unttrini nle⸗h. Bma )o. iurta enin peccati Perechirhe ſe. 2 iſtimne i ⁊c̃.nõ cönemrgge 5 veräugatpnlama Nine⸗
twiahenn .iij. ⁊ eſaie. c. luj.) iſtolamꝰ Jacobi n nos añ riſtianis. Danlu idelib⸗ rit rurſus crucifi ſe
. pkłam. in ſecũ muso „ſ obi mult caſtigat 8 vas electi Delurſtns ertreifact chꝛi⸗
lind hecoeer isnec nnee g nen muncun apeced⸗ digitenealh p ſuum:et in delaeut ie deſafon,
ſinuin Te V. ilene. . rit vita eins zmn diei quideʒ “ inneniatur H ipſe reprobug Igrictuteſee elene
in diſteden IRec ĩfans. ſ. ſtum ſe habe Auis enim gloriabi e ait. impoſſibil eos quoqʒ ſcri iij. ppꝛie. vel iö Diſt.
—☚ . Je. abere coꝛ: loriabitur ca⸗ poſſibile eſt eniʒ eo qʒ ſcribens ꝛe. vel iõ dicit
n ſtitlegn VK alene dũ ſe eff. coꝛ:aut quis cõſi illuminatiꝰ eſt eniʒ eos gꝗ ſemel ſi ſus cruciſigentes chꝛi lur
nandvſn Aagde ita utſe⸗ kudti ſe a peccatis:te det mj ſt atiet guſtaueruntꝰ el ſunt q ſicut im chꝛiſtuz.
hnſaſtcn, quit hẽtu . inem tis:? tenemur q; rei ſiki eet parti erunt donum e ſicut impoſſbile eſt
Sntpdunnn quit hẽtur ꝓuerbio linem prenaricationis a rei ſiki cipes facti ſunt ſpiri cele rurſus cruci
n rũ.c.xx.⁊ ĩ pſalteri danid:ecce ait in ini onis ade. v cti: guſtar ert unt ſpiritus ſe ciigatur 1 ita ĩ
inſnnuent . ĩpſalterio ſuʒ æi ce ait in iniquitati vnde ⁊? uerunt nihilomini us ſan- Poſſbile eſt
Ps.l⸗ uz ⁊ in deli .. iquitatibus cõ vei bonũ:virtuj biominus v 5 . murſus ba⸗
rent Sʒ ſi fuero inſt Et b peperit mem lapſi ſi qᷓ; ſeculi futuri: rin peiſtentie. veſ
Wpigrufm idenſ di nſt beatus Job. Si fueroi ater mea. unt renouariviterũ uri: et vt in glo. quantũ
— iaedi lerame?⸗ nm impia lo uero iuſtus'os me iunc uetngenbusabi ad pemieti adſmnemien c⸗
iceſt ſiñ mpia loquet᷑:⁊ ſi ſine cri me iciſigẽtibus ſibimeti ad ſeipſon gai eſt quatnz
(Renend Fnn pero⸗ uus inueniar: 7 ſ ne crimine pꝛ Dei et oſtent imetipſis fili eipſos qui 27
Ahmhaſ lueniar:⸗ . 4- t oſtentui haben liũ vn nia moꝛs ppi
ngz liclce AWinchn eniz lotus mundi 7 ſi puriſcatus in niue luminati ſi⸗ tes. certe eos quii um baptiſma ↄſecraui
rlh ſcriptura ꝑfec- undis man . niue et unt et guſt 5 qui il qpſuſic ↄlecrauit
Munenrinchie⸗ tus eſt vir * c⸗ tinxiſti4 ibus ſatis me ſorde leſte:et partici anerunt don ꝓſuficit ad ola peccatt
W execrat me ſorde ſte: et participes factj vonumce lẽda. ſicut ⁊ i. cata ð
ategrieg diir nõ offen ig as meum um eſt veſt cti et acti ſunt ſ . t⁊ illa m oꝛs ſi
luns . meum. verumt imentum gare guſtaueru piritus ſa- ſicit ad oĩ. ſul
DunciaursN clegit J Adö r untamen ne peni int bonum e 18 ĩa peccata toll
G o. c. ix. emus a penitus . gare nõ nverbü dei ne⸗ da.ꝗ veroi. llen-
nſe tine Km⸗ gann nonpoetanar i arati anenoonne banena unee aſidl RNg wns genus
lät kſi direro me ſumt on poſſe alnart ſigu ba nunc dicit ar offũt: qu 6 Keanoſuſiciat terat ba
nuue⸗ m Dmifie narnerbaramndep Pectgbierleneſue rum aeaene et Mabcfineve zane⸗ nr cenrnd
(mninin hitnmgſ puet chriſtum einnt⸗chud⸗ patrem Jeſum ridcant gu comenan nouatianus bic nſen velerenagin⸗
endn undwe⸗ a, riskanumn uner ic en bropican: unſiolnentſo —R.——— lenigozakagenizan⸗
e chas n zO tu deus. ris tris: non autem ꝓ no⸗ imetipſis filiũ dei i crucifixe- e. ſicut eniz i -
nhilzſhii n ceſtimentũ. i, dli. boc um ſed etiam mꝓono- b ipſis ſiliũ dei e cut eniz impoſſibile
mentu. boc ad c am pro totius mur uerunt: conſequent iet oſtenrn ha N ſterſj ihꝛ ne
t in⸗ii coꝛp?ꝰ qð or veſt redentes otius mun uit et ai nſequent nuba girita⸗ ꝛiſtum cruciſ
nn oꝛpꝰqð iõ dr veſii kur 7 poſt bapt uit et ait. er bunc er gi: itaꝛ ſe .
einmimmn an vent ei nrng nocatum pro deliens ignslod leciſſimt onſidimus autem ðᷣ e ſol piiſmu ahatpenn oereee.
nnatn Gleantsa (Ad Rgneaiibater. dicit ſi Xrra do et ſi ua lo metiora et vicinora ſann E
DeNache . aué . 1 ⸗ E n i „„ 1. ſi QiAo .
laiui l ee en atunn Heell pron Parre de mnusvrodluml aunope eſhleumstco⸗ rroe n en dericke⸗
topinus ke⸗ eis ↄnumerat: ⁊ tũ ingt b onſecutos:ſed nnunc mi 1 Uil iſtraſtis ſanctis ſuis ei quaſi ſi 7 increpado
ſelge bocẽ qo ſegk: z inqt babemus apud pat aduoca inſtici iniſtrdtis. et netis ſuis et non dirimus hoc
M uocatũ gk: ſʒ ad noſtrum i 1 P patreʒ dominu inſticia dei Eel re vera grandi . putando vos eſſe c
gatna,l. uocatũ habemꝰ? ꝛc. tio ieſum chriſtum ⁊ ipi vominu i effet:ſi tantum peè is licet ſpini eſſe tales. ſci
enln. al p ¶Omneſqʒ. . di ſt pro peccatis noſtri ple ẽ ꝓpitia bona opera apuni me s ſed ti⸗
igi ki. . kris ali s non ſolũ ſum inqui anon ſuſcipe jentes ne tales efficami
emogeni di⸗ ſt i. xix. ſi romanox ris aliorumq eccatis: olũ ꝓ no- quit apoſtolus i P ret. locuiꝰ ni terrem iclami
mn ig ec eriener id non ſ mnal. Bmotoat 63 enampro ferralerem et deperat tonen a perſs ase S Gafribirpan⸗
Ant. (Ml affli s pẽis i ſunt omneſq;ꝰ undo ? apo cautiores. Cetex cõ metu face⸗ Ead Wom En⸗
lgunnmn ckrc⸗ vt eſſetis bus liquido GB credentes. E 5 chariſſimi etexꝝ cõſido de vobi fUIninſt anos. c. ix.)
lea ideſt mali: o comprob Ex qui⸗ „ k! ni meliora ⁊ vicini obis i uſtus. quaſi di
nai daitenm lie ſma poſſe probatur poſt bapti qʒ enim inſticie viciniora ſaluti ideo conſido e vobis aun
Pgu uaun teibrarielio neirt: peccari. Fruſtra enim gpti. b 1 iuſticie dei eſt: ſaluti ne olim bone e vobis qui
icu ideſt purgati ra enim ad bonorum o rut obliuiſcatu lim bona multa operati
onandann cuilß purgati ſicut ĩ ares recedi aduo-⸗ pr. perum er miniſterij qu r eſtis pꝛo qui Ferau
(bnmgn HHH Ai deek u aden cremanertriti opter nomen eius ſterij quod tuenis de peni⸗
oſitel nile. xrij. q.i. de bñdic mnet triticůͦ vñ il exhibuiſtis de malis benefaci
mmnͤſlin aafeonengt alr euãgeli to. ⁊.c.ſequẽti.(Zld illõ vt oſe⸗ 1 ei erbi at vobis d daetact⸗
gleg ulul ecche coꝛ. c.xi.) x e io Mathel. vi. ꝛ. xvi. ꝙ auẽtes bic eſt. nð eſt ꝛc. vt ſupꝛ. .
uuch N alio. d ere deerveinstrpebneriä aeerreiſe. 3 . Rendtnie deneramo pꝛim dinimctione bor naq.
munin Uänchenerſens za bpb di Pecxtis cecidiſſe. q ſtatj ſnmagte 1 Bonanm.n ad honoꝛem —— ciſtis opera. .
— 4 wpeen ltaim⸗ roal⸗ miſtratis,. NHic argui dixi operis quia miniſtraris tteherg
aii 2 iu ninad Pervapalmnd ſiem WGeſperat itur ꝙ de bonis loqui ectra
atanaitedeſtemoneve zen eſperationis.qua ſi di oquitur poſt peccatum exhi
Adde ꝙ ſic ſeribit paulus ad guſtü ſuauem percepe tioꝛes. nis qui pleru perare de venia. ſedi
nulus ad hebꝛeos. c. vi.) percepe 1 Keerernm, mqʒ detrabit a peccato .ne ita locutus ſum
non eſt. .iuſticie. quia non eſt tam crudeli ene Kecttein cau
s deus ꝛc. ſu ,
Ppaa cade; diſtinctiõt.

ag Erhibetis. hic arguit᷑ logtur ve bonis erhibitis poſt peccatů,

b Neceſfitas. ar. ꝙ ſpado nõ meret᷑ cõtinẽdo net paup parce viuẽdo cũᷣ er neceſ

ate hoc faciant. xriij.q. v. tũc ſaluabit᷑.S. xxiij.q.iiij.nabucbodonoſoꝛ.(Ad.

de ꝙ ita oꝛiginatr ſer bit paulꝰin pꝛima ad coꝛ.c.iij.) ti
e¶ NMec eoꝛona. ſi deus nos tatũ cogeret ad ptẽ vnq tũc nil afferret gra vł meritñ

xxiij.q.vi. .vlti.vᷣſus pᷣn
A¶Zld calcẽ.i.pꝛimũ bo
noꝝ operũ vład vitã eter
nã vel calcẽ.i.ſinẽ qꝛ extre
ma ps bominis è calr.
e¶ Incentiua.i.ſemĩaria
ar.xv.q.i.nõ eſt.ꝗa ðᷣ coꝛ
de ꝓdeũt male cogitalões
quas diabolus ad cõſen/
fuʒ ⁊ opus pducit.ut.v.e.
iter hoc ſciendũ ⁊.c.ſicut.
Fenũ. venialia.ſcilicet
euia grauia grauiſtima.
Vt.xxv.di.S.criminis.

g Enesein dalcerandis
C

coͤlenſus opis.
hSecura.nõ eni eſt ꝗs
tã pſectus ꝙ cadere ñ poſ
ſit ⁊ hoc etiã oſtendit dicẽſ
ſedete ⁊c.
C¶In occultis.i.in ambi
guis. vnde nõ facile ĩtelli⸗
git᷑ ꝗd ſit appetẽdũ vel ꝗd
nõ. (Adde ꝙ ita legit᷑ in
pfalterio.pᷣs.ix.⁊ auẽtas
Imediate ſequẽs legit᷑ ec-
cleſiaſtici. c. xxvij.)
le ¶ Hili accedens.ex de re
nun. niſi.

¶ Jaẽ JYacobꝰ.i.eãdem
pnlaʒ ſi idẽ noĩatiue.ſ.q

poſt baptiſmũ poſſit quis
peccare vel ꝙ non poſſit.
¶ Adde ꝙ ita ſcribit Jaco
bus ĩ ſua epiſtola.c.i.⁊.ij
m ¶ Coͤſiderat vultũ non
rẽ ſed vmbꝛã ſolã videns.
¶ NReus. hoc exponit.
Di. vV. c. i.
o¶ Sine peceato.ſaltẽ oꝛi
ginali.
p¶ XZcluſit.ideſt oẽs ho
mines.
q ¶ Betentatione. no ꝙ
tententur ſed ne tentiatio⸗
ni ſuccũbãt vłſi ſuccũbãt
eos liberat ⁊ fleuat.(Ad
de ꝙ ua oꝛiginaliter ſcri/
bit petrus in ſua ſcða epi⸗
ſtola. c. ij.)
r¶ Mi ſũt falſi doctoꝛes.
Sontes. no lauantes
ſed coinquinãtes. S. ij.q.
vij. ſecuti ſũt.

¶ Et nebule ðᷣmonũ ⁊ di

cunt᷑ nebule qꝛ alios ob/
ſcurãtes fᷣddũt.xxx vij.di.
F. vlti.
n ¶ Supbia. i. ſupba va.
nitate loquẽtes.
x ¶ Welliciũt.i.alliciũt ⁊
decipiũt. vñ aug. ſup epi

ſtolã ſcdᷣam petri pellices

Ddicuntur mereirices a pol

lutiõe:uel a pellis foꝛmo

ſitate:qua incautos allici
unt. pelliciůt ergo hereti

betis in ſanetos ⁊ tantũ meminerit pee
catoꝛum. Et paulopoſt:liberi arbitrij
nos cõdidit deus:nec ad virtutẽ nec ad
vitia neceſſitate trahimur.alioquin vbi
neceſſitas nec?coꝛona eſt:ſicut in bonis
operibus perſectioꝛ et deus.nõ eſt eniʒ
volentis neq; currentis:ſed dei miſe-
rentis ⁊ adiunantis vt peruenire valea
mus ad calcẽꝰ ſic ĩ malis atqʒ peccatis
ſemĩa nr̃a ſt icẽtiua?᷑ ꝑfectõ diaboli cũ
viderit nos ſuꝑ füdamẽtũ xpᷣi ediſicaſ-
ſe fenũ ligna ſtipulã:tẽ ſuppõit ĩcẽdiũs
ediſicemus auꝝ ⁊ argentum:lapides pᷣ

cioſos ⁊ tentare non audebit:quãqua,

q in hoc non ſit ſecura?a certa poſſeſſio
Sedet quippe leo in inſidijs ⁊ in occul-
tis: vt interſiciat in nocentem.⁊ vaſa ſi-
guli pꝛobat foꝛnax:homines autem iu-
ſtos tentatio tribulationis.⁊ in alio lo-
co ſecribit᷑fili aceedens ad ſeruitutẽ dei
pꝛepara te ad tentationeʒ. Rurſus ideʒ
Jacobus ait.Eſtote factoꝛes vbi ⁊ non
auditoꝛes tantum. Si quis eſt auditoꝛ
vᷣbi ⁊ nõ factoꝛ:iſte ſimilis eſt viro ꝗ cõ
ſiderat vnultũ natiuitatis ſue ĩ ſpeculo.
cõſiderauit illð ⁊ recedẽs ſtatiʒ oblitꝰeſt
q̃lis fuit.fruſtra mõnit vt iũgerent᷑ oꝑa

ſidei:ſi poſt baptiſma peccare non po-

terant.qui totã inquit legeʒ ſeruauerit ⁊
peccauerit in vno factus ẽ reus oĩium.
gas veſtrũ ſine peccatoꝰ?? cõcluſnꝰ deus
oĩa ſub delicto:vt omnibus miſereat᷑.
Petrus quoq;:mouit ingt deus pios
de tentationederipere.⁊ de falſis docto
ribus:hi ſũtfõtesꝰſine aq ⁊ nebuletur-
binibus exagitate quibꝰ caligo tenebꝛa-
rum reſᷣuatur. Superbia?enim vanita
tis loquentes pelliciunt luxurie eos ĩ de
ſiderijs carnis ꝗ paululum effugerant?
ad erroꝛes reuer ſi ſunt.nonne tibivi/
detur pinxiſſe ſermo apoſtolicus nonã
imperitie factionẽ : aperiunt enim qua
ſi ſontes ſciẽtie:qꝛ cum aquam non ba

bent: doctrinarum pꝛomittũt imbꝛem

velut nubes pꝛophetice ad quasꝰ perue
niat veritas dei ⁊ turbinibus? exagitan
tur demonũ atqʒ vitioꝛuʒ.loquunt᷑ grã
dia ⁊ totus ſermo eoꝛum ſuperbia ẽ ĩ⸗
munduseſt autem apud dominuʒ om
nis qui exaltat coꝛ ſuũ: vt qui paululuʒ?ꝰ
refugerãt a peccatis ad ſuuz reuertãtur
erroꝛẽ ⁊ ſuadẽt in luxuria ciboꝝ carniſ-
qʒ delitijs. Quis eni nõ libẽter audiat:
maãnducemus ⁊ bibamus ⁊ in eternuʒ
regnabimꝰ:⁊a ſapiẽtes ⁊ pꝛudẽtes pꝛa-
uos vocant.eos vᷣo ꝗ dulces ſunt in v⸗

ei animas inſtabilles varioꝝ dogmatũ erroneis ſectis quaſi cõſtupꝛantes luxibꝰ

¶Winriſſe. i. D

„ .

ſubdendo. y äs apctõ p pnĩam.
ſ iſtinxiſſe vel denotaſſe vel deſcripſiſie.
Sactionẽ.i.nouã hereticã innẽtionem.
Ad quas.i. qua ſi ad eas.
Et turbinibus. S. ij. q. vij. ſecuti.
Immiũd.ĩterpoſitio ẽ᷑. ⁊ dʒ ſubiũgi q̃ſi gràdia loquũt᷑ ið eum qc.
Danulũ. cãm reddit qre dirit loquũtur grãdia. (Aldde ꝙ ita ut ſegt legik

oꝛiginaſr eſaie.c.xxij. I pᷣma ad coꝛ. c.xxv.)

De penl.

Q

Nocant.illi ꝗq iſtoꝛun voctrinam recipiunt.

Sed habeo.i.coꝝigendo dicens.
Memoꝛ.S.di.l.domino ſancto.

monibus plus audiũt: Joãnes apoſto-
lus ĩmo in Joãne ſaluatoꝛ ſcribẽs ãge-/
loꝰeecdleſie epheſi. Scio ingꝗt opera tua
laboꝛẽ ⁊ patiẽtiã tuã:⁊ que ſuſtinuiſti
ꝓpter nomẽ meũ ⁊ non defeciſti ſʒ ba-
beoſaduerſum te pauca:q; charitatem
mã pꝛimã reliquiſti memoꝛꝰ vnde ceci-
deris ⁊ age pẽuẽtiã: ⁊ pꝛiabꝰopa tua fac
Sinantem venio tibi ⁊ mouebo cãde
labꝛumtuuʒ de loco ſuo:niſi penitẽtiaʒ
egeris.ſimiliter eccleſias:ſmyrnam: ꝑ-
gamum: tiathiraʒ: ſardis: philadel⸗
phiam:laodiceaʒ:ad penitentiam pꝛo
uocat:⁊a niſi reuertantur ad opera pꝛiſti
na minatur.⁊ in ſardis paucos habere
ſe dicit qui non coniquinauerunt veſti
menta ſua:⁊ ambulaturiſunt cnʒ eo in
albis:quia digni ſunt.cni autem ſcribit
mèmento vnde cecideris:a ecce miſſu
rus eſt ex vobis diabolus in carcerẽ vt
Etemini:⁊ ſcio ꝰvbi habitas vbi ſedes
eſt ſathane ⁊ in mẽte habe qualiter acce
peris ⁊ audieris ⁊ ſerua ⁊ penitentiam
age:⁊ reliqua: vtique ei dicit:qui credi
derit ⁊ baptizatus fuerit:⁊ ſtans quon-/
dam coꝛruit per delictum.pauliſper de
veteri teſtamento exempla diſtuleraʒ:
quia ſolentꝰ vbicunqʒ contra eos faci-
unt dicere:lex ⁊ pꝛophete vſqʒad Joã
nem prophetauerunt. Ceterum quis i-
gnoꝛat ſub alia diſpenſatione dei om/
nes retro ſanctos eiuſdeʒ fuiſſe meriti:
euius nunc chꝛiſtiani ſunt: Quomodo
autem abꝛaamꝰ placuit in coniugio ſic
nunc virgines placent in perpetua caſti
tate.ſᷣuiuit ille legi ⁊ tꝑi ſuo:ſerniamus
7 nos legi ⁊ tempori noſtro in quos fi-
nes ſeculoꝛum deuenerunt. Dauid ele-
ctus ſecunduʒ cor domini quia omnes
eius fecerat voluntates:⁊ quia in quo/
dam pfalmo dixerat:iudica me domi⸗-
ne quoniam ego in innocentia mea in-
greſſus ſum:a in dño ſperãs non inſir
maboꝛ. Proba me dñe ⁊ tem. me. vre
renes me.⁊ cor meum. Poſtea tẽtatꝰ

ꝗ diabolo:⁊ poſt peccata penitens loa⸗

tur dieens. Miſerere mei deus ſ᷑ʒ ma-

gnam miſericordiam tuam. magnum

peccatum magna vult deleri miſeri/
cordia. Salomon amabilis dño:⁊ cui
deus bistfuerat reuelatus:ꝗa amatorꝰ
mulierũ fuerat a dei amotr᷑ diſceſſit.ma
naſſen impuſſunum regem poſt capti-
uitateʒ abylonie in priſtinam dignita/
tem liber diex?reſtitutnʒ refert.⁊ ioſias
vir ſctũs ĩ caãpo magedon ab egyptio⸗

naliter legit᷑ ĩ ſcðo parali. c. xerilj.) V

Angelo.i.pꝛelato.(Adde ꝙ ſic legit᷑ in appocalipſi. cij. a. iij.)
Deleciſti.finaliter alias contra eſt qð ſeꝗtur:ꝙ charitatẽ ꝛc.

hbEt pᷣma.i.ſimi
lia pꝛimis.
¶ Uenio. ad detri
mentũ tum.
k¶Zandelabꝛũ.i.
cathedrã vel ſedem
vel dignitatẽ.
I¶ Coingnauerũt.
ieg nõ peccauerũt.
me Et ambulatu⸗
ri.reſume pauci ſũt
qui ⁊c.
„ aũt. ſuſpen
itur oſtruciio vſqʒ
illuc vtiqʒ.

o ¶Et ſcio. vbi. ſ. ⸗

peccatis.
pꝓQvia ſolẽt fal⸗

ſi doctoꝛeſ heretici.
qLontra eos .ſ.

falſos doctoꝛes.
r¶Aſqʒ.ad ioannẽ
quaſi poſt ioanne;
nõ habẽt locũ ſʒ mẽ
tiuntur:qꝛ illud ve
rũ eſt in cerimonia
libus.(Adade ꝙ ſic
legitur in euãgelio
Mathei. c. xi. ⁊? lu⸗
ce. c. xvi.)
68 – Abraam. ecce
alia diſpenſatio oll
alia nũc: q̃ſi licet al
tera diſpẽſatio nũc:
altera olĩ: iñ quã
tũ ad merita hoĩuʒ

böa vł mala ⁊ quã

tum ad poſſe pecca
re poſt charitatem
idẽ fuit oll qð nũc.⁊x

iõ exẽpla ve.ie.tᷣctle
inducere poſſum.

(Adde ꝙ ita ſcri⸗
bit paulꝰad Roma
nos. c.iiij. ⁊ ad gal

latas.c.lij.ſequen⸗

tes vo dauid aucto
ritates habent᷑ Ac
tuũ.c.iij.⁊ in pſal⸗
terio. ps. xxv. t.l.)
t Tuibis. pma uit
ce in gabaon qñ ſa
criſiciũ obtulit ⁊ de
us obtulit ei donuz
ſcĩe vt hẽtur in lib.
regũ. alia vice ñ le
gik reuelatus ei niſi
ſpãliter qñ cõpoſu⸗
it cãtica caticoꝝ.xx
xvi. di. F. ecce. ¶ Ad

de ꝙ ſic legit᷑ in ter

tõ regũ.c.iij. ꝛ.xj.)
u Quia amatoꝛ
S.xxxij.q.iiij.ſalo
mon.
xCManaſſẽ.ð.i.
q. vij. ſi gs omneʒz
(Adqde ita oꝛigi

iber vierũ.ſ.paralipomenò

in quo agit᷑ de cputatione dierũ ⁊ annoꝝ regum iſrael.

3 Ab egyptio.ſ. pharaone. cũ eni pharao vellet ire cõtra regẽ medoꝛuʒ:

o aggreffus eſt regẽ adremòõ qui regnabat tũc in catbamis: deſcendit
ergo rex ioſias iudee in occurſuʒ eiꝰ phibens ne trãſitũ faceret ꝑ iudeam ⁊
miſit pharao ad eũ dicens:quid mihi ⁊ uoi rer iuda nð aduerſuʒ te venio
ad euphꝛaten ppero.miſit me deus ad medos ſine me ne veus ꝗ mecũ eſt
interficiat te. nõ acqeuit ioſms: ſed cũ rege adremò cõponebat acies ſuas
vt dimicaret aduerſus p baraonẽ ⁊ foꝛſitã dũ trãſiret a curru in currũ qui

è “

ſrpꝛterg;
ura uce
wbiles:n
ſeriolent
ſgolls.
ſtanmn le
bitiobpe⸗
incirp.N
(Eoran
haruded
Sicon
ſmnoßſem
legbopro
(Dui
Kange
(Deqh
humndo
(Zent
Dum Vin
tatyr.

1(Quin,
nnſt
ſortesant
ſont ſcur/
litangelib
1CFnter.
Uſfudommn
proſnso
nntunmn.ſ
ihiandbit
Meuernin
ml
(Anmg
Neiggide
Gipoteta
emirpels
lenani
Ant
Nlatrm
dibolvoe
sſninkern
biligans
kanpugann
taneſolae
4penioſed
lulis ert
leg ſnasin
(Adteg
Uurlegitur⸗
t
ublin⸗
1
(Nlunb
dadtentan
munning
Mitnr ſeces
ketin lun
4(anbien
uebnun
mnafumn
Vbileo de
ſtes iunn
laumſemen
Msinege 1
eninis in
Pperdbetur
ſaebendlonn
ikenine
isnle

2 3 1
II
ſpium. . .
diri ſequebak ei orte regio Rarinecn 2 ſaenariſ⸗ rie wus ( 8 kores au e iectdi an rowhorni crteriaaliqarigeank Naſeſckt, .
1. qita legit in quarto regũ.c.xxv. TKilius ezerbielis. ¶ Juůtu.i.hypocritas ꝗq mer vrteri? ätia carẽt: hypocrite vſi⸗
ARgegeſent pharaone. . giliu⸗ aeerc ſegk de vamvt illa piuncu. n. qẽ ſine nodo extert?ite a dignam ſeculares mũ
c ¶ Yoledecb. s. di. l.ioan. (Addde ꝙ ſic legi Beatrbekieſt or ſuu. gnant.p calamũ exteriꝰſplẽdẽtẽ a fragilẽ ſz lteriꝰ x dae girie vditi ei ſplẽdo⸗
Kin r moyſe aaron legit᷑ aumeti.c.x.) q Diabolus. ideſt vxor ſua. ri: rotralethcan ee le
Dinis e AZngelos. quo , ſcẽtẽ ĩ locis paluſtribꝰ⁊ pe
nnnl, ad naturam eorum iusbi cedant:apud deum nec iuſticiaʒ: nec manũ täãgẽtꝭ vulnerãtẽ cu
ſnin Wu niſi eſſent confirma rege confocitur. ieſus quoa⸗ ins hocenna Pſtam ſen imauit apoſtolu troſilas aliũ öſignat qĩ
TEuni ti per gratiam vnde ſedechſacerdos magn Gquai typ pabnero omnẽ fideʒ ita ut montes traſ affluentia nutrit a creſcit
hetidleie⸗ plato in thieo. Dij preceſſerit ſaluatoris ꝗ noſtra pra *D digehneroote facultates me ain Bungt.
n rgatenzego⸗ ni⸗ kauit zaſienigem ſbi er erin Rt in cibos pauperũ: ſitradidero cor uj ¶Duein Rqrrs unn..
ennu naden, dind. mteccleniͤ:tame iennar Uierg hoſt duothefan ardeaz: chariſane autez fum ferun üiurant
leun de mne anem lacerdotiumſ ddidatngacucit ſtar pa habeaz mbilmipiodeſle⸗. S Euvciek Luuredeci
enn ſic violente indiſſo⸗ diabolusꝰa dextris eiꝰ2 nnaids fluunz qð pꝛedeſtinatis ad vitaʒ a nonnullis ſi cauſa ꝓlis. xxxiij. q. iui.
r. lnbiles. (Acde p inceps veſtimenta reddũutur. ſup ã concediuur: ꝙe charitatẽ amittãt 2 amiſ vir cum propria·
D i a denunle. ede moyſe vgor ſcere a aq daut ſa recuperẽt.⁊ ð repꝛobis etiã dicenduʒ Vy¶Erx precepto. i. ſʒ ie
ninun i, uvi fontnachictionis offenderunt en ug. ẽ:an ipſi chariiatẽ habeãt: qua amiſſa nptare, alſeoꝛunüͤrbt
. .i. cõö 1 eʒ en ſtea damnentur. . . epto deo.
eilani Aace nd. Kum kegnr e eics neren ee bis ita ſcriit Auguſtinus in li. . an nng zueoimedͤ
nden ¶ Sicontra vuos cxreaturaʒ peccare poſi ione ? gratia. I,% neſc licz ſin cadat ruia.
uue 5 Fiani aarad cens: Quid. n. nunquid bomo mune *“ Wonolns aens nõnullos dilige e idi. ocbeateſſe. .
Cuuter de ꝗbꝰ promiſit. h. eſt coraʒ deol aut ab operibus ſuis n re deũ:a in eo modo vſqʒ in ſineʒ 5 Euient er plixe alle⸗
enfenme CNre, 5 ñ credit 2 aduerſus angelos ſuos pra- non herſeucre cati ſunt ſancii c. tatem ſemel babitã amitti
kunn . „ bi te len bus' neodeʒ: N 1ON itatis ſʒ ð ipſa charita
ſtifd Tentatio ide tes in domibus luteis de ucns anm ſpoterit dicere ad ego feci no ac⸗ ſarn aheckacageng
nuungluin dum viuit homo te 2 nos de eodem luto ſumus. Ten 1 cepi: quẽ ↄſtat accepiſſe ⁊ ſua culpa d hᷣ nd ſolu circa pᷣdeſtĩaios
lacltungn tatur „ eeſt vita hominis ſuper terraʒ.O celo tamiſiſſe: poſſuʒ inqui poſſũ ſz ẽt circa pᷣſcitos poſſe ↄtin
ſunſaleet 1Auiminebaur etiam cecidit lucifer: qui mittebatur ad aerenen⸗ uando me arguis dicere q; ger ad qð auẽteʒ iducit v
Kra Er minrn. ane ſuas nationes. ille a in harackilo delt. er bon via in malã mea volũtate rela qʒ ad ns an ne 15 cna .
Halhdcltn⸗ miores angelos ſte iarum iter'duodecim nutritus eſt lapi id ego feci ꝙ nõ ac· gelij vbi in zriu auẽtes ĩdu
c.) do fa ciarum ile in ad if ſus ſuʒ.adhuc quid ego feci ꝙ nõ ar as videlz ꝙ repꝛobi
tiſfent ſicut mod :vulneratus a morte dñi ad ĩfer plu⸗ nẽ opa ct du gelz
(Dhmnmne iüt angeli boni. b. des: vulner⸗ ĩeuãge / cepi.accepi.n.ſidẽ que ꝑ dulectionẽ oꝑa ñ bñt charitatẽ: ſz eaſ ð by
ilindiſeniinl r. E Imer xij. iur⸗ na deſcendit. vnde 2ſ Maszorieige en ed ĩ ula vſq; in fineʒ perſeuerãtiã pochruis ĩtelligẽdas eẽ ꝓ
alianic iſlie ta illud omnis lapi lio videbam inquit ſathanã an ſ Dir nö accepi. In eodẽ. In bono illos bat auẽte gregori.
madſſtimni⸗ precioſus operimen qe celo cadentem. ſi altiſſima illa ubli⸗ volebã pculdubio manere. erãt vtiq; xꝛodeſt ad regnu ce
alrnclin ium tuum. j. e. prin mitasꝰ cecidit:quis cadere ñ voſſit: ſĩ inbono: ſed in eonõpmãaſerut. C In celentah vr, denn s
ialnmnii un nen elo rumna: quanto magis interra: 2ta inbono⸗: huins vtilitatẽ ſecre pe. :.c. ſiqſ aũt. (Aldde
aun Babaur di de do, fnen uz cecdenitlmciterine poſt caſů eodem. ODꝛopter mhspending. ka ſerin paul“i pma ad
ſe wecnieen m ¶Amorte domi coluber antiquus. bilicũ vẽ· nis non accepto dono perſeueran a Doſtol. morx. ĩ epi
eftclconin ni. ideſt per morteʒ eiꝰ poteſtas eius ſuper vm ores q; in finem in fide: que per dilectionez Mola ad roma. vbi
eniplaveteſ⸗ dei qui diabolo mũ tris eius.obumbrantur in eo arbores operatur incipere viuere poſt ea ca de or ſeim⸗ atqp auugetbus
nduone oſin, di poteſtatem ade/ ne ⁊ dormit iuxta iuncũ2 calamũ ulia? de repꝛobis i euan veũ oĩa cooperant i boni
Agiun emui velamoſe dii caricè. ipſe rex ommũ que iags ſut. elio etiam qui perſeuerauerit vſq;ʒ m bis ꝗ ſzrpoti vocatiſ
— nrna hie vbiſcilicet voluptas T lururia etppa: g In eodeʒ. Iterum bomo ſancti.s:e-talbius.
Keikei EAtmtrwe- hie o⸗ irrigatõ nuptiarum'. ⁊ infra. LYra ſinem ⸗c. In eodeʒ. b holeliw sdgidltei.
gcli nen lcitur ꝙ morte rpi 07 eeU 1 iſſte incipit xꝛKc. poſtq direrat ſceimꝰ. q . d.
eut Dtcteir ſiuimus ad ſecundaz partitõem in en end in edem. e. nze. Kabcwagfibi
e bchel N tus in inferno ert negat eos gĩtota ſide baptil ochiftge Irãdum eſt quare deus.quibuſ- paulꝰad roma. 6. viiſ.
iini uanne. liſant einde Reteecrer ochüin Emulmnerunn enn det fidem c Rlccepi.pſeuerantiã in
endl. tempus antichriſti: ꝓer pᷣcepto:dei oĩs creatura ſub vitio tem per dilectionem:nec det iin charitate aiĩ bõis opibus.
Utis önn u ⁊ tunc ſoluetur non .,†* juerſi eccauerũt:ſʒ ꝙ; pec- operantem p 3 enã d Mꝛopter ſecren. i. pp
unit henioſes nku. ins Arnntra ſimlt ruina ſtantin, me ea rerantian. em und eaße eltba⸗ arſpoſitiez dei
gldao 3. care poſſint: 7 ſin i f. iicipu ſed qu perſe 5 ĩẽ hic vti ⸗
lis: vt exerceat vi i⸗ lij: Non quiicip vnilis ?. als eni ?ẽ bic
— es ſuas in malos. toſit. Euidẽteritaq; ex pᷣmifſis pp i vſqʒ; un ſinem hic ſaluus crit. rtu (Adõ ꝙ adiſtũ tex.
ain Adde ꝙ ita vt ſeg ret nönullos charitatẽ habere quã po maregoꝛus. DAcor dal paul?ad galatbas
lumi uun legitur in euan⸗ ſtea criminaliter delinquẽdo amittunt Jin g incſpiit: quiimalo vi ENN Arsdledee
fuutmli gelio nce.rr. Hſas coõtendat non de virtute ſecoe tã ſiniunt. ¶Non autez beneici e ¶Similia dicit i ode ide
inrgichti⸗ a Sudlimita.i⸗ vtutis oꝑe oͤbere itelligi: vliberet n 6 pit qui nunquam ex charitate aliquid fugnain daclio ſuppie ſũt
iicncttg Huclſer. ſpondeat de innocentia ade:de iuſtiti . g ſi ex charitate aliquando ali f CIn euãgel la.,Adde
. p ¶ In lumbis eius ꝗ plena fij operat᷑.ꝙ ſi ex dug. iſta erepla.
ngen quo ad tentatnem mopſi: dauid 2 ceterorum: ab gquid agit:⁊ charitatem aliquãdo i ipᷣo üc legit matbei. c. x.)
piclgtte virorum in abusv ac baptiſma accedẽtes: licet Poſes ſe neceſſe eſt eſſe. Jliud autẽ grego. ꝗ 8 ¶ZRẽ ulo euãgelij. ſ gi
iin dicitur ſedes lur⸗ ſapſuri ſunt:tamẽ celeſtia dõa Degulta ſeduciquandoq; non reuerſuri poſſũt cihit. qꝛ hec auẽtas euage
On rie eſt in lumbis. ⁊ ſpiritus ſancti fiunt participes: vt nõ non de omnibꝰ generaliter re iij ſequẽs gregorijvident᷑
Niei⸗ CEmbicnlum. ſolũ ante humanos:verũetiaʒ ante dei 2 cetera. bypocritis ſpecialiter in inuer ꝙ reprobi futuri cha
thunſi aareetetionen deſos ex aqua tantũ ⁊ ſpiritu ſancto in alcis ſeel der a od er verbis einſae ruaten beanteas goi 3
Nannſe⸗ in qua . dei ligendur er uIi ian?: a poſtea ſoluit. (Eld
Ntm äre drälrek ueniatur renati: q ſi charitatem de ernifener datur intelligi. Cuʒ eniʒ que e Bäürleg mathe. c. r.)
lleg mong ſedes luxurie vnde habẽt: ante dei oculos aqua tm reg ſtionem pꝛoponeret cur miſericoꝛg de hb Ulti. bis dici pot ce
drtipon ugu. ſuper eundez rarentur nõ ſpiritu ſancto.opa eni ſeu . ittat: vt leuiathan ſen (Iai meliꝰ qꝙᷓ; ö ſiniſ
aug X 4 õ haritate us iſta fieri permi at: Vt . 2 bu . elee
locum ſemem coit ſacramẽtox ꝑticipatio niſi ex char B . vltĩa pᷣmis cedũt. diſſimi
n viris ineſſe zumbis D les bie vire ille pyner. i (Illud autẽ.qui ſeduci. hec eſt tota recuet⸗ gra
noͤ: feminis in vmbli⸗ . minatur.ad viros es hi 7 in RRN j qðᷣ ſtati ſegt. j. e. citius a o.
— ſs Eennc nan areielteenmiene weaverin crlamn ſuh 5e
e quens conuenienter dirit virtu In di inon eſt pre Ra eaHDaz, d-d nige D piohria auggeſnonem hue um.
io bileſknune vamamism iude increpans au. In die ortus tui non eſt p natñ quẽ diabolꝰrepleuit malitia per ſuggeſtionis miniſtr
— aſus vmbilcius tuns. .ð
ncur

”c

a (Meplet. triſtitia.

De peni.

b ¶ Aurum. p ſapientia ponit᷑ aur.].e.di.pᷣncipiũ.⁊ ita aliter qᷓ hic ſumitur.

6

bere virtutes nec habeant.
ſccundo dicit buiuſmo
di hypocriſis detegitur in
bac vita quandoqʒ ante ſi
nẽ quandoqʒ in ſine qũqʒ
nunq ⁊ cum detegitur tũt
auruʒ quaſi lutum ſternit᷑

vltimo dicit quam vtilita-⸗

tem conſiquantur pꝛedeſti

nati ſine huiuſmodi bypo

crite ſaciant bona ſiue pu/
blice cadunt in peccatum.
nam per bonam operatio
nem inuitant perſeuratu⸗
ros ad bonum operanduʒ
per eaſum reddunt bonas
cautiones. .
d ¶ Amitter. hec de bypo

critis intelligenda ſunt qui

Videntur deaurati ⁊ fulgi

di ⁊ babete virtutes in ſup

ſicie euʒ nec ſuut nec babet
qui caret vna caret olbus
.D. V. c. ſ. ?ð de peni. di. v.
conſideret.

£ (Innoteſcit. ideſt virtus

videtur.
Ayppetitur. ab aliſs.
g Kirtus. putatiua.
hb Etiam. ante bomines
ideſt in conſpettn hbominñ.
CQarauit. S. ea. di. Vſi.
itẽ.5§. pe. m augn.
Pe aliquod.i.quãtũ
ad aliꝗd.ſ.ad bona opera

¶Obeteprecium i. vtile

credunus ſi aperiamus
quomodo de iſtis diſponit
ad vtilitatem aliorum. ⁊
boc eſt ſepe.n.c᷑.

m ¶ Ordinis. ideſt intelle

cius tropologicus.
n. ¶ Angnſtam. anta eniʒ
eſt via que ducitad vitam
vnde Mirgilius. Facilis ðᷣ
ſcenſus auerni:ſed reuocaſ
gradum ſupaſqʒ euadere
ad auras: MHoc opꝰ hic la
bor eſt.pauci quos equus
amauit Jupitet aut ardẽs
euexit ad ethera virtus.
o ¶ Eremplo. hi ſunt qui
ad ſempiternam vitam ꝓ
ximos mendacio ſuo opim
tulante deducunt ut. xxij.
q.ij.primũ.ex h ergo colli
ge ex quo ſenſu illð accipia
tur.

p ¶ Anticulo.i. ſpedimen/

10.

Veins caſus.exponit gregoriꝰin canone iſto illa verha iob.ſuper illo:erunt
Nradij ſolis a ſternet ſibi aurum q̃ſi luum:primo ergo dicit.ꝙ per aurum
deſignantur hypochrue:qui quaſi deaurati ſunt cum in ſuperſacie videantur ha-

nũcꝑ ſuggeſtiões calidas:ſiue ꝑ dãna/
tũ ulum quẽ replet hoĩeʒ: vel ſolis ſi⸗
bi radios.i.doctos quoſqʒ ſapienteſ-
qᷓ; ſubijciat:vel aurũ h ẽ viros ſanctita
tis daritate fulgentes q̃ſi lutũ ſibi vitijs
coĩquinãdo ſubnternat: moxi eiuſdeʒ q̃
ſtionis ſolutiõe ſupponit dicẽs.
Itius ad boc reſpõdemꝰ:qꝛ auꝝ
qð pꝛauis eiꝰſuaſionibus q̃ſi lutũ
ſterni potuit aurũ añ dei oculos nũqᷓ; fu

it: ꝗ eni ſeduci quãdoqʒ ñ reuerſuri poſ

ſũt:q̃ſi habitã ſãctitatẽ añ oculos hoĩinʒ

vidẽtur amitterꝰſʒ eã añ oculos dei nũ

qᷓ; habuerũt. Sepe bõ nãq; multis oc-
culte peccatis inuoluit᷑ ⁊ ĩvna aliq̃ virtu
te magnꝰ videtur:q̃ ipᷣa quoqʒ virtus ĩ

aneſcẽs ðſicit:qꝛ dũ ĩnoteſcithominibꝰ

ꝓculdubio laudatur eiuſqʒ fauor inbi
anter appetitur.vnde ſit vt ipſa virtꝰs
ante dei oculos virtꝰnõ ſit: dum abſcõ
dit qð diſplicet deo ⁊ pꝛodit qð placet q̃
itaqʒ merita apud deuʒ eſſe poſſũt quũ
mala occulta ſunt ⁊ bona publica: ple-
rũq; eni ſiẽ diximꝰlatet ſuperbia ⁊ caſti
tas inoteſcit.atq; iõ din oſtẽſa charitas
circa ſinẽ vite ꝑditur:qꝛ cooperata ſuꝑ
bia vſqʒ ĩ finẽ icoꝛꝛecta retinetur.aliꝰele
moſynis vacat ꝓpꝛia diſtribuit:ſʒ tamẽ
multis ĩiiuſticijs deſeruit vl foꝛte ignaʒ
in detractionibꝰexercet:⁊ ſit plerũqʒ vt
is qui miſericoꝛi fuerit iuxta vite ſue ter
minũ rapacitatis ⁊ crudelitatiſ ſtimuliſ

inardeſcat:qð nalde iuſto iudicio agit᷑:

n ꝑdat ẽtan hoies vñ hoibꝰplacuit qꝛ
h uñ deo diſplicuit:conigere nũqᷓ; cn-
rauit.alius patientie ſtudet ſed inuide
re alijs ⁊ ſeruare malitiam in coꝛde nõ
canuet.ſit quãdoq; impatiens:qꝛ diula-
tuit dolens.Hi itaqʒ ⁊ per aliquod au
rũ ſunt ⁊ per aliquod lutũ ſũt atqʒ hoc
aurũ ãſi lutuʒ ſternit᷑: qñ occultis pctis
exigentibꝰẽt virtus que publice darue-
rat diſſipat᷑: ſed oꝑepᷣciũ credimus: ſi
in his virtutẽ ſuꝑni oꝛdinis ſubtiliꝰ ꝑ
pẽdamus.ſepe enim omnipotẽs deꝰoc
culta eorum mala din tolerat ⁊ opa eo
rum bona electoꝝ ſuoꝝ vſibus ꝓfutu-
ra diſpèſat.nã nõnulli mũdũ nequaqᷓ;
funditꝰ deſerẽtes nõ ꝑſeneraturi angu
ſtũ iter arripiũt:ſed ad q̃rẽdã anguſtã

viã exẽploꝰ ſuo eos qui ꝑpſeueraturi ſũt

accẽdunt.unde plerũqʒ cõngit: ut ipᷣm
hoc ꝙ bñ vidẽt᷑ vinere:nõ ſibi ſed poti

ns ſolis electis viuãt: dũ exemplis ſuis

ad bñ viuẽdi ſtudia ꝑſeneraturos ali-
os ñ pſeueraturi ꝓuocãt.ſepe.n. quoſ⸗
dã videmꝰad via igredi ad locũ ꝓpo-
ſitũ feſtinare:quos alij qꝛ eũtes ↄſpiciũt
ſequũt᷑ eüdẽqʒ pit locũ petũt.ſʒ ſit plerũ
qʒ ut irruẽte aliquo ĩplicatiõis articuloꝰ
poſt ſe redeãt ꝗ pꝛeibãt:a hi ad loenʒ ꝑ
unemiãt ꝗ ſequebãt᷑.ita nimirů ſunt illi ꝗ

nõ pſeuerãt:⁊ viã ſcitatis arripiũt.Jc.

circo.n.virtutis iter non ꝑſeueraturi in

q ¶ Lapſum. felix q uem faciunt aliena pericula cautum. S. rrvij. q.i. c. i.

J.ð cð.di.i.hi duo.⁊ dicit Seneca Ruina pᷣcedentiũ ſolet eẽ dottrina ſe⸗

quentium. ad hoc.S.e.ſi enim. in ſine. S
r ¶ Quod do.ſoluit gratianus auẽteʒĩductã. S. e.diſ.ꝭ.cũ g. c. charitas

ad h̊ ꝙ charitas amitii nõ poſſit:⁊ hac occaſione diabolũ in charitate crea

choant:nt eis ꝗ ꝑſeueraturi ſũt viã qua
gradiuntur oſtendãt.quoꝝ ẽt caſus uti
litate non modica electorum pꝛouecti:
bus ſernit:quia ipſorum lapſumꝰdum
conſpiciunt de ſuo ſtatu contremiſcunt
ruina que illos danat iſtos humiliat.
addiſcunt.n.in ſuperni adiutorii pro-
tectione conſidere dum pleroſqʒ cõſpi-
ciunt de ſuis virtutibus pꝛeſumẽtes ce
cidiſſe.quando ergo vident᷑ bene agere
repꝛobi:quaſi planum iter electis ſequẽ
tibus demonſtrant.qñ vo in lapſuʒ ne-
quitie coꝛꝛuũt:electis poſt ſe pergentibꝰ
d cauẽdã ſuperbie foueã oſtendũüt.
¶QAnuod nuero r̃pꝛobi negatur come
dere pamen qui de celo deſcẽdit: uel bi
bere aquam vinam:nõ ſic accipienduʒ
eſt ut a caritate penitus credãtur alie-
ni:ſed ut in charitate radicem ſigere nõ

intelligantur. aliud ẽ. n. bibere nel man

ducare atqʒ aliund deguſtare.unð ĩ euã-

gelio de chriſto legit: ⁊ cũ guſtaſſei no-

luit bibere.bibit ergo aquã viuã ⁊ man

ducat panẽ ꝗ de celo deſcendit:ꝗ in cha

ritate radicem ſigit. deguſtat qui ea ali
quatenꝰ cõicat aqua poſtea deliquẽdo

recedit:ð quibꝰ apoſtolꝰ dicit. Impoſ-⸗

ſibile eſt eos qui ſemel illuminati ſunt ⁊
guſtauerunt donumꝰceleſte: ⁊ poſt hec
oĩa ꝓlapſi ſũt rurſꝰ r̃nonari ad pniaʒꝰ
bic etiam diabolꝰĩ veritatelſtetiſſe non ĩ

creatuſ eſſe negatur.fuit.n.i vitate cõ
ditus:ſed dumð ſe ſuperbiẽdo pꝛeſum

pit: alienus ab ea factus eſt. in veritate
autem quomodo eſſe creatus pꝛobetur
ſi ſine dilectione ſui cõditoris creatꝰ eẽ
probatur:aut quomodo bonꝰa deo cõ
ditus afferitur: ſi nihil diuine dilectiõis
in ſui creatione acceperit:qũo auteʒ ſu-
perbie motus ſine vitio extitit:ſi condi-

torem ſuũ nullatenꝰ dilexit:aut quomo

do par ſiue excellentior ceteris creatꝰdi
citur ſi nõnullis eoꝝ in amore dei cõdi-
tis hic ab eiꝰdilectione vacuus factus ẽ
unde ãt hec differẽtia iter bonos ⁊ ma
los angelos ꝓceſſit:ſi ex create ĩiuſtꝰ vr
deus:ꝗ ante peccatum ĩfert penã:uꝗ
hoc punit quod creandoifudit.Si aũt
non ex creante cũ nõ ex traduceꝰ:reſtat
vt ex ꝓprie libertatis arbitrio uitiuʒ ſu⸗
perbie ĩ ãgelicaʒ naturã ꝓceſſerit.bõa er
go ↄdita eſt que ſuo nitio ꝰa bono ĩ ma-
lum cõmutata ẽ.ſʒ quomodo bõa eſſe
potuit ſi dilectiõe penitꝰcaruit.neqʒ.n.
ãgelus nobis ſimilis factus ẽ quos uſ-

q; ad certum tẽpus etatis ifirmitas gra

uat:ut neq; uirtꝰneq; uitium ullũ locũ
in nobis obtineat.accepit ergo dilectio
nem in ſui creatione ſicut ⁊ ceteri: de ꝗ/
bus dicitur:angelice nirtutes que ĩ dei
amore perſtiterũt:non ait q̃ diligere de
um ceperunt:ſed que in eius amore p-
ſtiterunt que ex creatione diligere cepe⸗
rant:ut principium diuine dilectionis

tũ eẽ oſtendit.⁊ ð lu

ciferi ercellentia mul

ta ſunbiungit.
s ¶ Hegant. z. e. .
cũ ; ⁊ ego ſum. ⁊.c.
charitas. (Adde ꝙ
ſic legit᷑ origialr Jo
an.c. Ni)
t vañ ĩ euangelio
mathei.c.xxxvii.
n C Honũ.i.doctri
nã euãgelicã. (Ad
ð ꝙ ita ſcribit paulꝰ
ad hebreos.c.vij.)
x ¶ Ad pnĩaʒ ꝑ ba

ptiſmũ.hᷣẽ expoſitũ

S.c.ſi enim.
v C 3n e nad 5.
xvi.q.ii.viſis ↄtra.
3 ¶In veritate. i. in
charitate.⁊ h diẽ al⸗
7 ifferentia.
alij ſunt boni 1 alij
ſunt mail.
2 Menãa eternaz.
cq; nũqᷓ facit.ar.S.

xi.q.iij.illudplane.

Qð creando.
non enim debet pn
nire:qð ipſe appro⸗
bauit. vt.xxij.q.iiij.

nabuchodonoſor. f-
ad.l.iul.de adnl.ſi

vxor.in ſi.
a Er traduce. q;
angeli non fuerunt
ex traduce.i.preiacẽ
ti materia ſicut nec
anima.S.xxxij.q.ij.
movſes. .
b (Suo vitio. ſed
vnde ſuit primus
motꝰ angeli ad ma
lum:dic ꝙ ex libero
arbitrio ſed in libero

arbitrio:nõ fuit ma

lum:vnde ergo pro
uenit malum? dicaſ
ꝙ in libero arbitrio
fuit quedam liber⸗
tas.⁊ ex illa libertate
cec idit in maluʒ hec

eſt difficillima qſtio.

c Similis. cuz an

gelus ſtatim fuit ꝰ

creationem capax ra
tionis ſed bomo nõᷣ
donec ſit adultus.

fallione
tiamqu
ntateba
donts
velnatun
elapſam
Mauclt⸗

Alpuim
