ea bene poteſt epiſcopus facere plures eccleſias uel pꝛebendas dum tamen eccle
ſie non ſint ſub eadem limuatione.vt.xvi.q.i.plures.ſicut de vna pꝛouincia ſi
unt plures.vt.x.di.lex imperatorum.a.ci.di.peruenit.a de duabus eccleſijs fit
vna.vt extra de exceſ.pllato.ſic.ecõtra devna due.ut er de ec.edi.ad audiẽtiaʒ.io.
pP ) Recipimus conducticijs.conducticios appellat eos quibus ꝓ certo precio
PD com mittitur cura animarum. hoc enim eſt iniquum:vt extra ne pꝛe. quo⸗
niam. alias ſi prelatus aliquis alicuius eccleſie habeat ſecum ſacerdotem ſub an
nuo cenſu:non eſt iniquum.⁊ ſi peregre vadit ⁊ pꝛo certo precio interim aliquẽ
conducit.poteſt ergo quis conducere operas ſacerdotis alicuius etiam vſqʒ ad
ſeptennium.erxtra ne pre.vices ſuas querelam ſed non regimen animarum. vt
e.e.ti.quoniam. vel dic conducticios pᷣſbyteros appella ri vtcarios: quia per

Ex iiij

vicarios nõ debet quis regere ec
cleſiam.nut ex de cle.non reſ.qꝛ
nonnulli.
a Nod autẽ. Mec q̃ſtio
expedita eſt. S. xv.q.
ii.in ſumma. dr̃ enim
quis exercere ſecularia
negocia tribus modis vno mo
do ſi aliquid ematur vt carius
vendatur:⁊ hoc non licet. de B
tractatur. lxxx viij.diſtinctione.
per totum. quandoq; idem eſt
qð exercere cauſas ſeculares. ⁊
illud etiam nõ licet clericis niſi
pꝛo certis perſonis.e de poſtu.
ci.qñq; idem eſt qð eẽ ꝓcuratoꝛ
rexꝝ ſecularium ſiue adminiſtra
tor.nec illud licet clericis.ex ne
cle.vel mo.c.ii.⁊.c.ſʒ nec.qſiqʒ
idem eſt qð ↄducere poſſeſmſo⸗
nes a laicis.h non eſt interdictũ
eis qꝛ h̊ etiam licet monachis.
ut eỹ de deci. dilecti.
b MRedoad actiones. ſcilz
cauſarum.
¶ Seu adminiſtrationes.ſ.re
rum ſecaularium.
d ¶ SHomox.i.familias laico/
rum ut procurent laicorum fa/
miliam in victu. (Adð ꝙ ſic le
gitur originaliterĩ ſcðᷣa epiſtola
ad timotheũ.c.u.
e ¶ Aut. nõ intelligas ꝙ eis ðᷣ
tur optio ſed iſtð aut ponitur cõ
minanue.ſic ponit᷑.lxxxviij.di.
oſequẽs.⁊.xlv.d.diſciplina.io.
f acnit.ↄductores.ſiſci.ſ.
vt ipſi pᷣſtẽt tributum ⁊ ve
ctigal.eccleſia.n.nõ dʒ recipere
poſſeſſiones grauatas tributis.
immo ſi hʒ deſeret eas. vt.x.q.
ii. H ius.vel appellat hos ↄdu/
ctores q aliqd cõducunt vt alijs
miites.
g (Jnohbneſto. quia boneſto
poffſũt.vt.xci.di.clericus victũ.
b ¶Epriane. tutorẽ. tutelã
teſtamentariaʒ nõ recipi
ent clerici.ſʒ legitimã pñt ſi vo/
lunt.ſed nõ cogũtur recipere eã
de hoc notani.xvi.q.i.generali
ter. ⁊. lxxxvi.di.pernenit.
i ¶ MPꝛobanit. i. deuouit.(Ad
de ꝙ ita ſcribit panlus in ſecun/
da ad timo.c.ii.
K ¶ Mꝛo dormitione.i.morte.
nunquid & talis eſt excõicatꝰ:? ſi
ſ ið fit.qꝛ impenitẽs decedit.di
cunt quidam tñ hoc eẽ dictum
ad terrorem.ut extra de rapto.
ſuper eo.⁊ de tornea.c.i.

Cauſa

LEꝛ. III.
Nod autem cle
rici ſeculariuʒ ne
gocioruz pꝛocu⸗
ratoꝛes eſſe non
valeant: auctoꝛi

tate carthaginẽ⸗/

ſis concilij pꝛimi
ꝓbatur: in quo
Nicholaus papa epiſcopis caſtilia
nis dixiſſe legitrt. Walea.
Eruenit in ſanctã ſynoduʒ:qꝛ
de eis qui in clero cõnumerã/
tur quidaʒ pꝛopter turpis lucri gra
tiam maiorum poſſeſſionum cõdu
ctiões ⁊ ſeculares cauſas ſuſcipiãt:
7 ſeipſos ꝗdeʒ a miniſterijsſſanctis
per deſidiã ſeparẽt: ad domos aũt
ſecularium concurrant:⁊ ſubſtãtia-
rum eorum gubernationes auari-
cie cauſa ſuſcipiãt. Decreuit igitur
ſancta ſynodus neminem deiceps
eorum:hoc eſt non epiſcopum ſiue
dericum aut monachum conduce-
re poſſeſſiones aut miſceri ſeculari
bus pꝛocurationibus: niſi foꝛte qui
legibus ad minorum etatum tute-/
las ſine procurationes inexcuſabi-
les attrahãtur: aut cui ipſius ciuita
tis epiſcopus eccleſiaſticarum rerũ
cõmiſerit gubernacula: vl orpha
norum aut viduarum que indefen
ſe ſunt:aut earum perſonarum que
maxime eccleſiaſtico indigent ad/
miniculo pꝛopter timorem dei.Si
as vero trãſgreſſus fnerit hec ſtatu
ta:correctioni eccłiaſtice ſubiaceat.
¶Item ex concil.cartbaginenſi pᷣ
mo Nicolaus epiſcopus caſtiliãis
Dixit.

¶ LHQui dero anneri ſunt: ſecula⸗

rium poſſeſſionum procuratores
non fiant.
U Redobplacere ſuggeſtionem
meam ſanctitati vr̃e ⁊ diſpli
cere vobis:vt qui ſerniũt deo:⁊ an
nexi ſunt clero:nõ accedãt ad actio
nes ſeu ad adminiſtratiões?vel ad
ꝓcurationes domorũꝰ ſeculariuʒ.
Gratianus epiſcopus dixit:apoſto
lorum ſtatuta ſunt que dicunt:ne⸗/
mo militans deo ĩplicat ſe nego-
cijs ſecularibus:pꝛoinde aut cderici
ſint ſine actiõibꝰdomoꝝ:aut aucto
res ſine officio cericorum. Aniuer
ſi dixerun boc obſeruemus.
¶Itez ex concil.carthaginẽſi.iiij.
Be eodem.

P Zacuit vt epiſcopi preſbyteri

⁊ diaconi vel geunq; clerici ñ
ſint ↄductoresſaut ꝓcuratoꝛes:ne-
qʒ dllo turpivel inboneſtosnegocio

viclum querant:ꝗa reſpicere debẽt

ſcriptum eſſe:nemo militans deo ĩ
plicat ſe negocijs ſecularibus.

Itez ex epiſtola Cypꝛiani ad pᷣ⸗

ſbyteros ⁊ diaconos ⁊ plebem fur
nenſem.

4

CSecularium negociorum ꝓcu/⸗
rationẽ clerici non ſuſcipiant.
O Ipꝛianus pꝛeſbyteris ⁊ diaco
nibus plebi furnenſi conſiſten
tibus ſalutem. Jaʒ pꝛidem concilio
epiſcoporum eſt ſtatutum:ne quis
de clericis ⁊ dei miniſtris tutorem?
ac curatorem teſtamento ſuo nomi
nauerit:quando ſinguli diuio ſacer
dotio honoꝛati:⁊ in cericoꝛum mi
niflerio conſtituti non niſi altari ⁊ ſa
criſicijs deſeruire ⁊ pᷣcibus atqʒ oꝛa
tionibus vacare debeant.ſcriptum
eſt enim. nemo militans deo impli-
cat ſe negociis ſecularibꝰ: vt poſſit
placere ei cui ſe pꝛobauit᷑.quod epi
ſcopi ⁊ anteceſſores noſtri religio-
ſe conſiderantes ⁊ ſalubriter pꝛoui
dentes cenſuerunt:ne quis decedẽs
ad tutelam vel curam dericum no-
minaret: at ſi quis hoc feciſſet:non
offeretur pꝛo eo: nec ſacriſicium
pro doꝛmitione eius celebraretur.
neq; enim ante altare dei merentur
nominare in ſacerdotum pꝛece: ꝗ
ab alta ri ſa cerdotes ⁊ miniſtros vo
lunt auocare.
Item ex eadem.
¶BVon licet dericis mollitiis 2 ſe⸗
cularibus rebus obligari
Ollitiis z ſecularibus rebus
laqueiſq; obligari non debẽt
qui diuinis rebus a ſpiritualibus oc
cupati ſunt:nec ad terrenos ⁊ ſecula
res actus vacare.
Item ex eadem.
CSecularibus negociis derici nõ
alligentur.
JIquiꝰĩ eccleſia domini ad or-
dinationem clericorum ꝓmo
uentur:in nullo ab adminſſtratione
diuina auocẽtur:nec moleſtiis ⁊ ſe
cularibus negociis alligentur: nec
ab altariis ⁊ ſacriſiciis recedant: ſʒ
die noctuq; celeſtibus rebus ⁊ ſpi-
ritualibus ſeruiant.
¶Item vt ſupra Cypꝛianus.
Se eodem.
83 Acerdotiumꝰreligioſe decre-
. tũ ⁊ neceſſarie factuʒ ſeruet᷑
nobisa ſimul cum ceteris fratribꝰ
detur exemplum:ne quis ſacerdo/
tes ⁊ miniſtros dei altari eius ⁊ ec
cleſie vacantes ad ſeculares mole-
ſtias deuocet.obſeruari ð cetero po

terit ne quis vltra boc faciat circa ꝑ

ſonam cdericorum:ſi quod factu
fuerit eſt vindicatum.

Q. III.

UMod vero fu ·

1 Ollitijs.ideſt deli
ec lii ei
m D ꝗ qui. vnde tunc

iñ poſſũt reuocari

in ius.ff.ð in iuſ.vo.l.ii.
n ¶ Sʒ die.horis tñ inter
pollatis.ſic ſumitur. xxx
vi. di. ſi quis vult.⁊.ff.
ð con.⁊ de.ſ.quis.ita vbi
dr̃. ꝙ ſi alicui legatũ eſt
vt cũ ſilijs babiiet nõ re
quirit᷑ ꝙ in quolibet mo
mento ſit cum eis.
o Alcerdotum.i.ↄſti
tutio de ſacerdoti/
bus.
p ¶ Seruet. bec ſunt vba
ↄſtitutionis vſqʒ ad illuʒ
locum obſeruari.
9 od vo. nota
ꝙ vſus veſtiuʒ
ſ deſpicit᷑.ſʒ ab
uſus.ſ.iactãtia
voluptas: qꝛ in victuñ
refert:ꝗs vł qꝗd vel quan
tum comedat dummõ
nõ guloile ſumat.ut. xli.
di. gſgs. ⁊. c. delitie. idẽ
dico i veſte: vt. xli. d. p ſi
moniã.⁊ hic ĩ.c.i.pñt ꝙ
clerici ᷣm ↄſuetudinẽ re/
gionis pcioſis dveſtibus
vti.ut ↄformẽt ſe mori⸗
bꝰeorũ ĩter quos viuũt
2 ne vileſcat dignitas cli
calis.argu.lxxx.d.epi.ſʒ
rubꝛis ⁊ viridibus pan/
nis non vtentur. oẽs de
fuper habebunt clauſas
veſtes. eỹ de vi. ⁊ ho. cle.
clerici.purpnrã ⁊ cenda⸗
tũ pñt ferr. Nã veſtis do
mini purpura tuit. nec te
net illud qð legit eỹ devi
ta ⁊ bo.cle.ſtatuimus.qꝛ
nõ fuit ꝑ vſũ vtentiũ ap
ꝓbatũ : ſicut nec illð gre
go.vii.er de ap.memini
mꝰ.grego.iñ dicit ꝙ ſi
cultus pcioſax veſtium
non eſſet in culpa:ſermo
dei non tam manikeſte ex
pꝛimeret.qꝙ diues indu⸗
tꝰ purpura ⁊ byſſo deſcẽ

dit ad inferos. de pe. di.

iii.cauenduʒ.ſed illud nõ
ob.qꝛ ſine charitate erat.
nam pꝛopter diuitias ꝗs
non damnaretur.xxx. d.
bec ſcripſimus.

gidis ⁊ claris ve

ſtibus eis oꝛnari

nõ liceat:in. vii.
ſynodo inbef:

in qua ſic ſtatu⸗

tum ett.

GEikie

9 D
moris.
lleric.
5681
e
CPar
ſaſpenſio
mane ſee
qusspe
d gei.pre

Ga
iiecinon
I(Obeiin
tepha:ve⸗
Gia un
paulusin
Kadcor

,c ce
ni
ebricigſt
n bentrin⸗
pcioſs Atbor
Ponnite nen
er os ni
lendigite⸗
Urgulordei
31 Müäbusen
NnWennr
habebent iuin
jpmpmi ctn
tſerf. Nircſenn
porporaferpcee
hudclegtcjt
0de.animag
1 Wmmni
i:ſuutelloge
iecen menni
nwpcidrf
tur wun
ehenprtſand
uun nunleſtets
gaimsthln,
Nuchſtodet
ſgos dell⸗
echantaeendn
ohrerdilciss
Bunnurenn
panus⸗

XXI

2 0 Mnis ornatura
q̃ſit c ꝗ voluptatis
alias ſecus.ut.xli.di.per
ſimoniam. ⁊.c.delicie.
q ¶ Epithimio.i.ſuſpen
ſioni vnius ſeptimane:u
ſ.c.pꝛotxi.vel epithiminʒ
dicitur increpatio.vel eſt
genus pene.
c ¶ Qui vnguentis:non
propter egritudinem:ſed
vt melius redoleant pro
pter voluptatem qð non
Hʒ.xtii.di.cantantes.⁊ de
conſe.di.iii.peruenit.
d ¶maginarias.in qui
bus imaginamur.⁊ reſpi
cimus conditioneʒ nr̃aʒ.
(Adde ꝙ ita ut ſequitur
ſcriptum reperitur pꝛo/
uerbiorum.c.xv.
e ¶ NHeceſſitatem.i.cõmo
ditatem 1 honeſtatem.
ſf¶ In ſummitate . ideſt
lumibo. (Adde ꝙ ſicut
dr ĩ fi.legitur math.c.xi.
g /Allus.in itinefr ni
ſi fuerit iuſta cã ti⸗
moris.er ð vi.⁊ ho.cdler.
clerici.
h ¶ Stolis. i. veſte talari
ſuppellicio uel cappa.
i ¶Per vnam.nota de
ſuſpenſione vnius ſepti/
mane.ſic de conſe. di.ii.
ſi quis per ebrietatem.⁊
3 Piſcopi. ſacerdo
tali.i.talari.vt. xx
iij.di.non liceat.
¶ Odperiment o. i. ſine
cappa:vel pallio.(Adð
ꝙ ita ut ſequitur ſcribit
paulus in pꝛima epiſto⸗
la ad corintbi.c.xi.

CConipiant᷑ derici ꝗ vnguẽtis ⁊
daris veſtibus ⁊ fulgidis laſciuiũt.
Mnisꝰ iactura ⁊ oꝛnatura
coꝛꝑalis a ſacrato oꝛdie alie-
na eſt. eos ergo epᷣos vel dlericos ꝗ
ſe fulgidis ⁊ claris veſtibus omãt:
emẽdari opoꝛtet:ꝙ ſi in hoc ꝑma-/
ſerint:epithimio?cõtradãtur.ſimi-
liter ⁊ eos qui vnguentis vngunt᷑.
quoniã vᷣo radice amaritudis exoꝛ
ta cõtaminatio facta eſt i eccleſia ca-
tholica chꝛiſtianos calũniantiũ he-
reticoꝛũ.hi qui hanc receperũt non
ſoluʒ imaginariasꝰſcripturas abo
minati ſunt:ſed etiã omnẽ reueren
t repulerum:eęos qui religioſe ac
pie viuũt offendẽtes:ac per boc cõ/
pletur in eis qð ſcriptũ eſt. Abomi⸗-
natio eſt peccatoꝛis dei cultus. Igit
ſi innenti fuerint deridentes eos ꝗ
vilibus ⁊ religioſis veſtibus amicti
ſunt:per epithimium coꝛriguntur.
Pꝛiſcis eniʒ tempoꝛibꝰomnis ſa⸗
cratus vir cũ mediocri aut vili ve⸗
ſte cõuerſabatur.omne quippe qð
non pp neceſſitatẽ ſuã ſed pꝛopter
venuſtateʒ accipitur:elationis ha-
bet calůniam:quẽadmodũ magnꝰ
ait Baſilius.ſed neqʒ ex ſericis tex
turis veſteʒ quis variatã induebat:
neqʒ apponebat varioꝛuʒ coloꝛuʒ
oꝛnamenta in ſũmitate veſtimẽto-
rum.audierant enim quia qui mol
libus veſtiuntur in domibus regũ
ſunt. ¶ Item ex vij. ſyno.
Qlerici ſine in itinere ambulan⸗
tes ſiue alibi degentes congruis ve
ſtibus ſibi vtantur.
Allus eoꝛuʒ qui cõnnmeran
tur in clero veſtimentũ inde-
cens habeat:ſiue in ciuitate degens
ſiue ĩ itinere ambulans: ſed ſtolis?ꝰ
vtatur que cõceſſe ſunt clericis.Si
vo quis tale quid fecerit:per vnaʒ
bhebdomadam ſuſpendatur.
¶Item zacharias a.
CHõ ſecularibus veſtibꝰ? ſʒ oꝛdi
ni ſuo cõuenientibus clerici vtant᷑.

Piſcopi pꝛeſbyteri diacõi ſe

cularibus indumẽtis nõ viã-
tur:niſi vt cõdecet tunica ſacerdo⸗/
tali:ſed neqʒ dum ambulauerit in
ciuitate aut in via aut in plateis ſi/
ne operimento pꝛeſumat ambula-
re:pꝛeterquã ſi i uinere longo tem
poꝛe ambulanerit: ga ſicut mulier
oꝛãs in eccleſijs nõ velato capite ð
turpat caput ſuũ iuxta apoſtolicam

vocẽ:ita ſacerdos ſine oꝑpimẽto ð/

turpat ſacerdotiũ ſuũ:qð ſi temere
pꝛeſũpſerit cõtra ſtatuta agẽ.cõiõe
pꝛiuet᷑:donec q̃ ſtatuta ſunt adiple-
re maturet.¶ Iem Leo papa.
Extra vomos ſine ꝓpꝛio oꝛna:
tu ſacerdotes non appareant.
Ine oꝛnatu ſacerdotalt extra
domos ſacerdotes apparere
nullo mõ cõuenit.ne vt aligꝗs ſecula
riuminiurias patiat᷑:otrariꝰ deniq;
innentus aut deſinat ant canonice
ſubiaceat diſcipline. ¶ Itez Inno.

OQD½

apa. De eodem.
Recipimus vt tã epi qᷓ; cleri
ci in ſtatu mẽtis in habitu coꝛ-
poꝛis deo ⁊ hoibus placere ſtude-
ant:⁊a nec in ſuꝑfluitate ſciſſure aut
coloꝛe veſtinʒ nec tonſura intuẽtiũ
quoꝛum foꝛma ⁊ exempluʒ eſſe de⸗/
bent:offendãt aſpectũ:ſed potius
ꝙ eoꝛũ deceat ſanctitatẽ.ꝙ ſi mõiti
ab eis emèdare noluerint:eccleſia-
ſticis careant bñſiciss. Q. V.
Am vo epᷣm relin⸗
quere:⁊ ab offõ ſuo
diſcedere:atq; ad ſe
cularẽ iudicẽ cõfuge
re nulli licet. Un-⸗
J de in agatbenſi con-
cilio legitur. Deeodem.
gacuit vt dericus ſi relicto of
ſicio ꝑp diſtrictionẽ ad ſecula

rem iudiceʒ fortaſſe cõfugerit:⁊ is

ad quẽ recurrit ſolatiũ ei defenſiio
nis impenderit:cũ eo de eccleſie cõ
munione pellatur. ¶ Nem ex con⸗
cilio antiocheno.
Pꝛeſbyter vl diaconus ab epi
ſcopo depoſuꝰ imꝑatorẽ nõ adeat
JIgs a proprio epᷣo depoſitꝰ
pᷣſbyter vel diaconus:aut etiã
a ſynodo ꝗlibet epᷣs fuerit exaucto
ratus moleſtiã imꝑialibusꝰ auribꝰ
inferre nõ pᷣſumat:ſed ad maioruʒ
epᷣoꝝ ſynodũ ſeſe cõuertat:⁊ qui ſe
putat hr̃e iuſta in eoruʒ cõcilio alle
gel:atqʒ ab his de ſe expectet q fue
rit deprõpta ſnia.ꝙ ſi deſiciens pu

ſillanimitate hoc noluerit facere:ſʒ

iportunꝰfuerit imꝑatori:hmõi nul
laʒ veniãhr̃e:neqʒ locũ vllius aſ-/
ſertionis ſue:nec ſpeʒ recipiẽdi gra
dus habeat in futurum. ¶ Itez ex
concilio carthaginenſi.v.
¶Non defenſetur ab aliquo qui
epᷣoꝛum indicio damnatur.

Janis cniuſlibet honoris cle
rieus iudicio epᷣorũ ꝓ quocũ⸗/

qʒ crimine fuerit dãnatus.nõ liceat
eũ ſiue ab ecdeſijs quibus preſuit:
ſiue a quolibet homine defenſari:ĩ
terpoſita pena dãni pecũie atqʒ ho

noris:quo nec etatẽ nec ſexum ex·

cuſandum eſſe precipimus. Néẽ
ex conci.arelatenſi.iij.
CLommumone priuetur qni ec-
deſiaſtice diſcipline regulam fugiẽ
tem defenſare preſumit.
Jforte aliquis clericorũ regu
lam diſcipline eccleſiaſtice ſub
terfugiens fuerit euagatus:quicun
qʒ eum ſuſceperitꝰ:⁊ ulum pontiſi-
ci ſuo nõ recõciliauerit:ſed magis
defenſare preſumpſerit: ecdleſie cõ
munione priuetur. ¶ Itẽ ex conci.
MWMartinipa. Spe recõcilia
tioms careat qui ab epᷣis condem

natus imperatorem adierit.
B Jquĩs epᷣs preſ byter aut dia/

conꝰexcõicatus in cõcilio iniu
ſte ſe queritur condẽnatũ:ad maio
rũ epiſcoporũ conciliũ reuertat᷑:vt
ceorũ inaſitioneʒ ⁊ iudiciũ expecias

2 0 5

m 6G Ine ornatu ſecularium.
ergo videtur ꝙ quiverbe
rat tales non ſit excommunica
tus.extra de ſen.excom.in audi
entia ſed boc non eſt vcrum vt
notaui.xvii.q.iuj.quiſquis.ic.
n Um vero. Mec
queſtio determina
tur.xi.q.i.placuit.
2.cquicunqʒ. ⁊ .c.
inolita.
0 B3 quis im perialibus ab
imperatore non poteſt pe
ti cognitio publicorum indicio⸗
rum.ſed epiſcopale iudiciuʒ po
teſt peti ab eo.xi.q.i.placuit.vt
quicunqʒ;.
p ¶ Ueniam.ideſt in eo qui ercõ
municatus celebrat.xi.q.iii ſi ꝗſ
epiſcopus.idem in eo qui tran
ſit ad aliam eccleſiam. vii.q.i.
ſi quis preſbyter.
3 quis cuiuſlibet.pena.
ar. penam pecuniariam
poſſe infligi ab eccleſia.xiiii.d.
quãquam .xviii.di.quoniam
quidem. xvi.q.i.ſtatuimus.⁊
q.vi.cognouimus.⁊.xxiij.q.v.
de liguribus.
r ¶ Hec etatem. dummodo ſit
capax doli.vt de conſe.diſt.iiij.
eos. extra de delic.pu.c.i.b.
8 ◻ Fforte. ſuſceperit. ad ve-
fendendum.

6 gs eps pallatio nullus
Oe epus uel pᷣſbyter ſine

ↄſcia aliorũ epoꝝ ibit ad ĩpera/
torẽ.xxiij.q.viij.ſiꝗs epiſcopꝰ.
b eporuʒ.gr̃as ago nõð
facto ipſoꝝ.qꝛ ipñ peccãt
iz ꝓ pena quam ego ſuſtineo. ſi
cut Yob egit gratias deo ꝓ ſua
pena.non ꝓ perſecutione ma-
lorum cũ ſic dixit.ſit nomẽ dñi
benedticum. .
t Aidaʒ eps.ꝙ iura
mẽtuʒ. Ad ĩtelligẽ

tiã ſequentiũ viden
duũ ẽ ꝗd ſit iurar.⁊
qd iuramentum. ꝗ cà iſtitutio/
nis iuram̃ti:⁊ q̃ſ ſoꝛma iuram̃
ti. Jurare ẽ aliqꝗd deo teſte dicer
Jurameniũ eſt vox ipſius iurã
ſis uel actus ipſe uel ipſuʒ qð iu
ratur. Cauſa inſtitutionis vna ẽ
ꝓpter iſirmitatem bominũ de
facili dubitantium. cũ enĩ volu
mꝰ aliquibꝰ pſuadere ꝙ eis vti
le ẽ ⁊ nõ credunt ſimplici vbo.
pmittit᷑ nobis iurare.ut.j.e.nõ
7. 2.c.ita S. ⁊.c.ſi peccatum alia
cã eſt ꝓpter idolatriã.ſicut enicõᷣ
ceſſuʒ fuit vt hoſtias deo immo
larent.ne eas offerrent demoni
pyꝰ: ſic potius ꝑmiſſuʒ tuit vi per
deum iurarent ꝙ; ꝑ creaturas.
ne inciderent ĩ crimẽ idolatrie.

ut. . e. cõſidera. Soꝛma aũt iu

ramenti alia ſit ſolo ſermone.a⸗/
lia ſit interuentu alicuius ſacre
rei.illa q̃ ſolo ᷣmone fit ᷣm tria
tem poꝛa tripler inuenitur.Alit᷑
enĩ iurabãt in veteri lege aliter ĩ
pᷣmitiua eccleſia alit᷑ hodie.In
veteri lege iurabat᷑ viuit dñs aĩa
mea h̊ addat mihi dñs. ut.j.e.
iurabunt. In pᷣmitiua eccleſia
iurabat᷑.teſtis eſt mihi dñs. te/
ſtis eſt mihi ↄſcla.h̊ dico coram
deo. vi.j.e.ſi peccatũ.bodie iu⸗/
rat᷑ px deum.⁊ ſic me deus adiu
uet. ut.xxv.q.vi.de parentela.
Pena periurij eſt ſicut de alijs
mortalibꝰ. ut. j. e.q.c. vlt.⁊ ſit
lteſtabilis.vt.j.e.q.v.paruuli.
huic ãt qõni pꝛopoſite: breuis
dat᷑ ſolutio.qꝛ iuramentũ nõ eſt
pſtandũ niſi in dubijs ⁊ neceſſa
rijs cum pigri ſint hoĩes ad cre
denduʒ vt.j.e.ila.⁊.c.ſi petm̃ ẽ.
p ¶ Eſt eſt: nõ nõ.iõ fit gemina
tio.ut referat᷑ ad os ⁊ ad cor. ut
e ð iureiu.⁊ ſi xpᷣſ.⁊ negatio du
plerx h̊ nõ inducit affirmationeʒ.
lʒ ſit ar.ð.ff.ð vᷣ.ſi.duobꝰ vbiſ
e ¶¶ Zl malo.ab incredulitate.ſ.
illius cui iuratur. vt er de ele. ſi
gniſicaſti.(Adde ꝙ ita legit᷑ in
euangelio mathei.c.v.
¶ Itẽ iacobꝰ. nolite ſic remo⸗
uet indiſcretum iuramentum.
vel vult dicere nõ pꝛo qlibet
re ſit iurandũ:qꝛ non ꝓ vili.ut
li.q. vx.ſi gs. ( Adde ꝙ ſic les it
in epiſtola iacobi.c.v.

1

Cauſa

ſi quas ſe iuſtas cãs habere putat:
illis exponat.ſi autẽ cõtempſerit:⁊
impoꝛtãs ſe pallatio aures pꝛicipũ
inquietare voluerit:hic ad nullam
neniam poterit peruenire:neqʒ ſpẽ
future recõciliatõis habebit. ¶ Itẽ
BGrego. Conſtãtino Auguſto.

¶Epüucopoꝛum cauſe coꝛam pn-

cipibus examinari non debent.
Jepiſcopoꝛuʒꝰcauſe mibicõ⸗
miſſoꝛũ apud pijſſimosdños
alioꝛuʒ patrocinio diſponunt᷑:infe
lix ego in iſta eccleſia ꝗd facio:ſʒ vt
epi mei me deſpiciãt: ⁊ ↄtra me re
fugiuʒ ad ſeculares iudices habeãt
oĩpotenti deo gr̃as ago:pctis me-/
is deputo:hoc iñ ſuggero bꝛeuiter
qꝛ aliquãtulũ expecto:⁊ ſi ad meve
nire diſtulerit exercere in eos diſtri-
ctionẽ canonicã nullo mõ ceſſabo.
Aidaʒ epᷣus iu-
rauit falſum qð
putabat verum
quo cõperto ar-/
chidiaconus eiꝰ
iurauit ſe nunqᷓ;
pꝛeſtatux ei obe
dientiã. Cõpelli
tur archidiaconus ab epo ad exhi-
bendã ſibi cõſueta reuerentiã.accu-
ſatur epᷣs de duplici periurio ⁊ ð eo
ꝙ falſuʒ iurauit:⁊ qꝛ archidiaconũ
ad peierandũ cõpulit. ¶ ꝛimuʒ
querit᷑:an iuramentũ ſit pꝛeſtand ũ
vl nõ.¶Scðo:ſi ſit ꝑpiurus qui iu
raif alſuʒ qð putabat verũ. Ter
tio:ſi licuit archidiacono denegare
epᷣo conſuetã obediẽtiã. CQuar⸗
to:ſi cõſtiterit eſſe illicitũ qð iurauit
archidiaconus:an ſit ſeruandum.
¶OQuinto:ſi cõſtiterit illud ſeruã-
duʒ eſſe an eps ſit reus piurij ꝗ con
tra iuramenium archidiaconuʒ ſu

um ire compellit. OQ. ([.

AUogd iuramentũ pᷣ⸗
ſtandũ nõ ſit:autoꝛi
tate canonice ſcriptu
re pꝛobat.ait.n.xpᷣs
in euangelio diſcipu
lis:ſit ſermo veſter
eſt eſt: nõ nõꝰ: qðᷣ aũt amplius eſta
malo’eſt. Iẽ Jacobusin epla ait:

uñ oĩia fres mei nolite iurare oĩno.

vtraq; auctoꝛitate iuramentũ ꝓbi⸗
bemur pᷣſtare.Sed aliud ẽ ad iura

mentũ ſpõte accedere:aliud vel ad eite „
T Ta ergo pꝛecepiſſe dñm iĩitel⸗

aſſerẽd inocẽtiã ſuã vel ad federa
pacis cõſeruãda vel ad ꝑſuadẽdũ

auditoꝛibus:quando pigri ſũt cre-

dere qð eis vtile eſt:iuramentũ of-
ferre pꝛimuʒ pꝛohibet᷑:ſcom ↄcedi
iur:nõ enim iurare oĩno petm eſt.
¶Enge in tole.cõci. viij. legitur.
Juramentum p:ꝛo federe pacis
eſt agendum.
4 Mnesqð in federa pacis ve-
mnit:tunc ſolidius conſiſtit cuʒ
iuramẽti hoc interpoſitio roboꝛat:
ſed ⁊ omne quod amicoꝛũ aios cõ
ciliat: tunc fidelius durat: cum eos
ſacramẽti vincula ligant:omne.n.

ꝙ teſtibus aſtipulatur verius con⸗
ſtat:cum id iurationis adiectio af-
firmat:ꝙ ⁊ ſi teſtis deficiat?:innocẽ
tis fidẽ ſola iuriſiurãdi taxatio ma
nifeſtat. ¶ Itez Augnſtinus ſuper
epiſtolam ad galathas.
Juratio nõon eſt pꝛobibẽda:nec
tanquam bonũ appetenda.
LSn eſt ↄtra pꝛeceptuʒ deiin-
ratio q a malo nõ iurãtis ẽ ſʒ
increduli a quo iurare cogit᷑. Nam
hic intelligit᷑ ita dñũm ꝓbibuiſſe a iu
reiurando:vt quantũ in ipſo eſt ꝗſ
q; nõ iuret:qꝙ multi faciũt in oꝛe ba
bẽtes iurationeʒ tanquã magnuʒ 2
ſuaue aligd. Naʒ vtiq; apoſtolus
nouit pꝛeceptũ dñi ⁊ tũ iurauit.Nõ
eniz audiẽdi ſuntiqui bas iuratões
eſſe nõ putant.ꝗd eniʒ faciẽt de illa
iuratiõe: quotidie moꝛioꝛ ꝑveſtraʒ
gloꝛiã fratres quã habeo in chꝛiſto
ieſu dño noſtro:quã greca exẽpla-
ria manifeſtiſſimaʒ iurationẽ eẽ oñ
dunt.ꝓhibemur ergo iurare cupi-
ditate aut dilectione iurãdi:quãuis
enim iuramentũ amplius ſit quam
eſt eſt: vel nõ non:⁊ ideo a malo ſit
non tamen a malo tuo:ſed inſirmi
tatis aut incredulitatis eoꝛũ qui nõ
aliter mouentur ad fidẽ. JYtẽ au⸗
u. in epiſtola ad publicolam.
Peierare peccatũ eſt:nõ iurare
N nouo teſtamẽto dictũ ẽ:ne
oino iuremus:q mihi ꝗqdẽ ꝓ
pterea dictũ eẽ videt᷑:non qꝛ iurare
peccatũ eſt ſʒ qꝛ ꝑiurarimane pec-
catum eſt: a quo longe non eſſe vo
luit:qui omnino ne iuremus cõmo
nuit. IJdẽ. In neceſſarijs
verũ iunrare nõ eſt peccatum.

UE noueritis vex iurare nõ eſ
ſe peccatũ. inuenimus ⁊ apo⸗
ſtolũ DPaulũ iuraſſe:quotidie mo⸗/

rioꝛ per veſtrã gloꝛiaʒ fratres quaʒ
habeo i chꝛiſto ieſu dño nr̃o:ꝑ glo/

riã veſtraʒ iuratio eſt.nõ eni ſic ait:

per veſtrã gloꝛiã moꝛioꝛ quaſi vr̃e
gloꝛia me fecit moꝛi:quomõ ſi dice
retur ꝑ venenũ:per gladiũ:ꝑ beſtiã
per inimicũ moꝛtuus eſt:itelligeret᷑
faciente inimico faciente gladio fa-
ciente veneno moꝛtuus eſt. ¶ Jdẽ
de ſermone domini.
CNec tanquaʒ bonum appeten-
dum nec tanquam malum iuramẽ
mum eſt enitandum.

ligitur ne iuraretur:ne quiſq̃ʒ
ſicut bonuʒ appetat iuſiurandũ:et
aſſidnitate iurandi ad periuriũ per
conſuetudineʒꝰdelabatur:quapꝛo-
pter qui intelligit non in bonis ſed

in neceſſarijs iurationem habẽdã:

re frenat ſe quantum poteſt:vt non
ea vtatur:niſi neceſſitas cogat:vi⸗-
delicet cuʒ videt pigros eſſe homi-
nes ad credendum:quod eis vtile

eſt credere niſi iuratione firmetur.

Ad hoc vtiq; pertinet quod ſic di:
citur. Sit autem ſermo veſter eſt ẽ.
nõ non.hoc bonũ eſt ⁊ appetendũ:

O Mne qð. Nẽ q̃t⸗
tuoꝛ ponit hic ca⸗/
ſus in quibꝰpt iurari.
ſunt ⁊ alij quos hẽs.ii.q.
v.in pꝛin.⁊.xxviij.di.de
ſyracuſane.⁊ e de iura.
cal.c.i.er̃ de clec.ſgnin⸗
caſti.
b ¶ Beficiat. ſupple x re
us ſit infamatus. als de
ſiciente accuſatore non co
git reus erpurgare niſi
fuerit inſamatus. ut.v.
q.vlti.ꝙ aũt.lʒ quidã vo
luerint dicere. Z. C. ð re.
cre.in bone. 2⁊ bec ſola
excludit h̊ vulgarem pꝛo
bationem ſed nõ excludit
nemeruʒz compurgatox.
i ¶ Taratio.i. impoſitio
iudicis.eſt eni taxare mo
dus iurandi.er̃ de pur.
ca.cũ in iuuentute.io.

le n eſt. in ipſo ẽ. j.

anteceſſoꝛ.io.
1 udiendi ſũt.ĩmo eo
ipſo ꝙ nolunt iurare.ſũt
habendi heretici.er ð he
re.excõicamꝰ.⁊.c.ad ab
olendam. ꝭ.ſi ꝗſ.ꝗdã.n.
nimis faciles ſũt ad iurã
dũ.quidã metu diuini nu
minis vſqʒ ad ſupſtitõeʒ
pueniũt.ut.ff. de cõ.iſti.
que ſub conditione.io.
(Adde ꝙ due pᷣme au⸗
ctoritates ſũt pauli apo/
ſtoli ĩ pꝛirna epiſtola ad
corĩ.c.v.Tertia vero le
gitur mathei. c. v.
m T nouo.ſʒ qꝛ piu
MHRrare.ar. ꝙ qñqʒ; ꝓ
hibet᷑ aligd noõ pp ſe ſʒ p
pter illud qð inde ſeqꝗ põt
xi.q.iij.nolite.xxvij. di.
ið ĩſti.vi.bo.rap.i.ſʒ ne
dũ talia rli.di.ꝗſꝗs.xii.

q..i. habebat. ii. q. vii. pre
ſumunt.xxiiij.q.in.deus

vbi aliquid phibet᷑ ꝓpter
ſuuʒ rium.ſic hic.(Ad
de ꝙ ita ut dr̃ in ſequẽ.c:
ſcribit apoſtolus in pᷣma
epiſtola ad corĩ.c.xv.
n TaO bonũ.ar. ꝙ
bdonũ phibet ppter
còſequẽs malum. vt.xxi.
di.deniqʒ.vitia enĩ vici⸗
na ſunt virtutibꝰ.ut.xli.
o ¶ Coſuetudinẽ:aſſidui
tas eni facit aliꝗd eẽ pec
catum qð alias non eẽt:
ut.xxv.di.criminis ap⸗
pellatio.(Adde ꝙ ſicut
hic ſegiur legitur in euan
gelio mathei.c. v.⁊ evi.

tiüi.
300
e⸗
ſoſum.
E Of
ſaina
(lhr
.
E
poſfummn
i penan
creatmra
ctus hab
i pbib
he herch
deieret vi
gmur. ne
lſſein eis.
(Mleg
ginalier
(ein
poninonc
leekl ghii.

cim depea
Aervü
3(Jure
dv. nul
ραα⁵°
mn
fot: plii
Niturinat

rientr;

laſnedium.
n (CMoöm
. Aligs
ſare.l ii
miiſ g iie
inuitns ge
C. vtnemo

ſexpitlaccuſa

1s furenen
Cunt pel aeen
ſnl. er ol
Piucicis of
ln iurae
ardorgce
Auraligis
Opinionemn

Gmmendnen
nſpal ineie
e decdiſ
oNctoneſ
ceßnetn
ſitpall ay,
nns epſtnln
Tmuned
ubei,.

Rnonon

ne arceſi
lgrd dhgo
bdgönckkene
,Nnoltetrriß.
ibo. ao
l. ci ni.
bar ig ig
triiſgi des
ilpboeteer
In. ſthi.(A
Uck nſegct
hſolasinpnne
4e.
1i boniͦa
wöppbeig
SWalun K⸗
1. Nuci

rnintgi

ennteifti
ttiigtig

ſtlu huſi

d ctminsi .

Argſ
rlegumnan
Mbeladh

a ¶ Non dixit. vim & de

bemus facere in verbis
vt. vilj.di.ſi ↄſnetudineʒ⸗
ff. de verbo. obli. ſi quis
ſtipulatuo.
d A malũ nð.qðvii
Niter. 1 ſi ꝓpter vti⸗
litatem alterius poſſum
iurare.multomagis pꝛo
pꝛer meaʒ.vt. xxiij.q.v.
ſi non licet.
Tiurabunt. ſed H
rtima r. (Acde
ꝙ ſic legit᷑ in bieremia.
c.iiij.
d ¶ ꝛo cofeſſione. iura

do eni per dñʒ cõſitemur

e TOffendicula.i. ido/

latria.ꝑ que iurabant.
ſ¶ Moꝛtuorum.ſ. deo
rum.io.
g /VDnſidera.ſed ꝑ ce
lũ.lʒ pꝑ creaturas ſi
poſſumus iurat̃.iuramꝰ
iñ pꝑ enangelium qð eſt
creatura.qꝛ ibi tm̃ reſpe⸗
ctus habet᷑ ad deũ. Ideo
ãt phibet᷑ iurari per eas
ne per contemptum eaꝝ
deieret vt. j. e. F. ſed obij

ctur. 1 ne videa?᷑ numẽ

eſſe in eis.J.e. F. vltl.
Adde ꝙ ð boc legit᷑ ori
ginaliter mathei.c.v.
b ¶ Melius eſt. electiue
ponit᷑ non comparatiue.
ſic.xi.q.iii.nemo perito/
rum.
i ericũ.iurantẽ. ſi
ne ſolennitate. tunc
enim depoſitiõeʒ ĩducit.
ar.xxvii.di. . vlti.
k (Inter epulas. de cõ.
Di. v. nul ius.

1 32 quis per capilluʒ

bm leges qui ſic iu
rat: vltio ſupplicio pu/

nitur.in autẽ.vt non lu⸗
rurientur naturam. cir

ca medium.
m ¶ mõ manifeſtauerit.
ar. ꝙ aliꝗs cogitur accu
ſare. vt.ii.q.vii.qᷓ ꝓpter
xxiiij.q.iij.tã ſacerdos.i.
q.i.quiſꝗs.Sed nemo
inuitus accuſare cogitur
C.vt nemo inuitus age/
re vel accuſare cõpellit᷑ᷣ.l.
i.⁊ furẽ nemo cogit᷑ indi

care vel accuſare.ff.ð pᷣ

ſcrip.ver.ſolẽt.ſʒ põt dici
ꝙ iudicis officio cogi pᷣt
ſed nõ iure actionis.illð
tñ credo:ꝙ denũciare co
gitur aliquis bm cõem
opinionem quã notaui.
li.q.iiſi peccauerit.

XXII
qð aũt ampliꝰeſt:a malo eſt.i.ſi iu
rare cogeris:ſcias de neceſſitate ve
nire infirmitatis eoꝛũ quibus aliqd
ſuades:que inſirmitas vtiqʒ ma⸗
lum eſt. vnde nos quotidie libera-
ri pꝛecamur:cum dicimus. Libera
nos a malo.Itaqʒ nõ dirxit:qð an-
tem amplius eſt:maluʒ eſt.tu enim
maluʒ nõ facis qui benevteris iu⸗
ratione. C Item Auguſti. in mo
ne dñi in monte li.i.
CJurxrare neon eſt peccatum.
malum nõ facis:quivteris
bene iuraticne:que etũ nõ bo/⸗
na tamen neceſſaria ẽ: vt alteri per
ſuadeas qð vtiliterꝰperſuades:ſed
a malo eſt illius cuius infirmitate in
rare cogeris. Itez Hierony. ſu⸗
per hier emiaʒ.

Per deum iurare permittitur:

ne per idola iuretur.
Tiurabunt: viuit dũs in ve⸗
ritate ⁊ in iudicio ⁊ in iuſticia:
⁊ benedicent eũ gẽtes ipſũq; lauda
bunt.quõ ergo euangelium iurare

vos pꝛohibet:?ſed hic iuramentũ ꝓ

cõfeſſioneꝰ dicit᷑ ⁊ ad condẽnatiõeʒ
idoloꝛũ per que iurabat iſrael.deni
qʒ offendicula auferunt᷑:⁊ iurat᷑ ꝑ
dñm denz. qoqʒ dicit᷑ viuit dñs ĩ te
ſtamento veteri iuriſiurandũ eſt ad
condẽnationẽ moꝛtuoꝝ deoꝛuʒ ꝑ
quos iurauit oĩs idolatra. Itez
Hiero.ſuper matheum li.i.
¶Infirmig iurare conceditur.
Onſidera ꝙ ſaluatoꝛ nõ per
¶ved iurare ꝓbibuit:ſed per ce
luʒ terrã:⁊ per bieroſolymã:⁊ ꝑ
caput tuũ.⁊ hoc quaſi paruulis fue
rat lege cõceſſuʒ:vt qũo victimas

deo imolabãt ne eas imolarẽt ido/

lis:ſic ⁊ iurare permitterent᷑ ꝑ deuʒ
nõ ꝙ recte hoc facerent ſʒ qð meliꝰ
eſt; deo id exhibere quã demonijs.
¶Aẽ ex cõci.carthaginenſi.iiij.
Excõmunicetur clericus ꝑ crea-
turas pertinaciter iurans.

ericum per creaturas iuran

O teʒz acerrime eſſe obiurgãdũ:
ſi pꝛeſtiterit in vitio excõmunicãdũ.
inter epulas vo cãtantẽ ſupꝛadicte
ſnie ſeueritate coercendum ðcerni-
mus. ¶ Item Dius papa.
Qliericus deponatur:laicus ana

thematiʒetur per capillum vel ca-

put dei inurans.

2

Jquis ꝑ capillum dei vel ca⸗
put iurauerit vel alio modo
blaſfemia cõtra deum vſus fuerit:
ſi in eccleſiaſtico oꝛdine eſt depona
tur:ſi laicus anathematiʒetur:et ſi
gs ꝑ creaturas iurauerit:acerrime
caſtigetur:⁊ iuxta id quod ſynodꝰ
diiudicauerit peniteat.ſi quis auteʒ
talem hominem non manifeſtaue⸗
rit:non eſt dubium quin diuina cõ
dẽnatione coerceatur: ſed ſi epᷣus
iſta emendare neglexerit: acerrime

coꝛripiatur. CQueritur quis ma-

gis teneatur:an ille qui per deuʒ an
ille qui ſuper ſacra euãgelia iurat:

OQ 1

2˙06

buic queſtioni Jo.chꝛiſoſtomus rũ n OJaligua. mocktc. tum

det dicens.
Non eſt maius per euangelinʒ
quam per deum iurare.
Jaliqua cã fuerit:modicũ vi
B detur facere ꝗ iurat per deuʒ:
qui autẽ per enangeliũ mainsꝰali-
quid feciſſe videt᷑. quibus dicendũ
eſt. ſtulti: pꝛopter deũ ſcripture ſan
cte ſunt non deus pꝛopter ſeriptu⸗
rasꝰ. Iem. Hiero.

Non ſoſuʒ in altari vel reliqui

is ſed etiam communi loquela ꝑiu
rium caueatur.
Abemus in lege dei ſcriptuz.
non periurabis in noie meo:
nec pollues nomen dei tui in vanũ
Ideo admonendi ſunt omnes:vt
diligenter caueãt periurium:nõ ſo
lum ĩ altari ſeu ſanctoꝛum reliqui⸗
is:ſed etiam in cõi loquela. C Itẽ
Iſidoꝛus ſententiarum li.ij.

CQENon pꝛohibet deus iurare ſea

peierare.
Onęeſt cõtra dei pꝛeceptum
iurare:ſed dum iurandi vſũ
facimus:periurij crimẽ incurrimꝰ.
Item Auguſti. de verbis apo⸗
ſtoli ſermone.xxviij.

¶ Juratio non eſt peccatum.
Jpctm̃ eſſet iuratio:nec inve

teri lege diceretur:nõ perinra
bis:reddes dño iuram̃ta tua. Nõ
eniʒ pctm̃ nobis pꝛeciperetur. Itẽ
non vobis dicimus nos non iura-
re.Si enim hoc dicimus mẽtimur.
q;ium ad me pertinet non iuro:ſʒ
quantũ mibi videt᷑ magna neceſſi-
tate cõpulſus:cũ video niſi faciam
mibi nõ credi: ⁊ ei qui mihi nõ cre
dit nõ expedire ꝙ non credit:hacꝑ
penſa rõne ⁊ conſideratione libꝛa⸗
ta cum magno timoꝛe dico coꝛam
deo:aut teſtis eſt mibi deus aut ſcit
xpᷣs:ꝙ ſic eſtĩ meo animo:⁊ video
qð plus eſt id eſt qð aplius eſt quã
eſt eſt.nõ non:ſed hoc qð amplius
eſt:a malo eſt non iurantis ſed non
credentis. Ex pꝛemiſſis colligi-
tur ꝙ iurare non eſt pctm̃:nõ tamẽ

tanq; bonum eſt appetendum:ne

conſuetudine iurãdi labamur in ꝑ-
iurium.ſed cum dicatur pꝛocedere
a malo non credentis:videtur ⁊
ſi iurare pctm̃ non ſit. inramentum
tamen recipere malum ſit:ſed no-
mine mali ñ malitia ſit:ſed peccati
pena intelligitur.ex penali enim in
firmitate incredulitas illa pꝛoceſſit
qua ad iurandum compellimur.ip
ſum autem iurare ſicut peccatũ nõ
eſt:ita iuramentum ab aliquo reci-
pere malum noneft.
¶Ande Auguſtinꝰ ſcribit ad pu-
blicolam.
Juramentum accipere non pꝛo
bibemur.

Vuanuis dictum ſit neiure

2 mus nuſqᷓ; me in ſcripturis

ctis legiſſe memini:ne ab aliquo

iurationem recipiamus“.

ad vulgares.

o ¶Maius. ſ. e. q. v. q piura-

re.3.ſed illud de indicio eccleſie

iſtud de iudicio dei. vel dic ꝙ
ꝗ iurat ꝑ deũ nõ ſolennitermi.
uus peccat: iᷓ ſi ſolenniter per
euangelium:ſ( ſi vtrunqʒ iura

mentum ẽ ſolẽne.magis peccat

ꝗqui iu rat per deum.
p PMꝛopter ſcripturas. hic pʒ⸗
qꝙ eque obligatur ꝗ iurat ꝑ deũ
ſicut qui iurat ꝑ euangelium: ſ3j
ſi ꝑ deu iuraret nõ ſolenniter: ⁊
p euangelium ſolenniter.vłecõ

nerſo magis eſt obligatꝰquo ad

eccleſiã ſolẽniter iurans.ſʒ quã
iũ ad deum equaliter. e ꝗ cle.
vel vo. rurſus.Sʒ obijcit quã
to ſanctius eſt per qð iuratur.
tanto magis eſt penale periuri
um. ergo magis obligatorium
vt.j.e.mouet.ſed illud ĩtelligo
cum iuratur illicite:⁊ habetur
reſpectus ad ſolam creaturam.
hic patet ꝙ non eſt licttum m⸗
rare per creaturas niſi in iure ex
pꝛimatur:q poſſit ſicut per enã
gelium per altare:per crucem.

J.e.habemus.⁊.q.v.qui periu.

rat.⁊.j.e.ſi aliqua.⁊ per ſalutẽ

pꝛincipis.vt.i.q.vii.quotiens
ſecundum leges tñ videtur ꝙ
poſſit inrari per creaturas. ut
ff. de iureiu.l.ii.S.vlti.⁊.l.qui

per ſalutem:ſed per mẽbra dei
non eſt licitum iurare.ut in auẽ.
ut non lururientur homines cõᷣ
tra naturam.col.vi.circa medi

um.(Adde ꝙ ſicut dicit in ſe-

quenti.c.leguur leuiti.c.xix. et
mathei.c. v.

q betm. pꝛeciperetur. qemñ̃
2

petm̃ qð deus vult ſiue
leges. ut.xxvi.di.deinde.⁊ qui
peccat legis auctoritate non pec

cat.ut.xxiij.q.iiij.qui peccar.

(Adde ꝙ ita ut dicit tex.legicur
leuitici.c.xix.⁊ in euangelio ma
thei. c. v.
T¶ Ald me. ſicut dicit canon ꝙ
aliquis dr̃ mutari potiꝰ q́ᷓ mu
tare.⁊.vii.q.i.mutationes.⁊.c
ſcias.
8 Uanuis recipiamus. ni
ſi cum ſcimus aliqueʒ falł
ſum iuraturum.tunc enim pꝛo
hibemur recipere iuramentum
ut. j.e.q.v.qui exigit.uel cum
ſcimus aliquem cito poſſe labi
in periurium.ut er de coha.cle
ri.clericos.Et eſt hic.ar. ꝙ eo
ipſo eſt aliquid licitum qð non
eſt pꝛohibitum. ut.xxvii.q.ii.
lex diuine.xxviii.q.i.iaʒ nunc.
Item. argu.quod antecedens
eſt licitum non tamẽ conſequẽs
ſic.xxuij.q.i.quid culpat᷑.in ſi.

Muct bia biur eni pec/
MHKat ꝗĩ duobus peccat ;
qui in vno.xiii.di.c...
b& Soclat. 1ita obligat iura⸗
mẽtũ qð ſit ꝑ falſos deos.⁊ nõ
obſtat.ff.de iureiu.l.nõ erit.S.
pe.vbi dr̃ ꝙ nõ valet iuramen
tũ qð ſit ꝑ falſos deos:qʒꝛ ibi lo
quit᷑ de hoibus e iuſdẽ ſidei.
¶ Neqʒ.h rñdet tacite queſtio
omi.cum pagani nõ hẽant ſidẽ.
quõ dices eos franger̃ ſidẽ.Ad
hoc rñdet ꝙ h̊ͥ nõ agitur de fide
virtutũ: ſed de alia ſide. Multi
pliciter enĩ dr fides.qñq; idẽ eſt
ſides qð ſacr̃m baptiſmi.vt.xlv
di. de iudeis. Itẽ dr fides caſti
tas tori.vi.xxvij.q.ii.ↄiuges.
