c ¶ Carni.i.ſeculari conſtitutioni. l ſequitur ex eo.vt extra de ſi.inſtru.inter dilectos.in ſi ſed hec regula mu? T
d O2 in adiutoꝛiuʒ: hoc ideo dicit qꝛ non ſunt allegãde leges niſi in defectu, tas recipit inſtantias.contra legem enim fit ſi contrahatur poſt ſimpler liue
canonũ:vt extra de noui ope.nun.intelleximus. 7 vrotiũ:iñ ctus tʒ:vt.xxvij.q/i.nuptiarnʒ. Itẽ ꝓhibet᷑ ne ſnĩa feratur ſub nl 5
cE ¶ Ciuẽ.ciueʒ ro.appellat ſe: conditione:tamen ſi la zn
au u: qe pater eius ſocietatẽ cötraxe⸗ „ S a fuerit tenet: vt. iſ. q. mei
irat cuʒ romanis:a in ſinum bis ptatem:dedit ⁊ pricipatũ mul · ſi fortaſſe quilibet aliter nobis dire xi.ꝭ.biduũ circa pꝛinc. e
Rotmanmus fuit vata ei penula. Ade to perfectioreʒ pricipatibꝰ ueſtris. rit:vel dicturus fuerit ſciatis eum Irez mohibetur ne eps 0
locũ vbi hoelegit in actibꝰapo gaut nũquid iuſtum vobis videt᷑ ſ pro certo mẽdacẽm. ¶ Item ioan agahſtinrdnmd. end
oloꝛt ijee· i..ars eedat ſpus carni: ſia terrenis cele nes. vij. lodouico imperatori. ca Taneri 7
ʒ. hoc. c. eſt pars irer! L. VI).l. tort. tenet cõſecratio:vt. vij. gen⸗
¶ lus. tc vi. di. c adrej ſtia ſuperentur: a ſi diuinis preferã Zegis auctoritale diſſoluitur g.iecps in vioceb⸗ Ded n
g ¶Dei.i. diuine ⁊ bumane tur huana: Ecce ꝙ conſtitutiones quod contra eam ſit. DDic o hec regula intelli len
natne. prnrnrincipu eccleſiaſticis legibus poſt⸗ 6 Ides ſili chariſſime quia quic gitur de talibus vbi eſt n
hb· ¶ Sic actibus.ſ.ipſoꝛũ off ꝭ· ponende ſunt.vbi aũt euangelieis ¶ Aquid contra leges accipitur ꝑ peerpetua canſa pꝛohibi nl
cioꝛum quedã enim feeit tani atqʒ canonicis decretis non obuia leges diſſolui meretur. ¶ Itẽ ge ionis. 1.ne ſilius cotra .
impator.ch vendetes remen- Verint: oĩ ia digne habean laſius run lli epiſcopis. batci matre vel vicc g
tes flagelãdo v tẽplo eieciti. Uerint: oi reuerentia digne habean laſius rufino ? aprilli epiſcopis. merent᷑ diſſolui niſivbi dii
q.iij. er multis. 2.c. ementes. tur. ¶Ande aug. ait ĩ dialogo cõ Xeges principum ant régulas per coſtitutionẽ ali to⸗ auns
lade ꝙ ſic legit in eunĩge- tra petilianum. ð patrum contemninonlicet. lerarent.ar. cõtra.xlv. cunt
lio mathei. xxi.c.luce.rxix.io.iſ. Leges imperatorum in adiuto Vis autem leges principum di, de indeis. ſed hoc in pun
qued dt ſacerdos cũ ſeipſum rium eccdeſie licet aſffumere. aut regulas patrũ autadmo⸗/ fauoꝛẽ fidei. ff. de reli. nie
Venlt od inetnninen⸗ ¶ IJin adiutorium veſtrũ terre nitiones paternas dicat debere cõ onpil tn ſunt bſone, ie
ces:. Meuz. ni;z s ſh nges , e; a e r; co
de con. di. ij. ſacerdos. Zld m unpern leges aſſumendas tẽn:niſi qui unpumnii ſibi tiñ exiſti Uini. quicontenit M
de ſic legi in euã gelio matber. Putatis: non reprehẽdimꝰ. Na fe- met tranſire cõmiſſum. ¶ Itẽ the leges peccat.nõ tamen
xxvi. c. Marci. xiij. luce.xrii. cit hoc paulus cum aduerſi us inin· odorico regi. . omnis peccat ꝗ nõ pa- pi
2 Joanis. vi:ſed ↄrium ꝓbat rioſos romanum ciueʒ ſe eſſe tettta Seruentur ab omnibus roma retlegibus vbi de coͤſi⸗
per auctoꝛitatẽ iſtaz.ſ.ꝙ deus tur. ¶ Item cyprianus iuliano im norum principum leges. lieo loquũt᷑: vt.xiiij.q.i. di⸗
nolnn ea e Diſaner rab ſei⸗ peratori. Ertum eſt magniſicentiã ve- gias⸗ Kas genn et
um vtriuſqʒ poteſtatis actus . eS 1 go Brin.⸗ Rliud e parere.io.
exercuit. Rñ.hoc iõ fecit:vt oñ Keges bontiſchus 10 denn ivn ſtr am leges roeng ning p UEn eſt:quas lit
deret ꝙ vtraqʒ poteſtas aboo vlla: pontifices regieè pro tepo- cipmn: quas in negocijs bominñn“ (A.(qreas. ee
pceſſit: nõ ꝙ vna perſona ila ralibus indigent. uiſſtodiendas eſſe precepit: multo q Knegocijs: boc vult d
Duo officia exerceat vel gerere UMoniam ideʒ mediator deiꝰ magis circa reuerentia beati petri dicere ꝙ ex quo leges o
ðᷣbeat:hec.n.duo dona iperiũ ⁊ hoĩium hõ xps ieſus ſic acti apoſtoli pro ſue felicitatis angmẽ/ fuant᷑ in negocijs laico be
ſacerdotiũ ab endem pᷣncibio pusꝰ proprijs ⁊ dignitatibus diſti to velle ſeruari. ¶ Item leo quar- rʒ:multo foꝛtius ſunt nibp
ſunt: ei amten. qus oborteat ccis officia ptatis vtriuſq; diſcre. tus lothario auguſii. ſeundeinnegochace⸗
Bilfeuic cn ergo ptates Uit: ꝓpꝛia uolẽs mediciali bumii Romana lex nullius temerita- Rcisiatnng. . 1
iſte ſint diſtincte ẽ bic ar. ꝙ im tate hoĩuʒ corda ſurſuʒ efferri: nõ te debet corrumpi. r yEſtrã flagitamꝰ le
.periũ nõ babeta papa:a pa humana ſuperbia rurſus in inſei ¶Eſtram flagitamus clemen- U p nullius: qr
pa nõ habet vrrũqʒ gladium. ora demergi: vt etiam chriſtianii· ¶tiam: vt ſicut hactenus roma nullius mona omitten .
nã exercitus facit impatoꝛẽ vt peratores ꝓ eterna vita pontiſici· na lex viguit abſq; vniuerſis pro-⸗ dũ eſt qð ſtatutis gna⸗ 4
reiij. di. legimꝰ. a ĩperiũ a o bus indigerent:⁊ pontiſices ꝓ cur cellis: ⁊ que pro nullius perſona libꝰ oinet: vt. xli. diſti.
Salonngbn areen ſi tẽporali tatmõ rer imperia bominis reminiſcitur: eſſe corrn. miramur. a
cite appellaret ĩ tpalibꝰ ad iv, libus legibus uterentur: quatenus pta: ita et nic ſuum robur propriiũi Dl. XI l G
qð ꝓbibet alerã. ⁊ dicit ꝙ ila ſpiritualis actio a carnalibus diſta q; vigorem obtineat. rr Ei Nea⸗ ees nia Llod do legi⸗ 8
nõ ↄtingut ſuã iuriſditionẽ. e? ret incurſibus:⁊ deo militãs mime „DI. XIEi H E YeYPus. Micint;
ð appel.ſi duobus.⁊ er qui iſi. ſecularibus negocijs implicaret: UMod vero legibus con e⸗ kulak .xi. diſ. 3
nſeciect ervmit nuwkat ac viciſſim: ne ille rebus diuinis 4q ſuetudo cedat. Jſidon ieſr Ar
ri: vt.ri. .i. magnu. Seccd⸗ preſidere uideretur: qui eſſet ſecu rusrs teſtatur dicens in ſy eecnaſtirech ſecran S
tra:a⁊ celeſtis ⁊ terreni impij in laribus negocijs implicatus. nonimis li. iſj. . no. ꝙ ↄſuetudo: q̃dã eſt hi
ra ſunt ei ceſſa: vt. xxij. di. cei. ¶ Atem leo.iiij. lothario auguſto. Pranus vſus ratione ſupera- generalis: quedam eſt 0
Itẽ impatoꝛ iurat pape:vt.li Leges imperatorum cuſtodi- turetlege. ſpecialis vt.j.e.catholi ſe
di. tibi dño. ⁊ papa deponiti⸗ ri oportet. ue aucror loll cegat pra/ ca.xij. di. illa. Oñalis: 10
peratoꝛc: vt. xv.q.vi.aliꝰ. Iẽ E capitulis vel preceptis i · ¶ uum uſumet lex ⁊ rõ vincatł. ꝗq vnierſalit ↄſenſu oiĩ ni
pſe tranſtulit imperi de eie (¶ perialibus veſtris: veſtrornj Itẽ Micholaus papa michaeli umeſt appꝛobata a 0co 9
te in occidenteʒ.extra ð elec. Nve ⸗ . ¹ S . aſtrĩgit.⁊ hec tanqᷓ; ca/
q; etiam pontiſicum predeceſſorã imperator rigit. beet o
nerabilem? Ego credo poteſta · n 2 nos: v-r taqᷓ; lex ẽ obbuã⸗
tes eſſe diſtictas:licet papa qam irrefragabiliter cuſtodiendis: qun C Rõo poteſt ſtatutis põtincũ con da: vt. . e. eccliaſticax.
qʒ vtranqʒ poteſtatẽ ſibi aſſ- to valuimus ⁊ ualemꝰ criſto pro- ſuetudo cuiuſꝙᷓ; rerragari. .c. ꝗs neſcat. Spaͤlis
mat.ſ.cũ legitimat aliqueʒ in pitio:⁊ nunc ⁊ in euũ nos ↄſeruatu QNeus vt qð ab huiꝰſe ſuie pticularis eſt illa qᷓ l
ſpualibus ⁊ tpalibus:vt exẽ n ros modis omnibus ꝓfitemur: 2 dis rctoribꝰ plena auẽte ſãci hoies alicuiꝰ loci aſtrin Z
fi.ſint le.pꝑ venerabilẽ.ſed illð git.⁊ in eodẽ loco hʒ le⸗
fuit ad petinonẽ regis qui hoc * gis vigoꝛẽ: ut. j. e. vliſ.
ipſum feciſſe potuit: vt ibi dici „ J catholica.niſi ſit Onero⸗
turnec ob. ꝙ a ſeculari iudice appellatur ad papam:quia hoc fit pꝛopter deſe - ſa:vt.xij.di.oĩa. lxvij.di.coꝛepi.el niſi pariat occaſionẽ malignandi.
ctũ indicis ſecularis:vt expꝛimit᷑ e de fo.cõpe.licet.ſʒ facit ad petitionẽ legis.nã tũc eni reijcit᷑ ar.xij.di.nos ↄſuetudinẽ/Olim.n.dðatiſte ð facili recipis
etiã vacante impio ſupplet defectũ imperij:vt extra de fo.compe.licet. bant᷑ ⁊ de ↄſuetudine ad pᷣmatiaʒ ꝓmonebant᷑ qð abolituʒ eſt:qꝛ heretica
i ¶Mrocurſular.qꝙ in matrimonio ⁊ ceteris cauſis ſpiritualibus nõ ſit vtẽd,ũ pꝛauitas ide minus cauebat᷑: vł niſi ſit Zria ↄſtõni:vt.j.e.c.ij.⁊.iij/Et
legibus imperialibus.ſed j.xxxv.q.v.ad ſedeʒ dic ergo ꝙ illud tantũmodo de niſi ↄſuetudo ſit ꝓdita ex illis cauſis:vt.j.xxix.di.ſciẽdũ.el niſi pᷣnceps
terminat illõ verbũ tempoꝛaliũ:ſed nõ illud verbũ vterent᷑.vt ſicut ſpirituales ↄſentiat vel niſi ſit ſup tali articulo qui indifferẽs eſt:vt.j.ꝓxi.diſti.illa.
cauſe ad iudicem ſecularẽ non pertinent:ſic nec cauſe ſanguinis ad eccleſiaſticũ: WMug:ſed meliꝰ diſtingue:vt dixi.S.viij.di.fruſtra. Äo. B
vt.j.xxiij.q.viij.ſepe pꝛincipes.⁊.c.his a quibus. V Sus. malus. r ¶Auctoꝛitati. ſcripte.
lIEcapitulis.pontiſicum.imperatoꝛes enim olim pontifices appellaban- y Et ratio vincat:vt.S.di.viij.veritate.Jo.
tur:vt.xxi.diſtin.cleros. 5 Onſequẽs ẽ.i.ↄueniẽs.,. ⁊ ¶¶ Plena.pape auẽtas plena eſft:
m Mendacem.ex magna bumilitate bic loquitur ſicut alibi. j.ij.q. xij. nos O alioꝛũ epoꝝ ſemiplena ẽ:qꝛ ipſi ſunt in partẽ ſollicitudinis vocati
ſi incompetenter. H no in plenitudinẽ poteſtatis:vt.ij.q.vi.decreto.⁊.c.qni ſe ſcit.

„
tn DiI. x1
lds talis ſit cõſetudo qᷓ poſſitpꝛeiudicare iuri:vt no p ¶ Tripharia. tripparia dicuntur verba: quia eadeʒ tertid repetuntur in fecre⸗
nu b ui. S. viij. di. a. tis ſcilicet hoſtiam ſanctam. ho.puram.ho.immaculataʒ.hic oꝛdo nec in ve. te.
hle Olite. ⁊ docere.patet hic ꝙ non ſemper conſuetudinem ro.ec.te- nec in nouo eſt pꝛefixus:ſed a ſanctis patribus vſualiter traditus vł ideo dicun/
al⸗ Enemur ſequi niſi ipſa pꝛecipiat eaʒ eſſe ſeruandam vt.j.eo.c.vlti. tur tripharia quaſi ſub triplici ſilentio fiant.pꝛimuʒ eſt vſqʒ; ad ſanctus:ſcõʒ vſ-
ii multa nim Erunf romana eccleſia que alie nõ ſeruant:vt.xxrxi.di.aliter q;ʒ ad dominicam oꝛationem.tertium vſqʒad agnus deil.
ſg, ⁊ de coſe. diſtin.iiij. de Ali
.Y „Diiun. q ¶Alia plura.hec habes ex/
nin. ninn.n iſtin. rima de HH , . ” tra de cele. miſ. cum marthe.
4 mu ſnernckfis.vi⸗ nulliꝰ oſuetudis ppediẽte occaſiöe gelio cotinetur: vel ab aplo qð eſt ? C Queoꝛentem.ſ.no. ⁊ ve.
e n carg en ꝓprias tm̃modo ſequẽdo volun- inſertum ſecrttis dicimus:ſʒ ⁊ alia te. Sed tamen legitur ꝙ dani
N ſuetudo nunc tollitle⸗ tates remoueatur: ſt 5firmiꝰ atqʒ in pluradadijcimus magnam q̃ſi viʒ ibabelanien nhrumm ete 022
68 em vt. Sele e eoue⸗ cocuſſe teneat. ¶ Itẽ iulius papa. cõmendantia myſterijs. qorientez ber wemotmnn umeneht
hint tudo. Sed obijciturber Hon licera conſuetudine roma verſus nos litteraruz orare forma verſus oꝛientem. in ſalomo⸗
dͤe lex aut loquitur debo- ne eccleſie membris diſſentire. docuit? Benedicimus fõtẽ baptiſ nelegitur mane ad ſolem oꝛa.
na BacoRkitdine aarve L errare fratres meicha matis oleo vnctionis. MHuic acce · bis: ſed dic ꝙ illa faciebant in
4 naa ws voln Fem riſſimi: doctrinis varijs 1 ex dit ꝙ ter oleo inũgimꝰ quos bapti veneratione templi.
lud la rrin ier ait traneis nolite abduci: z inſtiutaa- ʒam: verbis abrenunciaf ſatpane iloo olea in Capulis ape
lin⸗ dici ꝙ non ſit villis eus Poſtolorũ ⁊ apoſtolicorü virorun ⁊ angelis ei⸗ iformamur: vñ etbec genemnom Gnent vnne-
nln. auctoꝛitas. Ad hoc di⸗ canoneſq; habetis:his fruimini ut galia in hunc modum non pauca ni ſed boc ſit chꝛilinate: vt deco.
boen cunt quidam ꝙ pꝛinci/ freti eis contra cuncta inimicorum ſi tacita ac myſtica traditione a pa/ di.iiij.poſtq deſcendit.ſed lar
li pium lominröbone; iacula perſiſter̃ valeatis. Satis eni tribus ecdeſiaſtico more ac reuerẽę ga acceptione hic appellat ole
ſon, An ter ae in 6*⁶ indignuʒ eſt quenquẽ vłpõtiſcum tiori diligentia ſũt ĩ miniſterijs ob umchꝛiſma. ſicut ecouerſo. .
nen ſiurucknesſecit inel·vel ordinũ ſubſequentiũ bancſ̃gu- ſeruata magis ſilẽtio q; publicata rcv. diſt. illud ſuperfluũ. J0.
nen Pararemilama caue: lam refutare: qu bti petri ſedem · ſcripto Itẽ ad caſulanuz pᷣſbĩz. ndleruclnemm auein⸗
go non licer ena veba ſequi viderit ? docere. multũ enis ¶ Xaudabilis eſt cöſuemudo qni⸗ ſaanginem ffa oikin. d
iſ. mai ö fere conuenit vt totum corpus eccleſiei bi ari maconaed enm
iͤſ, ptiſ. maioꝛes. Alij fere . ncorpus eccleſie i il ſidei contrarium vſurpat. xima.omnia contra.ibi enim
ii oẽs ita ervonunt qð hic bac ſibi obſeruatione ↄcoꝛdet: que Onſuetudinem laudamus qᷓ dicitur ꝙ q;uis conſuetudo nõ
Ninet oena Anir ece inde auctoritatem hʒ vbi dñs tonꝰ tñ õ fidẽ catholicã nibil vſur ſit contra ſidem tamen eſt re⸗ .
ri. le e lenenin erccene poſuit principatũ. ¶ Item par dignoſcit᷑. ¶ Itẽ ad eũdẽ. pellenda. Solu. bic de tolera⸗
u cit vbi ſeruatur. ſed cer Laic li. viij. ti. quc ſt lon. conſue. Abi auẽtas deſicit mos ppli⸗ i ofinenugdeae oen *
H auit ꝙ c .⸗ rationez . . is reb unt que contra illud ca. recla-
do particularis non de ¶ABOnſuetudinis vſuſq; longe certi ſtatuit diumna ſcriptura: mos mare videntur. . .
zinn der winects legem ĩom uinõ vilis auctoritas eſt: veruʒ nõ populi dei ⁊ inſtituta maiorum ꝓ v gonnea ſideʒ.ideſt contra
ache onas G lis noer vſque adeo valitura memento:ut lege tenẽda ſunt: ⁊ ſicut prcuarica- bonos moꝛes. ⁊ ꝙ ita ſit expo⸗
dnu ponas de cor rationeʒ vincat aut legez ſcriptaz. tores diniaꝝ legũ: ita ↄtẽptores ec nendum babes: ce conſe. viſ.
ne particulari que lʒ bo C e „„„ „7. eg :ꝛus dept .iiij.ſi non ſanctiſicatur.vbi ex
na ſit tamen non vincit uʒ vero nec ſacris canonibꝰ? cleſiaſticaꝝ cõſuetudinucohercen- neceſſitate opoꝛtet facere ea
legem: etiam in illo lo⸗ bumanis legibus conſuetudo ob- diſũut. Itẽ in lib. de fide xpᷣiana. dem erneſnonem. n-⸗
co:miſi adſnt illa qᷓ dixi niare mõſtratur:inconceuß acõſue⸗ ¶ C/ Auctoritate et traditione gene x R his rebꝰ:ꝓ lege:ſem *
8 5 d vi ennr. tucdo ſeruanda eſt. inde aug. rali velſpeciali ecdefa regitur. Lper diuturni moꝛes pꝛo
i αSRl: aitin li. ex dictis baſili,j NNAtholica ecckia p orbeʒ terra lege ſeruant: vt. .di. rl. diu
ptis. Jo. Znuioꝛahllis tc einco que rum diffuſa tribus modis ꝓ⸗ daguiniſſtnn, nanne
4 S . ,„„ e . . . e; .. „ 2 „ . . . 0 ge RZ H
ſir e ¶ Miniſterio diuino. mis legibus fiec ſacris ca- batur exiſtere: quicqd eni in ea tene puniturtramſgreſſoꝛ conſuen
i f Lonſuetudine. non nonibus obuiare möſtratm * tur aut auctoritas ẽ ſeriptur ax: aut dinis ſicut tranſgreſſoꝛ legis: – SS 2] H
e⸗ ab apoſtolis i neſcttr CA¶Eaeſiaſticarum inſtitutionuz traditio vlis: aut certe ꝓpria ? par v. i.q. vij. ſi iis ocz. 1. S. e. a er erheſe)
4 1 quaſdam in ſcriptis:quaſdam vc/- ticularis inſtructio: ſʒ auẽte totaꝰ eccleſiaſticaruʒ. vnde ſicutca⸗Aer G. G. Daerhrge
Tene edo. ro apoſtolica traditione per ſucceſ coͤſtrigit vlitraditiõe maiorũ nipi nonice mo licet obuiare legi ſ- e her en le ele
Pe eligenern. g ne ſores in miniſterio confirmatas ac lominꝰ tota pᷣuatis vo cõſtitutiõi- nelicentla pape: ſie nec diaenn. reen „
8 mo etiaz inſeius bic du cepimus: quaſdam vero conſuern bus a ꝓprijs iformationibꝰ vnaqd npe bortlöl, d, edeet ll er
jeſ bitaar. dine roboratas approbauit vſus: q; ꝓ locorum uarietate ꝓut cuiq nẽ eti iuramẽto naag ge a guat idertt e
1 ¶õ per ſcripturss. quibus par ritus ⁊ idem vtrinſqʒ viſũ ẽ ⁊ ſubſiſtit ⁊ regi . ¶ Iẽ ĩ li. ſubeſt: vt ef de his q ſ. a ma. 6g
. per conſnetuainem. pietatis debetur affectus: vndeigs ↄtra manicheos. ¶ Aalet ad ſidẽ par:cacu incüctis ſed Frin et e a ede er et He deer Aaga
lg ¶Eſtimare.i.valere. vel aliquantulum ſacraruʒ exꝑtus catholicam auctoritas ecdleſie. in ſtatutis. xv. q. vi: auctẽ. 0. kg edſeeiert dee.
Z m Carrde dalene⸗ ſcripturarum beſtauerit:. ſi enim Alã ẽ qð ĩ re dubia ad fidẽꝰè holen deeulans e Kann e tr
4 renine ee attenclerimus cõſuetudines ecckie R certitudin ualeat auctoritas R FEeeig man: i d eaaee e n 5*
, nouiteſtamenti. no en Von per ſcripturasa patribꝰtradi- ecclie catholice qᷓ ab ipſis fundatiſ parficutanis conſnendan bPee ee irt anen ſee, S
tas nihil eſti J. Eece gaoEg excuſat ſʒ tm̃ gencralis.ſʒ hoc X XLerſeun en e e e
r. ſenptura vete. vel no. as nihil eſtimare: q;tum religio ſimis apoſtolorũ ſedibꝰuſq; ad bo verũ in illis q tm er pꝛiuilegio!⸗ d. na e Neſh. ar r deie
is te. hoc docuit:ſed docet detrimenti ſit latura itentiue inſpi diernũ diẽ ſuccedẽtiũ ſibimet ⁊ eo pyt haberi vbi nõ valet oſuneun·
43 nonien in fronte ⁊ in cientibus liquido cõſtabit. Que eni ruʒ ſerie:⁊ tot populorũ ↄſenſione o niſi vn uerſalis ſit.
un alis membꝛis ignaen vt inde exordiamur ſcripturaſalu ſirmat. Itemleo papa. C Ab 2 C.Scd auctate. i. ſcripture.
8— un ris ebere det. nlere crucis ſignaculo: fideles do- apoſtolicis iſtitutieno lrecedere. 2 EForeſeclea
4 quid verum tamen vi⸗ ſta ſuper paneʒ ? caliceʒ pꝛolixe ora tati: ut ab apoſtolicis inſtitu- vtinj. 1 er o ſepul. c. tertifcari
i detur ſigaum crucis ta tiõis ut cõſecrationis vba commen tis nullo vlterius recedatis erceſ- a ·Allã cſt. in his tribꝰ ca.
riſſe oꝛiginem 4 ve. te. dauit: nam non modo qð in euan- ſu: quia inultum poſt hoc eſſe non logt de gnali oſuetudie
1 quia cum angelus ?T. cc. qua etiaz in aliſs ecclijs
beret oceidere pꝛimogesY ä — D ſtatnit obſeruandam.
, nita egypti:pꝛeceptum eſt ſilijs iſrael vtrunqʒ poſtem liniri de ſanguine b ¶Ald fidem. aſtruendam. En NNie

agni ad modum thau littere que eſt ad moduʒ crucis.⁊ dicitur ꝙ Jacob
cancellatis manibus ſuis benedixit filijs ioſeph.ſ.effraim ⁊ manaſſe. Itẽ

in Eʒechiele legitur ꝙ cũ apparuiſſent eiſer viri vaſa habentes in mani⸗
bus:⁊ quidã vir apparuiſſet in medio eoꝛum babens atramentum adre
nes:dñs dirxit ad eum ſigna thau in fronubus dolentium 2 gementinz.

ſedillud fuit tm̃ in ſigura pꝛeceptum.

c ¶ Catholice.ſ.romane ad quã recurrit᷑ in dubijs:vt.xx.di.de libellis.ꝛ ſic Sua
de ſunt leges aplice ſicut leges petri:vt.xix.di.ſic omnes.
d ¶Et totar. ꝙ pꝛiuilegiũ qð a pluribus epiſcopis dat᷑:pꝛeualet illi qð a paun/
cioꝛibus datur. ⁊ ar. xir. di.in canonicis.
eEVec veſtre. poſt hocar.ꝙ grauius punitur delictum iteratum:vt.xv.q.
AEviij bi qauiumm. l

a¶BDecentio.iſte fuit electus in epiſcopum.a łʒ ſciret cõᷣſuetudines ro.ec.tñ pe/
tijt a papa vt ei ſcribat eas pꝛopter maioꝛẽ auctoꝛitatem.xxiij.di.q;c.
bQis neſciat.petrus apoſtolus.vel aliquis ex eius madato vt paulus.nã
C petrus paulo dedit licenniã pꝛedicandi auctoritate domini dum dicit: ſe⸗
gregate mihi paulum ⁊ barnabam:vt.lxxv.di.quod die.

cXZlius.i.contrarius.ſic po
nitur.xi.q.iij.c.ij.
d—Moꝛẽ. ſic ↄſtrue ſatis cer/
baberemme dilerione tuaʒ
agnoniſſe quem moꝛem cele⸗
bꝛandis ⁊c.
e¶e Teneat. ſ.ro.ec. vel teneat
.l.tenere debeat dilectio tua.
f Certum. tuam dilectiõeʒ.
g .Duriſſes. dilectio tua.
bp ENIgnoꝛare.hic indicat eum
cire ⁊ neſcire ſed vulgariterlo
quitur.quaſi dicat ſatis crede⸗
rem ſcire niſi a me q̃ſiuiſſes.
i ¶ Zuctoꝛitate.cuʒ iſte epiſco⸗
pus hoc ſua auctoꝛitate pote⸗
rat facere:a per cõſirmationeʒ
pape nihil noni iuris detur:ut
.j.di.pꝛoxi.pꝛeceptis.qui enĩ
cõſirmat nihil donat:vt extra
de fi. inſtru. inter diliectos. In
quo eſt ergo maioꝛis auctoꝛi
tatis? Hicunt quidam ꝙꝙ ſolet
plus timeri ⁊c.vt.xxiij.di.q;/
qᷓ;.ĩmo dico ꝙ auctoꝛitas pa/
pe vel eius confirmatio id qð
minus fuit validum ſacit vali
dum:vt extra de tranſac.c.i.
Item qꝛ nulli pꝛeter auctoꝛita
tem ro. ponti.lIʒ illud reuoca-

re:vt extra de conſir.vti.vel ĩ/

uti. c. ij. .
k ¶ Nouitates.j. xxx. di.⁊ hoc
ſcripſimus. ⁊.ff.ð conſt.pꝛin.
in rebus.S.iiij.di.erſrit.
¶ Allterius.i.cõtrarie bonis
moꝛibus.ſic ſoluitur cõtra.j.

Di. pꝛoxi.nouit.contra.ſicin⸗

ſt. de ſatiſ. y vlti.

m “ X sabicgi. vtno

na conſuetudo te-

ꝗq ne.atur. in hac. xij.
di. magiſter pꝛoſeg
tur materiam pꝛecedentis diſ.

.ſ.ꝙ conſuetudo ſit ſernanda

que non eſt contraria eri natu
rali vel conſtitutioni.in fi.di⸗
cit ꝙ omnes eccleſie debeãt ſer
uare conſuetudinem metropo
litane eccleſie:vt.j.e.di.ð his
niſi ſint monaſteria:vt ibi di⸗
citur. Monit autem in pꝛinci-
pio duo.c.per que vult interp

tari vlti.c.pᷣcedẽtis di.vbi di/

citur ꝙ a conſuetudine ro.ec.
deuiare non debemus.⁊ ſic in
telligit e ſine diſcretione ve⸗
uiare nõ ðöbemus:ſʒ cum ratõᷣ
ne poſſumus. qð pꝛobat per
Duo.c.pꝛoxi.a contrario ſen/

n On decet. membꝛa. ſic
E.ſ. de conſe. di. iij. cele⸗
bꝛitatem.⁊ in auc.de eccle.tit.

in pꝛin eſt hic argumen. idẽ

iuris eſſe in toto quod in par-

te: vt.i.q/i.ſi quis epiſcopus.

o Omnium. ergo ⁊ grecoꝛum:vt.xxiij.q.i.params.
p ¶ Diſcretione.nunquid ergo cum diſcretione licitũ eſt 3 illam agere:certe nõ

poterit:ſi quiſqᷓ; apoſtolicas regu-
las in aliquo crediderit eẽ negligẽ-
das. Iẽ Inno. decentio epo.
¶ Ab omnibꝰ obſeruari debet qð
romana ſeruat ecdleſia. .
Vis neſciat aut non aduertat
6N qð a principe apoſtoloruʒ
pełro romane eccleſie tradituʒ eſt:
ac nunc vſqʒ cuſtoditur: ab omni⸗-
bus debere ſeruari:nec ſuperduci
aut introduci aliꝗd qð auctoritatẽ
debeat gnãlẽ aliũde accipere ułexẽ
plũ:preſerti cũ ſit manifeſtũ i omn?
italiã ⁊ galliaʒ hiſpaniam ⁊ africaʒ
atqʒ ſiciliam inſulaſq; interiacẽtes
nullũ iſtituiſſe eccłias niſ eos qͥs ue
nerahilis apłus petrus aut ſucceſ-
ſores eius cõſtituerũt ſacerdotes.
Tegãt autẽ ſi in his ꝓuicijs alius
apoſtolꝰ iuenit᷑ aut legit᷑ docuiſſe:
qð ſi nõ legũt: qꝛ nuſqᷓ; inueiũt:oʒ
eos hoc ſequi qð eccleſia romana
cuſtodit:a qua pᷣncipiũ eos accepiſ
ſe ũ dubiũ eſt:ne dũ ꝑegrinis ᷣmo
nibus ſtudẽèt:caput iſtitutiõuʒ vide
ant᷑ amittere. Sepe dilectionẽ tuã
ad vrbem veniſſe: ac nobiſcum in

eccleſia cõueniſſe nõ dubium eſt:⁊⸗

quez moremꝰ vel in conſecrandis
myſterijs vel ceteris agendis ar-
chanis teneat agnouiſſe:qð ſuffice
re arbitraremur ad infoꝛmatiõem
tue ecclie:vel refoꝛmationẽ ſi pᷣde/
ceſſoꝛes tui minus aliꝗd aut aliter
tenuerit ſatis certũſhabẽmus: niſi
de aligbus nos ↄſulẽdos eẽ duxiſ-
ſesꝰ:ꝗbus iccirco rũdemus non ꝙ
te ignorareꝰcredamus ſed vt ma-
ioꝛi auctoꝛitate vł tuos iſtituas:vł
ſiꝗ a romane ecckie iſtitutionibus
errãt:aut ↄmõeas:aut nobis idica
re ñ differas:ut ſcir̃ ualeamꝰ ꝗ ſint
ꝗ aut nouitates iducũt:aut alteriꝰ
ecckie q; rõane exiſtimãt conſuetu-
dinẽ eſſe ſeruandam. DlI. XII
Wogd abſq;ʒ oiſcretione iu
ꝗq ſtcie nulli ager licʒ. Uñ
calixtus papa oĩbꝰ epis ait
Rulli ager̃ hz ſine diſcre

tiõe iußicie otra diſciplinã ro. eccli

n decet a capite membra

1 diſcedere: ſed iuxta ſcripture
te

imoniũ oĩa mẽbra caput ſequã-

tur.nulli vero dubium eſt ꝙ aplica

vt.xvij.q.iiij.ꝭ.qui auteʒ.vnde vacat hic ar.a contrario ſenſu.

q Receptis. nõ dura. ꝙᷓuis graue ⁊ intolerabile ſit adimplẽdũ eſt: vt. xix.

di. in memoꝛiam.⁊.c.di.cõtra moꝛem.vel aſſignetur rõ quare adipleri
nð poſnit:vt extra de reſerip.ſi quando. .

Non nouum/ argu.ꝙ nõ dicitur nouum ꝙ quãdoqʒ ſtatutum ſuit:licet mo
ſõ renouet᷑:vt.xxiiij.q.i.achacius.⁊.xxxiiij.q.i.nõ ſatis.vnde ſi epᷣs iurauit

alienabit nouũ feuduʒ nò tñ feudũ de nono vacans põt licite alienare:vtextra ðᷣ

XII

feu.ex parte.· Iteʒ hẽs bic ꝙ per conſirmationẽ pape nõ datur ius nouũ:

vt extra de conſirma.cũ dilecta.quid iuris ſit dixi de hoc.S.di.ꝓri.c.vl.
S¶¶Cauſatio.i.accuſatio epoꝛuʒ.ſolus enim papa põt cõdẽnare epʒ lʒ ab
alio poſſit abſolui:vt.iij.q.di.q;ẽuis.⁊.c.dudum.⁊.v.q.iiij.duodecim.
Itẽ ſolus papa reſtituit eum:vt.ij.q.vi.itẽ ſolus agit de eoꝝ renũciatio

eccleſia mater ſit omniuʒeccliarũ:
a cuius regulis nullatenꝰ vos cõue
nit deuiare: ⁊ ſicut dei filius venit
facere voluntatem patris ſui:ſic ⁊
vos implete voluntateʒ matris ue
ſtre que eſt eccłia: cuiꝰ caput ut pᷣdi
ctũ eſt:rõana ↄſiſtit eccłia. Quicꝗd
ergo ſine diſcretioneꝰiuſticie cõtra
huius diſciplinã actum fuerit: ra-
tum habere nulla ratio permittit.
¶ Item greg. papa. ¶ Apoſtoli
cis pceptis nullus ſuperbe reſiſtat.
eceptis apoſtolicis ñ dura
ſuperbia reſiſtatur:ſed ꝑ obe-/
diẽtiaʒ que a ſancta romana eccłia
⁊ aplica auctoꝛitate iuſſa ſunt ſalu⸗
tifere impleantur: ſi eiuſdẽ ſancte

dei ecckie que eſt caput veſtrũ cõio⸗/
nez habere deſideratis: nõ nouuʒ

aliquid pñti iuſſione pᷣcipimus:ſed
illa que oliʒ vidẽt᷑ ĩidulta firmamꝰ.
cuʒ nulli dubiuʒ ſit q; nõ ſolũ pon-
tificalis cauſatio a oĩs ſancte ſpei
romane eccłie ⁊ religionis relatio
ad ſe.ap. q̃ſi ad caput oĩuʒ eccłiaꝝ
debuit referri: ⁊ inde normã aſſu-
mere vñ aſſũpſit exoꝛdiũ: ne caput
inſtitutionis videatur omitti: cuiꝰ
auctoꝛitatis ſanctioneʒ oẽs teneant
ſacerdotes qui noluerint ab aplice
petre ſuper quã xpᷣs vniuerſalẽ fũ⸗
dauit ecdeſiã ſoliditate cõuelli. Si
quis hec aplice ſedis precepta nõ
obſeruauerit: ꝑcepti honoꝛis eſſe
boſtis nõ dubitet᷑. Iẽ Nicola-
us Michaeli imperatori.
Non eſt reſiſtenduʒ cõſuetudini
cui canonica non obſtat auctoꝛitas.
Cit ſca romana eccłia ꝙ nihil

R obſunt ſaluti credẽtiũ diuerſe
0

co ⁊ tempoꝛe cõſtitutiones uel
cõſuetudines:ſi illis canonica ñ ob
ſiſtat auctoꝛitas:pꝛo qua eis obuia

re debeamus:unde nil iudicamus
eis debere vel poſſe reſiſti. Itez

hieronymus ad lucianum.

CCõſuetudines q̃ fidei ñ officiũt

aut a maioꝛibꝰtradite ſũt obᷣuenf.
Alud bꝛeuiter te admonendũ
burorrac uca erdcnanns
ertim que fidei non officiant:
ita obſeruandas: vta maioꝛibus
tradite ſũt:nec aliquorũ cõſuetudi/
neʒ ioruʒ ↄtrariomoꝛe ſubuerti.

ne: vt.vi.q.iij. deniqʒ.

⁊ de eoꝝ mutatione: vt

vij.q.i.mutationes. et

de eorum exẽptione: vt

xvi.q.i.frater.
tLit ſcã.cõſuetudi
nes: vt.xxxi. diſ.
aliter. ⁊ de coſe. di. iiij.
de trinia.⁊ de cõſe. diſ.
ij.quotidie.
vV Clud. traditio/

nes.i.conſuetudi

nes.viij. diſtin.que cõ
tra moꝛes.

exponitur.xi.q.iũ.ſi ꝗs

epᷣs dãnatus.⁊.xvi.q.
iij.per ſingulas.vij.q.
i.ſi ꝗs pᷣſbyter. ⁊.xxvij
.q.ij. multoꝛum.⁊ dic
non officiat.i.que fidei
nõ aduerſentur vel mo
ribus bonis:vt.j.eodẽ
omnia.

vy¶ Coͤtrario moꝛe. ar.
ẽ bic j epos ꝗ ſic argu

mentantur cõtra eccle
ſiam aliquam. ex quo
alie eccleſie hoc vel ulð
faciũt:ergo ⁊ iſta idẽ fa
ciet. Rñdeat᷑ ergo eis
ꝙ cöͤſuetudo vnius ec/

cleſie nõ ſubuertit pp 95

rias cõſuetudines alia/
rũ.ar.iñ eſt ꝓ eis.c.di.
ʒ moꝛẽ.extra de cẽ.exꝑ
te.argu.õ extra de cap.
mo. dilectus circa finẽ.
Jo. So.q̃libet eccłia fa

ciat id qð alie faciũt de

iure cõi.lxi.diſti.mira/
mur.niſi pᷣſcripſerit:vt
eỹ de pꝛeſcrip.audi.vel

niſi hẽat pᷣuilegiũ.xvi.

duobus.c.videt᷑ ꝙ iu⸗
dex delegatus iudicabit
bm cõſuetudinẽ loci.et
viij.c.qui ↄ̊ moꝛes.vbi
Dicit nulla ciuis vel pe⸗

grini.⁊ e de cõſue. cuʒ

olim.in fi.⁊ ð co.ſpi.ſu

per eo.⁊ optiĩe er de eo
ꝗ mit.in poſ.cũ veniſ⸗

ſet.⁊.C.ð edif.pꝛi.an ĩ

totũ cvbi dicit᷑ ꝙ iuder

ſeruabit ea q̃ in oppido
frequenter pᷣuata ſunt:
⁊ legatus ſeruabit con
ſuetudineʒ ꝓuincie.naʒ
magnum eſtimant pꝛo
uinciales ſibi ſeruani cð
ſuetudines ſuas.ff.ð of
fi.pcõ.obſᷣuare. Iẽ ler
pꝛecipit ꝙ iudex ſeruet
conſuetudinem pꝛouin

cie. ff. ð teſti. l.iij.in fine.econtra pꝛobatur e iudicabit ſecundum ius ro/
manum:vt.S.di.pꝛoxi.c.vlti.⁊.c.conſuetudinis.⁊ in ſatiſdatione dicit
lex ſeruandam conſuetudinem vrbis romane:xt inſti.de ſatiſda. .vlti.
Textra de ſen.⁊ re iudi.in cauſis.⁊.xxv.q.ij.ſeruatis in fine. Item quia
delegatus non ſua ſed delegantis vice fungit᷑:vt.xciij.di.c.v.extra ð oſ

fi.delega.ſane.ff.de offi.eius cui man.eſt iuriſ.l.ij. Item magnum ſe

queretur inconueniens ſi ſecundum conſuetudinem loci iudicaretur:quia
ſi illa loca haberent diuerſas cõſuetudines in quibus iudicatur iaʒ ſeque/
retur ꝙ eadem cauſa regeretur ſecundum conſuetudines contrarias.xij.
queſtione ſecunda monemus. yteʒ videtur ꝙ ſᷣm conſuetudinẽ rei ſit iu⸗

N

r P .
opi,.
. Vlrvi,
W

hms ec⸗
mntppz
inesglia⸗
es.l.d
Neci.p
1deca.
Cteafnne,
Cerckiaſs
ficiürde
iſiimiw⸗
fipſernrpt
Audirt
cgii rvi,

giiſs

–

t i⸗

indicabit
loei
oles wi
svalpe⸗
,ſol
ee⸗
reni⸗
Miani
G uder
oppico
aa ſunt:
bitcon⸗
nciemna;
anteo
ruanch

föol

–

ſnt

Nouin
ſnoſo⸗
ſe diet
npi
oo
f:qu
ſone/
.
ſitlu⸗

dicandum: tum qma actoꝛ ſemper ſequitur ſoꝛum rei: vt.ri. q.i.erver en f. C De pꝛimatibus argumentam.

tie.tum quia fauoꝛabilioꝛes rei ſunt qꝙᷓ; actores. ld hoc dicunt quidam
ꝙ ſi aliqui ſponte ſe ſubiſciant iudicio alicnius.vel ſponte petant luckhces
delegatos.ꝙ ſemper ſecundum conſuetudinem delegants iudicandum
ſit.ſi autem inuitis datus ſit iudex.tunc iudicabitur m conſuetudinem

litigantium.a potius ſ̃ʒ
coniuetudinem rei quaʒ
actoꝛis. Melius poteſt
diſtigui aut appellatur

ad papam aut non: ſi p/
pter appellationem ob⸗
unetur iuder vico tunc ðᷣ

legatuʒ debere ſequi cõ/

ſuetudines Alius loci a
quo eſt appellatuʒ. quia
iuder appellationis tene
tur ſequi legem pꝛioris
ſententie. vt in autẽ. col⸗
la. viij. vt cum. de ap/
pel. cog. in pꝛin. ar. ad
hoc exira de teſta.rapnu
tius.vbi iuder ap.ſequi
tur conſueindinem loci
a quo fuit appellatum.

ſed ſi ſine appel.impetre

iur iuder. tunc tenetur ſe
qui conſuetudinem vele

gantis.ar.ad hoc.ff. de
condi.⁊ demon. que con
ditio.in fi. Yo. Ego cre/

do ꝙ iudex iudicabit ᷑ᷣm

conſuetudinem rei.cum

actoꝛ foꝛum rei ſequatur

vt extra de ſoꝛo compe.
cum ſit generale.niſi ra

tione contractus vel ma

leſicij ſactus ſit de foꝛo
alterius.quia tunc ſerua

bitur cõſuetudo loci ubi
contraxit vel vbi deligt.

vt. vili. diſ. que contra
moꝛes. 2 extra de ſoꝛo.
compe.c.vlti. Bar.
yCKontrario more. C
de tem. in inteere. pe. l.

vlti. cõtra vbi dicitur

abſurdum eſt ex locoruʒ
Differentia aliqð induci

diſcrimen. So. verum

eſt ꝙ pꝛopter loca diuer
ſa non debet induci ius
diuerſum.niſi alia ratio
ſubſnit. xxix. diſtinctiõe
ſciendum.

1 diculum eſt. ff.

de interdictis ⁊ relegatis
lerelegatorũ.ꝭ.vlt.

b OD Jutarni.hoc dici

tur inſti. de iure
naturali.S.ex. non ſcri⸗
pto.

KC Vnſuetudo. vbi

non eſt contraria
iuri ſcripto.
d . Cona longam ſed
wngum eſtillud qs eſt
x. vel. xx. annorum: vt

C. de pꝛeſcrip. lon. tem.

per totum.non ergo re⸗
quiritur ꝙ conſuetudo
excedat hominuʒ memo
riam vt dicunt quidam
vel etiam ꝙ ſu pꝛeſcrip/
ta! ſed illud verum eſt
vbi conſuetudo non eſt
contra ius: vel quando
eſt vetuſta.ita ut excedat

Ntẽ nicolaꝰ Ignatio epiſcopo.
Traditiones a patribꝰ iſtitute ſñ
ſun infringende. ”M
W Idiculum eſtꝰ ſatis abomi-
P „nabile dedecus: vt traditio/
nes quas antiquitus a patribus ſu

ſcepimꝰ infringi patiamur. ¶ NE

inſtitutionũ libr.i.tit.ij. C Mumur
ni mones hꝛo lege ſunt babendi.
Juturni moꝛes niſi legi ſint

zunemn: conſenſu vtentium

appꝛobati legeʒ imitantur. ¶. Itẽ
Codice libꝛo.viij.titulo que ſit lon
a conſuetudo.l.i. & Quicquid
it contra longam conſnetudinem
reuocari gpoꝛttet. 2
Onſuetudo pꝛecedens ⁊ rõ
dcõſuetudinẽ ſuaſit tenenda
eſt: ⁊ qcqad contra longã ↄſuetudi-
nemꝰ ſiet:ad ſollicitudinem ſuam
reuocabit pꝛeſes pꝛouincie.¶ Itẽ
Gregoꝛiꝰ vniuerſis epiſcopis nu⸗
midis. C Immota maneat con-
ſuetudo que contra fidem catholi-
cam nibu vſurpare dignolcitur.
Bss cõſuetudinex que còtra
T ſidem catholicaʒ nil vſurpa
re dignoſcitur imotam permane-
re concedimꝰ: ſiue de pꝛeimatibus
conſtituendis:ſiue de ceteris capi-
tulis:exceptis bis ꝗqde dõatiſtis ad
epiſcopatũ ꝑpueniunt:qͥs ꝓuehi ad
pꝛimatꝰ dignitatẽ ẽt c oꝛdoꝰclico
ruʒ eos deferat ad locũ eũdẽ mõis
oĩbus ꝓbibemꝰ:: ſufficiat aũt illis
cõmiſſe ſibi plebis curã gerere:nõ
aũt illos antiſtites: quos catholica
fides in eccleſie ſinu vocuit:⁊ genu
it ad obtinendũ cuimen pꝛimatus
anteire. & Item Bregorius.
C Noõ negẽtur q̃ ↄſuetudinis ſũt.
Mẽadmodũ que illicita ſũt
perpetrare nõ patimur: ſic q
ſunt ↄſuetudis non negamns.

C Jiẽ Gregorius Augu. angloꝛꝝ

epiſcopo. ¶Non locꝰ cõſuetudi-
nez: ſed cõſuetudo locũ omendat.

Ouit fraternitas tna romãe

eccleſie cõſuetudinẽ ĩ q̃ ſe me
minit eſſe nutritam:ſed mihi pla-
cetvt ſiue in romanã ſine ĩ gallico-
rumiſine in q̃libet eccleſia inueniſti
quod plus oĩpotẽti deo poſſit pla-

cere:ſollicite eligas:⁊ in angloꝝ ec

cleſia q̊ͥ adhbuc iſide noua ẽ a i cõſti

tutiõe pᷣcipua q̃ de mitis eccłijs col

ligere poteris ifundas. Nõ enis ꝓ
locis res ſed ꝓ rebus loca aman-

memoiam hominum. ff. de aqua plu. ar. in ſumma.5S. item varus:quia

tunc habetur loco conſtituti.vt.l.hoc iure.5.ductus aque.ff.de aqua quo/

ti. ⁊ eſti vbi autem eſt iun zria requirunt᷑ ea que no. S. viij. diſtin. fruſtra.

e 1 conſuetudinem. immotam. ut extra de conſue.cum venerabilis

.ſed ibi de conſuetudine circa ſtatuta canonuũ.vt.xxij. q· i. ⁊ iurabũt

XII

9

eſt hic ꝙ conſuetudo attenditur. in electioni

vt xrxiiij.q.i.pudenda.in fine ⁊ extra de elec.cum inter vniuerſas.⁊.c.cum eccle/
ſia de cauſa poſ.a pꝛopꝛi.cum eccleſia. Item eſt hic arg.ꝙ perſona que alias eſt
ineligibilis ratione conſuetudinis ſit eligibilis:ertra de cle.coniu.cum olim..ff.
de decu.non tantum in ſi.argumen.contra er. deconſue.cum venerabilis. Item

da ſunt. Ex ſingulis ergo qvibuſ⸗
cunqʒ eccleſijs que pia:que religio

ſa:que recta ſunt elige: ⁊ hec quaſi

in faſcicnlum collecia apud anglo-
rum mentes in conſnetudinem de
pone. α Itẽ Auguſti. ad Janua-⸗
rium. C Quod neq; contra ſi
dem: neqʒ; contra bonos moꝛes eẽ
uincit indifferẽter eſt babendu
T Lla autem que non ſcripta ſʒ
tradita ſunt cuſtodimus: que

gquidem toto orbe terrarum obſer

uantur:datur intelligi : uel ab ipᷣis
apoſtolis: vel ex plenarijs cõcilijs
quorum eſt in eccleſia ſaluberrima
auctoritas commendata atqʒ ſta-
tuta retineriꝰ: ſicut id quod domi-
ni paſſio ⁊ reſurrectio ⁊ aſcẽſio ad
celum:aduentus ſpiritus ſancti an
niuerſaria ſolemninate celebran/

tur. Et ſi quid aliud tale occurrerit

quod ſeruetur ab vniuerſis quocũ
q; ſe diffundit eccleſia. Alia vero
que per loca terraruʒ religioneſqʒ
variantur:ſicut eſt ꝙ alij ieiunant
ſabbatum.alij non:alii vero quo-
tidie communicant corpori ⁊ ſan-

guini domini: alij certis diebꝰ ac

cipiunt:⁊ ſi quid aliud huiunſmodi
animaduerti poteſt:totum hoc ge
nus reruʒ libertas habet obſerua
tiones: quod eniʒ neqʒ contra fidẽ
catholicam neqʒ cõtra bonos mo
res eſſe conuincitur indifferenter ẽ
habendum: ⁊ pro eorũ inter quos
vnitur ſocietate ſeruandum eſt.
Marter mea mediolanuʒ me ſecuj

ta inuenit ecdeſiam ſabbato nõ ie-

innanteʒz ceperat fluctuare quid a-
geret. Lunc ego cõſulni de hac re
beatiſſime memorie ambroſiũ epi
ſcopum.At ille ait. Cum romam
