c. ¶Adclerũ iſti icus tm̃ eius deti ti. . f. ve jaſ. ar. laöa
I. e. intellexifſi. t im eius her. her̃ditariaſ. ſtond
*ASant alus i ae ene⸗ ſſe remo-⸗ rit: an vterc nneo garrentn. videt. oemrenn4 gin⸗
Titubabat. no. . eũ eſſe re f ſentẽtia.meril ia heretici mi⸗ duo patrõi.ſj tñ g N
e ¶Tituba icũ ſicut fal c,a. ec iudicamus e . mo⸗ neat le ici catholicuʒ ſnĩa here Alln⸗ it h. ar. noitel nritaiun
Ergderhernn iij . . nikfeſtů eſt. n enqz eins remc õt aũt dici catbolicuz im ladioferif gnauit h.a lil. o c
gici. ut. S. iiij. . terat qu tipße p i. nö. n. põt oris g 5 lerit. ar. ĩ bis caplil. aath
Raſkiorsgict 2.ne. tum: qꝛ nõ poterat ſe pꝛebneratiße pe tene no. an e aren va nüdl biem endi⸗ niutgle
R alpiorte dubi⸗ :qui iam c cöſtanti nim vel in quẽ teſtiſcare ne aeñ dr hicꝙ erc eung
ſ.en eerti nere ſententla: qui ie dleruz cõſtanti ẽ accuſare:vel in imoni don Inn al hicc erai⸗ ſih
5 Auleui targimmeto 6 renonencct. Tache habenl ercõti rſ cnimqauos Dininateſ ſunt poces nory excdicatis ba neltl
iat. C. ð here. oẽs. litanñu. L. Vion tur. cöi e ccEa rſus 2:qꝛ ipᷣi nemi/ ſoorrt
ea⸗ nuzenoer ſ. Aanla negter auirſechis noſtre ſam punnmunnieſihnene gaidcrit gauerſh iirrdlr 5 zen
repteitionem iducit.l.ſi. erte in 53; ſine cle⸗ in ecclia eẽ vident: nec ad öd? pet. vergeti. loſ.
Tepteitionen aud S nullum ſiue epᷣʒ : eos ginec ſti toritatis põd jpimendé mo ma n
00. l . ce auc . . mꝰeodẽ mò m ra
Cde ocr megati auctontas ſſione aliqua xpᷣanum ſdem eccleſiaſtice ar ſide diſceſſi⸗ apim eodèmo do ſmhmam
C. de . ione aliqu 0%M% eo utg ab eius ſt ↄdẽ- los befticos: ſiẽ beli di
(Daerrer bie ar. ricum ſine pꝛofeſſio ſimilibus ex qu habere poterut gal leſia ſũt 2dẽ· los herti⸗ .. qꝛ nõ i⸗
cijs. ⁊ eſt hic. . io vel eius 4 jone 1ſũt. itac iõ ab eccle E vrf nos herticos. q dii.
ren toa ſi poſt ni a neſtoꝛ t: vel cõmun ſe ꝓbati ſũt.itacq; ſtatẽ habẽ vĩr dignitates uł or eſet.
naligd eet ar aui dicare ceperunt: iectuz vel enf icũautẽ poteſtatẽ ba aaigaitaten ar ien
olutũ nõ eẽ ei cr talia pᷣ ic⸗ lecti ſunt: vel eiec ti. In hf̃t tãtẽ in ma les foꝛte. ⁊ ſi ſe cr Ane
ai nn —— velloco mrettt ſi onnen inonttn perencus ſcant 7 erore. Añ ſcribit 4. qnñqʒ fene ice ginmi
ii. didici. e. de offt. öicatum vi * arät: qꝛan . qᷓ; in ſuo . tiſte. lů:vt dicit ĩ.c. gſaſ. Pumm
. vii. dicicl. excdicat hucuſq; perdurt: q; ꝛe lis tanq in ſue natiſte 7 rogatiſte. aͤde ꝙ ita ut ſe n
eden minimis.vöS. comanmone nere poterat:q p Augu. vincẽtio do b brticis excöi· ¶ Aade ꝙ c.riii. Cſälapot
CEtiã cũ minimis. deijcere vel remone iſti ipera⸗ liq̃ᷓ facinore ab bĩr̃tie agk legit᷑ mar. c. rii. fopponet⸗
9Eii bis. S. di. xxi.tin nẽ deijc ia titubabat. intellexiſtii ¶PDiꝛo aliqᷓ fac eſt recipien duns. Abdiaconus. nniti
di. xliu. no et minꝰ? ne qjicãs talia tituba tis nõ potuiſſe: vt ꝛa catholicis nõe ſtio vrfaci 2 (biak ad pe ſon nilt h
nõ p catus:gꝗ cathe iquo flagitio vlfe O reripiak D P ſtſana
fenoꝛ.ar.cui ñ lʒ poꝛ. 1. ul ex ſupꝛa memoꝛatis nõ p libet . p aliquo 11 15. „ ĩdiẽſbᷣ diſti ſana.
Expoꝛ.l. xlupꝛ: 6 ſuũ ſalcẽ quen Aiſquis?/ ꝓ is ita ſuſcipil: ſi tiã. nõ enĩ diẽ *
.ff. de ſena. q idign?. ng nõ dica . lim remoti:nec nor ꝓpiec re qdano cdicatide vl depo Sneobi
* cã pheet emaidri remouere Aeiſfoante ꝓſtrati. ¶ Itẽ ent ſuſcipiunt ecpin dr ogereri auene⸗ Bo.adgus giön
ꝛ a minori.ff. vlti. de deijcere qu bis ſepamini facili iſta monſtra Quo. .a 1 gij⸗gil
§. vlti. . . Sren HH acili iſta ill ſi pꝑ ſniaʒ ei
kEs elego te Nicolaus papa. töicati nõ recipiant᷑ diſplicet nobis.ſʒ nec ullos tolera. ſzil apb niazen 3/Ghr⸗
mis eror cn wde Agd iudicãdũ excõicatin d iudica⸗ dilplicet! moſtretis nonnullea „ Cencicatlbis. ni Oeit
Eer toritanbus WTAd xcõicati a tis: ? ſi nõ eno poſſum ãis ciuilibꝰ criali j
hE Mis ar edit in. §.i. Jramur quũ e ſz apoſtolicos qs corrigere ul pũir dñi: (ms c Feccleſiã bz za in
hoc modo proc edentibus NX recepti ſunt:cũ fʒ ap is ĩ co⸗ mus q̊s alea relingmus grez ja boſnia ep eccleſia nginobe
. 2-2 2 2 65 12 tate. Ar. xl. q. ſeiho⸗
inlert er. c. mecele⸗ lia pᷣ mẽdaticijs litter j nech ppter pe los růpimꝰ? ret ſirmit .pchibe⸗
cepit tali ones ſine cõmedatie nt.abſurdũ pPpter piſces ma parandos iij. iuliano. 5i Ttigke⸗
ꝙ er quo quis t quene canone la recipi ꝓhibeant. abſure s38 negqz pp dos in fine ſepara iij.i iltd auguſti Nie rſtäli i
de ernagdo nont muniõe ſola licet etiam cũ minimisꝰ⸗ ni: neq; pꝑ bedos uaſa ſfacta g Szuͤlb augul tiſcacn
4 ndo p n icet etia tis duiꝛne dñi: neq; ꝑp uaſa ſe 3. e. q. pri. K his
ee e acger ei enĩ ẽ: vt cninõ coicne lceat ei, orech ege oneoani. nlcg erd. Pri. ie
obiecionem achhzer 6e6 ſacras regulas cõican dicare.hbis liã migramꝰ de d auctoritatib? iilte inus.
it diſtinguẽdo inter p iuxta ꝛbus iudic ᷓ in ptumeliä migram' edẽtes. S.i.
Plui didlingnec tis execu i de ſuis pene maio öſtrat ꝙ erqj in. dem ad Euſebium. Voo recede 6 Plin
Igem ad Eulebin⸗ hẽticis ex i. q quidam. 10
tehaem zwott dri quan clde u bus?pſpicue mõ nec Ide ſciplina ab het · i. q n.
e itatibus it aliqd docere:n ſas ꝑꝑ diſciplins ab h dus lia vo. large .
oneeem aneltione zuctoꝛi E cepit alig ijeck & Quiſg cis recpiendno. Alia de larg Peri
inci io tra fick Obijel icaf: nõ eſt a catholicis recipien ſis if ſacfz: ut. l. CPen
dam in-idenn qucnen aligs cõtra valet nec dãnare. tiſ cõicat: nõe eqnidãa hiſpanienſe pſnm a deliein
end aliers ois aiſien delſce aues dẽtes a fide nec bapt Abdiaconus quida h bacceſſuĩ g. i.. vitio. Drvubhol
5 . lus cua cerdote.niſi les
: r ad altera Deauttia. tñ illud aug.reced ſtatem amittut. leſie noĩe primus ca t:at / b Sa tür lai ſna ti
is jdneit capk oteſta ecc . liũ ꝓbibere Ineceſſitate: tũc lai lapnſnu t
dis iducit capka ſacer⸗ anec baptizãdi po ionẽ vtrac ℛα Iec to ſcimonia ret a lneceſſitate: 5. ebin e
¶Aũü ergo. a re. r. .. de CAñ ergo ſacer iʒãdi 7 excõicãdi ſe dinata ? ſana pcep eroßo acdaarpid chennma ii
dospterer ane as widelicet baptizadi excoadi te⸗ q; or eſt. ego ſi plac aiiiil ſanctun ine
.or. eg aq;5 r iu remotus eſt 8,ppter Eẽbũt. cũ extre pineeeſttare
mo . ve olfl. achabete⸗ Piag. fide recedẽtes: aut vtrãcq; tãs ericatu rer :ſiquis apud eos ꝓ E. denlen cogẽ ſrofni
dediay: Uiret. M. ducer anrage elracg emebür ſs alid 5 pig iuſtũ modũ ſᷣuo: eſt 7 ad eccle. ma nereſſttate eo Kcn
Frr i.xi. q.iii. ut: aut vtraq; c uq; officij ptãs degradatus eſt 2 0 ilia ſact ʒbaptiſmi 1gepei.
Z. xvi.q.i.c ſi Scdiũcta ſit bũůt: a ið executõ. plerucq; offic do diſciplinam des uoluerit: i hum ſelaen ztradit licet chelinoonee
kWtraq. tinẽdũ ẽ aut officij: alide ia mõachis ĩ ſacer ſiã catholicã trãſire 2α ipſi eũ foꝛſitã quocuq Querik l di ii ſin
aut vtruqz rel e deli. qui vel accipit veluti n qne ſui executo 7 ecipiat: quo 7 15 iſſ: ab bftico. Queri 1
4 q e pnie re ere uolniſſ: alt hariſtie ſacfz Cepoſſerdia
generi.C. de unt cũ qrit. tali vnctiõe:vl accepia gdmini tion d eos manere uoluiſiʒ: q̃re euchariſt a
1 dmi. tu. alivn ja ſuſpẽſis qbꝰa erent ſi apud eos mane dictũ nõ b heftico ac loeolel.öo
dã. ff. de admi ipe oꝛdo vł inet: veluti a ſuſp f. a file coger ſtini? intelligi ſi ſi ab he no 4
ipe oꝛ re retinet: vel on aufert. a ſ d illud augu extra eccle⸗ edͤñ cũ ĩ alterun Niiſhiairag
Poteſtas nã er eo qð interdicit ptas n 2 dmittit᷑ ſi Se . ius ptãs nulla ẽ ex DBo- pie tritio vicez ſuctiors ll
habilitaſq̃dã q tate illa ſtratio in Etibꝰptãs nõ ad 1 p ſniam cuiu bias nĩ inuʒz que ĩ he ſides ⁊ ↄtritio 5. rek
cedẽtibꝰpt⸗ ſſa⸗ pp ſniatn ſtatiõe crimi 4 leat ſacfi. ð cõ. lorlati qtie
ecer os hode arree iaq; pl recedè dait᷑ ne nõ hoi ſʒ ſa a: ſed in deteſtatiõe crimt ſunt puniẽ mpple unell
iſtiri. xvi. q. i. §. ecce. nõ re ſ ab bfti⸗ fſiã: ſ ĩ catholicis eque di. ii. vt qd paras innſikene
ielaenpik.pua üne ent redeũtibꝰ ſieri videat᷑: vñ a icis ſicut ĩ cat ini de poteſtiett di.n. vt ad paras⸗ en
m C Qelaceipi cfanetoa a nen icest h ater pottameili auguſtini ve voreſlote m. blenio: fmiſg
kern attepta. puta ſine cig apeizai vehrai ſ ſne inmnuec⸗ duarde Relugins n ſaaf miboonimochlſo at
nul. e el accepta cum tholice fidei redierint: cipient᷑ ordini/ a ſacramẽta n ico mi⸗ dis ↄtritòe: ita d
executide. vle ſiaſtice pacis in ſuis reciꝑ lie uel ceter etico ſiue la la cor ſẽ n
. . aſtice p HS forma ecc ſiue ab heret catho ec purgatoriũ lige
canorecöciliatorie. cleſiaſti. iterabit ſacfʒ qð ĩ for ma/ ma nãqʒ ſiue ab h do ĩvnitate enecpun Gnolrt .
0 Man res ide ſi aa bus: nõ itera atů:ſʒ ꝑ ipoſitioneʒ niſtratũ fuerit: d carebit effectu. ciat:9 — 4.
heretic?. i 1 babit miniſtratũ:ſʒ pi a ecckiã nul n i accipiatur:non care ui⸗ ge pe. di.vii.n Nſngna n
v .Si iinet errorẽe i ꝓbabi it virteſacfiq cxira eccli m lice ſid ei accip i corpis ⁊ ſãgui⸗ t. luffic atcð iuanel
iholicꝰ:qꝛ colinet nus pᷣſtabit viriꝰſac vtraqʒ ptãs ia vo'ſacr̃a: ut ſacrie zciliatõ erpectat. ſt lis Benoncpene
; ⸗ u ergo i·Allia vo ſacr̃a:ut ſac is:uł recõci itio eox: ulqꝛ a lnopot
tolerabilẽ. tuai ſi docet᷑ eẽ collata. c br̃ticus? catholi. ini: excõicatiõis:ułre do- nitio eox: ule ſi⸗ Rgsa
a Bloaͤ bic vonii ĩceide nhfticis enaneat:n uerit nt in cöols0 ni⸗ b hbẽtico ul eat bẽbůt ẽel io baptumo lſec h
C.EOQuog. t ſolnit. cũ vel aliũ br̃ticũ excõicauerit iq eſtſen nis ſia : uł nullũ uel letalẽ late dranochlb⸗ 6. vey ecn
tẽ gonẽ quã ſtat ſe ab eece cũ v ſis illũ ðducat:qꝛ iniq ei teꝰmiſtrent᷑: uł nul fidelibus nullate vt. rxxii. di. baptiſ lapoiſtiutb
io.ſz nũga h E ſue hereſis ſi in catholicum u. vnde 2 ab oĩbus fidel ſcri necefſarioꝛ bap föbere ⸗
3 . Bladio ſi poſſuz ne apõdere caret: qð ſi in catholt łfectũ.vnde ⁊ ab ¶ꝘEVinc augu. ſcri Ane janua oiuz ſa igs
ita ſimpli vuʒ Ainoniog tetia põdere caret ticũ flagitijs vł oſunt recipièda. I tmo. mészia ſuffi? hlinnornro
4 eli here i nus ſſunt reci unico bap ctoꝝ uel ſu Nnne Ao
eü repellef a en aterends praue niuentẽ nel :ꝛvt aĩal ad recte vi bit in primo libro de trawero wee foſnnlonnii
. ee ne . . bit in pri ici formaͤ ecckie puertere ſng urih.
me ꝙ poſſu veü obijciẽdo facinoribus dedituʒ t: ſniam dede ſolent beretici forma eccl s ba. uel npö ige
ſnia. nõ vf. naᷣ cepidis nædi normã vterq; redeat: ĩ euchariſtie ſacro ſo Liii Rne hererteus Gar ia untalſc
ei crimẽ ĩ modũ exce 6 “D iſ in cau. ſ. ſic ſcriptuze ĩ baptiſmo veron 2: ſz no coͤnertitur. kinn n
. ndio ep 2„. iſi in cau. ſ. 35 ſciſma ĩ fi.ĩ Pt⸗ ipit Pi coꝛpꝰ: j. e. ce xlli⸗ 1s 9
eſti. ſup eo. nibilomin⸗ rat᷑ poterit me iudicar.viij.qeii obijcit eỹ de accu. ſu ideo qꝛ gcũqʒa. ð
manet platꝰ: Jñ du lrongegennnet modn grecdeldis cũ hodie ſint o's erci inij. nulli ẽ aliten⸗.
u pꝰ?oſirmationẽ 1 an olecn „ ð heel qm̃.ſʒillo ñ
— se 1C Teſtimoia. ar. . C. heel
daniic de be. ercicam

XXIIII O M 23 3

J quem. ertrema.ar.ex de re.iur.qð nõeſt licitum:vnde ⁊ cito debʒ

p rönsh
nng
epitindſafch
ſkcpegenſcgfne
Pnceocenön
befiokrſe d⸗
Pleftchgen ſo
eigtiusro
ſan rſiſſ
ugſgfepocͤn
enactig
Aln gialtſ
gklegttnar cni.
Gihium
)wihiet d
nitetiz,ndenides⸗
aröitatde lemn
tione.
Qnialti
ſzilͤſtppſtize
ſercicnts i
cdis euilider il
boſpiacattin
ftmnitata, i
ii iuliand i
K(Szlhup
Nl. cg. ri ſ
Auctortande in
wo rerlits ⸗
igoguilan.
1(Blapl
Plumff ſfyute

gaunhore ni *

Nueſtut: ehi
raclurprod,
einancun.

ini

Nunceſtane oc
zſgi phhiint
Pwäͤchalti
1obitto. Qu
irerbnnſtn,
itad heiicvin
gilicil hem

des i⸗ SGH

ſcpſetlafih
lenuen

Riiihunnfnmi

2

z.ein fan

Peaenoi
tibulfflih⸗
Pimii niei
vrpuſiſn
irniinn,
. 4
nuutiii

Gtoatliu

hoc facere.i.q.i.conſtat.

b ¶ Pꝛeſentẽ.i.ſidẽ dei pꝛeſentem coꝛdi ſuo adhibuit.
c ¶ Baptiſmatis.j.de cõ.di.iiij.ſanctũ.
d ¶Eſſe. S.i.q.i.dñs declarauit.

eruerſitate. S.
i.q· vij. ↄueniẽtibꝰ
Pꝛodeſſe. j. de
cõ. di.iiij.tũc valer
g (Iniquus eſt. ab
initio nõ ex poſt fcõ.

b 2 J quis dede⸗

rit.ar.elicit᷑ q
ignoꝛãtia iura ꝑtim
eccuſat:ſʒ nõ ex toto.
releuat ꝗdẽ penaʒ ſʒ
nõ abſoꝛbʒ culpã. ſi

mile ĩuẽit᷑.lxxxij.di.

plurĩos.xxviij.di.pᷣ
ſbyteꝝ. viij. di. ↄſue
tudo.j.ð ↄſe.di.ij.
ſcriptura.xxx.q.i.ð
ſe. di. iiij. Ftulerũt.
iEt neſcit. ꝙ ecclia
ↄdicit:vł neſcit ð ſcõ
ſʒ ẽ ignoꝛãtia craſſa.
k ¶ WHMumãius. hec
Sſnĩa potioꝛ ẽ ⁊ cete
ris pᷣponẽda:q̃ ma/
ioꝛi nitit᷑ pietati.xi.
diſti. ſana.ff. ð pac.
maioꝛẽ.
xij.q.ij.ð viro.⁊.x/
xxiij.q.ij.latoꝛeʒ.
m V Epit rex. no.
cfiiꝰ? regis
rex vocari ðbeat:lʒ
regnũ nõ hẽat.⁊ eſt

ar. ꝓ cõitibꝰtheuto⸗

nie ⁊ italie.iã enĩ dñſ
E ⁊ ſola admiſtratio
Beſt. ff. ð li,. ⁊ po.l.
in ſnuis.

rum.
o ¶ Percipet. ronẽ
Are liceat ĩ neceſſita/
le ab heretico recipe
baptiſma ⁊ ñ coꝛpꝰ
Epᷣi:hẽs.S.e.ĩ not.
cũñ extrema.itẽ nota
ꝙ ĩ neceſſitate poſſũ
ſocio ↄfiteri.ð pe.di
ſti. i. quẽ pẽitet.itẽ re
cöciliationẽ peter̃.ð
ↄſe. di.iiij.ſanctuʒ.
idẽ poſſet dici de vn
ctõe olei. ſʒ ð omini
bꝰᷣq̃ ſpectàt ad offm̃
ſacerdotis ulð ſoluʒ
licere laicis credo ẽt
I neceſſitate: de ꝗbꝰ
expꝛeſſe inuenio.
p Qoc autẽ
ſuümã iſtiꝰ
q ſcðe qonis
collige. .
e. c. vl. eỹ
ve ſen. exc. a nobis.
Sʒz nota ꝙp? moꝛ⸗
tẽ nõ põt ꝗs accuſa
ri niſi ĩ tribꝰ.ð here
reticos iſtituit hr̃deſ
e ð here.ſi ꝗs epᷣs.

vel ſi in notoꝛio crie

deceſſerit. lxxx viij.di
placuit.alij vo vo/
lũt plures caſus ad

In extremo poſitus etiam ab here-
tico peęnitentiam accipere valet.
Jquẽ foꝛte cogerit extrema nece ſ
Hſitas ⁊ vbi catholicum per quẽ ac
cipiat nõ inuenerit:⁊ ĩ aio pacẽ catholi⸗
cam cuſtodiẽs ꝑ aliquẽ extra vnitatem
catholicã poſitũ acceperit:quod in ipſa
erat catholica vnitate ꝑcepturꝰ:ſi ſtatiʒ
ẽt ð hacvita migrauerit:ñ eũ niñ catho
licũ ðputamꝰ:ſi at fuerit a coꝛꝑali mor
te liberatꝰ cũ ſe catholice ↄgregatiõi ẽt
coꝛꝑali pnĩa reddiderit: vñ nũq; coꝛde
diſceſſerat:ñ ſolũ ñ ipꝛobamꝰꝙ fecit:ſʒ
ẽt ſecuriſſie veriſſieq; landamꝰ:qm̃ pᷣſẽ
tẽvdeũ credidit coꝛde ſuo vbi vnitate⸗
ᷣuabat:⁊ ſine ſcĩ baptiſmatis ſacr̃o.qð
vbicũqʒ ĩuenit ñ hoiuʒ ſʒ dei eẽ cogno-⸗
uit:noluit ex hac vita migrar᷑ſigs ãt cũ
poſſit ĩ ipᷣa acciꝑe: aliq̃ mẽtis ꝑuerſita-
tet elegerit ĩ ſciſmate baptiʒari:ẽt ſ po⸗
ſtea venerit ad catholicã eccleſiã certũ ẽ

illi ꝓdeſſe ſacr̃m:quod alibi accipi põt

ꝓdeſſe nõ põt:ꝑuerſus:⁊ iniquꝰꝰ eſt:2ʒ
tqto pernicioſius quanto ſcientius.
Item iulius papa.
VBer annum peniteat qui de manu
heretici neſciens pꝛobibitã communio
nem gecepit.
Fas dederit? aut acceperit cõmn
Rmmonẽ ð manu heretici: a neſcit ꝙ;
catholica eccleſia contradicit: poſtea in
telligẽs: vnum annum itegrũ peniteat.
ſi aut ſcit ⁊ neglexerit ⁊ poſtea peniten-
tiam egerit deceʒ annos peniteat.alij in
dicant ſeptem ⁊ quidam humanius ut
quinq; annos peniteat. Si quis permi
ſerit hereticum miſſam ſuam celebraĩr
in eccleſia catholica:⁊ neſcit.xl. dies pe
niteat.ſi pꝛo renerentia eius:ãnum vnũ
peniteat.ſi pꝛo damnatione eccleſie ca-
tholice ⁊ conſuetudinis romanoꝛuʒ: ꝓ
ij ciatur ab ecdeſia ſiẽ hereticus: niſ ba
beat penitẽtiaʒ ſi habuerit decem anos
peniteat.ſi receſſerit ab eccleſia catholi-
ca in congregationeʒ hereticoꝛũ:⁊ alijs

perſuaſerit ⁊ poſtea penitentiaʒ egerit:

duodecim annos peniteat: tres extra ec
deſiam. vij. inter audientes 2 duos ad
huc extra cõmunioneʒz. DHe his ita in ca
none dicitur:ut.xij.an.cõmunionẽ ſine
oblatione percipiãt. ¶ Itẽ greg. pa.
Ponus eſt moꝛè arripere quaʒ de

manu berenci communionem acciper̃.

Epit ermigildus rex iunenis ter⸗
Arenum regnum deſpiciens ſed foꝛ

ti deſiderio celeſte querens in cilicijs ia

cere vinculatus:⁊ ideo oĩpotẽti deo ad
ſe cõſirmãdũ pᷣces effũdere.tãtoqʒ ſub
limius gloꝛiam trãſeũtis mundi deſpi-
cere:quanto ⁊ religatus agnouerat nil
fuiſſe quod poterat auferri.ſuꝑueniẽ-⸗
te antem feſtinitatis paſcalis die: ĩtem

peſte noctis ſilentio ad eũ perſidus pa-

ter arrianũ epiſcopum miñt:ut de eins

dere.q vbicũqʒ pot agere de erle ppter bona alicuiꝰſemp poſſit accuſari vt ĩ cri/
nine leſe maieſtatis hereſeos:repetũdarũ ⁊ alijs.C.ad.l.iul.ma.l.vlti.C.ð be
re.maicheos.C.ſi reus vel accu.l.viti.C.ð apo.apoſtataꝝ.ar.ep q ſi.ſint le.cãʒ
ſz dic ꝙ leges nõ ꝑmittũt aliquẽ accuſari poſt moꝛtẽ niſi ꝓpter bona tatũ.vt ꝙ ex
cõmunicet᷑ vel alia pena afficiat᷑ in ſtlijs.vi.q.i.ꝭO.vex.vñ ↄſiderata legis inten

mann ſacrilege conſecrationis commn
niõem perciperetꝰ:atqʒ per hoc ad gra
tiam patris redire mereret᷑:ſed vir deo
deditus arriano epiſcopo venienti ex-
pꝛobꝛauit vt debuii:eiuſqʒ a ſe perſidi
am dignis increpationibus repulit: qꝛ
2 ſi exterius iacebat ligatꝰ apud ſe tamẽ
in magno mentis culmie ſtabat ſecurꝰ.
ad ſe itaq; reuerſo epiſcopo arrianopa
ter infremuit:ſtatimq; ſuos apparito-
res miſit:ꝗ coſtãtiſſimũ cõſeſſorem dei
lllic vbi iacebat occiderůt. Q.. II.
Mod autemꝰpoſt mortẽ
nullus excõmunicari va
leat vel abſolni ex verbis
enãgelij mõſtrat᷑: ꝗbꝰ di
cit᷑: quodcũq; ligaueris
ſuꝑ terrã ⁊c.ſuꝑ terrã ĩ
quit nõ ſub terra:oſtẽdẽs quod vinẽtes
ꝓ varietate ſuorũ meritoꝝ ſoluer̃ poſ-
ſumꝰæ ligare.ð moꝛiuis aũt ſentẽtiã fer
re nõ poſſumꝰ.¶ Vnde leo papa ſcri
bens ruſtico narbonenſi epiſcopo.

CNõ poſſũt ab ecdeſia ſolui poſt moꝛ

tẽ qi hacvita ab ea nolnerunt abſolui.
Ecommunione' pꝛiuatis ⁊ ita ðᷣ
functis hoꝛuʒ cauſa indiciodei re
ſeruanda eſt:in cuius manibus fuit:vt
talium obitus non vſq; ad cõmuniõis
remediuʒ differretur. nos autem quibꝰ
viuentibꝰ nõ cõmunicamus? mortuis
communicare non poſſumus.¶ Ites
gelaſius papa fanſto magiſtro fungen
nhnrioni officio apud conſtantino-
um.
Ecceſia viuentes poteſt ligare vel
ſoluere non moꝛtuos.
I Egatur ex quo eſtreligio chriſtia
na. nel certe detur exemplumli ec
cleſia dei a quibuſlibet pontiſicibus:aut
ab ipᷣis apoſtolis:aut ab ipᷣo deniq; ſal
nator̃ veniam' niſi ſe coꝛꝛigentibus fu
iſſe conceſſam.auditum eni ſub iſto ce
lo nõ legitur omnino nec dicitur quod
ex eoꝛum voce ðpꝛomitur:date veniã
nobis. dum tamen nos in errore dure
mus.id quoqʒ pariter etiam oſtendãt
qui nobdis canones nituntur opponere:
quibus boc canonibus:qmbus reguliſ.
qua lectione:quoue documento ſiue a
maioribus noſtris ſine ab apoſtolis ip

ſis quos potiores merito fuiſſe non du
bium eſt:ſen ab ipſo ſaluatore domino

qui iudicaturus creditur vinos ⁊ mor-/

tuos:: ſiue factum eſt vnquam vel faci

endum eſſe madatur. moꝛtuos ſuſcitaſ
ſe chriſtum legimus:ĩ errore mortuos

abſoluiſſe non legimus.⁊ qui boc tan-
tum faciendiſolus habnit poteſtatem

beato petro apoſtolo pꝛincipaliter mã/

dauit: quodcunq; ſolueris ſuper terra,
erit ſolutum ⁊ in celis?: ⁊ quodcunqʒli

gaueris ſuper terram ⁊c.ſuper terram

inquit. Nam in ligatione defunctũ nun

tiðe q̊ͥ tantũ ad bona agit
patet ſᷣm eã ꝙ accuſari nõ
põt · vt excõicet᷑:ſed de quo
cũqʒ crĩe ciuiliter agi poſſe
3 defüctuʒ ppter dãna illa
ta reſarcianda.⁊ hoc vᷣʒ ca
nonicã eqꝗtatẽ.arg.xvi.q.
vVi.ſi epᷣm er de rap.c.pe.
e de vſu.tua.licet ſᷣm le/
ges ſecꝰ diſtĩguit᷑.ꝓcedit h
mõ in hac qone.pᷣmo pꝛo
bat vſqʒ ad.ꝭ.his.ꝙ non
pðt excõicari poſt moꝛtem
abinde griũ.( Adde ita
legit᷑ oꝛiginałr. Mathei.
c. xvi.
q¶Sup terrã.niſi cũ iaʒ
eſt in aliqua archa moꝛtuꝰ
nõ ſuꝑ terrã.ar.de reli.di
ui.hoc falſũ:exr de ſen.ex-
com. a nobis.
) E cðione.ſupple di
cimus.
Zudicio. S. xi. q.iij. ꝗ⸗
qʒ in terra.S.xxiij.diſt.
quoꝛundam.
aniba.ſ. de pe. di.
uilj. ſi ex bono.
un ¶ Nõcdicamus.nec cöi
car̃ debemꝰ.⁊ ſic ſoluit᷑
j.ð pe.di.i.multiplex.x.
hi aũt.qꝛ dr ꝙ ſi ↄſtat p
ĩdicia ꝙ ↄuerti voluit oꝛã
dũ eſt ꝓ eo ĩ eccdleſia.vt.xx
vi. q.vi.his ꝗ.ex de ſen.
ex.a nobis:qꝛ ex quo ꝑ eũ

nõ ſtabat ei cõmunicare

debemus: ita eſt aſoluẽ
dus poſi moꝛtẽ.ex ð ſen.
ex.a nobis.

x ,Egatur.ex quo in

cipit eſſe.

1¶Erẽplũ. s. d. xx. ð ab⸗

eniã.ut.S.di.l.abſit
TL.c.ſi ꝗs pᷣpoſtera.ð.diſ.
uij. vᷣniqʒ. Z. Sʒ hic veni
am.i.remiſſioneʒ pctĩ ibi
veniã.i.ĩpunitatez.
Emiſ ſe. penitẽtibꝰ tm̃
delicti deniã indulgemꝰ.
C. de here. maicheos. vt
j.de pe.di.i.neminẽ.⁊ ð
cõð. di.iiij. oĩs qui.

2 (Coꝛigenbꝰ. 5. di. ix.

ego ſolꝰ. S.iiij.q.iij.ſola.

1CSuiſſe. nam no ſoluʒ

merita ſʒ etiã coꝛpoꝛa no⸗
bis defecerũt. xxxiiij. diſ.
fraternitatis.

a ¶ Moꝛtuos. ut laʒarſi.

ex de ſen. ex. a nobis. vel
intellige ve moꝛtuis per
peccatũ:ð pe.di.i.ꝭ.hoc

idem ꝓpbatur.
qFaciẽdi.i.pctã dimit/

tere.moꝛtuũ ſuſcitare.de
iiij. nemo tollit.

c(¶ Et in celis. hoc itellige

dẽ vera ligatione.naʒ iaʒ
vere ligatꝰnõ eſt qui quo
ad deum abſolutus eſt
ðᷣ ſen.ex.a nobis.aliter ᷑

M.⁊.h. exponũt hãc au

ctoꝛitatẽ:qðcũqʒ ligaue/
ris ſuꝑ terrã.i.iter viuos

ctu ad ipſum ligantem.
Di

Tauſa

q.d.dũ tu es ſup terrã. ligare potes ⁊ moꝛtuũ tm̃ quo ad ecckiam. ( Adde ꝙꝙ ſic
legit oꝛiginaliter in euãgelio Mathei.c. xvi·

Abſoluẽdũ.S. di.lv.ſi euàògelica. ar.ff. de teſti.q̃ſitã.ar.S.ff.ð ſpð.oꝛatio.
Seld iſtiꝰbꝛocardi ſolutionẽ habes in textu.xxxiij.q.ij.quos deus.
Ane.ſic pone caſũ ꝙ iſte. R.fuerat excõicatus cũ ſuis cõplicibꝰ.ſʒ poſtea
5

ſolutus abvrbano ĩ na
talicijs beati petri.ſʒ tñ qꝛ
nõ ſatiſfecerat añ moꝛteʒ
poſt ſnĩaʒ abſolutionis ðᷣ
bis que foꝛie alijs abſtule
rat.eps iſte nolebat vt ꝓ
eo fierẽt in ecclia oblatio⸗
nes. dicit ergo vrbanꝰ? ꝙ
licet poſſit eius ĩtentio me
rito cõmendari:verũtñ ñ
eſt de iure qð facit.nã cuʒ
iſte nec excõòicatꝰ eſſet.nec
excdicatis cõicaſſet:nõ põt
ei iſtud negare: ⁊ m hoc
Dicit. ⁊ ſub qua ſpoſione
nos eis.i.ricardo ⁊ ſuis in
dulſimꝰabſolutionẽ excõᷣi
cationis qua tenebãt᷑.alij
aũt pouũt ſic:ꝙ nð fuerat
excõicatus ſed in aligous
offederat nec ſatiſfecerat:
abᷣm hoc ſe ſideles refert
ad id qð pꝛecedit ⁊ fideles
ſe in poſterũ pollicent᷑: tũc
dic abſolutionẽ nõ ſnie ſʒ
pctõꝝ.ſj nõne bene facie ·
bat eps ꝗ nolebat oblatio
nẽ eiꝰ recipe ſi in moꝛlali
Deceſſerit lʒ nõ ſit excõica⸗
tus nec excõicatiſ cõicaſſj:
dico ꝙ nõ niſi vbi crimẽ
eẽt notoꝛiũ:als nũqᷓ;.ſʒ de
hmõòi oblationibꝰnotaui.
xc.di.oblationes.
. Pꝛo zelo dei.ꝛ ita licʒ
aictũ repꝛobet᷑.ĩtẽtio iñ cõ
inẽdat.ar.ð cõ.di.iij.pla
tũ.als nõ õ.ſola volũtatiſ
ſoꝛma mouerat opꝰ ⁊ qc-
gqd agãt boĩes ꝛv 7
Ex oppoſito.ex ſẽſu ʒ
rio:ĩmoa qrijs.ar.ð pe.
ar. xxxiij.q.vi.ꝗ ſitit.
e¶ Sciſmaticos.ð nume
ro quoꝝ eſt ricardus.

aqa. “
8 Et pꝛedonibꝰ.de qui
bus quid iuris ſit ſi aliẽa
nõ reſtituãt:q̃re er ð rap.
ſuꝑ eo:⁊.xiiij.q.vi.ſi reſ/

multi.

i ¶ Noiatiue. p boc dirit B

mar.ſigẽs hic pedẽ ꝙ ſiꝗſ
cõicaret ei ꝗ icidit ĩ cano/
nẽ aſiqᷓ; ᷣnũciet᷑ nõ erit ex
cicatꝰſʒ ↄfundit᷑. ex ð ſẽ.
ex. cũ ðᷣſideres:nec mlłuʒ
facit.ꝓ eo ꝙ dicit noĩati⸗
ue. Mõ enĩ refert an ꝓpᷣo
noie an alijs idicijs excõi
cet᷑ ꝗs.ff.ſi cer.pe.certuʒ.
k¶ Exijt. ſupple nec alias
erat ĩ aliquo pctõ publico
qꝛ tũc idẽ eẽt.ut.S.e.q. in

piꝛincipio. ſR— òMV
1 Mobis diſpẽſatiue.q̃rit᷑ ĩ quo fuit diſpẽſatũ cũ hoc nð poſſit ei denegari.dic ꝙ

quam dirxit eſſe abſoluendumꝰ . Itẽ
urbanus iulimundo epiſcopo.
Nõ oportet ab eoꝛum elemoſynis
pꝰ moꝛtem abſtinere: quibus in vita cõ
muncare hon deſtitimus.
B Aneꝰ quod ſuper ricardo ſilio bo
relli vr̃a fraternitas egiſſe inno⸗
tuit.pro elo deit ⁊ animarum ſalute ⁊
charitate laudamus: ſed nõ eſt adeo ti
mendum:nõ adeo eſt uobis ab eius ele
moſynis abſtinendum. Inter ceteros
quippe noſtre ſidei patres beatus leo
papa doctor egregius:quibus viuis in
quit nõ communicamus: nec mortuis
communicare debemus. Cõſtat ergo
abus viuis:ut ex oppoſitoꝰloquamur:
communicamus:moꝛtuis quoque cõ⸗/
municare poſſumꝰ:nos plane iter duo
oppugnãtia poſiti:ĩter impioſ ⁊ſciſma
ticos videlicet:ſciſmaticis ullo modo

cõmunicare nõ poſſumus:aut licet.pec

catoribus uero 1 predonibusꝰ diſpen/
ſatine pꝛopterea commũicamꝰ:qꝛ ⁊ ec
cleſiam hactenꝰ ſuſtẽtauerũt: ⁊ fideles
ſe ĩ poſterum pollicetur.alioquin opor
tet nos de huiꝰ mũdi partibꝰ? exire: ſbᷣ
qua ẽt ſpõſiõe nos eis nuꝑi beati petri
natalicijſ abſolutionẽ ĩidulſimus:quia
ergo pᷣdictꝰ vir neq; excõicatꝰ nomĩati
ue? neq; cõicãs cũ excõmunicatis ex no

mine exijt: ſed in domini ſui fide atqʒ

ſeruitio permanſit: licet nobis diſpẽſa-
tiuel.i.quandiu eos patimur: eoruʒ ele
moſyniſ cõmunicare: ⁊ ðfuncti animã
chriſtiane religiõis omnibus mõis ad
iuuare ¶ Item gelaſius papa uniuer-
ſis epiſcopis per dardaniam ſiue per il
lyricum conſtitutis. Secodem.

T 2 Ec quiſquam vobis omnino per

ſuadeat acatio preuaricatiõis ſue
crimen fuiſſe laxatum: quia qm poſtqʒ

i collegium recidens pꝛauitatis iur̃ me-

ruit ab apoſtolica cõmumone ſecludi:
in hac eadem perſiſtens dãnatione de⸗

functus eſt:abſolutionem quam ſuper

ſtes non queſiuit omnino nec meruit:
nec moꝛtuus iam poteſt impetrare:ſi-
quidem ipſis apoſtolis chriſti uoce de⸗
legatum eſt:que ligaueritis ſuper terrã

2 reliqua. Ceterum de eo qui in diuino

iudicio eſt conſtitutus:nobis ſas nõ eſt
aliud decernere preter id i quo euʒ dies
ſupremus iuenit.atqʒ ideo niſi eiꝰ no

mineꝰ refutato ceteriſqʒ; cõſortibꝰ huiꝰ
erroris: cum nullo pꝛoꝛſus eoruʒ parti

4

iõ dicit h̊ qꝛ oẽs vie dñi miſericoꝛdia ⁊ veritas.xxxiij.q.ij.admonere.vel iõ dicit

diſpẽſatiue:qꝛ nðõ cõpellebt eũ ad ſatiſfactionẽ.⁊ iua nò fuit cõpuliſus.pñt tñ he/
redes eius cõpelli.ut eẽ de rap.in litteris.⁊.ij.q.i.in pꝛimis. S
Ec qſꝙᷓ ſupꝑſtes.ar.qꝙ lʒ heres vſurarij ſatiſſaciat de vſuris.vſurario tñ
E poſt mouéè cõicãdũ nõ erit.ſi ſuꝑſtes abſolutionẽ ⁊ pniaʒ nõ q̃ſiuit. ar.j.

röne Zctus vel criminis. Iʒ. p. direrit ꝙ vbicũqʒ reus reperit᷑ poſſit ↄueni⸗

ri:ut.C.vbi de cri.agi opoꝛtet.l.i.b.

0oOZltqʒ.ſupple nii aliud debetis facere.

Noie.i.erroꝛe eiꝰ⁊c.quo erroꝛe obligati ſũt diabolo.Nã nomẽ accipit

cipare debetis menſe dñice puritatem

quam maiores noſtri ſemꝑ ab heretica
magnopere ſeruauerunt pollutiõe dilſ-
cretã¶Iẽ leo papa Incorrigibi⸗
li dãnatiõis ſentètia relaxari nõ poteſt.
Amnationis ſniam quicũqʒ me.
ret᷑ accipere:ſñi in ſuo ſenſu volue
rit ꝑmaner᷑̃:nullꝰ relaxarea potuit.His
auctoritatibus probatur q; viuẽtes nõ
mortuos ſoluere poſſumus uelligare.

verũ hoc nõ de oi crie intelligendũ eſt:

ſũt enĩ quedã cria de quibꝰ ẽt poſt mor
teʒ accuſari pñt ꝗlibet vł dã nari veluti
hereſs.¶ Ande in prima actiõe quin
te ſynodi legit᷑.i¶ Heretici etiam poſt
moꝛtem ſunt excõmunicandi.
Ane ꝓfert᷑ a ꝗabuſdã ꝗ dicũt opð
tere poſt mortẽ hereticos anathe
matiʒari:⁊ ſequi in hoc doctrinã ſctõrũ
patrũ:qui nõ ſolũ viuẽtes hereticos cõ
dẽnauerũt:ſed ẽt mortuos.ſiẽ eos in
iuſte ↄdẽnati ſũt reuocauerũt pꝰ mor-/
tẽ: ⁊ ĩ ſacris dicticiſ ſcripſerũt:q factũ
ẽĩ Joãne ⁊ ĩ flauião fligioſe memorie
epᷣis ↄſtãtiopolitãis. Itẽ ĩ actiõe.v.au
gu.ait.Et ſi forte iſti libri ita deſignãt
traditorẽ ſuũ ſicẽ dñs deſignauit indam
legat᷑ i eis noĩatiʒ ⁊ expreſſe:uel cecilia-
nũ nel eiꝰoꝛdinatores eoꝛũdeʒ libꝛoꝝꝰ
fuiſſe traditores.⁊ niſi eos anathamati
zauero ipe cuʒ eis iudicer tradidiſſe.q̃ᷓ
mõ recitata ſunt.aug.ſãcte memorie cõ
ſuluit ſtatui ⁊ teneri ab initio ĩ eccleſia.ĩ
piũ.n. dogma iã inculpatuʒ ẽ ⁊ ↄdẽna⸗

t̃:⁊ eos ꝗ tali dogmati obnoxij ſunt:a

nathematiʒari noluit eccleſe traditio.
lIʒẽt moꝛtui eẽnt.iõ ſccẽ meõrie aug.di/
cit.ſi mõ ↄuinceret᷑ cecilianꝰð his q̃ infe
runt᷑ ei:ẽt pꝰ mortẽ eiꝰ illũ anatbemati
50. Iẽ multi epᷣi ↄgregati ſunt:⁊ q̃dã ð
diuerſiſ cãis ad eccleſiaſticuʒ ſtatuʒ pti-
nẽtibꝰ diſponẽtes ð ipᷣis ſtatuerunt de-

funcctis: ꝗ ſuas facultates hẽticis reliqᷓ

runtꝰ:ut ẽt pꝰmortẽ anathemati ſbijciã

tur. Sunt at ⁊ aug.ſãcte memorie epi-
ſtole dicẽtes: ꝙ ſi ꝗ in vita ſua ñ recte ſa

puerunt:lʒ ñ ↄdẽnati fuiſſẽt adhbuc vi-
uẽtes:tñ demonſtrato peccato etiã iſti
poſt mortem anathematiꝰ ſubijcian⸗
tur. Nem ſi vera ſunt que ceciliano ob
iecta ſunt: ⁊ nobis aliquando poſſunt
monſtrari ipſuʒ moꝛtuum anathema
tiz aremꝰ. Item dicis mihi licere etiam
de mortuis iudicare:quia iudicium nõ

deviuis ſed etiam de moꝛtuis ſolet

teri ne dẽpſeris vnqᷓ;.

P obligatiðe.S.e.aduocauit.vel dic nõ debetis participare cũ aliquo eoꝝx

pꝛoꝛſus:ſed refuta
re nomẽ eius ⁊ cò/
plices.
Amnatiõis
0 relaxar̃.S.e.
xi.q.iij.ꝗ iubẽte.
ce. legitur.
PWHis auẽtibus.
nðõ moꝛtuos:lʒ etiã
moꝛtui eſſent: ſʒ vf
ꝙ iſte poſt moꝛtẽ ñ
poſſit excõicari.qꝛ
admöitio ſp dʒ pce
idigne:ita ⁊ abſẽs
ſ pᷣt excõicari.iij.q
ix.abſens.ſʒ dicĩ h
caſu ſpale eẽ vł dic
ꝙ ſuit admonitꝰ a

canone.xxiij. q. v.

admiſtratoꝛes. Sʒ
ad ſi aligs voluit
ceũ õfẽder admittet᷑
ſic. ff. ð pcu. buũ.
publice.⁊ maxiĩe cũ
Tcã crialiꝓ iuio ꝗſ
poſſit appellar̃. ff.
ð ap.ñ im̃.ſed qũo
admittet cũ ñ poſſit
cauere ð rato.ratũ
vð bre:ex quo ñ op
ponit obicẽ Zrie uo
lũtati:ðᷣ cõ.di.iiij.
queris ⁊c.
6 B Ane.i.bñ ⁊
ſapienter. ca
ſus ꝓbat.ꝗnta ſy/
nodꝰ hr̃ticos poſt
mõtẽ excdicari poſ
ſe. Pꝛĩo mliiplici
auẽte augu. Scðo
ancte mktox epoꝝ
a bᷣ fecerũt. Tertio
aucte rabule epᷣi.
Quarto auẽte ec-
clie ↄſtãtinopolita.
Quito auẽte theo
phlili. Sexto repe⸗
tit ſynodꝰ auẽtẽ au.
Tecckie ↄſtauopoli
tane.uł dic ꝙ ĩ fi.
logtur de vera ec⸗
cleſia romana.
¶ Sicut eos. S. xi.
q.iij. gcũqʒ. . e. q.
de cõmumione.
W¶ Poſt moꝛtẽ Ʒ
xxiij.di.quoꝛũdã.
⁊ er ꝗ ſi.ſint le.cãʒ
ſz ſpale ẽ H. ⁊ l caſi
bᷣquos no. S. ĩ pn.
qonis.⁊ ẽ ar.ꝙ ſi ĩ
aliquo lapide vł co
lũna ĩuẽiat᷑ ſcriptu
ra fides ẽ ei adhibẽ
da.ar.iij.q.vij. po
ſtulatꝰ ar. . C. de
reli. monumẽtoꝝ.

¶ Bicticis. dictice ſũt tabule a dico ditis. vñ martialis.clerice dicticala⸗
Dicticis. dictice ſũt colũne ubi imagies pa

trũ ſuo cathalogo ponũt᷑ ibi. ¶ Seſignãt. . ð cõ. d.ij. cũ oẽ crimẽ.
Ael cecilianũ.S.xxiij.q.iiij.ipſa pietas. C Eorũdẽ lioꝛoxꝝ. ſʒ qd ſi
i ſcrinio alicuiꝰĩuẽiãt᷑ rões vłiſtra ꝑ q̃ pʒ eũ vſurariũ fuiſſe:nũqd pᷣt excõi

cari.vr ꝙ ſic.niſi de vſuris ſatiſſecerit:qdð tñ nõ eſt vex vbi occultũ fuit.

Frvi.q.vi.ꝗ fcedũt.ex ð ſen.ex.a nobis.(Adade ꝙ na ui ſeꝗt legit᷑ Mart.c.xvi. 2 ¶ Reliqrũt.vt er de her.ſi ꝗs eps.nec ẽ ita ĩ aliſſ illicitis collegijs. nã lʒ
Ynuenit.na in eo loco ꝗs ↄuenit᷑ ĩ quo reperit.iij.q.vi.c.i.de pe.di.i.nũquid
.

C. ubi ðcuriali ur coartali.l.vl. vũi legu ĩtelligut ũ ibi bz fox roe rei petite xv* x Anatbẽati. ar. ꝙ cognito errof et ppmõtẽ ercõicat᷑ brtici. a¶ Moͤ⸗

ſi poſſit ligari illicito collegio pᷣt tñ cuilibʒ ð collegio.ff.ðᷣ rebꝰ du. cũ ſeatꝰ

ſereñ
iſri
r ebicar/
peiſno
S
gel lul ſon
ſel nunn
ui noſip⸗
enfücug
ſlar n
lnui.

chra.
Ze töin
Ntunmnope
hun
iazhzl ro⸗
ſiinenbn
Ulevtorr..
lii. no
tiſcevlee⸗
ſbfſts hn
6niator vl
oſceinöͤten
Dlapapa.:
NNuinor
Ougen
quibveo
guohems.
i glio
riialĩ enie
habuitite: g⸗
ben boczſalt
pulonllotiſt
ieſti: ita
lat dei adeo
cordendiu
Lrea dirtepp
loerp dinbol
uͤcs caͤiſ
Nabfuerans
ſrcpta.
de here fn
gist
Culareavpi
iſſinn ld⸗
pprobault.
nfoſuann /⸗
uiuteipamn
r..C.de wre.i⸗
enllli.
o a⸗
ilalqͤt
Uifuta
„. dia
ſſſmiln eer e
ätremnipſe
Nege peace

ſauls neſt pen

hithi⸗ opor⸗
lirilnm

nitbe 15e,

Aliſicni gei

nudin
inninniamorbie

2 2
Nnn XXIIII bes:ex de ſen. ex. inter. i cememeotmupealanagi
e . g6„f.V ñciatiue. ega. ſi habes: e de ſen. er. inter. in fi. S . ne urch, õ
ſn Bd —H Zvetetnags noler. aner ben⸗ illud. g. p vtraq; pte allegat. (Adde muʒ exeplũ hic poſitũ legi᷑ genebc irr
. C . 8 4 . 5 — „ 82 14 . 2
hinmnin rer. Ar iſte ? ĩ ↄtumacia ĩ quà deuenit er culpa ſua a q̃ nõ põt erire ziöns e. Pꝛo cei⸗naadehitrltäfnun pp debilitatẽ adheret pieti ⁊ mingit.
reciengeedi icari. od tñ dicir eñ bꝰẽ. b.ꝙ nõẽ aligs admittèdus denũciat . Ad minget 1. uſq; ad cant vl iſ in Ap den .* Numeri. xvi.
ſatn⸗ pot excõicari. qdã tñ dicũt cũ ꝗbꝰẽ.h.ꝙ nõẽ aligs a. iij.c. ij. iz cui pe⸗· (Adde ꝙ ſicut hic ⁊ ĩ ſequẽti dr legit᷑ ꝑ oꝛdinẽ ĩ pᷣmo Regũ.c.xv. „EV.
luini ne: imo oʒ ꝙ inſcribat ſe:⁊ ꝙ ſe obliget ad talionẽ.iiij.q.iiij.c.ij.iʒ cui pe- (aldde ꝙ tieqg Joh.ix.Exodi.xx.⁊ in pꝛi
uanitd ne ſuppoeret᷑. is orcer. wi ri.
Anmnti Ke uld⸗ nd ſieri. Nem rabula ſancte memoꝛie eps lios vſq; mneruain antaen proge naersqpet, Nädde ee
nd cui m ſupponi?. factus ediſſene ciuitatis qui in ſacerdo-/ em. ſpiritualiter autem pecc bObabeſ anaubeme
giſgii, nec mirũ ců grauiꝰ ribuſ reſplẽduittb odoꝝ moſotbemũ tĩ paruuli nõ tenenturꝰ:ex quo ꝑ ſacra tizet. ala mioꝛi excõi
ige ſit peccat ĩ moꝛtuũ Ein ecdeſia anathematiauir mentuz regeneratiots ab originali pec aaseb vnꝰ p alio puni
bns quã ĩ viui.vt. C.ö hoſtmort in eccdleſia anathemati erũt emundati. vnde pꝑ ezechie⸗ ſic nõ ſut Sria. rc. di.
hurm ul vioeaſepa Itemromanon erlam ecdeſa ante an arobe ir zair⸗anmaqne peccanerit oblaudes xvij.q.iiij. mi⸗
winanehi r e ⸗ paucos dioſcoꝝ qui fuit papa eiuſ- lem dominꝰ ait: anima que peccauerit oblanes. rvij.
honnieſen, chra. nos paucos dioſcoꝑ qui ft eEe ius enim non poꝛtabit xoꝛ. eỹ ð ſpõ. nõẽ vobis.
hirn a Stẽ röanox. i. dem eccieſie etiam poſt eiꝰ mortẽ ana- ipſa morietur. ñlins eo nnaqeirare Zlutp mariti.necẽt ci
ſtahene⸗ ANancinopolln. thpematizauit: cum nec in fide peccaſſet iniqintatem patris necp erit: 1 inpie uilit vroꝛp marito: niſ i
NW b In ſide peccaſſz ntu: æ hoc omnes homines ſciunt ꝗ ffilij iuſticia iuſti ſuper eum erit: 5y caſu vbi res vroꝛis ꝓ ma
naſtooſo, 1 tantů: ⁊? hocon H L etiaʒ
piitiin tatuʒz ro. ponti. hic rome: ⁊ maximequi in di tas impij ſuper eum ꝛc.quecunqʒ ett rito ĩtelligũt obligate. C.
it ſmniaz ercͦicatdis p Gnbanb, eriſiürant etiaz eidem dioſco peccata parentes commiſerunt: filius de pᷣmipilo. li. a. j. in i.
kingeni lie yr oirrridi. ult ſerut vſq; ad mor ex quo perſonaliter ab eis ſeparatus ſn liberij.
toꝛ hiſis ſz veteis memoꝛie ul ſuperius aliquis r janis er Mo ma Vnuz p alio putum.
Wnanh taor⸗ Wann amorgene innenier vont monè ana cuntur: quia nonduʒ aliqnis er illo ma Wenarcerte ĩ boc gra
n loſdei no tenebat. thematiʒatu q etiam in iſto fecit: ꝛ vr'a terialiter meraproſe ninetus: qniavo iterercrdunt na ii he
Uloles, 3 ci rf. 1 jalit edit᷑.
Al igin ..v, deerl. ſanctitas et iulius religioſiſſimus papa apud deum non ſen auod nõ ialit eis dee .
zan . 48 ctI Ee ae . od nõ terdictis x de ſpð.nõẽ uo
küsſetkknänin ve Apn be.. bic antiquioris rome. Item ſancta ſynodꝰ ſed vita eoꝛuʒ queritur: patet qu 0690
