hoc pertinet ad diligentiam paſtoꝛalẽ:
etiam ülas ones que non violenter ere
pte:ſed blande leuiterq; ſeducte a gre/
ge aberrauerant: ⁊ ab alienis poſſideri
ceperant:muentas ad omile dominicuʒ
ſi reſiſtere ei voluerint:flagelloꝛum ter
roribus uel etiam doloribus reuocare.
Item a chbriſto coactum paulum oſten⸗
dimus. Imitatur itaq; eccleſia ĩ iſtis co
gendis dominum ſuuʒ: qui prius ut ne
mineʒ cogeret expectauit: vt de ſide re
gum atq; gentiliuʒ predictio propheti
cadcompleretur.etiam hinc abſurdenõ
intelligitur ilia apoſtolica ſententia vbi
beatꝰ paulus dixit.paratus ſum vlciſci
oẽm inobediẽtiã:cũ cõpleta fuerit por
veſtra obedientia. Ande⁊ ipſe dñs ad
magnã cenam ſuam pᷣus conuiuas ad
duci iubet ⁊ poſtea cogi. Na cum ei ſer
ui reſpondiſſent: dñe factũ ẽ quod iuſſi
ſti ⁊ adhuc locus eſt:exite iquit i vias ⁊
ſepes ⁊ quoſcũ q; iueneritis cogite itra
re. In illis ergo ꝗ prio leniter adducui
ſũt cõpleta ẽ prior obediẽtia:i iſtis autẽ
qui cogunt᷑ inobediẽtia coercet᷑. Neʒ ſi
p poteſtatẽ quã ꝑ religionẽ ad ſidẽ r̃gũ
tꝑe quo debuit dinino munere accepit
ecdleſia:bi ꝗ inueniunt i vijs? ſepibuſ:
ideſt i hereſibꝰ ⁊ ſciſmatibus coguntur
intrarc:nõ qꝛ cogunt reprebendat:ſed
q̃ cogũtur attẽdãt, ¶Itè ad dõatiſtaſ.
Va rijs modis errantes corripiun-
tur a deo.
Vod errauerat inꝗgt dominꝰnõ
reuocaſtis ⁊ qð pericrat nõ requi
ſiſtis. hoc vobisꝰ ipſe deus ꝑ nos facit
ipſe obſecrãdo ipᷣe minãdo ſiue coꝛripi
endo ſiue dãnis ſiue laboribus ſiue per
ſuas occultas admõitiões vel viſitatio
nes:ſiue ꝑ poteſtatũ tem poraliũ leges
Item in epiſtola ad vincentium.
Non eſt conſideraãdũ q; quiſq; cogi
tur:ſed quale ſit illud quo cogitrr.·
Igdes ut opinor nõ eſſẽ ↄſideran-
dũ ꝙ ꝗſq; cogit: ſʒ quale ſit illud
q cogit᷑: vtrũ bonũ an malũ.nõ q; qaſq;
bonꝰ poſſit e ſſe inuitus:ſed timẽdo qð
nõ vult pati:uł relinquit inpendentem
aĩioſitatẽ ul ignorataʒ cõpellitur cogno
ſcere veritatẽ:ut timẽs vl reſpuat falſũ
de quo contẽdebat:vł querat veruʒ ꝙ;
neſciebat:⁊ volẽs iam teneat:quod no
lebat. Itẽ mea pꝛimims ſnia erat nemi
nẽ ad chriſti vnitatẽ (ſſe cogẽdũ: verũ
verbo eẽ agendũ:diſputatiõe repugnã
dũ:rõne vincẽdũ:ne ſictos catholicos
haberẽ:quos aꝑtos hereticos nouerã.
ſʒ hec opinio mea nõ ↄtradicentiũ ver
bis tantuʒ ſʒ demõſtratiũ ſuꝑabat᷑ exẽ/
plis.nã prio opponebatur mibi ciuitaſ
mea:que cũ tota eſſet ĩ partes dõati:ad
vnitatẽ catholicã legũ unꝑaliũ timore
ↄuerſa ẽ:quã nuncvidemus ita animo
ſitatis veſire ꝑniciẽ deteſtari.ut i ea nũ⸗
quaʒ fuiſſe credatur. Iteʒ ⁊ alie multe
que mihi nominatim cõmemorabant᷑
vt ipſis rebus agnoſcerem etiaʒ in hbac

,

225

& ita ſcribit paulus ĩ pᷣma
ad corin.c.x.⁊ que ſequit᷑
dñi auctas legit᷑ in euan-
gelio luce. c. ruij.
NVocd errauerat. ver
ba ſunt propheie al⸗
loquentis malos: ꝓpter q̃ᷓ
ꝓbat augu. malos eè co/
gendos. (Adde ita legit᷑
in eʒechiele.c xiiij.
gWoc vobis. verba au
guſtini.
hb Ides. bonum. ut. S.
q. v. ad fidem.
.i Et volẽs. ſic ex nolen
te fit volens. vt. lxxiuj di.
conſuluit.⁊.S.q.iiii.diſpli
cet.
FByſnde⸗ ſic ergo inre
eritus dʒz mutare opinio
nem ſuam: ſi expedit mu
tari:vt.xii.q.i.certe.⁊. ff.
ð iure pa. diui. Item er h
loco dicunt quidam au/
guſtinum quandoqʒ fuiſ
ſe hereticum:ſed potius ꝓ
batur hic contrarium.
Credatur.nũqꝙᷓ; credit᷑
iſſe malum quod factuʒ
eſt bonum.vt.l.di.ferruʒ.
7. ff. de edi. edic. ꝙ ita.
(Agge ꝙ ſicut dicitur hie
in fi. legitur pꝛouerbio/
rum.c.ix.

—

3 T Am vero. ſi hoe. c.
. intelligo de hereticis
contra riũ eſt extra ð herere
ticis ſicut. vbi prohihetur
ne aliquis ess teneatĩ ter-
ris ſuis vel in domo ułali
quem contractum cũ eis
aciat.ſed dic ꝙ loquitur
de eo qui alias eſt incorri
gibilis.vel loquitur de iu
deiſ:pro ut dixi.S,q.iiij.c.
Vlt, ioannes.
b ¶ Erx his oĩibꝰ. ſeruitia.
S.xv.ꝗ.i.non eſt. (Adde
ꝙ ita ut ſequit᷑ ſcribit pau
lus i pᷣma ad cori.c.ix.
CInuitus. ſed qualiter

poteſt quis inuitus dare.

cũ nec ignorans nec inui⸗
tꝰ quis donet. vt.C.ð do
na.nec ignoraſ:ſed facias
vim t differentiam iĩter da
re ⁊ donare.vt donum di
catur quod aligs ex liber/
tate dat.⁊ ex certa ſcientia
vñ eps non dicitur dona
re prebendas ſed vare.
Pugdorẽ. quãdoqʒ ẽt
ſi aliquis tacet pꝛopter ve
recundiam non ſibi preiu
dicat.vt.ff.ð fur.l.pe.
Si ex neceſſitate.i.pre
cepto.vel loquitur de nece
ſitate vite. (Adde ꝙ ita
ſcribit paulus in pꝛima ad
corĩ.c.viiij.⁊ ſequẽtes oẽs
auctoritates legunt᷑ ꝑ ordi
nẽ ad galathas.c.v.ad ro
ma.viij.ad galathas.iiii.
I pᷣma ioan.c.iiij.⁊ ĩ pſal
terio.pᷣs.lx vij.

¶ Biſpenſatio. alije diſ

penſo:ſed mihi nõ ꝓſitio.
g ¶Lõoͤſuetudo.ſicut enĩ
ſeta inducit filũ:ſic iſte ti⸗
mor iuſticiam.vt.j.ð pe.
di.ij.ſi quis ĩ tantam. io.
Ance autẽ nõ ſo
lũ herctici.ſʒ oẽs
hoſtes licite poſ⸗
ſunt ſpoliari re⸗
bus ſuis dũmodo bellum
ſit iuſtum.⁊ ille qui rẽ ab
ſtulit inre tactus eſt domi⸗
nus illius rei.S.e.q.v. di
cat.⁊.S.di.i.ius naturale
⁊.ff.de acꝗ.re.do. natura
le. F. vlt. hereticis autẽ lici
tũ eſt auferri ea que habẽt
vt.S.di.viij.quo iure.⁊
j.e.c.i.⁊.S.e.q.v.res.me
lius tamen eſt ꝙ auctoriia
te iudicis.vt.S.e.q.ðiij.ſex
ſũt.Si ergo condemnatꝰ
E hereticus de hereſi. coſi
ſcantur bona eius vt extra
de here. vergentis. ſi cleri
cus.tunc res eius ſunt ec-
cleſie applicande.vt er.e.
ad abolendam.⁊ hec vera
ſunt etiã ſi aliquis hereti⸗
cꝰhʒ filios vel agnatos.ut
e.e.vergentis in fi. Etſic
corrigitur lex que dicit bo
na hereticorum ad filios
ur agnatos deuoli. vt. C.
de bere. auc.ð neſtorianis
licet autem bona ſint abla

CTauſa

cã recte ſtelligi poſſe:q; ſcriptũ?: da ſa
piẽti occaſionẽ ⁊ ſapi?᷑tioꝛ erit. ¶ Itez
gre⸗maxio edo. Onere pẽñõis
rnſticus ad dñm conuerti cogatur.
Am vero ſi ruſticus tante pſidie
7 obſtinationis fuerit inuentus:vt
ad dñm deum minime venire conſen-
tiat:tanto penſionis onere grauandus
e: vt ipſa exactionis ſue pena cõpellatur
ad rectitudinẽ feſtinare. Ex bis oĩ-
bus ? colligitur ꝙ; mali ſunt cogẽdi ad
bonũ.Sʒ obijcitur illud ꝙ nemo eſt co
gendus ad id ad qð inutiliter cogitur.

ad bonũ aũt ꝗſqʒ inutiliter cogitur cum

deus aſpnetur coacta ᷣuitia. vnde apo
ſtolus cũ ad elemoſynas coꝛithios hoꝛ
taretur ait: vnuſqſqʒ det ꝓut deſtina-
uit in coꝛde ſuo:nõ ex triſtitia aut ex ne/
ceſſitate.hilarẽ e nim d atoꝛẽ dugit de⸗
us:vnde datur intelligi ꝙ; qui inuitus
dat pꝛopter pꝛeſentem pudoꝛemꝰ:⁊ rẽ
⁊2 meritum ꝑdit. Itẽ cum redderet cãm
q̃re a ſumptibꝰabſtineret:ait:ſi ex neceſ
ſitate euangeliʒauero:nõ erit mibi glo
ria.Itẽ ſi inuitus euãgelizauero diſpẽ-
ſatio mihi credita eſt:ſi aũt volẽs hoc
ago:mercedẽ habeo apud deũ.Itẽ cuʒ
galathis ſcriberet legalia non eſſe tenẽ
da ait:ſi ſpiritu dei ducimini non eſtis

ſub lege.Ex quo apparet eum ꝗ ſub le

ge eſt ideſt ꝗ timoꝛe pene nõ amoꝛe iuſti
cie ſeruit:nõ duci ſpiritu ſancto.ſi autẽ
ſpiritu ſancto non oncitur:deo placere
minime valet. Iẽ non accepiſtis ſpiri⸗
tum ſeruitutis iteꝝ in timoꝛe:ſed acce-
piſtis ſpm̃ adoptionis ſilioꝝ in quo cla-
mamus abba pr̃.Ex ꝗbus verbis da⸗
tur intelligi:q; ⁊ ſi in veteri teſtõ timoꝛe

pene homines cogebantur ad bonum:

iñ in nouo teſtamẽto ſola libertate ⁊ de
lectati one iuſticie ſunt inuitãdi ad ſidẽ.
vnde illi dicuntur ſerui ⁊ filij ancille ꝑti
nentes ad iſmael:iſti dicuntur liberi ⁊
filij libere pertinentes ad iſaac. Item io
annes in epiſtola ſua:timoꝛ nõ eſti cha
ritate:ſed perfecta charitas foꝛas mit-
tit timoꝛẽ.qui autem cogitur:timoꝛe il

lo ducitur:qui non eſt in charitate.qui
manus compꝛimit non animuʒ mutat:

quo pena timetur:non bonuʒ diligitur.

poꝛꝛo ſine dilectõe boni nullus deo pla

cere vel in numero bonoꝝ connumera
ri poterit.vnde cuʒ pꝛopheta diceret.
animalia tua habitabunt in ea.ſ.heredi

tate:oſtendens quomodo ad ipſaʒ ba-

bitationem perueniant:ſnubdit in dulce

dine tua quaʒ iu pꝛeparaſti pauperi de⸗

us dulcedinem vocans ſuauitatem bo

ni operis:qua bonum fit non timoꝛe pe

ne ſed delectatione iunſticie. Cum ergo
ſine hac dulcedine amimalia in beredi⸗
tate non habitent.patet q; nemo niſi in-
utiliter ad bonum cogitur.ꝗqcunqʒ eniʒ

dd bonuʒ cog tur:ſolo timoꝛe nõ amo

re ducitur:non ergo ſunt mali cogendi
ad bonum. ¶His ita rñdetur:ſi bo⸗
num ad quod mali coguntur ſemꝑ iui-
ti tolerarent:⁊ nunquã voluntarij ſerui
rent:inutiliter cogerentur ad illud.ſed
q; humane nature ẽ:⁊a ea q̃ ĩ diſſuetudi

nẽ dncũtur:abhoꝛere ⁊ ↄſueta magna

cuſtodia diligere:flagellis tribulationũ
mali ſunt cohibendi a malo ⁊ ꝓuocan-
di ad bonũ:vt dũ timoꝛe pene malum
ĩ diſſuetudinẽ ducitur abhoꝛꝛeatur:bo
nũ vero ex ↄſuetudine dulceſcat.vnde
Augu.in pſalmo.cxxvij.Cũ ꝑ timoꝛeʒ
gehẽne ↄtiet ſe hõ a pctõ fit ↄſuetudoꝰ
iuſticie ⁊ incipit quod duꝝ erat amari:⁊
incipit excludi timoꝛ a charitate:⁊ ſucce
dit timoꝛ caſtus:de quo hic dr̃: quo ti-
memus:netradet ſpõſus:ne diſcedat:
ne eo careamus.lle vtilis:ſed nõ per
manet ĩ eternũ vt iſte. Q. VII.
Anc aũtł q̃ritur an heretici
ſuis ⁊ eccleſie rebꝰ ſint expo⸗
n liandi:⁊a ꝗ poſſidẽt hereticis
ablata: an dicantur poſſide
re aliena. ¶ De his ita ſcri
bit Augu. ad vicẽtiũ. ¶ Res terrena
nõ niſi diuino vel bumão iure tenetur.
Aicunqʒ vos ex occaſione huiꝰ
(Aess ipialis non dilectione coꝛꝛi-
gendi ſed odio mimicandi ꝑſeꝗtur:diſ
plicet nobis.⁊ quãuis res q̃cunqʒ ter/
rena non recte a quoquũã poſſideri poſ-
ſit:niſi vel iure diuino quo cuncta iuſto
ruim ſunt:vel iure humano qð i ptãte ẽ
regũ terre. Jdeoqʒ falſo res appella-
tis vr̃as q̃s nec iuſte poſſidetis.⁊ ſᷣm le
gem rerrenoꝝ regũ amittere iuſſi eſtis:

fruſtraqʒ dicitis nos ĩ eis ↄgregandis

laboꝛamus:cum ſcriptũ legatis:labo-/
res ipioꝝ iuſti edũt.Sed tñ ꝗſꝗs ex oc-
caſione legis buiꝰ quã reges terre xpᷣo
ſeruiẽtes ad emendandã ipietatẽ vr̃aʒ
ꝓmulgauerũt:res ꝓpꝛias vr̃as cupide
appetit:diſplicet nobiſ. Quiſꝗs deniq;ʒ
res ipᷣas paupeꝝ vel baſilicas ↄgrega-
tionũ q̃̊s ſub noĩe eccleſie tenebatiſ:q̃ oĩ
no nõ debent niſi ei eccleſie q̃ vera ẽ xpᷣi
eccleſia:non ꝑ iuſticiã ſed ꝑ auariciã te-
net:diſplicet nobis.QNuiſꝗs pꝛo aliquo
flagitio vel facinoꝛe deiectuʒ a vobis
ita ſuſcipit:ſicut ſuſcipiuntur ꝗ excepto

erroꝛe quo a nobis ſeꝑamini ſine crimi

ne apud vos vixerũt: diſplicet nobis.
Sʒ nec facile iſta monſtratis.nõnullos
toleramꝰ quos coꝝigere vel punire ñ
poſſumus:neqʒ ꝑꝑ paleã relinquimus
areã dñi:neqʒ ꝑꝑ piſces malos rumpi⸗
mus retia dñi:neq; pꝑpꝑ bedos in fine ſe
gregandos deſerimus gregem domi⸗-
ni:neqʒ pꝛopter vaſa facta in contume
liam migramus de domo dm. ¶C Idẽ

contra petiliaPuum.
Catholici non ideo aliena poſſidẽt

qꝛ ab hereticis ablata tenentur.

J de rebus vel locis eccleſiaſticiſ

aãq nontenetis querimini:pñt ⁊ iu-
dei iuſtos ſe dicere ⁊ iniquitatem nobis
obijcere:qꝛ locũĩ quo ipij regnauerũt
mõ chꝛiſtiani poſſident. Quid ergo in
dignũ:ſi ea q̃ tenebant heretici ſᷣm parẽ
voluntatẽ dñi catholici tenent?ad oẽs
iniquos ⁊ ipios illa vox dñi valet:au
ferretur a vobis regnuʒ dei:⁊ dabitur
genti facienti iuſticiam. An fruſtra ſcri
ptum eſt.laboꝛes iniuſtoꝝ pij edẽt:qua
pꝛopter magis mirari debetis ꝗ; ad-
huc tenetiſ aliqd:quã ꝙ; aligd amiſiſtiſ.
Itẽ. Si qua iam pꝛeciũ poſſidere cepi⸗

ta hereticis.ſi tamẽ
fuerint reuerſi ad ſi
deʒ pꝛiora bona eis
ex miſercordia reſti
tuuntur ⁊ etiã epi⸗
ſcopatꝰ. vt. S. e. q.
iiij. ipſa pietas.⁊.j.
e.c. ui. ſic eſt melio
ris conditionis ille
qui reuertitur ab he
reſi qᷓ qui reuertit᷑
ab hoſtibus. Nam
ſi deſertor reuertit
ſponte ad ſuos:licʒ
indulgeatur ei vita
tamen in inſulam ð̊
portatur.vt.ff.ð re
mili. non omnes.
§. qui deſertorem.
1 Aicunqʒ.diui
no. i. iure ca⸗
nonico quo eis ſunt
omnia auferenda
vt. S. e. q. v. ſi voſ.
non obſtat. Z. diſti.
viij. quo iure.

k ¶Beiectũ. ar.

ſi hereticus tulu ſen
tentiam ſuper ma
trimonio ꝙ valet.
vt. S. e. q. i. quiſꝗs

ar. e.e.fraterni⸗

tatis.
E Toleramꝰ. j. xx
iiij.q.i.pudenda.

m α Zo rebus
. Hfom res hic

ſtricte ſumitur. naz
vm veram ſignin⸗
cationem oĩa compᷣ

hendit ⁊ corporalia

⁊ incorpora lia. vt

ff. de ver. ſi. rei ap/

pellatio. a.l. rei ap
pellatione. io.

n Et impios.p H
dicunt quidam ꝙ
iudeis : ſaracenis li
cite poſſumus ſus

auferre:⁊ intelligũt
iij.c.diſpar.de per⸗
ſonis iudeorum nõ
de rebus.Sed ſecꝰ
credo.qꝛ inde ſol⸗
uũt tributuʒ.⁊ ðᷣñ vo
luntate noſtra tenẽt
ea que habent.(Ad
de ꝙ ita originali⸗
ter legitur mathei.
cexki.

—

bat,

ſolns ard
i caminatu.

gnit
ſgoimes⸗
intohene
Cogeſttoni
ftiguancogz
(Szeti ni
deſtadclern
pobisdata.
Procor
nſunt pen
ſes nodiiſnn

claſtume

1.i, ic.
londuntcon
igeialcpori
pckenſorel⸗
lin anonb
umne ieatprelgt
tälprocmraton.
gobabetlideral
AUminicranon

perprocar

wRalianati ⸗
Kborbz Cha
legidis vcke
Na ci or c
g pij · cnen
4 Dei pot
Mgu
Frſenbirpaulius
0 flecl.
Gemmano
lobant i.c ie⸗
itrſreſ.ar⸗
Anoausicegin

ſpins porallegan
emncrenn

uloi Creo

tkinmnico, eſtar
lcreſtonẽ ſabde
litz ſ aligsin
fi ſearbitniom
Nlizient dung
Miam
+☛
ſhinalg inntti
uucf einnnan,
inanelisſil
Auiddarumn BM
illlalenimni
ſcatinnben
ſutunmn
gm ſnh
fambrs dercti
annis legl u

ſatzſ
oiune,
Minig
ertümnsgite
hun ſn,n
noniog n
e fuun
Tennd
Alpodent.
6 ſnns
ODonetee
Neſunin e
henun ſglin

onencintenſ

Graammta
Cfporals N

NraKocls),

ngetl ai
latonei⸗
Ktinpongb
nt gulcang
otaraeeni
poſſumns inl
fenlnteligit
Ccl..g.
ipane per⸗
udeorum n
Go.Sed
g mce ſo⸗
tbannz1 d
Nenockatene
Nbaben (A
his orggnal⸗
egir nat⸗
1

iſ. q.v.dixit.xlv.di.
qui ſincerear.
b Aocd autẽ cõᷣ
cupiſcamꝰ.ð

e.q.iiij.ipſa pietas
CCalumniãdi.ũ

eſt eanlumniãduʒ ius
J.de cõſe.di.ii.liqui
do.ff. ad exhi.l.pe.

d¶ Cõtraria.ar.

còtraria dicens non
eſt audiẽdus. ut ex

ðᷣ ap.ſollicitudinẽ.⁊?

lxxiiij. di. geſta. C.
de müe. patri. ꝓfeſ
ſio tna.ar. .er ð iu
di.examinata. ⁊? di⸗
xi.xiiij.q.i.in ſi.
WMabebãt. nõ in

telligas inre domi-⸗
nij: q habere eſt idẽ

quod eſſe dominum
rei.quandoqʒ idẽ eſt
qð poſnidere. nt.ſff.
de ver. ſig. habere.
C¶Sʒetiã noſtra.

ideſt ad cöſeruanduũ

nobis dana.
g ¶ Procuration?ẽ
ti ſunt ꝓcurato/

tes nõ dñi rernʒ ecc

cleſiaſticaru::ut hic
doq; dicunt᷑ domini
xvi.q.i.⁊ cẽporiſ.qᷓ;
doq; defenſoreſ.xvi.
q.i.in canonibus.
tamẽ licet pꝛelatꝰdi
tat᷑ pꝛocuratoꝛ. ma
gis habet liberalem
adminiſtrationẽ qᷓ

ſfimpler procurator

vñ aliquãtũ daf̃ pᷣt
ſi hoc hʒ cõſuetudo
regiðõis.vt er de do
na.c.ii.ar.cõtra.j.

bBei. ſ. patris.
dde ꝙ ita origia

lr ſcribit paulꝰad co

1◻ ri. c. nli.
91 Hemadmõôz.

nos aũ̃t.i fi.c.idẽ re
petit. ⁊ ſic eſt. ar. ꝙ
aduocatus ideʒ ius
ſepius pot allegare
ar. ↄtra. C. de app.
ampliorẽ. Ex eo ꝙ
dicit inimico.eſt ar.
ad queſtionẽ ſabba
tinaʒ.qꝙ ſi aligs ſub
miſit ſe arbitrio mi
mici lʒ tulerit duraʒ
ſententiam illa
tenet dũ modo nõ pᷣ
cipiat aliga iniuſtũ
ut eẽ de iureiuran.
quintanallis.ſed ali
quid durum pcipi⸗
at illud ẽ reducendũ
ad arbitrium boni.
viri.vt.ff.pꝛo ſoci.
ſi ſocietatem. (Ad
de ꝙ ua ut ſcribit ð
fratribns perditis
⁊ inuẽtis legit lu⸗
ce. c.xv.

*
õ

XXIII
ſtis:qꝛ vobis ablata nobis dñs deꝰ de⸗

dit: nõ ideo ↄcupiſcimꝰ aliena:qꝛ illiꝰ
imperioꝰ cuius ſunt oĩa facta ſunt nr̃a:
⁊ iuſte noſtra ſunt:vos enim vtebami

ni ad pꝛeciſionem:noſ ad dnitatẽ.Alio
quin ⁊ pꝛimo populo dei poſſent illi
obijcere aliene rei concupiſcentiam:ꝗ
diuina poteſtate ab eoꝝ facie:ꝗ ea terra
male vtebantur expuſſi ſunt:⁊ ipſi in
dei a quibus ablatum eſt regnũ ſᷣm ver
bum dñi:⁊ daium eſt genti facienti iuſti
ciam:poſſunt obijcere aliene rei ↄcupi

ſcentiã.qꝛ xpᷣi eccłia poſſidet vbi ꝑſecu⸗

toꝛes xpᷣi pus regnabãt. C JNJem.
Res ecdeſiaſtice ab hereticis iniuſte
poſſidentur.
Vod autem nobis obijciunt ꝗ⸗
res eoꝝ ↄcupiſcamusꝰ ⁊? anufera.
mus non recte obijciunt:ſed vtinaʒ ca
tholici ſiant:⁊ nõ ſolũ que dicunt ſua ſʒ
Et nr̃a in pace ⁊ charitate nobiſcũ poſſi-

deant. TUſq; adeo aũt calũniandi cupi

ditate cecantur: vt non attendant qᷓʒ
ſint inter ſe ↄtrariaꝰ que loquũtur. Ipſi
certe dicunt ⁊ inuidioſiſſime ſibi ↄque-
ri videntur:q eos in nr̃a cõmunione vi
olento legũ ipio coartamus.hoc itaqʒ
nullo mõ faceremus:ſi res eoꝝ poſſide
re vellemus.Quis.n.auarus querit cõ
poſſeſſoꝛẽ?ꝗs dñandi cupiditate inflã-
matus vel faſtu dñationis elatus deſi⸗
derat hr̃e ↄſoꝛtẽ: Ipſoſq; certe atẽdãt
quõdã ſuos mõ etiaʒ ſocios nr̃os ⁊ fra
terna nobis dilectione coniunctos:quẽ
admodũ ſua teneant non ſoluʒ que ha
bebant ſʒ etiam nr̃a que non habebãt.
q̃ tamen ſi pauperum compares ſumꝰ
etiam nr̃a ſunt ⁊ illoꝝ:ſi autem pꝛuati
que nobis ſufficiant poſſidemus: non
ſunt illa nr̃a ſʒ pauperũ:quoꝝ pꝛocura
tionemꝰ quodãmõ gerimus non ꝓpꝛie
tatẽ nobis vſurpatione dãnabili vẽdi-
camnus.Quicꝗd igitur noie eccleſiaruʒ
partes donati poſſidebant:xpiani ipa
toꝛes legibus religioſis cũ ipſis eccleſi
is ad catholicã ecdleſiã tranfferre iuſſe
runt.Cũ ergo nobiſcũ ſunt plebes ea-
rũdẽ eccdleſiaꝝ:nobiſcum ſunt pauꝑes
qui de eiſdem poſſeſſiũculis alebantur.
ipſi potius foꝛis poſiti deſinant ↄcupi-
ſcere aliena:ſʒ intrent vnitatis ſocieta⸗
tem vt pariter gubernemus:nõ illa tm̃
que dicunt ſua:verũ etiã que dicũt ⁊ no
ſtra:ſcriptũ ẽ.n.oĩiavr̃a:vos ãt xpᷣi:xpᷣſi
aũt dei. C Idẽi epiſtola ad vicẽtiuʒ.
C Ot. ma coꝛpoꝛe chꝛiſti pᷣciditur:ſpi-
ritum inſticie tenere non poteſt.

Memadmodũ mẽbꝝx ſi pꝛecidat᷑

ab hoĩs viui coꝛpoꝛe non põt te-
nere ſpm̃ vite:ſic hõ ſi pꝛeciditur de xpᷣi
inſti coꝛpoꝛe nullo mõ põt tenere ſpũm
iuſticie:etiã ſi ſigurã mẽbꝛi teneat quaʒ
ſumpſit i corpoꝛe. In huius vero cõpa
gẽ corporis veniãt:⁊ laboꝛes ſuos nõ
Dñandi cupiditate ſʒ bñ viuendi pieta-
te poſſideant.nos aũt volũtatem nr̃aʒ
vt iã dictum ẽ ab huius cupiditatis ſor
dibus quolibet inimicoꝝ iudicante pur
gamus:qñ eos ipᷣos quoꝝ laboꝛes di-
cuntur vt nobiſcum ⁊ illis ⁊ nr̃is in ſo-
cietate catholica vtãtur:quãtum vale-

OQ

VIII
mus ingrimꝰ.ſʒ hocẽ ingũt quod nos
mouet.ſi iniuſti ſumus q̃re nos queri⸗

tis? ꝗabus rñũdemus:querimus vos in

iuſtos ne ꝑmaneatis iniuſti:querimus
pditos vt de inentis gaudere poſſimus
Dicẽies:mortuus erat frater ⁊ reuixit.
perierat:⁊ iuẽtus eſt.quare ergo me in-
quit nõ baptiʒas vt me abluas a pctis:
rũdeo:qꝛ nõ facio iniuriam characteri

ipatoꝛis:cum errorem corrigo deſer

torisꝰ.quare iquit apudite vel penitẽtiã
nõ ago? immo niſi egeris ſaluuſ eſſe nõ
poteris.qũo enim gaudebis te eſſe cor/
rectum mũ doleas te fuiſſe peruerſum:

quid ergo inquiunt apud vos cumad

vos trãſimus accipimus:rñũdeo nõ eꝗ

dem accipitis baptiſmum qui vobis ex

tra compagẽ corporis xpᷣi ineſſe poin-
it:pꝛodeſſe nõ potuit:ſed accipitis vni/
tatem ſpiritus i vinculo pacis:ſine qua
nemo poterit videre deum ⁊ charitatẽ:

que ſicut ſcriptum eſt:operit multitudi-

nem peccatorum.ſi autem cõſideremꝰ
quod ſcripium eſt in libro ſapientie:iõ
iuſti tnlerũt ſpolia impioꝝ.Item qð le-
Gitur i pꝛouerbijs:theſauriʒatur autem
iuſtis diuitie impioꝝ:tũc videbimus ñ
eſſe querẽdum qui habeãt res heretico-
rum ſʒ qui ſint ĩ ſocietate inſtoꝝ. Item
poſt aliqua.ſi corpus xpᷣi tollit ſpolia im
pioruʒ ⁊ ſi corpori vxpᷣi theſauriʒẽtur di-
uitie impioꝝ:nõ debẽt ĩpij foras rema
nere vt calumniẽtur ſʒ ſtrare potius vt
iuſtiſcẽtur. Neʒ poſt aliqua:ĩ vpi ergo
compagẽ corporis veniãt ⁊ labores ſu
os nõ dñandi cupiditate:ſʒ bene vtẽdi
pietate poſſideat.nos aũt volũtatez no
ſtram vt iam dictum eſt ab huius cupi-
ditatis ſoꝛdibus quolibet inimico iudi-
cate purgauimus:qñ eoſipᷣos quoꝝ la-
bores dicũtur: vt nobiſcum ⁊ illis ⁊ no

ſtris in ſocietate catholica vtãtur:quã

tum valemus inquirimus. His igit᷑
auctoꝛitatibꝰ ligdo mõſtrat᷑:ꝙ ea q̃ ab
hereticis male poſſidẽtur:a catholicis
iuſte auferütur:nec ideo aliena poſſide-
re dicutur. 2 Veir
Eepiſcopis vero vel ꝗqʒ
buſlibʒ clericis ; nec ſua
d auctoritate nec autorita-
te romani pontiſicis ar/
ma arriꝑe valeant facile
ꝓbat᷑. Cũ.n.petrus ꝗ primus apoſto⸗
loꝝ a dño fuerat elecius materialeʒ gla
dium exerceret:vt magiſtrum a iude-
oꝝ iniuria deſenſaret audiuit:conuerte
gladiũ tuũ ĩ vaginã.oĩs.n.ꝗ gladiũ ac-
ceperit gladio ꝑibit.ac ſi aꝑte ei diceret᷑:
hactenus tibi tuiſq; predeceſſoribus
inimicos dei gladio corꝑalilicuit ꝑſeꝗ:

deiceps ĩ exẽplũ patiẽtie gladiũ tuũ.i.ti

bi hactenus ↄceſſum i vaginã ↄuerte:
⁊ ſpũalẽ tm̃ gladiũ qð ẽ verbũ dei ĩ ma
ctatione veteris vite exerce.oĩs.n.pꝛe-
ter illũ vel auctoritatem eius ꝗ legitima
ptate vtit᷑:q ut ait apoſtolus:nõ ſine cã
gladiũ portat:cui etiaʒ oĩs aĩa ſubdita
eẽ dʒ. ois.n.inquã ꝗ preter auctoritateʒ
hmõi gladiũ acceperit gladio ꝑibit. Itẽ
ambro.arma epiſcopi lachryme ſunt ⁊
orationes. Item illud apoſtoli nõ roſ-

2 2 G
Beſertoris. cõparak
ertori redeuntes ab he⸗
reſi.⁊ tamen cuʒ deſertore
ſtrictius agitur qᷓ; cũ here⸗
tico:vt dicit᷑ in ſnmma.di
cit᷑ autem delertor ꝗ diuva
gatus reducit᷑.fſ.de re mi.
l. ij. S. i. (Adde ꝙ ita ut
ſeqtur de charitate legit᷑.
iacobi.c.v.⁊ de libro ſapiẽ
ne fic legitur ibidẽ. c.x.

1 E epiſcopis ꝓo

clericis. de hac

materia a variis

tractatũ ẽ varie.
gdã dicũt ꝙ clerici pñt vti.
armis ꝓ defenſione tamũ
nt clypeo lorica.ſed nõ ar

mis impugnationis.Alij

dicũt ꝙ oĩa arma poſſunt
accipere ad defendendũ ſe

dũ tñ illud intõtinenti fẽ

at ⁊ pꝛo le ĩ nõ pꝛo alijs
ĩ neceſſitate ineuitabili ut
mior: vt dixi.S.e.q.i.ĩ pn.
ſz ſi alias pñt euadere nõ
ſument arma:vt e de ho
mi. ſuſcepimꝰ.alij dicũt q;
auctoritate pa.pſit aliter ñ
G. ditit ꝙ pñt nõ in pro
pria perſona ſz per alios
bortando ad pugnaz. ut
J.e.vt pᷣdẽ.⁊ etiaʒ pñt mẽ
lites aliquos dare pᷣncipi
pꝛo feudo.ut.j.e. S.ecce.
quid autem iuris ſit ſi cle/
rici defendendoſe occidant
aliquẽ:habes notatum. l.
di.de his clericis. (Adde
o ſequẽtes auẽtes ita p or
dinẽ legũt originalłr ma/

thei.c.xxvi.⁊ ad roma.c.x

iij. ⁊. xii.
m & MWactenus. xex hoc vt
i tůe ceſſanerit obſeruan
tia legis: qꝛ prius licuit re

pellere liurias nõ ſolũ ꝓſe

ſed ꝓ ſocio.vt.j.e.q.iſi.ñ
inferenda.hodie auteʒ tmñ̃
licitũ eſt ðſendere ⁊ tm̃ ſeip
ſum: vt e dehomi. c.ii.

⁊.extra de cleri.percuſſor.

c.pe.ioan.nõ credo pec-
care euʒ ꝗq aliquem patien
tem iniuriam defencdfit etiã
ſi bomicidinm faciat: vt
S.e.q.iii. non inferenda
lʒfoꝛte irregnlaris efficia/
tur.qꝛ nõ fuit ibi ĩeuitabi
lis neceſſitas. vt. di.l. qꝛ
te obnorium. b.

,

Amsa iudeis. phi/
uit. er H vr ꝙ non
lʒ alicni defendere dñm ſu

uʒ vł ſociuʒ.ſʒ im̃ ſeipſuʒ.
nt e ð hoc.c.ii.ſuſcepimꝰ
Eeʒp de cle. percui. c. pe. ſʒ
do.a.c.pꝛo mẽbris..c.ul

ti. S. vi.q.i.lſames.nã ſer

uꝰ potiꝰiuuabii dominuʒ
qᷓᷓ ſeipſuʒ.vt.ff.ad ſil.l.i.
§.ſerui. (Adde ꝙ ita ori-
ginali legi᷑ mathe.c. xxvi.
b Q icũqʒ i bello. hoc
intelligas ſi ẽ ex ple
illox ꝗ violentias ferunt
aliogn ſecus eſt. eỹ ve cle.
peuſ.c.pęe.
udis. ſecus ſi in alijſ
ludis. vt ex de cle.percuſ.
c.pe. er 5 ho. lator. .
d ¶ Sepuliura. ſi penituit
ſiqʒ nõ tñ eccleſia dʒ orare ꝓ
ipſo nec ſumere oblatiões
eiꝰ vt hic dicit.⁊ idẽ ẽ ð ra
ptof̃ qĩ ſi. penitet.vt ex de
rap. ſuper eo.ecõtra ẽ i tor
niamẽtis.qꝛ üli nõ hñt ſe
pultura. qʒ alia ſacfa reci
piät. ut eỹ de tornea. c. 1.
Bntelligegs hic dicit ð cãi
na ſepultura. vt dixi. S.e.
q: v.placuit.i0.
e ¶ VXerici. arma. armo
frfüü appellatiõe ltelli
gunt᷑ etiaʒ ligna ⁊ lapides
ff. ð v. ſig. armox appel⸗
latione.
f ¶ Qoletes. ſecꝰſi cã timo
ris faciant.tunc enĩ nec ulł
levident᷑:vt er de reg.iur.

qui ex timore.
g ¶QUicunqʒ ex clero. lz
int ĩ minoribꝰ? ordi

nibꝰ oſtituti. vt. xx. q. iij.
eos ꝗ. ar.iũ ctra er ðvo.
T o. re. c. ij.
h ¶ Miluaria. ſz qꝗd ſi ba
bẽt inimicos:tũc dicit᷑ qð

pñt arma defenſionis acci

pef᷑.faciãt ergo clerici ſiẽ
i ¶WMis ita. hortari. bec
Sa ſunt vbi eccleſia ſua ĩ-
pugnat᷑ uel patria: vt.S.e.
q.iij.fortitudo. ff. de reli.
minime. i0i00
k T HGit.noſtrů. ergo ci
nitas romana ẽ apo
ſtolici ⁊ nõ ĩperatoris.Nã
ĩperator conceſſii ei cinita
tẽcuʒ ducatu ſuo: ut.lxiij.
di.ego.xcvi. di.ↄſtatinꝰ.
ſi imperator aduocatꝰẽ ibi
ut eỹ de elec. venerabilem.
1UEt egreſſi. ei ergo pñt ĩ
tereſſe bellis.nã ⁊ paulꝰ ĩ
terfuit.ut.S.e.q.iij. maxi⸗
mianꝰ ⁊ moyſes.xxxvi.die
c. vlti. io0.
m ¶ CLire.pᷣſentialit᷑.i.ſi
ne mora. nec.n.tm̃
debent epᷣi eẽ cuſtodes char
taruʒ ſed etià deſ ẽſores ec
clenaꝝ.ut.xvi.q.i.ĩ canõi
bʒ. ⁊ ſic pʒ h ꝙ ipſi ẽtvaſal
los ſuos tenent᷑ ðſẽdere de
ſendendo nõ vlciſcendo in
lurias.vt.xlvi.di. ſedit io
nartos, io.

Cauſa

metipſos defendentes fratres chariſſi
mi:quãuis oĩbus gnaliter dicatur:ſpe
cialiter tamen prelatis dictum intelligi
tur. Lnde Jo.papa angelberge impe⸗
ratrici excuſans io.epʒ remouerið ma
litia dicit. Ec eogem.
Bmid certe veret᷑:a iur̃ foꝛmidat
contra ꝓfeſſionẽ ſui oꝛdinis ſecu
larẽ militiã exercere:terrã defendere ð
5lijs tractare ð armis terrene ptatis ẽ.
Ntẽ Innocẽtiꝰ papa. e codẽ.
Am a iudeis inquit dominus ca
peret᷑: ⁊ petrus cuiuſdã iobedien
tis aurẽ abſcinderet:ferire pꝛohibuit:⁊

foꝛma oiuʒz ſacerdotuʒ quoꝝ pᷣor erat

Et ꝓ ſeipᷣo capi arma carnalis/phibuit?.
ſeoranh De Se Palea.
Dë pila q̃runt ferrea:non arma
xpᷣi miulites.coactꝰ repugnare nõ
noui:ſed doloꝛ fletus or̃ones lachry-/
me fuerunt mibi arma aduerſus mili-
tes.talia.n.ſunt munimẽta ſacerdotis.
Aliter nec debeo nec poſſum reſiſtere:
fugere ãt ⁊ relinãre ecclłiaʒ nõ ſoleo.ſer
uus xpᷣi nõ cuſtodia tꝑali:ſʒ dñi ꝓuidẽ
tia pire ↄſuenit. ¶ Nic ẽt ð his gꝗ in bel
lo aut rixa moꝛiuntur in ↄcilio triburiẽ-
ſi ſic ſtatutum eſt.

ꝛo derico ꝗqi bello aut rixa moꝛ
tur or̃o vel oblatio non offeratur

Vicunqʒ dericus aut ĩ belloꝰ:aut
in rixa: aut gẽtiliũ ludis mortuuſ
fuerit:neqʒ ĩ oblatione neqʒ ĩ or̃one ꝓ
eo poſtulet᷑:ſʒ imanus incidat indicis:
ſemmn. n non pnerm. E Iteʒz ex cõ
cil.tole.de clerici a feretibus.
Bꝛadu amtf rmſnt ftipn .

rio clerici volutarie arma ſumẽtes.

(O Zerici ꝗ ĩ ãcũqʒ factiõe arma? vo
lentesſſumpſerit: reꝑti amiſſo oꝛ
dinis ſui graduĩ monaſterio penniter

tradant. Itẽ ex ↄcilio melde7d.
OPꝛopꝛij gradus amiſſione mulctẽ

tur militaria arma cderici ferentes.

Nicunqʒ ex cleroꝰ videntur eſſe
arma miulitaria? nõ ſumãt:nec ar
mati icedat: ſʒ ꝓfeſſionis ſue vocabulũ
religioſis moꝛbꝰ⁊ religioſo habitu pꝛe
beãt:qð ſi ↄtẽpſerit tãqʒ ſacroꝝ canonũ
ↄtẽptoꝛes:⁊ eccleſiaſtice auctoꝛitatis/p·
phanatores: ꝓpꝛij gradus amiſſione
mulctent᷑.qꝛ nõ pñt ſimul deo ⁊ ſeculo
militare. & His ita rũdet᷑ ſacerdotes

pꝛopᷣa manu arma arriꝑe nõ debent:ſʒ

alios ad arripiendũ ad oppᷣſſoꝝ defen

ſionẽ atqʒ ad inimicoꝝ dei oppugnati

oneʒ eis licet hoꝛtari.& Ande leo.iiij.
ſcribit lodouico auguſto.
¶Pꝛo ſarraceni papa iubet populũ
2gregari:⁊ eis ad litus maris occurrẽ.
Bitur cũ ſepe aduerſa ſarraceno
rũ ptibꝰ ꝑnłiãt nücia:qdã ĩ roma
nũ poꝛtũ ſarracenos clãa furtiueqʒ vẽtu-
ros eẽ dicebãt: ꝓ quo nr̃ʒ ↄgregari pꝛe
cipimus populu: maritimuqʒ; ad litxꝰ ðᷣ
ſEae decreuimꝰ egreſſu ſumꝰ romã.
Iem. ”Mä
Ulor ſui gregis papa debet eſſe:ac
precipuus adiutor.

2 EClf vos oportet q; nũquã ab aligꝗ

bꝰ nr̃os hoĩes ſinimꝰ opprimi:ſʒ

ſi neceſſitas vlla icurrerit pᷣſential vĩ
dicamꝰ:qꝛ noſtri gregis ĩ o.ꝰꝰ vltores
eẽ öbemꝰ ⁊ pᷣcipui adiutores. ¶C“Item
exercitui fracorum.
¶ Celeſte regnum a deo ↄſequitur ꝗ
pro chriſtianorum defenſiõe moritur.
WMMni timof ac terror̃᷑ ðᷣpoſito cõ
tra inimicos ſãcte ſidei ⁊ adnerſa
rios oĩuʒ religionũ ager᷑ viriliter ſtude
te.nonit eni oipotẽs ſi ꝗlibet veſtroruʒ
moriet᷑:q; ꝓ veritate ſidei ⁊ ſalnatione
patrie ac defenſiõe chriſtiäãoꝝ mortuꝰ
eſt:⁊ ideo ab eo premiuʒ celeſte conſeꝗ
tur. Item aluinns. .
U.Cõtra lombardos precibꝰ badria
ni pa. Carolus bellum ſuſcepit
Ortatu ⁊ precibꝰbadrianiroma
Lne vrbis epiſcopi exhoꝛtaiꝰ carolꝰ
rex bellum ↄtra longobardos ſuſcepit:
qð prius ꝗqdem ⁊ a patre eiꝰ pipino pa-
pa ſupplicãte cuʒ magna difficultate ſu
ſceptum eſt. T Item alexander papa
omnibus epiſcopis hiſpanie.
¶¶ Jugeos non debenſius perſequi ſed
ſarracenos.
Abar nimix ẽ iudeoꝝ ⁊ ſarrace-
noꝝ cã:ĩ illos enĩ ꝗ chriſtianos ꝑ
ſequunt ex vꝛbibus ⁊ ꝓpꝛijs ſedibus
pellüt iuſte pugnat. NHi vero vbiqʒ ſᷣni⸗
re parati ſunt. Rem io. viij.dema.
go duci gloꝛioſo. Qui crimina q pᷣt
emẽdare nõ corrigit ipᷣe committit.
Reterea deuotionis tueſtudium
exhorta mur:vt ↄtra marinos la

trũcnlos ꝗ ſub pᷣtextu tui noĩs in xpᷣico

las debacchãtur:tato vebementiꝰ accẽ
dariſ:quãto illoꝝ pᷣnitate famã tui noĩſ
obfnſcatã fuiſſe cognoſcit:qm̃ lʒ credi
poſſit ꝙ te nolẽte ini nauigãtibꝰ iſdien
iur:tñ qꝛa te cõpꝛimi poſſe dicunt᷑:niſi
eos ↄpeſcueris:inoxiꝰñ habeberis.ſcri
ptũ qppe ẽ ꝗ criminaqᷓ poterit emenda
re nõ coꝛꝛigit ipᷣe cõmittitꝰ. ¶ Itẽ bie⸗
ronymꝰ.ad riparium.
WCrimen puͤnire pꝛo deo non eſt ern
delitas: ſʒ pietas.
Egi ſiromaſtẽ ſinees auctoꝛitatẽ
pbelieꝰ ⁊ ʒelũ ſimõis chananei:pe
tri ſeueritatẽ ananiã ⁊ ſaphyrã trucidã
c:pauli? oſtãtiã ꝗ elimã magum vijs
Dñi reſiſtentẽ eterna ſeueritateꝰ dãnauit
nõ ẽ crudelitas crimia pꝛo deo punire:
ſʒ pietas.VUñ in lege ẽt dr:ſi frater tuꝰ
2 amicꝰ ⁊ vxoꝛq̃ ĩ ſinu tuo doꝛmit ðpꝛa
nare voluerit veritatẽ:ſit manꝰ tua ſuꝑ
eos:⁊ effundes ſanguinẽ ipᷣoꝝ. ¶ Iteʒ
io.chryſo.ſuꝑ matitheuʒ.homelia.xvij.

Auͤedanĩ in veteri ieſtõ licebat que
in nouo pꝛohibentur.

Ccidit? finees hoĩeʒ ⁊ reputatũ ẽ
illi ad iuſticiã. abꝛaâ vo nõ ſolũ bo
micida:ſʒ ẽt paricida qð certe grauiꝰẽ:
effeetꝰdeo magiſ placnit.petrꝰvo gemi
nũ fecit homicidiũ.ſuit tñ opꝰſpirituale
qð fem̃ eſt. Nõ ſoluʒ igit᷑ reſpiciamꝰad
opꝑa:ſʒ ad tpᷣs ⁊ ad caʒzꝰ⁊ ad volunta⸗
tez.pſonaꝝ quoq; differentiã ⁊ quãta-
cunq; alia ipſis operibus acciderunt di
ligentiſſime inquiramus. Mon enim
poſſumus ad veritatem aliter perueni
re.

n ni timof

S. e. q. v. oĩ.
o atrie. . e. q.
iij.fortitudo.
p α Ouatu. ba⸗
riani. S. di⸗
lxiij.hadrianus.

4q ſpar. pſe
OSrert g

ſi ſaraceni ñ pſeqduũ
tur chriſtiãos ñ poſ
ſumꝰimpetere eos.
Nã etiã ad mẽſaʒ eo
ruʒ comedere poſſu
mꝰ.xi.q.iij.ad mẽ
ſaz. ⁊ lex dicit qð eis
gete degentibus nul
laz ðöbemus facere
moleſtiaʒ. ut. C. de
ſacri.paga. chriſtia
nus. io.
r ᷓ eterea. ↄp
Rmi. h rõ ſi vr
ſufficer niſi eẽt iuðx
eoꝝ.nã ſi iudex ne/
gligit facer̃ iuſticiaʒ
ð ſuo ſubdito ipſe⸗

met pot ↄueniri. vt

Dixi. S. e.q.ii.dñs.⁊
S. e. q. iiij.c. vlt.
q.v.non eſf.

s Loͤmittit. li 5.

. Eug Aerror:
gi. ſiroma
gnatidis ſiue vidi⸗
ctã. (Adde ꝙ ſic le
it nüeri. c.xxv.
u ¶ Welie.cũ petiit
nt ignis ðſcenderet
8 celo ꝗ duos ꝗqnq̃⸗
genarios exuſſit.
¶ Adde ꝙ ſic legit i
uarto reguͦ. c.i.
xSimdis. q vl⸗
te in duos magos

retorquẽdo in eos

ſerpẽtes quos magi
cis arubꝰ ſuper euʒ
Aleraͤ. ii. dv. di
aul. xlv. Di.
alomon. Acdde
qð ita legit᷑ ĩ aaibꝰ
apoſtolox. c.xruj. de
petro vo nt. S. ꝓxi.

dicit᷑ legit᷑ ibidẽ.c. x
36. Seueritate. xv

ii.q.i.anania.
Leidit. homi
cidiũ facti no
tat nõ ius:talis eniʒ
non dr᷑̃ homicida.
nt. S. e.q.v.ſi homi
cidiuʒ. (Zldð qð de
abraam ſic legitur
geneſis. c. xxii.
Et ad cm. oẽs

eni circunſtantie ſůt

inquirende.utextra

de teſti cum cam.

ſic. xv.q.xi.c.i. ſi.
qꝛ canſa facti poti
us eſt inqnirenda
qᷓ; ipſum factum.ut
ibi dicitur. ⁊. ff. de
fur.verum.exxix.di.
ſcienaum.

1i0 l
Rlua
t.
(Sumni.
umnn
ſgn,
berpopot
ſtoppneſenn

Ge lrtin en⸗
po allci⸗
1. Cblilesie
ſeſſlr dio gl⸗
göͤplberbo
Kobigen.un
Zlig c.
ſig o pirg
ib dico⸗
1bpötchliger
habcti ed n

(Hamagi

gudranhin
Enioris
Ocfore,
gun peu he
zndͤ et obi
yt C.ob. chi
pe.l. micza
riiladen.
lpwo inlh
nClale acleſe
Conalepape t⸗
i. cherns

Aitkbifno
lillioſ sſt

arn Foͤſcne
Nungl taniqz
hmn

Mlefepoſtum⸗,

flani enfezn

ninent e g i
ſsgni. wii

bo arare

ſptocenneger

kirgli
agii N
Nenonck,
Qnitt
Uliden,
Eg. iunn
Kigiii
nmiosſin d
diAef
gemencn.
Pcleciet
Ntionisölepane
zelogeosgei⸗
cenanon guſt.
Sachgfrlgtt
Sndeg
ennduosrogs
corcec n
ſpitsnoen
sartbe er,
en
allherlx.
lca Ae
inſokitate
ſcr tiick

Hn.. .
Gklegkiben

Seuentn
gianand .
Coch hen
Cüſain⸗
tnoipnlsen
oni hndt.
t edhon
ccn. (Mt
9braumtekgin
eſs.
Töaint
claruntme
ingpimenin
de eciun nn

ſeen N .

crcntn bai
ſc 4 tin L
ontrun
ſan
ſmna⸗

.

XXIII

8 ☛◻ nulla H qdra
Bunnlan
machabei pugnaue
runt iĩ ſabbato.non
obſtat ex de treu.
pa.c.i.q bic loqui
tur de delenſore ibi
de pugnatore.
b ¶ Watrie. S. e. ol
c ¶ Deü. S. xii.q.ſi.
itur.
a Etrꝰ.anani⸗
Darrvi .qei. c.
dicta.⁊.xvij.q.i.a./
nanias. (Zldde &
ð petro ſic legit᷑ ac-
luum. c. V. Te ix.
Tpdẽ a dor⸗
ſo. ar. ꝙ dolꝰ?
g boſteʒ licite pt fieri
vt. S. e.q.ii.dñs ni
⁊.xxii.q.ij.vtilẽ.
¶NRelares. a capti
nitate.
8 (Suanẽſes. pꝛio
eni iurauerant reip.
bᷣObu deſqʒ.ergo
liber bo põt eẽ ob⸗
ſes ꝓ pace ſeruanda
nõ ꝓ pecunia.nt ep
de iureiu. ex reſcri-
pto. ar.ad idẽ.ff. ðᷣ

e. obſides.ff. de iu

ge ſñſci.diuꝰ.gꝗd g ʒ
qð of liber hõ non
pot obligari. ut. ey
ð pig.c. u. C. ꝗͥ res
pig.ob.pñt.qꝗ ſilioſ
ad h̊ dico.ꝙ lib hõ

nð põt obligari.nec

babet ĩ eo ius pi⸗

gnoris ſʒ tm̃ ius re⸗

bentionis. Nàvideo
qnq; teuet᷑ res ali
Jua ꝓ ea pecunia P
nõ eſt obligata.
vt C.ob. chirogra.
pe.l.vnica. qð aũt
dr ĩ illa decre.ex re/
ſcripto.ĩtelligo ꝙ p
nẽitate eccleſie ⁊ au

ctoritate pape faccti

fuit. als clicꝰ nõ pᷣt
renũciare bñſicio ca
nonis illiꝰ ſi gs ſua
dẽte: vt e ð ſen. ex.
Ningit. ea naqʒ q in
nos cõmiituntur di

mittere poſſumꝰ. ſʒ

q̊ ĩ deũ ułecchiaʒ mi
nime: ut. S. e. q. iiij.
ſi is qui.

¶ Denuo. ergo al

gs poͤt bis iurare
ſupꝑ eodem negocio.
ut eỹ de teſti.quoti
ens.⁊.fl.ð dà.inſe.
ag bona.5. pe. ꝙ cõ
cedo ſi ſubeſt ca ſuſ/
pitõis. ſz certe im̃ ſe

¶Item nicolaus papa ad cõſulta bul
garoꝛum.
ERNeceſſuate inſtante etiaʒ in quadra
geſimalibns diebus bellum infre licet.
B Inulla vꝛget neceſſitas: non ſolũ
quadrageſimalitempore ſed etiã
omni tempore eſt a pꝛelijs abſtinendũ.

ſi auteʒ ineuitabilis vꝛget impo:tũitas:

nec quadrageſimali tempore pro ðfen
ſione tam ſua quam patriebſen legũ pa
ternarum eſt belloruʒ pꝛoculdubio pre
parationi parcendum:ne videlicet de-
um?tvideatur homo tentafr᷑:ſi habei qð
faciat: ⁊ ſue ac alioꝛum ſaluti conſulere
non pꝛocurat:⁊ ſancte religionis detri-
menta non precauet.
Item gre. in dialogo.
