cleſie facultates ⁊ ſacerdotio male-
dictionis derogatio ꝓcuretur. ꝙ ſi
hoc minime fecerit: diuinis conſti⸗
utionibus ſubiacebit.
¶ Item ex conci.hiſpalenſi:cni in
terfnit iſidoꝛus.
CZaici nõ ſunt aſituqi iconomi
R nona ac i icimꝰquoſ
1. dãa ex veſtro collegio ↄtra ec⸗
eſiaſticos moꝛes laicos habẽ i re
bus diuinis cõſtitutos iconomos.
ꝓinde pariter tractates elegimꝰ vt
vnuſaſq; veſtrũ ſᷣm chalcedonen-
ſiuʒ patrũ ðcreta ex/ ꝓpꝛio dero ico
nomuʒz nbi cõſtituat. Indecoꝛũ eniʒ
eſt vicariũ epᷣi laicũ eſſe:⁊ viros ec
cleſiaſticos iudicare. In vno eni
codẽqʒ officio nõ debet diſpar eſſe
ꝓfeſſio.qð etiaʒ in lege diuina ꝓhi
betur dicẽte moyſe:nõ arabis i bo
ue ſimul ⁊ aſino.i.hoĩes diuerſeꝓ/
feſſionis in vno officio ſimul nõ ſo
ciabis. Unde oʒ nos ⁊ diuis libꝛis
⁊ ſanctoꝛuʒ pairũ obedire pᷣceptis:
cõſtituẽtes vt ꝗ in adminiſtratõibꝰ
ſociant᷑ põtiſicibus nec ꝓfeſſiõe di/
ſcrepẽt:nec habituꝰ:nã coberere et
cõiungi nõ poſſũt ꝗbus ſtudia ⁊ vo
ta ſunt diuerſa. Si ꝗs aũt epᷣs poſt
hec eccleſiaſticaʒ reʒ aut per laicalẽ
ꝓcurationẽ adminiſtradã elegerit:
aut ſi teſtimonio iconomi gubernã
daʒ nõ crediderit: vere vt cõtẽptoꝛ
canonũ ⁊ fraudatoꝛ rerũ eccleſiaſti
carũ:nõ ſolũ a chꝛiſto ð rebus pau-
peruʒ iudicabitur rens:ſed etiã cõ⸗
cilio manebit obnoxius.

Itẽ in ſynodo ſymmachbi pape

Nõ babet laicus aliquid ſtatu?
ldi in ecdeſia facultatem. .
D On placuit laicũ ſtatuendi in
eccleſia habere aliquã ptãtẽ:
cui ſubſequendi manet neceſſitas:
nõ auctoꝛias imperandi.
Itẽ in concilio eodẽ eulaliꝰ epᷣs
ſyracuſane eccleſie dixit.
Eccliaſticas dignitates laici di⸗
ſponexe non poſſunt.
Aicis quanuis religioſis nul-

I la de eccleſiaſticis dignitatibꝰ
aliquid diſponendi legitur attribu
ta facultasꝰ.
Ntem Calixtus papa.
Xaicus ſacrilegus pabetur:qui
diſpoſitionem vei dominationem
rerum ecdeſiaſticarum vſurpat.

vniuer.l. Itẽ. 5. ij. inſti. de cu⸗
ra.S.vlt.nec ob.quod eſt mu
ne. ⁊ ho.l.munerũ.ꝭ. deſenſo⸗
res.vbi dĩ ꝙ ſindicus ẽ qui ad
certã cãm cᷣſtituit᷑:qꝛ ibi lange
ſumit᷑ nomẽ ſindici ꝓ quolibet
defenſore. 1.

iBDe dlero pꝛopꝛio. ar. cõtra

iura.calũ.imperatoꝛ.vbi vf
ꝙ iconomꝰnon erit vnꝰ ð colle
gio.ſed ibi ponit᷑ iconomꝰ pro
iplſo ſindio
CTeſtimoniũ. S. ij. q. pe. cuz
aſtolils.
IHER nona actione.i. die.
m L. Indicare ita di. lxrx
In vno. rxij.q.ij. cognoni⸗
us. (Agdde ꝙ ſicut hic ſequit᷑

legit QOeutro.c.xxij.) ⸗
Nec habitu. nunquid ergo
albꝰ monachꝰpõt eẽ monachꝰ
iter nigros:vr ꝙ nõ: qꝛ ꝗqlibet
cõfoꝛma bit ſe moꝛibꝰ eorũ iter
quos viuit.ut.xli.di.ꝗſꝗs.naʒ
ex diuerſitate habitus ſcandalũ
generatur.vt.xij.di.illa.xxxiij.
q.v.qꝙ deo. eõ vr ꝙ non eſt ibi
diſpar ꝓfeſſio cũ tm̃ monacha
lis pꝛofeſſio ſit ibi.nã dũmodo
clericalis ꝓſeſſio ſit ibi vna pro
feſũo dr.xij.q.i.duo.preterea
vſ ꝙ monachus poſſit fieri ca⸗
nonicꝰ:vt.ixxiiij.di.quoꝛundã
⁊ pᷣlatus maioꝛ in ſeculari eccłia
vt. lxviij.di. c.ij.⁊ ẽt epᷣs in le/
culari:vt.xviij.q.i.c.i.⁊ ſic vt
ꝙ licite poſſit eſſe in eadẽ eccłia
diſpar babitus quantũ ad colo
rẽ veſtiũ:qð ſatis poteſt admit
i: 2 hoc. h. cõcedit.tñ q;to ma⸗
is ſe pñt tales cõformare alijs
exterioꝛi hbabitu hoc faciãt.ne
ſcãdalum ſiat vnde monachus
ſactus canonicus vel eps non
abijciet habitũ:ſed retento habi
tu deſuꝑ ferat habitũ:ĩ quo ma
gis cõueniat eis inter quos eſt:
ut e de vi. ⁊ hone.cle.deus ꝗ.
pꝓKlicis.facultas.hoc veꝝ
L ẽ de iure cõi:ut.xcvi.diſt.
bene gdem. ſecus ſi habeat hoc
ex ſpeciali priuilegio:ita iñ vt ñ
duret illud priuilegiuʒ:ut.lxiij.
di. in ſynodo.

Z

cungqz.

Ganis puincipum. vominationem. I. rxiij.q.viij. conuenioꝛ rij. q. ij · qui⸗

Je mẽtis. nuc vide qle ius patroni habeant i ecceſta.? auſtius patronatꝰ

8
hb .
PD quoddã ius qdð nõ eſt mereſp

ſjale necẽ mere tẽpoꝛale.ſpũale non ?: qꝛ com

petit laicoa tranſit ad heredes: vt.j/ eoſiderandũ tepoꝛaleno e: q; vendi nõpo

teſt: vt e ð iurepa.de iureſ nec
põt dici ꝙ parti ſit tepoꝛale: p/
tim ſpuaſe. cũ ipᷣm ſit ſimplex:
nec retipit diuiſionẽ. ut ex.e.ti.
c.i tñ bene cõcedo ꝙ ſit partim
tẽpoꝛale a parii ſpirituale:⁊ tñ
ſimplexẽ:q talis diuiſio poti⸗

ad itellectũ q; ad actu referenda

eſt: vt dicit lex que vicit ꝙ illud
quod vf ꝙ ſeruꝰ vr̃ cõmunis:
onus ach itellectũ ꝙ; ad actum
nus cõmunis.r iũ annerũ ſpi
rituali extra de inrepa. de, inre.
Efftcitur aũt ꝗs patronꝰ tribꝰ
De cais votatione: cõſtructione
fundatoe.vñ verſus. Datro
nũ faciunt dos ediſicatio fndꝰ
DHotianiòe ⁊ coſtructione: vt.j.i
abbatẽ. Sigs aũt poſt cõſecra/
tionẽ dat aliquid eccleſie:per h
non fit patronꝰ? ſed qui ante con
ſecrationẽ dat aliquid eccleſie ſit
patronꝰ.hoc ideo qꝛ ille perdu/
cit rem de nõ eſſe ad eſſe. Item
alia rõne.qꝛ ſi poſt cõſecrationẽ
ſieret aliquis patronꝰ:iã videre
tur ĩponi ſeruitꝰ rei ſacre: quod
eẽ nõ debet.nt.ff.de ſerui.ſerui
tutes.S. ult.⁊ quod humani iu
ris eſſe deſinit:ſeruitutẽ nõ reci
pit.ff. commu.pꝛedio.l.caueri.
Sũunt aũt tria que coõſequit᷑ pa⸗/
tronꝰ:bonoꝛẽ:onus:⁊ vtilitatẽ
bonorẽ habet in preſentando.
onus habet in defendendo eccle
ſiã ne ꝗs dilapidet eam:ut.j.e.
filijs :utilitatẽ habet qꝛ ſi vergit
ad ĩopiaʒ prouidebit ei eccleſia
vt.j.e.qcunqʒ.⁊ licet omnibus
pauperibus teneat᷑ pꝛouidere ta
mẽ ei abundatius ꝙᷓ alij:vt
de leſta. c ĩ officijo. Tranſter
iuſpatronatus quattuoꝛ modis
ialium. Primo ſucceſſione:ut
J.e.conſiderandũ.Secũdo do
natione.ut e.e.ex inſinuanðe
⁊.c.cõſultationibꝰ.Tertio ver
mutatiõe.vt.j.e.nemim. Trã
ſit etiaʒ qᷓrto cum vniuerſitate.
ut e.e.cũ ſeculumi Jus aũt pa
tronatus nò deſcendit ad here⸗
des pꝛo poꝛtionibꝰhereditarijs
ſed quilibet eoꝝ eſt patronꝰ iſo/
lidum:ut e.e.c.i.ſicut ⁊ salia iu
ra que ĩcoꝛpoꝛalia ſunt inſolidũ
deſcẽdũt ad quẽlibet heredum:
vt. ff. de ſerui. vie. Jo.
Collata. ſz nõne antequam
fundaret᷑ debuit dos aſſignari.
nt de cð.di.i.nemo.utiqʒ.ſjj qð
omiſium fuit reſtaurandũ ẽ:vt
Di. viij.ꝗ conira moꝛes.
Proceſſionis.i.ꝙ ꝓcedet
cũ ipſo ad epiſcopũ:cũ clericipᷣ⸗
ſentantur.oliʒ iñ nihil iuris ha
bebãt patroni pre alijs.ut.x.q.

Jauis pꝛincipuʒ vel alioꝛũ lai
coꝛũ diſpoſitionẽ ſen domia⸗
tionem rerũ ſiue poſſeſſiones eccle
ſiaſticarum ſibi vendicauerit:vi ſa
crilegus iudicetur. Nem gelaſiꝰ
apa ſenectioꝛi epiſcopo.
In eccleſia quaʒ quis ediſicat ni
bil ſibi pꝛeceteris vendicet.
) Je mentis amplectenda de-

notio eſt: qua ſe iulius nobisi

re inliana ſui iuris fundaſſe perhi⸗
beat eccleſiaʒ:quam in honoꝛe ſan-
cti viti confeſſoꝛs eius nomine cu⸗
pit conſecrari. Hanc igit᷑ frater cha
riſſime:ſi ad tuam dioceſim perti⸗
nere nõ ambigis:ex moꝛe conuenit
dedicari:collata pꝛius donatide ſo
lẽni:quã miniſtris eccleſie deſtinaſ-
ſe pꝛefati muneris teſtatur oblaioꝛ:
ſciturus ſine dubio pꝛeter pꝛoceſſio

nisꝰ aditũ qui omni chꝛiſtiano ðobe

tur:nihil bidẽ ſe ꝓpꝛij iuris habuiu
rum. IJdem.
De eodem. 11
181 Rigentius vero petitoꝛia no
bis inſinuatiõe ſuggeſſit:in re
ſua qð ſextilianũ vocat᷑:baſilicaʒ ſe
ſanctoꝛũ Michiaelis archangeli
Martini confeſſoꝛis pꝛo ſua ðfen-
ſione fundaſſe:a ideo frater charii
ſime:ſi ad tuaʒ pertinet parochiaʒ:
benedictionẽ ſupꝛa memorate baſi
lice ſolẽni deunotione ⁊ veneratiõe
impẽde.nihil tamẽ ſibi fundatoꝛ ex
hac baſilica nouerit vendicãdũ:ni⸗
ſi pꝛoceſſionis aditum:qui chꝛiſtia
nis oibus in cõmuni debetur.
Itẽ Clemens.
BSe eodem.
Ccleſias per congrua⁊ vtilia
facite loca:qᷓs diuinis pꝛecibꝰ
ſacrari oporrer: ⁊2 non a quoquam
grauaril Item Leo quartus ca-

rolo regi.
Tai pꝛeſbyteros ð ecdeſijs nõ

Aras videtur exiſtẽ:ſi ſecularis
vel laicus pꝛeſbyteros ab eccleſijs
in ꝗbus tẽpoꝛe oꝛdinationis eoꝛun
deʒ nominatiꝰ vel introducti fueriĩt
videtur expellereꝰ.Si vero funda-
toꝛes eccleſarum ad inopiã verge⸗
re ceperint:ab eiſdem eccleſijs tem
poꝛalis vite ſuffragia percipiant.

ti. uouerint. Item 2 ſi cenſus aligꝗs ĩpoſitus ẽ auctoꝛitate epi:illũ pðt petere:ut er

ceo. preterea.xviij.q.ij.eleuterius.io.
Rigentius.ꝗ xpᷣianis.ergo

iudeus nõ efficeret᷑ patronus.lʒ fundaret ali/

4 quam eccleſiam.S.e.pie.⁊.j.e.ꝗcunqʒ.
2 Ccleſias.ꝑ cõgrua.nut nõ ſii ĩſirmus locꝰnec ſint ibi pᷣdões.nec aliquo mo
do periculoſus ſit:nã ꝑꝑ has cauſas debet eccleſia tranſmutari in alium lo
tum:ut.j.e.ſiꝗs vult.⁊ de con.di.i.tribus.⁊.lxxiiij.di.quoꝛundam.
Vntrs. noĩati. g ex ſola noĩatide aliꝗs cõſeꝗt ius vt.lxxij.di.placuit.viij.
q· ij. dilectiſſimi.ij./q.vi.noĩatiões.ð h dixi.lxiij.di. iᷓto.

Ontra ſanctoꝛuʒ patruʒ cẽſu

b Erpellere. bic habes expelli vr q nõadmittit᷑ ad dignitatad quã

ẽ noĩatus uel electꝰ.nã idẽ ẽ auferre qð nõ dare.ut dixi.ẽ.e.q.i.decime.
facit ad idẽ ex ð reſti.ſpo.ſepe.ff.ð bo.auc.iud.poſ.quis ar. er de ap.
ſigniſicauit.ubi dĩ:nemo deijcit᷑ niſi ꝗ poſſeſſionem babuit.ff. de vi ⁊ vi

.

EA in toletano conci.legitur.
Fundatoꝛes eccleſiaruim ſi ino
pes ceperint eſſe:ab eiſdem alimẽ/

ta accipiant.

icunqʒ fideliuz pꝛopꝛia de⸗

— uotione de facultatibus ſuis

eccleſie aliquid ↄtulerint:ſi foꝛte ip
ſi aut filij eoꝛum redacti fuerint a
inopiamꝰ:ab eadem eccleſia fuffra
giu⸗ vite ꝓ tẽpoꝛis vſu percipiant.
Si ergo eccleſiaſticas facultates

nonibus muenitur.

Heredes eius qureccleſam con
ſtruxit æ ipſi pꝛo ea ſollicitudinem

gerere debenr.
Ilijs vel nepotibus ac hone⸗

ſtioꝛibus ꝓpinquis eins: qui
conſtruxit vel ditauit eccleſiaʒ licuũ

ſit hanc hahere ſolertiaʒ:vt ſi ſacer
dotem aliquid ex collatis rebus de

fraudare puiderint:aut hõeſta con

nentione compeſcant aut epiſcopo

vel iudici coꝛrigẽda ðᷣnũciẽtꝰ. Qð
ſi talia epᷣs agere tentet:metropoli

tano eius inſinuari pꝛocurẽt.Si au
tem metropolitanus talia gerat:re
gis hoc auribus intimare non dif
fer ãt.ipſis tamen heredibus in eis

rebus non liceat quaſi pꝛopꝛij iuris

poteſtatem pꝛeferre:non rapinam

2 fraudeʒ ingerere:non violentiaʒ

quacunq; pꝛeſumere:ſed boc ſolũ

in ſalutarem ſollicitudinem adhi⸗/

bere:qꝙ autnullam operatio noxã
nocens attingat: aut mulctã vel ali
quam partem ſalutaris mercedis
aſſumat.Si quis vero deiceps hec

monita temerare pꝛeſumpſerit: et
male rapta cum confuſione reſtitu

et:⁊ excommunicatiõis annueꝰ ſen
tentiam ſuſtinebit. ¶ Item ex cõci.
toletano quarto. .
CFundatoꝛes ecdleſiaruʒ oꝛdinã

dos in eis epiſcopo offer ant.

diſpenſandi poteſtateʒ nõ habent:
multo minus eccleſias ipſas ꝗbuſli
bet ad regenduʒ cõmittere vł alijs
auferre valent. ¶ Hic autez diſtin
guenduʒ eſt quid iuris fundatoꝛes
eccleſiarum in eis habeant:vel ꝗqd
non.habent ius pꝛouidendi ⁊ con-
ſulendi ⁊ ſacerdotem inneniẽdi:ſʒ
non hñt ius vendendivel donandi
tanquam pꝛopꝛijs. Ende in ca

ar.l.i. 5. b iterdictũ.ar. vbi ei tm ꝗ poſſedit dat᷑ bociterdictuum.
) Scidsalad.ns

tñ pp qualibet reʒ
modicã datã ante conſe⸗/
crationẽ efficit᷑ ꝗs patro/
nus:niſi tantũ ðᷣderit qð

fufficiat ad neceſſaria mi

niſtrorũ ad luminaria
vt de conſe.diſtinctiðe.i.
nemo. =
k ¶. Zd inopiã.ſz nonne

.
X

eccleſie tenent᷑ oibꝰ pꝛu-

peribꝰ ſubuenire. ut. S.
.E.q.i.qm̃. Reſpon.ſic:
ſed iſtis abũdantiꝰ qᷓ; ali
is.ex de teſta.cũ in offici
is.⁊ melius pꝛouidebit ei
ꝗquãdoqʒ fuit diues:vt

xli.di.nõ cogant. Iſtud
aũt ĩtelligas quando pa

—

tronus in ſummã egeſta

tẽ deductus ẽ.⁊ quãdo ec
cleſie ſupeſt. xxv. q. ij. F.
vlti.ad ſi.ĩ eo eni caſu li
bertus tenet᷑ alere ſuum

patronũ: vt.ff.ð agno.

li.l.ſigs a liberis.ꝭ. pa-⸗
rentes. 1.5. pe.

1 EH Jlije pobings.

ſic vñ ꝙ iuſpatro⸗

natus non tranſeat niſt
ad heredes ſanguinis tmñ

c.indiſticte logtur ð quo
libet berede..e. conſide
randũ.⁊.c.ſi plures.Sʒ

nũqd patre danato ð cri

mine amittit ſiliꝰ iuſpa/
tronatꝰ:vr ꝙ ſic.ut.vi.
q.i. F. veꝝ. ⁊. ff. de iure⸗
pa.ꝗ ctra..l.iiij. arg.
cõtra dicũt ꝗdã ꝙ nonpᷣ

uat illo niſi a ſolo papa:
cũ illud habeat auctoꝛi⸗

tate canðis.ar.er.e.ti.ce

i.vel dic ꝙ cũ vniuerſi⸗

tate laicus iudex põt ali/

quẽ priuare iurepatröõa⸗

tus ſed ꝑ ſe nõ poſſet.ar.

ad hoc.er̃ de iurepa.ex

m ¶. Denuncient. ergo

patroni pñt accuſare vel

denunciare ſacerdotem:

vt.ö.e.q.i.cõſtitutũ.im

mo glibet g eſt ð ſua ple

be. ar. lxiij.di. plebs ⁊ e

de teſti. ex parte ade.dẽ

credo poſſe facere patro⸗

nũ in eccleſia conuentua
li.argu.lxiij.di.reatina.

⁊ extra de iurepa.c.nob.

Sed in hoc eſt differen⸗
tia:quia in eccleſia con⸗
uentuali patronus non
preſentat nec eligit.extra

de iurepatro.nobis. licet

videtur eſſe cõtra. xviij.
queſtione ſecunda.c.ab⸗
batem.

nCBe gis. ut emn corrigat. cum per eccleſiaſticum iudicem cogi non
poteſt:ut.xi.queſtione prima.petimus.xvij.diſtinctiðe.nec licuit.uł etiã

cum iudex eccleſiaſticus deſes ẽ: ut extra de foꝛo competẽi.ex tranſmiſſa.

alias non poteſt adiri iudex ſecularis:vt.xi.queſtione. prima.c.placui:

ut quiſqʒ.

aut ſaltim in nullo noceat.

oQuocd aut.hoc eſt dicere:ut aut in mulſto a nt in aliquo pꝛoſit eccleſie

p¶ Annue.i. per annum abſtinebit a ſacramentis eccleſie ſi laicus eſt. ſi
dlericus deponetur.xij.qij.apoſtolicos.⁊.c.abbaubus.

-

utopatrono
clatack m
i.cPc 1
lboriutipan
pecinfetpi
gleſiaalimet
minneripo
imutore er M
nuo riufucn
nlitbal l
cnemint.
(Vemalus
ſetaliauenme
15, Niſegehz
töopätaumre
Uiglobiſcatl
n lr.dici d⸗
Npore
ſalis. Sed
leneipoaf ri
(iturepß ſn
lelganse
pii di giuſ⸗
lihoͤ pamon
leagen rra
Nhernk i aam
nihegeii⸗analc
ſenievero,
6/Oniaeri⸗
bheredeet
wiäicel⸗
ätäianpanon⸗
Mos hefeckstri
Cöhinspo.l.
dſſparond
ſeyfef eiuſh⸗
twcinogoßff
eiedllhigire
iſipeeralimet
i.iblenf n
nicdtalrtſinte⸗
pfomonenicane
lſebſtnitchte
n ipaiceri D
lus .
4. Kömm
leleanni

uchng
fohem
uſani
unginss
logardan
Eſecie
tdimögt
ipiu⸗
Olrta,N.
afiun⸗
iies.
glächneni
ſaſclopee
dbent aun⸗
Areiei
diphiun⸗
Nerpd
lunpanhn
poſſe.,er.
e iurepa

cken. age
accaſuet
eſaecton.
chkinräfn
geidſot
6diteſt
cincomam
ijKnumn,
LiutgnN⸗
eeſ ffin
nerttſtcch
panohn
tnedigian

Uro.o
ce

„,
leen ch e⸗
gelant en
a munſni⸗
nucglani

OQ

xXxVI

Ecernimꝰ idoneos.ð eodẽ epiſcopatu.ut.lxxi.di.boꝛtamur.
bᷣ 0 ¶ Oſferãt. dixit.h.ꝙ ĩ eccleſijs collegiatis hoc ius hñt patroni ut
repreſentent pᷣlatos epis:⁊ ut ĩterſint electiõi:vt.xviij.q.ij.abbatt᷑.⁊.v.e.
q.v.ſi ꝗs epᷣoꝝ.⁊.lxiij.di.pricipali.fed õ eum ⁊᷑.ex.e.c.nobiss
c andioren ſic vf ꝙ auctoꝛitate huius capuuli laicꝰpoſſit ĩſtituere
i.

n ſpualibus ⁊ tẽpoꝛali/
bus. vl dic ꝙ ipſe eps re

uocabit factũ ſuũ: vt ex

de elet. noſti. l. di. penitẽ
tes. YItez ſi eᷣs primum

pñtatũ ſpreuit:⁊ ſcðʒ rece

pit:tenet᷑ pᷣmo ꝓuidere.
ex.e.ti.paſtoꝛaliſ.lʒ aler.
ðderit epᷣo electiõeʒ utrũ
pmũ vel ſcðm vellet reci
pe.e.e.tl.cñ autẽ.cũ er
go epᷣs puniatur ꝑ illud
c.paſtoꝛalis.patet ꝙ ho
die epᷣs nõ hʒ electioneʒ.

naſteriũ.i. ec⸗

leſiam.

e ¶ A dñio. i. diſpoſitio

ne.ẽ ergo hic ar.ꝙ epᷣus

luito patrono non pot ö

eccha facer mõaſteriũ vt
.j.c.ꝓx.qꝛ iã derogaret᷑
Ihoc iuri patrõi ĩ electio

ne ⁊ in recipiendo ab ec⸗

tleſia alimẽta.ſic nec do
minus rei poteſt vſuʒ rei
Imutare ẽt in melius in/

nito vſuſructuario.ff.de.
vſu ⁊ ba.l.vl.ar.tamẽ
contra.x.q.i.c.i.⁊.j.eo.

c.nemini.

CNe malus. ar. ſuf⸗

ſicit aliquẽ ñ malũ eẽ.vt
nð. vViij.q.i.lʒ.⁊ tenttur
epᷣs pñtatum recipe:niſi

aliqd obijciat ĩ pſonã eiꝰ

ut. lxv. diſti. de pſona.l.
Di. poſti.⁊ er eo.ti.pa⸗

ſtoꝛalis. Sed nũqd epe
tenet᷑ pbaf crimẽ qð obij
citur:vr ꝙ ſuff ciat ſi di ·

cai:eligatis alinʒ:vt.xx/
viij.di. pꝛiuſqᷓ. ⁊.xxxix.
Ddi.petrus.qð põt admit

ti:ſz põt patronꝰ cũ ſup/
ioꝛe agere: vt epᷣs crimẽ

ꝓbet ul eñ admittat.vt
bij. nuͤc vero.

16 co⸗

heredes:ẽt exnei.
vf ꝙ idiſticte loqꝗt.naʒ
ũdã iurapatronatꝰad ex
neos heredes trãſeũt: vt
C.ð in ius vo.l.ij.vr̃ g
ſi patronꝰ ↄferat eccle
ſie vl erneo iuſpatrona/
tus ꝙ ãmodo ſi põ t con
nenire dilapidãtes eccłã
ul ẽt petere alimẽta. ar.
ad h e ð teſti.ſignifica/
nit. ꝓbabiliꝰ v ꝙ tali iu
ri qð ẽ ad vtilitatẽ ⁊ fauo
rẽ ĩductũ eccłie nõ poſſit
pfonꝰ renũciare.vñ lʒ ſi
lij abſtineãt ab hr̃ditate:
ñ iõ pdiderũt iuſpatrõa

Ecernimus vt quãdiu fũda-
ors eccleſiarũ in hac vita ſu
perſtites fuerint: ꝓ eiſdem locis cn
raʒ habeant ſollicitam:itaqʒ recto-
res idoneos in eiſdẽ baſilicis ijdeʒ
ipſi epiſcopo offerant oꝛdinãdos.
Qnuod ſi ſpꝛetis eiſdeʒ fundatoꝛibꝰ
rectoꝛes ibidem pꝛeſumpſerit oꝛdi
nare epᷣs:⁊ oꝛdinationeʒ ſuaʒ irritã
nouerit:⁊ ad verecundiã ſui alios
in eoꝛuʒ loco quos ipſi fundatoꝛes
condignos elegerint oꝛdinari.
¶¶Nem ex romana ſynodo.

A dominio conſtructeꝛis mõa/

ſterium non eſt auferendum.
Onaſteriuʒꝰ vel oꝛatoꝛiũ ca-
Mnonice cõſtructum a dñio cõ
ſtructoꝛis eo inuito non auferatur:
liceatqʒ illi pꝛeſbytero cui voluerit
pꝛo ſacro officio illius dioceſis cuʒ
conſenſu epiſcopi ne malusexiſtat
commendare. C Item Gregoꝛiꝰ
B Ationis oꝛdo non patitur:vt
monaſterium contra volunta
teʒ fundatoꝛuʒ ab eoꝛum diſpoſitõ
ne ad arbitrium ſuum qnis debeat
vendicare. ¶Mꝛouidentia tamẽ
admõitione epiſcopi a fundatoꝛi

bus eccleſie honoꝛari debent.

CEnde Gregoꝛius. r
Epiſcopoꝛũ pꝛouidentia a fnn
datoꝛibus ecdeſie honoꝛentur.
Onſiderandum eſt quatenꝰſi
ſim pꝛonuidentiaʒ ⁊ admonitõ
nem epi ipſi coheredesꝰ eas volue
rii tenere:⁊ honoꝛare faciat. Si au
tem hoc contradixerint:in epᷣi pote
ſtate maneat: vtrum eas conſiſtẽ ꝑ
mittat aut religas ide auferre velit.
Item ex conci.triburienſi.

CReliquie auferantur ecdeſiaruz

ſi plures heredes de eis cõtẽderint
Jplures heredes cõtenderit
8₰ de cõi eccleſia:auferrił iubeat
epᷣs reliquias ſacras ⁊ eccleſiaʒ clan
di:donec cõmuni ſenſu ⁊ ↄſilio epi
ſcopi ſtatuant ibi pꝛeſbyteruʒ:⁊ vn
de viuat. Ut ergo ex his auctoꝛi
tatibus colligitur de manu laicoꝛuʒ
eccleſie recipiende non ſunt:niſ cũ

conſenſu epiſcopoꝛum.¶Juxta il

lud magocienſis concilij.

tus.ut.ff.ð iurepa.ſilij.nec.n.generali renũciatõe remittit᷑ dolꝰ.ut. ff.ð
libe.le.aureliꝰ.Ego credo ꝙ tali iuri poſſit renũciari cũ donari poſſit:vt
extra. e. er inſinuatienrrg.
h. ] plures. auferri. h dr̃ ꝙ epᷣs ꝑꝑ diſcoꝛdiã pr̃onoꝛũ dʒ claudere ee-
cleſã:ut er.e.c.i.⁊.ij.alibi dr ꝙ ſua auctoꝛitate cõfert ſi proni nõ cõcoꝛ/
dãat vſqʒ ad.iiij.mẽſes:ut ex.e.qm̃ ĩ ꝗbuſda.alibi vſqʒ ad ſex.ut er eo.ti.
cã te. Diſtiguas ꝗ: qꝛ aut diſcoꝛdia ẽ ĩter epʒ ⁊ prfonũ:aut ĩter ipſos pr̃o/
nos.ſi iter epʒ ⁊ patronũ tũc epᷣs pet iconomũ ĩ eccłia quouſqʒ ſit termi
natũ negociũ:ut e ð offi.oꝛ.cũ vos.ſʒ ſi lter pr̃onos ẽ diſcoꝛdia.aut ſup
electione facta ab eis:ant ſupꝑ ipſo iurepatronatꝰ.ſi ĩ electide deſſentiunt:
üc ſi pt ſieri ſine ſtãualo pᷣferat eps illũ ꝗ maioꝛibꝰiuuat᷑ meritis.ut ex.

VII

194

e.qm̃ ĩ ꝗbuſdã.ſjſi ꝑes ſũt:graʒ pot facere cui vult ut.lxiij.di.ſi foꝛte.⁊ ex.e.oũ
aſit.ſi vxᷣo ↄtentio ẽ de iurepatronatꝰ eps iſt ituat aliquẽ ĩ eccha:⁊ ille poſtmoduʒ
pñtet᷑ ab eo ꝗ euicit iuſpatrõatus:ut e.e.ti.ſi vo.⁊ hocfaciat ſi cõcoꝛdes nõ ſue
tit uſqʒ ad ſex mẽſes a tẽpore vacatiðis.uł uſqʒ ad q̃ttuoꝛ a ſꝑe mote ↄtrouerſie.
ut eỹ.e.ti.eã te.⁊.c.eũ ꝑꝑ.ſi aũt epᷣs hoc ſine ſcãdalo ſacere ñ põt:tũc claudet ec/

CNon liceat laicis pꝛeſbyteros ðᷣ
ecdleſia eijcere.
I Aici pꝛeſbyteros de ecdleſia ñ
. eijciant:neqʒ in eis cõſtituant
ſine conſenſu ſuoꝛuʒ epᷣoꝝ.C Itez
ex cõcilio cabilonenn.
Abſaʒ epiſcopoꝝ cõſenſu laici
ſbyteros de ecdeſijs non eijciant.
Nuentum eſt:ꝙ multi arbi⸗
trij ſui temeritate:⁊ qð eſt gra
uius ducti cupiditate pꝛeſbyteris ꝗ
buſlibet abſqʒ cõſenſu ſuoꝛum epi/
ſcopoꝛuʒ ecdleſias dant vel auferũt
vnde oʒ vt canonica regula ſerua-
ta nullus abſqʒ cõſenſu epi ſui cuili
bet pꝛeſbytero ecdleſiaʒ det:quaʒ ſi
iuſte adeptꝰ fuerit hanc nõ niſi gra-
ui culpa coꝛaʒ epiſcopo canonica
ſeueritate amitiat. ¶ Sicut ergo
auctoꝛitate Hieronymi ðcias ma
le poſſeſſas a laicis epiſcopo cõſen
tiente licet monachis de manu lai⸗
coꝛum recipere:⁊ eas perpetus ſta
bilitate tenere:ſic ⁊ eccleſias a laicis
male detentas cuʒ conſenſu epiſco⸗
poꝛum lʒ monachis ad oꝛdinandũ
accipere ⁊ eis in perpetuuʒ pꝛouide
re. ¶ Ande vꝛba.pa.ij.

Sine voluntate epicopoꝛũ de

cimas vel ecdeſias a laicis mona-
chi non ſuſcipiant.
REcias ⁊ eccleſias a laicis mo
nachi non ſuſcipiãt abſq; cõ/
ſenſu epiſcopoꝛum ⁊ volũtate.Að
ſi aliter pꝛeſumptum fuerit:canoni
ce vltioni ſubiaceant. ¶ Iteʒ exð⸗
creto Silueſtri pape.

HNulli liceat in ſnum ius mona-

ſterium conuertere: alij tamẽ ad oꝛ
dmandum tradere illud valent.
T mini regum aut cuiquam

hpominum in pꝛopꝛium ius
liceat monaſteriumꝰcradere vel cõ
uertere niſi ad aliud monaſterium:

vel cõmutare nin cum alio mona-

ſterio: vel quocunqʒ cõmertio ven

dere. Quod ſi factum fuerit nõ va

lebit:ſed ipſum monaſterium in p

ſtinum refoꝛmetur ſtatum.
¶Ntem ex eodem.
Epiſcopi ⁊ fratrum cõſilio mo-
naſterium ad melicꝛanduʒ alij ſup
ponere nullus pꝛohibeatur.

cleſiã.ut hic dicit᷑.⁊ extra.e.tit.
Cei. J. ij.
i ¶ Coͤmuni. 5 nõ ſtat hic iudi⸗
cio maioꝛis ꝑtis:ut e.e.qm̃.ſic
e ð reſcrip.c.paſtoꝛalis.ſilr v
ꝙ ĩ delegaus a pricipe nõ ſtat᷑
ſnie maioꝛis ꝑtis:ut.C.de ap.
I offerẽdis ⁊.l.iubemꝰ. ſilłr in
Diſcoꝛdia creditoꝝ:ut.C.ꝗ bo.
ce.poſ.l.vl.ſilr i cauſa liberali.
vt.C.ð cõmuni ſeruo ma.l.ij.
.§. hoc valet. ſili in oĩ re còi: i
ff. cõi di. ſabinꝰ.a hodie in ele⸗
ctione epiſcopi.ut extra de elec.
qꝛ ꝑp.Sʒ querit᷑ ſi duo ſunt pa
trom:⁊ vnus reliquit plures ſi-
lios ⁊ alter vnicũ.an iſte vnus
par ius habeat cũ illis pluribꝰ:
videt᷑ ꝙ ſic.cũ ex pluralitate ſue
ceſſoꝛũ ñ debeat variari obliga
tio.ff.ð verb.ob.l.ij.vñ oẽs il⸗
li debent reputari pro vno.cũ ĩ
loco vnius ſuccedant: ut.ff.de
cõdi.⁊ de.cui fundꝰ.quẽadmo
dũ ſi plures ſunt mõ canoniciĩ
eccleſia qᷓ; pꝛius fnerunt.nð piꝰ
iuris habent modo multi qᷓ; pꝛi
us habuerunt pauci.Sed con/
tra quilibet iſtoꝛũ eſt patronꝰ in
ſolidũ.& iſti plures plꝰ habent
iuris qᷓ; ule vnus.⁊ hoc probat᷑
ff. de bo.li.ſi libertus Itẽ ſecun
dũ hoc non plus iuris hẽret cui
coceſſa eẽt poteſtas eligẽdi qᷓ; pᷣ
us per ſe habuit:qð falſuʒ vide
tur.ut extra de elec.ne ꝓ deſe⸗
ctu.⁊.ff.de aſſig.li.l.i.ĩ fi.Dhice
ꝙ ſunt oẽs eq̃liter patroni.ut ex
tra.e.c.i.foꝛte hoc verũ eſt cuʒ
hereditas eſt diuiſa.

T Nuentũ eſt.niſi graui.ñ

eſt ergo quis prs qualibʒ
tulpa deponẽdus.ut.lxiij.di.c.
i. Itẽ ar.ꝙ nullꝰ debet priuari
ſuo beneſicio ſine culpa ſua: vt
lvi.di.ſatis puerſuʒ.⁊ extra de
cõſti.cognoſcẽtes.arg.extra de
cle.egro.c.vlti.ſed illð pꝛoptex
ſcandalũ pꝛo quo multa omit⸗
tuntur.ut di.l.ut ↄſtitueret᷑.ex/
tra ð no. op.nũ.cũ ex iniuncto.

I ¶ Coꝛã epᷣo.ſſolus epᷣs põt co

gnoſcere ð crimie:ubiagit᷑ ð pᷣ
uatione bñſicij ſiue ad aſiã pe/
nã:dũmodo nò agat᷑ ad depo
ſitiõem oꝛdis.ut notaui.xv. q.
viij.ĩ ſũma.lʒ aũt ñ remoueat᷑
aliꝗs ab admiĩſtratòe niſi ꝓ gra
ui culpa:iñ regulares pᷣlati pro
leui culpa rẽouent᷑:ut extra ð ſi
mo.ꝑ tuas.i fi.⁊.S.e.q.i.c.ul.⸗

m ¶ Sicut ergo. hieronymi. ut

n mini.ꝗdã ſic ponũt ca

uʒz: nulli licet dare iuſpa
tronatꝰpᷣuate pſone ułẽt cmu

tare cũ pᷣuata pſona:ſʒ dari põt ꝓ mðaſterio ulł cõmutari cũ mõaſterio.vẽdi ãt
nulli pᷣt.ꝓ iſtoꝝ can fac qð legit᷑ extra.e.ti.ð iure.ſʒ eis obſtat extra.e.ex ĩſinua/
tõe.ĩ pᷣn.ſʒ põt dici ꝙ ibi vnꝰ alij ceſſit admiſtrationẽ ſolidã:nð eni ðᷣdit iuſpr̃o/
natꝰ cũ pus fuiſſet patronꝰ.h.aũt itelligit ð ipa eccłia:ꝙ nullꝰ pt dare eccłiã pᷣ
uato:ut ĩde faciat habitaculũ.ut.xix.q.iij.q ſemel.Oe pmutatiõe eccſie planũ
eſt:qꝛ nõ põt eccha ꝑmutari niſi cũ alia eceleſia.ut extra de rex ꝑmn.ad qõnes.
Satis credo ꝙꝙ ſiue ſit eccłia ſiue iuſpr̃onatꝰ bñ põt cõcedi mòaſterio:dũ iñ ha⸗
beat᷑ ↄſenſus epi.ut extra.e.cõſultatiõibꝰ.iĩ fi:⁊.c.nullꝰ.ſimiliter ⁊ eccłie ſeculari
ut extra ð reſti.ſpo.cũ veniſſet.io.Ego credo ꝙ iuſpatronatꝰ poſſit concedi ſine

epiſcopo.ut extra.e.illud.b.

p Monaſterium.i.eccleſiam.

0 In proprium. id eſt prinatum.

2 ij

a Jauis. ad meliorãdũ. bet

eſt vna de tribus cauſis ꝓ
pter quas tranſferunt᷑ eccleſie ð
loco ad locuʒ:ut de conſe. di.i.
tribus. Z. e.q.i.⁊ tẽporis.⁊ ẽ cõ
tra regulã illã.xix.q.iij.que ſe/
mel.a perdit prioꝛ eccleſia pᷣuile
gium ſnuʒ. ut. S. e.⁊ B diximꝰ.
b U nſtituit.hoc.c.legitur.
xx.q.iij.conſtituit.
t ngregatio.j. xviij.q.
ij. abbas. 2. c. abbatem.
d ¶ Rennere. ſi vult ꝑꝑ bumi/
litatẽ renunciare.ut.xviij.q.ij.
abbas.

e .Propings. S.
Di.lxxxix.decẽt᷑.io.
f qQicgam preſbyter.
8 Uod auteʒ a uoto.
MHic querit᷑ an lice

q at alicui diſcedere a
uoto. Et in hac q̃⸗
ſtione magiſter diſtĩguit: ꝙ ali
ud ẽ votũ cõceptũ coꝛde ore ſim
pliciter pꝛonunciare:a aliud eſt
obligatione aliqua ſe obnoriuʒ
facere.ſed tamen quocunqʒ mo
do iſtoꝛũ modoꝝ quis voueat:
nõ licʒ ei recedere quo ad deũ ſʒ

quo ad eccleſiã licet a pᷣmo vo/

o ei recedere.ſjnõ a ſecũdo.Sʒ
miruʒ videt᷑ cum bhoc ſit pecca/
iũ quo ad deuʒ:q̃re eccleſia illð
iolerat.cum hoc ſitlaqueũ in/
ijcere talibꝰ ⁊ decipere alas eo⸗

rum:quod nðò eſt faciendum.ut

xxvij.q.i.de viduis.cũ dñs ipſe
noluit facere differentiã ĩter iu/
ramentũ ⁊ ſimplicẽ loqlã.vt.
xxij.q.v.iuramẽti. Põt meliꝰ
diſtingui iter deliberatõeʒ ⁊ no
lũtatẽ ⁊ votuʒ.ſi ꝗs recedit a de
liberatiðe nõ peccat moꝛtaliter.
ſi ꝗs aũt recedit a pꝛopſito qð
firme ſixeratĩ aĩo ſuo:peccat.ſʒ
venialit pʒ quoſdã.ut e ð vo.
T uo.redẽp.litteraturã.vᷣʒ.h.vo
peccat talł moꝛtaliter:ac ſi ver/
bis voniſſet.ut.j.e.ꝗ bona.ſed
a voto qð uerbis expꝛimitur
ſine cum ſolennitate: ſiue ſine

ea non licʒ recedere ſine moꝛta-

li peccato pᷣʒʒ oẽs vt ex ꝗ cle. vel
vo.rurſus.lʒ alex.videat᷑ dicere
ꝙ poſt votum ſimplex põt oᷣbi
matrimonium.ut ep ꝗ cleri.uł
vo.ueniens.ſʒ illud ĩtelligas ð
cõparatiua pmiſſione.io.(Ad
ð ꝙ auctas ꝓphete hic poſita le
git i pſalterio. ps. xxxv)

b Ant qdam. debemus. nt
. ac ſidẽ ſeruãd ⁊ genera-
liter ad oĩa illa ſine ꝗbus hõ ſal

uari nõ põt.ð ꝗbꝰ habet ð pe.
i.ij ctharitas.

¶Quedam ẽt. ut continentiã

vt.xxxij.q.i.integritas.
k MPromittim. ar. ꝙ er nu⸗

da pꝛomiſſione ꝗs tenetur: vt
rij.q.ij.qcũq; ſuffragio.xxvij.

a· liec. ij.

Tauſa

Iquis vult monaſteriuʒ ſuuʒ
ad melioꝛanduʒ in aliũ locuʒ
ponere ſiat cũ cõſilio epiſcopi ⁊ fra-
trũ ſuoꝛuʒ:⁊ dimittat pꝛeſbyterũ in
ioꝛi loco ad miniſteria eccleſie.

tem ex conci. magocienſi.
Deemne nene ſubijciant:

qui circunueniendo aliquos tonde
re pꝛeſumunt.

Onſtituitꝰ ſane ſacer iſte con⸗
nentus vt epiſcopi ſiue abba-
tes qui nõ in fructu animaruʒ:ſed ĩ
auaritiam ⁊ turpe lucrũ inhiantes
quoſlibet homines circnnueniẽdo
totunderũt:⁊ res eoꝛum tali ꝑſua-
ſione ſurripuerunt penitẽtie canoni
ce:vtpote turpis lucri ſectatoꝛes ſbᷣ
iaceant. Hi vero qui illecti comaʒ
depoſuerunt:in eo qð ceperunt per
ſeuerare cogantur:res vero eoꝛuʒ
heredibus reddantur.
T Aem ex concilio toletano.
¶BSine voluntate fratrum aliquẽ
de ſuis pꝛopinquis abbas ſibi ſub-
ſtituere non valet.
Ongregatio debet ſibi eliger
abbatẽ:poſt abbatis ſui moꝛ:
tez vel eo viuente ſi ipſe diſceſſerit
vel peccauerit.Eps enim nõ debet
abbatem violenter retinere in loco
ſuo:ipſe autẽ nõ põt aliquẽ oꝛdiare
de ſuis ꝓpiquis uel amicis ſine vo
luntate fratrum.

Aidaʒ pᷣſbyter
infirmitate gra-
uatus ſe fieri vel
4 le monachuz di⸗
xit. eccleſie ⁊ bñ/
ſicio in manunad
uocati renuncia
. uit. RPoſtquam
cõualuit mox ſe futuruʒ monachuʒ
negauit:⁊ eccleſiaʒ ⁊ beneſicium re
popoſcit. ¶ Hic pꝛimuʒ queritur:

vlrum reus voto teneatur:an lice/

at eia ꝓpoſito ſui coꝛdis diſcedere
Secundo:an eccleſia ⁊ bñſiciunʒ

ei reddẽda ſunt qui pꝛius libera vo

luntate refutauit. ¶ Tertio:ſi cõti
giſſet eũ ſe ⁊ ſua mõaſterio tradidiſ
ſe:an licẽtia abbatis liceat ei ad pꝛo
pꝛia redire. Quarto:ſi ſine licen
tia abbatis retro abieru:an ſua ſibi
ab abbate recdeng ſint.

Mod autez a votoꝰs

diſcedere nõ liceat:
multis auctoꝛitatibꝰ
q pꝛobatur.ait eniʒ/p/
pheta:vonete ⁊ red
C dite vota dñůo deo
entro. tem Augu.
OQue deo onenthreneceſſario
reddantur.

VAnt quedam que etiam non
vouentes debemus?:queda
etiam que mñ vouerimus non de⸗
bemus:ſed poſtquaʒ ea deo ꝓmit⸗
timus

mus neceſſario reddere conſtrin
gimur, & Item Hieronymus.

U Be eodem.
Ouentibus non ſolum nube
re ſʒ etiã velle dãnabile eſſe.
Itẽ Grego.in regiſtro.
Dignus eſt ſupplicio g ſeipſuʒ
deo ſubtrahit a voto reſiliens.
Nanias deo pecunias voue
rat:quas poſt victꝰ perſuaſio
ne diaboli ſubtraxit:ſed qua moꝛte
mulctatus ẽ:ſcis.Si ergo ille moꝛ⸗/
tis ꝑiculo dignus fuit ꝗq eos quos ðᷣ
derat nũmos deo abſtulit: conſide
ra quanto periculo in diuino iudi⸗
cio dignus eris:qui nõ nũmos ſed

temetipſuʒꝰ deo omnipotẽti:cni te

ſub monachali babitu deuoueras
ſubtraxiſti.
Niẽ ſuper eʒzechielem
¶Ante dei oculos cadunt ꝗ bona
que concipiunt agere recuſant.
C Ai bona agunt ? ſimelioꝛaꝰ
4agere öliberant 2 poſt ölibe
rata nõ faciunt:lʒ in bonis pꝛioꝛibꝰ
perſeuerent:in cõſpectu tamen dei
cecideruntex deliberatione. Item
Sunt qui cũcta relinquere ⁊ dei ſer

uitio ſe ſubdere ⁊ freno caſtitatis ſe

reſtringere deliberant:ſed cuʒ poſt
caſtitatem alios cecidiſſe cõſpiciũt:
ſe retrahendo meritum perdunt.
¶Siergo poſt votũ quiſq; neceſ-
ſario cogiiur ſoluere quod vouit:
ſi vouẽtibus nõ ſolum nubere ſed
etiaʒ velle dãnabile eſt:patet quod
ſacerdos iſte ad executioneʒ ſui vo
ti cogendus eſt.⁊ nõ ſolum nõ fieri
ſed etiam velle monachuʒ non ſie-
ri ſibi danabile eſt. Qð vero ĩter vo
uentes iſte cõputãdus ſit patet ex v-

bis auguſti. dicentis. Dixi ↄſiteboꝛ

⁊c̃.Qagna pietas dei eſt: vt ad ſo

lam pꝛomiſſionem peccata dimit/

tat.nõdum eniʒ pꝛonunciai oꝛe:et
tamen deus iam audit i coꝛde.Mo
tum enim pꝛo opere reputatur.
CSicut ergo pꝛopheta ĩter vouẽ
tes reputatur:qꝛ dixit:ego conſite-
boꝛ. ſic iſte inter eoſdem computan
dus eſt:qꝛ dixit:ſiam monachus.
Nis ita reſpondetur.aliud eſt/p
poſitum concipere in coꝛde ⁊ etiaʒ
oꝛe enunciare.aliud eſt ſubſequenti
obligatiõe ſe reuʒ voti facẽ. Qmia
ergo iſte pꝛopoſuum ſui coꝛdis oꝛe
ſimpliciter enunciauit:non aũt mo
naſterio aut abbati ſe tradidu:nec
pꝛomiſſionem ſcripſit:nequaquas
reus voti habetur. Ande Ale-
xander papa.ij.ait.
CNõ cogitur aligs in monaſte⸗

rio manere:niſi pꝛofeſſionem fece

ru in manu abbatis.
£O

Onſaldus pꝛeſby-
terꝰ quondam infir-

¶mneceſſario. niſi tale
ſit illud qð pẽdeat ð alie
no arbitrio ut ſi vnꝰ con
iugatꝰ ꝓmittat ↄtinẽtiã:

nð tenet. ut. xxvij.q.ij. A

tu. Itẽ votũ aliqð abſti⸗
nẽtie nõ põt facere vxor
ſine viro.xxxiij.q.v.ma
nileſtũ.nec monachus ſi
ne abbate.rr.q.iiij.mo⸗

nacho. Itẽ nec filius im

pubes ſine voluntate pa
tris.xx.q.ij.c.i.⁊.ij.nec
ſeruus ſine volũtate dñi
ut.liiij.di.ex antiquis.
m Cõſtringimur. niſi
foꝛtius vinculum ſuper⸗
mentat gvii wl. vir.
A! anias. de hoc

Ababes. xij. q. i. di
lectiſſimis.( Adde ꝙ de
ipᷣo legit᷑ oꝛiginałr ĩ acii

bus apoſtoloꝝ.c.v.)

0 ¶Temetipſum. ar. ꝙæ

maioꝛ eſt alienatio perſo
ne qᷓ rei.ſic.xij.q.i.preci

* Ai bona agůt. ſ.

matrimoninm.

q Si melioꝛa.i.conti-⸗

nentiam.

r Beliberant. firmiter
pꝛoponendo:⁊ tunc ſecũ
dum.b. peccant moꝛtali
ter:ſecunduʒ alios venia

liter.

8ECeciderunt. ĩpꝛopꝛie

.ſ. ab eo qð nõ babẽt:ve

ibi. cadẽta latere tuo mi

le ꝛc.
t Si ergo pronunciat.
Sobligatur gs ex ſolo p

poſito coꝛdis.qð.b.con

cedit.

u Onlſaldus In
c hoc. c.termina
tur pᷣma q̃ſtio
⁊ ĩtitulatur ſecunda: an

poſſit recipere bñſiciũ cui

renunciauit.⁊ dicendum
ꝙ ſic: qꝛ nõ renunciauit
prout ðbuit ⁊ ĩ paſſione
coꝛpoꝛis renunciauit.ar.

xxij.q.ij.nequis.

mitate ac feruor̃ paſ

ſionis pꝛeſſus ſe mo
nachum fſicri pꝛomi
ſu:non tamen mõaſterio aut abba
i ſe tradidit:nec pꝛomiſſioneʒ ſcri-
pſit:ſed beneniciuʒ eccleſie in manu

iſteii

cclllos
ſipipban
nncun
Kulicupl,
o cfdi

ſi conpos.1
geidlen⸗
legins npn
Anſeffcanp
cationenl i
honuneüct
dMotehent i
ten tſpoͤ
Caonüiunnn
ſosboeinut.
5CAnmial
Nln.or r
ſenioralditn
ſe ſ golcog
lrdid ideo
ponn ſtamun
aaui
Oderichgno
urnin
Eic nodan
nobpe
luent chuer
nleer cereg
Büſi
lls gfui
anni dy repr
ſucidenec
ſprimanuse
Pheclat.ni
nncero,udu
niſe nefoͤck
Etue 6dieurn
öborgkinns
Ig hotanbb.
Osnon
Ahungaſif
gioſibitſey
loner gpro
Gtur ſed vennis
uroem.
(Seig fſi
nnyſnhinfe
aſcliglnanan
Nneſentalr
tiſguml⸗
W
nleemdenn

Go. babi
Neohnisn
ſlgnoni i,
lii ci ntios
nndalferof

ſöpeſfak,
Alinel

minanm,
melon icnre
h.
lbenn inir

encorumn ii
peganthott

mitziſienmn

idermn ocne
ogönöbeeen
Ktalutaroni

Ngoprorrne
aiur gerſo⸗
dis n

Oniala
hoearnin
lur pfna in
ſemndnn
panrbiftii
tn dienchnm
6 nuncieuit

ttipaſfne

muncianidK,
nagis.

XVII

a ¶ Alduocati.ar.ẽ hic ꝙ illicita renũciatio ñ pᷣiudicat alicui.ut.vi.q.iij.
ðniqʒ.⁊.ff.de offi.pᷣſi.legatꝰ.⁊.C.ð defen.ciui.l.ult.ar.ð ẽ de renun.
qð ĩ dubijs.ð hoc dixi.vi.q.iij.deniqʒ.ſj ſi renũciaſſet ĩ manu plati ſui te
neret renũciatio:niſi tunc tꝑis nõ fuiſſiet cõpos ſui.ut er de ſuc.ab iĩteſ.c.
iij.ſj cui iſtoꝝ ĩcumbit ꝓbatõ: uel illi ꝗ dicit ꝙ fuerat cõpos: uł illiiꝗ dicit

ꝙ; ñ erat cõpos.ar.ꝙ illi
ꝗ dicit ꝙ coͤpos erat. ut
iij. q.ix. idicas. Itẽ qꝛ ñ ẽ
pvᷣſumendum de ſponta/

nea renũciatione.ut er ð

renun.ſuper hoc.ff.ð ꝓ
ba.cuʒ de idebito.ar. .
ex de ſuc.ab inteſ.cũ dile
ctus.C.de codicill.l.nec
codicillos. Rñ.ei ꝗ dicit
icũbit ꝓbatio:ut.ff.ð ꝓ
ba. ei qui dicit.⁊ probat
ſtulticia ꝑ uerba ꝓſeren/
tis.nt e de ſuc.ab inteſ.
c.cũ dilectꝰ.ĩ parte de/
ciſa.ſi enim ſtulta derba
Dixit pᷣſumo qð non erat
ſui compos.ut dicta de
cre.cũ dilectꝰ.⁊.xciij.di.
legimꝰ in prin.io. Sed
an ſufſciat ꝓbare renun

ciationẽ uł teneat᷑ pbare

ſpontaneũ q̃ri᷑.vr ꝙ ad
Duoteneat᷑.ſ.ad renũcia
tiõem ⁊ ſpõtaneũ.ar.pᷣ/
dictoꝛũ iurium in ꝗbꝰ ſa
tis hoc ĩnnit᷑.

bᷣ ¶ Anni. alibi dat biẽ⸗

nium.ut.xix.q.iij.mõa/⸗
ſterijs.alibi triẽnium ut
J.e.ſi ꝗs ĩcognitus.a er
5 regu.c.i.ſed pot breui
ter dici ꝙ ideo diuerſa tẽ

poꝛa ſtatuunt᷑ ad oſtẽde

dũ ꝙ ſt arbitraria.ulł die
cleric? ignot?ꝰ⸗ laicꝰ no
tuſꝑ biẽniũ ꝓbabũt᷑.ſʒ cle

ricꝰ notꝰ p annũi.ſi t̃ cle

ricꝰ notꝰ ꝑ annũ ſtati uo
luerit cõuerti admittit᷑.

ut.ex de regu.ad apłicã.

½

¶ Bñfficia. nũqd cleri
cus q fuit ĩ ꝓbatione per
annũ dʒ repetere bñſicia
ſua cũ clericꝰñ niſi ꝑ tres
ſeptimanas poſſit abeſſe
ab ecclia.nt. vij.q.i.ſiqs
in clero. uel uſqʒ ad ſex
