ꝓpinquis vel de his ꝗ familiã
hñt:vt e de ſen.excõ.cum vo
luntate.in fi. Jo. Tancredus
tñ reſpondit:ꝙ ſi pater aio coꝛ
rigendi verberat filium in ſa⸗
cris oꝛdinibus couſtituuum ꝙ
nð eſt excòicatus:qꝛ manus i/
la nõ eſt iniurioſa cũ nõ faciat
alo iniuriandi:vt er de ſen.ex.
c.i.hec ẽt notaui in queſtioni/
bus. B. Adde ꝙ pꝛeceptuʒ
pauli poſituʒ hic in pꝛin.legi
in.ij.epla ad thimo.c.iiij.
p¶ Subtrahant/ar.qꝙ ex quo
pꝛelatus nõ ſernat reuerẽtiam
ſubdito nec ſubditꝰ tenet᷑ ei ſer

uare:vt.xcv. di.cſto.xxii.q.v.

de foꝛma.xxxu.q.vi.iniquuʒ.

q CTeuiter. ff. ad.l.aqui. p⸗/

ceptoꝛis.
r ¶ Exilij/ no.clericũ poſſe re⸗
legari in enlium: vt.ii.q.ði.in
pꝛimis.⁊ no.iii.q.iiii.hi qui.
sS ¶ Salomon:ſflagellauit: vt
i.q.iii.ſaluatoꝛ. Adde ꝙ de
ſalomone ſic leg? ꝓuerbioꝛũ
c.xxiii.⁊ xiij.⁊ ecchaſtici.xxx.ðᷣ
domino vo flagellati in tẽplo
dic vt dixi.S.c.pꝛoximo.

t ¶ Soꝛnicatoꝛcm.j.ii.q.i. de

manifeſta. j. xrii. q. viii. legi.

XLIVyN
ea ratione:qꝛ iuder nð poteſt mitigare penã a canone latã vłlege inflictã:
vt.ij.q.iij.S.notãdum. ſed illud ibi expeditum eſt. Itẽ qualiter miſeret᷑ in
dex illius quẽ occidit:itẽ que miſericoꝛdia fit circa ilum ꝗ deponit᷑titem q̃
miſericoꝛdia ſit ibi vbi filius punitur pro delicto patris: vt.vj.q.i.5. ve⸗
rum.So.ideo dicit᷑ iudex ſeruare rigoꝛẽ ⁊ miſericoꝛdiaʒ:nõ ꝙ ſimul exer
ceat ea circa aliquẽ:ſʒ qꝛ

& In canonibus. In boc libꝛo no inuenio illos canones. ſed verba conectöis
inueniuntur. xxviij. di. de his.⁊. xij. q.i.c.i.
b ¶ Ergaſtulis.j.xxvij.q.i.impudicas.⁊.c.pꝑuenit.

c ARſciplina.i.rigoꝛ ſiue pena. . — „“G .
a0 R Miſcenda eſt.no. ꝙ iudices ſemꝑ ſequẽtur mediocnitatẽ: xt ar.ex de

cc᷑. ſi ex ꝑie.ff.de pig.ac. ſi ſer

eternalit᷑.ſed nõ vt nunq puni
rent᷑.puniti eniʒ ſunt ꝓ illo pec
cato in romana ⁊ in babyloni

conſolata ſunt. virga enim percuti

mur ⁊ baculo ſuſtentamur.ſit ergo
diſtrictio iuſtitie que feriat:ſit ⁊ con

te exercitu vigor ẽ diſciplie fgimi
nis. merẽtiũ uero corda ↄſolari ẽ
miſteriũ pietatis. Idẽ ¶ Juſte

Kerd ꝓpꝛia iniuria pᷣt
platus aliquem punire:

ff. de iur. ⁊ fa. ign. nec ſu⸗ . „— 5 . ſi obus fuerita ca ſubeſt
paerſe EF deor cnſtoele li cecitate dãnauit. Hinc etiaʒ in caa tijt. Sed tamen iſte qui tanto amo- debet eſſe miſericoꝛs ĩ di
ver. ob. ctinuus.5.cũ ita. ar. nonibus: pueri qui ante ratiõales re eius populi conſtringitur: cõtra ſpẽſando. ſi c no ſubeſt
3. ff. ve neg. geſt. neſennius. in annos irrationabiliter verſantur: eius culpas penſemus quanto ʒelo H nndlch
ſi. Jo. ſo. iͦder vorins Laugk uerberibus caſtigari iubentur. Air rectitudinis accẽdatur. mox enim pbabebi Riſencorde,
aAplacuit vbl enum eſt is gines quoq; ſi religiõis veſte depo ut culpe ueniam ne delerent᷑: obti · ctoccidendo hoĩem: ⁊ ſi
ab eqtate diſſentire. vt in reſti⸗ ſita alijs ſe copulauerit ergaſtulis nuit: ↄelo rectitudinis ſuccenſus in nõꝑ mitigationẽ pene:
tutione minox. niſi ercã ma retrudi pcipiunf. ¶ Hincẽt greg. quit: ponat vir gladium ſuper ſe- ſaltẽp ↄpaſſonẽ: vt. .
gis ſequeretur rigoꝛẽ vbi ſcilz iĩ moralibꝰ.xx.li.ꝑte.iiij.c.xi.¶Mi mur ſuum:ite ⁊ redite de porta uſ- eo. veratiteʒ er hoc facit
multis craſſantibus opus eſt ſciplina ũ uâda ſine mi'icordia: q; ad portam per mediuʒ caſtroxꝝ: nnevicor dii an faer
exẽplo: vt.ff. de pe. aut atan nec miſericordia ſine diſciplina, 7 occidat vnuſꝗſqʒ fratrẽ vxorẽ Wetaefiat venmon d S”
rnt irate i Alciplina ul mificordia mul amicũ ⁊ proximũ ſuuʒ: ceciderunt eoipſo c iuder punitals
es detranſac. . vl. B. WVitiũ oeſtituit ſi una ſine altera qʒʒ in illo die qſi.xxiij. milia hoium: gquẽ milericoꝛdiaʒ facit:
e¶OMWeus nõẽ ar. qð öyno teneat᷑:ſed circa ſubditos ineſſe de ecce ꝗ vitã boĩuʒ ẽt cuʒ ſua moꝛte ¶vt. j. e. c. xxi. iſie intel
cedit᷑ de alio negat᷑.ſic.i.q.i. bet rectoribus⁊ iuſte ↄſulens miſi petijt: paucoꝝꝰ vitam gladio extin ¶ lectus patere põt er illis
ſaiã.xxxiij.q.v.q ſitit.⁊.xriij. cordia:⁊ pie ſeuiens diſciplina.hĩic xit.Intus arſit igne amoris: foris .indids cſin
ꝗ. iii. ſoꝛte. ſic. xxv. vi⸗qualis. eſt y ſemiuiui illius vuineribus: accenſus eſt selo ſeueritatis: tanta otainem teenin ſe
Amiliten c wanarremei en qui a ſamaritano in ſtabulum du- fuit pietas:ut ſe pro illis coraʒ d’'o coꝛs ſteytwe pern. W.
Poheanpopenius F.i. cctus eſt:⁊ adhibet᷑ vinum ⁊ oleuzʒ: morti offerre non dubitaret:tanta c.vit. ifrn. Non
Dele. ſed quare hoc pett ut per vinum medeantur vulnera ſeuyueritas: ut eos quos diuinitus fe m α gemẽdat.di⸗ NMenee
moyſes. cũ nemo deleri poſſit per oleum foueant᷑: quatenꝰ unuſ- riri timuerat ipſe iudicij gladio fe- Al mittit glibet pot
niſi p peccatũ: qꝛ ſpũs ſanctus quiſq; ꝗ ſanandis vulneribus pre riret. Sic amauit eos quibus pre- tenet dimittereranco⸗
nulli ingerit imeritaz penã: v eſt: in vino morſum diſtrictionis frit:ut pro eis nec ſibi parceret ⁊ ta vneKd no enet S
ria.ii llud vicun ad achibeat: in oleo molliciem pieta- men deliquentes ſic perſecutus eft vintl ſi ns denſtatu⸗ e
. anewer waͤgna lidetia boc tis: per vinum mundantur putri- quos amauit: ut eos etia dño parẽ mij.q. ii. ſillit.
dirit. q. d. ipoſſibile eſt me da: per oleum ſananda fouentur. te proſterneret. utrobiqʒ; legatꝰ for n KZonipit hic vf
deleas. Tluguſtinus tñ dirit Miſcenda eſtꝰ ergo lenitas cuʒ ſeue tis: utrobiqʒ admirabilis media- aligs pot vberare vel er
ʒobec dictio aut ponit bic con ritate. facienduz eſt igitur quoddaʒ tor:cãz populi apud deum preci· cocare aliquẽ ꝓ ꝓpꝛia
Ittionalit.i.ſno vimttis eis ex vtroq; temperamentũ: ut ned; bus: cqz dei apud populum gladi- anig ſcr e riſ ngs.
bã nora elene c is hoſt multa aſperitate exulcerentur ſub- is allegauit: intus amas diune ire nanob. br diei ced
wenitten eis bac norz,“ giti: neqz nimia benignitate ſoluan ſupplicado obſtitit: foris ſeuiẽs eul cĩn debenteſte vltoes
greg. bic oditionaly erponit. tur. hocnimirũ illa tabernaculi ar· pã feriẽdo ↄſumpſit:ĩ regimie er· ¶ ꝓprꝛie iniune. ſilr eſt Z
alij intelligut hoc de moꝛte tẽ gca ſigniſicat in qua cum tabulis vir go utrũqʒ moyſes miſcuit: ut nec¶mij. q.iiij. inter. vbi d
poꝛali. put vr̃ ſonare littera ſe ga ſimul ⁊ manna eſt: qꝛ cum ſcri- diſciplie deſſet miſericordia nec mi nullus dʒ aliũ excoi⸗
uens. pture ſacre ſciẽtia eſt in boni recto- ſericoꝛdie diſciplia. unde ĩ iob iuxta ta epphees iniuria. ſili
60 Obtrinuit 1.1. ai. ſicnis 5 ris pectore:ſi eſt virga diſtrictiõis: utrãqʒ vtutẽ dicit᷑: cũqʒ ſederẽ qfi cigems. tvi arcke
Bagteſtano obumult. Knde⸗ ſit ⁊ manna dulcedinis. Hinc etiaz rex circũſtate exercitu erã tũ mer⸗⸗ Pſua iniuri⸗ a er,
* obtinuit ad tps vłne punirenk dauid ait. Nirga.t.⁊ ba.t.ipſa me tiũ ↄſolator. Sedere ꝗppe circũſtã occidere. ſʒ ſolue vt dixi

ea captiuitate: vt.lrrvj. di.ein ſolatio baculi que ſuſtentet. ſit iiaqdʒ indicâs miicoꝛdiã cũ inſticia pnat. vumodo nõ faciat hoe
Mnobeiuni. venl daaſere amor:ſed non emolliens: ſit risgsor Mnis ꝗ iuſte iudicat: ſtaterã le Nkienche.. dl
ſicut ⁊ vauid remiſſum fuit pe ſed non exaſperans: ſit elus:ſed ñ 2 ĩ mãau geſtat. In ntroqꝗʒ pẽſo xtmagis timeat᷑: vt. ö.
catũ quo ad vitã eternã: ſed ti imoderate ſeuiens:ſit pietas:ſed ñ inſtitiã ⁊ miṽicoꝛdiã poꝛtat.ſʒ p iu eæ.diſt.c.i.ſed ſi aio coni
punitus fuit tpaliter: de p. plus qᷓ; expediat parcens.intueri li ſtitiã r̃ddit peccati ſentẽtiã:pꝑ miſi / gendi boc facit ⁊ nõex ĩ-
di. i. ſicut pimi. bet in moyſi pectore miſericordiaz coꝛdiã peccati tẽperat penã: ut iu- dignatione bene l: vt in
paaom. PC PMaucoꝝ no. rriij. milia ſimul cuʒ ſeueritate ſociatã. videa ſto libramine q̃dã per eqtatẽ corri · boc:c. dicit. D.
dici pauca: qꝛ pauci fuerunt re mus amantez pie ? diſtricte ſeien gat: qdã vo ꝑ miſeratiõez iduigeat . ¶ Inuitis ar. inus
ſpectu alioꝝ.ſic.ff.de ver. ſig. „pir Cii e en eeeee t0 côfertur bñficium: vt
maioem. tem. certe cum iſraheliticus popu· q dei iuſticia oculis ſuis pponit:ſẽ priij. q. üij. diſplicz. . q.
UHGladijs.ar. ꝙ idẽ põt eſſe lus añ dei oculos pene inueniabil? per timẽs ⁊ tremẽs ĩ omni nego/ v. nõvos.xxiiij. di. pl?
aduocatus vtriuſq; ptis:⁊ nũc contraxiſſet offenſam:ita ut eius re cio formidat: ne ð iuſtitie tramite cuit. ⁊.c.oſulnit.ff. ð ne .
inducere iura ꝓ vna ꝑte nic ꝓ ccor audiſſet:deſcende peccauit po Suiãs cadat: ⁊ unde ñ iuſtiſicat ide go.ge.ſolnẽdo.ff.ð lib.
altera. qð eſt falſuʒ: ⁊ ſic tutor pulus tuus:ac ſi ei diuina uox dice- potiꝰ ↄdẽnet᷑.¶ Iẽ aug.ĩ encheri¶a.l. i.⁊. ij. f. de ap.nõ
duox litigatium ꝓ vno agit ? ret:qĩtali peccatolapſus eſt meꝰñ dion. C Qui remittit ⁊ ꝗ cornipu m. ar. S. xr. q. ij. pñs.
ꝓ altero rñdit:vt.ff. de aucto. “ e „. . —rõä xxiij.q.v.adfidez.ff. de
zu. accipiẽtis. Ex hoc loco ſu· eſt: atqʒ ſubigeret dimitte me:ꝛ nt vterqy miſeretur. reg. in. inuitum. Solu.
mnmitur cauſa qjre epiſcop? acce iraſe cat᷑ furor meus eos ⁊ deleaʒ S gemẽdat vᷣbere ĩ quẽ pote ad bonũ ſemel receptuʒ
ʒAens ad altare deponit mitraz eos faciamqʒ te in gentez magnãà: ſtas dat᷑ uł coercet aliᷓ diſcipli bene cogitur aliquis il-
I baculũ. ſed cuʒ cuertit ſe ad ille ſemel ⁊ iterum populo cui pre- na: ⁊ tamẽ peccatũ eius qͥ ab illo le lud retinerealias nõ. cõᷣ
ʒwpobpulu; reſumit ominationis erat obicem ſe ad impetum dei ira ſus aut offẽſus ẽ dimittit ex coꝛde fraria vero iura in caſt⸗
ſue inſignia: vide aſe. vii. nul ſcentis opponens ait: aut dimitte ulſ orar ut ei dimittat: ñ ſolũ eo q- bus ſhanalibusloqaun
ece in vrocs:i. iab eis banc noram: aut ſi non facis: dimittit er coꝛde atq; oꝛat: uer en murin qubus quis cogi
ſoluẽdo ⁊ ↄdẽnando. deleſ me de libro tuo quem ſcripf⸗ aʒ ĩ eo qð coꝛipit ⁊? aliq emẽdato
Poꝛtat ſed qualiter iſiu ſti.penſemus ergo quibus viſceri- ria pẽa plectit: elemoſynã facit:qꝛ
aner H ſtare põt ꝙ iudex babeat miſe⸗ bus eundem populuʒ amauit: pꝛio miſericordiã pᷣſtat. multa eni bona
ir i SIiaâ;s ricoꝛdiam a rigoꝛem: pꝛimum cnius vita de libro vite deleriſe pe pſtant᷑ inuins: q eoruʒ conſulit
.

N.
g.
feydg
phul
ſſs.
ſeäno
igee
os
red;
ſWi
ü arb⸗
ni.ſ
n.de N
Pinch
ra;
ntdin
.Jo.
unaßt
purire:
iat hor
1i. N.
0. N
lns⸗
cni
ha⸗
ſenn

ginm.
meN
,dge
dips
fone
foͤlb.
tiheſs
ij .

Dent mnoi nA
„ .
1 dedtema

ℳ 1

gnari:vt indignatio ſpe

3 LEi ſunt. quicqd.
2bec eſt magna ele
moſyna qui dat vltra id
qð poteſt. vt. xli. di. parſi
moniam.

b CDimittere. étuʒ ad

rancorem adminus: vt
xc.di.ſi quis cõtriſtatꝰ.

c Ae ſunt. redũdat

.i. habundat.
. Benigno coꝛde.

qulinau dat paupen ele
ynam non ex chari⸗

tate ſed ideo vt remoue/
at a ſe impoꝛtunam peti
tionẽ:rẽ ꝑdit ⁊ meritũ ⁊

uenialiter peccaàt vt.xxv.

di. §. criminis.
E— unt nanqʒ.
f Era. falſa vero.
vnde falſa iuſtitia
non eſt iuſtitia ⁊ ſi iuſti/
tia in eo non eſt: non eſt
iudex.vt.xxiij.q.iiij.eſt ĩ

inſta.ſicut falſus denari

us non eſt denarius.nec
falſus tutoꝛ nõ eſt iutor
.ff. de ver.ſig. paulus.⁊
no.qꝙ facit hbic differentia
inter indignari 2 dedi-

ctet ad malos ⁊ ðdigna
tio ad bonos.⁊ illud odi
um eſt bonum quo quis
odit peccata non homi/
nes vt. lxxxvi.di.odio.⁊
iuſtus iraſcetur peccatis
populoꝛum.vt. vij.q.i.
§. cum vero.
g 1 Ecedite. hec ſunt
verba illoruz qui
habent falſam iuſticiam
ſed hec verba non de coꝛ
porali ſed ð ſpirituali re
ceſſu intelgenda ſunt.

nt.xxiij.q.iiij.recedite.

DI.

vtilitati nõ uoluntati:quia ipñi inue
niuntur ſibi inmmici C Sunt enim
multa genera elemoſynarũ de ꝗbꝰ
albinus ait. Se muluplia gene
re elemoſynarum.
Ria ſunt genera elemoſyna-
rũ.vna corporalis:egẽti dare
quicquidpoteris.altera ſpiritualis
dimittereꝰ a quo leſus fueris.tertia
deliquẽtes corrigere:⁊ errantes in
viam reducere veritatis.
Item auguſtinus.
Elemoſynis pecunie prefer
elemoſyna cordis.
Ve ſunt elemoſyne: vna cor
dis:alia pecunie. elemoſyna
cordis eſt dimittere ei a quo leſus
es. nã dare aliquid indigẽti aliquã
do queris ⁊ nõ habes.idulgere pec
canti quãtum volueris redũdatti-
bi. elemoſyna cordis multo maioꝛ
eſt q; elemoſyna corporis.charita
tis elemoſyna ſine ſubſtãtia terrena
ſufficit. illa vero que corporaliter
datur: ſi ſine benignoꝰ corde tribii
tur oĩno nõ ſufficit. ¶ Er bis om
nibus apparet ꝙ nec lenitas mãſue
tudinis ſine rectitudine ſeneritatis:
nec ʒzelus rectitudinis ſine mãſnetu
dine: in prelatis dʒ inneniri. DPer
cuſſores ergo ꝗ premiſſis auctori:
tatibus ab epiſcopali officio remo⸗

uent᷑: nõ ꝗlibet corporaliter flagel

lates:ſʒ pretermiſſa mãſnetndine
ad vᷣbera ſemꝑ parati intelligendi
ſunt:ꝗ per flagella nõ vitia corrige
re ſʒ timeri appetũt.gꝗbus petrꝰſcri
pſit:ne ſitis dominates in cdlero ſed
forma facti gregis ex aio. C NHic
etiã greg.ſcribit ĩ moralibus li.xix.
parte.iiij.c.xxiij.
Manſneindo ⁊? diſcretio ab in
nicem non ſeparentur. L
Vnt nãq; nonnulli ita diſtri⸗
ctivt ẽt omnẽ mãſuetudinẽ be
nignitatis amittãt.⁊ ſũt nõnulli ita
mãſueti:ut ꝑdãt diſtricti iura regi-
minis.vnde cũctis rectoꝛbꝰ utraq;
ſũmope ſũt tenẽda:ut necĩ diſcipli
ne vigore benignitatẽ mãſuetudis
nec rurſus i maſuetudine diſtrictio
nẽ ðſerãt diſcipline:q̃tenꝰ nec a cõ/
paſſiõe pietatis obdureſcãt:cũ con
tumacẽ coꝛigũt nec diſcipline vigo
reʒ molliant:cuʒ inſfirmoꝝ animos
cõſolãt᷑ regat ergovigor diſciplie
mãſuetudines:⁊ mãſuetudo ornet
ſermonevigorẽ:⁊ ſic alterũ cõmẽ-
detur ex altero: vt nec vigor ſit ri⸗
gidus:nec manſuetudo diſſoluta.
CItem. Aere uiſtus miſe⸗
ris compatitur:delinquẽtibus indi

Atur.
Se luſtitia cõpaſſiõez habet

ſalſa vo dedignationẽ q;uis
⁊ iuſti ſoleât recte peccatoribꝰ indi

gnari. Sed aliud ẽ quod agit᷑ typo

ſuperbie:alið qð zelo diſcipline.in
dignãtur eteni ſed nõ dedignãtes
ſunt.at cõtra hi ꝗ de falſa iuſtitia ſu
perbire ſolẽt:ceteros quoſqʒ ðᷣſpici.

XIV

unt:nulla inſirmãtibus miſericor
dia condeſcendũt: ⁊ quo ſe pecca-
tores e nõ credunt: eo deterius
peccatores fſiunt. ¶Item biero.in
hieremia.
Peccantes manſuetudine ꝓ⸗
uocenl noõ auceritate bijeinr
Ecediteꝰĩiquiunt polluti:rece
ate abite:nolite nos tãgere:
nobiſcuʒ nolite cõicare.talis loque
la nõ illuminat cecũ:nõ ſanat egro
tum: non curat infirmuʒ ſʒ magis
occidit atq; in deſperationem peri
clitantẽ mittit.boni eteniʒ rectores
ex ſua infirmitate? alioruʒ infirmi-
tates penſantes magis per humili
tatis ⁊ manſuetudinis leuamentũ
ſtudent peccantes ab erroris laq̊o
eruere:quãa per auſteritatem in fo-
neam perditionis nutantes ꝓpelle

re. Unde doctor gentium: factus

ſum inquit infirmus infirmis.
C Jtem. ¶ In populü ira dei

deſeuit:cus pᷣdicator deliquentes

palpat non coꝛupit.
ed iliud n ocioſe trãſcurrẽ
dũ eſt:q; vno peccãte ira dei
ſuꝑ omnẽ populũ venit.hoc quo⸗/
modo accidit:quando ſacerdotes
qui populo preſunt erga deliquen
tes beniuoli videri volunt:⁊ uerẽ-
tes peccantiuʒ linguas ne forie ma
le de eis loquant᷑:ſacerdotalis ſeue
ritatis immemores nolunt cõple-
re quod ſcriptuʒ eſt:peccantẽ corã
omnibus argue:vt ceteri metum
habeant:⁊ iterum.auferte malum
a vobis ipſis. nec zelo dei ſuccenſi
imitant᷑ apoſtolũ dicentẽ:tradidi
huiꝰhominẽ ſathane ĩ interuũ car
nis:vt ſpũs ſaluꝰſiat:neq; illð euã
gelij ipler̃ ſtudẽt ut ſi vid erĩt peccã
tẽ pᷣmo ſecreto eũ cõueniãt:pꝰ etiã
duobꝰꝰuł tribꝰ adhibitis teſtibus:
qui ñ contẽpſerit:⁊ poſt ecdeſie coꝛ
rectionẽ nõ fuerit emendatus: de
eccleſia expulſũ velut gentilẽ habe
ant aut publicanũ:⁊ dũ vni parcũt
uninerſe eccleſie moliuntur interi-
tũ.q̃ eſt iſta miſericordia q̃ ẽ iſta bo
nitas:vni ꝑcer̃ ⁊ oẽs ĩ diſcrimẽ ad
ducer̃: polluit᷑ enĩ exuno pctõre
populꝰſiẽ ex una oue morbidaꝰuni
uerſus grex inficit᷑: ſic ⁊ uno forni-
cãte ni alið qðcũq; ſcelus cõmittẽ-
te plebs uniuerſa polluit. Hincꝰẽt
alibi dicit᷑ rectorẽ ſubditis: pietas
matrẽ:diſciplina vo patrẽ exhibe⸗
at. ¶ Percuſſor quoqʒ dicitᷣꝗ ſer
mone ĩutili infirmorũ cõſciẽtiã nul
nerat. C Unde anacletus papa.
C¶ Qui ſermone incauto cõòſacniaã

3 8

h ¶Infirmitate. ideo enim de
minus permiſit petrum cadere
vt ex ſua infi mitate ſciret qua⸗
liter deberet alioꝛum infirmita
tibus compati.vt.l.di.conſids
randum.

i ¶ Lenamentum. debet enim

prelatꝰſingulos iunare pro poſ
ſe. vt. viij.qde.i.o clemens.
GHe illð.ꝙ vno.ſ.achor
qui fſuratus fuerat tegu/
lam auream de hiericõtino ana
themate. vt.i.qõe.iꝛij. item pec
cato achor.
I QAr ceteri. no. ꝙ cum guis
delinquit publice:publice ẽ ar⸗
guendus ⁊ non occulte:vt ſic ce
teris metus incutiatur ⁊ etiam
ſcandalum auferatur.vt.ij.q.
v.ſi mala.⁊ qe.vij.quapꝛo⸗
pter.⁊.xxiij.q.iui.ua plane.⁊
.xvij.q.ij.peruenit.a.xi.q. iij.
c.ultimo.⁊ multis perſõis craſ
ſantibus exẽplo opꝰ eſt. vt. ff. ð
pen.aut facta.S.vltimo.
m ¶ Ouobꝰ. ex hoc.c.videt᷑ ꝙ
illa auctoꝛitas:ſi peccauerit.in
telligatur etiam de maniſeſto ðᷣ

licto.quid iuris ſit:dixi.ij.q.i.

ſi peccauerit.
n ¶Moꝛbida. j. .i.q.i. ſertur.
xxiiij.q.iij.reſecande.
o Noinc ẽt alibi.ar.ꝙ poſſu
mus vti iure aliquo cuius non
babemus auctoꝛem. vt. S. eo.
neminem. ⁊ extra de fri.⁊ male

c.i.de conſe.diſtin.iiij.ſanctũ.
argu.contra.ff.de falſis.l.vl/
ti.vbi dicitur ꝙ falſarius ẽ qui
allegat leges quarum non ba⸗

betur auctoꝛ.io.hoc ideo contĩ
git in legibus quia nulla ſine
auctoꝛe certo inuenitur.b.

cutit infrmoru percuſſor nogal.
ne peuſor ie doctor dicit

Qa ßmone inutili cõſciẽtiã ꝑcn-

tinfirmoꝝ. Ideo tener uos ⁊1 om

nes fideles oportet eũ qui ſecũduzʒ
doctrinã fidelis eſt ſermone vt po
tẽs ſit cõſolariĩ doctria ſancta:⁊
dicẽtes redarguer᷑:⁊ ĩcte uiuẽtes
atq; ẽt fciã ſidẽ tuẽtes ↄſolidare.

aeke 4*

½ 22 Prrr
9

glicnius ſtulticiam. vt.rciij.di.

0 N1P.

9r1S

14 10 n11 II

Ol. XLVI
a Equᷣitur. In hae
5 xl vi.diſtin.exequi
tur. x.c. apoſtolice
regule.ſ.oʒ epᷣm nõ eſſe litigio
ſum.talis autem duplici de cã
pꝛohibetur oꝛdinari vna quia

cum talis ſit arrogans: neſcit

humiliter vocere. vnde ſubditi

vilipendunt eius doctrinam.

Item alia ratione quia conſue
uerunt tales diſtemperati eſſe ĩ
moribus.ſ8ᷣlent enim eſſe adu/
latoꝛes pꝛochtoꝛes detractores

maledici inuidi ſcurriles:ad vij

ciſcendas iniurias ſuas pꝛom/
pti que ſᷣm oꝛdinẽ hic exequit᷑
b D Oc habet in vbis. ex ver
„ –Ebis enim perpendimus

legimus. vt er de ſucceſ.ab in/
teſt.cuʒ dilectus,.⁊ ex verbis ꝑ/
penditur quanta fides adhibea
tur teſtibus.vt.ff. de queſtioni
bus de minore.quandoqʒ etiã
per ſigna perpenditur.quia im
pudicus oculus ⁊c̃. vt.xxxij.q.
v. nec ſolo.⁊ ð pe.di.i.ĩ.actiõe
c Cagiſtrum. i. diaboluʒz.
d CInſectatur. 1. perſequitur.
e Unt. augẽt.nõ.n.opoꝛ
teit laudando augere ma

litiam ſerui.vt.ff.de ſer.coꝛ.l.

i.S.perſuadere.in fi.
ſSed ſanctꝰ.ſ.iob: cniꝰ S⸗
ba greg.hic exponit.

g Eſtimat: qꝛ dubia ĩ melio

rem partem interpretantur. vt
extra ð re.iur.eſtote.
b U Cericus.qui adulationi
bus. triplex eſt adulatio.
vt dixi. xxv. di.S.alias.

i ¶Proditionibus. pꝛoditoꝛ

.vj̃ qui ꝑp timoꝛẽ non defendit
veritatem:⁊ qui tacet eâ. ut.xi.
.q.iij.nolite.itẽ qui crimen al/
terius ſibi ſoli notũ manitfeſtat
ij.q.i.Si peccauerit.item qui
malicioſe circũuenit aliuʒ ⁊ cal
lide ſeducit: vt in piculium ſalu
tis trahat.xvi.q.i.ſi cupis iteʒ
qui rem ſibi commiſſam expo⸗
nit hoſtibus.xxij.qõe.v. Se for
ma.itẽ qui inſſa veritatis con/
tem nit. xi. q.iij.abijt. item qui
ſibi commiſſum reuelat.xiij.di.
nerui.
res. .
ICmnon ad clerũ. optimum eſt
hic arg. pꝓ.h.qui dicit ꝙ qni ſe
mel fuit excõicatus ãmodo non
admittatur ad actus legitimos
vt dicam.iiij.q.i.in prin.
m ¶ ¶Zericua cogat᷑.cogat᷑ ꝑp
excommunicationeʒ. vt
.vi.q.i.illi qui.⁊.xxij.q.i.pᷣdi⸗
tandum.
n Ꝙ Keuocetur ar. q; epiſcopꝰ
poſſit depoſitum reſtituere. de
hoc dixi.j.ii.q.vi.ideo.vel dic
degradetur.i.ſuſpendatur ⁊ re
U nocetur per papam.
o Lericum ſcurrilem.
p ¶ ¶VYericus inuidens.

4 B Editionarios.ordinan/
dos.⁊ oꝛdinatos deijcien
dos.
PAſurarios. quia tales pꝛo/
pter auaritiam pꝛo minimo li⸗

DI. XIVI
LI. XL. VI
Egquit᷑ i epiſtola ad timo
s theũ ñ litigioſũ: nihil ẽ enĩ
ipudentiꝰ arrogãtia ruſti-
coꝛũ:qui garrulitatẽ aucto
ritatem putant:⁊ parati ad lites in
ſubiectos tumide intonãt:qð ex ar
rogãtia ſuꝑbie ꝓuẽire manifeſtũ ẽ᷑.
CUnde Gregorius ſcribit ĩ mo
ralibꝰlibro.xxiij.parte.v.c.vij.
Arrogantes neſcit inferrẽ hu
militer que docent.
Schabet proprium doctri⸗
na arrogantium: vt humili-
ter neſciãt iferre que docẽt:⁊ recta
q̃ ſapiũt ẽt recte miniſtrare nõ pñt.
In verbis enim eoruʒ proditur:
quod cum docent quaſi in quodaʒ
ſibi videntur ſummitans culmine
reſidere:eoſq; qͥs docẽet ut longe ĩ
fra ſe poſitos neiutĩ imo reſpiciũt:
gbus nõ cõſulẽdo loqui ſʒ vix do
minãdo dignãtur.recte autẽ his ꝑ
ꝓphetam dominꝰ dicit: vos autẽ
cuʒ auſteritate ĩꝑabatis eis ⁊ cũ po
tẽtia.Cũ auſteritate enĩ ⁊ potentia
imperant: qui ſubditos ſuos non
cũ trãquilitate ratiocinando corri
gere ſed aſpere inflectere dominã
do feſtinant:at contra:vera doctri
na tãto vehemẽtius boc elationis
vitiũ fugit per cognitioneʒ: quato
ardentius verborum ſnorum ia-
culis ipſum magiſtrum elationis
inſequitur. cauet enim ne eum ela⸗-
tis moribus predicet:quem in cor
dibus audiẽtiũ ſacris ſermonibꝰ ĩ

ſectaturꝰEcce q̃re litigioſi ꝓbi

bent in epᷣos ordinari. Eſt ⁊ alia
cã huiꝰ ꝓhibitõis: litigioſi nãqʒ uł
adulatiõibus animos pꝛincipum
ſibi conciliant: vel fratribus ſuis ðᷣ
trahendo ifamie notam ingerunt:
vel inter fratres diſcordiam ſemi
nãdo ſeditioneʒ nũqᷓ; facer̃ ceſſãt:
q̃ oĩaĩ pᷣlatis dãnabilia eẽ ꝓbant᷑.
¶Unge greg.ſcribit in moralibꝰ
li. xviij.parte.iij.c.iij. ¶ SMe bis ꝗ
peccatoribus adulantur.
Vnt nõnulli ꝗ dù malefacta
boĩuʒ laudibꝰefferũt: augẽt
que increpare debuerãt:hĩc enim
p ꝓphetã dicitur:ve his ꝗ cõſuũt
puluillos ſub omni cubito manꝰ⸗
faciũt ceruicalia ſub capite vniuer

ſe etatis. ad h ꝗppe ſub cubito pul

uillus vł ceruical ſub capite iacẽtis

ponit᷑:ut molliter geſcat:qſꝗs er-

go male agẽtibꝰ adulat᷑: pnluilluʒ

ſub cubito uł ceruical ſub capite ia

cẽtis põit:vt ꝗ corripi ex culpa de
buerat:in ea fultꝰ laudibꝰ molliter
quieſcat.hinc rurſus ſcripiũ eſt:ipᷣe
ediſicabat parietex:illi aũt liniebãt
eũ.parietis quippe nomiĩe peccati
duritia deſignatur. ediſicare ergo

parietem eſt contra ſe quẽpiam

obſtacula peccati cõſtruer̃.ſed pari
etẽ liniũt ꝗ peccata perpetrãtibus
adulantur: ut quod illi peruerſe a-
gentes ediſicant:ipſi adnlantes q̃ſi

et XLVII

nitidũ reddant:ſed ſanctus virſi
cut mala de bonis non eſtimatita
iudicare bona de malis recuſatdi
cens:abſit hoc a me:vt iunſtos nuos
indicem:donec deſiciam nõ rece-/
daʒ ab inocentia mea. . Lincẽt
in concilio.car.iiij.legitur.
¶Adulator vel produor dericꝰ
ab officio degradetur.
Lericus qui adulationibꝰꝰ⸗
ꝓditionibus vacare depre-
hendit᷑: degradetur ab officio.
¶Nẽ. ¶ Excõicent ab epiſcopo
ꝗ fratribꝰñ approbãda obiciunt.
Ccnſatores fratrũ epiſcop⸗
excõicet:ꝗ nõ ꝓbãda fratri⸗
bus obijciũt: ⁊ ſi emendanerit vi⸗
tiũ:recipiat eos ad cõionẽ non ad
clex. ¶ Itez. ¶ Remoneat ab
aceio deric? maledic?:ſcurra fra

trũ profectibus iuidens non pro-

moueatur
Lericus maledicꝰmaxie in ſa
Acerdotibꝰcogaturad poſtu-
lãdã veniã:ſi noluerit: degradet᷑:
necvnqᷓ; abſqʒ ſatiſfactõe ad offm̃
reuoceturꝰ . Idẽ. M codem.
S Lericum ſcurrilemꝰ verbis
turpibꝰioculatoreʒ ab officio
eſſe retrrabendum.
CNem. De codem
Lericus inuidens? fratrum
profectibus: donec in vitio
eſt non promoueatur. C Item.
CNon ſunt ordinãdi ꝗ ſedinoni
bus vacant.
Editionarios ſtatuimꝰ nun-
qᷓ; ordinãdos clericos:ſicut
nec uſurarios uł iiuriarũ ſuaꝝ vl
tores ¶¶ Item ex conci.laodi.
CAſuras exigẽ clicis mime licz.
T On licet fenerari miniſtris
altaris vel ĩ ſacerdotali or-
dine conſtitutis: vel vſuras nel lu
cra que ſeſcupla dicũtur accipere.
Itẽ leo papa ¶C Nec ſuo noiĩe
nec alieno clericꝰ fenerator exiſtat.
B Icut non ſuo ita non alieno
nomine aliquis dericorũ ex-
ercer̃ fenꝰatiẽtet.ĩdecẽs ẽ.n.crimẽ
ſuum cõmodis alienis impẽdere
⁊ exercere.fenꝰ ãt hoc ſolũ aſpicẽ
2 exercere debemus:vt quod hic

miſericorditer tribuimus:a domi

no qui multipliciter ⁊ in perpetu-
um manſura tribuit: recipere va⸗
leamus. DI. XLVII
AMod autemrin fine huius
capituli vſuarij ordinari
q prohibentur?: inde eſt: ꝙ
uſuram exercentes cupi-
ditati deſeruire probantur: cupi-
di auteʒ ab apoſtolo ordinari pꝛo

hibentur:qꝛ tales facile a inſto de

uiarent. AUnde in canonibus a
poſtolorũ legitur. C iaconus
preſbyter ⁊ epucopus exigens uſu
ras:niñ deſierit deponatur.·
6. Piſcopꝰaut pᷣſbyter aut dia
conꝰ vſuras a debitoribꝰ exi
gẽs aut deſinat:aut certe ðponatr᷑

s Ael iniuriamm. de
hoc diri. S.di.ꝓrxi.⁊ qui

emendat.

t On licʒ. ſeſcupla.
D hic ponitur ſeſcu⸗e
plum pꝛo ſeſquialtera: e Ha
quod continet totum et

eius medietatem.Seſcu

plum ſᷣm ꝙ per.ſ.ſcribi

tur dicitur a ſeſꝗ:quod ẽ

totum ⁊ plica. vnde ſeſ⸗

culpa vſura dicitur cum

datur ſũma aliqua ⁊ re
cipitur ſumma illa cun

ſua plica.i. mecdietate.
Sexcuplum ſcriptum ꝑ

.r. dicitur quelibʒ res ſex

cies multiplicata.
n οIut non ſuol ar.

qð quis nõ potet

facere ſuo nomiĩe nec alie
no.vt.xxiij.q.viij.his a

quibꝰ. ⁊cff.de admi.re.

ad ci.per.l.ij.in pꝛĩ.ar.

tðtra.lxxxviij.di.epiſtco

pus.⁊.ij.q.vi.ſi epiſco⸗
pus.v.q.iij.c.vl.ff.que
res pi.ob.poſ.Ariſto.
Et eſt hic arg. ꝙ ſi ali⸗
quis quaſi pꝛocura. vel
tutor quandoqʒ recipit
vſuras: ꝙ nò poſſit pe
tere vt ſibi reddãt᷑ vſure
io. vnde ſi aliquis tu⸗
tor a me recepit vſuras
nomie pupilli:finito oſ⸗
ficio poſſum petere vſu⸗
ras a tutore.qꝛ pro alio

peccare nõ debuit. vt di

citur hic.ſecus ĩ alijs cðᷣ
tractibus qꝛ finito officio
nõ conuenitur tutor vel
curator:vt.C.de admi.

tuto.ſi non ſubſcripſiſti.
7. C.quãdo nfinoꝛes.l.

.i.licet ſecus ſit in pꝛocu
ratore.vt. ſf. de pꝛocu.
procurator qui pꝛo eui⸗
ctione.quia tutor fit ne⸗/
ceſſitate:pꝛocura.volun
tate.ff. de pꝛocuratoribꝰ

el. i. B.

x CCòmodis.quia peri

culoſa eſt talis compẽſa
tio.piiij.diſti.quod ait.
Dl. XLVII
v Noc auteʒ.
bic ꝓſequit᷑
ſtolice regule.non cupi⸗
dum.: continuatur iulli
.c.ſeditionarios.⁊ ideo
ꝓhibetur cupidus quia
uia facile a vo deuiat.
5Prohibetur. in epi
ſtola ad Timotheum.

4 G Piſcopus exigẽs

ſed non ſuſcipiens
tunc enim pponeretur.

vt. j. eo.ſi quis contra.

vbi de accipiente dicitur
vel exigens cum effectu.
vł illud pꝛo tempore da
tum eſt. ⁊ non hʒ locum
hodie ſed habuit locum

tempoꝛe apoſtoloruz p⸗

pter nouitatem eccleſie.

à habes hic ꝙ non quod

libet mortale peccatum
deijcit iam pꝛomotum.
vt.xxxv.di.c.i.⁊.v.qðe.

.— „

.tiiij. in loco.

Mores
eedle
☚
epiſeo
Piſo⸗
Niſe
ſigl⸗
npl
ſept
ſthe
s ⸗
ſuns
o l
ſ⸗
dlo
NN
1s5
ffco
N N
ni.
i.
Ne.h.
ſwen
oel.
al⸗
ſtne⸗
woln
orbe

apen
npe
NA,
UVI
tante.
Nai
co⸗
h
uli
1idn
anis
auut.
ne
n.
g
hiens
geau,
onn
Dicber
efece⸗
ed
loo
n
/
gee.
gnod
mum
Nun.

.

8 ◻ Voniam multi.
cẽteſimas. cente⸗

auma dicitur vſura que
ſoꝛti egparatur ĩ anno.

nouũ pactũ vł ↄetũ inue
niens in fraudẽ vſurarũ
vt ſi ſumat rem ĩ pigno
re ⁊ nõ computat fructꝰ

in ſortem. c.i.⁊.ii.extra

de vſuris.

c C Excogitãs· ar. ꝙ ſo

la cogitatio punitur: vt
vi.q.i.ꝭ.verum.qð ve
rum eſt quo ad deum:⁊
ſi non pꝛocedit ad actũ:
4 Wi Pi.net lichn.
nes:palma
L OR illud. iuſtꝰ
palma Roꝛebit.
¶ AZmplius. tm̃ facia

tis boni qtũ feciſtis ma
li.nõ inteiligas ꝙ tãdin

debeat penitere iᷓdin fu
it malus: qꝛ taàta poſſet

Eẽ̃ contritio:q momẽta
nea penitẽtia ſufficeret.

ð cõdi.di.iiii.baptiſmi.

¶ Tales. videt hic q
Aliquis poſſit tantuʒ cre-

22. —-—2

Kere in malitia qᷓtũ ĩ bo
nitate.qð non eſt vernʒ
qꝛ charitas põt in inſini
tũ extendi. iuxta illud.
bonũ mihi lex oꝛis tui ſu
per milia ⁊c.ſed malicia
nõ: quia aliquis poteſt
eẽ ſũme malus:vt ð pe.

S¶AKeris.i.celeſtis cðöᷣ⸗

uerſationis.
bEpetro. de eodẽ
dij.de hac materia no-
taui.S.xxviii.di.pᷣnſqᷓ.
i ¶ Perueniſſe. iſte re⸗

pulſus erat ꝓpter duo

ſcilicet ꝓpter vitinʒ vſu
rarum.⁊ pꝛopter ſimpli
citatem.⁊ tamen neutrũ

fuit ei foꝛte oppoſituʒ. ⁊

ita eſt ar. ꝙ index ex offõ

ſuo poteſt aliqd obijcef.

k ¶ Suonlitate. no. ꝙ
alicui committit᷑ inquiñ
tio de pꝛopꝛio facto.ſed
bec ĩgꝗſitio erit ſumma⸗
rna nõ plena.alias non
committeretur.

Di.
¶ Item ex cõci.niceno.c.xviij.
¶Aſuras exigens ſiue dericus ſi
ue ſubiectus regule deijciatur.
0C. Voniaʒ multi ſub regula cõ
ſtituti auaritiã ⁊ turpia lucra
ſectant᷑:oblitiq; diuine ſcripture di
cẽtis:ꝗ pecuniã ſuã ñ dedit ad uſu-
rã mutuũ dãtes cẽteſimas vſuras
exigũt:iuſte cẽſuit magna ⁊ ſancta
ſynodus:ut ſi quis inuẽtꝰ fuerit pꝰ
hãc diffinitiöem vſuras accipiens
aut aliquã adiuentionẽ faciẽs:utłq̃
libʒ mõ negocia traſigẽs aut emio
lea.i.ſeſcupla exigens vłl aliqð tale
ꝓꝛſus excogitãs turpis lucri gra-
tia:deijciat᷑ a clero:⁊ alienꝰ exiſtat
a regula. ¶ NMic etiã greg.in.xix.
li.moral.ſcribit dicẽes.¶Tẽpora
libꝰ lucris deſeruientes deo nequa
q́;ᷓ militare probantur.
MWnes huis ſeculi dilectores
ĩterrenis rebꝰ fortes ſũtĩ cele
ſtibus debiles. Naʒ ꝓ tẽporali glo
ria vſq; ad mortem deſudare ap⸗/
petunt:⁊ ꝓ ſpe perpetua nec parũ
in labore quidẽ ſubſiſtunt:pꝛo ter-
renis lucris quaſlibʒ ĩiurias tolert
⁊ pro celeſti mercede uel tenuiſſimi
verbi ferre contumelias recuſant.
terreno indici toto etiã dic aſſiſtere
fortes ſunt:in oratione vero corã
domino vł vnius hore momento
laſſant᷑. Sepe nuditatẽ: ðiectionẽ:
famẽ:pro acquirẽdis diuitijs atq;
bonoribꝰtolerãt:⁊ earuʒ reruʒ ſpe
ſe per abſtinentiã cruciãt: ad quas
adipiſcendas feſtinãt.ſuperna au-
tem laborioſe querere tãto magis
diſſumulãt quanto magis ea retri-
bui tardius putant. Hi itaqʒ quaſi
malaꝝ arboꝝ more deo:ſuʒ vaſti
ſunt:ſurſuʒ ãguſti:qꝛ fortes ĩferio

ra ſubſiſtunt:ſed ad ſuperiora deſi

aũt:atqʒ; cõtra ex qlitate palmarũꝰ
deſiguatur pꝛoficiens vita iuſtoꝛũ:
qui nequaqᷓ; ſũtĩ terrenis deſideri
is fortes ⁊ in celeſtibꝰ debiles.ſed
lõgius atqʒ diſtãtiꝰ ſtudioſos ma-
gis deo ſe exhibent qᷓ; ſeculo fuiſſe
meminerit. Naʒ cum quibuſdaʒ ꝑ
predicatorẽ noſtꝝ dicitur: huma-
nũ dico ꝓpter inſirimntateʒ carnis

veſtre.ſicut enĩ exhibuiſtis mẽbra
veſtra ſeruire ĩimundicie ⁊ iniquita

ti ad iniquitatem:ita nunc exhibete
mẽbra veſtra ſeruitr̃ iuſtitie ĩ ſancti-
ficatione:corũ proculdubio ĩſirmi-

tati condeſcenduur:ac ſi eis aperti

us diceretur:ſi nequaq; amplius
poteſtis: ſalteʒ tales eſtote ĩ frnctu
bonoꝝ opeꝝ:quales fuiſtis dudũ ĩ
actione vitioꝝ:nec debiliores vos
babeat ſãcta libertas aeris:quos ĩ
carne validos habuit uſus terrene
voluptatis. ¶ Itẽ grego. ciuibus

C Ad ſacros oꝛdies uſurarij pro-
moueri nondebent.

E petroꝰ iſup perueniſſe ad

nos cognoſcite:q; ſolidos ð
dit ab vſurã:qð vos oʒ cum oiſbᷣ⸗

XLVII

tilitate perquirere:⁊ ſi ita conſtite-
rit:aliũ eligite:⁊ ab huiuſmõi vos
pſoa ſine moꝛa ſuſpẽdite. Nã nos
amatoribus vſuraꝝ nulla ratione
manꝰ imponimꝰ. Si vo ſubtili ha

bita iquiſitiõe hoc falſuʒ eſſe puta⸗

ueritis: q; pſona eiꝰ nobis ignota
eſt:⁊ vtrũ ita ſit de ſimplicitate:qð

ad nos ꝑlatũ eſt ignoramꝰ:cuʒ de-

cretoꝰa vobis facto ad nos euʒ ve
nire neceſſe ẽ: nt vitã moreſqʒ illiꝰ
ſolicitius inquirẽtes ſenſuʒ quoqʒ
pariter cognoſcamus:vt ſi iuditio
huic aptꝰ extiterit:veſtra ĩ eo adiu
nãte domino deſideria cõpleamꝰ.
¶Item ex conci.elibertano.
Degradetur derieus:qui vſu-
ras accipere detegitur.
Jquis dlericoruʒ detectus fu
erit vſuras accipere:placuit ð
gradari ⁊ abſtinereꝰ. ¶ Item leo
epiſcopus anatholio epiſcopo.
¶Hec iplicari errore nec cupidi-
tate violari ſacerdotem oportet.

Qaenn catholicuʒ ⁊ precipue
CIo

omini ſacerdotem ſicut nul
lo errore ĩplicari: ita nulla oportet
cupiditate violari: dicente ſancta
ſcriptura: poſt concupiſcentias tu-
as ne eas. mensꝰ etiã potentic aui
da nec abſtiner̃ nouit a vetitis:nec
gaudere conceſſis: nec pietati ad-
hibere conſenſum. ¶ Item gre⸗
go. ¶C Qui cupiditatẽ a ſe nõ abſci

dit bonoꝝ auctori iherer̃ nõ valet.

B Onoruʒ auctori inherere ali
ter non valemus:niſi cupidi-
tatem a nobis que omnium malo-
rum radix eſt abſcindamꝰ. ¶ Itez
ambroſius de eo qð ſcriptum eſt in
euangelio:hominis cuiuſdam di⸗
mtis: fructus vberes ager attulit.
Auari ẽ hoium bona muader᷑:
quoꝝ neceſſitatibꝰ ſubuenitr̃ valet.
43 Icut bi qui ꝑ inſaniaʒ mente
tranſlati ſunt:non iam res ip
ſas ſed fantaſias paſſionis ſue vi-
dent:ita etiam mens auari ſemel
vinculis cupiditatis aſtricta ſemꝑ

aurum:ſemper argentum videt:
ſemper redditus computat: gra-

3 9

eſt notus non craminatur: vt ui
xciiu.diſt. valde.⁊.xxxv.q.ir.
veniam.vnde ⁊ notus ſine p/
batione recipitur: vt extra de
regul.ad apoſtolicã:ſʒ duʒ cõ
ſecratur bene examinat᷑.xxiii.
di. qui epᷣus.
m ¶ Cum decreto.oĩium ſub/
ſcriptionibus roboꝛato:vt.lxi.
diſtin. epiſcopꝰ.⁊.lxili. diſtin.
aano. leni
n J gꝗs clericoꝛũ. degra/
o ¶ Et abſtinere. a ſacramen⸗
tis quouiqʒ penitet.
p Jrũ.mẽs:qꝛ mens al⸗
igata viſco cupiditatis
cito deuiat a vᷣo:vt.xcvi.di.be
ne in pꝛinci.lxxxiu.diſtĩ.nihil.
q .Potentie. i. humane di⸗
gnitatis.
W
totꝰ mũdus nec obolus
videt᷑ auaro:vt.xiiii.q.liii.qd
dicam.vnde ulud ſemp auarꝰ
eget.⁊ illð.eris ſeruus eris:ſi
te ſpes trahat eris.vnde in tho
bia:ðſit auaritie fex:cui ſua de
eſſe ſtupeſcit copia nuda ſicca
ebꝛia.plena fames diues ba-
bere cupit q;to plus oĩa ſumit.
s XZlliena.quaſi dicat circa rẽ
pꝛopꝛiam non poteſt quis pec
care.ſed certe expedit reipubli/
ce ne quis re ſua male vtat᷑: v:
inſti.ð his qui ſunt ſui vel ali.
iur.5.ſed hoc tempoꝛe. J
¶ Coͤmune.ideſt cᷣmunicã/
dum tempoꝛe neceſſitatis: vt
.xii.q.i. duo.⁊.q.ii. aurum.
.lxxxvi.di.non ſatis.⁊ lex dicit
ꝓcibaria tempoꝛe neceſſitatis
ſunt omnibus comunicanda:
in eadem.in fi. UWU
n ¶ Etiam violenter. dicitur H
ꝙ per violentiam dicitur aufer
re qui vitra neceſſaria ſibi reri⸗
net:vt.xeii.q.i.nolo.⁊.q.ii.au⸗
rũ qð verum eſt ſi hoc ſiat tem
poꝛe neceſſitatis.nam alias po
teſt quis ſibi neceſſaria reunere
bat. 1. q. t. aurum.

tius intuetur aurum qᷓ; ſolem.ipſa
eius oratio ⁊ ſupplicatio ad deum

aurum querit. 2 poſt pauca. inter-
