menſes.ſic.lxiij.di.lectis.ſic hec dictio mox ampliat᷑.xx.q.ij.c.i. nem:adhbuc tamen remanet pꝛelatus qno ad obediendum ſibi. na gyn⸗
g EAel.v.vel.vi.ar.inducias eſſe arbitrarias.extra de ap.cũ ſitromana. ff.de vt. viij.q.iiij.nonne.a.xv.q.vlti.c.ult. J Alanone.
iudi.nõ nũqᷓ.ſʒ ar.ð ĩ anẽ.ð nup.ꝭ.ſjj h ꝗdẽ.xxviij.di.ð his fi.⁊.j.e.q;iiij.cti. m Cod vero.hec queſtio loquitur de inducijs preparatoriſss. letamm
hbj¶¶ Ante conuocatus.qᷓ poſſibilitas ei ſit. n Am accuſatus. a ſe electi.S. cauſa proxi.q.vi.a iudicibus.contra ſʒ b noͤfi
i Iuſte.i. ſi iuſtum crimen ei obijcitur. Riſtud foꝛte obtinet in crimine. aliter contra. ff. de iudi. obſeruandi Trabe
k Qis ea.ið foꝝe remouetur ſuſpectus ab adminiſtratione:qꝛ foꝛte timoꝛ ẽ quid iuris ſit ð hoc quere.xi. q.i.c.lij.⁊. liij. M Dene
ne coꝛrũpat iudices.⁊ iõ nec crditoꝛes ei ſoluẽtes liberãt᷑.ff.ð ſol.ꝙ ſi fote o ¶ E inducijs vero epiſcopoꝛum.eedem ſunt preſbyterorum ⁊ diaco/ Kr.oran
¶Bonec cã. i crimine dilapidationis ſpeciale ẽ quod ſequeſtrat᷑ poſſeſſio à poſ norum ⁊ ſubdiaconoꝛum.xv.q.vij.ſi aũt. . inngsa
ſeſſore anteqꝙᷓ ſit conmictus contra id. xvi.q.iuj.volumus.nam ⁊ poſt appella- p Reſponũſiones.i.exceptiones:quas probare tenentur.ff.de proba.in nedeilu⸗
tionem ſequeſtratur ab eo poſſeſſio.ff.ve ap.imperatoꝛes.⁊.ij.q.vi.quotiens. exceptionibus. uumſe.
icito ergo aliquis accuſatur:ſtaum ab eo remouẽda eſt adminiſtratio vt bic? q Xonſinnandos. comprobandos cos honeſtos.qð ſoꝛte poſt publi⸗ lken )
C.de ſuſpec.iu.l.eũ.a ſine a xuſatore poteſt remoueri ſi iidici liqueat ex apertii cqtionem poteſt facere non quod eos debeat inſtruere quid dicant:q; boc NE
X

III Q₰

III

5 2 3

in eo qui impertat vteret
it e iſtruetus. Itẽ ena iſen dnedtirdtmentnant B
ꝛoba cione non Haumnrninchce i crindenoner⸗ debet
iloꝛum teſtimonium uiſaneg de⸗ amriagmne era ele Riutio nẽ q ſienin . ſentetijs.4
St confirmarei. 20 victis üloꝛum. a. lz lua iuri nerit. hic adiung ꝛut. 5. l. pri. . icijs. i. lentetijs. .
eſte ſuboꝛnare vel Kalias efemptianes ba die vtertta de ptoba.l,5 õ actoꝛi. ſz reoꝛut. In õ plene fuit
1Snn i criminoſi adducẽdo al amẽ er toto en „e llatio 1 6 Lum vo. intellig coꝛam impato⸗
⸗ Nidcken nelinn r dicta talium nõ tam ob boc ſit danda dilatio cognitum ðᷣ cã coꝛ⸗ ferre ſniaz
lkſrſie binnenruj ſimo.lʒ beli.inf. uenitur ꝙ oh boc : vlla tra⸗ reſtabat niſi ferr .
5 tamẽ in oſemel nec: v re. 1no reſtal inet. l. iſta. n
Cennen HH amicoꝛũ.non facile ile ãplius q; ſe ibuendam. ar; iniquitatẽ c f iducias.
noliabe ſic in aduocato.ff. conſilia ep * ſer menſes mâ i autemdilati d exrraor- Judice. .tribui petat.
futininn dum. ma.ait pᷣtoꝛ. da annuʒ a ſex ment nũ Ei au ſcriptum ad extraor. ETnbuatur.i. llationis.
ra n.au. ma. au in queren . qgdam aũt an daqui reſcrip auerit?*. y i. dande dila
hnitinen, erd l. ab hoſtibus tconcedi.ꝗ inus ganda'qui dicem depo 3 ½ Cauſe. i. dan qᷣ cãe co⸗
iilinn aias preretu ĩ in quo plurimi cõco repperi:. a. inan iin indiciuz vor ca Angreerelrea-
rſn deſt, 1. au ocati nõ põt qui in quop ſex menſes n repp a⸗ Illi vVO0O amt n d a precũ mend gnitiõem — fieri. ut.ij. ꝗ·
lamntla, die aan ducias. extra de vero qᷓᷓ ſe ſunt:quantom da eſt ad probanda p a inſtrumẽ gẽte pꝛo tribu vj. biduũ.
ale etere in ; indulta fra. da aliqu ij. pꝛiuaricatoꝛ. a. q.
N contu. put. laicis hec ine tibus. ⁊ in : vł proferend eſſe non iij. pꝛiuaricat eſt. C. ð lu.
n Vlſth⸗ dolo con⸗ enſes. . ini ſacerdo o⸗ cia: m inſtructus eſ oſtitntiõe. bet
lnNe⸗ Annd ſer menſs. s domun ſae ſub anguſto rep ta vel teſtes: qm ad alienum 5 Cöſtinti
athindich contra in eer lat Inducie Riange oris ſpacio ↄce otuit qui preter ſpem oad comeſta. libellus poꝛri⸗
utgnine ios. col. v. . m ver C Libellum. libellus de
WE apudobios. re: ſed ſub lõgo tep tiſe prepara, p iciũ trabitur. ¶.En ionem xC iudicioꝛdinario a de⸗
N ANlugune eil vt.. re poſſint: vt vr ſitos cõuenir incipe reſcript oO: necNi 8.7 extra ut lit. nõ cõte. c C.
dinsagen dacſga den r vr. ein. ꝓuincijs po ainſ· aprincipere enita vllatio: nectri Acoram arbino.b ſitar. 5.
anehodi .. di. iſidoꝛus. rix. tores in, atqz contr rimo indicio p . m: eã da ẽt coꝛam generaliter. in
hum: guomg reo dantur tr 20⸗ diatoꝛe ius papa. ecniquã nõ liceb rcognitionuz inm poꝛriget reo: ut. C.
tnſg.vi.ſi — trieniuz FTrem leubt aſidia. a nec in iudicijsc ſolet. ιA derer iu. auc. qui ſemel. n
ſee 18 preſtat ſüt qua nec in in tribui ſolet. uio a qn iu. auc. llum recipe
6 vi gnp rogantur v. dz: vt. C. De induci⸗ 5 modice dãde ſũ erialium dilatio ionem po-. a kreus hunc libellum ye
fllrn ſdle quod eſſe non Nac MNaucienõ modice dppe- peri procedente dilati tene öſtiterit duplicẽ cau
griinonlnn, de iudi. pꝛope bit an ad inquirendũ ideat: ꝗa . nuenit:eti . e vnam ꝙ ütra
Bnon adfninn num: ſee ptionẽ mu g nita ind omne dan .
eption ſi cauſa cognita in el · tuet reoo Ytẽ aliam preſtabit
hes fen dabitur. auc. de ſan. pſurr ſus. alias niſ caut ſeỹnõ interp ic dicit. Ytẽ aliam p
* dama itioni cauſe Etema vt hic dic . ꝓcura/
ninohlint, Scrin aue. CItem WDales. at: u cognitiom dconſidéte'ma x er ſe ullegitimum enes
tantuni Aalues. i Nducie accuſatis ſcc neren, elons Lcnerict earur vtn ekran agel vic; inrenas
Ncer ſfatin x, . . ſex menſiũ gis iudice itio unpro uictus fuerit i arte rei petie
Accſainmn e coepiſcopos. otam lbus cauſis it ↄcedende jionis petiti Etiaz zgahe decimaʒ partẽ rer Hekif⸗
elen ducie.erg ſſe fuerit ↄc uüſi forte dilationis er ſentẽt pſtabit decim ? iſtaʒ da
nnoneſc ſi⸗ TR reo dãde lius ſi nece lationũ ſi ta queſtio per ſentẽti bello. ſi auͦt cautione iſt .
J actoꝛi ꝙ reo da D amp iuz? vero dllat 1 fuerit ſuſcepta q Conſtitutio i libello. oſtabit iuratoꝛt
eſttinu inducie. xv. q. vij. ſunt. Spaciuʒ? ve llationib? fuerit dirimatur. C medo rens poͤt boe pᷣ habes. C.
Auttſenp en ſunt indue l. vlt. niſi ĩ in. iij. li. codicis ti. ð D 5 indicis iij. T Xibellum tionẽ. hoc iotum habes. C.
ff. ve fer. l. vlt cut in.iij.li. . oderãduz vij. in col. viij. C ſi prius cauti c. generaliter. io.
nnenfinee auteſer iudictes. cnt in. bac ratione mode ne vij. irigat niſ prin⸗ ſ. ꝛ de. auc. g
Kerlimet u. er ſurreptionem. inn iſ umcia: v cũ non alias m dicit obn iſta hodie de conſu .
. . ex ea ꝓ Rpoſcũ . . um quem 4 ‚iſta
rſihmn. 8 Der di. ranſman eſt: vt kperſona polſ etiam in ipſum rem expo nantur.bd. ice nel of
ſic. xcviij. el inſtrumenta v ſes in⸗ . cij executorem ſer ꝛc.i.iudicè n
tenm il/ vel inſtrumen ; tres menſes in uſhegocl, execi velitra on. t executo l. 2 ha
icelil BA Byunumimeni nend une Vro er Slnmentl. na natenidancontcianmume delaler ecl. vgederrcans⸗
nenon vi in. l. ſt dulgeantur. ex menſes cuſto⸗ menſes litem conte ir e bes hãc auẽ.col.vij.
*1e)* 4 . J * nuen us. .
esdoſintdi in At ſi ex ea. hoc nõ eſt bus prouincijs:ſex na aut os me imnnum ei qui connen ibus. 5. ſancimus. lũ. ita
nci nſmari mne dam b. Col. vj. 1 ituturu. in duplũ. it
dnikem. Bncipiu legis. qꝛ lex ina br iuſticie eſt. In trant iopoꝛ: o eſtituturum. Col. vj. b (Reltitut at. xxxvi.
Pinleg el. mplerna,. „5 diri in ne.ix.menſes cõputar . gde tingens reſti ei qui vocatur in in⸗ ñ vt cautio nõ eeelaten Pn.
srgumen,. * Oeronad.l. teſtis dilatio dicãtes auteʒ hac rar de Dffer atur ide prebitis ſpoꝛ aureos.ut ĩ ant᷑.de ex
thulefin . Eggngn tebir. Jn ceſſum intelligat dan la dara ndeinſſtone dn mihnni col. vij ꝛnlis. i. iuii
Prpinli. ¶ Er continentibus. nõ ſibi con bitrium: ſed eandem tulis data fidein : in quibus delibe c ¶ Offeratur. ſpo ſſum eſt de
uunmann que mochico freto di⸗ dilationis ar rgentiſſima at inducijs: in q alium ibus egaelun de
aa Kanrn ve verv⸗ng. eierennaeren mim krancedatzan alegananch ſporulio deg donnne ane
it cani⸗ tionem. 5.i. . . itauerit: 2 nec jr. n ret eree prl.⁊ duos ĩ ſine cauſe.
dr = en — — cregerſt:noͤfa feran ced jonSinenönnomc in lolelbſen
Panlic in nſch in ſinem litis. is —Rr .de iudi. . ne aut. i oꝛinarijen dʒ aũt utraqʒ pats H
hipfrnng Anni inrunie ut. ff. ee nenagergdragir d⸗ au. ſec boche dza immobiliũ. . quiſatiſda.
monkltus, rijs non datur Emn 1 ractoꝛi due:reo tres.ut. i tmuoꝛ ſiliquas. C. iij.q. v. nõ ſane. ſſeſſoꝛ rerů immobi at coͤuent ſuo
unnͤn dilatio Se len ſed in ,C crim bus o ſaboeer, ealare ſiſti Augn nSiirbo cautionem none Peeſtaer videtur cuz
GCanſeling⸗ pinatũ gd emergat. ſe adulterij nul ſic;, 5 d CEidei . aũt iudicatũ ſolu d ſufficit dare pignoꝛa:
ſed in crimi Zij federe. ilatio 2 ſic ẽ 3. ſciendum. non añ eſſed nungꝗd
iannfri⸗ de ler. l. vlt.i iij. q. ij. ſiue de ziugi ſemel danda eſt dila bi ba cog. ſcien ſatiſda.5.ſed hodi
naint ne. 1; Eeeireee nole. inſti.
zinftef 9 C. Quan . ⁊c.ſigniñcaueri „ es ſunt cõcedẽde.So.
is mmmnt: e de teſti. in a.Renn tres dilation
eulnniſt, bes ꝙ ad teſtes in
nsch iun

ſſi
pter

ſſe dicitur ibit
lt. immo erxpre hec autẽ⸗
teſt tamen ſi vu l. v. cum tamen bec autẽ
ignoꝛa. potel ſancimus. col. v. ſſeſſor rei mobi⸗
no teneatur dare pbigno⸗ n. reis. 5. ſa e ſit poſſeſſor
I dilatiões ad teſtes producẽdos ⁊ in iirnſoneland ſnd ſaaden roeuri digan o.
intelligunt ꝙ de iure tres nut ainanggdtur a ſrane Katteede ſninngiſttnctewier qð 2=ðèSèðñ nbahes onalag oreſte
Alij inte i de dilationibus h. dñs meus nota d ſi im us ſiue i c. non coꝛrigit. l. ſe ſt recuſare iudice ee ð dicit qð uſqʒ
uatin 6 Dicnn lationibus ꝗᷓ concedun ſis vna dilatio dãdea multa im⸗ iuſſorem ſtandi iuri q pella.ad bec.a. ilatoꝛia. 7ſic vſqz
6. . 00 cre. de dilationibu ecuniarijs cauſis ze co nitiõe. ⁊ ita pp mult õtra ſideiuſſorem ſtare iuri extra de ap eptio talis ſit dilatoꝛi uid ab illis can
marh js ꝙ in pe itur alia cuͦ ce cognitiõe l. vij. n eſt cotre icet iurauerit ſtare ſari:cum excep lĩter. So. quieq latoria
Flimarh illam de fer interueniat dabitur teñt w6.qꝛ Ho. col. tiõez. i. licet bet in aex recu æ re iu.cum te 4 icitur ideo dila Blic
1 6 α dimetum inte 2 1 auc. de ne ſi dicas ꝓduc ad. xx. dies del , extra de ſen. En ies cmñ:nec lic ſt obijciẽ
16qu Pedime ulte inducie dant. ⁊ an ductiones.nei ſi dicas ſcðam uel ad. xx ſt opponi: ut io vſqʒ ad. xx. di litem conte.e
ta m. t fieri ꝓ et nitione lc 1 conteſ.pote hec exceptio v q ſe per ante li ludex ab
mldunbe pedimẽt ilatie multa pñ bebit ſine cae cog ð dicit nenda eſt jci: ſed ideo qꝛ ſem et lex oſin
Anerre 2 vna di imam nõ ba o. ſed certe qo tetur proponene ſſit obijci: i⸗ nare dicer iudicem ſu⸗
ſoe dilationẽ:di vltra pr. auc.coꝛrigat.l. tres ꝓductides fiũt.b qð vſqʒ a andocunq; vſq; . ĩcoꝛam aliſs ꝙ habet em de ſu⸗
fopterſt ſi lti tamẽ dicut ꝙ auc. c dat 2 ples qᷓ; ilatio. ſi qñ. oſſet quan 8 pꝛoteſtar ttit exception
m mu Dilatiões * P ſt. C. 5 dila da.ſi.n.p dus debet reu ico qð ſi ꝗs omi erte umen.
chenlum tertia k de facto:qꝛ ples ¶ Ei aũt.hoc e „C. O rdum 2 de eſt recuſandus deb ali.vVnde dico q reuerti ad iſtaz. arg
b.no ßuak veſfa differẽdi. 4 emergat. ff. de iudi. ĩte it actoꝛ ſens eſt g C. de iudi.cum ſpali. odo non poreſt reuerti it ſnſas p ſe q̃rr
Trahendi.i. d caſus lopiatꝰ emergat. ſ habes ꝙ ſi petit ace ſpectum. ut. C. ls exceptoes amm multas foꝛte recepit ind eo. q. vj.
fatonſis, 1 P ada. niſi foꝛte enegãda.hic lüt intellige roponata ru.item cum . dele iſinnante. j.
nt; T Deneg r D . dam hoc volũ ſpecto 7 i. ſed 1 ſi ſuſcepe er de offi. dele. eum eſſe er⸗
cbrs nem. buntk ei. quic itur de prepa⸗ imũ.ff. de iudi. e. ar. ad hoc eĩ de d erlarium me
aevn fer. orationem. teſtes no dat dicit: qꝛ loquitur de pre optimũ nmodo recuſare. ar iudice.ſ.adu ti
icbeen IEle d induceẽdos e .B eis contra ien re raoꝛdinarium ſum amm liquid coram 4 ii 1.
. re de iduciſs liberato acoꝛ qperit reicrintü ad ſ reus excipiat .5. Exceptio. io.
hun iudicem. Yem ⁊ in tunc actoꝛi d
fuepin licet:bñ dicerem
actoꝛ rep
oſputt

cðdicatũ:videoꝛ appꝛobare iudi
cẽ.nec de cetero potero recuſare
eũ ⁊ ita ſemel Tancre. rñdit in
lis.
¶Sociari.qñ oꝛdiariꝰr̃cuſat᷑.
b ¶ Niſi ſit ille.xxxij.q.v. hoꝛ/
rẽdus. ſimile.ſfl.de neg.ge.pð
ponius.h. .
c W. Alio recuſato.petijt.ſi ꝗs
Epetijt iudicẽ aliquẽ:illũ nõ po
teſt amodo recuſare:ut hic ⁊ ex-
tra de of.dele.ſuꝑ qõnum.im/
mo ſi ꝓcuratoꝛ alicuiꝰ petijt iu
dices:dñs nõ põt illos recuſare
vt extra ð cã poſ.cũ oʒ.iñ appel
lare põt ab eo.vt no.S.ij.q.vi.
4 iuat ibus.
Pro nihilo. iᷓtum ad hoc
gn poſſit adhuc recuſari.q̃ſi lis
nð ſit cõte.vt in auẽ.de exhi.re
is.S.illud.col.v.reuera tñ tʒli⸗
eis die. ſi facta.ut ibi perpẽdit᷑.
eQuod fieri.ſ.vt reus tenea
tur rñdere coꝛam oꝛdinario iu/
dice ꝑ reſcriptũ ad eum impeira

Tagracto. .re⸗ exiget ab acto
re.qð iñ nũqᷓ.vidi.hᷣ nota duo
ſpalia ve certa qᷓ;titas promit⸗
tat᷑ ⁊ tñ plus exigat:⁊ ꝙ expe⸗
ctatur actoꝛ poſt terminũ viqʒ
ad.x.dies.iñ coꝛã oꝛdinario iu
dice exceptaret᷑ ꝑ ãnũ ⁊ tres mẽ

ſes ᷣm quoſdã.vt.C.qũo ⁊ qñ

iugex.auẽ.ꝗ ſemel.ſi veriꝰ ẽ qð
bic logt cũ abſoluit᷑ a iudicio il
lius iudicis.⁊ logt lex iſta cũ ꝗs
trahit᷑ e puinciã ꝑ reſcriptũ pᷣn
cipis.ut ĩ auẽ.col.v. de exhibẽ.
reis i pᷣn.ſʒ illa.l.ꝗ ſemel.loqt᷑
penitus abſoluitur.
g Jurauerit. notadũ quotiens
petit itereſſe ex delicto alicuius
illud declarat᷑ ꝑ iuramẽtũ.ut 5
⁊.ij.q.i.in pᷣmis.C.vñ vi.ſi qñ
C.de ſi.iſtr.l.vlt.ſqʒ petit᷑ iter/
eſſe ex Zctu:illõ ꝓbabit᷑ de debi
to mò.ff.de mtno.ſi in emptio
nẽ. ⁊.ff. de pᷣto.ſtip.l.ulti.ff.de
edẽ.l.argẽtarius..vlt.inſti.d
vbo. ob. S. vlti. .—ð
b Aod vo.maxĩe.nã ᷑t
poſt admittit᷑. vt.v.
q...i.qui crimen.

Ʒ quis.infamis. Dic ꝙ;

infamis non admittitur
ad accuſationem niſi ſuam vel
ſuoꝛum pꝛoſequatur iniuriam.
vt.iuij.q:vi.omnibus.S.ij.q.i.
pꝛohibentar. niſi in criminibus
erceptis. vt. vi.q.i.ꝭ.verũ. nee
I his pꝛout notaui ſupꝛa.ij.q.
i.in puimis.in ſine.⁊.q. vij.in
ſumma.
U Onſanguineox. dotali.
6ßʒ; quoſdam dos adeo re
quirit᷑ iĩ matrimonio vt ſine ea
matrimoniũ nõ teneat.ar.ad hͥ
xxx.q.v.nullum.ſedverius ẽ ꝙ
teneat. C. de nup.ſi imperialis

6. is autem. iñ pſumitur non eẽ
matrimoniũ.vt.xxx.q. v. alit.

CTauſa

petat iudici ſociariꝰvel recuſet enʒ:
niſi ſit illeꝰ quẽ ⁊ ipſe iã alio recuſa-
toepetijt.deniqʒ pñs interroget᷑:an
hoc tempus traſierit.qð nõ mõ ip⸗
ſins rñſione ſed ẽt libelli manifeſtet
ſubſcriptiõe:quã ĩ initio facere d ʒ.
litis vo ↄteſtatio ↄtra hoc indultuʒ
habita pro nibilo ꝰ?. Cõci.ij. vj
in col. vij. Cuod fierinõ dʒ: niſi
actoꝛ ſatiſdederit certam ꝓmittẽs
quãtitatem ſe daturũ ſi nõ exequat᷑
aut exequẽs nõ vincat cãm.Si er-

go poſt tẽpus pꝛeſtitũ intra.x.dies

reopꝛeſente nõ occurrat:dimittat᷑
reus exactoſeo qð promiſſuʒ eſt:et
ſiquid circa litẽ plus impẽdiſſe euʒ
taxatiõe iudicis iuraueritꝰ.
ceptio foꝛi dilatoꝛia ẽ:atqʒ iõ in ini
tio litis dʒ opponi ⁊ probari.perẽ/
ptorias auteʒ exceptiões vt ſunt pᷣ⸗
ribrlones lanc tẽporis: ſufficit ĩ
initio litis conteſtari. O III.

Aod vero?infames
⁊ nõ legitime cõiun-
cti ad accuſationem
gq admitti nõ debeãt:
72 qui generaliter ab
accuſatiõe remonẽ⸗
gichamuſtoꝑ auctoritatibꝰ daret.
Eenim Jagmins heyen fame
accuſare non poſſunt.
Lieni erroꝛis ſocietatẽ ſectan
tẽ:vel a ſui ꝓpoſiti tramite re
cedentẽ:aut apoſtolice ſedis iuſſio
nibus inobediẽtẽ:ſuſcipere nõ poſ
ſumus:nec ĩpetẽ recte credẽtes vel
ſãctoꝝ patrũ iuſſõibꝰob tẽperãtes
ꝑmittimꝰ:qꝛ inter ſideles ⁊ inſide-
les magna debʒ eẽ diſcreno. Item
Tgdenespepanpma deckftalt.
dit᷑ ante ſuã reuerſioneʒ recte agen
tes accuſare nõ poteſt.
Eatus predeceſſoꝛnoſter de-
mẽs vir apoſtolicus ⁊ ſpiritu
Dei plenꝰ vna cũ reliꝗs ſanctis col-
legis ſuis ſtatuit dicẽs. Accuſandi
vel teſtiſicãdi licẽtia deneget᷑ his ꝗ
chꝛiſtiane religiõis ⁊ nomis digni
tatẽ ⁊ ſue legis vel ſui ꝓpoſiti noꝛ⸗

mã aut regulariter ꝓbibita negle-

xerint. Trãſgreſſores eni ſpõte le⸗

gis ſue eiuſq; violatores apoſtate

nominant᷑.omnis eni apoſtata re-
futãdus eſt ante reuerſionẽ ſuã nec
in accuſationem recte agentiũ: aut
un onuun ſuſcipiendus eſt.
.

fm Pin poa edetes fum
infames.

B I ꝗs a vero ꝓpoſito retoꝛſuʒ
exoꝛbitauerit ⁊ iuſſa apoſtoli/

ce ſedis libẽter traãſgreſſus fuerit ĩ-
famis effici᷑. Repꝛobari ergo oʒ

eoꝛũ redargutiones:ꝗ in recta ſide
ſuſpecti ſunt. Fides aũt ⁊ cõuerſa-
tio pꝛimũ ſcrutãda eſt:⁊ deinde qui
irrepꝛebẽſibiles apparuerit:ſũt re
cipiendi non pris.

Ex⸗-⸗

EVemn Colirmepapg. ziuͤer
ſacerdotes ⁊ legitime cõiunctos ac
cuſare non poſſunt.
Onſanguineoꝛũ cõiunctiões
nec legitime ſunt:nec manere
poſſunt ſed ſũt repellẽde. Quiſꝗs
ergo nõ legitie cõiũctus vel abſqʒ
dotali titulo ac benedictiõe ſacer-
dotis cõſtat copulatus:ſacerdotes
vel legitime cõiũctos criminar: vl
in eos teſtiſicari minie põt: quoniã
omnis inceſtꝰ macula pollutus ĩfa
mis eſt ⁊ accuſare ſupꝛadictos non
ꝑmittit᷑.nõ ſolũ ergo bi ſunt repel-
lẽdi ⁊ infames efficiũtur:ſed ẽt om
nes eis cõſentiẽtes. Similiter ð ra
ptoꝛibus vel eis ꝗ ſenioꝛes ĩpetũt:
fieri cẽ ſemus.hos eni leges ſeculi ĩ

terficiũt:ſed nos miſericoꝛdia pre/

eunte ſub ntannie naten penitẽ⸗
tiaʒ recibimus. Igdem.
BGafnan ſunt recipiendiin accn

ſatione.

Onſpiratoꝛes in nulliꝰ accu⸗
A ſatione ſũt recipiẽdi nec eoꝛuʒ
vel anathematisatoꝝ vox vllũ no
cere aut ledere põt. As Diepba
eeodem.

apa.
† Allus anatematisatoꝝ ſuſci-
piatur:nec a quoquã credan⸗
turꝰ que ab eis dicũtur vel cõſcribũ
tur. Eos dico anathematizatos eſ-
ſe:qͥs epᷣi ſuis ſcriptis anathemati

sauerũt:aut eoꝝſtatuta anathema

tiʒat*. ¶ Itẽ Fabianus papa.
Mnatheniatizati ſidcles accuſaĩ
non poſſunt. “

—O nes quos ſanctoꝛũ patrus
ſtatuta tã pꝛeteritis qᷓ; futuris
tempoꝛibus anathematiʒant:ſub-

mouemus:⁊ ab omnium ſidelium

accuſatione alienamus.

EAen Stephanns gah ccnſ

uerit infamis efficitr.
Lericus vo ꝗ epᷣm ſuũ accuſa
ueruitaut ei inſidiatoꝛ extiterit
nõ eſt recipiendus:qꝛ infamis effe-
ctus eſt:⁊ a gradu dʒ recedere ac cu

rie?tradi ſeruiturus. Item Ale

Age ks: exules fiant:qui epi
ſcopos perſequũtur. .
JIquiepiſcopos ſuos ꝑſeqnũ
tur ⁊ amouere nitunt᷑ iniuſte

cõtra apoſtolicã auctoꝛitateʒ:⁊ ſi a

moꝛte prohibentur:dicente domi-
no: Nolo moꝛtem peccatoꝛis:ſed
vt conuertat᷑ ⁊ viuat:perpetua ta⸗
men pꝛoculdubio notantur ifamia
⁊ exilio?digni iudicantur finitimo:
ð quibus a tẽpoꝛibus apoſtoloꝛũ ⁊
ifra tenemus atqʒ ðcreta habemꝰ:
eoꝛũ accuſandi epiſcopos vel teſtiſi
candi vocẽ obſtruumꝰ quos nõ ab
humanis ſed diuinis actibus moꝛ-
tuos ſcimus. ¶ Item zepherinus

etractoꝛes ⁊ inimicoꝝ aucto

res epiſcopos nõ accuſent.

1onſentietes. appꝛo
bãdo deſendendo patro
cinium pꝛeſtãdo quo cau
nð minꝰ peccat q;ᷓ faciẽs
ij.q.i.notũ ĩmo magis.
.q.iij.qui aliorum.
q.i.ſi ꝗs rapuerit.C. de
raptu vir.l.vna.ſi.j.xx
iij.q.vij.quicunqʒ.
n USub infamie nota.
qualiter ſit hoc inteiligẽ
duʒ dixi.S. ij.q.iij. . bic
colligit᷑..iiij.q.i.diffini
mus.item patet hic ꝙ ſe
cũdũ canones ipſum fa⸗
ctũ infamat.j.e.q.v.cõ
ſtituimus.

0 Ontres r.
qg. 1. coſpirationuz
⁊.c. ↄiurationũ.nec ad ðᷣ
nunciationem admittũ-
tur.ex de accuſa.cũ opoꝛ
leat.⁊ de ſimo.lʒ.
PpAllus. credãt᷑.ar.
pr dem.
q ¶ Scriptis.i.per ſcri⸗
pta nunciant vitandos.
ſic aliquis poteſt abſen
tem excommunicare per
ſcripturam.ut.S.ij.q.v.
ivto.⁊ ar.ff. ð teſt.ſeruꝰ.
1 ut eox.ſi. ð ſen. ex.
nuper.

8 ¶Aunathematizãt. ub;

eſt canon late ſnie.
1 ericus.accuſaue

it. calunnioſe: ne
ſit ↄtra.S.ij.q.vij.qᷓpꝛo

a aune tradi.nõ ſtati

ſed tũc cũ eſt incoꝛrigibi⸗
lis.ut extra de iudi.cum
nð ab hoie.xi.q.i.ſi ꝗs
ſacerdotum.

x J qui. ſi a mor⸗
R te coꝛpoꝛali.(Ad

de ꝙ ita ut ſegtur ait do

minꝰ exechielis.c. xv.⁊.

ij)
1Et exilio.ergo iudex

eccleſiaſticus poteſt in exi

lium mittere.ut.l.di.ac
cedens.lxiij.di.in ſyno⸗

do.j.proxi.q.c.iij.in ſi.
vel ponuur exilium pro
carcere monaſterij.ut.ij.
q.i.in primis.

iſgin
nunia
poteſtq
eiuci.
Jenu
lerfaino
tenae
daͤnati⸗
lenga
bpote
nigi
onra.
Gubi⸗
dirtte
muont
plins
denun
nlcatuu
ira v⸗
ler arro
oblicitur
omm
lorscor
Nromm
Uniudeo.
nonpone
Cari:non
municat
hendlert
Gicato
Lromnmn
es lollan
Gpllina

H
nliatese
ANoff
domneſne
ſentni
Cde ein
eprori
krie lel de
Plalisn
Npuri
piſit
eco ven
Doſreno.
uunntten

noſolfphen
mmontarper
benangins
glarſtie.
nnns aine
taahmmngen
gdce

ferad nöte
ickimonngt⸗
madeſuci,an
Cetigiſ
umn.
Ol.rſtamor⸗
ponnhi(S
tguran do
llise. .

agoiucer
pporſtnd
e.al.d.
nſno⸗
ilgihin

ureäluman

nuſeni⸗
tmo.,

—

OQ

III

0 Etractoꝛes.j.vi.q.ui.deterioꝛes.
¶Inimicoꝛum.i.inimicitiarum. ⸗
T Alli.humilis.ergo videtur ꝙ ſi infamis vult agere ciniliter ꝙ nõ
. audtit᷑.ſed intellige vel oꝛo.i.vel loquit de excdmunicaro.

Seruilis.ergo loquit᷑ de criminali cã qꝛ ſeruus in cauſa ciuili ſe defen

ñ põt ſed in crimina

li poteſt. vt. ff. de accu. b

Uos. 7. l. eos. §. ſeruos.

Egeltrudam. ſed

E .
G etiam anathema/

te. Anathema ẽ maioꝛ
excommunicatiõe.xi.q.
iiij. nemo epiſcopoꝛuʒ/⁊?
eſt bic differẽtia inter ma
ioꝛem ⁊ minoꝛem excom
municationem: vt. v. q.
.ij.pñti.x vij.queſti.iiij.
quiſquis.Et ẽt hic ar. ꝙ
ſepius quis põt excõicari
xi.q.iij.c.excellẽtiſſũmus
.c.omnis.xij.q.ij.de vi
ro.lxxxvij.di.eos ꝗ.ex ð

poſtu.pꝛela.ad hec.⁊ cõ

ſirmatus poteſt ampliꝰ
deceſſoꝛ.⁊ ꝗ in ſoꝛdibus
eſt ſoꝛdeſcat adhuc.vt.xl
vij. di. c. vlt.ſed contra.
xxiiij.q.i.c.i.itẽ nihil ad
nos ð his qui foꝛis ſunt
ij.q.i.multi.⁊ vltra excõ
municationem eccleſia ñ
poteſt quid facere. extra
de iudi.cũ nõ ab bomie
Item qui moꝛtuus eſt ĩ/
terfici non poteſt.ſediana
thema eſt eterna moꝛtis
dãnatio.xi.q.iij.nemo
item qui eſt extra eccleſiã
nð poteſt eẽ magis ex. ut

ri. q.iij.omnis.item ar.

contra.ff. ð̊ verbo.obli.
qui bis.item meldendus
Dirit qui ſemel eſt cxcom
municatus non põt am
plius excommunicari:ſʒ
denunciari põt excõmu⸗
nicatus ⁊ ſic ĩtelligit ola

inta vbi quis ſepius vi⸗
det᷑ ercommunicariſ Sz3
obijcitur ei ꝙ ſecũdũ hoc
excommunicatꝰ erit me/
lioꝛis conditionis qᷓ; nõ
excommunicatus:inſtat
in iudeo.qꝛ licet iudeus
non poſñt excommuni/⸗

Etractoꝛes qui diuia aucto⸗
ritate eradicãdi ſunt:⁊ aucto
res inimicoꝛuʒꝰ:ab epiſcopali ſub⸗
mouemus accuſatione vel teſtimo
mo. C. Aẽ Euncianus papa.
CInfamis vel ſacrilegus religio
ſum cbriſtianum accuſare nõ põt.

Ulli vnqᷓ; infami aut ſacrile-

go de quocũqʒ negocio liceat

aduerſus reiigioſum chꝛiſtianũ qᷓ;
uis humilis abiecta ſeruiliſq; pꝑſo/
na ſit teſtimoniuʒ dicere:nec de q̃li
bet rõne vel inſcriptione chriſtianũ
impetere.H Notandũ voẽ᷑:qꝙ ali
ud ſit excõicatio:⁊ aliud anathema
tiʒatio . Ande Joan. papa. viij.
ſcribit cuidam eßpp.
Aliud eſt excommunicatio:alið
anathematizatio. V
NEgeltrudaʒ vxoꝛeʒ boſonis
noueris non ſolum excõicatõ
ne:que a fraterna ſocietate ſeparat
ſed etiaʒ anathemate quod ab ipſo
chꝛiſti coꝛpore quod ẽ eccł ia recidit
crebꝛo percuſſaʒ eẽ. Ande dat
intelligi:quod anathematiʒati ĩtel
ligẽdi ſunt:nõ ſimpliciter a frater

na ſocietate:ſed a coꝛꝑe chꝛiſti qð ẽ

eccleſia oĩno epaA.

Vod veroſteſtes de
G domo accuſatoꝛum
qproducendi nõ ſũt:
⁊ quod vox inimico
rum nõ ſit audiẽda:
multornz auctorita-
tibus probatur.¶ Ait enim Cali⸗
xtus pappooa.
Kõſanguinei vl familiares ad
nerſus extraneos teſtioniũ ñ dicãt.

cari:non tamen eſt melioꝛis cõditionis ꝙᷓ chriſtianus.Ego credo qð excð
municatio duos habʒ effectus.vnum eijciendi extra eccleſiam ⁊ aliũ deti
nendi extra.a lʒ excõmmunicatio nõ poſſit conſequi pꝛimum effectum iĩ ex
cõicato:tñ cõſequitur ſcõᷣm ſitẽ nunꝗd tot erunt abſoluriones quot fuerũt
excommunicationes:?⁊ videt᷑ ꝙ vna abſolutiõe omnes excommunicatio
nes tollant᷑: ut arg.ff. de accepti.l.pluribus.a.l.ſi ex pluribus.uel qð ſal

Aod vðo⸗ homeſtici ſunt:libertus:colonꝰ:aſcripticiꝰ.C.ð his

tez vltima Baetafanäl predioꝛum.eſt receptum.

gad eccle. ↄfu.l.vlt.S.ſane. Iteʒ mercẽnarius.ff. de penis.reſ
q piciẽdum.5.ſurta. Iteʒ oẽs ꝗ ſunt de familia alicuius ſiue ſint
liberi ſiue nõ. ff. de edil.edic.ediles.s.familiellarge tñ dicũt fa
miliares omnes qui habitant cum aliquo. vt erxtra de teſti. in litteris. ex
tra de offi. dele. inſinuante.vnde cum vror dicatur de familia. ut. ff. ad
ſyl. l.i.S.ſi vir.domeſtica eſt.⁊ ar. C.de re mi.quieunqʒ.li.xij.⁊ vxoꝛ di
domeſtica. xlvij. di. 5. neceſſe.arg. ð. C. de qõnibus.l.iij. Iteʒ domeſtici
ſunt qui ſunt in eiuſdem ptãte.ut ĩſti.de teſta.S.ĩ teſtibus.item pꝛoping.

2—

C. de emenda.uo.l.iſpoc ẽt notãdum ꝙ; amicus non poteſt eſſe teſtis.
J.pꝛoxi.cauſa.qliij.S.item teſtium ſides.nec cui imperari poteſt rõne pa

trie uel dominice ptatis.ut.iiij.q.iij.S.item in criminali.item inimicꝰ ca/
pitalis nunqꝙᷓ; admittit᷑.ſed ſi eſt inimicus alia de cauſa admittitur.ſʒ tpe
diſputationis diſquiret᷑ an ſit et credẽdũ.in auẽ.ð teſt. S. ſi vero odioſus
col.vij:item conſanguinei omnes ſᷣm Alanũ poſſunt admitti ſi tales ap
pareant qui veritatem gratie pꝛoponant.iiij.q.iij.S.eos teſtes.ſed hoc ñ
credo verum cum etiam iuder propter hoc poſſit recuſari. extra de app.

poſtremo.extra ð of.iudi.dele.cauſam que.ſed ĩ cauſa mfimonij admit

iuntur conſanguinei.xxxv.q.vi.c.i.⁊.ij.⁊ argu.ff.ð pꝛoba.etiam ma⸗

V

124

tris. extra qui ma. accu. po. vr. qd verum eſt vbi agitur de conſanguinitate pꝛo
banda.alias repellentur quaſi ſuſpecti.ut extra de teſti.ſuper eo.io.ſed certe ma
le dixit io.qm parẽtes bene admittuntur ſuper federe matrimonij.vt illa pcre.
uper eo. ⁊ dicto.c. videt᷑ in ſi.⁊ ita ſeruat᷑ de facto.b.
nſanguinei.nec familiares. ff. de ver.ſig.ꝓnũciatio..i.⁊.l.ſe.⁊.ff.de

Onſanguinei accuſatoꝛis ad
Aduerſus extraneos teſtimoninʒ
nõ dicant:nec familiaresꝰ vel ð do
mo ꝓdeuntes?:ſed ſi voluerint ⁊ i
uicem conſenſerint:inter ſe paren
tes ĩteſtiſicentur ⁊ nõ in alios.
¶QFItrem anacleetus papa.
Ruper inimici accuſatores vel
teſtes eſſe nõ poſſunt.
Ccuſatores ⁊ teſtes eẽ nõ poſ
ſunt:ꝗ ante heſternuʒ diẽ aut
nudiuſtertius inimici fuerũt:ne ira
ti nocẽ cupiãt:ne leſi ſevlciſci velit.
Inoffẽſus igit᷑ accuſatoꝛũ ⁊ teſtuʒ
affectus qrẽdus eſt: ⁊ nõ ſuſpectꝰ.
Nem Symmachus papa.
DBeeceodem.
. Ccuſatoꝛibus vero inimicis
vel de inimici domo pꝛodeũ
tibus:vel qui cum inimicisi moꝛan
tur aut ſuſpecti ſunt nõ credatur:ne
irati nocere cupiãat:ne leſi ſe vlciſci
velit. ¶ Si quis hec q̃ͥ hodie ĩ ſan
ca ſynodo prohibita ſunt infringe
re tentauerit:aut voluntarie tranſ⸗
gredi preſumpſerit: ſi dericus eſt:
gradu proprio penitꝰ careat.ſi ve
ro monachus aut laicus fuerit:cõ⸗
munione priuetur:⁊ ſi non emen-
dauerit vicium:anathemate feria-
tur. Secretas vero inſidias vlma
mfeſtas pontiſicibus a quibuſcun-
qʒ illatas: vel ea que buins ſancte
ſynodi ſentẽtia complectitur:ſigs
ad eccleſiaſticam pertulerit notici⸗
am potiat᷑ honore:⁊ hbi qui aduer-
ſa moliuntur eis:ſicut a ſanctis pa-
tribus dudum ſtatutuʒ eſt:⁊ hodie
ſynodali ⁊ apoſtolica anctoritate
ſirmatum:penitus abijciãtur:⁊ exi

appellatio.t.poſtremo.

fur.ſi libertas. extra de teſti.in
litteris.
hb ¶Pꝛogeütes. tpe iudicij: ga
ex hoc ſuſpectus eẽt iudex.ff.ad

l.iul.de ambi.l.i.ĩ fi. ſimiliter

quiꝓdijt de domo iudicis non
põt eſſe teſtis alterius.vt.iiij.qł.

itij.c. vlti.
0* Parẽtes. j.iiij.q.iij.parẽ⸗
tes cõtra.ſed ilua intellige de
remotis parentibus iſtud de vi
cinis.vel illud de collateralibꝰ
iſtud de deſcendẽtibus vel aicẽ
dentibus. Cõtra collateralem
enim nò cogitur quis teſtiſicari
vſqʒ ad quartũ graduʒ.vt.iiij.
q.iij.c.lege iul.⁊ hoc intelligũt
qdã in criminalibus cauſis im̃
ſed in ciuilibus vt dicũt licite ad
mittit᷑ cõtra fratrẽ frater ⁊ ꝑ ipᷣo
qꝛ nulla lege ẽ ꝓhibitũ ⁊ edictũ
de teſtibus eſt ꝓbatoꝛiũ:vt.ff.
de teſti.l.i.tẽ qꝛ in priuanis iu
dicijs filius pot habere patrem
iudicem:vt.j.eo.q.vij.S.tria.
circa fl.⁊.ff.de iudi.⁊ in pꝛiua/
tis. Jo. Ego hoc non credo ꝗa
ꝓoter conſanguinitatem aligs
recuſat᷑:vt extra de ap.poſtre/
mo.põt tñ dici qð collaterales
admittant᷑ poſt tertiũ gradum
ea rõne:qꝛvſq; ad graduũ illum
non cogunt᷑ inter ſe dicere teſti/
monũ.Dominus Mug. di⸗

cebat qõ filius põt hebere panẽ

iudicem niſi recuſet:qꝛ recuſari

põt.vt.d.c.poſtremo.b ¶ Sed

ad ſi teſtis eſt cõſanguineus illi
us pꝛo quo iducit᷑ ⁊ illius ð quẽ
inducit᷑ ſatis videt᷑ ꝙ tũc par ſuſ
picionis cã ſuſpicioneʒ fraudis
excludit.ff.de riiu nup.nõ ſolũ
S.i.vel videt᷑ quod in ciuili can
ſa admittunt᷑ cõſangumei ſiue
ꝓpinqui ſiue remon in teſtimo
nium:lʒ nõ poffint eſſe iudices
minoꝛ enim cauſa repellit iudi⸗
cem qᷓ; teſtem. vt dicitur.j.eo.

accuſatoꝛes.hoc ideo qꝛ faciliꝰ¶

haberẽtur mille iudices quam
vnus teſtis.ad hoc ſacit extra ð

Ceuſatoꝛes. heſternũ.ar. qð repellitur accuſatoꝛ ⁊ teſtis eque per preteri⸗

tas ſicut per preſentes inimicitias: ſic.vi

q.i.qui crimẽ.⁊ hoc ĩi memoꝛiaʒ

prioris offenſe.ut.ff.de decur.l.ult.ff.ð qnibus.l.vniꝰ..ſeruus.2 eſt hic ar. ex
recentia tempoꝛis aliquid pꝛeſumendum eſſe vt.xxxi.q.i.ſũ quis viuente.l.diſ.ſi
qua femina Sʒ nunquid quelibet immicitie repellant. videtur ꝙ tm criminales

⁊ capitales.ut extra de ſimo.per tuas ĩ fine.a iſt

i.de excu.tu.ꝭS.inimicitie.⁊.ff.de

arbi.licet.nam non quilibet amicus repellitur ſed ſoluʒ ille qui maxiima familia
ritate coniunctus eſt.ff.de uerbo.ſigni.late.s.amicos. Item lex dicit ꝙ pꝛopter
leues inimicitias non extinguitur legatum ſed pꝛopter graues:vt.ff.de adimẽ.
leg.l.iij.in fine.Econtra videtur qð inimicitie non ſolum capitales.ſed etiã alie
repellant:quia ab accuſatione repellitur quis pꝛopter ciullem controuerſiam.e
de reſti.ſpo.item cum quis. Nec etiam tales inimici admittuntur ad purgandũ
ut extra de purga.cano.cum in iuuentute.in fine.tu dicas qð ſemper inimicꝰ re
pellitur. niſi ſint leues ⁊ modice inimicitie.ar.extra de ſimo.licet heli.⁊ hoc reli
quitur inquiſitioni iudicis quales inimicitie repellant.vt in auẽ.de teſti. SF. ſi Vo
dicat᷑.col.vij.⁊.iiij.q.iij.Sitem ĩ criminali.ĩ fi.de tali inimico dicit lex ꝙ ũ ſem
per repellit᷑ quis ꝓpier inimicitias:ſed iuder eſtimabit an ei credi debeat vel nõ
ff. de qõnibus.l.i.S.qonem.in ſi.⁊ eſt ſimile.ff. de excu.tu.propter litem.
1 M Ccuſatoꝛibus.inimicis.C. de inoſ.te.liberti.vbi nilius exheredare poteſt
matrem ſi copulauerit amicitias cum inimicis.a extra de accu. cũ opoꝛte

at.extra de ap.ex inſinuatione.

Dertulerit. admonitione pmiſſa: ſiĩ modum denunciationis agitur alias
eſſet pꝛoditoꝛ crimmis.ij.q.i.ſi peccauerit.ſi aſt in modum accuſationis nonẽ
neceſſaria admomiuo.extra de ſimo.lʒ heli.a babes pic ꝙ remuneratur accuſa-

toꝛ. ſic.lxxix.di.ſi ꝗs papa.

q iiij

£
ℳ

△ℳ .
.

a Aſpectos. litigantes. i. li⸗
tigioſos ꝗ ſᷣm apoſtolũ ñ
promouent᷑.xlvi.di.5 .i.
b E accuſatõibꝰ clericoꝝ.
exteraꝝ.i. romanoꝛum:
ſed qre vocat eos exteros cuʒ ec
cleſia eos approbat. ut.x. di. p

iomum. rñdeo qꝛ gallicis loqrur

a leges illas non tenent.ſi. xij.
q:ij.cum deuotiſſimaʒ.vbi pa
pa regine francoꝝ löbardam ñ
romanã legẽ ĩducit.alia littera
exterarum conſuetudinum.
c¶PDMublice. i. ſeculares.
d Anonica.gentis.ð igno
tis logꝗtur ꝗq nõ ꝓmouẽt᷑
xxiiij.di.qñ.xc viij.di.per totũ.
als iniquũ eẽt qð bic dicitur ꝙ
tehotonicus nõ poſſet teſtiſcari
contra gallicum.
e¶ Moꝛuuos. in peccatis: vt
ij. ꝗ. vij. placuit. io.
f Ccuſatiões. negocia.i.
A teſtimonia.
g.ο Sunditus. generaliter otra
clericos nõ admittũtur laici.S.
ij.q.viij.lalcos.⁊.c.ſicut.
hSupiores.i.clericos.
i. XA Ccuſatoꝛes.ut iudices.
a dictis ergo maloꝛum
poſſumꝰ argumentari. xxxvij.
di. ſigd veri. ( Adde ꝙ ita ut ſe
gtur ð loth legit geneſis. c. xix)
k¶Aut libertus.ꝗ nõ põt oꝛdi
nari niſi pleno iure ſit emanci-
patus.liiij.di.qcũq;.ergo nec
teſtari nec accuſar̃.vt.ij.q.vij.
ipſi apoſtoli.⁊.c.teſtes.
1 Onſtituimus. maleſict.
C q faciũt ne viri poſſint co
gnoſcere uxoꝛes ſuas.uel ꝗ vo/
lunt futura ſcire.⁊ hoc eſt crimẽ
publicũ.C.de paga.l.ij.⁊ vlt.
m& Qui fal ſum. e de oꝛ. co.
cũ dilectus. .ſed ibi nõ fnit la/
ta Inia z teſtem ſed reũ.ſi do
Ʒ teſtem ſecus eſſet.ð teſtem enĩ
posõt ferri.ut.C.ð teſti.nullũ ĩ ſi.
n ¶ Simileſq;. alij admittunt᷑
J.vi.q.i.ꝗcunqʒ.⁊.c.ĩfames.

CTauſa

lio ſuis oĩbus ſublatis ꝑpetuo tra-
dant.¶ Itẽ põtianus ſancte ⁊ vni
uerſalis eccdleſie epiſcopus.
¶Qui non poſſunt eſſe accuſato
res vel teſtes.
Vſpectos aut inimicos aut fa
cile litigãtesꝰ:⁊ eos ꝗq nõ ſunt
bone cõuerſationis aut quoꝛuʒ vi-
ta eſt accuſabilis ⁊ qui rectaʒ non te
nẽt ⁊ docent ſidẽ: accuſatoꝛes eẽ ⁊
teſtes añceſſoꝛes apoſtolici pꝛobi
buerũt:⁊a nos eoꝛũ auctoꝛitate ſub-
mouemus atqʒ tꝑibus futuris ex/
cludimus. Nem Euſebius epi-
ſcopus galliarum.
¶ Ab accuſationibus dericoꝝ re-

pellantur quos leges ſeculi nõ ad/

mittunt.
1FEaccuſationibus dlericoꝛuz;
ſuper ꝗbus mãdaſtis:ſcitote
a tꝑe apoſtoloꝛuʒ in hac ſancta vr/
be ſeruatũ eſſe:accuſatoꝛes ⁊ accu-

ſationes quas exteraruʒconſuetu-

dinum leges nõ aſciſcunt:a dlerico
rum accuſatione ſubmotas:⁊ ifra.
Iccirco ⁊ nos ſequẽtes patrũ veſti
gia pꝛo ſaluatione ſeruoꝛuʒ dei qſ-
cunq; ad accuſationez perſonas le
ges publicetnõ admittunt:his im-/
pugnandi alteruʒ ⁊ nos licẽtiã ſub
mouemus:⁊ nulle accuſationes au
diantur a indicibus ecdeſiaſticis qᷓ
alegibus ſeculi pꝛobibent ¶ Iez
Pelagius papa.
¶Alienigene ⁊ quos diuĩie voces
monuos appellãt epiſcopos accu
ſare non poſſunt. —
Anonica ſanctoꝛũ patrũ ſta/
tuta ſequẽtes atqʒ roboꝛãtes
oẽs infames cũctoſq; ſuſpecios vł
inimicos ⁊ eos ꝗ nõ ſunt eoꝝ gen⸗
tisꝰ vel quoꝛũ fides ⁊ vita aut liber
tas neſcit᷑:⁊ ꝗ nõ ſunt bone ↄuerſa
tionis:vel quoꝛũ vita eſt accuſabi-
lis ab oĩ accuſatiõe epiſcopoꝝ fun-
ditus ſubmouemus. Similiter et
oẽs quos dinĩe leges moꝛiuosR ap
pellant:ſubmouẽdos eſſe ab eadẽ
accuſatione ⁊ publice penitẽtie ſub
mittẽdos iudicamꝰ Itez ex ſy⸗
nodo rõana hita ſub adriano pa.
¶A dericis repellũtur accuſatio
nes q̊s leges ſeculi nõ aſciſcunt.
Ccuſatiões ⁊ accuſatoꝛes at-
q; eoꝛum negociaſq̃ ſeculares
nõ aſciſcũt leges: diuina ac ſynodi
ca fũditusꝰa clericis repellere aucto
ritate cẽſemus:qꝛ indignuʒ eſt ſu⸗/
