hoſpitalis.j.xxiii.q. viij.s.qᷓ
uis.in auten.de ſan. epiſcopiſ.
5. ſed neqʒ. col. ir.
¶ Limeri. S. xlv. diſtinctione
ula qutem.
m cui p ſeculares.j.xvi.q.
viũi.ſi quis deincepðʒ.
n. EBnuenientibus. Caſus
conuenerunt ſancti pr̃es
in ſeptima ſynodo vt tractarẽt
qualiter epiſcopi ab hereticis ue
nientes recipi debeant. In pri⸗
ma parie ponuntur verba no/
tarij. In ſecunda dicitur ſic eos
eſſe recipiendos ſicut.vi.uniuer

ſales ſynodi receperunt.poſtaa

nuctoritatibus ſanctorum pa/
trum probatur ꝙ recipiendi ſũt
niſi vbi ad fidei ſubuerſionem
ſunt ab hercticis ordinati.
n Connenientibus verba no
tarij quibus credendum eſt. ar.
ff. qð me. cã. metum. 5. ſed ꝙ pᷣ
tor.naʒ ibi inter illos ius facit.
p er loanne.qui vixit eẽ me
lius mrantem deierafr: qᷓ; ſacra
mentum in fractione ſacrarum
imaginuʒ ſernaf: vt.xxij.q.iiij
actione.
ꝗvochryſarijo. poſ. nũ
Cl

chryſis aurum.quaſi de

aurati nuncij.tales hodie non
ſunt pape ſed applũbarij.

Tauſa

qð nð eſt vex:qꝛ oĩla criĩa ⁊ etiã ſequela peccati dimittunt᷑ ĩ baptiſmo. vt.xxv. di.
primũ.xxvi.di. deide.⁊ ſic nõ eſt obiectio ð paulo ꝗ ate baptiſmũ peccauit:⁊ ꝙ
hic dicit᷑ refert ſe ad id qð tũc accidit.qꝛ tũc non fuit viſuʒ ꝙ aliquis taliũ ꝓmoue
ret ante baptiſmũ,ſic vacat hic arg:notatum ab.h.non aboleri infamiam per

a ¶ Quod.ſ.quod fuerunt promoti.

in mũdo in multa fornicatione mã
ſiſſe:monachos vero factos quaſi
lnmiaria mũdireſplẽduiſſe:nulluʒ
tñ adſacerdotiũ aſcendiſſe.Qðꝰ⁊
ſi raroꝰcõtingit:nullatamẽ lexec-
cleſie fuit. Nouimus peccatricẽ pri
us mariaʒ poſt cõuerſionẽ quãuis
ſancta 2 caſta:tñ iter diacõiſſas nõ
eſt computata:ſed ad hoc dico:ſe-
quẽs ſanctos apoſtolos ⁊ venera-
biles patres cũ oĩ fiducia camo:ꝗ
per ſimoniã ordinatus eſt ſiue epᷣs
ſiue pᷣſovter ſiue diaconꝰ:alienus ẽ
a ſacerdotio.neqʒ eniʒ venalis eſt
gratia ſpiritus ſancti. Cayphe tra-
ditio o adinuẽtio ſimonis a ſancto
ſacerdotio ẽ aliena.Et ſi in fornica
tioneſlapſus ẽ aligs poſt baptiſmũ

in ſacerdotiũ nõ recipit᷑.canões.n.

hoc ꝓbibẽt. Si go vero cũ hoc pee
cato ad ſacerdotiũ ꝓuectꝰ ẽ:cogni
tus degradet᷑. ¶ Iteʒz Epᷣm ꝗ per
pecunis ordinatus ẽ:cõfiteor qꝛ ꝑ
penitentiã recipit᷑:deus bonꝰ eſt in
oĩbꝰ⁊ apta viſcera ſũt eiꝰoĩ homi⸗
ni penitẽtis.ſed qm̃ iuxta apoſtolu⸗
oportet epᷣm irreprebẽſibilẽ eſſe ꝗ
cũq; per pecuniã vel oꝛdiauerit ali
quẽ vel oꝛdinatus eſt: ab oi ſacer/
dorio?alienꝰſit. Tharaſiꝰ patriar/
cha dixit gcũqʒ ꝑ pecuniã vel oꝛdi-
nãt vel oꝛdiauerũt vel oꝛdiati ſunt
epᷣi vel pᷣſbyteri vel viaconi vel gli
bet ð numero ſacerdotali:repellan
tur oĩno a ſacerdotali honor᷑:ſicut
fimõ magus a petro.ꝗcũqʒ ꝑ pecu
niã diſpẽſationẽ vel curã ſoꝛtiti ſũt
monaſterioꝛũ vel eccleſiaꝝ vel reli
gioſaꝝdomoꝝ hierocõioꝝ xeno⸗
dochioꝛũ oꝛphanotrophioꝝ cũ de
poſitiõe expellant᷑ a diſpẽſatiõe il⸗
la ⁊ cura. Qui poſt baptiſmum ca⸗
dẽs in foꝛnicatiõe oꝛdinatꝰẽ:ſi poſt
modũ cõfeſſus fuerit:ceſſet ab ad//
miniſtratiõe.Si vo cõuictus ab ali
quo:deponat᷑ oino. Similiter per
cuſſoꝛ epᷣs aut pᷣſbyter ant diaconꝰ
per ſevel per aliquẽ aliũ:quaſi per
hoc timeri volẽs deponat. Iteʒ ꝗ
per ſeculares ptãtes oꝛdinatꝰ fue⸗

rit: aut eccleſiaʒ obtinuerit ðponatr᷑.

ſi vero religioſaʒ domuʒ: expellat᷑.
¶ Igdem ex conci.meldenſi.
De eogem.
O Auenduʒ eſt ⁊ ſůmopere ſtu-
denduʒ ac per vᷣtuteʒ chꝛiſti ſãᷣ

guinis interdicendũ epiſcopis ⁊ re

gibus ⁊ oĩbus ſublimioꝛibus pote
ſtatibus:atq; cunctis fantoꝛibꝰ⁊ ele
ctoꝛibus quoꝛũcunq; coòſenſoꝛibus
ſeu oꝛdinatoꝛibus in gradu eccleſia
ſtico:vt nemo per ſimoniacã here⸗
ſim obtineat locũ quacunqʒ functio
ne calliditate pꝛomiſſione ſeu com

Pr ¶ Orientalium alerandrie ⁊ antiochie ⁊ hiero ſolymis.

moditate aut datiõe:per ſe aut ſub
miſſaʒ perſonam. ¶ Item in eadẽ
ſynodo. vij.
QAui redenntes ab bereticis reci
pi poſſunt vel non.
Onueniẽtibus apud nicenaʒ
(Nbbene ⁊ ↄſedẽtibꝰ petro ar
chiepᷣo ⁊ petro pᷣſbytero ⁊ abbate
mõaſterij ſancte ſabine locũ tenẽti⸗
bus Madriani pape ⁊ tharaſio ar-
chiepᷣo ↄſtãtinopo.⁊? Joãne?a tho
ma apochryſarijs apoſtolicax ſe⸗
diũ oꝛiẽtaliuʒ⁊ ceteris epᷣis:epᷣi ſici
lie dixerũt. DHignũ eſt vt ð futuris ĩ
quiramꝰ.Itẽ baſilius epᷣs anchire
Dixit. Cõſtitutio ecclłliaſtica hʒ cano
nice tradita ab antiq̃ͥ a ſanctis apo/
ſtolis ⁊ ſucceſſoꝛibꝰ eoꝝ ſcis pr̃ibꝰ
nr̃is apoſtolicis viris ⁊ magiſtris:
2 ſanctis vniuerſalibꝰ:.vi.ſynodis
localibꝰ:ſynodis oꝛthodoxis:vt
a ab aliq̃ hereſi reuertunt᷑ ad oꝛtho
doxã fidẽ ⁊ traditionẽ catholice ee
cleſie ſcripto vnegare ðbeãt hereſiʒ
ſnaʒ ⁊ cõſiteri catholicã ſidẽ. Item
tharaſiꝰ patriarcha dixit. videtur
vobis vt ſedes ſuas recipiãt:ꝗ ab
hr̃ſi reuertunt᷑: Religioſiſſimi mo
nachi dixerũt.Sicut receperũt vni
uerſales.vi.ſynodi ab hereſi reuer
tẽtes:ita ⁊ nos recipimꝰ.Sãcta ſy⸗
nodus dixit:placet oibus nobis.et
iuſſi ſũt baſilius?epᷣs ãchire.⁊ theo
doꝛꝰ epᷣs miree ciuitatis:⁊ theodo
ſiꝰepᷣs ſedẽ ĩ gradibꝰa ĩ ſedibꝰſuiſ.
Itẽ ↄſtãtinꝰepᷣs cypꝛi dixit. Non
opoꝛtenᷣnos ꝗ epᷣi ſumꝰ ĩidigere do
ctrina ſʒ alioꝝ? eẽ doctoꝛes. Item
tharaſiꝰ epᷣs dixit.aloꝛũ vocto-/
rũ mala eſt doctrina:ecclia de ma-/
lis doctoꝛibꝰſacerdotes nõ recipit.
Itẽ Jo.apochꝛvſarius oꝛientaliuʒ
ſediũ dixit:hereſis ſeparat oẽʒ ho⸗
minẽ ab eccdleſia. Nẽ tharaſiꝰ epᷣus
dixit:ecce multi canonici libꝛi ⁊ ſy
nodi ⁊ paterni lecti ſunt:a abhere/

ſi reuertentes docuerunt nos reci

S ¶ Item baſilius. non videtur ꝙ ille baſilius debebat loqui:qꝛ erat here
ticꝰ.vt.j.per.xii.lineas ibi ⁊ iuſſi ſunt ⁊c᷑.ſed dic ꝙ loquebat᷑ vt excuſatſe.
t n uerſalc ue vninemlee ſinodi dicũt᷑ quibus intereſt romanus bõbö5·
titex vel eius legatus:locales quas congregant primates vel metropoliaa

ni:abſqʒ pᷣſentia domini

pape vel eius legati.hic
ergo colligitur iſta diſtĩ
ctio ſynodorũ:alia vni/
uerſalis alia localis:⁊ ẽ
ar.ꝙ autentice ſunt lo⸗
cales ſicut vniuerſales.
u ¶ Scripto. hic colligi
ꝙ uülli qui ab hereſi
reuertunturad ſidẽ ca-
cholicam ſcripto debent
negare hereſim ſuam.
vt.j.e.q.quotiens.⁊.c.
ſi qui. S.de cõ. di.ii. ego
berẽgariꝰ.j.xxvi.q. vi.
his qui tempore.
C ¶ Möachi.a ita mo⸗
nachi intereſte debet ſp⸗/

nodo. quod verum eſt

in abbatibus. vt.xviii.
diſtinctione epiſcopus
non debet. 6
y ¶ Baſilius iſti tres re
uertebantur ab bereſi⸗·
3 Dorter ſe ad quid
reſpondet.iſte ſic.dic ꝙ
reprehendit tharaſium
qui dixerat videtur vo/
bis ⁊ cetera.⁊ ideo ſtati,z
reſpõdet iſte tharaſiꝰ re
prebendendo conſtanti
num
¶Secd aliorum. vt. S.
e. q. i. viliſſimus. ⁊? eſt
argumen.contra maloſ
doctores. Nam qui ali
os docere debent ⁊ꝛc. ff.
de eden.ſi quis ex argen
tarijs.S.pretor. Z
2 (Si aliqua alia. que
impediat diſpenſatiõeʒz.

* Rome erulatus.

ideſt per excommunica
nem exilio condemnatꝰ
.S. diſtin.xvi.ſexta.
a ¶ Macharius. pro⸗
nunciatus. H
b Quolidie.j. xxiiij.q·
c ¶ Mittcbat. ſupra di
in. xix. anaſtaſius.
d ¶ Princeps.ideſt pro
mulgator vel actor co⸗
nonum. vt diſtinctione
.xvi.ſexta.verſi. quar⸗
ta. ogon.

pere:ſi aliquaꝰalia cã non eſt in eis

Item petrus apochriſariꝰ pape di

xit:rome exulatus?.Pmachariꝰ he

reticus a ſancta.vi.ſynodo:⁊ q̃dra
ginta dieruʒ inducias dedit illi pa.
ter noſter benedictus papa:⁊ quot⸗-
tidie mittebat ad eum bonifaciuz
conſiliarium ſuum:⁊ inſtruebat eũ
cõmonitoꝛijs verbis ex diuina ſcri
ptura:⁊ nullatenus voluit emẽda-
re.hoc autes faciebat vt euʒ recipe/
ret in oꝛdine ſuo. Item tharaſiꝰpa
triarcha dixit:ꝗd dicitis ð anatho⸗/
lio.nõne etiã in.iiij.ſynodo factꝰeſt
pncepsꝰ:⁊ ecce ab impio dioſcoro
oꝛdiatꝰẽ: Et nos igit᷑ ita recipiamꝰ
eos g ab herf᷑ticis oꝛdiati ſũt:ſicut ⁊

cH

4 .

tr dißn
ſmonit
Uurentn
guorum
blra
farem
n
Can
mpe
iines p
thoe no
uennn
ſnn
leconfeſt
Aehaum.
n

NRA
ligeſthge
ſaeni
nra.ſen
rbere
ſis cin
usenn
inbep
Peßpper.
o hentee
N Prus⸗
pl. ,e
1Shn⸗

nſnne⸗

her a. ¶ Item vere. q.d. lſʒ parentes ſcilicet epi heretici ſuerũt.nð tũ ſilij ĩ hereii o Obuiare. ſ. xxv. q.i. ſunt quidam. a. c. contra ſtatuta.
narſe, ſuſcepti ⁊ ordinati cũ ad eccleſiã redierint minꝰ recipiẽdi ſũt in ordinibus p ¶ Sed in illorum. vt.ſ.de iure deponantur:vt.S.e.ſiquis omnem.
nus5. vt.S.di.xix.anaſtaſius.( Adde ꝙ bec vox legit᷑ originalr deuteronomij q Miſi rigor. vtilitatis.ſicut etiam ius ciuile quedam admittit pro pter vtilita⸗
polta c.rxxiiij.⁊ in.iuj.regũ.c.xiiij. ä . tem. ff. de pigno. ſed an vie. H
Dnin b/¶ Moriet᷑.q.d.tadiu morit᷑ ᷓdiu penitẽtiã ñ agit.⁊ ſic facit ad ꝓpoſiii x ¶ At pleriſqʒi bic incipit tractare de diſpenſatione. vnde videndum eſt quid ſit
i c Serinari n dehe⸗ Wealetto ld dalhenane 7
ſſti reticos.⁊ ið nõ e ius ſit diſpenſabile:⁊æ quis
ayni⸗ rãda.vt.S.e.q.iiij.iudei anatholins receptus eſt. Itẽ vere ſuam deteſtati fuerĩt:pꝛemiſſis au- poſſit diſpenſare. Biſpenſuris 7
ſone J. xrſiij.q.iij.his iitia. vor dei eſt. Et quoniã nõ moꝛiun ctoꝛitaribus non pꝛohibentur reci· c iuris communis relaxatio fa/
l Vr tor ar Ililij ꝓ patribus ſed vnuſqſq; in pec piin ſuis gradibus. verütamen ca-⸗ Rncun baber naneub eo
fe a⸗ nes cöfert qð ẽ ↄtra.io. cha dixiſ:: audiuimus paterna man nodi:ſi quis omnem traditioneʒ: ? bec de quibus fit mentio in hoc
dben ſa. vt dixi.ir.q.i.in ſum data. Quid igit᷑ oportet recipꝑe ab innocentijꝰ æ alioꝛumi multoꝛũ au- S.penſare debet qui diſpen⸗
ſian, Dafcoſcltnb ia pereticis ordinatos.? Saͤcta ſyno- cctoꝛitatibꝰ irreparabiliter damna⸗ leeSeias etge Tbies
d enperlit ereſi enind dus dixit. Audiuim vomine 7 3 riiubentur. ¶ Hinc etiaʒ Leo.iiij. poteſt diſpenſari. vt.ſ. . T ſi il
4 vnction?: Irg. nos recipere.Tharaſiꝰ patriarcha epiſcopis bꝛitänie. la. am ind
g. palẽ vnctionẽ: Nta ſer/ dirit. Plures eorũ q in. vi.ſynolo l In oedie mal to ſimonia laa dicunt quidam indiſtincte
gio petro paulo pyrrbo. Dirit. J. vorugin. vi. LIn oꝛdie male accep ꝙ cõtra quattuor concilia non
ana⸗ e mõ recipiat᷑ĩcaſuſe ↄuẽerũt a ſergio pyrrho paulo pe ci benitentig agere nõ voſſunt. poſſit diſpenſari.vt.S.xv.di/ſi
berſt, Penn vel de iue. rro ordiati ſunt: ꝗ fuerũt ⁊ pᷣncipes Equiritis ð his ꝗ turpiſſuno cut nec contra enangeliumnel
fum e 1⸗ r hac auctortate cx hereſeos monoſ. celitaꝑ: quoniꝗ iſti ucro columbas in tẽplo dñi prreceptum apoſtoli. vt. xxvii.
wi. priani.. eo.ſi qui pᷣpoy cõtinnatiz in ↄſtatinopolitana ſele vendere nõ pertimeſcũt. ⁊ fua acta Aiſn n wictenr⸗ve ibi no⸗
Er lnoceti. .a. i. 2 vſqz ad. vi.ſynodum nõ fuerunt ſi cötungunt: vtrü poſſint in oꝛdi⸗ Ppoad diſpenſatio poſſunt dil⸗
n 1 cc. vlt. S. e. q.i. anianos. plures quaʒ. xij.anni. Thomas vo ne penitẽtiã agere: an tantũmodo pẽſare:vt er de cle.pug.ĩ duel.
dari ¶ Etaliox. S. e. q.i. ſ⸗ 2 Jogqnes? Cöſtantinus ab bereti extra oꝛdinem ⁊ ſacerdotalem ſieri c.i.⁊ de ſen.ex. nuper. In ꝗbuſ
i 9 gs cofugerit. c. qui ſt⸗ cis illis archiepiſcopi facti ſũt:⁊ ta- gradum. Quibus nos quideʒ cõöni daã m caſibus ĩuenio eis pmil-
nuſun Oer. a.celas p becunij. men propter boc non ſũt repyroba is: ⁊ bis qui tam deteſtabile nefas ſaʒdiſpenſationeʒ in quibuſda
Eaquinitis. vẽde⸗ ti. Sancta ſynodus dixit: poc ma- uod iam multis eſt damnatuʒ cõo⸗ Probibitam. qñqʒ enim diſpẽ
tur vo⸗ . re.i.emefr̃.nã ve 4„— „ 2 . 2 . 9 2 — . — . ſant cum ſacrilego. vt. l.diſ. ſi⸗
bl teres ĩdifferẽter vtebant᷑ Vikkſ Sennns eb arab nin betrgiſſe 10 anr nulla hon quis preibyter. Iem cum bere
one his verbis. ff. de ac.em. Dirxit. Suffi uz eſt: & umns benitentia ſubuenire: 1 tot tnico. l. diſtin. preſbyteros qui.
opſtand veteres. nã de vẽditore bhereticis venientes recipiendi ſũt. ſpiritualibus patribus obuiareꝰ: ſy Stem cum aalaltero, vretti de
novidet᷑ dubiũ quin re.· Si vero quis ſpõte ad hereticũ va in iloꝛumꝰpatrum me ſententia cõ iudi.at ſi clerici. JItem cum ſi⸗
a manef poſſit. vnde lork dit := accipit ordiationẽ:nõ recipia uenire omnibus certuʒ ſit. ¶Niſ moniaco diſpenſat quandoane
nin lo agerpe ture. Itẽ tharaſiꝰ patriarcha dixit: rigoꝛ diſciplie quãdoqʒ relaxareĩr nrbenentno guandoguein orat
ngif dinceprgmnd burgei 2ego refuto eos q ob buiuſmodi ex duſpenſatione miſ⸗ ericoꝛdie. mul ercspirulo vlimno deem eus
n def tiuʒ furtiue.i.nin dimii cam ad ſidei ſubuerſionez oꝛdinati toꝛuʒ enim crimina ſunt damnabi · ſciſmatico. vt..diſtnctione: vt
6Galgn ſoqð ſimoniace acqſie⸗ ſunt:⁊ maxime cũ preſentes eſſent lia:que tamẽ eccleſia tolerat pꝛo tẽ- conſtitueretur. In maioribus
n. riũt. ſz vẽdeles poſſũt i orthodoxiepiſcopia ꝗbus poterät poꝛe:pꝛo perſona: intuitu pieratis autem criminibus etiam diſpẽ
nii occultu e: iiffereter ? ordinari: ſiceſt paternus intellect?. velnneceſſitatis ſiue vtilitatis: pio ſant in benefcijs ſi ſunt occulta
Nnſ⸗ H 7 Sba Sivero ſynodalis cõſonãtia fuern euentu rei.pꝛo tẽpoꝛe ſicut gelaſꝰ: ennng geattag iſperng
mun agerepenitlld rema 2 Vnitas eccleſiarũ: de orthodoxris qui cum neceſſitate tempoꝛis vide- enibetdtiaaenrpi
camnar o in ordinibus ſuis nii ꝗ pꝛeſumpſerint ab imũdis hereti ret italicam eccleſiam pꝛopter belli gnã.in due.henricus.l.diſtin/
ſe. er diſpenſatiõe. ſi crimẽ cis ordinari depoſitiõi ſi ubiaceant. famiſq; incurſionem fere omnium ciione. ſtudeat. ſed non in offi
P. po⸗ ſimonie ſit notuʒ.loqui Sancta ſynodus dixit hoc eſt iuſtũ clericoꝛum officio deſtitutaʒ a deo co. vt. l. diſtinctione miror.
tur enim de conuictis::- iudiciũ. ¶ Ex hac auctoritate ſoat vt pleriqʒ populis ſubſidia regen- Gtem quandoque cum aliquo
giiſch⸗ quorum crimia ſunt pu· fmntelligi: qð qui ab vnitate catholi:- darum deeſſent animarumeconceſ diſpenſantin matrimonio con
in ecraa auigem ceſidelin berericorus ſocietate trã⸗ ſit de monachis vel de laicio deri· rahendo. vt mmigentmaͤteria
ſar interrogatus eſt papa ⁊= e . eelO. queſtione ſecunda. antiqui.
nu de talibus reſvondet. ſierit: vt de manibus eoruʒ ecdeſa cos aſſumiita dicens. Item in ordinibus et dignita⸗
icnn ¶ Enum poſtint. idett ſtice dignitatis ſacramẽta ꝑeipiat: ¶Pꝛo tempoꝛuʒ neceſſitate apo iibus niñ tantum in epiſcopa
laror u vtruʒz poſſint retinere o vel qui eõtẽptis orthodoxis ab hbe ſtolice ſedis degreta temperantur. tm. vt extra de electio. innotui
pfinin aines poſt penitentim reticis ordinari öſiderauerit: ⁊ po- ceſſaria rerum diſpenſatö it. Item viſpenſant cum er⸗
l n⸗ T boc notat ſequens lit· ſtea ſne abꝛenũcians hereſi ad ecdle Ae conſtringimur: ⁊ apoſtoli communicato miniſtrante. ut

tera. an tanummodo
æc.⁊ exaudi de conuictis

vt.j.ſequitur:nam ſpon

te confeſſo mitius eſt a
gendum.

dinibꝰ. vt dixi.lxxxii.di.

1 OQ

ſiã redierit:officio tamẽ accepto fũ
gi nõ poterit. Auctoruate vero cy/
priani prohibent᷑ ab adminiſtratio
ne eccleſiaſtica ꝗ intra catholicã ec/

ritus ſancti venaleʒ predicant.vn-

VII

ce ſedis moderamine cõuenimur:
ſic canonum paternoꝛum decreta li
bꝛare:vt ea que pꝛeſentium neceſſi
tas tẽpoꝛum in reſtaurandis ecdle-

102

.eii. queſtione quinta. quan/
to licet ſit contrarium.xi.que
ſtione tertia fi quis epiſco/
pus. Fit autem diſpenſatio
cum hoc requirit neceſſitas uel

m ¶ In ordine binc col cleſiaʒ ordinati ad ſidei ipugnatio- ſijs relaxanda depoſ cit: diligẽti cõ⸗ vtilitas. infra. e. tali. Item
e eun hofſ geos nem dilabuntur. Roꝛro ſimonia- ſideratione quantum poteſt fieri tẽ ſit quandoque —
nla Konpremice mus cinec ab hereticis ordinantur ad ſfſi peremus.Item pꝛiſcis igitur. Re⸗ emeenn llcis fuit vilß⸗ enſaan
ta admontione. arg. cõ dei ſubuerſioneʒ: nec intra ecceſa, quire ſupꝛa in tractatu oꝛdinãdoxyx. v trigeſtemaleria queſtione
na. · eo. a. vlima patz catholicaʒ orqinati aduerſus ſide,zʒ IYtem Innocen. pa. cum pꝛo ne- tertia: uod ſenpn.r capitulo.
⁊ hec eſt ratio quia de a⸗ armantur.quãuis enim nonnullos ceſſitate tempoꝛis ne nimium ſcan⸗ q̃dam lex. Itẽ quandoque pꝛo
lijs cniminius poteſt per pecuniam ordinent: non tam? dalũ eſſetĩ eccſia: oꝛdiatos a bono pter futurum bonum: vt quan
quis heniterea eſſe in er ſidem impugnant:nec gratiam ſpi ſo bftico ſuſciꝑet:ait ĩ ðcretis ſuis. do diſpenſatur cum bereticis ut

alij facilius reuertantur ad ec⸗

pꝛeſoyter. de ſimonia ue . : Ceſſante neceſſitate debet ceſſa⸗ cleſiam.vt.xxiii.queſtiöe quar
ro penitere non poteſt de veraci penitentia cum bereſun re quod vrgebat. ta ipſa pietas. Item quando⸗
niſi prius dimittat ordi que propter multitudinem et
nes.vt.S.e.q.i.ſigſ nz. propter ſcandalum vitandum.

n ¶ Subuenire. niſi gradibus ſuis vel dignitatibus taliter adeptis prius

A.diſtinctione.vt.conſtitueretur.

e monachis. vt. ð. lv. diſtin. co i⸗

amiſſis.vt.õ.e.q.i.ſi quis omnem.⁊.xi.q.i.ſi quis neq;.j.xxvij.q.iiqui ꝰ
5½ ceſſaria.

chriſto. ⁊.c.nec aliqua.j.xxxii.q.vij.ſidelis.

CTauſa

4 0 Cod pro remedio.ceſſantear.cꝗ ſublata tolli conſtitutionem ex cauſa or
iam. ceſſante enim neceſſitate ceſſare debet id qð vrgebat.vt.S.diſt. xxviii.

de ſyracuſane. S. eo.q.i.qð pro remedio.. S. diſtin. lxi. bis omnibus. c. neophi
tus.ã. q.i. qð pro neceſſitate. s. diſtin.xlviij.quoniam multa.j.ix.q.i.ordinati-

oncs.. lxiii. di. verum.
b MNeceſſitate futura. ſed non
iam facta.
c.Quogd vrgebat. arg. ff. de
adop.in omni fere iure.arg. ff.
De ſta.ho.liber.
d ¶ Cſurpatio.i.diſpenſatio uł
iuris derogatio impellit vt pro
moueantur.
e ¶ Similiter ordinentur. i. vt
pꝛomonueantur uel ordinentur
ſi ante non fuerint ordinati uel
forie extra formam eccleſie.
Jqui voluerint.S.ea.q.i.
ũquis confugerit.
g ¶ Catholicaʒ. S. e. q.i.ſi quis
epiſcopus.S.e.q.i.ſi quis om/
nem.2.t.conuenientibus ↄtra.
h ¶ At fateantur.j. xxiii.q.vlt.
peſſimam.
i¶ Lonſenſu aliud eſt ergo iu⸗
rare:ſtare mandatis eccleſie.a/
lið epiſcopi.⁊ ex hoc ſoluitur cõ
trarietas illorum.c.extra de ap
pel⸗qdõni.⁊.c.pᷣterea Joan.
k Uotiens cordis cautela.
Margu. ꝙ cum abundanti
ori cautela facienduʒ eſt in quo
timetur regreſſus.v.di.xxviii.
¶ Sub oradinis ſimiliter obli⸗
atur aliquiſſub pena beneſicij
ni vt extra de elec.cum dilectui
in fl.a⁊ extra de cri.fal.c.ſinali.
m Et anatbemalis.impreca

tio eſt. non enim quiſqꝙᷓ poteſt

ſe excõicare. Similis eſt impre
catio.de conſe.di.ij.ego beren/
garius. ⁊.xi.q.iij.ſi is qui nec
poteſt apud ſe aliquis obligari
.ff. de ſideiuſ.ſi quis ꝓ eo.S.i.
n ¶ Etper te. ar. z inſti. ð ĩuti.

ſtipu..ſi quis alij.qꝛ ibi dẽ

alteri ſtipulari vel paciſci nemo
poteſt niſi ſit ſeruus eius vt ibi.
vel procuratoris pꝛeſentis.ff.ð
verbo.ob.ſi pꝛocuratori pñtis

dic ergo ideo hoc fieri.quia pa/
pa ſeruus eſt beati petri. vnde

Dicit de ſe in epiſtolis ſuis ſer/

uus ſeruorũ dei.vnde verſus.

Serui erant tibi roma pꝛius
domini dominorũ. Seruoruʒ
ſerui nunc tibi ſunt vomini.ł
hoc fit fauore religionis ſed cre
do iur canõico me teneri ſi ego
promitto tibi me daturum ticio
.x.ar.xxij.q.v.iuramenti.ma/
xime ſi interuenerit ſacramen/
tum.ar.ff.ð cõſti.pecu.l.i.⁊.l.

qui.
n Euagelia. j. xi.q.i.impe/
rator.ar.S.j.xii.q.i.ꝭ.ſic etiaʒ

J. (auſa proxi.q.v.que de ca.

J.xxij.q.i.clericum.⁊.c.mouet
cõtra.dic.ut.xxii.q.i.ſi aliqua.

p ¶ Salutem. ideſt per eum cu

ius iudicio ſalus dominorum
meorum conſiſtit.ſic enim iun⸗
rando per has creaturas reſpe/
ctum hahebat ad creatorem. 2
ideo non peccabat.ff. de iure⸗
iuran.qui per ſalutem.⁊ quod
dicit in manibus ⁊ccteſt argu.

—

AMod ꝓ remedio ac neceſſita
te tẽpoꝛis ſtatutũ eſt: cõſtat p-
mitus non fuiſſe. Qõð ergo neceſſi-
tas ꝓ remedio reperit: ceſſanteR vti
qʒ neceſſitateꝰ debet ceſſare pariter
qð vrgebat:qꝛ aliud ẽ oꝛdo legiti-
mus:alið vſurpatio qð ad pñs ſie
ritẽpus impellit. ¶Similiter ex
diſpenſatione etiã in niceno cõcilio
de nonatianis ſtatutũ eſt: vt ad ec-
deſiaz redeuntes oꝛdinentur.

CNierum oꝛdinentur qui er noua
tianis ad eccleſiam redierint.
B Jqui voluerintad eccleſiã ve

nire catholicaʒ ex nouatianis
placet ſancto concilio vt oꝛdinent᷑:
2 ſic maneãt in dero.ante oĩa aute⸗
hanc ab eis confeſſionẽ per ſcriptu
raʒ exigi oportet:vt fateãturꝰ ſe cõ
muni ↄſenſu catholice ecdleſie ſtatu
ta obſeruaturos. ¶ Item Brego.
in regiſtro.
Juramentum a ſciſmate redeũ

tium.
6 Votiens coꝛdis oculus nube
erroꝛis obductus ſuꝑne illu-
ſtrationis lumine ſit ſerenꝰ.magna
cautela nitẽdũ eſt ne latẽter auctor
ſciſmatis irruat:⁊ ab vnitatis radi
ce eos ꝗ ad eam reuerſi fuerãt:telo
iterũ erroꝛis abſcidat.Et iõ poſtqᷓ;
ego. N.ciuitatis illius epᷣs ↄperto
diuiſionis laqueo quo tenebar:diu
tina mecũ deliberatione ꝑtractãs:
ꝓna ⁊ ſpontanea volũtate ad vni-
tatẽ ſedis apoſtolice dinina gratia
duce reuerſus ſum:ne nõ pura mẽ
te:ſed ſimulate reuerſus exiſtimer
ſpõdeo ſub ordinis mei caſu⁊ ana
thematis obligatiõe atqʒ ꝓmitto
tibi. N. ⁊ ꝑ te ſàcto Petro apoſto
loꝛuʒ pricipi atqʒ eius vicario. M.
beatiſſimo ⁊ ſucceſſoribꝰ eius:me
nũqᷓ; quoꝛũlibet ſuaſionibus vel q̊
cunqʒ alio mõ ad ſciſma:ð quo re
dẽptoris noſtri gratia liberãte ere/
ptus ſuʒ reuerſuruʒ:ſed ſemꝑ mei
vnitate ſãcte eccleſie catholice ⁊ cõ

munione.ro.põtiſicis ꝑ oĩa ꝑpꝑmãſu

ruʒ.vñ iuratus dico ꝑ deũ oĩpoten
teʒ ⁊ per bec ſancta q̃ttuoꝛ euenge-

liaꝰqͥ in manibꝰ meis teneo:⁊ ſalu-

tem dominorum noſtrorũ. N.⸗
H.rempu.gubernãaãtiuʒ me in vni
tate ſicut dixi eccleſie ad quã deo ꝓ-

pitio ſuʒ ruerſus: ⁊ ĩ cõione.ro.põ

tificis ſemꝑ ⁊ ſine dvubio ꝑmanere.
Quod ſi qð abſit:ab bhac me vnita
te aliqua excuſatiõe vel argumen⸗
to diuiſero:ꝑiurij reatum incurrẽs

ꝙ epiſcopus cum iurat tangere debet euangelia.⁊ ſic eſt cõtra.xi.q.i.nec honore

Joan. eſt expreſſum hodiè quod epiſcopus cum iurat non debet tangere libruz

in decre. de iuramen. ca. c.vlt imo.b.

6

Sominorum.j. xxii.q.i.clerieum.a.c.mouet contra.
Conſulibus.hoc non habet hodie locum.nam ſufficit apponere nonẽ

pape ⁊ imperatoris. vt no.ii.q.v.ſacramentum.

9Sacramento. hec vi. preſbyterum faciunt iurare coactum. vt ſit recta

ſides. vt obediat.vi bona fama ne verum pereat.ne res ſacra: nel data

eterne pene obligatus iueniar:⁊ cũ
auctore ſciſmatis habeaʒ in futuro
ſeculo poꝛtionẽ. NHãc aũt ꝓfeſſiõis
ꝓmiſſiõiſqʒ mee chartulã tibi. N.
notario meo cũ cõſenſu pᷣſbytero⸗
ruʒ ⁊ diaconorũ ⁊ dericorũ ꝗ meĩ
hac vnitate obligantes ſe in ſupra-
ſcriptis oĩbus ꝓna ſimiliter volun
tate ſecuti atqʒ ꝓpꝛijs manibꝰ ſub⸗
ſcripturi ſunt:ſcribẽdã dictaui:⁊ ꝓ
pria manu ſubſcribẽs tibi tradidi.
Acta in loco tali die tali ⁊ cõſulibꝰ
ſupraſcriptis.Ego. N. epᷣs cinita-
tis. M. bnic ↄfeſſioni ꝓmiſſioniqʒ
mee preſtito de cõſeruãdis ſupra-/
ſcriptis oĩbꝰſacram̃toꝰ ſub ſcripſi.
Ceterũ ex canonũ rigoꝛe ↄtra ſcri-
bit Felix papa oĩbus epiſcopis
CZuiexia ecclena baptiaſi ſue
rint vel rebaptizati:ad cccleſiaſtica
militiam nõ admitantur.

—0 Ai q̃liberetate alibi quã in ec

deſia catholica aut baptiʒati
gut rebaptiʒati?łſũt:ad eccleſiaſticã
militiã ꝓrſus nõ ꝑmittant᷑ acceder
Q.uibꝰ ſatis dʒ eẽ qð in catholico/
rũ numero ſũt recepn.qm̃ ð ſuo or
dine ⁊ cõione videbit᷑ ferre iudiciũ
aſas hoc violauerit iſtitutũ:vl ꝗñ
remouerit eũ quẽ ex eiꝰcetu ad mi
ſteriũ cłicale obrepſiſſe cognouẽit.
¶ Pro ꝑſona::ſicut beaiꝰ Greg.
ſcribẽs ianuario epiſcopo ait.
Rigoꝛ canonũ pro perſona ali⸗
quando diſpenſatur.
Anta negtia ĩ aures meas de
tuoa ſenectute ꝑuẽit:vt ea? niñ
adhuc hũanitꝰpẽſaremꝰſixa iã ma
ledictõe feriremꝰ:⁊ ꝗdes pene fue⸗
rat in te ſnĩa iaculãda:ſʒ qm̃ ſimpli
citatẽ tuã cũ ſenectute cognouimꝰ:
in terĩ tacemꝰ? ¶ Pietatis ꝛintui-

tu:ſicut de illiteratis ⁊ coꝛpore vi/

tia.is gelaſius ait. . .
WCanonuʒ decreta pietatis intui⸗
ti nõnunqᷓ; relaxentur.

B Jg vel ppa temeritate vel in

curia pᷣſidẽtiũ taleſſuſcepti ſt
nihil vltra ꝓmotiõeʒ accipiãt:ſatii
qʒ hẽant hoc ſibi ꝓ nimia miatõe
ↄceſſuʒ. ¶ Neceſſitatis ituitu ſicut
hilariꝰpa.ꝗ cũ de qͥdã epo pᷣter no-

ticiã vł ↄſenſũ metropolitat oꝛdia

to loqret᷑:ne ĩ vtroqʒ grane ſcãda-
lũ ſiert:ait.n.ĩ epla ſua. ¶ Neceſſi
tatis cꝗ q̃da in ecdeſia tolerantur.
Moniãquicꝗd ab alterutra?᷑ꝑ

6 te ẽ iudicatũ:omnividemꝰꝑ-

uerſitate ↄfuſuʒ:tẽpoꝛuʒ neceſſitate
perſpecta bac ratõe decernimꝰ ad

damna.xxviij.diſ.de ſy
racuſane.

¶ Subſcripſi. ſ. hoc ꝙ

atutum eſt in concilio
niceno.S.e.q.ſi qui vo⸗
luerint.

( 8 Vi in qualibet.di

¶Eſcreta. ⁊ ſic ſolui⸗
tur ↄtrarium.S.e.q.iiii.
ni apud. ?.c. placuit.

x¶Baptizati. hic diſpẽ

are conſueuit.ſed non ĩ
caſu ſequenti cum.ſ.re⸗
baptiʒatur.vt de conſe.
di.iiij.qui bis.⁊ no.ix.
q.i.in ſumma. in pꝛin-
cipio.

VAut rebaptizati. S.

e.q.i.ventuʒ eſt.⁊.S.di.
l. confirmandum. S. e.
q.iſiij.placuit.contra ſo.
ibi. j.de conſe. diſ.iiij.gꝗ
bis.S.di.li.c.ulti.
5¶.Er eiꝰcetu. ułſi ĩ ad
ulta eoꝝ etate coſenſerĩt
vel ſideʒ impugnauerĩt
vð adultis ĩ adulta eta
te baptiʒatis loquitur.
¶ro perſona. ar.
Iri. diſtin. miramur⸗ ſʒ
veruz ẽ qð ibi dicitur ꝙ
propter amore; c.
¶MPro perſona.i.pro
pter ſimplicitate pſone.
2 P†† Anta nequitia.
5. di. vrxxvi. tata
xTacemusarg.qui
tacet non cõſ ẽtit. ff. cõ⸗
muni di.ſabinꝰ.ver.ſiẽ
prohibere ⁊c̃.ff. de ꝓcu
ra.filiuſfa.S. Iuitum. j.
de conſe. diſtin.iuj. cum
pꝛo paruulis.

a ¶ Dietatis/ dicitur an n⸗

tem pietas quandoq; re auty
ſpectu natur̃.vt quia no
ſtra natura hodie fragi⸗
lis ẽ: exercẽda eſt pietas
vt.xxxiiij. di.fraternita
tis/ Item alias propter
fragilitatem vel pietatis
intuitu diſpenſatur. xx⸗
xiij.q.ii.antiqui. Item
adhibetur pietas pro/
pter innocentiam.ſic pu
er baptiʒzatus ab hereti/
co admittitur ad ſacros
ordines pꝛopter pietat
innocentie.xt.S. eo.q.
liij.placuit.

b B ꝗ qui vel propria

tales. pro quibus
ſupponit iſtud tales non
poteſt haberi ex.c.niſi ex
§. precedenti. ſed cre-
dendum eſt gratião qui
vidit originale.⁊ eſt ſi-
mile ĩfra.c.tali.⁊ trigeſi
matertia queſtione quin
ta.capitulo ſecundo.
eo.

e NAoniã qcqd.ab alterutra.i.ab alta ſʒm̃ aliter ĩtellert. G. vt patʒ
cedentẽ. ꝭ. vnde poteſt dici ab alterutra: proprie.q; iam forte me⸗
tropolitanus aliquid fecerat: vñ ſcandalum eſſet ortum.

tianin
liiff
Dde
pr
qainan
Pitn
nöͤ
ibem
ſuge
ntüͤſu
lcipit
W
Homitg
Cuil

ngepont Notiens a populis aut a turba.ep de ele.exci.latores. .
¶AMropter multitudinem arg. ꝙ parcendum ? multitudini. vt. xluiſj.
Nlſt en Dvi. comeſſationes. I. diſ. vt conſtueretur. xriij. q. iiij. ipſa pietas. . c. non
auna aPpßt. ir. q. i. ordinationes. ſed qñ dicent multi dic tum ad hoc ꝙ multi di
dlde cuntur quo ad reſpectuʒ
nam alias. xl. dicuntur . . .
iſhoeg multi.extra decle.excdi. veniã peruenire qð geſtũ ẽ:vt deĩ⸗
inconelio latores.alias.xxiij.mi- ceps nullus pᷣter notitiã vł ↄſenſũ
iaic lia dicunt pauci.xlv.di. metropolitani oꝛdinet᷑ antittess.
diſciplina.preterea.ar. EItẽ Innocẽ. Be eodem
alber ei Zextra de re.iu.qui ſcan Totiẽ bis ana tirhab
1 ſeſaln, daliʒauerit.de pe.di. vi. ies a pplis auta turba⸗
egi t. i.iĩ . rxv. q.ij. ita nos peccat᷑: q; in oẽs ꝓpter multi
cpacnf. vbi nõ parcitur multin tudinẽ vindicari nõ põt inultũ ſo-
tihee diſ dini. ſo. videtur bfi ver let traſire. Oꝛioꝛa ergo dimitẽda
ieſelnon id qð legit. rriij . q. i. dico dei iudicio:⁊ ð reliqͥ maxĩa ſo
Cun.ſd õ licitudie pᷣcauẽda.¶Itẽ in epiſic⸗
Rennie er wnaefs nopearurcuz la cyrilli miſſa maxio diacono atio
hi d raucroriare Volnt il chcho. a Ex dſeſae ad
. lud defendere. vt. lxxrii. erãtur q̃ canonũ rigoꝛ cõdẽnat.
– di.plurimos.⁊.l.di.do 0 Idici a diligendo mibi pau-
1 d. noinete⸗ l io monacho: qꝛ recuſat pie⸗
nönn ze, Staer i las tua vſqʒ bodie cõionẽ reueren
onnſt t ge legi culer. diſſimi epi Joanis ãplecti. ꝓ eo qð
ituin eY Jaici.colloquan · Adã in antiochena eccleſia male ad
Raii 4 O0 iur. arg. er collcuua huc cũ neſtorio vel ſentiat vel iã ſeẽ
5 tione preſumi conſenſuz ſerint ꝗdẽ:ſed foꝛſtã reſpuerũt.ꝓ-
luhnameit eernee liana, bet igit᷑ tua modeſtia: vtrum aliañ
ieclnan Caueriaamcu colligi vñ ac irreuerẽter cuneſtoꝛio
luuin. ignito erroris cauterio. ſentiat 2 iuicẽ colloquant . lzaliañ
ſuar 6⁶ * Surrepti ſunt.i.ſur cauteriat babuerint cõſciẽtiã: col⸗
umn, ſ reperunt. ⁊ eſt antiua ligant᷑ autẽ nũc acta penitentia ſu-
aind —– vaioiin⸗ nis buo urreptisſi — cõ⸗
Nn pti. ff. de ſer. cor. l. ſi gs fiteri? foꝛtaſſis reuereant᷑ exceſſũ:ut
ſomipro ſeruum. 11 W d
nr on, ipublice. ſ. Auͦt nõ eſtimemur amare cõtetionẽ
ntun rnnen. applectamur epi reuerediſſimi Jos
Grn. tin nã de iure publice dꝛ cv? nNis cõmunionẽ: ⁊ idulgẽtes ei⁊ cãᷓ
eanni ſiteri. ö. e. quotiẽs ð ö. diſpenſatiõis eius negociũ nõ ſub-
Ciinſtd⸗ di. i. ego berengarius. tilius vel diſtrictius ſiue vebemen-
nnn ſ ¶.Diſtrictius. nõ vult tius erga ſe recognoſcat agitari. di
en aliqnia eraggerare t. ſpẽſatidis eni gra ſicnt diri egetne⸗
Kucn tt agnd. Fociümulti,. Icle a ianuariuz
6 1C Erarbimanaͤnam epm⸗? archimaati Pſbr terum.
cinren archos princeps. man/⸗ .
Gndos e/n dros ouis.vñ archimã⸗ Iſpenſatiões reꝝ nönũquaʒ
Naiino drita princeps ouium. cogũt:paꝝ quidẽ a debitonri
Nielng⸗ m 0 Zenlnoner. goꝛe quoſdã exire foꝛas: vt maius
nri ci quodolbus qualiter alidd lucri faciqt: ſicut eni biq ma-
eine e trnn. atmtanrtatchäenmuſct ime⸗
gati tio nõ eſt ius.vt.xxxi. xiati qda erat ut ce
un i.hac rone.qñqʒtñ ai tera ſalua ꝑmaneant:ita ⁊ nos cuʒ
ini In ſatio debetur. vt. l. diſtt. nõ hẽmus ſaluãdoꝛũ oĩuʒ negocio
Pens ſi⸗ yt enninarhenm⸗ . rũpenitus cernitudinẽ: deſpicimꝰꝰ
imn iiſr . noolup.ſeufar i erx bis qdã ne cũctoꝝ patiamur diſ
vian ti. anime. ſn qus au. bediaꝰ. Atilitatis aiintultu ſicut
gn dedaden. Dinanbereaaneturmtenegas
qm.leuande Sinur taru: 2 niead co
1 4 Beſpicimꝰ. i. omit· ſugiim raptoꝛum applicatarum.
alpropnn rworrentnnn res ñ (I. Atilitatis intuitu quidam in ec
lvñ ma⸗
no ubu lefaciunt reges biipanie cleſia teinperanunut.
WE qui naues fractas occu- Ali cõiugio generati eccliaſti
ig u pat nã dicit lex ficus .cis oꝛdinibꝰno applicent.niſi
nn. . 6 nõ dz diteſcere calamiia foꝛte eos aut marxia eccłie vtilitas
gnatͤ tibꝰ miſeroꝝ. C. de nau vel neceſſitas poſtulet: vel euidens
de ſra gio.l. i.li, xi. comitit meritoꝝ progatiua commendet.
uſie accipitcũ diſtinctioneeii Y Muic; Wetrus ncoꝛdãs ait: in
ſend. .ſß. de fur. falſus. 5. vllii. Litate cõperi: q; nõ eſt acceptoꝛ per
i 4, p¶Diſpẽdia. eẽ ſolt ma ſonap de? ⁊c ¶ ¶ Pꝛo euẽiu ẽt rei
17 gno minora dana bono
inn. Atilitatis.
ii. 8 Ali coniugio.ſed nonne inter faptam a⁊ raptorem tenet matrimo/
en⸗ nium. vt.xxvi.q.ii.tria.quare ergo ſilij cum legitimi ſint repellun

1 OQ

8 Ael coſenſum..lxiiij.di.c.vlti.S.xlv.di.c.i.⁊.üiſ.
e1

VII

103

tur a promotione· Reſpondeo.hoc non tenet.vel dic ꝙ hic loquitur de monia
libus raptis.cum quibus matrimonium non ſenet a dic coniugio.i.coniuncti.
ne vel coniugio de facto alias legitimi eſſent niſi forte quo ad epiſcopatum.extra
de elec.innotuit.ſed certe illa decretalis loquitur tantum mi concubina.

¶ WMuic.ſ.vt neceſſitate vel vtilitate promou

q̃daʒ in ecclłia tollerant:ſicut leo ait

in ðcretis ſuis de laicis ſubito ↄtra
ðᷣcreta canonũ oꝛdinatis epis.
aiois ꝗ cõtra decreta canonuʒ
ad epᷣatum pꝛomonent᷑:ex mileri⸗
coꝛdia ſuſceptuʒ officiuʒ relinquit᷑.
Xigũt cauſe vt nõ ſoluʒ in ta
les pᷣſules.ſed ẽt ĩ oꝛdiatoꝛes
eoꝝ cõpetẽs vltio ꝓferat.Sʒ circũ
ſtãt nos hinc mãſuetudo miſericoꝛ
die:hiĩc cẽſura inſticie:vt credamꝰ
q̃daʒ delicta vtcũqʒ tollerãda:q̃dã
vero penitꝰ amputanda.Alos er⸗
go quoꝝ ꝓuectio bhoc im̃ repᷣhẽſio
nis ĩcurrit:qð ex laicis ad epᷣale of-
ficiũ electi ſũt:locũ ſuũ tenere ꝑmit:

timus:nõ pᷣiudicãtes apoſtolice ſe-

dis ſtatutis:nec beatoꝝ patꝝ regu-
las ſoluẽtes:qꝛ remiſio łpeccati nõ
dat licentiã delinquẽdi.nec qð po-
tuit aliq̃ rõne cõcedi:fas erit ãpliꝰ
ipũe ↄmitti:ne qð ad tps pia lenita
te ↄceſſimꝰ:iuſta poſtmodũ vltiõe
plectamꝰ. CIdẽ ad mauroſ epos
Donatiſte 2 nonatiani q;uis re
pꝛebenſibiliter oꝛdinati:tũ oꝛdina
ti ex neceſſitatę tolerantur.
Desanen qqʒ ex laico ?lʒ repꝛe
( bẽſibiliter oꝛdinatũ:iñ ſi do-
natiſta iaʒ nõ eſt a ſpiritu ſciſmatice
pᷣuitatis alienꝰ ẽ:ab epᷣaliꝰquã quo
q̃ꝰ mõ adeptꝰẽ:nõ repellimꝰ digni
tate.ita vt ipᷣe libellobad nos dire-
cto catholicum ſe eſſe manifeſtet.
WTIgdem. De codem.
/NQDonatũ aũt ſeiacenſeʒ exno
unatião vt ↄperimꝰ cũ ſua ple
be ↄuerſuʒ ita dñico gregi volumꝰ⸗
pſidere:vt libellũ ſidei ſue memie-
rit ad nos dirigẽduʒ:q ⁊ nouatiani

dogmatis danet erroꝛẽ: ⁊ pleniſſi
me cõfiteat᷑ catholicaʒ vitatẽ. Que

aũ t nüc certa remiſimꝰcõſideratio
ne cãruʒ?:antigs deiceps cuſtodiẽ
da ſũt regulis:ne qð ad tẽpꝰ pia le-
nitate cõceſſimus iuſta poſt hac vl-
tione plectamus. Idem ianua-
rio epiſcopo aquilegienſi.
EReegeütes ab brſi poſt publicaʒ
ꝓfeſſionẽ in ſuis oꝛdibꝰ recipi pñt.
Aluberrimũ eni ⁊ ſpiritualis
medicie vtilitate pleniſſimũ ẽ:
vt ſiue pᷣſbyteri ſiue diacõi ſine ſub/
diaconi aut cuiuſlibet oꝛdis clerici:
a ſe coꝛꝛeptoſ videri volũt:atqʒad
catholicã ſidẽ quã pꝛidẽ amiſerant

rurſũ reuerſi ãbiũt:pᷣus erroꝛes ſu
os ⁊ ipos auctoꝛes erroꝛis a ſe dã
natos ſine ãbiguitate fateant᷑:⁊ ſen

ſibꝰpꝛauis ⁊ iã pereptis nlła ðᷣſpe-
rãdi ſuꝑſit occaſio:nec vllũ mẽbꝛũ

ctoritate.

eantur tales.
¶ Petrus ait ⁊c.qꝛ apud de

um non eſt perſonarum acce
ptio. (Adde ꝙ ita legitur origi
naliter in actibus apoſtolorum
.C.x.

u ¶EXigunt cauſelcum erge

ic ſit rigor ⁊ ibi miſeri⸗
cordia.potius debet iuderx ſequi
miſericordiam quam rigoreʒ.
vt extra de ſortile.c.ii.⁊.C. de
iudi.placuiti⁊ ſic iam videtur
ꝙ diſpenſatio ſit debita.quia pᷣ
ceptum miſericordie omnibus
eſt commune.vt.lxxx vi.di.nõ
ſatis. ⁊ ſentẽtia que miſericordi
am vetat.fugienda eſt.vt.l.di.
ponderet in fi.quod concedo ꝙ
quãdoqʒ ſit debita.⁊ iudex pec
caret ſi non diſpenſaret:non ta
men eſt proditum ius per qð pe
tatur viſpenſatio. ſicut ad ele/
moſpynã tenemur pauperi.pau
per tamen eam nullo iure petit
tamen ad petendam diſpenſa/
tionem poteſt implorare officiũ
iudicis·⁊ ſi nollet epᷣs diſpenſa
re petʒ hoc a ſuperiore.⁊ eſt.ſi.
extra de iurepa.nullus.

1¶ Quoger laicis.S.lxxvii.d.

mõnachus.S.lix.di.ſi officia.
3.S. di. lxi. quid proderit j. S.
Di. lxi. c.i.⁊.ij. ſolu.ibi ius cõe
hic diſpenſatio.

