in ipſa Zdicit. nunquid ſte diſtinctus ꝗ poteſt ſidelibus cõinga- nuerit filios qui virgines permãa- qo cum eis.
lnn põt ipſa exire.vĩ ꝓ tis ſalua religionis cauſa vł obſeruan · ſuri ſunt:ſi quod ipᷣaꝰperdidit acquirat t ¶ Securus. bec clauſula
mperſ⸗ nõ qꝛ vltimꝰ cõſen- tia ↄuenire. hunc te maritus ſi vponere in liberis:⁊ dãnum radicis?⁊ carieʒ flo repetit cũ qlibet pꝛecedenti
unms⸗ ſus cõſirmat pᷣcedẽ · v1oluerit.nete velut viduã iactares ilo re compenſetꝰa pomis. ab illo loco quiſquis ꝛc.
gibnſifi e ve ſr⸗ nl vinente:quia puto nõ fuerat in barre Dtem. u Ma ſola coꝛrigẽda:
utn cSiu pred. npinꝛ. Vvſq;̈ ad diſſenſtonis ſcandaluz pducẽ- PBy; cſolumꝰ nunc dicoq avomo⸗ vimmiio Acb ar. E al⸗
nn vbi dr̃ ꝙ prioꝛ con- dus: magis inobediẽtie malo q; illius . do abſqʒ ceteris operibꝰ virgini· ine licẽtia alteriꝰ iret religi
ſenſus dʒ durare. q abſtinentie bono.quid eniʒ abſurdius ? tasſſola non ſaluat:ſic omnia opera ab onẽ ꝙ ſua aucte põt exire.
ſunhn dam dicunt ꝙ erire ᷓ; mulierez de humili veſte ſuꝑbire cni ſqʒ vir ginitate puritate continentia ca x ¶ Er aliẽo. vexẽ ſi aĩo
niinee nd r 10 . te potius expediret obtẽperare cãdidis ſtitateſimperłctasſunt. nnnn ut anſerat ili enn⸗ d
uclte win warc,ſ.per ac wiro moꝛibus quã in nigellis veſtibus repu- CIgem. . 1 dlictub vir Kenwol 1
ionts. cerire no poͤt. j v. Snare: qꝛ ⁊ ſi te indumentũ monache ð Vi ſitit veniat ⁊ bibat.ꝗ põt caꝑe . 5 aſit ʒ canon?ẽ. ut. e ö
Ner ſhin q; quo habebit ma lectabat ⁊ hoc gratiꝰ poſſet marito ob- capiat.nõ dicit velitis nolitis bi⸗ e nag. .,Rinng. er
ſgitan rus licẽtiã teuocan- ſeruato exoꝛatoqʒ ſumi q; illo inconſu bẽduʒ vobis eſt atq; currenduʒs:ſed qui y anc ſaluabit. expõit
n ea diec gai to contẽptoq; pꝛeſumi:qð ſoino nͤſi volunerit qui potuerit currere atqʒ pota hierõpmꝰillð apli natno
nifen tr.q.i, pueleg. an. neret: quid tuo ꝓpoſito pðperiret?abſit re:ille vincit ille ſaciabitur. ⁊ ideo plus bed. aluabit mu rp ſis
ualtii aeii le. me vt hinc diſplicens deo ꝙ cõiuge tuo no amat virgines chriſtus quia ſponte tri · mũ Fenen⸗ . E: 1 1
mi. zwiſtgeß 6 an Hakuniero-non indueris ſicut ãna buit occbi non fncra imperatuʒ?: Salunab elemnetelirur
ni geſel incognitꝰ.alij dicũt ed ſicut ſuſanna“. maioꝛiſq; gratie eſt offerre quod nõ ö· aluari.
tlunc poteſt reno⸗ . . ¶Uirgies. i. ltegri l ſide.
an 1 care cũ primo copiã babuſt poſt non.ð.i.q.i.cõſtat.ego dico q quandocũ 2 ¶ Siq ipa.i.virgĩtatẽ coꝛpoꝛis.⁊ ẽ ſimplex relatio. x Radids.ſ. ſui ipiꝰ.
i loben dèN Pboteſt. ut. j.c. proximo. a ¶Cariẽ.i.coꝛruptõeʒ ſue carnis. b ¶ Cõpeſet.quãatũ in ipᷣałſt.
nires M⸗ d Aod deo.in ſinem voti emiſſi. . c ¶ Domis.i.filijs.qui dicuntur flos ⁊ poma.ſicut mater radix.
vonllui e ¶ Inſtãtiſſime.ar.qꝙ ſides eſt ſeruanda ei qʒ ſidem venit.xxij.q.iiij. Ino 4.LR ia. virglias L.curmio. e ¶ Hirgitatẽ.ſ.mẽtis. ſ Laſtitate.ſal
Emenio, cens.ar.contra.xcv.di.eſto.extra de iureiur.peruenit. tẽ ĩ affectu ßuata. g ¶ Imperfecta.quo ad vitã eternã promerendam.
ginun ſ¶ VDerſeuera.ſed.quid ſi alter ſoꝛnicetur poſtea nungd reliquus poteſt ip bQai ſitit. Va põit h̊ euãgelij.⁊ loꝗt᷑ ð ſiti ↄtinẽtie.(Adde ꝙ ita oꝛigĩalr le⸗/
ſne dd⸗ ſum repetere.argu.hic ꝙ nõ.ar.cõtra er de iureiu.tua.dicũt ꝗdam ꝙ au· git Yo.c.vi) i ¶ HMolitis.ar.ad ea qͥ ꝑfectiꝰſunt neminẽ eẽ cogenduʒ ſʒ pſua
Hats ſenſ⸗ ctoꝛitate epᷣi reſtituetur ei.ut er de diuoꝛ.ex litteris. dẽdũ.nam talia conſilij ſunt ⁊ nõ precepti.ar.xi.q.iij.aliud ⁊.xxxij.q.i.iĩtegritas.

ſialſenod g C Numerus.ar.cõtra preſcriptionẽ.nõ eni preſcriptione tẽporis defenci Eꝑ ¶ Imperatum. S. proxi.q.i.integritas.quãtũ ad coꝛpoꝛalem:ſed de mẽtali pre

iunn tur qð ab initio de iure cõi nõ poteſt ſoꝛtiri effeceum. vt.xciij.di.illud autem ceptum ett. ¶ Maioriſqʒ ſic. xxviij.q.i.iam nũc.naʒ nemo
un di.c.contra moꝛem.S.i.q.i.nullus epiſcopus. in neceſſitate liberalis exiſtit.ff.de adimen.le.rem legatam. M
7
9 er 1
ſeſes
n .

.„ CV

(Zidde ꝙ ſic legit᷑ ĩ ᷣma ad Coꝛi.c.vij.⁊ MMat. xir.)

CTauſa
a ¶ Erpedit. S. txviij.q.i.ſi enĩ cdᷣtra.ſed verũ eſt ꝙ nð expedit ꝑꝑ onera matrimo
nij. ut. proxi. q.vii.oẽs.ſʒ expedit propter foꝛnicationẽ vitandam. xxxij.q.ij. S. bis.

b ¶ Noluerũt. id ẽ no⸗

luerũt exercere id ad quod nati ſũt.ſ.vii copula carnali.⁊ ita ſecũdũ boc ẽ ar. ꝓ car
diali ꝙ nullꝰ ẽ naturaliter frigidꝰ. S. e.q i.regꝗſiſti. alia littera hʒ voluerũt eſſe qðᷣ

nati ſunt.i.virgines.

¶Celorũ.ſupple inquit re

cipiat mercedẽ in regno ce⸗
lorum. (Zldde ꝙ ſic legit᷑
Matthei.c.xix.)
d ¶ Si caſtrati.argu. ꝙ de
vno cõceditur ⁊c̃.ut.S. di.
xlv. diſciplina.xxiij.q. iiij.
foꝛte.alibi dicitur ꝙ ð vno
negat᷑ de alio concedit᷑. vt
xxv.di.qualis.
e ¶ Finis. qꝛ premiſſa. c.ſ.
tunc ſaluabitur.⁊.c.hoc ſo
lñ.⁊.c.qui ſitit.equoce ntũ
tur hoc noĩe virginitas qñ
qʒ pro virginitate mẽtis qñ
qʒ ca rnis ſõ delermĩat vbi
ſic vel ſic accipiat᷑.
ſ¶ Et due.l.tũc ſaluabit᷑.
⁊ alia.ſ.hoc ſolũ.ibi abſqʒ
virginitate.
g ¶ Be virginitatis.i.q̃ ẽ
in mente.
b¶ Wrincipiũ.ſ. illius.c.
qui ſitit veniat ⁊c.
i Ni vxoꝛẽ. cõuertat᷑.
intrando mòaſteriũ
ſi iuuenis ẽ.ułſi ſenex ẽ cõ
tineat in ſeculo.er de ↄuer.
ↄiu.cũ ſis.⁊ hoc dicit.h.q
eoipſo qð dat vrori licẽtiazʒ
intelligit᷑ vouere ⁊ ſi nõ exp
mat ↄpellẽdꝰẽ ire ad ligio
nẽ.ut no.S.xxvij.q.ij.aga
thoſa.⁊ ſufficit tacita licẽtia
ſ.pmittere ut h.⁊ ar.er de
còuer.cõiu. ↄſuluit.alij di/
cũt ꝗ dat licentiã niſi expᷣſſe
voneat ↄtinere nõ tenet᷑ nec
mðaſteriñ ĩgredi.iĩmo eam
reuocare põt ð mõaſterio.
e ð cõuer.ↄiu.c.i.⁊ qð di
cit h ſir cõuertat᷑ dicũt niſi
malit e reuocare.ſicut enĩ
Hʒ iſtos expᷣſſus cõſenſus exi
git᷑ in Zhẽdo:ita ĩ ſepando
mr̃imonio ar.ex ð reg.iu.
oĩs res.alij diſtiguũt ꝙ ſi
mulier ſciuit ius q̃ oůedit vi
ro licẽtiã:tũtc ẽt iutelligitur
vouere:ſecus ſi ignorauit.
K (D Anileſtũ ẽ. vota.q̃
ſcãdaliʒẽt virũ ut ia
cere in camiſia vel ieiunare
cum ipſe pranderet.
1 HNiſi auctoꝛ. mulier
nõ põt facere votũ abſtinẽ/
tie ſine volũtate viri. Sed
nũqꝗd vir pot abſtinere ſine
vxoꝛis conſenſu.ſic.j.e.cũ
caput lʒ g̊ cõinges ſunt pes

beas quaʒ reddere quod exigeris.apo/
ſtoli enim vxoꝛis bonoꝛe contemplato
ſi talis eſt inquiunt vita hominis cum
vxotr᷑ nõ expedit nuber̃:quoꝝ dominꝰ
ſententiam pꝛobans recte ait quidẽ ſen
titis ꝙ non expediat hbomini ad celoꝛuʒ
regna tendenti accipere vxoꝛẽ:ſed diſ-
ficilis res eſt:⁊ non omnes capiunt ver
bum iſtud. verum quibus datum ẽ ali-
os hoĩuʒ facit eunuchos natura:alios
vis hoĩium. mibi illi eunuchi placẽt ́s
caſtrauit voluntas nõ neceſſitas:liben-/
ter eos in meo recipio ſinu:qui ſeipſos
caſtrauerũt pꝛopter regnum celoꝛum ⁊
ob meũ cultũ noluerũteſſe qð nati ſunt
ſimulqʒ tractãda ẽ ſnĩa qui ſe inquit ca-
ſtrauerunt ꝓpter regnũ celoꝝſi caſtra⸗
timercedem bhñt regni celoꝝ:ergo qui
ſe non caſtrauerũt locũ nõ pñt accipere
caſtratoꝝ.¶ Finis huius auctoꝛitatis
2 dueſpꝛecedentes de virginitatis affe
ctu intelliguntur qui nõ in volũtate ſo-
lũ ſed in neceſſitate ẽ. pꝛicipiũꝰ vero de

effectu intelligitur qui non in neceſſitate

⁊ añ votũ ſʒ in volũtate ẽ:nec exigit᷑ ni-
ſi repꝛomitiat᷑. ¶ Nẽ ex ↄci.remenſi.
¶¶Non licet illi ducere vxoꝛem ꝗ ſuaʒ
velare permiſerit.
Ai vxoꝛẽ ſuã velare ꝑmisit aliaʒ
nõ accipiat: ſʒ ſimiliter ↄuertat.
Ntem Aug. in qõnibus numeri.
Vota abſtinentie que mulier permit
tente viro pꝛomiſerit:illo pꝛohibẽteᷣ⸗
uare non cogitur.
Anifeſtum eſt ita legez voluiſſe fe
minam ſub viro eſſe: vt nulla eiꝰ
vota que abſtinentie cauſa vouerit red
dãtur ab ea:niſi anctoꝛ vir fuerit ꝑmit-
tendo. nam cum ad peccatũ eiuſdẽ viri
ꝑptinere voluerit lex:ſi pꝛius permiſerit
⁊ poſtea ꝓhibuerit:⁊ hoc tñ nõ dixit:vt
mulier qð vouerat faciat:qꝛ ꝑmiſſaiã
pꝛius a viro fuerat:dixit eẽ peccatuʒ:qꝛ
abnnit qð pꝛius cõceſſerat nõ tamẽ mu
lieri ex hoc iuſſuʒ ðdit: viqð pꝛius vir
ei cõceſſerat poſtea ſi pꝛohibuerit:con-
temnat᷑. ¶ Ex pꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰ
apparet ꝙ cõtinentie vota nec mulier ſi
ne cõſenſu viri nec vir ſine ↄſenſn mkie

quantũ ad votũ continẽtie:non tñ quantum ad votum abſtinentie ⁊ hot intetligo
de quolibet voto in quo non fit vxori preiudiciuʒ quo ad carnale debituʒ: q;uis ex
illo voto oriatur ſcandalum mulieri.ut in hoc ſit differentia iter viruʒ ⁊ muliereʒ.
ſimiliter ⁊ de muliere dici põt ꝙ vouere poſſit:dũmodo per illõ votuʒ mulieris ñ
ſiat viro preiudiciũ.uel ſi nõ oꝛiat᷑ ſcandalũ viro ex illo voto vt ſi vouet iacere ĩ ca
miſia cũ eo uel ſingulis noctibꝰ ire ad matutinas alias tenet᷑ mulier illud adiple
re etiam viro inuito.nut ſi vouet ꝙ daret denariuʒ amoꝛe dei uel aliquid tale.hoc
dicit.h.canon tamen iſte indiſticte loquit᷑. Itẽ videt᷑ ꝙ mulier iſta peccet.qꝛ magis
obediendum eſt deo ꝙ; bomini. nam ſcriptum eſt vouete ⁊ reddite ⁊c̃᷑. vij.q.i.in

prin.ſed dic ꝙ mulier iſta nõ obedit viro contra dominum quia dominus h vult.
j.e.noluit.eo aũt ipſo ꝙ hoc viro cõcedit᷑ reuocare votũ abſtinẽtie:prohibet᷑ ð vo

to cõtinentie.lmo nec viro cõcedit᷑ reuocare votũ abſtinẽtie.ĩmo peccat vir reuocã
do ſed precipit᷑ vrori ut obediat.ſimile extra de iureiu.ðbitores.⁊.xxiij.q.i.ꝗ culpa

tur.in fine.
m ¶ Mermiſſa. cõtinẽtia.

n ¶ Mulieri.S.xxxij.q.i.ſi quis

vrorem.(Adde ꝙ ita originalr legit geneſis.c.iij.⁊ Numeri.c.xxx.)

0 St ordo. i.a natiuitate 1 oꝛtu prouenſens. nam femina de coꝛpore viri ẽ. et

a ¶ Caſtigat᷑.i. Vberat᷑.

1e

alia rõ que ĩ velamine coꝛpoꝛis eius ppenditur.

p ¶ At ſeruiant.hoc acko veruʒ eſt ꝙ patronus cöſentiendo liberte ut bat
amittit ĩ ea opas cũ ĩ officio viri debeat eſſe.ut.ff.de ope.li.ſicut.
q ¶ Maioꝛi.maioꝛ dignitate filius:ſeruiat maioꝛi patri qui nõ eſt ĩ digni
tate:ĩterdum maioꝛ etate ſeruiat mioꝛi ð pꝛecepto dñi.ut eſau iacob ⁊ ꝙ di

ris deo redder᷑ põt.ſi aũt ↄſenſu alteriꝰ
eoꝛuʒ ab altero ꝓmiſſa fuerit:⁊ ſi poſt⸗
modũ in irritũ deducere voluerit qui ꝑ
miſit nõ tamẽ valet:qꝛ in debito ↄiugij
eque młier hʒ ptãtẽ viri ſicut ⁊ vir mu⸗
lieris.atqʒ; iõ ſi quilibʒ eoꝛũ alterũ a ſuo
iure abſoluerit ad pꝛeteritaʒ ſᷣuitutẽ ipᷣʒ
reuocare non poterit.qꝛvero in ceteris
vir eſt caput mulieris:⁊ mulier coꝛpus
viri:ita vota abſtinentie viro permittẽ
te:mulier põt ꝓmittere:vt tñ eodem ꝓ
hibẽte repromiſſa nõvaleat adimplere
⁊ hoc vt diximus ꝓpter conditõeʒ ſᷣui⸗
tutis qꝛ viro in oĩbus debet ſubeſſe.
VUnde Augnſtinus in libro queſtio-
num geneſis.
¶MWMnlieres ſuis viris debẽt ſubeſſe.
St oꝛdoꝰnaturalis in omnibꝰ vt
ſerniantꝰfemine viris:⁊ filij parẽ
tibus:qꝛ in ulis hec iuſtitia ẽ vt maioꝛi
ſeruiat minor. Idem in queſtionibꝰ
ve.L¶ no.te.
Nir eſt cannt mulieris.

18 Ec imago dei eſt in hoĩe vt vnꝰt

factus ſit dñs ex quo ceteri oriant
babens imperium dei quaſi vicariꝰeiꝰ
qꝛ vnius dei hʒ vir imaginẽ:iõq; mu-

lier ad imaginẽ dei nõ ẽ facta:ſic eteni,z3

dicit ⁊ fecit deus hominẽ:ad imaginẽꝰ
⁊ ſimilitudinẽ dei fecit illum. hinc enaʒ
apoſtolus vir gdem ait non dʒ velare
caput ꝗa imago?a gloꝛia dei.mulier:iõ
velet:qꝛ nõ ẽ gloria aut imago dei.
Itẽ in eodẽ.Satis bĩc apparet quẽ
admodũ viris femĩas ſubditas ⁊ pene
famłas lex eẽ voluit vxores dũ cõſtituit
vt diceret aduerſus vxorem vir teſtio⸗
ninʒ?.vnde lapidaret᷑ꝰ illa: ſi hocveruʒ
eſſe demonſtraret᷑:ipſe tñ nõ viciſſim
lapidatur:ſi hoc falſuʒ eſſe cõſtiterit:ſʒ
tantũmõ caſtigat dãnificat᷑:eiqʒ ꝑpe⸗-
tuo iubet᷑ adherere qua carer̃voluerat.
in alijs autẽ cauſis eum qui teſtimonioꝰ
falſo cuiqᷓ;ᷓ nocuerit:qð ſi probaret᷑ ius
ſit occidi:eadeʒ plecti iubet pena:q̃ fue-
rat ſi verum eſſet:ipſe plectendus.
Ntem biero.ſuper epiſtolã ad tituʒ:
Am caput mulieris ſit vir:caput
autẽ viri xpᷣs:quecunq; vxor non

i.acccuſationem.

cit hic ĩ illis. hec nul
la iuſtitia eſt:veruʒ
eſt ſʒ vetus teſtamẽ
tum:ſed ſecũdũ no⸗/
uum.ꝗ maioꝛ?: ſit
ſicut miniſter ⁊c̃.xc⸗
vlij.di. diaconi. ſed
melioꝛ littera eſt vt
mĩoꝛ ſerulat maioꝛi

r Ec imago.i.
Dibocdid

ĩ hoc dicit ha
bef ſimilimdinẽ ði.

In hoie. qꝛ ſicut

proceſſerũt a ðo om
nia.ſic ab adã ꝓceſ
ſerũt oĩa. hic accipit
tantum hoc nomen
homine ĩ maſculio

genere als commu⸗

nis generis eſt. ut. ff
de verb.ſign.homi
pis.
t ¶ Ax vnus.i.ima
go dei dicit ipſe ho

mo quia ſicut aqua

profluxit ex later̃ do
mini: ſimiliter eua
er latere ade. Item
in hoc habet imagi
nem quia habet ra/
tionem ⁊ intellectaʒ
ſicut deus.

u ¶ Imaginem.i. ſi

militudinem de pe.
diſti. ij. illa anima.
(Adð ꝙ ſic legiturx
geneſis. c.i.⁊ ſapiẽ
tie. c. iij.)
x ¶ Quia imago. ⁊
ideo non debet cela/

ri. (Adde ꝙ ita ſcri
bit paulus in prima

ad cori.c.xi.)
y¶ Mulier. non ta
men quelibet quia
non virgines ð con
ſuetudiĩe ſed fac viʒ
iu eo qð dicit gloꝛis
ideſt deus non glo⸗
riatur per ipſam ſi⸗
cut per virum.nam
per eam prima pre⸗
uaricatio eſt ĩducta
I.e.mulier.

3 (Satis. pene. ñ

tamen ꝙ immode⸗
rate verberetur. C.

de rep. conſenſu.⁊

ſupra.e.qðe.ij.pla
cuit. .
7 ¶Teſtimonium.

2Zapidaret᷑.⁊ iia vr q; ĩ veteri lege nũqᷓ dir ob

ligabat᷑ pena talionis ſʒ tu dic cũ.h.qꝙ boc locũ habebat tm̃ in accuſatione
adulterij in primo coitu.puta cũ nõ inuẽiebat eã virginẽ uel dicebat ſe nõ
lueniſſe.⁊ ipſa ↄrium probabat per aſpectũ liteaminis in hoc caſu ñ punie
bat᷑ vir taliomis pena.ſed tm̃.c.ſiclos aureoꝛum dabat patri puelle.(Ad/

de ꝙ ita oꝛiginaliter legitur Oeutero.c.xix.)

¶Bemonſtraretur.nõ ꝑ aſpectũ liteaminis ſanguinolẽti ſed nec bodie

cũ agit vir ad ſepationẽ ſuſtiet talionẽ.ſecꝰ ſiagat᷑ ad penã adierij crialiter
er ð ꝓcu.c.tue.iõ aũt nõ punit᷑ vir pena taliðis qꝛ iã alia via ↄſeq̃ret id qð
oprauit.qð eẽ ñ dʒ.ff.ꝓ.ſocio.idẽqʒ.ff.ð ↄdi.iĩſtit.q̃ ſub cõditðe.s.ſi gs.

bè/¶ Qui teſtionio.i.accuſatðõe calũnioſa.hᷣ iõ

ita expone nã teſtis ñ obligat᷑ ad talionẽ.iʒalio mðõ pũit᷑ a iudice ſi varie rñ

dit ut.C. ð teſti.nullũ.h.iñ dic ꝙ ſic.iij.q.i.nihilominꝰ maxie ſʒ veterẽ le

gem. ð h dictum eſt.ii.q.iii.ĩ ſuma.

Aʒz caput.crĩs.sv.ix.q.i.c.i.S.xxii. q. v. ð ſoꝛma.S.di.xcv.eſto.arg.
eandem cõditõem ĩferiorum ad media que eſt mediorum ad extrema

xx viii.di.c.qꝛ ſunt culpe.(Adde ꝙ ita ſcribit paulꝰĩ pᷣma ad Coꝛi.c.xi.)

ridet vi

üigpbſan

ſnarnd
dli
gort
ſaenioffi
lebroſunt
oegt
Mae
Seſu nuan
ſagionnu

4C eei

Cininalien
ſaſie
esadimit
lckes⸗nee⸗
adiiali.
öntt
h
Kölie
p. i
bC Ne
turtñſic
bebatute
Piat. ut.f
beſpiocli
goo vellen
liaventob
petur.fa⸗

Plitima.

(Beeius
ſlaaſtbo
vegeiiſede
Di
nati

deecunuto
peinens.9
gatler..g
igiakrlege

INle
oſte⸗
ſechtuſfeh
Ipnnas C

nPoot
innn
uͦar li.

nnoſtſetet
ſudice diiei
anieß ſa⸗

XXXIIII

I di. iij. lter hec hirců.
be cerdos. S l *
Verlonã. ſ. alibe no ad bom la. ſed
OQ. idink. n r gniggalna⸗ ite ne videref domia
itenk ad libidin?. . õä esbriene d nume
uitent Griialeri ẽ.i. ſine c ek ſamula. eneſis. c. ij. quo a n?.
ne ado Cs ocioſuʒ ẽ.ij videret᷑ fa clegit g Multax. ad ge
liad nir euanganmn »E. isde Pals vicdene. Mace vn armnand du uoad ſe
” dei.i. eua teker P en is videret. 1. iſpariũ. ſpẽz.
bũ apoſto bũ dei.i. eu Coſta lateralis v Et diſpar uo ad ſpẽz.
at. tractab iris ſuis ut ſubdite e rſatio tu caput mi ſe cõ itatẽ duct? qꝛ
a & las eẽ ſul diſo q̃ten ſubditas x 127 ita viru Etie vl religie deo ĩ precedeẽt iũ
leſcentu ei in bara lieres eſſe ſu paret: abſtinẽ 19 licẽtia q tmr̃imon
henite . uel vbum de a dirit muli inſdẽ ap lla vota ibi ſine e epꝛomiſſa xeratn ditatẽ ⁊ vi
n. Fmannries apiti ſuo eiuſ. ia Berſanonisliceatſ mittente rep lere:cij arari negic poſter
fbckläin ipſe Olun. cotel⸗ viro hoceſt obi nõ ſelbücie gücrehivronn ope milnme vo⸗ viuente d idẽ Aaerer
flabenn Ieru ard iminis rea eſt: ſt xpo. verbi a ſen⸗ fuerit:nõ euocare ius permil à iendũ pp hoſtil iceo ſub
i poſñt ren rummis hoc eſt xp it dei pᷣm i⸗ ir voluerit reu ita alter miſſio faci tiuitatẽ i⸗ d iu
ackweng abbas po Sachi qðᷣ . iti ſuo! olem chr ir voluer. tie it . oſt ꝑp E vlcap q̃ oſtẽdit ꝗq
abb r cap veęi c el cum vir. tinen i: ꝙ poſt! tale vle a lq̃ oſtẽ⸗ ui⸗
heusſne re votũ moach diameng ilo ducitur v u ↄtra legez ta vo con lẽt offerri: educi. dit cãʒ iſt net᷑ ĩ capti
etitinn emiſit a iüij. mo dni nihilo ducin m du 2 7 ex ſtero valẽt o ritum deduci. ini. d ſit ſi gs renel terim nu ent m e
4 i. ar. xx. q. iiij. Etia 7 pꝛo ngelium di na eſt ? ab a t in ir un. ris or eiꝰ inten chd 9.
gmnaioteſi tũ. ar Diae n. ẽmo tetia tur euangel hriſtia ðſi Enõ valen ir in capti te ⁊ vxor e 5acn van 10.6
In plus. iinfama aq chriſt erare ð Enõ jidã vir in qd ta ij ut aut H ai men 4
nſtrni, nacho. p bbate qᷓ ſtiinfam ture eaq cl impere 8 n Aidã Et poſte talij u ipedt ſ3 q⸗
ſdarnn ſ nach b viro. vt. x ſidemq; biecta eit: femine vir em tatẽ due diẽs illuʒ hic tract. atio. ligati 0 1 nio
nneſ yroꝛ ſu on dicatis. lege deiſu Et gentiles nre. ( Ite ꝛeiꝰ au lij. 0qð dñ leg lefi vienlo . .
nlatnge ij. q. i. ture. ( ri vxo upſit al j to ligatur a ĩpedi
Inlutmia ij. g. l. n ita oꝛgia at: cum ilege nal numeri. ꝛtuuz nu tini gs ligal ðlibet li
ngas; dect II. derat mun ionibus 10p0: moꝛ i ille cap . onij. 7 q ici põt l
unnnghi⸗ (Ad it Nume ſeruiant cõm ueſtioni ſequi op mü ülle etit mfim fimonij dici ſiue
ibediki, Urerie 5 uſtinus in que uliereʒ 4 De diens rep mẽtũ mf̃i do large ſ
N . ⸗ 1i. im = rediens 50 io ſumende vi. q.
— Nerzae Ziakacglralu uns Ate 151. ra;auenio
ſabali G.niſ.apercal. . duerſus à nce u poꝛis viri. j:6 vi⸗ u lier er
d Pau g p inde. duerſus an tqʒ conc leat a ſ pᷣoꝛ dulterij: . mulere oꝛtuuz
n beanii q.· iiij vi. dein 4 icitarũ ate ie valegt ar kthoꝛũ pᷣ ea ae udo: aritũ m e
xxvi. d e4 l m lic tis fem nupte ſpernat ſit iſta r Secũdo: marit ſtã cãz cr.
nbocnonen ſtin Wierein . qua rerun ſdem vo ſi adhbuc inupt aſp k: an ſit iſt⸗ ſit. C ceder bʒ iu t
nei natnili⸗ e ctoritatẽ 4 a in eiuſde ꝛita vt luere: mũ que ſuo alt end ilicite pöt eret n
- neri iſzʒ virilis perſoluere: 0oc ete viro ſuo al o ſit cog ẽdi licite p viri ⁊ co
talsconmmn, ſlia eni feiem. oꝛitas: ſʒ vota p iro eiꝰ h netev nte pꝛim mũ. at ð moꝛte zhere te
nmigtſiif ln inraci EH pater ſerit: ⁊2 v ſoluat: nredeunt diré ad pn dubit debeat zbere ee
ij. 5.tria. f. upſe per üu⸗ anrec 7 re II. atur xit lzn ðbitũ p
deſgbani lier ein:. ce ſoluerit n it: non 8 mũ ſecũdo ⁊ I. 2 I terminatu nennt nregatte itae⸗
riij. q. ij. (Ad ; perſolue lacuer qꝛ deus it a ſecũe Q. qz queſtio is pape ꝗ netur tñ re õt erigere.
duel.l. ij eneſis qᷓ; nitũ non p eccato: iudicauit Ttraqʒ q Leonis pa⸗ ſi eti.ſz ipa ſi poͤt ñs noſter.
Nrpnugin 4 ſic legit g cog nino ſine pece unda fieri oꝛitate legien teti. ſ ipe nup. dñ ecäe
ktyn . t.i.m 5 eſt auctoꝛitate te acꝗ F ð ſecũ.i ir pot eã re
dk pſebe D inee hbocom ſicut dicit. i tandu lue 1 nice ex ðſt⸗ li caiu v iũ cũ ñ
äſtanann f ¶NMec do los. 5. daui contra d ceperit he ve Oo ait. irum ſu 72 ouere ppa ilẽ cãʒ moꝛ
ünſim. dif urinj. mn nʒ ipſe deu . in lib. quel ij nupſerit p eunte ad po- ba ſed ſi audie imo
iſ. xriijen. mulier. cuʒ ip Ambꝛo. in 1 e alij nu illo red is ſue. ſe falſuʒ ri
nne Fen 5 di. iiij. mul cg it. Itẽ 2 enti. Hſz ino OQue eſſe:il rauiſſi ulʒ per falu ir nõ
an Lonadi. ſtis. in rit. i teſtam teſtas: tuumel raui moꝛtuül ſerit. v
rbeberinug 8 Uec teſtis. il⸗ ris 2 noui ieris po mon furx er gr⸗ tuc nupſer io accu
inali. niſi in teris nlieris eſt. . um recoguur, ladẽ ⁊ per dam rem:ati li adulter
ibidll⸗ minali bo ifa⸗ ulla eſt min ſubiecta⸗ tã domio rem redi bellicã clae rſus ita q̃ tis ĩ öt eãdẽ ta curauerit i
tminnelerg ſis caſibꝰ ĩ ꝗ k nec Null minio ſubiectã d hba- re Am ꝑ ilitatis icurſ abducti. niſi ipſa ꝓ adul.
ittun 8 viri do conſtat ꝛitatẽ nos boſtilitati ia: vt abdt rint ſareniſtip ut. fl. de
inen dee teſtes. nec 5 nõ pöt ere pot: nee Itẽ in Decfis teviris: Pꝛlos inte nuc; lecetegi en d dem
— lali. qꝛ nõ po c docere care. . iuita iros ꝓ natoe nug mult 2u Zhit nũg i ad
ilumnin. Lcã erĩa nt. S. ij. bere. ne iudice quarte. captt que vir dominatoe ugia oꝛtuꝰ? 251 ipſa tñ
? qð ipſi ſunt. e gbdare:nec ei qua eſt non ſtitute:q iniqua domi coi m iũ ibi. ſic. dulte
tögftlgm cẽ qð ip ſi apli. ne ſidẽꝰdar actatu di ceptus e Ideſſtitu t ab iniq 12 in alioꝝ ſtatu imoniũ et lʒ adu
tus aut ab in 8 2 mm al 3 erund tu tener lz t lex
ſicidi cds habs n nore on in trac euam de nit ad cu putarẽ iberados:7 rüt. cũq⸗ ſo teci⸗ nliſtannz dicit
ii.) etz lgies erimie. Dam mꝛqu in guber crederen cogẽtet lioꝛa 4 rnüü no⸗ ione funti. lʒ
Mlininigee Ucc nds obliga zuci- ſtum eſtv ina facili ſolicitudin nte dño r ꝑijſſe rem tenek gs is furn
lret d nt ꝑ bige ilitate iur ßuo.
noncihln bC W doloſe ſideiu ulier. iuf iteruz fem ima epi rerũ auxilian i putaba idevamn ſubtilit⸗ fur. ſi gs
Wgiul kebaritardrores, 53 ne aſſum dem ſupe õnulli eo tastua it cõiune mi eol ac pen
. . Ari 8 ſũ 28 a/. in pnia?
galusinprint bebat ff. ac uell. natio r. ¶ Ja n ne merito cha⸗ 9 ue alijs ſũ ſz qaꝛno⸗ maioꝛ iñ pn
e⸗ iat. ut. ff.⸗ puile labatur. ¶ hios. t: qꝛ no rũt:m ierib?q ariſ ponetur. licaã. cre⸗
rien.)) Saate itẽ ⁊ ſi tate labe oꝛint e caput: aꝛn a ð muli toꝛdinar ro ſuo ponei er bellica
ritẽ 2 un ad coꝛin tvelar oſtẽ d e:ꝗd is vebea fo ingit vi zs p. Am per b 6 friuola
Polerenonti vcipi elleiani renu ſtolam leri debe i: ſed vt viro re:e obis d a dño iũgi vt q̊s x et. hec rõ ſ
bel gli erirobligar is Alier i: ſed vt vir. illaʒ Gris qnobis d ð a di 9pceptũ ¶aeret. rudere.
Pnmd auerit oblig lle. le imago dei: uaricatio p in vi ns pceptũ: q ouimꝰ pcey eceſſe ẽ 5 ñ curat ei n conti/
ginesdͦco cia r. ff. ad ue „ (Da 7 quia pꝛe b et habere 4. uimu 2 iterſi agnou ſeparet:n itegrã eſt. i licitudine. in (Ad
Eithen vlima. tur ſubiecta: enn ebee eend nmnee iunxit bõno nian reitegra derenelpanpterie⸗ ie
ircloris vltim iudicare. ni tur eſt: hoc Etia epiſc ine tectu coniun ra nuptia ſtilitas ntie uel p oꝛigĩalłr
Päichib i G Neciu dixi.x t choata eſt reuerẽtia lamine te deus con an federa bis ᷣ hoſtt tre⸗ ner ita ut ſegt atthei *
wanng⸗ a ſibꝰ. ut.d in ꝓpter : ſed vele iſco⸗ tlegitim emotis his eitulit re de ꝙ eſis. c. ij.
ſi ical crie. ccleſia liberuʒ: Edi:qꝛ ep vV mꝰz rer legitime eci⸗ git geneſis. c. i ) *
Erdant v. q. iij. de uber⸗ e et caput teʒ loquẽd aſi ergo da credam iqʒ id qð duʒẽ: vt reci- 3 WHareci. cx. 5. xvi.
tmnumm . D Sober⸗ hab tpoteſtatez l bꝛiſti: qu tꝛq lit: vnicuiqʒ i ꝓcurã ñ eulpabij Doltilltao. ic.
inapr⸗ k e. ph 5 habet p ſonaʒ c m ſit: q intulit: vn. ſtudio uũẽ:nec tñ a z r 1
mpwinaß Muai tius no perſo anie ep i. Oꝛi⸗ k oĩqʒ uuẽ: ſoꝛ b z C. z. ij. g. i. ĩ
gioetin 2 ꝙ vi oꝛis us hab Echriſtu⸗ r pecc 4 ſaqz qð. luris piuat ſtia q. i pſon ẽdit᷑ ĩ
Nc vigde toꝛ vxo pus dicẽ c ini eſt pte Item at vnn 3 aliẽiu jã nö eẽ e OQOu itudo attẽ
er. cura dne- nte iu im eſt ppt i. Nter Piat vn t:⁊ tãqᷓ; iti ꝗ iãn ĩ ca- *.9 à ſilitud ri.
1ene Dz eẽ quo 9 inus dom t vider is indicet᷑: ꝗ emarit 2 os gĩ mis.n dit iuaſo
unen qᷓ; eỹ̃neus. dari tu. vicarius iecta debe lis i gterꝰn ad e lie⸗ Ppmis. ſucce
, ect 5 ð ea † pſon ulta q̃ a in ius 3 ter illũ ꝗ logt.
ngnnd BaieCAnennn. inaleꝰſubi diſo. nõẽde beat gy ſic. n. mult bãat in ius alie⸗ iſtuͦ quo bie ec⸗
(. . raaiſo. ſt: ꝙ nõ a: aſſüpfit. tine inſticie ẽ: iſtů ð quo iox ar. ꝙ
erberaiun. . l.ij. (A gene⸗ 8 libꝛo de pa p cioſuʒz e 86ad bat a 1 ti ſunt ꝑ i plene in n coͤiug itui ð ca
ſann. vorle r legit g unhb illudo laſmatus jier: iuitatẽ duc ſt. 2 tñ p entur 2 3 ico dʒ reſtitui ð ca
I VAlier. ſo de; 8 ade coſte 1 i mkiere nuũ m reuerſis aſisvlag at q̊ʒ Pen ðtẽtꝰ fuerit ſi ꝓ ſitu
mnmnun. 1 oargat Hſe d de ipſiu in viro 1 neris hu vteiſdemre ijs vel m ibꝰrecte n ci⸗ ernd 12
nnet Stac.(Ed iremus vnã fontẽ ge ti vir ſi in mãcip ſſeſſionibꝰ tõe faci uͦ ſpedimtũ i. ſicut di
genin Kopi ciH vt ſcirem am: vnuʒ fe ipio facti v ad iboacpoſf ſoreitegra ſ pa lertci wi g⸗ lis. rrij.
lnacal ſen de ꝙ i d Coꝛi. c. xi) poꝛis e nõ duo a i: neqʒ due . is ĩ cõiugio bellica tur⸗ ſt lon i. vij.q.i. p uaqʒ
(iebal kſe ipma ad kreueren ni.ideo o viri:n mulier. to mag ð clade j5 ſi viri poſtlor⸗ J.r ſicut vnaq
n ni punie ¶Propt reu mani. nec duo vir de ex eom ere e: vt ſi q f. ⁊ iõ in dilectiõe J.i.
ſaui illonneig iner ulier: nec d⸗ deinde õſtituer⸗ uz e: vt ſi foꝛmet. :ita in dilec
1. 1. reuerẽtia i. ſi 7 mulier vir 7 de oium coſtitr cEH du- medio Ereuerſi:i
pucle ti ltn liij. diſt. ſi ſz pꝛimũ v volẽs h hoc inci cis remed itatẽ ren
. fafß res im nãz vol. ature boci ri⸗. aptiui
c ae iere r neu vvnaz enim na aig mun gae gamc
er rie buerion, Piegunmag e Zngenhme ntach
efne cariũ e iro. v iẽs Euid
ie ſit ſadieete witor r bin facultatem.
i mit eisniẽ imentes in
g.
neſo, 4
nnang
Calth

Taufa

. Merſeuerãt.aita videtur ꝙ ippi n cpellatur ad eas redire ſi nolluerit ſʒ ſup⸗
ple

nt hic quidẽ maxime.alij intelligũt hoc ð ũlis mulieribns que viros non crede
debant moꝛtuos a tñ grerunt qð no.in prin.c. .
ag NOerſeuerãt. S. xxxij.q.v. puto.i prin. cõtra ſed illud do maritꝰ uel vxoꝛ ſcit
adhuc viuere.iſtud qñ certis indicijs putat᷑ moꝛtuꝰ eẽ de pe.di.vij.ca.iij.lxx.q: v.

incerta.

b¶ Oſtẽdẽtes · ar. ꝙ ex cſe

qustia opis er facto pᷣſenti

pſumit᷑ circa pᷣteritũ vt hic

7. xxriij.q.i.requiſiſti.⁊.S.
xxij.q.ij.qð ait.⁊.C.de a⸗
dul.d.l.ꝗ.qñq; pᷣſumitur
ex pᷣcedẽti facto circa pᷣſens
vt.ij.q.i.in pᷣmis in fi.⁊.q.
vij.nõ pot/qnqʒ ex preſen/

ti circa pᷣſens vt diri.ſi quiſ

diaconus qñqʒ ex eo qð ſo/
let ſieri pᷣſumitur ⁊ timet᷑ in
futurũ vt.iij.q.v.accuſato
resqñqʒ pᷣſumit᷑ er pᷣterito
ſuturũ.C. de cõdi. fur.l.
vlqñqʒ pᷣſumit᷑ ex futuro
pᷣteritũ. ff. de cõdi. inde.
ſi nõ ſoꝛtem.S.ſi.x. aut ſti
chum.
e¶ Remilſio.i. dimiſſio
ſecũdorum virorum.

d ¶Qð cõditio/ qð neceſſi
tas cogit nõ ẽ iputandum.

xxij.q.iiij.inter cetrea.vij.
q.i.pontifices.j.de conſe.
Di. v. diſcipnlos.
e Am in captiuitate.
amiſiſſe. peccatũ no
tar iterueniſſe in Zbendo ſi

ſcienter cõtraxit.ſed ſi igno

ra nter ↄtraxiſſet quamuis
nõ ẽ matrimoniũ ſecũdũ ta
men filij inde babẽtur pꝛo
legitimis quo ad ſucceſſio
nẽ.ſimiliter vbi per conſan
guinitatem ſit diuoꝛtiũ qð

verũ eſt vbi ignoꝛanter cõ

iuncti ſunt ar.ex qui fi.ſint
legi.cũ inter.ſi aũt ſcienter
quo ad ſcientem legitimi ñ
ſũt.ar.xxxiij.q.ij.ſolet ar.
C.ſo.ma.ſi ignoꝛãs.⁊.C.
de inceſt. ⁊ inuti.nup.qui
3 ſed. h. ⁊.l.ita diſtinguũt
falſa tñ ẽ diſtinctio. ſufficit
enim alterius ignorãtia vt

ſint legitimi.ut e ꝗ ſi. ſint

legitimi ex tenore/abſurdũ
enĩ eſt vt aligꝗs ſit partiʒ le⸗
gitimꝰ a⁊ partim illegitimꝰ
ar.ff.de li.ca.l.ij.ſed ſi am
bo parentes ſciunt impedi
mentum uel affectant igno
rare qꝛ nõ cõtrahũt premiſ
ſa denunciatione coraʒ ec⸗
cleſia:lʒ pro legitimo babi
tum fuerit:tñ ſilij non ſunt

legitimi. ut extra de clan.

deſpon.cum inhitio.
ſ¶ Werdocuit.ſed qualr᷑
probauit hoc dicit.h. per te
ſtes:naʒ ĩ pᷣiudiciũ mr̃imo

nij ſecũdi nõ crederet᷑ etiaz

ei ⁊ viro iurãtibꝰ.niſi ſama

ſuaꝝ ↄiugũ ꝑſeuerant vt eas cupiãt re
dire in ſuũ ↄſoꝛtiũ omittendũ eſt ⁊ icul
pabile iudicandũ ẽ qð neceſſitas itulit:
⁊ reſtituendũ qð ſides poſcit.⁊ ifra:ſin
autẽ alique młieres:ita poſterioꝝ viro
rũ amoꝛe ſũt capte:vt maluerint bis co
herere qᷓz ad legitimũeedire ↄſoꝛtium
merito ſunt notãde ita vt eccłiaſtica cõ/
muniõe pᷣuent᷑.ꝙ ð re excuſabili ↄtami
nationẽ cris elegerũt: oñdẽtes ſibimet
ꝑ ſuã icõtinẽtiã placuiſſe ꝙ iuſta remii
ſio poterat expiare.redeãt ergo in ſuu⸗
ſtatũ volũtaria reintegratõe ↄiugia:ne
q; vllo mõ ad oppꝛobꝛiũ male volũta/
tis trahat᷑ qd ↄditioꝰ neceſſitatis extoꝛ-
ſit.ꝗa ſicut be młieres q̃ ad viros ſuos
reuerti noluerit:ĩpie ſũt hñde ita illa q ĩ

affectũ ex deo initum redeũt merito lau

dãaãde ſunt.
Ntẽ Inno. pa.pꝛobo.
¶Pꝛovo viro vl vxoꝛe ð captiuitate
redeũtibus ꝓpꝛia reintegrant᷑ cõingia.

Am in captiuitate? vꝛſa mulier te

neret᷑:aliud cõingiuʒ cuʒ reſtituta
fontanum cõmiſiſſe cognouimꝰ.ſʒ fa-
uoꝛe dñi reuerſavꝛſa nos adiit:⁊ nullo
diffidẽte vxoꝛẽ ſe eẽ memoꝛa:i ꝑdocu-/
it. q̃ dere fili chariſſime merito illuſtris
ſtatuimus fide catholica ſuffragante cõ
ingiuʒ illud eſſe qð erat pᷣmitus funda-
tum dinina gratia:conſuetũqʒ ſecunde
mulieris ſuꝑſtite pᷣoꝛe nec diuoꝛtio eie-
ctanullo pacto eẽ legitimũ.¶ Itẽ bie⸗
ronymus ad amandũ pꝛeſbyterum.
OQiue pꝛimo viro reucto ſecundo ad
heſerit:niſi ſecundum relinquens pᷣmo
reconciliari non poteſt.

On ſatis aiaduertẽ ?ꝰ potui ꝗd ſit

qð dicere voluit epiſtola veſtra
alio viro ꝑ vim accepto ↄgregata vide
licet multitudine nolentẽ rapuit:⁊ viꝝꝰ
poſtes nõ raptoꝛem rapta dimiſii. Le⸗
gatlibꝛos movſi ⁊ inueniat deſponſa
tã viro ſi in ciuitatefuerit oppꝛeſſa ⁊ nõ
clamauerit puniriꝰquaſi adulteram. vi
aũt oppꝛeſſam in agro innoxiaʒ eſſe ⁊
violentũ legibꝰ ſubiacere.ergo: iſta ſo
roꝛ veſtra q vt dixit viʒ paſſa ẽ vt adul-
tero iungeretur:ſi vult coꝛpꝰxpᷣi acciꝑe
7 nõ adultera reputari:agat penitẽtiã:
ita dũtaxat vt ſecũdo viro ꝗ nõ appel-
lat᷑ vir ſʒ adulter a tꝑe pnie nõ copulet

eſſet de hoc vt.xxxv.q.vi.ſi duo:ſed nũquid crederet᷑ viro ⁊ ſecũde vxori iurãtibus.
dicũt ꝗdam ꝙ ſic.lʒ videatur eſſe cã ipᷣius viri qð nò concedo.immo nec confeſſio

ipſorũ nec fama ſuſticit. extra de eo qui cog. conſan. vxo.ſue.ſuper eo.
g Eiecta.maxime.ut.xxxiij.q.i.in fi.⁊.xxxiij.q.viij.licite.⁊.c.vlti.niſi ꝑꝑ impe
dQnnentum aliquod factum eſt diuoꝛtium.
hb Don ſatis.animaduertere.hoc dicit deri

dendo ipſum ꝗ malam epiſtolã co⸗

poſuerat.uel qꝛ vba non erant commoda ſenſui ad quem aſſumebant iſti.

de dona. S. 1 aliud.

i Voluit. epiſtola tua uel hec ofo.ſ.alio.c̃.
k . Et virũ.quẽ habebat prius.

Ig Dimiſit.nolẽdo ad eum redire

m¶TCegat.a quicunqʒ de tali ſacto dub tat. (Aldð ꝙ ua legitur Heutero. c. xxiſ)
n ¶ Si in ciuitate ar.qꝙ ratiõe loci pᷣſumit᷑ contra aliquẽ ⁊ ꝙ iputatur alicm ſi non
lecerit id qð ei ꝓdeſſe poſſit.ſic.C.de inceſ.nup.cum ancillis.qꝛ preſumitur conſen

,ſi ge iſaniẽs. 2
Bz

vgo.poſſider.ñ dit᷑ poſſediſſe.na pꝰ cõpletã pᷣ ſcriptieʒ ñ ſcit ſe po
ſidere alienũ ſʒ poſſediſſe. nec hʒ tũc ſciaʒ rei aliene.vñ ⁊ tenet᷑ reſtituer.lʒ.h.

tire cum poteſt reclamare.ff. de nora.ſi ſeruns ſciente.
o & Et non clamaueriꝑ ar.aliquem tacite cõſentire ut. xxviij.di. diaconi.
p ¶ Muniri. ar. ubi teſtimonium de auditu valet.

In agro.niſi ⁊ coloni ibi eſſent nec clamauit.

quod ſi durum ei videt᷑:⁊ ſemel dilectũ
nõ põt derelinquẽ neqʒ pᷣferre dñʒ vo⸗/
luptati:audiat apoſtolũ camãtes:non

poteſtis calicem domini bibere ⁊ calicẽ

demonioꝛum.⁊ in alio loco:non pote⸗
ſtis menſe domini cõicare ⁊ menſe de⸗
monioꝛũ ⁊ ĩ alio loco:q̃ ↄuẽtio lucis ad
tenebꝛas:ꝗs ↄſenſus xpᷣi ad belialꝰ:rẽ
nouaʒtloquoꝛ:imo nõ nouã ſʒ veterezx:
q̃ veteris te.auctoꝛitate firmatur.ſi reli
querit ſcõᷣm virũ ⁊ recõciliari pꝛioꝛi vo

luerit nõ põt.ſcriptuʒ eſt.n. deuterono⸗

mio:ſi acceperit hõ vxoꝛem ⁊ habuerit
eam ⁊ nõ inuenerit gr̃am in ↄſpectu eiꝰ
ꝓpter aliquã feditateʒ ſcribat ei libelluʒ
repudij: ⁊ dabit ei ⁊ dimittat eù de do⸗
mo ſua.Cũqʒ egreſſa adultera?maritũ
duxerit ⁊ ille quoqʒ oderit eaʒ:dederit-

q; libellũ repudij ⁊ dimiſerit de domo

ſua aut certe moꝛtuꝰfuerit:non poterit
eã prior maritꝰrecipere? vxorẽ:qm̃ pol
luta ẽ ⁊ abominabilis facta ẽ coraʒ dño
ne peccare'facias terram:quã dominꝰ

deus tuꝰtibi tradidit poſſidẽdã. Si

aũt ineuitabili neceſſitate cogente vir in
aliam ꝓuinciã fugerit:⁊ vxor eiꝰ eũ ſeꝗ
noluerit:illo viuẽte illa inupta ꝑmãeat.
UAnge in cõcilio apud vermeriam:

WQue viꝝ ĩ captiuitate ductu ieg no⸗

luerit mãet inupta:sdiu vir eiꝰ vixerit
Igs neceſſitate ĩeuitabili cogẽte
ĩ aliũ ducatuʒ ſeu ꝓuiciã fugerit:⁊

eius vxoꝛcũ valet ⁊ poteſt amore parẽ

tum ⁊ rerum ſuaruʒ euʒ ſequi noluerit.
ipſa omni tẽpore q̃ʒdiu vir eiꝰquem in
ſecuta nõ fuerit viuit ſemꝑ innupta per
maneat. Quod autẽꝰ de coningatis au
ctoritate leonis pape dicitur:hoc etiaʒ
de virginibus intelligendũ eſt: vt ſi pꝛe
ter conſcientiam viro nupſerint alieno
non teneantur. Unde Auguſtinus ĩ
libro de fide ⁊ operibus.
¶Hon eſt adultera virgo que neſciẽs
viro nupſit alieno.
Avgo nupſerit neſciẽs viro aliẽo
hoc ſi ſemꝑ neſciat nũquaʒ ex boc
qdultera erit. ſi aũt ſciat iaʒ ex hoc adul
tera eſſe ĩcipit:exquo cũ alieno ſciens cu
bauerit:ſicut i iure predioꝝ tãdin ꝗſq;
bõeſidei poſſeſſor rectiſſime dicitur qᷓʒ
diu ſe poſſiderevignorat alienum.cum

vero ſcierit:nec ab aliena poſſeſſiõe re

1rInnoxiã. S.xxij.q.v. finge.ð.S.xv.q.i.ſi ꝗs iratꝰ. 3. ſed ibi lex.ſ. cano

nica uel promotio⸗
nis.

ſC¶ Aabelial. belial.

lterpretatur apoſta
ta. (Adde ꝙ ſiẽ di
citur in tex.legitur ĩ
pma ad coꝛin.c.x.et
in ſcða. c. vi.)
t ¶ Bem noͤ nonãa.
i.nõ ð nouotraditã
his qui audierũt ẽ
ar. ꝙ ſi epᷣs iura uit
ꝙ non daret nouuʒ
feudum ⁊ aliqð ſeu

dum ð antiquis ad

eum peruenerit:be⸗

ne poteſt ipſum da.

re.ut er̃ de dona.ꝑ

tuas.⁊ extra de feu.

c.ij.( Adð ꝙ ita ut
ſequitur legitur De
utero.c.xxiiij.)
u ¶AZdultera.nõ cõ
nicta de adulterio.
X ¶ Hon poterit/ar.
ex quo mulier ſepa/
rata ẽ a viro aucto
ritate eccleſie nõ po
teſt auctoritate ſua
vir eam ſibi reconci
liare. qð non eſt ve
rum. ut. C. de adul.
auẽ᷑.ſed bodie.
V¶ RKecipe. ut coga
tur a lege eaz recipe
imo ipſa lege prohi
bet᷑ eã recipe.ſed mo
do tpe gratie nõ pꝛo

hibet. ar. S.xxxij.q. L

i. ꝙ autem.
3 RMe peccare. in⸗
ducendo malum ex
emplum.xi.q. iij.pᷣ
cipue.
2 πα ε Zquis. eů ſeg
ſi. extra de cõ
iug.lepro.puẽit ad
nos. ſed ſʒ.h.⁊ hoc
c. ⁊ illa decre.ẽ axro
gata.⁊ dicit adberẽ

dũ decreto quod eſt
xiij.qðe.ij.vnaqqʒ.

alij dicũt ꝙ illõ de

ij.vnaq̃qʒ vñ ſi vir

vult vagari ñ tenek
eũ ſeq.ſiẽ nec libertꝰ
patronũ cui opas du

ff. ð ope. liber. ꝙ ni
ſi alit mulr ñ poſſzʒ
eligere alia ſeplturã
qð falſuʒ ẽ er ð ſept.

ð vrore tñ dicũt g⸗

dã ꝙ tenet᷑ eum ſegꝗ
quo ad forum.ff.ad

mũi. filij. Si. ſẽt ſi aliqj ſciẽter Zhit cũ hiſtriðe tenet eũſeg vagabũdum. ul

