us nõ põt facere ꝗn fuerit coꝛrupta:q; factũ nõ põt nõ eſſe factũ:ut.ff.de cap.iĩ bel⸗ Pus extiteris.diſcoopuiſti te virtutibꝰ.nã vᷣtutes velamiĩa ſũt aie ð pe.diſ. Cadean
lo. 5. facte. ſz ʒ hoc idẽ eſſet in ceco. rñ.ꝙ hic dicit᷑ nõ reſert᷑ ad carnis coꝛrupte re-· iji.ſapiẽs.denuda crura tua.i.pcõfeſſonẽ pᷣnudaſti actiones tuas.traſi flu nerdin⸗
ſtaurationẽ ij virginalis palme retributionẽ.⁊ dic nõ põt.i.nõ cõgruit eius poten mina.i.tranſiſti pet tpalia eis ĩberẽdo:⁊ iccirco reuelabituur. ſld
tie:ut aureola coronet coꝛruptos. hoc. n.eſſet iuſtitiam. ideo illud non poteſtut ¶NMoc poſt thalamũ.bec l̃a vult ꝙ pᷣcedens moꝛaliter intelligat. ⁊ eſt ſeniaut
ar. de pe. di. ij. S. charitas,. s ¶ Male. ar.ff. de dolo.l.i. F. ij. na iõ di⸗ ſenſus.i.poſtqᷓ; receſiſtia ſpõſo tuo ⁊ fratruele.i.xpᷣo.xps.n.⁊ ecdleſia ſunt ucne

ntndntgt⸗
dntiutitz
hlllip
tn,ſtohnin
imriddtn
hit Rube.
ſchurſcke,
3.Nnsſana
hmontpifn
opiignäg,
Linnavol s
tapnkide
Aber li ntn⸗
Arcſtaftlnen
Nidſbomumn
dPercatiab o⸗
usndsnttnis
batſfüifti
nietnmt ihn d⸗
iteihälurne
ſii titent.
ncinnrtclio,

argoi ſenis⸗

forgopius ſie
bflis.flaten
Nonisnmiet
unncback
di i Ni.
huliop
grur ſtousi,⸗

git mllen ⸗

Pſätg pprus
ituns ſegbctes
norbdeispar
ſiitrie
godebfthacii
ckineaſta
Donng8
ius glin
h ar un.
Eiupcmni am
. .
(M num
holiotldal.
ronintpſd
dbimiing
I
nihti
Finn ün
eaacunfun
ſpeſleiit
niiü nin
udlenuma,
ep

fratrueles:qꝛ ð iatob xpᷣs:de eſau eccłia.i.ð
ſi vero.⁊ hec ſũt verba hieronymi.
a ¶ Regina.i.quelibet ſancta virgo: uel ſancta eccſia.(Adde ꝙ ita legit᷑
oꝛiginaliter in pſalterio.pᷣs.xl viiij.)
ſtitate.de pe.di.ij.pᷣncipium.

Operu.
Et poſteriora. 1.
pciã q̃ bũᷣit q̃ſi poſt

doꝛſum relicta cum

ante ſe debuerit ea
habere.
e ¶ PMonenk.i.in fu
turo ſeculo.
ſρAdaquas.i. in
ter hereticos.
S ¶Et poſito.i. de⸗
poſito.
b Uaſe.ſ. coꝛdis.

i ¶ Sinaricabit.i.

Diuidet æ comutet
varios ſuos affectꝰ
mõibꝰ. uel.i.oĩbus
opera ſua:qꝛ ibi oĩa
oĩbꝰ apta erũt.
L¶ Trã ſeũti. diabo

lo.trãſiens dicit dia

bolus:qꝛ dicunt aie
ipſi diabolo.icurua
te ut trãſeamꝰ ſuper
te: ⁊ ibi exinanite vſ
qʒ ad füdamẽta ĩ ea
de pe. di. iij. ſalici

IQuã ad altioꝛa.
ar.ꝙ meliꝰ ẽ nõ ĩci⸗
pere qᷓ; ab incepto ðᷣ
ſiſtere meliꝰ ẽ. n.nõ
vouere qᷓ; a voto ca
dere.xij.q.i.certe.xx
vij.q.i.nuptiaruʒ.
m ¶ Ciuitas.i.ani⸗

ma que agit bñ. de

RDemoões. i. pra
ne c ogitatões.
o ¶ Sirenes.i. dele
ctatões qͥ mergebãt
p ¶Ericij. i.errofs
ur ſollicitudies mũ
dane q̃ anguͤr lo.
4 c ſolo.lpu⸗
Lakos. boe p/-
pendit᷑ ſi ſunt vagi:
vt. S.diſtĩ.xxiij.his
igit.vñ illud auerte
oculos tuos ⁊c.
P¶ Tacẽte. arg. ꝙ
opibꝰ logmur ſicut
⁊ vᷣbis: ut.xliij.diſt.
ſit rectoꝛ.⁊.xi.q.iij.
extimãt.er de ap.di
lecti e de ſpõ.cum

nutu.
S Qi viderit ad
QcScupiſcẽd.
hoc.ſ.aĩo ⁊ dat ope
raʒ quã põt. de pe.
Di. i.c.t cui.( Adde
ꝙ ita legif Deute.
c.v. ⁊ Mathei. v.)

Jã mechatꝰ eſt

* .
eã. hoc ver ẽ in cõin

XXXII

b ¶ Deaurato.charitate ⁊ ca

cõcinnebat:aſtitit regina a dextris tuis
in veſtitu deauratoꝰcircũdata varieta-

te. Nudabitur?*:⁊ poſterioꝛaꝰ doꝛſi eiꝰ

ponentur 'in facie eius.ſedebit ad aq̃s
ſollicitndinis:⁊ poſitos vaſeł:diuarica
bit pedes ſuos oĩ trãſeunti2 vſq; ad vᷣ
ticẽ polluet᷑.rectiꝰ.n.fuerat hoĩeʒ ſubiſ./
ſe ↄiugiũ ⁊ ambulaſſe ꝑ plana qᷓ; ad al-
tioꝛaltedentẽ in pꝛofundũ inferni cadẽ.
ſiat obſecro ciuitas meretrix filiaſyon.
ne poſt trinitatis hoſpitiũ ibi ðᷣmonesꝰ
ſaltẽt:⁊ ſirenesꝰnidiſicent ⁊ ericiſꝰb.

Itẽ aug.ð xpᷣiana fide. Coꝛpo

re intacto caſtitas nõnũq̃ʒ amittitur.
1L Ec ſolo affeciu ⁊ tactu ſʒ aſpectu
Aq̊ q; appetit᷑:⁊ appetit ↄcupiſcẽtia
feminaꝝ:nec dicatis vos aĩos hr̃e pu-
dicos ſi habeatis oculos ipndicos:ꝗa
ipudicꝰoculꝰipudici coꝛdis ẽ nũciꝰ.⁊ cũ
ſe ſibi ĩuicẽ ẽt tacẽteſſigua cõſpeciu mu⸗
tuo coꝛda nũciãt ipudica.⁊ ſ̃ʒ ↄcupiſcẽ
tiã carnis alterutro ölectant᷑ ardoꝛe:ẽt
in intactis ab imũda violatiõe coꝛpibꝰ
fugit caſtitas ipᷣa ð moꝛibꝰ. Itẽ gre.
Adulterium perpetratur. cum inu⸗
pta turpiter concupiſcitur.
Vi viderit mulierẽ ad ↄcupiſcen
d eã:iã mechatusẽ eã in coꝛde
ſuo.qꝛ.n.greco vocabulo:adulter me-
chus dr cũ nõ aliena piũx:ſʒ mulier ꝓ/
bibet᷑:aꝑite vitas oñdit:qꝛ ẽt ſolo viſu
cũ turpiter vel inupta ↄcupiſcit᷑ adulte-
riũꝰꝑpetrat᷑. Qõð tñ plerũq; ex loco vel
ex oꝛdieocupiſcentiũ diſcernit᷑:qꝛ ſicut
hũc in ſacro oꝛdie ſtudioſa? ↄcupiſcẽtia
ſic illũ adulterij inqnat culpa. In ꝑſõis
tñ nõ diſſimilibꝰ ideʒ luxurie diſtigui

reatꝰ.Quãuis aũt violẽter oppᷣſſe pu

dicitiã nõ amiſerit incõtaminatis tñ ſe

nõ audeãt exeq̃re vᷣginibꝰ. ¶ Añ Leo

pa. Que oppꝛimunft incõtamia
tis yginibus ſe cõparare non audeant.
Ale aũut famule dei q ĩtegritatẽ pu⸗
doꝛis oppꝛeſſiõe barbarica pdide
runt laudabilioꝛes erunt in humilitate

acverecũdia:ſi ſe incötaminatis nõ au

deãt cõparare? vᷣginibus?.q̃ʒuis.n.oẽ
peccatũ ex voluntate naſcat᷑:⁊ potuerit
coꝛruptiõe carnis mẽs inuita nõ pollui:
minus tñ hoc illis oberit:ſi qð potuerũt
aĩo nõ amittere ſe doleãtꝰ vel corꝑe p/

digdiſſe. Cũ ergo bec qᷓ violẽtiã paſſaẽ:

pudicitiã amiſiſſe ꝓbari non põt.nullo

mõ ↄuincit᷑ foꝛnicatiõis vł adulterij cri

mẽ incurriſſe.vt enĩ ait aug.ĩ li.ð bono

ↄiugali adulteriũ cõmittit᷑ cũ vel ꝓpꝛie

gata.nã cũ ſoluta nõ cð

mittit. ſʒ nũquidiponem⸗ iſti tãtã pniam :ac ſi fa
ctũ ĩterueniſſet:ſic.ſʒ nõ tã grauẽ.

u ¶ Adulteriũ.i.ſoꝛnicatio.

x·¶ Ael ex oꝛdie.no.ſʒ veritatẽ loci uel oꝛdinis aliquẽ plus minuſue pecca/
re.ar.di.xi.hõ xpᷣianus.xxiij.q.viij.occidit.s.xvij.q.iiij.qſqꝗs.ff.ð penis.

aut facta..locus.xxv.q.i.nulli.s.xxxi.q.i.de his quifrequẽter vrores. de

pe. di.i.aut facta.

¶ Studioſa.nõ videt hoc verũ tiñ peccet dlerica ſtndioſa ccupiſcentia

PHiñ laicus ipſo ſacto. videt enĩ ꝙ magis peccet clericus ſtudioſa cõcupiſcẽ

gentibus pceſſit. r v. q. vl. F.

c Nudabit᷑.veſte viriutũ uel bonoꝛũ

tia. nã tm̃ peccat qlibet ſtudioſa uolũtate ↄmittẽdi adnlteriñ qᷓtũ ipſo ſctõ.j.ð pe.

32 6 9

di.i.ſicut ⁊ ita uł eq̃liter peccet clericꝰ.uł magis pp gradũ altioꝛem qᷓ laicns: qð g
hic df referas ad eccleſie opi.nð ad veri eſſentiam.ſic ergo ſʒʒ canones cõmittitur
adulteriũ ſolo aĩo ſimiliter piurium: ut.xxij.q.x.ꝗ piurare.idẽ ĩ furto ⁊ aliis cri
minibꝰ ut de pe.di.i.c.i.⁊.c.ꝓpterea.xiiij.q.v.ſiꝗd.ſʒ ſʒ leges ſolo aĩo nõ cõmitti

libidinis inſtinctuꝰ: vel aliene ↄſenſn cũ

altero vł altera ↄtra pactũ ↄiuaale ↄcu
bit:atqʒ ita frãgit᷑ ſides q̃ ĩ rebꝰ coꝛpo/
reis ⁊ abiectis magnũ ai bonuʒz eſt:⁊ iõ
ei ſalutẽ quoqʒ coꝛpaleʒquaẽt vita iſta
ↄtinet᷑:⁊ certũ ẽ debẽ poſtpõi. Aẽ iſ
doꝛus ſuꝑ exo. Mechatur g ali
cui pꝛeter matrimonij fedus miſcetur.
On mechaberis:ideſt ne qſqʒ pᷣ

ter mr̃imonij federa alijs femis

admiſceat ad explendãslibidinẽ.nã ad
ulteriũ facit ꝗ pꝛeter ſuã?ad adulterã ac
cedit. Itẽ aug.ð adulterinis ↄiugijs
Qui vinentẽ vxoꝛe ſua alteram co⸗
gnoſcit:adulterium cõmittit.
Vto chꝛiſtianũ neminẽ reluctari il
H lu adulteꝝ eſſe: qui vel din languẽ
te vel diu abſente vel continenter vinẽ
cupiente vxoꝛe ſua alteri cõmixtus ẽ fe/
mine. Cũ ergo nihil hoꝝ in iſta depᷣhẽ⸗
dat᷑ fuiſſe:qꝛ nec ꝓpꝛie libidims inſtin
ctu:nec aliene ↄſẽſu:necviro ſuo lãguẽ
te vel abñte: vel ↄtinẽter viuere cupiẽ⸗
te adheſit alij:ſed violẽter aliena libidi
ne oppꝛeſſa vi ꝑtulit:apparet ꝙ nec ad

ultera nec foꝛnicaria dici põt: unde nec

aliqua occaſione valet dimitti.cũ enĩ iu
dei quererẽt a xpᷣo vtꝝ liceret hoĩ vxoꝛẽ
ſuã dimittere quacũqʒ ex cã: reſpondit
eis nũquid legiſtis:qꝛ ꝗ fecit eos ab ini⸗
tio maſculũ ⁊ feminã creauit eos:quos
ergo deus cõiũxit hõ nõ ſeparet.deide
ſermonẽ ſuũ ita ↄcluſit:ut diceret nemi
nẽ poſſe dimittere vxoꝛẽ ſuã excepta cã
foꝛnicationis.hĩc apłus ait ĩ epła ad co

rinthios.his qui matrimonio cõiuncti-

ſut pꝛecipio nõ ego ſed dominus vxoꝛẽ
aviro nõ diſcedere:vnde dat intelligi:

ꝙ qualeſcũqʒ fuerit vir ⁊ voꝛ exquo cõ

iugali affectu ſibi adheſerint:vlteriꝰab
inuicem diſcedere nõ ualent. Ende
ambꝛo.in exameron..t.diei.iiij.ſcribit.
CQualiſcũq; ſit vir:exquo ſemel pla
cuit non eſt dimittendus.
ꝛẽdus ⁊ iĩcultꝰẽ virꝗ ſemell pia
cuit nũꝗd vir aliꝰeligẽdꝰ ẽ.ↄparẽ
ſuũ equus diligit:⁊ ſi mutet᷑ alius trabe
re iugũ neſcit cõpar alteriꝰ: ⁊ ſe nõ tutũ
putat.tu ↄiugalẽ tuũ repudias ⁊ ſepe
putas mutãdũ:muta⁊ ſi uno defecerit
die ſupduc riualeꝰ:⁊a ſtatim icognitaꝰcã
quaſi asnita pucgeis exequeris ĩiuriã
tẽ aug. ¶Sitr de vroꝛe itelligat.
Yvrxoꝛẽ ꝗs hẽat ſterilẽ ſine corpo
re defoꝛmeʒ ſiue debilẽ mẽbꝛis vł
cecã:clandaʒ:uel ſurdaʒ:uel ſi ꝗd aliud

tur furtũ:ut.ff.ð acꝗ.poſ.
poſũdere.S.ſi reʒ.nec adul
teriũ.ff.de adul.l.vlt.

3 CDiſtiguit᷑ per cõtẽptãũ.

7 Lle aũt. incõtamla

R tis. ſ. mẽte ⁊ coꝛpore
exẽplũ.xvij.q.ij.S.cũ ergo

vbi voueat.
2 CComparare er toto: vt
uelit ↄſecrari ĩter virgines
ar.di.ixvi.acutius.S.e.q.

c.finge.uł ut habeãt aureo

lã.xxvij.q.i.nuptiarũ.
x ¶ Uirginibꝰ. C. ð nup.
imperialis.v.nã oĩs.
* Doleãt.quia foꝛte pp

peccatũ pᷣcedẽs hoc eis acci

dit.arg.xxij.q.ij.ſi q̃libet.
als qre dolebunt cũ nõ pec

cauerĩt.xxij.q.ij.ſi q̃libet.

a ¶ Lel coꝛpe.ſ.per pecca/
tũ oꝛigĩale qð ẽ ĩ eis ꝑꝑ qð
pñt coꝛrũpi.

b ¶ Cũ g. iſtinctu. ut cñ ap

petit ⁊ iſtigat aliquẽ ad coi

c ¶ Ael aliene. ut cũ appeti
tur ⁊ conſentit aliene libi⸗

dini de hoc no.S.i.q.ij.qc

quid.
à Fides. ciugalis qᷓ; al
ter cõiugũ alteri dʒ ſeruare

ſcilicet:ne cũ altero uel cuz
altera coeat.xxvii.q.i.oẽ?.
e ¶ Et abiectis.i.ĩ qtũcun
qʒ vilibꝰualet fides cõiuga

lis.
¶ Coꝛpoꝛalẽ.ar.ꝓ lepꝛo
ſis. ut extra de cᷣiu.lepro.

qm̃.qꝛ potiꝰ piculũ coꝛpis

i aie ĩccurrenduʒ ẽ.xxx.q.

i.S.i.⁊ cũ alteruʒ euitari ñnñ

põt ar.xi.q.ili.nõ ſoluʒ.xx
l.q.v.c.i.O.cuʒ ergo.
On mechaberis. ex

Eplẽdã:nec ẽt ob aliã
cauſam.(Adde ꝙ ita ori/
gialiter legit᷑ De utero.c.
v. ⁊ Matthet. v.p02.).
b ¶ Quißter ſuã.a ille mſũ

cõmittit adulterium qui hʒ

vroꝛẽ:uel q̃ eſt coniugata:

qñqʒ tñ large ſumit᷑ adul/

i PDet. languẽte. j. e.

q.vii.qð propoſui/

ſti. Z.ſo.illud a falſaruis di

ctuʒ iſtud autẽticuʒ eſſe vr.
uł illud de d eſponſnta tm̃
iſtud de cognita:uł illud re
probatũ eſt. boc dinina au

ccoꝛitate ſirmatuʒ. uel veri
us dic ꝙ illud de arta logłẽ.
k ¶ Abſente. rxxiiii. q.i. cäS

per bellicam. Z. ſed ibi de il
lo qui neſcit᷑ uiuere: bic de

illo qui certe ſcitur uiuere.

(Adde ꝙ ſequẽtes auẽtes

ita ꝑ oꝛdinẽ legunt᷑ gene⸗

J ſis. c. i. Matthei.xix. Marci.x.ad Epheſi.c.v.et pᷣma ad cori.vii.)

EOꝛrẽdo. ſemel ar. , ſuſffi ſemel coſentire: ut. . di.iii. iſtis. 1. viii. ii. dile
ctiſſimi ⁊ ar.ff.ð mu.⁊ ho.ut gradati.S.i.ar.S. S.xii.q.ii.certe.ar.C.ð repu.pf.
l. ul.C.ð ñ nu.pe.gnalit᷑.ff.ð neg.ge.põpo.ar.S.iii.q.iii..ſpaciũ.ẽ.di.ixxii.pla

cuit. m ¶ Purat. ar. fl. ad. l. agl. pide. ar.ff.de edi.edic.cuʒ eiuſdẽ.l.plerun

z. n Huta.ironia E. 0

Kiualẽ.riuales ppᷣe dicũt᷑ ꝗ ꝑ eũdẽ riuuʒ

aquã ducũt:ut.ff.ð aq̃ quo. eſti.l.i.ſi bi exqſta ſimilitudie rinales dicũt gcũ

cadẽ mulier bñt ↄſuetudinẽ. ꝓ ¶ Incognita.an ſit iuſta ul ñ.ieñ ꝓbata cã ⁊c.

CTauſa

α32vroꝛz7 Horribile. ar. p leproſis ꝙ nõ dñt dimitti: ut ex de ↄiu.le.c.ij. vñ
p. dicit ꝙ debet maritũ ſequi mulier ⁊ pro.h.eſt ar. riij.q.ij. vnaqueqʒ.⁊ ep
e.qm̃.qð aũt dici᷑.ex.e.c.i.ꝙ nõ cogit᷑ ſequi pot ĩtelligi in eo caſu:qñ reliquꝰ hoc
non peti. nã ſi peteret bene tenerer̃ ſeꝗ:ut er.e.ti.qm vel dic ꝙ illud non tenet:qð
ibi dicitur:q; eſt ðͥ pᷣceptũ dñi:ſed pone ꝙ vir vult retinere apud ſe uxoꝛẽ leproſam

bic. e.i.ſcdᷣus ſi uroj fuerit oppᷣſſa:ut.S.e.q.v.ita ne.tertiꝰ ſi credebat mari
tũ moꝛtuũ: vt.xxxiiij.q.ij.cũ p bellicã.qrto ſi alter ſub ſpecie mariti cogno
uit eã.ut.xxxitij.q.ij.in lectũ.ꝗntꝰ ſi ðdit ei occaſionẽ ſoꝛnicãdi:ut er ð eo
cog.cſan.vxo.ſue.diſcretionẽ.ſextꝰ ſi maritꝰ poſt adulteriũ tolerauſt eaʒ.
gr. S.c.qł.l.ſigs vxoꝛẽ.⁊.c.ſicut.ff.ſo.ma.cũ mulier.ſeptimꝰ ẽ ſi adultera⸗

nũgd pðt:videt᷑ ꝙ ſic quia
uxoꝛ tenct᷑ viꝝ ſeg ſed non
ecuerſo:ut.xiij.q.ij.vnaq̃
qʒ. ecotra videt᷑ ꝙ vicini ñ
tenent᷑ patj illã eſſe iter eos
qꝛ ð iure deberet remoneri
ab alijs:ut.S.di.vi.leſtm̃.
2.xxiiij.q.ij. hoc ipſum.et
ex de ec.ediſi.c.ij.⁊ etiaʒ ð
conſuetudine.ut er.e.qm̃.
ego credo ꝙ alter reliqunuʒ
debeat falr ſeq ut qñqʒ ve⸗
niat ad ipſuʒ:⁊ ᷓcito ſolue
rit debitũ recedat. ar. liiij.
di.ſi ſeruus.in ſi.ſed ſpon
ſa de luturo.ẽt propter als
defoꝛmitates ñ tenetur ſeꝗ
ſpõſuʒ:ut ex de iureiu.quẽ
admodũ.
b NRecepit. redundat.
NR nã vbi par eſt rõ par
debet eẽ iudicium. ff. ad.l.
aquil.ſllud.⁊.J.q.pꝛox.ni
hil. (Agdð ꝙ ſic legitur oꝛi
ginaliter Mat. c. x-i.r)
t . Eadẽ.i.eiuſdẽ generis.
nã ĩ ueritate duo ſunt ſerui
tutes ut.ex de conuer.cõiu
ga.quidam.
rõ attenditur ſile debet eſſe
iudiciũ.i.q.ij.apks.
e ¶ QCõditione.quo ad debi
tum reddendũ ⁊ fidẽ ſeruã
dã:nõ aũt ĩ alijs:ut potes
ponere per exẽpla.ff.ð his
ꝗq no.infa.uxoꝛes.xxxiij.q.
v.manifeſtũ.⁊.c.noluit.⁊
c.hec imago. xxxiij.q.i.ſi
ꝗs accepit.nã in uoto abſti
nẽtie vir eſt maioꝛ: ſiłt ĩac
cuſatione ſᷣm leges ſed ſᷣm
canones nõ adimparia iu
dicant᷑:ut.S.e.q.i.ſi ꝗs.et
vir poteſt ſtatiz Zhere poſt

moꝛẽ vroꝛis ſed mulier ſ

põt ſtatim poſt moꝛtẽ viri

pm legem. C. de ſecũ. nup.

P Reccpii digitalie.
ar. ꝙ ſi aligs coͤten⸗
nit ercðicationẽ ꝙ iuderx ſe⸗

d 5 Mari.ar. ð gbus par
99

ſiue moꝛibus:ſiue laboꝛibꝰ doloꝛibuſ⸗
q; ↄfectã:⁊ qcqd excepta foꝛnicatõis cã
cogitari põt vehemẽter hoꝛꝛibile?: pꝛo
ſocietate fidẽqʒ ſuſtieat. ¶ Neʒ hiero.
ad oceanũ ð moꝛte fabeole. Noõlʒ

viro vxoꝛẽ dimittẽ niſi cã foꝛnicatiõis.

Recepit dñs vxoꝛẽ non debẽ di⸗
mitti excepta cã foꝛnicatõis:⁊ ſi di
miſſa fuerit:manẽ innuptam.ꝗcad vi/
ris pᷣcipit᷑: hoc ↄſequẽter redundatbad
feias:neqʒ.n.adłtera vxoꝛ dimittẽda ẽ
2 vir mechꝰretinẽdꝰẽ. C Nẽ. SBe eo.
Pud nos qð nõlʒ femis: eque ñ
licet viris ⁊ eadẽ ᷣuitus pariꝰ ↄdi
tione cenſet. ¶ tẽ ex ↄci.toleta.xij.
CLoömunione pꝛiuet gꝗ extra cãʒ foꝛni
cationis vxoꝛem ſnam dimittit.
P Receptũ dñi ẽ:vt excepta cã foꝛni
cationis vxoꝛ a viro dimitti nõ ð⸗
beat.⁊ iõ gcũqʒ extra culpã cris ſupᷣdi-
cti vxoꝛẽ ſuã quacũqʒ occaſiõe reliqrit:
qꝛ quos deus ↄiũxit ille ſeꝑare diſpoſu
it tãdiu ab eccł iaſtica cõiõe pᷣuatꝰ⁊ a ce-
tu oium xpᷣianoꝝ maneat alienꝰ:qᷓ;diu
ſocietatẽ relicte ↄiugis aplectat᷑ ſinceri/
ter ⁊ foueat.itaqʒ iam admõiti a ſacer/
dote ſemel ⁊ bis ⁊ ter vt coꝛrigãtur:ad
ſue ↄiugis noluerit redir̃ ↄſoꝛtiũ:ipiſe
ſuis meritis ⁊ a platine dignitatisoffõ
ſeꝑabũt ⁊ inſuꝑ generoſe dignitatis te⸗
ſtimoniũ quãdiusin culpa fuerit amiſſu

ri ſũt:qꝛ carnẽ ſuã diſcidij iugulo tradi-

derũt. Nicho.ad ↄſulta bulgaroꝝ.
BSeeodem.
Vicꝗd młier gte cogitauerit:vnt
ſi te accuſauerit:nõ eſt excepta cã

foꝛicatiõis reijciẽda vł odio ꝓpꝛſus ha

bẽda.Sʒ qrit᷑:cũ ſit par vtriuſqʒ cõdi/
tio cur cõicãtes viri cũ adulteris vxoꝛi
bus nõ ↄueniãt:icũ eõ vxoꝛes in cõſoꝛ⸗
tio adulteroꝝ viroꝝ mãere videantur.

¶ VDe bis ita ſcribit Inno.pa. ¶ In

ta eſt ante baptiſma
vt er de diuoꝛ.gau
vtroqʒ ſexu adulteriũ pari rõe puniirr demaa.
SRE religio adulteriũ in vrro q. ¶ In ulz. na ſi ali
qʒ ſexu pari roͤne cõdẽnat:ſed vi- dð peccatu habebat
. . . mortale erat qꝛ ceri
ros ſuos mulieres nõ facile ð adulterio monalia delebãt ve
accuſt:⁊ nõ hñt latẽtia pctã vindictã. nialia tm̃ depe. di.
viri aũt liberiꝰ vxoꝛes adłteras apð ſa- vi.c.i.uer.nã vẽia
cerdotes öferre ↄſueuerũt.⁊ iõ mulie/ lia.ff. ð dolo.ſi duo
ribꝰ ꝓdito crie eaꝝ cõmunio denegat ( Adde ꝙ ſie legik
viroꝛũ aũt latente ↄmiſſo:nõ facile qſ · Oꝛginalt Fohanis
qᷓ; ex ſuſpitõibus abſtinet:ꝗ vtiqʒ ſnb⸗ destr
mouebitur: ſi eius flagitium ðᷣtegat᷑.cũ Winimnat r
enim par cã ſit:interdum ꝓbatione ceſ · poerbolice loquit. ſi⸗
ſante: vindicte ratio conquieſciiꝰ. mile. ſ. q. vij. gi ol
OQ. V bus. vij. qe. i. ols.
Cbce ꝙ iſta dimitti nõ valet: Edeg tanr ſe
cũ a foꝛnicatione innocẽs in- nosev.).⸗
e ueniat. Sed põatꝙ ipſa ſit s ¶ Couicit. i qi
adultera:queritur ſi adulter pot maritꝰ auici de
poſſit dimittere eã cã foꝛnica adulterio ꝗpᷣmo ce
tionis.nõ.n.videt᷑ ꝙ pari crie infectus piit vroꝛẽ ſu accuſa
alium de eodem punire poſſit. vnde cũ reð adulterio. nã at
iudei adulterã accuſarent eꝗtatis ſniazʒ ſenina ßeher
a dño acceperunt. quicunqʒ veſtrũ ſine cieut. i..q. vl.neg
peccato eſt pꝛimus lapidem in ulãmit da. ergo ſimplex ad
tat.binc etiam in euãgelio pꝛecipit᷑. Hy ulteriũ ñ pot obiſce

pocrita pꝛimũ eijce trabeʒ de oculo tuo
⁊ poſtea educes feſtucam de oculo fra

re viro niſi uelit ei
obijcere adulterinʒ

tris tmi. ¶NMinc etiam Augu.ſcribitin ncentuoluz: ul adul
li. de ſermone dñi in monte. epac un ae
Qui ſoꝛnicatur foꝛnicatiõis cã vxo/ vult vn agere 5 re
rẽ ſuam dimittere non potet. liiiquũ tuͦc pſered eſt
. I Zbi iniquius eſt qᷓ; cã foꝛnicatio primꝰ accuſator uel
nis dimittẽ vxoꝛẽ ſi ⁊ ipſe ↄuici- actor.fj.ð iudi.q pᷣ
turꝰfoꝛnicari.occurrit.n.illud ĩ quo alte eeleñt D vult
ru iudicas: te ipſus ↄodẽnas. eadem eniz emomis puo audit
agis q iu iudicas.quapꝛopter ꝗſas foꝛ- pbata exceptide re⸗
nicatiõis cã vult abijcere vxoꝛẽ ſuã pꝛi- pellit mantũ: ut er
oꝛ dʒ eſſe a foꝛnicatione purgatus i· de ordi.cog.cũ dile
ngtn ſimiliter etiam de knna wo.ß aanincbe
Jaem de verbis dñi tractatu.xl viij. rex que
Qualem quiſqʒ vuit innenirevxoꝛe amininnin nd.
talem ſe ſeruet eidem. eum repellere p ali⸗
quã exceptioneʒ: vt

„

cularis uel dñs illiꝰ pot eñ pꝛiuare feudo ſuo. Itẽ ar. ſi vnꝰ ep pp excdicationẽ
alicui aufert pꝛebẽda ſilr ⁊ aliꝰ eps põt ei auferre id qð ab ipſo hʒ:ut.vij.q.i.ſiꝗs

preſbyter ⁊.xi.q.iij.ſiꝗs a propꝛio. Itẽ ar.ꝙ ꝗcqd pꝛelatus nel aliꝰ fecit tpe excdöi

carionis ñ vʒ:ut.vij.q.i.factus.⁊.xxv.q.i.oẽ.⁊ de cõſe.di.i.hic ergo.xij.q.ij.alie

nationes Itẽ ẽ ar.hic ꝙ poſtqᷓ ꝗs penituit de crimine ꝙ poſſit recipi in teſtẽ iʒ ma

nifeſtũ fuerit eius crimẽ qð verũ ẽ in ciuili ſecus in criminali:ut.vi.q.i.qui crimen
7.c.illi qui.⁊.iiij.qi.c.i.⁊.iij.q.iiij.beatus.h.tñ ſubaudit hic maxime.hoc hodie
eſt expꝛeſſum.ex de teſti.teſtimoniũ.(Adde ꝙ ita oꝛiginalr legi᷑ OSeute.c.xxiiij.
et Matthei.c.xix) g ¶ Quãdiu.S. vi.q.i.illi. J
b/AQicquid. cogitauerit.ar..ex de dinoꝛ.c.i.C.de repu.l.i.ſed iltud nðtenet.
i Q ¶ Sed qritur. cõmũictes.i.ſile adulteriũ ppetrantes ſicui ⁊ mulieres.
Ke ¶ Mò cpᷣueniant. ut poſſint accuſari de adulterio ſicut vroꝛes.
1 Qa nian. Rcerdoten:erg, adanſetos lm̃ ab eccieſia iudicãdos.xxxiij.q.ij.
ſfſeculares.j.xxxv.q.vi.multoꝛum. òòMU M
m ¶. Detegatur.hic manifeſte hẽs ꝙ vroꝛ põt accuſare viꝝ de adulterio lʒ ſecus vi
deatur ſm legem de hoc no.S.e.q.i.O.hoc in mulieribus.
n ¶Cindicte.quaſi dicat nõ deficit ius ſed pꝛobatio: ut.ff. ð teſt. tute.duo ſunt ticij.
0 C Còquieſcit.quo ad eccleſiã. eccłia.n.n iudicat de occultis.xxxij.di.erubeſcant
potius enim opinionẽ ſegmur ꝙᷓ ueritatẽ.ar.iij.q.vij.S.tria.

bp Cce.ſed ponat᷑.hec qdð nihil bʒ queſtionis:quin alter poſſit reliquũ
repellere p excepteʒ ut.j.e.c.i.er ð diuoꝛ.ſignificaſti ᷣnũciare tñ

e põt vir aditer crimẽ vxoꝛis adłtere.⁊ maxie ſʒ opi.h.aliter enĩ non
poſſet ei ↄſuli:cũ accuſare ñ poſſit.qð nõ cõcedo:ꝙ aliꝗs crimino/
ſus poſſit ðnũciare crimẽ alteriꝰ niſi peniteat de crimie. Sũt aũt.
vij.caſus ĩ ꝗbꝰmaritꝰrepellit᷑ ab accuſatõe adulterij.vnꝰẽ ſi ipſe fuerit foꝛnicatꝰ:ut

WWWWW òò R

iiij.q.vi.oĩbus.nã ibi dĩ ꝙ ĩ ca ſua gꝗlibet ĩifamis admittit᷑.ſʒ dicimꝰhot ſpe

ciale eẽ in adulterio ⁊ lenocinio.hec enĩ exceptio adulterij uel lenocinij repel/

lit agentẽ:ut er de diuoꝛ.ſigniſicaſti.⁊ er de eo qui cog.conſan.uro.ſue di
ſcretionem.ff.ſo.ma.cum mulier.C.de adulte.qm alex.ſed buic cõtradicit.
l.ff. de adul.l.ij.S.ſi publico:vbi dicitur ꝙ exceptio lenocinij uel adulterij
non repellit maritum.Ald hoc ſolet dici ꝙ illa lex loquitur quãdo poſt.lit.
conteſt.obijcitur lenocinii crimen uel adulterij.⁊ dicunt quidã ꝙ eſt ſpaleĩ
adulterio:ꝙ poſt lit.conteſta.nulla replicatio uel exceptio admittatur.⁊ ad
ſolutionem ſuã confirmandam inducunt illud.ff.de adul.ſi maritꝰ.ꝭ .pre/
ſcriptiones.nã ibi dicitur ꝙ poſtqᷓ; nomẽ accuſati fuit receptũ ĩter eos.nulle
pᷣſcriptiones admittunt᷑.h.tñ dicit ꝙ ſi añ lit.cõte.nð credebat adulteriũ ac
cuſatorem cõmiſſiſſe.⁊ poſtea ſciuit:bñ põt excipere ð eum.ſed tamen huic
predictus.ꝭ.ſi publico. dicit.nam ibi dicitur ꝙ exceptio fuit admiſſa.ſed ĩ⸗
tellige ꝙ admiſſa fuit de facto. t ¶ Purgatus.i.ĩmunis.non
enim ſufficit ꝙ ſit purgatus.nam lʒ vxor peniteat de adulterio ſi m viri ad
ulterium velit accuſare repellitur exceptione.nam cum poſt penitentiaʒ vir
poſſit eam accuſare.vr multo fortius ꝙ eã poſſit exteptione repellere argu.
j.prori.cã.q.ij.admonere.ar.ff.de re.iur.inuitꝰ..cui damus. ſed ꝗd ſen
tis ſi vir eã ſibi recõciliauit ⁊ poſtea vir adulterat᷑.ſi emʒ vxoꝛ eum velit ac
cuſare poterit eam repellere erceptione adulterij qð vxor cõmiſit ⁊ ipſe remi
ſit reconciliando eam ⁊ etiam deus ſibi remiſit:cũ iam ipſa penituit.S.qi.
apud miſericoꝛdem. Rñ.ſic.qꝛ q̃dam poſſumus cðſequi excipiendo qͥ non
poſſumus coſeꝗ agendo:qꝛ ꝗ crimẽ intendit vidẽdũ ẽ ſi ipſe prius fuerit cri

minoſus.ut.vi.q.i.ꝗ crimẽ ar.ð.xxiij.q.iiij.ſi illic.h.ego dico ꝙ vironꝰ
cõpelit exceptio cũ iã ſit ab eo remiſſa: ut.ff.ð edi.edi.queritur.S.ſi vẽditoꝛ.

luicori
liſimu
ſc pitt
froren
loxqu
d).C
magte
auale
ſicnt
Erod
llte c.
1

1

ſoͤpoͤtt
alii due
matrim
turapti
Morue
gedit
ncäi⸗
no
Revito
incear
doo⸗
iuer
diuoꝛ

.

liü ait⸗
li ſt ej⸗
diſeeſtior
dii dine
lügüͤr di
Ueerſitaten
ll diuer
cung m
diſtrabäär
lium qpo⸗
Monij eſſe
oac uſi
1dupliater
euo.
i deo uel .
di hoce

Pepni,

Moppeeien
. te⸗

N
Auaihn 3 J .
iunmmn . . ucturi.intacta iniquũ.n.eſt XXXII
biſ eſtoſi in ſe nõ erhibet. ar. fl. qud. n. eſt ut pudicitia; vir
miin iensRe fruſtea abiniig adul.. a ab vxoꝛe exigar q VI
R 5 ztargunenotirned dehuna as laar iuderi wtlten de miraculoſa intelli 1
. Pin cien i cark iie edi nan . pẽdit.qð.n.ſq; iuris Reietas que Sinnelligtrurern dic matrimoni 70°
iniie dere.i pe e ius in agendo. uten. de nu kmoꝛte. fl. pꝛo ſ⸗ ſ moꝛte diſſolui
nin rea pẽ i. ſuſtine . tur moꝛ p. 5. deinceps bꝛ0 ſo. cũ duobꝰ. 5. i iſſolui: ut bic dĩ
e pẽdo.dis moꝛte vel aliꝗd ali . col. iiij. idẽ dicedũ .H§. idem. rñ dẽ cnz ſit qdã
ſlleint 4 d ιBrau . oꝛdinãdus qd aliud in quo cõſ dicẽdũ de pꝛela moꝛs aũt oĩa deleti
linn maio:kes ius. arg. Joducturi eſti H ⁊ eſt rõ qꝛ ꝑ baptiſm erf gratia ut oꝛd atura. ſed baptiſma delet in
lußthn ſona E reatũ ex ꝑ vxoꝛibꝰ is vxoꝛes ſe uz copnlat imo o: vñ reſuſcitatu non dele V
nien ona deliquẽtis vxoꝛibꝰ veſtri ruate voe ꝛtale iĩmortali.ſ.aĩ⸗ s noeſt ðn
ie N c.iij. Beci ar. lue 4 8. e. 69 tali.ſ. uo
ori rl.q. uj. Pcipue. xxv geni eleles vihe quales vultis ea tiõis ſʒ manet uinculũ pꝛi moniũ ala deo. per mattri .
endtn 36 . q nõ caſtã velii rede, asvinel crensochmkern aemn pꝛioꝛis ꝓpter qðᷣ enismorrneronal ſ.
feſ On mech turus vginẽ: qs cẽ vxoꝛẽ:⁊ ſi ob cãʒ foꝛni ij gcũq; duxerit di 19 morte ſe iꝛ ita diſſoluit
uſzit, beris a⸗ Intactã q̃ri E: qs nõ int E: 7 ſi acce- ſacr oꝛnicatiõis. ſicu erit dimiſſaã e ſola: vñ dicit b
nak debine eris. precede Intactã qᷓris actã öſide acfro re 19. ſicut aut unnſia matrimiũ ñ ſolui az⸗
liruren re. qð dr̃ hic ð vi rus ris itactus eſt ðſideret: regeneratiõis excõi manẽteiſe ſ ũñ ſoluit i
de reſt c ð viro eſto.nõ.n.i o. purã q̃ri eſt cris:ũa q ſei is excõicat᷑ E u monaſterij: ingreſ
Polnen ligendũ is itel⸗ Idẽiepl. t: 7 tu nõ po ſact̃o cõingij:ẽ a uiro nũqᷓʒ us ſola moꝛte ſolui ie
Clinni ñ eſt de ielaad tu nõ potes. cõingij: uiro nud 38 rrimonij ſe oluitur ma⸗
due n eſpern ckar. Myer a deſ ndeckum deal. i arria⸗ revi aut Rnortibſ⸗ reccliej ircelen gärmisceree ni. ..
ſa nale a derico reſpectu a de ſe indicare contẽ xpete nõ tõi icatiõis iõ nunq̃ uir eius: reꝰ ſionbenguotaheh
nſiade aicoru. ar. ..i. vi NHiquũ ẽ contẽnit. tõis ſacr̃o:ẽ nunqʒ carebit eng. 1 tereb
di⸗ et. d e nen⸗ 4d iudicarib lio indicar moꝛitur ð cociliat?fue 8 la ad coꝛi epiſto
tiülme i.c. vlti.⁊ de magi adulterinis ↄi riꝰð ſe noli rve tiſmo eus cui eſt rit qꝛ nũ- m C d coꝛinthios
n ſtro reſ magi⸗ rinis diugij it. ¶. Idẽ ptiſmo. ¶ Idẽ copulatus i Nð diſcedere. niſ p
30) pectu diſcipu iuns ſut punẽ g18. I Miri De coꝛithi dẽ ſup epiſto us in ba⸗ pter foꝛnicati ere. niſi pꝛo
Cüriif ox quos pꝛeced inſed'o adtterio q rigra⸗ u . ean vrn. HH
ſik ſfii dz. C. de ere Ndign terio qz młieres ue vxoꝛa viro c ine vir ab 3 ta ſcribit paulus in pri
leniained gfos. xviij .— ſemi eros viros pẽdẽ i audiãt ad alteram habe icationis diſce n Cui re. vij.)
ghnn quales. C „q.:i. emis pe pẽdẽ ſil ul⸗ re pꝛoht ceſſe⸗ iro.etiã inuit
ewlſün ſicu „(Ace ri ope penas.cũ tãto res adulteris Pls ldicit:his wbetur. me ſi no ſunt ſe 1o man
iunti Aeus Hiell ſer. leg opoꝛtuerit: grauius'e pio:ñ t:bis gꝗ ſũt ĩ ↄiugi ine tinaint Kpari ugicio
ies⸗ di giẽ net ⁊ vi :quaãto magis os puni pio:ñ ego ſʒ dñ ĩ ↄiugio pᷣci .imo etia⸗ .
miuiti rodi. c. xr. ? De evutuee Me enenno õ õ giugio pᷣci⸗· vſch ad bi laz poſt niaz
ANmcn nte. c. v.) . e vĩicẽ ⁊ exẽ eos pti cedere: nxorẽ a niro ſi bi recöcit ienniũ pot e
mindainice F demd e xẽplo regẽ fe S nuptã a : ꝙ ſi diſceſſe . ſuo i recõciliare ĩui am ſi
4 Eimech⸗ Unc añt. . e decem choꝛdi „femias D ut recõciliari ui rit mane i de adul. itam: ut. C
iſgin ant. ende vecen crdis irr viſcecateatc an uiconſno⸗ Plen ſie⸗ ul. auẽ. ſed hodi
W bee ae en caput ẽ mulieri⸗ diſcedat ea cꝗ no.pt. n. aad ſi poſtea hodie. ſed
ghoſſhti dans do graui mulieris: femie licet ui aca qua dñ t. n. fite⸗ poſtea marit⸗
ſgoſton h uius delingnit :fic adnl tio ie licet uix ſuũ di dñs pmiſi returpoſtch ritꝰ adulte
E nong at On inquit adul töis câ ix ſnũ dimit iſit. at ſi ur poſti ſnia
uaherc ſtionẽ: Bn mechaberis.i qʒ mulier is cãz: qd rñdebi ittere pp forni urorem eſt lata Z
piro niſ nct nopöt dimeſa vn quã ali aberis.i. nõ ibi . 13: qd rñdebi pꝑ fornica rorem de adulterio. dicũ
s lll . i.nõ ibis ad ali poſterius:⁊ uir mus ð h ica oeẽs man rio. dicũt
ſen aüii aliã ducere aen gis ho aliã pter vxoꝛẽ tuã. tu ad ali- 8:2 uir nxorẽ ſuã oc qð dicit marit tenet ea reci.
troſgetſai matrimontärm cuz vxoꝛi cab vxoꝛe:⁊ nõ tuã. tu aũt exi quare nõ addit e ſuã nõ dimi pere: ut e de diu fer⸗
gſoſcß oniũ rumpi xoꝛi:⁊ cũ :2nõ vis h xi qð dñs t excepta cã imittat: ris. er̃ dei iuoꝛ. er litte
iciti i⸗ tur ⁊ pꝛioꝛ deſi npi ré tuꝗ qm̃ debeas ĩ virtut oc reddef ns pmittit? ni ̊ foꝛnicatiõis: dead F de iureiu.iua.2
Rapdidiue vxoꝛ. uel cũ ſ nit ee uã qm̃ caſtitas virtute pᷣcedẽ vult itelliai Miſi qð ſimilẽ of⸗ is: adul.tua. qð vix 2 ef
ſei qm caſtitas virtus ẽ: vxo tiõi gi ut ſi dimiſerit að oꝛma eo ꝙ null ir credo
tmmanzn Geafwomlend, ipetu libid inis cadi us ẽ: ⁊ tu ſi tiõis ꝑmittit iſerit qð cã ſ. m nulla facla ſit ini
n goln⸗ eali monoaſteri. ctricẽ eẽ 89 cadis:⁊ vis ubvno ir; ittit᷑ mãeat cã foꝛnica- mulieri: vt. j tiniuria
iiſfihi nel cũ ifidelis dimi ajcncdig: vis wroreujvi e vwit micni ſnentce õ
puaunrne tit nolẽs coh nnn vxoꝛis ſis us iaces: et tua vi cã foꝛni vpoſt pauca dñ ꝛe aut recõo⸗ ſe eſt.n. liberatꝰa m .
. ita⸗ pꝛecedi ret cu tu ca foꝛnicatõis in auca dñs aut pmi eruitute. nã cũ i utua
f dincig, re viro.xxxv.q.vij es. vis domũͥ dit te ad deũ: ciiꝰ put tñ iuſſi uxorẽ dimittẽ: pmiſit nõ poſſit ĩ cũ illa mulier
Auit wor inceſtuoſi. .q. ij. caput. ũ tuã capite de u caput . bjjn CIdẽ ðſß nittẽ: ſʒ qꝛ ꝑmi⸗ ali it iduci teſtis ſi
nan duo q. vi. ſi put. n. mulieris vir ẽ deoꝛſũ pẽ Jeri põtꝰut ni mõe dñi in mo iquo cum ſi uper
erelnotügen duo. ey de cõuer viui nlieris vir ẽ: vbi aũ pẽdere põtꝰut nir dimi in möt adulterio. S t dãnata
oui rervubli o.4 5 doneſteap 6 nir . noſteebg peaz õ augennepte, xorẽ duzadminit. ns⸗ 4 annn
tupicer⸗ gT anto. qʒ m ni eſt vir meli 5 pẽédgdz it. Jaã vo ſi nec illi nubẽ 3 dñs eſſ. ci ꝙ ſuã iniuri. n. poͤt di
limmiui TMierueniente ulier: et pꝛecedẽ i elius dz vi uno uiro ſuoaò̊ cilli nubẽ cõ ecũ oẽ . iuriã ꝓſequat
aa Meeruenientte vroꝛc ſud cede moibobois facti cecreceſi Scrantmi, aanbani ur
gcine tiũ deno: viu ſt uã. T. His ibꝰbõis facti ucere uin ſit: neqʒ bui tutẽ quã hũit i iam ſerui
e ctoꝛitati is re uina uxore ſua quã huic altera quã bũit in viro .
gaberclit nannend niſi rat᷑ ꝙ adulte auctoꝛitatibus me to minus fas ẽi ua quã dimi rã erit. ⁊ mi viro pdi⸗
hacuchi ĩſt aĩo cöſtituẽdi rachnterg onmnend vr ominus fas ẽ illicita cũ miſit: mul tellge pmiſſas decrela. i
cgo Nr ppu diſceſnonẽ. ituẽdi A . Pimutẽ nõ cõmittẽ. C Itẽ ta cũ ꝗbuſl elligo cum ecreta. in
. ſe⸗ . . 5v C. Itẽ ex coci. mi lbz ſtux ta ſup a nõ fuit ſnĩ
Ginim ne⸗ dae Mank.ſ vepe. Anc ai VII. z3. Ab vx ex coci. mile pꝛa i ſup adulteri nia la
on öernut Zii. aitnoeril vin 8 ⸗ nc aut ſq̃rit ſi H roa roꝛe dimiſſu snel uitano. noꝛtio. mu eio hn 5 di
chtlengii⸗ n aaͤn dicch a di⸗ rit vxoꝛẽ ſuã cã ine a dimile⸗ aec pniam redigantu er dimiſad vdi- iuder enni enĩ refert an
archtonenet gereine memet nel la viuẽte aliaʒ oꝛnicatõis il r viuere ant ſe recõ r: niſi aut conti- cio te alulennngenl ꝓnun
6danzhae ane n metgheiſe⸗ li. ð ãt h fieri nõ pe ducẽ poſſit. ꝙ PD Lacuit ut ſ ociliare volneri nucio vix ef. ran ſic p.
in Pir⸗Kede de⸗ ziugall dickes. Geli .a dimi z dimifſus ab uxop ne cr Fnaanen
— am.inee fit diudöd nengenge ne nõ põt diſſe — dienilag marſto Hõ uxor ne ſtituit venn officio ſuo re
— tium quo ad mairi/ niẽte diuoꝛtioꝰ nõ erj aut ſibimet fcõ i iũgat: ſʒ i uenie ulieri als icö⸗
niſodtur mo matri/ ꝓfed Ooꝛti pſe ſibimet fcõ ita ns eß
nij eſſen eratio nupti osnõ ab rit ad cõcilient: qd ſſet ꝙ ſnia a qᷓ
iige duplicite 18 ulteriũ: tim. cu illis et cõmi 0 N dñni in mor W ANẽ aug. lictu rem iudic
inmmi Peruo pron a. an deiniat etiz ſeri⸗ lis ẽt cõmitti cere cdarur qma nro habito. 6. in ſuperueniss ien ppdð
nn t s e dc h. Ff lanech, vaceltenlle mn agnin niindn nbclauiue Atao
in elel ad 1ps. *hes⸗ dulte ini 9„½ H delictũ cedo
ni⸗ Pepbaek.i 1 Zensn qð ſe Anatmun rlsdnr r ſarnennnns ↄfirmãdũ ni non — lanimuendtant⸗
ſd amene nontigna ſepnam cite dimittit um ꝓbatur õis cãʒ excepi at᷑ uxor ſ non odo ſnia nõ pᷣ dum
* tiu. na repudiu ittit᷑ vx ur⸗ i xcepit. c r ſolã foꝛnica. adulterio:n tñ ceſſerit ſu
tacniſtit⸗ Sõ 3 oꝛ ob cãʒ foꝛnica inumerabi eteras vo uni ca- pn terio: n tñ ſacũ P
anun tinter ſpo 3 foꝛnica rabiles moleſti o uniuerſe publicũ: ſactũ fueri
.inunsen L Icite. m ponſos. ff. de het p fide ↄi oleſtias ſi ã exti as 7 licũ: ut ertra de di it
agiinn te. manẽte ver. ſig. ite ꝓ fide piugali: ſi q̃ extiterit:i. ſigniſicaſti.i a oe diuo⸗
groeſtti if ſibi equi .ar. ꝙ nec ſacramẽ rſtuprum ⁊ diu gali: extiterit: iu iſicaſti. io. Zriũ er
ue. parat ca acramẽto oꝛdini. diuoꝛtium pꝓ caſtitate foꝛti qoͤnibꝰ pe u dixi in
thenum im j vecs di. ilij nõ. ſ. ſacram ꝛdinis careat depoſit⸗ . oꝛtiter teris rdecre. illaz er li
ginan⸗ A. Nachi Sõ entum oꝛdinis ⁊ ſac poſit? cuz h duo Aautſegrur „ naila detrene aren
titaret ad vi mel baptizata nüq; baptiſmi nũq; ptir precedeti⸗ q ea que pmi atthei. c. rir. b.) eponit hũ ris expᷣi
an il re ad vitq. ſed zata nüq; debeat i i nũꝙᷓ ĩ aliquo ab an cedẽtia determi pmittunt᷑ in Zctib .rir. b). ccaſuʒ. b. (Ad
niltiſen te lazarinuͦa im a veordinorg vepon ielidanalekvude ll Wa cevtrainctenit ghiſdeig tious inteiliguuk repeti
mn tu. cuʒ tei omni us:g de poſſe i. aſi millie per medi . tri.l.vlti vt hit 2. ff. de repetita in ſequẽti
dpimni 10 3 denno appli nia reſtituend ſſiombus: es gs reſu mecdium ta .p ſequẽtia ſimili de vVbo. oh. tici equẽtibu
nia reſtituenda. Itẽ nũqꝗd aĩ ꝛgd den ri m precedens qᷓ ſequẽ militer pꝛecedẽti ticia. ⁊. ff. ð cõ 6. et
ibinthe tade moꝛte extinguit ral ealnl. ve aii da. Itẽ nũqd aĩa gbi niqʒ de uxo R um extra de ap.i ns iᷓ; ſequẽs er pꝛecedẽtia: ff. cõ, demõ. rere)
L guit ſea digni ginali dici zpit oꝛigi Jeri e ap.inquiſitioni 8 eỹ de ap. ſ ut. xxvij.q.ij mö. a)enna den
1nmſuni mteii ivacate en ſu ignitates 2 v cit. h. non eſſe il ginale pec q eri. poteſt. quiſitioni.⁊ ibi ap. ſeðo reqris. itẽ q. ij. egreſſus. * rrmnnant
wwgnn Kiſonmmmn ſed poti ueniendu. ga roꝛem petere no pot luc in ſuſcita ) Ominus. caz ſoꝛni quere ſolutionem i Ehuic videtur cõn Tenna:
diſſoluitur neee potius diui gan. dicit no pot ð iure. d dimirti cin ʒ foꝛnicationis. ſe illius brocardi tn
tni uiturneecetera aminunk. quada; vocat eſſe moꝛtem vbire eequ⸗ ſid minicmm ala anedamin ſed quare dñ cardi.
Amittunt᷑. qoͤauñ 3 vocationẽ: i vbi reſuſcitati fidem non eſt ei ia quedam ſi quare dñs conſtitui
aut dicit a : ideoq; nec matri tio INtem qui ei ſeruanda.⁊ i unt maiora.iõ qui ituit tm̃ pro
ug.nõ de natu natrimoniũ quia fornicati ⁊ ita punitur i .iõ quia cum ipſa pter boc cri
urali moꝛte: ſecd Item eſt hi atio etiam vroris r in quo deliquit.i ipſa in hoc imen =
ertatis qui vnãa caãm excepi at coꝛpus uiri: e. iiij. §. Ytem pe
. n epit intenigikomnesal e ſin coniugio⸗ “
uſiſſe. ff. de cnie.

Tauſa
a Snſtineri. ar. Plepꝛoſis. 7.S. e. 4. v. ſiquis vroꝛem. ar. . xv. q/i.illa cauẽda. ſed ið dicit illa canẽda que er voluntate ac. q; gra
b Mnes cauſationes.ſ.actiones vel allegationes. nuioꝛa ſunt. uel dic ignorantium ius uel quantitateʒ uel qualitatem delicti. 1
C ¶ Molo.i.nolo ꝙ excuſationẽ mulieris alleges. ſcientium tů factũ.alias ſi nullo modo ſcirẽt ut infans uel furioſus non pec 2
d ¶ Matris.ieã traditã a mre iuuã. e ¶ Pfis. qꝛ paterna.ſ.volũtate ſit ſactũ. cant ſit ſoluit zrium.xv.q.i.aliquos 1c. illa. . ſe
3 ¶ Wꝛopiquox.i. ꝙ ppiauox caterua ad eã vẽiſſet. g ¶ Sodita. vr ma u ¶Pinoꝛ.qꝛ facto diuoꝛtio ñ tenet᷑ ei ad mutuam ſeruitutem. 1i5 nõ vi 30
ritus poſſet dimitti pp opꝰ det venire o fidẽcon aäb
ſodomiticũ ut.j.e.adulte/ iugalẽ ⁊ ið non facit larn
