– 6 meminekiat uel violentia pꝛeiudicat pupillo. ut. C. vnde vi. anec omenii eccleſiam ſi agiiur ex contractibus cearnectigeerchn
⸗ . eniendus. Rñdeo lʒ ex contr 27 e ergo heres
4 Lacuit. ſiu . al ex contractu agatur:tñ verſ
. iei 5 een⸗ * . ij. 48* 8 ,C. . — .
tnm ſalgamo boſpitib?non BeraceliC.dered matna ircktirg. d. O Ognouimus.non in btenoge 4 anc detain dams
ameat.

Cauſa

8 A cmunione.ſ. rerum eius.i.non cõicemus facultates eins nobis:ſed loc⸗

in qno acturus eſt penitennam deputet: ut.ſ.e. ve lapſis.uel cõione rerum ec⸗

cleſie ſibi comm iſſe.non.n.pꝛopter boc res ſunt eccleſie auferende lʒ hoc quoti-

die ſiat ab epis.⁊ ſoꝛte non minus iniuſte:cum pena pecuniaria magis timeatur

qᷓ; coꝛpoꝛalis:a ideo iuſte videtur poſſe fieri.ar.xxiij.q. iiij.ea vindicta:eutli.

non ↄt.qm. in ſi. ⁊ intelligũtꝗ
dam hoc tm̃ eſſe de liberuis ec⸗
cleſie pꝛomotis: qui oĩa que ac
quirũt:ipſi eccleſie acquirũt.ut
eỹ de ſer. non oꝛdi.c.iiſ. vñ ne
ꝓpter eoꝛum delictum damni
Rcetur:ſtatuitur hic ut puniant᷑
in perſona ⁊ non in rebus. res
enim eccleſie nõ poſſunt conſi
lcari.ut.S.e.q.i.in canonibus.
4.5. nouarum.
b lapſis ſubſidium.ar.

d quem ſpectat onꝰ c7c.

rij.q.ij.charitatem. xxvij.q.i.
ſi quis rapuerit.l.di. ſi ꝗs epᷣs
.5S.xij.q.v.c.vlt.ff.ð re.iur.ſʒ
naturam eſt commoda eum ſe
e ¶Sed res eoꝛuʒ. videtur hic
e ſi dericus remoueatur ab ec/
cleſia ſua:ꝙ ola ſua ei reddan⸗/
tur.ut extra de cleri.cõiu. ꝙ te.
4 extra de renun.c.iij.⁊. xxvij.
q.i.ſi quis rapuerit:ſed hoc nõ
ↄcedo.xij.q.ij.non liceat.ſʒ di-
co ꝙ tantum vſufructꝰ illoꝛum
dʒ habere tẽpoꝛe vite ſue.⁊ ſic ĩ
tellige qð bic dicttur.
d Pyfoꝛxaſſis. non inutilis.
pter hoc ꝙ pꝛelatus inu
tilis eſt.q.d.inutilitas pꝛelatiñ
debet redundare ⁊c.

e Piſcopo.ſubiſciat.cum

oepis. uel ᷣm. b. ſolꝰ h
faciat.j.xviij.q.ij.ſi quis ab/
bas.ar.epiſcopum poſſe depo
nere abbatẽ ⁊ hoc verum ab ho
noꝛe non ab oꝛdine:ſicut ð mo
nacho dicitur. S. lxxxi.di.valet

7.S.l. q. V. c. l.

1 Tadein vſum. qñq; ta-/

res eccleſie dantur in
ꝓpꝛietateʒ.xij.q.ij.bone.iʒ cuʒ
dankt intuitu officij non. ut hic.
g ¶ Auferre. S. e. q. vlt. inuen
.c.q.i.poſſeſſiones.S.ſed dic
nullatenus.i.vſqʒ ad tempus
pꝛeſtitum.

* 4

b ra qlitate.vide melioꝛẽ
ↄditionẽ clericoꝛum percipien/

tiũ aliqd in eccleſia ꝑꝑ obſequiũ
aliqð uł extriſecã ꝓbitatẽ quã
canonicoꝛũ.qꝛ ob deliciũ non

amittũt illud.ſed habẽtvſq; ad

obitũ ſuuʒ. ar. hic. ⁊.xij.q.ij.ſe
pe. vel dic auferre pꝛeſumant.
nð dico ei ſed eccleſie.⁊ ſic facit
ad pꝛopoſitum.g.qꝙ delictum
perſone non redundat cc.

i ¶ Si ergo. melioꝛẽ. er de ini

te. reſti.reqſiuit.⁊ hᷣ verũ eſt in
acꝗſitis ſecus in acꝗrẽdis.C.ð
acg.poſ.ex liberis.ſed ſi ꝓpꝛia
hʒ pꝛelatus. agaturõ eum. C.
arbi.tu.quicꝗd.⁊.xij.q.ij.mo
nemus.
od auteʒ eccleſiaſ.
k Mec eſt. vij. q.ſ.an
abbas poſſit retinere
eccleſiã quã accepit

re precipimus:nt quiſꝗs culpã fece
rit:in ipſo quidẽ vt dignũ eſt vindi
cetur:a cõmunione autem eius oi-
no abſtineatur. ¶ Idem.

¶ LRes eorũ qui ex cdlero labuntur

ſimul cũ ipſis monaſterio tradant᷑.
Elapſis ſacerdotibꝰ vel qð
ibet ex clero obſeruare te vo
lumus:vt in rebꝰeoꝝ nulla cõtami
natione miſcearis: ſʒ pauperrima
regularia monaſteria regre que ᷣʒ
deum viüere ſciunt:⁊a in eiſdeʒ mo
naſterijs ad penitẽtiam lapſos tra-
de:⁊ res lapſorumi eo loco ꝓficit
in quo agere penitentiam tradunt᷑
quatenus ipſi ex rebus eorum ſubſi
diumophabeant: qui de conectione
eorum ſollicitudinem gerũt. Sive
ro parentes habent res eorum legi
timis parentibus dentur:ita autem
vt eorum ſtipendia qui in peniten-
tiam dati fuerint:eos ſufficienter ðᷣ

beant ꝓcuraf.Si ꝗqvero ex familia

eccleſiaſtica ſacerdotes vel leuitevł
monachi vel clerici vel quilibet alij
lapſi fuerint: dari eos in penitentiã
volumus:ſed res eorum eccleſia⸗
ſtico iuri non ſubtrabi:ad vſum tñ
ſuum accipiant:vnde ad penitenti⸗
am ſubſiſtãt ne ſi nudẽtur:locis ĩ ꝗ⸗
bus dati fuerint: ſint oneroſi.
¶ Item Leo quartus carolo regi
Inutilis ſacerdos eccleſiam ſuã
Dignitate nõ punat.
A fortaſſisꝰ qð non credimus
apõö vos iutiles iudicamur: ec
cleſia tamen cui permittente domi-
no preſumus non inutilis:ſʒ caput
principiũq; oium merito ſimul ab

onmnibus vocatur.

¶ Nez in magocienſi concilio.
PDoſſeſſiones mõaſterij ꝓ pec-
cato abbatis epiſcopo tollere nõ lʒ.
Piſcopo nõ liceat poſſeſſiõʒ
mõaſterij tollẽ:quãuis abbas

peccauerit: ſʒ ſubiiciat eum pote⸗

ſtati abbatis alteriꝰmonaſterij.
¶ Item Gelaſius.
Alud ſtatuendum cenſuimus
vt q̃ſcũqʒ muniſicentias cleri⸗
cis aut ſibi ſeruientibus ð re eccleſie
in vſum aut de ꝓpꝛijs in proprie-
tatem precedentes dederint ſacer-
dotes:vt ſubſequentes pontiſices
nullatenus auferreꝰpᷣſumant.ſi qd
tamen culpe extiterit ꝓ q̃litateꝰ ꝑſo
narum vel regula precedentium ca
nonum in perſona habeatur nõ ta

de manu laici interueniente poſtmodũ conſenſu epiſcopi.⁊ dic ꝙ ſic:ut.j.e.nul
lus.⁊.c.decimas.a extẽdit eam magiſter etiam ad decimas ⁊ oẽs res eccleſiaſti⸗/
cas.⁊ in hunc modũ eam tractat. rimo oſtendit ꝙ laici eccleſias uſ decimas
nec etiam epiſeopoꝛum auctoꝛitate hahere uel poſſider poſſũt.ergo nec alicui eas
conferre poſſũt.ſi tñ poſt conſenſus epiſcopi interueniat: tenet donatio.j.e.s.ſj
ergo.⁊.c.decimaſ.ius aũt patronatus etiam ſine auctoꝛitate ipſius oferre p

loco religioſo.ex de iurepa.illud.⁊.c.oↄſultationibus.Oſtendit poſtea.g.
qd iuris in ecclenijs ab eis fundatis laici ſbi valeant vẽdicare. dic ergo ꝙ;
qui eccleſiam conſequit᷑ a laico ipſo iure ſuſpẽſus eſt.ar.j.e.decimas.⁊.c.
conſtitntiones.⁊.c.ſiquis deĩcepſ.niſi auctoritate pape habeat laicus in/
ueſtituras ſicut rex apulus:tunc poteſt dare cui vnit pꝛeter auctoꝛitatẽ epi

men in facultate diſtrictũ. C Si er
go delictum pſone i damnum eccde

ſie non poteſt conuerti:gꝗa procura
tor ↄditionem eccleſie poteſt facere
meliorem non deteriorem. Si pec
cato abbatis poſſeſſiones monaſte
rij auferre nõ licet:quomodo deli
ctum epiſcopi vertetur in damnuʒ
ecdleſie:vt inde detrimentuʒ canſe
ſue patiatur. Sed detrimẽtuʒ cauſe
pati non ſic eſt accipiendum vt ecde
ſia ſuo iure prinetur:ſed potius ꝗa
clericis coram ſuo iudice ſtantibus
epiſcopꝰtacebit:⁊a pro iniuria illata
mnnctabitutiſi pꝛopꝛia habuerit.

Vod autem ecdleſias ð
manu laicoruʒ nec abba
ti nec alicui accipere lice-
at:oĩum canonum teſta
tur auctoꝛitas. Generali
ter enim taʒ eccleſie quã res eccleſia
rum in poteſtate epiſcopi conſiſtũt.
Laici ãt nec ſua neceporuʒ auctoꝛi
tate decimas vel eccleſias poſſide-
re poſſunt.vnde epiſcopi ſine bene
ficio ſiue pᷣcio eccleſias vel ðcimas
laicis dederint: domum oꝛationis:
domum negociationis ⁊ ſpeluncã
latronum faciunt. vnde poſt euerſi
onem cathedre a cetu fidelium ſe-
gregati eterno vbere a domino fla
gellabuntur. VUñ BGreg. vij. ait.
ESeamea laicis non poſſidean
7 cimas quasin vſum pieta
tis conceſſas eſſe canonica au
ctoritas demonſtrat: a laicis poſſi-
deri apoſtolica auctoritate ꝓbibe.
mus:ſiue.n.ab epiſcopis vł regibꝰ
vel quibuſlibet perſonis eas accepe
rint:niſi eccleſie reddiderint ſciant
ſe ſacrilegij crimẽ committer ⁊ eter
ne damnationis periculum incurre
re. Oportet autem congruentius
nos decimas ⁊ primitias qs iure
ſacerdotum eſſe ſancimus ab om-
ni populo acciper̃: quas ſideles do
mino pcipiente offerunt. Juxta illð
vaticininʒ malachie prophete. In

ferte omnem decimationem in ho:

reum meum vt ſit cibus in domo
mea. Has vero decimas ſub mau
epiſcopiꝰfore cenſemus:vt ille qui
ceteris preeſt:omnibus iuſte diſtri
buat:nec quicquam perſonis bo⸗-/
norabilius ? exhibeat: vnde alii

ſcrupuloſo coꝛde moueant᷑:ſed ſint

ſcopi.j.e.nemini.
l¶ Laicoꝛum. S.lxiij.d.
hadrianus .ſed illud.c.
abꝛogatum eſt. ut. di. e.
Feverum. vo.
m Ecimas q̊s. Ni⸗

detur ergo er boct

.c.? e de deci.qm̃. ex.
tra de pꝛeſcrip.cãʒ.ꝙ lai

ci peccẽt ſi decimas poſſi
deãt.h.dicit ꝙ epᷣs bene

pot cõferre laico decimaſ
ſicut ẽt poſſetpignori ſup
poere uelvendere. ut e ð

pig. c.i. ſed ius ſpirituale

no poteſt conferre. alijve
ro dicunt ꝙ quocuqʒ mo

do accipiunt peccant prr

predicta. c. ⁊ extra de de
ci.ad boc.qꝛ etiam fructi
bus vti pꝛohibentur. ut

.x.q.i.hanc conſuetudi⸗⸗

nem. Ego credo ꝙtem⸗
poꝛalia non poteſt habe
re laicus iure feudi.ut ad
heredes deſcendant.u ex

tra de deci.ad hoc.qꝛ ins

ſpirituale qð reſidet apðᷣ
eccleſiam ſine tẽpoꝛali cõ
ſiſtere nõ poteſt:ſicut cor
pus ſine anima. ut.j.q.
iij. ſi quis. Iteʒ quia inu
tile eſſet illud ius eccleſie.
ut dicit lex de vſufruceu.
ut ĩſti. de vſufru. F. ij. nec
ob.extra de bis que ſi.a

prela.cum apoſtolica.qꝛ

ibi potius factum:qᷓ ius

tangitur.

n ¶ In hoꝛꝛeum. ar. gñ
ſoluin dare ſed etiam ad
domum vdeferre decimaſ
debent. ar. S. e.q.i.reuer
timini. (Adde ꝙ ita le⸗
gitur in malachia.c.iiij.
o ¶Sub manu epiſco⸗
pi.j.e.q.nemini.contra
ſed idi de iure patronatꝰ
agitur quod laicꝰ poteſt
dare ⁊ ab eo recipi.S.di.
xxxii.pꝛeter .S. x.q.i. de⸗
p ¶ MHonoꝛabiliꝰ. S. e.q.
i. ad hoc.contra.S.di.lx
xiiij. conſuluit. S. i.q.ij.

c.vlti.S.xij.q.ij.vultera

ne.ĩ illis omnibꝰ dici ꝙ
ſm merita perſonarum
poteſt res eccleſiaſticas di
uidere.So.hoc.c.loqui
tur de illis clericis quo⸗/
rum pꝛebende non ſunt
diſtincte. uel dic ꝙ loqui
tur de decimis ⁊ oblatio
nibus que equaliter ſunt
diuidende. pares ergo
erunt redditus omnium
qui ſunt in eadem eccleſis
quo ad pꝛebendam: ut
extra de conſti.cum om/
nes. ⁊ extra de pꝛeben.

relatu m. ſed ſᷣjm apoſtolum vnus non debet eſurire:a alius ebꝛius eſſe:et
quoꝛundam remiſſio alijs non debet eſſe tribulatio.ut.xxv.q.i.S.bis ita.
in fi. ſicut iniquum eſt inter ſocios ꝙ vnus conſequatur plus ꝙᷓ alter. nt
.ff. pꝛo ſoc. S. verum 2. 5. ſi cum tres. uel dic ꝙ non negatur hic quin vbᷣm
merita perſonarum poſſet diuidere res: ſſecundũ carmnalem affectum nõ

debet eas diuidere. Jo.

Al quon
cnlita aus
crtoꝛapen
eſteidrati
f..derein
Nlepunt
ius onpe
tioamnis.
iaevean
rcontra e
Auibus.
neqvezzer
dine dede
leſtiteligi!
nraeadap
quit de decl
libusquen⸗
cleſie inque
ment.ſede
ſimilter en
betureut
cnora clie
Perproin q
linetomen
itutecatbedͤn
n.olim.d⸗
cuncerioy⸗
bereindeen
lhedratcd:⸗
Ucänopo
Aaxrerutc
Paſtoꝛalis.
4CDene
dir. , e/.
CAutoi
dl elan 5.
loꝛib⸗. 5, di.
ſici Gol
ria penatio
bibita eſthier
gue gbalaze⸗
gua decimatie
Mnes
lur.i.
ſanclis.i. lane
ſeſdepunntt
nllſ.q. i.nn
euenini.l
leißollegtlen
ionume. rhii.
Aamonea
kdmonttiod
leymniti. n.
ſhnmn.

b Eine
. .Nriit 4
pormian
haneſmegenn
dodent (A
Giggnalitere
Cniiſneii,
pi.
)Kens

192
OQ VII
L HHH ihi ius meu ſpirituale redimere. ⁊ er,.
XVI ji. qei. nhoua vij..i ſancits vicunt quidaonolz mihiem l anecß deſümormarthenn.
thefe L 4 bra.quia ipſa eccleſia eſt vna :ut.dii.q.i. ponunt finẽ ne fiat ab eis.ſout redimãt:q ĩ iure ſpirituali:qð ad me pertinet ve
edngn K Multe. quo Amein d i. ſ ⁊.c.querelaʒ.alij icum m ain uſte veroriineſ, deponi. ar. e de nmo. nob?
ulin b mnhus er ro crdellinenaDknkenrciar „. i.q.iij.queſitũ.⁊ iudicium iuſtũ emere poſſü. n. Pe⸗ Lonliemit dialch ſi
wmini NQN Loꝛum. S. c. g. lec. ꝙ aliquis diu non ſoluit decĩas. nec ſiũ ĩ poſſeſſione poſſuʒ redime
vnnige icunqʒ.qð minus.ſed pone aliq am poh teſ ed lletene
4 . . . .U 8 e
i mogopoſſteſolncreruin or vt alij ſa tum fuerit domino ſanctificabif: menun imvle redeptio de⸗
tiir wenergtanmnia d ven ia cõia:qꝛ ihoneſtum vr vt alij ſa non redimetur. Sed qmõ multi le Maſti t dicit ler ꝙ fab
ſ bet: nüquid tenet e . odtrimet u 1 olen- ecunta pꝛo ſpecie.
rude dere:ſic:ſed ecleſia debʒ cerdotes Habait:ai „ tholica: inuemuntur decimas dare ne e n örcan e l. i. li 4 ar. ↄtra
. dimitt viuat: at: ſʒ ſiẽ vna ẽ es ca . . vt ᷣm domini pre- ut. C. de ſabꝛi. i.li.xi.ar.ↄtra
. ei dimittere vnde viua patia . 2 tes:ſtatnimus . N. erimus. vbi pꝛe
nunzet cuz hoc ide eſſet ei daltunra 14 neceſſe ẽ vt ille qui ꝓuiſoꝛ 6li ceptum admoneankt : ſemel ſeci eckrſct pre ſpirituali.
nchtn res eni eccleſie omnibus quãuis multe ſint eccleſe:oĩbꝰti do ⁊ tertio:qui ſi non emendaue mi Aioꝛes abundabant.
cins mteömunleſderar: F.e. ſideliter diſtribuat.¶ Añ vꝛba. ij. rint: anathematis vinculo feriant ¶ .e.q i deame. .
muiniananſiuromna . . rgen apo Tareſtron⸗ vſqz ad ſatiſfactionem 2 emenda & Kelt.g. i ei ſarbutn
* . . rpſit cO .
glgeizier extoꝛquenda: qꝛ babẽda ngregato Horüff⸗ tionem congruam. JJ. xriij. q. viij. derimmapattem
linden eſt eiꝰ ratio ne egeat.ar. teñ.vrbẽ multoꝝ coeporũ ſy Aem ex conci.magocien’ñn. o Memti:i wccimmnap liõö
e . . ud ẽ partiri ⁊ a 19
ngni .ff. de timaielnter il⸗ nodali eler po eon cerle Aeterum exemplo decime ſol artn ia li f. dr vſnn eng
ngen i, Itẽ patet hic ꝙ dl⸗ buſdã eoꝝ qͥ 109e 1 Een tur. 1s. ff. de ver. ſig. l. nomen
iuhinu eln eene neeingud ſiaſticis poſſefſioniboa daie ve nanſ deg cld egen ſs
onfine aifr re dcimis: ſic nec in qua monachis vſq; in pᷣſentiarũ ĩcon ei dandaſ abꝛaam? factis 5§. T boc diximꝰ. caſus: po
dnuim ritate ne vdektl ſultis epiis acqſitis. Hos ep ſa ia pmiſſis inſinuat. ⁊ omnes ? Qnt oꝛigenes aactontdcn
Mewanthe ar. contra ex de deci. e. ſilio eoꝛüdẽ epoꝝ ↄdeſcen 1 L commemorant. illam. intrauit ieſus in teplun
erem den gulbus. vbi dici dei mori ↄſilio eo: idẽteſq; eccdleſiaſti ſangi vocores comn ſunt redi- eijciens vendentes ꝛc. duplici⸗
Aetamffun me quedã erlõga conſue dentes /ꝓ tꝑe,ꝓpuidẽteſq tee HNon autem decime eij es adlitter. vſa8
— man debent ſed illõ po cepaci: vel qꝛ aliter nbige ſenladi eegpopenod nener dare eas atoenalamenun. autẽ. dein/
Metcnſtani⸗ teſt ĩtelligi m decre. ex⸗ lis ſcandali ꝑiculo hmõi qſtion noluerint. “ð am oꝛaliter vſqʒ in ſinẽ ſic er
ungen Hõ potuerit ꝓcedẽ: apoſtolica guclol Ande in eodem concilio legir. ooꝛdina litterà.· incipe ibi p
W an veremi velton⸗ tate deqetumnue⸗vtedn eſ⸗ Decen ſqt a pplo redimede. Bummench veneris ac lüloch
unſaclti eslcaredcheberee t el monachis a ꝗbuſcũq; ꝑ Ecimas qs populꝰdarenõ m. repetas pꝛĩcipium
imas qs pop nunc autem. inn
Nimnute cleſie in qua recipit ſarra cis v D ſqʒ hodie cumas. d. . re imus m ſimplicẽ in
ahegi mentu. ſed certe iſte 2 ile nis ꝓur voluerint. vd v a in nult niſi qlibʒ beane n aan . lectb. Aunta moralez autem
. ſimiliter lege viuina de⸗ ferint acqſita: rata ꝑ n imat: ab epis ꝓhibẽdũ ẽ ne ſiat. lecta. dð ꝙ ita per
Kndren bẽtur. ut.xxiij.q.v.dicat cõcuſſa ꝑmaneãt:hoc tũñ tenor ne iĩ dim tẽ Angu. C Quia vecie deo galia ees ce wi
lſneihont Wiee v. Drat SalS YE. ¶Iẽ E eta dixit de? Yidle.c. lvl.
nnu Fnin glernoneurrat poſtex c icſuliis epis talla preſn nõ regguntur indictio ſiſci acceſſit atb n Lucẽ. xir.
nmguſ vſeripeis n auricne a4 mant. . Re Breg. Welea,. no Aior es nfi iõ copijs oibꝰ a. q ¶Al ſalomone. j. de conſe.
Aultut taeirbecterelrrct adã epoꝝ nõ ſacerdotibꝰ Clgrinren um reddebant: mri ſedo paralipomenð. c. ij.
hn ifn aim. d ꝛeſeri⸗· pß daneſts decias atqʒ xpᷣiano- bant tem quia diſceſſit ðuotio Ab eſaͤra. reuerſo a areint
wifuſin ngetlehel ndiea Pbe vloceln conferant: ſʒ potiꝰ modo autem quie fiſci. nolumus tate babylonica.qꝛ nabucho
ndehetit ber in veelmis bedra-⸗ rum oblatiões c. ilitü videlicet dei acceſſit indictio ne. n. do noſoꝛ deſtruxerat teplũ. (Ad
untpoſclug Peareoſci gatb ab, laicalib⸗ berſonis aeraute eſt partiricum deo vecinas⸗ ang fi⸗ Pita legitur eſcre.cei. 41 quar
Vſtchw ticũ nõ voſſ teps a ſe ab. ſeruitorum vel q tollitur totum. boc 6 um. c. xrv.
ucum Ar , lſiue ſeruitorumvele 4 autem tollitur totum. boci 10 Kegum. c. xrv.
ba . dicare: ut extra de dona e cõſanguineis: vñ ſi qs amodo s uod non accipit chriſtus. “ Aomame. i. atito *vel⸗
paſtoꝛalis fuerit buiꝰ pᷣcepti di⸗ eusa ſiano.xxiij.qv. .hinc.lxx⸗
dnn VEBenegocio. de bee eps inuentus fueril imos Item origenes. daſiano. rrii
unnnin e¶. Aut dipſa. lxvi. hrticos antichriſtos nodus de d indiſaplinans committit. lick Miucta non emancttocus vn⸗
rlegim di. eſau. Z. ⁊.c. qu vena habeat. ⁊ ſic nicena ſynodr ta T boc diximus ᷣm ſimp ice uilegiatus. ar. ad boc e ver.
ege ori⸗ wüinuij dua⸗ moniacis nu d rertiunt ab Qantclectummurta morꝛale⸗ n ſig. abbate in a. . e. q. . ſene⸗
nin⸗ madj.. Goll bi denr ici ? ga dat eps ſiue pꝛecio ſiue ia dicem?: 1 primo ade alit. ar. ö. xix. q. iij. que ſemel
nanu eiſo⸗ naria venatione: que p- co laic gegt ; ibus tem talia d Talit. af. 9. ſed di
ſ⸗ L ni incendii ign o per prophetaʒ ff. de hen. emp. edem. ſed di
Enmn aumn bibita eſt hic de ſaltuoſa peneſicio etern Item Am ge templo de quo p ff. ü eſſe cum ſupe⸗
ſdaz ?conceſſa. ir denf: us cimus hoc verũ
mmonnd ue gbuſdaz ẽconceſſa. 5 deputentur. dixit deuſ. Domus mea dom cim itate eccleſia ðſtrui
lichott cua decimatio vani pcd⸗ pa0.i ſermone qnadrageſime. ni orationis vocabitur. Ergo ſʒ coꝛ eer tonr de Aſe. di. j. pla⸗
Grtchidd. pit᷑ ar. xriij.q.i. nam ſi. Figeliter decimas dat ꝗ omni poralem circunciſionem carnis 2 en⸗ Lon
ed . Oenngeris um ſuorum decimas –— ĩſe FEm corporalis legis ſeſtinitares “ Serulationis i ognino
t. . tur.i. terns icuqʒ recognon SS“ ia ↄſequ ictum eſt: notꝰ
an eele 1 lanete di cſ Qen n Rlerchderan ar erncn nen deienmebſeur 0 uacen wen *e. nam modo
omdͦd ſie.ſ.deputatis cõferũtur 5 emsder: in? fecit. ad ẽ errc cõſtru iqz coli
4* Dep . emẽdet:qð minꝰfecit.i bus inſenſatis erat cõ vbiqʒ colitur.
ſilir il ut. rij.. ij. null⸗ S. ea. as mo em en nec inlapidi a: dum legem. quo ad
PonnbNid e his legirleuſt. crv. inng a iquande ib gr⸗ einde reparatũ ab eſdra: poſt. „ tranlſlato.
nu aſnum nume. voii. Den ti aur de vind aut de fructib ⸗ der o poſt chriſti aduentũ a roma- ran ofcia tur
ulann plinorennnv, rina box: aut de eeenrahone nis deſtructum.⁊ illa domeſt . Timmunda eſſe kleunis.
80 N nendefrene aut de negocioꝰ:aut ð ip * ionis: q̃ deſtuctar neceſſe ade ꝙ ita legitur euang
50e . orationis:q̃ (Adðe ꝙ Fu
is dentptho⸗ n.admonitio dʒ pꝛeced Itẽ ex ↄci.rothomagẽ. mus oratio ſi iam non haben lio Math. c. xxi. Mar. ri. A
mi re vindictã. ar. xij. q.ij. one ſua. Kerce Deci eſt vt iudei qua 1 lamt 5 ioh. ij. 1 bieremi. c. vii.
tac indigne. S. v. q. ij. pꝛeſen Excommnunicẽtur qui Decias tes domum orationis iam nõ ba ce. xix. ⁊ ioh.ijj
e ueldeg ge. g. v. g. Palea,. 8
inunti .. paorl. uj. ve vꝛe⸗ ſaceraab oare nolunt eð fru⸗·beunt priuilegium ſ eenle tonn
eaulnn nere 9. abꝛaam Mnes decletere arde do dei nec poſſunt ſᷣm legem ſae .
it o 5 Eamforobraam gibeſne veponeol Bo· ure. Hocergo Hao io ſirirualt⸗
kän ane b. chiret in me⸗ ini ſunt:⁊ illi ſanct . ſtus eiecit in miniſter
chna i C Jacob. cũ iret in mo⸗ m virga pa u . od
nnakrc ee Seamar urcdi veane, zue⸗ um acruumiſnorumm: vtune quod
un baenofct⸗elagec ies nardanengeobät dño.nõ 61 e e dunrten detemplo: et
mn c originaliter ſes l⸗ tur neqʒ bonum neqʒ malũ: mel menſas nümulariorum euertens
liſten c. riij. . xviij. ⁊ ad he⸗ terum cõmutabitur. Si ꝗs in u cathedras vẽdentiuz colubas diſ
5 aler.1 bꝛeos. c. vij. it: 2 quod mutat: ? quod muta ES eN E
hug in fn Ecimas.ex hoc.c. ueru: 7
nnnn Diio. i. q.i. nullꝰ.
n

S

Taulſ
rmn peſe Epiſcopi. vel capitt .cũ ecclia vacat. ar. e de hereti. ad abolẽdã. ĩmo ge
henduntur: qꝛ ad feſtiuitates veniunt:ſed qꝛ no mA EnKopi vac r cur am animarũ:ut.ar.ex de dcel. prebẽ. nulla. contrulſ
eFertendnntKcretn,ceanleme de con. dl. ij ciſ. n Zten grego. bic mutat gratianus makelam. h⸗ 7
diumis inſiſtunt ſed curpij . . 2 3 inceps. S. di. lxiij. qꝛ per ambitiones. ⸗ ſel
b ietatem. S. iij. . v. accuſatoꝛes. icit. quare fundo ſanguinem o Bammer deimecht. 5 Gntearonon datur audientia. ſic. S. vj.q. lgipn.)
õt pꝛoſicere in eis dicit.quare Aucdtientia. hic excõm Karenng. lic. 8. vj. g.
e Arlitns cum videt wnon vdi Kaſ pꝛopter peccata redimenda. i. 5. verũ. . xriij.q.v. ñ us i
meum. unde Rii ſangne med Rog- Bei-riſin noni. mmite
à Dum delſcendo. per eos i . im: cto ne.j.xxiiij.q.iij.ð illicita obſtalen
n wrn ſin rcenſ ctionem populi: vt teſtate epiſcoborum: patet/ ꝓfe FZopec glo per hoc.c.n aun⸗
. uit ad cone 4 io recipiende quaʒ
pitun eccleſta. nec. n. vabis ſan ſipauit danis feſtiuitatesĩ no- non ſunt ab alio recipiende qua pꝛobatur. b. Pn
ctu tuum videre corrupnonem non ꝓ mundan et:necẽptõibus ? de manu eorum. ¶Ande in aure- q Vnterdicimo. er boc Kit
membꝛoꝛũ.ſ.qtũ ad mẽbꝛa:qi mine dei celebrar rene ⸗ nõ cõ⸗/ lianẽ᷑.conci.ſtatutum eſt. Svidet ctales io iureruͦt nicde
omnes conumpunt᷑ a inſciun veditionibus vacent in locon 6Bmnes baſlice ad eum perti⸗ ſaſpenſi ſe orra videm l⸗
tur becc tis. uel cuionde pelenti: in quono debenene de er epiſcopum in cuius territorio Ex deiurepa. pterea. vbil enan
ei.putrefactioneʒ.ſ.coꝛpoꝛis:vt dere:ſʒ oꝛationibus tm̃ vacar̃ at q; ſite ſunt. dicit ꝙ tales ſunt excom en
detinent in moꝛte ſicut ceteri.ꝗ. regari quaſi in domo oꝛatöis. boſite ſunt. npaſili ep diuerſa municandi. Ad hoc ꝗdã i
fdinnllanhot eqr iuliana, congreg tem arbitror tempinz dei ¶ Wnes baſilice qu etee dumt Gnoͤſut ſuſpent⸗ emiſ
ceiaboꝛ. nullum lucrabor. MNunc autema is cõſtructum eẽ ec loca conſtructe ſunt vel quoti ſz unt ſuſpẽdẽdi. ꝛ erpo⸗ iudin
4 ¶Deſtendo. pervarios gra⸗ ex lapidibus Eus m multi in ie conſtruuntur: in epiſcopi pote/ nüt iterdicimul.i. interdi enat⸗
dus toꝛmentoꝛũ.ſ.vulneratio cleſiam chriſti: ſunt auten tel U ſtate conſſtunt: in cuius territorio cendũ dicimus. tu potes Zen
nẽ: verberationẽ: colaphiʒatio ea non ſicut cõdecet ſpiritualiter vi ite ſunun. Acere ütt ſuſpenilaca zinn
nẽ. (Adqde ꝙ ita legiturĩ pſal uentes:ſed m carnem unlienue⸗: ponſt tenm Calixtu s apa; one. deſuchiſus aſno innl
terio. ps. xrrr. i7 doi rationis de - EIR Sſt 5 Plato pot abſolui: cũ odi if. eoff⸗
er Ar.n eriier le⸗ Bus vinion tonnructam ſaclamt enf e rchigisconud nen rter anidinen er lat
tarũ quoꝛũ pꝛimus eſt oſee. is: po . 15!1 onſenſu nauerit abſo utionẽ. er ð niaodii
boein mihen. vij.c. dieituur. ſpeluncam anmeſeait anen beneficia eccleſiaſtica ſine conſenſu ſen . er. nup. ſ at aligl iub nrhe
ſ¶ Sactus. i. pauper. ⁊ inos non eccleſia dei digni: Neiman epiſcopi tribuat. tali ↄditione ſuſpẽdit᷑ do lo zoins
aucos acqrens.ſ. ad modum latronum. Qui.n.conſiderat:ĩ lus oĩno archidiaconꝰaut nec peniteat: tuͦc icito pe c Erudle
ſori ligunt eſii ſtianorũ pec llus oĩno e ne . 4
iſtoꝛũ qui pauca col Swie flerer Lis eccleſus talium chꝛiſtianorũ p Aarchipꝛeſb yteriſiue ppoſitꝰ uł nitet:ſtatĩ ẽ abſolutꝰ. vt Perndi
g Sicognonl.leſtn⸗ cata muchierabiernnes aueſtunn decanns aulm arum curam vel pꝛe —— ninsſti
ne conuerſa eſſe d prI . m: 1 eum deberen . en e rNii. diſ. ſi g „He fuinundian
pie dicationẽ. ⁊ eſt ibi defect? lo eſſe pierdenn cre vm cpvinere de / bengdas eccleſie ſine iudicio vel con tñ ercipit duos caſus ig ſugnf
cutionis. c ar. ꝙ nec teſtes ne euangelio⸗ i: boc non faciunt: ſed ſenſu epiſcopiꝰalicui tribuat: imo pyustalis qfeipit eccleſtã Fli
iſtrumẽtavitiant ppter defctů cet ſeruos dei: bo oſſeſſiones acg ſicut a ſanctis canonibus conſtitutũ alaito:nõẽ ipſo iure pua cinil
locutionis.S.i. qoiij.ſaluatoꝛ. diuitias ⁊ multas poſſeſſio ẽ aĩaruʒ cura ⁊ pecuniarũ eccleſia- ius.ſ.cũ accedit poſtea cõ ſaliſpom
ce diees ſpeluncam larro & aiaruz curaæ pec piſcopi iudi- ſſus epi. at. . e. a . gm uenſe
ſra le ai liter in euan ſiaz? vt ſticaꝝ diſpenſatio in epiſcop 5 e ſit: vt iße
o lege⸗ deigin⸗ er emie. c. num factam eẽ Aul illis eccle ien, t cio 1 poteſtate manet. Sigs ve⸗ 2 erter eſazahn Uinmnhe
gelis Luce c Nr a eremte. t. recie dicat xpᷣus ad eos ꝑp diſũ „ tpoteſtatez dq Ex de iurepa. cura paſto⸗ liche deen
iiij. Atem MMath. rxiij. C. deſie ſue: que vtilitas i ſan ro cõtra boc facere aut pe ralis. melius pot dici q; n
b¶ Qui tmadñt non ergo mmſi onem eccleſte exrin conu· ad epiſcopum ptinet: ſibi vendica, mnc demũ ẽpꝛiuatus qi ra .
moniacis.⁊ eſt ar.qꝙ bicsmn guine meo: dum oſee tali mo re pᷣſumpſeru: ab eccleſe liminib⸗ recipit eccleſa voles eſſe ſcahene
nis eſt cauſa non retert cuiuſno ptionem: Item ip engo ui arceatur. C Itẽ Gregorius. vij. i pꝛelatꝰ:ſz ſi retiplt e ⸗ lügadn
men erbim t —. de au do: v . enerali ſynodo reſidens dixit. . ſcnö? inalignear
ri Leizw. pnann im ven colligit ſtipulam in nieſteit ni ed emann ſaͤteil epiſcopatus vel ——õ me nülian
ctoꝛitatas.n.pi . in vi nia: cuz n Ab E uſpenſus ipſo iure. etroc
moniaco loquitur:ſed hic exten bnan uninceiniget Ppam o⸗ abbatia ſuſcipi non deber. B loch t ilib. c. cura paſto⸗ glanen
dit eam ẽt ad alios. Jo. votriad ma mee: qan perijt timo Igs deinceps epiſcopatum ralis. hodie iñ non videt irieg
i C. Auaris.S.di.lxxxv. floꝛen geita: ue anme . at in boibus B uel abbatiam de mannu alicui⸗ talis poſſit abſolui ab RWM
kinn. 5. di. Tat?a terra: 7 conig tellexeris ie laice perſone ſuſcepit:nullatenus iĩ epo: quia intelligibilis fa nmii cichi
Oegen . ie 1 ”õ lugeme peccata no ter epiſcopos vel abbates babeat᷑: esed gſch gigepſcpe
2U.oliz. Ser: qliecru). ſuʒ dicetẽ talia lug eunsc ei vt epiſcopo ſeu abbati r C Inueſtitung. Niilr.d.
ciiſ re.griea vere. Sredeiſ. ſtrataſpice ſimul⸗ ſalud as enage. nee Eſe cot elatur:ſſuper gra gerinaentonnte zarn.
epa niſi iĩ aliquo ſpali puilegio lio ſcribit. cuʒ vidi it: qꝛ ſi cogno tiam beati Petri ⁊ itroitum ecclie ꝙ non. extra de dona. p enühan
ab eiꝰ imiſditiðe ſunt exepte.ef a ffenit ſuper eã ⁊ dixit: q-⸗ fleuit interdicim⸗: quouſq; locuz quem maas. extra de his q̃ ſi. g lef dege
de pꝛiui: cum aplantarte. uifſes7 tu: a⁊ ſi rationabiliter ſent ſub crimine tam inobeditie quam a ma: per ca. eroꝛe.ꝛ er. incloäfͤe
. N Kenreinal an ſuperhiefuſenem: onabilius iieui ꝗbitiõis ex qua ſcelꝰ idolatrie cepii tra de ſen. v re iudi.cum ſchanlnn
e ardin ſup eccleſiam ediſcatam quidẽ vt ſipiſcẽdo non deſeruerit. Simili aligtubus. an raern : Denin
tis ar. vllrijſnp nultuz fa⸗ eſtz domus oꝛationis: factaʒ at pꝑpp reſip iferioribus eccleſiaſticis di de e chifenna auerglein,
5.trv. A.1-iſi ceini t ia lucra ſpelunca latronuʒ:⁊ ar terẽt deĩ ſigs tra deſuc. ab inteſta. cn “RK
Arrra arcpialzconl. ſedulig turpia lucra ſp verbuͦ dei de ve⸗ gnitatibus conſtuuimus. Nez ſi ls enn de hſree⸗ mo.
dicunt ꝙ archidiaconus uł alij bitror conuenire ver u de tra“⸗ unperatorum: reguʒ:ducũ: Mar emp. clauibus. ⁊.j.e.ce 1ee
pꝛelati ex ſuo officio poſſunt da ditoꝛibus columbarum eigg ig⸗ chionum:comitũ:vel quilibet ſeeu ontra. in fi⸗ eUumoth
re pꝛebendas ⁊c.ĩtelligunt hoc duntłeccleſias auaris ? tyranis ? i larium poteſtatum aut perſonaru, s omam inueſtitu id orey deeo
aneclleeni derenniine mil⸗ diſcipliatis ⁊ irreligioſs epiſcopis lar ſitram epiſcopanns vel alicu ras uifemiute nglime.
ludnt Neltde weoallſicen aut pᷣſbyteris: ꝑꝑ que ⁊ Anpedras ius ecdeſtaſtice dignitatis dare pre wad enntnonelrin . alni,
ſi in plebi 14 it enãgeliſta in ne poteſt quis es
tarch repaſov⸗ ſpaliter clco tatueun o rartmanazaner ſumpſerit:eiuſdẽ ſnie vinculo ſe ob ram conſequi uernade ſebichitionn
cedit ut aliquem inſtituat.boc. euerſas ee abielu: itiõe ſcripiu Kricium eſſe ſcat. iurepa. ex litteris. Ngiſcäſinng
.n. delegari poteſt: ut extra de hec euz Dicente admoni CJ dem. r Gharohi 8
ꝛeben. cum bm: niſt boc babe requi gloriãtur de cathedris moy “ tioni ſubiaceat ukkdttſiat,
ſpali. dum eſſer preſeripta. ar dras columbarum: tradunt eas nec ici ecclenam ſuſceperit. agngti
tamen pꝛo eis:ertra deciec ctẽèõ nibus ppoſitis ad quos recte dieik de mann laici ecdeſiam ſuſceperit. igiſciſm⸗
nnenncti dele. ſu talibus ppoſitis ad q 5 mi ſtituras cötra rninhdtin
in cunctis.extra de offi.dele. 8 tali . hieremiam pꝛopbetã: Moniam inue itt Oir4 ſlrleonnes
er eo. ſed illud. c. ſi in plebtb?“ a domino p marm anctorum patrũ auctoꝛitatẽ oninls n
känerne eternente Cronerumt Kin mſunt naplereo alaien mmmultis arun coanout * We
de appel. bone. gnoueruut. nii. n. 1 . lurimas pꝑtur 4 vennade le
intellicentes: nt: vt mus fieri: 7 ex eo plurimas ꝑ ie edecet
non intelligentes: ſapiẽtes ſunt: vt H imo ruinã ſancte re ſteinran
. . neſci tiones ĩ eccleſia imo r lancte re ——
faciant mala:bene autem facẽ neſe giois onri: ex qabus ehꝛiſtiae ceſuf lngeriei
im ergo eccleſie ⁊ oblati· ligiõis ouri: ex abus chꝛi nnnie aleſ
ones earum non conſiſtant niſi i po religio ↄturbatur.ðcernim ruin
idic

nuflinet
ſuſpenſen
ſpeſnseſn
ſici,
ſbinannte
autieᷓ
heſtſti
ficit
nibſee
woſindt
inocoh.
s aſpl
fapſttaglesi
Mimege
bctpeſesch
ugagii
aſicen
NAKMnpeen
sſer eg
figiunng
eſiwats
zſrhrai
telgipen
Petan inct
gipſ
6 aanpd⸗
ſetiſonner
oſtupchit
ulogblue
mi Anun
ifnmuntta
poſeſcr,a.
1Ne
ndeheͤiſ⸗
1,aen.46
neindhan
A.m
ciſinſic
eammi
bls 134

ſ.
——
Cfnmrn⸗
—
gnisſwſt
inem
lütans.

8 ◻2Ane. diſceſſerunt.

5. vlij.q. iiij nöne

contra.ſo.ibi inciderat iĩ

hereſim iã damnataʒ: ?
ſic ſnia canonis eratlata
in ipᷣm.vt.rxriiij.q.i.aca

tius. Itẽ talis cõiuratio

non fuit vitioſa.⁊ ſic nõ
obſtat.xi.q.i:ſiquis cle/

ricouDum.

b C Principes. ergo ca
ndic

i poſſunt recedere ab

epiſcopo quẽ rex inueſti/
uit. ſic. lxxix. di. ſiquis

pecuniam.

de vna ſiãt due:ſed non
ita diuidi:ut vna perma
neat.S.e.qde.i.plures.
Idẽ eſt in prebenda: vt
e ð pꝛeben.maioribus.
ſitr i ꝓuincijs: ut.c.di.c.
dem.(Adde ꝙ ita ð ve
ſtimẽto dñi legit᷑ i pſal/
terio.pᷣs.xxi.⁊ in euãge⸗/
lio Joãnis.c.xix.)
deEt eccleſie. ſic ergo
er delictũ vnius ho⸗
minis ſubijcitur tota ter
ra interdictoꝛut extra de

ſpon.non eſt uobis.

e Er laicos. ſpez. H.
incligr bend
iĩ aliqᷓ pꝛomiſñno pᷣuene/
rit ſpem ſuà:alias ui di
pñt monachi cõuenire in
aliquẽ ⁊ dicere ei ſumas
habituʒ.volumus eni te
eligere in abbatẽ:cũ fue/
ris factus monachus.⁊
taliter poſſunt connenire
in aliquẽ.ar.lxi.di.c.be
ne. nã laicus ſic põt po/
ſtulari ĩ epiſcopũ:ut.lxi.
di. oſiꝰ. licite eni põt qs
babere ſpem de dignita
te:ut.xli.di.quid ꝓdſerit
lxxiiij.di.conſuluit.viij.
q.i.ꝗ epiſcopatũ.lxxvij.
Vi.c.ij.lix.di.ſi officia.
Jo. ſed hoc nõ credo: qa
neophitus nò põt eẽ ab
bas.ut er de elec.cũ cãm
⁊ meliꝰ eẽ de elec.oſſicij.
2.c. cum ad noſtram. b.

ſę Duas. ititulatas. ni

ſi ſint pauperes.ut e de
eta.⁊ qᷓ̃li.eã te.⁊.x.qł.iij.
vnio.
Noniã ĩ ꝗbnſdã.

§ gH
Arumoꝛẽ. e iñ non

credit᷑.ut e de eo ꝗcog.
cõſang.ſuper eo.

b Epiſcopũ. ſimiliter

⁊ alie cõuentuales eccle/
ſie habebũt iconomũ:vt
ix.q.iij.cũ ſcimus.⁊ qñ/
qʒ parochiales eccleſie.
ut e de offi.oꝛdi.cũ nos
⁊ regulariter debet icono
mus eligi per epiſcopuʒ.
Vt.ix.q.iijicũ ſcimꝰ.⁊.C
de epi. ⁊ cle. omnes.5. ſʒ
nibilominus.niſi cõſue
tudo ſit ꝙ capituluʒ eli/
gat.extra de elec.cum ec
cleſia.dicitur autem ico
nomꝰ cui res eccleſie gu/
bernande mandant. C.
de ſa. ſan. ec. iubemꝰ. vi
tedominus aũt dicitur ꝗ

xVI

nu imꝑatoꝛis vel regis vel alicuius
laice perſone viri vel femine ſuſci⸗
piat:qð ſi pꝛeſumpſerit:recogno⸗
ſcat iueſtiturã illã apoſtolica aucto-
ritate irritã eſſe ⁊ ſe vſq; ad dignã
ſatiſfacti onem excõmunicatiõi ſub
iacere. ¶ Nem ex canone apoſto⸗
loꝛum. Bee 1.

tur:oẽſq; a illi cõmunicat. ¶ Irez
ex cronica anaſtaſiij. Se code.
Ane teſſalõicẽſeſ epᷣi ob metũ
8 imꝑatoꝛiſ anaſtaſij tymotbeo
coſtatinopolitano epᷣo cõſenſerũt:
quẽ cõciliuʒ chalcedonẽſe anathe⸗
matiʒauerat.xl.vo epi illyrici ⁊ gre
cie cõuenientes in vnü per ꝓfeſſio/
neʒ in ſcriptis factã:vt a ꝓpꝛio me-
tropolitano diſceſſerũt? romam
mittẽtes:romano epᷣo cõmumcare
in ſcriptis pꝛofeſſi ſunt.⁊ panlopoſt
Cũ dioſcoꝛus iunioꝛ manꝰ ipoſitõ
neʒ accepiſſet a rege:receſſerüt mul
titudines populoꝛũ dicentes:qꝛ ſᷣm
qð cõtinent canones ſanctoꝛũ apo⸗
ſtoloꝛũ nõ eſt factus epᷣs:⁊ iõ nõ re/
cipiet᷑.pᷣncipesꝰeniʒ introniʒ auerãt
eum. C Itẽ Palſcalis papa.
Excõmunicetur qui ꝑ laicos ec

cleſiasg obtinet.
Iquis dericus abbas vel mo
nachus ꝑ laicos eccleſias obti
nuerit:ſᷣm ſanctoꝛũ apoſtoloꝛũ ca-
nones ⁊ antiocheni ↄcilij capituluʒ
excõicatiõi ſubiaceat. & IJdem.
WOQui per laicos eccleſias obtinz
⁊ qui manus imponit:communio:
ne pꝛiuetur·
Onſtitutiões ſanctoꝛuʒ cano-
nũ ſequẽtes ſtatuimus: vt qui
cũqʒ clericoꝛum ab hac hoꝛa inueſti

turã eccleſie vel eccleſiaſtice dignita

tis de manu laici acceꝑit:⁊ qui ei ma
num impoſuerit:gra dus ſui ꝑicu-
lo ſubiaceat ⁊ cõmunione pꝛimetur
C Idem. Secogem.
Allus laicoꝛũ eccleſias vel ec
. Aaharns bona occupet vel di
ponat.ꝗvo ſecus egerit:iuxta bea-
ti Alexandri capituluʒ ab eccleſie li
minibus arcea tur Idem.

Deeodem.
NJcut dñi veſtimẽtũ ſciſſuz nõ
eſt:ſed ð eo ſoꝛtiti ſunt:ita nec
eccleſia ſcinditdʒ:qꝛ in vnitate tota

coõſiſtit. In poteſtatẽ ergo ꝓpꝛij epi

ſcopi eccleſie reducant᷑:⁊ ab ipſo ſi-
cut in ſacris canonibus cautũ eſt oꝛ
dinent᷑:alioꝗn ⁊ eccleſie ipſe ⁊ cleri
ci earũdẽ diuinis ðſtituant᷑ officijs.
¶Item Alexan. papa.ij.
CNiulus clericus per laicos eccle

ſiam obtineat.
Er laicos nullo modo glibet

clericꝰ aut pꝛeſbyter obtineat
eccleſiã:nec gratis ne c pꝛecio vllus
habitum monachi ſuſcipiat:ſpemꝰ

lus clericoꝛũ inueſtituras epiſcopa/
tus vel abbatie vel eccleſie de ma⸗/

Jquis epiſcopus ſecularibus
B poteſtatibus vſus ecdeſiamꝑ
ipſos obtineat: deponat ⁊ ſegrege

¶Aecut. ſcindi, diui ⸗
al m pot eccleſia ut

VII

193

aut pꝛomiſſioneʒ habẽs:vt abbas admiſirat res epi:ut. lmrir. di.

ſiat. Nullus pꝛeſbyter dnas habe-⸗

at ecclenas. ¶ Item in conci.chal⸗

44½

cedonenſi.

4

volumus.Sindici appellant ꝗ
ab vniuerſitate ad vniuerſiiate?
cauſarũ cõſtituunt᷑. acioꝛ vero
ad vnã cãm ⁊ ab vna perſona

Singuli epiſcopi ſuos babeant ppoteſtconſtitmi: vt. f cuunſq;

iconomos.

Aoniaz in gbuſdaz eccleſijs

vt rumoꝛeʒ comꝑimus: pꝛe

cer iconomos epi facultates eccle⸗

ſie tractant:placuit oẽm eccleſiã ha

benteʒz epᷣmbhabere iconomum de
clero ꝓpꝛio ꝗ diſpenſet res eccłia
ſticas ᷣm ſniam ꝓpꝛij epi:ita vt ex
cleſie diſpenſatio pter teſtimoniuʒ

epᷣinõ ſit:⁊ ex hoc ne diſpergãt᷑ ec/

