ri vel dãnari pᷣuſquaʒ legiti-
mos bẽat pñtes accuſatoꝛes locũ⸗
q;defendẽdi accipiat ad abluẽda
crimĩa. ¶ Itẽ damaſus.
Be codem.
Abet quoq; in decretis ſan/
coꝛũ patrũ ſancitũ:nõ foꝛe ca
nonicuʒ quẽquaʒ ſacerdotũ iudica-
ri vel danari antequaʒ accuſatoꝛes
canõice examinatos pꝛeſentes ha
beat:locũq; defendendi accipiat.i.
iducias eccleſiaſticas ad abluenda
crimina. Palea.
T )* extra patriã ſiat,puicie:pᷣ
. mo diſcuſſiõis accuſatio ſine
aplica pceptione:cui in oĩbꝰ cauſis

credo.C.qũo ⁊ qñ iudex.auc.qꝗ
ſemel.item vbi agit᷑ iudicis of⸗
ſicio.C.ſi mi.ſe ab here.abſti.i
auẽ.ibi poſita.ff.de mĩo.in cãe
.§. cã.item ĩ cã ſurreptonis er-/
tra de ſen.a re iudi.cũ olim.ite⸗ʒ
ſcðʒ quoſdã in c libertatis. C.
de ingenu. ma. diffamari.item
in petitione legati vel fideicom
miſſi.ar.C.ð vſu.a fruc.lega.
vel ſideicommiſ. l. ij. Atem in
trebellianica reſtitutione. C. ad

treb. l.pe.S.cum aũt.item cum

electus non comparet.extra de
elec.dudum.in n. alias nunqᷓ;
ſerenda eſt ſnĩa ante lit.cõteſ.ſʒ
ꝓcedit᷑ abſentẽ ꝓut tradiutur ex
tra nt lit.nõ cõteſ.qm̃ in fin.qð
Dicit᷑ de officio iudicis.hodie cer
tũ ẽ extra de offi.iudi.c.vlti.
8 Ccuſatoꝛi.qui ablente.
qꝛ merita cauſaꝝ cc. C.
ſi ꝓ vi vł alio modo.il.uilti.nec
ẽt in cã reſtitutiõis auditur ꝗs
nolens de iure ſuo docere in ab
ſentia alteriꝰ partis: vt extra ðᷣ
of. dele. ↄſultationibus.
h 64 Aueant.ar.eſt hic ꝓ opi
nione illoꝛum qui dicũt
ꝙ ſentẽtia nulla ẽ cũ perempto
riũ non venit ad noticiaʒ abſen
tis.C.qũo ⁊ qñ iudex.ea qͥ.ff.q̃
ſen.ſine appel.reſcin.l.i.G.cum
ex edicto.ſed ibi ñ peruẽit qꝛ nec
pꝛopoſitũ luit vñ ſcᷣm pleroſqʒ
bene tenet ſnĩa lʒ peremptoriuʒ
nõ venerit ad noticiam rei.ſcdðʒ
hoc expones irrita.i.irritanda.
vnde ſatis videtur ſufficer̃ ſi ab
ſens ſufficienter ſit requiatꝰ ad
hoc ut poſſit fieri mnia iʒ nõ ſit ĩ
nẽtus:vt extra qui ſilij ſint leg.
cãm.erxtra de cleri.ñ reſi.ex tue.
ar.ad hoc.vij.q.i.pᷣſentiuʒ.C.
ð iudi.pꝛoperanduʒ.S.ſi quidẽ
ff. de euic.ſi ideo.⁊.l.ſi dictum
5§. ſi preſente.⁊.ff.locati.item q̃
ritur.S.exercitu.argu.õ extra
nt lite non contel.qm̃.S. ſi vo.
nam ibi dicitur ꝙ etiam in cau
ſa matrimonij non eſt proceden
dum abñitem lʒ non inuenia/
tur:qꝛ nõ poteſt eẽ ꝙ habeat iu

ſtam cauſam abſentie.nec.n. videtur contumax qui vocem pꝛecoms non audi⸗
uit. ff. de in integ. reſti.l.pe.⁊ vltima.hoc tamen certum eſt ꝙ ſiue peruenerit ad
eum citatio ſiue non ſi probauerit iuſtam cauſam abſentie retractatur id qð fa⸗/
ctum eſt: vt extra de ſen. ⁊ re.iudi cum bertoldus.ioannes. Moc teneas ꝙ ſuffiẽ
ſi cicetur aduerſarius publice ad domum vbi conſueuit moꝛari.ut extra de do. 7
contu.cauſam.c.vlt.⁊ ſi non ueniat lite non conteſ.ſiat miſſio in poſſeſſione: uł
excdicabitur ut extra ut lite non conteſ.me.lue vero conteſ.ad ſententiam pꝛoce⸗
ditur:ut.C.de iudi.properandum.5S. ſiquidem. 7. 5. ſin auteʒ. ſi poſtea veniat
aſſignando iuſtam cauſam abſentie retractabitur quod factuʒ eſt. ut extra ðᷣ ſen.

re iudi.cum bertoldus.
iCaſum.i.penam.

C.de adul.qᷓ;uis.j.e.decernimus ſe ¶ Oahunt. i.ſuſtinebunt. S SS
I Bſente. difficile.i.non.ut.ij.queſti.vi.biduum vel difficile.i. vix. quia

in caſibus ſit accuſatio ſine inſcriptionis vinculo.ut no.ij queſtiõe. viij.

in principio.

charte.⁊.S.e.caueant.

o N¶ Qldqdicit.i.punit.
L

m MWBnia. abſentes. nõ ꝑ ↄtumaciã ⁊ ĩ caſibus erceptis i ſumma.
ꝙ geſta q̃ fiant abſente altero non valent.vt.j. eod.

On opoꝛtet.locum.i.inducias.ut.j.c.pxi.
D Abetur.examinatos.hoccũ ſint ignoti vel ſuſpecn.vt.ij.queſtione. vij.

querendum.

dilecti. ⁊. v.q.ij.vocatio.

r Inducias. ar. ſniam non valere: niſi preceſſerint legitime inducie. extra ö di-
Ae

2*

de accu. qualiter.

Tauſa

a QLi accuſare.premiſſa.inſcriptio enim ſemper pꝛecedai accuſationem.ut er

condẽ nare.ut. ff. de pen. abſentem.

*O Ignum.innocẽtis.ſanctius eſt.n. nocẽtem ĩpunitũ relinquere qᷓ; innocẽtẽ
c

Eſrim. gdam ponũt caſum ſic ꝙ epᷣs iſte fuit ifamatus ⁊ papa com/

ittit iſtis vt in modũ in
gſitionis ꝓcedant ⁊ ſi non ve/
nerit ut ſe purget vr ↄſiteri ð cri
miĩe vnde põt ↄdẽnari.ut extra
de ſimo.de hoc.⁊.c.iĩſinuatuʒ.
vel intellige ꝙ bic fuit lis cõteſ.
ſicut in ſumma itellexi hoc.c.uł
nð logꝗt᷑ de diffinitiua ſnĩa ſed
de interlocutoꝛia uel excõicatiðe
urmiſſione ĩ poſ.vr tñ ꝙ ẽt lit.
non ꝛteſ.ferri poſſit diffinitiua
ſnia ſed nõ de crimine ſed depo
ſitiõis ꝓ ↄtumacia:ut vj colli⸗
gi e de do.⁊ atu. vitatis. Jo.
d ¶Coluerit. maximus valen/
tine ciuitatis epᷣs.
e ¶ Snie.ſerẽde contra.ff. ð pe.
abſentem. .
¶ Manikeſtuʒ eſt. pᷣſumptiue
pt. ff. ð re iudi.ↄtumacia. .i. ſic
xxiiij.q.iij.de illicita in ſi.ſed ui
det᷑ ꝙ ſempꝑ liqueat ð cã qꝛ aut
ꝓbat actoꝛ qð aſſerebat ⁊ tũc cõ
dẽnãdus ẽ reus.aut nõ ꝓbat ⁊
tũc ẽ abſoluẽdus reus ut.vi.q.
vlt.actoꝛ.ſʒ iſtud obinet cũ uter
qʒ ẽ pᷣſens ⁊ pᷣterea ꝙ reus ab/
ſoluit᷑ nõ ꝓcedit ex eo ꝙ ð cã liqᷣ
at.ſed qꝛ iura ſiunt obſcura ⁊ in
vubio fert ſnĩa ꝓ reo ut inſti. ð
ĩterdic.S.cõmode.ex ð fi.ĩſtr.iĩ
ter.ĩ fi.nã qñqʒ actoꝛ pbat intẽ
tionẽ ſuã ⁊ iñ iudici ñ liq̃t ð cã.
.ff. de re indi.l.pomponius.
g ¶ Murgandi.i.oñdendi in/
nocẽtiã ſuã uł cãm abñtie.
b ¶ mMõ oĩia. dum iñ illa q̃ pꝛoba
ta ſunt ſufficiãt ad cõdẽnationẽ
Toĩa ſimul obijciãt᷑.ut.xxiij.di.
illð. ar. Z.j.e.q.x.placuit.
i Euera.monemꝰ.i.man
damus. ij. q.i. notũ ſit.
xxviij.q.i.ſit.n.⁊ no.S.ij.qðe.
vij. ſicut inquit.
k. ¶ Moſt excõicationem.no.qꝙ
excðicatꝰ appellat.ar.er ð ſen.
excõica.per tuas.
l Bſens. niſi fuerit. hec v
ba ponuntur iu auẽ.ut
omnes obe. iu. 5. ſi vo. col. v.
m ¶Contumacia.ſic extra ðᷣ te
ſti. in nomine domini.
n Nadicas hermãnum. iſte
T in furore occiderat hoĩeʒ.
Quia. prima ratio eſt.
p EFriner ita nõ tenebank

venire N. v.q.ij.ſi primates.

q ¶ Utrum. tertia ratio eſt.
ade tanche⸗ bene fa⸗
tebat᷑ ꝙ qñq; fuerat furioſus ſʒ
iñ dixit eũ mõ eẽ ſanũ ⁊ in ſani
tate occidiſſe hominẽ: als tenet
ille potiꝰ ꝓbare ꝗ dicit aliquẽ ĩ

reuerẽtia debet᷑ cuſtodiri: quoniaʒ
7 antiqua patrũ regula hoc docet ĩ
qua iperialia pariter ſtatuta ↄcinũt

Criminũ ingunt diſcuſſio ibi agitã

da eſt vbi crimẽ admiſſuʒ ᷑. Eti ca
nonibꝰquecũq; negotia ĩ ſuis locis
vbi abſoꝛta ſũt ſiniẽda:ſalua tñ ĩ oĩ
bus apoſtolica auctoꝛitate. Heeo.
O Vi accuſare aliũ elegerit pꝛe
Aſens ꝑ ſe ⁊ non ꝑ aliũ accuſet
in ſcriptiõe videlicet pᷣmiſſa.neq;
vllus vnquã iudicet᷑ añqᷓ; legitios
accuſatoꝛeſ pñteſ hẽat:locũq; fen
dendi accipiat ad abluẽda crimia.
NAẽ ex ↄci.tole.vij. Be eodeʒz.
gnum eſt vt vita inocẽtisꝰ
ulla maculet᷑ ꝑnicie accuſa-
toꝛis. Jõ ſi ꝗs a quolibet crimiat᷑ ñ
añ accuſatus ſupplicio det᷑:quã ac-
cuſatoꝛ pñtet᷑ atq; legũ ⁊ canonum
ſnia exquirat᷑.ꝙ ſi indigna ad accn
ſandũ perſona inuenit᷑ ad eius ac-
cuſationẽ nõ iudicet᷑. ¶ Itẽ bonifa
cius papa ad gallos.
BSententia feriatur qui cauſe ſue
negligu adeſſe.
Ecernimusveſtrã debere ĩ⸗
tra ꝓuinciã eſſe iudiciũ ⁊ cõ/
gregare ſynodũ ante diẽ calẽdarũ
nouẽbꝛiũ.vt ſi adeſſe volueritꝰ:pꝛe
ſens ſi cõſidit ad obiecta rñdeat.ſi
vero adeſſe neglexerit dilationem
ſnĩe ð abſentia nõ lucret᷑. Mã mani
feſtũ eſt cõſiteri eũ de crimĩe:ꝗ idul
to ⁊ totiẽs delegato iudicio purgã-/
disſe occaſiõe nõ vtit.nihil eniʒ in⸗
tereſt vtrũ in pñti examine nõ oĩa?
q̃ dicta ſunt ꝓbent᷑:cũ ipſa quoqʒ ꝓ
feſſio ex pꝛocurata totiens ↄſtat ab
ſentia. ¶ Item felix papa.
Abſentes nec accuſari nec indi-
cari poſſunt.
SBGſente aduerſario nõ audia
tur accuſatoꝛ:nec abſente alia
parte ſententia a iudice dictavllam
obtineat firmitatẽ. ¶ Itẽ Nicho⸗
laus pa.galiõi archiepo ſenenſi.
¶Altera parte abſente diffinitina
non feratur ſententia.
Euera iuſtus mediatoꝛ nõ eſt
9 vno litigãte ⁊ altero abñte

furoꝛe peccaſſe.ut extra de ſuc.ab inteſ.cũ dilectus.⁊.C.ð codicil.nð codicilllos.
8 Conſulendũ.q.d. ſatis ipſo furoꝛe punit᷑.ſic.S.di.v.baptiʒari.ff.de offi.pᷣ/
ſidi.diuus.iudex iñ diligẽtiſſime inquiret an fuerit furioſus:q;ꝛ mulii fingunt fu
roꝛem ut ſic excuſent᷑:ut.ff.de cur.ſuri.obſeruare.⁊.j.e.hoꝛtamur.
t ſes⸗ ſa peur enl ergo lr̃e epᷣoꝝ valent:nõ:qꝛ teſtibus nõ teſtimonijs
credendũ eſt. ut extra de coha.cle.⁊ mu.tua.ð hoc notaui.j.xi.q.iiij.cure.
ar.ff.ð cuſto.re.diuus.alias extra iudiciũ ſecꝰ ẽ.ut.xi.q.iij.cure.lxxi.di.erneo.
u Szʒ pññtes.fallit.ff.de iureiurã.ad ꝑſonas.ff.ð teſti.ſi ꝗs teſtium.
u ¶ Sed pᷣſentes.in cã crĩali ſemꝑ teſtes erũt pᷣſentes ſʒ in ciuili ᷣuet᷑ ↄſuetudo re

gioms:ut.ff.de teſti.l.iij.in ſi.

x ¶ Que nouerũt ⁊ viderũt.i.in aliquo ſen

ſu coꝛporeo ꝑceperũt.large.n.ſumit᷑ viſus:ut ibi.guſtate ⁊ videte.a legit᷑ in exo
do.videbãt voces.i.audiebaãt.vnde ſi auditu aliꝗ ↄſcij ſunt de aliquoꝝ foꝛnica/
tione bñ pñt ð hoc teſtiſicari extra ð teſti.pterea.⁊ qð de auditu recipiat teſumo/
niũ bẽs e ð teſti.cũ cã.nã ſuſficit q̃litercũq; aligd ſciat.xxij.q.v.h videt᷑. Si g ali

gs ẽ mutꝰ dũ tñ audiat ⁊ ſcribere ſciat bñ teſtificat᷑:ut.C.ꝗ teſta.ſa.poſ.

diſcretis.ſimiliter cecꝰ teſtiſicatur ſi voces ↄhentiũ hʒ notas.nec obſtat ſi
dicas ꝙ cecus pt ĩ voce decipi.ut.xxvij.q.i.nec aliqua.nã in niſu poſſu
mus decipi.ut.xxxi.q.i.qũo.⁊ in tactu.xxxiiij.q.ij.in lectum.

dhoꝝ emergẽtes lites decidere nõ
foꝛmidat.His ita pꝛemiſſis volu-
mus ⁊ apoſtolica auctoꝛitate mone
mus vt ſi preſbyter de quo agitur
poſt excõicationẽ ſuã apoſtolicã ſe
deʒ adire voluerit:nullus iter eiu
impedire pꝛeſumat.
Ntem zepherinus papp.ey.
¶In abſentem non eſt ferẽda ſen
Bſensvo nemo iudicet᷑ qꝛ di
uine ⁊ hũane leges hoc pꝛohi
bẽt. niſi fuerit abſens ex cõtumacia
ꝓ pᷣſenti nãqʒ euʒ ↄtumacia habe
rit facit. Itezʒ Nicolaꝰ pa.galiõi
ſenẽſi archiepo. Seeodem.
Ndicas hermânũ epᷣm ſuꝑ
gbuſdaʒ frequẽter fuiſſe accu-
ſatũ ꝓ ꝗbus:qꝛꝰex ꝑte ipſius ꝑſona
deeſt:nos vni parti ad diſcrimẽ al-
terius credere ꝓculdubio non poſ-⸗
ſumus:qᷓ;uis nec vſq; adhuc ꝗ fue
rintꝰilli exceſſus dixeris:nec vtruʒꝰ
ſane mẽtis erat idẽ antiſtes necne:
cũ ipſos exceſſus ꝑpetrabat euidẽ
ter oſtenderis. Satiuſqʒ arbitra⸗
mur quãlibʒ interiʒ inſirmitateʒ ad
penã peccati qᷓ; ad ipᷣm ꝑtinẽ pec/
catũ cui magis pↄſulẽdũ ſit ⁊ cõpa-
tiẽdũ qᷓ; puniẽdũ:vł ẽt aliq mõ fe-
riendũ.¶ Itẽ calixtus papa.
¶TTeſtes non dicant teſtimonium

niſi de his que pꝛeſentialiter ⁊ vera

citer nouerunt.
Eſtes ꝑ quãcũqʒ ſcripturã tte
taſimoniũ nõ ferãt:ſed pñtesꝰ
de his q̃ nouerũta viderũt vaciter
teſtimoniũ ꝓferãt.nec dicãt ð alijs
cauſis vel negocijs teſtimoninʒ niſi
de his q ſub eoꝝ preſentia ? acta eẽ
noſcunt. ¶ De his ẽt qͥ andierũt
ſi ad hoc vocati ſũt:in ciuili ca teſti
moniũ dicere poſſunt.vñ in auten-/
ticis col.vij.ti.de teſtibus ⁊ co.eo.
ti. legit᷑. Si debitũ ſcriptũ ſit:⁊/
batio ſolutiõis ꝓferat᷑ a litigatibus
P teſtes ſine ſcriptura:tũc ſuſceptibi
ſẽ eã apud iudicẽ eẽ volumꝰ:dũ ad
boc ipſuʒ teſtes aſſumantur vt per
hibeãt teſtimoniũ ꝓ faciẽda ſolutõ
ne:aut pꝛo memoꝛia facta alicui iã

x ¶ Houerüt.ꝗ de his qᷓ pupiullus vidit nõ põt eẽ teſtis.qꝛ bec etas igno⸗

rat quid videat.C. ð fal.
mo.l. i.
y¶ Preſentia. dum tñ
intelligãt.nã aliter non
dicunt᷑ pᷣſentes. ut. ff. de
vb.ſig. coꝛã. Non itelli⸗
ge pᷣſentẽ ꝓut ponitur.x

vi.q.iij. S.põt.ſʒ intelli

ge pᷣſentẽ ſiue in eadẽ do
mo:ſiue alibi ſit dum tñ
audire poſſit. ut. ff. ad
ſyl. l.i. J. eodem tecto.
3 .De his qꝗᷓ audierũt.

plures pñt notari caſus

vbi fert teſtimõium ð au
ditu. Anus hic.Alius
cũ probat᷑ volũtas ob/
muteſcentis.vt.xxvi.q.
vi.ꝗ recedunt. c.is ꝗ.
Alius in matrimòio.ut
xxxv.q.vi.de parentela.
alius in ꝓbatiõe piurij.
vt.xxij.q.v.hoc videtur
alius in mẽoꝛia facti ope
ris.ut.ff.de proba.ſi ar
biter. aliꝰ extra de teſti. ̃
terea.⁊ extra.e.ti.cũ cau
ſam.Sed certe nò conce
do ꝙ alicubi fit teſtimo/
niũ de auditu niſi vbi te
ſtatur quis ꝙ ſic audiuit
recitari a maioꝛibus.vt
dicit᷑ ð teſti.quotiẽs.⁊ h̊
tm̃ cõtingit in matrimo
nio ⁊ ĩ memoꝛia facti ope
ris:lʒ hodie circa mfimo
niũ illud ex pte ſit imuta
tũ.extra ð teſti.lʒ niſi ꝗs
velit dicere ibi ið eẽ teſti⸗
moniũ de auditu:qꝛ me
lius ĩ talibus cõprehẽdi⸗

mus ꝑ audiũ qᷓ; ꝑ viũ.

EAne ſi duo intereſſent
cõtractui quorũ vnꝰ eẽt

ſurdꝰ:⁊ alter cecꝰ vnꝰ au
diret oba ctus:alter vi

deret numerare pecuniã
p ülos foꝛte nõ ꝓbaretur
Ictus. Sunt at bic alia
vuo ſpãlia. ſ. ꝙ valet cõ
feſſio extra ius.ſicut ⁊ ali
bi. e ð excel. prela. ᷓ ſit
graue.⁊ in alio caſu qñ
gs cofitetur ſe debere pe
cumiã cã adiecta.vt.C.ð
non nu. pe. generaliter.
⁊ in caſn qui pĩ de ſecun
da cautione quam muli

er poſt biennium emiſit

C.ad uell.ſi mulier. Et
generaliter dicunt gdam
valere confeſſionem fa⸗
ctam extra ius ubi teſtes

interſunt rogati. Item aliud ſpeciale eſt hic ꝙ non ualent teſtes niſ ſint

rogati. ijdem requiruntur in teſtamentis 7 in codicillis. C. teſta. aur.
rogati.⁊ in matrimonio vt videtur.xxr.q.v.noſtrates.⁊ in diuoꝛtio.ſt.

de diuoꝛ.l.nulluʒ. alias non requiritur ꝙ teſti
q.iiij.ad ſinem. JoConſueuit grneraliter dici ꝙ eſt verum ꝙ con

ſtis ſit rogatus.ut.jſ.prori.

10⁰

extra iudicium non preiudicat niſi cã adijciatur. ut ↄfiteor me iibi vebere
centum ex cauſa mutui.ut. C.de non nu. pe. l. generaliter. b. Et ſcias ꝙ
omnes iſti teſtes rogati dicuntur intereſſe quia rogati ſunt audire.licʒ ad
aliud venerint.ut.ff. de teſta. heredes palam autenti.ſamen generaliter
videtur dicere ꝙ teſtes dcbeant eſſe rogati. ut. C. de teſti. auẽ. rogati. ſed

hoc uerum eſt cum contractus eſt ĩ ſcriptiss pͤt
1 & Si debuũ. aut ꝓ memoꝛia. Tres hic ponit caſus ꝙ teſtes rogatipn⸗

teſtincari.uel pro ſolutione quam uoluit facere creditori debitoꝛ. uel pro

ſolunone ei facta. uel pꝛo ↄfeſſione creduoꝛis.

X Be

(
chin

geiigt
ſaleo
roor
ſi
(Q
ſerluſ.
decocl
(oͤte
602
lener
melc
lidiß⸗
alignl
nolett
ſeisol
naeſed
ſceo in
Probat
ladehe
cism
ſnr
cadeh
lis.41
exprel
nonge
revera.
riumq
o cus
lqönon
ggliſſin
ingulan
guem ar
licerent
herſishe
leſtimon
ſacteſſin
Nevide⸗
Nicarin
ſecan
comm
Uitay
iſſe
hoccaſt
Neteſtan
pterconn
ſuurprop
onenn po⸗
Geiur on⸗
benſttat
ſigexyiq
ſicutetian
Procongrt
berſeperſ⸗
Cerintv.
nmemi
ſeöuenun
ſlctorde
Mus ditd
lrcicrce
enekauen
hareſalnton
nan
onio ſinge
tecnin
DP in.
6CAlan
lis. iſti
8 diſti ir ſn
um alia I
ſid ſ nl
(Scden
mtſte

Tr

Nuuünmii ie
manisgftantet
Uariameiorban
ldrhrnatiseh

Gingtinnmmn

lmnencnufnte
PBbochecnunene
lludapefin
amad rcihnig
tderebibͤdrc⸗
niüdeaudimdan
ialuthn
paudnicy)ni⸗
1 wo intneſen

gvoni eNn

alarcepyyan
tu ueraler
umenre uni
ſnrenöpbateun
Surtik biras
iia dg nitc
entaing ſalt
beni niui
etinelo ſ
ſcͤalenunti
gnupe, Gwonin.

zaſnginin

nonegunn
ulinin
Crtlur dong

archtflimne
nermriueh
e

lenrſ⸗
uCnint
wiumen
l.
an u

enbe
n 1s9

an

mumnin
umnen ni

A

rrr

—

III

a ¶ Confeſſione.ĩmo magis eſt pro debitore ↄfeſſio creditoris qᷓ ſi ſit ei
reddituz inſtrumentum. C. de ſolu. pecunie.
b T2 domina. punſend iciminaii punit᷑ teſtis capitali pena. xxxiij.
q. v. hec imago.hoc pʒ leges veteres ſcm canones infamis ẽ.vi.
q.i.ꝗcũqʒ.xxii.q.v.ſi ꝗs.ſʒ ſcðʒ legẽ accuſat᷑ ð crmie falſi.ff.ad.l.cor. de

fal.eos ꝗ nõ obſtat. ff.
de his qui no.in fa.luciꝰ
ex ð or.cog.cũ dilectꝰ.qꝛ
ibi nõ ẽ ſnĩa lata z teſtẽ.
c ¶ Quos tẽporũ.ſimi⸗
le.iiij.q.iij.ĩ teſtibꝰ.C.
de codi.l.vlti. S. VAt.ſi.
C.ð teſta.ſi vnus.
d ¶Simul. gdã vñt Hh
tener ĩ his ꝗ nõ niſi ſe/
mel cõmittunt᷑ ut bomi/
cidiũ alicuiꝰ.ſʒ ſi ſepius
aliquid põt cõmitti:ibi ñ
nocet tẽporuʒ diuerſitas
ſz eis obijcit᷑ de Suſan⸗
na.ſed illi reſpondẽt ꝙ
ideo fuerunt illi teſtes re
probati:qꝛ dixerũt ꝙ in
eadẽ hora ⁊ ĩ diuerſis lo
cis ↄmiſſũ eẽt adulteriũ
ſz nõ poterat cõmitti in
eadẽ hora ⁊ ĩ diuerſis lo
cis.⁊ hoc dicunt pꝛopter
expreſſam ſimilitudinẽ
non pꝑpꝑ idẽtitatem. nam
reuera aliud eſt adulte-
rium qð hodie ſit aliud
qð cras.ſed eſt ſimile il
li qð non concedo cnʒ ſin
guli ſint in ſuis dictis
ſingulares.ſi tamen ali
quem actum continuuʒ
uiderent aliqui:licet di⸗
nerſis horis.videtur ꝙ
teſtimonium teneretvt ſi
ſucceſſiue in vno forami
ne viderunt aliquos foꝛ
nicari:vel ſi aliquivolũt
teſtari quod aliquis ex⸗
commumcatus celebra/
nit ⁊ vnus audiuit fineʒ
miſſe alter principium.
hoc caſu concedo eos be
ne teſtari de vna re pro/
pter continuationeʒ actꝰ
ſicut propter continuati
onem poſſeſſionis vna
dicitur preſcriptio. licet
facta ſit a diuerſis perſo
nis.xvi.q.iij.S.poteſt.
ſicut etiam vnus dicitur
proconſulatus. licet di/
uerſe perſone ipſum exer
cuerint.vt.ff. de offi. ꝓ
con.meminiſſe.item ꝗd
ſi cõuen iant in tempor̃

ſed diſcordent in officiſs

vnus dicit de miſſa:ali⸗
ter dicit de veſperis. ea/⸗
dem eſt queſtio ſi uis ꝓ/

facte ſolutiõis ⁊ ꝓ cõfeſſiõe eius ꝗ
pecunias accepit:hec aũt teſtimoia
inania erũt ſi ex trãſitu ꝑphibita ſunt
aut ab eo ꝗ ꝑpꝑ aliud opus adueni⸗-
ens andiuit aliqͥ dicẽte ſe accepiſſe
ab aliq̊ aurũ aut debere alicui.nulla
rõne valere cẽſemus. Simł aũt ne
ceſſeẽ vt videãt:qð ſi alius vno tẽ
poꝛe:⁊ alius alio tꝑe viderit: diuer
ſitas tẽpoꝝ eoꝛũ teſtimoniũ nõ ad-
mittit. ¶ Angde leo papa. .
CNõ admittuntur in teſtimoniũ
quos non eodeʒ tempoꝛe negocio
inter fniſſe conſtiterit.
Lruomim quoq; puniendi
ſüt teſtes:q ad calũniã aliꝗd
teſtiſcant᷑.nec eoꝝ voces tãqᷓ; plu-
riũ admittunt᷑.quos tẽpoꝝ ᷣqdẽ di⸗

nerſitas ſimulꝰ interfuiſſe ꝓbibuit.

Iem Ambꝛoſius in li.de para/
diſo dei. .V
Agd ſeriem geſtoꝛuʒ teſtis ex ſuo

nihil adiiciat.

Vra?a ſimplex ſteſtimonij ſe⸗
Nries intimãda ẽ. OPlerũq; te-
ſtis dũ ad ſeriẽ geſtoꝝ aligdex ſuo
adijcitꝰ: totq teſtimonij fidẽ partis
mẽdacio decoloꝛat.nihil igit᷑ qdð bo
nũ vr̃ addẽdũ ẽ.¶ Atẽ felix papa.
CAbſens per alium net accuſare
nec accuſari poteſt.
Bſens per aliuz accuſare aut
accuſari nõ põt.nec affinis te-⸗
ſtis admittit᷑. Miſi in crie iiuria
rũ in quo illuſtris ꝑſona ẽt ꝑ ꝓcura
toꝛẽ intẽdere ⁊ exciꝑe põt ſᷣuatis ce-
teris ſolẽnitatibꝰ: vt codi.tit.ð inin
rijs.l.vltima. ¶ Itez pelagius pa-
pa ſindue magiſtro militum.

C Reo iabſente libellus accuſatio

nis fruſtra offertur.
Harte q̊s dedit nobis lucidiꝰ
ſi illo tpe aduerſariꝰ ipſius il-
lic pñs fuiſſei valide erãt.Sʒ qa ad

uerſario abſenter geſta q̃ nobis re-

cẽſuit facta legunt᷑:talia leges ñ reci
piunt.. Idem decoꝛato patricio.
Teſtes coꝛpoꝛaliter pꝛeſtito in

bare ſolutionem decime ⁊ vnus dicit ſrumentum ſolutum ⁊ alter dicit fa/
bam. Et reſpondeo ꝙ non valet teſtimonium:qꝛ omnes ſunt in ſuo teſti
monio ſingulares.ut extra de elec.cum dilectus.diem forte non tenetur te
ſtis exprimere ſed menſem.vt.S.ii.q.viij.libellorum.

g % Ura.i. ſine dolo.

f¶ Simplerx. qualiter hot intelligatur. dixi.iiij. q.iij.in teſtibus.

80 Xliquid.argmen. vtile perinutile vitiari: vt.xij.q. ii.ſi quos de ſer/

uis. S. diſtin. xxxvij. ſi quid veri. ſed contra. ff. de excu. tu. qui teſtamento.
g.diſti.ix.ſi ad ſcripturas ſolu.vtile ꝑ ĩutilevitiat᷑ vbi ĩ iure inuenit᷑ exprei
ſum alia non.argu.xv.q.iij.S. cum autem.
b¶Adlijcit. vel ſubſtrahit. vt.v.q.vltima preſbyteri extra de verbo. ſi.
forus.5.vltimo.argumen.xi.q.iij.quiſquis metu.xxv.q.ij.preſcriptio/
ne.xxij.q.ii.cum bumilitatis.C.de teſti.teſtium. V

i ¶ Addendum.qꝛ non preiudicaret boc alicui ſi de hoc non iuraſſet.vt ex

ira de teſti. c. de teſtibus. vbi de hoc dixi.S.ij.q.vi.ſi quando.

Bſens. nec affinis. S. e. q. v. ſimtliter L RM
EVeo. bec rubrica eſt falſa:qꝛ non intelligitur de libello accuſa

OQ X

tionis.ſed libello atteſtationum.

82 9

m ¶Marte · abene. . i . in primis.extra de teſti.in nomine domini.æ ca

pitulo de cetero.

n D Oꝛamur. amputari bic eſt. ar.ꝙ iudex preſtabit ↄductũ ⁊ ſeturitatẽ teſti
b. ey ut lite nõ ↄteſ.accedens. de elec. bone memorie. er de ap. ex parte

ramento teſtimonium dicant.
Ortamur:vt ſub timoꝛe dñi
ↄſuetã cõſciẽtie veſtre ſinceri
tatẽ in hboc quoqʒ negocio ↄſeruan
tes:omnẽ ꝑſonis qvitatẽ cauſe iſtiꝰ
ſcire pñt:faciatis ãputari foꝛmidi⸗
nẽ:⁊ veſtris pᷣſentariꝰoↄſpectibꝰta⸗
ctis ſacroſanciis euãgelijs pᷣbito ẽt
legaliter ſacr̃o qͥ in vitate reꝝ noue-
rũtꝰ. ꝓfeſſione ſue teſtiſicatiõis ape
riãt:vt patefactis oĩbus q̃ͥ ſecũduʒ
leges ⁊ iuſticiã cẽſenda ſunt cogno-⸗
ſcatis:⁊ cõpetentẽ legibꝰa vitati ter
minuʒ detis. CIẽ MNicolaꝰ papa
iſmaro remoꝛũ archiepiſcopo.
Accnſatoꝛ ⁊ accuſaius fuinul de
bent adeſſe.
Eceſſe eſt ſcõᷣm ſacraruʒ ſcri⸗
Rpturaꝝ documẽtũ:ac ſecũdũ
iuſticie tramitẽ ⁊ accuſatũ ⁊ accuſa-
toꝛẽ ſimul adeſſe: ⁊ vnã parteʒ quã
tacũqʒ ⁊ qualitercũqʒ pᷣdita ſit au
ctoꝛitate ſic ꝓꝛſus audiri:vt alteri
ꝑti nullũ pꝛeiudiciũirroget. D.X.
Modꝰvo teſtes deſiciẽ-
tes in pᷣmo caplo non
ſint admittẽdi ad ſeqᷣn
tia:⁊ ex cõcilio cartha⸗
gine ſintlo rmol:
in q ſic ſtatutuʒ legitur.
COQui in Pinocapinn. dlleit ad
cetera non admittatur.
Lacuittvt quotiẽſcunqʒ deri
cis ab accuſatoꝛibꝰ multa cri⸗
miĩa obijciunt᷑. Et vnuʒ ex his deqͥ
pus egerit ꝓbare nõ valuerit:ad ce
tera iã nõ admittant?. ¶ Pꝛobar
illud idẽ auctoꝛitate arelatẽſis cõci-
lij tertij in quo ſic diffinitum eſt.
Q.ni falia fratribus obijciut vſ⸗
qʒ ad exitũ nõ cõmunicent.
Os ꝗ falſa fribꝰ obieciſſe ca/
pitula cõuicti fuerit:placuit vſ
qʒ ad exitũ nõ ↄmunicare:ſicut ma
gna ſynodus ante cõſtituit:niſi di-
gna ſatiſfactione penituerĩt. Itẽ

Felix papa in ſecunda decretali epi

ſcopis gallie.

5.

xxxiii.q.ii.ſiue.
o NPreſentari.ſic.S.eo.teſteſ
P U. Nouerũt.teſtis.n.pro utra
qʒ pte teſtabit᷑xiiij.q.v.nõ ſa/
ne ⁊ iurabit ꝙ nihil falſitatis di
cet.ii.q.iiij.nullam.
q Eceſſe. qᷓ;tũcũqʒ parili/
tas.ñ ſᷣuãda ẽ ĩ indicijs.
C.ð ꝓxi.ſacroꝝ ſcri.ĩ ſacris.ff.
ð arbi.ſi cũ dies.ꝭ.ſi arbit᷑.ar.
e ð do.⁊ cõtu.ex lr̃is ⁊ ẽ ſile
i.q.i.teneamꝰ.S.di.ix.ego in
ſnia ⁊ in iudicio nulliẽ vᷣferẽdũ
ſed ĩ ſedẽdo ⁊ ĩ ſimilibꝰ.ſic.ii.q.
viij.quiſquis.

r ¶ Preiudiciũ. ſic. xi. q.lij.ſi

ꝗs vero. C.de ſta.⁊ ima.l.iiij.

1 Vod vo vbi ꝗs ſimul

de pluribꝰ crimibꝰ ac/
cuſat:ſi ĩ vno ðᷣſiciat
bene admittit᷑ ad alia
vt. S.ii.q.i.in pᷣmis dũmðñ ſit
calũniator. vt.ii.q.iij. paulũ.
nã ⁊ ↄdẽnatꝰ pſegꝗt᷑ crimẽ ð quo
iſcripſerat pẽdẽte accuſatiðe. vt
j.e.negãda..ff.ðᷣ pub.iud .iſ
a· F. illð. ſed capitula hic poſita
loquũt᷑.vbi qſð calũma ↄuictꝰ
vult accuſaf aliquẽ ⁊ ceptꝰfuit
ſecꝰ ſi pmiſſiõe aliq̃ ðceptꝰfnit.
vt.ii.q.iij.paulũ. .⁊ alij di
ſtinguũt vtx ðfecerit ĩ minori
vł maiori.ſi ĩ minori admitt᷑
ad ſequẽtia alłs nõ.vt.iiq.i.ĩ 5
mis.In ciuilibꝰaũt cãis ↄuictꝰ
ð calũnia bñ ad ſequẽtia admit
tit. vt.C.ð inof.te.eũ ꝗ ĩſti.de
excu.tu.S.ꝗ.aũt er de ap.oↄſti⸗
tutꝰ. Quidã dicũt ꝙ ſi ꝗs accu
ſauit ð pluribꝰcrimĩbꝰ⁊ ↄateſta/
toẽ litẽ ſuꝑ oĩbꝰ:lʒ ĩ vno vᷣſiciat
bñ admiitit᷑ ad ſequẽtia tãqᷓ; iä
ĩcepta.ſʒ ſi m̃ ſuꝑvno ẽ litẽ ↄte.
ðficit ĩ illo ñ admittit᷑ ad ſe q̃ſi
ſuſpectꝰ.ff. ð act.ſi cui.vi.q.i.
qcũqʒ.Tu diſtigue an ſit calũ⸗
niatꝰ ulñ vt dixi:iñ ſi qs prio
egit crimĩalit᷑ ſiue obtinuerit ſi
ue ſuccuberit põt poſtea agef ci
niliter. C.qñ ciuilis actio crimi/
nali pᷣiudicet.l.i.

t Lacuit.qꝗdã ſic ponũt ca⸗

ſuʒ:accuſo te ſup pluribꝰ
criminibꝰſimul ⁊ eodẽ ſibello ⁊
litẽ ſup his cteſtor lʒ ĩ vno ðſt
ciã:iñ admittor ad ſequentia lʒ
iã ſim ifamis.⁊ h ẽ:iõ qꝛ ſpeli⸗
tis conteſ.fui bone fame:vt. ff.
ð publi.iudi.is q.⁊.ii.q.i.ĩ pri

mis.ibi:an grauiora ⁊c.ſi aũt te lrles accuſo ð vno crie ⁊ deſicio nõ admittor

poſtea ad alia. Yo.ſʒ certe mirũ vide

iſtis opinionibꝰ.nã ſi liteʒ cõteſtatus eſt

accuſator ſupꝑ pluribꝰ crimibꝰ:publicatis atteſtatiõibꝰ poſtea nõ admittit᷑ ad pro
bãdũ aliqd.ſi ſuꝑ vno tm̃ litẽ ↄteſtatꝰ ẽ ⁊ nõ ꝓbauit vr̃ calũniari. ita non ad⸗
mirtit᷑ ad ſequẽtia vt hec capitula dicũt que in hoc caſu intelliguntur. b.
u nmõ admittant᷑.ſj xr huiuſmòi exceptio nõ poſſit obijci poſt litẽ ↄteſ. ut.ff.

ðᷣ adul.ſi maritus..pſcriptiões.maxime cũ exceptio.ſ.cũ tu es calũniatꝰſit dila

toria.qꝛ tm̃ declinatoria eſt iudicij.qð ex hoc vatet.nã ab alio adhuc accnſari po

teſt. Rñdet qdam ſpale eẽ in adulterio vt ẽt p.

oriã ibi aligs nõ poſſit obijcere

pꝰ lit.ↄte.ſ.hãc tu ꝑ ꝗnquẽniũ tacuiſti.vt.C.de adul.adulter.ſicut ⁊ ſpaleẽ ĩ i ⸗
la exceptiõe.erq̃ ma.accu.poſ.cũ ĩ tua.Alij dicunt ꝙ hec exceptio.iu es calum
niatus. bene poteſt obijci poſt lis conteſtata. ſed melius dic quod hic lis non fu
it conteſtata: niſi ſuper eo in quo deſicit. vnde cum vult procedere ad alia ſuper
quibus lis non eſt conteſtata iuſte admittitur hniuſmodi exceptio illum. vel dic

ꝙ illa exceptio de nouo cepit competere.vnde

vt extra de offi.dele.ĩſinuante.

xOs.obieciſſe. calumnioſe.

pot ea vti poſt litem conteſtatam

Cauſa
accuſatorum. culpabiles. i. calumnioſe. ponuntur: maior preponitur ſed:ſi altera eſt criminalis ⁊ altera ciuilis.de 4
b (ontñ. ſuam iniuriam nõ proſequendo. vel ſple eſt in alumnia tor criminali prius agitur. ſi vero non ſunt ambe principales ſed vna incidit
epi:ne ſit ↄtra.iiij.q.vi. olĩbus.⁊ ſupra.ij.q.i.pbibentur. alteri:de incidenti prius co gnoſcitur. Incidit autem quandoq; crimina/
c ¶ Eccleſiaſticas hoc ideo dicit.qꝛ eauſa eccleſiaſtica non eſt agenda niſi per bo lis criminali:quandoq; ciuilis ciuili:quandoqʒ; criminalis ciuili.quando
m inem bone opinionis.v.q.iij.quia. qʒ ciuilis criminali.Criminalis incidit criminali.vt ſi accuſanti de adul/ nonen
J B accuſato ſi ac terio obijcio lenocinium erchle
cuſatus crimen .— pone aliud exrmplum ĩ Ga
ſuum pponit Qui qs obijcit pꝛobare nõ va- vel quolibet alio bniuſmodicrimi hac.l.prius. Ciuilis ci⸗
Geunn cenſange let: de cetero ad arguẽdũ nõ admit ne accuſatoꝛẽ ſuũ impetere volue/ ailant cneſeni haedi nine
tise: autpꝛoponit imodiiacen titur:niſi ns pꝛoprie; cam ciuilẽ cg auctoꝛitatibus nõ pꝛobibef. ſnat⸗. Ermingli einilie amm.
ſationis. aut in modum erceprfti Luntarataſſerere vo nerit. Aliquando enim crimmalis q v¼rſiagenti per aliud in niſ
onis.ſi in moduʒ accuſationis B Jaccuſatoꝛuʒ perſone in iudi ſtio pꝛeiudicat ciuiliꝰ:aliquãdo cri· ſtrumentum obijcitur q̃ gg
aut nomen accuſati eſt receptũ cio epiſcopoꝝ culpabiles ap⸗ minali. Ande ĩ libꝛo tertio codicis ſtio ercipiendo de falſita lie
inter reos:aut non: boceſt dte puerint ad arguendũ epiſcopos de ti.de oꝛdine iudicioꝛũ legitur. Ciui te. Ciuilis crimiali. vt ſi tii⸗
re ſi lis eſt teſtata aut nõ. üñ cetero nõ admittant᷑: niſi pꝛopꝛias li queſtione intermiſſa ſepe ſit:vtp accuſanti obiſcitur que⸗ t
vorelt enm denſare de maidei cauſas aſſerere non iñ criminales us de crimiĩe iudicet: qð vtpote ma tiſane. roe reni
aio,anſ.ral hef rerepruͤ no vel eccdeſiaſticas: voluerint. ¶ Ku ius moꝛi merito pꝛefertur. ¶.Itẽ ris ſainntahn naum lie gau
poteſt: ſed pendente accuſatine ergo a falſa fratrib⸗ obijciũt: vſqʒ libꝛo. ix. codi.ꝗ accuſa.nõ poſ.l.i. potes alias non: hoc nõ nnce.
poteſt z eus inſerpinonem öpo ad exitũ vitea cõmunione ꝓhibeã Rius eſt vt tu reſpõdeas eri placet quare enim dice- untur.
nere ⁊ poſt ſniam eam ↄſumare tur:cuʒ illi ꝗ in epiſcopoꝛuʒ iudicio . minibus cedis atq;ʒ vulneruʒ reiur ex euentu cauſe. nã Hacatn
vt. 7. e.c. i. . ff. de pub. iud. is culpabiles inueniunt᷑: ad arguẽduʒ que tibi vt grauioꝛa crimina ab ad- etiam ſi eſſet condem⸗ ißn
Ae une⸗ a nrim r decetero admitti pꝛobibent᷑: appet uerſario tuo obijciunt. tůc ex enẽ⸗ na gebeneckmirereni n
7 . . . „2 . . . .„ » 0 „Vir
nem poteſt ipſum incipere accu in pꝛimo cap itulo velciete⸗ zne⸗ tu cauſe iuger eſtimabit. an tibi per proſequi iniuriam ſuam gon⸗
ſaß. ff. de accuſa. qiudicio. ſie qus falſoꝛum obiectores ad ſequ mittenduʒ ſit eundẽ accuſare. taetſi vt. ff. ð accu. qui iudicio enaͤun
ro in modum exceptionis ꝓpo tia pꝛocedere non valent. pꝛioꝛ inſcriptioneʒ depoſuiſti. Ali⸗ multomagis ergo ſi fue ſnm
nitur crimen ſemper auditur ex XI. . quãdo ciuilis pꝛeiudicat ciuili:ali nt abſolutus:licet non ꝓ abloln
cipiens.vt.C.de adul.qm̃ ale⸗ B acceuſatoꝰvo accu quãdo criminali.ſicut eniʒ in ſepti -½ ſequatur iniuriam. vel nbin
randnx:rri:q vi, nil ini ſationẽ in accuſatoꝛ? mo libꝛo codi.ti. de oꝛdine cognitõ aliter er euentu ſi cnce- i⸗
quius. C. de lib. ca. ium. ?* * 1 natus es non permitcl⸗ J.
extra de or.cog.cum dilectus. verti mu H nuz legitur. 1 5 bered itate nber titur tibi: ſi abſoluun gnoͤcat
eEganda. nota ĩ crimini ritate pꝛobibetur. tate cõtrouerſia eſt pꝛius debet agi esbene permittitur. ſed unaci
bus nõ habere locũ recoᷣ Ait. n. ſtepha. pa. cauſa libertatis.¶ Item ſi crimẽ ſecundum boc obſtat. ff. gium pe
nẽtionẽ vt hic. ⁊.J.e. prius.vt Acenuſati niſi pꝛius ſe purgaue- aliquod inferatur ei ꝗ ingenuus eẽ Sðpubli. iudi.is qui.vbi usſp
no. S.q.viij.c. i. . rint alios accuſare nõ poſſunt. dicit libertatis cauſa ſuo oꝛdine an dicitur quod incohatas ijaute
¶ Zlccuſatis. inter eos receptis ganda:eſt accuſatislicẽtia te debet agi cognitionẽ ſuaʒ pꝛeſide accuſationes bene po⸗ mnpvo⸗
t No ac . moriuos.pre⸗ criminãdispꝛus quã ſe crimi pxebente. quoniaz ſ delictum pba- teſt poſtea verfere Je nu
6 Zriminandi. ẽt ſi ſuam'in ne quo pꝛemunt exuerint: qꝛ nõ eſt tuʒ ſuerit.antea ſcire neceſſe eſt: vtꝝ ne conira alios norep
luriam plequatur ſecundum. credendũ cõtra alios eoꝛuʒ ofeſſio vt in liberuz ⁊ ingennum: an vt in nõð contra accuſatorem. lige
R.qꝛ non relatione criminũ ſj- ni:ꝗ criminibus implicant᷑:niſiſe p ſeruuʒ cõſtitui opoꝛteat.¶ Item ꝗ vel pone caſum ſi cepit nance
inocentia reus purgabit. vt. ff. us ꝓbauerint inocẽtes: quomã pe- cõſiterur ſe pati cõtrouerſiaʒ ſtatꝰ te aliquis accuſare quod gnisn
i –M ta boe non eſt riculoſa eſt: ⁊ nõ dʒ admitti reiad frruſtra poſtulat ſibi dare poteſtateʒ ieue ernum ſrtrild n
Mm. Pl.e. „ 6 gelihee i ſ 4 . .
bg ſei. acenlatl. en ns neAn ꝓfefſ iinlns i. anlai en gel ſe uũ dominum uo ille ſeruum illum “
i ¶ QQuẽcũqʒ. eo ipſo ꝙ ꝗs ac . i. Inperatoꝛ valetin v enie fatetur. aula y ero liberta interfecit anteriori die. I.len
cuſatur perdit legitima iura. vt lerius ⁊ gratianus. tis terminata ſi ſeruus ꝓnũuciatus et tunc ex euentu cauſe nonen
.eff. de mu. ho. reus. lxxxi. di. Egãda eſt accuſatis:niſi ſu· fnerit dominũ ſuuʒ accuſare nõ po paatebit an poſſit te accu lerſolur
tãtis.ex᷑ de accu.deus om nipo glas ſuoꝛũq; iniurias ꝓſequã- terit. Codice libꝛo.ix.tit.i. Siquis ſare vel non. ancan
ens⸗ ESandh. niſt nas. ſs tur licẽtia criminãdi in parivel mi- enim ex familiaribus vel ſeruis cu aa den ene n —
D acnopmmittieniliponar non ainni pPus mei ſe augie quo innihe⸗ vomus cinſeiq; crnninig tur ſernus: allterli⸗ ns
illũ ꝗ accuſat ſimiliter proſequi pꝛemunt eruerint: lecun n icita ve datoꝛ giaz accuſaloꝛ einer eri:e ber. vt. xxii. q. v. qui cõ⸗ leſedan
ſuã imuniã. alioqn ocederet po Lerũ iuris cõditoꝛũ:ita tñ vt⁊ ipſiĩ⸗ eſtimationeʒ caput ? foꝛtunas peti pulſus. nir ai
ſteriori qð aufert᷑ prio ↄdẽnatꝰ ſcriptiões cõtra eos eiiã pendẽte ac turus: cuiꝰ familiaritati inbeſerit. q ¶ Qui conſitetur.cau noͤyt
aũñt nõ pot niſi ſuã iniuriã peg cuſatiõe deponẽ poſſint. Itẽ ex vel domino ante exbibitionem te· ſa. verba ſunt gratiani Pergente
tur. ff. de accu.q iudicio.cũ iam decreto adriani pape. ſtium ante examinationeʒ iudicij in ⁊ ſunt ſumpta exlege. C. Dinase
ſit ifamis.ff. de pub. iu. infamẽ He eodem. ipſa expoſñtione criminum ? accu· o. ſi ſtatus controuerſi⸗ ſtirguie
⁊ hboc ſi poſt ↄdẽnationẽ accuſa n eſt eredendũ cõ li ſationi am. ⁊ lege cum ipſe. hlareſ
tione unobot in exrtraneu noin n eſt eredendũ cõtra alios ationis exoꝛdio vltoꝛe gladio fe- x Si quis. C. quiaccu t
ſuñ accuſatort. ſi.n. in ſuũ pöt A./eoꝝ cõfeſſioni ꝗ criminibus riatur. Nocem enim funeſtam ĩter- ſare non poſſit. l. penul enir
Atemalo el por 2 ,„— 2 — . . 5, 1 v8 maior
tẽ vel libertatẽ. vt.ff. ð pub.in. nocẽtes:qꝛ ꝑiculoſaẽ:⁊ admitti nõ Maieſtatis autem crimen excipif. s & Er familiaribus. e
l. is q. ⁊ hot ideo. qꝛ parcit illj g dʒ rei aduerſus quẽcũqʒ profeſſio. ¶Similiterꝰ ſi liberti accuſato/ iddeſt nutricijs. ſic intel agune
Fuocat⸗ nne Evleicl f. 8be. Hoc autẽ intelligendu eſt in pa resPmanumiſſoꝛuʒ beredumue eſ⸗ lige ſi accuſat daminum bonlir
Ae er aamnts s riuł minoꝛi crimine. Ceterum ſi de ſepꝛeſumpſerint:eodem quoq; vt deerunn obler Fa
crimineammé nonpt acun Maioꝛi cimineens accuſare volue ſernui ſupplicio tenebũtur luituri pe vel proſeribi poteſt f. athn
re nec ſuũ necertraneum accuſa rit: veluti ſi accuſatus ð foꝛnicatõe: nas ante pꝛobibite delatioms exoꝛ· de bonis liber. in ſerui⸗ unl
torem. vt. vi. q. i. qui enmen. de piurio ð homicidio vel ſimõia dium. tutem. contra. ſed illud mnpo⸗
niſi ſuam vel ſuorum iniuri⸗- intelligitur cum de mi⸗ tune⸗
am proſequatur. iiij.q. xi.omnibus. noribus criminibus accuſabat:a ideo non ſic punitur: ſed boc penitus duni nge
1 D On eſt credendum. contrarium eſt in familiaribus epiſcopi.extra de accuſatio.nulli.ſed hoc ſui nng
m iuili.ſepe fit nam quandoqʒ aller fit. e, ð reſti. ſpo. item c quis. c. iqeo eſt: qꝛ religioſos viros debet epiſcopus tantum baberein ſomilis. lee. Nn
de do. inter vi.⁊ vro.ſi maritus. poſſet mñ illud intelligi cũ crimẽ ĩ moduʒ exce/ vt.ii.q.vii.cum paſtoris. 1 Euen
ptionis obijcitur:vel directe fuit pꝛopoſitum:ſed nõ accepta pagina inſcriptioniſ C.Solninos-von. ſedech
vt. C. de fal. ſatis. n ¶ Similiter. hoc eſt verbum gratiani. a.l. C. . vlcon⸗
n V VRius. no. ſi due ſunt qdes pᷣncipales ⁊t ambe ſint ciuiles qꝗᷓ pᷣus ppomt᷑ pri x Win accuſatores. quod hic dicirur verum eſtde priuatorum libertis bMaunin
us ẽ determinãda.lʒ ſint iequales dumdò ſe nõ cõtigãt ⁊ directe ꝓponãt: vt cus eſt de libertis eccleſie. nam tales reuocantur in ſeruitutem. vt. xii. q
e de or. cog.cũ dileciꝰ.ff.de iudi.ꝗ por.Si ſit ncriminales a ineqles ⁊ directe ꝓ iü.epiſeopus qui mancipium. nal
d

inai um O r1I n II 3
Pſanni idã in ni i eſtione non eſt dubium c ¶ Miſtriones. j.de cõ.di.ii.pro dilectione. d ¶ MPagani.ii.q.vii.pagani.
nneni * Ainanboir eſtmen D ſed tnnifent K d⸗ e Md auremn iecunch vniuerſalis. GSraemſicteltaneri ddig ac
