8 . Inecremento. ideſt
oes fructus pceptos me
h¶Renerabilẽ. ut. xij.
q.ij.diaconi.⁊.c. ſi q.
2. c. ꝗcquid. C. de rei uẽ.
ſi mancipium.
ind ri aeit:i
coni.vbi ſufficit ꝙ tantũ

Adem reſtituat᷑.iſed ibi loq

tur de alienatore. bic ð
eo cnui eſt alienatum.
*Segd melius. boc ap
poſuit guarnerius de le
ge. q̃ eſt. C. de ſacroſan.
eccle.ſancimus nemini.
ſed coꝛrigit᷑ ĩ auẽ.col. ij.
ð nõ alie.S.qꝛ vo leõis.
pcanoneʒ.xij.q.ij.vuſ
cerane. vnde ſiue bona ſi
de ſiue mala accepit:ba/
bet regreſſum ad aucto⸗
rem ſuũ.ut e de rebꝰec.
nõ alienãdis ad audien-
tiaʒ.lʒ ſit ar. .C.ð euic.
ſi fundũ.vbi dicit᷑ ꝙ ma
leſidei poſſeſſoꝛ nõ aliter
bʒ regreſſum ad ſuuʒ au
ctoꝛem:niſi ſit ſibi cautũ
de euictione. Dicũt tñ
gdam ꝙ ſi eſt maleſidei
poſſeſſoꝛ ille ꝗ recipit:tũc
nec aduerſus eccleſiã nec
aduerſus alienanteʒ ha/
bet actionem. ut. xvi. q.
üiÿj. vniuerſas.ſi eſt bone
ſidei habet actionem ad
uerſus eum im̃ ꝗ aliena
ui. ut. xij. q.ij.vultera⸗
ne. melius eſt ut dicas ſi
ue bõa ſide ſiue mala cõ
traxerit ſemꝑ hʒ actiõem
aduerſus alienantem.

XX
ua iconomo ⁊ alijs gubᷣnatoꝛibꝰ
Pe remꝰhuiuſmodi cõductaʒ
vel in emphiteoſim acceptã fecerit
deterioꝛem:aut canonẽ per biẽniũ
nõ ſoluerit:repelli põt vt tamẽ ſol
uat totius tempoꝛispenſionẽ:⁊ id
in quo rem leſit reſarciat:nõ repeti
turus ſiquid impẽderit nomie me
lioꝛationis. Si quasꝰvo ruinas

habent memoꝛate domus quas re

ediſicare nõ valent:in emphiteoſi⸗
dentur perpetuam.ẽphiteota vſu⸗
ro materia depoſite habitationis
domus vt penſio minuat᷑ in tertiã
parteʒ ab ea que ſtantibꝰ adhbuc ha
bitationibus colligebat᷑:aut eo pꝛi-
us reediſicqte ex additis illic ꝑ eſtia
tionem pẽſionibus medietas det᷑
religioſe domui.nã pꝛioꝛi caſu ab-

initio ẽphiteoſis pꝛeſtanda ẽ pẽſio.

¶.Qui vo res ia dictas nõ gratui
toalienationis titulo citra foꝛmaʒ
legis accipit:rẽ quidem cũ omnii⸗
crementosmedij tcẽpoꝛis reſtituat.
eius auteʒ qð dedit nullã aduerſus
venerabileʒ?ꝰ domũ ſed aduerſus
euʒ ꝗ alienauit habeat actionẽ.do
natarius auteʒ ⁊ rem cũ omni cau-
ſa reſtituat ⁊ aliud tantundẽ CTre/
ditoꝛ quoq; reſtituta re pignoꝛata
crediti actionẽ cõtra ſolũ pignoris

Datorẽ nõ eccleſiaʒ bʒ. Empbiteo

ſis acceptoꝛ ab ea cadat:nec qð de-
dit repetat.imo ſtatim ſoluat qð ſo
luturus eſſet ſi iure ↄtraxiſſet. Sed
melius dicitur omnino denegan-
das actiones eſſe huiuſmodi acce-
ptoꝛi. Itẽ codi.li.i.ti.ð ſacroſan.ec
cle. & Imꝑatoꝛ leo. Si iconomꝰ
eccleſie pꝛoſpexerit expedire vt cui
quã cõſideranti ceterarũ poſſeſſio/
nũ atq; pꝛedioꝛuʒ vrbanoꝛũ ⁊ ruſti
coꝝ ad ius eccleſiaſticũ ptinẽtiũ tẽ-
poralis vſufructꝰ poſſeſſio:ꝓ peti
tione ipſius pꝛeſteturleins tempo-

ris qð inter vtroſqʒ cõuenerit:ſiue

in diẽ vite ſue ſi ab eo qui deſiderat
poſtulet᷑:pacta cũ eo qui boc elege⸗
rit ineat iconomus atq; conſcribat
per que ⁊ tẽpus intra qð hoc pꝛeſta
ri placuerit ſtatuat.⁊ manifeſtũ ſit
qð ꝗſqʒ accepit adinuicẽc. aleg
Huiuſmodi beneſicij gratia pꝛeſtã

da quod ẽ eccleſiaſtici pᷣdij vſufru

ctus.poſt ſtatutũ auteʒ tempꝰ ⁊ pla

citũ reddituũ ipſoruʒ ꝓpꝛietate ad

ius ⁊ dñium eccleſiaſticũ reuerten-
te firmiter:itavt ſine ↄpleto ſpacio
qð iter eos fuerit cõſtitutũ:ſeu moꝛ

tis ſue tẽpoꝛe:ſi hoc quoq; conue-

nerit is ꝗ eccleſiaſticã poſſeſſionẽ ⁊
ceteroꝛuʒ reddituũ vſufructum ba
bendi gratia pacto interueniẽte ſu-
ſceperit:nõ minus qᷓ; alterius lan-
te quãtitatis quante acceperat red
ditus cũ ipſoꝛum pꝛedioꝛuʒ dñio:
⁊ rebus imobilibus eoꝛumq; colo
nis ⁊ mancipijs eccleſie ðreliquat.
niſ enim bac conditione pacta ini-
ta fuerint ea quoqʒ decernimus nõ
vale. Hec vſus preſtatio locũ ha-

OQ

I

bet in omni domo religioſa:quoſi
nito res vtraq; pleno iure perueni⸗/

at in domuʒ iam dictam:nec tribu

tis quidez grauata fit maioꝛibꝰ ea
res que datur adiuicẽ. ¶ Quibuſ⸗
cunq; modis alijs permittitur.in
terdicitur tamẽ ceteris perſonis rẽ
eiuſmodi acciꝑe vt iconomo eiuſ-

ᷓ; cognatis. ¶ Qõ ſi neceſſitas

cõpulerit vt/ꝓ eccłie neceſſitate aut

vtilitate vel vſufructu vel indire/

cta venditione aliquid diſtrabat᷑:
apud dnuos vel tres cõpꝛouiciales

aut vicinos epiſcopos:cauſa q̃ ne/

ceſſe fuerit vẽdi primiius compꝛo-
betur: vt habita diſcuſſione ſacer-
dotali eorum ſubſcriptione que fa

cta fuerit venditio vel tranſactioꝰ

conoboretur.aliter facta venditio
vel tranſactio non valebiꝰ. Mu⸗
nus vo vtiles poſſeſſiões peregri-⸗

nis vel clericis ſaluo iuredeccleſie pᷣ

ſtari per mittimns.
Nem ex cõci.mediomatricis.

CEccleſaſticarum rerum pꝛeca

rie qualiter ſjeri debeant.
8 irenhe, z ihrane de rebus
P eccleſiaſticis fieri pꝛeſumaãtur
niſi tantum quantũ de qualitate cõ
uenienti datur ex proprio:dupluʒꝰ
accipiant ex rebus eccdleſie ĩ ſuo im
qui dederũt nomine:ſi res pꝛopꝛi-
as ⁊ eccleſiaſticas fructuario vſute
nere voluerint.ſi autem res propri
as ad preſens dimiſerint:ex rebus
eccleſiaſticis tripluʒ fructuario vſu
ſuo tm̃ quis nomine ſumat:ga ſic
eas quenq; tractare vt rerum eccle
ſiaſticarum diſpenſatoꝛem conue⸗
nit:non vt propriarum largitorẽ.
decreuit etiam ſancta ſynodus ⁊ i/
perialis auctoritas denunciauit:vt
a nulla poteſtate quis cogatur face
re precariam de rebus deo ⁊ ſan⸗
ctis eius dicatis:cum ratio et vſus
obtineat neminen cui non vult cõ⸗
tra vtilitatem 7 rationem cogi?
de proprio facere beneficiuʒ. Nec
cõmutationes? rerum vel mãcipio
rum ecccleſiaſticorum quelibet ꝑ-⸗
ſona ſine licentia ⁊ regio conſenſu
facere preſumat.
¶Item erx concilio Beluacenſi.

Decodem. Paica.

Recarie de quinquennio in

quinquennium ſᷣm antiquaʒ
conſuetudinem renonuentur.
¶Item ex conci. carthaginenſi.
eecodem. Paica.
E precarijs que a rectoribꝰ
eckenarun irrationabiliter
fiebãt:ſuoſq; ſucceſſores pena gra
ni obligabãt:vt facta ipſoꝝ nequiſ
ſent diſſoluere:precipimus vt ne⸗
mo ſucceſſor in anteceſſoris ſui pe

na ſit obligatus:ſed ſue prouiden-

tie ſit conceſſuʒ:vt ſi anteceſſor eiꝰ
res eccleſie irrationabiliter diſtri /
buit:ab eo ad ius eccleſie eiuſdem
reuocentur.¶ Iteʒz ex conci. Mar
tini pape.

15.

1Si iconomꝰ.pᷣſtet᷑.ſi.exᷣ de
bis qᷓ fi.a pla.ſine cõ.ca.cũ apo
mitate.
m uſungognutſer
ſie danoſum eſt alicui officium
ſuum. ut. vij.q.i.cõſtitutum.
n W ſi neceſſtas.duos
fufficit ſolus cõſenſus epi
cum canonicis.xij.q.ij.ſine.⁊
ſi res venalis eſt in parochia al
terius ille interponet decretum
vt. C.de predijs ⁊ alijs rebꝰ mi
no.l.ſi pꝛediũ.⁊ er de fo.cõpe.
ſane.qð non credo verum cum
ſufficiat cõſenſus epᷣi cum capi
iulo.xij.q.ij.ſine exceptone.
o ¶ Vel trãſactio.i.pmutatio.
p 4 Non valebit.ar.nõ valere
contractuʒ niſi adſit ſubſcriptio
er de his q̃ ſ.a pᷣla.c.i.vcvi.di.,.⸗
bene quidem.xii.q.ii.ſine exce/
ptione.

q ¶ Saluo iure.i.nt non intelli

r eẽ perpetua donatio ſed
tempoꝛalis.ut no.xvi.q.i.poſ⸗
ſeſſiones.ſed ſi eccdleſie daretur
intelligeretur eſſe ppetua.ut ex
de his q̃ fi.a pla.ſi.cõ.ca. cuin
apoſtolica.ĩ fi.⁊.c.ſe.

Pr Necarie pcarie hᷣ dicun
tur quedam pꝛeſtationes
vſufructus in recompenſatione
eius propꝛietatis que datur ec/
cleſie/preterea precaria eſt qui-
dam contractus affinis emphi
theoſi.ſed in hoc differt ꝙ ð qn
quennio in quinquennium re⸗
nouetur ut ĩ pales ſe.⁊ extra de
preca.c.iſquandoqʒ eſt pcariuʒ
qð precibus ad vtendum alicui
datur.a illud renocari põt qñcũ
qʒ non obſtate aliquo pacto:vt
ff. de preca.cum precario.⁊ ex⸗
tra.e.c.ulti.
8 Duplum. videtur contra-
cere illi.S. e.ſi iconomus. vbi
dĩ ꝙ tm̃dem dari debet.ſed lex
illa benignioꝛ eſt canone.uel ca
non loquit᷑ ĩ eo caſu cum ſenex
eſt uel debilis qui recipit rem ec
cleſie.
t¶ Cogi. ſed fallit. nt. vij. q. i.
omms.⁊ ubi aliquis alii ꝓdeſt
⁊ ſibi non nocet:ut.ff.de aqua
plu.arcen.in ſumma.ꝭ.iteʒ va
rus.⁊.lxxxvi.di. paſce.

ne Mee cõmmatões.pᷣ ĩtelligas
6

beᷣcollatis eccle ab impera⸗

8

Tauſa

hodie nullã hbebit tertiã niſi in duobus caſibus. vnus ſi vult repare ee

toꝛe. ut. S. e. hoc ius.in pꝛin.uel loquit᷑ m ſua tempoꝛꝛ.
a Piſcopus.indiguerint.no.qliter exponit boc vbum indiguerit uit artet
im̃ ad victum a veſtitum ar. e de pꝛeben. de monacthis.
b ¶ Lictu. qui iñ melioꝛ uel peioꝛ dandus eſt m qtatem pſonarum.ut.xli. di.
nõ cogant᷑.⁊ noĩe cibariorũ ñ intelliguntur veſtimẽta. ſʒ noie alimẽtoꝛ ũ intelli

gunt᷑ neſtes ⁊ habitatio.ut.ff.ð
ali. le. l. vl. .l. añpe. (Adde ꝙ

ita ut vicit tex.ſcribit paulus in

pᷣma epiſtola ad thimo.c. vi.)
c ¶ Aut fratribꝰ. pꝛeſumit᷑ eniʒ
ꝙ boc carnali amoꝛe faciat. vt
Ixxxix.di.decenter.ſic.S.eo.hec
vſus.ſic e ð ap.poſtremo. ſic
econuerſo cõſanguinitas qnq;
elidit ſuſpicionẽ.ut e de coba.
cle. ⁊ mu.a nobis.
d ¶Preſbyten. eque puniun/
tur ili ꝗ nõ reſiſtũt.ſ.officiati ſi

cut ipᷣe epᷣs:ut.C.de ap.qm̃.⁊

ij.q.vij.qᷓ pp.
e OS Jꝗ ꝗs.nonc.qꝛ foꝛte moꝛ
tuus eſt. qꝛ ſede vacante
nõ põt alienari res eccleſiaſtica
ita.xij.q.ij.ſi q̃ de rebus.⁊ me⸗/
lius ex ne ſe.va.nouit.tñ.bh.di
cit ꝙ ſede ſacerdotali vacàte au
ctoꝛitate epi põt ſieri alienatio:
vt. lxxi. di. fr nitateʒ. 1. S. e. q.

i.ðcretũ.⁊ eſt ar.ꝓ ipio.C.ꝗad

mit.ad bo.poſ.bonorũ.ſed ec/
cleſia epᷣali vacãte: clerici nibil
pñt alieenare Ytẽ pʒ ꝙ epᷣs nihil
Pt aliẽare ſine ↄſenſu ſacerdotis
xij.q.ij.placuit.⁊.c. abbatibꝰ.
f ¶ Ponoꝛe.pena.n. alienatio
nis mndebue ẽ ðpoſitio.xij.q.ij.
vVulterane. 1. c. abbatibus. ⁊.c.
aplicos.xvij.q.iiij.nullus.
8 Aid veraſdos ſoli
dos a qualibet ecclia
q pst epus petere noie
caihedratici pᷣterqᷓ; a
monaſterio.ui.j.e.inter.poteſt
tñ in neceſſitate a clericis colle/
ctaʒ petere.extra de cen.cuʒ apo
ſtolus:appellat᷑ ẽt qñq; ſynoda
ticũ.ut excra de cenn.olim.qm̃
frequenter ĩ ſynodo damtur:iſti
aũt denarij erũt ſᷣm cõem mo⸗/⸗
netam regiomis.ut.ff. de le.iij.
nummis ⁊ ſi plures monete ſũt
foꝛte melioꝛes dabunt.extra de
iureiur.qᷓto.in fi.uel ſaltẽ me⸗
diocres.ut extra de cen.ex pte.
utẽ pᷣter cathedraticum põt epᷣus
petere moderatã ꝓcuratio em
vt. j.e. inter.
b Lacuit.ſolidos.ad plus
minus.n.qñqʒ dat᷑.ut ex
tra de cenſi.oliʒ.vt.j.e.nec mi
nus.1 foꝛte ſolidus hic appella

tur aureus.ut.C. de ſpoꝛtu.l.

ij.⁊ inſti.de pe.teme.litigã.ĩ ſi.
crenimus j. So. tertiaʒ bʒ cum
vult hoc onus fabrice ſubire.ut
xij. q. iij. c. ult. ⁊. J. e. vnio ʒ.
k [. Epo rõ. ꝑ archichiaconũ de
poſſeſſiombus eccleſie:ut.xxv.
di. perlectis.(Adde ꝙ ſicut hic
lfſi.dicit ſcribu petrus ĩi ſua pri
ma canonica.c.v.)

1 D Riſcis.terniam. põt hoc

itelligi de tertia q̃ ðbetur
ipi fabrice.alij dicũt de tertia il
la q̃ debet ipſi epo ut illã non ðᷣ
beat hr̃e ex quo abũdat:miſi ve
lit onus fabrice ſubire.
mOY HNio.ut tertias.h.intelli
git hoc de tertia oblatio

Res eccdeſie diſpenſandi:pote-
ſtatem habeat epiſcopus.
Piſcopus habeat ptãtẽ in re
bus eccleſie: vt diſpẽſet neceſ
ſitatẽ habẽnibus cuʒ oĩi reuerentia ?⁊
timoꝛe dei.participare eũ ẽt opoꝛ⸗
tet q̃ neceſſaria ſunt.ſitñ ipſe ant ꝗ
cũ eo ſunt fratres indiguerintꝰali:
quo:vt neceſſitatẽ nullo mõ patiã
tur ſᷣm apłm ſanctũ dicentẽ: victuꝰ
tm ⁊ tegumẽto his cõtenti ſumus.
Si aũt res ecdeſiaſticas epᷣs i ſuas
ꝓpꝛias volũtates vſurpare volue
rit:aut fratribus?:vel filijs: vel ꝗ⸗
buſcunq; ꝓpings ſuis dederit po-
teſtatẽ vt ꝑ eos latenter ledant᷑ res
eccleſiaſtice:hunc oʒ obnoxiũ eẽ cõ
cilio. Sm aliter epᷣs vel ꝗ cũ eo ſt
pᷣſbyteriꝰ: aut diaconi accuſent᷑:ꝗa
ea que vel ex reddituvel ex quolibʒ
actu eccleſie venerũt:in ſuos vſus

colligunt:⁊ pauꝑes fraudãt ⁊ fame

ↄſiciunt.hos eniʒ coꝛripi oʒ ſᷣm qð
oꝛdinatũ fuerita ſancto cõcilio. Si
vo cõtra hanc ꝓhibitionẽ aliq̃ ð re

bus eccleſie epᷣm vẽdere cõtigerit:

et res ipſa eccleſie reſtaurãda eſt:⁊
ipſe gradu ſuo deijciendus ðᷣcerni

tur. Unde in eodẽ cõci. WMarti⸗

ni pape legitur.
Be epicopo qui nulla neceſſita
te res ecdeſie vendidit.
Igs eps nulla ecdeſiaſtice rõ
nis neceſſitate cõpulſus in cle
ro ſuo:aut foꝛte vbi pꝛeſ byter non
eſtẽde rebus eccleſiaſticis pᷣſumpſe
rit aligd vẽdere:⁊ res ipᷣas ecdleſie
ꝓpꝛie reſtaurare cogat᷑:⁊ in indicio
epᷣoꝝ deujciat᷑ auditus ⁊ ↄuictus:⁊⸗
tanqᷓ; furti aut latrocinij reus ſuo
puetur honoꝛej. OQ. III.
ALiig vosnoie cathe⸗
dratici epᷣs exigẽ de
beat: in ſecundo ↄci
q lio bꝛacarẽſi legitur.
¶Pꝛet honõꝛẽ ca

thedratici nibil es

ꝑ dioceſes exigat.

acuit vt nullus epᷣoꝝ ꝑ ſuaʒ
dioceſim pᷣter honoꝛẽ cathe⸗
dre ſue.i.duos ſolidosbalið aliqd
per eccleſias tollat.neq; tertiã ꝑtẽ
ex quacũqʒ oblanõe populi eccleſi-

is pochialibus facta ſibivſurpet:ſʒ

eccleſie reparatõi ſeruet:⁊ ſingulis
annis epo rõ ſiat.nã ſi tertiã partẽ
ill eps tollit lumẽ ⁊ fartatecta ab-
ſtulit eccłie.ſimiłr ⁊ ꝑpochiales cleri
ci ſeruili moꝛe in aligbus opibꝰ epi
ſcopo ſeruire nõ cogant᷑:qꝛ ſcriptũ
eſt:neq; vt dñantes i dero.Itẽ
ex concilio apud merech.

num: n de tertia ocimationi. ſed eũ eſt e de pſcri. de qᷣrta.alij dicunt ꝙ eps

cleſiã.⁊ alius ſi incũbit onus regale ut hic dr.ſed verius eſt ꝙ epᷣs ad ſuũ
cõmodũ hʒ vnã tertiã pꝑ ſe:⁊ aliã quã põt tenere ſi vult ſubire onus fabri⸗
ce.habebit pᷣterea pa rtẽ oblationũ ſꝑe dedicatiõis.ut.j.e.nec numerus
7.xviij.q.ij.eleutheriꝰ¶S3ʒ ꝗd ſi eps partẽ fabrice recipit.ðinde cũ eguerit

CBaſilicarũ reparationi ꝓficiat

tentia qna eps accipere cõſueuerat.

Riſcis qdeʒ canonibꝰerat ð⸗

cretuʒ vt epᷣs de pochianis ec
cleſijs tertiã cõſequeret᷑:cui ſua ple
niſſime ſufficere nõ pñt.placnit hu
ic ſancto ↄcilio vt nullus ꝓuicie lu⸗
ſitanie epᷣs a qualibet pochiana ec-
cleſia tertiã auferre pᷣſumat:ſʒ que
exinde cõſeꝗ poterat:reparatõi ba
ſilicax ꝓſiciãt.¶ Itẽ ex oci.toletao

¶Eiò accipiat epi tertiã: niñ dirn

tas ecdleſias reparsre voluerint.
Nio nfe ↄgregatiõis decre⸗
nit atqʒ iſtitnit vt tertiasq̃s
antigꝗ canones ð parochijs ſuis ha
bere epos cẽſuerunt:ſi eas exigen-
das crediderint ab ipſis ep̃is diru-
te ecdeſie reparent᷑.ſivꝰo eas malue
rint cedere:ab earũ cultoꝛibus ſub
cura ⁊ ſollicitudine ſui põtiſicis re-
paratio eiſdẽ eſt adhibenda baſili-
cis.ꝙ ſi oẽs eccleſie aut incolumes
fuerint:aut qͥ dirute erant reparate
extiterint:ſᷣm antiquoꝝ canonũ in-
ſtituta:ſi tertias ſibi ðbitas vnuſaſ
qʒ epᷣs aſſeꝗ voluerit: facultas illi
oĩmodaerit:ita videlicet:vt citra
ipſas tertias nullꝰepoꝝ quippiã ꝓ
regijsꝰ inqſitionibꝰ a parochianis
eccleſijs exigat:nihilqʒ de pᷣdijs ip
ſarũ eceſte cuiqᷓ; cà ſtipendij da

re pᷣſumatſſed ⁊ hoc neceſſariũ iſti

tuere duximus vt plures eccłie vni
nequaqᷓ; ↄmittant᷑ pᷣſbytero:qꝛ ſo
lus ꝑ totas eccleſias:nec officiũ va
let pſoluere:nec rebꝰearũ neceſſa//
riã curã impẽdere.ea.ſ.rõne pᷣcipi
mus:vt eccłlia q̊ vſqʒ ad.x.habuit
mãcipia ſuꝑ ſe hẽat ſacerdoteʒ.q̃
vo minus:alijs cõiungatr᷑ ecdeſijs.
Si ꝗs ſane epoꝝ hanc nr̃aʒ cõſtitu
tionẽ paruipẽderit duoꝛũ menſiuʒ
ſpacio ſe nouerit excõicatiõe mul⸗
ctari. ¶ Item pelagius creſconio

illuſtri.
Deeodem.
Alud te volumꝰ modis om⸗-

Anibus cuſtodire:ne qui epiſco

poꝛum ſicilie de parochijs ad ſe ꝑ-
tinentibus nomie cathedratici am
plius quã duos ſolidos pꝛeſumat
accipere:neqʒ compellere pꝛeſby·
teros aut derum parochiaruʒ ſua-
rum ſupꝛa viresſſuas eis conuiuia
pꝛeparare. .Item pelagius pa⸗⸗
pa fabiano epo. W
¶Baptizandis numerus nõ im⸗
ponatur:nec cathedraticum vutra
vetuſtum moꝛem exigatur.
Ec numerꝰbaptiʒãdis iuſte
L,ecredit᷑ iponẽdꝰ:cũ qᷓ;ti petie-

.c. placuit. Joannes.

eccleſia reparatòe voluit
eccleſie reddere teruã. dic
ꝙ ñ pot.io. ſicut nec vſu
fruccuarius põt in tali ca
ſu vſufructui cedere.ff.ð
uſufru.ſed cũ uſuſiuctua
rius.⁊.l.ſe.ff.de aq̃ plu.
ar.is cum quo. male di/
cit io.qm̃ reparare debet
epᷣs eceleſiam poſiqᷓ; bʒ
tranſit cum onere ſuo. ut

xvi.q.i.ſi quis laicus.

n. Omnimoda. bic ap
par᷑̃t ꝙ illa tertiã põt epᷣs
in ſuos vſus conuertere
cum eccleſia non eget re
paratione.ſed foꝛte ↄrũ
eſt. xij.q.ij.nobis.vbi di
citur ꝙ an nuatim reſer⸗
uabitur.ſo.ibi loquuux
de ülla parie que perunet
ad reparationem epᷣalis
eccleſie. hic uero ð tertia
parochialis eccleſe.
0o . Pro regijs. ar. ꝙ p
itinere ad papam vel ad
regem no pñt epi vltra
ſtatutum peiere. ut er de
cenſi. cũ apoſtolus.⁊. x/⸗
p Cõmittantur. bic eſt
caſus vbi aliquis poteſt
habere plures ecclenas.
alij caſus ſũt notati.xxi.
.q.i.in ſumma gönis. 5
c. rel anlo.
q ¶ Mancipia. cum er⸗
go decem faciunt plebẽ.
patet intellectus illiꝰ. c.
.8. ij. q. v. prelbyter ſi a
plebe. .
r Llud.ſupra vires
ne victum longitẽ
poꝛis breuis hoꝛa conſu⸗
mat.er de cenſibꝰ. cum
apoſtolus.⁊ ſᷣm quoſdã
a pauperibus nihil petet
ut.i.q.ij.placuit.axr.j.
e.cauenduʒ.ſʒ hoc nõ eſt
veſũ:qꝛ ſi aligs vltra ni
res fuerit grauatus ſiet
collectio ab alijs vicinis
eccleſijs.ut extra de cen⸗
ſi.cũ inſtãtia.⁊.c.ꝓcura
tiones nð aũt dabit epᷣo
niſi lac ad bibẽdũ ne ieiu
nioꝛũ doctrinã rubẽubꝰ
buccis predicet.ut.xxxv.
di. ſexto.⁊.c.eccłie.nec bi

bet ultra tertiã vicẽ.ut.x

iiij. di. i illa palea qñ pꝛe
ſbyt.⁊ cõmedet lardũ uł
carnes uaccinas uł ven

nas cũ aceto. ut. C. de

ero.mili.an.l.i.li.xij.ar
gumentum 3. kli. viſti.
non cogantur 2. c. epiſco

conſuetudo fuerat
bᷣm numerum bapti⸗
ʒandoruʒ tãtũ nel plꝰ re
cipiebat᷑ qð erat iniauuʒ
vt.i.q.i.baptiʒandis.⁊s

E erꝰ. foꝛte
6 D cnumer?.

6
Oa
cee
oniſt
esllul
i elſ⸗⸗
lſecel,
ſcbbt/
macanon
C Pri
longnär
tins t.
d me
ſmeen⸗
Gia.14
Huloeps
lam Ne⸗
tnat ge⸗
imeftin
ſolendan
len ltbe.
ſpchatobi
na decen
chlel
le hlacet
uetſpigni
fNepahi
resn.
Kicſenick
ns pa.
ſdligen
Priua.1.
ſimotpe
ſtiti ſtel
pſenpno.
clencl. de.
lear rni
um namli
iideeimip
adeßſeri
cogigsci
nis pbare,⸗
ſiggs diurn
iloganerit
inmndͤeſin
Arurnipor
Ralnäcin
ll ͤale
Eelke eg
ſongkban
ulihſtie
lecnoder
bainn
ſihnbn
igfeſ⸗
iſtpe
am

1()Duen
hs. ſie

Plellausn
innintrden
Pilteniiſhe⸗
0 Vnusconinn
ucleſi none
noneſctfinzi
ſchißnchein
tcharnumnne,
Nlur.ſoo be Cgner
lapanegnunn
ſipanoneneg
eſeheuen nn
hiälegeſe.
Pongſeerg
malpipen Nlla
nhſitc n
huußffennucze
ſtcünzofclusag,
iha.
Cöntunrhect
lshialgi port

heeplirsatſes,

Caſsſütwotnt,n,
nfummaddns
no.
(Dancoaaame
den fuimn te⸗
terinnrloonelue⸗⸗
igepeprehls

deAH.—
penaunlogt
Prenis bodi⸗
j de cenſib?, n
Nlus aFin apo
Pendus ihle
di hrnitcni
encuz Pborſtt
cnſalihui
fnenn gann
ectoabalſs
eſſeeutannnmch
iinſiͤra dt
s reiſnih
licntthiüin
hnüdochinin
6srelkun
ſno i
llra cniſti1
dielilagiang
,AcSndn

X OQ

Aut in electa. Zriu ẽ. j.xiij.q.i.c.i.vbi dr ꝙ ið parochie ſunt diſtin
cte ne aliꝗs iura alteriꝰ uſurpet.ad hoc dicũt ꝗdã ꝙ hoc capitulũ logꝗtur
bʒ ea tpa qñ nodũ parochie erãt diſticte:ſʒ hoc ſtare nõ põt:qꝛ dionpſius
a diſtixit dioceſes diu pᷣceſſit gelaſiũ cuius iſtud.c.eſt.dicas ẽ̊ logt ð
iudeis ⁊ paganis ⁊ tranſeũtibꝰ ⁊ talibꝰ ꝗ ñ hñt certũ domiciliũ.ꝙ.n. hic

de pueris non loq̃t᷑ pʒ ex
eo qð dr aut ĩ electa ipſi
n.nõ pñt eligere.
b ¶. Conſuctudinẽ.ſʒ qꝙ
cõuenit cum epo tpe ðdi
catiðis.xviij. q.ij.eleu⸗
therius.
c Nia cognouimꝰ.
— qð vercp nb er
go pot eps petere ab ali⸗
quo niſi oſtẽdat ꝑ cano/
nes illud ſibi vebituʒ. ut
ix.q.iij.ↄqueſtus.xviij.
q:ij.c.i.( Adde ꝙ ita ut
ſegt ſcribit petrus ĩ ſua pᷣ
ma canonica. c. v)
d ¶. Preſumpta. no. ꝙ
longinqᷓ vſurpatio nõ fa
cit ius.ut.xciij.di.illð.c.
di.ꝗ moꝛẽ.xxiiij.qłi.ſci
ſina.extra de ſim. cũ ĩ ec
cłia.⁊.c.no ſatis.i.q.i.
nullꝰeps.extra ð pᷣſcrip.
cãm. Iteʒ ar.no. ꝙ ſua
auẽte gꝗs põt detinere qð
iure ñi pᷣſtitit:lʒ illud diu
ſoluerit.ut.C.de agri.⁊
cen.litibꝰ.li.xi. ps.n.ñ
inducit obligationẽ.ex/
tra de cen. puenit. ff. de
ac.⁊ obli.obligationũ fe
ge. 5. placet.ptoꝛ.n.non
cuet᷑ iniquã poſſeſſioneʒ.

ff. de publicia. cũ ſpoſus

5§. ſi res ñ. n. ſufficit poſ
ſediſſe niſi cãm poſſeſſio
nis ꝓbet. extra ð pᷣſcrip.
ſi diligẽti. ff. ð iti. actuqʒ
ſimo tpe aliqꝗd gratis pᷣ

ſtitü ſit:in hoc nõ currit

pſcriptio.ut.xvi.q.iij.
clerici.⁊.c.ſi epᷣs.C.de pᷣ
le. ar. .xviij.q.ij.ſᷣuiti⸗
um.nam libertas nõ dã

di decimã aeckitn

tra de pᷣſcrip.de q̃rta itẽ
ar.S.i.q.iij:q̃ſitum.nec
cogit᷑ ꝗs cam poſſeſſio⸗
nis ꝓbare.ff. ſi ſer. ven.
ſi ꝗgs diuturno.So. nec
Ilõga nec ĩ logiſſima pᷣ⸗
ſcriptiðe ſufficit allegare
diuturnã poſſeſſioneʒ ni
ſi aliquã cãm poſſidẽdi
alleget.ſ̊ allegata cã cuʒ
de tꝑe ↄſtet pᷣſumit᷑ eſſe ðᷣ
bitum ar. xij.di. illa.tñ
nõ tenet᷑ ꝓbare cãm ſiue
titulũ poſſidendi:qꝛ pðt
eẽ ꝙ nõ bz de hoc inſtru
menta nec teſtes: nec eſt
bociĩ memoria hoim ut
iij.q.vi.hᷣ ꝗppe.io.t.diẽ
j.qꝛ ſuffiẽ ſi dicat pᷣſcrip⸗

ſi.niſi pᷣſumptio ſit ↄtra

eum.
t uendum. ſubdi
tos.ſ.laicos.

rint vel ad regñ ationẽ feſtiauerĩt ñ
ſint ꝓ alteriꝰ voluntate repellẽdi:
⁊ ideo frater chariſſime buiuſmõi
ſuperffuã cõſtitutionẽ modis oĩbꝰ
remouebis:vi vnuſquiſq; aut ĩ vi
cina ſibi eccleſia:aut in electa ꝓ ſue
mẽtis baptiʒet᷑ arbitrio. Cathedra
ticuʒ etiã nõ amplius quam vetuſti
moꝛis extiterit ab eius loci pᷣſbyte-
ro noueris exigendũ:⁊ de his que
die dedicationis fuerint offerentiũ
denotiõe collata:ↄſuetudineʒ que
generaliter oĩbus eccleſijs eſt pᷣſcri
pta ſeruabis. ¶ Cathedraticũ qð
his auctoꝛitatibꝰ epᷣis permittit᷑ exi
gere:pꝛeter medietatẽ vel tertiam
partẽ oblationũ:que ẽt ꝓ varia ec-
cleſiarũ cõſuetudine ex pᷣmiſſis au-
ctoꝛitatibus epᷣo debet᷑:intelligẽdũ
eſt.nec illa pars oblationũ oĩuʒ ge⸗
neraliter intelligẽda eſt:ſed vel an
niuerſarie dedicatiõis:vel quoꝛun
dã etiã ſolẽniũ dieꝝ pꝛout inter epᷣʒ
ſacendotẽ tempore dedicationis
ↄuenerit. ¶ De bis vo epis ꝗ per
pochias ſuas crudeliter dſeuiũt: ſic
eſt ſtatutũ in tertio ↄcilio toletano.
Altra moꝛem antiquuna paro-⸗
chianis Bſoyteris:il epi exigant.
( Via cognouimus epᷣos per
Rparochias ſuas nõ ſacerdo-
taliter ſed crudeliter deſeuire:⁊ dũ
ſcriptũ ſit:foꝛma eſtote gregi nõvt
Dñantes in derũ:qꝛ exactões dioce
ceſi ſue vel dãna infligunt:iõ cẽſe-
mus:excepto qð veteruʒ ccõſtititio:
nes parochijs hr̃e iub ent epos:
vt alia que illis bucuſq; pᷣſumptaꝰ
ſunt denegent. hocẽ neqʒ in anga-
rijs pꝛeſbyteri aut diacones neq;
aliabus fatigent᷑ indictõibus:nevi
deant in eccleſia dei exactoꝛes po⸗
tius qᷓ; põtiſñces noĩari.hi vocleri-
ci tam locales qᷓ; dioceſani ꝗ ſe ab
epiſcopo grauari cognouerint que
relas ſuas ad metropolitanũ ofer
re nõ differat:⁊ metropolitanꝰ nõ
moꝛer᷑ hmõi pᷣſumptões auertere.
Ntem ex cõcilio gabilonenn.
¶Aparocbianis ſiipendia nõ ni⸗

.*

ſi cum charitate epiſcopi exigant.
(NAuendi eſt ſane ne ců epi per
parochias ſuas peragrãt qᷓ;
dam nõ ſoluʒ erga ſubditos:ſed er
ga ſociosttyrãnidẽ exerceãt:ne qð
abſii nõ cum charitate ſed cuʒ qua-
dam iactãtie temeritate:nec cũ gra
tiarum actione ſed cũ quadꝗ indi-
ciaria inuentione ſtipẽdia ab eis exi
gant. obſeruand modis oĩbus ẽ:
vt ſi quado eis peragrande paro-
chie neceſſitas incũbit:in cõſirmã⸗
dis hoibus in ingrendis rebꝰemẽ-
datione dignis:in pꝛedicatiõe vbi

III

151

¶ Socios.hᷣ dicũt᷑ clerici ſocij epi. alibi fratres.nt.xe v.di.oli.⁊.viij.q.i.qꝗd ãt.
Scandaliʒent.exigendo ultra licitum.ut.xi.q.iij.nolite. ;ðÿł

*

—

hbᷣ¶ Sumptus. videt & ꝙ ſi habet ſumptus vñ poſſit erpẽdere non dʒ alios gra
uare:nam potiꝰ vident᷑ hec peni ex gratia ꝙᷓ de iure.ut e ð cen.cũ apoſtolus ⁊ ea
q̃ domi conſueuit expendere dʒ expendere cum eſt in via.ut ĩ auten. de man.pᷣn.

dei:in lucris aĩiarum potius qᷓ; de.
pꝛedãdis ⁊ ſpoliãdis hoĩbus ⁊ ſcã

daliʒãdis fratribus operã dẽt. ſi

qñ ad peragendũ miniſteriũ ſuũ a

ſubditis aut fratribus aliquid acci-

piendũ eſt:hoc ſũmopere obſerua
re dñt:ne quẽ ſcandaliʒẽtaut gra-
uent. tanta ergo diſcretio in hac re
tenẽda eſt vt vbi dei pᷣdicatoꝛ vbi
ꝓprij ſũptus?deſunt a fribus acci-
piat:⁊ ijdẽ fratres illiꝰpotẽtia non
grauent᷑ exẽpio apłi pauli ꝗ ne quẽ

grauaret:arte ⁊ manibus victuʒ qᷣ⸗

rebat. ¶ Item ex cõci. tole.iiij.
C Alitra duos Sanarolbia⸗

nis ecckus epᷣs non pᷣſumat acciꝑe.

Nter cetera deniqʒ que ↄſen-
H.ſucõmuniter nos cõferre ↄpe
tenter opoꝛtuit:q̃rimonias ẽt ꝑro⸗/
chialiũ preſbyteroꝝ gallie ꝓuincie
ſolertiſſime diſcernere ðcuu:q̃s cõ
tra põtiſicũ ſuoꝝ rapacitates neceſ
ſitas vt cõperimꝰ tandẽ cõpulit in
publicũ examẽ deferri.hi eni ponti
ſices vt eoꝛundẽ euidẽs inꝗſiuio pa
tefecit:indiſcreto moderamine ꝑ-
rochianas eccleſias pᷣgrauãtes:dũ
in exactiõibus ſuperfluis frequẽter
exiſtunt:pene vſqʒ ad exinanitio⸗
nẽ extreme virtutis quaſdã baſili⸗
cas ꝑduxiſſe ꝓbant.ne ergo ſiat de
cetero qð cõſtat hactenus inoꝛdia⸗
te pᷣſumptũ:nõ ampliꝰ q̃ʒ duos ſo
lidos vnuſꝗſqʒ epᷣoꝝ pꝛefate ꝓui-
cie per ſingulas dioceſes vel baſili
cas iuxta ſynodũ bꝛacarẽſeʒ annua
illatione ſibi expetet inferri:mona-
ſterioꝛuʒ tamen baſil icis ab hacſo
lutionis expenſione ſeiũctis.cũ vo
eps dioceſi viſitat:nulli pꝛe multi
tudine oneroſus exiſtat:nec vnq̃s
gnqnagenariuʒ numerũ euectiõis
excedat:aut amplius quãvna die ꝑ
vnãquãqʒ baſilicaʒ remorãdi licẽ-
tiaʒ habeat.quicũqʒ vo pontiſicum
eoꝛundeʒ aliter quã decernimꝰ agẽ
dũ pꝛeſumpſerit:coꝛrectioni ꝓcul-
dubio canonũ ſubiacebit:tanqᷓʒ cõ
ſtitutionũ ſynodaliuʒ trãſgreſſoꝛ ⁊
pꝛiſcoꝝ patrũ edictoꝝ coꝛruptoꝛ.
Aem Grego. epis ſicilie.
Bacerdotès ab epis ſuis vltra
modum nõ grauentur.
Elatum eſt nobis ſancte me⸗
morie deceſſoꝛis mei tempo-
ribus per ſeruum dei diaconem ꝗ
tunc eccleſiaſtici patrimonij curam

§S.illud.colla.iij.⁊ in auc.ut iu
di.ſine quoquo ſuffrag.ꝭ.nulli
col.ij.ſed non eſt ita.ut extra ðᷣ
ſimo.cũ ſit romana.(Adde ꝙ
ita ut ſeꝗtur ð paulo legit᷑ ĩ acti
bus apoſtolorũ.xviij.⁊.xx.c.)
i NRter cetera.mõaſteriorũ
j.xvi.q.i.cum pꝛo vtilitate.j.
xviij.q.ij.quã ſit.⁊.c.ſeruitiuʒ
contra.
C⸗ Solutionis.ipſa enim mo
naſteria a lege dioceſana ſũt ex
empta.ut hic.⁊.xvi.q.i.cum ꝓ
utilitate.⁊.xviij.q.ij.qᷓ ſit.ſed
eoꝛum capelle nõ.ut extra ð ca
pel.mo.c.ult.⁊.penulti.⁊ extra
prebẽ. de monachis.
ll Quinquagenarium. hodie
numerus ſinguloꝝ in euictioni
bus eſt taratus.ut extra de cẽſi.
cum apoſtolꝰ.nec numerus ibi
taxatus recipiendus eſt ſi eccle
ſia grauetur vt ibidem dicit.et
extra de exceſ.pre.cum ad quo⸗
rundam extra de penis.c.penul
ti.illos ergo qui ſuperflui ſunt
poteſt remouere ſacerdos:quia
ſi habes ſeruitutem adaquan/
di certũ numerum pecoꝛum: ſi
plus ducis ad aquam quam ðᷣ
beas:ſupſlua poſſunta domi/
no remoueri.ut.ff.ð aqua quo
ti.⁊ eſti.li.ꝭO.trebatiꝰ Itẽ ſi cau
ſa propꝛij commodi venit ad ec
cleſiã ð proprio viuat ut.C.de
ſta.⁊ ima.l.ulti. hec allegatio
forte hodie non tenet.quia ſi ali
quis ſuerit ſupra vires graua/
tus.alij vicini ſacerdotes tenen
tur conferre.ut dixi.S.e.illud.æ
extra de cen. ꝓcurationes.
m Elatũ eſt.ſumma.S.e.
gqꝗ a. i.relata.ar.qꝙ pactio
iteruenire põt ĩ ſpirirualibus.
nt hic.⁊.xviij.q.ij.eleutherius
xij.q.ij.c.ꝗcũqʒ.extra de deci.
ex multiplici.qñq;.n.ꝓhibetm
tranſigi uel paciſci.ſi iñ ſiat au
ctoꝛitate iudicis tenet.ut extra ðᷣ
pben.niſi.ff. de his qꝗ no. infa.
furti. S. pactꝰ.ff. de trãſac.cum
hi.F.ſi cui.ſed q̃re recipit᷑ pecu
nia ꝓ actu cõſecrandi.ut hic dr.
extra de ſimo. cum ſit romana.
⁊ non pro actu baptiʒandi.ideo
dico ne aliꝗg pꝑp paupertatem uł

guaritiam ſe ſubtrahant a ba

pliſmo.ut.i.q.i.baptiʒaãdis. 3

geſſit: fuiſſe diſpoſitum:vt ſacer

dotes per diuerſas veſtras dioce/

ſes conſtituti quotiens ad cõſignã/

dos ifàtes egredimini vltra modũ

grauari mime debuiſſent. ſũma

eniʒ pꝛeſixa fuerat vobis vt audio
ↄſentiẽtibꝰ:q̃ ab eis ſacerdotibꝰ ꝓ

a ¶ Pro lab
b ¶ Clericoꝛu
c

4
E

q

oꝛe. S.i.q.ij.c.vlt.j.xij.q.ij.charitatem.
m.qui laboꝛant cum epo i viſitatieo.
Llð.pene.nota ꝙ aligꝗs ſub pẽa pðt obligarii ſpnalibꝰ vt.xxiij.

di. ᷓꝙ. xvi.qi.ſtatuimꝰ.i.q.vlti:quotieno.

Clericus.

Qaocd clericꝰ. cauſaruʒ

alia eccłiaſtica.alia ſe
cularis/ eccleſiaſticaꝝ
alia ſpualis: alia cri/
minalis: alias ciui/

lis. ſpiritualis ẽ illa vbi agit ð
decimis uel matrimõijs.Cria
lis vbi agit᷑ de crimine eceleſia/

ſtico.ſ.hereſis uel uſuraꝝ cuiꝰ

examiatio ſpectat ad iudicẽ ec⸗
cleſiaſticũ.ut.j.e.ſi ꝗs cuʒ cleri
co ⁊.vi.q.ij.c.i.Alia eſt ciuilis
ſiue pecuniaria vbi agitur ð re
bus tpalibus.ar.ad hauc diſt.

xrvi. q.i.frater.item ſecularium

alia ẽ ciuilis:alia eſt criminalis
in his oibus nunqᷓ; cõuenit᷑ cle⸗
ricus niſi ſub eccleſiaſtico iudice
vt.j.e.nullus eps.niſi in tribꝰ
caſibus.ut in cã feudi:ut er̃ de
ludi.ceterũ.niſi ſiticorrigibilis
vt.x vij.di. nec licuit. Item ⁊ in
c recõuentionis.iij.q.viij.cu/
ius in agẽdo.alios caſus poſui
Jj. e. clericũ nullus. Similiter
nec laicus pot conueniri ſub ec⸗
deniaſtico iudice:niſi ĩ caſibus
gnqʒ.ut ñi cõueniat ipᷣm ſuꝑ re
bus ſpũalibus.vt ex de iudi.c.
ij. ⁊.iij.uel niſi ruſtici eccłie cõ⸗
ueniaut᷑.ut.lxxxix.di.iudicatũ.
e de ap.ſi duobꝰ.vel niſi ali-
gs rapuerit res ecclie:tũc potiꝰ
ex cõſuetudine ꝙᷓ;ᷓ de iure cõueni
tur ſub clerico.er de fo.cõpe.cũ

ſit. 7. C ſi clericus item ſi iudex

laicus eſt negligens e de ſo. cõ
pe.ex trãſmiſſa.xxiij.q.v.admi
niſtratoꝛes.uel ſi ſuſpectus fue
rit iudex ſecularis.uel ſi habere
tur q̃rela ð iᷣm:pðòt adiri eccle/
ſiaſticus index.ut in auẽc.ut dit᷑.
iudi.col.ix.ꝭ.i.⁊.ij. 7.5§. pe. no
m ꝑp negligentiã eccłiaſtici iu⸗
dicis clericꝰ põt cõueniri coꝛam
laico.ut er de iudi.q̃tr.in ſi.

f
6

Lericũ.ẽt depoſitum. ut
lxxxi.di.dictum.nec ẽt cðõ

iugatũ.xxxij.diſt.ſi qui vo.nec
obſtat extra de apoſia.c.i.qꝛ ibi

loquit᷑ cũ talis nõ vult gaudere
pulilegio clericali: qꝛ foꝛte ſit ma

ritus vidue.nã tũc ꝑdu puilegi
am.ut.lxxxiiij.di.qlqꝗs clericus
idem dico de pᷣuientibꝰ ⁊ manci

pijs clericoꝛum.ut.lxxxix.di.iu

dicatũ.⁊ idẽ puilegiũ hʒ fami/
lia qð dñs.ut extra de iude.ad
liberãdum.qꝛ libertus foꝛuʒ pa

troni ſequit᷑.ff. ad muni.aſſum

ptio.xij.q.ij.eccleſiarũ ſᷣuos iſẽ
vxores clericoꝝ.qꝛ ſoꝛtit foꝛum
vxoꝛ ex pſona viri.ut.ff.de iu/

riſdi.om.iudi.cũ q̃dã.⁊ eodem

gaudet priuilegio vxoꝛ ⁊ filius
quo clericus.ut.C.ð epi.⁊ cle.
l. i. ⁊.ij.ſed illa qͥ non eſt legiti⸗
ma vxoꝛ nõ ſoꝛtiiur foruma ꝑ
ſona viri.ff. ad muni. de iure.
F. vlt. io. qð dicit ð coniugato
falſum eſt. ut extra ð cle. iu.io
annes. forte idẽ eſt ĩ depoſito
cũ ſit exauctoratus.ut.l.di.ac
cedens. b.

*

laboꝛe clericoꝛũꝰdari debniſſet:at
ꝙᷓ; hoc qð tunc placuit:⁊ ſicut nune
dici minime cuſtodit᷑.vnde frater
nitatẽ vr̃aʒ admoneo:vt ſubiectis
veſtris nõ graues ſtudeatis exiſtere
¶Itez pelagius creſconio illuſtri.
¶Secundu loci mediocritatẽ epi
ſcopisa conniuia varentnr. .
T Alud magnitudinẽ tuã mini⸗
me volumꝰ ignoꝛare: ꝙ ſy⸗
racuſane ciuitatis epus inter alia qͥ
cautionuʒ ſuarũ pagina ſpopõdit:
hoc etiã ſpaliter ſub interpoſitione
pene legitime ꝓmiſſiſſe legi:nun
qᷓ; ſe a quolibet ſue dioceſis pᷣſby·
tero vltra duos ſolidos cathedra-
tici noĩe petituꝝ:nec ꝑ q;libet aliaʒ
occaſionẽ ꝗcqᷓ; ĩ eiꝰſe diſpẽdio eſſe
geſturuʒ.qð magnitudo tua nõ ſo-
luʒ a pꝛedicto epᷣo:ſed de omnium
epᷣoꝛuʒ ſicilie ꝑſonis cõpetẽti ſollici
tudine cuſtodire nõ ðſinat:nec ipᷣa
quoqʒ pꝛãdia enoꝛmia ſieri: ſʒ ſᷣm
mediocritatẽ vniuſcuiuſq; loci epi
ſcopo ad cõſignationẽ venienti ſu-⸗
ſceptõis pꝛeparare conuimiũ:qꝛ nec
eo pᷣtextu pauꝑibus incuti dãna vo
lumꝰ aut iqlibet rõne ꝑmittimus.
Zericus aduer
ſus clericũ qõnẽ
de pꝛedijs agita
UUit: quẽ ad ciui-
e (EéE iudicẽ ꝓduce-

re voluit. reus

nö niſi ante indi
c&̃ eccleſiaſticum
ſtare volebat.actoꝛ vo potẽtia ciui-
lis iudicis illũ a poſſeſſione ſua ðie/
cit:quo audito epᷣus euʒ ab officio
ſuo ſuſpẽdit.ille contẽpta epᷣi ſniĩa
officiuʒ ſuuʒ miniſtrauit.hoc cõper
to epᷣs ſine ſpe reſtitutiõis in eũ ſen
tentiã dedit. ¶ Hic pꝛimuʒ querit᷑

vtrũ clericus ante ciuilẽ iudicẽ ſit ꝓ

ducẽdus. ¶ Secũdo ſi ꝓducẽdus
nõ eſt:an hec culpa ſit digna ſuſpẽ-
ſione. ¶ Tertio ſi digna nõ fnerit:
an cõtẽptoꝛeʒ ſnie ſui epᷣiirrepara-
biliter opoꝛteat ðponi. E.q I.
Leodc cdericus apud
ſeculares iudices ac
cuſadus nõ ſit: caiꝰ
qq papa ſcribu dicens.
M Apud ſecmareʒ
iiiiuclicem nulius cleri
ecns conneniaunn.
mo vnq; epᷣm aut reliqs
cericos apud iudicẽ ſecularẽ
accuſare pᷣſumat. Malea.

PDEuns iudicũ neq; pᷣſbyterũ

Ineq; diacon? aut cdericũ vllũ
aut ecclie iunioꝛes ſine lnia pontiſi-

cis ꝑ ſe diſtringat:aut odẽnare pꝛe

ſumat qð ſi fecerit ab eccłia cui inin

T

g ¶ Abſqʒ ptiſicis. hodie nec cũ cõᷣſenſu epi pðt. ut e ð foꝛ.cpe.ſi dili⸗
gẽti. als ab offõ ſuſpendit᷑.ut.iij.q.vi.non liceat.pꝛeterea cãm perdit.vt

ſ.e.inolita. ⁊.c.pla cuit.

riã irrogare dignoſcit᷑:tãdiu ſit ſe⸗
queſtratꝰ quouſq; reatũ ſuũ agno⸗
ſcat ⁊ emẽdet.¶ Item ¶Warcellꝰ
Deeodem.

(Nne ehnlitbe oꝛdis abſqʒ

põtificisſui ꝑmiſſu nullꝰpᷣſu⸗
mat ad ſecularẽ iudicẽ attrabẽ:nec
laico quẽlibet dlericũ liceat accuſatr᷑.
¶ Item erx niceno concilio.
Ab eis quiſqʒ iudicãdus eſt qͥs
ſibi indices elegerit
Adices aũt eſſe nõ debẽt:niſ
quos ipᷣe ꝗ impetit᷑ ? elegerit:
aut q̊s ſuo ↄſenſu hec ſcã ſedes aut
eius pᷣmatesauctoꝛitate huiꝰ ſan-⸗
cte ſedis delegauerit. ¶C Nẽ valen
tinianus theodoſius ⁊ archadius.
CAd ſecularia iudicia nullus cle
ricus eſt vertrabendus.
Ontinua lege ſancimꝰ vt nul
Alus ep̃oꝝ vel eoꝝ ꝗ ecdeſie ne
ceſſitatibꝰᷣniũt:ad iudicia ſiue oꝛ⸗
dinarioꝝ ſiue extr aoꝛdinarioꝝ iu⸗
dicũ ꝓtrabat᷑.hñt.n.illi ſuos iudi-
ces:nec cqᷓ; his publicis eſt cõe cũ
legibusi. ¶ Itẽ ↄſtãtinꝰ imꝑatoꝛ p
ſidẽs in ſctã ſynodo q̃ apud nicenã
ↄgregata eſt:cũ querelã quoꝛũdaʒ
cõſpiceret coꝛã ſe deferẽdã ait.vos
a nemie diiudicari poteſtis:ꝗa ad
dein ſolius iudiciũ reſernamini.

¶Item ex conci.matinẽſi.c.x.

Deeodem Palea.
MAllaclericꝰ aliũ clericũ ad iu-
icẽ ſecularẽ accuſare aut ad

cãʒ dicẽdã trabẽ q̃cũqʒ modo pᷣſu

mat:ſʒ oẽ negociũ cłricoꝝ aut ĩ epi
ſui aut pᷣſbyteroꝝ cũ archidiaconi
pñtia finiat᷑.qð ſi ꝗs clericꝰh̊ adiple
ri diſtulerit:ſi mioꝛ fuerit: vno mi⸗
nus ð.xl.ictibꝰ accipiat.ſi ꝰo hono
ratioꝛ.xxx.dieꝝ ↄcluſiõe mulctet᷑.
Itẽ Bonifa. ad epos gallie.
BDe eodem. Palea.

0 Mecũqʒ ↄtẽtoes ĩter xvpᷣanoſ
oꝛiunt᷑ ad ecckiã öferàt᷑: æ⁊ ab

eccłiaſticis viris terminẽt.⁊ ſi obe⸗
dir̃ noluerit:q̃uſq; obediãt:a limi⸗
nibꝰecckie excludant᷑. Itẽ mar⸗
cellꝰpa. C Neqʒ ꝓ cã cinili neq; pꝓp
criali epᷣs apð ciuilẽ iudicẽ ꝑtrabat
liꝰepᷣs neqʒ/ ꝓ ciuili neqʒ ꝓ
rĩali cã apð quẽuis indicẽ ſi-
