—

“

gu.a trãſe.ad noſtrã.uł diſtigue ꝙ triplex ẽ habitꝰ ſcilʒ pꝛofeſſionis q uotuʒ baber elex

anneiuʒ ⁊ dirimit matrimoniuʒ ð quo h̊ loꝗt.cõuerſiòis ꝗ ſimiliter uotuʒ habet
annerxuʒ ſʒ non dirimit matrimomiuʒ de quo logt extra qui cle.uel no.conſuluit.ex
tra de regu.ſuper eo.habitꝰ pꝛobatõis:ꝗ nec ĩpedit nec dirimit matrimonium.de
quo loquit᷑ extra de renũcia.c.ult:firme ergo teneas ꝙ nunquaʒ ſolus habitus ſo
lenniʒat votuʒ.extra de regu.poꝛrectum.⁊ extra ꝗ cle.uel uonẽ.cõſuluitinec obſtat
xrvij.di.ꝙ iterrogaſti ⁊ extra ð regu.uidua.qꝛ ſolus habitus ut dixi ſupra nõ ſa
at monachum uel non ſolenniʒat uotum. (Zldde ita ut hic ⁊ i ſine buius capli
ditcit᷑ ſcribit apoſtolus ĩ pᷣma ad Thimoth.c.vy·

altnn

J

014

3₰

N¶Hon coacte.tunc enim ſecus eſſet.extra quod me. cauſa perlatuz.

k. Moſtea argumentum ꝙ non excuſat vis precedens ſi poſtea ſequitur conſen

ues continentiam ſi còtr aheret teneret matrimomum Queẽ eni rõ quare

M
”

cſtitutio eccleſie magis debeat ſpectare ad ilſa vota q ſolennit᷑ fiunt quam

us. ut. xxxiij. qi,cum per bellitam, extra de eo qui duxit in ma. ſignincamt.

* / 7
ohin:; Vastie

=òD
APLat

patitur famem dũ dulccins

TTauſa

9 U Jduas.ſimulauerint.argu.qꝙ voti ſimulatio ſicut ipſa ꝓfeſſio obligat quẽ
qᷓ;.ut.c.prox.neqʒ ⁊ vi.xxvij.ꝙ interrogaſti.
bᷣ¶ He vero.hanc litterà ĩtelligit cardinalis de voto ſimplici ꝑpꝑ illð nõdũ tecte:
2illud nõdũ velate a illud ab eo.q.nõ ab eccleſia ⁊ illud aliquato tempoꝛe ideſt tri
bus annis.xxvij.di.ſi vir.ſed nos intelligimꝰ de voto ſolenni qꝛ publica peniten/
tia de qua ſubdit᷑ nõ impo
nitur ꝓ fractione ſimplicis
voti.axr.xxvij.di.ſi vir.itẽ
ĩutiliter argumẽtaret Au
guſti. ð talibus virginibꝰ
ad viduas ſolẽni voto obli
gatas.vnde ĩtelligas illud
recte nõ de uello conſecra/
tionis ſed ð vello proſeſſio
nis quod vellum oſecratio
nis nõ datur ante.xxv. an
num. xx.queſtione.i.pla/⸗/

CBe vidnis? virginibus: que a reli
gionis pꝛopoſito diſcedunt.
CNAanats Ppol diſcedentes vi⸗
duitatis:ſuper qbus nos ↄſulere
voluit dilectõ tua frater chariſſime:cre
do te noſce a ſancto Maulo ẽt⁊ a mul
nis ſanctis patribus niſi conuertãtur oli
eſſe dãnatas: quas non apoſtolica au-
ctoꝛitate danãdas ⁊ a communiõe ſide

Wi ii iminibus eccleſe eſſe arcen
c¶Aelamine. extra de re ium atqʒ a liminibus eccleſie eſſe ar
gu. vt clerici. das cẽſemus: vſqʒquo obediãt epiſco

pis ſuis:⁊ ad bonum quod ceperunt in
nite aut voluntarie reuertãtur.De vir/
ginibus autem non velatis ſi deuiaue-
rint:a ſancte memoꝛie pᷣdeceſſoꝛe nro
papa Innocentio taliter decretũ habe⸗
mus.He verobque nec dum ſacro vela
mineſunt tecte:tñ ĩ pꝛopoſito virginali
ſemper ſe ſimulauerint permanere:licʒ
velate nõ fuerint tñ ſi nupſerint aliquã-

d Zlliquanto. x. an. j. e.
deuota.ideo aũt dixit ali⸗
qnto.qꝛ arbitrium ẽ huiꝰ
penitentie tempus licet oꝛ/
dinarie dixerim eſſe.x. an⸗
nos.
¶ EContractus hic large ſu
mit᷑ hec appellatio.ut ẽt cõᷣ
pꝛebendat ↄctus ſtricti iu/
ris.qꝛ ĩ nullo dolꝰ ſterueni
re dʒ. C. de pᷣſcrip. xxx. vel

entdmee. Fee.. ſio eax domino tenebatur.ſi enim inter
c.he vero contra in fin.ꝛ ſo. bomines ſolent bona ſide contractus
ibi loquit de virgine illa q nulla ratione diſſolui:quanto magis il

vellũ conſecrationis acce/
pit ſi prenaricata ſit plus
peccat qᷓ; vidua.hic loquit᷑
de ea q̃ nõ accepit vellũ cõ
ſecrationis:vnde videt᷑ mi
nus peccare qᷓ; vidua qa a
maioꝛi bono cadit.
gConſoꝛtio.arg. de pe.
Di. v. cõſideret.in ſi, vbi di
citur timeat docta expimẽ
to quod ignoꝛauit virgo.
h Ale ſuͦt. dicit Miero.
libido ĩ virginibꝰ maioreʒ⸗

la pollicitatio quaʒ cuʒ deo pepigil ſol⸗
ni ſine vindicta non poterit ⁊c̃. Si vir-
gines nondũ velate taliter penitẽtia pu
blica puniuntur:⁊ a cetu ſidelium vſq;
ad ſatiſfactioneʒ exdudũtur:quãto ma
gis vidue que perfectioꝛis etatis ⁊ ma-
turioris ſapientie atqʒ cõſilii exiſtũt: vi⸗
roꝛũqʒ conſoꝛtiomultotiẽs vſe ſumł:
habitum religionis aſſumpſerunt:et
demũ apoſtatauerint:atqʒ ad pꝛioꝛem

ſidelibꝰ ⁊ a liminibꝰ⁊ a cetu fideliũ vſqʒ

eſſe putãt qð neſciũt.(ad ad ſatiſfactionẽ ſunt eliminãde ⁊ carce/
de ꝙ pᷣme due lequẽtes au
ctoꝛitates legũtur ĩ prima
Ad coꝛi. c. v. ⁊ dᷣute. c. xiij)
¶NLetabitur. ſi ð vindicta
quã videt.ſed qꝛ nõ eſt in il
la:⁊ qꝛ nõ cõmiſit conſimi
lia.(Adde ꝙ ita legitur in
pſalterio.pᷣs.lvij.⁊ ita vr
ſequitur ſeribit panlus ad
romanos.c.i.)
Mans ſuas la. i ſang.
pec.ĩ pena.i.ppꝑ penã quiu
videt.qꝛ cũ ſtuliꝰpunit᷑ ſa/
piens fit aſtutioꝛ. ut.xxiij.
q.vi.vides.⁊ citiꝰ ducitt gse
ad benefaciendũ ⁊ viuẽdũ
de pe. di. ij. citius. vnde di
cutur Selix quẽ faciunt alie
na peficula cauum.

tradentes huiuſmodi hominem ſatha
ne:vt ſpiritꝰ eiꝰſaluꝰ ſiti die dñi:ð tali
bus nãqʒ; dominus per moyſen loqui-
tur dicens:auferte malum ð medio vfi
de quibus per ꝓphetã ait:letabit iuſtꝰ
cum viderit vindictam impioꝛuz: ma-
nus ſuas lauabit in ſanguine peccatoꝝ
de talibus nanque ⁊ eoꝛuʒ ſimilibus at-
qʒ eiſdem conſentientibus dictum ẽ:qꝛ
nõ ſolum qui faciũt ſed etiam qui cõſen
tiunt facientibus rei indicandi ſunt.
Item ex decreto Gelaſii pape ad ſi-
cilienſes epos miſſo.c.ix.

tit᷑ nocabula:pꝛimꝰ eni eſt cũ ꝗs in oꝛigine diſponit aliꝗd boni facere tũc di
titur deliberatio.ut.xvij.q.i.c.quibona.⁊ hoc cõſiringere veniale en/quandoqʒ
procedit ⁊ pꝛoponit idẽ ſe firmiter facturum.a dicitur pꝛopoſituʒ.xvij.q.i.c.i.⁊.q.

22

ij.nos nouimus.huiꝰ fractio veniale eſt ſecundũ quoſdam.ſed graue eſt.bec ma-

trimonium contrabendum impediunt ſed nõ dirimũt iam cõtractum. ſi vero acce

dat obligatio dicitur votũ cuiꝰ fractio moꝛtale peccatum eſt:⁊ impedit matrimòi⸗
um contrabendum. dirimit iam contractum: ſi ſolenne ſuerit.
m Bimurna. maxime nã T idem eſſet ſi per momentũ. ar. j. e. vidnas.nec ideo

minus venditio ⁊c.C.de contraben.emp.nõ iccirco.uel poteſt hoc intelligi quãdo

non expreſſe ſe religioni obligauerunt quo caſu exigitur ꝙ per aliquod tempus fu
erit in monaſterio cũ alijs:quod tempus potius eſt ad arbitrium boni viri referen

dum quam aliter determinandum. argu, extra de dona. apoſtolice. ff. de iure deli.

toꝰtempoꝛe his agenda pnia eſt qꝛ ſpõ/

vomitũ ſunt reuerſe:a nobis ⁊ ab oibꝰ

ribꝰtradẽde:q̃liter iuxta apłkum paulũ

Tranſire nõ poſſunt vidue ? virgies

R Eqʒ. viduas. ppoſito/hota q votum ſecunduũ diuerſos ſtatus diuerſa ſoꝛ

l.i.f.de ſolu.quod dicimus. uel dic hoc tẽpus trium dierum eſſe.extra ð re

gu.ad noſtrã.licet quidaã illud intelligant ð illicitis.ut.xx.q.iij.cõſtituit.

Ec aliqua.obſtetricũ ar.contra illam pꝛobationẽ que ſit per obſtetri
ces quod nulla ſit valida.ſed tamen contra adulterium.j. e.c. bene

recipitur:⁊ ar.extra de pꝛoba.pꝛopoſuiſti.⁊.dicit lex eam admittendaʒ. dũ

poſt religionis ꝓpoſitum ad nuptias.

T PpEqʒ viduas ad nuptias trãſi pa
. timur:que i religioſo pꝛopoſito!
diuturna obſeruatione ꝑmãſerũt.ſiłr
virgines nubere ꝓbibemꝰ:quas annis
plurumis in monaſteriis etatem ꝑegiſſe
cõtigerit. Itẽ Cypꝛianꝰad põponiũ
de virginitate. Ex quoubet ſen⸗
ſu coꝛpoꝛis mulier coꝛrumpi poſſit.
Ec aliqua putet ſe poſſe hac excu
ſatione defendi ꝙ inſpici ⁊ pꝛoba
ri non poſſit an virgo ſit:cum etiaʒ ma
nus obſtetricuma oculus ſepe fallat᷑ꝰ
7 ſi icoꝛrupta iuẽta fuerit virgo ea par-
te:qua mulier poteſt eſſe coꝛrupta:pote
rit tamẽ ex alia parte coꝛpoꝛis peccaſſe
q̃ coꝛrũpi poteſt:⁊ tamẽ inſpici non po
teſt:certe ipſe concubitusipſe comple⸗
xus ipſa confabulatio ⁊ oſculatio ⁊ con
iacentium duoꝛum turpis ⁊ feda doꝛ-
mitio quantuʒ dedecoꝛis ⁊ criminis cõ
fitentur:ſi ſuperueniens maritus ſpõ/
ſam ſnuam iacentem cuʒ altero videat:
nonne indignatur ⁊ fremit ⁊ per zeli do
loꝛem portat gladium in manu ſua:et
chꝛiſtus dominus iudex noſter cuʒ vir-
ginem ſuam ſibi dicatã ⁊ ſanctitati ſue
deſtinatam iacere cum alteroꝰcernit:qᷓ;
indignatur ei ⁊ iraſcitur:⁊ quas penas
in ſceleſtis huiuſmodi coniunctionibus
comminatur:cuius vt gladiuʒ ſpiritua
lem ⁊ venturum iudicii diem vnuſꝗaſ-

qᷓ; fratrum poſſit euadere:omni conſi

lio pꝛouidere ⁊ elaboꝛare debemus.
Rem. Be eodem.
—0 Mod ſi penitentiaʒ huiꝰ illiciti cõ
cubitus ſui egerit:⁊ a ſe inuiceʒ re
ceſſerint:inſpiciantur uerumt virgines

ab obſtetricibus diligenter: ⁊ ſi virgies

inuente fuerint acceptaꝰ communione

ad ecdeſiam admittantur:hac tamẽ in-

terminatione vt ſi ad eoſdeʒ maſculos
poſtmodum reuerſe?fuerit:aut ſi cũ eiſ

dem in vna domo? ſub vno eodẽ te

cto' ſimul babitauerunt:grauioꝛi cenſu
ra eijciantur:nec in eccleſia poſtmoduʒ

facile recipiantur.ſi autem ð bis aliqua
coꝛupta fuerit ⁊ depꝛehenſa:agat peni
tentiam plenamꝰ que boc crimen admi
fff. de edendo.veluti
§§. hec vox iterũ.

ſit:que non iam mariti ſed chꝛiſti adul-
tera ẽ: ⁊ ideo eſtimato iuſto tẽpoꝛe po-
ſtea exameloyſon ſui.i. confeſſione: vl

tñ pite mulier̃s ſint
ff. de nen. inſpi.l.i.
ar. cõtra. C. quãdo
tuto.uł cur.eſſe ðſi.
indecoꝛa.vbi repꝛo
batur probatopa/
ſpectum coꝛpoꝛis.⁊
xxxij.q.v.non ſolo.
7.]. xxxiij. q.i. quod
aucẽ ⁊.c.ſi quis con
tra. IJbi enim ĩ veri
tate viri.hic conſtat
de ueritate mulieris
ſz ibi ſoluitur:ſi eniʒ
due uel tres nobiles
pꝛobe mulieres dice
rent virginem nõ eẽ
cognitã a viro haꝝ
teſtimonio ſtaret᷑.

0 . Fallatur arg.

contra teſtimonium
viſus:ſepius tamen
nõ fallitur ⁊ ideo ad
mittit᷑ teſtimonium
de viſu.nã iura ud⸗
aptantur ⁊c.ff. de le
gi.nam adea.
p¶Cõcubitus. hic
eſt vnus locus quo
per exterioꝛa ĩterior
uoluntas dignoſci⸗
tur per confabulatio
nem enim ⁊ ample
xus ⁊ huiuſmodi ðᷣ
prehẽditur fuiſſe coꝛ
rupta. ſi.xxxi.q.ij.
c.i.ſupra diſtin.l.ſi
quis pꝛepoſtera.xxx
iiij.q.i.non ſatis.di
ſtin.l.ſi quis diaco/
nus ⁊.xxxij.q.v.nõ
ſolo.
q ¶ Confſitentur. qꝛ
ex eis pꝛeſumit᷑ adul
terium.xxxij.q.i.di

xit. C. ð adulte.quã

uis.

PrPoꝛtat. ð facto

qꝛ nõlʒ viro interſi
cere adulteruʒ.ff.de
adulte.marito. niſi
poſt dnũciationẽX.
8¶ECñ altero cernit
ꝓpter talẽ ſuſpicio⸗

nem poteris eam ae

cuſare.ut.xxxij.qii.

dixit vñs.
Q Uogd ſi peui⸗

tentiã.iterũ.i.ſepe.

u ¶AAccepta. pᷣmiſ

ſa tamen penitẽtia.
x¶Neuerſe. ar. per

reiterationẽ peccati aggrauari penã. peccata iterata grauiꝰeẽ puniẽda.ar
gu. xv.q.iiij.hi q. vV ¶ Domo ar.ex loco pᷣſumi aliquẽ.ar.xviij.q.

ij.diffinimus.

5.Tecto. tectũ hic appellat quẽlibet locũ puatũ. xxxv.
CSacile no. ꝙ ſi aligs monachꝰuł monacha ſemel ð

ligt nð ið ſtatĩ debet abijci.ſed ſi ſecundo peccat difficiliꝰdebet recõciliari.ſi
tertio tũc detrudit᷑ in alio monaſterio.ut.j.e.peruenit.ſed ſi clenicus aligꝗs
peccauit:ſtatim pᷣma vice poteſt expelli.ut.xlviij.di.quoniam multa.
2 ι Plenam. i.pfectã.ex boc uolunt quidã ꝙ ſanctimonialis poſſit agere
ſolennem penitentiam. nec impedit᷑ conſecrano.qð eſt contra illud qð de
clerico dictũ eſt. S. di.l.c.is uero.uel plenam.i.x.annox.j.e.deuotã.
¶Exrameloyſon.i.conſeſione facta ſui ideſt ſatiſfactione.ſ.penitentia:ꝑs
enim bic ponitur pꝛo toto ſecundũ ſynodochẽ.conteſſio eniʒ ẽ pars peniten

tie 7 maxima. de pe.di.i.quem penitet.

ſtſcperitte
ſerelgionilg
hbabere pyr
egd babet d
ſuccegetidus
ſtalo. a. C.
gspreſdyten
Heceftaria ab
bus ſuſcipere
bona laliüdi⸗
ſpeial.N
nibiet ſruc
rdin piceti⸗
iucl. e ſ.
Fto. nonquea
li aliſcicte
lprareepiſcopi
(deepiſcopis
llio egocredo
labonaſum
ilius gefa
liarcigion
nderpreſtan
fiücb. Nen⸗
Gi. n
enitreligioſ⸗
lorieynon
ſi muu ni⸗
lorenniger ua
onitarniſali⸗
lgoniſe de
Niggtalsqnin⸗
emſtit ppnis a
Munciatmanens
Konoſtnnri

(ſeimutafactten

bennns losſl

“ ici vi ciii⸗

Elucie i nif,
Cllier abifüle

Patinone
rugine
chiſignon ine
ibalgid thur,
ſfanmnnnan
Cuorfitſib i
Ofopriig.i,
ſintcinng
Venenn ni
Kiurdiktie⸗
ſnnn
. A
lere
nlnungn
Ae
R

xxVII

Nimiang . c. ſed erponit. H. ad penitentiam. i. adfructum peniten-
temer 3 uiepiſcopus. veponar. un r. q.i.d quia ſacerdoͦgd. lit tie Radenaanhimrinakamnie mentuaninnnn tamen viuente adulte
aiut B Erxcoõmuncet. hoc de mãſuetudie canonum.nã ſecũdũ eges ali to eelienn adeommmiümennn d inſtar ſecularis ulter. armi aviſ naͤelis⸗
N Aianeten. alia vider᷑ contra. xx.q.i.illud. uei Necei N.—”o Taknan niilin e
nüncgn . 1) intellige de doli capacibꝰ ſecundũ. M. t ante.rij. an. ibi de nõ doli in euangelio Marci.c.x) nneoaaer vmene cberi.ſ.
letz capacibus. e.deuotã ⁊.c.de filiia.
eniſt ropꝛijs. pt HH xx. I minñ vnus.i.legitimus
c a Ganino penitẽtia facta ad eccleſiam redeat:q; ſi ¶ Itẽ er decretis Jnno. papeca: ba kn reliquerat in necelñn
mareſz pꝛia aceipere veſtem obſtinate perſeuerant: nec ab inuice8 ſe & e bis que votum vig lami. tate moꝛtis. per. c:quod eſt
nntfmnn religioſaʒ.ar.xxxiij. ſeparant:ſciant ſecuʒ hac impudica ob bentes nubunt necdum ſacro v vrrxrij.q. vij. fidelis. Dl
WN ens deo. ſ. nvfKtinatione ſuanunquam nobiſcumad- znetecte. que nondum ſacro vela- & Deſmnctus. quo adlit
unangme lieres. 1. xr. q. i. vi⸗ mitti in ecdeſia poſſe:ne exemplum ce⸗ E vero que nondum ſacro Nla eram. —
W duas nee, uni Mecct lictis ſuis facere in- mine ſunt tecteſ:iamen in pꝛopoſi genter oſtenditur. . e. de mſi
miigi enn .i te teris ad ruinam delictis ſuis facere in- irginali ſemper ſe permanere imu lia. magiſter aliter erponit
W e tagren ſnvant⸗ QLipiant. nec putẽt ſibi vite aut ſalutis cõ to virginali ſemper ſe õ c wlen receſſit quo
Renier ent eũ nulli mona⸗ ſtare rationem: ſi epiſ copis ⁊ ſacerdoti lauerunt: licet velate nõ ſunt ſi re sté. ad ea m. quia non recpie-
nibemn ſterio ſe tradat. h pus obtemperare noluerint. C YItez ex pfſerint: bis adagendam aliquamo t. tur ad penitentiam niſi pꝛi
giunmlinn intelligo de pꝛoſeſſa vi. ſynodo. poꝛe penitentiam ſu uberumn auiaſ⸗ us ab eo ſeparetur. uel
ſalumfni dee dderſolo ba — ANericus deponatur: laicus excom ſio earuʒ deo tenebatur. nazs ſi inter n. nne-niſt vnuo ideſtadn/
Antunei bitu no piudicat ei. imonialibus mines ſolet bone ſidei cotractus nulla ter.ſed ſecundum banc er⸗
niwd tione diſſolui: quanto magis iſta pol poſitionem nulli exiſtentii
ngi ſuluit. ſi at habituz mechatus fnerit. fration guante it ſolm ſine vi aliquo peccato danda ẽ e
☛ ſuſceperit ⁊ deuouet Jqui epiſcopus pꝛeſbyter diaco⸗ licitatio quam deo bepig ſtolus illas na de alio.⁊ ita.g. eſt ſibi
nmoint ſe religioni ĩ qua nõ B nus aut ſubdiaconꝰ: aut lectoꝛ: aut dicta non deher narmn ao laus nias nrerlus ve ver vinin.
iũ: iſtig: ari jere opoſito iij. F. vltimo. Iten
lmnan ſz habere ppꝛ: v½ pfalmiſta: aut oſtiarius cuz muliere ſan que a p erunt
fünſinanin Reaababet venein, Liificata deo mechatus fuerit: depona · dirit eas habere co e Nentta e.
ſri ⸗ mir. 1fecerunt: quato dam. extra de ſententia ex
— H tur: qꝛ ſn ponſam chꝛiſti coꝛripit: ſi vero EH enn Eelan ſeccrun ic- ſae ene deſeen, 2
1eq õl pa ne fidẽ e gan innnn.
Ule eſbyter. dʒ iñ̃ la icus:excõmunicetur l 38 ocre sb homine. 5. in ar
wümun ereſſuma ab eredt tem ex conci. tole.iiij.c. viſ.. minime ſernauerunt. Item cxrocre⸗ tamen ductus fuit ad boc
1 Nn, bus ſuſcipere.alij ãt idue ⁊ pueile qͥ poſt religiõis babi to eiuſdem.c.ix. — is ber. c. J. e. deuotam. xv. q.
Wnans bona taliũ dicut eſe tum nubũt a cõmnnione ſuſvendantur & Non ſunt admintẽde ad penitentis vltima. bi qui uel dic ad
pẽdeii · ſz otra quia E viduis ⁊ puellis que habitůre virgieg ſacre ſionbiice poſten nupſerit. penientlam fructuoſam.
Cdabmt nihil eſt ſecũu na⸗ õ ibus pꝛopꝛijs tᷓ Ae chꝛiſto ſpiritualiter nubunt:ſi quia non valet ad vitam
Vnus ansg a in pẽdẽti. ff. de lgionis in domibus pꝛop lice nupſerint:non eas eternam penitentia ð vno
tammn uan pedenj. T. ſe mutauerunt: poſtea publice nupſerint: non eas ſentin eno
unt iudi.ſj ⁊ ſi. . vl.ar. abaſtenem ige patruʒ: vel pe admittendas eſſe ad penitẽtiam? niſi hi eanbcum uis kemane
eo. non quẽadmo ſi poſtea contrai Parrn: en anrenzng, fe⸗- at in alio. magiſter intelle⸗
naa aain icirea en⸗ cpa canonum coniugia crediderunt quibus ſe iunxerant:a mundo c ⸗ rit hoc. c. de ercommunica
nenin tint Iptate epiſcopi.ar. copulanda:tamdiu vtreq; babeantur rint.ſi enim de bominibus hec ratio LHio. tamen bene eſt iniugẽ
W C. de epiſcopis. nuni (ohulanch Eſe:quouſqʒ quod il - ſtoditur: vt quecunqʒ viuente viro al· Ads penitentia eriſtentibus
il piſcon a cõmunione ſuſpẽſe:quouſqʒ qu ditur: ntia
nfiſter li.io.ego credo ꝙta See . od terinupi ad ultera habeat᷑:nec ei agẽ in mortali ⁊ etiã adpuc pec
rmngi⸗ boa ſnt peig licite perpetrauerunt: emendent. quod peletieltcentian Seeaikmürnuen e ne ee
amli dnetor Kemenarenegleren Nuneen eesen dinutneiacenn magis pe. r remil. ꝙ quidam. de
bieſtng lilla religione. um ne oĩum chꝛiſtianoꝛnm: 2 cõniuio ppe-⸗ de eis fuerit öfunctus: ſe immoꝛtali be. diſtin. iij ſi quis aute,z
lomſnud no erpreſt moaſte.· tuo'ſint ſequeſtrate. & Item ex conci. ð ula tenenda eſt que ante ſe im buma⸗ 2 dl. v. kalſls.
icbis da⸗ riũ.b. Itẽ nota ſecũ Martini pape. SBe eodem. ſponſo conunxerat poſtea ad um n Mpudicas. filios. g
81 ig dũ. NH.qꝙ nunquaʒ L duas anteʒ velare põtiſicũ nul- nas nuptias tranſmigrauit. Ntez erunt ſerui eccleſie. x
Eeutinnn erit raicioß ſon ius attentet: pꝛout ſtatutum ẽ inð conci.triburienſi.c. vi. ſis ner Zaun —
ntintii e mnter wc hꝛopi cretis gelaſij pape.c xiii. QAQuod nec au- & Abeccdefe elimade: 7 erga möns ralerno velmogarle
n ni gd is renũciet:uel vorñ̃ ctoꝛitas diuina nec canonuʒ foꝛma pꝛe- trudende ſunt — mon eccleſte applicabiur veni⸗
achleg emittat niſi alicui re ſtitit. ꝙ ſi pꝛopꝛia fuerit voluntate conti charum imondice per abael perſo⸗ Genim facta eſtiniutia. vi
J ligioni ſe det. Seccd næẽtiam pꝛofeſſa:in eiuſdẽ gelaſij.c.xxi. Vpudicas deteſtabile q; perſo⸗ detur ꝙ monaſterio. quia
dom iͤfun nugd talis qui vori egitur:eius intentio pꝛo ſe reddatrõ- nas monachoꝑ atq; monacharũ equicur partus matris cõ
nia inef emitrir ppriſs abtre nenn deo: aꝛ ſcut bm apoſtolum ſi ſe c que abiecto ꝓpoſito ſanctitatis illiciia qitonem. nruij. queſtione.
kmſ nemernanenem achcnas woleſan llalenus nubere ve atqʒ ſacrilega contagione ſe miſcuerüt: quanta. ieri. dico viri.
u naae de. enknmededenmtans deileicine eientcmthencfin monnie velhge⸗ Gkii icn auliarman
dmüdiatoni, ẽ mutat facit ſe ver UI. 0 de ri »illiciri i⸗ me ſi hoc in duplici m n,
gn Rerluee reos illius pꝛomiſſam fidem pudicitie deo debet ratione perducte de ineinis commmeri ſterio contingeret. xviij.
ertleſipnn edicti. xvij.q.iiij. i·⸗ cnſtodire. Nos autez auctoꝛitate patri bus libere ſilios pꝛocreauerint: am Aneſtione ſecunda. in nul
npotniöcmni as ſuadẽte.ñ niſi ſpe ſuffulti in hoc ſancto concilio ſancimus ſteriorum cetuꝰ eccleſiarumqʒ conuen⸗ o. *
ntum ,, aller babi eleu Aibere iudicamus: fx ſponte velamen ibus eliminandas eſſe mandamus: o Cetu. id eſt commu⸗
Nritſ⸗ ius monaſterij ců p nuis nõ conſecratum ſibi impoſue- qtenus retruſe in is ergaſtulis tantu, mione fratrum vel monia
aiu einonetaca ules avontno n o⸗ facinus lamentatione continua deflen- liuum. que ſi retrudeturin
ti iaiiſ preſſa aſumat. lictt rit ⁊ in eccleſa inter velatas deo obliga Kcaforio poſſmignepeninci: Tararent in fo dtonen
Niinin ſe abban non ſuppo tionem obtulerit: velit nolit ſanctimo⸗ les: purificatoꝛio p 8 d moꝛteʒ ſo ſteno tamen dicatur eſſe.
Nerhigl. nar ul dic ꝙ ſůt mo nie habitum vlterius habere dehet: licz nis decoqui: vt eis velut ad m. o üic non eſt comtma. in
Aprr hil nachiilicet non ſit ſacramento conſirmare velit eo tenoꝛe lius miſericoꝛdie intuitu per cõmunio fra eodem. c. ſi quis rapu⸗
Imenpenttu⸗ ſub aliquo abbate. ⁊ ratione ſibi velamen impoſuiſſe: vt nis gratiam poſſit ſubueniri. erit. uel illud cum pꝛo⸗
emta ſicut primus mona ſſet deponere EItem ex eodem. prium monaſterium re⸗
irmi chus no ſuit ſub ali iterum poſſet deponere. darguitur de nimia negli⸗
ian ſi⸗ . ijs. i. la.licet eniz in ſua domo fecerut pfeſſo gentis. “ i
iuncn CMroprijs · i. gue nerundroga lüeden er ui de urnone.lſinudte⸗ p· ¶ WMenitudinis. ideſt pene in purgatorio. ⁊ ignis iſte ercedit omnem penam bu Dao cnes
nc nẽ:erit ſolẽne votu extra ð cõuer.c iu. ex pte. ex qui cle F. lti. in fin. ꝛ ſunt duo ignes purgatoꝛij. vnus in futuro al duo/
nnun il e¶ NDerpetuo. vſqʒquo emẽdauerint. ut ey de cöſti.er itteris. in f. (Adde e vle Hõ nnn.! gn eee
immi, in mdiecki ec. abbr Grtilus . n⸗ 2 Eimothee, v.) d& BolusRer piehibwernec quis. contra. ſupra diſtinctione. l. penitentes
3 a etun in ſoent ibi. uel meliꝰ hoel dicto apo conna.D ſupra. xxi. queſtione. vij.de bis. contra. ſo. omnes vie domini miſentcor
U uſich ſtoli dieitur de viduis quenõ erant velate ſed tantu profeſſe contineutiam dia zZverioss. ſtae merommmi. vtia ar. iſi Lpenicmes:
luuc ibi ius de utriſqʒ velatis. r Miſericoꝛdie.ſed nonne hoc eſt de iure commui.vliqʒ. r. Iſti.l. penitenteg.
uni 5 Anmeeha 4 enginer H d Timortbecr v) Ca tamen de iure communi ſit ⁊ de miſericoꝛdia fieri dicitur: argu. rrriij. que⸗/
mun b Nue chnſto. ad penitentiã contra. kxvi. . l. agnouimus. q; pecca⸗ ſtione. ij,admonere. ..
epd,

n
4 ſpe
Tanſa uadevonvoſik raanebentoror vis, Ner
49e . . e . 1 E „O
er. F. nlaerinsgaumn ncronid aunnis deuldctere eo reipe e
iſti preibyt o: ſanm. li 8.ab alta . rit eccleſi⸗ velat᷑ a ſacer iugu. in curꝰ per dand
8— l. diſtin. e. 12 rrxiij. qen e dote qꝛ iexpo. ai ſona “ me o
ſupra. l. d iiſ.c. vlti. . rr naioꝛeſtad⸗ C ſit viro. aʒ ſuo abaeuirt a ui noßꝰ
mibus. ſup vd. viliſee. wici imaioꝛe vrni nup zeerata omindꝰ. ſed vidua üͤn
Irginem. conſtei neſbyter. . v. inincegu animmeie diſpen⸗ ine cõſecrataz ngentin teltennn naing
Te ES vlti. ſiquis p S iſtopus aenlerein elk t uis ſacro velam ⁊ poſt dicatuz nõ Gecrleſtez virgs nonne
rv. q. ess ehiſe gp⸗ ci. nam t . gquis Iacr0) erit: ſacrilega⸗ pu ee nente? eun
i. q. ij. raptoꝛ ta poteſt ep ſi clerici.na Q Sꝗ ingiũ dur a ſacrileg typue tegra mente⸗ ſoot
Mutontatem. a de udi. at ſi viimo omind coͤſe. neoniugin onr. leder⸗ elaſij pu ſtin vñ non ſic nn ni⸗
der Auctarien ertn De x virgo domino cõt eo pꝛoponitu inceſte turioe gelaſt 4. (orpore: iſto vt –
u na aiteno r nunort MWonachus ⁊ virgo tur. 4 deo piop nranrm Hinms 2egan i coniungk tonan⸗ i
ſare in achnngan ini C Dluorerin eſe deo cöſfecranerit ᷓ; miſcue legitur Rrumne p publicã ꝓ nbreſenten canlan⸗ nurergos
as. dich i ĩcidit in adu ta: ſin ſe d nimꝰ? g. i. xx. le⸗ trudi: niſ p pr i.ſi pe⸗ lonem eccleſte: e 15
bus Hicntlt lcidit in nſec crata: ſi nu que ſe decer pe cap ötrudi⸗ ecipi. kpe⸗ crion cerdote lunn ines
zn⸗ qui i⸗ ſed inem chuz e: qᷓ; 5 uniõe d nonõ reci m elat a ſacerde 3 diſn z3
liinceſ di e non. al Irgi⸗ rz mona traher ‚cra cõmunioe am oĩ viaticu nov ꝛohibe tcsſoiec
an.s rctrthno, ror . n licere nuptial t perpetr euimꝰ? ituerit traſen donẽſiꝰ ↄcili. ſitenti· nur ſecu er ſecun iln viige
. ium vince⸗ onli⸗ fuerin em decreut nitue in calcedonẽſi connitenti eſſe. ⁊ ſuper ſe mnn de
ſam. 5 adulerumainee, Honn uenti fueri autem dee i epi neget. in calce nicetur. co ſeri- iere fundere Sann
ꝙ ſi adu 3 ec in tibus aute dem loci epi nõ nege comunicett 1 mileri⸗ ubentes fundere ſi
ſus ſurgur ninqueniſ po⸗ centur. auctoꝛitate⸗ bumanitatech pbe anctoꝛital iſtola Syrici büͤdetne enim bſclut
nio rio: ut babeat auct ꝛdiam b “ s autem? tez in ep crate: ſi eſecũdo nubu Pcadeb 9
vEa non polllt vero agin ſobub miſericoꝛcſigen beniteneſe concia l. Aelate 2 deo ce cloei. akar⸗ ſecun een
oſt non po tetiam Pairi. e ij. Aela ſancniatis cla ülli (ſz vidua q ſecur ſuoc; de⸗
deimnreſtn ncumn n emer ee ⸗ enientere eononoltofanettn ne unrikül 6 nudu es n
oſt quinq eſt quod iuunt lament libus ſclen ab ntagione ice et li lel minipoſten ſdas Ner da⸗
poſt qui planum iſpẽ Dum vi ctimonia ilego 00 s public teſtabule m lebrati ſecũ . ſulam excd
dum nos ie vus di⸗ „ TW iant qui ſanc s ſciẽ cril complexibu s nuptias de tnec⸗ dßcele ei ñ poꝛrigi ſercbieerni
ſare poteſt vbiel s: copula o qui ſanc io ad iniuriãc pꝛocerea a monat imanda tur velu ccipit de . ſtaüro
ibetur. s: imonioa lichꝛi ſonasa m tibus eln erga ſed ipſa a lenb.ſai
hibetur o qui.ſciente 4 Jerg atrimon ſuraz ze per conuen detruſe er te. ſecd i re. contra liciirſ
ZJergoe oꝛarent tesin m uxta cenſu deis conce-⸗ arumc ce :quatenus lamen⸗ ſuper alta 6. c0 i. lialijca 4
PD ia ſi ign um ati ſunt: iuxta ce aʒ eis conce cleſiar eſt: qu tinua lam inz vf veru. rr. q. mmtũnoͤ̃
Xquia 1 i quantun copulati ſunt:u nunquaʒ i:ſed in iudicatum eſt: s con lant ninz vf ibi veſte ibe
eſtent legitim rſ. i cop tur: n eligari: ſed in ſe in facinus erbo dñis idua. ſed ibi veſte i anin
lij eſſent ntè ut no. xx. iani ſeparent vinculo relige ler duz lis tantum vnde ? v ra ſyno- ni ñ logk. ul de velo blueeniſt
adignorant ut no ni ſtian niugaliv vehemen iſſitu defleant. vnd hac ſacr⸗ 2 in⸗ tatü log n zuerſiöis 4 lns
ij. ceij. boc en tur con ntis ſe tatlone deft ꝛitate in Etur: ⁊ teſſiis ñ duer la aceni tiyn
Etnunauam boeen da itentie lamen nica aucto ino ſeparẽt õͤ ſub ꝓ iſoyto pot vela niſi denie
4 & Et imen eſt uodim. penit fficiant·. iſa⸗ canonic⸗ imus: vto t vlterius n go. urap 5 ab epo: vt nivie
vunm cri birimit matri⸗ viuunt a odem. etur qni ſa⸗ do pꝛecipimt entur v em Brego. ni ſens otis i f. b. ſin
dit a non d IYtern ex eodem e pꝛiuẽ Etoꝰ collig Item i. ðuotis ſei ſie Szl
mprus. ut. rrrvid i, ſie CAlſacra cõn ſecaat ⸗ teme cohabi inoebiſcobo: de⸗ yPcaem refaes ntemnin
xxrv . der vnd cee ipontine frecludai ne. nam veluz cõ ſiamtip
rem emnn Item ſi guis Tis Irginibus g imus: po ra ſa- Ai abitů re veſtema nt eſſe uerſionis erno. Moſen
e⸗ „Nemn guo on sfedera ſa Agd babit ligioſaz veſt ant ef equã ipa coõuerno. a Nah. d
Peronmm uelienaen ii⸗ 9 eſociare cogn inceſtaste uũ rioꝛq religie ſi habitus ioſe equs manere. iñ ſanie
Sarcrerbverl i.de eo. in re ꝛopoſitum i pꝛotinus eq moͤaße ſios reigio miam gloroſe ermomelne enn
um ⁊c.xxx. q. rH Peoe I . us niiam: illic? 2 ſuſceptio ueli Fdele gun
ſuum ⁊? Mutſicpoſſteriepa tum deop iſcere: quos udi: a niſi per I 8 epiſcopu militie te i ſola votũ niſ ftnkgen
c. dictũ eſt. ꝛeſuns. crilegaq; m unione ðtr itentiaʒ om B nolce liani magiſtri mil 2nec ad ſolẽnizat .ut er oͤ Oſſent
iab vroꝛe ſua te nune dern ie tuliani ma eſtibene AIur pfeſſto.u ſinofqiy
Tesnsaliar , vae eſt a ſacra cõmu q; benitel viaticũ oꝛie tulan oſis v os li⸗ qtur ꝓfeſſt arte. U
ar. P de pꝛobatam m bis vial memoꝛie tis religioſis ecadn r. oiu. er par iſnt
Grnngnn dudene ſn e blicam oban tantun enitue ſito ꝓiec ihabituz: ne ſtinare. lſ (due ierum. elicnt inſot
ro non po ialibus copulan pu non recipi:i ibus ſi digne penitue po larez reuert iſtolam ð ome⸗ mn zi ſu mi pa lutni 16
ſanctimon icitur in odium nino lo trãſeunti tem Grego. da ſecu eruerlaʒ epi ctoꝛpoꝛe vehi ci feclt urin aduer dlim. 4
nmmimoktamen comm- de ſecu egetur. ¶ J racreclude cuiſſe per⸗ deſtam aeroeport en glict bein ecnaen buh teds li
vi cetu it. ia nimia deſidie es ad pꝛ fa⸗ iũ reſpicere pᷣ icſpenn
cnminis -Rte rint non n aſterio reuoc dere nolu ſgquian decoꝛer ſicut pᷣ biũ reſpicer j. co. ezfücknen
ant tenet. Eiur 1 e nge dedeco- ſt. nam ſicut d bin! tionẽ. j.d Ubenct.
bant entt B Ketandam In monaßf tione recede z vir neg is: in tuo miſſa eſt. pꝛius a uarication ſi. ad
CAlkei ſecundum leges tur qui a foꝛn d nos ꝙ a⸗ tuð mon ta impun llicitus extitiſſe equaz en 1: cvi. di. cum n atd
canones: dij ðbent feriri. Eruenit a lico inſtinc o ſacra ſumus ſi ſo ieris pꝛauiſſim tanium uerbiũ.x nã wi dicit mmikr popone
vltione gla ij. ſi quis nõ di PDP ſimus diabo andaʒ dee ſit tiſun ltio mulieri uia ergotant a ad veruz. um. wnetoalene
vt. Nxvi: q. ij. 5 iobſuaſerat exire vne exierat 1 n tperuen iges: vt nin ca rurſus legik. Koͤm
m. ⸗ 5viro vnde mvir i debuit p es neglig gerper- rur Js. . lagik. nli⸗
Irginib⸗ a ſacrile ꝛatqz a ſqʒ eam de mo⸗ ebes tan ris eoer iſciplinaz B n . ſ. k. g. 5 Hmian
6 Dicit inceſt taʒ: rurſu q ſuaſione . b . in te fue . 7 Di ſol Calcedoñ.j. e. q —.
dic ad mo ocata:ruriu ua luaſio timpu nicam inte tionem 2 g eẽ ſo Calc g. lamlii ſon
nialem in nſa dei eſt qui ? ſterio eijcien tem vt epi at⸗ ias cuſtodire: iſi deo p⸗ ia igi⸗ i. ab iſto. ento. geb.
glee ij. gab, etur at⸗ eſcia tibi ntia ig Vl ao iuram rc
tit. quia ſponſa. rij. g ab⸗ na olumus au rio reuoc neicias ongruo til enitenti 6 Et iut ð oĩbꝰ DAierp
tit. ſter. xij.q ſtti dice.v in monaſte licitus:c bimus. p xcitatn iugd erit idẽ ð oib?
pater noſte ſtus committi itate in m onſtrabi igila 2 e nuc mnügc ert ipiũt ðᷣ e ſto hor
ulit. a inceſt cõ oꝛita . edemonſtr. enig nuc nug cũ acc .
nſtus qn le igeneame l⸗ Erglucaun⸗ aſra eencn karſctipta ſi leet re nis vr ſice rstse n A arrun
nnnfe ———H ie Nteme idnis fas po iſcedere. ſaltem exeq liſti. Inſtanti m Sergio etla enfi uiſmtuin
2 ceſns onſam Ararſus Hon eſt vich pꝛopoſito d ltate ab ſ nauia diſtu lierem vna cum S vſia. eale⸗ ã publice lattrſeennt
tit: quia ——— nhaaate õtanea vo velamé“ ig diciam muli omprebẽde tuʒz ba urb log B. Uun wbidonih⸗
ſtres ſae 0 Iduꝗ erſatõi⸗ dus ĩ eo fenſor d male co reuoca⸗ (t ſtoſ. te noetgoi
um quia e accedẽs ad mo ltari conu it ſancta ſyno iz de ſA umad *gliqua r ino Icu acta ſũt. pn diſn
ſolet an iſte mittat tria pec altar! ecrenit ſa . Non eniz tim lol cuſatione al obi omnin bi B foꝛte Alonſn,
ipiunt: d anere mi itun ine ex ſteriov de ſtola. qꝛ foꝛte nnumſpeitin
slenn corumit O. dicit ſuſcipiun ſito perm uam ſe do m bitun ine in monaſter oꝛet eaz de r ¶ Epi apa ut li Paengg
cata umn ſomn. licet ſontia dem pꝛopo imus poſtq it: iteꝝ el:ſed etiaz cuſtodiri ope ſollici⸗ etebat a ve ſeculo. *R
1 di ecern ſecrauerit:ij reiꝛſe valeat cuſte irca illam ſoll d5 be ſibicei ſeculo. Mioem
r vineranomla nos in fas eſſe d velo con entiri. diſtricte ve mnem ci efariũ qõ Tuimia. 5. ij. g. WE
Kmuondeſ oubſumqu oſemel ſub ve i ſancto m idere. zita omne tquã ſit nefe 8 (Mimis. ſrdis mrſn
ur ſpiritui iu truder bere: vt q an r cit öpoſitis Rtinſtſeinin
mikangſf Snit ane concedi ſpir in cöin inem exbibere: laro auzſceir hoſtlat Nagtſtemi
mia pecca vonemn. non avte i3 em ex eodem. ine tectam in coiun tmadinem elidia. qi p önai vfrec⸗ fnuola. W
ad accuſati plura ſun quo TI iſacro velamine te g. ij. abbaſes, 1 D iẽler ꝙ adpᷣ ſgröe iecligemmnolg. ernnunkui
in veritate. plura ſun . i ſacr a ſit. iij. q. ij. abba S. ita d Excuſatöe. icef ꝙ . ntaunn iſn
in venitate tcuſationis. ar QAuiſa atbema fit. ij. ſc. xviij. q ij. Zd no rCErxcu velit dice a ſua ““õ
tus a . neit an 2 ij. ſiẽ. xvi dictůü. u. i.ſ. iij.dH f. te. nã ſi velit ſuit ſi ip nnil iſrafin
ad actus acc entes.ſ quo gium duce H iriö vij. xi. di.dictũ. Oꝛi. ſ. ilij it f. ðle. ex p iũ aͤpᷣ ificauit. nii
ij. q. v. relegente⸗ nan gium d is punir ut. lxxxi. dð offi. pfec. oꝛi c. ⁊ ex ð of.ðle.e daſterii t.ſigniſie⸗ dennitii
Aapelarentiaſfrvninn kſreſ mahn es aen. en c.geer gofte eog vut inma.
EHHH ma tenim. ita di ſit. ff. de que 2 pro ñnic Reuocaf. ⁊ c ſi. me. cã. platũ. ar. eỹ ð eo g dur. inn
tum ſeda rgandu; ?qua .3,ri StMlm:uii nu penitentia bi ryvC. it: udiet. ut da dSpenittdt dio
ioꝛi mecſhclm koſtamk. s debet puniri ſti. ſicut. quia fuerit: fſſa ẽ. ſz gd J
bet pꝛopter o intellige ſic ſGtuaur. i licet plu eſt eum ui
idnam. hoc ergo inte imponitur. r er boe. c. ellendus
b Puceneurſensen
nacha

dbtapnob
lpoſtapporid
Cerinſciͤce
Mugeißpong
Mlunſune⸗
lbanhin
ralrue aee
in biheke
ülogt aede⸗
ſbi waſch
npſtohdent
ſAnGebeſ
.iotslih,
lland.i in
Bi nun pee
fonsnbl alis
iachuero.
PCermanertß
tſlſepnoneits
nirpotüitt
1 peſſomg
er. in hn,
erumſen
iluapſupni
dish a
ſpicnepnid
Nnone .50,
rs.ed
i Kv. A.n
Euzäͤwidid
nsfinfernun,
Igs glg
gübitn.
Cliccoſſeg
Ugod⸗
bitoseg
E rawnen⸗
ſeniiic,
lascüaaepil
giaßelldi
oppiaz,.
ulramt
atii
unt. „
7 aſodele
tihiſn
Eſugen
atn

XXVII

a ¶¶Aſctiſſime. argu. ex de offi. dele.ſuper eo. —
b ¶Suſpẽdere.nã ꝗ alioꝛum defendit erroꝛẽ dãnabilis ẽ magis quã ille ꝗ
facit.argu.xxiiij.q.iij.qui alioꝛum. . A
c ¶Qualitatẽ. hinc elice expoſitionẽ illiꝰ ꝙ dr.xxxviij.di.qui ea.
d I bomo eſſes.ar.ꝙ bomo nõ ẽ hõ qui rone caret.ſicut legit᷑ ð nabi

chodonoſoꝛ.
xriij.q.iij. S. bĩc vo.
e ¶Eeſtinaar.ꝙ ſi
pꝛelatꝰ ꝑ ſpiritualẽ
gladiũ nõ põt obti
nere:pꝑ pᷣncipẽ ſecu-
larẽ obtineat ⁊ illðᷣ
ſuppleat per mate⸗
rialem. xxiij.q.v.
principes.
Quouſqʒ.deli⸗
genter ergo aitẽdẽ⸗
di ſunt fines mãda
ti ⁊ caſtodiẽdi ſunt.
vij. q.i. deniqʒ. ff.
mãda.diligẽt qd S
ſi excõicauit ex ðᷣle/

gatiõe iuder: nũqd

põt abſoluere. vf ꝙ
nð qꝛ fũctꝰ ẽ officio
ſuo e de ol.ðl.ĩ lit
teris.diſtigue ꝙ ſi

papa delegauit ei

mĩam excòicatiðis

ſi excõicet nõ abſol
uet niſi expᷣmat ĩ lit
teris.ſi aũt delegat᷑
ei aliq̃ᷓ ca ẽt ſi ꝑꝑ cõ

tumaciã ercõicet ali
quã partiuʒ bñ pot.
abſoluere niſi cũ in

fra certũ tẽpus com

Miſſa ẽ decidenda.
terminꝰ ille ẽ ela
ltimo pũcto termini

ſnĩam tulit põt eaʒ

poſtea exegꝗ. ſic.ar.
ex de ap. dilecti.⁊

t.paſtoꝛalis er ð ot
ſi. dele. querẽti. vvi
Differt executio ĩ id
ẽpus ĩ quo nõ põt
ſieri ſnia.nihil eniz
lacit niſi qð factum

E clarat.ff. ð teſta.
heredes palã.ſʒ ſoꝛ
te riũ eſt verum.
miter pꝛoponẽdo et

vouẽdo als non:ut
cxr ð voto 2 vo. re-
dem. litteraturam.

lxtxvlij.di ſoꝛnica⸗
ri.ar.ff. de cocubi.

ato. hoc.c. ĩ·

telligũt quidã ð no

lo ſolẽni.ſʒ tu itelli

gas ðᷣ ſimplici put

Ratebit.j.e.nuptia
rum.ubi ponit᷑ hot
caſed qũo ergo iſte ſi

cõmiſit:ex tua poſſit diſtrictione cogno
ſcere.qua ĩ re ſi quis:qð non credimus:
clericoꝛum vel laicoꝛum aliquo tibi in-
genio tentauer it obſiſtendum:a ſanctiſ
ſimecõmunionis participatione eum
ſuſpendereꝰnobiſq; renunciare feſtina:
vt quantum ſit execrabile quod pꝛeſũ⸗
pſerit:poſiq̃ʒ cõſideratione pꝛopꝛia nõ
audierit:emendationis qualitatem co⸗
gnoſcat.in his autẽ omnibus ita cautũ
