min d nelin (cötrabant cũ ius ignoꝛent 2 5hunt duirh üũt hoc licere ut ad tempꝰ hoc falſum eſt ar. j. e. q. v. ꝓpoſito. e ð eo dur. i m al
Po al, WAitaueri in . imoniũ eit. t¶Meretrix.i.digna pẽa q̃ ali a dur.i matri. c. i. ſ)
lic iß ¶ Aitauerint.mòi vitadi notat᷑.ff. de un⸗ ſeneremanlmonſuͤs u ¶ Aaulter.i.dignus pe trix. i. digna pẽa ꝗᷓ aliqua meretri
äe vtanonolig nelpiopeſuuͤ rgneaubedumnnn utaui (Kutin
dicit tex. legitur Exodi.c.xri.) . ꝙ ira ne
1

rit. Gides noſtra ẽ ꝙ quot
tidie deus nouas creat ani
mas ⁊ infundit nouis coꝛ⸗
poribus ⁊ infundendo cre/
gt T creando infundit.
b Sianimam. ſimiliter
non dicitur deſeri charitas
que nunquam fuit.ut.j.ð
pe. di.ij. in ſi.⁊ rei que non
eſt pꝛiuilegium darinõ po
teſt:ut ex de ec.ediſf.a d au
dientiam. ⁊? matrimoniuʒ

quod non eſt:accuſari non

poteſt:ut er̃ de deſpon.im
pu.ad diſſoluẽdũ.⁊ id qð
non eſt rũpi non poteſt.ff.
de iniu rup. teſta.naʒ ⁊ ſi.
ſed contra:id qð nõ eſt po
teſt deſinere eſſe.ut.ſſ.uſu
fru.quemad modũ ca.l.ij.
S. i. 1 res que nonẽ: poteſt
habere pꝛiuilegiũ:ex de cõ
ſue.cũ oliʒ.⁊ mittitur ĩ poſ
ſeſſionem que nõ eſt ꝗ non
eſt natus:ut.ff.de inoſ.te/
ſta.poſthumus.⁊ ediſicio
quod nondum eſt: poteſt ĩ
poni ſeruitus.ut.ff.de ſer.
vrba. pre.ſi ſeruitus.ꝭ. vl
ti.tu dicas ꝙ rei que non ẽ
poteſt imponi ſeruitus nõ
ꝙ ſtatim ſit ſeruitꝰ.ſed erit
re exñte in rerum natura.
rxxvij.q.ij.S.his oĩbus.idẽ
poteſt dici de pꝛiuilegio:qꝛ

tunc vere competit.cuʒ res

extabit. H.
c ¶ Ald homicidiuʒ. dic ut
S. ij.q.v.conſuluiſti.
d BVäſlſes. ſi quis pro
anima. ſimiliter di

cit lex quod ſi aliquis ĩterfi

cit animatũ capite puniri
debet.ſi vero nõ animatũ
diſtingue: qꝛ ſi eſt nobilis
parie bonoꝛum amiſſa re⸗
legatur. ſi eſt ignobilis dã
natur in metallũ. ff. de pe
nis.ſi quis aliquid..q ab
oꝛtionis. (Adde ꝙ ita legi
iur Erodi.c.xxi.et Deute
ro. xix.) S
¶naſcitur.ut illi dicunt
gq dicut animã naſci ex tra
duce.

conueniens.

Cauſa

.Nec animatũ. 1 B qdem verum eſt ꝙ anteq;ᷓ lineamẽta coꝛpoꝛis habeat non ĩ
funditur anima:ut.j.c.pꝛoximo.quidam tamen heretici dicũt animã creari ex tra
duce.i.ex pꝛeiacẽti materia.i.ex anla generantis ⁊ naſci cũ coꝛpoꝛe.ſicut ⁊ creatur
ex coꝛpoꝛe.alij mentiunt᷑ animas creatas eſſe in pꝛincipio mũdi ĩ coꝛpoꝛibꝰ ſtellis
⁊ infundi coꝛpoꝛibꝰ.poſt reſolutionem vero redire ad pꝛopꝛias ſtellas ſi bene vixe

nõ eſt nec animatumꝰquidem poſſit in-
telligi:⁊ iõ homicidiũ nõ ſit:qꝛ nec exa-
nimatũ dici poteſt ſi aiaʒ non babebat.
Item ſi ilud infoꝛme puerperium iam
quideʒ fuerat ſed adhuc quodãmodo
infoꝛmiter animatum.qm̃ magna qõ ð
anima eſt:nõ eſt pꝛecipitanda indiſcuſ/
ſa temeritate ſnĩe.iõ lex noluit ad homi
cidiũ pertinere:qꝛ nõdum dici põt aĩa
viua in eo coꝛpore qð ſenſu caret.
CIdẽ inli.qõnũ vete.⁊ no.teſtamẽti.
Heeodem.

Oyſes tradididit:ſi ꝗs percuſſe-

rit mulierẽ in vtero habentem:⁊
aboꝛiũ fecerit:ſi foꝛmatuʒ fuerit det aĩ
mãꝰ:ſi aũt infoꝛmatũ fueru mulctet᷑ pe-
cunia: vt pꝛobaret aĩaʒ nõ eſſe ante foꝛ
mam.itaqʒ ſi iã foꝛmato coꝛpoꝛi datur
nõ tñ in conceptu coꝛpoꝛis naſciturtcuʒ
ſeĩe aĩa deriuata.naʒ ſi cũ ſeie ⁊ aĩa exi/
ſtit ex aĩia:⁊ multe aie quotidie pereũt
cũ ſemẽ ex fluxu quodmõ nõ ꝓficit na
tiuitatiꝰ.ſed ſi pꝛius reſpiciamus vide-
bimus ꝗd ſegꝗ öbeamus. Cõtẽplemur
facturam ade. In adam enim exẽplum
eſt datum vt ex eo intelligamus qꝛ iam
foꝛmatum coꝛpus accepit animam.naʒ
poterat deus animaʒ limo terre admi-
ſcere ⁊ ſic foꝛmare coꝛpus:ſed ratione ĩ
firmabatur?:qꝛ pꝛimum opoꝛtebat do
mum compaginari:⁊ ſic habitatoꝛẽ in
duci.anima certe qꝛ ſpiritus eſt in ſicco
habitare nõ põt:iõ in ſanguine fert᷑ ba-
bitare :cuʒ ergo lineamenta co mpacta
non fuerint vbi erit anima:
WItẽ biero. ad alga. Geeodem.
Icutſeĩia paulatim foꝛmãtur ĩvte
ro ⁊ tandin non reputatur bomici

dium: donec elemẽèta cõfecta ſuas ima

gines membꝛaqʒ ſuſcipidãt: ita ſenſus“

ratione conceptus niſi in opera pꝛoru-
perit adhuc in vẽtre retinetur ⁊ cito pe/
rit ab hoſteꝰ. Cum ergoꝰ qui aliquam ſi
biad tẽpus adhibet cnʒ ea adulter eſſe

dicitur: nec ab ea diſcedens nec filiã ſuò

C¶Wereunt. quod eſtinn
gMatiuitati. ſoꝛte vitio matricis.

hb Nonne inſirmabatur.i. deſtituebatur: vnde non videbatur rationabile quo

ad opinionem bominum. (Adade ꝙ ſic legitur geneſis. c. ij.)

¶ In ſicco.i.in coꝛpoꝛe rudi inſoꝛmi.⁊ eſt ar. pꝛo noꝛmanis ⁊ anglicis ⁊ polo

nis: ut poſſint foꝛtiter bibere ne anima habitet in ſicco.
HWabitare.ſ. ꝙ ex eis vinuʒ efficiatur:uel per vegetationẽ:alias tã boni qᷓ; ma
lii angeli habitent in ſiccis coꝛpoꝛibꝰ a in cadaueribꝰ ⁊ in lapidibus ⁊ auibus in ꝗ-
bus ipſi demones dant reſponſum.ut.xxvi.q.v.nec mirũ ut vr de ſaule ꝗ adoꝛa

uit mabolum.

Ycut. per hoc. c. dicit baʒi. petã ſola voluntate cõmiſſa:ſola volũtate debere

deleri. nam oĩs res ⁊c̃.ex

eri.n c. e? de reg. iur. ols. alij dicunt eſſe neceſſariam exterio
rem penitentiam:ex quo voluntas egreffa eſt ſuos fines.
m¶ Ira ſenſus.i.uolũtas.

n Ratione.i. cogitatio uel voluntas bo⸗

na mente concepta.cito pit ⁊c.uel ĩtelligit᷑ ð mala cogitatione concepta in ratione
nel intentione. i. in anima que perit. S ”J
0 Ab boſte. i. a ſuggeſtione viaboli:qꝛ ſuggeſtio eius nð habet effectuʒ circa hbo
minem cum neſciat mẽtẽ hominis:ut.xxvi.q.iij.ſciẽdũ.

P¶CQum ergo. reſpicit ſinem. c. ſoler queri. .
q¶ Illi. cum ei ñ ẽ carnaliter comixtꝰ:nec ibi ſumat ar. S.õer de ſpõſa.ad audiẽtiã.

cillam abijcere. cum ergo canõ nò iubeat abijci illam que nõ eſt vxoꝛ nun

quid ſua auctoꝛitate ſtatim pot ab ea recedere.rñ. nõ.xxxv.q.vi. multoꝛum

Rin lerlare⸗

¶ CCrebris.ut dimittatur concubina.

Axorem.ſ.qui dimittitconcubinam.

uI¶Quod neceſſarie. ſ.pp ne

ceſſitatem carnalis infirmitatis.i.cã incontinentie.uel qꝛ continere foꝛte nõ
poterat ul ne plures alias cognoſceret. x ¶ Sidelit.ſʒ cũ hoeſtate oiugij.

illitradens peccat. Añ Leo papa.
CPꝛofectus ẽ honeſtatis foꝛnicariã
abijcere ⁊ vxoꝛem legitimaʒ accipere.
Ncillam abijcereſa thoꝛo? vxo⸗
reʒ certe ĩigenuitatis accipe nõ du⸗
plicatio cõiugij:ſed ꝓfectus ẽ honeſta-
tis:culpanda ſit ſane caliuʒ negligẽtia:
ſed non penitus deſperãda: vt crebꝛis:
cohoꝛtationibus incitari qð neceſſarieꝰ
petiuerunt ſidelite r exequantur. nemo?
enim deſperandus eſt dũ in hoc coꝛpo
re ↄſtitutus eſt:qꝛ nonnũqu q; diffidẽ-
tia etatis differt cõſilio maturioꝛe ꝑſici
tur. C Itẽ.

nio copu at᷑ q̃ cõcubinã bñti traditur.

En oiĩs mulier viro ↄiũcta vxoꝛ

ẽ viri:qꝛ nec omnis ſiliusꝰẽ heĩs
patris?.nuptiarum auteʒ fed era inter ĩ
genuos legitima ſunt ⁊ inter coeq̃les?.
⁊ multo pꝛius hoc ipſum domino con-
ſtituente quam initiuʒ romani iuris ex-

titerit.itaqʒ aliund eſt vxoꝛ:⁊ aliud cõcu

bina:ſicut aliud ẽ ancilla:⁊ alinð libera.

pꝛopter qð ẽt apoſtolus ad manifeſtan

dũ harũ ꝑſonaꝝ diſcretionẽ teſtimõiuʒ
poſuit ex geneſi vbi dr̃ abꝛabhe:eijce an-
cillã ⁊ filiũ eiꝰ.nõ erit heres filius ancil
le cuʒ iſaac ſilio meo.igit᷑ cuiuſlibet loci
clericus ſi filiã ſuã viro bñti ↄcubinam
in mſimoniũ dederit:nõ ita accipiẽduʒ
E q̃ſ eam ↄiugato ðderit niſi foꝛte ⁊ illa
mulier ⁊ igenua facta ⁊ dotata legitĩe:2
publicis nuptijs hõeſtata videat᷑.pr̃no
arbitrio femiĩe viris iũcte carẽt culpa:ſi

mMlieres q̃ aviris hẽbant᷑ in mrimõio

nõ fucrit qꝛ alið ẽ vxoꝛ alið ↄcubia. Cũ
ergo dicit᷑ pr̃no arbitrio femie iunctevi
ris:dat᷑ ĩtelligi q; pr̃nus ↄſenſus ðſide-
rat᷑ in nuptijs:nec ſine eo legitie nuptie

hẽant᷑.iuxta illðenariſti pape.ałr nõ ſit

legitimũ ↄingiũ:niſi a parẽtibꝰ tradat᷑.
Itẽ Ambꝛo.in lib. ð patriarchis.
Dnoꝛant᷑ parẽtes rebecche mũe⸗

ribꝰs. oſulit᷑ puella ñ ð ſpõſalibꝰꝰ

illa eni iudiciũ expectat parẽtuʒ.nõ ẽ.n.

CLegitimo matrino

vMemo. ðpe. di.
vij.nemo. C. de ſi⸗
deicð.li.deberi.j.e.
q.iiij.recurrat.ĩ ſi.
S.xxiiij.q.ðiij.illud
2.cecoꝛripiantur.
3 Etatis. ſ. pri.
q.ij.antiqui.⁊.c.in
adoleſcẽtia.S.l.di.
pongeret. de eo. S.
2. Diſfert. ſiẽ pñ⸗
ia quãdo differtur
ad tpᷣs donec defer
ueſcat culpa luxurie

de pe.di.i.ſunt qui

arbitrant᷑.⁊ dũ eſt i

peccato ñ debet age

re pnĩam.ð pe.di.
iij. in ſalicibꝰ. ſed il
lud intelligitur tm̃

de ſolenni peniten⸗
tia.alias aperte con

tradiceret de pe.di

ſtin. v. falſas. qꝛ pec
catoꝛ bñ agit ꝓ cri/

mine penitentiam:
ut notaui. xiiij. q.
vi. in ſumma. ⁊ e

5 pe. re. ꝙ quida.
j.de pe.di.iij.nibil

pꝛodeſt.

9 On omnis.
fllius. . e. q.
iiij. dicat. coͤtra ſʒ H

filiꝰ pʒ generalẽ ibi

ſim ſpecialẽ ſigniſ⸗

cationẽ accipitut.
atris. pater ẽ
quẽ nuptie ðmon⸗/

ſtrat. ff. ð i ius vo.

2 ſempr.
Ingenuos. ar.
ꝙ nõ ſit legitimum
matrimoninm iter
puberem ⁊ impube
reʒ: nec inter ſeruos

plenarie.

b ¶ Et inter co’equg
les.i.inter adultos.
ex ð geſpo. impu.ð

illis.

c Conſtituente. in
paradiſo:cũ fec adã

7 euã ĩ adulta etate
⁊ eos mf̃imonialit᷑

ciunxit. de pe. di.ij.S. rõanos. ner. ada. ułcõſtituit ꝙ; nõ oĩs fſiliꝰ ſit heres

ibi eijce ancillã ⁊c. ſed j.j

bie e.qłiiij.recurrat. vbi dicitt ꝙ nõ obfuit ⁊c᷑. ⁊ ita ſi
lij iacob obtinuerunt hereditatẽ cũ alijs gẽitis ex ãcilla:dicũt ꝗqdã ꝙ poſtaea

iacob õrit cũ ancilla ⁊ ita legitimauit filios.ſz ð e ſi. ſint le.tata. qꝛ eo tpe

ſuſcepti ſũt qñ mater eẽ uxor nõ potuit:ſij dic ꝙ ſufr cit ꝙ credebat᷑ q tũc poſ

ſet eẽ uxor:ut.j.e.q.iiij.obijciũt᷑.(Zldde ꝙ ita ut ſegꝗt᷑ ſcribit paulꝰad gala

thas. c.iiij. ⁊ legit᷑ oꝛigialr geneſis.c.xxi.) d TZegitime.i.cõeʒ ſoſẽni-
e ¶ IYllud.S.xxt.q.v.aliter.
f Onoꝛãt᷑.O ꝓ mr̃imòio ↄᷣhẽdo põt exigi pecũia:nec erit ſimoia lʒ mfi

tatẽ legalẽ habẽtes.er de deſ.ĩpu.tue.

Hmoniũ ſit maximũ ſacrm̃.nã talis datio potiꝰdicit᷑ honoꝛ qᷓ; pciũ:ut

bic diẽ ſic. xvi.q.i.decĩe.⁊ ẽ ſi.ff.mã.ſi remunerãdi.ſi qras q̃re ĩ boc ſacra

mẽto potiꝰ ĩiterueniat pecũia qᷓ; ĩ alijs:dicũt ꝗdã ꝙ ꝑp onera mr̃imonij.ſʒ

certe eadẽ röne ꝓ ingreſſu monaſterij pot recipi pecũia ꝑꝑ onera qᷓ ſuſtinet
monaſteriũ.xvi.q.vi.de lapſis:ſed hec eſt ratio qꝛ ĩ hoc ſacramẽto nõ con

fertur gratia ſpiritus ſancti ſicut ĩ alijs:ut.i.q.i.multi circa mediũ.⁊.c.ſi⸗/

cut.⁊ ꝗcquid inniſibilis.eñ multa fuerũt pꝛohibita ĩ veterilege in quibꝰnõ
cõſerebat᷑:nec adhuc hodie cõfert᷑ gratia.ſicut emptio ſepulture.ut. rxiij. q.
ij. poſtq;.g.iñ dicit ꝙ ꝓ matrimonio nõ poſſet dari pecunia. (Adde ꝙ its “S

eSienr geneſis.c. xxiij.)

Muneribꝰ. datis a ſeruo.abrabe elieʒer patri rebecce ꝗ dicebat᷑ batuel.
hb Non ce ſponſalibꝰ.innuit hec littera ꝙ cöͤſenſus puelle nõ eſt requiren⸗

coerturg
CPi
n. verecun
6Crg
de
D
mmiturpio
cvangeie
Cccefilus
ner.ſigen
ſe.i.ſenn
coꝛrupta.
tubeemn
ſlan⸗
olinput
t votum
ppentusten
Harpater n
feuocarerq
uſeobliga
lon deoꝛer
lhue pue
Gſi beb
ſoipo
liahar.
ſteurdic
Puneri
CNa
lſtſerm
he noͤeſt
luũm mio
C. nup.
COblga
atad mos

(ganting

Guedolin
ſuenodt
ini ni
lyuelapz
luramatße,
n gie
lenitmech
aliciperan
imijateno
Uminomnive
linpolomnon
ſona gil
uunnriuh
Notauin ,
CE —
dhenbenne
inͤ

ſunenloſin
dnn ſaron
aumflins
amngmmn
Peter ſin
4 hinonnmne
ſgiijerd
Duuuei

Orlne
munnier,

XXXII

dus in ſponſalibus:qð m̃ ſecus eſt:ut.xxx.q.ij.c.vnico.ff.de ſpon. ſponſa⸗

III IIII

2 6 6

teneat matrimonium lʒ non adſit voluntas eius.alias bene dico requirenduʒ eiꝰ

W lia.ĩmo ⁊ de ſponſalibus fuit cõſulta: vbi dici᷑ vis ire cũ iſto bomine.dic ꝙͤ conſenſum:maime ſi eſt minoꝛ. vnde coꝛrigitur illud inſti.de nup.in pᷣninũq
iünfm nõ de ſponſaiibus tm̃.ſed etiam de pꝛofectione.boc tene:ꝙ ſi nõ contradicit ergo pater eam dotare tenetur:ſicſargu.ff.de ritu gicueliberos⸗ ponitur hic
ſlron conſentire intelligitur: ut hic pʒ.Nec põt contradicere:ni cum pater indi nel pro tt. . m PMarentum. bene dicit.
ltmmire, um eligit. ff. de ſpon. ſed que patris. Aũñq;.n.inuenimus mulieres contra ſua commoda laboꝛare.C. de ſpon.ſi pater.
ſnonce a ¶ Mudoꝛis. arg. hoc iñ ad honeſtatem refe
hölldtn matrimoniuʒ poſſe ras. extra de deſpõ. impu.
W contrahi inter abn- Evginalis pudoꝛis eligere maritũ:ſʒ iaz ipedierit:a ſancta cõione a liminibus e.
W tes per pꝛocuratorey deſpõſataꝰ viro de ꝓfectõis die ↄſuli: eccleſie babeat extraneꝰ. ¶ His aucto- n ęRS—
Tenftm wenee . nec ĩmerito dilationẽ nõ attulit. Jure ⁊ riratibus pꝛemiſſis:euidenter aſſerit ananes giruea minde
imill ꝙ parentibꝰ puelle eni ꝓperare debuit ad maritũ: vñ ilud qʒuis aliq nõ ſiliox ꝓcreandoꝝ ſʒ xt bilibus. de hoc habet. xrri.
gtinnze dari pot pecunia ut euripidion qð mirant᷑ pleriqʒ: vñ tran nẽtie cã ↄuenit:iñ oiuges appellant. q.ij. in ſumma.
Nin n conſentiant matri ſiatũ ſit maifeſtũ ẽ. ait.n.in ꝑſona mulie LS. III. o Etertia. bic depi
W monio interuenien - ris q̃ cũ volebat marituz relinquẽ:⁊ ad Etertiaꝰ vo qoõne pelagiꝰ dif gitur tertia qð.
Aſfff, tepecunia:qꝛ ibi n? galſs petebatr᷑ nuptias:ſpõſalioꝝ meoꝛuʒ d iüinit ſcribẽs öfẽſoꝛi potẽtio. d an. ſ. puella ĩ ma
gibnin eönlete aahns pĩ meꝰcurã ſibi ſubijt.hoc.n.nõ ẽ meũ. ¶Arbitrio liberi aninõ oꝛi Dahegtſ aunaniaöhege
nnn al,Mennckeat, c. ergo o? ipſi philoſophi mirati ſũt ſᷣna goſenui Sinerij patris puellaʒ nupii tis ſerui:an liberi aui. 1
er linun ð nup.icopulatiöe. re vgines ⁊ nõ ſolü vgines:. 5 Et ſi qua qui opoꝛte . gaem aui: qꝛ ſeruus nõ ha-
emn ni aeiugines. coſli mkier amiſſo cito marito: ⁊ adoleſcẽtu Atrem puelle eccleſie nr̃e famnlũ beet liberũ arbitriuʒ ad ea q
nininn um eſt. ar. erra ve la laqueũ ifirmitatis ſue timès incidẽ: ſi auũ vo eius liberis oꝛtũ cõſtat eſſe liber homo facere pot. ſed
tnimin deſpon. impu. tue. vult nubẽ nubat tm̃ in dño:ita vt electõ natalibus:⁊ iõ aui magis ' electionẽ de ecguinilre honenare
Eullithſtt . dliertiein nẽ mariti parẽtibꝰ deferat: ne appetẽtie ↄiunctione neptis qʒ patris eius: cnius ? ) Rlirem. magi⸗ s
hlinlgni miur ppo virginei eſtimet auctoꝛ: ſ ia de nuptijs ſuis ele nulio mõ libe pot eſſe arbitrin ocerni a Waihtalein habent iug
lntfnin euangelio mulier cctionè ſibi vẽdicet. expetita magis dʒ vi mus attẽdi. Quia ergo electiõe auni ilam. xxx. q. v.c. i.ſed pa⸗
nauama ecce filus tuꝰ.fK. e deriaviro quã viꝝ ipa expetiſſe.vere· buic iſta nupſiſſe pꝛobat᷑:hãc cõſtat legi teer non babet cum ipſe ſit ĩ
ſin n uer. ſig. mulieris.? cũdiã pᷣmittat anqᷓ; nubat qͥ iʒ ↄiugiũ time ſibi copulatam. Q. IIII. ptate alterius: ut.ff. de ad/
amien le.ij. ſeruus. albi ꝓ plus cõmendet verecundia. ¶ Ite, in ul. ſic deniet
nn undteno oan. beonuneroum. Daeoſi Aod autez exancilla Poter deſ ankinſingmmemane
rftan ni, 5. i. 2 no. ꝙ. b. dicit Aiiereſi qppiã vouerit ?⁊ ſe 2ſtri⸗ vrxoꝛis ſue ſterilitatez filios tenon eſt in poteſtate aui.
wüinfumme q ſ impubes emit⸗ rxerit iuramẽto q̃ẽ in domo pr̃is q queref alicui liceat: exemplo ar. iſti. qui mo. ius pa. po.
Sneengrl tit votum vel ſara ſui ⁊ ĩ etate adhuc puellari:ſi cognoue- pꝛobatur abꝛahe: qui ꝓpter ſol. 5. vlti. nam per patrez
ſcepe ihi mentuʒ ⁊ eſt doli aa rit p̃ votũ qð pollicita ẽ:⁊ iuramẽtuʒ qᷓ ſterilitatem vxoꝛis ſue ſare i acquirit᷑ auo poteſtas in ne
noct. par pater nũqꝙ;ᷓ põt obligauitaiaʒ ſuã ⁊ tacuerit:ñ rea erit: greſſus ẽ ad agar egyptiacã:vt ex ca fi· pptibus.ſed ſi iſte liber erat
.* reuocare:q; cuʒ pon ſed qcdd pollicita eſt ⁊ iurauit oꝑe? cõo⸗ ſios acciperet. Item iacob cũ ex rachele qüene lnſeeit:ſe poſtmo
ſininchit E alemin g plebit: aut ſtatim vt audierit ↄdixerit fſilios habere nõ poſſet exãcilla ſua fli,· dum ne atſeatetnnee⸗
D li. pue. pueris. ⁊ le· pr: ⁊ vota ⁊ iuramẽta eiꝰirrita erũt:nec os ſibi ſuſcitauit:nec ſoluʒ pꝛopter ſteri teauiſut inſti. qui. mo. ins
fnſpenlkſgi⸗ git ſic. b. hoc. c. mn obnorxia tenebitur ſponſioni: eo ꝙ di- litatem: verum etiam pꝛopter ſecũdita pa. po. ſol. 5. admonendi.
ationochgt. lier.l. ĩpubes:nõ do xit pater eius. Item Auga. tem ceſſantem legitur intraſſe ad ancil- czin boc caſu oporter intel⸗
(Pimunnn licapax. (Adde ꝙ Erito bic querit᷑ etiaʒ de voto vir lã lie:⁊ ex ea genuiſſe ſilios. Ex ꝗbus oĩ ligi qð bic dicit᷑. uel dic ꝙ
innpnt un⸗ ſteut dieit tex. legit ginitatis. mulieres.n. etiã virgies bus colligitur pꝛopter ſterilitatem vro vbiauus ẽ liber ſiue nepos
kuſchbn . Eaningn u in ſcriptura ſolẽt appellari:⁊ videt᷑ eti ris ſue:ex ancilla:ſiue ex qualibʒ alia lici ‚S—————
n en n erma vomum: Apoſtolus ð patre loqui: c dixit: ſeruet te filios queri. alioquin adulterij macu-· qui —
— qꝛ nõ eſt emaãcipꝛaa virginẽ ſuam ⁊ det nuptuivirginẽ ſuãũ. la abꝛabã ⁊ iacob notabũt.ſʒ ſicut poſt de honeſtate. in ptate autẽ
ommmontom ie qũ tñ mĩioꝛ ſit.arg. CEcontra in conci.tol.iiij. moꝛtem ſare abꝛaham cheturaz duxit anui matern nullus eſt. in/
bcrn tinihr C.ð nup. vidne. W Aidue ⁊ virgines pꝛopꝛia volunta vroꝛem: ne ſᷣm augu. chꝛiſtiani putarẽt ſti. de pa. po.in ſi·bic ergo
eeinueriawos g¶Obligauit. ideft te ſibi maritos eligant. eẽ peccatũ poſt moꝛtẽ vxoꝛis aliaʒ di· de auo paterno dicitur.ſed
tee. ſen ad modum ob⸗ Sc ſanctũ confirmat ↄciliũ vt vi cere:ſic videtur viuẽte vxoꝛe ſua ſlios nunquid oꝛiginarius filiu
— n adali vieſt . due quibus placueritteneant caſti er ancilla ſua ſuſcepiſſe: ne ab aliquib? babet iptate. n ei ipſe ſi
ineraconos. ꝙ ſiue doli ſit capax uue quibus . n⸗ lcepiſe: guib in poteſtate alrerius. C. de
herur i Riue n duʒ m̃ ſit in tatem. ꝙ ſi pꝛuſqᷓ; pꝛoſiteant᷑ ↄtinẽtia, hoc reputaret᷑ in crimen. ¶ Illud autẽ agri. 1cen. ne viutius. 1
nh fra ani.riiij. ul. riſ. nNubere elegerit: illis nubant quos pꝛo Augu. dicitur contra aduerſariũ legu, in poteſtate alterius ẽ aliũ
Cunſtumni lpueſla.pr ſo fuoctt voluũtate voluerint habere maritos.ſi- CPꝛabhrtaum li . in poteſtate habere nõ pot
mnäſtiftu uralmrtn lir 57 milis cõditio ⁊ de virginibus habeat᷑: Quomodo abꝛabam excuſet a crie ff. de adulte. ſic eueniet. 5
eniinluen Eneiai Puen K nec exira voluntatem parentũ vel ſuũ foꝛmicationis. üüſe vore⸗ d onigtnarte hie
iurnui volicaparamelegie Ccogant maritos accipere. Si quis ve⸗ Sie abꝛabe eti vſch ad vcrepiti hamier uel melige v⸗
ntan timã eratem oblisa To /ꝓppoſitü caſtitatis vidue vel virgis . etatẽ ſenectutis foꝛnicatõis obiecii ſno. d
iob tur in omni voto nii HWH r¶Arbitrium. ar. ꝙ nec
ng ſi in voto monacha RM Td ſuo arbicrio volnit
kedel tionis.xx.q.i.illud.⁊ tñ lʒ obligetur pater pðt reuocare ex conceſſione buiꝰ dncere vxoꝛem:qualiter.n.in ſe arbitrium habebit ⁊ non in ſua ſobole. ergo ſicut
nichi Nuct canonis:⁊ ita hoc intelligitur de doli capace ⁊ vero obligato:de hac mate/ per illud extra de coniu.ſeruo.c.i.hodie liberum habet arbitrium contrahendi ma
huec⸗ i ria notaui.xx. q.i.in ſumma. l trimonium:ita liberum habet ſiliam tradendi. qualiter enim in ſe habebit liberum
me.i. 1 hEt iurauit opere.ergo rea erit ſi tñ cõpleuerit:⁊ ita contrabere põtim/ arbitrium ⁊ non in ſua ſobole.ſed hic non habet liberum arbitrium:quia filia non
n n . ubes: q concedo.ar.huius. .xx.q.i.c.i. erat in poteſtate eius.ſed liberi aui.uel dic ꝙ nec ſeruus habet liberum arbitriuʒ cõ
htſnduf iStatim.S. xx. q.ij.c.ij. contra. b. ſoluit:qꝛ ideo datur ibi maius ſpatiuz trabendi ſine voluntate domini:ſi tamen contrarerit tenet:ut.xxix.q.ij.c.fi.⁊.xxx.
bonmſhtia qꝛ per tale iuramentum eximitur a patris ptãte.bic aũt loquitur de alio iu/ q.viij.5.ſed obiſcitur.
Pſelbe ramento ſiue voto:qꝛ ʒ adimpleat adbuc manet in patris ptãte: ideo ioi AQod autem. Itec quarta queſtio nibil habet queſtionis quia
runſng maius ſpacium datur iᷓ bic.hit.n.loquitur de voto abſtinentie.ler aũt di non licet ex quacunq; cauſa viuente vxoꝛe ex alia filios procrea
anmi * cit ꝙ cum ſilius eſt in poteſtate non obligatur aliquo voto.ff. de polli.l.tij. q re. q de abraam de alijs dicitur non obuiat: quia auctoꝛi-
minin, ſ⸗ ſed derogatum eſt ei. L tate ſpiritus ſancti excuſati ſunt extra ð diuoꝛ.gaudemus.xiiij.
uni ,, t; C Mater. ſoluitur autem prima poteſtas adueniẽte adulta etate quo ad q. v. dixit. (Adde ꝙ ſicut in boc capitulo dicuur legitur oꝛigi
lgenni matrimonium carnale ſiue ſpirituale: ⁊ quo ad iuramentum. xx. q.v. puel naliter geneſis.c. xvi.xxx.a.xxrv.) t ¶ Silios. iſmaeleʒ
nrln nin la. xxij. q.iiij tribus. (Adde ꝙ ſicut dicit᷑ ĩ ſequenti capitulo legitur in pꝛi- alios ſilios.ſ. dan ⁊ neptaliz. u ¶ Cheturã.q fuit binomia q̃ alio mõ vocabat
Mhg 1 D'm ad coꝛin.c.vij.) H agar matrẽ iſmaelis.ar. .qꝛ eo tpꝑe quo ille fuit cõceptꝰnõ potuit eẽ legitimꝰ:dẽᷣ ex
,erkpert. Oc ſanctuz. parentum. ᷣm canones licet ſilie preter voluntatem pa Se ſacto ñ potuit legitĩari:ut ex ꝗ ſilij ſint legii.tãta.a.ff.ð ſta.ho.paulꝰ.
letnn remum nubere: vñ nec ẽ neceſſaria patris volunias quantum ad boc qun x -. Ste. aſtipulatoꝛ. ſ. adiutoꝛ. xi.qe iij. anteceſſoꝛ. ́́UÿW

—–
—

iiij.ſieut biero.

Caunſa *“
factũ ſanctũ preſumit᷑:ut.ix.q.ij.lugdunenñ. s ¶ Maſcun:᷑.i.charitatẽ ⁊ ſidẽ habꝛt. ? ¶ Intus.q.d.mali ſũt ſiue ᷑ 4
WSamens. “ Märenelſernalunnds qun äanngbet ſcöõs Da⸗ videant᷑ bõi ſiue mali:ſiue ab cdden nn ſint. 4 ii 1
nuptiad qui nec legez net pꝛophetas recipiebat. a que futt eius bereſis habes. triiſ. u Area. vici: preſens eccleſia ĩ qua mali pmittiſũt böis: ſi i area palea inſin
S Gdinrekucaz ner. tertulianiſte. granis. h. r . Malea. eſt ſiue intus ſiue eỹ q palea eſt ⁊c. ſi- gnnund
c Ecurrat. nibil boni ui bic. alibi enim bonũ ſigniñcat ut ibi: ecce ancilla do⸗ cut vſura nõ deſinit eẽ vſura lʒ in ſoꝛtem cõuertatur.C.õ unn.l. Wi⸗ . hi
mini ⁊c.(Adde ꝙ ne lesr Paele. . nai
tur geneſis.c.xxi.et ui ſe 3 . — . Puis. S. rxvij. 4
le r Vrochec. ih. crimẽ:pꝛofecto qꝛ ⁊ poſt moꝛt ſare al · Atẽ que peperit chaim:⁊ chã ⁊ iſmabel . ij. nuptiarũ. F. i. rnn
¶ Quattuoꝛ.i.q̃tuoꝛ mo terꝗ duxit: vbi ⁊ ſi nullũ intelligerer᷑ rei ⁊eſau:eadẽ ipſa peperit ⁊ dathã ⁊ ali- 8 dic ſine maana. ſnn .
di genetadi homies in ſie apdite ſacrẽ̃mꝰ: ꝓpter hoc ſolũ id facere os in eodeʒ populo ſimiles.⁊ que iſtos ———— hane
aliasn. vno im ſut dene doebuit abꝛabam: ne putarẽt beretici ad eadẽ ipſa ⁊ iud pſeudo apoſtolumæſi ; Beiperadu eſt iͤleifn
P alnaur uerſus populum dei:quibus etiam ter monẽ magũ ⁊ ceteros vſq; ad hec tpa S. e. q. ij. ancilla. . lunni
ſur ſerui aut liberi. ff. ſta. Tulianus aſtipnulatoꝛ aſſiſtit: poſt vrxoꝛis pſeudo xpᷣianos in affectiõe aĩail perti xxiij.q.iij.coꝛripiãt. gisle
bomi. ſumma. moꝛtem crumen eſſe ducere vxoꝛesꝭ. Sa naciter obduratos: ſiue ſint permixtiin ⁊? & Mis ita. pegni *
d ¶Quattuoꝛ.i.iſtis qaugt cramentũ hiuius rei ẽ: ꝑ bonos mali vnitate ſiue appta pꝛeciſiõ e diſſentiãt. abrabaſunteſee Gutn
tuoꝛ mois generaclil nar, ⁊ boni erãt in ſide generadi: ſic⁊ pma- Sed cũ tales a ſpuũalibus euägelizätur naren azvia bon Finisi
ann ri ſ.. me ſi⸗ los boni ⁊ mali erãt ad ſidem acceſſuri. ⁊ ſacramẽtis imbuunt᷑:tãqᷓ; per ſeipſaʒ nis lup terr ? egri runche
hie eg miſcat enl et CEñ Aug.ſuꝑ Joã. ¶Sicut bo rebeccha eos parit ſicut eſau. Cũ aũt ꝑ naĩq ipſe dũs app 6Krn
L ulegitim parentũ viiis noꝛuũ miniſterio bõi 2 mali: ita miniſte- illos ꝗ nõ caſte annũciãt enãgeliũ:tales nitut pegrinꝰ.i.q. eglen
no ſequant᷑ perpemã bere rio maloꝝ boni 2 mali in ſide generan in eodeʒz populo generatur: nõ ſara q i.5. opponit. uer. ꝙ ſade
ditatẽ habebũt. lvi. diſ. na Ecurrat nuc aĩus nr̃ ad abꝛaã iſa- dem per ſeipſaʒ parit ſed per agar. Itẽ ane. clde na
neegieimiint crarege qac ⁊ iacob.in iſtis tribus iuenimns bõiſpũales qñ eugsclizarmi? ſacramẽ ſf. dr.5 c. ſihen
eetn wvitan parere liberas:parere ãcillas. Inueni- tis vel baptiſmatibus carnalibns gene- 2 In peculiarẽi. aſtatu
lis uſibere ..c. vien mus ibi partus liberax: iuenimus etiaz rant᷑. Lia quideʒ vel rachel iure ↄtuga⸗ ppni ar.fl ad ne⸗ mmhe
lie woris legitime ̈ ancll ibi partus ancillaꝝ. Ancilla nibil boni li eos.ſ.ꝑ ancillaꝝ vtex parit. Cuʒ vo ꝑ belli. cogi. i. rñ. ⁊ di. tCn
le: ut. lvi.di.iſmael. ſigniſic at. eijce ancillã inquit ⁊ filiũ eius ſprrituales in euãgelio generatur boni liii.ex antigs. Mreuen.
¶Per malos. at. waeg Inuenimus rem miram in iſtis genera ſideles qui vel vadũtꝰin ſpualẽ affectů ⁊x ¶ Kalle . . lenn
ritur eccſie uel alio religio⸗ tionibus ancillax ⁊? liberaruz: quattuoꝛ pietatis: vel eo tendere nõ deſiſtunt: vl ns amap woi ſi,
ſo loco p hereticos.ar. xvi. ſ. genera boĩuʒz in quibus ↄpletur ſisu iõ nõ faciũt: qꝛ nõ pñtꝰ.ſicut ex vtero ſa es habitc. ⁊ẽ male lickn
vdeßen. tot uli xpᷣiani. vt nõ ſit mix q re iſaac vel rebecche iacobi nouã vitã qictü oppꝛobꝛii: tc.
Erpulſus.nõ qꝛ ſʒ crr atotius populixp e ec. . dictũ oppꝛobꝛii: uthᷣ ...
SnarE:ß qꝛ fratrẽ perſe in tribus illis dictũ eſt. Ego ſuz deꝰ ab · ⁊ nouũ teſtamẽtũ naſcunt᷑. Itaq; ſiue i ⁊c cpe: ut. ij. q. vi. mnasnn
quebat: ut lvi. di. iſmael. raã deus iſaac deus iacob. In oĩbꝰeni, tus verſari videãtur:ſiue aperte foꝛis paulꝰ. ⁊c mledictũ ((An⸗
nä gbm carnẽ erat pſeque xpᷣiãis fratres attẽdite:autp malos na iÄſit qð caro eſt: caro ẽ:ſiue in area ĩ ſua pene.vñ maledictꝰ dataeſ
bat e qui m ſpirit: ut. ẽꝰ ſcũtur boni:aui ꝑ bonos naſcunt mali ſterilitate perſeuerent:ſine in occaſone bõ pepeditiligno Mltanin
ii.ii aufm.Adde aut ꝑ bonos bõi:aut ꝑ malos mali:am ctatõis tqq̃; vẽto extra tollatur: qð pa dane, Jdel uero. zgrs
Jia oinen legit gene · plis iſtis quattuoꝛ generibꝰnõ põt inne lea eſt: palea eſt. a ſemp ab illus eccie a (Eoͤſtabat. l 1
b¶ Seducere. iſmeel. n. fa niri. Innenis ibi bonos ſfilios igcobna- qẽ ſine macula? ruga vnitate diuiſus ii: diſti. plunimos.
ciebat lutess imagĩes co tos ex ancillis: ⁊ bonos natos ð liberis. cẽ::etiã ꝗ ↄgregatiõi ſctõꝝ in carnali ob S. diſti. xrxi. tenere. müz
gebat eñ eas adoꝛare ↄrra nibil obfuit natiuitas de vteris ancil · duratiõe miſcet᷑: de nullo tũ deſperãdũ (Adde witaut ſeg änd
illud adoꝛabis deũ et. xrij. laꝝ qñ i pr̃e cognouerũt ſemẽ ſuũ:⁊ cõ⸗ eſpᷣ.ſiue ꝗ intus ẽ talis apꝑeat:ſiue ꝗ fo tur leg leuiti.xviii. vinp
q.i. coſiderare. ſequẽter regnũ cũ fratribus tenuerũt. ris ẽ manifeſtiꝰ aduerſet᷑. ¶ His ita rñ Sabin Mer a
ncraeti ſncſt ener qũo ergo in ſilijs iacob nõ obfuit illis q det pꝛo vitate tẽpoꝝ varia inuenit diſ⸗ bAe uneno ioff 4 .
aaetensctienr Gdge⸗ nati ſunt de ancilla:quo minus teneret pẽſatio ↄditoꝛs.ꝓmiſſuʒ erat abꝛabe qfſacerdotalis. 164
llij. ꝗ m. (Adde ꝙ ita lie regnũ ⁊ terrꝗ pꝛomiſſionis quaʒ cũ ffi· wiin ſeie eius bñdicerent᷑ oẽs gẽtes.ꝓ/ c ¶ Querit᷑.arg. ſafn
gitur geneſis. c. xxi.) bus acceperũt:⁊ nõ illis obfuerũt nata- miſerat ſe quoqʒ datuꝝ ſemini eiꝰ ter · eceſſate cã ceſſabit efe fehiia⸗
Wepent. patres vete- ſes ancillaxꝝ: ſed pꝛeualuit ſemẽ parẽtů: rã peregrinatiõis ſue.cũ ergo ceteris i ¶cto.lri. di. bis böibꝰ letal
ris teſti pehit ecleſia p dle ſic qcunqʒ per malos'baptizãtur tanq; idolatria relſictis: abꝛabaʒ filios eiꝰin noana chalicg ndan
cionẽ nouibuefa. . biſ . de ancillis vident nati: ſed q; ex ſeie v. peeculiarẽ populũ ſibi dñs elegiſſet: ri tie b aneru. ar. di.
1 Socierate. mater no⸗ bi dei nati ſunt qð ſigurat᷑ in iacob:ſim te multaxꝝ fecũditate mulierum populi xxvii. diaconꝰ. . di ae.
ara ercleſia q̊ nos ibapti bereditatem cũ fratribus poſſidebunt. dei multiplicatio qᷓrebat᷑:qꝛĩ ſucceſſtöõe ſti.lxxxuii.cũ ĩ pteni röaite
ſmate regenerauit. nam in Securus ergo ſit qui cũ ſeie bono naſci ſanguis erat ſucceſſio fidei: vñ i lege di to.alioqn vdicitam inr ſ
vna fidead vnũ premiũ te tur:tñ ne imitetur ancillaz.ſi de ancilla cebat᷑:maledea ſterilis q̃ nõ reliqrit ſe- broſius. S. e. q.i. in gun
qunt. ̊nungd eadẽ eſt ec naſceris ancillã malã ſuperbiẽtẽ neimi mẽ ſuꝑterrꝗ. Hincẽt ſacerdotbus oliu ſegtae bam. ad aſti
en auefu — teris. Añ.n.ſfilij iacob ð acillis nati poſ · gaia ðcreta ſũt:qꝛ in ſucceſſione familie inuitec,ſeques. ſerahn
bopleb⸗ meg noͤplebe me ſegerũt terrã pꝛomiſſiõis cũ fratribꝰ?* ſue ſucceſſio ↄſtabat eẽ officij.qꝛ vo pi ⁊. c. obiiciuntur. lmne
am. a alibii: eccce conuerti ,· Iſmael aũt de agar ancilla natꝰ expul- carnationẽ xpᷣi gratia ſidei vbiqʒ dilata f Illorum. ad bi
mur ad gentes.a m hᷣ di, ſusꝰẽ ab hereditate: vñ:niſi qꝛ ille ſup tat᷑:nec iã dicit: dic domui iude:dic do dacſt.c.nemo.
cat᷑ ꝙ illud relatiuũ que ꝓ bus erat illi humiles: erexit ille ceruice: mui iſrael:ſed euntes docete oẽs gẽtes Snus auͤboeid nuft
precedit q̃ pepit ⁊c᷑.ſimpli voluit ſeducerelfratrẽ ſuũ ludens c’õ ⁊æ in oĩ gente ꝗcũq; timet deũ ⁊ oꝑatur Kitec,origa⸗ emn dalic
Efacit relatone ij. dedt ilo. magnũ ibi ſacrs ludebãt ſimł imma i1uſtitiam hic acceptus eſt illi. nec electio b aere ohuniml, Nann
mandeeer docder ve bel ⁊ iſaac: vidit illos ſara ludẽtes que muneris qrrii in ſucceſſiõe generis:ſed nlen
achepropenehokuf. torl. auüt peperit abel æ enoch ⁊ nee ? abra- in ꝓfectiõe vite ⁊ ſinceritate ſcie:⁊ vir- acnn
di. haaeo. baʒ. ipſa peperit ⁊ moyſen ⁊ pꝛophas ginitas fecũditati pᷣferf:⁊ ſacerdotibus 6Ar
m ¶ Ciuiiatis. bieruſalem tpe poſterioꝛes ante dñi aduentũ.⁊ que ineruie aſteras ĩpat.nõ ergo ahead ebnan
celeſtis. iſtos ipſa ⁊ apoſtolos ⁊ martyres nrũos aut iacob deligt:qꝛ pꝛeter vxoꝛeʒ ſilios 5Ti
n Aulmall.i. beſ uli. ¶c oẽs bonos rpiianos. oẽs. n. peperit a exãcilia qſiuit: nec iſioxexplo pter co⸗ Krin
edrnen bondo boi. dinerſis thibus nati apparuerut: z ſo ingale debit fecuditatẽ in aliqua liq; ali ſeg
p Nadunt. ſeci cathetiza cietate vnius populi ↄtinenf: ⁊ eiuſde,z cui querere: cũ illoꝛũ cõingia noſtroꝛmʒ Rd
tur baptizantur. cinitatis cines laboꝛes huiꝰ peregrina equãtur vel pꝛeferatur virginitati: 2 i- un
q¶ Quia nõ poſſunt.ſieut cionis experti ſunt:⁊ quidaʒ eoꝝ nucex moderatꝰ vſus iugij noſtri txis mrdi mimn
en. nond.ſ.de . dicg. periunt᷑ ⁊ vſq; in finẽ ceteri experient. i.indinẽ fere imutetur foꝛnicationis illi ging

XXXII Q
xit ſara.geñ.xvi. ante legè ſcriptã.nõ aũt naturalẽ.(Adde ꝙ ita le

n. it 6
beſtien gitur geneſis. c. xvi.) b ¶ Interdictũ.i aliquo precepto ułin
dd lnu terdictũ per aliquã legẽ ſuper hoc ſpaliter latã:erat tũ quodammõò interdi⸗

IIII 267

citur magis peccare qꝛ tueri ſe vult rõnibus ⁊ auctoꝛitatibus ut in hoc.c.volebat.
Itẽ qtũ ad hoc ꝙ pluribꝰ pꝛebet exemplũ peccãdi.ut.xi.q.iij.pᷣcipue. tẽ alia cõſi
deratione ꝗ clã peccat plus peccat qꝛ videtur ſcienter peccare ſed ꝗ palã peccat mi⸗

uir uti ctũ in paradiſo cũ dñs ait. Erunt duo ĩ carne vna ⁊ in.l.uaturali.qꝛ cuic̃ nus peccat:qꝛ pꝛeſumitur errare:ut.ff.de ri.nap.l.ulti.
ohet 3 Warnraluer⸗ mrägen erat qð tibi ñ vis.⁊c᷑. r Sed oẽ.qð cõmittit ĩ nõ ſua cõiuge adulterium .e ia gemeſt vhi iefk
i n. . 4 eIn genm
in hacie cũ dit do . MMV . . ä qualiter abrabi dum eẽt ĩ
eefnnniſ minꝰ. erũt duo ĩ car tpis. ¶ Uñ ambꝛo.ſcribit ĩ li.de priar- abimelech ꝙ vxoꝛẽ alienã eẽ ignoꝛaue · peregrinatione rogauit ſa
enniinul nnodg. .. chis. Abꝛaã nõ ẽ reꝰ adulterij:q rit: quã ſoꝛoꝛez ſuã eẽ vir ipſe dirit:rñ H ut diceret ſe eſſe ſoꝛoꝛẽ
ngiiglin, . rena vbi dici Vroꝛe viuente filios ex ancula ſuſcepit. dit ei dñs.⁊ ego cognoui:q; puro coꝛ· bunelechend e huic
ſDriit pta erthe. na culpa xit ſara ad abꝛaꝗ.ecce concluſit de feciſti hoc ⁊ pepci tibi vtnõ peccares 3. xxij. q. ij. qrit. vbi or vi
au añ legẽ fuit ĩ chaiʒ ⁊ 1 e dñs vt nõ par ia: itra ergo ad in me: pꝑ hoc nõ ſũ paſſus te tagere eã. pudicitiã eius leruare pol⸗ ,
(nd laecb. ⁊ nota ꝙ be ancilla meam vt filiaʒ facias ex ea: ⁊ ia cognoſcimus velut pꝛeſuleʒ cuſtodẽq;ᷓ ſet apud pparaonẽ. ⁊ ibi di
angudf Caerent lones in factũ eſt. ſed ↄſidera pꝛimũ q; abꝛaã añ eẽc deum ↄiugij:q nõ patitur alienũ tho eaabinclechg Erergs m
ntiſtn ga e e. Egem moyſiz añ enangelium fuit: non ruʒ pollui. ?ſi gs fecit eũ peccare ĩ deũ: Rergnaktabin irio. (Ad
nongzun Saudem. dic pea duʒ ergo interdictũ adulterinʒ videba cuius violat legẽ gratia ſoluat: gin eq ſiclegit oꝛiginalr ge⸗
ſipmniin crimis. i. legis teme tur: pena cris extꝑe legis e: que crin? deum peccat ſacti celeſtis amittit ↄſoꝛ: neſis.c.rxx.)
iigtnin ritate eſt. ihibuit.nec añ legẽ vlla ẽ rei danatio ſſ- ctiuʒz. ¶ Itez hiero.cõtra Jouinianum. n ¶ Quia puro. nolebat.
ü Nehini d ¶. Er e legis ſcri ex lege.nõ ergo ĩlegẽ cõmiſit abꝛaã ſe ed Nibil eſt fedius qᷓ vxoꝛem amare n. eà vxoꝛẽ here nec intẽde
gammlu pie. als nec lamech legẽ puenit.deus aũt i paradiſo diugiũ quaſi aulteram. õ bat alicui iniuriaʒ ſacere et
nee eiranrloͤn laudauerat non adulteriũ danaueratꝰ. Rigo'quideʒ amoꝛis hõeſta erat aeseeulinate arne
iin zute Gripra peccan anc bẽs pꝛima abꝛabe defenſionẽ. ſcõᷣa ila hſed magnitudo vᷣfoꝛmis mil at „C . ao 8 ſhen Ps:
(enlet Sͤno erat adbucpe eſt ꝙ nõ ardoꝛe aliquo vage ſuccẽſus li intereſt ex qua honeſta cã quis iſaniat. elvria vitatio foꝛni
Niürſun⸗ na ſtatuta cotra o⸗ bidinis: nõ petulantis foꝛme captus öj Anñ ſextus pythagoꝛicus ait in ſenten cationis que eſt nuptiaruʒ
logitien, rum peccatuʒ. coꝛe ancille ↄtubernio ↄiugalẽ poſtha- tijs. Adulterꝰẽ inquit in ſuaʒ vxoꝛẽ ar- cauſa:ut.S.e.q.ij.bis ita.
fianig, e ¶ In lege. que en/ buitbthoꝛũ:ſʒ ſtudio querende poſteri· gdentioꝛ amatoꝝ?: in aliena ꝗppe vxoꝛe 3 ¶Sʒmagnitudo. ſ.im-
(Chtien, preueniũt cõſtitutio tatis ꝓpagande ſobolis.adhuc poſroi ois amatoꝛ turpis eſt: in ſua nimꝰ.ſa- moderata exactio ꝓ nimio
gnontier e nolum poger ir lſuuium raritas erat bũani generis.erat piens iudicio debet amare cõiugẽ non aaczereitpicinia⸗ zadᷣ
nrinzi e ppolunſtinc obi etiam religionis ne quis nõ reddidiſſe affectuꝰ: non regnet in eo voluptatis i Aarans went Faicl
imt iclunt. eỹ de coͤſti. videret᷑ debitũ nature. deniqʒ loth ſc petus:nec pꝛeceps feratur ad coituʒ.ni. irrogari. xriij. q. v. occi⸗
ichnin c. vlt. C. teſti. ibe filie hac cãm querẽde poſteritatis hůe hpilẽ fediꝰquã vxoꝛẽ amare q̃ſ adulte- dendis. in fin. INẽ vſus rei
leine mus.ᷣ rxxi. diſ.ante. rüt ne genus deſiceret bumanũ:⁊ iõ pu r. certe ꝗ dicũt ſe cã reipublice ⁊ gene- nõ codenatur iz libido: vt
