ipſo ꝙ nonrinzwaſwiso abſtinerent. ⁊ quantum dicitur ſpecio- lex precipit cõuerſionisꝰ gratia vtroli⸗ üij. a. v. wns c, inn lia
irorheenidol non v ſus tunc ſubdiaconus pro hac re ab ad bet inuito poſſe ſolui cõiugiũ:diuina iñ alio exiger ñ poterit ninigi.
a diro ſecundo lʒ non vo/ 5I i HSõ et : erxiger n poterit Nl.
niſſet. qꝛ vror clcrici debet Miniſtratiõis ſe ſuſpendit' officio: ⁊ vſ lex ſieri non permittit.nam niſ fornica ar. eỹ ð zuer. Zin. q gidlt
ſe conuertere alicui religio qʒ in obitus ſui tempus notarij quide, tionis cauſa vir vxorem dimittere nõ da itrauit.qꝛ itũ in Ngrindt
nt. ar. S. xxviij. di.qꝛ ſunt. geſſit officium: ⁊ a miniſterio quod ſub nulla ratione conceditur: quia poſtquã ſe tnlrſevoſo aſtrixit ndateni
1ſic pꝛeſumebat᷑ dicba? diaconum oportuerat exhibere ceſſa- copulatione coniugij viri atq; mulieris D alaͤta mor⸗ ceſanes
deiſto ar. n. a i eo. uit. poſt cuiꝰ obituͦ q relicta ei? honora vnum coꝛpus efficlur: non poteſt er - iſum reperere: vel unnihn
enda qõ nõ taẽ marito ſociata: a tua fraternitate teconuerti ⁊ exparte manere in ſecuſo inte poterit aliä du⸗ minde
pdt alij nubere pon monẽ? Monaſterio cognouim? eẽ deſtinatam. . Item ex octaua ſynedo. (”af. a dicẽdũ ey ab⸗ miurbet
primi. ſedibiĩcepta eratãs Jõdʒ ſivt fert eiꝰſe maritꝰ ab admiſtra Sine ↄſenſu vxoꝛis religionis ꝓpo bas iſtũ fpeter ñ po zitafiena
continentia in ſubdiacono tione ſuſpẽditꝰ:añ dicte mulieri nõ dʒ ſitum vir ſumere nõ poteſt. terit. aꝛ votu nlki fu zitchwor
hñ. ñ enl vouit nec erpſſe ¶officere qð ad ſcðᷣa cõiugij uota migra quis coniugatus vult conuerti ag ochꝛñ ſnter
nec aiaetn an murle, nit: preſertimſſñi non tali mẽte ſubdiaco Had monaſteriũ nõ eſt recipiendus rit qr Gruͤ iſe uir ſe n
Rnem aronalr, zn ſub no iuncta eſt: vt a carnalibus uoluptati i prius a cõiuge caſtimoniam profi- voro ligauit. ſ tñ du RN
diaconali ordie bñ lichat bus abſtineret.ſi ergo ita ſe veritatẽ quẽ? tente fuerit abſolutus.nam ſi illo vinẽ xrerit ð facto itʒ ⁊ ent Cprlama
accipere tpe huius Gre.u admodum edocti ſumus haber cogno te illa per incontinentiam alteri nupſe- mfimòiuʒ iter eos G aigin
adbererevrori nõ poſtqunã ſcis:predictã te mulierẽ de monaſterio rit:proculdubio adultera erit.nec reci · vte. e. placz. b. m EPon
edidit illa oſtitutionẽ. xri. poiĩa cõuenit relaxare: vt ad ſuũ mari· piet᷑ apud deum eius viri cõuerſio cu- tree vut A6 chauß
lidane rennenn: tũ ſine aliqua poſſit formidie remeare. ius ſequitur coniugalis federis ꝓſtitu- gt licöia ge nti galh
.Nrertielen le iedn .NIdem Hadriano panoꝛmitano no tio.tales igitur coniuges tũeſine cuſpa rt ſue tauitteligio iglie
eſt cũ ſubdiacono qð ipſa . e enx . ſue ltrauit religio opotut⸗
innc feceritvotũ qð pmoꝛ tdrio. ſequũtur chriſtũ derclicto ſeculo:ſi ha- nẽ ſat ht dicg moꝛ ek e.
iẽ eiꝰcõtineret ppetuo: tũũ Ad vxorẽ redire cogat:qui ſine eiꝰ beãt ex pari volũtate caſtitatis cõſẽſuʒ. tuavxrorf q̃ eũ fpetiſt eiifreiu
eni nõ fuit mfimoninz eanz conſenſu religioſam ueſtem ſuſcepit. .Item exſynodo Euge. pape. cogit᷑ fuerti ad moòa ientkor
ſedo m. b.cuius opi.no. † Batoſa latrix preſentium queſta .Sine cõſciètia epᷣi viro 2 vxori can ercer ſpats Gfateye
maliltki. viekriadst. ceſt virum ſuum contra uoluntatẽ ſa religionis diuertere non licet. ey.e. ti. er Re⸗ tebuen
Bn fectlc ene pr⸗ ſuã in monaſterio vrbici abbatis eẽ cõ⸗ Byyr ⁊ uxoꝛ diuertere ꝓ ſola reli p¶ Coͤuerſtis. ãte un li
nã pʒ bocetiã ſi erpreſte vo Uerſuʒ. qua ꝓpter experientie tue preci gioſa inter ſe cõſenſerint nita:nul- iudiciũ eccſie neuter üikunn
uiſſet niſt denoueret ſe rei pimus: ut diligẽti inqſitione diſcutiat: latenus ſine epiſcopi conſciẽtia ſiat:ꝛut r itraf mõaſteriuz mach
gioni nõ ſolenniʒat: vt ibi ne fortie eius volũtate cõuerſus ſiꝰ: vł ab eo ſingulariter prouiſo cõſtituantur alterv iuito niſi cus rtvn
dini nec ſeparat a viro ſe· ipſaſe mutar̃ ꝓmiſerit.⁊ ſi hoc reperie loco.nam uxore nolente aut altero eox publice ſornicata eſt (AAkg u
õ rit: aæ illu in monaſterio pmanere ꝓui- ct ꝓ tali re matrimoniũ nõ ſoluitur. iinemrieie tmen,
ocnenueoraͤmdſſupif deat: ⁊æ hac ſicut ꝓmiſit: mutare cõpel.· ¶Item Aug. de adulterinis cõiugijs. illa. ſöfeti ſeparatöe nutghin
din ſeparabit ſc; matti lat. Si vero nihil box eſt nec quõdaz Sine uxoris noluntate: niro conti indicio ecclie y. b. 4 Eingt
moniuʒ. dic g lecundũ hp foꝛnicationis crimen ꝑp qð licet dimit nerenon licet, neuter tenet alteri. ir 4W
ſerũ.i.marime.nã pᷣũpii tere vxorẽ predictã mulierẽ cõmiſiſſe tu abſtines ſine nxoris uolũtate vterqʒ ceſſit iuri ſuo nnac n
lecret a Aration exre i † HAirietii . ſ lli v 5 J n. ZTotegic.h. H
. truz auie ge laiazin licte in ſeculo ſieri poſſit ꝑditionis occa catüů illius tue imputabitur abſtinentie. vrerqz inaf pt reli⸗ Pac darſh
telligat ſoleniter vonre. S quo ĩuitio.llð aũt winfen none
no. xxxij vi.feriati.. xxv/ apkiaut maeat inu m ſ h
A lij. di. ſi ſe cuic;. prta:aut fcöciliet. qð ð dimittẽte logt᷑ ĩtelligi᷑ añ ſnĩazʒ ecchie.ſʒ aucẽ.di᷑. dn.
g ABGathoſa. cõuerſꝰ? ſit. z recipi nõ debuerit niſi ⁊ vror cᷣuerteret᷑.S.eo. ſt bh.vt.C.ð adul.auẽ.ſʒhodie. q . Dimittere.ar. alter ↄiugũ potitra 1Saſind
qui dieunt. h ¶Aelipſa. bic habes qð cſenſus vroris ſufficit lz ipſa expꝛei re monaſteriũñ altero conſentiẽte enã poſtq ſũt vna caro effecti.⁊ ſic habes Mſigti
ſe nõ voueat nec iĩtret religionẽ ad hoc vi mariopoſſit ĩtrare religionẽ.vt. xxxij. duas cauſas hic ꝗbꝰpoſt carnalẽ copula vir põt ſeparari ab vxore quãtux na hoſo
q.v.ꝗ vxotẽ.⁊ expreſſuʒ vr er de conuer.cõᷣiu.veniens.ꝛ.c.conſtitutus.nã dan ad reddendũ debitum ⁊ cohabitationẽ.ſcilicꝭ ſfoꝛnicationẽ:iñ poſt ſeyara⸗ nmonſil
do licentiam vouerf ĩtelligit.xxxii.di.ſeriatiʒ.xxxiij.di.diaconꝰ.⁊.c.ſi qna vidua. cionẽ factã ab ecccleſia antea nõ:vt.j.xxxv.q.vi.multoꝝ.⁊.xxxiij.q.ii.ſe nnoͤerelgge
ſed expꝛeſſe ctradicit extra de cuer.coniu.c.i.qdã dicunt licẽtiã vroris nõ ſuffi culares.⁊ votũ cõuerſionis tũc exigit᷑ vt illa ↄſentiat:⁊ ſimiliter ↄnerta⸗ ſnn niſtſpee
cere niſi ⁊ ipſa intxet religionẽ.⁊ illud.c.xxxiij.q.v.ꝗ vrorẽ.intelligunt loq de ccõ ¶ ꝓfiteat᷑ ſi eſt iuuenis.ſi vetula ſaltem pꝛofiteatur perpetuam continen/ eduontatal
ſilio.⁊ quod dicit nibil boꝝ. dicunt qð hec dictio box. bic demonſtrat hec duo mẽ tiam. ertra de conuer. coniu.cum ſis preditus. gonrſtue on
bra.ſ.crimen fornicationis.a hoc qð ipſa ſe mutare prominit.a exponunt hic vel GJ gs. ꝓfitente.i.trãſeunte ad religionẽ.ſi eſt iuuenis alias illeñ ẽ ſre uanberemitat
pro ⁊.alii dicunt qð ſola licentia ſnfficit.⁊ dando licentiã intelligitur vonere ⁊ co BBslenanoe deronuen eoniu chin ſis preditus. ligarcr
gitur intrare religionem niſi ſit veiula. vt extra eo.cum ſis pꝛeduus.a intelligit s ¶ Ciri.extra de conuer.conin.ſane.⁊.c.coniugatus. ſeh neeſien
decxe.pre.de conuer.cõiu.de licentia extortalpꝛobabiliter poteſt dici qð ſi muli t ¶J vir ꝛ. conſcientia. boc generaliter obtinet vt ſemper auctoritate ec- Mmninen
er ignara iuris dedit Iniaʒ n ĩtelligitur vouiſſe. ſecus ſi ius (ciuit.io. cleſie ſat ſeparatio. vt. xxxv.q.vi.multorum. S. rix.q.ii.duo. ↄtra fminon,
i4. Mꝛomiiſit. compellenda enim eſt ſi ſe pꝛomiſit fururam monacham. ar. xii. ibi ſecus in clerico: ſi tamen ſine auctoritate epiſcopi iſtud fiat.vt genera gonmniſen
q:ii.quicunq; ſuffra.niſi maius periculum timeat᷑.extra quicle.vel vo.veniens titer interpretatur conſuetudo.vel in eo caſu exaudi cum volunt conſtrue 0 Cpport
vel dic promiſerit ſe deuouendo religioni. eeenn monaſter um: in quo ſe con ertant ſine licentia epiſcopi. argumen. de Cinote
E¶WHorum. ſ.qð nec illa mutare ſe promiſit nec conienſit ꝛc̃.io. cCconſe. diſtin. i. nemo. io. sl lesho
lIMecquondam. bic petitorio agebatur a ideo ercipit de fornicatione alias pii u ¶ Mon ſoluitur. niſi poſtea alter velit ratum babere ingreſſum alterius Uerantum
mo reſtitueretur. extra de reſti.ſpo.ex conqueſtineen. argumen.xxxiij.q.v.mulierem. . Unee i
m ¶ Sornicationis publice. vt extra de diuor. ſigniſicaſti. alias ſine iudicio eccle tu abſtines.licentiam.ideſt occaſionem. RZ Z in habedit,
ſie dimiſſa reſtituerctur:mii ipſa ſe expoliaſſet vagando cum adultero.vel veri y &εα Ymputabitnr. adeo quod ſecundum ioannem fa. non poterit di gerenſtet
us dicas qð hic referebatur queſtio quomodo ipſa non erai ſpoliata quia diceba mittere eam propter talem fornicationem quoniam qui occaſionem dam tdege t⸗
tur quod eius voluntate intraſſet religionem. ni.⁊c.S.diſtin.i.ſtudeat ſepe.⁊.i.q.i.placuit.⁊ eſt argumen.pro co.in au nihthinn
A Tonſuratus.ſᷣ m. h.poſt moriem vxoris tenetut redire ad monaſteriuʒ. nee ten.vt lice. ma.⁊ auie. 5S.quia vero plurimas. in fi. col.vuij. qd non credes iginlie n
ob. decre.illa:extra de cõuer.coniu.quidam.licet enim ingreſſus nel voium non extra de adulte. ſigniſicaſti.licet emim det occaſionem ille: ipſa tamen dʒ iehi We

uderi e
iilin
ieffnnne
eſafrücgne
unefitiftgt

giiftninltie⸗

tmüiginn⸗
tnefimfindiit
Pedaor.
(CMuentönir
Hdciachenennt
inufnrdafenn

ſowintonidt g

Abiatbmiant
ierainngn
muf nactnitf
la ftiſcenc
lico enſeßh⸗
terſenetdrin
pzgeſtrun ie
lͤticld b. g
ginnf prrel/
aut waear inn
eel
Nhugi hnr
ſengſte
i worcim

Eti oſthin,

mnigit
niir ni
muan ontne⸗

liliiſet

ruunoriitt⸗

Niutn gnn
olonen

ininn

XXVII

ſidem ſeruare caſtitatis. a r. S. eł.agathoſa.xxriij.q.v.q deo.niſi eam tra
dat alij adulterand am.cx de eo qui cogno.conſan.diſcretionem. ff. ſolu.
ma.cum muiier. dic ergo hic tue abſtinentie.i.abſtinẽti tibiiputabitur pec
catum quod commutit ei debitum denegando.ioo

AUia agatho.ↄiugij.S.di.xl.ſic.C.ð epi.⁊ cle.deo nobis.C.ð agti.

2 2 cen.cũ ſimꝰ
dib⸗.0.
b 2 ripſit digni

tate. ar . ꝙ H

ſolo ꝙ gs efficicitur
mõachus deſinit eẽ

rex uel iperator. vel

papa nel epilcopꝰ?.

quã ⁊c.⁊ .ax.ꝙ ius

regni nõ tranſit ad

mõaſteriũ ſʒ ad ſuc

ceſſores ſanguinis

tm̃ vbi ꝑ ſucceſſiöe,

haber ſic de comita
tu ⁊ ducatuar. ſu⸗
mitur hic ſopbiſtice
nà iſta ſi erat regina
niſi qꝛ vxoꝛ regis fu
it.ſicut ⁊ vxor ↄſuliſ

dicit᷑ ↄſularis.ff.ð ſe

na.femiĩe.ergo eoip
ſo ꝙ volebat crui
copula maritali: er
go dignitate regia.
c oſſe.nõne vir
eiderat publicꝰ adul
ter cũ galdra da. vt
nð ẽt potuit ab eo re

teder:vi.S.e.agato

ſa etiã ſine iudicio ec
deſie.vi e ð diuoꝛ.

ſigniſcaſti:poteſ dxi

cer ꝙ adbuc nõ ſuꝑp
duxerat galdrudã.
vliõ ñ potuit ab eo
receder̃ qꝛ de h ipſo

crat queſtio an eet

vVxor eiꝰ vel non. io.
Adde ꝙ iia mi ſegt
legitur geneſis. c. il.
mat.xix.⁊ mar.c.x.
d ee⸗ Pocin, ꝓ
alte

r ↄiugũ alteroi

nito nõ põt tanſire

ad religionẽ nũc po

nit aſſũptionẽ.ſ. ꝙ
ſponſꝰ hoc põt.⁊ ex
to infert.non ergo ẽ
cõiunx. j. S. cũ ergo
ioan..
e Solitudinẽ di⸗

cũt iñ qdã ꝙvita b

mitica nõ ſoluit ma
trimoniũ qꝛ beremi
ta nõ ð religioſa per
ſona niſi ſpecialiter
ſe deuoueat alicui re
ligiom ſiue ordini.
nam beremita habz
ꝓpꝛinʒ.ut.xix.q.iij.
§S.ez. vnde ſi contra

hit matrimoniũ teneta

—

votum anerxuʒ.ſi tñ in ꝓpꝛia domo vellet religioſaʒ vitã ducere talis reli

Item Grego.vᷣrbico abbati.
Vir nõ eſt ſuſcipiendus in monaſte
rium niſi vxor conuertatur.

agatho latoꝛ pñtiũ ĩ mõaſte

riũ dilectõis tue ↄ uerti deſiderat

hoꝛtamur vt cũ oĩ eũ dulcedine dilectio
neqʒ ſuſcipias:quẽ tñ ita ſuſcipiẽdũ eẽ

cognoſce ſi vxor illiꝰ ſiliter cõuerti vo
lueri.nam dũ vnũ vtrorũqʒ corpus cõ
iugij ſit factũ copulatõe:ĩcõgruũ eſt ꝑtẽ

cõuerti:⁊ pteʒ in ſecuio remanere.

Item nicolaus papa.
Continentie vota nõ licet ſuſcipere
niũ eandem vitam vir eius eleger it.
2 nobis theoberga regia ſe
egia dignitate vł maritali copu
la velle exui ⁊ ſola vita pᷣnata eſſe ↄten
tam deſiderare.cui nos ſcripſimus nõ
aliter hoc fieri poſſeniſi eandem vitaʒ
coniunx eius ſotharius elegerit.nam iʒ
ſit ſcriptũ quos deus coniunxit homo

non ſeparet:deus tamẽ ⁊ nõ homo ſe

parat:quando diuini amoris intuitu ex
cõſenſu vtriuſq; cõiugis matrimonia
diſſoluũtur.aliter autem ſieri mutuam
ſeparationem veſtram prohibemus.
CEcce ꝙ coniugati ſine licentia alteri
us continentiam proſiteri non poſſunt.
ſponſi vero etiam inconſultis quas ſibi
deſponſauerunt exemplis ⁊ auctoꝛitati
bus pꝛobantur continentiã poſſe ſerua
re.Mt eniʒ refert beatus bieronymus:
macharius pꝛecipuus inter cbriſti bere
mitas celebrato nuptiarum cõniuio cũ
veſpere thalamũ eſſet igreſſurus ex vr
be egrediens tranſmaria petijt:⁊ here/
mi ſolitudinemſibi elegit. Neeʒ beatus
alexius epiphanij clariſſimi filius ſimili
ter ex nuptijs:diuina gratia vocatꝰſpõ

ſaʒ deſeruit:⁊ nudus xpᷣo famulari ce⸗/
pit. hoꝝ exẽplo patet:ꝙ ſpõſi ſpõſaruʒ

non exquiſito ſuarũ cõſenſu cõtinẽtiam
valẽt proſiteri.probatur illud auctori⸗
tate euſebij pape dicenus.
Deſponſata puella nõ probibetur
monaſterium eligere.

Eſponſatam puella nõ licet par?ę

Aiibus alij viro tradere:licet tamẽ
illi monaſterium' ſibi eligere. ¶Iem
grego.in regiſroo.

gio non diſſoluit ſponſalia.vt extra de conuer.coniu.ex pte.io.
1 Eſponſata.monaſteriũ:ſʒ obijcitur.ſpõſus ĩtrat religionẽ ⁊ mona
. Uchi nolunt eum recipere ante legitimaʒ pbationẽ cũ nò debeant.ex ð
regu.ad apoſtolicam. nungꝗd ergo ſponſa tandiu tenetur euʒ expectare foꝛ
te per annum vel per triennium m ꝙeſt notus ułignotus ⁊ ipſa talis eſt
Gotinere ñ pot.ad hoc dico ꝙ ſi ſine licentia vxoris tranſit ad religionẽ
non habebit tẽpus ꝓbationis niſi duos menſes.ſi antem de eius volun
eate tranſit: tenetur continerevſqʒquo ſit elapſuʒ ternpus ꝓbationis. qð
dicit decre.er de conuer.aiu.ex publico.ꝙ duo menſes tantũ dantur aſſu
menii habitum religionis:intelligas de ilo qui ſine voluntate vroris trã
ſit· Similiter diſtigue in clerico tranſeunte ad religionẽ vt ſi de licentis
epiſcopi tranſeat ꝙ poſſit petere tꝑe ꝓbationis priora ſtipẽdia.ſecus ſi ſine

lij aäͤicunt cpeſt perſona religioſa ⁊ talis religio hʒ

i
2
1

2 5 2

licentia.quid iuris ſit de hoe in queſtionibue no.ler iñ dicit ꝙ ſi alter dat licentiᷣ

alteri nõ intelligiẽ dediſſe niſi ſ̃m ꝙ de inre debet habere. ſ.vſqʒ ad duos men

ſes. Sʒ quid ſi non vuit etigere monaſterium: ſed in ꝓpria domo vult habituz

ſumere vel continentiam vouere. dicimus ꝙ non põt.vt habes er de cõuer. coõ DJ

iu.ex parte.in ñ.nec ſponſus pòt ad ectleſiam ſecularem conuerii vel ordinem

CBeſponlata impnne monaſterium

poteſt eligere.
Ecretas legalia deſpõſatã ſi con
erti voluerit nullo modo cẽſue-
rt damnobmulctari.Cũ ergo cõiuga-
toꝝ cõtinentiaʒ niſi ex amboꝝ conſenſu
deo offerrinõ valeat:cũ vir ſui corpo⸗
ris poteſtatẽ nõ habeat ſed mulier:ſpõ
ſe autem monaſteriũ poſſunt eligere: ⁊
ſponſi nõ exquiſiio cõſenſu ſponſaruʒ
ꝓpoſitũ melioris vite aſſumere valeat
patet ꝙ inter ſpõſum ⁊ ſpõſaʒ cõiugiũ
nõ eſt. JIeʒz cũ ſecũdũ Aug.ula mulier
nõ ꝑtinet ad matrimoniũ:cum qua do
cetur nõ fuiſſe cõmixtio ſexus.Ieʒ ſᷣm
leonẽ.illa non pertinet ad matrimoniũ
cuʒ qua non docetur fuiſſe nuptiale mi-
niſterium:apparet ꝙ inter ſponſum ⁊

ſponſam coniugium non eſt. Nez nico

laus papa precepit de bis qui ab aduer
ſarijs excecantur ⁊ membris detrũcan
tur:vt ob hanc infirmitateʒ cõiugia ta-

iium non ſoluantur.e his autem qui

cauſa frigiditatis vxoribus debitũ red
dere nõ poſſunt:ſtatuit grego.papavt
vterq; eorum ſeptima manu ꝓpinquo
rum tactis ſacroſanctis reliquijs iureiu
rando dicat ꝙ nũqᷓ; per commixtioneʒ
carnis coniũcti vna caro effecti fuiſſent.

tũc mulier ſecũdas nuptias poterit con

trahere: vir aũt ꝗ frigide nature eſt ma
neat ſine ſpe ↄiugij. ¶ Añ idẽ ſcri.ve⸗
nerio carolitano epiſcopo ita dicens.
BSi mulier pꝛobaneru:ꝙ a uno iuo

nũcqᷓ cognia fnerit ſeparetur.

Mod aũt interrogaſti me de his
ni matrimonio coniuncti ſũt: ⁊
nubere non poſſunt:ſi ille aliam:uel i
la alium poſſit accipere de ꝗbus ita ſcri
ptum eſt..uir ⁊ mulier ſi ſe coniũxerunt
7 poſtea dixerit mulier de uiro ꝙ non
poſſit coire cũ ea:ſi põt ꝑ uerũ iudiciuʒ
probare ; uerum ſit accipiat alium.
Ecce ipoſſibilitas coeũdi ſi poſt car/
nalẽ copulã iuẽta fuerit in aliqͥ:ñ ſoluit
ↄiugiũ.ſi vo añ carnalẽ copulã ðpᷣhẽſa

fuerit libᷣuʒ fac mulieri aliũ uiꝝ accip?.

unde appet illos nõ fuiſſe ↄiuges:alio-
quin non liceret eis ab inuicem diſcede/

re excepta cauſa fo:nicationis.⁊ ſic diſ-

ma ad corinthios.c.vii.)

accipere. vt e ve cõner. cõ

iu.c.i.S.e.ſi vir.⁊ dicit.hD. H

ꝙ ſponſus cũ dat licentiaʒ

ſponſe uel econuerſo intrã
di monaſterium matrimo

niũ nõ ſoluit᷑.ſj cõpellẽdoẽz

4ipſe intrare.⁊ ſi cõtraxerit
duos habet viros mulier:
vel vir duas vxorcs.iu dic
ꝙ ſiue ea volente ſine inui
ta tranſeat nõ cõpelliiur in

trare monaſterium. Baʒ.

dixit ꝙ ſoluitur nec ĩtrare
compellitur ⁊ ſi ↄtraxerit
habet duas vxorestu die
ꝙ nõ cõp ellitur ĩtrare. qꝛ
cũ ei dat l cẽtiã ĩtelligitur
dare auctoritate ⁊ iur̃ illiꝰ
caonis ex publico.ð ↄuer.
cõiu.⁊ diſſoluitur mr̃fimo
niũ ut dr erpᷣſſe ĩ auiẽ. de
ſanctiſ.epi. . ſpõſalibus
quoqʒ.col.ix.vbi dr ꝙ vĩ/

culũ illð rũpitur.lʒ ad hoe

reſpðderi poſſit ꝑ.c.S.eo.
ſcripſit.nam ibi dicit ma
trimonium diſſolui poſt
carnalem copulam quod
eſt impoſſibile niſi quo ad

valet.io.

6 OD Ecreia. poe qð ſpðᷣ

fodicit ſpoſe ĩtra re⸗
ligionẽ ⁊ ego ↄtinebo:nuu

ꝗqd rũpitur mrfimomũ? gG

dã dicũt qð ſi ↄtinet nõ rũ
pitur.ſʒ ſi Nrahit rũpitur
vñ ſcðʒ eos nõ ſola religio

rũpit ſʒ religio cũ copuia.
itẽ qd ſi iurauit vterqʒ qð

ſi itraret religionẽ q̃ritur
utrũ ĩtrare poſſit ⁊ ur̃ qð ñ
xrxij.q.iiij.ꝭ.illicituʒ.ar..
xix.q.ii.due.⁊ cuʒ religio
ſoluit uinculuʒ mr̃imonij
uf qð ⁊ uinculum iuramẽ
ti ut eẽ de ſpon.cõmiſſuʒ.
7 de iureiur. peruenit.io.

b Kanno fes ain al
alter alteri dedit reſtiltuen

tur ei.ut er de cõuer.con/
iug.ex publico.licet poſſit

videri quod ille per quem

ſtat qð matrimonium nõ⸗
conſumatur dehest puni⸗
ri.ut.C.de ſponſal.l.ulti.
ſed non eſt ita.ſi tamen oſ
culuʒ interuenit non poteſt

iponſus nin dimidiam ꝓ

tem rerum ſuarum data⸗
rum ab ipſa repetere. ſed
mulier totum reperit qð ðᷣ
dit. C. de do. ante nup.l.

dſa ſponſo.io.(Adde qõ ita ut ſequitur de ſui corporis poteſtate leguur in xni⸗

Vod auiẽ.de hac materia babebis.rxxiij.q.i.c.i. Jo.
Mubere.i.carn aliter cõmiſceri.ut.S.di.xxxiiij.valentino.
Scriptum ẽ in lombarda. ita eſt ar.qð leges induci poſſunt in cauſis ma

trſmonialibus. nam ⁊ in accuſatione inducuntur. ar. ilj.q.ir. dignum.
m ¶ MPꝛobare.j.xxrxiij.q.i.ſi quis accepit. extra de ðᷣſpon.ĩpu.continebatur.

extrã de clan. deſponſa. ſi quis clam.extra de fci.⁊ male.c.i.in his omnibns di

citur qð pꝛobationi virt ſtandum eſt.⁊ etiam ſacro viri.ut in.c.continebatur.ſʒ
hoc intelligitur cum vir tacet ⁊ probationes non habetimmo verior eſt ſolutio
qð hoc locum babet quotiens mulier que uirgo eſt ſe incognitam uult probare
per aſpectum corporis.hec pꝛobatio prefertur omnibus etiam iuramento uirꝛ
ertra de probationi.propoſuiſti.ualidior enim eſt ⁊ melins res ingeritur animo

oculata ſide quam per aures.y inſftitu. de gradi. cogna. 5. bactenus. 1. 5. conſo⸗

—

F iij

—

. Lauſa

vrprino. ſed ſi fuiſſet mulier: potiꝰcr iro. ur iura cötrarta. 5. ecte. .ar. xxrxij.q.v. reuera.ff. ð adul.ſi vxor..ſigs plane.niſi velitſpõſꝰ H“
W An r enioanrie ”ÿMB mqmõia. vt eỹ de ſpõ. reꝗſiuit.nã ꝓpter modicã caz poͤt dimitti ſpoſa ð futu “
bgegarur.euera non eſt diuortium proprie ſummpto vocabulo qꝛ diuortiũ ro. ep iureiu. quẽadmoduũ. o C oöſentiẽs. tũc enĩ no poſſet nubet 4 .
D dn.⸗ dicitur inter carnaliter cmixtos. repudium inter ſponios. f. de ver. ſieinter ſtuniſi timeret ĩcõtinẽtia eiꝰ.ut ex d eo cog.cſan. lineti ſaanrvi. · Gecs
Keßudiñ rum. §. diuoꝛtium. ii. ſi autẽ. io. ihi⸗
elnde apparet. totum . H q Mofuertt. ante eevlle
Kallegatio. aeceeeeeentes opoꝛtet manere innuptos ant tet poſtmodum non babeat vxoꝛẽ nec vfpꝰ. nd eninfen ſakft
Ai vormierit. gdaʒ ſibi inuicem reconciliari. Nem ſi ſpõſa mulier virum. ſilius qui patris facinus õ ehn
, orerumnt hoc.nel cõiunx eſſet moꝛtuo ſponſo remaneret ignor auit aliaz accipiat Si illa qua vir lücleie eqal amte re
ligene ee e d vigdua: ſi autez vidua eſſet: vir eius ad ſororis ſue cognouerit perperuo co- uu.l. F. ui eut. lilin
noe, ade de hon. un ſacros oꝛdines ↄſcẽdere nõ poſſet. ma pulari ꝓhibetur: bic vero qui ſponſa,z 2☛ niint⸗
ſanmteb verorba vicut ritus. n. vidue eque ſiẽ ⁊ bigamꝰ ſacer- fratris ſui corruperat: ꝑacta penitẽtia corruperit. ſi bitelli ac m
potiꝰ eſſe ſandũ euigelio dos fieri ꝓpibet.ex buiꝰ qt copulannl⸗ mMatrimoniũ contrabere ꝑmiititur: ap- gas ð ſpoͤſa de pᷣſẽti H *
vñ itelligunt boc. c. qð eri ſus ꝓbibet᷑ a ſacris oꝛdinibus.vt.n. ait paret hanc non fuiſſe coniugem fratris ali . e ſpolog! Zunt.
gere no boͤr zreagere tene gelaſius pa.nibil eſt q;tu ad bũc artien eius. Item mulier cauſa foꝛnicatiõis a as dehea gtnns Otchuns
iur. vñ ſe itelligüt ſeau ·f attinet qð ei obuiet de canonicis inſt viro ſuo dimiſſa: aut ei recõciliabitur: Sadicas alij ſa ſpö ehpen
rabichbmn lutis apparet ergo bos nõ finſſe coõin · aut eo vinẽte innupta manebit. CDe os tuptert d mmn ſis ⸗
eeng ges. Iem ſi uges eſſent diſceſſio ab ſponſa vero ecötra inuenitur in pꝛimo ptore n d araber un
abes t intelligunt pᷣdi- iniuicez eẽt diuoꝛtiũ.ſed hoꝝ ſeparatio libro capitularij in quo ita legitur. odiũ rapie.ſi mñ cõ Nno
ctas decre. nz peccata uos nem negat Ambꝛo. eſſe diuoꝛtiũ: dicss Siſponſus raptam vccipere nolue trapit tʒ miimòiũ. fais
vebent tenere auctores. C. de beata maria quã ſibi Joſephb deſpo rit liceat ſibi alij nupbrer. olec e rap. acce⸗ ied
b pe. ſacim re hodie etbꝓᷣ ſauerata in ſuaʒ duxerat: ioſeph nuqᷓ Aptoꝛ penitetia publica mulctel. rö8lktiens ifa. gric⸗
ſnz er veeo gcog. lan di cognouit eã. naʒ ſi vir iuſtus eãõ cogno. raptam vero ſi ſpõſus accꝑe no. Avi.q. ijeſlat. h miai⸗
ſnirtn ſpinnnalie magt⸗ uiſſet nunquã aſe diſcedere paſſus eẽt. lueritꝰz ipſa eidem crimini conſentiẽs* b dengore iuris. beic)
nir carnalis topnla. v. nec dominus qui vxorem pꝛeceperat a nõ fuerit: licẽtia nubendi alij nõ neget tCSe hſupſerit. . 4
erx. q. iij. ita dilige. ſ ppt viro nõ recedere niſi cauſa foꝛnicatäöis ¶ Itez ex coci. tole. xrriiij.q.ii.n ſatis.xx Aaeni
ſiritualẽ ſupueniẽteʒ, non cõmendans eã diſcipulo:auctoꝛ diuor Decodem rantansag ivi “ aie
Ebparat.xrr. q:i: ad uining fniſſet ecce cõmendatio M.arie Jo⸗ arud eſt a ſacro cõuẽtu vt ſi ls ij deſpoͤſata.5 doo ſine
oanneg. g. anni? detractio ioſeph negarur fuiſſe Aſpoſaz altertꝰ rapuerit publica pe rapta alteni veipo⸗ ſiigah
eg In eviugio⸗ Gnnd dinortiuʒ:quia ioſeph nõ cognouerat nitentia mulctet᷑:⁊ ſine ſpe cõiugij ma- ſana. iu inn
R eam: vnde apparet eos nõ fuiſſe con- neat:⁊ ſi ipſa eidẽ crimini cõſentiẽsnõ iun ¶Eaſaʒ ad ſatiſſa ilanlück
Vor üauiiuges. ſi autem beata MMaria quaʒ ſibi fuerit: licentia nubendi alij nõ negerur. ez. i. doec penitẽ 8 Kin
aigd. votauiti.dů ioſeph deſpõſanit a in ſuaʒ duxerat:cõ q ſipoſt hec ↄiũgere ſe pꝛeſumpſerit: r1 i venvirio. –
= Qäonippnuptias de iunx negat᷑ fuiſie: multo minus iſta que vterqʒ vſq; ad ſatiſffactionẽ anathema aiſtt onead 5 aven
ean dorim At na tz egee ner dee fſimpliciter ſpéla erat oiuͦrẽ appelläda tiʒet. Apparet ergo banc non fuiſſe cõ mit aiſtier cnillato. Peahe
edvons, inter, vl⸗t vo. Niem ex concilio aurelian. iugem eil viuente ſponſo alteri nuben ceã ꝓbat p.c. qᷓ ſane Nteji det
e... (Sororez vroris polluens: neutraz dilicentia non negatur. Qſo ergoym itellecta aliud ongat. mihli
6 6 Sta metho. ſikuit ſ valet babere. Aummbro. reliquos patres ſponſi cöoun ? Ez imtiatur. miink
ſ de pñ̃ti qð magis vf er Ai dormierit cũ duabus ſorori ges appellantur: ⁊ exoĩbus argumen· negtengng iinin
eo qð ñ dicit potui eicõmi ¶baus: 7 vna exrillis antea vxoꝛ ue tis coniuges nõ eſſe probãrur: Sʒ ſci’= kecang ſant glene aden⸗
erl. aꝛ adid ſponſus im rat: nec vnaʒ exipſis beat nec ipſ adui dum ẽ cõiugiũ deſpõſatione initiat: zcpfertit dtdmpler zaini
ienerardrtentareirn ns tero vnquaʒ in coniugio copulentur id cõmirtione perſicit᷑: vnde inter ſpõſu, ſle roe ſackz. i. Pun
Naimpeagu⸗ g en 5 eſt nec proprie vxoꝛi ſibi licetreddere ⁊ ſpõſaʒ coniugiũ eſt ſʒ initiatũ:ĩter co- 5 Th omn-. Aninin
ſa de luturo cũ qua nõ cõ⸗ bituʒ: quam ſibi reddidit illicitã ſoroꝛe pyulatos eſt cõiugiũ ratü. ¶ Añ abꝛo. J. mechſi
mittit mechia.i.adulteri · eius cognoſcendo.nec etiam poſtmor In deſpõſatione coniugiũ initiat. 2 ant, ane weeſut
aʒ. dic mechus ⁊ mecha.i. treʒ vxoris licet ei adultere vel alicui co Am initiat piugiũ ↄiugii nomen A Aanacaus amin
fornicari a ſornicaria .· pyulari in coniugium. ¶ De ſpöſa ve. aſciſci?: non cũ. pueila viri admi- achügmiheatiom: Dri⸗
mnie t neha e. roecõtralegitur in coci riburieni. rione cognoſci. Ecce q, iðſponſatio⸗ er b an g n. Gnnn
boreſt qs eguk ſomicerd Be eo ꝗ doꝛmiuit cũ ſpõſa fris ſui. ne ↄiugiũ initiat:non perficinuar. iit ptectõ qꝛ pfectuz Mfinl
nis 1.. e⸗ S 5 Vigdam deſponſauit vxoꝛẽ 1 do Itẽ ambꝛo. in lib.i. de patriarchis. aͤpli⸗ elrarer bl i
p ¶KLicita. poſt moriẽ ſp tanii eam ⁊ cũ ea coire non potu ¶Coniunctorum conmixtio mfimo dnat ſbtnz anr,
ſerat ſpoͦſa ve preleni it: quas clanculo frater eius corrupit ?z nium peräct. her al ſutn⸗ 1egni
eece min puniunt iſi qu? grauidam eam reddidit: decretũ eſt t Nomni matrimonio ↄiũctio in· Gnenont cn tuͦ euunp
aaulteriin uper o.t guãuis nupta eſſe non potuit legitiimo telligit ſpualis quã ↄfirmat? bſie räazügnifcans. minn
nötzmt liimnn q pee viro: deſponſatã tamẽe fratri frater ba ↄiũctoꝝ amirtio coꝛpalis. Itẽ bie. ne iuciont aieſf e⸗
cenerarudned publicc bere nõ poſſit:ſʒ mechusꝰ ⁊ mecha ſor ſuꝑ abdiã ꝓphetã.¶ ¶ Ofimomuũ ſpõ dels ad ven: HM 4 nc
honeſſatis iuſtieia q; ſi eet nicationis quidẽ vindictam ſuſtineät. ſait ↄincrione initiat᷑ ↄmixtione pſicit. rnd ate e⸗ miiblli
iã cognita ⁊ affinitas inter licitaꝰ vero coniugia eis non negentur. Aa ꝑpꝑ ĩ ſiliabꝰ vfis foꝛnicabũt ⁊ derii E argno . Ellnachni
neniſſet.gio. . Item ex codem. ” ſpõſe vfe adultere erũt.notãdũ ẽ b Ratonnee NN
OIauis ſonſiz.. oba Si gs ſpoſam fiiij ſui oppreneru:n ciſtliabe dicit foꝛnicationẽ futur: 2in uͤniber ale nacis riſa
uro-.: ergo kra Mul cum ea ſine ſpe coningij maneat. diugibꝰ adulteria qͥ ſponſali coniũctõe ad deum: 1non p⸗ m
kT alefe e o ⸗ JIas ſponſaʒifilii ſui oppꝛeſſerit initiat᷑ ⁊ comixtione coꝛpoꝝ ꝑſñciunt . coniunctionem cbr⸗ „„ Nh
ttee in conſimili caſu vt. ð..· t2 poſtea ſili? eius eã duxerit: pa⸗ Item ambꝛo. ad paternum. Giast eraltame Kne
enon en; ſiara⸗ 5èùUƷMUBk “ ”ů ſeparatur a deo per . nann
rinnnacbareralegntodeanm nennn n la enieneto eint ad deſnen ennaenn n
mn WognomeriSeergat vormieft. eynlone; j vnita oiuinitas caorni bumane in wero vir ginall. vnde drlen- Eiran
in1Be ſponſa. de futuro. na ſi ſit ð preſentiidem eſt quod in cognit. mana caro nũquã a deitate ſeparata eſt: ideo poſt nalem. ane, s vna Aauu
o Aptor. noluerit.de facto ſupple ſi intelligas de ſponſa ðᷣ pꝛeſenti.na ð iun matrimonium nunquam lielninar. elpotet P. elaeccltg leya nig un
. MRwloderlihureareapere ſi ipſa non peccauit nec conſenſit. ſed pervim efſft anima ſeparetur a deo ꝙᷓ tota eccleſia.ĩmo poſſibi e ſis echta n dun l

153
ir abiſk vener gtoneuamar
O melkerwuſe lurea⸗ Plallanomegene Föhe . vi.
* ia ,„ . .1 eS S ... 5„ xix. 2 .
4 Eitůͦ 2 ioſeph aeelea . ſi. qðᷣ dicit.ar.r nd,
II . ſ. lo. mmogel reſſus. Eec v, 4.A orcinb. ar. errra dever. ſeauuc, vn n ob
XX z. rrf gelſo⸗ . 0 enei r iut oraint. arern rgint Hõ
, Eda. 1 de viz fs . ilij. .li 3 1 nota po . ar. lex. nict“ 30
lla SEe H ulus bi dus ne lio i g enb nertene,d⸗
=ðM 4 R inſa ns abaio 1 e, ereker ben ene
en Ge KerE Wenne di ſote Famdin cenpuk ilenb u penelenna E neeäͤl enei bollibtie .
W rcArgeln liter ſdeiuſſor non adita: 7 ii- nenta e : future vxo id æc. Jan lari enadunnis gle
onſtn b — publico. ſimiliter fnerit tradiſ atur. maritali: fu⸗ h filii dauiqd ꝛes appel lui r alicubi cotr odit de
. z⸗ öfſata II N12* 1 VrO. s hbe m Zimo tiʒ ſub
Nndn Amuernen 1; abkeu — gtenket⸗ wersene Gaek n.
möͤgtirfn e A — . ite cöͤiugi 6 fiati icens. docet. J l. mult nnos van⸗
NN i n unt edit. tur: rite coõ actané dit dens. dium to. teutꝰ & ad ge N uberes al mo ſpðᷣ
ſnin Tno. e epoſt ip.ilofeſſion) aaumnonſ. Sreſſlis talcy ſati pir men S Bfumik wo npube
lclim. dävtilitatem i. Aug. in ſe poſtp 5 Greſſus ſta⸗ aeceptun irgines ſn nopᷣ ii. te z pep in
alnüin, umfnrervi⸗dr Alr eſponſe p pöſe ia pacten os ſuos:q acce loth vi⸗ di ſ nup. i.i lĩucmiat
8 W tũ Fici. uar öſe ià pae t eros ibus filie mitas niſu! ſpõla 186
hmt icf Reidne ck ors C ntur. ſt vt ſpoͤſe i chabea ner uentibu d ſodo dre znos iñ niſ oſte⸗
riiti Pa oeroracenr egegrume ne vilern h ſpo 8. in ſeg ur: 7 ipſe ã non ſeſneieut vanoſpoſiin cyſccu ſpii
böſcine ſi i. de udeis. adantur: ſuſpirauer nem ſu dicuntt ec que nor m dici poͤſalibꝰb ipo yt. fl. de
. dis i. fuiſſe filien aute a- ſpoſe⸗ fimöiuz. v ſt.
W ordema initia ſtatiz tam: quam iſtinctio fuiſ evdne a. nüc arbitra ſuit mfi 1 er dðrel
WN 107 ptinef. er 8 dilatam. ile auckorit emnonꝑ runt eneros. buerütiſode atre o. ex pante. ne. c. xir.
. 18 dil ulierem ce buiſſe gene s ha t cuʒ p ſpo. e legik gen ilitu
ſusiiffifi E g. bon⸗ nel⸗ ſu enda eſt il m mu na do ha VUIOe erant cyʒ reſ ſegt leg .ſim
Gede ellig ium eſt illa um q na 8 que gines bet. eg nt Maria ö2
nahnf lici .— neber pet ſe un dubium eſt onium cu 6. ad ma tur egs e que virg ritas ha ſuos: Fn nin. An.
ö. „ . 1 ⸗QR . in * . 3 . * . ba „. xtio
lüinſſelii * Nilloloco. ncch tinere fuiſſe com m ſubintel le chri exiſſe. ſed s eſt ad ſpo ſſe videt iti r lli cohe commirtio
utu veru eſte at fi iſt arnali r: ginali
ttz niini elasnaur tur non perfectu habeat i leo⸗ loth loc nagis ve turi er A6gs ſinec ita or:ginal
. 1. lum uod illu lt⸗ ſus dem! aecep iptu. dð ꝙ .“”
Ne nen, 5 oe malia vis trimoniun licet q ita ? illue tur d quidem: r qui accep ſcrip e. (Tlea hei. cei.
n cit tex rigina le vide entuz. bijcitu quo ſequitun ꝗ lligi ꝗ⸗ nerd it mathei. iad eã
Ne. . eph legit ori⸗ 2 eſt: tale 7 ramen Sed obi it oc qð ſe at᷑ inte .V ter leg imittef, i.
ene Eeph! ägelio m El leſie aer Edũ eſt.S ſeph fuit ex ho onde d vocat. lio. τ Sed di
hitmmft liter ĩ enaͤgel ſti 2 ecc intelligẽd iam 2io mi ias ſuas. v eros vo Eẽ euãge u edere. ccipe
Ngſſuz M thei. c. i.) het is pape in inter mari erfectumi lias ſos genere ͦ i eod e ſerivtu non acce f. ergo ace J
Nne 6 thei. .M intern ſed pe co⸗/ ſpon gureu i ſcrip N eliner. erge ii. ſi
Nenigorinn, Spoͤſe. n zea mn d Augu. ingium. his que ra pon an. os moꝛe ſ Reui f. ar. rii..
igerf u vyg illud 2 voningiun ſed his vide- tẽ io citur s dirit r eriner.s .
n nirate Pkerumn cond gaiacfeee an H e Balliegns kur H gurin
WN nagotmnes tellig rofficium ento: que nitate an ame ſi adducer ti yg ac atucſtern
napeindtiie ſi⸗ futuroꝝ ſponſa mitãtu ſacram iſſe auctoꝛ 5 re cu Kin qua . ſponſi nabat an hs de eat uerit. (
edn ſemtin: g cuʒ ſpon . ole 7 fuiſſe edene . iuſquam in ſpo ſeruabe bꝰ th ſi peccauer ri euan
epcſnzſo iigeun he qð licet prol arentes fuiſ rgo au . niuſquam moꝛ? domi ii. q.i. t legitur
dpig alnnrißs Aioeneet hpevamuann cta ſunt d 1 1. huc enin ſpõſoru th apud Gita ntt c. xix.) on
u. ridicnlũ e i. pp ſi. uſti. pꝛo oniugio in onſali cor lis dor ꝛvt ſpo tez gener ſpõſis geli ulat. i. tl iä mẽ
ſc; At Eſfectu ve. 5. e. 35 arandoc f:quod ſp . corpor aus. quitas: turꝰ. vt au bitare cum li: ſic σ Cop ſ. qð diẽ ſi ſe⸗
t il deſe Augiu. 0 abita iug deſpoͤlat. ſz qð uali
aidiren 8 Ale ziugi. ſep telligank: an officio Illave baberen untur be e coniug a. upoſ a raualt ſe⸗
e to intellig atuz: atum. Ill S mileg tis lege T infra. dimnera en pins.
dagärdnnpee, coniunx. rẽtibꝰ io fec eſt initi onſun rte ium oſtẽ ſoceru i copula 5 ſponſo. a le e dim ant tam nſen
ſtichz, Depa iuus cione eſti is eſt con oningiu r. ſo m ſibi ce t cuz ſp dexpe Aratt era⸗ cine pconſen.
ſtciginoneſ; ſeph en ictꝰ ẽ: ſiẽ com ibus ſepar itiato intel eſt. maria m eam voluit d oh timer cei fnit cc imoniale m. 1—
gcicfcons — itiato fectuʒ 2ma im eam v infra: noni ſer m imatr opula “
hfincdoinnan, pf dni dict⸗ Mar. ro in qin lliter de mul ſui per ppel- eq; enim ean v, à infra: naz. quo ſum nalem ce ſegam 4 ep H
ibarbei ates. na . a tur ſimiliten fficio ſu öſe appe f neq; imittere'. 1tuaz. qu ut tin carnal ſea 4
iſdatgciin acunne iuterhr. ditur ndum offic ui: ſpoͤſe al tur̃ ſed dimitt. roningem icanit: ſic ſit F.1. oris. ar. Wacdia 1“ l
leunginſon. tha carn de parẽte uod non liter diſting dine ſcrip re e mariame iliter indic eneros eutm. vre ſeph ſe ps Mauet
Gzintemn . Rnes nmedlpnn doreſt es conſuetn meeſentiuz ceren õſam ſim onſi ſunt g denim — 3 vinente ibem.
al igti H i. pes pl „ 3 coniug effectuꝰ initiat none ſpol dhuc ſpe uit.quid en x. S virgo abe um
2 . ntur m: non ixiſſet cum! f- n 8 qui a dir⸗ cõſue tinere: rata eſt ra petri
int ug Gulari. futura. er a turoru dixiſſet 8 vkr ef. etis eos qui iptura c fecto retiner po 1 hoc ↄtra pe dirit
On i Quia futn n ſpe ſnn o.cum dir neres vle 1etia lare ſeri Pect r. ifra. 3. ecce. m qui
ſeni ſuliu Kann n e ſp de Ambꝛ didit tunc re⸗ aſciſci pella in domi4 ſerat eien. jancducatorem ratt⸗
! oco ad ingii 1 Agppelke eren 5 dimuera⸗ t chri manducat rtuus eratt
ſtninimn adutdbne ges vng gium non men coni⸗ mẽ ba⸗ ſt acciper 1mẽte d dauit . bioſph mo⸗ ſſionis.
iciinchi, ulpbu . e im illan ulã cõmen 18 0 - nolph. lice paſſ ſ.
ſeictſch Kandanſin neris eneneme no coniugii no aug. enim ſtea üla cõm angelu domuni ntur cauſa
Nom. tian?c duzcoͤiugiũ fecius: lens tales c⸗ tum⸗Item: etur iam enim po rſic nüc olenne con “P mimine ſeharane
