aiii.placuit.uel foꝛte vẽditi fue
rant ſed emptoꝛ abñtauit ſe ali
q aua de cauſa.
b ¶ Percipiant. datis.xii.ſo/
lidis pꝛo melioꝛi manceipio: vt
extra de iudeis.c.i.ſed quid ſi
nemo ipſum vult redimere:qͥ
rat pꝛecium oſtliatim: vt.ff. ð
manu.i.iii.aut ſeruias.v.an/
nis. C. de captiuis.l.vltima.⁊
.xxxvi.q.i.de raptoꝛibns.
b¶ PMerxcipiant.ſic ergo aliqs
Sshe 2 ne Tent ur deeH. Cogitur vendere rem ſuam: vt
. leer d 1.Nnrr Refeer f A Emerit.i.emet:ſic quan/
Pen neirs ket N dans e terito: vt. lxiiii. diſtin. noſſe. ibi
oonitur foꝛte peruentum pꝛo
Sra Aeng Ni erueniſſe. ſic. ff. de verb. ſig.
yyyerbuz erit. 1.ff. de le. iil. etiaz
le ie e aagt detsf⸗S-XT. S. Di. l. ponderet.
AKX. Dicitur. ideſt pꝛeſumitur.

en. adan AiErai
2ððð e: de an liir en
A de t A m 2 bec eſt pꝛelumptio iuris. et
er 'en jnn S

èͦͦèͦ

Dddicunt quidam ꝙ còtra hanc
Pꝛeſumptionem non acmitti⸗
r. A ec iur pꝛobatio cum hocnon tan
ſeae r⸗ſſ – je tum pꝛcſumat. ſed etiam ſtatu
er Seman cdes rαNNat ius: vt extra de regu. vidua.
Pſmnpa e ſenn lin ex extra de ap.per tuas.⁊ iſtud cõ
rAe i , ſa AAν tedo & vbicunq; non tantum
4 U .. „ .1 o ndͤaαpꝛeſumit ius ſed etiam aliquid
7 or⸗ 8 ⸗ k:⸗ certi ſtatuit: ꝙ non admittatur
— Fſ. . 2K. pꝛobatio in contrariuʒ.licet.h.
ea , . J. Mcontrarium dicat: vt. rxvii. q.
A FREA-:r) redde n necalidna. . r.q. in. er⸗
Na ninnr rudnu n ere
ee F — v. Emper admittitur pꝛobatio nA TEELEi me del
r.6 4. ſin) Na. Ner ontrarium niſi ius ſtatuat ꝙ no admittat᷑. ð hoc habes.:.di.ferrũ.B.
er 1 ſn r fe Nre n J ſeruus abſente.videtun emm epiſcopus tunc cum eo viſpenſaſſe.ſimi.

„

bio pᷣmia pducat᷑: qꝛ hc nõ ad uẽ
dẽdũ ſʒ ad ſibi puiendum diciturꝰ
comparaſſe.¶¶Idem iannario ca
rolitano epiſcopo. aiea.
BZ Iquilibet indeoꝝ ſᷣuus ad ue
erabilioꝛa loca ſidei cã cõfu
gerit nullatenꝰ eũ patiamini piudi
ciũ ſuſtiner̃.Sʒ ſiue oli chriſtianus
ſiue nüc fuerit baptizatus:ſine vllo
chriſtianoꝝ panpeꝝ daͤno fligioſo
eccleſiaſtice pietatis patrocinio mo

ſi en⸗P FA fe N. õ Tnn W*àHα†αRααα

Rieate 445Ee Pſu
Wma: 4 S

6 . 1 2
drer eeden Paunße =WD z. a :Et n. ba he Ace , lencPre ⸗=E ber e.
O ſen onertr „ P AN* ₰ 4 = 4 . — . R 2

venũdare:ſʒ ad libertatis ꝓculdu

LIIII

xxviii.di.diaconi.⁊ eſt argumen.ad hoc ꝙ epiſcopus diſpenſat ipſo ſi ⸗
cto circa notuʒ: xt dixi.l.di.qui in aliquo.
n ¶ Offcio:de diſpenſatione fauoꝛe libertatis.deberet enim deponi: ꝗa
furtum cõmiſit coꝛpoꝛis ſui:vt.C. de ſer.fugi.i.i.ſed quid ſi iſti non ha⸗
bent vnde ſoluant: tunc dico iſtum reddẽdum domino:vt.S.e.ex anti⸗
quis.argumen.ff. ð eo
per quem factum eſt.i.
Vltima.

dis omnnibꝰ defẽdat᷑. ¶ Itẽ ex cõ
o0 ¶ Recompenſet. ideſt

cilio toletano. Paiea.

Zſi iudeoꝝ ſeruiĩ eccłijs cõ⸗ ſi babet pꝛopꝛium: alio
Gniacrnran cte. eteee Aereeu⸗
nerint libertati donẽtur. ¶ Ex cõ ſiepiſcopam.errabap
cilio maticenſi.xyſ. Palea. pel. repꝛehenſibilis.
Reſenti concilio deo auctor p ¶ Supplicauerint. et
ſancimus:ut nullum chriſtia ſic patet ꝙ nõſemp de⸗
num mancipium iudeo deinceps bponitur oꝛdinatus qui
ſeruiat: ſed datis pro quolibetbo- crime ſuum gs
no mancpio xij. ſolidis ipſum ma i ouun erpenir ude.
cipium quicũqʒ chriſtianorum ad itẽ patet hoc ꝙ epiſcopꝰ
ingenuitatem ſeu ad ſeruitium licẽ notenet᷑ pꝛouidere oꝛdi
tiam habeat redimẽdi. ⁊ ſi chꝛiſtia nato cum alter eum exa
nus fier deſiderat: ænõ pmittitur: munae vt.. riut viſt.
ſimiliter faciat.qꝛ nefas eſt ut quẽ Iſeruus ſciente.

chriſtus dominus ſanguinis ſui ef 4 G

fuſione redemit: baſfemũ chriſtia uſkae anere besh
ne religionis vinculis tenere.qð ſi ſ.a pꝛela. ca. i.⁊ diri
aegeſcere ſtatutis noſtris quicũqʒ xxvii.diſtin. diaconus.
iudeꝰ noluerit: quãdiu ad pecuni ⁊xxviii.di.diaconi.
am oſtitut venire diſtulerit: liceat En us ſed qualiter
mãcipium ipſum cum chriſtianis pyeno veldin vao uen
vbicunqʒ voluerit habitare. epiſcopus dee “
CJ dan ex concilio aurelianenſi. uruerſtina tempoꝛum:qᷓ
De eocem. fſfſunt.j.lxxvii.diſtinc. in
J ſeruus abũte domino aut ſingulis.ſed ſi obſerua-
neſciente:epiſcopo tamen ſci- uit:conſtat ꝙ plus ſte⸗
ente ꝗ; ſeruus ſit aut preſbyter aut ecam wiſtem torat⸗
diaconus ordinatus fuerit:ipſo in ſlaras ſin eam nmos
clericatus officio pꝓmanente epiſco nea non obſeruanis ĩter
pus eum domino ſno cum duplici ſmtijs.vl dic ꝙ erat grã
ſatiſfactione recompenſerꝰ.Si ve/ deuus:vnde vſqʒ ad an
ro epiſcopus eum ſeruũ neſcierit num potuit pꝛomoueri
ꝗteſiimonium perhibẽt aut ſuppli Aeronem vr-levi,.
cauerintꝰ eum ordinari: ſimili red dnnnone maparnh
bibitione teneantur obnoxij. a tempoꝛe oꝛdin tionis
¶Item leo omnibus epis conſti ſed a tempoꝛe ſciẽtie. ar
onena . De eodem. Famentn rvii. · i. ſi gs
Jſeruus ſciente 1 nõ contra incognius.
dicente domino ſuo in clero nnem Wuzerd
fuerit ordinatus:ex hoc ipſo liber militia: vt. ff. de lib. ca.

⁊ ingenuus erit. Sed ſi ignorante qui de iibentate. in i.

domino:licet ei intra ſpaciuʒ vniꝰ t Suum. cum diſtin⸗
anni ⁊ ſeruilem fortunã pꝛobare: cnone.s. eodem ex anti
⁊ ſeruũ ſuuʒ accipere:veꝝ etiam ſi qus.··
legitimo pꝛobato experimẽto mo u. u Per trennium. ad
nachus efficiatur: euadit inguz ſer monn aun em an
nitutis. debent enim per triẽnium nus: quia derici fũti pu
anteq; monachi efficiantur: in mo blicoa monachi latet.
naſterio permanere:poſtea vero ſi x ¶Epiſcopalis. ⁊ etiaʒ
monachi ikenl fuerint:liberi effici ſacerdotalis: vt.S. eo.e
untur.epiſcopalis enim oꝛdo libe antiquss.
rat a fortuna ſeruili vel aſcripticia: ? &Sed non aemiali⸗
ſed non a curialirſiue officiali.nan ha non emin ipſalege⸗
⁊ poſt ordinationz durat: ſed eti·¶æ verum eſt ein lla ñ
am ius patrie poteſtatis ſoluit epi- ponuntur ſed alibi: vt t
ſcopalis dignias: aſcripticios vo auten. de ſanc. epiſ. ſed
iipſis poſſeſſionibꝰ dericos etiã p/ hoc quideʒ. colla.ix. ſed
ter uoluntatem dominorum fieri ſecunhn der inr uts
committunus: ita tamen vt clericd cum ordo liberat a ſerui
M li foꝛiuna:multofoꝛtius
a curiali.que autem di/
gnitas liberat a poteſtate patria:habes in autẽ.conſtitutio que de digni
col. vi.⁊. C.de cu.l.vlt.⁊ in auten.vt oꝛdinarie pꝛeſec.col.v. e⸗

. — 7 5 „ Ue NT . . . . 5 — D
Oð Diſ eS e e. e ððẽ ã⸗ D en. — A renent a, .ν en l. n ſe Jem : TR qarl den der. e da. Ae ar Do. an⸗ Rd.,
. 18 44 1 erf ccnEe A*NE do Ae . erentz Nert Aemi. ee⸗ 7 Queda W. ba Int⸗mnſem pf =- plen rafr nfeſſiz r E
2 —

—

ſc⸗ AN ln NX E al. —ee 4 9r gſas . S: ſac 7 0 2 õ 1 unipim no ſſiun 2
= eEn iA& AHim = fe W: Qur ſamngh n ni + W
ricß: S ie⸗ . dernt ſn, AF ſteri „* 24„ ſudαπι ANi feſſee Rrſaſt 1.
π 1 ,1*¾ Fne lenn „ b. en, ſylun areſſe C dana⸗ õ 1. 4 n tarb UIe C A. per
* —5 „ M .: 4 1—= . Ne .
Aααι 4 „ Wſht ſeſ. tX r As. P Amm 9 FPſumpa n 2. 6 ) ſuze . I pcαυa a. ſre — rdu diee 4

EE EεCGTr , Zt Rc fr ſſie 10. Pradice ſ runpα In

õ

—ARerne eſe= feeſy⸗ Mmiiſa Veſntn ℳ ir

RBp ſ= eedene pob age prehes nd aſn rn er ar ſaedn eeba

N. Haec Enentef / Qrcdα WP — ſa A.rerte na fſn lues r

: in d ſ ANpba.:

Cc

e k* eſ. Wſie 0 ba* er

hilbz.
n die
ſacere
ſation
6C1
nopo
gliuz
intery
ſien
pij. die
lctra d
wonet
CA
uis
foͤy
Zinſt
Vffd
ſum.
CP
iurepa.
6CH
glo t
iionib

beNR
O.
gioccen
ptum
impeckir
Velint .
opusſ
mitere
cumre
Gge⸗
HP lerun
ſeſubtr
los inſt
mmanum
töeach
loqnitd
ſioptet
ſtngene
nium in
1COn

heſnus

hecetiä
ken ſien
cheſept
Ulina ff,
ſlsſole

Giſovo
Rhid

msſiene.
Mmen detre
Unnde lo
Cll.1din
Dieonng.
dieon.
Naullir
ctinpe⸗
cono. a;
chaſenae
mmpcn
ditne.in
lſtcbena⸗
Aus ſe⸗
um. dt

fefutet⸗

ammnnto⸗
ſowenin
Kgenge
Aſhaden
itpononei
mewluri.
Gchus
teinopentd
ordin nons
Nreſent

.
oneni
öſaanm
nute int⸗
Cumdſf⸗
NdencͦN

imumed
muuN
gencaman
gialütipe
nuche lit.
Pis 1in

Hon aanii⸗
Namtiſn
enniſt
onun

a ¶ Adimpleãt. hoc nõᷣ
tenet: vt. S. e. quicunqʒ.
b Dmurůt. olgla
rijs. tales. n. libe
ri ſũt vt.C.ð agri.ne di
utiꝰ. nulec ilo.
A ſi manumittitur
ſeruus eccleſie duo da⸗
bũtur loco illius:vt.xij.
q.ij. epᷣs.ſed abbas ni/

hil hʒ ꝓpꝛij:vt. xij.q.i.

nð dicatis.vnde nõ põt
facere hanc recompen/
ſationem.
d C Pꝛopꝛium: qꝛ ne
mo poteſt plus iuris in
aliuʒ ⁊c. vt e de dona.
inter vi.⁊ vxo.nuper.⁊
ff. de re.iur. nemo.i.q.

vij. diabertuʒ. ſed fallit

extra de elect.ſuffraga/
neis. ff. de acqui.re.do.
non eſt nouum.
quis.niſi in caſibus:vt

fr.ð pig.ac.ſi ↄuenerit.

⁊ inſti.ꝗ.ali.non li.ꝭ.i.

⁊.ff. de vſufru.l.qð no

A¶Pꝛopo. ſi.extra ðᷣ
iure pa.qð autem.

8 O C Mac auctoꝛitate. in

alio. ]. xvij. q.iiij. in vẽ
ditionibuns

b Altos negare.
ex hoc vr ꝙ ſer⸗
ni eccleſiarum ſᷣm pᷣſcri
ptum modum pꝛobati

impediri non poſſunt ſi
velint pꝛomoueri.cum
opus ſit pietatis manu
mittere ſeruog.xij.qij.
cum redemptoꝛ. ſed dic

ꝙ grego.non dat pratẽ

hB ſeruis conuertendi æ
ſe ſubtrahendi.ſed pᷣla/

tos inſtruit vt nõ aliter
manumittant ꝙᷓ; pꝛoba
tiõe adhibita.vel dic

loquit᷑ de iaz manumiſ

ſis: vt etiam tales indi/
ſtincte non ſint recipien
di.niſi ꝓbentur per triẽ

nium in laicali habitu.

i .ρ'DOmma. 2ꝛ ita nõ de
bemus omnes refutare

nec etiã omnes admitte
re:⁊ ſic media via tenen

da eſt: vt.xl v.diſt. diſci
plina.ff. de offi. pꝛocon
ſulis ſolen.
k ¶ Militie.nõ ob. xix.

IMoꝛte. non tñ oĩia

nec ſola que tunc punie
bãtur moꝛte hodie repel

lunt a ꝓmotione:qꝛ fur
tum 2 ſimplex foꝛnica/
tio nõ puniebatur moꝛ/⸗
le: vt. xxxvj.q.ij.deni⸗
q;.⁊ in alijs multis: vt
xxij.q.ij.ſi quis per ve⸗
tus. hec tñ hic repellunt
a pꝛomotione.
m NRobhibendũ eſt.
ſfuerint.i. vixerĩt
vel etiã eoꝝ heredes: vt
.C. de liber. ⁊ eorumli
be. libertine. filius tñ li⸗

ꝗ.·.iij. monaſterijs.⁊ di⸗

4

facti:ĩpoſitazʒ ſibi agriculturaʒ ad/
impleant. ¶ Iem leo papa om⸗
nibus epiſcopis.
BSmittuntur paſſim ad ſacrũ
rdinez quibus nulla nataliũ:
nulla morũ dignitas ſuffragatur:
⁊ qui a dominis ſuis conſequi liber
tateʒ minime potuerunt ad faſtigiũ
ſacerdotij:tanqᷓ; ſᷣuilis vilitas hũc
honoreʒ capiat prouehunt᷑.ab bis
itaq; fratres chariſſimi oẽs veſtre
ꝓuincie abſtineãt ſacerdotes:⁊ nõ

tm̃ ab bis ſʒ ẽt ab alijs oꝛiginarijs
vel q alicui conditioni obligati ſũt

volumus temperari:niſi forte eoꝝ
petitio aut voluntas acceſſerit:qui
aliquid ſibi in eos vẽdicãt poteſta-
tis. ¶ De ſeruis mõaſterij querit᷑
an eccleſiaſticis officijs poſſint ag-
gregari an non.ſed famuli eccleſia
rum non ſũt ordinãdi: ſicut ſupra
dictuʒ eſt:niſi a proprijs epiſcopis
libertatẽ ↄſequãtur. Porro ſᷣuus
monaſterij libertatẽ ↄſeꝗ ñ valet:ñ
ergo ad dericatũ ſibi acceder licet.
ꝙ auteʒz liber ſieri nõ poſſit: ꝓba-
tur auctoritate.viij.ſynodi in qua
ſic ſtatutum legitur.
CMonaſterij ſerunʒz abbati vel
monacho noõ licet liberum facere.
Sbati vel monacho mõaſte
rij ſeruũ non licebit facere libe

rum.. qui enĩ nihil propriuʒ habet:

libertateʒ rei aliene dare nõ poteſt.

Mam ſicut ſeculi leges ſanxerunt

non poteſt poſſeſſio alienari niſi a
proprio domino. C Hac autem
auctoritatesprohibentur ſerui adi-

piſci libertatem recedendi ab obſe

quio monaſterij:ſed non ꝓbibent

nãciſci libertatem pꝛomouendi ad

ſacros ordines.poteſt eni in ſacris
ordinibus conſlitutus monaſterij

obſequio perpetuo deſeruire. ac ſi

ſeruus monaſterij ⁊ libertateʒ adi-
piſci ⁊ ſacris officijs aſſociarivalʒ.
vnde in alio.c.prefate conſtitutiõis

hec cauſa redditur. iniuſtum enim

eſt vt monachis rurale opus faciẽ-
tibus ſerui eoruʒ ocio torpeant ac

delicijs affluant. Quod aũt ſer

ni eccleſiaruʒ:quo noĩe etiazʒ mona
ſterij ſeruos ſignificari intelligimꝰ
ad ſacre religionis propoſitum de
beãt aſſumi auctoritate greg. ꝓbat᷑
qui in generali ſynodo rſidẽs dixit.
Siconuerſationis ꝓbate fuerit
famulns ecdeſie poteſt ordinari.

(o ðe ecleſiaſtica familia

nouimus ad omnipotẽtis ſᷣ-
uitiuʒ feſtinare:ut ab humana ſerui
tute liberi in diuino ſeruitio valeãt
in monaſterijs cõuerſari.qð ſi paſ-
ſim dimittimꝰ: oĩbus fugiẽdi eccle

ſiaſtici iuris dominiuʒ occaſionem
prebemus. Si vero feſtinates ad

omnipotentis ſeruitium incaute re
tinemus: illi innenimur negar que
dam qui dedit oĩia. vnde neceſſe eſt
vt ſi gs exviris eccleſiaſticis uł ſecu

laris militie uitute ad dei ſeruitiũ

=

LV
ↄuerti ðſiderat: ꝓbetur priꝰ i laica
li habitu ↄſtitutus:⁊ ſi moꝛes eius
atqʒ ↄuerſatio bono ðſiderio illius
teſtimoniũ fuerũt:abſq; ulla ftracti
one ĩ monaſterio oĩpotẽti domino
ſᷣuire ꝑmittant᷑:ut ab humano ſer-
uitio liber r̃cedat:ꝗ diuino amore
Diſtrictiorẽ appetit ſubire ſᷣuituteʒ.
Di autẽ ⁊ i monachali habitu ſecũ⸗
dũ patrũ regulas irreprehẽſibiliter
ↄuerſatꝰfuerit: poſt pᷣſixa a ſacris
canonibꝰ tẽpora iaʒ ad q̃libet ecdle
ſiaſticũ officiũ ꝓuehatur:ſi tamẽ il-
lis ñ fuerit criminibꝰ maculatꝰ que
in ueteri teſtö moꝛte mulctantur.
¶Ecce quãdo ſᷣui ad clericatũ aſ-
ſumi valeãt ul quãdo nõ admittã/
tur. liberti quoqʒ ñ ſunt ꝓmouẽdi
ad clerũ: niſi ab obſegꝗis ſui patro
ni fuerit abſoluti.¶ Unde in conci
lio Elibertano.
CAbſq; patroni aſſenſu liberti ñ
promoueantur ad derum.
NRobibẽduʒ ẽ ut liberti quo-
K. rũ patroni ĩ ſeculo fuerintad
derũ non promoueantur.
DI. LOY
BSrpore vero vitiati ſi⸗
c militer a ſacris officijs ꝓp
hibẽtur. C Unde gelaſiꝰ
papa ſcribit dicens.

¶Ani de monaſterialibꝰ diſcipli
nis ad dericale mun accedit 2 de la

icig ante acta eius vita examinct.
)Riſcis igit᷑ ꝓ ſua reuerentia
KEmanẽtibꝰ iſtitutis: q̃ͥ qdeʒ æbi

nulla rex vłtẽporũ urget anguſtia

regulariter ↄuenit cuſtodiri:qꝛ eate
nus ecckie uł cũctis ul ſufficiẽtibꝰꝰpᷣ
uate ſũt miĩſtris ut plebibꝰ ad ſe pꝑti
nẽtibus diuia munera ſuppler̃ non
ualeat: ↄcedimꝰut ſi ꝗgs mõaſteria
libꝰ? diſciplinis eruditꝰ ad clericale
munꝰ accedit etiã ð laicis anteacta
eius uita r̃grat᷑: ne ſit aliquo facino
re ifectus: vlł illitteratꝰ:ułbigamꝰ:
vl ab adoleſcẽtia ſordidatꝰ:ulł cor

pore vitiatꝰ:ulpᷣuilis ul originarie

conditionis:uel curie uel publicaꝝ
rex nexibus implicatus:ulłl publica
penitẽtia notatus:uel nulla ↄgruẽ-
tis tẽporis expectatione diſcuſſus.
¶ Item ex concilio arelatenſi.iij.
¶Annue ſuſpenſioni ſubiaceat: ꝗ
oter canonuʒ forma aliqnẽ oꝛdiat.
Allllus penitentẽ:nullus biga
.mũ:nullus viduarũ marituʒ:
in predictis honoribꝰ audeat ordi

nare:⁊ licet hoc iam omnium pro/
pe canonũ inſtituta contineant: ta-

men ne cuiquam ſacerdotuʒ ſup-
plicantium ſicut iam ſupra diximꝰ
importunitas uel ſuggeſtio iniqua
ſubrepat:neceſſe fuit vt nunc ſeueri
oremꝰ regulaʒ ſibi uelit dominiſa-
cerdotes imponer᷑: ⁊ ideo quicũq;
ab hac die ↄtra ea q̃ ſuperius ↄpre
hẽſa ſunt clericũ oꝛdinar̃ pᷣſumpſe/

rit ab ea die qua hoc ei potuerit ap

probari: anno ſtegro miſſas ñ pᷣſn
mat celebrare:quã rẽ ſi ꝗas obſernatr

47

berti poteſt. vt. ff. de obſequijs
liber heres. C. de operis liber
torũ.qð ex liberta. ſecus tamẽ
eſt in libertis eccleſiarũ.vt.S.
eo.qui ex famulis.qꝛ eoꝛũ dña
ſ. eccleſia nũqᷓ; moꝛitur vt.xii.
q.ii.liberti.
Ol. LV
11 Oꝛpoꝛe vero vitia⸗
c ti. bic agit de coꝛpe
vitiatis:vque pena
debeatur oꝛdinato/
ribus talium notandũ ꝙ ſpõ
te vitiati in quocũqʒ membro
repellunt᷑ a ꝓꝑmotione ⁊ deijciũ
tur iam ꝓmoti:vt.j.e.penitẽ/

teslſunt enim ſui homicide.j.

eo.ſi quis.⁊.c.qui ptem ſi aũt

caſu vitiati ſunt coꝛpoꝛe.ſ.ab
hoſtibꝰ initi vł pp cgritudineʒ
volũtarij ſiue a ſe ſiue a medi⸗
cis:nõ obeſt eis.j.e.ſi gs a me
dicis.ſi ãt alias ſuntvitiati aut
ipſi inſiſtebãt opi licito.aut oꝑi
illicito.ſi illicito repellunt. ſi li
cito ⁊ ſũtvitiati in minimis mẽ
bꝛis ſiue occultis nõ repellũt᷑ a
ꝓmotione:vt.j.eo.qui ptẽ.⁊
c.cunuchus. ſſed ſi in magnis

2 manifeſtis non ꝓmouentur:

vt. j. e. ⁊ euãgelicaſſi ergo ali
quis in pricipalibus membris

ſ.in oculo vłmanu habet enor

me vitium ꝓmouetur:ſecus ſi

modicum ⁊ qð generet ſcanda

lum:vt e de cle. egro. vel de⸗
bili.c.pᷣſ byteroꝝ.extra de coꝛ.
Viti. c.i. ⁊. ij. ..
0 Riſcis: vel ſuffcictibꝰ.
PDybieni noͦcſt copia alio
rũ bene aſſumunt᷑ minus legi⸗
timi:vt.ff.de decu. generalit᷑.

§. pe. ſic als in defectuz ꝓbatio

nũ admittit᷑ minus idoneus te
ſtis: vt.iiij.q.iij.S.item in cri/
minali.ver.item ſerui.xiiij.q.
ij. ceij.

p Monaſterialibus hic vr

ꝙ monachi nõ pñt eſſe pꝛelati
eccleſiarum ſeculariũ niſi ex di
ſpẽſationie ex de capel. mona.
c.in eccleſijs.extra de ſta.mo.
c.ij.h.dicit ꝙ de iure poſſunt

dum tamen habeãt ⁊ abbatis

epiſcopi conſenſum.xvj.q.i.

cũ ꝓ vtilitate.⁊.c.doctos.ð re
glaribꝰ habes ꝙ licite pũñt: vt
e de ſta.mo.c.ij. Jo.credo ꝙ
de iure cõmuni poſſunt ꝓmo⸗
uen: ſi poſſunt ſecuʒ habere ſo
ciuʒ ſui oꝛdinis:vt e.e.ti.mo
q Lmuns Kucttren. nõ
(ene ſeuerioꝛ fuit illa cõſti⸗
tutio que pꝛiuat tales ptãte or/
dinãdi:vt.xxxvi.diſt.qui eccle
ſiaſticis:ſic ⁊ hic adijcitur alia
pꝑeea.
r Anno no. bic annum co⸗
putari a tpe ſcientie:vt.xvij.q.
ij. ſi quis incognitus.ij.q.vj.
5. biduuz/ qd ſi annus ſit biſſex
tilis in quo aliquis ſuſpenſus
ẽnũqd ſufficit abſtiner̃.ccclxv.
diebus: nõ vr qꝛ illi duo dies
hñtur ꝓ vno:vt ex ðver.ſi.q̃⸗
ſiuit.ſed nõ eſtita:vt.ff.ð ſta.
li. cuʒ heres.ꝭ.ſtichus.qꝛ hoc
c.loquitur. de vitatis in ani⸗
ma.⁊ quantum ad hocfacit ad
pꝛopoſitum magiſtri.

g

6ä
( L3O

Nimanß 1

1

4

3 PDærucnte,deſne ecet

gu. aliqueʒ venire cõtra
factuʒ pꝛopꝛiũ.ſi.xxxv.q.ix.ꝙ
gs.xij.q.i.certe.er̃ de elec.no/
ſti. arg. contra de cdleri. aↄiu.di
uerſis fallacijs.extra de ↄceſ.pᷣ
ben. cũ ſuper queſtione.extra ð
ſi. pᷣſby. veniens / vel dic ꝙ ipe
dicit᷑ diſſoluere qꝛ ob ignomini
am ſui diſſoluitur.ſic.lxx. diſt.
neminem..xxi.q.ij.c.i.cũ.n.
ob hoc ſit dignus depoſitione
ipſemet non diſſoluet. io. ſo. de
iure cõi non poteſt aliquis ve/
nire contra factum ſuuʒ niſi in
caſibus expꝛeſſis in iure. B.

b B J quis abſciderit.ex indi

gnationevel etiam cã cõ
tinenne.

c ¶Clericus. ſed quid dices

de oꝛigene qui ſe eunuchum
fecit vt liberius in occulto poſ⸗
ſet pꝛedicare tpe perſecutionis
eccleſie mulieribus:a tñ poſtea
apud ceſariam factus eſt ſacer
dositem marcus pꝛecidit ſi-
bi polliceʒ: vt ſic fieret indignꝰ
ſacerdotio:a tamen poſtea fa⸗/
ctus eſt ſacerdos:vt legit᷑ in hi
ſtoꝛia eccleſiaſtica:ſed hec non
ſunt trahenda ad ↄſequentiaʒ.
iiij.q.i.c.vlt.vii.q.i.petiſti.

d ¶WMomicida. nõ ꝙ homici

da ſit:ſed pp homicidij pericu

lum quod ſequi poterat ſectio/

nem dicitur homicida ſicut qui

infantem exponit homicida di
lxxxvij.di.c.vlt eſt ar.ꝙ nõ
eſt conſideranduʒ ꝗd eueniat:
ſed quid euenire poſſit: vt.xxij.
q.i.in nouo.xxi.diſti.deniqʒ.
xxiij.q.v.relegentes.ff. de his
qui deie.ſi vero.S.pe.⁊.C. de
vſufr.ſi ambiguitatem.ar.cõ
tra.xxiii.q.v.de occidendis.

eIdqui ſe. vitio. S. xxiii. di

ſtin. maritum c.

QLi parteʒ digiti. foꝛte ſi

haberet ſuperſtuos digi
tos eos poſſetpᷣcidere ſicut vn/
gues vel dentes nimis ꝓlixos
peidere poſſet.⁊ hie. fecit ſecare
dentes:⁊ iſaias ſuã linguã am

putauit:vt.viij.q.i.in ſcriptu

ſeone ſic oꝛiginaliter
ſcribitur Yſaie.c.vj. argumẽ.
contra.xxv. diſtin.ab exoꝛdio.
vi dicit᷑ ꝙ deus nihil ſupfluũ
creauit ĩ nobis.⁊ eſt ar.ad hoc
Z.e.ſi quis vbi dr inimicus.

g ¶Mꝛecipiũt.i.permittunt.

ſic. xxxi.q.i.hac ratione.

h Caſus. ſic ſimplicitati ⁊

ignoꝛantic venia tribuatur. j.
de cõſe. di. ij. c. ij. ⁊ extra de re.
pmu.cuʒ vniuerſoꝛum tamẽ
caſus nõ excuſat in amotione
enninoꝛng.f de termi. amo.
.1).
Similiter. iſtud reſpicit vl
timam partem capituli.

noluerit:⁊ contra ſtatuta fratrũ fa/
ciẽs miſſas celebrare pᷣſumpſerit:
eccleſie cõmunione priuetur:⁊ ab
omnium fratrum cõmunione no/
uerit ſe alienũ:qꝛ dignuʒ eſt ut ſeue
ritatẽ eccleſiaſtice diſcipline ſentiat
ꝗ ſalubriter a ſanctis patribus inſti
tuta obſeruare contẽnit. ¶ Itẽ hi
larius puaupa.
Mõ oꝛdinẽtur penitẽtes uel illit
Enitẽtes uel inſcij litteraruʒ
aut aliqua membroꝝ dãnaꝑ
peſſi ad ſacros ordines aſpirare ñ
audeant.Quiſquis autem taliũ cõ
ſecrator extiterit:factũ ſuũ ipſe diſ-
ſoluet. ¶ Corpore autem vitiati
intelliguntur non caſu ſed propria
voluntate abſciſſi. ¶ Uñ in cano-
nibus apoſtoloꝝ legitur.
OAQui ſemetipſum abſciderit nõ
ordinetur.
Iquis abſcideritꝰ ſemetipſuʒ
ideſt ſi quis amputauerit ſibi
virilia nõ fiat clericus:qꝛ ſui eſt ho
micidiaꝰ⁊ dei conditioni inimicus.
Si quis cum dericus fuerit abſcide
rit ſemetipſum omnino damnetur
quia ſui homicidia eſt. ¶ Itemex
concilio arelatenſi.ij.
Non producantur ad derum:
qui ſeipſos abſcidunt.
ZIdj“ui ſe carnali vitio rpugna
rre neſcientes abſcindũt ad de
rum peruenire nõ pñt. Itẽ inno
cẽtius ſcribit felici meceriano epᷣo.
HNon eſt ordinadus: qui parteʒ
digiti volens ſibi abſcidit.
Vi partem cuiuſlibet digiti
ibiipſu uolens abſcidit: hũc
ad deruʒ canones nõ admittüt.cui
uero caſu aliquo cõtingerit:dũ oꝑi
ruſtico curaʒ impendit aut aliꝗd fa
ciens ſe nõ ſpõte ꝑcutit:hos cano/
nes precipiũtꝰ⁊ dericos fieri ⁊ ſi in
clero reperti fuerint nõ abijci. In il
lis eniz voluntas eſt vidicanda:q̊
ſibi cã fuit ferrum mijcereii iſtis au
tez caſusꝰ veniam meruit. Simili⸗
ter vero intelligendum eſt de his ꝗ

ꝑ languorem a medicis ſecant᷑ aut
A barbaris abſcidunt᷑: aut a domi-

nis caſtrantur. Uñ in niceno cõ.
legit᷑. C Qui per languorez a me
dicis deſecat᷑ ad cleꝝ ualet admitti
2 Iquis a medicis propter lã-
guorem deſectus eſt aut a bar
baris abſciſſus:hic in clero perma
neat.Si quis autem ſe cum ſanus
eſſet abſcidit hunc ⁊ in dero conſti-
tutum abſtinere conueniet: ⁊ dein-
ceps nullum debere talium pꝛomo
ueri. Sicut autem daret hoc:qð de
his qui hanc rem affectauerint au-
dentqʒ ſeipſos abſcinder̃:hec que
diximus ſunt ſtatuta:ſic eos quos
aut barbari aut domini caſtraue-
runt:ſi inueniuntur alias digniſſi-
mi tales ad derum ſuſcipit eccleſia
ſtica regula. ¶¶ Iem ex canone a-
poſtolorum.

LV
¶AQicite ordinetur epiſcopus:qui
per hominũ inſidias eunuchiʒatur
Anuchus:ſi per inſidias ho⸗
minũ factus eſt:uel ſi in perſe-/
cutione eius ſunt amputata viri/
lia:vel ſi ita natus eſt: ⁊ eſt dignus
ſiat epiſcopus. ¶ Item ex concilio
martini pape.

CNMon excuduntur a dero: quia

medicis vel a barbaris vel a domi
minis ſuis caſtrantur.
Jcuis pro egritudine natura
lia a medicis ſecta habueri: ſi
militer et quia barbaris aut ꝗa do
minis ſuis caſtrati fuerint:⁊ mori-
bus digni inneniuntur: bos canon
admittit ad cleruzʒ pꝛomoueri. Si
quis autem ſanus non per diſcipli⸗
nam religionis? abſtinentie ſed ꝑ
abſciſſionez a deo plaſmati coꝛpo⸗
ris exiſtimat poſſea ſe carnales cõ
cupiſcentias amputari ⁊ ideo ſe ca
ſtrauerit:non eum admitti decerni
mus ad aliquod dlericatus officiũ:
qð ſi iam fuerit ante promotus ad
clerum:probibitus a ſuo miniſte-
rio depõat. ¶ Iẽ ex ↄci.bylerdẽ.
CNõ pꝓhibet a ſacris oꝛdinibꝰ ꝗ
a medicoꝝ iciſione daudꝰ efficitur.

Jquis in infirmitate poſitus

B clericus medicorum inciſione
claudus efficitur: promoueri ad
ſacros ordines eum non denega-
mus. ¶ Nem ſtephanus roberto
marenſi epiſcopo.
¶Non pꝓbibet a dero:qui digitũ
ſibi caſu abſcidit.
LE tor pᷣſentiũ flaniꝰ ſcilicet cle
J ricꝰad ſedẽ apoſtolicã ueniẽs
ðᷣtulit a te direciã nobis epiſtolã q̃ i
dagare ſtuduiſti eũ a noꝛmãnis nu
perrume captũ ſiniſtre manꝰ digitũ
hr̃e abſciſſũ:ſciſcitaris ſi ob h̊ ad ec
cłiaſticũ oꝛdinẽ ualeat ꝓmouerian
nõ Qð ẽt nos r̃periẽtes qꝛ ſolertia
tua magis ſupꝑ h̊ ſolicita a ſede apłi
ca doceri flagitat:normã iuſtitie ſẽ

per ſeꝗ ðſiderãs:ſtudiũ tue ſãctita-

tis merito collaudamꝰ: reuerẽtiã
tuã ſcire uolẽtes qm̃ ſi itaẽ ꝙ anoꝛ
mannis digitũ ipſe hẽat abſciſſum
ad /ꝓmouẽdũ ſi als dignꝰ fueritnil
ei nocebit:eo qðꝗd ð his ꝗ a medi-
cis ul dñis ſiue paganis ñ ſpõte ta-
le qd patiunt᷑ ſacri cẽſeãt cãones di
lectionẽ tuã later ñ credimꝰ. ¶ Itẽ
Gelaſiꝰpapa Palladio epiſcopo.
Tempoꝛe ſinceritatis dignuas
accepta: ſequẽti ðᷣbilitate ñ amittit᷑.
PDP Recepta caonica:ꝗbꝰ eccłia⸗
ſtica regit᷑ diſciplina ſicut ñ pa
tiũt᷑ uenĩ ad ſacerdotiũ ðbiles coꝛ
pore: ita ſi ꝗs ĩ eo fuerit cõſtitutus

ac ſi tũc fuerit ſauciatꝰ:amitter non

poteſt qð tpꝑe ſue ſinceritatis acce/
pit. Stephanꝰ ſigdẽ pᷣſbyter petito
rio nobis ðfleuit oblato qð hẽretĩ
ſubditis oli ſibi ⁊ añ ãnos płrimos
collatã pᷣſbyterij dignitatem quam
fuera imaculati coꝛpis iudicio ſu-
ſcepiſſet ſynuꝑ ꝓpter ꝓuicie uaſtita

ke Iquis a medicis.
mnedicus licite po
mouet᷑:ſi eũ ñ remordet

Oſciẽtia. er de eta.⁊ q̃li.
ad aures.ei enim nõ im
putatur euentus moꝛta

litatis. ff. de offi. pꝛeſi.
üllicitas. §. ſicuti. ⁊ tamẽ

imperitia eius culpe an
numerat᷑.fl.ad.l.aqui.
idem iuris circa mediũ.
I¶ QODiſcretus eſt: vt ta
men non pariat nimiaʒ
defoꝛmitatem: vt extra
de cle. egro. pꝛeſbyterũ.

in ¶ Audentqʒ.ꝗenim

ſibi audet manũ ĩferre:
multo potius alijs au⸗
deret:vt.ff.de edi.cdic.
cum auteʒ.5S. excipitur.
n ¶ Aut domini.qui ãt
ſeruuʒ caſtrat capite pu
nitur:a ſeruus ⁊ locus ĩ
quo hoc factum eſt cõſi⸗

ſcantur.C.de eunuchis

l.puma.
0 ◻ 1 Unuch?, talis. n.
Vitioſus ẽ: vt. ff.
de edil.edi.cum autẽ. ⁊
⁊ qñqʒ pᷣcioſioꝛ.ff.ad.l.

aquil.ſi ſeruus.5.⁊ ſi

puerum.

p ¶ Si in perſecutione.

nõ eſt ergo neceſſe ſerua
re carnem illam vel put

uerem vt dicunt vulga

res.
EDan nn frigidus.
PY &μJ quis pꝛo egritu
dine. ndõ per diſc
plinam:vt videatur co
ram bommibus eius cõ
tinentia.foꝛte hoc facit
pꝛopter hypocriſim. ſic
xxxv.di. eccleſie pꝛinci⸗
bes.
6G Jquis claudus.
non tñ vt opoꝛte⸗
at ipſum venire cum ba
culo ad altare:vt de cõ/

ſe. diſti. i. nullus. epiſco

pus iñ ſᷣm legem veterẽ

claudus non pꝛomoue⸗

batur.xlix.di.c.i.⁊ vlt.
tAltoꝛ. a noꝛman

ns. de iſtox ſero

ſciſcitaris.

u ¶ Siniſtre. idez ſi dex

tre. dum iñ non ſit de⸗
ſoꝛmitas magna. extra
ed. c.i.⁊ extra de cleri.

o.pᷣſbyterũ.maxĩe ſᷣ

e
nõ amiſit aliquẽ de illis
ꝑ quos fit ſignũ crucis.

x PD Recepta. debi⸗

tate non caſu.

. .
Prno,
4 ie

W
hncggain
mmiͤiine.
ns glisen,
ketiicte
. ihin,
nltcgtenn
ustloens
nmeſtcöf⸗

lahpeens,
iseng
lannani,
oſin ſacl,
nng,

tntone⸗
Onareceſerus
glamwgl
NMum mge

ptfigd.
ubgoegin
No her diii
nſceuer
hnibascsc

wnrbeeſſdt

ſpocnſin. ie
clleſe pic⸗

gbis dhults

niiw N

penirecumbe
mrerptdech⸗
nullus pide
legem ven
onpromore⸗
didi1.
0n. adnonman
deiſpte⸗
basſ. g

ffeiigſ
f ton ſt N⸗
nugn. and
umn vece.
mintii
lcgedellis
ſigüuh,
ehes cdb/⸗

ſcleg e

cſ.

a ¶ Inferioꝛes. videba
tur ꝙ iſte non poſſet eſſe
ſacerdos quia nec miles
cẽ poſſet niſi haberet ad
minus vnũ teſticulũ.ff.
ge re milita.ꝗ cũ uno.
d . Poſtmodum. ar.
ꝙ licet quis peruenit ad
ſtatum a quo nõ poteſt
incipere:tamen tolerat᷑
xxix.q.ij.perlatuʒ.xxx.
q.i.ad limina. xxxij.q.
vij.hi qui.⁊.c.neqʒ.ar.
contra extra de eta.⁊ q̃⸗
s J euangelica. in⸗
mtus. argumẽ. eſt
ad queſtionem ꝙ ſi ſpð
ſa eſt oppꝛeſſa a ſponſo
non poſſet intrare reli⸗
gionem quia non pꝛo/
deſt ei ꝙ luua eſt paſſa:
quid de hoc ſit ĩ queſtio
nibus dixi:tamẽ qui oc
culum amiſerit remãet
utoꝛ.vt.C.ð excuſatio.
mto.frater tuus. Ad
de ꝙ euangelica moni/
tio de qua in tex.legitur
matthei ca.v.

Excepiſſe argnumẽ.

ꝙ vbi canõ ñ excipit nec
nos ercipere debemus.
ij.q.v. conſuluiſti.
e Ininrie. quia pena
vnius non debet coͤuer⸗
ti in pꝛemium alten. ſff
ad ſill.l.ſi ſequens. ff.

quod metus cauſa.ſi᷑.

F§. pedius.
EPꝛouocare.grani-
us delinquit:qui me ad
iracundiaʒ prouocat qᷓ
ego.C.ad..iul.de vi p

na. quoniaʒ. 2. xxiij. q.

v. cũ hö. DUl
S De legitimiſ
p nõòeſt dubiuz

quin licite ꝓ/

moueantur:ſed illegiti/

mi non.ſi tamen ſint in

monaſterijs vel canoni
cis regularibus licite ꝓ

mouentur. vt. . e. coi. xX

extra.c.c.i.⁊.c.ad abolẽ

daʒ.quia ingreſſus mo
naſterii tollit iregulani

latem.vt.xvi.q.i. legi.
xix.q.vlt.c.vlt.⁊ ĩ autẽ.
de monachis in pn. col.
i.licʒ quidã cõtrariuʒ di
cant.⁊ dicunt ꝙ religio
circa eos non plus opa
tur niſi ꝙꝙ facilius cum
tis diſpenſatur.arg.pꝛo
cis.lv.di.c.pꝛiſcis.⁊.l.
di. ca. ſi ille. ⁊ dico eᷣm
keX diſpenſare circa ta
les.vt.e.e.veniens.⁊
c.ex tranſmiſſa.ſed ſolꝰ
papa diſpenſat eum eis
in epatu.vt eỹ de elec.in
notuit.dicunt t quidaʒ
ꝙ circa pr̃nas eccleſias
immecdiate hñdas ſolꝰ
papa poſſit diſpenſare.
arg.extra.e.ex tua.qð
non credo per illam ve/
cre.veniens.io.ſed certe
ſolus papa diſpenſat in
Hcalſu vt extra.e.c.dile⸗

Di.

tem thuſcie quã preoĩbus ꝓuinciis

barbaroꝝ feritas diuerſa ſectantiũ

7 ambiguitas iuexit animoꝝ: dum

imminẽtes gladios euadere fuge
p ſidio niteret᷑: acutis ſudibꝰoccur
rẽtia ſibi ſepta trãſiliens iferioresꝰ
partes coꝛpoꝛis iſeruiſſe ſuggeſſit:
q̃ vix adhibita curatiõe biẽnio po/
tuiſſent abſtergi.⁊ ideo frater cha-
riſſime ſupradicto locũ ſuũdigni-
tatẽqʒ reſtitute:q̃tenus ſacroſancta
myſteria ſicut ↄſueuit exerceat:nec
.n.ↄuenit ob boc auferri ante ſuſce
ptũ oꝛdinẽ in quo poſtmodũꝰ in i-
ualitudinẽ corporis caſu ꝓbatur fa
ciẽte ꝓlapſus.¶ Hoc aũt non de
omnibus membris itelligẽdũ eſt:
qui eniʒ oculuʒ caſn amiſerit licet ð
ſit volũtas tñ ſacerdotiũ adipiſciñ
poteſt. Ande Gelaſius ſcribit

Rupbino epo.

Jenangelica admonitio ira-
cũdiã necvſqʒ ad verbũ furen
teʒ ꝓſilire permittit: vt ſi racha fra
tri ſuo quis dixerit:reus ſit gehbẽne
ignis:quali pntamus pena plectẽ-
dum eſſe:qui nõ ſolũ pungno impie
percuſſit in leuitici oꝛdinis hoĩiem
miniſterio ſeruiẽtẽ:ſed q̃ſi nõ ſuffi-
ceret ad cedẽ manus:ita inſtigante

ſe diabolo raptꝰeſt ad iracũdiã vt

fuſte nõ ſolũ ꝑcute ret:ſed etiã erue
ret oculũ fratris:⁊ q;uis huiuſmo
di exceſſus grauiori eſſet pena ple
ctendus: bene tñ fraternitas tua fe
cit ab officio euʒ preſbyterij remo
ueri.hoc tñ ſolicitudins tue ſit vt
locũ ei penitentie cõſtituas⁊ in ali-
quo euʒ monaſterio retrudas laica
tantũ ſibi cõione cõceſſa.ĩ loco aũt
illius aliũ te neceſſe eſt ordinare pᷣ-
ſbyteꝝ. Nam illi cui erutus eſt ocu
lus nõ poſſunt ſᷣm canones ſacer-/
dotij iura ↄcedi.neqʒ eniʒ aliquid
ei pꝛodeſt qui oculum innitus ami
ſit:cum nec volens quiſqᷓ; oculum
amiſiſſe credendus eſt:nec ſacratiſ
ſimos canones aliquem caſum in
amiſſione oculi ei ꝗ ſacerdotiũ adi
piſcẽduʒ non ipediret ſuis excepiſ-
ſe regulis inuenimus.ſed hoc tm̃-

modo ad ꝓbibitionẽ feciſſe vide

mus:vt qui caret oculo ſacerdotij
officiũ adipiſci nõ poſſit. Sed nec
illi nullatenus quaſi in cõpenſatio-
ne iniurie ſacratu: oꝛdo ↄcedi po
terit:qui ad tantum ſacerdotem ꝓ
pꝛium potuit iracundiam pꝛouoca
re:vt ⁊ ille officiuʒ ĩ quo erat amit
teret:⁊ iſte prouectus ſui perderet
facultatem.

Reeſbyterorum“ etiaʒ
p ifiij ad ſacra officia nõ
ſunt admittendi.
Angde Urbanꝰ pa

—

2 Relbyteroru ſilios a ſacris

LVI
miniſterijs remouemus niſi aut in
cenobijsaut in canonicis religioſe
ꝓbati fuerint conuerſari. Scd
hoc intelligendum eſt de illis ꝗ pa
terne icõtinentie imitatoꝛes fuerit:
veruz ſi moꝝ honeſtas eos cõmẽ
dabiles fecerit exemplis ⁊ auctori-
tatibus:nõ ſolũ ſacerdotes ſʒ etiaʒ
ſummi ſacerdotes ſieri pñt.¶ Anñ
damaſus papa ſcribit Hiero.pre/
ſoytero.
Diꝰ papa fuit ſiliꝰſtephãi ſub
diacõi. Bonifaciꝰpapa fuit ſi
liꝰiocũdipᷣſb vteri ð titulo faſciole.
Agapitus papa filiꝰ goꝛdiani pᷣſby
teri. Theodorꝰpapa ſiliꝰ theodoꝛi
epᷣi ð ciuitate hbieroſolyma.Silueri
us papa ſiliꝰſiluerij epᷣi rome. De
us ðdit papa filiꝰ iocundi pᷣſbyteri
Felix enĩ tertiꝰnatõe romanꝰex pa
tre felice pᷣſbytero fuit. Iẽ gelaſꝰ
natõe afer ex pr̃e epᷣo valerio natꝰ
E Ac᷑ agapitꝰ natõe romanꝰex p̃e
goꝛdiano pᷣſbytero oꝛiginẽ duxit:
qᷓ; plures ẽt alij iueniunt᷑:q ð ſacer
dotibꝰnati apoſtolice ſedi pᷣfuerũt.
BHinc auguſtinus ait

lANgdecũq; hoiĩes naſcãtur: ſi
dparentũ vitia nõ ſectat᷑ hone⸗
ſti ⁊ ſalui erunt. Semẽ enĩ hoĩs ex
q̃licũq; hoĩe dei creatura eſt: ⁊ eo
male vtẽtibꝰmale erit:ñ ipſũ aliqñ
malũ erit.ſicut auteʒ boni ſilij adul
teroꝝ nulla ẽ ðᷣfenſio: ſic maliſilij
ↄiugatoꝝ nulluʒ ẽ crimen nuptiaꝝ
Ntẽ ioannes chꝛyſoſtomus ſuꝑ
MWattheum homelia. iiij.
AVUnq́; ðvitijs erubeſcamus
parẽtũ:ſʒ illud vnũ queramꝰ
ſemꝑ aplectamur virtutez videlʒ:
huinſmodi etiaʒ ſi alhẽigenã bʒ ma
trem etiã ſi fornicatiõe pollutaʒ vel
quolibʒ bmõi ðdecore ſoꝛdidatã:
nibil tamen de eius aut vilitate fu
ſcabit᷑ aut cerimie polluer᷑. Qnuod ſi
fornicatorẽ ipſuʒ ad melioꝛa ↄuer
ſuʒ neq̃qᷓ;ᷓ poꝛvita cõmaculat:mul
tomagis ex meretrice natꝰ adulte

ra ſi ꝓpriavᷣtute ðcoret᷑:parẽtũ ſuo

ruʒ nec dedecorat᷑ oppꝛobꝛijs. Itẽ
nõ ẽ oĩno nec de virtute nec ð vitio
parẽtũ aut laudãdꝰaliꝗs aut culpã
dꝰ.nemo vere ide aut obſcurꝰaut
darꝰẽ ĩmo ẽtvt ſi cõſiderantiꝰ ali-
ad dicamꝰaut expᷣſſiꝰ:neſcio q̃mõ
ille magis ñᷣ rſplẽdet ꝗ ex parẽtibꝰꝰ
avirtutibꝰ ꝓꝛſus alien is:qᷓ; ipſe ꝗ
fuẽit deivtute mirabilis.¶ Itẽ hie
ronymꝰi epiſtola contra ruphinũ.

Aſcið adulterio ñ ẽ eiꝰculpa

anaſcit᷑:ſʒ illius ꝗ generat. qᷓ
modo in ſeminibꝰ nõ peccat terra

qque confouet nõ ſemen qð ĩ ſulcis

iacit᷑:ñ humor vel calor ꝗbꝰtẽpera
ta frumẽta ĩ germẽ pullulãt:ſʒ vᷣbi
gratia fur ⁊ latro ꝗ frande ⁊ vi eri-
pit ſemina:ſic genꝰ pumanũ recipit
terra ideſt vnlua qð ſuũ ẽ :⁊ r̃ceptũ

. 5°

ceus filius. extra. e. c. vlt. vbi

de hoc traditur.b.
h Reſopterorum. idem ð̊
diaconis ⁊ ſubdiaconis
quia non eſt alia cauſa pꝛohibi
tionis niſi qꝛ timẽtur in eis ex
pla paterni criminis: vt. xvi.
q.i.S.verum.⁊ etiam pꝛopter
odium paternum.vt.xv.q.ul.
cum multe..xxiiij.diſtinctio.
quando. b
i ¶Silioslſed nunquid hoc ad
nepotes extenditur.⁊ vr ꝙ ſic
qꝛ noĩe ſilioꝛũ nepotes còtinen
tur.ff. de ver.ſig.liberorum.⁊
argu.ff.ad macedo. filiuʒ. ſed
non eſt ua quia odia ſunt reſtriĩ

gẽda:vt de pe.di.i.pene.ff.de
libcris ⁊ poſthu.cum quidam.

tollitur.n.vitium per ſucceſſio
nem.vt.j.eo.dñs.⁊ licet ſena/
tor non poſſit ducere illam cu/
ius pater vel mater artem lu⸗
dricã fecit:tamen poteſt illã du
cere cuius auus vel auia arteʒ
lege. F.i.
k ¶ Lenobijs.ſed hoc ad fſucili
tatem diſpenſationis referas
vt quidam dicunt. ideʒ eſt vbi
cunqʒ conuerſentur religioſi qꝛ
locus non ſanctiſicat homineʒ
vt.xl.di.non loca. naʒ conuer
ſati in monaſterijs ſepe deterio
res ſunt alijs: vt.xlvij.di.quã
¶Sed boc intelligendum ẽ.
iſtud ſpectat ad pꝛincipium ca/
pituli.
m ꝓNcecunqʒ.nulla. ſimi
MAUis locutio.veſtes quas
