n. ille autem qui excõicatur rum ſi preſbyter adeo veſtro ſtu- ſe nõ uolũtate ſʒ caſu nihil fecit de a venitt m.
let noie eccleſie. extra de rimm ſi pr it: preci calcis iciu moꝛiis occaſio t. 1. aquil. in qu
ereniernaleet dio obnoxius forte claruerit: feciſſe cũ calcisctu m B leuiſnma culpa. ff.ad.l. 1.
nppalſo:ais, dis beneſiciuz ſibi eclle feciſſe e. t: ſi h'ita ẽ: neqʒ ſup h leuimmma l
o.ſed caſu: dum imus vt tale ſu? pbita uideat᷑: ſił ſuſpitiõe aquil.l.in lege.
v»Da ner ſerit caſuy P tur: quo ⁊ ipſe ⁊ ſu bita erit: oĩ metu ac ſuſpitid
tñ culpa pꝛeceſſe ſie ſue concedatur: ſue ſu⸗ abigi poterit: oi me imie ſuſtiet
Araeidctatalme cob mͤnn ſufficienter poſn n eber ſoe⸗ ex quã ex admiſſe rei diſcri⸗ B

ing.
Ne gins
ſdſeann
epquun
Hlciani
edſe
f.defn.
ſ ſtcd
lar. Pe
daglig.

aſhote
liopunii
nmmnn.
anal
ſiitlei

gunlut⸗
Oäineto
Kall.
ns ſeli
usnder⸗
Nteſunc.
Krgl
eſenbeſt
galno
aſnale
gretene:
cht
eniur.
ſalont
gundoo
pobthl.
ciarie
Pr. o
gluns
g
mimran
Aa ac
ſepunm
m
ufadl.

4

a ¶ Annotatione. ideſt
lege.
Aantum.i.ſicut
lienos ſi vis di

cere ꝙ iſte furabatur ca.

ballos ⁊ ducẽdo eos col
liſit mulierẽ:tunc qð di
cit in ni.nõ puniri per le
ges verum eſt.l.coꝛ. de
ſic.in qua venit dolus
nõ lata culpa: vt.ſf. de
ſic. in lege.tamen de cul
pa bene punitu r: vt. S.
eo.c.ſtudeat.
c¶¶ Qulpabilis / ſic pʒ g
lʒ aliquis de furto tenea
tur nõ t tenetur de his

q̃ ſequuntur ex furnto.ſic

xv.q.i.ſane.S.v.di.ad
eius.ff.de fur.veruʒ.ex
de ſpon. veniens. ar.
g.eo.clerictum.

d Mon agnoſcitur.qñ

eam pꝛemonuit.

e qui arboꝛeʒ. in
lkulpabiles. ſi fecit

in pꝛiuato loco:tũc eniʒ

nõ potnit diuinare: vt

ff.ad.l. agꝗl.ſi putatoꝛ:
vt extra de eccle.bene.et
noſtrũ.ſi in publico de/
buit clamare caue caue:

1. ed: duo. 4

negligẽtia agr. ꝙ
goccaſionez dani dat.
ſic.lxxxvj.di.paſce.xvj.
q.i.decime.⁊ er de ho⸗
mi.pᷣſbyter. xxvij.q.ij.
ſi tu.⁊.xxxi.q.ij. de ne/
ptis.⁊.i.q.i.placuit.b.

ar.ↄtra.xv.q.i.inebꝛia

uerunt:⁊. ff. de ſer. cor.
neratius..ſi ſerui.ff.ð
fur.verum de eo ꝗ ſre/
git oſtiuʒ meretricis.ſed

nõ ideo punit᷑ amplius:

qꝛ ſatis eſt punitus pꝛo/
pter ignominiam.

SInſperatus.foꝛtui⸗

ti.n.caſus nullo homi⸗
num conſilio pꝛouideri
poſſunt.ff.de admi.re.
ad ci.perti.l.ij.

b 2 Jꝗ duo. ad.l. agl.

ſi putatoꝛ.

i ꝛemiſſis . e. de

Kk ¶ Dermittitur. alle⸗
gando dicit pꝛopter ſe⸗

quens.c. Jo.

E.xv. q.vlt.hi qui.

m Onſiderãdum.
¶oermiſt. i. non
pꝛohibuit.
n .Debuiſſet. ar. diſpẽ

tionem eſſe debitam.

oO ¶VPꝛepoſuit. hoc vx⸗

bo paſce oues meas fa⸗
ctus eſt ᷣnceps.extra de
elect. ſignincaſti. Ad
de ꝙ ſic legitur oꝛigina

liter. Yoãnis.xxi.c. non

illo.tu es pe.⁊c.qꝛ illud
fuit ei dictũ ante paſſio/

nem. AZldde ꝙ oꝛigi

naliter habetur matthei

DI.

Fmid quod annotatione noſtra cõ
prebenſum eſt: uolumus liberari.

Hinc etiam pelagius papa.
Weboaasn. 8

NWantumꝰdicit iſte placidius

nno preterito dictum eſt de
vxore illius:que ſubito inter cabal
los inuenta eſt:ꝛ⁊ dum traberentur
caballi colliſa eſt illa ⁊ abortum fe-
cit.Quod ſi ita eſt:forte ſi caballos
aliẽos furatos tulerit ideʒ eſt culpa
bilis?. Naʒ de muliere que caſu in
ter caballos confracta ẽ: vbi uolun

tas illius nõ agnoſcit᷑ ꝑnicioſa fuiſ

ſe:nõ põt adijci ⁊ occidi per leges.
¶ Item nico. papa.
Igqui arborem incidere vidẽ
tur ſi contingerit vt cadens ar
bor occiderit hominem:inculpabi
les?ſunt atq; innoxij.quia nec uolũ
late eorum nec deſiderio homicidi
um eſt. Si uero aliqua culpa eoruʒ
uel neglectu morientis hominis in
teritus cognoſcitur adueniſſe: abij
ciendi ſunt a gradu ⁊ in ſacro ordi
ne nullatenus ſuſcipiendi. C Item
ex concilio guarmacinenſi.
De eodem.
Epe cõtingit:dum quis operi
neceſſario inſiſtens arborẽ in
ciderit:ut aliquis ſubtus ipſam ve
niens deprimatur: ⁊ iccirco ſi uolũ
tate uel negligentia incidentis ar-

borem factum eſt: ut homicida pe/

nitentie debet omnino ſubmitti:q;
ſi nõ ex noto ſed incurie illius mor⸗/
tuus eſt:non hec eum ſententia cõ/
ringit. Si enim dum ille operine⸗

ceſſario fortaſſis incumberet:⁊ iſte

inſperatusꝰ occurrerit ſub arbore:

⁊ ſub ipſa oppreſſus eſt:inciſor ar-

boris non tenetur pro homicida.
¶ Item ex cõcilio triburienñ.
Iduofratres ĩ ſilua arbores
ſucciderint: ⁊ appropinquãte
caſura ipſius arboris frater dixerit
fratri caue:⁊ ille fugiens in pᷣſſuraʒ
arboris ceciderit: ⁊ mortuꝰ fuerit:

viuens frater inocens de ſanguine

germani diiudicatur. Premiſ⸗
ſis auctoritatibus lapſis permittit
ut poſt penitentiam in ſuis ordini-
bus repararivaleant:ad maiorem
autem conſcendere poſt lapſuʒ nul
la eis auctoritate permittitur: im-
mo penitus prohibetur.

Vnde ĩ bylerdenũ cõcilio legit᷑.
¶ Tapfſi ſuis ordinibus reparari

pñjᷣt:ſed nõ ad maio:es ↄdeſcẽdũt.
J quiũ altario ſancto deſerui
unt:ſi ſubito ĩ flẽda carnis fra
gilitate corruerĩt: ⁊ dño reſpiciẽte
digne penituerit ita ut moꝛtiſicato
corpore cordis contriti ſacriſicium
deo offerant: maneat in ptãte põti
ſicis uel ueraciter afflictos non din
ſuſpẽdere uel deſidioſos prolixio/
ri tꝑe ab eccłie corpore ſegregare:
ita tamen:ut ſic officioꝝ ſuoꝝ loca
recipiant:ne poſſit ad altiora offi-

Be eodẽ.

cia ulterius promoueri. Quod ſi
iterato uelut cães ad uomitũ reuer
ſi fuerint:⁊ uelut ſues in uolutabris
emerſi iacuerint:nõ ſolũ dignitate
officij careant:ſed etiam ſanctã cõ
munionem nõ niſi in exitu percipi⸗
ant. Sed exemplo beati petri qui
poſtq; trine negationis maculas
cõfeſſione diluit amoris:non ſolũ
in gradu ſui apoſtolatus remãſit:
verum etiam in paſtorem totius
eccleſie a chriſto iſtitui meruit.ex ̊
ꝓbant᷑ lapſi poſt dignam peniten/
tiam non ſolum propria officia re
tinere:ſed etiam ad maiora poſſe
conſcẽdere. ¶ Qð at beatꝰ petrꝰ
pꝰnegationẽ paſtor ecclie a dño ſit
iſtitutus:probat᷑ auctoritate beati
greg.ꝗ ihomelia dñice reſurrectio
nis de eodẽ pᷣncipe apoſtoloꝝ ſcri-
bit dicens.

Petrꝰpoſt culpã negatõis: n

ceps apoſtoloꝝ a dño ẽ inſtitutus.

Onſiderandũ nobis eſt cur

omnipotens deus eũ quẽ cun
cte eccleſie pferre diſpoſuerat ancil
le nocem ptimeſcere ⁊ ſeipſüũ nega-
re permiſitꝰ. Quod nimirum ma-⸗
gne eſſe actuʒ pietatis diſpẽſatiõe
cognoſcimꝰ: ut is qui futurus erat
paſtoꝛ eccleſie:in ſua culpa diſceret
qualiter alijs miſereri debuiſſeiꝰ:
prius itaqʒ eum oſtendit ſibi ⁊ tunc

prepoſuiiꝰceteris:ut ex ſua inſfirmi

tate cognoſceret: q;miſicorditer
aliẽas ĩſirmitates toleraret. ¶ Itẽ
ambroſius in homelia.lib.i.

¶Poſt negationemin fide gra

du petrus profecit.

PSdelior factꝰ eſt petrꝰ poſtqᷓ
ſideʒ ſe perdidiſſe defleuit: at

q; ideo maiorem gratiamreperit
q; amiſit:tãqᷓ; enim bonus paſtor
tuendum gregeʒ accepit:ut qui ſibi
ante infirmus fuit: fieret omnibus
ſirmamentum: ⁊ qui ſe interroga
tionis tentatione mutauerat:cete-
ros vere ſidei ſtabilitate fundaret.
deniq; propter ſoliditatẽ ðuotõis
eccleſiaꝝ petra dicitur:ſicut ait do
minus:tu es pecrus ⁊c̃.petra enim
dicit᷑ eo q; pᷣmus in nationibꝰañidei
fũdamẽtũ poſuerit:⁊a tãqᷓ; ſarxũ im
mobile totiꝰ coꝛporis chriſtiãitatis
ↄpagez molẽqʒ ↄtineat.¶ Itẽ ob⸗
ijcit:penitẽtes ad ſacros oꝛdies ꝓ
moueri nõ debẽt: nõ ergo lapſi pꝰ

penitẽtiaʒ ad maioꝛa ꝑtingere pñt.

Uñ ĩ ↄcilio carthaginẽc.iiij.legit
CNõ oꝛdiet dericꝰcx penitetidꝰ.
ð3ĩ penitẽtibꝰ q;uis ſit bonꝰ tñ
clericꝰnõ ordinet᷑: ſiꝑ ignorã
tiã epᷣi factũ fuerit a clero deponat᷑
qꝛ ſe oꝛdinatiõis ſꝑe nõ ꝓdiditfuiſ
ſe penitẽteʒ:ſi aũt ſciẽs epᷣs oꝛdina-
nerit talem ẽt ipſe ab epᷣatu ſuo oꝛ-
dinandi dũtaxat ptãte pꝛiuet᷑.ſimi
li ſnie ſubiacebit epᷣs ſi ſciens oꝛdi-
nauerit clericum qui viduaʒ aut re
pudiatã vxoꝛẽ habuerit aut ſcðaʒ.
¶Ntez ſyricius papa imerio epᷣo.

. 45

p Igelioꝛ gratiam ar.

Riponus eſt eligẽdus qui
peccauit ⁊ penituit qᷓ; qui ſem/

per fuit bonus:quia magis ſcit

compati:vt.S.c.pꝛoxi.nam in

firmus foꝛtioꝛ reſurgit.de pe.
di.i.põt.arg..xij.di.nos cõ
ſuetudinem. ⁊. xvi. q.i.legi.
Alade hic ea que dixi.S. ea.
di. c.ponderet.in glo.ſup ver/
bo dauid.a.c.ſacrdos.in ſi.
q ¶In nationibus.ideſt gen⸗
tilibus. HWZ
x ⁊*' penitẽtibus.ſi p igno
antiam. bene enim po⸗
teſt ignoꝛare.cum non ipſe ſed

alij examinent.xxiiij.di.qñ.er

vt eecle.bene.vt noſtrum.

is ¶ Non ꝓdidit:ex hoc.c. vi⸗

detur ꝙ quilibet oꝛdinandus
teneat ꝓdere crimen ſuum: vt
xxiiij.di.c.quando. ⁊.c. vlti.⁊
lxxxi.di.tantis.⁊.c.quicunqʒ.
7. viij.q.iij.artaldus.in ſi. ſic
videtur ꝙ in iure teneatur qli
bet ↄfiuteri delictum ſuũ ſi inter
rogatus fuerit:vt.xi.q.iij.qſ⸗
qs.⁊.xxxv.q.vi.ſi duo.⁊.xv.
q.vlt.c.i.⁊ vlt.qð.h.concedit
2 dicit ꝙ glibet in examinatiõe
⁊ in iudicio tenet᷑ cõfiteri crimẽ
ſuũ.ſed in examinatione ſuffi⸗
cit vt dicat ꝙ in genere cofitea
tur ſe criminoſuʒ:⁊ ſic petat di
ſpenſationem:ſed ſi ſpaliter ꝓ
aliquo crimine fuerit ĩterroga/
tus:tunc reſpondebit ⁊ dicet ſe
feciſſe inde penitẽtiã.ne ob.j.ð
pe.di.i.S. his auctoꝛitatibus.

vbi or nõ tibi dico vt te ꝓdas:

qꝛ illud loquit᷑ ð penitete qui ſe
nõ dʒ in publico ꝓdere.niſi.n.
occultus peccatoꝛ ꝓdat crimen
ſuũ dicit.h.nõ poſſe diſpẽſari

ſecũ ⁊ coꝛã pluribus dʒ dicere⁊

ꝓgere ſe:qꝛ ꝓdere eſt in publi-

co dicere:vt.ij.q.i.ſi peccaue-

rit.ſicut.n.eps nõ põt audire
cãm criminalẽ: niſi cũ clcricis
ſuis:vt.xv.q.vij.eps. ſic nec
ſolus pʒot diſpẽſare. qtrr eniʒ ꝓ
baret aligs ſecũ diſpẽſatuʒ eſſe
niſi coꝛã pluribus factũ eẽt: vt
ex de ſciſma. fraternitatis. alij
dicüt ꝙ nec in iudicio nec ĩ exa
minatiõe tenet᷑ aligs ꝓdere ſe:
qꝛ dñs occultat peccatũ de quo
aligꝗs pẽituit:vt.xxxij.q.i.apð
R ſic licitũ eſt alicui redumere ſã
guinẽ ſuũ quocũqʒ modo põt
.ij.q.iij.S.notãdũ.⁊.ff.de bo/
nis eoꝝ ꝗ añ ſnĩaʒ.l.i.ſic ⁊ ho
noꝛẽ ſuũſj nũꝗd clerico ꝓmo
uẽdo pᷣiudicat ↄfeſſio ſua vt in
de dẽat puniri:vr ꝙ ſic: vt ex

de elec. per inqſitionem. ⁊ e ð

exceſ.pꝛela.qᷓ; ſit graue.dico ꝙ;

nõ niſi ĩ ſolo hoc ꝙ ñ admittũ

„„

tur ad oꝛdines:vt.xxiiij.di.qñ
in ſi.ſic er de excep.deniqʒ.⁊ ẽ

ea rõ qꝛ lʒ cõfeſſus fuerit iñ nõ

punit᷑:qꝛ ad hoc nõ agebat᷑ vt
dixi.iij.q.vj.hoc quippe.idem
Dico ſi teſtis còſitetur crumèẽ ſu

um:vt ꝓbat᷑ extra de accu.ing

ſitionis. Jo.

t¶VPꝛuuetur. hic ſignant cõ⸗
tfraria:que ſoluta ſuut. xxxvi.

di.qui eccleſiaſticis.

pe.diſtin.v.contrarium.⁊.c.falſas.⁊ eſt tm̃ conueniendus ſub iudice eex·
cleſiaſtico: vt.xi.q.i.aliud. Jo. Svl
m Remiſſionem.i.baptiſma:vt.li.di.ſi quis poſt acceptum.⁊ intelli⸗

ge de officiali qui ſeua executus eſt: vt.li.di.c.i.
9,

* „ . 22„
a/ QAicunqʒ inuenitur.ſic ergo ſacillus diſpẽſatur in oꝛdine ſumpto. iᷓ in ſu
ſcipiendo:vt extra de renun.niſi cum pꝛidem.qꝛ turpius ⁊c. vt extra de iu
reuran. quemadmodũ: vel vocat hic ſacram militiã minoꝛes oꝛdines ad quos

poſſunt ꝓmoueri: vt..e.placuif.⁊.vj.q.i.c.infamis.

— — –— —. rTr144——

— — —

—

b Jꝗ vero.Quidam ita ponunt caſuʒ.aliquis tempoꝛe egritudinis tale rece anuis.ne medi na beceſt vns ratioquane non neramr a⸗ 2
Bunchnelelener lemm in amonemadecepana
leretpenitentiam: talis no p. Bigamus: penitens: pvidune . Penttentes necetiaz dericiſe ricendin dans
hibetur a pꝛomotione dum ta maritꝰ: ſacre militie ſe igerẽs ſine ripoſſunt. . . Remeenen⸗ inumri
men no ſteterit inter penitetes: ſpe ꝓmotõis ĩ ſuo ordine ꝑmãeat. Anones apud nicenam cõſti ſeramento: vt ve coſe.
ſed i „ qui veꝓn . . . Di. lf. oſtẽditur. 2.i.q.
ſed iſte cauomon placet: duid Vicungʒ penitens: quicunqʒ tuti penitentes etiam ab inf · rfaerameia ardtig
GS etur n e . ici gieſi k lacrameta. gratianus
voſte ncnue aligrenen C bigamus: quicunq; vidue mis officijs dericoruʒ excludunt'. tamen dirit , m con⸗
n 1 eganrereduntte, pe maritus:ad ſacram militiam inde ¶ Hocnõ de quibuſſibet penuen- ſuerudinem quarundaʒ;
nivnn talts non iniungatur bite ⁊ icompetenter irrepſerit: bac tibus intelligitur: ſed de illis im̃: ꝗq eccleſiarum iteratur: vt
niſi pꝛo graui peccato moꝛali ſibi conditione veniam a nobis in poſt actam penitentiam ſecularis d be. diſtl. iij. . er per
ergo poſt moꝛtale peccatuz) ns telligat relaxatas: ut in magno de· qmilitie cin gulum accipiunt. ρe eeiis ne btopte
ebet neeeee beat computare beneſicio: ſ adem quibus innocentius epiſcopus ſcri ugiendam vuͤnnte mul
n nnlone, non acept pra ſibi omni ſpe promotionis in buu vicforirotbomageſi epiſcopo. maſtamumur: vt bire
anſchkurin verten mor- hoc quo inuemitur ordine perp- Hon debet ſieri ericus quip rlv. diſt. de iudeis. lxxx.
tis: dubitatur de tali vtru; por tua ſtabilitate permaneat. ¶ Itey remiſſionem peccatorum militie ou. epiſcopi. rxvii. · ij.
uiit pꝛomoueri poſt ſanitatem: ex concilio gerundenſ E Hon p arehagpem ſtohexsPecta- r a
quia nõ videbatur vere veni⸗ pibeat᷑ a dero qui preſſus languo as poſt remiſſionexpecca⸗ am. mi
rẽs qui timoꝛe moꝛtis peniiu· re: per communionem pemitentie torum cingulum militie ſecu⸗ ar nümes, nbo⸗
ſ. rreſpodeur e voeſ: cher penedictionez accepit. laris habuerit: ad dericatum oino ˙ noneaben
fuit cauſa dubitationis:quia ſi 4 „ — 11 . ,Rſitionẽ ab epo ad
tnon poteſt pꝛomoueri ꝗ in Jveroꝰqui in egritudinis läã. admittinõ debet.¶ Poteſt ⁊ ali⸗ quem ſolũ ſpectat ipone
egrituchnebaptizatur: qui⸗ po guore depreſſus penitentieꝰ ter intelligi: eſt quedam penitentia re ſolemnẽ penitentiaʒ:
tius pꝛeſumuur extimoꝛe qꝙ; e benedictiones quã viaticuʒ dicimꝰ qjue ſolemnis appellatur: que ſolũ t ar⸗ hon teegelie
voluütate libera baptiʒatus: vt per cõmunionez; accepit: poſtmo⸗ ſemel tm̃ in eccleſa conceditur. de onnckackenennan ni
lvij. viſtin. ſi auis in egrind· qum reconualeſcens ſi caput pẽtẽ gqua ambroſius ait. Sicut vnumẽ wi ece e n
een met ga tie ecclena publicenõ ſubdiderit: baptiſma ita vnica eſt henitentia. rcnas ſed mundd
wult omittunt er denotide ſi prohibitis vitijs non detinetur item nõ eſt ſecundus locꝰ penitẽtie. deponet mulier comaz:
non communicant: vt de con- obnoxiꝰ: admittat᷑ ad derũ Ie Itez bieronymus. reperiuntur q;cum etiam eis ſolemnis
ſecra. diſtin.ij.quotidie.ſedq/ hoꝛmiſda Ra omnibꝰ? epiſcopis plurimi diſic⸗ eFenga npent Rntrnns inponnün:
cunqʒ differt baptiʒari in moꝛa vniuerſas ꝓuincias cõſtitutis. tentiam putant:qui luxuriannt rxxiij. q. i..ð his? ne
eſt ꝛ etiam in cuſpppa. “Au ad penitentiam agendaz chriſto. Mam ſi vere penitẽtiã age nmma Wbietomink
nmerunpolnndeſed in monaſterio recluditur preſbyter Lnenn nctandan vaarent. diec. ijideo autez coma
a.xxvi. q. vij. abin non ordinectur. . .. . 4,80 e. —, peponet vir: qe ammo⸗
Ginato Goeiſtannch wiaras ca JYille quivltro petit penitẽtiã: De eodem.E do in habitu viuet cleri⸗
ſum quem notaui. B. gquãuis eã perfecte agat:ñ po- Aanuis caute ⁊ ſubiiliter æ cali.j. deconſe. di. v. di
d ¶ Benedictionem.i.commu teſt epiſcopus aut pᷣſbyter ordina- ſalubriter prouiſum ſit: ut lo ctum. . rrii. i aà⸗
nionem. o. er ri: ita ut etiã ſi per ignorantia ordi- cus humilime penitẽtie ſemel tmiĩ Nnenwpo. aſ ſue
Olle mona accarr natus fuerit: 7 poſtea conuincitur eocleſia concedat: ne medicina'm. Sinenbr en fun
nim nvm ogerer vimane⸗ peitetiã accepiſſe deiſciatur. illeer mis vtilis vilis'babeatur: tamen biberin nmubete tmli⸗ R
re. xx. q. i. ſicut. dic vt ibi no⸗ go qui inuitꝰ? ad penitẽtia; agenda quoridie peccantibus nunq; p pe- q.. in adoleſcentia. alij
tani. . mittit in monaſterio: qui vtiqʒ ni· nitentiamvenia negatur. “ec Atno poſſunt otrabere
¶Dicendus eſt. pꝛopier ſi- hil aliud qᷓ;ᷓ penitens dicẽdus eſt:: autem penitentia quomodo impo rriii: i. de bis. Idez
militudinem in ieiunijs ⁊ vRFigi qua conſcientia ad ſacerdotium ꝑ nẽda ſui:in agathenſi concilio legi- eitakatenn ie
lijs. als entz viffer publien be uenire pmitti: Nemo mihi talia tur: in quo ſic ſtatutum eſt. inpeaiteln riawa.
nitenna ab ingreſſu neſte gqnuelibet cõtra auctoritatẽ ſe. appo. Duomogdopenitentes ad peni inpenictia-kvi. . i.
. ij. q. ij. admonef. ꝗ . tpa..c. hoc ſit.ſic pꝛ
ij. ac mpꝛum o cora. repi vel contra. ccœ viij. epiſcopoꝝ ? re tentiam accedant. miturmagspraſtne
ſcopi miſſiin monaſterium ad liquoruʒ canonũ cõſtituta obijciat: Enitẽtes tpe auo penitẽtiam ꝓ iuuene: vt. xrrüi.
agendam penitentiam poſt ſex qꝛ quicquid contra illorũ diffinitio C. petüt ipoſitionẽ manuũ ? c- di. fraternitailt.
menſes reſtituutur oꝛdini ſuo: nezʒ in ꝗbus ſpirituʒ ſem credimus liciuʒ ſup capita ſuaa ſacerdoteſi- t Omnib uarll. i.
ſed ibi tempoꝛaliter ſuerůũt mii ocutũ dictuʒ fuerit:recipere nõ ſo- cut vbiq; ſtarutũ eſt cõſequant. Si aatäehi Kogeune
ſi. hie perpemo;v dic madſi luʒ temerarium ſʒ etiaʒ periculo- autẽ comas nõ poſuerit: aut ueſti poc depenitentibus di-
ee dir ed ad eundem poten ſum eſſe non dubuo. IJtez gela⸗ mẽta ñ mutauerit: abijciat: 2 niſ di gne. n Rc
redire: vt ibi dicitur. Jo. ſius vrbis rome epiſcopus omni- ne oo Peinerie echiiler. u T Ncapite. ecre
·vel ſine li iſcopis. igan g⸗ uuenibus etiã penitẽtia n rũt. ergo alio tpe
g VOn cõſidat:vel ſine li bus epiſcopis. ¶C Bigamusulg⸗ uenibus etiã p ci ergo alio tbe
Luns. . mvi.vi iline-⸗ Ubet poſt penirentiam ſacris non ſe cõmittedaẽ ppter etatis fragili poreſtpenſtenna impo⸗
ratos. DS applicetur miniſterijs. tatẽ: viaticũ tamẽ omnibus ĩmor er ehananag frabep
b . nentis⸗ Alrij. diſt. Snconſdatꝰquiſquam põti te poſitis nõẽ neganduʒ. ¶ Item Noolem
nung en rmis. ſicmmn fas eſſe bigamos aut exeodem. Que ſint ſernan gco. ſcut feita⸗
ſic. xxiuj. di. c. vlt. coniugia ſortientes abalijs relicas da in ſolemnipenitentis. chab. de pe. diſtĩ. iii. F.
¶ Excludunt. niſi in neceſſſ ſiue quoſſlibet poſt penitentiã uel ſi Neapite drageſimeomnes eÜcd.
tate: vt.j.c.c.platun. ne litteris vel corpore vitiatos vl penitẽtes ꝗ publicꝗ ſuſcipiü‚t xC Anbieſberen v.
1H quis. poſt remiſſonẽ. cõditiõarios aut curie publicarũq;ʒ aut ſuſceperũt penitentiã añ ſores ren a als
—1 qul ſemel egit vennen⸗ rerum nexibus implicatos aut paſ ecceſie ſe repſentent epiſcopo ciui neeſtan⸗ cortack.⸗
tinn ſolennem non horeſt ſie ſim nulla temporis congruentisꝰ* tatis: ſacco iduti nudis pedibꝰ vul niKaibi ponik dber
ng.gelhnamonere⸗ nec laca expectatione diſcuſſos: diuinis ſer tibus ĩterrà omiſſis: reos ſe eẽido Dictio aut ſubdiſiuncti⸗
lem habitum poteſt deferre: v· nituros applicare miniſterijs. habitu ⁊ vultu ꝓteſtãtes. Jbiadeſ ue: vel loquitur hic de
.j. eo.c. vlti. tamen 'm regun⸗· ¶ Item innocentius. ſe debẽt dcani.i.archipᷣſbyteri: p· nmali vecano.
lam eccleſiaſticam viuet: vt de ðWðèWVMW . e r⸗ r e rr .
3. e 111TInn 71 J.
„ – 0A lenpens . ſpyte⸗ 6 madi alpe nne szes es ed gernporrda e
ſo Lyna ern& nden midesbt et, NAWr. A⸗ Zrne I IPe
Pe, ℳ A — fesfane . rrimn? rN-g %,
Panele he 77% *, 6 . 1 4 4 .△ N⸗ſ 0
P g F i ſare:den yA: er= rag, A

re hanern I

cpo
tipore
tgtig⸗
Chle
natn
tatni.

Gnnh:
nns
niur:
bbeg
ning
iger.
lni
lnmmo⸗
acei⸗
Awi
i

Iſfe
ope
eni.
nig alj
nabere
Ni
srguia
acf
gi.
Kp⸗
Noſce
mii⸗

1*

nc⸗
1 Nͦ

epe
lote
1
dhoe
ſtabene

tutt⸗
fiiiß⸗

i
nn
Ga.le⸗
iber
lunc
hie de

2
g
eS
Sc A
jehaßti
%.
nbe⸗ 116

“

a ρPer pꝛeſatos. in parte. c. que bic non eſt. .
bIniungere.argu.qꝙ epiſcopus non poteſt iudicare de ſubditis ſuoruʒ

prelatoꝛum:vt extra de offi.oꝛdi.cum ab eccleſiarum. Jo.quod ñ eſt vex
cum ſit iudex ordinarius omniumn dericoꝛum ſue dioceſis.ſed dicitur ibi

ꝙ non debet epiſcopus reuocare ſententias excommunicationis iuſte la/

tas ab eorum pꝛelatis.
e¶ Benedictam.vt per
eam tollantur venialia
peccata:vt de con. diſtĩ.
iij.aquam.⁊ di. inj.nec
quenqᷓ;.
d C Miniſtris.i.hoſtia
rijs.ad cuius hoc ſpectat
officiũ:vt.xxi.di.cleros:
⁊2.xxv.di.perlectis.
e ¶CLena.j.de con. di.
ij. in cena.
¶Mepreſententur. ita
ſit quolibet anno:vt ta⸗
li die immittantur in ec
cleſiam.⁊ licet ſtent in ec

cleſia non tamen cõmu

nicabunt cum alijs in eu

chariſtia vel oſculo.⁊ ſic
erunt vſq; ad octanã pa

ſce.⁊ tunc iterum eribũt
De eccleſia ⁊ erunt extra
eccleſiam vſqʒ ad talem
diem ſequentis anni. et
hoc ſiet vſq; ad finem pe
nitentie.⁊ etiam ſi bene
penitet ſecũdo vel tertio
Ino poteſt ei reddi ingreſ
ſus eccleſie: vt.xij.q.ij.
de viro.⁊.xxxiij.q.ij.la/
toꝛem.qñq; etiam vſq;

in finem vite manebit ex

na eccleſiam: vt. xxxiii.
q.ij.admonere.⁊ bec in
tromiſſio fit a pꝛopꝛio ſa

cerdote:niſi ſolẽniter de

beat reconciliari eccleſie
ſcilicet ſinito tempoꝛe pe
nitentie: vel etiam ante:
ſi epiſcopo viſuʒ fuerit.
banc enim ſolus epiſco⸗
pꝓus poteſt facere:vt. xx⸗

vi..q.vi.c.i.ilem ſolẽnis

penitentia non eſt impo

nenda niſi pꝛo crimine

manifeſto ⁊ enoꝛmi ꝙ to
tam vꝛbem commonit.
xxvi.q.vi.c.vlti. ꝰZld
de ꝙ expulſio ade de pa
diſo de qua hic in tex.le
gitur geneſis. c. iiij.
8 nſirmanduz; pe
itẽtibus.niſi ſit
depoſitus:tunc poteſt ſo
lemnem penitentiam fa
cere.⁊ ſic intelligũtur cõ
traria.de pe.di.vi.ſacer

dos.tamen publicaʒ pe

nitentiam poteſt facere
ſacerdos:vt.xxviii.di. pᷣ
ſbyter.xxx.di.ſi quis pᷣſ⸗
byter. ⁊.lxxxi.di.ſi quis
epiſcopus.

b ¶ Mebaptizati. ſcien⸗

ter.vt.j.de con. di.iiij.

qui bis.tamen in habitu

clericali vel regulari ſem
per erunt:vt.de con.di.
i Llõ.par.i.equũ.
ke Inſtrumenta. i. oꝛdi
nes: vel vtẽſilia.

I¶ Qui dudũ.ſi.j.lxxri.

ſbyteri parochiarum ⁊ preſbyteri
penitentium qui eorum penitentiã
⁊ cõuerſationem diligenter inſpice
re debẽt: ⁊ ſᷣm moduʒ culpe penitẽ
tiam per pᷣfatos gradus iiungerꝰ:
poſt hec eos in eccleſiam introdu-/
cant:⁊ cũ omni dero ſeptem penitẽ
tiales pſal.in terra proſtratus epi-
ſcopus cũ lachꝛymis pro eoruʒ ab
ſolutione decantet tũc reſurgẽs ab
oratione iuxia quod canones iubẽt
manus eis imponat: benedictamꝰ
aquaʒ ſuper eos ſpargat: cinerem
prius mittat: deinde cilicio capita
eorum operiet:⁊ cũ gemitu crebꝛis
ſuſpirijs denunciet eis:quoniam ſi

cut adam proiectus eſt de paradi-

ſo: ita ipſi ꝓ peccatis ab ecclia abij
ciuntur:poſtea iubeat miniſtris ut
eos extra ianuas eccleſie expellant:
derus vero proſequatur eos cum
reſpõſorio.ſ. In ſudore vultꝰ tui
veſceris pane tuo:vt videntes ſã⸗
ctam eccleſiam pro facinoribꝰ ſuis
tremefactam atqʒ cõmotam:ũñ par
uipẽdãt penitẽtiã.in ſacra autẽ dñi

cena rurſus ab eoruʒ decãis ⁊ eorũ

preſbyteris liminibꝰrepreſentent᷑.
Hãc pẽitẽtiã nulli vnqᷓ; clerico
rum agere cõcedit᷑:atq; ideo huiu⸗
ſcemodi penitẽtes ad derũ admit-
ti prohibent᷑. Vngde in carthagi
nenſi concilio.v.ſtatutum eſt.

C,lericis non imponat᷑ manus

tanq; venitentibus.
QN nnanam eſt vt ſi quan
do preſbyteri vel diaconi ĩ ali
qua grauiori culpa conuicti fuerĩt
qua eos a miniſterio neceſſe ſit re⸗
moneri ad tempꝰ: non eis manus
tanqᷓ; penitentibꝰꝰ vel tanqᷓ; ſideli-

bꝰlaicis imponatur:neq; vnqᷓ; per

mittendum ẽ vt rebaptiʒatiꝰad cle
ricatus gradum promoueantur.
Ande ſyricius puppo.
¶Necclerico penuẽtià agere nec
penitenti ad dericatũ accedere per
Zlud quoqʒ nobis par fuit p
unidere:vt ſicut penitẽtiã age
re nullivnqᷓ; conceditur clericoꝛũ:

ita poſt peniudinem ac reconcilia-
tionem cuiqᷓ; laicoruʒ nõ licet hbo

norem clericatus adipiſ ci: quoniaʒ
quãauis ſint omnium peccatoruʒ cõ
tagione mũdati: nulla tamen gerẽ

dorum ſacramentorum debent in
ſtrumenta accipere:qui duduʒ fue

runt vaſa victoꝝ. Itè leo papa.

di. in ſacerdotibus. argumẽ. contra ſupra e.ferrum.iiij.q.ij.admonere.
m ienum eſt. hec omnia capitula loquuntur de ſolẽni penitentia.

Bucceſſio. nec tamen credendum eſt ſtatim ꝙ cauſa penitentie
ſit in monaſterio. nam quandoq; boni viri ingrediuntur monaſterium:

—

4 6

qꝛ meritum augere deſiderant.xxvij.q.ij.ſunt qui dicunt.⸗
0 Cacuit.aut vſus.ideſt vtilitas.hec enim inducunt diſpenſationem.i.q.
vij. tali.vel vſus ideſt conſuetudo.ſic eſt argumentuʒ ꝙ conſuetudo atten
ditur circa ordinandos. vt dixi.xij.diſtinctione nos conſuetudinem.
pEpiſtolam. argumen.qꝙ difficilius diſpenſatur cum penitente qᷓ; cum biga
Po. vt. euij ci. lecror.
qL.Non imponãt.ideſt nõ mi
niſtrent officio ſubdiaconatus.
ſed tantum nomen habeant:et
habeant locum ſubdiaconoꝛuʒ

¶Preſbyteris ⁊ diaconibus tan-
qᷓ; penitentibus non debẽtmanus
imponi.

geſiaſtica:ut qui preſbyterali
honore aut diaconi gradu fuerint
conſecrati:hi pro crimine aliquo ꝑ
manus impoſitionem remedium
accipiãt penitẽdi: quod ſine dubio
ex apoſtolica traditione deſcendit
ſᷣm qð ſcriptum eſt:ſacerdos ſi pec
cauerit quis orabit ꝓ eo:vñ huiuſ-/
mõilapſis ad ꝓmerẽdãa miſicordi
aʒ ði pᷣuata ẽ expetẽda ſucceſſio:ut
ilłſi ſatiſfactio fuẽit digna: ſit ẽt fru
ctuoſa. . Probãt ẽt auẽte toleta
ni ↄcilij Huinſee n peitẽtes ad cle
admittẽgi.Inqᷓ ſic ſtatutũ ẽ.
CQCCa neceſſitatiò ad ceruni peni⸗

tentes admiuttantur.

P Zacuit vt pẽitẽtes ñ admittãt᷑
ad cleꝝ niſi tm ſi neceſſuas aut
uſusexegẽit tũc öputent᷑ iter hoſtia
rios vl ĩter lectoꝛes ita ut epiſtolaʒꝰ
uleuangeliũ nõ legãt.Si qui auteʒ
ordinati ſũt in diacones iter ſubdi⸗-
acones ita habeãt᷑: ut manus nõ i⸗
ponant nec ſacra ↄtingant.euʒ vo
penitentẽ dicimns ꝗ poſt baptiſma
aut ꝓ homicidio aut ꝓ diuerſis cri
minibꝰ grauiſſimiſq; peccatis pn
blicam penitentiam gerens ſub cili
cio diuino fuit reconciliatꝰ altario.

Lienũu eſtq conſuetudine ec⸗

.q. vii

in choro ⁊ in cibo.⁊ eſt ſi.xv.

j.qui admierit.⁊.c.ſi ꝗs

reſbyter.
r Apoſtate. dicuntur retro

abeun
ricatu

D.

tes a fide religione vel cle
.xxvi.q.vlti. non obſer/
Vo.
J qui poſt. ⁊ ad ſecula/
rẽ.quod ſieri ñ lʒ:quia q

ſemel habuit tonſuram derica

lem ſe

mper vtetur ea:vt.xxxij.

di.ſi ꝗ clerici. xx.q.iij.eos.io.hᷣ
tene pro certo ꝙ in minoribus
conſtitutus poteſt contrabere
⁊ ad ſeculum redire: nec tunc
debet ferre tonſuram nec apo/⸗
ſtata iudicatur: vt in extrana.

de cler

icis.coniugatis. Joà.ſiꝰ

autem retinendo ecclefam di-
mitteret tonſuram ⁊ habitum:

vel rel

igioſus religionem ſuaʒ

apoſtata iudicatur:vt in extra/

ua. de

apoſta.capitulo primo ⁊

vltimo.
t .Secularem. quicquid inte-
rim acquiſierint cedet mona⸗
ſterio.xviij.q.ij.abbates.⁊.C.
ð epiſcopis ⁊ clericis.l.vlti.ꝭ.hᷣ
etiam.
n ¶ Ab eccleſia: vt ſupra.e.di
ſtin. capitulo ſi quis poſt rem iſ
ſionem.

¶Apoſtate quoqʒ ad dericatus

officium admitti ñ debent. ¶Q ñ
in concilo arelatẽſi ſecũdo.
Agd dericatus officium non
mittantur apoſtate.
Ig boſt ſanctaʒ religionis ꝓ

ęeſſionẽ apoſtatãt:a ad ſecnia

reʒ redeunt ↄuerſationẽ ⁊ poſtmo
dum penitentiũ remedia non requi
rũt:ſine penitẽtia cõmunionẽ peni
tus nõ accipiãt:quos etiã iubemus
ad clericatꝰofficiũ nõ admitti:⁊ ꝗ

cũqʒ ille ſit poſt penitẽtiaʒ habitum
ſeculareʒ accipere nõ preſumat.qð

ſi preſumpſerit:ab ecdlia alienꝰha
beatur. R T
C ce ꝙ criminoſi ul non ve
re penitentes vel publicam
e pniaʒ agẽtes a ſacris ꝓhi
bẽt᷑ ordinibꝰ. Adiecit qͥqʒ
ſãcta mr̃ eccłia:ut curiales aut poſt
baptiſma militãtes aut ĩ foꝛo ðcer
tãtes a ſacris ꝓhibeant᷑ ordinibus.
Vñ ait ino. papa. voſñi ba

ptiſmũ militates uel ĩ foro decertã

tes a ſacris ꝓbibẽtur ordinibus.

Ol. II
LCce. adiecit
quoqʒ tripler
e aſſignat ratðõ
quaf̃ officiati
ſine curiales
non pꝛomo/

nentur. vna cſt rano quia fre⸗
quenter contrahunt irreguia⸗
nuatn er officio ſuo: vt infra

capitulo. i.⁊.ij.ſecunda quia
multum moleſtatur eccleſia cũ

tales repetuntur:vt infra capi-

tulo. ij

.7. UIj. tertia ratio: quia

pꝛeſumitur contra eos ꝙ non
cauſa religionis ordinentur ſed
vt fugiant ratiocinia: ut. liij.

diſtin. legem. quidam addunt
duas alias rationes. ſcilicet ꝙ
eccleſia triſtatur de eis cum re-

petuntur: de quibus gaudere
deberet. IRem propter uolupta
tes quas forte habuerunt in ſu
is officijs:vt infra eodem pre/

terea dicuntur autem curia-

les omnes qui aliquo modo

ſuint ob
ſiue ad

ligati curie:ſiue milites
uocati forenſes:ſiue in-

dices:ſiue officiati:ſiue hiſtrio⸗
nes:?nullus ergo officialis pꝛo
mouetur niſi pꝛius ſit abſolu/

tus a curia:poſtea ſic.dum ta/

men ſeua non erxercuerit: nee

effuder

it ſanguinem humanũ.

nec turpia ⁊ inhoneſta facta fe

cerit vt

hiſtriones:de iudicibus

autem ⁊ aduocatis eſt dicendum:q ſi tantum interfuerunt ciuilibus cauſis non
repelluntur.vt.lxi.d.oſius.⁊ hoc eſt uerum ſi poſt baptiima biiꝰ offm̃ exercue⸗
runt:ſecus ſi ante:vt.j.e.c.ſi quis.baʒ.tamen dicit ꝙ ſi ante baptiſmuʒ aliquis
ex offcio occidit hominem:talis poſt bapiſmum non poteſt ꝓmoueri: quia ba

4
CL Lals

c ¶Zld ſacerdotiumquicunqʒ

DI.

ptiſmmm tm crimins tollit:vt.xxvi.di.deinde.⁊.c.vna:ſim.h. poleſi: quia non
poteſt eſſe melioꝛis conditionis peccans qᷓ; non peccans.ad hoc facit.ff.qð vi aut

clam. ſeruus.

4 Eiqnantos. qui poſt:hoc ideo dicit qꝛ quecũqʒ peccata quis fecerit ante ba
Myii mum: non imputantur poſtea: vt.]

viduaʒ.⁊.c.placuit.⁊.xxvi. di.
vna. .
b ¶Erercitatiõe.vt aduocati.

ſuit accuſatoꝛ: aut aduocatus:
aut iudex:aut teſtis: vel etiam
notarius in quſa ſanguinis
non poteſt pꝛomoueri: vt. 5.
Diſtin. pꝛoxima. ſi quis vidu⸗/
am.naʒ conſtat ꝙ dericus non
poteſt l eſſe accuſatoꝛ cauſa an/
guinis: vt.ij.q.vij.ſi ꝗs.⁊ ca.
ſacerdotes.nec iuderx.xxuj.q.ul
ti. his a quibus.nec teſtis.xi.q
i.teſtimonium. nec notarius.
xxiij.q.iiij.illud.a lextraua.ne
cle.vel mo. ſententiam.baʒ, ta
men intelligit hoc de aduocato
accuſatoꝛis:nam cuilibet licituʒ
eſt deſendere reum. xxiiij.q.v.
reos. ⁊.C.de epi.audi.aditos.
ſi obijciatur ei:nonne ſi aceu
ſatoꝛ deficit punietur pena talio
nis:⁊ ſic videtur hoc imponen
dum aduocato qui obtinendi ꝑ
tinaciam ſuſcepit. ſed ipſe reſ-
pondet:quia ad boc n egit ad
nocatus:vt accuſatoꝛ puniret᷑:
ſed vt reus abſolueretur. item
quia alio iudicio agendum eſt
de calumnia accuſatoꝛis:⁊ di⸗

cit clericum appellare poſſe pꝛo

conuicto in cauſa ſanguinis: qꝛ
lbi quilibet auditur appellans
vt.ff. ð appel.l.ñ tm̃.⁊ ſic cau
ſaʒ appel.poteſt exercere.pꝛior
opi.magis eſt tuta:vt nec pro
accuſatoꝛe nec pꝛo reo poſſit cle

ricus aduocare.nec ob. xxiiij.q.

.v. reos:quia ibi nõ dicitur ꝙ
aliquis poſũt patrocinari pꝛo

damnatis ſed poſſumus inter-

cedere pꝛo eis.licet enim aduo
catus rei non intendat ad hoc
ꝙ accuſatoꝛ puniatur tamen ꝓ
quandam cõſequentiam tendit

a hoc vt.xv. q.i.merito.q ar.
i.q.iij.ſi quis obiecerit.ad ide,ʒ

ar. op. S. diſtin. pꝛoxi. clericuʒ.
d ¶ Aliquantos. milites.
e ¶Ex curialibus.i.officiatis.
C¶Aoluptates.ideſt ludibria.
quibus noluptatibus excitabã/
wur bomines.
g .Et editiones.que narrabà
tur voluptatis cauſa ſcilicet ea

que edita erant ab bominibus

ſcilicet turpes ſabulas vel can⸗
tus.

b COQiſcutienda.i.conigenda.

.e.ſi quis poſt.⁊.S.i.pꝛoxi.ſi ꝗs

S ex his ꝗ pꝰ acceptã
baptiſmi gratiã i forẽſi exerci
tationeꝰ verſati ſunt ⁊ obtinẽdi ꝑti
naciam ſuſceperunt accitos ad ſa-

cerdotiuz eſſe comperimus: de qͥ-

rum numero aliqui prohibẽtur ad
ſacerdotiuʒ aſſumi:aliquantos ex
militia:qui cum poteſtatibus obe/⸗
dierunt ſeua neceſſario pᷣcepia ſüt
executi:aliquãtos ex curialibus qui
dũ parerent poteſtatibus que ſunt
iperata fecerunt.aliquantos q volu
ptates ⁊ editiõesꝰ populis celebra
runt ad honorem ſũmi ſacerdotij
ꝑueniſſe.quorum omniuʒ nemineʒ
ad ſocietatẽ quidẽ ordinis dlerico/

rum oportuerat ꝑpuenire.que ſi ſin-

gula diſcutiendaꝰ mandaremusũ
modicos motus au ſcãdala biſpa
nienfibus pꝛonicijs quibus mederi
cnpimus:de ſtudio emendationes

induceremus. Icirco remittenda
potiꝰ hec putamus:ſed ne deiceps

ſimilia committantur dilectiõis ve
ſtre maturitas prouidere debebit:

vt tante vſurpatiõi nũc finis neceſ

ſarius imponatur:eo videlicet con
ſtituto: vt quicunqʒ tales ordinati

fuerint cum ordinatoꝛibus ſuis de
ponantur. ¶ Item felici epiſcopo

miceriano.
De quibus laicis ad dericatum

non poſſunt pernenire.

ſignata ſũt genera laicorũ
de quibus ad dlericatũ aliqui
venire nõ poſſũt:ideſt ſi ꝗs fidelis
adminiſtrauerir: de curialibꝰ autẽ
manifeſta è ratio:quoniã ⁊ ſi iueni
ant᷑ huiuſmodiviri ꝗ ðbeant cleri
ci fieri:tamẽ quoniaʒ ſepius a curia
repetuntur cauendum eſt ab bis ꝓ
pter tribulationem que ſepe de his
ecdeſie prouenit. ¶ Idem.
CNon admittantur curiales ad
clericale officinum.
P Reterea frequẽter ꝗdã ex fri-
bꝰ nr̃is curiales vel ꝗbuſlibet
publicis functiõibusP occupatos de

ĩ ¶ Remittenda argu.ratione ſcandali aliquid tolerari.ſi.ſupra diſtin.iij.deni/
qʒ.xxviij.diſtin.de ſyracuſane.⁊ notaui.xliiij.diſtin.comeſſationes item argu.
ꝙ aliquid pꝛohibetur fierifactum tamen toleratur.vij.q.i.epᷣs in dioceſi.S.di.

pꝛoxi. quicunqʒ. ꝗJo.

ſignata.ſidelis.i.poſt baptiſmum.
1 ¶Eldminiſtrauerit.curie in ſeuis actibus.
m Qui debeant. er merito vite u eſt argu. hic ꝙ ſi aliquid eſt pꝛo me ⁊ aliud
contra me:magis nocet mihi qð eſt contra me qꝙᷓ pꝛoſit id qð eſt pꝛo me. ſic.lxi.
Diſtin.iſmael.⁊.ff.qui.ad li.pꝛocla.non li.l.vlti.⁊ extra de of.dele.ſuper queſtio
num. in fine. argumen.contra.ff. deiure fiſ.non intelligitur.S.i.⁊ extra de re iu

di.cauſam.in fine.

n ¶Sepe. argumen. aliquid ſtatui pꝛopter cautelam futurorum:vt.xxviij. di⸗
ſtin.de ſyracuſane.luij.di.generalis.xxuj.di.in nomine dñi.
0 D Reterea.functionibus.ideſt officijs.⁊ intelligitur de his qui alicui officjo
nobligati ſunt vt tutoꝛes ⁊ curatores vel procuratoꝛes qui finito officio ſuo
licite pꝛomouentur. vt extra deobliga. ad rõ. ca.vnico. nam qui ex adminiſtra-
tione aliqua eſt obligatus reipublice: non poteſt pꝛouehbi ad honoꝛes: vt. ff. de

LI

mu.a ho.reſcripto.ꝭ.debitoꝛes.ſecus ſi obligatus eſt pꝛo aliquo debito:
vt ibi dicitur.⁊.C.de epi.⁊ cleri.quiſquis emerſis:ſed quid ſi aliquis eſt

obligatus ad ſcribendum aliquid foꝛte iuramento: nunquid ialis poieft

conuerti in monaſteriuʒ: dicit.h.q ſic nec mit iniuria illi cui ſeruire tenetur
quia inſtinctu ſpiriius ſancti ſit.ſic.xiuj.qde.v.dixit.argumen.pꝛo eo e.·

ricos facere contendunt: pro qui-
bus poſtea maior eſt triſtitia: tunc
cum iam de reuocandis eis aliquid
ab imperatore precipitur: qᷓ; gra
tia naſcatur de accito.conſtat enim
eos in ipſis muneribusꝰ ideſt mini
ſterijs ⁊ officijs etiam volnptates
