ritate ſiue pecunia accepta ſine gratis: niſi ſit actio famoſa vbi regrit᷑ iudicis au

ctoꝛitas.ff. de bis qui nota. inſa.furti.S.pactus.⁊.S.que iuſſu.in cã crimĩali añ
inſcriptionẽ ſemꝑ põt recedere dũ iñ gratis ſiat.ff. ad turpii.mulier. 2. l. queſi⸗
tũ.⁊ er de accu.liʒ.ſed poſtea nõ licet miſi iudicis auctoꝛitate ⁊ rei cõſenſu ſi reꝰfue

rit aliqua toꝛmenta paſſus: ſed
ſi non fuerit aliqd paſſus tunc
vſqʒ ad.xxx.dies põt accuſatoꝛ
eo ĩuito deſerer e accuſationeʒ.
C.de aboli.l.ij.⁊ ulti.ſᷣm cano

nes foꝛte nõ lʒ recedere ab acceu

ſatione pꝛo pecũia nec trãſigi:
qꝛ omne crimẽ videt᷑ ̃ᷣm cano/
nes ce publicũ.vt hic ⁊ extra de
collu.c.i.⁊. ij.ar.iñ eſt qð poſ/
ſit auctoritate iudicis.v.q.ij.ſ
primates ⁊ e de offi.archidia.
ea que.cõtra.S.xc.di.diſſiden/
tes.ar.S.ij.q.vij.quapꝛopter.
er de ſi.nemo.ſed in cã ſpũali
nullo mõ licet pecumia accepta
Deſiſtere qꝛ ĩ ea nõ łʒ trãſigi pꝛo

pecuuia: ey de re.permu. c.fi.
a BDelatoꝛc.i.accuſatoꝛẽ: pu

t. n. talis in. v. li. auri.ff. ad
turpil.l.⁊ in priuatis.ff.de pre
ua.l.iij.ff.ad turpil.l.i.S.abo⸗/
litio. ff. de re.iur.oĩa que.

beSingulorũ.ſic e ð ſen.ex.

officij. ⁊.ff. de ap.cũ ĩ vna. ff. ðᷣ
ope.no.nuncia.de pupillo.s.ſi
pluribus.

77 Animũ.pꝛeſumitur depo/

uiſſe:qꝛ tpe ſtatuto non ꝓcedit
dd accuſationẽ:vt eẽ ꝗ ma.ac.

pol. cũ in tua. ⁊. C. qui ac. non

poſ.ſi ea.niſi cum eſt ꝓteſtatus
vel cũ biẽniũ eſt elapſuʒ: ut.C.
ut ifra certũ ipᷣs criminalis que
ſtio. l. vlti.

d Abolitio. Mic kuit ðcept⸗
gratianus er eo ꝙ legem iſtam

reperit inſertam in iiiu. illo qua
nd alia de cã iuriſperitus ibi in

ſeruit:niſi pp ſimihitudinem qꝛ

ſicut abolitio infamiam tollit:
ſitindulgentia penam.

e¶otat. S. i. q/i. ventuʒ. 7. ð.
c. F. hinc colligitur. .
Et oĩbus ceteris/ ar. ꝙ reſcri

ptum principis ẽ latiſſime iter

piꝛꝛetandũ.vt.xij.q.ij.q manu⸗

* frede

õs
M mnmn
14

mittit᷑.⁊ e᷑ de dona.cum dile/
cti in fi. Sallit hoc:namlʒ mu⸗/
lier reſtituat᷑ fame que nubit in
fra tpᷣs luctus:tñ ſemiſſeʒ bono
rũ tenet᷑ dare ſilijs pꝛioꝛios ma
trimonij. C.ad turpil.ſi q̃ mu-

lier. Sed foꝛte hoc falſum eſt ſʒ

ius canonicũ cum mulier q̃ͥ nu.
bit infra ipᷣs luctus non notetur
aliqua infamia ⁊ in hoc leges ñ
dedignant᷑ ſacros canones imi
tari:de ſecũ.nup.c.pe.⁊ fin.nec

canon aliquã penã imponit ſic

nubenti.io.⁊ ſic nõ puniet aliqᷓ
pena ex eo ꝙ nubit infra tem⸗
pus luctus. Q. IIII.

g Efcientibo. Mrimo

pꝛobat ꝙ nõ ſit cogẽ⸗

d dus cleric? ad purga

tionem quia clerici nõ
debent iurare Sed no.ꝙ vul/
garis expurgatio ꝓhibet᷑. quia

fabricante diabolo eſt inuenta:

vt. J. e. mẽnam. Et cõtraria.c.

guine qui delatoꝛeʒ coꝛrumpit:ex
ſenatuſconſulto turpilliano ꝓ con
nicto habetur:⁊ infra lib.xlviij.tit.ð
abolitionibus criminũ. Pꝛeua
ricatoreʒ eſſe eum oſtendimus qui
colludit cum reo eo qð proprias ꝗ
deʒ probationes diſſunularet:fal-
ſas vero excuſationes admitteret.
Si quis auteʒ ab accuſatione citra
abolitionẽ deſtiterit:punitur. Abo
litio pᷣuatiʒ a pᷣſidibus poſtulari ac
impetrari ſolet. Iteʒ pꝛo tribunali
nõ de plano.nec preſes hanc cogni
tioneʒ alteri demandare poteſt. Si
plura crimia idẽ eidẽ itulerit:ſingu

loꝝ ?oʒ abolitionẽ petere:alioꝗn/ p

ut ꝗd omiſerit eius noĩe ſenatuſcõ
ſulti pena patiet᷑ ⁊ ti.eodẽ De⸗
ſtitiſſe e accepunus:ꝗ totũ animũ
agendi depoſuit. Non ꝗ diſtulerit
accuſationẽ ſed ꝗ ꝑmiſſu impato⸗
ris ab accuſatiõe ðſtitit:ipunitꝰeſt.
Abolitioꝰeni penã remittit:ifamiã
nõ tollit. Añ imꝑatoꝛes valẽtinus
⁊ valerius.ix.li.cod.eo.ti.de gene/
rali abolitiõe dixiſſe legun In⸗
dulgẽtia patres cõſcripti quos libe
rat a pena not ax.nec infamiã crimi
nis tollit:ſʒ pene gratiã facit.Si au
cẽ reſtituo te in integrũ pᷣnceps dixe
rit infamiã tollit. vnde in eodẽ lib.
legit᷑ cti. ð ſniaʒ paſſis ⁊ reſtitutis cui
da depoꝛtato in inſulã imꝑator an
toniꝰ dixiſſe legitur. Reſtituo te in
integrũ / ꝓuicie tue: æ adiecit. At au
tẽ ſcias qd ſit in integruʒ reſtituere
bonoribꝰ ordini tuo ⁊ omnibus
ceteris te reſtituo.
Q.IIII.
Eficientibus vero ac-
cuſatoribꝰ reus nõ vr
d eẽ cogẽdusꝰad purga-
tionẽ. Sicut eni poſſeſ
ſor deſiciẽte actore titu
lũ ſue poſſeſſionis ꝓbare nõ cogi
ita ꝗ impetit᷑ ad innocẽtiã ſuã pur-
gandà cogèdus eſſe nõ credit᷑. Au
ctoritate quoqʒ pape cornelij ⁊ tri-
buriẽſis cõci.ſacerdotes iurare pꝛo
hibent: niſi pꝛo recta ſide.
Ait enim cornelus.

W Juramentuz a ſacerdotibus nõ

eſt exrigendum.
cramẽtus bactenus a ſum-

mis ſacerdotibꝰ vel religꝗs exi
gi niſi ꝓ recta ſide minime cogno-

uimus: nec niſi ſpõte eos iuraſſe re
perimus NN.

ſunt abrogata cum ſint z pceptum domini:nõ tentabis dñũĩm deum tuum Ca/
nonica purgatio indicit᷑ cum deficiente accuſatoꝛe reus laboꝛat infamia alias ñ:
vt.vi.q.v.qð autem.fſama aũt oꝛta a detractoꝛibus vel malis non inducit pur
gationem: vt.xi.q.iij.in cunctis.item nec oꝛta ab inimicis:extra ð pur.ca.c.pe.
ſed ſola illa que erx pꝛobabili preſumptione eſt oꝛta:quidã tamen dicũt vndecun
qʒ ſit oꝛia inducit purgationem arg.extra de accu.c.accedens. Sequitur videre

quota manu ſit expurgatio.eps.xij.ſacerdos.vij.diaconus tertia ſui oꝛ⸗
dinis:vt.j.e.ſi legitimi.⁊.c.preſbyter.⁊.c.omnibus.Subdiaconus ne᷑
inferioꝛ poſtea ſola manu.nã a ſolo epᷣo indicari põt ĩ crimine.xv.q. viſ.
felix.hodie ſunt arburarie expurgationes:vt.j.e.oĩbus.expurganio ſiet

Be eogem

Bs ſanctorũ ſequẽtes apo

ſtoloruzeorũq; ſucceſſoꝛum
iura firmamus ⁊ ſacramẽta incau-
ta ſieri ꝓbibemꝰ.
Atem.
Os ſacramentuʒ ab epiſco
pis neſcimus oblatuʒ:necvn
quã ſieri debet niſi pro recta fide.
¶Niem ex cocilio triburienſi.
¶.St quis preſbyter cõtra laicuʒ:
2 lalcus contra preſbyterum quert
momam babegt.
I gas preſbyter cõtra laicũ vel
laicus ↄtra preſbyterũ aliqua
bʒ querimonie cõtrouerſiã: epiſco
po precipiente ſine perſonarũů ac-
ceptione ſiniat.laicus per in ramen
tuz ſi neceſſe ſit ſe expurget.preſby⸗
ter vero vice iuramẽti ꝑ ſanctã cõ⸗
ſecrationẽ interroget᷑:qꝛ ſacerdo-
les ex leni cã iurare nõ debẽt. Ma
nus vero ꝑ quaʒ coꝛpus ⁊ ſangnis
chriſti ↄncit᷑:iuramẽto polluet᷑: ab
ſit. cũ dñs in euãgelio diſcipulis ſu
is:quorũ viceʒ nos indigni in ſan-
cta gerimꝰ eccdleſia dicat:nolite oiĩ-
no iurare.ſit aũt ſermo veſter eſtẽ:
2 nõ nõ.qð autẽ his abũdantiꝰ ẽ ex
malo eſt Aeruʒ bis auctoruati-
bus nõ oĩmoda mramenta probi⸗-
bentur ſfieri a ſacerdotibus:ſed im
incauta ⁊ ea que pro qualibet cauſa
tẽporali iudicio offeruntur.cũ autẽ
popnlari ifamia ſacerdotes oppri-
muntur:tunc ad innocentie ſue aſ-
ſertioneʒ iuramenta debẽt offerri.
¶AUAngde gregorius papa ait.
¶⅝täacerdos ſia popnlo fuerit ac-
cuſatus iuramento mnocentiam ſu
amaffirmet.

Reſbyter vel quilibet ſacer-

dos ſi a populo accuſatus fue
rit ⁊ certi teſtes inuenti non fuerint
qui criminis illati veritatem dicat:

inſiurandumin medio faciat: ? il

lum teſtem proferat de innocentie
ſue puritate:cui nuda ⁊ aperta ſñt
omnia.
¶Item ex regiſtro Grego. ad in
ſtinum imperatorem. c. vij.
CBHe leone epiſcopo quem beatꝰ
regonus purgationem prebere
Abbet hoc ꝓppriü antig boſtis
iuidia:vt qͥs iproboꝝ actuũ ꝑ
petratõe deo ſibi renſtẽte deijcẽ nõ
valet:opinionẽ eoꝝ ſalſa ad pᷣſens

tur:ibi qñ nõ infamatur.

tur dicit dominus in euãgelio Manbei. cvy.
Reſbyter uł qlibet.iuſiuradũ.j.vi.q.vltti.c.vlti.ð ſʒ hic qũ ifama

dex:tunc tm priuatim.
S.xv.q.v.c.i.io.

hC Mõ cogit.vt.j.vi.q.

v.c.i.⁊ vlt.niſi in caſibꝰ
v.ſ.cũ ꝗs poſſdet ꝓ be/
rede vł pꝛo poſſeſſore:ut
C. de peli. here.l.cogi.⁊
ẽt fundata ĩtentione acto
ris:vt.C.ð pꝛoba. ſiue.
Et cũ aliquid poſſidetur
cõtra ius cõe.e.di.ð mo

rẽ.Ex cuʒ iã eſt preſum-

ptio ʒ eũ.C.ð fur.ciuile.
Et cũ põt ꝓbari ꝙ qnqʒ
aliẽo noĩe poſſederit: er.
de preſcrip.ſi diligẽti.C.

de preſcrip.xxx.an.male

Ilẽ ⁊ in.vi.caſu cũ oꝛdi
natus miniſtrat: ut.S.e.
q.i.legũ.⁊ er de ap.pſo
nas vel ſemp obtinet qoᷣ
hic dr.⁊.C. de rei ven.l.
vlti. ⁊.fl.vti poſ.iuſta.
i Acramentum. ſ.
incautum.

kMactenus. vt. C. 5

epi. ⁊ cle.cñ clericis.⁊.xx
ij. q: v. c.vlti. Sed ſoꝛte
hoc obuinet in ſacramẽto
calũnie qð clerici pet ſe p
hibent preſtare: ſed per
aliũ poſſunt:vt ex de iu
ra.calũ.c.i.⁊.ii.ſed.c.in
pertractddis ↄtraliuräat
tamẽ ꝓ recta ſide ꝓ obe⸗
diẽtia ꝓ pace⁊ ꝓ indẽ
mitate ec.cłe:er de elec. ſi
gnificaſti.vltra medium
xxviij.di.ð ſyracuſane.⁊
cũ ꝗs abſoluit᷑ ab excõi⸗

catione. vt extra de len.
ex. nupr.
Os ſanctoꝛum.
m Os ſacramẽtũ.
OEbͤert. bee⸗
te Sʒ ijre hic actoꝛ
ſi ſeqꝗt foꝝ rei. id.xi.q.

i. experiẽtie.⁊.C.ð iuriſd.
om.iud.l.iuris oꝛdinẽ.ſʒ
dic ꝙ logt vᷣm ea tpa qñ
oẽs cãe ðᷣtermĩabat᷑ ab ee
cłia:vt.xi.q.i.relatũ.⁊.
q.iij.cũ apð.vłloqt ſᷣm
ↄſuetudinẽ quorũdã:eꝰ
de fo. cõpe. qð clericis.

A Cõlecratõeʒ ĩmo ſut
fic

t ſiue ꝑ ſalutẽ ſiue pex
aliꝗd alið iuret. xxij.q.
v.c.lj.⁊.ff.ð iureiur.nõ
erit ratuũ. Sic g aligs pᷣt

ſe obligaf ſub pẽa oꝛdis

ſui:ut.i.q.vij.quotiẽs.
⁊ ẽᷣi ſub pẽa anathẽatis.
vt ibi dici Sʒ nügd ille

g obligat ſe ſub pẽa oꝛdi

nis vl bñſicij ẽ puandus
ordie vł bnnicio:ſi nõ ſit
vex illõ ad qð ſe obligat
ſic.ex ð elec.cũ dilectꝰ in
ſine.(Xldde ꝙ ua ut ſe⸗

eſt:cũ nõ eſt pubi ce infamatus.ſic. xxiij.di.illud.

Abet hoc ꝓpriũtex abũdanii fiunt aliq ad ſuperandũ hominum

maliciã: ut. C. de iudi.aute.iubemus.xi.q.iij.inter verba.ertira de elec.

publice coꝛã oĩbus:ſi eſt publice ſſamatus.j.e.pꝛeiſ byter ſi a plebe.ſ apoᷣ

4

urcüe
Moſegn

hſati

(LA
Kng

gi
no
11
Re ſen

t .

ünn.

ncſ

ligen. c.

tann.e.

kNa.
lmng
denaſpen,.
lpoiuce.
mennun,,.
m.
lo. ,C.,5
loiii
Slr
agameo
nahaſeg
Neſeäe
Edein
gnaluri
ſcepode⸗
t pinde
iR
mamehum
Fkuatimne,r
it dberc⸗
Cuma delen.
per.
ncotum.
crameri.

t, hap
rheamn
.g.
(Sini.
Sniint
neata gi
iabitche
pliogtin
gorücits
goclens.
Nbcinoſt
Alueſnepe

inteini
cgalft
Ppeaoni
j. uolles⸗
nulhen.

ſceitß.

II

done.e de do.⁊ contu.cũ olil Et que abũdant nõ ſolẽt vitiare Zctũ.ff. ð
re.iur.l.nõ ſolẽt.⁊.ff.de ver.ob.que extriſecus:ſed quare dicit abundan
ti.dicunt quidã ꝙ ita exilis.i.leuis uel modica fuit infamia ꝙ nec erat ne/
ceſſaria expurgatio.Certe ſecundũ hoc nõ debuiſſet facta fuiſſe inquiſitio:
qꝛ inquiſitio nõ ẽ faciẽda niſi ita publica ſit infamia ꝙ vlteriꝰ ſine ſcãda/

lo nõ poſſit tolerari: ut
ẽ de accu.qualiter.meli
us dicas ꝙ iſte ñ teneba
tur expurgare ſe. Nã cuʒ
inqſitio pcedit expurga/⸗
tionẽ:ſi teſtes ꝑ quos ſit
inqſitio dicũt ipſuʒ reuʒ
ſtati punit᷑:nec audit᷑ ex-
purgatio ſua:ſj ſi ſemi⸗
plene ꝓbat᷑:tunc inducit
expurgatio.ð pur.ca.cũ
inter. Sʒ ſi ꝑ dicta teſtiũ
nulla ẽ ſuſpitio Z ipſuʒ:

tũc nõẽ onerãdus expur

gatione:ut hic/Sʒ ꝗd ſ
ifamatꝰ vult expugnare
ſe:iudex aũt vult inqrer
de fama eiꝰ:videt᷑ ꝙ iu/
er potiꝰ ingrere poſſit:
vt hic.⁊ extra.e.ĩter. Sʒ
Ʒ illudẽ ordinariũ ꝙ ita
matus ſe expurget:ergo
bñſicium illud nõẽ ei au
ferenduʒ.S.e.q.i.multi
circa fi. Sʒ dic ꝙ epus ſi
vult põt ĩgrere.qꝛ crimẽ
qñq; per iquiſitionẽ reue
lat᷑:qð ꝑ purgationẽ oc-
cultat. So.ſi ifamia or
ta ẽ ʒ eũ:iudex inquirere
põt:ex de accu.qualiter.

α Dubietas. poſt ex
Kr

irgationẽ nõ pot accu
ſari ab aliquo ſup illo cri

mine vt e ð accu. de his

criminibꝰ ⁊.xxiij.q.iiij.
ſi illic. Neceni ſepiꝰque/
rẽdũ ẽ de delicto eiuſdeʒ
hoĩs:ut.ff.nau.cau.ſta.
HB.argu.õ.xxxiij.q.ij.ad
Monere.xxv.di. primuʒ
e de accu.veniẽs.vbi ẽt
poſt abſolutioneʒz cogit
nad expurgationẽ. tu di/
cas ꝙ illũ qui ſemel ẽ ab
ſolutus ampliꝰ nullꝰpõt
Accuſare ſup üũlo crimine
niſi in duob? caſibꝰ ſcʒ ſi
ſuã iniuriã ꝓſequat᷑.a p
dat ſe ignoꝛaſſe accuſatio
nem fuiſſe ab alio inſtitu
tã: vt.ff.ð accu.ſi cni.&.
i.⁊ cũ vult ꝓbar̃ de pᷣua
ricatiõe prioꝛis accuſato
ris:ut.ſff.ð pᷣua.l.iij.io.
b Ennãa. ceſſauerit
ſi dicas ꝙ verbũ
Hoc ceſſauerit ſit pꝛeteriti

pis nõ ꝓcedit obiectio:

vel bʒ.h.cũ ꝗs expurga⸗

tur nõ pcedẽte accuſatio

ne:tüc poſt purgationeʒ
bñ admittit accuſatoꝛ:ſe
cus ſi pceſſerit accuſatio.

QLel dic ꝙ ſi accuſatore

abſente ⁊ nõ citato audi

ſimulando dilaceret.quoniã igitur
quedã contra ſacerdotale ꝓpoſitũ
de leone fratre ⁊ coepo noſtro ſini-
ſter rumoꝛ aſperſerat: vtrum vera
eſſent diſtricta dintius fecimus ingꝗ
ſitione perquiri:⁊ nullã in eo ð bis
que fuerant dicta culpaz inuenimꝰ.
Sed ne qd videret᷑ omiſſum qð no
ſtro potuiſſet coꝛdi manere ambi⸗
guuʒ:ad beati Detri ſacratiſſimũ
coꝛpus diſtricta euʒ ex abundanti fe

cimus ſacramenta pꝛebere:quibus
pꝛeſtitis magna ſumus exultatione

gauiſi:quod huiuſmodi innocẽtia
eius euidẽter enituit.pꝛo qua regu⸗
la veſtra pꝛedictum virum cuʒ om-
ni charitate ſuſcipiat: ⁊ reuerentiã
ei qualem ſacerdotem decet exbi⸗
beat:nec aliqua coꝛdibꝰ remaneat
de his que iam ſunt purgata dubie
tas.Et ita ſupꝛadicto vos epiſco-
po deuotiſſime opoꝛtet in omnibꝰ
adhere:vt congrue decenterqʒ de⸗
um in einus perſona videaminicu-⸗
ius eſt miniſter honoꝛare Item
ex eodem ad bꝛunigildam reginaʒ

francorum. ca. ccxxxij.

.Quomodo beatus Gregoꝛius

mẽnam epiſcopum inramẽeto pur⸗
gariſet. „
Ennaz vero reuerẽdiſſimuʒ
0 fratrem ⁊ coepiſcopũ noſtrũ

poſtquã ea que de eo dicta ſunt reꝗ
rentes in nuilo inuenimus eſſe cui⸗
pabilez:ꝗ inſuper ad ſacratiſſimuʒ
coꝛpus beati Petri apoſtoli ſub in
reiurando ſatiſfaciens ab bisq̃ ob-
iecta fuerant eius opinioni ſe dᷣmõ
ſtrauit alienũ:reuerti ilũ purgatuz

abſolutũq; pmiſimus: qꝛ ſicut di-
gnum erat vt ſi in aliquo reus exi/

ſteret culpaʒ in eo canonice punire.

mus: ita dignum nõ fuit vt euʒz ad-
inuante innocentia diutius retinere
vel affuigere in aliquo deberemus.

Purgationez tamẽ ante te duobꝰ
ſibi ſacerdotibus iunctis vbi accu⸗

ſatoꝛ ceſſauerit eundeʒ ex ſe pꝛebe-
re tuo cõmiſimꝰ arbitrioᷣ. Unl

P

garem deniq; ac nulla canonica ſã
ctione fulcitã leges feruẽtis.ſ.aque

ſiue frigide ignitiqʒ ferri cõtactuz:
aut cuiuſlibet popularis inuentiõis

quia fabꝛicante hec ſunt oia facta in
nidia:nec ipſuʒ exhibere nec aliquo

OQ

III

109

teſta.oĩum. YItem cũ iuſiurandũ ſit maioris auctoꝛitatis qᷓ res indicat a.ff. ð in
reiur.l.ij.a illud obſtat oĩibus accuſare volentibus etiq̊ in publicis criminibus.
ff. de iureiu.eũ qui.ꝭ.in popularibꝰ.multo fortius res iudicata obſtabit oibus:
quare poſtea admittit᷑ accuſatoꝛ:põt dici ꝙ fuit abſolutꝰſub ↄditione:niſi accu
ſato appareret.uel fuit abſolutꝰ ab inſtatia iudicij:nec ideo lis perijt.ff.de iudi.⁊

C De maximo ſalonitano epiſco
po qui ſacramento ſemetipſmm ex

Ur *
2 5 Aanto nobis credit᷑ ? ne-
ceſſarias vides cãs iniungi:
tanto ſtrẽnnũ deberes te ⁊ ſolicituʒ
exhibere pꝛoĩde ſi maximus ſalo
nitanus pꝛeſtito ſacramento firma
nerit ſe ſimoniaca hereſ nõ teneri:
atq; ð alijs añ coꝛpus ſancti Apo⸗
linaris tantũmodo requiſitus ino-

xium ſe eſſe reſponderu:⁊ de ino-

bedientia ſua ſicut deputauimꝰ ege
rit penitentiã : volumus vt ad cõ⸗
ſulendũ illum epiſtolaʒsquã ad euʒ
ſcripſimus qua ei ⁊ gratiã noſtram
2 cõioneʒ reddidiſie ſignauimus:
experientia tua dare debeat:quia ſi
cut in contumacia perſiſtentibus ſe
neros nos eſſe conuenit:ſic humi-
liaris ⁊ penitentibus ꝰ locum venie
negare nõ debemus. Ieez mar
tiano epo rauenne.

E* .
Lie de cAtmarimm fünt agen
gda ex epiſtolis quas ad vos
trãſmiſſimus agnoniſtis.ſed quia
qualis ð hac re fraternitatis veſtre
voluntas ſit:magis a preſentiũ la.
toꝛe caſtoreo chartulario noſtro re
nũciante cognoumnus:ideo ſiideʒ
maximus coram vobis ⁊ predicto
chartulario noſtro ð ſimoniaca he
reſi ſe ſacramẽto purgauerit:atq;
de alijs ante coꝛpus ſancti Apoun-
naris vt ſcripſumus tantũmodo re
quiſitus liberuʒ ſe eſſe reſpõderit:
cauſam ipſius veſtre fraternitatis
iudicio de eo quod excommunica-

tus miſſarum ſolemnia agere pᷣſũ

pſerit cõmittimus:qua debeat pe-
nitẽtia talis culpa purgari.Et ideo
quicquid vobis ſecunduʒ deũ pla-

cetſecuri diſponite: nec aliquod de

nobis dubium habeatis. Mam gqe

quid a vobis de hac cauſa fuerit oꝛ

dinatum: nos ⁊ gratanter ſuſcipi-

mus ⁊? libenter admittimus. .
Nemn Sixtus papa omnibꝰ epi
¶Qualiter ſixtus ſemetipſnz pi·
ganunitt.

„
Andaſtis vt ſcriberem vo⸗

C 3 bis qualiter inſtans iurgium
contra me ſuſcitatum ſit vl a quo:

poſt edictum.

d. Clãato a nobis. maximꝰ?
ſalonitanus. archiepᷣs ſi
nẽe licetia pape fuit ↄſecratꝰ pro
pter qð a papa fuit excõicatus:
poſtea miſſaʒ celebrauit. ſimi
liter ĩponebatur ei ſimòia ⁊ for
nicatio.
eg Riſcerlt erlis. n. hie fuit in
imia ⁊ iõ vnius iuramẽtũ ad/
mittitur.

lenntetia. quero an ei ſo

tcredẽdũ de hoc vr ꝙ ſic.qꝛ
in nullius vertitur pᷣiudiciũ. ſic
I. de oſe. di.iiij.placutt.
Epiſto lã. g ꝗs põt abſolui
Iras ⁊ excõicari:vt er de ſi. ac
cuſatũ.⁊.S.qðe.i.de mãiſeſta.
Quid ſi moꝛiret᷑ pus iᷓ littere
puenirent ad ipſuʒ:tũc dicã euʒ⸗
abſoluendũ poſt mortẽ:ut er ðᷣ
ſen. ex.a nobis.⁊ eſtar.ꝙ tüc ðᷣ
mũ ſit quis excõicatus vel abſo
lutus litteris receptis.arg. iiij.
q.v.quiſqꝗs.⁊ extra de ap.ſuꝑ
Z.ff.ſi cer.peta.eiꝰ qui ĩ ꝓuiciã

ibi ſtatꝰ ſui ignarꝰ. ſed diſtigue

vt.ff.de acqui.poſ.ꝗ abñti.vbi
dicitur ꝙ ſi gs mãumittit abñ/
tem:refet an velit eũ eſſe liberuʒ
qñ ſcribit litteras manũiſſionis
ul qñ ad eũ ꝑuenerit lĩe.Pꝛo
habiliꝰ eſt dici ꝙ excõicano non
ligat niſi tꝑe ſcie: ſiẽ nec lex vt
di.iiij. leges.⁊.lxxxij.diſ.ꝓpo/
ſuiſti.nec ſnia:vt.j.e.q.vi.i.bi
duũ.io.ſʒ certe ſigs abñs excõi⸗
cat ſtatim eſt excõicatus anteqᷓ;
ſciat qꝛ ſnia excõicationis ſtaniʒ
trahit ſecum ſuà executionẽ:ex/
tra de ap.paſtoralis. dũmodo
ſit pura ⁊ nõ cõditionalis verũ
tamen nõ punit᷑ cũ ĩgerit ſe cõio
ni hbominũ anteqᷓ iciat:extra ð̊ᷣ

cle.exci.mi.illud: Erroꝛ enin·
facti nemini nocet:ut.ff.de iur.

⁊fac.igno.l.error.
Epiſtolã. de grauibꝰexpur
ſe iuramẽto:de minoribus
nuda promiſſione.
hbVenitẽtibus.ſi.extra ð po
Walbre,ac bec circa ſi.
i mõ debemus.qui tñ de rigo
V t deponẽdus.S. di.l.acce
dẽs j.xi.q.iij.ſi ꝗs epᷣs.⁊.c.pe.

S Ne de cã.de eodem ma⸗

ano lauurb oapiuiz.
VQOuicquid/ar.papã ſerua⸗
tuꝝ ꝙ legatus ſtatuit:⁊ idẽ ho
noꝛ ei exhibendus eſt ſicut pape
xciij.di.c.vlti.⁊.ff.deoffi.pref.
pretoꝛ.l.vnica in fi.ibi.credidit
enimn prin ceps eos qui ob ſin-

gularem induſtriam exploꝛata

orum fide ⁊ gratia ad buius oleo½
ſicij magnitudineʒ ⁊c. Neʒ eſt HB

ta eſt erpurgatio:idez3 aͦAModote volumus poſtulare: imo vt veſtro adminiculo pelleretur et
lmnmn cuſatoꝛ põt eũ denno ai⸗ apoſtolica auctoꝛitate pꝛobibemꝰ cauſa mea firmaretur. Seitote me argu.ꝙ generali mandato di⸗-
— cuſare: vt. C, de accu.l. ſirmiſſime. Idem caſtorio no- criminaria quodam baſſo:et iniu ſpenſatio delegat᷑ Ar. extra ð
uumn ij.ſec? ſieo pñte. uel ilog tario rauenne. ſtte me perſequi.OQ.uod audiẽs va offi. dele. q iraſlanonẽ. cu.n.
n,, tur cũ ſuam iniuria vult dDiſpẽſatio hẽat inſtar reſtitutio
Plunnſ, proſequi: uel ignoꝛabat r nis in integꝝ: ⁊⁊ reſtitutio in ĩte
ilunn accuſationẽ ab alio inſtinnam. ðͥ preuari.l. iij.1.. de accu. ſicui. grũ nõ delegat᷑ per generale mandatum ut.ff.de mino.illud.ergo nec viſpenſa
zwer Arbitrio.delegat᷑ hic laico ſpũale negociũ.ſic.S.xxiij.diſt.S. verum tio.ioſe vico ꝙ legatus dñi pape generalis oĩa pot: niſi ea ſola que romano
eler Fuit iſi hic nimium papaliter diſpenſatu: ꝙ eps expurgatus corã papa potiſici ſunt reſeruata. extra de ſen. ex. nuper. deof.le. ꝙ traſlationem. AI. .
nun cogit᷑ adhuc coꝛã muliercula ſe purgare:cũ m̃ pleniſſimas debeat habere m Andaſtis. Mandat bic minoꝛ maioꝛi. nam precariſ verbũ eſt maädo: 4 e e ee n
han ec⸗ yinrus qo auctoru pape fu: lʒ ꝑ ſe .——— de cranſa. c.i. in fi.ð ¶ Dl. c. co de le.ij.in prin.ſic.iq;i.ſilinm. Prnr .
n de, ſe. ☛ er alter exirottt rt. HH ZZ
auti A(haFet&α 12* ne fzan ChN i S57 miſmmid
1 nl. yanhela E, Sſ G. 1 ſri E hPr
h ev. 41

D

8O Auctoꝛitate. xcvi. di. vbwi nam. .
Potuiſſem, qꝛ papa a nullopt iudicari:ut.ix.q.iij.alioꝛum.nec ẽt ab vni

bᷣ 72 7
nerſali cõcilio:vt.xxvij.diſt. .
hinc ẽt. ff. ð leg. priceps. preter
i in bereſi.xl.di.ſi papa.

„. „

c ¶ Soꝛmã. xiiij.q. v. dixit. Yo.
a2.

fſicio ſuſpendit᷑: ⁊ videtur

per cauſa.forte hic non

intendebatur poſſeſſoꝛiũ

als nõ obſtat crimẽ petenti reſti

tutionẽ:ut ex de reſti.ſpo. in lit
teris.nã alij dicũt ꝙ ſi ſpoliatoꝛ
obijcit exceptionẽ quã vult ſta⸗
tiʒ ꝓbare priꝰeſt audiẽdꝰ qᷓ ille
reſtituat᷑.ar.xxx.q.ij.lotharius
Iauten.ð teſti.S.ſi vo ꝗs colla.
vij. ⁊.ar.extra ð teſti.veniens.
ij.ſed hoc nõ concedo: ut e de
reſti.ſpo.litteras.in ſi.
e ¶ Beneſicia. iſte beneſicio 2
officio fuit priuatus:qꝛ gtaui⸗
ter erat inſamatus: e de pur.
cano. inter. Et fructus medij
ipis recupat.ff.de re mi.l.pen.
Si vo iuſte eẽt ðpoſitus nõ re/
cipiet fructus medij tpis reſtitu
tus: niſi hoc expᷣmeret᷑ in ſnĩia:
nt. C.de ſe mil.cum allegatis
li.xij.io.

8B J legitimi.non potuerit.

C.de re.cre.l.ĩ be ſidei.
Si vʒ.qꝛ ſi nõ vʒ ðpõit᷑.e
ð ſi.de hoc.uł foꝛte ſunt inimici
ſui.er de pur.ca.cũ ĩ iuuẽtute ĩ
mo cũ femĩa pot ſe purgare.x⸗
vViij.q.ij.ĩ decia.io.
hb NNRKeſbpter ſi a plebe. idẽ ẽ
ñ ab ep vła ſacrdotibꝰ

ut. J. e. oĩbus.ĩ fin.S.di.xxviij.

conſulendum contra.

i ¶ Suſpẽdat᷑.foꝛte ſʒʒ diſtinctio

nẽ:er de purg.ca.c.ij.sv.xxxiij.
Di. c. vlti. dic ꝙ ibi fuit exilis
infamia.
i ¶ Suſpendat᷑.hoc ẽ uerũ ᷣm
Diſtinctiõeʒ ſi fuerit notoriũ vel
maniteſtum uł famoſuʒ: er de
coha.cle.veſtra.⁊.c.fi.⁊ tũc re
fert ſi fuerit famoſuʒ ſine ſcãda
lo vel cũ ſcãdalo:er ð coha.cle.
tua..xxviij.di.ↄſulẽdũ.So.
ibi ñ imminebat ſcãdalũ hic ſic
puta ex eiꝰcelebratione:ex de co
ha.cle.iua.j.xx viij.q.j.iã nũc
2.iij. q.ij.audiuimꝰ.alr obti⸗
net. S.e.q.i.c.ijſſq̊ nũquida
n
qꝛ pene ſũt emoliẽde:⁊ qꝛ creſcẽ
te ↄtumacia creſcere dʒ ⁊ pena:
vt di. lxxiiij. honoꝛatꝰ.ſʒõ vi⸗
det᷑ qꝛ hec duo ſũt cõnexa.lxxxi.
Di.ſi ꝗs ſacerdotũ ⁊.xxxij.di.pᷣ
ter h.ſed dic ꝙ nõ ẽ priuandꝰ
beneſicio:niſi ſᷣm oꝛdinẽ iuris:
er de iudi.c.i.niſi forte propter
ſcãdalum.S.e.ſnper cã.⁊ cum
magna laborat inſamia: vt ex
tra de pur.ca. inter.

i. Suſpẽdaturhic colligi
pfarmnane,t& infamat?ſtatim oʒ ſuſpendi vi

qʒ ad dignã ſaiiſfactionẽ.ar.j.
iij. q. ij.qꝛ ea.e de pur.ca.int᷑

mẽ.er de accu.qᷓliter ⁊ qn.extra
ð purg.ca.c. ij.⁊.vlti. In his
habes ꝙꝙ prius ingrenduʒ eſt de

Tauſa

crimine qᷓ priuetur officio ille qui eſt infamatꝰ.⁊ arg.iij.q.ij.audiuimꝰ.

lentianus auguſtus noſtra auctoꝛi-
tate ſynoduʒ cõgregari iuſſit:⁊ fa-
cto cõcilio cũ magna examiatiõe ſa
tiſfaciens oĩbus licet euadere aliter
ſatis potuiſſeʒꝰ:ſuſpicionem tamẽ
fugiens coꝛaʒ omnibus me purga-
ui.ſ.a ſuſpicione ⁊ emulatiõe me li-
berans:ſed nõ alijs ꝗ noluerit aut
ſponte boc nõ elegerint faciẽdi for
maʒtdãs. ¶ Item Alexanderij. ri
maldo cumano epiſcopo.
¶Se cauſa Gillandi preſbyteri.
Aper cauſaꝰgillandi pᷣſbyteri
tui de morte epiſcopi ſui pᷣde-
ceſſoris tui infamati in mediũ con/
ſuluimꝰ. Itaqʒ circũaſtãtiũ fratruʒ
vnanimi aſſenſu tue dilectioni refe
rimus prefatũ gillãduʒ pſbyterum
añ te repreſentadũ: vbi ñ certi accu
ſatores ðfuerint:tũc dictãte iuſticia
fine oĩ cõtrouerſia pᷣſbyter quecũq;
ob hoc iniuſte amiſerit ac ſacerdo-
tiũ accipiat ⁊ itegra beneſicia
¶Item ex cõci.agatenſi.
De purgatione dericoruʒ ſi co⸗
uinci non potuerint.
Jlegitimi accuſatores crimi-
8 na ſacerdotis ꝓbare nõ potue
rinta ipſe negauerit: cũ.vij.ſocijs
ſui ordinis ſi valet a crimie ſemet-
ipſuʒz expurget. DHiaconus vo ſi eo
dẽ crimine accuſatꝰ fuerit cũ tribus
ſemetipſuʒ excuſet. ¶ Ntẽ ex ↄcilio
illerdenſi. eeodem.
NReſbvyter ſi a plebexſibi ↄmiſ
Mſa mala opinione infamatus
fuerit: ⁊ epᷣs legiuimis teſtibꝰappꝛo
bare nõ potueru:ſuſpẽdatur vſq;
ad dignã ſatiſfactionẽ:ne populus
fideliũ in eo ſcãdaluʒ pauat᷑ digna
vero ſatiffactio eſt:ſicut a maiori-
bus cõſtitutuʒ eſſe docet:qñ ſine ſe⸗
cũdũ canones ſiue ad arbitriũ epi
ſcopi.vij.ſibi collegas adiungat:et
iuret in ſacro ſancto euãgelio corã
poſito: ꝙ crimẽ ſibi illatuʒ nõ ꝑpe⸗
trauit:⁊ hac ſatiſfactione purgatꝰ
ſecure deinceps ſuum exequat᷑ offi
cium. Iem Silueſter papa.
Deeodem. Palea.
Ccuſatum ſimoniacũ neceſſe
habuimꝰ ſümopere per ſcri⸗
pturã ꝓbibere.ne miſſarũ ſolẽnia
celebrare ðbuiſſet: donec ꝗd eẽt ve
rius potuiſſemꝰ cognoſcer̃. ¶¶ Nẽ
ex cõcilio trib uriẽſi. Palea.
Obilis hõ vel ingenuus:ſi ĩ
ſynodo accuſat᷑ ⁊ negauerit
ſi eũ cõſtiterit ſidelẽ eſſe:cuʒ.xij.ĩge

nuis ſe expurget. Si autẽ deprehbẽe⸗

ſus fuerit in furto aut ꝑiurio aut fal
ſo teſtimonio:ad iuramẽtũ nõ ad/
mittat:ſed ſicut ꝗ ingenuꝰ nõ ẽ fer-
uenti aq̃ᷓ vel cãdenti ferro ſe expur-

get. ¶ Item Jmarus remorũ epi

ſcopus.
De codem.

Jmala fama de pᷣſbytero exi
erit:⁊ accuſatores ac teſtes le
gales defuerint:ne ↄtra apoſtolũ ĩ-
ſirmoruʒ corda de mala fama pre-
ſbyteri ꝑcutiant᷑:⁊ ne vituperet᷑ mi
niſteriũ noſtrũ:nene ſecuriores pꝛe
ſoyteri exiſtètes licẽtius in peccatuʒ
ꝓlabant᷑:ſecũduʒ decreta maioruʒ
cũ denoiĩiatis ſibi vicinis pᷣſbyteris
quos ſcimꝰ ſe nolle peierare:ſacra
mẽto famã ſuã purget. ¶ Itẽ In
nocẽtius acꝗlegiẽſi priarche ⁊ mã-
tuano epiſcoppo. Secodem.
Votiẽs frater noſter tridẽti⸗
(Amns eps in noſtra ⁊ veſtra pᷣ/
entia de ſimonia ſit ipetitꝰ:prudẽ/
tiam veſtrã latere nõ credimꝰ.cu⸗
ius cauſa tandẽ in nr̃a preſentia vẽ
tilata ꝓducti ſunt aduerſus euʒ ac-
cuſatores viua voce in ſcripto aſſe
rẽtes:q; eccłiaʒ ſancti Petri ð pa/
do preſbytero paulo dederit ꝓ q̃t-
tuor modijs frumẽti:quos ab einſ
dẽ eccleſie laicis acceperit. veꝝ qm̃
accuſatores nec teſtes ſeciũdum for
mã canonũ ⁊ ſanctorũ patꝝ ſtatuta
in cã ipſa ꝓducere nõ potuerũt:cõ
muni fratrũ noſtrorũ cõcilio iudica
mus:vt tertia mann ſui ordinis:⁊
quattuoꝛ abbatũ ⁊ religioſoꝝ ſacer
dotũ de ſupradicta ſimonia in vr̃a
pſentia ſe debeat expurgare. Por
ro expurgationis tenor erit hmõi.
Idẽ epiſcopus ſupra ſancta euãge
lia primũ iurabit ꝙ; ꝓ eccdeſia ſan
cti Petri ð pado pᷣſbytero paulo
daãda:neqʒ ipſe ꝑ ſe vel ꝑ ſvᷣmiſſaʒ
perſonã:neq; alius ꝓ eo ſe ſciẽte p
ciũ receperit. Deide expurgatores
ſuꝑ ſancta dei euãgelia iurabũt ſci-
licet ꝙ ſicut ipſi credũt:veꝝ iurauit
Nos itaqʒ cauſe buius ſeriẽ cõmit
tẽtes prudẽtie veſtre mãdamꝰ vo
bis vt cõgruo loco in vnũ conneni
re curetis:⁊ ita in cãʒ ipſaʒ iuxta pᷣ⸗
ſentium tenorẽ preſtãte domino re

ſtauretis: quatenus ⁊ omnis ð cete⸗
ro huius queſtionis ſcrupulus aufe

ratur:⁊ vtriqʒ; parti ſua inſticia cõ

ſeruetur. Si quis vero ð vobis cer

ta prepediẽte cã intereſſe nõ pote-
rit: vos qui adeſſe poteritis:idẽ in

dicium terminate. Quod ſi predi-

ctus frater noſter.a.predictaz pur-
gattonem fecerit: vos ei auctorita-
te noſtra predictum officium ⁊ tri-
dẽtinã ecdeſiaʒ reſtituite. hanc aũt
purgationem ante proximã puriſi
cationem beate marie virginis ad
implere iubemus. ¶ In premiſſis
auctoritatibus ſubintelligitur ſi reꝰ

ſe purgare voluerit: vt ſacri cano

nes modum non neceſſitatem pur
gãdi accuſato imponãt:ſicut appa
ret ex ſine capituli ſixti pape au-
ctoritate leonisꝰ qui data purgatio
ne ait de ſeipſo.

„Motandum ergo ꝙ cũ clericus aliꝗs coꝛam iudice ſuo eſt infamatus pre

ſiget epᷣs cettum ipᷣs vo⸗
lentibus accuſare: extra
de clande.deſpon.c.vlt.
ſi accuſatores apparue
rint canõice audiẽtur.j.
e.oĩbus nobis.xv.q.v.
c.i.extra de pur.ca.c.ex
tuarũ.ſi vero accuſatoꝛ
ñapparet:a mala fama
crebreſcit:tunc epᷣs voca
tis eccleſie ſenioribus ꝓce
dat ad inquiſitionem:ex
de accu.qualiter. lxxxvi.
di.ſiquid nero.⁊ ipſemet
epᷣs inducet cõtra eũ te⸗
ſtes ſi alius non appa⸗
ret.xi.q.iij.precipue.in
ſi. extra de accu.cum o⸗
poꝛleat. S. e. pᷣſoyt. ⁊ lit.
non conte. hoc facere po
teſt vt extra ut it.nõ con
te.quoniam frequenter.
⁊: ſi fuerit còuictus cano
nice puniatur. ſi autem
non conuincitur: 1 ad
buc ad mala fama per⸗
durat admõeat ipſum pᷣ
mo ſeoꝛſum poſtea corã
teſtibus vt ſe coꝛrigat:
ð ſi non lecerit: tunc ðᷣ
mum ſuſpendat eum vſ
qʒ ad dignaʒ ſatiſfactio/
nem: extra de purg.ca.
c.ij.in quo caſu intelligo

qð hic dicitur:nunqᷓ; eni

a principio ſuſpendat eũ
niñ enormitas delicti vl
ſcadali boc expoſcat: ex
eo.inter. ⁊ hec eſt digna
ſatiſfactio vt purget ſe ad

iuncto ſibi leginmo nu⸗

rmmero:uel ad arburium
ſui epiſcopi.vt h ⁊.j.e.
omnibus.extra.e.ex tua
rum.a eodem deſiciente
in purgatione puniatur
⁊ puniat euʒ tanqᷓ; cõui
ctum vel confeſſuʒ extra
de accu.cum.p.extra de
ſimo. inſinuatum. 2 de
purga.cano.cuʒ.p.⁊ ibi
de hoc.

Ke¶ Arbitrium. bic nõ

comipurgatoꝛes arbitrio
epiſcopi ſumendos.
IÆÜ y mala fama. ſe
2 nolle vone opinio
nis ⁊ qui vitaʒ eius no

uerint ⁊ moꝛes:vt exixra

—

e. c. eum dilectus ſed

fiet rigide eraminatio te
ſtium : extra e.c.cõſtitu⸗
tus. immo frate

Knc

—

4
purgare fratrem. exira ö hανας

pᷣſump.c.litteras.io.
m¶ In premiſſis. ſe pur
garẽ falſũ dicit allegado
n ¶Sirti pape. S. eod.
mandaſtis. J0.
o ¶ Et leonis. hoc eſt in
ſequẽ.c. Joan.

fr

N*

U

—— ——————— S —

in⸗
une

mniſnepe
hliunni

nlerſorn
cöni⸗
0Dhaprei
elh, nd⸗
kbt .
hoeſieet
fegunn,
duicnsne
Uictur, tl
ntfunae⸗
naanpin;
MMpokencerz
kelongr
Keni wne5
enlateumyf
gtſfunio⸗
INpngc.
Nuſuingige
gnmenuncen
oſtpninc
Nlus hai
Napoltri
beeeldena
ſtnrgeſert
Dlegonora⸗
Aebron
Gphrſe⸗
6,Atraktu
odendeſdn
nopepomun
euz tunqh
vonteſſzon
m.p.atad
uatum. 18
on Pet

Dtnun emd
ctoatin

Ummencos,
ndmat
lebwneonni⸗
intncnn
Noenenn
Pemnselad.
uimimi

aer MI ,
menanmd ,

eueg

Adunt que probari nõ poſ

eniſe Knn
jdolales
nch

.
te ett

XAinn eſt. iuſſi.

nec conſilium de
di nec defenſionem pre/
ſtiti. nec ſciente me factuʒ
eſt vt extra de purg.ca.
quotiẽs.l.diſtin. ſiquis
viduam.addunt quidaʒ
nec uolui:ut.S.i.q.iiij.
ſi quis pꝛeſulatus.quod
valde durum videtur.
Sed nunquid hoc iura/
bo:quia cum ſciui pꝛohi
bere potui ⁊ non prohi⸗
bui:⁊ hoc ꝙ non habe⸗

am ratum quod factum

eſt cum etiam in maleſi⸗
cijs ratihabitio manda/
to equiparetur.ff.de vi ⁊
vi arma.l.iij.S. cum ꝓ
curatoꝛ. ⁊2 extra de reſti.
ſpo. cum ad ſedem. in ſi.
ſupra eo.q.i.notũ.in ſi.

b ¶ Cogant. qꝛ ab emu⸗

lis bec infamia ꝓceſſerat
V dic ceteris apoſtolicis

¶Ecce. neceſſitatem. ex

tra de eiec. innotuit.
. Datur. allegando

( In decreto leonis. j.

c. ꝓri. ⁊ ſe. io.
ſüIAEWnibus.auditu
Qaiquid ergo ſcitur
auditu.xxij.q.v.h videt᷑
8. In canonibꝰ.j.e.q.
vij.teſtes..c.ipſi.
hb¶ Aut. pꝛo ⁊.non enis
ſuiffiẽ ꝙ ſoli epiſcopo ſit
ſuſpectus argu. contra.

xxtra de offi.iudi.oꝛdi.ex

ti.⁊ ſic non obſtat.vi.q.

ij.placuit.credo tamẽ ꝙ
ſi eſt accuſatus ⁊ epiſco/
po eſt ſuſpectus ꝙ poteſt
eum cogere ad purgatio
nem ſecus ſi non eſt accu
ſatus ſecundum leges ꝑ
illud. vi.q.ij.placuit.im
mo iuenio ꝙ pꝛopter ca
lummioſam accuſationt᷑
cogitur quis ſe purgare:
Vt extra de accu.veniens
T arg.ff.nequis eum q ĩ
inus vocatus eſt.l.pe. 5. i.

C Conſacerdotibus.unł

ctiam abbatibus: extra
eo.cum in iuuentute.
K Bonis. ri. q. iij. cuz
in cunctis.hic patet quo
modo intelligatur illud
verbum a plebe. ð. eo. p
ſbyter.quia erant boni ⁊
luſti.immo non admit/
tuntur:licet ſint boni: ſi
tamen leues fuerint. Nã
leues ſunt qui cx facili cre

ſunt:xi.q.iij.in cunctis.
⁊ eſt expreſſum: extra.e.
cum in iuuẽtute.alias ſo
lus qui eſſet bonus ſuffi-
ceret:extra de adulte.c.ſi
gnincaſti. Jo. Hð
1 O Onſuluiſti.homi
tcidij.qui homineʒ
occidit:ſi animum occi/

dendi non habnit nonte

netur.l.coꝛnelia.ð ficar.

u OQ

BDe leone qualiter ſe purgamt.
VAdituʒ eſt fratres chariſſumi
qualiter mali homines in me
grauia crimina cõſinxerũt: quam⸗/
oꝛbem ego Leo pontifex ſancte ro

mane eccleſie puriſico me in cõſpe

ctu veſtro coꝛam deo ⁊ angelis eiꝰ
quia iſtas criminoſas ⁊ ſceleratas
res:quas illi mihi obijciunt:nec ꝑ-
petraui nec ꝑpetrare iuſſi.hoc au⸗

tem faciens non legem pꝛeſcribo ce

teris:qua id facere cogant᷑. ¶ Ec
ce qliter ſũmus pontiſex ſemetip-⸗
ſum purgat nec ceteris neceſſitatẽ*
purgandi:pꝛeſcripſit. vnde daturꝰ
intelligi quod ſatiſfactio purgatio-
nis in voluntate ↄſiſtit accuſati:nõ
in arbitrio iudicis.Sed cuʒ in iller-
denſi concilio pꝛeſbyter iubeatur ſu
ſpendi vſq; ad condignam fatiſfa
ctionem:cuʒ etiã in decreto leonis
in arbitrio ponitur epiſcopi:quota
manu ſacerdos purgare ſe ðᷣbeat:
patet quod ad purgationem cogẽ-
dus eſt:nec in ſua voluntate ſed in
arbitrio iudicis conſiſtit. C EAnde
Xeo pa.ſcribẽs ad carolũ regẽ au.

Auaiiter ſacerdotes ſe purga⸗
xx? debeant.

Wnibus vobis viſu aut au⸗

ditu/notũ eſſe nõ dubitamus

quod ſepiſſime ſuadente hoſte anti
quo ſacerdotibus crimina diuerſa
obijciuntur. Sed qualiter ex eis ab
his rationabiliter examinatio ⁊ ſa-
tiffactio fiat:licet bone memoꝛie tẽ
poꝛe domini genitoꝛis veſtri pipi⸗
ni:ſiue pꝛiſcis tẽpoꝛibꝰ a ſanctis pa
tribus ⁊ reliꝗs bone ſidei ⁊ deuotõ
nis hoinibus ſepiſſime ventilatuʒ
fuerit:nos tamen pleniter inde ali.

quid diffinituʒ reperire minime ꝗ-⸗

uimus:noſtris quippe tẽpoꝛibꝰ id-
ipſuʒ a ſanctis epiſcopis ⁊ rehquis
ſacerdotibus ac ceteris eccleſiaſtice

dignitatis numniſtris veſtris in re⸗
gnis ſeu in alijs deo degẽtibus no-

biſqʒ vna cum eis agentibus ſepiſ⸗
ſime pꝛopter multas ⁊? nimias re.
clamanioones:que ex hoc ad nos de
diuerſis partibus venerunt: venti⸗
latum eſt. Sed qualiter cõſultu do

mini ⁊ patris noſtrileonis apoſto/
lici ceteroꝛumq; eccleſie Romane

epiſcoporum ⁊ reliquoꝛum ſacer-
dotum ſiue oꝛientaliuʒ ⁊? grecoꝛuʒ
patriarcharum 2 multoꝛuʒ ſancto-
rum epiſcopoꝛuʒ ⁊ ſacerdotuʒ:nec
nõ etiaʒ noſtrorů romanoruʒ epi-
ſcopoꝛuʒ ſacerdotum omniumq;
ceteroꝛum ac lenitar auctoꝛitate ⁊

cõſenſu:atqʒ reliquoꝝ ſideliuʒ ⁊ cũ

ctoꝛũ conſiliarioꝛũ noſtroꝛuʒ cõſul
iu diffinituz eſt: vos omnes vtriuſ⸗

Oʒordinis miniſtros ſcire volumꝰ.

Statutũ eſt nanqʒ ratione ⁊ neceſſi

tate auctoꝛitate pꝛedicta cõſultu oĩ-
um:vt quotienſcunqʒ cuiquã ſacer-

doti crimen imponitur ſi ipſe accu-
ſatoꝛ talis fuerit vt recipi debeat: qꝛ
quales ad accuſaiionem ſacerdotũ

nones: ⁊? quod ſanctorum patrum

ſtitioſa adinuentione non eſt pre-
ſumendum. Spontanea enim co

IIII
admitti debeant in canonibussple
niter expꝛeſſum eſt. Si autem vt di⸗
ctum eſt ille accuſatoꝛ qui canonice
