leg altegn ſiyna teata

MSea ſapere. ackhec que hie
dicuntur bene facit extra de he
re.cum ex imuncto.
b ¶ Zla ſobꝛietatem.i.ſine pꝛe
ſumptione. AZade ꝙ ſic legi
tur in epla ad romanos. c. rij.
c ¶ Nimie.i.ĩ mliiloquio.
d ¶ Teuigatur. ideſt leuis 1 in
anis ab auditoꝛibus iudicatur.
e¶ Erit.ſ.vſq; ad veſperã. vt
S. di. vi.teſtamentum. Ad
de ꝙ ibi legilur leuitici.c.xv.
¶Semiuerbius. a pᷣibyteris
atheniẽſiñ dictũ eſt de apło qd
ſibi vult iſte ſemmatoꝛ verboxꝝ

Fm boc erit hic ſemiuerbiſʒ

ſi habes ſemiuerbius tũc dic ꝙ
obſcurꝰ erat:vł qꝛ vt dicit᷑ vitiũ
ligue habebat. Zldde ꝙ ſic

legit᷑ oꝛiginalit᷑ actuuʒ. c.xvij.
8 CDremiſit/ ar. ꝙ ab oꝛdie

uerborũ eſt argumentãdũ.xlij.
di. F. i. .xxiij.q.iiij.diſplicet.⁊
i.q.i.vt enidenter.⁊.iij.q.vij.ĩ
grauibus. er de reſcrip.cũ dile
cta.⁊a ſi pᷣcedens verbũ eſt dubi
um ⁊ ſequens maniſeſtuʒ ſeq̃ns
clauſula eſt ſequenda. ff.de pe.
her.vtrũ autẽ.quandoqʒ ẽt ſᷣm
pꝛecedentem exponitur ſequens
.ff. de le. i. ſi ſeruus plurium in
fi. Adde ꝙ ſiclegitur oꝛigi/
nalit er. c. iiiiſſ.
b ¶C Impoꝛtunitas/no. ꝙ pꝛo
pter tria conſueuit induci. c. ſelʒ
ꝙ tacens ⁊ timens videntur ſu
gere. item ꝙ aliquid pꝛob atur
factis vt dictis.item ordineʒ vð/
boꝛum attendendum vt ꝑ no.
.S. poſita patet.
i h mancatis.non poteſt
Lnam timoꝛ in dubijs de
terioꝛa creauit.⁊ lucanus. peſ/⸗
fimus in dubijs augur timoꝛ.
Adqde ꝙ iſtð mãdatũ legit᷑ oꝛ
rigialit᷑ ĩ euãgelio matthei.c.x.
luce.ix.⁊.r.⁊ marci.vi.et ꝙ nõ

ſint ante porcos mittende mar

garite legitut matthei.viſ.
k CQðõ. i. qꝛ bona eſt.
¶ Nirtutum. ergo videtur &
qui non habet fidem poſſioha/

bere virtutem.quod non eſt ue

rum.vt.xxiiij.q.pꝛima vbi.
m ¶Que palam.i.indubitan
ter ſunt mala.
n C Permanet ſepius.ammo
nitus.
o . De ſecretioꝛibus:ſed ea q́
ſpectant ad admonitionem nõ
aũt ſecreta fidei.quia ſi illa ſci⸗
ret facilius nos inde impugna
ret. vt.xi.q.iij.nolite.
p C Prudenter tranfferendo
nos callide ad alienaʒ materiã
cum nec ipſi debeant alieni re⸗
gni ſcrutari arcana.C.de com/
mertijs.mercatoꝛes.⁊ extra de
elec.ꝙ ſicut.immo ſubtili inge
nio debemus a barbaris extor/

quere auruʒ.vt.C.de commer

cijs.l.ij.⁊.xiiij.q.iiij.ab illo.⁊
g. v.c. Dixit.

q C Eludere/no. doluʒ eſſe be

num contra hoſtem.ſic.xxij.q.
ij.vtilem.⁊.ff.de dolo.l.pᷣma.
CL Penuria Ar. otra J.xxiiij.
q:iij.cum quibus.
8⁸ Cimus.perdant.i,confũ
dant.
¶Emulatione. i. dilectione.
vnde no.verſum qui valet ad
multas expoſitiones. Emuloꝛ

fundat᷑.bhic paulꝰait ad romãos:ũñ
plꝰſaper̃ q; oʒ ſaper̃:ſʒ ſapere ad
ſobrietatẽꝰ. Hinc ĩ exodo in ſacer-
dotis veſte iuxia diuinã uocẽ titina
bulis mala puica cõiũgũt.Quid er
go ꝑ mala pũica niſi fidei unitas ð-
ſignat᷑: Nã ſiẽ ĩ mala pũica uno ex
alteriꝰcortice multa iterius grana
muniũt᷑: ſic inumeros ſcẽ ecclłie po
pulos vnitas ſidei ↄtegit:q̃s itꝰ di
uerſitas meritoꝝ tenet. ne igit᷑ re-
ctoꝛ ĩicautꝰad loquẽdũ ꝓruat:h̊ qð
iã pᷣmiſimꝰ ꝑ ſemetipſã vᷣitas diſci
pulis clamat i mareo:habete ſalẽ ĩ
vobis ⁊ pacẽ iter uos.acſi figurate
pꝑ habitũ ſacerdotis dicat mala pũi
ca titinabulis iũgite:vt ꝑ oẽ qð di⸗
citis vnitatẽ ſidei cauta obpᷣnatiõe
teneatis:ꝓuidedũ q̃qʒ ſolicita ĩtẽti
one r̃ctoribꝰ vt ab eis ñ ſolũ praua

nullo mõ ſʒ nec r̃cta qdẽ nimie⁊ i⸗·

ordiate ꝓferãt᷑: qꝛ ſepe dicoꝝ vᷣtꝰ
pdit᷑: cũ apð corda audientium lo
qcitas icauta opoꝛtũitate leuigat:
72 auctorẽ ſuũ heceadẽ loq̃citas iꝗ
nat:ꝗ ſᷣnir auditoribꝰ ad vſuʒ pro
fectus ignorat. vnde bñ per moy
ſen dicitur in leuitico. vir ꝗ fluxuz
ſeminis patitur immundꝰ erit. in

mente quippe audientium ſemen
future cogitationis ẽ andite equali

tas locntionis:qꝛ dum per aurẽ ſᷣ-
mocõcipitur: cogitatio in mente
generatur. vnde ⁊ ab huiuſmõi ſa
pientibus in actibus apoſtolorum

pꝛedicatoꝛ egregius ſemiuerbius

eſt vocatus.qui ergo fluxum ſemi
nis ſuſtinet imundus aſſeritur:qꝛ
multiloquio ſubditus ex eo ſeſe in
quinat.quod ſi ordinate ꝓmeret:

pPlez recte cogitationis edere in au

dientium corde potuiſſet:dũqʒ in
cautus per loquacitateʒ defluit:nõ
ad uſũ generis ſʒ ad mundiciaʒ ſe
men fundit.vnde paulꝰ quoqʒ cuʒ
diſcipulum de inſtantia predicati-

onis ãmoneret: dixit ad timotheũ

epiſtola ſecunda: teſtiſicor coram
deo ⁊ chriſto ieſu ꝗ iudicaturus eſt
viuos ⁊ mortuos ⁊ ꝑ aduentuʒ ip
ſius ⁊ regnum eius:pdica vbum:
iſta oportune⁊ iportune.dicturus
iportune premiſu oportune: qꝛ

.ſ. apud auditoris menteʒ ipſe ſua

tasoportunitatem neſcit. ¶ Itez
origenes. Porcis ⁊ canibꝰſa-⸗
cra non ſunt cõmittenda.
N mandatis habemꝰ:vt ve
L. mentes ad ciuitatem diſcamꝰ
prius quis in ea dignus ſit:vt apð
eum cibum ſumamus: quanto-

vilitate ſe deſtruit ſi eer Ti⸗

magis noſſce oportet quis qua-

liſue ſit is:cui immortalitatis vba
credenda ſunt.ſoliciti enim debe-/

mnus eẽ ne margaritas noſtras mi

tamus ante porcos.ſʒ ob alias cau
ſas vtile eſt viri buiuſmodi haber̃
noticiam. Si enim ſciam quia in
his de quibus nõ poteſt dubitari

qð bona ſint:emendatus eſt x in⸗

culpabilis:hoc eſt ſi ſobrius:ſi mi-
ſericors:ſi iuſtus:ſi mittis ⁊ huma
nus eſt:q;̃ vtiqʒ hona eſſe nullꝰ am
bigit:tunc conſequens videbitur
vt ei qui obtinet bona virtutuʒꝰ:
etiam quod deeſt fidei ⁊ ſcientie cõ
feratur:⁊ in quibus maculari eius
vita videbatur: que eſt in reliquis
pꝛobabilis emendetur. Si vero in
his q̃ͥ palamſunt peccatis innolu-
tus permanet⁊ inquinatus: non
me oportet aliquid ð ſecretioribꝰꝰ
⁊ remotis diuine ſcientie proloqui
ſed magis proteſtari ⁊ conuenire
eum vt peccare deſinat ⁊ actus ſu-
os a vitijs emendet.quod ſi ingeſ
ſerit ſe ⁊ prouocabit nos dicere ea
que eum minus recte agentem nõ
oporteat andire:prudenter eũ de
bemus eludere.nam nibii ommi-
no reſpondere auditorũ cauſa uti
le nõ videtur:ne forte eſtimẽt nos
reſponſionis penuria declinare
certamen:a fides eorum ledatur
non intelligentium ꝓpoſitum no⸗
ſtrum. C Item anacletus.
¶ VAerba pꝛedicationis perſecuto
riphus ſuis preiati non ſubtrabanr.
¶ECimus autẽ multos ob id ife
ſtare doctores ſuos:vt eos ꝑ
dantꝰ:a placita ꝓpꝛie voluntatis
adimpleant:nõ propterea tamen
doctores inquantum vires ſuppe
tunt:a recta emulatione ⁊ bona in
tentione recedere debent:ſcientes
q; beati qui ꝑſecutionem patiunt᷑
ꝓpter iuſtitiã. ¶ Itẽ gre. venatio
epᷣo. C HNõẽ mũdꝰ a ſagnine ſub
iecoꝝ ꝗ dei cõſiliũ illis ſi annũciat.
Pheſijs paulꝰ: dicit: mũde
ſunt manns mee a ſangnine
omnium veſtrũ.non enim ſubter
fugi qminus annunciarem'omneʒ
conſilium dei vobis. Mundus
ergo a ſanguine eoruʒ non eſſet:ſi

eis dei cõſiliũ annũciare noluiſſet:

qꝛ cũ icrepare delinquentes nolue⸗
erit:eos ꝓculdubio tacẽdoꝰpaſtor
occidit. ¶Item nicolaus papa.
Eterne danationis pena incin
rit pᷣdicator: ꝗ ſemen vbi dei non
ſpargit.
Iſpenſatõ eſt nobis celeſtis
ſeminis ininncta: ve ſi non
ſparſerimꝰ:ve ſi tacuerimꝰ: quod
cũ electionis vas formidet ⁊ cla
metq;tomagis?cnilibʒ exiguo me
tuẽdũ eſt. ꝓĩde ſicut nõ leue diſcri-
mẽ incũbit põtiſicibꝰ ſiluiſſe quod
congruit:ita his:quod abſiu:non
mediocrepericulum eſt qui cum ð
beant parereꝰdeſpiciunt. ¶ Pa⸗
riter quoqʒ obſuaf debʒ ſacerdos
ne indignis ⁊ non intelligentibus

ſecreta myſteria ſua pꝛedicatiõe re

ſeratr᷑ ĩcipiat.qui eniʒ ea docet q̃ ab
auditoribꝰnõ ualẽt intelligi:nõ ad
eoruʒ vtilitateʒ:ſed ſui offẽtatiõeʒ
facit.vñ in expoſitiõe:buũ immacu

lati dicit᷑: vitiũ animi ẽ indignis ſe
creta vłgare:qð fit vł loquacitate

inflatur amat inuidet ac
imitatur.b.
u Recedere. no. ꝙ ꝓ.
pter ſubſannationeʒ vel
perſecutionem non ceſſa
bit doctoꝛ a docẽdo vel
pᷣlatus a pꝛedicado. vt
hic ⁊.xi.q.iij.nolite.ꝗa
ſi illi nõ pꝛoficiant: iñ
ipſe faciet qð ſuuʒ eſt. vt
xlvij.di.qð ad nos.⁊.xx
iij.q.iiij.ſicut non ẽ.nec
ob. S.c. ꝓrxi. vbi dixit
pꝛudenter debemus elu
dere tales.nec etiam illõ
qð.xxiij.q.iij.dixit apo
ſtolus.vbi dicit heretieũ
hominem poſt pꝛimã ⁊
ſecundam coꝛꝛectionem
deuita. † Adde ꝙ ſic
legitur in epiſtola ad titũ
c.iij.quia vtrunqʒ illo/
rum obtinet in ſecretioꝛi
bus fidei que non debe⸗
mus pandere ülis ſed ab
illis que faciunt ad cor/
rectionem nunquam ceſ
ſandum eſt. vt.i.q.vij.
cõuenientibus.io. MHo⸗/
die ãt ſi heretici non coꝛ
rigantur:ſtatim traden
di ſunt curie ſeculari ad
puniendum.ſi auteʒ cor
riguntur ⁊ iurent ſtare
mandato eccleſie m per
petuo carcere debent de
trudi ad agendam peni
tentiam. vt extra de he/
re.c.penul.b. Zldde
ꝙ illð qð djr hic ĩ fi.tex.
legit ĩ enãgelio matthei
.c.v.luce.vi.⁊ in pꝛima
epla petri.c.iij.
QMaenie mens
MAin actibuůͦs apoſto
lorjfmnm
y ¶ A ſanguine. i. pe
chio. .
3 . Annunciarem/ ar.
ip ſi per te non ſtat ali⸗
quid quominus ſiat. nõ
eſt tibi imputandum.vt
xxxiij.q.ij. admonere.⁊ꝰ
xlvij.di.c.vltimo.⁊.S.
neceſſe. ⁊. C. de inſtit. et
ſubſti.l.pꝛimaar.cõtra
eỹ ð eo qui mit.in po.cã
rei ſer.c.i.io. Sed certe
ibi ſtetit non per petentẽ
poſſeſſionẽ.ff.de reg.iu.
2 ¶Mundus. ar. a de
ſtructione antecedentis.
vt.xxiij.q.ij.ſane.
2 CTacendo. j. lxxxiij.
diſtin. error.
xIZſpenſatio.ſ. eter
na mors.xi.q.iij.
ve qui. Adde facere
qð legitur in pꝛima epi⸗
ſtola ad coꝛint.c.ix.
a ¶ Et damẽt.infelir ho
mo quis me liberabit ð
coꝛpoꝛe moꝛtis huius.ð
vi. diſt. ſed penſandum.
Aldde ꝙ ſic legitur oꝛi
ginalr ad roma. c. viſj.
b ¶Quãatomagis, arg,. ?

62
a.
1

paulus.viij.q.i.ſi ergo
ita.
c ¶ WMis.i.ſubditis.

d Parere.i. obedire.

—,,,..,/ ———— — — —

— —— —,, — — „ —

b
1

Auti
kiort
ebe,
ab
ot,
mA
di
r
ncN
ficen
ndd
ſecor
ſae
nper
n de
peni
ehe⸗
Ndc
ler.
tpei
ins

b.
Hoſo
⸗
m.
ral⸗
t. s
Un.N
ſete.
d. 19
ſc,a
ſon
ſpoch
ne
penni

igin⸗

4 R
is⸗
mii⸗
ſae
ſicet
nace
.
fclrbo
bid
ndumm.
nn
. M
ſa

⸗.
bedie.

/
e

. a Irreuocabile 2

eeius. nam ſemel emiſſuʒ

volat irreuocabile ver⸗
bũ.e de ver.ſi.fſoꝛus.⁊

Ouiciꝰ. neſcit vor emiſ
ſa reuerti.iuxta illð vor

ſemel emiſſa irreditura
volat. Adde ꝙ pſal/
mus cuius expoſitionis
meminit hic tex. legit ĩ
pſalterio pᷣs.c.xviij.

b ¶Toꝛto.jj. di. xlix.c.

i.hinc etenim naſum cðᷣ

parat diſcretioni: qꝛ per

eum perpẽditur odor ⁊
fetor:
Ol. XLIII

c Am ãt. DDee

cdi. ſpectat ad
tertiũ. c. apo⸗
ſtolice regule
que tractata eſt.xxxv.di
ſtin. oʒ oꝛdinãdum eſſe

nð vinolẽtum. ſed ſobꝛi

um.ſed nõ tractauit ibi
niſi de ſobꝛietate potus
ideo reſumit eã hic ⁊ tra
ctat de intẽperãtia ⁊ ſo/
bꝛietate tibi.annectit ꝙ
laici ⁊ clerici qui faciunt
magna cõuiuia cã laſci
uie delinquũt. itẽ addit
ꝙ clerici ñ debent come

dere vł bibere ĩ tabernis

niſi neceſſitas cogat dei

de dicit ꝙ cibũ clericorũ
ſemp pᷣcedet ⁊ ſeq̃t or̃o.

litẽ ꝙ in ſacerdotali cõui
nio ſemp dz legi lectio
Ucre ſcripture.
d ¶Atrũqʒ.ar. ꝙ vno
ꝓhibito vel pmiſſo ideʒ

erit in cõneo ſibi: vt. S.

.22

diſ.iij. deniqʒ. ⁊.i.q.i.

ſicut xpᷣs.⁊ eſt hic ar. ꝙ

ſi papa vłeps ſciẽter ali
quẽ oꝛdinat vr reſtituer
ipᷣm fame.cũ fama ⁊ ſa
cedotiũ ſibi ſunt ãnexa.
Jo. qð falſum eſt:vt ex
de ſciſma. c. ij. vbi dr ꝙ
ꝓbare dʒ ſecũ fuiſte di⸗
ſpẽſatũ. B. Adde ꝙ
ita romanis ſcribit apo
ſtolus.c.xiij.⁊ fac qð le
git in pᷣma eplła petri.c.
uij.
e¶ iuere. ſufficere dʒ
ergo clerico ꝙ viuat ſo⸗
la neceſſaria hẽat.⁊ ar/
tat᷑ illa neceſſitas tm̃ ad
victũ ⁊ veſtitũ: vt. xij.q.
i.eps.qualr tñ hoc intel
ligẽdũ eſt. dixi.xxi.q.i.
c.i. Adde ꝙ de nabu
ʒardã ſic legitur in.iiij.
libꝛo regũ.c.xxv. hiere⸗
. z
meffatiões.pu
iäuraſtuins.

g ¶Zugendũ.i.nonne

vnuſaſqʒ hoc lugenduʒ
dideat.
hb ¶¶Carneis.ſcilʒ ſpiri⸗

DlI.

incauta dum ſine iudicio uolat irre

uocabile verbum:uel adulatione:
vt ei placeat cui ſecreta reuelat:vel

iactatiõe ſciẽtie:ut plura ſcir̃ videa

tur. In abus oibus profecto datur
intelligi quanta debet eſſe diſcretio
in predicatiõe ſacerdotis qua ſi for
te caruerit:tanqᷓ; tortoꝰnaſo ſacer-
dotalis officij iudicatur indignus.
L. XLHHI

Am autem?ᷣvinolentus
c eelſſe probibetur: gule in
temperantiam nequa/
quam habere permitti-⸗
tur: neqʒ enim ebrietas
prohibetur et voracitas permitti-
tur: vtrunqʒ enim inter opera tene
brarum apoſtolus commemorat
ſcribens Romanis:nõ in comeſſa
tionibus ⁊ ebrietatibus.ventris nã
qʒ ingluuies ad luxuriam prouo-
cat facile:⁊ omne opus bonum diſ
ſoluit. vñ hie.nẽter ⁊ genitalia ſibi⸗
metipſis vicina ſunt: vt ex vicini-
tate membrorum confederatio in-
telligatur vitiorum hinc nabuʒar
dam princeps cocorum muros hi
eruſalem deſtruxiſſe legitur: quia
venter cui multitudo cocorum de⸗
ſeruit:ediſicia virtutum ad ſolum
redigit.ſacerdos itaqʒ; de altari vi
uere non luxuriari querat/vnde ait
hie.tibi o ſacerdos de altari viue⸗

re non luxuriari permittitur. Sunt

autem comeſſationes non ſolum
ſacerdotibus ſed etiaʒ laicis noxie:
qui feſtiuos ⁊ ſolẽnes dies non ali-
ter ſe digne celebrare putant:niſi
comeſſationibus deſeruiant.

C¶Ange aug.ſcribit ad aur̃liũ epʒʒ.

¶CRon eſt vacandum comeſſatio
nibus ⁊ ebrietatibtuus.
6 Gmeſſationes ⁊ ebrietates
ita conceſſe ⁊ licite putantur:
vt in honore beatiſſunorum mar⸗/

typrũ non ſolu per ſolemnes dies:

quod vnuſquiſq; lugendumꝰ vide
at qui hec non carneis oculis inſpi
cit:ſed etiam quotidie celebrentur.
2 poſt pauca:non ergo aſpere quã
tum eſtimo:nõ duriter non modo
imperioſo iſta tollunt᷑: ſed magis

docendo qᷓ; iubendo: magis mo-

nendo qᷓ; minando.ſic enim agen-

dum eſt cum multitudine peccanti

um. Seueritas autem exercenda ẽ

in peccata paucorũ:⁊ ſiquidẽ mina

mur cum dolore ſiat de ſcripturis
comminando vindictaʒ futuram.
ne nos ipſi i noſtra poteſtate ſʒ deꝰ
in noſtro ſermone timeatur. Naqʒ
prius monebuntur ſpũales aut ſpi

ritualibus proximi:quorum aucto

ritate ⁊ leuiſſimis quidem ⁊ inſtan
tiſſimis admonitionibꝰ cetera mul
titudo frangatur.
¶ Item ex concilio laodicenſi.
¶Nullidericorum aut continen-
tium kect tabernas intrrare.
Te oporter dericos ſeruiẽ-
. Ltes a preſbyteris vſq; ad dia

XLIIII
cones ⁊ deiceps ordinis eccleſiaſti

ci oẽs vſq; ad miſtros aut lectores

gut exorciſtas aut hoſtiarios aut
pſalmiſtas aut ẽt eos ꝗ in ꝓpoſito
ↄtinẽtie ſũt tabernas niſi cã neceſi
tatis intrare. ¶ Itẽ ex. vi.ſynodo.
CSeponatur dericus qui taber-
nas aut ergaſteriũ haber̃᷑ voluerit.
Tai clerico licet tabernã aut
ergaſterium habere. ſi enim
hniuſmodi tabernam ingredi pro

hibetur: quanto magis alijs mini

ſtrare in ea. Si quis uero tale quid
fecerit: aut ceſſetꝰ: aut deponatur.
¶Item ex concilio cartha.iij.
C Niſi neceſſitate compulſi:deri
ci tabernas non ingrediantur.
Lerici edẽdi uel bibẽdi cã ta-
dbernas nõ ingrediant᷑:niſi ꝑe
grinationis neceſſitate compulñn.
Ntem grego. natali epiſcopo.
Corripiendus eſt epiſcopus ꝗ
conuiuiis occupatur.
AUlitis ab vrbe tua uenienti
Abus frater chariſſime didici
paſtorali cura derelicta ſolis te con
uiuijs occupatum:que audita non
crederem niñ hec actionumatuarũ
experimentis probarem. Naʒ ꝗa
nequaquam lectiõi ſtudeas:nequa
quam exbortationi inuigiles: ſed
ipſum quoqʒ uſuʒ eccleſiaſtici oꝛdi
nis ignores: hoc eſt in teſtimoniũ
ꝙ his ſub quibus es poſitus: ſer-

uare reuerentiam neſcis. ¶ Item

ad eundem. . De ecodem.
BSnuinia cõia que ex intentio
ne ipẽdẽde charitatis ſiunt re
cte ueſtra fraternitas in ſuis epiſto
lis laudat. Sed tamen ſciendumẽ
qꝛ tunc ex charitate neraciter pro-

geunt:cum in eis nulla abſentium

uita mordetur: nullus ex irriſõe
repᷣhenditur:nec in eis inanis ſecu
larium negociorum fabule ſed uer
ba ſacrelectionis audiunt᷑:cuʒ non
plus qᷓ; neceſſe ſit ſeruitur corpo-/
ri:ſed ſola eius iſirmitas reſicitur:
ut ad uſus exercende uirtutis ha-
beatur.hec itaqʒ ſi uos in ueſtris cõ
uiuijs agitis: abſtinentium fateor
magiſtri eſtis. ¶ Item ex conci.na
netenſi. PPalea.
Leuae pᷣſbyteroꝛũ qñ ad ãni
uerſariũ dicẽ.xxx.aut.vij.uel
iij.alicuiꝰdefũcti aut q̃cũq; uocatio
ne ad collectã ueniũt:ſe iebriar̃ nut
latenꝰ pᷣſumat: nec pᷣcatꝰ amor ſã-
ctoꝝ uł ipſius aĩme biber̃ aut alios
ad bibẽdũ cogefr̃ ułſe aliẽa pᷣcatiõe
igurgitatr̃nec plauſus ⁊ riſus ĩcõdi
tos ⁊ fabulas ĩanes ibi r̃ferr̃ aut cã

tare pᷣſumat:aut turpia ioca uł vr/

ſo uł tornatricibꝰ qte ſe fieri patiat᷑

neclaruas demonum ante ſe ferri

ↄſentiãt:qꝛ H̊ diabolicũ ẽ ⁊ ſacris ca
nonibus ꝓphibitu. ¶ Itẽ ex eodẽ.

CBecodem. Walea.
RNAUNando autẽ ueniũt pᷣſbyteri

ad aliqð coniniũ: aligs por

illorũ verſuʒ ante menſam icipiat:

36

i Cu mulntudine.multi ſũt

xl.vt er de cle.excõ.latoꝛes.ali
qñ.xxiij.milia ſunt pauci: vt

xlv. dil. diſciplina/ ⁊ bẽs Hh

pp młtitudinẽ detrahit᷑ ſeueri

q.vij.quotiẽs.⁊.xxiij.q.iiij.ip
ſa pietas.⁊.c.nõ pᷣt.qñqʒ ⁊ cũ
paucitate mitius agẽdũ eſt cuʒ
timet᷑ ſcandalũ.xxuj.q.iiij.cuʒ
gſqʒ · vbi g aliqd naale ſit: ⁊ qſt
exr auẽtate defendit᷑:tunc nõ dʒ
doꝛmire ſeueritas.qñ vo nõ de
fẽdit᷑:tũc diſſimulari pᷣt ꝑꝑ ſcã
daluʒ:vt de pe.di.vj.c.i.in ſi.
2. lxxxij. di. plurimos. 2. l, vi.
dño ſancto/ſed ꝑpſcadalũ nũ/
i dʒ deſeri vitas ipſa: vt e ðᷣ
re iu.ꝗ ſcãdaliʒauerit: ſed ſeue
ritas penaꝝ põt deſeri:vt hic.
Jo. Itẽ vbi nõ hʒ locũ diſpen
ſationis remediũ:vt iĩ mr̃imo
nio ꝑꝑp multitudinẽ nõ eſt rece/
dẽduʒ a ſeueritate canonica:vt
eỹ de tranſac.ex pte.B.
k LDon oʒ.vſqʒ.ĩpꝛopꝛie po
nit᷑ hic vſqʒ cũ nulli ſint
in medio.
l¶a Qui in ꝓpoſito:vt deo de
uoti cõuerſi.xij.q.i.duo ⁊c̃.

Ii . 47 Se 1106 = „WAlna- I„
Leiga m assnen Hre Rr
n ¶ Quãto magis cui nð li- 1Z. R0 rek
cet minus:nõ liccbit ⁊ maius: vdun NE=

um.i.ſtationem.

vt hic ⁊.xxiiij.q.i.miramur.⁊
lxxiuij.di.geſta.xiiij.q.v.pena
le. ſicut in caſu cõuerſo.xvj.q.
ij. viſis.
o ¶Autceſſet:ſic.xxxv.di.c.i.
p Oban. niſi pegriatõis.
UEota ꝙ pmittit᷑ viatoꝛi
qð alij nõ ꝑmittit᷑.arg. ſimile
I.rj.q.iij.quoniam multos.
() iius acnond ar.pu⸗
mi ð aliqᷓ.qnqʒ pp cri

mmen pteritũ. xviij. diſ. puenit.

xxxiiij.q.i.cũ p bellicãiqñqʒ ex
pñti circa pñs:vt hic/qñqʒ cir
ca ſuturũ.l.di.ſi ꝗqs diaconꝰ.
qnqʒ; ex pterito circa pᷣteritum.
rxij. ꝗ.i.non eſt. qñqʒ ex pᷣterito
circa futurũ.xxiij.q.v.ſi apud.

.lxxxij. di. plurimos.

r ¶ In teſtimoniũ. hic vnũ ſa
ctum ꝓbat aliud: .i.q.i.con
ſtat 27.
8 Hruini moꝛdet᷑.vñ v/
ſus. Quiſquis amat di
ctis abñtis rodere vitã. Hanc
menſam indignã mouerit eſſe
ſibi.

TZbſtinẽtiuʒ / Nota ey ab⸗

ſtinẽs dr ꝗq bñ comedit.a conti
nens dr qui bñ cognoſcit vxo/
reʒ ſuã:vt.xxxj.diſtin. nicena.
Zldde ꝙ exeplũ cene dñi de
quo in ſequẽti palea legit᷑ ori-
ginalr Mattbei.xxvj.⁊ mar/
ci.xiiij.paulũ aũt coꝛithios re/
pᷣhẽdentem vt dicitur in ſequẽ
ti palea legimus in pama epla
ad coꝛin.c.xj.

e iiii

4*4- mit tit 05

tati:vt.l.di.vt ↄſtitueret᷑.⁊.i.

ſumeit (iren ſeetat s
Auipgl. nes

—

de . , 1

4

riibſib 1.

△
VHnopoꝛtet. hie babent
quidaʒ.c.nullus.qð eſt
.j. de 2ſe. di. v. nullus.

b Exr ſymbolis. ſymboluz eſt

qñ plures ↄferũt ad cõuiuia fa
cienda.idem eſt confertum.

e¶ Celebꝛare. nam vt ait iuue
nalis. miſerum eſt aliena vine

d. NVo reuerentia. ſ. ð oſe.
di. v. in nnino 3
eemns. de

ↄſe.di.ij.panis ⁊ calix.?

c. didicimus:
Equitur.ĩ hac.xlv.
6 di. ꝓſequitur.ix.c.
aAuplice regule. opoꝛ
teet epm nò eſſe per/
euſſoꝛẽ.) Adde ꝙ de ipſo ſic
legit᷑ in epiſtola ad titum.c.i.⁊
in pᷣma ad timotheũ.c.iij.⁊ p⸗
mo ꝓbat ꝙ pꝛelati nõ debent
aliquem pcutere vſqʒ ad. ꝭ.ſa⸗
lomon.poſtea allegat in cõtra
riũ mo.ergo ꝙ eſt pcuſſio ſpůa
lis ⁊ eſt pcuſſio coꝛpoꝛalis.ſpi-
ritualis eſt.ſ.cũ ꝗs indiſcreto
ſermone conigit aliquos. iſta

pPhibet. vt. j. e. c. vlt. coꝛpalis

eſt illa que manu fit. ⁊ iſta vbi
Rit ex ira vel odio:vel ad hoc vt
magis timeat᷑ peccatum eſt:vt
J.e.c.i.ſed ſi fit cã coꝛꝛectionis
licita eſt ei qui hʒ ptãtem in euʒ

vt. j.e.cuʒ beatus.⁊.xxxv. di.

ante oĩa hoc tñ ſcias ꝙ epᷣs ſu
is manibꝰ neminẽ verberabit
vt.lxxxvj.di.nõ liceat.ſed per
aliuʒ poteſt:vt.v.q.v. illi.nõ
iñ . laicum ſed ꝑ dericũ ſi de/
ricus fuerit verberandus:vt e
de ſen.ex.vniuerſitatis.niſi pe
nitus ſit incoꝛigibilis: tunc ẽt
pꝓ laicum põt:vt er de ſen.exc.
vt famelitẽ diſtinguendum eſt
circa qualitatẽ ipſaꝝ pſonaruʒ
que coꝛigẽde ſunt:⁊ etiã circa
quãtitatẽ criminũ.nã qui ſunt
in minoꝛibus oꝛdinibus conſti
tuti licite verberant᷑.etiã ꝙ mi
noꝛibus crimibus:vt.j.e.5.ſa
lomon.⁊.xxxv.di. ante.ſʒ ma

2æ cibum benedicat:⁊ tunc ſecunduʒ

ordineʒ ſedeãt alter alteri honorẽ
prebentes ⁊ per vices cibuʒ ⁊ potũ

benedicant:⁊ aliquis de illoruʒ cle/

ricis aliquid de ſancta ſcriptura le
gat:poſt refectioneʒ ſimiliter hym
num dicant ad exempluʒz domini:
ſicut in cena feciſſe legitur. ⁊ ſe cõti
neant omnes preſbyteri maximei
talibus locis:ut non vituperet᷑ mi-
niſterium eorum. ¶ Iez ex eodẽ.
ggodęm. alea.
E Breſbprenlper calen⸗
das ſimul conueniunt poſt ꝑ-
m dimmnuz miniſteriuʒ ad neceſ
ſariaʒ collectionem non quaſi ad
plenam refectionem ſed quaſi ad
prandiuʒz ibi ad tabulas reſideant:
ne per talia inboneſta conuiuia ſe
inuicem grauent:quia indecens eſt
⁊ oneroſum. ſepe etiam tarde ad
ecdeſiam redeuntes maius dam-
nuʒ de reprehenſione cõſequũtur:
qð de grauedme mutua cõtrabhũt:
qᷓ; lucrum ibi faciant.nam de buiuſ
modi conuentu paulus corinthios
reprehendit:quia inconueniẽter ce
nam domini manducare conuenie
bant.ſic ⁊ qui ad cenam dominicaʒ
ideſt collectioneʒ nerbi ſub occaſio
ne cõueniunt:⁊ ex ingluuietate vẽ⸗
tris cauſa coniungunt᷑: repreben-
ſibiles corã deo ⁊ hominibus habẽ
tur:⁊ ideo peractis omnibus ꝗ vo
lũt panẽ cuʒ charitate in domo fra
tris ſui ſimul cũ fratribus frãgãt:⁊
ſinguli ſingulũ bibere faciãt:⁊ ma
xime ultra terti vicẽ poculũ nõ cõ
tingant: ⁊ ſic ad eccdleſias redeat.
¶ Item ex concilio laldi.
Chriſtiani ex ſymbolis conui/
nia non celebrent.
n oportʒz miniſtros alta-
ris uel quoſlibet clericos aut
etià laicos xpᷣianos ex ſymbolisꝰ:
que vulgus comeſſalia appellat:
conuiuia celebrare ¶ Item ex cõ
cilio.tol.iij. & Sacrax ſcripturaꝝ
lectio ſacerdotalibus ſemper con-

ninijg miſceautunrr.
reuerentiaꝰ dei ⁊ ſacerdo

titũ id vniuerſa conſtituit ſyno
us:ut qꝛ ſolent crebꝛo menſis oci
oſe fabule interponi:in oĩi ſacerdo-
tali conuiuio lectio diuinarũ ſcri-
pturarũ imiſceatur: per hoc enun
2 anime ediſicantur ad bonum: 2
fabule non neceſſarie prohibent.

¶ Ntem ex concilio martini pape.

BDe opfertis nec conuinia facere
nec añ horam dei tertiam dericis

comedgere licet.
Bunccat ſacerdotes vel cle⸗
ricos ſed nec religioſos lai-

cõs conuiuia facere de confertis:

nec oportet dericos vel laicos reli-
gioſos ante ſacram horaʒ diei ter
tiam inire conuiuia:nec aliquando
dericos non hymno dicto come-
dere panem:⁊ poſt cebos gratiam
auctori deo referre.¶Si ergo lai

—

XLIVYV

cis comeſſationes damnabiles ſüt
multo magis ſacerdotibus impu-
tantur ad gehennaʒ.venter eni pi-
guis ut hiero.ait craſſuʒ ſenſuʒ ge
nerat:cuʒ ſacerdotalis ſenſus ecõ-
ira uigil eẽ debeat ⁊ tenuis: atqʒ iõ

edacitatis vitio obnoxiji ſacerdote

ungi ñ debẽt. NHi eniz ut ait gre. in
moralibus ꝗ adhuc vitiorũ bello
ſubiacẽt nequaq; ꝑ pᷣdicatiõis uſuʒ
preeſſe magiſterio ceterorum de-
bent. DI. XLV
Equitur/ nõ percnuſſorẽ.ſi
8s enim oportet epm ita eſſe
iraſcibilẽ ⁊ ꝑturbati ſeſus
ut ꝑcutiat qui ðbet eſſe pa
tis:ſʒ ſequatur euʒ ꝗ dorſũ poſuit
ad flagella. Ande greg. ſcribit
io.epiſcopo conſtantinopoli.
CAUerborũ correctione nõ verbe
ribus timeri dębet epiſcopus.
Aid autẽ de epiſcopis qni vᷣ-
beribus timeri uolũt canõesꝰ
icſt bene fraternitas neſtra nouit:
paſtores enĩ facti ſumus ñ percuſ-
ſores:egregius pᷣdicator dicit. Ar
gue obſecra:ĩcrepa ĩ omni patiẽtia
⁊ doctria. Moua vo atqʒ ĩiandita ẽ
iſta pᷣdicatio:q̃ vberibꝰ exigit ſidẽꝰ.
¶ Iẽ ĩ quodã cõci. Be codes.

Eminẽ quiſquaʒ peccantem
gericũ cede attigat:ñ preſby

ter diaconeʒ:nõ epiſcopus dericuʒ
uel ᷣuitorẽ eccleſie ad cedeʒ perdu-
cat:quod ſi ita cauſa exigit.i.ſi ĩcor
rigibilis extiterit dericus triduo p
uetur honof: ut penitẽs redeat ad
matrẽ ecdeſi. Idẽ paſcaſio epi
ſcopo neapolitào.¶Nõ aſperis
6 Hudlaagdem erbis ſunt alig
rougcandi. Z
—α Ai ſincera intentiòe extrane/
os chriſtana rligiae c ſidez
cupiũt recã ꝑducere: blandimẽtis
achern pertadt⸗ ſtudere:ne qᷣx
mẽteʒ reddita rõ a plano poterat
fuocar̃:pellat ꝓcul aduerſitas. Na
gcũqʒ aliter agũt ⁊ eos ſub hocne
lamie oſueta ritus ſui noluerit cul-
tura remouer̃: ſuas illic magis qᷓ;
dei cauſas probantur attendere.
IJudei ſiquidem Neapoli habitan
tes queſti ſunt nobis: aſſerentes q;
quidam eos a quibuſdam feriaruʒ
ſuaruʒ ſolennitatibus irrationabi
lit᷑ nitãtur arcer̃:ne illis ſit licitũ fe/
ſtiuitatũ ſuaꝝ ſolẽnia colet᷑:ſicut eis
nuc uſqʒ ⁊ parẽtibus eorũ lögis re
tro tẽporibꝰ licuit obᷣuar̃:q; ſi hu-
ius rei vitas ita ſe hʒ: ſupuacue rei
vidẽtur oꝑã daf. Nã ad vtilitatis

cEquado⁊ ſiõ lõguʒ uſuʒ fuerit ve⸗

titi:ad ſidei illiꝰ ↄuerſionẽ nihil ꝓ
ficit: aut cũ iudeis q̃lit cerimõiasꝰ
ſuas coler̃ ðbeãt regulas ponimꝰ:
ſi ꝑ hoc eos lucrari ñ poſſumꝰ.agẽ
dũ ẽ ergo ut potius ratiõe ⁊ maſue

tudine ꝓuocati ſequi nos nelit non

fuger:ut eos ex eoꝝ codicibꝰ oſten
dẽtes que dicimꝰ ad ſinum matris
ecclłie: ðᷣo poſſimꝰ auxiliate ouerte

ioꝛes no ſunt verberan⸗
di niſi ꝓ maioꝛibus vel
enoꝛmibus criminibus
vt.j.eo.cum beatus.⁊
rxv. di.ante. Sunt tñ
alij caſus in quibus lici
te percutitur clericus:vt
no. xvij.q.iiij. ſi quis
ſnadente

*

2 Aid autem:cano
16 nes. lxxxvj. di.nõ
liceat. Adde ꝙ verba
pauli que ſequuntur ha
bentur in.ij.epiſtolaad
timotheum.c.iiij.

bC. Sidem. ad fide eni,
nemo cogendus eſt: vt

xxiij.q.v.ad fidem. ⁊.j.
co.de iudeis.ſed fideʒ re
ceptam cogitur quis re⸗

tinere.⁊ ſic nõ ob. xxiij.
q.iiij.quis nos.⁊.q.vj.

iam vero.
i Eminem. peccan
tem. dum tamen
non nimis enoꝛmiter ex
cedat.vel intellige cle
ricus in ſacris oꝛdinibꝰ
conſtitutus non eſt gra
niter ⁊ immoderate ver
berandus.⁊ ſic non ob.
extra de ſen.excom. vni
uerſitatis. =
Kk ¶.Triduo.ſſimilis ſu
(0 c.
1 NLi ſincera.blan⸗
dinßnentis. vel eti
am muneribꝰ: vt.xxiij.
q.iij.c.vlt.licet arg. ſit

mC. Cerimonias ceri · mome

monie dicunpin ſacriſi-
cia iudeoꝛum: qꝛ cereis
exercebantur.ð. dil. vj.

— — — —————JMWũN

Necano
dnd
eb
hnlur ba
ſoled
h..
N
mmeag.
iigr
ion⸗
1.

MNan
amen
ierg
Kgee
Ndinpe
e
ur
nonob.
M n

leſ
nho
n⸗
Nlai
grij.
gelu

8)Aicentiam. ſed non

ne iudei moꝛtaliter pec-

cãt iſta faciendo: qũo er
So datur eis licentia pec

candi moꝛtaliter:? iteʒ ſi

pecant moꝛtaliter:qua/
te non puniuntur cum
ipſi in alijs delictis pu/
niunt᷑:vt.xviij.q.iiij.cðõᷣ
ſtituit. extra de vſur.pꝰ
miſerabileʒ:ſed dic non
dat eis hic licentiã peccã
di ſed liberationeʒ a pe-

mna. et eſt ſimile iiij. diſti

deniqʒ.xxij.q.ij.placnit
xriij. .i. parat?. Ad ali
ud reſpondeo ꝙ ſi iudei
ab hoc pꝛohiberent᷑.er⸗
go iam cogerentur ad ſi
dẽ ⁊ hec vera ſunt dũ ta
men ipſi in contemptuʒ
noſtre ſidei non exerceãt
deRNNcet. beninolen⸗
tia. Nam ſcientia
ne miſericoꝛdiaʒ vetat
ugiẽda eſt.l.diſtin.pð⸗

e. Sine petö: dt. lvrj.

di. F. nunc autem.

6 E£ —

ſemper iuder potius ſe
tur miſericoꝛdiam qᷓ; in
dicium:vel equitateʒ qᷓ;

rigoꝛem:vt.lxxxvj.diſ.

non ſatis.l.di.pðderet.
xxvj.q. vij.alligant.et
xxv.q.ix.veniam.
Judicandi.i. dam
F°C Scandaloꝛuʒ; nam
ſcandalum eſt clericum
ſtatim punui poſt deli⸗
Non vult. ſic.ij.ꝗ.
bᷣEE iudeis. ſaluan
O ſunt:qꝛ nullus
inuitus fu bonus.xxiij.
q.vj. vides. Adde ꝙ
ad iſtũ tex.fatit id qð le⸗
git geneſis. c. iij. ⁊ Joã
nis.iij.⁊. Vj. c. B
6 Kcsna ſunt. coactio
cõditionalis de qua hic
loquit᷑ nõ impedit ſacra
mentuʒ baptiſmi. nec ẽt
ſaciʒ oꝛdinis: vt.lxxiiij.
di. vbi.impedit tñ ſacra
mentuʒ matrimonij: vt

extra de ſpon. cuʒ locũ.

ſed ſi fnerit abſoluta coa
ctio nullus character im
pꝛimitur:vt e de bap.
maioꝛes.ſed in doꝛmiẽ
tibus ⁊ amentibus diſti
guit᷑:ꝙ ſi pꝛius habeãt
ꝓpoſituʒ baptiʒandi re/
cipiunt charactereʒ.ati⸗
ter nõ:vt ibidẽ dr.in ſi.
eo ꝙ doꝛmiẽs poſſeſſio
nem nõ acquirit: vt.ff.
de acqui.poſ.l.i.S.ᷣi.

D.

re.itaqʒ fraternitas tua eos moni-
tis prout potuerit deo adiuuãte ad
conuertenduʒ accẽdat:⁊ de ſuis il-
los ſolẽnitatibus inquietari denuo
nõ permittat:ſed omnes feſtiuita-
tes feriaſq; ſuas ſicut hactenus taʒ
ipſi q; parentes eorum per longa
colẽtes retro tempora tenuerũt:li-
beraʒ habeant obſeruandi celebrã
diqʒ licentisʒ. ¶ Item vniuerſis
epiſcopis per galliam ⁊ europam
⁊ germaniam conſtitutis.
Non ſeueritate ſed beniuolen-
tia ſubditos prelati corripiant.
Ler plerũqʒ accidant ſacer-
dotibus q̊ ſunt reprehenden
da:plus tamen erga corrigendos
agat beniuolẽtiaꝰqᷓ; ſeueritas: plꝰ
cohortatio qᷓ; ↄminatio: plus cha
ritas qᷓ; ptãs: cũ nemo nẽm ſine re
prehẽſione aut ſine peccatovinat.
Nam ſi dñs ſtatiʒ poſt trinã nega-
tioneʒ heatũ petrũ apoſtolũ prece-
ptoreʒ noſtrũ iudicaſſet:nõ tantnʒ

ex eo fructũ ſiẽ fecit recepiſſʒ.expe-

ctanduergo atq; corrigẽdi magis
ſunt recores eccleſie: qᷓ;ᷓ ſtatim in-
dicandi. Ande neceſſe eſt queque
negocia eccleſiaſtica poſt multaruʒ
experimenta cauſarũ ſolicitius pꝛo
ſpici ⁊ diligentius precaueri:quate
nus per ſpirituʒ charitatis ⁊ pacis
oĩs materies ſcandaloruʒ ⁊ preſũ-
ptio inuidorus atq; oppreſſio ſim-
plicium fratrum de ecdeſijs domi-
ni auferantur:⁊ ſicut non vult quiſ-
q́;ᷓ fratrũ ſe alioruʒ iuditio pregra
uari:ita nõ audeat alij inferre qð ſi
bi non vultfieri. Indei non ſũt
cogẽdi ad fidẽ: quã tamen ſi inuiti
ſuſceperint cogendi ſunt retinere.
CVnde in tol. concilio ſtatutü eſt.
Sicut non ſunt iudei ad ſidem
cogendi:itanec conuerſi ab ea rece
dere permittuntnrr.

E iudeis autem precepit ſan
cta ſynodus nemini deiceps

ad credendum vim inferre.cui eni
vult deus miſeretur:⁊ quem vult
indurat.non enim tales inuiti ſal-
uandi ſuntꝰ:ſed volentes:vt inte-
gra ſit forma inſtitie.ſicut enim ho
mo propria arbitrij voluntate ſer
penti obediens perijt: ſic vocante
ſe gratia dei propria męetis conuer
ſione quiſq; credendo ſaluatur.er⸗
go non vi ſed libera arbitrij ſui uo
luntate ⁊ facultate vt conuertantur
ſuadendi ſunt non potius impellẽ-
di:qui autem iam pridem ad chri⸗
ſtianitatem coacti ſunt:ſicut factuʒ
eſt temporibus religioſiſſimi prin
cipis iebuti:qꝛ iam conſtat eos ſa
cramentis diuinis aſſociatos ⁊ ba-
ptiſmi gratiam ſuſcepiſſe ⁊ chriſ⸗
mate vnctos eſſe:⁊ corporis do⸗
mini extitiſſe participes:oportʒ vt
ſidem quam etiam vi uel neceſſi-
late ſuſceperunt: tenere cogantur:
ne nomen domini blaſfemetur: 7

ſides quã ſuſceperũt: vilis ac cõtẽ

((— .

XLVY

ptibilis habeatur. ¶ Item leo e.
epiſcopis. ¶Beniuolentia plus
ᷓ ſeueritas erga conigẽdos agat.
IE Icet nonnũqᷓ; accidãt que in
. 4J ſacerdotalibus ſunt reprebẽ
dẽda ꝑſonis:plus tñ erga corrigẽ
dos agat beniuolẽtia qᷓ; ſeueritas:
plus exhortatio q; comminatio.
plus charitas qᷓ; poteſtas.ſʒ ab his
ã ſua ſunt q̃runt:nõ q̃ ieſu xpᷣi:fa
cile ab hac lege diſcedit᷑:⁊ dũ dñari
magis qᷓ; cõſulere ſubditis placet:
honor iſiat in ſuperbiaʒ: ⁊ qð ꝓui
ſuʒ eſt ad ↄcoꝛdiãꝰ tendit ad noxã.
Itemexcanone apoſtolorum.
Deijciatur ab officio preſbyter
7 diaconus ⁊ epiſcopus verberi⸗
bus timeri querens.
Piſcopuʒ aut preſbyteꝝ aut
diaconũ percutienteʒ: ſideles
delinquẽtes aut iñideles inique agẽ
tes ⁊ ꝑ huiuſmodi nolentẽ nimeri:
deijci ab officio ſuo precipimus:
qꝛ nunquaʒ nos docuit hoc domi⸗
nus:ſed ecõtrario ipſe cum percu/
teretur nõ repercutiebat:cum ma-
lediceretur nõ maledicebat: cum
pateretur non comminabatur.
¶Item ex concilio bracarenſi.
CNõ vᷣberibus ſʒz vᷣbis ſubditos
epiſconi corriniant. J
Am beat᷑ꝰ paulus apoſiolus
arguere ⁊ obſecraf̃ uel icrepa
re ĩ oĩ patiẽtia pᷣcipiat:extra bãc do
ctrinaʒ nouimus quoſdã ex fratri
bus tantis cedibꝰ inhonoratos ef
ferueſcere:quãtas poterãt latroci-
nantiuʒ ꝓmereri ꝑſone:⁊ ideo qui
gradus iã eccleſiaſticos meruerũt
ideſt pᷣſbyteri abbates ſiue leuite ꝗ

exceptis grauioribusꝰ⁊ mortalibꝰ

culpis nullis ðöbent verberibus ſub
iacere:nõ eſt dignuʒ vt paſſiʒ unuſ
quiſq; prelatꝰ honorabiliora mẽ-
bra ſua:ꝓut voluerit ⁊ ei placuerit
verberibꝰ ſubijciat ⁊ dolori.ne dũ
incaute ſubdita percutiant mẽbra
ipſi quoqʒ debitaʒ ſibi ſubditorum
reuerentiaʒ ſubtrahãtꝰ:iuxta illud
quod quidã ſapieus dicit: lemterꝰ
caſtigatus reuerentiaʒ exhibet ca⸗
ſtigãti:aſperitatis auteʒ nimie ĩicre
patio:nec icrepationẽ recipit nec ſa
lutẽ Et ideo ſi ꝗs aliter qᷓ; dictũ eſt
pᷣdictos honoꝛabiles ſubditos licẽ
tia pcepte poteſtatis elatꝰ malicia
aĩ tãtũ crediderit vberãdos: iuxta
modũ uerberũ quẽitulerit excõica
tiõis pariter ⁊ exilijſſentẽtiã ſuſtine
bit. Salomõ vo ecõtra ammo
net dicẽs: ꝑcute ſiliuʒ tuuʒ virga:
⁊ liberabis aĩiam eius a morte. hic
ẽt beatus grego.ſcribit ĩ dialogo:
beatũ bñdictũ quẽdã mõachũ vir/
ga ꝑcutiẽdo ſanaſſe:quẽ crebra ad
monitiõe curare ñ poterat.hic etiã
dũs flagello facto ð funiculis male
vᷣſantes ĩ tẽplo flagellauit: ⁊ ð ora
tõis domo eiecit.hic etiã aplus foꝛ
nicatorẽ illũ ſathane coꝛpalr uexã
dũ tradidit ⁊ maguʒ illũ corpora

. 3 7
Kk Qilis nota ꝓpter vilitatẽ
vitandam aliquid ficri.l.diſt.
pꝛiſca.⁊.c.ſeq. —
I L Fcct.⁊ qð pꝛouiſum eſt.
ſimile eſt qð dicit decre.
qð alicui pꝛo pietate còceditur
nõ debet redũdare in alterius
iniuriam:vt er ve ec.edi.c.ij.
⁊ e de ap.repꝛehenſibilis.
m ¶ Toncoꝛdiam.ſ.vt vnus
pꝛeeſſet alijs ne fierèt ſciſma:nt
xiij.di.legimus.⁊.lxxxix.diſ.
ad hoc.

n 6 Piſcopum aut pſbyte⸗

ruʒz. docuit.ſed nõne vo
minus flagellis percuſſit:vt.i.
q.iij.ſaluatoꝛ:ſic.ſed non fecit
boc vt timeretur ⁊c.ſed cã cor⸗
rectionis:vt.s.eo.in ſumma.
Adde ꝙ hoc legitur oꝛigina
liter in enangelio JYoãnis.c.ij.
Matthei.xxi.Marci.xi.⁊ ¶Lu
ce.xix.que de domino dicũtur
hic in tex.ſcribit petrus in pri/
ma epiſtola.c.ij.

0 Um beatus grauioꝛi
¶ bus bic patet ꝙ maio/

res clerici non ſunt verberàdt. pe TinE

niſi pꝛo maioꝛibus culpis.ſed
minoꝛes etiam verberantur ꝓ
minoꝛibus:xt.xxxv.diſ.ante.
⁊.xxi.di.c. deniqʒ.v.q. v. illi
qui.ſũt ⁊ alie pſone que habẽt
coꝛectionem verberum: ſed tẽ
peratam:vt pater dñs paterfa
milias magiſter maritus: vt
xxiij.q.iiii.duo iſta.⁊.q.v.c.i.
vii.q.i.ſicutl vnde ſi pater ver
berat filium clericum in mino
ribus oꝛdinibus cõſtitutũ:non
eſt excõicatusidem eſt de alijs
