? ¶ WMieronymus.ſuꝑ predictam lr̃am oſee.ſ.ne foꝛie ⁊c.lau.

d ¶ Quia eorum.

in pfal.pᷣs.xxxiij.) ẽ b

facie mea facta ſunt.
Item Hieronymus?.
Am ita pũiant᷑.ne cogitẽt ꝙ ve⸗
teribꝰ pcus patrũ puniam eos:qꝛ

nũc.i.in pñti ꝓ malicijs ſuis ꝗs inuene- g ¶ Trarerũt. ĩ ipa

runt circũdati ſunt pena:⁊ mala eoꝝ ſi/
cut putãt nõ me pñt latere:ſʒ potius ipᷣe
adinuentiones aperte ſunt coꝛã mea fa

cie q̃ oia clare videt. Idem'.
Eretici nõ pñt ꝑꝑ vetera pctã cõ/

tra deũ cari:cũ ãtiꝗs oꝑibꝰ addãt
nouã ipietatẽ:⁊ ſuis ligent᷑ pctis.⁊ cum
deũ celatr̃ ſe putẽt:oculos eius vitar nõ
pñt:qꝛ vultus dñi ſuꝑ faciẽtes mala.
¶Iem Belaſius papaꝰ**.Y
iin vltiõe vlteriꝰredire nõ patitur
Segd bis auctoꝛitatibus docent᷑ filij
aboꝛiginali peccato expiati:nõ ideo pu
niẽdi qꝛ patres peccauerũt:ſed iõ pecca
la patrum in eos redire:qꝛ eoꝝꝰculpaʒ
ſequunt᷑.ſic ⁊ bõa q̃ ꝓ peccato monunt
ꝓficiũt ad pᷣmiũ nõ qꝛ facta ſunt:ſed qꝛ
per penitẽtiam reuiuiſcũt.tale eſt ⁊ illð
aug.iĩ li.pſalmox.ſi iudas teneret ado-

0 Juina clementia dimiſſa peccata

ptionem ⁊c.ſic ẽt ⁊ illud greg.in mora-/

libꝰintelligit᷑:ꝗd eſt qð dicit᷑: reddis ini
quitatez patrum in filios ⁊c̃. Illis nãq;
parẽtum iniqtas reddit᷑ ꝗ ꝓpterea pu-
niunt᷑:qꝛ in radice traxerũtamaritudi-
nẽbpcti. Illis aũt nõ reddi dr ĩ abꝰmeri
go ſue iniꝗtatis nõ reuiuiſcũt pctã parẽ⸗

tis. Sicut ergo bona q̃ pctõ moꝛiunt᷑ ꝑ

pnĩaʒ reuiuiſcũt ad pᷣmmʒ:ſic ⁊ malaqͥ
ꝓpniam delent᷑ reniuiſcũt ad ſuppliciũ
vñ ꝓpheta ex ꝑſona penitentis ðploꝛat
dicẽs putruerũt ⁊ coꝛrupte ſũt cicatriceſ
mee a fa.iſi.mee.i.plage ꝑ baptiſmũ ſa/
nate. hic ẽt idẽ ꝓpheta.q;uis ſið ⁊ ſacr̃o
circũciſiõ is ab oꝛigiali pctõ ſe mũdatũ
cognoſceret:tñ adulterio ⁊ homicidio
qð cõniiſeratꝛillud reuixiſſe intelligẽs ũ
ſine ca iter cetera ipᷣm ↄfitet ⁊ dicit: Ec⸗
ce eni in ini gartbus ↄceptus ſum ⁊c̃.
i penitẽtia aũt:q̃ peccato⸗
rrezʒ ↄſiderare oʒ: augu.in li.
de pnia docet dicens.

E

lau.(Adade ꝙ ſicut df in ſine iſtius. c.legitur
Item gelaſius. redire. S..i.qeiiij. ſi illic. lau.
Sed bis auctoꝛitatibus ⁊c.S.ꝓriſne ab illo.s.antiqua.⁊ illis ſuperioꝛi
s capitulis qð eſt ꝗ recedit:q̃ vidientur dicere.ꝙ pct dimiſſa ñ redeat.l.
R ſic nõ oſtendunt ꝙ pctã nõ redeant.lau.

¶ Si iudas. S. in
prin. buius diſ.

Quid eſt. S.e. di

in. in. F. q autẽ. h.
(Adade ꝙ bec aucto
ritas legitur oꝛgĩa
liter exodi.c.xx.)

origine carnis.

hb¶ Amaritudinẽ.

i.ca amari peccati.
Sicut.ecce qliter
ĩdurxit ſuꝑioꝛes au⸗/
ctoꝛitates a ſimili.
lau.(Adð qꝙ ua vt

ſequit᷑ legit᷑ in pſal-

terio. pᷣs.xxxvij)
Ecce.cõceptus.
ar.ꝙ origlale pctm̃
tenemur cõfiteri.qð
nð eſt verũ qꝛ tm̃ cõ
miſſa tenemur cõſi
teri.at illud nõ ẽ cõ
mtſſuʒ ſed cõtractũ
credo tñ cotritioneʒ
exigi.q̃ enĩ notabili
ter fiunt ⁊c᷑.ut.ff.de
iniur. l. Ytem apud

labeonẽ. 5. hoc edi/
ctuʒ. lau. (Adde ꝙ

ſic legit᷑ originaltx in
pſalmo. I.)

l R penitẽ

tia.i hac
i di . T alijs
duab? ſe
quentibꝰ agit tã de
illa pte penitentie qͥ

Dicit᷑ oꝛis cðõfeſſio et

opis ſatiſfactio qᷓ ð
alijs ⁊ ið vidẽdũ qñ
oꝛis cofelſio fuerit i
ſtituta. vtx neceſſa⸗
ria ſit vł tm̃ volũta
ria q̃liter ſit faciẽda
⁊ cuj ⁊ qñ dicũt ꝗdã
iſtitutã fuiſſe ĩ para

diſo ſtati poſt pecca

tũ dicẽte dño ad adã

vbi es.iõ.n. q̃ſiuit
vt ipo cõfitẽte pelm̃
daret᷑ forma alijs ĩ
poſterum confſiten/
di.ſed quia in illa in
terrogatione domi
nus minus expreſſe
videbatur ad conſi-
tentäum monuiſſe.
ideo poſt exquiſiuit
a chaiʒ fratricida ex

preſſius:vbi eſt abel frater tuus.alij dicunt q; ſub lege fuit pꝛimo inſtituta.
quando ioſue precepit achor crimẽ ſuum cõſiteri æ lapidatus eſt.xlv. di. ſʒ

illud. alij dicũt ꝙ in no.te.a iacobo dicẽte:cõfitemini alterutꝝ pctã veſtra

⁊c̃.ſed melius di eã inſtitutam fuiſſe a q̃dam vniuerſalis eccleſie traditiõe
potius qᷓ ex no.uel ve.ie.auctoꝛitate.Et traditio eccleſie obligatoria eſt:ut

pceptũ.ar. xi.di. in his rebus.ꝗ neceſſaria eſt cõfeſſio in moꝛtalibus apud

nos: apud grecos nõ: qꝛ nõ emanaut ad illos traditio talis ſicut nec conſi
ciunt in aʒimis ſed in fermẽtatis.S.di.i.c.ſi.IJllud ᷣ iacobi.cõfitemini al⸗
terutrũ peccata veſtra fuit cõſilij primo. alioꝗn ligaret ⁊ grecos nð obſtãte
eoꝛũ cõſuetudine.Eſt aũt faciẽda taliter nð ſolũ de pctð ſed de oĩbus circun

.

ſtantijs. j. e.c. i

⁊ eſt faciẽda ſacerdoti ſi adeſt uel ꝓximo in neceſſitate.S.di.

i. quez penitet. Eſt aũt faciẽda cũ ꝗs peccat ſtatĩ.qꝛ nec ꝑ momẽtum ⁊c.vt

ʒ. di.iij.ille rex.⁊ hoc ſi eſt manifeſtũ.ſi aũt eſt occultum ⁊ cterit᷑ nõ credo

eũ peccare ſi differt oꝛis cõffeſſonẽ vſqʒ ad tpᷣs pnĩe deputatum.ſjꝗ differt
cũ hʒ copiã ſacerdotis:nungꝗd ĩ quolibet inſtãti peccat moꝛtaliter:nõ.quia
omnes more ille circa vnũ ⁊ idẽ tps ſunt:ſed auget᷑ illud ex diuturnitate.ff.
de lur.eũ qui.er de ſimo mõ ſatis ⁊ peccaret mortaliter.l.

ſomis
nexia
grery
lau.
bCK.
laoblli
inorien
fiea vi
liliseſt.r
meretrice
iicfordl
(Siito
gbledk
(Don
ztriſeg.
Lago⸗
(Kcon
aing
Venlli.
i.ij.1
m(Pe
itnam
ger deli
ileina
infedo..
mnona ſe
cculat del
INv.g.vi
Neniun
nub.,.
(Penen
ſeritioentz
los

(Si
uahi⸗

nſimioral
htiſevic
1(Demen⸗
enenin pri
Gentpig
anmanf
Animna
ni c

299
fe In vno. I. moꝛtali pcto factus eſt oĩ
N Onſideſat.in loco.S. di.ant facta In vno. ſ.moꝛtali pctõ factus eſt oium reus peccator5j. .
inme 5 CCrlen gonnte eius cũ qᷓ agit. ð. di. i. aut facta.q̃dam eniʒ Omnium.ſ.quo ad vitam eternam.ita enim ꝓ illa dãnabit ac ſi eẽt olbus in
nti res ĩ clericis reprehẽſiõi ſubiacet q̃ nð in laicis.ut.xxxi.di.c,i.puta nubere. uolutas licet nõ tm̃ puniat᷑:ut.j.e.di.fratres.uel quioffendit in vno.ſ.moꝛtali pec
c¶Ei quali.er de homi.ſicut dignum. cato factus eſt oĩum reus virtutũ ideſt ex eo ꝙ per vnũ petm̃ moꝛtificat in ſe oẽa vir
i d 4 Tentatione.an ab ea pᷣuentus.an eam pueniendo ut ĩfra ſegtur. tutes.uel qui offendit in vno.ſ.charitate factus eſt ommic nus: algotor wran.
. i 2 onoꝛr 165° ae
ſtäe s Gräanerii⸗ ſene . (Adde ꝙ ita oꝛiginaliter
A tur oftteri. qaꝛ pumi Onſideratq̃litateʒ cris in loco in ctedo deflere aiam ꝓximi quã deo foꝛni e piſtofs rt
leen %⁄61 „ jr⸗ 1 2 . .
en) ſubticuit ꝑ obliuio/ ne: r ali fecen at hoe ſetatior mn ipſiug uit: er gerepluͦ erti opat ar. ꝙ perkectus in eodeʒ ge
irii nẽ no dico eñ tener vitij multiplici execntiõe. Oʒ·.n.penitẽ cris: cui magis ꝓfuiſſet ſi alijs fuiſſet ca nere velicti plus peccet q ĩ
ns, vt iterũ ei cofteatr foꝛnicãtẽ ſᷣm excellẽtiã ſui ſtatusſaut of· ↄuerſatõis.gemat itaqʒ alioꝝ vitã ĩ ſua perfectus. hoc tñ admitten
niulte circũſtãtias.niſi ta⸗ ſicij aut ᷑̃m modũ meretricis a in moõł coꝛruptã vł inooꝛruptã nõ ↄſeruatat: æ dum eſt ſᷣm cõtemptũ.xxx⸗
fhuu les circũſtatie eſſent ſui opis ⁊ q̃liter ſuã turpitudinẽ ꝑegit: cõmodũ ꝓxi qð ðdiſſet exẽplo Pöͤl en g.brs enumeigl. .wig.
Cei . . n . DRü Ihi äidodintnli §. .C.
Rndn . erius genena ſiloco ſacrato aut cui öbuit excellẽtiã ſi ſticia doleat quã boi⸗ beccadka Andn lit. iachit⸗ veieg. lmulte furat
afnli faci cerſaan in⸗ dei vt ſũt domꝰ dñoꝝ aut alioꝝ multo lerxicia quã eis nõ adhi nit. ⁊ nõ ſolũ co erationen.
tönnn crilegiũ. vt. ð. diſ.i. Luũ:ſi in tꝑe oꝛõni ↄſtituto vt feſtiuitates gitet gꝗd ⁊ q̃liter fecerit:ſʒ quã iiuſte deũ 5 Keus eſt omnium. quo
Zkin pel A aa lan⸗ fſctõꝝ et tꝑa ieunij.ↄſideret q̃tũ ꝑſene· vt diximpeccãdo offẽderit.timeat illã ad vitam eternam.ita. n.
umvi ¶ Status.s.xi.q. rauerit:⁊ ðᷣfleat qð ꝑſeuerãter pecca⸗ vitatis ſniaʒ:nõ poteſtis duobꝰ dñis ß⸗ damnabitur pro iſto ac ſi ei
chn, uij. excellẽtuſſmus. mit: 7 qʒtaꝰ virtꝰfuerit i pugnatõe. Sũt uire.timeat ergo ne oĩa bõa q̃ fecit duʒ ĩ Ee nd iionen innn
ide 3. i. .iij. ci . ö nõo vi . 50f- Ueri 4 õicatiõe — —12 7
inn deremilielehe. 6 Rn 5 olan vicnnt:i Vero ſepets ol nac vetigto ſenetaucr viero cri bic: ⁊2. S. e.diſti. ij. S.non at
rigne cle. ve.c. ehm. 3. ff. erũt: nec expectt tẽtationẽ ſz pueniunt malaꝑ Vt ꝗ ᷣuiuit diabolo ꝑ bene. b.
i ain cor. Sſecte pee voluptatẽ: ⁊ ptractqt ſecũ q mnltipliei mẽ deo quas obtuierit amiſit virtutes. eeehinentum.i. vele⸗
liithich Meretricis. an. actiõe vitij ölectabiliter peccauerit. oĩs PDiiũ tũñ credẽ vt r̃cepta dei gra q̃i eo ctum. uel boc quo ad opera
lchni Snn pulchra vrde iſta varietas ↄſitẽda ẽ a deflẽda vt eu dſtruit oĩa mala poꝛa remũeret bõa: vt erterioꝛa non quo ad eſſen
ichnimn ſoꝛmis. an ſolutauf agnouerit ꝙ petm̃ ẽ multũ cito ineniet ¶cũ deſtruxerit qð ſuũ nõ inuenerit:amet tiam qꝛ ſi bz vnam hʒ om⸗
eniatl noria viroul voro. deũ ꝓpitiũ.i.cognoſcẽdo augmẽtũ pcti ¶⁊ diligat bonũ qðẽt in peccãte plãtauit. an. Piu ad opa
nufn er. xxvij. viſ.c. vli. inenlat ſe cuiꝰ etatis fuerit cuiꝰ ſapie tt ¶In his oĩbꝰdolẽs aut relinq̃t ſeculũ aut del Hu⸗ ponde gmich⸗
n b Et Imodo. dno oꝛdis ⁊ ſtatũ oẽʒ alteriꝰnõ peccãtisꝰ.ĩi⸗ ſaltẽ illa qᷓ ſine admixtiõe mali nõ ſunt x Erxpellantur. reuera.
N ea abuſusẽ vrrů o: Moꝛet in iſtis ſingulis ⁊ ſentiat moduz adminiſtrata: vt mercatura ? militis z a Euicunqʒ.i. criminoſo
ion . dinarieu eroꝛdina crĩs pur gas lachrymis oẽʒ q̃litatẽ vitij alie q vtẽtibꝰſũt nociua:vt admiſtratio alias habet cuiuſcunqʒ cri⸗
rie.na vterqʒ däna Sffeat virtutẽ q interi caruit. Holẽdu ness ſeculariũ ptãtuz niſi his vtat ex obe mmis. veſt ſenſus. omnis
Pfee bilis eſt. xxxij. q. iijſ. c.n.⁊ doloꝛe purgaãdũẽ nõ ſolũ qꝛ pec- diẽtieſlicẽtia.põat ſe oĩo in ptateʒ iudi- tue deſ⸗ eegeig na el
iuibe meretnces. xxxv. q. cauit ſʒ q;ſe vtute pᷣuanit. Nã lʒ ſperet cis: in iudicio ſi. acerdotis nihil ſibi reſer deſtenkvs 4. d. vomne
ital⸗ iij. rordinari. ſe ↄſecuiuꝝ veniã: dolẽ tñ põt q; nõ ꝓ⸗ nãssſui: vt oĩa eo ſubẽte parat. ſit facẽc crimen cum luo effectu eſt
uſ, A illoco.rviſ. meruit vñ remuͦerari coõſidat. anxiet ? ꝓrecipiẽda vita aie: qcũqʒ facẽt ꝓeui· deſlendum vnde i ſequit.
an Aeigat⸗ l doleat ꝙ mõ effugiẽs de Pteritis penaz tãda coꝛpis moꝛte.⁊ hoc cũ vͤſiderio qA ⁊ de ominibus.q.ſit expoſi
tbſſio ſe ¶ Bominorũ.ar. miſer tñ nõ ide expectʒ gliã:cuiꝰipᷣs oẽ? vilã recuꝑat infinit vt deus cum gau tio precedentis..
tlinioih 5. trij. q· v.ð foma qm̃ bꝛeniſſimũ ?ẽdebuit ðcertaſſe ad cõ dio eniĩ facẽ dʒ imoꝛtalis futurus q̃ face b Quog exempluz. 5. xx⸗
rittici ugo. ſequẽdũ pᷣmiũ. Defleat ẽt qm offẽdẽs ĩ ret ꝓ differẽda moꝛte moꝛiturus. Sẽ . Eüͤten ſematb⸗ 65
kſiofun ¶Conſtituto. jug vno'factus ẽ oĩuzreꝰ: ingratꝰ. n. extttit per depꝛecet veu certug ð venia gom⸗ cnmaraminmalo periug
ewenitß⸗ ur ziugib n abci a plenꝰ virtutibꝰdeũ nõ oĩo timuit. In nibꝰmodis ⁊ ſine omni tedio dubiꝰdro. effectuz.
ifſfiin ar. iher Krel iota. boc.n.ſqʒ peccatoꝛ fit culpabilioꝛ q eft garet plãtẽ terrenã. abſtineat a multis dMeccando.ideſt de pec
nſt ud m ¶ erleueraue· deo acceptioꝛ. Jõ.n. ada plꝰ peccauit: ſicitis ꝗ in libertate arbitrij cõmiſit illicei ¶cato ſuo bonis triſticiam ꝑ
ſicnnnn rit. nam pſeueratia qꝛ oĩ bono abũdanuit.ẽt alio mõ offẽdẽſ ta.ſemꝑ offerat deo mẽtẽ:⁊ coꝛdis cõ- geniſſ we gug wolendum
ſinnſ een auget delictũ. xxiiij. i vno reus ẽ oĩnʒ qꝛ oes virtutes patiu ctritionẽ:deinde ⁊ ꝙ põt de poſſeſſione. 9 kantenet nbne an ſurdũ
kriglill ileinna. .b ſur. tur detrimentu ab vno vitio. na ſi gs ca tic qð offerat deo: ſecurꝰofferat. reſpe- x propiuden ſtin volen⸗
de hiut me i e dit in auaritiä largitatẽ deſtruit: 2ct ca xit. n. dñſ ad abel ⁊ ad mũera vei ſʒ pꝛi? qmia tapoſtoli ve pamone
adinfei ereuſut velicti leg ſtitatẽ mioꝛauit. amoꝛe. n. pecũie vl vio dicit ad abel q ad muera eius. Smmẽs domim volnern. enne
— riv. q. viij. r.8 laret caſtitatẽ vel ſaltẽ minꝰ amaret. Si eniĩ mẽtẽ quã cognouit humilẽ 2 purẽã de penis martyrum contri
.* be, diniurno. .ot enĩ tanta ꝑꝑ deũ adhuc caſtitas ineſt vvt ⁊ remũerauit eius largitatis muera. ad ſanmur b ne. nn-nan.
ii pui it eäãdẽ fi ſaltẽ mioꝛi j im * pexi 1² m uo naufra.ff.de legatis.
im m tu —— i puin nolit eãdẽ ꝑdere tñ ſi altẽ mioꝛi gaudio chaim vo nòreſperit neqʒ ad el mune ſüpanis. f. ve b b. in
– cia. lau. minoꝛi affectiõe tuet eã vbi videt ide ra.męetẽ.n. eius quã viderat qm̃ non co ſemiane. F. ad ſl. ſi quis in
nnnlmni⸗ n erſenerancer. cedere danñ pecunie.ſicq; ⁊ in alijs q ? gnouit: eius mũera nõ recepit. In iudi⸗ graui. 5. ſi quidem. f. d v⸗
n mnuiſ. uar. xxxv. ge feic ſi nõꝰexpellant᷑ tñ pceptõevnꝰ vitij v? cio itaqʒ cordis ↄſiderada eſt elemoſy-- oꝛum obligationibꝰ. l. an
Nonuſfi . ſatis vel pax minuunt᷑: vł intẽtiõe dete na tribuẽtis:nec iã oſideradũ ẽ qztuʒ ſy tepenultima.l. (Acdde ꝙ
— o ¶ Et qta.i.reſiſt rioꝛant᷑.vñ oĩs virtus amiſſa cuicũq;; q mẽte: q̃ affectiõe dat qð põt.vidua.n. prima auctoꝛitas ſequens
inn4 tia.b. . crimini eſt deflẽda:⁊ ð oĩbꝰ induigẽtia duobus q habuerat minutis larga pl⸗ kegrnd Matthei. vi.⁊ Lu
rünn v Man gretanniec⸗ petẽda ẽ.Aĩaduertere ẽt oʒ:⁊ aiaduer oibus poſuit.qui ergo ſua peccata redi eElum. F.e. di. if. i
eſe nl HH lud aũt:⁊.c.pium eſt.h.
rpan q ¶ Befleat.qꝛ abſtinere nð potuit a peccato quẽadmodũ 1 mioꝛ ſe abſti⸗ ¶ Erx obediẽtie.S.xxiij.q.v.miles.h.
ac nuerit. r Pcgdi tachs inrni Hõ penitetstem in unterioꝛich i Catnmeä wpgeen ertara nn; wits inſſniram
erioꝛi. pnia.n.interioꝛi dʒ dolere de tribus.ſ. e malis commilſis. ? hoc 8 „
unn olent ⸗ illuc defleat ee⸗ de bonis omiſſis.ſ.virtutibus que oſten i 4 Moꝛiturus.ut coꝛpus redimas.ferrum patieris ⁊ ignem. Arida nec ſittens
hin a duntur omiſſe. qm q deliquit in vno ac. a h ab illo loco deſteat. vſqʒ ad il- oꝛa lauabis aqua. Soꝛtius ut valeas quicꝙᷓ tolerare negabis. Ac precium pars
nuct lum animaduertere.a quo loco vſq; ad illũ in oĩbus oſtendit ꝙ dolere dʒ öð heccoꝛpore maius hʒ.Onidius.xlvij.di.oẽs.txxviij.di.oẽs.xij.q.i.pᷣcipimꝰ.lau.
NI malo exemplo qð dedit ꝓximo peccando.ab illo aũt loco in onenercttern . Beareerel melſach. b
nnn. vſqʒ ad illum locum.qui ergo.inſtruit penitentẽ in exterioꝛi pnia que con rat. ex quo mentem obtulit. hH. —
m ſtit in faciendo.ut ſeculũ reliquere ⁊ ſimilia. ab illo ioco qui ergo ⁊c. vſqʒ in m . it c a. S.iij. q.vij.in grauibus.h.(Adade ꝙ ita oꝛiginaliter legitur
d einſtruit in interioꝛi que conſiſtit in abſtinendo. lau. eneſis. c. iiij. .
nndi nem.l Gſ. . dei.akecomra: ellutamnant mn. . Cognouit.i.nð approbanit.ut ĩ euãgelio. neſcio uos.i.nõ approbo.hH.
minn 1 CSerifand eſt. ð. xxiiij.q.iiij.ipſa pietas.ꝰ o/arga. alias largita. (Adde ꝙ ſic legitur Marci. c. xij. 2 Luce. xxi.)

Wiij

i.nulli.j.e.fratres.

Se Peni.

Apud ſe.ar. ; no dʒ fieri diuiſio cãe. ar. . de cſe. di.ij. cömperimꝰ. C. de iu/

b ¶ gonſfeſſionem.nõ còſeſſionẽ pctoõruʒ nõ debere diuidi ꝑ plures ſacerdotes na⸗s
qui diuidit veniã nõcoſequit. ar.ff.de ſer. ru..ꝑ fundum.ut. .Eofratres⸗
cCoꝛpus. de conſe. di. ij.quotidie.h.

de Bona. a zrio ſenſu ſi
malã habuit cõſcientiã ſe⸗
parabit ſe a coꝛpore xpᷣiad
boc cõtinuatur qð ſequi᷑.
eBZudiciũ.i.vltimum.
¶ECogitet. qꝛ ſicut p deli
ctis ſepat᷑ a coꝛpore xpi.i.
dñi ĩ hac uita niſi fſipiſcat
ita ꝓ eiſdem ĩ futuro iudi⸗
cio ſeparabitur ĩ ignẽ eter⸗
nũ cum edi ſeparabuntur
ab agnis.i.pctõres a iuſtiſ
ri.ꝗ.iij.nolite. h.
Abi. lquo iudicio.
b¶Eerribiliꝰ. q;ᷓ ſit ſepa/
tio a coꝛpore rpᷣi q̊ͥ ẽ q̃ſi ꝗᷓ/
dam dãnatio. ut.j. de con
ſe. di. ij.quotidie.
hb ¶ Terribilius. iudicium.
ſ.damnatio. zai.
i H Digni. i. pditi.h.
lud tãgit qð legitur ĩ geñ.
c.iiij.ſ.ꝙ cũ iacob veniret
ĩterrã ſichimitaꝝ dia filia
eiꝰegreſſa eſt ut videret mu
lieres illiꝰ regiõis.quã vi/
dens ſichen filiꝰ regis illiꝰ
terre:adamauit ⁊ rapuit ⁊?
vi oppreſſit eam. b.
¶ Erperimẽto. vnde Oui
di.ꝗ ſemel ẽ captꝰfallaci pi
ſcis ab hamo:oĩbus vnca
cibis:era ſub eẽ puta.lau.
m ¶Zwpeiret. S. di. i.quẽ
penitet.in fi.h.
Nalitas ⁊c. nego/
ciãte.S. di. lxrxviij.
foꝛnicari.
o ¶ Utiliꝰ. qꝛ ihoneſtus qᷓ
ſtus arguit penitentẽ.
p Interuenire. nam zhẽ
tibus naturale eſt ſeſe ĩuicẽ
ðᷣcipe.ff. loc. Neẽ ſi pᷣcio. S.
quẽadmodũ.a.ff.de miĩo.
ĩ cae.5. idem põt.
Ontrarium. ad mi
liciã. H eſt verũ cum
eſt ei iniunctum ⁊c. uel ðᷣli
quit ĩ ipſa militia. S. di.li.
rem.S.xxvi.q.vij. de his

So.nã cũ hoc eſt ei iniũctuz

noie pnie ne ad ſecularia
negocia vni reuertat.tũc
obſeruare ſenet᷑ als excõica
tur. J. e.ð his.ſed ſi ẽ ei in
luncinʒ ſiue priuatã ſiue ſo
lenẽ egerit pnĩam ð cetero
redire nõ põt ad ſecularia
negocia:qꝛ qſi ꝑſona ecde
ſiaſtica ẽ. ut.S.di.i.c.alið
J.e.de his.niſi ſit negociuʒ
qð ſine peccato expediat᷑.J.
e.negociũ.(Adð ꝙ ita ut
ſegꝗt ſcribit paulꝰ ĩ ſcdᷣa ad
ð g. caſus. ſi g ſolẽ⸗
12 nez pniam egerunt.
poſt ad militiã ſecularẽ ſũt
reuerſi.x.annis peniteant
ſʒ ſi de hac pnĩa tres qnos

exeg eri:cõᷣioni eccleſie fſti

tui debẽt ⁊ ſi penitentes ve
re extiterint eps poterit de

pnĩa ipoſita relaxare.ſi ant

mere vult tꝑaliũ oblatione:caueat.pᷣus

offerat mẽteʒ. Cautus ſit penitẽs ne ve
recũdia ductus diuidat apud ſe ↄfeſſio
nemꝰvt diuerſa velit viuerſis ſacerdo
tibus manifeſtare.q̃dã eniʒ vni celat:q̃
alijs manifeſtanda reſeruat.qð ẽ ſe lau-
dare ⁊ ad hypochꝛeſim tẽdere ? ſemꝑ
venia carer̃:ad quã ꝑ fruſtra putat ꝑue-
nire.Caueat pᷣterea quẽ va delectat pe/
nitẽtia:nõ pꝛius ad dñi coꝛpus accedat
qᷓ; ↄfoꝛat illũ ↄſcientia bonaꝰ.ſʒ in hac
ſepatiõe tremẽdũ iudiciũ cogitet vbiꝰ
2 maius ⁊ terribilius?ipenitentes ſeꝑa-
bit in ignẽ.doleat ꝙ nõdũ audeat ſume
re quẽ multũ ðſiderat cibũ ſalutarẽ:iſti
ſunt dignifructus penitẽtie:aĩam capti
uam illaqueantes ? in libertate ſeruan-
tes. Cobibeat ſe pᷣterea a ludis a ſpecta
culis ſeculi ꝗ ꝑfectã vult ↄſeꝗ gratiã re-
miſſionis. NHam dina iacob ſilia ⁊ ſi ſe
cohibuiſſet ⁊ iter ſuos remãſiſſet:ab ex
trãeo raptoꝛe coꝛrupta nõ eẽt Tãto uia
q; magis ſibi caueat ⁊ cohibeat q̃ ſepe
vel ſemel rapta ⁊ coꝛrupta ẽ timeat iaʒ
docta expimẽto qð ignoꝛauit virgo: eli
gat quẽ imitet᷑:nõ ſequat᷑ queʒ animus
ſuus dãnat.ſe eniʒ iudicat ꝗ pnie fructꝰ
nõ habẽtẽ a ſe nõ elongat.laudat eniʒ ⁊
amat:quos digne fructiſicare nõ igno-
rat.q̃rat fructus dignos ⁊ ſi nõ dignos
pniĩe.ſũt enĩ fructꝰ digni virtutũ fructus
Q nõ ſufficiũt penitẽtibus. DPnia.n.gra
uioꝛes expoſtulat vt ſic pacet eccłia:vt
pacata doloꝛe ⁊ gemitibꝰmoꝛtis impe/
trei vitã. C Ne leo pa. C Peniten
ies negociatiõis lu

cra abijciant. V
Malitas lucri negociãtem aut ac
cuſat aut arguit:qꝛ ẽ ⁊ honeſtꝰ q̃
ſtus ⁊ turpis.verũtñ penitẽti vt iliꝰꝰẽ di
ſpẽdia pati qᷓ; piculis negociatõis aſtrĩ
gi:qꝛ diffteile ẽ iter emetis vẽdẽtiſqʒ cõ
mertiũ nõ internenire petm.¶ Idem.
CPoſt penitentiam ad militiaʒ ſecu⸗
larem redire non licet:
Ontrariũ vo oĩno eeccdleſiaſticis
regulis poſt penitẽtie actionẽ redi
re ad militiã ſecularẽ:cũ apłus dicat:ne
mo militãs deo implicat ſe ſecularibus
negocijs. Unde nõ ẽ libera a laqis dia-
boli:gꝗ ſe militie mũdane obtulerit ĩpli-
cgre. ¶ Item ex niceno cõcilio.
CBecennio peniteant:ꝗ poſt pniam
ad ſecularem milinam redeunt.
B Ig voꝑ gratiã dei vocati pꝛimo
aggem oſtenderũt fidez ſuam ðᷣpo-
ſito militie cingulo:poſt hec aũt ad pꝛo
pꝛium vomituʒ ſunt reuerſi: vt ẽt pecu
nias darẽt abirent rurſus ad malitiã
iſti decẽ annis ſũt inter penitẽtes poſt pᷣ
mũ triẽniũꝰquofuerintlinter audiẽtes.

ab oibus vo pcipne illud obſeruetur vt

animꝰ eoꝝ ⁊ fructus pnie attẽdat᷑.qcũ
qꝗʒ enim cũ omnitimoꝛe ⁊ lacrimis ꝑſe-
uerantibus ⁊ operibus bonis conuerſa

negligẽtes ſuerit explere bẽt pꝛſus tpa cöſtitug. e&. Darent. ad vſu
¶Becẽ. xxvij.q.i.deuotam.
¶ Quo triennio.S. e.q.ij.lato
V¶ SFuerit. er eccleſiã exiſtẽtes ⁊

ram uel ad negociationem.b.
u1 ¶Trienniuz. i. primuʒ tps trienij.

rem. de conſe.di.iiij.cos quos.

audientes officiuʒ ſupple ĩtrent eccleſiaʒ.uel poſt pᷣmũ ãnũ ĩtrèt ad eccleſiaʒ

tionẽ ſuaʒ nõ verbis ſolis ſʒ oꝑe ⁊ vir/
tute demõſtrãt:cũ tpᷣs ſtatutũ abbis fue
rit impletũ ⁊ oꝛationibꝰ iã ceperit cõica
re licebit epᷣo humanius ẽ᷑t cir ca eos ali
ad cogitare.ꝗqvero indifferẽter hbabue-
rit lapſũ ⁊ ſufficẽ ſibi q; eccdleſiã itroiue
rit arbitrant᷑:iſti oimõ ſtatuta tꝑa cõple
büt. & Item ex cõci. aurelia.
CA cõione ſuſpẽdant᷑ qui poſt pniam
ad ſecnlaria redennt.
Ehisꝰꝗ ſuſcepta pnia:religionẽ
e. ſue ꝓleſſiõis obliti ad ſecularia re
labunt᷑:placuit eos ⁊ a cõione ſuſpẽdi⁊
ab oĩium catholicoꝝ ↄuiuijs ſeꝑari.q;

ſi poſt interdictũ cum eis qaſqʒ pſũpſerit

mãducare:⁊ ipſe cõione pꝛiuetur.
Item Gregoꝛius.
Que fit falſa penitentia.
lſas pnias dicimus ã nõ ſᷣm au
ctoꝛitatẽ ſctõꝝ patꝝ ꝓ q̃litate cri-
minũ imponunt᷑. Ideoqʒ miles ⁊ nego
ciatoꝛ vel alicui officio ðditꝰ:q ſine pec
cato exerceri nõ poſſiiꝰ:ſi culpa grauio
ri irretitus ad penitẽtiaʒ venerit:vł qui
bona alterius iniuſte ðtinet: vel ꝗ odiũ
i coꝛde egerit:t̃cognoſcat ſe verã pnĩaʒ
nõ poſſe ꝑagere ꝑ quã ad eternã vitã ꝑ
uenire valeat:niſi negociũ relinqat vel
offm̃ deſerat:vel odiũ ex coꝛde dimit-
tat.bõa quideʒ q̃ iiuſte abſtulit reſtitnatꝰ
arma ðpõat vlteriuſqʒ nõ ferat.niſi cõ-
ſilio religioſoꝝ epᷣoꝝ ꝓ defendẽdaꝰiu-
ſticia.ne tũ deſperet interim ꝗcqd boni
poterit facẽ:hoꝛtamur vt faciat: vt om
nipotẽs deus coꝛ illius illuſtret ad peni
tentiã. C Itẽ greg.in homelia.xxiiij.
CPoſt ↄuerſionẽ ad negociũ redire
nõ lʒ qð ſine peccato agi non poteſt.
T Egociuʒqð ante ↄuerſioneʒ ſine
peccato extitit:h̊ ẽt poſt ↄuerſio-
nez culpa repetere nõ fuit. Sunt.n.ple-

raq; negocia que ſine peccatis exhiberi

aut vix aut nullatenus pñt.que ergo ad
petm̃ implicant:ad hec neceſſe Evt poſt
cõuerſionem animus recurrat.
WItẽ Inno. pa.ij. Be codem.
Ratresꝰ nr̃os epᷣos ⁊ pᷣſbyteros
admonemus ne falſis penitentijs
laicoꝝ aĩas decipiẽtes in ĩfernũ ꝓtrahi
patiant᷑.falſam aũt pniaʒ eſſe ↄſtat cuʒ
ſpꝛetis pluribus de vno ſolo pnia agit᷑
aut cũ ſic agit᷑ de vno vt nõ diſcedat ab
alio vñ ſcriptũ eſt.ꝗ totam legẽ obſer-/
nauerit: offendit aũt i vno factꝰeſt oĩuʒ
reus?.ſ.qᷓ;tum ad vitã eternam.ſicut.n.
ſi peccatis oĩbus eſſet iuolutus:ita ſi in
vno tm̃ maneat vite eterne iannã nõ in
trabit. Falſa.n.eſt pnia cũ penitens ab
officio vel curiali negocio non recedit:
qð ſine peccatis agi nullatenus pᷣualet:
aut ſi odium in coꝛde geſſerit:aut ſi of
fenſo cuilibet nõ ſatiſfaciat:ant ſi offen⸗
denti offenſus non indulgeat:aut ſi ar
ma quis contra iuſticiam ferat.

ſʒ uſqʒ ad trienniuʒ
ſunt ĩter audiẽtes ñ
cõicãtes: ut.S.e.q.
ij.latorem. h.

3 . Attẽdatr᷑. H clau
ſ

a nõ ptinet adpᷣ-
cedentia. ſed bic pᷣt
legi clauſula ſupior
poſt prumum.lau.

2 ./Lapſuz. nõ cu⸗

rando ꝙ lapſ ſunt.
lau.
7 Ebis. gſu⸗
ſceptaʒ. . di.
l. c. vl. h.

* . Separari.S.xr
Pif.

q. i. deuotã. hu.
4 Alſas.aucto

ritatẽ.i.nð cõᷣ

ſideratis circũſtanti

is.uł ſi ibi certa pẽa
ſtatuit᷑ ſi mĩoꝛ impo

nit᷑ falſa eſt niſi ex cã

tẽperetur. i. q. vij.

c.ij.l.

b ¶ Non poſſit. dil

ficultas notatur nõ
impoſubilitas uel qᷓ
litas lau.
c ¶ Meſtituat. xiiij.
q.vi.ſi res.
d ¶ Pro defenden

da.S.xxiij.q. v.ex⸗⸗
cõcatoꝛũ.h.ð.q.ij.

latorem.

eCNe tñ delperet.

lʒ predicta nõ faciat

Lgoeiu. non

fuit ⁊c̃.alij non hñt

nð.⁊ tunc recte con-

cordat cũ duobus pᷣ

cedentibꝰ capitulis

qꝛ peccatũ ẽ ſi exerce

at negociationes.ſſj-

ſi habet᷑ noõ:bonum
eſt qꝛ nõ ẽ peccatum

ſi excolat agros ⁊ ui

neas:aut cognoſcat
vroꝛeʒ ſuã cã ꝓlis.

imo ſicut ſine pctõ

prius bᷣ faciebat ita
nuc facere debʒ ⁊ po

teſt. h.
g H Ratres. Z. e.
di. iij. F. Iez oppo⸗

nitur ſi illa. bu.

hb Neus. S. e. diſ.

cſideret.lxxxvi.di.
paſce.⁊.c.ꝗ clemen

tiam. b. ar. cõtra te

ſtes 1 inſtrumenta

ʒ.di.lxxxvi.c.iij.at

gu. cõtra.C.de tran
ſac.ſi ex falſis.(Ad
de ꝙ ita oꝛiginalr le
gitur Jacobi. c. ij.
i Non intrabit. n
tñ punietur.h.

ꝑE ¶Deccatis. S. xx⸗
vV

.di.qualis.

6 uin

=SS

cieib
ſoptu
locii
3.di.
H.
ll.
(A⸗
pone
xy.?

,

Wii
609
ſtcen
acon
6C
aliſst
5.,0,d.
lipler.
iag i
bo
tipſitecn
gelan.
1Enit
ciänio
(A
Heceſſita
(Jua⸗
ſaliſez.
(Saceq⸗
llegit
n(S.
ſſer hu.
ſclegich
Rchen
Uce,
1CDii⸗
nueigle⸗
liſeos ld
lappund.
Aign
j iuceet

1gdaß
inſtnch
Gnlo peni
inenzeſ
ſoi iin
lsfin

N
iſan.

g,
ihd.

rari n
notäba,
s ann
inoe
Müktani
certapen
mmnimpe
Rniſei
klec.

hpoletev
oaturp
llustli,
.
.
0Wanden
iicneg⸗
ibiͤgi⸗
ſideper.
tapöfacet
u.
gotii non
linon bit

ſefetteco.

ichobo;
9 pinis
iſteene
tionen)
eborum
Petaum
gos dui
ognaſan
ich Pis.
ſnehed
Aiebat i
edehte
tb.
umres.

Nhepho,

gcemen

1Nal

Gicii⸗

1Cd fran .

lis,X
uginkt
cobi,l⸗ 1 4
r. „
e⸗Sl
s.

D

. Qi aũt.hic ſtitulat.vi.di.vbi q̃rit cui ſit cõſeſſio faciẽda ⁊ qlix gꝗ
dem facienda ẽ ſacerdoti ſi fieri pot ⁊ ſuo ſi tñ fuerit ĩtra eccleſiaʒ
c a ſciat ſoluere ⁊ ligare alias enĩ ex iuſta cã cuicũqʒ; ? faciẽda ⁊ ẽt
laico ſi vrgeat neteſſitas.j.e.c.i.⁊.c.placuit.s.di.i.quẽ penitet
Sſimiliter cui ⁊ q̃li.qꝛ diſcreto ⁊ a crimine mũdato.j.e.c.i.⁊ ut dicit᷑.S.e.di

ſtin.i.quẽ peniter.
b Ai vult.a lo
co vᷣſqʒ ad vx⸗
buzʒ laboret itaqʒ ⁊c̃.
hẽt. S.di.i.quẽ peni
tet ⁊ ibi expoſitũẽ la.
c ¶ Querat. hoc po
teſt ĩtelligi qñ eccłia
plres ſacerdotes hʒ
tũc enĩ ad melioꝛẽ ſa
cerdotẽ ðbeat acce/
dere uł hoc qñ pꝛius
cõfeſſus ẽ ſuo ſacer⸗/
doti poſtea vadit ad
aliũ ſi ſuꝰignoret ſe
cũdũ q̃liratem deli⸗
cti ei vniam iponere
to pſuribꝰ cõſitet᷑ tã
to citiꝰ veniã cõſegt
S.di.i.quẽ penitet lʒ
G. aliter ĩtelligit. J.
k.i. F. antez. lau.
(Adade ꝙ ita ut ſegt
noner dñs Mat.
xv.⁊ Luce.c.vi.)
d ¶ Sepe.n. j. ð cõ.
di.iiij.ſanctũ.S. xx⸗
vi.q.vi.ſi aligs fue
rit. h.
e ¶ Er deſiderio.S.
q.v.qꝙ deo. (Adde
ꝙ ſicut hic ſegt legi
tur Luce.c.xvij.)
ſ¶ Si nõ tã cito. qᷓ;
tum ad penã purga
toꝛij. lau.
g ¶ Operatide. ſ. ut
ſit de ſua vnitate ⁊ ĩ
eã complectit᷑. H.
g C Opatione. ſ. et
alijs bonis opibus.
Z.e. d. i. F. alij. c. mł
tiplex.xxvi.q.vij.c.
i.ar.xiij.q.ij.aie.h.
h ¶ Hõò eripiet.ſi cõ
tẽpſit eccleſie fuffra⸗
ig. lau.
i ¶ Unitas.qꝛ er ec/
cłiã nẽo ſaluabit᷑.ut
xxij.q.i.ꝗqcũq; lau.
k ¶ Ab vnitate. ẽt i
neceſſitate.xxxij.di.
§S. uerũ. lau.
¶Judas.S.e.diſ.
S.alij.eõ.c.hiſ pctĩs
(Adde ꝙ ita oꝛigĩa
r legit᷑ Mat.xxvij)
m ¶ Iſſet.i.ire ðᷣbu
iſſet. hu. (Adde ꝗ;
ſic legit Mat. v. ⁊?
xv. Marci.i. Joa.
xi.⁊ Luce.c.vij.)
n ¶ Diuiſos. ab uni
tate cccłie.ſ.ad pha
riſeos ꝗ diuiſi ĩterp
tantur. h.
o ¶Añ queʒz. iij. q.
vij.iudicet ꝗ ſine.
p ¶ Judicãdus. pec
cãt ꝙ dũ in crimiue
ſunt ſacerdotes iniũ
gendo penitentiaʒ.
⁊ veruʒ eſt: ut.ð. ij.
g.vij. . itẽ in euãge
lio. ꝗd ᷓ ſi neceſũta

DI. VI.
Vi aũtꝰðbeat ſieri ↄfeſſio
e vel qualẽ illũ opoꝛteat eſſe
a alioꝝ cria iudicat:ex eo/
dẽ li.ð pnia docet᷑ cum dr̃.
Vi vultbofiteri pctã ſua vt iueni⸗
ar graʒ: querat ſacerdotẽ ſcientẽ
ligare ⁊ ſoluer̃:ne cuʒ negligẽs circa ſe
extiterit negligat᷑ ab illo ꝗ e miſicoꝛdi
ter monet:⁊ petit ne ãbo ĩ foneã cadãt:
quã ſtultꝰ euitare noluit.⁊ ifra.Tãta ita
qʒ vis ↄfeſſiõis eſt vt ſi deeſt ſacerdos:
ↄfiteat ꝓximo.⁊ infra. Sepe.n.ꝰcõtigit
ꝙ penitẽs nõ põt verecũdari coꝛã ſacer

dote quẽ deſiderãti nec ſocus nec tↄqus

offert.⁊ ſi ille cui ↄfitebit:ptãtẽ ſoluẽdi
nõ habeat:ſit tũ dignus venia ex deſide
rioſacerdotis ꝗ ſocio ↄfltet᷑ turpitudi⸗
nẽ cris.mũdati.n.ſunt lepꝛoſi dũ vbant
oſtẽdere ſe ſacerdotibꝰ añquã ad eos
ꝑuenirẽt.vñ patet deũ ad coꝛ reſpicere:
duz ex neceſſitate ꝓhibent᷑ ad ſacerdo-
tes ꝑpuenire.Sepe ꝗdẽ eos querũt ſʒ ſa
ni ⁊ leti dum querunt anteq̃ʒ peruenant
moꝛiunt᷑:ſʒ dei miicoꝛdia eſt vbiq;:q
iuſtis nouit ꝑcere ⁊ ſi nõ tã citoſſicut ſol
uerent᷑ a ſacerdote.ꝗ ergo ↄſiiet᷑ oio ↄſi
teat᷑:⁊ ſi ſacerdoti melioꝛi q̃ʒ põt ↄfitea
tur.⁊ ſi pctm̃ occultũ eſt ſufficiat referre
ĩ noticiã ſacerdotis:vt grata ſit oblatio
muneris.⁊ ĩfra. Laboꝛet itaqʒ penitẽs ĩ
eccłia eẽ ⁊ ad eccłie vnitatẽ ſẽdere.niſi
enĩ vnitas eccłie ſuccurrat:niſi q; deeſt
peccatoꝛi ſua opatiõescõpleat:de mani
bus inimici ñ eripieraĩa moꝛtui.credẽ
dũ eſt.n.⁊ pietas fidei expoſtulat creder
qꝙ oẽs elemoſyne totius ecckłie ⁊ oꝛatio⸗
nes ⁊ oꝑa iuſtitie ⁊ miſericoꝛdie ſuccur-
rãt recognoſcẽti moꝛtẽ ſuã ad ↄuerſio-
nẽ. Jõq; nemo digne penitẽ põt quem
nõ ſuſtineat vnitas eccłie.iõq; nõ petat
ſacerdotes ꝑ aliquã culpã ab vnitate ec
ecckie diuiſos. Judas.n.ꝗ penitẽs init
ad phariſeos relinquens apoſtolos ni⸗
hil inuenit auxilij niſĩ augmẽtũ deſꝑatõ
nis.dixerũt eniʒ ꝗqd ad nos:tu videris.
ſi peccaſti:tibi ſit nõ tibi ſuccurrimꝰ:nõ
peccata tua charitatiue ſuſcipimus:nõ
cõpoꝛtãda pꝛomitimus:nec qualiter ð/
ponas onus do cemus.ꝗd enim nobis
miſericoꝛdie:ꝗ nec oꝑa ſequimur in-⸗
ſticie. Iſſʒ ad fr̃es:iſſʒ ad illos ꝗ oꝛaue

rat ꝓ ſocru petri febꝛicitãte:ꝗq cananeã

impꝛobam miſericoꝛdie obtulerãt. In-⸗
terrogaſſet petrũ pꝛo ſe effundentes la-
chrymas nõ fugiſſet mariã ⁊ marthã:
que vitã laʒaro impetrauerãt:nõ turbã
ploꝛantem q̃ vnicuʒ filiũ acquiſierat vi-
due.iuit ad diuiſos ⁊ diuiſus perijt.⁊ ĩ
fra. Sacerdos itaq; cui oĩs offert᷑ pec/
catoꝛ añ queʒſtatuit᷑ oĩis lãguoꝛ:in nul/
lo eoꝛum ſit iudicandus?ꝰqui ĩ alio indi⸗
care eſt ꝓmptus.iudicâs enim aliũ:qui
eſt iudicãdus o demnat ſeipſuʒ.cogno⸗

☛k-

1 VI

3 0 6 *.

te ſuꝰparochianꝰ petat ab eo pniam. R. cõᷣterat᷑.⁊ ſtatiʒ iniungere poterit.xiij. di. ĩ

fumma.

q Sãnoſum.i.dãnabile.

¶Sine pctõ.moꝛiali.(Adde q ita oꝛiginar legit᷑ ĩ euãgelio Yo.c.viij.)

8Sempꝑ remittebat᷑.xii.q.ii.gloꝛia.j.ð cõ.di.ili.aquã.h.ar.qꝙ ueniale ſine moꝛ

tali remittat᷑ ꝙ nõ credo.h̊ ꝗ̊ venialia dicunt᷑ qͥdã q̃ reuera mortalia fuerũt ſj tunc

ſcat igit᷑ ſe ⁊ purget ĩ ſe ꝙ alios videt ſi-
bi offert. caueat vt a ſe pijciat quicquid
dãnoſuʒ in alio repit.aladuertat qð dr
ꝗ ſine pctõ ẽ pᷣus ĩ illa lapidẽ mittat.iõ
.n.liberauit peccatricẽ qꝛ nõ erat ꝗ iuſte
pꝛoijceret lapidgem.qũo lapidaret ꝗ ſe
lapidãdũ cognoſceret:nullꝰ.n.erat ſine
petõ:in quo itelligit᷑ oẽs fuiſſe reos.naʒ
venialia ſemꝑ remitebani ꝑ cerimõias
ſi ꝗd ergo ĩ eis pctm̃ erat:criale erat.ð⸗

terioꝛes itaq; in q̊ ſacerdotes ſũt ſe pᷣus

nõ ediſicãtes illis:ꝗ dñʒ obſᷣuabãt iſidi
is. In h̊ itaqʒ patẽtiſſimũ ẽ crimẽ ſacer
dotũ ⁊ vltra moduʒ deteſtabile:qꝛ non
pus ſe iudicãt ⁊ alios alligãt.dʒ.n.timẽ
crimẽ qðtimuerũt ⁊ deteſtabile eẽ iudi-
auerũti ⁊ ſẽſerũt hi:ꝗ adeo erãt ceci q;
ſũmã ſapiẽtiã ſperabãt cape ſuis iſidi-
is:qð illisꝰpatuit.q; tũc ꝗſq;? vitauit vi
tet ſacerdos ꝗ in hocerroꝛe illis iudeis
peioꝛ extitit. Caueat ſpũalis inõx ſicut ñ
ↄmiſit crimẽ negtie ita nõ careat munẽ
ſciẽtie. Oʒ vt ſciat cognoſcẽꝰgꝗeꝗd dʒ
iudicare. Judiciaria.n.ptãs hoc poſtu-⸗
lat: vt qð dʒ iudicare diſcernat. diligẽs
igit᷑ inqſitoꝛ ſubtilis iueſtigatoꝛ?ſapien-⸗
ter 2 q̃ſi aſtute interroget a pctõꝛe ꝗ; foꝛ
ſitã ignoꝛat vł verecũdia velit occculta
re. Cognito itaqʒ crie: varietates eiꝰ ñ
Dubitz iueſtigare ⁊ locũ ⁊ tpᷣs? cetera q̃
ſupꝛa diximꝰiĩ exponẽda eoꝝ q̃litate.ꝗ/
bus cognitis adſit beniuolꝰpatus erige
reda ſecũ onus poꝛtare.hẽat dulcedinẽ
in affectõe.pietatẽ ĩ alteriꝰcrĩe.diſcretio
nẽ in varietate.adiuuet ↄfitentẽ oꝛãdo
elemoſynas 2 cetera boa ꝓ eo faciẽdo
ſempꝑ.n.iuuetleniẽdo ↄſolãdoꝰ ſpẽ pꝛo
mittẽdo:⁊ cũ fuerit opꝰ ẽt increpando.
Doleat loquẽdo ĩſtruat opando:ſit ꝑ-
ticeps laboꝛis ꝗ ꝑticeps vult fieri gau
dij.doceat ꝑſeuerãtiã.caueas ne coꝛru-
at ne iuſte ꝑdatꝰptãtẽ iudiciariã:⁊ ſi vᷣe
penitet vł ſi pnia poſſit ei acqrẽ gr̃aʒ:ñ
tñ moxrſtituit ĩ ptãtẽ pᷣmã.⁊ ſi.n.petrꝰ
poſt lapſũ reſtitutꝰfuerit ⁊ ſepe lapſis ſa
cerdotibꝰreddita dignitatis ſit ptãs nõ
tñ neceſſe ẽ vt h̊ oĩbꝰↄcedat᷑ q̃ ex aucto-
ritate. Jnuenit᷑.n.auctoꝛitas ⁊ q̃ ↄcedit
⁊ q̃ſi imꝑat:inuenit alia q̃ mime ↄcedit
ſʒ vetat qͥ ſcripture nõ repugnãt ſʒ ↄcoꝛ
dãt ſi locus ⁊ ipᷣs ⁊ modꝰpnie pacẽ ad-
hibeãt. Cũ.n.tot ſũt ꝗ labunt᷑ vt pᷣſtinaʒ
dignitatẽ ex auctoꝛitate defendãt:⁊ q̃ſi
vſũ peccãdi faciãt ſibi:recidẽdaſẽ ſpes
iſta.ſi vo locus ẽ vbi iſta nõ ↄcurrãt:re
ſtituipñt ꝗ peccãt.itaqʒ põtifex iuſtus ⁊
ꝑfectꝰatqʒ diſcretꝰnõ cogit᷑ ſuos ſacer-
dotes ſemꝑ obijcere nec mox reſtituere
niſi ſtatutũ fuerit a romão põtiſiceſCa-
neat ſacerdos:ne pctã pnium alijs mãi
feſtet.qð ſi fecerit depõat᷑i· Tñ gre.
¶Beponatur ſacerdos:qui pctã pe-
nitentis pnblicare pꝛieſumitt.

Acerdosante oĩa caueat ne ð his

nenialia dicebat᷑.qu cerimo
niis remittebat᷑ q;tũ ad pe
nã legis euitandã:quo ad
deũ aũt nõ remittebant᷑.
t ¶ Criale. H criale dr̃ qðᷣ
cerionijs nõ remitebat᷑ ut
adleriũ.ar.xxxii.q.i.ꝙ ãt
u ¶ Quod timuerunt ſacer
dotes iudeoꝝ.
x ¶ Quod illis.ſ.ꝙ uõ dʒ
alios iudicare.lau.
y ¶ Quilqʒ.ſ.crimẽ iudi⸗
candum iudicare.lau
z ¶ Quii hoc. ꝙ iudicãdꝰ
iudicat.
Sciat.ar.qꝙ iudex igna
tus iuris nõ dʒ eẽ niſi hẽat
pitiã ⁊ experimẽta carũ per
cõſuetudinẽ ĩ auc.de iudi.
ĩ pri.col.vi.ar.er de con⸗/
ſue.ad nr̃am.lau.
2 ¶Cognoſcere. xxx viii. di.
nullꝰſacerdotũ.⁊.c.oẽs.h.
1¶ Inueſtigatoꝛ. ar. ꝙ ſpã
liter ĩ pnitẽte q̃rendũ eſt an
H ułillud cõmiſerit. ar. xl⸗
iii.di.ſit rectoꝛ..qꝛ incre
eỹ de pe.⁊ re.omnis.
a ¶ Erigere.ð. e. di. v. con
ſideret. h.
b ¶ Conſolando.ſ.pro ip/
ſo oꝛãdo pꝛout ſequit᷑
c ¶ Doleat.i.doloꝛem pꝛo
ipſius pctõ oſtẽdat.
d ¶ Perdat. p negligẽtiã.
lxxri.di.dictũ.lau.
e ¶ Mor.i.ſtatĩ.ar.l. diſ.
abſit.uel mox.i.ĩdifferen/
ter.q̃dã.n.ñ reſtituunt᷑.vt
Dixi.l.di.moꝛoꝛ.
f¶ Recidẽda.l.di.ut cõſti
tueret.õ.ſʒ h ẽ qñ pctm̃ ſuũ
ðᷣfendere volũt ex auẽte:ut
S.lxxxii.di.plurimos.ułh̊
cũ nõ ẽ ſcadalũ multitudi⸗
nẽ puniri.lau.
g ¶ Reſtitui. niſi ĩ enoꝛmi

bus. ut.l.di.miꝛor.
b Alcerdos ⁊c.recitet.
pone oꝙ ſacerdoti cõ/

fitet᷑ aligs aliqð crimẽ.⁊ ex
cðicat epᷣs oẽs huiꝰ cris cõ
ſcios niſi vitatẽ reuelaue/
rit ẽ ĩ qõne an pᷣſbyter ei re
uelare teneat. v hic ꝙ ñ. ⁊
ar.ep de of.oꝛ.ſi ſacerdos.
ex ð adul.ſigniſicaſti.p/
terea hoc ꝓbare non põt.
pᷣſbyter igit᷑ dicere nõ debʒ
vi.q.ii.placuit.S.ii.q.i.ſi
peccauerit.⁊.q.vii.plerun
qʒ.pᷣterea nõne ſecretũ fuit
g celare ðebuit.xxii.q.v.ð
oꝛma.itẽ iſte ñ dʒ dici ſciẽs
xv.q.v.pᷣſbyter.ĩ Zriũ fac
ꝙ hec pẽa maioꝛ eſt in ec
cleſia.ꝙ magis vitari oʒ ⁊
foꝛniidari.xi.qðe.iii.nihil.
Itẽ ĩ excoicatõe ñ ẽ tm̃ aĩie ðᷣ
trim̃tũ:iſʒ ⁊ coꝛpis.xi.q.iij.
nihil. ſo. dic ꝙ ĩ ſecreto epo
dicer põt. vtpote g ꝓdeſſe
poſſit ñ obeſſe. xxii.q.vd. h
vf. vl dic ibi ſciuit ut homo
hic ut deus.

O iiij

ag! Weregrinando. ut ita

