tutionẽ quocũqʒ modo:vl ſi nolue
rint ſubiacere ꝓpꝛio epᷣo:nᷣ quideʒ
fuerint clerici ᷣm ꝑſonaruʒ oꝛdina-
tionẽ ſubiaceant cõdẽnatiõibus ca-
nonũ.ſi vo laici vel monachifue⸗
rit: ↄmunione pᷣuent᷑.¶ Itẽ clerici
ꝗ pauperũ diſpoſitioni vel mona⸗
ſterioꝛuʒ vel martyrioꝛũ pꝛeſũt ſub
prate ſingulariũ ciuitatũ epiſcopo⸗
rũ ſʒ cannoũ traditionẽ ꝑdurẽt:ne
qʒ per ſuã temeritatẽ epᷣi ſui mode
tionẽ declinent.ꝗ auteʒ huiuſmodi
diſpoſitionẽ quolibʒ modo ſubuer
tere auſi fuerint:⁊ epiſcopo ſuo nõ

obedierint:ſi quidem clerici fuerint

canonice damnationi ſubiaceant.ſi
autem monacbi vel laici ſunt a cõ⸗
mun ione ſuſpendantur. C Itez ex
concilio cartbaginenni quarto.
Exraminetur ab epo qui religio
ſis ſeminis pꝛeponendus cſft.
i religioſis feminis pꝛepo/
4, nendus eſt ab epis compꝛo-
beturt. Monaſteriuʒ quodqʒ abſ

qʒ; epiſcopi permiſſione nulli mci⸗

Euennchare lccr. H
Ande in Agatenſi concilio legi
tur.

q (Tora. gep̈s nullã bʒ

iuriſditionẽ in monaſte⸗
rijs.⁊ ſicẽ j.xvij q. vl.
in venditionibus.xij. q.
eij. abbatibus. ſed iſtud
verbum tota nõ excludit
epm ſed ipſos mòachos

i.ita pertinet ad abbatez

ꝙ nõ ad monachos.

r ¶Wme etiã coſtitutuʒ
El.pꝑ cãm.intelligit eni
gratianus oĩa hec capi-

tula ex ca fuiſſe ſtatuta.
8 Acnaimenchi.

ſz nemo dʒ ſe om

mẽdare.xi.q.iij.ſi ꝗs ue
ro.ar..ff.d eoffi.ꝓcð.
obſeruare. F. anteq; vo.

t ¶ Aut oꝛatoꝛij/ gbus tẽ

poꝛibꝰ ĩ oꝛatoꝛia ſit miſ⸗
ſa audiẽda hẽs.j.ð con.
diſ.i.ſi ꝗs ẽt.⁊ nõ ſolum
oꝛatoꝛiũ ſed nec ẽt hoſpi

tale pðt ſine licẽtia epi c,’“

ſtitui. ut ex de reli.do.ad

hociſed ſi oꝛatoꝛiũ non ?æ
in hoſpitali tunc ſimpler
hoſpitale põt conſtrui ſi-
ne licentia epi.ut extra ö
ec. edi.ſi hoſpitale.qͥ bo⸗

die ẽ remota. Item nec I
oꝛatoꝛijs licitum eſt po/

nere cãpanas.ut extra öᷣ̊

priuil.patentibus.io.

n ¶ AKel monachi.loqui

tur ſᷣm ea tempoꝛa cum

monachi fuerunt laici.x

vi.q.i.generaliter.

x·¶ CQlerici.i.prelati.
v 81 VAi religioſis. cõ/

probet᷑.ne ſit nimi
um iuuenis.ut.xxxiuj.di
ſtinc. quoꝛundam. ⁊.c.
fraternitatis.

ſenete ſo
elnoni vi
lkitl
eer
abbas
ale:ut rl.
Au
Gs.e
gopo opo
alale l hi
gni h⸗
aſklumica
gigese nap
ti deponkal
Priedit dic
abbates p
ispin reme
Nſimo⸗per!
1CAnai.
cs ſnenun
hdatezpdt
dignitateal
poͤtſolnsa
ponere yl
lum: urno.,
ſumma. rhe
lnoigulis
ſperbis d
luos.

*◻Bban

TLalepn.
Netcisanadi
nmonateniſe
10ii dnlle
(Goranöe,

pbats nͤdeb

fadſpnocum,

denſtcpue,

tcktent
lamin
iugt neſin
ſeſctenimnt
uch,nen
hwßicleh
nun gen
ſlaunneee
entbn.
Inmahiloni
urnwudn
Cfunmnkii
mniigrant.
Altceſgoſo
Mnchtt eſfnin
Uenis,d,nild
Pponupcan
hunis.

6 E monachis. no⸗

num nouuz vñ en
ius facies ĩmutat᷑.ff. de
no.oper.nun.l.i.S.opꝰ
nouũ.ſi ergo totũ mõa/
ſterium ẽ deſtructũ:reꝗri
tur conſenſus epiſcopi in
conſtructione:ſed in re/
paratione non requiri/
tur:ut.xvi.q.vl.ſi quis
vult. extra ð iude.iudei.
7. C. de op. pub. l. ij.7.

b ¶ Aut pꝛobãte. er poſt

ſacto.quia ratihabitione
poteſt cõſfirmare ut.xvi.
q·i.c.vlti.
C 67 Ellulas.aut agre
gãtiũ nona colle/
gia nõ poteſt quis ſace/
re nec ẽt nouas regulas
nel nouã vitam.er de re
li.domi.ne nimia.ſſ.de
Allus.ambitòðis.
inſirmitatis.n. cã

põt abbas pmittere möa
cho facere cellulam ſpeci

alẽ:ut.xxi.q.iiij.c.ulti.j

2 quis abbas cau

us. ergo vr̃ ꝙ ali
gs pot ðᷣponi ꝑꝑ ſimpli
citatẽ vt hic.⁊.lxxiiij.di.
epᷣorũ.ſj dicas ꝙ hic ᷣio
cat illum ĩcautũ qui ne/
gliges ẽ. na pp negligen
nã deponit᷑ aliquis nt.l/
xxxi.diſt.dictum.uel dic
ꝙ abbates pp modicas
cãs pnñt remoueri.uit ex
De ſimo. per tuas.
¶ Arceat᷑. hic patet ꝙ
epᷣs ſine numero epoꝛuʒ
abbateʒ pot deponere a
dignitate abbatie.ſʒ non
pot ſolus ab oꝛdine de/
ponere vt.xvi.q.vij.ĩuẽ
tum:ut no.xv.q. vij.iin
ſumma.⁊ hoc iõ:qꝛ c il
la nò ẽ crialis.ex ð accu.
ſuper his.⁊ de ſimo.c.ꝑ
tuas.
9 Bbates.iĩ epoꝝ.
ad epᷣm.n. perti-
net oĩs cura dioceſis taʒ
in monaſterijs qᷓ ĩ aliis
eccleſijs.nt.ix.q.iij.c.ij.
⁊.xciij.di.nulla.io.
b¶ Gocatiõe.ſi neceſſi
tas magna ſuerit: alias
abbates nõ debent voca
ri ad ſynodum.ut.xviiſ.
di.epiſcopus.

XVIII
Sine ꝑmiſſione epᷣi nulns mo

naſterinz pᷣſumat iciꝑe aut fundare

6 monachis monaſteriũ no

unʒz niſi epiſcopo permittẽte

aut pꝛobãtevnullus incipere aut f-
dare pꝛeſumat. C Item ex eodeʒ.
De eodem.
CU Ellulas nouas aut cõgregan
tiuʒteccleſias monachoꝛũ abſ
* 2 noticia pꝛohibemus iſtitui.
tem ex conci.aurelianenſi.
Abliqʒ;ʒ epiſcopi vel abbatis vo
luntate:nullus monachoꝛum celln
lam cõſtituere pꝛeſumat.
T Euus monachus cõgrega-
ione monaſterij öᷣrelicta am
bitionisꝰ⁊ varietatis impulſu cellu
laʒ cõſtruere ſine epi permiſſiõe vel
abbatis ſui voluntate pꝛeſumat.
¶ Item ſunt alij ꝗ pꝛo executione

Diuerſaruz cauſarum quoſlibet ad

mittunt:qui diſtrictionem eoꝛũ ſol/
uant:⁊ quietem religõis perturbẽt.
CDe quibus in concilio triburien
ſi legitnur.
CAbbas qui cautusi regimie nõ
fnerit a pꝛopꝛio epiſcopo ⁊ a vicis
abbatibus a ſuo arceatur honoꝛe:
Iquis abbas cautus in regi/
mine humilis:caſtus: miſeri⸗
eꝛs diſcretus: ſobꝛiuſq; nõ fuerit:
ac diuina pꝛecepta verbis ⁊ exem/

plis non oſtenderit: ab epiſcopo in

cuius territoꝛio conſiſtit ⁊ a vicinis
abbatibus ⁊ ceteris deum timenti-
bus a ſuo arceatur honoꝛe:etiaʒ ſi
oĩs congregatio vitijs ſuis conſen
tiens eum abbatem habere volue⸗
rit.¶Itẽ ex cõci.aurelianenſi.

In epiſcopoꝛnʒ poteſtate abba/

tes conſiſtant.

Bbales pꝛo humilitate reli⸗

gionis in epiſcopoꝛumꝰ pote/
ſtate conſiſtãt:⁊ ſi quid extra regu⸗
lam fecerint:ab epiſcopis coꝛrigan
tur:qui ſemel in anno ĩ loco vbi epi
ſcopus elegerit accepta vocatione?

conueniant. onachi auteʒ abba

tibus omni obedientia ⁊ ðuotione
ſubiaceant:ꝙ ſi quis per contuma-
ciam extiterit ideuotus:aut per lo-
ca aliqua vagari:aut peculiareali
quid habere pꝛeſumpſerit: omnia
que acquiſierit ab abb atibꝰ auferã
tur:vᷣm regulam monaſterio pꝛofu
tura. Ipſi autem quifuerant perua
gati:vbi inuenti fuerint cuʒ auxilio
epiſcopi tãquam fugaces ſub cuſto
dia reuocẽtur.⁊ reum ſe ille abbas
futuruʒ eſſe cognoſcat qui in hniuſ
modi perſonis ñ regulariter aiad-
uertit: vel qui monachum ſuſcepe⸗
rit alienum. ¶ Item ex cõcliio are
latenſi.
Onaſteria vel monachoꝛuz
diſciplina ad eum pertineant

epiſcopum:in cuius ſunt territoꝛio

conſtituta. Item Palſcalis pa-
pa ſecundus.
CRNullus miniſtret abbatibus epi

ſcopalia:qui alicui epicopom no⸗

Q II

lunt ſubeſſe.
Bbatibus g neq; ſub epiſco
po neq; ſub metropolitão ne
qʒ ſub pꝛimate neqʒ ſub patriarcha
ſunt:nullus pꝛoꝛſus epiſcopoꝛum
epiſcopalia quelibet adminiſtret.
cum eniʒ ſe nulli epiſcopo omnino
ſubeſſe pꝛoſiteantur: conſequẽs eſt
vt nullus epiſcopoꝛum:que ſua ſũt
eis tanquam extraneis largiatur.
¶Pꝛo buiuſcemodi ergo ſtatutũ
eſt vt cauſe ⁊ vtilitates monaſterio
rum per epiſcopos diſponantur.
Ande Gregoꝛius ſcribit vitali
defenſori ſardinie.
Vtilitates monaſterij a pꝛopꝛio
epiſcog debem diſponi.
gnouimus ꝙ monaſteria
ſeruoꝛum dei vel feminarum
pꝛo ſuo quiſq; libitu ⁊ diuerſarum
cauſarum executione perturbet:qð
omnino non grate ſuſcipimus.tuã
ꝙᷓ; ex hoc experientiaʒ cõmonemꝰ:
vt nequaquam hoc vſurpare ðnuo
accepta noſtra anctoꝛitate permit⸗
tas:ſed epiſcopo loci illius ſub cu⸗
ius moderamie degũt: cure ſit cau

ſas eoꝛum vtilitateſqʒ diſponere.

valde eniʒ eſt indecẽs:vt omiſſoꝰ
eo alius alibet ſe illoꝛũ cauſs admi
ſceat᷑:ſed ille eoꝛuʒ vitas cõpetenti
regulariq; debet moderamine diſ
ponere:qui pꝛo cõmiſſis eoꝛuʒ aia
busꝰcompellitur rõnem reddere.
Pꝛo huiuſmodi etiam ꝓhibet
beatus Gregoꝛiꝰ: mulieres paſſiʒ
ad monaſterium accedere ⁊ mona
chorum cõmatres ſieri:ſcribẽs va
lentino abbati.
Neqʒ cõmatres ſibi facẽ neq;
ad femias accedẽ monacho licet.
Eruenit ad nos ꝙ in möaſte⸗
rio tno paſſi mulieres aſcen
dãt:a qð eſt grauius monachos tu
os ſibi cõmatres facere:⁊ ex bociĩ/
cautaʒ cum eis cõmunionẽ habere
Ne ergo bac occaſione humani ge
neris inimicus ſua eos qð abſu cal/
liditate decipiat:ideo hmus te pꝛe/
cepti ſerie cõmonemꝰ:vt neq; mu
lieres in monaſterio tuo deinceps
qualibet occaſione permittas aſcen
dere:neqʒ monachos tuos ſibi cõ/
matres facere.nam ſi hoc ðönuo ad
aures noſtras quocũq; modo per-/
uenerit:ſic te ſeueriſſime nouerisvl
tiom ſubdendum:vt emendatiõis
tue qualitate ceteri ſine dubio conꝛi⸗
gantur. C Non ſolum autez icau⸗
ta familiaritas aliarum mulierum
eis interdicitur: verum etiam a ſan
ctimonialium habitatione ꝓbiben
tur. Unde.in.viij.ſynodo legit᷑.
Eum ſanctimonialibus mona
chis habitare non licet.
1„IXſffinimns minime duplex
monaſterium fieri:quia ſcan
dalum id ⁊ offendiculum multis ef
ſicitur.ſi vero aliqui cuʒ cognatis
mũdo abꝛenũciare ⁊ monaſticã vi-
tã ſectare voluerit:ðbẽt ꝗdẽ viroꝝ

199

i ¶ Aut peculiare.niſi ab abba

te ei cõceſſa ſit adminiſtratio vt
e de ſta.mona.monachi.

Ke¶ OQue acgſierit. fugitiui ⁊

vã gabũdi acquirũt eccleſie ſue
qcqd acꝗrũt:ut hic ⁊.C.de epi.
cle.deo nobis.ꝭS.hoc etiam.ſi
cut ſeruus fugitiuus domĩo ac
quirit.ff. ð acqui.poſ.l.i.ꝭ.per
ſeruum. Sed ponamꝰ ꝙ aliꝗs
ſepius deliquit ꝓpter quod mo
naſteriũ noluit ipſum recipere:
quero ſi id quod poſtea acquirit
prioꝛi monaſterio acquirat vel
ſequenti.vr ꝙ ſequẽti qꝛ cũ pro
derelicto habitꝰ ẽ nõ dʒ priori
acgrere ſicut nec ſeruus habitꝰ
pro derelicto.ut.ff.ð ſtipu.ſer.
ꝙ ſi ſeruus.⁊ argu.xvi.q.vi.ð
lapſis.C.de lati.li.tol.ſed ſci⸗/
mus.io.ſed hanc queſtionẽ ple
ne notaui inter dominicales q̃⸗
ſtiones. b. G

¶Suſceperit.ſine cõſenſu ab

atis.ut.xx.q.ij.monachũ.io.
m A Bbatibꝰ.ð.xciij.diſti.
nulla ratione.

n ¶Epiſcopalia. licet abbas ſit

exemptus tamẽ primo debet pe
tere iura epiſcopalia ab epiſco⸗
po loci niſi ipſi malicioſe dene⸗

get ea.

0 Ognouimꝰ. ut omiſſo.

ar. ꝙ omiſſo epiſcopo nõᷣ
poteſt appellari ad metropoli⸗
tanũ.ut.vi.q.iij.ſcitote.io.

p ¶ Animabꝰ.ar.cui maius cðõᷣ

mittit᷑ ⁊ minꝰvt.xij.q.i.precipi
mus.

q menit. cõmatres. ſz ſi

ne ꝑ baptiſmum cotrahi
tur compaternitas: ſic. ut.xxx.
.q.i.oẽs.ſed monachi poſſunt
baptiʒare.ut.xvi.q.i.doctos.qᷓ
poſſunt eſſe cõpatres. Rñ. poſ
ſunt ſieri cõpatres baptiʒãdo ſʒ
non leuãdo quia in illo maior
contrahitur familiaritas.io.

r D Iffinimꝰ.duplerx.in quo

funt mõachi ⁊ monache.

sS ¶CLognatis.nam qui ſeculo

vult ⁊ rebus renundiare renun
ciabit ⁊ cognatis.xij.qðe.i.cui
poꝛtio.

a ¶ Monachi. immo nec cleri⸗
cus nec laicus dʒ viſitare mõa⸗
ſleriũ mõialiũ ut extra de vi.⁊
ho.cle.monaſteris.
b Intercipit. ideſt intercipere
ſolet. quia ex cohabitatione pre
ſumitur acceſſus.xxvij.q.i.nec
aliqua. ⁊.lxxxi.di.clericus.⁊.c.
in olbus.⁊.xxxv.q.vi.ab iſto.⁊
eſt ar. bic ꝙ cũ peritur reſtitutio
conſanguinee:ꝙ nõ ſolũ com/
mixtionis immo nec cohabita/
tionis facienda ẽ reſtimtio.
c ¶ Et in breui. bic manifeſte p
penditur ꝙ preſumiiur varijs
modis contra aliquẽ ⁊ pro ali/
Quo er cobabitatione er loco:ex
ningularitate:ex ſocietate:ex bre
uitate temporis:ꝗ oĩa iuder dilſ
cretus conſiderabit.ut.xxiij.q.
Vlij.occidit.⁊.lxxxi.di.in omni
bus.j. de pe.di.i.aut facta.ex/
tra ð teſti.cum cauſam.

d T Nnullo loco.in vnum.

fere eadem verba ponun

tur in auẽ.de ſan.epiſ. .ſi ꝗs

autem ad monaſticam vitam.

e ¶ Jura. foꝛte pro numero per

ſonarum. cũ enim collegium ſe
paratur pro numero perſonaꝝ
diuiduntur bona:ut.ff. de col⸗
le.illi.l.i.in ſi.uel forte ſecundũ
ꝙ quilibet dedit monaſterio.ar
gu.xij.q.ij.c.i. .
E decima. extra eam. i.

tiſſe.

preter conſcientiam abba

Cauſa

adire cenobiũ:femĩe vo mulieꝝ in

gredi mõaſteriũ. In boc enĩ placat
deꝰ. Que aũ hactenꝰ fuerũt dupla
ſ̃m regulã ſancti patris bañilij:⁊ ſᷣʒ
prceptionem eius ita foꝛment᷑. Mõ
babuẽt ĩ vno mõaſterio mõachiꝰ
monache.adulteriuʒ enim interci-
pit cohabitatio: ſi habeat aditum
monachus ad monachaʒ:vel mo-
nacha ad monachuʒ ſecreto ſingu-
lariter ad collocutionẽ. Non cubet
monachus in muliebꝛi monaſterio
neqʒ ſingulariter cum monacha cõ
niuetur.⁊ quando neceſſaria vite a
parte viroꝛuʒ ad regnlares deferũ
tur:extra poꝛtaʒ hec ſuſcipiat abba
tiſſa in monaſterinʒ feminarũ cum
quadaʒ vetula mõacha.poꝛo ſi cõ

ligerit ⁊ aliquaʒ pꝛopinquã ſuaʒ vi

dere voluerit monachus:in pꝛeſen
tia abbatiſſe huic confabuletur per
modica ⁊ compendioſa verba:⁊ ĩ
bꝛeu ab ea diſcedat. Item in re
giſtro gregoꝛij.
ꝘöMonachi ⁊ monache in nullo
ſimul cohabitent loco.
Nnullo loco moachos ⁊ mo
L. nacbas permittimus in vnũꝰ*
monaſteriuʒ habitare:ſed nec ea q̃ᷓ
duplicia monaſteria vocantur.et ſi
quid tale eſt:religioſus epᷣs mulie-
res quidẽ in ſuo loco manere ſtude
at:monachos autẽ aliud monaſte/
riuʒ ediſicare cogat.ſi autẽ plurima
ſint talia monaſteria: ſeparentur in
alijs monaſterijs mõache:⁊ ĩ alijs
monachi.res autem quas habent
cões ſᷣm iura eis competẽtia diſtri
buantur. ¶ Nem ex concilio aga-
thenſi.
A monaſterio monachox lon-
gius cõſtruant᷑ monaſteria puella⸗
Onaſt eria puellaruʒ longi
a mo naſterio monachoꝝ aut

pꝛopter inſidias diaboli:aut ꝓpter

oblocutionem hoium collocentur.
Ntem ex concilio biſpalenſi.
CEODuellarum monaſteria mona
cboꝛũ pꝛeſidio ⁊ miniſterio regant
Ndecima actione cõſenſu cõ
muni decreuimus vt mõaſte⸗
ria virginũ in ꝓuicia bethelica mo-
nachoꝛuʒ adminiſtratione ac pꝛeſi-
dio gubernentur.iunc eniʒ ſalubꝛia
chꝛiſto dicatis virginibus ꝓbamꝰ:
quãdo eis patres ſpũales eligimꝰ:
quoꝛuʒ nõ ſolũ gubernaculis tueri
ſed etiaʒ doctrinis ediſicari poſſint
ea tamen circa monachos cautela
ſeruata vt remoti ab earuʒ familia
ritate:nec vſq; ad veſtibuluʒ habe⸗
ant accedẽdi familiare permiſſuz.
ſed neqʒ abbateʒ vel eũ qui pꝛencit
extra eaſ:que pꝛeeſt loqui virginibꝰ
chꝛiſti aliquid qð ad inſtitutionem
vel adminiſtrationeʒ earuz pertinz
licebit: nec cuʒ ea ſola que pꝛeeſt fre
quenter eos loqui oʒ:ſed ſub tenio
nio duaruʒꝰ vel trinʒ ſoꝛoꝛuzʒ:itavt

rara ſit acceſſio:⁊ bꝛeuis omnio lo/

cutio. Pꝛohibentur etiaʒz ſanct

moniales ꝓpꝛia receptacula habẽ.
VUnde Innocentius.ij.
CSãctimonialibꝰreceptaculs ſeu
domicilia pꝛinata babere non licet
Ernicioſaʒ ⁊ deteſtabileʒ cõ·
ſuetudineʒ quarundaʒ mulie
ruʒ:que licet neqʒ ſᷣm regulaʒ beati
Bñũdicti neqʒ Baſilij aut Augu⸗
ſtini vinant:ſanctimoniales tñ vul
go cenſeri deſiderant:aboleri ðcer
nimus.Cuʒ enim iuxta regulã ſan-
cti Benedicti öðgentes in cenobijs
tꝗ in eccłia quã refectoꝛio atqʒ doꝛ⸗
mitorio cõmuniterꝰ eſſe ðbeant: ꝓ
pꝛia ſibi ediſicant receptacula ⁊ pri
nata domicilia:in quibꝰ ſub boſpi-
talitatis velamine paſſiʒ hoſpites
minus religioſos ↄtra ſacros ⁊ bo
nos mores ſuſcipere nullatenꝰeru-
beſcunt.gꝗa ergo oĩs qui male agit
odit luceʒ:ac per hoc ipſe abſcondi
te in iniuſtoruʒ tabernaculo ſe opi-
nantur poſſe latere oculos iudicis
cuncta cõſpicientis:hoc tam inbõe
ſtum deteſtandũq; flagitiũ ne vlte⸗
rius ſiat:oĩno/ꝓhibemus:⁊ ſub pe
na anathematis interdicimus. Si
mili modo prohibemus ne ſanctio
niales ſimul cum canonicis ⁊ möa-
chis in eccleſia in vno choꝛo cõne⸗
niant ad pſallendum. ¶ Item ſüt
alij quos epiſcopi pregrauantes ſa
lutez ipſarũ aiarum negligũt: ꝗbuſ
libet occaſionibus bona moaſſterio
rum diſtrabere cupiunt. tales erãt
quidam clerici rauẽnatis eccleſie ꝗ
ſimulata religione monaſteriis cu-⸗
piebant preſfici non tranſeuntes ad
monaſticum habitum neqʒ renun-
ciantes ecdeſiaſtice militie.

¶BDe ꝗabus Grego.ſ. cribit Joãni

rauennati archiepiſcopo.

CWonaſteria dericorũ aht laico

rum habitacula ſieri non debent.
PD Eruenit ad me ꝙ in ecdleſijs
fraternitatis tue aliq̃ loca du-
dum monaſterijs conſecrata nunc
habitacula clericorum ant etiaʒ lai-
corum facta ſunt.dumqʒ bi qui ſũt
in eccleſijs ſinguntſe religioſe viue
re:mõaſterijs preponi cupiunt:⁊⸗
per eorum vitas monaſteria ðᷣſtru

untur.nemo enim poteſt ecdeſiaſti

cis officiis ⁊c̃.⁊ infra: MProide fra

ternitas tua ſi hoc quolibet in loco
factum eſt:emendare feſtinet:quia
ego nullo modo patiar vt ſacra lo
ca pro clericorum ambitu deſtruã

tur. C Idẽ martiano archiepiſco
po rauennati.
Aui in ſacro ſunt oꝛdine conſti
tuti:in monaſterijs nullam babeãt
poteſtatem.
Adum ad nos multoruʒ re-
arone peruenerat:monaſte
riq in reuennatum partibus conſti⸗
tuta oino clericorum veſtroruʒ do
minio pregrauari:ita vt occaſionẽ
regiminis ea quideʒ quod dici gra
ue eſt velut in ꝓprietate poſſideãt.
abꝰeñ modicũ ↄdolẽtes pᷣdeceſſoꝛi

g & Duarum. bic patet

ꝙ ſi ericus accuſet᷑ qui
deliquerit cum moniali
uel cum alia poteſt ſe ex
purgare cum mulieribꝰ
ad quid enim uocarẽtur
iſte ſi non poſſent eſſe ie
ſtes. cum enim clericus
repellat᷑ a dignitate obti
nenda propter teſtimoni
um mulierum: ut extra
de teſti. tam litteris.mul
to potius ꝑ eas expurga

re ſe poteſt.vnde ſatis ad

mitti poteſt ꝙ ſi clericus
non poteſt habere alios
compurgatoꝛes clericos
ꝙ p honeſtos laicos pot
ſe purgare.ut. ij.q.v.c.
oĩbus in ſi.lxxxi.di.cleri
ci.⁊ ſic.xij.q.i.c.i.⁊ ĩ au
ten. de monachis. 5. co⸗
gitandum. coltei.

b Ernicioſam com

ſe

muniter. i com⸗
muniter omnia faciunt

ut ſibi inuiceʒ ſint teſtes

honeſtatis ⁊ caſtitatis:
ut in auẽ.de mona. 5.cs
gitandum.coll.i.

D Eruenit. ſingut.

tales ſunt cogẽdi

ut uel neri clerici uel vert

mdachi ſint. ut ey. de re
gu.m clerici. .

Preponi. de talibꝰ

habuiſti. xvi. q.vlt.c.iij.
¶ Beſtruant.i. conenã

tur ĩ aliã foꝛmã.nt.ſ.cã
ꝓrxi.q.iij.O.queritur.

G

d
.
eſuft
ſun
ceſortenet
henheol⸗
mnicto..
nant in
ſegpn
hinnloc
ſebatſen
leer eo
nisabbas
o.
bC Hon
ANdi.
CNiun
* Aue.
CSae.
gcnſibe
Fiid
äei,
ſaseigt:
tantüi anne
ſeopasun
derernimue
pogiebisi
officoo piſtta
celi nenena

(d guiu⸗

gelenom.
ulapcuratiof
i liad ſfn
lina de ceſlec̃
Lhorileligis
usaceecſtad
Per utlitan
ſicanſa nopt
Accecir noͤten⸗
nuſterüäpnus
ladata.nt,
geiſechari
len cu venen
fomana. bi.
(oꝛrecnonis

C Protal

ſopis: eisenin
ſuntmonatten⸗
lgen dioceſan⸗
Laupent
niſſegrt.9

uorttmeneni

lbup:tll gi
lner Nnerus.,2.
iinum, uno⸗r

ſummab

ſgtieiſ c ,

md gllſ

deco dil ſi
iſſcldias
lecſeitgr. pacli

Molentkacen

Urczolgſiani
ſpolnſgnu
neuie

slgaitconge

Mpne.

(Penſoniz
binuntn

Mſcationis

–“ñ
onkenanor

unnun
foohitete
lſge
nacbis..
.. 1o
ſigam
ller d 4
onnafzee
lgzſ ece
gatfinn
cedann ſ
eneni incn
lesſun
ndmnäuln
cd.
rcon din
eniggcß,
uurt cn’
lmind
6ſgenn.

8 Adũ.fitati.ſj nõ

ne cũ aliqd pᷣcipit
alicui:ſuffiẽ pᷣcep:ũ ſit
pᷣdeceſſoꝛi ad hoc ut ſuc/
ceſſoꝛ teneat᷑:utĩ auẽ.ut
nulli iudi.S.⁊ hoc vo iu

bemꝰ.col.ix.lʒ aliud ſit i

mãdato.qꝛ illð extĩguit
mone.ur e de of. dele.
gratũ. dicũt gdã ſiue ſit
precepiũ ſiue mãdatum
dũmodo expᷣſſis noibus
ſcribat᷑ ſemꝑ expirat moꝛ

te: ut ex de offi.dele.quo

niã abbas.alij dicũt ali

nd eſſe in pcepto qᷓ; ĩ nã
datto.

b ¶ Moꝛtandi.i.predi/
candi.

ſo. i0.

d Sed ne. xvi. q. i.ne

FAiitãdi. quotiẽs.
UXS utilitas ul neceſ
ſitas exigit: alias ſemel

ſcopus ut notaui.x.q.⁊.
decernimus. videt᷑ iñ ꝙ
bodie bis ĩ anno poſſit ex
officio viſitare: ut e de
cẽ.cũ venerabilis.in ſi.

¶At grauamẽ.i.ut ñ
exigat enoꝛmẽ ⁊ imode

rata ꝓcurationẽ:ut.x.q.
iij. illud.ſed ſᷣm ꝙꝙ taxart᷑
extra de cẽſi.cũ apoſtolꝰ

2 boc itelligas cũ epiſco

pus accedit ad eccleſiam
ꝓpter utilitatẽ eccleſie ſʒ
ſi cauſa pꝛoprij negocij
accedit nõ tenetur ei mo/
naſteriũ ꝓuidere:vt.x.q.

i.relata.⁊.c.placuit.xij.
q:ij.charitatẽ.extra de

cen.cũ venerabilis. ⁊.c.
omana.ibi:cum cauſa

coꝛrectionis ⁊c. 1.
S¶VPro talibus. ſ. epi

ſcopis:eis enim non ſub

ſunt monaſteria quo ad

legem dioceſanam. io.

b Leutheriꝰ. conue

niſſe.ar.ꝙ pactio
poteſt interuenire ĩ ſpuůa
libus:ut.x.q.iij.c.vlt.⁊
c.nec nũerus.⁊.i.q.iij.
qſitum.ut no.viij.q.iij.
in ſumma.ſi huic.c.ob/
ſtat.i.q.ij.c.i.⁊.q.i.ſta
tuimꝰ 2.q.iiij.eccleſia.⁊
.J.de cõ.di.i.ſigs banili

cã.ſed dicas ꝙ hic nõ ue

re dicitur pactũ:qꝛ ⁊ ſine
pacto tenet᷑ eccleſia aligꝗd
dare epo in ſignũ ſubie⸗
ctonis ut hic dicit in ſin.
Ilẽ ⁊ auctoritate epi po
teſt aliquid conſtitui pa⸗
trono. ut extra ð iurepa.
preterea.
¶Penñſionis.ultra id
qð conuenit in pᷣn.

k Eulogie. i. in ſignũ

predicationis quã fecit tẽ
ore coniecrationis.
IBebeat. cõſiderata
cõſuetudine alioꝝ mona
ſterioꝝ. ut extra de cen.
ſuꝑ eo.⁊.x.q.iij.nec nu⸗
merus.in fi.ex hoc.c.pa
tet ꝙ mõaſteria nõ ſunt
penuꝰ exepta a lege dio⸗

tantũ ĩ anno veniet epi⸗/

XVIIII
vĩro lr̃as miſimꝰ:vt h̊ emẽdare de
bniſſʒ.ſʒ qm̃ vite ẽ tiermio citiꝰ occu
patꝰ:ne h̊ onꝰmõaſterijs remaeat:

frnitatiꝰ vr̃e nos eadẽ ſcripſſſe re-

colimus.⁊ qꝛ vt cõperimus in hinꝰ
rei hactenus coꝛrectione ceſſatuʒ ẽ:
hec audientes ad vos iteruʒ pꝛenui⸗
dumus ſcripia dirigere. boꝛtamur
ergo vt omni moꝛa oiqʒ excuſatio
ne ſũmota ita mõaſteria ipſa ab hij
iuſmodi ſtudeatis grauamine rele-
uare:q̃tenus nullaʒ deinceps in eis
clerici vel qui ſunt in ſacro oꝛdie cõ
ſtituti: ob aliud mi boꝛtãdiꝰ tantũ-
modo cã accedendi habeant lniaʒ:
aut ſi foꝛe ad peragenda ſacra miſ
ſarum fuerint inuitati myſteria. ſʒ
neꝰ pꝛo cuiuſlibet mõachi aut abba
tis pꝛomotione ⁊c̃.⁊ infra: Mecu--
lic vlterius babeat poteſtatem ali-
quã:ne monaſteria huius occaſio-
nis velamine ea que ꝓbibemus ſi-
mul cũ canonicis ⁊ monachis in ec
cleſia ſuſtinere onera compellãtur.
Hec itaqʒ oĩia vigilanti cura emen
dare iam ſecundo cõmonua ſancti
tas vra non differat:ne ſi poſt hec
negligentes vos eſſe qð non credi-

mus ſenſerimus:aliter mõaſterio⸗

rum quieti pꝛoſpicere cõpellamur.
nam notum vobis ſit ꝗ tante neceſ
ſitati ſeruoꝛũ dei cõgregationẽ ſub

lacere nõ patiemur.
CBratia viſitandi 2 exhoꝛtandi
monaſteriũ epᷣus adire poteſt.

NAtandi exboꝛtãdiq; gratia
agd monaſteriuʒ quotiẽs ? pia
cuerit ab antiſtite cinitatis accedat᷑:
ſed ſic charitatis officium illic iple-
at epᷣus vt grauamen’aliquod mo
naſterium non incurrat. Itez ex
concilio aurelianenſi.
Frequenter epᷣi monaſteria viſi
tent ⁊ que coꝛrigẽda ſunt:coꝛrigãt.
On ſemel ſed ſepius in ãno
Eepiſcopi viſitent monaſteria
monachoꝛuʒ:⁊ ſi aliquod coꝛrigen
adum fuerit: coꝛrigatur. Prota⸗
libusꝰqui animaruʒ curã non babẽ
tes bona tantum monaſterioꝛuʒ in
ſuos vſus cõuertere cupiebant:ſta
tutũ eſtvt monaſteria cũ ſuis rebus
penuꝰ ſint libera a ptãte ⁊ dñio epi⸗
ſcopoꝛuʒ.qꝙ aũt nullis canonicis iu
ribus monaſteria dicunt᷑ eſſe ſubie/
cta:nõ ita intelligendum eſt qui ipſi
epiſcopo aligd nomine eulogie:vł
in die dedicationis vel in natali ſã⸗
ctoꝛũ quoꝛuʒ noie ipſuʒ mõaſterinʒ
dedicatum eſt:debeatur offerri.
CUnde Gelaſius papa aitt.
CNon debet epiſcopus aliquid a
monaſterio exigere pꝛeter conditio
nes quas dedicationis tempoꝛe cõ
ſtituerit.
Leutherius frater ⁊ coepiſco
pus noſter queritur ꝙ mater
eius in caſa que caſtellum dicit᷑:oꝛa

toꝛium conſtruxerit ac dedicauerit:

in eodem loco monachos conſti⸗

tuerit: ex quibus vnus eſt pꝛeſbyter
hoc autem tempoꝛe dedicationis i/

ter epiſeopum cardellum cnius ipᷣa
dioceſis eſt:⁊ matrem ſuam aſſerit
conueniſſe?:vt quicquid dedicatio
nis vel natalis martyrum die:quo
rum in eodem monaſterio reliquie
funt:per ſidelium oblationes inter
uenerit:medietatem quidem habe
at ipſum monaſteriũ: medietas au
teʒ epiſcopo offeratur.contra quã
conuentionem marium preſbyte⸗
rum:ſiue ſciente ſiue neſciente epi/
ſcopo monachis ipſis vel prebyte
ro qui ex eis eſt vim dicitur intuiiſ-
ſe:⁊ frequẽter moleſtias generare:
ita vt memoratum preſbyterus p-
pe ceciderit:⁊ miſſas eũ facere nul-
lo modo permittat dicens:vt qua⸗
ſi penſionis nomine aliquid ſtatue
re debeat. Hec igitur omnia diligẽ
ter te examinare iubemus.⁊ ſi apð
te euidenti ratione conſtiterit:quia
empore quo dedicatum eſt ip ſum
monaſterium:conditões ſuperius
poſite cõuenerint:ſeruari eas ex no
ſtra auctoritate precipimus:nec ali
quid amplius exinde ab aliquo exi
gatur.ſin vero nil tale inter eos cõ⸗
ſtuerii:mediante te quid ipſi epiſco
po nomine eulogie offerri debeat
inter ipſos monachos ⁊ preſbyte⸗

rumvolumus diffiniri:ſaluo tamẽę
eo vt preſbyter gaudentius:qui eti

am monacbus eſt:miſſas in mona
ſterio ſuo ſicut ↄſueuit facere:a nul
lo vlterius debeat probiberi.
CItem vrbanus.iij..
CCõſueta ſeruitia epiſcopis mo
naſteria expibennt.
Eruitiuʒ qð monaſteria aut
eorum eccleſie a tempore gre
go:vij.vſq; ad hoc tempus fece-
runt:⁊ nos concedimus.C Cano

nica ergo iura quibus monaſteris

ſubiecta non ſunt:ſynodales exac⸗
tiones inteinguntur.non eniz cogẽ
dus eſt abbas:ſicut in turonico con
cilio ſtatuitur ad ſynodum ire:niſi
aliqua ratiõabilis cauſa exiſtat.ſũt
enim quedam ſeruitutis officia aut
angarie operum crebre receptiões
annue exactiones mulctatiões pec-
cantium:a quibus omnibus mona
ſteria libera ſunt.

Ao cłici ad mo
naſteriuʒ tranſi-
re volunt. vter⸗
d qʒ licentiam ab
epiſcopo ſuo pe
tijt.vnus relicta
propria eo inui⸗
to:alter dimiſſa
regulari canonica cenobio ſe con⸗
tuli.¶¶ ¶Modo queritur:ſi epiſco-
pus debeat permittere:vt relicta ꝓ
pria ecdleſia dericus monaſterium
ingrediatur . Secundo querit᷑:
ſi epiſcopus licentiã dare noluerit:
an eo inuito mõaſteriũ poſit adir̃.

2 ° 6

ME

logia ſicut bic dicitur. Item te

nent᷑ ad procurationẽ que debe
tur rone viſitationis. ut extra
de preſcrip.cum ex officij. Item
ſi aliquid ex conſuetudine debet
vt. . .c. proor.
ennn⸗ tů vix fuerũt

xv. anni a tpe greg. vl-
q; ad tpᷣs vrbain.
1 q; ad hoc tpᷣs ergo con-
ſuètudo inducit annuas pꝛeſta
tiones nã ⁊ dat iuriſditionem ?
dat priuilegiũ: vt no. ix. q. iij.
conqueſtus.in ſin. ⁊ dat ius eli
gendi.ex de cſue.cũ dilectus.i
fin. Itẽ ⁊ inducit ſeruitutẽ.ff. de
aq plu.ar.l.i.5. vlti. ⁊. ff. cõlsa
predi.venditoꝛ. Itẽ ⁊ cõſuetun/
do obligat ſicut ius ſcriptuʒ: ut
ri. di. eccleſiaſticarũ.⁊ ꝙ ex tpe

aliqd preſumit᷑ debitũ ſunt axr.

muita.ff. de uſur.ꝗ ſemiſſes. æ

l. cñ quidã.5.i.⁊.C. ð ſideicõ.l

i.ar. iſta.ex de cõᷣſue.c.i.⁊ ex
de cen. ſcientes. ⁊.c. puenit. ⁊. i.

uimꝰ.⁊.ff.de oꝑ.li.opis ⁊.C.
de pac.l ſi certis.⁊ er de cꝗ poſ.
cũ eccleſia IReẽ qꝛ ex curſu tpis
nulla oꝛit᷑ obligatio cũ nec tolla
tur tpe:ut.ff.de act.⁊ obli.obli/
gationũ.5.placet.ſed varij va
rijs modis dixerunt de bac ma
teria ſʒ omiſſis illis dico ꝙ nũqᷓ
ex cõſuetudine ſols lʒ eſſet pᷣſeri⸗

pta ius aliqð ſit qᷣſitũ:miſi ſoꝛte

ſit tanta cuiꝰ memoria nõ eſſet

vt. ff. de aqua quoti. hoc iure.

S. ductus aᷓcſ ſolũmð cõmo⸗

dũ ⁊ ius poſſeſſionis q̃ſitũ eſt ex

cõſuetudie.poſſeſſoꝛ enĩ nibil te
netur ꝓbare ð iure ſuo:ſjaduex

ſariꝰ ꝓbabit eẽ idebituʒ:vñ q;/
diu ẽ.q̃ſtio:an talis pᷣſtatio ſit ð

bita:ſp erit poſſeſſoꝛ ĩ poſſeſñõe
ut.xvi.q.iiij.unolumus.e.ᷣutli.
pẽ.a memoꝛia.⁊.ff.ð aq quot.
l.pe.⁊ hoc ẽ uerũ cũ allegat ali
quã ↄſuetudinis càz. ⁊ tũc enim
cã allegata ⁊ cõſuetudie lõgiſſi
ma ꝓbata debitũ pᷣſumit᷑ adeo

„ . 4 — 4

ut nõ admittat᷑ ꝓbatio in riũ.

S

bʒ hoc nulla ẽ differẽtia iter cõ

ſuetudinẽ pᷣſcriptã ⁊ pᷣſcriptionẽ
gdã tñ aſſignat hãc differẽtiã in
ter pᷣſcriptã cõſuetudinẽ ⁊ pᷣſcri/
ptionẽ:qꝛ ò̊ pᷣſcriptionẽ nõ ad/
mitti ꝓbatio:lʒ cã pᷣſcriptiõis
ap peat iniuſta.ut er de pᷣſcript.
de q̃rta.ſʒ ↄſuetudinẽ pᷣſcriptã
bñ:lʒ alleget᷑ debitũ pᷣceſſiſſe:ue
C.ð agr.⁊ cẽ.litibꝰ.hi.xi.tutius
credo pᷣſcriptionẽ allegãdã qᷓ; cõ
ſuetudinẽ pᷣſcriptã/qꝛ ad ꝓpan
dãa cõſuetudinẽ multa reqrunt᷑:
ut dixi.sð.di.viij.fruſtra.⁊ hec
va ſunt ꝙ cõſuetudo ſemꝑ tue
poſſeſſorẽ d onec ꝓbet᷑ Zriũ niſi
vi uel clã uei precario poſſide/
ret.tunc eni ille ꝗ dedit ſua au
ctoꝛitate põt negare.x.q.iij.qꝛ
cognouimꝰ.io.ꝗcꝗd dicat io.
ego credo ꝙ ex cõſuetudine pre
ſcripta ſpatio.xl.annoꝝ ⁊ bona

vt extra de conſue.c.ult.in fi.⁊
ff.de legi.diuturna.b.

ſide ius ⁊ poſſeſſo acquira tur.

Vod epᷣs.dubitatio barũ triũ qdᷣnũ ab eodẽ fonte ꝓcedit:vñ vna ſolu
tione terminant. Hu. dicit ꝙ clericus ſecularis inuito epᷣo poſſit tran

ꝗ iſire ad mòaſteriũ:vt.ſ.e.c.i.⁊.j.e.q.ij.due.ſed nec mòachꝰnec regu
laris canonicꝰ põt inuuo abbate tranſire ad locũ aliuʒ:vt.j.e.q.ij.c.
i.⁊.c.ſtatuimus,ſed eius opinio coꝛrigit᷑.er.de regu.⁊ trãſe.ad reli.licet.ubi ba

bes ꝙ glibet pot tranſire ad ar
tioꝛẽ religionẽ penita iñ licentia
Iʒ nõ obtenta.ſed ad parẽ reli⸗
gionẽ nemo põt tranſire: vt ex-
tra de regu. ſane.cio.

b Lerici.melioꝛẽ.hec cã eſt
ſufficiens w de minori
ad maius tranſeundũ eſt. xciij.
di.legimus.in ni.ſed nõ ad pa
rẽ.e de regu.ſane.a tñ dicit.c.

ſic viue in monaſterio vt cleri/

cus eſſe merearis. xvi.q.i.ſicui

Lienu clericuz. imo nec
Eet laicũ alienum. ut. lxxi.
di.primatꝰ.ſi & dericꝰ buiꝰepᷣa

us eligit᷑ ad aliquã dignitatex
in alio epᷣatu ſine licentia buiꝰ

epi nõ pot eã recipere:vt.lxxvi.
Di. c. vlt.⁊.lxiij.di.lr̃as.⁊.lxxx

V. di.c.archidiaconũ.io.
5 Ae ſunt.pꝛiuata.vt cha

ritas ð qua di:babe cha
ritatẽ ⁊ fac quicquid vis: vt de
pe. di.ij.radicata.
e Sine cõmendaticiſs.ſed qᷓ⸗
Nereait cõmendaticijs litteris
cũ ꝗlibet poſſit cõmendare rem

ẽt viuioſam.nam que comendã
di aio dicunt neminẽ obligant

vt. ff. de oben. emp.ea que. ſed
dicas ꝙ ſi quis cõmendat rem
in genere nõ obligatur:ſed ſi in

ſpecie obligatur. ſt. de edi. edic.
ſciendum.ſed nec in genere lici⸗
tũ eſt comendare ex certa ſcien/

tia rem uitioſam: ut ex de ſcru.
c.vnico.alioquin de dolo tene᷑

vt.ff. de dolo venditoꝛ.

Propter criminoſos. lz pp

crimioſos fuerit oſtitutio data:

I ertendit ad nõ criminoſos. q

nullus recipit ſine cõmendati⸗
cijs litteris.vbi eni aliquid ſta⸗
tui ꝓpter impulſiuã caunſam:
cã ceſſante non iõ ceſſat coͤſtitu⸗
tio.ſed vbi aligd ꝓpter ſinalem
cãm eſt ſtatutũ:lʒ ibi ceſſet cã nõ

ceſſat oſtitutio.ſic d ſtinguit ff.

De dont §. ulti.
rer. (Adde ꝙ ita ut ſegt ſcri

bu paulus ad hebreos.c.viij.)

b Si quis horũ.maxime qꝗa
ide ẽ in alijs.lxi.di.ꝭ.bis oĩbꝰ.

i Et ſi afflatus. ſed qliter põt

aliquis clericꝰ inuito epo traſi-
re ad religionẽ cũ ei forte iura/
tus ſit ⁊ obediens ſuus ſit ⁊ cri⸗
men idolatrie ſit nolle obedire.
vt.viij.q.i.ſciendũ.⁊ video ꝙ
percgrinari nõ põt ſine liceniia
epi.ut de con.di.v.nõ opoꝛtet.
⁊ ſepe bonũ omitiẽdũ eſt ꝓpter
meritũ obediẽtie:ut.xi.q.iꝛij.ꝗd
· cu et obediẽdũ ſit iʒ imuſte ali
ꝗqd pꝛecipiat᷑:ut.xxiij.q.i.qꝗd cul
pat᷑. Iẽ cũ clericꝰ nõ poſſit alie
nare res ecclie ſue: ergo multo
potius ſeipſuʒ nõ põt alienare:
cũ pſone digmiores ſint rebꝰ.ut
xij.q.i.pᷣcipimꝰ.⁊ maior ẽ alie
natio ꝑſone qᷓ; rei.ut.xvij.q.i.
c.iij.ſed dic ꝙ excuſat᷑ a delicto
inſtinciu ſpiiitus ſcti ſic alij. vt
ey de diuoꝛ. gaudemus. riiij.
v. dirtt.

¶Tertio queritur:ſi contigerit ip
ſos regulares caonicos fuiſſe:vtꝝ
concedendus eſſet eis monaſterij ĩ
greſſus. OQ. I.
aeoog epus licentiaz
. Qleericis adeundi mo
ggꝗq naſteriũ dare öbeat:
in toletano concilio
pꝛecipiuur. in quo ſic
ſtatutum legitur.
CNò dʒ negari ingreſſus dericis
g monachoꝛũ pꝛopoſitũ appetunt.
D KRericiqui monachoꝛuz ppo⸗
ſituʒ appetũt:qꝛ melioꝛẽꝰ vitã
ſequi cupiunt liberos eis ab epᷣis in
monaſterijs largiri opoꝛtet ingreſ
ſus:nec interdici ꝓpoſituʒ eoꝛuʒ ꝗ
ad cõtẽplationis deſideriuʒ tranſi-
re nituntur. Q. II. .
Nuito vo epo cleri⸗
cuʒz eius a nullo eſſe
ſuſcipienduʒ leo epi
ſcopus teſtatur ſcri-
. bens ruſtico narbo⸗
ngnenſi epiſcopo.
Inuito epiſcopo eius dericũne
mo ſuſcipiat.

Lienuz clericuʒ einnito epᷣo ip⸗
aſius nemo ſuſcipiat. Sed

ſubaudiendũ eſt: niſ ad pꝛopoſitũ

melioꝛis vite tranſire voluerit. tũc

eni liberũ eſt illi etiã epᷣo otradicen-

te monaſteriuʒ ingredi. & Uñ vr⸗

banus pa.in capitulo ſcti ruffini.
WOAQui monacbo:um pꝛopoſituʒ
appetit:etiaʒ innito epiſcopo ſuſci⸗
piendus eſt.
Ae ſunt ingt leges:vna pu⸗
ilica altera pᷣuataꝰ. MPublica
lex eſt que a ſciis patribus ſcriptis ẽ
cõſirmata:vt eſt lex canonũ:que ꝗ/
deʒ ꝑꝑ tranſgreſſiões ẽ tradita.v⸗
bi gratia.Hecretũ eſt in canonibus
clericum nõ debere ð ſuo epᷣatu ad
aliũ trãſire ſine cõmẽdaticijs litte⸗
ris ſui epᷣi.qð ꝑꝑ criminoſos:cõſti-
tutũ eſt:ne videlicet infames ab ali
quo epᷣo ſuſcipiant᷑ ꝑſone.ſolebant
eni officia ſua cũ nõ poterant ĩ ſuoꝰ
epatu:in alieno celebrare:qð iure pᷣ
ceptis ⁊ ſcriptis deteſtatum eſt.Lex
vero pᷣuata ẽ que inſtictu ſancti ſpi⸗
ritus in coꝛde ſcribit᷑:ſicut de ꝗbuſ⸗
daʒ dicit apoſtolus:qui bñt legem
dei ſcriptã in coꝛdibus ſuis.⁊ alibi:
Cũ gẽtes legẽ nõ hẽant:ſi naturali
ter q legis ſunt faciunt:ipſi ſibi ſunt
lex. Si ꝗs hoꝛuʒin eccleſia ſua ſub
epiſcopo populuʒ retinet:⁊ ſecula-

riter viuit: ⁊ ſi afflatus ſpũ ſancto
in aliquo monaſterio vel regulari

canonica ſaluare ſe voluerit:qꝛ le⸗
ge pꝛinata ducitur:nulla ratio exi-
gii: vt lege publica conſtringatur.

AEaällus. moach

CTauſa

. SDignoꝛ.m in tribus caſibus preiudicat pꝛiuata ler publice.nam mu
lier

lʒ ducat᷑ lege dei:nõ pt innito viro intrare religionẽ.nec impubes in
uito patre.nec epys inuito papa.n fallit regula intelligentes.io. ( Adde
ciita ut ſegt legit᷑ ĩ epiſtola ad Roma. c.viij.a ĩ epiſtola Jaco. c. ·)

dignioꝛ eſt enim lex pꝛiuata qᷓ; pu-
blica.ſpiritus quideʒ dei lex eſt:⁊ ꝗ
ſpiritu dei aguntur:lege dei ducũ⸗
tur:a quis eſt qui ſpuᷣi ſancto poſſit
reſiſtere digne:quiſquis igitur hoc
ſpiritu duciiur etiam epiſcopo ſuo
contradicẽte eat liber noſtra aucto⸗
ritate. Iuſto eniʒ lex non eſt poſita:
ſed vbi ſpiritꝰ dei ibi libertas.⁊ ſi
ſpiritu dei ducimini:nõ eſtis ſub le
Anonicos autez re⸗
gulares ad monaſte
riũ trãſire multis au
ctoꝛitatibꝰ pꝛohibet
¶Ange in concilio
educenſi congrega⸗
to ſub gregoꝛio ſeptimo legitur.
Regulares canonici moachi ſie
ri non debent.
T Allus abbas vel möachus!

anonicos regulares a ꝓpo
ſito pꝛofeſſionis canonice reuocar̃:

7 ad monaſticuʒ habituʒ trabendo
ſuſcipere audeat vt monachi fiant
qᷓ;diu oꝛdinis ſui eccleſam inueni
re quiuerint:in qua canonice viunen
do deo ſeruire ⁊ aiam ſuaʒ ſaluare
poſſint.ꝙ ſi iemerario auſu id age-
re tentauerint: anachematis viculo
obligentur. Itẽ vrbanus pa.ij.
De eodem.
Andamus ⁊ vniuerſaliter ĩ-
terdicimus:ne ꝗs canonicus
regulariter ꝓfeſſus:niſi ꝙ abſit:pu
blice lapſusꝰfuerit: monachusꝰeffi
ciatur.ꝙ ſi ðcreto noſtro contraire
pꝛeſumens agere tentauerit: ad oꝛ
