dellln⸗ ad queſtionem il lam.ſ.an excõicatus poſt abſolutionem poſſit cta. . xxiij. q.iiij. ipſa pietas. .
ſunide aliquem accuſare jm. h. excõtcatus etiam poſt abſolutionem ſ ¶ Si vero eccleſiaſticum. vt ſimonia hereſis: vſura. xi. q.i.ſi quis cum clerico
ſolerginig⸗ non admittitur ad actus legitimos.arg.xlvi.di. accuſatores.qꝛ nemo efſft imo omne crimen eſi eccleſiaſticum:vt extra de iudi.nouit. HM
lulannin excõicadus niſi propter g Sed ne. verba nicolai. .
n Enle, cõtumaciam.xi.q.iij.ne . . . Mẽ b Gernena ſantn ſynodi.
aanibot, mo. ⁊. c. certũ. pꝛeterea ĩ Nidaʒ.h.in excõica nuerſus eũ intoꝛqre danationeʒ po⸗ i WMX tes, eſia. ſ. exe nic10.
dſitn ſ, obedientia grauiſſimũ tione cõſtitutus epi · tnerũt:ex pᷣfato ſcðᷣe vniuerſalis ſy golger leatus dii hrtics. N
uiulini men ed. vi ge ien ſcopoꝛu accuſare diſ nodicapio dedlarat c of. Sivo ec. Nalculilaltl vero obioluti
mgtun a nerelinn. i q 5 onit adoleſcentez deſiaſticũ fuerit crimèe qð epo illatü poſſũt clericos accuſaf.ſʒ itelli⸗
genhn q. i. ꝗcrimen. xxv. di.c. infra decimũ ⁊ quar fuerit: tũc ꝓbarioʒ accuſantiũ ꝑſo- ge de dericis depoſitis gbus qñ
ſanmile vlt. item in vete. te. puni tuʒ etatis ſue annux nas.vt pꝛimo adẽ hereticis no lice ¶qʒ laica cõioocedit᷑: vt.xi.q.iiij.
ncbiemnen, ebat᷑ contumacia capite ad aſſertionem ſue at accuſatões otra oꝛthodorxos epi . tensalchun. ndanit. Fe
3 Tri.q.iij. abſit. ergo bo⸗ cauſe adduc t. ꝓhibitus ab accuſa- ſcopos ꝓ eccłiaſticis facere nego⸗ 1 ci da aüt. dim an
WNS die repellitur à Pmotio tiòe adoleſcentẽ accuſatoꝛẽ ſe te cijs. Sed nesbos bereticos?eẽ dne Reaaniegona am
W ne.llil d. multos. ſem it. adoleſ. ſonaʒ ac gemus: audite ſequentia:hereticoſ mietecdack laſt⸗
mtuan dere aniſſima eſt pena otu ſtem facit.adoleſcens perſonaʒ ac- gem ite ſeque moniũ. 1 gdẽ ciuili
W rere. ncſec ueoran cuſatoꝛis ⁊ teſtis gerẽ cnpit:die ſta-⸗ aũut ingunt dicim ta eos golim ab cꝗ pꝰ.riiij. ãnos admitti: xt. .
nn i untur.ergo grauimſfimuz tuta ad iudiciuʒ electoꝛuʒ iud icu ve eccleſia pꝓiecti ſũt: quag poſt hoca e.c.i. in crimiali nõᷣ ante. rr.
i neni peccatum eſt. rriiij.q.i.ꝛ, niunt: epᷣs minime occurrit:a cõoio nobis anathematiʒati ſůt. oꝛro Snos: ut. ei5. renſ nonin.
nihtinm aſſeramus. immo eſt er ne ſuſpenditur. tandez renonato iu ſi adhuc nec ſic creditis: audite qð HH purell .
ſntun valt⸗ men icholartte mnebechen dicio accuſatoꝛ culpabilis in accuſa ſubdit᷑. Pꝛeter hos aũt aiũt ⁊ eos W. gae tür utela ſinna mt iſtn.
inumumſin tla vrevu. .-i. ienuz tione inuenit: demuʒ ad aſſertion?ꝰ qui ſidẽ qdeʒ ſanã negãt vel ſimn- amo. u. ſo circa mecic: Peeres
ucn,gui ut enam iliſegienon atꝭ Pꝓpꝛie cauſe ꝓcedit. ¶ Hic prim̃ lat conſiteri ſciſmaticos eẽ. ⁊ eos ꝗ tͦc nuber pot puella. vt ertra ö
agbcgoſ it feramꝰ. ß h no credo: queritur: an in excõmunicatione cõ ſeoꝛſuʒ a cõicãtibꝰ nobis epᷣis colle deſpð.ĩpnu.c.vlti.tũc ẽt põt in
hluſſnmm, abſolutio tollit qð ĩdurit ſtitutꝰaliũ accuſare valeat. C Secũ ctas faciũt. Heinde vero ⁊ ſi qda, trare reiigionem. vt. xx. q. ii. pu
nuun 1 excõicatio.ij.q.iij.SO. no⸗ do:an infra decimũ quartuʒ annuʒ ab eccleſia ſuꝑ cauſis gbuſ. da repꝛe ella⸗ Jiem poſt illam aa teſta
wamm, tãdũ. er d ele.aꝛ dllige in criminali cauſa teſtiſcari ꝗs poſ · hbẽñſi ſut ⁊ piecti aut ercõicati: ſin ex Renann een re.r. z2er
ſchſoims tns Jora. dnicuſt i: ſit. ¶Tertio:an ab accuſatione ꝓ · dero:ſiue ex laicali oꝛdine:nec bis marimiſ peyd Peur wecb.
ermitiar,ſec anag. mne repellicur hibitus perſonã teſtiſicantis poſſit licere accuſare epᷣm Inte quã ppꝛio m ¶ Tertia q̃tioẽ an oĩs q re-
lborobſtat . etiam poſt abſolutionez aſſumere. CNuarto an idem poſ crimie pᷣmitꝰexuant᷑. Similiter aut pellitur abaccuſatione repella⸗
nllisgn i ſecus ſi pro ↄtumacia m̃ ſit eẽ accuſator ⁊ teſtis. Quinto 27 eos ꝗ ſub accuſatiõe pᷣoꝛi exiſtunt tur a teſtimonio:⁊ dicẽdũ eſt ꝙ
od intcbans aliſ autem dicunt: aut oni an die cõſtitata nõ occurrẽs a cõio nõ añ eoſ eẽ acceptabiles ĩ gccuſatõ ſic: ſed nonin oiĩbus caſbus iu
ns dan men pro quo eſt ecõicatꝰ ne ſit remonẽdus. ¶ Sexto:ſi iepi ne epi aut alioꝝ dlericox: qᷓ; innoxi quibus qui repellitur ab accu-
kin! infamat: aut non. 1 d ſcoporuʒz iudicio accuſatoris perſo os ſemetipos illatoꝝ ſibi oñderint Wiane ener aireſin ol
Eu montepuglgonnt, bocin na culpabilis inuenta fuerit: an ad cruminn: ad auüt piculi regule huiꝰi· teſt accuſare ille cuius non inter
maninmm. telligo vbi quis erat pri· aſſertionem propꝛie cauſe de cete mineat ↄtemptoꝛibꝰnõ ignoꝛatis. eſt.tamen bene poteſt teſtifica⸗
aſin in naricator legis. vel um ro ſit admittenda. OQ. I. . II. 7 . II. ri ibi. Similiter quiadmitiiur
aenngn quis non obediuit iudici E prima queſtione ſic Ecũda auũt ⁊ tertia qᷓ̃ acd accuſationem ⁊ ad teſtimo⸗
bſenunmi in his que ſpectant ad uĩ ſtatutum legitur in cõci ſtion eodein cõcilio nium.ſed non vbicunqʒ quiſac
ſe n chſiͤt dictam malefactoruʒ. ut lio carthaginẽſi ſeptio vno eodẽqʒ capitu cuſat poteſt teſtiſcari. ut er dete
e ſhnun in riij q.x. molins quis cni interfnit fauſtinꝰro lo terminant. ¶ Jl⸗ ſi. ve cetero. Sallit tamen pre
anenon n.diceret ꝙ talis ↄtumax ſtbmoi dicta regula in muliere. naʒ ſe
Menn au morte puniretur qui nol mane eccleſie legatus. lug vero eſtbmoi. cundum legem mulier in pan⸗
ſlru let ſoluere pecuniam ad Ad accuſationez; nõ admittat q Qni ab aecuſatiõe repelluntnr: cis caſibus admittitur ad accu
. mandatum iudicis.cöoue in excõmnnicatione perſeuerat. aut ad annũ decimũquartũ nõdũꝑ ſationem.ſed in multis admit⸗
cinen n niri autem poteſt excõica Frffinimus euʒ rite ad accuſa nenerint teſtes eſſe non poſſunt. titur ad teſtimoniuʒ: nõ tñ in te
neninſu⸗ tus. extra ð iu. intelleri⸗ tioneʒ nõ admitti:qui poſtqᷓ; Eſtes aũt ad teſtimoniũ ñ ad Nneme vt.:dll g cnnee
1: Anl, wueack oeſen er n e excõicatus fuerit: in ipſa adhbuc ver mittẽdos eẽ ceſemꝰ: ꝗqnecad adaccuſaion nar otim ont
arauch nire alignerrolrat, vi cõicatione cõſtitutus:ſine ſit cericꝰ accuſationẽ admitti iuſſi ſt.vel ẽt uz: itelligeda & i teſtimonio in
— ꝙ nö: vr extra de berre. ſiue laicus accuſare volueri:oẽs t eos qͥs ipſe accuſatoꝛ de domo ſua rinalibus cauſis.ſed ĩ ciuilibꝰ
— vergentis. e de ſen. e. infamie maculis aſperſi.i.hiſtrio- ꝓduxerit. Ad teſtimoniũ aũtꝰinfra canſis bene admittunt᷑ teſtes:
let 8 Nias Nicttur iñ ꝙ val nes aut turpitudinibus ſubiecte p annũ decimũquartũ ſue etatis cõſti ſerr ui ſun⸗ nalkanetugn
* 2 qui aliaſ non pot ici ẽ zid: fue in⸗ n6 z ex cõcili .
– echlare ſi accnſennns fue ſane ererieice u boche mie ein haneand mittall. ex cocilio mi:vel alias irregulares in cri
Gange rit accuſat. ff. de bo. li. ꝗ dn P P minali boñ teſtificant᷑ j dericos
isAlun cuz maior. 5. ſi lberus. ¶Item Nicolaus paopa. „De eodem. Pales. gin ciuilibus bene. exira teſt.
oſtliui item queritur an poſſiter . Meretici pꝛobantur:qui ſciſma Zacnit ſãcto cõnẽtui vt teſtes tamlineris.
tnne cipere. videtur ꝙ ſic: qe te vel excõmunicatione ab eccleſia ad teſtimoniũ dicẽdũ pᷣcio nõ n e Eſtis aũt. nec ad accuſa
ntgn rquo permittiur ei re ſuntſ. Zran. . concanti vt gqq; Orum ſidemlio tione niſ icin ut. v. .
i bondere: ergo ⁊ omnia od aũt hi qui iaʒ a prefato res in teſtimoniũ aſſumant᷑: vt hbis ij.decrit.
dige . derpiwreg gk dell in⸗ Qac igire nf̃o igna- coõtra quẽ teſtimoniũ ferre debent: alaſanne nb etſbir ani
n ni om. iu. l.i. Ecotra vile tio depoſiti vel ercoõmunicati: vel nulla eis poſſit afferre caluniã.2 vt mimom ur bie. ini. d teſti. F.
abi eit / tur ꝙ non:q; innccoge anathematizati fuerat: nullam ad/ nuliꝰ teſtimoniũ dicat niñ ieiunus. teſtes:tũ qꝛ talis etas plena ẽ ꝑ½
lberininn retur iurare ſed non po⸗ iurijs. vt ex de delic. pue. c. .
onmd,ſd iu teſt tangere ſacra cũ ea ſi qꝛ nec iuraf cogit᷑.ut.j.xxij.q.
mn ance poſſit ingredi.ſi.S.diſ.v.ad eius vero.vel eni prohibentur alia ſacfa ⁊ i / v.pneri.a.c.puuli.⁊.c.heſtũ nec obſtat.j.e.ĩ teſtimõiũ.qꝛ illð loꝗt in crĩnalibꝰ
lb heni⸗ lud: vt.xcv.di.illud.item queritur:an compenſare poſſit:videtur ꝙ ſic:qe canſis. Sed obijcitur: melius elicitur veritas a pueris qᷓ; a ſenioribus ſecunduʒ
onul. et o licet quis non poſſit petere:poteſt tamen compenſare vt in naturali debi ſalomonem. Item irnpubes ferula ceditur pro veritate dicenda. ff. ad ſylleia. i.
gn nli⸗ to.f. de compẽ.ẽt.ſed ʒ per exceptionem repelleretur ſi ageret: ergo non i.ꝭs.impubes ⁊ ab impubere ſumitur initium queſtionis ſicut a timido.vt.ff. de
poſſet compenſare.ff. de cõp en.quecunqʒ.ied hec queſtio eſt ſoluta er ð ex queſtio.vnius.in prin.⁊ impubes iurat.ff. de li.cau.l.vltima.in fine. Reſpon
cep.cum inter. Qeo ideo non iurat qꝛ non poteſt deierare.vt.fr.de iureiurando.l.qui iuraſſe. ⁊
, bj¶Iffinimas.ad huc. poſtea reſtituitur ad accuſationeʒ. vt.vi.q.i. quia hec etas netſcit quid agat.C. de fal.mo.l.i.⁊ obtinet predicta in contrari⸗
gunlbens Qn omnes.xxxii.q.v.preceptum.in ſi.qdð eſt õ.h. ſed ſecundum e’ũ un allegata in exceptis crininibus:a in nece occiſi domini: in crimine leſe ma
nnanc vacat.afgumen.a contrarioſ eniu. B

ieſtatis.argu.vi.q/i. .ſi quis cum.

xr ij

Cauſa

a ¶ In criminali. MHoc verbum nð eſt in lege.ff. de teſti. ꝓduci.qdã ſic intelli
gunt legem iſtam ꝙ ſi aliquis teſtis inductus eſt ſemel ̊ aliquem ammodo ille
teſtis: nec in illa cã nec in alia poteſt eſſe teſtis ↄ ilum.vr.n.eſſe ſuſp cctus ⁊ eum
odio habere qui totiens vult z ipſum teſtari.⁊ hoc intelligunt in criminali cauſa
ſic ⁊ gratianus intelligit.⁊ eſt ar.ad boc extra de ap. ad hec ſi in vna. Sed iu
dicas q;diu atteſtationes clauſe
ſunt etiã in eadẽ cã ⁊ ijdẽ alijqʒ
teſtel denuo pñt induci.vt er de
teſti.cum cauſam in fi.⁊.C.ð te
ſti.l.vlt.ſʒ poſt publicatas atte
ſtationes nõ pñt induci vel ijdẽ
Vel alij ſuper eadem cã.niſi id
qð ego primo probaui in mo/
dum erxceptionis modo velim
probare directe: vt eẽ eo. c. ve/
niens.ij.tunc autem añ publi/
cationem teſtium poſſuz enndẽ
teſtem inducere ſi forte primo ñ
habnit oia in memoria .ut in
auẽc.eo.ti.ꝭ.qm̃ vero multi.ff.
de q̃ſti.repeti. Item idem teſtis
poteſt redire ⁊ errorem ſuũ coꝛi
gere. vt e de teſti.cogẽ. pᷣterea
7.xxxv.q. vi.de parentela. ibi
diſcordaſſe.iteʒ ſi teſtis aliquid
obſcnure dirit:poteſt ab eo ci pꝰ
puiblicationem queri interpreta
tio:vt.ff.ð teſti.hrdes..i.lqʒ ſit
ar. extra de ꝓba.in preſentia
iz ibi forte exr cã omiſit iudex in
terrogare teſtem.alij exponunt
reum teſtimonium.i.malum te
ſtimonium ⁊ falſum.ar.ad hoc
extra de elec.ſuper eo.⁊.ij.q.i.
probhibentur.de hoc aũt non eſt
dubium quin in alia cã idẽ teſtiſ
poſſit induci denuo eundem:
vt cxtra ð teſti.fraternitatis.
b 2 teſtes. eox circa Srietatem teſtium plene diſtinguas: vt ſi vnus teſtis Z
Aicat ſibi expreſſe teſtimonium eius non valet.vt.iij.q.ix.pura.xxiij.q.v
ij.qð autem er de ap.ſollicitudinem.C.de li.cau.cum precium.niſi hoc fecerit
corrigendo ſe ⁊ in continenti.extra ðᷣ te ſti. cogen. preterea.item vr ſiquis teſtis
pro parie inueniatur falſus:q tunc in nullo valet teſtimonium eius. vt.S.di.ix.
ſi ad ſcripturas.j.e.item qui falſo.ſ vero vnus teſtis ↄdicii pluribus talis Zrie⸗
tas non obſtat.qꝛ teſtimonium vnius nec iuſtiſicat nec condemnat. vt. xxxiij.q.
ij.admonere.niſi contradicat pluribus teſtibus cum quibus ipſe ſcriptus eſt in
aliquo inſtrumento.ff.quemad.teſ.ape.l.i.in fi/ſi vero plures teſtes Zdicũt plu
ribus:diſtinguunt quidam.qꝛ aut õdicunt teſtibus ex eadeʒ parte productis aut
ex aduerſa.ſi ex eadem parte productis contradicant:nullius teſtimomnz valet.
Vt.iii.q.ix.nihilominus.⁊ videtur hoc expreſſum extra de proha.licet ſicut cum
diuerſe ſcripture ex eadem parte producuntur que ſibi contrarie ſunt ex illis nul⸗
la valet.vt.C.de ſide inſtru.ſcripture.⁊ extra de fide inſtru.imputari.ſed ſi con
tradicunt teſtibus aduerſe partis:tunc preualet teſtimonium plurium teſtimo.
nio paucorum:niſi illi pauciores meliores ſint vel magis veriſimiliter loquan
tur vt hic dicitur. Manc diſtinctionem non approbo licet enim teſtes vnius par
tis ſibi contradicant non dico quod in hoc caſn teſtimonia omnium ſuccumbant:
licet ita ſit in inſtrumentis:qꝛ inſtrumenta ſua poteſt quis preuidere an ſibi Zdi⸗
cant: vnde iĩputet ſibi ſi Sria inſtrumenta exbibet:ſed in teſtibus neſcit quid dictu
ri ſint. Oicas ergo ꝙ ſi teſtes dicant teſtibus:ſiue ex eadẽ ſiue ex altera ꝓductiſ
primo concordabit iude orietatem illam ſi poieſt. ut extra de teſti.cum tu ſili.j.
de pe.di.i.periculoſe.extra de verbo.ſig.nihil obſtat.xi.q.iij.anteceſfor ideʒ po
teſt dici de grijs inſtrumentis.vt extra de conſue.cum dilectus.niſi manifeſta ſit
grietas.ut.iij.q.ix.nihilominus.xxxv.q.vi.deparentelavbi ergo teſtes contra
rij ſunt ſemper teſtimomum pluriuʒ preualebit niſi ex altera parte ſi tanta digni
tas ut merito debeat preiudicare numero.nt extra.e.in noſtra.uel niſi pauciores
vVeriſimiliora loquantur.vt hi.uel niſi per pauciores teſtes plura probentur qᷓ;
per plures:verbigratia. Plures teſtes probant me poſſediſſe rem aliquam per
xl.an.pauciores probant eandem rem te poſſediſſe.per.xl.annos.⁊ preterea ꝓ
banttituluʒ poſſidenti:tunc dicerem preualere teſtimonium paucorum.ut extra
de proba.licet.⁊ hec vera ſunt ubi teſtes de eodẽ tẽpore inducti ſuntSi vero te/
ſtes alterius partis inducuntur contra teſtes alterius partis. ut ſi mei teſtes pro
baſſeni me contraxiſſe cum aliquo in alique loco:⁊ tu induceres teſtes ad pro/
bandum quod ego non fuiſſem tunc temporis in illo loco.hic poſſet videri qð ſe
cundis teſtibus potius eſſet credendum qꝙ; primis ut extra.e.ex tenore.⁊.c. ſeries
extra de excep.deniqʒ.hoc nõ credo:ĩmo credo in tali caſu quod ſi ſecundi debent
probare dicta priorum ꝙ etiam plures debeant eſſe ⁊ longe melioris fame.ut.C
de contrahen.ſti.optima.hoc ideo:qꝛ preſumitur magis ſubornatio poſt publi
catas atteſtationes quam ante. Si autem teſtes ex omni parte ſunt pares
⁊ in numero ⁊ in dignitate.innc fertur ſententia pro reo.vt extra de proba.er lit/
teris:⁊ extra de nide inſtru.iĩter dilectos.in ſine.niſi in matrimonio ⁊ in cauſa libe
rali:⁊ pro teſtamento ⁊ in dote.vt extra de ſen.a re iudi.c.vltimo.b. Si autem
neuter poſidet ſed vterq; rem ab aliquo extraneo peiit.tunc ſi teſtes vtriuſqʒ par

Item in criminali cauſa ꝓduci
teſtis nõ poteſt:qui antea in eus reũ
teſtimonium dixerit.ſicut in.xxij.li-
bꝛo. ff. t. de teſtibus inuenitur. Itez
ti. eodem.
JIteſtes omneseiuſdeʒ bone⸗/
ſtatis ⁊ eſtimationis ſint.⁊ ne-
gocij qualitas ac iudicis motus cũ
bis cõcurrit:ſequenda ſunt oĩa te-
ſtimonia. Si vero ex his quidã eo
ruʒbalið dixerit:licet in pari nume⸗
ro:credenduʒ eſt qð nature negocij
conuenit:⁊ quod inimiciutie ant gra
tie ſuſpitione caret/conſirmabiq;
iudex motnʒ animi ſui ex argumen
tis ⁊ teſtimõijs que rei aptioꝛa ⁊ ve
ritati ꝓximiora eſſe comꝑerit./Nõ
enim ad multitudinẽ reſpici opoꝛ
tet:ſed ad ſinceraʒ teſtimoniorum
fidem ⁊ teſtimonia:quibus potius
lux veritatis aſſiſtit/ Itẽ in teſtibus
ſides:dignitas?:moꝛes:grauiias ẽ
moderanda vel examinanda.⁊ iõ
teſtes qui aduerſus fidem ſue teſta
tionis vacillantꝰ:audiendi nõ ſunt

tis ſunt pares:res diuidatur ſi poteſt.vt extra de preſu m.afferre.ſi eſt res

indiuidua poteſt iudex gratiſicari ⁊ dare cui vult.extra de parro.c.i.vel ret

ſorte diuidatur vt.xxvj.q.ii.c.ſors.ſi vero teſtes contradicant inſtrumẽ
to:aut contradicunt proprio:aut extraneo.ſi proprio. ſcilicet in quo ſunt
ſcripti preualent ieſtes inſtrumento.extra de proba.tertio.extra de codi.

Item teſtiuzyfides diligenter exa⸗
minanda eſt. IJdeoq; ĩi perſona eo
rum exploranda erunt i primis cõ
ditio cniuſq;: vtrum quis decurio
an plebeius ſit.⁊ an honeſte ⁊ incul
pate vite:an vero notatus ſit quis
reprebenſibilis an locuples : an
etiam egenus ſit::vt lucri cauſa ꝗd
facile admittat: vel an inimicusſit
ei aduerſusiquem teſtimoniuʒ fert:
vel amicus eius ſit ꝓ quo teſtimo/
nium dat.nam ſicareat ſuſpitione
teſtimonium: vel propter perſonã
a qua profertur qð boneſta ſit: vel
propter cãm quod neq; lucri:neq;
gratie:neq; inimicitie cauſa ſit:ad-
mittendus eſt Otem̃ lege iulia de
vi cauetur ne hac lege in reum teſti
monium dicere liceret:qui ſe ab eo
parenteue eius liberaueritꝰque ipu
bes erit: quiue iudicio publico ꝰcõ-
dẽnatus erit:quiue in vinculis cu-
ſtodiaueſ publica erit:quiue eoruʒ
in integrũ reſtitutus nõ erit:qui ad
beſtias vt ðöpugnaret ſe locauerit:

ap.per tuas.ff. quemad
mo. teſ.ape.l.i.in autẽ.
de fide. inſtru. F. ſi vero

col.viij.ſi vero contradi

cant alij inſtrumento in
quo non ſunt ſcripti:dixe
runt quidam quod ſem/
per preindicat viua vox
montue.ut auten. de fi.
iſtru.s.ſi vero.col.viij.
Ellij dicunt ꝙ ſi factum
eſt remotum ab bominũ
memoria potius credit
inſtris qꝙᷓᷓ teſtibus.ſed ſi
factum eſt recens:potius
creditur teſtibus qᷓ; ĩſtru
mentis. tum ideo:qꝛ me
moria hominum quan⸗
doq; non habetur vltra
annum. vt.ff. de proba
ti.ſi arbiter. tum ideo qꝛ
teſtes conſueuerunt ſideʒ
ſuam variare extractu tẽ
poris.ff.de car.edi.l.iij.
5§. due. ff. de dam. infec.
.Al.qui bona. 5. vltimo.
Ego credo quod contra
quodlibet inſtrumentuʒ
admittuntur teſtes quã⸗
tuncunqʒ ſit publicum.
vt extra de preſcrip. ad
audientiam. C. de pro/
bati.cum precibus non

tamen concedo quod teſtimonium duorum vel trium preualeat inſtru
mento.nam cum inſtrumentuʒi obtineat vicem duorum teſtium:⁊ prete
rea tabellio equipolleat vel ma or eſt vno teſte:oportet quod ad minus ꝑ
quattuor teſtes reprobetur inſtrumentum.vt extra de ſide inſtru.cuʒ Jo.
fallit tamen hoc in duobus caſibus:vbi videtur ꝙ contra inſtrumentum
non admittituntur teſtes. ſicut contra inuentarium pnblice conſectum ñ
admittuntur teſtes. vt.C.arbi.tu.l.vltima.⁊ in confeſſione que ſit a mu
liere in inſtrumento in quo conſitetur ſe recepiſſe pecuniam pro interceſſio
ne:vt.C.ad velle.antique.Quedam tamen ſuni que melius probantur
per inſtrumentum qᷓ per teſtes:vt ſententia lata:⁊ arbitrium:⁊ commiſ

facta iudicibus.

c ¶In pari.i. ꝙ tot ſunt ex vna parte quot er alia. vel dic im pari: ut ſit

vna pars. . . .
d * Ad multitudinem.ar.pro paucitate contra multitudinem.vt. xxxi.
di. nicena.xxiiij.q.i.odi.ff.de pac.maiorem. nam maior pars eſtꝗͥ ma

ior nititur ratione.vt.xl.di.multi.in ſi.

6 In teſtibus.dignitas uidetur & ſemper preualet teſtimonium coꝝ
qui ſunt in dignitate conſtituti:vt hic.⁊.xcvij.di.nobiliſſimus.a.xl.di.c.
i. 2. xi.q.iij.abſit.⁊.ff. de fi.inſtrn.i.vlt.ſed ð non eſt querendum ꝗs uel
qualis dicat ſed quid dicat.ut.xix.di.ſecundum .⁊.iij.qłix.c.ulti.⁊. ii.q.

vij. queritur. 7. vi.q.ij.placuit. So.ſemꝑ preſumit᷑ ꝓ multitudineõ di-

gnitatem:niſi ex altera parte tanta ſit dignitas vt merito poſſit prepode
rare. vt extra. e. in noſtra.ſed in electione ẽt preiudicat numerus dignitati
extra de elec.dudũ.ſʒ hoc ideo qꝛ inter multos pꝛeſumendũ eſt aliquos eſ/

idoneos. vt. ixi. di. nullus.
f .Examinanda.i. inquirenda.

g Qacillãt. dubitãdo.talis tenet᷑ crie falſi.ff.ð fal.eos ꝗ.⁊ ſi. iij q.ix.
pura.⁊.ff.ð queſt. ð miore ĩ fi.a.l.er libero ĩ pᷣn.⁊ er de accu. ſuper his

extra ut ec.bene.ut noſtrum.

hb Teſtiũ. explorãda a iudice.ut.ii.q.vii.q̃rẽdũ.xxx.q.v.iudicantem.
i ¶ Quis decurio.ar.qꝙ teſtimoniũ nobilis pualet.ar.xli.d.nõ cogãt᷑.ſilt
electio.vt in aut.ð deſen.ciui.5.i.colla.iil,⁊.ar.er de ap.ↄſtitutus.
K E Locuples.ĩ ſalomone legit.Oiuitias ⁊ pauptates ne ðderis mihi:
ne repletus mẽdarx fiã:ne pauꝑ periurẽ nomẽ dñi.ſic.ii.q.i.ꝓhibẽt. ſi ñ

ISu. ſuppie talis. ntẽ. m.
tuas.⁊ ð hoc notani.s.iii.q V.c.ii.

alias caret ſuſpitiõe bñ admittit᷑.ut ĩ i ſul.
imi⸗
n

I

cocapitalis. ut er̃ ð ſi. per
ege iulia ð vi.ab eo.ſ. reo.

o ¶Liberauerit. xii. q.ii.epiſcopus q mancipium.
p ¶ Mublico. m canonẽ.idẽ eſt de priuato.extra eo.ſuꝑ eo.
4 In uinculis.ꝓ criĩe qð ꝑ ſniam ifamaret.ut.C.de ĩfa.l.i.⁊ ex ð accn.
ſupꝑ his.alias nole vicuioꝝ priuata vincula intelligunt.ff. ð vb. ſig. vin

culox. bic pʒ ꝙ ſm leges repellit᷑ criminoſus ẽt ſi nodum eũ ſitlata ſnia

⁊ ĩ fine idẽ ĩuenit᷑ vbi dicit iudicatus.ac᷑.
1Euſtodiaue. donec ſit purgatus.

Aaa
iſze
4
R
en
yfin ⸗
teſtsp⸗
uct.
chen.
(Sen
mpro⸗
Cun
e
ſeppae
lurminn
Ainc
C
Praom
ederen
liseſti
lade
lenple
um de
gatyri⸗
1lllus -
Kinonin
litunchin
1 Fuutt
leselrr.ar
mumeor
CRont
Ineguibe
CPa
nanf.
TN
Cilentin
Ettn
Av diee
Fauia
CZuncti
Obar
fäneman
nlege,
La
Cond
¹Aien

1 Siner
Pane
pfitti

Pan

4 Znere

1Dn erer
llareturg
Urtarnbf
zigbn

u II

63 1
itatu vt e oͤ ele.
isſe nd aremangent Im
Molter n Probareruen ſaramentuin.
lde. ff. de offi. p is donec ꝓb l. diuus. 1. ertra 59
I alae:ge de Geclrare cuſto. arrc. bene. vt noſtrum dit, qn ad
. bone. iſti. ff. ſi. extra vt ec. ben . hrocit?. ier
. . de rim un:dananie ur . r . Propaluiſ rollderut dias ernuoh⸗ Noimmnli⸗ in
3fecit. u . juito uolẽs C R m ſtim teſtis ſcom! iudicio at
. fficit ſi qña or. ne , ectionem. “ öt eſſe eſtes. in in d
N a Trenmes ſulltcrt d pablie * libertus alicuius el maneng wige. setn Ferne egmine. Sied
W * Lege , i. boc vnlt dicere ꝙ imur: ſin non eſt bot d ſi in oibus dinari.item
hentinn . Ypuins. accnlati. pent rti. vo 4 farc Sin en de domo p aſiautdtaliopötof iroan cum
ſerin win cL JYpſus. iberto. ſupple it feceritue: g io eius c ccuſatoꝛ inõ pla nuũqui het cum vir piro coõ
denn N 4 ſiaſere⸗ teſtim z queſtũ dum v Teſtes ꝗ it: interre cui pa lere: 1 ſi pꝛius tuo cum
„. al . dicen . „ duxer in cꝗ V 4 muliere: teo mortuo c
nsſtllnn nunnzofunenerlbe qnue pal onium di uſſe in. ig poodurxeru uoc; in uz nõ it an poſſi ſz certe ĩ om
N ank V im accepiſſe pꝛi troniq unom no an nn hoſi Jo. iz ui
Nel,iran⸗ moſliormmntror umn ne ob teſt m pecuniã it. Itẽ Te uit. Pa ant: teſt ibus lere Zbere. ſerus qui
e iniumkpꝛeſta utoꝛi mulie ici debet ñt
ſinnnm,, ligeruab⸗ ſue. ⁊ rep e dicatus vel cõui m iudicio ſti tro quod eti ndum eſt. Iẽ nidle incaleſcit iones. b.
coꝛum u :ꝛvt te icant: q bſeruandu ia di magis ole queſt tcõ
lnnem Panc dhetogeenr libertu iuliabpubli enücietur: vt ge⸗ d cioꝛum o ia teſtimon te rannm ff. de pha. ẽtc
finnhiii, hanc olibet genitiuo. ge lunn einuuo d s ſocerũ: : negoci vel variat odiderũt⸗ NLeſtis. ſilio. ff. r pot teſta⸗
mrchce i. genitiui tur: ne in duerſus ſoce igna: ifalſa ve arli pꝛod tẽ a Tel v mater po pt
ſunghi enauanrnnn netur. icat aduerſt. m: puignã AQun iq; pa ütur. Nẽé vbi dr ꝙ mar tellige
ich, ne nomuz dieat . ꝛiuignu ſobꝛi⸗ tvł vtr rpuni 9 tra vbt illud in to
larfinne eCMe ſi ſenſus ne monluz ctricũ p ino: ſobꝛi⸗ rxerunt vl vn ente ſtate ei p ſiio. ſed illin cogna
ſus. 7e patro/ m: vi inaz: ſobꝛ 10 reru ibus cõper in pote iuſdẽé ri p el etiam ꝓ teſtat
amn f c ietur liberto ſti⸗ neru ſobꝛinaʒ: ſob pꝛopln iudici ius qui in pot eiulſdẽ gerate veleit pater
lnnncc i, nu ſ. rei. vt ſi di m. ſ. ſob:ꝛ mꝛeoſue 10 ipſius Pater o fratres triq; e filij teſ⸗ ellgionis.
dntgſfen ini niin ganrlus aun ad gnane natu Ntẽ ne liber itũ viri 7 JNiez. Du ſunt teſte deʒ o filio in
ntu eſt/ . ſtate ſu el eo pro ſi ſpato vel
tnnibhenn Rumievnelibert ſ adu ſunt· N 2a pare e ad ote eſſe vel — z. Rs. ancipato ve
um. i. vn⸗ m ſuuʒ gr. ue eius patron atris p ento ene iam ni . pus. ſiue em lio ſi f
lluarl gertu⸗ m ne⸗ bertorumu rc benn ancen, mncodezteſtam crt qnninn ur Gzulia Uucemer kenh ſree
dekbust cduſdem pament ius da is.· Iẽ ne p liberti m in eode oſſunt ples teſtes on. in caſtre em teſm̃ fec
Eiu . lmelius pe vron . os: neqʒ imonin legocio p domo! 1 Her ne te miſſion adbiberi.
eenspoft tur teſtari. ve c uo s liber teſti nego vna don i. Nẽ. n iius an ſtis ei a ſt
ne⸗ tur nazʒ hi B nerſu cogant teſt ne ge lnocet ex dhiberi mè 1 ðt teſtis dö. ſz po
itbrsc . m patro us onos ipitur ne ge hi cio a omum⸗ tpater p iteſtõ.
tronu ſt patrom 5 8 patr m exc P ũ di⸗ nego d teſtim inca TI teſta. qu . teſta.
umictorgn cat eum qui el Eidẽ ſu z autei ſtimoniu glieno itus an a usinc vt. ff. de . inſti. de
mis liberti. tam ere. Cuz ar itus teſtimo⸗ ſpo⸗ bꝛoditus litas ſex miſſus eſt n.
nnkumgnn alicun? liberti libertus: · dic ut ſocer inn appellatiõe ſp ¶maphbꝛo oſſit:qualita idoneus miſt ſa. em
hbebenr vin eſt ſi alterius libertus. ner aut : generi app lacet. It adhbiberi p it/Teſtis“ lon eſt. .i teſtibus. ſ. ppria.
libertu ſlie cötinere pla aghibe ſtendit. tri non ullus. ſua nod com
N Repn ſi patronus 7 pecan fal cere coga filie cõtinere Idoner leſcentis 91 filius patri n re i: qa quod cea
ur umitn . Saanelimderari ſum quoqʒ; artefernt dn ipe⸗ filio aut f eus leſtis in i nec ine uſaz eſt. f. den te
Jde 1 , ater ſ. s idon demꝰre eſtvtriuſaʒe e vt in
Nſrumnrtg hoc in matri poſ. ri ſponſe ꝑ ſtes: qui em ſer pater Nullus idon Ad ſi mune eſtvtr indirect ĩ
ma. accu. polſ. ſoceri r eſſe te Item j Mtem. Null Iẽ. atus llud niſi indil legatori
hnufeinmnns Extra qin ma r non erit n viden ſtes fiant eſt cũ cintelligitur. . non rog 9 nup.1 vbi glibet ijg
atarclli,. vr in ſi. anlorgreiſw non teſt vt te edendum ita- ſuai ndaʒ etia bi num üt/ ſtament i.5 teſta. §. le ſech
n arito: qꝛ e ipo nc cre erita ſte faciende tem. NR iũt is E iſti. ð teſta. ij. ſup. ſec
Nedeſn iſt teſtis pꝛo mari At. mu rar ſponſotun uendaʒ verit gelten⸗ gir Iter eſuffic teſtis e iſti. riiij. q. iſ. a.⸗
.g. onſo ruenda;! õiuʒ intelligit duo . ua. Z. . xiiiſ. ii.g m
Nnſ in iecta en. trriij. nigeſp batio ad erue nteſtimoiuʒ teſtis int ijcit: etiaz nuime . rnna. vr el ii om
20 batio Inuiti litu⸗ nõ adijcit: eti vuo ni 5. Aanoeſin. ſua ẽ cuiꝰ e
Pgratne lierem. i.ff. de proba. alia p: eſt. Iez. ͤſenes valitu teſtiũn iʒ locutio ſtibus co⸗ aſa tik. res. n. ſua Ect ſpectat
tiſtuneng S ndnh, tem nõ eſt. antur: ſenes ni cuz luralis eniz l tez. In teſtibu niuʒ numit molumẽtu; vi.
anter enai au an plure eſt Itez. teſtion qũ vr emolun yt. i. q. vi.
hultſtsgi, cum probati ſi. xiuij. q. Licerenonc ilites: v abſũt: Stenta eſt. J liciter ita- modũ vj ſuo noie. f.l. pen.
ft Qum alia. ſi. mnarij: vel milites cauſa abſi 1o cotenta ſimpliciten medite daliquẽ regu.l. p
Pſtheblcun. C nn⸗ ð/ here. l. vlt. dinarij: eipublice icei publica ſiderandũ:ꝗ 3 eundẽqʒ; aq̃ in ad al ſzõ. ff. fini re p ẽptore
ing 1 ii. . vlti. zum adaminu magiſtratu re ire non licenp m⸗ icat: vtruz vnu t:ꝛan ad e bieguũ.ſ⸗ ite teſtis pa ota⸗
am magiſt enire icunt icat: v fferant: an ſpon i vẽditor pᷣte lcaſiboin
un C Eo⸗ HH lv. el quibus ve iuz nõ dicu n Di nez affera ilia reſpon vbi dẽ. niſi ica
loniu tãdi c ſermo sviſim blicis Ad ſidẽ. debitum.
ninmumm urminns iam teſtim Dateac c2 nn ex tpes yiſt ſine pu ar nil .i. quo
iſtin.c. i. „nä nimneti 1 inon exer ant etiã ſine 6 .S. iij. q ſe. di. i.
u eedne enane gi, dere Fem Se nec s Bergu 5euertin ie⸗ Butir re.
. io . imon cõduxerit. See öt. mẽtis ias numerus *ff.5 ma. op. le. l. i.
entnine- ne toin alee teſtim benda cõdux unciari pot docum itur: alias ctoꝛitas qʒ; ntra. ff. de liciter. i. ſi
inchie craere non⸗ ence in ſis tellanomn on ſatoꝛ ci. ꝛebenditur itas 7 aucto. n. er. 0o õ
is eſt incipien cõ illis teſtimoniũ adcculatoꝛa⸗ dep diginta fama con- nr teſtio?.e urump
hmmennne tis eſt inc iu. cum in pupillis ſtimoniuʒ blico indi ſtium: alias dig iens fama CIn one caeulſim ra.
ffnmenun eg. iu. cu 1 ium: alia⸗ niſentier ez. Rõ ne adiecti. iij. q. ir. pura
templatione. interro It 5 debet eum minoꝛ alias v 5 qua queritur is ſpe⸗ i.nõ obſcur it. xxiii.di.
eauſtinn cam aoſtofaclo fui are no deber : Aut qui len reid aua⸗ bationis ſy i nd di. iiij. erit.2 ſpect? ut. f.
j. e. , fuerit: Aul b carme firmat re pꝛobation ex alli ſic. S. di. ſtis ẽ ſuſp ſcut
lusgnhann galnuc di rñium nonac⸗ cie⸗ i annis erit. 6 ſteſtabilis er ergo gnitionem ſu tentia amm eim nn ite er ex de
n:uonnm zillu lum. nec cred gintig madanatus it tantnz pꝛin ciem: cogn ſed ex ſenten t:aut pa- de a ſ dicto ha 1. ac. 5 eta
ſtimoni rmentis.ut famoſun xigit:nõ tant. ꝛeſen edebet: ſed ut credat:a em dictü ntia. ff. iter. ac 4 ob
tunc ſine torn Itez. Si res exi us :ſi in p 2: garede are: ad aut cr. ur. It ꝓba. ĩ pñ u. cũ dilecti.
npuni uſ eitu v. illi. qui. io⸗ Itez. i magiſtratu . Pꝛeto ſui eſtimare: tuʒ obtinet ium te⸗ r. cF. ðᷣ accu. ſcripto habet.
VeA.vi i. ſenes: ma : ſed eri mag m dicant. in in luie bi pꝛobatu⸗ ꝛeſentiumte⸗ te⸗ar. tuũpno .ba. l. ii.
nuiti.ſ eexc. ti: ſtimoniu debeti ruz ſibi pꝛ. ctoꝛitas p recitari ſcut ſcriptti nð ſen. ba.l. ii.
ctänna ni ij. in prin. ſed a gquoqʒ teſtim ij cauſa. Si te⸗ 2 ralia teſtimo . Y.ie e. ti. c cãz. ent ſuſpecti
er rei co lem pe tpe. videk ꝙ te a. ſi ar ſenrervel er mora. g q.
maunggll aocbu mntar tbeo ſtem imtus. g C. inꝰ. ſʒ nrer vrrf tpis zve v. indicat iũ repẽtinũñ
. 4 911 »„ * . 32 oniu ð tpe
li,d i 2 Publicani ð ſideiuſ.conſtin iam lom oſſet qri ð q̃ apð quẽ.xxx t. naͤ teſtim ixi. Vo. ſz certe
nsbgiſi .Ys qr di vt ille qui in ad talcs e cite recedüt. vt. gitabit iud. n. de bo ñ caz. ſz de ilit⸗ leriq; 7. V. d mala
n ijemtenet ude wum iudiexrtlie, nel .tantiis. 15.d ura ſponue nere⸗ B e ar. 3.
So eeſtierun Nreusel. eeufatno⸗lie⸗ cipſe po eſ. fa. pol. ĩquo es df Sepe. iudic op famal jſum. illurl. xr ſamabt ra de
8 qui exerci reus.i.accᷣ. ler cor. ne eto. ff. gt i.b. 1C ama. erg z. e de pᷣ eo. vex oteſt. arextra d
gt ⸗ 0C J teſtimonium. ff. ð iniur. ſtis ĩ teſtam ida cti. b. kC.S at ꝑ famã. ro. ſue ſup bare poteſt. at a vici⸗
fe4 vCIn rmẽ famoſum. ro ipſo eſt te .5. 1i. q. vi. ſtatuẽdũ cau. l. l. imoniũ. n. pb cog. ↄſan. v aip illud ſama guer ſtis. vt er
eſtis. fam ſi duo ep de oniũ un udex du quam os teſt
ſtamentum aliter inder poſſit eẽt õ reccretembonera in unlerſund aam per du
ulummi cum lege. iſrat?. qliter iud ibus. tali. t ſed ſi a re.credi.i eſes. magis fama probal
marlet cumte. magiſt eptis crimini el in loco pꝓbat ſe ut. C. de i. 5. ſi pr. autem
nbcogi rSi res io. ſ. in exceptis it in arena v ð aſſeſ.l.ne robati. ſic ſ. conue. l. i. r eo. poteſt
um. ¶ Londlitio. ui pugnauiti „. c: N. C. aſſe pr de magil. ini. ſupe ſi h ſin.
dun li E eeianranara veagieg lcis. atnnnneteran tra de ſen. a re iudi. cãm
p 1. Sin oni. qui non pñᷣ tione facta p dum. ntextra. obationis
Patre ri de tranſactio vi. ſtatnen ibus. n. de- Anam pr
656ℳ lo. pñt tñ teſtan dixi.ij.q. ratori is quare. . C
ni n atrocim⸗ —–– iuris oeid erb ay
nin ES ri ſnomn rurdicofuo-nindnoc
bͤaa. eiur a
W ar⸗
3,46. 4
jtndiſi⸗

i, qeix. ceteſtes.
roxi.ꝗq.ix.
ſitum. S. l.
miAlli Horeſt epoſii-
di . ſian ð coba.cle.tua.
15. lxv. .Pe⸗iſ ne 2. extra
cũ parati.ff. ð rebus eop qſub eſuetel. aamucune iij
Fat dubitandũ e
illoꝝ actibus

rxr iiſ

a . Soli teſtes. inſtfis. Sba ſunt gratiani ⁊ male intelligit.hoc.n.vult lex dicere

CTauſa

ti ⁊ nõ pmitteret᷑ defẽdẽti.ff.ð reg.iur.dʒ cũ dicta meoꝝ teſtiũ poſtſim cðᷣ

qðnõ tm̃ ꝑ inſtr̃a ſʒ ẽtꝑ teſtes põt probari libertas. “
b¶ Etiam domeſtici.fallit. C.repu.l.oſenſu. circa ſi.ex de teſti.veniens.ii.in
fi.extra qui ma.accu.poſ.vi detur.
c ¶ Solam. ideſt ſine adiectione canie.

c ¶ Solã.aliter ponit᷑. S.diſti.
viij. ſi ſolus.
d ¶Xltteſtationẽ. cã a teſte ĩgrẽ⸗
aeſt. vt e.e.cũ cãm. ſi iñ non
fuerit q̃ſita ⁊ teſtis de cã nihil di
xerit:non ideo minus valet te/
ſtimonium: qꝛ dixit oĩa q̃ nouit
licet non cãm oĩum.ar.ad hoc
e.ff. de no. ope. nunci. pupillo. 5.
ꝗ opꝰ.ar. extra de ſen.⁊ re iu.
e¶ Eos iudiciarie.i. iudici.no.
qð ſufficit ſi iudici ſit probatuʒ
vt e de reſcrip.inter.S.e.ſepe.
Parentes. nec volentes 3
.S. iij.q. v.c.i.ſed hic vocant
parentes aſcendentes ⁊ deſcen-
dentes non collaterales prout
preſumitur. ff. de in ius.vo.l.
¶ Quiintendit.aduerſariuʒ
actor non poteſt petere vt reus
exhibeat ſibi inſtrumenta ſua.
ut.vi.q.vlt. .vlt.extra de pro
ba. ex eple.niſi reus ſit eis vſu/
rus:vt extra de ſide inſtru.con
tingit.item cum inſtrumenta
ſint cõia.vt.C.de eden. ꝓcura
tor.
h¶¶ Serni. niſi in caſu.vt. xii.
q.ii.inter patronos.
i ¶ Sed pro facto ſuo.qñ ꝑ enʒ
vr aliquid commodatum uel ð
poſitum.ut.C.de queſti.inter/

rogati.ff.de edi.edic.q̃ro.⁊ ſic

patet qð viles perſone recipiun
turvbi de ipſorum facto agitur
ſic extra de elec.per inquiſitionẽ
⁊ extra de ſen.⁊ re iudi.cum.i.
T. a.
k ¶ Juſiurandi.ſic.iij.q.ix. boꝛ
tamur.niſi remittatur a parte.
ut.extra de teſti.tuis.

I¶ Anius.xi.q.i.quicunqʒ..

ẽd illud non tenet.ſed fallit hoc
extra de teſti.cog. peruenit.ueʒ
vni creditur.ut.C.de fal.ſi qs
decurio.ff.de do.prele.theopõ
pus.⁊ generaliter creditur vnt
quo ad preſumptionem.ſed di/
ctuʒvnius ñ iuſtiſicat neqʒ ↄdẽ/
nat.ut.xxxiii.q.ii.admonere.
m ¶ Dmnibus.in re propria.
improprie ponitur iuder.
n ¶ Liberi.ſi ſocij.ſed fallit.S.
lxxxix.di.ſi quis papa.item fal

lit in crimine leſe maieſtatis.xv.q.i

ſolent! Iteʒ codice libꝛo.iiij.ti.de te
ſtibus. Soliteſtes ad pꝛobationes
ingenuitatis nõ ſufficiunt:niſi iſtru
mentis ⁊ argumentis adiuuentur.
Iteʒz. Etiaʒ ciuili iure domeſtici te⸗
ſtimonij fides impꝛobat᷑. Iteʒ. So
laʒ atteſtationez pꝛolataʒ nec alijs
legitimis adminiculis cauſam ap-
pꝛobatam nullius eſſe momẽti cer-
tuʒ eſt/ Item. Eos teſtes ad verita
tem adiunandaʒ adhibere opoꝛtet
qui omni gratie ⁊ potẽtatui fidem
religioni iudiciarie debitaʒ poſſunt
pꝛeponere. Itez. Darentes!2 libe⸗
ri inuicem aduerſus ſe:nec volen-
tes etiã ad teſtimonium admitten/
di ſunt. Itez Qui intendit ſue inten
tioni:pꝛopꝛias debet afferre pꝛoba
tiones:nõ petere aduerſariumsco-/
gi ad exhibitionem eoꝛuʒ per que ſi
bi negocium fiat/ Nez. Seruib?neq;
pꝛo domino neq; aduerſus dñm:
ſed pꝛo facto ſuo interrogari poſ-
ſunt Item iuſiurandi religione te⸗
ſtes pꝛius quaʒ perhibeant teſtimo
nium coerceantur:⁊ honeſtioꝛibus
