ptum eſt:q ediſicauit eis dominus
domuʒ:in q̃ magis recõpẽſatõe co
gnoſcit᷑:qd mẽdacij culpa mereat᷑.
Nam benignitatis earuʒ merces

iij.quiſqs metu. vbi dicitur ꝙ
veritateʒ occultare idem eſt qðᷣ
dicere falſum. ſed illud verum
eſt in teſte. item nõ obſtat. xxv.
q.ij.pꝛeſcriptione:qꝛ obtinet cir
ca iudicia.

¶ Nõnullam.qꝛ facit vt conſu

lat pꝛoximo.

g ¶ Duglex. S. xi. q.iij. anteceſ

ſor.

b ¶ Surens. ergo ſemper ſubin

telligit hec conditio ſi res in eo
dẽ ſtatu manſerit.vt.ff. de ſoſ.
cum quis in pᷣn.ex de iureiurã.

quẽadmodum: ⁊ eſt hic.ar.ꝑ

nouũ caſum nouũ datur auri⸗
lium:vt er de offi. dele. inſinuã
te.ff. de interroga. ac. de etate.

Item ar. eſt hic. ꝙ verba genera
lia nõ extenduntur ad ea de qui

bus non eſt dictũ uel cogitatuʒ.
vt. S.e.btũs.xi.q.iij.anteceſſor
⁊.ff.ð trãſac.cũ agliana.er de ð
ci.cum multiplici.⁊ ey ð reſti.
ſpolia.audita ⁊c.

i Aciat homo.quod põt ex
hoc.c.habes ꝙ ſolũ illuc

dicimur poſſe ꝙ iuſte facer poſ⸗
ſumꝰ.qn qʒ hec dicno poſſe ſiłð
notat potentiã iuris vł facti. vt

e de reſcriptis.ſciſcitatus.qñqʒ

potentiam facii tm̃.vt.viij.q.i.
moyſes: qñqʒ refert ad honeſta
ẽ de pe.di.ij.charitas.ff.de cõᷣ

di.iſti.filiꝰqñq;ʒ ad cõmoditatẽ᷑.

ff.ð verbo.ſig.nepos pꝛoculo.

k ¶ Weliquũu.i.id. ſoluʒ ſibi eſt

relicium.

1 ORNà vt pᷣſtes.i.vt ꝓſis:.

¶io. (Adde ꝙ ſicut ĩ ſequẽ
ti.c.di legit᷑ ſapiẽtie.c.i.

m. Qod ait. vt exitusar.
— P ↄſequentia pꝛobant᷑ p

„„

cedẽtia.xxxiiij.q.i.c.i.⁊.i.q.i.cõᷣ

ſtat. ff. de ac.⁊ obli.obligationũ
Adde ꝙ ita de ioſep ſegit᷑ ge-

ne.c. xliiij.
n GS Saier anis raninarn
cmiſerũt filij ilrael.xiiii.

ꝗ.v.dixit.Et eſt hic ar.ꝙ vno

ꝓhibito ꝓhibita ſunt oĩa ſimi⸗
lia.vt.S.di.liij.deniqʒ.in fi.⁊
e de conſti.traſlato.

o ¶ I niurie. tũc licuit ꝓpꝛia au⸗

ctoritate vlciſci iiurias.vt.xxiii.
q.iiij.cũ in lege.⁊.q.v.ſi audie
ris hodie nõ lʒ.vt.xxiij.q.iiij.ĩ/
ter.⁊.q.v.de occidendis.

pInſequit.cũ dicit mi hi vin
ictã. ⁊ ego retribuã.⁊ cum di⸗

xit ſi quis percuſſerit te in vna
maxilla.prebe ei aliam.xxiij.q.
i.in pꝛin.io.

OHα J quelibet.mereatur.i.ðᷣ

mereatur. (Adde ꝙ ſic
legit᷑ exodi.cci.

r¶ Merces. ar. aliquẽ ↄſequi

pẽnã ⁊ premiũ ex eodem facio ſi
cut miles qui mitntur cã igno
minie liberatur a ſacramento.
⁊ eſtỹ id.ff. de neg.gel.ſine.⁊.
xvi.q.i.legi.

9Eterna. vides & ſi aligs
Pwerimre bʒ in hac vita.per h
autert ei ſpes eterne vite. vt de
pe.di.ili.quid ergo turbamur.
IYteʒ ex iſto loco videt᷑ ꝙ iſte mu
ſieres q̊ mentite fuerunt pꝛo ſa⸗
lute alteriꝰ peccauerũt mortali
ter.qꝛ ꝓ veniali peccato nullꝰ p
natur eterna ſalute.aug.iñ dicit
eas venialiter petcaſſe. ſ vt pʒ
in gloſa gregorij ſuper exo.vñ
ſumptũ eſt iͦlud.c.iſte muliereſ
bis fuerunt mentite. Dꝛimo ꝓ
miſerunt pharaoni ꝙ oẽs ma/
ſculos interſicerent.ſed tunc ha
bebant in ꝓpoſito ꝙ nõ interſi
cerent illud pcim̃ fuit veniale qꝛ
fnit ꝓ vita illoꝝ conſeruanda:
2 de illo loquitur auguſtinus.
Poſtea vero pueris reſeruatꝭ
cum redarguerent᷑ a pharaone

ſunt menuie.cum dicebant hbe/

breoꝝ mulieres hr̃e ſciam obſte
tricandi ⁊c.⁊ tunc nõ fnerũt mẽ
tite ꝓ vita pueroꝝ.qꝛ ilii iã ſer
nati erãt.ſed pꝛo ꝓpꝛia vita ne
interſicerent᷑.⁊ hoc mẽdaciũ fuit
moꝛtale.ꝓpter h dã nate fuerũt
qdã iñ dicũt ꝙ lʒ pꝛopier venia
le pctm̃ non damnetur aliꝗs.tñ
impedire poteſt aliquẽ ne ſalue
tur.Sed hoc nõ credo cuʒ veni
ale peccatum nõ tollat gf aʒ nec
eam impediat ẽt ſi oĩa venialia
pctq aliquis cõmiſiſſet.
b¶WMotuit. ſi babuiſſet chari⸗
ritatem. (Zdde ꝙ ita ut ſegꝗt le
it origialiter geneſis.c.xxii.
c/—☛ Parabat. dñs.
d ¶ Captioſe.i.caute.
e Mõ emm volebat Sed nun
voluntas abrae fuit Ztraria
voluntati dei.nõ:ſed ipſa noli/
ta fuerũt õria.Albꝛaaʒ enimvo
lebat interſicere.⁊ deus hoc ipſũ
noluit.il.ipſum abraam velle ĩ
terſicere.⁊ ſic eadẽ fuit volũtas.
Lilem. ar.ꝙ dolꝰ hoſtẽ
bon ꝰe:ut.xxiii.q.ii. dñs.
T.xlüj.di.qꝛ ĩ mãdatis.⁊.ff.de
cap. 2 poſtli. re. nihil itereſt. C.
ð cõmer.⁊ merca.l.ii.a.xiiij.q.
v. dixit.⁊.de cõſ.di.ii.dixit dñs
ſicut ecouerſo quedã diſſimular
poſſumus.ff.de noua. doli.in
fi.ar.S.xxiii.q.i.noli.dolus ve/
ro vel ſimulatio ad fallendum
ſeinper malus ẽ :ut.xxvn.di.ꝙ
interrogaſti. ⁊.xii.q.i.certe.C.
ð la.li.tol.l.i.O. qui pilleati.
¶ Adde ꝙ ua ð rege iſrael legit
in.iiij.li.regũ.c.xx.⁊ de dauid
ſic legit᷑ in pmo regũ.c.xxi.
Sumuianonem. ut falleret
4 olum. dicit enim auẽtas. ſi

que eis in eterna potuitꝰ vita retri⸗
bui:pᷣmiſſa culpa mẽdacij in terre/
na eſt recõpẽſatiõe declinata.Abꝛa
ꝗam quoq; loquẽs ad pueros ſuos:
ait ſedete hic cũ aſino:ego ⁊ puer il
luc vſqʒ pertrãſibimus:⁊ cũ adoꝛa
uerimus reuertemur ad vos.lʒ ali-
ud ſe facturuʒ deliberaret:tamẽ ex-
cuſatur a mẽdacio. Añ Ambꝛo.in
li.de patriarchis, PDꝛophetauit
Abꝛaazʒ qð ignoꝛabat: ipſe ſolꝰdiſ
ponebat redire imolato ſilio:ſʒ do
minus ꝑ os eius locutꝰ eſt qð para-
bat.captioſeꝰaũt loq̃bat᷑ cuʒ ᷣuulis
ne cognito negocio aut ipediret eũ
aligꝗs aut gemitu obſtreꝑet aut fle⸗
tu. ¶ Qũnqʒ aliquid iubendo ſigni
ſicamus velle fieri:qð tamẽ fieri no
lumus: ſed experimẽtuʒ obediẽtie
querimus:ſicut Abꝛaaʒ a deo tẽta/
tus legit᷑:cum iuſſus eſt ĩmolare fi-
liũ quem dñs nolebat ab eo occidi.
Ande in eodemli.idem Ambꝛoſi.
Non eniʒ volebat deus a patreĩ-
molari filiũ ſuuʒ:nec ĩpleri hoc mu
nus volebat:qui ouem pꝛo filio im
molãdã obtulit:ſed tẽtabat effectũ
patris ſi dei pꝛecepta pᷣferret filio.⁊
infra. Mõ inijcias inquit manuʒ in
puerũ:neq; facias illi qcq;. affectiũ
tuũ inqſiui nõ factũ exegi:tẽtaui mẽ
tẽ tuaʒ:ſi ẽt filio dilectiſſimo nõ par
ceres ꝑꝑ me.nõ aufero qð ipᷣe dõa/
ni:nec heredẽ inuideo quẽ largitus
ſum nõ babẽti.¶ Item Hiero.
¶Simulatio vtüis eſt ⁊ in tempo
reaſſumenga.
Tileʒ ſſimulationẽ ⁊ in tꝑe aſ
ſumẽdã iehu regis iſrael nos
doceat exẽplũ:qui cũ nõ potuiſſetĩ
terſicere ſacerdotes baal:niſi finxiſ
ſe ſe idolũ velle collere dicẽs.Con/
gregate mihi oẽs ſacerdotes baal:
rex achab ſᷣuiuit ei in paucis:ego ſ⸗
miaʒ ſibi i multis: ⁊ dauid qñ muta
uit faciẽ ſuã coꝛam achis:⁊ dimiſit
eũ:⁊ abijt:nec miꝝ qᷓ;ᷓuis iuſtos ho
mines tñ aliqua ſimulare ꝓ tiꝑe ob
ſuã ⁊ alioꝛuʒ ſalutẽ:cum ⁊ ipſe dñs
noſter nõ habens petm̃ nec carnem
peccati:ſimulatõeʒꝰ peccatricis cax
nis aſſumpſit:vt cõdẽnãs in carne
petm̃ nos in ſe faceret iuſticiam dei.
¶Ecce q̊ͥ mẽdacia ſint venialia:et
que dãnabilia.Sʒ querit᷑ quare di⸗
cat Augu.nõ eſſe mẽtiendũ ꝓ tꝑa-
li vita alicuius:cũ Abꝛaã deſcẽdẽs
in egyptum rogauit ſarã vt ſoꝛoꝛẽ
eius ſe eſſe mentiret᷑ dicẽs:noui qui
dẽ ꝙ pulchꝛa ſis mulier:⁊ ꝙ cũ vi/⸗
derint te egyptij:dicturi ſunt:vxoꝛ
illius ẽ: ⁊ interſiciẽt me ſeruabũtq;
te.dic ergo obſecro te ꝙ ſoꝛoꝛ mea
ſis:vt bene ſit mihi ꝑp te:a uiuit ani
ma mea ob gratiam tui:ſed abꝛaã
nõ mendaciũ dixit:ſed verũ tacere
voluit. VUngde idem Augu ait
neſtionibus geneſis
Quomodo abꝛaam excuſetura

mendacio quia ſaram ſoꝛoꝛem ſu-

am eſſe dixit.

Cauſa

( VMeritur cur patriarcha men⸗

iuilrib voluit:vt diceret ſarã ſo
rorẽſuaʒ:⁊ nõ potius deo cõmiñſit.
ſi vellet eius pudicitiã apud pha-
raonẽ ſeruare poſſet.ſed veritateʒ
voluit celari nõ mendaciũ dici.ſo⸗
roꝛ enĩ dicit᷑:qꝛ filia fratris erat.⁊ in
hoc oſtẽditur ꝙ nemo debet tenta-
re deum ſuuʒz:duʒ habet quid rõ a-
bili cõſilio faciat.fecit qð potuit:q;
nõ potuit deo cõmiſit in queʒ ſpera
uit.nec eum fides aut ſpes fefelli.ſi
autẽ interrogatus vxoꝛeʒ illam ſuã
indicaret:duas res deo cõmitteret.
vitã ſuam:⁊ vxoꝛis pudicitiam.
Item opponitur'ꝗ Jacob mẽ
tiendo ⁊ ſibi pꝛofuit: ⁊ alij nocuit:
nec tamen repꝛehẽditur ſed cõmẽ-
datur:ſed Jacob dicẽdo ſe eẽ eſan
primogenitum non eſt mẽtitus.nõ
enim dixit ſe eſſe primogenituʒ na
ſcendo:ſed ius primogeniture illo
vendente rite adeundo:ſic ⁊ xpᷣus
Joannẽ dixit eſſe heliaʒ nõ perſo⸗
na ſed imitatione virtutis. Erat er
go Jacob eſau nõ naſcendo vt dixi
mus:ſed emptiõe primogeniture
oe nõ primogenito in primogeni⸗
tuʒ tranſeundo:ſicut ⁊ ipſe eſau pri
mogenita vendendo:de primoge
nito non primogenitus fieri meru-
it:ſic ⁊ indei cũ eſſent ſilij abꝛae car-
ne:qꝛ nõ fuerunt filij eius imitatio-
ne:nõ deputãtur inter filios abꝛae:
ſed dicuntur filij diaboli:cuius filij
ſunt non naſcendo ſed imitãdo:un
de a domino audire meruerunt:ſi
filij abrae eſtis:opera abrae facite:
nunc autem queritis me interſicere
homin᷑:qui veritatem locutus ſũ

vobis.hoc abraam non fecit. vos

ex patre diabolo eſtis: ⁊ deſideria
patris veſtri facere vultis. Ecõtra
gentiles cum ᷣm oꝛiginem carnis
ab abraam eſſent alieni:tñ imitatio
ne fidei ⁊ iuſticie ſucceſſerunt in fili-
os abrae.vnde ab apoſtolo dicitur
eiſdem:ſi auteʒ xpᷣi:ergo abrae ſe/
men eſtis. hinc idem apoſtolus ſcri
bẽs romanis ait:o iu iudee ſi circũ/
cidaris:nec legem eius obſerues:
circunciſio tua preputiuʒ facta eſt:
quomodo ⁊ preputiũ ſi iuſticias le
gis cuſtodiet in circũciſionem repu
tabitur: PDrefertur ergo vt ex pre
miſſis colligitur:imitatio oꝑis ori-
gini carnis.veraciter ergo nõ men
daciter Jacob ſe dixit eſan eſſe nec
mentiendo:ſed verum dicendo ſi-
bi profuit:alteri vero non nocuitꝰ:
quia benedictionem ſibi debitaʒ ac
cepit:non alienaʒ ſurripuit.¶ Epi
ſcopus vero iſte de quo agitur:et ſi
falſum iuranit:tamen quia vt ſu⸗
pra dictum eſt ream linguam nõ fa
cit niſi rea mensꝰ:nequaqᷓ; reus ꝑ/
iurij habetur. Probatur hoc etiaʒ
exemplo ſaulis:qui cum eſſet in ca-
ſtris pugnaturus contra philiſteos
iurauit ſe interfecturum quicun

qʒ ante ſolis occaſum comederet.

diabolus eum filium dei

ſciuiſſet:nunqᷓ; eum a iu⸗

deis cruciſigi paſſus fuiſ⸗
ſet. (Adde ꝙ ſic legitur
ad philip.c.ii.⁊ de abraã
ſic hẽtur geneſis.c.xii.
b Aeritur. mentiri.
ecce dicit.aug.ipſũ
mentitum.a m poſtea di
cit ipſum non mentitum.
hoc eſt notandum circa
reſcripta vel circa iudicia
an querendo:uel narran
do:vel diffiniendo aliꝗd
dicatur.vt.iii.q.vi. hoc
quippe:⁊ ſic eſt hic.ar.ꝙ
interrogans non conſite
tur.ar.S.xxx.q.i.de eo.
i ¶ Sororem. hic pʒ ñ
quilibet ſecundus gradꝰ
fuit in lege pꝛobibitus eẽ
de ↄuer.in ſi.interroga⸗
ſti. Item pʒ hic licite p
equiuocationeʒ poſſumꝰ
hoſtem deludere.ut.j.5S.
pꝛoximo.
K ¶ Laciat. non obſtat ðᷣ
cò.di.i.omnis xpᷣianus.
ut ibi ſolui.ſic.xxiij.q.vl
tima. ſi nulla.
I¶.Item opponitar. ſed
imitãdo:⁊ ita qñqʒ; aliꝗſ
ſumit potius appellatio
nem ab occidenti qᷓ; a na
tura:ut.ff.de orig.iur.l.
ii.in pꝛin.⁊.i.q.j.cito.
(Adde ꝙ ita originalr.

legit geneſis. c. xxvij . ?
xxviij.⁊ auẽtas dñi q̃ ſeg
tur hẽtur mathei. c. xi.

io.i.⁊.viij.c.
m ¶POreputiũ.i.circũ/
ciſus eſt in pꝛeputio ⁊ nõ
in corde. cum tñ dixerit
legiſlator.circũcidite os
amputate pᷣputia cor⸗
dis vri.( Adde ꝙ ita ſcri
bir paulus in pᷣma ad co
ri.c.iiij.⁊.ad roma.c.ii.
n 1 Reputabit᷑.i.genti⸗
8 reputabit᷑ circũciſus
ſi ſeruat legem.
o ¶Mon nocuit ⁊ ſic in/
luriaʒ nõ fecit.qꝛ iure ſuo
vſus ẽ.ut extra ð elec.cũ
eccleſia.

p ¶ Niſi rea mens. vt. S

e. homines.
(Adde ꝙ ſic de ſaule le
gitur in primo regum.c.
xiiii.

niu p⸗
(.00
gene
adiud
iie
delimn
(tuzta
poop
poſt
iten
ſies. di
publie

p tl
citut.
Kinbe
lnitenn
vadir⸗

Su

uatie⸗
fioed.l

le afin.
i erpſo
Vlerpſo
nä Kilpen
Uerinan
Powh.J
etälit
dupliet
nuqiun⸗
ſis.aſin
lncknoͤ⸗
gici
, g. c

fotue

Aatüt an
Ukſted da
inremr: u
Ermöͤeſt
mereinrek
ullpter ne
liiti. neſ
depaeecope
Rippenik,
abgegte
heurrern
nechſenhpin
fnitüſtn
eland
eſieligae
ſinnd⸗
Fput
9 lublli
niſgregjite
ſonc ſer,
icumci
Stgi

Gunctsgn
e Pobbinsch
nſinenge⸗
npbiglcke,
Hunane;daftnn⸗
NAnden
.
acig voncſen
Connithemn
Cln ſt gig
Krulln.
hemopponin il
rigſei
holis lan⸗
hocſdentchan
tſckonge,
Dindigian.
egorgnt⸗
geneſisri
anminscfihſe
dduu mubet, .
1pſiſc.
Prepunüdari⸗
eſtinpeepatorth
de. cum ficnnt
Ator.arrüctieſs
hutate Ppocitcc
(Acdegiut
lusinpmnadtd
1.agoa 1,
Pnlabit.genl⸗
tubik arcücſis
tlegen.
nocuitaſe ⸗
dieot.Kimtefr
meradelec
1.
ireinenm ni
mines
legſec uet
nginonhn

a Audito.qꝛ vor pᷣco/
nia paucis innoteſcit. ut
.C.qũo ⁊ qñ iudex.aut᷑.
ꝗ ſemel.a qui tarde venit
aad iudiciũ:pᷣſumit᷑ nõ au
diuiſſe vocẽ pᷣconis.ut.ſf.
de ĩ inte.reſti.diuus.⁊ edi
ctnʒ tantum ligat eos ad
quos puenit.ut.lxxxij.d.
cre.ab.oꝛ. facien.l. vlti.
m̃ hec nð ẽ excuſatio ſuffi
ciẽs.dũmodo edictum ſit
publice ꝓpoſitũ.ut.xvj.
Di. ꝙ dicitis.
bᷣ¶ Stragẽ. ⁊ hoc ei nõ
Pficit ſi ſciẽter Z edictũ ſe
cit.ut.ff. de re mili.l.iij.
§. in bello.
c¶Laborãs. illð enĩ po
tuit excuſare. de con. di.
v.diſcipuloo.
d ¶ Quia quãtuʒ. ſic dr
aliqd eſſe quaãtũ ad ſe non
quitũ ad alioſ.ut.xlix. d.
ris.⁊.i.q.i.q quidam.
e A3 obediẽtia
Mec q̃ſtio ðᷣtet
minat. S. xv.
B cq. vl. r. vl. S. V
iij.q.iiij.c.nonne.
Aaog aüt illici
aaa. JYuramẽtũ
ſfſer mõòis vrj illi
citũ. ex pſõa. ex
re. ex ſine. ex cã. er tpe. ex
mõ. Erxr pſoa dupliciter.
uel ex pſona eiꝰ ꝗ iurat:
vel er pſona eiꝰcui iurat᷑.
nã ſi ipubes iurat nõ te⸗

net iuramẽtũ.ut.j.q.v.

Puuli. Iteʒ ſi clericꝰ laico
iurat. ſ.q.v.nullꝰ. Ex re
etiã illicitũ eſt iuramẽtuʒ
duplicit᷑.ut ſi res ſit illici
ta q iurat᷑. ut.j.e.in ma⸗
lis.⁊ ſi res illa per quam
luret᷑ nõ ſit ſacra.ut.sã.e.
.q.i.cł icũ p creaturas.⁊
.S. q. i. cõſidera. Ex fine
illicitũ ẽ.ut ſi iuret᷑ ppter
electũ ⁊ ante electionẽ.vt
viij.q.iij.artaldꝰ.Ex cã.
ut ſi ad clamoreʒ populi
iuretur: ut.j.e.vnuſqſqʒ
Ex mõ eſt illicitũ.ut ſi te
mere iuret᷑. uel idiſcrete.
uel pᷣter neceſſitatẽ.ut.Sẽ.
gd. ytẽ iuramẽtũ ex tpe ẽ
illicitũ.ut ſi iuret᷑ ĩ.xl.niſi
de pace cõponẽda. ut.j.
.q.v. decreuit. qð h̊ ver/
ſu ppendit᷑. Quis cui qd
ꝓ qð ad ꝗd cur qũo qñ ·
breuiter teneas ĩi hac qðᷣ
ne ꝙ ſemp iuramentũ eſt
buãdũ ſi licitũ ẽ lʒeti illici
tuʒ ſit ex mò iurãdi.ut.j.
.e.ſi aliꝗd er ð iureiu.de
bitores.
8 8 Ʒ publicis. nõ tole
rabilius.nec peccat
trãſgrediẽdo.vt.j.e.ĩ ma
lis.⁊.c.ĩter.ſʒ tunc pecca
nit quando iurauit. Jo.
h St etiam ↄtra offi
cium.i.pietatem.
i¶ Quicqd.i hᷣ generali
iuramẽto nõ ĩtelligit᷑ iu.
raſſe: niſi qð licite facere

XXII

Jonatas aũt filius eius nõ auditoꝰ

regis iuramemo cuʒ pugnãdo ma
gnã boſtium ſtragemꝰ dediſſet: et
ſalutẽ feciſſʒ i ſrael: fame laborãs
vidit fauũ melis quem regia virga
quam geſtabat ĩK manibus accepu ⁊?
comedit.ſtatiq; oculi quos fere fa-
mes clauſerat aperti ſunt: ⁊ facies
eius exhilarata eſt:quo cõperto ſa-
ul voluit eum dare neci:ſedprecibꝰ
⁊ pia populi ſupplicatiõe placatus
mortis reuocauit ſniam ne iterſice-
retur ille per queʒ ſalus data erat in
iſrael:⁊ quo pugnante de manibꝰ
hoſtium populus ille liberatus fue-
rat.Ecce ſaul falſũ iurauit:quia qð
iurando ſe facturum decreuit: pre-

cibus populi pꝛouocatus non fecit:

nec tamen periurij reus arguitur:
quia quantuʒ ĩ ipſo fuit quod inra
uit impleuit dum ſententiam mor-
tis in filium dedit:quam nõ carna-/
li affectu ſed populi ſupplicatiõe re
uocauit. III.
Um ergo vt ratiõe
exemplo monſtra-
tum eſt epiſcopus re
us periurij nõ eſſet:
conſueta obediẽtia
ab archidiacono ſi-
b.i denegari non de⸗
buit. Cum etiam ſi criminoſum il-
lum eſſe conſtaret: añ diffinitiuam
tamen ſentẽtiaʒ: vt ſupra monſtra
tum eſt:nulli clericorum ſunoruʒ ab
eo liceret diſcedere:conſtat ergo il-
licitum eſſe qð archidiaconus iura
mento firmauit.vnde merito que/
ritur an debeat ſeruarivel non.
Vod autẽ illicitaſiura
menta ſeruari nõ öbe
ant ĩ toletano cõcilio.

viij. legit᷑:i quo ſic ſta

DMZ tutum eſt. ¶ Weliuſ
yvyota ſtuite pmiſſio
nis ſchhnt quã cimen cõmittere.
Ypublicis ſacramẽtorũ geſtis

qð deꝰ auertat:a ꝗbuſlibet illi⸗

cita vl nõ bona extitiſſet ↄditio alle
gata:q̃ aut iugulare animã patris
aut gerere cõpelleret ſtupꝝ ſacratiiſ
ſime virginis: nũquid nõ tollerabi
lius eẽt ſtulte ꝓmiſſiõis vota reij⸗
cere q; per inutilium ꝓmiſſorũ cu-
ſtodiaʒ exhonẽdam eriminuz iple⸗
re mẽſurã Nẽ Ambꝛ. ð offfeiis
li.Aliquando non expedit ꝓ-
Q. nz ſolmere ſacrametuz.
Stẽt õ officiũ nõnũqᷓ; ꝓmiſ-
ſuʒ ſoluere ſacẽ̃m:vt herodes ꝗ in-
rauit ꝙ; acqd petitura eẽt daret ſilie
herodiadiſ:necẽ Joanis pᷣſtauit ne
ꝓmiſſũ negaret.¶ Itẽ i mõe ſan

cli Ang. epi de ðcollatõe ſancti Jo

annis baptiſte ꝗ ſic icipit:cũ ſanctuʒ
euageliũ legeret. ¶ Pietas fuit ꝗ⸗

dDauid nabai ſic iurauẽatñ occidẽit

Uod dauid iuram̃tũ p ſãgui
nis effuſiõez ñ ipleuit: maior
pietas fuit.video Dauid piũ hoĩeʒ

Q III

IIII

2°

⁊ ſctũʒ ĩ iurationẽ temerariã icidiſ potuit. ut ep ð iureiu. qntaual

ſe:⁊ maluiſſe ñ facere qð inrauerat:
q; iurationem ſuaʒ hois fuſo ſan-
guine adiplere. Itez DWe codez.
† Arauii dauid temẽ:ſʒ nõ im
pleuit iurationẽ:maiori pieta
te ductus ecce dauid ſanctus iuram̃
to qdẽ aſtrictus nõ fudit ſanguineʒ
hoĩs:ſʒj eũ falſum iuraſſe negar̃ ꝗs
poteru.ð duobꝰ pctis minimũ ele-
git: ſʒ minus fuit illudi cõparatiõe
prioris nã ꝑ ſeipſuʒ appenſum ma
gnũ malũ eſi falſũ iurare. Nẽ iſi⸗
dorus in ſynonymis li.ii.
Turpia vota ſeruãda nõ ſunt.
1 N malis ꝓmiſſis reſcinde ſi
dẽ:ĩ turpivoto muta ðcretuʒ:
qð incaute voniſti ne facias.iĩpia eſt
ꝓmiſſio que ſcelere adĩplei.¶ Itẽ

Belga in homelia.xliij

j.
Nonentobleruandum iuramẽ

inʒz quo malum incaute ꝓmittitur.

Jaliquid forte nos incautius
Jiurare contigerit:qð obſerua
tũ in peioꝛẽ vergat exitũ:libere illð
ſalubriori cõſilio mutandũ noueri-
mꝰ:ac magis inſtãte neceſſitate pe-
ieranduʒ nobis qᷓ; ꝓ vitãdo periu
rio ĩ alið crimẽ grauiꝰ eẽ diuerten/
dũ. Deniqʒ iurauit dauid ꝑ deum

occidẽ nabalviꝝ ſtultũ ⁊ ipin: atqʒ

oĩaq ad eũ ptinebãt demoliri: iz
ad pᷣmꝗ iterceſſionẽ abigail femine
prudẽtis mox remiſit minas: reno

cauit enſez ĩvaginam:neq; aliquid
culpe ſe ꝓ tali ꝑiurio ↄxifſe doluit.

CJtẽ. ¶ Se duobus malis mi⸗

nns eligi oportet.

n ſolũ in inrãdo ſʒ ĩ oẽ qð
agimꝰ: hec ẽ moderatio ſolli
citius obſeruãda:vt ſi ĩ talẽ forte la
pſuʒ verſuti hoſtis iciderimꝰ ĩſidijſ
exquo ſine aliquo peccati cõtagioꝰ
ſurgere nõ poſſumꝰ:illũ potiꝰ ena-
dẽdi aditũ petamꝰin quo minꝰ pe
riculi nos perpeſſuros e cernimꝰ.
¶Item Ambꝛo. de officiſss.
Tolerabilius eſt inramentuʒ nõ
ens aun gð turpe eſt ſacere.
Nuſaſq; ſimplicẽ ſᷣmon?ẽ ꝓ/
ferat vas ſuũ ĩ ſciſicatõe poſſideat:
nec fratrẽ circũſcriptõe iducat vᷣbo-
rũ:nihil ꝓmittat iboneſtũ:aut ſi ꝓ
miſerit tolerabilius eſt ꝓmiſſus nõ
facere q̊ʒ facẽ qð turpe ſit:ſepe ple-
riq; cõſtringũt ſe inriſiurãdi ſacra/
mẽto:⁊ cũ ipſi cognouerit ꝓmitten
dũ ñ fuiſſe:ſacr̃i tñ ↄtẽplatõe faciũt
qð ſpoponderũt:ſicut ð herode ſu
pꝛa ſcripſimꝰ:ꝗ ſaltatrici pᷣmiũ qð
turpiter promiſit: crudeliter ſoluit:
turpe ẽ q regnum ꝓ ſaltatõe ꝓmit
tit᷑:crndele ẽ ꝙ mors pꝛophete ꝓ in
riſiurãdi religiõe dat:quãto tollera
biliꝰtali fuiſſet ꝑiuriũ ſacr̃o:ſi iñ pꝑiu
riũ dici poſſet:qð ebriꝰ ĩter via iu⸗
rauẽat:qð ⁊ inratꝰiter ſaltãtiũ cho
ros ꝓmiſerat:ĩfertur diſco ꝓphete
caput:a hoc eſtimatũ ẽ ſidei eſſe qð
amicitie fuit.⁊ pꝰpauca de iepte diſ
ſerens:miſerabilis ĩꝗt neceſſitas q̃

lis e ð elec.cãʒ.ff.ð ope.li.ſi
liber. ⁊. ff. ð ritu nu.l.gnãali.
.ff. ve iu.do. ſi generalis. Jo.
(Adde ꝙ ita legit᷑ euangelio.
Mathei.c.xiiij.
k Hod dau id. temerariã.
— iuramẽtũ temerariũ 2 ĩ
cõſulto caloꝛe iracũdie factũ nõ

eſt ſᷣnãdũ: ut hic.⁊.ij.q.iij.pre

uaricatoꝛ. Joãnes. (Adde ꝙ
ſic originaliter legit᷑ in primo
MRegum. c. xxv.
1 rauit.peccatis.i.q̃vidẽ
tur peccata. cũ alrerum
non eſt peccatum. JAo.
m N malis.alið ẽ ĩ malis
miſſis:⁊ alið ĩ maleꝓ
miſſis.pᷣmũ nõ ẽ ſeruãdũ.ſcðʒ
n aliga peiorẽ.ſi.exira ð
iureiu. ſi vero. H
n ¶ Meiorẽ. itẽ alið exẽplũ põ:
poni qᷓ; hic ponat᷑: ut ſi iuraui
me peccaturũ venialit᷑:tale iu/
ramẽtũ non debeo adiplere qꝛ
adijcerẽ peccatuʒ peccato: ut.j.
e.diffinitio.⁊ ſi temer aliꝗd iu
rat᷑ qð ẽ licitũ adiplẽdum eſt:ſi
iñ ꝓpter neceſſitatẽ nõ poſſum
adiplere:venialit᷑ pecco:ut.xx
v.di. 5F. criminis. ĩ fl. ⁊ a licito
iuramẽto:ut dicũt ꝗd papa ñ
põt abſoluere:ut not.xv.q.vj.
auctoritatẽ.ſʒ ↄtra eos ẽ extra ðᷣ
iureiu. veniẽtes. Jo. (Adde ꝙ
exẽplũ dauid legit᷑ in ᷣmo Re.
o ρ O n ſolũ. ↄtagio. qtuʒ
d ꝑplerxionez animi: vt
xiij.di. nerui. 2=
pIn quo minꝰ.quotiẽs eniʒ
aliqꝗd ſine captiðe ſieri nõ pt ſẽ
per id qð minimũ ẽ ſegmur:vt
.ff. de regu.iur.quotiens. Jo.
q mHNuſquiſqʒ. iboneſtũ. nõ
2 olum ergo iuramẽtũ rei
illicite nõ ẽ ſeruãdũ.ſed nec etiã
inhoneſte. immo ſi tẽdat ad in
honeſtatẽ:qñqʒ nò eſt ſeruandũ
iʒ poſſit ſaluari ſine iteritu ſalu
tis eterne:ut extra ð iureiu.quẽ
admodum.—
rꝓQnod ebꝛiꝰ.ergo ꝓmiſſio
ij nõ tenet: ut. xv.q.i.ſane.
(Adde ꝙ ſic legitur Math.
og Saltãtiũ.arg. ꝙ id qð ad
clamorẽ populi ꝓmittitur non
tenet ſi. viij.q.i. licet: ut er de
elec.oſius.itẽ alia ratione nõ ð
buit tenere hoc iuramẽtũ:quia
ob reuerentiã hoſpitũ videtur
ꝓmiſiſſe:a ea que ob reuerẽtiã
alicui ꝓmittunt᷑ non ligant:vt
.ff. quaꝝ rex actio nõ datur.l.
.i. 5F. que honorande. ſic ergo ta
citurnitas que fit ob reuerẽtiaʒ
aliquorũ non pꝛeiudicat:ut.ff.
de fur. l. pe.
Quocd amicitie:uł amẽtie.
uBe iepte. j.ꝓx. cã.q.v.ſi
non liʒ.in fi.ↄtra vbi dicit᷑ vo
tuʒ illud fuit a ſpũ ſcõ: ſʒ dicas
q votũ fuit iniuſtũ.ſj talis ſo/
lutio fuit iniuſta. hebꝛei tñ ꝗdã
repᷣhẽdũt ẽt ipſũ iuramẽtũ.⁊ di
cũt ꝗdã ꝙ ſi equꝰ uel annus ei
obuiaſſet.nungꝗd illud obtuliſ-
ſet dño:q̃ſi dicat nõ.(Adde ꝙ
quẽadmodum dicitur hic in fi.
leguur iudicum.c.xi.

A

—

Ncommutabilis.ſenten
tiã.i. comminationẽ. ea
que dñs dicit comminando uł
commonendo bene reuocat. ſj
ea que aſſerendo dicit non reuo
cat:vnde macrobiꝰ dici tꝙ tri
pliciterↄ iungit deos loqui.
bᷣ¶ Cogitani.i. videoꝛ cogitaſ
ſe. (Acde ꝙꝙ ita legitur ĩ WMie
remia.c.xviij. .
t gne. reuocare.i.non
dimplere.nec dicit᷑ fal
lax ſi ad rei veritatem reuertit᷑:
vt.xxxij.q.i.apud.
Ui ſacramento.vno.S.
e.q.i.c.vl.ↄtra. vj. q.i.

quicunqʒ.ibi imponitur ſepien

nis pnĩa pro periurio:ſed ibi lo
quitur cum quis tranſgreditur
licitũ iuramentũ: bic loquit᷑ cũ
gs temef iurat:ſj none gtemer
iurat rẽ illicitã moꝛtalit᷑ peccat.
ſeptennis pnĩa ðbec ei iponi:
vt.xxxiij.q.ij.hoc ipſum. Rñ.
regulariter ĩponitur ſeptem an
norum pnĩa:ſed ex cauſa dimi
nitur uel augetur illud ipᷣs.xx⸗
vj.q.vij.tempora.iñ hic nõ ne
gatur gn per ſeptem annos de
beat penitere:ſed hoc ſolum di
citur ꝙ a cõione coꝛpoꝛis chri⸗
ſti vno anno ſeparat. (Adde
nicut dr hit in ni.legit᷑ originali
ter Jacobi. c. v.
2 E On ſemꝑ. (Adde ꝙ ita
ut dicit hic tex. legitur Yone

f .Cc.iij.
TEn eſt obſeruandum.
Eceſſe eſt ui male. diſtĩ

guitur tñ an ſolẽniter iu
ret: an in curſu verboꝛũ:tũc ve

nialit᷑ peccaret:ut.xvx.di.ꝭ.ałs.

¶ Adde ꝙ ſicut dicit tex.legitur

¶Erodi.c.ij.et leui.xix.
b —V aliqniilcd.
4 ffinitio.i. affirmatio.

k Soluend eſt. . fra/
genda eſt. .
I¶ Emendatio.non.n. peccat
frangendo tale votum.ſed in h
peccat ꝙ temere iurauit:ut.xxx
iij.q.v.vna.ſʒ nunquid tale iu
ramentum qð temerarium eſt.

.i. dDe re illicita factum inducit

depoſitionem uel infamat .ar.
ch ſic. vi.q.i.quicunqʒ ſciẽs.⁊
.c.infames.⁊.j.e.q.v. ſiꝗs cðõ
nictus.⁊ extra de iureiur.quere
laz. Sed ↄtra extra ð iureiu.c.
ſicut. Ego non credo tale iura
mentum infamare uel impedi
re electionem factam uel facien
dam. de hac mã notaui.lxxxv.
di.archidiaconus. o.

X

Tauſa

ſoluitur paricidio:melius eſt nõvo
uere quã vouere id qð ſibi is cni ꝓ-
mittit᷑ nolit exolni.⁊ pꝰ paululũ.nõ
ſemꝑ igitur promiſſa ſoluenda ſũt
oĩa.deniq; ipſe dominus ſicut ſcri-
ptura indicat frequenter ſuam mu⸗
tat ſe eurentia n. Nẽ ex eodẽ ↄci
lio tole. Incoͤmutabilis deꝰ
quandoq; ſua mutat ſtatuta.
Ncõmutabilis deus idẽq; ſx
exiſtens dẽiqʒ ſũma natura ſe
pe ſua ĩ ſacris litteris legi᷑ mutaſſe
pꝛomiſſa:⁊ pꝛo miſericordia tẽpe-
raſſe ſententiã.vſi licet ſit ipaſſibi.
lis atq; icõmutabilis: crebꝛo tamẽ
eius ⁊ iuramẽta legunt᷑ ⁊ penitentia
que ſacris extant myſterijs adoper
ta:iurare nanq; dei ẽ a ſeipſo oꝛdi-
nata nullatenus conuellere. penitẽ
vero eadẽ oꝛdinata cũ voluerit imu
tare.ſicenĩ ꝑ Hieremiã dicit: pẽte
loquar aduerſuʒ gentẽ ⁊ aduerſus
regnũ vt eradicẽ ⁊ deſtruam ⁊ diſ-
perdã illud.ſi penitẽtiã egerit geni
llla a malo ſuo:agam ⁊ ego peni
tentiã a malo qð cogitauiꝰ vt facerẽ
eis. Nez Auguſtinus.
BSapientis
loquitur.
(Das ne ſapientie eſt reuocareꝰ
ominẽ qað male locutus eſt.
EAem exrcallo bilerdenii
Aua pena feriatur qui ulicitum
iuramentuz facit.
0C Vi ſacram̃to ſe obligauerit:
vt litigans cũ quolibet ad pa
cẽ nullo modo redeat:pro periu⸗
rio vnoꝰanno a cõmunione coꝛpo-
ris ⁊ ſanguinis dñi ſegregatus rea-
tum ſuũ elemoſynis fletibus ⁊ quã
tis potuerit ieiunijs abſoluat. Ad
charitatẽ vero que operit multitu⸗
dinẽ peccatoruʒ:celeriter venire fe
ſtinet. Jtem. “
CNon oia promiſſa ſolnẽda ſũt
T n ſꝑ promiſſa oĩa ſoluen-
a ſunt: deniqʒ ipſe dominꝰ
frequẽter ſuam mutat ſentẽtiã ſicut
ſcriptura idicat.

Itẽ iſdio.ſnĩarũ.li.ij. De eodẽ.
BHneſt obſeruandũſſacramẽ

ſquo malũ icaute pꝛomittit᷑
veluti ſi quiſpiã adultere ꝑpetuã ſi
dẽ cũ ea ꝑmanẽdi polliceat᷑.tolera-
bilius eſt enĩ nõ iplere ſacramentũ

gqua pmanere in ſtupri flagitio.
lẽ ex concilio toletano.c.viij.

ale iurans penitentia agat.

Lade eſt vt malesiurans di
Agnã agat pemitentiam: eo q;
nomẽ dũi cotra pceptũ illius ſũpñit

in vanũ:qꝛĩ exodo ſcriptü eſt:neq;
eni inſonte habebit dñs eũ qui ſum
pſit nomẽ dñi dei ſui fruſra.
Itẽ ⁊ in leuitico. Deeodez⸗

T EPn eiurabis ĩ noie meo:nec
pollues nomẽ dei tui ego do

minus.malũ tamẽ quod faciurũ ſe

ſIe ſacramẽto denouerat omnmo ñ

faciat:qiia ſtulta vota frangenda

reuocare ꝙ maie

—

un⸗ Item ex decreto ſotheris
ell
mametum quo maluʒz incaute
ꝓmutitur nõ eſt ſeruãduʒ.
B Jaligꝗdvforte ĩcautius nos in
raſſe cõtigerit:quod obſerua
tũ ĩ peiorem vergat exitum:illud ſa
lubꝛiori conſuio mutãdum noueri
mus.⁊ magis inſtãte neceſſitate ꝑ⸗
iurãdum nobis quam ꝓ facto iura
mẽto in aliud crimẽ maius eſſe di⸗
Lertendum. N
ETemex 20ll. Elhe
Diffinitio ſoluitur.
Ifſfnitio incanta laudabiliter
ſoluẽda ꝛnec Huaricgtio ſʒ
1 itati E E ti . . E.
WSinancen tt d3en eru 16.
CLtione quarta ſeptie ſynodi
Hioãnes apocriſariꝰoꝛientaliuʒ
ſediũ dixit. Signiſicat ſᷣmo patris
noſtri ſophꝛonii ꝙ meliꝰ ſit iurãteʒ
piurarer quã ſeruare ſacramẽtũ in
fractione ſacrarũ imaginũ.hoc aũt
dicimus quia ſacramèto quidam
ſe ex cuſant Tharaſius patriarcha
dixit quia pater ſophroniꝰ noue/
rat bonitatẽ dei: propterea traſgre
divoluit ipiũ iuram̃tũ. ¶Itẽ Tha
raſius patriarcha dixit:herodes ſᷣ-
nauit iuramentũ ⁊ perijt: Petrus
nero negauit cum iuramẽto:⁊ con
uerſus fleuit ⁊ ſaluatus eſt. omneꝰ
enim peccatũ bonus deus idulget:
ſi quis ex toto corde peniteat. Sã⸗
cta ſynodꝰdirxit:ſic docet ſãcta ſcri-
ptura. ¶ Atẽ leontiꝰepiſcopns fo-
cie dixit. ſcriptuʒ eſt:iuramẽtũ men
darx ne diligatis:qua de cauſa iura
mentũ noſtruz mẽdax diſſoluatur:
E nullã virtutem habẽs.

ano. c.i.
cuz incauta

tẽ Iidorus.
on obſeruẽtur iuramẽta que

fiunt contra diuina mãdata.

B Igs prenẽiusfuerit: vt diffi
niatagere aliquid eorum que
nõ placẽt deo:penitẽtiaʒ agat:⁊ qð
ↄtra mãdatũ dñi ſtatutũ eſti irritũ
reuocetur. ¶ Iem HMiero.i. lib. de

natura rex. Tribꝰſigqdeza modis iu

ram̃ta cõtracta ſoluẽda ſunt.pꝛimo
cũ quis maile iurat.ſecundo cũ quiſ
icaute iuratꝰnõ putãs boc eſſe pec/
catũ.tertio ſi pneri vel puelle ĩ do/

mo parẽtũ ſe iuram̃to conſtrinxeriĩt

patribus poſtqua audierint contra

dicẽtibus.¶ Ecce q inram̃ta illi-
cita laudabiliter ſoluuntur.damna
biliter obſeruãtur: q; tũc ĩtelligẽdũ
ẽ qñ iuram̃tũ illicitũ deſeritur:vt ad
bonũ redeat᷑.ceterũ ſi ppea deſerit᷑:
vt ĩ alið malũ trãſeat᷑: ulicitũ ſacra-
mẽtuʒ da nabiliter puat᷑: ſʒ dãnabi
liꝰcontẽnitur. ¶.An Auguſtin? de
bono ↄiugali.AMõ ẽ appellãda ſi
des q̃ͥ ad pctũʒ facienduz admittit᷑.
Jad peccatum admittendũ ſi
des exbibear: mirũ ſi ſdes ap
pelletur. verumtnqliſcunq; ſit: ſ

m Cctiðe. periurare
quoad ſimilitud
nem facti. (Adde ꝙ ſicut

hic ſequitur legitur ĩ enãõ

gelio Math. c. xiiij. . xx
vj.⁊ Luce.xxij.
n ¶ Omne. niſi qñ pecca
tur in ſpum ſanctum ita ꝙ
ſit impenitens.
0 ◻Ianis preuentus.
ideſt deceptus.
q ¶Tribus. ſiquidẽ ſol⸗
uenda ſunt.i. irritanda.
r ¶IJurat. ſcienter.
s Jurat. ignoranter.

t ¶Contradicentibus. in

ſra annum. ut. xx. q.ij.
puella.
n BS ad peccatum.ve
runtñ. Sed quero
qualiter poſſit quis fidem
frangere in maleſicijs ſo
cio:cum nec in iſtis poſſit
rahi ſocietas.ut.ff. pro
ſoc. autẽ.⁊ in.l.ſe.nec
aliqua obligatio contra⸗
hit᷑ in turpibus. ut. ff. de
verb. obli. generaliter. ĩ⸗
mo magis peccat traden
do ſocio partem iᷓ retinẽ
do ſibi.quia alij non poſ

ſumus ſoluere qð alij de

betur. ut extra de iureiu.
eam te. Sed dicas illud
qð hic dicitur referri ad er
roneam alicnius opinio
nem. ut ſi quis credat ſe
tenert ex tali inramento ſi
non ſatiſfaciat erronee cõ
ſcientie mortaliter peccat
nterxtra de ſimo. pꝑtuas.
⁊ ita peiꝰ appellatur quã
tum ad errantis opinio⸗
nem: ⁊ ita quandoqʒ con
ſulitur alicui adimpler̃ ta
le iuramentum:ad qð tñ
non tenetur.⁊ boc ideovt
ſatiſfaciat conſcientie ipſi

us.⁊ fic intelligo illud qd

legitur exira de ſpon.cð⸗
miſſum.

cäadu
petcatn
(alo.
5 .
1
olſto
hulis h.
mimonir
talal
pedlitſa
ſmmi:ut.
necſacti
aliaran
mari
Lerituſ⸗
lkſemi
feiu.ſ v⸗
imonis
1lbl
4
—
li ad vos
laltseſtee
muleeren
onſani
wodove
be del
dunt
togend
ls decnr
potins
c. arpo
loaſicenp
eiiij non!
intelligun
untpenſor
terpreſum
letſegbon
obuiat er
nis do
ſeſtdeeiſi⸗
moꝛ caſtbi
famnentüp
htoꝛump.
Untraditione
frerdagy
lnc ſaind
— mu
Mtrimon
ſuit aban
morin
ſtnon pon
ſdbonutin
meocaſn 4
Nencönir⸗

ſteni
imn
klan
ſgnorn
nanin
dperenn,
ſſtqris
gunnſefͤ
gncinſtioeet
Whanf
Meainliene
ſCtann,
Mgnmnin,
Dopetar meln
hinen i
naeli nonpe
Hurbaifn
am deimer.

Dl sd

tunenudr
) Aiminscni
ſigrisennt
nalinrunnni
Mancnoned
Dohttlurenar
Ueſtno⸗gion,
Rappalmrens
lennnscpino⸗
tlagranlogzn
Airnladinhietu
nentumeachi,
etur.tboeiden
tconſceneht
nteligoilnlg
ma deſpon

XXII

a Conqueritur.nõ poteſt in iudicio ↄqueri:qꝛ er ĩpꝛobitate nemo ↄſeꝗ/
tur actionem:ut.ff.de fur.itaqʒ fullo.nec iudicium cõi diuidundo locuʒ bʒ
inter pꝛedones:ut.ff.cõi diui.l.cõi diuidũdo.ꝭ.inter pᷣdones.nec pꝛo ſocio
.ff.pꝛo ſoc.nec pꝛetermittendũ.immo ſiquis ratione illiciti iuramenti ali
quid petit pꝛeſta bit alteri.x.l ibras auri.iĩ aut.col.v.ſcenicas non ſolũ ⁊c.

b ¶ Potius.i.ꝙ potius
Dj fides in bono ſeruari.
cIn bona. i. in bono.
dSi ſentit. i. intelligit.
e. Quã inique.i.qᷓ; ini
quum non ſeruaret ſideʒ
in illicitis.

77 MNõ fuerit. ſocietas v!
e

S.

8 Alier.ſi nec adul

tero: ita ꝙõhat
cũ adu tero tertio.⁊ tunc
peccatum accumulat pet
cato.
bnMter cetera. matri
mMmaonii. videtur er
loco iſto ꝙ coactio ↄditio
nalis non impediat ma
trimonium: ſicut nec ĩpe
dit alia ſacramẽta: necĩ/
pedit ſacramẽtuʒ bapti⸗
ſmi:ut.xlv.di.ð indeis.
nec ſacramẽtũ oꝛdinis:ut
lxxiiij.diſti.vbi iſta. Itẽ
alia ratione.qꝛ hoc ſatra
mentũ pᷣuari pot ſine in⸗
teritu ſalutis eterne.ergo
eſt ſernãdum:ut e de iu
reiu.ſi vero.ſʒ ↄtra ma/
trimonia debẽt eſſe libera
a lbi animus dʒ gaudere
plena libertate: ut e de
lpð.requiſiuit.⁊.c.cnʒ lo
cũ.ad hoc dicũt qdam ꝙ
talis eſt cogendus ducere
mulierem:quã coactus ðᷣ
ſponſauit.ſi tamẽ nullo
modo voluerit:ceſſare de
bet ecdeſia a coactiõe.alij
dicunt ꝙ oĩbus modis ẽ
cogendus.⁊ qð dicit᷑ in il
la decre.requiſiuit.ꝙ ſit
potius monẽda qᷓ; cogen
da.exponunt potiꝰ.i.pri
nsſic exponitur.xxiij.q.
iiij.non inuenitur ĩ fi.uł

intelligunt qñ tales fue-

runt perſone ꝙ vebemen
ter pꝛeſumebat᷑ ꝙ debe⸗
ret ſeq bomicidiũ. ſʒ iſtis
obuiat. extra de ſpõ. ve
niẽs. Jo.pꝛobabilitet po
teſt dici ſi placet ꝙ ĩ quat
tuoꝛ caſibus non tenet iu
ramentũ per coactionem
extoꝛtum vt in voto:ut ex
tra qð me. cau.perlatũ.
in traditione rei eccleſia⸗
ſtice.xv.q.vj.auctoꝛita/

lẽ.⁊.c.ſe.in dote.ut.ff.qð

me.cã.ſi mulier.S.dos.
in matrimonio: ut e de
ſpð.cũ locum.⁊.c. requi
ſiuit. qð autẽ dicitur hic
matrimonium ſit ⁊cc.iſtð
ſit non ponitur pceptiue
ſed hoꝛtatiue. uel loquit
in eo caſu qñ poſt coattio
nem cõmitxtus eſt ei car/
naliter:ut extra ð ſpð.de
niens.uel loquit᷑qñlenis
fuit coacno. illa enim nõ
impedit matrimonium.
ff. de ritu nup.ſi patre co

cõtra ipſaʒ fit peiꝰ ẽ:niſi cũ propter
ea deſeritur:vt ad ſidẽ verã legiti-
mãq; redeat᷑.i.vt peccatuʒ emende
tur doluntatis pꝛauitate coꝛecta:iã
quã ſi quis cũ hoĩem ſolus expoliar
nõ poſſit:iueniat ſocinʒ iniꝗtatis:⁊
cũ eo paciſcat᷑ vt ſimul id faciãt:ſpo
liũq; partiant᷑.quo facinoꝛe cõmiſ⸗
ſo totuʒ ſolus auferat. dolei quidẽ
ille ⁊ ſernata ſibi ſideʒ nõ eſſe ↄque-
riturꝰ.verũ in ipſa ſua querela cogi
tare debet potiusꝰ ĩ bona? vita ipſi
humane ſocietati ſidẽ fiuſſe ſᷣuãdã:
ne pꝛeda iniqua ex hoĩe ſieret:ſi ſen
titꝰ:quaʒ inique:ſibi in peccati ſocie
tate ſernata non fueri.ille quippe
vtrobiq; perſidus ac profecto ſce/
leratioꝛ iudicandus eſt. ¶ Item.
CSi propterea ſides nõ ſeruatur
vt ad bonum redeatur nõ ideo vio
lari dieitur. S
Alier ſi fide cõingali violata
ſidẽ ſᷣuet aduitero:vtiq; ma:
la eſt:ſed ſi nec adulteroꝰpeior.poꝛ
ro ſi eam flagitij peniteat:⁊ ad ca⸗
ſtitatem rediens coniugaleʒ pacta
ac placita adulterina reſcindat: mi-
roꝛ ſi eã fidei violatricẽ vł ipſe adul
ter putabit.¶ ¶ Ex bis itaq; appet.
ꝙ ſi ꝗſquã vt diximus:illicitũ iura:
mẽtũ nõ ſeruauerit:vt in aliud ma
lum pernitioſuʒ declinet:tanto gra
nius deliquit quãto dãnabiliꝰ accu⸗
mulãtur peccata peccatis.ſi aũt pro
pterea deſeritur vt ad bonũ redeat
nihil culpe pꝛo tali periurio cõtrabi
tur.potius deflendũ ẽ ſi in aliquo il-
lius iuramẽti occaſiõe nos deliaſſe
cõtigerit.vnde Aug.ſcribit ſeuero
mileuitano epiſcopo cõſulẽti ð quo
daʒ hubaldo:ꝗ a cõſanguineis cu/
iuſdã pellicis coaciꝰfuerat iurare ſe
illã ductuꝝi ↄiugem:nec matri ſue
vel fratribꝰ vlterius neceſſaria mi/
niſtratuꝝ. ¶ Reſcribit ergo beatuſ
Augu. vt diximus ſeuero milenita
no epiſcopo ita dicens.
CSe quodã bubaldo ꝗ iurauitſe
nõ miniſtraturum neceſſaria matri
2 fratribus. ͦͦUMd
Nter cetera vt rogaueras a
1 patre nr̃o ãbꝛoſio qſiui:ꝗd tibi
chariſſime agẽdũ ſit ð hubaldo par
rochiano tuo ꝗ captus ⁊ timore ne
