VDerrus ananiaʒ ⁊ ſaphiram incre
pando moꝛti tradidit.
Etrus qui tabitam moꝛtuam orã
do ſuſcitauit:ananiamꝰa ſaphirã
mentientes morti increpando tradidit
neqʒ; enim oraſſe in eorum extinctiõe le
gitur:ſed ſolũmodo culpam quam per
petrauerant increpaſſe.conſtat ergo qꝛ
aliquãdo talia ex poteſtate exbibentur:
aliquando ex poſtulatione:dum ⁊ iſtis
vitam icrepãdo abſtulit: ⁊ illi reddidit
orando. C Item veloci magiſtro.
Beatus gregorius quoſdam bor-
tatur vt milites congregent:a cõtra ho
ſtes arma viriliter parent.
pridem glorie veſtre notificaui
mus:quia milues ulluc erãt para-
ti venire:ſed quoniã inimicos cõgrega
tos ⁊ huc diſcurrere epiſtola veſtra ſi⸗
gniſicanerat:hec eos hic cauſa retinuit:
nunc vero vtile eſt viſum:ut aliquanti
illuc milites tranſmittant᷑ quos gloꝛia
tua admõere ⁊ hoꝛtari ut parati ſint ad
iuſticiam ⁊ ad laborem ſtudeat:⁊ occa-
ſione inuẽta cuʒ glorioſis ſilijs noſtris
mauricio ⁊ vitalião loquere:⁊ quecũqʒ
deo anctore pꝛo vtilitate reipu.perſua
ſerint:facite.⁊ ſi huc uel ad rauenne par
tes nec dicenduʒ arnulppum cognoue
ritis excurrere: vos a doꝛſo eiꝰ ita ſiẽ
viros foꝛtes condecet laboꝛate: quate-
nus opinio veſtra ex laboris veſtri q̃li-
tate amplius in repu.deo auxiliante p-
ficiat. Illud tamen pꝛe omnibus admo
nemus ut familiam alioim æ adbonia
im atqʒ lugidifruſim qui cum glorioſo
magiſtro mauricio muitum eſſe noſcũ
tur:ſine aliqua mora uel excuſatione re
laxesſ: quatenus vẽientes illuc hoĩes:
pꝛedicti viri ſine aliquo impedimẽto cũ
eis debent ambulare. Itẽ eiſdem mau
ricio ⁊ vitaliano.Suppliciter glorie ve
ſtre per ſilium noſtrum vitalianum cuz
quo tractaueratis ⁊ uerbo ⁊ ſcripto mã
dauimus.vndecimo autem die menſiſ
iunij arnulphus hanc epiſtolam quam
vobis direximus traſmiſit:⁊ ideo rele-
gentes cam videte ſi in ſide ſuanenſesꝰ
quam reipu.promiſerunt perſtiterunt:
obſideſq; oignos de quibꝰ poſitis cõ/
ſidere ab eis accipite: ⁊ inſuper denuo
ſacramentis eos aſtringite: reddentes
eis quod loco pignoris ſuſtuliſtis:ᷣmo
nibus veſtris eos ſanates.ſi autem ma

OQ

VIII

nifeſtiſſime cognoneritis eos cũ arnni

pho de ſua ſubiectiõe locutos eſſe: vel
certe obſides ei dediſſe:ſicut nos arnui
phi epiſtola quam vobis direximꝰ du
bios reddidit:ſalubri conſllio pertra-
ctãtes ne in aliquo anima veſtra vel no
ſtra de ſacramentis grauetur quicquid
vtile reipublice iudicaueritis peragite.
ſʒ ita faciat gloria veſtra:vt neqʒ ſit ali
quid vnde poſſumus ab aduerſarijs re
pꝛehẽdi:neque vtilitas noſtre reipubli
ce quod dominus auertat negligatur.
Preterea gloꝛioſi filij eſtote ſoliciti:qꝛ
quantum comperi boſtis multitudineʒ

habet collectam ⁊ in marchia dicitur re

ſidere:ut ſi huc curſũ deo ſibi irato mit
tere voluerit:vel loca ipſius quantum
vos dominꝰadiuueri depᷣdamini:aut
certe ſcultas quos mittetii ſollicue reꝗ
rat ne dolẽs factũ ad vos diſcurrat.In
regiſtro etiaʒ legit᷑ ꝙ beatus gregoriuſ
ciuibꝰ tuſcie vt ↄtra lõgobardos arma
pararent mãdauit:⁊ militaniibꝰ ſtipen
dia decreuu. Hoc ergo exẽplo ⁊ pꝛe
miſſiſ auẽtatibꝰclaret:q ſacerdoteſ ⁊ ſi
pꝛopꝛia manu arma arripere non debe
ant:tũ vel bis ꝗabus huiuſmodi officia
cõmiſſa ſunt perſuader̃:uel ꝗgbuſubʒ vt
ea arripiãt ſua auctoritate valeãt impe
rare,. Sed obijcit᷑ ulud nicholai ad
carolũ iperatorẽ. Epiſcopinon ve⸗
bent militaribus occupari negocijs.
Eprehenſibile valde cõſtat eẽ qð
ſubintuliſti dicendo maioꝛẽ partẽ
oĩum epiſcopoꝝ die noctuqʒ cũ omni⸗
bus alijs fidelibꝰ mis ↄtra piratas ma-
ritios inuigilare:⁊ ob id epiſcopi ipcdi
antur vẽire:cũ miliiũ chriſti ſit chriſto
ſeruire.milites vero ſeculi ſeruiant ſecu
lo:vᷣʒ quod ſcripium eſt: nemo militãs
deo implicet ſe negocijs ſecularibuſ ꝙ;
ſi ſeculi milites militie ſtudẽt:ꝗd ad epi
ſcopos ⁊ milites chriſti niſ vt vacẽt oꝛa
tionibꝰ., C Itẽ gre. papa. C In mor
te cuinſlibʒ hoiſ epi ſe miſcer̃ foꝛmidẽt.
Jin moꝛte logobardoꝝ me miſce

B re voluiſſeʒ:hodie longobardoꝝ

gens nec regẽ nec duceʒ haberet.ſed qꝛ
deuʒ timeo:in moꝛteʒ cuiuſlibet homiſ
me miſcere foꝛmido. ¶ Ecce ꝙ nicho⸗
laꝰ papa ꝓbibet epiſcopis ſeculari mi
litia occupari:nec etiã cõtra maritimoſ
piratas ꝑmittit eos ad pugnã accedere
quomodo ergo leo papa aduerſus ſar
racenos vꝛbeʒ egredit᷑: ⁊ ut eos pꝛocul
a littore arceat populuʒ vndiqʒ conuo
cat:⁊ ſuoꝝ iniurias pꝛeſentialiter vindi
cat:atqʒ cuʒ gregorio milies ad arma
inuitat? Sed notãduʒ quoſdaʒ epiſco
pos leuitica tm̃ poꝛtione eſſe contẽtos:
qui ſicut in dei ſoꝛte tantum numerant᷑:
ſic ipſuʒ deuʒ ſolũmodo in hereditateʒ
accipiunt dicentes:dominꝰ pars bere-
ditatis mee.bis nibil ẽ comune cum pᷣn

cipibus ſeculi:quia temporalia penitus

abijciunt:ne eorum occaſione legibus ĩ
peratoruʒ obnoxij teneantur.talibꝰnul
la occaſio relinquit᷑ occupationiſ ſecula
ris militie: quia cum ð decimis ⁊ primi
tijs:viuũt tãquã ſfilij ſũmi regis ĩ omni
regno a terrenis exactionibꝰ liberi ſũt:

2 2 7

mel iuranit:⁊ ꝙ dicit ibi de
cre.duplici.i.duos hñs axr
ticulos de auditu ⁊ de cre
dulitate.b.Sed ſi quis ſe
mel eſt pꝑiurus ammodo ñ
eſt recipiendum teſtimoni
um illtꝰ.ſʒ alia cautio ẽ ab
eo recipiẽda.ut er ð pſũp.
litteras. in ſi. ex quo enĩ le
mel ẽ periurꝰ pᷣſumit ꝙ ſẽ
per nelit peierare.ut.ii.qꝗ.
vii.nõ põt.ð hoc notaui.
ttii.q.v.ꝑuuli.Itẽ hẽs h̊
qð plus creditur iuratorie

cautiõi qᷓ; pignoraticie. cũ

iñ regula iuris dicat qð
plus eſt cautionis in re qᷓ;
ĩ perſona. ff.de re.iu.piꝰ
cautionis.io.

6 Hubios. quia ſcriptũ

is iducit ſuſpitionem
qð ẽ Zgid.xi.q.iii.iĩ ennctis
adeo ut ſcðo cogant iſti iu
rare.

Be ſacramnetis eo⸗

eo qð timoꝛ ẽ ne la

bantur in periuriũ, ut extra

ð coha.cle.⁊ muli.clericoſ

m Kulpag⸗ lis ſcultaſ

.exploratores.

n Eprebenũnbile. ora
tonbu HB. itelle

t. boc.c.de epᷣis q tm̃ leui
tica portione ſũt ↄtenti.ut
Pri. 5§. ſed hec eſt veritas
& ideo tm̃ redargnuntur
iſti epᷣi.quia citati a papa
noluerunt venire. 2 excu
ſabant ſe ꝑꝑ mandatuʒ re
gis. licet enim mãdato re
gis ſit potius obedienduʒ
iᷓ; metropolitani. vt.S.x
viij.di.ſi epᷣs.iñ pape po
tius obediant ꝙᷓ regi.alij
intelligunt de epᷣis non ba
bentibus regalia. (Adde
qð ua ut dicit tex. ſcribit
paulus in ſecunda epiſto
la ad tbimo.c.ii.⁊ ſequen
tes capituli auctoritateſua
per ordinem leguntur in
pſalterio. ps.xv. io.xiii.
math.xxii.luce.xx.⁊ ad ro

„—

manos.c.xiii.

C iij

¶ In eccleſia.ii.q.ii.c.ul.

a Onnenioꝛ. ola. ergo
0 oĩa lũt ĩperatoriſ: ut
3. di. viii. quo iur̃. C.ð ꝗᷓ.
preſcrip.bene a ʒenone. ſʒ
Hitelligas quo ad iuriſdi⸗
tionem.
b ¶Refragaturũ.ex hũi-
litate h dicit: alłs vñ poſſet
reſragari.uł dic nõ refra-
gaturũ ſiẽ ꝓ ipſa eccleſia.
Sʒãliter itelligit iſtð mi⸗
hi vr ꝙ ñ poſſit ĩtelligi de
rebꝰ ꝓpuijs ipſius ambro
ſij. pp illð ꝙ ſegt ſũt pan
perũ.itẽ nec ð rebꝰecclieq;
illas nõ poſſer daf ꝑꝑ h ꝙæ
ſegt circa R. Sʒ dic ꝙ de ꝓ
pꝛijs ambroſij intelligit.
qð aũt dicit.paupeꝝ ſũt in

MNã ſi ꝓpꝛia babeo. de re
bus eccleſie ſuſtẽtor. ðbeo
mea pupibꝰ erogare. xvi.
q.i.qum ꝗcꝗd.xlvui.di. ſiẽ
c¶ Diuia.diuia.n.ab ho
mie dari ñ pũt.viii.q.i.ple
riqʒ.xxxiii.q.v.vna ſola.
d¶Mro altaribꝰ. vr ꝙ pᷣ
latꝰ mortẽ ðbeat ſubire nõ
olũ vbi fides uel ſalꝰ eccle
ſie ipugnat᷑.ſjj eiiã vbi res
vel claues eccleſie auferun
tur.ar.ↄtra.vii.q.l. .hoc
obſeruãdũ.S.e.q.v.ñ nrʒ.
e¶ Uẽdicat.i.deſendat.S.
xi.q.iij.cum apud.
¶ Buſto. buſtü dr cũ rel ẽ
exuſta:rogus cũ cburit᷑.
pira eſt cõgeries lignorũ
ad comburendum.

g. ¶Moref. ar. er eo q

pᷣnceps pꝛecipit aliquẽ eli⸗
gi. quod eſt inſta cauſa
timoris.Nã ⁊ tiore vboꝝ
excuſat.ſicut dixi.S.di.vil.
fuerũt.Adde ꝙ ita ut ſe⸗
gł rñdet ſcriptura iob.c.i.
hb ¶ Lacrbyme mee. S. di.

rxxxvi.c. Vti. S.xvi.q.iii.c.

porro. .
i ¶ Nec dᷣbeo. ↄſulẽdo. ex
nimia pfectione logꝗt.⁊ eſt
ar. ꝓ opiniõe.h.ſᷓ nõ ð fa

ctco hic poſſet reſiſtere ĩpera

cori nec ð iure debebat. q;
timebat maiꝰmaluʒ.⁊ hoc
eſt qð ſupra ne tangit bu/
ſto ⁊c.
QEo grueret. 2 b nõ Iʒ
e ð ap.q̃ fronte.⁊ ꝑ h pʒ
qð clericꝰcitatꝰa laico iudi
dice ñ te net᷑ venire ad alle
ãaduʒ pᷣuilegiuz.niſi du/
r ſuii an ſi clericus.

¶ Chriſtus. H itelligas
i caſu ĩ quo logt littera ſe/
quẽs.vbi.ſ.agitur cã ſidei
uel ſpualis. na alias cleri
cꝰ? ĩ recõuẽtiõe reconuenit᷑
in foro ciuili.

o Imperiale. eccleſia enĩ
nõ aſtrigit᷑ legibꝰ mũda⸗
nis: vt. xxiij.q.ii.inter.nec
põt iperator cõdere aliqðᷣ
ſtatutuʒ de rebꝰ eccleſiaſti

Annrileranigen

cis.ut.xcvi. di.bene gdẽ in
hſi. niſi eccleſia b petat. Nt

CTauſa

ita nt dicere valeãt:uenit pᷣnceps huiꝰ
mundi:⁊ in nobis non habet quicquã.
Poꝛo alij ſunt qui non cõtenti de de
cimis ⁊ prumitijs:pdia villas ⁊ caſtella
⁊ ciuitates poſſident:ex quibꝰceſari de
bẽt tributa:niſi imperiali benignitate ĩ
munitateʒ ab buiuſmodi pꝛomeruerit:
quibꝰ a domino dicit᷑:reddite que ſunt
ceſaris ceſari:⁊ que ſunt dei deo.quibꝰ
idem apoſtolus:reddite oĩbus debita:
cui tributũ tributum:cui vectigal vecti
gal. Ande ambroſius. ¶Eccleſe
Inperatoꝛibus non ſunt obnoxie.
( I Onnenior ipſe a comuibus vt ꝑ
A me baſilice fieret matura traditio
dicentibus imperatoreʒ iure ſuo iuſſiſ-
ſetradi debere:ut pote in cuius poteſta
te eſſent omnia::reſpõdi ſi a me peteret
quod meuʒ eſt.i.fundum meũ argentũ
meũa huiuſmodi meum me non refra
gaturumꝰ:quãquã omnia que mea ſũt
ſint pauperũ:veruʒ ea que dinina ſunt
imperatorie poteſtati nõ ſunt ſubiecta:
ſi patrimoniũ petit:iuadite:ſi corpꝰ:oc
curraʒ.vultis in vincula rapere: vultis
in moꝛiẽ: volũtas eſt mihi.nõ ego me
vallabo circunfuſione populorum:nec
altaria tenebo vitã obſecrans:ſed pro⸗/
altaribusꝰ gratis immolabor.hoꝛebã
quippe animo cuʒ armatos ad baſilicã
eccleſie occupandã miſſoſ cognoſcerẽ.
ne dum populus baſilicaʒ vendicat ali
qua ſtrages fieret:que in pernicieʒ totiꝰ
veniret ciuitatis.orabam ne ſãta vꝛbis
uel potius totius italie buſtoſſuperuiue
rẽ ⁊ infra:mandatur:trade baſilicam:
hoc eſt:dic aliquod verbũ in deũ ⁊ mo
reres:nec ſolũ dic aduerſus deũ ſed eti
am fac aduerſuſ deũ.mãdatur trade al
taria dei.vigemur igit᷑ pꝛeceptis rega-
libus:ſed cõſirmamur ſcripturc ſermo
nibus:que reſpondit:tãquã vna ex in-
ſipientibus locuta es ⁊ ifra: quid ergo
turbamini:uolens nunquã vos ðſerã:
coactus repugnare nõ nom: dolere po
tero:fler̃ potero:gemer̃ potero:aduer
ſus arma milites gotbos quoq; lachꝛi
me mee mea arma ſunt.talia eniʒ ſunt
munimẽta ſacerdotis.aliter nec debeo

nec poſſũ reſiſtere.vtinã eſſem ſecuruſ

ꝙ eccleſia hereticiſ minime traderetur.
ad palatiũ imperatoris irem libenter ſi
hoc congrueret ſacerdotis officio vtĩ
palatio magis certarẽ quã in eccleſia:
ſed in conſiſtorio non ſolet chriſtꝰꝰ reꝰ
eſſe.ſed iudex.cãʒ ſidei agendã in eccle

ſſaquis abnuat: ſi quis conſidit buc ne
niat.⁊ infra:allegatur imperatori lice

omnia ipſiꝰ eſſe vniuerſa. Reſpõdeo:
noli grauare ie imperatoꝛ ut putes te in
ea que vinina ſunt iperiale aliquod ius
babere.nolite extollerer:ſʒ ſi vis diuuꝰ
iperare:eſto deo ſubiectus.ſcriptũ eſt:

que dei deo:q̃ ceſaris ceſari. ad ipera-

toꝛes palatia pertinẽt:ad ſacerdotes ec

cleſie.publicorũ tibi meniũ ius cõmiſ⸗

ſuʒ eſt non ſacrorũ. Itẽ dicit᷑ mibi ma-
daſſe iperatorẽ: debeo 1 ego vnã baſi

licã habere? Reſpondi: nõ licet tibi vl
lam habere. quid tibi cũ adultera: adul

4

tera eſt enim que non eſt legitimo con-

iugio chriſti copulata.⁊ infra:nabute ſã
ctũ virũ poſſeſſorẽ vinee ſue ſcimꝰ in
terpellatũ petitione regia ut vineã ſuã
daret: vbi rex ſucciſis vitibus holꝰ vi⸗
le ſereret:eũq; reſpondiſſe:abſit utego
patrũ meorũ tradam hereditatem. re-/
gẽ contriſtatũ eſſe ꝗꝙ ſibi eſſet alienum
ius relatione iuſta negatũ:ſed muliebꝛi
concilio deceptũ.morte in agrũ veniſ-
ſe.ſanctus enĩ nabute vites ſuas vel/ꝓ
prio cruore defendit.ſi ille vineã nõ tra
didu ſuã:nos trademus eccleſiã chri⸗/
ſti? quid igitur a me reſponſũ eſt contu-
maciter: dixi enĩ contẽtus:abſit a me ut
tradã chꝛiſti hereditatẽꝰ:nõ tradidit na
bute ſuã:⁊ ego tradã chriſti ber̃ditatẽ:
ſed hoc addidi:abſit ut tradã heredita
iẽ dionyvſij qui in exilio cauſa ſidei ðfun
ciꝰ eſt:hereditate euſtoꝛgij confeſſoꝛis
hereditatẽ mirocletis:atq; hereditatẽ
oium fſideliũ retro epiſcoporũ.Reſpõ

diego qued ſacerdotis ẽ faciã: quodĩ

peratoris è faciat ĩperator.priꝰ ẽ ut ani
maʒ mihi qᷓ; ſidem auferat.a infra tri-
butũ ceſaris eſt: non negatur. eccleſia
dei eſt:ceſari vtiq; nõ debet᷑:qꝛ ius ce
ſaris eẽ non poteſt tẽplũ dei.quod cum
iperatoꝛis honoriſicentia dictuʒ nemo
poteſt negar̃.quid enim bonoriſicẽtiꝰ
qᷓ; ut imperatoꝛ eccleſie ſilius eſſe dica-
lur?quod enim dicit᷑ ſine peccato dicit᷑:
⁊ cũ gratia dicitur. Imperator enim in
tra ecdleſiã eſt. bonus enim imperator
querit auxilinʒ ac eccleſia non refutat.⁊
infra:ſi de me aliquid cõpelleret᷑ ⁊ po-
ſceret᷑:aut fundus aut domus aut aurũ
aut argentũ:id quod mei iuriſ eſſet libẽ
ter offerreʒ.tẽplo domini nibil poſſũ
nec decerpere nec trader᷑:cũ illud cuſto
diẽduũ᷑nõ tradendũ acceperiʒ.deide cõ
ſulere etiã me uinperatoris ſaluti opor
tet.qꝛ nec mihi expediret trader nec illi
acciper̃.accipiat vocẽ liberi ſacerdotis
ſi vult ſibi eſſe conſultũ:recedat a chri-
ſti iniuria. hec plena humiluatis ſunt:⁊
ut arbitroꝛ plena affeciꝰ ei quẽ impera
tori dʒ ſacerdos.¶ Iẽ vꝛban? papa.
De ſuiſ exterioribus eccleſie ſoluüũt
tributa. S
TL Ributuʒ in ore piſcis piſcãte pe
N. tro inuẽtum?: quia ð exterioribꝰ

ſuis que palam cunctis apparẽte: eccle-

ſia tributum reddit.non autẽ totuʒ pi-
ſcem iuſſus ẽ dare.ſed tantumꝰ ſtaterẽ
qui in ore eius inuẽtus eſt: quia nonce
cleſia dari imperatori: non pontiſica⸗/
lis apex qui in ore capitis eccleſie pemi-
net ſubijci poteſt r̃gibus.ſʒ ſane vt di-
ximꝰ quod in ore piſcis inuẽit᷑ pro pe/
tro ⁊ domino dari iubet᷑: quia ð exie⸗
rioribus?eccleſie:quod conſtitutũ anti
quituus eſt: ꝓ pace ⁊ quiete qua nos tue
ri defenſare debẽnt imperatoꝛibus ꝑ
ſoluẽdum eſt. Quauis etiam buiuſ
modinõ videantur imperialibus exa
ctionibns ſubijciendi. Mã cum tẽpore
famis cunctorum egvptioꝛũ terraʒ ſi
bi emeret pharao:atque ſub eadem fa

me ſue ſᷣuituti cũctos ſubuceret: ſacer-

xvii.di. blce ẽt:ul ni
ſi aliꝗd ſtatuat᷑ in p
nilegiũ eccleſie. ut.
vij.q.i.generaliter.

(Adde qð ita utſe-
gtur ſcribit mathe.

xxii.⁊ mar.xii.
p .Ertollere. z. e.
g. v. regum eſt.
q Imperatort. B
vba que ſequũtur.
r Adultera. S. xxi
q.ii.ſicut in vna.
(Adde qð ſicut hbic
ſegt de nabuta. legi
tur ĩ tertio regũ. c.
c.xxi
s8 Wereditate;. 2

ita dicit᷑ her̃ditas vprii

uẽtis.ar.otra.ff.de
here.uel act. ven. l.
i. 2.ff. de reg. iu. l.
hereditas
t ¶ Quid enim. ſ.
qð iperator ſit filiꝰ
eccleſie:ut.xcvi. di.
verntor.
nu Auxiliũ.mutu
uʒ enĩ ſibi ðbẽt auxi
liũ ĩperator ⁊ ecctia
ut. S.e.q.v.pncipes
7. xcvi.d.cũ ad vᷣũ.

x ¶Cuſtodiendũ. æ

ita pᷣlatꝰ nihil pᷣt da
re niſi cũ ꝗd vileꝓ
ſpiciat.ar.ð of. ꝓc.

q:iiij.qcũqʒ.ar.ð ex
centnaliig 5
vy † ibutũ ð exte
rontbo. iñ de
rebꝰ ecclie.Ram erx
quo ſemel datũ ẽ ec⸗
clie ſctã ſctõx e ſ unt
dño:ut.xiiq.ii.nul
li. ⁊. S.c.c. ↄuenior.
MNa dr de ſarcia
fpẽuna.xvi.q.i.pla
cuit. locũ bz cũ eps
ſpoͤte voluerit cñ oſi
lio clicox. als nñ: e
de ĩmu.ec.ñ minꝰ
⁊.c.aduerſꝰ ↄſules.
3 Eccleſia. ? Far.
ꝙ epl ſubſũt regi qꝛ
iribuiũ ẽ ſignnʒ ſub
iectiðis. e de cẽ. oĩis
aĩa:q̊ illud ĩ laicis.
CTributu. S. xi⸗
q.i.magnuʒ.⁊.c. ſi
tributum.
2Szʒ im̃ ſtaterem

cuiꝰi of̃ iuẽit ſtaterẽe

gerulũ didragma
nis auri. (Adde ꝙ
ita originalr legit ĩ
euãgelio ma.c.xvii.
*¶BDe exterioribꝰ
qꝛ cũ oner aů eũ pue
nit. C. de exac. tnib.
ſi diuia. li.x. ⁊ ẽ de

a Defelaf. 5 niſi

dat nõ ẽ endem
dãdũ tributũ.arg⸗
xcvi. di. eſto.
b ¶ Quanuis etia
emeret. ⁊ ita nõ ſũt
oĩa ĩperatoriſ.q;ꝛ ne
mo pot rẽ ſuã eme
le. ut. ff. de Zhẽ. ep⸗

ſtiſenes .
ſanipe ee
ifrm be
ni. olpbe
ſbieloe;pe
lſiaropuen
inbinhaſ
rboroſlüe
unaluntur.
ſluann
änaparst
1 lſialipde
bani waſcad
olraptisre
fulivl cil
dr
us örta
cbi⸗
ſeril,uns:
poßſttoqnue
fu. C.Klib.a
ſialis ſocelin
edekkant.l.

an. Ginn
Cuüd
Gaim
wi gi gui
dievin ci⸗
ii gilecceſta
zri giAn

3 Sſdd
Wäpamimn
lihtdedon⸗
oͤbisttn
onisulalo
ſunt eacien
ſalir deye
ſno elle a
Alug genenan.
lG0. l
ti cſaage
helat biewle
Paſe ar e
. Riiageon
lermn fuldab⸗
Pgoihplliip
ihl fumerit
Mageucbante
Miti ef h

ſanetütnfn:

elir oti p
efini
Alacfapoſt

Alnd hnil

nuggfpn⸗

Munſtiſin

Wlaeſtiſin

acei,

Kun XXIII O. VII 1:2
eu ſue rei. ⁊ qd meuʒ ẽ amplius nð pot eẽ mei.ut.ff. ð excep.rei iudi.⁊ an.ea deebet ei dari poſſeſſo oneroſa.it nec de decimis net de pᷣminjis dabit decimam
ſgen ut dem. 5. actiones. ep de ſide inſtru. inter. qꝛ in illis nũqᷓ; potuit ĩperator tributuʒ habere.de aliis vero pᷣdijs tributarijs cũ
glin⸗ a ¶ Gente. nõ dirit nt redderet tributũ. b Securitate. nũcĩhibet tii oner ſuo ad eccleſiaʒ deuolutis im̃ eccleſia dare dʒ tributuʒ.⁊ exaudi in eo caſu.

butuʒ.ſj boc quantũ ad onera pſonalia.
d ¶ Sãcimꝰ. C. de ſacroſã.ec.l.pegrini.
locꝰ venerabilis vbi

c ¶Attentatiõis.i.exactiõiſ.
e¶Tenones.xenodocbiuʒ ẽ

xi.q.i.ſi tribuiũ. Dec oĩa vera lũt maxiĩe cuʒ iperator boc idẽ cõſſiiuat.Sʒ pðe
ꝙ fundata ẽ eccleſia ĩ pᷣdio tributario:nungꝗd de illo dabit tnibutuʒ. Rũñ.refert an
ſii bone ſidei fundator an

pauperes pegrini re N— male. a ſi be ſidei: de illiſ
ciiunrur, vochorrs dotibꝰita neceſſaria ſubminiſtrauit: vt nibus acceꝑit: pncipibus ↄſueta debet locis q ſũr er airiuʒ habe⸗
chiũ ee vivi· nec poſſeſſionibꝰ nec libertate nudarẽ- obſequia: ut ⁊ annna'eis pꝑſoluat tribu kieitefaror riurünat 5
doe ybia = locus ur: domino extũc pꝛonũciante ſacerdo ta:⁊ ↄuocato exercitu cũ eis proſiciſcat ſaroantone rwit g. vleſſti
vbi ſenes ⁊ valirudi les in omni genteliberos eſſe oporter̃. ad caſtra.qð tñ hoc ipᷣm nõ ſinc ↄſenſv Si vo füdator eẽt malen-

narij ⁊ ꝑꝑ lenectutẽ
ſolã ĩfirmi hoĩes cu

gbus qrta pS. l.i.
2.li. C.ð ĩpo. lucr.ĩ

or. Mã ĩ agro nabu

Ande conſtantius ⁊ cõſtans hanc im
munitatẽ ðderunt eccleſie dicentes. In

religioſis obſequijs ðſeruire:attẽtatio-
nis? nullã moleſtiã ſuſtiner̃ ðcreuimus.

romani pontificis ſieri debet.
C Sae gelaſius pa.elpidio epᷣo.
C A

torem epiſcopi non pergant.
— Igs es aut pᷣſbyter vel oĩs oino

cernite:ne epᷣiad cõitatũꝰaccedãat:

dei:⁊iunc ẽ adeſtimationẽ
copellendꝰ.xuij.q.vi.ↄpe

rant. orppanocro- qualibʒ ciuitate:in quolibet oppido vel ſq; audoritate romdi põtiſilis rimꝰ.a vbi pꝰ denunciatio
keid auknen vico vel caſtello vel municipio:quicun ad comitatũ epiſcopiꝓſiciſe n audeqt. Rne nale ice
bootbati paſcut. hie B voto chriſtiane religiõis meritũ exi- Ao auſn:qua temeritate ĩſcribis cci exiiuncto. beris nd
rothoconiũ ẽ locꝰin Mie ſingulariſq; virtutis omnibus inti ad rauẽnã te parare ꝓficiſci:cũ ca p Minc dat. i. . illis legi
quo infãtes pauppe Maueru ſecuritateꝰ perpetua potiatur: nões euidẽter pꝛecipiãt:nullũ oĩno põ dqſ ſub. 5. ccclia opbedit.
rum aluntur. gaudere eum ⁊ gloꝛiari ex fide ſemꝑvo tifcũ niſi nobis ãte viſis atqʒ conſultis i & Annna. nã traſeunt reſ
ſEKucratinoꝝ. g. lumus ſcientes magis religiõibus quã ad cõitatũ debere ↄtendere: quẽèadmo cz onef ſuo. xvi. q.li.ſi ꝗs
5 irar or 4 officijs ⁊ labore coꝛporis vł ſudore no dũ tibi putas licere:qð nõ ſʒ: niſ ꝙ hoc a ej vedeamiaih n
bant veclcabat aſifr ſtram rempn. cõtineri Malentinianus officio carere feſtias: quo bis exceſſibꝰ oͤ llio m epto irel
co exceptis relictieu guoq; ⁊ valens decreuerunt dicentes: teoſtẽdis indignũ. ¶ Item ex concilio ligit q leuitica portiõe ſũt
rialibꝰ⁊ cõiũciꝭ. H Aniuuerſos quos cõſtiterit cuſtodes ec- antiochẽo.¶ Abſqʒ metropolitt ↄſ teti. de ceteris nãqʒ rega
babes.C.quãdo æ cleſiarum eſſe ⁊ ſanctorum locorum ac lio uei cõpꝛouincialiũ epiſcopoꝝ ad im ſbꝰa aliss poſſeſſionibꝰſu

is ſenioribꝰpᷣuiĩ ienent᷑. ut
c ð cen. ſacituʒ ẽ. hec. n. eſt

ſri.l. una. q; ſebati Imperator iuſtinianꝰ. Sãcimꝰd reſ ad gqẽ ſðᷣ ecdeſaſtica regula ↄſtuuutꝰ: Zſuetudo q ẽ opiia leguʒ ĩ
Can ve. venerabilcs ecciias vel venõese: moõa· Pier olili veilitteras eop cho aſüti ierpres o u aek ee
rialis. ſocisine bere ſteria uel pothotrochia nel beppotro · tra ꝓuinciã ⁊ maxime ſine ↄnllio merro ſt dirim. 8.e. rephedẽduũ
de defecerit. l.i. lix. pbia ꝑtinẽtes:uel oꝛphãotrophia vel poluani ad iperatorẽ ꝑrexerit: hũc ab cuʒ enĩ vocet᷑ ad maiꝰ tri⸗
noan. bierothoconia:ſi ꝗd ad tale aliqð ↄſoꝛ dicari ⁊ eijci nõ ſolũ de cõione debere: bunal. obedif̃ dʒ.ff. de re
Ccũdn; cano tiũ ðᷣſcẽdẽtes ex q̃licũq; curiali libᷣtate: ſʒ etiã ꝓpꝛia dignitate pᷣuari ðcr euimꝰ inu.ↄtumacia.ar. j er ð ap.
2 hied miſd5. ſiue ĩter viuos:ſiue moꝛis ca:ſiue invl · tãquã moleſtũ ⁊ iportunũ imperianbꝰ ſiduobꝰ. ul itellige b ĩ eo
. di vin. e . imil volũtatibꝰpabiia lucratiuoxiſcri auribus contra ecdeſiaſtica conſtituta. cn ecacttre
ii q.ii. eceleſtax. 5. Ptionibꝰ liberas e&a imnuũes: leges ſcli.· Kephẽdut ergo gallica epis nicho dſeclart. ri. q. placuiteb
5.xi. q.i.ſ tributů. cet qͥ ſub buiuſmodi iſcriptiõibꝰ poſita lao:qm apoſtolica auctoꝛitate cõtẽpta J ge eps prererit niſt
3.Sʒiſtð ð pdijs j eſt: in alijs ꝗdẽ ꝑſõis ſuũ robur obtinẽ potius arma ſeg elegerãt:quã apoſtoli cũ if̃is ſupioris.ĩ au.
ſol p animar re· te. in pte at eccliaſtica uel aliax domũqꝗᷓ co ↄſpectui ſeſe repᷣſetarẽt:quãquã ꝓfi qð oʒ epoſ.5. ñ alit. col. i.
Tae Honameil bis pijs oſoꝛtijs ðputate ſũt ſuũ vigoaꝛ? ciſcẽtes ad cõiatũ poſſit ĩtelligiñ ſecuti ul entut ſitcũ eo i epedi
Sblsün naeg pietatis ituitu mitigate. Hicẽt ĩ pa- iperatoꝛẽ vt armis ſibi au xilient: ſʒ ipʒ niserord eeeat 67.¹
runkt ecclie. uk iſtuch riſiẽſi ↄci.legit᷑. ¶ Se agro ecdeſiaſtt · cũ exercitu ſuo quotidiais orombꝰ deo caſu loat u gücis daeepts
ſpãliter de pᷣdiis cl copᷣber no cogat᷑ cenſuʒ perſoluere· ↄmẽdẽt. In quo caſu auctoritaſ illa eceſiaſtico indice peit ad ĩ-
latis ecclie a pᷣncipe Etundum canonicaʒ auctoritatꝭ ſardicẽſis ↄci.loꝗ videt. In cuius.viij. periale qð ñ ẽ faciendũ. i
illud generalr õ ali H2 cõſtitutionẽ domini imperatoꝛii cc.oſius epiſcopus dixiſſe legitur. S. xcvi diſtinctione denique
is So. d colligit lo ouici 5 eccleſiaſtico agro ⁊ mãſo:et Cuab ipatoubꝰrligioſii vocati epi S. xxi.q.v.ſi ꝗſa ꝓpꝛio.x
bellat bie voie vor vemãcpijs q ipe ſuis capitulis oſtituit no fuerit ad cormitatuz nõ pſiciſcamur. c.ſicpor. r.i. uinua. .
toecclie. ar. . e. naei vel ſi glibet c loco ſepulture aliqd lar- Jvobis ffes chariſſimi placet de v ceo z corn
gitꝰ eccleſie fuerit:ð decimis ẽt ⁊? obla- m pvobis. ad comita

iũ.h̊vbo ſignincat᷑

rerrer buit pol?. ma tõibus ſideliũ nullꝰ quẽquã pſbyteroꝝꝛ niſi forte bi ꝗ a reiigioñs iperatoribꝰul curia pᷣncipiſ cũ oĩbꝰ ſuis
ſy do appellat vn p aliquẽ cenſuʒ pſoluere cogat nec aſquã iuitativel vocati fuerit. Sʒ qm ſepe ↄtiĩ offfcijs iſtructa: ut. C. qũ ĩ
cipit᷑ frumẽtũ ⁊ vi⸗ cuiuſlibet oꝛdinis vel dignitati exinde gitut ad miſericoꝛdiã eccleſie ↄfugiat q ator pupillus. 1. i.
leliener oee⸗ qcquã ſubtrabat:aui redibitioneʒ qu⸗⸗ nuriã patiũt:⁊ ꝗ peccãtes i exiliũ ul iſu nQocati.na tũc crcuſat
.ſancitu ẽ: uł maſſů uũq; exigat tẽporalẽ. quod ſi fecerit. cõ lasꝰdanãat᷑: aut certe quãcũq; ſniam ſu- SSebelhator in auc. quũo
appellat dotè ipſi? Muniõe vſq; ad ſanſfactionẽ priuetur ſcipiũt Ydeoqʒ ſubuẽiẽduʒ ẽ his 2 ſine 0 Fi ndin dcdnkißena
ccckie. R dos talis regia poteſtate dare cogatur. dubitatiõe eis ẽ petẽda ꝑ eccłiã indulgẽ r mae ieenki.
nin q; ee nt eccha poſſii .Item ex concilio guarmacienſi. tia. C Licʒ ergoꝰpᷣlatiſ ecclłie exẽplo bli pherdic. ⁊ re.l. relegatoy
gn, l⸗ ae mncrant 5 R; Hunae eſt vt vnicuiqʒ ecclene vnꝰ grego.ab iperatoꝛibꝰ ucl ꝗbuſlibet du S. bec differẽtia. qñq; tñ eri
bntuſtht erb; vulgal: vnge .Wanſus integer abſqz vllo ſᷣnitio cbꝰ defenſonè ſidelibꝰpoſiulare.Is etii lu idiff rent ſuit pthalt ur
uninh vnsruſticscuͦ ſua · Alribnat. 2 Pſbyteri in eis ↄſtituti nõ æcũ btõ ieõe quoſ libet ad ſui ðfenõem Pphetuo: ppe. d.i. añ ſi.
enie milia poſſi ſuſtéari dcimis neq; ð oblatioõibus fideliũ. nõ 5 ↄtra aduerſarios ſacte ſideiviriliter ad & A.Sre.. PBa.v.
1CNNN ar. ꝙ erclia de tůto donubus neqʒ ð atrijs ul de hortis iu. portari: atq; ad vum indeliũ ꝓcul arcen ꝗq Epe. er H. c. colligik
W poͤt ſuſtetari de i; rira eccleſiqᷓ poſitis: neqʒ ð pſcripto mã dꝗẽ quoſq; excitari. effuſonẽ vo ſaguis 2 ꝙ alr dʒ iudicar dele
c tſiii nrawgoc ſo aliquod fuitius faciant pᷣter eccłiaſſi nulii epoꝝ ſua vel iperatoꝝ auctontate gãe ꝙ velegat: ic e de
egin iua no voͦr aela (u.2 ſi aliqð amplius babuerint: inde imperare licet. C Ande in toletano ccn c oportent. ar. 3. K
Cundig urnõ dʒ tributa dↄa Maioribꝰ ſuis debitũ ſuiti impendant ↄclilio. iiij. legitur. v. a. l.c. ßuatiis.
un re. qꝛ no dz dotẽ rei C. Hinc datr vinteiligi ꝙ ð bis qͥ impe- T Sacerdotes ibi oↄſetiat ſieri indiceſ. Ean iutch Bala 9
une al dere miſi libera ſi· riali beneſicio vela ꝗbuſlibet ꝓ benef-· vbiinreiurando idulgetia pmitutur. nr Kazriüb paen a
huunſi ſic poſſit ſtelligir. cio ſepultur eccleſia poſſidet: nullius in Epepᷣncipeſ ↄtra qᷓſſibet maieſta one ipator iuret ac?. qrĩ
imuncht g. u. doe ius. m non ri niſi epi teneat aſtricta. De his vero ◻D ts obnoxios ſacerdotibꝰnegocia pator dicit obnorxios (up⸗
ſiin d, dQa ꝗbuſlibet emeri vel viuorü donatio ſua ↄmutũt: vo ſacerdotes axpo ad hlicqs. iu exaudi boc cũ
Ciiij

Tauſa

ppꝛio ſi bʒ als pũiret᷑ eyordiarie.nã de rebꝰeccleſie nð dz. ne delictum S.

qð diclt. Aa Cöſentiat, &no eſt iuder añꝙᷓ; oſentiat. ar. e de ap. ſup eo.ĩ ſi.
b ¶ Jureiurando.i.preſtando ſacramentum de calumnia

ar

¶Supplicijs. a pncipe de ĩpunitate quo ad penã ſa guinis. ar. xv. q. ij. nullus
epᷣs.⁊ appellabit᷑ hic ad foꝝ delegãtis. d ¶. Promittit. ẽt a inre.ñ.n. uimebit
ſuppliciuʒ ex quo iurat᷑.ſj pðe ꝙ iperator pũait euʒ pꝰ corporalr.ñ imputat᷑ epᷣo

ar. e. q.v. vnũ.⁊. fl. ð bo.
li.ꝗ cum maior.S. veinde
ltelliger ẽt h potel qũ ðᷣma
dat cognitðeʒ ⁊ ſibi reu at
ſniaʒ.⁊ tũc crialiter duʒ tñ
iuret ⁊c᷑.ar.ex ð offi. dele.
ſuꝑ qonum.
eW Is a ꝗbꝰ. nõ lʒ. oli li
Le air. ? ii. g. vi. 5. it
cuʒ balaã.S.di.l.de hiſ cli
cis ⁊.li.di.aliquãtos.⁊.Sẽ.
e.q. v. vnum ſolum.
1¶Erceſſibꝰ.i.taliter exce
dentibus.
9CTruũcationes. nã qvul
nerat occidiſſe dr.vt.ff.ad
l. cor. de ſic. l.i. . diuus.
b ¶ Aut iferẽdas.ꝙ eni ñ
poſſuʒ ꝑ me nec pꝑ aliuʒ.xl/
vi. di. c. vlti. ff. ð admi. re
ruʒ ad ciui.p.l.ii.fallit tñ ĩ
caſibus ſpecialibus.
i ¶ Precipiãt. virgis tñ
pñt pũir.ui.S.e.q.v.c.i.ĩ
fi. Et flagellis ſʒ non vſqʒ
ad ſanguis effuſionẽ.ut e
ð rap.ĩ archiepiſcopatu.ſʒ
ga ſi epᷣs hʒ iuriſditionẽ ðᷣ
oĩbꝰ.tũc deleget cãʒ crĩaleʒ
lʒ ſʒ leges nõ poſſet ðᷣlega
re.niſi cũ ↄtgit ipᷣm abeẽ
ff. de offi. eiꝰ cui mã.ẽ iu.
l.i.hic.n.nð põt adeẽ vñ li
cite delegat᷑ ſʒ canões: vt.
S. c.q.iiij.illud.

k ¶ Exeũti. . di. l. er peni
tẽtibꝰ.( Adde ꝙ ſiẽ hic ſe

k legit᷑ eʒechiel.c.xviii.
Ceteri 16.
m HW Igs mẽbrox iuſſe
rit.ſic ex ð ſẽ.excð.
mulieres.
n ¶ Legalit᷑.ſjʒ qũo bhᷣ cũ pᷣʒ
l. Libeꝝ corpꝰ eſtimationẽ
ñ recipit.ut.ff.ð effu.l.vl.
ff.ſi q̊ pau.fe.di.ex hac.l.
Sʒ dic ꝙ ad expẽſas medi
coꝝ ad opas qᷓs amittit.
qꝛ iutilis ẽ factꝰ:nõ ãt rõe
cicatricnʒ u ðformitatꝭ.qꝛ
libeꝝ corpꝰẽ.ff. ð eff. l. vl.
ul dic legalit᷑.i.Fᷣʒ cautiõeʒ
bic ſignatã qꝛ penitet ꝑan
nũ ⁊ dana rſtituit.uł lega⸗/
Tr.i.ʒ.l.rho.ð vi publica
ułpᷣuata aget᷑ ð eũ:⁊ẽ diffe
rẽtia qꝛ pᷣuata pᷣuat᷑ tertia
pte bonoxꝝ.ut.ff.ðvi pub.
l.pe.pnublica ðportatideʒ ĩ
ducit.at iſti.ð pu.iu.ꝭ.itẽ.
vVñ vſꝰ. Uis pᷣuata reũ ðᷣpo

nit ab ordie rex.ſʒ depor-

lat᷑ ſi vis armata pꝛobat᷑.
GEr amicabilit. ſic. S. V
.ꝗq.ii.ſi pꝛimates.ar.S. e.
q. iiij. ſi illict.

O

Eiſimã. ĩterdicimꝰ.
DB

. — . »

fieri regibꝰiudices vbi iureiurãdoꝰiup
plicijsindulgentia ꝓmittit: ñ vbi diſ
cris ſnĩa pᷣparat.ſi ꝗs ergo ſacerdotũ
cõtra hoc cõmũe cõſultũ diſcurſoꝛiĩ alie
nis ꝑiculis extiterit:ſit reus effuſi ſãgui
nis apð xpᷣʒ ⁊ apud eccleſiã ꝑdat ꝓpꝛiũ
gradũ/¶Item ex cõcil.tolera.xi.

¶CEon dæbent agitare iudicium ſan⸗
guinis qui ſacramenta domini tractãt.

Is a ꝗbus dñi ſacramẽta tractã-
da ſũt:iudiciũ ſãguis agitatr̃ ñ lʒ:
2 iõ magnope talibus exceſſibus phi⸗
bẽdũ ẽ:ne idiſcrete pᷣſũptiõis motibus
agitati:aut qð moꝛte plectẽdũ ẽ ſnia ꝓ
pa iudicat᷑ pᷣſumãt:aut ꝑ ſe inferãt mẽ
brorũ trũcatõesꝗbuſ ubet ꝑſõis:aut
iĩferẽdasꝰpᷣcipiãt. ꝙ ſi qſquã imẽoꝛ ho
rũ pᷣceptoꝝ aut ĩ eccłe ſue famulis: aut

i gbuſuibʒ pſõis tale aliꝗd fecerit ↄceſſi

ꝛdis bonor̃ pᷣuet᷑ ⁊ loco:ſub ꝑpetuo q̃
q; danatiõis tẽat erguſtulo rlegatꝰ:cui
tñ cõmũio exeũti ex hac vita ñ ẽ negan

da ꝑꝑ domim miſericordiã:qnõ vult

peccatoriſ mortẽ ſʒ ut ↄuertat᷑ ⁊ vinat.
Ceteri ẽt abſq; iudiciali auẽtate mẽ-
brorũ trũcatões ⁊ domox ĩcẽdia facer

ꝓbibẽt. C UMñ i ðcretis euticiãi pape.
Mẽbra ðtrucãs:domoſicẽdẽs abil
qʒ iudiciali auctoritate excõmunicetur.
Igs mẽbꝛoꝝꝰtrũcatões ⁊ domo

rũ icẽdia fecerit ſiue facere iuſſerit
aut faciẽi ↄſẽſerit:q̃uſq; ð his vnicui
qʒ legaliter a amicabiliterꝰcoꝛã epᷣo ci
uitatis alijſqʒ ciuibꝰ nõ emẽdaueru:iã
quã ethnicus ⁊ publicanꝰ ab oĩ chriſtia
noxꝝ collegio ſeparet. De icẽdiarijſ
quoq; inocẽtiꝰ ſecũdus in vniuerſali cõ
cilio generaliter conſtituit dicens.
Bomos incendẽs gratia vel odio
alicnius excommunicetur.
Eſſimã ꝗdẽ ⁊ ðpo pulatricẽ ⁊ hoꝛ
rẽdã icẽdiarioꝝ maliciã auctori-
tate dei ⁊ beatoꝝ apoſtoloꝝ petri ⁊ pau
li oino ðteſtamur.⁊ ĩterdicimꝰ.ſi ꝗs er
go pꝰhuiꝰ nr̃e ꝓhibitiõis ꝓmulgatio⸗/
nẽ malo ſtudio ſiue pꝛo odio ſine ꝓ vin
dicta ignẽ appoſuerit ul apponi fecerit
aut appoſitoribꝰoↄſiliũ uł auxiliũ ſciẽter
tribuerit excõicet᷑.⁊ ſi moꝛtuꝰfuerit icẽ-/
diariꝰ:chꝛiſtiãoꝝ careat ſepultura:nec
abſoluat᷑ niñ pꝛiꝰ dãnoacii itulit ᷣm fa-
cultatẽ ſuã rſarcito:⁊ iuret ſe vlterius
ignẽ ñ appoſituꝝ.pnĩa at ei det᷑ ut hiero

ex hvr̃ ꝙ iſte canõ ſit ca.la.ſnĩe.vbi ↄſuetudo hoc hʒ ⁊ papa ſcit ⁊ tolerat.ut
theutonia. 2 ʒ h põt iĩtelligi. e ð ſen.ex. tua.ſz nõ credo ꝙ ſil late ſnie niſi ſiẽ aſs
ꝙ Bᷣuat ſacris.ſi ꝓ quolibʒ mortali.de ↄſe.d.ii.ſi ñ ſũttata.⁊ ꝙ dicit ĩterdicimꝰ
i.ꝓhibemꝰ.a ꝗlibʒ decedẽs ĩ mortali ſi oſtet de hᷣ ſi ẽt nõ ſit excõicatꝰ ꝓhibet.

e de rap.ſup eo:vt er de dã.da.ſi ꝗs domũ.

4 C Hãno.canõica pẽa ĩcẽdi⸗

diarioꝝ ſtatuit᷑.e ð dã.da.ſi qs domũ.xii.q.ii.cũ deuotiſſimã ſ alia ẽ pena lega

lis: vt ibi notatur. x .
v

S¶Zrchieps. lz clericꝰer

Alterius. ſi.xi.q.iii.cum aliquis.
er legẽ uł canonẽ ve ĩterſiciẽdo ſʒ nõ ↄſulef peiſe.xt.

S.q. v. relegẽtes. ⁊. S. v.q.vi. de atoria. uł epᷣs dabit ↄſiliũ de pena canonica ĩcẽ

diarioꝝ ꝗᷓ è e de d.· da. c. vlti.

CVBeſtituat. S. liiij. di. ſi Pas abſete. 2 boc ö

tat ĩ danum eccleſie.xvi.q.vi.ſi eym. u¶.Sãe regibꝰ.ſi regibꝰ⁊ pᷣnci

pibꝰnõ negat᷑ facultas iuſticie ſaciẽde de ĩcediarijs ↄſultis archiepis.vr qᷓ
pᷣncipes oſilio eoꝝ poſſit ĩcẽdiarios vltio ſupplicio afficer.cũ ĩcẽdiarij pᷣm
legẽ ſic debẽt puniri.vt.ff.de ĩcẽ.livli.⁊.ff.de pe.l.capitaliuʒ.ſcðʒ canõeſ

ſolymis aut ĩ biſpania ĩ ſuitio dei ꝑ an

nũ itegrũ permãeat.ſigꝗs aũt archiepᷣs
vel epᷣs hoc relaxauerit:damnũ reſtitu
att:⁊ ꝑ annum ab officio epiſcopali ab

ſtineat. Sane regibꝰa pꝛincipibus faci
engde iuſticie facultatẽ ↄſultis archiepiſ
epiſcopis non negamꝰ.¶. Nẽ augu

ſtinus in libro de ciuitate dei.
¶Homicida eſt: qui publicã functio

nẽ nõ habẽs aliquẽ occidit uł debiluat.

Aicunqʒ ꝑcutitᷣmalos ĩ eo q ma
li ſũt:⁊ habet cãʒ:iterfectiõis:mi⸗-
niſter dei ẽ.ꝗ vo ſine aliq̃ publica admi
niſtratiõe maleſicũ:furẽ: ſacrilegũ: a
dulteꝝ:⁊ ꝑiuxꝝ:⁊ quẽlibʒ crimioſũ ĩterfe
cerit:aut trucidauerit ułmẽbꝛis ðᷣbilita
uerit:velut hõicida? iudicabit᷑: ⁊ tanto
acriꝰ quãto ñ ſibi a ðo cõceſſã poteſtatẽ
abuſiue vſurpar̃ nõ timuit.¶ De bis

aũt ꝗ ſimul hoĩnẽ vulnerant:q̃rit:ſi ille

mortuꝰ fueru:ꝗs eoꝝ homicidu reatũ
incurrat. ¶ De his ita ſtatutũ ẽ ĩ ↄcilio
apud vᷣmerias Si plures cõtra vnuũ
rixent:qua pẽa quilqʒ eorum feriatur.
AIquattuoꝛ homies aut ꝗqnqʒ ſeu
eét plures ↄtra hoĩeʒ vnũ rixati fue
rit:⁊ ab his vuineratus moꝛuꝰfuerit.
quicũqʒ eoꝝ plagã ei impoſuit:ſᷣm ſta
tuta cãonuʒ ui homicida iundicet᷑: reliꝗ
auteʒ qui eum impugnabant? volẽtes
eum interſicere: ſimiliterꝰpeniteat. qui
nec eum impugnabant:nec vulnerabãat
nec cõſilio nec auxilio cooperatores fu
erunt ſʒ tantũ affuerũt extra noxã ſint.
NUVigdaʒ epiſcopus in he
reſimꝰ lapſus aliquos ð
ſacerdotibꝰ ſuis officio
priuauit ⁊ ſententia ex-
communicationis nota
uit. poſt moꝛtem accuſa
tus de bereſi dãnatur:⁊
́YMVUꝑℳ ſequaces eius cum om
ni familia ſua. C Hic pꝛimum queri/
tur:an lapſus in hereſim poſſit aliquoſ
officio priuare vel ſententia notare.

BSecundo:an poſt moꝛtem aliquis

poſſit excõmunicari. ¶Tertio:an pro
peccato alicuius tota familia ſit excom

municanda. Z.qI. ⸗

Mod autẽ ab heretico aliꝗ
deponi aut excõmunicari:ñ
poſſit:facile pꝛobat.O mniſ
eni hereticꝰ aut iã danatã he
reſiʒ ſegt᷑.aut nouã ↄfigit.ꝗ

Ntẽ pde ꝙ me rirãte euʒ aliquo ſr meꝰeum ĩterfecit ʒ

ẽ ſciẽduz ꝙ iuxta le⸗
gis tenorẽ ĩcẽdiarij
ſpõtanei varie ple/
ctunt᷑.uł.n. nomſſi
mo ĩfortunio notan

tur uel deportant᷑ ur

alio mõ forte puni
untur.uł dic ꝙ pᷣn⸗

ceps nõ punit icẽdi⸗

arios bʒ legis rigo⸗
rẽ occidẽdo:ideo ar
chiepi ⁊ epᷣi ↄſulunt᷑

ᷣm.l.cor. de ſic.ſi

as dolo.ygnobilis
ſupponitur beſtijs
boil ꝓſcriptis.C. de
icẽdi.l.vlti.⁊ ̊ qñ
dolo fecit ĩcẽdium.

als ſuffiẽ dãna reſti

edes.

1 Quei; peutie

. eo. S. e. q. v.
ꝗ malos.S.e.q.iii
due iſta. 3 i
V¶C CLãʒ. S. e. q. iiij.
ea vindicta.
53 ο Sacrilegum. F
ſacrilegi ʒ canões
⁊ fures capue puni⸗
untur: vi. S. e. q. v.
bomicidaMas.
¶ Aelut hõicida.ut
ex de hõi.ſi aliꝗs.
C. quãdo lʒ vnicus
2 q̃ttuoꝛ.ꝗ
42 qʒ. H ẽ pꝓpter
certitudinẽ.qꝛ neſci
tur cuiꝰictu piit: ſie
ff. de eiec.⁊ effu. l.ii
§F. vl. 1. l. ſe. . fl. ad
l.acꝗ.ita vulneratꝰ
Ifi.ſed põe certum
eẽ ꝙ devulner meo
nõ ẽ mortuꝰnungd
cẽſebor homicida ſ̃ʒ
legeſ certum ẽ enõ
ar.ff.ad.l.acq.huic
ſcriptur. Nã vulnꝰ
vniuſcuiuſque ↄtẽ⸗
