exponẽs vᷣba apoſtoli:ait.Si quis
ſuꝑpPboc fũdamẽtũ ediſicauerit li-
gnayenum ſtipulaã ⁊c.multi ſũt ꝗ
lectionẽ iſtã male ĩtelligẽtes falſa
ſecuritate decipiũt:dũ credũt ꝙ ſi
ſuꝑ füũdamẽtũ xpᷣi capitalia crimĩa
ediſicãt: peccata ipᷣa ꝑ ignẽ trãſito
riũ poſſint purgari:⁊a ipi poſtea ad
vitã ppetuã puenire. Intellectꝰiſte
fratres chariſſimi corrigẽdns eſt:
qꝛ ipſi ſe ſeducũt ꝗ ſibi ſic blãdiũt᷑.
lllo enĩ trãſitorio igne de quo dicit
apoſtolꝰ:ipſe ſaluꝰerit ſic tamẽ q̃ſi
ꝑ ignẽ:nõ capitaliaſʒ minuta pec
cata purgant᷑: de ꝗbꝰ a ſinon oĩaꝰ
vel aliq̃ cõmemoranda ſũt:ne ali

gs inaniter excuſare conet᷑:⁊ dicat

ſe neſcire q̃ ſũt minuta peccata ⁊ q̃
criminalia.⁊? quamuis apłs plura
capitalia cõmemorauerit:nos tñ
ne deſperationẽ facere uideamur
breuiter dicamꝰ que ulla ſũt:ſacri-
legiũ:homicidium:adulteriũ: foꝛ
nicatio:falſũ teſtimoniuz: rapina:
furtũ:ſuperbia:ĩuidia:auaritia: ⁊
ſi longo tꝑe teneat᷑ iracũdia.⁊ ebri
etasſi aſſidna ſit ĩ eoꝝ numeꝝ cõ/
putat᷑:qcũqʒ enĩ aliqð de iſtis pec.
catis ĩ ſe dominari cognouerit: ⁊
nõ ſeipſũ digne emẽdauerit:⁊ ſi
habnerit ſpaciũ lõgo tꝑe penitẽtiã
non egerit:⁊ largas elemoſynas
non erogauerit: ⁊ a peccatis ipᷣis
nõ abſtinuerit:illo trãſitorio igne
de quo apłs ait:purgari nõ pote-/

rit:ſed eterna illũ fläma ſine vllo

remedio cruciabi/Que autẽ ſunt
minuta licet oĩibus nota ſint:tñ qꝛ

—

lõgũ ẽ vt omnia replicent᷑:opus ẽ
vt ex eis vel aliqua nominemꝰ.q̃⸗
tiens aliquis ĩ cibo aut ĩ potu plus
accipitꝰq; neceſſe ẽ᷑:ad minuta pec
cata nouerit ꝑtinere:quotiẽs plus

loquit᷑ q; oportet:plus tacetꝰqᷓ; ex
pedit: quotiens pauperes iportu-
ne petentes exaſperat:quoriens cũ

ſit ſanꝰ corpore alijs ieiunãtibus
prãdẽ voluerit:ant ſõno ðditꝰtar
dius ad ecdeſiaʒ ſurgit: quotiens
exceptoſilioꝝ ðᷣſiderio vxorẽ ſuã
cognouerit:qtiẽs ĩ carcere poſitos
tardiꝰ requiſiuerit:⁊ infirmos tar
dius viſitauerit.Si diſcordes ad

concordiaʒ reuocare neglexerit.

Si plus aut pꝛoximuʒ:aut vxorẽ:

XXV

niter ⁊ ex diſcretione iuraſſet:vt.xxij.q.iiij.qui ſacramento.idem dico in
iuramento per metũ extoꝛto:vt extra de iureiu.verum.

aut filium: aut ſeruumexaſperaue
rit qᷓ; oʒð:ſi ãplius blãditus fnerit
qᷓ; oʒ. Si nnicuiq; maiori perſone

gut ex voluntate aut ex neceſſitate

adulari voluerit.ſi pauperibꝰ eſu
rientibus nimiũ delitioſa vel ſũ⸗

ptuoſacõniuia pᷣparauerit.Si ſe
aut in eccleſia aut extra eccleſiã fa-

bulis ocioſis de quibus in die iudi
cij ratõ reddenda eſt occupauerit.
Si dũ incaute iuramus:⁊ cũ hoc
ꝑ aliquam neceſſitatẽ implere non
poterimus vtiqʒ ꝑiuramꝰ:⁊a cũ oĩ
facilitate vel temeritate maledici-
mꝰ qm̃ ſcriptũ eſt. NMeqʒ maledici
fgnũ dei poſſidebũt. ¶ Itẽ greg.
CQue ſunt venalia peccata que
per bac vitam purgantur.
Ualis hic quiſqʒ egreditur
(i in iudicio apparebit uł
repꝛeſentabitur:ſʒ tũ de quibuſdã
culpis eſſe ante indicium purgati
onis ignis credendꝰeſt:pro eo qð
veritas dicit:qꝛ ſi quis in ſpũm ſã

ctũ blaſfemias dixerit: neqʒ ĩ hoc

ſeculo remittit᷑ ei neqʒ in futuro.in
qua ſnĩa datur intelligi quaſdam
culpas in hoc ſeculo:quaſdã ĩ futu
ro poſſe relaxari.qð autẽ de uno
negaturſequens intellectus pate
at: qꝛ de quibuſdã ↄceditur.ſʒ tñ
vt pꝛedixi hoc de paruis minimiſ
qʒ peccatis fieri poſſe credendum
eſt. ſicut ẽ aſſiduus ⁊ ocioſus ſᷣmo:
imoderatus riſus: vel peccatuʒ cu

re familiaris quod vix ſine culpaꝰ

vel ab ipſis agitur qui culpam q̃li-
ter declinare debeant ſciũt:que ẽt
poſt mortem grauant:ſi adhuc in
vita poſitis minime in morte fue⸗
rint relaxata. Item augu.
Se eodem. Dalea.
Vi in aliud ſeculum diſtulit
(inan cõuerſionis:priꝰpur
gabitur igne purganõis.hic ignis

ſi non ſu eternus:miro tamẽ mo

do grauis eſt:ſuperat enim om-
nem penam quam vnqᷓ; paſſusẽ
agliquis in hac vita vel pat poteſt.
CAls autem ea tm̃ delicta ſigni
ficat:quorum eſt perpetua infa-
mia.vnde illud hieronymi:pmuʒ
itaqʒ ſine crimine ⁊c̃.¶ Unde bie

ro.ſcribit.in eadẽ epla ad titum.

C Itẽ ⁊ iſno.papa. A die ba⸗
ptiſmi ſine crimine dʒ iueniri qui ĩ
epiſcopum eſt ordinandus.
P Rimunʒ itaqʒ ſine crie iubet᷑
eẽ epᷣs:qð alio vbo ad timo
theũ irrepᷣhẽſibilẽ nomĩatũ puto:
ſi ꝙ eo im̃ tꝑe qͥ ẽ ordinãdꝰſit ſine
ullo crimie ⁊ pᷣteritas maculas no
ua cõuerſatiõe diluerit:ſʒ ꝙ ex eo
tꝑe quo in xpᷣm renaiꝰ ẽ nulla pec/

Aalis hinc. Hoc verũ eſt de ſumme bonis vel ſũme malis.nam
quidam ſũme boni:quidam ſũme mali.
t ¶ In iudicio.vt.xiij.q.ij.tempus. o.

u ¶Culpis.ſ.veniali⸗
bus.
xCQ⅞nKredendus eſt. hoc
vult dicere ꝙ quedam
culpe tollũtur per ignẽ
purgatoꝛij ante dieʒ iu⸗
dicij.

y¶Blaſſemias.ꝗ pec⸗

cat per impotenti dicit᷑
peccare in patrẽ:qꝛ pa⸗

tri attribuitur potentin.

xxiij.diſtin.qui epᷣs.qui
peccat per ignoꝛatiã di⸗
citur peccare in fulium:
qꝛ filio attribuitur ſcia.
xxxviij.diſt.ſi iuxta.ſed
qui ex cõtemptn peccat:
dicitur peccare in ſpũm
ſanctũ vt ille qui eſt ob

ſtinatus in peccato. ⁊ il

lud dicit᷑ irremiſſibile.i.
nðõ ita de facili remittit᷑ᷣ.
ſicut pᷣcedẽtia.de pe. di
ſtinc.i. . vlti.

3 Hegatur.ar. quod

de vno negatur de alio
nõ cõceditur: vt.xv.q.
iij.de crimine.ff. de iu/
di.cum pꝛetoꝛ.ſicquod
de vno ↄceditur de alio
negatur:ut.xlv. diſtin.
diſciplina.i.q.i.ꝑ iſaiã
cõtra.C.de nat.libe.au
tentica. Item ſi gs.vbi
lʒ vnum noĩet tamẽ ex-⸗
tendit᷑ ad alios. ſic.lxi.
Diſtin.miramur. ar.ff.
de cuſto.reo.ſj quis.
CꝘ⅞Sine culpᷣa. ſimili⸗
ter militia:mercatio: ꝓ
curatö:ſiue miniſtratio
aliqua vix ſine peccato
fit:vt de pe.di.v.falſas
7.cqualitas.

*P Rimũ. ex hoc.c.

tres oꝛiuntur opi
niones. dicit.h.c& qui ſe
mel peccauit non poteſt
ammodo ꝓmoueri vel
aliquos actus leguios
exercere:vt hic.⁊.xlviij.
di.quoniã.⁊.i.q.vij.ſi
ꝗs omnẽ.⁊.l.di.illð.⁊

vi.q.i.ꝗ crimen.⁊.viij.

q.i.in ſcripturis.in fi.⁊
extra de eta.⁊ quali. ex

tue.⁊ argu. ꝓ eis.ff.de

edil.edic.quid ſit fugiti
uus.i.rñ.fur.n.nð pur
gat vitiũ furti. licet rem
reſtituat.ff.de fur.ꝗq ea
mente nec raptoꝛ vitiuʒ
rapine.ff.vi bo. rap.l.

pe.alij dicũt ꝙ poſt qd
libet moꝛtale acta peni/

tentia poteſt quis ꝓmo
ueri nin ſit crimẽ enoꝛ/
me:nt.lxxxi.di.apls. et
eſt ar.ad hoc.l.di.ferrũ

.ff. de edi.edic.qð ita ſa

natuʒ ẽ:qꝛ ſtatus noſtri
tpꝑis ⁊c.ut.xxxilij.diſtĩ.
fraternitatis.⁊ dicũt ꝙ
ille canon coꝛrigit alios
qui de rigoꝛe loquũtur.
Tertij dicut ꝙ quaͤtu⸗

di
un

ali

e

o
6s

e

pi
iſe

1.
/

S, *æ

DI.

cunqʒ ſit graue delictũ dummodo ſit occultũ poſt penitẽtiã nõ ĩpedit pꝛo
mouẽdũ.ut.l.diſti.de his .ego credo ꝙ ſiue ſit occultũ.ſiue manifeſtum
dũmodo ſit enoꝛme ipedit pꝛomouendum. Iʒegerit pnĩam.l.di. miror.
Jo.ſed certe hoc non eſt verum.liſcet Jo.hoc dicat.nam pꝛo occulto crimi

ne nemo repellitur poſt
cre.extra ð tẽ.oꝛdi.c.vl.
que declarat hoc totũ.b.

a ¶ Pꝛeſes ideſt epiſco

pus.

d Coꝛꝛipere. no. quoad
poteſt quis accuſari de
peccato de quo penitunit

xxxiii.q.ii.admonere.

c Reſpondeat.ſic. j.
di.pꝛoxi.vna tantum. x

ODI. XKVI.
d Equitur
In hac
exequitur
ſecunduʒ
preceptuʒ
apoſtolice regule opor/

tet epiſcopum eſſe vniꝰ
vxoꝛis uirum/quod ne

gatiue exponitnr.i.non
plurium tamen in caſu
neceſſitatis bigamus ꝓ

mouetur.uſqʒ; ad ſubdia

cõatum.uut.xxxiiii.di.le

(QCaooꝛ, Aſſignantur autẽ
AYAuattuoꝛ rationes qua/
een re bigamus non poſſit

ꝓmoueri.vna pꝛopter
deſectum ſacramenti.qꝛ

non eſt ibi ſacramẽtum

vnitatis cum carnem ſu

am diuiſerit.ut.j.ea.a⸗
cutius. Item pꝛopter pᷣ
rogatiuam oꝛdinuʒ: vt

incontinentie ex eo ꝙ de

vna tranſiuit ad aliam
nt.lxxxii.diſti.pꝛopoſui
ſti Ytem ex eo ; nõ bʒ

frontem hoꝛtandi vidui
tatẽ.nt.j.e.vna.ĩ fine.
e 6 Nius.i.non plu

rium ſic extra de

teſti. licet ſicverba af/

ſirmatiua exponuntur

ces.xxiii.q.iiii.ſi ea.
VPoſt baptiſmũ non

dicit uerum.quia matri

monium non ſoluitur ĩ

baptiſmo.ut.j.c.deĩide

2 male ſentit hic hiero.

vnde augu.eum corri-/

git in pꝛoximo.c.
g ¶Mouo ſub eo modo
loquẽdi ſeruus poſt ma
numiſſionem dicitur no

uus homo.ut.ff.de adi

men.lega.ſeruus lega/
tꝰ.⁊ alia lex dicit ꝙ poſt
manumiſſionem alius

intelligitur. ut. ff. de ſo⸗

lu.qui res..areã.
b Qutiꝰ de ſacr̃o.
Aſcẽſus ẽ bigamꝰñ

repellit᷑.qꝛ peccauit.ſed

pp ſacf̃i ðſeccũ qẽ ĩ eo

e ð biga.a nobis.⁊.c.

nup:Et no.ꝙ i mf̃imo
mMmo quplex dſignat᷑ ſacrʒ

ↄiũctio aĩoꝛũ ꝑ uerba ð
pñti deñ gnat cõiũctiõex

ſidelis ale ad xpʒ.ſed cõ

penitentiam niſi in homicidio.ut dicit noua de.

cati conſcientia moꝛdeatur:quõ.n.

poteſt preſes eccleſie auferre malũ
de medio eius qui in delictum ſimi
le coꝝuit: aut qualibertate peccan-

tem conipere poteſt cum tacitus

ipſe ſibi reſpondeat eadẽ ſe ad mi

ſiſſe que coꝛipit. Ecce qui ordi
nandus eſt in epiſcopum:non ſolũ
tempore ſue ordinationis:ſed etiã
omni tempore poſt baptiſma a cri
mie ĩmunis debʒ eẽ. DI. XxvVI
Equiturꝰin vtraq; epi-
ſtola vnius vxoris virũ
poſt baptiſma videlicet
non ante baptiſmum.
Unge hiero.ſcribit.
ad oceanum.
CPoſt baptiſmũ debet eſſe mo
nogamus qui in epiſcopum eſt or-
dinandus.

SEEE virum.i. mo⸗
nogamũ poſt baptiſmuʒ. ſi⸗
eniʒ ⁊ ante coningem habnerit que

obierit:non imputetur ei:cui pror
ſus nouoꝰ homini nec ſtupra nec
alia que ante fuerunt iam obſunt.
CAugu. vero contra teſtatur ſcri
bens in epiſtola ad titum.
¶Qui ante baptiſmũ bũerit vnã

7 poſt baptiſmũ aliam ordinandꝰ

noneſt.
Cutins intelligunt qui nec euʒ⸗
qui cathecuminus vel paga-
nus habuerit vnã ante baptiſmuʒ
poſt baptiſmũ habuerit alteram
ordinandum cenſuerunt: quia de
ſacramentoꝰ agitur non de peccato

ꝓpter ſanctitatem ſacramenti ſicut

ſi femina cathecumina viciata eſt
nõ poteſt poſt baptiſma iter dei vir
gines cõſecrari:ita non abſurdevi
ſum eſt bigamum non peccaſſe: ſʒ
noꝛmam ſacramenti non amiſiſſe:
non ad vite meritum ſed ad ordi-
nationis ſignaculuʒ: vnius vxoris
vir epiſcopus ſigniſicat ex omnibꝰ
vnitatem vni uiro xvpᷣo ſubditam:
ſicut duobus dominis ſeruire: ſic

ab vno domino apoſtatare:atq; i

alterius ſuperſtitioneʒ ire non licet.

¶Itez Inno. ruffo ⁊ euſebio ⁊ ce

teris epiſcopis macedonibus.

In bapnſmate culpa dimittik

non lex coniugij aboletur.

Einde opponitur non dici
oponae bigamum eum qui
cathecuminus habuerit ⁊ amiſerit

vxorem:ſi poſt baptiſmũ fuerit ali
aʒ ſortitus:eãqʒ primã videri que

nouo homini copulata ſit:quia illõ
coniugium per baptiſmi ſacramen

tuʒ cuʒ ceteris criminibus ſit abla⸗
tuʒ.quod cuʒ de vna utiq; dicitur:

certe ſi tres habnerit i ueteri poſiius

XXVI

2 3

mirxtio carnis deſignat ↄiũctionẽ xpᷣi ⁊ eccleſie.ut extra de biga.debitum itẽ deſi
gnatur ibi vnio deitatis cũ humanitate.ut de con.di.ii.in xpo.⁊ illã deſignat

coniunctio corpoꝛum.

homine uxores:erit ei que poſt ba
ptiſmuʒ quarta eſt: ſic interpretan-/
tibꝰ prima: virginis eque nomen
accipiet que quarto loco ducta eſt:

quis oro iſtud non videat contra

apoſtoli eſſe preceptũ:qui ait:vniꝰ
vxoris virum oportere ſieri ſacer
dotem. Sed obijciturꝰquod in ba-
ptiſmo totũ ꝗcquid in ueteri homi
ne geſtim eſt ſit ſolutũ dicite mibi
ut cum pace ueſtra loquar:an crimi

na tãtum dimittuntur in baptiimmo

an ⁊ illa que ſᷣm dei precepta ac dei
inſtituta complentur: uxorem duce
re crimen eſt an non eſt crimen:ſi
crimen eſt: ergo ut cuʒ pᷣfata uenia

dDixerim erit auctor in culpa:qui nut

crimina committerentur in paradi
ſo precepit: cuʒ ipſe eos benedixit.
ſi uero non eſt crimen: quia quod
deus inſtituit:nefas eſt crimen ap/
pellari:⁊ ſalomon addidit et enĩ a
deo preparat᷑ viro uxor: quomo⸗-
do creditur inter crimĩa eſſe dimiſ-
ſum:quod deo auctore legitur con
ſumatuʒ: quidꝰde talinʒ filijs per⸗

cenſetur:nunquid non erũt admit-

tendi in hereditatis conſortiuʒ:qui
ex ea ſuſcepti ſunt:que ante baptiſ
muʒ fuerat uxor:eruntqʒ appellan
diauel nãles uel ſpurij.quia non eſt
legitimũ matrimoniuʒ:niſi illud uit
uobis uidet᷑ qd poſt baptiſmũ aſſu
mit᷑: Ipſe deus cũ interrogaret᷑ a

iudeis ſi liceret nxorẽ dimitter atqʒ

expõeret ſieri nõ debẽ addidit:qͥs
deus cõiũxit hõ non ſeparet.an de
his locutꝰeẽ credat᷑ que poſt baptiſ
mũ ſortiuntur? meminerit hoc ⁊ a

indeis iterrogatũ ⁊ ẽt indeis eẽ rñ-

ſũſq̃ro ⁊ ſolicitꝰ q̃ro ſi una eadẽqʒ
ſit uxor eiꝰꝗ añ cathecuminꝰpoſtea
ſit fidelis filioſqʒ ex ea cũ eẽt cathe/
cuminꝰſuſceperit: ⁊ poſtea alios ſi
lios cũ ſit fidelis:utꝝ ſint fres appel
lãdi:an ñn hẽant poſtea ðfuncto pf̃e
familie herciſcũde hẽditatis ↄſorti

uʒ:? ꝗbꝰſilioꝝ nomẽ r̃gnãtio ſpũa-⸗

lis credit᷑ abſtuliſſe:qð cũ ita ſẽtire

— —

abſurdũ ẽ:q̃ ratio ẽ hoc ðfẽdi ⁊ ua

-

cua magis opinione iactari:qᷓ; aliq̃

auẽte roboari.cũ ñ poſſit iter pec
cata ðᷣputari qð lex pcipit ⁊ deꝰ ad-
iũxit:nũꝗd a cathecuminꝰ vtutibꝰ
ſtuduit:hũilitatẽ ſecutꝰẽ:patiẽtiã te
nuit:elemoſyvnas fecit morti öſtina
tos q̃libʒ rõne eripuit: aduletria ex
horruit:caſtitateʒ tenuit:q̃ro ſi hec
oĩa cuʒ fuerit factus ſideł amittit:qꝛ
ꝑ baptiſmũ totũ quod veiꝰ hõ geſ/
ſerat putatur auferri: aſpicias gẽti
lẽ bomineʒ cornelinʒ oronibꝰatqʒ
elemoſynis unacantem angelũ audi

entem per reuelationem ipſumq;

2.

i ¶ Coſecrari:ꝗri cõſueuit cũ cõſecratio eppi maioꝛ ſit ⁊ dignioꝛ ᷓ virginũ.quare
poſſit cõſecrari ĩ eᷣm ꝗ nõ ſolũ vxoꝛẽ bʒ.ſed ẽt poſt mortuã vxorẽ hũit cõcubinã

ut.xxxiij.di.hũiſſe.⁊.xxxiiii.di.
.c.fraternitatis.⁊ ſiꝗᷓ fuerit cor
rupta.uel añ baptiſmũ vel po
ſtea nõ poſſit ĩter ſacras vᷣgies
oſecrari.ut.xx.q.i.iuuenculas
P..ſacra uirgo ſigniſcat eccle
ſiã triũphãtẽ:ubi nõ ẽ macula
neqʒ ruga.xxi.di.quauis. ſed
epᷣs eccleſiã militãtẽ vbi ſũt bi
mali.xxx.d.qm̃.xi.q.iii.audi
k ¶ Significat. a ita ipᷣe eps ẽ ſa
cramẽtũ ſicut aq̃ ipᷣa.i.q.i.de
trahe uerbũ ab aqᷓ quid erit ni
ſi aqdua.
l¶ Aniuiro ideſt deo ⁊ nõ dia
bolo ⁊ ſic bene aptatur ſequẽs
littera.

poit᷑ hec dictio ceteris vt
ibi. ⁊ cũ eo alii duo latrões. ſic
Ivi.di.cẽomanẽſe.xxxiiii.di.ſi⸗
ꝗs viduã.viii.q.iii.artaldꝰvñ
lʒ ſic iuẽiat᷑ſcriptũ ĩ aliquo ĩſtr̃o
hec ecclia cũ ceteris capellis.p
hoc ñ ꝓbat᷑ eccłiã iſtã eẽ capellã.
n ¶ Eque.i.ſimili rõne.
o Sed obicit.i.nũc obijtit
ſedam opi.
pꝓ ¶ Quid de taliũ. bic obiicit ʒ
tertiã opinionem.

q ¶Ael naturales ꝗ dir legiti

mi.ꝗ naturales:q ſpurii bẽs.xx
vulgo.
Sortiũt.vxoꝛes ⁊ viros.
8 Vñſũ ñ ſterpᷣtãdas eẽ locu
tiðes.ſʒ pſonas q loquũt᷑ ꝗdvel
gqbꝰloquũtur.ut hic. ⁊.i.q.vli.
didici.⁊ eẽ ð ma.⁊ obe.ſolite.⁊
i pſona loquẽs ↄpᷣhẽdit᷑ ĩ ge
nerali pᷣmone.arg.ff.ð pigno.
paulꝰ.5.vl.ar.ↄtra.ff.loca.q̃ ĩ
ſulã. S. vlti. vbi etiam ſamilia
non excipitur in generali ſer
mone.
t¶ Auctoritate.qẽ. n. rõne ꝓ
bari nõ pt extirpãdũ. ẽ: ut.lx
.eviii.di.corepi.
u ¶ –Lex pᷣcipit. xxiii.q.iiii.qui
pec cat.nõ peccat legis auctori
tate c.
FxEBäeſtiatos.ꝗd ðᷣ hoc iuris
it hẽs.xxiii.q.v.reos.
y¶ Conceſſũ.q.d.eadẽ cã non
opat᷑ cõtrarios effeciꝰ.ſic.lvii.
di.ſi ꝗs in egritudine.ſicut ea
dem ſolutio non parit liberatio
nẽ ⁊ repetitioneʒ.ut.ff.de ſolu.
qui hominẽ.ꝭ.vlti.er̃ de bap.
maiores.ar.cõtra.ff. rem ra.
ha.l.ii. S. vlti.
3 Inter peccata! vr . ifamia
cõtracta añ baptiſmũ nõ tollit᷑
p baptiſmũ ⁊ ita ꝗ ante baptiſ
mũ fuit ĩfamis poſtea non pot
ꝓmoueri.ut.xlviiii.di.quoniã
⁊.i.q.vii.ſigs omnẽ.hoc non
credo ſed dico ifamiam 2 irre/
gularitatem ex pꝛopꝛio delicto

prouenientem toli in baptiſmo

quia dona baptiſmi ſunt ſine
omni penitentia ⁊ ſauſſactione
nt de coſe.di.iiii.ſanctum/Si
enim peccatum non deleretur
quantum ad infamiam adhuc
poſt baptiſmum obeſſet: quod

.../

Di.

negat ambro. f. e. una . vnde ſi aliquisoceidit mille homines ante baptiſmum
omnis infamia ⁊ irregularitas tollitur.ut li.di.ſi quis poſt acceptum.hoc etiam
patet in paulo qui ante baptifmum ſuit homicida: ⁊ tamen poſtea factus ẽ apo
ſtolus. ut.l.di. . econtra. Si obucis ꝙ ſecundum hoc illa que corrupta eſt ante
baptiſmum poſt baptiſmum non ſit irregularis.a ideo debet conſecrari bene con

cedo ꝙ non eſt irregularis. ſed
tamen impeditur a conſecratio
ne pꝛopter defectum ſacramẽ
ti ſed quare repellitur mulier pᷣ
textu fornicationis quam ante
baptiſinum commiſit.ut extra
de diuoꝛ.gaudemus in ſi. ſicvi
detur in promouendo.ſed hoc
ideo ẽ quia illud delictum non
tantum vroꝛes.ſed etiam uirũ

maculat.ut.xxxii.q.i.in ↄiugio
ſic vides ꝙ per libertatem tolli
tur delictum uel inſamia quam

quis ĩ ſeipſo commiſit.ſed illõ
delictum quod in alio commi
ſit non tollitur.ut.ff.de his qui
no.inſa.l.penul. ⁊.l. athletas
.5.pomp/.pꝛeterea ꝑ baptiſmũ
tollitur crimen precedens non
tamen tollitur exceptio compe
tens cx crimine:ſicut per penitẽ
tiam tollitur crimen non tamẽ
erceptio competens ex crimine:
ut.S.di.ꝓx.c.vlti.⁊.xxxiii.q.ii.
admonere.Jo.quod autẽ hic
dicitur non eſt peccatum.ſed ſe
quela peccati.ſ.infamia ex pec/
cato.contracto. ſecꝰ autem eſt
in illa que non prouenit ex pec
cato.ſed ex conſtitutione eccle/
ſie.ut ĩ illa que inuita eſt corru

pta.ut.S.e.c ii.⁊ in iudice ⁊ exe

cutore.ut.l.di.ſiquis niduã.⁊
li.di.aliquantus.a tamen non
peccant tales.xxiii.q.v. miles.

ed ſecundum boc videtur ſequi
Inconueniens.ſ.ꝙ melioris cõ

ditionis ſunt delinquentes qᷓ il
li qui non deliquerunt.xxxxiiii.
ad,. fraternitatis.xix.q.iii.man
damus.in glo.non tamen.ſed
hoc ↄtigit exvirtute ſacramẽti.
½°6Hacopula. oꝛdinandis
ſimile.j.xxxii.di.ſeriatĩ
b ð ſoleant/ergo ĩfamia ex

tum adlegem promotionis.ſ.
per baptiſmum deleta.
¶ Mortator. ſic.xxvi. diſtin.
.c.ulxi.⁊.ylvii.di.S.neceſſe.
à Sacerdotis. idẽ de quolibʒ
lat ro oꝛdie. xlii.di. quieſcamꝰ
eKLi ſine crimine.

. 1
1 di autez. In

hac. xxvii. diſti.
primo ponit inci
dentẽ queſtionẽ
.ſ.an epiſcopus

poſſit vti matrimomo ↄtracto:

ſecundo ponit cõtrarietates ca

pitulorum quorundam que lo

quuntur de uouẽtibus ⁊ eas ſol
nit diſtinguendo inter nouẽtes
ſolẽniter ⁊ ſimpliciter.⁊ incipit
hic tractare de continentia cleri

elicto pꝛoueniens nõ notłet q;

petrum videntem:nunquid per ba
ptiſmum hec illi ablata ſunt: pro-
pter q̃ ei baptiſmũ videt᷑ eẽ ↄceſſũ:
ſi itaq creditur: mihi credite non
modicuʒ erratur:qꝛ quicquid bene
geſtum fuerit ⁊ ſecunduʒ precepta
legalia cuſtoditum:nõ poteſt faciẽ-
tibus deperire:nuptiarum ergo co
pula:quia dei mandato perſicitur
non poteſt dici peccatum: ⁊ quod
peccatũ nõ eſt iter peccata credi ſol
ni nõ debet. Erit qʒ integrũ ⁊ ſalu
tare eſtimare aboleri ñ poſſe pꝛio-
ris nomẽ vxoris cuʒ nõ ſit dimiſſũ
pro pecato quod ex dei ſit volunta
te completum Itez ambroſius
in li. de officijs.
HBigamus repuratur qui ante
baptiſmum babuerit vnaz 2 poſt
bhaptiſmum aliam.

V Na tm̃ nee repetita nobis co

puladpermittitur:⁊ in ipſo cõ
iugio lex eſt non iterare coniugium
nec ſcðᷣe coniugis ſortiri coniuncti
onem.quod pleriſq; mirum vide⸗-⸗
tur cum etiam ante baptiſma itera
ra coniugia electioni muneris ⁊ p
rogatiue ordinationis impedimẽ
tagenerent:⁊ cuʒ etiam delicta ob
eſſe non ſoleantꝰſi lauacri remiſſa
fuerint ſacramento:ſed intelligere
debemus qꝛ in baptiſmo culpa di-
mitti poteſt:lex aboleri nõ poteſt:
in coniugio non culpa ſed lex eſt qd
culpe eſt:igitur ĩ baptiſmo relaxaĩt
quod legis eſt in coniugio non ſol
uitur.quomodo autem poteſt eſſe
hortatorviduitatis qui ⁊ ipſe cõiu
gia frequentauerit.¶Joãnes ba
ptiſta dũ herodem ab inceſtu ꝓhi-
beret:dicens: Non licet tibi habere
vxorẽ fratis tui.euidenter oſtendit
inter inſideles ↄiugia eſſe.vnde da
tur intelligi:q; bigami dicunt᷑ non
ſolum qui poſt baptiſma coniugia
frequentant:ſed etiã ꝗ ante baptiſ
muʒ vnam. 2 poſt baptiſmũ alte-

ram habuiſſe ꝓbantur. & Biga⸗

mus vero in ſacerdoteʒ ordinariũ
debz: non quia ðᷣliquerit ſecundam
accipiẽdo vrorem:ſed quia prero
atiua exutꝰeſt ſacerdotisꝰ.

VAngde ambroſius in epiſtola ad
vercelenſes ait.

coꝛum.apꝛotenditur iſte tractatus uſqʒ ad. xxxvi. di.

JYaconus.ſecundum ꝙ patet per.5.ſequentem. hoc. c.poteſt intelligi de
matrunonio.iam contracto.⁊ de contrabendo.⁊ ſecundum hoc diuer-/

ſis modis exponetur littera.ſecundũ quod ĩtelligitur de cõtracto planuʒ ẽ qꝛ iſte
·.papa.pꝛeceſſit grego.qui induxit continentiam ſubdiaconibus.xxxi.di.an
te.ſed hoc expone pꝛo accipiendo i.pꝛo contracto retinendo :licuit eniʒ etiam tem
pore ſyrici vſqʒ ad greg.ſubdiaconibus uti iam contracto matrimòio.lxxvii.di.
quicunqʒ.lxxx.ii.di.propoſinſti.expone ergo deſiderauerit.i.deſiderauerit uti iã
contracto.ſccundum autem ꝙ loquitur de contrabendo de diacono fuit tantum
queſitum a de eo tantum reſponſum. Idem tamen eſt ⁊ de ſubdiacono.j. xxxi.
di.ſiquis eorũ.a ſecundũ boc plana eſt linera.quod tamen dixi ꝙ. M. preceſſit

XXVII

gre. h.d.p chronicã ſuã falſũ eẽ.a dicit ꝙ; gre.pceſſit martinũ.lxvi.ãnis.

h. Si conteſtatusno. ꝙ proteſtatio ualet. ut extra de no. ope.nun. cum

ex iniuncto.ut.j.diſtin.proxi.diaconi.extra quod me cau.perlatũ.⁊.xxxi.
q.ii.lotharius.a.ff.de neg.ge.neſennins.ff.qui mo.pig.vel bypo.ſol.ſi
debitor. S.i.ar,cõtra ex de conſti.cum.M. ferr.⁊ de appel.ſollicitudi

Non peccatbigamns:ſed pᷣro
Ratina ſacerdorij exuittur.
Vi ſine crimĩie vniꝰ vxoris ẽ
vir:tenet᷑ ad legez ſacerdotij
ſuſcipiẽdi.qui auteʒ iterauerit con-
ingiuʒ: culpam quidem non habet
coinquinati:ſed pꝛerogatina exuit

ſacerdotis.

Dl. XXVII.
Vod auteʒ vnius vxo-/
ris vir epiſcopus iube
tur eligi:queritur an de
tempor e oꝛdmationis
hoc ſit accipiendum: vt tempoꝛe
ſue adminiſtrationis eius poſſit co
pula fungi:quam vnicam ⁊ virgi
nem ſibi deſpõſauit.¶ Hoc mar
tinus papa pꝛohibet dicens.
CNõ ordinet᷑ diaconus niſi caſti
tatem fueru pꝛofeſſus.
Jaconusꝰqui eligitur ſi con
teſtatusꝰfuerit pro accipiẽdo
matrimonio ⁊ dixerit ſe in caſtitate
non poſſe manere hic non oꝛdine-/
tur:quod ſi ĩ oꝛdmatione tacueru:
oꝛdinatus fuerit:⁊ poſtea matri-
monium deſiderauerit:ſit alienus
a miniſterio ?æ vacet clero. Hac au
ctoꝛitate datur ĩtelligi ꝙ illi ꝗ vxo
res habent vel accipere volunt:nec
diacones nec ſacerdotes fieri poſ-
ſunt niſi continentiaʒ pꝛoſiteantur.
Si vero diaconus a miniſterio
ceſſare voluerit: contracto matri-
monio licite poteſt vti:nam ⁊ ſi in
oꝛdinatione ſua caſtitatis votum
obtulerit:tamen tanta eſt vis in ſa
cramento coniugii ꝙ nec ex viola/
tione voti poteſt diſſolui ipſum cõ
ingium UAngde auguſtinus in li.
de bono coniugali ad iulianum.
¶C¶ Nubetes poſt votũ non ſüt ab
innicem ſeparandi. .
Aidam nubẽtes poſt votuʒz
aſſerunt adulteros eſſe:ego
autem dico vobis ꝙ grauiter pec
cant qui tales diuidunt ¶ Item
theodorus.
De eodem.
Jvir ſimplex votum virgi⸗
nitatis habens.adiungit᷑ vxo
ri:poſtea non dimittat vxorem ſiʒ
tribus annis peniteat. Hiero
nymus vero econtra ſcribit.

nem. JYo. hoc credo tenẽ
dum ꝙ pꝛoteſtatio ſem
per ualet facta preſente
aduerſario niſi cõtradi
cat aduerſarius vel in
derx ſi ſcã fuerit re adbuc
integra exiſtente ut ĩhoe
.c.⁊ extra de in ĩte.reſti.
cum ueniſſent. niſi in q
bus expreſſum ẽ ꝙ prote
ſtatio non ualeat ut ibi
extra de conſtitu.cũ.m.
⁊ de ap.ſolicitudinem.
i ¶ Tacueritar.tacitur
nitatem haberi pꝛo con
ſenſu. ut hic.⁊.liiii.di.ſi
ſeruus.⁊.lxv.di. ſi foꝛte
⁊.xx.q.ii.puella. ff.ſo.
ma.l.ii.ar.contra extra
ð preſcrip.nihil.Solu. £
taciturnitas ſemper ba
betur pꝛo conſenſu. niſi
in tribus caſibus nota
ti. ii.q.vii.pleriqʒ. Iteʒ
⁊ in caſibus illis vbi reꝗ
ritur expreſſus cõſenſus
ut in ſeruitute imponen
da non ſufficit cõᷣſenſus
tacitus ſed expꝛeſſus.ut
.ff. de ſer. urba.pꝛedio.
inuitum. Itẽ ĩ ꝓcurato
re conſtituendo.ff.de ꝓ
cu.ſilius. .inuitũ. Iteʒ
in furto.ut.ff.de fur.qui
uas.S. uetare. Item in
ſoluendo matrimonio.
ut. ff. de ritu nupti.ĩ oo
iure.ð.iii./vel diſtingue
an tale ſit ſactum quod
poſſit fieri me phibẽte: ĩ
eo caſu nõ obeſt tacitur

nitas.vt rẽ meã ꝗs pöt .

vẽdere me ĩuito.⁊ iðõ nõᷣ
Peet gcinurpigsdt-.
Zhẽ. em.rẽ alienãSi
ae factũ ẽ qð ntde
fieri me ꝓhibẽte tacitur
nitas. habetur pro con
ſenſu. ut e de his qfi.a
pla.c.ii.ſic diſtiguit lex
.eff. ð re iudi.ſepe.ſic.xi.
.qiii.qñ.⁊ extra ð ſen.
⁊ re iudi.quamuis.Jo.
k ¶ Mac auctoritate: li
cite allegando dicit.
dã dñt illð votum
eẽ ſimplex qð fit ꝑdhba ð
futuro. ut ego uoueo qꝙ&
poſt mortẽ vxoris ↄtine
bo.hoc uotũ ĩpeditvt di
cũt.ſʒñ dirimit mr̃imo
niũ votũ ſolẽne ẽ qð fu ꝑ
vVba ð pñti ut egovoneo
ↄtinẽtia iſtð ĩpedit ⁊ diri
mitſego credo trib? mo
dis votũ ſolẽniʒari velp

1 0 Aidã poſt uotũi

„ 1

oꝛdinẽ del ꝑ hĩtũ vel ex eo ꝙ coꝛã aliꝗbꝰteſtibꝰðuouit ſe alicui fligidi dic
ut no.xxvii.q.i.c.i.Jo.qð Yo.dicit ð hiĩtu ĩtelligas ſirecipiẽdo hitũ ſecitx
leſſionẽ expᷣſſq.uel tacitã.ut ex ð regu.ſtatuimꝰ.⁊.c.pcedẽti.qꝛ ſolꝰhabitꝰ

G nõ ſolẽniʒat votũ.ut.e.ti.poꝛectum.

I vir ſimplexvotũ.i.ppoſitũ ppetue continẽtie habende.

n ¶ Sʒfriboãnis.ᷣalibi dr ꝙ iſti fũt peiores adulterisvt.xxvii.qi.nuptiax

qre & iſtis tm̃ triẽnii pnia ĩdicit.cũ adulteris ſeptẽnis ĩdicat.xxxiil.q.ii.hoe
ipʒ.itẽ cũ iſti ĩ deũ peccẽt grauiꝰeẽnt puniẽdi qᷓ illi qi holeʒ peccãt.ut.xxii.
q.iiii.ſic ꝗ.xxii.q.i.mouet.iʒ iſtð ẽ ꝑp bonũ mr̃imòoii.ut adiũctũ.⁊ ſic hẽs
ꝙ mĩui?᷑ pẽa ðᷣlicti ꝑꝑ adiũctũ.ut.xxxii.q.ii.gegꝗd.⁊.q.iiii.dixit.⁊.c.origo

⁊.xxii.q.ii.ſi quiubet.

o ,N
iön
n Si.
ndpor
Geitur
Nocon

.
oti,d
votum
iad
leo
gne
guptd
nkino
gofie
hvoutd
itncin

Prſ

ſirl
ilce
Hobic⸗

piar
llboe
Sterxli
ſches
oige

.„
90

N
4
4

DI.

2 uentibus etiam neile. ſic ergo uidetur & ſola uoluntas etiã quo

ad eccleſiam punitur.ut.rxix.diſ.anaſtaſiꝰ.ſic ergo lʒ nubere ꝑ ſe ſi
bonum tamen malum eſt iſtis.ſicut coꝛpns chriſti malum fuit iude.ut 5
conſe.di.ii.ſicut iudas.⁊ arbor paradiſi mala ſuit ade.ut.xi.que.iii.quid

ergo.

b 3 nupſerit virgo
que non uouit.

c og interrogaſti
0 1finrit. quedaz ſi.
himula mulatio fit ex boneſta
dALA c quedã ex inboneſta:

Ex honeſta:ut.xxii.q.ii.

utilem ⁊.xxiii.q.ii.domi

nus ſimiliter ſi aliquis ſi
mulat religionẽ propter
timoꝛem talis ſimulatio
non nocet dummodo ꝓ
teſtatio pᷣcedat.ut extra
quod me.cau.perlatum
Simnlatio autem ex in
honeſta cauſa ſemper fa
cit mõachum nec admit
teretur ſi uellet probare
contrarium:ut.xxvii.q.
i. vidua. extra de reg.
uidua. 1. C. de lati. liber.
tol. l. vnica. 5. ſed g do⸗

mini ſunus pilleati Et
no. ꝙ Yo. ſauentin? di/

ſtinxit. eſt fictio intentio/
nis.⁊ ſictio op eris:ſictio
intentionis eſt cum quis
ſicte ad baptiſmum acce
dit ⁊ licet ficte accedat tñ
verũ baptiſmuʒ recipit.
ut.i.q.i.ſicut ſicti ſilr ſi

quis ficte fit monachus

ad hoc nt poſſit fieri ab⸗
bas:nihilominus ẽ mo
nachus licet ficta ⁊ non
ſincera ſit eius intentio.
FEis operis dicitur vbi
actuʒ fingitur eſſe quod
ſñ̃ fiat:ut.ff.ð ritu.nup.

ſimulate:uel cum ſimu

lat ſe uendere ⁊ donat ſe
plus valere quod agitur
qᷓ; quod ſimulate conci
pitur.ſimiliter dico ꝙ ſi
aliquis eo pꝛopoſito co
pulatur alicui mulieri ꝙ
nolit ſtare legitime cum
ea ⁊ hoc paratus pꝛoba
re ſit ꝙ non eſt audiẽdꝰ
nam in ſponſalibus re
curritur ad communem
intelligentiam nerborũ:
lʒ contrahens alium ĩitel
lectum habuerit.ut extra
de ſpõ.ex litteris.vbi.n.
uerba nõ ſũt abigua nõ
Elocus ĩterpretationi.ut
ſf. de leg.iii. illeaut ille.
aà .Reuertatur hoc in
tellige quando poſt ha
bitum ſumptum ſtetit in
ter mõiales.ut.xxvii.q.
.i.uidua alias ſolus ha
bitꝰnð dirimeret ſeqnẽs
matrimonium. ut extra
de regu.poꝛectum. ex
rra de conuer.cõiugato.
ex parte in fi.

e Reſbyteris:diaco
K nious. uat exra qui

cle.uei uo.ſuper eodẽ iʒ
ibi fuit diſpẽſatio patis

Dãnabile eſt vonẽtibꝰ nelle nuber.
¶ VOuentibus virginitatem nõ
QAé olum nubere ſed etiã velleꝰ:
daͤnabile eſt. ¶ Idem contra ioni⸗
nianũ C Danationem babebit ſi
nupſerxit qͥ virginitatem vonit.
JInupſeritvirgoꝰnon peccat:

2 nõ illa virgo q ſemet cultui di
0

dedicanit. Haruʒ enim ſiqua
nupſerit hẽbit dãnationem:qꝛ pri-
mã fideʒ irritaʒ fecit.¶ Itẽ nicho.
pa.ad albinũ vieneñ.ec.archiepiſ/
copuʒz ¶· Que ſãctimonalẽ ſe eſſe
ſinxerat nubere non vglet.
Mod interrogaſti de femina
6 poſt obitũ marui ſui ſacruʒ
velamẽ ſuper caput ſuũ ipoſuit: ⁊
ſinxit ſe ſub eodẽ velamie ſactimõi
alẽ eẽ.poſtea vo ad nuptias rediit:
bonum mihi videt᷑ qꝛ ꝑ hypocriſiʒ
eccłiaſticã regulã cõturbare voluit
2 non legitime in voto ſuo pmãſit:
vt penitẽtiam agat de ſlluſione ne-
fãda:⁊ reuertaturꝰad id qð ſpopõ/
dit:⁊ in ſacro miniſterio ꝑmaneat
quod inchoaunit. Pglea.

T 5 ↄſenſerimꝰ:qꝙ oĩa ſacra

mẽta eccleſiaſtica qſq; prout
vult fingat ⁊ nõ vere faciat: omnis
oꝛdo eccleſiaſticus turbabitur: nec
catholice ſidei iura ↄſiſtũt:nec cano
nes ſacri rite obſeruãtur. Quid.hn.
profuit ſimoni mago baptiſmum
ſacrũ ficte ſuſcipere ⁊ in xpᷣianitate
ſe permãſurum finxiſſe: cũ ꝑ apłm
fraude eius detecta qð ſibi futuruʒ
eſſet prenũciatum fuit. Ait eniʒ pe-
cunia tua tecũ ſit in perditionẽ: coꝛ
eniʒ tuuʒ non eſt rectũ corã deo pe-/
nitẽtiaʒ itaq; age de hac iniquitate
mua:⁊ roga denʒ vt forte remitian-
tur tibi cogitationes cordis tui. In

felle eni amaritudinis ⁊ obligatiõe

imiquitatis video te eſſe.ideo tales
niſi reſipiſcant ſpirituali gladio per
cutere cſemus. Non enim fas eſt
ſpiritui ſãcto mẽtiri: ſicuti ananias
2 ſaphira mẽti ſunt ⁊ ſtatim perie-
runt ¶Item calixtus papa.
In ſacris ordinibus ↄſtituti nõ

Ducãat vxoyes:a ſi duxexit ſeparenf.

Reſbpteris diacõibꝰ ſubdia
cõibꝰ: monachis concubinas
hẽre ſen matrimonia ↄtrahere pe⸗
nitus ĩterdicimꝰ gcta q̃̊q; mr̃imo-⸗
nia ab hmõi ꝑſonis diſmigi ⁊ ꝑſo⸗
nas ad penitẽtiã r̃digi ðber̃ iuxta ſa
croꝝ canonũ diffininionẽ indicamꝰ

Minc diſtinguẽ dũ eq vonẽtiũ alii

ſüt ſumpliciter uouẽtes:ð ꝗbꝰ augn

C¶.BDiſinngi. non enim debet diſſimnulatione culpabili neſãda ſentẽtia ro

boꝛari.C.de inceſt.nup.l.vl.in fi.

8

XXVIII

2 4

/ ¶ Diſiungi.quo ad carnis copulam.quna quod non eſt non poreſt diſſolui neqʒ

accuſari.extra de ſpon.impu.ad diſſoluendum. ſic dicit lex ꝙ matrimomiũ nõ
dicuur diſſolni quod ab initio nullum fuit.ut in autẽ.de nup.ꝭ.ſi uero ab initio.

ſtinus ⁊ theodorus locuti ſunt: alii
ſũt quibus poſt votũ bñdictio acce
dit ↄſecratiõis uel ꝓpoſuũ religio-
nis:de ꝗbus hiero.⁊ nicho.⁊ cali⸗
xtꝰ ſcripſerũt.¶Vnde idẽ contra
eundem iouinianũ biero.ſcribens
it. C Inceſte ſũt virgies que poſt
cõſecrationem nubunt.
Irgme⸗ que poſt cõſecratio/
nem nupſerint:nõ tam adul-/
tere ſunt qᷓ; inceſteꝰ. DI XX VIII.
Cce oſtenſuʒ eſtꝰ bꝛeuiter
qð nolẽtes vonere ↄtinẽ
e tiaʒ nec ad ſubdiaconatũ
nec ad ſuperiores gradꝰ
conſcẽdere poſſunt. & Ande ad
ſubdiaconatuʒ accedẽtes:non ſine
uoto caſtitatis iubentur admitti an
ctoꝛitate beati gregorij:ꝗ ſcribens
petro ſubdiacono ait.
Hůõ ſiat ſubdiaconus gꝗ ſe caſte
E rum non ꝓmittit.
lü facere ſubdiaconum pᷣ⸗
ſumãt epᷣi:niſi qui ſe caſtum viain/
rũ ꝓmiſerit:qꝛ nullus ad myſteri
um altaris accedere dʒ: niſi cnins
caſtitas ante ſuſceptum miniſteriũ

fuerit approbata. ρ Né inno. ii.

¶Efficio atqʒ bñſicio careat ſub
diaconus ſi nupſerit.
Ecernimꝰnt hi qui in ordĩe
ubdiaconatus ⁊ ſupra vxo
res duxerit aut ↄcubinas hũerint:
offõ atq; ecdeſiaſtico bñſicio care/
ant᷑.cũ.n.ipᷣi tẽplũ ⁊ vaſa dñi ſacra
riũſpũs ſãcti ðbeãt eẽ ⁊ dici: indi⸗-
gnũ eos eſt cubilibus ⁊ imũditiis
deſeruire. ¶ Item ex cõci.tole.v.
¶Caſte ſe victuros ꝓmittãt in di
aconos uel preſpr̃os ordinãdi.

AVando pᷣſbyteri ⁊ diacones
(Ax parochias ↄſtitnũf: oʒ eos
profeſſionem epo ſuo facẽ: vt ca-
ſte ⁊ pure viuant ſub timore dei:ut
dũ eos talis ꝓfeſſio obligat: vite
ſancte diſciplinã retineãt. ¶ Iteʒ
greg. nobilibus ciuibus.n eapol.

¶ LQni longam corporis ſui cõti

nentiam non bʒ: in epᷣm eligi non
deber.
Rinſqᷓ; ad nos ſcriptura ve

ſtra diſcurriſſet:ioãnem diaco

num qui ab altera parte electus eſt
paruulãꝰhabere ſiliãꝰ quorundam
relatione cognouimꝰ: vñ ſi ratio⸗
nem voluiſſent attendere: nec alij

eum eligere:nec ipſe debnerat con

ſentire.nam qua preſi umptione an
deret ad epᷣatũ acceder̃ ꝗ adhbuclõ
gã corporis ſui ↄtinentiã ſilia teſte

„△

Irgines. quam inceſte.ſacrilege etiam ſunt.xxvii.q.i.virginibus quia na
. Ua domini ideſt ſeipſas contammant.j.di.prox.decernimus.

Ol. XXVIII.
Cce oſtenſum ẽ.

In bac.xx viii.di.
agit de continen
tia clercoꝛum in
tribus ordinibus

oñdit etiam qualiter ſunt ordinã

di qui ab infantia eccleſiaſticis of
ficiis adiunguntur.item oſtendit
ꝙ relicte preſbyterorũ ⁊ diacono
rum non poſſũt ali nubere.⁊ ꝙ
ſacerdotes a ſua cura non debẽt
abiicere mulieres/ultimo ꝙ ad
laicos non ſpectat iudicare de ſa
cerdotibus licet mali ſint.

i Allum.promiſerit expreſ
1

ſe uel tacite.expreſſe.ut.xx

iii.di.quãqᷓ;.⁊.xx vii.q.i.ut lex

tacite.ut.j.diaconiſi queris quo
modo eccleſia imponit alicui ne
cefſitatem continendi cum conti
nentia ſit res voti non precepn:
m. xxxii.q.i.integritas.dico ꝙ ec
cleſia neminem cogit continere:
ſed in ordine quem dat poteſt im
ponere legem quam vult: ſicut

quilibet alius ĩ traditione rei ſue

nt.ſf.de pac.in rradchtione.

D Ecernimus.careant.miti

us agit cum eis decretalis
que iubet eos ammoueri poſt ad
monitionem. ut extra de coba.
cle.ſicut.
anan diacones.hocdie

etiam acholitis cõferuntur

eccleſie ex diſpẽſatiõe.ut extra de
pa.⁊ qua.preterea.

m C rofeſſionem/quid ꝓmit

tere debeat dixi.xxiii.diſtin.quã

*
n ⸗NNRiuſqᷓ ab altera parte.i.
medietate:qꝛ noĩe partis Ohs noie
K zVtazs

medietas deſignatur.ut.ff.ð d.
ſig.nomẽ.ꝭ.portionis.⁊.ſ̃. de
uſufrit.l.etiam.

o Maruula/ paruitas filie ſint

argumẽtũ ꝙ nõ chu fuerat conni
nens.unde aliud eſſet ſi habuifſſu
magnã ſiliã.ut ſic non obſtet.ut
ſ.e.de ſyracuſane.uñ ibi ſuit iſ

penſatũ. ſeq hodie iure cõi nullꝰ

talis pꝛsomonendus ẽ i eᷣm: ut
lxi.diſtin.catinen.

pCSuliã no.ꝙ per factũ ipſum

probatur aliꝗd.ut.lxxxii.di.pro
poſuiſti.xii.q.ii.quattuor.⁊.xv
iii.diſtin peruenit ex hoc.c. uide
tur quod iuder ex ſuo officio poſ
ſit aliqꝗd ſupplere de facto quod
ſibi non conſtat tanquam iudici
7 licet non obiiciatur aliquid
a partibus contra perſonam ele
cu.ipſe tamen ſuperioꝛ poteſt obi
icere.ſed hoc ideo ſupplet de ſa

cto quia illud ſpectat ad ſubſtan
tiam electionis ſicut ſupplet de

tali facto quod ſpectat ad ſub/⸗
