Ono.i cauſa.ſecus ſi manſueti funt iudei uł ſarraceni.tales benepᷣ/
ſcribent.ar.xxiij.q.vlti.diſpar.quid tamen dicũt eſſe eccleſie pꝛiui⸗/

legiũ ꝙ etiam domiti nõ poſſunt pᷣſcribere:cum nec lege eccleſaſtica regan
tur:lʒ poſſint rem pꝛiuati pᷣſcribere:dũmodo legibus romanis regantur.
k ¶ Arma, ar. clericos nõ debere mouere arma coꝛporalia etiã contra ho

inter chriſtianos ⁊ eos qui vnius ſi
dei ſunt numerus certus affixus eſt.
ceterum vbi paganorum ⁊ icredu/
lorum ſuror in cã leſt:quantalibet pᷣ
tereant tempora:iuri non preiudi-
cãt eccleſiaruʒ que corporalia neſci
entes armatſolum deuz ⁊ ꝓpugna
toꝛẽ ſuum quando ei placuerit mi/
ſereri patiẽter expectant.verũ ſi an
norum ꝓlixitas ĩ talibus impediat:
deus ipſe repᷣhẽdendus eſt: ꝗ poſt
quadringentos.⁊.xxx.annos filios
iſrael ð duriſſima ſeruitute pharao
nis fornace ferrea liberauit:ſʒ ip-
ſe ꝑ ſe redẽptor noſter fuit:qui hu-
manum genus poſt ãnorum milia
de inferni clauſtris eripuit.¶Tol⸗
luntur etiam pᷣſcriptione ille dioce⸗
ſes quas propᷣis epiſcopis negligẽ
tibus alij ab hereſi ad ſidei itegrita
tem reuocauerunt.
AUngein.ix. Apbꝛicano cõci.le⸗
gitur.
¶Big epiſcopi dioceſes ſuas lu⸗

crari deo negligunt: poſt tricẽniu,

eis conſtabunt epiſcopis: quorum
ſtudio fidei ſunt reconciliate.
Lacuit vt quicũqʒ negliguntꝰ
loca ad ſuam cathedram per
tinentia ĩ catholica vnitate lucrari.
conuenianturꝰa diligentibus vici⸗
nis epiſcopis vt id agere nõ morẽ/
tur:quod ſi ifra ſex mẽſes a die con

nentionis nõ effecerint qui potuerit

ea lucrari ad ipſum pertineantꝰ:ita
ſanevt ſi ille ad queʒ ꝑtinuiſſe vide
bantur ꝓbare potuerit magis illiꝰ
electã negligẽtiã ab br̃ticis fuiſſe:vt
ipune ibi ſint ⁊ ſuam diligentiã fuiſ
ſe pᷣuentam:vt eo modo eius cura
ſollicitioꝛ vitaretur:cuʒ hoc indices
epiſcopi cognouerit: ſue cathedre
loca reſtituantur. Poteſt etiam
aliter intelligi preſcriptio illa longi
temporis:qua gelaſius negat ſta⸗-
tum parrochiarum poſſe mutari.
Longum enim tempus ſicut exlegi
bus habeiur: decennium?? viceni⸗
um intelligitur. Muius ergo longi
temporis pꝛeſcriptio auctoꝛitate ge
laſij z ſecularium legum eccleſijs
obijci non poteſt. ¶Preſcriptio
num alie ſunt introducte odio pe-
tentis ⁊ fauore poſſidentis:alie tan
tum odio petentis.qui enim bo⸗/⸗
na fide ⁊ iuſto titulo rem preſentis

ſtes.ar.xxiij.q.viij.qui⸗/
cunqʒ;.nã lachrime ⁊ ora
tiones ſũt arma clericorũ
ut.xxxiij.q.viij.ↄuenioꝛ.
I¶ Seruitute.arg. cöͤtra

libertatẽ non pꝛeſcribi.j.

.e. §. poteſt. (Adde ꝙ ita
legitur exodi.c.xuj.⁊ deu
terono.c.iiij.
m Lacuit. negligũt
ar. ꝙ delictu per
ſone quod ẽ ĩ omittendo
redundat in dãnum ecde
ſie. Illud at qð conſiſtit
in faciẽdo non nocʒ eccle⸗
ſie. ut.j.q.vi.ſi epᷣm.ar.
Z.ð.e.lʒ.S.di.xxxv.eccle-
ſie. ſzibi nocet delictũ qõ
ↄſiſtit in omittedo.ar.ʒ.
.C.ð acqui.poſ.l.vl.ibi
enĩ nõ nocet deliciũ etiaʒ
uod conſiſtit in faciẽdo.
n ¶ Conueniatur. aucto
ritate huius canonis.ſi.
o Sex mẽſes ðputatos
ad admonitionẽ faciẽdꝗ.
p ¶ Pertineant. expleto
triẽnio:ut hic ĩ hac rubri
ta.⁊ e de pᷣſcrip.c.i.vñ
illud triẽ nium ? hic ĩtelli
gendũ ſicut ibi ſubintelli
gẽdi ſũt iſti ſex mẽſes qui
dãtur ad admonitionem
facicnd a.dicit tñ.h.ꝙ p⸗
ueniãt ſtatim. tñ vſqʒ ad
triènium pot epiſcopus

ſuus locũ illũ repetere.ut

e ð pᷣſcrip.c.i.⁊ ẽ hic ſpã
le fauore fidei.ut p triẽni
um g eccliaʒ pᷣſcribat᷑ ius
epᷣale ⁊ ẽt limes.⁊ excuſat᷑
pᷣſcribens hic auẽte cano

nts: Iʒ habeat cſcientiaʒ

rei aliene.ar.ff. de nota.
gnaliter. ⁊ ſi rẽ ꝓ dereli
cto bĩtam mihi vẽdas.lʒ
ſciã eà in bonis tuis non

fuiſſe.ipſã vſucapio.ff. ꝓ

Derelicto.l.v.ar.ff.de fũ

do do.l.i. Sʒ nũꝗd eccle

ſia leſa ĩ h cau pot peter ĩ
integrũ reſti utionẽ.pot
dici ꝙ ſic:niſi fuerit negli
gẽtes clerici ⁊ eps.ar.ff.
de mino. verũ.5. itẽ q̃rit
uel ſi vult ipſũ negligẽtẽ
ↄueniat.xij.q.ij.mone⸗/
mus.⁊ ↄſeqtur ab eo in⸗
dẽnitatẽ.C. ð arbi.tu.ꝗt
ꝗqd.alienauit.n.q vſuca/
pere permiſit.ff. de ver.
ſig.alienationis.
q Potuerit.j.xxx.an-
nos.a ſententia.
r ¶ Oiligentiã. ſ. dñi.ff.
ad ſe.con.tertul.l.ij.5.ſi
mater. ⁊ extra de ap. ob⸗
late.

sCPoteſt. decẽ nium. C. de preſcrip.x. uel. xx. an.l.vlt. 9o.
non poteſt. poſt hoc ſtati lege illu. 5. ſed ſola.cũ.c.ſe.nemo ad hoc po-

ſtea reuerſurus. dr.n.ꝙ dñs Yacobus interpoſuit iſtas leges: qo etia⸗ cõ
uinciturex eo ꝙ üũlle ↄcoꝛdantie bis ponuntur.

u ¶ Pñtis. pꝛeſens dicitur qui in eadem pꝛouincia eſt: abſens qui in alia
.C.de preſcrip.r.uel.xx.an.l.vlt.tamen abſens dicit᷑ qnqʒ qui in iure non

apparet. ff. ð dã. infe. l.ij. Sabeſfe. pꝛeſens etiã dicitin qñqʒ qui in hortis

eſt. ff. de procu.pꝛeſens.

Kdebi
CCn
fiillazt
rerqui
ſecit.
¶
pioleno
le dai po⸗
lenterauſe
piſtincont
cſ.K r.
rinten⸗
ſdent
ſchonen.
K Po
meeru
ekqas
ſeſcharat
Ufamg:
Ru
I dig
Z
nnoden
ttannie
ahahcenn
listf de
Zullen
gotpen
ir
. lep
obe ſier

Aüei,
ſfniniig,
nüihn n
ug nonig
igtung
nttoniſi
ineumtopen
Ubeeiberrpt
ſſepei
nümideſfet
ſcntiſchie
ftioniſsgn
Aacneninen
Nfhc⸗
in ütſhzl
n che
ülliſganen
ſpcitibeßi
eſcei npethn
liz pinbeis
klimes kani
gbicauir aen⸗
bent cMnit
Ar Kdeno.
1ſripderti
nibiritns.9
on’sfuisnon
ſſaripiocf
vaar .defi
Sznücgec
chapehen
Ktorone
iſtfmning
rutgent
nniiif
liſſülenh
icgline⸗
Nhnthen
Cimin
Gutngten⸗
mtons.
Nant ſ

H itit⸗

mmwnt

ult

ainim un
G 1 hoft

XVI

a ◻Derpetua. boc bes. C. de pꝛeſcrip. xxx. an. ſi quis emptiõis.

b cCXreditoꝛes. ſi fuernit aliꝰ a debitoꝛe aut eius herede. uel ſcdᷣo vinẽte ð

biioꝛe. debitoꝛ. n. uel eiꝰ heredes non pñt ſe defendere ᷓ creditoꝛem niſi.lx.
an. ut. C. ſi aduer. credi.l. i. . C. de pꝛeſcrip. xxr. an. cum notiſſimi: Mſu: a
pio aũt nunqꝙᷓᷓ currit creditoꝛes:qꝛ cauſa dominij ſemota ẽ a qõne pigno

ris.C.,de pigno. vſuca.
c¶ Atiliter. ar. pꝛo Jo. ⁊?
alijs qui dicũt ꝙ ꝑ pᷣſcri
piionẽ acꝗritur dñiuʒ vᷣ
M. directe poteſt vẽdi⸗
care:qꝛ ᷣm eũ dñium ac
quiritur pᷣſcriptione. vñ
illud aduerbiũ vtiliter nõ
eſt ð textu. nel ſi eſt de ter

tu expone vtiliter.i.ldu/⸗

bitanter uel efficaciter.
gSnitio. hoc no tenet
m canones. qꝛ oʒ ex oĩ p
te pᷣſcriptionis habere bo
nã ſidẽ. ut er de preſcrip.
quoniam.
EVWMegligentes. vigilaã
cidus. n. nõ doꝛmientibꝰ
ſubueniunt iuta:ut.ff. ex
qui.cau.ma.l.non enim
aff. de his que in frau. cre
di.l.pupillus. H
Cõmodum. qꝛ ab eo
rẽ illaʒ non poterit euoca
re: qui mala ſide eaʒ poſ
ſecit.
¶Cõmodum.nota ꝙ
violento detẽtoꝛi nel ma
le ndei poſſeſſori res vio
lenter auferenda non eſt:

niſi in continenti. ar. iij.
2q.i. F. vlt. nec ei tũc dici⸗

tur interrũpi pꝛeſcriptio.
off. de vi ⁊ vi ar. qui poſ
ſeſñonen.
SWoſſeſſſöis. ar. ali

gus ex quo ↄiũgunturva

lida eẽ quorũ qðlibet per
ſe ſeparatiʒ innalidũ eſt:
ut fama: ⁊ teſtimonium
vnius teſtis.ar.ctra.x
xxiij.di.quoꝛũdam.
b¶ Interrupta. ſit at iter
ruptio dupliciter natura
lit᷑ ⁊ ciniliter:nãaliter fit oc
cupatiðe aque ⁊ alijs mo

Ais.ut. ff. de acꝗ.po. qui

vniuerſas.F. i. . ij. Itez
K lõgo tpe omittitur poſ
ſeſſio.ff. de vſuca. furtũ.
Itẽ ꝑ coꝛpoꝛalẽ cõpulſio
neʒ:⁊ boc nocet nel ꝓdeſt
oĩbꝰ.ff.de vſuca.natura
liter. Ciuilit᷑ fit libelli ob
latione: ⁊ hoc hʒ locuʒ in
annalibꝰ actionibꝰ tm̃ q̃
interruptione tali ppetuã
tur.C.qñ libellus pncipi
.qij. Iẽ ſit p litis ot. que
locũ hʒ in perpetuis actio
nibꝰ. C. ð pᷣſcrip.xxx.an.
ſicut in rẽ. ⁊ hoc prodeſt
tm̃ ei qui facit: ⁊ obeſtilli
tm̃ ↄtra quẽ fi::ut.ff.ð di
uer.⁊ tẽpo.pᷣſcrip. inter
ttuoꝛ.ei iñ im̃ ꝓdeſt ꝗ

eo aĩo Neſtat᷑ litẽ ut du

cat cãm ad fſinẽ: ſed ĩpedi
tur ꝓpter foꝛtuitos caſus
als nõ ꝓdeſt. ar.a ſenſu
oↄirario.C.de pᷣſcrip.xxx.
an.l. vlti.⁊ in aut᷑.de li⸗
tig. .oẽm circa.ſi.col.ix.
tẽ litis ↄie.tunc tãtũ in
terrũpit cũ ſit coꝛã iudice

ſuo:als nõ.ut.C.ne de ſta. defun. l. pe. interrpit etiã pᷣſcriptio ſynodali ꝓ

per decennium: abſentis vero per
vicennium tenuerit:perpetuaꝰ exce

ptione tutus erit non ſolum aduer

ſus allos: ſed etiam aduerſus credi
tores quibus res ipſa obligata fue

rat:etiam aduerſus dominum ve⸗

rum. Si vero aliquo caſua poſſeſ⸗
ſione ceciderit:etiaʒ aduerſus do/
minum verum vtiliter rem vendi
care poterit:ſi auteʒ nullo titulo bo
na tamen ſide per tricennium rem
alicuius poſſederit:ſimili gaudebit
preſidio. Bona vero ſides nõ ad
tractum medij temporis:ſʒ ad ini⸗
tium poſſeſſionis refert᷑.ſufficit enĩ
in initio cuiq; bona ſide poſñder̃ ce
piſſe:etiam ñ medio tempore con⸗
ſcientiam rei aliene habuerit. HNe pᷣ
ſcriptiones introducte ſunt fanore
poſſidentis ⁊ odio petentis: qꝛ lex
fauet his qui bona ſide:a iuſto titu-
lo vel bona ſide tantum poſſident:
odit autem ⁊ punit circa rem ſuam
negligentes deſides. Quod ſi
mala ſide rem alienã quis poſſidẽ
cepit:pꝰ.xxx.annos aduerſus oẽm
petentẽ exceptione tutꝰerit. Si vᷣo
aliquo caſu a poſſeſſione ceciderit:
actionẽ nõ bʒ:qꝛ hec pᷣſcriptio non
fauor᷑ male ſideipoſſeſſoꝛiſ:ſʒ odio
tantũ rezſuã ꝓſeg negligenuis itro
ducta eſt. Si autè res ad creditoreʒ
ſuuzvel ad dominũ peruenerit:de-
tentõis ↄmodũ/hẽbit. Si vero ad
alium:creditor vel alius dominus

aguerſus eũ experiri poterit: necſi-
bi ꝓderit exceptio medij tꝑis poſſeſ
ſoris:qꝛ non ab eo habuit cãʒ poſ⸗

ſidendi. Quod ſi violenter poſſeſ
ſio ad eos puenerit: male ſidei poſ
ſeſſor indiſtincte poſſeſſoniscom
modum recipiet ¶ Hec ð preſcri

ptionibus decẽnii vel vicennii vel

tricennii intelligenda ſũt:ſi ſine ĩter
ruptione poſſeſſa probẽtur.Anod
ſi per naturalem detentionem poſ-
ſeſſio interruptabfuerit:a die recu⸗
perate poſſeſſionis noui.xxxi.anni

in omnibꝰpreſcriptionibus nume-⸗

rabuntur. ſi per litis conteſtationeʒ

ab vltimo die litigii. xl. anni cõputa

buntur. ꝙ ſi ab eo qui in cauſa pᷣſcri
bendi erat:poſſeſſionem aliqniſnã
ciſcatur:tempus pᷣcedens cum ſue

poſſeſſionis tempore cõtinuar po
terit. Is autem cuius res preſcribi⸗
tur:ſi liem conteſtarunõ poterit:vł

ꝓpter aduerſari abſentiam vel iĩ

fantiam vel fnroris laborem cuz ne

minem tutorem vel curatorem ha

beat: vel quia in magna poteſtate

clamatione ut eỹ de pꝛeſcrip.ſcõꝝ. Itẽ cũ exponit᷑ ſedᷣa cautio.ut.C. de pꝛe

O

IIII

19 0

ſcrip.xxx.an.cũ notiſſimi.ꝭ.ſed ⁊ ſi ꝗs.item cum quis ſoluit vſuras.C. oe pꝛe

ſcript.xxx.an.l.pe.itẽ aliũ habes.j.e.q.is auteʒ cuius res.⁊ e F de off.oꝛ.paſto

ralis.iteʒ ⁊ alium habes.er ut lit.nõ ↄte.qm̃.in fi.qñqʒ autem non interrumpi

tur pꝛeſcriptio ſed doꝛmitat vacante.iſ.eccleſia ⁊ in pupillari etate ⁊ in alijs caſi/

bus quos dixi.S.e.pꝛima action e.

conſtitũtꝰẽ: intra conſtituta tempo⸗/
ra pꝛeſidem adeat:libellum ei poꝛi
gat:⁊ hoc in querimoniam dedu⸗
cat: ⁊ ſic temporis interruptionem
faciat.Si autem pꝛeſidem aditr̃ nõ
poterit:ſaltem ad epiſcopum loco
rum vel defenſorem ciuitatis eat:
2 ſuam manifeſtare voluntatem
in ſcriptis depꝛoperet. Quod
ſi preſes vel epiſcopus vel defen⸗
ſor abfuerit:liceat ei publice propo
nere: vbi domicilium habet poſſeſ
ſoꝛ:ſed cum tabulariorum ſubſcri⸗
ptione:vl ſi ciuitas tabularios non
habet:cum trium teſtiũ ſubſcriptio
nex.⁊ hoc ſufficiat ad oẽʒ tẽporalẽ
interruptionẽ ſiue triẽnii ſiune longi
tèpoꝛis ſiue trigintav᷑ quadragĩta
annorum preſcriptio ſi.¶Hec ð̊
pᷣſcripiõibꝰiter pᷣuatos.Ceterũ ad

uer ſus loca religioſa non niſ q̃dra

ginta annorum pſcriptio currit: vñ
ĩ autẽticis. OQuasaactões tricẽnalis
pꝛeſcriptio pꝛedudit:ſi loco religio
ſo competant: quadraginta annis
clauduntur: 2 in nouellis. Meqʒ de
cennii velvicẽnii ⁊ cetera. In cano⸗
nibus vero eccleſia aduerſus eccle⸗
ſiam triginta qnis:monaſteriũ ad
uerſus eccleſiam non niſi quadra
ginta qnis pꝛeſeribere permittitur.
Quod ſi pꝛiuatus pꝛimitias 2 deci
mas ſiue ſine titulo ſine cum titulo
poſſederit:nulla temporis preſcri
ptione tutus eſſe poterit Que eniʒ

Ab initio de iure ſortiri effectum nõ

poſſunt:tractu temporis non con
ualeſcunt. Ande ſi liber homo lõ
go tempore ꝓ ſeruo detineatur:ẽi
ſi quadraginta annorum curricula
exceſſerint:ſola tempoꝛis longinꝗ⸗

cate libertatis inra minime mutila/

buntur:. Ad bec ecdeſia reſpubli⸗
ca primitie decimationeſ cinilinʒ fũ
ctionum inſtar obtinet. Pono puj
blice functiones preſcribi non poſ:
ſunt. AUnde in.vii.lib. codicis ti. de
triginta vel quadraginta annornz

preſcriptione imperator Anaſtaſi-

us . Jubemus eos qui rem alie⸗
nam per continuum annorum qua
draginta curriculum ſine aliqua in
terpellatione legitima poſſederũt.
de poſſeſſione quidem rei vel do⸗

minio nequaquam remoueri: fun 10 Jubemus poſſederunt. C.

de pᷣſcrip.xxr. an. comperit.

ctiones autem ſeu cinilem canones

vel aliquam aliam publicam colla-

tionem impoſitaʒ eis depẽdere cõ
pelli:nec huic partiꝰcuiuſcunqʒ tem
poris pᷣſcriptõeʒ oppoſuã admitti.

CSic etiã predia ſiue ſint priuati

i Triginta. ergo naturalia ĩ
terruptio nõ valʒ im̃ qᷓ;tũ litis

ↄteſtatio.qꝛ litis ↄteſtatiðe ppe
tuat᷑ actio vſqʒ ad.xl an.ut.Cc.
de p crip. xxx. an.l.vlt.ſʒ ĩ näli
iterrupne ſi.ut hic.ſilr dico q

nec illa cõuentio que ſit p execu
toꝛẽ ppetuat᷑ ad.xl.an.cuʒ gnã
liter dicat᷑ qd omne ius ⁊ om/⸗
nis actio tollit᷑ ſpatio.xxx.an.ni
ſi vbi ſpãle aliqð r̃perit᷑: ut.C.
de pᷣſcrip.xxx.an.cũ notiſſimi.

k. ¶Cõtinusf.lz re nera aliguo

tẽpore ĩtermedio vacet poſſeſſio

ius tamẽ fingit eã iũctiʒ pueni
re ad aliũ locũ.ut.ff.ex ꝗ.cau.
ma.cũ miles.⁊c ſi.ff.ð acqꝗ.he
re.placet.⁊ ſic tᷣs pcedẽs dicit᷑

ↄtinuari tpi ſequẽti quo alt᷑ ici

pit poſſidere.ſj ẽ qð legit᷑.ff.ðᷣ

acꝗ.poſ.l.põponiꝰ.i.vlt.vbi
dĩr ꝙ vitioſa poſſeſſio ñ cðtinua

tur nõ vitioſe:ſʒillð vex ẽ ĩ lon

ga pᷣſcriptione:ſecꝰ ĩ ſõgiſſima.
ILonteſtari. C. de anna. ex

ce.ut perfectins.

m ¶ Liel ꝓpter aduerſarij.hᷣ bñ
tradit᷑ e de of.oꝛ.paſtoꝛalis.

n ¶ el qꝛ.ſic.S.ij.q.i.ꝓhiben

o ¶ Somiciliũ. domiciliũ lar/

ge dicit quã doqʒ habitatio.ff.

de dã · inſe. l. ij. F. pꝛetoꝛ. arg.
ff. de lib.agno.l.i.ĩ pᷣn. ⁊ eſt ſi.

ex de cle.non reſi.extue.

p¶ Subſcriptiðe.ar. ꝙ inſtto

babenti ſubſcriptioneʒ triuʒ te⸗
ſtium ſtandũ eſt etiam ſi per ta
bellionẽ ↄfectũ non ſit.ar.C.ꝗ

po.ĩ pi.ha.l.penul. Hocdie ãt

duo teſtes equipollẽt tabellioni
mehde Pbaihcontra. bac
mãaã nõ.xi.q.iij.cure.
S
liiij. neqʒ.

1Triginta anis. hoc bodie
non tenet. ut extra de pꝛeſcrip. .

de quarta.

80 Mermitit. . e. q.iiij. poſ

ſeſſiones.

t.Prinuatꝰ. ut extra de pre

ſerip.cauſanm.

u¶ Toͤualeſcut. ſic. . . i. nci ⸗
patꝰ.ar.cõtra er de ma.ↄtrac.

ↄtra interdic.eccleſie.c.vit.⁊ ex
de conuer. cõiu. placet.
x C Etiã ſi. xl. C. ð lõ.tẽp.pꝛe-
xl.an. comperit.

Mutilabũtur. nec ↄfeſſo ei

iudicaret. ſi ↄfiteret᷑ ſe ſeruũ:

niſi in inſtro hoc fecerit.ut.C.S

agri. ⁊ cen. cum ſemus.
3 ı.α Mono. functões. i. penſio
nes agrorum.

vlt. S. ſ ibi pᷣuilegiũ habuit ab
iperato:e:⁊ pᷣterea p.xl.an.nõ
ſoluit.inde tutꝰ eſt per illa duo
.S.e.ver.qꝙ ſi ab eo.

¶ Sicẽt. declationũ. vr ꝙ lai

c? poſſit decĩas pᷣſcriber̃.nã ius
bʒ pcipiẽdi ⁊ petẽdi eas er quo

ei ceduntur ab epᷣo puta in feudũ uel bñſciũ ad tpᷣs.Ald hᷣ dicũt qdam: ꝙ lai

cus nullum ius hz in eis nec hfe poteſt. i. q. lij.

peruenit. ⁊ m iſtos planum eſt.

uaſ. neq; dcenij. J. e. q.

Alij dicunt ocum ſie zcedunturlaico ab epo. laicus hʒ ins poſſidendi. ſed illud
ius non eſt ſpuale: nec rõne illius iuris poſſet pꝛeſcribere: qꝛ alieno nole poſſidet
ſi do vellet interuertere poſſeſſionem. iã inciperet eẽ male fidei:a⁊ ita non poſſet
pꝛeſcribere eas:qꝛ lʒ laicus ſit:tñ ſuper decimis in foꝛo eccleſie ↄueniretur. Sech
nonne ius ſpuale percipiendi decimas hnt lepꝛoſi: ut extra de ec. ediſi.c.ij.⁊ tem
plarij qui ſunt laici· dicꝙ non:·
ſz tm̃ a pꝛenatiõe ſunt liberi.qð
ex eo pʒ:qꝛ ſi pꝛediũ de quo ipſi
non pꝛeſtant decimas deuolui
tur ad eccleſiaʒ uel ad pꝛiuatũ
ſtatim eccleſia vtitur iure ſuo:⁊
ſoluet pꝛiuatus detimas.
a ¶ Etiam ſi a romano.qꝛ l ta
libus papa non vult diſpenſa⸗
re.j.xxv.q.i.ſunt quidam.

ſiue ecdeſie:pñt pꝛeſcribi: ꝓuẽtꝰ pꝛi

ne tolli non poteſt:etiam ſi a roma
no pontiſice quilibet laicus ſuꝑ his
reſcriptum ĩpetrauerit. Reſcripta
n. que contra ius ſcriptumbipetra⸗
ta fuerint:niſi talia ſint que illis ꝗbꝰ

b ¶ Jus ſcriptum. xxv.q.ij.re· data fuerint proſint:a nulli obſint:

ſcripta.
c. . Item decime. laicis. J. ei q.
Oiſ. decimas. 7. c. peruenit. niſi
foꝝe lepꝛoſis ⁊ huiuſmodi cau
ſa paupertatis ⁊ intuitu elemo
ſyne remittatur. ( Adde ꝙ de
ipis ſic legitur Deutero. c. xiiij
d. Aniuerſas.ułtẽploꝛum.i.
eccleſiarum. è
e¶ Longi wis. non dicit lͤgiſ
ſimi. vñ bene pꝛeſcriberet:qui a
colonis emeret lõgiſſimo tem/
pore:lʒ ſit ar. contra.xcv. di. be
ne quidẽ: nam male ſidei poſſei
ſoꝛ eſt: er quo emit rem illa ecele
ſie ↄtra leguʒ interdicta.ut.C.
de agri.⁊ cenſi.quẽadmoduʒ.
C Mꝛeciũ. S.xij.q.ij.quiſꝗs.
.S. xij.q.ij.vulterane.ſʒ hic fuit

nullius momenti eſſe cenſentur.
¶ Itẽ decie deo mãdãte ſacerdo/
tibꝰ⁊ leuitis ſeparate ſũt:vt de ſor
te dñi viuant qui in eius ſorte cõnu
merantur.nõ ergo cuiuſquã pᷣuile⸗
gio laicis concedi poſſũt:ne diuiniſ
mãdatis auctoꝛitas hũana pᷣiudici
um iferat.vnde imperatoꝛvalẽtini
anꝰ ⁊ theodoſiꝰ.¶ Uniuerſas ter
ras qᷣ a colonis ſen ẽphiteoticarijs
dñici iuris reipublice vel tẽploꝝĩ q̊
libet ꝓuĩcia vendite vel vllo alio pa
cto alienate ſũt: ab his qui ꝑperã at
qᷓ; ↄtra leges eas detinẽt nulla lõgi
tꝑis pᷣſcriptione officiẽte iubemꝰ re
ſtitui:ita vt nec pꝛeciumſꝗdẽꝰ iniꝗs
cõparatoꝛibꝰrepoſcẽ liceat. ¶ SBe

maleſidei voſſeſſo. pfſcriptionibꝰ?volõgi tꝑis ĩ autenti
8Ouidem. hoc notatur. S. cis iuenit col. viin.aſti. oj. Huas
E.. Poclnennn. clctiões alias tricẽnalis decẽnalis vi
hb Be pꝛeſcriptionibus.vſu/ cenalis picriptio ſecludit: ſ loco re
Pione. vi c reſeccleſie no po. cCcænalis pᷣſcriptioſ. ecludit:ſi loco re/

ligioſo ↄpetunt.xl an.claudunt᷑.uſu

ſuntvſucapi nec res ſiſci.inſti.ð 10 Sheiumt. xi. an. eau
capiõe ⁊ q̃driẽniij pᷣſcriptõe ſuuʒ lo

ſucap.5. res fiſci. C. de vſuca.
.l.i. Item res eccleſie cenſentur
iure reipublice.C.de ſa.ſan.ec.
ut inter. pterea cuʒ eccleſia reſti
ſtituatur iure minoris melius ẽ
intacta iura eiꝰ Ppuari ꝙ; poſt
cãm vulnerataʒ remediũ que⸗
rere. C.in qui. cau. ĩ inte. reſti.
non eſt ne.l.vlt.quidaʒ tamen
Ddicunt contra.
.iQuadriẽnij.hoc non appꝛo

ſpatio preſcribi poſſun.
Ande Joan. viij.ſcribit Lodoni
CO Priuilegia romane eccleſie nõ
bpz percottaria.5. rij- d.. ſiſi centum annorum pꝛeſcriptione
ij. quicũq; militũ.S.e.q.i.ĩ c tolluntuar. WD S
nonibus. ut dixi. 5. e. placuit. T Emo de annorum numero
KEEmo. anguſtantur. n H. reſultandi ſumat fomentum:
Laiis primllegijs quia ſancta romana cui veo aucto
1 CDreinkankSel diſei., reſ. eruimꝰ eccleſa: pꝛiuilegia qĩ ſir
Wlnan . riq. ii . ma Oetri ſtabilitatis petra ſuſce⸗
n/¶ WMer centũ annos. ſite vſu
fructus ciuitati relictus ſpatio
centũ annoꝛũ perdit᷑.ff. de vſu
fru.an vſuſructus. Mec pᷣſcri
an cenin anagos mlenen mulgate rerum eius pꝛeſeriptioneʒ
de ſa. ſan.ec.ut inter.ſed ho n on mñ per cenium ann. admittüt.
die t̃ ramãe ecdleſie apꝛopꝛia
ta eſt.in auf. hec conſtitutiounn—e
nouat ↄſtitutionem. extra de pꝛeſcrip.cum nobis. x.
o Sienſum eſt. Mec qð.iiij. pʒ per ea que dicta ſunt ð pꝛeſcriptione. di
cctum eſt. n. ꝙ a monaſterium z eccleſiaʒ veccleſia contra monaſteriũ
exx. anni nõ pꝛeſcribit. quo ad hoc. n. non ĩparia iudicant᷑ ſed ſʒ an
tiquos canones imonaſteriũ ⁊ eccleſia ad iparia iudica ntur in pꝛeſcri

dicantur::ſʒ venerande romane le

prione ↄtra alios uel ab alijs.nã eccleſia ↄtra eccleſiam uel ↄtra laicũ. xxx. an/

nis pꝛeſcribebat:⁊ eandem pꝛeſcriptionem ab eis patiebat᷑.ut.j.e.c.i.innuitur.
p Oſſeſſiones. eporũ.res ergo epi gaudent eodeʒ pꝛiuilegio quo ⁊ res eccle/
D ſie.ar. S..i.q.i.ſiłi.qð nð credo.rẽ eni clerici uel epi pꝛeſcribunt laici:ut eᷓ
.e.ſanctoꝛũ.hoc ergo intelligo de rebus eccleſie:que epiſcopiſun.
qę Abbates. ideſt eos eſſe pᷣſcriptione triẽnij tutos.ſ.qꝛ poſſederũt rem alicuiꝰ
ſie vel epi.xxx.annis.hoc eni expeditũ eſt ꝙ nõ.itẽ in eccleſijs locum non bʒ

mitiarum ⁊ decimationũ pᷣſcriptio

cũ habẽtibꝰ. ¶ Sed ſola pᷣſcriptio
xxx annoꝝ ⁊ deiceps:a qua tñ pꝛie-
ſcriptione pᷣnilegia romane eccleſie
ſunt excluſa:q̃ nõ niſi cẽtum annoꝝ

pit: nullis tempoꝛibꝰaguſtani: nul
lis regnoꝛum partitionibus pꝛeiu/

ges dininitus per oꝛa pᷣncipumꝰ ꝓ

Cauſa

pꝛeſcriptio niſi. xl.an.extra de pꝛeſcrp.de quarta. Jo.

r Alumus.dñio. ideſt poſſeſſione: ſicut alias poſſeſſie pꝛo dſio po

nitur. S. e.q.ij.viſis.ff.de ver.ſig.interdum Joan.

8Woſſeſſuʒ. ſic pʒ ꝙ ille qui eſt in poſſeſſione vſqʒ ad finẽ cauſe mane⸗

bit in poſſeſſione. ut. viij.q.iiij.nõne.S.ij.q.vi.quotiẽs.otra.ſʒ ibi eratꝑ⸗

A. II.
Stenſum eſtꝰqñ eccleſia
aduerſus eccleſiam pre-

ſcribe poſſu. Nunc vi

dẽdum eſt ſi monaſieriũ
aguerſus eccleſiam pꝛe-
ſcribere valeat:quod vꝛbanus.ij.ꝓ
hibuit dicens. 1
Tricennio tẽpoꝛis aliquid pre-
ſcribere abbates vel monachi non
valent.
Oſſeſſioneseccleſiarnzʒ ⁊ epi

ſcopon tricẽnales abbates vł

mõachos br̃e oibꝰmodis pꝛobibe
mus. Sʒ ſi tollit᷑ eis tricennalis poſ
ſeſſio:a beato Gre.ↄcedit᷑ eis qua
drigẽnalis preſcriptio.
¶Ait enim Petro ſubdiacono.
¶Qnuadraginta anoꝝ preſcriptio
religions domibus concedatur.
lumus accedente te ad pa-
normitanã ciuitatẽ queſtionẽ
ipſam tali ratione diſcutere: domi
nio rei apud poſſeſſoreʒ ſicut hacte
nus poſſeſſum eſt videlicet ꝑman?
te: vt ſi monaſterium prefatum ſan
cti theodoꝛi fines de ꝗbus certatio
mota ẽ:incõcuſſos.xl.annis poſſe/
diſſe reꝑeris:nullam deinceps etiã

ſi qd romane ecdeſie cõpetere po

tuit patiaris ſuſtinere calũnias: ſed
quietẽ eoꝝ ĩcõcuſſaʒ oibus modis
pꝛocurare.ſin vero auctoꝛes eccele-

ſie non eos poſſediſſe.xl.annis ĩcõ
cuſſo iure monſtrauerint: ſʒ aliquã

itra tꝑa bec motã aliquando ſuiſſe
queſtionem eorundem finium: ele
ctis arbitris ? tranquille ⁊ legaliter
Item ex nouellis Juſtiniani.
LN decẽnij neq; vicennii vkł
Axxx.annorum preſcriptio: ſʒ
ſola. xl. an. curricula fligioſis domi
bus opponantur.non ſolum in ce⸗
teris rebus:ſed etiã in legatis ⁊ hr-

ditatibꝰ ¶ Siẽ gefligioſis domibꝰ

ex lege non niſi quadragenaria eſt
obiicienda preſcriptio:ita ⁊ auctoꝛi
tate Gre go. aduerſus alias eccleſi
as preſcribere poſſunt eodem ſpa

ſona ſuſpecta ar. ff. qſa⸗
tiſda. co. ſi fideiuſſoꝛ. 5.
vlt.vñ tunc fruciꝰ ſeque⸗
ſtrari debent. ut. fl. ð ap.
ĩperatoꝛ.in ſi. S.ij. q. vi.
appellatiõe:alias: res an
te ſniam nõ ẽ auferenda
poſſeſſoꝛi.ut.xi.q.i.quia
res. ⸗
t¶ Fines. pdioꝛuʒ nõ pa
rochiarũ. Illi eni no pre
ſcribunt᷑.S.q.iij.ĩter mę·
moꝛatos.⁊.S.?.q. iij.lʒ.
mo.ↄtra ſed hic monachi
poſſederũt im̃ ius empbi
teoticarũ: ⁊ pſcripſerane

ius ꝙ clericiſ competebat

qꝛ eraãt ẽphiteote romane
eccleſie.uł dic ꝙ lʒ ius ro
mane eccleſie nõ poſſit ꝑ
ſe pꝛeſcrihi.pᷣſcribet᷑ tamẽ
cuʒ vniuerſitate.ar.er de
iurepa.ex lf̃is.ff. de ↄtra

ↄfirmet᷑ bec ſnia quo ad
ipſos litigantes: n ideo

„

piudicabit᷑ röane eccleſie

cũ voluerit ius ſuũ pſeꝗ
ex ð cap.mo. dilectꝰ.ar.
ep de ſen. ⁊ re iudi.cũ ſu⸗
per ↄtrouerſia.⁊.c.ſuboꝛ
ta. vñ nð eſt incueniens
ꝙ z eccleſias ſubiectas ſo
li pape pᷣſcribat ĩ rebꝰali

gbo: qꝛ hoc no fu ĩ piudi
cin roane eccleſie: qꝛ elde

iure tenet nüc illa rõana
eccleſia quo poꝛtenebak.
1 ſi vere velim? log nee
romana ecclenia aliqd pᷣ
ſcribi.nec aligs tra c pᷣ

ſcribit.qꝛ romana eccc(ia

cũ ↄtra aliã pſcribit. non
plus iuris pꝑ hoc habet
i pᷣus huit. qꝛ ⁊ Pus illa
res fuit ei ſubiecta.cũ ipſa
in olbus cais habeat ple⸗

nitudinem ptatis. ul. j⸗

iſcit ĩterruptionẽ eã

bare dʒ. ſic g obijcit pᷣſerin
ptionem ea ꝓbaretenet·
ut. S. e. qe iij. inter. 7.c: di

lecno. ſilr wbiſen ma
lã ndẽ:eã pbabit.aſivnꝰ
obijcit pſcriptionẽ: a alt
iterruptionẽ. vtriuſqʒte⸗
ſtes audiunt᷑: ut e depᷣ⸗
ſcrip illö. Sʒſi iilata et
ſnia ſup pᷣſcriptione po⸗

ſtea nõ adminit ad aliꝗd

pbãadi. Sʒ nudille
bat pſeriptionẽ tenet oba

reſe tinuepoſſediffe. v0. P certe impofſſibile ppare. ſed ſuffpiit vpare æ

a pncipio poſſedit ⁊ in ſine ⁊ qñqʒ in medio.na extrema tpa ſunt qñq; ol
derãda ĩ pſcriptione. ut. C. ne de ſta. defun.ſi mf. a. C. de apo. publl· qui⸗

cunqʒ. ar. contra. C. de diſtra. pig. 2 ſi. bar.

y¶Arbitris. ſi te habuerit ſuipectum. ar. ri. q. iij. peruenit.

3 Arbitris. i. inſpectoꝛibus nel menſoꝛibuseut. ff. ſi mẽ. fal.mo. di. lLij.

.efl. fi. regun. ſi interruptione. S.e.q.iij.inter.

—

ſcriptione: a alius de interruptione. nã ⁊ ita ot

Aliꝰ ergo cognoſcit bic de p
inentie ca diuiditur cõtra l

lud. exira de ſequeſtra. ad hoc. ſz hoc fit hic.qꝛ ſub ea ſoꝛma dominus pa/
pa dele gauit cauſam ſic. . q. vi. placuit. ⁊ exira vere iudi. decctero.
13 Eqʒ.xl. ſic e de pꝛeſcrip.de quarta. ſz none z ciſterciẽſiũ ecdleſi qᷓ

»

valde eſt puilegiata pſcribit ſpatio. xxx. an. ut ey ð puile.ſi de tertia

dinat
Hunn
uren pjl
Petenous.
ſſvetenot.
ſeitmulie
beregtere
ſeleſucpe
gdannic
aodoli⸗
ſamnäm
foꝛfuctik
Vnns 5
6.C detel
nn i
Gibinon
nispiudi
lacti eni
cneptiope
Notipoull
lhn
Mentoclit
cnoßhn
ponperdit
lean. lde
Uuperalt.
i acteſſi
Preben.p
2C.deiu,
ijl f de
lus. Fu
6
1
anpelatie
fiatefuare⸗
Ureraleant
1idenn n
Serundus
dantaciſ
ewarpen
nerepan
täecdeſia
ſuaauete
il .c ſe
puua. ſc.(
intantam.
Uunuib
ſer pnicui
/ Orir
Uüin
bbet tame
eceLiaet
Dacum dli
deheripſe en
cecuparerſe
gere.ar. h.
iloguincae
nl. demni
HyleC.urn
anc
Nenopuiu
eunn
ſgoni
Teconatr.n
Dekeng
Spomne.

in
9
ſuneinui
Meninenn,,
lamt.

Nebeiſ e
ſenh

8 So. in actio OQ
H .in actionibus vel excepti⸗ zit V V
tnen ſed in actionibꝰ uel eeheionine dre cdinur cõpetunt:tenet qð boc o’· diaconi. i¶ Derrimentu pati VI 191
lan turur pzeue de dti.um acceſnemein rbiren Vamanunr — nemns alftertehoeggan 1 ai nb altaft ſicnon aget.ri. . ij. mo
nurſee⸗ rioꝛis ↄditionis eſſe ſi reuertuni ad ſuun non videntur vi. meminerin g. . e. q. 5. vlt.⁊ punit᷑ publicatione bonoꝛum. ar CvAG
W v. diſt. ab exoꝛdi 8 urad ſuum pꝛiſtinum ſtatum. ut. neminerint. in erpenſis. C. de admi. tu. ont bonoꝛum ar-. vnd
ſane ri Rerfkecmnt iaul vices wlz odttio votisper pactum non Pornt ne⸗ Hz ꝙ ibi no punitur raptoꝛ: er mi i factum eſt anhmeſt olu. 1. ij. q. vij. latoꝛ.
Keclt mulier Bmo ibi. n. pꝛeſbyter cuiuſda epi ſpoliauit monacbos ꝓi eſt Z. xviij.q.ij.eleutheriꝰ
ſ ecit mulier pactuz ꝙ ho poliauit monachos ꝓ iure epi ↄſeruando.ſjjätñ
N de lraderatuei dos: de H. v dicitbig, maͤdanerbo⸗ eße
laeen inde facit pactum ꝙ vſqʒ . . . Sʒ vĩ ꝙ ſi eßð Pu
inind ad annũ ex quo modo 3 Mod aũtůea que eccleſfis detentas ꝓpria anctoritate querit modi ⸗ . ſis tatmoſue hruuſ⸗
hnuini ditio dotis reuerſa eſt ad debent᷑ auctoꝛes eiuſd i9 lte. piudicet ecleſie tanolncoruch
M mamndinnon ok var⸗ ſua auctoritate uchicb⸗ ackion geunch epiſcopiec ens nn enn di
in ui. ff. vèpac- piermiſſis repeter lias vel plebes quas ad ſ 2cedo.ar.xij.q.ij.ſine exceptio
lce vnus. H. ꝙ ꝛ in ſpẽ. ⁊ eſt Vacauehe repetere non cathedram erinnnaln penn n n e Tarervin.4.0.ialabbas.
güinn enac drtun teſtatur dicens. eatus Grego. ſ repenering vreacſcmi nagept⸗ N Ainerab. afnnan is: ue
egi⸗ Kma. §. ſi quis t. uel dice —. . copis iudicanti naee⸗ nõ valent i re violẽter poſſeſſa
ienn , ibi non rone pſeriptio — non manibus res ecde r. dunenecnennng agant:ſed alio .C. vnde viranctontat,. ſicut
iucut piudicatur eis:ſjrone ſendantar ſine noleni ne volentibꝰ ſi nec pꝛinilegiu ſup re litigloſa
. 6 taciti ↄſenſus.uł dic ꝙ iʒ Snſuetudobnoua in baceccle nolentibus plebibus cauſe ſue nt eỹ de teſti. cauſam: ſic errra
— ebtianebemaſerge. d ſia 2 valde teprebenſollio ern detrimentum patiantur: a quicũq; Rtonfr ni raminara.n
lnmn gine Fipde⸗ Pitrvt euz rectores eius patrimonii ndenmn eer⸗ anancdum mrer rareipervnenal ve Guecdd
. 4 e „Oe . „1 J . —„ . . nite . 8 S vim:u Di 2„N
W men facilius perdtur er⸗ ranave ruſticana pᷣdia iuri illiꝰ de conten KM oinentioied ad buc ĩ pareat pᷣmũ dcdentedem. r
W ceptio Hactiornamag opetere poſſe ſuſpicant᷑: ſſcali mo conſtat ille ide diſcedat quẽ m Maciſice. i. iure ꝛc
Knn nonverduurmü vſchad re titulos ipꝛimant: atq; ꝗð cõpetẽ 6anictonruinrgue iudicbuseccle nin Keanterueaeinze,
ua Woerdts atenn Bon⸗ Hndperibu exiſtimat : ñ iudicio: ſʒ Jlatarſape acen quiſual Jnbinnaur, ua recras dne
füſn Aberan rektra B oſdl, anibus defendant. Et quia eoium i pꝛimatevt retineatlr̃asi Seiti modi repnemie aiiai
malnt elerr r anare predicatores ſuos veritas nibil „ nbearonentan ſue heatlfas ſue Ponk auaeideimdn n3e
agen pꝛo illoꝛum. ĩ nñ. contention 8 E at ↄneniat eũ ꝗ tenet:a eiꝰ lrf̃as ponit᷑ quare idẽ iudex nõco⸗
ſiü n 2. C. de iure do. impe. l onem agere precipiat: etia gecivi t eu gtenet: 7 ei lr̃as ſci Eiudex noco⸗
wi * impe. l. ecſpiat: eng ccipiat:vt eũ appeat paciſice gnoſcit de exceptiõe.uel ſiĩ mo
nnnin ij. . . ve pꝛocur. popo⸗ ipſum litigioſe contentionis mal ppeat paciſice te· dũ reconuentioni n
ſmtlft nus. 5F. rati. bopo· tranſcenditur: 2 res quelibet cũ eſti Zigei Eennadtpertinene nnelligaa drenenane v
loſti . Uod autem. matur ecdleſie poſſe competer: per eposi e aliquaʒ qõnẽ retulerit: ꝑ recõuentde:ſed hoc vult dicere
n Ana. q Wec qõ bʒ daa vim tenetur. proinde preſenti pos iudices cã ſiniatur: ſiue quos facta reſtitutie potagi dep
nruai adee. creto conſtituo: vt ſi 9 ecceſtani. eime rimas oderit: ine quos ipſi vi ſmrnd r uab, ennndi
644 FFHHrmus eſt: ß ti 95 eceneſi- cum tu primati ſpectũ habẽt pᷣmatẽ. ar. xi
u rirate na res eleſie re pſumpſẽit anathẽa ſit. E ponte fenſoꝛ eüti in hiſpani ſeribit dicẽ. annlendekorhoag.
e Piudie. Omnes: Et rſiderüt SBelictum perſone cẽſ. cedere pꝛiuilegiũ.er de his q ſi.
Nſoftiin uͤlcem nõ. ut.. e. (i. e es anareine ſit. Is autem ꝗ ecceſie conuerti onemvamnom e6. Nerrhotn anc
Gltſenind ann us eſt vtrum ca ccleſie preeſt ſi boc vel ipſe ſieri pᷣ⸗ Jepit inon debet. q.iij. per ſingulas. ſz no ĩ dio
ieluniam acã ſi ſua auctoꝛtta ceperit: vel ſine ſna precepti . epiſcopum: quod abſit: ta⸗ Aſt ſuffraganei. er ð excel. la.
ce vſurpent 8 preceptione fa . it: ta ſi e pla.
iaſukt. e vſurpent que ad ſe per ctum digna punire animaduerſöe lem culpam commiſiſſe conſti cut vnire niſi h fieret de ↄ ſen
eim la õzs neglexerit:anathema ſit. Keſpor⸗ terit:vt conſtet eum nõ irrationabi R, 1 roe tat Tr griiſ.
leleſia * 3Vlur et· , . . chiepiſcopus: It 5„
4 ſua auẽte non cadit ge derunt omnes:anathema ſit. ele enonnicgdemn eiꝰ de · uilegiũ nõ en g ul
wninti ne⸗ ſie.ſiepm. in cauſap Weoeceſeſe mend ne eee enne eſt legitimu. na ſolopapa id aõ
iöhin pꝛila.ſic.C.vndevi.ſi ꝗs O. VI. tur: eque ablate fuerũt reſtitnuã nullũ eſt facit ratũ auẽte ſua ſi
pbatt in tantam. a.].e.placuit Vocd autẽs qſgs r:qꝛ delictumꝰperſoneĩ damnũ/ ex certa ſcia hoc faciat.ar.j.e.ſi
Nniui in in caſbus nõ. C. qñ ſua ane tate an . eccdeſie non eſt ↄuertendum.ſi autẽ epiſcopum.lʒ alias confirmari
tieniie — ſine iudice ſibi deberi putat⸗ dicitur quia comitiolus ðfunci⸗ e ealurniſ añ firmũ erat
* Il. l. * Elt: . 4 n ru.c. lte
aat Ounnerngo erck⸗ vſurpat: nec per lo abieb fc aͤne que miuſte ab il⸗ 221 . epiſtopum Nepolts G
D i.i.romana: pꝛo iudiceʒ repoſcit: dantur⸗ ſine excuſatione red licet mala fuerit. ⁊ boc x
ſman bibet tamẽ ꝛ m alijs. ſ. cadit acauſa: er & Iden pter ſtandalum. ſic. ii. q. vi.
minii Pagunali bic. ar. ipy aauctoritate mile- ¶Idem Metro ſubdiscono. ibpe
na pa cum allquo cam bziñ uitani concilii habetur:ĩ quo ita ſta nperſonam delinquentis non p Zelictum. ſic. rviij.. iſ.
et ipſe eſſe iudex in facu eleut
iunte Gerean. Ng vfonos ci C. Kauſe iue detrimentuͦ patiatur CU Ognouim?ꝰ ſi gs ex familia ne ie ucit⸗
nnn iouin alete remin Piſcopus d ecdeſias ſnas ab alio meiulden Ecir ecclie:ñ ĩ ipſatſed nititt deliquäreo alelta uf
en FVeC-utne eat ſine iu. l. vna. C ze 15 atibus ob deliciu
4 .C. ut L ultattdt
nc 14 po. noĩe. l. tñ ſi vult eſſe iuder in ci Sõ ¶W¶In dãnum eccleſie. xxv. q. fj. B ſonarũ.S.e.q.iij.placuit. *
ni ar Eg mnt uel alia ſigna. hoc. n. ſoli pꝛincipi. H A. quentes qᷓ eccleſia Item Cüannegarert de delbmas daniuniur valin
Gln .titu. l.ij.⁊ qui ſigna impꝛimi ut. C. piudicat eccleñe: 3.k..h. ſed delictũ itin omi
in, glebe verabitatur. nir pennie nerebe Promi auren eſt ð at zcler⸗ Feeludt in — nequaquã creeinteg nrg.
nintttt Sed manibus.j.xxiij.q.viij : ꝛiua. titu. l. ij. 20 ittit. ff. de vb. ſig. alienationis. teʒ Z.S.liiij.di.ſi ſeruus.ibi ditci
ed manibus. j. xxiij. q. viij. ↄuenioꝛ. . c. quicũqʒ. s. . pꝛo vno ſeruo epᷣs duos dʒ recompenſe di. ſi ſeruus. ibi dieit
Phigilan 3.S. lui. di. badrianꝰ. 5. . ruj. q. viij. occidti q;. . xv.q.vi.auẽte, reſtituere duos tompenſare vomino. ſeq intelligendum eſt illu
oetninn li gladio:ſed ſingula ſingulis eitrunkbie⸗ it. So. ibi of de mali ⁊ ſfↄa . Kegddant ancnmmonpeue Ec e ehus paopaus ſi quas h 5
:hic cuʒ n j .lIz ad eum non perueneri ſs ſi quas habeat.
fngeng re conatur.uel ſecus cum poſſeſſ⸗ iccuj non poſſidet ſed alij aufer extra vepi t. lz ad eum non peruenerit tenet er maleſicio deſunctißm
ſle ſſoꝛ non vult ſtare iu a de pig. c. iij. xij. q. ij. epiſe „ detunct ym canones
in 83 Serendautl herent n. di vii auo nn⸗ ri. rab. inlittenis. ſenm Renes gelegen quimanchiuz. ar rerl. bene nuck re o
* 8 ponte.i.ſua auctoꝛitate.Jo. ſi bꝛo fure.ꝭ.ↄditio.ff.vi.bo.rap.l.ij.5 vlre eeſa eſtcie
Aod autem. Mic eſt ſecũdus articulus huiꝰ qðnis:dica ſi lis cum vefuncto conteſtata non mio eſn ibi non oꝛitur er maleficio: ẽt
dicas ergo in vniuerſum ſuccedit.ar.extra de viur tua ſed bweiche erueniſſe adeder quo
.iua.ſed hoc ideo quia ibi defunctus fuit

. 11
L i deli 2. . „*₰
wetbe aditionẽ eccleſi Hepm. pꝛelatus põt facere meliore a ri⸗
nliel ſcur nec innaſio tutoꝛis elwin deterioꝛẽ. ut e de in integ. reſt. requiſuit 36 enm nihi peruenerit.ſed obijcit᷑ ſi pꝛovſuris repetendis agi
