i. piculoſe. ex ð exce.pᷣla.ex
litteris.ar.S.S.q.iij.maxi
mianꝰ.a.j.e.nõ vos ⁊.ff.

eſt expreſſum e de bomi.

poſtulaſti.⁊.cotu.

—

CTauſa

quos tuende publice pacis vigilãtia ꝑ-
tinebat preſentati videant᷑ examini:no
lumus tñ paſſiones ſeruoꝝꝰ dei quaſi i
gliene partis ſupplicijs vidicari:nõ q;
ſceleſtis hoĩbus licẽtiã facinoꝝ ꝓhibea
mus anferri:ſed hoc magis ſufficẽ no-
lumus ut niui ⁊ nulla parte corꝑis trũ-
cati:uel ab inquietudine inſana ad ſani
tatis ociũ legũ coertione dirigant᷑:uela
malignis oꝑibus alicui ntili operi ðpu-
tent᷑.uocat᷑ ꝗqdẽ ⁊ iſta dãnatio.ſed ꝗs

nõ ĩtelligit magis beneſiciũ quã ſuppli⸗

cium nuncupandũ:ubi nec ſeuiendi re-
laxatur audacia:nec penitẽdi ſalutaris
medicia ſubtrabit᷑. Imple chriſtiãe iu
dex pij patris officiũ.ſic ſuccẽſere ꝰiniꝗ
tati memineris:ut nõ in peccatoꝝ atro-
citatibus exerceas ulciſcẽdi libidinẽ:ſʒ
peccatoꝝ vulneribus curãdi adhibeas
uoluntatẽ.noli perdere pr̃nã diligẽtiaʒ
quã in ipſa ingſitione?puaſti:qñ tãtorũ
ſcelerũ cõfeſſionẽ nõ extẽto aculeo:nõ
ſulcãtibus ungulis:nõ urẽtibus flãmis
ſed uirgaꝝ vᷣberibus eruiſti.ꝗ modꝰco
ertionis ⁊ a magiſtris artiũ liberaliũ:⁊
ab ipſis parẽtibus adbibet᷑: ut ſepei in
dicijs ſolet ab epᷣisadhiberi. Moli er-
go atrocius uindicare ꝙ; leuius ingren
di quã puniendi maior neceſſitas ẽ.ad
hoc enim ⁊ mitiſſimi hoĩes facinus ad
miſſuʒ diligẽter atq; inſtãter exaĩare ð
bent:ut quibus parcãt inueniant.
CIgdem Marcellino.
¶ PDreter ſuppiiciuʒ mortis:rei ſunt

puniendi.

Enałilloꝝ quãuis de tantis ſcele-
Kribꝰ ↄfeſſoꝝ rogo te vt pᷣter ſup-
pliciũ mortis ſit:⁊ ꝑꝑ cõſciam noſtraʒ:
2 ꝓpter catholicã manſnetudinez ↄmẽ
dandã.ipſe enim fructus ad nos perue
nit cõfeſſiõis illoꝝ:qꝛ innenit catholica
eccleſia: ubi erga atrociſſimos inimi/
cos ſᷣuet atq; exhibeat lemitatẽ.in tanta
ppe crudelitate:q̃cũq; preter ſangui⸗
nẽ vidicta pceſſerit:magna lenitas ap
parebit.ꝙ ⁊ ſi mõ quibuſdã veſtris illa
atrocitate ↄmotis:videt᷑ indignũ ⁊ q̃ſi
diſſolutiõis ⁊ negligẽtie ſimile:tranſa/
ctis tñ motibꝰanimoꝝ ꝗ recẽtioꝛibꝰ fa⸗
ctis ſolẽt turbulẽtiꝰ excitari:egregie lu/
uletabotas appebit. Idẽ donato.
Wali pꝛobibendi ſunt a malo ⁊ co
gendi ad bonuum.,.

0 Num ſolum eſt quod in tna iuſti⸗

tia pertimeſcimꝰ:ne foꝛte quoniã
quicquid mali cõtra xpᷣianam ſocietatẽ
ab hoĩbus impijs ingratiſq; cõmittit᷑:
ꝓfecto granius eſt ⁊ atrocius quam ſiĩ
alios cõmittat.tu quoqʒ ꝓ immanitate

facinoꝝ:ac nõ potius ꝓ conſideratione

lenitatis chꝛiſtiane cenſeas coercendũ:
quod te per ieſum vpᷣm ne facias obſe
cramus.⁊ paulopoſt: Ex occaſiõe terri
biliũ iudicũ ⁊ legũ ne eterni indicij pẽas
luant:coꝛrigi eos cupimus non necari.
nec diſciplinam circa eos negligi volu
mus nec ſupplicijs: ꝗbus digni ſunt co
erceri.ſiec ergo eoꝛuʒ peccata compeſce
vt ſint quos peniteat peccaſſe.⁊ Pau⸗
lopoſt ꝓinde ſi occidẽdos in bis viros
putat is öterrebitis nos ne per operaʒ

pleatur.

noſtrã indiciũ tale quidem ꝑueniat quo
comperto in noſtrã perniciem licẽtiori
audacia craſſabunt᷑: neceſſitate nobis i
pacta:vt etiã occiduab eis eligamꝰpo⸗
tins qᷓ; eos occidẽdos veſtris iudicijs ĩ
feramns. ¶ Idem macedonio.
Quies ecclie pᷣncipũ ſeueritate iunat᷑
NRogeſt ſeueritas veſtra:cuiꝰmi⸗
niſterio ges adinuat᷑ ⁊ noſtra. ꝓ
deſt iterceſſio noſtra cuiꝰ miniſterio ſe-
ueritas temperatur ⁊ veſtra.nõ vobis
diſpliceat ꝙ rogãini a bonis:qꝛ nec no-
bis diſplicet ꝙ timemini a malis.nã bo
minũ iniꝗtateʒ etiam apoſtolus paulus
nõ tm̃ iudicio futuro:verũetiã ð pñtibꝰ
veſtris ſecularibus poteſtatibꝰ terruit:
aſſerens etiã ipſas ad diſpẽ ſationẽ diui
ne ꝓuidentie pertinere.oĩs iquit anima
ptãtibusſublimioꝛibus ſubdita ſit ⁊c̃.
hec verba apoſtoli vtilitatẽ veſtre ſeue
ritatis oſtendunt.ꝓinde ſicut dilectiõeʒ
iuſſi ſunt terrẽtibꝰ debere ꝗ timẽt:ita di
lectionẽ iuſſi ſunt timẽtibus debẽ ꝗter⸗
rent.nihil cupiditate nocẽdi ſiat ſed oĩa
cõſulẽdi charitate.⁊ nihil fiat imaniter:
nibil inhũaniter.ita foꝛmidet᷑ vltio co-
gnitiõis vt nec interceſſoꝛis religio cõ/
temnat᷑: qꝛ ⁊ plectẽdoꝛ ignoſcẽdo hoc
ſolũ bene agit᷑: vt vita hoĩuʒ coꝛrigat᷑
ꝙ ſitata eſt ꝑuerſitas ⁊ ĩpietas:vt coꝛri
gendis reis nec diſcipline nec venie re⸗
media ſuffragent᷑:ab oĩ tñ intẽtõe atq;
cõſciẽtia quã deus cernit ſine ſeueritate
ſiue lenitate nõ niſi officiũ dilectiõis im-⸗
Salea.
Octũñ intelligendũ ẽ de illis quos
pꝛeſentia ſupplicia in melius ↄmu
tant:non de illis ꝗ obſtinati ſunt in ma-
lo: qui ſi ſemꝑ viuerẽt ſemꝑ peccarent:
quoꝛũ pena bic incipit ⁊ in eternũ dura
bit. Iẽ hier.in NHaum/ꝓpphetam.
¶In pꝛeſentiarnm nonnulii puniũtur
ne in eternum flagellentur.
O Vid ergoꝰ ait:ↄtra dñm cogita/
tis: ipſe eſt ꝗ creauit mundũ ⁊ cõ-
ſummationẽ eius faciet.ꝙ ſi vobis vr
crudelis ⁊ rigidus ⁊ cruẽtus ꝙ in dilu⸗
unio genus ðᷣleuit humanũ:ſuꝑ ſodomẽ
gomoꝛã ignẽ ⁊ ſulphur pluit:egypti
os ſubmerſit in fluctibꝰ.iſrahelitaꝝ ca/
dauera pꝛoſtrauit in eremo ſcitote eum
ideo ad pꝛeſens reddidiſſe ſupplicia ne
in eternũ puniret.Certe auteʒ vera ſunt
que pꝛophete loquũtur aut falſa. Si ve
ra ſunt que de ſeueritate eius videntur
dicere:ipſi dixerunt:nõ indicabit deus
bis in idipſũ in tribulatione. Si aũt fal-
ſa ſunt:⁊ falſũ eſt hoc qð dicitur:nõ con
ſurget duplex tribulatio. Falſa eſt ergo
credulitas que ĩ lege ſcripta eſt.quod
ſi verũ eſt negare nõ poterunt dicente
ꝓpheta.nò indicabit deus bis ĩi idipſuʒ
in tribulatiõe.ergo ꝗ puniti ſunt poſtea
non punient᷑.ſi aũt poſtea punient᷑:ſcri
ptura mẽtit᷑:qð nefas eſt dicere.recepe-
runt ergo⁊ qui in diluuio perierũt? ſo/
domite ⁊ egyptij ⁊ iſraelite in ſolitndie
mala ſua in vita ſua. Querat ergo bic
aligs ſi ſidelis qui depꝛehenſus fneriti
ꝗdulterio decollet᷑ quid de eo poſtea ſi-
At.aut enim puniet᷑:a falſum eſtꝰboc qð

¶ Occidi.ar. eſt hᷣ
ricꝰ ðbeat potius ꝑ
mittere ſe occidi qᷓ
ꝙ ipſe occidat.ut di
xi.S.e.q.i.in pᷣn.

m Kogeſt. et

Knjfa. mutuũ
enĩ pᷣſtant ſibi auxili
um.j. e.pꝛincipes.
Adde ꝙ ita ut ſeg
tur ſcribit paulꝰ ad
n ¶ Coꝛrigat.q. d.
ſiue per verba ſine
per pecũiã ſiue alio
moo non relert. ſic
8.e.q.iiij.ea vindi⸗
cta.io.
o ic ergo.pũi
Aret ergo hocðᷣ
penitẽtibꝰ tm̃.ut.j.
ð pe.di.iij.S.aucto
ritas. nã quorũdaʒ
pena incipit hic ⁊ du

rat in infinitũ.ut.j.

ð pe.di.iij.ignis ſuc

cenſus eſt.ſicut ecðõ⸗/

uerſo quandoqʒ re-

munerat aliquos tẽ=

poꝛaliter ut eos pn
niat eternaliter. ut

(Adð ꝙ auẽtes po
ſite in hoc caplo hñ
tur per oꝛdineʒ Ge
neſis.c.i.vii.et.xix.
Exodi ⁊ Numeri.
c.xiiii.⁊ Naum.c.i)
p (SSallſuz eſt. q. d.
ex quo falſum dixe⸗
runt in vno: dicunt

ergo ⁊ in aliis.⁊ eſt

hic ar. ꝙ inſtrumen

tum uel teſtamentũ

ſi eſt in vno falſum
ergo ⁊ in oĩbus. vt
ʒ.di.ix.ſi ad ſacras.

Ginenigr

ſtmalaie
nninrip
le,mele

Eos
R iiſſt
50 Deken
fugetesad
nei oſeere
iiiſrer⸗
ſiuereiſin
niſi icaſib
il ec iter
ñfogenit
qiqytuus
ſi nelpes⸗
nis geosil
,g. re lin
ſlluſteint⸗
gligoibomol
biteolſtaͤttn
Geraetſi
lunablleos:l
lercededo pe
er ictiaaa
ldateccia
dhimion
Nühigen
iſnehanh.
glignos d
ñtener pe
ouef. li.(
glj.clcicto
lio o,(AR/
gorlattsſſt⸗
giipoꝛdnẽ e
4nf.rleuin.
iſcno eg
voſomene.
CErgollo
cdes

Eoctdl
Amles.ſ
lloſiu
benles niſ
nilunn
onidihiüirica
loſtoiſunma,
otie
ſabiprtiace
ſneinpötciri
offfſnta din
ſrſirgizin
Kugomz
kerufdet
buabocſhint
nodſtkiiliiee
bobt
lunlkzi

„

ie,
nn
ntnun
unir.
ſüin
Pinht,
Plauſig
thanld
D
lq.
lntne
ülſir ii
ſonnien ſ
liſ,en Ginc⸗

iletgahi
llergoboez
7 m uꝗ.

gpnbicad
finti n,
iſignisſe
eſſcat ⸗
guancogze
itglregt
ferueden
lamalier. un
PAguelber

enetso.

ortaplobej
taline Oe
rhune.
dn uum c0
Klltt⸗
ofaliunde⸗
inmordennt
in isc
clnſtnunen
nel etameni
in pnofilſun
Tin olbus.
7 10 ſactas

a ¶ Nõ pᷣnẽiri.tunc

ſnĩa iudicis puẽire

ſi gs h plene punuꝰ
eẽt ĩ futuro ñ pũiret
b ¶ Judicis.i.xpi.

c ¶ In peccatoꝛẽ.nõ

punitũ ſufficiẽter.

d ¶Erercende. ĩ fu

e ¶¶ Ilraelitis.i.deo
iſraeluiaruʒ. (Zldde

ꝙ ita legit᷑ i ſcðo li.

Re.c.xvij.⁊ Num
ri.c.xxv)
¶ Leuis. ecce ꝙ le
uem dicit clpã male
dicere ðo:cũ magis
ſit maledicere ðo qᷓ;

pꝛincipi.ſi.C.ſi ꝗqs

ipe.maledi.l.vna.
BR iij.ſi vobis.
b ¶ Befendat. oẽs
fugiẽtes ad eccłiã te
net᷑ ðfẽdere.ut.xvij.

g.iiijerex. ⁊ B vex ẽ

ſine rei ſint ſiue nõ:

niſ ĩ caſibꝰ.ex ðim

mu.ec.ĩter.ſʒ illos ꝗ
ñ fugerĩt ad ecchiaʒ
qñq; iuuabit qñqʒ ñ
ſi.n.ẽ ſpes coꝛrectio
nis dʒ eos iuuare ut
Z.q.ꝓr.ẽ ĩiuſta.iteʒ
ſi iiuſte ſint ↄdẽnati
alig oĩbꝰ moĩs iuua
bit eoſ.ſi ãt iuſte:tũc

lẽperate ⁊ ñ ĩpoꝛtũe

iuuabit eos:ſʒ tãqᷓ ĩ
tercedẽdo ꝓ eis: ne
ex idiſcreta ðᷣfẽſiðe
licidat eccłia ĩ malaʒ
vlti. hi g. 1. S. q. iij.
ĩferẽda.⁊ ſʒ teneatur
aliquos vᷣfẽdere:nõ
iñ tenet᷑ ꝓ eis belluʒ
mouer̃.ut.C.ð epiſ.
au.addictos ſuppli
cio.io.(Adde ꝙ au
ctoꝛitates iſtiꝰ.c. le/
gũt᷑ ꝑx oꝛdinẽ exo.c.
xxij.⁊ leui.xx.⁊.xx.
iiij.pᷣmo Regũ.c.x
v.⁊ Numeri.c.xxv)
i ¶ Ergo illo. nõ oc
ks.
1s Eoccidẽdis.
Dmiles. B ptã
le aliqᷓ ↄſtitutꝰ.ut.j
e.miles.niſi h̊ fiat ĩ
iuſto bello. vt. j. e. ſi
homicidiũ ⁊ ĩ caſibꝰ
poſitis ĩi ſumma.
1 Pꝛo ſe ſic Sof⸗
ciatꝰ ñ põt eẽ aduo
catꝰ in ꝓpᷣa cã:⁊ ita
offm̃ ſuñ ẽ ei dãno⸗
ſũ.ſi.x.q.iij.hᷣ ius ſi
cut nec ĩcã ſua pᷣti ꝗs
eẽ iudex:ut.S.q.iij.
lter. ul dic ꝓ ſe.i. ꝓ
pᷣuato odio.io.qð pᷣ
mo dixit falſũ ẽ: cuʒ
nð iueniat᷑ h ꝓphibi⸗
tũ.nec lr̃a iſta ↄdicit

barto.

m ¶ Perſõe. B. di
cit pp epᷣos ꝗ habẽt
iuriſditionẽ ſecularẽ
iz ñ pñt pᷣſidere cãis
ſaguiĩs.ut.xv.q.iiij
cei. ⁊.j.e.q.viij.his

XXIII
in tribulatiõe.aut nõ puniet᷑:⁊ optaduʒ
eſt adulteris:vt in pñtiaruʒ bꝛeui ⁊ cita
pena cruciatꝰ fruſtent᷑ eternos. Ad qð

reſpondebimus:deuʒ vt omniuʒ reruʒz

ita ſupplic ioꝛuʒ quoqʒ ſcire menſuraʒ:
2 nõ pꝛeueniri ſentẽtia indicis:nec illi
in peccatoꝛemexercendeꝰ debinc pene

auferri poteſtatẽ:⁊ magnũ peccatũ ma

gnis diuturniſqʒ lui cruciatibus.ñ quis
aũt punitꝰſit vt ille in lege qui ifraelitis

maledixerat ⁊ qui in ſabbato ligna col⸗

lege rat:tales poſtea non puniri:qꝛ cui
pa leuis pñti ſupplicio ſeneritatis cõpẽ
ſata ſit. ¶ Iẽ Greg o. paopppĩ.
OQum rei ſunt ſangumis:ab eccleſia ð
fendi debent. ðIðð
Eos?ſanguinis defendatleccłia:
ne effuſõe ſanguinis particeps ſi-
at. C Hic apparet quod mali flagellis
ſunt coercendi:non mẽbꝛorum trunca-
tione vel tempoꝛali moꝛte plectẽdi/Sʒ
obijcit᷑ illud qð dñs ait ad moiſen.ma-
leſicos non patieris vinere. Iem:
Qui coierit cũ iumẽto moꝛte moriatur
Adulterij etiam vel blaſfemie crimine
notatꝰ:imiſericoꝛditer lapidari iubet᷑.
ANẽ moyſes ꝗ legẽ acceperat: cultoꝛes
idoli moꝛte puniuit Samnel etiã agag
pĩguiſſimũ regeʒ in fruſta ↄciditſinees
quoqʒ iudeũ cum madianita coeuntem
gladio tranſſixit:quod eſt ei reputatum
ad iuſtitiaʒ/Similiter nonnulli in vete-
ri teſtamẽto inueniunt᷑ malos trucidaſ-
ſe:nec tñ trãgreſſoꝛes legis ſʒ ðᷣfẽſſoꝛes
appellant. Dꝛohibet ergo illo pcepto
quiſq; ſua anctoꝛitate in necẽ alicuiꝰar-
mari nõ legis imperio reos moꝛitra-
dere.ꝗ eni pnblica ptãte functus ipſiꝰ le
gis imperio malos perimit: nec illius pᷣ
cepti tranſgreſſoꝛ:nec a celeſti pr̃ia alie-
ns ubabet Uñ Aug.ad publicolaʒz.
Ex officio non eſt peccatuʒz hominez
occidere.
Eoccidẽdis hominibꝰ ne ab eis
O quiſq; occidatur non mihi placet
conſilinʒ:niſi foꝛte ſit miles aut publica
functiõe teneat᷑:vt nõ ꝓ ſe hoc faciat:ſʒ
ꝓ alijs vel pꝛo cinitate vbi etiam ipᷣeẽ:
accepta legitia ptãte ſi eius congruit ꝑ/
ſone.ꝗ vero repellunt᷑ aliquo terror:
ne mala faciant:etiam ipſis foꝛtaſſe ali
quid pꝛeſtat᷑.hinc autẽ dictũ eſt.ne reſi-
ſtamus malo:ne nos vindicta delectet
q̃ aliẽo malo animũ paſcit:nõ vt coꝛre
ctionem hoĩuʒ negligamꝰ Añ nec re-
us ẽ moꝛtis aliene:qui cũ ſue poſſeſſiõi
muroꝝ amibitũ circũduxit:aliꝗs ex ipᷣo
rũ vſu ꝑcuſſus interijt:neqʒ enĩ reus ẽꝰ
xpᷣianus ſi bos eius aliquem feriẽdo:vł
equus calcẽ iaciẽdo aliqueʒ occidat.aut
ideo nõ deberẽt xpᷣianoꝝ boues haber̃
coꝛnua aut equus vngulas:aut dentes
caneslaut vo qm̃ paulusꝰapoſtolus ſa/
tis egit:vt in tribuni noticiù ꝑferret inſi
dias ſibi eẽ a gbuſdã ꝑditis pꝛeparatas
⁊ ob hoc deductoꝛes accepit armatos:
ſi in illos ſcelerati hoĩes incidiſſent:pan
lus in effuſione ſanguĩs eoꝛum ſuũ cri-
meʒ agnoſceret:abſit vt ea q̃ ppter bo-
nuũ ac licitũ facimus ant habemꝰ:ſi ali-
ad per hoc pᷣter noſtrã volũtatẽ cuiquã

mali acciderit:nobis iputetf᷑. aliquando
nec ferramenta domeſtica aut agreſtia
ſunt babẽda:ne ꝗs ex eis vel ſe vel alte
rũ interimat.nec arboꝛes plantande:ne

gs ex eis ſe ide ſuſpẽdat.nec feneſtra fa

ciẽda ne ꝑ hãc ſe qſq̊ʒ pᷣcipitet:⁊ qd plu
ra ↄmemoꝛẽ cũ ea cõmemoꝛãdo ſinire
nõ poſſeʒ:qd ẽ ĩ vſu boiuʒ bonũ ac lici
tü vñ non poſſit pernicies irrogari?
BSeipſuʒ eti ꝑimere nulla legis au-
ctoꝛitate alicui permitti. ¶ Añ Augu
ſtinus lib.i.de ciuitate deii.
OQui deo auctoꝛe bella geſſerüt: pc
pta nõ occidẽdi nequaqz tragreſſi ſunt.
Jnõʒ pᷣuata ptãte alicni hoĩem
occidẽ innocetẽ cni occidendi licẽ/
tiam lex nulla ↄcedit ꝓfecto etiã ꝗ ſeipᷣʒ
occidit homicida?:a tãto nocẽtioꝛ cũ ſe
occiderit:quãto inocẽtioꝛ in ea cã fuit q̃
ſe occidẽdũ putauit. NHã ſi iude fem me
rito ðteſtamur eũq; veritas iudicat:cũ
laqueo ſe ſuſpendit ſcelerate illius tradi
tionis auxiſſe potiꝰqᷓ; expiaſſe ↄmiſſũ:
qm̃ ð dei miſicoꝛdia deſperãdo exicia:
biliter penitẽs nullũ ſibi ſalubꝛis pnie lo
cũ reliquit.quanto magis a ſua cede ſe
abſtinere dʒ:ꝗ tali ſupplicio ꝗd in ſe pu
niat nõ hʒ: Judas eni cũ ſe occidit ſcele
ratiſſimuʒ hoinʒ occidit:a tñ nõ ſolum
xpᷣi verũ ſue moꝛtis reꝰ finiuit hãcvitaʒ
qꝛ licet ꝑꝑ ſcelus alio tñ ſuo ſcelere moꝛ
tuus eſt.cur aũt hõ ꝗ nibil mali fecit ſibi
malefaciat ⁊ ſeipᷣm interficiẽdo homi
neʒ ĩterſiciat inocentẽ ne aliũ patiat᷑ no-
centẽ:atq; in ſe ꝑpetret peccatũ ꝓpꝛiũ:
ne in eo ppetret᷑ alienũ. Itẽ in ſcis cano
niciſqʒ libꝛis nobis nuſq; diuinitus pᷣce

ptü ꝑmiſſũue reperiri põt:vt vł ipſius

adipiſcende imoꝛtalitatis:vel ipſꝰma
li cauẽditcurãdiue eã nobis metipis ne
cẽ inferamus. Na ⁊ ꝓhibitos nos eſſe
intelligẽdũ ẽ: vbi lex ait:nõ occides:pᷣ/
ſertij qꝛ nõ addidit ꝓximũ tuũ.ſicut fal⸗

ſuʒ teſtimoniũ cũ vetaret:falſũ inꝗt te⸗

ſtimoniũ nõ dices aduerſus ꝓximũ tuũ
nec ideo tñ ſi aduerſus ſeipſum ꝗqſquã:.
falſum teſtimoniũ dixerit:ab hoc ſe pu
tauerit crimine alienuʒ:qm̃ reaulam di

ligendi pꝛoximuʒ a ſemetipſo ꝰ accepit:

qm̃ quidẽ ſcriptumẽ:diliges pꝛoximuʒ
tuum ſicut teipſuʒ.poꝛꝛo ſi falſi teſtimo
nij non minus reus eſt qui de ſeipſo fal
ſum fatetur:quã ſi aduerſus pꝛoximuʒ
hoc faceret:cum in eo precepto quo fal

ſum teſtimoniuz pꝛobibetur:aduerſus

pꝛoximuʒ pꝛohibetur:poſſitq; non re-
cie intelligentibus videri nõ eſſe ꝓhibi
tum vt aduerſus ſeipſuʒ qſq; falſus te-
ſtis exiſtat:qᷓ;to magis intelligendũ eſt
non licere homini ſeipſum occidere cũ
in eo quod ſcriptum eſt:non occides ni
hil deide addito.nec ipſevtiqʒ; cui pꝛeci
pitur intelligatur exceptus?.¶Itez nõ
occides nec ie nec alterum.nec eniʒ qui
ſe occidit aliud quã hominẽ occidit.q̃ſ
dam vero exceptiões eadem ipſa dinui-
na facit auctoꝛitas. Sed his exceptis
quos deꝰoccidi iubet ſiue data lege ad
perſonam pꝛo tẽpoꝛe expꝛeſſa inſſõe:
ſiue ipſe qui occidit miniſterinʒ dðʒ iubẽ-
ti ſicut adminiculũ gladiꝰ vtenti:⁊ ideo

2 2 Z

a gbus. 7. c. ſepe.
n/ ¶Uñ.q.d. cuʒ ꝗs ex offõᷣ
ſuo occidit aliquẽ ñ ẽ ei ĩpu
tãdũ ſi ex offõ tali ſequant᷑
hdicidia.ita cõtiuant᷑ ſeqᷣn
tia exẽpla.vl ſic ↄtiua ſi ali
ꝗs repellendo malos occi/
dat aliquẽ h ẽ eiĩpinãduʒ.
o ¶KReꝰ ẽ. niſi equꝰille fue
rat calcitroſus:uł bos ſue
rat coꝛnupeta. naʒ ſi talis
nocuerit bene tenet᷑ dñs ut
ff.ſi qdru. pau.fe.l.i.S.i.
⁊.ij.⁊ generaliter ſi hũerit
tale aial quod cõſuenit no
cere nt vrſuʒ leonẽ uł apꝝ
ſiue ligatũ ſiue ñ.⁊ ſi occi
ſus fuerit liber hõ pᷣſtabit.
cc.ſol.ſj ſi alr nocuerit cõ/
dẽnabitw᷑ ſʒ arbitriũ iudicis
ſz I ceteris rebꝰ cõdẽnat᷑ pe
na dupli.ut.ff.ð edil.edi.
hi eni 2.l. ſeq. S
p¶ Maulꝰ ar. ꝙ ñ iputa
tur derico ꝗ ad ðᷣfenſioneʒ
ſui iuris uocat milites ⁊ ali
gs ibi occidat᷑. ſic.v.e.q.iij
maximianꝰ. (Adde ꝙ ita
oꝛiginalir legitur Actluum
q ¶ Bonũ. ar. ꝙ ſi aliꝗs
dat opam rei licite ꝙ no ẽ
ei iputandũ ſi aliqd male ĩ
de ſeq̃tur.ut.l.diſt.ſepe.⁊
c.qꝛ te.⁊ diſ.vi.teſtm̃.naʒ
deꝰ ẽ ĩſpector coꝛdis ⁊ non

opis.ut.xv.q.vi.c.ititẽ eſt

bic ar.ꝙ ñ oĩs ꝗ occaſionẽ
dãni dat dãnũ dediſſe vt
T hoc hẽs ĩ brocardis.xxxi.
q.ij.ð neptis.⁊. di.l.ſepe
ff.ad.le.agꝗl.qui occiderit.
§S.penul.
ñ ſemp.
ꝓhibet᷑ bonũ ꝓpier maluʒ
nono⸗Zig virvenlck io.
86 nõ Iʒ. 1 tãto.i.ma
2 peccat bonꝰ ali⸗
gs ſe occidẽdo qᷓ; malꝰ: qꝛ
malꝰ credit ſe mereri ꝑ h̊.
(Adde ꝙ ita ut ſegt ð Ju
da legit᷑ Mat.c.xxvij.)
t¶ Cauẽdi.i.qꝛ cauere vo
umꝰ ne aligꝗs nos ledat.
Aage ꝙ ita ut ſegt legik
exodi.c.xx.⁊ Mat.c.xxij)
u ¶ Semetipſo. vñ glibet
pᷣmo ſibi faciat elẽoſynã.ðᷣ
inde ꝓrio.ð pe.di.iij.ſane
cauẽdũ.vñ poſſuʒ mihi cõ
ſulere cũ dãno alterius.ut
ff.ad.l.aqꝗl.ſi ꝗs fumo.arx

gu. 5. xxij. q.ij.pᷣmũ.⁊.xi.

q.iij.ſi ꝗs veor.
x¶ Exceptꝰ/ar. ꝙ pſona
ad quã loꝗmur nò itelligi
tur excepta ĩ gñali ̃mone.
ut. ff.ð pig.paulꝰ.S.ul.itẽ
ar. eoipᷣo ꝙ ꝗd ñ excipit᷑:in
telligit᷑ ĩcludi ut.S.lv.di.
ſi euãgelica.⁊ e ð iur.pa.
ex lris. Iẽ ẽ hic ar. ꝙ id qð
v vno dr ð oĩbꝰ alijs ĩtelli
gẽdũ ẽ.ut.ij.q.i.mlłti.S.⁊
Ddi.iiij.ðᷣniqʒ ⁊ di.v.ad eiꝰ
Item ar. ꝙ vbũ idiffinite
ꝓlatũ generaluer ĩitelligẽ⸗

dũ ẽ.nt.xxxi.q.i.ꝙ ſi doꝛ⸗

mierit. (Adae ꝙ exẽpla q̃ᷓ
ſequũi hñt᷑ oꝛigialr gene.
c.xxij.⁊ Judic.c.xi.⁊.xvi)

S

lA diriſti. Iſte dirit

a P*
Tnnn martyrez eẽ:

cũ pnia ſui vidicta puniẽs
in le qð ſe commiſſe dolet.
vt.j.ð pe.di.iij.pnia.vñ
licitũ ẽ ceuilibʒ ꝓ peccatis ſu

is ſe occidere. SðMU

p Talibꝰ. ſũt oba an
ſtini. dic talibꝰ.i.malis.

e ¶ Martyrũ. S. i.q.i. vi/
de.j.xxxiij.qiiij. aũt.
d On?.abſqʒ eo. Di
Eciut ꝗdã ꝙ vbi ſides
eccłie ⁊ caſtitas coꝛpis ĩpu
gnat᷑ lʒ alicui ſe occidere ut
hB inuit᷑.cuʒ iñ augu.dicat
ꝙad qõcũq; malũ ꝗs co/
gar ñ põt ſe occidere.ut.ẽ.
q.iiij.diſplicet.meliꝰ pot le
gi h dictõ abſqʒ icluſiue. ꝗq.
.d.nec ĩ iſtis ĩ gous magis
vr lʒ alicui ſe occider̃.ſic po
nit᷑ ibi:pulchre ſũt gene tue

abſaʒ eo qð ĩtriſecus latet.

ſic põit᷑ h dictio abſqʒ iclu/
ſiue.xxxv.q.iij.ꝓgẽiẽ.⁊.ſff

pig. ac. l. i. riij. q.ij. ebrõ

e¶ Sbmittere.i.ñ reſiſter̃.
Laecmt.volũtarie.ſe
cus ſi ꝑ furoꝛẽ tũc ñ ĩ
putarer᷑.ut.xv.q.i.ſi ꝗs in
ſaniẽs.⁊.c.illa. “
Cõmemoꝛatio.ſʒ nõöne
cũ illi cõtcauimꝰ viuo:g il
li moꝛtuo cõicabimꝰ.ut.x⸗
iiij.q.ij.ſane.ſʒ illõ ĩtelli/
gas ð cõiõe ſacrfoꝝ q̃ dat᷑ ĩ
ſi.ſj hᷣ ſolutio ñ ẽ ſufficiẽs.
nã ſi ꝗqs moꝛtnꝰ ẽ ſine ſa/
cfis illis ⁊ ſine pnia:ſi tñ fu
ii hõeſta cã moꝛtis bñ ad/
mittit᷑ ad orones eccłie.ſi.
e.ð ſepul.ex ꝑte.

h ¶ Ag ſepulturã. vf ꝗ̊ ꝙ

lales ſepeliẽt ut h.⁊.j.e.q.
viij. gcũqʒ. ſz hoec ñ ẽ veꝝ:
⁊ ĩttelligas illð ð cãina ſe⸗

pultura.nã ⁊ ↄtrito qñqʒ ð

negat᷑ ecchiaſtica ſephiura.
vt e ð toꝛneamẽtis. c.i.⁊
e de rap.ſuper eo. V
i ¶ Mꝛo ſcelereribꝰ. ſiẽ ku
res ⁊ latrões vt e ð fur.ſu

res.niſi fuerit cõtriti.ut.x⸗

) Alee. iij ar. wl

ne madati excuſat᷑

aligs ẽt ſi Z ↄſciẽtiã faciat

vt. S.c.q.i.qd culpat᷑.ĩ ſi.
extra de offi.iudi.de.paſto
ralis. 5. qꝛ vero.
1 zmiſter.ſptetar.
ꝙ ſ excuſat᷑ vror q̊ͥ
reddit ðbitũ illi quẽ ſcit cõ
ſãguineũ ſuũ ð mãdato ec
ckie.ſʒ diſtiguit e de ſen.
ex.inquiſitioni.⁊ de reſti.
ſpo. luteras.

m Lr. ſpðtaneꝰ.ſi

riiij.q.v.dixit.ad h
facit.xxij.q.ij.c. abraam.

n KFſicia vidicte. 1. Vin
0

cta ex offõ.

o ¶ Quo iuder.i eoꝛdiani

is.vbi ñ ẽ ſtatuta pẽa crĩs.
p ¶ Lerx.i.vbi ẽ ſtatuta pe
na criminis ad virũqʒ. eẽ
de off. 2 poteſ. iud. dele. ð
cauſis.uerſus ſi.

T On eſt. cniminis. 3.

xlv.di.⁊ ꝗ emẽdat.

r On fruſtra. 5. diſt.

iiij.fa cte ſunt.
58 ſσ Mogos. ad ꝗd fiant.

Tauſa

nequaqᷓ;ᷓ cõtra hoc pꝛeceptuʒ fecerũt qð
dictũ eſt nõ occides:ꝗ deo auctoꝛe bel⸗
la geſſerunt aut ꝑſonã gerentes publice
ptatis ᷣm ius legis:hocẽ iuſtiſſune rõ⸗
nis imperiũ ſceleratos moꝛte punierũt
⁊2 abꝛaã nõ ſolũ nõ ẽ culpatus crudelita
tis crie:verũ etiã laudatus ẽ noĩe pieta-
tis ꝙ voluit filiũ nequaquã ſcelerate:ſʒ
obediẽter occidẽ.⁊ merito querit᷑:vtꝝ
pꝛo iuſſu dei babendũ ſit:q; JNepte ſiliã
q̃ occurrit pr̃i occidit cũ id vouiſſet im-
molatuꝝ qð ei victoꝛi redeũti de pꝛelio
pᷣmitꝰ occurriſſet.nec ſanſon aliter ex-
cuſat᷑ ꝙ; ſeipſum cũ hoſtibus ruina do-
mus oppſſit:niſi qꝛ ſpiritus latẽter hoc
iuſſerat ꝗ ꝑ illũ miracula faciebat. His
igit᷑ exceptis quos vel lex iuſta genera-⸗
liter vel ipſe fons iuſtitie deꝰ ſpaliter iu⸗
bet occidi:ꝗſꝗas hoĩem vel ſeipſuʒ vel
quẽlibet occiderit:homicidij crie inne⸗
ctũ. ¶ Itẽ hoc dicimꝰ: hoc aſſerimus:
hoc mõis oibus appꝛobamꝰ:neminezʒ
ſpõtaneã moꝛtẽ ſibi inferre debẽ: velut
fugiẽdo moleſtias tꝑales:ne incidat in
ppetuas.neminẽ ꝑꝑ peccata aliena nehᷣ
ipſo incipiat habẽ grauiſſimũ peccatuʒ
ꝛopꝛiũ:neminẽ ꝓpter ſua peccata pꝛe⸗
terita:q̃ magis ĩ bac vita opus ẽ vt poſ
ſint penitendo ſanari:neminẽ velut de
ſiderio melioꝛis vite que poſt moꝛtẽ ſpe
rat᷑:qꝛ reũ ſue moꝛtis melioꝛ poſt moꝛ⸗
tem vita non ſuſcipit.¶ Item cõtra pe
petilianum. “è”èMV
¶Neminm licet ſibi manus inijcere
V diriſti laq̃ᷣo traditoꝛ ꝑijt:laquʒ
talibusꝰdereliꝗ.hoc ad nos oĩno
non pertinet:neq; enim veneramur no
mine martyꝝeos qui ſibi collum liga-
nerunt. Item Hieronymus in iona
pꝛopheta. DBe eodem.
On eſt noſt moꝛtẽ arripere:ſʒ
illatã ab alijs libenter accipe.vn-
de ⁊ ĩ perſecutiõibus non licet mihi ꝓ/

pꝛa perire manu abſq; eo vbi caſtitas

periclitatur:ſed percutiẽti colla ſubmit
tere?. ¶ Item ex conci. bꝛachareñ.
Nulla ſiat oꝛatio ꝓ his qui ſeipios
interſiciunt.
PD Zacuit vt hi ꝗ ſibi ipſis volũtarie

aut per ferrũ aut ꝑvenenũ aut per

peipitium aut ꝑ ſuſpẽdiuʒ:vel quolibʒ
mõ inferunt moꝛtẽ:nulla ꝓꝛſus ꝓ illis ĩ
oblatione cõmemoꝛatiosſiat:neqʒ cum
plalmis ad ſepulturã?eoꝝ cadauera ðᷣ
ducant᷑.multi enim ſibi hoc ꝑ ignoꝛan-
tiaʒ vſurpãt.Similiter ⁊ de his placnit
ſieri:qui ꝓ ſuis ſceleribus moꝛinntur:
CIYmpenitentes ſubaudiatur.
Idẽ in eodem

Non eſt reus homicidij miles: qui

ptãti obediens hoĩem occidit.
(D Iles cum obediens ptãti ſub qua
legicime ↄſtitutꝰeſt hoĩeʒ occidit:
nulla ciuitatis ſue lege reus ẽ homicidij
imo niſi fecerit reus c imperij ðſerti at-

qʒ cõtempti.quod ſi ſua ſponte atqʒ au

ctoꝛitate feciſſet:in crimen effuſi huma-
ni ſanguinis incidiſſet. JItaqʒ vñ puni⸗
tur ſi fecerit iniuſſus: ide punietur ſinõ
fecerit iuſſus.¶. Idem in queſtionibus
exodi. CHomicida ẽ:qui ſpo

te occidit quos iudex iubet occidi.
VAz miſter iudiciſ occidit eũ quẽ in
derx iuſſit occidi ꝓfecto ſi id ſpõte
facit homicida ẽ:ẽt ſi eũ occidat quẽ ſcit
a iudice debuiſſe occidi.C Idem.
Sicut iure landat᷑ obediẽtia:ita rep
hendit᷑ ꝗ ſibi non conceſſa vſurpat.

LD Ex eterna ita medio quodaʒ loco

poſuit aliqua vt in eis vſurpãdis
merito repᷣheẽdat᷑ audacia:in exequen-
dis iure laudet᷑ obediẽtia.Abꝛaã ſi ſpõ
taneusiĩ occidẽdo ſilio motus fuiſſet:
execrabilis hr̃et᷑:at iubẽti deo obſecun⸗/
dãs famulatusẽ. ¶ Ideʒ in qõibꝰſuꝑ
mattbeum. Bono anunno offi
cia vindie poſſunt impleri
Fficia vindicte poſſunt ĩplere bo
ni bono animo:qũo iudexꝰ⁊ quo⸗
modo lexꝰ. C Idẽ ad macedonium.
CNon eſt imquus ſed humanus: qui
crimen perſequitur vt boiem luberet.
IBBneſt inigtatis:ſed potius hũa-
nitatis ſocietate deuictus:qui pꝛo
pterea crimis deſt perſecutoꝛ:vt ſit bo-
minis liberatoꝛ. ¶ Idem.
¶¶ Qnare ſint inſtituta regia poteſtas:
7 legalia toꝛmenta.
On fruſtra ſunt inſtituta ptãs re-
gis ⁊ cognitoꝛis ius: vngule car
nificis:arma militis:diſciplia dñantis:
ſeueritas etiã bõi pr̃is.hñt oĩa iſta mo/
dosꝰſuos:cãst:rõnes:vtilitates?.hec
cum timent᷑ ⁊ mali coercent᷑:⁊ bõi geti
inter malos viuunt. Item.
¶Nonnunquam potius peccat ꝗ caz
moꝛtis pꝛebet:qᷓ; ille qui occidit.
Am hõ ab hoie occidit᷑ multũ di⸗
ſtat vtrũ fiat nocẽdi cupiditate vel
ininſte aliquid auferendi:ſicut fit ab ini
mico ſicut a latrone.an vlciſcendi vel
obediẽdi oꝛdie:ſicut a iudice ſicut a car
niſice:vel euadendi vel ſubueniendi ne
ceſſitate:ſicut interimit᷑ latro?a viatoꝛe
hoſtis a milite.⁊ aliquando qui ca moꝛ
tis fuit potiuns in culpa eſt quam ulle qui
occidit.velut ſi quiſpiam decipiat ſide
iuſſorem ſuum atqʒ ille ꝓ iſto leguimũ
ſuppliciuʒ luat:nec tñ oĩs qui cã aliene
moꝛtis ẽ:reꝰẽ:velut ſi ſtupꝝ quiſpiã pe
tit:ſeſeqʒ ſi nõ impetrauerit interimat.
NQuid ſi filius timẽs pfr̃is pia vbera pꝛe
cipitio pereat.ꝗd ſi aliꝰhoĩe liberatovł
ne aliꝰliberet᷑:ſibiipᷣi moꝛtẽ iferat:nun-
quid ꝓpter iſtas alienaꝝ moꝛtiũ cãs aut
ſceleri conſentiendum eſt:aut vindicta
peccati q̃ nõ fit nocẽdiſʒ coꝛrigendi ſtu-
dio:aut ẽt pr̃na verbera tolerãda:aut
oꝑa miicoꝛdie cohibẽda ſunt:hec cuʒ
accidũt debemꝰeis hnumanũ doloreʒ:⁊
nõ ꝓpter illa ne accidãt recte factoꝝ re
pꝛimamꝰ volũtatẽ.¶ Itẽ iſidorus.
C Qnuod ſacerdotes efficere docẽdo
non valent:diſcipline terroꝛe poteſtas
extoꝛqueat.
Rincipes?ſeculi nõnũquã ĩtra ec-
Kcci ptãtis adepte culmia tenẽt:vt
per eãdẽ ptãtẽ diſciplinam eccleſiaſticã

muniant. Ceterũ intra ecdeſiaʒ ptãtes

neceſſarie nõ eẽnt:niſivt qð nõ pᷣualent
ſacerdotes efficere ꝑ doctrie ſermonẽ:
ptãs boc ipetret ꝑ diſcipline terroꝛẽ.ſe/

ut. S.q.iiij.ꝗ.peccat
¶Cauſas.nã ſine
cã nẽo puniẽdus eſt
xvi.q.vlt.ĩuentũ.
uVoͤnes. nã pʒ le
ges iudicandum ẽ.
iij.q.vij.iudicet.
xAtilitates. nam
hoc ſolũ bñ agit vt
vita hoĩum coꝛriga
ur. 3.. paſc:bo
v* Az hõ. latro.
C furem noctur
nũ lʒ occidere:ſʒ di⸗
urnũ ñ niſi telo ſe ð
fendat.ut er ð hõi.
ſi ꝑpfodiẽs.ſi aũt fur
nocturnꝰ poterat ð
pᷣbẽdi ſine leſione te
net᷑ ülle ꝗ eũ occidit.

ut. ff. ð ſica. furẽ JRẽ

latröeʒ ĩſidiãiẽ ĩ iti⸗
neribꝰlʒ cuilibʒ occi
der̃ ut.C.qñ li.vni.
ſine iu. vi. l.i. . ij.
3 & Poti?. j. pr. q.
vlt. qui alioꝝ.
3 & Potiꝰ. ſiẽ ma⸗
gis punit᷑ oſulẽs qᷓ
faciens vt.j.ꝓx.q.
di.tãta Yngrẽdũ ẽt
ẽ ꝗs pᷣmo caʒ mali
iul.ð vi pu.ſi qui.⁊
.ff. ſi qdru. pau. fe.
Di. l.i. SF. cũ arietes.
2 Suyppliciũ. ſed
certe illð nullo iure

iuẽitur ꝙ fideiuſtoꝛ

poſſit occidi.ſi ñ ex-
hibet illũ ꝓ quo ſide
iuſſit:licʒ fideiuſſerit
ꝓ reo crĩs.ſʒ ſi fide/
iuſſoꝛ ſine dolo reũ
crimis ñ erhibet pe
cũialit᷑ pũit᷑ ſj ſi do
lo eũ ñ exhibʒ: pũit᷑
arbitrio iudicis ut.ſt
ð exhi.re.l.ſi ꝗs re⸗
um. 1. C. ad turpil.
.l.ij. potiꝰg reſpicit
h factũ vł ↄſuetudo
alicuius loci qᷓ; ius.
2 Riceps. h q̃t

tuoꝛ capitula

ad h̊ iducũt᷑ ut pᷣnci
pes ecclias vᷣfẽdãt ⁊
reoſñ pmittãt niuef
Intra ecchã.lai
ci hñt iuriſditðeʒ mł
tiprti ĩitra ecclia qñqʒ
ĩpſðis ipis cũ ſint ĩ
coꝛrigibiles.ut.xxx
ij. di. eos g. ⁊. j. e
ðᷣ lyguribꝰ.itẽ qñqʒ
pp ãbitðe; alicuiꝰ.
rix. di. ſi gs pe

*
E 2

3. c. c i. . xvij. diſt.
nec licuit. INẽ cũ fal
ſariꝰ eſt clericus. ut

ep ð cri.fal.ad fal⸗

ſarioꝝ. Itẽ ⁊ cũ ſcil
ma faciũt clerici ⁊ cũ

ↄtẽnũt excõicatöem

Itẽ ⁊ ubicũqʒ ecclia

ſtica ptaãs ðᷣſicit ut h
itẽ ⁊ cũ tributum pe

tũt ab ecclena. ut. ſ.
e.q. viij. (oõuenioꝛ.

Pon
t
ſon
ceſas .

len,

ſ
Timn

ign

dulicd

Preperet
ecntſc⸗
tacira⸗
itn7
uhipupl
mda.
piig. v
enubus
dideſolati
nis eias.
4CNoc⸗
cecieſtaio
QN
Vin
djfaeef q
loͤeniunt.
dl.linus
ei ſgs ep
ir cͤtra en
bus diſplicet
ſuagooma
gutntreeede
ho.ce deni

Qnizai

viſ g.
wumn.
bOd⸗
geviſ non

Na
0 fi.a
ſent decec
ſigi.(
onſginafrte
Neſfa..tnii⸗
(Oi bert,
ſbiztic ien
bicegsfn
tii dintchoia
Vſtois titi
Dt Pona⸗
kroibuoma⸗
Cbocdicas
nnznoͤſten
fegl nee de r
ſoenetööpr
nuſſngtir⸗
guin ſi non ſui
nn uiſ
ſſe ceem
nitlith
ſnian nli
N
enctghalinr
ſorgoinni
mmiſtueſend
dant Gholnes
ſſlli tſ g iel
abe⸗ dif

W
b,
u i
Potd ſinn,
puni iliz;
ns N .
dopalnni
in zugttit
önochzil
oripnigit
ſicmemt.
iKräümen,
Shlai. e
e löruloine
urgiteuſte
ſtocicl ⸗
tllipavoſe
iigideakeir
ocnis Hlifc⸗
Nſne dolo ri
is iabbete
ltpäik hüd
erbibzepüt
noiocicist
.ee. Kgo⸗
Caadturpl.
poldzftſpick
fk,ſuandd
Gslocchins,
limb
ud Chpini
Zidcätanß
eclasbici
ſionirüvur
ftintſencget
imnalliig
ſe hblifti
nigblenn
a gii,
4
hiu
1.,.lg
r iſi⸗

a ¶ Non pualet. 5.
di. xcvi.duo.ð.diſ.
x.qm̃.S.xi.q.i.iſtð.

b Es oẽs. ↄfeſ⸗

ſionem. i. ad
eccleſias xpvᷣm conſi
tentes. ſmali.
c Nceſtuoſi. in
T pᷣſtinis.S.lxxx
ij. di. plurimos. io.
a RB Eguz. vi op
preſſos. H vß
qꝙ ad iudicium ſecu
lare ſpectet defende
re oppꝛeſſos ⁊ vidu
as ⁊ pupillos.ut.j.
e.admiſtratoꝛes. et
S.e.q.iij.ab impa⸗
toꝛibus.⁊.C. qñ im
pa.int᷑ pupil.⁊ vid.
.l.vnica.ſz cötra. .
xxiiij.q.vlt.ſi ꝗqs de
potentibus.lxxxvij.
di. deſolatis. ⁊. c.i.
7. ij. ⁊. xij. q.i. om⸗
nis etas.
e¶ In loeo iſto.i. in
eecleſia.io.
JYapud. cõdi-
tõilnõꝙ glibʒ
dz facer q̃ ſue ↄditði
cõueniunt.vt.xciij.
di. legimus. ⁊.vij.
q.i. ſi gs ep̈s . 1ẽ B
ar. cõtra clericos ꝗ
bus diſplicet cõditð
ſua ꝗq comã volunt
nutrire. ex de vi. et
ho.cle.dericus.
g Qui odictoꝛ. S.

xvij.q.vlt.ſi gs ſer

uum.
hb¶ Quõ.ar. S. ij.
vij got
6 at. ſodomo

rñ.cũ reuerte

rent᷑ de cede qᷓttuo:

regũ.(Aldde ita
oꝛiginalr legit᷑ Ge
neſis.c.xiiij.⁊.xv.)
ſ ¶ ODia. hec lr̃a vr
ſibi Zaicẽ ĩ eo ꝙ diẽ
bic regis ſint oĩa.
⁊ iã dixit ꝙ oĩa ſint
victoꝛis.⁊ ẽt ĩ geñ.
Dixit. Non accipiaʒ
erx oĩbus q̃ tua ſunt.
Ad hoc dicas ꝙ a⸗
braaz nõ ſuberat iſti
regi nec de regno
ſuo erat:⁊ iõ preda
erat ĩ ſua ptate:alio
quin ſi non fuiſſet
ſua:non potuiſſetin
de dediſſe decimas
melchiſedech.ſed ſi
ſub aliquo militet pᷣ
da tota dñi ẽ.ſʒ ipe
tenet᷑ equaliter diui
dere ſʒ pſonarũ q̃li
Militare.ſicut decĩie
dant᷑ epo ut eas di⸗
ſo. qo ergo dicik
de iure gẽtiũ noſtra
füunt que capimusi
bello. vt. ff. de acg.
re.do. naturale. F.
vln. ⁊ verũ ẽ ꝙ ca
piẽtis eſt ſed nõ tene

wr domino darent

XXIII

pe pꝑ regnũ terrenũ celeſte regnũ ꝓficit:
vt g intra eccleſiã poſiti ↄtra fidẽ ⁊ diſ-
ciplinam agũt:rigoꝛe pᷣncipũ ↄterant᷑:
ipſãq; diſciplinã quã vtilitas eccleſie ex
excere nõ pᷣualetꝰ:ceruicibus ſuꝑboꝛuʒ
ptãs pꝛincipalis ĩponat.⁊ vt veneratio
nẽ mereat᷑ vtutẽ ptãtis impartiat᷑. Co⸗
gnoſcant pꝛincipes ſeculi deo ſe debere
eẽ reddituros rõnẽ ꝓpter eccleſiã quaʒ
xpᷣo tuẽdã ſuſcipiũt.nã ſine augeat᷑ pax
7 diſciplina eccłie ꝑ ſideles pᷣncipes ſine
ſoluat᷑:ille ab eis rationez exigit ꝗ eoꝛũ
poteſtati ſuã eccłiã tradidit.¶ Iteʒ leo
papa. Etregia poteſtas
ſacerdotalis ðfendat auctoꝛitas:que
ad diuinam confeſſionem pertinent.
Es aũt oẽs aliter tute eẽ nõ pñt ni
ſi que ad diuinã ↄfeſſionẽꝑtinent
regia ⁊ ſacerdotalis ðfendat auctoꝛi-
tas.¶ Item ex cõci.turoñ.iij.
CSacerdotalis admonitio quos coꝛ
rigẽ nõ vʒ:ſecularis potentia corrigit.
T Nceſtuoſi parricið homicide mł
. tiapud nos reperiunt᷑.ſʒ aliꝗ ex ilł
ſacerdotũ nolunt admonitiõibus aurẽ
accõmodaf᷑ volentes in pᷣſtinis ꝓdura
re criminibus:quos opoꝛizʒ ꝑ ſecularis
potentie diſciplinam a tã pꝛaua ↄſuetu

die coerceri:qui per ſalutifera ſacerdo/

tum monita noluerunt reuerti.¶ Itez
Miero.ſuper hieremiam.

BMBalos compnmere ⁊ bonos ſub⸗

leuare:regum officium eſt.
B Eegum officiũ eſt ꝓpꝛium facere
iudiciũ atqʒ inſtitiã:⁊ liberar ma
nu calũniantiũ vi oppꝛeſſosꝰ.⁊ peregri
nis pupilliſqʒ ⁊ viduis qui facilius op-

pꝛimunt a potẽtibus:pꝛebere auxiliuʒ.

⁊ vt curã eis pᷣceptoꝝ dei maioꝛẽ inijce
ret:intulit. NHolite cõtriſtari vt nõ ſoluʒ
eripiatis:ſed ne patiamini ꝗqdeʒ vt vr̃a
ↄniuentcia eueniat eos ab alijs ↄtriſtari
2 ſanguinẽ mnnocentẽ non effundatis in
loco iſto.homicidas enĩ ſacrilegos ⁊c̃.
⁊ poſt pauca.ſi inquit hoc feceritis o re⸗
ges iuda:tenebitis pꝛiſtinã poteſtatem.
Ipſis autem pᷣncipibus ⁊ poteſtati-
bus fidẽ ⁊ reuerentiaʒ ſeruari opoꝛtet:
quã qui non exhibuerit apud deum pꝛe
mia inuenire nõ poterit. Uñ idẽ hie.
Eterna mercede fraudat᷑:ꝗ ſidẽ ⁊ re
nerentiã poteſtatibus ſᷣnare contemnit.
B Japud carnales dños in mimis
ſideles fuerit:incipiẽt eis apudde-/
um pᷣmia maioꝛa cõmitti.oꝛnat aũt do
ctrinã dñi:ꝗ ea qͥ ↄditiõiſſue apta ſũt fa
cit:⁊ ex diuerſo ↄfundit eã:qui nõ ẽ ſub
iectus in oibꝰ.⁊ cui ↄditio ſua diſplicet.
ꝗq cõtradictoꝛatqʒ fraudatoꝛ in nullo ſi
dẽ bonã oſtẽdit.qũoꝰ.n.poteſt ſidelis eſ
ſe in ſubſtãtia dei:ꝗ carnali dño fideʒ ex
hibere non potuit. ¶ Item Ambꝛoſiꝰ
in li. de p atriarchis.
WWitaris diſciplina regi oĩa pnat.
Ncat aligꝗs cũ ipſe vicerit quomõ
2 dixit abꝛaã ad regẽ ſodomoꝝ 'ni
hil ſumaʒ abs te:cũ pꝛeda vtiq; in ptã
te victoꝛis fuerit:decet militarẽ diſcipli
naãvt regi ſeruent᷑ omnia :ſane his ꝗ ſe
cũ fuiſſent in adiumentũ fo.taſſe ſociati
pariẽ emolumenti tribuẽdã aſſerit tan-

Q Vv

quã mercedẽ laboꝛis.iõqʒ qm̃ ſibi mer-
cedẽ ab hoie nõ qſiuit:a deo accepit:ſi-
cut legimꝰ ſcriptũ:qꝛ poſt hec vᷣba factũ
eſt verbũ dñi ad abꝛaã ĩ viſu dicẽs:no
li timere abꝛaaʒ ego ꝓtegã te:⁊ merces
tua erit magna valde .“ Pꝛeterea ſic
pncipibꝰ⁊ poteſtatibꝰ fidẽ ⁊ reuerẽtiaʒ
exhibẽ cogimur:ita ſeculariũ dignitatũ
admiſtratoꝛibꝰdefendẽdaꝝ eccłiaꝝ ne-
ceſſitaſ incũbit.qð ſi facere ↄtẽpſerint:a
ↄiõe ſũt repellẽdi.C Añ ioãnes.viij.
Querunonias eccleſiarũ:qui in di
gnitatibus aaũt:attentius debẽt anditf.
BHjminiſtratoꝛes plane ſeculariuʒ
dignitatũꝗ ad ecdleſiaꝝ tnuitionem
pupilloꝝ ac viduaꝝ ꝓtectionẽ:rapaciũ
qʒ refrenationẽ conſtituti eẽ ꝓculdubio
debẽt:quotiẽs ab epᷣis ⁊ eccłiaſticis vi⸗
ris ↄuenti fuerint:eoꝝ querimonias at
tentius audiant:⁊ ſᷣm q; neceſſitas expe
tierit abſqʒ negligentia examinẽt:⁊ dili
genti ſtudio coꝛrigant.ꝙ ſi dei timoꝛeʒ
pꝛe oculis nõ habẽtes negligere poſt ſe
cundã ⁊ tertiã admonitionẽ inuẽti fue⸗
rint:oĩ ſe nouerint cõione vſqʒ ad cõdi
gnaz ſatiſfactionem pꝛiuatos.
Item Hier.ſuper J obel.
Hon ſoluʒ homines:ſed ⁊ jrie fo:
titudines ſunt vltrices ire dei
BOn ſolũ hoies miniſtrimſunt ⁊ vl
toꝛes ire dei his ꝗ malũ operant᷑.
vnde non ſine cauſa gladiũ poꝛiãt:ſed
etiã cõtrarie foꝛtitudines que appellã.

tur furoꝛ ⁊ ira dei. ¶. Itẽ ſuꝑ JIſaiam.

AQui crudeles iungulat:

LQuicri eſt talis qᷓ
lis patientibus videtur.

LD neſandens 9 crudeles iugu-

lat:ſʒ crudelis ideo vocat᷑:qꝛ cru-
delis patientibus eſſe videt᷑. NMaʒ latro
ſuſpenſus patibulo crudelẽ iudicem pu
tat. ¶ Itez ſuper ezechielem. li.uij.
¶ Miniſter eſt dei: qui malos percu⸗
tit in eo ꝙq; mali ſunt.

0 Vi malos ꝑcutit in eo q; mali ſũt
425

