tredendum:etſi mule ſint argu.
er de fi.inſtru.c.ꝙ ſuper his.

i ꝓRanſmarinos.idem intelł

ligo de quolibet ignoto ꝗ
ſigilla repreſentat ignota.io.

k ¶Chyrographis. litteris in

quibus cõrinebitur de vita: de
moribus de ordinibus:de irre
gularitate ſua.
¶ er ſurreptionẽ.ſi.ex de ꝓ
cu.c.i.iij.q.iij.inducie.
m ◻SFros. roͤne ꝓuincie pꝛe
ſumitur 3 aliquem ar.
xxiiij.di.qñ.ff.de edil.edi.ꝙ ſi
nolit. S.qui mancipia.
n ¶ Suſcipias.vt officiẽt popu
lum.alias bene extra de cle.pꝑe.
.c. penul.
o ¶ Fortiores. hec eſt vna ratio
quare non admittuntur:alie aſ
ſignantur.xix.q.ij.due.

p nes.hoc.c.loquitur

de adultis. Sed nonne
baptiſmus tollit omnem pecca
ti maculam vtiqʒ ſic.j.de pen.
diſt.vltima.c.vlti.hoc g. ideo
qꝛ forte iſti bigami vel alias ir
regulares ſunt:qꝛ ãte baptiſmũ
forte fuerunt bigami.

q E pꝛimatibus. Sece

rat.g.ð. in diſtin.lxx
x.mentionem de pri/
mhnagatibus 2 patriar-
chis ſed ne quis crederet propteꝛ
nominum diuerſitatem aliquã
eſſe realem differentiam: ideo

oſtendit in hac diſtinctione differentiam eſſe tantum in nomine:oſtendit ena m
de reuerentia quam debent archiepiſcopi ſuis primatibus.oſtendit etiam quod
nec romanus pontifer debet eniuerſalis appellari.

Rouincie. ante chriſti aduentum:ergo ante tempus gelaſij dionifij di⸗
ſtincte erant pꝛouincie vnde reprobatur ſolutio que ponitur.x. queſtio ne

iij.nec numerus.quod ſcilicet tunc nõ erant pꝛouincie limitate:ſed dic quod p ꝛ0
uincie fuerunt diuiſe: vt bic ſed dioceſes non niſi a tempore dioniſij. xiij. queſti.

i. c.i.vel ſolue per illam literam maxima er parte.q.di.non omnes.
aD ◻ Quibus permiſſum. qꝛ modica erat ſumma. ij. q.vi. anteriorum. S. ſllud
b ¶ Non eratvt clericis qui in cauſis eccleſiaſticis non poſſunt appellare ad prin

cipem. vt.j.ix.q.i.placuit.

c ¶ Quotiens. ideſt bis a ſententia: vel poſt ſententiam: nota quod dicit quoti

ens ſecundum leges.ſed tamẽ
non licet ſecundum leges ap/
pellare niſi in caſu ante ſenten
tiam:⁊ ia eſt argu.ad expoſi/
tionem illius.ij.q.vj.omnis

oppreſſus.
4 Iplſis.repetit qð dixerat.

cil. ſi idem. S. quia diuerſitas

nominum debet deſignare di

uerſitatem rerum: vt.xxi.di/

ſtin. cleros.
ſf¶ omitibus.ideſt comitan/

tibus vel ſequentibus eos:vel
comitantibus ideſt epiſcopis.

comitatus enim dicitur diſtri/
ctus alicuius ciuitatis vbi eſt
epiſcopus.vel hoc vult notare
ꝙ archiepiſcopus maiorem
habet poteſtatem in prouincia
7 iuriſcitionem q; primas:maʒ
metropolitanus eſt iuder ordi/
narius omnium epiſcoporum
pꝛouincie:pꝛimas tantum ar/

chiepiſcopi:vnde ſecunduʒ hoc

maioꝛ eſt patriarchis:Comiti

bus.ideſt pꝛopter comites:.p

ꝓter epiſcopos ſuffraganeos.

g C Nomine larqu. ex nomini

bus ſemper res nominum.t.
res ſigniſicatas per nomina ðᷣ
bere attendi.
b Leaui archiepiſcopi pꝛi⸗
mates vocentur. C. de
li.cauſa iubemus.C. de pꝛoba
tio.nec apoſtolis.

¶ Quiprimas.ſicut romanꝰ

antiochenus alerandrinus. S.
xxi.di.cleros: quid de veneto
dic ergo ꝙ eſt primas reſpectu
inferiorum:extra de priuile.c.
antiqua.
k. ¶ Eld fidem ↄueꝛtatur.nã et

apes accreſcẽtes ⁊c̃. de ↄſe.di.

.v.nunqᷓ;. ⁊ ĩuentus ròana er
creſens nouam ſibi ciuitatẽ edi
ſicauit.ar.C.de ſa.ſã.ec.iube-
mꝰ.Et bene dixit ↄuertat᷑.naʒ
als vit poſſet ↄlĩgere ꝙ in ali⸗
quo loco ĩ tãtũ excreſceret po/
pulus vt pᷣmate ĩdigeret:vt.xx
xiiij. di.fraternitatis ·

¶ Cõſtitui.ar. j. parrochiam

alicuiꝰ nõ debere ↄſtitui cccłiaʒ
niſi multitudo ſideliũ excreue/
ritſʒ nũꝗd illo inuito cuiꝰ eſt
parrochia poterit h fieri ⁊ irre
quiſito:nõ.vt.xvi.q.i.multis
ↄcilijs.⁊.xvi.q.i.felix.⁊.C.ſe.
ſz ſi requiſiius nollet ↄſentire:
nõ minus tñ fieret p maiorem
.ſ.ꝑ papam e ð eccle.edi.c.iii.
eius tñ ↄſenſu pᷣmo requiſito:
à nota.ꝙ huiuſmodi requiſitio
facienda eſt cum ille locus eẽt ĩ
quo excreuit multitudo ſideliuʒ
iam ðputatus alicui epatui:

in capite prouinciarumvbi dudũ
primates legis erant ſeculi:ac pri-
ma iudiciaria poteſtas:ad quos ꝗ
per reliquas ciuitates commoꝛabã
tur:quando eis neceſſe erat qui ad
aulam imperatoꝛum vel reguʒ cõ⸗
fugere non poterant:vel quibus p
miſſum non erat confugiebãt pro

oppꝛeſſionibus eoꝛuʒ vł ininſticiſs

ſuis: ipſoſq; appellabant quotiẽs
opus erat:ſicut in lege eoꝛum ſcri

ptum erat:ipſis quoqʒ in ciuitati

bus vel locis noſtros patriarchas
vel pꝛimates qui vnam foꝛmaʒtte

nẽt:licet diuerſa ſint nomina:leges

dinine ⁊ eccleſiaſtice poni ⁊ eſſe iuſ⸗
ſerunt:ad quos epiſcopi ſi neceſſe

fuerint ↄfugerẽt eoſqʒ appellarẽłt:

⁊ ipſi nomine pꝛimatuʒ fruerentur.
Relique vero metropolitane cini⸗
tates que mioꝛes iudices habebãt:

licet maioꝛes comitibus eſſentba⸗

berent metropolitanos ſuos quipᷣ
dictis iuſte obedirent pꝛimatibus:
ſicut in legibus ſeculi olim oꝛdina-/

tum erat qui non pꝛimatuʒ ſed aut
metropolitanoꝛuʒ aut archiepiſco⸗

poꝛum nomines fruerentur.
.Ntem anicius. e
SNon vocentur pꝛimates niſi ꝗ
primas ſedes tenet.
lli archiepiſcopi pꝛimates
vocẽtur ? niñ illi qui pꝛimas
ſedes tenent:quarũ epᷣos aplieoꝛũ
q;ʒ; ſucceſſoꝛes regulariter patriar

chas vłl pꝛimates eſſe conftituerũt:

niſi aliqua gens deinceps ad ſidem
conuertatur:cui neceſſe ſit pꝛemul
titudine pꝛimatem conſtitui/Reli⸗
qui metropolitani nominentur qui
glias metropoles tenent.
¶Item ex conci.africano.

—

Pꝛinceps ſacerdotum vel ſũ

mus ſacerdos nõ appellemur nii pᷣ
me ſedis epᷣs.

Rimeſedis epᷣs non appel-
letur pꝛinceps ſacerdotumvł
ſummus ſacerdos aut aliquid hu-
iuſmodi:ſed tm̃ pꝛime ſedis epᷣs.
Aniuerſalis antẽ nec etiam ro-

p Drobetur non enim debent plus eſſe

manus pontifex appellet.
Ande pelagius oibns eig
CRNec ctià rõmanus ponn
nerſalis eſt appellandus.

Vllus patriarcharumvlita

ns vocabulo vnqᷓ; vtatur:qꝛ

ex vni

LXXXXIX C

ſciplina. ff. de iudicijs.cum pretor. in fme.⁊ extra de reſcrip.olim in fine.tt
xxv.diſtin. archidiaconum argumen.nemimni conſulendum cum alteti/

us iactura.vt.j.xi.que.iii.ſi quis vero.nota.xxii.q.ii.primum. xiiij.q

v. denique.

ſi ſummus patriarcha vniuerſalis

ſubditi q; expedit.ij. queſtione

vij.admonendi.nec pr.

lati ita humiles ne con⸗

temnantur.lxxxvi. diſt.

dicitur:patriarcharum nomen co olne Tne offici. pre
teris ðrogatur:ſed abſit hoca fide q TMon negaur. ſic. C

libus hoc ſibi velle quẽpiaʒ arripe
re:vnde honoreʒ fratruʒ ſuorum
iminuere ex quantulacũq; partevi⸗
deatur:qua ꝓpter charitas veſtra
neminem vnquꝗ etiã ſuis in epłis
vlem nominet:ne ſibi debituʒ ſub⸗
trahat:cum alteri bonorem infert
indebitum. e
¶ Item greg. eulogio patriarche
alexandrino.

quod alteri plus qᷓ; ratio exigit pre

eus nanq; eſt bonor vniuerſa

lis eccleſe: meus bonor eſt frarrn, cres menſes:e auibue:
meoruʒ ſolidus vigor. Tuncego poſtulantibuo:rano te
honoratus ſum cum ſingulis qui- pore ſit eo vtendum: qꝛ
buſqʒ honor debitus non nega- tantum in celebratione
tur. Si enim vniuerſalem papam miſte niſ plus ex pꝛiuile

veſtra ſanctitas dici:negat ſe hoc
eſſe quod me fatetur vniuerſum:
ſed abſit hoc:recedant verba q ve

ritatẽ inflant ⁊ charitatẽ vulnerät. veleris ꝛc.
l C. Aoniam ſidem.
Piſcopos autem Qlidelitatem: vei
oꝛdinare ante palli- itnaeged
um acceptum nec ar HSHSH
chiepiſcopo:necpri ebunrver vo te

licet. Quod ex auctoritate pelagij
pape licet minus euidenter datur ĩ-
telligi.ait enin pelagin⸗ apa.
CSInfra tres menſes ſidem ſuam

0 Moniam quidam metropo
litanorum ſid em ſuam ſecũ/
dum priſcam conſuetudinem ſan/
cte ſedi apoſtolice exponere detra/
ctantes: vſum palij neque expe/

de cadu.tollen.l.i.ꝭ.V

timo.C. de nup.imperi

alis.in pꝛincipio.nece⸗
nim publice prodeſt. ⁊

cetera.C.de officio.pre⸗

fei pretoris.l.i.

r ¶Megat ſe hic eſſe ideſt

eẽ de vniuerſitate. cũ ta
men romana eccleſia
non ſit vniuerſalis: li

cet ſit de vniuerſitate.

ecodem. Joa, ODI. c.
Qae in prefatiõe epiſtole qaud 2 icono bie
ad me ipſum qui prohibui di⸗ Arrgenear
rexiſtis:ſuper be appellationis ver mentionez ð pꝛimatib?
bum vniuerſalem me papaʒ dices 2z archiepiſcopis:⁊ eorũ
iprimere curaſtis:quod peto mi dignitas videtur eſſe im
bi dulciſſima ſanctitas veſtra vltira perſecta ſine pallio: vt
nõ faciat:quia vobis ſubtrahbitur extta deelec.ſignificaſti

ideo ſpecialiter tractat ðᷣ

beturi. Ego non verbis quero ulp genmdeng duos
ſperariſed moribus:nec honoreʒ poſſuntepiſtopalia erer
eſſe dp uto in quo fratres meos bo cereofficia ponit etiam
norem ſuum perdere cognoſco. infra quod tempus de⸗

beat peti ⁊ dari.qꝛ inra

gio alieni conceſſum ſit.
I qualiter ſit dandũ:qꝛ
cum donatione noui pꝛi

uilegij uel renouatione

eccleſia vacante ↄpꝛouĩ
ciales epᷣ aliquẽ cõſecra

re in epᷣm poſſint. ut. lx
iiij. di. qꝛ e ð ele. qꝛ dills

erponere a pallium poſtularea ro. gena glemn Wibſe ns
mona ecdleſia quiſqʒ metropolita dane voſter ltrransem
nus ſtudeat. uit extra de elec.ſuffraga

neis.ad bec põt dici qð

illud.c.loquit᷑ qñ electꝰ

eſt in mora petendi pal⸗

lium.ſ. poſt tres men/

ſes elapſos: vnde alijs

m lias non.
Kime. igdeſt patriar/
R halis.

N

Allus.
Cce in pꝛefatione.ſubtrahitur.⁊

derogari iuri alicuius.j.xxv.q.ij.qdð vero d

ar. qð papa per ſuum mandatũ nõ vult

2 2„7 7*

icitis..ix.q.uj. conqueſtuʒ.

·j.ix.q.i.peruenit.S.lxiij.diſ cqto.ð.lxxxv.diſtin.archidiaconum florentinum
in ſine.argumen.contra.viij.q.iij.altaldus.ſic extra de officio delega. ſuper

co.vbi dicitur non eſt intentionis noſtre alicui derogare per reſcriptum noſtrum

Aita argumen.quod vni aturibuitur alij ſubtrahitur. argumen. xl v. diſtin. diſ⸗

non poteſt committere
tunt:neque percipiunt:ac per hoc conſecrationem nec ettã
epiſcoporum conſecratio vidua- ctunc ſuffraganei ſui poſ
ſunt conſecrare aliqueʒ
ut per hoc maioꝛ ruboꝛ

incutiatur electo cum viderit ſuum ſufraganeum conſecrari ab alijs ex/⸗
traneis:qꝛ non multum curaret ſi a ſuis conſe craretur: ſed vſqʒ ad tres
menſes antequam ſit in mora petendi pallium:ſatis videtur qð compꝛo
ninciales epiſco pi poſſunt epiſcopalia iura ſupplere:cuʒ ſemper vicini epi
ſcopi ſuppleant defectum alicuius vacantis eccleſie:vt.xij.q.i.pontiſices
.lxv. diſtin.ſi forte Sed ipſe electus licet ſit cõſecratꝰiura epiſcopalia nõ
poteſt exercere ante receptum pallium:nec virgines conſecrare:nec ordi
nare clericos:nec ſynodum celebrare:ut extra de elec.qð ſicut in ſi.er eo.

—
ò

umeli

Diſtinf

hnignl ſee
hhrlie
emine
Uirhamee,
blie Mroiet,

origli
hrenit
huefſinn ie
mann kltt
W
Muer
hin.
W
tüinlanne⸗
Mratſenn
eönnnt⸗
Pſcit eri
6enneſin
ſnepalion
e. ignſiat,
llermmegrö
onceustad
Cmnpalimnd
agliceiag
anionitgan
lactenpus⸗
ia dari ginf
nſes gaibr:
nennstfontia
ubas:dqot
O WeNdune
in charone
aplusezprine

niconreftin ſ .

ier itaniie
vnononenonipe
ſouagore
l⸗
Honian ſcen.
cccltaenvl

bolunſtſ .

un.
oporumſͤe
urerba
Noehlccharen
Paaligoeche
Pttt
ſnntſiſetb
lii tieni
ceele ifnn
gberpo gi
ſoguiir⸗
rapenniikt
poſt ne, in
ſs: Mkin
geſ connnien
onenſich
fingmmaſnhe
nſerar ge
Hormminiin
nn ihlliſc
carih ind

Di.

ſigniſicaſti ſed nunquid electus in archiepiſcopum a confirmatus poteſt

conſirmare eos qui ſunt elecn in epiſcopos.dico ꝙ ſic.ex ð elec. noſti.⁊.
c.tranſmiſſam de tranſ la.cum ex illo.immo ⁊ capitulum poteſt ↄſirmaſ
ſupplet vicem prelati.er de hereti.ad abolendam. Sed dico ꝙ nec capi
tulum ſupplet in hoc defectum prelati:vt ey ne ſe.vacã.illã.lʒ ſit ar.ꝙ ſo

lus papa poſſit.xxiiij.d.
preſbyteri.ex de ↄceſ. p
ben.qꝛ diuerſitatem.
a ¶ Uiduaiis. olim naʒ
poſt ↄfirmationeʒ electi
iam eſt matrimonium
inter eum ⁊ eccdleſiam de
tranſia.prela.inter cor⸗
poralia.vł dic ꝙ vidua
eſt quo ad epiſcopalia.
b ¶Tres. aceuſatus de
hoc coram papa als nõ.
c ¶ Lonſecrationis.i.cõ
rmationis.ſi ante erat
epiſcopus.
d . Poſt ſecundam.
dicunt quidam faciendã
ipſi metropo.infra alioſ

Dyuos menſes anteqᷓ; de

ponatur:ſicut poſt ſequi
tur de epiſcopis:qð eniʒ
dicitur de epiſcopis.j.hᷣ
exaudi de metropoli.vn
de hec determinatio.pꝰ
ſecundã ⁊c᷑. determinat
tilud verbum careat: 2
ſecundum hoc eſt hic ar.
ꝙ mora poteſt purgari:
alij dicunt ꝙ hec admo
niio debet fieri tantum
mòa ſuffraganeiſ: me⸗
tropolitani ad quos vt
dicunt tranſlata eſt po⸗

teſtas cum metropolits

nus negligens exiſtat.
ergo ſuffraganei poſt ad
monitionem neglexerit
conſecrare vel eligere: vi
cini metropolitani con/
ſecrabunt conſilio pape

Sed quare anfertur ca⸗

pitulo poteſtas eligendi
quia neglexerunt admo
nere ſuum electuʒ ad pe
tendum pallium: alias
dico reuerti ad eos ius e
ligendi.ſed quare deſcen
dit ad metropolitanum
cum tantum ad papam
Suoluuntur epiſcopatꝰ.
Vt e de conceſ.pꝛeben.⁊
eccle.non va. dilectus.
ſed hoc preciſe non de⸗
ſcendit ad metropo. ſed
ad papam cum eis. vel
tunc deſcendit ad papaʒ

cum aliqnis eſt negligen

in eligendo.⁊ eſt ſi.lxv.
Diſtin. ſi forte. io. hodie
ſolus papa facit hoc per
decre. illam dilectus. b.

e¶ Cum conſilio dicũt
quidam hoc generale ei

ſe ꝙ vbicunqʒ per ne⸗
gligentiam vnius tranſ
feriur poteſtas ad alium
ille non pꝛocedet:niſi pri
nus requirat auctoritateʒ
ſuperioris:ſed hoc nego

tis eccleſijs non ſine periculo pꝛote

latur:placuit vt quiſq; metropoli⸗
tanus qui vltra tresꝰmenſes conſe
crationis ſue ad ſidem ſuam expo-
nendam palliumqʒ ſuſcipiendum
ad apoſtolicam ſedeʒ non miſerit:
cõmiſſa ſibi careat dignitate:ſitq;
metropolita is alijs licẽtia poſt ſe-
cundamꝰ tertiam cõmonitionem
viduatis eccleſijs cuʒ cõſilio roma

ni pontiſicis oꝛdinando epiſcopo

ſubuenire. Si vero conſecrdãdi epi
ſcopi negligentia pꝛouenerit vt vl
traſtres menſes eccleſa viduata cõ
ſiſtat:communiõe pꝛinetur quouſ-
q; aut loco cedatꝰaut ſe conſecran-
dum offerre non differat. Quod ſi
vltra quinq; menſes per ſuam ne-
gligentiam retinuerit viduatam ec
cleſiam:neq; ibi neq; alibi cõſecra/
tionis donuʒ percipiat:immo me⸗
tropoli ſno iudicio cedat.

CIAẽ greg. pa. bꝛunichilde regie.

CHonoꝛ pallij non detur nin me
ritis exigẽtibus ⁊? foꝛtiter poſtulatt.
Riſca conſuetudo obtinnitvt

honoꝛ pallij niſi exigentibus

cauſarum meritis ⁊ foꝛtiter? poſtu⸗
lanti dare nõ debeat.
CItem Joanni coꝛinthioꝝ epo.
De eodem. Palca.
O nit ſanctitas tua quia pᷣns
pa llium niſi dato commodo
non dabatur:quod quia incongru
um erat:facto concilio ante coꝛpus
beati petri apoſtoloꝛum pꝛincipis:
tã ð hoc qᷓ; de eoꝛum oꝛdinationi-
bus aliquid accipere ſub diſtricta ĩ⸗
terdictione vetuimus: opoꝛtet er-
govt neqʒ per cõmodum neqʒ per
gratiaʒ aut quoꝛundam ſupplicatõ
nibus aliquos ad ſacros oꝛdies cõ
ſentiatis vel permittatis adduci.
¶KCauſarum vero merita accipiẽ
da ſunt:vt is qui poſtulat mereat
accipere:⁊ ſidei ſue pꝛofeſſionem pᷣ
us iuramento conſirmet:⁊ apoſto⸗
licis decretis atqʒ ſynodalibus ſta/
tutis ſe obediturum nibilbominus

caueat:Pallio autem non niſi cer

tis diebus ⁊ intra eccleſiam ad miſ
ſaruʒ ſolẽnia cuiqᷓ; pene metropo-
litano vti liceat.
CVAnde Joãnes epus giliberto
agrippinenſi epo.

HNinñ poſt conſuetam ſidei ꝓfeſ/⸗

eſt hic ſpeciale. alias ſecus.ix.q.iij.cum ſimus.ar.ff.de condi.inſti.qui

ſub conditione.5. vltimo. H
Altra.ſedquare non dantur niſi tr es menſes archiepiſcopo:vt ſupꝛa

eo.capitulo.quia maius periculum eſt in mora metropolitani.xlij. diſtl.

quieſcamus.

8 C Cedat.contra. vij.q.i.mutationes.a.iij.q. vi. qᷓuis e de tranſla.in

eEt. ſed hoc ſpeciale eſt vt conſirmatum poſſit metropolitanus deponere:

P

C

⁊ buius in odium negligentie. Alius ẽ caſus.xcij.di.ſiquis epiſcopus per ma

8 2

nus. tertius.xxiij.diſt.illud.ſed certe hic non deponitur niſi ab obtinendo non
ab ordine quem habet:vt extra de accu.c.ſuper bis.

ſi onem pallium dari non dz
Ptiatum tibi pallium nũc cõ
erre nequiuimus:quia ſidei tue pa
ginam minus qᷓ; opoꝛteat contine
re reperimus:cum videlicet nullaʒ
in ea ſanctarum vninerſaliuʒ ſyno
doꝛum in quibus ſidei noſtre ſym-
bolum continetur: nec decretaliuʒ
pontiſicum romanoꝛum conſtitu-
toꝛum ſcdðᷣm moꝛem feceris mẽtio/
nem. Sed nec illam pꝛopꝛia ſub-
ſcriptione munieras:nec aliqueʒ
qui hãc inreiurãdo firmaret miſe
ras. ¶ Item greg. aregio epiſco-
po francoꝛum.
CQu pallium deſiderat accipe-
re pꝛius a ſe amouere illicita pꝛo⸗/
mittat.
T Nea ſynodo quam contra ſi
.moniacam bereſim per fratrẽ
2 coepiſcopum noſtrum ſiagrium
decreuimus congregari: ſanctita-
tem veſtram volumus intereſſe:
atq; eidem fratri ita pallimm quod
tranſmiſimusꝰtribni.ſi pꝛius ſe ꝓ-
miſerit illicita que pꝛobibuimus ꝑ
diffintionem ſynodia ſancta eccle
ſia remoneri:de qua ſynodo om//
nem nobis ſubtiliter oꝛdinem tuã
fraternitatem volumus ſcriptis di
ſcurrentibusꝰ nunciare:vt ipſe cu-
ius nobis ſanctitas valde experta
eſt:nos reddat de oĩbus certioꝛes.
WIgdem vigilio epo arelatenñ.
Non niſ ad miſſarum ſolẽnia
archie piſcopis vti pallio licet.
P Allium tibi trãſmiſimus quo
Rffnitas tua intra tuã eccleſiaʒ
ad ſola miſſarum' ſolẽnia vtatur.
CItem Joanni rauennati ar chie
piſcopo.
DBeecodem. WDalea.
U On multum tempoꝛis inter⸗
auallum eſt:quod quedam no
bis de tua fraternitate fuerunt nun
ciata:de quibus veniẽte illuc caſto⸗
rio notario ſancte eccleſie cni deo
auct oꝛe pꝛeſidemus ſubtiliter nos
iudicaſſe meminimus. peruenerat
nanqʒ ad nos quedaʒ in eccleſia ve

ſtra contra vtilitatem eccleſie ⁊ con
ſuetudinis tramitem geri:que ſola
vt bene noſtis eſt officij ſacerdota⸗/

lis ereptio. Que ſi ſapientia ve⸗
ſtra: vel manſuete:vel cum epiſco⸗
pali ſuſcepiſſet ſtudio:non de illis

to directis.

Riſca conſuetudo.a fortiter.ſed ſi fortiter poſtulet: nonne poteſt notari
ambitio:non qꝛ cum quis ſuo iure vtatur prodeſt inſtantia. de pe. diſtin.

.i.importuna. lxxij. di.c.i.⁊..ij.
q:vVi.poſt appellationem.
1 PDtatum.minusiarau.
lotuʒ contractũ vel reſcri
ptum uel inſtrumentum nil ua
lere ? eſſe irritandum ſi ali⸗
qua neceſſaria deſint in eo.ar.
xxxviij.diſti.que ipſis.iij.q.ix
pura.⁊ idem facit plus qð mi⸗
nus: vt.ix.di.ad ſacrasarg.
Z:qꝛ ſuperflua non vitiant: vt
catur.ff.de reg.iuris.non ſolẽt
k ¶ Mentionem. de eis conſer
uandisquid autem iurare de⸗
beat qui pallium petit. habes
extra de iureiurando.ego.a de
elec.ſigniſicaſti.⁊ notatur.xxii⸗
ij.di.quãquam.
¶ Subſcriptione argu.dona
nationem epiſcopi nibil valere
niſi eius ſubſcriptione ſirmetur
ſicut cum concedit aliquem lo⸗
cum del iuriſdinonem alicuius
loci alicui loco vel hoſpitali.axr
gumentum.di.xcvi.bene ar.xx
ij.q.ij.ſine exceptione.⁊.c.cum
redemptor.
m¶Zlliquemar.quem per ali

um iurare.S.di.lxuj.tibi domi

no.j.xvij.q.iiij.metuentes.
n ¶Jureiurando. e de iu.cal.
inherentes.
0 LHea quoderanſnim?⸗
ar, pactiones in donati/
one ſpiritualium poſſe interne⸗
nire ⁊ conditiones.ar. .i.q.ij.
iᷓ pio.ſed ibi intelligitur pactõ
⁊ conditio illicita:ſed hec eſt lici
ta.cum ad eam nihilominus te
neretur/vł ante electionem nul

la debet eſſe. ſed poſt electioneʒ

ante conſecrationem poteſt eſſe
ſalum licita:vt de rebus⸗ ↄſue
tudine eccleſie ⁊ fidei articulis ⁊
huiuſmodi obſeruandis:⁊ hoc
a maiori non a minori exigi po
teſt.arg.xxviij.diſti.de ſyracu⸗
ſane: no.viij.q.iij.ĩ ſumma
del dic ꝙ hec dictio ſi:non no/
tat hic conditionem ſed quan/
dam modiſicationem. argu. ff.
de tutellis.muto.S.ii.ſic poni⸗
tur extra de electi. ſignificaſti.
immo nec dicitur conditio: cuʒ
ſubintelligatur.ff. de conditi.
⁊ demõſtratio.conditioneſ.ar.
contra quia conditio eſt. Ram
ſi dico:dato illi ſi iurauerit hoc
eſt dicere:ne dato illi niſi iura/
uerit. ff. de conditione ⁊ demõ/
ſtratione. quibus diebus.5.i.
Joannes. ego credo quod bo/
neſta et licita conditio apponi
poteſt in collatione ſpirituali-
um: vt extra de electionibus ſi
ginſicaſti.⁊ extra de ſer.non or
di.eodem libentius.b.

P C Diſcurremibus. ideſt ci⸗

Allium tibi.intra eccleſſam tam quameunqʒ ſue dioceſi. extra de vſu.

pal.capitulo primo non autem poteſt vti pallio alterius:vt extra.eo.c.ad

hec.nec in alterius dioceſi.eo.ti.c.ad honorem.

r ¶ Miſſarum.⁊ in ſynodo etiam vtii poteſt:ſed non poteſtſi ynodum congrega⸗

re ante ſuſceptionem pallij. vt extra de elec.ſignificaſti.tamen.c.pꝛox imo.dieie
Vr ꝙ tm̃ in eccleſia debeat vti pallio:nec in pꝛoceſſiðe vtet᷑ eo:vt extra.e.c.i.

i ij

Hiipghiia no
—

WMnant

Di.

DOntra morem. patientiſfime. ar. ꝙ licet videatur iniuſtũ qð precipit pre
la tus patienter tñ ferendum eſt. S. di. xxxi.ante triennium.⁊ dil.xix. in me
moriam.xxiij.q.i.quid culpatur. —
b ¶Conſuetudines:ſed nunquid valet pꝛiuilegium ita generale:ſic: ut.xixr. diſt.·

ſi romanoꝝ.⁊eſt fi.ix.q.ij.epi.xxiij.diſ.pꝛcterea.ff.de le.i.l.ſi quando.tñ cum

hoc pꝛiuilegium obſcure loqui/
tur:⁊ faciat mentionem alteri-
us priuilegij uel conſuetudinis
neceſſe eſt vt illud exhibeatur.
ut. lxxvj.diſtin.ieiuniuʒ in pᷣn.

⁊ extra de ver.ſi.abbate:vt no

ta.S.di.ix.vt veterum.ad hoc
dicunt quidam ꝙ ſi in hoc pꝛi/
uilegio inſeritur totus tenor pᷣ⸗
mi nõ eſt neceſſe pꝛimuʒ exhibe⸗
ri.er de iur.ca. inherentes.C.
de do. ſi donatio.ff. de do.ex
hac ſcriptura.ff.de admi.tuto.
chyrograpbis.ſed certe illud ñ
ſufficit naʒ adhuc poteſt eẽ falſi
tas in bulla nel ſfilo: vt ex de pri
ui.cũ oliʒ.in fi.alij dicunt ꝙ ſi
auctoritate iudicis eſt reſcriptũ
publicatum non eſt neceſſe exhi
beri:ſecus ſi per tabellionem:
quia publicatio facta coram iu
dice ſidem facit.lʒ poſtea perdat
ut. C. de teſta.publicati.⁊ iudex
diligentius ſingula conſiderat
tabellio. Sed iſtis ob.c de
ſen. ⁊ re.iu.cuʒ interad hoc di
co ꝙ ſufficit ſi corã iudice eſt pu
blicatũ:ita vt non teneatur ex/

hiberi prius inſtrumentum niſi

aduerſarius dicat ſe velle ꝓba
re falſum:tunc.n.debet illud ex
hibere:licet prius fuerit ei ſides
impoſita:niſi iuret illud ſe per
didiſſe: vt. C.de ſide iuſtru.l.
Ati. io.h̊ hodie determinatur:
De ſi. inſtru. c. vlti. bar.
e Pꝛiuilegio. vide qualiter
argumentatur:er quo per priui
legium hoc vendicatur:nõ er/
go de iure cõ hoc pot vendicaſ
q̃ñn ſimul nõ poſſet quis ĩniti pᷣ
mlegio ⁊ iure cõmuni:vt.xvi.
q.i.hinc ẽ.⁊.ff.ad munici.l.i.
ff. de leg.i.ſi quandolſed certe
qñqʒ vtitur quis ⁊ priuile.⁊ iuf
communi:vt extra de conſu.cũ
Dilectus.nec renunciat priuile/
gio militari:licet dtatur iur̃ cõi
vt.ff. de mili. te. l.iij. ſic. ff. ð p
uil.cre.l.antepe.xxiij.di.qcᷓ.ĩ
prin.ſic ⁊ iuri cõi:⁊ etiã ↄſuetu
dini pot quis inniti.vt extra de
cenſi.c.ſopite.⁊.xcv.di.olĩ.io.
ſed certe quicquid dicat.ioãnes
nõ dr pᷣuilegiũ ð eo qð cõpetit
de iure cõi:cũ priuilegiũ ſit lex
puata.S.di.iij.puilegia.nec il
la ðcre.ð oſue.cũ dilectꝰ.di/
cit:imo ↄcordat cum ↄfirmatio
ad pᷣuilegiũ:⁊ electio ad ius cõe
ptinere dicat᷑ e ð elec.cum in
ter ad fi.b.

a Omniũ. vide qjliter argn⸗

mẽtatur: ex quo alie eccleſie utũ
tur tali ↄſuetudine. ⁊ iſta debʒ

22

accendi debuerat: ſed opoꝛtuerat
hec eadem cum gratiaruʒ actione

Orrigrer.
Idem Joãani archiepiſcopo ra

nennaitt.
De eodem.

CU HGntra moꝛem quippe eccle⸗
ſiaſticum eſt:ſi non patientiſſi
metoleratur:quod a nobis abſit:
etiam iniuſta coꝛrectio.⁊ infra illud
frater chariſſime non putamus ti-
bi ignotum:quod pene ð nullo me
tropolitano in quibuſtibet mundi
partibus ſit auditum extra miſſax
tempus vſum ſibi pallij vendicaſ⸗
ſe:⁊ ꝙ bene hanc conſuetudinem
generalis ecdeſie noneritis veſtris
nobis manifeſtiſſimis ſignificaſtis
epiſtolis:quibus pꝛeceptum pꝛede
ceſſoꝛis noſtri Joaãnis pape nobis
in ſubditis tranſmiſiſtis annexum:

continens omnes conſuetudinesꝰ
ex pꝛiuilegio predeceſſorum no/

ſtrorum conceſſas vobis veſtreq;
eccleſie debere conſeruari.conſite-
mini igitur eſſe aliam generalis ec/
cleſie conſuetudinem poſtquam ea
que geritis vobis ex pꝛinſlegio vẽ
dicatis:nulla ergo nobis in bacre
vt arbitramur poterit remãere du
bietas:aut enim mos omninʒ me⸗
iropolitanorum etiam a tna eſt fra
ternitate ſeruandus:aut ſi tue ecde

ſie aliquid ſpecialiter dicis eſſe con

ceſſuʒ pꝛeceptumue a prioribus ro
mane vrbis pontiſicibus: ꝙbec ra
uennati eccleſie ſunt conceſſa a vo
bis oportet oſtendi:quod ſi hoc ñ
oſtenditur?.reſtat poſtqᷓ; talia age-
re neqʒ conſuetudine generali ne-
qʒ priuilegio vendicas: vſurpare
te compꝛobesꝰquod feciſti ⁊ infra
decorari pallio nolumus forſan

moribus indecori:duʒ nibhil in epi

ſcopali ceruice ſplendidius ?fulge-
at qᷓ; humilitas: oportet ergo fra/
ternitatem tuam ſi honores ſuos
ſibi quibuſſibet argumentis ſtabili
prepoſuit mente defendere:aut ge
neralitatis vſum ex non ſcripto ſe-
qui:aut ex ſcriptis pᷣuilegijs ſe tue-
ri.Quod ſi poſtremo nihil horuʒ

eſt:alijs metropolitanis huiuſmo

vti eadẽ ar.ſi e de cenſi.ex pte ſed huic argumẽto poſſet rũderi ꝙ ↄſuetudo alia
rũ eccleſiaꝝ nõ ðᷣrogat oſuetudini iſtiꝰ:vt.s.xij.di.illð.⁊ er ð capel.mo.dilectꝰ

circa fineʒ.

Oſtẽdi. hoc ẽ z tres regulas:vnã ꝙ tenet᷑ poſſeſſor dicer̃ titulũ ſue poſteſſtois

hẽ ̊ᷣ id.ij.q.v.5.iialiã ꝙ ab eo ꝗ ius negat ñ reqri᷑ pbatio ẽ ↄtra id.ff.ð ꝓb.
ab ea tertiã actoſ ñ ꝓbate reus non ſoluitur.vi.q.vlti.actor.ſʒ hoc c iõ qꝛ p/

ni contra ipſum facit.

Mon oſtendituriqui.n.priuilegium allegat debet probare:⁊ oſtend ere:ex de

pꝛiuile.paſtoralis.nullus tamen tenetur edere niſi illum articulum qui facit ad

rem extra de ſide inſtru. contingit: licet alias nemo poſſet iudicare de pꝛiuileg.ſe
is apoſtolice: ey de iudi.cum veniſſent.tamen qui defendit ſe per tale priuilegi

C

uz. oportet vt illð exhibeat: vt ex de fide inſtru.accepimus.ſic canonicꝰ
qui poſſidet duas prebendas cum deiure non poſſit eas poſſidere ſi 3 eũ
agatur ipſe tenetur probare qualiter habet.ſecus ſi cõueniatur ſuper pri
ma tantum. dicunt tñ quidam qꝙ canonico indiſtincte incũbit onus ꝓban

di.ſ.inſtuutionẽ ſuã:er ð ap.pſonas.ar.ex ð ꝓcu.ex ĩſinuatiõe.ar.ii.q

di te prebere uolumus preſumptõ
nis exempluz. Priuilegia quo/
qʒ emper cuʒ vſu pallij debent cõ
cedi.
¶Angde idẽ Gregori.ſiagrio epi
ſcopo augnſtudinen. J
Be codem.

Ationis ordo omnino nos
admonet: vt cum vſupallij
aliqua priuilegia largiri debeamꝰ.
Sed quoniam cum honoris aug-
mento cura quoqʒ ſollicitudinis ð
bet excreſcere: vt cultui veſtium ac-
tionis quoqʒ ornamenta conueni⸗
ant:oportet vt enixius in cũctis ſtu
dijs ſe veſtra fraternitas exerceat:

⁊ circa ſubiectorum actus ſit cura

vigilans. . .
CIgem oanni epiſcopo prime
inſtinianeill irice.

Uiuos pallij concedatur: 7 antiqᷓ

prinilegia innonantur.
Allium vobis ex morẽ tranſ
miſimus:⁊ vices vos appo
ſtolice ſedis agere iterata innona-
Waememcopte .
em epiſcopis epiris.
colereh⸗

B Criptorum veſtrorum inſi⸗

nuatio fratres chariſſimi pate
fecit Andreaʒ nichomediane ciui-
tatis epiſcopum deo propitio ſolẽ
niter ordinatumꝰ:cui pallium nos
dixiſſe cognoſcit atqʒ priuilegiaꝰ
cuncta conceſſiſſe que predeceſſo⸗/
res noſtri eius predeceſſoribus cõ

ulerumt.

DI. CI.

N vna autem pronin/
cia duo metropolitãi eſ
·ſeæ nõ debẽt:ſicut in chal⸗
cedonenſi concilio legi-

tur ſtatutum eſſe.
Bno metropolitanii vna ⁊ ea

dem prouincia eſſe non debent.
P Eruenit ad nos ꝙ quidam
preter ecdeſiaſticas ordinatõ

nes affectantes potentiam per pra

gmaticumꝰ ſacrum vnam prouin
ciam in duas dinidant:⁊ ex hoc in

ueniantur duo metropolitani epi- p

i.legum.

g ιTe cõprobes. non

ne preſcriptiõe poſſet iſte
ſe tueri.nð:qꝛ nullũ ius
ꝓditũ ẽ quo talia a tali⸗
botaliter poſſideãt:⁊ qð
ð iur cõi nõ poſſdet᷑: nec
pᷣſcriptiõe acꝗrit᷑:vt hic.

bSplẽdidiꝰ ſic nihil

ẽ ſplẽdidiꝰĩ pᷣncipe qᷓ re
cta fides.C.de ſũ.trxi.in

ter claras.
CEr nõ ſcripto.j. xi x.

q.lj. ĩſtitutiõis. S. di.i.
conſuetudo.

k Tueri. 5. di. xi. ca⸗

tholica.ar. ſo.onꝰ pot
gs ĩducer᷑ ſibi ex ↄſuetu/

die ñ honorẽ.viij.q.i.ĩ

ſcripturis.
N Ationis oꝛdo cu/
a ar.ad quẽꝑti⸗
net honor.⁊ onꝰ.vt. di.
lvi. dñs nt᷑.di.lxxxvi.
freʒ.di.xiij.nerui.xl.d.
añ oia.di.xxxv.eccłie nã
dicit lex ꝙ vtilitas p di⸗

gnitatẽ augmẽtat᷑ ff.

iudi.l.ſi lõgiꝰ ĩ fi.ff. de
dona.ſilius.5.i.

m Subiectox. S. lxxx-

vij. di. F. i. .c. diuine.

n Allliu. vices. pp⸗

nilegiũ fecerat euʒ
legatũ ſuũ ſicut ſuꝰ pᷣde
ceſſor fuerat.uł iõ dicit:

oẽs vocant᷑ ab eo in par

tẽ ſollicitudinis ñ ĩ pleni
iudinẽ piãtiſ:vt.ij.q.x.

ðᷣcre.ułpᷣus erat legatꝰ

ſz eẽ deſijt fact? archieps
ar.ff.ð arbi.ñ diſtingue

0 OeEriptor veſtroꝝ.

ordiatum. a ſuis
epis nã Pẽ reglare vta
ſuis ſuffragaeis ↄſecr et
archiepᷣs.lxiij.di.qto.⁊
pt ppẽdi ex hoc.c.⁊.SD.ł.
qm̃..lxiiij.d.qð metro

politanꝰẽt ſine licẽtia ſũ
mi pðtificiſ pᷣt ↄſecrari:2
ad papã nõ ſpectat:vt vi
det᷑ niſ datð pallij.alij
vñi iſtð obtieſ vbi meiro
politanꝰhʒ pᷣmatẽ:ul cũ

h hʒ er oſuetudie: hodie
tñ vult papa ꝙ petat᷑ ab

eo ↄfirmatio cũ pallio ut
eỹ de elec. ꝙ ſicut. vt di /

xi.li.di.c.vlti.

pmilegia fuerũt pſoalia

8 re.iu.pꝛimi.⁊ er ð ĩſti.cum veniſſẽt.ſʒlʒ trãſeant cũ pſona tñ debẽt ↄce

di ſucceſſori cũ petierit: ⁊ fitiiuria ei niñ ↄcedat᷑ ſibi:bnficiũ iñ ẽ:ſi ei Rcedi
tur. ff.ð aq̃ quot. ⁊ eſti.l.i.S. pe.nã ſi ipetrauil vt ducã aq; ð flumie publi
co p pᷣdiũ meũ ⁊ vẽdo tibi pdiũ puilegiũ ñ trãſit ad te:ſʒg iñ ipetrabileẽ a

te:⁊ iniuria fit tibi ſi non concedatur:ſed tamen multa poteſt iudex ⁊? de/

bet facere ad que ↄpelli ñ pᷣt.ff.de iudi.non. uequid. C. qud 10 iu.l. ii. .
q 1
r.

Ryn.
Eruenit. S. di. x.c. i.

¶Per pragmaticu
daipis reſcriptũ pragma.n.cã dicit᷑.pragmatica ſan
citur cauſa in cõſiſtorio pricipis vẽtilata corã ꝓceribꝰ ſacri pallatij.?·
tõ pᷣncipis fcã ex cognitiðe cãedr̃ pragmatica ſactio. Und. ha ex

4* *

¶Ztqʒ puilegia. iſla

trãſierũt cũ ꝑpſona.ff.

nctio di yma
.7 9ſtt

pterite
vender
mire
koner
ſezii
l
sce
nia
Poor
ziſie
inqn
gpot
ETon
busn
obſenn
iſ. .ſi
Uurqu
lsque
pientie

.vgci

deſi.
liturar
monie⸗
ine!
ficusa
ſingion
toſche
uumn
ni
nmon
dononn
pitn
ſeche
Dator.
ommn
inue

aa r

2 3
= r Nim drtr . tum non quo
6. . enIe... . imiteria: ordo. bec vendita tranſferuntur quo ad characterem tantum gn
Ccnne quo princeps diuidit due fũt prouincie. f. ð of. aeſ. eadem. 5. reix. aa nerrerca⸗be⸗ facto enim non de iure pꝛocedit in talibus venditio. Qñqʒ
hi ¶ In vna. qð ſieri nõ debet. niſi excreſcat mulntudo po pull: nt. 5. kcr. ipſe res ſacre vt vaſa ⁊ omnia Pechntie, hec bene endunan eren ve ube
n iſtin. nulli. r ſirn in nflata a confracta. ut. x. q.ij. hoc ius. In ſumma ergoſcias ꝙ
nns iſin e . inceps legitimet aliquẽ ñ t erit legitimꝰquo ad ecle co dat᷑ aliqudo ꝓ digno nec eſt peccatum ſi eſt mu
kenia Seeetmnmo uba vnũ ſoruʒ nõ m quo ad aliud. lcorporalibus quãdoq; munus datĩ aliquado p alingem .e. filiuz. ſe ob
. am: . Vichee 4 ſequium temporale dum famẽ
lcbes n ſimonia iſte res criminis: ſine pactione: extra de cle. non
Noone gat 5 ſimona “ 2 in⸗ Quarto an ſit iſte reꝰ criminis: ney iricuali oble
llautli⸗ modis zhit. qs ad atc incep il talevattentari a quo .Quinto an liceat ei eſſe in eccle⸗ non eſt queſtio etiam ex conuen
ſeiie bomodis Zbit/ge demceps in vero aui alicut vel fungi ea oꝛdinatione quam tione:extra de prebe. ſigniſca
N cuſandũ vel teſtiſtcandũ libʒ epiſcopo.eos vero qui aliquid ſia ve giea 1
niine in tali crie admittaturtq́ zeh 3 er o pat ecunia eſt aſſecutus. tum. immo ſemper pꝛemium
n urte⸗ e de proprio paterna pecunia eſt interuenire ſpiri
lnbe Menaf F. que diſpẽ/ tale tentauer int cadere de prc Sexto an illi qui ab eo iaʒ ſimo aliquod dcbet interuenire ſp
ul. pena lponat.q adu:Hactenus de electione cleri Ser inati ſunr: aghij mtuale ſcilicer merituz bominis.
ſtn Brecran ac, Pramn tractauimus. NMũc ad ſino niaco ignoꝛter oꝛdinati ſunt: abij talis enim ſimonia ſpiritualis
Rin enen, . mpiditas uel volũts niacornz ordinationes tranſeamꝰ ciendi ſunt: annon. „nõ reprobatur ſicut ſpintualis
Ahn e. d meacmel vendendiali E tfaole liqueat quid ſuper hůu ¶Septimo ſirenuncians ſue he vſura. necar. rui. -i. aduuoca
Acirinale: vt. ſ. e. q berenmiahaermmganmn deere ren ſit recipiendus in epiſcopali di · uit pecunia auteʒ pro ſpiritua
enan aderncrozudli lan mit anctoritas: cauſa deducatur in gnitate vel non. Aubune Meofhoralſnus nunchi
a hnal cbinn medium: culus negocium: 2 8ſcodte Tod auteʒ ſpiritla bus: in matrimonio. . e. quie
5.Nn nqg. in⸗ addi ds ler a ſimoniacis ordĩatis:⁊ ð igno EH quid.xxij.q.ij. honorantur. iſi
znan hepa deine rantera ſinoniacis conſecrans:e 4 laemere peccatiſn eerigetian guasckeriens non
iag gein walut s pa dinationibus que per pecu.⸗ ſit: pꝛobat multis au debet:vt ſi ſacerdos locat ope/
Nſin, lIʒ quidam dicant ius va de ordin b⸗ een⸗ coꝛitatibus. ras ſuas per annum. argu. er⸗
opiſatti nonetne⸗ rial Re⸗ niam fiunt contineat. H ¶Ait.n. Leo papa na neprela. vices lnas Coln.
Misoncoen⸗ non eſt queſtio. qꝛ etiam Tradatus ſe idam babẽs CBSimoniaci gratiaʒ non pꝛeſtat mo. vij. q. ij. charitatem cen
g ol⸗ eſt ⁊ ſi ſint debite:dum
atgi, dari poꝛcis ⁊ vendi pol- ſiliuʒ obtulit eau, quam vendere querunt Eſt ſi ſint d id dandum. ar.
unin ſaur veerra ne pl . H ditiſſuno ceno⸗ Ratia ſ non gratis dati. v ine iir enn deſtr en;
Tuinn meeilrde Wer ſimd H bio: exactus ab accipiturᷣgratia non eſt. Si⸗ r chee ro ſalute eterna ⁊ pec
an 7 ennaſs egd⸗, HM abbatez a fratri moniaci autem non gratis accipi· (atorum remiſſione. de pe. di⸗
*— pꝛimoin nouo teſtamẽ 4 libꝛas unt. igitur gratamque marime in cin. i. medicina. rii . q. ij. ani⸗
. pꝛimo in nouo bus decez Srror! rn⸗ p: dum quoſdam
mnakfio to huius ſceleris auctor ſoluit vt ſiliꝰ ſu ecceſiaſticis oꝛdinibus D momendt vornpeieh ene de⸗
Fiit N entitit. Sicut. n. giezi in ſceperetur: iſo non accipiunt. Si autem non acci⸗ Rare comhetennene ve⸗
ei. vten teſtamento Tolnit lamen benencio piunt:non babent: ſi autez non ha. rnn de vſurteies exira de ſi.di
gop i⸗ vendere ſanitatem in . ie bent:nec gratis:nec non gratis eui irituale pro ſpirituali
adp reai. ſic iſte volu b orante creuit pner et ert lectus?ſpirituale pro ſpirituali
