rorũ. Nec officiũ docendi ſibi aſſũ
mere liceat ſine auctoꝛitate dlerico⸗
rũ:niſi foꝛte diuina gratia intus cõ/
moniti ſicut beatꝰ greg.refert ĩ dia
logo de beato bñdicto ꝗ hoĩes mõ
tis caſſini ad fide adduxit:⁊ arã a
pollinis q̃ erat ibi erecta ſubuertit:
⁊ ð quodã equitio cui angelꝰ ĩ ſom
nis apparnit:⁊ eũ ad pꝛedicãdũ mi
ſit:qui cũ de vitio lingue cõquerere
tur:angelus flebothomo linguam
eiꝰ tetigit ⁊ totũ illud vitiũ curauit.
Quod vo hieronymꝰ ſeipſuʒ tali-
bus cõnumeratꝰ:tale ẽ qle ulð apo/
ſtoli ad philippenſes: ꝗcũqʒ iperfe
cti ſumꝰ hoc ſentiamꝰ:ſeipſũ iperfe
ctis cõönumerãs. Hinc idẽ hier.ali-
bi aitꝰ?. Natus in pauꝑe domo ⁊ tu
gurio ruſticano.ꝗ iĩifra: nos ſuffarci
nati auro ſe famelicum faſtidiẽtibꝰ
meila:pauperẽ diuitibꝰ ↄnumerãſ
ſupra vbi agit᷑ de clericis ꝗ propꝛia
relindre nolũt.c.gloꝛia epi.¶ Ec⸗
ce ſufficienter mõſtratũ ẽ:q; mona
chis pᷣſbyterij honoꝛe decoꝛatis a

populo electis:ab epo iſtitutiſ eadẽ

liceat q̃ ⁊ alijs ſacerdotibꝰ.ꝓbatur

bocẽt ex ſimilitudine cõſecrationiſ

nõ enĩ in ↄſecratiõe eoꝛũ aliud dici⸗
tur:⁊ alið ĩ ↄſecratiõe alioꝛũ.Atrii
qʒ enĩ in cõe a dño bñdictionẽ ifun
di epᷣs obnixe depoſcit. Et dũ oſe⸗

crat cũctis ſacerdotibus ſigillaũ di

cit:ↄſecrent᷑ ⁊ ſanctiſicẽtur dñe ma
nus iſte: vt geqd cõſecrauerit cõſe/
cratũ ſit:⁊ quecũq; bñdixerint bñ-
dicta ſint. Ecce cõis ẽ bñdictio:vñ
igit᷑ diuoꝛtiũ: Sicut ergo i bñdictõ
ne vtriq; cõem nãciſcunt᷑ ptãtẽ:ita

in inſtitutione cõiter aſſequunt᷑ prtã
tis executionẽ. Ceteꝝ abſq; epoꝝ

licẽtia nõ ſolũ monachis ſed oibus

gñaliter dericis ptatis executio in-

4 ρSlidee nonis.quidã hoc intelligũt in eo caſu cũ pꝛior eccłia enoꝛ
mit᷑ ledit᷑.alſs epᷣs bñ aufert ð iure vniꝰ⁊ dat alij.vt.xii.q.ij.bòe rei
1.c.nulli epoꝝ.⁊ er de exceſ.pᷣla.ſicut venirᷣ.j.ð ↄſe.di.i.c.ij. Hu.tñ ſcri
pſit ꝙ eps nõ põt anſerr̃ vni eccleſie ⁊ daf alij ĩnito ſacerdote.nã qð ſe⸗
mel eſt ↄſecratũ alienari nõ põt.xii.q.ii.nulli.⁊.c.ſine exceptione. Itẽ qꝛ

terdicitur. Ande Elemẽs.
Sacerdotalia officia ſine ꝑmiſ⸗

ſu epᷣoꝝ nõ agant vꝛeſbyterji.
Anctio ſidelibus 7 iamope
CU oĩbus pᷣſbyteris ⁊ diaconibꝰ
reliꝗs clericis attẽdẽduʒ eſt: vt ni
hil abſq; epᷣi ꝓprij licentia agant:
nõ vtiq; miſſas ſine eius iuſſu ꝗſ-
q̃ᷓʒ pᷣſbyterorũ ĩ ſua parochia agat
ñ baptiʒet necꝗ cquã abſq; eiꝰꝑmiſ
ſu faciat. HDe bis vo qĩtra mo
naſterij clauſtra cõſiſtunt:qbus po
pulus ad regendũ nõ cõmittit.que
ritur vtrum dare vel accipere deci
mas debeãt. In quibus hec diſcre
tio ſeruanda eſt:vt de agris ⁊ vine
is que ad propꝛium ſtipendium co
luntur:decimas ſibi retineant. Si
enim ðcime a populo ſilijs leui red
debãtur pꝛo miniſterio: quo domi
no deſeruiebant in tabernaculo of-
ferendo ſacrificia ⁊ holocauſta pro
populo.pʒ ꝙq; monachi de pꝛopꝛiis
pᷣdijs non magis quã alij ſacerdo-
tes decias ſoluere cogunt. Sed dr
pꝛedia monachoruʒ ſiue pᷣcio ſunt
empta ſiue pꝛo ſalute animaruʒ ob
lata:anteqᷓʒ in ins eoꝛuʒ venirent:
baptiſmalibus eccleſijs ſine ꝗbuſli
bet alijs primitias ? decimas ꝑſol
uebat:ille autem eccleſie ſuo iure pᷣ
nari non poſſunt. ¶Unde in ma-
gocienſi cõci.ſtatutum inuenitur.
Quires ſuas alicui pnegauerit
decimationuʒz pꝛouentuʒ pꝛioꝛi ec-
cleſie auferre non poterit.
Igs laicus vel dericus vel

vtriuſq; ſexus ꝑſona ꝓpꝛieta
tis ſue loca vel res alicubi dare de⸗

legauerit: decimationũ ꝓuẽtuʒ pᷣo

ri ecdeſie legitime aſſignatũ ide ab
ſtrabereꝰnullã habeat ptãtẽ.ꝙ ſi fa
cere tẽtanerit:talis traditio irritaꝰ
pꝛoꝛſus dicatur:⁊ ipᷣe ad emẽdatõ
nẽ eccleſiaſtica coerceatur cẽſura.
¶Itẽ ex cõci. cabilonẽſi.
Antigoꝛes eccleſie nec decimis

nec vlla Heane rinẽtur.
eſied antigtus ↄſtitute nec

Cc
decimis nec vlla poſſeſſione
puẽt᷑:ita vt nouis oꝛatorijs tribuã
tur. ¶ Itez ex conci. guarmaciẽſi.
¶Antiquiores eccleſie ꝓpter no⸗
uas iuſtitiam ſuaz non ꝑperdat.
Vicunq; voluerit in ſua ꝓp⸗
(6 pꝛietate eccleſiaʒ ediſicare:et
conſenſum⁊ voluntateʒ epiſcopi
habueru:in cuius parochia eſt lici
tum ſit:verũtamen omnino pꝛoni
dendum eſt epo:vt alie eccleſie an-
tiquiores ꝓpter nonaʒ ſuam inſti⸗
tiam aut decimaʒ non ꝑdãt:ſʒ ſem
per ad antigoꝛes eccleſias ꝑſoluã
tur, ¶ Decimas auũt baptiſmalibꝰ

ſacerdos iſte non cogitur
de ſuo facere bñficiũ.ut
r.q.ii.pᷣcarie.Itẽ qꝛ pui
legiũ ſoliꝰpape ẽ vni au
fert ⁊ alij datr᷑.ut.ix.q.ii.
2ↄqueſtꝰ.⁊.c.nũc vo.⁊.c.
ppᷣncipalẽ. Itẽ qꝛ nulli
ↄſulendũ eſt cũ alteriꝰ ia
ctura.xi.q.iij.ſiqꝗs vo.xii
ij. q. v. deniqʒ. cxxii.qᷓ.
ii.pᷣmũ. Iteʒ ar.ẽ ꝓ ipſo
.j.e.multis.ſʒ eũ eſt er
ð ec.edi.ad au diẽtiã.me
liꝰ:exr.e.ti.tua.vbiñ ob
ſtat ei iuramẽtũ qð fecit
ð rebꝰec.ñ alie.vñ h no
vf eſſe alienatio nt ibi ꝑ.
pẽdit. Itẽ auferendo uni
⁊ dãdo alij eccleſie ſibiſbᷣ
iecte:ũ vr̃ aliẽare.ſiẽ dã/
do ſororiñ vf aliẽarf.C.
de ſideicò.volũtas:⁊ẽ ſi.
C.ð edi.pᷣua.ſi ꝗs poſt ⁊
.ff. de le. ij. vnũ er fami⸗
ia. ⁊.l.peto.S. fratre.ſi.
le.ð his que ſi.a pᷣla.ſi⸗
ne ↄſẽſu ca.cũ apłica.io.
r Aicũqʒ.oↄſenſũ.j.
Ode cõ.di.i.nemo.
86 ntiquiores.ar. ꝙ
vi contenditur ꝓ iure du
arũ ſemper ſtandũ eſt an
tiquiori.vt er ð reli.do.
c.i.Yem.ar.ꝙ ſemper
baptiſmalibus eccleſijs
ſoluende ſunt decime nõ
capellis.ut.ſ.c.ꝓxi.⁊.c.
queſti.⁊.c. ſiatuimus.⁊
c.in ſacris.⁊ ex.e.ti.nun
cios ſᷣm hoc epᷣs non de⸗
bet habere decimas ba⸗
ptiſmalis plebis.i. rura
lis eccleſie.ſed tm̃ epalis
plebis. de illis enim loꝗ
tur.c.xii.q.ij.vobis.⁊.c.
vulterane.⁊.c. conceſſo.
7.c.quattnor.tamẽ dico
quod quelibet ruralis ec-
cleſia etiam debet · ſuas
decimas in quattuor par

*

tes diuidere.vtvna ſit ba

ptiſmalis eccłie.alia pau
perum. tertia fabrice. qr
ta capellanorum.licꝭ ho

die epiſcopi omnia occu.

pẽt.alit᷑ no.S.x.q.i.noue
rint.⁊ contra.ioan.eſt.ex

tra de deci.quoniam. ?.

capitulo. cum contin/
gat b.

oleret
higllin
fut
Qin
cuſpah,
aaponnol
Gntkvent
wjieonz,
piätntej
1clua not
Neſionario
fist.ſuneip
nuat. ſiue de
peſidezech
peſoo del.⸗
a.teenta.
Mincs.
Carchi
bür deum
elteen e.
n.n do,n⸗
etl.gandirt
lineptſoopo.
Ecuoniam.
(Mcdes
umorbus.
CDame
Kuainipton
Udloquit
ſonalibegn
pbiſacka p
lxtra.e. ada

6 Kum
Ua ,d
ligeno babi
iqg non min
Hintuala. (
pa deommaru
biturerolie
lüryli.

((Cöterpi

Galuncbitpr
ſiccoſter vine
hatali: qdice
Uichieſfriat
nuitabittidiß
ucanonicis n
ſbo ce qi if.
ndchi n
üfonnenn
Cumnnone
6 chiun

B
euangelio

Lis.

Nnig iug
egri di
lis ſoifi
ikiutiin
Aitnn phiſ
huntigzf,
tenmonn bi
Käufrmncoun
liaceſeſtic

Milinf,
wdänani,
ltnſchſc
leiſügfmn,
elg finr
cdcim
Gig ſi,
dets Niilenn
nüguortnc,
enditurpinen
nperſtantückn
nvteöii.
emn. ar,ginn
malibus ittiß
Geſuntdounet
Sen ſ N
11.c ſatuimnt
Cis ten
nbortzsnend
bare Mimns he
lepetint in
ſelun gl
tellszaun /4
h⸗hete⸗
1c Cnctſ,
or une dio
lbarruralser⸗
in a us

ndpanmelor

Gt.nuſttn
Seche un
lerta ſibr.
ancuneh
hionnian

onrrſonic

ti aunint

8 detimis.
b ¶ Si ergo. pa⸗

e ¶ Ad eccleſias. ppꝛijs

ſchalis.ſed quomodo pa
ſchalis potuit dare h̊ pri
nilegiũ monachis cũ ſit
ↄtra pᷣceptũ diuine legis

ut. j. e.ðcie.⁊.c.rᷣuertumi
ni 3H qð nõ põt diſpenſari

.xxv.q.i.ſũt qdã.⁊.S.d.

v.c.i.S.di.viij.q ð.ſed
foꝛte nõ ẽ abſurdũ ꝙ pꝛi
nilegiũ concedat᷑.quãauis

ſit còtra ius diuinũ.ſmD ſi

cCcoõtraria coſtitutiõe illud
tolleret᷑.nõ poſ fieri.ſecd

nũgd laico poſſ dar tale

puilegiũ. dic ſic. JOOo.
c¶AQeſti ſũi.coloni ꝑ
¶Atarij gpant⸗ ſfru⸗
ctuũ percipiũt.tales enĩ ꝓ
ea poꝛtiõe quã ipſi pcipi

unt.tenent᷑ dare decimaſ

7 dñi eoꝛuʒ ꝓ ea quã ipſi
⁊.c.tua nobis.ĩmo ⁊ in
pẽſionario colono idẽ in
ris ẽ. ſine ipſe ꝓ pẽſiõe ſer
uiat.ſiue dño det certam
pẽſiðeʒ:qꝛ anteqᷓ; aliqua
pẽſio det. res eſt decimã
da.ut extra.e.ti.cum bo

mines. H

d ¶ Atepi. pʒ bic dlericiñ

dabüt decimas de boniſ
eccleſie.ut ex.e.ſraternita

ꝓri.licet. tO.contra di-

xerit.qui dixit eſſe ſpecia.

le in epiſcopo. ſed ob. e.

.e.quoniam.5.vlt.
fumpribus.
ſ¶Becimas. ſi pꝛedia
ſint in ipſoꝛuʒ parrochia
uel loquit᷑ de decimis per
ſonalibꝰ que dande ſunt

vbi ſact̃a percipiunt᷑. vt

extra.e.ad apoſtolice.

g Ecimas. a mona

cchis. duplici röne.
tũ qꝛ nõ habẽt populuʒ.

cũ qꝛ non miniſtrant eis

ſpiritualia.( Adde ꝙ lex
ipᷣa decimarũ oꝛiginalit
hẽtur exodi.c.xiiij.⁊ nũe
ri. xvlij.

h ¶ Cẽiter viuẽtibꝰ. ecce

ꝙ aliud hñt pꝛiuilegiũ cle
rici cõiter viuentes qᷓ ſe⸗
paratĩ:⁊qꝛ idẽ hñt qð mo
nachi. ſilt ĩ abſolutione
petẽda hñt idẽ puilegium
cũ canonicis: nt er ð vi.
⁊ ho.cle.qm̃.i fi.⁊ ex qui
de.uel vo.c.i.⁊ e deſẽ.
ex.mòachi.⁊.c.ex teneꝛe
in fi.contra.extra deſen.
ex.cum non ab homine.
C Milites. an milites

poſſint hr̃e decimas.di,⸗

ꝙ ita ut ſequitur legitur
in euangelio Luce. c. xi.
k Ttpis. 1 vicinitaſ

ar. ꝙ ꝓpter remo⸗
tioneʒ uel incõmoditateʒ
multa fiunt licite que ałs
non liceret.ut.j.e.q.vij.
ſi qu is vult.lxiij.di.cuʒ
longe. xiij.q.ij.vbicunqʒ;
e ve eccle.edi.ad audiẽ/
tiã.ð.vij.q.i.tempoꝛis.

0 ECcias a populo ſacerdoribꝰ

XVI

2%N 1

eccleſijs perſoluẽdas eo pa.iiij.af nenato epiſcopo.c.xxv.

firmat dicens. C Bapuſmali
bus ecclemis decime dari debent.
E decimisiuſto oꝛdie nõ tĩ
(Aobi⸗ ſʒ etiaʒ maioꝛibꝰ viſuʒ
Eplebibꝰim̃ vbi ſacroſancta bapti⸗
ſmata dantur debẽ dari. Si goẽ
nulli lʒ decimationũ ꝓuentũ a pori
ecclłia cui aſſgnatꝰfuerat abſtrahẽ:
ſi ius antiꝗoris eccleſie nouis tribu
endũ nõ ?:ſi decie immmõ baptiſma
lib eccleſijs dande ſũt:pʒ ꝙ mona
chi ex ꝓpᷣis pᷣdijs decimas dare co
gunt᷑. Sʒ ⁊ illa auctoꝛitas magociẽ
ſis ↄcilij ð venditore vel donatoꝛe
logtur:diffiniens ; ulle q vẽdit aut
donat nõ põt ꝓuẽtũ decimationuʒ

illi eccleſie detrahere cui pus legitie

fuerat aſſignatus.monachiaũt de

cias ⁊ pᷣmitias nõ auctoꝛitate vẽdẽ?

tis ⁊ donantis:ſʒ auctoꝛitate eiuſ⸗
dẽ ↄcilij ⁊ paſchalis pape detinẽt:
a gbus diffinitů ẽ:ut monachi de p
pBis pᷣdiis decias ũ ꝑſoluãt. ¶ Sic
eni in magocienſi ↄci.ſtatutum eſt.

CNõ ꝑſoluant ð pꝛopꝛus pꝛeaus

abbates ⁊ epiſcopi decimas.
6 Aeſti ſũt pterea gdaʒ frẽs q;
aeẽm aliꝗ epi abbates ꝗ deci
maſ non ſinerent dari ad eccleſiam
vbi illorum coloni mifſa audiũt.ꝓ
inde decreuit iſte ſacer cõuentus vt

epn abbates de agris 2 vieis que

ad ſuũ ⁊ fratrũ ſtipẽdiũ babent: ad

eccleſias ſuas deferri faciant.fami⸗

lie vo eoꝝ wi dent decimas’ ſuas:

vbi eoruʒ ifantes baptizãtur:a vbi

pꝑ totum ani circulũ miſſaſ audiunt.

Ilẽ paſchal.inli. C Se ꝓpꝛiis
labotibus mõachi ⁊ caonici decias
minime ſoluere cogantur.

ac leuitis eẽ reddẽdas dinine

legis ſanxit auctoꝛitas: ceterum a

monachiss ſiue clericis cõiter viuẽ
tibꝰbnulla ratio ſinit: vi militesi aut
epiſcopi aut perſone quelibʒ decias
de laboribꝰſeu nutrimẽtis ſeu ſuis
propis extorquere ðbeant:vñ bea⸗
tus Grego. ſic ait. Cömuni vita vi
nẽtibus iã de faciendis poꝛtionibui
vel exhibẽda hoſpitalite vł adiplẽ
da miſericoꝛdia nobis quid erit lo
quẽdũ cũ oẽ qð ſupeſt ĩ cãis piis ac
religioſis erogãdũ ſit dicente dño
qð ſupereſt date elemoſynã: ⁊ ecce
oĩa mũda ſũtvobis.¶ OQð ãt dicit
nt antigores eccleſie ꝓpter nonas
nec decimis necvlla poſſeſſione pᷣ-

uentur:ñ ita itelligẽdũ eſt: vt nullo

mõ credat᷑ licẽ epᷣo aliquã ꝑteʒ poſ
ſeſſionũ vel ðcimationũ vniꝰ eccle-

ſie alteri pro tempoꝛe tribuere.ſicut

enim papa duos epiſcopatꝰ ĩ vnuʒ
põt redigere:ita ⁊ vnus ꝓpo oſen
tiente epiſcopo ĩ duos põt diuidi:
vel etiam metropolitano inuito q̃
libʒ eccleſia ab eiꝰinriſditione apo⸗
ſtolica eximi poteſt auctoꝛitate.
Ande Grego.papa ſcribit Be

BSuos epiſcopatus in vnumre

digere apoſtolica põt anctoruas.

Ttẽporis q̃litas ⁊ vicinitasꝰ

nos locoꝝ iuitat: vt cumanaʒ

atq; muſitanam vnire debeamus

ecdleſias: quoniã nec longea ſe iti-
neris interuallo ſeiuncte ſut:nec pec
catis facientibꝰ tãta multitudo po⸗
puli eſt: vt ſicut oliʒ fuit duos bre ð
beant ſacerdotes:qꝛ igitur cumani
caſtri ſacerdos curſuʒ huiꝰ vite ex-

pleuii vtraſq; nos eccdleſias pᷣſen-

tis auctoꝛitatis pagina vniſſe: tibi⸗
q; cõmiſiſſe cognoſcas.vtrarũqʒ
etiam eccleſiarum ſcito te eſſe ꝓpꝛi
um pontiſicem.Et ideo qcunq; vel
de earum patrimonio vel cleri oꝛ--
dinatione promotioneue iuxta ca-
nonuʒ ſtatuta viſa fuerit ordinare
atq; diſponere habebis: nt ꝓpꝛius

reuera ſacerdos liberã ex noſtre aun

ctoritatis cõſenſu atq; ꝑmiſſioneli
centiaʒ. Abi vero cõmodius atq;
Vilius eſſe ꝑſpexeris habitatio:ita
ſane vt alteram eccleſiam cui coꝛpo
raliter preſens non es:ſollicita pꝛo
nidentiqʒ cura diſponas:quatenus
illic diuma myſteria ſolemniter do
mino preſtante peragãtur.
WIgem Joanni epiſcopo.
Duos epatusi vnum redigere
apoſtolica valet audoruas.
SBEſtquã boſtilis impietas di-
M nuerſarum ciuitatum ita pecca-
tis facientibus deſolanit ecclias:vt
reparandi ea ſpes nullo modo po
pulo deficiente remanſerit: maiori
valde cura conſtringimur:ne defũ

ctis earum ſacerdotibus reliquie

plebis nullo paſtoꝛis moderamine

gubernante per iuia ſidei hoſtis cal

lidi rapiantur:quod abſit inſidiis.
Huius ergo rei ſollicitudine ſepe
commoniti hoc noſtro cedit cordi
ↄſiliũ:vt vicinis eas mãdaremꝰpõ
tiſicibus gubernãdas. Ideoq; fra-
ternitati tue curaʒ gubernationẽ q;
treuerẽſiũ eccleſie puidemus cõmit
tẽdã quã tue eccleſie aggregari vni
riq; neceſſe ẽ:quatenꝰ vtrarũqʒ ec-
cleſiarum ſacerdos recte xpᷣo adin
uante poſſis exiſtere.queqʒ tibi ð eiꝰ
patrimonio vel derici ordinatiõe
ſeu ꝓmotione vigilanti ac canoni-

ca cura viſa fuerit diſpõe:ꝗppe vt

põtifex ꝓpꝛiꝰliberã habeas expᷣſen
ti noſtra permiſſione licẽtiam.
Item ex conci. cartha.i.
Non epucopum dvoceſes babe
ant:que nunquam babuerunt.
Elixꝰ eps ſeleucitanꝰ dixit ẽt
Eſiboc placet ſàctitati veſtre in
ſinuo vt dioceſes q̃ nũqᷓ; epiſcopos

habuerunt non habeantꝰ: a illa dio

ceſis que aliqũ habnit:habeat pro/
prium:ſecũdũ hanc perſecutioneʒ
ſanctitatis veſtre eſt eſtimari qꝗd ſie
ri debeat. Ab vniuerſis dictum eſt

placet. C Itez ex aphꝛicano ↄcl.q iii.

5

¶Einire. ſicut papa põt vnif
epatus. ſic epᷣs plures eccleſias
ut eỹ de exceſ.pꝛela.ſicut.ſi que
ras apud quã iſtarũ eccleſiarũ
reſideat dignitas epalis.uel an
vtreq; retineãt dignitatẽ prio⸗
rem. dico ꝙ varijs modis pñt
vniri eccleſie ul hoc mõ.utvna
ſubiſciat alteri.⁊ ſᷣm hoc digni

tas epalis erit in vna tm̃. ulł hB

mõ pñt vniri.nt er dnabus di⸗
gnitatibꝰ vna ſiat dignitas. et
ſm hoc nõ dicent eſſe due eccle
ſie:ſʒ vna tm̃.⁊ illi ꝗ ſunt cano
nici in vna erũt canonici ĩ alte⸗
ra.⁊ tam iſti qᷓ illi canðici inter
erũt electioni epi ⁊ alijs coibus
negocijs.Et ĩ tali vnione diſtĩ
guendũ credo.ꝙ aut ecclie ſi-
mul vniunt᷑.autvna earuʒvni
tur relique que duo ſũt penitus
Diuerſa.ſi vna vnit᷑ alteri. vᷣm
hoc illius naturã ⁊ conſuetudi⸗
nem ⁊ pꝛiuilegium aſſumit cui
Vnttur.⁊ peribũt iura illius ec
cleſie que vnit᷑. vt extra de ſta.
mona.recolẽtes.circa fi.ſi autẽ
neutra alteri vnit᷑:ſed ille ſimł
vniunt᷑.tunc dico ꝙ coſuetudi
nes uel pꝛiuilegia q̃ melioꝛa ſũt
2 humanioꝛa detinet illud vni
tum.nã cum malũ ⁊ bonum aſ
ſociantur.malũ recipit näãm bo
ni.xxxij.q.i.non eſt culpãdus.
T⁊ ar.C. de rei vx. ac. in pꝛin. ⁊
tio mõ poſſũt vniri eccleſie.pu
ta ꝙ vtraqʒ remanet epalis. ⁊
ſm hoc remanẽt duo epiſcopa
tus.licet idẽ ſit epiſcopus vtriuſ
qʒ eccleſie.⁊ ſʒ hoc ſi pꝛimo ſub
erant iſte eccleſie diuerſis me⸗
tropolitãis ꝓpterſllam vnionẽ
neuter metropolitanus pdit ius
ſuũ.ut e ve reli.do.c.qꝛ.⁊ epᷣs
iſte erit ſub duobꝰ metropolita
nis. In pꝛimo caſu erit ſub il⸗
lo cui pape placuerit.uel erit ſᷣ
metropol.illius eccfie cui vnita
eſt altera.illius enim nãm aſſũ
pſit:a ſic imperatoꝛ quandoqʒ;
vnit duas dignitates in vnnʒz
ui ĩ aut.ut iudices ſine quoquo
ſuſfra.5. illud. col.ij.
m CErplenit. ergo ſi eet viuꝰ
non vniret᷑.ut.j.e.multis.⁊ ex
de ec.edi.ad audientiam. imo
potius eo moꝛtuo non debent
vniri.ut extra ne ſe.va.c.i.
n ¶ Ctrarũqʒ.ĩ vtraqʒ g erit ſe
des epᷣalis.ut.xxi.q.i.relatio.
nel foꝛte vbi ipſe elegerit habita
re ĩvna ⁊ alia erit ſibi ſubiecta.
Oo Elix. ut dioceſes. S. vi.
Llvxx. epiſcopi. a. c. illud.
p CNon babeant. niſi ĩ caſu.
ut. ſ. e. pᷣcipimꝰ. xcix. di.nulli.

q ¶¶ Propꝛium. niſi in duobꝰ

caſibus.S.e.⁊ ꝑis.xxv.q.ij.itaã
nos. licʒ ergo ciuitas per mille
anos ſine epiſcopo fuerit.dum
tam? epiſcopalis limes poſſit ꝓ
bari.nõ ob.pꝛeſcriptio.j.q.iij.
licet.

a VAltis. rectoꝛes.i.epᷣos.
f ergo ꝙ papa nõ poſ
ſit inuito epo nouũ facere epᷣa/
tum in dioceſi ſua:ut.S.e.⁊ tpiſ
b. dicit hunc eẽ tenorem buiꝰ
.c.ꝙ nullus ſacerdos poteſt in
ſtitui ſine voluntate dioceſani
epiſcopi.
¶ Joanni epo.ſupple ⁊ Yoã
ni patriarche:qꝛ archiepo lau/
ſeo ſcribit pꝛo badriano.
c W RKater. nec non Yoanne
Eind quo erat lauſeus me
tropolitanus. de cuius dioceſi
fuit hadrianus.ſʒ fuit exẽptus.
d (Eius. I. YJoannis.
e¶ Depoſitus etiã de facio. ſic
xxiiij.q.i. audinimus.
f¶¶ Aliquid.arg. ex eo ꝙ quis
eximitur. videtur exempiꝰ vni
uerſaliter etiã cũ ſuis eccleſijs.
in aut᷑.ut eccl.ro.c.an.ga.pꝛe
ſcript. in pꝛin. col. j. qꝛ beneſi⸗
cia pᷣncipum large ſunt interp
tanda. ut. ff. de conſtit. pꝛin. be
neficiũ.er ùe dona.cuʒ dilectus
rij. q.ij. q manumittit᷑. 2. xxiiij.
q.i.rogamꝰ.⁊ in aut᷑.ut liberti
De cetero.5.ſi quis.col.vi.j.e.
q.ij. xiſiſ. ar. ↄtra.extra ð reli.
Do. oſtitutus.in fi. de dona.
paſtoꝛalis.er de pꝛiui.ex oꝛe.iĩ
fi. ⁊.c.cum capella.ff.de fundo
inſtru. l. queſitum. 5. vlt. quid
iuris ſit de hoc in queſtionibus
notaui diligenter. B.
¶Noſtri ſunt. videtur ꝙ ꝑle

gatum vel etiã delegatum que

ſtio ſidei ſit tractanda cũ tantuʒ
ad petrũ ſit referenda queſtio ſi
dei.xxiiij.q.i.quotiẽs.Sed dic
ꝙ mediocres cauſas poſſũt epᷣi
traciare.ut er de here.ad abo/
lendam: ſed magnas nõ.ut ex
de here · cum chriſt?.
hb¶ BSi mediocris.vi ergo ꝙ;
delegatas criminales cas poſ-
ſit audire.ut.ij.q.vi.ðcreto.C.
de offi.pꝛocon.l.i.argu.contra
.eff. de offi. pꝛocon.ſolent.extra
de offi. lega.auod tranſlationẽ
ſed dic ꝙ mediocres cauſas ap
pellat: cũ tale eſt crimen quod
nõ inducit depoſitioneʒ:in quo
poreſt interuenire pꝛocuratoꝛ.
u.ff. an per aliũ cauſe appella.

ex voſ.l.i.⁊ vbi nõ eſt opus in

ſcriptione.ut.ff.de acii.leuia.
vl dic ꝙ cognoſcere poteſt lega
tus de crimine epiſcopi:ſed non
deponere. uel dic ꝙ pot pꝛonũ
ciare aliquem deponendum:ſʒ
eum condemnare nõ poteſt. ſic
ij. q. vi. 5. biduum. ver. ſi qui
dem inſulam.
i ¶ Gel huc. hic argue legatum
non poſſe oĩa que ðlegans.qð
verum eſt niſ ei ſpaliter aligd
fuerit permiſſum.vt.xxv.q.ij.
in galliarum.
k NRecipimꝰ. ar. ꝙ ſine au
ctoritate pape epatus nõ
fiũt.ut ar.vij.q.i.mutatiões.
¶ BHebeas.ut tñ habeatur cõ
ſenſus epiſcopi.qꝛ ꝗcquid excre
ſcit ſpectat ad epiſcopum.ut er

de deci. qm. Joannes.
m ures. in vna. 1. ]. eoſ
em limites.

n C Nõ poſſunt.ita ꝙ habeãt
eoſdem limites. ex quo eni ſũt
baptiſmales.debent habere li.

Taulſa

Ninñ cũ volũts:e epiſcopi dio/
ceſes que ab eis retinẽtur:mon reci
piant propꝛios epiſcopos.

¶Atis ocilijs hoc ſtatutũ ẽ a

cetu ſacerdotali:vt plebes qᷓ
ĩ dioceſibꝰ ab epis retinẽt᷑: q̃ epᷣos
nũquã habuerũt nõ niſi cũ volũta-
te eiꝰepia q̊ tenent᷑ ꝓpᷣos accipiãt
fctores. Itẽ Gre. Joaͤni epo
lauſeo. Apoſtolica auctoꝛi

tas a inriſditiõe archiepiſcopi epi
ſcopos valet eximere.

Rater nr̃ hadrianꝰ thebane
Heiuitatis eps ad romanã vr-
beʒz veniẽs lachrimabiliter ẽ ↄque
ſtus de ꝗbuſdam ſe capitulis a fra
ternitate tua necnõ ioãne pᷣme Ju
ſtiniane vꝛbis ãtiſtite iiuſte cõdẽna
tuʒ. de neqſſimo ât dãnãdoqʒ eiꝰꝰ
iudicio alias ſumꝰiuuãte dñotra:
ciaturi. hadrianũ vo epᷣm reperi⸗
mus:a tuo ↄtra ſacerdotales mo
res odio laboraſſe:⁊ nullo iure pe
cuniarijs ĩ cauſis euʒ fraternitatis
tue fuiſſe ↄdẽnatũ ſnia. Qꝛigit et
ab ãtefato ione pᷣme iuſtiniane vꝛ
bis epo ↄtra ius canoneſ q; depo
ſitus honoris ſni gradu carere ñ
potuit:iĩ ſua eũ reformari eccleſia
atq; i ꝓpe dignitatis ordie decre
nimus reuocari.Et cum oportuiſ
ſet te ex eo dñici corporis cõione
pᷣuari ꝙ; poſt admõitionẽ ſcẽ me
morie deceſſoꝛis nr̃i ↄtẽptã: ꝑ qᷓ;
eum eccleſiãq; eius de tue iuriſdi
tione ptãtis exemit.rurſus ĩ eis ali
qdtibi iuriſditõis ſᷣuare pᷣſumpfe
ris: tamen nos humanius decer⸗

nentes cõioniſq; tibi ſacr̃m interi

conſeruantes decreuimus: vt fra
ternitas tua ab eo eccleſiaqʒ eius
omnẽ antehabite ſue poteſtatẽ iu
riſditionis abſtineat: ⁊ ſᷣm ſcripta
deceſſoris nr̃iꝰſi qua cauſavł ſidei

nł crimis vł pecũiaria aduerſus p

fatum badrianum ↄſacerdotẽ no
ſtru potuerit euenire:per eos ꝗno
ſtri ſunt vel fuerit ĩvrbe regia rñ

ſales.ſi mediocrisꝰẽ q̃ſtio:cogno

ſcatur.vel huc ad apoſtolicã ſedẽ
ſi ẽ ardua deducatur:q̃tenꝰnoſtre
audiẽtie ſentẽtia decidatur.quod
ſi cõtra hec q̊ ſtatuimꝰquolibʒ tꝑe
q̃libet occaſione vl ſurreptiõe ve·
nire tentaueris:ſacra ſcias te cõio
ne pᷣnatũ.nec eã te excepto vltio vi
te tue tꝑe:niſi cũ conceſſa romani
pontiſicis decernimus iuſſione ꝑ⸗
cipere.res ãt ſiue ſacras ſine alias
mobiles imobileſqs eiꝰ eccleſie q̃s

4

hactenꝰ diceris retinere:q̃rũ noti-/

ciã nobᷣ oblatã pᷣſentibꝰ ãnectimꝰ

litteris ſine aliqᷓ ei fraternitas tua

dilatione reſtituat:de ꝗbus ſi q̊ m
ter vos q̃ſtiovtit᷑: volumꝰut apud
rñſalem nr̃mi vrbe regia ventile
tur. ¶ Si ãt necdũ in dioceſi alicu
ius epi illa loca aſſignata fuerint
ex vigore apoſtolice ſedis ꝓpꝛiuʒ
epiſcopũ accipiãät. C Añ Breg.

iunior ſcribit Bonifacio epo.
UAbi multitudo ſidelium excre
uit ibi epiſcopi ſuntordinandi.
Recipimus vt iuxta caonũ
ſtatuta ubi młtitudo excreue
rit ſidelium:ex vigor̃ apoſtolice ſe
dis debeas ordinare epos:pia tñ
contẽplatione vt non vileſcat di⸗
gnitas epᷣatus. ¶ Sicut duo epi⸗
ſcopatꝰſupᷣſcripto mõ ĩ unum poſ
ſunt redigi:⁊ vnus ĩ duos valet di
uidi:ſic etiam epiſcopus de bapti-
ſmalibꝰa parrochianis eccleſijſ fa
cere poteſt cũ conſenſu ſuorũ deri
corum:quod cum factum fuerit:
illa pars populi que nouiſ eccleſiiſ
ſupponit᷑:a iure pᷣoris ecdeſie ab-
ſoluitur. hoc niſi fieri poſſet: mul-
titudo eccleſiaꝝ ad paucitatẽ redi-
geretur. Plures autem baptiſ
males eccleſias ĩv na termiatione
facere nonpoteſt.
Uñ ĩ toletano ↄci. legitur.
CIn vna termiatione plures ba
ptiſmales eccleſie eẽ non poſſunt.
ures baptiſmales eccleſie ĩ
yv„natermiatione eẽ nõ pñt

ſʒ vna tmmõ cuʒ capellis ſuis.⁊ ſi
contẽtio fuerit de terminatõe dua

rum matricum:plebesꝰ vtrarũqʒ
Ddiſcernãtꝰ. Et ſi non conuenerint:
lis dei iudicioꝰ diſcernatur.
¶Jus ergo ecdeſiarum ita inter
pretandum eſt: ut niſ epiſcopo diſ
ponente alijs ecdleſiis fuerit aſſi/
gnatũ:in nullo priorum reddituũ
diminutionem patiantur.
Ungde Anaſtaſius epiſcopus.
¶Coõmunione prinetur: ꝗ deci⸗

mas vel oblationes extra epi con

ſcientiam tenere volnerit,
Tatuimus vt ſi gs oblatõeſ
eccleſie vel decimas quas po
pulus dare debet:tenerecontẽde
rit: vel extrab aptiſmalemꝰ eccleſi
am dare voluerit preter conſcien
tiã epi vel eins cui buinſcemõiof⸗
ficia cõmiſſa ſunt:nec cũ eoꝛumvo
luerit agere conſilio:bannum no-
ſtrum ↄponat: ⁊ cõmunione pᷣuet.
CQuʒ addit extra cõſcientiã epᷣi
intelligẽdum relinquit: ꝙ; epᷣo con
ſentiente aliis ecdeſis dari poſſũt.
Jd em. Imta diſpoſi⸗

tionem epiſcopi decime diſtribu⸗

N ſacriscanonibus preſixũ
eſt: ut decie iuxia epiſcopi diſ
poſitionem diſtribuantur. quida⸗ʒ
autẽ laici ꝗ vel in proprũs veli bñ
ficijs ſuas habent baſilicaſ contem
pta epiſcopi diſpoſitione nõ ad ec
cleſias vbi baptiſmum ⁊ pᷣdicatio
nem ⁊ manus impoſitioneʒ ⁊ alia
chriſti ſacramenta percipiunt:deci
mas ſuas dant:ſed propriis baſi
licis vel aliiſ eccleſiis pro ſuo libitu
tribuunt: quod omnibus modis
dinĩe legi ⁊ ſacris canonibꝰconſtat
æẽ ↄtrariũ.vñ vr̃am ptãteʒ vt eoſ

mites diſtinctos. ut. xiij.
.q.i.c.i.vnus enim tan⸗
tum dʒ eſſe pꝛinceps.vij.

q.i. in apibus.
o Plebes. vtrarunqʒ.

ar.qꝙ qui rem melius no

uerint ſiue ſint domeſtici

ſiue extranei.potiꝰ debẽt

eſſe teſtes qᷓ; alij.licet ſint
domeſtici uel conſangui⸗

nei: ut extra ꝗ ma. accu.

poſ.videtur.in fi.⁊ extra

de teſti. veniens. in fi. C.
de repu. ↄſenſu.

p Diſcernant.uel per

arbitrum uel per amica⸗
bilẽ ↄꝓpoſitionem:ſupio⸗

ris tamen auctoꝛitas ẽ ne

ceſſaria.ex de tranſac.de

cetero.⁊.c.ſtatuumus.et

extra de arbi.ꝑ tuas.als

laicus nò poſſet eſſe iudex
in ſpãalibꝰ:ut extxa ð iu
di.decernimus.⁊.c. ſe. ? .
in conſti. innoc. tingit.
que eſt ð arbi.⁊ eſt h.ar.

ꝙ ſponſali cauſa laico

§. vernum.
q ¶ Judicio.i.iuramẽto

vel etiam ſoꝛtibus quibꝰ
dei voluntas oñditur.xx
vi.q.ij.S.i.⁊ .c.ſoꝛs.uel

Oe iudicio.i.eccleſiſtico.

iij.q.v.quia ſuſpecti.xij.

q.i.futuram.
Fr & Tatuimus. oblatio

nes. ar. ꝙ excõmu⸗

cari poſſunt laici ꝗ nõ dãt
ſacerdotibus oblanones
nt. j. de ↄſe. di. i.oĩs chꝛi
ſtianus.qð. h. intelligit

etiam de gratuitis obla

tionibus. ſi clericus non
hʒ vnde ſuſtentet᷑.ar.xci.
di. clericus.xij.q.ij.cha⸗
ritatem.
8¶Baptiſmalein. veci⸗
me ergo ſol uẽde ſunt ba
ptiſmalibus eccleſijs.ar.
.S. e.ð decimis. 7. j. eĩ

ſacris qð verũ eſt de pꝛe/

dialibus.ſed perſonales
debentur parrochialibꝰ
eccleſijs:ut.S.e.queſti.⁊
diri. S.e.quicunqʒ. Item

pʒ ꝙ epiſcopus poteſt au

ferre decimas vni eccleſie
dare alteri. ut dixi.S.e.
eccleſie.
t¶Bãaͤnum. lx. ſolidoꝛũ

ut in löbarda continetur

ſic ſemper intelligit dbi
non determinatur. ? eſt
hic.ar. penam pecunia
riam ab eccleſia poſſe in
fligi. xviij. di.qm.extra ð
rap.in archiepiſcopatu.

ar. xxiij.q.v.ꝗd g. arg.⸗

extra de pe. hʒ. Item ar.
ꝙ iuder poteſt aliquẽ otu
maceʒ excõicare.⁊ alit᷑ pu
nire. qð non eſtveꝝ:exvt
lite non ↄte. qm̃.in ſi.
u R ſacris.inbeneſi
T cijs.i.feudo.⁊ axr.
eſt ius patronatus cum
feudo tranſire niſi fnerit
exceptum.ut exira de iu/
repa.ex luiteris.ar.j.ł.q
vij nemini.

he rii .
.M
4
uusan
leſiaſtca
i.de reb⸗
ſandalun
voneſtil
CCb⸗
ep⸗
betſemp
Ptelcer⸗
(Acaee
Aunͤn
eMo. ckii
mnaepiſto
lb.c xj.

6an
bi⸗
ſareerbo
dins
Kucilß
Keſep
vi

GDeque⸗
legiam

ſicutin
diegſi
d gefen
eag de
ppij. dle
lelleſtegnea
niſcatecce
ſtahztecur

,

dogois
obligateſu⸗
Nesmariu
Plgnerlfe
ſo pupillo.
lus.ei; es
poſinoblig
ulceleg.
niſgi.
ſinmaii
Mlſüt
thlrborfnn
tsaitſe
av.

mtnn
gnmngan
mnei 4
gniens igs
nin. nit
einamte
lnn
tonenſh,
guaeltmi
Detmuntx.
ſunumtg,
oſſteſſenet
em
Nndegingt
rdinglin
Alanl lin
minimni d.
n.

dto.i ſunnenn
ſonbusgue
lasoßciene
14 cNd
n ageſſt.
haſtſnetic,,
nn.
nimas dietd
r,gon⸗
hmrlncigroci
ſbus ckierone
N.Nlochi
c5 eligt
degenisc
G. ſcengotn
ſuſtentiard⸗
Us nigid

Niſnalen Ni⸗
ſolvadeſumda
batcleſſie,
inie,1, .
erüieſt de lo⸗
l eronnls
ganocbilld
4.5, neci
Pionc Nen
Ghuspolcten
nnsplicntſ
leni udnde⸗

umk i
vurdranin
erlcift
ermiunnid
pepam nn
erceſi i
nbicſut
Pe.he nn
dortiini,
ianin
enchryßt

. ſ.
onunini

xvVI

. Raanonibus. marlmeut auis tenetur deſendere cõtra alios mul.

ſoꝛtius contra ſe.ff.ſi ſer. ven. altius.xix.diſ. nulli fas.j.e. nuli

epiſcopoꝛum. extra de na. exli. vẽ.c. vnio.
b ¶ A pꝛincipibus.quibus.xps eccleſiam commiſſit. xxiij.q. v. pvᷣncipes.
RK¶ Conſiſcare. m leges veteres bona dãnatoꝛum ↄſiſcabant ur. bodie

ſecus.ut.C.de bo.dã.au
tẽtica.bona.res aũt eccdle
ſie nõ pñt ↄſiſcari.ut.S.
.e.placet.arg.contra: ex
de iurepa.ex diligẽti.
¶Dotentũ. nota au/
ctoꝛitatem maioꝛis illi⸗
citis non excuſare. xij.q.
ij.quicunqʒ.⁊.c.de rebꝰ.
pi.q.iij. ſi dñs. 7. . e. q.
vij. decimas.xxv.iq.i.oẽ
qð.xxxvi.q.ij.nuilꝰ.ar.
contra.lxiij.di.ſalonita/
ne. xiiij.q.v. dixit.

e ¶ Min cito. pᷣmo tam ?ę

rcitandus pnceps
cuius auctoꝛitate res ec-
ij. de rebns. ſed ullud ob
ſcandalum pꝛincipis:ſed
non eſt ira.
EChartarum.i.libꝛo⸗
fuqꝛ epiſcopus non de⸗
bet ſemper libris inſiſtere
ut. lxxxvi. di. fratrem.
¶ Adde ꝙ ita ut ſequit᷑ le
gitur nume.c. xvi. Deu
bero.c.xiij.⁊.xxiiij. ⁊ in pᷣ
ma epiſtola ad corinthi-
os. c. vy.
GB Smiliter. eccleſie.
auia epiſcopꝰ eſt
ipſa eccleſia.ut.vij.q.i.
ſcire.ex hoc.c.cõſuenit di
ci ꝙ res clericorum eodẽ
gaudẽt pᷣuilegio quo res
eccdeſie.xij.q.ij.eccleſiax
⁊.lxxi vij.di. eos. vñ vſp
ꝙ eque cõmittatur ſacri⸗
legium in rebus clericoꝝ
ſicut in rebꝰ eccleſie.uel
Dic ꝙ ſũt res eccleſie quo
ad defenſionẽ.qꝛ eccleſia
dz eas defendere ſicut ſu
as.xij.q.ij.de laicis.⁊.lx
xxvij.di.eos. uel dicunt᷑
eccleſie quo ad h.qꝛ ſi dã
niſicat eccleſiaʒ epᷣs. eccle
ſia hʒ recurſũ ad res ſuaſ
xij.q.iiij.quicunqʒ.vnde
Dico ꝙ oẽs res clerici ſũt
obligate ſue eccleſie ſicut
res mariti vroꝛi.ut er de
pign. ex lr̃is.⁊.C.ꝗ po.ĩ
pig.l.vlt.ſicut ⁊ res tuto
ris pupillo.vñ ꝗ ininor
eſt. xxv. ãnis non dʒ eẽ pᷣ
latus.cũ res ipſius non
poſſint obligari eccleſie.
ut. C.de legi.tute.l. vlt.
nec obſtat gria hic ſigna
ta.S.xij.q.iij.epᷣs.⁊.q.
ij.ſint manifeſte. vbi dĩ
cwalie ſũt res eccleſie alie
epᷣi.⁊ boc fateoꝛ.ſʒ dicun
tur eẽ eccleſie quo ad ea qᷓ
dixi.xij.q.v. ſi epiſcopꝰ.
h ¶ Simili. quã pᷣmiſi⸗
mꝰ circa res eccłiaſticas.
i Aia iuxta. diuidẽ
dis.i. ſeparandis
ab eccleſia. coͤſueuit tñ hᷣ
.c.induci ad ꝓbandũ ꝙ
res eccleſiarũ non poſſũt
Diuidi per pꝛebendas.ut
dixi.xij.q.i.c.vlt.
k ¶Meqʒ ſilioꝛuz.a r. ali

corrigatis expetimus. C Cum aũt
repꝛehenduntur qꝛ ↄtempta epᷣi diſ
poſitõe boc faciut:itelligit᷑ q ſi epᷣo
diſponẽte hoc fecerint: irrepᷣhẽnbi
les ineniank. ¶ Itẽ ſymachꝰeps
ecclie catholice vꝛbis rome dixit.

¶Anathema ſit qui preter epiſco

pi conſcientiam decimas 1 oblatio
nes diſpenſare voluerit.
T Necanonibꝰ ĩ gãgrẽſi eccleſi

apoſtolica auctoritate cõditis

de fructuum oblationibus q̃ mini/
ſtris eccleſie debẽtur ⁊ de bis que ĩ
vſus pauperuʒ conferũtur: ſcriptũ
habetur. Si quis oblationes eccle-
ſie accipere vel dare voluerit preter
epᷣi conſcientiam vel eius cuius hu
iuſcemõi ſunt officia cõmiſſa:nec cũ
eius voluerit agere ↄſilio: anathe-
ma ſit.⁊ iterum in eodẽ cõcilio gan
grenſi.Si quis oblata deo dederit
vel acceperit pꝛeter epᷣm vel eiꝰ cõ⸗
ſilium qui ab eo inſtitutus eſt ad diſ
penſandam miſericoꝛdiam panpe
ribus:⁊ ꝗ dat a ꝗ accipit anatbema
ſit. Aalde ergo iniquuʒ ⁊ ingens ſa
crilegium eſt:quecũq; vel ꝓ reme-
dio peccatorum vel pꝛo ſalute ani⸗

marum ſuarum aut rege vnuſꝗſ-

qᷓ́ᷓ; venerabili eccleſieↄtulit aut cer-
te reliquerit:ab his a ꝗqbus maxie
ſeruari cõnenit chꝛiſtianis ⁊ deuʒ ti
mentibus hominibꝰ ⁊ ſuper oĩa a
pᷣncipibꝰꝰ pᷣmis regionuʒ: ĩ aliud
tranſferri vel conuerti:⁊ infra. Ge
neraliter vo qcunqʒ res eccleſie con
ſiſcare aut ↄpetẽ vel peruadere ꝑi⸗

culoſa ſua infeſtatiõe pꝛeſumpſerit

ſimiliter ⁊ hi qui res eccleſie iuſſuvt

largitione pᷣncipum vel quorũdaʒ

potentumaut quadam inuaſione
vel tyrannica poteſtate tenuerint:⁊
filijs vel heredibus ſuis: vt a ꝗbuſ
dam iam factum audiuimus q̃ñ be
reditarias reliquerint:miſi cito res
dei admoniti a põtiſice agnita veri
tate reddiderit:ppetuo anathema
te feriãtur.iniquũ enĩ eſſe cenſemꝰ
vt potiꝰcuſtodes chartarũ quã de
fenſores reꝝ creditaꝝ:vt pꝛeceptũ
eſt iudicemur.⁊ infra. Serro enim
abſcindenda ſunt vuinera qͥ fomen
ta non ſentiunt. Similiter ⁊ illi ex-
torres ðbẽt fieri ab eccdleſia:ꝗ ſacer
dotali admonitione non coꝛigun
tur:dicente dño auferte malum ex
vobis. Nniuerſa ſynodus ſurgens
acclamauit: vt ita ſiat rogamus.
Dictum eſt octies:exaudi xpᷣe:ſym
macho pape via ſit: dictuʒ eſt duo
decies. CIdem.
Eadẽ plectũtur pẽa ꝗ eccłie res
bona epox inuadunt.
B8 militer ⁊ hoc ad oĩum ecde
ſiarum noticiam veſtra ceterorũq;

1486

quem ſuo ſicceſſoꝛi legem poſſe indicere.nt.xij.q.ij.non liceat.lxiij.di.ego.ar-

gu.contra.ij.q.v. mandaſtis. vbi de hoc.

1 naiuinn eſt zuſer e ni ſn caſibus.

ra de ec.edi.ad audientia m.

xij.q.ij.bone rei.⁊.x.q.ij.hoc ius

m ¶ Tertiam. alibi dñ ꝙ quariam. xij.q.ij. conceſſo. alibi medietatem. x.q.i.an

exhoꝛtatiõe ⁊ iudicio cenſemꝰ ꝑue-
nire:⁊ ab oibus ſirmiter teneri: ꝗa
res epᷣoꝝ eſſe eccleſieꝰnõ dubitãtur
ſi in eorum facultatibus ſimili ꝰ fue
rit crudelitate craſſatũ:ꝑuaſores re
rum memoratarum predicia cano
num diſtrictione feriãtur: vt ꝗq mo
ribus ꝓpꝛijs ac nulla cõſcientie ca-
ſtigatione corrigũtur: ſaltẽ eccleſia
ſtice ⁊ canonice vindicte ꝑfodiãtur
aculeis. ¶ Itẽ ex libro capitulorũ

Caroli ⁊ Zodouici imperatorum.

Res eccdeſie principum auctoꝛi
tate diſtribni non poſſunt.
Nia iuxta ſanctoꝝ patrũ tra/
itionẽ nouimꝰres eccłie vo
ta fideliũ eſſe precia peccatoꝛũ ⁊ pa
trimonia pauperum: cniq; non ſo
lum habita cõſeruare: verumetiaʒ
deo opitulante conferre optamus.
AUt autem ab eccleſiaſticis officiis ð
diuidendis rebus eccleſie ſuſpitio⸗
nem dudum conceptaʒ penitꝰ amo
ueamus:ſtatuimus vt neq; noſtris
neqʒ filioruma deo diſpẽſante ſuc
ceſſorum noſtrorũ tẽporibus vllã
penitus diuiſionem aut iacturã pa
tiantur. Cum ergo pꝛeter ↄſcientiã

epi vel eius cni huiuſcemõi officia

cõmiſſa ſunt:quilibet ꝓhibetur ob

lationes eccleſie diſtribuere: ligdo

apparet ꝙ cum epiſcopi cõſenſu ꝗ
buſlibet eccleſijs poſſint diſtribui.
¶Huic ĩterpretationi vr̃ cõtraire
auctoritas illa toletani concilij.
BHibil ð inre lue dioceſis epiſco
pi preſumant auferre.
0 Onſtitutum eſt a preſenti ↄci
lio epos dioceſes ſuas ita re·
gere: vt nihil ex earũ iure preſumãt

auſerre:ſʒ iuxta priorũ auctoꝛitatẽ

conciliorum tam de oblationibꝰ qᷓ;
de tributis ac frugibus tertiã cõſe
quant᷑:q; ſi ampliꝰꝗppiam ab eis
Pſumptũ extitẽit:p cõcilium reſtau
retur. Appellantibus ipſis ↄdito⸗
ribusaut certe propinquis eorum
ſi iam illi a ſeculo deceſfferunt.
¶ Item ſymmachus papa.
CPoſſeſſiões eccleſie derelictas
nulli ſit alienandi licentia.
P Oſſeſſiones quas vnuſqſq;
eccleſie ꝓpꝛio dedit aut reliꝗt
arbitrio: alienar̃ quibuſlibet titulis
aut diſtractionibus vel ſub quocũ⸗
q; argumento nõ patimur: niſi for
te aut dericis bonorum pro meritiſ
aut monaſteriis religionis intui-
tu:aut certe peregrinis:ſi neceſſitas
largiri ſuaſerit:ſic tñ vt hec ipſa nõ
ꝑpetuoꝰ ſed temporaliter perfruã
tur. C Sed illud toletani cõcilii ita
intelligendum eſt:vt epiſcopi pre-
ter quartam vel tertiam.que ſecun

dum locorum diuerſitates eis ðöbe

tiquos.ſed loci ↄſuetudo ẽ puã
da.ut dicit Gratianꝰ in ſe.ꝭ.
x.q.iij.ꝭ.cathedraticũ. uel die
diuerſitas tẽpoꝛum ſoluit ↄtra
rium.ij.q.i.ſi peccauerit.
