ſumũt:aut facere volẽtibus ſpõte con/

ſentiũt.talis.n.pꝛeſũptio manifeſte vnũ

genus eſt blaſphemãtiũ in ſpm̃ ſcm̃.qꝛ
vt iam pꝛelibatum eſt cõtra eũ agit:cu/
ius nutu ⁊ gfa ſancti canones editi ſũt.
Item vꝛbanus ppuMeaa.
In quibus romano pontiſici licʒ no
uas condere leges. .MZMBU
Vnt quidã dicẽtes romano põtiſi
21 ci ſemper licuiſſe nouas cõdere le
ges:qð ⁊ nos nõ ſolũ nõ negamus:ſed
ẽt valde affrmamꝰ.Sciẽdũ vo ſũmo/
pere eſt: ⁊ qꝛ ide nouas leges cõdere pᷣt
vnde euãgeliſte aliquid ⁊ pꝛopbete ne

quaqᷓz dixerũt. Abi vᷣo aꝑte dñs vel eiꝰ

2 .

apoſtoli:⁊ eos ſequẽtes ſcti patres ſẽ
tẽtialiter aliquid diffinierũt:ibi non no

nam legem romanus põtifex dare: ſed
potinus quod pꝛedicatũ eſt vſq; ad ani-

mam ⁊ ſanguinẽ cõſirmare debet. Si
enĩ quod docuerũt apoſtolia pꝛophe/
te deſtruere:qð abſit:niteret᷑:nõ ſniam
dare:ſed magis errare cõuinceret᷑. ſed
bhoc pꝛocul ſit ab eis:qui ſemper domi⸗/
ni eccleſiam cõtra luporum iſidias opti
me cuſtodierũt.i¶ Item zoſimꝰpapa.
Apoſtolice ſedis auctoꝛitas ↄtra ſa
ctoꝛum ſtatuia aliquid cõdere nõ valct.
Ontra ſtatuta patrum cõdere ali
quid vel mutare:nec huius quidẽ
ſedis põt?auctoꝛitas.apud nos emʒ in-

cõuulſis radicibus viuit antiquitas cui

decreta patrũ ſanxere reuerẽtiam.
Ntem Marcellus papa.

¶ Stare nõ valet:qð contra euangeli

cam vel propbeticam doctrinaʒ ſen cõ

ſtitutionem factum fuerit.

O ne quod irrepꝛehenſible ẽ᷑: ca-
tholica defendit ecclenia. ? infra.
Ininſiũ iudiciũ ⁊ diffinitio iniuſta rĩ̃gio
metu vel iuſſu a iudicibus oꝛdinata nõ
valeat. Mequaq̊ʒ qð ↄtra enãgelicã vł
ꝓpbeticã vel apoſtolicã doctrinã ↄſtitn
tionẽue eoꝝ ſiue ſanctoꝝ patruʒ actum
fuerit ſtabit:⁊ quod ab infidelibus vel
hereticis factũ fuerit:oĩo caſſabitur.
Item Hoꝛmiſda papa.

— »

Aſtaiutis patrum ñ deniare 2 fidei

regulam cuſtodire pꝛima ſalus eſff.
Rima ſalus eſt recte ſidei regulã
EKecnſtodire ⁊ a cõſtitutis patrũ nul/
latenus deuiare. Item Pelagius
papa Cbildiperto rei.
CProfſiteiur pelagius papa thomũᷣ
ſui deceſſoꝛis per omnia ſernarre.
Atagẽduʒ eſt vt pꝛo auferẽdo ſuſ

Qpitionis ſcãdalo obſequiũ ↄfeſſio
nis noſtre legibus religiõis miniſtremꝰ

in quibus nos ẽt ſubditos eſſe ſacre ſcri
pture pꝛecipiũt.veniẽs etenim ruffinus
vir magniſicus excellentie veſtre lega⸗
tus cõſidẽter a nobis vt decuit poſtula

uit:quatenus vobis aut beate recorda

tionis leoniſ pape thomũ a nobis ꝑpom
nia cõſeruari ſigniſicare debuiſſemus:
aut ꝓpꝛijs verbis noſtre cõfeſſionem ſi
dei deſtinare.⁊ pꝛimam quidem petiti-
onis eius partẽ:qꝛ facilioꝛ fnit mox vt
dixit impleuimus:noſqʒ ĩ oĩibus pꝛeſu/

lem thomum pꝛo catholice fidei aſſerti

one cõſcriptũ deo pꝛopitio cuſtodire:
manus noſtre ad vos ꝓfeſſione ſigniſi
camus:vt ant nullius deiceps:qð abſit
ſuſpitõis reſideret occaſio:illaʒ etiã ali
am partem quam memoratus vir illu
ſtris admonuit facere maturani.ſ.pꝛo/
pꝛijs verbis cõfeſſionem ſidei quaʒ te-

nemus expoſui. ¶Jiẽ badrianus pa.

Anatbema apud deum ſiat:qui cè-
ſuram romanoꝛuʒ põtiſicũ uiolat.
Enerali decreto cenſemus? cõſti

tuimus: vt execranduʒ anathema
ſii: a velut pꝛeuaricatoꝛ fidei catholi-

ce ſemper apud deum reus exiſtat: qui
cunqʒ reguʒ ſeu epiſ⸗ copoꝛum vei potẽ
tum deinceps romanoꝛum pontiſicuʒ

2 3 £

pa cõtra aplm diſpenſat
nõ tñ in his que pertinent
ad articulos ſidei.eodem
mð diſpenſat in euange⸗
lio interpꝛetãdo ipſus ex⸗

tra de leſti. lʒ in fi.iiẽ non

eſt vera diſpẽſatio que ſit
in voto pegrinationis:qꝛ
nõ dr̃ vouens liberari ab
illa obligatione.ſed poti⸗
dicit iu melius ↄmutari.
vt eỹ de iureiurã. puenit.
ſed circa votũ ↄtinẽtie ſoꝛ
te nõ poſſet diſpenſare qꝛ
vix inueniret᷑ melius ĩ qʒ
poſſet cõᷣmutari.vt ex de
ſtatu regu.cũ ad monaſte
riũ in ſi. JYã.cqd dicat
io.qñqʒ diſpenſat papa ʒ
generalẽ ſtatũ eccleſie:ſiẽ
fecit in lateranenſi cõcilio
generali Junocẽtius: vt
eðy de oſang. ⁊ affi. nõ dʒ.
lʒ ð articulos ſidei nõ diſ⸗
pẽſet.i.q.vij.⁊ ſi illa. B.
gVDntrsa ſtatuta.ſ.ut
dictũ eſt de articuliſ
ſidei.S.c.ꝓrxi.
h¶ Poteſt. ſupple de fa⸗
cto vel de iure.
1 Mne.liuſtũ.S.xj.
q.iij.c. in iniuſtum.
k. ¶ Ab inſidelibꝰ. arg. ꝙ
id qð fit ab intruſo nõ va
let.vt.xij.q.ij.alienatio⸗
nes. de ꝛſe. di. i. hic ergo.
ar.S.i.q.i.ſigs a pſeudo
epiſcopis.
1 6 Atagẽdũ eſt.ſubdi
tos.ar.ꝙ papa ſub
eſt inpatoꝛi: itellige auo
ad hoc ꝙ ſua ecchia dat tri
buta ſoꝛte imperatoꝛi.vt
er de cenſibus.ois aĩa.⁊
xi.q.i.magnũ.⁊.c.tribu⸗
tũ.xxiij.q.viij.tributum.
nã als oẽs pᷣncipes ſubſũt
epis.vt er ð maio.⁊ obe.

oẽs pᷣncipes.io.
m Enerali decreto.
anathema ſit.i. ſi

at.nã hec vᷣba ſit ⁊ flat re
ſpiciũt quãdoqʒ futurũ tẽ
pus. vt.ff.ne ꝗd ĩ loco pu
bli. l. ij. . deinde. J0o.

Mnia. hoc.tc.hic
attribuit᷑ damaſo:
alias leoni. vt.xix. diſ. S.
bin de⸗ 1 51 dſei
Zlc cõſona.neſcit.
Di. ↄtem nit. vel loꝗ
tur ð ignoꝛantia iuris.ut
xxxviii.di.ſi in laicis.io.
T Deo permittente.
Hbis. pᷣma ſo. magi
ſtri occupat pꝛimã colum
nã ſcða ſcðaʒ.pᷣma talis ẽ
qꝛ dñs ſicut ſoluit legem
quam dederat:ſic ⁊ papa
põt.ſcðᷣa bec eſt: ꝙ cano/
nes ita intelligunt᷑ ſtatuti
vt ſemꝑ auctoꝛitas roma/
ne ſedis ſit excepta.
dAlligatur. ut extra de

Tauſa 74.

decretorum cenſuram in quoquam cre
diderit vel permiſerit violandam.

¶Item Damaſus papa Stephano

archiepiſcopo.

¶ VNon licet alicui epᷣo cõtra romano-

rum pontiſicũ decreta aliquid agere.
W¶Onia decretalia cunctoꝛum pre
deceſſorum noſtrorum cõſtituta:
que de eccleſiaſticis ordinibus ⁊ cano-
num ſunt ꝓmulgata diſciplinis:ita ab
oĩbus epiſcopis ac ſacerdotibus:gene-/
raliter cuſtodiri debere mandamus:vt
ſi quid in illa cõmiſerint:veniaʒ ſibi bo
noris deinceps nouerit denegari.
Item BGregorius.
CNon cõmuncet ſacris altaribus ꝗ
neſcit ſacris obedire canonibus.

B Ac conſona ſanctis patribus dif⸗

ſinitiõe ſancimꝰ:vt qui ſacris obe
dire canonibus neſcit ?: nec ſacris mini
ſtrare altaribus nec cõmunionẽ capere
ſit dignus. ¶ Item ex conci. chal.

¶Obſeruãade ſunt regule a ſanctis pa

tribus in ſynodo ſtatute.
Sanctis patribus i vnaquaqʒ ſy/
nodovſqʒ nũc pꝛolatas regulas te
nere ſtatuimus. ¶ Itezʒ Gregoꝛius ad
Montanum ? Thomam.
AMoluntatẽ ⁊ ſtatuta ſanctoꝛuʒ deceſ
ſoꝝ cuſiodiant qui ſuam ſeruarivolunt

Aſtitie ac rationis oꝛdo ſuadet:ut

Hgqui a ſucceſſoꝛibus ſua mãdata ſ⸗-
nari deſiderãt:ðceſſoꝛis ſui ꝓculdubio
voluntatem ⁊ ſtatuta cuſtodiant.
Item Leo papa.iiij.

Wontra ſtatuta ſanctoꝛum peragit:

qni ea non ſeruat intacta. W
T Deo permittente domino paſto⸗
res hominuʒz ſumus effecti:vt qð
pfes noſtri ſine in ſanctis cãonibꝰ ſiue ĩ
mũdanis afflixere legibꝰ:excedẽ mini⸗
me ðbeamus.j eoꝛũ ꝗppe ſaluberrime
agimus iſtituta:ſi qð ipſi diuino ſtatue/
rũt cõſulto:intactũ nõ cõſernamus. Si
ergo pꝛimã ſedẽ ſtatuta cõcilioꝝ pᷣ om-

nibus obſeruare oʒ:⁊ ſi pꝛo ſtatu oĩium

eccleſiarum neceſſe eſt illam impigrovi
gilare affectu:ſi ea que a romanis pon-/
tificibus decreta ſunt ab omnibus obp⸗
uari cõuenit:ſi illi ꝗ neſciunt ſacris obe-⸗
dire cãonibus:altaribus miniſtrare nõ
debent:patet q; contra ſtatuta ſanctoꝛũ
canonum quibus ſtatus eccleſiarum vł
confundantur vel perturbentur: pꝛiui/
legia ab apoſtolico concedi non debẽt.
Hisita reſpõdet᷑: Sacroſancta roma
na eccleſia ius ⁊ auctoꝛitatem ſacris ca:
nonibus impartitur:ſed non eis alliga
turꝰ.bhabet enim ius condendi canones
vtpote que caput eſt ⁊ cardo omnium
eccleſiarum:a cuius regula nemini diſ-
ſentire licet. Ita ergo canonibus aucto/
ritatem pꝛeſtat:vt ſeipſam non ſubijci.
at eis:ſed ſicut chriſtus qui legem ðdit
ipſam legeʒ carnaliter impleuit octaua
die circunciſus.xl.die in templo cuʒ ho⸗
ſtijs eſt pꝛeſentatus:vt in ſeipſo eaʒ ſan

ctifſicaret:poſtea vero vt ſe dũm legis

oſtenderei: contra legis litteram lepꝛo-
ſuʒ tangẽdo mundauit apoſtolos quo⸗-
q; cõtra litteraʒ ſabbati per ſata pꝛeter-

gradientes ſpicas vellẽtes ⁊ cfricãtes
manibꝰ ſuis ꝓbabili exẽplo dauid ⁊ cir
cũciſiõis ⁊ tẽpli excuſauit dicẽs:nõ legi
ſtis gqd fecerit abimelech qñ venit ad eũ
dauid:⁊ ðdit ei panes ꝓpoſitiõis:de ꝗ/
bus nõ licebat edere niñ ſolis ſacerdoti
bus:⁊ comedit ipſe ⁊ pueri eius. Nẽ oc
taua die ſecũdũ legẽ puer circũcidit:et
vos in ſabbato circuncidiſtis homineʒ.
Item cum iuge holocauſtuʒ ex lege of/
feratur:cum maſculis.xl.femina vero:
lxxx.die ab oꝛtu ſue natiuitatis ſecũduʒ
legis imperium cum boſtijs in templũ
pꝛeſentaretur: vnde ſacerdotes offerẽ-
tes boſtias in templo litteram ſabbati
ſoluunt ⁊ ſine crimine ſunt:tunc ſiliꝰho
minis multo magis valet ſoluere litte⸗
ram legis:qui eſt etiaʒ dominus ſabba
ti. NHinc etiã dicitur de eo:erat ieſus do
cens in templo tanquam poteſtateʒ ba-
bens:ideſt tanquam dominus legis ad
dens moꝛtalibus ea que deerant ad ꝑ⸗/
fectionem: vmbꝛam ſiguralium in lucẽ
ſpiritualis intelligentie cõmutans:non
tanquam ſcribe eoꝛuʒ littera legis aſtri-

cti non audebant aliquid addere vel cõ

mutare.ſic ⁊ ſumme ſedis pontiſices ca
nonibus ſiue a ſe ſiue ab alijs ſua aucto-
ritat e conditis reuerentiaʒ exhibent: et
eis ſe humiliando ipſos cuſtodiunt:vt
alijs obſeruandos exhibeant.nonnun-⸗
quam vero ſeu iubendo ſeu diffinien
do ſeu decernẽdo ſeu aliter agendo ſe
decretoꝛum dominos?⁊ conditoꝛes eſ-

ſe oſtendunt. In pꝛemiſſis ergo capitu

lis alijs imponitur neceſſitas obſequen
di:ſummis vero pontiſicibus oſtendi-
tur ineſſe auctoꝛitas obſeruandi:vta ſe
tradita obſeruando alijs non contem-
nẽda demonſtrent:exemplo chꝛiſti qui
ſacramenta que eccleſie ſeruanda man
dauit:pꝛimo in ſeipſo ſuſcepit:vt ea in
ſeipſo ſantifſicaret.opoꝛtet ergo pꝛimaʒ
ſedem vt diximus obſeruare ea que de
cernendo mandauit:non neceſſitate ob
ſequendi ſed auctoꝛitate impartiẽdi.H̊
itaqʒ ſibi contra generalia ðᷣcreta ſpecia
lia pꝛiuilegia indulgere:⁊a ſpeciali bene-
ficio concedere quod generali pꝛobibe-⸗
tur decreto:quãquam ſi decretoꝛum in
tentionem diligenter aduertamus:ne-
quaquam contra ſanctoꝛum canonum

auctoꝛitatem aliquid cõcedere inuenia-
tur.ſacri ſiquidem canones ita aliquid

conſtituunt:vt interpꝛetatõis auctoꝛita
tem ſancte romane eccleſie reſeruent.ip
ſi nanqʒ ſoli canones valent interpꝛeta

ri qui ius condendi eos habent. vnde
in nõnullis capitulis concilioꝛum cũ ali-

quid obſeruandum decernitur. ſtatim

ſubinfertur:niſi anctoꝛitas romane ec

cleſie aliter fieri iperauerit.vel ſaluo ta-

nen in omnibus iure ſancte romane ec
cleſie:⁊ ſalua tamẽ in omnibus apoſio

lica auctoꝛitate.quecunqʒ ergo de deci⸗
mis vel quibuſlibet eccleſiaſticis nego-⸗
cijs ſacris canonibus diffiniũtur:intel-
ligenda ſuntneceſſaria ſeruari:niſi au-
ctoꝛitas romane eccleſie aliter fieri mã-
dauerit vel permiſerit. Cum ergo ali⸗
qua pꝛiuilegia ab Apoſtolico aliqui-

e¶. Solis. de hoc
nota.S.xi.q.i.ꝭ. ex
bis. (Adde ꝙ ita
vt dicit hic tex. legi
tur oꝛiginah ĩ eu⸗
gelio Mathei. c.
viij.⁊.xij.⁊ in pri⸗
mo Regũ.c.xxi.ſe
quentes vo auctoꝛi
tates ita vt ſunt ꝑ
oꝛdinẽ legunt Ge
neſis.xxi.leuiti.xij.
Joã.vij.luce.vi.⁊
Mathei.c.iij.)

¶ Intelligẽda ſũt.
ſic extra de iurein/
ran. venientes.

,Mit

Pinie
pfelig.
huſt
Obege
(01.
D 60
oſt

ihiucice
itning

iiß ler ve⸗f
pftipiudien
fi n vicut
Parepo auſ
usvnid dar
voncphn⸗
eßde eſh
vig durrt
1C däci
NeanoNe
bwdever.
ordanech
mak Ed
vt. tweg
n. eeps
lrahere vn
dur olimi.
All.be. ſil
rt. cporſ /ot
mmere alinue
lej ckſiec
blls iez an
5ekehi
igiick de⸗
n; dllad po
Mereerckama
Pprurardͤis,pt
ſicppmnl ini⸗

Nxſzrel,pr

niſgredt.prin
fdeng in n
ppanäietr,,
ndebo ae⸗
ſimnngs ſdin
. Nſdepe,
imurpinlegun
ef deſfr ci

rvejaſinne

adiuefſtili e
Unnade ſgi
Nacntgaig
mernae eſen
ſtunzingcer

mgui ſei
Aimrn
herier e 4
narang

pllitiſi
unun
nten,

XXV

Puinilegio.ð.di.iij.pꝛiuilegium.
Ob religionis.xij.q.ij.religioſam.
Meceſſitatis. xxxv.q.iij.quedam lex.
Obſegi. i. q.i.ſũt nõnulli.S.xxiij.di.cõmunis.io.(Zldde ꝙ ſicut bᷣ ſe

gkẽ ſcribit paulus in
ſcðᷣa ad coꝛ.c.viij.
Aacriin bus cõceduntur:⁊ ſi cõtra generalem le
pogu dare Zein aliquid ſonare videantur: non tñ
pꝛiailegin Cõtra ipſam aliquid cõcedere intelligũ⸗
c ꝙpᷣuile tur:cui ipſius legis auctoꝛitate pꝛiuile
giũ pᷣiudicet alij:itd gia ſinguloꝛum penes matreʒ oiumec/
cũt pleriq; ꝙ ſolus cleſiarum reſeruẽtur.neqʒ enim pꝛiuile
papa pot dare ĩp⸗ gia aliquibus cõcederẽtur: ſi pꝛeter ge
ein alterl n: neralem legem nulli aliquid ſpeciale in/
eih vauen⸗beb. dulgeretur. Oꝛiuilegia näq; dicuntur
di. ij. Pnũciandus quaſi pꝛiuata legia: eo ꝗ; pꝛinatã legem
c.di.̊ moꝛẽ.cũ eni ſinguliſ generẽt:quã diſtictionẽ grego.
pᷣuuegiuʒ dicat qſi innuens ait.ſi boc neqʒ cõſuetudine ge
ler puata.vi.S.di. nerali neq; pꝛiuilegioꝰ vendicas:reſtat
iij. puilegiũ: ⁊ ſol* te vſurpare quod feciſti. Item hierony
H mus ĩ expoſitiõe ione.pꝛiuilegia ſingu-
ſoloille vr oitüt dat loꝛus nõ boſſunt legem facere comunẽ.
puilegii Ht nega Nalet ergo vt ex pꝛemiſtis colligit ſan
ri ñ pot ꝗn epᷣi eta,z cta romana eccleſia ſuis pᷣuilegijs quoſ
dent pᷣ nilegia. ut ey libet mũire:⁊ extra generalia decreta q̃
ve bis qͥ ſi.a pᷣ.quj dã ſpeciali bñficio idulgere:cõſiderata
toerSſtu iu ·½ ti ratiõis equitate: vt que mater iuſtitie
maten alio⸗ Ein nullo ab ea diſſentire videaf: vt pᷣ⸗
rũ vi vict: qꝛ ſol “ Uilegia videlicet que ob religiõis vl ne
pᷣnceps auferre põᷣ ceſſilatis vel exhibiti obſeqj gratia cõ-
ius vniꝰa dare alte ceduntur:nemineʒ releuãdo ita diuites
ri. vt. ir. q.ij. nune faciãt: vt multoꝛum detrimenta nõ cir-
vo. .c. p pncipal? cũſpiciendo in paupertatis miſeriaʒ nõ
ver ve dcel.. non nullos deijciant illud vero apoſtoli ad
1.C1s dart pꝛebe WMemoriam reuocantes: quod ad coꝛin
ne a zenone. certe thios ſcribens ait.non enim volumus
Hnð ẽ ven. nã egs E Aia ſt remiſ, io: vobis auteʒ dein,
pot dare er baptiſ/ atio.cui ſacra lex pꝛincipum cõcoꝛdãs
malẽ eccliã declias ait.reſcripta contra ius elicita:ab oĩbus
vt. tvi. q.i. ſtatui⸗ jiudicibus pᷣcipimus refutari: niſi foꝛte
male as bo de aliquid quod non ledat alium 2 pꝛonit
ceſ. pbẽ. ſicut vni „
K. gori totũ eri / populum. Nec damnoſa ſiſco nec iuri
mere aliquã eccha, contraria poſtulari opoꝛtet. Clerici er-
ee, ei Er go huius baptiſmalis eccleſie pᷣuilegij
por eccnie valegii auctoꝛitate muniti ſue dioceſis öcimaſ
Aligẽdi. eỹ de Arue. ſibi ex integro vendicare valent: niſ foꝛ
cuz dilects. pot eri · te ſummaneceſſitate epiſcopi cogãtur
mere eccham a iure

2 3 9

nt extra de pꝛeſcrip.conſtitutus.nec ualet niſñi faciat mentionem ſententie ut extra
de ſi.inſtru.inter. ultra medium.⁊ ſic ꝓpter iura allegata cõcedi põt ꝙ illud fit in

pꝛiuilegijs qð in reſcxiptis niſi ubi ſecundum faciat mentionẽ pꝛumi ꝙᷓ nõ vale⸗

at.ſiue abo pᷣnilegia ſũt gñalia ſiue ãbo ſpãlia.iʒ ſi unuʒ ſit ſpeciale alið generale
ſpeciale ſemper pꝛeiudicat licet nõ faciat mẽtionẽ generalis:ut extra de reſcrip.c.

ad quartam ſuas accibiendam: : illiſn⸗

perabundare monſtrentur.
Uod aũiantigoꝛibus pᷣuile

ZSiiſs ſubſequentibꝰ derogari

nõ poſſit: auctoꝛitate anacle
ꝓbat᷑:ꝗ ſcribens oĩbꝰepis
Ereligs ißf ſacerdotibꝰ ait.
Eccleſiarum pꝛiulegia cunctis tem.
poꝛbus intemerata ſeruentur.
Riuilegia eccleſiaruʒ ? ſacerdotũ
intemerata ⁊ inuiola a cunctis de
creuimus manere tẽpoꝛibuss: æ leges
eccleſie apoſtolica auctoꝛitate ſirmamꝰ
APeregrina!ſ⸗ ubmouemus iudicia.

E Leo papa. Martião gu⸗ uſto.
Hecnonttate mutari nec ꝓbuͤate co
nelli ecclenarum pꝛiuilegia debent.
Rinuilegia eccleſiarum 7 monaſte
Nrioꝛumſanctoꝛum patrum aucto-
ritate inſtituta:nulla poſſunt ipꝛobitate
conuelli:nulla nouitate mutari.in quo
opere auxiliãte chꝛiſto ſideliter exequen
do neceſſe eſt huius ſancte ſedis pontiſi
ces perſeuerantem exhibere famulatũ.
diſpẽſatio enĩ nobis creditaẽ:⁊ ad no/
ſtrum reatum tendit: ſi paternarũ regu
le ſactionũ nobis ↄſẽtiẽtibꝰ vel negligẽ
tibus violent᷑. Itẽ re. qugu an o⸗
rü eo. C Pãuũmlègio luẽ dignita⸗

tis aliquis eccleſiarum exuere nõ debet.

nMNgalliax epᷣis nullã tibi anctoꝛi
tatẽ tribuimꝰ:gꝗa ab antiꝗs pᷣdeceſ
ſoꝝ noſtroꝝ tèporibꝰpalliũ ar elatenſis
eps accepit:quẽ nos priuare auctorita
te ꝑcepia minime debemus.ſi ergo cõ⸗
tingat vt fraternitas tua ad galliaꝝ ꝓni
cias trãſeat:⁊ aliqd ex auctoritate agẽ·
dũ fuerit:cũ pᷣdicto arelatẽſi epᷣonagat
nec pᷣtermitti poſſit hoc qð antiqua pa
trum inſtitutio inuenerit. Britãnorũꝰ
vero omnes epiſcopos tue fraternitati
cõmittimus:vt indocti doceant᷑:inſir⸗
mi perſuaſione roborentur.

i.⁊.c.paſloꝛalis.lʒ ſit ar.
3.j.e.in galliax.qꝛ ĩ toto
iure derogatur generi per
ſpeciem. vt. fl. de regu. iu
ris.in toto.ſed certe aliud
eſt in reſcriptis.q; in pꝛi
uilegijs:qꝛ ſecundum re
ſcriptum ſpeciale derogat
pꝛimo generali nam per
generale reſcriptum non
datur iuriſditio : ut patet
in illa decre.paſtoꝛalis.in
ſi. ⁊ extra.e.ad hec.⁊ ideo
de facili tollitur. ſed per
pꝛiuilegiuʒ quãtuncunqʒ

generale ſtatim conſequi

tur ſuum ius plenum. vn
de poteſt dici ꝙ nunqᷓ; ſe/
cundum ſpeciale pꝛiuile-
gium deroget pꝛimo ge⸗
nerali niſi faciat ipſiꝰ mẽ
tionem. extra de reſcrip.
nonnulli. ⁊ de pꝛeſcri. ue
niens.ſed in ſtatutis qñqʒ
antiquum pꝛeiudicat no/
uo. ut.l.diſtin.domino
ſancto. Item in dubio po
tius pꝛeſumo non reuo/
tatum.pꝛiuſ qᷓ; reuocatuʒ
Vt.ff.de ma.teſta.ſi pecu
lium. ff. de dona.imer vi.
cum hic ſtatus.S.pniam
nec ob. ff. de pꝛi.cre.pꝛiui
legia.vbi dicitur ꝙ pꝛiui/
legia nõ eſtimantur er tẽ/
poꝛe ſed ex cauſa:qꝛ ibi lo
quitur de pꝛiuilegijs que
creditoꝛ vult habere:⁊ ex
eo ꝙ pꝛius mutuauii pe
Riuile gia.tempo
Riribus. iſtud poteſt ĩ
telli g de generalibꝰſtatu
tis.nam in nullius perſo
na omittenduʒ eſt. ac.lxi.
di.miramur. Item poteſt
intelligi de pꝛiuilegijs da
tis a pꝛincipe.nam pꝛiui-/
legium qð a deo vel a pᷣn
cipe datur decet eſſe man/
ſurum omnis malicie ac
diminutionis cõötrarium.
in auten.col.vi.cðſtitutio

ꝓcuratiðis.vt er de cenſi.ſopite.hoc autẽ pꝛiuileginʒ ↄferret epᷣs cuʒ oſen
ſu capituli ſui.vt er᷑ de dona.paſtoꝛalis.Oat᷑ aũt puilegium qñqʒ pſo⸗
ne qnqʒ rei.vt.ix.q.iij.ↄqueſtus.Si pꝛiuilegiũ qð dat᷑ ꝑpſone pſonã non
trãſgredit.vt inſti.de iu.natu.gen.⁊ ci.5.plane.xx vi.q.i.5.hĩc etiam.⁊
ff. de reg. iu. pᷣulegia. vij.q.i.nõ aũt.⁊.c.petiſti.⁊ reale qð ſoco ↄceditur
ꝑpetuũ eſt.xvi.q.i.hĩc ẽt.⁊.ff.de iu.ĩmu.l.ij.ex de of.dele.qm̃ abbas.
In dubio auẽ ſemp pᷣſumit᷑ pꝛiuilegium potius pſonale qᷓ reale: vt ex
tra de inſti.cuʒ veniſſent.qꝛ res de ſacili ad ſuà fuertitur naturã.ff.ð pac.
ſi vnus.S.qð in ſpecie dotis.nõ eni dr ob hoc pſonale ꝙ ſola ĩſeritur pſo
na.vt.ff.de pac.iuriſgẽ.5.pactoꝝ.a.l.tale pactum.item hec ẽ differentia
inter pꝛinilegium ⁊ ↄfirmationẽ.qꝛ in ↄſirmatione nihil noui iuris datur
vt eỹ de ↄfir. cũ dilecta.ſecus eſt in pꝛiuilegio.itẽ in ↄfirmatione nihil po⸗
nitur vel affirmatur:ſed totuʒ ↄditionaliter intelligitur.vt er de ↄceſ.pꝛe.
qꝛ diuerſitatẽ.ſed in pꝛiuilegijs oĩa vba ponunt᷑:⁊ certuʒ ibi aſſeritur. vt
exira de v.ſigni. abbate.Nuũc vidẽdum eſt qð pꝛiuilegium derogat alij.
dicunt qdã ꝙ ſemꝑ ſcõm derogat pꝛimo eti ſi nõfaciat mentionẽ pꝛimi.
ut extra de reſcrip.ex pte.a h ea rõne uidetur. qꝛ cum pꝛiuilegium ſit ius:
ſed unuʒ ius derogat alij lʒ nõ faciat mẽtionẽ pꝛimi: ut extra de cog.ſpi.c.
ij. ſed iſtis ob. extra de off.iu. dele. er pte ubi pꝛiuilegium ſcõm nõ dero/
gat pꝛimo cuʒ nõ faciat mentionẽ eius. Itẽ nec pꝛiuilegium pᷣiudicat ↄfir⸗
matidi. niſi faciat mẽtionẽ illius pꝛiuilegij:ut extra ð his.q̃ fi.a pꝛe.c.cuʒ
nos. Itẽ nec tranſactio. ut ep de deci. er multiplici. Item nec priuilegium
pꝛeiudicat ↄſuetudini niũ faciat mẽtionẽ eius.ut er de pꝛeben. relatum.
Item nec valet pꝛiuilegium niſi faciat mẽtionẽ ↄſtitutidis facte a capitulo

que de dignitatibus in fi.ſi vo ꝑſona impetrans obuiat pᷣuilegio impetrato ſtatiĩ
euaneſcit.vt extra de cõſti.cum.m.ferrarieñ. Itẽ ſi nõ ꝓteſtatur pꝛiuilegium ſu
um expirat ſpatio.xi.annox.ut extra de pꝛiuile.accidentibꝰ:ſed ſi nõ eſt opus p⸗
teſtatione cum ſit pꝛiuilegium ad excipiendum perpetuum eſt. vt.ff.de do.cxce.
pure.ſi vo eſt pꝛiuilegium ad faciendum:videtur ꝙ ſpatio.x.annoꝝ extingua/
tur vt. ff. de nundinis.l.i.
h PDP ¶ Ct peregrina.i.ſerri cãdẽtis vel iudicis nõ ſui.ij.q.iiij.ↄſuluiſti.
i. Riuilegia.j.de con. di.iij.celebꝛitatem.
k T N galliaꝝ.pluraliter dicit qꝛ tres ſunt gallie.bꝛacata:togata.⁊ comata.
1 ¶Wallium.S.viij.q.iij.artaldus. .vbi dicitur ꝙ arelatenſis ſit ſuffra
ganeus narboneñ.ſed foꝛte duo ſunt arelatẽſes.nel altera litierarum eſt falſa vł
* Epiſcopo.quem conſtituit ibi legatum vel ſuppoluit ei omnes epiſcopos
ꝛzitannie.
n Pꝛetermitti.ergo legatus in conſulto epᷣo loci nð põt iudicare clericos ipſi.
us niſi ad ipſum appelletur.ut hic.⁊.xi.q.i.puenit.qð põt admitti.net ob.extra
de offi.lega.cũ nõ ignoꝛes.nã ille nõ ſolũ fuit legatus ſed eti metropolitanus:
⁊ ideo nihil ꝓfuiſſet ei ius legationis ſi hoc ius nõ habuiſſet.cõtrariũ credo cum
illa decret.cũ nõ ignoꝛes indiſtincte loquat᷑. Item videtur hic ꝙ pꝛinceps poſte⸗
rioꝛẽ legatũ dando nõð videt᷑ phibuiſſe legatũ pꝛioꝛem ſicut eſt in tutoubꝰ. ut.C.
de te.tute.l.ij.ſimiliter no.vij.q.i.nð ant.ſecus in ꝓcuratoꝛibus vt.ff.de pcu.ſi
quis cum.S. vlti.
¶Bꝛitannox. S. S.iij.q.vi.boc quippe.ſed due ſunt bꝛitannie.Anglia enim
maioꝛ bꝛitannia dicitur.

W 1 Tauſa
“M B J ea deſtruerẽ. diuiſa. ar. z teſtes ſibi orios ⁊ z reſcripta oĩa ſibi met õria. vt hic df.⁊ auferẽdũ eſt reſcriptũ tale de manibus retinentis.vt.C. de ſa⸗ 0 4
vt. xxuij. q. vij. qdð auteʒ. C. ð ſide inſtru.ſcripture.iiij.q.iii.qfalſo. e ðſẽ. cri.pagi.ſicu::⁊ mittenda eſt talis chatta ncipi vt ibi dr. ſi auteʒ nõ ẽ cõ⸗ momnmn
4 re iu. cũ olim. (Aldde ꝙ auctas dñi hic poſita legit i euãgelio luce.cri. tra ius ex toto ſz als iniquũ:expectãduʒ eſt ̃m madatuʒ pᷣncipis:vt etra ö Pugn
b Git᷑ bʒ. ex delegatõe.vr ꝙ legatꝰhẽeat delegatà ⁊ nõ oꝛdinariã ptãtẽ:ut reſcri.ſi qũ.in auc.ut nul.iudi.s.ſi vo. udex ergo ſemp ſeꝗturius cðe. Grd
T hic ⁊. c. ſe. qð nò credo cũ ſimilis ſit ꝓcoſuli.fj.e.me miniſſe. EH reſcriptũ pᷣncipis aliud iubeat vt in auc. de iu.col. vi. 5. ois autez iuder. Geuei
e ρ Eruatis. reſcriptuz s Per hant
Rc eſt iterpꝛetadu vt S q. Oð no ledat. Prdn
nulli faciat pꝛeiudiciuʒj. ut C. Igem Felici epiſcopo. awmbitu ſtimulante derogabo. fratres tale dz eſſe qaoͤlibet in.
xi. q. ij. nuͦc vo. irxrv. dii. ¶. Statuta apoſtolcoꝛum pꝛedeceſſoo. meos per omnia honoꝛare cupio: ſic fſcripiu vt neminẽ ( Orol
erbilvrialege dee v n otolicus deſtruere non debet. qs bonone ſingulos ſubuehi: dummo. tcgthe vecede⸗ nn
4 Inſpernio en et a Jes deſiruerem que anteceſſoꝛe s donõ ſit quod aiteri iure ab altero poſ lerreſeriptuz ve re Nin⸗
Inſpectis: cũ eni ꝗs ali Loſtriſt Eid Aie ſit opponi. C. Item Aigilo arelatenſi et reſcriptuʒ de re uunſeho
Aagmlemonb vedicar &α noſtri ſtatuert: nõ cõſtructoꝛ ſed ſit opponi. m Liguo arelatenn gquz gs vio ent de ccoe
iſpiciedũ ẽ puilegiũ eiꝰ.c. euerſoꝛ eſſe iuſte compꝛobarer:teſtante epiſcopo. . linet. vt. xvi.q.vi. fecinb
di. moꝛ? e de pule. e veritatis voce que ait omne regnuz iin & Qnod rationabiliter diffinitum è: placuu.C. vñvi.l. Nortenn
eipim:aſʒ tenoꝛ pulle ſeipſo diuiſum non ſtabit: ⁊ omnis ſcẽ in nulſo debet violaar. auuctez. nec dere. li lobeni!
J rinet nugigdi eſt. vttia ⁊ lex aduerſuʒ ſe diuiſa deſtruetur. C Am pie deſiderium voluntatis 2 Foigae.. ine drpo
nann uie helligas ÆItem Xeopapo. laudande viffinitiomis intentioſa gareluſeitak. vt. C ninnin
Pbe Winn aſoli paperes, . Werropoſitanus dignitatis ſibitra cerdotalibus ſit ſemper ſtudijs adiuuꝗ de träſac. cas. e ſitund
uant qᷓ no traͤſetĩ geners dite antiqtus ius intemeratũ obtineat. da: cura eſt ſollicitudinis adbibẽda: vt traſac. exlris. a de da⸗
limãdato.vt er ð offi. le. T BGitur ſecundum ſanctoꝛum patꝝʒ ea que pꝛo quiete religioſe e conuerſatio deci.ex multiplici. u
Ptrallaont. A. canones ſpiritu veiconditos? to. nis ſunt diſpoſita vel oꝛdinata: nec dii . has uerelbe (Sirn
iuni 65 vnr tius mundireuerentia cõſeeratos:me· ſimulatio negligere nec quedam vale⸗ d.C. emittne, dorſe app
c ins ndtedigattaerij ropolitanus ſingularumpaouinciarn, at paeſumptio Perturbaf:ſed ſeuc boe Li b tins vr ve⸗ uiſclun
tis vt er traͤlat.c.i. c. Epiſcopos quibus er delegatione'nfa q ro exigebat vtiliter obtinuit diffiniri rã pid aoẽ er de ſiindeh
te. oluz. ar. Z. iij. q. vij. po fraternitatis tue cura pꝛotenditur : iuns ita qð diffinitũ eſt: niſ foꝛte vbi maioꝛ ẽ eſ. pꝛe. ⁊ ec.non CHmn
ſtulatꝰ. uẽ bic ẽ ar. pᷣn⸗ traditum ſibi antiquitꝰ dignitatis inte- auctoꝛitas: non debet violar. va. qꝛ diuerſitatẽ. ſünin
ceps ſine ſcripto dat puile meratum babere decreuimus: ita vt a Idem. ”ꝗ vIꝙ regiuikaligs nan
giu c ſine Enbts delegat regulis pſtitis nulla aut negligentis ant Sibi ininriam facit: qui fratruz ſuo- ehoſt Erigase ͤ ape
c1. vt l auc. de lil. F. z. pꝛeſumptione diſcedant. . Ite Moꝛ rum iura perturbat. . lvre A icdae CErilege
cattone Knmiren miſda ppp. 6 Aod vero dicis noſtris tempoꝛi vrC emu adun ni ni
di. nobiliſſim?. C. o mꝗ. . Wrumlegia metropolitanoꝛum in⸗ bus debere ſeruari:que a meis L.vxl.aꝑ qð pᷣſtati⸗ itſeholani⸗
Bnci. l.vna. . ’” conuulſa ſeruari opoꝝnet. LVMW que pꝛedeceſſoꝛibus tradita vel cuſto⸗ mũitas a tributis: rüſeh⸗
9C Ronis. ar. 3 e ð ofi. ¶ Y Eruatis pꝛiuilegijs metropolita- dita ſunt:abſit hoc a me:vt ſtatuta ma- vt. C. ð vec. gegd. ſen u
dele. ſi q. 2.c. er pte. noꝛũ vices vobis apoſtolice ſedis ioꝛum cum ſa acerdotihus meis in quali FRamnnnn uu e⸗
b necn venort ob delegamus: vt inſpectis iſtis ſiue ea ꝗᷓ bet eccleſia infringam: q; mibiin iurid moleg lenone ban innt. Zii.
augere papa vt miuat u Anobis ſunt nuper mandata ſerueni: facio: ſi fratrum meoꝛũ iura per tucbo. pſtaf reſerptuz Ntſnpnöe.
ecckie alten9. vt. xcix. diſt. ſi ea que de eccleſiaſticis cauſis tue reue SNtem Julius Paps. pᷣncipis.vt.ff.ðdð. Kin.Rleit
eccleſie latiom cõtigerit nunciari:ſub tua nobis . Rulla pꝛeſumptione violentur: que ſi: qd ꝑ nouale. uel nd Homic
1 O Am pie. inſinuatione pandantur. erit bocſtudij ab apoſtolicis 1 corũ ſucceſſoribus ſüt c ſier poſtfacio ici ſoſaiani
C Aod dvo ifringã.g ac ſollicitudinis tue: vt talem te in bis inſtinta. Rianenoenni leger ane
aliseinlo maene wid, Aue iniunguntur exbibeas vtſidemin.· ◻AWputato totius vſurpatiõis ex. be gliün
vi d natis erlidere vene. ktegritatemq; eius cuius curaʒ ſuſcipis ¶eceſſu: nullus preſumat que ſibi nõ eni pullegiũ fcedi cüber l
c. vnico.fl. ſi b. vẽ. altenr? imiteris. ¶. Item Grego. Bonifacio vigentur eſſe conceſſa : ea que ſunt ab adiiqtatẽ ſtutiñ v cree def
1 Aputato. ↄceſſa: pꝛumo defenſoꝛi. apoſtolicis eorumqʒ ſucceſſoribus ĩſti- vt. ff. ð vul.ſub. ex gefinllide
A ar. fines mãdati di ¶. Inſtitutiois decreta apoſtolica nul- tuta nulla öſidia negligantur: nulla diſ frtò. ꝛ. lxiij. di. S. ue Pliofenen
e loger wrrgd 5 la mer iene- B ſentione violentur: uudta concertatione i Kaacäi n ar llſti
iij.l. 5, te are eban Mſtitutönis noſtre öcreta: q ſunt turbentur. i e. etin
rrenn ao Gni pauilegijs oꝛdinatõe diſpoſia: ¶Atem Gregorius pppo. Sgriiebcee⸗de cbtn
q; cognouime. a.f. o⸗ Pbetua ſtabilitate 2 ſine aliqua cõſtuni CQue rationabiliter ordinata ſũt nul ens. f. loc. babita⸗
di.ĩde.l.fr a fratre. mus refragatione ſeruari:ſiue que ſcci⸗ la debent refragatione turbart. ddoꝛes. ff. ne qd i lo⸗ um.
ρSellaſtue ĩpoſtex pto decreuimus:ſiue que in noſtra pꝛe- Ecleſiaſtice moderationi omnino pu.l.i...ſi gs apn 1CSarentn
U5. vi. q. iij. ꝙ bů. ſentia vidẽtur eſſe diſpoſita.nec a que Aeſtconneniens: vt que ordiata fue cipe. f.ne ad iflu. uuſlin,
n T Oenaſſinuelid⸗ quam pontiſicum in totum vel in par- rint vel rationabiliter deciſa:nullai po Sclaes.ta ui, enllns⸗
vi.q. eepus iooren. . lern ea qualibet occaſione conuelli de·ſierum ndebedtrefragatione turbani. aeneen,r, lcnnutu
nij. q. viecperimus. creuimus vel inmutari:nam nimis ett ¶ Igem in regiſtro. Sii. q. i. ſtatuim. ut amm
0o Ec dãnoſa ſiſcoꝛit aſperum ⁊ pꝛecipue bonis ſacerdotuʒ Que contra leges fiunt pro infectis Diri. S. e. in ſũma. ĩ 6 Mgt
Tlnaigs pᷣuilegiin Moꝛibus inimicuʒ:niti quempiaʒ quã babennnr. Sn. 1.f. 5 eui. luci⸗ umnone rſie
velit ſe ercuſare ab eo q tacunq; rationis excuſatione que bene Operiali conſtitutum eſt ſanctöe r Deteti. vt ſi ali eideſe rrei
dãnoſuʒ iuri cõi.nã die ſunt oꝛdinata reſcidere:⁊ exemplo do . daperte: vt ea que contra leges fiit ù nubit ↄſulariui Nnnd C deen
E Gd neceſſtatibꝰ'bu cere ceteros ſua quandoqʒ poſſe conſti non ſolam inutilia ſed etiam pro infe- 1o beiit ut ipa nibi uni du
blicis vñt obedteſine di· mta diſſoluere. C Jdẽ Sominicoc tis babenda ſunt. C. lib.i. titu. lomnins gMularis ſiohſoodtt
giitatis puilegio. ut. C. . , ominico car crtis habenda ſunt. C. b. i. tiin. de pre (aiſto pden peteti fi lzeie
li. ri.ð naui.ñ excu.lmul thaginenſi epiſcopo. S cibus impera.offe. Imperator Cõ⸗ uneleſne alteriuſ. Uldenr .
ti. nec ptextu puilegij pu⸗ L. uuilegla eccleſiaruz apoſtoliceus ſtantinus. iut. ff. ð ſena. 1. vlt. rigogu⸗
blica dʒ vacilare vtilias debet ſeruare illeſa. Ec damnoſa fiſcoꝰnec iuri cõtra vel ſi aliqua petat. ſic fninra
vt. C. li. xij. de pui. ſco. l. Eeccleſiaſticis pꝛiuilegijs:quod ria poſtulari oportet. C Imꝑa- vt intra remposlu gial dieit i
en Ceſieſaneecclel iu 2 veſtra fraternitas ſcribit hoc poſt tor Theodoſius 2 valerius. nedd bann o. daum ohe,
p Eſcripta. 3 lus. hoſita dubitatione teneat: quia ſicut no B Elicripta cõtra iuselicita ab om- infa.l. ſolet. de ſünnat
nec. n. rne reſerix ſtra defendimus: ita ſingulis quibuſq; mbus iudicibus precipimus refu-· s del crimen. in Ein ibicr
tiiudex recedet a iuſtie. eccleſijs ſua iurab?puamus:nec cuilibet tari: niſi forte ſit aliqd q; nõ ledat aliũ tahbus facile exau⸗ lii er
mer deeri all ꝛete gratia fauente vltra quam meretur uim ⁊ ꝓpſit petẽti: vel crimẽſupplicãtibꝰ in A aliauttaerv. iiruiuh
a. Vnde ſi retcriptu e pe- 10:2: nec vlli i inri . 6 ag. pa. iO. e iti. n Lerelier e
Ttäsgtntacſe ac⸗ ⸗ partio nec vlli hoc quod ſui luris eſt dulgeat Nẽ Pelag pa io. comiti m⸗ nfin
riſwliin

n g dueſne,
ſnſimiiſs
Ietracraturſfi
CAerro. adi
eipadpͤti⸗
ültass ndute
C dw g
dirdihitiig
Senanmileſce
mnochciletonebi
löſeinum
glnorale vc
nſietoſtnaoie
Pintenornii id
Raihi vul
de ſngertißfdl
Mmiulegifen
diigeneſti
Nöl i
ſtdn i NKr
ii wcrii lig
tißreneef ti
zitäc
ii goon
nefiabnun
s ſnegtite
ſind
Huli Kg,
ltaßefimgi
Aſfenteſtone,t,

igion

ditizeinlinul
n.efbenn
Cituntſin
i nbt glun

10 %

XXV

centi ſurreptione. cſ diſtinctione. ut er de reſcrip.ſuꝑ lfis.
Reſcripta.annotationes.annotatio vr̃ ſcriptura quaʒ iĩperatoꝛ

ꝓpꝛio animi motu facit de aliquo negocio nemine rogante.

Bkankan ventilata eſt coꝛã pᷣncipe.⁊ de bᷣ cã eſt ſcriptura.

e¶ ECietueriĩt. e de
ap. ex parte.io·
I¶ Mꝛeſcriptione.
i.exceptione.
O ppoſita. ab
aduerſario.

niuricainern
i

narij:qꝛ dirxit ali
ad eſſe cõſuetudinẽ
ecclie cũ nõ eſſet. ex

de pꝛeben. venera⸗

zbilis.nõ enĩ vrĩ ꝙ ĩ
iure ſcripto poſſit
mẽtiri pꝛĩcipi.cum
ipſe hẽat oĩa iura ĩ
pectoꝛe ſuo .ut.C.
de teſtamen. omni

um.
Sine in facti. qꝛ

dixit ſe appellaſſe

uel ſpoliatuʒ fuiſſe
cũ nõ eẽt.io.
k ¶ Muniri. uetue
rũt.tũc enĩ appella
ri pðt lʒ inhibita ſit
appellatio.ut e de
appel. er pte.
¶ Et ſi legiꝰoſen
taneũ.ut ſiꝗs dixe/
rit ſe ſpoliatũ ⁊ pᷣn/
ceps iuſſit ĩ reſcrip/⸗
to ipſũ reſtitui.hoc
oſonat legibꝰ 1 tñ
carebit cõmodo re⸗
ſcripti. Sriũ ẽ. S.e.
pꝛeſcriptiõe.⁊ e de
of. iu. dele. ĩtellexi⸗/
mꝰ.ſʒ omiſſis mul
tis ſolutionibꝰ, di⸗/
ſtĩguas ut diſtĩgui
tur.et de rſcrip.ſu

per lr̃is.nec vr̃ lo⸗

cñ hẽre illa decre.
ex pte.e de r̃ſcrip.
qꝛ ſᷣm illã decre.ſu
Plfis ñ ẽ neceſſe ꝙ
ↄditio illa ſubĩitelli
in ¶ Mẽtientis. qꝛ
per eas diu fatiga
nit aduerſarium ſu
um.

n1¶ Seueritati. p

nit᷑ ut falſariꝰ. ut. ff

de fal.ſi quis abꝛa/

it.
o¶Cognoſcat. nð
ab ipſo executoꝛe ſʒ
ab eo g delegauit
executionẽ. ⁊ ſic nõ
ob. e deſẽ. ⁊ re iu.
de cetero. C. de exe⸗
cu.rei u.ſi ut ꝓpo
nis. vl bodie põt di
ſtĩ gui illa Zrietaſꝑ
illã decre.ſupꝑ lr̃is.
nt qñqʒ cognoſcat.
qñq; rᷣmittat ad ſu
pioꝛẽ.dicũt tñ ꝗdã
ꝙ executoꝛ pot co/
gnoſcere ſũmatim
de incidentibꝰqoni

CReſcriptum meretur effectuʒz qð cũ
iuris ⁊ legum ratione concoꝛdat.
Icenti ſacras iuſſiones ſe haber
eemnandbu reſpondemus ſcire
illũ opoꝛtere:qꝙ ipſe demẽtiſſimus pᷣn-
ceps generalibꝰlegibꝰoſtituit illa ſacra
vniuſcuiuſq; ſupplicãtis deſiderio con
ceſſa pꝛeualere ⁊ effectũ mãcipare:q̃ cũ

iuris ⁊ legũ ratiõe cõcoꝛdãt.ea vo que

ſurreptioneꝰ vel falſis pꝛecibꝰ forſitan
ipetrant᷑ nullũ ſupplicãtibꝰ ferre reme-
diũ.¶Reſcripta ſiue ſint ãẽnotatiõesꝰ
ſiue pꝛagmatice?ſanctiões:expꝛeſſaʒ ð
bẽt in ſe babere cõditionẽ ſi pꝛeces ve/
ritate nituntur. mendax enim pꝛecatoꝛ
debet carere impetratis:⁊ quibus ſcri-
pta diriguntur ſunt puniendi:ſi pꝛecnʒ
mendacia vetuerit argui. Ande impe-
ratoꝛ diocletianꝰ:⁊ maximianus ⁊ con
ſtãtinus lib.i.C.ti.ſi contra ius vel vtili.
publi. Pꝛeſcriptioneſmendacioꝝ op-
poſitaꝰ:ſiue in iuris?ꝰ narratiöe menda
cium reperiatur:ſiue in facti :ſiue in ta-
cendi fraude:pꝛo tenoꝛe veritatis non
depꝛecantis affirmatione datuʒ indiceʒ
cognoſcere debere:⁊ ſᷣm hoc quod de
cauſa conuenit ferre ſententiam. Iem
imperatoꝛ conſtantinus. MPuniri iu⸗
bemus decem libꝛarum auri mulcia in
dices:qui vetueruntpꝛecum argui fal
ſitatè. Iteʒ imperatoꝛ theodoſius ⁊ va
len. Et ſi legibus conſentaneuʒ ſacrum
oꝛaculuʒ mendax pꝛecatoꝛ attulerit:ca
reat penitus impetratis:⁊ ſi nimia mẽ-
tientis inuenitur impꝛobitas:etiam ſe
ueritatiſubiaceat iudicantis. Itẽ impe
ratoꝛ conſtantinus. Et ſi non cognitio
ſed executio mandatur:de veritate pꝛe
cum inquiri opoꝛtet:vt ſi fraus interue
nerit:de omni negocio cognoſcaturꝰ.
Iem imperatoꝛ ana. Omnes cniuſcũ
