co nõ ſatis aperte pſigũt canões udſhetrauttab
ꝓ unoꝰquoqʒ crimĩe.ut de ſingulis di- ino penitẽte crede⸗
ca q̃liter unũquodq; emẽdãdum ſit.ſ- bat᷑ peritꝰ:ſuffccit i

la minoꝛ pnia ad

gSoloꝛis. vñ ⁊
tatã oↄtritionẽ poſ/

obeadͤiẽtie ipẽdebar ſui ditoꝛis. Imita neſaerde ppenee
bat᷑ eniʒ illð ꝓpheticũ.ðclina a malo ? ſaiiſſactionẽ exterio
fac bonũ ⁊ illð iſaie ðrelinq̃t impiꝰ vias rẽei ĩponeret.
“ h¶ Abſtinẽtia. . ð
ↄſe. di. v. leiuniũ. S

¶ Eſt alteri. S.xxiiij.q.iij.deus qui.
m Per verba. S. xxiſ.q.ij.is aũt.⁊.q.v.humane.ff.de ſupel.ſeg.l.labeo.S.i.
⁊ er de ſpõ.cũ apud.(Adde ꝙ ſicut hic ſegtur hẽtur in.pᷣs.xxxvij.)
nConſtituunt᷑.ideſt pꝛeſiguntur.) L
oAb his. S.xxvi.q.vltima tempoꝛa.
pErtra. S. xi. q.iij. illud plannae.
qMecdicamenta.qꝛ p illa augent᷑ virtutes ⁊ ↄfirmant᷑ ⁊2 oſeruant᷑.
PCAuctoꝛitate. S. e. di.ſunt qui arbitrantur. 2.5. facilius.
8 T Adicet.caſuſ.oſtendit ꝗs oꝛdo ſit ſernadus in accipienda pnia.pᷣmo enĩ dʒ
ꝗs ↄteri:deinde ſe danare ⁊ redarguere ⁊ ꝓponere ĩ coꝛde ↄſiteri ⁊ ſatiſface
re ad arbitriũ eccłie:⁊ poſtea veniat ad ſacerdotẽ ⁊ ab eo accipiat pnĩiam. 2 ſi cri-
men eſt publicũ vñ ſcãdalũ oꝛtũ ſit publice recipiat ⁊ agat pnĩiam.
¶ BSeueriſſime. Sepe tulit lapſis ſuccus amarus opem.
v Ad antiſtites. S. vi.q.iij.deniqʒ.ar.S.xviij.q.ij.abbas.
r Claues.ꝗ vult pniĩam accipere veniat ad ſuũ ſacerdotẽ ꝗ eũ ligar̃ poterit ⁊ al
oluere nõ ad alienũ.vt eẽ de pe.⁊ re.oiĩs vtriuſg.
¶Maternox.i.ſiliox eccie. 3 . Oꝛdine. de quo oꝛdine babes. S. e. qeij.
admonere.xij. q.ij. de viro.vel oꝛdine illo quẽ expꝛeſſi in caſu.
Apꝓpoſitis.ſ.a ſacerdotibꝰ ꝗ pꝛeponũtur ſacrf̃is miniſtrãdis.
2KCceteris. hoc qñ crimẽ eſt publicũ ꝓut ſequit᷑.
1 In tanto. i. multo. a In noticia. de notoꝛijs c enoꝛmibus peccatis
¶ Rimelligt⸗ hoc.ax.S.xxvi.q.vi.c.vltimo. b ¶ Multi. S.ij.q.i.młti.
Enſurà caſus. reddit biero. rõnẽ quare in vno quoqʒ crie nõ eſt determi⸗

di. lxxx vi. qd pdeſt. ¶ ¶ Couerſatione. S.xi.·iij. plerũqʒ.
k ¶Negligetia.y s.l. di. de bis clericis. S.xxvi.q.vij. ſacerdos.
I¶ Culpis.vt in foꝛnicatione ſacerdotis cũ ſilia ſpũali. xxx. q· i. ſi gs lacer⸗
¶dos.S.lxxxij. di.pꝛeſbyter.⁊ in multis alijs.
m Vis aliqñ.⁊ ſi depꝛebenſus.in aliquo peccato.
n¶Humilianerit. i. humiliatus apparnit. .
o Gloꝛiam.i. laudẽ ⁊ famã: qua ab hoĩbus laudabat᷑ qꝛ credebat᷑ ebo
nus. ita habes ex boc capło ꝙ clerici deterioꝛes ſũt laicis.ſic ⁊ monachi
deficientes oĩbus ſũt deterioꝛes.xlvij di. quatũlibet. ⁊. S.xxiiij.q.iij. traſt ſe
rũt.vſi etiã dr a ſanctuario meo incipite.vt.ð.l.di.purgabiu.⁊ boc deſtru
it eccliaʒ vehementer.vt.viij.q.i.qualis. ò
pis auetibus.hic ↄcludit ꝙ nõ ſola ↄtritione coꝛdis pctã dimittũtur.
⁊ reſpõdet auẽtibꝰinductis ꝓ alia pte que aſſerit veritatem.ſ.pctã ſola con
tritione coꝛdis dimitti poſſe. poſt in. S.ecõtra defendit ſniaʒ illã ꝙ ſola cõ
feſſone delent᷑.⁊ ita alternatĩ ĩcedit. nũc ꝓ hac pte nũc p ula allegando.
q ¶Megationis. vnde quidam dicunt quia negando ter peccauit. triplex
amoꝛ erpianit.a trina ↄfeſſio.vi.q.i.imitare.( Adde ꝙ ſic legitur in euãa/
gelio Yoannis. c. xviij.) T Totũ vite. eſt hic ar.

ꝙ intrãti monaſteriũ nõ eſt ĩponẽda pnia ð pctõ ante cõmiſſo qꝛ nec aſtul

pho ĩponit᷑ ſi intrat monaſteriũ.ar.S.ea.q.ij.admonere.⁊ hoc ꝓpter ↄti⸗
nuationẽ pnie ⁊ exercitii q̃ i monachis exigunt᷑ ar. xvi.q.l. vos ex de ſen.
ex. cũ illox.a⁊ ar. opti.er̃ de voto ⁊ vo.redepti.ſcripture.( Adaqde ꝙ due ſe-
quẽtcs auẽtes legunt᷑ oꝛiginalr ĩ pſalteno.ps.xxxvi. eſaie.colv.)

wwitat
Nepali
ſalvat.
Aatt
üſec
CAc
locimt
Er Be⸗
coꝛdis:
yñ ſube
(Aacee
iogalte.⸗
Vian
un.
TLonit
Golivfnn
ſemper ha
poſtihoen
lerton. ).
fa dono
lĩnoͤvoe
i oleni⸗
ſenidan
Rolinge
Undlingua
Gapoſttons
lligniden
lee
ICDena
ädolorepr
Moꝛando.
CKötnn
ln paler,

poͤtn⸗⸗

nl Srpgii
„Pugan
Nfmne
niſöoen
nine gſcfie
funſcldon
Got nerinp
Neſſeeſ lin
leri 1bie po
ſenmg ſ
llligkvegi
inn dbemen
uner h
Acher ki

Marachetſiſhi
eniarſe,
eenin din
nätgecbatn
Mntünaluct
eefeleutbfbee⸗

dpninſcimoge

aliſütitn
iinckciſſn
ntvcß wnm
al nah
naütſohſner
0onenaherns
Sütaelnz

antt ienet

tinanl. Ne
Dudnnd.
Dabisxt
iontoni ol⸗
artospene⸗
nhoieg nuln
ſhatoneentene
diponet.
Atnannſe

ſigz⸗
.
ilggluan⸗

getchakcibo
en onudh
Ntahordelnn

irinntün
ſtiblen
lic ſn
ilegin,
Caumkp
goninen,
netblal.
ſetaſt
iun
Goeh eſtn.
Nepdu
ly. )

,depicnnii?

(Leonis. S. e. di⸗
F. er his oĩbꝰ. 2. c.
ſufficit. Magnum
laltũ fecit hic gratis
nus qꝛ cũ deberet ĩ
ferre auctoꝛitatem
ambꝛoſij de petro
ꝓpoſitã:illaʒ.ſ.pe/
trus.e.di.circa pᷣn.
ifert auẽtem leonis
quã ĩdurxit.S. ea..
ex his oĩlbus.a pꝛo
is pte.
b ¶. Sʒ ei. nð dit᷑ ve
rũů qꝛ nõ negat ne/
ceſſaria penitenti ex
terioꝛ ſatiſfactio ſi
ibi adſit facultas.
ſed dicit ſufficit cõ⸗
feſſio q̃ fit deo ⁊ ſa/⸗
cerdoti ſi adeſt ſa-
hltas.
c ¶. Delictůͦ. nõ vf
cõgrua hec ſoluno
Zriũ magis innuit
Ie. di. F. vlti. hu.
d ¶ Non tibi.nũc pᷣ
mo ĩducit hãc auc/
toꝛitatẽ que vfr face
reꝓ alia ꝑte vt ea
EAEt te.i.tuuʒ pec
carũ ſecretuʒ.

¶Alccuſes.te ð il

lo crimine.
g NReuela lingua
coꝛdis ⁊ nõ carnis.
vñ ſubdit ante ⁊c.
Aadge ꝙ ſic legitk
i uſalte. p̃s. xxxvi.)
Niam.i.pecca/

1
Eonſtere. ſacer⸗
doti vł in memoꝛia
ſemper habeas ea
poſtqᷓ; ↄfeſſus es ſa
cerdoti. In memo
ria dico quo ad flen
dũ nõ quo ad agen
dũ v ðlectãdũ.vñ
ſubdit apud ⁊c᷑.
kC Molingua. mmii
vl nõ lingua ſʒʒ ali
az expoſitionẽ. ſ. vt
ĩtelligat de iã ↄfel⸗
ſiſpeccatiſ ſacerdoti
I¶Peccata. ea.ſ.
cũ doloꝛe pnĩe ↄme
moꝛando.
m ¶ Xõtinue. S. di.
lxxxi. valet otra.
n ¶ Mõò ita. ſecreta.
S.ij.q.i.ſi peccaue/
rit. S.xv.q.iij.ð cri
mine.
o. Purgank. du
plicẽ ĩnuit ſolutiõeʒ
pᷣmã.ſ.ð occulto cri
mine: ꝙ ſufficit con
ſiteri ſoli deo ꝑ ſacer
dotẽ.nec in publico
neceſſe eſt illud ↄfi
teri.⁊ hãc ponit ibi
ſecreta ꝛc. ſcõᷣm ꝙi
telligit ve crie iam
cõfeſſo ſacerdoti qꝛ
illud ſoli deo ↄfueri
ſemp öbemꝰnõ vo
ce ſʒ coꝛde:⁊ hãc po
nit ibi. nec neceſſe ẽ
et cetera.

v CODenuo. ĩ gbuſ

fuã ⁊ vir iniquꝰcogitationẽ ſuã ⁊c.ãpli
us eni nihil a pctõre exigit᷑.nõ ergo lilla

auẽte leonis pape ſatiſfactõ pnie negat

eẽ neceſſaria cuilibʒ ðlinquẽti: ſʒ eiꝰ tm
gꝗ bim̃ petꝝ imitatꝰhuic ſeculo penitꝰab
renũciat:⁊ cũctoꝝ vitioꝝ fomitẽ i ſe fũ
ditꝰmoꝛtiſicat. Itẽ illð ioannis criſoſto
mi. Lauãt lachryme ðᷣlictũ qð pudoꝛ ẽ
ↄfiteri.Et illud alið qð ſcribit᷑ i epła ad
hebꝛeos. Non tibiꝰdico vt te prodas ĩ
publicũ neq; apð alios te accuſeſſſʒ obe
dire te volo ꝓphete dicẽti:reuelasañ de
um viambtuaʒ gꝰtua ↄfitere pctã apð
deũ veꝝ iudicẽ cũ or̃one.delicta tua p-
nũcia nõ lĩigua ſʒ ↄſcie tue memo ria.⁊
tũc demũ ſpera te miſicoꝛdiã poſſe ↄſe
g. Si habueris pctã i mẽte tna ↄtinue
malũ nũqᷓ; aduerſus ꝓximũ tuũ ĩ coꝛde
tenebis ñ ita itelligẽdũ ẽ vt ſine ↄfeſſiõe
oris pctã dicãt dimitti:⁊ ſine publica ſa
tiſfactiõe.Secreta nãqʒ pctã ſecreta cõ
feſſione ⁊ occulta ſatiſfactiõe purgant᷑ꝰ
nec eſt neceſſe vt que ſemel ſacerdoti cõ
feſſi fuerimus denuo cõfiteamur: ſed
lingua coꝛdis nõ carnis apð indicẽ veꝝ
ea iugiter pfiteri vöbemus. Hicẽt idem
ioan.criſoſto.ait. Nũc aũt ſi f̃corderis
pctõꝝ tuoꝝ ⁊ frequẽter ĩ conſpectu dei
ꝓnücies ⁊ ꝓ eis clem̃tiã eiꝰðpreceris ci
tius illa delebis.ſi t nunc obliuiſcaris
petõꝝ tuoꝝ tũc eoꝝ r̃cordaberis nolẽs
cũ in toto mũdo publicabũt᷑:⁊ ĩ conſpe
ctu pᷣferũt᷑ oĩuʒ t amicoꝝ tuoꝝ q̃ʒ iimi
coꝝ ⁊ ſanctoꝝ angeloꝝ celeſtiũ virtutũ
nõ enĩ ad dauid ſoluʒ dicebat:tu in ſe/
creto feciſti:ego cũctis manifeſtabo:ſed
Eẽt ad oẽsꝰnos h̊ dr̃.ſimilitert ulð ꝓſpe
ri itelligit᷑ Qui crimẽ?ſuũ vltro cogno⸗
ſcunt ⁊ aut illð ꝓpᷣs ↄfeſſionibꝰ ꝓdunt
aut neſciẽtibꝰalijs q̃les occulti ſunt ⁊c.
glijs neſcientibꝰ.i.occulta ↄfeſſione iſtiſ
petm̃ ſuũ cõſitẽtibꝰ:ñ publice ilð mani-
feſtatibꝰ. Nẽ illð ꝓph̊te.Dixi cõſiteboꝛ
tu remiſiſti.i.remiſſibilẽ indicaſti ipie
tatẽ pcti mei. Ita illð aug.itelligit.Ma
gna pietas ðivt ad ſolã ꝓmiſſionẽ pctm̃
dimiſerit.i.remiſſibile iudicauẽit Idẽ.
Votũ ꝓ opere reputat᷑ cũ deeſt facultaſ
vnde votũ cõfeſſionis reputat᷑ pꝛo oꝑe
uocis:cũ deeſt facultas cõſfeſſionis. Itẽ
voluntas remuneratur nõ opꝰ.ita intel
ligit᷑ volũtas facit opꝰ remunerabile ñ
opꝰ voluntatem. Itẽ illð. In q̃cũq; ho
ra pctõr cõuerſus fuerit ⁊c.Cõuerti di
a oio vᷣtit:cuiꝰ opꝰ vox ⁊ cogitatio ita
moꝛtiſicatõi ðſudet pcii ſiẽ pᷣus pᷣuierat
iniꝗiati. Ita ⁊ illð intelligi. ↄuertimini
ad me ⁊c. Nẽ: Scindite coꝛda veſtra et
non veſtimẽta:eis dr̃ qui nulla interioꝛi
ſatiffactione pᷣcedente ſed ſola exterio⸗
ri ſe deũ poſſe placare conſidunt. Iteʒ.
Cunctatq̃ ð leproſis mundatis vel ð la
ʒaro reſuſcitato inducunt᷑ ad contritio
nem coꝛdis non ad veniã remiſſionisꝰ
referenda ſunt. Obſtinatio eniʒ animi
⁊ confeſſionis contemptꝰquedã moꝛs
impietatis:⁊ lepꝛa ſuperbie: a qua ꝗs
reuiniſcit dũ ſibiꝑ gr̃am doloꝛ delicti ⁊
votum ofeſſionis inſpirat᷑. Ad huncẽt
artienlũ pertinẽt ea q̃ de viuentibꝰ vel
in luce ambulantibus vel dilectionẽ dei

QMSO. ä l. 1

babentibus:vel ð babitaculis ſpũs ſan
cti factis dicta ſunt:vt hec omnia qſqʒ
dicat᷑ aſſecutus ex cordis contritõe quã

hʒ:ñ ex plẽariaꝰpeccati remiſſione quä

nõduʒ innenit.Sic eniʒ in baptiſmo re
mittit᷑ pctm̃ ⁊ ita eins pena reſernat᷑: ſic
P cõtritõeʒ coꝛdis ꝗſqʒ a deo f̃ſuſcitari
dr̃:lʒ adhuc reaturpeccati teneat. NMon
pmiſſis anẽtibꝰ vel argum̃tis ſine cõ
eſſione oꝛis ⁊ ſatiffactõe opꝑis aligs ꝓ-
bat᷑ a pctõ mũdari Ecõtra auctas ꝰ illa
ioànis criſoſtomi pſperið menẽ au-⸗
ctoꝛis extoꝛtaꝰ vr.ñ eni dr:ñ dico tibivt
te publice accuſes:ſʒ dico vt apð alios
te accuſes.ſic ⁊ ꝓſper ñ ait omnibꝰ ſed

ſimpliciter alijs neſciẽtibꝰ Añ euidẽtiſ

ſime dat intelligi:q; ſine confeſſiõe oꝛis
pctã poſſunt ðleri.Eavo que ad exhor
tatõeʒ penitẽtie ⁊ confeſſiõis dicia ſũt:
non buic ſentẽtie oᷣrie vident.vel enim
ſunt verba exhoꝛtationis nel iuſſionis:
ſicut iſtud Conſiteminiſalterutruʒ pctiã
veſtra ⁊c. uel ſi qua iubendo ſũt dicta:
nõ ad oꝛis confeſſionẽ ſed cordis:ñ ad
exteriorẽ ſatiſfactõeʒ ſed iteriorẽ referẽ
da ſunt. Eſt eniʒ pnĩa:alia interior alia
exterioꝛ Interioꝛ pnĩa ẽ illa ð q̃ augu.
agit. Omnisꝰ ꝗ ſue volũtatis arbiter cõ
ſtitutꝰeſt:non poteſt inchoare noudã vi-
tam niſi peniteat eũ ueteris vite. Iteʒ ð
eadẽ petruſ in actibus apłoꝝ legit dixiſ
ſe. ¶ Penitẽtiã agite:⁊ baptiset᷑ vnuſ
aſqʒ veſtrũ.qð ð interiori penitentia ñ
exteriori dictũ accipit᷑. De exteriori vo
penitẽtia ãbꝛoſiꝰait ſuꝑ eplaʒ ad roma
nos. Gfa dei in baptiſmate ñ reꝗrit ge
mitũ vel plãctũ non opꝰaliqð ſʒ ſolum
contritionẽ cordis:⁊ omnia gratis con
donat.¶C Quecũq; gꝰ ð pnĩia dicta ſůt
iubẽdo deã ſũt:non ad exteriorẽ ſed in
teriorẽ referẽda ſũt ſine q̃ nullus vnqᷓ;
deo reconciliari poterit. IJllud ãt augu

ſtiniq̃ qſqʒ negatur veniã poſſe conſeꝗ

niſi priꝰquãtulãcũqʒ; peccati ſoluerit pe
nã ñ huic ſnĩe inuenit᷑ aduerſuʒ. Nuil⸗
n. aſſerit᷑ a peccato mũdari niſi peccati
paſſus fuerit penã.ſʒ alið ẽ pctm̃ ſacer
doti cõſiteri:⁊ eiꝰ arbitrio ð peccato ſa/
tiſfacere:atqʒ alið deo conſiteri: ⁊ ſecre
ta ſatiſfactione petm̃ in ſeipſo punireꝰ.ẽ
eniʒ pnia ut ait aug.doloꝛ coꝛdis q̃ qſqʒ
in ſe punit quod ðliꝗt.ð hac itaqʒ ſatiſfa
ctione idẽ ait ĩ pſalmo.l.exponẽs:m̃
iniꝗtatẽ meã ego cognoſco:in ne puni
as:ga ego punio. Ignoſce:qꝛ ego co⸗
gnoſco:ñ diſſumulo.⁊ infra.Sic deus
miſericoꝛdiã dat vt ſᷣuet vitatẽ ñ pctãꝰ
eiꝰſint ipũita cui ignoſcit.ignoſcit.n.ſe
ipʒʒ puniẽti miſericordia ẽ ꝙ hõ libera
iur:viias ꝙ petm̃ punit᷑idẽ in pſalmo
.lxxxiiij. Reritas ð terra oꝛta eſtꝰ: ideſt
confeſſio ð hoie ui ſe accuſet:⁊ ſic iuſti-
cia de celo ꝓſpexit:ut publicanus conſi

tens redijt iuſtiſicatꝰ. Juſticia ꝓſpexit:

q̃ſi deꝰdicat parcamꝰ huic qꝛ ñ parcit ſi
bi. ignoſcamꝰ qꝛ agnoſcitꝰ.He celo er
go iuſticia proſpexit:ideſta deo data ẽ
iuſtiſicatio penitenti.hec ergo ſecreta
ſatiſfactio leuiũ ſiue occultoꝝ criminnʒ
deo offerend a eſt nec ſine pena relaxa-
ri probãtur que ſic expiari creduntur.

283

da tũ caſibꝰ tenet᷑ pluries
illud idẽ ↄfiteri.ſ.ꝓpter ĩ⸗
peritiã ſacerdotũ.qꝛ ſi ſa⸗
cerdos meus iperitꝰeſt te-⸗
neoꝛ ↄfeſſiðʒ ſibi faciã alij
diſcretioꝛi ꝓpalare.j.diſ.
vi. c.i.⁊.c.placuit. Iteʒ ꝓ
ↄtẽptu ſatiſſactionis.ar.j
di.iij.ſi apłlus.Itẽ ꝓenoꝛ
mitate delicti vt ſi ſacer⸗
dos audito crie remittat
eũ ad ſupioꝛẽ vt iterũ crie
expoſito pnĩaʒ ſibi ĩponat
ar. e de pem.⁊ re.c.ſigni
ficauit.ar.S.e.q.ij. lato⸗
rẽ. Quartũ etiã aſſigna/
mus qꝗ tñ nõ eſt expeditus
puta ꝓ diminutione ↄfel⸗
ſionis: vt cũ ꝗs plura hz
moꝛtalia ⁊ vnũ ↄſiteretur
ar. S.di.iij.ſũt plures.
q (Si recoꝛderis.v.di.lx
xxi.valet S.j.di.iij.S.ſin
aũt ꝗs.⁊.ciudas.
r ¶ Dicebat. p nathã ĩ li⸗
bꝛo regũ.(Adõ ꝙ ita ibi
dẽ legit in ſcðo li.c.xij.)
sS ¶ Ald oẽs. ar. lxi. di. mi
ramur. V. vbi eſt.
¶ Smiiliter. ſ. ſine publi
ca ſatiſfactione publica
cofeſſione.
v ¶ Qui crimẽ. S. e. di. fa
cilius.
x ¶ Remiſũbilẽ. ñ bñ ſol⸗
uit. B. n. erat ⁊ añ vł hᷣ diẽ
ꝓpter ſequẽtẽ ſatiſfactiõeʒ
poterat enĩ eẽ ꝙ ↄteneret
facere ⁊ tũc nõ remitteret᷑
5 Cüucta. S. e. F. boc idẽ.
3 ¶ Remſſionis pene tpa
lis alias falſũ diceret.
4 Articulũ.i. itellectuʒ.
¶ Plensaria. qiũ ad pe
nam tpalem.
¶ Keatu. pena.iſ.tꝑalii
debita ꝓ reatu.
a ¶ Ecotra. hic ĩcipit iterũ
deſendere mnĩaʒ illã q dicit
ſola coꝛdis ↄtritione pctã
Dimitti.
b ¶ Auctoꝛitas. . e. F. nõ
tibi dico.⁊ v.nũc aũt.
ece nrcune.
d . Extoꝛta.i.extoꝛte ex⸗
poſita.
e Erhoꝛtationẽ.aliã re/
ſpoſionẽ põit.j.ułſi q̃ in
bẽdo.tertiã.j.e.S.h̊ ergo
ſ¶ Cõöſitemini. S. di. xxv.
5§.cris ) ſʒ h minꝰbñ dicit
gratianꝰ qð coꝛrigit.j.e.
5. egrio ea qᷓ.(Adõ ꝙ ita
oꝛigiali legit᷑ ĩ epła iac.v.
g ¶ Ois. S.qe.tres aũt ſũt
actiones.
h ¶ Pniaz gfa dei. j. de
cð.di.iij.ſine pnia.
i ¶ Quecuũqʒ allegado diẽ
le .———
I¶ Penã ſaltẽ ĩterioꝛẽ.ſ.
coꝛdis ↄtritionẽ ⁊ doloꝛẽ.
m * Punire.j.e.diſ.iij.
5. B ð charitate. c. pnia ẽ.
n ¶ Pctã. S. e. dil. ſi pec/
catũ dauid.S.e.di. nullꝰ⸗
debite.
o ¶ Oꝛda eſt. als veritaſ oð
terra oꝛta eſt.i.xpᷣs ð ma
ria.xxv.q.x.ſrnitatem.
p ¶Zlgnofeit peim̃ ſuuʒz.
RKRiij

7 „ ——

t donoſoꝛ niniuitis legi? Oani. c. iiij. Jone. ij. ¶Mathei. xij.)

c Cõtrario. hic ponit gratianus verã ſolutionem. ſ.ꝙ neceſſaria eſt oꝛis confeſ

b 1 Mublico. i. ſi tvs cõleffionis ⁊ ſatiſſactionis habuit.

io vbi facultas eit confitẽdi ⁊ ꝙ pnia debeat agi auctoritate ſacerdotis 1 ad bot

pꝛobandũ inducit factum
Dñi q ſuſcitaui filiaʒ ar⸗
chiſinagogig.
d Leonis. S. e, di⸗ §. aglij
A. multipter.

Qunog neſcit. ar. f.

quirẽ. poſſel. l. poſſideri
.§. Neratius. ff. de contra
bẽ. emp.fundi.⁊ eo. titu.
in. l.qui fundũ.S. fundi.
f Quomogho.S. ea. di.
F. alij. cꝛagite.
g Item quomodo.S.e.
Ialij.c.verbum.
bg. Proſperũ.ð.e.dl.ſi
cint. ⁊.c.facilius.
i C nõ ſũt hec. que propꝑ
te contraria dicta ſunt.ſ.
ꝙ ſine ꝓfeſſione oris pctã
ramia dimittãtur.

„ ¶.Archiſinagogi ſilicz

ſeri.

1C Suſtitauit. J. e. quem

penitet in fi. (Adde ꝙ ſic
oꝛiginaliter legitur Ma
thei. ceix.)

m¶Secreta.ar.e ſecre⸗
ta que fiunt ſub pꝛeſentia

quinq; hoium.

n¶OQui domũ. ad euide

tiam eius qð hic dĩ nota
ꝙ ad lr̃aʒ ita erat ĩ veteri
teſtõ ſi gs offerebat do
mũ ſuã uel agrũ vel vine
am vel aliꝗd aliud raber

naculo:apoſtea penitebat

ſi volebat recupare addi⸗
ta quinta pte eſtimatiõis
totiꝰ rei pꝛeciũ pſoluebat

tabernaculo ⁊ reʒ recupe⸗/

rabat:⁊ facienda erat hec
ſolutio ad ſiclũ ſanctuarij
qð maſoꝛis põderis erat
qᷓ;ᷓ vulgaris vel ruſticoꝛũ
als ĩſtitoꝝ.poſtq; autem
ↄuenit de pꝛecio inter ſa⸗

cerdoteʒ a eum qui debe

bat redimere retlebat em
ptor agrũ vſqʒ ad annuʒ

iubileũ quẽ tũc plene reſti

tuebat. ille itaqʒ qui non
poterat redimere niſi ſi-
clo ſãctuarij ſigniſicat pec

catoꝛẽ q ñ poterat redime
re niſi opibus penitẽtie fa

cta ſcriptura ſtatutꝭ ⁊ alia

miſticãtur in ſequenti lit

tera.(Adõ ꝙ ita origina
liter legit leuitici. c. xx vij.
o Eã. S.xvij.q.iiij.ſũt.
Niſi ſiclo.ſiclus cõti⸗
net. xx. obolos. Arg. i. q.
.i.iudices.verſus. Tres

ſiliqs obolꝰ obolos tree

dragma ſed octo , An.
cia fert dragmas. duode

na dat vncis librã. ſiclus
haber ſeptẽ dragmas obo

lo minus vno.
q CSupputante .i. com
putãte a tpe.ſ. redẽptiõis
cum quis redimebat m

Ea vo que de publica ſatiſfactione vel
oꝛis ↄfeſſione dicunt᷑ in publiciſ ⁊ mani
feſtis criminibꝰ itelligenda ſunt. Pec-
cata namq; nabuchodonoſoꝛ que pro
pheta miſericordijsꝗ elemoſynis redi
mi ſuaſu:peccata quoqʒ niniuitaꝝ q̃ pu
blica ſatiſfactione expiata ſunt cũctis no
ta erãt:a publicaꝰnoxa ut aug. teſtatur
publicoꝰeget remedio. Premiſſis
iraqʒ auctoritatibꝰ ꝓ manifeſtis crimi⸗
bꝰ: manifeſta ꝓbat᷑ offerenda ſatiſfactõ
2 oꝛis ↄfeſſio.Latentia vo peccata ñ/p⸗
bantur ſacerdoti neceſſario ↄſitenda ⁊
eius arbitrio expianda. Cõtrario eaq̃ iĩ
aſſertione huius ſnie dicta ſũt: partim
veritate nitunt᷑ partim põdere carẽt.Si
ne ↄtritõe eteniz coꝛdis nullũ pctm̃ poſ
ſe dimitti:occulta vo peccata ſecreta ſa
tiſfactiõe:publica quoqʒ maifeſta pnia
expiari debere firmiſſima quoqʒ cõſtat
rõne obnixũ.poꝛo ſine ↄfeſſiõe oris ſi
facultas ↄfitendi non defuerit aliquod
graue delictum expiari auẽti penitꝰ pꝛo
batur aduerſuʒ. Qũo eni ſᷣm auẽcteʒ leo
nis pape ſine ſupplicatõibus ſacerdo⸗
tum indulgentia nequit obtineri ſi ſine
oris ↄfeſſione a peccato poſſumꝰ emũ-
dari. Quis enĩ ſupplicabit ꝓ pctõ qð ne
ſcit: Nẽ. Qũo ſʒ auguſtinũ fruſtrat cla
ues ecdeſie qui ſine arbitrio ſacerdotis

pniaʒ agit: ſi ſine oꝛis conſeſſione cris ĩ⸗

dulgẽtiaʒ impetrat. Nem. Qũuos ʒ am
bro.ius ligandi ⁊ ſoluendi ſolis ſacer-

dotibus a dño credit᷑ eſſe permiſſum ſi

quiſq; ſuo arbtirio ſeipſuʒ peccando li
gat vel ſecreta pnia ſᷣm ꝓſperũvi ſniaʒ
ꝓfert excõicationis:atqʒ poſt ſatiſfactõ
nem abſqʒ ſacerdotali iudicio ſeipſum
deo vel altari eius reconciliat. Non
ſunt hec pmiſſis auctoritatibus conſen
tanea ſed multoꝝ exemplis ꝓbãtur ad
uerſa.ſiliaʒ naãqʒ archiſinagogi turbis
eiectis oñs ſuſcitauit nõ tñ niſi pᷣſentibꝰ

patre ⁊ matre puelle: Detro quoqʒ ia
cobo ⁊ ioãne vite reddita eſt. In quo-

taliter inſtruimur: vt ſecreta pctã que
per mortem puelle intelliguntur ñ niſi
ſupplicationibus eccleſie que per patrẽ
2 matrem puelle deſignant᷑:⁊ ſacerdo-
tũ miſterio qui per petrum ⁊ ioãnem et
ceteros intelliguntur a domĩio exiſtimẽ
tur dimitti. Item ĩ leuitico: Nui domũꝰ
ſuã velagrum dñno vonuerit vel cõſecra
uerit nõ poteſt eamꝰredimer᷑ niſi ſidloꝰ
ſanctuarij: Sacerdote quoqʒ non ipſo
ſupputãte norum numerumvſqʒ ad
iubileum. In quo ſimlit vocemur: ꝗ;
quicũ qʒ domũ cõſcientie vel agrum cõ

uerſationis per penitẽtiam dno offerre

ꝙ; annus iubileus vicinus vel remotus erat:iuxta cũputationẽ ſacerdotis ma-
gis nel minus pſoluehat iuxta modũ ulñ vt ſi ager recipiebat ſementem. xxx.mo
dioꝛñ ſacerdos petere deberet.l. ſiclos.vel addebatur quinta pars pꝛecii ut diri.
(Adde ꝙ ſequens aũctas Yohanis legit᷑ MMathei.iij. Marci.i.⁊ Luce. c. iij.)

r Aructus.i.pniĩa.qꝛ nõ iata imponenda eſt ei quãta magis peccanti.

De Penl.

Mublica. S. xxxij. q. iiiſ. nemo. S. ij. q. i. ſ peccauerit. (Adde ꝙ ita de nabu·

koꝛiginaliter leuitici.c.xxv.)

5 . Licitis. S. xi. q.i. afiud. s. e. Seer bis omnibo. (Aldde ꝙ ſicut ſequitur
leeg ¶ Meccato. hic colligit ᷓ toto tẽ⸗

pore puie remittif pctm.ar.j.e.quẽ penſter.ſicut ⁊ toto tẽpore obſtructũ
eſt ⁊c. ff. de mino.l.iij.S.i.qð verum eſt quo ad penam.quo ad culpam

remittiuur in pimo momento co ntruionis.

atqʒ precio bonoꝝ operũ devana vite

ſue cõuerſatione ſeipſum redimerevo

luerit nõ põt hoc facere niſi ſiclo ſanctu
arij.ideſt operibus pnie ſacra ſcriptura
preſixis.uũ ueniẽtibꝰad ſe turbis btũs
ioãnes ñ aſt ſimpliciter facite pnĩiam ulł
frucius pnie ſed addidit dignos:ut ꝓ
qualitate vulneri petõrũ:qualitas offe⸗
ratur bonorũ operũ.nõ enim par debet

eſſe fructusboni operis eius qui nibil

nel parum deliquit atqʒ eiꝰqui grandia
cõmiſit.ille tanq;ᷓ nuilius crimis conſci
us ſibi uſum in rebus licitis prebet.hũc
tanqᷓ;ᷓ multis aggrauatum etiam a lici
tisꝰ temꝑare oportet. In iubileo plena
remiſſio preſtabatur. unde per euʒ per
fecta pcti remiſſio figurat᷑.ſacerdos gꝰ
numerũ ãnorũ uſqʒ ad iubileũ ſuppu⸗-
tat:cũ eiꝰarbitrio pnie tꝑa diffiniũt.qui
bus quiſqʒ plenam pcti remiſſiones iue
niat nõ eni ſiẽ eſicius ait ſuꝑ eũdẽ locũ
ſtatim pꝰdiffinitaz penitẽtiã qſqʒ pctõ
plenemũdatur? Cum ergolex premiſ
ſis auctoritatibꝰ colligit᷑ pa pnie arbi⸗
trio ſacerdotis diffiniãtur euidẽtiſſime
appet ſine ↄfeſſiõe ꝓpᷣe vocis pctã non
dimitti.ꝗs.n.tpa pnie alicui pᷣſiget: niſi
pmũ pctã ſua ſibi maifeſtare curauerit:
Item. Taciturnitaſ peti ex ſuperbia na
ſcit᷑ coꝛdis:ideo enim peccatũ ſuũ ꝗſq;
celar᷑ deſiderat:ne miqtas ſua alijs ma
nifeſta fiat:ne talis reputet apð hoieſ fo
ris qualẽ ſe iamdudũ exbibnit dinio cõ
ſpectui.quod ex fonte ſuperbie naſcinul
li dubiũ eſt.ſpecies etenim ſuperbie ẽ ſe
velle videri inſtum ꝗ peccatoꝛ eſt atq;
hypochꝛita ↄuincit᷑ ꝗq ad imitatiõeʒ pri
morum parentuʒ tergiuerſatione vbo
rũ pctã ſua leuigare contendit.vel ſicut
chaim petm̃ ſuũ reticendo:penitus ſup/
primere querit.vbi ãt ſuperbia regnat
uel bypochriſis humilitas locũ hr̃e nõ
põt.Sine hũilitatevo alicui veniã ſpe

rare nõ licet. nec g* vbi eſt taciturnitas

ↄfeſſiõis venia ẽ ſperãda cris. C Rꝛo

bat᷑ boc idẽ auẽte aug.q ĩ li.ð pnia ait.

Aem penitetꝰoino peniteat ⁊ do
ſorẽ lachrymis oſtẽdat repᷣſentet
vitaz ſuaʒ deo per ſacerdotes. pᷣuemat
iudiciuʒ dei per confeſſionem. pꝛecepit
enim dñs mũdãaãdis vt oſtenderent ora
ſacerdotibꝰ docẽs corporali pᷣſentia cõ
ſitenda eſſe peccata non ꝑ nũciũꝰnõ per
ſcriptũ manifeſtanda. dixit eni oꝛa mõ
ſtrate ⁊ oẽs ñ vnꝰ ꝓ oibꝰñ aliũ ſtatuatis
nũciũ q ꝓ vobis offerat munꝰ a moyſe
ſtatutũ:ſʒ ꝗ pvos peccaſtis: ꝑ vos eru-
beſcatis.erubeſcẽtia enĩ ipᷣa ꝑtẽ bʒ rᷣmiſ
ſiõis. ex miſicordia:.n. B precepit dñs

uC Plene. i. a pe⸗

na peccati.

r ¶ Mundat᷑.quo

ad eiterioꝛẽ penam
ſ. tẽpoꝛalẽ. vt. S.
.e. diſt. ſi peccatuʒ.
T. S. E. Di. ſic pmi.

y ¶ Ců ergo. 9feſſio

ne. vñ boelius ĩ li⸗
bꝛo de oſolatione.
Si opa medicatis
expectas opoꝛtet ut
vulnus detegas.
CItẽ taciturnitaſ
hec argumetatio ð
taciturnitate nõ iu

uat gratianũ.nã cũ—

pctðꝛ cui iã pctm̃ ⁊
dimiſfũ tacʒ ⁊ ↄten
nit ↄfiteri h ẽ iaʒ ali
ud peccatũ qᷓ; pᷣmũ
(Zldð ꝙ due ſequẽ
tes auẽtes ita habẽ
tur oꝛiginalr gene
ſis. c.iij.⁊.iiij.)
¶Ubi aũt. S, xx⸗
iſ. q.ij. cum humi⸗
litatis.
9 ◻Lespenitet.
aſus. H. c.
diuid ĩ qttuor ꝑ/
les. Mrimo dicit
ꝙ gliber p ſeipᷣſũ dʒ
ↄfiteri ſacerdoti ⁊ ñ
p nuciuʒ ut ita ma-

ioꝛi afficiat᷑ verecũ

dia q̃ ptẽ pnie rele

uat. Secũdo dicit

õꝗ vult ↄfiteri diſ
cretũ dʒ eligere ſa
cerdotẽ cui cõfiteat᷑
aſciat ligare ⁊ ſol·
uere.Tertio ꝙ qui
copiaʒ ſacerdotis ñ
hʒ cõſiteatur pꝛoxi⸗
mo ⁊ ex ðᷣſiderio ſa
cerdotis veniã con
ſequet᷑.quarto dicit
ꝙ ocultum petm̃
ſufficit conſiteri oc⸗
culte:publicum vo

eſt publice conſfiten

dum.
*ꝘEOmnino. 1. p/

fecte conteratur de

oĩbus. i. de omni
pctõ ⁊ eius varieta
te. J.di.v.conſide
ret. ⁊ di. vi: qvult.
ſtedat. p exie

rioꝛa enĩ pꝛeſumit᷑

de interioribus. ut
hic. 2. S. di. l. ſi gs
Diaconus.
b ¶Mer nunciuz.
T ſia non pᷣt hoc per
alium qð per ſe põt
.ff. de ſolu. inter ar
riſces.⁊ extra ð cle.
nõ reſi.qꝛ nõ nulli.
(Adð qꝙ ita pcepit
dñs Luce. c. xvij.)

¶ Merſcriptum. S. xxr. q.v. qualis. S. ibi non dẽ e ita accipiatur ſeh
ꝙ accepta in ſcripturis redigatur:ne detur obliuioni.

Ex miſericoꝛdia.i. miſericoꝛdiã repꝛomittens.

d Munus. ſ. bircũ,i.pniam deſignatã ꝑ bircũ. (Zldde ꝙ ita legit le⸗
nitici. c. viiij.) e

¶Hoc pꝛecepit.myſtice vbi dixit.vade ⁊ oſtende te ſacerdotibus.

gien.
Perat v
Pee⸗
ſacket
ſihe
ſpi
Nlope
COui
gc.l. pp
um.
CSedt
loꝛepanie
Ten
C C
os.
mC J
ſolaiaſt
turnulit
l e
lrininis
CSad
Nernelie
CL⸗
enis carien
ieͤpee
mni.tdi
Al ad bo
CPu
div. e⸗
8.die
llo.Kn

( 41

ſacerdor
adoꝛan
ſac⸗
Vl ſ.e.h
COQub
miſontb⸗
pontes t
(Aale
ultdela⸗

Panise
cee⸗
ackargre
nulla ſolt
loofen
gel kemi
(Aace⸗
mlierlegi
Peicrvi.

ſuſeligados
Dos
nie mnſe
erpenis
N
ſboeſtia
1Boluin

Mlſencord

ns.

((Foltte

Uligandt

TC Aum

ſegla
Tden
1CSaint
liakenn

Bögrtni

sandsinbte
mroignurgnn
ſatiſeii)
Cbiizn
ſgeianhun
linns.

(dpnr.
(an
dDiudiiiſunn
1s. PrindN
Palbapbtſi
Nſteriſaartoiti

onücitttaum

lanaffcik wri
daq ee wierd
uat Gaicodt
Pqmbänndl

Cni digeen

erott ui chſte⸗
glcanlgareiſc
ere Tonogge
hitzſninef
Gaäramrpron,
voter dlceno

Gotss veniidn.

ntk unodii

P oltun ei.

ſfotconiteno⸗
bltepbliuni
ſpapleeonn
(Ornmmmolo⸗
gecontemar ee

ſpneri Neonn

cötenufunecr
.nin ſc

tdnigrut.
iingane

genorbos

„5 ll.
conus. mu
dan
Nugng
deſluiinit
tamddl
icmhnl,.
Pnnin

veinnte

gin cglc⸗
vofnitens,
lotbn .

1. I

8 Zimore.i· ppter timoꝛẽ ſernilem.
bÆ.Offenſi.ſ.dei quẽ peccando offenderat.

c¶ Sit enĩ veniale. S. e. di. ũ.alij.⁊.c.ſerpens. Neniale.i.dignũ venia. vv b

ſit.i.oſtendit᷑ ꝑ confeſſionẽ eſſe vemale. vel ſit vitale ſᷣm aliaʒ litteram.i.

ad vitã nõ impediens.

gari non vr ꝓpter
penã exterioꝛis ſa⸗

tiſſactiõis q̃ adhuc
reſtat.S.e.di.ſi pec

catũ dauid.j.e.di.
Vlti. S. vlti.
e ¶ Titale.i.eiꝰ pe⸗
nitentia ↄfert ⁊ im-
Ere vitam.
f ¶Peccanti.ſ. di
ſcrete ⁊ hoc eſt qð ſe
it.ſʒ opoꝛtet ac.
gł Miſereat᷑.ſ.pu
niedo pctm̃.
h¶ Quid.i. ꝓpter
agd.ſ. ꝓpter qð pec
um.
i ¶ Sed ĩ quo.i.do
s eriakel. pẽa.
ꝛ ¶ Boleat. pẽitẽs
I¶ Cõſideret ſacer
dos.
m ¶ ZƷuſtitia. ſi enĩ
ſola iuſtitia reſpicia
tur nullus ſaluatur
vel ↄſequit᷑ veniaʒ
criminis.
n ¶ Sed miſericoꝛ
dia.ſ.vt nõ puniat᷑
eternaliter.
o ¶ Laboꝛe. nihil
eniʒ carius emitur
q; qð pꝛecibꝰimpe⸗
trat᷑.vt dicit ſeneca
ar.ad hoc. viij.q.
ij illud.

p Pluribꝛ. ar.

di. v. placuit.ar.
S. di. e. S. ex his ſub
illo. S. n ita.
q ¶Sacilius. qꝛ tot
ſacerdotes obligat
ad oꝛandũ ꝓ ſe quot
ſacerdotibꝰ cõſitet᷑.
vt. j.e.q;ẽuis.
P. Quibꝰ.ar. ꝓre
miſſionibꝰ q̃ fiũt ad
pontes ⁊ ad talia.
Adde ꝙ ita vt ſe⸗
qujt de laʒaro legit
Paonaik
8Sup terrã.i.in
ecclłia:qꝛ ex eccleſiã
nulla ſolutio vel li
gatio fieri põt.S.i.
.q.i. remiſſionem.
(Eldde ꝙ ita oꝛigi
naliter legit Ma⸗
thei. c. xvi.)
t Et ↄfirmãt. eos

iuſte ligatos eſſe.

vC Quos ligatis
iuſte ⁊ miſericoꝛdi/
ter penis ꝓ peccatis

impoſitis.⁊ eos iu

ſtos eſſe ſolutos.
x¶ Soluitis iuſte 2

miſericoꝛdtter a pe

nis.
V¶ Inſtitie. iuſta pe
na ligandi.

3A Aut miſericoꝛ⸗

ut neminem peniteret ĩ occulto in hoc
enim ꝙ per ſeipſum dicit ſacerdoti 2
erubeſcentiam vicit:timore offenſiꝰue
nia ſit criminis.ſit eniʒ ueniale perofeſ
ſiõem quod criminale erat operatõe.
ſi non ſtatiʒ purgaturꝰ:tamẽ vitalet qð
cõmiſerat moꝛtale.multũ eni ſatiſfactio
nis obtulit qui erubeſcentie dominans
nibil eorũ que cõmiſerit nuncio dei de-
negauit, deus enim qui miſericoꝛs ⁊ iu-
ſtus eſt ſicut cõſeruat miſericoꝛdiam in
iuſticia ita ⁊ iuſticia ĩ miſericoidia. opꝰ
eniʒ eſt miſericordie peccãti peccata di
mittere:ſed oportet ut iuſtus miſereatꝰ
iuſte.oportet enim ut non ſoluʒ quidlſʒ
in quo doleat conſideren: ſi dignus eſt
non dico inſticia ſed miſericoꝛdia. Ju

ſtita enĩ ſola damnat:ſed dignꝰeſt miſe

ricordia qui ſpũali laboꝛe petit gr̃aʒ.la
borat eni mens patiendo erubeſcentia⸗
⁊2 qm̃ verecũdia magna eſt pena: ꝗ eru
beſcit ꝓ xpᷣo ſit dignꝰ miſericordia.vñ
appet:qꝛ quãtũ pluribꝰꝰoſitebitur ĩ ſpe
venie turpitudinẽ cris:tanto faciliꝰ cõ
ſeat᷑ graʒ remiſſiõis. Ipſi eni ſacerdo⸗-
tes plus iã pñt ꝓſicere plꝰↄſitẽtibꝰ ꝑce-
re.qbꝰ /eni remittunt remittit dñs laʒa
rũ eni ð monumẽto iã ſuſcitatũ obiulit
dñs diſcipulis ſoluẽdũ.⁊ ꝑ boc oſtẽdẽs
ptãteʒ ſoluẽdi ↄceſſaʒ ſacerdotibꝰ.SDi

xit enĩ quodcũq; ſolueritiſ ſuꝑ terrã ſol

uet ⁊ ĩ celis.hoc eſt ego deꝰ⁊ oẽs celeſtis
militie oꝛdieſ:⁊ oẽs ſcti i gloꝛia mea lau
dãt vobiſcũ ⁊ ↄfirmãt quos ligatisꝰ⸗
ſoluitis.non dixit qͥs putatis ligar̃ aut
ſoluere ſʒ ĩ quos exercueritis opus iuſti
tie aut miſericordie .alia aũt oꝑa vr̃aꝰ
i peccatoꝛes nõ cognoſco.quare ꝗ cõſi ·
teri vult pctã ut iueniat gr̃aʒ:querat ſa
cerdotẽ ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere:ne cum
negligẽs circa ſe extiterit negligatur ab
illo qui eũ miſericorditer monet ⁊ petit
ne ambo in foueam cadant:quã ſtultus
euitare noluit.Tãta itaqʒ vis ↄfeſſiõis
eſt: vt ſi deeſt ſacerdos:ↄſireat ꝓximo.
ſepe enim cõtingit ꝙ; penitens non põt
ve recundari coꝛam ſacerdote quẽ deſi
derãtienec locns nec tps offert.⁊ ſi illeꝰ
cui confitebitur ptãtem ſoluendi nõ ha
beat:ſit iũ dignus uenia ex deſiderioſa
cerdotis:qui ſocio conſitet᷑ turpitudinẽ
criminis.mundati eni ſunt lepꝛoſi dum
ibãt oſtẽdere ora ſacerdotibus anteqᷓ;
ad eos puenirẽt.vnde patet deũ ad coꝛ
reſpicere:dum ex neceſſitate pꝛobibent
ad ſacerdotes peruenire.ſepe ꝗqdẽ eos
querũt:ſed ſam ⁊ leti dũ querũt anteqᷓ;

ad eos peruenirent:moꝛiunt᷑ſʒ miſeri

cordia dei ẽ vbiq; aui ⁊ iuſtis nouit ꝑ-
cere:⁊ ſi nõ tam citoꝰſicut ⁊ ſi ſoluerent

1

die. aliqd ð pena relaxando: draliquẽ cioni ſacfoꝝ recöõciliãdo.
¶Odbera vr̃a.ſ. ꝙ dimittatis p vos pctã.

2 ¶ Scientẽ. ſi ĩ eius parrochia nõ eſt diſcretꝰſacerdos eiꝰ ꝗ pꝛeeſt cöſeniu

talẽ adeat.vt.j.di.vi.placuit.⁊ er de peni.⁊ remiſ.omnis.

¶ Duem deſideranti.als quem deſiderat.
a ¶ Locus.ff.de exerci.l.i.in pꝛin.

c ¶ Ex deſiderio.j.e.q.v.qð deo. J
d ¶Et ſi nõ tam cito.S.di.l.ſi ꝗs diaconus.

a ſacerdotef.Qui ergo oino cõſitetur ?
ſacerdoti melioꝛi qᷓ; poteſt cõſiteat᷑: ſi
peccatuʒ occultuʒ eſt ſufficiat referre in-
notitiaʒ ſacerdotis:ut grata ſit oblatio
muneris.nam in reſurrectione filie pꝛin
cipis pauci interfnerũt ꝗviderent.non-
dũ eni ſepulta erat:nondũ extra portaʒ
ciuitatis delata:nondũ extra domũ in
notitiam poꝛtata.iĩtus reſuſcitauit quã
intus iuenit relictis ſolis petrro ⁊ Joan
ne ⁊ Jacobo patre ⁊ matre puelle:ĩ qui
bꝰ figuraliter cõtinent᷑ ſacerdotes eccłe
quos aũt extra innenit animaduertẽdũ
quõ ſuſcitauitꝰ.Flebat eni turba poſt
Filiuz vidne. Fleuit martha ⁊ maria/p
fratre ſupplicantes. Flebat ⁊ turba que
mariaʒ fuerat ſecuta lachrymis marie
admonita. In q̊ docemus publice pec
cãtibus nõ ꝓpꝛiũ ſed ecdeſie ſufficereꝰ
meritum. ¶ Item leo papopoe.
¶BSufficit illa confeſſio que pꝛimum
deo deinde ſacerdoti offertur.
Vãuis plenitudo ſidei videat᷑ eſ
ſe laudabilis qᷓ ꝓpter dei timoreʒ
apud omnes hoĩes erubeſcere nõ nere
tur:tñ qꝛ ñ oiuʒ hmõi ſũt peccata:nt ea
que per pniam poſcũt: nõ timeat publi
car̃remoueat᷑ impꝛobabilis ↄſuetndo
ne multi a pnie remed ijs arceantur dũ
aut ernbeſcunt aut timent inimicis ſuis

ſua facta reſerare quibus pñt legũ per

celliꝰↄſtitutiõe.Sufficitꝰeni illa ↄfeſſio:
que primũ deo offert.tũc etiã ſacerdoti
ꝗ ꝓ ðlictis penitẽtium peccatoꝛ accedit.
tũc eni plures ad pniaʒ poterũt ꝓuoca-
ri:ſi populi auribꝰ nõ publicet᷑ ↄſciẽtia
ↄfitẽtis.¶¶ Quibꝰ auctoritatibꝰ uł qui
buſlibʒ rationũ firmamẽtis vtraqʒ ſnia
ſatiſfactiõis ⁊ cõfeſſiõis inuitat᷑:in me-/
diũ bꝛeuiter expoſuimus.Cui autẽ ba
rum potius adberendũ ſit lectoris iudi

cio reſeruat᷑.utraqʒ enĩ fautores habẽt

ſapiẽtes religioſos viros. ¶ Ande
theodoꝛus cantuarienſis archiepᷣs ait ĩ
penitentiali ſuo.

Nidaã deo ſolũmð cõſiteri debere

petã dicũt ut greci.ꝗdaʒ vo ſacer-
dotibꝰ cõſitenda eſſe ꝑcenſẽt ui tota fer
ſciã eccłiaiqð vtrunq; non ſine magno
fructu itra ſctam fit ecdleſiã:ita dũtaxat
ut deo ꝗ r̃miſſoꝛẽ pctõꝝ pctã noſtra ↄſi
teamur.⁊ hoc ꝑpfectorũ eſt: ⁊ cuʒ danid
dicamus. Helictũ meũ cognitũ tibi feci
⁊ iniuſtitiã meã nõ abſcondi. Dixi ↄfite
boꝛ aduerſũ me iniuſti.meã do.⁊ tu re.
mi. ĩpie.peti mei.ſed tñ apłi ĩſtiintio no
bis ſequèda eſt ut ↄſiteamur alterutruʒ

pctã nr̃a ⁊ oꝛemꝰ ꝓ inn cen ſaluemur

Confeſſio iiaqʒ que ſolo deifu: qð ẽ in

ſtoꝝ purgat pctã.Eavo qᷓ ſacerdoti fu:

di.in canonicis.
cerdoti.

St ſi ille.]. de cõ.di.iiij.c.ſanctum eſt in pꝛin.

234

e¶ Soluerẽt᷑. ab ec quo

ad penaʒ tpalẽ.
ſ¶A ſacerdote.ðus quẽ
nõ fallit pctĩ qualitas nec
peccãtis affectus vt.xxiiij.
q.iij.deus.ꝗ verã ð peni
tente ꝓmiſit ſnĩaʒ.ſʒ pᷣſby
ter ꝗ mẽtẽ alteriꝰ non pot
videre talia ↄfitentis ver
ba iuditat qlia foꝛis ſonat
Iñ indignũ abſoluit fre⸗
quẽter.vt.xxiiij.q.iij. deꝰ
J.xxij.q.v.humane alio⸗
gn veꝝ nõ eſſet að hic d
cũ apud deũ nullas patia
tur venire moꝛas pctòꝛis
ↄuerſio.⁊.xxvi.q.vi.is q
pe. S.e.di.multiplex.vel
hoc ad ipalẽ penã referat᷑.
lʒ eni pctm̃ dimittat᷑ ne ho
mo ab accipiẽda vita eter
na ĩpediat᷑.vt.S.e.ſicut pᷣ
mi.nõ iñ ſi pctðõ parcit᷑ pe
na remittit᷑:qꝛ nullatenuſ
ſine vindicta relaxat᷑ ſicut
patet in dauid.vt.S.e.di.
ſicut pctm̃.

g ¶Suſcitauit.ꝗ ſigniſi

cent iſti tres moꝛtui. ha⸗
bes.j.di.ij.ſuper tribus.

h ¶Sufficere ad celerioꝛẽ

plenã pene tpalis abſo⸗
lutionẽ.vt.S. di.c.multi
plex.⁊.c.ſufficit.⁊.c.ſleat.
7.J.di.v. ↄſideret.in ſine
riij.q.ij.tpᷣus.

i ¶ Meritũ.i.auctoꝛitatẽ

quã vocat merituʒ: qꝛ de
merito charitatis ſue ha/
bet auctoꝛitatẽ ligãdi ⁊ ſol
uẽdi.ar.xl.di.ci.
lꝛ Näãuis plenitudo.
i.pfectio in fide.

I ¶ Quia nò oĩinʒ. hec ne

gatio ⁊ ſequẽs eꝗpollẽt af
firmationi.ff.ð S.ſigni.
duobus. .

m¶ Impꝛohabiliſ. ʒ quã

occulta peccata in publico
conſitebant᷑:cõpulſi ad hͥ
pꝛopter qð multi pnĩiam
Declinabant.

n ¶ Quibus accuſantibu

ſ. inimicis.no enĩ ꝑ peni/
tẽtiã tollit᷑ pena cimilis.ar.
xxiij.q.ij.admonere.

0 S. Percelli.ſi alie ꝓba⸗
ti

es ſut qᷣ ſufficiãt cũ hu⸗
iuſmodi ↄfeſſione.a ẽ buic
ſimile.xxij.q.v.hoc vr.

p¶ Sufficit. S. diſtĩ. e. F. er

olbꝰꝛ. c.ſufficit.
q ¶ Quibꝰ auctoꝛitatibꝰ.
ofeſſionis.an.ſ.ſit neceſ-
laria vel nö. .
r ꝛeuiter. immo ꝓlixe
vel ideo dicit bꝛeuiter re⸗
ſpectu multaꝝ: auctoꝛita/
tũ q̃ de hac mã loquunt᷑.
1 ¶ Atraqʒ.h non ꝓbabit
granus p ſequẽs capłm.
t ANicddaʒ.tota eccłia ⁊
iõ ei adherẽdũ ẽ qꝛ
a pluribꝰ opꝛobat᷑ ar. xix.

IuIOõ vtruũqʒ. ſ. ↄfiteri deo ſa
x ¶ Perlectoꝝ.ꝗ nõ habẽt niſi venialia.vñ nõ idigent oꝛis con

feſſione ſpeciali.( Adde ꝙ ita vt ſeꝗt᷑ legit᷑ in pſalterio.ps.xxxi.aĩ epła Ja.c.v.

*¶ Perfectoꝝ. S. e.di.ꝭ.bis auctoꝛuanbus.

„

K iiij

De penl.
