¶U¶Remouendus eſt epiſcopus ab
ecdeſia cui irrepſerit:⁊ ad ſuaʒ co
gendue eſtredirrr.
1 Emoto ab ecckia barchino
nẽſi atq; ad ſuã remiſſo irẽo
epiſcopo ſedatis per ſacerdotaleʒ
modeſtiam voluntatibus: que per
ignorantiam eccleſiaſticarum legũ
deſiderant:quod nõ licet obtinere:
talis protinus de clero ꝓpꝛio ⁊ bar
chinonẽſibus ordinetur epiſcopꝰ:
qualeʒ te pᷣcipue frater aſconi opoꝛ
teat eligere ⁊ deceat conſecrare:ne
ſi forte aliter factum ſit: nõ ſine ob
iurgatione maxime in tui nominis
redũdat noſtra preceptio: quod in
iniuriam dei a quo ſpecialiter ſacer
dotalium eſt gratia ðignitatum di
dicerimus admiſſum. Itẽ Leo
epiſcopus vꝛbis rome Anaſtaſio
theſſalonicenſi epiſcopo.
CQui alienam cathedram appe
tit ab ea expulſus etiam propria
carett
quis epiſcopus ſue ciuita-
tis mediocritate deſpecta ad/

Jquis in dero conſtitutꝰ ab
W

miniſtrationẽ celebꝛioꝛis loci ambi

erit:⁊ ad maiorem ſe plebem qua
cunqʒ ratione tranſtulerit:a cathe/

dra quideʒ pellatur aliena: carebit

etiam propria:vt nec illis pᷣſideat
quos per auariciam ↄcupiuit: nec
illis quos per ſuperbiã ſpꝛeuit:ſuis
igitur terminis contentus quiſqʒ ſit
nec ſupᷣ menſuras iuris ſui affectet
augeri.
¶ Item ex ↄci.meldenſi.
¶Atraqʒ careat ecdlena.quiↄtem
ptu minoꝛis ad maiorem aſpirat.
J quis de ordineſſacerdotali
2 ↄtemptu minoris eccleſie am
ſtioſe 2 impꝛobe ad potiorem a-
ſpirauerit:canonica erga eum diffi
nitio ↄſeruetur:hoc eſtvtvtraq; ca
reat.¶ Qnmi vero pcio eccleſiã va
cantẽ ĩgreſſus fuerit:ab officio ſuo
deponẽduſ eſt:ſicut in rotbomagẽ
ſi ↄcilio legitur. .—
¶Deijcitur a clero:qui muneribꝰ
eccleſiam acquirere tentat.
Ancitum eſt atqʒ omnibꝰmo

k ¶¶Altaris. ſi res inant
mata fuerit conſecrata do
mino non reſtituitur: vt
xiiij.q. vi.cõperimus.ſe
cus in re animata.liiij.di
ſtincti.frequẽs.quia ani
mata delinquere poteſt.
ſed inanimata non.
Anno. ix. q.ij.nullũ
contra:vbi pꝛo tali culpa
Depo nitur.ſed iſtud eſt
Ednne
m ¶ ¶Iquis in dero.qð
12 laicis non lieereſe
n Solẽnibus ĩmo nul
lo tpe deerit.xci.di. elen
therius.⁊.c.clericꝰ. ⁊.xc
res hʒ eccleſias uel pꝛebẽ
das.tunc dicas eccleſiam
ſecum diſpenſaſſe ut ad
iſtud non cogatur.
o & Per tres. S. e. pñ̃tiũ
contra.ibi d᷑ de dunobuſ
menſibus.ſed ibi factum
narrat.hic ins cõmune.
»PB Emoto. ab officio
viſitationis uel eti
aʒ ab ipo epiſcopatu quẽ
occupauerat.
Ouis epiſcopuſad
maioreʒ. multo for
tius ſi ad parem: qꝛfaci⸗
lius diſpẽſat in maiori qᷓ;
in pari.extra.de tranſla.
Iʒ ad minoꝛem eniã diffi⸗
cilius qᷓᷓ ad parem. extra
de traſla.cñ ex illo.⁊ bec
eſt pꝛeſumptio canonis:
qꝛ eo ipſo quod trãſit ad
maiorem.preſumitur eẽ
ambitio potiꝰ qᷓ leuitas:
qꝛ nullꝰtrãſit ad minorẽ
extra de cle. non reſi. cei.

r HGB quis de oꝛdine.

Abene dicit aut ali⸗
am. qꝛ ꝗcquid habent ho
mines.pecunie noĩe cen/
ſetur.i.q.iij.totum.

dis probibitum: vt ſi quis

preſbyter inuentus fuerit alicui cle
rico vel laico munera dare vel de
diſſe:aut aliam pecuniam tribuei
vt alterius preſbyteri ecceſiam va
cantem pꝛecio redimat:pro hac cu
piditate ſen rapina ſeu preſumptio
ne turpis lucri gratia deiſciaiur 8

6 ncitum. aut aliäö

ſpiconl
titann
oran⸗h
oeduol
hetſh,ut.
Epr
iquisvo
Sd Mramnnor

Pturd,4r

Erbocin
Phlcun
Ppuatun
Nllrate
dapbih
ſouisfin
Pliwel
Aliudtane
lorelle
Reponere;
ſeſrehin
cgodenin
Ulur pope
reporſuan
ltugenr⸗
dlgdat
lhanlasgſe
r Knoͤli
Copinatan
hrnchnn
Ponit Gman
Mabrrd
ſalartan
nacgatene
indamnoy
ſeoel
ſumentumn
Me can ſa

I
Peol
gnidboni
benofagl

ſllgtoneni
Audn

gi nei
neiain
tirtckt

Gahfti⸗
NRdarda
Kbiinnmn
Lischmane,
No choſſo
batenisncetit
Mopun ge
n.

ſochitcniel
hoez rloo
Pnmegfn⸗
aiinmuani;
ndenanſtn
Memanüdiſi⸗
tparn an
Gierilo tber
Pto kanons:
ocd riſtas
Orcantnes
Nöins:
fictad minon
le,non nc⸗
is eonine.

um. anrai
diatt aur al/
lidbabentbo
mnienoiecen⸗

4 Atationes.petruſ
·xxxij. di. ſacroſan
cta. (Zldde ꝙ ſic legitur
in veribus apoſtolorum.
bParua.ſ. vercellĩa
tregulare eſt vt a minori
pꝛomoueatur ad maius
ut.xciij.di.legimꝰ.ĩ ſi.⁊
ff.ð mu. ⁊ hono. ut gra
datiʒ.ſed nõ econuerſo.
¶ Nec tranſſertur. pᷣſu⸗
mit enim canon locuʒ nõ
mutari cum animus nõ
ſit muratus. ſicut virgo
cenſetur cum non ſit ani
mus coꝛuptus:lʒ coꝛpꝰ
ſit conuptũ.xxxij.q.v.ita
ne.ſic pꝛopter animuʒ bo
hum iudicat canon ẽt in/
iuſtũ factum bonuʒ.xxiij.
.q. viij.occidit.⁊.q. vij.
qð auteʒ.⁊.xxxij.q.v.ꝓ
MLiaſplucimex illuc
potuus accedet prela
tus vbi plus lucri põt fa
cere:łʒ maioꝛ ſit ibi pena
ſua:ut.j.e.c.i.⁊ b ic ap⸗
paret ratio quare epiſco/
pus non debeat ſieri mo
nachus inuito papa: qa
ibi conſulit oꝛopꝛie viili/
ati tantum:vt.ij.q.vij.
ſancta:ſj hie cõi ⁊ propꝛie
ue duo ſunt pꝛeferẽda ꝓ
ein r ni liat⸗
NPreterenda eſt. naz
cũ quis vocaturad pꝛela./

ua muram non pꝛeponet pꝛi-

nuatum commodum cdi:
IAII hic. 1. vlij. q.i. in ſcri⸗

pturꝭ.a.xvi.q.i.vos aũt
Et hoc intelligas cum ꝑ
publicum non impeditur
pꝛiuatum. allas eniʒ ſuã
Vrllitatem poteſt pꝛef erre
eoff. de iudi.ſi longius.ff.
S arbi. lʒ aũt.ff. ad.l.aqꝗ.
ſiquis fumo.ff. de preſcri
pti.ver.l.qui ſeruandarũ
aliud tamen videtur in pᷣ
lato: ut üle ſemper teneat
pꝛeponere vtilitatẽ eccle/
ſie ſue pꝛopꝛie vtilitati:ut
xij.q.uij.quecunqʒ./Cũ
ergo detrimentuʒ gs pa
titur pꝛo publica vtilita/
te põt ſuam pꝛeponer̃vti
litateʒ.xix.q.ij.due.xiiij.
dil. qð ait.quia oꝛdinata
charitas a ſe incipit.xxiij.
.q.v. ſi nò licet.ð pe.diſ.
ij.ꝗ vult. Vel dic ꝙ qua
do pꝛiuata vtilitas inclu
ditur in cmuni:tunc pre
ponit᷑ cõmunis: ut eſt in
pꝛelatura:ut argu.ff.pꝛo
ſocio.l.actione.ꝭ.labeo.
Uel diſtingue an vtilital
in acquirendo cſiſtit aut
in damno vitando: tunc
ſecus uel econuerſo.
f¶Aliud. ut.S.di.vi.te
ſtamentum.⁊ extra quod
me. cau.ſacris.
8 Hnis. ſciret. ar.
Wweoipſo videtur
aliquid bonũ ⁊ iuſtum qᷓ
a bono factuʒ eſt. xxxvij.
dDl. qui de menſa. ?. ix.q.
ij. lugdunenſis. (Adde
ua ui diẽ tex. in pᷣn. le

VII

dero ⁊ alienus exiſtata regula.
Quod vero communi conſilio
atqᷓ; omniuʒz aliorum vtilitate mij

tationes epiſcoporum fſieri poſſint

7 in eccleſijs a ꝗbus receſſerint:eis
viuẽtibus alij ſubſtitui valeãt. An
terius papa demõſtrat ſcribens oĩ-
bus epiſcopſis
¶ Heceſſiitatis vel vtilitatis canſa
ilcoporum muuationes ſieri poſ

I Atationes epiſcoporũ ſcito

te ↄmuni vtilitate atqʒ neceſ-
ſitate fieri licere:ſed non pꝛopꝛia cuj
iuſquam voluntate aut dominatio
ne. Petrus ſanctus magiſter no
ſter ⁊ pꝛinceps apoſtolorum de an-
tiochẽa ciuitatevtuitatis cã ẽ tranſ-
laitus romam:ut ibidẽ potius pꝛoſi

cere poſſet.Euſebius quoqʒ de qua

dam paruaꝰciuitate apoſtolica an⸗
ctoritate mutatus eſt i alexandriaʒ.
Similiter felix ð ciuitate ĩ qua ordi
natus erat:elecrione ciniũ propter
doctrinam vitamq; bonam quam
habebat:anctoꝛitate huiꝰ ſancte ſe-
dis ⁊ cõmuni epiſcoporum? reli-

quorum ſacerdotum ac populorũ

conſilio tranſlatus eſt eppeſũ. Nõ
enim tranſit de ciuitate ad ciuitatẽ
nec tranſfertur? de minori ad ma-
iorem:qui hoc non ambitu nec pꝛo
pꝛia voluntate facit:ſed aut vi a ꝓ
pria ſede ðᷣpulſus aut neceſſita te co
actus aut vtilitate loci vel populiñ
ſuperbe ſed humiliter ab alijs trãſ-
latus eſt. Mã ſic epiſcopi habẽt ptã
tẽ regulariter ordinar᷑ epiſcopos ⁊
reliquos ſacerdotes:ſic quotiẽsvti
litas aut neceſſnas cogerit ſupꝛadi
cto modo ⁊ mutare ⁊ inthꝛonizare
poteſtatem habent:non tamen ſine
ſacroſcẽ romane ſedis auctoritate
2 Inia. alia etenim eſt cauſa vtilita-
tis:alia auaritie ⁊ preſumptiõis ac
Pppꝛievoluntatis, U. Nempelagi⸗
pa Wenigne i Erarones
epiſcoporum ſieri poſſunt.
Cias frater dilectiſſime aliud
cæẽ cauſam neceſſitatis ⁊ vtili-
tatis aliud pꝛeſumptionis ac ꝓpꝛie
uolũtatꝭ.ñ gꝰmutat ſedẽ ꝗ ñ mutat
mẽtẽ.i.qui ñ auaritie cã ant domi
nationis aut propꝛie voluntatis vł
dilectionis ſue migrat ð ciuitate ad
ciuitatẽ:ſed cauſa neceſſitatis ⁊ vti
litatis mutatur.naʒ plurimorumꝰ

vtilitas vnius vtilitati vel volun
tati preferenda eſt?. Aliudſeſt enim

mutare:⁊ aliud mutari. Nam alið
eſt ſponte tranſire:aliud coacte aut

neceſſitate venire: vnde nõ iſti mu

tant ciuitatem ſed mutãtur:quia nõ
ſponte ſed coacte boc agũt. Nõ er

go bene intelligunt eccleſiaſticas re

gulas qui hoc negant cauſa neceſſi
tatis vel vtilitatis fieri poſſe: quoti
ens cõmunis neceſſitas aut vtilitas
perſuaſerit. “Item ad eundem.

OQ 1

Cbriſtlumnegare ↄnincitur qui

neceſſitatem patientibus miſericoꝛ

diam non impendit.

—O WMMnis ꝗ gemebat⸗ verabat

a ſaul:fugiebat ⁊ veniebat ad
Dauid. Si rex pijſſimus atqʒ iuſtiſ⸗
ſimus danid ſciretspeccatuʒ eſſe fu
gientes perſecutioneʒ ⁊ tranſeũtes
ðᷣ loco ad locum ⁊ de ciuitate ad ci
nitatem recipere: tales nequaquaʒ
reciperet:nec ſecum teneret: neq; ĩ
alijs eiuitatibꝰ eos collocaret. Qui

eni perſequũtur domini epiſcopos

eoſqʒ de ciuitatibꝰ ad ciuitates trã-
ſire compellũt: non eos tãtũ perſe
quũtur: quantum dominũ noſtruʒ
ieſuʒ chꝛiſtũ cmus legatione fungun
tur. Nec ipſiĩ hoc peccãt epiſcopi:
quoniam nõ ſponte ſʒ coacteꝰ boc
agunt. ſed ipſi qui eos perſequntur
nec ipſis epiſcopis hoc ĩputari po⸗

teſt: ſz illis ꝗq eos boc ager̃ cogunt.

NQui autem negãt miſericordiã fa
ciendam fugientibus ⁊ neceſſitateʒ
patientibus:ipſum chꝛiſtum negãt
geſt miſericordia ⁊ veritas.negãt
miſericordiam neceſſitatem patiẽ
tibus:ꝗ populis indigentibus diui
nis miniſterijs ⁊ non habentibꝰ ꝓ
pꝛinʒz epiſcopum ꝗ eos iſtruat:cau
ſa neceſſitatis atqʒ vtilitatis vt ex
alia ciuitate lʒ mior ſit in eaʒ que ñ
habet epiſcopum doctiorem⁊ vti
liorem melioꝛi conſilio non ſponte
tranſeunteʒ: ſed maioꝛum exhoꝛta
tõe mutare negant.aut epiſcopum
deiectum ⁊ perſecutionem patiẽtẽ
cauſa vtilitatis aut neceſſitatis no
lune ithroniʒare.
nereoil agtſzan
auctoritate de ecdeſia ad ecclena⸗
epiſcopus tràaſett.

4
»

Piſcopus ð loco ignobili ad
nobilem pambitioneʒ nõ tra

ſeat: nec ꝗqſquam inferioris oꝛdis
clericus.Sãe ſi vtilitas eccleſie po
poſcerit decreto pro eo dericorum
⁊ laicorum epiſcopis ponecto inp
ſentiam ſynodi tranſferatur nibi
lominus alio in loco eiꝰ epᷣo ſubro
gato:inferioris vero gradus ſa
cerdotes vel alij clerici ↄceſſõe ſuo
rum eporũ poſſũt ad alias eccleſiaſ

ſitandi ad eccleſiam alterius
epᷣivenerit:in graduſuo ſuſpician
tur:⁊ tam ad verbum faciendum
quam ad oblationem conſecrãda
iuitenturꝰ. Itẽ calixiꝰ papa om

nibus epiſcopbplis.
W . a Vnius epiſcopi ab alio
diſponi non debet.

traſmigrar̃. ẽ ex eodẽ. Deeo.
Piſcopi vel pᷣſbyteri ſi cã di

Icut alteriꝰ vxor nec adulte

M rari ab aliqͥ̃ vl iudicãiaut diſ
põi niſi a ꝓpo viro eo vinẽte ꝑmit

iit᷑:ſic nec vxor epᷣi ipſiꝰ:q̃ eiꝰ eccdle

ſia vel parrochia ĩdubitanter intel

ligitur: eo viuente abſq; eiꝰ cõſilio

141

gitur in pꝛimo libro regum 2„

ſurſum.
hLoacte.pꝛecibus ſuperioꝛñ
ſic. S. e. qualiter. videtur eni
nõ poſſit cogi:ut.lxxiiij.di.vbi

ul dic ꝙ pot quis cogi:ut ð no

.
4

lẽte fiat volens vt. xxiijq.iuj.

diſplicet. ⁊. lxxiiij. diſ.placuit.
Papa tamen abſolute pot ali
quem cogere: ut.ix.q.iij.per pᷣn

i ¶ Minoꝛ ſed nunquid tenet

minoꝛ populuſ ſuum epiſcopñũi

maioꝛi concedere.cum nemo co
gatur de ſuo beneficium. facere
.x.queſtione.ij.pꝛecarie.reſpð.
ſic.ſi alium poteſt habere eque
idoneum: vel loquitur in eo ca
ſu cuʒ ibi magis vtilis erit.⁊.ff.
ti.ſi domo.

k Hoctioꝛem. omnia com/
SS poſitiue hic ponunt.
IEt vtil oꝛem. ſcilicet illis.
m G. iſcopꝰ gradꝰ. quod

verum eſt ð his qui ſub

ſunt epiſcopis nullo mediante:
ut. lxxi.diſtinctione clericos.et
extra de renũcia. admonet. ſed
ſi alijs ſubſunt ut abbatibꝰ vel

alijs: eorũ conſenſus requiren

dus eſt. vt.liiij.diſtinctione. c.

i. ⁊. ij. ⁊.ix.q.iij.conqueſtus. ⁊
lxiij.diſtinctione.quãto.Quid
ſi clericꝰ nõ vult tranſire ð mi
nori ad maioreʒ. dico ꝙ nõ po

teſt cogi ab epiſcopo:quia nemo

creſcere cogitur inuitus. lxxiiij.
diſtinctione.geſta.⁊.lxiij.diſtin
ctione.quanto. hoc autem pa⸗/
pa poteſt. Sed ſi ad alium epi

ſcopatum vocatus eſt epiſcopꝰ

neceſſarius eſt conſenſus epiſco
pi.lxxi.diſtinctione.per totum.
v.lxxxv. diſtinctione.florẽtinũ.
Joan. Ego credo ꝙ epiſco⸗
pus poteſt cogere clericum: vt

tranſeat ad maioꝛem locuʒ:cuz

maiora facere poſſit: ut extra ð

exceſ.pꝛela.ſicut.⁊ ad hoc facit

extra de eta.⁊ qua.queris.b.

Honore.

n &Miſcopi. in gradu. ideſt

o Ynuitentur. als n licet. ix.

Icut. iudicari.ff. de iuriſ⸗

di.om. iudi.qui iuriſditio

ni.contra vbi dicitur q; nullus
ſibi uel ſuis ius dicere poteſt.
Reſpõ.iudicare poteſt maritꝰ
vxoꝛem coꝛꝛigendo ea n. xxiij.
q.iiij.duo iſta.ſed non verberã
do:ut.C.de repu.conſenſu: ꝗa
illa aliena ſunt ab ingenuis vt

ibi dicitur.ſed temperate poteſtt n

„

eam caſtigare:quia eſt de fami
lia ſua.xxxiij.q.v.hec imago.
ſicut dominus ſeruum.inſti.ð
his qui ſui vel alie.iur.ſunt..
fi.⁊ etiam mercenarium ſunum
ff. de penis. reſpiciendum.nòᷣ
auteʒ in ſoꝛina iudicij poteſt eã
iudicare.( Adde ꝙ ita ut hic ſe
quit᷑ de apoſtolo.ſcribit Pau
lus in epiſtola ad romanos.c.
vij.⁊ pꝛima ad cori.eo.c.

4 4

in euangelio Mathei. c.x.

Taula

a ¶ Mesgulariter. ideſt homini ſue pꝛoſeſſionis. xxviij q.i.caue.uel ſine ſuſpitio/
ne turpitudinis.xxrij.q.i.ſi quis vxoreʒ.(Adde ꝙ ita ut ſic ſequitur dicit dñus

b Am qui.archidiaconatum. ſed nonne iſte debnit deponi: ut.iij.q.ij.au⸗

diuimus. a. ij. q.i. in primis. ſed iſte excuſabatur auctoritate maioris qui

H fecerat.xriiij.q.v.dixit domi
nus. 2. xxviij. diſtin. diaconi.
c Napibus. iperator. Ar
gu. ꝙ omnes reges coro
nabit ĩperatoꝛ:ut dixi.lxiij.diſ.

adrianus:tamẽ plures ſunt re

ges: ut. vi. q.iij. c. ij.

Anus tamen quãdoq; ſune
runt duo imperatores de facto

ut.xxi.diſt.nunc auteʒ ſquid er

go dicemus ð greculo.videtur

ꝙ iſte ſit imperatoꝛ:qꝛ conſtan
tinus illuc tranſtulit imperium
ut.xcvi.di.conſtantinus.⁊ im
perator appellatur. ut extra de

ma.⁊? obe.ſolute.ſed nõ eſt ita.

quia romana eccleſia traſtulit

imperium ad alamanos ab oꝛi
ente:ex de elec.venerabilẽ. Jo.

e¶Juder vnus.Sed immo.x.
unt iudices pꝛouicie:ut.vi.q.
.eili.ſcitote.ſed hic appellat iudi

cem regem. alibi tamen videt᷑

ꝙ vnus ſit iudex pꝛouincie pre
ter r̃gẽ.ut.ixiij.q.iiij.duo iſta
ſENRoma. ff. de re. dim. l. vl.
contra.ibi dicitur ꝙ ideo romu

lus interfecit remũ quia muroſ

tranſilijt. Rñdeo.nam potuit
hoc idem feciſſe er inuidia.

g C¶Warricidio. ſarge ſumpto
nomine. nt. ff. ad. l. põᷣ. de pax

rici.l.i.( Adde ꝙ quẽadmodũ

hic ſequitur de eſau.legitur ge

neſis. c.xxv.
hb Arcbidiaconi.i.ĩ quolibet
archidiaconatu eritvnus archi
diaconus.non autem pꝛohibet
quin in vna eccleſia poſſint eſſe

plures archidiaconi. ut. xciij.

i¶ Ecce. deſinit. xxi. q. ij. ſiquiſ

lam tranſlatus.

k ¶ Sefuncto. cum.n. loco eiꝰ

ſuccedit.pꝛo moꝛtuo habet.ff.

pro ſo. actione.S.publicatiõe.

1 Aſtoralis. gubernare.
D

Videtur ꝙ iſte epiſcopus

ſub conditione uel ad certũ tpᷣs
fuerit ĩſtitutꝰ: ſed beneſicia ſub
conditione non dantur.i.q.ij.

qpio.nec ad tpᷣs.vt.S.e.q;ẽuis

7. lxx. di. ſanctoꝛum. nec cõue/
nit moribus noſtris tpales fili/
os habere.ff. de adop.queſitũ
ſic.ff. de re.iur.actus.ſicut nec
libertas ad tpᷣs datur.ff.ð ma.

teſta.libertas.nec hereditas.ĩ/

ſti. ð here. ĩſti. S. heres. nec ma
trimoniuzʒ. xxxij. q.ij. ſolet.põt
dici puraʒ eſſe inſtitutionẽ: ſed
ſub coditione reſoluitur.ut.ff.
De in diẽ adiec.l.ij.ſi extra ð fi.
pꝛeſoy. veniẽs.⁊ ſimile extra ð
pig.illo.vx dic ꝙ iure poſtlimi
nij reſtituitur ei pꝛioꝛ epiſcopa
tus.ſic.xvi.q.iij.pꝛima. non
.n.poteſt dici ꝙ maneat epiſco
pus pꝛoꝛis eccleſie.ſic enim eſ
ſet epiſcopus vtriuſqʒ.ↄtra illð
ꝙ eſt. xxi.q.i.relatio.a eſt ſiłe
.C. de cur.fur.cum alijs.⁊ tũt
Dices ꝙ pꝛioꝛ locus deſinit eſſe
religioſus. ut.ff. de reli.cuʒ lo
ca. ſed poſtea eam repeiit iure
poſtliminij.ut.xxxiiij.q.i.cum
per bellicã.Uel dic ꝙ papa ſub

voluntate alteri iudicarivł diſpo
ni:aut eius ↄcubitu:ideſt oꝛdinati/
one frui non cõceditur:vñ ait apo
ſtolus Allegata eſt vxor legi viri:
q;diu vir eius viuit:eo vo defun⸗
cto ſoluta eſta lege viri. Similiter
ſponſa epiſcopi: qꝛ ſponſa vxoꝛqʒ
eius dicitur eccleſia:illo viuente illi
alligata eſt: eo defuncto ſolutaẽ:
cui voluerit nubat tantũ i domino
ideſt regulariterꝰ. Si enĩ eo vinẽte
alij nupſerit adulterata iudicabit.
Similiter ⁊ ille ſi aliã ſponte duxe:
rit: adulter eſtimabit᷑:⁊ cõione pri:
uabit. Si autem ꝑſecutus fuerit in
ſua eccleſia:fugiendum eſt illi ad al
terã eccleſiam:eiq; eſt ſociandꝰ: di
cente domino.ſi vos perſecuti fne
rint in vna ciuitate fugite in aliam.
Di autem vtilitatis cauſa fuerit mu
tandus:non per ſe boc agat:ſʒ fra⸗
tribꝰ inuitãtibꝰ cũ auctoritate huiꝰ
ſancte ſedis faciat:nõ tamen ambi
tus cauſa:ſʒ aut vtilitate aut neceſ⸗
ſitate vt dictum eſt:faciendum eſt
Hocnõ ſolum de epiſcopis:neruʒ
etiã de ꝗbuſlibet eccleſie miniſtris ĩ
telligitur:ne videlicet in locum vi⸗
nentis alter obꝛepat.
¶Ande beatꝰ Gregoriꝰſcribit ſa
lonitano epiſcopo de eo qui in ar-
chidiaconatum alteriꝰſe promoue
ri conſenſeert.
Seponatur q in locu alteriꝰ in⸗
nadere non timebit.
Am qcontra iuſticie regulas
ĩ archidiaconatũalteriꝰ ſe ꝓ
nehi conſenſit:ab eiuſdes archidia
conatꝰhonore ðponimꝰ:ꝗ ſivlteri
us in loco eodẽ miniſtrare pꝛeſum-
pſerit:ſe participatõe ſacre cõioniſ
nouerit eẽ puatum. Iẽ hierony
mus ad ruſticũ monachum.

vn vna eccleſia duo prelati eſſe

non debent. ðDD
T N apibꝰ enceps vnus eſt
grues vnam ſequunt᷑ oꝛdine
litterato. imperatoꝛ vnꝰ index vnꝰ
pꝛouincie.romaaut condita duos
fratres ſimul reges habere non po
tuit ⁊ parricidioꝰ dedicat᷑. In rebec
chevo vtero eſan ⁊ iacob bella geſ⸗

ſerunt. Singuli eccleſiarum epiſco

pi ſinguli archiepiſcopi ſingłi archbi
diaconiꝰ omnis ordo ecdeſiaſticꝰ
ſuis rectoribus nititur ¶ Ecceĩigꝗ⸗
bus caſibus epiſcopo viuenti alius
poteſt ei ſubſtitui:quãq; ſecundum
rei veritatem non vinenti epiſcopo
tales probentur ſuccedere. Tranſ-
latus enim ab vna ciuitate ad aliã
deſinit eſſe epiſcopus illius ciuita-
tis a qua tranſfertur:atq; ideo qui
huic ſuccedit:non viuenti ſed defũ

conditione uel ad certum tempus poteſt aliquem inſtituere prelatuʒ.ſicut
miles ſub conditione ⁊ ad certum tempus inſtituit beredem. ff.ve mili.te

ſta. in fraudem. S. miles.

m CReuocari.ar.qꝙ reſtituta re in pꝛiſtinum ſtatum oĩa iura reſtituunt᷑.

ut extra.de elec.ꝙ diligentia.⁊.xvi.q.iij.pꝛĩa.⁊ ſiquis peruenerit ad me⸗

ccotqnodammodo epiſcopo pro⸗
batur ſubſtitui. Sed inter eũ qui bo

ſtilitatis neceſſitate:⁊ eũ ꝗ vtilitatis
ca tranſfertur:boc intereſt:quod il
le qui metu hoſtilitatis ad aliã tran
ſit ſi pꝛiorem contigerit aliquando
ab hoſtibꝰliberã fieri ad eandem il
lum redire opoꝛtet.
Unde Gregorius papa ſcribit

Joãni epiſcopo ſquillacino.c.xxxv.

¶AQAui metu hoſtilitatis ad alium
locũ tranſierit:poſtea ad ſuaʒ ecd
ſiam redire oportet.
Aſtoꝛalis officij cura nos ad-
monet deſtitutis eccleſijs pro
pꝛios conſtituere ſacerdotes:ꝗ gre
gem dominicũ paſtorali ſollicitu⸗
dine gubernare debeant. propter-
ea te Joanneʒ ab hoſtibus captiua
tum leſmiane ciuitatis epiſcopum
m ſquillitana eccleſia te cardinalem
neceſſe duximus ſtatuer̃ ſacerdotẽ:
2 vᷣt ſuſceptam ſemel animaruʒ cu
ram intnitu retributionis futur̃ im
pleas:⁊ lʒ a tua ſis hoſte imminen/
te depulſus:aliam que paſtoꝛe va
cat debeas eccleſiaʒ gubernare:ita
lamen vt ſi ciuitatem illam boſtibꝰ
liberam effici:⁊ domino pꝛotegẽte
ad poreʒ ſtatuʒ cõtigerit reuocari
etiam ad eam in q̃ pꝛꝰ es ordinatꝰ
eccleſiaʒ reuertaris. Sin autem p
dicta cinitas continua captiuitatis
calamitate pꝛemitur: in bac in qua
es incardinatus a nobis debeas ec
cleſia permanere. CQui vero vti
litatis cauſa tranſfertur:nequaquã
ad pꝛiorẽ redigere cogitur. Eſt ẽt
alius caſus in quo epiſcopꝰ viuen-/
ti epiſcopo ſubſtituet᷑.cum enim ali
quis relicta poꝛi cathedra ſua au-
ctoritate ad allam tranſierit: ⁊ aliuſ
ei ſubſtitutꝰfuerit:licʒ ille prioris ec
cleſie epiſcopuſ eſſe nõ deſierit:ſub
ſtitutus tamen epiſcopatum ba⸗
CMLUAnde Damaſus vrbis rome
epᷣs ſcribit omnibꝰepᷣis dicens.
¶Be lacerdoti- qui reucus Iuis
eccleſijs ad alias migrarnnt.
Osꝰ ſacerdotes ꝗ de ecdeſijs
ad alias ecdeſias migrauerũt
tãdiu a cõione habuimꝰalienos:q;
diu ad eas redierint cinitates in qui
bꝰſunt ↄſtituti: qð ſi aliꝰ alio tranſ
migrãte in locũ viuentis ẽ ordinatꝰ
tandiuvacetꝰa ſacerdotii dignitate
gq ſuam deſeruit ciuitatem: quãdiu
ſucceſſoꝛ eius quieſcat in domino.
Epiſcopalium etiam ſediũ mi
tationes metu boſtilitatis interue-
niente nonnunquaʒ fieri ſolent.
¶ Ande Gregorins ſeribit Joan
ni epiſcopo bellitrano.

liorem ſortunã tenet᷑ ad
pꝛiſtinã obligationeʒ.xx⸗
vi.q.vii.ab infirmis.ff.
quẽad.ſeruitus amit.ſi lo
cus.⁊.C. qui bo. cedere
n Keuertaris. cũ ergo
teneat᷑ redire:non ergo ð
ſinit eſſe epᷣs prime ece.
ſie. ⁊ ſic epᷣs eſt duarum
eccleſiarum.contra illud
ro dixit ꝙ eſt eps vtriuſ⸗
qʒ.ſicut ĩ matrimoio car
nali dixit ꝙ aliquiſpoteſt
eſſe maritꝰ duarũ:ſi vror
intrat religionem. Sʒcõ
tra.nam ille locus deſijt
eſſe eccleſia per captiuita
tem:ut.ff.ð reli.cũ loca.
ſed non eſtita:qꝛ ipſa ſa⸗
cramenta eccleſie vera di
cimꝰ eſſe apud hoſtes: vt
i.q.i.ꝙ quidã.Et quod
Dicit lex ꝙ deſinit eſſe ſa⸗
cer locus.intellige qꝛ vi⸗
duatꝰ è ſacris miniſtris.
Ciuitas autẽ deſinit eẽ ĩ
ductione aratri.ff.ꝗ.mo.
Vſufru.amit.l.ſi vſufru/
ctus:⁊ collegiũ tranſlatꝭ
pſonis.ff. de colle.illici⸗
tis.l.iij. Sʒ pone ecõuer
ſo ꝙ eps ſit captus ⁊ nõ
ciuitas.tunc bene conſti⸗
tuet᷑ alius: ut dicunt qui
dã:qꝛ ſi tutoꝛ eſt captꝰab
hoſtibus: alius dãdus?
⁊ tñ ſi captus redierit ola
fcuperat iure poſtliminij
T ille aliꝰ deſinit eẽ tutor
ut ĩſti.de attillia.tuto.ꝭ.
ab hoſtibꝰ. qð nõ cõcedo
qꝛ ſic oſtẽderet᷑ illa regu⸗
la.xvi.q.vij.inuentum.,.
o Os. 7 oꝛdinatꝰ. ar.
porreintegra pot re
peti eccleſia qᷓ habita ẽ ꝓ
derelicto.nã ceſſit ꝗs bo
nis rebus nondũ diſtra
ctis pðt eas repetere:ut
arg. C. derepu. bere. l. vl
ti.⁊ arg.ff. de ceſ.bo.is ꝗ
ſimile.ff. de decu.ꝗ ad tẽ
pus.ſʒ quero cũ iſte ſubſti
tuebat᷑:aut vacabat epi/
ſcopatꝰ aut ñ.ſi nõ vaca
bat:qualit᷑ ſucceſſit in lo/
cũ viuẽtis.ar.ff.deverb.
obli. l.i. nõ põt etiam di
ci ꝙ vacabat:qꝛ nonfuit
cccleſia abiudicata:maxi
me cũ dicat᷑ ꝙ nõ ipſo re
ceſſu pdat quis eccleſiã.ſʒ
bꝛeuit pot dici ꝙ ille fuit
admonitus: ⁊ per ſenten
tiam fuit eccleſia abiudi/
cata. Uel dic ꝙ cũ de iu⸗
re debuit vacare:lʒ ſup h
nd eſſet lata ſentẽtia pot
alij adiudicari. ut extra ðᷣ
renun.ex tranſmiſſa.⁊ ex
ira de conceſ.pꝛebẽ.⁊ ec.
cle.non vac.c. litteras.
p ¶ Tandiu vacet. ſit
viäͤetur ꝙ eo mortue

Mubal
Nl⸗
niſg Lin
iſgeier
banusai
pppoſten
bimpenkr
Acercatn
lanca⸗
chicco
. ndſekep
opop
tüinini⸗
Aſvenn
dtmrr
propter,
yrri.
nt. iin
deeonie
innine,4
monaſterin
1n enn de
Meuſaion

ſnanſſhaſrer
Palgulſpoe
pomnmieſn
gonen. Szi⸗
lelorns eſſt
iſerapuin
ſdnti eüloa,
Riwgigſaſa⸗
Aadeſeend
eintteſten
Panidi Eravos
Nodeſnteſetn⸗
liznintiu,
emidelnres
Neunmniſigmo,
Anil ſein⸗
legänercns
Szone rng
psſitcuntnsttd
,tuncbeneccſt⸗
Us: un dante
tutoꝛctagbe⸗
E: alius dicnet
aptnstertai
Ntinrepoſlinni
ideſinc eimn

bgonoͤtin
vi:inventum.
Cordinard r.
einegnupeſe
aäbabine.
ninceſftgsdo⸗
Nondä dira⸗
as kohenrennt
erehaberelc
anaſhni
de den galt⸗
Pocäſfrſb
Aut wocehateh⸗
antf.ünoid
gleſugeſtini⸗

poſſit repetere eccleſiam.
ſed non eſt verum.ſicer⸗
go quod hic dicitur:in fa
norem eccleſie dicitur: qꝛ
eum nõ vult repetere. uł
ideo qꝛ eccleſia poſt mor
tem huius eum poteſt re
petere. Sed pone mori⸗
tur ſubſtitutus:eccleſia re
petit pꝛimum ille nõvult
redire:poteſt ne compelli
nðvf. videt᷑ enim eccleſia
renunciaſſe iuri ſuo repe/
tendo:cum potuit eum re
petere ⁊ noluit.ſed alium
pꝛeelegit. Immo videtur
c ipſe repetere poſſiteccle
ſiã viuo ſecundo.⁊ ſi obij
citur ei qð illa alij adhbe/
ſit:ut ex de diuoꝛ.ſigni
ſicaſti.quod non credo:
nt. xxxij.q.vi.nihil.ff.ne
qq ĩ loco pub.l.ij.idẽ ait.
8 T Empoꝛis.tranſpo
nere. ſ. de con. di.
.i. tribus.jſ.xvi.q. vlt. ſi
quis.⁊.q.i.⁊ temporis.
vbi de hoc notaui plene.
b Oc nequaqᷓ;. vlte
ius tamen mona
chꝰ qui nunqᷓ fuit epiſco
pus bene pot eſſe epiſcopꝰ
ut.xvi.q.i.vos autem ⁊.
iij.q.i.c.vnico. Itẽ ſi ple
banus aliquis ſit mona/
chꝰ poſtea poteſt fieri ple
banꝰ:ut.xvi.q.i.ſiquos
a clericatu. Dicunt qui/
dam qð cum quis dimit
tit epiſcopatum vbi plus
proficeſ potuit: pꝛeſumit᷑
qð pꝛopter conſcientiam
criminis hoc fecerit.hᷣ nõ
eſtverum: quia ſepe ĩgre
ditur quis monaſterium
pꝛopter merita augenda
Vt. xx vij.q.ij.ſunt qui di
cunt.itelligo ergo hoc.c.
de eo qui cõuictus eſt de
crimine.⁊ detruditur in
monaſteriumpꝛopter hb.

ut extra de renun. poſt

VII

CNeceſſitate temporis epiſcopa
num ſedium mutationes ſieri polſ⸗
unt.
Empoꝛis q̃litas nos admo⸗
net:epiſcoporum ſedes antiꝗ
tus certis ciuitatibus cõſtitutas ad
alia que ſecurioꝛa putamus eiuſdẽ
dioceſis loca trãſponereꝰ:quoꝛ ba
bitatores ſecuri valeant degere: 2
barbaricum poſſint pericuiũ facili-
us declinare:propterea te Joannẽ
fratrem ⁊ coepiſcopum noſtruʒ bel
litrenſis ciuitatis ſedẽq; tuam in lo
co quodam arenata ad ſanctuʒ an
dream apoſtoluʒ precipimus trãſ
migrari:quatenꝰ ab hoſtilitatis in
curſu liberior exiſtere valeas:⁊ illic
conſuetudinem ſolennium feſtine
diſponas.¶Item: cum aligꝗs cau
ſa humilitatis apoſtolica cõceſſiõe
de epiſcopali ſede ad monachalẽ
deſcenderit ſubiectionem:alius lo
co eius ſubrogari poterit:ille vero
ad pontiſicatum reſurgere nequa-
quam vlterius valebit: vnde in an
ta actione cõſtantinopolitane ciui-
tatis ſynodo.ccc.lxxxiij.patruʒ ſub
octauo Joanne papa cui prefnit pe
trus pꝛeſbyter cardinalis ⁊ paulus
anchonitanus epiſcopꝰ et eugeniꝰ
oſtienſis epiſcopꝰapocriſarij pape
dixerunt.
Epiſcopus gꝗ cauſa humilitatis
monachꝰefficitur: ad pontiſicatuʒ
redire non valet.
Oc nequaquam apð nos ba
beatur:vt ꝗcunq; de pontiſi-
cali ordine ⁊ babitn ad monacho-
rum deſcenderit vitaʒ: vlteriꝰ poſ
ſit in epiſcopatum reuerti. Item p
cepit ſancta ſynodus:vt quicũq; ð
põtiſicali dignitate habituqʒ ad mo
nachorum vitam ⁊ penitẽtie deſcẽ
derit locum:nequaquam ad ponti
fſicatum reſurgat: monachorũ eniʒ
vita ſubiectionis habet verbum:⸗
diſcipulatus:non docendi vel pre
ſidendi vel paſcendi alio.
Hoc ad penitentiam agendam
non ad quietem ſeruandam ꝗbuſ-
dam conceditur.
¶ Ande Liberius papa ſcribit om

nibus epiſcopis.
¶WPro infeſtationibus maloruʒ
non licet epiſcopo gregem relin⸗
querer. “
B Aggeſtũ eſt nobis quod pro
pꝛeteritis laboribꝰ⁊ infeſtatio
nibꝰnonnulli veſtrum aſſignatas ſi
bimet ⁊ a deo commiſſas relique/
runt plebes:⁊ in futurũ plures relin
quere velint eas quas tueri debent
eccleſias:⁊ pꝛo ouibus ſibi commiſ
ſis laborare negligant: ⁊ monaſte
riorum ſe quieti tradere feſtinent:⁊
vacationem ab epiſcopatus labori
hus eligere:⁊ ſilentio atqʒ ocio vi.
tam ducer̃ magis appetant:quam
in his que ſibi commiſſa ſũt perma

nere:dicente domino:beatus quiꝑ

2 1

ſeuerauerit vſqʒ; in ſfinem. unde nã

q; eſt beata perſeuerantia: niſi de
virtute patientie:quoniam ſecũdũ
apoſtolicam predicationeʒ omnes
qui volunt in chriſto pie viuere:per
ſecutionem patiuntur. Ideo fratreſ
chariſſimi non vos aflictionũ ama
ritudo a pio mentis veſtre propoſi
to coerceat recedere:conſiderantes
quanta pro abſolutione noſtri ⁊ li-
beratione creator dominuſqʒ ⁊ re-/
demptoꝛ noſter pertulerit: quibuſ
ne ſe contumelijs afficienduʒ tradi
derit:vt nos a vinculis poteſtatis
diabolice liberaret.Attẽdite itaqʒ
vobis ⁊ omni gregi in quo vos ſpi
ritus ſanctus ↄſtituit epiſcopos re-/
gere eccleſiam dei: quaʒ acquiſiuit
ꝓpꝛio ſanguine ſaluator mũdi:vt
non ſit qui vos ðcipiatant ſeducat
ſubtilitate ſermonis: vt plebes vo
bis commiſſas relinquatis:⁊ alicni
pꝛopter oppꝛobꝛium malorum ho
minum quieti vos tradatis vtvos
ſolũmodo ſaluetis:⁊ ſilios orpha
nos relinquatis.
¶Item Nicholaꝰhumifrido mo
rienſis eccleſie epiſcopo.
In perſecutionibus epiſcopus
eccdleſiam ſuam non deſerat.
Ciſcitaris itaqʒ p guldaguari
um preſoyterum:vtrum cnʒ a
normannis de epiſcopio ðpellaris
debeas de cetero in monaſterio cõ/
uerſari. In q̊ ſcias chariſſime fra-
ter quod ſi pernicioſuʒ eſt pꝛoretãꝰ
in tranquillitate naui deſerere:quã
to magis in fluctibus:? Mbi non di.
cimus?ᷣquod perſecutorũ nõ fugia
musſmaximeqʒ paganorum inſi/
dias:cũ ad tẽpus ſeuiũt:⁊ ob mul
titudinem dilectoꝝ noſtroꝝ nocẽ
di facultatem diuinituſsaſſequunt᷑:
pꝛeſertim cũ eis ꝓdireꝰultro nõ de
beamus ⁊ multos ꝓphetas ⁊ apo
ſtolos ipſum quoqʒ dominũ huiuſ
modi fugiſſe iſecutores luce clariꝰ
Oſtet:ſʒ qð precipue nos qui tanqᷓ;
arietes ducatũ gregibꝰpꝛebemꝰim
mo a a hoꝝ paſtores ſumꝰ:deo au
ctore cũ eis in periculis ꝓ viribus
perſiſtere pro certo conueniat:⁊ cũ
tranquillitas reddita diuina fuerit
pietate:ſopitaqʒ furentium infeſta
tio: mox gregem perquirere: in
vnum colligere ⁊ eius animos ce
leſtis patrie pace ac potiſſimum ſe/
curitate predicata ſurſum erigere
debemus. Et tãdiu ſuper eorũ cau
tela oportet nos eſſe ſollicitos:ut
ſi dei indicio preſentis tempoꝛis cõ
moda fortaſſis amittũt: future vi/
te ſe ſperent gaudia abſqʒ ambigui
tate percipere ſempiterrnra.
¶ Item Gregorius.

WMon eſt reprobatio ſed virtutiſ

probatio bonorũ aduerſitag.

ISyuerſitas q̃ͥ bõis votis obij

cit᷑:probatio virtutis eſt nõ in
dicium reprobationis: ꝗs enim ne

142

nel intellige de eo qui humilita
tis cauſa traſiuit: ⁊ de licentia

pape: ⁊ talis per ſe nõ poteſt re

dire ad epiſcopum: ſed de licen
tia ſuperioꝛis: ſed nũquid talis
poteſt eſſe abbas:non videtur:
qꝛ maioꝛibꝰhonoꝛibꝰſũcto ñ li
cet inferiores recipere:ut.C.de
his qui ad ciuilia munera vocã
tur.l.maioribus.li.x.Secꝰ ta
men credo:quia etiã poteſt eſſe
plebanus ut extra de renun. ad
ſupplicatiõeʒ.⁊.xvi.q.i.ſi quoſ
7.c. in parrochia.
c Eggeſtum eſt. decipiat.
Argumen.ꝙ ſi quis do
lo renunciat.qð tenet renuncia
tio:qð non eſt verum:ut.iij.q.
i.reintegrãda.(Adð ꝙ auẽta
tes hic poſite leguntur origina
liter. Mathei.x.⁊. xxiiij.c.⁊
Marci.xiij.⁊ ad thimo. ſecun
da.c.iij.

d Ciſcitaris.pꝛoꝛetam id

eſt rectorem nauis:a pꝛo
ra que eſt anterior pars nauis.
e ¶ Nõ dicimus.i.quo exẽplo.
ſ¶ Non fugiamus.id eſt fuge
re debeamus.

g ¶Diuinitus. deus pꝛopter

peccata hominum mittit flagel
la ⁊ perſecutiones.lv.di.ſi gẽs
.xvi.q.i.reuertimini.⁊.xxiij.q.
iiij.ſi quos.Et ſecunduʒ quoſ-
dam poteſtateʒ nocendi dat de
us qñ permittit quoſdam noce
re eoipſo ꝙ ſe non obiicit. Se/
cundum alios pꝛopꝛie dat ptã⸗
tem.ſed ipſe ex ſe hʒ ptãtem no⸗/

cẽdi:vnde ſatbane poteſtas no

cendi iob data fuit.Oiĩa eniʒ q̃
fiunt in ciuitate:aut iuſto dei iu
dicio:aut eo permittente fiunt:
vt.xxvi.q.i.nec mirum.
h ¶rodire pugnando cum
eis:qð in nullo caſu poſſunt cle
rici.ſi alias pñt euadere.il.diſt.
de his clericis.ſed poſſunt alioſ
hoꝛtari ad pugnam inſtã ⁊ etiã
intereſſe ut.xxiij.q.viij.igitur.
⁊.c.ut pꝛidem.

¶ Arietes. alibi dicuntur epi⸗

icopi canes.ij.qvij.qui nec re
giminis.

k Duerſitas votis.i.pꝛo

oſitis.

Tauſa

a ged tamen nuis.i. conſtantia fidei. (Adde ꝙ ita originaliter legitur ĩ ac

tibus apoſtolorum.c.xxvij.

b/¶ Moc obſeruandum. ꝙ pꝛelatus maneat cum ſubditis ſuis. .
b Obſeruandum. In boc. 5. diſtinguitur quid iuns ſit in extrinſeca ſiue i ntriĩ

ſeca perſecutione.extrinſeca enim

cleſie intrinſeca in eis qui ad.
huc non ſunt pᷣciſi.In exterioꝛi
perſecutione diſtin guitur: aut

ſolus pꝛelatus queruur:au to

tus clerus.Siſolus pᷣlatus aut
eo recedente tuta ẽ ſalus eccle/
ſie:a tunc fugiet.⁊ hoc probat
exemplo chriſti ⁊ pauli ⁊ iribus
auctoritatibus auguſtini do/
mini ⁊ dauid ſi non eſt tuta:tũc
ponet animam ſuam pro oui⸗
bus ſuis. Si totus clerus queri
tur indiſtincte ſe pro eis hoſtibꝰ
opponet:ut.xluj. diſtin. fit re/
ctor.ſed ſi alias poteſt conſuli
eccleſie:totus clerus fugiat cum
pꝛelato ſi non poleſt remaneat
cum prelato:uel omnes:uel ꝗ/
dam ex eis ſi eſt altercatio inter
eos de remanſuris.res foꝛte di
rimatur.xxvi.q.ij.ſors. Circa
intrinſecaʒ diſtinguitur ſic:aut
omnes ſunt mali: aut quidã ſi
boni ſunt cõmixti malis eos nõ
veret.xxuij.q.iiij.tu bonꝰ. Si
omnes mali ſunt: aut ſpes eſt
de coꝛꝛectione:aut non.ſi eſt:ñ
ſunt deſerendi:ſi non eſt ſpes:
tunc ſuni ðᷣſerendi:ut.j.e.c.vl
ti.⁊ no.ꝙ loquitur de extrinſe/
ca periecutione vſq; ibi.eſt ⁊ ali
ud genus.abinde mixtim de ex
trinſeca ⁊ intrinſeca vſq; ibi cũ
aut a vitijs.⁊ abinde tantuꝶ de
intrinſeca.(Adde ꝙ auẽtateſq̃
ſequũtur uſqʒ ad.S.hic.primo
legit᷑ ĩ euangelio Yoannis.c.x.
ſeda.Mathei.c.ij.tertia iĩ acti
bus apoſtolorum.c.ix. Itẽ qr/
ta legi᷑ Yoãnis.ix.c.in ſi.
c CIn pſalmo. Exaudi deus
oꝛationem.
d ¶ At occaſionem.⁊ ita peccat
. gs eo ꝙ dat alijs occaſionẽ pec
candi:ut.lv.di.ſi euangelica.
7. xxij.q.iiij.inter.
eSalus. ergo videtur ꝙ pꝛo
rebus temporalibus nõ debeat
pxelatus mori:ut.xxiij.q.v.nõ
CSGiges. pꝑ bereſim aliquã.
g Perſecutidiſ.i. paſſiõis.
b C.Hon vroꝛ. compatiendo.
(Adade ꝙ ita originaliter ſcri⸗
bit Paulus ĩ ſcda epiſtola ad
cori.c.xi.
i ¶ In pſalmo. domine exau⸗
di.ibi qꝛ defecerũt ſicut fumus
dies mei.⁊ oſſa mea ſicut in fri
xorio ↄfrixa ſunt.
k ¶ Frigitur. i. cõfrigitur. i. tm̃
dolet de maioꝛum interitu qᷓ⸗
ium ſalutes eoꝛum diligit.
¶ EKrx. In te domine ſpera/
ui.vſqʒ miſerere mei deus quo
niam tribulor. coniurbatus eſt
in ira ocnlus meus anima mea
2 venter meꝰ qm̃ deſicit. ⁊c.
m ¶Dalearum. i. maloꝛuʒ ꝗ
ſunt ſine fructu.
n Oait. ſupple id. in quo.ſ.
odio.extingueretur oculus ra/
tionis ſi haberet illud odiũ.uel
dic non odit homines ſed pecca
ta eoꝛum.lxxxvi.di.odio.
9 .ů Oculus. id eſt intellectus.

perlecutio conſiſtit in maniteſtis inimicis ec-

ſciat quam proſperum fũit:qð bea
tꝰ Paulus apoſtolus predicaturꝰ
ad italiam veniebat:⁊ tamẽ veniẽſ
naufragium pertulit: ſʒ tamẽ nauiſꝰ
cordis in maris fluctibus itegra ſte
tir. Moc ẽt tunc obſeruandumꝰ
