Gune. b Alecuſatoꝛes. i. accll
ns ſatoꝛ nõ enĩ plures accu
nipenn ſatoꝛes admittuntur ga
nſrchinn poſſet eẽ ꝙ vnꝰ ꝓbaret ⁊
zin alter deſiceret in proba⸗
Lnlnn⸗ ione: ſed ſͦ plures ſi
elinin rreligen macns dr
ennigi. gnũ vt. ff. de accu. ſi plu
ſonr⸗ res.damẽ in taniam pre
iudicabit eis ꝙ qui ſemel
aelu ann apparauit inter accuſa-
nſm tores nõ põt poſtea in il
edii la cauſa teſtiſicari.vt ex
Nekrie de accu. cum. p.
c ¶ Steo preſente teſtes
inigann iurare debent pñte vira
inisſitef qʒ parte vel altera per cõ
ts efnet tumaciam abſente extra
nneſenſ. de teſti. in nomine dã ſz
1 Mhiunſes teſtimonium nõ debent
Kugii. Dicere coꝛã partibus exẽ/
nutf en plo danielis qui ſolus ſe
0 Mſn... crete querebat a teſtibus
etHne .l. q. vij. F. his ita. ver.
Uiur nohe iteʒ daniel. ego credo ꝙ
Tſoceſtnn. quecunqʒ pars velit in-
eſortb a tereſſe interrogationibꝰ
eectla ꝙ poteſt:quia partes me
nihroe lius nouerunt querere
i oẽs circuuſtantias.⁊ hoc
Cchun ſe⸗
kni poſtul⸗ §. „
gi ni:ſed hoc ſciant partes
ean ꝙ quecunqʒ pars ſemel
— interfuit ammodo non
kun. poteſt alios teſtes produ
in ed cere ſuper illo articulo.
Gencndi vt exiĩa de teſti.fraterni⸗
gegamn rani nrc-S gai ve⸗
öſer itt. r0col. vij. i0. Sed cere
kut teſtimoniũ dicitur i
inero . ſecreto.ita ⁊ ĩterrogatio
iin nes fiunt in ſecreto: 2 dã
ttunr in ſcriptis 2 ita ſerua
mnoai, tur ve facto. b.
elnd, (Querendũu. ſed nõ vi
end detur hoc modo eſſe 4
anek . rendum cum erceptio
ſänomei teſti eſt obijcienda ante
cuch di publicationẽ debeat op/
W poni:ut er ð teſti.preſen
itſ. tium. qꝛ no retert cui?
eſltücnt opinionis teſtis ſit dum
fddende modo eo tempore quo
ataini tulit teſtimonium nihil.
hli Gend fuit obiectum teſti. vt. C.
rieſe e de teſti. l. i. reſpon. reus
moeſtld bene obiecit: ꝙ teſtes ta⸗
no on les non eẽnt admittendi
n ſolnat , ſed iudex ſpretis iſtis ex⸗
aporeth ceptionibus admiſit eos
c do.d vnde in hoc caſu poſt ſen
Witſerenatt. tentiam debet inquiri ð
deſeiN opinione teſtiuʒ. vt extra
uſas Nl de teſti. ex parte ade. uel
ſen.en reo abſente fuerunt ihi te
Nefttte. ſtes inducti:⁊ cum iudex
lbee i. de ſuo officio deberet in
an quirere eoninlone teſti
ſnd. um non queſiuit.
umn e¶ Inimicltias. capita⸗
ihfoind les. ut ex ð ſimo.ptuas.
Gupentun 2ꝛi au. ð leſtib?. S. ſi gs
uletle do odioſus.ĩſti.ð excu⸗
leni ſa. turo. F. inimicitie. j.
oanun 8½ v.c. 7.
günacin Ex auditu.jſ.iij.q.ix.
derchoin eſt es, iñ de auditu 2 de

I

credulitate qrit᷑ a teſte.er ð teſti.cũ cã. g Spaliter.i.aſſignata c ſciẽtie:ut
notaui.iiij.q.iij.ſola. h ¶ Scriptis.j.xi.q.i.ſi ꝗs cñ clerico..ſʒ illð ĩ cã ciui

li.iſið ĩ crimiali:ułulð ſpãle ĩ epo.

cuit.ð ſʒ hic nõ dicit᷑ ꝙ ſcdᷣo ſint admittẽdi ad accuſandũ.

i ¶ Leuioꝛa.an g rauioꝛa.j.iij.q.x.pla⸗

bet g ꝓ modica vt ꝓ magna iniuria pot ꝗs talit᷑ puri.ar. riiij.q.vi.c.vltiitñ ꝓ

vt ſupꝛa in cã ianuarij epiſcopi.Si
antẽ epᷣm talẽ culpã quod abſit ⁊c̃.
infra vt in cauſa monacboꝝ. de
perſo na pꝛeſ byteri:⁊ ifra in cã:cle
ricus aduerſus dericũ:⁊ inſra.De
perſona ianuarij epi ſciẽduʒ ẽ gra-
uiter omnino ⁊ cõtra leges eẽ actũ
vt violẽter de eccleſia traheret᷑:dũ
ſi quãlibei iniuriqͥ a quocunqʒ epᷣs
paſſus fuerit i eccleſia:iniuriatẽ lex
capitalipena percutiat: ſicut ma-
ieſtatis reũ oibus det accuſãdi licẽ/
tia: vt huius legis ſeries logtur co
dice li.i.ti.dve epiſcopis ⁊ dericis in
cõſtitutione.j. Sigs in bhoc'ge
nus ſacrilegij irruperit: vt in eccle-
ſia catholica irruẽs ſacerdotibꝰ et
miniſtris vel ipſi culem locoqʒ ali⸗
quid ĩpoꝛtet iniurie ⁊ cetera:⁊ ifra.
De perſona epi Stephani hoc attẽ
denduʒ eſt:qꝛ nec inuitꝰad iudiciũꝰ
trabhi:nec ab epiſcopis alieni ↄcilij
vᷣbuit indicari. Cõtra hoc ſi dictuʒ
fuerit:qꝛ nec metropolitanũ habue
runt nec patriarchà:dicendũ eſt qꝛ
a ſede apoſtolica que oium eccleſia
rũ caput eſi hec cauſa andiẽda fue-
rat ac dirimẽda:ſicut ⁊ pᷣdicius epi
ſcopus petiſſſe dignoſcit. Qꝛ ergo
epᷣs alieni cõcilij indices habuit oĩ
no ſuſpectos:ſnia nõ a ſuo iudice
dicta mibil firmitatis obtineat. Qõ
aũt dicat᷑ a ſᷣuis ſuis accuſatꝰſciẽdũ
E:qꝛ audiri minie debuerũt. Si vo

de crimie maieſtatis or̃ accuſatus

nec ipſis ð eo credẽdũ fuit:ſvita vl
opinio eiꝰtans añ nõ extitit*. Qõð ãt
Dicit idẽ eps:qꝛ ſe abñte aliꝗ vuiſſi
ini ſin teſtes expibii:hoc ſi vex eſt
nullins ẽ momẽeti/ Teſtes aut q̃tes
vel cuiꝰ opimomnis ad ieſtiomũ ad-

mitrẽdi ſũt plurime leges onñdũt qᷓ

pene nulli habent᷑ incognite: q ẽt il

lud ſanciũ:i:vt viliſſimis teſtibꝰſine
coꝛpaii diſcuſſiõe credi nõ debeat.
Mð ant dicit᷑ qꝛ nibil ſine ſcriptis in

dicandũ ẽ:legẽdũ ẽ codice titulo.xi
iiij. li. vij.ↄſtitutõe vltia:qꝛ ſcriptis
Debuit iudicari:nà ibi inter alia pᷣci
pit᷑:vt ſnia q̃ ſine ſcripto dicta fue⸗
rit: nec nomẽ ſnie babere mereat.
Itẽ codi.li.vij.ti.de ſentẽtijs ex ꝑi⸗
culo recitãdis.Jmperatoꝛvalenti.
gratianus ? cetera.
„Alcima ſententis debet deſcri
pto pꝛoferri.
SZatatis gñalibꝰ iuſſimus vt
vniuerſi indices ꝗbꝰ reddẽdi
iuris in ꝓuĩcijs pꝑmiſimꝰ facultatẽ
cognitis cdãis vltias diffitões ð ſcri
pti recitatõe/ꝓferat. Huic adijcimꝰ
ſanctõi vt ſniaq dicta fuerit:cũ ſcri

pta ñ eẽt: nec nom̃ ꝗdẽ ſnie babere

merat᷑: nec ad ficſſionẽ pperã ðcr
toꝝ appellatõis ſolemtas regrat᷑.

modica iniuria ñ ercõicat᷑ ꝗs.xi
q.iij.nullꝰ e ð ſen. ex.puenit.
io.⁊ male dic io.qꝛ excõicatꝰ eſt
ſʒð ñ dʒ mitti ad ſedẽ apo.niſi ue
lit epᷣs: ut dic illa ðcre.puenit.

ICcapitali. B ẽ lex coꝛnelia. ſʒ

3.C. ð epi.⁊ de.auẽ.ſʒ nouo ibi
euĩ vicit᷑ ꝙ talis vberat᷑ ⁊ i mõoa
ſteriũ mutit.io. So. põt dici ꝙ
nouo iuri ſtabit᷑:vł ſtabit᷑ huic
legi.cũ ſit canoniʒata.

qui autem de eccłia.

n ¶Et miſtrisnõ diligẽter ꝙ

caſu crim̃ ſacrilegij cõparat᷑
crimini leſe maieſtatis:ut.xvij.

gq.iiij.ſi ꝗs ſuadẽete..ꝗ at.im/
mo ſi laicus cxhat᷑ ð eccłia: tale

crimẽ coparatr᷑ crimini leſe maie
ſtatis: vi.C. ð his qui ad eccle⸗
ſiaz confn. l. ij.

0 4 Ad udiciuz alienũ.h pʒ p
Hba

ſeqntia.ſ.ab epᷣis ahẽis ⁊c᷑.

1

p JZuchicari. cõpꝛouinciales

epiſt᷑ iudiceſ epi:vt.iij.q.vi.c.ij

q (XA iudice. ſ. xi. q. i. c. vlt. C.

ſi a ñ cõpe.iudi.l.vlt.

r ¶Crimie:nõ ẽt iiſtis er⸗

ptis crimĩbꝰ ñ ois admittit᷑ ad
accuſatðeʒ vł teſtimõiũ niſi ma
le fame fuerit accuſatꝰ vt H:⁊.j.
e.q. vij.S.accuſalõ ⁊ e ð teſti.
veniẽs. Si vo male fame fuerit
accuiaiꝰoẽs admittũt᷑:vt er de
ſi.ianta.⁊ e ð teſtibꝰ.qm̃ .niſi
odio venerit ac accuſanoem vt
e ð ſi.lʒ hely.⁊ p tuas.Alij di
cũt ſpale eẽ ĩ epᷣo ðcre.iñ videt᷑
dicere ꝙ Z eũ ẽt g fuit male fa/
me nõ admittunt᷑ crimioſi in ex
ceptis criminibus cũ crimiali-
ter agit᷑ ſʒ vbi ciuilr agit: iunc
admittunt᷑ criminoſi regula
res pᷣlatos:ſʒ nõ ᷓ ſeculares ſed
ſi ſunt emẽdati ð crimĩe:iũc ad
mittunt᷑ 3 eos ð egtate:anõ ð ri
gore. vt e de ſi. per inas.io.

s Cõ extitit. e de offi. iudi.
.c.l.er de pᷣſum. mãdata.⁊ eo.

ti.cu ĩ inuẽtute.ff.de ſuſpec.iu⸗
to.l.iij.ff.ad.l.iul.ma.famoſi

xxviij. di.qꝛ.ſũt culpe.ff.de re

mill.l.nõ omnes.

t Coꝛporali.j.v.q.v.illi ꝗ.
Ttatutis.ut ſnia.pꝑ hanc

.l. nõ põt grego. ꝓbare
ꝙ in criminalibꝰ cãis debeat ĩ

teruenire ſcriptura. qꝛ lex illa tâ

tũ ð ciuilibus cauſis loꝗtur.nã
epᷣs ĩter ſubditos iudicat:vt.xi.
q.i.ſi ꝗs cũ clerico ⁊.C.de ſen.
ex piculo reci.auẽ.niſi.ſilir ſecu
laris iudex in modicis cauſis ut
ibi dicitur. ⁊ in auc.ð ma.pᷣn.
§S. ſit iibi. col. iij. ⁊ ptes illud
mutuo cõſenſu poſſuut remute

re:vt.C.de pui.eorũ qui in ſa

cro palatio cõſiſtunt.l.quotiẽs
in n. ii. rii vicas cĩ grego. in
crimiĩalibꝰ cauſis reꝗri ſcriptu
ra:niſi in cã dilapidatioms: vt

ĩ aut?.ut iudi.ſine quoquo ſuf.

.§. neceſſitate. colla. ij. Yo.

x Semei emen
1

appellanerit vickt ꝙ debeat

pfſequi appelatione: vt extra
ſen. 1 re iuch. ſententia. quia ap

pellatio conſirmat ſententiam.

EE e⸗ † Wmacrr ſer A Ne &
— — ₰

CTauſa

ii.. lalſus. ertra de paroch. corkm. preſcripſerint z̊ mltos pᷣlatos.b. m ¶ Ca pꝛobek. ri.q.iij.nemo. .
imn . ba lie.fdsert fontẽ.j.de conſe.di.iiij.baptiʒandi. n C¶ Maioꝛis —— eps ſoꝛte ibi notatuʒ ſoun
a E aiticarum. fome.]. it. inuenies:⁊ extra de ſen.excõ. acro. ,B ieo
b. A auen tur. B. vigel epil⸗ohua waun uert o ¶ Omen preſbypteri. uel ſupprimere. nomina excõicatox tẽpore excõi leu
¶Societate. ut hereticus: ut ſupra.i.q. enne . Eationis ſuppꝛimebantur in matricula: ſed nomina depoſitorũ ra C0
d Erxcõmunicatur. ri. q.iij. debent. 2.c. cure. debat᷑.ſic. l. di. ↄtũaces. un
e tum ir ber lenenſſe Relatone imilee i
lus poſſe inquiri de eo/ t enti de offi. dele. lʒ. ex eo etiã
re⸗⸗ . ctũ me· ſtitutionum. om. Vele. lu
dem crimine. ur Item ex onne urcg ſnagn ar Antequꝗ cã examinetur: aligs ciucer dicit ie velle re⸗ e
WMNin.iſtud niſi non poni darduʒ. viij.c. maru ömunicari non debet. ferre nõ pðt amplius co nbe
hic exceptiue. 1. chiepiſcopus dixit. excõ iſcopus nemo ſby gnoſcere. C. ap. ex illo *
g Monemus. per hoc ver ⸗ BSeeodem. mo epiſcop n ⁊ extra de of. dele. cñ ſu⸗
bum no pꝛecipitur: vt. I. xviij. Egum eccleſiaſticaruʒ aucto Aer excõicet aliquẽ anquaʒz cã per.qð intelligo ſi rela⸗ ſt
Aietnm. M. oeg ij. fe ritas talis ẽ᷑:vt in cauſis geſto ꝓbetur ꝑꝑ quã eccleſiaſtici c ones tio fuerita partibꝰappꝛo ⸗
en eae neta teſ rum ſemper ſcriptura requiratur: hoc fieri iubent. Si quis aũt aduer bata. ut. C. de rela. l. ij. lasen
ij.rogo 1. 1j. q. r. jenera. r. ij jadſ z ſus eam conſtitutionẽ excõicauerit q ¶ Suſpendi. niſi ſit in 4
q.vij.ſicut inquit ĩ glo.ij. ageo vt qni ad ſacrum fonteʒ acce us eam on tie . ſamat?. 7. e. q. v pſbyt lori
b ¶ Tue. remittit bec cauſa ad cedit:ſuũ dare nomẽ pꝛecipiat᷑.qui aliquẽ:ille g excõicatus eſt: maio⸗ r PRuno ſuſhiciöis. C2
eum a quo appellatum eſt: nõ ad ſummũ ſacerdotiũ ꝓuehiturꝰ: ris ſacerdotis auctoꝛitate ad gra- Hiripler eſt ſuſpicio.? n⸗ Ge⸗
ut ipſum iudicet: ſed vt ipſum decreto manibus omniũ roborato tiaʒ ſancte còmunionis redeat:iſle Temeraria de qua vicid ley ne⸗
reſitnal.a ſic en lar e N a⸗ eligatur. Oꝛdinatus autẽ a ſuis or autẽ qui nõ legitime eü excõicauit: que nec erpurgationen lunet
älrnegonauia gfn⸗ o diatoꝛibus litteras acepere iubek: intantum abſtineat tẽpus qnaͤtum inducit. Nꝛobabilis q Ar⸗
S⸗ ne obſtet ifra. vi. qe. i. gquiẽt ab ecdleſiaſtica ſocietate quo maiori ſacerdoti viſu fuerit: vt qdð ercnian inche: mut
preſemium. libet exceſſu diſcidit᷑ libellari deſceri ininſte fecit eum excõicando:ipᷣe iu Erda “ i Ei dech
Et conſentientem. hoc ileo ptione aut recipitur aut deijcitur. ſy ſte patiatur. ¶ YItem Augu. in epi tionẽ ſuffiẽ: vt. xrri. q. i. Fün
Kaig enrivauctar. qui accuſat urerezicn leu recon⸗ ans 6 derum ⁊ ad vniuerſaʒ ple dirit vominus tame qñ *
ed alij de onueniri nõ (lliat᷑: per ſcripturã accuſari vel re- em bypon. . qʒ violenta ſuſpicio uet .
notabile ꝙ poteſt conueniri no igr⸗pe benn. ſic inceteris hu⸗ EVnaki⸗ 7 dubia ſudicarinõ poſj preſumptio non ſufftcit
Dum tn Agemnar mn iuſmodi in tantũ ſcriptura depoſci ſunt. acd condemnationem: ut *
conſenittertſa veieſte ſpo en tur: vt ſicut beatus Grego.in com LOmen pꝛeſbyteri ꝑpea non ne de rrumſtinde. ſn
Conſenmae ie d ſedem. in i: Conſentire vici monitoꝛio ad ioanneʒ ðfenſoꝛezex ¶ Lauſus austiomefocohege fab⸗ in ſ.ne wnr
lluur quis tribus modis. ſ. vt qui romanis legibuſ ſumẽs ſcribit:ſen ruʒz eius vel ſuppꝛimereꝰvel dele· D Grobibeu. aliß nnis⸗
Ji tribomors auboccodgertutdwein umo⸗ teẽtia que ſine ſcriptis ꝓfert᷑:nec no re:ne dinine pietatis poteſtati:ſub R’propter ſacramen Mi
Dectalde erananaen Wmel elgentie habere mereatur. cauius exine cq adbucpendet face d. quedpreſtant ſend u
inn. nen aigagm vnis. . Item Nicolaus papa girardo re viderer iniuriã: ſi illius iudicius euitaturos moꝛtẽ pp ſa⸗ ſ
nrvi geih de — pins turonenſ archiepo. meo vellez iudicio puenire.qð nec lurezʒ rei nblre⸗ niltes rnd
yvij. q. inj. omnes eccleſie. tem ¶ Reihtuedus e quẽ neqs Zuiauů in negocijs ſecularibus iudices fa- inmechne arme le⸗ n
in miuſta ſententia. vt. e. in bß necq; cõfeſſuʒ cõſtat eſſe eiecium. ciunt: q ad maioꝛẽ pttẽ dubitatõ ges: vt. C. de ure veli l. as
mis. Scðo modo dicitur con⸗ tũ ſit tue fraterne charita⸗ refert᷑:vt pẽdẽte relatiõe aligd au Rimus. C.locati milites ſ
ſentire cum no coꝛrigit quos le i: ꝙ cũ iſte preſbyter pauper deãt cõmurare. In epoꝝ quoq; cõ t Magiſtratum. ſech im
netur er offico coꝛ gere: vt. l⸗ ie xpᷣ uſti ilio cõſtitutũ eſt: nuliũ clericũ ꝗ nõ⸗ contra. S.i.qy i. in illa. l. uu
xxxiij.di.c.i.⁊.ij.⁊.ilxxxvi. diſ. noie xpᷣofoꝛus de ſua anguſtia ad ciuoce D 2 nderte . ien
inferiorum Tertio modo dici noſtr clemẽtig lachꝛymabiliter it dũ cõnictus ẽ ſuſpẽdt a coione de⸗ mured lad n
tur conſentire cum deſendit pec cõqueſtus:dicens ſe falſis crimini· bere niſi ad cãm ſuam examinadã U‚ au⸗
ntemenel quundo ſua aucto⸗ pns impetitũ: æ ab eccleſia nõ cõni⸗ ſe non pꝛeſentauerit. . poſtitconnenirie vrinan gn
gen ih ant ln cruneq; confeſſum mroͤabiliter fu⸗ Eein Melchiades papa.. en. ur iudieſne quoquo grt
3ialismagelſponcne iſccieenu nan vripicretertati Nec mſpicig is arbitri nec an uf. F. lluc vel biclocſu⸗
eracen rasennc diligentia per tres vices inquiſtio ven ?T inſtuͦ iudicij aliqs cõdẽnet. tur de eo qui ante admi⸗ Kgi
ipſe faciens vt ibi dicitur. gentia per ſen foꝛnica⸗ Rimo ſemp ante oĩa diligen niſtrationez deliquit. ux flne⸗
1 mo. preſbyter ercom ⸗ ne facta nulla in ſe neq; de ailc. ingrite: vt cũ iuſticia ⁊ cha ibi de minoꝛibue udici⸗ Aaabo
municet/ argumẽ.ꝙ ſin tionis crimine neq; de homicidi,j ter ingrite: vt ců iuſt enen bus: hic de maioꝛibus: ſuonte
enh Sam das pler ſacerdos babet poteſtatem confeſſione de ꝗbus impetebatur ritate diffiniatis. neminẽ odẽnetis vt. ff. de iniur. nec magi feisi
laat imt: es rs &s excommunicandi: ot extra of reꝑiri potnit culpa:niſiqꝛ ſue vau⸗ añ veꝝn 7 iuſtü iudiciũ.nullũ iudice ſtratibus tamen etiam Kadt
ſioꝛ:cum ab eccleſiarum. de pertatis eq que petebant᷑ aut coſen- tis ſuſpiciõis arbitrio: ſed pᷣmũ ꝓ maioꝛes ludices pꝛeſta⸗ ſeſeh
õ tire noluit aut adimplere nõ potuit bate: ? poſtea charitatiuã ſniaz ꝓ bant cautionem ſtanct iunit
ibt aterdos haberclancalas qð ſuus tamen emulus vltroneus ferte. ⁊ qd vultis non vobis fieri al alinteebonenr ah
di abſoluendi: vt. j. e. q. vij. egit: ꝗ iniuſte illius eccleſiã Pripuit teri facere nolite. ¶Itẽ alt de aaulieüaaultennm.z⸗ ru
F5. item cum vauid. a. ri. q. iſ. Yccirco magnopere monemusore caccuſationibus 2 nſerlptionbus. vleimo. i,
quomodo. Iteʒ quia de cauſis uerentiaʒ tuaʒ: vt q̃ te foꝛte ignoꝛi⸗ AQAuiab accuſatione pꝛo n „ ¶ Sinefraude.i. ſine 3
poſſunt cognoſcere:vt extra de ſori zgi eẽ vi tur qui recipiantur. eis,
ludi. ceij de immu.ec. ñ te gieʒiaca cupiditate peracta eẽ vi guirec ur. B pene . 4
ninng tenainz mattenoni dentur:tuefraternitatis cẽſura ce- Robibentur alij accuſare pp x ¶ Qenitum. i. queſtus honur
lbnscauſtsemra de eneer re leriemendatione coꝛrigantur. ſrre K ſ. exũ vel gatr: vem icr⸗ pu datepäarenlgte endie dn
iudi.tenoꝛ in princi.in parte de ſtituendo eccleſie pꝛopꝛie iaʒ dictũ pillꝰ. Alij õ anipacimn tertium accuſare:preſu⸗ ſpern
ciſa. Cum ergo ercommunica ſacerdotẽ atq; ei reddẽdo tua pie- merentur. Alij ep mag fraudeꝰ mitur qð hoc cauſa que rn
tio ſit hotius unniſqitionis ;or tate pꝛiſtinũ quem perdidit hono- prãtem:in qua agẽtes ſine fraude gus faclat: ſed buic eſt Ni
aims: vt enna ve eler. tranſmiſ rem:⁊ nullatenus canonica inſtitu- in ius vocari nõ poſſunt. Alij ꝑꝑ contra.ff.de accu.l.hos eA
Pnr zeiegmmorstchatih ta alicuius temeritate cõtẽni ꝑmit · ðictũ propꝛiũ vt infames. Alij ꝓ accuſaf.5.l. iulia. vbi di gize
eramn na n temen tas: qꝛ faciẽteʒ acoſentietẽ par pe- prpter turpem queſtum vt qui duo osnntulanalcmnn ii
ret Sed contra erxcommunica⸗ na conſiringit. ¶ Iem de libꝛo cõ iudicia aduerſus duos reos ſbᷣſcri anvandzum thcſte⸗ Uei
nio eſt mucro epiſcopalis. xvi. MM pproſequatur. ſed dic in uurg
euremanrzgernernhil coꝛripiãtur.preterea archidiaconi modicam ba dinerſis libellis poſſunt duo accuſari.ſed tertius non poleſt.niſi nam r M
bent iuriſchtionem: ut ertra de ofß archidia i. ⁊ ulti.ergo muito foꝛtius ſimpli ſuorum iniuriam proſequatur vt hic dicitur ⁊.C.qui e n a ⸗ ennan
ees ſacerdotes. ſo. vbi conluetudo eſt ibi bene poſſunt erammunlcalc: onihein rationibus.ſed in vno libello non poteſt duos accuſare mſi nam are Uuotn
do enim dat iuriſditionem: ut ix. q. iij. conqueſtus in fine. de hae materia mueni ſuorum imuriam preſequatur vt in illa. l. bos accuſare. ni an . nc
es. xi. q. i. de perſona. Jo. pꝛobadſuter poten dici eccleſiarum prelati de iure men eõmune eſt vt. ff. de adul. qui pupnlam. F ſ mernm neganlter önon
cõmuni poſſunt excomunicare: ut extra de offi oꝛ ecñ ab eccleſiarum. lʒ epᷣi iam non poſſunt duo ſimul accuſari.C.de adulte.teos. muni
. nmmg
Noor

Kgien II OQ 1I 0 6
ehinnun s ¶ Mũmoſue accuſatoꝛi. licet nobis dare pecuvià in cauſa ſanguinis ſʒ preterea. .c.peruenit.⁊ creditur ſimplici aſſertioni officialis: vt.iiij.q.iiij.S. ali⸗
le qui dat pecunià ⁊ nõ in cà ſanguinis:pꝛo conuicto babetur.vt.j.q.iij.HFũ. qũ.Nec requiritur hic ſcia omnium ſed plurium: vt.j.e.de ma niſeſta.Eſt aute; acti tri⸗
ühme, notandũ.in fi.ver.in oĩbus canſis.ſed nõ licet accuſanti retipere.vt.õ.i. quoddam factum continnum ſiue permanens: quoddam interpolatum:qdaʒ
Nſmnin q. i. concuſſionis.iñ poſt finitam accuſationem qñqʒ remuneratur accuſa ſtatiz traſiens. in notoo facti ↄtinui nullns oꝛdo iuris exigitur vt in decre. tna⸗
lnigin toꝛ.nt.S.lxxxix.di.ſi quis papa.⁊.j.iij.q.v.accuſatoꝛes.vi.q.i.S.ueri. In notoꝛio acii interpolati ſemiplena ꝓbatio requirit᷑:ut er de uſur.cum in dio
W b ¶ Qui fallum teſtimo Ebenatneen ankerme⸗
Nehherog nium. iſti repelluntur lʒ . 8⸗ obiliter pot negari. vt e de
X non ſint infames: vt ek pta habẽt: nũmoſue ob accuſandũ Ae lotharius rex nepos ve⸗ r en ari miu⸗
inliun de oꝛ. og. cñ vilect?. iſ. vel nõ accuſandu acceꝑint. Alij pp (A. fer fecit: accuſatione nõ indi eis rodſe a ne en oclen⸗
Nr eri C Pengeknem. nro cõditionẽ ſuaʒ:vt libertini contra gent.manifeſta emm ſunt teſte apo rno qñq; 3 negant requiit p⸗
nrcl Reo:vt, iſ geii teſtium patronos. Alij ꝓpter ſuſpicionẽ ca ſtolo opa carnis: ſoꝛnicatio: imun batio: vt ep de ſen. ꝛ reiudi.ſc.
N dum tñ roͤne panperta⸗ luünie: vt illi q falſuʒ teſtimoniũſub icia ⁊c. In manifeſtis en ʒ callidi · Item qñq; non ſuffcit ge ſit
Crt tis ſit ſuſpectus: ut iſti.c.? Oꝛnati dixerũt:nõnulli ꝓpier pau- tate accuſantiũ nõ oppꝛimit᷑ reus: confeſſus niſi ſit ofeſmus 2 2 ui⸗
ſninitt ſuſpe. tu. 5. vlt pauper- pertateʒ: vt ſunt ꝗq minus quã qu⸗ nec terginerſatione ꝓpꝛiũ crimẽ ce ¶ccus vt. j. e. q. vi. . ſunt et auo
W tas eniñ edð numeroma qjuaginta aureos babent. Mi tamẽ lat: cuʒ culpa ſua oculis oĩium ſpõ⸗ aneneeaitrmd
Unnſſgii, 4 vel ulr.in omnes ſi ſuam iniuria exequantur teſe ingerat: atq; ideo in talibus in mirub eſt pro ſlio all ro iſt
plinſhiu, C. 6 enerepont moꝛtemue ꝓpinquoꝝ ðᷣfendt: ab diciarius oꝛdonõ requirif: g ideo requiritur aliqs oꝛdo iuris: ut
untunck ſionẽ per interdietu:. vi accuſatione nõ excludunt᷑/ Ciberili mm inſtitutus eſt: vt nec innocètia in cy de ſ. pꝛei. michael. a.c. am⸗
Paomn vi. lz enl nullũ iterdicu, bertiqʒ; nõ ſunt ꝓhibendi ſuarũ ve- ſidijs pateret aduerſantiũ:nec cul hoc.n. ꝙ aliꝗs ſit alterius ſili
— lſamet: iñ viminuit ⁊ ſj fendendarũ rerum gratia de facto pa delinquentiũ ſniam effugeret in non põt vere probari: ut. ff. de
Ntbymr gie gillat opinion eins con parentuz patronoune ri: veluti i ſti examinis Ande Stephauus le demdelurine⸗ miloa
hiltnann tra quẽ pponitur: vt.ff.· dicant ſe vi a poſſeſſione ab his ex papa leoni epᷣo thianenſi. F. ri. a. uj. eox. . ſz ibi ſi
lenmigi Srat Kicberke ra6 pulſos: ſcilicet nõ vt enmenin eis & Dꝛdinem iudiciarium manife-⸗ aqt notoriũ ſj mamteſtuͦ: 2 fit
nun unii rentes vel patronos: vt eeuſeht degeinone⸗ r. caſhi ſta ont deſceret eauss inrimiat n obſtat. iij. q. v. qꝛ ſuſpecti.
nn iſpch C.qui ⁊ aduer.quos inꝰ ent.Nam ⁊ ſilius nõ quidẽ pꝛohi- ◻— maiĩſeſta ⁊ nota plurimis Euis ſi ſit notoriũ:tñ nibilomi
munif te reſtiel vlti⸗ 4 mis eſt de facto matris conqueri:ſi ca: nõ ſunt querẽqi teſtes: vt nus hec citatio ſoꝝe eſt faciẽda
hnnni utiaſnz ſecnl⸗ agis coheredẽ habeat: ſed 7 rithios dicit de foꝛnicatoꝛe ſniaʒ e decd d⸗eoHgel.
aratiͤ En entiſ danin lle reã lege coꝛnelia facere ei ymiſſum ponẽs apoſtoli. Judicis inq;ᷓ nõ ẽ as wrek verd en imtomane
penn i in faspe ſeda ſ.5. pe. n eſt. ¶ Ab alio delatũ alius öfer ſine accuſatoꝛe daͤnare: qꝛ dñs in- in ſi. ſed nec pbatio neqʒ purga
horſamnnen vlti. . xrij. q. ij. q manu⸗ re nõ pot:ſed enʒ qui abolitiõe punu dã cum fuiſſet fur: qꝛ nõ eſt accuſa- tio ẽ reqrẽda:vt.j.e.deus oĩpo
nchnnſſe mittitur. Aliter nõ pt blicas vel puata interueniẽte: aut tus: minime eiecit: cognito aũt opꝑe tens. vr e de pur. ca. cũ dilectꝰ
Genati ſ⸗ agere ꝓ ininnia cõra ta ſiſtẽte accuſatore de reis exẽptus ẽ: iſto pellendũ illuʒ apłus de cetufra ſit tñ ꝓbatio qũq; ex abũdanti.
nik niin les perſonas: ut.f. den alius deferrenõ pꝛohibet᷑. Mulie- ternitatis cenſuit. oẽs enĩ crimẽ eiꝰ e de elec. bone. a. ff. de mau.
e . 6 d ne 5I4 . „ . i i „ 40 liij. i. ude⸗
kenkn nongocei ane ni, enn pp publica; vtilitatẽ ad anno- ſciebant 2 nõ arguebãt. publice. n. qun in prin. .riiin buce⸗
undt. quis ſit emmnatme n⸗ nã ?ᷣpertinentẽ audiri a pꝛefecto an nouercã ſuaʒ loco vxoris habebat E quin ſollicitã dubitationẽ ad⸗
Choniniins abſolutus:iñ ſup eodem nNone delerentẽ diuꝰ ſeuerꝰ ⁊ anto- inq̃ re neqʒ teſtibus opus erat neq; muttat: ut in auc. de tabel. me
girumn it crimine ſepius agi ñ põ ninꝰ reſcripſerũt famoſi quoq; ac- tergiuerſatiõeꝰaliqua poterat tegi dio.col.iiij. (Adde ꝙ auctoꝛi-
Aunt rerrzoecn Eht . bi . . gfaci tas apoſtoli poſita hic in tex.le
lainlul ut exna d accu. ve his. cuſantes ſine vlla dubitatione ad crimẽ. Et paulo poſt: abſens facie r orig aagher in eaſtola an
gſiliton Avolitie publicc. mittunt. milites quoq; ad banc ac- pꝛeſens aut auctoꝛitate ſpũs ſanct? Saan ene v n epii
utna Thabae E abolltio crlone Edenechigii ſunt. ſerniq· gquinuſqᷓ; abſens cncanient D E manieſta. plurimis.
e. qʒ deferentes audiendi ſunt. prys eum qui hoc admiſñit:tradi ſa- ergo non reqturit oium
anuen õ .His oiĩbus audoꝛitatibus dat i thane in interitum carnis:⁊ inrra. cittia: tte ſuffictuͦt.r. vter. g
nhelai atoꝛe perẽte: ant ex le telligi ꝙ nullus eſt cõdẽnãdus:ni- Sed ſcienduʒ eſt ꝙ eoꝛum que iij.vnio. indic iñ debet eſſe no
ianteocni⸗ ge qñ geare, draſi iuarie laline⸗ habito aut manifeſta ſ⸗ untzetie 1 nota malci nenn iget r on
Nigut. l vl moꝛtuus ẽ. In publi uincat᷑:aut reuʒ ſeipſum conſtea᷑. ⁊z incognita alis.a ia ſunt manife⸗ .
nbus uhl⸗ ſe ene voret aaen Aerũ bec ð illis intelligenda ſunt: ſia alijs 7 occulta indici. Quedã ve hwdbengem
bninntue. atoꝛ reyetere rem ſintis quoꝛũ crimina ſunt occulta. Cet ro ſunt nota iudici ⁊ alijs. Que in⸗ n ſecan⸗
– ferijs infra. xxx. dies: vv une occutg. eten OSng ſi c audiret᷑ coꝛam delegan
g . ad turpil.ſi quis. ... A Rrengece Lanaei oꝛdiney dicitm̃ nac ſunt:ſine ae ſe tee lle procederet m oꝛdinem iu
d ſe. ſed in alijs duabus ꝭ no regrunt/ nde Ambꝛo. riri non poſſunt:qꝛ dum accuſato- rss ſed deiegatus non: vt extra
h admitticur ille g deſiſit. Sine geenſatde maiſeſta indicéf ris pſona aſſumit᷑ iudiciaria ptůäs de pur. ca. cum dilectus/ Iez
Nheſtun, lat. ff. ad turpil. qui veſi⸗ Anifeſta accuſatiõe nõ indi- amitut. In vna.n. eadẽqʒ c nulius eſt unanigtione.voreſten:eſ
nennti ſit. ſ alius bene agmitti gent ¶Ntez Mico. papa ca- ſimul poteſteſſe accuſatoꝛ iuder. delegans poſſer inq
tur infra.xxx. dies.j.eo. . W rar crimine alicuins ſi apud eum ẽ
ulacht q. vlii. in. f. N:· rolo regi. De codem. CVUñ Aug.in h ome.ð penitẽtia. infamatus. ſed delegatus non
Ad annonã.cũ hoe ep de accu.cũ oporteat. .
fuſk i,ſn . ſ. fraudate ãnone m ¶Sine accuſatoꝛe,/ Nota ☚ Reme ne Arm enor,
aver⸗ ponatar inter excepta crimina ⁊ iſtud crimen equiparatur crimini dꝛapi nemo eſt condemnandus ſine accuſatore.n.ff. de muneribus bonoribus. re⸗
datio. is: videtur ꝙ ibi quilibet admittatur. Nam a femina cuius non in ſcripto.5. ſi qnis accuſatorem. Sed fallit in charta ſuſpecta cui ſides non ſit. C. öᷣ
aand tereſt: ſi pietate ducitur:admitritur ad crimen ſuſpecti tutoꝛis:inſti.de ſn⸗ dreralabemmi cum teſtis fraudulenter ⁊ procaciter reſpondet. C. de teſt. nul
ulare. ſpec.tu.ꝭ.conſequens.Aec in hoc crimine tenetur quis inſaibere:vt in aa lus.⁊it tutore ſuſpecto.ff.de ſuſpec.iu.l.iij..i.⁊.iij.q.ij.qꝛ ea.⁊ qñ maritus ex
N pec. quens. 4 1
mſarep ten.nut iudi. ſine quoquo ſuf.ꝭ.neceſſitatẽ col.ijj cipiendo condemnatur de lenocinio.ff. de adul..ij. S.ſi publico⁊ qn calũnia/
cage ½ HAniſeſta. ð notoꝛio loquitur æ quid ſit notoꝛinz ignoramusiſcias tor punitur. C. calũ.l.i.Additur.vi.caſus qñ crimen probatut per inquiſitio
:ſtdban eud .n(D ꝙ alid ẽ fama:alið mãifeſtũ alið notoꝛiũ Sama qnqʒ er ſcia: nem. ex de accu.qualiter ⁊ qñ.vij.cum deſicit reus in purgatione extra de ſimo. HZ

eutn e Gnen gaſiqz er ſulipicione pꝛocedit: qfq; er certo qnqʒ er incerio auctoꝛe:ut deoſe. de hoc. viij. in notorijs vt hic.

Lilumn diſ.iiij.ſanctum.in ſi. Mamifeſtur eſt qð ſemper er ſcia ⁊ excerto auctore n Oẽs. l. corinthij.
ſuut procedit.⁊ qð poteſt S palam. Idem etiam oSciebant.eo. ꝙ publice in domo ſua videbant eaʒ. ⁊ fic extra de coba.clerico.
ſnene qñqʒ vicitur occulmum qð poteſt pꝛobari. C. de ap. eos. .ij. ⁊ occultuz di mmu. tuua. R
ſung titur qð quinqʒ ſcium:vt de pe.di.i.. hec autem ſecreta· Item notoꝛium p¶ Tergiuerſatione.ideſt diſſimulatione.
icill dicitur maniſeſtum qð patet per confeſſonem uel pꝛobationem uel ꝑeni q¶ Abiens iudicari.ergo abſens excõicatur ui extra de appella.cum ſit roma/
iuamo dentiam rei in extra de ver.ſig.cum olim. Notoꝛium tripler eſt:eſt enimn na. in fi.⁊ extra de ſimo.accuſatumiſed nunquid abſens abſoluitur. argumen.

notoꝛium fei: notoꝛium iuris: 1 notoꝛium pꝛeſumptionis.Notoꝛium fa⸗
ſſuum t cti eſt qð exhibet ⁊ offert ſe oculis omnium.i.qð ita habet facti euidenti:
qð non poteſt negari.ſupple probabiliter: vt e de coba.cleri.tua.⁊ er.e.

ſic. j. eo.q.v.qto.argumẽ.contra de ſen. ex. a nobis in ſi. vbi certa foꝛma ab
ſolutionis exprimitur.rñ.ſic non eſt abſolnendus.ſi tamen aliter abſoluitur te⸗
net abſolutto.vt extra de re.iu.omnis res.xxx.q.v.obijcitur.( Xdde ꝙ auctori/

heacnlen um.veſtra.in talh non anditur appellans e de ap. cum ſit romana. 1.. tas apoſtoli poſita bic in tex. legitur in prima epiſtola ad b.
fnma ,
sren et

Notassn rei) faa viz

4
‚

ne.i. quidam.

Tauſa

66 coꝛriguntur.non poſſumus nominatim ſed in genere.vt.v.queſtio

b ¶ Quãuis.interpoſitio eſt.

c ¶ Moꝛtalis. ante contemptum. rriiij.q.iij. nonddun.—
d ¶ Meqdicinalis.nt ſpũs eius ſaluus ſiat.ut.xi.q.iij.audi.niſi ſit incoꝛrigibilis
vt.xi.q.iij.nemo epᷣoꝝ.⁊.j.xxiiij.q.iij.coꝛripiantur.⁊ notandũ in ni.

e¶ Secularia.i.de rebꝰſeculari
bus: uel loquit᷑ de laico:⁊ ſic nõ
⁊õ:er ð iudi.at ſi clericiar.hu
ius.c.nidet᷑ ꝙ clericꝰ de crimine
ciuiliter ↄuictꝰ ifamet᷑ per ſniaʒ
latã in ipſuʒ a laico ꝑ recõuẽtis
nẽ: vt.vi.q.i.beatꝰpetrus.⁊.c.
lfames ar. e de teſti. decetero
2.iij.q.v.ð accuſatoꝛibꝰ.xxxv.
q.iij. iũctiones.iij.q.viij.cuiꝰ
imo ſi coꝛã quocunq; in modũ
exceptiðis ꝓbat᷑ crimẽ coget᷑ ad
penitentiã.nã vñcũqʒ clarẽt cri
miĩa ⁊c.xxiiij.q.iij.ecce.nã ⁊ iu/
diciũ hefticoꝝ certiſicat eccleſiã
vt.j.xxiiij.q.i.ſubdiaconꝰ.⁊ in
auten.ð ſan.epi.ð.ſi vo crimẽ
colla.ix⁊ ſnia ĩ vno iuchcio la
ta ſidẽ facit ĩ alio.ff.de iureiu.
ſi duo. C.de li.can.iubemus h̊
veꝝ eſt ĩiter eaſdẽ pſonas:qꝛ res
inter alios acta ⁊c.ex de re iudi.
i;uis cũ ſimilibꝰ. ſimiliter fit ſi
des ſeculari iudici ꝑ iudiciũ ec⸗
cleſiaſticũ.vt.xi.q.i.ſtatuimꝰ.
a boc ſatis pot admitti. Judex
tñ ecchaſticꝰnõ pot clericũ ròne
ulius ſententie punire quaſi ↄui
etum:ſi tñ infamia crebreſcit ex
tali ſnĩa põt epᷣs ipᷣm cogere ad
purgationẽ:in qua ſi deſiceret
puniat᷑:ut e ð ſi.ð hocinec te/
ſtes purgatiõis ſunt ↄtrarij pᷣo
ribꝰ teſtibus:qꝛ iſti iurant ð cre

dulitate.⁊ alij de ſcla.⁊ bene po

teſt eẽ iſti credãt eũ ĩnocentẽ
⁊ illi ſciãt eũ nocẽtein.nec obeſt
ei illa ſentẽtia quo ad be neſiciũ
vl quo ad oꝛdinem. ex de exce.
Deniqʒ.de oꝛ.cog.cũ dilectꝰ.iij.
Sed foꝛte põt ipſum cogere ad

penitẽtiã:nã ẽt ĩ cauſa coꝛrectio

ſu1 * ααM

nis tenuis ꝓbatio ⁊ ſcĩa ſufficit.
de ſpð.pᷣterea.xxij.q.v.hoc vi/
det᷑.ĩmo ſufficit vnꝰ teſtis quo
ad ſnĩiam medicinalẽ:vt de teſ.
co.puenit.ð tõ.di.iiij.cũ itaqʒ.
de ↄſan.⁊ affi.ſuꝑ co.
IAccuſatoꝛ ⁊ iudex.ꝙ fieret ſi
occultos tales accnſaremus.

g Sila ar. ꝙ licz aliquid ſpe

cialiter ð vno dicatur:iñ exten/
dit ad ola ſina: vt.j.e.deꝰ oĩ/
potens.xxxi.q.vij.apłs.xvi.q.
iij.lʒ.di.lxi.miramur.vt.S.di
ſtin.v.ad eiꝰ.ff.de fun. inſtru.
queſitũ.5.vlti.ff.ð adimẽ.leg.
l.legata.ff. de ali.⁊ ciba.lega.

Auando aliqui ſunt coꝛrigẽdi
quando tolerandi.
Vlti coꝛrigunt᷑ : vt petrus:
(ennit tolerãt᷑: vt iudas:mł-
ti neſciunt᷑ donec vemat deus:ꝗil-
luminabit abſcõdita tenebꝛaꝝ.⁊ in
fra. ¶ Nos vo quẽqᷓ; ꝓhibẽ a cõ⸗
muniõe nõ poſſumꝰ:qᷓ;uis hec ꝓ-
hibitio nonduʒ ſit moꝛtalis ſʒ me-
dicinalisꝰ:niñ aut ſponte cõfeſſum
aut m aliquo ſiue ſeculari ſiue ecdle
ſiaſtico iudicio noĩatuʒ aut cõuictůᷣ.
gs eniʒ ſibi vtrũqʒ auderet aſſume
re:vt cuiuſqᷓ; ipſe ſit ⁊ accuſatoꝛt⁊
iudex: Nuiuſmodi etiã r̃gulã pau
lus ĩ epiſtola ſua ad coꝛinthios bꝛe
uiter inſinuaſſe intelligit:cuʒ ꝗbuſ⸗
dã cõmemoꝛatis criminibꝰeccleſia
ſticis foꝛmaʒ ad omnia ſimiliasexꝗ
buſdaʒ daret.ait eniʒ:Scripſi vo⸗
bis in epla:ne cõmiſceamini cũ foꝛ
nicarijs nõ vtiqʒ foꝛnicarijsꝰ huiꝰ
mũdi aut auaris aut raptoꝛibꝰ aut
idolis ſeruientibꝰ alioꝗn debuera-
tis de hoc mũdo exire. Nõ.n.poſ-
ſunt hoĩes in hoc mũdo manentes
niſi cũ talibꝰ viuere:nec eos poſſũt
lucrifacere xpᷣo ſi eoꝝ colloquiũ cõ⸗
nictũq; vitauerint: vñ dũs cnʒ pec-
catoꝛibus ⁊ publicanis comedens:
nõ eſt inꝗt neceſſariꝰ ſanis medicꝰ
ſʒ male hñtibus.nõ enĩ veni voca-/
re iuſtos ſʒ peccatoꝛes ad pñiam:⁊
iõ cõſequẽter apis ẽt adiũgit. Nũc
aũt ſcripſi vobis:nõ cõmiſceamini
foꝛnicarijs. Si ꝗs autẽ frater noĩa
turifoꝛnicatoꝛ aut ydolis ſeruiens:
aut auarꝰ:aut maledicꝰ:aut ebꝛio/
ſus ant rapax cũ hmoinec cibnʒ ſu⸗
me.Quid.n.mibi ð his qui foꝛisꝰ
ſunt iudicare:?nõne de his ꝗ intus
ſunt vos iundicatis: de his aũt ꝗ fo-
ris ſunt:iudicabit deꝰ.auferte ma-
lũ a vobis ipſis.ꝗbus verbis ſatis
oñdit:nõ temere aut quõlibet ſʒ ꝑ
iudiciũ auferẽdos eẽ malos ab ec-

l.verba.ff.de ſupel.le.legata.xvi.q.i.binc ẽ ẽt.ar.ð.C.de pꝛocurato.maritus.

hb ¶Cum lſoꝛmicarijs. iudeis vel gentilibus.
Soꝛnicarijs.ſ.occultis:niſi in caſibus.q.d.nõ eſt aliqua pars mundi in qua

nð ſint tales mali.(Adde ꝙ ita ſcribit apoſtolꝰ ĩ pma epiſtola ad coꝛi.c.v. au
ctoꝛitas domini ꝗ̃ ſegt babet ĩ euangelio Matthei.c.ix. Marci.ij.⁊ Luce. v)
k ¶Si quis aũt.q.d.quare hic nõ dicas de alijs ꝙᷓ de fratribus.rn.

I¶HUNominatur. per ſententiam.

m ¶ Qui ſoꝛis.i.non nfi

iuris. xvij.q.iuij.cõſtituit.ẽ.di.xlv.qꝗ ſyncera. dic vt nota.xxviij.q.i.ſepe.
n ¶ Judicari.qᷓtũ ad excõicationt:fed corpoꝛaliter pñt puniri:vt.xvij.q.iiij.con
ſtitui/arg.ꝙ excõicatus non põt iteꝝ cxcõicari.de hoc inuenies.iij.q.uii.engel⸗
trudam. (Xldde ꝙ ita ut ſegt᷑ de palea legit᷑ in euãgelio Matthei ⁊ Lnce.üj. c.
de piſcibꝰ aũt ita legit᷑ Matthei.c.xiij.⁊ apoſtoli auctoꝛitas hẽtur ĩ epiſtola ad

romanos.c.xiiij)

o ¶ Suſpicionis.ſubaudi temerarie.ſi violente ſecꝰ
p ¶ Extraoꝛdinario. agendo eum denũciatiue vel

inquiſitiue:qui modus nouus ẽ ⁊ exoꝛdinarius ſʒ quoſdam Sʒ dic ey.i.preter
h vel oꝛdinẽ iuris.ſ.qꝛ nõ ẽ de foꝛo ſuo cuʒ ſit occulius:vñ ſeꝗt᷑ vſurpatio/hNiũ

vſurpare ꝗs dicit᷑ cũ vẽdicat ſibi qð ad ipᷣm nò pertinet· q
i.infamanio.j.xxv.q.vl.c.vlt.xxxv.q.vi.ſi duolar.ꝙ ꝑ famã n ꝓbat᷑ aliquid er
de coha.cle.⁊ mu.tua.er de co qui co.conſan.vx.ſue.ſuper eo/ſed fama cum ali

äl

Hãa ſi noĩatio.

l

ſe malos euitãdo ab ecdeſia ipᷣe di-

is adminiculis probat.iiij.q.iij.ſepe.ex ð pᷣſum.illð.ð ap.t.i.

r &αμ peccauerit ĩ te. ſ.leſuʒ vł teſtẽ.(Adde qꝙ ita legi᷑ MMatthei. xviiſ.

c.⁊ Luce. xvij) quid totaʒ hãc auctoritatẽ ĩtelligũt ð occulto pctõ:
exponũt adhibe vnũ uel duos leſtes ꝗ ſint teſtes facte admonitõis ⁊ qð

ſegt᷑ dic ecchie ideſt ſacerdotibus qui orent ꝓ ipſo vel admoneãt eũ ðᷣſiſte⸗

re a peceato:⁊ tali ꝗ pot

ꝓgeeſſe ⁊ non obeſſe. xxij.
deſie cõione: vt ſi per iudiciũ aufer arlen maetur Fao
ri nõ pñt:tolerent᷑ potiꝰꝛne peruer 1c. itum ad puat ↄmu

nionẽ:ſed ñ ĩ pulico:vt
vi.q.ij.ſi tm̃ſʒ huic opi.
Zdicit.xlv.di.ſʒ illud.⁊⸗

ſcedẽs:eos quos fugere vf vinciat
ad gehennã:qꝛ ad boc nobiſ in ſcri
pturis ſunt exẽpla ꝓpoſita:velut ĩ

meſſe vt palea ſufferat᷑ vſqʒ ad vl · ßcipue. ubi habes qẽt iĩ
timũ vẽtilabꝛnʒ: vel intra illa renia nigeglockal ran
vbipiſces boni cũ malis vſq; ad ſe tot veſnsnfefnoet a⸗
parationẽ: que futura ẽ in littoꝛe.i. Zzccit augn. ibi ſolus no

in fine ſeculi equo aĩo tolerent. NHõ ſti· Tertij dicũt ꝙ pᷣnci⸗

eni cõtrariũ eſt ilð huic loco:qð di piñ de occulto ⁊ ſequens
cit apłus.Zu ꝗs es ꝗ iudicas alie· de maniteſto logrt.ſz eis
num ſerunʒ:ſuo dño ſtat aut cadit. Sdicit qð dicit. diſtingue
Noluit.n.hoĩem ab hoie indicariꝰ sioiundlig Eipr
ex arbitrio ſuſpicõisꝰ: vł etiã extra occulto qð feitan aliai
oꝛdinarioꝰ vſurpato indicio ſʒ po- bus a pot ꝓbari:⁊ vocã
tius ex lege dei ſᷣm oꝛdinẽ eccleſie ſi tur teſtes ut ꝓbet᷑ admo
ue vltro cõfeſſnʒ ſiue accuſatũ atqʒ nitio facta:qꝛ niſi pceſſi-
cõuictuʒ:alioquin illud cur dixit:ſ · ¶t admõſtio accuſſare ñ

poſſz: ut. ſ. e.q. vij.accu

