iniurie vidictã petit:qꝛ malũ ꝓ ma

lo redderet: quã tñ iudex recte infſi
geret:nec niſi bonum pꝛo malo red

deret. Unde augu. in expoſiti-

one pſalmi.c.viij. ait.

CNRne ſint differeniie retributi
onis.

Ex differentie funt.reddere

bona pro malis:non redde-
re mala pro malis:hec bonorum
ſunt ? prius melins. non red-

ꝓhiberi nõ debuerũt : ut
ff. de aqua plu.ar. in fũ⸗
ma. 5. uẽ varus. item ꝗa
via publica erat ⁊æ nemo
pꝓhibet᷑ via publica vti:ut
C. de ſer. per agrũ. Jo.

od vo. hic que

ꝗ iit an iniuria ſo⸗
cioꝛum ſit armis
repellenda.⁊ di/
cendũ ꝙ ſic.ſ.e.foriitudo

7.c. nõ inferẽda. G. tmñ pᷣ

mmo ꝓbat decẽ auctoꝛita⸗
tibus ⁊ exẽplis ꝙ iniuria
ſocioꝝ nõ ſit armis repel
lenda:⁊ ſic ↄcludit in fin.
ꝙ ſi iniuria nõ eſt repel⸗

lenda:armox auxilia nõᷣ

ſũt appetẽda:a qð nõ eſt
petendũ de iure pᷣſtari ñ
Dz. poſtea rñdet ⁊ dicii ꝙ
multa iure pꝛeſtant᷑: que
nð iuſte petunt᷑: ſicut iu⸗

dex iuſte vindicat iniuniꝭ

quãa tñ bonuiſ vir iuſte nõ
poſtulat.qð propat ꝑ ſe⸗
quens.c. ⁊ duo exempla.
i ¶ Fugiẽs.quicꝗd bic di
citur allegatio eſt. Nã bñ
licitũ eſt cnilibet ſe defen⸗
dere etiã derico:vt no.S.
q.i.in pꝛin.⁊ er̃ de bomi
ci.interſeciſti. Sʒ ꝓ rebꝰ
ðᷣfendendis dicũt pleriq;
ꝙ nð eſt licitũ clerico ali⸗
quẽ occidere.ut er de ho⸗
mici.ſuſcepimꝰ. vnde be

ne dicitur in illa decre. in

terfeciſti.q te ⁊ tua:nõ dr
ibi te vel tua.(Adde ꝙ

ita legit oꝛiginalr luce.c.

Vi.q̃ttuoꝛ aũt auẽtes dñi
q̃ ſequũt᷑ bñtur. Jo.viij.
Math.xxi. Joã.xviij.⁊
Mathei.x.c.
k ¶ Baculus.i. fragilis
defenſio. (Adde ꝙ ua le
it ĩ Yſa. c.xix. ⁊. xxx vi.
¶ In homine. qð no licz
j.ð ↄſe. di. i.ols xpᷣianꝰ.
ut legit᷑ ĩ actibꝰ apioꝝ.
n ¶ Digni. qꝛ digni erãt
ꝗ patiẽter poterãt ſuſtine
re oĩa aduerſa.(Xdde ꝙ
ſic legit᷑ ad hebꝛeos.c.x.
T actuũ.c.x
0 Suadet. nõ pꝛecipit.

qꝛ licite pot quis petere ſa

tiſfactionem:ut.xiiij.q.i.
qð debet . (Adde ꝙ ita

m In hoie.i.ĩ egyptiſs

ſcribit paulus ĩ pima ad

coꝛ.c.vi.vlij.⁊.viiij.
p ¶ Mõò dʒ.hec regula fal

ſa eſt qꝛ multa liclte pſtaẽ
q̃ illicite petunt᷑.viij.q.i.

gepᷣatñ.xviij.vi.de en⸗
logijs. ff. de var. ⁊ eroꝛ.
cog.l.i.ꝭ.eſt quidem.

9 ite. ſic ergo iuder ex

officio ſuo debʒ punire cri
men:lʒ accuſatoꝛ accuſaſ
nõ poſſu:qꝛ quiqʒ ſancti-
tas ignoſcendi gloꝛiaʒ de

relingt. vt. C. de epiſco.

cle.ni quis in hoc reſpð.i.
4 eſt ſi. extra de ap.conſti
iuus.in fi. Jo. .
Fr ¶&Er drie. lenbutie
nuR.

nnſni
emal
6
alineus
oeos
goͤeetin
cundS
haib.l
CJniu
caula ſepe
deuta
fiauriſt
Ctronta
CAdn
Neiudicſs
leniam
19. v.p
Fn
aseſtiu
(Fiuſt
um inius
tonis.
oꝛaudtes
aorigi
inpalter
rir aclun
gelio un
g7
neg
gliberten
teius ſũ
anlepe,f

C nn
apar
Sed gon
ranurdann
Geriudea
nekurce
eiuo:vice
.h. F. pnl⸗
noneſ bo
ſiclenc?an
gitpꝛo mo
honoinde
membni ab
ſuderipſun
ciat boenon
coenl dede
Maicn itef
amödonni.
Jenpungui
lancaepitope
lus ſ poeat
Nugnan. nic
r r. g iios
oneſtverun .
X

kaumantn
sgyſnina
Anis e
fuilift
ndeg ⸗
Püuplans
igbo
r hfmi
fgt diig

ſeſtar u⸗
ſar nmns
Mioſtenz
oatple⸗
heempls.
legabee
ſoeſ Päbi
baſedf⸗
noeytnoi,
1eß deboni
.Ghonbe
diitgig
ſicid al⸗
mnejdebo⸗
nd. ppdrbe
hllu donrin
ketnunpöd
1,(Sae
Gnelrluec.
itaninsdi
u. Pbi⸗
Ni wiies
4
g ftagts
Adcegale
nir. Lnrd.
nt gonog
Nls piune.
Regrpes
aplor.
1dignierit
giͤt ſuhine
(Madeg
Neosd⸗

oͤpraipi⸗
moheint
Meteidgl⸗

(Mco

wlmel
berfegaf
ſulariti
it
e., 1e⸗
taunn.
cſgoiuna
tphunmn

MB0Mediocriuz. hie me
diocres appellat illos qui
non ſunt ſũme boni uel ſũ
me mali. Jo.
b non arguit. cum di
cit in euangelio:ſi viligi/
tis eos qui vos diligunt
quã mercedeʒ habebitis:
noͤne etiam ethnici boc fa
ciunt. (Adae ꝙ ſic legit
QHath.c.v.⁊ ut ſequitur
Exodi.xxi.
¶ Iniuſtorũ. qꝛ vltionis
cauſa ſepe aliquis petit a

iudice ut aduerſarius pu/

niatur:iſte iniuſte facit:li
cet non faciat legem.
d ¶Ald iudiceʒ. qui.n. ſi
ne iudicis auctoꝛitate vio
lentiam fſacit:punitur.x⸗
vi. q.vi.placuit.

e¶ Inſtum. i. factum iu

dicis eſt iuſtum.
¶ Iniuſto.i.ei ꝗ hoctã⸗
tum ininſte petit.ſ.cã vl⸗
tionis.( Adde ꝙ quattu
oꝛ auẽtes que ſequuntur

ita originaliter leguntur

in p alterio. pᷣs.lviiij.⁊
xirx. actuuʒ.xxiij.⁊ in euã⸗
gelio Luce. c.x.

LD Aximianus. ſecd
negligentia. nam

qunilibet renetur defende⸗
re ius ſuũ:ut.lxuj. di.c.
antepe. c. fl. de pe. here.
illud

b¶ Cõoſilium. net in hor

peccaſſet paulus ls aliquiſ
tunc ibi fuiſſet occiſus: vt
.j.e.q.v.de occidendis.
Sed quid ſi clericꝰ cõque
ratur ð aliquo laico: a iu
der iubeat occidi eũ.an te
neatur clericus de moꝛte
eius:videt᷑ ꝙ ſic: ut.j. e.
.q.v. vnum ſolum. Sed
non eſt hoc verum. nam
ſi clericꝰ ciniliter agit: uei
agit pꝛo modico crimine:
ꝗqð nõ inducit moꝛtemvi
membri abſciſſionem.
ſi iudex ipſum moꝛti tra⸗
didit hoc non nocei cleri

co.ut.ff.de bo.lib.qui cũ

Maioꝛ. S.i.⁊ eſt expreſſuʒ:
extra ð homi.poſtulaſti.
Item nunquid eſt impu
tanda epiſcopo mors ali
cuius ſi vocat milues ad
pugnam: videtur ꝙ ſic:
ut.xx.q.iij.eos qui.ſed h̊
non eſt verum.j. e.q. v.
de occidendis.

i̊ ¶ Proeretur. non ta

men fuit hec vera pꝛodi/
tio:cum direrat talibꝰ ꝗ
poterant pꝛodeſſe non ob
eſſe: ut.xxij.q.v.hocvide

K D tur actuũ.c.xxiij.

Oſtri.i. catholici.

IBefendant. iĩmo etiã

expugnari poſſunt hereti
ci:ut extra de here.dergẽ
tis. 1. ].q.v.ſi audieris.
Aogannes.

XXIII

dere bona ꝓ bonis ⁊ reddere ma-
la ꝓ bonis.hec duo malorũ ſunt:
ſʒ poſterius deterius.reddere bo⸗
na pꝛo bomnis ꝓ malis mala. hec
duo mediocriũ ſuni pꝛius propin
quuʒ bonis:qð chriſtus nõ arguitꝰ
ſed plus oportere dicit.qꝛ ⁊ eibnici
hoc faciũt.poſterius ꝓpinquuʒ ma
lii:cõuenit tñ etiã bonis:vnde ⁊ lex
modũ vltionis ſtatuit:oculũ ꝓ ocu
lo.que ſi dici põt iniuſtorũ: iuſticia
eſt:nõ qꝛ iniqua eſt vltio quã lex ſta
tuit:ſed qꝛ vitioſa libido vlciſcẽdi:
magiſqʒ ad iudicẽꝰ pertinet:hoc in
ter homines diſcenere qᷓ; bonũ ho
minez ſibi expetere. bic eni malũ ꝓ
malo redderet:iudex vero nõ: ſed
delectatiõe inſticie iuſtũe p iniuſto
qð eſt bonũ pro malo:qð eniʒ deus
iudex facit. Ites ab aliquo capto in
iuſte ſua exigunt᷑: pro vita tamẽ re
dimẽda inuſte offerunt᷑. Item vaſa
ſacra ab aliquo barbaro iniuſte exi
gunt᷑.pro redemptione tamẽ capti
uornʒ iuſte preſtant᷑.ſic ⁊ iniurie p
pulſatiolʒ iniuſte poſtuletur:iure tñ
preſtatur: quãqᷓ; ⁊ ipſa poſtulatio
non vſqueq̃q; iniuſte probet᷑.aliud
emiʒ ẽ iniuriam ꝓpellere:ut ſibi lice
at voluptuoſe viuere:aliud vt alio
rũ vtilitati libere poſſit vacare.ſic-

q; aliud eſt ſuffragium ab homine

tanq; a miſtro iuſticie poſtulare: vt
mala voluntas aduerſantiuʒ eius
miniſterio careat effecin:⁊ bonorũ
voluntas eiuſ ſuffragio ſoꝛiat᷑ effe
cum. aliud ſpeʒ ſuã a deo in homi
neʒ tranſferre:vt aduerſa que infe-
runtur a deo ad vite conectionem
bumano pellant᷑ auxilio nulla pre⸗
cedente coꝛectione: ſicut iſraelite
qui per captiuitatẽ ſibi iminẽtẽ egy
ptioruʒ ſuffragio ſe putabãt poſſe
enadere ſine pnia pᷣterite vite.non

reuocantes ad memoriã:da nobis

auxilium de tribulatione: qa vana
ſalus hominis ⁊c.a item hi in curri
bus ⁊ hi in equis: nos aũt in nomi
ne dei noſtri innocabimus. petere
ergo vel preſtare in tribulatiõe ſub
ſidiuʒ: ut voluptnoſe quis in crimi

ne viuat danabile eſt petere autẽ vr

preſtare ſolatiuʒ:vt malis facultas

delinquendi adimatur: nr eccleſia
pacem adipiſcat᷑: ut aliquis multo-
ruʒ vtilitati ſeruetur: vtile eſt 2 bo

neſtum:diſſimulare vero eſt grauiſ
ſimmm. hinc de pauio legitur q; cuz

quidam iudeorum iuraſſent ſe nõ
comeſturos panem:niſi eum inter-

ſicerent petijt milites a pꝛetoꝛe:quo
rum preſidio illeſus ſeruaretur ab
iniuria iudeorum non ſue volupta

ti ſed omnium vtilitati victurꝰ. bĩc
in euangelio mercenarius vocat᷑:
qui videtlupum venientem di⸗
mittit oues ⁊ fugit. hinc etiam eccle
ſia auxilium ab imperatore ad ſui
defenſionem petere monetur. 5
Ande Auguſtinus ad boniſaci

C

Q

III

¶Ab impersatore ecdeſia auxilii m
poſtulare debet.

Arimianus epiſcopus va⸗
gienſis auxiliuʒ petijt ab impe
ratore chriſtiano contra hoſtes ec-
cleſie: nõ tamen ſui vlſcendi cauſa

quam tuẽde eccleſie ſibi credite:qdð

ſi pretermiſiſſet:nõ eius fuiſſet lau-
danda patientia: ſed negligentias
culpanda merito:neqʒ enim apo-
ſtololus paulꝰ vite ſue tranſitoꝛie:
ſed eccleñe dei conſulnit:quãdo cõ
tra illos qui eum occidere conſpira
uerant:cõſiliumꝰ eornʒ vt tribuno
proderetureffecit: vnde factũ ẽ vt
eum ad locũ quo fuerat perducen-
dus:deduceret miles armatus:ne
ulorum pateret inſidi,s.
Item Auguſtinus ad emeritũ.
hatolici aduerſus hereticos a
poteſtatibus oꝛdinatis deſenſioneʒ
oſſunt poſtulare.
Gſtri aduerſus illicitas ⁊
uatas veſtrorum violẽtias
quas ⁊ vos ibi qui talia facitis dole
tis ⁊ gemitis a poteſtatibus oꝛdina
tis vlcioneʒ petunt:non ꝙ; bos per
ſequatur: ſed qꝛ ſe defendann.
Nem eiuſdem contra petilia
num.
CA nantum intereſt imer perſeen
tionem catholicorum ⁊ beretico-
Ro młbris chriſti aduerſus
os ſeuiunt ⁊ vobis reſiſtunt
quicunqʒ in ecdleſa eo animo ſunt:
quo tunc petrus fuit cum ferrů ꝓ
chriſti nomine ſtrinxit.ſed multum
intereſt inter veſtram perſecntionẽ
iſtorum. Mos ſimiles eſtis ſeruo
ſacerdotis:quia ſeruientes princi-
pibus veſtris aduerſus eccleſiaʒ ca
tholicaʒ.id eſt aduerſus corpꝰchri
ſti armamini.iſti autem tales ſunt q̃
lis tunc petrus ſuit: qui p chriſti cor
pore: ideſt pro eccleſia etiam cor-
poraliter pugnauit⸗ .
SItem Ambꝛoſius lib.i.de offi
C Inſticia plenus eſt: qui patriam

bello tuetur a barbaris.
Ortitudo que bello tnetur a

dbarbaris patrismꝰ vel domi
defendu inſirmos vela latronibꝰꝰ
ſodos plena inſticia eſt.

¶ Item hiero. ſuper ſophoniam.
CProdeſt latroni uel pirate:qui

mẽbra eins debilitat.

IJauis foꝛtitudinem latronis
. vel pirate eneruat ⁊ iſirmos

reddit: prodeſt ilis ſua infirmitas.
debulitata enumn membra quibus p
us non bene vtebantur a malo ope
re ceſſabunt. .
Ite z Ambroſius libro pᷣmo de
QAii ſocij non repellit iniuriaʒ:
ſimuis eſt ei qui facit.

10 On inferenda ſed depellen-

da uiuria lex virtutis e. ꝗ eni
non repellit a ſocio iniuriã ſi poteſt

–

214

Ro mẽbꝛis. petrus fu
ſt. ſʒ ñ ne petruſ peccauit
vtendo gladio:cum hoc nõ fe-
cit auctoꝛitate ſupioꝛis:vt.j.e.
ille.⁊ clericis pmiſſum eſt tan.
tum ſeipſos defendere: ut extra
de homi.ſuſcepimus.⁊ c.ij.ſʒ
dic ꝙ ad huc non fuit hoc pro
Hibitum clericis.(Adde ꝙ ita
legitur Math.xxvi.⁊ Joãn.
xviij. H
nREccleſia. non enim eſt ali⸗
cui obediendum contra eccdleſià
xxiiij.q.i.hec eſt ſides.
*H Ortitudo.patriam. hoc
caſu non tenetur ꝗ patrẽ
propꝛium interficit:ut.ff.de re
li.minime.
pꝓC.Latronibus. quos licet ſi,
ne auctoritate iudicis interſice
re:nt.j.q.v.cum homo.⁊. C.
quando liceat vnicuiqʒ ſe ſine
iudi.xvidi.l.i.⁊.xvij.q.iiij.ſiẽᷣ.

q &α quis foꝛtitudinem ener

uat. hoc intelligas de fa⸗
moſis latronibus: qui licite in
furca ſuſpenduntur:ut.ff.ð pe
nis.capitalium.ꝭ.famoſos. ſʒ
ſi non eſt famoſus latro tantuʒ
caſtigari iubetur. nec debet tũc
vitam aut membrum perdere
vt. C.ð ſer.fu.aute n.ſed nouo
iure. Jo.
1 D On inferẽda ſi poteſt.i.
ſi eſt in poteſtate poſitꝰ.
⁊ ita exponunt quidaʒ alias nõ
tenetur.ut.j.e.q.iiij.foꝛte.ĩ ſi.
ſi enim quilibet teneretur aliuʒ
defendere.ergo ſi aliꝗs recipꝑet

pecuniam pꝛo deſenſione alieu

ius teneretur eà reſtituere quod
non eſt verum:ut.ff.qð me.ca.
AJemetum. 5. ſed licet. ⁊. ff. ð do
na.ſi pater.S.i.Cuilibet tñ lici
tum eſt defendere alium ſivult
ff.quod me.cau.ſed ⁊ parius.
ſed iſtis obuiat.j.e.c.vl.

¶ Moypſes. biſtoriam babes
de pe. di. ij. Fopponitur.

b ſronernerr ergo aligs
pote

ſt excedere modum in defẽ
dendo. ar. ↄtra. extra de re.ſpo
li. olim cãm.in ſi. ( Adde ꝙ ſic
legitur exo.c.iſj.

c Eripe. pervim ſi iniuſte du

catur:ut.j.e.q.v.ſeos.uel per
ſupplicationem ſi iuſte ducat᷑.
nt. viiij. q. vi.ſi res. Yo. (Adð
ꝙ ita legit᷑ pꝛouerbioꝝ. c.xxilij.
„ QLi poteſt. S. lj. q. vij. ne

ligere. ixxrxiij. di. erroꝛ.
FJoannes. =
eAſtum eſt. perdit.i. de/

AX ſtruit. .
. S imperatoꝛibus. tale

itaqʒ iudicium poſſunt

epiſcopi ab imperatore petere:
drianꝰ.a ſi imperatores uel pᷣn

cipes nolunt defendere ecclenã
poſſunt excõmunicari ab epiſco

pis:ut.j.e.q.v. adminiſtrato
res.
Stẽdit pꝛopheta.dauid
Qam dixit:eripite egenuʒ
⁊ pauperem hiceſt euidens ar.
ↄtra illos qui dicunt ꝙ ſociꝰnõ
tenetur iuuare ſocium.niſi ha.
beat aliquã inriſditioneʒ.iſti di
cunt ꝙ populus bene hʒ iuriſdi
tionem.dlicet dicat lex ꝙ tranſtu
lit ius ſuum in imperatoreʒ:naʒ
ſi ciuitas uel populus non ha⸗
beret iuriſditionem:quare puni
retur pꝛopter defectum iudicis.
ut. S. .q.ij.c.dñs. o.
Aod auiem vĩdicta.
Aindicta qñqʒ infer
tur ʒelo vltionis.qñ
qʒ infertur amor cor
rectionis.primo modo nõ ð in-
ferenda.⁊ ſecũdum hoc loquũ
tur capitula que dicunt illano⸗
nem vindicte pꝛohibendam.ſe
cundo modo licite infert᷑. Alij
ſic diſtinguunt.criminum que
dam ſunt occulta.quedam ma
nifeſta. ſuper occultis non eſt
inferenda vindicta ſed ſuper ma
nifeſtis ſic niſi delinquens ſoci
am babeat multitudinem.tunc
.n.propter ſcandalum tolerat᷑.
ut.j.eo.quidam.⁊.c.ſe.⁊.c.nõ
poteſt. item vindicta non ẽ infe
renda niſi a iudice uel eius au/
ctoꝛitate.nec ipſe debet eam in
fligere:niſi amore coꝝnectionis:
I ut innocẽs libereiur:ut.j.eo.
. ea incech. aic
erandi ſunt. S. vij.q.
Likinggeſum. diled

Tauſa

tam eſtĩ vitio quã ille qui facit.vnð
ſanctus movyſes binc pꝛius oꝛſus ẽ
tentamenta imbecillis foꝛtitudinis.
nam cum vidiſſet hebꝛeum ab egy⸗

ptio iniuriam accipientez defendit:

ita vt egyptium pꝛoſternerei atq; ĩ
harena abſconderet.Salomõ quo
que ait: eripe eum qui ducitur ad
mortem.
¶Item Anaſtaſins 2 Damaſus
papa.
E alorum impietati fauet: qui

eis obniare ceſſat.

Ai poteſtꝰ obuiare? pertur-
bare peruerſos:⁊ non facit:
nihil ẽ aliõ quaʒ fauere ipietati eoꝝ
nec caret ſerupulo ſocietatis occul.

te: qui manifeſtio facinori deſinitob

uiare.
Item Calixtus.
C Aui diuina mandata contem/
jInunt:ſeueris coerceantur vidictis.
Aſtum ẽ vt qui diuina cõtem
nunt mandata:⁊ inobediẽtes
paternis exiſtunt iuſſionibꝰ: ſeuerio
ribus conigantur vindictis: quate
nus cereri talia committere timeãt:
omnes gaudeant fraterna cõcor
dia:⁊a cuncti ſumant ſeueritatis at-
qʒʒ bonitatis exemplum. Naʒ ſi qð
abſit ecdeſiaſticam ſollicitudinem
vigoremq; negligimus:perdit de
ſidia diſciplinam ⁊ animabus fide
liũ pꝛofecto nocebitur.
u tem ex concilio carthaginen⸗
„P.
Imperatores cum epiſcoporũ
prouiſione ecdeſie defenſionem ad
uerſus diuitum potentiã debent ſn⸗
ſcipere.
S imperatoꝛibus vniuerſis
iuſtum eſt auxilium poſtuladũ
pꝛopter afflictionem pauperu: quo
rum moleſtijs ſine inter miſſione fa
tigatur eccleſia: vt defenſores eius
aduerſus potentias diuitum cũ epi
ſcoporum pꝛouiſione delegentur.
Ecce ꝙ nonnunq; eſt obuiandum
peruerſis: ⁊ iniuria ſociorũ armiſ
eſt pꝛopulſanda:vt ⁊ malis adepta
facultas delinquẽdi proſit: ⁊ boniſ
optata facultas libere conſulendi ec
cleſie miniſtretur. hoc qui non facit
conſentit. DòM
¶VUnde Aug.ait in pſal.lxxxj.
CNon ſuntimunes a ſcelere: qui
nonliberant eos quos poſſunt a fa
cto liberare.
—O Stendit pꝛopheta ? nec illos
jimunes a ſcelere eſſe ꝗ permi
ſerũt xpᷣm pᷣncipibus ĩterſicere:cnz
pꝛo multitudine timerẽtur: æ poſſẽt
ilos a facto ⁊ ſe a cõſenſu liberare.
qui deſinit obuiare cum poteſt con-
ſentit. Q.HH.
= Mod autem vindi-
dictal inferenda non
ſit: multis modis ꝓ
batur. mali enimio
lerandi ſunt nõ abij-
ciendi:imcrepatione

öö

feriendi:ñ coꝛporaliter expellendi.

¶Ande Aug.ait in lib.de verbis
domini.

¶ Quomodo mali ſũt tolerandi:

quomodo ab eis recedenduʒ ſit.
Olerandi ſunt ꝗdem mali/ꝓ
pace:nec coꝛpoꝛaliter ab eis re
cedatur:ſed ſpirituali ter.ſpirituali
ter autem exire eſt facere quod perti
net ad correctionem malorum quã
tum licet pro gradu cuiuſqʒ; ſalua

pace diſplicere eſtnon tangere.nõö

enim propbete ꝗ boc dicebant.po⸗-
pulũ ſnum dimiſerũt:ſed inter eos
habitabant quos increpabant:vnũ
templum cum eis intrabant: eadeʒ
ſacramẽta celebꝛabãt.hoc ergo exi
re:eſt ore non parcere:hocẽ imun⸗
dum nõ tangere:voluntati male ñ
conſentire. Idem.
Quod mali ſint tolerandi a bo/
nis.
PANbonns tolera malum.nam
2 chꝛiſtꝰ iudam cum ſciret fu-
rem eſſe tolerauit:⁊ ad pꝛedicandũ
miſit. eiqʒ cum alijs euchariſtiam
dedit. S=
Igem fſuper Joannem.

Pꝛo pace ecdeſie mali ſunt tole

0 Aid ergo voluit dominꝰ no

ſter ieſus chꝛiſtus fratres cha

riſſimi admonere ecdeſiam ſuam.
quando vnum perditum inter duo
decim habere voluit:niſi vt malos
toleremus:nec corpus chꝛiſti dini-
damus: Ecce inter ſanctos eſt iu/
das: ecce fur eſt iundas?⁊ ne cõtẽdaſ
fur ? ſacrilegus:⁊ non qualiſcunqʒ

fur ſed loculorum dominicorum:

ſed ſacrorum. ſic crimina diſcernũ
tur in fure:nec qualiſcunq; furti ſed
peculatus.peculatus enim furtũ
Dicitur de republica.a non ſic indi-
catur furtum rei pꝛiuate quomodo
publice.quanto vehementius eſt iu
dicandus ſacrilegus fur:non vnde
cunque tollere:hoc eſt ſacrilegium
committere:ſed de eccleſia qui ali-
quid furatur: iude pꝛoditori com-
paratur.
C Idem. Beeogdem.
Cce inquiũtvt dicit pꝛophetaꝰ
recedite: exite inde:⁊ immun-
dum ne tetigeritis:quomodo ergo

malos pro pace tolerabimus: aꝗ

bus exire ⁊ recedere iubemur: ne tã
gamus immundum. nos iſtam re-
ceſſionem ſpiritualiter intelligimꝰ
illi corporaliter. Naʒ ⁊ ego damo
cũ pꝛopheta.equalia ſumus vaſa.
vtitur nobis deus in diſpenſatiõe
veſtra clamamus nos: ⁊ dicimus
vobis recedite ⁊ exite inde:⁊ ĩimun
dũ ne tetigeritis:ſed cõtactu cordiſ
non coꝛporis.quid enim eſt tanger
imundum niſi conſentire peccatis:
quid eſt autem exire inde niſi facere
qð pertinet ad conectionem malo

rum:quantum ꝓ vniuſcuiuſqʒ gra

du atqʒ ꝑſona ſalua pace ſieri põt:

k Dro gradu. i. p di

gnitate ⁊ officio cuiuſcun
qʒ.alr enim debent prela
ti coꝛꝛigere delinquẽtis.

⁊ alio modo ſocij.pꝛelatꝰ

corrigit increpando ver/
berando:ut.j.e.q.c.oꝛ/⸗
te.ſocius vero admonen
do ⁊ repꝛobando factum
eius:ut.j.e. q.c.ecce.ſi.
iij.tã ſacerdotes ſubditoſ
ad bonum exhoꝛtando.
ij. q.vij.S.cũ balaaʒ.
1 bonus. ſudam.
S. vij. q. ij. F. cũ au
tẽ. e de tem. oꝛ. ad au

res.extra de offi. oꝛdi. ſi

ſacerdos.(Adde ꝙ ita le
gitur originaliter in euã
gelio YJob. c. xij.

m LUidergo. pe⸗
(alats: qꝛ pecu.
latus cõmittitur in re ſa-

cra uel religioſa nel publ’i
el.i.
n De repnblica. no reʒ
eſie rẽpub. appellan.
vñ ⁊ ius publicum dicik
oſiſtere in ſacris ſacerdo⸗
tibus ⁊ magiſtratibꝰ: vt
.S.di.i.ius publicum.iñ
propꝛie dicitur res roma
ne ciuitatis reſpub. ſz res
aliarum ciutatum abuſi

c ipſa lex facit differentiã

inter diuinum publicum
4a pꝛiuatum:ut.C.de ſa/
cc. — Jo⸗
0 ce. pꝛopheta iſa⸗
ke. (Aade ꝙ ua
legitur ibidẽ.c.lij.
Tolerabimus. nt df
.xi.q.iij.nolite. y˙0.
q CLaſa. i. precões del
miniſtri: vñ paulus fuit
dictus vas.⁊ bic eſt ar.ꝙ
ſicut auguſtinus ſe com/
mendat:ſic ⁊ alij poſſunt
ſe commendare:ut.ff. de
of.pꝛocon.l.iuiij.
r C In diſpeſatide. ideſt
predicatione.

anne co
nitliſecne
gceu. nulll
nunetenmpol
hafecnimen
tucuitenee
ndlſ ur
ltandal
laleis cin
(AKnon poran
e.ch mas
(YL
eſtbi
toiahel
(auereur.
(ARhe
Gens audol
Paltenopo

CNragnn

in meleſicſs
aͦdatocomm
1igeiiſech
ſocumadl
f.wirwie
ens.
e Za
al⸗
Pitorerſo
Frpiiſ .i.
ſtus pentp.

1
treg
ſcling,
Nndeo
nio,
t
nnn
Cofanmm

inda

holme

bſutn,
ſcäen

lcum det
isſaggnto⸗
ſtruaberyt
blſumni
1s ſons
prbres
uumnedan
Wdebonn,
t Nenni
hmpobltun
Uine ze.
Neybenla⸗
(Gge
Leli.

eraches
paulus ſnn
beceſter
nusſetonn,
alipochne
lenn K de

ſne iden

Pinte

Qilſꝗs.non pᷣt uel
ropter ſcandalũ:
nel aꝛ crimen eſt occultü.
vj.q.i.ſi oĩa.(Adde ꝙ
ita nit ſegtur dicit ſcriptu
ra Eſaie.c.v.
b ¶ Parmenianus. he/
reticus ↄtra quẽ hic loqni
tur.videtur ergo ꝙ ſᷣ epi
ſcopus aliquos malos to

lerat:cum boc faciat au/

coꝛitate canonis ꝙ po⸗
ſtea poſſit eos licite repel.
lere.uel ab accuſationev-

ab bonoꝛibus quos appe

tunt rðe criminis:nõ ob⸗
ſtante eo ꝙ eis cõmunica
uit. tñ ſecus eſt: ut extra ðᷣ
accu.nnlli. Sed dic ꝙ ſi

tunc temporis potuerit ꝓ
bare crimen qð eis obijcit

Jtacuit:nec ſubfint cã ta⸗

cendi. ſ. cauſa ſciſmatis
nel ſcandali bene pꝛeiudi

cat eis taciturnitas:ſecus

iſ non potuit:ut.ij.q.vij.

pleriq;:⁊.j.e.pꝛox.c.⁊.j.
c.qꝙᷓ; magnum.Jyo.

C ãs perſonam. ar.

eſt hic ꝙ ſolis pꝛela
tis dictuʒ eſt hoc. Si pec
cauerit:ut.j.e.c.ſoꝛte.et
¶ Aadde ꝙ pꝛoxime prece
dens auctoꝛitas legitur ĩ
plalterio ps.cxl.

d ¶ Nec appꝛobet. ar. ꝙ

in maleſicijs ratibabitio
mãdato comparatur:ut
.i. q. ilij. qꝛ. ⁊ e de reſti.
ſpo.cum ad ſedem in fi.⁊
.ff. ð vi ⁊ vi ar.l.i.O.quo
eE J quis aliena. ſepe
tñ aliquis coꝛum·
pitur ex ſocietate mala:ut

.xxviij. q.i.ſepe.⁊ ſepe iu

ſtus perit pꝛo impio:vi ðᷣ

XXIII

paulopont:ergo fratres mei quot
quot habetis inter vos: qui adbuc
amor ſeculi pᷣgrauãt᷑.auaros perin
ros adulteros. inſpectatores nu-
gaꝝ.⁊ ↄſultatores mathẽaticoꝝ au
guꝝ phanaticoꝝ haruſpicũ. ebꝛio
ſos luxurioſos:quicꝗd iter voſ ma
loꝝ eẽ noſtis quatũ poteſtis ĩpꝛoba
ie vt coꝛde ̃cedatis:⁊ r̃darguitevt
exeatis inde.⁊ nolue cõſentire:vtĩ
mundũ ne tangatis.
Idem i ſecundo libꝛo cõtra par
menianum.
Paciſicus eſt ꝗ coꝛꝛigit qð põt:
vel excludit a ſe quod nõ poteſt.
Aiſꝗs vel qð poteſt arguen-
do coꝛigit vel qð coꝛigere ñ
poteſtſaluo pacis viculo excludit:
vel ꝙ ſaluo pacis viculo excludere
ſi põt eqtate iprobat:firmitate ſup
poꝛtat: bic ẽ paciſicꝰ ⁊ ab iſto male
dicto ĩmuniſ:de quo ſcriptura dicit
ve his ꝗ dicũt qð nequam eſt bonũ
2 qð bonũ eſt nequã: omnino liber
pꝛoꝛſus ſecurꝰpenitꝰẽ alienꝰ. Quo
modo ingt parmenianꝰ icorruptꝰ
poteris ꝑmanere:ꝗ coꝛꝛuptis ſocia
ris: CIgem.
Anid ſit malis ſociari.
Ta plane ſociatur ꝗs malis:ſi
mali aliqꝗd cũ eis cõmittit: aut
cõmittẽtibꝰ fauet.ſi antẽ neutꝝ facit
nullo mõ ſociatur.porro ſi addat
tertiũ:vt non ſit ĩ vindicando piger
ſʒ vel coꝛꝛipiat iuſtꝰ i miſericoꝛdia:
⁊ arguat.vel ẽt ſi am perſonã ge⸗
rit ⁊ ratio cõſeruande pacis admit
tit:⁊ coram omnmibꝰpeccãtes argn-
at:vt ceteri timeant.remoueat᷑ etiã
vel ab aliquo gradu honoris: vel
ab ipſa commũione ſaeramentoꝝ.
Sed ſi hec omnia cũ dilectione coꝛ.
rigendi nõ cũ odio perſeqndi faciat
pleniſſimũ officium non ſolũ caſtiſ-
ſime inocẽtie: ſed ẽt diligentiſſime
ſeueritatis ĩpleuit.vbi autẽ ceteraĩ/
pediuntur:illa duo ſemper retẽta ĩ
coꝛuptũ caſtũq; cuſtodiũt: vt nec fa
ciat malum nec appꝛobetꝰfactũ.
¶Igdem in epiſtola contra dona-
tiſtas.

¶Aliena peccata ĩ eccdleſia alicui ſ

preindicant.
Jas a catholica eccleſia fuẽit
ſeparatꝰ:qᷓ;tunlibet laudabili
ter ſe viuere exiſtimet. hoc ſolo ſce⸗
lere q; a ehriſtianitate ſeiunctꝰeſt: ñ
habebit vitam:ſʒ dei ira manet ſu-⸗
per eum.ꝗſꝗs autem in hac ſancta
eccleſia bene vixerit:nihil ei preiu-
dicãt aliena peccata:quia ĩ ea vnuſ
quiſq; ꝓpriũ onꝰportabit. ſicut ait
apoſtolꝰ.ergo communio malorũ
non maculat aliquem participatõe
ſacramẽtorũ:ſed conſenſio factoꝝ.
nam ſi i malis factus non eis qſqʒ
conſentiat.portat malus cauſã ſuã
nec preiudicat alteri quem i conſen
ſione mali operis ſocium non habʒ
criminis.

OQ IIII

ECuckem in ſermoe de verhis euã
gelij.
Non te maculat malus ſi ei nõ
cõſentis ſed ipſum redarguis.
WMalis ſemper corde diſun-
. gimini ad tèpꝰ cautecorpore
copulamini: duobus modis non
te maculat malꝰ:ſi ei nõ cõſentias:
⁊ Rredarguas:hoc eſt non commu
nicare non conſentire.communica-
tur quippe quando facto eiꝰ conſoꝛ
tium voluntatis vel approbatõis
adiungitur: neq; ergo cõſentiẽtes
ſitis malis:vt approbetis:neq; ne
gligenies vt non arguatis:neqʒ ſu
perbientes vt iſultantes arguatis.
Igem ex eodem.

CImmundü tangere eſt peccatis

conſentire.

Ecediteꝰa exite inde.⸗ imun/

dũ ne tetigeritis:ſed contactu
cordis:non corporis.quid eſt eniʒ
tangere immundũ niſi ↄſentire pec
catis:quid eſt exire ide niſi facer̃ qd
pertinet ad correctionem maloruʒ
quãtũ pro vniuſcuiuſqʒ gradũ atqʒ
ꝑſona ſalua pace ſieri pᷣt:diſplicuit
tibi quod quiſq; peccauerit:non te⸗
tigiſti mimũdum:redarguiſti corri
puiſti monuiſti: adhibulſti etiam ſi
res exigit congruam ⁊ que vnitatẽ
non violat diſciplinam exiſti inde.
clamauitmoyſes iſta: clamanuit iſa
ias:clamauit Hieremias. clama⸗
nit Eʒechiel.videamꝰſi dimiſerũt
populum dei ⁊ ſe ad gentes alias
tranſtulerunt: quam multa ? quaʒ
vehementer Hieremias icrepanit
in peccatores ⁊ ſceleratos populi.iĩ
ter eos tamen erat vnuʒ cum eis tẽ
plum itrabat ? eadem ſacramenta
celebrabat.⁊ ĩ eadem ſcelerarorum
hominum congregatione viuebat:

ſed damando exibat inde. hocẽ exi

re ide:boc eſt imundũ non tangere
⁊ volũtate non conſentire ⁊ ore nõ
parcere. J
¶ Igem in epiſtola ad TMincen
Non macunlat innocentes facta
Noremiuim ue ab eis fieri non poſ
nunt.
Aã magnuz eſt crimẽ ab iſto
rum innocentium cõione ſe⸗
parari.nã etiam facta nocentium q̊
inocentibus demonſtrariꝰvel ab in
nocentibus credi non poſſunt.non
coinquinant quenquam:ſi propter
innocentes etiam cognita ſuſtinen/
tur.non enim propter malos boni
ſunt deſerendi.ſed propter bonos
mali tolerandi ſunt ſicut toleraue/
runt eos prophete contra quos tan
ta dicebant.nec communionem ſa⸗
cramentoruʒ illius populi relinque
bant.ſicut ipſe dominus nocentem
iudam vſqʒ ad condignum eiuſ exi
tuʒ tolerauit ⁊ eum ſacram cenam
cum innocentibus cõmunicare per

miſit.ſicut tolerauerũt apłi eos ꝗ ꝑ

215

F Malis. cauie: ut non
rahant vos ad ↄſenſuʒ
nel caute.ſ.ſi poteſt ſieri ſalua
pace.
g Ecedite.(Addite ꝙ ita
gtiur originalit ĩ Yſa
b Uam magnum eſt. de⸗
monſtrari.id eſt ꝓbari.
i ¶ Non poſſunt.i.non vebent
nam bene debemus de quolibz
credere:ut.xxiij.q.iiij.innocẽs.
xi.q.iij.ĩ cũctis.⁊ ita eſt hic ar.
ꝙ non ſtatim pꝛopter ſimplicẽ
denunciationem dʒ habere ali
quis leſam conſcientiam de eo
qð ſibi denunciatur: ut extra ð
cle.ex.mini.illud.immo impu
tatur alicui ꝙ nimis credulus
eſt:ut.xi.q.iij.non ſolum. lxxx
vj.di.ſi quid.ar.ira.ſf. de eo
per quẽ ſactum erit.l.i.5.i.⁊.ſf..
qð cum fal.tu.l.ij.extra ð ↄiu.
ſer. propoſuit. extra de ſecnn.
nnp.dñs.⁊ extra de elec.vene/
rabilem. vltra mechum. ff. de
peti. bere.item veniũt.ꝭ.a quo
autẽ.
k ali. ar. malum tolerari
rone connexi boni:ut.lxxxi.diſ.
cum omnibus.⁊.xi.q.iij.noli/
te.ibi ſinite vtraqʒ;.

Orte. vocatur.ar.qꝙ no
H minatio ſola nõ ſufficit.
ij.q.i.multi.C. de pꝛoba.non
epiſtoliſ.ar.contra.xxxij.q.iiij.

dicat.
bMellere. ſine ſcandalo.
cZlditu.i.poteſtatẽ.(Adde
ꝙ due auẽtes apoſtoli hic poſi
te ita oꝛiginaliter legunt᷑ ad ga
latas.c.vi.⁊ in prima ad corin
thios.c.di.
a. Mon tibi.arg.qð ð vno di
citł᷑: de alio negatur:ut.xlv.di.
diſciplina.xxv.di.qualis.

e¶ Accuſatur.i.denunciatur.

nam ſi accuſatus eſſet ſtatim eſ
ſet deponendus:ut extra de ac⸗
cu.ſuper his.
Coerce. admonendo.
2 Tonipe. ſulpendendo.
5

i¶Degrada.pꝛopter inobediẽ
ſlam alius oꝛdo traditur extra
de iudi.cum non ab hoiĩe.ſʒ ibi
loquitur cum pena ĩcipit a crĩe:

Ccum directe eſt conuictus.hic

penam infligit pꝛopter cõtuma
ciam.
k Res perſonas. a intrar̃.
Tym canones:hoc ipſo eſt
aliquis fur ꝙ non ĩtrat per oſti
um:ut hic.⁊ de pe.diſt.i.ſi pꝛo
pterea.⁊a.c.ſe.ſm leges non eſt
ſtatim fur:lzʒ clã intrauerit furã
di cã:ut.ff.de fur.vulgaris.j.
qui furti.(Acdde ꝙ ita legitur
in euãgelio Joh.⁊ Luce.c.x.
er ianuam.i. canonicaʒ
electionem.
m Latronem.i.tyrannum.
n PDartem. per ſimoniam.
o? Mercenarium. qui câ lu⸗
recipit dignitates.ad hoc fa
cit.viij.q.i.ſunt in eccleſia.
p Cauendus.ar. ꝙ aliꝗs nõᷣ
ecipere oꝛdineʒ ab eo quẽ ſcit
ſimoniacuʒ:ut dixi.i.q.i.ſi ꝗs
a ſimoniacis.Adð qꝙ ita ut dr
bic in fi. legitur oꝛiginalit᷑ Lu/
ce.c.ix.? Math.c.xxvj.
q Qi bm carneʒ. iſmael tã
Rsi id qð legitur in epła
pauli ad galathas. (Adde ꝙ
ita legitur ibidẽ.c.v.
r Spiritualẽ. iſaac.
8E†Ruſtico. axr. ruſticitati par-
Mmdum: ut. ij. q. vij. ſancta.
Egy vile..agar. (Aldde
ita legitur geneſis.c.xxi.
u ¶ Boues. i. bonos.
xQulices.i.malos.
xDomo.i.eccleſia.
3 Xlurea. i. bonos.
[Szʒ wlignea. ic eſt malos.
2 Nantus.dñs cum dixit:
ſinite vterqʒ cre ſcere: vt
.xi.q.iij.nolite.
At ziʒzaniazʒ.i. occultos pec
. ores. Jo.

Ercõica.ꝓpter ↄtumaciã.

CTauſa

inuidiam que ipſins diaboliẽ vitiü
chꝛiſtum annunciabant.
¶Zgdemili.i.de vnico baptiſmo.
Wali quos eccdeſia recipit: nec
expellit:a bonis ſunt tolerandi non
indicandi.
Orte ĩ populo dei ſtat iuxta te
auarus raptoꝛ ibiãs rebꝰ alie
nis quẽ noſti talẽ ⁊ ſidelis ẽ: vel po/

tius ſidelis vocaturꝰ.nõ eum poteſ

de eccleſia pellereꝰ:non babes ali⸗
quem aditum caſtigãdo ⁊ corripiẽ
do illũ coꝛigere:acceſſurus ẽ tecuʒ
ad altare.noli timer̃: vnuſaſq; onꝰ
ſuuʒ portabit. Nẽ.quomodo inꝗs
ferrem quẽ noui malum:nõne me⸗/
liꝰeſt: vt ipſum ferres quã te foras
efferres! Ecce qũo ferres: attende
apoſtolũ dicentez. vnuſquiſq; onꝰ
ſuuʒ poꝛtabit.liberet te iſta ſnia.nõ
n. cõicares cũ illo auariciã: ſʒ cõica
reſ xpᷣi mẽſa.⁊ ꝗd tibi obeſſet ſi cũ il
lo cõicares chriſti menſaʒ.apłs diẽ
qui.n.manducat ⁊ bibit indigne:iu

dicium ſibi manducat ⁊ bibit. ſibi ñ

tibiꝰ.ſane ſi iudex es:ſi iudicãdi po
teſtatem accepiſti:ecdleſiaſtica regn
la ſi apud te accuſatur?:ſi veris do/
cumentis teſtibuſque connicitur:co
erceſ:coꝛꝛipeꝰ:excõmunica?:degra
dai.¶Eſt ⁊ alia diſtinctio toleran-
doruʒ ⁊ cauendoꝛuʒ quã ex verbis
Aug. licet colligere dicentis.
Paſtor eſt diligendꝰ: mercena
rius tolerandus:latro cauendus.
Res perſonas dirxit dñs: ⁊ ð
A bemꝰillas iueſtigare i enange⸗
io paſtoꝛis mercẽarij ⁊ ſuris. Pa
ſtorem dixit animã ſuã ponere pro
ouibꝰſuis ⁊ ĩtrare per ianuam.ſfn-
rẽ dixit ⁊ latronẽ aſcendere ꝑ aliã
partẽ. Mercenariuʒ dixit lupuʒ
vel etiam furem ſi videat fugẽ.qꝛ
nõ eſt illi cura ð ouibus: mercenari
us eſt aũt ⁊ non paſtor. Ille itrat ꝑ
ianuaʒ qui paſtor eſt:ulle aſcendit ꝑ
aliam partẽ qui fur eſt. ille videns
eos ꝗ volũt tollere oues timet⁊ fu-
git qꝛ mercenariꝰeſt.nec illi eſt cura
ð ouibꝰ.mercenarius.n.eſt.ſi inene
rimꝰtres iſtas perſõas:ĩuenit ſcitaſ
veſtra quos diligalis:quos tolera-
tis:quos caneatis.diligẽdꝰẽ paſtoꝛ
toleradꝰ mercenarius canẽdꝰ ꝰ eſt
lairo.¶Ecce ꝙ mali tolerandi ſũt
nec coꝛporali ſed ſpũali vĩdicta ſũt
puniendi. Ande cũ diſcipulinõ re-
cepti a ſamaritanis igneʒ celitus ſu
per eos deducere voluerũt:dicẽtes

magiſtro. vis dicamus vt ðſcẽdat

ignis de celo:⁊ cõſumat eos:andie
rũt.neſcitis cuius ſpũs eſtis. Item
omnis qui gladiũ acceperit:gladio
peribit.
¶Hinc etiam Hieronymus ait.
Spiritualis nüũqnaʒ carnaleʒ ꝑ⸗
ſequitur ſed ecõnerſo.
AVi vm carnez natus eſt pſeqᷣ⸗
batur ſpiritualẽ :nũquã vero

ſpiritualis carnalẽ perſequitur ſed
ignoſcit ei qſi ruſtico fratrꝰ.ſcit euʒ
ꝓficere poſſe ꝑtpᷣs ⁊ ſi quãdo egy-
ptiet filiuʒ viderit iraſcẽteʒ:recoꝛda
bitur vniꝰ patris ꝗ boues creauit ⁊
culices? ĩ magna domonõ ſolum
eſſe vaſa aurea? argentea:ſed ⁊ li
gnea? fiqilia voluit.
Item Augu. in lib. de Baptiſ⸗
mo.
¶¶ Boni a malis nuquã ĩ hac vita

penitus poſſunt ſeparari.
Aasarrog tie tumor ẽ:quã

( humilitatis ⁊ lenitatis obli
uio ⁊ arrogãtie quanta iactatio vt
quis ſe poſſe facer̃ credat.quod nec
apoſtolis conceſſit dominusꝰ:vt ʒi
zaniamꝰa frumẽto ſe poſſe diſcer⸗
nere.
Item Bregorius.
Preſens autem ecdeſia ſimul

recipit ponog ⁊ malos. .
Ec autẽ vita que inter celumꝰ

⁊ infernum ſia eſt: ſicut in me
o ſubſiſtit:ita vtrarunq; partuũ ci

ues cõmuniter recipit:quos tamen
ſancta eccleſia ⁊ indiſcreteſuſcipit:
2 poſtmodum in egreſſione diſcer⸗
net.ſi ergo boni eſtis ĩ bac vita:quã
diu ſubſiſtitis equanimiter tolerate
malos. Nam quiſqʒ malos nõ tole
rat:ipſe ſibiᷣ per intolerantiã teſtis
eſt quia bonus non eſt.abel enimꝰeẽ
renuit:quem caim malicia nõ exer-
cet.C Ex bis omnibus colligitur:
malorum vindicta deo reſeruã
da eſt. nec ſunt coꝛpoꝛaliter punien/
di:ſed crebꝛa admõitõe ⁊ charitatꝭ
beneficio ad correctionẽ iuuãdi ſüt.
Angde chriſtus in euangelio ait: an
diſtiſ:quia dictum eſt in lege:quem
modum vltionis lex ſtatuit: oculuʒ
pꝛo oculo*:dentem pꝛo dente.ego
autem hanc viciſſitudinem tollens
ad manſuetudinem ⁊ charitatis
perfectionem vos inuitãs dico vo
bis nolite reſiſtere in malo:ſed dili-
giteſinimicos vr̃os:bñfacite his ꝗ
oderunt vos:vt ſitis filij patris ve
ſtri qui ſolem ſuum oꝛiri facit ſuper
bonos ⁊ malos:⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊
iiuſtos. Hic paulꝰait:ſi eſurierit ini
micus tuus:cibaꝰillum.ſi ſitit:potũ
da illi. somnis autem iniquus bono
rum eſt inimicus. omnis autẽ ami-
cus huius ſeculi etiam inimicus eſt
dei. inimicus autem dei bonitatis ⸗
iuſticie eſt inimicus:ac per boc ama
torem iuſticie ⁊ bonitatis diligere:
non põt.Cũ ergo inimicos diliger̃
vel illis benefacere:cibum ⁊ potuʒ
ſubminiſtrar̃ iubemur:iniquos per
ſequi ⁊ punire pꝛohibemur. In le-
ge enm veteris teſtamenti coꝛpoꝛa
lis pena ſtatuta ẽ. In lege vero euã
gelij omni peccanti per penitentiaʒ
ꝓmittit᷑ venia. Añ illa a terrore in
cepit dicens.Ego ſuʒ dominꝰ deuſ
zelotes viſitãſ peccata patꝝ ĩ filios?

a Ec autem. que in
Ræ clumnhu vide
tur ꝙ infernus ſit ſub ter
ra ⁊ in eo loco vbi nullus
ſplendoꝛ ſolis peruenire
poteſt:⁊ paradiſus in ce
lo ſit:tamen augu. dicit

ſe dubita re:vbi anime de

lunctoꝛũ requieſcant.xiij.
q.ij.ips. uel non appel
latur hic medium ronelo
ci:ſed iõ dicitur medium
qꝛ partim cõfoꝛmat ſe ce

lo.ſ.ex eo ꝙ habetbonos

partim inferno.ſ.ex eo ꝙ
vʒ malos.ij.q.i.multi.
b ¶ Indiſcrete.i.indiſtin
cte.
d ¶ Abel.n. hoc expoſitũ
eſt. S. vij. q. i. F. cum aũt.
e ¶ Exr his.pꝛo oculo.hoe
enim mðò non licet niſi au
ctoritate iudicis.ut.j.e.
cum in lege.(Adð q ita

oꝛiginaliter legitur exodi

c.i.⁊ Mathei.c. v.
¶ Duigite. Bh tenemur

acere quantum eſt in no

bis:ut.xi.q.iij.inter ver
ba. (Adde ꝙ ita legitur
in euangelio Luce.c. vj.
Mathei. c. v.
S Qba ezlamen röe
cibi non negligat inſticiã
xvt. v.q.v.ñĩ omnis. Iteʒ
ſi poteſt laborare ⁊ ſe ĩmi

ſceat elemoſynis redigen

dus eſt in ſeruitutem.C.

de mẽdi.vali.l.vna lib.

