ne cinilẽ ſiue militarẽ ꝓducat᷑ vl ex-
hibeat᷑.mgr̃atꝰ eni ꝗ h̊ ubẽ auſus
fuerit:amiſſioe rey ⁊ ciguliodẽna
tiõe plectet. C Nẽ Silueſter papa
¶Quilibet clericus non eſt in pu

blico examinandus.

—

Eſtimoniũ cłici aduerſus lai⸗
cũ nemo recipiat.nẽo cłicum
quẽlibʒ i publico exaĩare pᷣſumat:
miſi in eccłia. Nẽ codi.lib.i.ti.ð epᷣis

clericis. ¶ Imꝑatoꝛtbeodoſius.

Adices.q impetitur.ar.iudices eſſe dãdos ad arbitriũ rei:ut hic.⁊.
xv.q:.vij.ſi aũt.⁊.iij.q.vi.peregrinam.⁊.üij.q.v.ꝗſꝗs.ſed ð.ff.ð

iudi.obſeruandũ.ubi dr
ꝙ ille iudex nõ eſt dan⸗
dus quẽ altera pꝑs nomi⸗
natim petit.ſed poteſt ibi
illud altera itelligere de
actoꝛe nõ de reo.uel dic
ſi nõ pñt ↄcoꝛdare actoꝛ
reus tunc dabunt᷑ ᷣm
petitioneʒ rei.uł ſupple ĩ

olbus iſtis iſtud ⁊ actoꝛis

vel dic ꝙ hoc. c. loquit᷑
in criminali cã tunc.n.ex
pluribꝰ epis põt eligere
reus quem vult: vt. uj.
q:viij.accuſatoꝛes.
. Crimares ediqn
ilium celebrant aucto
ritate pape.
* ntinua. oꝛdina
iorũ.i.ad oꝛdina
rios uel delegatos ab ĩ⸗
peratore.
I ¶ Cuz legibus. que di⸗
cunt clericum poſſe trahi
ad ciuilem iudicem ut.j.
eeſi quis cum clerico.
m ¶ Quia ad dei ſoliꝰ.
i.clericoꝝ.qꝗ dij appellat᷑
vt.j.eo.ſacerdotibus.
n Ullus.vł exbibea
I ur. ſed nunquid
teuetur venire allega⸗
re forum. ut er de ap.cũ
parati.nõ:qꝛ citatio nul
la eſt. ⁊ vbi ꝗs citari nõ
põt uel ratione perſone
uel rone tpis uel cauſe:
non tenetur uenire:ut no
taui.uj.q.ij.ſi eps ⁊.q
cleſiaſticus iudex pꝛiuat

t laicum ſua dignitate.

vt.xtxij.q.v.precepium

in fi.

p ꝓꝓEſtimoniuʒ. recipi
Hat. i cauſa erimina
q (In publico. l. kaꝛ0 ſe
culari ne ſit S di. xxiijc.

Ge⸗

lorio.

b 4
ſnclele
Eue
ſehe
Pon
Uin
ct veri.
friurar
ld.drl
nunſei
fumeiu⸗
cnangeli
gemanu
lenettͤ
Kln
gi dere
debeent
. uder
ſ
nateni
N
erſ
lcveliper
eetz
ſi lbertn
halamt
ronin
deſtttal
gorf
g ſccular
ii aatlelia
rnieg ri
Ueroofecu,r
ſattcuni
l. i
1cehis 14
coſoc
ſmicha ſen
fümeßd.
infine.
E&
ltatadton
yreß deſt
ueliurtli
lorrogat /
ledecj.
5 Stſi
limiſſe
Muntynd
gcsſintn

Criiadnin
guul –
e.
Czlegbugnt,
dentunyrſettt
Gulemindten i⸗
gusamnen,
(Quüaldiſſee
hnnng gdinnli
ſco aartorbun
llis fante
ukſcl ungel
umr Mittilg⸗
um. NeiNidi
ninogonofl
twiggan
tud atone enſone
deensWaue
mmanuntenn⸗
i gidded
Fckeinisl
Cugll n ge⸗
ſtuus ucer un
umn iu digtint

Etimonitzeh⸗
1,icauſatrunina
feuſich (Cero⸗
nuſtoſu
neſn 5 dence
ſNNOh

N

a Mec bonoꝛe.i. iure p

toꝛio.
b ¶ Ad teſtimonium. a
iudice ſeculari. .
c ¶ Ercepta.ab hac nece
ſitate. —RK
d (Mouella iureiuran.
bec ſũt uerba. O. nec · di
cit verũ.nã epi bene tenẽ
tur iurare.ut.ij.q. iiij.
nullã. ⁊.iij.q.ix. horta⸗
mur. ſed hoc eſt priuile/

gium eius ꝙ non tangit

euangelium ſed im̃ a lõ

ge manus eleuat uerſus

ipm. vf iñ ꝙ bʒ canones
tenet᷑ tãgere euãgelium

Vt.l.q.vij.quotiens.io.

ñ debeat langere ho⸗
die determĩatur.ex de iu
ra.calũ.c.vlt.b.
e ¶ Judex mittat.ex ð te
ſll.ſi ꝗs teſtiũ.ff.de iure
iu.ad perſonas.
Aacuit.petierit. S
Eiu ex ſola poꝛrecnõe
libelli perdit quis cam ⁊
ſic eſt Z. ff. de in ius vo.
ſi libertus.⁊.ff. rem ra.

ha.l.amplius vbi habes

ꝙ non incidit in penã ſi

Deſiſtat ab agẽdo. ſic er-

g0 vf ꝙ qnq; cõfugitur
ad ſecularẽ iudicẽ pp ðſi
diã eccleſiaſtici iudicis ut
xvi.q.vij.filijs.ſicut ecõ
uerſo recurritur ad eexcle-
ſiaſticum iudicẽ a ſecula
ri.vt.j.xxiij.q.ult.ſepe.
e ð fo. cõpe.lʒ ⁊.c.ex trã
ſmiſſa.ſed non eſt hoc ue
rũ.ut er de iudi.qualiter
in fine.
g ¶ Epale. ĩ his que ſpe
ctat ad iudiciũ ĩpatoris.
vt e de ſo. cõpe.c. verũ
uel intellige ꝙ impera/
tor rogat epᷣm cognoſce
re de cã.

cut pᷣmiſſe auctoꝛitates
dicunt ꝙ nõ niſi coꝛam
clericis ſint ↄueniendi cle
rici: ſic.⁊c̃.
iñ Mriſtianis. cele⸗
ẽ. clerici.n.mili
tes xpᷣi ſunt.xxiij.q.vlt.
reprehenſibile.
K Contẽpſerĩt.ſi nõ ne
niunt ad iudiciũ iſti acto
res ĩ optione rei eſt an ue
lit ut circũducat᷑ edictum
uel ꝙ admittãtur pꝛoba
tiones ſue:ſed iudex an/
ditis ꝓbationibus ſuis
non ꝓnunciabit eum li/
berum ſed ſeruum illius
nõ eẽ niſi euidentiſſimas
pꝛobationes hẽat vt.ff.
de libe. cau. diui fratres
vel iuderx põt ipõere acto
ribus ꝑpetuũ ſilentium.
C. de inge.manu.l.diſ⸗
famari.

coOomiti.

Mec honoꝛesnec legibus epᷣus
ad teſtimoniuʒ flagitef. ¶ Iẽ epi-
ſcopuʒ ad teſtimoniuʒdicendũ ad
mitti non decet.naʒ ⁊ perſona ho/
noꝛatur:⁊ dignitas ſacerdotis ex-
ceptatcõfũdit᷑. Mouellaꝰcõſtitutio.

¶ Epiſcopus nõ ffagitet᷑ ad teſti

moniuʒ iureiurado:ſed euãgelijs

tm̃ coꝛam poſitis. Iẽ. ¶ Sed iu

dexmittat ad euʒ ex ſuis miniſtris

vt pꝛopoſitis ſacroſanctis euãge⸗
lijs ſecũdũ qð decet ſacerdotes:di

cat que nouerit. Jdem.

Ciericus ad cimiem iudicẽ cleri

cum oducens anachema ii.

J gs clericus accuſans clericũ

i curiã itroierit: anathema ſit
ſubaudiẽdũ eſt ſ publicoꝛũ iudicio

ruʒ cognitionẽ penerit.epᷣale nan-
q; indiciuʒ nibil obeſt ab impatoꝛe

poſtulare. ¶ AUnde in carthaginẽ·

ſi concilio.viij.legitur.

OPꝛopꝛio pꝛiuetur bonoꝛe pu·

blici indicij cognitionem ab impe⸗
ratoꝛe poſtuas.

Lacuit vt quicunqʒ ab impa/

toꝛe cognitionẽ publicoꝝ iu-
dicioꝛuʒ petieriiſ:honoꝛe ꝓpꝛio pᷣͤ⸗
uetur.ſi antẽ epᷣalesiudiciuʒ ab im-
peratoꝛe poſtulauerit:nibil ei obſit
¶Sic ⁊ ſequẽtes?auctoꝛitates ĩtel
ligẽde ſunt:ꝗbus clericoꝛuʒ cauſas
nõ mii clerici cognoſcere iubentur.
Vnge gelaſius papa ſcribit ʒeie
A ſeculari indi-
ce clericus nõ eſt audiendus.

C Hriſtianis gratuʒ ſemper dz

eſſe qð ab eoꝛuʒ poſcit᷑ digni⸗

tate pꝛeſtandũ:qꝛ deo ſeruientibus

beneſiciuʒ negare nõ conuenit.Sil
ueſter atq; YFauſtinianus:qꝗ ſe a cu-
nabulis clericos cõſitent᷑:a theodo
ra ſe opprim per violentiã cõque⸗

runt᷑:qꝛ dicunt ſe ĩigenuos atqʒ deo

auctoꝛe priſtine cõditionis nexibus
abſolutos in ſortẽ deterrime iterũ
ſeruitutis addici:⁊ per auctoritatẽ
regiam contra leges publicas cum

clericali cingulo olim dũ tenerẽtur

aſtricti:per archidiaconum vrbis
grumẽtine eſſe cõuentos:cum con
ſtet eum qui celeſtem militẽ pulſat:
nõ niſi eius foꝛũ debere ſectari.⁊ iõ
dilecte depẽſe ſalutatõis affatu ſu-

pradictos clericos tibi cõmẽdo: vt

ſi ad delegatoruʒ iudiciũ eoruʒ ad
uerſarij venire cõtẽpſerit :ſublimi
tatis tue tuitiõe vallent᷑:ne qd illis
aut ſurreptio aut inimica legibus
violẽtia neceſſatis imponat:qꝛ qui
indiciuʒ refugit apparet eum de iu
ſticia dimmſum. &. Nem Criſpino
ſabino epiſcopis.
Non niſi ad epiſcoporum indi
cium derieus vocetur.
Aueſter ⁊ fauſtinianus ecclie
grumẽtie clłrici lacxrymoſa no

bis inſinuatiõe cõqueſti ſunt:liber⸗/

tatez ſibi dei ſui benignitate cõceſſã
beredãũ eius oppᷣſſiõe pulſari:ſibi
qᷓ in dericatꝰofficio pene a cunabu

L I
lis ſermẽtibꝰ etiã manumiſſore vi-
nẽte in eodẽ actu nibilominꝰ oↄſti⸗
tutis diuinis myſterijs ipendereſ
uitiũ ñ licẽ:cũ ſibi petitionẽ vitas ſpſᷣ
ſequatur õ patrisz auctoris ſui fa/

ctũ veniẽtibus vt indignis hr̃ditas

legibꝰ auferat᷑.nec eis liceat heredi

tatẽ capiẽtibus cõtra anctoris ſuip

ſilire indiciuzʒ. ⁊ ideo fratres cariſſi
mi qm̃ ſe ẽt ab arcbidiacono dicte
ecdlene querunt᷑ oppreſſos:ꝗ ꝑ eo-
ruʒ abſentiã moderatoris iudiciuʒ
ꝓmiſit eos eſſe ſecuturos calcatis
oĩibus ⁊ eodeʒ ꝗ cõtra leges diui
nas ⁊ publicas pulſatis foruʒ ſuuʒ
putauit auferri:i veſtro iudicio ꝗſ
gs ille eſt qui clericũ laceſſerit adue
niat:vt eccleſie iura q̃ vetuſti pnci⸗
pes aſſidua ſanctiõe ſfirmarũt ipeti

tis clericis nõ negent. ¶ Itez Ale⸗

xãder oibus ortbodorxis ꝑ diuer-
ſas ꝓuincias xpo dño fſamulatubꝰ
Anie indicem ciuiem ſacerdo-
tes non accuſenrrt—
Elatuʒ eſt ad huius ſancte et
Repokoine ſedis apicẽ: cui ſũ⸗
maruʒ depoſuiões cauſarũ ⁊ oĩuʒ
negocia eccleſiaruʒ ab ipſo dño tra
dita ſunt quaſi ad caput ipſo dicen
te:Tu es peirus ⁊ ſuper hãc petrã
edificabo eccleſiaz meã:quod ꝗdã
emuli chriſti eiuſdẽqʒ ſancte ecdle⸗
ſie inſidiatores ſacerdotes dei ad
iudices publicos accuſare pᷣſumãt:
cũ magis apoſtolus chriſtianorũꝰ
cauſas ad eccleſias deferri: ⁊ ibidẽ
terminari pcipiat:qm taliter puari
cãtes pᷣuaricanerũt in deũ ſuũ ⁊ nõ
obediũt pᷣceptis eins. Itezʒ Pe
lagius benegeſto defenſori.
¶UActor forum rei ſequatur.
Xperiẽtie tue preſenti aucto⸗
ritate mãdamus:vt in cauſis
in ꝗbus quelibet eccłiaſtici officij ꝑ⸗
ſona loco petitoris exiſtit quẽquaʒ
laicũ pulſatura:apud ſue ꝓnicie in
dicẽ:ſuas diſponere actiões nõ de
ſiderat. In his vo negocijs in ꝗbꝰ
eccleſiaſtici officij ꝑſona pulſat᷑:to/
tius ſubmoto pulſatiõis obſtaculo
ad iudiciũ epᷣi vel preſbyterorumꝰ
in loco vbi queſtio vertit᷑ cõſtituto
ruʒ occurrat indi fferẽter examen.
¶ Nẽ Sergio cãcellario. e eo.
JIgſquã clericus ſiue inferio/
ris ſiue potioris gradꝰpetitoꝛ
exiſtat:⁊ ↄtra laicã perſonã ſuas di
rigat actiões:iſte mõis oibus non
alibi qᷓ; apud ꝓuicie iudicẽ nego-
ciũ ſuũ dicturꝰoccurrat.ſi ꝗs aũt lai
cus clericũ cuiuſcũqʒ gradꝰ duxerit
eẽ pulſandũ:ad epᷣoꝝ iudiciũ in ea
dẽ ciuitate vel territorio ↄſtitutoꝝ
ꝓbonat eas q̃s ſe babẽ exiſtiat ac-
tiões quẽ ordinẽ legibꝰꝑ oĩa cõnue/
niẽteʒ atiqʒ ↄſentaneũ demonſtrari
illa regiaſmaitreſtat qͥ pcepit actorẽ

foꝝ ſemꝑ ſegꝗ pulſati.cłicis vo pul⸗

ſaus ĩ epᷣali iudicio forũ cõpetẽ pᷣn

cipaliũ qqʒ ſanctionũ ðſignat aucto

4

ritas. & Itẽ in oci. agathẽſi legi.

15 2
¶¶ Mefugit. ſic. lxxiiij. di. hono
ratus.⁊. iij.q. ix. decreuimus.
m lueſter. viuente. H mul
i facit pꝛo eis:cuʒ pater
eos non reuocauit fuij non pñt
reuocare.ut.ff.de ꝓba.ꝓcula.
n aru. B. legem antiquã
hẽs ꝙ cũ ꝗs nõ adiplebat volũ
tatẽ deſuncti:oi ſucceſſione pri/
nabatur. C. de ſideicõ.l.vlt.ho
die aũt hoc tenet i eẽneo herede
ſed ſi flius iſtitutus heres non
implet volũtatem defuncti pua
tur ſucceſſone:relicta tñ ſibi le
ãplius.⁊ foꝛte lex pᷣualet in hoc
caſu huic canoni. Inno.tñ ideʒ
dicit qð h̊ dicit᷑.er ð vo.⁊ vo.re
dẽp.lʒ in fi.vnde põt dici ꝙ ca/
non iſte corrigat autẽticam.
o & In veſtro. auctoꝛitate enim
epi voluntas defunctoꝛum mãa
dat᷑ executioni.ex ð teſta.ſi hbe-
p Elatum. chriſtianoruz.
Roc obtinuu ſᷣm primiti
uum ſtatum eccleſie.ut.ij.q.v.
ſi ꝗs pᷣſoyrer.⁊.xcv.di.ecce.vn
de adhue ᷣm legem ſi iudex ſe⸗
cularis eſt ſuſpectus epᷣs ei adiũ
git᷑.uel cã tranſſert ad iudicem
eccleſiaſticum vt in auẽ.ut dif.
iudi.S.ſi tñ.colla.ix.in crimĩali
bus cauſis t.ſ.ſanguinis non
ſunt elerici iudices.xxiii.q.vlti.
bis a quibus.(Adde ꝙ ua vt
dicit tex.ſcribit Mattheꝰ ĩ euni
gelio. c. xvi)
q ¶ VXRperientie. Pbyteroꝛuz.
Qt ſtelligit. h. cuʒ cã his
ðᷣlegat᷑ ab epᷣo:alias eps ſolus
iudex eſt oꝛdinarius.vt.j.e. de
pſona.uel expone uel ꝓ ⁊:vt.x/
v. q.vij.eps.uel dic ; pᷣlatus
glibet g ex electione bʒ platuraʒ
bʒ ẽt iuriſditionem.ut ex ð offi.
ordi.cum ab eccleſiaꝝ.ex ð ele⸗
cti.cci.ſed ꝗ non eſt electus ab
vniuerſitate vł collegio nõ ẽ iu
dex oꝛdinarius. iudicem enim
facit aut cõſenſus populi.ut.xc⸗
lij. di.legimus in ſi.⁊ in auẽ.d
defen. ciui.S.ſi uero.col.ij.aut
cõſuetudo.vt.ix.q.iij.cõqueſtꝰ
C.ð eman.l.i.⁊.l.ſi.

r qſòᷓ. regula. queeſt. .
S

q.vi.neminem. C. de
iuriſdi.om.iudi.iuris oꝛdineʒ.

. Qaian. ſecularem. niſt
in caſibus exceptis in ſũ⸗

ma. Itẽ excipitur ſi papa dele⸗
gat laico cãm ſi piritualez. ut. x.
q.iij. illud. item foꝛte cum ſucce
dit clericus laico.ut.ff.de iudi.
heres abſens.quod falſum eſt.
Itẽ ſᷣm quoſdam cum tenetur
de euictione ſequitur ſoꝛum em
ptous.ff. de iudi. venditoꝛ. ſed

hoc nõ eſt verum quia per boc

nð fit de foꝛo illins licet pꝛeſtet
ei auctoꝛitatem.
b el pꝛoponat.i.excipiat.
t

Vauis in his tribꝰ. c. po/

it ꝙ clericus a laico po/⸗
teſt iudicari cũ eſt ĩcoꝛrigibilis.
d Contumeliã. ſi illa non tm̃

epᷣm led etiam eccleſiam eius tã

gat.alias non poſſet eum pro

ſua cõtumelia excommumicar̃.
xxiij.q.iiij.inter.

e ¶ Mor depoſitus.ſi ſit ð no

no cõtumax.vt e de iudi.cum

non ab boie.vl dic ꝙ iſte caſus

eſt ſpecialis vbi aliquis ſtatim

traditur curie.ſicut eſt ĩ falſario

vt extra de fal.ad falſarioꝛum·
vel dic tradiiur curie.i.pꝑmittit
tradi:ita ꝙ eccleſia non tenetur
eum delfendere. Yem in tertio
caſu traditur curie.ſ.in crimine

hereſis.ut in ↄſtitutione Inno.

excõicamꝰ.qualiter hoc verbuʒ

exponatur:habes er de verbo.

ſig.nouimus.
timus.fiduciã.i.aucto
itatem.
g ¶ Excdudatur.arg.ꝙ ſi quis
anctoꝛitate iudicis mittitur in
poſſeſſionem: ⁊ aduerſarius eũ
non admittat qui nec attendit
excõicationem:videtur ꝙ ma⸗
nu militari ei poſſit auferri res
vt.xxiiij.q.v. principes. xxiiij.
q.iij.de illicita.rvij.di.nec licu
it.⁊ ẽ expreſſum.ſff.ne vis fiat ei

qui in poſſ.ſi quis miſſus.ff.de
rei ven.qui reſtituere.houie ta

men talis efficiiur poſſeſſoꝛ poſt
annum ut extra de do. 2 côtu.
contingit.⁊ cõcoꝛdat legi.ff.de
bo:aucto.m.poſ.quanuis.
h ¶.Appetitus.i.iniuria laceſ⸗
ſitus.

—

Tauſa

Epiſcopo nõ pmittète apð ſecu
larẽ iudicẽ clericus puiſſari nõ dʒ.

6 nnllus pꝛeſumat apð
eculareʒ iudicẽ epᷣo nõ ꝑmit
tente pulſare:ſed ſi pulſatus fuerit
nõ reſpondeat vel ꝓponatb:nec au
deat criminale negociuʒ in iudicio
ſeelali ponere.
eʒ Dins papa.
ez3. ſ nbeqies epo ð⸗
poſitus curie tradaturnrr.
Iquis ſacerdotũ vel reliquo
rum cericoꝛũ ſuo epᷣo inobe⸗
diens fuerit:aut ſi ei inſidias para-
nerit:aut cõtumeliaʒ aut caluũniaʒ:
aut conuicia intulerit:⁊ cõuinci po/
tuerit:mox depoſitus curie tradat᷑
⁊ recipiat qð mique geſſit. ¶ Ytem

ex cl caribaginen tertio.
ſceogatur auctoꝛitate:

COPꝛicipal
a plebẽ inuaſam nõ vult deſerere.
Eeinua dignemini dare ſi
HE. quciaʒ q̃ neceſſitate ipſa cogẽ
te liberuʒ nobis ſit rectoꝛem ꝓuicie
ſecundũ ſtatuta gloꝛioſiſſimoꝛũ pᷣn
cipũ aduerſus illũ adire:ꝗ plebem
quã inuaſerat vſq; hodie cõmoni
tus ſecundũ qð ſtatuiũ fuerat relin-
quere cõtẽnit:vt ꝗ miti admonitio
ni ſanctitatis veſtre acgeſcere no⸗/
luerit:⁊ emẽdare illicitũ:auctoꝛita⸗
te iudiciaria ꝓtinus excludat .Au
relius epiſcopus dixit:Seruata foꝛ
ma diſcipline non eſtimabit appe⸗
titus?:ſi veſtra charitate modeſte
cõuẽtus recedere detractauerit:cuʒ
fuerit ſuo cõtemptu ⁊ contumacia
faciẽte iudiciaria ptãte conuentus.
Honoꝛatus ⁊ vrbanus epi dixerũt
hoc ergo oĩbus placet. ¶ Iẽ Gre
oꝛius papa.
Pe baikcibus conigant᷑ quos
eccleſia coꝛrigere nõ valet.
Stud eſtqð a vobis popoſci
Lmus ⁊ nüic iterü poſtulamus:
vt paulinũ acꝗlegiẽſeʒ pſeudo epCᷣʒ
illũ mediolanẽſeʒ epᷣm ad demẽ-
tiſſimũ pꝛicipẽ ſub digna cnſtodia
dirigatis: vt ⁊ iſte ꝗ epᷣs eſſe nulla-

tenus põt:qꝛ ↄtra oẽʒ canonicã cõ⸗

ſuetudinẽ factus eſt:alios vltra nõ
pꝑdat:⁊ ille qꝗ ↄtra moꝛẽ antiquũ eü
oꝛdiare pᷣſumpſerit:canonũ vidi-

tẽ ex cõci.chalce.

Tſabiaccat. ex coci.e
LPꝛopꝛü gradu amittat derici
cõiurãtes vel conſpirantes.
Oniurationũ cõſpirationũ
crimeʒ qð apð grecos dr̃ pha
ratrea publicis ẽt legibꝰ certũ eſt in
hiberi penitꝰ.hoc multo magis in
ſancta dei eccleſia ne ſiat cõuenit ab
dicari.ſi ꝗ vo derici ſen monachii/
uenti fuerint cõiuratoꝛes aut ↄſpi-
ratoꝛes:aut pharatreas vel factio/
nes cõponentes aliq̃̊s ſius epᷣis aut
alus: oino cadant ve ppꝛio gradu.
Clerici cõſpirãtes pꝛopo gra-
du amiſſo retrudant᷑ in carcerem:
ceteri excõicentur.
Onſpirationũ crimina vris
Ain ꝑtibus vigere audiuimus

ð

⁊ plebes cõtra epᷣos ſnos oↄſpirare
nobis mandatũ eſt. Cuius crimis
aſtutia nõ ſolũ inter chꝛiſtianos ab⸗
ominabilis eſt:ſed etiã inter ethni⸗

cos ⁊ ab exteris legibus ꝓbibita.?
iccirco huius criminis reos nõ ſo/

lũ eccleſiaſtice ſed etiã ſeculi dãnãt
leges:⁊ nõ ſolũ cõſpirantes ſʒ etiaʒ

T Stud eſt. caſuʒz hu
. ius capituli babes
xxiiij.q.i.pudẽda.
K Oniurationum.
ec quattuor capi
tula idem dicunt ꝙ con/
iuratoꝛes deponuntur ſi
clerici ſunt.ſi laici excom
municantur.

ofentientes eis. anteceſſoꝛes vo no baratrea. aphafs

ſtri cũ plurima turba epoꝛũ:quicũ/⸗
q; eoꝛuʒ in ſacerdotali honoꝛe ſunt
poſiti aut exiſtũt:clerici honoꝛe quo
vtunt᷑ carere pᷣceperunt.ceterosvo
cõione puari ⁊ ab eccdleſia extoꝛꝛes
fieri iuſſerũt:oẽſq; ſimul vtriuſq;
oꝛdinis viros ifames eẽ cenſuerũt:
nõ ſoluʒ faciẽtes ſed eis ↄſentien

tes. ¶ Ilẽ ex cõci chalcedonenſi.

Clerici aut monachi cõiurates
ꝓpꝛio pꝛiuentur honoꝛe. .
82 g derici vel monachi reper
ti fuerint ↄiurantes aut cõſpi⸗
rantes:aut inſidias ponentes epᷣis
aut clericis:gradu ſuo ꝓpꝛio peni⸗-
tus abijciant. ¶ Item ex cõci. tole⸗

. 2 JIclerici aut monacbi inuenti

fuerint ↄſpiratoꝛes aut ꝑ cõiu

rationẽ calüniaʒ machinãtes epᷣis

vel clericis:pꝛopꝛiũ amittãt gradũ
WItẽ ex cõci. Aurelianennii.
De eodem.
B J g dericoꝝ:vt nuper ĩ mul⸗
tis locis per ſuperbiã diabolo
iſtigte actũ fuiſſe perpatuit:rebel⸗
li auctoꝛitate ſe in vnuʒ cõiuratiõe
intercedẽte collegerint:aut ſacram̃
tainter ſe data aut chartulã cõſcri
ptam fuiſſe patuerit:nullis excuſa-
tionibus pꝛeſumptio labet᷑:ſʒ res
detecta cuʒ in ſynoduʒ ventum fue
rit:in preſumptoꝛes iuxta perſona
rum ⁊ oꝛdinuʒ qualitatem a ponti-
ſicibus ꝗ tunc in vnũ collecti fuerĩt
vindicetur:qꝛ ſicut charitas ex pꝛe
ceptis diuinis coꝛde nõ chartule cõ
ſcriptione vel cõiuratione eſt exhi⸗
bẽda:ita que ſupꝛa ſacras admittũ
tur ſcripturas:auctoꝛit ate ⁊ diſtri-
ctione põtiſicali ſunt repꝛimenda.
em Innocẽtius papa.
nter cericos ? laicos cauſe ex
oꝛte ab epiſcopis audiantur.

JIque cauſeꝰvel contentiones
inter cericos ⁊ laicos tam ſu-
perioꝛis oꝛdinis quã etiazʒ iferioꝛis
fuerint exoꝛte:placuitvt ſecundum
nicenã ſynoduʒ cõgregatis omni-
bus eiuſdeʒ ꝓuincie epᷣis iudicium
terminet᷑. Cü ergo his omnibꝰ
auctoꝛitatibus clerici ante ciuilem
iudicem denegentur pꝛoducendi:
cũ niſi pꝛius depoſiti vel nudati fue
rint:curie nõ ſunt repꝛeſentãdi:pa
tet ꝙ ad ſecularia iudicia derici nõ
ſuni pꝛotrabẽdi. ¶His ita reſpõ⸗
detur:clericiꝰex officõ epiſcopo ſũt
ſuppoſiti:ex poſſeſſionibus pᷣdio-/
rum iperatoꝛi ſunt obnoxij.ab epi-
ſcopo vnctionem decimas ⁊ pᷣmi⸗
tias accipiũt.ab imperatoꝛe vo P⸗

quod eſt diuiſio:ĩde pha
tores.⁊.vij.q.i.deniq;.
m gq clericox. aut
acramenta. coiu
ratiðe q̃ fiũt ſuꝑ licita re:
licite ſunt ad probandu;
malum ꝛ⁊ illiciiũ.ut.xvi.
q.vij.ſane.i.q.i.concu
ſionis.xxij.q.i.c.i.ſed ſu
per re illicita non tenent
ut hic.quidam tamen di
cunt ꝙ omnis coninra
tio ſi eſt occulta eſt illici⸗
ta.prohibentur ergo fra
ternitates que ſũt ad ma
lũ.ſic.C.ð monopol.l.
vnica.ſed bone fraterni⸗

tates admittuntur. xlij.

di. ſi gs deſpicit.
n ¶Preſumptio. i. le⸗
meritas. Quidam tam
hic ſcripſerunt ꝙ bec pre
ſumptio ſit iuris contra
quã non admittitur pꝛo
batio ſecꝰ ſi preſumptio
ſu fail..
0 MWaue cauſe. hoc ca
pitulum loquitur
de crimine eccleſiaſtico

vel de rebus ſpiritnalib?

de cauſis generalibus
ad totam prouinciamꝑ
tinentibus.

p ¶ WMis ita. clcrici. alle

gando hoc dicit.

hatoſabieen
ereppinun
tegnüf
zuoͤlenapro
1CSolut t
ſeineſundal
Nehrviſcic
(le ſ
Crlegkinens
iAL
COnns
Peratoeph⸗
fnitſubiec
inprin(
gein epite
og.l. i.
¶Sie n
Duinteſpreta
mnömalo
(hecle
M nonia
NC Eniſtoal
netlapennſt
Meummeügs
cunneſt. cee⸗
Klacftci⸗
ick miſtn tie⸗
üno

Eglenn

or denius
füerfidceinbe
1Cöſchiulcden
naeſinsſten
ghaueknennr
lkei tſeur

iubere ꝓ eccleſijs ſuis in auten.de ſan.epi.ꝭ.aliũ aũt.col.ix.item inter ſe mutuo
ſideiubent cum ↄueniuntur.vt.C. de epi.l.oẽs.ꝭ.in hac.item nec aſtricrus curie

W XI

a GS Jtribntum.agri.j.xxiij.q.vlt.ſcoᷣm .ſed ibi loquit᷑ de bis pᷣdijs ĩ
ꝗbus fundata eſt eccleſia vel officine eius que debent eſſe libere. vt ex

guun tra de cen. ſancitum. poteſt fideiubere.C.loca.curialis.⁊ ſi clericus ſideiuberet pðt dici ꝙ non t enet ſi
ddan d b ¶ Poteſtatem. de facto nõ de iure.nã ſi ſine auctoritate pᷣncipis vel al deiuſſio niſi tali priuilegio ſuo renunciet.nam ſideiuſſor pro non dato habetur ni
wond terius gꝗs detineat res eccłie ſacrilegus eſt niſi reſtituat.xii.q.ii.qſꝗs.xvi. ſi priuilegio ſuo renunciet.vt.ff.ſi quis in ius vo.nõ ie.l.i.vel dic ꝙlʒ nõ debe/
iigalr q.i.in canonibꝰ. videt᷑ tñ at ſideiubere.ſi tñ ſideiuſſerittʒ
n. nem ſi agri eccleſie nõ ſol/ L . obligatio.vt er de ſideiul.c.per
nnnet uãat tributuʒ ꝙ poſſit im dioruʒ poſſeſſiões nãciſcũtur. Añ curum facere ex bis quibus nõ de-· nemit. . c. oſtitutus.
utti Paror vendieareagrosii Auguſtin au ſuper Yodͤnt. Quo bes inſtare oc coiter claboꝛent d, El Niendnoratus as phivet
in lite los. vt h. .C. vde gie iure villas defendis diuino an bu ſi foꝛtea ſemetipſis boc laicinõ in. nicg avrg. cc.
haiagen rennl tenentur aliau Mano æc: regre in pᷣncipio vbi dif tellligunt per diaconesꝰedocẽdi ſũt ¶¶ Judicem. Z. . rriij.q. vlt.c.
n ſoluere tributum ſuntil⸗ ſeronri ſignatur inter ius natura- e tibi ſolinacedene ſolliclrugines ſepe. a.c. his agbus. ſed d
pen i noris obligata e⁊ ius cõſtitutiõis:qꝛ ergo vt pꝛe- relinquant.C Ex his oibus datur pptt tractare de illis tpalibus
ni t abien l dia poſſideant implali ſge faluz intelligi: qð in cinili cauſa clericvan ſpectantad eccleſam.
uln i.ſediſtud no eſt vex. g. eſt: patet q derici ex pꝛedioꝝ poſ- te ciuilem iudicẽ cõneniendus eſt. i m O Zeut Enind a diaul
ltind nñ intellia oe hajephſelſionibus impatoꝛi ſunt opnoriſ. cut enim ecdeſiaſticaruz legu ecle rbimiüͦ rand componit iner
r iglen uo' velclencor vela WAtem Ambroſius ↄtra auxẽtiũ ſiaſticus iudexẽ adminiſtratoꝛ: ita panes.
t glcii icox:lz enim pꝛedia ecclie ¶ Imperatori tributuʒ ccdeſia ö⸗ ciuiliuʒ nõ niſi ⁊ cinilis debet eſſe n¶ Er bis. i. ab bis.
lg nortn ceſſet a tributo:nõ iõ pnt negare non debet. cerxecutoꝛ. ſicut eniʒʒ ille ſ. olus habet 0IFInſtare. i. intereſſe. . xc. d.
— vẽdi vt.rvl. i. nonar. B Ytributum petit ndatogen ius inrers canoltes aby brai ee en. co nep.a. Paͤs
ſnd cCNon nego. corporan negamus:agri eccleſie ſoluũt condendi eos:ita ille ſolus ciuiliuʒ . 0 nes. ar. & dia-
Gelacflit opponendo: qꝛ 2 . abe . coni debent laicis expon ere ⁊ in
— manbnewe morti We tributuʒ:ſi agros ðſiderat impera legum debet eſſe inerpꝛes: qul eis ſtruere modum viuendi. xxv.
eentien nerenon debeo pꝛo alta tor: poteſtate; habet vendicando- ius ⁊ auctoꝛitatẽ impartit᷑.in crimi qn audire.
Cönmgt ribus libenter iĩmolabor rum:tollat eos ſi libitũ eſt.impato- nali vo cauſa niſñ ante epᷣm eſt cleri q.Er his. ſicut enim ille ſoluſ
⁊/ rriii. . vlti. uenior. rID vono: nõ nego IJdem. cus examinãdus. ? hoc eſt illud qd nam vñ ius ꝓdijt ab eo interpᷣ
gnummmn i d ZAgnũ. ſubiecctii. Poteſtatibus trbuta non ſunt legibus ⁊ canombus ſupꝛa diffini- tatio requiuitur. vt ep de ſen. ex.
epii irbutum eſt yo deneganda. tũ eſt: vt in criminali videlicet cau· mnter. aiqzin legatus pape. iter
hſnnlti⸗ batio ſnbiecnonis ef de Agnum agem eſt 2 ſpeciale ſa ante ciuilẽ iudicẽ nullus clericus pir arnanoc in ot
Quimui cenn. c. ij.led. ar. 5. e. S documentũ:quo chriſtiãi vi ꝓducat᷑:niſi foꝛte cũ ↄſenſu epi ſui. riſ. nechß.
ſnngen Hui. reeipimus. verum ẽ? riſublimioribus poteſtatibꝰ docẽè⸗ và—eluti quãdo incoꝛigibiles iuenii eſecleſtra. ad boc uder t
dſtinst ꝙ eſt ſignũ ſubiectionis iſublimioribus poteſtatb de unt toꝛgiblles i interpretatur legem. ff. de legi.
aünunimn lʒ nõ plena probatio. tur eſſe ſubiectiꝰ:neꝗs cõſtitutionẽ tur: tcdtracto eis officio curie tra- nam ut ait. ſz non poteſt interp
Wüitnnn e¶ Soluit. nõ er debto terreni regis putet eſſe ſoluendã:n dẽdi ſũt.¶ Añ fabianus papa ait, tariſniaʒ ſuam niſi ſit preſes
. ſed ne ſcandaliʒaret alioos eni cenſuʒ ſilius dei ſoluit: ꝗs tuta . Qui epiſcopo infſid iaiur: ſemo n ierlkde ap.ab executore:ſi
Areni (ar ſe orginati⸗ tus es qui putas eſſe no ſoluendů? tus a dero curic tradatur. Benn dee cpener Ratarban⸗
teigbone. euemnene ns der , Sa wir piſtobie eſus aor De Tns den n .
Csſpindir ei.c.xvij.⁊ xxij.marci. i. Je —n Pii bilis ⁊ non neceſſaria vt magi⸗
tekin PeAnge. Petrus apoſtolus generaliter oĩ- inſidiatoꝛ extiterit:mox añ examĩa ſtri. vt. C. de ꝓfel. g in vrbe
i ¶ Omnis aia. ſubdita bus ſidelibus ſcriit. Eſtote ſubdi · tũ iudiciũ ſubmotꝰ a dero curie tra ſtantino.l.vnica/quedam ẽ ne
peccato. xpᷣs eniz nemini ti dñis veſtris ſine regiꝰ quaſi pcel datur:cui vite ſue oĩibus diebꝰſer- eeſſanaa ſed non generalis vt iu
öudräe fuit ſubiectus. riij. · iſ. lEẽti: ſiue ducibus ab eo miſſis ad vi niat:⁊ infamis abſq; vlla ſpe reſti⸗ t deleg. num aitzq̃
Perden in prin. (Adde ꝙ ita le· qictq malefactorũ:laudẽ vo bono tutiõis permaneat.¶ Qnia ergo meſt pꝛobabilis neceſtaria
git in epiſtola ad roma⸗ ri, Itẽ ex epſola'clementis. iſte non in criminali ſed in ciuilics Sener alie ec non e in ritie
giie ine regi. ber vrr⸗· ¶. Boſccularibus negocijs ebus cdlericum amte ciuilẽ indicem pꝛodu.F. de legl ſi d irerpreranione.
ba interpretatur innoc. cognoſcere non debet. xit: non eſt iudicandus trãſgreſſoꝛ: eæp de ver. ſig. abbate qdam ꝓf
extra ð maio.⁊ obe.ſolite Equidẽ oportet irreprehẽſi · canonum:nec eſt dicendus ꝑtraxiſ bobilis neceſſaria a in ſcriptis
(ZAdde ꝙ de legit . biliter viuere:⁊ ſũmo ſtudio ſe neuen ad iudicem non ſuũ:qꝛ de Kre lrinclpis: ml. C.
ma canonia petri. . ſ. niti: vt oẽs vite huius occupatöes ciuili cꝗ nõ niſi iuðx ciuił cognoſce legl.· cret.l. vlt.
hbEpiſtola. i. miſſa cle „ en o 5 ESæ r ¾ Tatuimus. mor ante. nõ
Pa, abijcias: ne fideinſſor exiſtas: ne re dʒ. Econtra ea q̃ in actoꝛis ð BG . znſE.
etro.ſi᷑ dr̃ ĩſtru en „ N ntelligas qð bhec dictio a
mee eeia aduocatus litiu fias neue in vlla fenſie dicta ſunt: veriſimilia ade, inoret uligd dporſt an ne
crum eſt. f. ge eden. ptor aliqua occupatiõe ꝓꝛſus ĩueniaris vident ſed põdere carẽt.ſacris.n. ſus anie.i.ante examinantem
§.i.⁊ dr ẽt epiſtola illiꝰ mũdanis officij occaſiõe perplexꝰ. canonibus ⁊ foꝛenſibus legibus tã inidcem ſiuecoram examinan
cui eſt miſſa iñ cũ diſtici neqʒ enim iudicẽ neqʒ cognitoꝛem in ciuili quã in criminali cã clericus te. vel loquitur cum eſt notori/
neid ſur. eum q. F. ſeculariũ negocioꝝ hodie te oꝛdia ad ciuilem iudicẽ pꝛotrabẽdus ne- Rmnerlinen. ſe. C. de delen. ci.
i Egdem. nefidein le vult chꝛiſtus: ne pꝛefocatus pnñti gatur. Ande in epiſtola clemen 3 qui erfratribus. fratrel
Lordencms regula bus hoĩuʒ curis nõ poſſis vᷣbo dei egier⸗ bic vocat clericos. vel eti
riter ñ dʒ ſideiubere. vt bH vacare.hec vero opera que tibi cõ Fratres apud pꝛeſbyteros iudi am omnes rpianos. loquitur
⁊ er ð ſideiul.clericus.ni gruẽ minus diximus:exhibeãt ſibi centur. . ſecundum antiqua tꝑa. vt. S. e.
ſi neceſſitas ſit. tunc eniz inuicẽ vacãtes laici:⁊ te nemo occu Iger fratribus negocia hñt relaium.

er pietate tenetur ſubue⸗
nire alij. vt. lxxxvi. di.ñ
ſatis.item clerici pñt ſide

pet ab his ſtudijs:ꝑ que ſalus ho⸗
minibꝰ datur.
CItem ex eodem.

inter ſe: apð cognitoꝛes ſeculi
nõ iudicent᷑:ſed apud pꝛeſbyteros
eccł ie ꝗcquid illud eſt dirimatur.

In bis q ad cõmunis vite vſn, Item Silueſter pupe.
pertinent:laici ſibi innicem opera⸗ Nullus dericus pꝛopter aliqus
ri debent canſam intret curiam.

B Icut enim impietatis crimẽ
eſt tibi o clemens neglectis vᷣ-
bi dei ſtudijs ſollicitudines ſecula-
res ſuſcipere:ita vnicuiq; laicoꝛuʒ
peccatum eſt:niſi inuicẽ ſibi etiaʒ in
his que ad cõis vſum vite pertinẽt
operã ſideliter dederint.te vero ſe

Allus clericus vel diaconus
vel pᷣſbyter ꝓpter quaniibet
cãm intret in curiã:nec añ ciuilẽ in⸗

dicẽ ſuã pꝛeſumat dicere cãm.

¶Ntem Leo papa.

CEcdeſiaſticum nõ foꝛenſe tudi-

Cuin pemitens expectet.

Cauſa .
a ρ◻ LQiudpoſtulantem. penitentes. n. ſub regula eccleſiaſtica viuere debent. itellige qð fideiufſit de mandato eccleſie ſue vel etiam ſine mandato:ſʒ p N
A vt hic.⁊.ie.de perſona.⁊.j.de pe.di.v.ᷣrium.⁊.c.falſas. . cunia eſt conuerſa in vtilitatem eccſeſie vt noua conſtitutio dicit.qð qui⸗
b¶ VOia licent.tunc non expedit id qð licitũ eſt.qñvſus ipſius alij affert ĩpedimen buſdam. erxtra de fideiuſ.ſi autem monachus contra aliquem deliquit. ip 9
ium.vt.xxviij.q.i.ſic enim.ſ.ꝙ ſidelis diſcedat ab inſidelibus:ſed non expedit nit ſe monachus ↄueniẽdus eſt nõ eccleſia.ut.xviij.q.ij.hoc tm̃ ſicut buꝰoue a
ibi dicitur. vel aliter mihi licet mea repetere ſed non expedit ad vitam ſequenda nit᷑ ꝗ deliquit nõ eiꝰ dñs. C.de noxa.i.pe.⁊ vlt.ĩ fi.primo ãt loco caſtiga e
qꝛ ſcandaliʒantur illi a quibꝰ re tio monachi ſpectat ad 7
petuntur. vel ſic:omnes cibi lici abbatem. vt. xxiiij. q. iii. ren
ti ſunt: ſed non expediunt ꝓptrr —◻Aiud adez eſt debita iuſta re⸗ conſulto oĩum ſidelium noſtroruzʒ corripiant. e de of.or. ſicin
inſirmoe fratres qui tunc quol⸗ poſcere:aliud ꝓpꝛia perfectio poſuimus lege cuncti perpetua te · ¶to. er ð ap. repᷣhenſibi ſec⸗
dam cibos repꝛobant vel ſic. li.· ms amoꝛe contẽnere: ſed illicitoꝛũ neant.i.quicunq; litẽ habẽs ſiue pe ¶lis.vbi aſt ꝓcededuʒ eſt l e⸗
citum eſt pred icatori ſumere ſũ . ſtul g = itoꝛ fuerit vt ſup⸗ Jtẽ B ſm oꝛdinem iuris tũc ſo ſſ. .
pius ab illis quibus predirat. 5 Veniam poſtulanteʒ oportet etiw a titoꝛ fuerit vt ſupꝛa. . Iẽ Grego ſus eps eſt iudex.vᷣm. h. ziſchn
nõ expedit pꝑ corinthios qui a⸗ mMultis licitis abſtinere: dicente apo rius Joanni defenſoꝛi eunti in hiſ· vtbic dr. alij dicunt qdᷣ diercy
uari fuerunt. (Zldde ꝙ ita ori-· ſtolo. O mnia licent: ſed nõ oia ex paniam monendo dicit. abbas habet ordinari ſftet.
ginaliter ſcribit paulus in pri,· pediunt. vnde ſi quis penitẽs habz Pꝛeſbpyter apud epiſcopuz tan inuriſditionẽ ſup mona- ſols.
ma epiſtola ad corin. c.vi.⁊ .x. canſam quã negligere foꝛe nõ de- tum iudicari debet. chos ſuos.⁊ excdicaf eoſ CN
c¶ õ lo beat: melius eſt ili vi expectet eccle (S Eperſona pᷣſbyteri boc at- Hnre ene mn. obe. Pre
e volmtate e. valloaut. ſiaſticũquã foꝛẽſe ind ici. ¶¶ Nõ⸗ tẽde nduz⸗ eſt ſi qua cauſas ba og Aut amnſtni. iclu⸗ pecong
iur cum ipſe penitens ↄuenitur. ait pꝛopter criminalẽcam tm̃:ſʒ ge buit nõ ab alio teneri.ſed epᷣm ipſi ſaz. q ſemper aſſidue mo Mina
dEccleſiaſticum. ſupple vel neraliter ꝑp quàlibet cam tam ciui nus adire debuit:ſicut nouellarũ cõ ratur ibi. elSni
reus qꝛ ð actore minus videbat. lem qua criminalem intelligens. ſtitutio manifeſtat que ita loquit᷑ de p¶ Soceat.i.adeat. lgenen
CHon ait. quamlibet. S. n Unde Theodoſius imꝑatoꝛ. ſanctiſſimis ⁊ deo amabilibus at- q¶Judticez. ſi ipſemet ñ lil
c. nullus eps. jcũax li 3 endiſſimis epᷣi ſci poteſt. eſt ſi. C. de epiſ. huoquin
15 XQuicũq; liceat ſacrolacte ſedis q;ʒ reuerenqiſſimis epis clericis ac ſ.
f Aicunq;. in hac.l.ꝗqnqʒ antiſtitis indici li monachis. Imperatoꝛ iuſtinian⸗ audi.epiſcopale. Nuinrun
e. notantur. pmuʒ ꝙ a iudi indicimellgsere. ρnberaſ iſtinian e vo. bec ſunt ori⸗ aaliſ
ce ſeculari appellatur ad epm. Aicunq; litezʒ dabes ſiue pe . auguſtus WPetro glorioſiſſimo P-⸗ ginaliter verba. G. eſtmem
pᷣm qð ante ſniam appellatur. titoꝛ fuer it vel limtio litis vk fecto ptoꝛio.ca.liij . Si quis con s- Eruenit. aut ſi foꝛ culifich
tertium ꝙ ab epox ſnĩa nõ ap/ decurſistẽpoꝝ curriculis:ſiue cuj tra aliquem dericuʒ aut monachi Rte.ep de ſo. cöpe.ſi npmacl
pellatur.quartum ꝙ vnius ei negocium peroꝛatur: ſiue cu iaʒ ce aut diaconiſſam aut monaſtriam quis ↄrra. ii.
tenlinon ſides nclniberunui perit pꝛomi ſnia:ſi iudicium elege- aut ꝰaſſiſtriaʒ habet aliquaʒ actio-⸗ t Erecutlo. i. erecutor Hol
iollitur nerid: e de ap. ſi duo⸗ Cco ſine aliqua dubitatione: etiam ſi cui horũ vnuſquiſq; ſubiaceat. Il- ccis. ep de fo. coͤpe. nul Ataren
bus. ſcða per id.ij.q.vi.nõ ita alia pars refragatur ad epoꝝ iudi le vo cam inter eos diiudicet.⁊ ſu q lus.cũ aũt iuder reculat cnoſuüpe
tertia per id.ii.q.vj.oĩs oppren cium cumbſermone litigantium di dẽ vtraq; pars his qͥ iudicata ſunt tToptione actoris erat:an ens raren
ſus.quarta perid.vi.q.ij.ſiim̃ rigatur. Igdem. nõ acgeuerit:iubemus per loci iu- vellet qð recuſatus dele Nucohude
7.lerti-rl: neiner ni nne VWnes itaq; cauſe que pꝛeto dicẽ executioni perfecte mandari. õ l
* . . . . re. .. „ . 2 . boctfintea
da.e de iudi. nouit.nõ vt con iſ⸗ n0 vel ciuili. inre tractantur: TMe aobn ciatureq: de clerico ſucleeveprepde cõp. Can
ſirmet eam ſed vt oſtendat qdtã ebiſcopox ſentetijs termiate ppe hoc loquit nõ vep reſbytero: ſcien⸗ lʒ.⁊ ſi ꝗs.hodie aũt ſi iu ſſäindine
affectionem imperatores habu cuo ſtabilitatis iure firment᷑:nec vll dum eſt qꝛ ſuperius in cõſtitutione der recuſatus fuerit: ⁊ p ſecei
erunt erga ſacerdotium. terius liceat retractari negociuʒ qd eadẽ.i.c.i.legit᷑ appellatione clerico bata fuerit c recuſatnis baaahn⸗
8CDecurſis.i.poſt litem cõ. epox ſentẽtia decidit᷑. ieſtimoniuz ruʒ ẽt preſbyteros ⁊ diacões ↄtine ad arbitriũ recuſatoris wöns
bi Cũ ſmðe.i.allegationi· etiã ab vno lʒ epᷣo ꝑhbibitũ:oẽs iu- ri:vba aũt legis iſta ſũt.pᷣſbyteros c atnſrrafterf i
Das⸗ H dices indubitãter accipiat.nec aliꝰ aũt⁊ diacones ⁊ lectores ⁊ canto⸗ male nim eplannt
Se gatscanitmmaribus: audiat᷑: c teſtimoniũ epi aqualibz res quos oẽs dericos appellamus ernegelgg dabatae, lna
ea que nunc eſt:ſed in gallia. parte fuerit repꝛomiſſuʒ.illud eniʒ ⁊ reliqua.¶ Item Bregoꝛius ro ap. ſz qro an indices dele thoena
kOlumꝰ. vłoſuetudiario Vvitatis auctoritate firmatũ:illud in mano defenſoꝛi ſicilie. gati ad epo poſſint par nenms.
er ð eo ꝗ mi poſ.c.iij. coꝛruptũ habeat᷑:qð a ſacroſancto Qlericus clericuʒ ad publica in- tes punire ſi nö venirent 9C Pon
) E perſona.de hac habes homine ſecũdũ ↄſciaʒ mẽtis illiba dicia non pertrahat. ad iudiciũ.nõ vr: qꝛ ſo nitſe bisg
riio lnda vrio. a fuerit pꝛolatũ: boc nos edicto ſir Eruenit ad nos qð ſi quis cõ un etans Bnene ſaſte nen
an ab inferiori boracheant mamus ſalubri: p etua lege tenẽ tra quoſlibet dericos cam ba . ocme eol. viij. nec alij fiuruln
.b. tñ buic littere adheſit qui dd uũ eſſe cẽſemus. ¶ Hec ſi ꝗs anti beat:deſpectis eoꝛuʒ epiſcopis eoſ pyiñt ſuas ſnias manda ialun
rit ſolum epᷣm eſſe ordinarium quata cõtendat:qꝛ in inſtiniano co- dem clericos tuo facias iudicio ex re erxecutioni qꝙᷓ ordiarij güüutch
iudicem clerici.⁊ per hoc qð di dlice nõ inueniunt ita iſerta:ꝑ caro- biberi.qð ſi ita eſt: valde cõſtat eſſe vel delegati a pricipe. vt ünuit⸗
