ati . en „Ome, Jlien ITSri . poe ꝙ poſſit anathe
lrfföpa i Oſtätinopol. dixit. Suffie dicta ſunt ⁊ prola eſtnotandus ſentẽtia quem peccati ma biil.ſz oͤe doſn
Kſ nolo dixit. Sufficiunt que dicta P aus eine thijs matizari ſic familia ꝓ pec.
tlainni Ongenensleg clurie ufcune qne dict nſtrare cnla non inficit. hinc paulus coꝛinthij eſamgn Pper⸗
uir ni quit h ve oꝛigene à ta eccleſiaſticã traditionẽ demonſt it: ſi go frater noiatur fornica⸗ cmto alieui vel ciuitas to⸗
piuteg, be ſcribẽs ait:ſi g oican qui
uo hẽmus. ſ. e. q. oʒ bereticos ẽt poſt moꝛtem anat cribes 1Sre zg: ci Dis nec ta: nũꝗd erũt excõtcat qui
ggegnui 6.S,aai oꝛigena⸗ Rranzan. Rem in actiõe quarta ſancta tor aut auarꝰ idolis ſeruiẽs: cũ his nec naſcũt᷑ iᷓ pᷣmuʒ ſũt bapti/
dip iſf itcĩ rij. aliũ eni erroꝛeʒ oe ixit. Augnſtini ſãcte memo- cibum ſumere debetis. Ex quibus ver-· ti an no: ꝓ boc facit qꝛ
un 4 baduitiſe :q vuit cete de den africanos ſplen bis datur intelligi ꝙ niſ rimni lianus cadẽ familiaẽ B.acde⸗
hnedfllſi em boĩeʒ ſaluãẽ dua rie quii it reci iñ minatus fueri de crunine ideſt vel niqʒ. ff. ve in. pponebat.
ſtfegaih den nil odiſti oxx duit: diuerſe eꝑpiſtole ſũt recitate ſigni nominatu . uictus: uel gadã tiñ dicũt g naſcunt᷑
1eczi 5 a; tus:vel ↄuictus:uel qdã tñ dicũt ꝙ ꝗ t
nihiczſtn Ficic: it vice⸗ ſicates: qꝛ oportet hereticos èt pmor coraʒ iudice accuſa fuerit: ꝙ nec no ſunt ercõicain.
ſundihdii i deu ageo mizi tem anathemanizari. talem aut eccleſia in iure ipſe de ſe ſns neregetea m ¶Ad terroꝛẽ.ij.q. vij.
me. coꝛde nd iuſtü. 9 ſticam traditionẽ ? alij aphꝛicani epire ſnia eſt feriẽdꝰ necal ei alone abſi pprer.
)Arilit terea dirit xp; vaſſũñ nerediſſimi ſernauerũt: ſed æ romana nẽdũ.Nõ ergo ꝓ alicuiꝰ pct n ¶Moꝛtalia. ⁊ iõ nõ xf
rn ae dibolie i ſancta ecdeſia quoſda epoſ ẽt poſt moꝛ lia cxcõmunicãda eſt. ¶ Tnge ugal e naan id ei *
gnaſ⸗ jdis: D ei „ eoRns ePene . i em. . 2 nrus eſſez. ut. S. P⸗
— ncnenannes tem anathematizauit: lz in vita ſua dre ic en anglae. cc. danuuper F ve⸗d
mötierdian l eiꝰ ſcripta.vtiqʒ.ex fſide non eſſent accuſatl: vtrũq; ⸗ y. hab hac re ſententiã certis ob cãz. l. ſi pecunia. 6. vi.
lPioniſi de here. initatis. nos habita gefſta ſigniſicant. Q.III. Jhabes de l ſcripturarum teſti (Aage q ſiẽ hic ſegt ba⸗
nitangn gn ad ẽgädã opu-.· Aod aũiꝰ pro peccato ali⸗ rationipus vel ſcripturarum ne Mat. rii.
nirnſpfe ſcula recipiũt. ñ qꝛ cuiuſtota familia excõmu.· monijs exploratam nos docere g boEt aia. S. i. q. iij. iu⸗
Ahlamie nn einlint· ſed ar ecckis nicanda ſit: multorum ex? ris:quomodo recte amatbemarzzerure gei. (Ace i legit eze
unt nhl ti, appꝛobault. ola eni plis probatur pro peccato ſiliꝰ ꝓ peccato patris: aut ꝓ marui pe chiclie crviieſ.
Ouuno audne ⸗ eune annne⸗ J nãq; ſodomitaruʒ paruuli cato vxor:aut ꝓ domino ſeru⸗ aut al p Pn liſts alla antipo
opolſs. toꝛitatẽ ĩpartimur. . 2 12 . bong.
ncki⸗ vt. C. de vete. iur. eorum quibenefſicio etatis paterna fla⸗ quã in domoẽt nõdũ nanne: 4 0 co a momis. ironice.
lSaonhe enu. l. i. . i. gitia neſciebant: celeſti igne ſunt conſů re quo auke⸗ ſaevornns vi ꝑ lauacrũ r Iqonei. no ſuff cit viee
ſmnolhandian. Zod at. h pti. Item pro peccatoamalechitarum obligata naſcat᷑:nec erienlo ſube emini r dicti afſignek
ede ini 4 ess non ſolum paruul ieorum ſed ẽt bruta ſeseneranpnin . mon za * peatatale Al alargee zr 5 vne.
gi .l q qn- zali Imi f. . iri. hec.n. fui E di. ilij. ni er bono. n. de le.
— tuz fuit an dintig vſaz .— lm⸗ ioſal coteptores dei cũ ſuis oĩ- aluzr. rI. iſt5
☚ dfiiſamila de abiron auctores ſciſmatis fuerunt con bus aeiuſdè impietatis participes inr⸗ ken geeſteen errel⸗
ane coicada. tu ipſe di tra moyſen ⁊? aaron:non tantuʒ ipſi ſo- runt paruer inter fectos. tune dab o niſi qlitatẽ 1 vñ nouerint
Kicd. ſtĩgue: qꝛ ẽ pẽa coꝛ fji ſʒ oĩis ſubſtanna eorum cum ipſs de- cerrorem viuentium mortalia coꝛp declarent: niſi eni ola in
Puinu; hoꝛalis n eſt bena ſcendit ad inferos. In nouo teſtamẽto ra perimebantur: quandoqʒ; etiammo rant no pot pueniri ad
. mnit, ſpũal.pẽa coꝛpoꝛa önüch tis exigẽtibus grauis pe- ritura.ſpiritualis antem pẽa qua fit qdð veritatẽ. rriij. q. viij. occi⸗
. aini, nipe Häi rnne ſeuenns belemſfe leti:aue etiam ilos ſcriptum eſt: quecunqʒ ligaueris aber dit. ⁊ ar. S. xxij.q.iiij. mig
ſetb lai alio. ut. i. q. i. ſ gs ſ . Oele. 5 M.n ſit ligata in celo:animas obli- roꝛ. ar. xxxv. q. vi. de
Pinihe al ſ militib?. 15 co. tqui peccati conſcientiam non terrrã erut ligata ⁊ in celo: an in ſi tenes⸗
Pprtiin õ ſeueriſſime pro pec gat: de quibꝰ dictũ eſt: ut anima patris tela. ⁊. iiij. . ii
Netingi = habebãt. ſi ergo tã ſeuer ime p lipui ita 1 anima filij mea ẽ: anima qͥ peccne e nnareln. .
ſe. ſũma. tẽ pẽa ſpi . u inueniuntur parun . E JVe. sQ Coͤmouerer. gen
mlutin rituali okit an m nullt dubig entanin pro Peteatss eo· trit ipa moriet.audiſtisꝰfoꝛtaſſe aliquoſ quẽdi ſiẽ ilud ego nõfa
ini i ceecdus rundem ſnia ercolcattomis pariter feri· magni nominis ſacerdotes cũ domo cretale ga niſt eſte me
n nde nel ierenge Sr tee, ampig anatbematizaſſe pecctiü: ſy ipſu:poſſe tͦ ppiben fa⸗
nc bñ pũt vn palio ri valeãt. His itaq; reſp raii B ati reperirètur ido milie ne dño cdicarèt foꝛ⸗
nini. e de ſpõ.c.nõẽ no catis parentum paruulos coꝛporaliter forte ſ eſſentiterrogati reperit ſiquis te ppter atrocitatẽ facino⸗
i, nonnit bis. ſilr alia pena flagellari ex verbis euangelij apparet. nei ide reddere aeicns ego diot n ei ni. ut ar. e. deſen. er. in.
nnt ſpuali vt. rc. di. ob vpi apoſtoli de ceco nato chriſtum er a me queſierit vtri id recte fiat: q ſus ter alia. 1 f. . rvij. q. iiiſ.
uiim laioes. vij. . iſ. progaſſe dicunf. Rabi as peccauit: hic reſpõdeaʒ nõ e üch Roranlnd miroꝛ. no.i ih aun
olont miror ve l. vſbpy. an parentes eius vt cecus naſceretur. ſũ de quorũdã facere facinoꝛibꝰx niſi mulos. Sz uuͦad ; e⸗
ilnti ah ptotũ.i.q.i.qcũq; jazi od miter aduerſus eccleſiaʒ ꝑpetratis:n bit:a ſi grauiſſime cõmo
itr Eues eekarii 3 Aibonraic more tid iaaue. grauiſſune ↄmouererꝰ. ſed ſi tibi quod ueret᷑.n inuitno gane
ſtiaan. ſi niſt ut qda vicüůt dominus . r iſe i . uelauit: n equa· n deberet: ſz gd neri poſſ
Palhel enoꝛmitas delici zelotes viſitans peccata parentum in ſi iuſte id ſiat dominus reuelauit neqᷣ ſolet gope boles ecetmori
aliud ſuadeat.ut.j. Diſi
pfnii

dus factis turbuletius excitari. vt. xriij. q. v. c.ij. ⁊.xi.q.iij. ira.

Senex. repꝛehẽſibilis eſt enĩ epᷣs ꝗ a pito ſubdito ↄtenit edoceri.S.xxxviij.di.
c. vlti. S. di. xxij. de ↄſtãtino.a nulla etas ſera eſt ad viſcẽdũ vſq; ad.lxxxviij.an/
nũ.ff. de fideicõ.li.apud iuli.⁊ ſepe reuelat᷑ minoꝛi ⁊c.vt.xcv.di.eſto.
¶. Expiãdam.j.de ↄſe.di.iiij.ſi ged. c¶Ald eũ ꝑtinere. S. i.q.i. dñs de

clarauit. S. i. q. v. ci.
DSe ↄiuge. S. xi. q. iij.
qm̃ multos. C. de ſa.ſan.
ec:ſancimus in fi.
¶Innocẽtes. ar. maius
pctm̃ eſſe ĩterſicer paganũ
iᷓ; rpianũ bonũ.ar.xxiij.
g. v. ſi nõ lʒ: ſz H duʒz ẽ in
illato nõ ĩ cõmiſſo.i.ma⸗
ius pctm̃ ẽ ſi vna aĩla per

pctm̃ ĩſidelitatis peat ᷓ ſi

inumerabiliũ martyꝝ coꝛ
poꝛa p eo trucidarent.⁊ h
vf lfa dicere: ſi inocentes
de ecckia ebãt᷑ ſi martyꝝ
coꝛpoꝛa pereãt nõ ẽ dãnũ

ſed dr ſʒʒ vulgare boium

dãnum ibi eſe.
¶ Mecdiolañ.i.ð illa ci⸗

aitate nato vl ſuffragane

us mediolañ.archiepᷣi.
Omperimꝰ.pua/
¶uit ar. . ff. ð re iu.
l. iiij. S. ↄdẽnatuns.
b¶ Laurẽtiꝰ.is fuit archi
epᷣs mediolañ. di. xvij. 5.
bic ẽt. S. lxiij.di. qnto.vlł
ipſe magnus fuit poſt lau
rẽtiũ natus.
¶¶ Munitꝰ.ar. & ſicut ſo
lo vbo ercõicat᷑ gl: ita ⁊ ſo
lo vbo abſolui pt. ar. x. q

dũ er de ſen.ex.cũ deſide

res.xi.q.iij.cũ aliꝗs.cre/

do ꝙ ſolo voo poſſit abſol·

ui. qꝛ oĩs res ꝑ qſcũqʒ cãs
Zhit ꝛc. eỹ de re. iur. c.i. al
nð tenuit bec ſnĩa.qꝛlau/
rẽtiꝰerat hereticꝰ.io.
Ai negligũt. coõſue
k 0 tudinẽ ĩducit᷑ ex cõ/

ſuetudine pᷣſũptio. vt di.

xliiij. multis. . e. deꝰ. ff. ð
remi.ñ oĩs.ff.ð vſu ⁊ ba
cu.ſicui. S
¶ Maledicãt qð ſit qũ ñ
credit eſſe veꝝ qð dicũt.uł
qñ pr̃ maledicit filio vt.vx

q.v. ñi oſculat. (Adde

de Yſaia ut ſequit᷑ legiiur
Jſaie.c. vi.
m OH gs nihil ledit.S.
xi.q.vl.cui ẽ illata
7. e. q. ſi ad tpᷣs.
n ¶ Quiiĩtus.S.ij.qi.ne
mo.obeſt qᷓ;tũ ad recipien
dũ vnitatẽ ſanctoꝛũ.ledit
aũt q;tũ ad participanda
ecckiaſtica miniſteria.ſnĩa
aũt paſtoꝛis ſemp timẽda
eſt. nã quo ad deũ nõ põt
eccria ligaf:niſi cũ emittit
ↄſtitutionẽ aliquã.vt.S.
e.q.i.c.i.⁊.ij.

quam inuenilem etatem tuam ? hono
ris eccleſiaſtici rudimenta contemno.
ſenex enim a iuuene ⁊ eps tot annoꝝ a
collega necdũ anniculo paratus ſuʒ do
ceri:quõ poſſim vel deo vel boibus in
ſtã reddere rationẽ:ſi aias innocentes
pro ſcelere alieno qð ñ ↄtrabũt ex adaʒ
in quo oẽs peccauerũt ſpũali ſupplicio
puniamus.etenim daſſiciani filius ⁊ ſi
traxit ex parente noxã pꝛimi hoĩis ſacro
fonte baptiſmatis expiandãꝰ :iñ qcad
poſtqᷓ; eũ genuit peccati pater eiꝰ admi
ſit vbi particeps ipſe non fuit:ad euʒ ꝑ
tinere?? quis ambigit: ꝗd dicã ð conin
geꝰ:ꝗd ð tot aiabus vniuerſe familie:
vnde ⁊ ſi vna aĩa ꝑ iſtam ſeueritatẽ di/
ſciplina qua tota domꝰ iſta anathema-
tiʒata eſt:ſine baptiſmate ð coꝛpore exe
undo perierit:inumerabiliũ mors cor⸗
poꝝ ſi de eccleſia hoĩies inocentes vio/
let abſtrabant᷑ ⁊ ĩterſiciant᷑: huic dãno
ñ põt cõꝑari.ſi ergo ð hac re potes red
der̃ rõnẽ.vtinã ⁊ nobis reſcribẽdo pᷣ/
ſtes:vt poſſimus ⁊ nos:ſi aũt ñ potes:
ad tibi ẽ incõſulta ↄmonitione ãimi ſa
cere:vñ ſi ĩterrogatꝰ fueris: reſponſio
nẽ rectã ñ vales iuenire.hec ãt dixi ẽt ſi
filius nr̃ claſſicianus aliqd admiſiu:qð
tibi anathemate plectẽdũ iuſtiſſime við
ret᷑.⁊ ergo ex hac anẽte euidẽtiſſie mõ/
ſtrat᷑:illicite excõicat᷑ qs ꝓ peccato alte/

riꝰ.neq; aliq̃ rõe nitũ:ꝗ ꝓ peccato vni
us in totã familiã ſnĩaʒ ferũt excõicatio
nis. Illicita ãt excõicatio notatũ ñ ledit
ſed excõicanteʒ.¶ Uñ Sesori eribi⸗

magno mediol anẽſi epo.Allie
aliqꝗs excõicat ſemeupiũ ñ ulũ odẽnat.
frater et coeps nr nullis te culpis
exigẽtibus cõmunione pᷣuauit. Ideoq;
huius pᷣcepti noſtri auctoritate muni⸗/

tus :officiũ tunzʒ ſecurꝰ hage. cõionez

ſine aliq̃ ſume foꝛmidie.¶Itẽ bierony
mꝰ ĩ lenitico.¶ Qmiñ corde ſʒ ore mò
ledicũt labioꝝ immundiciam ↄtrabũt.
Ai negligunt oꝛis maledicti con
u ſuetudinẽ reſecare ẽt ſi non corð
maledicãt:iñ imũdiciã labioꝝ ſm iſaie
vᷣbũ ⁊ inqnamẽta oris ĩcurrũt.¶ Itẽ.
¶Aua ñ ſnia quẽlibet ligatvel ſoluit.
Aquis non recto iudicio eornʒ ꝗ
pᷣſunt eccleſie depellat᷑ ⁊ foras mit

tatur:ſi ipſe antea nõ exijt: hoc eſt ſinõ

oO Onin ppetuũ illũ.ſcilicet iuſtũ.(Adde ꝙ ſic legit in pſalterio pᷣs.xxxvi.
Te aeemg Mtetmaſ vſelegtindrnteno pe.
q ¶ Sacnilegij. itẽ tenet act. ĩiur. xi.q.iij.c.temerariũ.a tenet ad oẽ intereſſe ⁊ ad
maioꝛẽ penã ſi viſũ fuerit expedire.ex de ſen.ex.ſacro.Itẽ crimẽ ſacrilegij dignũ
eſt depoſitiðe.vt.lxxxi.di.apoſtolꝰ.nec põtꝓmoueri talis vt ibi dr:q̃re g& tm̃ pe
na ſuſpẽſiõis.xxx.dieꝝ ĩfligit᷑ ei.ut.j.e.c.ꝓxi.ſʒſoꝛte ibi logt᷑ cũ agit᷑ ad depoſitio
nẽ. vel dic ꝙ noð qolibet ſacrilegiũ inducit depoſitionẽ.
1r ¶Et dũ pcipites. iudices nõ erũt pᷣcipites indices ad excõicàdũ.vt er de ap.re-
pꝛehẽ ſibilis.inigꝗtas eni ola pᷣcipitat.virtꝰaũt lenta eſt ⁊ oinʒ ꝑcũtatrix.ð pe.di.

iij. inter hec hircum.
.O

E ilicita. cxxviij. hodie nò diſtiguit᷑ liber iſte p. c. poit aft lex iſta in autk.

Cauſa

ſan. epi. S. olbus. col. ix. ij. q. i. nemo epᷣs. D

Ompꝑpimusꝰ ꝙ laurẽtiusꝰquõdã

tMaioꝛis.ñ ſupꝑioꝛ poſſit abſoluere ligatũ ab inferioꝛe:no.xi.q.iij.ſi
eps: qua aut pena punit᷑ iniuſte excicãs.habes e.de ſen.ex.ſacro.

1Y

ita egitvt mereret᷑ exire nibil ledit in eo
q; ñ recto iudicio ab hoibus videtur ex
puiſus.a itam ut interduʒ ille qui foras
mittitur ĩtꝰſit:etiam ille foriſ ꝗ intus ui
detur retineri & Iẽ rabanus ð eccle
ſticis preſſuris li.i. Secodem.
Se On in perpetunʒ daãnamur cũ in
inſte iudicamur dicẽte pſalmiſta:
nec dãnabit illuʒꝰ cuʒ iudicabit᷑ illiꝰ.mł
ti ſacerdotũ culpaʒ zelo dei ſe ꝑſeꝗ ꝓſi-
tent᷑: ſed duʒ ĩdiſcrete h̊ agit᷑ ſacrilegij
facinꝰ icurrũt:⁊ dũ precipites quaſiad
emẽdandũ ruũt ipli da⸗ multo magis
deterius cadunt. Item ex conci.pa-
riſi. tpe lodouici. Aua pena feridtur
qui ũficite auquem excõmunicat.
Eillicita excõmunicatĩone lex in-
Wſtimãi iperatoris catholici quã ꝓ
bat ⁊ ſuat catholica ecdeſia conſtitutiõe
cxxviijꝰ capitulo.ccc.li.i.ðcreuit ut nẽo
preſbyter excõmunicet aliquẽ añqᷓ; cã
ꝓbetur pꝑ quam ecceſiaſtici canones
hoc fieri iubẽt. Siꝗs at aduerſus eam
aliquẽ excõmunicauerit: ille quidẽ qui

excommunicatꝰ ẽ:maioris ſacerdotis

auẽte ad graʒ ſancte cõionis ̃deat. JIs
q̃t qui legitime ñ excommunicauerit in
tatuʒ abſtineat a ſacra ↄmunione tpᷣs:
quãtũ maiori ſacerdotiviſnʒ fuerit:ut
ꝙ iiuſte fecerit ipᷣe iuſte patiat.Et bic ſã
ctłꝰ grego.ad Joãnẽ epʒʒ iiuſte excõicã/⸗
tc iter cetera ſcribit dicẽs: caſſatis pᷣus
atqʒ ĩ nihilũ r̃dactis pᷣdicte ſnie tue de/
cretis:ex beati petri pᷣncipis apoſtoloꝝ
auẽte decernimꝰ.xxx.dieꝝ ſpatõ a ſacra
communione?pᷣuatnʒ ab oipotẽti deo
tãti exceſſus vẽiã cum ſũma pnia acla-
chrymis exoratr᷑ũ.q ſi hac ſẽtẽtiaʒ nr̃am
te cognouerimꝰ ñ ipleſſe remiſſiꝰ:ñ iaʒ
tantũ iinſticiã ſʒ ↄtumaciã fr̃nitatis tue
cognoſcas iuuante deo ſeueriꝰ punien
dam:qꝛ nemo ꝓpetr᷑̃ vel ppoſter̃ nel nõ
commonitꝰ neqʒↄuictꝰ ẽ iudicandꝰ.de
ↄuẽtione autẽ huiꝰ iperatoris manife⸗
ſtorum criminum lex dicit: quicunqʒ
tribus auctoritatibusꝰiudicis conuen/
tus eſt:vel tribus edictis fuerit ad iudi-

cem prouocatus:aut vno pro omnibꝰ

peremptorioꝰ.i.q; cãm extinguit fue
rit vocatus:⁊ pniam ſuam apud eum
iudicem a quo ei denunciatum ẽ exhi-
bere noluerit:aduer ſus eum qſi contu
macẽ iudicari põt:ꝗnĩmo ftracari nec

4 Qui legitime .eti ſi iuſta fuerit cã excõicatiõis:vt er de ſen. ex. ſacro.
Aiſuʒ hodie relinꝗt᷑ arbitrio iudicis vel epi.ſj im̃ menſis ad hoc pſigit

vt e de ſen. er. ſa⸗
cro.uł dic ꝙ ᷣm ar
bitriũ ſupioꝛis care
bit cõione hoĩʒ:ſed
tñ ipſo iure ẽ pꝛiua
tus ingreſſu ecckie.
VA Cõione. hodie
tm̃ ab ingreſſu ec/
clie. vt e de ſen. ex

Karo.
3 Manifeſtoꝛnz.
ar.ꝙ in manitfeſtis

crinibus pᷣcedit ad
mðditio.ar.iij.q.x.
qꝛ ſuſpecti.ar. ð.er
e iureiu. ad nr̃aʒ.
7Mex. hec lex ñ in
uenit᷑ niſi ltelligat
de tenoꝛe legis qᷓẽ
C.quõ ⁊ qñ iu.coõſè
2 Auctoꝛitatib?.
ſi citationibus.

xPeremptoꝛio

dico ꝙ glibet iudex
pðt pemptoꝛiũ mit

tere. ꝓbat᷑ ey ð ſen.

T re iu.cũ bertoldꝰ.
Lpᷣn.ex de offi. iu.
dele.ex lr̃is. lʒ oẽs
dicere ↄlueuerit ꝙ
tm̃ oꝛdinariꝰ vel a
pncipe ðlegatꝰ poſ
ſit illud mittere.vt
lauẽc.de lit.s.oẽm
I fi.col.ix.C.de iu.
ſancimꝰ in fl. e de
ap. ſicut romana.

Itẽ pemptoꝛiũ nõ

ẽ ſtati mittẽduʒ niſi
cogat neceſſitas:vt
eỹ de dila. c. i.ff. de
iudi.nonũqᷓ;. Iteʒ
ſcias ꝙ iz lex dicat
ꝙ iudex dʒ mittere
adhuc vnũ edictuʒ
poſt peremptoꝛiuʒ.

ut. ff. de iud. ⁊ poſt

illud tñ nõ eſt verũ
niſi velit iuder graʒ
lacere ei. dt e de ol
fi. dele. conſuluit.
Item dicunt qui⸗
dam ꝙ perempto⸗
rium debeat conti⸗
nere tm̃ ĩtũ ſi qð⸗
libet trium edicto/
rum per ſe pꝛopo/
neretur.C.quomo
do ⁊ quãdo iuderx.
in auẽ. qui ſemel.
Sed verius credo
ꝙ illud ſit in iudi⸗

cis arbitrio. vt ex/
tra de ap. cum ſit

romana. Item licz

iudex tribus edictis ⁊ vno pemptoꝛio debeat citare.ſi tñ pars non vene⸗
rit ad pꝛimam citationem punitur in ſumptibus litis. C. de iudi. ſancimꝰ
Item ſi iuder ter citet:⁊ nõ apponat hoc aduerbiũ pemptoꝛie.iñ intelligi
tur citatus ꝑemptoꝛie.nt.C.quomodo ⁊ quãdo iudex tces denũciatiões.

* . „ „

item ſi reus ad pꝛimam citationem dicat ſe nolle venire non eſt venuo ci⸗
tandus:qꝛ ið ter citat vt pꝛeſumatur eius contumacia.ff. de re iu.ↄtuma
tia. cum ergo certum ſit eum nolle venire nõ eſt denno citandus: quia in
incertis nõ in certis locus eſt coniecture.ff.de verbo.ob. continuus. Sed
quid ſi iudex pꝛoſerat ſnĩam cõtra citatum nõ peremptoꝛie.videtur ꝙ noð
teneat ſnia. ut.C.quomò ⁊ qñ iudey ea que:⁊ hoc idem videtur.arg·. C.

quomodo ⁊ qñ iu.cefſante.

mario.

„ Ell
¹) uin
ſan ſnt
Aas ſeien
ſening
nai t hfpoen
leſaluͤt ie
ll,nee hiin
babent h be
da ſpüsſ
erul
(Aad
s
nomenla
mi wc
bonoſtn
boc ſuclt/
Nucl. m.
9/ Ei
benma
Kinte uza

Aauniqeſcy

Uurqeus deo
Manſpere
lionem.

ABuninth,
—
Poeerpah
ogeſbetnt
dengmät
m peliöſe,
elncäbenoſct,

Mtlis hes
Nan ſanit
elin
Pnahediegre
ſitlluuc *
lane lt in
IAtn.
ſananenſc;
4p.ſennonan.
Ni anpgnind
iſtutiniticzti
Cogtt raſſen
FFdedln iſin
li ncni.
nsghlo dan
Oudr ymuer
Achue müctie;
potperenptoiui.
ffeinir
Nudtündeſrei
avehrioderge
aet Keßde
ſ.dae. Conſi

Zen diant cſcH

Gumgpainp⸗
nuun debel ali⸗
bernunthev
fun oe enid
unmnn c Cuin⸗
lor glich un
in t Ai
Ggel mih
lulſtkenn

nio⸗N⸗
oard mt

4 ¶Der appella⸗

tionem. nã ⁊ cõtu⸗
mar nõ auditur ap
pellãs. vt. ij. q. vj.
item ſunt quoꝝ.ſed
uera.ey de ſen. ex.
per tuas. .
b ¶ Ea euãgelica.
naʒ paterfamilias
bis miſit ſᷣuos ſu/
os tertio filiũ ad in
uitatos.vel loquit᷑
de euãgelica denũ
ciatione. vt.ij.q.i.

ſi peccauerit.
Judiciũ.pðt in

telligi de infamato
gſe noluit expurga

re:vnde ꝓpter hoc
erat deponẽdus vxt
xxx.di.c.vl.in fi.ulł
intelligas iſtud de
ſen. ex. ⁊ nõ de dil/
ſinitiua.qꝛ üla non
fertur niſi lit.cõte.
qualiter aũt in cri⸗
minious ferẽda ſit
ma.io.

d ◻ Eilliſ. nõ di
OD cit iudaſ apo

ſtolus.

Ad ſcientie. hoc

vult dicere ꝙ here/
tici ⁊ hypocrite ab
eccleſia ſũt ſegrega
ti: nec ſpirituʒ ſcim̃
habent lʒ bhabeant
dða ſpũs ſcti: ſciaʒ
ſoꝛtitudinem.

In eccleſia. j. ö

.di. uij. eſt vni⸗
tas Z. ſj ibi eccleſie
nomen largius ſu⸗
mit᷑ vt cõpꝛehendat
bonoſ⁊ malos.ad
hoc facit.xi.q.iij.
audi.⁊ melius.c.

thematiʒatꝰ

.ſ.iuite.naʒ quo ad

deum eque ſepara⸗
tur quis a deo per
petm̃ ſiẽ per excõi⸗
cationem.

XXIIII OQ

per appellationẽ negocia poſſunt:quo
tiens in cõtumacẽ fuerit iudicatũ. Sed
⁊ hanc ſniaʒ de tribus auctoritatibus
cõuentis ea euã gelicabauctoritate cele-
ſtinus ad neſtoꝛium dicens:⁊a epheſina
ſynodus de eodem decernens:⁊a beatꝰ
greg.ad Joaãnẽ ſcribẽs cõprobauit.de
peremptorio ſcripto aphricanũ ↄciliũ
demõſtrat de creſconio:vt ſi cõnentus
reſipiſcere detractanerit ſuo cõtẽptuẽt
ſua cõtumacia faciẽte anctoritate iudi-
ciaria iã pꝛotinus excludatur. Iteʒ bea
tus gregorius de ſnia iudiciaria ĩ cõti
macem ſcribẽs ad maximũ pꝛeſumpto
rem ſalonitanũ epiſcopum dixit:boꝛta
mur vt ad nos venire omni poſtpoſita
excuſatione feſtines: quatenus ſeruata
iuſticia hec quibus accuſaris ⁊ cogno⸗/
ſcere ⁊ finire ſecunduʒ canonica inſtitu
ta chriſto reuelante poſſimus. Ita au-
tem fac vt ad veniendum amplius iaʒ
moras non ingeras:nec magis ipſa te
abſentia obnoxiuʒ bis que dicunt aſſi-
gnet:⁊ nos in te hec res non ſolũ ꝓpter
predicta crimina que purgare ſubterfu
gis:ſed etiam propter inobediẽtie cul
pã duriꝰ ſcilicet ut ĩ cõtumacẽ cogat ex
conſilio ferre iudiciũ. ¶ Itẽ oꝛigenes
ſuꝑ leuiticũ.¶ita non ſnia ab eccle/
ſia aliquem eijcit: vel ad eam reducit.
AVm aligs exijt averitate: a timo
redei:a ſide:a charitate:exijt ð ca
ris eccleſie:ẽt ſi per epiſcopi vocẽ mi-
nime abijciatur: ſieut econtrario aliꝗs
non recto iudicio foras mittitur ſi ante
non exierit.i.ñ non egerit vt mereretur
exire nihil leditur. Interdũ eniʒ qui fo-
ras mittitur intus eſt:⁊ qui foris eſt: in
ius videtur retineri.¶¶ Item augu.
¶Et qui aperto ſacrilegio:⁊ qui ꝑuer
ſavita ſidelibus non ſociantur:ad eccle
ſiam non pertinere probanitur.
( Eillisꝰ qui ab ecdeſia ſunt ſegre-
gati non dicit ea que ſunt ſpũs nõ
percipientes:ne ad ſcientie? percepitio
nem referatur.ſed dictuʒ eſt ſpiritũ nõ
habẽtes.hocvtiq; nõ diceret᷑ niſi de ſe
gregatis ab eccleſia qui dicti ſunt ſpũm
nõ babentes.Sed nec ille dicendus eſt
eſſe in ecdeſiaſ:⁊ ad iſtaʒ ſocietatem ſpi
ritus pertinere:qui ouibus chriſti ficto
coꝛde miſcetur.ſanctꝰ enim ſpũs diſci⸗-
pline effugiet fictum.neq; enim ſolũ ad
eccleſiam nõ pertinẽt qui ſeparationis
aperto ſacrilegio manifeſti ſũt:ſed etiã
illi qui ĩ eius vnitate coꝛporaliter mixti
per peſſimam vitam ſeparantur.
E. Zrein ex duinta ſynodo.
A deo ſeparamus quos impios de
monſtr amus.
Ertum eſt ꝙ qui impius demon⸗
ſtratus eſt:oĩno ſeparatꝰ ẽ a deo:
ſicut etiaʒille qui anathematizatusꝰ eſt
tanqᷓ; inpius ſeparatus eſt. Nihil eniz
aliud ſigniſicat anathema:niſi a deo ſe
parationeʒ?. Alicita ergo excõicatio ut
ex premiſſis apparet:non ledit euʒ qui
notatur:ſed illuʒ a quo notatur.ac per
hoc qui innocentes ſunt ex alterius cri-
mine condẽnari nõ poſſunt:ſicut ab im/
prudentibus familie potẽtum pro peca-

III

tis dñoꝝ cõſueuerunt notari.Sed ad
buc obijcitur illud:quod nõ ſolum in-
nocentes ſed nec etiam criminoſi ſentẽ
tia maledictionis ſint feriẽdi. Ait enim
chriſtus in euangelio. Orate pro perſe
quentibus ⁊ calumniantibus vos:bñ
facite his qui vos oderunt. Item apo-
ſtolus:benedicte perſequentibus vos
bñdicite ⁊ nolite maledicere. Item ma
ledici regnuʒ dei non poſſidebunt.
Ntem bhiero. in epiſtola ad titum.
CAb omni maledicto ſideles immu-
nes eſſe opoꝛtet.·
82 Jigit᷑ michael non fuit auſus dia
bolo a certe maledictiõis digniſ-⸗
ſimo iudicium inferre blaſfemiel:quan
to magis nos ab omni maledicto puri
eſſe debemꝰ? merebatur diabolus ma-
ledictum:ſed per os archangeli blaſfe-
mia exire nõ debuit.Relege veteres li
bros:⁊ vide ⁊ que tribus ĩ inonte gari-
ſim oↄſtitute ſũt ut bñdicerent populo:
2 que ĩ mõte alteroſut maledicerent ru
ben ꝗ maculauerat toꝝ parẽtis.⁊ ʒabu
lon nonuiſſimꝰlie ſiliꝰ ⁊ acillarũ liberi in
monte helielꝰ ponuntur vt maledicãtꝰ
his ꝗ maledictiõe ſũt digni. ¶ Ideʒ in
lib.iudicum.
¶Quos ſignificant illi qui ad benedi
ctionem quiue ad maledictionem de ſi-
lijs iſrael electi ſunt.

CU Am ergo in ſingulis quibuſq; fi⸗

delium talis ſit propoſiti varie⸗
tas:hoc mihi deſignari videt᷑ ĩ hoclo/
co ꝙ dimidijilli qui iuxta mõtẽ gariſim
incedunt:illum qui ad benedictionẽ ele
ctus eſt:iſtos figuraliter indicent: ꝗ nõ
metu pene ſʒ benedictionũ ⁊ repꝛomiſ-⸗
ſionum deſiderio veniunt ad ſaluteʒ.
illi vo dimidij: qui iuxta mõtem gebal
incedunt in quo maledictiones prolate
ſunt:iſtos alios indicant:qui maloruʒꝰ
metu⸗ ſupplicioruʒ timore complẽtes
que in lege ſcripta ſunt perueniũt ad ſa
lutẽ. Sed qui pro perſecutoribꝰiuſ
ſit orare primos parentes pro trãſgreſ
ſione mandati mortis maledicto pcuſ
ſit. Cayn quoq; qꝛ prime preuaricatõi
fratricidinʒ adiunxit:ſententiam male
dictiõis a dño rportauit.Abrae quoq;
ñs dixit:maledicã maledicentibꝰ tibi
⁊ bñũdicã bñdicentibus tibi. In euange
lio etiam cum vſuriens veniret ad ficũ
non inueniens fructuʒ ĩ ea:ſua maledi
ccione perpetua ſterilitate ipſam dam-
nauit. Item noe cũ verẽda ſua a cham
ðriſa cognoſceret:ſiliuʒ eius chanaaʒꝰ
maledicens dixit:maledictus chanaan
ſit ſeruus fratrum ſuorũ. Iſaac cum be
nediceret Jacob ſilio ſno ait:qui male⸗-
dixerit tibi:ſit ile maledictus: ⁊ ꝗ bene

dixerit tibi benedictione repleatur. Itẽ

ſicut in libro numeroruʒ legit᷑: moyſes
exprecepto dei.xij.tribus filioꝝ iſrael ĩ
duas partes diuiſit: ſex tribꝰ iuſſit vt
iuxta montẽ gebal incedentes maledi⸗
ctionẽ tranſgredientiũ legem vocifera
rent. Alijs precepit iuxta alium montẽ

incedentes benedictiones obſernãtiũ

exclamarẽt. In nouo etiam teſtamẽ to
peirꝰ apoſtolus legitur ſuimoni maledi

235

hb (Separationem. S. iij.
q.iiij.engeltruda.(Adoð
ꝙ ſequẽtes auctes legunt᷑
p oꝛdinẽ Mathei.c.v. ⁊
luce.vi.ad Roma.c.xij.
gallatas.c. v.)
i (Inepiſtola. iude.
k ise michael. dia
bolo. cñ cõtendebãt
de coꝛpoꝛe mopſi.
¶ Blaſſemie. cui nõ aliðᷣ
dixit qᷓ;ᷓ hoc ĩperet tibi de⸗
us. ſed vnde hoc habuit
apoſtolus ignoꝛatur.
m ¶ Mopulo. illi ꝗ ſerua
ret iegeʒ dei. (Adde ꝙ ſic
legit Deu.c.x.)
n ¶Altero. i. gebal ; (Ald
de ꝙ ita legit᷑ deu.c.xiij.)
o ¶WMeliel.ĩ ꝓri.c.vocat
eundem montem gebal.
(XAade ꝙ ſic legit Deu.
c.xxvij.)
p ¶Maledicant. nõ ſer⸗
uantibus.
4 Am ergo. pꝛopoſi
ti.i. varijs modis
ſeruabat᷑ lex.ꝗdam ſeruãt
eã amof iuſtitie.ꝗdã timo
re pene.
r ¶Ald ſalutẽ.ſicut paulꝰ
S.ꝓri.q.iiij.quis nos.tñ
quãdin ſeruilis timoꝛ eſt
in hoĩe nõ ſaluat᷑:vt.ð.ꝓ
s ¶ Maloꝛuʒ. idem dfſ in
deuteronomio.
¶Sed qui.pꝛime.ſ.fra⸗
terno odio ułpeccato ade
Jo. (Aadde ꝙ ſic leguur
Mathei.c.vi.⁊ geneſis.
c.iij.⁊ due ſequẽtes aucto
ritates hñtur geneſ.c.xij.
Mathei.⁊ luce.c.vij.)
u ¶ Chanaã.ipſi cha non
maledixit:ſed filio eius vt
oſtenderet ꝙ pꝛimi motuſ
nð eſſent pnniendi ſed ipſi
ſcði:vel iõ qꝛ magis terrẽ
tur parentes in pena ſilio
rũ qᷓ in pꝛopꝛia.vt.ff.qð
me.cã iſti quidem.ꝭ.vlti.
(Adde ꝙ ſic legit geneß.
c.ix.ſequẽtes vo aucteſ uia
p oꝛdineʒ legunt᷑ geneſis.
c.xxvij.Actuum. viij.ad
Roma.c.xij.⁊ in ᷣma ad
coꝛ.c.xvi.)

1
Diin

Si angelus hoc expo/
imn en. 5. el. ii is qui
pꝛeeſt. (Adde ꝙ ita ſcri⸗
bit paulus ad galatas.
bᷣęBiſtĩguẽdũ ẽ.qꝗ er pꝑti
nacia maledicit puni᷑ vt
er de cle.male.c.i.ꝗ ex te
meritate vel leuitate:me⸗

ret᷑ veniã:vt.ij.q.iij.ſi gs

iuratus.5.i.⁊. S.notãduʒ
talis enĩ venialiter peccat
vt.xxv.diſ.S.alias.ĩ fl.ꝗ
ex inſania:miſeratiõe di/
gnus eſt. vt. C. ſi ꝗs ĩꝑa.
maledi.l.vnica.

cAmſciũ viri. vltio

nis.S.xlv.di.c. va
iuſticia.S.lxxxvi.di.odio
d Subtile.ar. ꝙ ſubtili
tas ẽ in canonibꝰ ↄſiderã
da.ar.ij.q.i.ĩ pᷣmis.ar.

e de ap. dilecti.ĩſti.de ſi/

deicõ.her̃.S.ſj qꝛ.vbi di
ꝙ ſuotilitas pnicioſa ẽ in
legibus:⁊ ſimplicitas eſt
amica veritatis io.(EIdðᷣ

ꝙ ſequẽtes auẽtes ita per

oꝛdinẽ legũt᷑ geneſis.c.iij

2.xij. ad Roma.xij. ⁊ in

pᷣma ad coꝛ.c.v.)
e ¶yVWMoſtolice. exẽplo
Aa tradidit coꝛinthi
um ſathane.
Errãanũ.ĩ ſide.io.
g Az ſacerdoteſ.ſide
T les.i.pꝛelati ſic non
eſt H̊ ar.ꝙ iſtõ ſi peccaue/
rit ⁊c.ſpectat ad oẽs.
bj¶ Separent. ergo ſacer
dotes hñt officiũ excõican
di.ut.ij.q.i.nemo eps.

ticulo.gradꝰ.qꝛ ſiᷣ

piculo gradꝰ honoꝛis ſui

excöicanerat eü vel bʒ gra
dũ honoꝛis ſui vocauerat

ipſuʒ. Nam aliter vocãdi

ſũt maioꝛes aliter mino/
res.vłqꝛ gradatim voca
nerat ipſuʒ in vltĩo pem⸗
ptoꝛio.(Adde ꝙ ſicut di
cit tex.ĩ fi.ſcribit paulꝰ in
ſcðᷣa ad coꝛ.c.x.)
Eſecãde ſũt.ouis.
lv. di. ſed illud.
L CTotũ.totũ dic ⁊ nõ tĩ
exãdriã eccleſiã ĩtellerit
vt.i.q.i.manifeſtum.vel
Dic totũ:qꝛ eius ſequaces
erãt ꝑ totũ oꝛbem.
m Oꝛpiank. epale.
¶ar. excðicatõſpe
ttat tm̃ ad offm̃ epale.nã
mucro epi dr.xv.q.ij.vi
ſis.ð hac materia dixi.ij.
q.i.nemo epᷣs.
n Maioꝛ.ſi ercõicatio
eſt maria:& nõ dʒifligi ꝓ
leuibꝰeribꝰ. vt. S. e. qei.ñ̃
afferamꝰin fin.⁊.xi.q.iij.
nemo epoꝝ. 7. c. epi.
0 Dechanch eſt. I. xxxij
q.ij.ancillaʒ.⁊ de pe.di.
vij. nemo. (Agdde ꝙ ſe⸗
quẽs auẽtas legit ĩ pſalte
rio.pᷣs.l.)
p ¶ Dãnatü.ab ecclia.
q ¶; mõ dãnat.i.nõ diſpo
nit danare eternaliter.
r ¶ Separare. qꝛ talis dã
io medicinalis eſt non

i 6 Eexcõicatiõis ar⸗

Tauſa

xiſſe cum ait:pecunia tua tecuʒ ſit in per
ditione. DPaulus quoqʒ qui dixerat:be
nedicite ⁊ nolite maledicer:foꝛnicatoꝛẽ

coꝛinthiuʒ inſſit excõicari. Item in alia

epiſtola ait:ſi quis nõ fuerit ſecutus do⸗
ctrinaʒ dñi noſtri ieſu chꝛiſti ſit anathe/
ma maranathan. Itẽ galathis:ſi ange
lus de celo veniens alind vobis enan⸗
gelizauerit:anathema ſit.DHiſtiguẽdũ
eſt ergo inter maledictũ qð pꝛohibetur
maledictuʒ quod a vño⁊ ſanctiſſimiſ
viris ratiõabiliter pꝛofertur. Maledi:
ctum quod pꝛohibetur eſt illud qð pꝛo-
cedit ex voto vltionis ⁊ odio perſeãn/
tis:nõ ex amoꝛe iuſticie.maledictũvo qᷓ
ſancti maledicunt eſt illud qð ꝓcedit ex
amoꝛe inſticie non ex liuoꝛe vindicte.
CVUñ Grego.ait in moꝛali.li.iijij.
Sancti viri non ex voto vltionis ſʒ
amoꝛe inſticie aliqua maledicunt.
Am ſancti viri maledictõis ſnĩaʒ
pꝛoferũt non in hac ex voto vltio
nist᷑ſed ex iuſticie examine pꝛorũpunt:

intus ſubtileꝰiudiciũ reſpiciunt:⁊ mala

foꝛis ſurgentia qua maledictione ferire
debeãt cognoſcũt:⁊ eo maledicio non
peccant in qno ab eterno iudice nõ diſ-
coꝛdant. Item ſcriptura ſacra duobus
modis maledictũ memoꝛat:aliud vide
licet qð appꝛobat:alind qð ðãnat.Ali⸗
ter eniʒ maledictũ pꝛofert᷑ iudicio iuſti-
cie:vt in ipſo pᷣmo peccante pꝛolatũ eſt
cũ audiuit:maledic:a terraĩ opere tuo
1c᷑.⁊ ſicut abꝛae dr:maledicã maledicẽ/
tibus tibi.aliter o pꝛofert᷑ maledictuʒ
qð nõ iudicio iuſticie ſed liuoꝛe vindicte
punit᷑:a quo voce pauli pꝛedicantis ceſ
ſare admonemur:qui ait benedicite no
lite maledicere. Itẽ Pelagius pa.
anglio epiſcop.. . Erraũtes 2 in
erroꝛem mittentes excoõmunicentur.
Poſtolice auctoꝛitatis exemplo
didicimꝰ errãtiũ⁊ in erroꝛẽ mitiẽ

tiũ ſpũs tradendos eẽ ſathane vt blaſ⸗

femare dediſcant. C Nẽ anacdle.pa.
¶Delinquẽtes coꝛrigatur a ſacerdoti
bus:incoꝛrigibiles inuenti excõicentur.
Aãz ſacerdoteſ qʒz reliꝗ ſideles oẽſ
ſũmã debẽt hr̃e curã ð his ꝗ ꝑeũt:
qᷓtenꝰeoꝝ redargutiõe aut coꝛrigant᷑ a
peccatis:aut ſi icoꝛrigibileſ apꝑuerit ab

ecckia ſeparent ?. ¶ Itẽ Grego. papa.

Secũda vel tertia admomtione in
terpoſita excõicatiõis ſententia pᷣcedat
Eexcõicationis articulo que tñĩ
erpoſita conditione gradus iaʒ
vt ita dicam ſcðo vel tertio:ex neceſſita
te ſubiuncta eſt:beatitudo veſtra imeri
to querit᷑:cũ paulus apoſtolus dicat:ĩ⸗
pꝛomptu habentes vlciſci oẽʒ inobediẽ
tiam. C Item Hiero.
Mali ab ecdeſia ſunt eliminandi.
DBScesde ſũt putride carnes ⁊ ſca
bioſa onis a caulis repellẽda:ne
tota domus maſſa coꝛpus ⁊ pecoꝛa ar-
deant:coꝛrumpant᷑:putreſcãt:intereãt.
Arrius in alexandria vna ſcintilla fuit
ſed qm̃ non ſtatim oppreſſus ẽ:ꝑ totũ
orbem eius flãma populata eſt. ¶¶ Nẽ
gaugu. Pꝛo diuerſitate culparũ
ſubduia prepoſitis coꝛripiantur.

tano.i.

Hꝛripiant᷑ itaqʒ a pᷣpoſitis ſuis ſbõ

diti correctõibꝰ de charitate veniẽ
tibꝰpro culparũ diuerſitate diuerſis vł
minoribꝰ vł aplioribꝰ.qꝛ ⁊ ipſa que dã
natio noĩat᷑ quã facit epᷣale indiciuʒ:q̃
pena ĩ eccłia nulla maiorẽ:põt ſi deus
voluerit ĩ correptõeʒ ſaluberrimã cedẽ
atqʒ ꝓſficẽ.neq;.n.ſcimꝰꝗd ↄtingat ſe-
quẽti die:aut añ finẽ vite huiꝰð aliqͥ tali
ðᷣſperãdũꝰ ẽ:aut õdici deo põt:ne reſpi
ciat ⁊ det pniaʒ:⁊ accepto ſacriſicio ſpi-
ritus cõtribulati cordiſqʒ ↄtriti a reatu
q̊ʒuis iuſte dãnatiõis abſoluat dãnatũꝰ
quẽ ipſe non dãnat. paſtoris tñ neceſſi
tas hʒ:ne ꝑ plures ſerpant dira ↄtagia
ſeparare ab ouibꝰſanis morbidã abil⸗
lo cui nihil ẽ ĩpoſſibile ipſa forſitã ſeꝑa-
tione ſanãdã.neſciẽ tes enĩ ꝗs ꝑtieat ad
predeſtiatoꝝ numex: quis nõ ptineat:
ſic affici debemus charitatis affectu vt
oẽs velimus ſaluos ſfieri. ¶ Itẽ ꝓſper
C Qni corrigi nolunt excõicatiois fer
ro debent abſcindi.
Lce aũt crimina quorũlibet ſi ipis
criminoſis ↄſiteri nolentibusꝰ vñ/
cunq;claruerint:quecunq; nõ fuerunt
patientieleui medicamento ſanata:ve
luti igne qnodã pie increpatiõis vrẽda
ſunt ⁊ curanda.ꝙ ſi nec ſic quidẽ equa-
nimiter ſuſtinẽtis ac pie increpãtis me-
dela proceſſerit in eis qui din portati et
ſalubriter obiurgati corrigi noluerunt.
tanq̃ʒ putride corporis partes ðbẽt fer
ro excõicationis abſcindi:ne ſicut caro
morbis emortua ſi abſciſſa non fuerit:
ſalutẽ relique carnis putredinis?ſue cõ/
tagione corrũpit:ita iſti qui emẽdare ð
ſpiciunt:⁊ in ſuo morbo ꝑſiſtũt:ſi mori
bus deprauatis in ſanctorũ ſocietate ꝑ⸗
mãſerint:eos exemplo ſue ꝑditiõis in-
terficiãt. ¶ Item Nicholaus papa lo.
thario regi. C Excõicãdus eſt qui
duas ſimul vxores babere preſumit.
Nnõ diſtricta vltione feriendus
es:qui in duabus vxoribꝰ adulte-
riũllamech ⁊ flagitiũ imitatꝰ eẽ digno/
ſceris:qð dñs nõ ni ſi poſt.lxxvij.gene
ratiões ſuo ſalutifero aduentu deleuit:
cũ cayn fratricidiũ.vij.generatiõe aꝗs
abolitum ſit cathacliſmi.i.diluuij.
¶ Itẽ ex cõci. agathẽ ſi. ¶ Fallſite
tes ⁊ homicide coione priuentur.
Taq; cẽſuimꝰhõicidas ⁊ falſos?*
teſtes a cõione eccleſiaſtica eẽ ſub-
mouẽdos:niſi pniĩe ſatiſfactione crimi:
na admiſſ a diluerit. ¶ Itẽ ex cõci.tole
C¶Excõicet᷑ potens qui pan
perem religioſum ſpoliare preſumit.

NJas de potẽtibus clericũ aui quẽ
libet pauperẽꝰ aut religioſuʒ expo/

liauerit: ⁊ mãdauerit eũ ad ſevenir̃ epᷣs

vt audiat᷑ ⁊ ↄtempſerit:inuicẽ mox ſcri

ptav ꝑcurrãt ꝑ oẽs epos ꝓuicie ⁊ quoſ-
cũq; adire potuerit:vt excõicatus ba⸗

beat᷑ ipſe donec obediat ⁊ reddat aliẽa.

CErx dictis Grego. pa. De eodem.
O Aiſꝗs ꝑ dolũ manũ ſuaʒ mittitĩ
rpʒ.i. epᷣm vel pᷣſt yterũ:qꝛ ſacri-

legiũ graue cõmittit: ſi ꝗs ecdleſã dei

vaſtat aut ipugnat aut incẽdit: qa ⁊ hoc
grauiſſumũ eſt ſacrilegiũ: placuit ſctẽ ſy

moꝛtalis.vt.ij.q.i

multi.

α Cce. nolenti

bus. ar. eſt H
ꝙ in notoꝛijs requi
rit᷑ admòitò.vt ar.
ſupꝛa eodẽ. de illici

ta. Iẽ eſt hic ar. ꝙ

z gs neget crimen:
iñ dr notoꝛiũ.vteʒ
eſt h ar. ꝙ ẽt ſi I mo
dũ exceptiðis ⁊ᷣ ali-
qð crimẽ ꝓbatũ ꝙ
eſt fet ſides: 2 poͤt
talis pũiri:niſi coꝛ
rigat᷑ ex h̊ qð dicit

vndecũq; claruerit

Nã ⁊ iudiciũ hereti
coꝝ clarificat eccle⸗
ſiã.vt. S.e.q.i.ſub
diaconus. Ad hoc
pot dici ꝙ in cã de
nũciatiðis loꝗt᷑ vbi
qliſcũq;ʒ ſnĩa ſuffic.

vt dixi. xxij.q.v.hᷣ

vf. ⁊.ij.q.i.młti.⁊
lʒĩ cã denũciatiõis
agat᷑ ad pniam:tũ
ſi noluerit poſtea
penitere pðt puniri
alij intelligũt ð cri
mie notoꝛio.
¶ Endecũqʒ.⁊ eo/
dẽ mðò dicit lex q̃li.
tercũqʒ ↄſtet tutoꝛi
ꝙ ſit tutoꝛ ſi ſimpli
citer dictũ ſit ei:ꝑi⸗
culũ ſpectat ad euʒ.
Vt. ff. ð admini.tiu.

pf. S. vl. ſic. xxij. q.

v.hoc videtur.

v¶ Patiẽtie.i.

pp denũciationem
noluerit coꝛꝛigi.ſi ĩ
telligas ꝓut alij in⸗
telligũt de notoꝛio
crĩe.tũc exponas ſi
nõfuit diſpẽèſatum
cũ eis nã bñ epᷣs cũ
lalibꝰ põt diſpẽſat᷑
er ð iudi.at ſi clici.
x¶VWutredinis.h
ĩitellige cũ ſine ſcan
dalo id fieri põt. vt
g.ꝓx.q.iiij.cũ gſqʒ

Vv NR no diſtri
Maa. adulten
um. ſz qlit drẽ ↄomit

tere adulteriũ cum
vxoꝛe legitia. Rñ.
qꝛ ꝑ adulteriũ red/
dit eã ſibi illicitam
frl. elcdlugio.

in fi.
3 .ů!oſt. lxxvij. 5
J.xxxi.q.i.qũo.hoc
ibi ſolutũ ẽ ⁊ expoſi
tum.
2 Taqʒ falſoſ
S.xxij.q.v.ſi
gs ↄuictus.S.xxiij.
4.x. Oz. be
8. paup
* 2 71 cauſe
oppꝛeſfiõis paupe/
rũ ſpectãt ad eccłiaʒ
t. lxxx vij. di. deſo
latis.
Scxripta.ſic.xi.
q. uij. cure. ij. q. i. le
gů.b vr ꝙ ſtaii pꝰ
citationẽ pmã ali-
