potius fides teſtibꝰ adhibeat᷑. Ani⸗
us vero teſtimoniuʒ nemo iudicuʒ
in quacũqʒ cauſa facile patiatur ad-
mitti:immo vnius teſtis reſponſio
omnio nõ audiatur:etiã ſi pꝛeſidia
lis curie honoꝛe pᷣfulgeat. Itẽ om/⸗
nibus in re pꝛopꝛia dicẽdi teſtimo
nia facultatẽ iura ſubmouerũt.Atẽ
Liberi teſtes ad cauſas poſtulẽtur
alienas:ſi ſocij⁊a pꝑticipes criminis
nõ dicant᷑.ſed ſides ab his noticie
poſtulet᷑᷑enturisaũt ad iudiciuz
ꝑ accuſatoꝛẽ:aut ab his ꝑ quos fue
rãt poſtulati:ſumptꝰ cõpetẽtes mi
niſtrent᷑:etiã ſi in pecũiaria cã ab al/
terutra pte teſtes ſint ꝓducẽdi. Itẽ
Liberti aduerſus patronos ſpõte
ꝓcedere nõ audeãt:ſed nec vocati
quidẽ in iudicio venire cogant᷑ Itẽ
ſi ꝗgs teſtibus vſus fuerit:ijdẽqʒ te-/

ij.nemini.⁊ in crimine ſimonie.extra de ſi.

qᷓ;uis.ſed obſtat extra de teſti.veniens.i.ſo.ſocius criminis ⁊ muneris repellitur

ſed non criminis tantum.
o ¶Sed ſides.i.cauſa.

6 Aenrutls de boc notaui quid iudici uel teſti dandum ſit.xi.q.iij.non licet:ui
ebatur ꝙ vtraqʒ pars debet prouidere teſtibus.qꝛ pro vtraqʒ teſtantur.xiiij.

q.v.non ſane. ſed ſecus eſt ut dicit.g. .
q¶Si quis. producãtur.teſtem inductum pꝛo me teneor recipere me.vt.hic.

ſimiliter illum qui fuit iudex pro me teneor recipere ꝭ me.ut.iij.q.viij.cuius in
agendo. Item allegationem uel rõnem ꝓ me ĩductam recipiam me.S. xix.
di. ſi romanorum. ſimiliter inſtrm extra de cenſi.cũ olim. Itẽ iuramentũ.C.
de re.cre.generaliter.ar.contra iſta.ij.q.vij.ſi hereticus.xxxvij.di.ſi quid veri.

Eorum.arguere.ſed hoc non poteſt fieri niſi per alios teſtes.ergo viſis atte

tionibus pñt induci alij teſtes ꝙ eſt id extra eo.fraternitauis.Conſueuit rñ/
deri ꝙ directe non pñt induci teſtes ↄ teſtes.ſed indirecte nel probando corrupti
onem.vt ex.e.ſeries.er de ꝓba.licet.uel probando teſtes aut perſonas fuiſſe in
alio loco tunc temporis.ex.e.er tenore.ſed ʒ hec eſt cã quare non admittantar te

ſtes poſt publicatonem qꝛ timetur ſubornatio. ſed ſubornari pñt:lʒ teſtes indi-

reete iudicantur.item ſi teſtes aduerſarij uolũt ꝓbaf̃ ð alio tꝑe. ego ĩducã teſtes

ad probandum de eodem iꝑe.iniquum enim eſſet ꝙ aligd pmitteret imyugnãä

firmare.vt dixi.S.iij.q.iii.de inducij s.Ald hoc põt dici ꝙ ſpaãle eſt in cã
matrimonij vt inducautur leſtes:qñcunq; ẽt poſt ſnſam qꝛ ibi non tranſit
ſnia ĩ rẽ iudicata ʒ.vt er ð ſen.⁊ re iudi.lator a.c.ↄſanguinei.vel ið mulier

ſtes aduerſus euʒ in alia lite ꝓducã
tura:nõ licebit ei ĩ eoꝝi perſonas ex
cipere:niſi oſtẽderit inimicitias in:
ter ſe ⁊ illos poſtea emerſas fuiſſe:
ex abus teſtes repelli leges pᷣcipiũt:
nõ adimẽda.ſ.ei licẽtia ex ipᷣis ðpo
ſitionibus teſtimoniũ eoꝝ arguere.
Ded ſi ligqdis pꝛobationibus datio
ne vel ꝓmiſſione pecuniarum eos
coꝛruptos eſſe oſtenderit:eã etiã al
legationem integrã ei ſeruari opoꝛ
tet ¶ Sed obijct illud beati Bꝛi
cij qui voce pueri.xxx.dies ab oꝛtu
habentis innocens pꝛobatus eſt.
Sed miracula diuina ſunt admirã
da:nõ in exemplum bumane actio
nis trabenda.

.*

Equarta vero que
ſtione. Yabianus pa
pa conſtituit dicens.
¶Accuſatoꝛ vel te
ſtis vł iudex aligs ſi

mul eſſe non poteſt.
Uilus vnquaʒ pꝛeſumat ac-

cuſatoꝛſimul eſſe ⁊ iudex vel
teſtis:quoniã in omni iudicio quat-
tuoꝛ?łperſonas ſemper neceſſe ẽ eſ-
ſe.i.iudiceſ electos:accuſatoꝛeſ ido
neos:defenſoꝛes cõgruos:atq; te-
ſtes legitimos. Judices autẽ debẽt
vti equitate:teſtes veritate:accuſa
toꝛes intentione ad ampliſicandaʒ
cauſam: defenſoꝛes extenuatione
ad minuendam?cauſam. ¶ Iem
Samaſus papa.
¶Auilibet in cauſa duas ꝑſonas
gerere non valet.
Alllus ꝰ itroducat᷑ pſonaliter
Had cãm: ſed accnſatoꝛes ⁊ ac
cuſati eq̃ audiant᷑ rõne iuxta qð oꝛ
do exigit. Accuſatoꝛes vo ⁊ iudices
non idem ſint:ſed per ſe accuſato/
res:per ſe iudices:per ſe teſtes:per
ſe accuſati vnuſquiſq; in ſuo oꝛdĩe.

fuit admiſſa illa ðcre. ex tenore qꝛ ignorauit de quo die teſtes vellẽt teſtari

ſj ſi gl ſcit ð quo die uelit
ꝗqſꝓbar̃ ⁊ añ publicatõ
nẽ ñ pᷣſtat ꝙ die illo ñ ſue
rat in loco tali.poſt pn⸗
blicatiõẽ eũ ñ admitterẽ
⁊ hic dicit᷑ ꝙ pot obij⸗
ci ĩ dieta:veꝝ ẽ oſtẽdẽdo

eos eẽ ↄtrarios. Itẽ ĩſtrẽʒ

iduci põt publicationem
ut e ðᷣ fi.ĩſtru.cũ dilectꝰ
Si q̃rit᷑ q̃re viſo ĩſtr̃o in
duci pñt teſtes.vt.C.ð ⸗ʒ

hen.ſtip.optimã.⁊ ñ vi

ſis atteſtatiõibꝰ. Rñ. qꝛ
ſi vnꝰ vult ĩprobafr ĩſtrʒ
P teſtes.reliquus põt per
teſtes iſtrumẽto fidẽ face
re qð nõ ẽ ĩ teſnbꝰ Jo.
Ego credo ꝙ publicatiſ
atteſtationibꝰ ſup nouo
caplo ſicut dic.t.pñt idu

citeſtes. lz legiſte dicat Z

riũ.⁊ hoc nõ ſolũ ẽ in cã

mẽr̃imonij ſʒ ẽt ĩ alia cãa.

ut eỹ de fi. iſtru. cũ ioan

nes.⁊ eỹ ð teſti. ex tenore

2.c. veniẽs.ii. In ca ap⸗
pellatiõis iĩducũt᷑ teſtes
ſupꝑ nouis articulis pen⸗

dẽtibꝰex veteribꝰ.ex. eo.
fraternitatis.Legiſte ſb,ʒ

opinionẽ Yo. ĩducũt ſuꝑ
nouis ⁊ ſupꝑ veteribꝰ ar⸗
ticulis. C. de ap.l.eos.

8 Ynimicitias. ul ẽt in

famiã poſtea ↄtractã vt
e ð teſti. co. pterea.ſi.S.
di.xix.ſi romanoꝝ.er ð
accu. nulli.

t¶Sec obiſcit. .
vu Eäjrta. Mic
q̃ritur an aliꝗſ
ſimul poſſit eẽ
teſtis ⁊ accuſa/

tor. ⁊ dicendũ ꝙ nõ. vt

nec enĩ ſimuldʒ ꝗs fungi
pluribus officijs.vi.xvi.
q.i.preſbyteroſ.⁊.lxxxir.
diſtinctiõe ſingula. In
matrimonio eſt ſpeciale
vt idem ſit accuſator ⁊te
ſtis. t nota.xxxv.q.vi.
c.i.tamen improprie di-
citur in matrimonio ac
cuſatio.nam mirta dici-
citur inter ciuilem ⁊ cri/

minalem. vt extra de procu. tue.in denunciatione autem idem eſt denun/
ciator teſtis. ut extra de teſti.in omni negocio.⁊ extra ð ſimo.licet.ſed ex
quo ſemel quis apparuit inter accuſatores ammodo non poteſt eſſe teſtis

vt extra de accu.cum.p.manconella.

x Vllus.accuſator niſi in cã mr̃imonij.vt.xxxv.q.vi.c.i.

vy ¶Quattuor.extra ð ver.ſi.forus.5.ſj dic ꝙ qtuor ſunt perſone

i.quattuor genera perſonarum.vel dic ꝙ appellat ibi tres teſtes.in tria
genera probationum.ſ.inſtrumentorum teſtium 2 fame.ſʒ obiſcitur de
crimine notorio vt extra de elec.venerabilem. S.nos igitur.⁊ vbi ꝗs ↄſi
tet᷑ aliquid.⁊ vbi iuder ex officio procedit.in his enim non Eaccuſator.ſed
loquitur hic cum ordinario iure proceditur.ſ.in forma iudicij.
3¶Egnitate. C.de iudi. placuit.xlvi.di. omnis qui.
24 minuẽdã.nõ iñ ut falſo ĩducat aliqð ius.ſed nunꝗd tenetur ad/
uerſario dicer iura qᷓ ꝓ ipſo faciũt.nõ tñ ĩ corporali bello licitũ ẽ decipere
hoſteʒz. vt. xxii.q.ij.vtilẽ.⁊.xxiij.q.ij.dominus. .
„L. Vllus perſonaliter.i.cũ acteptione ꝑſone.vt.iij.q.ix.c. vlti.qꝛ ho

„

nor vnius perſone non debet obeſſe alij. ut. C. de dig.l.iij.li.xii. xi. q.iii.
ſi quis vero. C. de teſta.⁊ ima.l.iiij. Juderx iij magis dignũ pᷣt honorar
ut.ii.q.vii.qrił᷑.⁊.q.viij.ꝗſꝗs.ñ tñ ſedebit cũ iudice cũ agit᷑ cã.ut.C.qe

4
biſe
ſu
h

piat
2

herin
gn
loqait
mine.
ſciatt
denun
crimme
ſypbe
gecl.
crioſ
91
1
Nl d
cpe f
neipote
hosdie
honele
um.vt
a tho⸗
Pe ſept
niiii
ſtit auit
ger ſu
ſeeam.
ecuſato
inſcribit:
Icalün
li:niſter
nia vt.C
Martti.g.
leläinonn
bererpri
1anie.
Eeproen
Nov
talion
becime
fum ci
poratio
Ad pena
udepne
¶Qu
rllecg.le⸗
CAbi
bemn obig
gegs.
Inen
cumagitu
CObſen
(luititer.
giguie
lgbis. ſe.
Vonad
3C Aurlis
C Anrgne
C Ialis
iogcaſus
6 0 Our
omn iu
Deimg
4,vaaceſe
E
t
n
iue
crn
N
ll aut

0 Gſn
A Eption

no ſhüine
iſheti ai
imai ben
öteſigten
i Min⸗
bilniät in
Garrulszen
uuenbeeh.
ns Lgrf⸗
oieneitt
ſp unnbeh,
Nplens,
insatn
en acin
inens.

l.
ici.
Eina. pe
Suren alg
imulpoſttes
Ns tacuſa
lig non
l mult .
wcpfnngi
ICdel w
ſnghla. N
oeſ ſherdte
tacuſnortl⸗
aerd d
zinprohntd⸗
uummonoe⸗
umnimd⸗
rcinlen ta⸗
ſenet cann⸗
mollcaſts
oteteſe tſt

cll.
rſunt nn
lefrgili
ſnane
wi
allinn ſt
ic⸗

Ammen 1
itariee

figbo
⸗ Honoran
.u00

onnncp ad

III OQ

Inſcriptio.a ſi nõ fuerit facta nihil valet qð actum eſt.ii.q.i.in pᷣmis

ibi ſe ſolẽnit. ſed an obligabit ſe accuſans ad talionẽ.ar.qꝙ ſic.ex de ac

cu.ſuper his. C.de fi.inſtru.l.ii.ar.C.de aduo.diuer.iudi.l.i.dico ꝙ ſic.
1z quidam legiſte ſecus dicant. .
b¶ Semper fiat.niſi in caſibus notatis.ii.q.vlti.in ſumma.

At codice.iſtud vt re
ſpicit verba ſequentia.
¶¶ Aliqñ.per officiales
boc exemplum non ualet
qꝛ ii non fit accuſatio.
loquitur.n.ĩ notorio cri
mine. iſta lex ꝙ ſolum of
ficiati denunciant.ſi. n.
denunciat officialis alið
crimen ei non creditur ni
ſi ꝓbet legitime. vt. C. ð
accu.ea ꝗᷓ.C.de curioſis
curioſi.li.xii.
Si maritus.lx. dies
tpe diuortij cõputãdoſ
vt.ff. de adul.l.is cuius
ope. 5. pe. ſed iure extra⸗
nei põt ea accuſare poſt
hos dies etiam dum tñ
non exceſſerit quinquẽni
um.vt. ff.e.ti. mariti.ſᷣ
ad thori ſeparationem ẽt
pꝰ ſeptennium põt.vt.xx
ſtit aũt ius mariti in hoc
ꝙ ex ſuſpitione facit vxo
rẽ ream:⁊ ꝙꝙ prefert᷑ alijſ
accuſatoribus:⁊ qð non
inſcribit:⁊ ꝙ nõ ponitur
q̃ſi calũniator ſpᷣm quoſ
dã:niſi euidẽs ſit calum
nia. vt. C.de adult.iure
mariti.ff.e.is cuius. Ju
re t̃ nono tenet vir inicri
bere.ut in auẽ.ut li.ma.
⁊ auie.ð.cãs.col.ix.⁊ er
de procu.tue. pʒ tanonẽ
nõ vr ꝙ ſuſtineat penaʒ
talionis. vt. xxxiij.q.v.
hec imago.ſed hoc eſt ue
rum cũ agi᷑ ad thori ſe
parationẽ ſecus ſi agat᷑
ad penam legalẽ. vt ex/
tra de procu.tue.
¶OQuz er ſuſpitione.
rxxiiq.i.c.li.
g¶Albacti.i.cũ gs gre⸗
gem abigit uel partem
gregis.
h.Inſcriptionibus .ſ.
cum agitur criminaliter
I¶ Obſeruatione.i.cum
cluiliter.
kSi quis. C. de accu.
i quis.ſe.

Inſcriptio ſemper ſiatꝰ vt talio
nem calüniatoꝛ recipiat:qꝛ ante in-
ſcriptionẽ nemo dʒ iudicari vł dã
nari:cũ ⁊ leges ſeculi hbec eadẽ reti⸗
neãt:vt codice.li.ixx.ti.de accuſatõ
nibus ⁊ inſcriptiõibus: ⁊ codice eo
dem libꝛo de adulterijs ti.de abi⸗
geis¶ Aliquãdo ẽt ſine inſcriptõ
ne accuſatio ſieri poteſt.ea enim q̃ᷓ
per officialesꝰ pꝛeſidibus nunciant
etiam citra ſolẽnia accuſationum
poſſe perpendi incognitum nõ eſt.
¶Itẽ codice ð adulter ijs.Si ma-
ritusciure mariti:hoc eſt infra ſexa
ginta dies vtiles adulteriũ vxoꝛis
ſue accuſare voluerit:quã ex ſuſpi
tione ſſola ream facere valet:nõ cõ
tinetur vinculo inſcriptiõisi Itẽ
Abactidanimalis accuſatio nõ ſo⸗/
lum cũ inſcriptionibusꝰſed etiꝗ ſi
ne ea obſeruatiõe ꝓponit᷑ Nez
Di quis ſe iniuriaʒ ab aliquo paſ-
ſum putauerit:⁊ querelã vᷣferre vo
luerit:nõ ad ſtationarios recurrat
ſed pꝛeſidalez adeat poteſtatẽ autii
bellos offerẽs:aut querelas ſnas
apud acta ðponẽsa In alijs aũt
criminalibus cauſis dignum eſt vt
inſcriptões pꝛoponãt᷑:que magni
tudinẽ videlicet criminis tẽpuſqʒ ð

ſignent:vt alterutraʒ parteʒ digna

leguʒ terrere poſſit auctoꝛitas. In/
ſcriptio vero ſemꝑ ſiat vt talioneʒ
calũniatoꝛ recipiat:qꝛ ante inſcri⸗/
ptioneʒ nemo dʒ iudicari vel dana

ri:cũ ſeculileges hec eadẽ retineãt.

¶.nHDe domo ẽét indicis accuſatoꝛ
ułl teſtis ꝓduci ñ dʒ:ne in cãm ſuſpi
tionis incidat iudexi Unde Mi-
colaus papa. . Suſpitionis
incidat in crimẽ iudex de cuius do
mo vel accuſatoꝛ vel teſtis ꝓducit᷑
Ontra rituʒ ꝰecdleſiaſticuz cõ⸗
traq; venerandas leges ꝓdu

¶ Non ad ſtationarios.i.non pedaneos iudices.
mAut libellos. cum criminaliter.
nAut querelas.cum ciuiliter.
In alus. male ereinpliſicat magiſter: vbi non cogitur ꝗs inſcribere ſʒ
veros caſus poſui.S.ij.q.iij.S.notandum..q.vlt.in ſumma.
p 6 Ontra ritum.leges.erxtra de offi.iudi.dele.cauſam.ff.de iuriſdi.
om. iudi. qui iuriſditioni.

q.v.accuſatores.iudex tam

C. de aſſel. ſi poſt.

q ¶Beimpperialibus edibo.i.de domo cuiuſlibet iudicis.de hoc dixi.iij.
en ſuos domeſticos cogitur recipere õ ſe. vt

r Equinta. De iure ter eſt citandus gꝗlibet.vi.xxiiij.q.iij.de illi
cita.ſi tñ ad primam citationẽ nõ venerit delinquit: qꝛ ſpernit
mandatuʒ iudicis ⁊ punitur. ff.ſi ꝗs ĩ ius vo. nõ ie.l.ii.ff.ſi qꝗſ
ius di. nõ obtẽ.l.vnica.⁊ pᷣſtabit ſumptus litis de illo factos.
ut. C. de iudi.ſancimus agitur bic de induciis citatorijs ſiue expectato/
riis que dantur epis ⁊ eedem dantur preſbyteris ⁊ dyaconibus. vt.xv
q:vij.ſi autem. ⁊ diciũ eſt de his.S.iij.q.ii.in ſumma.
86 Aiſquis.Caſus.eps accuſatus ſi infra tpᷣs vnius menſis a tpe re/
— ceptionis litterarum non venerit excõicatur.ſi allegat iuſtũ impe
dimentum datur ei alius menſjs. ſed remanebit excõicatus quouſqʒ pro
babit iuſtum impedimentum.a ſi non venerit ſecundo menſe damnabi⸗
tur.ſi vero accuſator non venit die ſtatuto excõicandus eſt:ſed ſi iuſtam

V

13 2

probat abſentiam abſoluetur ⁊ poſtmodum aget.item eſt caſus ſecundum. b.
ſecundum eum exponitur poſt menſem. i. poſt principium ſecundi menſis.
alius caſꝰ.Aligꝗs vult accuſar epʒ:vadit ad pᷣmatẽ vocat᷑ eps eligit iudices epᷣs
deinde vocat᷑ ab eis vt ſit tali die coram eis.⁊ ſi tunc nõ venerit ſuſpendatur.
Si autem miſerit nũcium qui alleget iuſtam cauſam abientie uel aliam iuſtaʒ

citur accuſatoꝛ vel teſtis ð imperia
libus dedibꝰ: ⁊ cui imperari poteſt:
cum ad falſum teſtimoniuʒ dicẽdũ
quis adbibetur:ſiunt ſuſpecti iudi-
ces ⁊ lupi cuſtodes.

OQ. V.

Equinta vero que
ſtione in concilio car
thaginenſi.iiij. ſic in
nenitur diffinitum.

Mon eſta comu
nione ſuſpendendus:qui die ſtatu

ta ad cãm venire non potuit.

Viſquis epiſcopoꝛuʒ accuſa
tur ad pꝛimates pꝛouincie eiꝰ

ipſecãm deferat accuſatoꝛ:neca cõ
munione ſuſpendatur: cui crimẽ i
tenditur: niſi ad cãz ſuam dicendã

electoꝛuʒ iudicuʒ die ſtatuta litteris

euocatꝰ minime occurrerit: hoc ẽ
infra ſpacium mẽſisex ea die:qua
eum litteras accepiſſe conſtiterit.
Nuod ſi veras aliquas neceſſita⸗
tis cãs pꝛobauerit:quibus occurre
re non potuiſſe manifeſtum ſit:ſue

cauſe dicende intra alteruʒ ? mẽſeʒ

integram habeat facultatem: verũ
tandiu poſt menſem ſcõʒ non com
municer donec purgetur. Si auteʒ
ad vmuerſale concilium occurrere
noluerit:vtvel ibi cauſa eius termi
netur:ipſe in ſe damnationis?ſen/
tentiam dixiſſe indicetur. Tempo-⸗-
re ſane quo nõ cõmunicat:nec vel
in ſua eccdleſia vel parrochia com-
municetꝰ accuſator autem eius ſi
nunq; diebus cauſe dicende ðfue
rit ſubtrabens ſe a communiõe nõ
remoueatur.ſi vero aliquando de
fuerit ſubtrehens ſe reſtituto in cõ
munione epiſcopo remoueatur a
cõmuniõe accuſatoꝛ?ꝰ:ita tã vt nec

excuſationem datur ei alius mẽ
ſis. ⁊ ſi in fine ſecundi menſis
nõ venerit tũc excõicat᷑.⁊ ſᷣm h
expone poſt ſecundum mẽſem.
i.poſt ſinem ſecundi menſis
ſic non obſtat.j.ca ꝓxi.q.iij.ſi
egrotans. qꝛ ibi datur tertius
mẽſis ad ↄuincendam maliti-

am. er ð dolo ⁊ contu. cũ oli.
NOccurrerit.ſj pone ꝙ iuder
ita dixerit:ſi non veneris die i /

la ſis excõicatus.⁊ ille nõ venit
qꝛ nõ põt venire:nunquid erit
excicatꝰ? videt᷑ ꝙ nõ.nã a an
dit᷑ hic cã abſentie:⁊ ꝓbata cã
non abſoluit᷑.nec enim extat cõ
ditio:qꝛ non dicetur non veniſ/
ſe ex quo caſu non venit.ut. ff.
de ↄdi.⁊ demon. l.ii.nec ꝓpo
ſuit iudexexcòicare ipſum in om
ni caſu ſed in caſu contumacie

tm.ar.ad hoc.ff. de ſol.ſi hpuus

.x.in fi.⁊ cũ nõ cotumax penaʒ
ↄtumacie non patiatur ſi non

venit.ut. ff.de re indi. contuma

cia. io. So. excõicatus eſt ſʒ ab
ſoluitur ſine expenſis.qꝛ excõ/
catio tenet:niſi in duobus caſi⸗

bus. vt extra deſen. excõ. per

tuas. b.
u¶ Mẽſis.vel triũ mẽſiũ.ut
ſ.ꝓxi.q.iij.c.i.⁊.q.ii.c.ii. tra
xEr ea no. ꝙ computanduʒ
en ſemper tempus a receptione
litterarum. vt hic..xvi.q.iij.
placuit.ij.extra de appel. ſuper
eo.⁊?. C.de excu. iu.l.quinqua
ginta.nec computabitur dies ĩ
quo recepit litieras.vt.ff.ſi quiiſ
¶EZllterum. ſed obijcitur:aut
prius menſis fuit peremptoriꝰ

aut non:ſi non:quare excõicat᷑.

Ʒ illud. xxiiij.q.iij.ð illicita.ſi
fuit:quare datur ei alius men/
ſis poſtea. Item qualiter fuit h
miſſum peremptorium prima
vice ̊ illud.extra de dila.c. dile
cti.Si uis tenere caſum. h. dic
qð hic ex cã fuit prſimo miſſum
peremptorium: vt extra de in
integ.reſti.tum ex litteris.in ſi.
7.ff. de iudi.nonnũqᷓ; ⁊ ſequẽs
peremptorium datur ad ↄuin-
cẽdam maliciam.ſic.j.v.q.iii.

e.i.ſetundum alium caſum non eſt primus menſis peremptorius. ſecundum
hoc dic qð nõ punitur hic ſententia excõicationis ſʒ ſuſpennonis vel alia.nã be
ne pumtur quis in citatione non peremptoria.vt.v.q.ii .preſenti.C.de iudi.

ſancimus. ff. ſi quis in ius vo. non ie.l.ii.
z ¶ Non communicet. in ſacramentis.

CDamnationis. cum lis eſt conteſtata. vel legitur de ſententia erxcommuni⸗

cationis.

2Communicet. arg. qðᷣ ꝗ eſt ſuſpen ſus in vna eccleſia ⁊ in altera: qꝛ cum ſit

tantum vna eccleſia non poteſt eſſe partim intra 1 partim extra ecclefam. vt

xxiiij.qi.loquitur.⁊.vii.q.i.ſi quispreſbyter.argumen.contra.lviij.di.ſi quis

de alterius.

¶Accuſator.ſed quare cogitur iſte accuſare contra illam regulam. C. ut ne⸗

mo inuitꝰ agere uel accu.compellatur.itẽ nonne primo accuſator eſſet admonẽ
dus.ui.C.qui accu.non.poſ.qui crimen.forte hoc eſt ſpeciale in epiſcopo:ſicut
alind.j.cã ꝓxi.q.ii.c.iij.⁊ hoc obtinet cum ex accuſatione orta eſt infamia contra
epiſcopum.⁊ ideo cogitur accuſator procedere.ut.j.proxi.q.i.quidam.⁊.q. ul
iima.epiphanium.uel hic inſcriptum fuit ⁊ ideo cogebatur procedere.ut extra
de accu.licet in fi.ſi autem nec accuſator nec accuſatus uenit: tunc neuter eſt pu
niendus.ff.ſi quis in ius uo.non le.l.ii.S.ultimo.item habes bic qð ſi accu/
ſator non probat iuſtam cauſam abſentie ammodo non auditur de ullo crimine
ut extra de accu.licet.C.qui accu.non poſ.l.iij.idem forte ubi de crimine agitui
etiam ciuiliter.ff.de iure fil.l.ii.O.ſenaius.item ubi accuſatur inſtrumentum fal

r ili]

ſůũ.vt extra de fi.inſtru.ctĩgit.
Idẽ vbi accuſatur matrimoniũ
It er ꝗ ma.accu.poſ.per tuas.
idẽ vbi preñigit᷑ terminus ad in
ducendos teſtes vt extra ð ꝓba.
licet.idẽ vbi proponit᷑ terminꝰ
ad exceptiones ꝓponẽdas.vt e
de excen.paſtoralis.idẽvbi ĩpe
titur ſtatꝰalicuiꝰ.vt.C.de ĩge.
manu. diffamari.ſecus autẽ in
ciuilibꝰnegocijs vbi per trien/
niũ expectat᷑. vt.C.de iudi. ꝓ
perandum.
a Zldimat᷑.vt. C.qui accu.
nõ poſ.ſi ea.⁊.l.qui crimẽ.
b Probauerit.ſuũ ſacramẽ
tũ:ſufficit ĩ hoc caſu ut.xxii.q.i.
c.i.C.de re.cre.in bõe.c.di.op
tatũ.er de ꝓcu.ex inſinuatione
nõ eni regrit ꝙ plene ꝓpbat cã
abſentie: vt e de ſen.⁊ re iu.
cũ berioldꝰ.ar. ex de in ĩte.re
ſti. ex litteris.
c ALud. nõ admittat᷑.iſtud ẽ
erpoſitũ.S.iij.q.x.ſi accu
ſatorum. ⁊?.c.i.⁊.iij.
d. Hò admittatur. quidã di-
cunt ꝙ in nullo crimine admit
tatur contra epiſcopum.
eNMnibꝰ. excipiunt᷑ excõi⸗
cati.vt.S.e.q.i.c.i.item
ſui ⁊ impuberes.vl.iii.q. vij.
§S.tria ĩ pri.⁊ mino.vt.C.ð au.
pſtan.l.clarũ.⁊ in caſu quẽ ha
bes eỹ ꝗ ma.accu.poſ.cũ ĩ tua.
itẽ fallit in vſurario. vt er̃ de
vſur.qꝛ fruſtra.itẽ fallit in liber
lis ⁊ parentibꝰ.vt.ii.q.i. ꝓhi/
bent᷑.item in muliere.ut.xxxii.
q.i. F. hoc in mulieribus.
ſ NRinfamiã cuiuſdam

epi de pᷣma.· Hic q̃ri

tur qᷓ̃ pena puni ꝗ fa
W moſü libellũ vel falſũ
coõpoſuit occulte ⁊ ꝓbare ñ vult
qð ſcripſit.⁊ diſtiguit:aut cer
tũ ẽ ꝗs copoſuit aut ũ.ſi certũ ẽ
aut ẽᷣo uicius.aut ſpote ↄfeſſus
ſi ↄuictus ſᷣm leges decapitat᷑.
ut. j. ĩ. l.ſi ꝗs.⁊ ſit iĩteſtabilis.
S.cã.ꝓxi.qiiij.ob carmẽ ſᷣm ca
nones vo ſubijcit verberibꝰ. vt
.j.e.c.i:ſi xo ſpõte ↄſitet᷑ cũ nõ
põt ꝓbare mitius cũ eo agit᷑ ut
j.eo.c.ii.ĩ fi.ſi nõ eſt teriũ dʒ
admoneri vt ꝓdeat ĩ publicũ ⁊
ꝓbet qð ſcripſit:qð ſi nõ fecerit
prĩo pᷣuabit᷑ ſacr̃is:poſtea excõi
cabit᷑.⁊ ẽ h cũ ĩnocẽs aliꝗs ifa/
mat᷑.ſecꝰſi reꝰ fuerit ꝗ accuſat᷑:
qꝛ expedit peccata nocẽtiũ eẽ no
ta.ff. de iniur.eũ ꝗ in prin.
g RqQil alterius. publice.i.
C— in publico loco.
h¶¶ ESlagellet. pʒ legẽ capite pũi
tur.j.e.ſi ꝗs.no.penas corpo/
rales iſligi.ſᷣj canones.vt .Sẽ.
xlv. di.cũ beatus.
i ¶ Et g.ſic. C. defur. ciuile.
k Incurrere.põt tñ ꝓbare cri
men ſi vult.ff. de iniur.cũ qui.
ILHQNida maligni ꝗ ſi nõ ex
ierit:none debuit admòõt
tio pᷣcedere excõicationẽ.ut.xii.
q.ii.idigne ſʒ forte hic pᷣceſſit.⁊
qꝛ illud tpᷣs hic ñ adijcit vſq;ʒ ad
ꝙ tp̈ᷣs teneat᷑ exire ſtati tenetur

exire.qð ſi non fecerit ex qu-

eſt ĩ mora ſtatiʒ ĩcidit ĩ excom/
municationem.ar.ii.q. v ii.qᷓ

Tauſa

ipſi adimatur facultas peragende
cauſe:ſi ſe ad diem ſtatutum nõ no
luiſſe ſed non potuiſſe occurrere/p
baneriub. Q. VI.

Exta vo queſtio eo⸗
dem capitulo termi
natur in quo ſequit᷑
¶In ciuili 7 ppꝛio
dũtaxat negocio ad arguẽdũ admit
tit᷑ ꝗ i epᷣi accuſatõe culpabilis ĩuenit

ree ceperit in epᷣoꝛum iudicio
ſi fuerit accuſatoꝛis perſona dãna-
bilis:de cetero ad arguendũ nõ ad
mittatr᷑ꝰ: nin/ꝓpᷣas cãs ñ tñ eccelſia
ſticas vł crinales aſſerer voluerit.
Itẽ ex ↄcilio carthaginẽſi.iiij.

Llud vo placuit:vtcum age⸗

Q¶ Pꝛopꝛiam cauſam agere valʒ

cui accuſare non licet.
Mnibusquibus accuſatio ð
negatur:in pꝛopꝛijs cauſis ac
cuſandi licentia non eſt denegada.
¶Item Felix papa oĩbus epis.
¶In aecuſatione epoꝛũ deſiciens
ciniliter tantũ experiri poterit.
Jaccuſatoꝛum perſone in iu⸗
dicio epiſcopoꝛuʒ culpabiles
apparuerint:ad arguendum non
admittantur:niſi pꝛopꝛias cauſas
aſſerere:non tamen criminales vł
eccleſiaſticas voluerint. Item
Hadrianus papa. SDeeodem.
Mod ſi accnſatoꝛuʒ perſone
in iudicio epiſcopoꝛuʒ culpa
biles apparuerint:ad arguendum
nõ admittantur:niſi pꝛopꝛias cau/
ſas aſſerere:vt ſupꝛa eiſdẽ vbis.
Ninfamiã cuiuſdã
epᷣitchartla accuſa-
tõiſ occulte ↄſcribit᷑.
i. tadẽ accuſatoꝛ pꝛo⸗
cedit ĩ publicũ.Epi⸗
ſcopus autem ſemel
litteris euocatꝰ cau.
ſe ſue die ſtatuta adeſſe non valẽs
per pꝛocuratoꝛeʒ iudici ſe repꝛeſen
tauit:abſq; ſynodali audientia dã
nat᷑.demũ iudicio ꝑ appellationeʒ
renouato de accuſatoꝛis inimicitia
epᷣs cõquerit᷑.tandẽ in ipſa ꝓbatio
ne deſicit accuſatoꝛ. ¶CPꝛimo qri
tur:qua pena ſit feriẽdus qui famo
ſum libellũ clãculo ſcribens ꝓbare
negligit:q̃ litterii mãdauit.¶ Se
cũdo:quotiens ſit vocandꝰ ad cau
ſam anteqᷓ;ᷓ ſniam dãnationis exci

piat. Tertio:an per ꝓcuratoꝛes

cãm ſuam agere valeat:qui per ſe
ipſum cauſe ſue adeſſe non poteſt.
¶ Nuarto:anabſq; ſynod ali au-

dientia ſit danandus. Quinto:

an ideo aliquis habẽdus ſit inimi⸗
cus quia crimen alterius indicat.
¶Serxto:qua pena ſit plectẽdus
qð intulit pꝛobare nõ vy. Q. T.
E pꝛima queſtione
Adrianꝰ papa ſcri⸗
bit dicens.

Flagellet g ſcri ·

pturã in alteriꝰſamaã

ne glexerit pꝛobare.
O Vi in alteriussfamã publice
a ſcr ipturaʒ aut vba ↄtumelio
ſa cõſinxerit:⁊ repertus ſcripturaʒ
nõ pꝛobauerit:flagelleturꝰa quieã
pꝛius inuenerit rũpat ſi nõ vult au⸗
ctoꝛis facti cãm incurrere.
Iem Gregorius. Be eodem.
Aidam maligniiſpũs conſi-
Mio repletus contra caſtoꝛiuʒ
notarium ac reſponſalem noſtruʒ
nocturno ſilentio ĩ ciuitatis loco cõ
teſtationem poſuit in eius crimine
loquentem mihi: etiam aſſerebat
eum de facienda pace callide cõtra
dicentem:qui ſi non exierit neqʒ pu
blice confeſſus fuerit:quiſquis il⸗
le ſit:qui hoc agere pꝛeſumpſerit:
vel cõſenſum tante iniquitatis con
ſilio pꝛebuerit:ex dei ⁊ domini nr̃i
JYeſu xpᷣiſpiritu diffinimus:vt ſan
cti eius coꝛpoꝛis ac ſanguinis par-
ticipatione pꝛiuatus ſit. Si vero qꝛ
latet:⁊ quoniam neſcitur:teneri ad
diſciplinam non valet:ſi tanti ma
li cõſcius ⁊ ꝓhibitus:coꝛpus ⁊ ſan
guinem domini percipere pꝛeſum
pſerit:anathematis vltione percu
tiatur:aut fallax ac peſtifer a ſancte
ecclie coꝛpoꝛe ſit diuiſus. Sinaũtĩ
eadẽ ciuitate ingreſſus publice po⸗
teriiꝰ docere que dixit: vel foꝛte ſci⸗
ens ſe nõ poſſe q ſcripſit oſtendere
erroꝛẽꝰſuũ fuerit aꝑte ↄfeſſus:dñi
ci coꝛpoꝛis ac ſanguinis participa
tione nõ ſit pꝛiuatus:neqʒ a ſancte
eccleſie coꝛpoꝛe alienus exiſtat.
Igem in cõcilio Elibertano.
Anatbematiʒent᷑ ꝗ famoſos li⸗
bellos in eccleſia ponunt.
Iquidinuẽti fuerint famoſos
libellos in ecckia ponere ana⸗
thematiʒẽtur. ¶ Itẽ codice lib.no
no ti.ð famoſis libellis. Impatoꝛ
valẽtinianꝰ ⁊ valeriꝰ. C Si gs fa-
moſuʒ libellü ſine domi:ſiue in pu⸗
blico:ſiue in quocũq; loco ignarus
repꝑit:aut coꝛrũpat pᷣus quã alter
inueniat:aut nulli ↄſiteat᷑ inuẽtum.
Si vo nõ ſtati eaſdẽ chartulas vel
coꝛruꝑit:vel igne cõbuſſerit:ſʒ viʒ
eaxꝝ doloſe maifeſtauerit:ſciat ſe q̃
ſi auctoꝛẽ hmõi ðlicti capitali ſnia
ſubiugãdũ.Hmõi aũt libellꝰ alte
rius opinionẽ nõledat. E..II.
Ocatio aũt eiꝰꝗ ipetit᷑
nõ ſemel ſʒ bis ⁊ tertõ ꝑ
cõgruũ ſpaciũ:rõnabili⸗
bus ſcriptis dʒ ſieri.
Eñ damaſus pa. ſcribit dicẽg.
Vocatio ad ſynodũ eiꝰgꝗ ipetit
⁊ in ſcriptis ⁊ ꝑ ſpatiũ ſiat cõgruũ.

Crclre ſynodũ iuxta de·
creta patꝝ canõica eiꝰꝗ ipetit

rõabilibꝰ ſcriptis ꝑ ſpaciũ dʒ fieri
ↄgruũ atq; canonũ.qꝛ niſi canõice

vocatꝰfuerit ſuo tꝑe ⁊ canõica oꝛ/
dinatõe:lʒ venerit ad ↄuentũ qua/
cunq; neceſſitate:niſi ſponte volue

rit:nullatenus ſuis rñũdebit inſidia/

toꝛibus. ¶ Itẽ Silueſter papa.

pp.i.q.i.ↄſtat.ff.de ma
numlſ.teſta.libertas ſed
vr ꝙ q;diu põt exire qp
nð ſit excõicatꝰ.ff. de v.
ob. ita ſtipulatus 5§. i.
DMetrus hiſpanus dirxit
expectãduʒ vſqʒ ad.xl.di
es. e ð pur.ca.c.vl.hec
tñ vitas eſt ꝙ ↄditio af⸗
firmatiua alr erponit᷑ qᷓ;
negatiua.cũ.n.dr̃ ſi in
traueris capitoliũ.expo
nitur nic.i.ſi cum primũ
potes intrare intres.vt.
ff. de condi.⁊ de.ↄditio.
ſed ↄditio negatiua ſic ex
ponit᷑.ſi non intraueris
.i.cũ pᷣmũ ðpᷣſinis poſſe ĩ
trare.ut.ff. de v.ob. ita
ſtipulatus.ꝭ.i.niſi ĩ caſu
hic poſito ⁊ in caſu liber
tatis.ut.ff.de mãumiſ.
teſ.libertas.j.i.
m ¶Publice. Z. . ð pe.
Di. i. S.his auctoritatibꝰ
vbi penitenti dr nõ tibi
dico vt te ꝓdas:ſj iſtud ẽ
pro deteſtatione criminiſ
vel wi logtur de occulto
crimine:ſed hic de mani
feſto.lʒ pſona ſit ignota.
n CZld diſciplinam .i.
correctionem.
o “Poterit. z nõne re?
hũt accuſatorẽ poſſet re/
mouere:qꝛ eũ nõ premo
nuit. vel qð verius ẽ qꝛ
ei ſuſpectus ẽ. vi.q.i.qui
crimen.ſ̊ forte de innocẽ
tia ſui ↄſidebat.ſʒ cerie lʒ
iſte ſit ifamis ipſo ſacto ⁊
p ſnĩaʒ:tñ ĩ odiũ ſuũ ⁊ in
fauorẽ rei admittit᷑ ad ac
cuſationem vt ſic clareat
de innocentia rei.⁊ vt ac
cuſator non probans pu
niat᷑ de calumnia.⁊ ſic ẽ
bic ſpale ꝙ aliquis crimi
noſus admittitur ad ac

cuſationem.licet non ꝓ⸗

ſequatur ſuam vel ſuorũ
ininriam.
p ¶ Errorem. S.di.viij.
conſuetudo.S.ii.q.iij.S.
nota ndum.
q qui.

r ¶ Siquis capitali.ſi ca

pitale fuit crimẽ oſcriptũ
alias nõ.vt. S. cꝗ proxi.
q.iij.ob carmẽ.ꝭ.item ĩ

criminali. .
9 Ocatio. ſi ter citek

ſiʒ ñ dicat᷑ pꝑẽpto

rie.itñ ſuffiẽ h vi pẽptoꝛie

ſit citatꝰ. vt. C.qũo ⁊ qñ
iudex ↄſẽtaneũ.⁊.l. tres
denũciatiões.⁊.l.ceſſat
illð tñ appõer̃ dʒ iuder ᷣ
pẽptorie citet.⁊ dʒ cõmia
ri pti ſi ñ venerit ꝙ ꝓce/

det.ff.ð iu.iĩ ꝑẽptorio.⁊

ułĩ pꝛĩa uł ſa ułtertia ci
tatiðe põt citar̃ pẽptorie
ut e ð ĩ ĩte. re.tũ ex lr̃is.
T fi.⁊.ff.de iudi.nõnũqᷓ
dũ mõ nõ maturetur per
ẽptoriuʒ nimis.vt extra
de dila.dilecti.
t ¶ Renerit.ſi aligs in⸗
nenit᷑ rome pꝛo ſua ne-

ceſſitate vel ex cã dele.

Vlo le
tateoſt
fes don/
motis.p
gorj.p
Pfnales
per guus
ctam pon
lerhzzle
noveneri
lludeſerr
lcila.
ſadi aud
9ON
Eomben
Hnani
lerdicta
yt.rli.i
riij. .li.
poͤtintel
Gelium:
lur infine
quitur dee
dgnone
frurtbusy
inmenſay

enampe
lqnispern
ſimonium
hannsſeiin
(Cug
enithomo
Nunlgii
zn
ne
onn
iſ.gy
ninn
nlneguſt
ſenginal
ncnacmninn
ſannr de
ſttuigri
ulbertnen

öſnin
deſchi
Kingie
uingalalber
ſNnänni⸗
.i.
lkz ),
autoruat
nn dr fi
beushfeli
ktoneainie
Glurde enio
ſbiece nni
bluſtigron
dſäpinan,
emn.
i none
torepoſſere⸗
einpreno
d aisig
igii
ontedeinnoes
al Heenetz
ſsiglohd
äſäi
acmitkaler
mpkſcchuen
entiatei⸗Vne
onprobanope
inninaſti
glignscnni
ltur ad ar
lcetnonꝓ⸗
m welſuori

n..ivii⸗
mmdam.
ni.
Plapiniſe

Iimie hnn

und Kn

.
to.trati
icdiathinn
ebntgamn
eü.l
der Giuheg
lchchni
Beneritg
Lipiehene
parnnns
cuur punt
ANeice ii.
uci joni
ummmp
arann
N in⸗
ſune
lcdcl⸗

V OQ

gationis vel appellationis non cogitur ibidẽ rũdere ſʒ pt domum reuo
care.vt.ff.de iu.l.ii.O.ea quoqʒ.ff.ꝗbus ex cau.in poſ.ea.l.ad cognitio
nem.⁊ in auẽ.de ſan.epiſ.ꝭS.ſi vero epi.col.viij.ſecus ſi ſit ibi ex volunta
ie.vt in auc.eo.S.ſi quis epᷣs aut clericus.C.de epᷣis.⁊ cle.oẽs.ꝭ.in hac.
nam roma cõis pfia eſt.vi.ff.ad muni.roma.nam cum epi faciuut ↄci⸗

lia bene tenetur ibi quili
bet rñdere.extra de libel.
ob. c.i.nam illuc quilibʒ

generali citatione citatur

vt di. xviij. per totum.
Quare ergo dicit hic qðᷣ
nõ teneant᷑ rñũdere coraʒ
ſynodo. dic ꝙ appellat
bic ſynodum aliquem cõ
uentum epoꝝ qui propt
neceſſitatẽ aliquã ſit.i tñ
ſynodi cã veniunt. vel

dic ꝙ ſpãle eſt ĩ accuſati

one vt accuſatus nõ tene
atur rñdere corã ſvnodo

niſi hẽat ĩducias.ſecus ĩ

ciuilibus canſis.

8 Reſenti. vel intel

ligitur hoc.c.ð ra
ptoribus reꝝ eccleſiaſti⸗
carũ vel ꝑꝑ odium eoꝝ.
vl ð clericis in eadẽ ciui⸗
tate ↄſtitutis quibꝰmino
res dantur ĩducie qᷓ; re/
motis. vt. j.e.q.iij.ſi er
grotãſ.vel ð laicis:vlſũt
prnales adiectioneſ vel
per quas gꝗs expectatur
ctiam poſtqᷓ; canonice =
per ipᷣs legitimũ citatus
nõ venerit. vel nõ 1ʒ per
illud.j.xxiiij.q.iij.de il/
licita.

b ¶Addantur. ſi. C. de

iudi.au⁊.iubemus.ex ð
Dolo ⁊ ↄtu.cum olim.

C¶Cöione. ſz none ẽ ea

dem hec pena cum pria.
nã cui ĩterdicit᷑ eccleſia in
terdicta ſũt ſacr̃a eccleſie
vt.xii.q.ij.de viro.⁊.xx
xiij.q.ᷣii.latorem.itẽ non
pot intelligi de cõione ſi
delium:qꝛ de illa loqui⸗/
tur in fine. ſed dic ꝙ lo/
quitur de cõione fratruʒ
.i.ꝙ non cõicabit alijs
fratribus vel in eboro ul
in menſa vel in dormito
rio.

Elatum. ſcripta.

ſeripta.

¶Teſtimonium. iudici

ale. nam per lr̃as poteſt
aliquis perhibere alij te⸗

ſtimonium fame ſue vt.

lxxi.di.exiraneo.⁊.c.hoꝛ
tamur. 7 de cõ. di.i. iu/
bemus.ſed iudiciale non

¶Jra.qꝛ tpe ire non diſ

cernit homo qð iuſtum ?ẽ
vt.xi.q.iij.illa.

8 primates. paciſi

care.poteſt ergo iu
dex componere inter par

tes.vt.xc.di. ſtudenduʒ

⁊.xxiij.q.vltima.ſi quis

Anibus tempoꝛum ſpacijs reꝰ
vocetur ad cãm.
Reſenti decreto cẽſemus vt
in pꝛimis pr̃naliter vocentur
⁊ per.vij.dies expectent᷑ nullius ec-
cleſiaſtice rei interdicta licentia:hu
ic vo expectationi iteruʒ addantur
vij. dies interdicta eccleſia intrãdi
licentia ⁊ oĩa diuina officia audien
di.poſt vo addant᷑ duo dies ꝗbus
ꝗ pace ⁊ cõione ſancte ecdleſie ſint
ſuſpẽſi. Deinde vo iterũ alijs duo-
bus diebus ſub eadem expectanõe
expectentur:ꝗbus vno die ſuꝑad⸗
dito oĩ expectatione veluti iam de-

ſperata venia reꝰ mox anathema-

tis gladio feriatur.
Item Damaſus papa.

¶Nullius accuſatio ꝑ ſeripta ſu⸗/

ſcipiatur.
B Elatnʒ eſt ad ſedez apoſtoli-
Ncam vos accuſationes fratrũ
per ſeriptaꝰſuſcipere abſqʒ legitio
accuſatore:qð deinceps in oi oꝛbe
terraruʒ ſieri apoſtolica auctoꝛitate
ꝓbibemus:⁊ qð nuper factum eſt
abſqʒ; vlla retardatione coꝛrigere
curamus.nec vnqᷓ; pꝛius per ſcri-
pta eoꝛuʒ qui a ccuſantur cauſaſ diſ
cutere: quã per querelãtiuʒ inſtitu-
tionem vocati canonice ad ſynodũ
veniant: ⁊ pꝛeſens per pñũteʒ agno
ſcat vᷣacit ⁊ itelligat ea que rei obij
ciuntur. Leges eniʒ ſeculi accuſato
res pñtes exigũt:⁊ non per ſcripta
abñtes. Unde canonica patruʒ in-
ſtituta non ſemel ſed ſepiſſime cla-
mant:nec accuſatiões nec teſtimo-
niuʒ?vlluʒ per ſcripta poſſe pꝛofer-
re.nec de alijs negocijs quicũq; te-
ſtimonium dicant:niñ de his qͥ ſub
eoꝛuʒ pꝛeſentia acta eſſe noſcuntur.
Similiter ⁊ qui accuſare aliũ elege
rit.pñs per ſe nõ per aliuʒ accuſet:
inſcriptione vʒ pꝛemiſſa. Neq; vl
lus vnqᷓ; iudicet᷑ anteqʒ legitimos
accuſatoꝛes pñtes habeat:⁊ locum
defendẽdi accipiat ad abluẽda cri⸗
mina.curandũ quoqʒ eſt ne iraſcui
qᷓ ſurrepat faciatq; citius oẽ qð nõ
licet. Erem Felix papa anaſtaſio
⁊ oĩbus oꝛientalibus epis.
Vi aut tioꝛe eiecii aut ſuis rebꝰ
expoliati ad ſynodũ nõ vocentur.
pmates accuſatoꝛes epᷣoꝛũ
cũ eis paciſicarefamiliariter

mẽbrorum.⁊.q.iiij.ſi illic.ff.de no.ope.nũci.l.i.5. poteſt.⁊ eſt ſi.ff. de/
vſur.equiſſimum.hed hoc verum eſt in crimine qð nõ inducit depoſitio/
nem:qꝛ in alijs lʒ componantur poteſt iuder ex officio ſuo de crimine inqui
rere.vt e de col.de te.c.i.⁊.ij.⁊.C.de abol.l.ij.ſimiliter denunciatione
non admittitur compoſilio.vt.S.ii.q.vij.q ꝑp.vel intelligitur cum non
accuſatur de iniuria facta eccleſie ſed perſone.xxij.q.iiij.ſi is qui.t ſic non
obſtat.ii.q.vii. qua pꝑ.vel melius ibi loquitur in denunciatione ad quã
uilibet tenetur. de hoc notaui.S.ij.q.iii.O.notandum.ii.in ſi.

¶ Quid eis.ſic.iij.qłᷣxi.indicas.er de dila.perea.er de ap.ſigniſicãtibꝰ

III 13 3
R Aod autem.In cã iuiuriarum datur procurator.item ĩ crĩe ſuſpecti.ut

.ff. de procu.non ſolum.S.vlt.⁊ in minoribus crinibus.ff. an per ali
um cãe ap.l.i.qꝛ in leuibus criminibus nõ ſit inſcriptio.ff.ð ac.leuia.
aad allegandum cãs ahñtie in ciuili dari pot ꝓcurator: ſed in actione
populari nõ põt procurator dari.ff. de ꝓcu.lʒ ⁊ in cã ſtatus.vt.C. de aſſer.tol.

minime potuerint:tunc tpꝑe legitio
eos ad ſynoduʒ canonice antea cõ⸗
uocatum nõ infra anguſta tꝑa cão-
nice cõuocent:⁊ nõ pꝛius quã eis ꝑ
ſcripta ſigniſicent quid eisĩ oppo⸗
nitur vt ad reſponſioneʒ pꝛeparati
qadueniant:naʒ ſi aut vi aut timoꝛe
eiecti:aut ſuis rebus expoliati fue
rint:nec canonice ad ſynoduʒ vo⸗/
cari poſſint:nec rũder̃ emulis ðbẽt
anteqʒ cãonice reſtituant᷑:⁊ omnia
ſua legaliter eis reddanf. ¶ NHis
quctoꝛitatibus euidẽtiſſime datur
intelligi: quod niſi quis cãonice vo
catus fuerit:etiaʒ ſi aliqua occaſio:
ne ad ſynodum veniat:ſuis nulla-
tenus cogitur reſpondere inſidia⸗/
toꝛibus.Canonica autem vocatio
eſt quando ſeruato dierum interſti
tio ſᷣm auctoꝛitateʒ beati Silueſtri
cauſe ſue litteris adeſſe inberur:ꝗ⸗
bus quid ei obijciat᷑ auctoꝛitate SGe
licis pape ſignilcgri 0z.

Vod auteʒ per pꝛo
curatoꝛẽ cauſaʒ ſuã
ggere valeat:qui im
peditus cauſe adeſ-
ſe non vʒ auctoꝛita
te romane ſynodi:q̃
tpe adriani pape celebꝛata eſt: ꝓba
ri videt:in qua ſic ſtatutuʒ legitur.
Pꝛo le legatuʒ aa irnoaũ mit
tat quẽ grauis neceſſitas pꝛemit.
Jegrotãs fuerit epᷣs aut aliqᷓ
euʒ grauis neceſſitas detinue
rit: ꝓ ſe legatumlad ſynodum mit
tat:nec a cõione ſuſpendat᷑: cui cri
men intendiuur:niſi ad cãmſuam
dicendã venire electoruʒ iudicum
Die ſtatuta litteris euocatus nõ oc-
currerit:hoc eſt niũ eum aliena pꝛe
occupauerit neceſſitas infra ſpaciũ
duoꝛum vel triuʒ mẽſiũ vel eo am
plius pꝛout cauſa dictauerit.co.lib.
