euitabilis:aut ineuitabilis. ſi
eſt euitabilis ad ſuperioꝛes oꝛ/
dines non poteſt aſcendere.ſed
in iam ſuſceptis toleratur: vt
uitabilis neceſſitas: ſine omni
diſpenſatione poteſt miniſtra⸗
re in oꝛdine iam habito:ſed ad
ſuperioꝛes habendos peret di⸗
ſpenſationem: vt ertra de ho/
mi.c.ii.nec ob.er.e.lator/ubi
dicitur ꝙ ad ſuperiores tales
licite ꝓmouentur:quia hoc in

certe ꝗcquid dicat.io.de neceſ
ſitate ineuitabili.c.videt᷑ erpᷣſ/
ſe dicere ꝙ talis necefſitas ĩ nul
lo obſit:vt.j.e.qꝛ te quaſi ob
norxiũ.ð hoc notani in qõmbꝰ
.b. ſi vo caſu cõmittitur bomi
cidiũ aut dedit operam rei lici
te aut non: ſi dedit operam rei
licite: ei non imputatur: ſed
poteſt miniſtrare in ſuſcepto
⁊ aſcendere ad ſuperioꝛem:ut
extra.eo.c.vlti.⁊.j.eo.ſepe.⁊
extra.e.io.ſed ſi lllicite rei ope
ram dedit:tunc nec in ſuſcepto
poteſt miniſtrar nec ad ſupio⸗
rẽ aſcẽder:vt.j.eo.clerico.⁊.c.
ſi quis voluntate:ſi uero uolũ
tate occidit: nunq; diſpenſan/
dum eſt cum eo.ſᷣm ꝙ loqui-
tur.c.minoꝛ.b.tamen cũ ſuo
nigoꝛe dixit ꝙ in nullo caſu po
teſt homicida ꝓmoueri: quia
potius debet quilibet permitte
re ſe ocidi qᷓ;ᷓ alium occidere:

ſciente ſit facta epps non poteſt diſpenſare cũ eo.extra de ſimo.nobis.błitẽ
nec cum depoſito ᷣm quoſdam. viii.q.vi.io item nec cum eo qui excõ⸗
municatus celebꝛat: vt.xi.q.ii.ſi quis epiſcopus.⁊. vii.qłi. ſi quis pꝛe⸗
ſbyter. ̊ ſit arg. contra.ii.q.v. quanto. iem nec cuʒ eo qui accedit ad iu⸗
dicium ſeculare:vt.xxi.q.v.ſi quis epiſcopus item nec cum bigamo: vt
extra de biga.c. de bigamis. . xxxiiii. di. lectoꝛ. Yo. nec diſpenſat bodie
cum filijs pꝛeſbyteroꝛum:vt extra de fi. pꝛeſby.c.pe.ver. miniſtrauit.pʒ
imechate.b.diſpenſat autẽ in pleriſqʒ cnminibus:ut notaui.i.q.xii.5. ni
ſi.⁊ generaliter ubi nõ pꝛohibetur diſpenſatio ſemper diſpenſare poteſt:
vt extra de ſen. ercõ.nuperlicet quidam dicant ꝙ in illis ſolis caſbus di
ſpenſabit vbi a iure permitttur:quia cum in quibuſdam crimimbus eis
conceditur diſpenſatio: nec errra de iudi.at ſi clerici. ergo in alijs eis pꝛo
bibemur. argu. rv. vil qli. .C. depꝛocur. manit⸗ t2 h viſpetrio ſit ius
quod peti non põt:tñ quãdoq;cpiſcopus tenetur diſpenſare.vt.ſ.econ/

ut. xxxii. queſtione. v. ita ne. et
dicit ꝙ hoc verbum cõᷣſulendi ponitut pꝛo nerbo pꝛecipiendi:vt. xxviii.q.i.ſic
enim item ſecundum. M. etiam ſi crimen homicidij ſit occultum tamen poſt
penitentiam non poteſt exequi ſuum officium. ſecus eſt ſecundum eum in quoli
bet crimine alio:vt.j.c.de his. niſi in ſimonia. Jo.⁊ hoc expꝛeſſe dicitur. extra
de tempoꝛibus oꝛdinan. ca. vltimo. a ita duo crimina tantum excipit. ſcilicet ſi⸗ le. ””M
moniam ⁊ homicidium. argu. extra de accu. inquiſitionis. b. alij autem pluri- .. 3 ſa
miqʒ dicunt: ꝙ ſiue ſit bonicidium ſiue allud cunen vũmodo nit ocvultuʒ pott .
penitentiam bene exequuur officium ſuum ſine omni diſpenſatione licct nõ pi hx diſ ℳ heir⸗
ſit pꝛomoueri:ſed in ſimonia poſt nullam penitentiam poteſt cxequi officium ſn In acz be Napns6:
an bod amt⸗ obtinet opimio. H. circa crimen occultum. extra ð ac Q laFfna ES. & I
cuſa. inquiſitionis. B. . deen en r
1C Veſemaendo. immne ſine moderamine.cuilibet enim licitum eſt ſe defende/ Ven drtd gA ka le

re cũ moderamine:vt. S.vi.i.ius naturale. ep de ap.c.ſigniñcamt. . f en: In c ſard
2 1ÆKTekimoni. des ⸗Drſ⸗

Yeps: aut cbarta. dic ut. s. xix. di.in memoꝛià. .

„

IJ.v.q.vi.pꝛeſ byteri.

a. Jquis.iudex executoꝛ ⁊

aſſeſſoꝛ in cauſis crimi/
nalibus non poſſunt pꝛomoue
ri. hoc non eſt ratione peccati.
quia non peccant iſta faciendo
vt.xxiii.q.iiii.queſitum. ⁊.q.

.v. miles. ſed pꝛopter irregula

ritatem quam ex tali facto con
traxerum.
b ¶Zlut facto.vt miles.
c ¶Znut pꝛecepto.vt iuder.
d ¶Zlut conſilio.vt aſſeſſoꝛ:⁊

lta ex conſilio punitur aliquis
contra illud.ff. man.l.ii.in ſi.

2.l. deniq;iſed nunquid addi

debet de voluntate. arg . i. q.

iiii.quia pꝛeſulatus in fin.qð
non cõcedo:licet anteqᷓ ſiat vel
let illud factum eſſe: vel poſtfa
ctum gratum habeat.
e ¶ Hefenſione. euitabili. b.

PWoſt baptiſmum. ergo ſi

ante baptiſmum poteſt. baʒia/
nus dixit ſi ante baptiſmuʒ oc/
cidit non peccãdo: vt iudex nõ
poteſt pꝛomoueri:quia nõ tol/

litur irregularitas.ſed ſi occi/

dit peccando tollitur totũ. Jo.
de hoc quid iuris ſit notaui in
queſtionibus. B.
Eruenit. fuerit.de quo
fuerit conuictus vel cõ/
fefſus. ⁊ hoc verum eſt niſ epᷣs
cũ eo diſpenſaſſet:vt extra ð in
di.at ſi clerici.ſed nonne canõ
iſte pꝛohibet epiſcopo diſpenſa
re in hoc caſu:nõ:ſed redargui
tur indiſcreta diſpẽſatio: vt di
xi.extra de pꝛeben.de multa.

b Cecedens. pꝛeſbytero.er
o cl ericus degradatꝰ

—„

non retinet oꝛdinem.arg.liiii.

di. ex antiquis.⁊.xi.q.iil.eps.

2.xv.q.vlti.ſi quis pꝛeibyter.

„ 2

2.xxiiii.q.vlti.clerici.⁊ ideʒ vi/

detur per hoc quod dicitur· j.

inter laicos communionem.

ſed tamen dico ꝙcharacterem

ſemper retinet per id quod ha/

vii. licite.argu.lxxxi.di.dictũ
vnde qui percutit ipᷣm incidit ĩ
canonem ſaltem in memoꝛiaʒ
pꝛiſtine dignitatis:vt.ff.de de
cu.l.vlt.⁊.ff.de queſtio.l.vni
us.5.ſeruꝰ. ⁊ de cõ.di.iiii.oñ

ditur.io.quod non credo cum

careat omni pꝛiuilegio clerica
li:nec credo ꝙ conſiciat: quia
oei poteſtatem amiſit. B.
¶ In tue. ergo epiſcopus po/

teſt remittere penuentiam inii
ctam a papa.ſic.xxxiii.q.ii.la/

toꝛem.

DI.
¶Item er conci. martini pape.
Aui homicidij facto aut prece
pto aut conſilio: poſt baptiſmum

conſcius fuerit: dericus non ordi

netur.
Jqs viduã aut ab alio reli-
ctã duxerit:nõ admittatur ad
clerum. ſi irrepſerit deijciatur.
Dimiliter ſi homicidij aut factoꝰ
aut pᷣcepto aut ↄcilioꝰ aut defẽſio⸗
ne poſt baptiſmu cõſcius fuerit:
2 aliquã ſurreptionẽ ad dericatũ
uenerit:deijciat᷑: ⁊ ĩ fine vite ſue la
cã cõmunionẽ tãtũmõ accipiat no.
¶Itẽ greg.ianuario epᷣo caralita
no. Mé ſacris ordinmus lapſi
reparari non poſſunt.

LDæneni- ad nos quoſdaʒ de

ſacris ordinibus lapſos uel
poſt penitẽtiã ul ante ad miniſterij
ſui officiũ ffuocari: quod omnino

ꝓbibemꝰ: ⁊ i hacre ſacratiſſimi q/
qʒ canones cõtradicũt.ꝗ igit poſt
acceptũ ſacrũ ordinẽ lapſus i pec/

catũ carnis fuerit?: ſacro ordine ca

reat:⁊ ad altaris miniſteriũ non ac

cedat. Idẽ venaãtio lunẽſi epᷣo.
DPéeodem.

Kcdes ad gorgoniã inſt ulaz

fraternitas veſtra diſcutiat id
qð ad nos de ſaturnino pᷣſbyteroꝰ
relatũ eſt:peruenit nãq; ad nos q
poſtq;ᷓ de ſacris ordinibꝰ lapſusa
ſui ſacerdotij ordine eſt deiectꝰ:ad
explẽdũ miniſteriũ pᷣſbyterij preſũ
ſerit accedere: ⁊ omnipotẽti deo

oſtias ĩmolare: qð ſi ita factũ ve/
ſtra fraternitas reperit:eũ ſacri cor
poris ⁊ ſãguinis dñi participatiõe
Buatũ:ĩ penitẽtia redigat:ita ut vſ

qʒ ad diẽ ultimũ ĩ eadẽ excõicatiõe

pꝑmaneat:⁊ viaticũ tãtũmodo exi

tus ſui tꝑe percipiat. Si autem euz

taleʒ penitẽtiã agere fraternitas ve
ſtra cognouerit: ut ei iuſte ad recipi
endã inter laicos cõmunionẽ etiaz
ante exituz debeat miſereri:hoc in
tue fraternitatis ponimꝰ poteſtate
zinfra. ¶ Preterea ad fraterni-
tatis tue còſulta reſpõdẽtes ſtatui-

mus diaconẽ abbatẽ:queʒ de por

m veneris ĩ crimẽ indicas cecidiſ-

ſeꝰ:ad ſacrũ ordinẽ nõ debere uel
poſſe aliquo modo reuocari: quẽ

quidẽ ſacro ordie prinatũ ĩ penitẽ

tiã deputare te cõuenit: cuius ſi po

ſtea actꝰ ↄuerſatioq; meruerit:pᷣo

rẽ inter alios monachos vbi de⸗

creueris ſtadilocuʒ nõ ordinẽ obti
neat ſubdiaconi quoq; quos ſuni

lis culpa cõſtringit ab officio ſuo ir

reuocabiliter depoſiti inter laicos
coõmuniouẽ acopiant In portu au
ttẽ veneris loco lapſi diaconi aliuʒ

Aboc officiũ implere debeat: ordi

nabis. Saturninu vero pᷣſbyterũ
ut nũq; ad facri ordinis miniſteri
um preſumat accedere ſcriptis ca
uer̃ decreuimꝰ:ſʒ eũ i inſula goꝛgo
nia atq; capraria ſolicitudinẽ mo
naſterij gerere:⁊ ĩ quo ſtatu eſt ſine

cuiuſqᷓ; aduerſitate manere ꝑmitti
mus. LIdem.
Xoco lapſi aſiꝰ ordinaãdus eſt.
P Gſtq; quenqᷓ; criminali ca-
dẽtẽ i locuʒ quo lapſus ẽ:nul/
la ratio permittit reuocari:⁊ ultra
tres mẽſes eccleſiaʒ vacare ponti
fice ſtatuta ſanctoꝛũ canonũ nõ per
mittunt:ne cadẽte paſtore domini
cũ gregeʒ hoſtis:quod abſit: anti

quus ĩſidiãdo dilaniet:fraternitas

veſtra deprecatiõi eoruʒ cõſentire

⁊ ĩlapſi loco dʒ epiſcopũ ordinar̃.

temm tinns papd. CAQui
poſt ordinationẽ ſuã ĩ la
rit:ſacra myſteria non dʒ tracare.
Apoſt ordinationẽ ſuã qſpi
amilapſũ ceciderit:a ſi prena
ricationis peccato fuerit deprehẽ-

ſus obnoxius: omnimodo ꝓbibẽ

dus eſt cũ manibus lutulẽtis atqʒ
pollutis myſteria noſtre ſalutis tra
ctare.Ecõtra exemplis ⁊ auctori-
tatibus ꝓbatur poſt actaʒ penitẽtiã
ꝓprios gradꝰ licite poſſe admini
ſtrare ⁊ ad maiores poſſe cõſcẽde
re.Maria autẽ ſoror aarõ poſtq;
lepra percuſſa ẽ:qꝛ ĩ moyſen mur/
murauerat acta penitẽtia a peccato
mundata eſt:⁊a priſtinã gratia pro
phetiʒãdi recepit.aaron autẽ poſt

coõflatũ vitulũ etiã ĩ ſummũ ſacer-

dotẽ ↄſecratus ẽ.dauid poſt adul
teriũ ⁊ bomicidiũ ſpirituʒ pꝛophe

tie recepit ⁊ ĩ ꝓpꝛio gradu permãa/

ſit. achab quoqʒ poſt mortẽ nabu⸗
te viri ſanctiſſimi:ꝑ penitẽtiaʒ hu
miliatꝰ ĩ regia ſede remanſi.Et ut
pretereamꝰ multa exempla vete⸗
ris teſta.petrus negauit xvpᷣm ⁊ po-/
ſtea priceps apoſtoloꝝ factꝰ ẽ.pau
lus ſtephanuʒ lapidauit: ⁊ tamẽ a

deo ĩ apoſtolũ electus ẽ.multi quo

qʒ ab hereſi ad vnitateʒ catholice

fidei reuertẽtes ĩ ſuis ordinibꝰ ſũt

recepti. Alij vero ad epiſcopalem
etiã gradũ ſũt ꝓmoti: utpote aug.
1 alij qᷓ;plures. ¶ Item ex epiſto

la cyrilli ad ioannem anthioche⸗

num. Deeodem.

T hannes chryſoſtomꝰduabꝰ

ſynodis orthodoxoꝝ epiſco-
pox fuit diudicatꝰ: ſʒ iteꝝ fuit re
ſtitutꝰ.marcellꝰepiſcopꝰanchir̃gal

lacie depoſitꝰ fuit:ſed poſtnodu,

ꝓpriũ r̃cepit epiſcopatũ. Aſdepiꝰ

apſu cecide

diiudicatꝰ a ſynodo ecdleſiã ſuam
poſtea recepit.martianꝰ epiſcopus
andrinopolite damnatꝰ a papau
lio recepit eccleſiaʒ ſui epiſcopatꝰ.

k ¶Abbatem. ergo ab⸗

bas poteſt eſſe diaconꝰ

quia abbas potius ẽno lode ne⸗
men offlcij q; dignitatis

rxxvii.q.i.c.ii.inmo in
minoꝛibus oꝛdinibꝰ cõ/
ſtitutus poteſt eẽ abbas
extra de eta.⁊ qᷓ.oꝛtuã.
l aeneris.exñtem.

m Cecidiſſe.pcrimẽ
n Pꝛioꝛem. i. vt ſit

monachus vt pꝛius fu⸗

it: non tamẽ erit abbas.

o CObtineat. non oꝛdi
nem vel dignitateʒ.
p ¶ Solicitudinem. vt

ſit pꝛocuratoꝛ loci: licet
ſit infamis:qꝛ infames
non excluduniur a ciuili

bus muneribus: ſed ho

noꝛibus. argu. C. li.x.ð
his qui imple.ſti.ſacra.
li. ſunt. l. i. ⁊ extra ð eta.

⁊ qua.tuã/⁊ ſic pꝛocur.
monaſterij poteſt eſſe in

famis:ſed non pꝛocura
toꝛ epiſcopi.v.q.iii.qa
epiſcopus:quia non re⸗

quiritur ſumma ĩ eis p-

fectð ĩtegritatis:vt.xvi.

.q.i.legi.

q. Oſtauz. vltra
tres menſes tres

menſes dantur ad electi

onem a die moꝛtis ⁊ alij/

tres menſes ad conſecra
tionem petendam .j.e.
di. quoniam.⁊.lxiii.di.
obeũtibus.⁊ extra ð ele.

ne pꝛo defectu.niſi ꝑ ne
ceſſitateʒ pꝛoꝛogetur: vt
xxviui.di.ð ſiracuſane.
r ◻CZogſt oꝛdinatio

nem.

8 .Econtra. de maria
dicitur.ii.q.vii. .itẽ ob

tAaron. hec hiſtoꝛia

habet. xlv. diſtin. diſci/
plia.
uBauid.hec hiſtoꝛia

dicta eſt. ii. q; vii. S. iten

x ¶ Lapidanit.i.lapidi

tibus conſenſit cuſtodiẽ
do ueſtes: ut.j.eo.conſi

derandum: vnde nõ fu-/

it penitus ĩmunis: vt e
de homici. c. ſicut. F. illĩ

quoqʒ.tamen hoc exem

plum non competit: qa

iſto fuit ante baptiſmũ.

y ¶ Auguſtinus. ꝗfuit

manicheus:ſed ante ba

ptiſmum. ? ideo nõ cõ⸗
pent exemmplum a.

cyrillus epiſcopꝰbieroſolymitanꝰ

tusẽ ſue eccleſe Simili modo po-/

loeromiũ eiuſdeʒ eccleſie bieroſo-

lyvymitane pontificẽ ſixtus papa dã-

nauit: ⁊ iterũ ipſe eũ recõciliauit.in
nocentius papa fortunatum epᷣm

damnauit: ſed ipſe poſtea eumin

proprium locum reſtituit eccdleſie

ſue. miſenum epiſcopuʒ a felice p

pa dãnatum gelaſius papa ſucceſ⸗

ſedwon⸗
olius ino

F

dntnis.

hlinboc,

niani,
rſten.
ſepenne
minſt
Iihiof,⸗
entcbing,
WN
tGdnen
Weortlen
Rinfune,
umurcnl
tbibeſbe
Ple.ſiſeen.
amöen.
iſtmmn,
ſſporktcſin
Ionnon
ſnann⸗
mmies⸗
lansrnr wwl,

gi. ylra
menſezems
Noraddhri
emansteli
Sadconers
tncam ſe.
aenmöck.
Cn pidg e
rogeur. N
ſtnaſene.
N aano,
ne
n Nnan⸗
ic i dic⸗

Onhebiſoi

rnind .

glkhii

igigim
n.

unkifnid.

ſenſt

Eln ſnend

mntmneſhr
☛
mmenbeenn
pentigt

ſrus, glat
ſttmnn
ticdh nd⸗

Muni.

8 EOnceret. granis
Cenit quilibet ĩ uer
bis:vt.iii.q.iii..itẽ in
criminalibus.v. in teſti
bus.⁊ qui cito fatur ad
penitentiam pꝛoperat:
vt dicit ſeneca,.⁊ põt ꝗs
in pꝛopꝛio facto petere ĩ
ducias ad rñũdẽdum. ff.
de inter.ac.qui interro/
gatur an heres ſit.nam
leſtis repentinus ⁊c.v.
q. v. §. ſed aliud.
biQuod tibi. ĩ tobia.
Zldde ꝙ ita legit᷑ ibi/
m in. c. iiii.
¶ Tempoꝛe. nam ra⸗

tio tempoꝛis mutat con
8 õ

ſtitutionem: vt. xxxiiii.
di. fraternitatis.

d . Apoſtolus. ad ga-

latas. Aldde ꝙ ibi ſcri
bit apoſtolus in. c.vi.
e¶Bauid. hoc exem/
plum non competit.naʒ
nihilominus fuit dictuʒ

ei non ſacriſicabis mi-
bi:quia vir ſanguinum

es.j.de con. diſti.i.c.i.
1ode ꝙ de peniten⸗
ia ipſius legitur in. ii.
li.regum.c.xii.lachry/
mas at petri legimꝰ ĩ e⸗
nange.matthei.c.xxvi.
marci.xuiii.luce.xxii.et
ioãnis.xviii.per ꝓphetã

aũt ſic pollicetur domi

nus eʒechielis. xviii.

f¶Miniſtrare: diſpen

ſatiue ſi crimen eſt mani
feſtum uel ipſo iure ſi cri
men eſt occultum. extra
de ꝙ poteſtas clauiuʒ ðᷣ
qua hic in tex. legit᷑ oꝛi⸗
ginalr matthei.xvi.c.
gQui doꝛmit:in pec
cato.
h¶Non adijciet.i.non
conatur bene operàdo.

¶ AKt reſurgat per peni

tentiam. Aldde ꝙ ſie
per prophetam daniel
ſcribitur in pſal.xl.a.l.
k. Socuit. ideſt doctu
rum ſe pꝛomiſit.⁊ ſic eo

ipo ꝙ quis pꝛomiſit ſe

velle docere deo obliga
tur.ſic.xxi.di.in nouo.
vbi ſimiluer arguit ana
cletus ex illa auctorita⸗
te dabo tibi claues. ideſt
Do in coꝛpoꝛe moꝛtali.et
ſic futurum ponitur pꝛo
pꝛeſenti: vt de con. diſ.
ii. in chꝛiſto. ff. de ver⸗
bo.ſigm. uerbum eru.
TZlade ꝙ ⁊ euangelica
⁊ apoſtolica ſentetia que
hic ſequitur in tex. legi⸗
tur in euangelio ioan⸗
nis. c. vlii.⁊ ad ro.c.vi.

DI.

ſoꝛ illiꝰ reconciliauit:⁊ eccleſie ſue

reſtituit.leunciꝰdũ eẽt preſbyter de

poſitꝰ fuit:ſʒ poſtea ĩ antiochia pa-
triarcha extitit.gregoriꝰ uero.iiij.
papa theodoſiũ quẽ eugenius eius
anteceſſor pᷣſbvytcrij honore priua

uerat:ſãcte eccleſie ſeguine ↄſecra

uit epiſcopũ.abbas naqʒ epiſcopꝰ
diiudicatꝰ fuit:ſʒ ſcã ſynodꝰ cano-/
nice ſuã illi reſtituit eccleſiã. Rocar
dũ vo epiſcopũ ſancte ſue ſouiẽſis
ecdeſie a ſynodo cui carolꝰ ĩterfuit
rex ↄdẽnatũ ⁊ ſophidinũ placẽtinũ
epiſcopũ merito repꝛobatuʒ nico/
laꝰ papa abos rcõciliauit.¶Pre
terea calixtus papa de hmõi ſcribit
ita.CClerici poſt lapſnʒ ſuis oꝛdi
nibus reparari non poſſunt.
. Ongderet vnuſquiſq; ſermo

nngnes ſuos:⁊ qð ſibi loqui non

vult alteri ñ loquat᷑.vnde bene ſa-
cra ſcriptura ait. Nõðꝰ tibi nõ vis ſi
eri:alteri ne facias.nos eni tꝑeĩdi
gemꝰ ut aliqd maturiꝰ agamꝰ:nõ
pcipitemus ↄcilia ⁊ opera noſtra:
neqʒ eoꝝ ordinẽ conũpamꝰ. Sʒ ſi
aliquis lapſus quoquo mõ fuerit:
⁊ poꝛtemꝰ eum ⁊ fraterno coꝛꝛipia
mus affectu.ſicut ait beatꝰ apoſto-
lusꝰ.Si preoccupatꝰ fuerit bomo
ĩ aliquo ðlicto vos qui ſpirituales
eſtis inſtruite hmõi ĩ ſpiritu lenita-
tis: alter alteriꝰ onera portãtes:⁊
ſic adimplebitis legẽ chꝛiſti. Dor
ro ſanctꝰ danid de mortitferis cri-

minibus penitẽtiã egit ⁊ tñ ĩ hono

repmanſit. DBeatꝰ qqʒ petrꝰ ama
riſſunas lachrymas fudit: quãdo
dominuʒ ſe negaſſe penituit:ſʒ tñ
apoſtolꝰ pmaſit.⁊ dñs ꝑ pꝛophetã
pollicet᷑ dicẽs:peccator i quacũq;
hora cõuerſus fuerit igemuerit:

omniũ miquitatũ eiꝰ non recoꝛda-
bor aplius.Errãt itaqʒ q putãt ſa

cerdotes poſt lapſũ ſi ↄdignaʒ ege

rit penitẽtiã:domino nõ poſſe mi⸗
niſtrare ⁊ ſuis honoribꝰ frui:ſi bo
nã deiceps vitã duxerit ⁊ ſuũ ſacer
dotiũ digne cuſtodierit.⁊ ipᷣi ꝗq hoc
putãt nõ ſoluʒ errãt:ſed ⁊ traditas
eccleſie daues deſpicere vidẽt᷑: de
abꝰ dicit᷑ quodcũqʒ ſolueritis ĩ ter⸗
ra erit ſolutũ ⁊ in celo.alioquin hec

ſentẽtia aut domini nõ ẽ aut vera

c. Nos vo ĩdubitãter tam domini
ſacerdotes qᷓ; reliquos fideles pꝰ
ſatiffactionẽ dignã poſſe redire ad

honorẽ credimꝰ.teſtãte domino pꝑ

ꝓphetã: nũquid qui dormit non
adijcietꝰ ut reſurgat?:⁊ ꝓpheta da
uid penitẽtiã agens dixit. Redde
mihi letitiã ſa.t.⁊ ſpi.pꝛĩ.cõ.me.ip
ſe nãqʒ poſt penitẽtiã ⁊ alios docu
it: ⁊æ ſacriſiciũ deo obtulit dans exẽ

plu doctoꝛibus ſacte eccleſie ſi lapſi

fuerit ⁊ cõdignã penitẽtiã deo geſ-
ſerit: vtrũq; facere poſſe:docere ⁊
ſãctincari.docuit eni quãdo dixit:
docebo iniquos vias.t.⁊ im. ad te
cõ. Sacxriſiciuʒ deo obtulit ꝓ ſe dũ
dicebat. Sacri. deo ſpũs cõtri. cor

I.

ↄtri. vidẽs autẽ ꝓpheta ſua ſcele-
ra mũdata ꝑ penitẽtiã non dubita

uit pᷣdicqdo ⁊ domino libãdo cura
re ẽt aliẽa. Müdetur ergo hbomo

q peccato:⁊ gratia dei reſurgit a la
pſu:⁊ ĩ pᷣſtio mãet officio iuxta pᷣdi
ctas auctoritates:videat ne aãplius
cadat:ſʒ euãgelica ſnia ĩeo mãeat

q̃ᷓ ait: vade ⁊ ampiiꝰ noli peccare.

vnde apoſtolꝰ au nõ ergo regnet
peccatũ ĩ veſtro mortali corpor̃ ⁊
nõ obediatis cõcupiſcentijs eius.
ſententiã que vetat miſericoꝛdiã:
nõ ſolũ tenere fratres ſʒ ẽt audire
fugite:quia potioꝛ eſt miſericoꝛdia
omnibꝰ holocauſtomatibꝰ ⁊ ſacri
ſicijs. Itẽ bieronymus.¶. In
priſtinum gradum poſt penitentia
reuocari poſſunt penitẽtes.
Tpurgabitfilios leui:tẽpꝰꝰ
enĩ eſt ut iudiciũ a domoꝰ dei
icipiat:⁊ alibiꝰ ſcribit᷑: a ſactis me-
is ĩcipite. In filijs autẽ lcui omneʒ
ſacerdotalẽ itelligẽs eẽ dignitatẽ:
ſi autẽ ſacerdotes purgandi ſunt ⁊
colladi:vt purũ aurũ remaeat ⁊ ar
gẽtu: qd de ceteris ẽ dicẽdũ ꝗ cum
emẽdati fuerit ⁊ collati:tũc offerẽt
deo iuſta ſacriſicia: ⁊ placebit do
mino ſacriſiciũ eorũ quod offertur
ꝓ iuda ⁊ hieruſalẽ:hoc eſt ꝓ his ꝗ
dominũ cõſitent ⁊ paceʒ eius men
te cõſpiciũt:ſicut dies ſeculi ⁊ ſicut
anni antiqui:hocẽ vt quomodoĩ
pricipio placuerũt deo:ſic pꝰ pec
catũ ⁊ penitẽtiã placere icipiãt:cuʒ
omniũ fuerit peccatorũ ſorde pur
gati.¶¶ Item grego.ſecundino.
¶Zapn reparari poſſunt.

bi de tali ſacerdotali officio
apſũ reſurgendi auctoritates
ſcriberemꝰ:dũ dicis ð hoc canonũ
diuerſorũ te legiſſe diuerſas ſentẽ
tias:alios reſurgendi alios nequa
q; poſſe: iõ nos generales ſyno-
dos a nicena ſynodo icipiẽtes hãc
cũ reliquis quattuorꝰ veneramur:
qꝛ ipſaʒ ſequẽtes cetere ĩ cunctis ca
nonicis ſententijs vnanimiter con
cordat:nos vo precedẽtes patres
ſequimur: qꝛ auctore deo a ſacra
doctrina illorũ nõ diſcordamus.a
capite itaqʒ icipiẽtes vſq; in quar
tum altaris miniſtrũ hanc formaʒ
ſeruandam cognouimus: vt ſicut

0O Via ſãctitas tua reqſiuit ut ti

minoreʒ maior precedit honore:

ita etiã crimine :⁊ quem maioꝛ ſeꝗ
tur culpa: maiori plectatur vindi
cta:⁊ ſic poſtea penitẽtia credat᷑ eſ
ſe fructuoſa:quid.n. ꝓdeſt triticũ
ſeminare ⁊ fructuʒ eiꝰ nõ tollere:
aut domũ cõſtruere ⁊ nõ illic habi

tare:poſt dignà itaqʒ ſatiſfactionẽ

credimꝰ poſſe redire ad honorẽ ⁊
ad fonteʒ miſericordie recurrẽtes
euangelicaʒ ſentẽtiaʒ ꝓferamus.
gaudeo iquit ſuper vno peccator
penitentiã agente:magis qᷓ; ſuper
xcix.iuſtos:qui nõ idigent peniten

tia: ⁊ ouez perditaʒ. xcix. nõ erran

42.

¶ Miſericoꝛdiam ſi enim in

aliquo redarguendi ſumns:
melius eſt miſericoꝛdie fddere
rationem éꝙ crudelitati. xxxv.
queſtione.ix.veniaʒ. ⁊.j.xx vi.
.q.vii.alligant.⁊.xi.q.iu.ne/
mo.j.lxxxvi.di.non ſatis.j.i.
.q.vii.exigũt.S. diſtĩ.ix.ſane
quippe.
m G Tpurgabit. Fba mala
Achie ſunt. ecce veniet do
minus exercituum ⁊ quis po⸗
teſt cogitare dieʒ adueniꝰ eius
7 quis ſtabit ad videndum euʒ
ipᷣe enim quani ignis conflans
⁊ quaſi herba fullonum:a ſede
bit conffſans ⁊ emundans qua
ſi aurum ⁊ argentum ⁊ purga
bit filios leui ⁊ collabit eos ꝗ/
ſi aurum ⁊ argentum:⁊ erunt
offerentes domino iuſta ſacri-
ficia: ⁊ placebit domino ſacriſi
cium iuda:⁊ hieruſalem ſicut
dies ſeculi ⁊ ãni antiq.ꝰ XZld/
de ꝙ ita legit᷑ malachie.c. riii.
n ¶ Tempus. vba petri ĩ epi⸗
vola canonica.? Eldde ꝙ ſic
legitur in pᷣma epiſtola.c.iiii.
o . domo. i. a lacerdoti/
bus. omnia enim mala a ſacer
dotibus ꝓceſſerũt.xxiiu.q.ili.
tranſferunt. L
p CEt alibi. ĩ ezechiele. Zd
de ꝙ ſic legit᷑ ibi in.ix.c.
q C Omnẽem. ar.quod de vno
dicitur de omnnibus intelligit:
ut.lxi.diſti.miramur.⁊.xxini.
.q.i.quodcũqʒ.
r ¶Antiqui.i.patres.
s ¶In pꝛincipio. ante peccatũ
ar.j.pꝛoxi.c.

1t. Siec poſt peccatum:immo

plus.j.c.fidelior.
u Via:quattuoꝛ.ſ.conſtã
0 tinopolitana:epheſina
calcedonenſis ⁊ anchiritana.
de qua habes.j.eo.dño.
xAcapite.i. epo.
y ¶ Aſqʒ in quartum.ideſt ſub
diaconatum.
3 . Ytastiam crimine. j. xxiii.
.q.i.non afferamus.
1 .“Triticum. i. penitentiã.
2 Et fructũ.i.reſtitutionẽ.
ꝘHaudeo. ideo dicit gau⸗
deo:qꝛ poſt penitẽtiã foꝛtioꝛ re
ſurgit homo:vt.j.e. fidelioꝛ.
Adde ꝙ ſic legitur in euan
gelio luce. xv. c.
xCRoueʒ. ꝑ qõ deſignantur
ix.oꝛdines angelorũ de qui⸗
bus habes. . de pe. di.ii. pꝛin
cipium. Adde ꝙ ita ſcritut᷑
in euãgelio matthei.c.xviii.

—

Tobet *. ..
lEſus.in typo. qꝛ duxit alienigenaʒ ſicut chꝛiſtus eccleſiam.
m CSerlidatno. dimittit vxoꝛẽ. n CBiabolus.i.vxor qᷣ
idola coluit.

o ¶Candida:qñũ ad cõſiliũ beſdre reliꝗt illã.xxviii.q.ii..i.⁊.ii.. Ad⸗

A In deſerto. i. in celo. quod diabolus per caſum deſeruit.
b ¶ Et pꝛima.ar.oꝙ reſtituti poſunt accuſare teſtificari.ar.j.e.ferruʒ.⁊.c. do/

mino ſancto. AZldde ꝙ ſic legitur in apocalypſi. c⸗etbrſii.
c¶ VWauci difficile. n. eſt cõtinere: vt. xxviii. di. de his.⁊. xxxiii.q.v. qui ſitit.

nec iñ iõ minꝰ delictũ eſt: vt.ii.q.i.multi.in ſi.⁊.xxxii.q.vii.flagitia.⁊ licet iſtð

ſit naturale:nõ tñ excuſat: vt
.ff. ad. l.acquil.ſi ſeruus.5. ſi
ſorniegriu⸗ .
d RUicd eſt quod pꝛophete:
Qezechieli. Zldde ꝙ

tibꝰ relictis ĩ deſertoꝰ humero pij
paſtoris ad ouile repoꝛtãdũ domi
nus ipſe teſtat᷑. Si ouis perdita er/

gna diluerit: vnde dauid pꝰ adul-
terium ⁊ homicidium loquitur in
pſal.aſperges me iſopo ⁊ mun.la.

de ꝙ bec hiſtoꝛia legi⸗
tur oꝛginaliter in pꝛi⸗
mo lib. heſdre.c.x.

p ntumaces: ꝓp⸗

t ordo.alio eniʒ

ſita ibi legitur in.ii.c. 9 onti . . . modo ſunt puniẽdi cle
tans. hic ſtans accipttnrr Tans pꝰ iuentionẽ ad ouile bume- me ⁊ ſuper ni.dealbaboꝛ.nec ſua ta rici minoꝛũ oꝛdinum:x
in mala ſianifcatione 1 pꝛius rO depoꝛtat᷑: predictis.xcix.nõ errj men puritate contentus eſt: ſed in- galio maioꝛũ: vt. xxxv.
in bona. ⁊ ita eſt bic arg. qad tibus ĩ deſerto relictis:cur iſte poſt fert:redde mihi le.ſal.t.⁊ ſpi.prin. di.ante omnia. .xi.q.
uocatus varijs modis poteſt penitẽtiã ad eccleſie miniſteriũ lap cõ.me.cũq; hoc feceris: docebo ait i.ſi quidericorũ..tii.
iura erponere. ſicut bec aucn ſus nõ reuocet᷑:ſicut ĩ apocal.dicit᷑ iniquos vias tuas. ¶ Itez hiero. A Kaaehitoc B
tas: verbuʒ caro factum WM ð mimiſterio ecclie memento vnde Heeeodem. Mꝛioꝛis. i. altioꝛis.
te benr lervus e cecideris ⁊ age penitẽtiã ⁊ pꝛimaꝰ Eſus filiꝰ ioſedech ſacerdos ione:icnolüͤt eſſe
212 . . ,„ 9 . — “ . 1. . „
virgine natus eſt: t. rrrv. q. Opera fac. Quid enĩ graniꝰ eſt aut magnus:quanq; in typo ad s meglexerint. offert

.x. c.i.quandoq; exrponit᷑.i. cõ
ſeſſio de penitente.de pe.diſ.i.

carnale ðᷣlictũ committere ſine quo
pauci iueniũturx:aut dei filiũ iureiu

uentũ pꝛeceſſerit ſaluatoꝛis:qui no
ſtra peccata poꝛtauit: ⁊ alienigenã

enim hoc officiũ ⁊ bene
ficium.io.

quicũqʒ.ar. cõtra. xxii.q. vi. rãdo negareiĩ qͥ vbo hũc ipʒʒ beatũ ſibi ex gentibus copulauit eccleſiã: t ¶ Peregrina. aufert
quod autem. petrũ apoſtolorũ pᷣncipẽ ad cuiꝰ ſa tamen ſecundum litteram poſt ſa- eis beneſciũ ⁊ offiau.
f Finoꝛeſeruil . crũ corpꝰ idigni ſedemꝰ lapſuʒ eẽ cerdotium ſordidatusinducitur: u In matricula. ſic. i.
ritae atſnot nlale ſeu cognouim:1z poſtnegatione peni aſtat diabolus a derteris ci a can e ign itatsch. ſn
ſeta filum: vt.j.de pe.di.ii.ſi tẽtia ſecuta eſt:⁊ poſt penitẽtiä mi- didailli deinceps veſtimenta red- a vigilijs deeſt auferen⸗
ꝗs tantam. . core 1Po . Ite ex Sel 1 dum eſt ei ſtipendiũ.vt
S ¶Errũ. in iob ctinetur tu eũ nõ expulit:ꝗ ante ꝗqdẽ ipſuʒ ſe &ρ Poſt penitentiam derici corre cxci.di. dericus victuʒ.
ita. bʒ argentü venarus negare predixit. Idẽ ſi uper cʒe ci gradũ ſuũ dignitatẽ recipist. ſed ſi pꝛelatus per tres
ſuarũ pꝛincipia v auro locꝰ eſt chielez. ¶. Doſt acerrima penten ¶ YSOntumaces clerici: prout di bebdomadas deeſt: per
o o ewiuins in tiaslapſ reparant0ur. gnitatis ordo permiſerit: ab criennium ulheclte rl
es eiur. (ATidevor ꝓphete iacenti epiſcopo corrigantur:⁊ ſi qui prio b⸗ deſtn.gec.
hb¶ Incipit / ar. ꝙ poſt penitẽ dicit: Sta ſupra pedes tuos ris gradus elati ſuperbia commu ſiquis in clero.ſip du-
tiam reuertit᷑ ꝗs ad poꝛes actꝰ ⁊ loquar tecũ.qui enĩ iacenti loque- nionem fortaſſe ↄtempſerint: aut os menſes pꝛiuat᷑ eccle⸗
ſi.xrrii.q.i.cũ renunciat. ꝛ.q. bat᷑: cur ſtãti ꝓmittit ſe locuturuʒ?ꝭ eccleſam frequentare vel officium ſia:ut.vii.q.i.pñtium.
v. poepii in f. a. vi.ael. a Sed ſciẽdue: q; alia ſt que iacen- ſuum unplere neglexerit: peregri nii vellis dicere hoche
1..e. . tua ifi ff. edl. ecic. tes: alia qͥ ſtates audire debemꝰ. ia nai eis commumio tribuatur: ita ur conectum: vr ek de le.
qð ita. ar. ↄtra. lxi. vi. in ſacr ceti eni dirik ut ſurgat: ſtaͤti aü ei 64 ri. non reſi. ex tue. Sed
dotibꝰ.rñ.ꝙ nunqᷓ per penitẽ rrt icit ut furgat: ſtaͤti aut pre ( cos penitentia correxer itir. eſcri⸗ an poſſit repetere fructꝰ
tiã reuertit᷑ res ad pᷣoꝛẽ ſtatũ: cipit ut ad predicationẽ ꝓſiciſc de ptiĩ matricula gradũ ſuũ dignita- poſtea cũ reuertitur? m̃
vt. xxxii.q.ii.admonere. beat: adhuc enĩ nobis ĩ iſrmitatis tẽqʒ recipiant. ¶ Item ex cõcilio vr ut. C. dere mili. l. i.
lexxi. di. romanus. ⁊.c.ſi qus cõfuſione iacẽtibꝰ pᷣberi non debet martinipap. Se eodẽem. li.xii. alioquin ſpe reſti⸗

clericꝰ:ſj ꝑ diſpẽſationẽ: ut.ii.
.q.iii.S.notãdũ.in ſi.io.niſi ĩ
occultis crimimbꝰ : vt er ð tẽ.
oꝛ.c.vlti. B.

An ſ admiuX& bac&αnα fictionẽ iuris itas noõ co/

fundit᷑ nec delet᷑:ut.C. de iure

Q inebnen pᷣn.
Kk . LUm ex audiero. iſaias

ſericordia data ẽ:qui ab apoſtola-

auctoritas pᷣdicationis: ſʒ cuʒ iã in
bono opere ſurgimus: cuʒ iam re-
cti ſtare ceperimꝰ dignũ eſt ut ad lu
crãdos alios ĩ pdicatione mitti de

ne.Animaduertite in preſenti loco
poſſe docere aliquẽ poſt peccatuʒ:

ſi tamẽ vitia priſtina penitentia di-

duntur. Itẽ ex ↄcilio agathen.

J ꝗs pᷣſbyter aut diaconꝰ aut
ſubdiaconꝰ iuentꝰfuerit aligd
ð miniſterijs eccłie uenũdaſſe:qꝛ ſa

gna penitentia ꝑ dei gratiã ad pᷣ̃ſti-
nũ officiũ reſtitui Quomodo igit
hmõi auctoritatũ diſſonatia ad cõ

tutionis facilius delin/
queret:vt.S.e. diſt. c.i.

item qꝛ pene nõ ſolent

repeti.ff.de con.inde.pe

i COQð nõ fuit.i.q̃lis nõ fuit. 861 crilegiũ ↄmiſit:placuit eũĩ oꝛdina- ne.a penaʒ quã quis ex
⁊ ſic nõẽ hic aliqᷓ fctõ miris:ꝛu beamꝰ.Stãs ergo ꝓpheta viſio- tiõe eccłiaſtica ñ haberi. In iuditio ſuo delicto pꝛeſtitit non
dic ꝙ ius fingit eũ eẽ nouũ bo nem ſpiritualem vidit ⁊ cecidit:ca tamẽ epi dimittẽdꝰ ẽ ſiĩ ſuo ðbeat ¶repeiit.ff. de pꝛocu. q
mieerbiptirdrrren ens vero chonumis verba ſu fcipi gradu:qꝛ multotiẽs h̊ ipʒ qð io. F.Pen elten
c.i.alterat iñ ẽ i. q. vii. qe ſcepit ut ſurgeret:ſurgens autẽ pᷣe e ſacro ſancto altario ↄtaminati mm ie. wicelun
Ben ien ptũ audiuit: ut predicaret: nã q ad- ciepiſcopipoteſtatẽ äͤinuſſ um eſt. bonc Wens eena e
cidiũ. ſir ſingit aliqueñ traſli Huc ex ſuperbie vertice ſtamꝰ: cum Item augu. ad bonifaciuz. ſittuit. ff. ve poſtu. l..5.
ſe ꝗ traſuit: vt. vii.q.i. muta iꝗ de eternitatis timoꝛe aliquid ſen Ene valet ſacerdos r̃ſtitui ad de qua aũt.⁊ ſenatꝰ eg⸗
tiões. ⁊ nõ eſſe epᷣm gẽ eps: ut tire ceperimꝰ:dignũ eſt ut ad peni⸗ honorẽ ſuũ poſt peractã peni paratur pꝛincipi: ut. ff.
.riil re⸗Arren leri⸗ neſteanen⸗ odñ intnirgre⸗ tẽtiã lʒ ĩ hoc diuerſi diuerſa ſentiãt Re nd. uznne nc
ginẽ qñ ẽ vᷣgo:vt.xxxu.q.v. noſtras ſubtiliter cognoſcẽtes hu· dicẽtes:non itui pis. eccleſia haber iun
Phaſtior ns ona militer iacemꝰ: per Kni vbi cõſo faer ſic danan nnannaen, ſnan⸗ zande gier ecte
44 Prakes ſienlses biuchcabi lationè ad fortiora opera re urga tẽtias quorũda: ⁊ ꝑꝑ affectatas bo nerpne a⸗Cderbint
Vitati: ita nt nõ admitiat opba mus. C. Igem. De eodem. noruʒz dignitates. .Item augu. eri. placet. arg. contra
tio in Zrium?vr ꝙ ſic:vt eẽ¶ Errũꝰ de terra tollit᷑: cuʒ for Acerdos quidẽ ſi cadit: valet exira de cle.ñ reſi. ex tue
regu.vidua.vr õ: ut ep de re⸗ tis ꝓpugnator ecclie a terre⸗ 1 babet fſtitutiõis locũ poſt di in ſi.⁊ diri de hoc· il. q.
nũ.iup eo.⁊.ſf.qð me. cau.n na quꝗ prius tenuit actione ſepara gnã ⁊ peractaʒ penitẽtiam in hbono =vu. iõ. J0o ſol. cuʒ de⸗
e viſimile. ⁊ vna pſupton alii tur. nõ ergo ĩ eo debet oᷣſpici quod rẽ ſuuz pꝛopheta atteſtante qui ait. poſito ſoleniter ſolus pa
pſinmptionẽ tolſit. ff. de in ite. fuit: quia l incipitꝰ eſſe quod non nuũquid ꝗ cadit nõ adijciet ut re pa diſpenſat: vt de pe.
reſti. diuus. ego dico bꝛeuiter 1 ee nũquid q cadit nõ adijciet ut reſur· di. v. c. i. in fi. B.
oẽm pſumption? audit fuit. Aẽ augu. Poſt condi gat: æ beatꝰ gregoriꝰ dicit boc ad x BS gs. iudicio epi⸗
A. AN. . batio niſi ubi ius de iure alean gnam penitentiam priſtina recipi- ſeciũdinũ epiſcopũ induſũ amicũ ſu ſcopi. hic ergo per
A Irfa ius nõ tm̃ pᷣſumit:ſʒ ẽt cerum unt officia. “ mn:etia ab ipᷣo propheta in hoc ar mittitur epiſcopꝰ diſpẽ
IEere dd ſtatutt, necmultä apprcci⸗ Am exaudiero? eos: dabo gumẽtü habemus: qui cũ poſt per ſare in ſacrilegio. lic v in
Al ecst. s Aene⸗ dnie 4 n aare ſtger q plebo eos iudicio meo fortitudi petrauit: ⁊ tamẽ poſtea peracta di maghno⸗ fot de bis. 1 5

verũ eſt niſi ſit enoꝛme

ſacr ilegium: vt. xii. q.ii.

de vilo.

m.
r;

A
Ni legi
rupii⸗
er.
ts:,
na
nidide⸗
fhnne
N Mv.
aein,
drüa,
las.

fint offt
Ci 1r bene

maanſen
ucffai.
la. ſet,
nis ſin
fanin.
kpendiin
uss pienz.
oper s
1 detſtper
ſſhecib
bns ſlen⸗
.pigi⸗
o.Kod⸗
hiuntele⸗
cee hoce
leßdeck⸗
Nne Gd.
nre fucs⸗
wenturern
Kmili.
binſhereſi⸗
alus Nn⸗
zee. Niie⸗
ne hoſn
conil
icet
preſtnton
e roclg
iitenbea
laurq ens
enſare a
Beſcnanen
epoſulis⸗
aſonte⸗
ihchienn.
aberſuu
migi le
e tl.4
1Cechl.
arg⸗Cofumn
aren. rtu

.

olſclchde⸗
incln
ſan N de l⸗

„

4 Tcõöſtitueret᷑.nð
deſperatiðe.i. ob
hoc oꝙ eccleſia deſperet
ſe poſſe reſtituere tales.

b ¶Sed rigore.bic ma

nifeſte colligitur ꝙ cano
nes qui dicunt lapſos ñ
eſſe reparandos uel reſti
tuẽdos ð rigore loquũt᷑
t Etiam de ceteris. i.
omnibus nomine enim
ceteroꝛum omnes intelli
gũtur.ff.de verbo. ſig.
ceterorum.
d .Sed non i5. quaſi
dicat licet poſſit reſtitui
aliquis ſᷣm rigoꝛem.
e Mihil detrahebatur
.i.vbi non timetur peri/
culum.

1ſAliquid.i. rigorem

vt non reſtituerentur:ut
l ſierent magis humi⸗

SC. Addiderunt.ſ. vi ſ

poſſint reſtttii.
b VWer affectatas. i.

popter.
i . Potentias.i. digni
tates.

k q¶ Erpimẽta. ſic. xrir.

diſtin. ſciendum. vel ali
ler vt quandoqʒ ſiat reſti
tutio.qñqʒ non.
comeſſationes.

m .Betrahendum z.

hic habes ꝙ diſpenſatio

quandoqʒ eſt debita ſcilʒ

vbi ſtrages multoꝛum

lacet. ⁊ alibi: vt.xlv. di.

licet. ⁊.i.q.vij.diſpenſa
tones.a.xi.qðe.iuj.ple

runqʒ. 1.xxiij.q.i.noli ĩ

hſine.ꝛ. . cæõſiderandũ.
cum.n.diſpenſatio ſit qᷓ
ſi quedam milſericordia
2 eſt certum ꝙ quiliber
tenetur eſſe miſericoꝛs:
vt.lxxx vi.diſtin.non ſa
tis:⁊ licet debita ſit: ta/
men peti nõ poteſt. ſicut

epiſcopatus debetur bo

no: 1 tamen non poteſt
eum petere: vt. viij. qde
i.qui epiſcopatum. quã
doqʒ autem prohibetur

ga.⁊.S.e.mirorquãdo
qʒ etiam permittitur.diſ
penſatio:vt.j.e.domĩo
2. z. e. ſi quis pꝛeſpyter.

no. ꝙ aliud eſt rigoꝛ:
aAuuliud eſt ius aliud eſt diſ
penſatio. Rigoꝛ eſt qui

AQauauam exceſſus iuris a que
AQdam auſteritas facta ad

terroꝛem bm ꝙ dicit cañ
penitentia imponitur
contrahenti ſecũdas nu
ptias: vt.xxxi.diſtin.bhac
ratione.⁊.c. pꝛecedenti.
2.qꝙ communio non eſt
danda etiam in ſine vo ·
te his qui defecerunt in
accuſatione clericorum
hoc eſt epiſcoporum. vt
ij. qoe.iij. ſi quis epiſco
pum,/a rigoꝛ non eſt ſer
unandus niſi vbi timetur
exẽplũ mali:vt.lxv.di.ſʒ

D1.

cordiaʒ reuocari valeat bꝛeuiter ĩ⸗/

ſpiciamus Sunt tamẽ quidã quos
non odium criminis:ſed timoꝛvti
litatis ⁊ amiſſio ꝓprij gradus ⁊ am
bitio celſoris ad penitentiam co-/

git. hos ſacri canones irrecuperabi

liter deijciunt:quia qui ſimulatione
penitentie vel affectione honoris a
deo non ↄſequitur veniam:nec ab
eccleſia reparationem meretur.
Vñ aug.ſcribit ad bonifacium.
Quare conſtitutum eſt in ecde
ſia ne poſt penitentiam quis ad de-
ricatum redeat.
Tconſtitueretur in eccleſia ne
qſqᷓ; poſt alicuius criminis pe
nitentiam dericatuʒ accipiat vl ad
dlericatum redeat uel in dericatn ꝑ
mancat: non deſperatione indul-
gentie ſed rigore faciuʒ eſt diſopli
ne: alioqnin contra claues eccleſie
datas duputabit᷑ de quibus dicinz
eſt: Nuecunqʒ ſolueris ſuper terrã
ſoluta erunt ⁊ in celo.Sʒ ne forte
etiam de ceteris criminibus ſpe ho
noris eccleſiaſtici animus intume/
ſcens ſuperbe ageret penitẽtiam:ſe
ueriſſime placuit: vt poſt actam pe
nitentiam de dãnabili crimine ne-
mo ſit clericus:ut deſperatiõe tem-/
poralis altitudinis medicina ma-

ior ⁊ uerior eẽt humilitatis. Nã ⁊
ſancxꝰ dauid de criminibus morti

feris egit penitentiam:⁊ tñ in hono
re ſuo ꝑſtitit:⁊ beatũ petrnʒ quãdo
amariſſimas lachꝛymas fudit uti-

qᷓ; deũ negaſſe penituit:⁊ tñ apoſto

lus ꝓmãſit.Sʒ ñ ideo opinãda ẽ ſn
peruacua poſterioꝝ doctoꝝ diligẽ⸗
tia:gꝗa vbi ſalnti nibil detrabebat᷑
humilitati aliqd addiderũtquo ſa
lus tutius inneniretur.expetrus cre
do aliquoruʒ ſictas penitentias per
affectatasꝰ honorum potentias.co
gunt enim multas inuenire medici
nas multoꝝ experimẽtaꝰ morboꝝ
verũ in hmõi cauſis vbi ꝑ graues
diſſenſionũ ſciſſuras ñ huiꝰaut illiꝰ
hoĩs piculũ ſʒ populoꝝ plurimoꝝ
ſtrages iacet: detrahẽdũ eſt aliqd

