rata vnctione non fuerit
maculatꝰ.ut.j.q. vij.ſaluber
rimum.
t¶ Inuenit. ſi tñ illos oꝛdines
ſimoniacenon reciperet.cum
quibus diſpenſetur:cum quibꝰ
non. dicunt iſti verſus. Si bis
oꝛdo detur:ſeu baptiſmus repe
tatur. At euertatur ſidei ſtatus
oꝛdo petatur.Ułſi pꝛeſtetur
vtrũqʒ ſimon operetur.t dil
pẽſetur:ſpes irrita pꝛoꝛſus ha
8 Q Radinationes. pꝛerio da
to nel retento uel pꝛomii
ſo.C.de tranſac.trãſactio.Nã
remittere dare eſtextra de teſti.
veniens.ff. de his que in frau.
cre.ſi pignus/ Item nunquid
eſt ſimonia abꝛenunciare bñſi
cio nt alij detur:? non niſi dedu
catur in pactum.ut extra de pᷣ⸗
ben. delicto. ſpeʒ tñ inde babe
non eſt ſimonia. extra de pac.
cum pꝛdem. Item qualiter re
gnum dei pecunia poſſiremi?:
cum nihil ſit ſpũalius de pe.d.
.i.medicina. ⁊ non oꝛdo ułbo
nor ecc leſiaſticus:⁊ rò:quia cũ
vendente regnum celoꝛum non
põt eſſe malicia hic ſecus.ſʒ fal/
ſum eſt regnum dei emi.ſed ex
miſericoꝛdia meritiſq; pꝛeceden
tibus acquiritur.xiij.q.ij.aĩe.
de pe.di.i.medicina.
x .el pꝛecibus.hoc de pꝛeci⸗
bus ꝓ indigno ⁊ carnali amo⸗
re impenſis vel a ſe poꝛrectis.
alias non.ut.j.e.latoꝛem.
y¶ Kel pꝛecibꝰ. hic hẽs ; pᷣces
inducunt ſimomã. ⁊.j.e.ſunt
nonnulli.viij.q.i.movſes.⁊ h
verum eſt ſi aliquis pꝛo ſeipſo
petat.talis at ſe ingerit qð non
licet.ut.viij.q.i.in ſcripturis.⁊
extra de iurepa. per noſtras.
Alij dicunt ꝙ aliquis pꝛo ſe ſi
eſt dignus põt petere.Nam pe

trus dirit. qmnd ergo fiet nobis qui ſecuti ſumꝰ te.⁊ iia pꝛo ſeipſo petijt.(Adde
ꝙ ua legitur in euangelio. Mathei.c.xixr. Marci.x.⁊ luce.xviij.ſed ſi pꝛeces
poꝛniguntur ab alio diſtinguitur.ut.viij.q.ij.in ſumma.⁊.q.i.c.mopſes.

de ſimo. nemo. h.

ſimoniacꝰ furi cparet᷑: cũ ſimoniaco nemo poſ⸗

ſit diſpẽſare:niſi renũciet oꝛdini male ſuſcepto.ut.j.e.ſiqs neqʒ. ⁊. S. eo. erga.
⁊ e.e.nobꝭ ĩ fi.qꝛ necvitiũ furti purgat᷑:niſi res furtina redeat ĩ poteſtatẽ dñi.
ut.xiiij.q.vj.ſi res aliena.Iſtð ſatis poſſet ↄcedi.⁊ ſʒ h poſſet dici ꝙ ſimoniacꝰ
nec ẽt characterẽ reipet.qꝛ ſimomiacꝰ dʒ renũciat rei quã vitioſe ẽ adeptꝰ.ↄſtat

— 2-

ꝙ executioni ñ renũciet.qꝛ executiõeʒ nũqᷓ; habuit.characteri ẽt põt renũciare.
vſi ſatis videt᷑ ꝙñ fceperit characterẽ.i.niſi veiles dicer̃ qᷣ rcepiſſet poſſeſſion
characterꝭ ſiẽ ſur dĩ hr̃e rẽ ſurtiuã.i.poſſeſſeʒ rei:iñ crecubiliꝰ ẽvt dicat qha
beat characterẽ ⁊ ꝙ papa poſſit cũ eo diſpẽſaf lʒ ñ fnũciet.nãẽt vitiũ furti pt pur

CTauſa
garire apudfurẽ manentẽ. ff. de vſucap.ſi fur.ĩ pn.idẽ vf in violẽto detẽtoꝛe. xt¶¶l.diſ. de his.hic non niſi rennnciet oꝛdini. vñ non videt᷑ ꝙ bic locũ habe 62
ff. de pꝛeca. certe..iulianus.(Adde ꝙ ita ut dicit tex.teſtatur dñs in euange/ at admonitio vel dennnciatio.ar.contra.i.q.vlti.c.patet. 4
lio Jo annis.c. x. . m E oꝛdinationibꝰ.ſupplicationem.j.e.latoꝛem cõtra vbi papa ad P.
2 GHGS Unt nonnulli accipiunt.extra de ſimo.a ſi queſtiones. . ſupplicationem quoꝛundã oꝛdinat quendã. ſed diſtingue aut aligt
b 36 Deſcriberet.non eſt in iſaia id quod ſequitur:ſed in pſalmo.iudica me petit pꝛo ſe:aut alius pꝛo ipſo.ut.S.e.oꝛdinationes. 4 n
domine.ibi in quoꝛuʒ manibꝰ. n ) Vibuſdaʒ. Caſus ſun
¶ Adde ꝙeſt.pᷣs.xxv. ⁊ ſalna . mo dicit greg. ſe in
pate ſius glo. dic ꝙ ſic legitur capitulo notatur: videndũ eſt quot ſentias vel permittas adduci. dolere quod in illis par⸗ rai
in yſaia. c. xxxiij. mocis pꝛecium in hac bereſi def. Idẽ vniuerſis epiſcopis ꝑ iler- tibus nemo pꝛomouetur lun
Ab obſcquio. a ſic videtnr ¶ NHoc beatus Grcgo.i euãgelio d prouinciaz conſututis. ad cruͦ ordins ſine com hineh
Annerre arg⸗ eng UVhm tractatu expomit dicens 'Ficcprecio necpiecenecgratia anmctentate doinind d ſoſtn
xij. qeij. quicũqz iuffragio. 7.c. Be multiplici genere ſimonia- nec ſupplicatione aliꝗ ad ſacros oꝛ niacos ipſo tureeelulben ints.
charitatẽ ⁊ de cle.nõ reſi.ð cte corum. ”MV dines nccedant. ſos. tertio prohibet hoc ðᷣ laſin
ro.licite etiam poteſt ꝗs ſperat Ant nõnulli qui quidem num Qc narrantibus agno ccetero ſieria ſtatuit nren
vel appetere dignitates. ut. lxx morum pꝛemia ex oꝛdinatiõe Aui quod in illis partibus nul- in committentes. gn
drer van .Fi di en non accipiunt'. ⁊ tamẽ ſacros oꝛdi lus ad ſacrum ordinem ſine com- Stare no adiqin re
h. deit 1 irecle dabeat aium nes ꝓ bumana gratia vl laude lar modͤi Datione peruẽiat:quod ſiita RT——— ſehu.
ad hoc cũ ſeruit: ẽ ſimoniacꝰvt gliuntur: atq; de ipſa largitate lan- eſt flens dico gemenſqʒ denuncio: conſti. pe. id quod. ar. cõ nnnor
viij. q.i. ſunt quidã.ſed tu di· dis ſolummodo retributionẽ que- quia cum ſacerdotalis oꝛdo intus tra. xxxij. q .ij. moyſes. er
ꝙ ſi dignus eſt ⁊ dignũ erbibet rũt. Hi mimiruʒ qð accipiunt gra.. ortus occidit:foris quoqʒ diu ſtasfꝰ“ (Adde ꝙ ita ut ſeqmitur a
ſeruitiũ non eſt ſimonicꝰ.vt bi cis:gratis non retribuũt:gꝗa de im non poterit:ſcimꝰquippe ex euan/ in tex.ſcribitur Mathei Clncl
Zertra de ens rel duectero, penſo officio ſanctitatis nummuʒ gelio quid fdemptor noſter per ſe Hi. Marci. ri.1 Joan-
ellag andignus en uel diee expetunt fauoris: vñ cuz virũ iuſũ ipſum fecerat: quia ingreſſustem. mis ijo.
ndigne ſeruit: ſimoniacus ẽ. zoph b 9 . p ¶ Eoꝛũ.⁊ ita ſimoniaci lhei⸗
a hoc notauit cũ dirit.ſeruitꝰin bꝛopheta deſcriberet ait. Beatg pluʒ cathedras vendentiuʒ colum t occuli ipᷣo iuf ſũt ſuſpẽ Pete
debite ꝛc.a lʒ dignꝰſeruire por excutit manus ſuas ab oĩ munere. bas cuertit. Columbas enim ven ſ:non iñ vitandiſunt:cũ bonon
ſit. non tamen hoc poteſt dut nõ dixit ſolũ a munere:ſʒ ab omni ere eſt de ſpiritu ſancto quẽ deus pꝛobani non poteſt erꝰ ſi calin
in pactionem. nam illud ſiino munere: quia aliud eſt munꝰab ob omnipotens conſubſtantialem ſi· onia. vi. q. ij. ſi tatũ ſic geſen
ncann a deacpaienee: ſedo': aliud a manu: aliud aligua. bi per impoſitionem manuum ho ſen erkendt ilnno⸗5 rnn
nd ao als fuiſſet darurus p⸗ enus b obltuio eſt ſeruit?ꝰ ide minibus tribuit. commodum tem ☛araior. Qoͤno⸗
pter aliquas neceſſitates. ui ex bite impenſa. munus a manu pecu por ale pereipere: ex quo vt predi mna teſta capit inuetera ſa Ne
.e.a ſi queſtiones ułniſi det en Mi eſt. munꝰa ligua fauo:: ꝗ ergo xi malo iam euenire creditur: quia pit. Quolemel eſt imbu Pahaac
reniũ aliquod. ut.ff. deof.pꝛo ſacros oꝛdines tribuit: tunc ab oi* qui in templo dei columbas vede tarecens ſeruabit odoꝛe antol
conſu.l.ſolent..ulti.vei niſi re munere manus excutit:quando in re preſumpſerunt: eorum iudice teſta diu. ⁊ eſt ſi.in antẽ. ulſon
epia inu ac ſtipes templi. vt dininis rebꝰnõ ſ olũ pecumã nullãa: So cathedre ceciderũt: ꝗ videlicet Kch oon dan ſuc. in
6 Abol. vtoiaparntularia ſed necẽt humana gratiã rearit. error in ſubditis propagatur cum (enim vnoillicito penr⸗ E
a ſingularia copꝛebenderet. . JIadez in regiſtro. augmento.nam eo ipſo quod aſ- ccipio neceſſe eſt eum qda na
xir. di. ſi romanoꝛiũ. ſi. . rilſ. Eternam danationem inneniet q; ad ſacrum ordinem vel hono tionem facit plures ma⸗ eien
.q.iij. putant. j. e. q.iij.ſalu⸗ qui quolibʒ munere ad ſacros or- rem perducitur: iam in ipſa ꝓue nus circuire. (Aadde ꝙ ſi boend
toꝛ. ö. xxxi. q.i. ꝙ ſi dormiertt. dines accedit. ctus ſuiradice viciatus paratior ẽ cut bic ſequuur mandat
. Mõ.ꝙ Dicit nnas eann ſi ð B J quis neqʒ ſanctis pollens alijs venundare quod emit.Et vbi dus Mathei. x.c.
ſedime en edeomes monbus: velneq; adero po eſt quod ſcriptun eſt: gratis acce- Ereeihusrans ſe
zianuo indebiie ciͦ indebite di⸗ puloq; vocatus: vel pulſatiõe co⸗ piſtis gratis date. ⁊ cum pᷣmo con porꝛrectas nõ facere ſimo
gnus: vel debite indignus buit Lct?: imprudęeèter chriſti ſacerdotiũ tra ſanctam ecdeſiaʒ ſimoniaca he niaʒ: ſecus in pecunia. u tuein
ꝓ bñſicio:als nõ.ar.inſti.ð ſo liã quolibet facinore pollutus iniu reſis ſit exorta:cur nõ perpẽditur? obſequio que loco pꝛecij ĩ auo⸗
cietate. 5. de illa. ſto coꝛdis amoꝛe vel ſordidis pie cur nõ vf:qꝛ euʒ queʒ cũ pᷣcio ꝗs oꝛ tercedere ſoleẽt quod pᷣces aulie
C Jacopan l gse cibꝰ oris ſiue comitatudnue manna dinat prouehbendo agu vt hereticꝰ mna, naper mnaul
* . , „ 4* 9 42/
ſz valde dignꝰ ſit: no tñ dne d auet aen munu⸗ barePdeoc; gamur vrxeſtruz recte facerẽt — Putßin
effrenata remeritate: ſed trepi- epicopalez ſeu ſacerdotalem nui dend eri patiat: ſed neqʒ men ꝑp merita digni ab norſi
da deliberatione onus ſacerdo non lucro animaruʒ ſed inanis gio gfra alicuiꝰnec ſupplicatiõe aliquos bac ercuſat ut. .xxrij.q. piſop
tij dʒ ſubire. ut. . c.nõ eſt putã rie auaricia fultus vignitateʒ acce· ad ſacros ordines audeat ꝓmoue cij. quicqd.io/ Sʒ quare obe pen
da. t. vi. riij. nerui. lri. di. m prerit. ? in uita ſua non ſponte reli · ræ: niſi eũ quẽ vite meritũ ⁊ actiõis minus cmittitur ſimo⸗ ſeilr,
ramur. querit:eũq; inſpirata mors peni- qlitas ad h̊ dignũ eſſe mõſtranẽt: nia in pꝛecibus oblatis ꝓ tfignit
s Amorꝛeer hoc collige am tentem non iueneri: proculdubio nã ſi aliter factũ ſenſerimꝰ: denno disno in vecunia. Ne hnecke.
nem üllũ eſſe ſimoniacum ꝗ du i re iſzr i iri ſpondeo ideo quia in pꝛe hoteſt de
ceus amoꝛe alicui idigno bene- in eternum peribit. . diſtricta ⁊? cqonica illö noueritis vl eibus nipdl dar veſnor: et ip,⸗
ſicium cofert. ertra ve ſimoe/ne TMincidẽ Greg. Jo. corinthio⸗ tione compeſo. Idẽ ſymachus icdeo ibi nullum intelligi 1Eon
mo.nã er quo fauoꝛ tertij nimi le iſcoppo. Acd epiſcopalẽ bonorè nullius tur eſſe commertium. nã rindtin
um fauoꝛis inducit. multo ma . Pro ordinationibus nibi om per ambitum accedat. Ppergere verba leue eſt. et Ionu⸗
gis ipſius qui odinatur. vel e nino accipiatur. Line itaqʒ ꝑ ãbitũ ad epᷣalẽ ita nibil peruenit ad acci dere
paneboc At iſte intelle O0 ordinationibus accipere honorẽ permittat᷑ accedere. gientem. . , e dens mh
hn ouſtoemlO Moreetenn aliqd ſub diſtricta interdicti nã cũ hic exceſſus ĩ laicali ↄnerſati ece vong. anſto i
b Comitatu. i. ſeruitio. one decreuimus: oportet ergo vt ne culpet: ꝗs dubitat quĩ fligioſis min alio caſu dat/ted et
¶Fraudulento fraudulennz neq; per donum neqʒ per gratiim deo ſeruientibus inijciat vel ineun pꝛo indigno magis dete Kylt.
eſt munus:cũ dicii ſe ałt voluſ neqʒ per quorundam ſupplicatio- tiat opprobium. ſtatur eccleſia munerum 1
ſe hoc ei dare.ut er.e.⁊ ſi que- nemaliquos ad ſacros ordies cõ CItem Grego. SDe eodem. dationem ꝙ; pꝛecum effu poeſter
ſtiones.uł quãdo altera pars Sð ſionem: vel dic ꝙ bec di tun pa
Dicit ſe expẽſas feciſſe ⁊ ilas pe . ctio niſi non excipit a ſup Mnfen.
tit. ut cedat beneſicio vt extra de pac.cum pꝛidem. płicatione ſed a derbo pꝛomouere.ſic ponitur.S.xxxviij.diſ.ſedulo. RRe
k C Ron ſponte. hoc idem de quolibet crimine.ſed hoc dicitur ad terroꝛem. no s D Vllus.culpetur puniatur pena centum aureoꝛum ⁊ irrogatur ſnoegn
ta ꝙ dicit ſponte.quia ſi cogeretur iuris oꝛdinem dimittere non ſponte.non va infamia qui petierit aliquam dignitatem. ff. ad.l.iul. de ambitu.
leret ei ad ſalutem. xl.i. . J.q.vij.ſancimus.ar.contra.ſf.de offi.pꝛeto.barbarius ſed ſolue l
ICMoꝛs. boc ut dixi in quolibʒ crimine nõ valet penitentia ad ſalutem ni’ tur. j.q.vi. ſicut is. . 9Erv
perſeueret animo vſqʒ in finem. de pe.diſ.i.ꝭ.his autem. ver.item illud.io.⁊ lI ¶ Religioſis.i.clericis.⁊ per hoc expone illud.c.xx.q.iij.pꝛeſens in ſi. eſconein
de oibus alijs criminibus poſſit ꝗs penitere oꝛdine retento.ut.xxxij.di.pᷣſbyter ar.gradum altioꝛeʒ grauius facere commiſſuʒ. ut.j.xi.q.iij.pcipue.arg. inhenute
. 6

nüiri
bntinſntieri
n Non ort U
tr g liif
rade noe
denepenunnr.,
Dorumn Qsn,
tumgiiſumm
Mſancoriohe

ſpegnnoe
Cliſnhit
nmolliniogp⸗
Mirſctanga
nſenginngn⸗
gmuin Alugt
ſehuum nwu
Dabare
anöshene
ps d
s hoͤſant
Ausinpennid
oquelocopeen
eſolitagode
untlſ
1tpiangnee
Cretfmonlit
metin din
uiii m ſaig
tc.
(Oiniteln ino⸗
Mulbwpcluu⸗
lpgu
lntgint
ulniulgl
——
erenrunn
lrn
FAnnni
ou ſri
auſt iil

1 OQ 1
Jj. xxv. ꝗ.i.nulli.⁊.viij.q.ij.illud quidem.
a Stote ergo ⁊c.graues.S.xxiiij.di.quando.

„

pueri. i. neophiti. xlviij. diſti. ſicnt neophitus.

b Aeri.pneri dicũtur.j.xiiij.annum.er de eta.⁊ qua.indecoꝛũ.vel

dZld ſacros. Nam minoꝛes ante.xiiij. annuʒ bene poſſunt accipere: lʒ

nð omnes. ita intelliga

acolitatũ.lxxvij.di.ĩ ſin/
gulis.tamen ſi puer oꝛdi
netur in ſacris oꝛdinibus

bñ recipit characterem cũ
poſſit recipere minores oꝛ

dines. ut dicto.c.ĩ ſingu
lisſʒ nũquid tenetur cõti
nere: ſic ſi eſt doli capax:
alias nõ.Nam ⁊ voto ⁊
ſacramẽto ſe obligare po
teſt doli capax.extra ð de
lic.pu.c.i.ſj religioni ñ.
in nõ.xxvij.q.ij.S. cũ er⸗
go. xx.q.ij.c.ij.
c ¶ Ald ſacros. ſi tamen
oꝛdinent᷑ oꝛdines ſuſcipi/
unt ſacros:etiã ſeptẽnes.
d.Quantocitius. S. d.

xlviij.ſicut nã caſum ap/

petit ⁊c᷑,gerendoꝛũ enim
honoꝛũ nò pꝛomiſcua fa
cultas eſt:nõ enim pꝛius
gerere debet maioꝛẽ ho⸗
norẽ qᷓ; minoꝛẽ.ff.ð mu.

⁊ ho.honoꝛ.S.gerẽdoꝝ.

e Atoꝛem.per inter
. eſſionem. nã ſepe
papa ad interceſſionẽ lai
corũ oꝛdinat vel diſpẽſat
uel tolerat.ut.xxviij.di.

de ſyracuſane.l.di.cleri/

co. lxiij. di. ſalonitane.

¶ Pꝛoficere. extra de

ma ⁊.obe. p tuas. extra
de tempo.oꝛ.cum ĩ diſtri
buendis.
6 Eꝗlium mãdaſtis.
ꝛ ita mandat mi-
noꝛ maioꝛi. ſic.xi.q.iij.
fo˙go.
b Mon habet. ſine licen
tia eius.lxiij.di.litteras.
2 quo ad hoc nihil eſt ſpe

ciale ĩ eccleſia romana.

ut. xxi.q.ij.c.i.lxx.di.ſan
ctoꝛum.ſed ordinati a pa
pa:lʒ inter alios digni ho

noꝛe ſint: ſubſunt tamen
epiſcopis.er de maio. et

obe.per tuas.ff. de albo

ſcri.l.vlt.⁊ pꝛeferẽtur eis

tm̃ qui ſunt eiuſdem oꝛdi
nis. ff. e. l.i.⁊ ab epiſcopo

poteſt deponi oꝛdinatus

apapa.

¶Ron itaqʒ. oꝛdinãdi

⁊ ita aliquis poteſt pꝛo ſe
dignas pꝛeces offerre qᷣ
.eb.non cocedit:in quo ſi
credo eum benedicere:qꝛ
multos ↄdemnat.io.
K„ Er pꝛincipalẽ hoc
H.c.habes. ix.q.iij.
5§. vVlti.
IVPoteſtateʒ. hoc ideʒ
poteſt epiſcopꝰ.ij.q.vij.
tum paſtoꝛis.extra ðᷣ cle.
non reſi.de cetero.
m ¶ Redimendi. extra ðᷣ

ppgſſit.

Q Diore ergo ĩ oꝛdiatõe pᷣcipue
A ſoliciti ⁊ ad ſacros ordies ni
ſi ꝓuectioꝛes etate ?ẽ mundos ope
re nullatenꝰ admittatis.Eoꝛũ eniʒ
ꝗ in ſacro ſũt ordie collocãdi: pꝛiꝰ
vitam moꝛeſq; diſcutite: ⁊ vt di-
gnos huic officio adhibẽ poſſitis:

nõ vobis potentia aut ſupplicatio

q̃rulibet ſubꝛepat ꝑſonarũ. Quan
do igitur de his tractare neceſſe?ẽ:
graues expertoſq; viros ↄſilij ve
ſtri adhibete participes:⁊ cũ eis cõ
muni hoc deliberatiõe pẽſate.
olgbo. chllcono.
Neq;ʒ fauoꝛe neqʒ vẽalitate ad
ſacros oꝛcles e pmoneal.
acr

P Aeridad ſacrosoꝛdies nulla
tenꝰ admittant᷑:ne taãto peri-

culoſius cadãt:quãto citiꝰ cõſcen-
dere ad altioꝛa feſtinãt. Nulla ſit i
oꝛdinatione venalitas potentia vł
ſupplicatio perſonarũ:nihil aduer
ſus hec que ꝓhibemꝰobtieat. NMaʒ
proculdubio deꝰoffẽditur:ſi ad ſa
cros oꝛdines quiſq;ᷓ nõ ex merito:
ſʒ ex fauoꝛe:quod abſit aut venali-
tate ꝓuehit. Ecõtra ideʒ Gre⸗

goriꝰꝗbuſdã ſupplicãtibꝰ vnũ aco

litũ ⁊ alteꝝ diaconũ legit᷑ oꝛdiaſſe ſi
cut ipe ſcribit petro epᷣo coꝛſice iter
cetera. C Epiſcopo iterueniete
papa quẽdaà acolitnʒ ordinanit.
Atorez pꝛeſentiũ per iterceſſi
narrſe ſãctitatis acolituʒ
fecimꝰquẽ ad obſequia veſtra re⸗/
traſmiſſimꝰ vt ſi in lucrandis ania
bꝰampliꝰſeruierit ꝓficere ampliiꝰ
Q. Idem Helie pꝛeſby
tero ⁊ abbait.
Auiſquis in romana ecdeſia ſa
crũ ordinem acceperit:ab ea vlte⸗

rins egredi non ꝑoterit.
Pa veſtrů epiphaninzʒ mã
Lgdaſtisꝰ: vt ad ſacrũ oꝛdinẽ ꝓ
mouere deberemus vobiſqʒ tranſ

mittere:ſed in vno vos audiuimꝰĩ

altero minime potuimus audire:
diaconus gqdem factus eſt. Sed ꝗaſ/

quis ſemel in hac eccleſia ſacrũ oꝛ⸗
dinem accepẽit:egrediẽdi ex ea vl
teriꝰlicentiaʒ non habetł.Si vo vi
dere vos non potui ex hac re cõſo
lationez habeo:qꝛ in filio veſtro re

quieſco. ¶ Non itaqʒ quorunlibz

precibus oꝛdinationes facte falſe
diiundicantur:ſed he demũ que pꝛe
cibus ordinandi vel eius amici nõ
ſpirituali ſed carnali affectu porre

ſimo.querelam ⁊.c.ſi nullus.
2 llus.ſeruile ſeruitium vocat angariã nel per angariã qð lex vo/
cat foꝛe ſoꝛdidum munus.xvi.q.i.S. nouarum.
o ¶ Ex vſu.i.non aſſueſcat:uel ex vſu pꝛeterito pꝛeter id quod hactenus
eſt conſtitutuʒ quaſi ratione pꝛeſcriptionis it angarias ſacerdotibus non
imponat:eum enim de aliqua rerum pꝛeſcriptione agit:inſpiciendũ ẽvtrũ

communi iure talia a talibus poſſideri valeãt nec ne.

9 5
pꝛimo caſu ſola lõge vſur

pationis detentione currit pꝛeſcriptio.ut.xvi.q.iij.⁊.iiij.per totũ.ſaluo eo quod
de limitibus dicitur ea canſa.⁊.q.c.licet.⁊.c.inter memoꝛatosſcðo caſu nõ cur
rit pꝛeſcriptio. pſcriptio eniʒ ius aquocat creatu. nouuʒ autẽ nõ creat. ut. rniij. q.
.v. ꝙ deo. ⁊.di.c.otra moꝛem.⁊ di.xciij.illud autem.a. xvi.q.i.c.vlti.⁊.q.iij.

ctis fiunt:cuʒ alias future nõ eſſẽt:
quas non cbaritas iterueniena: ſʒ
ſbitio ſupplicans extoꝛquet. Mon
ſoluʒ autem clericos cuiuſlibet epi-
ſcopi ſummꝰpontifex in eccleſia ro
mana valet oꝛdinare: verũetiã op
poꝛtunitate exigẽte mõachos ⁊ q̊ſ
cunqʒ clericos conuocare poteſt =
inuitare.
¶ Unde Nicholaus papa.
Deeodem
Er prindpalez beatoꝛũ pe-
tri ⁊ pauli poteſtateʒ ius ha⸗
bemus non ſolum in mõachos:ve
rũetiaʒ in quoſſibet clericos de qua

cunq; dioceſi cum neceſſe fnerit ad

nos connocare: atq; ecdleſiaſticis
exigentibus opportunitatibus in-
uitare. Quolibet ergo munere in⸗
terueniente falſa diindicatur or-
dinatio. Sicut autem pꝛecio inter

uUeniente ſacri oꝛdines non ſunt tri

buendi:ita nec reſtituendi:vt enim

ait beatus Ambꝛoſius: ſacri ordi

nes nec pꝛecio ſunt emendi nec re-/
dimendunn.
¶ Minc etiam Grego. vij. ait.
UPrecio interueniente ſacerdo
tale officiũ non reſttnatur.
I llus epiſcopus grauamen
¶. Jeu ſeruile ſeruitium ex vſuꝰ
contra eccleſiaſticamꝰnoꝛmam ab
batibus ſeu dericis ſuis impo--

nat: vel interdictuʒ ſacerdotale of-

ficium pꝛecio iterueniẽte reſtituatꝰ:

quod ſi fecerit.officij ſui periculuʒ

ſubeat Qui autempecuniaʒ acci⸗
piunt vt ordinandis ſacros ordi/
nes non tribuant:vel vt canonice
electioni aſſenſum nõ prebeãt:aut
eccleſijs ediſicandis vel conſecran
dis lapidem benedictum: vel con-

ſecrationem ſubtrabãt:multis ar-

gumentis accepte pecũie: rei ⁊ in
famesꝰeẽ probantur.
¶ Ait enĩ paſchalis.ij. L
Sacruegi ſunt iudicandi ꝗ ec-⸗

deſiam dei non permittunt regula

riter ordinari.
B Vnt quidã quivel violentia
vel fauore nõ permittunt ec-
cleſias regulariter ordiari: hos ẽt
ðᷣcreuimꝰvt ſacrilegos indicãdoſ.

CCogicc.li.ix.ad.l.iul. repetun

Abemꝰ hoꝛtamurat ſiqs
foꝛte honoratoꝝ ðcurionum

poſſeſſox poſtrẽo ẽt colonoꝝ ant

motio.

.§S. poteſt etiam..q.vij. deci/
mas..j.e.q.iij.qſitũin his
omnibus ⁊ in alijs ĩſinitia caſi
bus preſcriptio euaneſcit:qꝛ nõᷣ
eſt pꝛoditum ius cõmune ſcri⸗
ptum uel non ſcriptum:quo ta
les talia valent poſſidere.io.

Mec regula fallit.er̃ de cauia
polſ.cum eccleſia.a extra de pie

ſcrip.auditis.io. Sed certenõ
fallit quis iura incoꝛpoꝛalia q̃⸗

ſi poſſidẽtur:⁊ interdicta ꝓ eis

poſſeſſoꝛia conſtituta ſunt.ff.ð
ſerui.quotiens.h.

o Ex vſu. nam tepus non eſt

modus ⁊c.x.q.iij.qꝛ cognoui⸗
mus.ff.de ac.⁊ ob. obligatio/
num fere. 5.placet.niſi foꝛie cu
ius nõ extat memoꝛia.ar.ff. ð
aqua quot.⁊ eſti.hoc iure.⁊ et
tra de uer.ſi.c.abbate·

p ¶ Eccleſiaſticam.nam iuſta

de cauſa bene poteſt ab eis auxi
liũ petere extra de cenſibꝰ.cum
apoſtolus. ſic non eſt atra.xv
iij.q.vlti.ſᷣnitium qꝛ illud intel
ligitur de licitits.

4 eſtituat.nec abſoluer po

teſt pꝛo pᷣcio niſi ſit ↄſuetudo.ex
tra ð ſimo.nemo. Itẽ nec recò
ciliare.er de ſimo.c.nemo.Sʒ
nunqd ipi derico licet redimere
cũ iniuſte ſuſpẽſus ẽ.videtur
n.S..ꝓti.in fi.ex ð ſimo.mat
theus.ar. .ſ.ꝙ poſſit redimet
ius ſuũ ⁊ vexatðeʒ ſuaʒ.i.q.iij.
queſitũ.erp de vſur.c.i.⁊ ex ð ſi
mo. dilectꝰ.ĩmo.⁊ ſi qd ðᷣderit
repetere poterit.C. de ↄdi.obh.
tur.cãm.qð euitandi.ꝗdaʒ di⸗
cunt ꝙ nõ põt ĩ aliquo caſu re/
dimere.alij Z.ſ.cuʒ iniuſte ſuſ
pẽditur.hoc nõ.rxvi.q.vij.de
cimas.

r ¶ Qui aut tractauit magi⸗

ſter queſtionẽ iſtã affirmatine:
nũc aũt vult tractare eã negari

ne.ſ.vtrũ ſit ſimonia dare pe-
cuniã ut nõ oꝛdinet᷑ ꝗs.ſed qm̃

nð habuit capitulũ ĩduritieges
q̃ in hoc faciũt ad ꝓpoſitũ. vbi
in eis aligꝗd dicitur negatiue.
Qð aũt hoc ſit ſimoniacũ ha/
bet ey de ſimo.nemo in fi.

s CInfames ⁊ ſimoniacilar

ge.ar.e de ſi.nemo.ar.C.de ĩ

l. leſta · ſi qñ: ſʒ alij ppier 5

ſcriptionẽ ſimonie.ſʒ moꝛtali
peccãt.j.eo.q.iij.vẽdentes ſed
certe ſimoniaci ſunt ui dicit illa
decre.nemo.io.

t ¶ ARnt.ſacrilegos.i.ſimo/

iacos.alias non facit ad
ꝓpoſiium. G. ⁊ ſit ſacrilegi
um ſic ꝓbatur. ſi eniʒ ille ꝗ frã
git immunitatẽ ecdeſie: vłqui
inde aliquid eripit ſacrilegus
iudicatur:multo foꝛtius qui fa
cit ne eccleſie oꝛdinẽtur. vel ne
oꝛdines tribuantur:uel impe
diatur alicuius electio nel pꝛo/

vV T bemus. ad hoc introducit basleges ut oſtẽdat pari pena mulctandos q

ꝛecio inducti impediunt fieri qð de iure ſieri debet.⁊ qui faciunt quod de

iure fieri non deberet.

ut nemo inuitus in rubꝛo ⁊ nigro.

x ¶ Mouamur foꝛte ſe temperat ne videatur quem iubere aceuſare innitum. C.

Tauſa

poſſet pꝛouidere ei.tunc eni bene poſſet dici ei nec eſſet ſimonia:bene feipe⸗/
remus te ſi haberemus poſſeſſiones unde poſſes ſuſtentari.ar.j.e.ſiquis

Zldminiſtrante.ſi is talis ſit quem ĩ ius vocari liceat.ſed cõᷣtra.ij.q.i.pꝛohi

WnWol ſund de maioꝛibus magiſtratibꝰ:hoc de minoꝛibꝰ.ar. ff. de iniu.nec

magiſtratibꝰ. . ff. de in ius.vo.l.ij.uł hoc de perpetuo iudice.ar.ff.de re. cre. pᷣ

ſidis. 1.l.pꝛecedẽti.in anten.ut vifferentes iudices.5.ſi tamen.colla.ix.⁊ hoc ne
crimen eius inultũ remaneat:illud de tẽpoꝛali.uel hic cũ peccauit in ipſa admini

ſtratione:ibi de eo qui eẽ admi
niſtrationem cõmiſit.ff. de in
di.l.ij.S.legatis.in autẽ.ut in⸗/
di.ſine quoquo ſuf.ꝭs.ſi quiſ au
tem colla.ij. .
b¶ Repoꝛtaturus.repoꝛtabit
enĩ quadruplũ.ſ.l.pꝛox.xij.q.
ij.cum deuotiſſimam.
c Neum. itra ànum vtilẽ
ęa puincipio poſt cõtinuuʒz
.ff. de calum. annus.
d In quadruplũ. in quo con
tinetur rei pſecutio.ut tm̃ triplũ
ſit pena. ut.ff.e.l.in heredẽ.S.

ſt. ⁊ hoc eſt verũ cum ipſe idem

dat.naʒ ſi alius daret pꝛo eo:
tũc totum quadruplũ ẽ pena.
qꝛ ille ꝗ dedit repetit pecuniam
quã dedit.ff.e.ſ.de calũ.ſiquis
ab alio. huius aũt quadrupli
medietas dabitur fiſco:medie/
tas ſpoliato.

e¶ Cõͤpetit nõ ei qui dedit euʒ
turpiter dederit.ſed ei ad cui⸗ e
ſionem data ẽ. vt. ff. de calũ. l.

generaliter. S. illud erit.
fſVOncuſſionis.ↄcuſſionis

crimẽ eſt cum ꝗqs minat

alicui: niſi ita vel ita faciat.j.
xxiij.q.i.militare.ff.de concuſ.
.MI. i. 7. ij.
g¶ Mublicũ.i.oꝛdinariũ.⁊ H
ſemp.nel nõ eſt publicũ niſi cũ
quis pecuniã extoꝛſerit.⁊ hoc ẽ
qð ſeqturiſed ſudeo publicũ eſt

ad cuiꝰ accuſationẽ gꝗlibet ð po
pulo admittit᷑:niſi infamis ſit.

ut iſti.ð pu.iud.circa pᷣncipiũ.
hSenatuſcöͤſultis. voluſia/
no ⁊ liboniano.ff.ad.l.cor. de
fal.l.i.ff.ad.l.iul.de vi.pn.ex
ſenatuſconſulto.
i ¶ Coꝛnelie. cuins pena in libe
ro eſt depoꝛtatio: in ſeruo vlti
mum ſupplicium.ff.ad.l.coꝛ/
ne. de kal. l. i. F. vlti.
k ¶ Innocentum ſecus ſi nocẽ/
tum.xvi.q.vij.ſane.
1 Xldeʒ lege tenet᷑.qꝛ red⸗
dit quadruplũ infamis
efficitur.ff.e.eadẽ.s.i.h̊ crimẽ
etiam extraoꝛdinarie punit᷑.ff.
eo.l.lex iulia.S.fl.
m ¶ Lege iul.legẽdũ.i. eligen
dum ut eligatur qui non debet
uel contrarium.
Omittẽdũue ut mittatur ĩ
gecarttone qui non eſt mittendꝰ
uel non mittatur ꝗ mittendꝰ ẽ.
o ¶ Handũ.puta nõ ad ꝓban
dos fideiuſſoꝛes ul loco iudicis
recuſati.
p Eſtimandam ne.ſ.eſtimet
litem minoꝛis uel maioꝛis pꝛo
pecunia:quod quãdoqʒ facere
videtur.ff.ad.l.aquil.pꝛoinde
„§. notandum.
q .Equitur. hec queſtio
s non habet queſtioneʒ
erxtra de ſimo.cum in
eccleſie. melius extra
.Ee.veniẽs.melius.extra.e.quo
niam ſimoniaca unde nec an-
te nec poſt poteſt peti aliqd. vt
.Z. eo.q.i.eos qui.⁊.j.e.q. iij.
ſi quis p bendas.niſi foꝛ te mo
naſterium ita eſſet tenne ꝙ noõ

cuiuſlibet oꝛdinis a iudice fuẽit ali
qua ratione concuſſus: ſiquis ſcit
de iure venalem fuiſſe ſententiam
ſi quis penam vel precio remiſſaʒ
vel vitio cupiditatis ingeſtam: ſi
quis poſtremo quacunqʒ cauſa im
probum iudicem potuerit appꝛo⸗
bare: is vel adminiſtrante eo: vel
poſt adminiſtrationem depoſitam
in publicũ pꝛodeat: crimẽ deferat
delatum approbet:cum ꝓbanerit
victoꝛam repoꝛtaturus? ? gloꝛiã.
Itẽ in digeſtis tit.de calumnia
toꝛibus. Alpianus?ρeodem.

cü faceret:uel non faceret:pe
cuniam detegitur accepiſſe:ĩtra vti
lem annumin quadruplũ eius pe
cunie quã accepiſſe dicitur: poſt an
num in ſimplum in factum actio

competit.
beern lib. x vij.titulo de con

cuſſione iundicis.

HOncuſnionis indicinm pu⸗
blicum nõ c.ſed ſi ideo pecũi-
am ꝗs accepit quod crimen mina-
tus ſit:poteſt indieinm publicũsefſe
ex ſenatuſconſultisꝰ: quibus pẽa le
gis coꝛelie teneri iuhentur:qui ĩ ac
cnſatione innocẽtum coierint:qui-
une ob accuſãdum vel non accuſan
dum:denunciandum vel non de-
nunciandum teſtimonium peccu-
niam acceperit.
idem.li.xi viij.titnio de lege
iulia repetundarum marcellus.

7 Ege inlia repetundarũ tenẽt᷑

q cũ aliquã poteſtatem habe

rent pecuniam ob indicandũ vłnõ

iudicandus: decernendũue accepe
rint:vel quo magis aut mign⸗ agd

ex officio ſuo facerent. n
Agem lege tenetur::qui ob ð
nunciandũ vel non denũcian
dũ teſtimoniũ pecuniam acceperit.
Aege inlia repetundaꝝ cauetur
ne anis ob militẽ legendùnomittẽ-
duũnuees accipiat. neue ꝗs ob ſniazʒ
in ſenatu conſilioue publico dicen-/
dam pecnniam accipiat:vel ob ac
cuſandum vel nõ accuſãdũ. Mar

cellus ibidez. Zex iul. repetũdarn,zʒ

pcepit ne quis ob indiceʒ arbitrũue

dãdũ ꝰmutanduʒ iubendũue.neue

ob nõ dandux vel non mutandum
vel non inbendũ:neue ob litez eſti
mandamꝰiudiciũue capitis pecũie

ue faciendum:vel non faciendum

aliqd acceperit:hodie ex lege iulia
repetũdarũ extra oꝛdinem puniũ⸗

tur:⁊ plerunq; vel exilio puniũtu-

vel etiaʒ duriꝰ ꝓnt admiſerit. Hac

lege damnatus teſtimonium publi
ce dare aut iudex eſſe poſtulareue

pꝛohibetur.

Nenuʒ qvt calumnie cã nego

ꝓpter hoc.hoc tamen videt᷑ repꝛobare illa conſtitutio quoniã ſimoniaca.
ꝙ pꝛetextu paupertatis poſſit peti pecunia.ioquicquid dicat.io. ſi ſic di/
catur ſimonia ẽ.ut videtur expꝛeſſe dicere.decre.extra de ſimo.quoniam

Equit᷑.ij.queſtio:q̃ que
rit. An ꝓ ingreſſu moa⸗
ſterij pecũia ſit exigenda
vel exacta perſolnẽda. Hoc vtrun
ᷓ; licitũ fieri vtriuſq; teſtamenti ſe
rie cõpꝛobat᷑.Legiuur enimi pᷣmo
libꝛo regum ꝙ anna detulit ſecum
ſamuelẽ poſtq; ablactatus fuerat:
in tribus vitulis ⁊ tribꝰmodijſ fari
ne ⁊ amphoꝛa vmi ad domũ dñi ĩ
ſylo. In actibus vero apoſtolorũ
legitur quod multuudinis creden
tium erat coꝛ vnum ⁊ anima vna.
nec aliquid eoruʒ que poſſidebant
quiſqᷓ; ſuum propriũ eſſe dicebat:
ſed erant illis omnia cõmunia. 2
ſingulivẽdebant predia ſua:⁊ po⸗
nebant pꝛecia eoꝝ ante pedes apo-/
ſtolorum. Quorum vnus.ſ.anani
as dum partem ſibi reſeruaret cuʒz
vxore ſua ſaphira:ſnia maledictõ
nis accepta ante pedes apoſtoli ce-
cidit moꝛtuns.¶ Hinc ligqdo ap-
paret:qð ingreſſuri monaſterium
ſua dñt offerre rectoꝛibus: nec ali⸗
terꝰſunt recipiendi niſi ſua obtule-
rint. Sed aliud eſt ſna ſponteloffer
re:aliud ẽ exacta perſoluer̃. Anna
mater ſamuelis nõ exacta neq; pe
tita ſed ſponte munera ſacerdoti-

bus obtulit. Credentes etiam ſua

ſponte offerebant apoſtolis:vt in
digentium neceſſitatibus deſerui-
rent:que inſtante perſecutione inſi
delium eis poſſidere non licebat.
Ananias quoqʒ non ideo damna-
tus eſt:quia ſua nollet offerre: ſed
gaa ſpiritui ſancto mentitus precia
eorum que apoſtolis obtulerat:ex
parte frandabat. Non ergo bis
auctoꝛitatibus ꝑmittit᷑ rectoꝛibꝰ ab
ingreſſuris aliqꝗd exigere:ſed ſpõ-
te oblata ſuſcipere:quia illud dãna
bile eſt:hoc vero minime.
Angde in Bꝛacarenſi concilio.
legitur. ..
Eꝛo dedicandis ecdeſijs nibii
exigatur.
gLacuit vt quotiẽs ab aliquo

figdelium ad conſecrandas ec

deſias epᷣi inuitant᷑:non quaſi ex ðᷣ

bito munus aliquoda fůdatoꝛe re

quirãt:ſed ipſe fundator: ſigdem
aliquid ex ſuo voto obtulerit nõ re
ſpuatur. Si vero aui paupertas il
lũ aut neceſſitas retinet:nibil exiga
tur ab illo. Hoc tñ vnuſquiſq; epi

ſcoporum meminerit:vt non pꝛiꝰ

dedicet eccleſiam:niſi antea doteʒ
baſilice ⁊ obſequʒ ipſius ꝑ donati⸗
onem chartule confirmatũ accipi-
at. Mã non leuis culpa eſt iſta teme
ritas:ut ſine luminarijsvel ſine ſub

ſtãtiali ſuſtẽtatiõe eoꝝ? qui ibidemꝰR·

r ¶ Multitudinis. xij

ſimoniaca.bar.

q.i.c.ij. ¶ Adde ita
legit᷑ oꝛiginalr actun. c.
iliſ. ⁊. v. ⁊ illud qð dicit
hic ĩ tex. ð ans legit ĩ pꝛi
mo li.regum. c.i. .
ſ¶Alliter. boc ñi ẽ veruʒ:
ſed allegando dicit hoc.
1. Sponte. quod licet.
xix.q.iij.ſiqua mulier.
u¶Er partelar. ꝙ nõ ð

beat quis cõicata renoca

care.j.de pe.di.iij.ſunt
plures. xvij. q.ilij. ſunt

qui opes.

1 ) Zacuit.̈ er debito.
ar.i.q.i.placuit.j.
e. quiij. eccleſia. S. e. q.

eleutheriꝰotra.ſo.ibi.

V¶ Aliquod. aliud a cõ/
uiuiovl ꝓcuratiõe.ĩ aut.
ð mã.pᷣn. 5..qillõ ⁊ i aut.
ut nulli iudi.S.nulli:ſed
bene illam erigit. extra ðᷣ
ſimo.cu ſit alia nõ debet

exigere.ſz ſpöte oblata re
cipere poteſt: uł poteſt di

ci ꝙ ⁊ illa q cõſueuit per⸗
cipere pp ꝓcurationẽ exi
gere põt:qſi pꝛo labore.
ar.xij.q.ij. charitatem.
vbi hoc din obtinuit. xv⸗
iij.q.fi.ſeruitium.

3 ſ◻W Dotem. immo nec

pᷣmariũ lapidẽ ponere ðᷣ
buit. ut.j. de cõ.di.i.ne⸗

mo.ĩ aut᷑.ut de termi.ſit

nimmerꝰ cle. S. inueſtigan
tes igitur.colla.i.j.xvi.
.q.vlti.pie.⁊.c.frigẽtius
ſz bic omiſſuʒ fuit:⁊ ideo
eſt reſtaurandũ:uel iã ae
derat pꝛius.ſʒ hic debet

facete inſtrumentũlcn⸗

de ſi dotẽ non dediſſet pᷣ
us:nunc eſt compellendꝰ
qmia ibi fecit poni pꝛima
rium lapidem ſicut in eo
g ꝓmiſit reipublice pecu
niaʒ dare.ff. de pol.l.i.
1¶Eorum. pluribus er
go ſufficere ðbet eccleſia.
ut.vij.q.i.illud.⁊ ð con.
di.i.hoc quoqʒ.
2 Fbidẽ ar. contra de.

ricos qui alibi qᷓ; in eccle⸗

ſia ſua moꝛantur.S. di.
xxxvij.de quibuſdam cõ
tra.j.xvi.q.i.generali/s

luubu
An
lpe
o⸗

S

Ci
Menanha

usa
1.gn
cori
Fvv

Yiindktis

1 legs
Pdbi
furniſi
nübon⸗
mnan
clles
( .lon
prebi.ſg
cnſey
luhagno
ndes hoe
1Connen
Gentons
Khalt
otne⸗
Moſegus
e t , pii
1canuleas,
lainener
ngless
cdibſo
ſſenitigi,

eſſch..
Aletſimnlz,
a.Sdl
atufutgie

lraem gt
(Concedituri
1(Sub
uchehoc a

Mrümptie

fſtlurcon

giecg ſ

twſeſſtrpen

lubene MM I O II 2 6
rſeſch⸗ 4 O Aampio. quidã petebant ab alijs ut varent eis abbatem ipſoꝛũ.i poſt uel gratia ſubſidij debuerũt pcipef.ar. .eo.ſicut epiſcopũ ĩ fi.a jrio ſenſu.
üſfnonigel bhoc illi nolebant gratis cum eẽt eis vtilis: hec eſt conſultatio. n Icut. miniſter. archidiaconus cum examinat vocando oꝛdinãdos.xxiiij.
gio ſie ⸗ bi¶ Reſponſum.nõ dubitauit papa quid iuris eſſet in queſtione.ſed iro⸗ o diſ.quando. ¶Qocẽ.i.lectionẽ euangelicã.er de ſimo.c.i.⁊.ar.in
b nanin nice hoc dictt. B . . ſuperioꝛi palea.ꝭ.regulam ⁊ ceean. „ ⸗=
i cK Kinrnuanatonineti vtrum ad dei cultuʒ quiſpiaʒ interuẽtu mu p&* Calamũ.i.ſcripturã quã oꝛdinatus recepit ab oꝛdinatoꝛe:ne dubitet᷑ ð eius
dinis e neris ir⸗ oꝛdinatione. ut.j.ij.q.i.legum
Blen bitandumnoncſttetta D Bols biudlboc nieitigt, be
hulr enni,e ſimo. ſi queſtiones. ſeruituriſunt: tanquã domꝰpriua- exdatione pallij neqʒ er donatione bet ſalanũ de publicoals depu
flluledi d. Sntenegnd ta conſecretur eccleſia. chartarum:neq; ex ea quã noua ꝑ tatũ: htamẽè dico ꝙ i collatio
uultgkii lmmera. cbtna. ſed nö v. Iem bomifaciꝰ vrbiſ rome eöᷣs abitionẽ ſimulatio muenit appella Unbaban dannnan en⸗
MRl derur phiberi niſtpactio. wrro oibus carolitane eccleſie ce- tione paſelſue eniz in⸗ ordinãdo dicit ꝙ in lolsgend ew.nam
iodein nam ? dado ⁊ honoran/- bys. eeppiſcopo pontifer manũ imponit: pꝛo laboꝛe nec pcharta debz ali
. an do ⁊ loquẽdo poſſumꝰbl ¶Ab his qui ad connerſioneʒ ac- euangelicam lectionem miniſter le quid recipere:ij epᷣs Peckestn
ſnunnin diri infidelibus ut cõuer cedunt iuhil eſt engendum:nec pꝛe git:cõſirmationis autẽ eius epiſto ut ſine muneris alicuius acce
nüngn mnturee Bederoſt cio ales ad conuerſionem eſt in- lam notarius ſcribit. “ acoersent ein,s in
(Sicztäfenge⸗ ApeSeeD ieg ee. J DR Ireci Agult. ð ſactis epi.S.iiij.colla.ix.
N.iend heretico detur ut chriſtia 1 35 D— Diez Otego. Te ſtro. ligd 4 Er ambietis ubienim cau.
ii.iun nus ſiat.extra de ſimo.q̃ ( 6 am pio mentis affecin fra C. oꝛdinandon gliad ſano adeſt vitium no iputat.
gii in relaz. ſed videtur . ca tres chariſſimi veſtre deſiin erigi: ſed nec voluntaric oblata re· Zuctoꝛtate. zuernioͤez.l. ſ
“ä me poſſim pecunia redi, tioni romana compatitur eccefaa ſputopotet. Qdeim cultum dei. lxi. di. 5. his
4u. mere. ut depe. vi.i. medi. vobis foꝛtaſſis eſt incognitũ: ſ? co. ◻ Icut epiſcopum nõ decerma ommbus.
tuß dina viackun ⁊ aliũ nan gnitoꝛi omniuʒ non incognunʒz ha B num quaʒz imponit vendere: (Ooponit. adid quod dirit
ſmmigte ma muner: ga vel betur. Dubitationi amtez vre quod ſta miniſter vel notarius non de⸗ nih lerigedüab greriged.
Kan lent baptiʒari. — eſt demus reſponſumꝰ: bet in oꝛdinatione eius vocemſiun piut paſcant de reb⸗ adeſe:cx.
uruatek EZllimento. qd dabãt eum teſtiñcor pſa quoqʒ me du am vel calamumvenundare. JIs ccptis talb⸗ de ꝗous loquitur
niceiat, apripaupibꝰ ↄuerſis. Xõ. bitatio reddit anxium a meptum. autem quioꝛdinatus fuerit: ſi nõ ex in capitulis ſequentibus.
nſilötiutt Vus pᷣn.qdnis.d.ſʒils nunqᷓ; eni iegimus domini diſcipu pacto: neq; exactus ac petitꝰ poſt AIgquas bonoꝛa, ꝗᷓ debet
ugt feᷣ ennanon los vel eorum miniſterio ↄuerſos acceptas chartas? palliuz offerre ſupibus ecckhie ſuſietan.
e ʒ0. pi d dei cuitũ I . ibet er dero- ? vidua quàdoqʒ diciiur q virũ
ſtulin ga Quorũ i. qꝛeoꝛum. nennam ad dekuti alau inm aliad cinlibet er clero grane tantůũ ndaum habnlie de Nedn
