꝛnelius papa. HD
¶Que in abſentes gernntur om⸗
nia enacuantrnr. .
—0O ¶WMnia q̃ aduerſus abñtes i
omni negocio aut loco agũt
aut iudicãtur: oĩno euacuentur.qm

danat. ¶ Itẽ marcellus papa.
CNõ iudicetur qui pꝛeſentialiter
nõ accuſatur vel conuincitur.
On opoꝛtet quẽlibet iudica-
