Pelerß niiie ECaudaner nrnin blici muneris gratia pꝛiuatã culpam pᷣ ris huami vxoꝛibus cõiungi 4 filios ꝓ tli. di. quiſquis:a ſic xides
wangiſn plicamini. (Made derxuit. H creare imitent ſaltẽ pecudesa poſi’iquĩ c qdʒ beccatire beſta:
xNliin ſte legit genelis. TWIdem in eodem. vẽter vxoꝛis itumuerit nõ pdatſlios eeianltcl. 8.e. qi. ge⸗
i Dei C Quod pꝛeter legitimam vxoꝛes cõ nec amatoꝛes ſe vxoꝛibus pꝛebeqt ſed· qs.ſol. bic adulter talis
Cttgnin 8 Damnaueroae mittitur: adulterij crimine damngtur. maritos. CJde. .Virginalis ca dickk no reatu criminis illi
fülnen Pſſe. 1 arg. ꝙlz T mo ſibibladial de legibus ho/ ſtitas no pꝛefertur cõingio abꝛahe. ue capitalis. ſed ſimilitudi
Aunn ni Sriord comen minũ.oẽ ſtupꝛuũ adulteriũ ẽ: nec Ais ignoꝛet ſub altera diſpẽſa ne adulterine libidinis ſi⸗
— erndiceo reliau viro lieer qo mulierinõ lʒ. eadẽ a viro tiõe dei: os retro ſanctos fuiſſe cut.n. aduleer inadulteraz
Ghi iich ninan. viij.q· q̃ᷓ ab vxoꝛe debet᷑ caſtſimonia.qcꝗd ĩ ea eiuſdẽ meriti eniꝰ nuc ſunt chꝛiſtiai qũo 86 Perret mon aner 1 *
Niin Rnin b Poſthabuit. i. Qnõ ſit legitia vxoꝛ ↄmiſſuʒ fuerit adum autẽ abꝛaã placuit ĩ oiugio:ſicut niũcvir ñi. nã ibi diſſnadetur ad qð
Hinmmii ponpoſuit. terij crie dãnatur. In eodẽ. Nullilʒ ſcĩ gines placẽt in caſtitate: ſuiuit ille legi? euitãdũ nõ tenet᷑.⁊ boc mo
tndhie i ¶ Muneris. i. o Mulierẽ pᷣter vxoꝛẽ:iõqʒ ↄiugij datũẽ 2 tẽpoꝛi ſuo:ſeruiamꝰ ⁊ nos legi ⁊ tem do.j.e.q.dvij.adſerij. Sic
Ouni ag ſicij quo publice bui tibi iusne in laqueũ incidas ⁊ cĩ mulie poꝛinrolin quos fines ſeculoꝛum ðue- ergo ppier ſimilitudinẽ dſ
kasl eh geren vi re aliena delinquas.tolerabilioꝛ dc ſi la nerũt. ¶Itẽ Ambꝛso. . Pfiar-⸗ adulter: nec eſt hoc mirum
nigln Ahalce ne teat culpa c ſiculpe vſurpetur auctoꝛ· cheno cocupiſcenna explede libidlis:le eſlerihefeneitani
ignnicdion ſis. c. rix) tas. nec hoc ſolum ẽ adulteriũ cũ aliena cq numeroſ? ꝓplis plures hẽbat vxoꝛes niſſimus. rij. q. ij. fraterni⸗
Pinni, k ¶ Wreteruit i. di peccare diuge:ſʒ oẽ qð nõ hʒ ptãtẽ viu Bijciũtur iacob quattuoꝛ vxoꝛes ias. .
ſedigcord50 minuit a extennanit gij. tñ locus iſte docet granꝰ eẽ crimen 6. ꝙ quãdo mos erat crimẽ ñ erat. ¶ Amatoꝛ. vehemens.
nriücälfien nð aũt ertirit. ut. di. vbi celebꝛati ↄiugij iura temerantur:? ſicut patriarche ↄiugibus excipiẽtibus amatoꝛ drĩ ꝗtm̃ vxoꝛeʒ di
iog ttmn xxxv. ſerlo die. ⁊ ¶ a vxoꝛis pudoꝛ ſoluit.iõqʒ cũ pᷣtenderet ſemen ſuũ miſcebãtur: nõ ↄcupiſcentia ligitut apud ſe diſponat ꝙ
oſnsregi alin g iben eſſet re res Ale⸗
ins. ius non minu⸗ Alite⸗
rein nẽ. ⁊ obſtetrices licʒ peccauerũt mẽtiẽdo:pp bonã tñ ĩtentionẽ remunerate ſe cum ea commiſceret H
eſdutins. ſunt.xxij.q.ij.ſi quẽlibet.⁊ ita in eodẽ facto ꝗs meret᷑ ⁊ demeret᷑ qð eſt ↄ il’õ a ¶ Judicio.cũ iudicio ⁊ diſcretione cõmiſceri vxori ſue debet.
.obicunen, ff. de neg.ge.ſiue.⁊.xv.q.i.legi.ar.qꝙ excuſatur malũ ſi bono ʒelo ſit pio-⸗ b ffectu. erplende libidinis.
lomn il pier bonum. ar.xxx.q.i.ad limina. c ¶ VDecudes.pecudes enĩ poſt cceptũ nõ coeunt:ut.j.e.q.vij.nð ſolũ.nec mu
☛ 1 mo. de legibus.q̃ dicũt ꝙ adulteriũ nõ cõmittitur cũ ſoluta ſʒ ci lier faciat copi ſui coꝛpoꝛis a cõceptiõe uſqʒ ad purgationẽ: ut. S.di.v. ad eius.⁊
tsalhit nupta. ff. ð adul.iĩter. uel loquit᷑ de legibꝰ qͥ pmittunt cõcubinatũ:ut. ff. le xxxxiij. q. iiij. ſi cI. d ¶erdãt. perit. n. partus erfrequẽti cõcuſſione.
Gncaign cocu.l.i.ułloꝗt᷑ de legibꝰ q pmittũt foꝛnicari militibꝰ: vt.C. de dona. iter e Uis ignoret.hoc.c.habes de verbo ad verbũ de pe.diſt.ij.ſi enim. v.me/
Frcſien vir. vro. l..s. S nẽto. ver. paulus.(Acdde ꝙ ita ut ſonat iſta lrᷣa ſcribit paulꝰ ad Mebre
igtünmt, m ¶ Stuprũ.cõmittit in virgine vidua uel puero.uel etiam in ſoluta mn· os.c.xi.⁊ in prima ad coꝛin.c.r.)

liere que nõ habetur loco vxoꝛis uel cõcubine:ut.ff. de adul.ſtupꝛum ſeeuns f ¶ Sub altera.i.ſub comugali que eſt altera a caſtitate.alia littera habʒ alta.nã
ſm canonẽ: ut.xxxvi.q.F. i. n ¶AZldulteriũ. coniugatoꝛuz. pꝛoſunda ſunt iudicia eius.
o ¶ Ab vrore. ſic. . e.q.vi.per totum. 2. ff. de ãdul.ſi uxroꝛ.bic nõ ſimpliꝰ g ¶ Tegl.naturali.uel cõſuetudinarie.uel.i.diſpoſitioni diuine.
cè ſoꝛnicationẽ eẽ canonicũ crimẽ.i:ꝑ canones ⁊ nõ per leges eẽ crimẽ. hbᷣ ¶ Hoſtro. ar.ꝙ ſi pꝛimo currebat foꝛtioꝛ moneta:⁊ modo currit vilioꝛ ð manda
p¶ Tibi ius.ius dicit᷑ qð er indulgentia vel ex diſpenſatione apoſtoli ha tò principis liberor ſoluendo viliorem. argumentum.ff.de contraben. emp.impe
ꝛut vnuſquiſq; habeat c᷑. ut.S.q.ij.5. his ita.ſicut dicit᷑ ius patronatus ratoꝛes.arg.contra extra de cen.olim.in fin.ff.ſi cer.pe.cum quid. extra de iureiu
qð ex gratia tatũ habet᷑:ut.xvi.qeij.ſi quis epoꝝ:ſic etiam er neceſſitate bʒ rando.quanto. H
ſieri qð ex dilpẽſatde ſit: ut.l.di.dño ſancto ⁊.xxxv.q.iiij.cõᷣſanguinitas. i ¶ Sines.i.ſeculariũ deſideriox.uel etas vltima de q̃ habes.xxxv.q.iiij.c. vno.
aTalenabiſto imai vonn eſt manifeſte peccare qᷓ; occulte.ſicẽ ↄtra.xii. K ijciuntur.mos.ſ.diuinus ⁊ a deo inſpiratus.extra de diuoꝛ. gaud emus
q.i.certe ego.S.xi.q.iij.precipue.ſed dic ꝙ occulie peccans magis dicit᷑ pec ponitur hic qñ pro qꝛ.
care.i.periculoſius.qꝛ neminem hʒ coꝛrigentem. Item malum eſt cadere a I ¶ Crimen. ar.ꝙ conſuetudo a crimine excuſat aliqñ.ar.S.di.iiij.dniqʒ.⁊ extra
pꝓpoſito ſed peius ſimulare ꝓpoſitũ.Itẽ mamifeſie peccans alio modo di⸗ tem.oꝛ.ſane.ar.contra extra de ſi.nõ ſatis.i.q.iiij.c.vlii.

iij

CTaunſa
a ¶ Non auidiate. ſi. n.auidiate conſequẽde laudis tũc peccarent.xxij. q.ij. pᷣmũã. nomio licitũ erat habere cõcubinam ⁊ dare ei precium ſue pudicitie ⁊ eaʒ di R
b ¶VIcut.fame.ſed nõne ꝑpꝑ neceſſitatẽ famis licituʒ eſt comedere idolaticũ: cum mittere:ſed in decalogo ſᷣm interpretationes aug. phibita fuit ols foꝛnica⸗ bi
neceſſitas nõ habet legem: ut.j.de con.di.i.ſicut.⁊ pꝑpꝑ neceſſitatem famis li tio ut hic dicit.h. dicit ꝙ nõ ſunt contraria. naʒ aliud eſt pꝑmiſſio:de qua in Pecdi,
citum eſt auferre aliena:ut de cõ.di,.v.viſcipulos ⁊ etiam furari ut er de furtis ſi⸗ deuteronomio.a aliud preceptũ de quo in decalogo:ſed hec ſolu. nulla vide 1
ꝗs.⁊ homicidiũ cõmittere:ut extra de homi.c.ij.⁊ carnes comedere in q̃drageſi - tur qꝛ circa idem nõ pñt hahere locũ permiſſio ⁊ preceptum ſiue prohibitio. b⸗
ma.ar. de cõ.di.v.carneʒ ið dicit ꝙ illud ĩtel⸗ giaet
extra de ob.ieiu.ↄſiliũ.rñ. “ “ ” . ligit de cparatiua. dvin
ſic dũmodo nõ ſiat ad v⸗e· pficiende voluptatis:ſʒ pꝛouidentia ꝓ ct foꝛnicatio ĩ ſaera ſcriptura ꝓhibetur. permiſſione. ſimile epel.
ner ationẽ idoli.nulla neee pagãde ſucceſſiõis:ſicapoſtoli audito Gll Aug. in qõmbus deutero. J. trxiij. q. ij. ſi q ue uAme
ſitas tamen excuſat a lorni ribus admirantibns doctrinã ſuã ade- ¶ HAllicitus concubitus omnis non le rlus.nam i ueritate nchs.
carione:ut. f ve riu nub · ſectabãtur: nö auiditate ſequende lau gitimus vſus illorum membroruʒz no illud ſemper fuitper u
Enig.5.n eſt ignoſcẽduz. . ingde veritatie mine mechie intelligitur catum.ex de diuoꝛ. Ur
c Uandecunqʒ. q. d. ? ſi q s: ſed charitate ſeminade veritatis. e n “ gaudemus. lidier
rantur ex illicito coitu. en Au ue de ba o coniugali. Eretrices ee7 ad meretrices ac t Neo ſornica/ ſin deſt
q . Et ſalui. ar. contra er ictius eſt abich liberis dnigi qua cedẽ ꝓhibʒ dũs quaꝝpublice vde Rtoꝛ. melius eſt
tra de n.preſby.per totuz. erx illicito cõcubitu ſtirpem querere. nalis turpitudo eſt. in decalogo aũt me viam venitatis non Un
e ¶ Ieat aligs. ſucceſſio Ient ſatius eſt fame moꝛi qu ido cchie noie nõ videt᷑ hoc aperte phibuiſ⸗ asnoſcere vc. depe. nflien
nianili vnria. C. 5 ſaticis veſci:ita ſatins ẽ defugi ſine ſe:qm mechia nõ niſi adulterium ĩtelli·dleiii.ſi refugietes. inn
u.li. auẽ. licet. —— lalci vEer⸗ 1) & OeiU , 1 HHD 13. OQHaioris. qꝛſide Halura
AAk nicc umguini.bono liberls az exrillccito gcubituſtirpẽ ärere giſolz. dde ſup erodu. Sis mechiaẽt is bormaganie. nan
ris.filius.n. ſequit᷑ priuile vndecũqʒ aũt naſcãtur hoies ſi parẽtũ fornicatio Or in ſe cripturis: ſe ed vtruᷣ ois cat.qꝛ mẽbra rpi fa mitm
giuʒ patris ltribus quo ad vitia nõ ſectent ⁊ deũ recte colãt: hone- fornicatio mechia dici poſſiti eiſdẽ ſcri ¶cit mebra diaboli. ſpunju
honofs ⁊ dignitates ⁊ quo ſti a ſaluierũt.ſemẽ.n.hoiĩis ex qualicũ. pturis:nõ mibi interim occurrit locutõ iſidelis ſua non rpi gnuzt
ad curialẽ cditionẽ: ut. c. qʒ hoie ſit dei creatura ẽ ⁊ eo male vtẽ nis ꝰexemplũ.ſed ſi oĩs fornicatio ẽt me mẽbra ſacit mẽbra uml
e decu cos..le renlo. tibomale erit nõ ip aliqũ maluz erit. chia dicino põt: vbi ſit in decalogo p. x Eratel eönenl. W
egent, , ddl müiciel.iſff⸗ Itẽ ᷣmo ambꝛo.deſcõ Joane:a ſie hibita illa fornicatio quã faciũt quivxro unnt in vno carnali 4
trè ſequit qno ad cõditionẽ ineigit diri 6* in ſupioz dominica. res nõ hũt cũ feis que viros nõ hñt an ope.a p hoc dictt. h. then
vt. C. de rei ven. partum. vancilla ſlij noſi ſunt querendi. ueniri poſſit ignoro. ſed ſi furti noĩe pbñ affinitatez öbip ille Hzlegt
(Adð ꝙ ita oꝛiginalr legi /Ncataliꝗs vxoꝛẽ nõ habeo:⁊ iõ intelligit᷑ oĩs ulicita vſurpatõ rei aliene: gitimum couuz: ut us.c.
tur genſies. c. xxi. ⁊ ad ga⸗ ¶ãcillã mibi aſſociaui: audi qd di nõ.n.rapinam permiſit qui furtum ꝓbi (Aab an iegan mmn.
l:cri⸗ hi ſeanircon cat ſcriptura ad abꝛaã.eijce ancillam ee buitꝰ: ſed vtiqʒ a parte totuz intelliger̃ eneſt . ii numne
Deukero.dv. aoͦadt dr B iliũ eius.nõ.n. erit heres filius ãcille e voluit quicquid illicite rex proximi au- vy Ecoͤtrano. . .
ci ſ. legit Sapiẽ. c. iij) ſilio libere.ſi igit᷑ ancille filius heres nõ fertur: pꝛofecto no ie mechie oĩs illici· vel ideſt conuerio recte.
gl Er oms, ar adpſiun eſt ergo neqʒ filius eſt. cur ergo queri tus cõcubitus atqʒ illorũ mẽbroꝝx non caſu. Cinn
ptionẽ matrimðij cladeſti-⸗ tale coniugium de quo ſuſceptus filius esirun us vſus Pb it 8 d; intelligt. 3 ¶Eqiſicet. tñ per D
ni er appellatiõe vroꝛis nec ſucceſſionis poſſit eſſe beres:nec ſã tẽ Hiero. voĩdinarià vo ſornicationẽ magis ſotiat
eoipſo noiat vroꝛ eſt hᷣ Cujnis':nec habẽ poteſt hereditatis cõ lupas ? inuerecunda opera nuptiaruzʒ edificat diabolo te⸗ modi
Rds SS oͤnreſn⸗ ſoꝛtium:qui nõ babet oꝛiginis pꝛiuile- Iurxuria ⁊ immundicia appellantur. . rielet. Rom bopore⸗
.8. C. dell. dl. per a. 5 giũ.cur inquã queritur tale cõtubernii: in eo'fornicator maiorisꝰ cris e: diffinit. ponit iñ per en
xciij.di.dñs.xxiii.q.i.pa/ de qno nati filij nõ ſunt teſtes matrimo qꝛ tollit mebra xpᷣi ⁊ faciat ea mẽ- ſuaſionem ſuã cum u.
tus.j. de cõ. di.iiij.ſi eos. nij ſed adulterij: cur aũt bmõi ſuſcipiũi. bra meretricis.erũtꝗppe duo in carne dicit per vitis ꝛc. uel 62
f. pba. l. ul. .ul. .i. aa tur adulterini q patri ſunt pudoꝛi: non vna: q nõẽ ſidelis nec creditĩ xpo mẽ- dic neſcio. i.n diffi pei⸗
ſigs neen honoꝛi: dicit ſeriptura adulterioꝛũ filij bra ſua facit mẽbra meretricis.ecõtra Rnraninnaant in in.
ten ma cochſo qs penſt abominatio deo ⁊c̃.mulier igitur tua rio iſidelis in fornicatõe ſna vtx violet vioner tenplum i rẽ
tit ancillã ſuã Zbere matii ſi talibus moꝛibus pꝛedita eſt vt merea vel ediſicetᷣtẽplũ idolo:neſcio?.p vitia cũ plenõ ſit tepluʒ ug⸗
moniũ rapit iĩ libertateʒ. c tur cõſoꝛtiũ mereat᷑ ⁊ nomẽꝰ vxoꝛis:p · gppe vel maxie demões eolunt᷑ h̊ vnũ dei: ſed edificat tem aſß⸗
e lati. Ii. auc. ad hecſed ? ſta cõcubine tue libertatẽ ⁊ nomẽ vxo · ſcio ꝙ ꝗ poſtſidẽ chriſti fornicat᷑ violat plum diabolo. nain
tonenzpin⸗ in lerta ris ne adulter ſis potiꝰ vius qᷓ; maritꝰ. tẽplũu dei.ſʒ opus? carnis imũdiciavnũ⸗ 2 I Oons ggaͤne (ch
em morte dñi: ſin 5 j inli. lih. v. . Re e ſ. jdi. ſic. n. ich⸗
ſiliſ eius ſi vñs nibil ð eis E NSRgde gic⸗ lit„/ wpalir ed Vegs lururia ſequit. quo ait apoſtolus.mani coͤtii
diſpoſuit. C. cola de ma“ſuntate generandi ſilios veteri lege ð nefandis cribus qͥ in ocol eenaſut opa carnis min
nuelape. tate gen bee to fit:q̃ noĩare ẽt turpiſſimũẽ: ne etiãs que ſunt ſoꝛ nica tio n.
b EBeagultena.Se.. B Ic nõ ſunt faciẽda adulteriaꝰ etiã dicentis os ⁊ aures audientiũ polluerẽ z immundicia luru r
ij. 5§. ſicut ergo. voluntate filios generandiquẽad tur generaliter ſcriptura cõplexa ẽ di- ria ⁊c. de bis.xv. —
Panens igeni. modũ nec furta facienda ei⸗ Frgre feno⸗ erecundos vel verẽtes facite fi⸗ 4 inmais “ .
„S. EEr. Qel. „B2 6 36* P . jmii Airig: 1 2— *
ES noſe.S.T paſcendi pauperes ſctõs:q tñ faciedũ lios iſrael ab oĩ imũdicia:ſic ĩ hoc loco .
Derkoltative.di. eſtnõ ppetrado furta ſ bene vtẽdo ma ceteras erordinarias voluptates: ipſa que antendiuun am 1
Mamona.i.pecunia. Mona ?iniquitatis.Ecce ꝗ nullo mõ lʒ rũ quoqʒ opa nuptiax ſi nõ verecũde et tum membrotum.
quã p iniquitatez ideſt per alicui viuẽte vxoꝛe ſua vel ex ancillavł boneſte quaſi ſub oculis dei fiãt ? vt tãẽ⸗ luxuria attenditur Mudicnape
ſollicitudinẽ acquiſiuit.x ex alia q̃libet filios querere:ꝗ etiã ſuſce tum liberis ſeruiatur:inmundiciam et cibo ⁊ potu cum vii uumufen
liij. q. v. .ſz hoc multipli · pti filiorũ noĩe iudicant᷑ idigni. ſimplex luxuriam nominauit. Iem. Greg. tur delicatis 2 cali⸗ ugdnn
eiter. dis ut aptior ſit ad ſcnaanin
¶UyInigtatis.i.ĩeq̃litatis. SJ immundiciam.xxx⸗ poſisrapo
equũ eni ẽ tibi neceſſaria retĩere ⁊ ſupflua paupibꝰ erogare.⁊ B ẽ iniqtas ſi fiat. diſtinctione eccleſie princeps. Giingrei
m Eretrices.cũ dicit nõ mechaberis.⁊ in deuteronomio vbi dicirur: nõ erit ae. Et turpiſſimum.a ita quedam omittenda ſunt propter turpitudinem Ncfudere
meretrix de ſiliabus iſrael. L vt. i. q. iiij. S. item peccato.⁊ imperatoꝛ dicit de ea que nubit infra tempus M uidenti
n ¶ Quarũ.alibi meretrix ẽ que multoruʒ libidini paret:ut.S.di.iij.vidua.hoc luctus quomodo ei dicamus:erubeſcimus in auẽ.de reſti.⁊ ea que parit.i. deſeile⸗
etiam lex dicit.ff.de ritu nup.palam. o. Locutionis. expreſſe. vnum ſiquidem col.iiij. Uerying
P¶ Mrohibuit.ar./ icẽ iuris eſt in pte ⁊ ĩ toto vt. xiiij.q.v.penale. Item arg. b Polluerentur. nam dicit imperator ꝙ propter iſta crimina inducunt᷑ Gntoicon
ꝓhibito minoꝛi id qð maius eſt intelligit᷑ ꝓhibitũ.ar.rliiij.di.nulli dlerico. ſimili tfames ⁊ peſtilentie ⁊ terremotus in auc.ut non lururientur contra naturaʒ. meoningen
eoneeſſo maiori cõceſſum vr ⁊ minus.xvi.q.ij.viciſs. AV. n. collatione. vi. Adde ita ut ſequitur legitur leuuici.c.xv.) Rherdin
q A parte. pars furti. illicita vſurpatio rei aliene eſt totũ. oẽ nãqʒ furtũ eſt illiti c UI Immundiciam. argumentum. opera nuptiarum que non ſunt cauſa Czuſ.
ta vſurpatio rei aliene ⁊ nõ cõuertitur. b. ſed hec glo.ñ valet. ſed expone ut dixri. liberorum mortalia eſſe: quia lururia ⁊ immundicia nominatur: ut infra. Mnikes
xiiij.q.v. penale. P ¶Ois. qʒz nõ ꝓhibuerit rapina verbis legis phibutt¶ac. liberorum.ſed hoc dicitur non quo ad reatum mortalis vitij. ſed quo 1 Dplie
iñ ſnia legis que magis attẽdẽda eſt er de uerb.ſig.pterea.S.i.q.i.marchion. ad ſpeciem facti. ſpeciem enim ⁊ ſimilitud inem luxurie Timmundicie 5 Phaedalte
8 Illicuus. bic videtſurgere quedam inextricabilis contrarietas.nam in deutero cendunt 1 habent deſignare.uc no.S.c.origo. ſnmlmrf
„ L = Onn
Usi

. .

ehi
nnuri 2. ◻lomon. idol. i. NI
nirnn di tardͦ riqolo Lidla-Laſherocſpndamord aidolocathin. V
eigu iganer erſann Aage t n egit pnlam im magaane s . En⸗ bomini.i. coꝛpore 36
bchnuh b um. c. xi. Ecci. xlvij. ⁊ in ſe ꝙ ſicut dicit iſte ter. legit lcerti m Sec veo. inmen
erniſc liu Fiberoꝛũ. dam ij. ⁊ in ſecũdo paralipomenon.c.ij git ltertio re n ¶ Cirge in mente.
ſtil 2ita eũ ar. p. b. qui nate. cum uxore mandhte . %b . ⸗braſieni. coꝛpore per vim
WE dicit virum moꝛtali puniende ſunt adul.l.pe erari.qꝛ adulterium tm̃ dolo cõinſttitur: nc. rrriiii c.. ij in eceum. c. ff
hiinnme er peccaß cu acceditt Immo Keriapanarta tGeininn lecum. ⁊. ff.
NN adrorez es liicdis n moderatus vſus mulierũ ſ ria. bö. n. ſanctiſcat locu: nõ
ng in Wuck, pgenge p onen ad idolatria traxit ruũ ſalo- AZlem Augu de clni. de locus hole;zut l.olnd lo
un, Pien veniale re i⸗ HBlomonabpeimoger wer⸗ Egen eeiee. ctinmirur ömianeems,
hinmnlit iiij. di. deniqʒ. vi. di ſſiduitate muli . Aa neali polluit. vij. q. ij. diffinimus. x.
nnnn ügen ꝑductus ẽ: vt tẽplũ olise⸗ lor vſqʒ dom aliancz polltiat aliena libi pro aliquo lcte ee⸗
gaimndn e ri iec apꝛius tẽplũ cõ abricaret: 7 nõ polluet:ſi aliẽ „ ipf ꝛut. lvi. dil. cei.
de LIderi dieii. t ꝛius tẽplũ cõſtruxerat de 4. ſi at polluet nõ erit aliẽ :ſi aliẽa erit. ipſe ergo locus ꝗp ſe nonẽ
gitfg tuoꝛ ſũt te libidis ⁊ ꝑfidi oaſſiduita- ti lluet nõ erit aliẽa:ſʒ cum i infamis nec etiã dñ non?
GPamde a lienenanggag (S pnidie ſubtractꝰ idolis ia ſut virtꝰ ai comitẽq; bẽ pudici- mis nec etiã dñs lupa
Dono, n tẽpla e ller. mitẽ q; bẽat foꝛtitudi naris ẽ ifam
ben ſ nñ Ho:natuſnie ruere nõ timnit. CJ potius q̃libet oꝛtitudin? b amis. ut. ff. de pe
ubinaruz: .Tiber Item Hiero us qlibet mala tolerare ð 5 ere. ancillax. vi 4
nin, manaisg eeaino, dat rox pcreatioĩ nftimomio la malo ↄſentire erare deernat —RT———
tninnige mint moeigelehil t voluptas ẽt ĩ vxoꝛe Wändrnn lau/⸗ pudicꝰin eseinndc⸗ qt magnanimꝰz in ennbeatndte i di.
düuam miapenanecht. .J Iberor ergo vt dirimus inn bñad anguat mete ð ſua carne fiat: ſ tare dzꝛut. ſr deaid den
u nn ut ſacrax ve . moni cõceſſa ſumnopar in kualti ſana.ſ.mẽte ntte Velre nzer aa tda a S aroner. rl eñ
s. nuz 1 cõſanguine it q̃ de meretricũ : volupta- ſi foꝛtei. e ꝑdẽ pudicitiã Euera. caro. i
biicf Kum. i.g. vg tali. Kur in vꝛo ricũ amplexibꝰ capiũ in appꝛehenſa vel o Fitoerwpcio aareatng
gii leg odanionn; ſe nnſt nndo⸗ ex libero ncdke an⸗ De eodem nis no dz rea cocheſtt⸗
gummam bawrohſro⸗Nain ir. determi idoꝛus etymologiari lib P Ropoſto aĩ pmanẽteꝑ qðẽt äs
W Ble roman ſe qu3 nmat. ſe Au ſint liberi: ? auf⸗ Bas Kägcarienmmerniteipſ es et coꝛ H lter virgines
Nſeg „C.d rei ve. par auantur . aufertſcitatẽ? violẽtia libidi oꝛpinõ J.E. ille.
cied mnm a.boller LSberi dicti ſũt g eribero min ßuat Pfecſkeratie ionarialipiai⸗ auee auj Liue ne pollnar-a bol
nan rriufcrndmo⸗ Fanamn acn kran en bes wenr cirupra vloſenog Ppeſe vr. d. en.
maetuͦ fuit ilibero ne la ſeruilis ſunt ↄditiõis. ſ. to qð deovo toq; ꝓppoſi s Tomictz. na q habe
h. tĩlibero n⸗ naſcit᷑ deterioꝛẽꝰ is. ſemꝑ.n.q vouerat ygatꝰ CLomiteqz. na gbab
tre. ff. e ie eterioꝛ 1s8. emp. J.g dee vitiãd v Ababe
Llinin Ken rbiort lij dieunt i oꝛẽ piẽ ſumit.nãles aũt ſ eptoꝛẽ adbuc ea pgentẽ ſie —— vücuten bzoég.
— S. igenui ul dice ingenna b coꝛpe die 9 . 4 anctaʒz vel Conſentin
int us deterioꝛẽ. i n ſola natura gen Zenbrf filij quos ſieak amiſſa ea ſcĩtate aĩ ꝑ quã coꝛpalci lotharius en a.iſ
fiuldihtt lioꝛẽ. legl⸗ S neſtas ↄingij: t amiſſa atqʒ ðſt e, retertu
ißnat neOnlonie⸗ ſe⸗ give oqnõ ſunt de legitio Zindiofn 3 ⁊ bic potiꝰ aclimseamar, kavne erroꝛ. m ennaet, 2c. ff. de niu.
— Ponores ti anea in potins ; patremſcapyntur na⸗ ſcitack:e itacto coꝛpe Zde Anere⸗. Enpte nweieg.
Ahnnfc gnia ples prem . V. à matronã nobilẽ Idẽ. Zucre-⸗ cura ul vili ei
amun riu den q coe aũt pnckcitee violẽter dicie magie lartauchd⸗ an⸗ nibu drnan renanen
detinichi ⸗ tipi nõ poſſit: miłt . iolẽtus targni regis filius i coꝛpe ur vaͤnugezur. . es
aunn Daninen.. ritari⸗ pbarur. Lanoneto, ſaparnnscet eKednſimtnune⸗ aren⸗ nt
Mann ſicl xxviij.q.i.iudei.S. ĩqu l, .π1211. is mari . imii .pti. l. ij. F. ſi eo. di
ſolatenpſun e.3. ſed hoc in cete coꝛpus viol 4 :vñ ; uis mns % tort imis indicauit: vim. ff. ð ac.emp.⁊
iͦerb ſthe rnis generaliter: ſẽ . enter coꝛrũpat:ſi i eoſqʒ ad vindictã ↄſtrinxi indicauit: ęesa les uen. ſt
ſiend generaliter: ſed mentis ſeruet᷑ i :ſi pudicitia ſe cõmi ictã ↄſtrinxit.ði ; .
Niſteiftn tn lall din inis duob⸗ ruet᷑ illeſa:tñ caſtita ſe cõmiſſi ſceleri dinde fedii F? C MOutaueri
ndihch. taſibe ve coru ſulh tur ꝰſicut btã lucia fert᷑ dixi s8 duplica⸗ pemit. Qui ris egra atqʒ ipatiens ſ dʒ dici gs pp .ar. non
Woda. . iliss ſi inni cia fert dixiſſe paſchaſi it. Auid dicimꝰ ad 1 8ſe Dz dii gs ppetraſſe qõ ns-
Onn aiin ⁊ clericornm nuitã me feceris violari caſti aſio ſta cimꝰ adultera h lẽs ſecit
m. rg iolari caſt H dicẽda ẽ:qui 4 ec an ca s fecit uel paſſus fuit.n
aumnif ſin e¶ Matrẽ. quãtu duplicabit᷑ ad co ri caſtitas mibi d quis in hac cötr dñt iputari Enet
uncſe atr. coꝛonã:nõ ex laborabit: ac coõtrouerſia iu⸗ riq̃ p coactioneʒ
ttoſoſsnani, ucsckrionen aud⸗ niſ de ↄſenſu mẽtis.nã inꝗnat᷑ coꝛpꝰ cit egregie gdẽ abſolutã ſi nez
Graei A e. 3 . er decla egie qdẽ ex hoc ⁊ va- unt. ar. . diſ. l:
iinans tũ ad originẽ. f.ad hura põ mẽtis.nã ſi in manu m mans ait.mirabile di preſ byter ee
ni 80 01 Gnc.I. . as ? p manũ meã ſacriſici ea fuerunt it. mirabile dictn teros. xv.q. vi. c.i
einn fnnai muni. l.i.⁊ ꝙ impyn (ias: de ꝑ manũ meã ſacriſiciũ fa- erunt adulteriũ le dictu duo ar. mri. q.ij. lochari dr
. imp :dens non attẽdi criſiciũ fa-⸗ didifſſi eriũ vnus cõmiſuꝰ: q.ij. locharius.
Gnmundicslun gnant teſtm matris ſib non attẽdit ꝗ ⁊ ðrid ime atqʒ viſſime.i it: ſplẽé x opoſi .
imm us. n. dit ꝗ 7 ðridet. ð ſen 5 atqʒ viſſime. intu . Ropoſito. ſanctifica
. be⸗r. ut. ff. de inoffi. te. R. voluptatibus indi rũ corporũ cõmixtionẽ ens.n.i duo ri.ĩ futuro cũ
ſi onl.le. elioꝛ virgi icat deus. orporũ cõmixtionẽ vnius i . ro cũ ſua ſto
enait muſhecta⸗ . lehind en mẽtis q; carnis m cupiditatẽ vnius canini inanatiſ inke ita
nn Eodeut. pfe 1 iliꝰ ẽmẽtẽ vᷣginẽ qᷓ; carnẽ iate: r ſõ qo ciuneil one co imã volũ⸗ Ae ena Heompaus
nnen ſnli 4 ir dana ceat ſaltẽ nõ Pialbgni6 liceat :ſinoͤli⸗ inkeineruri win agerer attengen: R aarme puaͤi ⸗
: an. ſ emi ll, =S eo vi „ vn 6; . ide .
ninnn Patinans delen g eg rnſpot: adulterarüpor vor Nae otdelloue rttedioſe vnn er Aurvzevere pocrelte
Ptpewan nam auferatur. Et ve dei ẽ tẽplũ dei eſt. nec lupa i ta:ſed ludibꝛio ahitecio ſit vña vi· ctionem. poſt reſurre
eltato il, dic ꝙ dupler eſt pu infamãat caſtitatẽ: ſed caſti pana· hbyñs verã it hoſtibꝰ caſtitas vr̃a: Sãctitatẽ. hec tñ
dicitia animi pu loci abolet i ſed caſtitas etia verã magnãqʒ cõſolationẽ 3: c. bec tñ q̃ mẽ
nundrum tia gue itege hae Z te incoꝛrupta caro nõ coꝛrũpit᷑ ru. Idem in li. de oi epeccatis eo ——— quo ad legẽ
A itas uera nõ põ mniſi vol . aiabus: Mõö : uirgo ẽ. j. e. ſige.
dicitur bene amitti B . põt caro ante co:rũpi oluptate pe : Mö 2 C fige.
rimincim ur bene amittif niſi caro ante coꝛrũpi epeccat. NR WPergat no. ꝙ ſola in
kuinin N Folen nid. qua mens fuerit añ coꝛrupta. pi de libero arbitrio. Igem in li.i. — faclaliauaz
nepeng j. c.ille.⁊.xxvij.q.i.nupti ꝛruptã ſicut itieris
ae derorede alo no r ertct⸗,aen aut aĩ cum virtus ſit non aute De cockem. ptio bẽt p appellatdeer o
nin uum ginibe toniugatis in viduio:ted in virgin —. ſecũde militie ep. meminimus, ſc qyit
meoniugatis oudicitig. luis: ſed in virginibu virtus eſt ĩ vir cenſet. ff. ð bo . ð vna miliri absit
ums Arheret ie Pudicitia. vi. dennupeian ini u⸗ Pellau virginitas: ⁊ nmetllo. a Eoͤba voſe teſt militis. l.l. X naine ad alia iure
adetr. g & Inſert . in continentibꝰ caſtitas. xr. in canones adulteriũ cõmiſil ꝙ aug. male iduxit exẽplũ retiã. ꝓpiĩquo.i.
☛ 8 d rt. abſoluta que nõ põt aĩo ĩferri H rrxx. ges nõcõmittat niſt comidinme direga luemchrenen lu lucretie. nã ĩ verita
ttt vi. vides. uel dic no t alo Iferri. ͦ conditionali ri. q. d dolo: ut.ff. ð ad indirecta fuerit nolũtas:
numn uit. b Supli nð põt ĩferri alo vis ionalis pt: ut.. xxxiij q.d.ex quo ea q cditi. dul.l. ul. iz aug. iducit exẽpiũ las: lʒ ſᷣm le
„ b T noß . pot: ut. S. xxxiij. itionaliter i g. ĩducit exẽplũ boc q̃ſ a mi
6 Gii lg⸗ cipere e icat ar. violeter corruptam uamie ſtno coõſentienti. gis ea que abſolute ſᷣm ca nit co acta excuſat᷑ ᷣm l oc q̃ſi a mino-
iscnncciß coꝛonat: plie⸗ tũ:nõ tñ quo ad aureolaʒ: Sſaneng virginũ premiumn.ſz re⸗ b ¶ Enꝰ cõmiſit.ĩmo⁊ i oneeitnninanbnſtner ,
necfulgore virginisbabebtit nn⸗ Bmamm:kunõ lnöenei poe caſn aaeegener golonn us, ceKane. ſea boci
. . ulte. l. pe. alias potin penã legis: qꝛ ſine dol ar. .e.ita ne. ſed hoc ið di
rium põt eſſeera us debuit mori ꝙᷓ cõſentire. o adulteriũ nõ cõmittit. ff. de ad
pte vnius tm̃ ſimiliter ſim oma oreil ergo. vides ergo ꝙ Ränla⸗
eſſe ex pte vniꝰ im ⁊ nõ alteriꝰ

ſicut in gieʒi ⁊ n
aamã:ut.i.q.i
pro ſocio.l.actione. . di zicq.i. aſtucet. a. a. iſ ñ
. H5F. dirimus. ſponlalia iij.queſitũ.a ſimiliter ſoci
ia:eỹ de ſpo. im ſocietas: ut.ſf.
impn. de illis.⁊ matri
. imo⸗

1 iiij

i ꝓOlerabilius.i.ſancti
1 LSilieateiepot⸗

CTauſa uuK
nium:ut.er de eo qui du. in ma.quaʒ pol.per adul.c.i.A.S.q.iſ.aliquandso. xit pᷣtoꝛ dolus malus:qꝛ ẽ bonus.(Adde ꝙ ſicut hic ſeqtur ĩ medietate le⸗ nunt
8 O9* pudicitia ꝗs.collige de mõ ꝓbationis oẽm virtutem eſſe in aio. gitur Matthei. c. v.) t ¶ Que oleů.i. pinguedinẽ bonoꝛum tene⸗
b Kirtus. eſt aũt virtus hitus mens pene cſtitute c.ui ð pe.di.iij.ille rer opex. nel ideſt pietatẽ.xlv.di.diſciplina.(Acdde ꝙ ita oꝛiginaliter legitur l i
tantus. ob h̊ etiam virtutes velamẽta aie dicũt de pe.di.ij.c.ſapiens. Matthei.c. xxv.) u ¶ Beſcende. verba ſunt iſaie pꝛedicentis ad guhe .
c ¶ Eripi põt. ꝗd ſi culpa in hanc violẽtiam incidiſſet.puta denunciauit ei mari· litterã futura babilonioꝛũ captiuitatem per dariũ ⁊ cyrũ regem medorum ſtate
tus ut fugerer: ne vi hoſti pſarũ.a exequit p er
um opprimeret᷑ curſione: hoc ppheta ad litte ⸗
illa aut noluit. ſic oppreſ Epudicitia ꝗs dubitauit: qn ea ↄſumat:niſi ⁊ volũtas affuerit.młti.n. r quaſda miſenas n
ſa eſt ꝙ dimitti polſu i ſit in aio cõſtituta qñ quideʒ virtꝰ coꝛꝑe quidẽ caſtitati ſtudẽt.adulteriũ q quas paupcule mu aec
enw aieſabianes eſt vñ a violẽto ſtupꝛatoꝛe nec ipſa eri dẽ volũtateꝰↄmittũt.cũ dũs dicat ꝗ vi eeſintſeenere huret.
l. di. ſtudeat. prelumit eniz pi põt?. Iteʒ hiero.ſuper epkam ad ro. derit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ eã:iã me reſoluẽda nar in ⸗ ¶Vo
ſe rapine obtuliſſe. xxiij. q. li.i. Hõ põt ſieri vt niſi ꝗs mechet᷑ pꝛiꝰ catꝰeſt eã in coꝛde ſuo.ergo voluntas ba futuri tempoꝛis. moſe
iiij. diſplicz. ff. qð me. cuu. in coꝛde qᷓ; mechari poſſit in coꝛpoꝛe. ſine opere peccat frequẽter.illa ergo eſt (Adde ita oꝛigi⸗ CM
ſi mulier. ar. ð.er̃ de ſon. Idẽ ſuper lucã in li.ij. Yinge ſi ꝗs in ali glioſa ↄtinẽtia ñ quã trãſgredi nõ põt naliter legit Ilaie n
veniẽs. rxvij. q.ij. deſpon qua pſecutione aliquã virginẽ ꝓſtiiutã neceſſiuas ðbilitaticoꝛpis ſz quã ↄplecti xlvij) E
KineeA.e re. ur nullum cognouerit: apð eusgeliũ qꝛ voluntalie tur voltas ſci ppoſit. Itẽ biero. in Deſtencke.i. de e
putga enter ꝙcreaͤula nö nõ peccanit virgo ſuſcipit:in lege quam eplła ad euſtochiũ. CAirginitas x Sece. i. ſedebis i
fuit. ff. qd cũ falſo tutoꝛe.l. (coꝛrupta repudiat. Idẽ in li. bebꝛiaca⸗ carnis nõ ſeruat mente coꝛrupta. qo ideo dixit pphe⸗ diuige
ij. .l. di. ſigs prepoſterr. rũ qõnũ. Coꝛpus młieris nõ vis macu JIpaulus apłs vas electiõis ⁊ pie tapp nimiã futuro nmnios
Itẽ ⁊ ſi peccauerit nõ crede lat ſʒ volũtas. ẽ aug.ili.ð ſcã vᷣgitate paratus in euãgelio xpᷣi ob carnis rtũ certitudineʒ. eſt 0
do viro ſuo.nð tññ quäatum Sicut nemo ĩpudice vtit coꝛpe:niñ ſpũ aculeos⁊ incẽtiua vitioꝝ repᷣmit coꝛpꝰ arg.ꝙ verbũ pñtis nol
adulteriũ meret᷑ rv. q.ĩein Bus ↄcepta negtia:ita nẽo pudicitiã ſer ſuũ ⁊ ſᷣuituti ſubijcit: ne alijs pᷣdicãs ipe ¶pis ponit ꝓ verbo Ge
triauerunt. quid unis ſi tin coꝛpe:niñ ſpũi pᷣus ĩſita caſtitrate. repꝛobꝰinueniat᷑:⁊ tñ vidit aliã ſumtiele abodienr 2
de hoc in qoͤnib⸗ plene no Uat in coꝛpe: niſi ſpun pus! te. repꝛob inueniat: 2 tin viclit alig lege, traditur. i. traditu- 1T
taui. b. CIdẽ victoꝛião. In coꝛpe pudi/ in ſuis mẽbꝛis repugnantẽ legi mentis rus eſt.ff. de pub. l. ſoeni
AN deũ. pmittit. ſi citia violarinõ pt:ſi mẽs iniolata ᷣuet᷑. ſue:⁊ captiuanteʒ ſe in lege pcti:⁊ poſt i.⁊ eſtar.ff.de do. bolus:
Anõ permiſit abime/ S deũ ingemiſcẽtibꝰoĩo ſuis ad/ nuditatẽ ieiũia fames carceres flagella ſig.verdis ſicut ecõ nſidi
lech. ð. prorxi.q:nemo. erit ꝗ ſuis adeſſe ↄſuenit:⁊ aut ni- ſupplicia ĩ ſemetꝰ reuerſus exclamat:in ctranoo verbũ futuri euun⸗
e Bekerclel. no iputat hil in earũ caſtiſſimis mebꝛis libidie bo ſelix ego bõ as me libabit ð cope moꝛ- oco pſitis:ut. . ni. genl
rune uio canis. ſiliperpetrare permittit: aut ſ permit· tis bui: tu te putas ſecux eẽ debẽ : qſo G anonira dr
On põt. nõ peccat. Titꝰ: cuʒ eaꝑ animus nulla ↄſenſiõis tur caue ne qñ dicat ⁊ ð te deus: virga iſra- ro. bec lf̃a moꝛali- .
lnam tunc hõ peccat pitudie ↄmaculat᷑:ẽt carnẽ ſuã ðᷣſendit el cecidit: ⁊ nõ ẽ ꝗ ſuſcitet eã. Audacter teer circa fidelem ani (Aud
cũ mẽs ꝑ delectationẽ ſu- acrĩe.⁊ qcqd in ea nec ↄmiſit nec ꝑmiſit dicã cũ oia poſſit deus:ſuſcitare virgi- mãq̃ puaricaturaẽ ncn
ingatur. de pe. diſt.ij.boe libido patiẽtis:ſoliꝰerit culpa faciẽtis: nẽ nõ põt poſt ruinã.valet ꝗdẽ liberar p beccatũ.⁊ hͥ duo hereie
ſienagaen eied v. g oĩſq; illa violẽtia ñ ꝓ coꝛruptõis turpi· de pena:ſʒ nõ valet coꝛonare coꝛruptã. bus mòis:ulinuitij⸗ ſſgen
oee enoneenae v⸗. tndlie ſsp paſſiõis vulnẽ deputabi?. im timeamus illi pphetiaz: ne in nobis tt guetenene obo de⸗ inn
abſoluta. eeeni valet in mẽete itegritas caſtitatis: vt cõpleat᷑: ⁊ virgines bone deſiciẽt. obß⸗ ſedert lia teper gi
8 GWα Icut enĩ.caſus.ſola illa ĩuiolata:neci coꝛꝑe poſſit pudicitig ua quid dicat ⁊ virgines bone:qꝛſũt ? pñiã.ᷣſedeiĩ terra.i. nC.
)volutatis ſorma mo violari cuiꝰ mẽbꝛa potuerũt ſuperari. virgines male. qui viderit inꝗt mulie in cinere ꝛ cilicio. micn
netat opus.x.q.ij.hoc iua. Itẽ iſido.in ſino.li.ij. Caro nõ rẽ ad cõcupiſcendũ eam:iam mechatꝰ x?¶Airgo.i.ſterilis Kdi
b Golceate vnrerauel ⸗ peccat ſia cõtagione fuerit aia munda. eſt eam in coꝛde ſuo.pit ergo etiã men- vl virgo pꝛlus filia 02
anee F.o dc DSn pot coꝛpus corrupi: niſipus te vir ginitas. iſte ſüt vir gines male. vir bablois leflia con (
gitur Matthei. cxv) coꝛruptꝰ fuerit aius müda naq; a gines carne nõ ſpu. vir gines ſtulte que ta facta coͤfuſa eſt ö natd
A¶Debilitati, ſemo vel ee. Olagõe ala caro ñ peccat ¶Nẽ aug. oleũ nõ hñtes excludunt᷑ a ſponſo.ſi au pe. di. iij. F. Itẽ ait. p&
ctione uel naturali frigici· bhonoꝛato epo. Non comumpitur c ⁊ ille que virgines ſũt ob alias tñ cul · 3 (Qbaldeox. chal oni
tate.hoc dicit littera q vo pudicitia carnis ſi mente ſernatur. pas virginitate coꝛpoꝝ nõ ſaluant᷑:qd de grece feroces in⸗ aneq
lũtaria corinstio eſt bona. D Agis timeamus ne ſenſu ĩterio- ſiet illis que pꝛoſtituerunt mẽbꝛa xpᷣi et tielligũt. valde.n. fe rè
neekſaria dtriijeclv. re coꝛrupto peat caſtitas ſi: quĩ mutauerũt tẽplum ſci ſpũs in lupanar? toees ſit d vbiiee Alde
& Yaulus. vas. I. ele ne femie ↄſtupꝛent᷑ violèter i carne: aa ilico audi⁊ ꝓpbetã dicentex: deſcẽde 18 monboinis par Pan
2 ad predicandu, violẽtia nõ violat᷑ pudicitia ſi mẽte na ſedein terra vgoltbabylonis filia ſede cere ſciũt ⁊ ẽ caldea t
dicit᷑ vas qꝛ plenioꝛ ſutt Lur. qm̃ nec ꝗs ĩ carneviolat᷑ qñ volũtas iĩterra:nõ eſt ſilie chaldeoꝝꝰ thꝛonus*: regio babyldia ciui dalcstn
alijs. ut. xxiij. q. vij. ci. patiẽtis turpiter carne nõ vti᷑ ſʒ ſine c non vocaberis vltra mollisꝰ delicata tas eſt in ea ſita. Ta
1C Elctliaodeiifnots KM ↄſẽſiõe tolerai:qð aliꝰoꝑat᷑.¶ Itẽ ioõs accipe molamꝰa mole farinã diſcoope ⁊ ¶ Thꝛonus.i.di⸗ cpbbolo⸗
rein ſercoe: rgut ſurgut nes chꝛyſoſtomus ſuper matheum. rie velamen tuũ:denudacrura tua:trã oe retzallorn3. ibe
in nobis a ſine nobis.d pe.. Nec peccatuʒz nec iuſtitia ex operen· ſi flumina reuellabitur ignominia mna .reuneratio eterne naid⸗
dil. ij. inter bec ſciendum, ne volnntate perficitur. apparebunt oppobꝛia tua 1 B poſttba vite. Kunig
m ¶Aliam.i.ſenſualita/ Icut eniꝰpeccatũ opus ſine volun lamũ ſilij dei poſt oſcła framelis ⁊ ſpõ 2 ¶ mnð nocaberis meini L
tem. ſiue cöcupiſcentiã que QV tate nõ facit: ita ⁊ iuſticia ex oꝑe nõ ſi.illa de qua quõdam ſᷣmo ꝓpheticus mollis ⁊ delicata. i. feſ⸗
f lex. quia ligat ⁊ Zbit aUd . amodo ñ viues ĩ de
peccatũ: vnde dit alibi ago licijs quo ad virtu⸗ ini
qð nolo. (Adde ꝙ ſic legitad Romanos. c. vißß lutes ſupple:niſi penitueris. vx ¶ Alccipe molã. tioꝛis per ↄtritionẽ. Waan
n ¶ In lege. i. in peccatum qr ligat hoĩem. (Adde ita legit᷑ ĩ pma ad Coꝛin. c. a Mole farinã. eramia pct tua 1 malas cogitatöůes. a C1ole fanri ule
rij.⁊ Actuũ.c.x.) o n ſemet.i.ꝓpꝛiam ſragilitatẽ cõſiderans. u. ul' ꝓ paupertate ur aliter. b ¶ Biſcoopi.i. ↄfſiteri pctã tua. cnicde
p ¶ Tu te.ar.qð nò lʒ maioꝛi nec miori:ut.viij.q.i.ſi g.⁊.xi.q.i.magnũ⁊ ꝙ ne/ æ ennda cõfeſſonXẽ. d ¶ Trãſi flumĩa.i.ðᷣſere caduca ⁊ fluẽtis a a
gat᷑ ĩ maioꝛibꝰmłio pouꝰĩ mioꝛibꝰ.C.ð reuo.do.his ſol.i fi.⁊ qð maioꝛibꝰ digni ſupple ꝙ niſi hoc ſeceris reuelabi᷑ ⁊c᷑c. e ¶ Oppꝛobria.i die iudicij.ð pe. 3 lulggt;
tatibus nõ eſt cõceſſum. hoc ſibi nõ audeãt vẽdicare minoꝛes.ut.C.de decu.l.vlt. di.i.S.nõ ita.exponit ẽt myſtice hec littera:ita ꝙ ĩpꝛopet vitiũ ſideli ale et uchen
li.cx. q ¶Putas. ar. ꝙ paulus fuit vᷣgo.cũ fit compatio iter eum ⁊ eu tuũc reſoluũt᷑ verba ĩ pᷣteritũ tpᷣs:deſcẽde.i.deſcẽdiſti ab aliitudie virtutũ ad ti Nime
ſtochium qꝛ virgo fuit.( Adde ita ut ſequit᷑ legiẽ Amos.c.viij.) vllia. ſede ĩ terra.i.ſedeſti terrẽis lfecta.virgo ut pᷣus Accipe molà.i.accepi Reevexe
1 ¶ Suſcitare.idẽ dicit ler virginitas reſtitui nõ põt. C. de rap.vir.ĩ pᷣjn.ſed nõ⸗ ſti mũdanox rex circuitũ.mole.i.moluiſti.i.difſipaſti cogitatões tuas eas gala nici
ne exoculatoꝛ põt reſtituere viſum q̃re ̊ nõ virginitatẽ.ꝗdã ſic intelligunt.i.ꝙ de effectui mãcipãdo diſcoopi.i.diſcopuiſti bypocriſim tuã.nõ eni appet q̃lis abiunenf
