Itẽ dr ſides ſecuritaſ ſiue pactũ
vt. xxiii.q.i.noli.vtẽ dr̃ ſideſ cðõ
ſcia: vt ibi.oẽ qð non eſt er ſide
peccatum eſt.t.xxviii.q.i.S.i.
Itẽ df fides hĩtus mẽtis bñ oſti
tute. Itẽ dr ſides credulitas ſᷣʒ
qua credimꝰillð qð ñ videmꝰut
ibi fides nõ hʒ meriũ ⁊c̃.de pe.
di.iiii.S.in domo.
dUeraciter. qᷓ eſt ſi fallaciter

iuret p deos falſos.⁊ ita piuriũ

cõmittit qui verũ iurat ꝑ deos
falſos.
e¶ Magis.hᷣ dictio magis nõ
cõparatiue ponit᷑ ſed abnegati/
ue. qꝛ falſi dei nõ ſũt ſctĩ.
fPenale.i.maiori pena di
gnũ.quãto enĩ res eſt ſanctior
uel melior.tanto ẽ maiꝰpctm̃ oſ
fendere eã qᷓ; aliam vt.xvii.q.
iiij.ſiẽ qui.⁊.j.e.q.v.q piurat.
g¶Meriuriũ.i.temerariũ iu/
ramẽtum ⁊ ſic bene adaptat᷑ ra
tio ſequens ·
hb¶.HBelaban. ſed nõne ille pec
cat q ꝑ deos falſos iurat. ⁊ ilſe
peccat ꝗ recipit tale iuramẽtũ.ut
j. e.q.v.ille.ſʒ dic ꝙ ſʒ ille pec
cet tñ pꝑmitui᷑ tale iuramtũ.cum

alit ñpoſſit adhiberi ſides dictii

ſuis:pꝛeterea ſi iuraret ꝑ deũ ve
rũ facilius obuiaret tali iuramẽ
to.⁊ tñ magis peccaret.(Adð
ꝙ ſicut dicit tex.legit᷑ geneſis.c.
xxi.⁊.xxxi.⁊ ĩ pᷣmo machabeoꝝ
i¶¶ Der ſalutẽ.⁊ in canone per
alutẽ dñoꝝ inrat᷑.ut.j.e. q.ii.
quotiens.(Adde ꝙ ita legitur
geneſis. c. xvi.
k ¶ In inſimis. alias mẽphis
que erat caput regi pharaonis.
¶Aage ꝙ ita ut ſegt legit᷑ origi
nalr ĩ epła ad romanos.c. xxx⸗
iij⸗⁊ ĩ euãgelio.Jo.c.xix.
I.Dupliciter. ⁊ ita qñ duo ma
la röne ↄiunctionis non equiua
lent alteri eorũꝑ ſe.ſic ex de oſ.
iu.dele.ſuꝑ.S.ſi vero.
m PD Redicandũ.qualem ad
numerũ annox boc in⸗
tellige:ñ q;tũ ad aſperitatẽ pnĩe
nã regulariter ꝓ quolibet moꝛ/
tali debet᷑ ſeptẽnis pnĩa. niſi di/
gnitas relinquentis vel quali/
tas delicti aliud ſuadeat. xxxiij.
q.ii.hᷣ ipſũ.⁊.lxxxii.di.pᷣſbyter
2. rxvij.q.i.deuotaʒ. ⁊ vnde lʒ
ſeptẽnis pnia imponat᷑ ꝓ piu
rio ſicut ꝓ homicidio vel adulte
rio. aſperior tñ pnis imponit᷑ ꝓ

CLauſa

Secd querit᷑ an ſit vtẽdũ ſide eiꝰ
qui per demonia iurat. De his ita
ſcribit Augn.ad publicolam.
¶Aicet vti ſide eius qui vt eã ſer-
net per demonia iurat.
Ouette vtrũ eius ſide vten-
duʒ ſu:qui vt eaʒ ſeruet ꝑ de
monia iurauerit:vbi te volo pꝛius
conſiderare:vtrũ ſi quiſpiã ꝑ deos
falſos iurauerit ſe ſideʒ ſeruaturnʒ
7 eaʒ nõ ſeruauerit:nõ tibi videtur
bis peccaſſe.ſi eniʒ tali iuratione/ ꝓ
miſſaʒ ſeruaret ſidẽ:iõ tamen pec-
caſſe iudicaret᷑:qꝛ per deos falſos
iurauerit ſe fidez ſeruaturũ.illð aũt
nemo repꝛehẽderet qꝛ fideʒ ſerua-
nit.nũc vo qꝛ ⁊ iurauit per quos nõ
debuit ⁊ cõtra pollicitaʒ fecit ſideẽ:
qð nõ debuit:bis vtiq; peccauit.ac
per hoc qui vtitur ſide illius quẽ cõ
ſtat iuraſſe per falſos deos ⁊ vtitur
non ad maluʒ ſed ad bonũ ⁊ licitũ
nõ pctõ illius ſe ſociatqui ꝑ demo
nia iurauit:ſed bono pacto eiꝰ quo
ſideʒ ſeruauit.neqʒ eniʒ hic eaʒ fidẽ
dico ſeruari qua fideles vocantur
qui baptizant᷑ in xpᷣo. Ala enim lõ/
ge alia eſt lögeq; diſcreta a fide hu
manoꝛuʒz placitoꝛuʒ atqʒ pactoꝛuʒ.
verũtamen ſine vila dubitatiõe mi
nus maluʒ eſt per deos falſos iura
re veraciterꝰ:quaʒ per deunʒ verum
fallaciter.quanto enizʒ per qð iuratr
magis ſcim̃ eſt:tanto magis eſt pe
nale periurinzs. Alia qõ eſt: vtruʒ
nõ peccet qui ꝑ falſos deos ſibi in/
rari facit:qꝛ ille qui ei iurat:iurat ꝑ
falſos deos quos colit. Eui q̃ſtio/
ni poſſunt illa teſtimonia ſuffraga-/
ri:que ipſe cõmemoꝛaſti de laban?
⁊ abimalech.ſi tamen abimalech ꝑ
deos ſuos iurauit ſicut laban ꝑ deũ
ſocoth. ¶ Sicut etiã cũ in libꝛo ma
chabeoꝛuʒ romani legant᷑ pacẽ fir-
maſſe cũ indeis: intelligẽdi ſunt iu
raſſe per falſos deos:ſicut ⁊ iudei
iurauerũt per deuʒz verũ:ſie etiam
7 de iuramẽto qð ſit per creaturas
intelligendũ eſt:q ipſuʒ quidẽ iura
re per creaturas malũ eſt:qꝛ a deo
pꝛobibituz eſt: ſed ſeruare qð iurat
bonũ eſt: vt euitet᷑ peccatuʒ menda
cij ⁊ doloſitatis. ¶ Sed obijcit᷑ q;
ioſeph vir ſctũs per creaturas iura
uit:dũ dixit fratribus ſuis:per ſalu
temipharaonis non exibitis hinc.
Sed ſciendũ eſt ꝙ ſcti nõ tã per
creaturas quã per creatoꝛeʒ creatu
rarũ iurabãt nec ĩ creaturis alið qᷓ;
creatoꝛẽ ipᷣarũ venerabant᷑:ſicut io
ſeph qui per pharaonẽ inrãdo hoc
in eo veneratus ẽ:qð deiiudicio po
ſitus erat in inſimis*.vnde apłus
ait. Omnis ptãs a dño deo eſt. Nẽ

xpᷣus pilato. NMõ haberes in me po

teſtateʒ niſi eſſet tibi data deſuꝑ.de
us autẽ per creaturas iurare pꝛobi
buit:ne vel moꝛe gentiliũ aliqð nu-
men deitatis creaturis ineſſe crede
retur:vel ne creaturas cõtemptibi
les iudicando per eas ꝓmiſſa pꝛo

nibilo duceremꝰ. Sʒ q̃rit᷑ ꝗd graui
us ſit an ꝑ creaturas an per creatoꝛẽ
iurar fallacit: dupliciter.n.reꝰ eſt ꝗ
per creaturas iurat mendaciter:qꝛ
⁊ contra pꝛohibitionem iurat:ꝑ qð
ſibi iurare nõ licet:a quo pctõ eſt ĩ-
munis qui nõ niſi per creatoꝛeʒ iu-

rat:⁊ pꝛoximuʒ dolo capit:qð facit

etiq per creatoꝛẽ mendaciter iurãs
ſed periuriuʒ tanto magis penaleẽ

quanto ſanctius illud per qð iurat

apparet.q; ⁊ ſi per creaturas men-/
daciter iurãs dupliciter peccet:gra
uioꝛi tamẽ ſe ſubijcit pene ꝗ ꝑ crea-
toꝛeʒ iurat mendaciter,. ¶ PDerin⸗
rij autẽ pena grauiſſimae ſt:quaʒ ſi
quis timens ad cõfeſſioneʒ venire
noluerit:a fideliuzʒ cõſoꝛtio eſt abij-
clendus. Unde Euticianus pa.

¶ Sigdelium conſoꝛtio careat ꝗ pe
mutentiam perinrij agere nolnerit.
P Redicanduʒ meſt etiaʒ vᷣt etiã

periuriũ fideles caneant:⁊ ab
hoc ſummopere abſtineant.ſciẽtes
hoc grande ſcelus eſſe ⁊ in lege ⁊ ĩ
pꝛophetijs ⁊ in euãgelio pꝛobibitũ.
Augiuimus auteʒ quoſdaʒ parui-
pendere hoc ſcelus ⁊ leuem quodã
modo periurijs penitẽtie modnʒ ĩ
ponere:qui etiaʒ noſſe debent taleʒ
Dde periurio penitentiaʒ imponi de/⸗
bere: qualeʒ ⁊ de adulterio:⁊ ð foꝛ
nicatione:⁊ de homicidio ſpõte cõ
miſſo: ⁊ de ceteris criminalibus vi
tijs. Si ꝗs vero perpetrato periu-
rio aut quolibet crimĩali peccato ti-
mens penitentiaʒ longaʒ ad confeſ
ſionem venire noluerit:ab eccleſia
repellendus eſt ſiue a cõmunione
⁊ conſoꝛtio ſideliuʒ:vt nullus cum
eo comedat neq; bibat:neq; in do
mo ſua eum recipiat.
Tod autemꝰ p erin-
rium ſit falſũ iurar̃:
facile ꝓbat᷑. ¶ Ait
enim Auguſtinꝰ in
libꝛo pſalmoꝛuʒ ſu-⸗
per domini eſt terra.
BPeierat ꝗ aliter facturꝰ ẽ quaʒ

pꝛomittit.

T N dolorviurat qui aliter factu
rug eſt quaʒ pꝛomitiit:cum ꝑ-
iuriuʒ ſit nequiter decipere creden-
tem. C Iẽ Hiero. ſuꝑ hiere.li.ij.

CAQuos debeat habere comites

inſiurandum.

Simadnuertenduʒ eſt ꝙ iuſin
. randum hos babeat comites

veritatem iudiciumꝰ atq; iuſticiã :
ſi iſta defuerint nequaqᷓ; iuramen-
tum erit ſed periurium. ¶ Item ſi
falſum inrat mentitur:mentiendo
autem iurare nibil aliud eſt quã pe-
ierare. Cum ergo omnes quilo
quuntur mendacium perdendi ſũt
iuxta illud pſalmiſte:pdes omnes
qui loquuntur mendacium:multo
magis dãnabiles ſunt qui mennien
do deierare conuincuntur:quia no
men dei ſui in vanum aſſumunt.

Judicium.i

adulterio vel homicidio
qᷓ; ꝓ piurio:⁊ durior ꝓ
homicidio qᷓ; ꝓ adulte⸗
rio.ut.xxxiii.q.ij.ſi quod
ioan.(Adqde quod ita ut
dicit iex.prohibet᷑ piuriũ
leu itici.c.xix.deutero.x.

mathei.vi.⁊ hieremie.

c.iiij.
RnNepellendus. ar. ali
quem compellendum ad
npĩʒ.avi.q.i.iniqui.
0 Vod aũt.hic q̃ri
tur an ſit piurꝰ
ꝗ iuat ſalſũ qð
putat vey. Ad
qð notandũ eſt ꝙ quattu
oꝛ modis dr cõmitti piu
riñ. Ano mõ vt ſigꝗs fal
ſum ignoranter iuret.⁊
illud nullo mõ eſt pctm̃.
ut. . e.beatꝰ. Scðõo mõ
dð periuriũ tm̃ falſuʒ iu
ramentum ſcienter factũ
⁊ illud ſemper eſt pcim̃ ⁊
mortale. ut.j.e. boĩes.
Tertio modo djr̃ periuri
um indiſcretum iuramẽ-
tum:⁊ illud qñqʒ; eſt pec⸗
catum moꝛtale.j.e.q.iiij
ꝗ ſact̃o.qñq; veniale.vt
xxv. di.S. alias ea.⁊ ð iu
reiur.c. verum. Quar/
to loco dr̃ periuriũ tranſ
greſſio iuramẽti.⁊ illud
qñqʒ nullũ peccatum eſt
vt in illicitis.vt.j.e.q.ii
ij.ĩ malis.qñiqʒ ẽ moꝛta
le. vt. ].e.q.iiij.ſi aligd.
(Adde ipſe pſalmꝰ legi

tur in pſalterio.ps.xxiii.

p N dolo. facturus ẽ
Liaeſt qꝛ aliter ꝓpo⸗
nit lacere.
q ¶Nequiter.ſ. habere
ammũ decipiẽdi.ſi enĩ ñ
haberet animũ ſecus eſ⸗
ſet. vt.J.e.ne quis.
r Nimadueriendũ
veritatẽ.i.coniciẽ
tiam veritaus.j.e.ne qſ

ſed veritas rei nõ ſufficit

niſi adſit ↄſciẽtia ut.j.e.
homines.ſic ⁊ veritas cõᷣ
ſcientie ſufficit vt a furto
excuſet.ſ.ſi cexedo dñzʒ pex
miſſurum. ut iſti. de ob.
que ex delicto naſcuntur
5. placuit. .
i. diſcretio⸗
nem.

t TZltqʒ iuſticiam.i.nt

iuſtum ſit ⁊ licituʒ quod
iuratur.(Adde ꝙ auẽteſ
que ſequuntur habẽtur ĩ
pſalteris.pᷣs.v.⁊ Eſaie

c.xx. ⁊ in prima ad cori

thios.c.xvi.

irij·

Eit
4
ſgeſtqii
(Ou
mnum
ſriche
e
(Ge
ſumn
wechl.

vic.l

—6
r
utinĩ
Ururnibe
dicſtid
nit ſicut
enimco
Pierat
titquoc
luanor
ctillos
rillu
nibil i
dul.o
Cznn
goinpul
ptis nten
baadtidat
luſant utt
fclatumn.
munenn 1
1errade
fis ul f
ſedcontra
Poprieta
lenditar⸗
mittidar.
ſigmor
mensat
baconſi
ſc.y.
m neun
Interprera
potius co
ſt uicd te
ipſavoe⸗
Delanionis
beevenſn
lutoa iure
(5

Urtun
byre.
(Alanin
onſtceran
nmnogemi
airſansai
Nviz iſei
Ineni
di Ghzeli
Ultocſio e
Caſe tanen

H

tſurmum ſia

lnſti de e
riuſin⸗

hwime
hienige
ollüſceßi
finſtah
un ſſics
nund N
ſeſcen
feömi l
ö V ⸗
anter inn
hndeſri,
S 6
iffitn
nſiinmti
npgüzri
cocf enn
Hauminnni⸗
tale ſegi
ſcpvenialen
linseahn
Nnmn. Qun,
eruniͤur
Mmaminigtud
lieumn
gicge nonn
e giieſ dige
eepeln ig
ſniacd ni.
Nd:
atlie ⸗

4
Uiter la
Ntſpedi dii
animüſemoch
,Mequs
nucvenendi
iateiconici
Als ſ.enegſ

faipͤloſfict.

ſna miſe.
ſelveniusch
fit Na fund
ctedo igne
iao munt

.
fumiditti⸗

tlumm got
ilrgnin

tinni

N Cie
N.

a 1 mines. bic oſtðᷣ
dit tres modos ꝑ
iurij.
b .PMutat. pꝛimum.
c ¶ Ettemere.i.ĩdiſcrete.
Tlut ſcit. quod iurat
ideſt quod verum eſt.
e ¶ Que duo. ſcilicet pri
mum ⁊ ſecundum.⁊ ſub
ſecũdo cõprebendit ⁊ ter
tium.
¶ Nielit.qꝛ ipſum pecca
re nemo per ſe vult. vt
xv.q.i.merito.
g ¶ Linguam.ſic.xv.q.
vi. c. l.
b — S autem. inſti tu⸗
T ta.ex hoc dicto au
guſtini ſequitur ꝙ g mẽ
titur nihil dicit.quia non
dicit id qdð vor ſigniſica
uit ſicut hic dicit. aliud
enim cogitat mente qᷓ; or
pꝛoferat. Item id non di
cit quod cogitat:qꝛ vox il
lud non ſigniſicat.nec di
cit illud qð vox ſigniſicat
qꝛ illud non iutẽdit: ergo
nihil dicit.vt/ff.de rebꝰ
du.l.ambignis.
i¶Inſtituta. ſemper er/
go in puilegijs ułĩre ſcri
ptis interpretabũtur ver
ba ad id ad quod inſtitu
ta ſunt.ut hic.⁊.xxvij.d.
relatum.⁊ ſemper ad cõ
munem intelligentiam
c.extra de ſpon.ex litte
ris.ut.ff.de le.iij.aliter.
ſed contra plerunqʒ dum
pꝛoprietas verborum at
tenditur veritas ſenſus a
mittitur.extra de verbo.
ſig.pꝛopterea.nam potiꝰ
mens attenditur iᷓ; ver/
ba conſideranda ſunt.dt
J.e.q.v.humane.⁊ con/
rra verum intellectuʒ ſit
interpretatio.extra de po
ſtu. ad hec circa finẽ. 2
potius conſiderandum
eſt quid teſtator ſenſerit
ĩ ipſa vocis ſigniſicatio
ut.ff. de fun. inſtru.lcuʒ
Delanionis. §. aſinam. ?
bec vera ſunt niſi interpᷣ
tatio a iure hbabeatur.vt
rxxij.q.ii.puella.

k (Surtum. xiiij. q. v.

forte.
I ¶ Ad animum. ar. pl?
conſiderari animum vł
opinionem qᷓ; factum vł
veritatem. ut. e de bi.
nuper.iij.q.vii.ꝭ.tria.i.
q.i.ſiquis a ſimoniacis.
xxx viij.di.ſedulo.
m ¶ Intentiõe. ſecus eſt ĩ
furto qꝛ lʒ aliquis credat
inuito dño rem eius tra
ctare.tamem nõ cõmit/
tit furtum ſi dño placet.
ut inſti. de oblig. que ex
delic.naſcun.ꝭ.placuit.

ðèð

XXII
CScd aliud eſt falſum iurare:ali⸗
ud iurare in dolo.non eniʒ omnis
qui aliter facturus eſt quam pꝛomit
tit in dolo iurat.Licet enim apoſto
lus aliter facturus eſſet quam pꝛo-
mitteret coꝛinthijs in pꝛima epiſto-
la cum ait:veniam ad vos.non ta-
men in dolo iurauit aut mẽdaciter
pꝛomiſit. Nle eniʒ in dolo inrat aut
mendaciter pꝛomittit:in cuius mẽ-
te eſt non ſic ſe facturum:vt pꝛomit
tit. Ille autem qui pꝛomittit falſum
qð putat eſſe verum:nec in dolo iu
rat nec mẽdaciter pꝛomittit. C An
de Auguſtinus de verbis apoſtoli
ſermone. xviij.
¶BDe eo qui iurat falſum:qð pu⸗

tat verum.

Smines falſum iurant vel
cum fallunt vel cum falluntur
putat homo verum eſſe quod fal⸗
ſum eſt ⁊ temereiurat:aut ſcitꝰ vel
putat falſum eſſe:⁊ tamen pro ve-
ro iurat:⁊ nihilominus cuʒ ſcelere
iurat.diſtant auteʒ iſta periuria que
duot̃cõmemoꝛaui.fac illum iurare
quiveruʒ putat eſſe pꝛo quo iurat:
verum putat eſſe ⁊ tamen falſuʒ eſt
nõ ex animo iſte periurat.fallit᷑ hoc
pꝛo vero habet quod falſum eſt.nõ
pꝛo re falſa ſciens iurationem inter
poni. Da aliũ qð ſcit falſuʒ eſſe ⁊ di
cit verum eſſe:⁊ iurat tanq; veruʒ
ſit quod ſcit falſuʒ eẽ. Nidetis quaʒ
iſta deteſtanda ſit belua ⁊ de rebus
bumanis exterminanda. quis eniz
ſieri velit:omnes homines õðteſtã
tur talia.fac alium:putat eſſe falſuʒ
⁊ iurat tanqᷓ; verum ſit.foꝛte veruʒ
eſt: verbi gratia vt intelligas. lu
it in illo loco: interrogas homineʒ
7 dicit pluiſſe:⁊ ad negocium eius
competit vt dicat pluit ſʒ putat nõ
pluiſſe periurus eſt. Intereſt quen⸗
admodum verbuʒ pꝛocedat ex ani
mo. Ream linguasnõ facit niſi rea
mẽs.¶Quia ergo mẽs huius nõ
erat rea:neſciebat eniʒ falſuʒ eẽ qð
iurauit eſſe verũ:nectemere vel ne
gligẽter ſed cũ magna diligẽtia vi⸗
debat᷑ ſibi depᷣhendiſſe verũ qð iu-
rauit falſuʒ.ꝑiurij reus nequaqᷓ; eſt
indicãdus. Itẽ qð dicit᷑:q falſuʒ
iurat mentit᷑.nõ vniuerſaliter hocĩ
telligi dʒ.non eniʒ oĩs qui falſuʒ di-
cit mentit᷑.ſicut nec oĩis ꝗ mentit᷑ fal
ſuz dicit. ¶ Uñ augu.i enchiridiõ.
CNon eſt mentiri dicere falſum
quod putat verum.

S auteʒ qui mentit᷑:contra id

qð aĩo ſentit: loquit᷑ volũtate
fallendi:⁊ vtiqʒ verba ꝓpterea in
ſtituta ſunt:nõ vt ꝑ ea ſe innicẽ ho⸗
mines fallant:ſed vt eis qſqʒ in al-
terius noticiã cogitationes ſuas ꝓ-
ferat:verbis ergo vti ad fallaciam
non ad quod ſunt inſtituta pem̃ eſt:
nec ideo vllu,z mendacium putan-
dum eſt non eſſe pctm̃:quia poſſu/
mus aliquando alicui pꝛodeſſe mẽ
tiendo.poſſumus enim ⁊ furando

O. II

ſi pauper ẽ cui palã datur ſentit cõ
modũ:⁊ diues cui clã tollit᷑ nõ ſen-
tit incõmodũ:nec iõ tale furtũ quii
qᷓ; dixit pctm̃ nõ eſſe.⁊ infra:nemo
mentiẽs indicãdus eſt ꝗ dicit falſuʒ
qð putat verũ:qꝛ quantũ in ipſo eſt
nõ fallit ipᷣe ſed fallit᷑. non itaq; mẽ
dacij ſʒ aliqũ temeritatis arguendꝰ
eſt:qui falſa incautꝰ credit ac ꝓ ve
ris habet.pot iu q; ecõtrario quan
tũ eſt in ipſo ille mẽtitur qui dicit tã
qᷓ; verũ qð putat falſũ.quãtũ eniĩ ad
animũ eiꝰattinet:qꝛ nõ qð ſẽtit hoc
dicit:non verũ dicit qᷓ;uis verũ in⸗
ueniat᷑ eſſe qð dicit.nec vllo mõ li⸗
ber eſt a mẽdatio ꝗ ore neſciẽs ve⸗
rũ loquit᷑.ſciens aũt voluntate men
titur.nõ ↄſideratis itaqʒ rebꝰ ipſis
de quibꝰaliquid dr̃:ſed ſola intẽtio
ne dicẽtis:melioꝛ ẽ ꝗ neſciẽs falſũ

diẽc:qm̃ id veꝝ putat qᷓ; q mẽtiendi

aĩuʒ ſciens gerit:neſciẽs verũ eẽ qð
dicit. ¶ Item gelaſius papa.
Mõ mentitur ꝗ animũ fallendi
non babet.
Eatus paulꝰaplus non iõ qð
6 abſit fefelliſſe credendus eſt:
ant ſibi extitiſſe ↄtrariꝰ:qm̃ cum ad
hiſpanos ſe ꝓ miſiſſet ituruʒ diſpo
ſitione diuina maioribꝰꝰ occupatꝰ
ex cauſis implere nõ potnit qð/ꝓmi
ſit.quantũ eniʒ ipſius volũtatis in-
terfuit boc ꝓnunciauit qð reuera vo
luiſſet efficere.quantũ eniʒ ad diui/
ni ſecreta cõcilij q̃ vt hõ oĩa nõ po⸗/
tuit:lʒ ſpũ dei plenus agnoſcere ſu
perna pᷣtermiſit diſpoſitione pᷣuen
tus. Nec qꝛ beatus petrus apłus ꝓ
affectu diuine reuerẽtie ipſi dño rñ
dit. Nõ lanabisꝰmihi pedes ĩ eter
nuz fefelliſſe qð abſit aut ĩ ſua puta
bitur minime ↄſtituiſſe ſnia.qꝛ mox
eidem diuine volũtati ceſſerit ⁊ qð
ſe dixerat non eſſe faecturum:cauſis
aſtrictus humane ſalutis paſſus eſt
voluntate pꝛona faciẽdum. ¶ Ille
ergo falſum iurando mentitur qui

ſcit falſuʒ eẽ quod iurat.Eſt enĩ mẽ

daciuʒ vt Augu.ait: falſa ſigniſica
tio vocis cum voluntate fallendi:

ſʒ cuʒ fallẽ ſemꝑ ſit volũtatis: falli

aũt vł infirmitatis vel temeritatis:
grauius aũt ſit quod ex voluntate
quam quod ex temeritate vel inſir/
mitate procedit:aliquando cõtigit
falli vel nullum minimũ eſſe pecca⸗
tũ: aliqñ ex ipſa rerum varia conſi
deratione minus eſſe fallere quam
falli. Andeidem Augu. in
enchiridion.
Falli in his que ad ſidem non ꝑ
tinent:aut paruum aut nullũ eſt pec
catum.
nNn quibus rebus nihil ĩtereſt
dqd capeſcendũ regnũ dei:vtꝝ
credantur an non:⁊ vtꝝ vera putẽ

tur an falſa:in bis errare ⁊ aliud ꝓ

alio putare:non eſt arbitranduʒ eſ-
ſe peccatum aut ſi eſt minimum eẽ
at qʒ leuiſſimſum.
¶ Idem in eodem.

207

n BESatus dinina.qꝛ oĩa vi

cula bumana frangun/
tur.xix.q.ij.due ſunt.⁊ ſecun.
dum quam diſpoſitionem eſt li
citum quod alias eſt illicitum
ut.xiiij.q.v.dixit.⁊ eſt ar.hic ꝙ
in omni voto uel ſacramento ĩ
telliguntur huiuſmodi genera/
les conditiones.ſi deus volue/
rit ſi vixero.ſi potero.ut.j.e.ne
qs.⁊.xxvij.q.ij..cũ ergo.⁊.ff.
qui latiſda.cog.l.vlti.⁊ etiam h̊
ſi marito placuerit.xxxiij.q.v.
noluit.ar.cõtra.xxxii.q. vlti.c.
Vlt. vbi de hoc notaui.(Aldde
qꝙ ita de paulo legitur in pᷣma
epiſtola ad cori.c.xvi.

o ¶In maioribus. nota ꝙ ſecũ

dum canones excuſatur quis
a iuramento ꝓpter maiora ne/
gocia.vt er de iureiuran. breui
ut extra.e.querelam.ſecus ſecũ
dum leges.quia difficultas pꝛe
ſtationis non reddit ſtipulatio/
nem inutilem.ut. ff. de verbo.
ob.cõtinuus.i.illud.

p ¶ Non lauabis.nec petrus fu

it ſibi rius nec dño.dñs enivo
luit ex humilitate lauare pedes
petri.ſed petrus pꝛopter reuerẽ
tiam noluit hoc. ſed reuerentia
T humilitas ſibi non contrariã
tur. Item ſibi non fuit Srius qꝛ
pꝛimo ꝓpter reuerentiam nolu
it.ſecundo pꝛopter obedientiam
permiſit lauari.⁊ obedientia ñ
eſt contraria humilitati uel re⸗/
uerentie.ſimilem ſuperſicialem
contrarietatem habes.viii.q.i.
in ſcripturis cum ſuis concordã
tijs.(Adde ꝙ ita rñũdit petrus
in euangelio Yo.c.xiij.

q ¶Ille. mendacium. ſtricte ſu

mitur hic mendacium.largius
ſumitur cum dtr᷑ falſitas eſt ve
ritatis immutatio.vt in auten.
de fide inſtru.⁊ cau.in prin.col
la. viij.
1r · ¶ Sallere. fallere aliquem in
contractu aliquo minus pecca/
tum eſt qᷓ; falli ab aliquo circa
articulos ſidei.in his enim que
ſpectant ad fidem non multum
differunt inter ſe fallere ⁊ lſalli.
ut.xvi.q.i.ſi cupis.
S –HN quibus rebus.ſicut hͥ
J Lan planete moueantur cõ
tra ſirinamentum uel cum ipſo
an homo ⁊ non homo eandem
ſpeciem ſignificant.
t ¶ Elliud. nota diffinitionem
erroris.ut.xxxviij.di.qẽuis. ⁊
c.ſedulo.

èõä
l .
”Ml

Cauſa
N ipſarum. que dicuntur ⁊ nõ creduntur ſicut in contractibus. ¶ VPerficiende.ideſt ſalutem alterius n ief ei.
b 1 ¶ Sallatur. ſiue per negligentiam ſine non. aas aut dicat licet nos deacenachet neargte a J
c ¶ Abicunqʒ. iqualitercunqʒ;. . alterius. non ideo aliquis ita crudelis vel impius ſit ꝙ non defendat nnlii
d Seiuncta ſunt. q. d. minus malum eſt fallere in contractibus quã falli in fi- facto licet verbo non poſſit defendere. rale lut tul
. de. flenon obrvi.dies euris. v¶Quia ⁊ in bonis.ideſt inter bona. nne
zeit. us. ſe. 22 .
ieſum non eſſe Facnn ulĩ radt.mi.
eſſe natinn de virgine.i.q. uiſ. In bis quead ſidẽ pertinẽt gra tertio genere:quia nulli cuʒ alteriꝰ 2 ¶ Damnabilius. electi aun
5 K onditone. potius eniʒ dʒ uius eſt falli quam alios decipere. minuria eſt conſulendũ. Non eſtmẽ lue põiur. eſt ſenſꝰ: ma ſarn
omia mala pati qᷓ tali malo cõ T Nipſarum conſideratiõe re tienduʒ quarto genere pꝛopter mẽ nun dna nos ſacimug nun
ſennitrzrlle. veſtane. rum que dicuntur tm̃ intereſt: dacijlibidinem que per ſeipſamvi dammbtlan enge aran
8 Ar aullipꝛotit uret men⸗ qa ſiue quis fallatur'ſiue mentiatur tioſa eſi. Non eſt mentiendum an. uimus ſenibo na ſai ſeitn.
dacium detractoris vel fall t⸗ vbicunqʒ; falli quaʒ mentiri minus to genere:q; nec ipſa veritas placẽ nobis nõ eſt amnoblle⸗ Ce
ſtis in cauſa aimtnal, amile di eſt malum q;tuʒ pertinet ad homi· dicauſa bominibus enuncianda ? 2 CRecedit. non vide⸗ ilang
lcenene eneet, eichve nis voluntatẽ: tamen longe tolera- quãto minus mendaciuʒ quod per tur hoc vefum. quia mi alni
di. in fund rodee.deſet e bilins eſt iĩhis que a religione ſeiun ſeipſum quis mendacium eſt vti; nus peccat ſeptimo gene —
p Nenus. vtobſit. vt menda cta ſunt mẽtiri: qu in bis ſine quo turpe eſt. Non eſt mentiendum ſex e mendaceiſ ocauo. uügen
cium teſtis in cauſa pecuniari. ruz fide vel noticia deus colinõ po to genere neq; enim recte teſtimo- Renheun Mali glun ſeſen
i ¶Immundiciaʒ. tunc eni ma teſt falli. CIẽ quod dicitur: pdes ni veritas pꝛo cuiuſcunq; tempo⸗/ Beper weannm eritn depaulo
Seoveit Keg. a. min omnes qui loquũtur mendaciũ:nõ rali commodo ac ſalnte coꝛrumpi- dico quia receſſus iſte nõ pineo⸗
en ec emir d g de omni mendacio itelligendũ eſt. tur: ad ſempiternam vero ſalutez conſideratur ſz ordinem niſ.
i verikvrlitos ntiri vbinuni ſunt enim quedaz mendacia in qunai nullus ducendus eſt opitulante mẽ mendaciorum quem hie gicden
quidã tũ habet . . HS . gind
merum mendactum. bus a ſi ſit aliqua culpa:non tamen dacio. Neqs ſeptimo genere men. mmumeral. lec potlus 0 eni
IClacendi. q faciunt adnu-· danabilia ſunt: imo nõ tanq; men- tiendum eſt: nõ enim cuiuſq; com- õ zere
latores ad bocvt placedtt. vt.xl/ dacia habẽda ſunt.Sũt ⁊ alia men moditas aut ſalus tempoꝛalis per md menganant onicni⸗ ammpf
vi. di. ſũt nönuil. iñ adulalo dacia que ſũt grauioꝛis culpe:de ꝗ- ficiendeſidei pꝛeferẽda eſt nec ſe ꝗqꝗ mreligione quod mari⸗ und
d. Sen epeccatu. ui. xxv. bus intelligitur: perdes omnes qui qᷓ; in recte factisnoſtris tam male mũ eſt: vnde eſt marimũ nent .
m C ſteis oibns. g. d. pꝛereden loquũtur mendacium. At auteʒ ap monueri ſentiat: ut ſist etiam animo peccalum ſic in boc men e ſan
nia ſür mortelia 2 Eequentin inn bareat que mendacia ſint venialia deterior longeq; apietate remoti. rcrcdiuurael oheun mmo
venalia. 7 que danabilia: diſtinguendum eſt oꝛ. NMec octauo genere mentiencf oen nna nel ronertan l
n. ¶ Iniuſte. ſecus ſi iuſte. vt ii quot ſint genera mendacij. eſt: quia ⁊ in bonis caſtitas anime d ttawltuma pee . 6
ed efon 4 Deain dJ a zl icas ꝙ tris vltima pec⸗ Eghllineo
in aucioritate iudicis. Be quibus Augu.ſcribit in li.cð pudicitia coꝛporis pꝛefertur ĩ ma. cata nõ differunt inter ſe nechoe
9, Seeſno. iltn am l⸗ mendacio. . lis quod ipſi facimus eo quod fieri niſi ſm qualitatem facti nnemn
periculuz perſone: ſ ſtucd ad eui Auot ſunt genera mendaciſ. ſinimus nobis damnabilius eſt. ita non reputat iſta tria hometf.
landumpiculu däni- Rimum eſt capitale menda⸗ In his autem octo generibus tan- mendacia p diuerſisi. Kuunen
p ¶ Et nullibicaf cnulli obe T.⸗ clum 2 longe fugiendum qd t0 quiſq minus peccat: cum men⸗ * U5 Pamlilatl.3 Konn
iñ obeſt ei qui mentitur. ſic ẽ fit in doctrina religionis.ad quod titur: quanto magis a primo rece-· geſt nnene na agen . N
ar. ꝙ ipla plona de qᷓ ſt ſermo. mendacium nulla conditione qui- ditꝰ.Quiſquis autem eſſe aliquod pã:biculpa Ke eſt. vt D
Ned ds ſe Enarns mmelnal uis debet add uci. Scðũ vt ſi aliqu? genus mendacij quod peccatuʒ nõ ʒ.di.v.ad eius. Rñ. in Gohfen
M ven andenal,tonnerp. g. ledat iniuſte quod tale eſt vt nullip ſit putauerit: decipiet ſemetipſũtur genere poteſt quis lice⸗ limen
einde. a.f. de pig. paulus J. ſit c obſit alicui. Lertium: quod ꝓ pier: eum boneſtum ſe deceptorey ſe ſe eſſe peccatorem: qᷣ Pnmit⸗
vlti. vbi dr n lernus obliga eſt alteri ita vt obſii alteri:quãäuis arbitretur aliorum. nems ſine crimine inn R
uerit omnia bona domini ſu. non ad imundiciam obſit coꝛpoꝛa- WIt em Auguſtinus de vbis apo enoleenootld uipe uin
ipſe intelligitur obligari. lem. Quartum ſola mentiendi fal- ſtoli. . eaens peccat. nds man⸗
4 eebimnnaic. we⸗ lendiqʒ libidine quod mirum men Non licet alicui cauſa bumilita boc credat verũ eſſe qð di neiöſte
ntoniugaram. s Paleidei R 5 daciumè Nuintuʒ quod fit plac tis mentir. cit. xl. di. ante oĩa. . ij. lud obus
d conſernandi pucicita;. Et dricupiclitate ſuami eloqio. His (Nam bumilitatis cauſa men. vi.uanch ſe walit W
nota g ber mia mendaria kvoe olnnibus ipenitus euiratis atq; re tiriſ:ñ non eras peccator ante disendanliqnad peckain no llln
onuchiunt cper en aluni pro iectis ſequitur ſertum genus qonii i mentieris mentiendo efficeris: monalnter percat⸗Sz 9 necledl
en mentiens. ſed nulli obeſt. li obeſt ⁊ pꝛodeſt alicui: velut ſi aſ · quod euitaras:veritas autem ipſa ijcitur de ſarerbotecur Pruihin
Redchagene la boe —– piam pecuniam alicuius iniuſte tol inte non eſtniſite ita dixeris pecca- omnia crimina ſpeciali/ Scknu
RWaanaimaad eultänchamp lendam ſciens vbi ſit neſcire ſe mę torem:vt etiam eſſe cognoſcas.ve ter veſe confitetur. ſed dic naleinpſee
culũ vite.ternũ ad pudicuiam tiacur. Septimumꝰ genus menda- ruas autem ipſa eſt vt quod eſt di illuc facit in petſona ſeſnonul
conſeruandam. cii eſt quod ⁊ nulii obeſt ⁊ ꝓdeſt ali· cas.nam quomodo eſt bumilitas eccleſie. nuilum enim vi ucofo
P ¶ Cum allerins. ſic. xiiij. q. v. cui velut ſi nolens homineʒ ad moꝛ vbiregnat falſtasꝰ menas noreporlatne ulitſmcᷓ
deniqʒ. xri. qe iij. ſi gs vew. peri tem queſitum pꝛodere mentiatu. ¶ Nem Bregorius. iſej vacie dtci nuge RX☚
cuolz eſtemmn talis compenſa⸗ Hetauum genus mendacij eſt: dd SBeecodem. ſinus quod in vno pec⸗ ſenuina
ſntaliſnet gie inoret ta uen nulli obeſt ad hoc pꝛodeſtvt ab Ncauti ſũthomines qui mẽ tlato multa peccata pol· mntn
ns iniulia vum tamen non o immundicia coꝛpoꝛali aliquẽ tuea dacio ſe illaqueant. ſunt notari. cum enim illgupege
propoſitofaciat vt alij nocest- tur. Mon eſt igitur mentiendum in Ntem augu. ſuper Joannem. c peſcatd moflaliter lnngtitme
ſed tantum vt ſibi pꝛoſit. vt.ff. doctrina pietatis: quia magnuz ſce . Hon licer alicm mentirivt arro enni omie aultoibispen
deaqua plu ar. . .5.öniq.emne luseſt a pꝛimum genus öteſtabilis gantia vitetur. Macageunmnen ſx rnn
unel hei minumenmn ſuo iuf mendacij. Mon eſt igitur mentien- Muita caueatur arrogantia ſubtrabit deo: adulteri- ne ſli,n
een n 1 . rceum c‚gdum ſcðo genere:quia nulli facien- vyt veritas relinquatur. unm mn recedita veo a foꝛ nilmlinn
larena aaalanonis an Aa iniuria eſt. Non eſt mentiendũ ¶Idem in enchiridion. nicatur cum viaboſo⸗ ie nni
Kinel d.rnl. a.lij obiſeſunt. S keganrin nene nſihri,
ii. di. cantantes. sä . icit ĩ oſe
. “ ſeruat.⁊ quod dicit ĩ om
1 T Knpuurnam. Se Aualter poteſt aliquis ad eternam ſalutem duci p pec nuiwus vitijs in quibus miſer bomo peccare poteſt. ereratbicompreben und la⸗
ſe mendsel un taerena aeme khd degeegilain ſuam eſſe dulcem 1 per ta duntur genera ſingulorum: non ſingula generum. tres eniz ſunt mo⸗ ſeinch
iudeig. 1ür pater nullus deber m n 4 uel Aite uunbloeltt wiſtn . peccandi.ſ.delectatione:conſenſu:opere.ſ.de pe. di.ii.ſicut.

eſſus iſens
Aurhhortirn
Crunpenh
.ſalini
Weitaggulemn
ſenlntſ ⸗
Udnnumncorſt
one os nan⸗
MCeiſnanni
ſeinboenen
ngego nags
Nrnniigenetn
nhnnsperaird
Pnnapbm,
Säſhmnnenr
1oaltan ſi
nkfepunrſcaea
ciapuſah
Chbumlimiß
bönebonen hen
bi ogſoifal
iculpaponck
aad eib ſien
eporet asd
ſe peumann e
ſle ginietun
diiniztn
ſcntointeaihe
urat Minot
iymmicſecoi
ane dint i
unc; dſhäit
Algaopecatk
s Zkun utt
erpetn SG
N Nactegt
ininten⸗
Ccotfmn
üetitin

XXII
3 hi.rebuſ.magis enim eſt mentiri de deo qᷓ; de homine.
bʒ Qnioſulendi.ròne conſilij nemo peccat vel obligatur. dum

modo non ſit fraudulentum. vt.ff.de regu.iur.conſilij.a. vbialias non
erat facturus ille cui conſulitur.vt.ff. mandati.ſi remunerandi.5.ſi tibi
mandauero.qñq; nõ tenet᷑ plus conſulens qꝙᷓ; faciens.vt.lxxxvi.di. tãta.

c Ec artificioſo. vt ſi
5 modo dicat iſte e/
quus nelſcit ſcander arbo
rem intendens ꝙ neſciat
ire ſuper pontem ⁊ vbicũ
qʒ aliquis obſcurevel ab
gue loquitur. vt.ff.ð iur
fiſci. ita.
d Mentitur. vt ledat
aliqueʒ.ſecus ſi iocoſe mẽ
tiat᷑. vt.j.c.pꝛoxi. Quid
ergo dicis ð abꝛaam:nõ
ne mentitus eſt cum ali⸗
ud gereret in animo:? vt
J.e.S. abraam. Item ꝗd
de paulo dixit.neſcun qꝛ
pꝛinceps eſſet cum ſciret.
vt.xxiij.q.i.paratus. Itẽ
quid de mendacio iehu.
qui aliud in animo gere/
bat. vt.j.e.vtilem:? Ad
hoc dicenduʒ eſt.qꝛ abꝛa
am myſtico intellectu ve
rum cdixit oſtendens pa.
trem ⁊ filium in fine tem

pox reuerſuꝝ ad iudeos

cum oẽs reuertent᷑ ad ip-
ſuz. Maulus per illa ver
ba pꝛedixit deſtructioneʒ
regni iudeoꝝ futurã veni
ente epᷣo. Item iehu non
fuit mentitus ſed ironice
locutus eſt. vel dic ꝙ in/
Piratione diuina hoc di
xerunt. vt er̃ de diuoꝛ.
gaudemus.
cNMEdquis arbitretur
nõ occidit᷑.videt er
go ꝙ pfectus homo moꝛ
taliter peccat mentiendo
ꝓ vita alterius.⁊ ſic erit
deterioris conditionis ꝑ
fectus qᷓ; imperfectꝰ.Ad
qð notãdnuʒ ꝙ tripler eſt

genus mẽdacij. maligni

tatis qð fit cã decipiẽdi.⁊
illud oibus eſt mortale

pctm̃ᷣ.iocoſitatis vbi ne/

mo ledit᷑: a illud nulli ?
moꝛtale pctm̃̊.benignita

tis ſiue pietatꝭ qð fit ꝓ ſa
lute alicuius.⁊ de illo dẽ̃

qð eſt moꝛtale ꝑſectis:ve
niale impfectis. Sed q̃re
nõ eſt mortale potiꝰillud
peim̃ qð ſit ioco ⁊ per qð
nulli ꝓſunt qᷓ; iſtud ꝑ qð
ꝓſunt alicui. Rñ.ꝙ illð
nõ fit ex animo.ſed iſtud
ſic.⁊ ꝑ alud intendit deci
pere.⁊p iſtud non. Et in
telligas hic pfectum ſolũ
illum qui ex toto renunci
auit olbus pompis ſecu
li.ꝗ ſi decederet ſtatiʒ ſal
uaret᷑.ſed cũ nullus debe
at peccare venialiter ad h
vt alter liberet᷑ a moꝛte.
vt.S.e. primũ. qualiter
ergorũdebit ille a quo q̃
ritur ab hoſte. eſt talis in
bac domo.ſi tacet pꝛeſu
mit eum eſſe in domo. ſi

CNon omne mendaciũ eque pec
catum eſt.
Ji antẽ non abſurde videt᷑
omne quideʒz mendaciũ eſſe
peccatũ.ſed multũ intereſt quo ani-
mo ⁊ de quibus rebusꝰquiſq; mẽ-
tiatur. Mon enim ita peccat qui cõ-
ſulendiꝰ:quõ ille qui nocẽdi volun
tate mẽtitur:nec tantũ nocet qꝛvia-
toꝛẽ mentiendo in aduerſũ iter mit
tit: quantũ is qui viamvite menda
cio fallẽte depꝛauat.¶ Itẽ Augu.
in li.de ↄflictu vitioꝛũ atq; virtutũ.
Non eſt aliquo modo glibet de
cipiendus.
Sc artiſicioſo? mendacio nec
ſimplici verbo opoꝛtet quen
ᷓ; decipere qꝛ qᷣmoõlibet mentiturꝰ
quis occidit aiam. Item Aug.
in.v.pſalmo.
Pꝛo tempoꝛali vita alicuius ꝑ
fectus mentiri non debet.
I quis arbitretur perfectum
⁊ ſpiritualẽ homineʒ pro iſta
tẽporali vita morte cuiꝰ ſua vel al-
terius nõ occiditur anima debere
mentiri.ſed quoniã aliud eſt menti
ri aliud ẽ verum occultare.ſiquidẽ
aliud eſt falſum dicere:aliud veruʒ
tacere:vt ſi ꝗs forte nõ velit ad iſtã
viſibilem moꝛtem hominẽ prode⸗-
re:paratus eſſe debet veruʒ occul·
tare non falſuʒ dicere.vt neq; pro-

dat neq; mentiat᷑:nec occidat aĩia,ʒ

ſuaʒ pꝛo coꝛpore alterius. Duo
vo ſunt genera mendaciorũ in qui-
bus non eſt magna culpa:ſed tamẽ
nõ ſunt ſine culpa:cuʒ aut iocamur
aut proximo cõſulendo mẽtimur.
Alud autem pꝛimuʒ in iocando:iõ
nõ eſt pernitioſuʒ:qꝛ nõ fallit.nonit
eniz ille cni dicitur cauſa iocãdi fuiſ
ſe dictum. ſcõm auteʒ ideo minusẽ
qꝛ retinet nõnullaʒbeniuolẽtiã. Il⸗
lud vo qð nõ habet duplexꝰcoꝛ:nec
mendaciũ quidẽ dicendum eſt. ver
bi gratia:tanãʒ ſicui gladius cõmẽ
detur:⁊ promittat ſe redditurũ:cũ
ille qui cõmendauerit popoſcerit:
ſi forte gladium ſuũ repetat furẽs?ꝰ
manifeſtum eſt non eſſe reddendũ:
ne vel ſe occidat vel alium: donec
ei ſanitas reſtituatf᷑.hic ideo nõ ba-
bet duplex coꝛ:quia ille cui cõmẽda
tus eſt gl adius cum pꝛomittebat ſe
reddituruʒ poſcenti non cogitabat
furenteʒ poſſe repetere.manifeſtuʒ
eſt nõ eſſe culpandũ aliquando ve-
rum tacere:falſum autẽ dicere non
inuenitur ſcis conceſſum. ¶ Ideʒ
inlibro de mendacio.
Coſtro peccato alteriꝰ ſaluti cõ
ſulere nõ pebemus.
Aciat hõ etiã pro tẽporali ſa

OQ. II

2 0 8

autem fatetur.reus erit homicidij. Rñ.tacere poteſt.⁊ lʒ alter pꝛeſum at malum
ex tatiturnitate.hoc enim ei non imputatur.abſit enim vt ea que bona ⁊ licita fa
cimus ⁊c̃.vt.xxiij.q.v.de occid endis vel per equiuocationem caute deludat in-
terrogantem dicendo non eſt hic.i.non comedit hic.ſicut abraam fecit.j.e.queri
tur.hoſtem enim caute poſſumus deludere.xliij.di.in mandatis.nõ obſtat.xi.q.

lute hoĩm quod poteſt.cũ auteʒ ad
hoc vẽtũ fuerit vt tali ſalnti niñũ pec
cando conſulere non poſſit:iam ſe
exiſtimet nõ habere quid faciat:qm̃
id reliquum eſſe proſpexerit qð re-
cte faciet. ¶ Item iſido.in ſynoni/
mis. De eodem.
Mnelgenus mendacij ſũmo
pere fuge:nec caſu nec ſtudio
loquaris falſum.nec vt preſtes mẽ
tiri ſtudeas:nec qualibet fallacia vi
tam alicuius defendas:caue mẽda

cium in oĩbus. Item Augu.

De eodem.
JIquis ad te confugerit qui ð
mẽdacio tuo poſſit a morte li
berari:non es mentiturus.os enim
qð mẽtitur occidit aĩaʒ:cũ ergo mẽ
tiẽdo vita eterna amittit᷑: nunqᷓ; ꝓ
cuiuſqᷓ; vita temporali mentiendũ

eſt. Item Augu. in li. queſtionũ

geneſis.c. xlv. .
BHNon deputantur mendacia:cũ
ea que non ſunt:ioco dicuntur.
Vogd ait fratribꝰ ſuis ioſeph
neſciebatis:qꝛ nõ eſt in augu
rio hõ q̃lis ego. De hoc augurio
etiã mãdanit eis dicẽdũ per hoĩeʒ
quid ſibivelit: queri ſolet ant qꝛ nõ
ſerio aut ioco dictũ ẽ:vt exitus do
cuit nõ eſt habendũ mendaciũ.mẽ-

dacia enim a mẽdacibus ſerio agũ

tur nõ ioco. Cuʒ autẽ que nonſunt
tanqᷓʒ ſint ioco dicunt᷑:nõ deputen-
tur mendacia. C Sed in veteri te⸗
ſtamento multa permittebantf᷑:quo
rum exemplis hodie vti non licet.
Angde Gregoꝛius.
Aeterũ exẽplo mentiri nõ licet.
J quis per vetus teſtamentuʒ
vult ſuũ tueri mendaciũ:quia
minus illic quibuſdã foꝛtaſſe nocue
rit:dicat neceſſe eſt rerũ alienarum
raptuʒ retributionẽ iniurieꝰque in
firmiſ illic conceſſa ſunt:ſibi nocere
nõ poſſe:que oĩa cũctis liquet quã⸗/
ta aiaduerſione veritas inſequiturꝰ
que nobis id ſignificationis ſuevm
bꝛa poſtpoſita in vera carne decla-
ratur. Idem.

¶ Hbſtetrices de pietate remune

rate de mendacio ſunt punite.

JIquelibet culpa ſequenti ſolʒ

pia operatione purgari:quan
to magis hec facile abſtergit᷑ quaʒ
mater boni operis pietas ipſa co/

mitatur.nonnulli vero obſtetrien,ʒ

fallacia conantur aſſerere hoc mẽ-
dacij genus non eſſe peccatuʒ:ma-
xime quia de illis mentiẽtibus ſcri/
