ſtantiam iudicii. ut dixi. ii.q.
.vii.alieni. Jo. Alias index nõ
ſupplet de facto niſi quod con
ſtat iudici tanquam indici.ut. C.
de tem. ap.l.i.S. ultimo. ?. C. de

app. ampliorem circa principium. 7.ff. de teſti. l. ili · §. tu magis ſcire : ſed
licet poſſit ſnpplere tamen ei ſoli non creditur. ut eytra de proba. quoniam

Ptelli

Dl.

9 O c8tra falfam ſed de iure ſupplet. C. ut que deſunt aduo.l.vna. Ber.
E. his. infantie i. pueritie qꝛ ĩfantia non durat niſi uſqʒ ad ſeptẽnium: vt
C. de iure deli.infanti ſic ergo uidetur ꝙ pueri bene poſſunt habere beneſicia ec⸗
cleſiaſtica: nam ⁊ promoueri poſſũt.ut.ſxx vij.di.in ſingulis.ſed contra.i.q.i.pu
eri:ſed dic ꝙ benencium poſſunt habere ſed non pꝛelaturas:ut exira de eta.⁊ qua

lita.indecoꝛum.
b ¶XEectoꝛum. nomine lectoris
hic compꝛehendit omnes mino
res oꝛdines.S. xxv. di.c.i.
¶Octauum decimum in cleri⸗
co ſeeulari fequiritur uotum in
xviij.anno ut hic.⁊.lxxvij.di.in
ſingulis.ſed in monacho ĩ. xv.
Ut. xx.q.i.illud quod ideo ſit ne
mðòachalis habitus propter nu/⸗
ptias deſeratur.niſi ubi dura eſt
conuerſatio.ut in inſulis ubi da
tur maius ſpatium: ut extra de
reg in inſulis.
d &ι Probatione. debet eniʒ; lon
ga pꝛecedere continentia. ut.S. .
Pri. c.⁊.lxxvii.di.quicunqʒ.
e I Aut ad terrenas.quia terraʒ
replent. virginitas paradiſum
xxxii.q.i.nuptie.
Auferre. quod ergo de iure
communi comperit negandum
non eſt.in auten.de nup.circa f.
S. ſed hoc qꝛ.ff.de re iudi.l.iiii.
ſiquis condemnatus.
g ◻Sſumi. Ab iſto loco vſ⸗
Aqʒ ad.5.ecce omnia.c.in
ducuntur ad pꝛobandum qꝙ ſub
diaconi continere non tenentur:
idem probat de diacono ⁊ ſacer
dote.⁊ omnia ſophiſtice inducit
vel loquuntur de tempore i llo
quo continentia ceperat introdu
D Keterea⸗

O Jaconi ad intelligentiam

hoꝛum capitulorum nota

bis qꝙ in oꝛientali eccleſia ⁊ in oc

cidentali licite contrahitur in mi
noribus ordinibus.ut.xxxii.di.
ſiquis eoꝛum..c.lectores. ⁊.c.

placuit ſed conſtituti in ſuperiori

ordine nec apud noſ nec apð gre

cos poſſunt contrahere. nec pote
rant a tempoꝛe apoſtolorum. ⁊?
ſi contrahant non eſt matſmo/
nium.unt hic patet ex ſexta ſyno⸗
do que in oꝛiente fuit celebrata ⁊
regulam ſtatuit eis ut.xxxii.di.
ſi ꝗs eoꝛũ.xxxi.di.nicena.lxxxiiii

dii.cũ in pꝛeterito. In hoc auteʒ
Aiffert inter eos ⁊ nos.ipſi enim

ſiue ſint coniugati ſiue nõꝓmo
uent᷑ ad ſacros oꝛdinesnon pro/
miſſa continentia.xxxi.di.quoni
am. ſſed occidentales nunq; ꝓmo
uent niſi cõtinẽtia promiſſa. ut
B.e.nullum: ⁊.c.aſſumi:a tem/
poꝛe autem cirici ⁊ innocẽtii non
licuit occidentalibus ad diacona
tum uel ſupra promoueri niſi ꝓ
miſſa continentia.ut.lxxxii.diſt.
propoſuiſti.⁊.c. plurimos: ſed

ſubdiaconibus uſqʒ ad tempus

gregorii licuit.ut.xxxi.diſtin.an

te triennium oꝛientales ergo lici

le utuntur matrimonio contra/
cto ante ſacros ordines poſtea in
ſacris oꝛdinibus contrahere nõᷣ

ↄuincit᷑ nõ habere. ¶Itẽ ex cõci.
tole.ij. Ad ſubdiaconatũ acceſ
v/dſuri cõtinẽtiam ꝓſiteant᷑.
Ehis quos volũtas parẽtũ
a primis infantie annis clericatꝰ of

ficio mãcipauerit.id ſtatuimꝰobſer

uandum:ut mox detonſi uel mini-
ſterio lectorũ traditi in domo eccle
ſie ſub epᷣali pnũᷣtia a ppoſito ſibi de
beãt erudiri.at vbi octanũdecimũ
etatis ſue cõpleuerit annũ:corã to/
tiꝰcleri plebiſqʒ ↄſpeciu voluntas
eoꝝ de expetendo coniugio ab epᷣo
perſerutet᷑.quibꝰ ſi gratia caſtitanis
deo iĩſpirãte placuerit:⁊ ꝓmiſſione
caſtimonie ſue abſqʒ coniugali ne⸗

ceſſitate ſeſe ſpopõderint ſᷣuaturos

hi tãq;ᷓ appetitores artiſſime vie le
niſſimo dñi iugo ſubdant᷑: ac pmũ
ſubdiaconi miniſteriũ habita/ꝓbati
one ꝓfeſſionis ſue a viceſimo ãno
ſuſcipiãt: qð ſi inculpabiliter ac in-
offenſe. xx. z. v. annum pegerit:ad
diaconi officiũ ſi adimpler̃ id poſſe
ab epᷣo ꝓbant᷑ ꝓmoueri debẽt.Ca
uẽduʒ ẽ tñ his ne qñ ſue ſponſionis
imemores aut ad terrẽas nuptias
aut ad futnros ↄcubitꝰ ultro ↄcur-
rãt:qð ſi forte fecerint ut ſacrilegij
rei ab eccl ia habeant᷑ extranei. abꝰ
aũt volũtas propria interrogatõis
tpe deſideriũ nubẽdi ꝑſuaſerit ↄceſ
ſaʒ ab aplo licẽtiã auferrenõ poſſu
mus:ita nt cũ ꝓuecte etatis ĩ ↄiugio
poſiti renũciatores ſe pari cõſenſu
operibꝰcarnis ſpopõderit: ad ſa/
cros ordies aſpirẽt ¶.α Nẽ ex ka.
lio arelateñ.iii. In ↄiugio⸗
tus ad ſacerdonũ aſſumi nõ debet.
Sſumialiquẽ ad ſacerdotiũ
iaoiugij viculo ↄſtitutũ nõ oʒ:
niſ ter pmſſ ↄuerſio. EItẽ ex
odẽ.iiij.Il HNõ o dinent᷑ diacoi ꝗ
B caſtiatem non profteant.
Retereaꝰ placuit ut deiceps
non ordinent᷑ diacones ↄiugati ni
ſi qꝗ priꝰ ↄuerſionis propoſuio cõ
feſſifuer int caſtitatẽ. ¶Merũ illa
priori auctoritate diaconibꝰ videt
ꝑmitti coniugiũ:cum ad ſacerdo/

tiũ im̃ coniugati ꝓhibent᷑ aſſumi:

porro in ſequẽti videt᷑ permitti au
ctoritate ſubdiacombus cũ de dia-
conibꝰ ſpaliter pᷣcipit᷑ vt ſine ꝓba
tiõe caſtitatis ñ ordinẽt᷑ q̊ idẽ ian-
chirita.ſynodo videt᷑ eẽ ꝑmiſſu ĩ q̃

licet.ut.xxx.diſtin.quoniam.⁊.c.alter.⁊ extra de cle.coniu.cum olim.ſed poſt re⸗
eptum ſacrum oꝛdinem non poſſunt contrahere ut ibi dicitunr. .
k Mroteſtati. S. diſtinctione proxima. diaconus. a extra de in integrũ reſti. c. i.

in fine.

¶oſtea. ſic extra de ele.coniu.diuerſis a extra de conceſ. pꝛeben. non nacant.
cum ſuper in fi. extra de fi. pꝛeſby.ueniens “
m CIn miniſterio quia uideretur uenire contra promiſſionem propriam ut extra

XXVIII

de cõdi.appo.per tuas.

n PDP Reſbyter.ab oꝛdine i.ab officio ⁊ non beneſicio.⁊ ſecundum hoe
quia magis ideo pũitur ſacerdos qui foꝛnicatur quaʒ qui legitime
ctrahit ⁊ hoc ideo quia facit contra ſacrum oꝛdinem ⁊ etiam contra legẽ
ideo minus peccat ducendo uxoꝛem quia credit hoc ſibi licere.ſicut illa

ſic ſtatutũ ẽ. Siaconi nõ ꝓbibẽ
tur a miniſterio pro nuptus:n inor
diatiõe dicũt ſe coniere nõ poſſe.
NJaconiquicunqʒ cuʒ ordinã
tur ſi in ipſa ordinatione pro
teſtati ſunt dicentes ſe velle habere
uxores nec poſſe ſe continere. hi ſi
poſtea ad nupt as peruenerint ma
neant in miniſterio ꝓpterea ꝙ bis
epᷣs licentiam dederit:quicũqʒ ſane
tacuerint ⁊ ſuſceperint manus im-

poſitionem profeſſi cõtinentiam.ſi
poſtea ad nuptias peruenerit a mi

miſterio ceſſare debebũt. ¶JYteʒz ex
cõci.neoceſariẽ. Preſbyter du
cens vxorem ab ordine deponat.
Relſbyter ſi uxorẽ duxeritab
ordine illũ deponi debere.qð
ſi foꝛnicatus fuerit uei adulteriũ cõ-
miſerit extra eccleſiam abiici.⁊ ad
Renrentiann iter laicos redigi opʒ.
Itẽ grego. ¶ Be eo grelicia
6R dã diacõi duxẽit uxoꝛẽ.
pa eſt relaxare uĩdictã.querẽda eſt
ſemꝑ veritas.ut inquiri ðbeat vtrũ
accuſatũ nota cõdẽnet:ana penaiĩ/
nocẽtia patefacta ſubducat itaqʒ ꝑ-
uenit ad nos fautinũ defenſorẽ vl-
tionẽ exercere in petrum latoꝛem pᷣ
ſentium uoluiſſe pro eo ꝙ inquan-
ium dicitur relictam cuiuſdã diaco
ni tꝑe quo ↄductorꝰ fuit marito tra

ſerit nõ fuiſſe dicẽs nec eò virginẽ
ad eũ pueniſſe deniqʒ nec religioſ

mutaſſe veſtẽ poſtq; ille m ordine

ſacro ꝓmotꝰ a aduciens ẽt pᷣuſqᷓ;
ad diaconẽ ꝑueniſſet ⁊ poſtea pra-
na illa mulierem opinione virxiſſe.

Asõ fraternitatẽ tua bis hortaniur
affatibus vt eum dei ſicut decet ti/
more cãm hãc ſubtili oĩno iueſtiga

tione pergꝗras:⁊ ſi in ↄiugio diaco
ni mulierẽ de qua agit᷑ fuiſſe cõſtite
rit.ſupraſcriptus lator memorato

defenſori ⁊ rectori patrimonij ad

vindiciã mõis oĩbus tradat᷑:⁊ cuʒ
ↄpetẽti emẽdatõe hi ꝗ male ſociati
ſt diſiũgãt᷑.Si vo ĩ eiꝰ ↄiugio non
fuẽit:memoratũ fantinũ ex nr̃o mã
dato cõmouer̃ te volumꝰ: u ei fa-
cẽ nil pᷣſſat:nec falſa illũ accuſatõ ĩ
Ali pgrauet. n tẽ ex ↄci. aureli.
Se vrore prẽ byteri uel diaco
ni ſi alii ſe comiunxerit.

cötinẽtiã. ut.lxxvij. d.epᷣs.uec ob.ex de cdᷣuer.cð.ſane.qꝛ illð ſpale eſtiĩ

Aia ſuniculpe in qnibus cul

minus punitur que pu/
blice deliquit quam que
prinate deliqueret: quia
credit hoc ſibi licere. vt
.eff.de ritu nuptia.l.ulti⸗
ma.
o Zd penitentiam. I.
di.confirmandum con⸗
tra.ſed illud intielligitur
de ſolemmi penitentia:
quam clericus facere nõ
debet iſtud de publica.
ut.xxx. queſtione.i.ſigꝗs
ſacerdos.⁊. xxx.diſtin.
ſi quis preſbyter. ſed ſi
depoſitus ſuerit bene
poteſt ſolenniter penite⸗
re.ut de pe.diſtin.vi.ſa⸗
cerdos.adhuc ſignatur
contra.lxxxii.diſtin.preiſ
byter. ubi dicitur quod

ſacerdos non debet pu-

blice penitere ĩter laicos

ſſed illud verum eſt quan

do crimen eſt occultum.
ſed hic loquitur quando
crimen eſt publicuʒ apð
laicos.v.q.i.ſi peccaue
rit.
pꝓ Lia ſunt. quoni⸗
aʒ ꝙ bec allegatio
valeat pꝛobatur.xxxiii.
Diſtin.ſi quis uidua.
a. Conductor ideſt deſẽ
or.
1r CDicens ⁊ ita non po
tuit vxor eius conſecrari
quia marieus corrupte
non poteſt promoneri.
s & Nec eam uirginem.

diderit/ſʒ qm̃ iſte ↄiugẽ diaconi aſ- hic per duo extrema colli

gitur medium. ex eo
enim ꝙꝙ ab initio nõ erat
uirgo ⁊ poſtea iſte pro⸗
motus fuit in diaconum
colligit᷑ eam non fuiſſe
vxoꝛem.ar.ff.de here.ĩ.
ſti. ſed ⁊ ſi.S.ſolemus:⁊
l.iii.di.c.legẽquando
Nq; medium trahit extre/
ma.ff.de ſer.ru.pꝛe.qui
ſella. 5. vlti. 7. l. tria pre
agauandeg principiũ
trahitur ad finẽ.j.xxxv.
di.ab exoꝛdio.ff.ð le.iii.
ſi quis in prin quando
qʒ ſinis trahit ad ſe prin
tima uoluntas.ff.de adi
men.lega.l.iii.⁊.l.iiii.

t¶NRec fligioſa.i.religio

ſũ habitũ quẽ ſolẽt ſume
re vidue uel alie deuote.
lʒ nõ ↄuertatur ad aliqᷓ;
ecclia.nec enim.credo ꝙ
uxor illius qui pꝛomoue
tur ad ſacrum oꝛdinem
teneat᷑ ĩtrare religionẽ ſʒ
ſufficit ꝙ uoneat ppetuã

uxore epi ſj ad huc ob.ðcle. ↄiu.qð ãt.ſi ille ĩtellige cũ ordiatꝰ vult traſit
ad religionẽ.ſʒ nec hic papa.aliqꝗd dicit ð veſte.ſ petrus illud allegauit.
u¶Fuiſſe.ſupple ⁊ eum oꝛdmatũ ipſa ſciente.n ſi ea inuita oꝛdinaretur

velignorãte nõ ſieret ei preiudiciũ.ſʒ ſi ſciuit ⁊ tacuit ſit ei piudiciũ ut poſt

moꝛtem illius nõ poſſit nubere.ut.xxxii.di.ſeriati.vnde nõ requiruur ꝙ
mulier voueat. ſed ſuſticit ſi ſcit uirũ ſuũ ordinari.

25

DI.

ſtu. prela. böe. b.
iori:ut extra de poſtu ncipiuz.
dunt de iure ſuo niſi ſit ſnp en dſuh inened nelclunnenliar ias
un incipalis. ideſt pꝛ . fiſios..lxi.di. intelligi quan
dprimum. a qualiter noue⸗ (C. Qusm Mine Pwilopum eligi abent. Sabcoleteſe hoe teleice⸗
8 Ee aupkicinunntuma⸗ rorhns ninangord un his in fi. ⁊ E Krade ne = —— opee⸗ tales abaliſe kannnie gu rime.
entur, duou⸗ ſolo uerbo: ut. . e. di. din. ſane. et nilij mali ſunt uel n . Si. ere diligi
4 ij. di. ſeriatim. ſed cõtra er de cõuer aſteriũ. uel auado! tione iporum
. ſunt culpe. . x E uxor ꝓmouẽ , 2 Itẽ 3 E tur bona ecileſi
nn lgi c qula un itatis. ubi dicitur ꝙ tradidit puniẽdꝰ ẽ. WYdilapiden habet pa
fati uidi.dareruitatigen ho ragipuniede c R ic dicitur idem eſt ſi habet pa
nuch Kemales facſone s ce ſe cuiq; mulier duplici con meenarde. nc. Pretbrterd i. hie nuetii vabetftanter d gan
dericorum beminet ce. Aſe cuiqᷓ; mulier ldiaconire in neoc Eñ diaconꝰ iubet᷑ d. Di⸗ Paaeſtimor alias no nerd
ngne imanachorum: q; vvr yIſe preſbyteriul⸗ ant ces vxorẽ ñ die ſynodo. Did- pyus eſt time urxorem uel fllios
d:ne tui man nach? facit bo lugio pre :aut caſtitate fruan C Itẽ i achiritana * icũt ſe vel quis propter x. tit apoſtolus.
ſen. bonus nonach⸗ i. legi. Neta coniüũxerit: in eris in⸗ qĩ ordinatiõe ſua dic um hoe permittit ape iſco
Eife, — .xvi. qꝑi. g. lic enturꝰ: aut certe ſi in 8 coni gi or ſtea ad nup d hoc.xij.q:ij. ep
⁊ facit ad hoc e ; nul autte erſtiterint par tõ le habere vxore⸗ hibent᷑ a miſte⸗ us qui filios. ext ötinẽ
N coniu. cõiugatus. ſz nul tentione perſtue Item excõ le venerint nõ ꝓhibeni cſbᷣdi pus dum tamen longa cõtin.
kun.. ten itur in mona⸗ . atione plectãtur. eodem. tias nec diaconi ne En ,„Cale dum i: at. 5. ea.priuſqᷓᷓ.
unegn⸗ lus ſultip tat᷑ uror. Nic ini pape. Des rio. Datet qꝙ; edia ↄiugio.ſʒ qð ð tia preceſſerit: ut. . e
3 chũ niſi conuertat᷑ uxor. l. martini paop. el preſbyte iſüt ꝓbibẽdia piugio.ſʒ 2u. lxxvij. di. quicunq.
ialgur rbüni ij. agatboſa dic cil. martin vidua ep̃i uel prel aconi ſüt ꝓbibẽdia dẽ i edatu, 2. xxvij. dt.e bus eccleſie
nitefta yn ere ⸗ conuer . laconi maritum? — electõe obijci dinibus 8 .OQu ut. xij. q.i.
eren ene gee noneat tan⸗ ri au 1, , lia religio 9 5 ñ eligẽdũ ce niſiit 1¹ e fili uel in 9 .v.c. pe.
. lium preium Aſtitutũ: Smiſſis auctorita Ecce hac. niſi neceſſita
nei,ſes unmmn ade cõuer. ſona cum ea ↄuiuii en ei ſacra 5 repugnat pᷣm f. Inlai b⸗Ecce ieligitur: ut er
ſuſpitio. extra de et icet: morienti tamen os nö repugnat ri Inla die iure coõmuni eligitur: ute
hn. lin. iu. cñ ſis preditus. q; cõicet: mort elagi 9 , Etia cericorü. In 99 die. li.a multis.
Giu. cñ ſis ſa 6 dicet: it. CItẽ pelagi⸗ tibꝰde otinẽtia clerice baorchib? Nc era. 2qua i.
ſpeclale ẽ in illa i. ſed menta icio. C Eniu cali vo hitu ueli m E 7 fili E HBregorij. non
ent bene in nxore epiſcopi. gtricio. im ba cahve it habere vxorẽ Zfili uſceperat. hec ſolu. non
noinnore enitengls 10 cethego p : q; vxorem itutꝰ potuit hab xis tinẽ k Buſtepe ſtolorũ
erpenie bijcit hie mulier n dinatio differtur: q Oſtitu ſeſu vxoris ptin nalet: qꝛ a tempore apoſto e
ineriſh a nr iter. ergo ſi con ordinati gi os:ſʒ poſtea ex oſẽſu ſ ul diacõa ualet: qꝛ a dine illo cõtrabefẽ
uit ſoleni imoni filios. is antiſtite os: ſubdiacõatũ nõ licuit ĩ or iüij.
ſignan ittenet matrimonm ber rracuſane vꝛbis an pꝓpfeſſus ſu ſ adeptꝰfuerat nolt iachatu: ut. lxxriiij.
trarerit ten ſol Eſyracuſane vꝛbis 1o tig ꝓfeſſus ſu adũ adeptꝰfu nec in ſubdiacẽ
hingr um qð hic negatur. ſol. Yr. ĩ ipſo initio gio nig lpſbyterij gradũ eceſſa- necin eterito.
3 d taueram ire: Miñnñ tü ul pl 17 filijs ipſuz n di. cũ in pꝛeterito. pſbyter ſi.
nuid em quoſda uotum iſtu vtalele ijs obedire: Mii ti tamẽ vxori? bit. Nlud I Neoceſanſeß. e. blorrer ſ.
tngr eſt ſolene ex propꝛia lur rie ueſtre deſiderijs o nonöpaucis Zts iniſtrare oportebit. Iil r E biritane. . e. diacom.
a a de. 1 tio ipn no pauch ria ſubminiſtr. modis ſoluitur i Ane illud ſtare nõ
lrlaes elloermcrtid gal ur nos multiplex ratio fferr̃ ſacerdotij duobꝰ mo „ l Ex tempore. illud ſtare
zar! erĩ ãt gregorije idiaconꝰ ille mili n & Er ia dicitur in fi. illius
jikren no. cſuluit. alias n ibꝰ ordiationẽ diſ uel pſone aͤtg lla cni diaconꝰ ill quia dicitur in ſi. il 8
. 210 ccłia illa cni dia. tũ ſuſce poteſt: qu continẽtiã.
limn. detur ꝙ ſola — ſpi iſſet. ob hoc auͤt e ne ſtis: uelq; ecckig ill⸗ tinentie votu ſuſce potel coni pꝛofeſſi
e⸗ coegiſſet. meliꝰ no tauerat:nõdũ⸗ 6 ſtris: c. dia ita credebat
uuch ſieria lenuer notum ni. (Oeg ſicut ?⁊ vos im s ec laucrat: noan on religs miſtris: Ex loco. gra. ita crede 1
4„. e lt. 10. qualitas:ſi p quos tk ir. diaconibꝰ ⁊⸗ X ſcri o in ouẽtali eccłia diaconi po
an apd ſi ipa expſſe nonedtela 4 ſtes vxor aut ſilij: p qr pat in epʒ ſupra ſe in oꝛẽtali ec t
. neiſuoſte Alt nin tia no t de electo ĩ epᷣʒ 24 wi .ſed hoc non e
Nrn Kuicec ſolanſti ue ſupſt ſolzꝰ piclitari ſvᷣſtatia no el qꝛ ſicut de ele nendn Zucontrabere.
ee d. . olze piclitari. ide uelqe ſicuu nbdiaconatuz ſent
tio eccleſie hoe facia ceſiaſtica ſol ab eiꝰ ordina uͦ eſt: añ ſubdia E duxerat. um. Snere: tum ad
qꝛ grecus non gios diutiꝰ aꝗ bu⸗ prüeft m vroreduxerat. en otẽnere:qtum a⸗
co⸗ eo patet: qꝛ remig duz ſtros aio uãtũ ad cautelã hu diaconus es in vxorẽ di achi as. cotẽ ſario
llegnro N mucc rdilnenia du⸗ ſuſpẽderet: 70 ene ano diſtu IJllð at neoceſariẽ. exloco ĩ exhibitione nino. †
ſmnii. recipit ſacros ordi enſi manã ptinet itegro pe lius ſyracuc- C ſynodi ul ex tpe ul ex du mum: zut. xrri. diſtin. om .
in. xxi.di.quoniã.tam inm: inates ꝙ i melius Sed ritane ſy qꝛ nõdũ erat itro MRK1„5§ poteſt. 2
corrarerit poſt ſacros or luimꝰ: opinates ꝗ telectio. Sed igit. ex tpe qꝛ is. ex lo⸗ s diſcernit. 1. . 1c.
ten trarneitvon ſoerog o Pnenire poſſetelecmo. ged telligit. ex tpe iſtroꝝ altaris. ex Racrtrmn non dene
dines nõ tenet matrime ſanoꝝ puen ſue ꝓpoſito irreuoca cta ↄtinẽtia m 9 Oꝛiẽtalis ẽ: ? q Reſbyterum non
ium. boc ergo nõ facit volutatisſne ppoſit⸗ lieadẽ cta vti⸗ ſynod oꝛiẽtalis le r Le volen intelligi de
nonpe nium.hoc k ongient ,.„ qꝛi ſtiterüte: ⁊ null 69 coꝰ qꝛ vtraq; f ſuſcepit generale MElibus. po as nupti
i ſed ſ iterut: 2 nult. gdhuc ẽtalis ecclia ñ ſuſcepit gener. t ſecũdas nup
Nlemmn uotũ ſed ſola ee biliter pſtiterũ niſi lõgioribꝰ adhuc oriẽtalis ecclia ñ ſuj diligẽti obẽ=na oquicontrarit ſeruidas
* G3 qua. nei diaco xe P Licerk ſpatijs: * pahn votũ mare⸗ aaepti Hert do 351 Hin bar lianuaan be.
mo. . ſacit tep eln . rimagunn tiõe cuſtodit ut p? adeptt rdos s im retnnebit lo
. ni. ideo non ſ. . t:ſicut filij veſtrii 9. tioe euſtodi xor̃ cũ q̃ ſace ium enim retin 1den
nunm, de ſubdiaco nug iſanirẽt: ſ ie didicimꝰ: iter tids ðfücta pori vxo it ðpõat᷑. neficium abit cum alijs ẽ
emacli mentionem rij ꝓ ptoris teſtificatiõe vindica tiü dfüe ſi alterã duxerit ð in chorda cante ſed hoc ſo
ibus: qꝛ tpe gregorij c pioris tein llið ↄſultiꝰ iudie factꝰ fuerat ſi alterã du ti cano inchor lectiõibus. ſed hoc ſo
. a Piaroaehat fmdin ſub õi ãbiguitateſi. identia fact? fuerat ſi⸗ illð qð le õäs
ſonöent Homoueb romiſ hbin edũ:ut ↄgrua /ꝓuidentia C ꝛeſbyt lum geeſt ꝛut. xv. q. ul.
euͦ non pre imꝰ facie d: ut ogru⸗ ſtõ babẽtẽ ſtolorü. C.Pieſbri rẽ t ſaterdos: ut. xv.
ſtepro⸗ diacona ntia: nec ſiebat n uã pᷣncipalis 2 ns n⸗ ne agpo H t propriam vrore. ſtrare t! it. 7. c. ſi quis preſ
umm ſa cotinentia: d pꝛeiu cam pꝑꝑ quã pᷣn d epᷣatꝰordinẽ ꝓ iõis nõ otẽnat pr dotez ſub qui admiſerit. .cſ iuf eet
bus aliquod pꝛeiu cꝗn vxorez a iſpoſitione Siois non cuerit ſacer o. ꝙ de utroqʒ
on fuſ grori t. xxvij.q·ij. mul filios ? vxon lua diſpoſi Ias docuerit ſace 5 Vxorey byter,1 no. ꝙ de un i. qigs.
ꝛut.xxvij.q.ij pꝓhibet ſalu re ſümoſtu-⸗ ₰ 92 õis ꝓpᷣa 2 iuãdus: ut. xxxiiij. di. glſa
kter. diciu:u moueri ꝓl :q̃ð re ſũmo obtẽtu rligi Atẽ ex cõ priuãdus: ut.iln conceditur
. ⸗ ⸗2 8:. . 2 eficium .
mu ſ donnn E ſyracuſane 0 cilij brodelpracmane vrbis eno er anernaſs. : ſit g pre F ho tecnfr
un let.no. caueri ve dio ab eodẽ ſyrac tigerit ordi⸗/ .gagrẽſi. ¶ An⸗ ernit a cõione c.ſtudeat. extra decle⸗
⸗ 4 nra⸗ ac an uni noi tregen⸗ Auuzerb gne en aneence pug berctieuse extra de cleri.
. :ut. rcviij. di. afros. nari bmõi exegim⸗ la eẽt pᷣſentis rum dccaſtonec. iuga en delkerz iceſt a
muh chihedi nolſ⸗ . am fateret: quãtula eẽ ä nuptigrume it pſbytex⸗ egro. ter delictuʒ. ideſt qðᷣ
n. mbulatoria eſt . nii ; ꝑ ſea e H.² oblatiõ „f
l .* — nlcac tiã: e nchde⸗ nncei ee orffer ndr ran Bre ex. vl. 4iggnorannargamen
tunch umaſionernent. x. di. vror icã ul extraneâ forte ꝑſonã abſtiet ana cio abſtineat ⸗ aliquis ignorat ſe
ſn. ſtudij.⁊.lxiij.di.quãto. domeſticã u extr. ar̃ ecclie:⁊ vni ſynodo. C Ab officio⸗ detẽtus. H tamen
ien õ nqegt vſanpe e ecckie ſue ſyn no legalb nuptijsd tiis ro rectou ordinein tenerur
i Alecis n oño ſociaret: nibil⸗ penedibus ðtetũ cathedr adẽ bal i-
netbinreuadaccn nõ qeſcriptũ ẽ ſilijs ſ konl ereils bomao abſtinere Bbinrs,ſink⸗
u. aig ⸗ extra de elec. relicturꝰ. ces ibet᷑ babere vxo eni puiuſenocilatgennt ſua dz
u nnm conna ej ertos eligiadr ad epatü naub⸗ bnclicerealis baclickoem,
ecn ſti/ argumen. ce ifl. rẽ ⁊ filios.el aut diaconꝰ:ſub- ciare geques noc. vo hanc
onone de electio.cum inter iſi. niſi aut ſacerdos eſſitate cogẽ . iõis traditio e: a⸗ alij
inn per lazdeee. vico c ni onꝰ vo nõ niſin iacon? ſciſnica ðlictü ignoratie
ariari. io⸗ſ bo diaco ſbyter ſiue diaconꝰ nõ hʒ ꝑꝑ puate be M
nniſ ñ poteſt nariari. io h ergo pbytert t mõ.n. publice neqʒ pᷣ
a a a e wii Cheſubataon, mneritꝛapbaret gi trader: nõ.n Drps dñi diſpenſet
cti nariare nequeunt e bli ſiue ſu dinibus ↄſtituti licite nedicat: necc
nuſt res:ut extra ð elec.publi pfatis ordi ſũt. ¶Quia ergo
Gul. tato.poſtulatio autẽ ua monio vti poſſut.
nun naiur ſi poſtulates diffi
bo

lug

aucioritate grego. ꝗ flictã diaco

itteteſs ſiſf.
alijs:nec aliquo mõ miſtret:ſʒ ſu

DIi. xxIx et

aPriuatus. nidetur hic ꝙ ſi ſacerdos eſt ercicatus uel ſuſpenſus ꝙ non dʒ
priuaiĩ dicere horas ſuas.qð nõ eſt uerũ.ĩmo ad hoc tenetur duʒ tamẽ nõſaciat x¶ ¶ ʒ qſideles. ſidelibns ⁊ infidelibus parentibus tenemur ſubuenire.

boc ofſiciando ſuã eccleſiã:ut colligit᷑.xi.q.iij.ſi quis epiſcopʒus.
by Onſulẽdũ: reprehẽſibiles.ſi.xv.q.vlt.c.vlti.ſed contra.xxxij.di.nullus.
6

ed illud ĩtelligit᷑ cũ notoriũ eſt crimen eius.

Ed notãdũ eſt:qꝛ di
s xerat.S. ꝓrxi.di. S.ec
ce in fi.quedam.c.eẽ
temporalia uel loca
lia: ideo ad ſoluendum multa
cõtraria oſtendit in iſta. xxix.
di.quedam capunla tradita eẽ
er cauſa:q̃dam extempore: qͥ-
dam ex loco: quedãa ex perſona.
4α Ciendũ ẽ. ex cauſa.ex cã
fuir ſtatutum ne neophi⸗
ti pmoueãt᷑ ad epatꝰ.ut.xlviij.
Di. c.i.ſ.ne in ſuperbia extollerẽ

tur: ſed hec cauſa ceſſauit ĩ am/
broſio qui cathecumin“ eſt ele
ctus in epᷣm:nut.lxi.di.his om⸗/

nibus.

e ¶ Erxr perſona. nt in augu. ꝗ

factus ẽ coepᷣs alij.ut.vij.q.i.
non autem.

¶Erx loco.quia ppter ꝓpin⸗

ꝗtatem uel remotioneʒ loci ali
qd ſtatuitur.ut.lxiij.di.cuʒ lõ
ge.xxiiij.q.i.pudenda.⁊.S. di.
liiij.erit aũt.uel ideo dicit:qꝛ q̃
dam ſunt localia: q̃dã non.

g Erxr tempore. ſicut anglicis

datum fuit ppter nouitateʒ: ut
coniungant᷑ quarto gradu: ut
exxx v.q.ij.q̃dam.

b ¶ Intelligant. qð eẽ nõ de⸗

bet.xi.q.iij.eorum.

i CPer grant. qð inciuile eſt:

k B Egule. pꝛo negocio .i.

ꝓpter qualitatem nego

cij aliqd ſtatuit᷑ qð eſt cõtra ius
ſicut in cauſa matrimonij con
ſanguinei admittuntur in teſti
moniũ:ut.xxxv.q.vi.cõſangui
neos.⁊ ꝓpter cãm eccleſie ſtatu
itur ꝙ domeſtici admittuntur ĩ
teſtimoniũ:ut.xiiij.q.ij.ſuper
prudentia.
I¶Heceſſitate. ꝗa lex nõ debet

ut.S.di.iiij.erit.
m D Eceſſe eſt. cãs.xxiij.q.
viij. occidit.
1¶ Aulneribus.no.ꝙ uarie⸗
tas delictorum regrit uarietatẽ
penarũ:ut.xlv.di.lʒ.l.di.ut cõ
ſtitueret.xliiij.di.cõmeſſanões
xl.di.nõ cogantur.
o CLollyrio. arg. cõtras illos
qui tales in omnibus cõtrarijs
ponunt ſolutiones.aliud ſᷣʒ le
ges.aliud ſᷣm canones.uel hoc
nouum.illud uetns.
b lud autem. dictuʒ
fuit.S.xx viij. diſt.in
.c.illo ſi ꝗs docuerit.
2. c. ſe. ꝙ ſacerdotes
nð debẽt a ſe abijcer̃ uxores ſn
as pᷣtextu fligiõis:hᷣ dicit ꝙ ex
cã fuit hoc ſtatutum:ſcilicet ꝑpx
quoſdam hereticos ꝗ coniugia
deteſtabantur.

inſtitui niſi propter nexeſſitateʒ

ſiciet ei pᷣſidet ⁊ iploꝛet a ðo ut
dimittat᷑ ei inigtas ignoꝛantie ſne.
mãifeſtũ ẽ autẽ q; ⁊ hmõi nõ legi⸗
lie nuptie ſoluẽt᷑:⁊ nullatenꝰ vir ac
ceſſum habeat ad eã ꝑꝑ quã ſacro
miniſterio pᷣuatꝰ ẽ. ¶ Nẽ nichola
us ad cõſulta Gulgaroꝛũ. ¶ He
preſbvteris nõẽ laicis iudicandũ.
. Onſulẽdũ decernitis: vtruʒ
p̃ſoyteruz bhabentẽ vxorẽ de
beatis ſuſtẽtare ⁊ honoꝛare:Ana
vobis ꝓijcere. In quo reſpõdem⸗ꝰ
quoniã licet ipſi ualde ſint reprehẽ
ſibilesꝰ:nos tñ deu cõuenit imitari
qui ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuper bonos
7 malos. deijcer̃ eni a vobis iõ nõ
debetis:qm̃ nec indã dñs cũ eẽt fal
ſus diſcipulus a nüero diſcipuloꝝ

eiecit:uerũ ⁊ de pᷣſbyteris nobis ꝗq

laici eſtis nec iudicãdũ eſt nec de vi
ta eoꝛũ qcqᷓ; inueſtigãdũ: ſed epᷣo-
rum iudicio ꝗcꝗd id ſit ẽ rẽuãdũ.
Ed notãdũ eſtq; ſᷣm iſi
8 doruʒ pleraqʒ capitula:
ex cã ⁊ loco:ex tꝑe:ex ꝑ/
ſona conſideranda ſũt.
¶Ait Iſidorus.
Ex tꝑe loco ⁊ ꝑſona ⁊ ca:regu⸗
le canonum intelligun.
B Ciendũ eſt q; pleraqʒ capitu
la ex cã ex ꝑſona ex locoſex tẽ
pores cõſiderãda fũt:quorũ modi

q meduluꝰnõ idagant᷑ ĩ erroris la

berinthũ nõnulli intricãdo ĩpigun
tur:cũ añ iudicãt qᷓ; intelligatꝰ:ate
culpãt qᷓ; iterando lecta ꝑquirant.

HNinc etiam greg.ait.C Pro

diuerſitate rerum temperantur re
gule ſanctorum.

B Egule ſanctoꝛuʒ patrũ ꝓ 66

loco ⁊ pꝑſona ⁊ negocioꝰ inſtã
te neceſſitate cradite ſũt.¶ Itẽ hie
ro.ĩ eplła ad epheſios. Pꝛo di
nerſitate locorũ tempoꝛuʒ ⁊ homi
num ſeripture intelligende ſunt.
ceſſe eſt ut iuxta diuerſita-
tes locoꝝ tẽpoꝝ ⁊ hoĩuʒ ꝗabꝰ
diuerſe ſcripture fc ſũt: diuerſas
cãs ⁊ argumẽta ⁊ origines habe
ant:⁊ quõ beatus ioã.in apoca.ſua
ſeptẽ ſcribẽs eccłijs ĩ vnaquaq; ea
ruʒ uel ſpãlia uel vniuerſalia vitia
repᷣhendit vel virtutes ꝓbat:ita ⁊
ſcũs apoſtolus paulus ꝑ ſingulas
eccłias vulneribus medet᷑ illatis.
Nec ad iſtar imperiti medici vno
collyrioꝰ omnium oculos vult cu
1 Alud aũt ꝰqð in canone
Apoſtolorũ ⁊ ĩ gangrẽſi
14 ↄcilio ⁊ in ſexta ſynodo
lfſegit᷑: ex ca ↄſiderat᷑ ⁊ ex
tꝑe.cã fuit hereſis mani

XXX

q C Quorundam: bereticorum.

Bmagis tamen ſidelibus.ixxxvi. viſtin. non ſatis. ſed pone ꝙ habes
patrem hereticum nunquid pꝛeferes ipᷣm extraneo bono. P.mãducatoꝛ
dixit banc queſtionem eſſe nebulam ⁊ tenebꝛoſam aquam in nebulis ae⸗

cheorũ q̃ ↄiugiũ ðteſtabat᷑: ſicut ẽt
quoꝛũdãꝰ ſuꝑſtitio multa ĩ catholi
corũ deteſtationẽ ĩtroduxiſſe iueni
tur:otra q́s ĩ gãgrẽn ↄci.ſtatutũ le
git᷑.De multimoda ſuperſtitio
ne hereticorum quos gaͤgrenſe cõ
cilium anathematisauit.
83 Jqui ſilij parẽtes maxie fide⸗
les deſeruerit occaſiõe dei cul
tus:hoc iuſtũ eſſe iudicãtes ⁊ non
potiꝰ ðbitũ honoꝛẽ parẽtibus red
diderint: vt hoc ipᷣm m eis vene-⸗
rent᷑ ꝙ fideles ſint:anathema ſint.
CItem Deeodem.
Aecũqʒ mulier religioni iu-
dicans cõuenire comam ſibi
amputauerit:quã deꝰ ad velamẽ
eius ⁊ ad memoriã ſubiectionis il
li dedit:tãquaʒ reſoluẽs ius ſubie-
ctionis:anathema ſit.
Ntem De eodem.
NZaqua mulier derelicto vir
diſcedere voluerit ſoluto vi
culo ↄiugali nuptias ↄtẽnẽdo ana
thenia ſit. Item Se eodem.
B3 quis pꝛopter deum virgini
tatẽ profeſſus in coniugio po
ſitos ꝑ arrogãtiã vituꝑauerit:ana
thema ſit. C Itẽ Se eodem.

B AIquis ul virginitatẽ vel ↄti⸗

nẽtiam profeſſus in coniugio
tanquã abominabiles nuptias iu-
dicat:⁊ nõ ꝓpter hoc ſolum quod
ↄtinentie ⁊ vginitatis bonũ ſanctũ
oſituʒ ſit: anathema ſit. ¶ ẽ
.⸗ JIqua mulier Se codẽ.
ſuo pꝛopoſito vtile iudicans
vt virili veſte vtat᷑:⁊ ꝓpter hoc vi
rilez habituz imitetur: anathema
ſit. C Item De eodem.
quis tanquam hoc continẽ
tie conuenire iudicans die do
minico ieiunauerit in eiuſdem diei
contemptuʒ:: anathema ſit.
¶Item De eodem.
Jquis eoꝛum qui in ꝓpoſito
Hſüt continentie: pꝛopter neceſ-
ſitatem' corporalez ſuperbiat? ie-
iunia cõmunia putauerit contẽnẽ-
da:totius eccleſie ꝑfectã in ſua con
ſciẽtia iudicãs rationẽ: anathema
fit. C Item De eodem.
Aquis per ſuperbiã tanquaʒ
perfeciũ ſe exiſtimans: cõuen
tus qui ꝑ loca ⁊ baſilicas ſanctoꝛũ
martyrum fiunt uel accuſauerit:uł
ẽt oblationes que ibidem celebran
tur ſpnendas eẽ crediderit:memo
riaſq; ſanctorũ ↄtemnendas:ana
thema ſi. C Item Seeodez.
8 Iquis docet domũ dei ↄtem
QA pribiez debere eſſe 1 ogrega⸗
tiones que in ea fiũt:anathema ſit.
¶öItem De codem.

ris. ſed dicas ꝙ patrem
qualiſcunqʒ ſit vebemꝰ
preponere extraneo etiã
ſancto in his que ſpectãt
ad opus miſericordie in
pꝛonidendo ei in neceſſa
rijs:niſi alter magis in
digeattunc potius tene/
mur extraneo ſubuenixe
ut. lxxx vi. diſtin. paſce.
ambroſius tamen uide
tur contradicere huic opt
nioni in canticis ĩ illo lo
co ordinauit in me chari
tateʒ. ait enim multorũ
eſt charitas inordinata.
gdam enim id quod eſt
primum ponunt tertiuʒ
uel quartum.ſed primo
diligendus eſt deus. ſe/
cundo parentes:deinde
filij: poſtea domeſtici:ꝗ
ſi boni ſunt malis ſilijs
ſunt proponendi. de pe.

diſtin. ij. eariine lechl

la auctoritas intelligen
da eſt de affectu interioꝛi
non de beneſiciorum ex.
hibitione.nam magis ð
bemus diligere extrane
os bonos qᷓ; propiquos
malos.licet illis potius
debeamꝰ ſubueni. xiij.
.q.ij.non eſtimemus.
s Bei cultus. quod ꝗ
dam heretici feceruint ra
tione illius auctoritatis.
qui reliquerit patrem et
matrem propten me cen

tuplum accipiet.xxviij.

.q.i.in pſn.
t Uecunqʒ.j. de cõ
xxxiij.q.v.mulier.io.
u 2 qua mulier:di⸗
ſcedere. ſine eius
conſenſu.
x. 2 J qua mulier.pꝛe
poſito qꝛ magis ẽ
habilis ⁊ magis parata
E ĩ ſciſſa ueſte qᷓ; ĩ dauſa
ad ——— .
quis:contẽptũ:
1 G quia ſi nõ facit in

cðtẽptum illius diei etiẽ

omni die bonum eſt ei ſi
ieiunat:ut.lxxvi. diſtin.
— B:nereſſt ni
3 quis:neceſſitat
2 .i. cõnnentiam.
7 J quis:baſilicas.
12 niſi cum ſiunt per
inanes reuelationes: vt
de conſe.di.i.placuit.

Inulorä
Ncinatn,
guoch eſt
Nrteniaz
Apnno
as. ſe⸗
rdende
hnnſetg
nlis flis

insſll

rli gen
—
ionumer⸗
Imago
te etnune
ropigoos
polns
enif ni.
nemus.
cod
krumn ia
oruatis.
patem d
terme cen

P.ſ. tesh
,p. ſcare
hlier.io.
ſulier:ci⸗
ſine eus

blier p⸗
Emago⸗
1sparats
liu
dom. .
ontipti:
öfet i
gdieis
mett eiſt

nereſſtat
jemtiam.
baſtlss⸗
funtper
tonts:
lluan.

2 BAi⸗ extra.⁊ domus in qua bec fiũt publicanae eſt: vt in auten.

Di.

de ec.ti.S.ſi quis in ſua domo:colla.ix.Jo.
b OHZan iacsik tetbene cſcientia.
Immolatam.idolaticis non debemus veſci:vi hic.⁊.l.di.pre/
,Peror. xxxij.q.iiij.ſicut ſanctins.ſed cõtrariũ videtur illud apoſtoli

ad choꝛiti.ſiquis inſide
lium vocat vos ad cenã
oẽ quod vobis apponi⸗
tur manducate nihil in
terrogate s. Ade ꝙ ſic
legitur ibidem in prima

epiſtola.c.x.ied illud lo/
quitur ſᷣm ſua tempora

cum adhuc pauci erant

ſideles:quod auteʒ dicit

de ſanguine ⁊ de carne
ſuſiocata:hodie non te⸗/
net ga tm̃ in ſigura fuit
iſtud ꝓbibitum.

d HBAqnis ſilios. nas
ex iuramento poſ

ſumus aſtringi ad ulö:
vt. xxii.q.iiij.ilter. ð hoc
babuiſti. S. di. i. ius na⸗

turale.

e quis virorum.
veſte. ſufficit ergo
d Rädc veſte vtat pᷣm cõ
uchne regiois. 2 ſic

traſmtani non cogunt᷑
vti affibnlatis veſtibꝰut
italici non obſtàte noua
cõſtitutiõe.extra de vita

⁊ hone. cle. vt clerici. qa

lex dʒ ↄuenir ↄſuetudini
vt. S. di. iiij. erit.

1 Ec ſcripſimus. 1

noua. ff. de con.
pꝛin. in rebus.
g Dinites. hoc verů ẽ
de talibꝰ ꝗ faciũt miſeri
cordiã nõ hñtibꝰ. vt. xxr/
xiij.q.v.ſᷣm.naʒ ⁊ dñs

babuit pecũiã:vt.xii.q.

ei. exemplum. Zldde

ꝙ boo legik ĩ euage. io,

nis.c.xii.⁊. xiij/als abi
ieiẽda ẽ pecunia erẽplo ſo
cratis.vt.xii.q.ij.ſocra⸗

tes n aliẽa rape cõuici

ꝗ vltra neceſſaria ſibi fti
net: vt. xlii. di. F. i. Yo.

8 C Diuites. noẽ z il⸗

lud. facilius ẽ camelũ ꝑ
ſoramen acus tranſire:
qꝛ illud de talibꝰ intelli⸗
git᷑ qui ĩ diuitijs ſpeʒ po

nentes gratius ituentur
aux i; ſolem de quibus

hf.xlvij.di.ſicut. Ad
de ꝙ ſic legitur matthei
.xvilij.c. marci.xr.⁊ lu⸗
ce. xviij.
b QOgauis. Pppter pu⸗
blicꝗ.quam facere
pot ſacerdos ſed ñ ſolen-
nem:vt dixi.s.xxviij.d.
preſbyter.
i Pꝛoſternãt. vt ð cõ
ſe.di.iij.quoniam ſunt
k C Preguſtet. ecce ꝙ
ſuſpectus cogitur come/
dere ſiue guſtare:ſed nũ
quid idem eſt ſi aliquis ẽ
ſuſpectus eo ꝙ non com
municat in anno nũꝗdq
togendus eſt comũicare
non quia illa non recipi
tur ſine peccato ſi recipi
ens eſt peccatoꝛ:ſed ad hᷣ
poteſt cogi: vt faciat ſe
dignum id eſt vt penue⸗

1 quis extra eclam prinatim
populos ↄgregãs ↄtẽnat ec/
cłiaſticaſ ſãctiõeſ:⁊ eccłiã ipſ apð
ſe ſine cõſilio epi cũ pᷣibytero agat

anathema ſit. Iẽ Be eodem

Yquis nuptias in accuſatio⸗
nẽ duxerit:⁊ mnlierẽ ſidele ac
religioſam cũ viro ſuo dormiẽtesʒ

abominãdaʒ crediderit: aut etiam
accuſand tanq; nõ poſſe ↄiuga-
tos ĩ regnũ dei igredi: anatbema.
ſit. . Item Decodem.
Aquis carnẽ maducãtè ex ſi
devcũ religione pᷣter ſãgninẽ
a idolo imolata ſuffocatã credi
rit ↄdẽnandũ tanq;ᷓ ſpẽ non babẽ

tem ꝗ es manducat anathema ſit.

ez. De ecodem. 5
quis reliquerit ppᷣos filiosꝰ
7 non eos aluerit: 7 q8 pieta⸗
tis ẽ neceſſaria ñ pᷣbuerit ſʒ ſub oc-
caſiõe ↄtinẽtie negligẽdos putane
rit: anatbẽa ſit. C Iẽ De codẽ
J gs virorũ putanerit ſacto
ꝓpoſito.i.ↄtinẽtie ↄnenif:
ut pallio vtatur tanq; ex eo iuſtitiã
habiturus: ⁊ repᷣhẽdat uł iudicet
alios ꝗ cũ reuerentia birris vtũt
⁊ alia veſte cõmum que in vſn eſt
anatbema ſi. C Item Se eodẽ.
Ec ſcripſimꝰ nõ abſcidẽtes
eos ꝗ in eccłia dei ſᷣm ſcriptu
ras propoſitum ſcũm ↄtinẽtie eli⸗
gunt:ſʒ eos qui ſnſcipiunt habituʒ
eius ⁊ in ſuperbiã efferũtur aduer
ſus eos ꝗ ſimplicius vinũt:⁊a etiaʒ
eos ↄdẽnamꝰꝗ ſe exrolũt aduerſꝰ
ſcripturas ⁊ eccleſiaſticos canoneſ
⁊ noua introducunt pᷣcepta. Nos
auᷣt ẽt virgimiatẽ cũ himmilitate ad
miramur: ⁊ ↄtinẽtiam cũ caſtitate

2 religione deo acceptiſſimam eẽ

dicimus:⁊ renũciationes ſecnlari
um negociorum atq; actuum cum
humilitate approbando laudamꝰ
7 nuptiarum vinculum qð Pʒ caſti
tatem perduratbonoramus: 2 di
uitescũ inſticia ⁊ operibus bonis
non abiicimus. C Itẽ ex ↄci.mar

tini pape. C Anathemanzatur ꝗ

manicheoꝝ ſuꝑſtitiões ſequitur.
Jquis preſbvter uel diaconꝰ
ꝑꝑ publicã penitentiã a ſacer
dote acceptã abſqʒ aliqua neceſſi-
tate die dominica pro quadam re
ligione ieiunanerit:ſicut manichei

anathema ſit/ Silr ⁊ qð ab apoſto

lis traditum canõ tamen antiquꝰ.
placuit vt per omnes dies domini
cos ⁊ per omnes dies paſche vſqʒ
ad pẽthecoſtem nõ ꝓſternaniſe in
oratione humilitatis:iſʒ recto vul
tu addominum orationis fungan
tur officio: qꝛ in his diebus gaudi⸗

S

xxxI
1 e

At. de conſe. diſ.ij. ſiquis intrat.
Empus. In bac. xxxi. diſtin. oñdit ga tempoꝛe geego. ſtatutũ fu
it vt ſubchaconi nõ oꝛdinarẽt niſi pꝛomiſſa cotinètia. Scõo agit ö

26
oreN

cauſa ctinẽtie pꝛeſbyterorũ ⁊ diaconorũ.Tertio dicit ꝙ lʒ oꝛdina

ti in ſacris ordinivns vroꝛibus non debent commiſceri. tamen neceſſaria proui⸗
debunt eis.vltimo aſſignat dil
ferentiaʒ inter oꝛentales ⁊ occi

um reſi urreckions domini celebra

mus ſi qmis ẽt non pro abſtinentia
ſed pro execratione eſcarum a car
ne abſtinet: placuit ſancto conci-
lio vt preguſtet:a ſi ſic vult abſti/
nere abſtineat. Si aut ſpnit ita vt
olera cocta cũ carnibꝰnõ ðguſtet:
iſie nõ obediès nec ſuſpitionẽ her̃
ſis a ſe remouens vponal de ordi
LDI XXNXI
Empys! qqʒ q: nõdũ erat
iſtitutum vt ſacerdotes ↄti
tinẽtiã ſuarẽt.¶ Añ greg.
ſcribẽs petro ſubdiacono ſi
cilie. C Qui caſtitatẽ nò pronuſjt

necericatus.

ab vxore ſua ſepararinõ cogatur.

A Nte triẽniũ oĩuʒ eccłiaꝑ ſub
diaconi ſicilie ꝓhibiti fuerant
vt mor ro.ec.ſuis vxorib⸗ nullate
