neceſſariũ cõionis viaticũ expetit
nõ deneget. q; ſi in deſpatione poſitus

poſt acceptã cõioneʒ iterum ſanꝰ fuerit

factus:tantuʒ in oꝛatione particeps ſit.
Sacramentũ vero nõ accipiat doneci

*

ſtituiuz penitentie impleat tempus.qui

er go in exitu moꝛis ſũt ⁊ deſiderant ae
dpereſacramentnʒ: cum conſideratiõe

re ſedem apłicaʒ cũ oppor æ& pꝛobatione epiſcopi accipere debent.

Item ex concilio arauſeo.
Sine manus impoſitione receden
tes de cNpoꝛe reconcilientur.

Vi recedunt de coꝛpoꝛe penitẽtia

Aecepta placuit ſine reconciliato-
ria manus iĩpoſitiõe eis cõmnnicare q

moꝛientis ſufficit recõciliationẽ ſᷣm dif-
finitionem patrũ qui hniuſmõi cõiones
viaticũ congrue nominauerũt.ꝙ ſi ſuꝑ
uixerint:ſtent in oꝛdine penitentium vt

oſtenſis neceſſarijs penitẽtie fructibus

legitimã cõmunionẽ cũ reconciliatoꝛia

manus impoſitione recipit. clericis qᷓ⸗
deſiderantibus penitentiaʒ nonẽ ne

ganda.ſimiliter ſubito obmuteſeens ꝓ
nt ſtatutũ eſt baptizari aut penitẽti/ac
cipere poteſt:ſi volũtatis pꝛeterite teſti/

moniũ alioꝝ vᷣbis habet aut pñtis ĩ ſuo
nnutu. amètibusetiam quecunq; pieta-
tis ſunt:ſunt conſideranda.a Itemexr
concilio cartbaginẽſi quarto.
¶ Alioꝛuʒ teſtimonio moꝛiturus fide/

lis reconcilietur ſi obmutuit vel in frene

ſim conuerſus eſt.
S qui in infinmitate penitẽtias pe⸗
ntt ſi caſu dũ ad eũ inuitatus ſacer-
dos:venit oppꝛeſſus ĩiſirmitate obmu-

tuerit:vel ſi in freneſim ↄuerſus fuerit:

dẽt teſtimõiũ qui eũ audierũtꝰ: ⁊ accipi
quid credit ſimplici At penitẽtiã: 2 ſi ↄtinuo credit moꝛitu-
rus recõcilief per manꝰ impoſitionẽ:et
inſfundat᷑ oꝛi eins euchariſtia. ſi ſuper-

uixerit admoneat᷑ a ſupꝛadictis teſtibꝰ
petitioni ſue ſatiſfactuʒ:⁊ ſubdatur ſta/
tutis penitẽtie legibꝰ:quãdiu ſacerdos
ꝗ penitentiã dederit:pꝛobauerit. Item
penitẽtes ꝗ in ĩſirmitate viaticũ eucha/
riſtie accipiũt nõ ſe credant abſolutos ſi
ne manus impoſitione ſi ſuperuixerint.
Item ex niceno cõcilio.

CQura ⁊ pꝛobatione epiſcopi moꝛien

tes reconcilientur.

2£

bis vero qui recedũt ex coꝛpo

Q antique legis regula obſerua-
bitur:⁊ nũc ita vt ſi foꝛte quis recedat ex

coꝛpoꝛe neceſſario vite ſue nõ ðᷣfrandet

viatico:quod ſi deſperatus aliquis re-

cepta communione ſuꝑuixerit: ſit inter
eos:ꝗ ſola oratione cõmunicant.ð om

nibus eni his qui a corpoꝛe recedũt:in
tradendo eis cõionem cura ⁊ probatio

ſit epiſcopi. ¶ Iem Leo eßs.
¶Non eſt neganda reconciliatio bis

guite enerelſir lis e3 implorant.

a tpe neceſſitatis ? ĩ picun vr

89
iſtatia pᷣſidiũ penitẽtie ⁊ mo
du recõciliatiõis ĩplort: nec ſatiſfactio
iterdicẽda ẽ:nec recõciliatio denegãda

qꝛmiſericordie dei nec mẽſuras poſſu-
mus ponere nec tꝑa diffinire.apud quẽ

nullas patit᷑ venie moras ↄnerſio dicẽ⸗

te dei ſpiritu per ezechielẽ prophetã. cũ
cõuerſus ĩgemueris tũc ſaluus eris.q;
ſi ita aliqua egritudine aggrauati ſunt:

vt quod panio ante poſcebant:ſub pre

enti ſigniſicare nõ valeant teſtimonio:
eis ſideliũ ⁊ circunſtantiũ teſtimonium
prodeſſe debebit:ſimul tñ penitentie et

recõciliationis beneſicium cõſequãtur:

ſeruata tamen regula ſanctoꝝ canonuʒ

paternoꝝ circa eoꝝ perſonas quia dñi
fide diſcedendo peccauerunt. C Item

ex concilio epanen.
HNo reſpuat ei oblatio:ꝗ feſtinans
ad penitẽtiã ſacerdotẽ iuenire ñ potuit.

24 J aligs fuerit mortu⸗ qui iã ſit cõ⸗

feſſus⁊ teſtimoniũ habet bonum
7nõ poterat venire ad ſacerdotẽ:ſi pᷣ-
occupauit euʒ morsi domo aut invia:
faciãt ꝓ eo oblationẽꝰad altare paren-
tes eius ⁊ dẽt redemptionẽ ꝓ captinis.

ecce ꝙ epiſcopo precipiente penitentes

ð occultis peccatis ſiue in periculo cõſti
tuti per pᷣſbyteruz poſſunt reconciliari.
ſʒ ſi neceſſitate mortis peccator vrget᷑:
epᷣs ita remotus eſt ꝙ preſbyter eum

coõſulere non poſſit: negabit᷑ penitentia
morienti ⁊ beneficiũ recõciliatiõis nõpᷣ

ſtabit᷑ penitenti: queʒ conuerſum deus

recipit ad veniã: iuxta illud. In quacũ/

qʒ hora peccator ↄuerſus fuerit.⁊c̃. Et
iſem cõuertimini ad me ⁊ ego ↄuertar
ad vos.eccłia ſibi recõciliare negliget:
quẽ deꝰintus ſuſcitauit:eccłia foris ab-
ſoluẽ cõtẽnet: dãnabit abſentia epiſco/
pi:quẽ gratia diuine pᷣſentie illuſtrat:ꝑ
lauacꝝ regeneratõis morituris ſuccur

ritur etiam alaicis ſi pᷣſbyteri ðſunt.cur

ergo bñſicio recõciliatiõis per pᷣſbyteꝝ
ei ſubuenire nõ poterit ſi ↄtigerit epᷣm
deeſſe. Si 'm augu.qui agens in extre-
mis cõſitet᷑ ſocio turpitudinẽ crimis ſit

dignus venia er deſiderio ſacerdotis:
cur nõ ſimiliter ſit dignus reconciliatio
ne ex deſiderio epᷣi:qui ſacerdoti nõ ne
gat macula ſui reatus. Iẽ moriẽtibus

penitẽtiã negare pᷣſpyteri non debent.

¶Uñ iuliꝰpa. ait. Rens ? aiax pre
ſbyter ꝗ peniẽtiã morientibꝰ abnegat.
B preſbyter penitẽtiã moriẽtibus
Q◻ abnegauerit reus erit aiaꝝ: qꝛ do-

minus dicit quacũqʒ die ↄuerſus fuerit
peccator ad penitentiã vita viuet ⁊ non
morietur.vera enim confeſſio invltioꝰ
cẽpore eſſe poteſt:qꝛ dominus nõ ſolũ
tẽporis ſed etiã cordis ĩſpector ẽ:ſicut
latro vnius momẽti penuẽtia:meruit

eſſe in paradiſo i bora vltie ↄfeſſionis

1 % E bis rece-

qui abſolui deſide.

rat ſine moꝛa etiam

non obſtäte aliqua

appellatione eſt ab⸗
ſoluendus:vi er de

Appella. qua frote.

m JIs q fide. ta
D les emm nö

ſunt recipiendi ſine
reconciliatione ſolẽ
ni aut iuramẽto: ut
tibus. 2. i. qoe. viſ.
cc.quotiens. (Zld/
de ꝙ ſiẽ diẽ hic tex.
legit in Eʒechiele.

talis fuerat excòica
tus lʒ apparuiſſent
ſigna pnie:ñ iñ oꝛã
cum eſt pꝛo eo: 1 lʒ
infirmus põt abſol

uia quolibʒ ſacerdo
te nõ tñ moꝛtuꝰ: v
ex de ſen. ex. a nobis
in ſi.ſed a ſolo papa
ſi incidit in canoneʒ

late ſentẽ tie. xvij. q.
iiij. ſi gs ſuadẽte.io.

(Adde ꝙ ita ut hͥ ſe
quit᷑ legit᷑ oꝛginalr
Exzʒechiel. c. xvlij. t·
lcee.1.)
P G. Pſ byter. vi

imo tñ diẽ au

gon. ſero penitẽti⸗

bus pniaʒ dare poſ

ſumꝰ: ſecuritatẽ nõ
poſſumꝰ:nõ dico ꝙ

n ¶IY aliquis con
2 us. ſe velle
accipere penitentiã.
0 Oblationẽ. boc
intelligendum eſt öᷣ
tali qui deliquerats
no ſatiſfecerat.ſi.n.

cõdẽnabit ſz nec di

co ꝙ liberabitur ut

5 pe. di. vij „Nemo.
7. 5§. ſe. Aez raptori

nocet ſera pnia ga

ne gat ei ſepuitura?:
Iʒ admittat᷑ ad pnĩias

er de rapto. ſup eo.

¶ Aade ꝙ ſicut dicit

hic in tex. legi Eze

chieł.c.xxxuj.⁊ Lu.

c. xxviij.)
HBGnouimꝰ?.
mẽte. nò eni
ↄſiderãda ẽ mẽſura
tpis ſʒ doloꝛis:ut ðᷣ
pe.di.i.menſuraʒ.
(Adde ꝙ itsa ut iſte
tex. legit Eʒechielis
cc.xxxuj. 2. x viij.)

Nẽ celeſtinus pa. ait. C WPeni ·

tentia moriẽtibus non eſt deneganda.

Gnouimus penitentiã morienti ·
bbßnsðnegari:nec illoꝝ ðöſiderijs an

nni:qui obitus ſui tẽpore hoc aie ſue cu
piunt remedio ſubneniri.horremus fa
ieor tante impietatis aliquẽ inneniri:ut
de dei bonitate deſperet:quaſi non poi
ſit ad ie quouis tꝑe ↄcurrẽti ſuccurrer̃:
⁊ periclitatẽ ſub onere peccatoꝝ hoĩeʒ

redumere quo ſe velle expediri deſide-

e inimi
egrüͤ:rer nni

ſemorentb⸗
Nenda.19
hnöͤ:ut .e.
ſinoteſecde
hee oagbe.
Göniati itn
tlit ai
gamus
gautneit
ipieg vult
neby buins
ylru ſacero⸗
gbitriopoffi
gerepniam.
dum qy ſe:
po koͤſcera
ſbetſacerdo⸗
ſuntis ois,
ſetpislocicfi
liaezt taſm
de depe. di.
di ic aut ſacn
bos vefſus he
Qusgapiie
aurllis cur e
Guanso.
Binh
inggi⸗
ligderſat
guirarchreüt
yltdepe. di.
e¶Ofoni
onationi vni
hercani alei
bus. 1,c,Auin⸗
Enpo⸗
ſcoerbh⸗
lapnie oes
Abürarie, 1
doᷣ Nmimuezep
lennqniicirit
Mlrt gniſgi
loren.ſtan pan
ac ciht ni
iuzillogon
ntdiotn f
niſboien,

ſoͤnle

Chiurtöͤſenenmn
lenl orn. diet
Ktiunintsn
ſſc iſ. aaleie
alel aoleſcen

inchitnn

hutulgtkͤſen

if. 3 det

XxVI

45 .
Ebis erdeniſar
tur. bez dirnrr mlir Alr.
2 zonlutceſe Debeenn doſt acichiuz iucerpde
5 OQ he eee itciudin papa. relne. iu⸗ ſides
. a?: qᷓ gatangoedkefen aico Fnbe. i Te rnateinben:
: ad hoc agontnn⸗ ſna grani anactnn ihd⸗ FeEdeieſtiteih⸗i.
liberari:ge dere:eiuſqʒ eẽ occide T Et qua ſatiſfaction ni. n
n rat leimone ad uta poſſu ndû pa-. itentinz in ſderetur. emus peni. Enitentionuea.
Meinn. *P Rlenzehoc i5 allarenc abf beniicin ſe vnin ſacer Ehis gergtrac agregtagage Ga ardos abſaper
te em̃ ꝓſi⸗ t eum don tat ad peniteti 76.7 lte SS tiã eg 5 ſacra ia ſunt: p⸗ m narum.i. ſone
hiilſid fit ut nõ⸗ ſz alijs ſit reeun 8 inuit uqʒ hoꝛa magis ten eosõ alia ſun ſo lias pert „v09
e ſ alne ſt atiſſimus i:ĩ quacůq dvt mag 5 jertunt: ↄſtat nequana! iam ne: ſed a abit: vt
nunin aegis iöge e uobertatontud toꝛs: ſe n ektutn. imina non õ elenterepiſct
iſürtin ſertplifen oe. ba tens pe oꝛtez pecca luteʒ ergo ia ſibi 2 verũ qꝛ er lios hoꝛũ /ꝓ ecicliſſe: ali⸗ Dirig Ktemwene Iäno
uleſt, i. in acti tm̃ p no- Nolom iuat. Sa enuẽti dei re. v uoqʒ ali ationẽ ceci :ꝛtibi boe diri. S. e. i. in oi ano
nneſeſtit, in⸗ 7 v 8 tpe pe dia d ibes que eĩ diſperation. iſſe: lo ĩautem. . capite.
lnnin, tet hie rne nig Zuertatur is moꝛti iſericoꝛ⸗ iſuf b tudine ĩ d anos fugi ix qui lo n CO i: ut. l.die. zuniſ.
ln gufi toeloch ſolẽnis pe DZ imit gſau ratð m oꝛiẽti ſuf hbebe ad pag dũ: nimi- culpe the nt licl.ſ⸗ i
iungecka ſole⸗ aagi 8 deſper⸗ poſſe moꝛiẽ oſ⸗ ob hoc rnendũ odũ cul ““ emiſi ent en
Daften ungen “ — Al: 7 ẽdũ po edit p ü os e 9 decernen 7 mod iuz „ Ke⸗ liant. deb ot
. itentia. enegat: bueni on cre jũ öõmittimn ionis illius us hbo Sepeli ioꝛibus e W
uannt nitenn ſidia. altera der u ad ſu nenton ꝛem comittimn⸗ ionis ill emit po o item es ſe vilio .
. Abſidia guien momento! cruce p 1² a religie tiaz 2 g ſens po nitentes ꝛut de pe
ecglnliſfr b ductaa. 4 re vel inme latro in :ſi ilus vn ca ? tꝑ enitentia; tium pꝛeſe cilio pen applicare:
neluimmr g Pꝛ0 Sipe. In ſice idiſſet vtiqʒ endens:ſi ſlet iĩ pe⸗ d eohem vanen Itez ex cõ ficijs ij. in öOn. diſ.
inni, . beaſein ſep t chꝛiſti pe niſſet: cũ e 1is feſſione ales. Nte nsin ninn. nno Sirr diſ.
ſ eanuad. q̃ri᷑: an extera ehbꝛ „muniete ne ᷣm ad ↄfe cere v eod 8 in Do . lxxvi. di
Tiſennn. neqrit: an ad d itentis no i feſſio eru inſpi „Seco lapſus in qa 2 zanch. lvi. di
G.i e⸗ d enitentia benit ꝓ vnius ↄf. ene ꝓmer ſitus icenſi. 5α! ni⸗ i quis ic non-
nicſ , vemitentia boꝛe pe lit: 7 † v mitten imis dicenſi. ſoꝝ p e⁊ pe inam. non
be utuit: 7 . Lau ct i dinerſe feffiõ öezs inam. tes. hic .
oftn Ae, genurin na penituit. adiſi eo ꝓp erſio ĩ vlt na X Is qui tiõe 19 erſatöe, v Peniten ſequen⸗
dſeniden. = habitaculũ ꝑ ad deuz u anda eſtqna ſt: 20:a fecam ou tipeni⸗ aratetper ſeduet
kn n Rnsna j. e. cei. ſe it. vera ergo a⸗ otiꝰ eſtim ne: cũ cõ⸗ Curru ſuop pfe te pecca iſeri enit.5. hic ñ
i.) en ſecẽca ẽ eis p it mente p liter aſte eris. cũ tentia male pꝛo qu ſt, ppter mil ſHtia. de in octaua. .—
inote a qᷓ tu oſitoꝝ hoc ta ſaluus ſtraãt: p duʒ eſt/ p huin And de ſed item
ligigte E vba: pp ea iſi poſt pheta bo is tunc rqͥuis tpe ñ demon attribuendu uni ergo li⸗ erit vn ſtate.
Keckn ze e un ſtn tpe: ꝓPp gemueri iſpectoꝛ: qui zille tie tps atti teʒ dei. q cõionẽ app Bo quali dnun
Nese omi itere. ſʒ ſus ing ꝛdis iſp lãti:cu it ten jã 2 bonita 3 Ji ad cõie lij. 2 to. ſe
ekepenni, e lik öbes be uſ⸗ ger ſs ſit co itẽtia peſtn ia nonerit coꝛdiã 2 nocãdi⸗ . arthagi. t eſeedr ſacerdos
iinie dectamu doepe⸗ ergo dñ ada penitẽ cculta oĩian tnec odi ſunt:re Itẽ ex ↄci.c alitate pec u Bi l oel ſaeetdos
ignchnegd auaina ubenr eſt denegse dici:cuio 6 ia ñ nega in iſunt. C itrio pꝛo que antur. ips remit ui pre⸗
dn . Sco e t iud enitẽtia cõſulto candi arbitrio iſtribu tomm iij.ſi is quipn⸗ B
ulliumne vravue⸗ eſt ſe oblige Cui autẽ p ida ẽ. Inc iliare can iſcopi a boꝛa di tiaz pec⸗ t. xrnij. q. iij. 53
ſnſtenr in, mebr buinx. d ed euelari. ſibi denegã ter recociliare ¶Epil tie tem different a d⸗ ut. ſñ etas ñ
zin de, . euciar. 0 der err at. C enitentie 8 m tie tpa laius. as. qm etas
gfuntab ergas ſie ciliatio ſibi⸗ pꝛeſbyter s coga cati penite tibus ßm enitẽtie tt B nia eta⸗ ſiquis
ucc vtru ſ. ſit iniu recöcili⸗ nitetẽ eceſſita⸗ tio Enitentil bitrio p licẽſi. iiij. r O xi. q. v. ſit
himnſin Kurlo olſ miin obelavinan öcilio tertio catop epi arbitri ucickfyiß. ſat: ut. ace ſn.
W arburior dieen rgo epop in v ineſi cõcilio . catoꝝ ep ci. Laudt e: iplo excuſa io. (Add legi
npnieitien⸗ Fnimierrineſen e debet: n thaginẽf o peniten A Itẽ ex. cception cuiuſlibet. ſequenti. c. legi
W angieraſe. Non nde in cartbe ſulto epo vltim cernant. 1l. ſonarum accept ri ee. Alk in Eanenl. .e
S. 1 e Sine perſonat z implorati abl. cut rv.)
gaſgſtl H r. onc 5⸗ Sine! lospemitetiä imp iteti m tmur
groſezſeento libet ſacerdo ſ. pſo⸗ legitn oyter rec bet. ö reco⸗ ti penitentie enitẽti nitẽtiã ßr
68 IEe ogatn ſulto et Po vltia Ac dece Etioꝛes v aern
ingrante de tesloer m ꝓut neceſſitas ter incõl abñnteep̃e entis H pſonaꝝ ligẽtioꝛe⸗ mi auũt
eleſtoennn litateʒz ca * iön. 1 Keſby itetẽ: niñ al enuentis 2 ngat. negli ilient. om ſa⸗
en di. v. 7 . mi . ſcũqʒ pe övni Min recocil itẽtibus a
iltnt A. dehearlamnc P ciliet pe at. Cuiuſc imẽee qo vni legem tardius penitẽti iaʒz re
ſeltfemniͤ⸗ drenan babent ceſſitas cog atiſſimũ er abſidiãb.i. nitentes tar nij manꝰ p iebus et
igsſualkrin. hos verſu i quibꝰ publich: e vins it v:bẽ ante r. mpoꝛe ieir onant. D. flectãt F.
. i qu it vꝛbẽ natu ””M ibus imp nua eliant. die
Nliegtnube Salggard gqao pu cõmouer ei impo rdotibus itẽtes ge ſpeliantꝰ.die
klegtongnrtt zuriliſs cur qu gerlaz manus sl Lerdott 3 ente ant 2 ſp nam qui
auanco⸗ infirmis. irüüccalcſlen oltiftgisanſri mobinecſeli aſen⸗ nent⸗nann ui
Dalnheci. inquirenda. Etpeev ris. theodo- ominico ne ſe ieiun r. ero g
ſtnt Edũ moꝛitu 8 i pe utez de ſtudio tes verog
inoſidinn diligẽtel ſſtantias q p ztuariẽſis iffinit. n6 domi atholicus. exequũ j: vbi
i⸗ irat circũſtan rnoysc iſuo ita dil uas nõ do reſſec je attente 1 ꝛtui: v
Cleni , quira e. di. v. ĩ pn. itẽtisli ſuo ie titas itu nitentie i fuerit moꝛt eoꝛuʒ
epindir ve vepe ibo. naz p mteda itis pnie i; of. E es pe i mari fue Mona 40n15
indl S ui n i In piculo ietena poſi⸗ ES are eli Bunbunz Cnengde DZ
uitnan geranialeman⸗ eſ imo irnaiuta mo⸗ io chn cis ſenenei, raum ſinode si pec⸗
mi lij. q. ij. ime. + ſt inar endad qᷓ;t 70 in octau ie p qua .
Plbqmhinn 2.canime. a ura eſt is im ponenda mi⸗· Ande entie ꝓ que ,5
nſ.nem, bus. ꝛa. iu/ tis p en ülis im · cũ a C penit i⸗
tſn nui mmſe en ſun tas peniten ibnsr ele duz:ſi lote Moquater datur. C Item quẽ
ſvbinre: ie. vñ epᷣue andt cö-⸗ 0 qr datur. delinquẽ
iiiſpuiut ter arie. vñ epus 3 oꝛation ie ſubleuand one pco- ie impen itedi velinquẽ
nakadpninz arbütrari re peni coꝛu us pnie ſu i ⁊ cõion ſi tentie odus peni iudicio:
nimi knin t diminnere dà dsvonan bligati7 iculo ſi Tepus 1 modusp dur uci at
qua idit s ponch rtꝛne obliga no picuio n A1 us modu onam oꝝ qui
— kni uiink 4 rauerint: t alieni. a quo r ie mo Tep zimpe cio eoxc
ſij.g. it: penitẽtien C dentin niucdicio eo uali
egſat Parn zreſiien Vr mig enie ſian erit: penitẽti⸗ eter ibus neeſi ſitum in i e vel quali
Nc ddi rut. 2 0v nalueri dilig i tibus ſit poſitt tempoꝛe v ſt:
nuleib ren ſaur gaue ſoꝛtioy eptꝰ aual oſituz d oni Ge to tempo. linquüt:
, . 4 iuinitꝰ er bi imp itatẽ can l:quãa ui de ba⸗
Aent wecn capoͤ Biea diuini doteſᷣ toꝛitatẽ c. f: ꝛeſunt: beant q tam b
6 D 6 cer auc videa P- itere debe em mul 8.
mii) n ezriuʒ illi c. mã qũa ſa 1? ideo ſᷣm s clauſa icis o penite ditionem uo affe⸗
Hpun. anit vio: ut f. bſeruet: z idee ietatis de leſiaſticis modo per d erudi ne. Quo bij
. 7 iglic ua p jonibꝰ ecc ſan uia etasꝰ*a am pe EtE a
nir hn dau ſi boĩem. ob eillis ianu lationi tuta ſan uia etas ifferentiam p eniteiẽ
niuinin ¶ Seni enectu⸗ tõibus 2 ei inuct m eſiciantur beri facit ſuſcipe Eſynodo eui
inum c ur ol dtnes ſacra ige n anicr = au renuntrenike upenitent?.
nn is: ntis: u tox p litate pecca ſũt. C 3. cer ditur cu atis affectu
lrſe i Tegeiſei aoleien 465 vo ꝓ alite cernẽda itrio pp ter oſtenditur ritatis a
ſoib⸗ iij. q. ij. a iietes Alijs a penie de dẽtiũ arbitri 4“ timo cha
minevii⸗ la. .l. di.penite itrio tꝑa pe ſidẽtiũ a In ere.
Fürrarlin F; Aeoper onere 107 Kepenn ene
2 .ñ cogãt. e⸗ 0 r tempoꝛap dinis: bab icio:
V vl. Itẽ inim ce 1 atõe oſtituẽ
garff e. e. de Udera
tero. io.

ita opoꝛte di
ꝛde ita o t:cũ d
nan dorninas nnai vicc⸗.
129 Buliurd anninuhnau⸗
atn Aarcdarummnb CJ
enldnnn meã quã bere “

is eſſe deno⸗
exris eſt. . jig in
ios pſpexeri⸗ ſenili
ꝓut uenſon babktes Cerohonaz⸗ In
tos:parit. quoq; ſſuates
tuituz rebilen uite⸗ duʒ
ganeſtene us grauter vꝛgedirvtr

Electůͦ. hoc vult di
ere qð tantũ debe⸗

mus habere afſectũ i cauẽ

do ⁊ ĩ recipiẽdo peccatoꝛes

ſicut aplus hũit cũ excõica

nit ⁊ poſtea recepit coꝛĩthi
um ꝗ oublice tenebat no⸗
nercà ſuâ. (Aldde ꝙ ita ut
ſegtur legit᷑ ĩ pſalterio.pᷣs.
cxvij.)
b ¶ Operatus ðẽ.i.ipſum.

ſ.ſe contriſtari ſecundũ de
um. operat᷑ ſollicitudinẽ ö
fnuturis peccatis. (Eldde ꝙ
ſic legit᷑ ĩ ſcdᷣa ad coꝛithios

c. vij.) ⸗
e ¶ MWulta contraria.pen
tens eni cõtraria debet faz⸗
cere illis pꝛo quibꝰ penitet
gqgꝛ cõtraria contrarijs curä
Muir:ut de pe.di.ij.ſi qs ſe
mmel. Jo. (Agdde ꝙ ita de
zacheo legit Luce. c. xrir.)
d Ss“ eum. (Acdde
ſicut ditik in iſto
c.legit᷑ Mathei. xviij. ⁊ ĩ

ſcða ad thimo.c.iij.)

e AEiigam mei eſt

ar. ꝙ iudex potius

ſeruabit miſericoꝛdiã qua,s

rigoꝛẽ.l.di.ponderet in ſi.
X lxxxvi: di.nò ſatis.xi.q.
üij. nemo peritoꝛũ extra de
ſouile. c.ij. qñqʒ tamẽ po⸗
tinus ſeruat᷑ rigoꝛ q; miſeri

coꝛdia. ſ. vbi ñ eſt ſpes coꝛ⸗
rectionis. ut.xxiij.q.iiij. eſt
ininſta. (Adde ꝙ ita ut di

cit tex.legit᷑ oꝛiginalr ĩ euã

gelio Matthei. c. xxiij.)
f/¶ Zenax. hec ẽ ratio qua
re iuder poteſt augere onꝰ
legis ſed illud nõ poteſt di

minuere.nt.ff. de re iudi.

ſi ſe non.ꝭ.ſi quis. ſimili᷑

generalia verba q̃ pᷣnceps
ponit in ſuis pᷣuilegijs: iu
non debes ſtricte 2 tenacict᷑

interpretati.ut extra ð ðci.

ad andientiam. ⁊? xvi.q.i.

rater. extra de do. cum di

lecti.

gquitatem odio babeant.

äs
tes quẽ gerebat ille ꝗ dicebat:inig
tatem odio babui ⁊ abominatus ſum:
pʒ ea que ſcripta ſunt ĩ ſexto pſalmo:at·
qʒ in quãplurimis alijs vł ea que apo-
ſtiolus dixit ad eos: qui m deũ cõtyiſta-
ti ſunt:quantũ inquit operatus eſt ino
pis ſollicitudinem:ſed excuſationẽ: ſecd
indignationem:ſed emulationem: ſed
vindictaʒ: in omnibus exbibuiſtis vos
cautos eſſe negocio:ſed ⁊ ipſis in lbus
Ddeliquit agens multa contraria ſic 2 346

cheus fecit. ¶ Iem.

tales eſſe debemus ſicut dominus
pꝛecipit dicẽs:ſit tibi ſicut ethnicus ⁊ pu

blicanus.2 ſicut apoſtolꝰ docuit dicẽs:

ſubtrahite vos ab omni fratre ambulã

te inoꝛdiate:⁊ nõ ſᷣm traditionẽ quã tra

didimꝰ vobis. C Itẽ Joã. chꝛiſoſto.

Welius eſt errare ĩ miſericoꝛdia re

mittendi qᷓ; in veritate vlciſcendi.

HAiaiarnenm onera grauia ⁊ i-
poꝛtabilia ⁊ cetera. Tales ſunt ſa-

cerdotes etiaʒ nunc qui omnen iuſticiaʒ

popuio mandant: æ ipſi nec modicã p.

uant: videlicet nõ vt faciendo ſint ſed ĩ
dicendo appareãt iuſti. Lales ſunt qui

graue pondus venitibus ad penitẽtiäã
imponunt:quia dicunt ⁊ non faciunt:et
ſic duz pena pꝛeſentis penitentie fugit:

contẽnitur pena peccati futura.ſicut enĩ

ſi faſcẽ ſuper bumeros adoleſcẽtis quẽ
nõ poteſt baiulare poſueris:neceſſe ba
bet vt aut faſceʒ reijciat:aut ſub põdere
confringatur: ſic ⁊ homo cui graue põ-
dus penitentie imponis:aut penitentiã
reijciet:aut ſuſcipiens dum ſufferre nõ
poteſt ſcandaliʒatus:amplius peccat.ö
ingde ⁊ſi erramus modicam penitentiiã
imponentes:nõne melius eſt ꝓpter mi
ſeericoꝛdiaʒ rationem reddere quam ꝓ
pter crudelitatẽ: vbi eni paterfamilias
largus eſt: diſpẽſatoꝛ nõ dʒ eẽ tenax.ſi
deꝰ venignꝰ:vt ꝗd ſacerdos eiꝰauſterꝰ
vult apparef:. Iem Marti. papa.
¶ ¶. Calẽdaꝝ obſernauões agere nõ lʒ.
Bnlicet iniquas obſernationes
agere calendaꝝ ⁊ ocijs vacare:ne

qʒ lauro aut viriditate arboꝛũ cigẽ do⸗/

mos?ꝰ. Omnis enim hec obſeruatio pa

ganoꝛum eſt. C Unde zacharias pa.

Anathema ſit qui riium paganoꝛuʒ

calendarum obſeruat.

N¶QINJas ealendas ianuarij riiu paga
Nnoꝛum colere vel aliquid plus no
uni facere pꝛopter nouuʒ annuʒ: aut mte·
ſas cuʒ lampadibꝰ vel epulis ĩi domibꝰ

pꝛeparꝗre ⁊ per vicos ⁊ plateas cãtato

res ⁊ choꝛos ducere pꝛeſumpſerit:ana
thema fit. C Item Auguſtinns.
Infirmitatibus hominuz incatatio
nes nihil remedij pꝛeſftant.
A Dmoneãt ſideles ſacerdotespo/
J. pulos ſuos:vt nouerit ꝑ magicas
artes incãtatiõeſq; quibuſſibet inſfirmi
tatibus hominuʒ nil remedij poſſe con
ferre:nõ animalibus languẽtibus cau-

Caula

Penitentes legem dei diligant: inn

Vmpenutẽtes tauã etbnici babeant
OQag euʒꝰqui peccata ſua nõ punit

anatbematizetur. Nẽ Auguſtinus.
Dies egvptiaci ianuarij calẽde nõ

ſentit obſeruantibus:inutiliter ſine cau
ſa magis ad ſui damnationem quã ad

ſalutẽ tendit:ſiue per quoſdã numeros. egiptij inuenerũt ut
litterarũ ⁊ lune per pythagoꝛicã nigro Mienigacheneng
mantiã egrotantium vitam vel moꝛtẽ baberetexitä ame

vel pꝛoſpera vel aduerſa futura inqui

Adnunt. qui auteʒ talibus credunt: aut ad

eoꝛum domũ euntes:aut ſuis domibꝰ
introducunt ⁊ interrogant:ſciãt ſe ſidẽ
chꝛiſtianam ⁊ baptiſmũ pꝛeuaricaſſe:a
paganum ⁊ apoſtatam:ideſt retro ab-

euntem ⁊ dei inimicum:iraʒ dei graui -
ter in eternum incurriſſe:niſi eccleſiaſti
ca penitentia emẽdatus deo reconcililie
Dicit enim apoſtolus:ſiue mãducatis·½

ſine bibitis:ſiue aliquid aliud facitis:in

nomine domini noſtri Jeſu chꝛiſti faci-

te:in quo viunimus mouemur ⁊ ſumus
De tempoꝛum quoq; obſeruatio⸗
nibus ſcribit Auguſtinus i enchiridion

ideſt manualihbꝛo. Graue pecca⸗

tum eſt dies obſeruare mẽſes 2 annos.

dicantibuſue vel etiã moꝛibundis quic- 8LDS licet. ad
quaʒ mederi:ſed bec eſſe laqueos ⁊ ini ⸗ hoc loco uſa;ʒ
dias antiqui boſtis: quibꝰ ille peri’dus ameregae um c⸗
genus bumanuz öcipere nititur. ſi ls rat in quita queſtio
poc exercuerit dericus ðgradetur:laicꝰ nein quibus omni⸗

bus reprebendunt᷑

xpᷣiani qui ad iſtar

On obſeruetis dies qui dicuntnur as friuolas ſup⸗
egyvptiaci aut calendas ianuari?;: guiones..
in abus catilene quedaʒ ⁊ comeſſatöes p Donnos. cum
ad iuicem dona donantur:quaſii pᷣn poc ſit ið qꝛ creditur
cipio ãni boni fati augurio aut aliquot aligd ſalutis inde re
menſes aut tempoꝛa aut dies ?⁊ annos cipre.
aunut lune ſoliſq; curſum:quia qui ⁊ bas anmis.· hie re⸗
7 quaſcunqʒ; diuinationes aut fata au . gur audelleab
auguria obſeruat:aut attendit:aut con monii gnta aſtöe.

k On oblerue
D tis.egyptiaci

er antiquitate eccle

runt:ſiue qui attendunt ſomnialia ſcri· ſa ſignat bos dies
pta ⁊ falſa danielis nomine ititulata: ? in calendarijs ſuis
ſoꝛtes que dicũtur ſanctoꝛũ apoſtoloꝛũ vbi repꝛobant᷑. xxx
⁊ anguria auium:aut aliqua pꝛo domo xij. diſtl. legimus.
facienda: aut pꝛopter comugia copulãa⸗ (Adde g la ut hie
da:aut in collectionibus berbarum car ſcquuun leguun on

ginaliter in pꝛima

mnia dicunt: aut pictaciolas pꝛo qua- adcoꝛin. c. x. ſequen
uis inſirmitate ſcriptas ſuper homines tis vero capituli an
animalia ponunt pꝛeter ſymbolum ? ccoꝛitateſſcribit pau
oꝛationẽ dominicã:aut magicis falſita lue i epiſtola adga
tibns in gradinarijs ⁊ tẽpeſtatibus cre· latbas. c. iiſ.)

Uis exiſtimaret quem magnum
peccatũ ſit dies obſeruare ⁊ men-

ſes ⁊ ãnos ⁊ lẽpoꝛa:ſicut obſeruant qui

certis diebus ſine menſibus ſine annis

volunt ⁊ nolunt aliquid ichoare: eo

FSßm vanas doctrinas hominum fauſta

vel infauſta exiſtimẽt ſempoꝛa:niſi bu
ius mali magnitudinem ex timoꝛe apo

ſtoli penſaremus: ꝗ talibus ait: Timeo

vos ne ſine cauſa laboꝛauerim in vobis

Item ſuper epiſtolaʒ ad galathas.In-
telligat lectoꝛ ad tantum periculum ani
me pertinere ſuperſticioſas tempoꝛuʒ

obſeruatiões:vt dicat apoſtolꝰ:timon
vos ne foꝛte ſine cauſa laboꝛanerimin··

vobis:quod quanuis tanta celebꝛitate
atqʒ auctoꝛitate per oꝛbem terrarum in
eccleſiis legatur:plena ſunt tamen con-
uenticula noſtra hbominibꝰ:qui tempo-
ra rerum agendarum a mathematicis

accipiunt. Jam vero ne aliquid inchoe

ll etn
utlndii
gilindte
ſeicticgtet
ſnitand⸗
nonoſceql⸗
uco aſit
P nuleplie
lnen trac
tinve,
elel⸗
inrivicit
ſtnaninont
ntatun4
iacyneni
irtnit⸗
te matnin
äravotſn
onn vdn
npecinen.
aunnoniil
ſegühin
lcchin' i
hoſtui denn
Diitarme
Niicnſinti
nilofti
Nole dela n
giapkeg es
nanndtsr
ſclpfimoni⸗
Eploroner⸗
limoilabr⸗
umuliee
Grugradid
NWun.
onronet
uet infi
Kaüriſtin
lopſus ane
os thaljd
ls nerhisn
reo itpol/
rro N
plarerſozniea
heriscnubit
bisqſiinn
ſticunegneſu

tftſomatio-

conne Imn
lngerorpel
ſtanenoꝛmi.
ieſe coatio,
mmumſe

Pedctgröre
Uihonid falein
anücepeſni⸗
ttdinni ſt
gopopnie diil
egopnnino
ſopinebofri
. c ſegnentd
lſgennern

. XxxVII OQ 1 l
nngti idã votũ caſtitatis. Tractato ð negotijs ⁊ miniſterijs eecle ad pꝛiuata.dũm poſſit eccleſie coõſtare ſiue p teſtes ſiue p cſeſſionẽ ꝓpꝛia 8 vo
6geenie, ſiaſticis:adiungit de ſacramẽtis.pᷣmo de matrimòio lʒ alia tũ fecerit.quacito enĩ cõſtat ecclie p cõfeſſionẽ uel p teſtes dicit notoriũ ⁊ ſic vberet
dlla e q ſint dignioꝛa a magis neceſſaria.⁊ hoc ið cũ matrimonium ecclia dirimere matrimonius poſt illud votuʒ cõtractũ Jo. Tu hꝛeuiter vicas ꝙ
W magnũ ſit i xpᷣo ⁊ ecclia ſacramẽtũ. tpe antiqus ẽ ⁊ uſu cõ/ ſeſſio tacita vel expᷣſſa alicuiꝰ religionis ipedit cõtractnʒ ⁊ cõtrahẽduʒ.ex de regu.
ſeprtegn muniꝰ.antiꝗus qꝛ ante peccatũ ĩſtitutũ ẽ.cõmuniꝰ qꝛ cũ ſa/ vidua.ut.xx vij.di.ꝙ ĩterrogaſti.⁊ extra de regu.conſulti.a.c.ſtatuimus.⁊⸗ prece.·
iquis i cramenta oĩa ſint ĩ i,ereeſſed⸗ icnn
orn eccleſia dei: hoc tñ bcuz aligs dicit deuo
tnan apud gẽtes oẽs eſt. tur:aut ediſicioꝛus:aut huiuſmodi quo ne obſeruandũ eſt:vt ſi que vidue quã es me Hiuereiigiol.bep
fiuisi ſanetiras aut er? nõ runlibet operum diebus quos egyptia uis adhuc in minoꝛibus annis poſite ſ olinlng eipreſſen
eniſ iemdt⸗ naneta cos vocãt: ſepe etiam nos monere non immatura etate a viro relicte ſe duobuune oοſimilßer lpe cen la⸗
nig n aan en nif⸗ dubitãt. Itẽ Hiero. C Sine in⸗·rint deo: ⁊ veſte laicali abiecta:ſ n nect cer.na ibi ĩtelligit tacita cõ
üceu monio ſepe qrit i /· (atatione berbas vel petras licet bab? monio 'epiſcopi eccleſie ĩreligio oba tinentia facta cuz ſolenitate
ðũ iudicio iò aſſůgnan ¶ Emoniũ ſuſtinẽtibꝰ lʒ petras vel bitusapparuerint?ꝰ:poſtea vero ad ſecu ꝛer coͤſtitutde eccleſie ita
Imnhen, do multiplica eiꝰi⸗ berbas habere ſine incantatione. lares tranſierunt nuptias: ym apoſto⸗ ſene Sart taetea eters
mngſe pedimẽta tractaturꝰ Aidam votũ caſtia lum damnationem habebũt:ga ſidem lenizatuotu. ſicmibi bare
demntchig, einrer tis habens deſpon · caſtitatis quam deo vonerunt: irriram buir midet dꝛcendum.ef.d
iggmnte. s Ad Beid ſauit ſibi vxoꝛẽ. illa facere uiſe ſunt.tales ergo ꝑſone a chꝛi- enunrir d
R Gſen raertnonnum poꝛi cõditiõi renun- ſtianorum communione ſequeſtrentur c Icnt bonum eſt. ut ſi
tbatgti vñ dicatur. ⁊ vbi: q cians tranſtulit ſe dd donecad bonum quod acceperant re qᷓ vidue.lʒ ð illis ſpecifſcet
W qñ: qbꝰ verbis fue aliuʒ ⁊ nupſit illi.ille nertentur: neque in cõione:vel cõuiuio dn ineni Seber. .
— rit inſtitutũ. ꝗᷓ ſint cui pꝛius ðſponſata cum chriſtianis communicent. nam ſi ev annd pk.rheclk riiiſzet
ntütni cauſe matrmnone⸗; ffõGGffuuerat repetit eam. adulterij cõiuges ree ſunt: ſi ſuis obno- cicunt miores anis multt ⸗· e
hnii gt dei noe unt e W NMic pꝛimũ queritur: an cõiugiũ poſ xie viris non fuerint: quanto magis vi Yliciter quatuz ad diſeteri deun⸗
ſgrudedſt ende uneta d ſit ſit eẽ inter vouẽtes. Scdo: an liceat ue que dei religioſitatem mutauerunt nẽ vlqʒ ad. vij. C. de iure d
lnlniſs ſis maenmonlä bades ſpõſe a ſpõſo recedere:⁊ alij nubere. crimine adulterij notabunt᷑:ſi deuotio li.ſi ifanti. Itẽ qᷓtũ ad ma
dnnchnun j. e. q. ij. i. vbi er⸗ H. .k. nem quam ſponte non coacte deo ob- trimoniuʒ uſqʒ ad. xij. iĩ fe⸗
W plicabim ſingula Vod vouentesꝰ matri/ tulerunt libidinoſa voluntate coꝛrupe- mia.i Pird adriliſ.e
* poſita vſenpnde monia otrabere nõ poſ rint: rad ſecundas nuptias traſtum fe m ee de ſg dad
in nin Dicikauͦt matrlor q ſunt multis auctoꝛtati- cerint: que ? ſi violentia irruente ab ali· ijeg. wi.. viſlinitina. Feeʒ
rdahinin potis dicit a matre nanque carthaginẽſi ter tione libidinis ꝑmanere in cõiugio ra- uſqʒ ad. rxv. annum. ff. de
Nuukſttan quã a pfe ꝗ actor ẽ tio:capitulo quarto: ſtatutu inuenitur ptori vel violẽto viro ↄſenſerint:dana mino.ll.i. hic autem uocat
glnſpug generatiðis vt dicc de viduis: que pꝛofeſſam continentiaz tione ſuperius dicta teneãtur obnoxie. mioꝛes qſũt iſra. rrv. an.
binciin ret pfimoniũ. Rñ. pꝛeuaricate ſunt. De talibus ait apoſtolus. Cuʒz enimlu na alit harer naſſer cos re⸗
— qn vlura onera ma⸗ T Excõmunicentur vidue:q religioſo xuriate fuerint: nubere ĩ chriſto volunt ſ anum nflr. gen. ci
nimoi bet tale. habitu abiecto:nnptias etiaʒ elegerint. habetes danationem: qꝛ primam ſide ii ſhͤre no reſtnuit vuelia
lepen graulca. p⸗ Icut bonũ eſt caſtitatis pꝛemium: irritam fecerunt. Itẽ ex epiſtola gre⸗ ifra. xxv. ãnuʒ. ut bituʒ quẽ
in doloꝛoſa. ĩ lactâ ita maioꝛi obſeruantia ⁊ pꝛeceptio gorij miſſa ad Bonifacium. ſuckdi poſct here nan
do laboriola.ex̃ de len ijs Zcti n. qꝛ 4 E
cõuer.infi.c.ij. Su⸗ eſa.qꝛ ei nubit quẽ melio/

it at iſtitutũ ĩ paradiſo ⁊ ante peccatũ cã ſobolis pꝛocreàde.ut repararetur
lapſus angelox. de cõſe.di.i.hi duo/Et fuit inſtitutũ bis verbis. hoc nũc
os ⁊c̃.alij dicũt ꝙ alijs verbis.ſ.his:creſcite ⁊ multiplicamini.ſ credo ꝙ il
lis verbis vſus eſt dñs tantũ ut pꝛeciperet carnalẽ cõmixtionem.ſicut patet
ex eo ꝙ ẽt poſt diluuiũ eiſdẽ uerbis vſus ẽ dñs ad Noe⁊ filios eius iam pᷣdẽ
vroratos. Suit ẽt matrimouiũ ſecũdo iſtitutũ poſt peccatũ ad remediuʒ vt
vitaret᷑ ſoꝛnicatio.ut.xxxij.q.ij. O.his ital cauſe aũt matrimonij quedã ſunt
per qs cõtrabit᷑ matrimoniũ.ut ſponſalia ⁊ cſenſus.quedã pꝛopter quas.
ex bis q̃dã ſunt pᷣncipales.nt vitatio ſoꝛnicationis.ſuſceptio ſobolis.alie
ſecũdarie que ſũt multe.ut pulchritudo femine.diuitie.amicoꝝ copia.pa/
cis refoꝛmatio. HBõa mr̃imonij ſunt hi tria. ſides.pꝛoles.ſacramentũ.j.e.
q.ij.omne. Impedimẽta matrimonij ſunt.xv.ſ.uotũ.oꝛdo.habitꝰ.diſpar
cultus.erroꝛ perſone.erroꝛ cõditionis.cognatio.ligatio.publice honeſtatis
iuſticia.enoꝛmitas delicti.impoſſblitas coeũdi.tempus feriarũ.interdiciũ
eccleſie.coaciio.etas fuꝛoꝛ.ioan.verumtamẽ quedã ex his impediunt con/
trabendum ſed non contractũ dirimunt. utinfra dicetur.
AUod vouẽtes.hic ĩtitulat᷑ queſtio pᷣma qua querit᷑.an te
neat matrimoniũ a vouẽte cõtractũ.⁊ ꝙ nõ teneat ꝓ⸗
bat᷑ vſqʒ ad.ꝭ.his auctoꝛitatibꝰ.poſtea allegat in cõtra
4 riũ vſqʒ ad. S.vlti.⁊ hac ↄtrarietatẽ ſoluit ſatis bene.S.
xxvij.di.ꝭ.vl.qꝙ ualet pꝛima.c.intelligunt᷑ de uoto ſo/
lenni:alia ð ſimplici.ar.ex ꝗ clerici uel vo.meminimꝰ
ſ. e.c.i. vbi dicit᷑.⁊ ueſte laicali:ſub teſtimonio epiſcopi

15H. dicit p nð refert an ſit ſimplex votũ an ſolenne.qꝛ utrũq; dirimit ma

trimoniũ. ſolennitates enĩ ipſe non ſunt de ſubſtãtia uoti ſʒ hoc refert an nit
votũ de pꝛeſenti cũ ſolẽnitate ſiue ſine illa.ut voueo continentiã:boc impe
dit ⁊ dirimit.ſic ĩtelligũt᷑ hec.c.pꝛima uſq; ad.c.nuptiarũ.an ſit de ſuturo
qð ipꝛoprie dicit᷑ votũ.i.quedã pꝛomiſſio de futuro voto emittẽdo.ut ſi di
co.ego ꝓmitto ꝙ vouebo cotinẽtiã poſt annũ moꝛtna vxoꝛe mea:uł ꝓmit
io ꝙ itrabo religionẽ uel conſimile.hoc ĩpedit ſed nõ dirimit.nt.c.nuptia
rũ.⁊.c.ſequentibꝰ.alij dicũt ꝙ nullũ votũ dirimit.qꝛ ꝗᷓ rõne dirimeret uo
tũ ſolenne:⁊ ſimplerx cũ idẽ ſit i ſubſtãtia.ſolẽnitates eni non ſũt ð ſubſtan/

tiatſz ipſa cõſtituno eccleſie dirimit ſi poſt votũ ſolennit᷑ faciũ ↄtrabat᷑ego

dico ꝙ nullũ votũ eſt ſolẽne niſi cuʒ ꝗs deuouet ſe religioni alicui uel alijs

dvuobꝰ modis ſequentibꝰ.c.vnde ſi corã tota eccleſia diceret ꝗs bec vba.vo.

E

1

rẽ pðt ĩuenire iuxta illð.Illi ſuʒ ðſpõſata cui angeli pᷣuiunt ⁊c̃.⁊ mĩoꝛ ñ reſtituitur
nid⸗ cuʒ ledit᷑.ff.de mio.vex..ſciẽduʒ.
Immatura.i.nõ matura.nam vidue antc annuʒ.xl.nõ vellãt᷑.ut.xx.q. i.ſan
ctimonialis.ul due dictiões ſuntĩ etate matura thoro.iuxta illud.aʒ matura tho
ris plenis adoleuerat ãnis Nirginittss.
Sub teſtionio.nã ita ſolenniʒat᷑ uotuʒ ut dicunt ꝗdã cuʒ ſcilicet accepit ueſtẽ ab
epiſcopo.ut hic uł ð mau pᷣſbyteroꝝ ul miſtri.xx.q.i.vidua.quod credo dum ta/
mẽ emittat uotuʒ.nã alias neſtẽ tãtuʒ accipiẽdo nõ obligat᷑ ſolẽniter ſz ſimplicit᷑.er
qde.uł uo.cõſuluit.ubi ẽt hẽs ꝙ ſolẽniʒat᷑ uotuʒ ĩ manu abbatiſſe.Itẽ ſolẽniʒat᷑ ſi

p ſeipſaʒ recivat bituʒ ⁊ ĩcipiat cuʒ alijs cãtare ĩ eccleſa.j.e.uidua,. Et nota ꝙ uo e bnen enen

tuʒ cõtinẽtie ſolennisat᷑ tribꝰ mòis tõtuʒ.Sacri oꝛdis ſuſceptõe.xxviij.di.diaconi.
ſeðo cuʒ accipit ueſtẽ ſacrã a quocunqʒ.dum iñ poſt ſuſceptõem ĩcipiat cohabitare
cuʒ alijs monachis uł mõialibꝰ ĩ eccleſia.j.e.uidua.Tertio cuʒ ita diẽ coꝛã epᷣo uł
abbate uel abbatiſſa uł coꝛã teſtibꝰduobꝰ.ego ðuoueo me huic religiõi.hᷣ enĩ alið
c.⁊ alið cuʒ dico:ego uoueo cõtientiã.ðuotꝰ eni religioni ñ poſſet ↄhere ita ma
trimoniuʒ teneret.nec miꝝ cuʒ ẽt iã õctuʒ matrimoniuʒ religio diſſoluit.er ð con/
uer.coniuga.ex publica.at ĩ uoto continentie ſecus.non eni uotuʒ dirimit.vnde ſi
coꝛã tota eccleſia diceret uoueo cõtinẽtiaʒ per hoc nõ ſolẽniʒat᷑ uotum niſi uelis di⸗
cere ꝙ tale uotum nõ dirimit ſʒ cõſtitutð eccleſie ſuꝑ uoto.nã ſi uotuʒ dirimeret q̃
re potius vnuʒ quã alið.ſi hoc haberet ex ſui natura ⁊ ita dirimeret uotuʒ ſimplex
qð auguſtinus nõ vult.j.e.nuptiaxꝝ.dic ergo uotuʒ nunquã ſolẽniʒari niſi tribꝰ
mðõis pᷣdictꝭ ⁊ ita exaudi qdð h̊ dici.io.tu dicas ut.S.dixi ĩ gl.illa h ĩtitulat᷑ circa ſi.

Nabitu ar. ꝙ ita tenet᷑ uoto ꝗ ita publice ĩ religionis habitu apparuerit acſi

publice habitum ſuſceperit.extra de regu.uidua.a.j.e.uidua.

b ¶ Apparuerit. ita ꝙ aliquãdiu ĩ eccla iĩter alias ſteterit ſcilz per tridunz. eỹ de re⸗

22 4

