N theologi alit aſſi gna ee re Bile potius ex ſnia di id duximus decernẽdũ:ut ſolai ũ militie.dicũt qdã hᷣ eẽ cõ
N nat diuini iudicij ſãxerũt:nã legitꝰ Ndouximus decernedũu: ut ſola inrra ſlij. nõãt pcepti r ita ĩtelli
nting vr n& vopenſ epti ſ. arxerũt: nã legitq; marſa ecckiã ſidelibꝰ orone iũgant:ſacri S5
NS joni . dre ſacris ny gut ð pe.d.v. falſas.hᷣ alii
TN ormig Puͤs ſaan nan on ꝓphetiſſa vũ detractionis ſteriox celebꝛitatib boaeggtiedcalnemenee
hungfbenag gfaʒ amiſit. ita per aduerſus moyſen incurriſſet delictũ:il- i itatibus q;ꝛms nõ mereaͤk itelligut ĩ eo calu im cu eis
miſit. jcaſti elletu: interſint.a dñice ãt mẽſ h liũgit᷑ ĩ pnia.alij di
Heüin tn Snaknſentes ſe lico ſtigmate lepre ꝑcuſſa eſt.cũq; pete⸗ mẽlſe dpuiuio ſegre⸗ git ĩ pnia.alij dicunt
aimt nſeeneci e⸗ retmoyſcs ut emuiarel:ber iqz pete genkt: ut hac ſaltẽ diſtrictõe correcti: imi iſd im eẽ irelligengum an
ret᷑:pᷣcepit eã důũĩs inſ. . agit pnĩaʒ ſolẽnẽ ꝓ crie i
tennn originaliter E air extra caſtra. vij. dieb u in ſe ſua errata caſtigẽt: ⁊ aliis exeplum qGir vnia; oene P erle in
fi l legi a caſtra. vij. diebus egredi:⁊ poſt tribuãt qtenꝰ . 7* militia coõmiſfo. ⁊ hoc in⸗
Nan e SAen. deioe rieſus enicäſtra adiiri⸗ terabanc:abeaagenrngtctanünn, Lar rdcnenr
Kune d.l. di. do ſagerl Rai eng. 4 arc Raron caro intelligir te ceciderũt viatico munere cuac um Nogattt r..lr⸗
incinn h. vhi de hoc diri. rdotis:q dũ ſuꝑbie dedita ſoꝛdidii ceꝑint ꝓficiſci ꝑ cõionis graʒ uol ii. Buſud. C. ve piſtopa.
ienimnnt Adde ita ut ſegk ſimis cogitationũ maculat᷑ ↄtagiis: ex ſubueniri: quã ieBta nne een. .
d B an I iis: ex :quã foꝛmã ⁊ circa mulieres audi:nemo.
gumgnlden, originalrt legit iĩ pi tra caſtra.vii.diebꝰ hocẽ extra collegii q;̃ ſe pꝰ pniaʒ tali es z
Llegii aiG.U. oKeOde 17 alibꝰ pollntõibꝰ I¶Jügãt. ð pe. d. v. ſi vo
nnflekcn mo. regũ.c.xi.) eccłie.vii.annis ꝓiiciat᷑:ut poſt emũd ſt 1 33 denmnxe m.. Et mulieres. ar. gſ
numi ſirpainm. i. lionẽ vitiox: loci uei pſtine digni da rüt eẽ ſeruãdã cẽſemꝰ. Sʒ q; timoꝛe ſol enis pnia liüſgik femn ſo
r * t⸗ N. ele nitatis uẽdi cõiugii nõnulli . lẽnis pnia ĩiũgit᷑ feminis
mmalnn viu babitum. recipiat merit. 2 ppauca: iſ Sintati⸗ edi cõiugii nõnulli ad pnias accedere ſiẽ⁊ viris.ar.l.depẽitẽ
n e (¶¶At maiop. 5. r hboc adiiciédũp bauca:i ſine at eple ¶oefferũt: uel ꝑp lapſũ adoleſcẽti mamifg. z.gep. pntug
1 . iẽd . 5 „12⸗£ 2 le quem J.e.q.anti „. . v. Puta
Ont gredleanam geſtis emnor gurors ſninaeieſen din nterernle remediũ ſuſcipere negli arrhea.l. ptanchr⸗
mg 2EE nt. fmnia magist f Hõõ . it: e canõica ꝑmittit᷑ eis uł gcta c.ſi ꝗs ſacro.j.e.c.j.
Uenie ʒ.lxxxij. d. pꝛeſbyter gis teneat cui antiquio: po mrimonia retinere vlł alia cõ CS f. ᷓ
.d. 17 7 b0 alia cõtraberen. n. 3qꝛ.ułber.qᷓtũ ad
Z. xxiij. q. i. ſi ſacerdotibus Eat quang; nde leo papa galerio epᷣo tripoli ge prumaſ ſ⸗ io ia zcto
ieſen eril). q. l.t qs de rdotibus videat᷑ ſpãliter dictuʒ:ge ibi PAni rip ſ ẽ ꝑmiſſio lʒ forte ita ĩtell
Rund derit:tñ oĩa iſta ſũ de j alit :ge tano ſcribit. Ex induigẽtia cõiugia olz ſonte ita irelle
Pluuin tet uͤt nerakr tñ de oibus penitẽtibus oʒ intel 9 rxerit gratianus.io
dullull arbitrio ſacerdotis. e obus penietibus oz intel⸗ poſt pniam legitimam nõ n Reein.
Knttn xxvi.q.vij.tꝑa.vñ ligi.ad imitationẽ nãqʒ illiꝰ dñice ſnie Tamehgen gabuſdã piokisdt d db ote
4 nuin randes nõ ponunt Betaii wegalultrid Bonicid repᷣhẽ ceſibus ac ſimibꝰ Bnor carusle⸗ planũ Sas ae nnte
mẽſuraʒ pnie:ſʒ oĩa 45 omade ieiuniũ in ſatiſ ioccaſi jennie: FE fimolo iã otr
1. bec arbino ſaer factione admiſſi ſceleri ni occaſione ſe ſubtrahũt pnie iugo:di⸗ ogt ð mfimòio iã otracto.
partuen n rencn acerdo tione admiſſi ſceleris deo legit᷑ ob- ceætes ꝙ ſi pniam agi zincig: (Adde ꝙ auẽtas hᷣ poſita
hin inquüt. vt. f. tuliſſe. binc ẽt eccłiaſtica cõſuetudi gimus cõiugiũ debe baur onigi.
untanani de ponabeſrghni. ne kiaſtica cõ uetudine efſft mus relinquere copulã: in quo errãt: hẽtur origiatr mat.c.v.)
— SSrn meſuraͤ, vſurpatũ ut maioꝝFcriminũ pnĩa.vii. de vitatis calle diſcedut quo errat: ?h p adoleſcẽtia oſtitu
NS a. Vll. diſcedũt:qꝛ ꝓ oĩbus ill
lrſgin . Deenireneib⸗ qnoꝝ ſpacio cõcludat᷑:niſi nei officii ex de nar⸗ t: qꝛ ꝓ̈ oibus ili Mæ2. B. c. duplicit p̈t
Ne monuet magt i cellẽtia?: uel criminũ icii ex citis pniaʒ vnuſqſqʒ xpᷣi noie cultoꝛ ſu- leelligi.
irinin dã incidetẽ qõeʒ. an claia uel en mnagnirucho vulga ſtinere acpagereſt npe debet: drlee egit cns⸗ warA
fðð
onu uin i et tres ſũt opi.de ſo lel aliis eiuſmodi ꝑſonis ĩpudi ris gnü celoꝝ. cõiungiũ vo legitimü nulli or lie gege merdnanbr.
p. de ſo⸗ onis ipudice adbe b 4 r 1 e.ĩtertectores.nec ſit mẽti
Nhennnl, lẽniter penitẽtibꝰ: remus:uel dũ lie icee thodoxoꝝ pniaʒ ſuſtinẽti ſoluere licet etnne tener ſte marto
giutnncnlone dã dicutn le relicto naturali vſuð na zinfra:ſacris e et. ð h. j. e. atig. ſz ð alia oſti⸗
treenl la dicut e null⸗o turaʒ moꝛe ſodomitico forni er os uos expedit eloquiis tutde ledis qu ñ hemꝰ:
ftant ),A s lẽniter penitẽs põtꝗ ic ico fornicamur:vł egocere ut ab enoris eripiant᷑ caligi ſwozledis quaſ hem::ců
penitẽs p zaliß . 00 eripiant᷑ caligine. illð ãtigꝗ.de ↄiũcto ĩ mf̃i
umn lnn. bere niſi er diſpeſa⸗ vſq; ad coitũ bꝛutoꝝ aĩaliũ ꝓlabimur licitis c orls eriplant cangine. aͤtig. de diucto ĩ mfi⸗
S Nend oe Mner ſſi ſparii rraſas . opulatiõibus i
iann igl raneigen in õä De illicitis pnlam agere procrareht⸗ us cun doe iige
telligit vouiſte. ⁊ ſic . uoq; querit᷑:an eis gene⸗ tem leo . pniaʒ p aliquo pᷣdi
Kahun rauchezndſomel ganerh ihane dacta niugia cocedt oß i umnenilio incotine iudaudindrch r
us in ſtf nit ſub regula eccle⸗ enitẽt ica auẽcte ꝓhibent tienõ negent᷑ penitẽtibus licita cõiugi vror ſua quouſqʒ poſſit ſ/
ſbi es ad ſecularẽ militiã redi tenr iugia. nuaf ↄtinẽtiã. ul pt itelliat
ſcns ibſini ſaſtica.vt de pe.di pelutetes ad militiã redire vel Nadoleſcẽtia cõſti p 1r tinetia. ul pt itelligi
rĩ di. mr̃imonia ohere. ¶C Uñ ſyriciꝰ papa cõſtitutusꝰſi vrgẽ ð iã ↄiũcto.⁊ ſʒ h fit ð h
Gtelt md v. riũ.h.vo diẽ aobere. . An ſyrici? papa. te au jg ze F o r. poc
ſerecitihr A glibet penitẽs poͤrg & Penitentes matrunoma ntehbe ti ea tmetu monis aut captiuita- mẽtio. e. ãtig. ſ deq ſit
ul n bej niſi ĩ trib?caſib? tTe probibentur. is periculo pniam geſſerit:⁊ poſtea ti· mẽllo. s.c iterfectores. lle
dumimng purap vrorcldio Ebisbyonoi mẽs lapſuʒ incõtinentie iuuenilis copa neſcmmꝰ. Scous caſ⸗ re
in n niſi uctiͦ hoc rrk a⸗ ſede —..—— lam uxoꝛis elegerit ne crimẽ foꝛnicatio nace mue GPiro
noiĩe pnie: H nlẽdã nis incurreret:rẽ vi . legent. ſz expoe ibi. i.
aſtdtfi pro inceſtu. adbue ui 7 uolutabꝛa redeũtes: æꝓ in quo tñ regulãnõ conſtitui An. 2 c. alig. il⸗
nnin in ealtadoleſie⸗ militie cingulũ ⁊ lubꝛicas noluptates ? quid ſit tolerabilius eſimamust. ſed pomenoneegncgteſ
.De NMhke, e * eſen . . „
RE daetbere ia mer g tleaens gikelu.
hlin tribꝰhis caſibus ꝓhibet᷑:qꝛ ĩ bis ↄtaminatf̃ mf̃imouiũ.alij tñ ponũ Ziũgẽda. 1 a
1, N in ſus ĩ re imouiũ.alij tñ ponũt.v. ca ni. ↄiugatꝰ.i.oiñũgẽ A. —eF Poſita i. c. älig. ita dz erpo
bu 0, . ſns von ſe iend hnin no tzober vnd eſt ꝓ inceſtu. vt. xxxij.q.vij. ſi re Poruſſſet — da⸗ pᷣſtinũ ↄiugium.i.õhat ↄiugium qð antea ghe
u rxvii.q.ij ſamui oan io. S. e. iggerfectores. itẽ ꝓ raptu ſponſe alieri?. p ¶In adoleſceẽtia ar. prdee ogenckran ele.
1en Poendleremm n narz icit. xxxvi.q.ii.tria.nã ibi illa non erat ſpoſa.item q ¶ Mortis.cñ volebateet alslerutte aiſoelat 1. ol. peaate. rv. vi. duo
e ken un moniale e.d.lurler e vhomicidiopſbyrerl uteẽ de r. ſ. loeniteiz erpleat Nnank pene ernoerher inihen mi⸗
grse ſ rabeseß ã ꝙ ſiiſti pant nõ tenet mfimoniũ.ar. e. ĩterſectores nenibꝰ iponẽda ? õ olẽnis pẽitẽtia nõ ðᷣ facili iu
unanie tabes iñ ſint qui nõ pñt ↄtinere ð licentia epi pñt vherere.x coſe nib Woneda e: n oira qr lõ b cedo. e AR is hui
lnn kacit miimonium talium tener. vt. 6. e. c. vlt. alij dicunt mfimonium 8 er G dden ront dr bej bt. S. e iler ectores. P. vo lau. mar. qui
pi õher̃.exponũt lr̃aʒ ñ regulã ↄſtituimꝰ.i.nõ dicimꝰ

aalerin 3 cden ReHäerbi es qꝛ de iure còi nec adoleicẽs poterat
. — timamꝰ. conſtituendo.ſ.quid mo ins 5
quam eius contrarium:conſtituendo tamen wsolumn⸗ dorolelabilius
Jij

ita legit mat icidium im
ſa arilelaenſa ne epiedun norc .
Tau nienit..0.. ovſtekram pneienenr racto: Tunceſt anti
Ar. l. di ormier enim n entu nani⸗ cgur ovaren mͤz u
beri minus ar. * m C aleficium igas hoc.c. D . enitens in lligas de ma teſame.l.
zaiori inbiberi min a. xcv. d. o rper im i.ſi intelliga ſolenniter p intellig trahen⸗ nnt
. ceſſo maiori inh i. ar. contra. dicik m Ntiqui.ſ i dicunt ꝙ monio con ede dn n
B ar. coõceſſo ornea. c.i. cui interdicik n o illis qu cerpone eck llen
” znes uiſt prius re rſente qui indignꝰ. bpocdrim Aar. pr iſmatis ſu raaeikden 8, ſonl 1
Atorem. obla re iere ſbi bot im ſacro ſome bapriſma ein iugennteſ an nde
2 † in. c. placuit. mine feruis expe aren . elacro! am it poſt peniten tcio:
ſtin. c. us eſt mi as. ff. de um iuu am d lla qu rit vn traxit poſt ſugge iſtucao⸗ 1
õ m domin „eaquam tcum ſmate fue . a quo per ſug nea gin
. illnd. 7 qu eiuũatis ⁊ ip feudum cn ho epi⸗ eperit:au ro chrum it ſcelus: am aliquorum ne nog
unma. amit b da- icolaus papa nee reten ſengern cannn aͤnabuitiwn dumt girat:ite babt? ſonnuun
b TAX er culpa ſua lan. Item nicola leſie argen cta foꝛnicatio nſibabuitn⸗ eus con rec quando diſpẽ ſalttte⸗
nunanreen. ſancte ece tii nairnianton ortateteperare no be⸗ TRvnoman⸗ ſenul
rerpifeceiich.por. H‚f̃ ſcopo ia eſt imponẽda ei qui legit em. TQ ntate ſeparare in- Hrukin vno tamen —
car. xvij. aiser culpan b dss. nitentia eſt tat vxor. ſua auctor hoc aliteri mon ndo ſicut diſ⸗ gnlensnt
re.iur. ꝙ q niſi tale ſit ſenr Wec peni dit. . atricidaʒ iũxit:iudex ſua Iſidorus inlerund in vnoor⸗ aiin
An mnnw eriem atrem occi reſentium m cipimus debet: quanq; Jſidon quos pena cõ enſa on tamen in ſtigf
1 . . im neat: telliga o ſep undo: vt . hrs.ſ.
uire poſſit um. C. de epi ſe cognout erma n nhom on ſec tudinem habe
per ſu iſquis. 1. xc enitentie in um eccleſian ſtas at. munxit ſubau no enentla⸗ickeſt inea
cle. quiſq 5 vt ſub p integru baſilice ä demn deus con odo:ſubau 0C S d vbi ſit autem i 4
num fores tq̃ᷓ Aos quomodo nos Weaen 3tlich
valde. eram. j. de c vt per an :ſed ante rſeuere t. queris atiõe quos queſtio. adoleſcen na. n
ad veſp iatur:i. eum pe leto ſeparet. e abqʒ r t.nõ dixi. . in arar Lan
aakſhen voteſt ingred recans de comp ine leg n ſeparat. r. ia nan
ſe. di.i.ſo ſionem. po a8 7% depr . r piaculo. in ecdeſi⸗ i violenter it homono pena con- ia. aliter. i. Ni⸗ V
uerſi ſa co ora ripiatu di in e i vie iunxit. jos pena con. ¶ Bener eſß lelocnoiſß
ace epiia ani O anm rirenthun cun inter au ns con arus aerntal⸗wſrna ?non , amtebo Hnran
ergo ep re de pñia ꝗ lite ni circulo :tantum in jcet Deir mpomo ſep accuſat:q ro non ꝙm ne pꝛout . liias: ſ
ita relaxare dem rõe vero ann habeat: mmnicet. enim s reatus boc p⸗ ius coͤmu lelcẽs cNl l
Sans mpolſuit. ta epi licentiam dum com cur⸗ nat:quo WUerum ices ſe irl in. c. in adoleſcẽ alantn
vapalnponmen guam en ami ſtet: ſed nond annorum cur⸗ gem coartat. T. A uos ind ita⸗ irlin. . nilanti⸗
clericus onit. ſed dic ꝙ dientes ſtet: ſee trium anno ratia cõ leſicium co⸗ lligitur: q ſeuerita⸗ tig. .a leo ſicunan
. . memtriun is ei g leficin mintellig legum ſeuer t ndultum Giti
vopaimarweaktre ucre ant aerercmnnanon Hoficratpꝛi. eücm s ſeclcrivns legum panumt (e5 en cl
apa Inſam ccuivana pe ( s ſacre comm eronõo cu ipro ſuis ſe uel morte pul Peinus eofum. muche
Ger, Hadninecnin poen aar dienbenvaons nnug pertaluminoon etano oda⸗ eng nnn. kuntit
gitnonaſiun. be. cee lornn ſegrein a eenemmnd mg E Fareemneqi Tolleta BSuperſtin iget innu
6. e. admonere. pleantur. ibus c ꝛexceé Iten penitenii. bonernee
ar. B. k. aan. la exp oribue umat: exc. C venuer ſire. ar. ꝙ Cniſfionen
Belrt palauen annis gtaztempe arsdonnat d uo. eroden ſe ans t kanimtean J utl
OH beceſt opinio usni qucat ne is diebus a coſten: 7 qu . ulna ſanctiſl tis qui ĩ eta aͤ debet ſieri e ſu
dam Pameſtame umpect P ſcha vſqʒ ullo vehic grmaꝰ hec eſt ſent dum mo i⸗ co imped femiſchoean
jjij. . iſ.. us d pen . micſs
n in ado iſ⸗. d pa ire voluerin ſiciſcatur. in⸗ tia poſit enerit a ſieret nonem dipini gi⸗
e de 0 Jein leſcen ſi pern foꝛte fue Abſolu Amili
Sõ epiſco⸗ cunqʒ d pedibus pr aganos. ado ſum ſi ingatus fo u ¶Abſ⸗ tiam p nale ſeniren
. 0 4 0 idat occaſu 5 ſi coning ij la⸗ enitentiat
s Wreimamimeeſtnodo catur ſe iſi contra p hebdom mida ediuʒ ſi c dulterij iieſt pen ablolu tis eelba
6 iſpenſatiue lumatn iebus per ia ac ie reme ſtea adult um— m habet abſe B 4
pus Dale bat wiſtenſrine non ſu ibus diebus! a propꝛia tentie rem ens: ne po d coningi qua ideſt q; non anpeucan.
vi contra do nihil agit. ve net autem tr ſperam'. y infor te inconminens: edeat ad con atu⸗ tionem. ic iminponen
c0 veſp eparet᷑: ne rit 1 . rat: r . ſci tꝑis ma . neritt. nn clcoonen
alias zhen. videat epiſpo⸗ m vſqʒ ad n ſepa dne incur it adipi iris veccat liczideſt inaanpeni
eno t:quo ſum in oſſit a ut de v avideliczideſt puim/
umigmen Wie enſenchecẽ aam a coniugen corruat: ptum uſ; poſſit ð nos u us C3t ibus. bunehnac
ͦ quo diſp equi legitima aginez annorum ſtinũ quſea ſtatũ: q cenſemns . adoleſcentibue. ——
dom eber —N—— tionis vor tem ante in Pflint Neneinehaenbae enn iacoletemi mnſabnmnn
eom̃ de enporCdgns mus. ſi autel illius appꝛ i iitat feminis equ aliterꝰa can „rainacla. N bSenen,
— giepvo. a optan ſinis vite illiu⸗ dñi noſtr 7 ita det boc general⸗ obis pro 2 P glcnnd n nimun ſch
“ Eg um ſtini nguĩs iü⸗ dem ho nſtat n . ditur circa bo magnun.
liter hoe c dicinoruz. e g trium cur ris ⁊ ſa a ſtatu on qui ꝛſed co a: ea dum gkenun cltf no⸗ ſononca
m Viemnotuz⸗ej t:corpo ut ſupra ſio n eceptum:ſed dultuʒ: ea d 5 m adoleſce di⸗ Chſeſtonon
per fama ſignificauit. qnauerit: t.ſinautem illius cöner . ce eſt pre ilitate in . itentie n vtrumac tur inch inponarur ſ
cle. uel vo. z. xvij. q. iſ. ticeps ſiat. en ſi illin nibus ana fragili is qui pen vita pus debea ſolẽnis lgicdl
em. 8. S. p par iciatur: tam in omm . hum aticne: vt ſi ab hac penitentia 4 ligeiete
1.Lror ierit. contra 1 us:efficia ruʒz fonte Ee at ratione: v s: antea ntinen⸗ cipe m debean TGunt ali
mna ſoln bie ſbeſegaln wadents ſollcigar kainandrarar dnecſent⸗c rcnſen ee ſeseſa⸗ Corocmamumi Goget akant
iens fuit. vel hie fu ibus pullulare: areat: us eor trãſire „reco in ad ſeſionem:
Riene ml velh neutra fu operibus eruigil app tiam vn licet denno trẽ vita ſup t. S.e.l ſlatordiscon
eiteig daarum ſa. b. ſed b licitudo peruigi tur. ſtit non li tem illins bſoln- ma. bre⸗ u⸗
ponſa. ſolicit moſtre per s.ſi au erit abſe ti Is bre⸗ aſtats greln
e ror we tur per illud. . mnibus de iam adole- pe amplexns. ſi⸗ on aeceperit Rtine. uiter. ali iur pelali
Prwtalageluns n Item. enitentiam a ia ris iterit: quine bat: ſi ſe co b ui ntu⸗ W
. . exci itentis nu tio frua qua quoseft p.
re rlilnd ve gmplia ſor T oſt dignamp licita oribusßic⸗ ſtes penitentis n 8 conſor 10 lum. R Plue
nre. qr meimaſl amgs T o ma iihr eſhus rvendn eans Renn ſexu parin it quaſdam Wminſnch
d ns per bus ſoror ſo⸗ poteſt alt troqʒ ſex e- it quaſq ulide.ſ enn
nrriih⸗gec 8,de ümhlu⸗ ſceneb is cuʒ dua m his per e vrortecmodi v ſt eſſe deer actgenns gueſto⸗ littllofi
Bra.ad diſpenſatio⸗ auis⸗ tus: aut cum hibet vxoris. q niſeſtum e lbus ſa incidentes queſtio⸗ nilloſui
eeentad⸗ t foꝛnica tura ꝓphil tur manikfeſt, s omnibi mouſte ohingfnſſigt
Kenktinzetlenſtan nin rit foꝛn ſancta ſcrip 2 caſtita⸗ do a nobis m rvt in bis o : vt iurta incden hes
ne abtwengere. is de quibus ſ⸗ ennengam eicaſtitn n:ita videlice orcnatio?: v eni/ 1 poctumngn
lericordie i renimr nid ni õz ſu⸗ o⸗ tmum: iſexpectetur erſpexerit: p erſckemd
C as. pen ennert idign rit contin iugio vx cerdoti aptam p legem. cheneſuſſi
Mam tis n itimam lier que ta⸗ unod tionis tr ſttognliopen
xi.q.iij. cert r.xxx.q.i.om licet e ipere. ſimili⸗ nicatiõis . tentie abt Vtognoſtat
Similite onceret. rem accipere. ſa: vt for de lai⸗ III. iſtgnordolor⸗
Larulan gratian⸗ i fuerit ſceler aageioee ſta⸗ iter decur⸗ hucdoninthus
ang en⸗ perducatur nuulierſous wolinnodo ha⸗ Js regenra ne is,
deceptus is neceſſtta (ig = ſis ic em aliq . ulininae
erent alatek. mmus. ermmins commit „ Bannech ſmoe⸗ linimem
te. C. der Ktämez aen Eet Item. tur qui bec cr dimittat vxo b tulnʒ e ſite cauſe ter· un Nein
hoc. c. ,5. eterfornicatilo CPunia en legitimaʒ ad ꝓpo ionez per tgrati
alia eanila pre naz quis ab it: ⁊ non tam jcatus fue⸗ tiam queſt N B
rorevaleatiparer TLy anis annanacbemeuarric wactanckangnaqutema.
ortatio. non eſtve irſpirituali: anatb. rbaute tra 14 H
— bae cien rirſp ictibus. ſimilite us: qui cuz
aliter. ſee lü. titur nlgam
nmchaarſectgap perecu tere promulg
oe er boncowe hamperanln
genefale lnd. xxi· gi.

D ileit

Sententin
X
n eſen
Gonnlin
ngenbaorſ
cnune Pon

Mincinactti

DDlumetn
Pin.
IAns nn.

ione.
ISnſtiit
mnnmn.
(Dnſean
oimnpecſnen

did chafenh

bimpecicnutte
CAboononen

li penitntan)

nan babe hhl
Nnenietggtn
acauent.
Jupcelget
dolecentben
Oruinano. N
Pnuno in
nturcrea b⸗
umadolekcene
dcbealur ind
mnütentuſolni
nWumcben
nnber gn
Oonmnmn ſoſn
.in
. “
Gnnu⸗
mavit gnc
tenns utſd
1lolu.

XXXIII OQ. III.

Ttrum.qꝛ mentionem fſecerat gratianus de pnia.S.e.q.ii.

admonere.iõ hᷣ tractat de ea velita.cum matrimonium ſit
ncipaliter ſacramentum laicorum lʒ in minoribus ordini

bus licite cõtrahat᷑ qꝛ tñ laicis ſolennis pnia dʒ iponi ut.l.

dil. ofirmanduʒ:iõ bic tractatũ ĩſerit de ea tractani mrimo/
nij.cum ⁊ ipſa ſit ſlia

cram̃tuʒ.nam in ve
teri teſtamẽ. ĩcipit t· Di. J. .
ab nam. m. ſee lir Trũ ſola coꝛdis ↄtritõe
Begs alnd cond ſecreta ſatiſfacuõe abſ
vu dicatur ſit ſa V oris cöſfeſſione aſq;
tiſſactio: qᷓ attedatur poſſit deo ſatiffacere re-
in ea. q̃ ſint neceſſa „ deamus. C Sũr. n. qui
ria. de mõ agendi · dũũt quẽlibʒ cris veniã ſine ↄfeſſione ec
iſto tractatu.⁊ quid cleſie ⁊ ſacerdotali iudicio poſſe ꝓmere
iſe d paveri a; ri. Jurxta illud Ambꝛoſij ſuꝑ lucaʒ.
pinanpenkenco⸗g Etrus doluit ⁊ fleuit qꝛ errauit vt
e. di.tres ſunt actus hõ ñ iuenio ad dixerit:ſcio ꝙ fle⸗
2. . di. ij. in tani’ñ. Uit. lachꝛymas eiꝰ lego: ſatiſffactioneʒ
Quid ſit ſatiſfſacio nõ legoꝰ. ¶ Itẽ ioanes cbriſoſtomus.
habes.ſ. di. iij. ſatiſ Achꝛime?lauãat ðlictũ: qð pudor
anna⸗ arenchmnr eſt cõſiter. ¶ Item propbeta.
H Acriſjci deo ſpũs otribulatꝰ cor
gantar. Cauſa. vt. ↄtritũ ⁊ bumiliatũ deus nõ deſpi.

xxi j.q.v.excõicatoꝝ cies. C Item dauid.
Itẽ locus:tpᷣs:qua
litas: quantitss.
jJ.e.di.v. ↄſideret.item enentus.ut.xv.q.i.illa. In pnĩa tria ſunt neceſſa
ria.ſ.cordiꝰ ↄtritio:oris ↄfeſſio: ⁊ operis latiſfacio.j.di.iiij.perfecta.iʒ
iñ cum facultas non ſuppetit ſufficit cordis contritio.ar.xlv. di. due mo⸗
dus agendi talis eſt.in pꝛima di.tractatur:an ſola cordis contritio deleat
peccata.uel peccatum poſt contritionem. Baʒi.dixit ꝙ ſola cordis contri/
tio non deleat peccatum vbi copia ſacerdotis habeat᷑.ar.j.e.c.vlii.⁊ in h
vf gratianus declinare inducendo. c.illud.lʒ in precedenti. S. dicat hoc eſſe
lectoris arbitrio relinquendum.ſed quicquid dicat Baʒi. dic ꝙ nec cordis
contritione:nec oris cofeſtione peccata dimittuntur:ſed tantum gratia dei
de conſe. di.iiij.nemo tollit.ſed ipſa cordis contritio ſignum eſt peccata eẽ
dimiſſa ſicut exterior ſatiſfactio eſt ſignum cordis contritionis. gratia enĩ
pꝛecedit contritionem. ar. .e.nò poteſt quis.contritio remiſſionem. vnde
remiſſio eſt attribuenda gratie ꝗᷓ eà canſe.alij dicunt pctã per ↄtritionem
Dimitti qno ad culpã ñ quo ad penam.nt ĩ gloſavtiqʒ.tertij dicunt ↄditõ
nalẽ fieri remiſſionem per cordis contritioneʒ. In.ij.di. tractat:an chari/
tas ſemel habita poſſit amitti. Intertia:an pnĩa reiterari poſſit. In qrta:
an p eccata ſemel dimiſſa redeant. In quinta quis modus debeat obſᷣua/
ri in imponenda ea ⁊ accipienda. In ſexta:cui quis debeat confueri. In ſe
ptima an penitentia timore mortis accepta ſit fructuoſa. iõ autem in. vij.
di.hunc tractatum diuiſit.qꝛ ſeptenarius numerus perfectus eſt.arginẽ.
rxxxij.q.i.nuptie.
b Becreta. vuiq; ſolacordis contritione deletur pctm̃.j.e.pctm̃.⁊.j.e.
magnam.ſed pena debetur. ut. l. di. ſi quis pꝛepoſtera. ⁊ hoc verum eſt ſi
conſeſſio non contemnatur cum adhiberi poteſt. alias primum peccatum
impntatur.j.e.di. agite. immo contruus non eſt ſi confueri contẽnit. vt
G. q.i.c.vlt.de con.di.iiij.non dubito.
c·Sunt.alij auteʒ negant.dicunt enim ꝙ ſicut tribus modis deuʒ offfen
dimus corde:ore:⁊ opere ita tribus modis ei ſatiſfaciendum eſt.j.di. iij.
perfecta:vnde dicunt tria hec eſſe neceſſaria cordis contritionem: oris con
feſſionem:⁊ operis ſatiſſactionem. auẽtes autem que dicunt pctm̃ dimitti
ſola cordis contritione aſſerunt ipſi intelligendas eſſe:cum articulus ne/
ceſſitatis excludii oris confeſſionem.ſ.cum aliquis conteritur ⁊a morte pre
uenitur. vel aliquo alio iuſto impedimento hoc facere impedit᷑.alii dicũt ĩ
ter quos eſt.p.manducator ↄditionalẽ fieri remiſſiõeʒ p cordis otritionem.
j.di.iij.ſane cauendum.h.dicit ſola cordi⸗ ↄtritione pctm̃ dimitti adulto
cuilibet.j.e.magna ſi So ↄteritur ⁊ ꝓponit ab alijs abſtinere ⁊ illud oſite
ri.⁊ de illo ſatiſfacere ſᷣm iudicium eccleſie.⁊ ſi nũqᷓ; ſegt oris ↄfeſſio vel
operis fatiſfactio.pcim̃ tñ iam dimiſſum nõ redit ſed peccat morraliter ſi
poteſt iuxta preceptum eccleſie ↄfiter. ⁊ opere ſatiſſacere ⁊ non ſatiſfaciat.
ar.j.de con.di.iiij.non dubito.auctoritates que dicunt ſine confeſſione ⁊
operis ſatiſfactione pcim nò dimitti:intelligunt᷑ de interiori ↄfeſſione q̃ eſt
recognitio peccati uł ꝓpoſium conſitendi vel gra qua ſic bomo diſponit᷑
vt recognoſcat ⁊ velit ↄſiteri ſi locꝰ ⁊ ips affuerit:a de ĩteriori ſatiſfactiõe q̃
ẽ ĩterior dolor ⁊ amaruudo aĩe de q̃ habes.j.d.iij.fatiſfactio.⁊.ſ.e.ꝭ.his
auctoritatibus.h ic autem agitur de exteriori:quia ipſa neceſſaria eſt:ſi ad
hiberi põt.S) ad ꝗd cñ iã peccatũ ſit dimiſſuʒ per contritionẽ pᷣter ↄfeſſionẽ
ſo.hec ſit ad humilitatem ⁊ iuſticiam exercendam.j.di.iij.pꝛoductor. xut
ſatiſfaciat eccleſie quam leſt ⁊ vt ipſe ⁊ alij reddantur cautiores.ſi iñ ſub⸗
tiliter intueamur gratie dei non contritioni eſt atribuenda remifſio pecca/
torum. vt dini in prin.⁊ notaui.j.e.S.dixi confitebor.⁊ in prima pꝑte alle/
Punrt gratianus Vſq; ad.ꝭ.alij econtra.

„

-Etrus. qꝛ errauu.nam ideo q; bomo ſacile corruit. . aj. ij. ille rex
(ANade ꝙ ita le gik luce. c. xrij.)

¶ Satiſſactionem.interiorem alias contra.S.l.di.vt conſtitueretur.

g! Non lego.⁊ ita itelligitur obmiſſũ qð non ĩuenit expꝛeſſum. xrüij. q. ij. legat

De peni. Di. 1 ‧7;

e & Quid direrit. ⁊ fonte ofeſſus eſt. vel cui confueret cum oẽs a fde receſſſſent
vel forte tunc non erat facta ĩſtiuutio cõſfeſſionis que mõ eſt.aliam rationem aſſi⸗

gnat gratianus.j.e. .his auctoritatibus.

ff. de ver.ob.quicquid.ar.
3 de 2ſe. di. iiij. quando a
Iri ↄſiteboꝛ aduerſũ me iiuſtitiis bieroſolymis.
meãa dño: ⁊ tu remiſiſii ĩpietate b Zchrie. Neriores.
peccati mei. ¶Qð aug. exponens ait.
Agna pi etas dei: ut ad ſolam ꝓ
imMõeʒ pcta dimiſerit:nõdũ/p
nũciat oꝛe:a tñ deus iã auditĩ coꝛde:qꝛ ſic legit ĩ pſalteri. ps.l.
ipʒ dicere q̃ſi qnode Frui gre e V Drdäc, Nie duen
tũ eniʒ ꝓ opere reputat᷑ . n. E. li.i. Penuet,qꝛr pars eit penie-
ti, de epi. ⁊ de, imperator iuſtinianus. ſk ernbeſtetig. vt ibiuel ad
JIas nõ dicq rapere:ſed attẽtare ꝑ ¶ Conſiteri. ĩ publico cñ
im mr̃monij iũgendi cã ſacratiſſi ſit occultum. ułquia cum
mas virgies auſus fuerit:capitali ferie pudore x verecũdia ↄſitet᷑
tur pena. ¶ Ideʒ libꝛo eo.ti.de poſtu-· quis:qð ſeinꝑ debet ſieri:
lãdo ĩpatoꝛ leo ⁊ an. nicoſtrato pfecto. q; bars ẽ pemtẽtie erubeſcẽ
Emovtł foꝛo magnitudinis tue ta. ut. ce. que penltet⸗
uel in ꝓninciali indicio:uel apud

erubeſcẽtiam vt ad lachri⸗

E ↄtritũ ſi ↄniteri ↄtẽ⸗

quenq; iudicẽ accedatad togatoꝛiũ cõ⸗ nit. xxij. q.i. c. vlti. . de cõ.

ſoꝛtiuꝰ:niſi ſacroſanctis catholice reli· di.iiij.nð dubito.
m ¶ Hõ deſpicies.i.acce⸗
ptabis ſicut ſacri nõ cẽſent
cano nes.ideſt probibentil.q.v.conſuluiſti.

n 6 Iri conſitebor.uenia enĩ nõ ↄcedit᷑ niſi penitenti. rriiii.qyij. legar. ſicut iu⸗

ramentũ nõ remittit᷑ niſ iurare volẽti.ff.de iure iur.remittit.nec ei ĩiputat᷑
lIʒ ↄtrariũ acciderit.ff.de an.lega.meuia.ar.xliij.d.epheſijs.) Adð ꝙ ita origi
naxrlegi᷑ ĩ pſalie.ps.xi. o ¶. Impietatẽ.boc exponit gratianꝰ.j.e.ꝭ.ſimiliter
ꝛomiſſionẽ.i.volũtatẽ ↄftẽdi.hu. q ¶ Similerit.remiſſio iñ peccato
ruʒ pcedit cordis ↄtrtionẽ.nõ eni poteſt quiſqꝙᷓ vere conſiteri niſi prius hẽat ſidẽ
per dilectionẽ cooperãteʒ. dicunt᷑ pctã dimitti ꝑ cõtritiõeʒ.hoc eſt ꝑ id qð facit
cordis ↄtritionẽ.i.p charitatẽ.⁊ no.qꝙ hec oĩa ſimul ſunt tꝑe:iuſtiſicatio:ↄtritio.
Dilectio:remiſfſio.ſq q̃dã iñ ex his naturaliter pꝛecedũt ⁊ pora ſũt natura. neceſſe

eni habeo ĩtelligere qð pus ꝗs habeat gratiã quã ↄterat᷑.pcedit ergo gra: ſeqꝗt

dilectio qm̃ ꝗ gratiaʒ bʒ diligit.j.e.oẽs.dilectionẽ ſeqtur ↄiritio:qui enim diligii
ↄterit᷑.ſeꝗtur remiſſio.ꝗ enĩ ↄteritur ei remittit.io.

C ¶ã Iplũ.i.qð vult ↄfiteri.

„ —

s Mronũciare. S. xvij.q.ii.nos.votũ eniʒ pro opere reputatur. vt hic. ⁊. j.di.
vi.ĩ pᷣn.⁊.j.q.v.qð deo boc tñ nõ eſt ſimpliciter vex.nã in ꝗbuſdã caſbus ẽt in
bono plus eſt ad factũ puemif.vt ĩ baptiſmo.j.de cõ.di.iiij.ſine pnia.nã ibi plus
vʒ pabtiſmꝰqᷓ; cordis ↄtritio.IJtẽ ĩ euchariſtia:qꝛ ꝑ aſſũpnionẽ euchariſtie delent᷑
venialia qð nò ſiut pꝑ volũtatẽ accipiẽtis.j.e.de cõ.di.ij.iteratur.itẽ in confeſſõe
ipſi ſacerdoti ſaciẽda:cũ erubeicẽtia ipſa ĩ pñtia ſacerdotis pars ſit penitentie.j.e.
quẽ penitet.itẽ ĩ martyrio.ar.di.vij.nullꝰ.dic ut no.in glo.illa hoc tantum que

ſtatim ſequitur. ¶ Mro ope. vbi deeſt tpᷣs opandi ita remuneratur gs p

ſola voluntate ſiẽ ꝓ ope.⁊ idẽ ẽ ĩ ↄtritione eñ deeſt ipᷣs ↄſitẽdi.⁊ ad hot.ſ.ut ſola
voluntas ⁊ ctrilio ſufficiat ſine cõfeſſione oris itendit ꝓbareꝑ leges ſeq.ĩ agbꝰ?
oñditur ꝙ ſola voluntas ſufficit ad dnationem a eſt ſimile ꝑ comrarium.

u ¶ Reputatur. poc tm̃ in bonis licet. ar. . .e. diſ.⁊ ſi cni. vbifacultas deeſt.ſ.

e.§S.ſilr.als plus facit qui operatur.fallit tũ hoc in voto ↄfitendi qꝛ non ita cito
abſoluitur.ſicut abſolue retur a ſacerdote.j.e.quẽ penitet.in ſi.in voto virgini⸗
tatis quo ad aureolam. arg. xxxij.q.v.ſi paulꝰ.itẽ in caſu.ſ.ĩ cautione indicio ſi
ſti. extra de eo qui mit.in poſ.c.i.item fallit in malis:qꝛ aliud in via:aliud in in/
uio.arg.ð.j.e.ſi cui.⁊ in alijs oꝑibus que volũtatem pꝛomouẽt:ut ſũt mariyri

um ⁊ pꝛedicatio.item hoc intelligas in pnñtibus:nð ĩ preteritis.ſi enim volo me

bona feciſſe:non tiñ pinde eſt ac ſi feciſſem.item nec in futuris.nam ſi pꝛopono
poſt annum me iturum bieruſalem non pinde eſt ac ſi modo irem. item in boc
mũdo non in futuro.ar.xiij.q.ij.in pñti.de con.di.i.in pñiti ⁊.eſt ar.pro aduo
catis.non enim demitur pꝛemium vel ſalarium aduocare volenti nec valeti vt
.ff. de var. ⁊ extraoꝛ. cog.l.i.S.pe.ar.xlvij.diſ.ꝙ ad nos.ar.ↄtra predicta extra
de eo qui mit.in poſ.cã rei ſeruan.c.i.ff.loca.ex conducto.ꝭS.item ſi.diſt.lxxxvi.
non ſatis.⁊ eſt ſimile huic qꝛ ſufficit ꝙ ſeruus bona ſide rattiones reddat:⁊ ſi nõ
ad plenum.ff. de condi.⁊ demon.q;uis.
x GWRDW quis per banc.l. ſequentes pꝛobat a ſili per contrarium pctã ſola volũ
tate contrita deleri ⁊ votum pꝛo ope reputari.nam ſicur in bono remune

ratur ſola voluntas.ita in malo damnatur quis pꝛo ſola voluntate uel voto.

⁊ ſic inducuntur be leges.
y Sec attentare. attentatio non fit ſine actu. j. e.ſi quis tam maſculum. vnde
he legca a ſequentes ſunt argumenta etiã pꝛo ↄtraria parte ⁊ opinione.
eno catale nl eſt ꝙ diẽ conciliũ cartha ginenſe. ꝙ ſi quis appellat
acd iudicem non catholicum debet excicari.ij.q.vi.catholicꝰ.ſea qᷓre hoc
inſidelibus probibetur cum ⁊ indei pro ſe poſtulare pñt.ar.xvij.q.iiij.iudas.⁊

3

extra de iude.iudei. Rñ.qꝙ non pꝛobibetur alicui pꝛo ſe poſtulare.ſed dicuur ꝙ

inſideles non pñt poſtulare ut gerant hoc offm̃.ſ.pꝛo alijs quaſi ex officio pu-
blico ne facultas ledendi tpᷣianos. ⁊c.xvi.q.iiij.ↄſtituit. vel qꝛ ſunt infames in

famia canonica. ut. vj.q:i:omnes. .

3 ii!

Hi. in quo habet tãta,

mas veniat occulte etiaʒ i
coram ſacerdote. (Zldde

I¶Acriñciũ. otritũ. ñ

De penii. .

a ¶ Officiu. i. officialis. ſed quaf pꝛo peccato iudicis punit officialis:qꝛ ſibi noluit
repugnare reſiſtere.ar. C.de appella.quoniam.argumen.C.de ma.con.l. vl
tima.argumen.lxxiiij.di.honoratus.

b VWicũqʒ.partis.ff. ve interdic.⁊ rele.relegat orum..ad tempus. contra n
Oei dicitur ꝙ qui relegantur non amittunt partem bonorũ ſed hec.l.C.cor

rigit illam. vel hoc eſt ſpe
ciale. —

¶Erilij. ĩproprie. nã eri
liũ ꝓpꝛie ꝑpetuum eſt ar.

ff. de pu. iu.l. ij. dicit trip⸗
pliciter exiliũ.ſf.de ĩterdic.

T rele exiliim.
ſd αUiſquis. S. vi. q. i.
6. verum.

e ¶ Aoluerũt. hoc caſu als
ſecꝰĩfra ea.ita cognitionis
vel hoc cum volũtas ſuis
ſinibus nõ eſt contenta ce

dens ad actũ exteriorẽ. bec

lex iulia punit voluntateʒ.
cornelia etiam conſiderat
eam.ff.ad.l.corneliã.l. di
uus.
¶ Si gs eũ telo. telum ?
generale nomen cuiuſliber
rei q̃ nocere pᷣt.ar.inſti. de
publi.iu.S.itẽ.l.cor.
g ¶Zlmbulauerit. ita vo
luntas pꝛo facto reputat᷑ in
delictis.ut.S.di.li.ſi quis
poſt acceptũ.ey ð cle.pug.

in duel. c.i.Z. ii.?.ff. ad. l.

cor. de ſic.l. diuus.
h ¶ Dena.ſ.vltimo ſup/

plicio.ff.ad.l.cor.de ſic.l.

i.⁊ dicit᷑ ſica quañ ſeca a ſe
cando. 1 cultellꝰ ferrens
ĩde ſicarius qui cultellum
bmõòi portat ad mmterſicien
i IJſorte.familia.q̃ in
B ſidias non pſenũt.⁊
ideo dñm periclitantẽ non
adiuuit.alias vltio ſuppli

cio debet puniri.C.ad ſyl.

l.vlt.uł exaudi boc de ſer⸗/
nis tunc temporis infirmiſ
kqHSomi.qñ h̊ admiſſa
ſunt.nã iuſtos veriſimileẽ
ſcire factum. S.xvi. diſ.ꝙ
Dicitis.extra ð pᷣſũ.quato.
I¶ Befſenſione. ſ. erceptio
ne.non enim poterit excipi
qꝛ ſit ſeruus vel ancilla.ut
xxii.q.ij.O.in patronos.uẽ
propter hanc cauſam lici⸗
tum ẽ dare viro libellum

gionis fuerit ibutus myſterijs.ſinauteʒ
taliũ aligd quoquo mõ uel q̃dã machi
natione factũ vł attẽtatũ fuerit:officiũꝰ
quidẽ ſublimitatis tue.c.librarum auri
iacturam pꝛo cõdennatione ſuſtineat.

Igem auguſtinus.
Nicũq; auſus fuerit ↄtra ꝓuidũ

nfe ſerenitatis decretũ officiũ ad
uocationis ꝑ ſurreptionẽ arripere:⁊/ ꝓ
hibitũ patrociniũ pꝛeſtiterit:ab aduoca
tõis officio remotus ſtil ũ proſcriptõis
atqʒ ppeiui exilij ſpaliter ſuſtinebit.ſci-
turis ẽt ꝓuinciaꝝ rectoribus: ꝙ is ſub

cuius adminiſtratione aligd hmõi fue-

rit attetatuʒ ꝑtis bonoꝝ dimidie ꝓſcri
ptiõeʒ ⁊ penã exilij p ꝗqnniũ ſuſtinebit.

WItez li. ix.ti.ad legẽ iuli. maieſtatis.

Viſꝗsꝰ cũ militibus cogitauerit

ceadẽ eniz ſeueritate volũtatẽ ſce⸗

leris q̃ effectũ puniri iura voluerũt itẽ
ad legẽ corne.de ſica. Si quis cũ relo
ambulauerithoiĩs necãdi cã:ſicut is ꝗ
hoiem occiderit:uel cuiꝰ malo dolo fa-
ctum fuerit cõmiſſuʒ: legis cornelie de
ſicarijs pena?coerceatur.
mperator valerius ? gratianus.
quis necandi infantis piaculuʒ
ggreſſus fuerit: ſciat ſe capitali
ſupplicio eſſe puniendum.
Imperatoꝛ gratianus ⁊ valerianꝰ.
foꝛte mulier marito mortis pa
raſſe inſidias:vł quolibet alio ge-
nere uoluntatẽ occidẽdi habuiſſe inue-
niat᷑:vel forte maritus eo mõ inſeꝗtur
vxoꝛẽ:in eadẽ qõne ab omni familial ñ
ſoluʒ mariti ſed ẽt vxoris: que tñ tunc
tpis domi fuerit:querẽ dũ eſt ſine cuiuſ
5 defenſione!.
Itẽ. ff. ti. de iniurijs.l.ſʒ ⁊ eſt qõnis.
as tã maſculũ qᷓ; feminã ſine in
genuos ſiue libertinos impudicoſ
facere attẽtaueritiniuriaꝝ tenebit᷑: ſʒ
⁊ ſi ſerui pudicitia attẽtata ſit:iniuria lo

repudij vrori.C.de repu.l.conſenſu.

2 J ꝗs. attentauerit. punit qñqʒ ſola attentatio. vt hic.x.xxxvi.q.ii.ſi quis ſi
dicq. ſolus conatus. ut. xiiij. q.iiij. qm multi. ſola volũtas. vt.xxvij.q.i.nui

ptiarum.ſola expeciatio.xiiij.
tentio.vt.S.ſi quis cum telo.

auſus. vt de be. dli.i. ſiquis pulſatus.ſola ſollicitatio.xt de pe.di.i.ſollicitato⸗

res.

n. ¶ Tenebit. ſed etiam tenentur ſerui corrupti. ff. de ſer.cor. l. j. F. vltimo. C. ð

fur.ſi quis ſeruo.

o ¶ Agitur. ergo actus exigitur vt voluntas puniatur alias qualiter probaretur

de voluntate.

P¶ Mꝛocurauit.argumen.extra de ſen.excð.mulieres.

4 O quis pulſatus. vapulaturus hinc argui poteſt inſecutorem clerici ĩ cano
ρ☛àhnem incidcre lʒ non bercuſſerit.ar.S.e.quiſꝗs.j.e.omnes..c.ſi ꝓpterea.

⁊.c.ſi eui ſed ꝙ non incidit.ar.j.e.5.hec autem verb

n.. cum veſte

a ar. 3 extra de ſen. exr. nuper

eres. in parte deciſa ſed quid de eo qui manum mittit in veſteʒ cle

ſn Nſle levan rici: vel in rem ab eo detentam. vf̃ ꝙ incidat in canonem. ar.iſ.q.vij. S. item op
ponitur de dauid qui pꝛecidit oram clamydis. Item de oʒa qui manum adbi⸗

bens ad arcam percuſus eſt. ar.
rens eius gaudet pꝛiuilegio.ve ea.q.quiſquis.ver.auſerendo.a.ff.de ininriſs.

ſed eſt queſtionis.

xvij.q.iiij.ſi quis coniumariqꝛ res ecdle ſie cohe/

r. ¶ Comra. predictis legibus oſtenditur ꝙ quis punitur pꝛo ſola voluntate modo
Nvpꝛobat &ium.ſ.ꝙ pꝛoſola voluntaie non punitur quis.
6 Sitationis.patiatur.ab homine. ſed a deo bene.].e. omnis. cogitationẽ

x*
q.iij. feneratores. ſola cogitatio.vi.q.i.ſiqs.ſola ĩ
ſola aggreſſio.vt de pe.di.i.ſi quis necandi. ſolus

vy Deſtinauerit. ideſt

enim ſi ad conſenſum peruenit mortalem ⁊ puniendam eſſe omnino fate
