q̊ votũ emiſit ⁊ ſi eã cognoſcat
inceſtũ cõmittit.⁊ ſilij erunt ille
gitimi ⁊ ſerui.xv.q.vl.cũ mul
telẽ tñ vxoꝛ quo ad adminiſtra
tideʒ.xxxi.di.lex.⁊ plus peccat
cum iſta ꝙᷓ; cuʒ ſoluta.h.ar.
.j.di.pꝛori.pꝛopoſuiſti.

Ab offerentibus.i.ſacerdo
tibus ꝗ offerũt.i.conficiunt vel
expones:nec ad oblationẽ alijs
poꝛꝛigendã.qᷓſi dicat nec ipi ſu
mãt coꝛpꝰ rpᷣi:nec alijs poni⸗
gãt vel meliꝰ boc vult dicere
Diaconi nec exerceant officium
Diaconale nec pꝛeſbyter pꝛeſby
terale. vel expone nec ab offerẽ
tibus.i.ſubdiaconibus qui of⸗
ferre ſolent diacono patenã cnʒ
euchariſti.
3 ¶WMolocauſti. i. euchariſtie
7 dic intranſitiue. 2
& Neq; accedant pꝛeſbyteri.
i.non conficiaan.
2 . Minoꝛa. i. minoꝛum oꝛ/
dinum ſine licentia ſuperio⸗
ris.⁊ planum eſt capitulum:
vt.xvi.q.vi.illud argnu.cõtra
C. de vſufru.l. vltia. ⁊. ff. de
* Lericus. femina arg.
C ex ſolitudine uel ſocieta
tepᷣſumiꝓ aliquo vel Z.j.e.oĩ
bus. 2.c. clerici. argu. xviij.q.
ij. in decima. 2. c. diffinimus.
a ¶ Mumilitatis. pꝛetextu eni
pietatis non eſt committenda
impietas.ff. depoſiti ſ homi⸗
b ¶ Frequẽter. ratione frequẽ
tie pꝛo aliquo vel contra preſu
mitur ſimiliter ex löga moꝛa.
argu.xxxiiij.di.quoꝛumdam
xir. di. anaſtaſius.
Secrete magis enim pec
cat occulte peccans q; manife⸗
ſte.vt.xix.di.anaſtaſius.Sed
contra.ff.de ritu nup.l.vlti.ff.
de aucto.tuto.pupillus.5. vl.
qui enim male agit. odit lucẽ.
xviij.q.ij.pernitioſam extra de
offi.iudi.dele.còſuluit.⁊ extra
dł ec. bene. ut noſtrum. Sol

x —— Faſoꝝ.

ubi quis magis conte mnit ibi
magis peccat ſiue ſecrete ſiue
palaʒ.de hoc.xl.du.homo rpi
anus. ðð
O Poꝛet nefarium .i.
d bonibile. nam ſi nefa/

rium eſſet dicere male faceret

Brego. dicendo.

5

Di. LXXXI
a Stimuli. nà er cohabitione pꝛeſumitur acceſſus. xviij.ꝗ.ij.diſſinimus. rari.C. cdia vtriuſqʒiudi.poſſeſſionũ.ar.ad boc xi.q.iij.qm̃ multoſ.du D
b fe fallamus publicum eniz teſtimoniu m r opinio nõ eſt fallenda. C. de la ra eni eſſet talis ſeparatio.ff. de fundo inſtru. queſitum. 5. ſalinarium.
ti li.tol.lei.5. ſed : ſcimus. rar. rrvij.di- interrogaſf. o ¶Etiam añqᷓ oꝛdinarentur. idem ſi poſt. ſed iõ dicit.quia foꝛte nð ha
Qui fallitis. dicunt enim fallere. er quo babent voluntatem fallendi. nec beret neceſſe tot perſonas recipere iam oꝛdinatns ut ſilius duceret vroreʒ or
minus peccant. de pe. di.i.ſi cui. alias autem non fallunt. xiix ij.q.iij. deus. me in domum patris clerici.i.ſed ſi pꝛius ante o ꝛdinationẽ patris iam eã ha acet
tiri enim deo ⁊c. de conſe. diſt. bebat in domo nõ dʒ eaʒ 6
ij. panem. . „ „ ,B . eiicere.nam turpius eici den
d ¶ Mollutos. ᷓtum ad ſa ſtiuli nõ deſũt iõq; admonẽdi ſũt lauacra habẽ cõmunia.hec eſt eni, tur ꝙᷓ non adminitur ho (
cerdotes.xlix. di.c. vtii. vt ñ atig hoſtis decipiat᷑ fraude:qᷓ aps getiles pᷣma repᷣhẽſio. ¶ Itẽ ſpes. extra de iureiu · qu?⸗ uil
Olumus. qð dicitut in tenꝰiuxta apoſtoli vocẽ ñ vitupere gregorius ianuario epiſcopo ca- admodum. vi
ſus. c. videtur conigi. rur miſteriuz noſtruʒ. cauẽ eni opʒ rolitano. JMU n ;.7 olno vS nch⸗
extra de coha.cle.⁊ mu.c.i.vel L i. Deeodem. ſivir accedit ad bal
intellige ilud quando perſone nos fratres ab illicitis vt mundas A ᷑ nnnneü extranee mulieris p-
ſunt ſuſpecte vel ſeuum habent valeamꝰmanꝰad dũñũm leuare ſe cri Rchidiaconum tuumvt au- nuatur ddatione ppter nu n
ſuſpectas ſed viqʒ ad quez gra ptũẽ eni.ſct eſtote qm̃ ſãctꝰego ſũ dio habitar̃ cum mulieribus ptias.a mulier dote ſi cũ nil
dum licet clericis cum conſan- ſi ꝗs vo pᷣſũpſerit aliter agẽ: ſacer prohibniſti. nunc vſ GB in ea pꝛo⸗ viro alio habuit balneuz .
guineis habitare. dici poteſt gotij ſui bonoꝛe pᷣuet᷑ vñ oimõ ca bibitione deſpiceris qui niſi iuſſio .C. de repu.l. vlt. immo ſei
vſqʒ ad ſecundum in linea traia nẽdũ eſt fratres:ne fallamꝰbpopu ni tue paruerit: eum ſacro ordine ctis ĩſamis ẽ g tenet mu / uce
uerſali.j.e.cũ omnibus.ſed in H a et⸗ lumus eſſe pᷣuatum lieres cuſtodiẽtes balnea 56
aſcendente vſqz ad. vij. vel bo lu.æ illud ꝓphete dictũ impleat᷑ in nolumus eſſe puatum. toꝛum veſtes. ut. ff. ð his Fn
die vſq; ad quintum. quia cu¶ nobis. Sacerdotes mei cõtaminät Itemer concilio toletano. quino. infa. atbletas.
bis naturale fedus nibil ſeui ri ſancta ? repꝛobãt legẽ q̃s ⁊ alꝰ p Aenund?tur ab epiſcopo: que q Kchidiaconum.
minis c᷑.⁊ extra decoha.cle.a pheta increpauit:dicẽs.O vos ſa appetunt conſortia clericorum il —„e ui niſi. ut. xxliij. 44.
idinaüfeine in eeum cerdotes a fallitis nome meũ ⁊ di liciiaaas. Velngatum poſttri⸗ 1
Vltra ſcõm vero diſtingue an x ilign e. an Hoinatua Zicarn ekiei legti gre nam comonitionẽ. ut.ex ſ
ſuſpecte ſunt qꝛ iuuenes ſunt. Teſpoſuʒ c. offer etes ad altar men entes coiugium exir. tra.e.ti. ſi quiſpiam.
an non: qꝛ ſunt ſenes. ⁊ tñce po bpanes pollutos non eſt mibi voli rum mulierum vel ancillaruz ſua s Qicdam clerici. mu ſn
teſt. in pꝛimo caſu non. ſicetias tas in vobis dicit dominꝰ: ⁊ ſacri rum que interdicta ſũt ↄſortia ap- 6 lierum uel pꝛo. i. ſu
diſtingue in ancillis. a ſie itel · ficiũ nõ accipiã de manibꝰ veſtris: petũt: ideo q̃cũq; clericiſ taliter cõ ancillauam. 6
re. cij. q.i. neceſſaria. ſed bocbd enaebo. aim. ant nlis Bitha feniai ad enne⸗ ſilios non habuerint clan ri
aliſs qui ſimul non viuut. io. Olum? vt ſacerdotes ꝓhi. tia:ds ſua libidine iecerut. AMRH untk monaſterio. ut. di. ſin
X no. ꝙ llli decretalia nobis · A beri öbeãt ne cum mulieribꝰ ſyricius papa imerio epo.c.xiſ. xxrüij. fraternitatis. ne ic.
ſtandum. que vltima eſt vᷣ illa ↄuerſent᷑:excepta dũtaxat mre voeol & Hoõ babitent mulieres cn dert iijpereat ppter eorum C
Aelor 5. 1. lrrwffee 30 Igem in regiſtro. Ge eodte. MEminas nõ alias ĩ domo dle as Gefahunt uze au
ar. contra. ſed hoc weſenbus. . Egit beatꝰ auguſtin⸗ nec . E ee Parnnuremiſ es n non- ↄcedo ꝙ venundari
illud de ſuſpectis.vel loquitrr cũ ſoꝛoꝛe habitare oſenſerit s pꝑ ſolas neceſſitudinu cauſas debeant uel in ſeruituteʒ ſche
hoc m antiqua tempoꝛa. ve dicens: q c ſoꝛore meałſ unt ſoro habitar cũ eis ſinodꝰnicẽa ꝑmiſit. redigi ꝓpter ſimplicem ſer
ſolue vtibi dixi. ⁊ ꝙ dicit caſte. res mee nõ ſũt.docti ergo viri cau Itez ex cõcilio africano qrto. fſoꝛnicationẽ.ar. xv. q. vi uuſn
qꝛ caſtitas c᷑.xxxi.di.nicena. tela magna nobis dʒ eſſe iſtructio. WNiſñ maiorum unode ad tein ti. c. ulti. ut notani. xxx⸗ ſeen
6 LEFirur ar etlam ÜaA Itez ex. vij. ynodo. e eod?. narmn donncilia derici non acce ij. dieos. .rriiij, Die C
-Acseiis SDemnls ar mne Noibꝰ obſeruare ouenit: vY dan. ifnuternitatiss u
re.ſi eoꝛum occaſione peruenit eSR „ . yt —fEE eerre entesad viduae u Eminas. pmiſit zni
ad illicita argu.di.lxiij.ꝭ. ve- ⸗ ertus as ? certotpe ⁊ certo 6 Lerici cõtinem es ad viduas ̊ eſt. S.eo. in om
rum. ri. qiij pꝛiuilegi. ri. loco ⁊ certis pſonis vł apparẽ lle ¶Rvxel vir gines niſ er inſſuylpre nibus. S ht
di. deniqʒ. ricꝰ vł loqui ðöbeat mulieribꝰ: v miſſu epoꝝ aut preſbyterorumnõ x ¶ Lericicontinentes
b ¶ Mea. a hoc intellige nuum excludat᷑ oĩs nefãda ſuſpitio.certe accedãat.⁊ hoc nõ ſoli faciãt:ſed cũ Mut ſunt conuer ſi et Eho⸗
tales ſint conſanguinei: que i ſoluʒ ad ſola accedẽ nuila religio- dericis vel cum quibus eps aut. deuoti ſici
aaliſaeſe lon poſſunt. vel in niſ ratio pmittit: meliꝰenĩ duoq; ſbyter iuſſerit. nec epi aut preſbyte t Aliqui.boc non po⸗ mmm⸗
e r. vnꝰ: ſiliter eĩ ⁊ ſideliꝰ⁊ tutiꝰres ge ri ſoli habeant acceſſum ad huiuſ veerlitteram pꝛecedenteʒ
aliquam habere ſecum. C. de ve⸗ Miker elendel t resge ion Dabee cenn en eeee peerlitteram pꝛecedentez
epi. acle. auẽ. eolan. ritur. ue eni vni: qꝛ ſi cecidẽit:nè q modi feminas:ſed vbi aut dericip Sed quid ſi duo clerici Un
i ¶ Soꝛoꝛes mee. qꝛ ſocius ſo erigat enj. ¶Nez. ex cilio cartba- ſentes ſunt aut granes aliqui xpᷣa dicunt me commiſiſſe foꝛ ue
cij mei ſocius meus non eſt. ff. ginenſi. iiſꝗ. Secodem. ni. ¶ Item ex cõcilio carthagin?⸗ nicationem cum aliqua C
pꝛo ſo. nam ſocij. nec vaſallus 5§ Am oibus oĩio elericis exrra ſi.iiij. tali die duo laici dicũt me om
mei vamallimeng en ſcurncli Anee femine nõ cohabitent: ſ5 Epiſeopti promdeunt:ne occa: ine err vaeponen
iberti libertus me/ ſole matres auie 7 matertef amit ſione temporalium dericorum fa- alio loco.dico pꝛeponen
ns non eſt.f. de ver. ſi. mode⸗ ſole matres auie 2 matertef amite ſionetemporalium elericorum a. os laicos: quia ſtant .
ſtinus. nec fraterkratris mei. ff. ſoꝛoꝛes filie fratrum aut ſoꝛoꝝ: ad imilliaribus virgines ſocientur · reo c ita patet bic clen erl
de ritu nup. generalis. 5. inter cucq; ex familia domeſtica necemi⸗ D reatum epi pertinetvel pᷣſ cus võtſe purgare qñgs nt
priuignos. ltfffate ẽt anquã oꝛdinarẽt᷑ iã enʒ eis bpteri quiparochie preeſt ſi cum laicis. ut. xviij. q. ij Cu
k TE nnipus n Eerrue habitabãt vl ſi filij eoꝝ iꝗ ordinatꝭ ſuſtentande vite preſentis cauſa in decima: ut ibi diri. i
offteiny eih⸗a.lhen deuma. barétibꝰ vxrores acceperüt aut ſer- adoleſcentiores vidue velſanct· Pgumur enhz an 1
¶ Eoco. in boc. c. bes pſumi? Uis n habitãtibꝰ i domo q̃s ducat moniales clericoꝛũ familiaritatibꝰ canctimoniales propter lude
aliquem a pꝛo aliquo r!ũͤnrenun oliunde vucere neceſſitas fuerit. ſubijciantur. ¶. Item ex eodem. vefectum rerum operas ngr
meri:locitpis:rone ẽt perſone: Itẽ er ci. laodicẽſi. Me eodẽ. 6 Ndue que ſtipẽdio eccleſie ſu aliquas facere clericis vl Li
1 cauſe.xriij.q. viij. occidit.⁊ T nopoꝛtet miſtros altaris ¶ſtentant᷑ tam aſſidue ĩ dei opꝑe alijs.⁊ per talem ſamilia e
Frris den lrienanm 1.xviij . q. vkclericos qſtibet aut ſe ↄti · eſſe debent: vt meritis ⁊ oratiõibꝰ riatem tenunnneleea i
m ¶Duolar. ꝙ meliuseſt eſ nites ? io chriſtian ci mlierib⸗ ſuis eccleſiam adiuuent. acre rrcipinn ergo hic CS⸗
ſe duos q; vnum.ut. ii.q.i.i : =ðòðð EEHyrialique ſint paupe/ An:
lud.a.rii.qł.ij.nobis ar.j.ff.ð admi.tu.l.iij.S.ꝙ ĩ tutoꝛibus ſi.fl.ð exer.ne in res ꝙ epiſcopus eis prouideat.⁊ hoc facit de quarta pauperum ſi obijcias
plures.⁊ adã dũ ſolꝰ fuit ñ peccauit.ut ð pe.di.ii.itẽ ãbꝛoſiꝰ.ar. .xxi.q.ij.ſił. .j.de conſecratione.di.v.nunq;.vbi nunqᷓᷓ permittitur. im mo iubetur
vii.q.i.ĩ apibus. So.hoꝝ bꝛoca rdorũ eſt ut fferas te ad id ð quo agit᷑ lʒ eni bi ne ſint ocioſe.ſed faciant calatos vel ſimilia.ſed illud intellige ꝙ eccleſie Sel
narius repꝛobet᷑.xxxii.q.i.nuptie.nõ tñ quo ad oẽm ſigmſicationem.xxviij.q. ⁊ ¶ poſſunt facere operas:non extraneo.liiij.di.ſi ſeruusinſf. Naud
.i.ſepe.i.nõ quo ad oẽm locum in quo ponitur.⁊ ſolue ꝑ.c.ſepe. Adne. j. lxrxvij. di. Ai. è Natdat⸗
2n Rm oibus. er familia. ꝗs enm ferret oiuges aviris. vel pres a filiis ſos ö. LxNI... unl
ih

indd Di LXXXII 6 7
A⸗ △
V bi tur. lxxrij. di. in qua tractat adhue ma rates excuſenkt. ut.ſ.eo. plurimos. ⁊ hãcſoꝛmã ſcribit.ſ.ſcdᷣe lĩnocẽtiꝰ eruperio:
rnn Snne —— mmiſtrors . addd quis miniſtrorũ rch ſeripſit bis ſyriciꝰ pʒex hoc.c.a ſe.vbi dicit w ꝗda excuſant᷑ ignoritia cſtitu⸗
n nrh cationem ↄmittat ⁊ agat pnĩam ex diſpenſatione pðt remaner ¶tionis ſyricii.ſj q̃liter hᷣ dicet ĩ Bma ↄſtitutiõe/qdã dicũt ꝙ nõ dedit de hoc facio
ad in oꝛdinibus. ut. c. vlti. areſerunt hec duo que dicũt hac di. adid.oʒ eßm ninſemel oſtitundeʒ renouado oſtitutionẽ apoloxꝝ a mingado eã cũ diſtictione.
ninin eſſe ſine crimine: ⁊ ad id.oʒ eᷣm eẽ monogamũ.iñ pꝛemittit in.c.i.qliter ⁊ ʒ hoc eadẽ ẽ ca deciſionis ĩnocetij.niſi ꝙ motg nKrioncgrr nt.
ſe 1 j:⁊ ſyriciꝰcirca ↄſti
inarbo Vigedanaen . tionẽ aplox tertij dicũt ꝙ ſyri⸗
reiueqn⸗ 4 COui ſuis. an eni DILLXXXII. leuite pudicitiam ex die oꝛdinatio⸗ cius duas emit oſtitunões. ſed
Aoeri hilaboꝛaꝛe pot ſiſeimm araen. 4 Eneraliter etiaz paupi nis ſue ſeruare debent:quibus ⁊ ſa ipu⸗ neranadl Ior aitn
tdbal Eadenaſene eratorie vus ⁊ his q ſuis mani cerdotiũvel miniſteriuz ſine ſucceſ orucnkin,ar, dal en mzadh
lensh, agtnemiitem ſ, blaboꝛare nõ poſſũt: ſone eſt. nec pꝛeteritů dies qua vla t. g. queda oſtituit cccleſia
mann ci monpt. elqu poͤtla epiſcopꝰneceſſaria ꝓui ar ai⸗ muingrel Bapaamnetie que ns ſuerut ſtatuta ab aplis.
Weſici b Kecclena P⸗ deat. officio vacent. Nam ſic paulus a ut de cõtinẽtia miniſtrox.xxxv.
oꝛare non dz eccleſia p⸗ eat. HH .,5. bac itaazift. gon⸗
ntenan Rgere, vr peqep. non Unge in aurelianenſi cõcilio le· coꝛinthbios ſ. cribit dicens. Abſtine . q. 1. 5. bac itaqʒi ſi. qd aut di
nnd oiĩs. dicit glo. ſup mat- gi te vos ad tẽpus vt expeditius va- ·· lrxriiij. di. cu in pꝛeterito. ꝙ
enern, ois. vicit glo. ſup me itur. De eodem. nepus vi expeditlug ve ſ. apni docuerunt:verũ eſt exę⸗
toballea theũ.iuſtius feceris ſi in- Piſcopus pauperibꝰꝰvel in cetis oꝛdinationi:⁊ hoc vtiqʒ laicis plo. rrri. di. oino. non ilo
tti⸗ teneeneenn cenmens . urmis a deb icte⸗ facieteſuis eecpien nmanmagis igi eer⸗ nem. ſed de hoc diri. xxviij. di.
hlens, rH maib?laboꝛare nõ poſſunt victuʒ 1 iaconiiprima ergo conſtitutio
ronumn, .wiard⸗ ⁊ veſtimẽtum inquatuʒ ſibi poſſi · dliuge officium eſt: ſemper debe · ¶ricij uit de continentia. ut qui
mniij. C. i. 2. ij. brile fuerit largiatur. ¶Item ino-⸗ bunt ab bniuſmodi cõſoꝛtio abſti⸗ cnna elle hnromouen aaſ⸗
e ¶ Innocentius. gfuit ( etius exuperio toletano epᷣo. nevtr: quid ſi cõtaminatus fuerit car Rromit ſen erperegacen e
en⸗ ino aerieiio. Om voluͦtaté officio ppoſueit. nali concupiſcentia quo merito ſe abor innnn: vudetat lw.
in 1 — modis omnibus ſubmoueatur. poſſe exaudiri credit cuʒ dictuʒ ſit: di. quicunqʒ. ſed quia illa non
hchenin bannone qenon ent Rovoſiſtiui de his ob⸗ nna mung — ae eng ſeruabatur a quibuſdam pꝛerẽ
uloi. ꝛdo: nõ m̃ poterat ſeruari debeat: quos i diaco- tis autem ⁊ inſidelibus nihilẽ muũ entbus ignorantiam:iõ aliaʒ
eer vrcoꝛnat g. nij miniſterio aut in offcio pꝛeſb- dum::iſ- ed coinquinara eſt eoꝝ mẽs fecit cum diſtinctione. ]. e. plu⸗
tini o⸗ 8CFllij. alius enim eſt. terij poſitos incontinentes eẽ aut 221ſ. cientia ſz foꝛtaſſe hoc ſibi licer rimos. nec ccr paunam niſ in
nirſiii ar amdulas ſper erna ſuiſſe generatſilije pdiderunt: de credit: qr ſcriptũ ẽ vniꝰ vxoꝛis vi- Bon oſerankinog gne ann
an teſtiſleatutervuij. vepꝛi bis etiam manifeſia eſt dninarnz ruʒ. non dixit boc: vt permaneat non b ſcurnecpolſetpeps as
itic Atur. viiſ. diept legum diſciplina. ⁊ beate eicte in SS aarbcPheer ſtuuere de acolitbis iam pro/
aene a.i. a ſolis Lionis ſiricij epi monita eui entia incõtineti Utura. ge Aptius dc motis ne contraherent.ar. xxx/
Win ne een innn⸗ commearunt: vt incontinentes in rauit dicens.ꝗ auũt ſut i carne deo j.q. i. integritas qo falfum eſt
n anes di · um in pꝛererto. officijs poſitalibus omni honore placẽ nõ pñt. vos autem iam non acum habeat plenitudinem pta⸗
W C aide .. barticulo. ecdeſiaſtico pꝛiuarent: necadmittẽᷓ eſtisi carne ſed ĩ ſpuſiz ea plãe diſ Aſmhaſtmnf utif eſ kgbu
pnmmmin Quogin emploeſuf. tur ad tale miniſterium qðò ſola? cõ par ⁊ diuerſaꝰſnia eſt. na ſi ad ali- “ C.ro⸗ degne wrorehar.
ninun Grenchnnntonſetannr tinentia opotet impleri. enim ve quos foꝛma ecdefiaſtice vte parit necin pꝛimo vel ſcpᷣo. c. habes
langn nr ua vue ſeruiat ecle⸗ teadmocdus ſace ſegis aucontas 2 wiſcplieq ab epoſrricoad oee cirntmaalnum⸗vdnun⸗
rmmnin, ſie. l. cum ibi eſt. iã inde ab mitio cuſtodita:qð ĩ tem ꝓuicias comeault nõ / ꝓbat puẽiſ tionem ſecerit:ſed inuenitur in
ſcnii. A. ¶Aicis.i. ſeptimaãe. ali ploanno vicis ſue habitare pꝛece- ſe: bis ignoꝛãtibꝰ vẽia ñ negabu· cLontra incontnentes. ð
H as eſt dies aoanno- ut· prti ſunt ſacerdores:vt ſᷣnientes ſa aptsectgro Henieleiß e abſtinẽ oeugganaar Küwerit inigut
ins hnſi rrriij ij.boc wſumn. cris oblationibus puros 2 aboĩila z ita gradꝰ ſuos in ꝗbꝰ fuerit innẽ o: btius diſpeſando:
0 incn 1 Ee as haann Malre be purgatos ſibi vendicent Gnnmne ti egemetne lcis boliccat ad po- H vrd verbun acnind
. al. iniſteria. - õſcedere: ꝗbꝰĩ bnficio eẽ dy tione .in fi. ⁊ dic comeauit nõ
Scriptum eſt: ſuffet Miniſteria.neq; eos ad ſacra off tioꝛa cõſcẽ 5 . in h.1 dic comeauit n
rneen ita — iz cia fas ſit admuti: qui exercent eti ꝙ bunc ipſuʒ locu quem retinent ñ conſtituendo ſed ignoſcendo et
ſit dunʒ.ar. xir. vi.ĩ me cum vxore carnale ↄſortum: qꝛ arnunin Diau aüt ſciſſe foꝛma vi· diſpeſando. ut. ſ.e. pꝛeſbyter.
Penmno⸗ moniaz eua qulli. ſcriptüͦ eſt. Sancti eſtote: qmm ego uẽdi miſſamaſyricio detegut:nʒ rder. .viuun⸗ bimẽ
ölichg ma. Hoherit. tra. · ſanctus ſum dicit dñs deus veſter ſtatiz cupiditatẽ libidinis abieciſſe ſunctlonemg e eemn.
nphgione ererrenn ai⸗ quibus vtiq; propter ſobolis ſuc ulli ſunt modis oibus ſubmouẽdi: x¶Drouĩcas. p maioꝛipie.
lco m eſt cũ ppꝛia coniuge. ceſſionem vſus propterea fuerit re qur poſt admonitionẽ cognitaʒ pᷣ⸗ Honpꝛobat: r bocvidetur
knnak p Quo magis.i.quan laxatus:qꝛ ex aliena tribu ad ſacer ponẽdã arbitrati ſunt voluptateʒ. O ꝗ dicit citationẽ ad ſe nõ pue
utin to magis. dotium nullꝰ fuerat auſus accede · Item ſyricius papa. niſſe ꝙ hoc non tenet pbare.ſzʒ
tunii necbacreru. peerſiab re: quo magisꝰipſi ſcerdotes vo de codem. olnenachenſan⸗ nnak Pbare
ophnen nnuagnT din non poſſit Lobane S .
Wwtcn, pꝛecedentem.ut ð conſe. poſſit p?obaꝛi. ut. ex.·
ſueen di. iij. in ſabbaio. vel dic 0„ “ . 5, a. de ele. bone / ſed non eſt ve
ae ſacrifcijs. i. officijs diuinis. HW rum:quia credendum eſt verbo nuncij donec rium probetur. ut no.iiij.q. iiſj.
ngne 6 Ael bapuiſmatis cum neceſſitas eriget allas baptiſmna qni ſit cum co F. itẽ in criminali. ver. iteteſtes quos. ſic ergo expone. nõ pbat᷑ pueniſſe. i. pba
rei benedictione. . ir. lectionibus bis in anno tatũ fit. de cõ. diſ.iiij. pprie. tur nõ pueniſſe. cũ eniz oſtitutio ſit publice pmulgata ꝗlibʒ eã tenetſcire.ut.xvi.

ſtmriet⸗ Orrecepit.i.ꝑſuaſit.ut.xxiii.q.iiij.chriſtiano vel pꝛecepit vxoꝛibꝰẽrwo d.qꝙ dicitis.⁊ ſʒ leges tenet eã glibet ſcire vſqʒ ad duos mẽſes.utĩ autẽ.ut facte
ent

ibus otinere: vl dic pꝛeceptum eẽ cum vir accepit coꝛpus rpi. ut.ſ.non noue oſtitutiões.ꝭ.i.colla.vi.pᷣim canones vſqʒad.vi.mẽſes.ut.xviij.di.ðᷣcer,
ur eni enc⸗ exigat ſed reddere tenetur oĩ tempoꝛe. mnmniimꝰ?. qꝛ ergo pᷣſumebat᷑ pueniſſe ad iſtos:tenebatur ipſi ꝓbare ignorantiam a
ſiitis nolin ¶Arxoꝛis.i.non ideo dicit eum eſſe virum vxoꝛis vnius.ut ea vtatur tẽ⸗ pẽ generale ꝙ ꝑp vᷣſumptiõeʒ cogit pbare aligs ignorãtiã. ut hic. ⁊ e ð elec.
ferumn gan pore ſyricij in ſacerdotio. D ininotuit. 1. i. q. i. ſi ga ſimoniacis.⁊. C. de peri.tu.l.pe/als ꝗ dicit aliquẽ ſciuiſſe
n nn vAt permaneat.ar.voces affirmatiuas reſoluendas in negatiuas ar. boc tenet᷑ ꝓbare.ut.iii.q.ix.ĩdicas.⁊.ff.ð admi.tu.l.ij.hᷣ aũt.ꝗd eni peccat qui
ftuemſumla .. di. xxvi.vna tm a. c. vnius. . öopopyyütts legis inſcius pᷣſtinã ſequit obſeruantiã. ut. C. de teſta. iubemus. 1R,/Sed
nn nfnin ¶ Sed pꝛopter incontinentiam.i. vt ea moꝛtua contineat. a ſcdam non liter pbat ſe aliꝗs ignoraſſe.dico ſuo ſacr̃o.ut.xxxiiij.q.ii. luctũ.er.ð ſen.ex.
inuliii dDucat. 7 ſic negatiue legitur.i.non plurium. ar.extra de teſti. licet. ſi vero.ut no.iiij.q.v.qſꝗs.in ſi.io.vel etiã alio mõ ſi pot ſe ꝓbare fiuſſe ĩ alio
chunchon/ PCFuturam. i. quam timebat. loco:⁊ foꝛte ſi pſumptio ẽ eũ nõ crederẽ iuramẽto ſuo.b/ gd ſi collegiũ vr ali
llurale/ C In carne.i.carnaliter viuentes. gs ↄuẽtꝰ dicit ſe ignoꝛaſſe.nũꝗd tũc oẽs iurabũt:dico ꝙ ſufficit ſi epᷣs cũ maio⸗
nſobfe⸗ VW¶ Seg ea plane. hic reſpodet aſultatiõi.a reuertitur ad oſtitutideʒ ſyricij ribè ve capitulo iurat. ff. de.odi.⁊ ð. municipibꝰ alij dicunt ꝙ eo ipſo pbatur
nnnt de qua dixerat.dicit aũt.h.⁊ alij ꝙ ſyriciꝰbis emiſit ↄſtitundeʒ.pꝛio illã qᷓ ignorãtia ꝙ nõ ꝓbatur ſcia. ut. C.qui mili.nõ poſ.ſuper ſeruis.li.xii.
ee

4.1.ſ ignorans.
¶inegabitcar. neminẽ ligani anꝙ; ↄſtitutio ad en puenit.ar. di. xxxi.añ triẽniũ
xxxvi.q.vlt.ſi aũt.xii.q.v. ſſic vbi. . xlvu.di.qm.xiiij. q. iiij. ſigs oblitus.luij.
di. ex antigs. Delegůt. eo ipo ñ ꝓbãt ignorãtiã.cũ ad oẽs comeauerit.
i lij

erat data ab aplis.ſ.ut ĩ ſacris oꝛdinibꝰ nullꝰ ↄᷣberet.⁊ ſi öᷣberet ðponere Ignorantibus decretum non ligat ignorantes. ff. ð decre. ab oꝛ. fa.l.vl. ff.
nſ⸗ tur.vt.lxxxiij.di.cũ in pꝛeterito.hec fuit pmo ab aplis ſtatutaſʒ qꝛ abole/ oc
uerat: renouata ẽa ſyricio ꝓcedete ipe referebat qſtio ve talibꝰ de ꝗbꝰ ino
cen.hic loquit᷑.ſʒtñ qꝛ gdã pᷣtendebãt ignorãtiã pᷣme ↄſtitunõis ſyricij ⁊ ĩ⸗
e ſũpta occaſide alia edidit bumanioꝛe mitigado nigoreʒ pᷣme.ſ.vt igno

. * ₰
ſis marreen
4 4 —

Di.

8 0 Lurimos.ſolius ſucccſſionis cã pꝛecipua.nam ⁊ cauſa incontinentie. rx

* xij gq. ij 5§. bis ita.

b QCia aliquanti. vt tua. cum ergo hic ſcribat vni:⁊ in pᷣcedęẽti.c.dicatur -

.

conſtitunio ſyricij pape ad oẽs ꝓuincias còmeauit.pʒ q; duas emiſit ſyri

cius 2 ſtitutiões.⁊ ẽt qꝛ hic dicit ignorantuam reſpectu pꝛime.lapſos tſpectu.ſ.

ſecunde ↄſtitutionis.
c ¶ Miſericoꝛd:ã. qr illa igno
rantia iuris nõ eos excuſat a to
to:ſed qꝛ facilius cuʒ eis diſpen
ſatur.alij diqt ꝙ vnã tm̃ emi

ſit. ⁊ dicunt ignorantiaʒ aplice

conſtitutionis.
d ¶ Deiecti.i. lapſi.
e ¶ Pꝛiuilegij arx. cõtra eos ꝗ
pꝛetendunt ſe nõ debere dare ð
cimas. qꝛ pᷣdeceſſoꝛes ſui non ð
derũt.a ſic vti volunt puilegijs
ſuorũ antiquorũ.ex᷑ de deci.c.
ii. ⁊.c. qᷓnis Iteʒ ar. ↄtra ilios
qui ꝓ ſui iuris tuitione oſuetu/
dines ãtiquas allegãt.vt xxxii.
q. iij. nemo. ⁊. q. iiſſ. c. vlti.
f ¶ Cauere ar. ex pꝛeſentibꝰ fu
tura pꝛeſumi.ar.di.l.ſi ꝗs dia
conus.⁊ di.li.pꝛeterea.
g ¶ Atabſcidantur.ſic. xvi.q.
.i. in canonibus.

b IERevrner Poe intelligũt

quidã de diſpenſatione.
alij de iure. qꝛ epiſcopus poſt ꝑ
actam pnĩam tenet᷑ diſpenſare
ar. l.di.dño ſctõ.⁊.c.ut ↄſtitue
retur:vñ dicũt hodie pꝛo foꝛni/
tione neminem deponẽduʒ: ni
ſi in ea pduret.⁊iðõ qꝛ bodiefra
4 giliora ſũt coꝛpoꝛa nr̃a qᷓ olim
erãt. xxxiiij.d. fraternitatis. ſed
cadem rõne debes dicere ð quo
libʒ crĩe. ut. j.e.c.ver.eadẽ quo
. no. S. ꝓr. di. c. maxianus.
Alpoſtoloꝛum hic conſilium
diſpenſat contra apoſtolum in
penis. ut. s. diſ. pꝛoxi. pꝛeſby/
ter.ſic.S. xxxiiij.di. cognoſca/
mus.⁊.c.lectoꝛ.
KK ¶AAuctoꝛitatem. hanc nõ ha
bemus in coꝛpoꝛe canonũ bea/
ti ſilueſtir.
I Hecem annis alibi dĩ ꝙ ſa
cerdoti pꝛo foꝛnicatione ipomi⸗
tur pena.xii.annorum.⁊ epᷣo.

xv.xxx.q.i.ſi ſacerdos.⁊.c.non

Debet.alibi.vii.ut.xxxiii.q.ii.

hoc ipſumSed varietas deli

cti inducit varietatem pene.ſ.
cum foꝛnicatio eſt implex vel
inceſtuoſa:poterit ſacerdos mi
tigare penam pꝛo qlitate crĩs ⁊
qualitate perſone.
m In veſperam. nam ea bo
ra dñt comedere ieiunantes.de
conſe.di.i.ſolenr.

n ¶Et ſanguine. ar. ꝙ licet co

medere de ſanguine illis diebꝰ

quibus oua ⁊ caſeuʒ licet come

dere.iiij.di.deniqʒ.
o ¶ Penitere. S. di. pꝛor. ſi ꝗs

epiſcopus contra..xxvili.di. p
ſbyter. contra.ſed exponc publi

ce.i.ſolenniter.
p Inchoro. ut miniſtret.

q Uocem. quam nõ babemꝰ

in hoc coꝛpoꝛe.

„

r ¶Legitimas ſerias.iſ.ij.⁊.ii/

ij. ⁊.vi.feriam. ut.j.e.inuitur

de conſe. Di. iij. ieiunia.⁊.xx

s Erpleto. ergo reconciliandus eſt quis peracta pante penitentie.a ſi tota ſini

Anrios ſacerdotes xpᷣi atq;
Hleuitaſ pꝰlõga ↄſecratõis ſue
tpa tã ð ↄiugijs ꝓpꝛijs qᷓ; ẽt de tur-
pi coitu ſobolẽ didicimus ꝓcreaſſe
⁊ crimẽ ſuũ hac pᷣſcriptõe ðfendeĩr
q; inveteri teſtamto ſacerdotibꝰ ac
miniſtris generãdi facultaſ legit᷑ at
tributa:dicat nũc ꝗſaꝗs mihiille eſt

ſectatoꝛ libidinũ pᷣceptoꝛ victorũ ſi

eſtimat q; i lege moyſi paſſiʒ ſacris
oꝛdinibꝰa deo nr̃o flaxata ſũt frẽa
luxurie:cur eos ꝗbꝰↄmittebãt᷑ ſctã
ſactoꝝ pꝛemõet.dicẽs. Scti eſtote
qꝛ ego ſãciꝰſũ dñs deꝰ ueſter.cur ẽt
ꝓcul a ſuis domibꝰãno vicis ſueĩ
tẽplo habitare iuſſi ſũt ſacerdotes
hac videlicet rõne:ne vł cũ vxori/
bꝰſuis poſſit carnale exercer̃ omer
tium.nt ↄſciẽtie ĩtegritate fulgẽtes
munꝰacceptabile ðo offẽrẽt.ꝗbꝰex
pleto ðſeruitõis ſue tpevxoris vſꝰ
ſoliꝰſucceſſiõis cãꝰ fuẽat rlaxatꝰ qꝛ
nõ ex alia niſi ex tribu leui qſqᷓ; ad
dei miniſteriũ pᷣceptꝰfuerat admit
ti. Item. Meeodem.
Via aliqnti ð abus logmur
väyvt tuaſactitas r̃ttulit ignoꝛã
tia lapſos ſe eſſe deflẽt his hac ↄdi
tiõe miſericoꝛdiã dicimus ñ negã-
dã:vt ſine vllo honoꝛis augm̃to
in hoc q̊ viectᷣſunt quãdiu vixerit
offõ ꝑſeuerẽt:ſi tñ pꝰhoc ↄtinẽtes
ſe ſtuduerit exbibẽ:hivo ꝗilliciti pᷣ
uilegij excuſatione vtunt᷑:⁊ ſibi aſ

ſerũt veteri hoc lege cõceſſnuynoue

rĩt ſe ab oĩ ecdeſiaſtico bonoꝛe q̊ in
digne vſi ſunt apoſtolice ſedis au-
ctoꝛitate deiectos.nec vnqᷓ; poſſe
venerãda tractare myſteria a gbꝰ
ſe ipſi dũ obſcenis cupiditatibꝰĩhi/
antpᷣuauerũt:⁊ qꝛ exẽpla pũtia ca⸗
uerefnos pᷣmonẽt in futuꝝ ſi glibet
epᷣs pᷣſbyter aut diaconꝰ.qð ñ opta
mꝰ:fuerit talis iuentus: iã nũc ſibi
omnẽ ꝑ nos ĩdulgentie aditũ ĩtelli
gat obſeruatũ:qꝛ ferro neceſſeẽ.ut
abſcindant vulneraãfomẽtoꝝ ñ

242

ſentiunt medicinam. ¶Qui autẽ
Ppter peccata iubent᷑ deponi pꝰ cõ

dignam pniaʒ ĩ ſuo oꝛdie poterũt
reparari.l¶L Andeĩ grangrenſi cõ
cilio legitur.

¶Aue penitẽtia ſit imponẽda ſa

cerdoti:qui ð foꝛmicatione ↄuictus

fuorif.

0 Relſbyter? ſi fornicationẽ fe⸗
cerit quãqᷓ; ſʒ caones apoſto
loꝝ oẽat depõi:tñ iuxta auctorita-

tem: bti ſilueitri ſi i vitio ñ pdura-

ta non ſit.ut.xij.q.ij.de viro.exira de fur.ex litteeiis.
t Benarium. ⁊ ita pot dare denarium pꝛo ieiunio.qð ſpũale eſt.nec tñ ſimo

niam commutit.qꝛ cum deo intelligitur contrahere.ſicut nec lex iulia de ambi⸗
tu. locum babet in romana ciutate.ſimmo ſpũale datui bic tantum.l.elemo/

. —
= —
—

—

LXXXIII.

ſyna pꝛo ſpirituali.bene facit ad hoc quia ſicut ere peccatoꝛ iſte ſc vendidit.
ut. xv.q.i.non eſt ꝙ cuiqᷓ.ita ⁊ pecunia ſua redimat de pe.di.i.medicina
⁊ eſt ar.pꝛo commutatione pene.xxxvi.q.i.de raptoꝛibus ſNunquid au·
tem poteſt hic ieiunare per alium:qð videtur.quia denarium pòt darevt
ſe redimat a ieiunio.ergo multo foꝛtius per alterius ieiunium põt libera

uerit:ſi ſua ſpõte ↄfeſſus adiecit ut
reſurgat.x.ãnis i hunc modũ peni
teat:tribus ꝗdẽ menſibus a ceteris
remotꝰpane ⁊ aq̊ aveſpẽ iveſpe
rã vtat᷑:im aũt diebus dũicis ⁊ p-
cipuis feſtis modico vino ⁊ piſcicu
lis atq; leguminibꝰr̃creet᷑: ſine car
ne ⁊ ſanguine ouis:⁊ caſeo vtat᷑:
ſacco ĩiductꝰ humi adhereat:die ac
nocte miſericoꝛdiã dei oĩpotẽtis ĩ⸗
ploret. ſinitis tribꝰ mẽſibꝰↄtinuis
exeat.tñ ĩ publicũ ñ ꝓcedat ne grex
ſidelis ĩ eo ſcãdalum patiat᷑.nec eĩ
dʒ ſacerdos publice penitereꝰ ſicut
laicꝰ:poſtea aliquãtiſꝑ viribꝰ re/

ſũptis vnũ ãnũ ⁊ dimidiũ ĩ pane ?⁊

ad/ expleat:exceptis vñicis diebus
⁊ pcipuis feſtiuitatibꝰ:ĩ ꝗqbus vino
7 ſãguine ouis ⁊ caſeo iuxta cãoni⸗
cam mẽſuram vti poterit.finito pᷣ
mo ãno ⁊ dimidio corꝑis ⁊ ſãgui
nis dñi ne idureſcat ꝑticeps ſiat:⸗

ad pacẽ vẽiat:pſalmos cuʒ fribꝰ in

choro canat:ad coꝛnu altaris ñ ac
cedat iuxta beati cemẽtis vocẽ mi
nora gerat officiadeinde vᷣo vſqʒ
ad expletiõeʒ ſeptimi ani oĩ qdẽ tẽ
pore:exceptis paſcalibꝰ diebꝰ tres
legitias ferias ĩvnaq̃q; bebdõada
i pãe ⁊ aqᷓ ieiũet/expletoꝰ ſeptio an
ni circulo ſi fres apð qs pẽituẽit eiſ
ↄgruaʒ pẽitẽtiã laudauerit:epᷣs in
pſtinũ honoꝛẽ iuxta beati iige
pe auẽitatẽ eũ ruocare potẽitlSãe
ſciẽdũ ꝙ; ſcðᷣaʒ feriã vnũ pſalteriũ

canẽdo autvnũ ðnariũ pauꝑibꝰdãa

do ſi opꝰẽ redimẽ potẽit.ſinitis ãt
.vij. ãqnis:ðinde vſq; ad finẽ ðcimi
ãni ſextã feriã nlla iteruẽiente fdẽ
ptõe obſᷣuetĩpãe ⁊ aq/Eadẽ q̃ pe
nitẽtia erit ſacerdoti ð oĩbꝰalijſ pec
catis ⁊ crimibꝰ:q̃ i depoſitõem eũ
iducũt.nʒ h̊ cuilibʒ oneroſũ videat᷑
ſi ſacerdos poſt lapſũ dignevt ſup
dictũ ẽpenitẽs ad pᷣſtinos redeat
bonores. Dl. LXXXIII.
Ronuidẽdũ q́ʒ ẽ ne is ꝗq ad
p oꝛdinãdũ eligit᷑ ⁊ ſia ꝓpᷣo

vitio videatr᷑ aliẽus: ↄoſẽtiẽ

AQAQo aliẽis coiquinet᷑ vi ſym
machꝰpapa ait. Nõẽ arãdis diffe

tas:moꝛtem enim languentibꝰpꝛo

batur ifligere:qui hanc cum poſſit

non cxcdudit.

Ninc greg. vij. ait. 8
¶ Sulſpendatur epicopusabof/

ſicio clericoꝛum ſuoꝛum fomicatio

ni conſentiens.

ri.: Item quia iciumum
viui libat moꝛtuum. vt
xiij.di.aĩe de pe. di.vi.
c.i.qð concedo. ⁊ debet
iſte denarius eſſe talis ꝙ
non euincatur ab eo.ał.
non contingeret libera⸗/
tionem ⁊. C. de ſen. 1 m/
ler libera.ff.de le.iij.qui
concubinam.5.ſi heres.
quia non intelligitur da
tum qð euinci põt ut ibi
df. ar. xiiij. q. v. immo/
lans/ſed nunquid peni-
tens ſua auctoꝛitate põt
hanc commutationem fa
cere. dicunt ꝙ ſic qð non
concedo in penitentia im
poſita ab homine. ut ex⸗
tra devo. ⁊ vo. re.ex mul
ta. ĩfi. io. ſz certe qo hic di
citur ð ðnario auctorita
te huius canonis facere
pot penitens. nec decre.
illa in aliquo õ dicit.b.
u ¶ Redimere. ar. ꝙ ea
que facere tenemus alia
equiualentia faciẽdo poſ
ſe recompẽſare:⁊ ita mu
tationem penarum poſſe
ſieri.ar.xxxvi.q.i.de rap
toribus di.xli.non coga
tur contra.i.q.i.nullus
epiſcopus.iij..
r ¶ Sertam feriam. ergo
quartam poſſet redime-
re:qð enim de vna nega
tur de alia concedere vide
tur. xxv. di. qualis.
y (Eagem. non tamen
eadem diſpenſato in om
nibus.quia in aliquibus
pꝛobetur.
KRKonidendum
in quab“ ſupe
rioꝛibus di. tra
ctauit magiſter
ꝙ oꝛdinandus debet eſſe
ſine crimine pꝛopꝛio. in
hac di.oſtendit ꝙ non de
bet alienis criminibꝰ con
ſentire · —
7FSnferas. ſile ẽ. j. xxx-
vi. di. paſce. extra de ſẽ
tentiis.ex.quantey? pa
tet hic ꝙ medicus gratis cdint

teneiur curare pauperem
infirmum. quia plus de

bet valere apud eum vi/

112 & argaie dne ta illius ; pꝛopꝛia pecu⸗/
rẽtia an letum inferas vel admit·
tisiſed quid ſi innrmus
Dilles eſt 1 nihil vult da

nia.ut.lxxxvi.di.non ſa

re medico.nũquid gratis

tenctur eum iuuare. vide

tur ꝙ non cum nemo de
ſuo cogatur facere bene⸗
ficium. ut.x. q.ij.pꝛeta/

rie. cum etiam medicus

licite poͤt recipere merce/
dem. ꝓut. xiiij. q. v. non ſa

ne dico ꝙ tenetur eum curare ſuis impenſis.⁊ ſi conualuerit repetat erpẽ
ſas.quia vtiliter geſſt negocium eius.ut.ff.de negocijs geſtis.pomponi
usłetiam ſi moꝛiatur eger põt petere impẽſas.quia ſufficit ſi vtiliter cepit

gerere: lʒ euentus non ſit ſecutus.ut. ff.e.ti. ſed an ultroinec põt ei obijci

ꝙ cã pietatis feceru ſũptus illos:niſti eſſj ꝓpĩquꝰ iſirmo. ut.C.e.alimẽta

,,

liur⸗

(On

tict.
ina
a
ey⸗
ber
umumm
m.v
d.pl.
1debet
alis
dedak,
ſherv,
amn.
giſeri
ibn
Clurde
utbi
Inno,
pen.
talepor
Oem
65 Mon
kiam
Kener,
gbhicdi
ucdin
nis faene

Ect.
NT
musgli
ſicopor
lamn
un poſe
den
nonco
lnli

unego
ttecime⸗
wanege
Clereie
4dis.
non unen
Manoinemn
naligubus

WII.
onctun
Guidſe
ibnsdin
tuntnagſn,
nudtacſ
propio in
ront
fiminbdea⸗

mnd dele
nnkt i ).
ſnsgens d
tpunpefem
agimde
unnvi⸗
hnapeh.
dnonſ
UAiünnms
ibüvolr d
itdgen
ianane nt
n
alhu⸗
1cheh⸗ .

Di.

Sed quid ſ infrmꝰ ꝓhiber ne alique medicine fiant. ⁊ tunc dicunt quidã
ꝙ medicus nullã bʒ actionem. ut. C. de neg. geſ. l. vl. ſ dico ꝙ eũ inuituʒ
poſſum curare ſiẽ inuitum poſſum ehere de domo ruitura.xxiij.q.uij.ipx
la pietas.iĩuito enim põt ↄferri bñſicium.ut.xlv. di. qui emendat. im⸗
mo pᷣſumo ipſum fuiſſefurioſum cum illa verba dixit ĩ egritudine.ut.ff.ð

condi. inſti.quidam.a ex
de ſuccel. ab inteſtato.c.
ſi/Sed quid dices. ſi ꝗs
vult me interſicere niſi dẽ
ei pecuniã.nũquid teneoꝛ
ei dar̃ ut me liberẽ a mor
te:ita vr per hoc qð h di
⁊.lxxxvi.di.non ſatis.in

pꝛin. dicunt tñ quidaʒ ſo

los pꝛelatos ad hoc tene/
ri. ut.xij.q.ij.glia.⁊.xvi
.q.i.c.vl.alij dicunt ꝙ ꝗ
libet tenetur redimere vi
tam alterius.vtrum aũt
quilibet teneatur defende
re alium dirxi. xxiij.q.iij.
non inferenda.
2 B Iquis epiſcopus pᷣ
cio.de hac materia
inuenies. xvi.q.vii.deci
mas. ⁊.i.q.i.c.vlti.⁊.c.
nullus epiſcopꝰ.j.xxiij.
.q. iiij.c.ſi is qui ⁊.c.ſi

illic.
b CSuſpendatur.i.de/
ponatur.i.q.iij.ſi ꝗs epi
ſcopus.alias eſſet contra
xi.q.iij.teugaldum.
VEmo.redarguere
.S. di. xl. ſi papa.
vi.q.i.oues.qꝛ vult ma
gis placere ſilendo qᷓ; di
ſplicere redarguendo.
d ¶Erxtendit᷑ delicta enĩ

maioꝛũ trahunt᷑ ab aliſs

in exemplum.ut.xi.q.iij.
peecipue.
e ¶Non coꝛrigit cum eſt
clamoꝛ de talibus. extra
De ſi. licet heli.
f NRroꝛ. cum poſſis
ex officio. hoc enim
intelligunt qdam de pᷣla
to.ar.xxiij.q.iiij.ita pla/
ne. ſed.h. de quolibet.xx
iiij.q.iij.tã ſacerdos.
g ¶Societatis. impꝛo/

pꝛie ſumitur boc nomen
ſocietatis. qꝛ ihoneſtaruʒ
rerum ſocietas nulla eſt

.Jff. ꝓ ſo. nec ptermittẽdũ
Nid enim.nõ pol
lui directe.nã oc⸗
caſione alterius bene pol
luitur ſi ei conſenſerit.

i ¶ Qui. j.rrii.q.v. ſi gl.
k ¶ Conſenſuz de triplici

conſenſu di.xiij.q.i.no/
tum. in fi.

1 Dnſntine videtur

coꝛigi.j.xi. q.iij.

qjui coſentit.ſ. xxiij.q. iij.
oſtendit.⁊·xxiij.q.iij.qua
galtoꝛum.

m ¶Mð occurrit. ſi. ff. ð
iurepatro.adigere.ff. de
norxa. ſi ſeruus. in ſi. ff. de
his qui no.infa ꝗd g. . i.

n CSicut autẽ quis alio

rum ⁊ac.

o Vbil. qui lupoꝛum

Ei. laicoꝛum.q qñ/
qʒ dicuntur oues. ut.ij.
vij. oues.

5 Placere.ſic.xxi.q.i.

.c.i.ſi.extra ð cle.coniu.
.c.diuerſis.ſi.ff. de ope.

B Iquis epiſcopusꝰ foꝛnicatiõi
pᷣſbvterorum diaconoruʒ vl
crimen inceſtus in ſua parrochia p
cio vel precibus interuemiente con-
ſenſerit: vel commiſſum auctoꝛita
te officij ſui non umpugnauerit:ab
officio ſuſpẽdaturꝰ

S auguſtinus.
¶Warxime ecdeſiaʒ ledit qui ſub
nomine ſanctitatis delinquit.
Emo quippe noceti eccleſia
dei amplius.qᷓ; ꝗ peruerſe
agens nomen vel oꝛdineʒ ſanctita
tis ⁊ ſacerdotis habet/delinquẽtẽ
nanq; buncredarguere nullus pᷣ-⸗
ſumit:⁊ in exempluʒ culpa vebe⸗
menter extenditurꝰquando pro re
nerẽtia oꝛdinis peccator honoꝛat᷑
epᷣs itaq; qui talium crimina non
coꝛrigit magis dicendus eſt canis
impudicꝰqᷓ; epiſcopus.
Nem innocentius.
CQui non reſiſtit erroribus con
ſentit.

Rror ſcui non fſiſtitur appꝛso

batur:⁊ veritas cum minime
defenſatur oppꝛimit᷑:negliger̃ qp
pe cum poſſis perturbare peruer-
ſos nihil ẽ aliud quã fouer.neq; ca
ret ſcrupulo ſocietatis occulte:qui

manifeſto facinoꝛi deſinit obuiare.

¶ Item pius papa.
