tur ꝙ ſicut merito ſue inſidelitatis ⁊ re
quiẽ illã amiſerũt:ita ꝑꝑ eãdeʒ inſideli-
tatẽ verã regeʒ eterne beatitudinis nul
lo mõ intranerũt.intelligit᷑ gꝰ illud bie
ronymi ð his tm̃:q iter ipᷣa flagella pẽi
tentiã egerũt:quã ⁊ ſi breuẽ ⁊ monenta
neã tñ nõ reſpuit deꝰ.ſiẽ ⁊ illð ꝓphete.
nõ iudicat deꝰ bis in idipʒʒ.ð his im̃ in-
telligi oʒ:quos pñtia ſupplicia cõmu⸗
tant:ſuꝑ quos nõ ↄſurget duplex tribu
latio.ꝗ aũt inter flagella duriores ⁊ ðte
riores ſiunt:ſiẽ pharao ꝗ flagellatus a
dño durioꝛ faciꝰ eſt: paeſentibꝰ eterna
cõnectunt:ut temporale ſupplicium ſit
eis eterne dãnationis initium.
Angde angu.in cãticoꝰ deuteroñ.
Gnis ſuccẽſus eſt ⁊c. Hec eſt vidi
.ca:hbic ĩcipiet ⁊ ardebit uſqʒ ad ex
tremam dãnationem. C Hoc contra
illos notãdum eſt ꝗ dicunt:non iudicat
deus bis ĩ idipſuʒ ad oĩa ꝑtinere flagel
la:qꝛ quidam hic flagellis iudicant᷑ nel
emendant᷑: alij ⁊ hic in eternus puniũt
ſicut anthiochus ⁊ herodes.quodꝰ aũt
ſuper eundem locuʒ de adultero infide
li hiero.ſentirevidet᷑ ex eiuſdemverbis
falſum eẽ ꝓbat᷑.exemplo enim illius ꝗ
iſraelitas maledixerat ⁊ qui ligna ĩ ſab-
bato collegerat oſtendit parua peccata
⁊ breuibꝰ tempoꝛalibus ſupplicijs pur
gari.magnavo dinturnis ⁊ eteruis ſup
licijs reſeruari. Aitenim.
AMeratꝰ hic aliquis:ſi infidelis de
phẽſus in adulterio decolxt᷑:ꝗd
de eo poſtea fiat aut enim puniet᷑:⁊ fal-
ſum eſt hoc quod dicitur.non iudicabit
deus bis in idipſum in tribulatiõe.aut
non punietur:⁊ optandum eſt adulte-
ris:ut in pꝛeſentiaruʒ breui pena puniã
tur ut fruſtrẽturꝰcruciatus eternos.Ad
quod reſpondemus deũ ut omniuʒ re-
rum ita ⁊ ſuppliciorum quoqʒ ſcire mẽ
ſuras 2 ñ preueniri ſẽtẽtia iudicis:nec
illi in peccatorem exercẽde de hincꝰ pe
ne auferri poteſtatem. ⁊ magnuʒ pecca
tum magnis diuturnis lui crnciatibus.
Si ꝗs autem punitus ſit:ut ille in lege:

qui maledixerat iſraelite:⁊ qui ĩ ſabba

to ligna collegerat:tales poſtea non pu

q &. OPuritaiem. vt. ſ. puri
ſicet ſicut haptiſmnus.
r C Beclarare. ſecus diẽ

lex in iudice.C.ad.l.cor.ðᷣ

falivbi.ff. de of.pꝛeſi.obſer

uare.xxiiij.q.iiij.eſt ĩiuſta

sG Nonnunquã. ideſt ali-

uando. B

t .οAmore. vnde June⸗

nalis. Ploratur lacrimis
admiſſa pecunia veris. 2

alibi Minor̃ tumultu plã

guntur nonnunquam fa-
nera.

u ¶ Peniteat. S. diſti. i. F.

non ſunt.⁊.c.quem peni/

x Auctoritas. ſoluit au

cioritates inductas ad pro
bandum qð quis agendo

penitentiâ de vno peccato

2 non de alio conſequatur

veniam de vno ⁊ non de

alto. (Edde q ita legitur
naũ.c.i.ſequẽttes vero au
ctoritates omnes ita p or⸗
dinem leguntur geneſiſ.c.

c.xix.exo.xiiij.⁊ deutero. c.

xxij.ad hebreos.c.iij.in ſe
cũdo machabeorum.c.ix.

math.ii.actuũ.xij.leui.xx⸗

.

lij. ⁊ numetri.c.xv.)

y ¶ Bꝛeuis. S. e. diſtin. F.

ecce cuius.⁊.c.talis mihi.

3 ¶Commutant. in bo⸗

num 2 charitatem ad ve⸗
ram penitentiam.

C In cantico moyſi.ſ.au

dite celi que loquar cuius

cantici eſt verſus ule. Jgnꝭ

ſuccenius eſt in furore meo
⁊ ardebit vſq; ad irerni no
uiſſima.

Quod autem magnã
vo.ſ.q tꝑaliter non puni⸗

untur ſufficienter.

Aerat. S.xxiij.q.v.

uid ergo.

a ¶ Se“bil.i.ñ pũit aliquẽ

ꝓ aliquo ſacto iterũ ꝓ quo
ſufficiẽter eũ ſemel pũiuit.
(Zldð qꝙſic legit᷑ naũ.c.i.

b ¶ Fruſterentur. i. euitẽt.
c Henſuras.ideſt ſcire

qbus ⁊ quantis flagellis q̃
libet peccata ſunt puniẽda

d ¶ Be hinc.ideſt poſt hãc

vitam.

e ¶ Lui. ideſt puniri.

ulpa leuis.et tamen
mortalis omnis. n. culpva
dicitur leuis que tẽporali-⸗
ter punitur reſpectu illlus
que eternaliter ſicut queli⸗
bet pena temporalis dicit
leuis reſpectu eterne.j.ea.
di.vij.c. vllii.

niri:quia culparleuis preſenti ſupplicio g ¶ Compenſata. hic aper

compenſataſit. Illud auteʒ grego.

pluit dominus ſuper vnaʒ ciuitateʒ ⁊c.

te innuit hieronymi. gra/
uia peccata de quibus non
agitur penitentia inter fla
gella ⁊ hic pũiri graui ſup

plico ⁊ in futuro punienda eternaliter.leuia vero que hic puniuntur ſufficienter:
pro leui pena compenſationem vite eterne recipere.quod in bonis ſieri non am/
bigimus.a in malis forte ita fit ſed non credo:quia ſam remitteretur peccatum
quo ad penam conſitendo de vno ⁊ non de alio qð negamus.S.in illo.ꝭ.his au
ctoritatibus.(Adde ꝙita ut ĩ ꝓxi.ſegꝗtur ĩ tec.legitur ĩ amos ꝓpheta.c.iiij.)

R

Item ſi ᷣm.arbiter.j.de conſe.di.iiij.omnis qui.

„

b ¶ Et ſi ſides. S. i.q.i.fertur.xxviij.q.i.S.ex his (Aldde ꝙ tres ſequentes auẽtes
ut ſũt pꝑ ordinẽ legunt᷑ ĩ epiſtola iacobi.c.ij.ad ro.c.xiiij.⁊ ĩ pᷣma ad corl.c.iiij

d¶BObijcitur. bic patet illa fuiſſe verba magiſtri. ð. e. ſi illa. ꝛc.

4 Qnuod aũt.ſatiſſactio.S.e.di.ſatiſfactio.

e¶non peipitur. ecce pla

ne videtur velle ꝙ partitcu

laris confeſſio facta.ſ. de
vno peccato adueniẽte cha
ritate incipiat viuere ⁊ va
lere ad vitam eternã.Et ꝙ
ſic intelligat ꝑ exemplum
patet qð ĩducit ð baptiſmo
Hm dicitur de omnibus
bonis q̃ funt ſine charita-
te ꝙ incipiant viuere qð tñ
nõ credo.immo tm illa bo
na q̃ fiunt cum eharitate.
et ſi poſtea ſunt mortiſica
ta:iterum adneniente cha
ritate reuiuiſcunt.ſi non
aduenerit chariias idem ẽ
quod ð eis q̃ fiunt ſine cha
ritate: qꝛ nec illa:nec iſta
valent niſi ad vonum tem
porale vel ad illuſtranduʒ
vel ad incommodum vitã
dum:vei ad minorem pe/
nam ſubeundaʒ. Ad excu
ſandum vero magiſtrum
dicimus ꝙ intellexit eam
ad hoc valere ꝙ vlierius
ei pꝛo illo peccato non iniũ
gitur a ſacerdote ſatiſfaciõ
alia:vt.S. .item opponi⸗
tur. v.ſi illa ſatiſſactio.ſiẽ
baptiʒzatus licet ſicte non re
rebaptiʒatur.de cõ.di.iiij.
ſolet.quod tamen.xñ. ne
gat.ſed melius diſtinguit᷑
bona opera cum charitate
ſacia:⁊ poſtea mortiſicata
per peccatũ reuiuſcũt iterũ
p charitatẽ ad vitam eter⸗
nam couſequendã:⁊ ſic fa
cta oli ſine charitate reuiui
ſcunt ⁊ valẽt tm̃ ad tẽpora
le p miuʒ uel ad minꝰ ſup⸗
pliciũ ſubeũdũ.ad idẽ va⸗
lẽt bona facta cũ charitate
Et poſtea per peccatũ mor⸗
tificata ſi hò nũqᷓ; ad chari
tatẽ redeat.ſᷣm primũ mẽ/
bꝛuz intelligunt ille due au
ctoritates. j.e.piũ.⁊.c.ſi
qñ ⁊c.Et ĩtellige eᷣ ĩ alio
lẽpoĩr fecerũt bona.ſ.cum
erãt bi ĩ alio tpe mala. ſ.
cũ erãt mali.uel ſi dicat᷑ ꝙ
eodẽ tẽpor̃ ĩtelligũt᷑ ille au
ctoritates iuxta pm mẽbrũ
hʒ pᷣ duplicẽ ĩitellectũ ma
giſter ĩnuit ſupponẽdo ali
azʒ ſolutionẽ ibi q;qᷓ; c. ᷣm
tertium mebrũ loquit᷑ eze
chiel dicens auerterit ac.⁊
gregori.in.c.hoc nobis.
4 boc marime. j. iiij. diſ.
5. finis. Muiuſmodi bo⸗
na ergo ſine charitate facta
quã comitat mortalis cul
pa quam non delet ſequẽs
penitentia ad ſenſum tem
poralis commodivł mino
ris pene pꝛoſiciunt non ad
vue eterne fructum ad quẽ
pꝛoſiciunt facta cum chari

tate ⁊ mortiſicata per pec

catuʒ ſi poſtea redit ad cba
ritatem. Mant. diſ. magi
ſter innuit. .di. iiij. F. finis

non ad criminis neniaʒ:ſed ad eius re
ferendum eſt deteſtationẽ:ut ideo pars
ciuitatis dicatur eſſe completa.quia cri
men quod dilexerat:deteſtari icepit:nõ

qꝙ eius neniam conſequatur. Criminis

autem deteſtatio plauia nocatur: ꝗa ex
fonte diuine gratie cordi noſtro inſtilla
tur:ut uel ſic quiſq; ad veram peniten-/
tiam ueniat.aut eo minus a deo puniat᷑
quo ꝙ diuturniori delectatione peccati
maiꝰ ſibi ſuppliciũ accumulaſſʒ.Si ſi ne
ro ad indulgẽtiaʒ criminis plunia refe-
ratur:euãgelice ſnĩie ↄtrarie vidẽt᷑.ſi.n.

ꝓpter fraternum odiũ ẽt q̃ dimiſſa ſũt
replicant ad penã multo magis quenõ

ſunt dimiſſa ad vidictam reſeruaripꝛo
bãiur. Iteʒ ſi ᷑ᷣmaug.arbiter ſue nolũ:
tatis nõ põt ichoare nouam vitam niſi
peniteat eũ neteris vite: qũo ad nouita
tis ĩidulgentiam ꝑueniet ꝗ odij uetuſta
tem ñ ðpoſuit.Ad deteſtationem ergo
cris ut dictũ ẽ nõ ad eiꝰ indułgẽtiã piu-
nia illa ꝑtinere pꝛobat᷑. ẽ illð abꝛo
ſij. LEtſi fides öᷣſijt pena ſatiſfaciat

nõ ð ea ſide ĩtelligit᷑ ð q̃ dicit᷑: ſides ſine

operibus moꝛtua eſt:ſed de ea intelligi
tur ð q̃ apoſtolꝰ ait.omne qð ñ eſt ex ſi-
de peccatũ eſt.i.omne qð fit ↄtra ↄſciaʒ
peccatũ eſt.deeſt ergo fides cuʒ nõ ſub-
eſt cõſcientia peccati. Sed qꝛ ðᷣlicta oĩa
nullus intelligit.eſt aliquãdo peccatum
ĩ hbomine:cuius nõ hʒ ↄſciaʒ.vñ apłus
ait: nihil mihi ↄſcius ſuʒ:ſed nõ in hoc
iuſtiſicatus ſum.cuius ergo peccati deſt
ↄſcientia:illius pena ſi paciẽter ferat᷑ ſa
tiſfacit ⁊ releuat grauatriů. Quod at
in fine obijciturꝰ:ſi ſatiſfactio illa fnit ue
niam impetrauit.ſi aũt ueniã non impe
trauit:ſatiſfactio ñ fuit.ſi aũt ſatiſfactio
nõ fuit adhuc ſibi pena ĩponẽda ẽ:ñ ꝓ
cedit argumẽtatio.Satiſfactio nãqʒ ẽ:
dũ illiꝰcã pcti excidit᷑:⁊ eiꝰſuggeſtionis
aditꝰ nõ idulget᷑:ſʒ eiꝰ fructꝰ nõ ꝑcipit᷑

ipeditꝰ pctõ qð nõ deſerit᷑.ꝑcipiet᷑ autẽ

cũ eius pnĩa fuerit ſubſecuta ſicut ad la⸗-
uacrũ ficte accedẽs regeneratiõis ſacrʒ
accipit:nõ tñ ĩxpᷣo renaſcit᷑renaſcet᷑ at
vᷣtute ſacr̃i qd ꝑceꝑat cũ ſictio illa de coꝛ
de eiꝰ receſſerit neraci pnĩia: Siẽ̃ eti
augu.ſcribit in libro de pnĩa.
Juz eſt creder̃ ⁊ noſtra ſides hoc
expoſtulat:ut cũ gra xpᷣi deſtruxe-
rit mala pꝛioꝛa in hoĩe ẽt remuneret bo

na.Et cum deſtruxerit quod ſuum non

inuenit ⁊ diligit bonumꝰquod in peccã-
te plãtauit.Ex hoc ſenſu illud ẽt hiero⸗
ymi dictum videtur.
J qñ vides ĩter młta mala opa fa
cere peccatoꝛẽ quẽquã aliq̃ q iuſta
ſunt:nõ eſt tã iniuſtus deus ut ꝑꝑ mala
multa obliuiſcat᷑ paucoꝝ bonoꝛuʒ. qᷓ;
b memoria bonorũ ad pñtem remu

nerationẽ poſſit referri: ſient gregoriꝰ

in homelia de dinite ⁊ Zaʒaro ſcribit.

De Peni.

alij dicunt ꝙ nũqᷓ; reviuiſcunt quo ad vit eternà ſicut nec mala quo ad pe
nã eternã ſʒ quos põit h magr̃ ãttuor opi.Iẽ ĩ hac opi.ẽ ⁊ꝛ.R. G.⁊. H.

1 Juʒ ẽ.remunerare premio eterno.⁊ ſᷣm boc eſt aliud in bonis. alið

Rin malis que non reuiuiſcunt.vel de temporali bono intelliguntur:
vel de minori pena in alia vita. Has tres opiniones vep magiſter.l.

Auẽdũ nobis eſt ut ſi foꝛte aliꝗd
boni agimꝰ pñũʒ ti ſeculo remunera
tiõeʒ accipiamꝰ:ne foꝛte dicat᷑ nobis:re
ceperũt mercedẽ ſuã. Niſi.n. diues iſte
aliqð bonũ egiſſet vñ ĩ pñti ſeculo re-
munerationẽ accepiſſet nequaqᷓʒ abꝛaã
i diceret recepiſti bona in viia tua.
Item Joan. chriſoſtomus.
UVid ergo turbamur:nẽovidẽs

M malignos ꝓſperitatẽ haber̃ tur-

betr:non eſt hicretributio malignitatis
neq; virtutis.ac ſi aliquado ↄtigat: vt
aliqᷓ ſit retributio nł malicie uel vireutis
nõ tñ ſᷣm ꝙ dignũ eſt:ſed ſimpłr ueluti
gqdã guſtꝰ indicij aut iuſticie: ut ꝗ reſur

rectionẽꝰnõ credunt talibꝰdoceant᷑.qñ

itaq; videmꝰ malignũ diteſcere nõ ſub
ruamur:et qñ videmꝰ bonos mala pa
tłñ turbemurꝰ. Illic ccꝛona illic ſuppli
cia.Eſt ⁊ alia rõ qꝛ põt uel malꝰiĩ oibus
malꝰ eẽ:ſʒ hʒ aliqua bona:neqʒ bonꝰ
in oibus eẽ bonꝰ ſed bʒ aliqua peecata
qñ ergo ꝓſperitatẽ malꝰ hʒ malo capi-
tis ſui eſt. Cum enim ꝓ illis paucis bo-/
nis retributionẽ hic accepit illic iam ple
nius punietur. Poteſt ẽt referri me
mona bonoꝝ ad mitioꝛẽ penã habẽdã
ut bona que inter multa mala fiunt non

ꝓficiũt ad pᷣſentis vite nel future pᷣmiũ

obtinẽdum:ſed ad tolerabiliꝰexiremi
iudicij ſupplicium ſubeundũ:ſicut de ſi
e⁊ ceteris que ſine charitate habẽtur.
Aug. ſſcribit in lib. ð̊ pnĩa dicẽs.
JIquis aũt nõ habens charitateʒ
que pertinet ad unitatem ſpiritꝰ 2

vinculũ pacis:quo catholica eccleſia cõ
gregata cõnectitur:i aliquo ſciſmate cõ

ſtitutꝰ ne xpᷣm neget patit᷑ tribulatiões
anguſtias:famem:ſitim:nuditatẽ: ꝑſe
cutionem:pericula carceres:uĩcula:toꝛ
mẽta:gladium:a flammas:beflias:uł
ipſam crucẽ timoꝛe gebẽne ⁊ ignis eter
ni:nullo modo iſta culpãda ſũt: immo
uero ⁊ hec laudanda eſt patientia.ñ enĩ
dicere poterimus meliꝰei fuiſſe ut xpᷣm
negando nibil eoꝛũ pateretur q̃ paſſus
eſt confitẽdo.ſed eſtimãdum eſt foꝛtaſ-
ſe tolerabilius ei futurum iudiciuʒ qᷓ;
ſixpᷣm negando nibil eorum pateretur
Vnde illud quod ait apoſtolus.Si tra
didero coꝛpus meum ita ut ardeã:cha
ritatem autem nõ habuero:nihil mibi
pꝛodeſt.nihil pꝛodeſſe ĩtelligatur ad re

gnum celoꝛum obtinẽdum:non ad ex-
tremi iudicij tolerabilius ſuppliciũ ſub

eundum. ⁊ infra. Hec pꝛopter chari-
tatem dicta ſunt ſine qua in nobis eẽ ñ
poteſt uera pnia qm̃ eſtĩ bonis charitaſ
ði q̃ tolerat oia:¶Penitẽtia ergo ut
ex pꝛemiſſis apparet nulli ĩ peccato ꝑſe
uerati utilis eſt:non tamen alicui dene
ganda eſt:qꝛ ſentiet fructum eiꝰ cũ alte⸗
rius criminis penitentiam egerit.ſic ita

GOʒ pnie diffinitio ⁊ cstere actoꝛitates ſi⸗

Bonũ. poſt il
lud bonum. l.

b C Quãqᷓ. alia ſo

i uẽdũ. ideſt
4 vitandum.
k C Diues iſte. de
quo bic agit᷑.(Adð
Gita originaliter le
git᷑ mathei.c. vi. ⁊
ce. xvi.)
ꝑFIn preſenti. tm̃.
m Cvid g. caſus
ſi videamus
maloſ ꝓſperari ⁊ bo
nos aduerſitatem
pati:non debemus
turbari qꝛ non eſtve
ra retributio boni
uel mali.nam ſepe
punitur bic inno/
cens.⁊ extollitur ꝗqñ
meruit.ſed ſic oñdi
tur ꝙ in futuro erũt
pꝛemia ⁊ pene qð ꝗ
dam non concedũt.
⁊ preterea in bonis
ſũt aliqᷓ mala digna
puniri.⁊ ĩ malis ali
qua bona digna re
munerari. Aluimo
Dicit ꝙ cũ malus h
remuneratur: ma.

lo capitis ſui fit. qꝛ

in futuro punietur
nec pena eius miti⸗
bitur.
n Malignos.nã
ut dicit claudianꝰ.
Tolluntur in altuʒz
ut lapſu grauiore
ruant. .
o ¶Qui reſurectio

nẽ negaàtes.i.tribu

tionẽ eox q̃ qſqʒ in
corpore geſſit.lau.
p Mõ turbemur.
alia vita.
q Bonus. C. de

vet.iu.enucle.l.i.O⸗.

bis na if
r. glãt. habẽ
B culpãda. S. i.
i. teneamus.
8T Foꝛtaſſe. nota ẽ
ad chai.S.i.q.i.við
Zz ibi de his ꝗ arro
ganter hoc faciunt
hic ð his gĩ faciẽdo
ʒelũ dei habẽt ⁊ ſi nõ
Hpʒ ſciẽtiꝗ diuinam.
¶Aað ꝙ ſequẽs au
ctoritas apli ita ori
gĩialr legit᷑ ĩ pꝛia ad
(ori. c. xiij.)
Sme⸗ —
oppõit᷑.c.fugerat
DOnia. vtilis ẽ
quo a d penã eternã
vitandam uel quo
ad vit eternam ob
tinẽdam.ſedviilts ẽ

1
hltr R

a male

ga per gran
niſcunpa
fatamn. .d
glen. te
lijdicunt
uur lla ſed

iinſen gene

iltoneſi
Mitimus ke
mnit quuda
ſiadineſtcu
leckontind⸗

iccantp

Gimemore
hruzau⸗
minule,
folerniu
lio. puene
propteri
ſtaſter n .
. Nenpt
ſicennaz pe
opes Nemt
tomtemptmr
doreckeunt.
untſicutinb
kurtamenn
ingratiudh
cns gloria
f.ditln. P.ff
Gfelkantbo
niga fuiſt
untaugoe

anapen

d CN memon
ſeicatin

aruntannn
ſac podi

4
ludas
Ge
goltag
r
Aitinini
nllſn i

1Oigen
A

wel

Ga
Monis . 8

n. pon
n ti

ali

W
W

niginglurle

tbei⸗
1) N 4
oreſenienf,
bicsaſe
lpidenn
bheamnnt,
berſtaten
on debenne
icnoneſee
inbotio ba,i
Amam ſhe
r bicinno,
ndolinrgi
iilirci
pinſurmroeri⸗
laspenecs
nonconreiit⸗
eta in boni
Gönindn
l timnalseti
hon Nons e
Wnm. Aime
ccämalns
peraturfna⸗

Pisſaſſt.g

uro punternr

lhr.
et daodan,
lurtur in aten
apin grauen
n.
Qui ſureei⸗
girs.ſfni
lor hin
regeſtthor,
öaubenar
a.
Bonus.. d
0.enuceli
cptolie.

Zcirberf

Meannis.
aniſtnni
ilehogento
boeſalnct
Hugitmtic⸗
ibabattii⸗
kirn
qesk
gn N
gffiu
ſriſsc
—
nungn
unmnh
nehrii⸗

.

quo ad penam temporalem. qꝛ eccdeſia iterum ei nð inponeret ſatiſſactio
nẽ ꝓillo peccato.nec ille tenet ampliꝰↄfiteri.ſi tamẽ digne penituerit oĩuʒ

petõꝝ dʒ illud pctm̃ confiteri ecee.ſ.pctm̃ ſimulanðis quo ðcepit ecccłiã

⁊ no.ꝙ illud peccatũ pᷣmũ de quo ſauiſſecit ſine charitate non remittit᷑ ante
qᷓ; incipiat babere charitatem iunc enim ſtatim deletur.S.e..illud auteʒ.

verſus ſinẽ ⁊ꝛc
8 Uia do h̊
lcipit.iiij.
q di. i tra
ctatur an
peccata ſemel dimiſ
ſa iterum redeant.
Et quidam ſimpli⸗
ter dicunt ꝙ rede/
ant non ſolum quo

ad reatum ſed etiaʒ

quo ad eſſentiam æ
penam ⁊ in boc vi

e. di. F. vlti. ſicut ⁊
actio ſemel peraca

fſtituitur.ff.ſi ex no
xa.c aga.ſj alio iu
rein fi. Preterea ſi
cnt bonum reniui⸗

ſcit per gratiam ſe-

quentem quod pᷣus
mortiſicat᷑ ꝑ culpaʒ
ita mala mortiſica

ta per gratiam reui

uiſcunt ꝑ culpam ite

ratam.S.di.ꝓrxi.c.

pueri.x.c.ſi quãdo.
alij dicunt ꝙ non re
Leunt illa ſed alia e⸗
iuſdem generis. euz
eni ſorte ſimile com
mittimus rediee di
cunt᷑ quadam ſimi
litudine ſicut ſiores
redeunt in vere.Teꝛ
tij dicunt peccata re
dire tm̃ propter vnũ
iſtoruʒ quattuor cri
minũ.ſ.ꝓpter odiũ

fraternũ ut in euãůge

lio.vᷣne neqᷓ; ⁊c. Itẽ
propter erimen apo

ſRts ſie: vl. J. e. quioñ

qʒ. Iem pꝛopter pe
nitentiaʒ penitentie
ZS.xvij.q.iiij.ſunt ꝗ
opes. Item pꝛopter

bi conſonantes negant euʒ agere peni⸗
tentiam:qui perſeuerat in crimie vtileʒ
videlicet ſibi ⁊ fructuoſam. Illud autẽ
Ambꝛoſij:pnia ſemelvſurpata necver̃
celebrata ⁊ fructũ pᷣoꝛis aufert:⁊ vſuʒ ſe
quentis amittit:de ſolẽni pnia itelligit᷑:
q̃ cũ non vere celebrata fuerit:⁊ fructuʒ
poꝛis.i.ſuijpſiꝰ ſecuturã pᷣcedẽtis amit
tit:qꝛ veniã quã ipetrare potuit contem
pſit:⁊ vſuʒ ſequẽtis aufert ſᷣʒ ↄſuetudi⸗
nem q̃rundam eccleſiarum apud quas
pnie ſolẽnitas nõ iterat. ¶ De hac ea-
dem pnia illð ẽt ĩtelligit᷑:nõ ẽ ſecundus
locus pnie. DlI.
Via voꝰmultorum auctoꝛi

tatibus ſupꝛa monſtratũ eſt

4 pniaʒ vere celebꝛari ? pecca
ta vere dimitti eiꝗ aliqñ in
crie recaſurꝰeſt: q̃rit an pec
cata dimiſſa redeãt: Huiꝰqõnis diuer
ſoꝝ varia ẽ ſnĩa alijs afferentibꝰ: alijs

cõtra negãtibus peccata ſemel dimiſſa
vlterius replicari ad pen.ꝙ aũt pecca
ta ſemel dimiſſa redeãt muitoꝝ auctoꝛi

tatibus ꝓbatur q̃rũ pᷣma eſt illa ꝓphbe-
te. ¶ In memoriã redeat iniꝗatas pa-
trum eiꝰ. Scða illud euangelij. Serne
nequaʒ oẽ ðbitũ dimiſi tibi.deĩde ĩlibꝛo
lmorum aug. ait.
Jiudas tenuiſſet illð ad quod vo
catus eſt:nullo modo ad eũ vł ſua
pꝛeterita vel parentuʒ inigtas pueniret
qꝛ ergo nõ tenuit adoptionemi familia
dei:ſʒ iniquitateʒ vetuſti generis potiꝰ
elegit:⁊ redijt iniqtas patrumi conſpe
ctu domini:vtĩ eo ẽt ipſa puniref᷑. Neʒ
rabanus:tradidit eum tortoꝛibꝰ⁊ cete-

296

dic. ſed quare dicit pluraliter originalia cum vnum ſolum ſit originale ponit plu
rale pro ſingulari.argumen.ff.de ori.iu.l.ij.S.erxactis deiude regibus.ideſc re

ge. vel pꝛopter diuerſos effecus quos babet in bominibus originale.quoſdam
enim facit inuidos quoſdam lurxurioſos quoſdam auaros ⁊c. Iteʒ ſicut concupi
ſcencia facit puerum concupiſcibilẽ ⁊ adultum cõcupiſcentem ſic ⁊ ſuperbia facit
puerum ſuperbileʒ ⁊ adul

ſum debitum:qꝛnõ ſolum peccata que
poſt baptiſmuʒz bomo egerii reputabũ
tur ei ad penam:ueꝝ ẽt peccata oꝛigina
liasq in baptimmodimiſſa ſunt?.
tem greg.ex dictis euangelij.
Onſtat qꝛ ſi qd in nos deliquitur
ex corde nõ dimittimꝰ:⁊ illud rur
ſus exigitur qð nobis iam ꝑ penitentiaʒ
Viſſanefiuſſe gaundebamus.

J teʒ aug.in homelia prima.
cit dominuſ dimitte : ⁊ dimitte

ur tibi. ſi ego pꝛiꝰdimiſi: dimitte
vel poſtea.naʒ ⁊ ſi non dimiſeris: reuo
cabo te:⁊ ꝗcquid dimiſeram replicabo
tibi. Item.
VUi diuini officii oblitus ſuas vult
vindicare iniurias:nõ ſoluʒ ð fu-
uris peccatis veniã non merebitur: ſʒ
ẽt pꝛeterna q̃ iam ſibi dimiſſa credebat:
ad vindictam ei replicabunt.

Item Beda ſuper lucam.
E Euertarin domũ meaʒ vnde exi
nui. timendus ẽ iſte verſiculꝰ nõ ex
ponẽdus ꝰ:ne culpa quam in nobis exti
ciam credebamus:ꝑ icuriã nos vacan
les oppꝛimat. Item.
ecũq; enĩ pꝰ baptiſma ſiue pra
uuas heretica ſiue mũdana cupi-
ditas arripuerit:mox oĩuʒꝰ ꝓſternet in
ima vitiorum. ¶ Item aug. i lib. que⸗
ſtionum deutero.
Eccatumꝰ quod ex adam cõtrabi
tur tẽporaliter redditur:qꝛ omneſ
propter hoc moꝛiuntur.non autem in

mum ſuperbientem. vel plu
raliter ponit pꝛopter vari/

as appellationes quas ha

bet. dicit eniʒ lex menibro
rum ſtimulus carnis ange
lus ſathane.languor natu
re fomes peccati ⁊c.

h ¶ Dimiſſa ſunt. ſi peni

tet euʒ ſuſcepiſſe baptiſmũ
vel ita punietur ſufficien/
ter ac ſi non eſſet baptiʒa⸗
tus.

Onſtat. dimiſſum.
hic videiur ꝙ prius
dimittat deꝰ peccata q; di

mittat homo peccatum.
ſic ex hoc ſequitur impoſſi
bile.ſcilicet quod ſimul eſ⸗
ſet iuſtus ⁊ iniuſtus bonus
malus. Sed dic quod

tempore ſimul fit ab ho-⸗

mine dimiſſio peccati ⁊ a
deo remiſſio. pᷣcedit tamẽ
gratia vtrumqʒ.que quan
do vnlit ⁊ prout vult in ho

mine operatur. Expone

ergo hic pꝛius dimiſ ideſt
prius me dimiſſurum ob
tuli quantum in me eſt:qꝛ
bene facere deus paratus
eſt. vel ad originale pecca

tum refertur hoc quod ſi-

ne merito hominis a deo
remittitur.vel ad parabo
lam euangelicam de ſer
no cui dominus.x. milia
talenta remiſit priuſqua⸗
ille conſeruo ſuo qninqua
ginta

k OD Icit dominus di⸗

ra. Conſiderandumẽ ꝙ dicit vniuer⸗

comtemptum penitentie. S. di. iij. d apoſtolns. Alij dicunt & nullo mo⸗
do redeunt.ar.xxiij.q.iiij.ſi illic.l.di.minor.nec iſte eſt in malis vt rede
ant ſicut in bonis.ar.de con.di.iiij.qᷓuis.⁊ hoc credo catholice dici.dicun
tur tamen redire qꝛ remiſſionis beneſicium ſequenti culoa amittimus ob
ingratitudinem.S. di. pxi. bac auctoritate.ver. pe. Nam perinde prinat
quis gloria pꝛopter ſequens delictum:ac ſi nulla peccata eſſent dimiſſa vt
J. diſtin.v.ſratres.penitentia enim duo facit penaʒ tollit ⁊ gloriã acquirit:
vt.S.di.i..alij.econtra.c.ecce.Auctoritates autem que videntur dicere
ꝙ redeant boc ſonant: ita punitur quis pro ſequentibus ac ſi nuniᷓ ei
dimiſſa fuiſſent. Procedit autem Gratianus in hunc modum. primo ĩ
ducit auctoritates: ꝙ peccata dimiſſa redeant vſq; 5. borum. Secundo
notat circa peccati dimiſſionem duas opiniones eorum qui dicunt pecca
ta redire.Tertio allegat pꝛo aduerſa parte ꝙ non redeant:⁊ ſic determi-
nat viſtinctionem. lau.
d In memoniã.ᷣ dimiſi nbi qm rogaſti me.nonne ergo opportuit ⁊ te mi
ſereri conſerui tu: ſicut ⁊ ego miſertus ſum tui:⁊ iratus dominus tradi⸗
dit eum tortoribus quouſqʒ redderet vniuerſum debitum. ſic ⁊ pater cele
ſtis faciet vobis ideſt repetet a vobis dimiſſa. ⁊ in boc facit ad propoſitum
lau.(Aldade qð ita originaliter legitur in. ps.cviij.⁊ matbe.c.xviij.)
¶Jiudas.ad eum vel ſua.contrarius ſenſus facit ad propontuʒ G.
d &£. Parentum. commiſſa a ſe imitando parentes.
e ¶ Iniquuas.i.commiſſa ab eo imitando eos alias iniquitas patris non
reſpicit filium niſi vt dixi ſit ſceleris paterni imitator.i.q.iiij.crimen.a per

totam.l.

ſ¶ Sed iniquitatem.ideſt auaritiam quam primi parentes eius egerunt

vel originalia peccata.

mata.pᷣs.c.viij.)

(Aade ꝙ ſicut hic proxime ſequitur legitur in pſal

9 Originalia. peccatum originaleita dicitur teputari qꝛ ita punitur pro

equentibus ac ſi dimiſſum non eſſet.argu.j.exqui recedit. ⁊ ita de alijs

eternum eis qui fnerunt per gratiam re 4. mitte. i. babilẽteo⸗
generati ſ in eavſq; in finẽ pmanſerit. (ees oilenaegen
Eorum vero qui bane ſententiã ſe¶ Iuerlegitur mathei.cvi.
quuntur:aliiꝰdicunt ꝙ peccata reditura ⁊ luce.c.vi.)
1 Ui diuini.replicabũ
ur. expde vt. S. hoc ẽ

ita damnabitur ac ſi non eſſent dimiſſa. ⁊ita expone omnes has auctoritates. .
de conſecra.diſtin.iiij.quomodo.il.
m NM Euertar. bhec ſunt verba ſathane.
. Baaͤe quod ita originaliter legitur in euangelio mathei.cap itulo. xij.
Tq luce.x.
n ¶ Hon exponencks eſt. xxvij. q.i.de viduis.
o ¶Cacantes.a bonis operibus. J
p ecunap· omnium. prius dimiſſorum.

4 DAAum redditur.ideſt punitur.
r £ (KEorum. qui dicunt peccata redire dimiſſia. duas ponit. G. opiniones

que potius in verbis differunt quam in.ſenſu quidam enim dicunt peccata di⸗

miſſa redire.dimiſſa inquam ſecundum iuſticiam non ſecundum preſcientiam.
Alij dimiſſa pure ⁊ plene ſiue per baptiſmum ſiue per penitentiam. vt ergo iſta
intelligantur ⁊ qualiter he opiniones conueniant: notandum eſt quod predeſti⸗
nationis ſiue preſcientie.quia ⁊ ſub nomine preſcientie includitur predeſtinatio:
duplex eſt effectus.ſcilicet et in tempore iuſtiſcare:et eternaliter gloriam tribue
re.quo ad primum effectum operatur deus quandocunque in hac vita peccata
dimittit. et hoc eſt ſecundum iuſticiam peccata dimittere. Quo ad ſecundum
effectum quando ſic peccata dimittit: ne finaliter:peccatum redire patiaiur vt ad

beatitudinem perducat ⁊ hoc ẽ ſecundum preſcientiam peccata dimutere.qui ergo
ſinaliter ad peccatum reuertiturnon ſecundum preſcientiam: ſed ſecundum iu-
ſticiã remiſſionẽ peccatoꝝ ↄſecutꝰ eſt.⁊ hoc ẽ quod hic tangit. G. ⁊.j.ea.5.finis.

et ſic patet duas predictas ſententias non eſſe contrarias: quia cui peccata di⸗
mittuntur ſecundum iuſticiam plene et pure ei dimittuntur infra eadem. 5. vl
timo.laurentius. .

S ¶Alij. hanc differentiam opinionum non ponit magiſter niſi vt tractet de pre

deſtinatione: non quod ſibiin aliquo contradicant. boc alij reſpiciunt: illud alij
quod inuenitur.j.e.S.ſinis. 7

. 5 — . j. 2 ſenſus buielfe H –
Peni. at dico ſʒ b.l. mori vl rapi. r ſenſn t. rrriij. q⸗ nnei,
4s ar. . de. S. l duole vona —— Guc le mie
ata dimittuntur. b. (A Donat gbus vo a ug gii d.ilj.e ij.itcẽ fui.⁊.c.ſi.n.ĩqt.v. icbi.
onfertur quibus peccat ioannis. e. vi.) v. gd 5⸗lau. 6 Bicai iob 3.d. ad roma.ii.ad galathas (ies
lentem que eis t tur ĩ euangelio ioann nnon valere it ſapiẽtie. e. iij.) p inalr actuũ.c.x.ad ron d eppeſi. vi. ad ini
prelentem lox legitu niſſioncm Eſap legit orig n. ad eppeſi. x len unt
la ut ſequi iam. ab eterno enim p durare. 6. (Ache ita a etri. cei.) ſ
b E Wreientn. nec enin ntſung dño iudicaturos. ( de quibus teſtimonia pe Stcut Sacen n den
Pilrnun et vanttanes ö. niaaz ſz ſcripturas de quit biſcuz: liſt ſicut vſqz ad ho
t A. SMenneet Ganr in pfal ßm iuſticiam ſed nõ unl⸗ nas⸗ ſan Pan uij acentun nobiſene⸗ 5 illũ cur aũt alijs. ird
. untur vn, . ipuloꝛu et: alijs ñ . eno laurennii. iti
iöramnitaiden d farmtam an Va ſener nuꝛovue ranlaverrinn shent ſchoſinor gu⸗ l niai
qui crediderunt bierunt era . iebant: non r 8 mouea Atiãs. parte. c. q n 1as.e
res qui credi ei. deſt retxro abier i ðſeruiebant: biſcu.nec nos moue iſtã perſenerãtiã. ſtt Gl
derteſam dec⸗ uen iuſticiam cui diern ſaluan nõ dat iſta perſeuerat a bic.lau. Ped
incng Grarrudtint ni hnpaſtientam aaemmanero al Dei ldemderen ————— Knerekeöe dngin
res enim ſunt ni ereuͤt 8 non ba lic⸗ cez mi⸗ Abt. ſm ꝓpoſitũ vocatis ſi ſͦ iſt? gi. no ommt Bſemtez oungud,
õ dom. (or i dicuntur mille caſunr dinina Pp⸗ tis tfilij ꝓmiſſionis. ictu· uſticiam. *
Einciceoillt vengnamunr noſtr is eius: quos tamẽ di t gvere ſunt ſi It filij der: ſed qꝛ vie Erita fi l. ů lgkonn
““ Fnang jiada dextris ei merauerat ie vinunt dicun ae . oꝛitu-⸗ i ¶ Lt ita fit. i.
no. a ideo li deſigt mino liada? nam ſuis annu WSi pie viuunt aicu dẽ ipietate moꝛitu i. ſubtrabat.lau n iſl
ſori n neage ipietaten ſũt aat.i.ſubttr an t
ri. (Adde qiĩ r originali NHinc etiam do delebo eum de i:ſi eos diẽ filioſ ð. pᷣſciẽti⸗ æ ſuntiã rẽ. ⸗ etia ſcri fimnisin
ne me deleboe ri:ñ eos diẽ ſi ſunt nobis? ſ ediate ſequẽtia ſeri ie
meſegen egienn s. quis peccauerit ante me; dicis ille pec ij dei qui nõdum ſuntt liſta ait mecd c. viij. (Fn
9 niuſticia iudicis iile pec- ſilij dei qui anes? euangeliſta⸗ bit pau.ad ro. D
ler exodi c. xxxi luribus te: vt ſm iuſtic ſcientiãä equibus Joãne on ãa iſti. ob? des ege
1 in plunpdue,. libꝛo vi i: qui ᷣ pꝛeſcien deo.de quibus c·j gente 2 n Cnã iſti. ꝗbꝰ re
Sec non on placu icatur deleri:q Hic Au 7,7 moriturus ꝓ gente? co E ſeuerätiam fliosde
lorum non! cando d ſcriptus. ꝛieſus erat ios der diſꝑtos nð dat pſeu Finſnci
plures 1 ino ſi alig eoℳ uam fuerat a cripin Sed non q ẽte ſʒ ẽt ut filios do futuriꝰ odeſtinatôez. lau. le iuſtei
erunt domine Hita origĩa nunqr iſtola ad coꝛinthios. z tĩ pꝛo ge⸗ 51 . credendo ut ut ElIs bʒ pᷣſen Gzpreſe⸗
. S eDo- nu q utiqʒ a eſſz Gilij dei. P⸗ .
nSd Ausrprina gu. m epio beneplacitum ẽ do regaret i vnn auugz cree iñ añq; v„,Di d bAl
Sõ V um benep omni- gregareti dicatõeʒ:⁊ tñ añ tem iuſticiaam.
liter ſcribit pau in pluribus eoꝛun õmunia omni at ꝑ euãgelii pᷣ oria.n.pa m iuſtt bmÿ reſpiatil
4 ibus c 65 cõö⸗ erãt ꝑ e! t. in memoria , Filios dei. bm! Hi
Acori ie mino. 2 ſi in aliqu ta ſed nõ cõ u iaʒ filij dei erant.i iptiſunt. 5 Silie . laurẽ. ſut .
tib. ia ſacramenta! Ecõ factu iaʒ bilitate ↄſcrip eſtination?. lau ſul
Cdex acce ſunt omnia ſac ne baptiſmus ẽ cõ is ſui icõcuſſa ſta ii dei pp ſuſce- Hobis. m er⸗ prin.l.
. ficti.h. bus . tune bap A tris ſui icõ filii dei pp 42 C. Hodis. n
· i.ſiclit ſic caſus bu nunis gratia: ita ⁊ lui eiſmi. ¶. Me t rurſus qdam a filii d is nec *. f 62 opinio⸗ COmni
ꝗY ex bono. caſu. munis gr virtus bapeiſmi. N Et ſũt rur faʒ iã dicũt᷑ a nobis nec poſitionẽ ui
T2 colligividerur is ſed non virtus bap ofnel ð bis tꝑaliter graz iã dicũt ano 8: er voſtram. gemmini
: J. de (coſe de ficte accedentit ntelligi · ptã vltpe i.ð quibꝰ ait Iis Rſi fn it ioan.iĩ eu nriq
erillis duobus ic. gii. rum hoc leſiam baptizatur intelligi⸗ ſut tñ ſilij dei. ð qu at ex nobis ſ fn. ſ.ĩ verbis ſe nint.
di iicvlelr.nu. d. ig. ni extra eccleſiam idem integritatẽ bis exierũt:ſʒ ñ er iq; nobiſceu gelo. ſ. Adde (enn
ſicu. pelag ul reſ ramenti quidem inime no is maſiſſent vtiqʒ nobiſci uuut. lau. (Adde C
Kdam. ven iani vicebãt tur:qui ſacramem vero eius minim iſſent ex nobis maſiſt iſzq; nõ mãſerũt qur legitur in ſuo ſiccbn.
dam iſieeaen libe⸗ cipiunt: virtutem vere o vel adul- iſſen nobil erierüt: ſʒ qꝛ nõ Jeruz acei ns sabi⸗
H Poſir o agtigmunr⸗ Receruchus onpiua bec⸗ bobilcont iam nrrgernolnen xua Pet harinn⸗ imer
nii opani. ſicobiſciebant 9 lena ſidea iquando receſſu nobi bis exierũt: ſz ñ erat exn 5erat em. aen nni.S.
nũ opari. ſic is o augu⸗ tis plena eſi aliquando receſſe au exnobis exie bis noĩe:nõ nonem. vni⸗ inaton
ino. . ittuntur: 2 . t finituri. 5 debãt᷑ ex no *. ſten In vnũ.i. N
ugiſtino uis cu; ad cais remi alam vitam ſin . eſt ⁊ qñ vi a ei diceret vñ id o a gei.lau. lurpſgzes
auſ vovat guis Ased ria bono in malam libꝛo de coꝛrectio nobis a tãquã ei dicerei tpermaſiſ·tatẽ fdei. la .fülij di iſring
tẽ pernenerit guſti. in lib exne z nobis igt perm uturi.i. fllij di liſcciag
operan nne gratia iumn EAnde Aug ientes dis. ꝙ, ſi fuiſſent nltoruͦdeivor?. Jo⸗ ran. Rtig
Calllam neio oee ne 1 Paerhonobin malum eſicicnes enar ſlnn dei loco pᷣcipno cõ A e e ſint
. i. F deo nõ appo⸗ ex ꝛuntur : reſp g loꝗtur ſilijs dei loco r:ð hisꝰ nos. i0. (Zldde nes ſuns
rmereri. g deo ec B untate moꝛ de. anne dei dicutur: ð his ter nos. io0. ( bii
nir la⸗ nſberi mbn d B woſin cur illos dene e ne⸗ gine cumerge gaamerehli iaeſmn dne aRen
cabũt iſti gp! tale pctm̃ I cantn poniunt:el non tamen ⁊ pleuers 2 obis. 1 dut qnn i. 99 „ r
er: 1 pie viuerent: mu⸗ ab 5 erat ex nobis. 2 addũt . c.,ijſx ben
uz nd vebet eist⸗ obiecto liter: 1 pie viueren lis: ne malicia mu- erũt:ſed nõ erãt ex nſiſſet vtiq; no. c. ij.) is. tllis. ſ. Z
d quâ . Uit periculis:ne io deci E obis:ꝑmanſi erantſi à De his. tllis . ſ. benecleet,,.
putari.A cũ aug.non huius rap „ ꝛum: ? ne fictio Eet ſi fuiſſent exn bis pn iſi non erant 6 bis. i. de iſto hinosco
Sõ taret intellectum eoꝛun hoc in po fſi fuiſſen d aliud dicũt niſi none filio q no his. i.F.
SD vVtrum biſcum.qd alt . e⁊ noie ſ numero qui. ⁊c. matcopor
ſadaeiſee eret animas eoꝛum: v la futu . zt aſ & at i ꝓfeſſiõ ut: ſz qꝛ rũͤn ue⸗ ſ eni
e. m mala futu lii dei:ẽt qñ er , lauerüt: ſʒ q Perſeueraue⸗ di ſ eptſoop
e achiebpꝛebelia te non habuit an eoꝛum iſ pueri liid iuſticiam ſimnlauen f elneene⸗ Ku
ſciẽtie di ᷓ ĩee Tiwenigadt teſtate non hab enihil hoꝛũ niſi ꝑ dei: non qꝛ it. neqʒ. n. ait: nam runt. i. vſqʒ . 1 (Beredk
iudicia dei u. Nemp icitur. Eur ergo . ö5ö pmanſerũt. neq iuſticiaz ſeuerauerun etaltnde
ſüt iudicia dei ⁊ ra neſcimt. Nen e dicitur. Eur in ea nõ ꝑman ñ fictã iuſticiaʒ nð perſeuer⸗ S3z rc⸗
ie eius: deridebãat euʒ. ac inſaniſſim . irrident: bis verã ⁊ ñ zi Ande ouidius. Sʒ ſpiniualsd
gevie nes eieh d N ſiſſime ac int ödeantqui nos irrid : foiſſent er nobi biſcũ: ſed ſi fuiſſenti qn ſemper ex
1is dad; Pe ia bane non fecit reſpõ ebus exclamamns: tenniſſent vtiqʒ nobiſcũ: tiqʒ nobiſcũ: ſ. viuma dies bom⸗ Nonds.
etres ples. In p ſum in ando in talibus rebus excl eius ⁊ in bis ꝑmanſiſſent vtiq; ge peectanda dies bon —bebi
j ſtin? caſum quandc abilia ſint indicia ei gt ex nobis ꝑ at ꝓculdubio pmãe pe dictiqʒ beatus ſs ern⸗
pðit Dmguſinaae coõpel⸗ quam inſcrutat 1 ungd eniʒ boe . illos volebat ꝓcr ieo nõ pꝑmã/ nieſt dictie emo 0
in inn . nung ĩ bono illos vo ieo nõ ꝑ te obituz in abis none
quo⁊ ipſi ex tidis ðfectů.l. ſtigabiles vie eius. n it? aut ve i itaq; i bono iʒ qꝛiee ut? Ante ol funera
d dbonos ſaog ng ueſtig at deus gbue⸗voluerit: õ ſinempleueraueruüͤt: Ame aon⸗ epro⸗ henammt
cur vesbonos qu imalo non donat de titur: que de mo ſerũt.i.nõ vſqð is. et qñ erant no dͤebet. Argue 5 loni.ſen di
74 illa mentitur: que it raptꝰ t ĩquit ex nobis.et qñ era eſſe modicum q
bono receſſuros e tollit de ro ſcriptura bominis inſti ait rap non erant iqui 5 o filiox et geſſe m d ngh.
one H . non 1 umero nlioꝝ ? it eſfe. Quo
meriroonPpn imutent. velut immatura intellectuz eius ? ne ſ: poc ẽ nõ erantĩ nume ſunt ſi· deſfiit eſſe. . 1CEgn.
io qᷓ . ret intellectuʒ eius biſcũ: e filioꝝ:qm̃ ꝗ vere ſiu abit com⸗
meaio m liel ſeueratiaz eſſone malicia muta imam eius cur igi ſ erant iſide filiox: qm ꝗ 8 non dur bie immbi
mech B a mam eius. c⸗ nerant inide filioꝝ: J ſüt ↄforme arua dabit ri
zreabrſd * no: cuʒ ne ſictio deciperet ani ficiuʒ alijs dart qñ ers eſciti et pᷣdeſtiati ſũt ↄfſon oca mocda parn ueinn gifuief
aelvono gun tas neco tam magnũ bene ſt ii dei pꝛeſcitie i: 2 m ꝓpoſitũ noce Ernora aliquemn in.
. r hoc tam d quem none nis filijs dei: 1btr erit dici perma
en eſren der ð iub. u :alijs non dat:apud q et imagi i: ut electi eẽnt. nõ eni pe debere rſeue⸗ bOrpgig
ſonax accept inin guit iter deus: d ceptio perſonarum: ti ſunt ſancti: ut filiꝰ pditiõs.fne nentem vel perſeue ſtöinei
..ĩ ſeba die iniquitas neq; acceptio p. ſqʒ ĩ bac iſſionis: ſed ſiliꝰ ꝑ . m qni vſqz in J
noui.ĩ ſeða di atione ſola iniquitas n ſt quãdiu quiſqʒ ĩ lius ꝓmiſſio itudinevocatoꝝ: rantem q e⸗ Rgleſed
1 nne ate eſt quadiu 1 fitli iſti er multitudinevocato- n perſeue
hſilios dei nücupat cH icnins poteſt io dicta eſt ſupꝑ ter tergo iſti er multitudi. erüt. ſ er inem non perſe 0
