agat pnblicã pniam ⁊ ẽt ſo
lenem ſi nõ habet ſpes de
eius reſtitutione.nt.l.di.il
lud.S.vi.qł.ij.placuit. .ſʒ
illa pena nõ excludit hanc.
ux alr ibi dixit epᷣs eũ pctm̃
comiſifſe in genere non de
ſcendo ad ſpecies.ſʒ hic ſpꝑe
cificat.uł ibi facta fuit con/
feſñſo epᷣo ni ſocio uel böiũ
ut veo. S.xi.qde.i.c.i.lau.
(ldde ꝙ ita ut vr hic ĩ ſi. le
gitur i euaãgelio Matthei
c.xv. ⁊ Luce. vi.)
b‚Nacuit.c᷑.cuiſe pꝛi⸗
us.xvi.q.i.c.i. lau.
vern .nd ꝙ priꝰ vz cõ
teri ſuo ſacerdoti Iʒ alteri
poſtmodũ coſiteat.lau.
Cõmiſit.i.cuius paro⸗
ianus eſt ab illo enĩ non
pðt ligari nel ſolui ex ð pe.
⁊ re.qꝙ aũt.
Oꝛo ignoꝛantia. pꝛo

gnoꝛatia eius auctoꝛitate

bhuius canonis poteris ire
ad aliũ ſine licẽtia hoĩs.ſ.
illius pᷣſbyteri imperiti:ſut
ficit h a iure cõcedi.ar.ff.ð
cðdi.inſti.q ſub..vlti.ſed
nundd credet ille ernens ſa
cerdos ſimplici Sbo eiꝰ pe⸗
nitentis ꝗ dicit ſuũ ſacerdo

tem imperitũ.ſic qꝛ nõ eſt

veriſimile ꝙ cũ mendatio

veniat ad pniaʒ. ſz nungd
eſt vtilis talis cõfeſſio quã

as accipit a non ſuo indice
Ʒ hanc cdᷣſtitutionẽ.nã oꝛ/
dinatꝰ a nõ ſuo epᷣ recipit
Sitatẽ ordinis.vij.q.i.epᷣs
ſed dico eà inutilẽ.ve er
ſcholaribus ꝗ vadunt ad ĩ
cluſos ꝓ pnĩa:⁊ nõ vbi au
dinnt diuina p ãnuʒ quia
æ ibi decimas pſonales de
bent dare.er de deci.nouũ
genus. lau. .
e ¶ Cõÿſeſſus.uel qꝛ ñ vult
pniam dare.uel ꝓ alia iu/
ſta cauſa. lau.
Empus vo. hie
intitulat. vij. Di.
dqãrit᷑ vſq; ad qð
tpᷣs peccatoꝛ ſit re
tipiẽdus ad pnĩam.hᷣ eſt an
vtilis ſit pnia q̃ iniungit᷑ in
moꝛtis articolo ⁊ vr augu⸗
ſti. in hoc dubitare nec dult
ut videat in hoc pᷣciſe rñde/
re.ar.jſ.e.ſi gs poſitus.Et
foꝛte ideo dubitauit qꝛ con
ſideranit qð de facto contin
git. quia vix aliquis põt di
gne penitere in moꝛtis arti
culo cõſtitutus dũ mundũ
cðſiderat.dũ reſpicit filios
vxoꝛc.j.e.ꝭ.vl.uel dubi
tare ſe oſtendit.non qꝛ du/
bitet gd in hoc caſu tenẽdũ
ſit ſed qx in talibus vᷣbis ter
rere vult nos dt in ſanitate
agamus pnĩam.pꝛeciſe eſt
reſp ðdẽdũ ad hanc qonẽ ꝑ
auctoꝛitatẽ euãgelij qꝛ in qᷓ
cũq; hoꝛa peccatoꝛ igeme⸗
rit ⁊c᷑. S.di.i.ꝭ.hoc idẽ.ꝓce
dit ̊ hoc modo. G.pꝛimo
probat vno.c.qꝙ penitenti
nũqᷓ; eſt pnĩia ðne gãda.po
ſtea adducit in Zrium duo

Se Wem.

qui ei ↄfitent᷑ pctã ſua alicui recitet ꝙ ea
cõfeſſus eſt nõ ꝓpinꝗs nõ extraneis ne
qʒ qð abſit ꝓ aliquo ſcãdalo.nã ſi hoc fe
cerit deponat᷑.⁊ oĩbus diebus vile ſue
ignomioſus pegrinãdoꝰ ꝑgat.¶ Qõ
aut dr vt penitẽs eligat ſacerdotẽ ſeien
cẽligare ⁊ ſoluẽ: vr̃ eẽ ↄtrarinʒ ei:qð in
canonibꝰ iuenit᷑:vt nemo.vʒ parochia
nũ alterius iudicare pᷣſumat.ſʒ aliud eſt
fauoꝛe vel odio ꝓpꝛiũ ſacerdotẽ ↄtẽne
re qð ſacris cãonibus ꝓbibet᷑.alud cecũ
vitare:q hac auctoꝛitate qaſqʒ facẽ mo
net᷑.ne ſi cecus ceco ducatũ pᷣſtet amboĩ
foueã cadat¶. Vñ verba. pa. iſj.
Cuiibet ſacerdoti cõmiſſum niſi ꝓ
eius ignoꝛantia alter ſacerdos ad peni-
tentiam non ſuſcipiat.

P Lacuit vt deinceps nulli ſacerdo

tũ liceat quẽlibet cõmiſſuʒ alteri ſa
cerdoti ad pniaʒ ſuſciꝑe ſine eiꝰ ↄſenſu
cni pᷣnsꝰſe ↄmiſit:niſiꝓ ignoꝛãtia illiꝰ
cui penitẽs pᷣus ↄfeſſusẽ.qui vo cõtra
hec ſtatuta facere tentauerit gradus ſui
ꝑiculo ſubiacebit. Dl. VII.

Empus vo penitentie ẽ vſ⸗

Had vltimũ articulũ vite.
4 Ande LZeo papa.
Se eodem.

Emoꝰ deſperãdꝰeſt dũ ĩ q̊ coꝛpo

re cõſtitutus eſt:qꝛ nõnũqᷓ; quod

diffidẽtia etatis differt᷑: ↄſilio maturio⸗

re ꝑficit.¶ Qnuãqᷓ; ð differentibus pe⸗/
nitentiam Auguſti. ſcribat.
Jquisꝰpoſitus in vltima neceſſita

te ſue egritudis voluerit accipe pe

nitẽtiã ⁊ accipit ⁊ mox recõciliabit⁊ hic
vadit:fateoꝛ vobis.⁊ nõ illi negamꝰqð
petit:ſʒ nõ pᷣſumimꝰ ꝙ bñ hic exit.ſi ſe
curꝰhinc exierit ego neſcio.pniam dare
poſſumꝰ:ſecuritatẽ aũt dare nõ poſſu-
mus.nũquid dico dãnabit᷑: ſed nõ dico

liberabit.vis ergo a dubio liberari vis
qð ẽ incertũ euadẽ:age pnias dũ ſanus

es:ſi ſic agis:dico tibi ꝙ ſecurus es:ꝗa
pniam egiſti eo tꝑe quo peccare potui/
ſti. Si aũt vis agere pniam qñ iam pec
care non potes:peccata te dimiſeruni
non tu illa. ¶ Idem.
Ai egerit pnĩaʒ veraciter ⁊ ſolu-
tus fuerit aligamẽto q̊ erat aſtri-
ctus ⁊ a xpᷣi coꝛꝑe ſeꝑpatꝰavñ poſt pniaʒ⸗
vixerit ſicut ante pniam viuere debuit
poſt recõciliationem qñcunqʒ defunctꝰ
fuerit: ad deum vadit:ad requiem va
dit:regno dei nõ pꝛinabit᷑ a populo dia
boli ſeparabitur. Idem.
Iquisauteʒ ⁊c̃.⁊ infra. Baptizʒa
tusꝰeſt ad boꝛã ſecurus hinc exit.ſiĩ

delis bene viuẽs ſecurus binc exit. agẽs

pniam ⁊ reconciliatus cum ſanus eſt et
poſtea bene viuens ſecurus binc exit.
Agens pniam ad vltimum ⁊ recõcilia-
tus eſt ſi ſecurus hinc exit:ego non ſum
ſeeurus.vnde ſecurꝰſum:dico ⁊ ſecuri-
tatem do.vnde ſecurꝰnon ſum:pnĩiam
dare poſſum:ſecuritatem dare nõ poſ-
ſum.⁊ poſt pauca:ſed vnde ſcis inquit
ne foꝛte deꝰ dimittat mibi: verum dicis
illud ſcio boc neſcio.nã iõ do tibi pnĩaʒ
quia neſcio.nam ſi ſcireʒ nihil tibiꝓdeſ
ſe non tibiꝰ darem. ¶ Item ſi ſcireʒ nõ

tibi pꝛodeſſe:nõ teadmonerem.non te
terrerem.due res ſunt aut ignoſcitur ti.
bi: ant nõ ignoſcitur.quod hoꝛum futu
rum tibi ſit neſcio.ergo tene certuʒ ⁊ di⸗
mitte incertum Moc aũt quare aug.
dixerit cypꝛianus oſtendit dicens.
Ccirco fr̃es chariſſimi pniam nõ
agẽtes:necĩ doloꝛe delictoꝝ ſuoꝝ
toto coꝛde manifeſtã lamẽtatiõis ſue ꝓ
feſſonem teſtãtes ꝓbibendos oio cen-

ſuimus a ſpe cõiõis ⁊ pacis:ſi i infirmi

tate atqʒ piculo ceperũt depᷣcari:qꝛ ro/
gare illos nõ delicti pnia ſed moꝛie vr-/
gẽtis admonitio ↄpellit.nec dignus eſt
in moꝛte acciꝑe ſolatiũ:ꝗ ſe non cogita-
nit moꝛiturũ Nẽ Aug. in li. ð pnia.

. uugerpegerai peccare nõ põt

arbitrij eni q̃rat libertatẽ vt delẽ
poſſit cõmiſſa nõ necefſitatẽ.ꝗ pᷣus ita-
qʒ a pctis relinꝗt᷑:qᷓ; iße relinꝗt ea nõli
bere ſʒ q̃ſ neceſſitate ↄdẽnat.lʒ.n.latro
veniã meruiſſet ĩ fine de oi crie:nõ tñ ð/
dit baptiʒatis peccãdi ⁊ ꝑſeuerandi au:
ctoꝛitatẽ.tũc.n.baptiʒatꝰẽ:ꝗ tũc pᷣmũ in
cruce xpᷣʒ ↄfeſſus ẽ.pnia.n.ſiĩ extremo
vite hiatu aduenerit ſanat ⁊ libat ĩ abln
tõe baptiſmi ita ꝙ nec purgatoꝛiũ ſẽtiũt
gĩ fine baptiʒzant᷑.ſʒ ipᷣi ditati bonis ſan
cie mr̃is eccłie recepturi ſũt młtiplex bo
nũ in va btitudiĩe.illi aũt ꝗ cũ potuerũt:
nũqᷓ; ↄuerti voluerũt ↄfitẽtes cũ iã pec
care nequnt:nec ſic facile acqrit᷑ qdð vo-

lũt. oʒ. n. vt pnia fructiſicet ĩ bõis oꝑibꝰ

vt vitã moꝛtuo ipetrʒ ſcriptũ ẽ ſine cha
ritate neminẽ ſaluũ eẽ.nõ ttaqʒ ĩ ſolo ti-
moꝛe viuit hõ.quẽ ergo ſero penitʒ:oʒ
nõ ſolũ timẽ deũ iudice:ſʒ iuſtũ diligẽ:
non tm̃ penaʒ timeat ſed anxiet᷑ ꝓ głia.
Dz. n. dolere de crĩe:⁊ de oĩ pᷣdicta va-/
rietate eius.¶ Qð q̃ᷓʒuis ð eius ſalute
aug.potuit dubitare:credo qdẽ illi q di
xit:q̃cũqʒ hora ĩigemuerit pctõꝛ ⁊ cõuer
ſus fuerit vita viuet a ñ moriet dirit cõ
uerſuʒ ⁊ nõ tm̃ vſuʒ viuẽ: vſum ꝗdẽ vi
uere puto:ꝗ dolet de crimine.cõuerſũ:
qui dolet de oĩ eius quã exponimus va
rietate.vertiur a pctõ qui iam vult di-
mittere petm̃.cõuertit᷑ ꝗ iotus ⁊ omnio
vertitur:qui iaʒ penas non timet:ſʒ ad
bonum dñi feſtinat tendere.que cõuer-
ſio ſi cõtigerit alicni etiaʒ in fine deſpan

dũ nonẽ de eius remiſſione:ſʒ qm̃ vix

vel raro ẽ tã iuſta conuerſio:timẽdũ eſt
ð penitente ſero.quẽ.n.morbꝰ vrget ⁊
pena terret:ad verã vix venit ſatiſfactõ
nem marxie cuʒ filijs quos illicite dilexit
ſunt pñtes vxoꝛ⁊ mundus ad ſe vocet.
Multos ſolet ſerotina pnia decipẽ:ſʒ

qm̃ deꝰſẽꝑ potẽs ẽ:ſemꝑẽti morte in-

uare valet ꝗbus placet.cuʒ itaqʒ opꝰſit
nõ hoiĩs ſed dei fructifera penitẽtia iſpi
rare ẽt pᷣt qñcũqʒ vult ſua miſicordia:⁊⸗
remunerare ex miſicordia quos pᷣt dãa-
nare ex inſtitia.ſed qm̃ multa ſunt q im
pediunt ⁊ languentẽ retrabũt:periculo
ſum eſt ⁊ interitui vicinum ad mortem
protrahere pnie remediũ.ſed magnũ
eſt cni deus tunc inſpirat.ſi quis enim ẽ
qui veram penitentiam expectat qᷓʒ dei
clemẽtia maiorẽ ſentiẽs dei bonitatem
ha nequitia.ſʒ ſi etiã ſic conuerſus fne-

Iria capitula per ałs
auẽtes augu.ſoluit.
g Emo matu⸗
riore.xxxij.qᷣ.
ij.ancillam.cuius h̊
pars eſt. lau.
H J gs. accipit
notiſicatã non
autem impoſitaz qꝛ
in tali articulo non ẽ
ponitur. ut. xvi.q.
vi. preſbyter. æ. c. co
gnouimus. lau.
i Reconciliabitur.
quia forte erat excðᷣi
catus uel abſolutus
per officiuʒ ſacerdo
tis a penitentia que
imponi debeat.lau.
Binmiſerunt. i.
videtur dimiſiſſe te.
¶ non tu illa. mo
re bumano loquitur
ſemper en im preſu⸗
mitur contra iſtum
non vere peniteat
niſi euidens ſignuʒ

appareat.arg.lvij.
diſtĩ. ſi quis in egri

tudine.bu.
m Vi egerit.ad
— regem. ſ. re⸗
cta uia ita ꝙ nec pur
gatoꝛium ſentiat ꝓ
illis peccatis ꝓ qui⸗
bus penituit.lau.
B5 gs. bac ha⸗
bes. ð. diſ. iij.
§65. Vlti. in. c. ſi quis
autem. hu.
o ¶Baptizatꝰ. tibi
prodeſſe.C.de ꝓba.
ad probationem.

p. Mon tibi darez.

S. xcv. diſtinc. illud
autem. hu. (Adde
ꝙ auctoꝛitates poſi
te.j.in.c.nuilus ita
per oꝛdinem legunt
origialiter Luce. c.
xxiij. ⁊ in prima ad
Cori.c.xiij. Eʒechie

lis.c.xviij.⁊.xxxiij.)

fonis.
ſtelligs
vävp
tractt
debitn
peet
ri
ligf
orrorp
ci lbiea
leroneii
bNK;i
iit
ithabe
iſ cutw
Eee
Hegi
to)
Cn
Vefent
Vlet
fandel
nileete
lias ai
le lnc/
Prle
lel ci tit
laliabſtin
topechn
ſeiſ
4CCon
7Tcauſal
plideßen
eBae
lül nobis
petcatiert
niquenp
lecto.ni
gpre
Q
iſciba.
Ulſ gaii
rin
b e
MW
rrint
logniune

cceere
decon.d
(Lonnp
ſargan
Cger

1
. (h

neihe
ee r
feip ſni,
enntemtia
debenan.
nienm,.
pdimiſtſen,
hnoſogninr
fenimpei,⸗
ntra ſtun
tvenponirt
lidens ſgnp
rat gglr,
ſiusnigt
Alegental
gtagnenr
mn ſenip
ais g⸗
nimit lan,
3 Go heebe⸗
bes. dl i.
tiinal
neho⸗
Baptturd t
ſ.pb⸗
Panonem.
ontibidane.
.dittinr l
h.bo. (AMe⸗
coritaes poſt
cnnts i
Gnenegont
ſier Luce.
nprins ad
i Epbie
Biſati))

XxxXIII

Ca

Aod autem. Omiſit magiſter queſtignẽ poſitã in themate tan/

quã nibil dubitationis babẽteʒ qꝛ quocunqʒ tẽpoꝛe exactꝰ ſemp
tenet᷑ debitũ reddere.xxvij.q.ij.ſi tu.⁊ pꝛoxi.q.c.i.⁊ ponit aliã
ſatis affinẽ an liceat tẽpoꝛe oꝛationis vacare cõiugali opi in eri
gendo.⁊ ſuꝑ hoc nota diuerſas opiniones.nã quidã ĩherentes iſtis ca. di⸗

cũt ꝙ tẽpoꝛe oꝛatio/
nis nõ dʒ ꝗs cogno
ſcere vxoꝛẽ ſuã. alij
vo ĩtelligũt ea ð cõ
ſilio:tu mediã viaʒ

rit vita vinet ⁊ nõ moꝛiet᷑.nõ pmittimꝰ
tũ ꝙ euadet oẽm penã.nã pꝛius purgã
dus eſt igne purgatiõis:ꝗ in aliud ſecu

endne. osen. lu diſtulit fructu ↄuerſionis. hic ẽt ignis
eſt. dic g qñqʒ eſt ⁊ ſi eternus nõ ſit miro tñ mõ grauis ẽ.
preceptũ nõ cogno· Excellit enim oẽm penaʒ quã vnqᷓʒ ali
ſcere e qñqʒ ↄſiliñũ. quis paſſus eſt in hac vita.nũq̃ʒ in car-
precepru ẽ in his ne tqta iuenta ẽ pena l mirabilia marty
c nð vonoſcedt res paſſi ſint toꝛmẽta: æ młti negter q́
dinis. nã cum alias ta ſepe ſuſtiuerũt ſupplicia. Studeat er
peccat venialit᷑ ſeer; Go ꝗſqʒ ſic delicta coꝛrigẽ: vt poſt moꝛ⸗
dũ nos ſic eẽ cogno tẽ nõ opoꝛteat penã tolerare.qᷓdã enim
ſcendo ĩ his diebus pꝓctã ſũt moꝛtalia qi pnia ſua ſũt vitalia
peccat moꝛtalit T/ nõ m ſtati ſanãt᷑.ſepe.n.ẽ q moꝛeret᷑ ni
dimn o nbi valt ſ medicaret᷑ nõ tñ ſtati ſanat. lãguer vi
rrſeza⸗ ae cturꝰꝗ pᷣus erat moꝛiturꝰ.q aũt ĩpẽites
nonis. bec ante oeiia moꝛit᷑ oio moꝛit᷑ 2 eternaliter cruciat:ꝗ
ltelligas erigente. aũt ipenitens ſinit᷑:ſi ſemꝑ viueret ſem-
nã vi premiſi ſemꝓ per peccaret.at dei ẽ miſerentis qᷣ ope
exacto tenet reddere ratur ſinẽ peccandi.ob boc etiam ſine ſi
debitu lz eriges boe ne toꝛquebit᷑:qꝛ nunq̃ʒ virtute ditabitur
Parmiredientid l ſemꝑ plenus iniqtate:ſemꝑ ſine chari-
dã ꝙ ſi eis cõſtaret tate toꝛquebif᷑ ſineſne. Q. .IIII.
ꝙ vroꝛ peteret debi Mod aũtoꝛationis tempo-
tũ cã libidinis explẽ re cõiugali operi alicui nõ li⸗
de non ei reddet. q cet vacare. ¶ Beatus bie⸗
5 B Cialis. deſcẽ⸗ ronymus in quodaʒ ſᷣmone
SFhacgerge. lcribit ita dicens.
ij. ſicut verus. (Ad Tempoꝛe quo vxoꝛi debituʒ reddit᷑
e ꝙ ſic legit ĩmo A carnibus agni abſtinere opoꝛtet. .
Regũ.c. xxi.⁊ Joa. B Ciatis fres chariſſimi quoniãgcũ
c. vi.) qʒ vxoꝛi debitũ reddit: vacare nõ
¶Nð põt. pp re· põt oꝛatiõi nec de carnibus agnicome⸗
nerentiã ſacrameti. cſere debet. Itẽ ſi panes ꝓpõnis ab
lielligeců ca ſau pig q vxoꝛes ſuas tetigerãt comedi nõ
rande libidinis com ger⸗
miſcet ei. urↄſilů ẽ Poterant: quanto magis ille panis ꝗ de
alias cũ ex neceſnna celo deſcenduꝰnõ poteſt ab his ꝗ cõin-⸗
te tenet reddere. v galibus paulo ante heſere cõplexibusꝰ
I.q. ꝓri.c.i.qre wvů violari atqʒ contingi.nõ ꝙ; nuptias cõ⸗
ei aa mo genemus iz ꝙ eotpe quo carnes agni
coꝛpechniſti⸗ſ. ft5 Mäaducaturi ſumus vacarea carnalibꝰ?
ſe. di. ij. quotidie. Operibus debeamus. Itẽ Augu.
à C Complexibus. .Aconiugali concubitu ſanctoꝛnʒz ſo
⁊ cauſa libidinis er- lnitatibus eſt abſtinendum.
plẽde ſᷣm quoſdã. Notiẽſcũq; aut dies natalis do⸗
De remira. mini aut reiique feſtiuitates adue
peccati erigedo. ſech nerint:nõ ſolũ ab inſideliũꝰ cõcubinarũ
reliquꝰ ñ peccat red
dẽdo.nã ⁊ ſi peccat

ꝗ precipit:nõ tñ peccat q obedit.xxxiij.q.i.qd culpat᷑. verſus finẽ.
C Aotienſcũqʒ.feſtiuitates.de quibꝰinuenio ĩ his capitulis.de cõ.diſ.
iij.c.i.hu. g ¶ Ab inſideliũ.ĩſideles eos vocat ꝗ peccat moꝛtaliter.arg.

Q

IIII

3 °1

q ¶ Ex conſenſu.hoc non eſt in apoſtolo ſʒ ẽ ibi ſenſus auctoꝛitatis apoſtoli vnde?
argu.qꝙ potius ſit ſenſus auctoꝛitatis apoſtoli attendendꝰqᷓ; verba.extra ðᷣ verbo.
ſigni.pꝛopterea.(ldde q ua ſcribit paulus in prima ad coꝛin.c.vij.)
r ¶ Yrationi. ſed dicit auctoꝛitas non deſinit orare qui bene facit ſed quilibet red-⸗
dendo debitum bene facit.ergo oꝛat.quareergo ceſſabit ut oꝛationi vacet.rñ.ora⸗

ↄſoꝛtio ſʒ ẽta ꝓpꝛijs vxoꝛibus abſtine/
re debemus. ⅝. Itẽ Ambꝛoſius in ſer
mone de aduentu domin.
¶BDiebns ieiunioꝛum a pꝛopꝛijs vxo
ribus abſtinere opoꝛtet.
NRatresbnõ ſolũ debetis ab oĩ im
mũdicia abſtinere ſʒ ẽt ab vxoꝛibꝰ
ꝓpꝛijs ſtudioſiſſime ↄtineatis. nullꝰ oĩ
no vxoꝛi ſue ieiunioꝝ diebꝰ coniungat᷑.
Itẽ ſup epiſtolã pmã ad coꝛĩthios.
AYcã ꝓcreandoꝝ ſilioꝝ ducit᷑ vxoꝛ
nõ multü tpᷣs ↄceſſuʒ vr̃ ad ipſuʒ
vſuʒ qꝛ ⁊ dies feſti ⁊ dies ꝓceſſionis ⸗
ipſa ratio ↄceptus⁊ partus iuxta legẽ
ceſſare vſum carnis his debere tempo⸗
ribus demonſtrant. Jiem Augu. in
li.qſtionũ ve.⁊ no.teſtamti. C Axoꝛis
vſus certis diebus ceſſare inbetur.
C Hriſtianocũ vxoꝛe ſua aliqñũ ↄne
nit̃lʒ aliqñ nõ lſʒꝰ.ꝑꝑ ꝓceſſiõis enĩ
dies ⁊ ieiunioꝝ aliqñ nõ lʒ ↄuenire ga a
licitis ꝰẽt abſtinenduʒ ẽ ad tpᷣs: vt faciliꝰ
ipetrari poſſit qð poſtulat᷑:vñ apoſtol⸗
ex cõſenſuait abſtinendũ eſt ad tpᷣs:vt
expeditius vacetis oꝛationiſ.nã etiã ſ̃ʒ
legeʒ in ieiunio cedere ⁊ iurgari nõlʒ:
poſtea vero lʒ. ¶ Itẽ ioan.chriſoſto.
Non vere penitentiam agit qui cõ⸗
tinentiam non ſeruat.
0O Nii caſtigationetvictusꝰ ſe dicit
agere pniaʒ fruſtra hoc ſpᷣmone ꝓ
mittit: niſ egrediatð cubili ſuo:⁊ iein⸗
nio ↄtinentiã addat.
¶Item grego.

Abigreſſu eccleſie temperare ſe dʒ

vir cum pꝛopꝛia vxoꝛe doꝛmiens.
Irtcũ ꝓpꝛia vxoꝛe doꝛmiens niſ
lotus aqua eccleſiam ĩtrare'nõ dʒ

qʒuis diuerſe hoĩum nationes ð hacre

diuerſa ſentiãt atqʒ alia cnſtodir̃ videã
tur.romãoꝛũ tamẽ ſemper ab antiquio
ribus vſus? fuit poſt admixtioneʒ pꝛo-
pꝛie vxoꝛis ⁊ lauacri puriſicationeʒ que
rere ⁊ ab ingreſſu eccleſie paululum tẽ-
perare.nec Hc dicẽtes culpandũ puta-
mus eẽ ↄiugiũ:ſʒ quia ipᷣa licita admi-
xtio cõiugis ſine voluptateꝰ carnis fieri

re hᷣ ſtricte ſumit᷑ ſʒ ꝙ ofo ſi
eri dʒ ĩ ccchia uł hᷣ ð exigẽte
aliud in reddente. extra de
conuer.coniu.quidaʒ. Itẽ
nonne quotidie eſt oꝛan⸗⸗
dũ.videtur ergo iugis con
tinentia indicenda coniu⸗
gatis.ſed nomine oratio/
nis tempus deputatum ie
iunijs qubius nititur oꝛatõ
itelligitur:ut tempus qua
drageſimale ⁊ quattuor tẽ
poꝛum ⁊ ſanctoꝛum vigi/
lie.extra de obſer.ieiu.con
ſilium.
8CNam etiaz 'm legem.
ſoꝛenſem. i.romanã.ut.C
de fer. q̃draginta.uel mo

ſapcam vbi dicitur ecce ad

lites ⁊ contentiones ieiuns
tis ⁊ percutitis pugno im/

pietatis.vel canonicam.x/

d.q.iiij.placita.io.
t Vi in caſtigatione.ſ.
0— flagellorum.

u ¶ Victus.ideſt conuictus

⁊ compunctus. uel melius
victus genitiui caſus qua
ſi in abſtinentia ⁊ parcita/
te.ſ.ieiunando ⁊ ieiunijs
ſe caſtigando.

x¶Niſi egrediatur.quan-

tum in ſe eſt. uel ſi vxoꝛ cõ⸗
ſentiat.ut.j.e.apoſtolus.
y 6 cum propr ia con
iuge.caſus.ĩ pꝛima
parte loquitur de eo ꝗ cau
ſa incontinentie ad vxoꝛem
accedit.tali conſulitur ab
ingreſſu eccleſie abſtinere
vſqʒ ad veſperum.in ſecũ/
da de eo qui cauſa prolis
eam cognoſcit iſte talis ſi
vult non ſolum intrare ec/
cleſiam ſed etiam coꝛpus
chriſti accipere permittitur
in tertia de eo qui cauſa li⸗
bicinis explende.huic i iſto
c.penitentia non imponi⸗
tur.⁊ dicitur tamen de eo
ꝙ grauius delinquat qᷓ in
primo caſu.
3 C Intrare. videtur ergo
ꝙ multo foꝛtius quis pro/
bibendus ſit ab ingreſſu
eccleſie pro mortali.cum h̊
impediatur pro veniali.et
ita qui eſt in mortali non ðᷣ
bet eccleſiam ingredi qð ꝗ

dam admittunt ut. xxi. diſtin.cleros.in fi.⁊.xi.q.iij.nullus ſacerdotum.⁊ de pe.di
ſtin.i.ſanctus ſacerdos eſt.qð non eſt verum niñn ſit excõicatus. xi.q.iij.excõicatos

⁊.c.cum excõicato.nel interdictus.extra de offi.dele.

ſane.de illis conſtat. uel niſi

xxiij.q.iiij.ſoꝛte.ułqꝛ ñ ſeruãt ſidẽ amicis ſuis.uel ad differentiam ſidelis.
xxxiij.diſti.chriſtiano.
b. Ratres. conſilium eſt. . J
i Boenn. orteſnim. ita videtur ꝙ aliquod tpᷣs ꝓhibitũ ſit ĩ quo nõ ð
at vxoꝛẽ ſuã cognoſcere cã ſobolis ꝓcreande ⁊ ita non eſt cõſiliũ.ſj
fac vim in eo quod dicit videt᷑ ñ.n.dirxit non eſt ni intelligas in caſu in quo
loquitur.c.qñ.ſ.cognoſcit eã cauſa ſobolis.qꝛ foꝛte in eo caſu uon debet ad
eã accedere.ſecꝰ ſi cã ĩcõtinẽtie. · ¶ Mꝛoceſſionis.i.rogationum.vt
j.de con.di.iij.pꝛonunciandum. .
¶ Conceptus.erx quo.ſ.partus ĩcipit moueri hoc etiam conſiliũ eſt ſʒ nos
ſicut etiam de menſtruata.diſ.v.ad eius vero.lʒ.h.contradicit.
m ¶ Legem. diſtinc. v. F. i. JYo.
2 Mriſtiano.xx viij.q.i.ſic enim.
0 C Mon lʒ.i.non expedit.a ita licitũ dupliciter dicitur. .
v ¶ Alicitis.ꝑꝑ hoc ⁊ illud.j.e.nec vxoꝛeʒ.dic oĩa hec de ↄſilio ĩtelligẽda.
* . . ,

——.è
4 4 * * .
*

. * — . Rü * „
Dũ . 3 . *

ſint contumaces.xi.q.iij.qui iubente.uel penitentes.l.diſtin.in capite.⁊ quidaʒ ſa
crilegi.lxxxi. diſtin.ſi qui.v.q.ij.preſenti.a.xij.q.ij.de viro.alias quilibet poteſt
ingredi.ut de conſe.di.i.epiſcopus nullum.i.q.i.qui ſtudet.vbi dicitur qpdominꝰ
admiſit omnes peccatores intrare eccleſiam preter ſimoniacos.potius eniʒ frequẽ
tabit eccleſiam qui eſt in mortali:ut dominus eum couertat per uerba ſacerdotis.
ut. S. de peni.diſ.v.falſas in fine.
⁊ ¶ Aſus.ar.pro cõſuetudine ro.ec.ſᷣuanda.⁊ veꝝ ẽ cũ h docet.xi.di.nolite.
2 ¶Soluptate.a ita coitus non poteſt ſieri ſine peccato. hic applaudit ſibi bugo.⁊
ſumit opinionem ꝙ nunqᷓ; opus coniugale ſine peccato poteſt exerceri. vnde etiã g
debitũ reddit peccat venialit᷑ qꝛ ſemper quidam ẽ ibi pꝛuritus ⁊ uoluptas in emiſũ
one ſpermanis.⁊ ideo xpᷣs noluit naſci ex coitu:qꝛ non poteſt ſine peccato ⁊c.xxvij.
q.ij.omne.ad finem.vr ergo ꝙ teneatur aligs peccare ⁊ renet᷑ reddere debituʒ. vt
xxvij.q.ij.ſi tu.⁊.j.q.proxi.c.i.nec pðt reddere niſi peccet.ergo tenetur peccare.ſed
boc.argu.non valet. Inſtat.h.preſbyter tenetur cãtare miſſam nec põt cãtare niſi
habeat linguam.ergo tenetur hre linguam.⁊ ſ̃ᷣm.b.peccat bõ ex neceſtate in pꝛi

Tauſa

A
R—— . g 4 = . 5 ſaneti; idi . I 4 5. eſene
ogisuvgtageR pe. di.ij. inter hec. p.manducatoꝛ dirit ↄtra. ut nõ. di. xiiſ. ceruallo accipiende gt. inccgiunt Wiebus rogationuin. gert era irr
nerui. Itẽ er boc ſequeretur ꝙ bene faceret ⁊ male quia reputatur ei ad ſeitatẽ ſi rek p Siepelerlluree n zi i5 an liur gemien Ueco eccleſte node ie⸗ ſenatg lien .
dit debitum. ut. . e. q. Pri. cel. ck.t. i⸗ pii. . . uel ibi phibetur per ih
nnanee aer petua ſeparato bic ur
5 niquitanbtni. volu nõ põtiõ a ſacri loci ingreſſu ẽ abſtinen tiõis continẽtia ſeruari dʒ. Añ Au⸗ —— eno⸗ mun
ptatibus iniquias enim ꝓꝰ qũ:qꝛ voluptas ipſa ſine culpa nullate- gu. in lib. de adulterinis coniugiss taton pri *
prie deſignat crimen ð pꝑ. nus eẽ nõ põt.nõ eni ð adulterio vł foꝛ Nin er conſenſu communi oꝛationi ate uel natoloro ſr
di. ij. F. c; añt. c. ille rer. v nicatiõe: ſed de legitio mr̃imõio ſuſce coninuges vacare non poſſunt. quod facere icipe⸗ nua
die — ptꝰerat ꝗ dicebat ecce.n.i inigtatibꝰꝰcõ Poſtolus nec ad tẽpus vt vacet re velit. izſoleni ofo wriin
ſit Pbeos rolgunten h ceptus ſũ ⁊c.Oʒ ita legitimã carnis eẽ oꝛatiõi niſi ex vſenſi u voluit cõiu· mi miſſe ⁊ tẽpoꝛi ⁊ o nonul
ꝙ plura ihnt oꝛigialia hn copulã vt cã ꝓlis ſit non voluptatis:? ges nec carnali innicẽ fraudari debito. ficio 3 enihu a zütwſa
iuſmodi ⁊ tũc dic iniquita carnis ↄmixtio creãdoꝝ liberoꝝ ſit gfa Micẽt in ſecũdo ↄci.arelatẽſi legit. En warta ule ne ia wo⸗
tibus.i.cum iniquitatibus nõ ſatiſfactio vitioꝝ?.ſi ꝗs vo ſna ↄiuu- Hin ex conſenin commun coniuga pcteſt. ut conſe. nnut
(Adadeq ſic legit in pla ge nõ cupidine voluptatis captꝰ:ſʒ ſo tis penirentia non detur. dlei oemmis boma Fai
Eonnn nun. ang. dierif. ſũmõ creãdoꝝ liberoꝝ gra vtit᷑ ipſe ꝓ⸗ Enitentiaʒ coniugatis non niſi ex S. e. q. ij. quos. S. di choſt
nerui. fecto ſiue de ĩgreſſu eccłie ſeu de ſumen conſenſt u dandã eſſe pꝛecipimus. nin v.c.ii.(Nade P De
à ¶ Mrobiberi. i. diſſua⸗⸗ gdo dñici coꝛpis ſanguiniſq; miniſterio RrpaukFußmaack Ue⸗
deri. ſuo ẽ indicio relinquẽdus:qꝛa nobis p Q. , V. , biein . xkpii
e¶OQui in igne.i. in ardo hiberiꝰnõ dʒ acciꝑe ꝗ in igne poſitꝰne⸗ Vog aũt ſine vↄſenſu VxO8 1C ni 64 D ſenſu. n 8 ltei 4
re concupiſcentie.i. inam,/ feit ardere.nõ.n.cũ amoꝛ ꝓcreãde ſo⸗ q pyir cõtinẽtiã vouere nõ pol- ſ ſuccurlu terre ſnu
gleribus vroris enee bolis: ſ voluptas?oominat in ope cõ⸗ ſit:multis auctoꝛitatibus ꝓ ſãcte.ex ð uo.a uo. nun
. Heſit. . neſcu conſeni mixtioio: babet ↄiuges ẽt de cõmixtiõe batur. C Ait' enim Aug. ſu redc. er młaa in d. iĩ lun
re lib idini vxoꝛis ſue ſʒ red A alrun
e Debi iexigenti. ſua qð deffeant?.tũc autẽ vir ꝗ poſtad per pᷣſalmum. cxlvi. . tanta. gerti.
dit debitum vxoꝛi exigenti. 4 ao deheant. lue Abon . ſerua sS Fraudari.ſed ſ Pererpi
g¶ Sed voluptas.exerc⸗ mirtionẽ ↄiugis aq lotus fuerit eti ſa- Hon poteſt vir continentiam ſerua eA rvde or en
de libidinis. ere cõionis valet myſteriũ accipere:cu, re niſi vxoꝛis teneat conſenſum. bituz ert gere a viro virtene
b Quod defleant. eſten. ei ſm pꝛefinitã ſnĩiam eccleſiã licuit ĩtra L NJYdicat vir continere iꝗ volo:no⸗ nũga dʒ ei reddere? renkpin
coitus tũc moꝛtale peccatů ręe .Linc etiam' in diebus abſtinẽtie lo aũt vxoꝛ:nõ põt.qð eniʒ tu vis . dicit ꝙ ſic. tu Z ar Ga
Saaͤr uibziromienis nuptie celebꝛari ꝓhibentur ¶ Ande in nò vultilla. nũad ꝑ ↄtinẽtiã tuaʒ dʒ illa gu. flf. de ſo. ꝙ, dici⸗ lüdni
go. ſed ſi cã incontĩentie 11 . . earid: i glii nupoit te viuo: ad ſannidas ſa boſa ni
vẽiale. nt. di. xxv. . alis laodicenſi concilio legitur. ſieri foꝛnicaria: ſ alij nupbit te viuo:add mus ſz quidſia ſa⸗ aae
aüt ea. xxrij. q. ij. quicquid ¶ ůIn dieb? quadrageſime nuptias ce ultera erit. nõ vult deꝰ tale danũ tali lu- erare ice t ſenaur
5. bis iia imo ſecũdũ nos lebꝛare non licet. cro cõpenſari.redde debitũ: ⁊ ſ non eri vec venetur redh guefde
nec boc caſn eſt moꝛtale ſech On opoꝛtet ĩ quadrageſima ant gis redde.e ſatiſfactionet perfecta deꝰ qere te. nrerrrire⸗ nclni
veniale. a hoc indicat eum ] Onuptias vel quelibet natalicia c⸗o ſibi cõputabit ſinon qð tibi ðber᷑ exigis di.c. i. Na
i r aunez bor reſpictt lebꝛare. ¶ Iem ex concilio Marti. pa ſed reddis qo debet᷑ vxoꝛi. ¶ Itẽ ale- 1 Enitẽtia. pu⸗ Wei
bfinciptum hutug. ce., pe. De eodem. xan. pa.ij. landul. in coꝛ ſia. blicã. ſ. ſolennem.
¶ Winc ẽt. hic agit de il On licet in quadrageſimamna- Hon debet extoꝛqueri mulieris con (ſ. , qu ius alterius 6
lo impedimento quod dici tales mariyvꝝ celebꝛare:iʒ tätum ſenſns ad continentiaʒ deo vouendaz. eaickr. Cloc afft, Guem
tur tẽpus feriarũ de quo di ĩ ſabbato ⁊ dñica ꝑ cõmemorationẽ eo T Htificaſtꝰte moꝛte tenus iſfrma- “ mne coſen immo
untquida inpedt do rũ oblatiões offerre. ſz nec natalicia nec tũ a peccatoꝝ tnoꝝ recoꝛdatiöe et ꝗq m. b aö. Gni
iractũ. qꝛ cotrabit cõtra c5 Muptias liceat in quadrageſima celebꝛa terroꝛe valde pauefactum anxie qſijſſe v. neg ati⸗ aa
ſtitutionem eccleſie. J. e. nö re. ¶ Item ex cõci. bilerdenſi. monachum fieri: ⁊ a tua vxoꝛe minis 7 ut ſoluit: qꝛ nõ põt 6
oʒ. extra de ma.cõtra. cõöõ De eodem. terroꝛibus eã occidẽdi ad hoclicẽtiaʒ ↄtinentiã vouere ſi⸗ ein
tra iter. ec. videt ĩ atiqua. On oʒꝰa ſeptuageſima vſq; ĩ oẽ erxtoꝛſiſſe:⁊ ſic te mõaſticã veſtẽ ſine ab enemalcer kuf del
alij melis vicüt lz inve⸗. tauaʒ paſche ⁊ tribus hebdoma- bate ⁊ monaſteriũ petijſſe.poſtea vero n ſa nöduco Sni⸗ ierſit
aia, nearer dibus ame feſtiuitatẽ ſancti Joãnis ba cũ ſanus factꝰeſſes:tue vxoꝛis recdama tma epy de couer. con⸗ Gutt⸗
vlt. ĩ fin. ꝛ.c. pe. eỹ ͤrep. ptiſte ⁊ ab aduẽtu domini vſqʒ poſt epi tionibus eiuſqʒ vlulatibns ⁊ planctibꝰ iu.er publico v in ca nrd
oꝛ. ſane. vnde mrimoninz i phaniã nuptias celebꝛare.q ſi factũ ſue tueq; familie diſperſionibꝰ vtpote pẽi ſu ſoꝛnicationis. vt iniode
quadrageſima nõ probibe rit ſeparentꝰ. Itẽ Nicolaus pa. ad tens deuictꝰ: domũ remeaſſe ⁊ poſt mł nvi.4. iagarhaſ anach
tur cmabi. ſed phiben? nu cõſulta bulgaro. codem. tos dies quoꝛundã ſapientuz oſilioad 1 C An cginin 4 il
hrialia coinuia T nuptiqles TæE* vxoꝛem ducere:nec ↄuiuia ſfa iã dicte mulieris cubile redijſſe. nũc aũut no. eeenn no⸗ macißn
õ cere in qnadrageſimali pe conue ſitua vxoꝛe vti liceat: noſtx requiris cõ Oicat. fonica hair⸗
põt mrimoniũ coͤtrabi Nire poſſe vllo modo arbitroꝛ. Hec ãt ſiliuʒ.ſi ita deniqʒ ẽ vt tuꝰnũciꝰ narrat: ria. xrvij. q. ij. ſi tn. o bebe
quadrageſima.ſʒ illa if ñ ſeruãda ſunt ſi vxoꝛ ↄſenſuʒ adhibere non vr nobis rõnabiliter neqʒ iuſte fa⸗ 5 C mð vult. xiiij. di dhllänite
dz duci. ſicut ſecũdũ leges voluerit. ceteꝝ ſine eiꝰ ↄſẽſu nec ca oꝛa- cctuʒ:qm̃ cum oĩꝰhoĩ ad monaſticã ten- ſtinc.q ait. (Adde tci diitg
mulier põt tẽpore luctus ꝙ ad h̊ coꝛdat pau mniͦndi
glünir bGeli nõ iñ = ad Coni. anl
traduci.ut.ff.de his n0. ⸗ ʒ „VIe ₰½. ., ſdatcln
lſa.ſolet.S.que virg hoc eſt expreſſum e de fe. capellanꝰ.arg.ad hoc.ff.de rin ¶⁊ ¶ Pꝛo ſatiſfactide.qꝛ reddere vᷣbitũ meritoꝛiũ ẽ.j.e.ſecũdũ.xxxij.qij. cõ ninſ
nup.ſi ꝗs officiũ.nam cuʒ ſolo conſenſu contrahatur cur nõ contraheret᷑ hoc tem LDaubk contra.ſed ibi ſoluifk. nupgih
vore.C. de tranſ.nõ minoꝛem.io. 2 Otiſicaſti. ſine abbate. idẽ ſi e abbate. ¶ Minis.ar. ꝙ coͤleſ/ Pnnepore
I On opoꝛter. natalicia non martyrum ſed hominũ.ut ad litteram itelligas. ſio uł ↄſeſſus ab aliquo Z ipſuʒ extoꝛtꝰñ pᷣiudicat illi.ar.xxxi.q.ij.lotharius Greccorine
m 1 On licet in quadrageſima.hoc de honeſtate dicunt quidaʒ.ff.de ritu nup. ⁊.xv.q.vi.auẽtẽ. a iai ar. a grio ſenſu ꝙñ poͤt exire ð mõa⸗ ( brr
ſemper in coniunctionibus. ſterio ꝗ cũ vxoꝛis ĩtrauit licẽtia.itẽ ar.ꝙ coacta licẽtia uł uolũtas nulla ẽ qꝛ Godd
n CNatales. poteſt dici hoc eſſe arrogatũ:nam hodie celebrantur bene in quadra h fuitlicetia ut ĩ pn. dr.ſʒ qꝛ coacta iõ hͥ nulla vſ ſʒ vj j. xv.q.i.merito.vbi C Zndzrie
geſima.uel intellige ꝙ non debent celebrari vt fiant ibi conuiuia ⁊ interſint hiſtrio dr ꝙ coacta volũtas:uolũtas c.rñj.ſecꝰẽ h⁊ ĩ mfimõijs.vbi exigit volun Cns.a conn
nes a mimi qui turpia ⁊c̃.huic intellectui conſonat quod ſequitur ſed tm̃ in ſabba- tas direeta ulłſpotãea.ex ð ſpõ.cũ locũ.⁊ ĩ hitus aſſumptõe.er qð me.cã. eſeuer
to ⁊c. j.e.nec vxoꝛẽ.natales vocantur martyrum paſſionum dies.quia in eis na/ c.i.ſecꝰ ẽ ĩ iuramẽto:ubi nulla excuſat neceſſitas.qꝛ ipſuʒ neceſſtatis ſempꝑ innhee⸗
ſcuntur ad vitam ⁊ moꝛiuntur mundo. de couſuetudine eſt in eccleſia mediolanen ⁊. xxij.q/i.ita T. b ¶.Cũol.ar. ꝙ pᷣtermiſnis circũſtatijs alicui facto ð mmturezin
ſi:ꝙ in quadrageſima nõ celebrant.de his natalibus habes de proba.neq; nata- ditis nõ itelligit᷑ illud eẽ factũ.s.xxx.q.v.aliter.di.xxiij.quoꝛũdã.s.xvij. Nunn
PlIles.Et virgi.meꝰ eſt natalis iolla.c᷑.io. q:.ij.gonſaldus.ar.contra ettra de re.⁊ tranſ.ad apoſtolica ſedeʒ. qꝛ tenet ißthinn
o ϑℛOn oportet. bebdomadibꝰ. ſed nũquid iſte tres bebdomade ſunt immedia ibi monachatio omiſſa probatione. L 4annnn
— ñ.ñ — )
MS ar . .. Et—
ſ. mer sr, NrelicF ſ' Eaz
r Arn, ede en, le 4. c Ve

*Na. 3 -ndt ððð

3 °2 .

ican a ¶ Tum feſtinatione.ſed nunquid tenetur vir iſte continere poſt moꝛtẽ vro hb ¶Sanctiora.ab initio tamen cum contrahunt contrariam debent habere volũ
ris.ſic nec etigere poteſt.ad monaſteriũ tamen nõ cůᷣgitur redire.er de con· tatem..i.de ſobole ſuſcipienda.xx vij.q.ij.omne ſtaqʒ.
ĩ ¶ Hunc.ex hᷣ vr ꝙ vxor nõ poſſitfacere elemoſynã ſine licẽtia viri.ſed iſtud intel

tdoͤn. uer. coniu.qdã.ex.e.ti.placet.ſed cõtradicit.ex.e.ti.ex parte.vbi compellit᷑
redire ad monaſteriũ.ſed dic ꝙ ibi vxoꝛ dederat licẽtiam ⁊ ipᷣe ſolẽniter pro
feſſus erat.vel ibi verbũ cõpellas nð extẽdit᷑ niſi ad verbũ dimittat qð poſt

heſni
hbeumnde

ligas de rebus dotalibus.nã dñium rerũ votaliũ ẽ penes mulierẽ de iure natura
li.de iure ciuili ẽ penes maritũ.C.ð rei ven.doce.Et de his intelligas hoc.c.vł ſi

vis intellige de parafrena⸗

uratio ſequitur ĩ.d.c.ex par
inn te. nec ob. e. e. ti. cõ . „ „ libus. cõſiliũ ẽ H naz cui cõ
dotlnn ſuluit. qꝛ ibi nõ fuit daenti vitã legaliter iuſte ⁊ ſãcte ſit pge CIdem. . miſit coꝛphoneſtũ ẽut res
noanip teuorgtuc ab vroꝛr qũ:tu ↄtra leges minaciter ⁊ violẽter a Xötinẽtie meritũ babz qui incõtinẽ m trge ceevat enen.
unl monalerih ſuerne kua vxoꝛe ꝑtim terroꝛe moꝛtis: ꝑtiʒ tue tiã vioꝛis debitũ fibi reddere coaitur. bae lege. uef de dole poſt.
nerſle monaſterio ſuere infirmitatis doloꝛibus exinanitus via Ecũdũ verba apoſtolica ẽt ſi vir ¶diuoꝛ. c. vlti. ſed qro cũ iſti
ia, pluſqᷓ p annũ.a ꝗa oꝛbus er B udů verbaap votuz emiſerint are veſtes
lnan poſt moꝛtẽ vroꝛis u ſecutus nulla vt dr̃ licẽtia accepta receei continere voluiſſet T tu voluiſſe es: mutare pñt. ad poc dicas
nin itp aliquantulũ tᷣH ſiſti: ⁊ monaſteriũ petiſti.nõ eniʒ violen tibi debitũ reddẽ cogeret᷑: ⁊ illi deus i· vir vuplicẽ bz buntuteʒ
fialeli i monaſterio. virn; tia:ſed ex pari voluntate ⁊ ↄſenſu ſieut putaretꝰcontinentiaʒ:ſi non ſue ſed tue Tuxore vnã quo ad debituʒ
nſenrd aut vir an ninelc¶ſci pĩes dicũt hoc ſieri dʒ:neq; vir mo- cederet infirmitati: ne in adulteriũ cade fraecg alignn . ad H
den, monſtemli anetont? Naſteriũ eligere aut ꝓfeſſa otinẽtia ba- res. aſqsigit cõpatiẽs iſirmitati vxo derid lbi ebibecla v
nshont ſna erif poſſ bitum cum feſtinatione debet mutare. ris reddidit:nõ exegit ðbitũ.aut ſi ꝑpp Foͤſ di. ſi vom⸗
nod Knnn G ſet V ¶Item ex.c.apud compendium. pꝛiã inſirmitatẽ ducit vxoꝛẽ plãgẽs po ⁊e 1de cont r. coniu
i Becpoſcft. rc. vne. CRir pot abnuere vota cõtinẽtie que tius qꝛ ſine vxoꝛe eſſe nõ potuit q̃ʒ gan- am. de connertcont
iu b Alier. plauu fine eins conſenſu deo vxoꝛ obtulerit. dens:qꝛ conduxit quiſq; vẽdit qð vtile k ¶ Magis. q.d. cũ pduri
) Sernobtto Alier ſ ſine licẽtia mariti ſui veli nouit:qꝛ a ſi maneret beatũ nõ faceret Aen eaale diſengo⸗
Nſſinn lit da reag ne ſent in capite miſerit: ſi viro placueri e quis mi nod nouit qꝛ nmmſ ket ns ee diedo ï bonum fe⸗
hnſt en ĩ optõe plauẽ an ve recipiet eã iteꝝ ad cõiugiũ NRtẽ aug. dis nõ pᷣſumir fecit exeo miſericoꝛ ccris abſtinendo.
dnaen, litrem vacante ſele ad editiã. ¶Won poteſt vir cõ diã cũ nõ habẽtibꝰ:ſecurꝰ expectat die ¶ ⅞Annani. vidua. (Ad⸗
mane alienatã a capitu.-re tinetie vota reſcindere:que ſine eius al-⸗ nouiſſimũ. ¶ Itẽ ad armẽtariũ ⁊ pau- gde ꝙ de ipa ſiclegiẽ Luce
petere uel pꝛeciũ reii ſenſu mulier deo pꝛomiterit. * linã. ¶ Rota cõötinẽte ſine c.ij.)
anlidl nere. xij. q. ij. ſi qua Mod deoꝰpari conſenſu vonera vxous conſenſu reddi non poſſunt. m Suſanna.i.vxorata.
Wenn KEnebuo mug airen tis pſeuerãter vſq; in ſinẽ redde- Nna ſolac e põt qua te ad id asn neenne .
Nainutre re ul puer cueni u½ re ðᷣbniſtis.a quo/ppoſito ſiille lopf us ẽ qd aoniſins olũ ñ hoꝛtaremur n G Ecudi Jba.in gb⸗
toſenze cotinẽtiã vouere: di tu ſaltẽ iſtantiſſime pſeuera.qð te non verum etiaʒ pꝛohiberemus implere: ſi x ð oͤbito reddedo.
Neſdͤ⸗ ctũ c.xxvij.q.ij.aga exhoꝛtarer:niſi qꝛ tibi ad hoc ipſe ↄſen foꝛte tua coniunx hoctecum ſuſcipe ani o & Imputaret.ar. ꝓ cõ
giliaſt⸗ thoſa.nã ſi nolit eaz ſerit. Nã ſi nũqᷓ; tenuiſſes eiꝰaſſẽſũ nüie mi ſeu carnis inſirmitate recuſaret. nazʒ pleto hẽtur qð p uolẽtẽ age
hechgnſs reuocare: epᷣs debet rnussnullꝰte ðfẽdiſſet ãnoꝝ.⸗ pꝰ pauca: ⁊ vouenda talia non ſunt a coniugatis: renõ ſtat ne fiat. ar. ö. pꝛo/
dnüil m ande here. r nõ qꝛ parit tẽpabitis a ↄmixtiõe carna niſi erconſenſu ⁊ volütate cõi: ⁊ ſi pꝛo- Feieticascnill⸗ nia
e⸗ e er 52 9 zr9 5p . .j 2 „+ i: . ⸗ Aui .
am ia. cei, na boneiuder lHio mmaritece ðſtiterat Ene vo tato ner ſncri Hari magie⸗ eſt cniede e d Wa cokolia e vrores
di Ortalia coꝛrigere. er ſancti inter vos diuges muebatis: ; menlas q; berſo bi0ne. uinttic btas 1 q vẽdũt
Giinigo⸗ tra de offi. oꝛ.c.i.ff. to ſanctioꝛa ac ↄcoꝛditer placita ſuaba q;. n. deus exigit: ſi ꝗs ex aliẽoaliqd vo ſinttaãq; nõ uẽdẽtes. ⁊ qui
lemen. de ofti. p. preles. tis. Nibil ergo ð tua veſte nibil ð auro uerit:ſʒ potiꝰ vetat vſurpare alienum. emũt ſint tãqᷓ ñ emẽtes.b.
alkin c ¶ Cõiugiũ.ſed po vel argẽto vel quacũq;ʒ pecunia rebons . Itẽ Hierony. Abſqʒ cereris q ¶ Hon faceret. ſ. in no ſa
n mmier ine li. nullis terrenis tuis ſine eius arbitrio fa- opibus nec ſola virgitas ſalnat:net c ciendo elemoſtnam. ſito
goti. immo viro 3 cete (ere vbiniſti.æ infra: Eſt qda ꝓ modulo tera abſaz virginitate hꝛoſficiunt. TOnia traſt · i. ranſtt
n poſt vir cöſentit:ꝛ ſad Pſone babitus matronalis viduali ve- Anc?ſaluabitur mulier ſi illos ge ¶Wreſumit. ſuperbien⸗
