geritis:ſordida lana fuit.
n SBic mali.no.ꝙ bonuʒz pᷣ/⸗
cedens non excuſat malum ſe⸗
quens nec bonum ſequens pur

gat malum pcedens. vt. rriij.

q.v.relegẽtes.⁊.xiiij.q.v.ſor
te. ⁊.c.neqʒ.ſed veꝝ eſt ꝙ ñ no
cet delictum pr̃is ſilio qᷓtuʒ ad
vitam eternaʒ nocet tñ quo ad
ordimæs:itẽ quo ad ſucceſſionẽ
vt. vi.q.i.ꝭꝗ. verum.item que
ad alias penas: vt.i.q.iiij.iteʒ
peccato.mitius t̃ loquitur lex
de illis qii ſpurij ſunt ꝙ nõ ob
eſt eis hoc quin poſſint eligi ad
decurionatum.qꝛ non eſt impe

dienda dignitas eius qui nibhil

admiſit.vt.ff.de decurio.ſpu/
rij.in pꝛin.⁊.l.generaliter.j.
ſpunios.⁊ boetius.quid genus
aut pꝛoauus ⁊cc̃.⁊ iuuenalis.
tolle tuuʒ hãnibalẽ. Malo pf
tibi fit terſites: dũ modo tu ſis
Eacide ſimilis vulcaniaqʒ ar

ma capeſſas:Quam te terſin

ſimilem pꝛoducat achilles.
0 Unqᷓ;. neſcio. hoc vult
dicere ꝙ ille qui natus ẽ
ex pareniibus pꝛoꝛſus alienis a
virtutibus: dum tñ ipſe ſit bo⸗

nus melior eſt qᷓ ille qui natus
eſt de bonis parentibus licet ix

ſe etiam ſit bonuu/.

P, Q 'Döarentib?. i. röne pentůũ.

q Alſci.qð ſuum eſt.mu⸗

lieres. n. ad boc hatura

genuit. vt partus ederent: vt

C.de indic.vidui.l.ij pudoꝛ

eſt feminis nuptiarum premia
ñ habere. vt. xxxij ehgad⸗
1

a ¶¶ Sanctos. tamen in hoc ñ
fuit ſanctus quia temerarium
iuramentum uoluit ſeruare.ut
xxii.q.iiii.unuſquiſqʒ. Zld/
ꝙ dꝛ ipſo iuramẽto legitur ori
glalit᷑ geneſis. xxv.c. ad hebre
os.xii.et ad romanos.ix.
b ¶ Triticuʒ. xxiiii.q.i.quoniã
c OHonſus ⸗ eccleſia uoca
tur ſpenſa xpᷣi.quia ad/
huc pen delictum ſeparari po/

teſt ab ipſa ſicut ſponſa a ſpõſo

ante confirmatum matrimoni
uʒ. ſed in futuro ſeculo dicetur
uxoꝛ que modo ſponſa dicitur
vij. q.i. ſicut uir. Zldde ꝙꝙ
de ipſis nuptiis legitur origi
naliter in euãgelio matthei.c.

xxii.⁊ luce.xiiii.
d Atis peruerſuz. iſtud. ca.
intelligitur de iam pꝛo/

moto.talis enĩ pꝛopter delictũ

glterius nõ pꝛiuatur iure ſuo.

non. n. pꝛiuandus eſt quis iure
ſuo niſi pꝛo grauiſſimo ðᷣlicto.
ut.xvi.q.viui.inuentũ.⁊.lxxiiii.

diſtin. geſta. excipiunt quidaʒ

caſum in eo qui ignoꝛanter ad
eptus eſt beneſiciuʒ pecunia pa
tris.ut.i.q.v.c.i.ſed illud iõꝑ
dit quia furtiuum eſt/Sed ꝗd
ſi pater commiſit crimen leſe
maieſtatis:nonne ſilius pꝛiuã
dus eſt beneficio cum ſit infa⸗
mis factus:ut.vi.q.i.S.uerũ.
⁊ infames pꝛomitti etiam dei/
iciuntur.ut.vi.q.i.infames.ñ

quia cum cdlericus ſñit:eſt a iuri/

ditione pꝛincipis exemptus.itẽ
fallit illud extra de ec.cdi.ad an
dientiam.i.⁊ extra ð cle.egro.
.c.ii ubi quis ſine culpa priua
tur iure ſuo hoc tamen ſcias ꝙ

multotiẽs quis puit ſine clpa.
e DHmin⸗ a lacerdotio. ñ

ftelligas ꝙ ipſo iur pol
ſit promoueri.ſed hoc ideo di/
cit:quia epiſcopus tenetur in
hoc caſu diſpenſare quia diſpẽ
ſatio qũq; eſt debita.ut cixi. l.
di. vt cõſtitucret᷑. Adde ꝙ
illõ qð ſequitur de generatione
ieſu xpi legitur oꝛiginaliter in
cuangelio matthei.ca. i. lnce
iu. 0annisii.

fᷣ NRepellitur.ſed nonne filii

ſacerdotum ſerui ſunt cccleſe.
vt.xv.q.vl.cum multe.quali
ter ergo pꝛomouentur non ad
epta libertate: ſed dic ꝙ illud
loquitur de his qui quaſi legi
time ⁊ ſolenniter ducũt.vel de
rogatum cſt ei contraria con/
ſuetudine. iui.di.5.leges.

gBSmagel. fraterna. quam

habuit cõtra iſaac. xxxii.

q:iiii.recurrat. Acdde ꝙ ſic

legitur oꝛiginaliter geneſis. c.
xxi.⁊ in epiſtola pauli ad gala
thas.c.ilii.

b ¶.Poteſtas. hanc olim ba

buerunt poteſtatem mul eres:
vt de licentia vel poteſtate ipſa

rũ viri poſſent accedere ad an

cillas ſuas. filii ita nati dicebã
tur potius fili dñe qᷓ; ancille
ſed erat legalis filiꝰ domine ⁊
carnalis filius ancille.⁊ ita pᷣm
legem moſaycam mulieres po
lerant adoptare ſilios ſed ſʒ le
gem iuſtin ani non poſſunt ni

confouet: ⁊ confotum corporat:
corporatum i membra diſtinguit:
7 inter illas ſacri ventris angu⸗
ſtias dei manus ſemꝑ operat.idẽ-
qʒ corpoꝛis creator ⁊ anime eſt.no
li ðᷣſpicere bonitatẽ figuli ideſt dei
gqte plaſmauit ⁊ fecitvt voluit:ipſe
E deivirtꝰ⁊ dei ſapiẽtia:ꝗi vtero
virginis Marie ediſicauit ſibi do
mũ.Inepte ĩter virosſanctos apo
ſtoli voce numeratus meretricis
eſt filiꝰ eſau de rebecca ⁊ iſaac hiſ-
pidus tam mẽte qᷓ; corpore:quaſi
bonũ triticumviter loliuʒ auenaſqʒ
degenerat:qꝛ nõ in ſeminibꝰſed in
voluntate naſcẽtis cã vitioꝝ eſt at
q; vtutũ.¶ Itẽ auguſtinꝰ. ¶ Ini
quitates parẽtũᷣ filijs obeſſe ñ pñt.
2 us ille ꝗ vocaturꝰ erat
d nuptias bonos ⁊ malos cõ
gruẽs inuitatis naſci ẽt uoluit ð bo
nis ⁊ malis.quo exemplo diſcãt pa
rentum ſuorum filij iniquitates ſi-
bi obeſſe nõ poſſe. ¶ Itẽ grego.

Q⅝⅛eE. NHon auena aulpa: ſed propꝛia

aliqueʒ ab co quo fungitur deijcit

gradu.

B Atis peruerſumꝰ⁊ contra cc
geſiaſticã probatur eſſe cenſu
ram:vt fruſtra quorundam volu-/
ptatibꝰſuis ꝗs pꝛiuct᷑ officijs: quẽ
ſua culpa vel facinus ob officij quo
fungitur gradu nõ ðijcit. ¶ Item
hiero. Ex adulterio natus a ſa
cerdotibus non probibetur.
RBDyminus noſter ieſus criſtꝰ
voluit nõ ſoluʒ de alienige⸗
nis commirxtionibꝰſed ẽt de adulte
rinis naſci:nobis magnaʒ ſiduciã
pſtans: vt q̃licũq; mõ naſcamur:

dũ tũ veſtigia eiꝰ imitemur ab ip/

ſiꝰ corꝑe ñ ſepemur: cuiꝰ ꝑ fidẽ mẽ
bꝛa effecti ſumꝰ.⁊ ſicut ille verꝰ eſt
põtifex ⁊ ex adulterinis natꝰ ↄiũcti
onibꝰ: ita qualicũq; ordie natꝰ ſit
aliquis tñ vt ꝑfectam ſideʒ habeat:
7 qð fide tenet operibꝰĩpleat:ſitqʒ
litteratꝰ vir vniꝰ vxoris nequa
q; a ſacerdotio repellit. Judas
enĩ patriarcha cõcubuit cuz Tha⸗
mur mmu ſua:⁊ ex illo ↄcubiatuna
ti ſũt phares ⁊ ara.ĩde poſtea ſal/
mõ ꝗ fuit dux i ðᷣſerto.ĩde obeth. in
de q̊q; booʒ. ĩde poſtea vſay ꝗ fuit
pater dauid.ex illa ergo ꝓgenie oꝛi
go ducitur chꝛiſti. ꝗ verꝰ ſacerdos
c:ideoqʒ ſi filij eiꝰſumꝰ q̃ ipſe fecit

nos imitari öbemus. Iẽ aug.ð

vnico baptiſ.li.i A populo dei
nõ ſeparat aliquem materna con⸗
ditio:ſed propria cupa.
T Smaelvt ſeparetur a populo
dei ſñ obfuit miĩ acilla:ſʒ obfu
it frat᷑nas diſcoꝛdia:nec ꝓfuit ptãsꝰ
uxoꝛis cuiꝰmagis filiꝰ erat qꝛ pꝑ ipſiꝰ
iura ↄiugalia ⁊ ĩ ãcilla ſemiatꝰerat
7 ex ancilla ſuſceptꝰẽ.¶ Cõtra bo
nifa.martyr ſcribẽs regi angloxꝝ.

¶Vitia parentum etiaʒ ad poſte-

Igens anglox ſiẽ per iſtas ꝓ-

LVI

iniciaſ diuulgatũ ẽ ⁊ nobis ĩ frãcia ?

ĩ italia iproperatur ⁊ ab ipſis paga
nis nobis obijcit᷑ ſpꝛetis legalibus

Inubiis adlterãdo ? luxuriãdo ad

iſtar ſodomitice gẽtis feda vitã du
xerit ð taliꝰmixtõe mẽtricũ eſtimã
dũ ẽ ðgeneres populos ⁊ ignobi-
les ⁊ furẽtes libidie fore ꝓereãdos
7 ad extremũ vninerſã plebẽ ad ð
teriora ⁊ ignobiliora vgentẽ: ⁊ no
uiſſune nec bello ſeculari fortẽ neci
ſide ſtabilẽ:⁊ nec honorabilẽ homi
nibꝰnec deo amabilẽ eẽ venturã ſi
cut alijs gentibꝰ hiſpanie ⁊ ꝓnicie
burgũdorũ populis cõtigit. Que
ſic a deo recedẽtes foꝛnicate ſũt do
nec iudex taliũ criminũ vltrices pe
nas ꝑ ignorãtes leges dei etiã per

ſaracenos vẽire ⁊ ſeuire ꝑmiſit.
Andeidẽ vrbanus ĩ ſine ſuxpio

ris.c.preſbyterorum diſtinguẽdo
ſubiunxit. Si religioſ iueti fue⸗
rit filij ſacerdotum ordinentur.
Iñ aut ĩ cenobijs aut ĩ canõi
cis fligioſe ꝓbati fuerit ouer
ſari filij ſacerdotũ nõ admittãt᷑ ad
derũ.¶ Nẽ alexan. ij. Be eodè.
Iae v auctoritate pᷣcipi
mmnobis vt ſi eũ ꝗab eccliaꝰ
electꝰ ẽ altero digniorẽ eſſe canoni
camq; eius electionẽ probaueritis
fulci noſtra auctoritate cõſecretis.
nam pro eo quod filius ſacerdotis
Dicitur ſi cetere virtutes in eum cõ
ueniunt nõ reijcimus:ſed ſuffragã
tibus meritis cõniuendo eum reci-
pimus.¶ Hoc autem quod de ſi
lijs ſacerdotum dicitur ex diſpẽſa
tione eccleſie introduci videtur. 2
quod ex diſpenſatione introducit
ad ſequentiaʒ regule generalis tra

hi non poteſt. Ande Urbanus

ſcribit bar.turonẽ.archiepiſcopo.
¶Filij ſacerdotum non ꝓbiben⸗
tur ab epiſcopatu:ſi ceter̃ virtutes
in eis inneniantur.

Enomanenſem electumꝰ pꝛo

eo ꝙ filius ſacerdotis dicitur
ſi cetere virtutes in eum conneniüũt
non reijcimus:ſed ſuffragantibus
meritis eum patiẽter ſuſcipimus:
non tamen ut hoc pro regula in po
ſteruz aſſumatur: ſed ad tempus
eccleſie periculo conſulitur. Eů
ergo ex ſacerdotibus nati in ſum-
mos pontiſices ſupra legantur eẽ
ꝓmoti nõ ſunt intelligendi de for-
nicatione:ſed ð legitimis cõiugijs
nati:q̃ ſacerdotibꝰãte ꝓbibitionẽ
vbiqʒ licita erãt ⁊ ĩ oꝛientali eccłia
uſqʒ hodie eis licere ꝓbat. Qõð
autẽ vitiũ oꝛiginis ſemini imputa-/
ri negaturꝰ: videtur eſſe contra-
rium illi ſententie:adulterorum fi-
lij abominatio ſunt domino: ſed
ſicut ſupradictum eſt de preſbyte-
rorum filijs:ita ⁊ hoc de filijs adul

terorum itelligendum videtur: vt

illi dicãtur eſſe abominatio domi-
no: ad às paterna flagitia hedita-
ria ſucceſſiõe deſcẽdũt.¶ Simili⸗

ſi filii eiꝰſint ĩ acie amiſ
ſi. ut inſt. de adop.S. fe
mine. Adde ꝙ ſicle
gitur in ueteri teſtamen
to geneſis ca. vi.
i gẽs. degeneres
quo ad foꝛtitudi /
nem ⁊ nobilitatem: vt
rchrand.
Permiſit no. ꝙ ꝓ
pter Rradn poſigſ,
tit deus inferri penas.
ut.v.q.v. non omnis.
xvi.q.i.⁊ tempoꝛis ⁊..
reuertimini.⁊. vii.q.i.
ſciſcitaris. .
l CEngce.iſtud cõtinua
tur ei quod dixit ſuprai
illo. 5. ſed hoc in princi/
pio.
m⸗ oſtolica. ab
. cleſia./ no.
dicitur ab cccleſia ele/
ctus qni a maioꝛi parte
capituli eſt leectus ut ex
tra de elec. cum nobis
olim.ff.ad municip.
maioꝛ. extra de elec. ter
in pꝛincipio.
n ¶ Cetere. impꝛopꝛie.
ponitur.ſic.xxvi.diſtin.
deinde.vel nomine cete
rorum omnes compꝛe⸗
benduntur.ut.ff. de uer
boꝛum ſignificatione ce
teroꝛum.
0 —Enomanenſem
lectum. HModie
non ſunt tales eligendi
ſed poſtulãdi a ſolo pa/
pa. quia metropolita⸗
nus cum electo in epiſco
pum non poſſet diſpen/
ſare:ut extraæ de elec.in/
i. q.vii.tali.i.
q ¶Cum ergo. reſpicit
pꝛimum.5.buius.di.
r ¶ De foꝛnicatione. ñ
dicit bene:quia ſi eſſent
legitimi ſine diſpẽſatio
tione pꝛomonerentur.
5§. quod auteam.
S.Hegatur. ſupꝛa. .
vndecunqʒ. AZdde ꝙ
ad ſententiam que ſequi
tur cõcoꝛdat id qð legit

nulie
litba
moꝛ
lai
gͤ⸗
gtin
ſep⸗
eei
mor⸗
ſap
r
aſee
a
ſoet
H
beret
E
Pſu
mitk
ſimil
Nlci
Hiata
mnst
fenot
lenip
musie
fitate

(sp
ſe dill
toazßi
itpe
le reſti⸗
5C
raritat
cnk:⸗

lſach,
aiol ane
mnenng

—

nndnn.
fominecer
Geonge⸗
AfiNler
licndonece

onapenſem
mn. ode
lodgnd
nenopolta⸗
dincht
doſadchen⸗
eeeeri

Unnpnſ
llio⸗

Chuingd.
nlcatoone,i
guaſtcſen
ne dicheſat⸗
nondrentu⸗
ten.
. Ahee
numapeſnt
rethölul

„

.

DI.

IVI LVIII

LIX

51

8 6 Aia ſimpliciter.dignoſcit᷑.ar. cõtra.ᷣff. de acq.bere.ſed ⁊ ſ ð ſua. tas abbatis eſt requirẽda:ſed etiam monachoꝛum:vt.xix.q.iii.ſtatuimus.nam

Er vitã. ex quo plura fecerũt ꝓ ipo ⁊ tm̃ vnũ faciebat z ipʒ nõ
debuit ipedini eius ꝓmotio.xxviii.di.de ſyracuſane.⁊.xiii.di.duo mala.

e/ ¶ Cõſirmamus.⁊ h ſit ex diſpenſatione.io. Ol.

VII

1.
Tẽ gꝗ ĩ egritudine.ĩ hac di.tradit᷑ ꝙ ꝗ baptiʒatur ĩ egritudie nõ

ẽ ꝓmouẽdus.⁊

Liintelligẽdu de
tali ꝗ cũ ſanꝰ eſſet diſtu

lit baptiʒari.ſed timoꝛe
moꝛtis petijt baptiſinũ.
cã aũt huiꝰcõſtitutiõis ẽ:

qꝛ pᷣſumit᷑ nð de penits

gtimoꝛis cã ẽ pemtẽs/⁊

ſic pꝛeſumunt᷑ peccata ñi

eẽ ei dimiſſa: ſi tñ ſtatiʒ
moꝛeret᷑:pᷣſumeret eccle
ſia peccata ei dimiſra eẽ
vt de pe.di.vii.nullus.
a ſic eccleſia circa idẽ fa/
ctuz habet grias pᷣſum/
pnões.ſʒ diuerſo reſpe/
ctu. ð oſe. di.iii.platũ.
e·¶Jᷓ 9s. ĩtellige adul
. His nam pueri ab
hereticis baptiʒati ꝓmo
uẽt: vt.i.q.iiii.placuit.
¶ Sedeerx neceſſitate.i.
vᷣſumit᷑.⁊ ſic canõ pᷣſu/
mit hot ĩ deteriorẽ pteʒ.
ſimiliter.xxx.q.v.aliter
ſed cũ irregularitas ꝓue
niat a peccato:⁊ baptiſ-
mus tollat peccatũ qua/
re nõ tollit irregularita/
tem ipᷣius:rñ.q; baptiſ⸗
mus iĩducit hac irregula
ritateʒ:vñ nõ põt eã tol
lere:qꝛ eadẽ res nõ pᷣt ha
bere Zrios effectus. arg.
ex ð bap.maioꝛes vltra
mediũ ibi.ſʒ hec tanq l/
poſſibilia. ſic.ð.xxvi.di.
Deinde. ſicus eadẽ cã nõᷣ
pðõt parere obligationeʒ
⁊ libertatẽ: vt. ff. de ſol.
g hoĩem.5.vlti.
gO CPoſtea.⁊ ita per ſe
quens factum elidit᷑ pᷣce
dens pᷣſumptõ.ſic de cõᷣ
doqʒ;ʒ pᷣſũptio ſequẽs eli/
dit pᷣcedetẽ:vt.ff.de ĩ in
te.reſti.diuus.

hRaritas. ar. ꝙ pp

raritatẽ hoĩuʒ aliq̃ còce⸗
dunt᷑:vt.lv.di.c.pſcis.
AQLl. LViII
i Tem exmona
chali.S.lv.di.
piꝛiſcis.dixerat
ꝙ mðachi poſ
ſunt pꝛeſici parochiali⸗
bus eccleſijs. ſʒ crederet
aligs ꝙ hoc poſſet fieri
ſine licẽtia abbatis.ideo
hãc põit diſtinctionẽ ꝛc.
k Ullus ad eccleſia
ſticũ. abbas.no.
ꝙ nullus monachus pᷣt
ꝓmoueri ad eccleſiaſti/
cos honoꝛes niſi cũ licẽ⸗
tia abbatis: vt.xvi.q.i.

ſi ꝗs monachus.2. ca.

cũ ꝓ vtilitate idẽ ĩtelli⸗
ge de quolibet clenco: vt
ſine licẽtia pꝛelati ſin nõ
poſſit ab epᷣo trãſferri ad
aliũ:cũ nec dericus epᷣi
ab archiepo:vt.liiii.di.
nullus.ix.q.ii.per ſin/
gulas.⁊ nõ ſolũ volun⸗

ter ⁊ illud vrbani intelligenduʒ eſt
qð ipſe ſcribit Retro legionẽſ epi
ſcopo. De eodem.
Via ſimpliciter ad ſedẽ apo-
olicaʒ veniẽs humiliter pec
catuʒ cõfeſſus es:quod põtiſicij tui
videbatur officiũ impedire: vide-
licet 9 ex matre non legitima pꝛo/
creatꝰ ſis:quã viuẽte ꝓpria vxore
pater tuꝰcognouiſſe dignoſciturꝰ:

nos apoſtolice manſuetudinis gra

tia admonẽtea ceteris que ſacerdo
tiuʒ ipediũt criminibꝰ: taʒ tui ꝓfeſ
ſione qᷓ;ᷓ fratrũ teſtimonio ꝗ tecum
ſũt immunẽ te agnoſcẽtes ⁊ vitaʒ
tuã religioſaʒ audiẽtes: ab huiꝰ te
peccati vinculo abſolutuʒ: in ſuſce
pto ſacerdotali officio ↄſfirmamꝰ:.
DI. LVII

Tem qui in egritudineꝰ

cõſtitutꝰbaptiʒat᷑ preſby
i ter ordinari non debet.
¶VUñ iĩ neoceſarienſi.
con. legitur. Nonoꝛ
dinetnr dcricus qui in egritudine
conſtittus haptiʒatur.
Iqui s in egritudine conſtitu
2 fuerit baptiʒatus:pſbyter
ordinari nõ dʒ.nõ eni fides illiꝰ vo
luntaria:ſed ex neceſſitate eſt: niſi
forte poſteasipſius ſtudiũ ⁊ fides p
babilis fuerit:aut bominũ raritasꝰ
exegerit. DlI. LVIII
LTLeemerx monachali' ha
bitu nullus aſſumat᷑ ad
1¹ eccleſiaſticum officiuʒ ni
ſi fuerit oblatus proprij
voluntate abbatis.
VUnde Gregorius ſcribit.
CMonachus non ordinetur de
ricus:niſi voluntate Abbatis epi⸗
ſcopo fuerit oblatus.
Vllus ad eccleſiaſticũ officiũ
er monaſterio producat mo
nachus:niſi quẽ abbas loci admo
nitꝰ ꝓpria volũtate obtulerit epᷣo.
Itẽ ex cõci. char. v. He eodẽ.
Aquis de alterius monaſterij
ↄuẽtu repertuʒ: vł ad dlerica
tũ ꝓmoueri voluerit: vl i ſuo mo
naſterio maioreʒ pſonã monaſte
rij ↄſtituere ſine licentia abbatis ⁊
monachorũ: epᷣs qui hoc fecerit a
ceteroruʒ cõione ſeiunctꝰ: ſue tan
tũmodo plebis cõione cõtẽtꝰ ſit: ⁊
ille neqʒ dericꝰ neqʒ canonicꝰ neq;
prepoſitus perſeueret.

Tem'gꝗ ecdeſiaſticis di
ſciplinis imbuti nõ ſũt ⁊⸗
1 tẽporũ approbatiõe di
ſcuſſi nõ ſũt: ad ſummũ
ſacerdotiuʒ ꝓnehi non
aſpirẽt.¶Vnde ait papa zoſimꝰ.

hec eſt quedam alienatio.vnde nõ poteſt fieri ſine conſenſu oĩum:vt.xii.q.ii.ſi⸗
ne.io.qð dicitur de epiſcopo credo falſum ſi cauſa ſubeſt. B. .
1 quis.maiorẽ ex hoc loco videt᷑ monachꝰ poſſit eſſe pꝛelatus ĩ eccleſia

—

ſeculari. ꝙ epiſcopus poſſit eſſe nõ dub.umvt.xviii.q.i.ſtatntum item ꝙ

Non aſpiret ad ſummuʒ ſacer
dotiuʒ qui eccleſiaſticis diſciplinis
non eſt imbutus.
Vi eccleſiaſticisꝰ diſciplinis
ꝑ ordineʒ nõ eſt ibutꝰ:nec tẽ
poꝝ appꝛobatiõe dininis ſtipẽdijs
eruditꝰ:nequaqᷓ; ad ſummũ ſacer
dotiũ eccleſie aſpirare vl preſume
re dʒ:⁊ nõ ſolũ in eo ambitio ineffi
cax habeat᷑ ver ordinatores eius
careãt eo ordine quẽ cõtra pᷣcepta
crediderant preſumendum.
¶Item vrbanus papa.
C Ad ſacerdotale officiuz nullus
niſi per ſingulos gradus approba
tus accedat. .
Jofficia ſecularia pᷣncipalez

locũ nõ veſtibulũ actiõis igref

ſus:ſʒ ꝑ ſingulos gradꝰ examina/
tis defuerũt: ꝗsꝰ tã arrogãs tã ipu
dẽs iuenit:q ĩ celeſti militia: q̃ ppẽ
ſius põderãdac: ⁊ ſicut aurũ rĩpeti
tis ignibꝰ explorãda ſtatiʒ dux eſſe
ðᷣſideratcũ tyro ante nõ fuerit: ⁊ p
us velit docere qᷓ; diſcer:aſſueſcat
in domini caſtris in lectorum pᷣmi
tus gradu diuini rudimenta ſerui-
tij:nec illi vileſcat exorciſtam aco/
lytum/ ſubdiaconum ⁊ diaconum
per ordinem fieri:nec hoc ſaltuſ:ſʒ
ſtatutis maiorũ ordinatiõe tempo
ribus. Jam v ero ad preſbyterij fa
ſtigium talis accedat:⁊ vt nomen
etas impleat:⁊ meritum probita/

tis ſtipendiaſanteacta teſtentur: in-

de ſummi pontiſicis iure locuʒ ſpe
rare debebit.facit hoc nimia remiſ
ſio conſacerdotum noſtrorum qui
pompam multitudinis querunt:⁊
putant ex hac turba aliquid ſibi di-
gnitatis acquiri.hinc paſſim nume
roſa pluralitas ẽt in his locis vbi
ſolitudo eſt talium reperitur: dum
per parochias extendi cupiunt:
qut quibus aliud preſtare non poſ-
ſunt diumnos ordines largiunt᷑: qð

oportet diſtricti ſemꝑ eſſe iudicij.

rarum' eſtenim omne qð magnuʒz
eſt. ¶Item gregorius.
CCuminibet merui laicus ad ſũ
mum non aſpiret ſacerdotium.
BHcad nos perueniſſe quod
D non diſſimili dignum eſt de-
teſtatione complecti: ꝙ quidam
honoris deſiderio inflammati de-/
functis epiſcopis tonſoranturꝰ ſi
unt repẽte ex laicis ſaccrdotes atq;
inuerecũde ⁊ repente religioſi pꝛo
poſiti ducatuʒ arripiunt:qui nec eſ-
ſe adhuc miulites didicerunt. quid
putamus quod iſti ſubiectis pꝛeſta
turi ſũt: anteq; diſciplinatus limẽ

attingant:tenere locum regiminis

non formidant.qua de re neceſſeẽ

plebanus poſſit eẽ habes.xvi.
q.i.mõachos.⁊.c.ĩ parochia.
item ꝙ canonicus poſſit eẽ: vi
detur.lxxiiii.di.quorundãtite⸗
ꝙ vicedominus epᷣi poſſit eẽ vi
detur:qꝛ epiſcopus debet habe
re teſtimonium a monachis:
vt.ii.q.vii.cuʒ paſtoꝛis.ſʒ ico
nomũ debet habere epiſcopus
ut ſit ei teſtis:vt.xdi.q.ii.quo
niam:ergo poteſt eſſe iconomꝰ
uel vicedominꝰ epiſcopi.⁊ iſtðᷣ
.b.admittit ar.cõtra. xvi.q.i.
de pñtiuʒ.de hac materia nota
ui.xvi.q.vii.ĩ noua.poteſt tñ
intelligi qð hic dicitur de cccle/
ſia monachali: que epiſcopa/
lis etiam fuit.
m Sen .F di. wil. placu
it.ſed contra.j.iiii.q.v.c.i.
Dl. 1 IX
n Tem. dictuʒ fuit. S.
di. l.non conſidat. ⁊
lv.di. pꝛiſcis. ꝙ nul
lus ordinãdus eſt ni
ſi ſeruatis interſtitijs tẽporuʒ:
idco oñdit hic ꝙ ad inſtar ſecu
larium dignitatũ nullus ꝑ ſal

tũ eſt ordinandus.
0 Ui eccleſiaſticis.
p ¶Joffcia ſecularia.i.ſecu
2 lares nõ deferunt pᷣnci/

palẽ locum ingreſſis ⁊c.
qQuis no.modũ argumẽ
tãdi: ex quo ita eſt apud ſecula
res eodẽ modo erit apud eccle/
ſiam.ſic.xxxi.di.tenere.iii.q.
.v.qꝛ. xix.q.iii. monaſterijs.
ſic. xii.q.ii.cũ deuotiſſimã.⁊ẽ
ar.ad queſtionem illaʒ ꝙ ſi ali
quis eſt legitimatus a pꝛincipe
ꝙ apud eccleſiam eſt legitimꝰ
quod nò credo.ad hoc exfra ꝗ.
fi.ſint legi.per venerabilẽ.
PrCSalau. gradati enim defe/
rẽdi ſũt honores:vt.xciii.di.le
gimus in fi.⁊.ff.de mu.⁊ ho.
vt gradati.nã caſuʒ appetit ꝗ
per abrupta aſcẽſuʒ queri:vt
xlviii.di.ſicut.
8Stipendiano. ꝙ magis
pꝛeſum itur pꝛo illo qui plura
ſtipendia habet in eccleſia quia
quẽ laboꝛ pꝛolixioꝛ ⁊ ſtipendia
longioꝛa fecerũt anteire:vt.C.
de of. mag.of.nemo.a.lxi. di.
miramnr.
t ¶ Raruin. ſic.j.xcii.diſti.le/
u 1? Ocad nos. tonſoꝛãtur
Lar nullus vz tonſoꝛa
ri ad hoc ut dignitatem conſe/
quatur.⁊ ad idẽ.xi.di.bene. et
xvi.q.vii.per laicos.quid iu
ris ſit de hoc ibi notaui.h. di/
cit ꝙ ipᷣa ſpes nõ inducit ſimo
niã:dũ tamen non interueniat
pactio: quia ſola animi ðſtina
tio nõ ĩducit ſimoniã:vt extra
ut eccleſia.bene.ut noſtrũ. alij
cõtrariũ dicũt:ut ar.viii.q.iii.
artaldus.io.⁊ certe decretalis
videt᷑ dicere ꝙ ſola ſpes indu.
cat ſimoniq.cx de ſi.c.vl.⁊ ta
lis ſimonia ꝑ ſolã pniaʒ abolet᷑
ut ibi dr.boc iñ credo ꝙ ſpes

§ tij

D1
pꝛo honeſto ſeruitio non inducit ſimoniam. SSYÿUVMUd
a ¶Inculpati. nota e ſemper pᷣumuur ꝙ in faudem receperit ordinẽ qui ſubi

-cX LXI
epiſcopoꝛum. ⁊.xxv. diſtinctio.capi.i.⁊.lxxi.diſtinctio.ca.i.⁊.lxxxix.diſt.
volumus.ſed contra.xcii.diſtinc.legimus.⁊ extra de elec.cum incun/

to recipit licet bñ meritus ſit. alias ſic pſumitur ꝙ libertas in fraudẽ data ſit qñ/
qʒ licet ſeruus ſit bñ meritus. vt.ff.qui ⁊ a quibꝰ man.l.i.in fi.arg.ad hoc.ixi.

id quod eſt.j.c.penul.⁊ vlt.ex

tra de elec. cũ in cũctis. vbi di⸗ Dl. LxX quia ⁊ ipſi altaribus miniſtrant:op lorum: vt.xxxv. diſtin.
Vonncleiiperponinrarnf Cce oſtenſũ eſt erparte portunitate exigente concedimus: le anani. hodie li⸗
diaconum ſed ſubdiaconatus qui poſſũt ad ſacerdotij ſitũ ſpectate ſint vite religionis ? cite eli gitur: Nertra de
eſt hodie ſacer oꝛdo. extra de oꝛdinẽ ꝓmoueri ⁊ q nõ. ſciẽtie.quod ipſum nõ ſineroma etate ⁊ qualita. a mul⸗
eta. quali.a multis. ⁊ hoc ſa Nunc auteʒ cõſiderãädũ mi pontiſicis vel cum metropolita tis.
tis ſuſtineri põt cũ acolithus ẽt eſt ex ꝗabus oꝛdinibꝰ ĩ ar ni ſcientia fieri firmiter ꝑmittimꝰ. x ¶ Merropolitani. ſi⸗
poſſit eligi ad pꝛelatura: vt ex chipreſbyteꝝ vel prepoſitũ vl epʒ ¶ Alterum vero vt in epiſcopuʒ cut ergo olim merropo-
n quali.pterea. vbi diivparchiepm ſint eligendi. De vel archiepm niſĩ ſacris ordinibꝰ litanus potuit viſpenſa-
tur e diſpeſatiue poteligiꝛ vel pis ita ſtatutü eſt i ↄci cõſti n eligatur propter di lecinca oꝛdinem: ſic vide
dic ꝙ exponit᷑ hec dictio. ſiti. iↄci.vrbani pape coõſtitutus non eligatur propt tur ꝙ adhuc poſſit cum
fiat ſuſfcit.n. ſi talis ſit wbꝛe celebꝛato aluernie. ¶Archipꝛeſby gnitatem ordinis ſtatutum eſt. non auferatur ei hec di⸗
ui poſſit pꝛomoueri iſtos oꝛ ter vl decanus aut archidiaconus DI. LXI. Penſatio ſiue inriſditio.
a. niaz inetur. epilc : Ner
i :g era de „. 6 Allusꝰ epiſcopusꝰ in ecdeſia ſed per ſingulos or½ he
leitunguriſtng ve iſtie vignt ſua niſi diaconꝰ ſit archidia- dines prius ſunt ꝓ male plalcii
tatibus: cũ in epm poſſit eliiig conu inſtituere: nec archipreſbyte⸗ . badi. Ande gre ſut eligendi in
ſubdiaconus:vt. j. e.c. vlt. ſena rũ aut decanũ:niſi pᷣſbyteriſint: or gorius bꝛunichilde regine fracox. Eos.ij pñt po
buius rationem aſſignatgra. dinare preſumat.quod vt diſtricii Sacerdotes ex laicis non ſunt ſlari itẽ oñdit ꝙtm̃ ðᷣ
J. e. diſtin. S. hoꝛum.⁊. ꝭ.alte us teneat᷑ apoſtolica auctoritate ꝓ ordinandi. Ppꝛia ecclia facieda eele
Rndrriſes ünie⸗ eÿ Hibemus ? interdicimꝰ Itẽ ca⸗ Acerdotale officiũ veſtris in edilvederp⸗
beat rantor vel pꝛimiceri⸗ lixtus papa. ¶ Nullus in prepon partib⸗ in tata ſicut didicimnꝰ nnere Arebusiklino e
us conſuetudini relĩquo. licite tũ vel archiepin vel archipꝛeſbyte ambitione perductum: vt ſacer eſie cui datus eſt viſita

ergo poteſt quis in minonbus
oꝛdinibus eligi ad has digni-
tates: dum tamẽ habeat etatẽ

tribuitur cum difficiliꝰ impleatur:

ruʒ vel archidiaconum niſi preſby
ter Veia Nn; ordinetur.

llus in prepoſitum:nullus

ctis.vbi dicitur ꝙ ad canonicos ſpectat.dic ꝙ ad epiſcopuʒ tantum ſpe-
ctat confirmatio ad canonicos electio de iure:in talibus tamen conſiderã

buiſſeꝰ eccleſia ſubdiaconos vero

dotes ſubito quod nimis graue eſt

ex laicis ordinentur. Item or⸗

miſda papa omnibus epiſcopis.

diſ. miramr. da eſt conſuetudo:vt extra de electio.cum eccleſia. V
b. RRadinatos. no. ꝙ cöfeſ⸗ C Niſi pꝛeſbyteri. inkra
QOo vniꝰ nocet alij . qð ẽ . . „ . —R—ᷓ— xxiu.queſtione.iiii. ſi⸗
cötra id.ii.q.v. interrogatuz. ut quãuis inculpati quiſquis ſit me aconũ vl decanũ niſ diaconus vel cutexcellentiaz. contra.
ſed hoc ẽ ꝓpter cauſe cõnexio⸗ riti: ante tamen per diſtincta eclle preſbyter ordinetur: archidiaconi ubi diciturꝙ non gra-
ne-vrli ortiimaz nyon ſiaſtici oꝛdinis ſe exerceat officia. vero uel decai vel prepoſiti: qui in dus elegaintioe aea wlre
e tienun vtio⸗. g1. Item celeſtinus epiſcopis gal- fraordmes prenomiatos exiſtütſni nontammm otdo donid
nẽ. ſicut dictũ vmꝰ nocet quy liarũ.Mon aſpiret ad ſummuʒ inobedientes ordinar contempſe deratur:ſed oꝛdo ⁊ men
ad pꝛeſumptionẽ: ut.lxxxvi. di ſacerdotium qui ecdleſiaſticis diſci rit: bonon eſuſcepto pꝛiuenturpꝛo tum.
ſtin. tanta. plinis non eſt imhutus. L hibemus autem ne adoleſ. centib? 1 L Allus.
EErione. dt pꝛius ſit diſci 0O Radinatos vo quoſdam fra vel infra ſacros ordines conſtitu- 252 ₰½
Huluès. tres chariſſimi epᷣos:qui nul tis:ſed qui prudentia ⁊ merito vi- Minouamus.
CXonſinmat ·. conirmare ſis eccliaſticis oꝛdinibꝰ ad tante di te clareſcunt: predicti concedãtur hen er idd o
Biſficilius. 5. .li. di itatis faſtigiũ oſtituti fuerit: ¶Morum vnum pro⸗ guli⸗.
Sifficilius. S. xli.di. ante Gnitatis faſtigiũ oſtituti fuerĩt: pa bonores.¶ Ne m C Ordinari cogink
Anm. trũ decreta huiꝰ vſurpatione ꝗ ſe pter procacitatem quorundamſta ergo aliquis recteſener
Di. LIX hoc fcognoſcit feciſſe didicimꝰ. cũ tutum eſt:qui nomen prepoſiture dinem. 2 ſic eſt contra
1 Cce. hic oſtendit. er ad epiſcopatũ his gradibꝰ ꝗbꝰ fre adepti officium contemnunt: nolẽ hoc. lxriii. diſtinctione
Anbes ccne i i quẽtiſſime cautũ eſt debeat puenit les nen ſacerdotes: anas autes m ſenta ed lluc wundeas
E . — „ . . . . „ „-— . 4 „ „7 . inis.
Anl O s ut in mioꝛibꝰinitiati officijs ad ma ne eſſet:cum etiam in epiſcopuʒ eli
nävelarchnpieetea vaepi iora firmetur. dz eni ate eẽ diſcibn gipoſſunt in ſubdiaconatu conſti- n eadelenentue,
fſopum " vicit ꝙ nullus eligs lus quiſas doctor eẽ deſiderat: vt tuti.¶Juxta illud vrbani pape. na de electio. cum incu⸗
dus eſt in pꝛepoſitũ niſi ſit dia poſſit docere qdð didicit.oĩs em vi- C— Non eligatur in epiſcopum ni-⸗ cis.
conus ul pꝛeſbyter:nullus ĩ ar te inſtitutio hac ad id qð tẽdit ſerõ ſi in ſacxis ordinibus conſtitutus. T Allus. in ſacris.
hronum n Tei lnczryre ne?ↄſfirmatꝰ.ꝗ minime litteris ope Allus in epiſcoparſn clige⸗ W oan po
nullus e it ᷣceptoꝛ eẽ ñ põt litte⸗ D iſi in ſacris ordinibꝰ re⸗ in epiſcopumn laicus
ſbyteruz mſi pꝛeſbyter: nullus am dederit pceptoꝛ eẽ ñ põt litte⸗ en niſt in ris Ga An diſtnrone onmw
in epm niſi ad minus ſit ſubſdi Tax. nõ ꝑ ſingula ſtipẽdia creue- ligioſe viuens fuerit inuentus.= .lrici. diſtint valeninns
aconus. 2. rit: ad meritũ ſtipẽdij ordinem nõ cros autem ordines dicimus dia- aus. e
g · Allus. bec duo capitu· poteſt peruenire: ſoluz ſacerdotii conatum ⁊ preſbyteratum: bos ſi - pNMabuiſſe. ſupple ſa
T la dicit. h. abrogata ꝑ inter iſta rogo vilius eſt:cur faciliꝰ quidem ſolos pꝛimitiua legitur ha cros. nã ẽt ſubdiacona⸗

tus fuit tempoꝛe apoſto

toꝛa no.ꝙ vocat bic lai
cos illos qui nõ ſunt or-
diati:⁊ illos ꝗ repẽte ſůũt

ſed his ob. ertra de electionibꝰ inarchiepiſcopum: nullus in De eodem. Otchati. 2 nec iſti necilli
dunetin n S v ui archipreſbyterum: nullus in deca Nſacerdotibus eligendisn ſum cligendi. ibi⸗
imdca pteteres, olpenſatine nü niſi preſbyter vel diaconus: nul orginandis curam opoꝛtete.. O orita iniq male
ſcilicet er diſpenſanone cano⸗ lus ĩi archidiaconũ niſi diaconꝰ or ſeperſpicuam:irrepꝛehenſibiles eſ

nis. Hon obſtat eo. dudum:

quia poteſt intelligi de deſe/ Se eodem. corrigẽdis.longa dʒ vitã ſuaʒ ꝓ bhircũ: ſi ñ neceſſitas eſt
Jatali as unpeana romou Hnouamus antem ⁊ preci- batione monſtrare:cui gubernacu rnnd Imian bo
m dignitatem imng: in arcpidi. Tarzm! . luaicus 0
quolbiſrmentio vnde dut⸗ . pimus: vt nullus in archidi- la cõmittuntur ecdeſie. ¶Idem Kämnearvt irvievaſtf⸗
tur ꝙ acolithus poſſit eligi ad ctione monachus.⁊ ca.
illam vignitatem: vt videtur ſequen.

dinetur. Item Innocen. ij.

dicere littera ſic ſcilicet intelligenda. . .
hb¶Epiſcopus.ergo collatio archidiaconatus ſpectat ad epiſcopum.lxxiiti. di.

ſe conuenit:quos pꝛeeſſe neceſſe eſt

iniꝗtas. n. oĩa pcipitat:
vt.j. ð pe. di.iii. ĩter hec

u T R ſacerdotibus. coꝛigendis. ſic.ii.q. vii. iuchcet. c. 7.c. ſe.
x ¶ Longa. ſic. S.xxviii. di. prinſquam.

.

Alis. inſns,
oſtlanuni⸗
Dſopunins

fingiopecſean.

incpaleeni

biſt ipe⸗
tſubeiacen⸗
lenpore opoſo
Nary, diſin,
.
nuni bodel⸗
n. Kon de
Cpalta amet⸗

oclin mencpe⸗
potui dipat⸗
ordinenſenie
Ghue poſſtan
fnanmrihed⸗
io ſiueinnſln,
en. em den⸗

en

Zmnliite
oſcitghen
ſit ainn
cpaffft
it ittond
uſttckinite

ncrcittden⸗
guültte⸗

dentnsllit⸗

udah

nan
Pindſinle,
lasgnierſn
,1 meiſi ul
geni.
Uuin ſ⸗
vtiniiſen⸗

n.Quanto/n

On negamus.
* .ꝘA Pieſtare/ vñ
on p

etere exempluʒ ſed
dare dignus erat. ad idẽ
xvi.q.i.pꝛedicatoꝛ.
c.Emendatiorem. ſic
viij.q.i.qualis.i.qłi.c.
viliſſimus.
Mumilitatis. quia
nihil ita ſplendet in pon
tiſice ſicut bumilitas: vt
c.di.contra morem.
WTeſte. quia publica
delicta publico egent re
medio.vt de pe.diſ.i. F.
hoc ergo.⁊.c.q;uis.

pꝛopter memoꝛiam pꝛe
beriti delicti.ſi.xxv.di.c.

¶Memoꝛandi. 2 boc

Vvlt. ⁊.xl vij.dl.S.i.⁊.iij
.q.iiij.c.ij.⁊.fi.ð decur.

9 /† Ferum eſt. qui
nunqp. S. lir. di⸗
ſtinctio.ordinatos.

b (D Smm a tu⸗

multum argu.

ꝙ non eſt deuiandum a
iure communi propter
tumultum popularem
nec propter ſedandam
diſcoꝛdiam. vt. lxij.di.

quis abbas.viii.q.l.li⸗

cet. ſic.C.de penis decua
rionum.⁊ argu.extra ðᷣ

ap.c.conſtitutus.argu.
contra.ff.ad.l.coꝛ.ð ſic
.l.pe.⁊.xxviij.di.ð ſyra
cuſane.⁊.xi.q.iij.añceſ/
ſoꝛ.⁊.l.diſtin.vt conſti⸗
tueretur extra de re.iu.ꝗ
ſcandaliʒauerit.

S1.

On negamus eſſe in laicis

deo placitos mores ſʒ: mili
tes ſuos probatos ſibi querũt inſti-
tuta ſidelinm. diſcere prius quiſqᷓ;
debet anteqᷓ; doceat:⁊ exemplũ re
ligioſe conuerſationis de ſe potius
alijs preſtareꝰ qᷓ; ſumer̃: emẽdatio
rẽ eſſe cõuenit populo quem neceſ
ſe eſtoꝛare ꝓ populo.longa obſer-
uatione religioſus cultus tradatur
Vt luceat ⁊ dericalibꝰobſequijs eru
diendus inſeruiat:vt ad veneran-⸗
di gradus perductus ſummã quis
ſit fructus humilitatis oſtẽdat:nec
im̃ conſecrare de laicis inbibemus
ſed nec de penitentibus ꝗqdeʒ quiſ-⸗
qᷓ; ad bniuſmodi graduʒz ꝓphanꝰ

temerator aſpiret.ſatis illi ſt poſtu

lanti veniam concedi. qua conſci
entia abſoluat reum:quiſe peccata

ſuo populo ſit teſte confeſſuʒ: quis

.n. quẽ panlo ante iacentem videat
veneretur antiſtiteʒ: perferens me
morandiñcriminis labem: nõ hʒ lu
cidam ſacerdotij dignitatem.
Itemĩno.papa. Se eodẽ.·

C
(D Iſerum eſt eũ fieri magiſtrũ

IBDiſcrumen. i. peri⸗
tk reſidentium. i. ſa

cris officijs deputatorũ.

pꝛincipatts.
m& Inoꝛdlatũ.ſ.vt po
tius eligatur ille qui diu

militauerit in eccleſiaut

J.e.quid pꝛoderit vłetiã

ille qui eſt in maioꝛi oꝛdi
ne conſtitutus. vt. lxxv.

ota quã

S

to res eſt maioꝛ:tato ma
for eſt inquiſitio ſacſẽda
vt.lxx.diſtin.oꝛdinaros
.xlij. di.quieſcamus. æ
vij.q.ii.c. vltimo.⁊ eft

I¶WMuncipatus.i. q: i.

gui nunq; fuit diſcipnlus: eũ

qʒ ſũmũ ſacerdotẽ fieri qĩ nillo gra

du vnq; obſecutꝰ fuerit ſacerdoti.
Item leo eys. Deeodé.

3 Jramur tantum apud nos ꝑ
occaſionem temporis impa-

cati aut ambientium preſumptio-

LXI

cõicare peccatis alienis niſi talẽ effi

ci volũtateʒ qualis ẽ qui nõ meruit
ordinari. Sicut.n:boni operis ſibi
cõparat fructuʒ ꝗ rectũ tenetiĩ eligẽ
do ſacerdotẽ iudiciuʒ:ita graui ſe
metipſũ afficit dano ꝗ ad ſue digni
tatis collegiũ ſublimat idignũ.Mõ
eni ĩ cuiuſquã ꝑſona ptermittendũ
eſt:qð inſtitutis generalibus cõtine
tur:necputãdus eſt honoꝛille legi-
timus: ꝗ fuerit cõtra diuine legis
precepta collatus. Merito patruʒ
beatorum venerabiles ſanctiones
cum de electione ſacerdotũ loque/
rentur eos demũ ſacris adminiſtra
tionibꝰ idoneos cenſuerũt: quoruʒ

omnis etas a puerilibus exordijs

vſq; ad perfectiores annos ꝑ diſci
pline ſtipendia eccleſiaſtice cucurriſ
ſet ⁊ vnicuiq; teſtimoniũ prioꝛvita
preberet: nec põt de eius prouecti
one dubitari:cui ꝓ laboribus mul
tis:pro moribuscaſtis:pro actioni
bus ſtrenuis celſioris loci premiũ ðᷣ
betur. Si eniʒ ad honores mũdi ſi
ne ſuffragatione temporis ſine me

rito laboris indignũ eſt perneniri:2⸗

notari ambitus ſolent quos probi⸗
tatis documẽtaPnon adiuuãt:qᷓ; di
ligens ⁊ q; prudens babenda ẽ di
ſpenſatio diuiorum munerũ ? cele
ſtiuz dignitatũ.¶¶ Itẽ ex ↄci.laodi.
NHõ ſut eligendi ad epiſcopatũ
niſi quos ꝓbabilis vita cõmendat.

nem aut tumultum valuiſſe po- —◻ Piſcopum non oportet pre

pularem: ut idignis quibuſlibet ?

longe extra ſacerdotale merituʒ cõ

ſtitutis paſtorale faſtiginʒ ⁊ guber⸗
natio eccleſie crederetur.nõ eniʒ eſt
hoc conſulere populo ſed nocere:
nec pᷣſtare regimen: ſed augere di⸗
ſcrimen. integritas enim preſiden
tium ſalus eſt ſubditornʒ: ⁊ vbi eſt

icolumitas obedientie: ibi ſana eſt
forma doctrine. rincipatus aũt
aee aut ſeditio extorſit:aut ambitꝰ

occupauit: etiꝗ ſi moribus atqʒ acti

Prus nõ offendit:ipſius tamen initij

2
4

boc contra illos qui di-

cunt ꝙ in cauũs matri

nialwus non eſt ita vdi /
ſtricta examinatio ſacii⸗

o & Oium ar. qð vni corpore nõ inueniti ite. ubi
Rtur ad alios tendl⸗ corpo enõ inuenit᷑ in capite. ubi eſt
vij.ignoꝛantia.⁊ argu⸗-

27

men.xxxij.q.apoſtolus.

ſui eſt pernitioſus exẽplo.⸗ hp
no peraguntur exitu:que malo ſũt
incohata principio. Quod ſiĩ qui
buſlibet eccleſie gradibus prouidẽ

ter ſciẽterqʒ curandum eſt: vtĩ do-
mo domini nibil moꝛdinatumſit

nihilq; prepoſteruzʒ: quãto magis
elaborandũ eſt:vt in electione eius

qui ſupra omnes gradus conſtitui

tur non erret᷑.nã totius familie dñi
ſtatꝰ ⁊ ordo nutabit:ſi qð regꝗrit᷑ in

ilſa beati pauli apoſtoli ꝑ ſym dei
emiſſa pceptio: q ĩ pſona timothei

”

omniũ ſacerdotũ xpᷣi numerꝰ eru

2. xxxi.qi.ꝙ ſi.x. C. de· dlit᷑ ⁊ ide vnicuiqʒ noſtꝝ dicit᷑: ma
naturali.li.aut.itẽn gs. nus nemini cito ipoſueris:neqʒ cõi
eccs peccatis alienis. Quid eſt citoꝰ
manꝰ iponere: niſi ate maturitates

— RMHL
⸗

etatis: ante tepus examinis: qte tẽ-

PPus emeriti obedictie: añ erperien

* .
ð

.

ti diſcipline ſacerdotalẽ honoreʒ

tribuerenon cõprobatis: Et ad eſt

ter indicium metropolitanoꝝ
7 finitimoruʒ epoꝝ conſtitui ad ec
cleſie principatuʒ nec eligant᷑ niſi hi
quos multo ante nota probabiliſ⸗
qᷓ;vita cõmedant:⁊ nihilominus ſi
in ſermone ſidei ⁊ recta ratione ꝓ

ſua conuerſatione probati funerint.

Itẽ celeſtinus omnibus ortho⸗
doxis. De eodem.

Aid proderit per ſingula ſti

pẽdia clericos militaſſe ⁊ om

nẽ egiſſe in dominicis caſtris etatẽ

ſi bi ꝗ futnri ſũt ſacerdotes ex laicis
requirant᷑: ꝗ vacãtes ſeculo ⁊ oẽm

eccleſiaſticũ oꝛdinẽ neſciẽtes ſaltup
poſtero ĩ alienũ ãbiũt honorẽ imo
derata cupiditate traſcẽdere:⁊ ĩ ali ⸗ mnlbus. hec ſo. ne
valet:qꝛ laicns quantuncunqʒ;
