CO
Niacos
monins
Göhn
li etia
heceſſa
ppeere
ſpercn
Uecuſant
Ntpeni
erſorin
lerſariu
deſs⸗
lele nh

1 OD

vendidit.niſi qd commendando dicit ſit ĩ euidẽti.ff. de ctrabẽ. em. ea q.

(Adde ꝙ ea q̃ ð domo dei ſequunt legũt originalr mathei.c.xxi.marci.

Nbar xi. luce. xix.⁊ ioan.ii.c.
“ a Indeſinite.no. er in
indong definita colligi vniuer-
ece⸗ de aleato.l.i.S.qð ãt/ ex
nonnsn quo eni a canone nil exci
ſuntſß ic⸗ pitur nec nos excipere ðᷣ
n öfnag bemꝰ.vt. xxxi. q.i. ꝙ ſi
tcici, dormierit.j.ij.q.v. ↄſul
eſeinea uiſti. S. di. xix.ſi roma/
Goſtns noꝝ.ar.S.di.lv.ſi euã/
lles nulli. ar. Z.j.xxviij.q.i:
Gei idolatria.
iriisi b Mec circa. hec par
nons ticula.de.c.nð eſt.⁊c.
ior. Ne cQAS multis caſ?. In
t . prima parle repre
ccnong; hẽdit alexãder oẽs ſimo
liutig niacos ſpecialiter lucẽ
ir s ſes ĩducẽdo auctoritateʒ
Mne. chalcedonẽſisↄcilij ⁊ do
iln ze mini qui vendentes ⁊ e
in NN/4. mentes eiecit ð templo.
guß⸗ In ſecunda conſtituit ꝙ
ilghgeen nullus cõmittat ſimoni
n n az. in tertia cöſtituit pe⸗/
Nnneg nã depoſitionis tranſ
ſrcon. greſſores huius cõſtitu⸗
ſelegle⸗ tionis.
eifins. RNin ei. ſimile hẽs.
eſine cn⸗ cxxii. di. ĩterdixrit.
ofiiis e ¶ CLalcedonẽſis.S..t.
lnisbt q. i.ſi quis ews
niatchnt⸗ ¶ Erx principalibꝰ pa/
iauni⸗ pa iñ bene poteſt diſpen
hecnet lare contrarium ſi nõ ſit
iſtmon in articulis fidei.xv. di.
nabeſimo ſicut ſci. vel de vniuerſa
phbek:nan li ſtatu eccleſievt no.xxvx
Wkfutir Viterſ qdem.S.di.xvi.
Uinöialu⸗ ancta.
mnoni be⸗ g¶Inexpugnabili. ᷓtũ
Heiniggen ad ordiĩes retinẽdos.
tie mß ei hb ¶Illos. ſ. ementes ec/
chnierat⸗ cleſiaſticum beneñiciuʒ.
ſbigtalih i ¶ Iſtos. ſ. emẽtes ſacrã
ſbialaſi. manus impoſitionem.
omrons (Adde ꝙ dñi auẽtas q́
gchri ſegt legit originalr ieuã
sckriens Gimtt i
nicliel Eio Joanier⸗ll.
ſeucuero E .horripiẽdi ar. ſimo
l ofio niacos ſine precedẽti ad
eni ai monitide eẽ puniẽdos:
iicnont q5. h. no cõcedit: qꝛ m
ſhöte eũ etiam in accuſatione
ſcliii4 neceſſaria ẽ admonitio
Gntrn ꝓpter euãgeliuz. ii. .i.
irgii⸗ ſi pecca uerit uẽ ut volẽs
iumncſe accuſare ſi ðfeceri: ſube
fünent. at penã quꝗ cõuictꝰ ad
nibe uerſariꝰſubibititẽ ut ad
nnt l uerſarius nõ grauet᷑ in
lcla expẽns a vt diſciplina ec
a cleſe 5 og .
nnn eb.ex de ſimo. ſeetio.
fumdh gcquid dicit.h.illi ðcre.
nggag licet ſtabitur.bd.
ioncſſiak 1¶ Aſancta eccleſia.i. a
ffin ↄſortio ſideliũ per ana/
Finroſin thema.nam ip ſi fideles
thia⸗ ſunt domꝰdei:vt.j.ð pe
nonahon nis di.iiij.ĩ domo.nam
1igenhga allas ipſo iure ſr ſuſp ⸗
eſſtmio ſi: ut no. S. e. qy i. reperi
nbal⸗ untur.
ſned
tenn

RM

ſicut ⁊ oẽs huiꝰeuãgelici capitłitra
ctatoꝛes. Mẽſanduʒ vo eſt:q̃ pena
mulctent᷑ ꝗ iaʒ deo ⁊ eccłie ſue obla
ta vendũt vel emũt:ſi cũ flagellis a
dei tẽplo eiecti ſũt ꝗ que deo erant
offerẽda vẽdebãt vel emebãt:ſi de
offerẽdoꝝ vẽditoꝛibꝰ vel ẽptoꝛibꝰ
dictũ eſt: vos feciſtis domum pfis
mei:domũ negociatiõis ⁊ ſpelũcã
latronũ:ꝗd dicet᷑ de eccłie iã obla-
toꝝ vẽditoꝛibꝰ vel ẽptoꝛibꝰ: Et ne
gs inſanꝰ iam obijciat:merito hoc
Dñʒ tã acerbe vidicaſſe:qꝛ tũc illa ĩ

dei tẽplo vendebant᷑:eccłiaſtice vo

res mõ extra tẽplũ diſtrabant᷑:attẽ
de ſuꝑius.Aug.nõ terminãtẽ locũ
vẽditiõis vel ẽptiõis ppoſitoꝝ:ſʒ
tm̃ indeſinite dicẽtẽ:circuit aliquis
emere colũbã vnuſꝗſqʒ pᷣpoſitũ ſu
um laudat qð vẽdit:nõ adijciẽs in
tẽplũ vel extra tẽplũ.NHec bcirca vẽ
ditoꝛes vel ẽptoꝛes reꝝ ſacraxꝝ ſuſ
ſiciant Itẽ alexã. eps ſᷣuus ſᷣuo-
rũ dei lucẽſis eccleſie cero ⁊ popu-
lo ſalutem perpetuam.,.
MWiniſtri 2 fuitoꝛes eccłle abſqʒ
vlla venalitate ab eppᷣis oꝛdinẽ᷑tur.
Rmultis tẽpoꝛibꝰhoc ðteſta
— bile malũ invr̃a eccłia inoleuiſ
ſe cognouimꝰ: vt nlli vnqᷓ; clerico
qᷓ;uis religioſo:qᷓ;uis ſciẽtia ⁊ mo
ribꝰ pᷣdito:eccleſiaſticũ bñſiciũ ↄce-
deret᷑:niſ eð ꝗq ꝓphano pecũie mu-⸗
nere illð emere ſtuduiſſet:fiebatq;
eccłia ⁊ res eiꝰ ita venalis:velutq̃
dã terrena ⁊ vilis merxa negocia-
toꝛibꝰ ad vẽdẽdũ expoſita:qð ma
lũ qᷓ; ðᷣteſtabile quãtũ deo ſanctiſq;
ſit vriũ:⁊ ſacri canones docẽt ⁊ fe-
re oĩbꝰmanifeſtũ exiſtit. Iſta ſnĩa ĩ⸗
uenit᷑ ĩ.ij.c. chalcedoñ.ↄcilij. Chal
cedonẽſe nãq; ↄciliũ vnuʒ ex pᷣnci-
palibusſimili pena ↄdẽnat eos:ꝗ
eccleſie beneſiciũ interuentu pecũie
acꝗrũt: ⁊ eos ꝗ ſacraʒ manus ĩpo
ſitionẽ per quã ſpũs ſanctus cõfert
mercari dignoſcunt᷑.vtroſq;.n.au
ctoritate inexpugnabilis:illosꝰa bñ
ficio:iſtos a ſacro oꝛdie iubet expel

li. vnde humani generis redẽptor
oẽs emẽtes ⁊ vẽdentes de tẽpio eij
ciẽs cathedras vendẽtiuz colũbas
euertit: nũmularioꝝ effudit es:pꝛe
cepti ſui auctoꝛitate denũcians ⁊ di
cẽs. Nolite facere domuʒ pr̃is mei

domũ negociatiõis. Illud quoq; ĩ
eodẽ facto ſollicite cõſiderate:qð ꝑ
totũ textuʒ ſancti euãgelij nuſqᷓ; re
perit᷑ dominuʒ tãta ſeueritate tã di
ſtricta cẽſura iuſticie peccãtes coꝛri/-
puiſſe:cũ nõ ſoluʒ eloꝗo increpãs:

verũ etiaʒ facto flagelio de funicu⸗
lis vᷣberãs oẽs eliminauit ð tẽplo:
Aperte demõſtrãs qð tales negocia
toꝛes nõ ſicut ceteri peccatoꝛes ſunt

coꝛripiẽdu: ſed a tẽplo deii:a ſan-
cta eccleſia lõgins ſunt pꝛoijciendi.
Nã ſicut per colũbarũ vẽditoꝛes il

III

9 8

m ¶ Sanguis.i.vindicta uel proditio vel peccatum. j. ir. q.iii.epiſcopo.

n.CEeDe manu. nota prelatum ex negligentia ſua teneri. lxxxi. diſtin. dictum.

li denotãtur qui ſacrã manus ĩpoſi
tionẽ vendere conãtur:ſic ꝑ nůmu
larios eccleſiaſtici bñſicij vẽditoꝛes
deſignant᷑:qui domũ dei teſte euan
gelio ſpelũcã latronũ efficiũt. Qua
pꝛopter ego Alexãder ſãcte roma
ne eccleſie ⁊ apoſtolice ſedis epᷣs.ĩ
mo miniſter indignꝰ:tot ⁊ tãta ma
la in multis eccleſijs:⁊ marie in lu-/
cẽſi eccleſia ex iniq̃ cõcupiſcẽtia fieri
cõſpiciens:nec ſanguis iniquoꝝ a
diſtricto iudice ð manu noſtra reꝗ/
ratur:illa extirpare ⁊ penitus eradi
care ðcreuimꝰ. Cõſtituimus itaq;
⁊ pñti decreto firmamus: ſicut oliʒ
noſtri deceſſoꝛes feciſſe noſcunt᷑:ut
nullus deinceps epiſcopoꝝ beneſi⸗
ciuʒ eccleſie qð ꝗgdam canonicã vel

pꝛebendã ſeu etiã oꝛdines vocant:

ꝓ aliquo pᷣcio vel munere clericis
audeat vnqᷓʒ cõferreꝰ:ſed oẽs mi⸗-
niſtros ? ſeruitoꝛes eccleſie gratis
⁊ abſqʒ vlla venalitate in ſancta ec
cleſia ſtudeat oꝛdĩare.nec eligant᷑ ĩ

domo dñi ꝗ maioꝛeſ ſacculoſ pecu

nie conferant:ſed eos ꝗ moꝛibus ⁊⸗
diſciplina atq; ſcia diuites ꝓ officõ
ſuo ipſaʒ valeãt ſuſtentare eccłiaʒ.
Cõſtituimus ⁊ eodẽ modo firma-

mus: vt nullus cuiuſcũq; gradꝰcle

ricus ꝓ eccleſie bñficio aliqd aude
at cõferre:aut fabꝛice eccleſiarũ vel
donarijs ecclenarũ:ſeu etiã qð pau
peribus ſit tribuẽdũ:qꝛ teſte ſcriptu
raꝰ:ꝗ aliquid male accepit vt bene
diſpenſet potius grauatur quã iu
uatur. Quod ſi aliquis diuinorũpᷣ
ceptoꝛũ ⁊ animarũ ſalutis imemoꝛ
pꝛefatũ beneſiciuʒ eccleſie iniqua cu
piditate ductus vendere vel eme⸗
re temerario auſu preſumpſerit:ſi
cut in calcedonẽſi concilio diffinitũ
eſt:gradus ſui periculo eum ſubia/
cere ðcernimꝰ:nec miniſtrare poſ-
ſit eccleſie quaʒ pecunia venalẽ fie-
ri concupiuit:⁊ inſuꝑ terribilis ana
thematis mucrone pꝛofeſſus: niſi
reſipuerit ab eccleſia dei quam leſit
mogdis omnibus abſcidatur.
¶Ntem BGBreg. homel. xijz.
TWOQni dona dei vendũut vel emut
pariter a deo danantur.
Endẽtes ementes detem-
plo eliminauit chꝛiſtus:qꝛ vł
eos ꝗ pro munere impoſitionẽ ma
uuʒ tribuunt: uel eos ꝗ donum dei
emere nitunt᷑ damnat. Itè in tẽplo
uẽdẽtes ſunt ꝗ hoc qð iure cõpetit:
quibuſdaʒ ad pꝛemiuʒ largiunt.iu-

ſtitiaz eniz uendere eſt hanc pro pꝛe

mij acceptione ſeruare. Emẽtes ve
ro in tẽplo ſunt:ꝗ duʒ boc qð iuſtuʒ
E ꝓxĩo ꝑſoluere nolũt: dũq; rẽ iu
debitã facẽ cõtẽnũt dato pr̃onis pᷣ
cio emit᷑ peccatũ.
CAui gratiam quama deo acci-
piunt non gratis exercent vendito⸗
res columbarum ſunt.

Itez beda.

0 (Lonferre. iſti voleb ant face

re fraudeʒ legi:qꝛ nec etiam tali
pꝛetextu dʒ quis accipere uel'da
re extra de uſu.c.ſuper eo.⁊ hoc
eſtifraudulentum munus. vt.

5.c.q/i.ſiquis neqʒ.arg..S.e.

i. iudices.

p Æ. Scriptura. S. e. q..i.nõ eſt

putãda.xiiij.q.v.forte.

q ¶ In chalcedonenſi. S. e.q.i.

ſi quis epiſcopus.

r ¶ Moſſt ar.cũ ſimoniaco ñ

poſſe diſpenſari ĩ ordine uel be

neſicio ſimoniace acqnito.ar.j.

e.q.vij.requiritis.S.eo.q.i.ſi
gqs neqʒ;.io.tñ cũ eo ꝗ ſciẽter cõ
mittit ſimoniã ſolus papa diſ/
penſat.xii.q.i.S.his itaqʒ ſed ſi
eo ignorante ſimonia cõmiſſa
ſit vel ſi tantum ĩ aĩo:eps diſpẽ
ſat.ut er de ſi.de regularibus.
⁊c.ex ĩſinuatiõe.⁊.c.fi.ĩmo.
cũ ſolo aĩo ↄmittit᷑ ſimõia:ſola
pnia ſuff ẽ e ð ſi.c.fi.⁊ ita dixit
.t.ſup decre.de ſi.nobis. Jo.uł

ſicĩ pᷣlanõe nõ põt epᷣs diſpẽſat
nec ĩ ordine ꝑ ſimoniã acqſito

ſz ĩ bñſicio ſic:ut ĩnuit illa ðcre.
nobis, b.
164 Endẽtes.cõpetit.r.qꝙ ĩ

trãſactione illicite pecũia

ĩteruenit cũ remittit᷑ alicui qð:ðᷣ
iure erat illi remittẽdum.
tCJZuſticiã. ar. ꝙ ſuia et iuſta
ſi ꝑ pecuniaʒ data fuerit nulliꝰ
momẽti ſit ⁊ ſimoniã cõmittit.
vt.xiiij.q.v.nõ ſane.xi.q.iij.ꝗ
recie ſʒ quia premiſit expoſitio-
nẽ de ſimoniacis.vr̃ ꝙ in his
duobus modis nõ ſit ſimoma
qð veꝝ ẽ:aliaſiñ graue peccatũ
còmittit᷑. ⁊ ſnĩa nõ ualet.ii.q.
vi. S.diffinitiua. uer. venalis.
C.de pe.iudi.ꝗ ma.iu.li.i.dñt
tñ ꝗdã ꝙ ſi cã eſt eccleſiaſtica
qui iuſticiã emit ſimoniã cõmit
tit.niſi ĩ matrimonio.S.e.q.i.
e inuiſibilis.
U

ciper ex eo qð docẽt. nã ad hoc

tenẽt vt. xliij. di.epheſijs. xvi.
q.i. reuertimini.ar. 3. xxviij.q.
i.iã nũc.rxii.q.ii.charitatẽ/ſj dic

accipi poſſe licite.vt.S.q.i.quo
ſtudet.ſj pone ꝓmiſſionẽ factã

gn tenet᷑ ſibi ſoluer:dico ꝙ ĩ pn

cipio anni.ar.C.de profeſſo.l.
medlicos.li.x itẽ aduocatꝰin pᷣn
ci.dʒ ſalariũ accipere.ff. locati
gqoperas.argu.S.C. de (uffra.
l.vna ſalarium autem non de
bet excedere ſummam centum

aureorum. ff. de vari. extra/
or. cog.l.i.S. ſicut cautum eſt.

u Hebitam. i. quam iure te⸗
nent ſoluere.ſ.cum quis aduo/

cato dat pecuniam:ut ipſum ð̊

fendat:ſic vacatilla glo. vr g.

n ij

Bebitã videt᷑ ergo e theo
logi decretiſte nõ pñt aliꝗd ꝑ

Cauſa

Pr ſolum. vel gratiam alicuius fſcientie vel alterius doni⸗
b Largiente.j.xvi.q.i.reuertimini.

¶ Retributionis. cũ. n. ſint litterati ⁊ alijs donis prediti nolunt niſi intuitn hu
mane retributionis hec exercere in eccleſia: vt. S. q.ii.quam pio. extra de ma-
giſtris. c. i.ij. riijinam dicit etiam lex ꝙ ciuilis iuris ſapientia nõ ſit precio nũ/

mario dehoneſtanda ac. ff. de
vari.⁊ exoꝛ.cog.l.i.S.i.dicit ta
men lex ꝙ tutor ꝓ facultate pu
pilli debei magiſtro dare.ff.de
admini.tu.cum plures..ſi tu
or.
d¶Hei.i.deo attribuit nõ ſibi
(XAadde ꝙ ita ſcribit petrus ĩ ſua
Fim canonica.c.iiij.
e Qui miſtrat. i. loqui 1 mi
niſtrar̃ debet.
Es eccleſie.aliqueʒs.⁊ ita
Afwvicgetur ꝙ ſimoniaculſ ſit
Liolentus detentor: ſicut alias
dr cõmittere ſacrilegiuʒ qui res
eccleſie promiſſas nõ dat.arg.
rxvi.q.iiij.c.ii.
¶ Urbanus. bic vnus vrba
nus de alio facit mentionem ⁊æ
ita fuerunt duo.lxxxi.diſtin.ſi

h Eruenit.j.xvi.q.vij. pꝑ
— Uenit.

¶ Siniſtra nota. de epᷣis qui
omnia agunt ſiniſtre.vt.xxxv.
Diſtin. eccleſie.
z ¶ Oblationes,. x, qei.quia ſa⸗
cerdotes.
¶ Laicalibus qð ſieri non de⸗
bet vt extra de deci. prohibemꝰ
vnge nota ꝙ fructus bene poſ⸗
ſunt dari laico ex cã.ſed ius deci
male nequaqᷓ; naʒ aliud eſt ius
glind eſt ipſa res:ſicut dicit iuriſ
peritus ꝙ cũ dicimus vitulum
eſſe fructuʒ vacce.nõ ius ſʒ cor
pus demonſtramꝰ.ff.de euict.
vacce lpoſſunt ergo dari pᷣeime
.i.res ipſe in feudum:ſed tñ nõ
tranſibit ad heredes.er ð deci.
ad hoc.vnde forte ſʒ ꝙ feudum
ꝓpꝛie accipit᷑ nõ poſſunt dari in
ſendum extra de deci.qnis de H
Diri. xvi.q.i.c.vltimo:Et no/
latur ꝙ ſi dantur decime laicis

aliqua creſcant noualia: non

accreſcunt eis decime noualiuʒ
ſed eccleſijs.exira de deci.c.tua
dicit inno.ꝙ in his reſtringẽ
da eſt ptãs nõ proroganda.ep
de deci.tua nobis.
m Brauius no. ꝙ min? pec
catum ꝓpter adiunctum graui
us punitur.minus.n.peccatũ ẽᷣ
dare conſanguineo qᷓ; extraneo
lxxxvi.di.non ſatis.hoc eſt or
dinata charitas. ſed qꝛ ꝓuiden
do conſanguineis enormiter le
dunt eccleſiaſ.iccirco dicit ꝙ pe
ius eſt dar oſanguineis.i.inde
grauiorem leſionem ſentit eccle
ſia.ſi.ſ.xxxiij.q:ii.latorem vel
Ddic grauius.i.communiꝰ.xxx
li.q.vij.quid in omnibus. naʒ
teci ſunt epiſcopi circa nepotes.
viij.q.ij.dilectiſſimi.vnde tan

Den ſolũ vẽditoꝛes ſunt colũ
baruʒz ⁊ domũ dei faciũt do⸗
mũ negociationis:ꝗ ſacros oꝛdĩes
largiendo pꝛeciũ pecunie vſ laudis
vel etiã honoꝛis inꝗrunt:veruʒ bi
quoqʒ qui gradũ vel gratiamin ec
cleſia ſpũalem quã dño largiẽte ꝑ/
ceperũt:nõ ſimplici intẽtione:ſʒ cu
iuſlibet humane cã retributiõis ex
ercẽt:cõtra illud Petri apoſtoli ꝗ
loquit᷑ quaſi ſermones deiꝰ:ꝗ mini
ſtrattanqʒ ex virtute quã admini⸗-
ſtrat deus: vt in oibus honoꝛiſice⸗
tur deus. Quicũq; ergo tales ſunt
ſi nolũt veniente dño de ecdleſia au
ferri:auferãt iſta de actibus ſuis ne
faciãt domũ dei domũ negociatio⸗/
nis, Itẽ er epiſtola vrbani pape
¶Quẽ ex conlecratione pꝛouᷣem/
unt:in ſuum ius vi vel manere ne⸗
mo conuertat.·
. 2 Es eccleſie que ex conſecratð
ne ꝓueniunt in ſnũ ius vel vi
vel aliquo munere aliquẽ cõuerte⸗
re nõ debere docẽs ſanctus Arba-
nussait:ꝗqſquis res eccleſiaſticas q
dona dei ſunt: qm̃ a deo fidelibꝰ ⁊
a fidelibꝰ deo donãtur:q̃ ab eode⸗ʒ⸗
gratis accipiũtur:⁊ ideo gratis da
re ðbẽt:pꝑꝑ ſua lucra vẽdit vł emit
cũ eodẽ ſimone donuz dei pecunia
benn Kien exiſtiat.
nomngcdeſ decimas 1ob
latiões laicis nõ clericis diſtribuit.
Eruẽiibad noſ fama finiſtra
K. qs quidã epiſcopoꝝ nõ ſacer/
dotibus ꝓpꝛie dioceſis decimas at
q; chꝛiſtianoruʒ oblatões cõferãt:
ſed potiꝰ laicalibus ꝑſonis milituʒ
videlicet ſiue ſeruitorũ:vel qð gra
uius eſt cõſanguineis:uñ ſi ꝗgs am
modo epᷣs inuẽtus fuerit huius di-
uini pᷣcepti trãſgreſſoꝛ:inter maxi-

—

moshereticos ⁊ ãtichꝛiſtos nõ mi⸗-

nimus habeat᷑:ſicut nicena ſynodꝰ
de ſimoniacis cẽſuit:⁊ ꝗ dat epᷣus
⁊2 ꝗ recipiunt ab eo laici ſiue pꝛecio
ſiue bñficio eterni incẽdij ignibꝰde

Eutenk ſ Itẽ paleglis. . Enn

Spiritun ſaͤnctum vendit g de
cimas pro pecunia tribut.

Ttare deeimas . pecuniã

dare ⁊ ſpũʒ ſanctũ vẽdere ſi-

tus impetus in eos omnia fundendi fuit reſtringendus. vtdicit.l.i.alioi caſu.ſf.

ad.l.iuliã de adulteris.nec in ea.

Ltare.ſ.que in altari offeruntur vel in aqminiſtratione altaris vel in ec/

cleſia.

W.â[Et decimas. ſ.ſi epiſcopus ab aliquo milite redimeret decimas non eſt ſi
moniacum ſed rei eccleſiaſtice liberatio.ſed ſi emeret a laicis cum aliter nollettri

buere:ſimoniacum eſſet.

2 J quis prebendas,.vel benedi ctiones nubentiuʒ vl ſepulturas extra de ſi.

cum in eccleſie.

A. Sacramentum.in quo confertur gratia. aliter ſumi poteſt pecunia.xxxii.ꝗ.
ij. ponoramur. . tamen contranum dicit argumen, extra ge offi, dele cauſa

ſic larg

dit eccleſiam. vt. j.q, v.c.i.io.
AUlllius. ſcilicet alterius.nam

Maeulat. j.v.q.i.m
xxxiiiſ.di.ſi cuius.⁊.vi.q.i.O.verum.xxiiij.q.iinõ turbatur.io.
Lacuit:ꝓmoueant᷑.sS.e.q.i.ventum eſt. .j.e.q.vij.qui in quoli
bet. 3 ſol.ſed illud ex nimio rigore hoc ex diſpenſatione. vel ibi de hil
gqui poſtmodum in adulta etate bereſi conſentiunt: vel qui adulii ab be

extra de ſponſa.du.duobus.

mana.ar.xxiii.q.i.S.ſed illud.

moniaca hereſim eẽ nullus ſideliũ
ignoꝛat.C. Iẽ Innoce. papa ij.
Careat honoꝛe malèe acqſito ꝗ
eccleſiaſtica beneſicia ꝓ pecunia in
nenire tentauerint.
Ygs pꝛebẽdas vel pꝛioꝛatu⸗
ſeu decanatuz aut honorẽ vel
ꝓmotioneʒ aliquã eccleſiaſticaʒ ſeu
qðlibet ſacramentuʒ deccleſiaſticuʒ:
vlputa chriſma vel oleuʒ ſanctum
⁊ cõſecrationes altariũ vel eccleſia
rum interueniẽteexecrabili ardoꝛe
auaritie per pecuniaʒ acaſinit:ho⸗/
noꝛe male acꝗſuo careat:⁊ emptoꝛ
atq; venditor ⁊ interuẽtoꝛ nota ifa
mie percellant : ⁊ nec ꝓ paſtu nec
ſub obtentu alicuius cõſuetudinisꝰ
ante aut poſt aliquid exigatur vel ip
ſe dare pꝛeſumat:quoniã ſimonia-
cum eſt:ſed libere abſqʒ diminutio
neꝰaliqna collata ſibi dignitate at⸗
qʒ beneſicio perfruat. De.ij.⸗
iij.queſtione quid ſacri canones dif
uaur⸗auctainail⸗ hincinde ĩ me
diuʒ deductis patefactum eſt.
5 A 1 1

Ane ergo de quartalqʒ
ſtione eſt pertractãdũ:

qua queritur.an pater-/

num crimen buic ipu⸗
tetur:quod eo ignoꝛan
te conſtat eſſe admiſſuʒ.quod igno
rantia hunc excuſet:multoꝛum au⸗
ctoritatibus probatur.
WAu enim Augu.
¶ Alienum crunen neſcientez nõ
maculat.
Allius crimẽ maculat?neſciẽ
tem. Item.
Daecodem.
Vis locus innocentie relin-
guitur: ſi alienum crimen ma
eulat neſcientem:
. Nemi africano cõci. legitur.
BDe infantibus quiab herenicis
baptizantur.
Xacuit vt de infantibus ꝗ ab
pereticis baptizant᷑: neq; ſuo
hoc fecerunt iudicio:cum ad eccle-
ſiã dei ſalubꝛi propoſito fuerint re
nerſi: ne parentum illos error in-
pediat:quo minus promoueãturꝰ

dqd ſacri altaris miniſterium,

Itẽ in eodẽ. Se eodem

Et conſecrationes:ſed nunquid conſecratio altaris eſt ſaeramentum

eſumptum cum ſit ſacre rei ſignum. vt hic ⁊ extra de ſi. cum ſit ro

8 Interueniente. militiam ſecularem bene poteſt quis emere. ff de acti.

emp.creditor..inter uẽ
ditorẽ.⁊.S.ſed ꝙ ante.
t¶Percellant᷑.ſ.in per
petuũ.S.e.q; ii.ſiquis.
⁊.c.ſaluator.S.e.q.i. ſi
qsepiſcopus.
u¶ELonſuetudinis/ar.
còſuetudinem longam
nõfacere ad licẽtiã vel
excuſationẽ ſimdie er de
ſi.cũ in eccleſie.ar.S.in
auc.de ſanc.: epi.ꝭ.pro
ↄſuetudinibꝰ. col.xi.ix.
q.iij.ↄqueſtꝰ.S.e.di.c.
nouerit.S.e.q.i.reperi⸗
ar. Z.j.xxxij.q.ilij.obij
ſuetudineʒ.j.xiij.q.ii.q̃
ſta eſt.lo.hodie pꝛetextu
ↄſuetudĩs nihil petipõt
nec ãte pꝰ de ſi. iaco.b.
xBDiminurione. niſi
cũ ex cã detinet fructꝰepi
vt e vt eccleſiaſti. bene⸗
fi. ſine dimi.vt noſtrnʒ.
Et ita ſi dignitas ðfera
tur alicui diminuti.ĩſo⸗
lidũ põt ea peter.ar. ex/
tra de ĩſti. cũ veniſſent.
* E quarta.
Ad intelli
gentiaʒ hu
ius qoõnis
plerx eſt pena: eterna: ceoꝛ·
poralis:a ſpñalis.Eter
na pena nunoꝙᷓ; punitur
vnꝰ ꝓ alio. vt.j.e.c.i.

nola. tri- vpley

2.c, ii itaqʒ. Corporalis Cagali 5

pena dupler eſt: que-⸗ ay
dam circa corpus ipſuʒ:
⁊ illa ſepe punitur vnus
pro alio.j.e.sS.item pec
cato:quedam circa ſta⸗
tum rei: vt eſt ſeruitus
vel infantia.⁊ illa etiaʒ
punitur filius pꝛo patre
q.vltima. cum multe.
Spiritualis qdrupler tnals
eſt. nã quedaʒ ẽ excomu y
nicationis. T illa nunʒ
punitur vnus pro alio
vt. xxiiij.q.iii.ſi habes:
aliud interdictum. illa
punitur vnus pro alio.
vt er de ſpon. non ẽ vo⸗
bis alia eſt remotio ab
oblatione. illa ſimili⸗
ter punitur vnus pro a-
lio. xvij.q. iiij. miror.
jalia eſt ordinis.⁊ illa ſi/
militer punitur vnus ꝓ
alio.nam propter deli⸗
ctum vxoris vir remoue

tur a promotione. vt. xxxiiij. di. ſi cuius. item ſi pater neſciente filio emerit

ei ecceſiam.ille pro peccato non remouetur a promotide. ſec tamen per

ſuum quandoq; cõmaculat. vt. de pe.

di. iij. ſciendum. rxxii:q: vii:quemadmodum.a ita n coprebeditur

perſona de qua fit ſermo.

ulier. a. q. vlti. cum multe. . xvij. q. iüij. miroꝛ.

nnnm
Cunſttr,

flent
Kineris
ene
t.Kinper
l.ſins.
aegee
hiſis,
longem
ſnbekede
le,zin
N
ed K,
i. Nenig,
lſ.g.i.
ſe dan
ſhlpenpi⸗
ſ ih,
nine i
netftwpeg⸗
mtas öſen
intiiſ⸗
efearer⸗
Neniſene,
Eqmm.
Mimeli
Wnnba
us gdis
wand
ucnn
hils. E
nncponime
N.ſeti⸗
Cnnis,
r ſt: r, 1
oppus pit⸗
Uniturpnns
Klem er
res ſa
ſſemims
Ulla cia;
no ane
verormre,
un l.
ngekſun
Hztanönd 14
Tlunmc
No Noſ
iAbaben
cunria
vöpt lior
nhontro⸗
oncto td
la ſunti⸗
usro⸗
ii ninn,
ftemmnneß
Pnnene
tum
lunmmke

e⸗
l e

1 OQ

reticis baptiʒantu r:bic de iſtis qni non acquieſcunt vel qni pueri baptiʒaã

tur ab hereticis.

Vi apud pamuli.ideſt doli capaces.de conſecratione diſtinctione

a
b 0 iiij.paruuli.

c¶ Oraine.i.ſecundum antiquam regulam eccleſie.

1 2 ia pꝛeſulatꝰ. ab
lata 2 ideo erat ei
reſtitu ẽda lʒ hoc expꝛeſ
ſe nð dicat᷑.ſufficit.n.cõᷣ
queri de ſpoliatiðe:lʒ er
pꝛeſſe nõ petat᷑ reſtitutio
vt.ii.q.i.notũ.er de cã
poſ.cũ eccleſia.hic tñ ñ
rñdet ad hoc.ſed rñdẽdo
eũ ĩnocẽteʒ.ẽ⁊ reſtituẽ/
dũ.ar. C. de diner.re/
ſcrip.l.i.ex ð ↄiu.lepꝛo.
ec. ſecundo.
d Aoluntate/ar. q nu
dã volũtatẽ teneat᷑ quis
purgare ſi ſuſpectus hf̃.
⁊ alibi nuda volũtas le/
gitur grauiter plecten-
da.vt.j.de pe.di.i.ſigꝗs
cum.⁊.c.ſiquis pulſatꝰ
.⁊.xxxii.q.v.ꝗ viderit.
agr..de pe. di.i. cogi
tationis. Dicas igitur
⁊ pꝓ.i.vel dic ð volunta
te in actũ producta als.
nõ tenetur purgare eam
ar.xxiij.q.vlti.c.vlti.ſi.
c er de homi.petrus ex
de teſti.conſtiintis.
e¶ Canðdica ar. ꝙ ſi cõ
guinei alicuius clerici
abſqʒ eiꝰoſeſu epʒʒ ſuũ oſ
ſenderẽt: ppter hoc epᷣs
nõ põt pᷣuare clericũ bñ
ſicio.arg.xxiiij.q.iij.c.i.
ipſe tñ epᷣs nõ dʒ ↄqueri
ðpᷣ oſanguineis.ſi credit
ꝙ ita acerbe eũ puniẽt.ſʒ
nũgd tenet᷑ eis remittere
actionẽ ĩiurie cũ ſciat ꝙ
ſiñ remiſerit ĩterſiciẽt eũ
ſſes ſui:nõdũ tñ ipſe eii
nihil dicat ſʒ rãcorẽ tenet᷑
dimittef.xc.di.ſi ꝗſ cõtri
ſtatꝰ?.

¶ Nemiſſio. nullã eni

penã patiet᷑ ĩiuſte excõi-
cat?:vt.xi.q.iii.non dʒ
ab ſit eni vt iiuſte ꝛc̃. C.
de pen. ſancimus.

8 VNRimẽ. er ſuo ad

miſfo·nõ. n. debʒ
aliꝗſalio pᷣgrauari.C.
ð inof.te.ſi ꝗs in ſuo.j.
leg. ⁊ hoc ẽ veꝝ i pẽis ſe
caĩ vſucapionibꝰ.qꝛ viti
uʒ trãſit ad heredẽ.ff. de
acꝗ.poſ.pð.itẽ qð h̊ di
regulaf ẽ:vt.lvi.di.vñũ
cũqʒ ⁊.c.naſci.⁊.c.ſatis
ĩcaſu tñ qñq; aliter lue⸗
nit᷑ ð pali pena.vt. vi.
g. i.F. vex. ⁊.c.ex meri/
to.xv.q.vlt.cũ multe.⁊
i. fert᷑.viij.q.i.audacter
⁊ di. xl viij.5.ecce cũ mul
lis alijs capitulis.

b LAusl: ſeſo. ni

hil ſpãle ↄſtituit h
circa iudeos.idẽ.n.ſu in
alijs alioꝝ dãnatoꝝ.C.
de bo.dã.auẽ.bona.ni
ſi in damnatis crĩe. le.

O Vi apð donatiſtas paruuliꝰ
baptizati ſunt nõdũ ſcire va-
lentes erroꝛis ſui interitũ:ſi poſtqᷓ;
ad etatẽ rõnis capacem perueniũt:
agnita veritate falſitatẽ ęoꝝ abhoꝛ
rentes ab eccleſia oꝛdine ꝰantiquo ꝑ
manus ĩpoſitionẽ recepti ſũt:tales
ad ſuſcipiendũ munus dericatꝰnõ
dz ipedire nomẽ erroꝛis. Item
leo q̃rtꝰ Ebꝛunio⁊ adelfrido epis.
X angiineor maleſicia ĩ niul.
lo dericis obſũt niñ cõſcij fuerint.
Via pꝛeſulatus noſtri qð bñ
(QNnoſtie magiſteriũ nõ ſolũ de
ſacerdotũ verũ etiã ð ſeculariũ vti
litatibus dʒ eſſe ſollicituʒ: ꝓpterea
fraternitatẽ veſtraʒ ſcire volumus
huũc pꝛeſentẽ pꝛeſbyteruʒ ad ſedem
apoſtolicã veniſſe:nobiſq; violen
tiã ⁊ excõicationẽ ſuaʒ per oꝛdineʒ
rettuliſſe:qð etiã ſine iuſto legis tra
mite illi ſua eẽt ablata eccleſia ſimi
liter indicauit:quã alius dato mu-
nere ſacerdos ↄᷣelo ductus inuidie
vſurpare pᷣſumpſit. Inde parẽtes
eius magno doloꝛe cõpulſi pᷣſbyte/
rũ illũ qui ſuã tenebat eccleſiã:mox
cõpꝛehenderũt:⁊ eins oculos erue
rũt:tñ ipſe ſepe dictus ſacerdos di
cit:qð abſq; ſna volũtateꝰ⁊ ſine eiꝰ
cõcilio hoc ſit peractũ:qð ſi ita ẽ vt
ipᷣe nobis ſuo oꝛe teſtatus eſt:vobis
magnopere pꝛeuidẽdũ eſt vt ſi ca-
nonice ipſe excõicatus nõ eſt:cano⸗
nica ſuper eum ſiat remiſſio'.
Digeſtis titulo de penis.
NRinmen vel pena paterna nul-
ulam maculiã filio infligere põt
nã vnuſꝗſqʒ ex ſuo admiſſoꝰ ſoꝛti
ſubijcit᷑:nec alieni crimis ſucceſſor
conſtituitur. Idqʒ; etiã dim fratres
bierapolitanis rñderunt.
¶Item ex cõci.tole.iiij.

¶ Werſidia parentum ſilijs obeſ⸗

ſe non debet.
T Adei baptiʒati ſi poſtea pᷣua-
ricãtes in chriſtuʒ qualibet pe-
na dãnati extiterint:a rebus eoꝝ fi-
delesbſilios excludiñ opoꝛtebit:qa

ſcriptũ eſt:filiꝰnõ po:tabit iniqtatẽ

is: 2 pr nõ poꝛtabit iniꝗtatẽ ſilij.
* Item Augu. ad bonifacium.
C Hõ imptiant᷑ peccata parẽtuʒ
bis ꝗ ab his pſonair diniſi ꝓbant.
Am itaq; cũ homo in ſeipſo
ab eo gꝗ genuit eũ alter eſt effe⸗
ctus:peccato alteriꝰ ſine ſna cõſen-
ſiõeꝰ nõ tenet᷑ obnoxius. Traxit er
go reatuʒ :qꝛ vnus erat cuʒ illo aq̃
traxit:qũ qð contraxit admiſſuʒ ẽ.

ma.vt. vi.q.i.S.verũ. preterea ſi cᷣuertãat᷑ ſilij ad eccleſiã nõ poſſunt eos
parẽtes exhereda.er ð iudeis.iudei.ꝗd iuris ſit ð filijs hereticoꝝ dixi. xx,/
ij.q.vii.in prin.io.(Adde ꝙ ita vt bic diẽtex.in ſi.ſcribit᷑ originalr eʒe

IIII

99

chielis.xviij..Heuteronomij.xxiiij.⁊ in quarto li. regũ.c.xiij.

nõ auteʒ trahit alter ab altero:quã
do ſua vnoqqʒ ꝓpꝛia vita vinẽte
iã eſt vt vere dicat᷑:animaꝰq̃ pecca
nerit ipſa moꝛiet᷑:vt autẽ regenera
ri poſſit per officiũ voluntatis alie-
ne cum offertur cõſecrãdusꝰ:facit
vnus hoc ſpiritus ex quo regenera
tur oblatus. ¶ Hincẽt Grego.in
Eig imitat᷑ ipietas alteriꝰ nocʒ.
Biminũi g ſimilis tui ẽ:noce⸗/
bit impietas tua.⁊ filiũ homi-
nis adiuuabit iuſtitia tna.humana
impietas ei nocet:quẽ peruertẽdo
coinꝗnat:⁊ rurſus enʒ adiuuat no
ſtra iuſticia quẽ a prauis actõibusiĩ
lnutat:nocere eniʒ vel adiuuare ne
ſciũt ea:queꝰvela bono coꝛrũpere
vel a malo ꝑmutare non poſſunt.

Ecõtra dñs ad moyſen.egoſũ

deus zelotes:ꝗ viſito peccata pa-

trũ in filios vſq; intertiã ⁊ quartã

generationẽ:lʒ no iequaluate iudi-
cij ſed magnitudine clemẽtie. Au-
gu.aſſerit hoc diciũ ita dicẽſ. In ter
tia ⁊ quarta gnãtiõe peccatũpr̃uʒ ſe
dñs cõminat᷑ in lege filijs redditu-
rum:nõ ĩequalitatetiudicij: vt alij
peccent ⁊ alij puniant᷑:ſed magni⸗
tudie clemẽtie:dum ſempꝑ expectat
ad penitentiã:⁊ qð in pꝛima gene.
ratione delinquit᷑ nõ pꝛius coꝛripit
emẽdat niſi ⁊ tertia ⁊ quarta ge⸗
neratio euen erii.¶. Cum ergoð
baptizatis ab hereticis ĩnocẽtiꝰſeri
bat:lex eſt ecdeſie ð his ꝗ ab hereti-
cis baptiʒati ſunt:per manus iĩpoſi
tionem laicã tantũ cõmunionem pᷣ
bere.nec ex his aliquẽ in dericatus
bonoꝛe vel exiguo ſubrogare:pa-
tet qð infantes qui ab hereticis ba-
ptiʒati ſunt:ſola excuſat ignoꝛãtiaꝰ
vt iuxia illud africani cõcilij ad ſu-
ſcipiendũ dericatus officiuʒ nõ eos
impediat nomen erroꝛis.¶ Itẽ ſi⸗
cut augu.ſcribit ad auxilium epᷣm.
De codem.
On impntant᷑ filijs peccata

parentũ:que poſt eoꝝ natiui/

tatẽ a parẽubus cõmittunt᷑:nec pꝛo
peccatis parentũ ſpirituali penañ-
lij ſunt plectẽdi:officio aũt vel bñſi

cio eccleſie pᷣuari ſpiritualis pena ẽ.

nõ igit᷑ bancex peccato pr̃is ꝓme-
ref.nlius.Itẽ ſi excuſat qui ignoꝛã
ter a ſimoniaco oꝛdinat᷑ vt ſupꝛa in

c. vrbani legit᷑:⁊ iſte excuſandus ẽ7
qui per ignoꝛantiam ſimoniace oꝛꝛ

dinatur.
¶Sed obijcitur illud Grego.

4 T Elm itaque.genuit alter.ſine de natiuitate in vtero: ſiue de natiuitate ex
- Vtero. .

kq ¶ Aòſẽſie.ſz nec tũc dr teneri peccato alteriꝰſʒ ſuo.ſ.cũ cõſctit ad peccatũ alte

„„ „

iij. ita.⁊.c.ſi ꝗs a catholicis.

nale peccatũ ex HB.c.colligit᷑ q
alið ẽ ĩ via alið ĩ inuio.naʒ nõ
pot ꝗqſpeccaſ p aliũ.lʒ poſſit ſal
uari pꝑ aliũ.vt de pe.di.i. tres

2 „

⁊ ð cõ.di.iiij.qris.⁊ bonũ ſimi

le ẽ in lege.na diẽ lex ꝙ ſi ꝗqs bʒ

filiũ.⁊ poſtea creat᷑ dcurio. ige

nð dicet᷑ filiꝰðcuriðis ſʒ illi im

g poſtea geniti ſũt. C. de decur.
.l. vlti. fl. e.l. ii. F. ſi ! fllſs.
m ¶ Unꝰ.partꝰ.n. pars viſcex

c. vt ð cð.di.iiii.ſi ꝗcgꝗd.ff.ð uẽ

tre ĩſpi. l.i.ꝭ.i.
n Admiſſũ.i.receptum.
9 Zliĩa.ſic dñs ꝑ eʒechielẽ ait
vt.j.xxiiij.q.iii.ſi habes.
p ¶ Cõſecrãdꝰ.i.baptiʒãdꝰ.io.
q DB Omini vba iob. ſüt vſqʒ
Eibi hũana. ibi vba greg.
vba iob exponẽtis. (Zldde ꝙ;
ita originalr legit᷑ iob. xxxv.c.
r¶Mocet. exepbxllo.
8Ca q.ſiẽ ſũt illi ex ꝗbꝰ exẽ-

pla nõ ſumimus: vt venuſtas

corpis egritudo.
6 Eʒõ.viſito.i.poſtea viſitan
o ad pniaʒ expectovſqʒ ad ſeni
uʒ.ſ.quouſqʒ videat᷑ tertia ⁊ q̃r
ta generatð.ꝙ ẽ dicer̃ vſqʒ ad
finẽ.ſic aug.expðit. vñ ⁊ ſiclſʒ
mihi expõere.(Adde ꝙ ſic le⸗
git᷑ originalłr hec auẽtas exodi.
.c.xx.
u ¶ In filios, iſtð pᷣt ĩtelligi ad

litteraʒ.⁊ h̊ iõ dic̃.qꝛ hoĩes ñ cõ

ſueuerũt ultra viuer̃ ulłpᷣt ĩtelli
gi miſtice. na prĩa generatð di
pmi motꝰ:⁊ iſti ñ puniũt᷑ ð ꝗbꝰ

dem̃ ẽ: beatꝰꝗ allidet puulos ſu
os ad petrã. Scða generatò di

citur cogitatio que nõ punit᷑ ð
pe. di.i.cogitatõis. Tertia d

ↄſenſꝰꝛ iſte pũit᷑.nã faciẽtẽ ⁊ ↄſ?

tiẽ tẽ par pẽa ↄſtrĩgit.ii.q.i.no

tũ.Quarta ẽ opꝰ⁊ iſta ſiłr pũi

ĩ filios cũ ſint imitatores pr̃ni
ſceleris.als ſi.S.e.q.i.cito iux

pẽ.· Xlit᷑ numerant iſte ꝗttuor

generatðes.ðpe.di.i.ſuꝑ tribꝰ
x ¶Redditurũ.i.vſqʒ ĩ tpᷣs fili

oꝝ ⁊ vltra eos expectaturũ ad

penitẽtiã de peccatis ſuis.
VCInequalitate vt alij peccẽt
⁊ alij puniãt᷑ putſegt᷑.⁊ eſt vna

Reatũ.i.cãʒ reatꝰ.ſ. origi-

Grabones qnaſug

dictõ ĩeqlitate ⁊ hec vba lʒ ñ ĩied

lis:ſũivᷣba aug.⁊ auẽtas ſſta fa
cit ad ꝓpoſitũ.G.expoſitio vo
contraeum.
3U. Euenerit.i. niſi cũ vitam ſi
mierint. io.

Cũů g. hic oñͤf ꝙ ignoran

cia excuſat ifates ab hr̃ticis or/
diĩatos:⁊ a ſili vr̃ excufſandꝰcui

pr ignorãti ecclia adeptus eſt.

2 ¶Ignorãtia.ſʒ ñ ſẽp ð pe.d.

li. ſciẽdũ.⁊.j.c. ꝓx.ꝭ.notãdũ.
v LN Sn. impuſantur ſiliſs.

g.e. q.i.placuit.
a C Pẽa. ſ. excõicatis.j.xxiii.

q.iij.ſi hẽs.ſʒ alia bñ er ð fi.pᷣi⸗

by.c.i.j.eo.q.v.c.i.⁊ ideo ſo⸗

phiſtice procedit de vna ad ali

am.argumen.õ.lvi. diſti.c.i.

2 Itẽ ſi excuſatur. vt. . ea.q.i.ſi quis a ſimoniacis.
c Ercuſandus excuſa ntur a reatucriminis. ſed non quin priuentur beneſicio

.Jj. e.q/v.c.i.⁊.c.preſentium.

n iij

a cxcdeſia pactiðᷣe.j.xviii.

g.ii. eleutherius contra

o.alið ẽ.nã prius ↄſecrare niſi

aliqd ex pacto det᷑ uel ꝓmittat᷑
qð hic penitꝰ reprobat᷑:alið eſt

poſt dedicationẽ paciſci ð ãnuo
redditu ex oblationibꝰeccłie ſug

gerente epiſcopo ⁊ eiꝰeccleſie p⸗/
ſbyteriſ pro futuro:qð ibi fieri ꝑ

mittitun hngo.contra.vij.q.i.
epiſcopꝰ.S.eo.q.i.nõ nocet. ſʒ
dic hic nõ fuit ↄſecrata in foꝛma
eccleſie.⁊ ideo dʒ cõſecrari.ð cõ
ſe.di.i.eccleſias uel dic ĩ odiũ cõᷣ
ſecrantis. hoc dici ſimile . xiiij.
q.i.pudẽda ⁊ ideo ita ĩterptat᷑.

B.i.S.his ita ver.ĩ deieſtatõe

qꝛ reuera eſt conſecrata.
b ¶ Itẽ peccato bic ꝓpbat ꝙ vn⸗

punitur pro alio tẽporaliter. pꝛi
mo per hiſtoriã ð achor.ſecũdo

p hiſtoriã de amalechitis.ter/

iio p plagas egyptioꝝ. quarto
p arce capnonẽ.quĩto ꝑ prophe

tas ꝓpter peccata plebis captoſ
(Zldde ꝙ illð qð ĩ ꝓxi. pᷣcedẽti
.5. dicit᷑ ð aĩalibꝰ amalechitaxꝝ

legit᷑ originalł ĩ primo libro re

e de vſu.cũ tul⁊ ẽ rð.qꝛ ĩ vitiũ
ſuccedũt pareniũ. ff.de diuer.
tẽpo.preſcri.cũ her̃s.nã turpia
lucra ſũt ab heredibus extorquẽ
da.ff. de calũ.l.ĩ beredem .ar.
coõtra.C.ne ex ðᷣli.ðfun.l.vnica
ſ ð canonica eꝗtate ſemp tenet
etiam ſi nihil ad eum peruenit
ex maleſicio.ut dixi. xvi.q.vi.
ſi epiſcopum.
d ¶ Achor. 2 non ne iam dixit
ð peccato achor.ſic.ſed nõ ð ple
be. (Agdde ꝙ ita legit᷑ origina
liter Joſue. c. vij.
e ¶ Manu. ideo repetit vt ad

.c. xv. .
c Coqueſita.idẽ eſt in vſura.

dat de populo.de quo nibil di

xerat.(Aldde q ita legit᷑ ĩ pᷣmo
libro regum.c.iiij.⁊ de captiui
tate ꝓphetarum legitur in.iiij.
libro regum. c.xxiiij. ſe.
ſ¶ AMWHis ita reſpondetur ſacra
menti.i.figure.
g Ael flagello. aliter enume⸗
rat hic iſtos modos.⁊ aliter exe
quitur ĩ littera.
h Tzld examinãdam.i.vt exra
minentur cupidi a nõ cupidis.
lia lr̃a eſt ad exterminãdam.
i ¶Animalia. bic de flagello
delinquentinm.
k Eorum. ſi. xv. q. i. reuerti-
mini.(Adde ꝙ ita originalr le
git᷑ exodi.c.xii.
1ön ðteſtatiðe.hec eſt deteſta

tio/criminis.( Adde ꝙ ſic legi

tur ĩ actibus apoſtoloꝝ.c.viii.
m ¶ Eccleſias. de cö. di.i.arri
anoruʒ.c.eccleſias.iſta duo.c.
male ĩducit granus.qꝛ arriano
rum eccleſie non conſecrantur a
catholicis in deteſtationeʒ crimi
nis.ſed qꝛ nðõ fuerunt conſecra⸗/
te in ſorma ecceſie.ergo melius
potuiſſet ĩducere.ð.e.q.eccleſia
que pactione.
n ¶ Sanctiſicationem. 8. e. q.
i.c.qui ſtudet.
o ¶ Carebant.i.eẽ formam cðᷣ
ſecrabant: alias um eſſet.

¶Be ecdeſia q̃ pactione2
oeſia que pactione cõſecra
ta fuerit:potius execrata qua,z

cõſecrata dici debet. ¶ Iteʒz pecca-
to ciuiũ theſauri hierico anathema
tizati legunt᷑: vnde achoꝛ qui regu-
lam aureaʒ ⁊ quedam alia pꝛecioſa
furatus eſt:de anathemate dicit᷑ tu
liſſe. ¶ Iteʒ peccato amalechitarũ
animalia eoꝛuʒ iuſſa ſunt interſici:

abus quia ſaul peꝑcit audiuit a ſa-

muele:neſcis qꝛ peccatũ ariolandi
eſt repugnare: ⁊ quaſi ſcelus idola
trie nolle acquieſcer̃. ¶ Item pec
catoꝰegyptioꝛux poſſeſſiones eorũ
grãdini tradite:iumẽta ⁊ pꝛimoge
mta eoꝛuʒ moꝛte cõſumpta ſunt.
¶ Item peccato iſraelitarũ archa
domini philiſteis tradita eſt. Si er
go que ſenſu carẽt vt eccleſia alta⸗
re arca domini lapides hierico vł
execrãtur vel peccatoꝛibus tradũ-
tur vel anathematiʒãtur vel grãdi
ne deuaſtãtur.ſi ea que vim intelli-
gẽdi non habent:vt animalia egy
ptioꝝ ⁊ amalechitarũ peccatis ho-
minũ perdũtur moꝛte:patet qð nul
luʒ excuſat ignoꝛãtia criminis:ma/
xime cuʒ ex eo vtilitas deferat᷑ igno
rãti:veluti ſi qſpiam de latrocinio
⁊ rapina filio ſuo ignoꝛãti dinitias
cõgreget:nõ excuſat filiũ ignoꝛan-
tia:ꝗn poſt moꝛtẽ patris cogat᷑ red
dere male cõqueſita?. ¶ Itẽ pecca
to achoꝛ plebs iſraelitica in mani⸗
bus hoſti ũ tradita eſt. ¶Itẽ pecca
to filioꝛũ hely populus ĩ mannphi
liſtinoꝛuʒ coꝛruit. Peccato quoqʒ
plebis electi eoꝛũ ſepe ſunt ipediti:
⁊ tãdem cuʒ eis Nhere ducti ſunt
in capti uitateʒ.¶ His itaſreſpon
detur inſenſibilia ⁊ irrõnabilia pe-
cato hominũ vel execrant᷑ vel ana-

thematizãtur vel moꝛte perdũtur:

nõ participatiõe peccati:ſed cauſa
ſacramẽti:vel deteſtatione peccati
vel flagello delinquentium.cauſa
ſacramẽti:vt theſauri hierico ⁊ ani
malia amalechitarum.hierico eniʒ
luna interpꝛetatur:⁊ ſigniſicat mũ⸗
dum iſtum.amalechite interpꝛetan
tur lingentes ſanguinẽ:⁊a ſignificãt

cupidos auaros ⁊ demones.iſrae-

lite interpꝛetantur viri vidẽtes de⸗

um:⁊z ſigniſicant multitudinez ſan-

ctoꝛuʒ.lapides ergo ⁊ theſauri bie
rico anathematiʒantur.aĩalia ama
lechitaruʒ interſici inbentur ad exa-
minãdaʒ cupiditateʒ iſraelitice ple

bis: ⁊2 vt ſigniſicaret᷑ qdð muri vitio
ruʒzʒ:⁊ huius mundi theſauri:ꝗ per

lapides ⁊ theſauros hierico deſi/
gnantur:irrationabiles quoqʒ vi-
tio:uʒ motus:ꝗ per animalia ama
lechitarum intelliguntur:nõ debẽt
tranſire in ſoꝛtem ſanctoꝛum.ani-
malia vero egyptioꝛuʒ ⁊ poſſeſſio
nes eoꝛũ pᷣmogenita grandine ⁊

moꝝe cõſumpta ſunt:vt in illis pu

nirẽt ⁊ quoꝝ felicitate lerabantur:et
vt daret intelligi ꝗ müdus peribit

CTauſa

ſecrat. 2 ↄcupiſcẽtia eius:ſed ⁊ terra iſrae

litaruʒ in ſalſuginem verſa eſt:⁊ ſe
getibus eoꝛum imbꝛes aduerſi ſũt:

