x ¶ Maturalis.i.naturalis ⁊ pꝛopria caro xpᷣi ſumpta.
VDer ſacrm.i.per ſanguinem quẽ ĩ ſacro ſumimus ſit ꝛc.

PDertectũ.ᷣ perłectimalicit qꝛ ante vnitas nature etiam erat inter nos ⁊
chr

iſtum per aſſumptam noſtram carnem :ſed non erat perſecta nam per
illam nos ſumus vniti ei: ſed non ipſe nobis:⁊ ſic per ſacramentum alia⸗
ris perfecta vnitas eſt inter nos ⁊ eum.

¶Wumano. q.d. aucte dñi uolo ꝓbare ꝙ intendo nõ meo ĩgenio il⸗

lud ſequitur curſum

nature.
tũ ſit vnitatis:nõ ẽ hũanoꝰ ſeculi ſenſu 2¶ Per violẽtiq. i.
de his rebꝰloquẽdũ:neq; ꝑ violẽtiãʒat bãc tt puarica/
qʒ ipꝛudẽtẽ pᷣdicationẽ dictoꝝ celeſtin tionẽ qͥ recteviolẽtia
ſanitati aliene atqʒ itelligẽtie ipie ꝑuer udẽtz. ii
ſitas extorquendaeſi. de naturali enis eitcuſpeeti 1i prout
chriſti ĩ nobis veritate que dicimꝰ: niſi dã locutionẽ arria⸗
ab eo didicimꝰ ſtulte atq; ĩpie dicemꝰ. nox ꝗ male ĩterpᷣtt᷑
ipſe eniʒ ait caro mea nere eſt eſca: ⁊ ſů illð uti nobis unuʒ
guis meus vere eſt potus: qui edit car ſint:ſcut iupf i me

nem meam : bibit ſanguinem meumĩi l. Santitli: bin
me manet/⁊ egoĩ eo.ð veritate carnis Vriegat geg

Er. . . ue.ſ.puerſe ſana.
ſanguinis non relictus eſt ambigen- b Errorquenda.
di locus. nunc enim ⁊ ipſius domini vult dicere: diuerſi
profeſſione ⁊ ſide noſtra vere caro efſt tas uel peruerſitas ĩ
2 vere ſanguis eſt. et bec acceptaꝰ ataʒ terptatiõis ñ ẽ etor
hauſtatefficiunt: ut et nos in chriſto et quẽda a ſqctitate di
chriſtus in nobis ſit: ergo eſt ipſe mmo dor celeſintladen
bis per carnem. Quod auteʒs in eo per c¶ Benatursli. i.
ſacramentum cõmunicate carnis et ſã qð dicimꝰxpi natu-
guinis ſimus:ipſe teſtatur dicens. uos rã ĩ nobis eẽ ſẽmus
autẽ me videbitis: qꝛ ego viuo ulos abeo. Adde ꝙ ſia
viuetis: quia coi patre maneo 1 nosi i ſegt imeckate li⸗
me ⁊ ego ĩ uobis. Si volũtatis tm̃ iétel Sim⸗ J. c. vil.)

ligi vnitatẽ uellet:cur gradumquẽda e Hauſta. a nobil

dAccepta a xro.

atqʒ ordinem conſumande vnitatis ex

poſuit:niſi ut ipſe in patre per naturaʒꝰ
diuinitatis: nos ↄtrab in eo ꝑ corpoꝛa
lẽ eius natinitatẽ :⁊ ille rurſus i nobis

p ſacramẽtoꝝ ineſſe myſteriũ crderel: co ſeſi noe imma
acſipfecta per mediatoreʒ vnitas do miluer riße zinobt
ceretur:cum nobis in ſe manentibus iꝰ vñ qr̃q; ego viu.
ſe mãeret ĩ patre:⁊ in patre manẽs ma ſ.naturaliter qꝛ eiuſ
neret i nobis:⁊ ita ad vnitates profici- dẽ ſubſttie cũ pfeẽ:
ſceremur cum ed qui naturaliter ſm Wilanier D
natiuitateʒ ineſt:nos quoqʒ in eoꝰ na⸗/ zIn 1
turaliter ineſfemus ipſo robie natu mirun dahger
raliter permanente? ꝗ; autem natura- dam ver. me tagi.
liter in nobis hec vnitas ſit: Ipſe ita (Aadde ita utſegk
teſtatus eſt: qui edit carnem meam ⁊ bi ſeribit ioãnes in ſuo
bit ſanguinem meum in me manet et euangelio ·c. rüij.)
ego in eo.non enim in eo erit niſĩ quo ¶ Cur gradu. gre
ipſe fuerit. eius tamen in ſe ſumptam Q din ege divo⸗
babens carnem: qui ſuam aſfũpſerat bis. ſi m. volantae
. nin e
Item.ſicut miſit me pater viuẽs ⁊ ego tm vnũ eſſemnꝰ non
oporterzʒ dixiſſe: niſi
qꝛ ego ⁊ pater ⁊ dos

ſũpta:ſj vtrũ verũ ẽ
ſi.n. ipſe in nobis ẽ

per carnẽ aſſũptã a

ſe eodẽ mõ ⁊ nos in

vnũ ſumꝰ.ſ.p volũtatẽ:n feciſeet gradꝰ dicẽdo ſigillatĩ vnũquẽqʒ.ordo.
n.⁊ diſtictio noĩuʒ młtũ opat᷑.⁊ ẽ ſi.ff.ſi ꝗs cau.ſʒ ſi. F. qſitũ.xliij.di.ſit re

ctor e de reſcrip.cũ dilecta.nã ⁊ ſi puus cõis diſtictis noĩbꝰ dñoꝝ ſtipulet

ffp virilibꝰ portionibus eis acquiritur.ſi tacitis

qua ꝗſqʒ dñs eſt. ff. de ſtipu.ſer. ſi cis ſeruus ita —
g ¶ Per naturã. ſicut enim ipſe eſt unum cum patre natura diuinitatis

ita vnum eſt nobiſcum bumanitatis natura.
h ¶ Hos Z.i.ecõuerſo. i C

nominibus ꝓ ea im̃ pie
ſtipuletur.

n eo.ſ. filio ineſſemus.
K ¶Matiuitatẽ. ⁊ ita quoqʒ ipſe ĩ nobis: ut ↄſumatꝰ⁊ planius perid quod
ſequitur ⁊ ſic innuitur h xrpvᷣm eẽ ĩ nobis per carnẽ ĩ . ir
eo per carnem virginis aſſumptaʒ ⁊ innuit᷑ Sriũ ibi:cum eo qui: vbi dicit

ſacto cðõicata ⁊ nos in

qð eſt in nobis ꝑ carnẽ:ibi ꝙ ãt:ꝙ nos ſumꝰ in eo per ſacramentum al

—

taris cicati.ſʒ vtrunqʒ pot eſſe veꝝ cũ bic inſit eadẽ caro.S. e.ola.

l ¶ Qui. ſ.filiꝰp naturã aſſũptã a rpᷣo ĩ virgie ulł
m Matura

qꝙ leqns auẽtas legit᷑.io.c.vi.)

ſubſtantie cum iſto ⁊ econuerſo.

a nobis ĩ ſacfo.(Adde
liter. ꝑ natur diuinã ĩ
eſt. ſic enĩ ĩtelligi dʒ pater ẽ in filio ⁊ filius in patre.i.eſt eiuſdẽ nature uel

n. ¶ Secundum natiuitatem. ideſt diuinitatem. que eſt natiuitatis.

0In eo filio.

ſe carnem aſſumptam.

p ¶ Mon enim. boc vult dice
cuʒ deo per aſſumptioneen corporis xpᷣi:lʒ eius.i.

re qð malꝰnon ſiat nnũ
mali chriſtus habeat in
Aſſumpſerat. per incarnatio
nem in virgine. x ¶ Mc.voc eſt er pfe bʒ viuere qui er eo natiuita⸗

um

nſ
aunſt
tiphi⸗
K
d
6
ſai
ſinol
miln
lymoh
apꝛoh
ſacerot
Plo ne!
biberent
Kolus:n
ini vino
terdeyp;
NR
ſüineni⸗
bCO
le:qnſ⸗

aqua
muso
Gcle
ſliſ.)
Ce⸗
iſaiſtic
ra,ueſ
bebrerg
raquaz
Parcuſkt
aeqga
deſenun
lemſeca
lla: hue⸗
Rus etel

Pplammas

—
nggedeſe
llurb
CNr
Mnmen
(Ali⸗
anu
ncn
. (pr⸗
lerdos
Cor.

D

II
1.

3 2 2£

delecta 4 .
i. dãs obliuion 8. c. v.⸗
. learlnttunge ehartelie, ir
is tul⸗ uit ſegt ſeri cata. ſüt i ia tin e
i. xxxv. lux thei.c.vi. ſt foras: tionis ĩ di. b uit p
igni s t. ð. di.xxx rix. 2 ma 1o eiect?e erepara it:ut. S. . elzanit
o ſe (Zd mines pne nẽ eiꝰ⁊ r redẽp ngelis is eſ
bz natiu oda ſi m diuin tre. fuerat ꝑ . implem 1 ſus reſtitu icit ꝓp an
Habero-ne grony Baet gabanren tckdi nonb, armig leitunl arc ra kir tan
tem habet. r. ti W ue xpᷣs iritus eſt. i vino ĩ qno pꝛe ent is fieri eddif: T1
aſcitur a deſt ſie ue ſpiri ri vino Item ietatem m gelis fieri us leddit: füt
N eeeipt.) patrem. dininam q r Ariv itn ſancto. ſobꝛietate celo ⁊ in dit ex hoib ciſtcata: qᷓ
uneſ, tur ep nomodo. per naturam anducar ca in ſpiri operatur a ſicut in ce da no et dicũtur pa rũ angeloꝝ
onochgerb e: 1am e. quo tas: que lüutas tu tidianũ d oia 2 aeatmtengt augelan
n ſe. *R patr pter m s etas iat vo i quot vfüt ĩcelo ñ ſide pa ctõ
monſin natur. cum eo. viuo p ipſe - it: eodẽ m rgo Vi rra.panem uie xpi p tiſicatum hö 8 replet. i. ſuo ſãguĩe
ſit idem utem. ſ. Emeam: ez viu Mec e Le ie. ſãg a ſanct ſatur 1 ti eraͦt ſu äàgelox
M Hec a n patre iuemꝰ?. Me mane bis hod *q in terr bi ver ner Zpꝛaus s ruina uo.
fikini, à T odoꝑ ius viuen nobis 8 in celo a in 1. v ante uer zit er hi 5. u. i. bi duo
acl, rbia. m eme in nol bemus el in e diabo ivobis ꝙ; bi dẽit7 2.3. d. ale
föan, ſu Arpet bomore, er carn ſa eſt: ſti ha nel in⸗ ctusẽ d vivobis ur. vb ſarcit de ꝓ 7.1. a
tenifi e rabile ſacra P oſtre ca rnem ch equa lut. decep anis dica t: nõ i 1Cael ĩcea lis ſuͤt. 1
i. hono ten per ca ndition lr ſʒ car nẽ ille d offert p ta fuerin ,.Mr giã ĩce :tüc pa
cte n. te mir iplregeats men ne aat hriſti qd õ ee se erer eufte P
nocttin men Ei calice m re. turi per nosn is ſues ba cht ba deprom r. An ſty: dhuc ſũ tata. uk
irienn . E.ſi ergo carnis ſ i ſe iſti ver Dicitu ez noltu: a i. ſalu elis re
itine e Tait naunan vVic vairẽ. er tur5 itũ i hriſt rpus pan bocẽ iſicata. ies ang
aelſid iuim. i. na bʒ ſpir E. chril ſed co ne ait. n: hoci i. hoĩe
fond ani, ſuus queſtion ch illeꝑ viuimꝰ?. aturałr 4 Nẽ. ams inica oꝛatio uphiſio . vij. ſicata. tiſunt. Edũt ce
meinper drolt melchiſede nepen 6*non eꝑ pfreʒ. obis p ominica e e:ſed euphi in lib. i onciliatiſt illig aſceduũ f
li : quomo'n atipe ſũt a nobis mn domin nippe: ſe Iẽ uz ßi elu.i.il ſupple
Ichomn Obancie tantum 8 pti: quon cu viuat i⸗ ata ſũ iuz vni anẽ dirit qui lem'. vert CZ ut gb⸗ ſun
Ehẽat: ců v emorata filiuz v anẽ ntialen em? us. „ lſicati tt ge elis.
ulpkin 0 m 1 vinuz 1n 5 atrẽ hẽa o cõm atrẽ 2 fead p rſubſta iſti carn 2 bibimn rfſſci eio in c⸗ ĩtex
ninii n - p vaͤt iccirco co inter p ſatis nfisad ſupe ram cbr camus omin õ
uam aſ ec nis tm̃ Vnitatis dſi- e anducam lins d d r upſub bſtantia
ſigtngi dnon hi. i volũtati etientes: vn. nobis a inem m dei ſilim uema ¶ESupſu ſupſubſtani .
j. . = uin 98 9 nque 3 thei ẽ . ſtantiã
ſeſan. Sapon bart in eretici m 3 loꝛtaq; tm ⁊? vo ſang eſt vern iſtus non na⸗ tu ma em ſub on
m atẽ h f exẽp blego m Icut eſ chri ia ſed qua. .ſup oẽ rus. no
Nrgbentad Klrima dar amꝰ? tat vleban atrẽ o per ſacr̃ ſter ieſus r grati era eſt le.i. cut eſt ver nec ve
ſen dini ſiciſs offer dnm lium ad pat is: nulla öionis no ines pe is: ita vera - „ Ic imagine de
Facri coͤmen *„ fi 1 jöis vniti alis cõ e hom ia patri accip Gecim r. ff.
Punſto n ſecunda mul fii ligiõis v is natur norem modum bſtantia p⸗ it: quam Itẽ as obumbratu e ſic
fösſing 3 ſacriſicium lütate re nguinisn er ho is car- lius ex ſu ipe Dixit: otus. G ritas o io. (Add
Rn dat! ritate. is uel ſa t: cũ 2 per obis c ſi filin ſicut nis eius p lo de o. ſili . )
1ſeinen iplie aucto pl rnis uel ulget: Etẽ in ter briſti caro nis e ce li. ⁊ po. an. c. vi.) i.
Hi ti m.ex c . s indu an rali briſti s ſang . 898 uo⸗ itur io accipis.
Ktüian rvinn on eſe prieta i ſilij 7 pman corpo e verus ſang vinu lo. quo- legi gui acci diui
ulitſd . is mu us 2 vern anis t de celo.c vi Et tu qu ccipie
Gscrlet gan autem n uam bis datü in eo nob pſteriu in u iquit P ſcendi anis 29 hriſti a itum.
obis d os in eon tis myſtert duʒ: o ſů ĩiq deſce elo p eſt us chrit nitum
tuumnil,. obtulerit aq 4n er: a ne nita edicãe Ego ſů aro nõ tde c 5ſoꝛs corp antie v ideſt ſ
nds . ooii us tſi nalit iliter Eite ſit pr : fi⸗ Edi. ſ c ſcendi ieſus cõ jipig? e ſubſta ſacr̃o.i .
hmdppinatn⸗ ꝛeſumim vino⸗ iſeparab iatis 1 altari: ſcẽ 0 de inus ieſu . cipis illo ili ſpecie: ut
4 6 uam iſep 8 vn it de det᷑. oerg minu ni ac Aite bili ſpe ſ.
iſcuiſſet: vinnz ti 7 na 1qo ſun Fextrav i iqꝛ idem don ꝛis: 2 e in i iülla llud ſacfm.
(Aot miſcuiſſet obrulit ve us xpie vinu nis xpᷣ uus: qꝛ id coꝛpo ſtantie in - ſitiue illue ſpecies
o 3 ideſt corp panis 7 ſang ez . tatis 7 ius ſub ĩ lib.ð my intran Eie. ulilla or
„du itur. uin Item ꝛpor ſubi do dic
ioegeuge — vVeritas te interius amentis. iſceak. icipas alim ſaciñcſo ceipimus. a; lis. nõ ergo
Muſtkarde plo ne dvende apo in nerita lib. de ſacr vino m di ti ijg. . In ſcama iſtus eſt: q ur orporali i de en
iri iberent. vnch ib. de advin a. ſʒ ſt erijs. lem eſcan vchri 0 α ſtentar t
Pvniwit biberent olite ineb ri bro. in lin acrifici inũ aqua. 9 rttns Etoꝰc ocorp a t qs ſu tra: qꝛ
ltei „am Freiſacrik vinu Te edech p ſea ſp illo ſacramẽt nerg ſto poſſet ꝗ rg. cõ rta
pſein neet ſtolus:n Tc.ſimili COQu icet mitti lchiſe ixtio Nillo briſti. no et apoſto bariſtia. a 87 coͤfo
nt ſi derdenpoceellnnß Nealice 5 ergo me tadmix s eſt cbriſti unde oſtri Warc hanetur
enötſonin ter de xp iſter ? ab ces quomõ bad ſibin petra. co ſpiritualis patr rũt (Aade qi ma
ces lit?g Etieos is eſca ſz it: quia caue tur. G lus in pᷣ
ſrwsiml keneg ij. pio ELe obtu ſequẽ ilis petra qᷓ ralis e o eius ait: anduc b⸗ ibit pau .
n⸗ inetie. i. q i. ne a vind e ↄſee bilis pel r oeius lem m piritnaled. ſcrib 5 ſpiri
Uichetif necheta . Gbi⸗ ne2 v taut de oſ⸗ imo s ſe ð typo ein irua ſpiritn . in.c.x.) ideſt ſp
ce . tbibebz ꝛnõ in tte xpᷣs ſe lus ſpirir rpus ſj itꝰcẽ. corin.c. tuale.
tſeiinch b ¶Ob atis no pu adq? bibel at xps: bibe u c eſft dẽ eſcã iz dei eſt corpus iſpiritꝰ Spiri
* :qꝛ fatig cuʒz aut er 7 tu ſes boc ean iz de dinin haiz. b 98. re⸗
Negd vin te: qꝛ vinum ſed petra 4 nebak. . Moy iͤ dei. ſa oꝛpus eni⸗ i coꝛpus abel = Sr tum alen⸗ iſ ſs. idem 5
nlingin rum mixtum Eez opulũ ſeq ſteriuʒ: A. verbü de it £ chriſt one de tam 2 c Dinlini ſpi le dicik n
ii⸗ vide myſtert ceſt n flu ꝛpus chr. ſerm ſceptam 16. KH ſpüͤale e nul
ſitrüft uveſern.li 3 t. vide my a boc eſt etram co min ſio ſu fferinmn ilt corp agile
ini 4 gqua : vir gap it petre taqua T Igem cbrnſio ſu rio pe ſs: ſ qr a⸗ itur
itit mus tur gene opbeta itangi⸗ ũda PRarnem glta eſſe ſu ſit ſpũs: es inuen .
avoriten ſic legi prop bo de i: red nam. PDa anmnn rnem lium egẽs corp
nigimt⸗ nij. rſelzencit Pr 2 bibit po is in vit eeiꝰ etfl pus tr. disꝰ ac tranſfigur fa. wereſiſctgn ſia. x corpu
ia Beco 47 it ſagn :ð later is Icre fferas tra is na ue eeccleſt tecclia
niſg 2 auerree ve aqu ice: ſalit ite? illð: ð : ſagu m 10 i diſtin i i: ſi re⸗ xpᷣi qð ñ ðvirgie ut ale:
nnt chnie as in calic Accipite udare de cul ſcepta i:nectñ d icif tibi: iſüptũ ſpinmnale:
ihernſo⸗ beb az moyſes vſ it aq̃ᷓ ſãg t. q̃re de r feminaʒ u: vi Cc0 rbi ⁊ cor P utẽ non 1ʒ q ẽ qꝛ a ſpũ ſe 4
rti) tra qua⸗ lienſqʒ 1 imeret. a per le ſalmũ: rã ve recte a i iritꝰ dei q te quo ad
adn arwine eegrinalata uaſecanen cteofferas Seiam. 41 — Keug
igeif eſenum ambn p⸗ P er chriſtu ſit celeſti nibil mibið caſti. hier Zegge cönine anẽ ue. 60 i aeig bkhgt
ne tegohh⸗ De ſecuia ẽ: dahe tia p apertus ſcit me: 2 us ⁊c. vir⸗ C em bi xpᷣs dit vobis p ſe ↄui raleragun
n.poann tem ue eſt rys ſalit de qu inus pa culus tu na. dei n e ſes dee ieſus ip 0 ſz recte ñ nadf de
eon tra:q ite quã is: dom ⁊ bac io eſt eter nit: c moy inus 879c re rdevñ ꝛ eiꝰ ſacrt
ͦſin i aqna eternev 2tis: dom a tua ſſio eſt eauit: E d dom edẽ lici co uliſſe q ena
qu n deſer c. virg ulꝰpaſſio illa cr 1: ſe ſ:ipſe com eobi at terre
nuki 2 tamus i bnulä ore riũ: bacul⸗ oralis. in meo rum: iumſ: ip vtern ainatuz er⸗ e. iudei
nanen kuino vie — ga imperi⸗ aſſioſcẽpo cõſpecin az a conuiui 5 ſici ota aaannet
– ritur a ſta iꝛp ſtiin cõſt ns qu na r com beũ. itatõe 2 atqꝛ no.
ic bilitate nius man edemit'. l tnũ in 5 bibis:r me iero. ſuꝑ ät ſed nõ recte atri filium JYo.
. . . ecrede oculu in ſcunq; iaris tẽ bi ebãt ſe ltari patriſ uidit. 3
nrſunt ai. di. v. ne anef b Eſam KA 1 notienſe is iebr . C J ias offer i igitur in alta ñ recte di inꝰ?
. . — 4 18 lebt bri imonias ni igitun ligit ñ ð domin
Nune ibi. non eniz legi mẽe ũ ẽ. Itẽ q accip te ine o cerim bant. q Sintell velle ꝗ ſuis.
. clar atorũ moli tqꝛ de eſtra ras n detur iſcipulis
dde cita ad pre pecc ſtolus: fferebaͤ on ſequ as naturas lane viden 3 diſcip
iuts ( epiſtola ſſonez apo te off lra non na du iticũ p ſit deditq
nduin ria ep miſt de oqʒ rec ve. te.l dẽ pſo leu mpſi us
B ſpiritu. vn onitur. xlv. di. laumare ðð Se ereumen as
, C P lij.di. ſit re is. aliter exponitur. lat re oyſes. pſitp euange s duodena. oade
hn xliij. tis. ali V Ecm affum nſog enangelior non qu
Ghe 1 cerdos. in ore ſacerdo dis. e ſeipſum aff nnes i turba cin ſum ſed
atitnon r ore ſciam cor I eip it ioa ena tu ſu
0 ugi . . onniui Comectit di.iiij.
menun manu ſacer . pvᷣm. vel ta . ficio. . xi.) C C ipſe cibus. iſt 0.f.
iplinng. dicat .ranſire. r in ſacri it io. c. „ f ibat ipſe abtiſm
it. i. ja rati qu⸗ ꝛie. i delarere gi exiuit.
fouin Salit.i alia ratio q .prop de la culpa eda⸗
unii =èM ſchn 3
Ater nde culpa.i. latere a atia. O. ſſio
ntumi 4 Paue vnr Sus ndna adee redemit.ſ. pa
n

ai non in
re aſſumpſit tewueſin )
qus

a A daret exemplum baptizandi: vt. ]

De LTon.

bat. Rñ. ut daret alijſs eremplũ ſumendi: ſicui baptizatus eſt: Iz nõ indigeret vi

ſ.di.iiij.per aqnam.

Accipite 1 comedite. (Adde q ita vr dicit in iſto. c. legit originaliter mat.
c. xxvi.mar.xiiij.luce.xxii.⁊ ĩ pꝛima ad corĩ.c.xi.itẽ gene.xiiij.⁊ ad hebre.c.vij.)

b
pſbyteros.
c Unc eis.cũ dixerũt
Ludei ei: qd faciemꝰ
2 nos viri fratres. Ait tũc
petrus: credite ipſum eſſe
deuʒ quẽ crucifixiſtis. (Ad
de ꝙ ita originalr legitur
a /Dꝛporeuz. illd mã⸗
0 na.i.corpus xpᷣi qð
ſi gniſicabatur per corpore
nz manna. S. e. reuera.
Tãti.i.tante rei mira/
cnloſe.ſ.corpis rpᷣi.
fCceſſerũt. caſus.cð
Muid at ſacrʒ corpis
xpᷣi ⁊ nos ad eiꝰ ſumptionẽ
inuitat. .
g ¶ Nemo mãducat ſpũa
Aiter. ſed multi ſact aliter lʒ
nõ adorauerunt adoramꝰ
Adẽ bumanitatẽ eiꝰ quadã
vpeneratione maiori ꝙ vnd
uerſas creaturas. illa tñ qᷓ
dulia eſt non latria.
bᷣ ¶ Adorauerit.ar.hic ꝙ
mus non põt accipe corpꝰ
xpi.ar.S.ſ.e.qui bene.
on inuenimꝰ? quo ad
myvſterium. (Adde ꝙ ita
ut ſeqꝗt ait dñs ĩ euangelio
matbei.c. xxvi.)
k T. Ferebatur. alludit ad
illud qð dicit᷑ in li. reguʒ:
dauid ſingens ſe dementẽ
manibus terebatur per lu
tuʒ ciuitatis ſaulis regis ti
mor.ex quo foꝛie poſtea di
ctum eſt in legibꝰ cura/
cor dãdus eſt ei qui dicit ſe
dementem cã cognua nep

pter onera ciuilia hoc fin/

Gat. .
1 NReſbyter. euchariſti
am. lʒ itinctam dare

cã neceſſitatis. b. v. c. vt

oẽs.õ.e.cum oẽ.ſed ſan/
guinẽ non precipit᷑ ſernat
qꝛ opus eẽt nimia cautela
Teo ſeruando:S pꝑp cante⸗/
lam non ſeruat᷑ ne fundat᷑.
qñqʒ tñ ppꝑ aliud ſeruatur
J.diſtictiõᷣe proxi.ſabbato.
m Qi bene. comederit
0 nec dicẽdũ:qR mus

ſumat corpus: domini:

ſtatim enim deſinit eſſe ſa
cramentum ex quo ab eo
tãgii:ſi tñ dicat᷑ ſumat
noẽ magnũ ĩcõneniẽs cuʒ
ſceleratiſſimi hoĩes iſtð ſu
mant.ſj.b. nõ concedit ꝙ
ab eo ſum poſſit:ĩmo ſtati
ðᷣſinit ee ſacrʒ.ſʒ iteꝝ ñ poſ
let cõſecrari:qꝛ nõ ẽ ibi iaʒ
panis:ĩmo im̃ ſpẽs: ſʒ nũ
ga ðᷣſinit eẽ ſacrʒ ſi tranſit
ſuper illud corpus mus vł
aranea:non credo quod ðᷣ
ſinat eſſe ſacramentum.

n¶ XErr. dies. ſecvin vino

S. c. ſi per negligentiam.
o NNRo dlilectõe. ꝙ mal

cerdos.ſacriſicium.

ita gerit officeium duorum. argumẽ .ctra.xvi.q.i.

In veritate ſui co:pis ⁊ ſanguinis
cpriſtꝰ ſuis diſcipulis pᷣſẽtauit:qð mel-

chiſedech ſacramentaliter obtulit.

Cipite ⁊ comedite boc eſt corpꝰ
meũ.poſtqᷓ; typicũ paſca fuit com

pletũ:⁊ agni carnes cũ aplis cõederat

aſſũpſit panẽ ꝗ ↄfoꝛtator ẽ boĩs:⁊ ad
ueꝝ paſche traſi ſacrʒ:ut qũo ĩ pſigura
tõe eiꝰ melchiſedech pãeʒ ⁊ viuʒ offerẽſ
fecerat:ipᷣe q̃qʒ i vitate ſui coꝛꝑis ⁊ ſan
guĩs ĩpntaret.Idẽ ĩ li.ð mẽbris dñi
Chriſtꝰ idẽ ẽ ſacerdos ⁊ ſacrincuu.
Acerdos dei pr̃is dt᷑ filius dei ſʒ
humanitatẽ ĩ q̃ ſe ꝓ nobis accepia
bile ſacrificiũ deo obtulii ut ſit ipᷣe ſacer
dos ꝗẽ ſacriſiciũꝰ.¶ Itẽ aug.ð utilita
te agẽde pẽitẽtie.¶ Juaer credetes bi
berut ſanguinẽ quẽ i cruce fuderũt.
Unc eis petrꝰanũciauit eũ colen
dũ quẽ cruciſfixerũt ut eiꝰſãguinẽ
biberẽt credẽtes:quẽ fuderũt ſeuiẽtes.
CJIdẽ epla ad bireneũ.¶Coꝛpꝰ qð
ex virgine ſuptũ ẽ a fidelibꝰ accipitur.
U rporeumꝰillõ mãna nũcẽ tãti
res miraculi:qꝛ uenit qð ꝑfectũ eſt
pꝓfectꝰ autẽ panis de celo corpus eſt ex
virgine natũ.CIdẽ in pſal.xxxii.ho⸗/
me.ij. Aex xpᷣi corpꝰ verũqʒ eiꝰſan
ninẽ quotidie mãducamus ⁊ bibimꝰ.
Eceſſerũtſad ieſũ iudei ut cruciſi-
gerẽt:nos accedamꝰ ut coꝛpus eiꝰ
ſãguinẽ accipiamꝰ Itẽ. Nere magnꝰ
deꝰ⁊ magna miſericoꝛdia eiꝰꝗ nobis ð
dit mãducare corpꝰſuũ ĩ quo tãta ꝑpeſ
ſus ẽ ⁊ ſãgumẽ ſuũ bibere. Itẽ in pſal.
xx viij.ad iudeos.iã ⁊ ſecuri bibite ſan⸗
guinẽ quẽ fudiſtis itẽ ĩ pſal.lxxv.ipʒ ſã
guinẽ:quẽ ꝑ iſaniã fuderũt ꝑ gr̃aʒ bibe
runtłin pſal.xx vij. De carne marie car
nẽ aceepit:⁊ ipſã carnẽ ad mãducãduʒ
ad ſalutẽ dedit.nemoꝰ at illã carnẽ mã
ducat:niſi pus adoraueritꝰ item ĩ pſal
mo.xxxiiij. Dhauid ferebat᷑ maibꝰ ſuis.
mãaãibꝰſuis nẽo porta.qũo ĩtelligat᷑ in
ipᷣo dauid ſʒ lr̃am ñ iuẽimꝰ.i xpᷣo ãt in
uenimꝰ.ferebat᷑.n.xpᷣs mãibꝰ ſuis: qñ
cõmẽdãs ipſũ coꝛpꝰ ſuuʒ ait:hoc ẽ cor
pꝰ meũ.ferebat .n.illud corpꝰĩ mãibꝰ
ſuiſ.Idẽ ſuꝑ ioãnẽ tractatu.xxxv.Quo
uſqʒ biberẽt ſãguinẽ quẽ fuderunt: deſ
perauerunt. Idẽ ĩ pſal.liiij.iudei paſce
bãt᷑ tãq; de pẽa dñi:⁊ nos de cruce dñi
paſcimur:quia coꝛpus ipſius mandu-
cauimus Habent ergo impij epulas
ſuas:habent ⁊ pii ſuas.beati qui eſuri-
unt ⁊ ſitiunt iuſticiam.
Item ex conci.guarmacienſi.

edidicit. culpa. n. ſimilis eſt male diſcere docere. C. ö

.Nmale. a mathe. culpa. immo ⁊ huiuſmodi pueri exheredandi ſunt ſi pꝛeter
volũtatẽ parentũ uel mimis vel arenarijs ſe ſociãt:vt ĩ auẽ.vt cũ ð appel.cog.S.
cãs.col.viij. p ¶. Ct pudor.loquit᷑ ð notorio ⁊ mãaifeſto ĩfami cui nõẽ iĩpar
tiẽda euchariſtia dñi.idẽ eſt dicendum de quolibei eriſtenti in moꝛtali crie noto/

rio. rxiij.q. v. plactt.

nicis.

Pro inſirmantibꝰ euchariſtiam p
ſbyter ſemper babeat paratam.
D Relſbyter euchariſtiã ſemꝑ habe
at par atã:ut qñ ꝗs iſirmatꝰfuerit
ſtatĩ eũ cõicet:ne ſine cõione moriatur.
Itẽ ex cõci.arelateñ.l Penitẽna
eius quinon bene ſacrincium cuſtodit.
Aimpñ ñ cuſtodierit ſacriſiciũ: et
mꝰuł alið aliqð aĩal illð cõederit
.xi.diebꝰ pẽiteat. Quiãt ꝑdidit illud ĩ
ecckia aut ꝑs eiꝰ ceciderit ⁊ nõ iuẽta fue
rit. xxx. dies peniteat. ¶Cypꝛianꝰ eua
ritio confratri ſalutem.

¶¶ Wagis ⁊ biſtrionibus ſacra nõ cõ

mitt antur myſteria.
P Ro dilectõe tua ↄſulẽdũ me exi
ſtiaſti fr̃ chariſſime ꝗd mibividea
tun ð hiſtriõe ⁊ mago illo ꝗ apð vos cõ
ſtitutꝰ adhuci artiſ ſue ðdecor̃ ꝑſeuerat
magj ⁊ doctoꝛ ñ erudiẽdoꝝ ſʒ ꝑdẽdoꝝ

pueroꝝ:id qð male didic: ceteriſ q̃qʒ in

nuat: an talibꝰ ſacra cõio cũ ceteris xpᷣi
anis ðbeat dari:aut vobiſcũ ðbeat cõi

care:puto nec maieſtati diuie nec euan

gelice diſciplie ↄgruere nt pudorꝰ ⁊ ho
nor eccłie tã turpi ⁊ infami contagiõe
fedetur. Ite mex cõci.carthaginẽſi
quarto.C Poſt connerſionem nõ eſt
deneganda grati à communionis.
2 Cenicis aiq; biſtriõibus ceteriſq;
ꝑſõis hmõi uł apoſtaticis ↄuerſis
uel reuerſis ad dñm gra uel reconcilia
tio nõ neget.¶Itẽ ex cõci. vrbico.
CPWreſbyt i altari miſſã nõ celebret
in quo eadẽ die epiſcopus celebraui.
N altariꝰĩ quo epᷣs miſſã cãtanit
pᷣſbyter eodẽ die aliam celebrare
nõ pᷣſumat. ¶C Ntẽ ex ↄci.lugdunenſi.
CTepoꝛa feriadiin miſſa ſunt laicis
nuncianda. 5IJI. III.
NRonũciandũt᷑:ut ſciãt tem
pora feriãdi ꝑ annũ.i.omnẽ
dñicã a veſpa uſq; ad ueſpe
rãaꝰ nea iudaiſmo capiãtur.
EFeriãdi vero ꝑ ãnũ iſti ſũt dies:natale
dñi:ſci ſteppani:ſci ioãnis euãgeliſte:ĩ
nocẽtum:ſoĩ ſilueſtri:octaua dñi:theo
phanie:puriſicatio ſcẽ marie:ſãctũ pa
ſcha cũ tota hebdomada: rogationes
tribus diebus:aſcẽſio dñi:ſãcti dies pẽ
tecoſtes:ſci ioãnis baptiſte.xii.apoſto
loꝝ:maxie ſcõꝝ petri ⁊ pauli ꝗg mũduʒ
ſua pᷣdicatiõe illuminauerũt:ſci laurẽ-
tii:aſſũptio ſcẽ marie:natiuitatis?ſãcie
marie:eccłie ðdicatio:ſceiĩ michaelis ar
chãgeli:ðdicatio cuiuſcũqʒ oꝛatorii et

oĩuʒ ſcõꝝ:⁊ ſci mãtini ⁊ ille feſtinitateſ

q B 4. Infami.tales enĩ ĩtames ſũt.ff.de his q no.ĩfa.l.ii.ꝭ.ait bior.

altari.nõ pᷣſumat pꝑ ſolã epi renerentiam niſi licentia epi vl ne⸗
ceſſitate vrgente ⁊ boc vbi perſcit epᷣs.als Z. Vij.q·i.nibill.
. t

RPonũciã

dum. qaua

feſtitates
ſint cele⸗
brande.a quãdo oñ̃
dit:⁊ iõ inter ſacr̃a
tractat de ſolẽnitati
bus iſtis:qꝛ ſacr̃orũ
loco habent:qꝛ rep
ſentant paſſiones eo
rũ martyru; ꝓpter
quos fiunt.
u ¶ Uſqʒ ad veſpe⸗
rã.bic habes qñ in⸗
cipiant dies vᷣm ca⸗
nones. ſl. a veſpera:
vt e de fe. c. i. . ij.
⁊. S.lxxv.di.ꝙ a pa
tribꝰ.alið obtinet ſe
cũdũ.l.qꝛ bʒ leges ĩ
cipit a media nocte:

ut.ff. de fer. more.

ut no.de hoc ſuper

illo.c.ꝙ a patribus

hodie quo ad iudici⸗
um ꝓtenditur dies
vſque ad tenebras
⁊c.er de offici. dele.
conſuluit. Sed tñ
no.ꝙ inceptio iſta ñ
bʒ locũ quo ad oĩa.
nã ſᷣm boc ſepe co⸗
medimꝰcarnes ĩ die

veneris : vñ dic qYõ

quo ad ſolunones
faciẽdas quo ad car
nes comedẽdas dieſ

incipit a media no-

cte ⁊ terminatur in
aliã mediã mcte:⁊
maxime qꝛ hoc dicit
lex ⁊ hoc habet con⸗
ſuetudo lʒ quo ad ſo
lutiões diſtiguãt ꝗ
dã ĩter clericos ⁊ lay

cos quod non appꝛo

bo. Preterea not.
quod dies quando
qʒ incipit a meridie
terminat᷑ ĩ aliũ: ⁊
hec foꝛte computa/
tio eſt magis vera
cum contineat ortũ
⁊ occaſum ſignorũ.
Item dies qnqʒ cö⸗
putatur de momen

to ad momẽtũ.ff.

rẽſ tũ ad eſũ car
niũ ↄputatur dies a

veſperaviq; ad dilu

culum. vt.j.ea. de

eſu.

x¶ Tbeophanie. i.

ephiphanie.i.appa

ritõis.theos.n.deꝰ
pbanos apparitio.

quando.ſcilicet ſtel/

la apparuit que du
xit magos.

vyRatiu itatis. de
feſto conceptionis nibil dicit᷑ qꝛ clebrandum non eſt ſicut in multis r.
nibus fit.⁊ maxime in anglia.a hec eſt rõ qꝛ in peccatis concepta fuit:ſicut
2 ceteri ſancti excepta vnica perſona xpᷣi.ſimiluer de annunciatione ſancte
marie nihil dicit: cum ſu tamen celebre feſtum. b.

3Seſtiuitates. ſz de ꝗbefeſtiuitatibꝰ hoc ĩtelligis: qꝛ aut ſunt canoniʒati

aut non. b. intelligit de canonizatis: q; dicit ꝙ eps cum ſuis

egio

clericiſquan

Gots
feſich
ven
R
nicisſ
ſuac
Dirit.
len.

hum
iun. M

habtggiſt
kir nta,
anſen:
icti i.
cape
laune
laßzbg
mehianore⸗
e ſer mar,
a hanben
uoadicſi⸗
Drendiun es
e ad anhns
deoffei.
luit. Gali
ineeptioſti
üquoadone.
dbor ſgeto⸗
mpaamwide
1s e
1d unones
1sqoad en
necedas dit
1amecia o⸗
terminanrir
neciändder
mechbarda
hocbabetcn⸗
lolzgontſ⸗
Gdſtiznirg
canwotla-
odnonappꝛ⸗

Nteena het .

Nus quunt
p mence
nak laliät
te compmna,
nags in
oninenonn
ſun ſghont⸗
nanic
rde monn
miut
Ccino⸗
3 in
Munn dess
Arcchaldin
. vt. ſa. N

chhint

nieialhe
ſes.⸗e

punſie

vit e
o,.
viatisde

is regio
urt
joneſadat

aponizt

ndſu

itian

tum ad ſuam dioceſiʒ pñt ſanctũ canoniʒare:ꝙ nðõ cmdo.ſed exaudio de ca

noniʒatis qui non hũt vigilias.

a C nõò generaliter. ar. ꝙ pticularia vcreta epi pñt yder̃ leges canoneſ
Oſtituer̃ ⁊ ↄſuetudines ĩducere ſᷣuãdas ĩ pochijs ſuis in ſubditos ſuos oſen
ſu eorũdẽ:ſine pñtia pape VYeiꝰðlegati:vt.xi.diſti.catholica.xxxv.q.vi.

Miſo.
Rreligioſa.
T ſaltationibus
F. e. di.i.qui die.
¶ Perſtrepũt. B
lʒ ſit mortale nõ ĩdu
cit ðpoſitionem vt.
4 Puuin loco.
gationes.
RASanones.
vbi dĩ ꝙ inter paſ
cha ⁊ pente.nõ ſit ie
iunãdũ.ſj ð ieiunio
hic ſtatuit᷑ nõ pᷣci
pit᷑ ſʒ ſuadet᷑.nã in
tpe illo vnaqueqʒ p
uicia abundabat in
ſeſu ſuo:vt.lxxvi.d.
vtinã ⁊.xii.di.illa.
¶Dlebs. ita puf
ſunt de plebe.
f Piſcopꝰ dᷣeẽ.
ar. ꝙ ep̈s dñi
cis diebꝰ ĩ epiſcopali
ecclia diuis officijs
Bbeat ĩtereẽ ĩ q̃ ſacer
dotali more pcipit᷑
reſider:vt. vij.q.i.
Pnenit ad nos ⁊ qð
nõ cogẽdꝰ ſit cũ cle⸗/
ricis ſuis apð eccłi
ſuã cõiter bĩtare: vt
Dirit. xli.diſ.epᷣs vi
lem.
g lli.ĩ villa.
Etũc eni i ma/
iori ecchia ↄueniunt
oẽs:vt.Sꝭᷣ.ea.diſ.ij
qui exra.
b B Acerdotibꝰ .
i. epis ĩ cõcilo
congregatis.
tiij.ſtatuimus. ⁊.c.
qdrageſima Solu.
hic de ieiunio gene
rali qð omnibus in
iungit᷑. ibi ð ſpali ꝙ
clericis ſuadet᷑.ĩmo
ið nõ eſt ſeruanda ĩ
fra:qꝛ ſeruatur poſt
paſcha a die paſche

vſqʒ ad aſcenſioneʒ.

vel penthecoſten.

i ·QOnliceat.ie.

iuniuz. qꝛ do
minus ſurrexit de ce
na ⁊ lauit pedes di⸗
ſcipulorum ⁊ iteruʒ
redijt ad cenam. vo
lunt quidã ad ſimi.
litudinem domini
etiaʒ pedes alijs ab
ſuere ⁊ bis comeder
ſed talis conſuetudo
reprobatur.
Exhonoraf.ar.
ꝙ nihü rputat᷑ ieiu
naſſe g vnuz diez ñ
ieiunat. C. ad ſillei.
l. vlti nihil vf eſſe
factum. c. vij.q.i *
Le toꝛos exceptꝭ

quas ſinguli epᷣi in ſuis epᷣatibꝰ cuʒ po
pulo collaudauerit:que vicinis im̃ cir-
cũmorãtibus ĩdicẽde ſũt nõ gñalr oĩ-
bus. reliq̃s vo feſtiuitates ꝑ anũ nõ ſũt

cogedi ad feriãdũ nec ꝓhibẽdi. Indic

tuvo ieiuniũ qñ fnerit dnũciatũ ab oĩbꝰ
obbuel.¶ Nẽ ex ↄci.tole.quarto.
In ſcõꝝ ſoſẽnuatibꝰ diuis officijs ñ
ſaltatiõibꝰ uł catuẽis ppłi ðbẽt vacar᷑̃
Rreligioſa oſuetudo ẽ quã uulgꝰ
P ſcõꝝ ſolẽnitates ⁊ feſtiuitates a-
gere ↄſueuit.po puli ꝗ debẽt diuĩia offi
cia attẽdere:ſaltatiõibusꝰturpibꝰ iuigi
lat:cãtica nõ ſolũ mala canẽtes: ſʒ reli-
gioſoꝝ officijs ꝑſtrepũt. h̊ enĩ ut ab om
nibus ꝓuincijs depellat᷑:ſacerdotuʒ et
iudicũ a ↄſilio ſcto cure ↄmittit᷑.¶Irẽ
er cõci.aureli. Ante aſcẽſiõz domi
ni tribus diebus letanie celebrentur.
Ogatiões.i.letaniasante aſcẽſi
onẽ dñi placuit celebrari:ita utpᷣ-
miſſũ triduanũ ieiuniũ ĩ dñice aſcẽſõis
ſolẽnitate ſoluat᷑:p qð triduũ vſᷣni ⁊ ãcil⸗
le ab oper̃ relaxent᷑:quo magis plebsꝰ
vniuerſa ↄueniat.quo triduo oẽs ab
ſtineãt ⁊ etiã qᷓdrageſimalibus cibis u⸗
tantur. Itẽ ex cõci. eodem.
CEps die dominico nõ deſu eccleſie.
Piſcopꝰ:ſi inſirmitate nõ fuerit
impeditꝰ:eccłie cui ꝓximꝰ fuerit
die dominico deeſſeſnõ dʒ. ¶ Item ex
eodem. C Hos dies paſche ciuibꝰ in
villa celebrare non licet.
Daaun ciuium vnqᷓ; paſche natalis
domini ⁊ qdrageſime ſolẽnitatẽ
ivilla lʒ celebrare:niñ quẽ frmine
babit tenuiſſe. Jiẽ ex eodẽ.¶ An lo
lẽnitatẽ paſche q̃drageſia ẽ celebrada.
Acerdotibus? oĩbꝰ decretũ eſt ut
ante paſche'ſolẽnitatẽ nõ ꝗnqua-
geſima ſʒ. xl teneat᷑. ¶ Itẽ ex ↄci.mar
tini pape. ¶ Quita feria vltime ſepu
mãẽ qdrageſime ieiumũ ſolui nõ licet.
. nliceat ꝗnta feria fratres no-
Auiſſime ſepti mane ieiuniũ ſoluer
7 oẽz exhonoꝛare.xi.⁊ ſyncere abſtinẽ⸗
tes totã.xl.perexire. Item ex conci.
laodiceuſi.
De eodem
On oportet in.xl: quĩta feria ul
time hebdomað ieiuniũ diſſolui
⁊ totã.xl.inhonorari:ſʒ per totos dies
ieiunare ⁊ eſcis abſtinentie ↄuenientibꝰ
ideſt aridioribꝰ vti. J
Nem ex ↄci. agatbeñ.

Exrceptis diebus dominicis ĩ qus

drageſima non ſoluatur ieiunium.g
Zacuit ut oẽs eccłie exceptis die⸗
boñicis i.xl.ẽt ĩ die ſabbatiꝰſacer
dotaliꝰoratiõe ⁊ diſcretiõis cõione ie-
iunẽt. ¶ Atẽ ex ↄcilio niceno ¶ ¶ NReci
die dominico nec in diebꝰ pẽihecoſtes
in oratione genua flectantur.
Voniã ſũt ĩdie dñica ꝗdam ad

5 III

32 3

diebus dominicis.ar.S.di.xxr.ſi qs pꝛeſbyter.j.diſ.v.quadrageſima.

n Lacuit.ut oẽs non cõmedant.
p ¶ Sacerdotali.ſ.finita hora nona.

o .Sabbati.ſ.paſchalis.

q ¶ Cðòione.ſ.percepta.i.nõ debẽt comedere niſi pꝛius celebratis miſſarum offi/

cijs ⁊ veſpertinis.S.e.di.i.ſolent.h.

orationẽ gennaflectẽtes ⁊ ĩ diebꝰ pẽte
coſtes: ꝓpterea ſtatutũ ẽ a ſancta ſyno-
do:qm̃ cõſona ⁊ cõueniẽs ꝑ oẽs eccle-
ſias cuſtodiẽda ↄſuetudo ẽ:ut ſtantes:
dqd orationẽ nota domino reddamꝰ.
CNtem leo puᷣpa quartus. .
Quo tpe ab eſn carniũ ſit abſtinẽdũ
0 eſu carniũ apð nos vetuſtiſſia
7 nõ ĩpꝛobã da traditio ſemꝑ ẽ te
nẽda:nt a cene termino q̃ ſit in pᷣncipio
noctis.iiij.ferie: q̃ luceſcit ĩ iiij.feria vſ
; i diluculũ.v.ferie:⁊ ſilr a cena noctiſ
ſexte ferie q luceſcit ĩ ſexta feria:nõ iĩpe
rite ieinatio ẽ tenẽda uſq; ad ſabbati lu
cẽ q;tũ ð diei ꝑte aligs ieiunare malue
riteuł ðpuerit: ꝓtendat᷑.¶ Nẽ grego
rius dilectiſſimis cinibus rome.
Nec die ſabban feriãdũ nec die do
minico lanachrum eſt probibendum.
P Ernenit ad me qͥſdã puerſi ſpũs
hoies pᷣna iter uos aliqᷓ 2 ſãcte ſi⸗

deei aduerſa ſeminaſſe:ita ut die ſabba

ti aliqd oꝑari ꝓbiberẽt:q̃s ꝗd alið ni⸗
ſi atichriſti pᷣdicatores dixerimꝰ:ꝗ ve⸗
niẽs diẽ ſabbati:atq; dñicũ ab oĩ faci⸗
et oꝑe cuſtodiri.qꝛ.n.moꝛi ſe ⁊ reſurgẽ
ſimlat:hr̃i ĩ ueneratiõeꝰ vult diẽ domi
nicũ:⁊ qꝛ populuʒ indaiʒatr̃ cõpellit: ut
exteriorẽ legis ritũ reuocet:⁊ ſibi iude
orũ perſidia ſbᷣdat:coli vult ſabbatuʒꝰ.
Aliud quoq; ad me ꝑlatũ ẽ vobis aꝑ
nerſis hoibꝰ eſſe pᷣdicatũ:ut dominico
die nłlꝰ ðbeat lauari.⁊ qdẽ ſi ꝓ luxuria
⁊ pro uoluptate ꝗs lauari appetit:̊ ſi
eri nec reliquo quolibet die ↄcedimꝰ.ſi
qt ꝑ neceſſitatẽ coꝛꝑis h̊ nec die domini
co,/ꝓbibemꝰ. C Nẽ inno. pa.
DObreuereniiam ſepuiture domi⸗
nice ſabbato ieiunare debemus.
Abbato vo ieiunãdũ eẽ rõ enidẽ
V itiſſima ömõſtrat: nã ſi d'ẽ dũñicã
ob nenerabilẽ reſurrectionẽ domini no
ſtri ieſu xpᷣi nõ ſolũ i paſcha celebramꝰ
verũ ẽt ꝑ ſingylas bebdomadas ipſiꝰ
diei imaginẽ frentamꝰ:ac ſiẽ ſexta fe-
ria ꝓpter paſſiõeʒ domini ieiunamus:
ſabbatũ pᷣter mittere nõ debemus:qm̃
itra triſticiã ⁊ leticiã tꝑis illiꝰvr̃ icluſuʒ.
nã vtiq; ↄſtat apoſtolos biduo iſto ⁊ in
merore fuiſſe:⁊ ꝓpt metũ iudeoꝝ ſe oc
clłtaſſe.q; vtiqʒ nõ dubiũ ẽ ĩ ĩ eos ieiu
naſſe biduo meõꝛato.ut traditõ eccleſie
hẽat iſto biduo ſacr̃a penitꝰnõ celebra
ri.q̃ foꝛma ẽt per ſingłas tenẽda ẽ heb
domadas: ꝓpter id ꝙ ↄmemoratio
diei illiꝰ ſẽper ẽ celebrãda.q; ſi putãt ſe
mel atq; vno ſabbato ieiunadũ:ergo ⁊ꝛ
dominica:⁊ ſexia feria ſemel in paſcha
erit vtiqʒ celebrãda.¶Itẽ melchiadeſ
papaſl. Die dominica ⁊ quinta feria
non eſt celebrandum ieinniũ.
Eiunium dominici diei ⁊ gnte?fe
rie nẽo celebrare dʒ:ut ĩter ieiuniũ
xpianoꝝ ⁊ gẽtiliũ veraciter credẽtium

x Noniã.ſunt.S.e. di

lrxvi. 5§. non autem.
non autem.

preſbyter.S.xx vi.q.vii.ſa
cerdotes.õ ſolu.ibi dies re
miſſionis vocantur.
uEelſu.fene.de q̃rta
feria ẽ ↄſilium de ſe
rta preceptum.
¶Sabban. diei. ſcilʒ pa⸗
ſchalis:ſupple ne foꝛte obĩ
ſignẽ ſolẽnitatem videret᷑
ieiuniũ tunc ſoluendum.
VCMaluerit.ſʒz non tene
tur ad hoc. V
3 & Mobuerit. cũ ñ teneat
ad b ex ĩiũcta pnia: ⁊ ita ẽ
ar.ꝙ poſſumꝰ carnes co⸗
meder̃ ĩ die ſiabbati. nam
pðit in optiõe nr̃a tadiu ab
ſtinere die ſabbati q;diuvo
luerimꝰ,.Sʒ Z.q j. c. ij. ſʒ al⸗
lud eſt conſilium ⁊ ↄſuetu
do ita ĩterpᷣtat᷑.er ð obſᷣ.ie
iu.cõſiliuʒ.S.itẽ ð illis.nec

eni ſabbatum ẽ legitima fe

ria:vt.j.eo.ieiunia.io.

7 Eruenit.ꝗ veniẽs.

.,ſ. antichriſtus.

2In veneratiot. vult. ñ

ꝓ nimia certitudie ponit h̊
pñs pro futuro:⁊ notani h̊
S.xxiij.q.i.paratus. ⁊.J.
de con. diſtin.iiij.qñ quis

¶ Sabbatum. S. diſti.

xli.quiſquis.⁊.S.di.lxxxi.
non oportet.

3 Abbato vero ieiunã

dum.S.xij.di.illa cõ
tra.ſolu.hoc non obtinet ut
Dic vt ibi dixi.

b & Non celebrari. ſacra/

mentum corporis ⁊ ſan/
guinis domini.S.diſtin.i.
vilum.contra. di.ij.itera
tur.contra ſʒ ſecunduʒ hãc
exceptioneʒ illa.c. intelligũ
tur.

c T Eiunium.quinte.ẽ.

diſtinctione.lxxvi.uii
nam contra.ſolu. pꝛohibe
iur hoc ſieri in comtemptũ
diei.alias ſemper ieiunare
non reprobarem vt ibi:ſʒ
quare potius de his diebꝰ
quam de alijs.cum ieiuna
re in contemptum diei cu⸗
iuiqʒ; ſit moꝛtale peccatum
dic quod ideo quia maio
ris venerationis ſunt:qꝛ ĩ
illis duobug diebus fecit
dominus quicquid iſigne
fecit fere.lxxv. diſtinctio.
c.penul.fere dixi:quia die
iouis celos aſcendit.

iij

8.Benua. S. di. lxx vi. S.

t¶.Stantes.S. di. xxx. ſigſ

*
2*

K die. 1 daie
c iunia ? ſexta addita
a T

De Ton.

* D E& quis cauſa.timoris.ſ.quia aliquis incntiat timorem alicni niſi ieiunat

b ¶ In fuſpitionibus.ſ.bereſeos.

ſcða feria.xi.q.iij.de illis di.lxxxij.preſbyter.

¶Soluenda. ab bis qni ad boc voto vel penitentia funt aſtricti. vel dic
hoc fuitĩ pꝛimitiua eccleſia neceſſitatis: hodie vero conſilij. h. . O.

e C Salmatorem .5. xi. q.
iij. abijt.
Ael cũ cruciſigentibus.
. ſ. di. iiij. qui bMis.
g ¶ Alið. C. ð fer. l. iij. Z.
ſeà dic legẽ iuccũber.i. vim

i hoc nõ bre extra de ſer. cõ

queſtus
b O E penitentibꝰcõmiſ
ſis moꝛtalibus.gra
uiora eniz appellat valde
