8.0 Hocet.i.hoc ſignum ſacerdoti ꝙ pctã dimittantur cſitẽti otritionẽ. ar. ¶ WMaritas. Caſug. ĩ hoc. c. i. re e 1
g. e. di. F. quidez. 1. c. oĩs qui nõ diligit.ſicut coꝛdis contritio enngnl peccatori CUen ſunt verba oi Ftent gebea anc, eis effecti · E
fa dei dimiſit eipeccata:q; nemo ⁊c.ut de conſe.di.iiij. nemmo. charitatẽ hʒ facilie pctis reſiſti:bonis cibpoabuddoſt : müaond ageme S
ununahne⸗ ſaln aderftione. difficilia facile perficit. ſubdit ẽt ad ſit deũ diligere ⁊ qd ſit puerrer Drchns ſ
5 icoꝛ m 4 um. dilectionis.tentio oſtendit ad qd coꝛ noſtrũ ſit dirigẽdũ.qrto oſtendit qua ari
pnia. Mic Rer aeelgece .
4 cüda a docer qualiter ipa purgent pctã. Heꝰ noluũtas ⁊ ab omnibus terrenis ac pre⸗ cplieanict lapuee
biquail nanq; ſalutis ⁊ ſanctitatis auctoꝛ a⁊ lar- ſentibus proꝛſus aduerſa: iũcta vo ðOo ligũt deũ pluſe ſe. 961
la q̃ſtio tractat᷑:an chari/ gitoꝛ: plerũq; prebet hanc ſue pnĩe me iſeparabiliterꝰ vnita igni quodã ſpũs ¶ CQharilas.i. er Win
tas ſemel habita poſſitta dicinã inmſibili adminiſiratiõeꝰ: plerũ ſanctia quo eſt: ⁊ ad quẽ refertur incen-⸗ (baritate predat re nſeuſ
mitti. a ent cert ebt i vaa P medicoꝝtopatione. Sl. ſa:inquinamẽti omnis extranea: coꝛru anvolctaa rc di⸗ nt
Pegeinaroni quatũcũqʒ Via vo dopniav ſemel cepit ptionis neſcia:nulli vitioſmutabilitatis pegann akilluc muan
den owa tt 1 haberi ſermo aliquantulum obnoxia:ſupra oĩa qͥ carnaliter diligun epponok cbarfa? e ind
exemplis. ĩ patria aũt vbi altius repetendũ videtur: di tur excelſa:affectioniomniũ potentiſſi : i. fkacit. aliogn ñ eſt Gierat
pſectifſime iã babetur nGd uerſoxꝝ imias certis auẽtibꝰ a: diuine contemplationis anida:i oi vex el charlitas ſit mmin.
amittit. . e. charitas. hac miiiag i mediũ pponẽètes. bus ſemper ĩuicta: ſummavactionũ bo babit: menns a vo annn
queſtionẽ tractat hic gra⸗ Alij dicut pniaz ſemel tm̃ eẽ vtilẽ. vni- naꝝ ſalus moꝛũ::finis celeſtiũ pꝛecepto lutas no e vf mot⸗ Enn
tianvoccanioe alterioqua caðẽ eni nec iterari poteſt. ſi vero fiterat rũ: moꝛs criminu: vita virtutivirt bn meclientuld und F
Ni innti Bretbinnin precedens penitentia⸗ nõ fnit. ſi ð ſen gnãtiũm: palmavictoꝝ:aĩa ſanctaꝝx mẽę neigi lls nnan⸗ e
oniaeneran pome. pee eretin inclic. eius merito peccata vi · tiũ:cauſa meritoꝝ bonoꝝ:pꝛemiũ per· tũaĩ.dr charitas ninoſt
ditg gratian?i bac diſtin d nur eſſe remiſſa:apud iñ eius pꝛeſẽ- fectoꝝ ſine qua nullus deo placuit: cum lutas xlmotus. Kian
ctione boc modo. pᷣmo ꝓ tiazʒ: cui oĩa futura preſentia ſũt:nũqᷓ; quar aliquis peccareꝰ ñ potuit nec pote q ut. ſ. vr. ẽ ca me ane
bat ꝙ pnia nõ poſſit rete Pabẽtur remiſſa: qꝛ non eſt ſeruata illa rit: fructuoſa in penitẽtibꝰ: leta in ꝓficie rox bonop. ſie nios
rari vſq; ad. ite ine. voi ſentẽtia veri ſacerdotis: vade ? ampliꝰ tibꝰ: glonoſa ĩ pſeueratibꝰ⸗ victioꝛioſa domnei innnne
Parnrerlgrechi merertam noli peccarel. Iẽ. Ecce ſanus factus es in martyribꝰ:opoſa ĩ oibꝰ oĩno ſideli . permar ſnnte Pad
charitatez ſemal beblram un S noli peccar:ne ðterius ali bꝰ exã qcqd ẽ bõi oꝑis viuet. Itẽ. Hec j. di.iij. ille rre. Ditpr
amirein voſſt vſch ad. . Aui tibi cõtingat. ¶ Itẽ ex. viij. ſyyno. Echaritas uera germana pfecta quã ex b ¶ Recta. i. rectaz g0
hec q de charitate. vbi ĩci T Primaʒ vitif cauſam nõ penitus cellentioꝛẽ vita nominat apoſtolꝰ ſan vitã dignaʒ faciẽs ni.h
pit auctoꝛtatiboallegatis Erxtinguit: qui in illa poſtea recidit. cus.ſicnt eniʒ ſine via nullꝰ puenit que volutarem. ſtpin
reſpoͤdere aſſeres illas de J quis ſemel notatꝰn fuerit inidie tẽdit ita ſine charitate que dictaẽ via nõ *Perrens ſereſ lnl
a gs Uleetace ellige⸗ uel cõtentionis vitio': ⁊ rurſus in ambulare pñt hoĩes ſed errare. Nẽ: er .—— r
grach miage ont oc ipſuʒ meiceliteſciar ſe pꝛimãꝰ cãm go ſi charitatẽ deo expibeamꝰ⁊ pꝛoxi/ re tpalia.ar.xij.q. cgeec
ad. .. nb eſt miravbi ex quo iuidia uel contentio naſcit ininte mo de coꝛde puro ⁊ conſcientia bona ? i..habebat. nns d
latenter aduerſaz ptẽ aſſu rioꝛibus medullis habere recõditamꝰ. fide non ficta: facile peccato reſiſſmus: d Inſepablliter.i. Ppharhe
mitn e chanttas amirm Opoxtet ergo euz ꝑ otraria atq; diuer bonis omnib abudamus: ſeculi bldi nod facili ſeparat. ſumdin
poſiit ereplis 1 auctorita⸗ ſa curari ideſt p pumilitatiſ exercitiũ.ex mẽta cõtemnimꝰ:a omnia ã difficiliaꝰ eE Inanamemt. i. ſarage
ibeohecſt SSSõ Pirii vo humilitatis ſunt:ſi ſe vilioꝛi⸗ ſunt humane fragilitati uel aſ pera etiaʒ VBen mura⸗ wrtl
. 8 5 „% 2% 1 . . . . „l. *
HSHSH Aukac e lisl lei⸗ dara miniſte iſe ciagis cum dilectione ꝑficimus:ſi tamen deuʒ bilitati ĩ xitiun.
oneſzetde ipſe charirae radat. ita naq; arrogàtie ; buma char itate perfecta: que nobis ab illo eſt g ¶ Affectionum. i.
2 Pvſq; ĩ ſinẽ di. pſequit᷑. ne gloꝛie vitiũ euitari uel curariꝰ pote· erxtoto coꝛde ⁊ ex tota anima ? ex totis bonoꝝ voluntatũ. gene
e ¶ Wꝛoponẽtes. abſoln rit ut i oſnetudie humilitatis affect? vl⸗ viribus diligamꝰ. ex ea eniʒ parte quis b Sümaii pfecta. lbarn
tus nominatus eſt. tra iã ñ icidat i arrogãtie ⁊ uane glorie peccat ex qua minus?diligit deum: qm̃ ¶ Morn. i. ſaluti icai
1 Pnis. que valeat ad ðlictũ:ſed i ſingulis hmõi vitijs cura ſi ſiex toto coꝛde diligamꝰ nihil erit in no froatele marne⸗ alke
8. Iuaicis. qui pnlami inus nieck. Rie⸗ Die charitate nul bis vnde peccati deſiderijs ſeruiamus Cake Becpta de eca
poſutirt. dad 8 petm remittit. ñ aſt bʒ chari 2 quid eſt deum diligere niſt illi copula naliter docet vtba⸗ 6Oun
b ¶E. dei vr ſacerdotis. tatẽ ꝗ aliqñ peccaturus ẽ criminaliter. ri:animo concipere fruende viſiõis eiꝰ beantur. ſine. .
i ¶ Merito. i. 5ʒ iuſticiaz. CAnde augu. ad iulianũ comitem. affectum: peccati odium: mũdi faſtidiii . Dita virtunuz. nngt
K nt orumn. CO Haritas q deſeri poteſt nunq; diligere etiaz pꝛoximuʒ queʒ in ſeᷣ cen⸗ ſ. e. di. pinde. Nehn
l Coc Fenafid Ator Adi fuit. Idẽ ſup epła ioꝗnis. ſuit diligẽdũ:ĩ ipſo amore reſeruare le m r gand ci Wüdrd
poſ to peccanci. tſ aliter 15 ieere eſ haritas ſecnrteſto gitimuʒz moduʒ nec peruertere dilectio n Cũ qua.i.ĩ ea ꝑ ſuen
iducit allegòdo. (AdO p EIr pꝛocedere poteft. mis or dinez conſtitutuʒ. IAli peruertunt ſeuerandôo. anl
iua legit Jo. vliſ. 2. v. c.) em gregorius m moꝛalibus. nec moduʒ diligendi cuſtodiũt: qui aut o&ο Deccare. mo⸗- G gnifit
m O Yauis ſemel nota Alida eſt ut moꝛs dilectio?*.vtuti mũdũ qui contemnendus eſt diliguntꝰ ta Dder. ſeſlen
ius. i. depꝛebẽèſus. etenim moꝛtis dilectio cõparatur aut coꝛpoꝛa ſua minus diligendaplus p ¶ Motuit. ecce v· Ennn
n Al. vel alio quo qꝛ nimirũ mẽteʒ qua ſemel ceperitᷣa de diligunt aut pꝛoximos nõ ſicut ſeipſos bũ ĩ quo facit ad p- eiſuti
o 1 Nꝛimam pmaj vici; lectatione mundi funditus occidi. aut deüu pluſq; ſeipſos foꝛte nõ diligũt d Girffreti ſnii
Hrimam. Hma virif Itẽ ꝓſper li. ð ↄtẽplatiua vita. Item. C ſtruz quia pars“ qu Opoſa.i. effecti ognulta
cãm in ſe penitus nõ extir Haritas ecpiagina Peg. oꝛpus noſtruʒ quia pars no- ua bonoru; obuum. H
patgiide poſtea rectidt. — Maritas eſt t mibi vider recta ſtri eſt: ad hoc nobis diligendum eſt: ut r. ¶ Yẽ bec ẽ chari⸗ ai
p ¶ Mecdditam. nð iõ hoc M tlas germana. i. ger 4 —
dicit ſemp ita ſit: ſel G . . manos ? cocoꝛdes lkcn
ita fuerit preſumptione inuidia vel cõtẽtio iterata. . faciẽs vł germana.i. iũcta iſeparabiliter adherẽs.ſalomò: dixi ſapiẽtia iännann
q TFemfſinchuctsiedumc,f. er de ðpoſi.grauis.j.ð con.di.v.legimus. ſoꝛoꝛ mea ẽ ⁊ prudẽtiã vocaui amicã meã. 8Ercelletioꝛẽ alijs donis. nt
1 ¶Item ſine charitate adulto. ſ. ð c. dil. iiij. quũo. a. c. ſolet. ]. e. di. 5. fugerat. t ¶ Qiã eũdi.ad deũ. u . Molat.i pᷣma epiſtola ad coꝛithios. c. riij. D
7.5. romanos. .cetolle. (.O lliquãdo. poc allegãdo dicit vt auctẽ iducat. 1I¶ Ergo. qᷓ difficilia. ad ſalutẽ aĩe ptinetia. v Ex q̊ minꝰ.i. ex qᷓ ùei nan
tMHaritas. que deſeri poteſt nüqᷓ vera fut. t Quedͤſeripot. i. quñũ O cctionẽ poſtponit facili. ſicut plures pnioꝛes ſunt offedere deu foꝛnic⸗ hie
¶ diingit deſeri vel de facil. v ¶ Bunq. i. pſeueras finalis vel vera doq; furãdo. ar.I. di. qꝛ tua. ĩ fine. 3 ¶ Saſtidium. repete cocipere. Beck
ideſt ad eternam beatitudinem vt. xxvij. di. §. er bis. 7 τ Quẽéi ſe. ſ. diligente. i. ad ſin ſimi ltudine vbi dem̃ ẽ: dilige primum lemtcog
x B Adicata.i. perfetta. y ¶ Securus. ſpcipſeueratia nð rei pᷣſentia. qa tuũ ſicut teipſũ vłi ſe.i.deo.ſ.ad eiꝰſimilitudinẽ vbi victum è: ſecũduz at deſ
glibet ẽt imperfectus timere dʒ ne charatẽ amittat. xxxij.q.v.ſi paulus. ſimile eſt huic. 2 BDiligut. plus iuſto. nigtſope
3 Alida. ba ſalomonis ĩ canticeiis. 2 Hilectio.i.charitas pfects. ¶ Diligenda.quam aĩam.ar. xxij.q.v. ſi quis cogctus. GMU nienti
2 ½¾2 (KCLeperit. i. contingit vel couenit. intellige e facili. (Stẽ coꝛpus. qꝛ pars. alia eſtps q bõẽ interioꝛ. ut ð cõ. di iiij.ñj ex quo. ueSet
¶Occidit.i.remouet a delectanione. ſicut moꝛs remouet ab o acctu terreno. n coꝛpus eſt hõ qð eludinenſes ſomniant:qꝛ nihil eſt id qð ſui ſit pars. mdawi
neiinn
naen⸗

gin
deſenitoen 3
uund Baier iel uenon N ¶AManet. nota bic erpoſti 11 5
doſtenge Spiritui.u - . nota hic erpoſitionem illiꝰ decreti. xxxij.q.ij MM”MV
rinl ueu Subieenizot des orcendde virtutis habeat᷑. ut. . rlij. di. puiui li adeſt pꝛeſentia ſpiritus ſaner audatk d creti. xxxij.q.ij.ↄnubia.qꝛ ĩ oꝑe ↄiuga
bdinfuin cu.i.opa pnie ralin bon adhibere iumẽto nro ſaccũ palea zſnia eilu lne. ad miraculum faciendum: vt.j. e.d poisd.. ca.q.v.ſi dicat.non quo
nai ſlagelluͦ vt nkt . ona oꝑa.paleam.i.neceſfaria ad vite Anennarde,z Maritas. ercidit. ſ.ĩ hacvita. i futuro enim ſi
W moſi exceſſeri e; ſpes in rein. charitas autem augebi enim ſides conuertetur ĩ ſciennam:
aſuht Wpoerteng ne i charitas autem augebitur. vnde propheta. viuit dominmne
Chaligle ea pateremur. ſaluti eiu Paal iamis ſponet, e
Ni ipſos ſ⸗ n qinate ſubiectum? pirituiꝰoꝛ Netioninuiſibilis ſpüuͦs l. . ruſalẽ.i.ĩ ardẽtiſſi
Ppeän pſos ſz noſ met tm̃ e ſubiectum?:ad Mctiorinuiſibilis ſpũs ſctũs eſt: ꝗᷓ ritate.j. di. iij ima cha
RNacnirſi Diligime vfi 1 n: eternam ſalutem ſpus ctüs eſt: q̃ ritate.j.di.iij.S. auẽ
iei diligimꝰ. vñ XTu Erxcepta imoꝛtalitate ? in in quocunqʒ fue „ ell⸗ e. auẽtas.
ti Ne coꝛruptione p- eri mocunq; fuerit tanqᷓ radix illi arc-ignis. (Eldde e na
wuſchmnn lius tlibꝛo de vera ueniat. Item. Dꝛoximos ep· erit. Que q́uis ardẽteꝰ ſ xin (ridi paul⸗ imaa co⸗
ſrt ince amicitia. Suis qg diligi Pꝛoximosꝰantem tune poteſt:nutri leo ſole areſcerf nõ ſribit vaul? ĩpᷣma ad co-
ig Nic pe incõmodis gra- igimus ſicut nos ſi nõ pꝛopter aliq̃ poteſt: nutrit caloꝛe ſolisꝰ:nõ areſcit ninec. hj.
kuiniut nierangi:non eſt 4 tilitates noſtras:non poer enuſe Item Gregonus ſuper ezechielem n ·ctio. charitas eſt
uinn amii Ki e pſnnm damecr ncceptarnon pꝛopteraff E min eaialiamanune reuertunf o Ardete a enblat
insſnie Amantis. s vl conſanguinitates:ſed ꝓj tcum incedũt: qꝛ pdicatoꝛes ſancti nefe .1. 4 erdulatio
fellaſtntlen e ¶ Mature.S. di hoc tm̃ e tes: ſed ꝓpter ſicat oꝛes ſancti eferuente.
ligkiloͤe Mature. S. diſt. oc tm ꝙ nature mnoſtre ſ ee errenis actibus ad ſpũal vſt b Solis. i g 1 eri
Nrllan lxxxvj.nõð ſatis diliga it participes vt ad pũalia trãſeũt volis. i. laboꝛis tri
inire arls, gamus. Item. NMon illi tm̃ pꝛoximi ea que reliquerant vlterius nul hulationis iuxta illud. in
ineun P rareh . oſtri credendi ſunt quos nobig grac⸗ ten? reflectatur. Et pamopon. Memo olerlilabore volul vn
ſinoffnin minoſtriſts din⸗ dediſum omues ſed pꝛoriminonriere guipremara ſuaʒ in aratruz ꝛc. manuʒ ,
nſ icin geẽdi a nobis vt nos edi ſunt omnes homies nature nf̃e ſi quippe in aratrũ mittere q̃ſi ꝑ quẽdam ncob⸗ m apoſtolũ patiẽ
hnpbanor ſet 2 verũ eſt. verüta. (ut dixi pricipes Itẽ re ſi · ↄpũctõis vomerẽ ad ꝓferẽdo⸗ obat. ſed e tribulatio
W mẽ oĩa opa dilects ꝓrimos noſtros Wighnneg e as terrã ſui coꝛpoꝛis gochire 15 Vah bs üchani non tollit hoe
tonontie nis ipendere debe -· Moꝛes bon uãdo ad gęæratrũ aſpic N, I b0 Lchariag⸗
Sne naere de os eternãꝰ vi 5 aſpicit ꝗ poſt exoꝛdi jopi E i
igaet⸗ alinerſnn, ſicut nobis cox ſ anoKmnrraunis ad mala ſenerenm. EHS Dl echiliort Griun
IRuin Ainnae. . mnos in cor peccatig at perioisco⸗ ngo electis veiminime .ötingitregge nüch dnencen de ennans
nei ¶ Pꝛoide. a eter musꝰ?ꝰ ſicui nobis ſubueniri hrarein⸗ ꝓphetã dr̃:nõ reuertabãt᷑ cũ icedere⸗ gnſtui bir dr. no reuer.
gütunn na. h aduerte qui ita eis ſubueniamus: m Et paulopoſt. Añ t. erẽttebant c icederẽt. ſedvnũ
Tmm nt primg ſent ee fuerit: volunta 8.: aut ſi facultas de retro'ſunt obliui paulus: vnus o'd uoeeäaciem nd gra
— ſunn aliger ſalm Quapꝛopter anſtnet ore tenemo. crenckenotſeoeaeiph reriorcnt ee al Prariit
dibthirgen tẽ aĩe ſue. ⁊ ea rage chariſſime tota dilectiöe catõis. i rrrolef lma ſupne vo⸗ aliter legitur eʒechielis.
nen lalutẽ Repanentr o Nnvopiuiche nixis welis 7,5 öreno notens teni extentus eoꝛũ rcict.) Katur babet luc.
le no obſtante er eius amoꝛe ſue ad tps ſaluti nõ bꝛo ſpiciẽs q ſolaiſunt eterna re haia de. 1r ,Wer pphetam ezechie
lun ohoeß ſeipſos tribulati ps ſaluti nõ parcůt Item in ead earebar. c. .
Pialle. Ro osbect⸗ poſ⸗ düt: ulationibus ac periculis tra eadem homelia.v. 8 öVncederkt. itaſtli .
Sgunti de inrenn urenmeni Hculianbus Ppꝛis: patrie . ereuertehat, cuz incederẽt · dici poſſunt tabere Mini
nnle. ales op res fieri:parẽtib cti qq; ſic ad bo nafurã ⁊c. ſic
lun, tare 9 n s us ⁊ vxoꝛi na tendunt: vt naſur cc. ſicut aues
MRZH moͤ borſiaeß, vin ae filijs renũciare parati — dQd mala perpetranda nõ reqeant'. * volant ꝛ⁊ non renclant in
enn aPirunt Raarmmain en coꝛpoꝛis nõ ſoluʒ en pſereronert vſqʒ ad ſinẽ hic ſaluus Hönmm Sn
Cogitamus.ſ. 6 t: ſed etiã libẽter excipiũt erit.⁊ ſicut ꝑ ſalomonẽ dr.iuſtoꝝ ſemi- t .
ncp rolumnti. X⸗ copis eog bEtes a coꝛpis ſui vita xcipiũt am ta quaſi lux ſplẽ iuſtoꝝ ſemi- t ¶Ande paulus.ĩ epiſto
Ginuigin lle copis weos vEtes a conpis ſui vita magis a deo plẽdens pcedit ? creſcit vſ- la ad philppenſee iſ⸗
Sümnipn liberemus vita vite ſue diſced . q; ad perfectũ diẽ nSaxai philippenſes. c. iij
Pwili i¶Uita. eſt via i diſcedere. INẽ beda ſu 5 ctũ diẽ. In eoꝝ nãqʒ; aio bo- u CEnuͦ vero .
eri ina. dͦ eſt vua iodâné. Quereduͦ eſti ber mũ deñderiuʒ atqʒ intellectꝰlucis iti mavero.a. J. nco⸗
lenn ale ſuegj ipſe viutt. ſpaͤle ſilij dei zanoneglügn quomodo iaʒ pars diei en Rade nig lucin ilime heceanm gege vornt
in . S. diſtin.i. F. Pboe ſup eu deſcẽderit: lu ſignü fuerit qd in virtute ꝓficiunt: qꝛ vſqʒ ad ſinẽ vite vaquet.“ obluc⸗
tltan f⸗ idem. nid derit: æ mãſerit ſpũs ſanctꝰ virtute ꝓficiunt: ad ꝑfectũ diẽ fũc ve r gue .
rnunntkn h ¶ Querendũ. ſup quid magni eſt filio dei quod in ip niunt qñ ad celeſtia regna perductiĩ 1ÆSOue retro. l. terrena
nen. iogne;. Vealtie Nere ſpiritus ſa bpo ma inuce qua deſiderãt iã minus?ali iiea qᷓ reliqui.
nn inn 3. Legit ĩ9, netus aſtruaf: Motãdũ ua deſiderãt iã minus aligdnon v Anteriorai
inn pene x oaneabe⸗ 65 ee eenber in domio manſerit ſpi obebic Ntẽ in eadẽ hbomelia.v. nt nernaroſt noo hu
del riſa vidit ſym a/ Litus ſanctus. ĩ ſanctis aũt hominit teſt diſcurſusvarq; mobilita oit nos ſunt
Pungitih colũba deſcẽdentez qᷓzdiu moꝛt auũt hominibus J de. ereet is atq; mobilitas tempoꝛalia.
lba veſcedente; Qzdiu mortale coꝛp geſtauerüt: parti ſpůs ſic intelligi. in ſa (Dueſ⸗
8 ii am banle ſupꝛa ie ancarigeternutharat ueruͦt: partizs coꝛdibus iuxta natd ancton apope ⸗ O dla. trreng.
Lignalla um baptizatuz. q im rediturus ſe- iuxta quaſda virtutes ſemper n reuertebantur
ba cegdat. Oanet . maneat:iuxt * ede
Nund. deſckẽdit ſup eum ſi inſiſtãt acti appe apud eos vt boĩs xia quaſdã vo receſſurus ve t at. ſinaliter ſal
Pemnme⸗ gnñ fuit ne vor ila e iſtãt actibus volutariã pauptatẽ dili nit ⁊ venturus recedit in ſide eniʒ ſpe at temm.Riddec Rent dici⸗
n Bee nliome⸗iec Laͤlt: maſuetidinẽ ↄſequant᷑: qʒ charitate ⁊ alijs boni n ur bic in ter. legitur Eze⸗
Poanarg⸗ ⁊c̃. putaret᷑ ad ioã ſiderio lugeãt:eſi ianr räabman. celeſtem parnam nõ botogl ne dande 2 Ronerbei aerr.
ſgnoletid⸗ nẽ eẽ lactã. ſʒ ad en miſericoꝛdiã ſjidici iuſtitiam cutiẽ hũilitas: girags: ⸗ perueniri: ſi prouerbiomm. c. iiij.)
dgnd aution. vpin litate pacis za⸗ mũdiciã coꝛdis ⁊ trãql ariPiltae taſtites :iuſtitia atqʒ mi Jam minus.i.inſuffi
Ohrlicfit cognoſcẽdi.ideſt qd natiõe iuſti amplectant᷑: ſed etiã p ob?- ſerit. lia: fecũda pfectoꝝ corda nõ de ciens. erit enim tunt dens
Nemam, dam de ipſlo gö añ elem ein icie pſecutionẽ pati nõ veant erit. Hic pꝓphetie vo virtute doctria fe maenn omnibus id ẽ
dibgichin, neſciebat. ſ. an ptã⸗ f olug oꝛationibꝰ ieiunijs ceteriſ- cũda miraculoꝝ exbibitiõe electis aliien ? eteſt wlltu
numigt ẽ baptiſmi ſibi ſo. qʒ fructibꝰſpũs inſiſtẽ ðſiderẽt.recedit deeſt: aliqñ ſe ſubtrahit.⁊ paulo 5:J Dteſt diſcurſus.
vt Snn li retẽturus eſſ. Aut ad tpᷣs ne ſemꝑ ĩſir gl. hiꝛlies itaqʒ virtutibus:ſine qui e⸗ In Htangil illud ezechie
fnilnin maſt ſup eum tuos reſuſe ctädi:vemoco, ei. ec. rer taz minime pernennur ſpiineſ cy Piml e anrmnr
ilis done⸗ pãle fuit ſignũ ſili ia⸗ i: vł et ine us ſanctus ia que vidit erant
n el ano he daͤrn uberanci babeant ſacultatem manet menend ſuoꝝ cordibꝰ ꝑmanet.vñ re Juatxuot rote in aubus
elaii neret ab alijs. qrit li pꝑvt poſſint br̃e virtutesot mirabi eſtabilis dicif. in hbis verop quos ſan aat ſp rteus vie z quo.
bic Beca guofine iiter ipſi vinant.venit ad tpᷣs vt ẽt alij ctitatis virtus oſtenditur aliquado mi cunqʒibat ſpinuus ſeque-
ſun. Egnn conaltecil Tunfelgcunk, ſigna quales ſint int⸗ riechͤlſfe preſto ea:anuandomiie⸗ Gabam, woteen da Ran
ctppnnun ij dei. ſ. ꝙ ſpiritus effulgeant, & Ytẽ ricorditerbrecedit. C Anð A an e.? ita quan
itnt mãaſit ſup eũ ꝛc. cũ Harſtas naͤg r Paſtoſus⸗ per ceind Ambꝛo. ſu long ſtabant qñqʒ; moue
N mãeat ai alijs ian ; excidit Itẽ au⸗ Ictatcharit ij.ad corinthios. var role bor miſticat hie
cis. Sea reſvonch ð tatcharitas ẽ que deſerit in ad õ
,erao. ur ꝙ alio modo manet in chri . aſtitas.que ſola cuʒ
ciau⸗ iem haon et in chriſto. quia ſuper euʒ quo ad o ncia
eiſtats⸗ . oĩa. cia poteſt d0 a
dũ:puta ad ꝓphetiʒãdum vel faci Oilſericoꝛditer.ne inde ſuperbiſ o. 8 amſ
vel kacien pe at bomo. vi. queſtione. ica. imitare. 7. ca.

admiracula. vt ĩ helya ⁊ heliſeo. -H Sn plurimii.
Icta.i.non finalis.

òò

a Er pᷣmiſſis. Ifert charitat
mel babuit ð cetero ñ peccabi
turꝰ ñ agit ⁊ ad hᷣ iducit argu

haberet᷑ ꝙ viri? alicuiꝰ isa parua eẽt ꝙ minoꝛ ea lueniri nõ poſſit. MPꝛete⸗
rea illð ſiendũ ẽ ꝙ lzʒ ita ſit de oĩbꝰalijs virtutibꝰ ꝙ olibet iter duo vitis
Ʒria ſit ↄſtituta:hoc tñ ĩ charitate qᷓ foꝛma ẽ aliaxꝝ viriuiũ nõ hʒlocũ.qꝛ ei
vnũ ſolũ vitiũ.ſ.odiũ opponit᷑ vñ accidit ꝙ in ĩfinitũ poſſit ĩtẽdi in via.in

? femel habitã nð amitti ⁊ adijcit:; a charitatẽ ſe
t. ⁊ ex p ccludit falſo ꝙ pnĩaʒ ꝗ poſtmodũ ẽ pecca

mẽta vſq; ad.5.hec q̊ de charitate.

b . Mõò poterit. ↄiũctiz ĩtellige.non eniʒ pᷣt ſi charitatem hr̃e ⁊ peccare.

— —

c¶At ad gratiã.ſ.virtutẽ ipſ qu dũ ꝗs hʒ nõ peccat nec peccare põt: ut coniñ

ctim intelligatur.
d Nia radix oĩiuʒ ma
— loꝝ.quo ad genera
ſinguloꝝ:nò quo ad ſin/
gula genex. i.nõ eſt ma-
lũ alicuiꝰ generis.ſ.ꝙ in⸗
de ꝓceder̃ nõ poſſit ⁊ ẽ ſiłe
xxxv. diſ.añ ola. (Zldde
ꝙ ad hũc tex.ↄcoꝛdat pau
ſus ĩ pᷣma adtimo.c.vi.)
e ¶ mNõ pñt.S.xxxij.q.i.cũ
renunciatur.
¶Cũ̃ ergo exfalſo falſuʒ
comludir. .
Hanitas. aqua. qꝛ
8 ¶Iad modũ aque la/
uat ⁊ delet petã.
hb¶In eternũ.i.in patria
I via aũt beatuſẽ ꝗ ſnit iu
ſtitiã. Vt. S. e. qᷓrendum.
Adð ꝙ ita legit io. c. iiij
i AMãcipatꝰ.i.ðſtinatꝰ
l Dlumbeus pondere
peccatoꝛum. .
l¶Jẽ ſine. ola bec ſũt d⸗
ba auguſtini vt dicũt qui
dã vſqʒ ad. S. bec ꝗᷓ ð cha
ritate.alij dicũt eẽ.ꝭ.ab il
lo loco repꝛobus.
m . Amen. nõ credit. ad
deſtractidz 2ſequẽtis itert
n ¶ Mec ẽ. j. ð ↄſe.di.ij.
VYN quid .
0 Fices infoꝛmata cha
riair
p ¶ Muic. S. xxiiij.q.i.c.
ſi petrus j.ſed nec hic vel
ibi excludũt᷑ alie virtutes
q¶ Credere.crede deo cre
daſqʒ deũ.plꝰcredo vale
re ſi credas ĩ eum qᷓ; ꝙ ei
vel eum.
¶ Qua ſola.S.xxiiij.q.
ieſi petrus. .
8¶Mec de charitate. pꝛe
miſſas auctoꝛitates ſoluit
⁊ dicit ĩtelligẽdas eẽ ð pꝑfe

cta charitate.⁊ inde ſũpta

occaſiðe gradus in virtu-
tibꝰeẽ oſtendit vſqʒ ad.S.
ecõtra.⁊ nõ ꝙ ꝑſecta dicit᷑
charitas quo ad ſufficien
tiã ⁊ hec q̃libʒ ⁊ quãtalibʒ
ſufficit ad vitã eternã ha/
bendã.ar.j. di.ꝓxi.talis
ẽ pfecta quo ad effectuʒ.
nt.ſ.faciat hoĩeʒ paratũ
moꝛi ꝓ rpᷣo.S.ea charitaſ
J.ea.ſi ꝗs tãtũ ⁊ di pfecta
q̊ ad pſeueratià finalẽ ð qᷓ
agit᷑.S.e.vnctio.⁊.c.cha
ritas.
. Süũt itaq; gradꝰ. om
nis virtus itẽdit᷑ ⁊ remitti
tur:⁊ ideo gradus merito
in ea diſtinguit᷑.ſʒ qꝛ vir⸗
tus eſt mediũ duoꝝ vitio
rũ vt dit᷑ ariſtoteles ⁊ oꝛa
tiꝰ. WMirtꝰ mediũ duoꝛuʒ

—

gerſitate. Expmiſſis itaq; apparet
ꝙ charitas ſemel hita vlterius nona-
mittit᷑.ꝗ.n.charitatẽ ſemel babuerit:cri
minaliter vlteriꝰ peccare nõ poteriiꝰ vt
ad graʒ tnõ ad nãz ipoſſibilitas referat᷑
ꝙ aũt charitatẽ habẽs crialiter peccare

nõ poſſit:teſtat᷑ Auguſtinus i bomelia

viij. dicens. .
Via radix omniũ maloꝝẽ cupi-
ditas ⁊ radix oiuʒ bonoꝝ ẽ chari⸗
tas ⁊ ſimul ambe eẽ nõ pñt:niſi vna pe
nitus euulſa fuerit alia plãtari nõ põt.ſi

ne cã conatr᷑ aliꝗs incidẽ ramos ſi radi⸗

cẽ nõ ↄtendit euellere.Cũ ergojꝗ crĩa-
liter peccat:charitatẽ nũqᷓ; habuiſſe ꝓ-
bat euidẽter colligit᷑ pnĩaʒ nõ agẽ:ꝗ qñ
crialiter peccauit.
Añ Auguſtinus.
Maritas eſt aqᷣsde qua dñs ait in
euãgelio:ꝗ biberit aquã quaʒ ego
dabo ei nõ fitiet ĩ eternũ:.repꝛobꝰãt cuʒ
eternis ſit macipatus icẽdijs:ĩ eternũ ſi
tiet.qũo bibet aquã viuã:aut qũo pota-
bit aauã ſaliẽtẽ ĩ vitã eternã ꝗ quaſi plũ
beus dimerſus ĩ ima pvẽas luit dãnatio
nis eterne. Ieʒz. Sinelcharitate qũo ꝗs
verã coꝛdis ↄtritiõem hr̃e poterit:qũo
ergo delictoꝝ remiſſioneʒ:q̃ ſi dimiſſa
qũo nõ oia ꝓꝛſus ad penã exigẽda ſũt:
Itẽ. Amẽ ameʒ dico vobis:ꝗ credit in
me hʒ vitã eternã.ꝗ ergo ñ bʒ vitã eter
nã in xpʒʒ nõ credit. In xpʒʒ vo credit ꝗ
charitatẽ hʒ. In xpʒ ꝗppe credẽ ẽ amã-

do in ipſuʒ tẽdere.hec ẽ ſidesꝰvt diffi ·
nit apłus q ꝑ dilectioneʒ operat᷑: buicꝰ

düutaxat remiſſio delictoꝝ ꝓmittit.ꝙ ſi
charitas a ſide xpᷣianoꝝ ſeiũgi neꝗt:cui
.ſſ.ſola venia ꝓmitttit᷑:qũo ꝗ charitateʒ
nõ habuerit ſidẽ xpianoꝝ habuit:ideſt
in xpʒʒ eredidit?:qũo ergo veniã delicto
rũ accepit quã ſi nõ accepit qũo non oia
ꝓꝛſus opa eternis ſunt feriẽda ſuppli-
cijs?: Nẽ dñs. Ego ſũ panis viuus ꝗ de
celo deſcẽdi:ſi qs mãducauerit ex hoc
pane viuet in eternũ.ꝗ ergo nõ viuit in

eternũ nõö mãducabit panẽ viuũ in eter⸗

nũ.ſed ꝗ nõ mãducauerit:in eũ nõ cre⸗
didit.hoc ẽ enĩi mãducare panẽ viuuʒ:
qð credẽ in xpᷣm.i.amãdo tłdere in ip
ſuʒ. Cũ ergo repꝛobus in eũ non credit
quẽ nõ mãducauit:⁊ ita fidẽ xpᷣianoꝛuʒ
q̊̃ ſolaſpeccata relaxant᷑ nõ bhabuit:qũo
ſi vinit dñs cui oẽ iudiciũ dedit pr᷑:iudi
ciũ ꝑpetue dãnatiõis effugiet oluz non
ſolũ actualiũ ſʒ t oꝛiginaliuʒ. Hec qᷓ
de charitate dicunt᷑:de perfecta ĩtelligi
poſſũt:q̃ ſemel hita nũqᷓ; amitiit᷑ Exoꝛ

vitioꝝ vtrinqʒ; red aciũ vt ĩ pncto medio q ẽ iter duo vitia ↄtraria:videt᷑ ſũma
virtdibi ↄſtituta ſit.ꝗ ergo illð mediũ ſuaret ſũme virtuoſus haberi deberet.ſed
ĩ oiĩbꝰmediũ ſᷣuare vltra bominẽ ẽ.ideoqʒ ſũme virtuoſus nemo vicẽdus ẽᷣ. Ex
pᷣmiſſis ſeꝗt virtꝰ ĩ aſcẽdendo nð in ĩſnitũ ptẽdit cũ vltra mediũ ĩtentio nõ ꝓ⸗
grediebat᷑:ſj qꝛ etiã extremoꝝ vitioꝝ nõ ſũt termini:vr̃ ꝙ mediũ eox nihil ſit pu
ta ꝓdigalitas in ĩfinitũ ptẽdi põt.ſiłr ⁊ ſibi Zria auaritia.q̃re vr̃ ꝙ ſter iſta duo
nihil ſit mediũ determinatũ.pterea ex quo gradus ſũt ĩ vtrtute:vr ꝙ latitudineʒ
babeãt ꝙ poſſint ðcreſcere.ſʒtñ vtrũ in ifinitũ poſſint decreſcere no vrᷣ.nam ſic

patria aũt puto ꝙ maioꝛ charitas eẽ nõ poſũt qꝙᷓ ſit ſupꝛemi oꝛdinis ange

diavo charitatis enutriunt᷑:vt creſcãt ⁊
cõculcant᷑ vt ðſiciãt.nemo enĩ repẽte fu
ſũmus:ſʒ in bona ↄuerſatõe q̃ ſine cha
ritate nulla eſt:a minimis ꝗſq; inchoat
vt ad magna ꝑueniat.ſũt itaqʒ gradꝰ:
nõ ſolum inter virtuiemꝰ⁊ virtutẽ ſʒ ⁊
in eadem virtute. Ande Gregoriꝰ
ſuper eʒechielem ſcribit dicens.
£ Vm ſanctã eccleſiã dñs ſuſcepitĩ
gradibus eius dignoſcit᷑ qꝛ erꝰ glo
ria ꝑ ilius incremẽta ðclarat qnãtũ enĩ
ſancta eccłia aſcẽdẽdo ꝓſiciiltatũ deus
hoibꝰex eiꝰ virtute inoteſcit. De his qͥ⸗
qʒ gradibꝰ beatus Job loatur dicẽs.ꝑ
ſingulos gradꝰmeos ꝓnũciabo illũ.oĩ
potentẽ ꝗppe dñʒ ꝑ ſingulos gradꝰſu-
os ꝓnũciat ꝗ per incremẽta virtutuʒ qᷣ
accipit ei ſemꝑ laudeʒ ſue pietatis red-
dit᷑.ſigdẽ gradus ĩ coꝛdis aſcẽſiõe non
eẽnt pſalmiſta nõ diceret.ãbulabũt ð v⸗
tute in virtutẽ. Nec miꝝ ſi de virtute in
virtutẽ gradꝰſũt qñ ipſa vnaqueqʒ vir
tus?q̃ſi ꝗbuſdã gradibꝰ auget᷑:⁊ ſic ꝑ i
cremẽta meritoꝝ ad ſũma ꝑducit.Alia
nãqʒ ſũt exordia virtutis alið virtutis ꝓ
uectus:aliud ꝑfectio.ſñ.n.⁊ ipᷣa ſides ad
ꝑfectionẽ nõ ꝗbuſdaʒ gradibꝰduceret᷑:
ſci apoſtoli minie dixiſſent auge nobis
fidẽ.⁊ qdãꝰ venit ad dñm ꝗ curari filiũ
ſuũ voluit ſed reaſitus an crederet:rñ/
dit credo dñe adiuua ĩcredulitatẽ meã
penſate rogo quod dicitur ſi credebat:
cur incredulitatem dicebat:ſi vo incre
dulitatẽ ſe habẽ nouerat:qũo credebat
ſed qꝛ ꝑ ocultã inſpirationẽ gr̃e merito
rũ ſuoꝝ gradibꝰſides creſcit:vno eodẽ
qʒ tpe is qui nondũ perfecte crediderat
ſimłb ⁊ credebat ⁊ incredulus erat.hos
nimirũ gradus dñs ſub meſſis noie ð
ſcribit dicẽs.ſic eſt regnũ dei quẽadmo
dũ ſi iactet hõ ſemẽ in terrã ⁊ dormiat
1 exurgat nocte ac die ⁊ ſemẽ germinet
æ creſcat dum neſcit ille.vltro enĩ terra
fructiſicat primũ herbã.deinde ſpicam
deinde plenũ frumentũ ĩ ſpica.⁊ cñ ex ſe
produrxrerit fructus ſtatim mittit ad fal-
cem:qm adeſt tpᷣs meſſisꝰ.Semen hõ
iactat in terrã cũ cordi ſuo bonã intẽtio
nẽ inſerit.⁊ poſtqᷓ; ſemeniactatũ ẽ:dor
mit:qꝛ iam in ſpe boni operis geſcit.no
cte vero ſurgit ac die:ꝗa inter aduerſa
2 ꝓſpera proſicit:⁊ ſemẽ germiat ⁊ cre
ſcit:duʒ neſcit ille:qꝛ enʒ adhuc meritiĩ
cremẽta ſua nõ valet:ſemel ↄcepta vir
tus ad ꝓfectuʒ ducitur ⁊ vltro terra fru
tiſicat:gꝗa preueniẽte ſe gr̃a mens hoĩs
ſpontanea ad fructũ boni operis ſurgit

loꝛum.
u ¶ Iter virtulẽ. im
pꝛopꝛie dicitur gra
duſ eẽ ĩter vnã ⁊ ali
am cũ in eadem li/
nea intentionis nõ
diſponãtur. ſed ſic
ideo dr qꝛ vna vir
tus alia ĩtenſioꝛ in
Um ſanctaz
grego erxpo⸗
nit verbũ illud eʒe⸗

2

chielis.⁊ veniebat

vir ad poꝛt q reſpi

ciebat ad onẽtem æ

aſcendit gradus eiꝰ
⁊ dũ exponit itrodu

cit auctoꝛitatem da

uid. de? in gradibꝰ
eiuſ dignoſcetur cũ

ſuſcipiet eũ.in pnci

pio ergo.c.ponitur
expoſitio illius ver
ſus. deus in gradi⸗

bus eiꝰ ꝛc. Secun

do pꝛobat ꝙ in vir

tutib?gradus inue

niuntur per aucto⸗/
ritatem iob.per ſin
gulos gradus ac.⁊
dauid ⁊ deambula
bunt de virtute in
virtutẽ ⁊c.⁊ per illõ
Auge nobis ſidem
⁊p ſimilitudĩeʒ euã
gellj de ſemẽte pꝛi
mo pꝛoducente her
bam. deinde ſpicaʒ
poſt frumentũ. ſe⸗
men eſt cognitio q̃ᷓ
herbaʒ pꝛoducit cuʒ
incipit operari cum
autem conſumatur
ſpicam facit. cum
auteʒ perſeuerat fru

mentum muttit in

ſpicam. ⁊ eadem ſi
militudo aptatur ĩ
perſona petri. ter/
tio ⁊ vltimo ill ud
verbum ezechielis

exponit. Ct venit

vir ⁊c.

y ¶ Pꝛofſicit inten⸗

ſione virtutum.
(Adde ꝙ ſicut ſe⸗/
quitur ſcribit Jaco
bus. in. c. xxxi.)
3 ¶ De his. pietatis
⁊ quanto largioꝛa
cc.argu.xxiij.q.iiij

ſicut excelſis.S.i.

dic ladem ſue pieta
tis.i.laudat deum
de ſua pietate.
26¾ Qirius. 2 vitiuz
j.eo.S.econtrario.
1. §F. no eſt mirum.

2Et ꝗdam vt habet᷑ in euangelio Maibei.c. ir. ⁊ luce. xvij. „„
* Incredulitatem.i.modicã credulitatẽ.qꝛ ꝗ incipit credere partũ credit
ar. de cõ. diſtin. ij. qꝛ paſſus. ⁊. c.poſtea.⁊ ita bec pꝛepoſitio in: diminuit

e⸗ ꝙ ita dicit pſalmiſta in. ps. lxxriij.)

e on pꝛiuat.

Heſcribit.in euangelio Mathei.c.xitſ.⁊ Marci.iiij.

bAMWeſſis. hucuſq; fnerũeverba euangeliſte.
¶Iuter a duerſa.alið ĩ aduerſiſ a⁊ pſpiſ:qꝛ ĩ aduer ſitate cfſcit. S. . vnctio

rn

49 Wjaere.
Mimagni

Alre
helen⸗
ſir ache
Gnnjabl
ſanctä
ſanclus
ge te⸗
plamm o
gſcenit
gus. G
ps ſtal
giquaſt
adpfezi
ſineque
lemintrs
ſn.
eſpar
apart
ni
codii
bumani
bilispd
inuinbiia
iboͤnenn
iupngof
leg ieod
6(Ap⸗
ſcrͤſript
Gepquar
iratadpa

Ka
i
Wlartan

ipt
nefteipi
peritate
feperal⸗
latehmo
poſtenu
kffecu par
ſuſtineree
Cenplope
(Duivn
molabe
fectonisn
nis ſieni
di. poli
6(Mis
honeregia
Velffaenion
b (odo⸗
entecarnotit

(Motent.

oct))

ſceb
ſtlegt
gst
tusfin
0(Daper
uidd

niſcac

en nl
ſogpoini
ſhtini
tgoceninn
Poſtoſlins e
Nleſignll⸗
lsee, Helin⸗
WE
egnin e
nin erund,
Genſcoprn
egnin

Auidt Nuntaan

unt deymnmeſe
mi er
lugencbeſtn
pfſimtintigen⸗
li deſenie i
0rocnentebe
n. Nnte ſ
fumnenti ſe
net oogntd
ſvazpoccteg
Cpltcperaion
temtopſunan
am ſr. am
IGfnſummf
tum mintr in
m dcadenſ
nidhunn
ſonapemt,
1 indit
bun gehii⸗
nt. Att
4
Prictinc⸗
e wümmun.
rgint⸗
un inni N
inem
Heholuß
uanolnpn
nn niſgin
1lallis K
alem ſepſ
audn dain
gpian.
muinin
önnn.

a ¶ WMerba. ſi herba fuit ergo charita tẽ babuit. ſed qñ negauit moꝛtaliter
peceauit ergo charit atẽ nõ habuit.ergo nec berba fuit.ſj hoc dʒ referri ad
ipᷣs añ negationẽ.⁊ ita diſtribuire tpa ⁊c.vt.ij.q.i.ſi peccauerit.vñ vᷣſus.
Petro peccãte nò tũc fuit herba ſed ante. L
b ¶ Cõculcabat᷑.cũ cpᷣm negauit.(Aldde ita pꝛecedẽs ⁊ ſequẽtes auẽtes

legũtur Yoã. xviij.

Matihei.xxviij.⁊
Uir ergo. de eze

chlele tractum eſt. æ?

ſũr adhuc vba gre
goꝛij ab illo loco cũ
ſanctã ⁊c.in eʒechie
le eſt ita. ⁊ venit vir
ſancius ad poꝛtam
que reſpiciebat ad
viam oꝛientalem 7
aſcendit p gradus
eius. Expðe vir.i.
ipᷣs ſtat ĩ poꝛta qꝛ ꝑ
eũ quaſi ꝑ poꝛtam
ad preʒ ĩgredimur
ſine quo in ciuita
tem intrare nõ poſ
ſumꝰ. Itẽ ꝗ in poꝛ
ta eſt partim intus
eſt ⁊ partim er.par
tim vr ⁊ partim ab
ſcõdit᷑ ita ⁊ xpᷣs per
bumanitatẽ eſt viſi
bilis ꝑ diuinitatem
inuiſibilis.vel vir.
i.hõ venit ad poꝛtã
i.xpᷣm ꝗ dr̃ oſtiũ.ẽ
.i.q.i.oꝛdiatiões.
d (Zid poꝛtã.i.ad
ſacrã ſcripturã vi ſi
dẽ ꝑ quaꝝ vtranqʒ
itrat᷑ ad patriam.

erducit illa
Ee ſua.ſ.fideleſ

e
Qi vult. Ca
ur Siaſtn
voluntatẽ ſuſtinẽdi
oĩa ꝓ xpᷣo ⁊ tñ ſi imi

nert ei piculum ĩ rei

veritate ñ ſuſtieret
re vera iſte hʒ chari
tatẽ lʒ modicaʒ que
poſtea auget qñ cũ
effectu paratꝰ ẽ oĩa
ſuſtinere qð pꝛobat
exemplo petri.
Qui vult. quo⸗/
a motu bono.ſ.af
fectionis nõ eſſectio
nis. ⁊ ſic nõ cẽ. Zj.ð.
Di.i.votũ.
ãdata.i. ar
dua ⁊ difficilia vt
ponere aĩam ꝓ xpᷣo
vel fratribus.

hjnõ põt.ſ.iĩpedi

carnaliiate.
i ¶ Hoterit.i. kace⸗/
re mãdata dei.
le ¶ baritatem. i.

opus.vł ſignũ cha

ritatis maioꝛis.
(Aagde ꝙ ita legit
Jo.c. xv.)
¶VPDetrus.l. diſ.

ſed hec eadem terra pꝛimü herbaʒ: de⸗
inde ſpicam: deinde plenũ frumẽtuʒ ꝓp⸗
ducit.in ſpica berbaʒ quippe pꝛoducere
eſt inchoationis bone adbuc teneritudi
nem hre.ad ſpicam vo herbaꝰ venit:cũ
ſe virtus aĩo ↄcepta ad ꝓfectũ bõi ope
ris ꝓtrahit.plenũ vo frumẽtum ĩ ſpica
fructiſicat:qũñ iaʒ tm̃ virtus ꝓſicit:vt eẽ

robuſti? perfecti operis poſſi.ſed cuʒ

ex ſe pꝛoduxerit fructꝰ ſtati mittit falcẽ:
qm̃ adeſtipᷣs meſſis. Oipotens.n.deꝰ
pꝛoducto fructu falcem mittit:⁊ meſſeʒ
ſuam deſecat:qꝛ cũ vnũquemqʒ ad per
fecta opera pꝛoduxerit eius tpaleʒ vitã
p emiſſaʒ ſniaʒ incidit:vt granũ ſuũ ad
celeſtia hoꝛrea perducat.cũ igi᷑ deſide-⸗
ria bona cõcipimus ſemen in terrã mit
timus.cũ vero opꝑari recta icipimꝰhyr-
ba ſumus.cũ aũt ad ꝓfectũ boni operis
creſcimus ad ſpicã peruenimus. Cũqʒ
in eiuſdem operatiõis pꝑfectiõe ſolida-
mur iam plenũ fructuʒ i ſpica pferimꝰ.
berba etenim petrus fuerat ꝗ paſſionis
pe per amoꝛẽ dñũm ſequens hũc deum
cõſiteri añ ancille vocem timebat.erat
enim iaʒ viriditas in mẽte:qꝛ credebat
dñm oium redemptoꝛẽ.ſʒ valð adhuc
flexibilis pede conculcabaturbtimoꝛis.
Jaã in ſpica ſurrexerat qñ euʒ quẽ moꝛi⸗
turũ cõſñiteri timuerat: nüciante euange
lio in galilea viuẽtẽ videbat.ſʒ ad plenũ
granũ in ſpica peruenerat qñ ðſuper ve
mẽte ſpũ ⁊ ſuã mẽtẽ illius amoꝛe robo

rate ita ſolidatus eſt vt vires perſequẽ

tiũ ceſus deſpiceret ⁊ redemptoꝛẽ ſuũ li
bere inter flagella pꝛedicaret.nullus ita
qʒ qui ad pꝛopoſuũ bonũ adhuc in mẽ-

tis teneritate eẽ ↄſpicit᷑:ðſpiciat᷑:qꝛ fru

mẽtuʒ dei ab herba incipit vt granũ ſi-
at. uir ergo venit ad poꝛtãqꝛ dñs ac re
demptoꝛ noſter mẽbꝛis ſuis intrãtibus
perducit ad ſe:⁊ aſcendit ꝑ gradꝰ eius
qꝛ nobis pꝛoſicientibus eo amplius no-
bis exaltabitur quo altus ⁊ incõpꝛebẽſi-
bilis eſſe cognoſcit. In virtutũ quippe
noſtrarũ gradibus ipſe aſcendere dr̃ qꝛ

tanto ipᷣe nobis ſublimioꝛ oſtendi᷑ quaäa

to noſter animus a rebus iſimis ſepara

tur. ¶ Hinc auguſtinus ait in libꝛo de

gratia ⁊ libero arbitrio.

2 Ai vultſfacere dei mãdataꝰ⸗ nõ
V

poteſtꝰ:iam quideʒ habet bonaʒ
olũtatẽ ſʒ adbuc paruaʒ ⁊ inualidam.
poterit aut cũ magnã habuerit ? robu⸗
ſtq.qñ eni martyres illa magna fecerũt

delioꝛ. (Adde ꝙ ſic legit athei. c. xxd.)
m Dicebat. vñe animꝗ mea pꝛo te ponã lz hoc facere nõ poſſet. (ade
ſie legit᷑ oꝛiginałi Machei.xxvi.Mar.xiiij. luce.xxij.a Jo. xviij.)
n Si ꝗs tantã.naſcitur.ſic etiã gradus notant᷑ in ↄuerſione pauli.nam

. 2

atus fuit vt cecaretur ac. vt.xxiij.q.iiij.diſplicet.
ld perfectũ.i.ad pfectionẽ a deo dDataam. M
Auid dicis. tu gcũqʒ; habes talẽ pfectcionẽ?.

iuere. xpᷣs eſt mihi viuere.i.c quare vꝗli viuere.ad hoc eni viuo vt

ipſu magniſicẽ. ⁊ ipſuʒ moꝛi eſt mihi lucrũ:qꝛ p moꝛtẽ ei liberoꝛ a miſeria
⁊ trãſeo ad ſelicitatẽ.vel xps eſt mihi viuere.i.vlta hic ⁊ ĩ futuro.hic ꝑ ſidẽ

HDi. II

42 6$ 6

⁊ ſpẽ.in futuro ꝑ ſpeciem.⁊ moꝛi pꝛo rpᷣo eſt mihi lucrũ qꝛ deponã coꝛpus moꝛta
lea reſumã ĩmoꝛtale.(Adde ꝙ ita ſcribit paulus ad philip.c.i.)
r. B Vcut ſeta.ſicut enĩ ſeta ĩtroducit filũ nec cũ eo remãet:ita timoꝛ charitateʒ:
