inantea inquiſiturus es:ſic te deꝰ adiu
net. ¶ Ab bockiuramẽto illð ſumptũ
eſt pᷣncipio paululum deriuato. Por⸗
ro de iuramẽto ſeparatiõis Innoc.pa

pa.ij.ſcribit ottoni lucenſi epitcopo di⸗

cens. C Juramentum illorum qui cõ⸗
ſanguinitatem probant.

v/E parẽtela illa unde nos ↄſulef
oluiſti ꝓ qua etiam ẽ ad noſtrã

audientiam appeltum: Aiorũ fratruʒ
ſcripta ſuſcepimus qui vtiqʒ cauſaʒ ip
ſã diuerſo mõ narrabãt:a pᷣmo quidẽ
tam in gradibus qᷓ; in noibus perſona
rum diſcoꝛdaſſe: poſtmodũ ueroĩ al

tero eorum computatores einſdẽ par

tele dicũtur conueniſſe.Ceterũ ĩ huiuſ-
modi caſibus ſummopere cõſiderãda
eſt qualitas per ſonaruʒ:que aliquid cõ

tra quoſſlibet aſtruere uelint:que ẽt iuſ-

iurandum preſtare debent:ꝙ neqʒ gra

tia neq; pcio uel timore uel odio alicu⸗-
ius hoc dicunt contra eos de ꝗbus agi

tur:ſed potius ꝗa credat᷑ itan oerũ eſſe:

⁊ ita ſe a ſuis anteceſſoꝛibꝰaudiuiſſe:in
quibus omnibus nõ dʒ aliqua uarietas

bunt matrimonium.a duo teſtes bñ probant Detrum eſſe filium Joannis.ſed

de berta nihil ſciunt. Item alij duo probant bertam eſſe filiam ioannis ſʒ de pe-

tro nihil ſciunt ſeparabitur ne tale matrimonium. dicunt oẽs ꝙ non: qꝛ nec iſti
duo ꝓbant conſanguinitatẽ:nec illi duo.nã alið ꝓbãt iſti:⁊ alið illi.ſʒ qui hoc di

us probaui.ſed in caſu mno probatum eſt iudici: ꝙ ioãnes eſt pater petti: ſi

militer eſt ei probatum ꝙ ioanes ñ ẽ pater berte ergo conſtat iudici ꝙ ideʒ

eſt pater viriuſq;:ergo conſanguinitas eſt probata ⁊ foe pꝛimi melius di

cunt. G

uel cõtrarietas iueniri.ꝗq uero ſeparã
lur ab iuicẽ hmõi iuramentũ preſtabũt
¶¶Juramentuʒ ſeparationis.
SGS iſto die in antea tu ꝑ nulluʒ in
genium te ſociabis buic tue cõſan
guinee nec in coniugio:necĩ adulterio
nec cum illa ad unam menſaʒ mãduca
bis ⁊ bibes aut ſub uno tecto manebis:
niſi in una eccleſia aut in alio loco publi

co: vbi nulla mala ſuſpicio poſſit eẽ ut

ibi corã teſtibꝰ idoneis pro certa neceſ-
ſitate pariter colloqᷓmini.nec aliã con-
iugem accipies niſi foꝛte poſt actam pe
nitentiã tibi licentiaꝰdata fuerit ab epi⸗
ſcopo tuo aut eiꝰ miſſo: ſic te deus ad
iuuet. Occaſione uero cõſanguinitatis
uxorem ſuam dimittere ⁊ aliã ducere
ſ licet alicui niſi cauſa primuz pꝛobaba
ta fuůerit. C Ande Alexan. papa. ij.
HGuilelmo de monſtrolico.
Niſi coram eccleſia conſanguitate
ꝓbata vxorem dimmittere non licet.
Altorũ relatione cognonimus
te propriaʒ uelle abijcere nxoreʒ
à adherere alteri pᷣtendẽteʒ conſangui
nitatis occaſiones:unde apoſtolica au-
ctoritate interdicendo mãdamus nibi:
ut hanc quã nunc babes uxorẽ nullate
nus preſumas dimittere nel aliã duce
re:donec apud epᷣoꝝ fligioſoꝝ ↄſiliũꝰ
cãʒ iuſtã examinaueris. ¶ Recepturꝰ
uero eã quã iniuſte dimiſit h̊ mõ iura.
bit. Reconciliationis iuramẽtum.
Biſto die in antea iſtaz cõingem
.N. quã iĩinſte dimiſeras ita tene
bis ſicut maritus ſuam coniugem ðbet
habere in dilectione ⁊ ðbita diſciplina:
nec eaʒ ꝑ vllum malum ingeniumate
ſeparabis:nec eaviuente aliã accipies:
ſic te deus adiuuet.¶ Quod autẽ vni
us?teſtimonio coniugia apud quoſdã
dirimũtur nulla rõne ratum babetur.
Cum.n.dominus dixit:omne? verbuz
ſtabit in ore duorum uel trium teſtiũ.
¶ Item cum in hilerdenſi cõſilio dica
tur omnis controuerſia que ð eccleſia
ſticis rebus fit ſᷣm diuinã legẽ ſub duo
bus uel tribus teſtibꝰ terminetur: dño
dicente:nõ vnus ſtet contra alium ſʒ ĩ

oꝛe duorũ uel trium teſtium ſtet omne

uerbum. ſitez cum alibi dicatur.nullius
perſone quãalibet exercitate teſtimonio
aliꝗd credatur:euidẽtiſſime apparet:
vniꝰaſſertiõe cõiugia eẽ nõ dirimẽda.
OQ. VII.
Mod autem' queritur:ſi illi
að iceſtuoſis naſcuntur filij
q reputentur. Aug.i li.qõ
nũ ſuper leuiti.lxxxvij.c. de-
terminat ita dicens.

ur eox diſtinctio extra.e.er tenore. qꝛ ĩconueniens eẽt ꝙ⸗
gitimꝰ. ptĩ illegitimꝰſicut nemo pᷣt eẽ ptim liber ⁊ parti ſeruus.ff.delib.

m ¶ Quia credant.

ſufficit ꝙ iurent de
credulitate: nec ẽ cðᷣ
tra extra ð teſti.quo
tiens.illud enim ĩtel
ligo per hoc: ⁊ ita pᷣ

ſtant iſti duo ſacra

menta.
n ¶ Contrarietas.H
reſpondet queſtioni
facte. Jo.

iloae b

Vno.i. loco
ſuſpecto.nam ꝗq ma
pernitioſam.
p ¶ Licentia cum ſit
ſenex. ſi.n. eſſet iuue
nis de iure cði poſſz
contrahere vᷣm quoſ
dam.vt notaui.xxx⸗

tia.
q ¶ Deus adiuucet.
ſcʒ clericus cum ſepa
ratur a cõcubĩa ſua
non debet iurare vt
extra de coha.cleri.⁊
muli.clericos.

r. Altorũ. abij
cere. pꝛopꝛia
auẽte qð non lʒ.xxx
lij. q. ij. c. j. Jc ij.

68 επ Conſilium. hoc

oli. vł exaudi diſtri.
butiue ð hoc no. xxx
iij. q.ij.c.j.

B iſto dimi

ſeras. auetoꝛi
tate propria vłpꝑ ec⸗
cleſiã ſi fuit ðcepta.
V ◻ Quocdautem.
vniꝰ.hᷣ queſtio ĩcidẽ
ter proponitur.

x¶ Omne. S.ij.q̃ſti.

liij. F. i.⁊.c. placuit.
(Adde qꝙ ita oꝛigi⸗
nalr legitur Deute.

p ¶ Stabit. niſi in ca

ſu de ↄſe.di.iiij.pla
cuit.⁊.lxxvi.d.tan
ta.⁊.viij.q.iii.talia

z od

autez

ſi pa

rẽtes
neſci
unt ĩpedimentum ñ
eſt dubium quin ſilij
ſint legitimi. vt ex
qui ſi.ſint legitimi.
cum inter. ſi autem
vnd ſciuit ⁊ alter ne

ſciuit dicunt qdaʒ æ&

quantũ ad ſcientem
non ſunt legitimi. ſʒ
quantum ad ignoꝛã
tem ſunt:arg. txxii.
q.ij.ſolet queri⁊.C.
ſol.ma.ſi ignorans

65 licz. b. 7. lau. ifa di
rerunt tamẽ reproba
et ꝙ aligs eſſet parti le

cau.duobꝰ.ſʒ ſi ambo parentłs ſciũt impedimẽtũ tales ſilij nõ ſũt legitimi
licʒ eccleſia habuit illud ꝓ matrimonio.vt er de clã deſti.ðſpõ.cũ ĩhibitio.

—

iij.q.ij.in adoleſcen

(Si
ſai

nota
Pitatin
gueinea
diſpen
lesate
caüff.
gaiii
ſoꝛme
cutra
puh.
le deci
directa
gnboe
yf diſ
ſpatiü
ackmitt
femni
plſe
mevte
Kaug
7d
ne d
ſeſfier
nöd⸗
6P.¹.
. ſ.l
..ſiſn
CGll
tun ſ.
anorͤl
cula di
induce
moniä
cean
cotpi⸗
Nexde
1affl.
(Au
bilando
gumnog
hhrd
Snae
ä
tted
fomie
Owhiin
leeea
9AOn

ſbiigt
mnatnmne
kuoſnie
Unedöͤz
lui⸗ ſbe
abſata

. 0
XXXxV. O. VI VII 1XX z03
lebent a¶ dic eſt. dubitando dicit ⁊ tamen ſoluit ĩter ogando reſpondit ſit. Il:ꝛ ¶ Coꝛonã.i.anni circulum vel reuolutõeʒ nõ noua mrimonia dici q̃ nõ ſũt an
igti L Qurg. qa f⸗ ait. . nua.ſimiliter macipiũ dr̃ nouũ qð nõdũ ᷣuiuit ꝑ annũ.ff.de pub.a vecti.ĩterdũ
neltien b ¶ Sine Hilijs.ſ.legitimis.dicuntur enim non eſſe ſilij qui non ſunt boni. §. quotiẽs.ſiir vinuz. ff. de vi. tri. ol. le. vetꝰ. I ¶ Se bis. ad q̃rtũ.ſi itelligas
xij.q.ij.nõ liceat.arg.rxxxij.q.iiij.dicat.a.xl.diſ.multi.ergo dbo generali hoc de ſecũdo genere affinitatis tũc nulla eſt ihi diſpenſatio. nec illud qð ſegt: hoc
arlnn tantum legitimi continentur. extra de iureiuran. quintauallis. ff. de op. li. no ſpectat ad illud genus aſſinitatis ſed ad pmum. m ¶ Prelibauimus. id
ineni ſi libertr. eſt oliʒ cõceſſimꝰ gbuſdaʒ.
erdetich ec E his ve . M . . n P Ec ſalubriter. aff⸗
eſtq⸗ d ro. bic . Mö appellantur ſilii:qui de iceſtuo cinitatis epᷣo.¶ In quarto gradu ꝗ cò Enitatis. cöſanguini
Keninin pingit. ſis naſcuntur. lücii inuenti fnerint ſeparentur. tatis ſigna vel veſtigia.
erſuß V1.d Vid eſt qmicũqʒ dormierit cũ co Ec ſalubriter pᷣcauenda ſancimꝰ o¶ Matrimonio. i. vlqʒ
tulch, auerſk amno Groca nata ſua ſine fulisꝰmorietur: e . Ane ꝗs ſidelium pꝛopinquã ſangui ,d. vij. gradum.
poſſit diſpenſari liä gnata ſua ſine flis mo . neg pꝛopinqr gun Mceſtuoſi. primaʒ
nmnan conſangnineis ve filii ex bmõi coniunctionibus 7 ante na nis ſui: uſq;quo affinitatis lineamẽta partẽ huiꝰ. c. itelli⸗
ans affinibꝰ: ⁊ quidem ĩ ti ſunt ⁊ hodie naſcãtur:an boc ĩtelligẽ generis ſucceſſione cognoſcuntur: ma gede ercluſione ſacramẽ
kend tertio 2 papa ſol?.6 qum eſt lege dei cõſtitutum ut quicu; trimonio ſibi deſideret copulare: ſed toꝛum: ſcdᷣam ãt de ana⸗
Siieß in pꝛimo r ſecundo ex eis nati ftuerint: nõ deputentur ſili: ? ſicut a maioribus noſtris diffinirü eſt Panaet, ine nõ ſn
Nhllen non hot er vicunt · nullo parentibus inre ſuccedant. iia modis omnibus obſeruet: quoniã matabs ſbnale d boc di⸗
nnian conſanguinitate E his · qui ignoranter cõiũ⸗ lenulli vnquam copulam coõtrahere li ꝗ ¶Manẽt. poſt admoni
n affinitate. ſz hoc fal d cti ſunt:in quo gradu cõſan centiam damus:bis videlicʒ qui er pay tionem. SM
nafru ſum eſt. vt extra de guinitatis uel affi.ex diſpẽèſa tre⸗ matre conſanguinitatis deſcẽdũt r ¶ Aut cathecumĩos. xj.
nii diuoꝛ gauckemns tione eccleſie relinquantur. parentela.qui etiam ⁊ que in quarto vł Ad enez. Stra. ſo.
fni Pinamm. r wit alig ¶Sre. in regiſtro diffiniuit dicens. in quinto gradu coniuncti inuenti fne- apumts no rennur
onin, guenn ducunt bane Non ſeparentur qm mma. vu. ge⸗ rint ſeparentur: quonia ſcriptuʒ ẽ: om a dtotũ id qð pᷣmiſſum ẽ.
adneſen diſpenſationemp⸗ neralionem ignoranter copulantur. nis homo ad proxima ſanguinis ſuiñ ſedad aliã ptem ĩter xpia
les ⁊ tempus.j.ea. Egradibusꝰuero cognationũ ꝗ accedat: utreuelet turpitudinẽ eius.et nos nõ habent᷑.vel ñ ð oĩ
s AMunc, c.i.ff.de ritu nup. infra. vii. generationẽ i matfimo iterum. anima que fecerit gꝗppiã ex iſtis bus gentib⸗ hoc ĩtelligen
aund qui ĩ pꝛouĩcia.⁊ roe⸗ nio ſunt iuẽti: ſi neſcienter fecerit ⁊ mul pibit de medio populi ſi ui. ſane gbꝰcõ· agqum è?. ſed ð geẽtibꝰ caibe⸗
nen ſrmarig vos. ta curricula annorum ſunt reuoluta: ita iunctio iterdicitur ullicita:habebũt ineũ anmg⸗ dli. tBani
chene pube acreſſtt inzar ut filios babeãdt in. vi. qui iuẽti ſũt an qi coniugii melioris libertatem. Si in Sea ſoli. rani.
hacdn pub. acceſſit.in par H aen. „ t MHaneat. gd iuris ſit i
ſeios te deciſa. ⁊ bec eſtin foꝛtaſſe in.v. huiuſmodi non ſaparen- eodem crimine uſq; ad moꝛteʒ alteriꝰ Pcaſu notaui. xxriij.qeij.
Glari dpi directa diſpenſatio. tur donec nos ad hos domino ꝓmittẽ coꝝ cotumaciter ꝑ euerauerit. Cñ 5§. ð penitentibꝰ.
nr unin In hoc. eni caſutm te oresad os?ꝰloquamur.boc ãt dico pp in aurielianenſ concilio. v ige querit Bq́
Prrhen vr oiſpenſare ꝙ py icqulgẽtiã nõ ᷣm ĩperiũ.ꝗ voð his duo Hõ ducer nxoreʒ qui vſq; ad moꝛ v it ſi ſnia q̃lata
ttii. ſpatiũ longum ns bs gradibus nonas ↄtraxiſſe nuptias tem alterius ĩ inceſtu perſenerauerit. Eẽp mr̃imõio vr
ſtin he gamitt culao⸗ vVicſetur.i.ĩfra anni coꝛonã modis om Nceſtuoſiꝰ dum in ipſo deteſtan conttra illud poſtea poſſit
uti ſi⸗. rem niſi accuſatus ibꝰ ſeparẽtur. ð cetero v li d fado ſcel san; retractari: æ dicendum ꝙ
borpor ipſuz ſponte admit Ub/ ſeparetur. cetero vero generalia W. do aicq; neſado ſce eremaner noõ ſic:qꝛ talis ſnĩa nullo cur
. tat.vt er qui matri. per omnem pꝛouinciã ſtatuta percurrẽ inter inſideles xpᷣianos ſed iter gẽtiles u tpis tranſit in rez iudi.
,din accu.poſ.per tuas. tia taliter firmentur ut nullꝰandeat de- aut cathecuminos babeant.i.cuʒ chꝛi vt er de ſen.⁊ re iudi.con⸗/
s.und *) E gradibus inceps tale ſcelus perpetrare.⁊ qui fece ſtianis non ſumant cibnin nec potũ ſed ſanguinei.⁊.c. latoꝛ.qdã
ae multa. ar. r5 rit ſine retractatiõis miſericoꝛdia acriꝰ ſoliꝰfaciant hoc:nõ oſculentur nec ſalu volebat diſtinguere ſi
ni dan e imeurntas ol puniti vltionibus ſeparẽtur. Hi uero ctẽtur ab eis.⁊ ſi ſuis ſacerdotibꝰinobe ſtõa matrimonia ſunt cõ
ucun. n8 3.5, oietiſtn A ppinquas ſanguinis urxoris ſueĩ ma dlientes extiterint 2 atam nefario ſcelef Rarwdlrnonſmt ng.
nſoii q3. a. xv. di. ecce.i. trimonio ſibi ſociauerunt: ſicut iam du ſegregari atq; ad publicam pniaʒ rekli cta poſſunt rennatgii per
n q.jj. cito. S. xiij. q. dum uobis ſcripſimus qui in eodẽ gra re noluerint inter eos habeantur ꝗ ſpũ illud qð eſt e ð teſti. ſicut
. j.ſciſma contra. du inuenti ſunt ſeparẽtur: aut ſuſpẽda immundo periclitantur: uel etiaʒ inter ijj. q. . ſi p ſorciarias
oig⸗ ¶EVllios. nõ filio⸗ tur eorum cauſa vſq; dum nos iſmui eos de quibus pro ſe ueritas ait.ſi te nõ ſedid qð ĩ illa decre. ſicut.
Dn. rum ſuſceptionez ? domino auxiliare cöneniamꝰ. Idẽ. andierit ſit tibi ſicut eibnicus ⁊ publica dicitur referẽdũ eſt ad faci
anor lonacun ·He his qui moꝛtua urore ſecundas cõ nus.r ſi alter eornz mone ꝛeuentꝰfue ¶ litatẽ. l. non ita ge facili re
igi cula diſpenſationez 2. 2 1387 EO. P . tractatur ſnĩa qñ ſecunda
thiſinc inducere ne matri· trahere nuptias voluerit iuſte ⁊ bõeſte rit alter quãdiu vinit grauiter peniteat matrimonia cõtracta ſũt
Niiſt i ſep. ⁊ rationabiliter pꝛoſpeximꝰ ab 5 ſine ſpe cõiugii maneat. C E
moniũ ſeparet᷑. hpo ⁊ rationabiliter pꝛoſpeximꝰ ab eoꝝ cõ ne ſpe cõiugii maneat. acauc 2 illud qò dico ĩ matrimo
Non, die autem longitu- ſanguineis uſqʒ ad quartũ gradum ge ccoritate qui in.iiii.uel in.v.gradu cõſã nio dico ĩ omnibꝰ vbi pe⸗
gu do tpis non excuſat nealogie abſtineri. hoc nos ſecundũ in guinitatis cõmncti inuẽti fuerint:ab ec· ticuluʒ anime vertit᷑ ĩ bap
4, Vef de conſangul.· gqulgentiaz ſancte matris eccleſie mitiꝰ cleſia ſeparari inbentur. uiſmo a oꝛdie. illudin poſ
⁊ affi.nõ debet. io. regiii m . ariß fet dubitari dtrũ ſnia mr̃i
il f ¶ Aut fortaſſe.vn pꝛelibauimus ceternz iuxta ſecnlariũ „ H, monij ipſo iure retractet᷑
ſis bitando dicit: qꝛ in leguz cenſurã dig nis cobertionibꝰ gra Nde auerituriſt ecckia frau an per ĩ integruʒ reſtitutio
tſi quinto gradu nõ ẽ Mmbuſc diſcipline iuentiombꝰ hec om de teſtiuʒ aut ignorãtia eoꝝ nem: ꝛvidetur ꝙ p in inte
mnunn. diſpenſandũ niſi er nia mala ⁊ illicita modis omnibꝰ refu vV Scepta aliquos ſeparauit:gq grum reſtitutioneʒ. vt er
ni anaens mnit qt tanda ſunt:⁊ in futuro deĩceps tẽpore poſt ſeparationẽ alia conin dein meelc teſftc-
Im.Re ac dus papa in ici ig ecoͤ it* . cotra videtur ꝙ ipſo iure.
ſern. ar Covargenerale cuncta quieſcat. ¶ J dẽ felici meſſane gia cõtraxerit:⁊ ſi poſtea de mnwiſis an bion D
auten foꝛmã oĩbꝰpꝛelatis rem iudicatam vt dixi. ſed
1Aer ne ꝙ vbi inueniunt aliquos in tali gradu:⁊illa tria pcedunt:nõ ſeparent eos lʒ magiſter ſpecialiter propoſuerit qõnem de matrimonio.tñ generaliter proſeg ðß
r ganze⸗ nec de cauſa cognoſcant:alias ſic. W . lur an quelibet ſnĩa poſſit retractari Notandũ ergo ꝙ varijs modis retractatur R õõ
aenen gCO ꝛe ad os.⁊ ita permittit ĩ ſuſpenſo. h ¶Ore ad os.ſʒ ſi qs ſnĩa quandoqʒ retractatur ſi eſt lata Pp ſurreptionem. vt.j.e.veniam.⸗ ex de of/ eer, e eler
gum.h recẽter cõtraxerat vel cõtraheret ꝙ tũc ſeparentur.a. hoc eſt qð dixit inrra fi.vica.tua.⁊ extra de ſen.a re iudi.cum olim. Item ſi ẽ lata per falſos teſtes vel
igron ãni coꝛonã. i ¶ Indulgẽtiã.ſʒ ohijcio nbi:aut papa diſpẽſauit aut nð.ſi pfalſa inſtrumenta. vt extra de pꝛoba.lʒ.⁊.C.de fal.querelam. Item ſi ẽ lata P
g bun. diſpẽſauit: & ſtatiʒ fit mrimonium:q̃re dicit non ſeparent᷑ donec nos loꝗᷓ falſas allegationes.ff.de iudi.pretor. Item ſi interuenit falſus procurator.vt ex
entel. mur. ſſi non diſpẽſauit qũo ergo permiſit eos eſſe ĩ inceſtu.item q̃re pʒ hoc tra de pꝛocu.in noſtra. ff. de iudi. lʒ. Item ſi eſt lata a iudice non ſuo. vt extra de
Coſans ſubiũgit. hoc autem dico ſᷣm ĩdulgentiã:ſo.papa ſtatiʒ nõ diſpenſauit in iudi.at ſi clerici.C.ſi a nõ compe.iudi.per totum. Item per in integ rum reſtitu
nind matrimonio ſʒ diſpẽſauit ĩ hoc ꝙ dʒ differri cognitio cauſe vel etiam pꝛo-⸗ tionem.vt extra de in inte.reſtitu. Item per appellationem ⁊ ſupplicationem: vt
proba latio ſnĩe:⁊ iõ medio tẽpore alter alteri nõ debuit negare debitum cum ad C. de preci.impera.off.auc.que ſupplicatio. Item retractatur ſi ẽ lata ab excõica
ſpinile buc no coſtaret de ↄſanguinitate. vt e vt li.pen. laudabilẽ. vł dic ꝙ diſpẽ to. vt extra de ſen. a re iudi.ad pꝛobandum. Item retractatur per imploꝛationem
ſcelb. ſauit ſub coõditõe ſi oſaret de pꝛemiſſis.vrerpone nð ſeparẽtur qᷓtũ ad co triſtis aurilij: xt ſi contra ſeruum fuerit lata ſententia ille appellare non poteſt: ſʒ
lginmi babitationeʒ.ſʒ per hoc nõ dat eis Inĩaʒ cõmiſcendi. perm ittitur ei implorare triſte rliuxlet tapyel fa. Jiemn ſuri lata Z
lbuo. V iiiij

l

3 õä „„ .

—

§S. venales. Sũt aũt tres mo

Lauſa.

ius ſeriptum: vt. ij. q. vj. 5.eſt aut qñqʒ. Ie pp eoꝛruptionẽ iudicis: vt.ij.q. vſ.

di retractãdi ſnĩas. quandoqʒ retractatur ſnĩa. ideſt

„Set d ndi torem lata ẽqñ
nulla oſtẽdit᷑ eẽ. ſ.cũ eſt lata a iudice nõ ſuo uel per falſum ꝓcura lataé.
qʒ retractatur iudicis off cio qñqʒ iure actionis. ſi iudicis officio ſuper bñficium re

ſtitutionis in integtũ tm̃ v
vlt. ſi autẽ iure actiõᷣis.ſ.

actionis ĩ factum:tũc uſqʒ

ad. xxx. annes audietur.
6 Mnibs. modis rõ
nabiliter ẽt imperia
li reſcripto.C.de tranſac.
cãs.ĩmo a lumine iudicio⸗
rũ expellẽtur qui volũt re
tractare ſnias a ꝗbꝰ? non
eſt appellatum. vt. C. ſen.
reſcin.nõ poſ.l.ult.C.vt
li.pen.l.fi.niſi pꝑꝑ publi⸗/
cãꝗ vtilitatẽ.ff.de decre.ab
oꝛ.fa.& ſemel.uel niſi re⸗
ſtituẽdo.ff ð mino.icau/
ſe. F. vl. .
b Oci noſtri. ommit
Lnmo. ſi, rüi. g. iſ.
eſt iniuſta. in ſi.
¶ Quia ergo. errorẽ.nõ
ꝙ ptibꝰ⁊ aduocatis lʒ coꝛ

rigere errorẽ ſuñ qñcunqʒ

añ ſnĩam ut e ð cẽ.olicir
ca mediũ. C. ð iur.⁊ fac.
ig.erroꝛ.teſtibꝰ ĩcontinen
ti lʒ coꝛrigere ut e de teſt.
cog.pᷣterea.itẽ dñs pðt in
cõtinẽti errorẽ ꝓcuratoꝛis
conigere.ut et᷑ de of.iud.
dele.cũ oli.ĩ fi.niſi erxrraue
rit ĩ petẽdis iudicibꝰ ſuſpe
ctis. ut e. de cau. poſ.⁊
ꝓ.cum oliʒ.ð hoc.xxij.q.
j.ſuper.a.c.apð miſericoꝛ
dẽ. Itẽ iuder põt errorẽ ſu
uʒz coꝛigere ĩ ĩterlocutoꝛia
ſnĩa: vt.ff.ð re iudi.ꝙ iuſ
ſit.ſʒ diffinitiuã ſnĩaʒ nul
lus põt coꝛiger̃:ſiue ſit oꝛ
dinariꝰſiue delegatꝰſiue ĩ
ciuilibꝰſiue ĩ criminalibꝰ
cau.vt extra de offi.dele.ĩ

lf̃is.C.qũo ⁊ qñ iudex.ſi

vt ꝓponis.ff.de penis di
ui fratres.niſi ſit lata oꝛ
dinẽ iuris tũc põt retracta
ri ab oꝛdinario tm̃ vt.C.
de ac.l.iij.⁊.iiij.⁊ ẽt a de⸗
legato.vt ex de accu. q̃lit
⁊ qñ.ſj lʒ conigere nõ poſ
ſit ſniaʒ tñ pot eã modera
ri. vt. ff. de offi. preſi. illi⸗
citas.ꝭ.vl.ſimiliter ſi ðᷣce
ptus tulit ſnĩam põt ðᷣne/
gare actõeʒ iudicati: vt.ff.
de iudi.ſi pᷣtoꝛ.iĩ fine. Itezʒ
vVba ſnie põt mutare dum
tñ ſenſus idẽ remãeat. vt
eff. de re iudi.actoꝝ. item
ſupplere põt eadem die ð
fructibꝰ.ff.de re iudi.pau
lus. Ytẽ ĩterpꝛetari põt ſen
tẽtiaʒ ſuã ſi ẽpᷣſes vel ꝓcu/
ratoꝛ ceſaris.vt.ff.de ap⸗
pel.l.ab executore.(Ad
ꝙ ita vi ſegt ð ſeparatide
vxoꝛis lubet dñs ĩ euãge⸗
lio Mathei. c. v.)
a Trienniũ. maxie. arg.

ſq; ad qdriennium põt agi. C. de tempo, in inte. re.l.

prehenſa fuerit ealliditas uel falſa opi
nio teſtium:an priora coniugia ſint rei
tegranda:quod ſieri nõ poſſe argumẽ
tis ⁊ auctoꝛitate probatur. ¶ Senten
tiam namqʒ niſi per appellationẽ ifra
terminum lege conſtuutuʒ releuata fue
rit irreuocabile robur obtinebit.
C Hinc etiam beatus aug.ſcri.dicẽs.
Aue rationabiliter deciſa ſunt min
tari non expeddioirn.
Dnibꝰ modis eecleſiaſtice diſci
2 pline uel moderationi conueniẽs
eſt ut que rationabiliter ordinata fuerit
uel deciſa nulla in poſterum debeant re
fragatione turbari. ¶ Iem ſtephanꝰ
papa.v.paulo epiſcopo placentino.

¶. Aue vtiliter deciſa ſunt: a ſucceſſo

ribus roborentux.

monet rationis auctoritate q̃a pᷣ-
ceſſoribns noſtris vtiliter ðciſa fue-
rit roborare:⁊ q̃ a temerarijs pᷣſũpta
fuerint in promptu nibilominꝰ vlciſci
Reum quippe ante conſpectuʒ diuini
iudicis ſe nonerit eſſe ꝗ nititur vtiliter
ſinita reſcindere ac roborata quolibet
auſu violare.Eccleſiaſtici quippevigo
ris ordo confunditur:ſicut temere illi-
cita preſumant᷑ aut nõ conceſſa impu/
ne tẽtẽtur: pꝛoinde ſi negligẽter ea que

I Oci noſtriꝰconſideratio nos ad

malavſurpatr᷑ omittimꝰ: exceſſus via⸗
ꝓculdubio alijs aperimꝰ.¶Quia g“
ſententia hec rationabiliter data ẽ: nec

per appellationem infra certum termi
nuʒ releuata:apparet ꝙ nequaq; pꝛio
ra coniugia ſunt reintegrãda. His
ita reſpõdetur:aliud eſt ſententia reſci-
dere ⁊ rationabilit deciſa turbare:atq;
aliud que per ſurreptionem obueniunt
deprebẽſa conigere.ſuum nanqʒ erro
rem? cuqʒ corrigere lʒ:atq; iõ q̊ a quo
libet illicite committuntur ſiue a prede
ceſſoribus admiſſa inueniuntur:ĩ meli
ns reuocari oportet.poꝛꝛo illicite vxor
a viro ſuo ſeparata eſt ⁊ .allo viuẽte alij
copulata:cum dominus ſolius foꝛnica
tionis canſa a viro ſuo vxorem ſepara
ri inbeat.ſicut ergo ſi aliqua cuiꝰ vir pu
taretur defunctus alicui copularetur et
qualibet occaſione interueniente ab eiꝰ
conſoꝛtio diſcederet q;uis iudicio ec/
cleſie cogatur redire ad eum quem reli
querat:tamen ſi poſt trienniumꝰ virũ ꝗ
mortuꝰ putabatur redire ↄtigerit pꝛio

ra diugia reintegrabũtur: ſic cum depᷣ

henduntur non fuiſſe conſanguinei ꝗ

e Eicvarad0.nota rem iudi.non piuaicare vitati in ca ſpůali .ſʒ vf Z extra ðᷣ te
ſicut.q; ibi dicit ꝙ nõ vjſ ſupereſſe aliqð remedium niſi ꝙ teſti iponatur pnĩa
Qe periurio.ſʒ ibi ſupple.ſ.de facili.vel ibi reſpicit factũ nõ ius.ſi.notatur er ð ar

bis peruenit.

f dod quis.illicite. hoc. c. loquitur de illicita alienatione rex eccleſie vt e ðᷣ
te.permu.(.ij.ſecus eniʒ ſi deliqꝗt ſnĩando diffinitiue.C.ſmiaʒ reſcin.ñ poſ.
lei. dere iudi.l.iudex.ar. factum pꝛopꝛium aliquẽ poſſe venire.ar.xij.q j.cer

te ego ſum. a ef de elec.noſti.

g ¶ Illicite. ſic.l. vi. phitẽs. ar. ð e de cle. cõiu. d

iuerſis e ð ſi. piby. ve

niens ⁊ ar.ff.de rebus eo.qui ſub tu.vel cur.l.quis.⁊ extra de conceſ.pre.

cum ſuper.

cauſa conſanguinitatis ab inuicẽ ſeꝑa
ti ſunt: prioris cõſoꝛtij federa ſũt repa
randat. Quod auteʒ que illicite admit
tũtur ul admiſſa iueniũtur coꝛꝛigenda
ſunt:uel ꝙ ſentẽtia etiã romane ſedis ĩ
meliꝰcõmutari naleat:auctoritate hila
rij pape ⁊ nicholai monſtratur. ¶ Ait
nãq; hilarius epiſcopꝰ vrbis rome ſy
nodo pꝛeſidens.
I Coꝛrigẽdũ eſt qð illicite admittiuur
aut a pᷣdeceſſoribꝰ admiſiũ inuenuur.
Vod quis cõ miſit illiciteaut a p
(iceen oribꝰſuis inuenerit admiſ
ũſi ꝓpꝛium periculum vult vitare? dã
nabit.nos.n.iĩ nullo volumus ſeuerita
tem vltionis exercere: ſed ꝗĩ cauſis dei
uel contumacia uel aliquo exceſſu ðliq
rit aut ipſe qui perperaʒ facit aboler̃ no
luerit in ſequicquid in alioñ reſecaue-/
rit inueniet.quod ut deinceps poſſit te
nacius cuſtodiri ſi placet omnes ſentẽ-
tias ſubſcriptioneſq; ꝓpꝛias comoda
te:ut ſynodali iudicio adiiꝰ daudatur
illieitus ·
WE Ntem gregorius.
.Secundum ſue cõſuetudinis teno
rem apoſtolica ualet mutari ſententia
Poſtolice ſedis ſẽtẽtia tãta ſem-
per conſilij moderatiõe ↄcipitur
tanta patientia ⁊ maturitate decoquii
tantaqʒ deliberationis grauitate ꝓfert
ut nec immutari neceſſariuʒ dncat niſi
foꝛte ſic prolata ſit: ut retractari poſſit
uel immutari:ſi ᷑ᷣm tenerem premiſſe
cõditiõis exiſtat. ¶ Aẽ inocẽ.papa.
A predeceſſoribus damnatos alio
rum ſupplicationibus in priſtinum ſta
un alolic reformat ecclefa.
niam nũc ad maximuʒ fotinũ
(Naran ad quoddã thema.a quod
mihi anxium eſtac difficiliimũ maiorũ
meorum reuoluam ſentẽtias. Fuerat
quoqʒ de illo quoquo pcõ: ut ipſi etiaʒ
cõmeminiſtis aliquid vtiqʒ granius cõ

ſtitutum: uerum qm̃ id quod per rumo

remꝰ falſum ut aſſeritis ſurreptuʒ huic
ſedi ⁊ elicitum per inſidias demonſtra
tur:qꝛ res ad ſalutem redijt veniaʒ tm̃

uobis hinc admittentibus poſt condẽ⸗/

nationem mor apoſtolico ſurrogamꝰ
tantiſqʒ veſtris aſſertionibꝰ uobiſqʒ tã.
bonis tam charis non dare cõſenſum
omnibus duris rebus durius arbitra-
mur.pro ueſtra ergo approbatione fra
tres chariſſimi ⁊ ſentẽtia ac poſtulatio
ne epiſcopum fotinum babetote.licitũ

hb ¶ Illicitus.nõ ar.ad queſtionẽ dominicalem.iuraui ꝙ nunq; accederẽ

ad foꝛnicariaʒ meã
poſt volo cũ ea Zhe
re poſſuʒ.ar. hitc ſic
⁊.xxxj.q.j.telatum
7.c.illòᷣ.⁊ ar.contra
extra de cauſa poſ.

c.iij.⁊.ff.ð excepti.

rei iu.l.⁊ an eadem
C§S. actiones.
Poſtolice.
„ decogtur. BH

patet rð ꝙ in reſcri ⸗

ptis apoſtolicis ni/
hil dʒ vitij reperiri.
nec aligd repꝛehen⸗

ſibile. vt eẽ de re⸗

ſcrip.cũ adeo.vnð
vitioſa dicent᷑ reſcri
pta:ſi ſit in eis fal⸗
ſum latinum.vt er
de reſcrip.ad audi.
ſed in teſtamentis ⁊
pꝛiuile.ſecus ẽ. C.

de teſt.exroꝛeʒ.⁊.ff.

de manu. teſti. qui
habebat.non enim
veriſimile ꝙ cum
ille littere in tot ma

nibꝰ decoquãtur

ibi ſit aliquid repꝛe
henſibile. .

k Metractari poſ

it. videtur ergo ꝙ
ſnĩa vᷣncipis poſſit
retractari ſi eſſet in/
iuſte lata. ⁊ ſic eſt
.C. ð ap. ne cauiſas
vbi dicitur ſi ſnia
pꝛincipis ſine cauſe
cognitione fuerit la
ta non põt retracta
ri.nam etiam erroꝛ
principis facit ius ĩ
ter partes.vt. ff. de
hicloquitur de ea re
tractatione que ſit ꝑ
in integrum reſtitu
tionem.extra de in

integrum teſtit. cũ

ex litteris.
I¶ Londitionis. ſi
conceſſum erat ad tẽ
pus.S.ea.q.iij.qð
ſcripſi.vel illius ſi

pꝛeces veritate nitã
tur.ſententia auteʒ

non eſt ſub cõditio
ne ferenda.ij.q.vj.
biduum. vnde hoc
non intelligitur de
ea: tenet tamen ſi
ferat᷑ ex de ſen.ex.a
nobis ⁊c̃.
m Eniaʒ nũc
ad mariuz.
foꝛte binomius erat
iſte foninus. vel ali
ter. veniã ad fotinũ

nunc quaſi ad maximum quoddaʒ thema:quia plures queſtiões ex eo ſur

gunt.

n ¶Mer rumoꝛem. ar. ad queſtionem illam qꝗd ſi aliquis pꝛopter falſum

rumoꝛem eſt electus qui credebatur peritꝰ ꝙ poſtea caſſatur eius electio ſi-
cut ⁊ caſſatur inſtitutio.vt.ff. de here.inſti.ſi pater.ſed legata noncaſſan-
tur röne falſi rumoꝛis.vt.ff.de here.inſti.l.vl. Item boc ſcias ꝙ ea que ꝑ

ſurreptionem obtinent᷑:etiam abſente aduerſario retractantur. vt extra de

ſen.⁊ re iudi.cũ olim.nec aliquid valer ꝙ per litteras ſurrepticias actum

Pl⸗
D1r
parr
ir⸗
16
lu
piap⸗
nno
po
feſtiuu
hnues
gii
ſieo.

C.
e
CK
gii⸗
5.4i
fideo.
aui⸗
diKin
5Al
lrinin
bmil
no. di.
dün
l. A.
ſs
ppot
toꝛdie
juris 3
bemo
nioꝛes
ſabſolu
naou
penie
honcer⸗
gliſcd
a vi
.eact
funs.
baalit
ſorien
levi.
deſ ſi
n
foan.
1α
OQOA
dpꝛiſi⸗
vi nececk
ͤptem
3 Legin
fone
guiſecena
lusppter
uucay
lriudes
poſtes mml
cum dirit
litchidimn
nibil obie
Niginakrle
Ghnd
N
ev.) 5
b noß⸗
tgchpag
derenoo
malbi di
n percet.
roſt gd
ſnti. ii.
Rane
)Rcep m.
niedalchit
nülbaeſeſ⸗
ftmiitat
litican

eis
ipzei
dad
k heſe
htann
Artonn
guſa hol.
5 dnn.
meaten
i.
daſble,
ognn
dinneſn,
ſoltsn
finepenti
npnben
icr den⸗
coepnd
Nchineſn
eineis ii⸗
nun g
1 udt.
bunetnt
ſans ic,
ſt an
ononenin
mlegan
nein tome
Coni
S
8

macan ot
nragd
Neps poſtt
iſteſſein⸗
1aſet
,Mcauſas
ſun ſ ſnin
sſtnecauſe
hefuertl
dt raraes
ctiamerron
Pfackins
G. p. Kc
.liin .6
urceeate
Meceſt
fum kwün
AnEein
in keſtt,ci
8.
Citionis.
meratadt
iliis
rtateni
niu aie
ſcdtio
liſ,g⸗
nudehoe
ligtur de
tünen ſ
geſen.
.
Eniiz nin
d mariun
omniuserat
us. , llal
ſaſfunni

eſt vt ex de of.uica.tua.lmo ⁊ libertas que nð retractatur lʒ pp ĩiuſtã cãm

OQ.

XXXV

Data ſit.ut inſti.qui.ex cau.ma.ꝭ.eadẽ.v.ſemel.iſt nulla ẽ ſi ꝑ ſurrepꝛöeʒ
Data fuerit.ut.ff.de ſideicõ.li.cũ vero.ꝭ.ſubuentum.⁊ iudex qui alias nõ

pðt reuocare ſniam diffinitiuam lʒiiuſtam:in boc caſu ipſemet eam reuo
cat.ff.de iudi.ſi pretor.

9 ¶At depꝛecami-
ni.ar.ꝙ ñ ſit ſimo
nia pꝛeces ꝓ digna
perſona porrigere:
2 digno depoſito
reſtituẽdo licite pñt
pꝛeces offerri ar.i.
q.i.ſiliã.⁊. diſ.l.cdle
rico ⁊.d.liiij.ſi ᷣuꝰ.
b ¶ Cõpotẽ.i. offi⸗
cij ptãtẽ habentẽ.

c ¶ Nolite. ar. ꝙ pa

pa appꝛobat ⁊c.ut
.S.xxiiij.q.j.hec eſt
ſides.S.xvij.q.iiij.
5§.qui auteʒ.⁊. xciij.
Rininrus⸗
D udio.arg.op
ti.adiunãdos Reos
criminis.S. d. xlv.
iʒ ſimilia.C.dead/
uo. di.iu. reſtiinen

dũ.⁊.ff.de alb.ſcri.

l. At.
e ¶ Si faciẽdũ.ar.
p botius de miſeri
coꝛdia qᷓ; de rigore
iuris ðᷣlinquẽtes de
bemꝰ coꝛiger ⁊1 ꝙ
nioꝛes ðᷣbẽt eẽ pᷣlati
abſoluẽdo qᷓ;ĩ ↄdẽ
naãdo.ut.S.di.xlx.
lʒ plerũqʒ. S.di.l.
ponderet.⁊.S.xxiij.
vj.q.vij.alligant.

rianus.er de pro⸗
ba.ex litteris. ex de
ſorti.ex tuaꝝ diſ.
lxxxvi. nõ ſatis.ẽ.
D.ix.ſana.⁊.S.j.q.
vij. diſpenſationes
Joan.
ſ¶Entẽtiam.uſ
emporũ.iv.
di. pꝛiſcis.⁊.S.j.q.
vij.neceſſaria.⁊.c.
qð ꝓ remedio.
g ¶Legitimꝰ. ut cir
ſionẽ tymothei
quã fecerat fieri pau

lus ppter ſcandalũn

indeoꝝ ꝗ natꝰ erat
ex iudea ⁊ gentili:
poſtea mutauit hoc
cum dirit: dico ꝙ ſi
circũcidimini:xpᷣus
nihil uobis ꝓderit.
ar. ð pe. di.ij. circũ
ſio. (Adde ꝙꝙ ita
oꝛiginalr legit᷑ ĩ ae
tibꝰ apoſtoloruʒ .c.
xvj. ⁊ ad galatas.
b ¶ Nõ qñ.ex hoc di
cũt qdʒ papã reſcin
dere nðò poſſe qð ſe
mel bñ diffinitũ eſt
an peccet. naillud
dỹ poſſe qð de iure
⁊c̃.xxij.q.ij.faciat.
i ◻Kaue. Cal?
E epi macedo/

.

nie dolebãt:ſi aliqñ papa retractabat ſnias eoruʒ uel cauſaꝝ cognitiones.
⁊ ad hoc reſpodet papa. k

eſt. n. ita conſtituere vt depꝛecaminiꝰ:et
noſtram in melius conuerſam ſententi
am labore vel teſtimonio veſtro com
potẽ? vobis ſuſcipite.euſtachium vero
a me ſepiſſime compꝛobatuʒ nolite ex
pectare vt diaconi gradu expolietr.ſolli
citos.n.vos pꝛo ſalute libenter audioꝰ:
contra etiam ſi faciendumeſt: libenter
nõ admittio. Cui manum poꝛrigitis vo
biſcum poꝛrigo.cui poꝛigo mecuʒ poꝛ
rigite.¶ Item MNicolaus papa.
¶Bententiam romane ſedis in meliꝰ
commutare nccet.
3 Ententiaʒ romane ſedis nõ nega

mus poſſe in melius cõmutari:cũ

aut ſurreptum aliquid fuerit aut ipſa ꝓ
cõſideratione etatuʒ vel tẽpoꝝ ſeu gra-

nium neceſſitatum diſpenſatione q̃da,ʒ

oꝛdinare decreuit:quoniam ⁊ egregiuʒz
paulum apoſtolũ diſpẽſatoꝛie legimꝰs
quedaʒ feciſſe que poſtea repꝛobaſſe le-/
gitur qð tñ obſeruanduʒ eſt: qñ illa ro-
mana videlicet eccleſia diſertiſſima cõ-⸗
ſideratione hoc ſieri delegerit:nõ quã-
dovipſa que bene ſunt diffinita retracta
re voluerit. Innocentius epiſcopus
per macedoniam conſtitutis.
Cuinſq; indicium apoſtolice ſedis
auctoꝛitas retractare valet.

Rane nõ opoꝛtet videri pijſſimis

mentibus veſtris cuiuſcũqʒ retra-
ctare iudicium: q; veritas ſepius eragi
tata magis ſplendeſcit in lucẽę ⁊ perni-
cies reuocata in indicium grauiusꝰ⁊ ſi
ne penitentia cõdemnatur. nam fructꝰ
diuinus eſt inſticiam ſepius recenſeri.
¶ Item erx libꝛo pontinicali.
¶A pꝛedeceſſoꝛibus depoſiti a ſucceſ/
ſoꝛibus reſtituantur.
Malea.

6 theodoſiuʒ quẽ eu-
genius anteceſſoꝛ eius pꝛeſbyterij
bhonoꝛe pꝛiuanerat:eccleſie ſanguine cõ
ſecrauit epiſcopum. Leontius duʒ eſſet
pꝛeſbyter depoſitus fuit ⁊ poſtea in an-
tiochia patriarcha fuit. Miſenum epi⸗
ſcopum a felice papa damnatam gela/
ſius ſucceſſoꝛ eius ⁊ cõioni reddidit:et
eccleſie reſtituit ſue. R. X.
Icut ergo ſnia romãe ſedis
in melius cõmutari valzʒ:ſie
cuiuſlibet eccleſie ſnia cũ per
ſurreptioneʒ data cognoſcit
rationabiliter reuocari põt.
Be eadaũt que ad ſecũdas nuptias
tranſit vtrũ in eadẽ affinitate cõſangui⸗
neoꝛum pꝛioꝛis viri remãeat:an ſobo/
les ex ſecũdis nuptijs ſuſcepta ↄſangui
neis pꝛioꝛis viri copulari poſſu:meri⸗
to queritur. ¶ De his ita ſcribit grego
rius papa venereo caralitano epiſcopo

¶ Quia vitas.ptla allegatio ẽ iudices ꝗq no

lũt audire aduocatos..xx.q.vlt.iudicantem.nõ.n.põt ad vitatẽ pueniri

niſi reſpiciatur ad cãm ⁊c.S.xxiij.q.viij.decidit.

X

i.l.iij.S.ſciendum.

3 ° 9

1 Sebius aga tamen ſufficit ſummati cognoſcere.C. vbi in rẽ act.l.ij.⁊.ff.a d
ex

m ¶ In lucem.ar.ꝙ iudex põt ſepius interrogare teſtes cũ dubie aliquid direrĩt.
ut.xxx.q.vlt.iudicãteʒ.ex de emp.⁊ ven.cũ cãm ⁊.ſf.de inter.ac.ubicũqʒ.nec eni

WAffinitas in ſuperſtite non deletur
Raternitatis veſtre ſtudioſe ſa-

blgacitati frater amãde quas ðbeo

refero grates: quoniam queſſti q̃ de-
buiſti iocundñ me reddidiſti. Ande pla
cide ad inquiſita reſpõdeo:ſedẽ apoſto

licam conſulere decreuiſti: ſi mulier co⸗

pula nuptiali extraneo viro cõiuncta co
gnationi eius pertineatꝰ:ſi eo ðᷣfuncto
cognatio remaeat: vel ſub alteroꝰ viro

cognationis vocabnla diſſoluãtur: vel

ſi ſuſcepte ſoboles poſſint legitime ad
pꝛioꝛis viri cognationis trãſire copnlã
Eſt. n. verbum domini validuʒ foꝛte
durabile ⁊ immutabile ⁊ perſeuerabile
non momentaneum nontranſitoꝛium.
Ait enim per ſe ipſa veritas que deus ẽ
2 verbum dei eſt. Celum ⁊ terra tranſi-
bunt:verba autem mea non traſibũt:.
añquã deus in carne appareret iter ho
mines eo inſpirante dixit adaz: Quam
obꝛem relinquet homo patreʒ ſuumet
matrẽ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo
in carne vna.Deinde cũ veritas oꝛiret
de terra in terram ⁊ viſibilis'in huma-
nitate appareret:interrogatꝰeſt ſi licitũ
eẽt homini vxoꝛem relinquere quod ꝓ

hibẽs vetuit niſi foꝛte foꝛnicatõ exclude

ret maritalem copulaʒ: vñ pꝛotulit ſta-
tim in medium eandem ſententiaʒ quã
ante ſecula manens cum patre verbũ ĩ/
ſpirauerat ade:ipᷣe confirmansqð ipᷣe
pꝛimus pꝛotulit homo:quamobꝛeʒ re-
linquet homo.p.ſ.2.m.⁊ adhe.vxo.ſ.⁊
eæ.d.i.c.u. Si vna caro fuerit qmõ po-
teſtꝰ aliquis eoꝛum pꝛopinquus vni p-
tinere niſi ꝑtineat alteri.hoc minĩe poſ⸗
ſe fieri credendum eſt. DPoꝛoꝰ vno de⸗
functo in ſuꝑſtite affinitas nõ deleturꝰ
nec alia copulatcõiugalis affinitateʒ co-
pule pᷣoꝛis ſoluẽ valet.ſed neq; alius cõ
iunctionis ſoboles placet ad dffinitatis
pꝛioꝛis viri conſoꝛnum trãſire ꝓ eo q;
verbum domini validuʒ eſt ⁊ foꝛte. Et

inquiens diyit prophetaꝰ: verbum do⸗

mini ſtabit in eternum.⁊ alius pꝛophe⸗-
ta:q̃niaʒ ipſe dixit ⁊ facta ſunt:ipᷣe mã-
dauit ⁊ creata ſunt:ſtatuit ea in eternuʒ
⁊ in.ſ.ſ.pꝛe.po.⁊ non pꝛeteribit.nã poſt
uerbum ⁊ pꝛeceptum effecit deus duos
carnem vnam'.i.maſculum ⁊feminaʒ:
qui innumeram multitudinemvtriuſqʒ
ſexus non deſtitit vnuʒ facere ſecũ:ſicut
per ſe veritas dixit:nõ rogo pꝛo bis tã/
tum ſed etiam pꝛo bis qui verbum eoꝝ
ſunt credituri in me:vtvnuʒ ſint ſicut tu
pater in me ⁊ cgo in te:vt ⁊ ipſi vnuʒ in
nobis ſint.Si ꝗs ergo ſacrilego ⁊ teme
rario auſu in defuncto querit pꝛopinꝗ⸗
tateʒ extinguere:vel ſub altero affinita
tis vocabulo diſſipar̃ vł ſuſceptã ſobo

aaliter ad vitatem peruenitur niſi circũſtantie oẽs diligenter querantur. vt. xxiij.

q.ulti.occidit.
n¶ PDernities.i.pernitio
ſum factum.
o.ρ BGrauius. i. cum gra
uitate. .
p ¶ Pnia.i.poſtea nõ pe
nitebit qꝛ cũ deliberatione
faciet.xxiiij.di.c.j.
Icut g ſnia. de
q ea. bic depingit.
x.q̃ſtio que habʒ
duo mẽbꝛa. vty
ex ſecundis nuptijs ſobo
les fuſcepta poſſit conſan
guineis viri pꝛioꝛis matri
monio copulari ⁊ vtrum
affinitas deleat᷑ in ſuperſti
te.⁊ in vtraq; rñdet᷑ nega
tiue.j.e.c.j.ſʒ illud corri
gitur extra de ↄſan.⁊ affi.
non Den atgſ
r aternitatꝭ.ſi mu
