ſit perfectus non eſt eligendus

ud vite genꝰcalcata reuerẽtia ecclia

ſtice diſciplie traſir. talibꝰ itaq; ffes
cariſſimi neceſſe ẽ vt obuiemꝰ. his

itaqʒ frnitatẽ veſtrã pᷣcretis cõmo
nemꝰ:ne ꝗs laicũ ad dericatꝰordi-
nẽ admittat ⁊ ſinat ſieri:vñ ⁊ illũ ðᷣ

cipiat ⁊ ſibi cauſas generet:ꝗbꝰ reꝰ ne fuit factum. vel die
Oſtitutop dcretaliũ ſiat. Iteleo. ſtulatifuerum.

RKugib?z imperitis gubernacu
la eccleſie nò ſunt committenda.

. 2

p¶ Quid eſt cito. vt. lxxviij.
.c.quid eſt manus. HS

ql Verſona nota ꝙ pꝛopter

perſonam non receduur a iure
communi: vt hic ⁊.l.diſtin. ex
penitentibus.⁊.xxxix.diſtin.ſin
gula.lix. diſtin.hoc ad nos. ta
men quandoqʒ receditur a iur
Ppler perſonaʒ vt fuit in augu
ſtino.vt. vij.q.i.non auteʒ:ite
pꝛopter ſcandaltem qð umetur
in perſona.vt.xxiij.q.iiij. non

poteſt ſimiliter pꝛo miſeratione

perſone.vt.lxxxvi.di.tanta.ſʒ
dic ꝙ ibi perſone fauoꝛe non re
ceditur a inre ſed propter vtili⸗/
tatem pꝛonenienteʒ ex perſona.
MWPro laboꝛibus.no.qꝙ eo⸗
ipſo ꝙ quis electus eſt pꝛeſu-
mitur eſſe melioꝛ alijs. vt. S. d.
lix. c.i.?.xl.di.c.i.arg.contra
viij.q.i.illud.
Documenta.hic mala vi/
ta pꝛobat aliquem ambitioſe p
ueniſſe ad dignitatem.ſic econ
uerſo merita alicuius excuſat ip
ſum de ambitione: vt.i.q.i.ꝗ/
buſdam.
QAα Piſcopum conſtitui.i.
conſecrari.ſolus eum nj
debet conſecrare ipſum:licet ſo
lus ipſuʒ poſſit conſfirmare: ut
lxiiij.dDi.c.i.⁊.li.di.c.viti.dum

tamen adſit conſenſus capituiit

ſui.vt extra de his que ſi.a pꝛe-
la. nouit.
uOulto. ſic. S. diſtin. lix. c.
vlti. ⁊.S.eo.in ſacerdotibus.

x Uid pꝛoderit.no. ꝙ lici⸗

tum eſt alicui ſeruire ĩ e⸗
cleſia ſpe ſtipendioꝛum : vt. 8.
ſuluit.ar. contra. viij.q.i.ſunt
in eccleſia.⁊.xij.q.i.habebat.ſʒ
die ꝙ ſperare poteſt dum tamẽ
no pꝛincipalter adhnc ſermiat:
vt. lxxvij. di.ĩ ſingulis.⁊.viij.
.q.i.qui epiſcopatum.
v Alienũ.i.alijs debituʒ.ſic
.S. xiii. di. S.i.ff. de adopti.l.ſi.
3 Tatnmus. ab inſimis.
ſic.xlvuij.diſtinctione ſic̃.

1Noui. ſenioꝛes in eccleſia⸗
ſemper pꝛeponendi ſunt iunio/

ribus: in electione:in reſponſio
ne:in ſu bſcriptione vt.lxxv.di.
c.vlt.⁊. Ixxiiſj.di.epiſcoporuʒ.

2. xvij.di. 5. hinc ẽt. ⁊.c. ſe. xovi.

tis omnibus. hec ſo. nõ

ſed tantum poſtulandus. vt. ſ.

e. obitum. 2. S. e. in ſacerdoti-
bus. 7.S. di.pꝛori. boc ad nos.
quoc autem dicitur de his tri-

bus nõ ob.qꝛ diuina inſpiratio
ne fuit factum. vel dic ꝙ iſti po

Oatuim nefalljapoſtolica
ecanonica öcreta violent: m1ẽꝛ Äne

bis regẽda dñni eccłia credat᷑: glegi
timax iſtitutionũ neſcij totiꝰ-pbuiim
litaris ignari ñ ab iſimis ſumertein
cremẽtũ ſʒ a ſimis volũt hẽre pn-·

2

Kinigei vandeimnand ſt abfurain;
ut iperiti magfis:noni qtiqs pᷣferã

tur: rudes emeritis. ¶ HMis oibꝰ

for ma of fu⸗

atorns

Eopbitus ſuperbiam.S. xlviij.di.quoniam.
„ Snrickeenr ergo ꝙ vbi prohibetur electio ex eauſa: ꝙ ceſſante illa can
ſa poſſit ſieri electio.vt hic.a.xxviij.diſtinc.de ſyracuſane.i.q.i. ꝓ neceſſitate.
argumen. cõtra. xxxij.q.i.dixit.⁊.xix.q.ij.dne ſunt.vno modo fic poteſt erpdi ceſ
ſante cauſa ceſſat ⁊ conſtitutio.ideſt quando cauſa ceſſat actu ⁊ exemplo ideſt vtñ

poſſit trabi in perniciem exem/
pli. lxiij. diſtin. SF. veruz./ vel dic
ꝙ ceſſat circa perſonam illam
ad hoc tantuʒ vt diſpenſati poſ
ſit ſecum: vel dic ꝙ tunc ceſſat
quando hoc m iure erxpꝛimitur
ꝙ ceſſare debeat vł dic quãdo
oĩs cauſa ceſſat ⁊ ipulſiua ⁊ ſi
nalis ⁊ efficiens ⁊ occaſionalis:
tunc ceſſat conſtitutio.
c¶Judicio.ideſt per ſcientiaʒ.
d C Eremplo. ſimiles oꝛdinan
do:ſed diſpenſatiue ⁊ ſic planũ
eſt.
e g ius.aut diues:qui de
nis facultatibus aliquid
dedit eccleſie:non tamen eſt re/
cipiẽdus ideo:niſi alias dignꝰ
ſit. vt.i.q.iij.ex multis.nec eniĩ
dinites ſunt reijciendi. vt. xxx.
Diſtin. hec ſcripſimus.
ſ.¶Q.Scholaſticus.i.litteratus.
g CDe ſoro.ſ.cauſarum eccle
ſiaſticarum.
vꝗe curiali.
i ¶ Zlnte lectoꝛis.j.xviij.q.ii.
qᷓ;ᷓ ſit.⁊ iia differri poteſt conſe⸗
cratio epiſcoporum.quandoqʒ
vltra annum. vt.vij.q.i.con⸗
ſtitutus..xxviij.diſtinc.de ſy/
racuſane.

k. .HSecaliud ?. poſtulatio ft
his verbis: petimus vt facias

te pꝛomoueri quia volumus te
cligere.⁊ tunc dicitur poſtulari
a ſe ipſo.ab alio autem fit po⸗/
ſtulatio.vt ſi laicus vel clericꝰ
ſit de epiſcopatu alterius tunc
poſtulatur ab epiſcopo loci vt
Lxxi.diſtin.pꝛimatus. et etiam
a ſeipſo:quia vnius conſenſus
non ſufficeret. Si autem laicꝰ
diceret nolo tonſurari nin cer⸗
tus ſim de electione vl clericus
Diceret nolo ordinari niſi certꝰ

fim de epiſcopatu de hoc nullum pactum eſt interponendum. vt.lir.diſtinc. hot

bDe adminiſtratione.ciuili

auctoritatibus laici prohibentur ĩ
epiſcopatũ eligi. Ecõtra beatꝰ ni⸗

colaus ex laico electus ẽ in epʒʒ: be

atus ſeuerus ex lanifico aſſumptꝰ
ẽ in archiepiſcopũ/beatus ambꝛo
ſins cum nondum eſſet baptiʒzatꝰ
i archiepiſcopum eſt electus/Sed
ſciendum eſt ꝙ eccleſiaſtice ꝓhibi

tiones ꝓprias habent cãs quibus

ceſſantibus ceſſant ⁊ ipſe/vt enim
laicus in epiſcopuʒ non eligeretur
hec cauſa fuit:quia vita laicalis ec-
cleſiaſticis diſciplinis per oꝛdineʒ

non erudita neſcit exempla religi

onis de ſe pᷣſtare alijs: que ĩ ſeipſa
experimento non didicit:cuʒ ergo
quilibet laicus merito ſue perfecti-
onis clericalem vitam tranſcẽdit:
exemplo beati nicolai et Seueri
Ambroſij eiꝰ electio poteſt rata
haberi. Unde ideʒ ambroſius
iepla ad vercellenſes ait de ſeipᷣo.
obitus grobihetur ordi
nari: ne exollatur i ſuperbi⸗
amꝰ:ſed ſi non deeſt humilitas cõ
petens ſacerdotio:vbi cãꝰ non ad
heret:vitium non unputatur:ita-
qʒ ordinationem meam occidẽta
les epi iudicio:orientales etiaʒ ex
emploꝰprobarunt. ¶ Item obij⸗
citur ullud ſardicẽſis coneii.
Q¶ ' Scholaſtiens ex foro aut ex ad
miniſtratiõe poſtuiari poteſt epᷣs.
Sius eps dixit: 2 hoc neceſ/
ſarinʒ arbitror: vt diligentiſ
ſime tractet᷑ ſi forte aut diues aut

LXI

lʒ in electione requiratur decretum cum ſubſcriptionibus canonicoꝛuʒ: tñ

electio facta ſine ipſo tʒ· Ouabus eniʒ de cauſis ſit ſubſcriptio: vna cã ut ſi pto
quis vellet variare vota ſua ĩciperet ei obuiare ꝓpria cõfeſſio.vt.i.q.vij. ae N

ſaluberrimum.alia ratione vt per ſubſcriptionem ſciatur an omnes cano
nici fuerint pñtes in electione.ar.extra de his q̃.f.a pre.qto.i fi.licet ergo

ſcholaſticꝰ de foroꝰaut de admini
ſtratione eps fuerit poſtulatus vt

non prius ordinetur: niſi ãteleto qunenſinon merueni⸗
ris munere offido digcõi aut pſby ant tenet matnmnoniuz.
teri fuẽit pfunctꝰ: ⁊ ita ꝑ ſingulos vt. xxx.q.v. noſtrates.
gradꝰ ſi dignꝰfuẽit:aſcẽdat ad cul io.b.cõtra extra de elec.
mẽ epᷣatꝰ/Sʒ alið ẽ poſtulari alið lnotuit.
eligi. poſtulat᷑ nexibꝰcurie aſtrictus . Sebellusent:
Rj ß: 9 9 cjnirati E .
ab ĩpator̃: clerieꝰ alteriꝰ ciuitatis a Teo enemenof o⸗

ſuo epo ſʒ ñ eligit᷑ aligs niſii ſacris

oꝛdibꝰoſtitutꝰ.ſit enĩ electio cũ ſolẽ

nitate ðcreti oĩuʒ ſubſcriptiõibꝰro⸗
boꝛati poſtulatõvo ſimplici petitõe

grini ⁊ extraei ⁊ ꝗ ante ignoti
ſt ad excluſiõeʒ eoꝝ ꝗ bñ ciuiũ ſnuoꝝ
merẽt᷑ teſtimoniũ pᷣponãt᷑. Nẽ.
Eillaiuitustur epũs.tũc aũt

lter ð altera eligat eeclia: ſið cmnnwbl H
initati clero cuiꝰ eſt ep . etibns eciſch
cinitatis ipſiꝰ clero cuiꝰeſt epᷣs oꝛdi moꝛantur rome moꝛari

nãdꝰnullꝰqð enenire ñ credimꝰ di

ſcriptura requiratur in

electione:tñ ſi fiat ſine ip
ſa tenet. ⁊ eſt ſimile:naʒ

in matrimõio multa re

ta ⁊ ſcia.i.q.i.viliſſimꝰ
pP T Allus inuitis. a
Eppncipio. ſed ſi per
negligentiaz neminẽ ele

vſupal.cuʒ ſuper.illi enĩ

quã diſtinctionẽ beatꝰgrego.inuit ĩ giſſent bñ daret eis inni
regiſtro ſcribes cuidam epiſcopo. qe:velurir. volund
Eecno epi dʒ fieri cu ſolemiate raminan be gliet
ðᷣcreni oiuʒ ſubſcriptione roborati. contracdictionis bene da
ONRicope du fuẽit poſtulatꝰ cũ nmur eis epiſcopus iĩuitis.
olẽnitate ðᷣcreti ſbᷣſcriptõibꝰꝰ* Igem põotckci de laicis
oĩuʒ roboꝛati ⁊ dilectõis tue teſtimo eis inuitis ñ eſt dãdꝰ
niolr̃aꝝ ad nos ↄſecrãdꝰoccurrat. cep ſi hñt inſtam cauſaʒ
Sic beatꝰ ambꝛo. af ſuſceptũ ba⸗ ecgtegepoc gra
ptiſma ab ĩperatore eſt poſtulains u. diec. illid.
nõ electꝰ. Idẽ derici alterius eccle- q EZiuitatis, nunqulid
ſie nõ ſunt preferendiĩ electiõe his per boc intelliges pꝛins
Tten militãt in propria eccleſis. dericos totius ciuitatis
Añ Celeſtinꝰ papa. Extra/ vel dioceſis eſſe repꝛoba
nei emeritis i ſuis ecclijs i pponat᷑ s iitmdnn meg.
cemeritis ĩ ſnis ecclijs pe· Ulebs. tcc.noſſe r eyỹ de

videntur eẽ de aliena ec r

cleſia cum totuüm non ſit

aliud a pte.vt ex de elec.

vidẽtur.vt.ff. de v. ſig.
l.qui in continentibus.?
.ledificia..l.pupillus
.§. incola. ſicut in tutela repꝛobandi ſunt omnes de ciuitate anteq; eat ad

ad nos.a.xvi.q.ij.per laicos.nec peccat qui hac ſpe recipit oꝛdinem:dum tamen
pꝛincipaliter eo pꝛopoſito nõ oꝛdinetur ſed ad hoc vt poſũt pꝛodeſſe.viij.q.i.ſũt

in eccleſia/ſi ergo clericus eſt de eodem epiſcopatu ille non poſtulatur ⁊ eſt mon?ẽ
dus et etiam cogendus ſuſcipere ſacros oꝛdines.vt.j.e.bñ/ſed laicus de eodem
epiſcopatu a ſeipſo poſtulatur.vt.S.e.oſius. Ille autem a quo poſtulatur nð co.
gitur dare poſtulatum niſi velit:vt.lxiij.diſtin.litteras.lxxxv.diſtin.archidiaco
nuimm. lxxvi.di. electionis.in aut.de ſan.epi.S.nullum.coll.ix.poteſt tamen per
ſuperioꝛem cogi vt ipſum det qñ non ſubeſt iuſta cauſa ommittendi.ar.extra de
iurepa.nullus: Sed quero ad quem titulum oꝛdinetur iſte cum adhuc non ſit ele
ctus nec aliquod habet beneſiciũ: dico ad titulũ eccleſie ad quem eſt poſtulatꝰ.po
ne ergo ꝙ alium poſtea eligant. hoc enim facere poſſunt.quia ꝑ poſtulationẽ nõ
eſt ius queſitum poſtulato.vt extra de poſtu.bone.⁊.c.poſtulationem. ⁊ ita te-
nebit electio alterius.dico ꝙ licet nil iuris ſit queſitum poſtulato:tamẽ poteſt eos
conuenire vt pꝛouideant ei in ſtipendio conuenienti.vt extra de iurepa. paſtora/
lis.non enim debuerunt mutare cõſilium in alterius iniuriam. vt. xxii.q.ij.pꝛi
mum. ff. de reg.iur.nemo.ſi autem nondum elegerunt alium poteſt cos conue⸗
nire vt eligant ipſum ad illum epiſcopatum. a hoc non poteſt dici ꝙ poſſunt va
riare ſi aliquis a ſeipſo poſtulatur. Si uero poſtulat᷑ a ſuperiore ⁊ poſtulatio pᷣ⸗
ſentata eſt ei ⁊ ille conſenſit:ſatis poteſt dici ꝙ non poſſunt vanare poſtulalionẽ:
vt extra de poſtu. bone.ij. Yeʒclericus alterius eccleſie bene poteſt eligi.ſed poſt
clectionem eſt poſtulandus.vt.lxxvi.di.electionis.lxiij.di.litteras.lxxxvi.diſtin.
florentinum.ſed laicus pꝛimo eſt poſtulandus deinde eligendus.extra de electio
nibus in cauſis.
1 iſcopus.ideſt dum aliquis poſtulatur vt fiat epiſcopus.vt.lxiij.diſtin/
ctione. litteras.
m CSubſcriptionibus.in quibus continetur de vita electi.vt infra.eo.catinen/
ſis.⁊.vij.q.i.qualiter. Sed nũqd adeo requiritur hoc decretũ vt electio ſine de/
creto facto nulla ſit.videt᷑ ꝙ ſic vt hic.⁊.xlvij.di.de petro.⁊.ii.q.i.legũ.⁊.viii.q
.i.ꝗᷓliter. ⁊.viij.q.iij.talia.⁊.xij.q.ij.ſne exceptione.⁊.lxiij.di.quaãto.ſed dico ꝙ

vicinas ciuitates.vt.ff.de tu.⁊ cu.l.diuus.a preſes dʒ eſſe de cio.vt.C.li.
x. de incol.l.verum.a hoc concedit.h. ſed credo ſufficere ꝙ repꝛobati ſunt
oẽs de maioꝛi ca. ar.ex de vb.ſig.cũ clerici.⁊ de pᷣſcrip. rodulphus/Sed
qdà ſi maioꝛ ps eligit extraneum ⁊ minoꝛ eligit de gremio ſuo: vr̃ ꝙ bicp
ualebit electio paucorũ ut.vij.q.i.deniqʒ.nã i poſtulatiõe oẽs erant cõcoꝛ:
des.ut.lxiij.di.lr̃as.io.ſo.hoc falſum eſt.ſufficit eniʒ q due ptes ↄſentiãt
lpoſtulatõe.ð elec.ſeriptũ.b. Itẽ mĩoꝛ pꝑs iuſtã bʒ caʒ pᷣdicẽdi.undelʒ ſint
pauciores:audit᷑ eoꝝ ↄdictio.ut er de his q̃ f.a ma.par.ca.cũ ĩ cunctis.
xxxi.di. nicẽa.ar. e ð elec.cũ nobis oli.⁊.c.cũ ĩter.dico tenere electioneʒ
minoris ptis qui eligunt ᷣm foꝛmã canonicam de ſuo gremio.vnde ſi di
uerſi ſũt clerici pᷣus examinat᷑ ille qui eſt ð ꝓpria qᷓ; qui eſt de aliena eccle/

dap

ſia.ut di. lxxxv. floꝛentinũ archidiaconũ/nec ob. pᷣmiſſe ðcre.ið eni tenni

ibi electio maioꝛis ptis: qꝛ nuilꝰ fuit ibi er aduerſo electꝰ.ſed adpuc ob.

eỹ.e.ti.in cauſis.ubi pualet poſtulatio triũ ð aliẽa eccleſia electii duorfä

ð ꝓpꝛia.ſʒ h fuit ꝓpter ſoꝛmã madati:qꝛ ita ↄuenerãt:ut in quẽ maioꝛps
Zueniret ille eẽt potioꝛ.a de h no.er de ele.cñ inter canonicos/ſqiᷓ qd ſi oẽs
eligunt de aliena eccleſia pᷣter nnũ ꝗ eligit ð ꝓpria. pic dico non ualere ele

ctionẽ uniꝰqꝛ nullũ ð ꝓpa põt eligere cũ qlibʒ eorum cõſenſit in alinm.
unde i ſeipii ñ poetſt cõſentire. Item qd ſi data ẽ aligbꝰpoteſtas un eligat

⁊ ipſi poſtulat exneũ.tenet poſtulatio.ut er ð renũci.poſt traſlationẽ.er ðᷣ
elec. ĩ cauſis ð poſtu.bone.lʒ aũt er pte ſint egreſũ ſines maãdati:m fecerũt

id qð ẽ uicinũ mãdato.ut. ff. iudi.ſol.iã tñ.ꝭ.ult.io.ꝗcꝗd dicat io.eiꝰ opi

nio nðò pᷣuat᷑ ð electione minoris ꝑtis ð eadẽ eccleſa. un cũ totũ capituluʒ
ſacere uideat᷑ qð fit a maioripte ca. ut ĩ extraua.de his q̃ fi.a ma.par.ca.
cũ ĩ cũctis.tenebit electio extranei.ut dicit.t.ꝑ decre.ſupꝑius alegatas.qa
multa fieri nõ debẽt tñ aliter ſacta tenent.nam melioꝛ eligi dʒ.ut.viij. q.i.
lʒ. tñ ſufficit ſi bonus eligat᷑.ut extra de elec.cũ nobis. ⁊.c.cũ dilecti.⁊.C.
de ſtatuis 1 ima.l. ul.?d. r Mon credimus nõ benignaʒpre
ſumptiont.ꝙ ſemꝑ pꝛeſumit ꝙ aliquis ſit dign in ecclis.m. ſ. e. obiiũ.

e
10⸗
v

r.
lad⸗
luris
matl
lan
ipſin
lii.
faeit
lerh
Pech
ſices
Moc
ſeren

lccel
lere
ſuat
is⸗

di
9
cſo⸗
ni

4
691

iteen
tur
hiet
ſoſl
Detä

e
anſe “D
Alne⸗
n ſe
gnente,
Merneni,
mann.
Nöſrans
tnag lei

lont,
innsiat
innsl vi,
pliſins
nuits,3
dkaer
nemine ee
ltas inni
Dpoluun⸗⸗
Els
huncuig
sbend
Gusiuin.
iNhii
Gſich tic⸗
muncalg
han, li.
—MZ

tgüngid
lgonn
1 cuituis
ſeſepncvi
Oſc.
lngte.
ſtacht
per Aieni
Keallena de ere
Narnnongit r
Neſced. “
Cümahin
Policſo
ſonenoen
ſceſi ſo⸗
entbogr
.poplis
ſcheatal
0.N.Cl.
ban ſ
hasSl
, def.
gantc
es Kni
unuin
i inms.
leclanen,
eneſ⸗
ſaul⸗
Sahunne
Lichi N⸗
ctdltan
Gendoſe
Kalit
niuan
tinalmm,
uute
ſanid
hitituin
gtoetcn
ugn nig
laiteg,
leti’ 4
engnpre
. ichli

a ¶SFructum. ſic. ff. de
adop.nec ei.ꝭ.pꝛeterea.
b Pꝛemium. ſ. obti⸗
tinet.vt aliquis de ipſis
eligatur. per hoc videt᷑
ꝙ lz aliqui ꝑdiderint ius
eligendi ꝙ pñt excipere
ʒ illũ ꝗ dat᷑ eis.uidet᷑ tñ
ꝙ excipere nõ poſſunt ſʒ
tantuʒ agere.vt extra ð
ap.conſtitutus.in fi.

d ¶KXucij. dedlinari.
ar. ꝙ eccleſia pot
in duos conſentire. vt ſi
vnus non obtineat: alt᷑
laltem obtineat. lxxxv.
di. archidiaconũ.⁊.viij.
q.i.ĩ ſcripturis.maxime
vꝓbi diffidũt de iure ſuo.
vt extra de poſtu.bõe/ſᷣ
nonne pꝛiuati debent eẽ
iure ſuo:vt extra ð elec.

cũ in cunctis.ſj hec ⁊ ſi/

milia loquũtur in eo ca
ſu:qñ eligentes latebat

vitiũ electi.ſic.xxiij.di.
de ſyracuſane.ſᷣm alios

ſeðs pðt eligi ſub condi-

tione vt ſi pꝛimus nõ ob

tineat ſcõs maneat: vt

lxxxv.di.archidiaconu;ʒ

florentinum.ſic exrtra ð
elec. cuʒ terra. ſic.vij.q.
i. quãuis. 7.c. paſtoralis
¶Bitum. ſolennit.
i.ita plene q̃ſi epi
ſcopus omnia diſponet
vt. xij.q.i.quoniã velia.

l¶ Studio:diſſenſione

inuidia.
Et in periculum. et

ita videtur ſi vitioſa ſit
clectio imputatur viſita

toꝛi.⁊ per hoc.c.dicit.h.
viſitatoꝛem habere ius
in electione.⁊.j.c.pꝛoxi.
⁊.lxiij.di.plebs.alias ñ
vr quare pateret᷑ penaʒ.
ſed dico ꝙ non pl? habz
iuris qᷓ; per canonẽ expꝛi
matur.arg.xviij.q.ij.hᷣ
tantum/vnde non dico
ipſum poſſe eligere. ut
lxiij.di. S.ex his.ea autẽ
facit viſitatoꝛ que per ſa

cerdotes non poſſunte exx
pediri:vt.vij.q.i.ponti

ſices. Item niſi.j. annũ

pꝛocuret ꝙ ſit ibi epᷣs ip
ſe remouetur.vij.q.i.cõᷣ
ſtitutuʒ. ⁊ viuet ð rebus

eccleſte. xij. q. ij. charita⸗

tẽ ⁊.c.eccleſiaſticis.itẽ vi
ſitator dare poteſt pben
das ⁊ eccleſias vacantes
vt hic innuitur. in fi. ca.

A q.ii.non liceat.

Parochia. in tota
e hẽbit iſte puiſio

nẽ.vt.xij.q.i.qm̃ uelina
vt pʒ in fi.c.

ſelſa Atinenſis. ĩpoſſſ

ile.i.non cõömo/

du, Fiui “ de. aliter fieri potuit: qa
iſte erat vicinus.ſic ſumi

tur.ff. de uerbo.ſigni.ne
pos pꝛoculo. Itẽ dicitur
ĩpoſſibile qð non eſt ho
neſtũ.ff. ð odi.lſtit.filiꝰ.
neẽ qbn iuſte mii

DI.

gnus poterit reꝑiri.pꝛimũ.n. illi re
pꝛobãdi ſũt:ut aliꝗ ð alienis eccłijs
merito pferãtur. habeat vnnlaſqʒ
ſuũ fructũ militie in eccleſia ĩiq̃ ſuã
per oĩa officia trãſegit etatẽ.in alie⸗
na ſtipẽdia minime alter obrepat:
nec alij debitã alter ſibi vẽdicare au
deat mercedẽ ſit facultas clericis re
nitendi ſi ſe viderint pꝛegrauari: 2
quẽ ſibi ingeri ex trãſnerſo viderit:
nõ timeãt refutare.qui 7 ſi nõ debi-
t epiſcopatus pꝛemiũꝰ vel liberũ
de eo qui eos recturus ebe ba⸗

bere iudicinm.

Noꝛdinatiõe pᷣpoſiti illa ſem
per cõſideret᷑ ratio vt bic ↄſti
tnat᷑ quẽ oĩs cõcoꝛs ↄgregatio ſᷣm
timoꝛẽ dei:ſiue etiã ps ↄgregatio-
nis q;uis praua ſanioꝛi ↄſilio elege
rit:vite aũt merito ⁊ ſapiẽtia eliga
tur q oꝛdinãdus ẽ:⁊ ſi vltimus ẽ in
ↄgregatiõe. ꝙ ſi ois ↄgregatio vi
tijs ſuis ↄſentiẽtẽ ꝑſonã pari ↄſilio
elegerit: ⁊ vitia ipſa aliquatenꝰĩ no
titiã epᷣi vel ad alios vicinos pꝛepo
ſuos vel chꝛiſtianos claruerit: ꝓhi
beat᷑ pꝛauorũ pꝛeualere ↄſenſuʒ ſʒ
domui dei eps cõſtituat cũ alijs di
gnũ diſpẽſatorẽ. ¶ Itẽ grego. ci
nibus neapoli. Be eöges.
Zudij vr̃i ſit etiã aliũ ꝗ aptus
ſit ꝓuidere:vt ſi forte petrus
quẽ a vobis eleciũ aſſeritis huic or
dini nõ videat᷑ idoneꝰ:ſit ĩ quo de-
clinariꝰ veſtra electio poſſit:nã gra
ue cleri illiꝰerit oppꝛobriũ: vt ſi hic
fortaſſe ꝓbatꝰ nõ fuerit: aliũ ſe di⸗
cat ꝗ eligi debeat ñ habere. Itẽ
grego. in regiſrro. De eodem.

0— Bitũ victoris panormitane
ciuitatis antiſtitis directa rela

tio patefecit:q̃pꝛopter viſitationis
ðᷣſtitute eccleſie fraternitati tue ope⸗
rã ſolẽniter delegamꝰ.⁊ iõ frater-
nitas tua ad pꝛedictã eccleſiã ire ꝓ
peret ⁊ aſſiduis cxhortationib⸗ cle
rũ plebẽq; eiuſdẽ ecdeſie admone
re feſtiet: vt remoto ſtudio vno eo
dẽqʒ cõſenſu talẽ Ppficiẽdũ ſibi expe
tãt ſacerdotẽ ꝗ tãto miſterio vale/

at dignꝰ reperiri ⁊ a nenerãdis cão
nibꝰ nullatenꝰreſ puat. cõmonemꝰ

Et fraternitatẽ tuã: ut nullũ de alia

eligi pmittas eeccleſa:niſi foꝛte iter

dericos ipᷣiꝰ cinitatis ĩ q̃ᷓ viſitatõis
ipẽdis officiũ: nullus ad epatũ di⸗
gnꝰ: qd euẽire ñ credimꝰ: poterit i i-
uẽiri:ꝓniſurꝰañ oia ne ad cuinſſibʒ
cõuerſatiõis meritũ laice ꝑſõe aſpi
rare pᷣſumãt:ne ⁊ ille pſone uolun
tatis affectũ ñ iueniat:⁊ tu xiculuʒ
ordinis tni qð abſit icurras. mõa
ſteria autẽ ſi qua ſunt in ipſiꝰ oſtitu
ta parochiaꝰ ſub tua cura diſpoſiti
oneq; quouſq; illic ꝓpꝛiꝰ fueritoꝛ
dinatus epiſcopus eẽ cõcedimus.
¶Itẽ pelagiꝰ papa eucarpo meli/
ſe anenſi epiſcopo. De codez3.
Atinenſis ecclie viſitationẽ ti
bi iiungimus:cuiꝰepiſcopũ ð

pacluce trãniſe ſuſcepta cleri relati

LXII

one didicimꝰ.impoſſibile eni eſtvt
nos in/ꝓnicia illa dũtaxat ĩ ſyracu-
ſanis ꝑtibꝰ alij cuilibʒ cauſas q̃ ad
deuʒ ptinent cõmittamꝰ: niſi forte
taleʒ ꝑ te deus nũc ĩ catinenſi eccłia
eligere voluerit:de cuiꝰ cõſcientia
poſſimꝰ eſſe ſecuri: vt a te labores
iſtos paululuʒ remouer̃ poſſimus.
mox ergo dilectio tua ad ſupradi-
ctaʒ catinenſũ eccłiaʒ pgat:⁊ hoĩeʒ
de clero ꝗ nec vxorẽ habeat nec fili
os nec crimẽ aliqð canonibꝰ inimi
cũ:eligi cũ auxilio dei cõpellat atqʒ
ſuadeat:⁊a ſtati eũ ad vrbẽ romã cũ
ðcreto ⁊ teſtiſicatõe r̃latõis tue trãſ
mitte. ¶ Itez grego. paſſino epo.
¶¶m in epm enguur:non ſit re⸗
ns q iminũ q ſacra lex morte punt.
Ene nouit fraternitas tua qᷓ;
lõgo tꝑe apꝛuciũ ciuitas paſto
rali ſit ſolicitudie ðſtituta:vbi diuꝰ
queſiuimꝰ ꝗs oꝛdiari ðbuiſſet:⁊ ne
quaqᷓ; potuimꝰiuenit.ſʒ qꝛ optimꝰ
mihi ĩ moribꝰ ſuis ĩ pſalmodie ſtu
dioĩ amore oꝛatiõis valde laudatꝰ
religioſã vitã oĩno dicit᷑ agere:bũc
volumus vt fraternitas veſtra ad
ſe faciat venire:⁊ de aĩa ſua admo
neat᷑ q̃tenꝰĩ bonis ſtudijs creſcat:⁊
ſi nulla ei criminaqᷓ pꝑlegis ſacre re
gulã moꝛte mulctanda ſũt obuiãt:
tũc hoꝛtãdꝰẽ vtvł mõachꝰvłavo
bis ſubdiaconus fiat:⁊ poſt aliquã

tum temporis ſi deo placuerit:ipſe

ad paſtoraleʒ curã debeat promo⸗
ueri. ¶.Cui autem viſitatio iniun
gitur nibil de rebꝰ eiuſdẽ eccleſie a
1* Bſem patiat. Añ Grego.
on patiatur a quoq; prelu⸗
mi de rebꝰ ecdene mii cui fnerit in-
iuncta viſtatio.

Voniaʒ feſtus capuane ecde

ſie epiſcopus:in romana cini
tate poſitus de hacluce migrauit:
cure nobis fuit que vniuerſis eccle⸗
ſijs ipendit᷑: fraternitati tue preſen
tia ſcripta dirigere: vt memorate
eccdleſe viſitator accedas: ſic tamẽ
vt nihil de ꝓuectionibus clericorũ
ðreddituꝰ: ornatu: miniſterijſq; väł
quicquid pꝛefati loci eſſe poterit a
quocß preſumi patiaris: ſʒ omnẽ
vigilantiam atqʒ; cautelam circa dle
ricos plebẽqʒ eiuſdẽ eccleſie exhibe
re te cõuenit:vt i vigilijs obſequio
q; eccleſiaſtico ſedule ac deuote de

be tdeſeruir.
Nan I

Keuiter monſtratuͦ er 4
vus oꝛdinibꝰ in quos gra

R dus ſunt eligedi: Nũc vi⸗
denduʒz eſt a quibus ſũt eli
gendi ⁊ oſecrãdi.Electio

dericoꝝ eſt cõſẽſus pᷣncipis petitio

plebis. ¶ Ande leo papa.
Nõ ſt habedi iter

Alla ratio ſinit vt inter epos

1.

Pücialit ehist cũ mettopcliani iu

os gnecg
dericis eliguf neca plebio? erpetuf.

habeãt ꝗ neca clericis ſũt ele
cti nec a plebibꝰ ſũt expetitineca cõ

. 5 3

ij.ſane.xxii.q.ij.faciat hð.
k Nec filios. iñ alias q;tum
ad ſeculares honoꝛes ꝓſunt ſi
lij:vbi filius ꝓ anno cõputatur

eſt contra pꝛeceptum apli ꝗ di⸗
xit vnius vxoꝛis viruʒ. EZld
de ꝙ ſic legitur in epiſtola ad
titum capitulo pꝛimo.⁊ pꝛima
timotheum capitulo.iii.ſo.hic
loquitur quando sꝛeſumptio ẽ
qꝙ pꝛopter filios dilapidet bona
eccleſie.ſic.xxviij.di.de ſyracu⸗

ſane.⁊ tunc dabit cautionem.⁊

ſaciet inuentariuʒ.xiij.q.i.fuit
manikfeſte. idem dico de nepoti/
bus.ut in autẽ.qũo opoꝛtet epi
6 os. §F. i. col. i.

Connpellat. ergo aliqs po-
SS ad epiſcopatum ſicut

dd alios oꝛdines.ut.xl.di.ante
omnia.xcij.di.ſi ꝗs epᷣs nacãs
lxxiiij.di.placuit.io.

m B Ene.vbi diulargu. ꝙ
differri poteſt eleciio cuʒ

ñ inueni idoneus.a lʒ aliqui ĩ
fra tempus ſtatutuʒ iuſto impe

dimento detenti non eligunt.ñ
pꝛiuantur electiðe: vt extra de

elec.ne pꝛo defectu uam nõ cur

rit preſcriptio contra illum qui
non poterat eligere. vt extra de
cõceſ.pꝛe.non va.quia diuerſi
tatem. ⁊ argumẽ. C. de anna.
excep.l.i.in fine.C.de inof.teſt.
contra.ff.ex qui.ca. ma.l. a⸗
n.

AUel monachus. ſed qua⸗
moͤach: foꝛte quia erat mo

naſteriuʒ cui deerat pᷣlatus. vł

ið:quia ſi eſt mõachꝰ citiꝰ põt
pꝛomoueri ad ſacros ordines:

vt.lxxvij.di. monachꝰ.ſed nõ

ne hic diutius expectabitur q; pꝑ
vi.mẽſes.qð eſſe non debet: ut
.l. diſtin. poſtquazʒ. ſic. . e. oſi

S 7. vij. q. i. conſtitutum.

* Noniam. viſitator. bic

habes ꝙ papa viſitatio⸗
nis committit officium. ſed au

meirgpolitanus poſſit viſitato
rem conſtituere: ſicut preſes cu

ratorem.vt inſti.de cur.ꝭ.vlt.

non credo io.ego chco ꝙ ſic. cũ
non inueniam Prohihitmmn.

ei ſen. ex. nuper. B

Redditu. a quo cuſtodiri ö
bent bona vacantis eccleſie no

tani. Friſ driſchaituter. 7. Ce

illud⸗
OlI. LPXII
gqdq euiter. nunc.
hbhbhric oſtendit ꝙ cle
b ricorum ſit elige
W rcxe 1 populi con⸗

ſentire:oſtẽdit ẽt
ſ aliquis fuerit conſecratus

ſine auctoꝛitate metropolitani

deponitur.

2la nera pletive. .ſen
ſus plebis requiritur in

electione ⁊ eo ipſo conſentiũt ½

perhibent ei teſtimoniuz: quiuas

teſtimoniũ plebis equinalet ele
ctiomi.vt.xxiiij.diſtinctio.c.i. 7

lxvij. diſtin. reliquiſed quid ſi

aliquis eſt conſecratus qui non

habnit conſenſum plebis nunn⸗
quid caſſabitur conſecratio?:
videtur ꝙ ſic in odium conſe⸗

enman Pleles

Clia e] erhori

crantium ¹ eligentium: cum

„

1
Kcla ,

eatre n

2
ſir pat 1113⸗

1.

contemptus eſt.liet ex gratia populus ſit requirendus vel vocandus vt.xvi.q.
vij. decernimus.xxi.q.ij.ca.i.nam ſemper conſenſus plebis eſt requirendus.vt
viij.q.i.licet. Item qꝛ laicus poteſt excipere contra electum ⁊ dicere ꝙ ei inuito ñ

eſt dandus epiſcopus vt.j.lxiij.diſtin.c.ſi foꝛte.⁊.c.hadrianus.h.dicit ſi oꝛitur

ſcandalum ex hoc ꝙ caſſanda ſit electio ⁊ conſecratio.ſed dico nõ ideo caſſandã lʒ

nð affuerit. quia plura exigun
tur que tamen omiſſa nõ vitiãt
factum.ar.xxx.q.v. noſtrates.
quia huiuſmodi leuia omiſſa ñ
vitiant rem vt.ff.de ven.inſpi.
.A.i.in ſi.eo ipſo autem intelli/
gitur laicus donſentire ſi nõ diſ
ſentit. vt.liiij.di.ſi ſeruus. ff.
ſo. ma.l.ij.
— Tribuenduʒ. iſti tamẽ dãt
dinem habent eum ſed non
iuſte. vt..de conſe.diſtin.uij.
nulius autem.
bę HNec docetur.ſi.extra ð iure
pa. ꝙ autem.
¶Si qui. i.q.i.ſacerdotes.⁊
En qui a pſeudo epis.
Ocendus: vi p ſeuerita
tem. ſ.excommunicatio/
nem. ferro enim reſecanda ſunt
vulnera ⁊c̃.vt.xvi.q.i.in cano
e Allus. depõatur.i.q.i.
ſi quis epᷣs ſi qui epiſcopi
.S. diſtin. l.ex penitentibus. S.
xxx vi.diſtin.eccleſiaſticis.

1 di. Mi. in pꝛecedẽ

Ieſt laici tantuʒ
debent conſenti/
re electiomi: ple/
nius hic pꝛoſequit᷑ nullo mo
do debent intereſſe ⁊ hoc facit v·
qʒ ad ilium.S.bis omnibus.de
inde pꝛobat contrariuʒ vſqʒ ad
illum.S.electiones ⁊ ibi ſoluit.
deinde oſtendit que priuilegia
fuerunt imperatoꝛibus data cir
ca electiones que poſtmodum
fuerunt eis ablata.vltimo dicit
ꝙ religioſi viri non ſunt exclu/

encanelectionbus el erga
4

ber erita g vulus laicne e 1
uentnali eccleſia niſi hoc babe⸗
at ex conſuetudine: vt extea de
ſiurepa. vobis. licet. b. dixerit
ibi poteſt bene patronintereſſe
vt. xviij.q. ij. abbateʒ.⁊ boc. c.
dicit intelligi de non patronis.
equaliter autem eſt patronusr qG
minus dat ſicut qui plus: quia
unus poteſt ſupplere per operã
qð ei deeſt in primomio. ff. pꝛo
Allus:cõem. cum ergo
ec tria requiruntur ſcil,ʒ
communis conſonans 1 cano-
nica. ſi vnum iſtorn veeſt vitio
ſa ẽ electio.vt.ar.xxxviij. diſti.

—

que ipſis. non enim ſufficit ele
ctionem eſſe communez miſi ſit
canonica. vt.hic.ꝛ.lxix.di.c.i.
⁊.c. antepe. item hic eſt. ar. c ſi
aliqui ſeparatim conſenſerunt
in aliquem ꝙ talis conſenſus nñ
valet quia nominationes citra

conſilium publicum facere nõ

valent.vt.ij.q.vi.nominano⸗
nes ⁊ priuata conuenticula in
electionibus ꝓhibẽtur: ut.lxxij.
di. c.i..c.nullus.h.ar.contra
lxiij.di.quanto.extra de elec. ꝑ
ſicut. 7 rna gego.bone. mii.
2 Fuitus ſeparati conceditur. ff.
de ſerui.per fundum.dico nul/

dicio conſecrativnde cuʒ ſepe que
ſtio de male accepto honore naſci-
tur: ꝗs ambigat nequaqᷓ;ᷓ ab iſtis
eſſe tribuendumqð nec doceturꝰfu
iſſe collatũ.ſi qui autẽ clerici ab iſtis
pſeudo epᷣis in eoruʒ eccleſijs ordi
nati ſunt.⁊ cetera ifra cã ſimonia-
coꝝ tertia.Itẽ celeſtinus papa.

NPopulus non debet preire ſ-

quendus: nos quoqʒ ſi neſci.

ee populus nõ ſe

unt eos quid liceat quidue nõ liceat

cõmouere ñ bis ↄſenſũ preber̃ ðbe
mꝰ.ꝗſꝗs conatꝰ fuerit tentare ꝓbi
bita:ſentiet cenſuram ſedis apoſto
lice minime defutura.que eniʒ ſola
admonitionis auctoritate nõ corri
gimus: neceſſe eſt vt ꝑ ſeueritatem
cõgruentẽ regulis vindicemꝰ: per
totas ergo que propꝛijs rectoribus
carẽt ecdeſias volumus vt hoc ino
teſcat:ut nullus ſibi aliqua ſpe forſi
tan blãditijs uludat.ꝙ Nin antez
canonice electus fuerit cõſecrariñ
debet. ÆμUngde calixtus papa.
C. Hon conſecretur in epucopuʒz
Enluts cplftopus niſi cano

Te ice electum conſecret. quod
i preſumptum fuerit: conſecrans

2 conſecratus abſqʒ recuperatio⸗

nis ſpe deponatur.·

lel

Aicinullo modo ſe obẽt

iſerere electiõi. Ande

HMagrianus papa.
Ztlidls lanebenz prineipſſtu
potetum ſemet inſerat electi
oni aut ꝓmotioni patriarche me⸗
tropolite aut cuiuſlibet epi:ne vide
licet inordinata ⁊? incõgrua ſiat ele-
ctio uł confuſio vl ↄtentio:preſerii
cũ nullã i talibꝰ ptãteʒ quẽqᷓ; ptãti-
uoꝝ uł ceterornʒ laicorũ habere cõ
ueniat.⁊ ifra/Quiſquis ſeculariuz
principũ nel potetuʒ uel alterius di
gnitatis laic aduerſus cõez 0ſonã

tẽ atqʒ canonicã electionẽ eccleſaſti

ci ordmis ager̃ tẽtauerit: anathẽa
ſit: donec obediat ⁊ cõſctiat quicqd
eccleſia de electione æ ordiatione p
¶Itẽ er. viii.ſnodo.

Adrianus papa. 1i), nicola
iſſos ſuos gonatũ.ſ.hoſtiẽſez
epm ⁊ ſtephanũ neopheſinũ epᷣm⸗
marinũ diaconẽ ſancte ro.ec.ad ba

conſtantinum 7 leonem auguſtos

ſiliuz imperatorem ⁊ ad uantase

conſtantinopolim direxit: cũ quibꝰ

anaſtanus bibliothecarius roma

promouetcderns.

us pdeceſſor eins diſpoſue/

LXIII

lam talem eſſe electionem: cnm ſit dandeſtina. vt er de elec.quia ppad ſi.

io hoc hodie determinatum eſt extra de elec.in

lares electiones non valent.b.

—

geneni. vbi dicitur ꝙ ſingu

hy·¶Eccleſia. eccleſi hic vocat viros eccleſiaſticos:quandoqʒ vocat won.· t

gregatio fidelium.vt.j.de cõ.di.i.eccłia.de hoc dixi.vij.q.i.ſcire. xce⸗

ne ſedis vtriuſqʒ lingue grece ⁊ la-
tine peritus perrexit:⁊ ſynodo con
gregata quã octauam vniuerſaleʒ
ſynodũ illuc cõueniẽtes appellaue
runt:exortũ ſciſma ð ignatij ðpoſi
tione ⁊ fotini ordiatiõe ſedauerũt:
fotinuʒ anathematizantes ⁊ ignati
um reſtituẽtes:in qua ſic ſtatutũ eſt
ↄſecratiões ⁊ ꝓmotiões epoꝝ cõ
coꝛdãs pᷣoꝛibꝰↄcilijs clericoꝝ electi
once ac ðcreto ⁊ epᷣoꝝ collegio ſieri
hec ſacta vniuerſalis ſynodus dif-
ſininit ⁊ ſtatuit:atqʒ iure ꝓmulga⸗
uit:neminẽ laicoꝝ pncipũ uel potẽ
tũ ſemet iſerere electiõi uł ꝓmotiõi
patriarche: uel metropolitani:aut

cniuſlibʒ epᷣi:ne videlʒ ioꝛdinata 2

ĩicõgrua hic fiat electio cõtẽptio vl
ↄfuſio: pᷣſerti cũ ĩ talibꝰnullã pote
ſtatẽ quẽquã poteſtatiuorũ vl laico
rũ ceteroꝝ haberecõuẽiat: ſʒ ſilere
⁊ attendere ſibi uſqʒquo regulari-
ter a collegio eccleſie ſuſcipiat finẽ
elecio põtiſicis futuri. Si vo quiſ⸗
qua laicoꝝ ad ↄtractãdũꝰ ur coop
andũ iuitatꝰ ab eccleſia:licet huiuſ⸗
modi laico cũ reuerẽtia ſi forte vo
luerit obtẽperare ſe aſſiſtẽtibus. ta
liter enĩ dignum paſtorem ſibi re⸗
gulariter ad ſuã ⁊ eccdleſie ſalutem
¶Item ex hiſtoria tripartita,.
¶. Electioni epiſcoporum ipera⸗
tor gN enon debet.

Alentinianus iperator veni
ES ab oꝛiente ad heſperias

rtes: vt refert hiſtoria eccleſiaſti

ca: mortuo auxẽtio arriane pfidie

magiſtro:qui mediolanenſeʒ eccle
ſiam vt lupus dilaniauerat: cũ vel
let imperator catholicum deo oꝛdi
nante ibi conſecrari epᷣm: euocans
epiſcopos hec eis locutꝰeſtinoſtis
apte eruditi diuinis eloquijs qlem
oporteat eſſe pontiſicem: ⁊ quianõ
decet eum verbo ſolo ſed etiam cõ
uerſatione gubernare ſubiectos:

totius ſemetipſum imitatoremvir)

uerſationem habere bonam; talẽ?
itaqʒ in pontiſcali conſtituite ſede:
um ſyncere noſtra capita ſubmitta
mus ⁊ eins monita dum tanq; ho
mines gelinquimus neceſſorio ve
iuti curantis medicamina ſuſcipia
mus / hec autem cum dixiſſet impe
tor petijt ſynodus: vt magis ipſe

decerneret ſapiens ? pins exiſtens.

ataz ille ait: ſuper vos eſt talis ele⸗
ctio. Mos. n. gratia diuina potiti ?2
illo ſpiendore fulgentes melius po
teritis eligere. tüc ſacerdotes egreſ

ſi de epaliſede tractabat. cũ at ordi
natòe diuia qꝗbꝛoſi? nõdũ baptisat⸗

ſueratlar.ſucceſſo
rem debere confirmare
qð ãteceſſoꝛ ĩcohauit.ut
hic ⁊.xij.q.ij.hec huius.
Me Ainguſtonſac
nilij imperatoꝛũ dicũtur
ẽt auguſti qꝛ ſperabat᷑
eẽnt futuri ĩiperatoꝛes et
qſi per auguriũ h̊ ſpera
bat. vel ſicut imperator
dicit᷑ auguſtus ꝗa illius
pꝛopoſiti debʒ eſſe ꝙ au
geat: ſic ⁊ filius poteſt
dici auguſtus:quia ⁊ h
propoſitum debet habe
re cũ habebit ĩperium.

iꝓ Aldrianus. diſpo

Bibliothecarius. i. blorheen⸗
TUIO

cancellariꝰ.S.xx.di.ſub
mittitur.
m Lonſecrationes. h
ſunt verba concilij.
.Y Raicorh .kcvi. di.
bene quideam.
o.Alg ↄtractädũ. i. ſi
muſ tractädum.
Inuitatur. hicinui⸗
tantur laici ad electionezʒ
alibi ad ſermonẽ facien/
du. vt. rriij. di. mulier.
qnãdoq; ad cůs mfimo
niales. vt.xxxv.q.v.ad
ſedẽ cauſis autẽ fidei in
tererunt ẽt non vocati.
vt.xcvi.diſtin.vbi naʒ.
ſed nunquid ſubſcribent
epiſcopus de loco.
Alẽtian?. epiſco/
Pos electioni me
tropolitani intererũt oẽs
epi ꝓuinciales.vt.j.eo.
metropolitano. 7. lxvi.
di.c.i.io.ſʒ in his non at
tendo niſi conſuetudinę
vt extra de elec.cũ eccle/
ſia. er ð poſtu. bõe. ð
iure cõmuni omnis ele⸗
ctio ſpectat ad capitulũ:
vt extra de cauſa poſ.⁊
pꝛoprie. cũ eccleſia. B.
PrC.ESolo. ſic magiſtni
moꝛibꝰa facundia alios
ðbẽt pᷣcedere:vt.C. dep
feſſoribꝰ ⁊ medicis.ma
ſatio pᷣbet alicui teſtimõi

12

uʒ: vt.ii. q. vij. cum pa⸗

5

1Submittam? ar. c
iperaioꝛ ẽ mioꝛ quolibet
epo ⁊ excᷣicari poteſt ab
epᷣo. vt h ĩnuit.⁊.xviiſj.
li. quoniq qdẽ. xcvi. di.
duo. iñ iĩpato: ẽ maioꝛi
tpalibꝰ illis g ab eo lea
piũt tẽporalia ſ mioꝛẽĩ

ſpualibꝰ. e. ð ima. 1 0be

u Sup vos. i, ad uos
ectat: ſic ndit theodo
ſiꝰ. xvij. d. 5. blc/vl i H
diẽ ſup vos.qꝛ electio eſt
piculo eligẽtiũ. ſi gs eni·
dano diſpedio q pen

ſpetf
ofun

hls, ſ
r e
Onſimene
ſbantn
bee huins,
Rſſdr
Nicin
Ponkttg
hemtonz
niöſen
ari
Alls
flung Ptc
Grglict;
(bherbed
t ſpendn.
Ntinits

atones))
Cnrli.
fagicid
nn.
bießvi,
Adknene
‚Genoler.
lisnfno
ngvad
ſon nnar.
Prbi uz.
ibirbent
ſepiei⸗
l.
ſandeentio⸗
(aertonine
lhnaaitoss
Alestſn.
lano. de.
inbisnene
onſoend
ſerr aiecd⸗

ſonnisc⸗
dcapinli
Carſapeſt
cceiub,
enngft
cunludics
enCd
N.
noAN.
uinnd

ſun 0.
lorgpelt
nipor
en
Untfuig
egtbn
ußnei

ſit benn
(e eh
inn
donhen

DI.

acciderit.C. de periculo noĩantium.l.i.lib.xilitẽ ſi ipabilẽ noĩant ⁊ appel
latur:tenet᷑ dare ſumptꝰ quos fecerant aduerſarij.C.de decu.l.ü.
a ¶Electus.⁊ ita male dicit.g.qꝙ fuerit poſtulatꝰ.S.lxi.di.S.ſic beatus
Iſi.ſed põt dicere ꝙ fuit electus ĩ poſtulandũ:vt extra de renũ.poſt trãſ/
lationem.io.⁊ dicit.t.qꝙ clericus alteriꝰ eccłie in ſacris ordinibus cõſtitu

tus eligi poteſt. ita no.i
ula decre.poſt trãſlatio/
nẽ niſi ſit eᷣs:vt vr dice
re decre.er de elec.cũ in
ter can.⁊ poſtea dʒ poſtu
lari. B.
b .Coꝛpoꝛa. 2 ita fuit
curialis ſʒ abſolutus fue
rat:nec ex officio cõtraxe
rat irregularitatem.alio
quin nõ ꝓmoueret᷑ li.di.
ſi quis poſt.

¶ Oꝛdinẽ ex hoc verbo

dixerũt ꝗqdam ꝙ impera
toꝛ dʒ habere oꝛdinẽ ſub
diaconalẽ ſed nõ eſt veꝝ
qꝛ hʒ militarẽ characte/
rem:vt.i.q:i.ꝙ ꝗdã.ge
rit tamẽ officiũ ſubdiaco
