quis frater noĩatur aut foꝛnicaroꝛ ſatio. :.c. ſi gs crga. naʒ

aut idolis ſerniẽs ⁊c̃.niſi qꝛ eã noĩa

tionẽ volui intelligi q̃ ſit in quenq; nollent penitere:iſti poſ⸗

cuʒ ſnĩa oꝛdine iudiciario atq; cũ ĩ. ſunt eſſe teſtes admoni⸗
tegritate ꝓfert᷑: Nã ſi noĩatio ſuffi tionis facte ⁊ hoc innuit
cit:multi dãnandi ſũt innocẽtes:qꝛ vbi dicit forte qð iñ ſcis
ſepe falſo ĩ quoquã cria noĩantur. Shiαραnren ad hane
nè ergo illiquos monemus agere nouin Sedmti opponnk
pniaʒ querant ſibi comites ad ſup- qreg dicit ang. tu ſolus

plicia:nec gaudeat qꝛ plures inueni
ant ſibi ſimiles:na ꝓpterea nõ mi-
nus ardebũt:qꝛ cũ multis ardebũt.

noſti:rñ.hic ſolus nõex⸗
cludit paucos ſed multi
tudinẽ.ſi.di.viij.ſi ſolꝰ

Iadem in eodem. ibi quomodo ſedet ſo/
Suen de la ciuitas.i.cuʒ paucis.
Weccatum quod tanmʒ iudicd ſic xv. q. vi. 5. ſ ſols. .

notũ eſt ab eo vanari nõ valet.
B Ipeccauerit in te frater tuns
coꝛripe euʒʒ inter te ⁊ ipʒʒ ſoluʒ.
quare:qꝛ in te peccauit.Qnid eſt in
te peccanit: Tu ſcis qꝛ peccauit.ꝗa
enĩ ſecretũ fuii qñ in te peccanit:ſe/
cretũ quere cuʒ coꝛrigis quod pec-

ꝓpter.xi. q.iij.pcipue.
xxiiij.q.iij.tã ſacerdotes.

*

cauit in te.naʒ ſi ſolus noſti qꝛ pecaa ⁊2ſtituit oẽs traſgreſſo⸗
nit in te: ⁊ euʒ vis coꝛã oĩibus argue res.ſʒ. M. dicit q mã
re:nõ eris coꝛrectioꝛ erroꝛis:ſed ꝓ datũ ad oẽs qſuntĩ ma

ditoꝛꝰ. Attẽde quẽadmodũ iuſtus
ioſeph tãto flagitio:quod vroez
uij. de pᷣſbyteroꝝ. ad ali
os ẽ o ſiliũ:⁊ boc ẽ verũ
de peccato iã ſcö: ſʒ ð pctð adhuc faciẽdo oĩbꝰẽ pᷣceptũ.xxiſ.q.v.hoc vide
tur.xc.di.diacõi.er ð cog.ſpi.tua.Et ĩtellige pꝛimã partẽ qñ prelatꝰ ſcit

„

2

ea.xxij.q.iiij.duo iſta.⁊.q.v.nõ putes.⁊ qð e tiue quo ad pᷣla
e

petm̃ ꝑ ſe.ſcdᷣaʒ qñ ei ab alio — 6 bʒ familiã tenet᷑ coꝛrigere

tos:quo ad ſbᷣditos ↄſultine ẽ.ar.xxiiij.q.viij.c.iIt ſtat an if
pſone admittãt᷑ ad nũciationẽ ⁊ crimioſe:⁊ videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ oẽs ex pᷣcepio
ad h̊ͥ tenẽt. Nã ⁊ hereticꝰadmittit᷑.xxiiij.q.i.ꝗſꝗs.⁊ aliene pſone viles vt
er ð ſpð.pᷣterea.ij.⁊ vbi agit᷑ ad coꝛrectionẽ nõ reqrit᷑ tantꝰ rigoꝛ vt.xxij.
q.v.hoc videt᷑.de bona ſide.n.agit᷑ vñ nõ ↄuenit de apicibꝰiuris diſpu/
tare.ff.mãdati.ſi fideiuſfmoꝛ.ꝭ.q̃da/Ecðtra videt᷑ qꝛ tm̃ hõeſtiores pſone
admittũt᷑.xxxv.q.vi.epᷣs.ĩ fi.⁊ nõ ĩſames:ut ð teſti.cog.pterea.nã et ad
populares actões nõ admitiũt᷑ niſi pſone ĩtegri ſtatꝰ:vt.ff.ð popula.ac.
popularis ego credo quẽlibʒ admitti:dũ iñ bono ʒelo ðᷣnũciet.ex ð re iu
di.cũ..⁊ a.ſʒ lʒ fames admittãt᷑ ⁊ irregulares:nõ iñ criminoſi cũ.n.ta
les nõ correxerint ſua crimia:credẽdũ ẽ ꝙ malo ʒelo ðnũciẽt crimina alio
rũ.io.ſilrẽ iĩ teſte ꝗ ĩ cuili cã nõ admitit᷑ niſ poſt penuẽiiã:ep ð teſti. teſti
monium. h. 8 Szʒ ꝓditor ſz none dns ꝓdidit crumẽ iude cũ vixit:
g imnigit manũ mecũ ĩ papſide.S.e.vnꝰ⁊ paulꝰcrimẽ iudeoꝝ tribũo:ut

tiij.q: maximianꝰ. Rñ.illi poterat im ꝓdeſſe.xxij. q. v. b vider. c 5. f.

ſi ad admonitionẽ eccłie

rit᷑ viꝝ hoc ſit pcceptũ o’i
bus: videt e iſt exiẽda
tur ad oẽs.j.e.q.vij.qᷓ

rlv. di. ſz illð. qd. h. ce⸗
dit:ſʒ dura ẽ hec opinio:

girſtatn poſiti ſiue ſint
clerici ſiue laici.ar.xxiij.
q.iiij.duo iſta.xvij.qðe.

dubitat᷑ an ifames

6 d
duſ. igii.
cbagi

ogeon

Firi
nime
kddiſelien
titgoi⸗
0otſegnens
uh
8 in
lld tan
ligt deui
ſkad algi
Pbarpen,
1 pbei ainn
Aniſtpeſi⸗
loaccnſrei
6, ea
Gocga.a,
llione erſie
S adnoni⸗
1hor innuu
mecs ſes
I.tadbane
eumade indi⸗
Giſi oppont
aug.n ſds
ſeſolasnorr⸗
cos ſed nuli
diepii.tſod
nodoſeierſo⸗
.anz pacts
Klſ.
bis Mäcqi⸗
legenptio
iſoenech
1 n
ſacercotes.
debN
per opinio:
gtriſhſo⸗
Metgene
sgionini
oſin fre ſint
lachar.

.hor ni
iprelar id

ſetconniget

abo a0 dl
Sianiſeng
Nserpecnn
ſone wis
ao: Ptelri
lp⸗
fores lon
opolsKe
7 1 ſeiu
finimaano⸗
dteſtleſt
nbuornt

tinz.

de iniur.eum qui.ſed il/
lud intelligitur quando
quis directe vult aliquẽ
accuſare. .
a ¶ Suſpectus. . xxrij.
q.i.dixit dominus.

bRon nouerat. vnde

conceperat.
e¶ Gcculte.i.non acce/
dere ad eam:non tamen
voluit eaz a ſe repellere.

xxvij.q.ij.pꝛiuſq;.uel oc

culte.i.ſine pꝛobatione:
qð hodie non lʒ.xxxv.q.
vi.multoꝛuʒ.(Adde ꝙ
ita oꝛiginal legit᷑ ĩ euan

gelio MMatthei. c.i)

d Scriptura. euangeli
ca cum apoſtolo dicente
peccãtem coꝛam omni/
bus argue. (Adde &ꝙ
ita ſcribit apoſtolus ĩ ꝑri
ma epiſtola ad thio.c.v.
⁊ cõcoꝛdat qð legit᷑ de⸗
utero.c.xix)
¶ Et ſic agenaum.vi.
gq.ij. ſi tantum.
F¶Qñ ĩ nos.ideſt vno
vel altero ſciente. ſʒ etiaʒ
qñ nullus ſcit:dum iñ pᷣ
ſumptio ſit contra eum
qui peccat.
g ¶Nonuerit. eps ð ſe lo
uitur aug.

b ¶Mac auctoꝛitate.ſ.

euangelica.

Zʒelantibusarg. ma

lo ʒelo denũciantẽ crimẽ
fratris audiendũ.hoc eſt
verũ ſi pꝛoſequatur ſuã

Nõ pꝛodimus.ad q̃
relam earum.
1 Eus omnipotẽs.
deſcẽdã.angelos
mittẽdo ut pꝛoſegꝗtur.
m Sciã.ſanqᷓᷓ iuder.ſi

hẽs ſciã tũc trãſpone litte
rã ſic.ut ſciã an non ẽ ita

i.an nõ hoc ſit ita.⁊ tũciĩ

cipit verſus ibi.deus ol⸗

potẽs.ſi habes ſciat: tũc
lcipes verſuʒ an non eſt
ita vt ſciat:⁊ leges inter⸗
rogatiue vſqʒ ad locum
illum:nõ iõ hec ⁊cc̃.(Ad
de ꝙ ita oꝛigiĩalr legitur
geneſis.c. xviij)
n EE'Prius quiſqᷓ;./ pre⸗
bet eẽ bonũ:ut.xi.q.iij.
lk. de preſump. du

m.
o .Qnam probare. i.
examinare.
p ¶ Qnoquo mð.i.dil⸗
finitine nel ĩterlocutoꝛie.
Adde ꝙ ita ut ſeꝗt᷑ loꝗ
tur vitas Matthei.vij.
c. 2 Luce. vj)
q ¶ Audita.S. di.lxxxvi
ſi quid vo.j. xi.q. iij. in
cũctis.⁊ extra ð preſum.
dudam.

r Inquirat. cum iſtud

c.locum ha beat tm̃ in cã

ingſitionis:ut extra ðᷣ ac

cu.qualr.ij.videt᷑ ꝙ tm̃

boneſti teſtes ſint ihi ad
mittẽdi in cã inqſitionis

in eo ꝙ dicit in k. ſdeli⸗

mendum eſt eni quẽli-

II O

fuerat ſuſpectus tanta benignitate
pepercit antequã ſciret vñ illa cõce
perat:quã grauidã ſenſerat ⁊ ſe ad
illaʒ nõ acceſſiſſe noueratꝰ. Reſta-
bat igitur certa adulterij ſuſpicio:⁊=
tamẽ ipſe qꝛ nõ nouerat quid dicit
euangeliuz: Joſeph autẽ cum eſſet
iuſtus:⁊ nollet eaʒ diuulgare vł tra
rgo coꝛripienda ipſa ſunt coꝛam
oĩbus:q̃ peccant᷑ coꝛam oĩbus.ipſa
vero coꝛripiẽda ſunt ſecretius que
peccant᷑ ſecretius. diſtigue tꝑa cõ

coꝛdabit ſcriptura ſic agamus ⁊ ſic
Gasgenuz eſt nõ ſoluʒ quãdo ĩ nos

peccat᷑:ſed etiam quãdo peccat᷑ ab
aliquo: ⁊ ab altero neſciatf᷑. Neſcio
queʒ homicidaʒ noueritepᷣus ⁊ ne
mo alius illuʒ nouit.Ego nolo euʒz

publice coꝛripere:⁊ tu queris inſcri

bere ꝓꝛſus.nec pꝛodo nec tamẽ ne
gligo:coꝛripio tamẽ in ſecreto.po⸗/

Fno ante oculos eius dei iudiciũ:ter

2 — —

reo cruẽtacõſciaʒ: ꝑſuadeo pniaʒ.

Hac auctoꝛitate pꝛediti eẽ debẽus
Unde aliquãdo homines repꝛebẽ
dunt nos ꝙ ⁊ quaſi nõ repꝛebẽda⸗-
mus:aut putãt nos ſcir̃ qd neſcimꝰ
aut putãt nos tacere qð ſcimus.foꝛ
te qð ſcis ⁊ qð ego ſcio:nõ tamẽ co
raʒ te coꝛripio:qꝛ curare volo non
accuſare Sunt hoies adulteri ĩ do
mibus ſuis in ſecreto peccãtes:ali-
quãdo nobis ab vxoꝛibus ſuis ple
runq; zelãtibus:aliquãdo marito
ruʒ ſalutẽ querẽtibus ꝓdũtur.nos
nõ ꝓdimus ſʒ in ſecreto arguimꝰ:
vt vbi ↄtigerit malũ ibi moꝛiatur:
nõ tamẽ vulnꝰillud negligamꝰan-
te oĩia oſtẽdẽtes hõini in tali pecca-
to cõſtituto ſauciatãqʒ gerẽti ↄſciẽ
illud vulnus eſſe moꝛtiferum.
Onñ vero crimẽ eſt notũ alijs et
nõ indici:nec tũc ſine exaĩiatiõe feriẽ

dũ eſt:qꝛ in crimẽ ſibi occultũ iuder
ſentẽtia ferre non debet. AUnde

Euariſtus

Euariſt ba a ait.
¶EBSniano

cipitater ferẽda eſt.

SE vt nos a pcipi
rade ſentẽtie ꝓlatiõe cõpeſce⸗
ret cuʒ omnia nuda ⁊ aperta ſint o-

culis eiꝰ mala tamẽ ſodome noluit

audita iudicare pꝛiuſquã manifeſte

cognoſceret quę dicebant᷑.vnde ip

ſe ait: deſcendã videbo vtrũ cla-

moꝛeʒ qui venit ad me opere cõple
uerint:an nõ eſt ita vt ſciã . Hens
oĩpotens cui nihil eſt abſcondituʒ:
ſed ei oĩa manifeſta ſunt anteqᷓ; fi-
ant:nõ ideo hec ? alia miłta q̃ ob ꝓ-

lixitateʒ capitulo nõ inſeruimꝰ ꝑ ſe

ingrere dignatus ẽ:nõ ꝙ ea igno⸗
raret ſʒ vt nobis exẽplũ daret:⁊ ne
pcipites in diſcutiẽdis ⁊ iudicãdis
negocijs eſſemꝰ:⁊ ne mala pꝛoxio
ru pus ꝗſq; pſumat credere ; p-
bareꝰ:cuiꝰ exeplo monemur:ne ad
ꝓferendã ſniaʒ vnqʒ pꝛecipites ſi-
mus:aut temere induigẽterq; pꝛo
bata indiſcuſſa quoquo mõ ꝰiudice

mus:dicente veritatis voce. Noli/

II

te iudicare ⁊ nõ iducabimini.ĩ quo
eni iudicio iudicaueritis: iudicabi-
mini:⁊a reliqua. Mala vero audita
niiluʒ moueaàt:nec paſſim dicta ab
ſqʒ certa ꝓbatiõe quiſq; vnqᷓ; cre-
dat:ſed añ audita diligenter inqui
rat:nec pᷣcipitãter quicq;ᷓ agat ali
quis.Si eniʒ deus cognitoꝛ oium
ſodomoꝛuʒ mala quoꝝ damoꝛ ad
celnʒ vſq; peruenerat:oĩa ſciens pᷣ⸗
ns nec credere nec iudicare voluit:
qᷓ; ipſe ea cũ ſidelibus teſtibus dili-
geter iueſtigãs:qͥ audiret opere cõ⸗
pꝛobaret:nos ꝗ ſumꝰ hoĩes ⁊ pec/
catoꝛes ꝗbus incognita ſunt occul-
ta iudicia dei:hoc pꝛecauẽtes nullũ
ante veraʒ iuſtã q; ꝓbationẽ iudica
re aut dãnare debemus. manifeſte

Paulo aplo dicẽte:iu gs es qui iu

dicas alienuʒ ſeruuʒ:ſuo enim dño
gut ſtat aut cadit. ¶ Oñ aũt crimẽ

notũ eſt iudici ⁊ alijs aliqñ reus inſi

ciat᷑ facũ:veluti ſigs negaret ſe iter
feciſſe eũ quẽ ſub oculis indicisꝰ in
cõſpectu multoꝛuʒ interfecit:hic ꝗa
ſe reuʒ negat ſine examinatione fe-
riri nõ pᷣt.Aliquãdo euidẽtia ip
ſa operis reũ eſſe teſtat᷑:quãdo ope
re publico crimẽ ſuũ ↄſitet᷑.tũc poſt
ſcdaʒ ⁊ tertiã coꝛrectioneʒ tſine exa
minatione dãnandus eſt vel puniẽ
dus ſi ĩicoꝛrigibilis extiterit. ¶¶ In

boc itaq; vltimo caſu intelligẽda ẽ
auctoꝛitas illa Ambꝛoſij ? Nico-

lai. Manifeſta accuſatiõe nõ indi-
gent.foꝛnicatoꝛ enĩ ille in queʒ ſine

examinatione ſnia apoſtolica ꝓceſ

ſerat:publice coꝛaʒ oibus nouercazʒ
ſuaʒ pꝛo vxoꝛe habebat/Lothariꝰ
quoqʒ rex de quo Nicholaus ſcri⸗/
bit ſilr publice vxoꝛè ſuam dimiſe⸗
rat ⁊ aliaʒ ſuperduxerat. C Ande
ideʒ MNicho.papa ſcribit archiepi9

ſeopis ⁊ epiſcopis per galliaʒ italiä

2 germaniam cõſtitutis.
WSine accuiſatione:manifeſta ſe-
Celꝰ qð lothariꝰ rex: ſiꝰtñ rex
veraciter dici poſſit:ꝗ nllo ſa-
lubꝛi regimine coꝛpoꝛis appetitꝰre
frenat:ſʒ lubꝛica eneruatiõe magis

illicitis eins motibus cedit:inoua-

bus. ſ. femis teberga? gualdrada

cõmiſit:oĩbus manifeſtuʒ eſt. ſʒ du
duʒ epᷣos teugalduʒ ⁊ guntariuʒ in

tali facto euʒ habuiſſe tutoꝛes atq;

fautoꝛes pene totꝰoꝛbis vndiqʒ ad

limia ſeu ſedẽ cõſſuẽs apoſtolicam
referebat.igit᷑ decernẽte nobiſcum
ſancta ſynodo in pꝛeſentia depoſi⸗
ti ⁊ officio ſacerdotali excõicati at-
qʒ a regimine epiſcopatꝰ alienatiĩ/
dubitanter exiſtunt.
AQA. iI.
VMod autẽ expoliatꝰan/
te iudicẽ ſtare non poſſit
multis auctoꝛitatibus ꝓ
batur.
Ait enim Jo. papa.
¶ Amte litem cõteſtataʒ poſſeſſoꝛi
cuncta ſunt reſtuuenda.

10 7

bus.⁊ eadẽ decre.dicit de pꝛoui
dis ⁊ honeſtis.⁊ decre.dicit vbi
de ſimonia agitur ꝑꝑ ĩimanita
tem ſceleris admittunt᷑ crimino
ſi:⁊ loquitur ibi in cã inquiſitio
nis.⁊ ſic videt᷑ ꝙ ĩ minoꝛibꝰ cri
minibus nõ ſint admittendi cri
minoſi.ut extra de ſi.ptuas.ſjʒ
ẽ ar. extra de re iudi.cũ.i.⁊.a.
ſatis põt dici ꝙ ſi extranei teſtes
inducunt᷑ in cã ingꝗſitionis: reꝗ
ritur ꝙ nõ ſint criminoſi:ſed in
illis ꝗ ſunt teſtes de ipſa eccſia
ſufficit qualeſcũq; ſint: dummo
32 non ſint inimici vel connper
oꝗcquid.io.dicat ego nõ cre
Binrſtes naninont aaminc
tur ĩ cã inquiſitionis niñ eſſent
de crimine emendati:extra ðᷣ te
ſti. teſtimonium. in exceptis iñ
crimibus bñ admitũt᷑ crimino/
ſi niſi ſint conſpiratoꝛcs uel ca⸗
pitales inimici:extra de ſi.pex
tuas.qð intelligũt ꝗqdam ſi ille
ʒ quẽ ſit inquiſitio fuerat male
fame:alioꝗn criminoſi non ad
mitterent:ut innuit illa decre.
per tuas.⁊.S.e.in pmis.ver.ð
pſona ſtephãi.ibi qð aũt ⁊c.b.
(Adde ꝙ ita ut ſequitur ſcribit
apoſtolus in epiſtola ad roma
nos.c.xilij)

S8&Qnñ. iudicis. nõ ſedẽtis pro

tribunali.ſi.n.ꝓ tribunali ſede
ret ⁊ cõtingeret te aliꝗd ibi face
re poſſet te ſtatim punire ac ſiꝓ
baretur ꝑ teſtes coꝛam eo.me⸗
lius enĩ probat᷑ aliꝗd ꝑ ipſnʒ ſa
ctum iᷓ per teſtes.ſfi.de fer.l.ije
Ifi.⁊ ee de ap.dilecti.⁊.ff.ð mi
no.minor.⁊.xx vij.q.i.nec aliq̃̊
Sed pone ꝙ reus neget aliga
eſſe notorium:nũquid ſufficiũt
duo teſtes ad ꝓbãduʒ aliqd eſſe
notoꝛiuʒ.ſic.ſicut duo poſſunt
probare famam.uut extra de te⸗
ſti.taʒ litteris/⁊ per duos teſtes
probatur ꝙ. vij.interfuerũt.C.
de bono.poſ.bonoꝛũ⸗c per du
os probat᷑ ſubſcriptio triuʒ:ut.
C.de fi.ĩſtru. comparationes.
C.de teſti.l.teſtium.
t ¶ Coꝛrectionem/ar.admoni⸗
tionem debere pcedere in noto/
rijs:ut.j.q.iij.c.ex multis. xij.
q.ij.indigne. o.
u ¶ Celꝰ.ſi iñ.xxi.di.cleros.
x R n duabus.ſ. tebergã
repellendo.gualdradaʒ ſocian/
do ſibi.
y Referebat. hi epᷣi non fue⸗
rant ðpoſitiꝑp publicaʒ famã:
ſed quia erant confeſſi crimẽ ſu
um vt.xi.q.iij.teugaldum.ſo/
la.n.fama non ſufficit ad depo
ſitionem:vt extra de coha.cle.
⁊ mulie.tua:nec propter famã
Dicitur aliquid manifeſtum. ut
erira. de cõſangui. ⁊ af. ſuper
eo.⁊ in fama regꝗrit᷑ ordo iuris

ut. S. e. deus. S. qñ at.
5 od autem. hec eſt
differentia inter que
ꝗq ſtionem iſtam ⁊illaz
que eſt. J. iij. qoe. i.

ga hic petitur reſtitutio in mo-
dum exceptionis:ibi in moduʒ

actionis.

„ tij

CTauſa

8 Nitiquitus.fructus.perceptos ⁊ pcipiẽdos:ut exẽ de reſti.ſpo.grauis. reſti
tue ndus eſt ad omnem cauſam in qua eſſet ſi non fuiſſet ſpoliatus. ff. ð̊ ui
7 ni ar. l.i.S.non ſolum. b ¶Ame litem conteſtatam. iõ aũt dicit᷑ añ lit. cöte.
qꝛ exceptio ſpoliationis eſt dilatoꝛia:a ſic eſt ante lit.ↄte.pꝛoponẽda.iñ ſi vult dixe
cte agere ð ſpoliatione:ẽt poſtli.ↄte.hoc põt facere.vt er ð cã poſ.paſtoꝛalis.

ipetrata abolitide äcunqʒ no punitur nec ĩfamis eſt.itẽ ſi ñ ĩpetrauit abo
litionem parcit᷑ ei:ut.j.e.ꝭ.notãdũ.ſecꝰ ſi ẽ vel calumniatoꝛ vł pꝛeuari⸗
catoꝛ uł tergiuerſatoꝛ.Calũniatoꝛ punit᷑ ad penã talionis:ut.j.eo.c. ij.
⁊.iij. Preuaricatoꝛ poſtea neminẽ pot accuſare:⁊ er oꝛdinẽ punitur: ut
I.e.S.notandũ.in ſi. reuaricatoꝛ uel tregiuerſatoꝛ pũi᷑ in qnqʒ libris

c ¶Meſtituat. tñ ſi in modum
exceptionis pꝛobatur ſpoliatio:

nõ ideo fit reſtitutio.ut e ð oꝛ.

cog. cũ dilectꝰ. dico tñ decre.il⸗
lã hic nõ habere locuʒ:quia ubi

excipit᷑ de ſpoliatione Z illum g
crimẽ Itendit bene reſtituitur ſi

ſpoliationem pꝛobat pꝛout in⸗
telligo oĩa hec iura.ſecus vbi
utraqʒ qð eſt ciuilis:ut ian illa ð
cre.cum dilecius.a ĩ hoc tamẽ
cautus ſis ꝙ ſi aduerſarius tu-
us contennit te ſuper re aliqua
ſi vis dicere te ſpoliatum eſſe ea
dem re:vtilius ẽ tibi ut directe
petas reſtitutionem:qꝛ ſi ꝓbas
ſpoliationẽ directe agendo duo
conſequeris:⁊ ꝙ prius audie/
ris: ⁊ ꝙ reſtitueris ſi prius pꝛo
bes reſtitutionem lʒ aduerſariꝰ
ꝓrius pꝛopoſuerit actionem ſu/
am vt extra de reſti. ſpo. ex con
queſtiõe.Sed ſi de alio agit ad
ueriarius.⁊ tu ſuper alio dicis
te ſpoliatum:utilius eſt tibi ut ĩ
modum exceptionis proponas
ſpoliationem ſi aduerſarius te
Pꝓuenit ĩ qrela.nã ſi directe uel-
les agere pꝛiꝰaudieret᷑ aduerſa/
riꝰqᷓ; tu.ſecus ſi excipiẽdo:ut ex
5 oꝛ. cog. cum dilectus.
d Hnes leges.
eᷣlUllus epiſcoporum. ĩge

nio qui ergo dolo altenꝰ

renunciat iuri ſuo reſtituendus
eſt ſicut ſi eſſet violentiam paſ/
ſus:qꝛ ĩ hoc caſu vĩ ⁊ fraudẽ eꝗ
parat ſibi canò.xv. q.vi. c.i.⁊
j.ca. ꝓxi.q.i.reitegrãda.⁊c᷑.io.
ä ſcripturis veſtris.nec
in aliquo a ſpoliatoꝛe nul
lũ põt obijci crimẽ ſpoliato ex-
tra de reſti.ſpo.in lr̃is.⁊.c. iteʒ
cũ ꝗs.nini ſuã proſequatur in/
iuriam:uel niſi ſit tale ad quod
quilibet admittatur. argumen.
ij.q.i.in pᷣmis. ſed ab alio pot
Gccuſari de alijs criminibus ſʒ
nõ de illo ꝓ quo eſt ſpoliatus.
arg.v.q.ij.ſi primates.a grio
ſenſu:er de app.ad hoc.⁊.c./⸗
poſuit.alioꝗn delictũ eius ma
neret impunitum ſi de nullo cri
mine poſſet accuſari ab aliquo.
iol Ego non credo ꝙ in aliquo
ſpoliatoꝛ admittat᷑ ſpoliatũ ni
ſi pꝛiꝰfacta reſtitutioe:ut er ð oꝛ
di.cog.cũ dilectꝰ.ut dicit᷑ in hac
qgöe P totũ.⁊.iij.q.i.c.i.ij.⁊.lij.
vbi generalr videt᷑ dici ꝙ nul⸗
lũ crim̃ poſſit ſpoliato obijci.
g Allus põt.oĩa iura.ẽt in
TNcoꝛporalia. vi extra ut li.
pẽ.a memoriaſ⁊ ⁊ rõ quia iner
mes non pñt reſiſtere inimicis:
vt. j. iij.q.ij.c.iij.⁊.c.ſigs epᷣs.
cẽt cõmunio hominũ ẽ reſtuuẽ
da ſi ẽ iniuſte excõicatus nel ſu⸗
ſpenſus. ar.j.q.v.ſupꝑ cã ĩ ſi.qꝛ
vbum reſtituendi plenam per
fectam babet figmficationem.

MNitigatus decretum eſt: vt oẽs
poſſeſſiões ⁊ oĩa ſublata:atqʒ

cuũctos fructus añ litẽ cõteſtataʒ ꝰp⸗/

ceptos:epᷣs vel pᷣmas poſſeſſoꝛi re
ſtituat. ρIem Micolaus.
De codem.

O WMMnes legestã eccłiaſtice qᷓ;

vulgares ⁊ publice pᷣcipiunt
vt oiĩa ſibi ablata reſtituãt ei ꝗ ſuis
rebꝰexpoliatꝰ ¶ Itẽ ſtephanꝰ pa.
CNullus debet accuſari:dũ ſuis
rebus fuerit ſpoliatus.
D Ullus epiſcopoꝝ dũ ſuis fue
trrit rebus expoliatus dʒ accu-⸗
ſari pꝛiuſqᷓ; omnia ei quecũq; ab/
lata ſunt quocũq; ingenio?:legibꝰ
reintegrent᷑:ua vt oẽs poſſeſſiões
atq; oẽs fructus añ acceptam accu
ſationẽ primates ⁊ ſynodus epᷣoð
quo agitur funditus reſtituant.
C Item euſebius fratribus conſti⸗
tutis per alexandriaʒ ⁊ egyptum.
CNec cõmmicari ad ſynodũ nee
in Aiqn debet iudicari ſpoliatus.
mN ſcripturis veſiris reperi-
T mus quoſdã epos veſtris in
partibus a ꝓpꝛijs ouibꝰaccuſatos:
aliquos videlicet ex ſuſpiciõe ⁊ ali-
quos ex certa ratione.Et iccirco q̊ſ
dã ſuis eẽ rebus expoliatos:quoſ-
dã vero a ꝓpꝛia ſede depulſos.q̊s
ſciatis nec ad ſynoduʒ cõpꝛouincia
lẽ:nec ad generaleʒ poſſe ↄuocari:
nec in aliquo iudicari: añquã cũcta
qͥ eis ablata ſũt:legibꝰ ptati eoꝝ rei
te iul. pa. Be eodẽ.
Allus põt ↄnocari aut iudica
ri añqua oia ſibi ablata:⁊ oia
nndeain ſiegra enenl⸗ nõ hʒ
Puilegiũ q poſſit exui iã nudatus.
¶Itẽ zeferin?poa. Se eodem.
P Receptũ ergo ẽ in antigs ſta⸗
utis eiectos atqʒ ſuis rebꝰ ex-
poliatos eccłias? ꝓpꝛias recipere:
⁊ pmo ſua oia eis reddi:⁊ demũ ſi
as eos iuſte accuſar᷑ voluerit:equo
periculo facere. Judices eſſe decer-
netes epiſcopos recta ſapiẽtes ⁊ in
eccłia ↄueniẽtes: vbi teſtes eẽnt ſin
guloꝛũ:ꝗ oppꝛeſſi videbant᷑.nec pᷣ
us eos rũdere qᷓ; oĩa ſua eis ⁊ ec-
deſijs eoꝝ legibꝰ integerrime reſti⸗
tuantur. III.
Na autez pena feriẽ
di ſunt qui in accuſa
ttone ðficiunt: cano-
4 num cenſura diffinit
pena enim illan cri⸗

minis cuʒ diſpendio eſtimationis
excipient.
Ange gelaſius papa.
C Be bis qui non probanda obij
ciunt.
Igas circa huiuſmodi ꝑſonaſ
nõ pꝛobanda oetulerit: aucto

ritate buius ſanctõis intelligat ſe ia
cturã infamie ſuſtinere: vti damno⸗

pudoris ⁊ eſtimationis diſpendio
diſcat ſibi aliene verecudie ipuneĩ/
ſidiari ſalteʒ ð cetero nõ licere.
¶ Item damaſus papa.
¶Si accuſatoꝛ in accuſatione de-
feceru: talionem recipiat.
Alũniatoꝛ ſi in accuſatiõe de
fecerit:talionẽ r̃cipiat.¶JItẽ
ex decreto hadriani paope.

Ainõ ꝓbaueritꝰqð obiecerit
Qe quã ipſe intulerit:patiat᷑
Ntem damaſus papa.
¶ BHe bis qui falſis criminibꝰ ali⸗
quem impetunt.
Iquis epᷣmꝰaut pꝛeſbyterum
B aut diaconẽ falſis criminibus
impetierit vel accuſauerit:⁊ ꝓbare
nõ poterit:nec in ſine dãdã ei cõio-
neʒ cẽſemus.
¶Aliud ẽ accuſationem non im-
plere:⁊ aliud eſt conuitium non ꝓ
bare. Alud enim nulli ſine aboluio
ne:hoc omnibus licet. Endefa-
bianus papa.
CConuitium nõ eſt pꝛo accuſatio
ne babendum. . „2
quis iratus crimẽ cuilibʒ te
mere obiecerit:cõuitiũ nõ ẽ ꝓ
accuſatiõeꝰbabẽedũ:ſʒ ꝑmiſſotra-
ciãdiſpatõ ſi id qð iratus dixit per
ſcripturã ſeſe ꝓbaturũ fateat᷑: vt ſi

foꝛie reſipiſcẽs:q̃ per iracũdiã dixe·
rit uerareautiſcribere nolueru:nõ

vt reus criminis teneatur. C Sed
aliud eſt crimen illatü non poſſe ꝓ-
bare:aliud aliqua pꝛomiſſione ac⸗
cuſationeʒ deſerere.huic enim qui
pꝛomiſſione deceptus accuſationẽ
deſerit: venia datur.illi vo qui cri-
men illatum pꝛobare nõ valueru ĩ-
famia irrogatur. nde beatus
Grego.ſcribit Joani epiſcopo co⸗
rinthioꝛum.
Be eo qui pꝛomiſſione illectus
ab accuſetione deſtiterit.
P Aulum itaqʒ diaconuzʒ qᷓ;ᷓuis
culpa ſua vebementer confũ-
dat ꝙ deceptus pꝛomiſſiõe? ab ac-
cuſatione ſui epiſcopi ðſtuerit:tam

auri:ut.ff.ð pꝛeua.l.iiſj.
in fi. Teſtis etiã calũnia
toꝛ penã taliõis ſuſtinet
iij. q.ix.nihilominꝰ. xxx
iij q.v.hec imago. 1. C.
de teſti. l. nullũ. ſi ãt tu⸗
lerit als falſuʒ teſtimdiñ
punit᷑ e oꝛdinẽ. vi.q.i.
geũqʒ de leſte poſuit gra
tianꝰiĩ thẽate ſʒ hͥ omiſit.
1 2 quis.ſuſtinere.ñ
in ipſo iure ſed pr
ſnĩaʒ:ut.ff.ex qui.cau.ir
ro.ifa.athletas.5.calũ⸗
niatoꝛ. ⁊.J.e.S. notãdũ.
m Xlũnmiatoꝛ.fallit
i.vi. caſibus:vt
xxxij.q.v.bec imago..
punit᷑ ꝗ amittit ſacerdo-
tiũ ꝙ recepturꝰ erar.xxiij
q.iiij.guililariꝰ.itẽ fallit
e.de accu.ſuꝑ his.⁊ in
pᷣuatis criminibus.ff.ad
turpil. l. i. 7. l. ⁊ ipꝛiuatis

2 foꝛle ĩ denüciatõe. eẽ ð

accu. c dileciꝰ. ſz in ing
ſitiõe nõ ẽ pena oꝛdina⸗
ria ſtatuta:a ideo ĩ arbi⸗/
trio iudicis reliquit᷑:er ðᷣ
offi. ðle.de cauſs.
n ¶ Talionẽ. ⁊ alã penã
ſimilẽ:ut.j.e.c.ꝓrxi.ff.ðᷣ
iure delib.l. i.extra ð trã
ſac. c.fu dic ꝙ pena q̃ a
lege ſtatuit᷑:retractari nõᷣ
põt:q̃ ab hoĩe bñ pot.ff.

de ver. ſig. l. pe.
0 ι¾ AUißñ pꝛobauerit.
p gs epʒ.ff. ð re mi

ſen. ex. nobis
q K m wion⸗ uin r⸗
ſipiſcat ut. S.di.l. penitẽ
tes Z..iij.q.x.eos. xx⸗
vij. q.i.c. virgines.
r &α 5 as irat?. ira re⸗
Baen Zctũ.ff.ð pu
bli. licitatio.i pᷣn.⁊ mĩu⸗
it delictũ: ut. C. de adul.
gracchus.
8 PDꝛo accuſatde. ſz ꝓ
iniuria.ff. ð iniur. item
apð..i.⁊ p totũ.ſ.xi.q.
i.ſigs ſacerdotũ j.vbi ð
ponit᷑ ⁊ curie tradi ꝗ di⸗
cit epᷣo ↄuiciũ.Sʒ ibi lo/
quit᷑ de eo ꝗ ex delibera⸗/
tiõe ⁊ ſepe logꝗtur ↄuicia.
tCTractaãdi.i.deliberã
la. p hoc ẽ ar. ꝙ ibi nõ
errat᷑:ubi ex deliberatðõe
aligd ſitlitẽ ex hoc ar.eſt
ꝙ ẽet accuſatoꝛi dãde ſũt
inducie ar.S.iij.q.iij.S.
ſpacuuum.
u¶Yratꝰ.qð ꝓbabit.C.
iniur.iſ ñ ↄuicij aĩo.ſi.
extra de preſum.c.i.
x ¶ Irerare. hoc iõ dicit:
qꝛ n iterauerit cõuicium

ar.j.c. ꝓxi.⁊.ar.ex.ut lit.nõ ote.accedẽs.i fi.ff.ð vſu.l.videamꝰ.ꝭ.in fauiana.
h )) Beceptũ. ecchias. e ð ap. ꝗᷓ rote.j. xxiij.q.diij.ↄuenioꝛ.ð imu.eccle.c.i.
4 ¶ Teſtes ar. ibi cqʒ tractanda vbi teſtes poſſũt baberi.iij.q.ix. hoꝛtamur
ut e ð ap. er ꝑte.⁊ erx ð off.iu.ordi.ſignincauit.⁊.xxxiij .q.ij.ſiue.io.
K Va aſt:accuſatoꝛ ĩ ꝗnq; peccare põt:aut errore decipit:aut temeritate
fen caloꝛe iracundie ad ꝓuocàdũ venit:ſʒ ĩ oibus his caſibus ſi deſiſtit

ñ videtur ex iracundia ſed ex ðᷣliberatise dixiſſe.ſic.C. ad velle.ſi mulier.
Aulũ.pꝛomiſſione.ñ pꝛomiſſione pecunie.talis enĩ nõ poſſet pete
re abſolutionẽ.nã ſolus ille petit ꝗ errore vłiemeritate uł calore ira
cundie ad accuſandũ venit:vel qui ſuã iniuriã ꝓſequit᷑ uel ſuos ↄſangui⸗
neos accuſanerit. C. de aboli.l.ij. ideo dic ꝓmiſſiõe.iſ.teſtiũ g ei ꝓmile/
rãt ferre teſtimoniũ g illũ:iſʒ tũc ſeqns.c.n fac ad ꝓpoſiiũ magiſtri.

paul
EKs
nio⸗
infan

iur

Apil
col.
CE
len
6
falla
E«
le.ff.
T
lllamn
lopot
ſsali
dahol.

hamt
oͤſit
mint
ſol
i
ſeß
Nitur
Prena
Nmot
ſſita
flaan
itlio⸗
ab
Punit.

a

Rorandn aanian, inmo ſie
lem. § ij. i0. eſ⸗ e intellige rec, de aanſt⸗bud
i. auri. ut. ff. de ker ntem. non anern iuſ⸗ i Liacg
* I. abſoluẽdo: ne
indulgentia. incidit iturpil. neceſſitas Mae mon poſſunt. l. ij. 2. õ
non Hamisewe ſe ſal deſiſtit ſanius nan incideret: Auratamre probationes. Iu e C. deralt anmmn:
m. ſeg non inſan a. qui erpe incidit que —. Crimina.i. ic abſoluto q itiuus. ve
HS delerile. — t: vt. j. vi. p &α it: ſi dic ab ori iofes dc
ennt t » α uren etiam En ad turpil. muli videtur ꝙ po bare no vonelien Riirtaroſikiefo⸗ añ
hhnn Kauer: ſi femina. ff. facti ſed iuris. iſſe de eo að ꝓbare oõͤuenerit“: Dieg lũniãtez: hoc 5ca
. d ad turpil.i infamiã. nõ ciſſe d innocéte c . euz umire ca is: ut. C.
en ungs . aatanns⸗ b eec crimẽ eriſcit uic ſe Enſol⸗ criminoſuʒ a 1 ul.a Naun pot vel ien
ole .q. vi. „ vr 4 is igitur 1 ibi ſatu 1 aſatoꝛ calũni ð aduo.
önen ii tl. j. xv. d·. v num Z. vl Unis igi reuera it aecuſa ageculatoꝛe de lius. C. ð ad .
eli. . S. i. q. i. ven pbaturũ. ittii 9 it: 2 inter reũ ⁊ aco lludio pe iudex vel a turpil. l.i.in
hilicalite arienen voamasn 0O ſcribat ſe/ imen admi 5 Uerit: inter enerit: ð colluc tam. iu.l.i.⁊.ff.ad
lldsſiſig z:ut. a agat: vbi⸗ biecerit:p reptione co tlegibu 10 'g. peneclpio. uo anim
hfunipn Fenent ineox. uel ſempe auerit qð ol nam accipia : g ſicut vmnci a mente. i. q
nnd, liij. conſangu itẽ 6,pbau atur. nam aduz quoq; ẽ:qꝙ; itöibus r Ou andi.
rinngng u) co ſſumus ꝑ. penitẽ 7an rit ipſe pati CMotaduz qu de abolitõib 5 mit ad accuſan iſtinctionẽ
liſirn⸗ non po r ĩ integrũ reſti quã intule CIgdem. ſerunt ib. xl viij. legit titu. itas trib ven is. foꝛte bʒ di
jz: . viij. temeritas! . CTegis. foꝛte in ſfi.
luzeſfnii aai en nnn bene di⸗ ationẽ deſer lib. xl. ccuſatoꝝ ten lüniant: sg ð pe. abñtem. in vij.
n dd m in accuiſ⸗ iant. minũ. accui niʒ calũ Ec. fl. ð pe. ab t. . iij. q.
diki 4 S tonen poſſit tollere 2 De bis 4 Recip ExrI it: gut E . ſant. luntati. V .Z C. ad
gt mierüminef C oꝛdines aca de dis detegii ergiuerſan 1CGo e. ſi opis.6
N— ſamigmowglerunine eſiaſticog homã gp mo icant: aut tergiuer r in cet. C. de pe. ſi o fi. .ff.
iä ino naz „tecd lũ atqʒ thom⸗ Iſa- ꝛeuarica mia ſciẽte liudicet. C ſeruos. in fi.
gegban, d weh⸗ na Aphem ione epi ſui ſa aut pꝛe falſa crim imina“ ul. vi pu. ſeruo 5; 3. C.
W it inkamiaz Hef iſatione epi! di- uniariꝰ falſa er. crimin l.iul. ð vi pu pꝛin. S;
ls ſiſthei nanuntatitnfun⸗ ſerẽdaaccu ſt: eiſdẽ oꝛ Ealumiar*? leſt vera rpil. l. i. in di. om
. eiſd ESII telr vere iner aqgturp i ſeuerioꝛ. rlv. di.
Ergnanir t eccleſia cob⸗ i. ecxro juatos eſſe atq re. CMic abſcõderettere ſiſtere. Calür d nis ꝗ3. a. . xr In oibus iſtis
16.lli, 9 i: vt. J. xvi. q.i. nibus pᷣ 8 ꝑpmaner .. na- b accuſatõe de irrogat. Se . e. di. i. F. pene. iudex põt
ſenatui: ſt volumus ia %roma- ſuʒ ab acci iuma irrogat. = ui pe. di. i. Ntur ꝙ u .
Korici, ,, .infamã ſiti ſüt coꝛü infam 5tra ulo Ea leg iniẽdu/p ntrarijs di uidam di
cleſia. em. i. infam igit lericoꝛũ ij ꝛcotra illð toꝛibus p 6 pꝛobat qði ina⸗- co ena; Quid is
namgli, 4 uknn em mmm colligit cle boleri poſſe: cõtra ill 5 vtiq; a nõ pꝛobat qð eing. ckeraep diarijs peni.
1 ISnaͤl * ArrtS icetia vtiq; ꝗ „ρ72 naz eins ng moe loqꝗ de oꝛdĩ uibil e⸗
elſſhlry du per ſnĩaʒ nõ ip . in lũ põtiſicẽ abo as pen no vtic5 e i vr. N Etis cõmittit: cut iſtud loq d ijs. h nihil ẽ
.cau. irro. in nu pot G anmaspᷣ abo⸗ us caluniar ſcẽtis cõmi Foꝛdiarijs. .4.
Kimagoet, Br dliccneled. elaſij: quand 8:infamiã tñ te nus itrio cognoſc oꝛis inct· 5 de exy rſeelliheg rilk:ece
iſiſn fa. athletas. licz. coꝛrpla g luare poſſimus: õtra illud S ſitio rbler toede accuſat tᷣ ad q Iillo.c.cin ꝛdiario crimie. ſ ſader perf Artate
hnfunt erichit faeo dla S 5 poſſumus: c xabus eo abſolu ᷓ mẽte duc cei. logt oꝛd er ca er nſol. ke Perid
notaueritz gratia e nõ po eraſſet e Areo uerere qᷓ é iuſtum v. cidio Sz vic ex ce derxz e
upcuni nete mentitum it⸗ lere no u cas enumeraſ ingeſub dr cõſilto q⸗ ſni.æ ſi adẽ iu an tet d esalip⸗ re
hink iili ne. qui. n. citra abo t :· phani: cu at: bos oes ingi ſu Ppi⸗ tionẽ ꝓce it: abſoluit eum. an etaten roõ na. Exca:
ſl ne. qui.n nfamar: a irroga . enitẽtiã agecuſa . erit: ab — n ꝗpliare pe 8 .
ibeui nẽ deſiſtit non i infamia ne ifamie ad p e occ⸗ E repierit: ab eũ dep̃ nare v plia E. a. f. dpe.
nin nẽ deſiſtut ʒli. auri: tue ifamie ac es leg ius erroꝛ ti calũnia : ortaſe toſtituer a. xr
1lgiptuats vt. ff. ð pꝛeua.l.i infa⸗ ipimus: es ſecu it: legitimã p bis ꝓ aut facta. F. f. de pe. capita
ihn vt. tia infa. ſcipimus: uos leges ſee m AH4 S erit: legitimã pe ſis verbis ij. q. i. qui Z. 2.F. der ui
hnüinſceci ſz im̃ per ſenten rpil.le ij nu oẽs que diaco hẽger trũ etiã i dẽ ita iilij. q. i. qui õ. r maioꝛes pũi
ec u. canonuͦ des ꝛcũ paulu ſa⸗ alterutrũ à ſi ꝗ lii. ubi di iꝰ ſer⸗
ndiin mat.vt. C. ad in ð iu ꝓnũciãt: c õe ab accu . uorual ifeſtat.n cit ei: ſin liuz. F. vl licio. ⁊ ſeueri⸗ 4
ſ ſegꝗ mes ꝓ bolitiõe igni au õis man : pepen ei: ſin i minoꝛi ſuppli ̈ inte
an gmn, e e Kek dn 5 impetrata abolt toꝛitate dig nuclatlois nõ / ꝓbaſti:p cõdẽ? nimine .————
eſttut, re poll legik in ö vi) nor eſtuerit: hac auctoꝛ ſena-⸗ 1 ſciauerit nẽ calũniatꝰ es:c uos ꝙ liben te.lrxx vi. i. tata
nlgutg pauli ad corith ſolunio õe ſcijſ. i recupar E pnu⸗ ut ꝓnũciau zuis nihil ð pẽa gri ſta ſcãdali:ut.ẽ
Sʒ3 illud. iue ſolui officij ſui recuꝑa famẽꝰ ꝓ aut Pnücie nis ni ſus eü la/ Rõe ſcãd cae co⸗
Ncglſs. e. Sulud i. ate o . lianũ in mur: 7 quã duerſu negtia/ Roe ot ſine .
Kc obicit: qo eſt. vi. q 6ſultũ turpi ateri cogimu nauit eu: 7 c sboteſtas a io in arbi imis. vl dic ñ p cogni⸗
Malipen ni obiicit: q tuſcõſu etiã de ea fateri 98 io t: tñ legis p0 ſtio in art primis. ſed cum cauſe ine
lauit: qð etiã de ubit: cũ matri cerumm legis deʒ qᷓ L itione: ſed eun oſt ſniaz
5.ec,plK. infames. . ni fi. funt ciauit: qð et ctꝰ nubit:c . C . 2 a facti ꝗ ſecutio Suni dic ñ põt p
ae „ 8 ure ebit. naf vero plecutt lone põt. vl dic ð pe.l. pe
llamdti ¶OQuop. e q . que intra ips luct⸗ e poli non iur erercebit.· n pene legis one pot. vl ſnia. C. ð p
. . abilem 3 que ant lure p azuli⸗ . ludicãtis at᷑: ſed õt vł in ſi ſidi reuo
ghenit Ronmſ aa minez, ma bodie rega ꝛtuo viron trio ẽ lutatimandatr᷑: interlo⸗ nädbn vrinedattns que
knmunt Monni eSes nlapo⸗ re poli mo bat cui vult 6 eius vo t. Si aut i aſnã. vbi vf re iudi. cuʒ q
H ere ꝙ foꝛi.⁊ iu Iri: nubas . R itati reſerua . aecuſa n licet. ff. ð re
debſirf⸗ niſi uelit die babeant a Ealege viriꝛn ſcribit di ctoꝛitati reſert temere accuſ careñ lice .
iuriſd tione; ſoluta ecõtra ſcr au ixerit: tici. uciauit. Te batar. ar. no eſſe im
ncgce . „. idẽ imꝰ? quoſcũqʒ . quegod lüniatoꝛẽ ꝓ otinet: ¶ Etic it cũ ĩpetu metis:
i pnohumt⸗ bap i.ĩ antẽ.ut cle. Sz ia nes dicim que d cillud evr: nõ cali . emns ot q ſit cũ lpetn m. a
. . 34 e ſevr: luatis ven ca- utandũ qo ſi gs imꝑ
ifföreni b. Soquli epi. 5. pen. cẽs:ifam nuͦciat. S .ſub itas. n. facili inie vitio p iratꝰ. C. ſi gs im .
cndn d ppꝛios ep iinfames p Sqᷓ;ᷓ aias cc. ſu eritas. calunie viti⸗ - t. S. e. ſi gs J.xvij.q
0 Khlch apud ꝓpꝛ ſeculi infar bãi: Bi; 314 „ 1 in — 8 caloꝛ . ic Vrro D Se di.l.vna.. le
— cint *GBah⸗ inte cõſuleu penaz huic irro ori male Fð cle.ma
3 Al. vi⸗ ãidiu.ſi ab ĩnocen gelaſij ? ſtepl famie ⁊c. ð illis in⸗ 7 in nulla penaz h i. de P- toni opes. ey ð
eee⸗ . die ickeig i e 7c. O r. enn ob hoc li.x vij. ti. . iiij. ſunt ꝗ
nihinii & or ntate iudicis ut ota ꝑpetue infam ile ifamia rei:7 :ſupꝛa li. icatoꝛ iiij. it. inĩmo.
en f. viff. ice ciuile aſtiga oꝛlet: ſupꝛa uaricatoꝛ'e di.innotuit. quinĩm
.diel.enis te. uolu l.iij. ⁊ vlti. n if: bus ꝑ ind iatõ ca g2 gartopon Dꝛe rtẽ reuaricatoꝛ. here⸗
eabol. l. ij. t. ligit: 9 ſicut exaĩa utio nösni⸗ gari toꝛibus. .PW⸗ erſaʒ pa x C P E. ſic. ff. de
hl . , C.d J quẽ penituer at:quoꝝ u reſtitutio nõ 4 naricatoꝛi toꝛ:qi diu ð no⸗ oꝛrectiue bonit. ſie tũ. al. uel
gnlg . k th ſ accuſauen — in integruͦ reſt De ea vo uaſi varicate uſa ſua. qd . . ſt ta fuerit ſerip c. iube
aed di 0. tio:ita 2 iudicẽ ſpectat. ra q . odita ca tõe tra inſti. ſt ſacroſan.ec. ij 1
n r⸗ iter. vt. C. de ab lio: ita 7 dicẽ ſpectat. õtra uat pꝛ la concerta C. de ſacroſ⸗ rie: ſʒ
. geiter. vt. ciuilẽ in ꝛnõ eſt e . gdiu gria co tra ꝛopꝛie. s.ñ prop
üoͤe fallacite m. nã aã ſi ad 38 luct? nubit: fames di labeo a v icatur ex v 4 iconomos.
ſr ed l. fallaciter. dan Ks fra tpᷣs lu ait: infame 1 menla qui pꝛeuaric rꝗ mus. §. S
C al. 1 riptiõem poͤt deſ ũ ei qð ſtep es ſeculi pᷣ bnö ctcuz nſiſtit:qui ie dicit᷑: abai ꝛodiderit c de 1o: ut
. — ey dae r z. cij. n. leges ſece. ſeg? nõ arte conſiſtt pꝛopꝛie di * Mꝛogkider aduerſar
.2 ⁊c. noes ſegna qʒ parte aricatoꝛ p rit. Ce ſecreta cãe explo
ff. e. queſtũ cimus ?c. ſacros canões re ifa utẽ pꝛeuaric⸗ cuſauerit. ebeſerttliat omne. §.
uſtkeih can in ſi. fimonijs 5 vi nt ꝓnũciar⸗ Jsa iudicio accuſar ꝛeua⸗ e re militari.
ninien cu. lʒ in ſi it. imme m :nõ videni itate ipublico i 5 pꝛopꝛie p ſf. de
aa E aucſm egigneitken⸗ Moranduͤ en⸗ r iuraugn no derone Sainasrte -
etiam eo iã ſit pe mẽ: it. T M Eituerit cri ici᷑. Quid ig ublico p- 3 ſatoꝛ. hec eſt lexr q ſer
̈ iniunä: vt. C. uẽ pẽitue efe ricato⸗ iudicio it ?cau 7 nibꝰ/ ſcias e nr
emndtgd⸗ ſag alich imuna ꝛcit. n illicit eſt c aliquẽ pe tionẽ fe uato diderit cau nier ngli ðirrogatp
Stl⸗ ſus aliq l. fallacit. aliud ⁊ iſcripi „ ſiue pꝛiuato :ꝛboc eſt ꝓdi ſolet 9 ¾ Imie capitali qdᷣ irr pter
i.S bol. l. vl. 2.l. ſo q; ꝙ cuſaſſe iſer ſolut lcatus ſit: hoc eſt ꝛdinem ſe ni crimie capita tranſigi pter
ganau i H (ſſe: ſi ab i unid a nocente biece⸗ ſa iri. Scienduʒ inungitur er qus ĩ crim que no rogatpe
l dalbin nnab mttinnerd Aliud ſi pec tione eius qð ol puniel. ſunt pena uſato: is capitalibus lz tran gi:m⸗ 2
dat.b ðſiſtit ab accuſatio lr. =– ꝛvt a pꝛobat de in li.cap Heenaricatt⸗ :7 ifra. C. oſtea nä ſangut lſi: ut. C. de tral H.
atde ninis cõdemnat᷑ in. rit: CUn ꝛdinaria: önictus P in crimine falſi: in pꝛiuatis ⸗
Ldelbe . minis c roma deſiſtat. trao icatione cõ In ſi in c ere ſed in pꝛi alie .2
gbocc bm legem rat a. leguur. inali⸗ ꝛeuarica :7 infra. C J ac. l. ranſigere ſed in bibitũ
1n dd! nã qui deſiſtu⸗ inis u r. um gquem penu „ on accuſe preterquã crimini liquo crimine:qꝛ
z li giic⸗ ide publici crimin WBDe eo ecri nong 8 cauſis p it trãſigi ſuꝑ aliquoc 8.7 uUa ſu/
Siſcln tide p⸗ v.li. auri.ff. de ceuſaſſe. it raccuſaſſe ommnibu 5poſſittrã gi u bis a quibu mẽ
tſolh⸗ ꝛeſtat: nin nine imnaluer: iudicis gn p lũ crimẽ irrogat! gi. itẽ nec Ei iRe
ſun iſtit a pul uis. §F. . ineʒ arbitri ſens è ca co crimien
luun atunutaa del riminis infamis iS laalu beuev. ver publico
5 — 1 . c . „ „Esle . „ . T * ₰
— oneſeo denrul pꝛiuatis. 7. C n. grauius pu nitu
inner ſtit Reni ff. ad turpi re in accuſatione tu
1, niteut. I
line 4 tnens noluerit pe
6gng⸗
u gni⸗

10 3

—
2 4
4 ů

“”
4 2 5

4

Tauſa

publicũ eſt. In cã ciuili licet qñcunq; ab accuſatione veſiſtere et ſine iudicis aucto

