uie 1 . geme et o vr! chbe nat punn i nĩciã ecᷣ mad 6 irriue inſan⸗ a. do.
ini V.nd⸗ di apl Epiu . öſentiüt: 4 ape b 1 i. aurelt ich eße s fabꝛi. otũ
– den ee Aenfaad it in Gt s. debe renel nullus fa g.i. ron
Naſt vV alia it ecep ſe ni idim?: ncto ri pt lic Ous di idẽ cr ia l. v. ſtodũ. p̈bẽ. inu
lnninig Rtaranihe ut (101 88 no didi 18 dica thol C enagt ibidẽ fin ſto c0 Cu exðt d m vt.
nn ſicut eſes s can dd pi 5 f fue ca ſek. Adent % ñ pᷣ cuſt itũ. ta pib
W Birarinaid tari m ntig feẽ a ipnci oſſe ltũ ol lics e iat ta ai ad t:et 5 oſp icler oͤil. illucd.
ſefüülin 3d ulloerrd. ere a:7 a ban ſümi itã ñ p ad c miſ. ncna, is ven ſigne aria!2 iciun oſt biraen vier v;
ſngc Ron adlarn e⸗ recta us P ſine adi liter diſſe 1 de ciuitati iũ de mi ſuff⸗ 12 p e n o cler nä n ,9 tori
min at iter ta ſpẽ enor⸗ ciu alrii d in i ifice eſt du nit.7. EHD do
ſPpomn⸗ croed nec an l. 3 leſiã baſil ueta 2. ſ g ia vondi pub ſannnrge⸗ i mũ iuſdẽ arac. S qʒ an iũ ee ð ec.
lihulmnt. „ ſil ccle e acl ladd tamꝰ diu tyx l⸗ at are v en c do iũ ei⸗ tẽ e tecc b an tochi ĩau 3col.
üed. nes lis e ix. exh öis pu ra ar fe ſuſ 8 iſic ſtip jde ſi it atr E ra r. ifr 16 nů. tõezʒ cle
l, i vjeg. erepia r t tPc abilit iſter ceo citas Reae⸗ diã Don talfu rga 6 cõ diſic dei ſʒ chiũ ĩ gs e ochen e
— 1 mmi⸗ * pb ar imee⸗ enkiladt .⸗ ſactnere ce otien rae aichegi ten
uatnin 7 pꝛecep ſas n5d cha ner⸗ Pp m3 ibꝰ ite N aco qua S no cet: v iuz ſaane r. ꝙ peb
ugſn nee ieur ndeeef latio araehl noni ninz. uncta d licanop ſc me ra
. 3 V d az et i a⸗ eri
lai n S onis. ne qu ſende d⸗ tatcoen baſili bra Joba upid li co aſilic i dz: ture Reenenan bit dn
WR ! Rorann ad cepta uã i is ecc ta relig ent eti ſiã 4 ſtu e opu q⸗ vonlian eri.b idegtan p
Biwii D entat coͤſe⸗ tioq guli maig! ded Bben biatiöey tieo 00 etadf. davl: reßt ene lne
1 equ icit eti x ta is re t fir 0 6 re 2 Pp bla jnida ter i. vt fun ceſſo 5 e i. ff.
S nõd quẽ ati beat 4 weit aiegrene de ol diui⸗ ce teneriem. ſuc inhet.
n ratarnafe aduer ü hal Pigis⸗ beve tepi re e ol it: B de idatorcs xh ,nãa n w. 01 di
nrii da Recr naine CJ . 838 Zecprt ſub r. cũ. n ma cond e n fu Enrci deße⸗ fal
ian nimun⸗ lear ere moꝛ nle i Reege di⸗ in ſtad b ararkrmon ñ ff. ſi
inohn Rasohen n ſr, tis Snmd⸗ liene rrgneege elide nuec aae neghan.
ſot⸗ naſie d uudea 08 4 ction r: ac vtilita Kam ie blan ine
irn — taee no clric iũ ſa ur is e ſe wtefvep nda
ien ina⸗ ſe enerchiis e palten .. li
Gui Kri Eeheeuiagten ariſni⸗
eeſt, Pu⸗ inũ o. 9, i. nop eti ſ. cdi
ihe l diu Gkrtrl duot g Edio n. ij. c. un dor
altn⸗ nkin. A ſp bell. Sain
— . ermn r. . . notum ij. pto ins
n ecckie. e mninncto. iara nogiel icbennlo. d
nan ward i mm. —— llai⸗ iſpen vefo.
inat, ,Aen io.i. 2186. ir. d.
ne . erpreiudi
i

rſa.
pe
A
emedict
ben
. aqua
ndata vel
.plan ſfu
e licci
fac. ſon
m C
i
le 6

vel
mia
exen
vel exi
ipe
t acc
debẽtẽ
nð
fonm
pi
ar.
idat.
inid
4 aliliců.
6 b
infir⸗
a in
ſtate e
ius vti
ſcuius
cui
c ali
us ea: ne
am
ta ſeru
rita
at:
Dic
is. ſi
llitatis
„Fe
d

u.
on
iciñ indema
zin dici inſi
91 Enatnt
am ius
:ñ relar cun
rarüttle eu
lt ea q die
v0Ota

R
—
“R
Hð ð

De

huiuſmodi ab eccleſia. S. xviij.q.ij.eleuterius.contra.S.x.q.i.banc conſuetudi⸗/

nem.a. c.qꝛ ſacerdotes.S.i.q.iiij.eccleſia que pactione.
8 Sub tributaria. ar. ꝙ nõlz dare cccleſte ↄſtructe vel conſtruende etiã poſſeſ⸗
ſionem vbi fundata eſt ĩterueniente pactione vt ius patronatus habeatur qꝛ ipᷣo
iure ei debet᷑.⁊ ſi non petat vel in pactum deducat.vt.xvſ.q.vi.pie.⁊.c.decerni

con. .
eſt vulgare campanie iuxta romam.
Q Edeſie. vel altaria. bis. vij. c. doceur quibus caſibus ecdeſie ſunt
onſecrande.⁊ aſſignãt quidam ſex caſus. Anus quãdo dubitatur
de conſecratione:vt hic.c.j. Item quando motum eſt altare maius. Ytez
pꝛopter homicidium. Item quando eſt exuſta:aut ſi narietes de nouõ ſãt

0Oꝛdiato. tenẽte videlʒ

tñ collatis pᷣt cõditionem
apponere vt auctoritate
epi tributũ aliqð vel cen⸗
ſum aliquem debeat inde
pcipere e ð iur.pr̃o.pᷣter
ea.ſʒ ĩ dote nonvel in mã
ſo.ar.x.q.i.nouerit ẽ de
cen.ſancitum als ĩ appo-
ſita ẽ conditio ꝗd iuris ſi
er drelga.
cut non alij.repe⸗
28 ꝙ i.qi.c.huiuſ di.
Dictum eſt. in. v. c. ſequẽ
tibus.idem in auc.de ecc.
ti. S. ſi quis col. irxr.
¶ Delibutis. ideſt conſe
cratis.
d Meceſſitas.ꝗa ſi neci-
tas vrgeat ſub diuo ani ſpſᷣ
tentoꝛijs niſi foꝛte ſit oꝛa/
toꝛium in domo. vt.j.e.
di. ↄcedimꝰ ⁊.c.vnicuiqʒ.

e ¶Hõ oʒ. C. de ſen. iter

om.iu.cum ſniam.
f ¶ Meceſſitas.i.nð eſt ſub
iecta hũane ↄſtitutioni ĩ/
mo exculat ꝙ ʒ eã ſit.j.di
iiij.ſanctũ.er de re.iu.qð
nõ eſe ſed nulla neceſſitas

excuſat in diuina ↄſtituti⸗

one pꝛohibituʒ.vt. xxxiij.
q.v. iia ne. (Adde ꝙ ita
vt ſegtur immediare legit᷑
Deutero.c.xij.)
g. ¶ Oblationes. i. eucha⸗
riſtie.
b (Licet. niſi neceſſitas.
cogat.
1 Iſſarum.

KE Ccleſias. loca.ff. ð

arbi.ſi cum dies. F.

k ¶ Eccleſias. idem.xvj.

q.vlj.eccleſias.

. Ic ergo. ⁊ agẽdi.S.
D xiij.q.ij.tpᷣs.

m Fuern. irj ij. diſt.

n ¶ Regulr. hic colligitar
ꝙq̃ ſiunt ab bereticis ĩtru
ſis ⁊ regułr oꝛdinatis nõ
hñt vigoꝛeʒ.xij. q.ij.alie
natões.vij.q.i.ſactus.Sẽ.
xv..q.i.oẽ qð.S.xxxiiij.q.
v. pꝛecepit.

nullus epiſcopoꝝ tam abominabilivo
to conſentiat:nec baſilicã que nõ pꝛo ſã
ctoꝛum patrocinio ſed magis ſub tribu
taria conditione eſt cõdita:andeat cõ⸗/
ſecrare. ¶ Item Felis epiſcopus om-
nibus oꝛthodoxis.
Sacrificia non niſi ſuper altare ⁊ lo
cis deo conſecratis offerantur.
BJe nõ alijꝰquã ſacrati deo ſacer-
dotes debẽt miſſas celebꝛaf nec ſa
criſicia ſuper altare offerre:ſic nõ ĩ alijs
qᷓ; in dño conſecratis locis.i.in taberna
culis diuinis pꝛecibus a pontiſicibꝰ deli
butis miſſas cãtare:aut ſacriſicia offer
re lʒ:niſi ſũma coegerit neceſſitasꝰ.Sã
tius ẽ ergo miſſaʒ nõ cãtare aut nõ au-
dire q̃ᷓʒ in his locis vbi fieri nõ opoꝛtei
niſi ꝓ ſũma neceſſitate ↄtigat.quoniaʒ
neceſſitas legẽ nõ hʒ.vñ ſcriptũ eſt vi⸗
de ne offeras holocauſta tua in oĩi loco

quẽ videris.ſ.ĩ oĩ loco quẽ elegeru dñs

deus tuꝰ. In domibꝰtñ ab epis ſine pꝛe
ſbyteris oblatõescelebꝛari nullatenus
lʒè. ¶ Itẽ ex ↄci. triburiẽf. Nõmi⸗

ſi i locis ſacris miſſaꝝ celebꝛent᷑ ſolẽnia

Iſſaꝝ ſolẽnia nõ vbiqʒ ſʒ ĩ locis
ab epiſcopo ↄſecratis vel vbi ipᷣe
ꝑmiſerit celebꝛanda eſſe cenſemus.
Item Llemens.
¶Pꝛecibus dininis cõſecrent᷑ ecckie.
◻ Ccleſias ꝑ ↄgrua ⁊ vtilia facite lo
carq̃ diuims pᷣcibus ↄſecrari opor
tet ⁊ nõ a quoquã grauari. ¶ Item.

funditus ſeparati.
Item pꝛopter adul
Pſumat:niſi in cõſecratis ab epᷣo locis: terium vt traditur.
ꝗq ſui participes ðcetero voluerit eẽ ſa-⸗ ſe.c.ſi motum. ⁊
cercotl. C felix pa.oĩbꝰ oꝛtbodo⸗- E. r fabꝛica
xis. Dingulis anis dedicati onu maind algged ⸗
ſolẽnitates celebꝛant᷑: ⁊ cõſecrat᷑ etiã ec· motum icen annte
deſia: de cuius ↄſecratione dubitatur. tabula altaris vel
21 Olẽnitates ðdicationũ:eccłiax et moueatur vel enoꝛ
ſacerdotũ ꝑ ſingulos ãnos ſũt cele muerfrangat᷑: licʒ

Sacriſicare:miſſas celebꝛare non li/

cet:niſi in locis deo ſacratis.

15 ergo..i. in pñti vita poſitos oʒ
. nos agnoſcẽ voluntateʒ dei: vbi

agẽdi ⁊ ſacriſicãdi locus ẽ:qm̃ ĩ alijs lo

cis ſacriſicari ⁊ miſſas celebꝛari nõ lʒ ni
ſiĩ bis abus epᷣs iuſſerit aut ab epo re⸗
gulariter oꝛdinatoꝰtenẽte videlicʒ ciui
tatẽ ↄſecrata fuerit alit.n.ñ ſũt hec agẽ/
da nec rite celebꝛãda. Itẽ ſilue.pa.
Abijcianf ſacerdotee in locis non
ſacratis miſſascelebꝛare pᷣſumũt
1 lus pꝛeſ byterꝰmiſſas celebꝛar

bꝛãde. ¶. De eccłiaꝝↄſecratiõibꝰ quo
tiẽs dubitat᷑ vt nec certa ſcripiura nec te
ſtesexiſtãt a ꝗqbꝰↄſecratõ ſciat᷑ abſqʒ vl
la dubitatõe ſcitote eas eẽ ↄſecrandas.
nec talis trepidatio facit iteratõem:qm̃
ſii mõſtrat᷑ eẽ iteratũ:qð neſcit᷑ eẽ factũ

A grego.pa.de eodem.

etiam parletes ec⸗
cleſie fundiius pe⸗/
rirent non tamẽ ec
cleſia ſit conſecran
da.vt.j.e.de ſabꝛi
ca. Alij dicunt g⸗
bus concoꝛdat. h.
ꝙ alia ſit conſecra

evodem: 2 ꝙ octo diebus dedica tio eccleſie. alia al⸗
tionumſ. dlenirase celebꝛanda. abns ſobe
Olłẽnitatesleccłiaꝝ ðᷣdicationnʒ ⁊ nuetur vſ enormiter
ſacerdotũ ꝑ ſingulos ãnos ſolẽnit ledatur: ipſum alta
ſũt celebꝛãde:ipo dño exẽplũ dãte q ad retantum conſecre
feſtũ ðdicatõis tẽpli oĩbꝰ id faciẽdi dãs ene n atheſts vt
foꝛmꝗ cũ reliqs populis eãdẽ feſtiuita- at dd der Giaiin
ẽ celebꝛaturꝰ venit:ſicut ſcriptuʒ ẽ. Fa- ter ſi eccleſia deſtru
ctaſũt encenia ĩ hieroſolymiſ ⁊ byems itur a non altaf tũc
erat:⁊ ãbulabat Jeſus in tẽplo ĩ poꝛti/ eccleſia reconſecret
cu.ſalomõis.qꝙ aũt.viij.diebꝰ encenia? ⁊ non altare.ſed ꝓ
ſint celebꝛanda:iin libꝛo regũ ꝑfecta de· per adulterium vlł
dicatoe teplirepieg. Ne exzct mel⸗ Ramieidunn nd e
dẽſi.c. viij. Lolren ecckie: de eỹ ð conle. ecce. vel
quaꝶ conſecranone dubuatur. Alta propoltani er
Ccxłie vel altariaꝰq̃ ambigua?ſunt ðadul.ſigniſicaſti.
de ſecratſoe Serent ſupflua* CDi beec
altaria deſtruant. . ANẽ iginus papa. Dint. Kve .
S Weſe ente a Z Snond⸗ ergo. i. ð quaruz ð

da? ſalibus tantum exoꝛciʒzanda.
Imotumfnerit altare ðnuo con-
ſecret᷑ eccłia:.ſi parietes mutant
⁊ nõ altare:ſalibꝰtantũ exoꝛciʒet᷑.ſi ho⸗

conſecratiõe ambi
gitur.

6 ¶Supernlna ing

bus reliquie non
ſunt.

q̃ſi naõpoſito vłſuſpẽſo vlq renũciauerit.e 5 oꝛ. ab.e.ꝗ re.c. regꝗſiuit.
p T Sun⸗ preſbyter. . gaui
4 enitates. de anniuerſaria ſolẽnitate dedicatiõis eccleſiaꝝx ⁊ epᷣox.ij.ca.
GB oſtẽdit.qð tñ or̃ de epᷣis nõ obſeruatur hodie niſi a papa. bor.a
r Be eccleſiarũ.ſcriptura.ar.qð teſtibꝰ vł ſcriptura ꝓbari nõ põt ꝓ ĩfectto hfi
debere. C. cõi diui. maioꝛ. Z. C. ſam. her.nõ ið. C. de rei ven. iudicia. 5 ẽt ſi iueni
antur ĩ libꝛis eccleſie credendũ ẽ vel in lapide.a r.xxiiij.q.ij.ſane.in pun.

8S HS eſtes. vel teſtis vnus ſi ĩ baptiſmo.. di. itij. puulos. ſup.n. fcõ crede

deret vni teſti:niſi inde verteret᷑ otetio ꝛ ſufficit ibi teſtimoniũ ð auditu. ar. xrij.q.
v.hoc vr er de teſti.cog.ꝑuenit.ff.de aqᷓ plu.arc.in ſũma..item labeo.

1Jacit. ⁊ dicit eps ſi conſecrata es non recſecro.ſʒ ſi nõ ⁊c. ð ba.⁊ eiseffe.c.ij.

En eumre H.

5
ä

V¶ Iteratũ. nota id ꝗð nõ apparet dicit᷑ nõ eẽ. ff. de cõtrahen. emp. in lege.
r. ¶ Gactũ. ar. cõtra cladeſtina coniugia ſcilicet ꝙ taliter ↄtrahẽtes pñt cuʒ alijs ʒ
here cum talia coniugia ſint incerta.vt.xxx.queſti.v.ꝭ. his ita.a .lxviij. diſtin.

peelbpteri.
V¶ Dlemtates. exiplũ.nã eiꝰopatio noſtra eſt lectio. vt. S. ij. q.i.deus.

53 ¶Facta. ter fuit tẽplũ conſecratum.pᷣmo in ſe embꝛi. vt. S. e. c. j. ſecũdo
in martio ſud dario.ar.i.q:i.ꝓpheta tertio ſub iuda machabeo ĩ . Er i Di
hic byems erat.(Adð ꝙ ſic iegitur in euãgelio Joaânis.c.r.)
2 ¶ Encenia. ideſt ĩnouationes. nam enceniare eſt nonam rem in vſum vucere:

micidio vł aduiterio eccſia violataue b czmoium. al
. aigen ſme expurget: a ðnuo con aprinclpalioalta⸗
ecretur/ Item ex nicen⸗ cõcilio. ris. nam tabula cõ
CEccdenis ſemei deo conſecrata quà⸗ ſecrata ö loco adlo
do eſt nierum conſecranda. —⸗ cum mouetur. nec
2 Ccleſñjs ſeł deo oſecratis ñ dʒ ite· tamen conſecratur.
ruʒ oſecratio ad hiberi:niſi aut ab Saiiocun i
igne exuſte: aut ſguis effuſiõe aut eu q affira tabula. itẽ
hoc intellige de al⸗

tari ad cuius honorem eccleſia eſt conſecrata.⁊ ꝙ dicit ſi motuʒ ideſt mu
tatum ita ꝙ formam amiſit per diminutionem vel augmentum cum
forma rei ſit eſſe rei.argu.x.queſt.ij.hoc ius· Idem eſt ſi eſt enormiter fra
cta tabula: vltra ſcilicet medietatem tunc reconſecrandum eſt altare.er.ð
conſe.ec.vel al.c.iij/Conſecratio autem ipſius altaris preſertiʒ intelligit᷑
elſſe in coniunctione menlſe.ſ. lapidis ſuperioris ⁊ ſtructure ĩferioris.ergo
ſi menſa ſuerit mota vel aliquis de inferioꝛibus lapidibus tangens ipſaʒ
execraretur altare ⁊ eſt reconſecrandum ſi autem ſit aliqð aditamẽtum al
tario non ob hoc execratur ſedà ſacrum trabit ad ſe non ſacrum.arg. exira
de ↄſe.ec.vel al.c.iij.dũ tñ non immutet᷑ multum coniunctio mẽſe ⁊ ſtru
cture inferioris.
c ¶ Eccleſia.i.altare ſpᷣm.h.a ſic erponitur.i.q.iij.queſitum.nonenim vt
dicit ꝓpter altaris motionem reconſecranda eſſet eccleſia.vt extra decon
ſe.ec.ad hec.alia eſt enim conſecratio eccleſie:alia altaris.⁊ hoc ſine illa ſe
he ni aliji ntelligunt prout litttera ſonat. .Y
dD& Mutantur. non funditus ſecundum.b. B. autez dicit e etiam fun
ditus altari amoto. .
¶Conſecretur.i.mundetur per aſperſionem. vt extra de conſe.ec. vel
alta.propoſuiſti.a de adul.ſigniſicaſti. S
. Celeſijs.eruſte.ꝓ maiori ꝑte alias ſecus.arg. ſf.de vᷣben.empti.

infie
gatis
ſen
ſegrar
lenel
ſoꝛme
ſecrat
vonſt
da ſie
ſcon
ſlaſo
lenda
wini
lave
uri
doe
ſecſe
ſorn
ghie
gehb⸗
lin/
Mid
beturi
1Keſed
.c ſiq
adarri
α—¾4
n
nonint
ſie cont
Neig.
Tita in
guenti
d C
operibe
lucinen
lclleſie
chriſmnat
ſuſepit
ſi aban
antem oc
agere to
inpeedie
1CCon
erat con
ſoꝛma t
mñ abſq⸗
llcleſiag
banterie
lonſecrate
ſanonſe
eſe an
Mr
A. di
anhigne.

6 ͦ
R
bcn
n (Sang
ſeincee

tnomäſit
laoſe

ſnnage
nenci no le

0.

L.⸗

domũ.ſ. cuʒ ita cburitur ꝙ deſtruatur vel decruſtat interisa exteriꝰtunc

DSi. M

ſtinguit inter domũ ⁊ nauẽ.⁊ vr̃ velle ꝙ eadẽ ſit nauis poſt refectionẽ:ſinõ eadẽ

3 1 2

jo.n. et ime nſiſtit ĩ exterioꝛi vnctione ? domè. ſz pot dici ꝙ alið ſit ĩ eccleſia qᷓ ĩ domo uata.qꝛ ecdeeſia naui cõpat.rxx-
NW ronnone lapichim. retſem mrediltivneſccerterione vi iin.a..nd urbat tlvi⸗ante ola.ſʒ idn vonne, Rerlenen eſt eadẽ ecclia.
ſonnin el Semgne. P coitu emiſſum p adulterium vłpꝑ foꝛnicatio nẽ.nã ſi ꝑ ſom Gvtilitas exigit vt eadẽ cenſeat᷑:ne videlʒ ſacem ↄſecratðis iteret᷑.ar.ſf.de ſer.vꝛ.
iuz nũ vel coitum cũ vrxore non iõ recõſecrabitur eccleſia pᷣm.h. ꝛe.l.ſeruitutes.ꝭ.ſi ſublatum. — r;
nnn b ¶ Baptizari. S s¶Totiꝰ.i. perinde ẽ ve⸗
W dil. lxviij. ſicut. 5. . . nerãda ac ſi tota ↄſecratio
nhintt nrij. a. vij. quem õ inſqʒ ſemine pollute fuerint:qꝛ ſicut in- ʒetſi. Item ex cocilio opbꝛica o. c.i. nis ſolemnitas eſſet adhi
rmn, admodum.j. diſt. fãs a q̃licũq; ſacerdote ĩ noĩe pa.7 fi. Enuertantur altaria: q e ſine ſando 5 12 ivero. qec. pꝛedieto
am haictu; eſ. .ll. ſpi. ſq. baptiyatꝰnõ dz iteꝝ baptizar nita rum reliquis eriguntur. caſn nondebet terrani d
migte he .in. neclocdeo dicatus itey Oſecraͤdus eni Zacuit: vt altaria que paſſiʒ?ꝰ per in iſto ſic. Ccum monetu⸗
wiliin ce. bap. l.i.ſi iamẽę ſi ꝑꝑ eas cas qͥs ſuperiꝰ noĩauimꝰ:ſi tñ agros ⁊ villas tac; meonie mar nltare.
uniiſtone in ſide ſancte tnni - fidẽ ſctẽ trinitatis tenuerit ꝗ euʒ ↄſecra- tyꝝ cõſtituunt᷑ in ꝗbus nulluʒ coꝛpꝰ aut v Ablata ſunt. moto al
W tatis eccleſia ab eis nuerint. M. Itẽ ioã. pꝝo. Becodem. relige martyrisodite ꝓbant:ab epis ꝗ Sanctiſtcatdis. i. aſt
unn Aſecrata ſit recon⸗ Celeſias arrianoꝝ?vbicũq; iuene eiſdẽ locis Ppſunt ſi ſieri pot euertant. ſi r onßeaguinidn mn .
hfagii ſecranda eſt. ſed qui ◻ ritis catholicas:eas diuinis pcibꝰ aũt hocꝑꝑ inmultus populares nõ ſi⸗ celebratioue cũ altare nõ
W mnatr Cechetan ⁊ opib⸗ abſqʒ vlla moꝛa ↄſecrate::ſiẽ nit᷑:plebes admoneant ne illa loca fre· menit morum: ſec reliquie
tmn ſranmia ab heretieiss ⁊ nos fecimus cũ pꝛo ca theodoꝛici re- quẽtẽt vt ꝗ recie ſapiũt nulla ibi ſupſti⸗ ſunt ablate. .—
mant non ſit reconſecran gis ↄſtatinopoli fuiſſemus. ¶ Item in none deuicti teneant. iõ nulla mẽoria y Allus pᷣͦſbyter. vbi
ſeiti da ſic exponunt dialogo gregoꝛij. De eodem.c martyꝝ ꝓbabilr taccipiat: niſi aut vbi : An peet,
Aidang ſi conſecrauerunt ĩ Rrianoꝝeccleſia ĩ regione vꝛbis coꝛpꝰ⁊ relige certe ſũt: aut vbi oꝛigo ali e 160 licgae ecgrerd
ohuntnd. dla ſoꝛma que pꝛe- huiꝰq̃ ſubura dicit cũ clauſa vſq; cuishitatõisꝰ vel poſſeſſiõis vel paſſio cdaoſemiſſecelebrare⸗
ſtenin endan icem ſanete q biẽnũ pmãſiſſet placuit vt in ide ca nis ſideliſſima oꝛigine tradit. naʒ q per Abas ercauſis loca ſin .
dſeͤſrͤ navero⸗eaneellian tbolica itroductisiliic beati ſebaſtiani? ſonia a p inanes qſ¶ reuelatöes qrũlibz e ere nſi oſtendit.
— darin coraſn anmen Kisagnhevirgiins zimartpjis eugis oinpbuin Neunt altur oio ſpꝛo 3 ¶Albb epo. S. vl. lxviij.
Pdengmni do arriani non don dedicari debuiſſet:qð ⁊ factum eſt. Ale ex oci.aurelianẽſi. c.iij. ig.
— ſecrant eccleſias in Item Agapitus papa. Hon Et ton ecranda ecclena 1 qua Rater dono⸗ e catin
mmnain forma eccleſie. naz ⸗ BGapitus papa vas catholicũ enãũ paganus epultus inuenitur. ias enetand iunt⸗
1iöͤtee Jaidom eorumſa⸗ gelij tuba pco iuſtitiesſacra altariſ Ccleſiãſ in qua paganꝰ ſepultus ẽ . Degradek:ar. eooeẽ
eimieneff e ne enene ſechi velamia ſacrilegis amimiltecta nõ liceat oſecrarineq; miſſas ĩiea depon o ab oꝛdinibe g
din Sn zandandgobe⸗ kabuliodſnis catbolicls bꝛecib; veleui. celeprareꝰ: ſed iactare foꝛas a mundari mmeqt ve dicunt ſe habe .
hatuum betur in illo. i.. Item iulius pꝗ. e eodem. . Aẽ fr cocl agrippfnenn. inz eordines en i bt: er ve
nmnkfi, i.5. ſed notandum 6 E fabꝛica vo cuiuſilibet eccleſie ſi Dẽ eccleſia in qᷣa cddauera ſideliuz dle.ñ oꝛ. mini.c.i.S.l.di.
anrne 2. c. ſi quis ↄfugerit diruta fuerit inſtaurãda .2 ſi in eo vel infidelium ſevelinntur. HH idin li.
ainin, ad arrianog. loco ↄſecratiõis ſolẽnitas debeat itera Ccleſiq in quaꝰmoꝛtuoꝝ cadaue- milue ot n
allmmf c Ccleſias ar dc0 % m. = he A a 14 . 1„ . Ii ſe gerit pro milue qui n
nicciuntd nanoꝛum. q ri inq́ ſanctuaria nõ fuerit nihil iudi⸗ ra inſdeliũ ſepeliunt᷑ ſi actiſicare eſt miles. f. ad. l. coꝛ. de
amrittſicn non in foma eccl·camofficereꝰ: ſiꝑ eäẽ mime iactet aqua iʒſz ſi apta vf ad ↄſecradũ ĩde euulſis fal. eos. . qui ſe pro mili⸗
coſlat ſie conſeerate erät. exoꝛciʒata:qꝛ in ↄſecratiõe cuiuſlibet ec coꝛꝑibus ⁊ raſis pietibus vł tignis eius te geſſit.
W vt.i.q.i. arrianos. cleſie in q̃ ſ pus ſci arra nõ ponit᷑ celebꝛi loci reediſicetn. ſʒ ſi bee ↄſecrata añ fue ? ) Zacuit.paſſiʒ. non
igtiuf ꝛ ila intellige. c. tatẽ ſcimꝰ vcm̃ eẽ miſſaxꝝ⁊ iõ ſi q̃ſctõx rit miſſas in ea celebrare lʒ:tñ ſi ſideles in eccleſtis. ſed paſ-
Ke⸗ eend. banlica a füdamẽtis fuerit inouataſſine fuerunt qui in ea ſepulti ſunt. EKXregrc.,
filmiſg d .Precibus 2 li dubitariz iio Wartini a ¶Kelige. ar. ſine relig
lbgund eribꝰ. tãgit ↄſue altaris motiõe:ſine aliqᷓ dubitatiõe cuʒ tem ex concilio nipope. is eccleſinʒ nõ eẽ oſecrãdã
— t länaemoef. nli i ea fuerit miſſaꝝ ſolẽnitas celebꝛata to SDuper monumenta in camponon vt. S. e. ð fabrica ⁊ tñ ſul⸗
dre age gelenb⸗ tiusꝰↄſecratio ſcallois iplebitin diſtribuantur ſacra myſteria. e g reopus vii. Ras
ipnntun cbriſmatis vnctise ſactuaria qᷓ hẽbat ablata ſut: rurſuſ eo Onoʒ dericos ignarosꝰ pᷣſũ⸗ b Zumultus. ar. alig
un ſaſcipit. vt. j. vdiſlt. riũ depoſitõe ⁊ miſſaꝝ ſolẽnitate rene- ptuoſos ſuꝑ monumẽta in cäapuʒ eẽ Bonvoevdum po ti.
ii bantigua ſcx rẽniq ſactiſcatiõis accipiet. Itẽ exd⸗ myſteria' vel altaria poꝛtare aut diſtri⸗ Prutanctal m. d
Bnum amem dceidentalis cretis boꝛmiſde pape.c x. buere ſacr̃a:ſed aut in eccłia am in baſi· Lo ſic. f. ð ſica .l. pe.
rlin chredloc. Abſqz epiſcopi permmiſſn in eccleſa lica: vbi martyp relige ſüt vpoſite: vbi c Pꝛobabiluer. ieiolẽ⸗
lil 6 1 ¶Xonlerrate. nö conſecrata non erigatur altare. ꝓ defůctis oblatiões offerri ſolẽtinecli niter.
— erat conſecrata in Allus pᷣſbyterłin eccleſia ↄſecra- ceat chꝛiſtianis pꝛãdia ad defunctoꝝ ſe Mabitatdis. qꝛ hoͤſi⸗
nnenn, ſoꝛma eccleſie vel JI ta alið altaf erigat niſi qð ab eo pyulchꝛa oferr ſacriſicare Oatnis, Snifrat locum. xl. diſtin. .
mncnnigtun qm ablaqʒ reliquiſs Joci fuerit ſanctificatũ vel ꝑmiſſũ:vt ſit rz⸗ ex ↄci. tribon. .Qnomoͤ in . Oꝛigie. ar. origin? ei
angind. eccleſias lina⸗ Ddiſcretio inter ſacꝝ ⁊ nõ ſacꝝ.nec ðdica eccleſia conbuſta miſſa poſſi celebꝛari. eßreſpin ſpects achv. S.
nllgoaunn dnafte gedt⸗ tionẽ ſingat niſi ſit. qð ſi fecerit ðgrade Oncedimꝰ ẽt: vt ſicubi qð pecca- xvj. q.iij. ſi ſacerdotes. .
en ſed reconſecrabant. turꝰ ſi clericꝰ eſt. ſi vo laicꝰ anatbemati tis noſtris exigentibus ꝑ plurimũ Atbnada.
7. Ccleſiãa.ↄſecrari:añ
un anlanord. . GGρnecktertten .
encum meranola. . ipſius pagani.
– c ar b ÿÿZMẽ ¶ Lelebꝛare. buiꝰ ↄſtitutionis rð ẽ. qꝛ iidhele⸗ baalal nlka rl iſ . .
Altare.eh⸗ aig. indie: icinm ſnſeipi iũ i.xxv. plectis. : ibus vine 8 eccleſia non cicat x
nof ¶ SFabulis. fabnlio dic ae zecdeſie i it. i. purgauit. tua. ꝗdã dicunt ꝙ ſepelietĩ eccleſia: ꝛ fetus eſt ps ventris.. di.iiij.ſi quid.ff.de
ingen⸗ c drta ee trer wemmi atleſe 1 ¶ eleviki purg . ven. Abpi.. .F.i. onſuneuit tñ aberint. ⁊ fetus extrabi ⁊ e cimiteria ſepeliri.ad bot
unim 1 O Inſtauranda. i. ↄſecrada. de cõſecrKda enim querebatur. facit.c.ex de ſepul.ſacris..
n aßg nt m ¶ Sanctuaria. i.relige ſanctoꝛũ vel altarii. n. ¶ Mon fuerĩt dimiſ h. Oeſam in qua.non conſecrata.
onikt in. ſa. qꝛ inde erãt ablate relige. o icere: qꝛ er quo ſemel cõſecrata fuit i ¶ Sanctificare. ante eiectionem. . .
as Ucserien ge⸗ o Oſicererg . ioni zi vel tm̃.ff. de reli.oſſa.a.J.e.coꝛpoꝛa
nn ſemꝑ mãſit. p ¶ Scimus eſſe.i.obtinere vicẽ oſecrationis. ſs ¶ Euulſis. aute epi ve Zncnin . ie . rfab Käͤrta re ſt ad erbi lul
ſonchi q ¶ Ideo ſi qua. modo melius aperit queſtiones. 1KEc raſis.i.dealbatis.nã mutata foꝛma ĩterimitu eff. elul.
iun . r ¶ Innousta.hoc intelligit.h.cũ nõ ſimul ſed ſucceſſiue pietes ðſtructi ſũt §. ſed a2 ſi quis.
ſteli r ſucceſſiue reparati.tũc enim eceleſia itelligitur eadem ar. ff. de leg.i.l. m Reedificetur.i.ipſa neſrn eba Geelbart biſdelibeit nemmierbddan
ſe in rerum natura.ff.de iudi. ꝓponebatur.ſecus vero ſi ſimul pietes fundi n Si ſideles.vbi autem diſcerni nõ poſiũ es ab ĩſid
Petam tus conuant:qꝛ tũc ↄſecranda ẽ ſᷣm eum iʒ altare morũ nðõ ſit.qꝛ alia ẽ cð di. extra de ſepul.ſacris.
ſecratio eccleſie alia altaris.hic ergo arguit᷑ q eadẽ ſit eccleſia poſt repano o Larone ienaroreleimerltoe. Enulchanm.
nſera. nem cñ nõ recõſecret᷑.ſj Sdicit lex.ff.ð db.ob.iter ſtip.S.ſacramẽta.que di p ¶MQÖReria. i. miſſam celebꝛare ſuper epu ꝛum.
Pen enpe⸗

è”

4A
. . . , * ſis. 4
5 ipia. d rei vendi. qreligio 10. Ar
De con. tud.ey verevenun manervis⸗ in caplo vel domitonoo. vei P I
ibus nolz celebꝛa inò ad ꝓfectum. ntũt ina vel in dire ĩ vſus laicoꝝ. . i
ſecratis: in talibus no lz ee Al rii ſis locis:nõ ĩ coqu ſut nõ debere redi iquis. ſi ſex ſi
is. i. oꝛatoꝛijs no cſecratis: Marcligionaloeie⸗ auecstera gied ð. di. liiij. ex antiquis. fre⸗ terl
. edaimus. in Eeren nennn tC õ rvij. q· vlt. queſti ſunt. ar. nus. à coblo. etoch
6 ane Dmunnumns 4daietonus Rrurespenleſogufd⸗ capꝛaxꝝ bellil rix. q/iij. que ſeme gens. ingl
. rilene euͦ antiquits iceretn 2u Wäuanss. dorſ
4 lenscn us aulen liates maximas. tia, “tem Ignius eeect conuerti . Eno Mor⸗
. . rete 4 ſnlaicorum tuũ.laicũ 1/
tecta:uel hoc i. ſib gere. is 1 ſclauis ab vnge In vſu laicorr eimdermtenez ſoo⸗
(Bub viuo. i, goͤr fact̃ aanormanlaa elen aliqna t Sargie Hõ n5 gehent erii ege men 6s
d9 elegit in exo⸗ ig 1 a malis int incẽſe 2 cõbu Ign pus iu gi niſi a iij. q. ij. nullus. lüh⸗
pidea. le ris t incẽſe 2 iudr opus iũgin xiij. q. ij. nullus.
lo ꝙ dñͦs pcepit fieri alta ſq; mõ ecckłie fuerin iſſas iteꝝ ad aliud' opus :vklad ꝓ eſa dñi.i. usdin
d enabeega ſnzws cagllio cu tabula oſecrata miſſa. iple niſunt coburendaklad . nda d.
nidilia e lamöli en celebraripermit itinẽ vo poſitis ſi e fectũ in mona dmitti. C Ne demẽés nendam aba dic P
naenrt ſtonrari an n eſna do rijs: ſita- 5 debent admitti. C⸗ iſcopo. pectatar.rv. diſ. *
5 a. noſeu ĩ teto oꝑan ſolymitano ep dil. xciij. nen
ſi quod lig ckia ðfueril ceteraq; laera nt⸗ pa.iac 7 vaſa pꝛo ĩ diaconi. vbi ſacer⸗
tari lateranẽ ſecrata ceterag; ffuerit: imenta ſacra tineres i diacon r
altaris ſecratae Etia ibi a Aeſtimenta ſe dãtur:⁊ cine oſt oſecratõez .
ir rerentr. ganps bina aleni officiuz ptinẽ dimus. T. ſumpta incen atcreterſo⸗ amm
e ¶ nõ Rerent ĩ noſe do niſtcrin⸗ Enia celebrari concedimus a ſtate con ij ciantrr. ſů manus terg luit za
f. xxj. diſ. . olẽnia celebr. Ehꝛiſm . culta pꝛoij cãdelabr e palla cui inuolu Gühe
mni ae mererit acobl⸗ cbepenec-vi. gelapide? Jacaoteulfapralcent ig (ahean ndgergar⸗ umt
mini. ie gꝛerei ¶Atẽ ex ↄci. ltaria niſi fuerit lapid⸗ Ztaris palla tuſtate ↄſumpt calicem a ab 4
pidem in ti volitani.S. riſ. te i vngant a fuerit lapidea ⁊ velũ nlʒ ea q in ſacra IA. tiam vt fa ſaged
¶Metroy . Ltaria ſi nõ 59ſecret ad cele incendio dent᷑:qꝛ no incẽdio vniuer negligenti⸗ dam
TiacAunz. c⸗ ent ſenrmgenanenagn ri iben ahihen
nẽð ſacrũ. ſ ñil bꝛada aũ :cõprouinciale ſa tradanf. i nullus tranſitũ 7 ◻Anathemate. 1
itate facere ñ lʒ politamtenẽt: cõpro ex ↄci. aga⸗ io inferant᷑ vbi nullu imentoꝝ 2 ſione. non Munn
ſua auctoꝛita S. e. di. ne⸗ tropolita bebüt. ¶ Itẽ ex ↄci. ſa-⸗ rio inferar aut in foſſis pauimen i. ſuſpen emalt⸗ .
nil aucrechi. gutdam. obſeruare de aſ en 8 vnctiõe 2 aut mn pariete iuz pedibus coinꝗ enĩ dʒ anatl J n
iij. q. iſ. qui . Chriſmati rig. ne introeuntiuz on ro tali cauſa. lan
mo. xviij. q iſ ꝓſũma ne thẽſi. CX,br ſacrantur altaria. iactent᷑:ne in „Worꝛnin ʒari p ——
h TEsl nidr conſenſu cerdotali bñdictione ð ſolů vnctoe chꝛ nentur. ¶. IJdem. tis altaris. 2 Eredi otus: - . n
f. d go igar. Ztaria placuit nõ ſolu ſidictiõe luantur veſtimentis alte moꝛ· (one reme
j. nt. f. e. 15 512 ali bñdictiõ obnoluantur veft tiã clericus me ita habes hic penaz (S
epie ſ ſe go niſkrat. A atis ſʒ et ſacerdotali nn. c. iij. Emo ꝑ ignorantiã cdleri gen eing Lapabealerone nagn
i XKericgag unat. mangi5 xↄci. aureliane .1 'credat aduoluendũ aut ein onadmonets dae nun⸗
„winitelg ipeꝛin crari. ¶ Itẽ er ijs licet orare: l,- tnũ cre t palla que fuerit in lati. na alibi tñ aleli
diurnis vknocturnis er gr. arren⸗ ſcapulas opire velit ona malinme⸗ un vein non ſpare 1
cent. zt. ex. . xiſ. miſſam celebrare. o ſua ora- ltari:aut certe qᷓ diae leuiter q̃ſi ni rimus ⁊c.xliij. Marn
iKunes. uis. U inslz here ? ibi or 0 il2 negligenter'ba neri: Diaea o⸗ hoc. c. vr repꝛob .pore
i. Gn. d de di ndraens lʒe. Itẽ lra anſ E mengbes auico erie remo⸗ anellee⸗ guoruce3 mid
Wr Keot ola mn priuatis oratorijs ab i graui ꝑcuſſꝰane roe aus babes m lc⸗
oꝛatoꝛio pᷣua epopul⸗faue . In priuat iſtrare preſumat. ijs lus altari gr dmonuerit.pꝛeſbyter ðcẽ ideegrad iouid nidust
toꝛijs alijs dect ad eudl⸗ epᷣi nullus mini i miſirant in oratorijs dericũnõ a icatus ſit ppte⸗ cli mam wip ne coun
vt e ð eccle taniraeiborele Lericos qui ſunt cũ ↄſenſu epᷣi anis ⁊ ſex mẽſibu Etis ſubiecta ſibi gligenti⸗ aby 11bs
entiã. nã i feſti qᷓ intra domos ſin ero hoe de dñicis ſacrami ſtea ceuam muilcabitur pi tohen
icituz eſt. q 3 9. ſi qs v rrea ꝗꝙ it miſteria: ⁊ po . iſiꝑ quattuor —Hũñ
bꝛare licituʒ e fatigatdez. loci hoc facere pᷣcipim . lez ex 5 nuerit m ckie. terniſip q niam,i
ci hoc atur: ¶J nõ admon fi reconcilietur ec oſ
m rettine loel! l auerit deponatu ädi bũͦilitate mr̃i reco ſoſürf menggs. orha
ter difficu nõ obſern radi hůi vq̃ in ſanctnario ſi Et vela.i. oꝛ fuz dii
güenenealalemper⸗ Eea habẽt orator 5 nsvor vela inicleien⸗ digcoht n; m aallarn welde cichn
ri qð alias . edi. ad au. Auiextr chias redire cogant. ſoꝛdida nerimt a ſanctuariũ laus j laconine. ett c egſicnt
liter e ð ec ¶5. vil. lriif. bis diebus ad poe a parochias in ꝗ hüilibꝰ miſtris itra ſane lamia dni gie derogat legkſp
4 . „„ .„S.. *1 * , 10 7%veé . „ „ enerali. *
. di. lriii.c i. ciij. iuxta Jauis etiaz extra iuſqʒ ouentꝰ ijciẽtes foras a ſacrar luis dñici cor uerndine gel i. ab niſee
alonge⸗. vi rei wt bus legitimꝰẽ ordiariu feſtinita eij lnqt ne forte puluis dñ is Mon ſoꝛis. i. cmi⸗
q. ij. it: reliqs feſti e mẽſe ablu vHo nõ for . atuz: 2
Koramn. .xriiſed tribus. inz bre voluerit: religs zöes cen idat. ſyndonẽ vo nõ fon aliſs ſegregatuz: ? T
cunq;. 7. . c. P ifficultas. Oratoriuz iſſã audiat ꝑꝑ ca vo / pism HB ñ operti petm.· Iccin Eeſſt ſecũda d
bocu giffi ibꝰ: ut ibi miſſã audiat ꝑ 9. paſca vo bluat: ⁊ erit ̊ ñ operãati pe acũ dilig alis.
n Ti is inempe⸗-⸗ tji elrn dĩie ꝑmittim 3 ½ 9 iũ miſtris pcipim ,B cerdotalis le.; nuleaff
Itpaene oun: familie iuſto ordie ꝑmit õe dñi pẽteco tra ſacrariũ miſtri⸗ öpei spre cerdali. e. inel
. iij. di. quoru amilie in ihania aſcẽſi a intr ire. ſz peluis nouac je v b ſs erteannt el
rie. vt. lxxiiij er maliciaz natali dñiepibania baptiſte: ⁊ ſi q ma tia cuſtodire.ſʒ p ec ipa peluis ve de⸗ ccleſijs er mn mis mi
maloꝝn Ppter ma v.ſte æ natali ſcti ioanis bap knõniſi tiact ll aliud tagat. ſz n nici al · feſiuis viebus n.(As
iraͤſtert ſedes.xv. ſte r natali cri io⸗ ubꝰ babent no niſt ter hni qdis: niſi qᷓ ad dñ ſnadrageſimacau L
populi traͤſte pter malici imi dies ĩ feſtinita Pijs audiant. is apponat lauãdis: ĩ alia pelui lauẽ- quadrageſims ams dipallue
amn vopali bs renunat cluitatibus: an feſtiuitatibꝰqs ſupra d tar s cultuͦ ptinetr uaꝝ. Cura lſignincationis. eh
ignitati. e de renũ.ni i bis e i miſ . vela ianu . . 8 ve 1 Ale⸗
= lend. nnige ne⸗ aut Bnera gtone Puon. Pogargorr gamiioe maſ annedo Joan ſancta. no ſ
rta ca eſt äre nõ tranſfer oluerit:a cõione er ignarus a iz5 e lijs. 5. d.
irta cã eſt fen hndert ſas celebrare v ¶Quibus negligẽs aut igt ite tergat ſz ſtatið ab alij . chn
ur eteleha. es nelinti tẽ Aug. ignaro. da ſint. us dñi manꝰ incognite tij do. miij. ſacratas. 1..
c. CD 5 ni man mncogn eluz atrij d rxiij. ſ ſodſofn
onis vt. xvi. q.vij ſanctoꝝ mutan aſmutäs⸗ mus? iſcat oĩs hõ: qꝛ veluz atrij a n licaat. 3
cauſis loca ſanct. aſctoõx trã coercitꝰ diſcat oĩs h *pa. . Sacra non it. ideſt Nſ
penul. ſine conn ca bꝰ ex cãis loca ſcet. ſecutoꝝ ni eſt. C Itẽ ſixtꝰpa. ibug. Et perit. Plstln
Oꝛpora. ſin i Ki õ ceſſitas ꝑſe H us dni eſt. ctent᷑ hoibus. . titur. 1 pu
* reli. oſſa. iĩ ria cu neceſſitas pſe I mus dinet ſacratis tracter E penaz patitur. poſtali
lio. ff. der ſüt. pria cũ ecũda eũ difficuil. ſa nõ mſia ſa ſede ſtatutuʒz ẽ pe orporaliter 4
ſn rauauerit ſecũ loꝝ ſocie-·½ va ſacta apoſtolica ſede ſt ſacra nitur corp non untacd
bprin. ipis. i.pape. x⸗ loca oꝝng . cia cũ ma 021 1 5 b alijs 3 9 tempoꝛaliter. lenitarz
p Snitnae eoe tas locox fuerit tei ex ↄci.magotieñ. vt ſacrave ibꝰ Zctent᷑:ne p autem ſpirſtualiter –
viij. q. ij. di tradi auat. Nẽ J ctoꝝ de foq; dicatis hoil ₰ lagas ĩ rnaliter: ꝛvno
oꝛpus tate gr . ꝛpoꝛa ſan tis dñoqʒ dica iratus plag uketernaliter: Diſt. e
ven eſt cum neſepulture. Daann alicui co licet. ibꝰpſumptiõibus ons ire inõ pec/ eccante ⁊vc. S. dri
tũ eſt iã ppetu iſi neceſfi .Quand tranfferre non ‚libꝰpſu ſuo:⁊ hi etiã qui X b ſed illud. ð hac , Utt⸗
lt. niſi ne ad locum d locũ nu tpopulo ſuo:æ hie ſepiſſime Av. q. ſſeacin
tas ĩmineat tũc ſuffe tie. Orpo bſuat ſine ↄcilio pn cauerũt pereãt: bs iſraelitica. ogioa
ſidis ꝓuin erre bſuͤ ccato ple lelis
Ceenli. nau noeſt tradi orröſher ſancach ſenodalilicen lliter nota ſub illo. F. Item kanenti kegtur Dantlis a
Sgenn ae be cipiod vel e c win lenalaalate n vinlel e enrſe
licuius ad alium ibꝰ vtẽſilibus eccleſie reu ca. v.
☛ necd. eſie Selructe Lalbevd
4 Fatans eapiui Kauetipus oſtench,

lotagepſe⸗
uautmalit
ntabſegt,
ggin e,
Ahiany
hhunenlan,
nuliſs.
Aunennn,
Banubennt⸗
protul kate.
Lrbammie
ohe kenga⸗
hahos
huinminnt
iilkiin
Neſtnanſprte
le li d.
ino. Nng
.yflepoban

ladgcrütn

gaga wmaii
ggamdbir

entamtOad

ſchian
niſto cume
ſo.
Ermulniona

dlana Ne.

ie hei bo⸗

ngtictd

hine gunti.
gonſals
egregnm.l

ica veſtoſ

galss.
eſſsenent
RK
nugtimuen
Nigharcni⸗
Gifnatond⸗
.
numn ih
cnuas,
e.
alinr 0,
oponlint

D

9 MWS nuptiarũ.pollnũtur.ar.q ex veſte alicuiꝰ eñe vel alterius non
dʒ fieri caſula uel aligs oꝛnatus eccleſie.

b Q Zlſa.calices.ſupple debent eſſe aurei uel argẽtei.
c e ¶Ktebantur.ſed nunquid cõſiciebãt:vtiqʒ.nũc aũ

—

t qd ⁊ qdẽ fieri ñ

dʒ.ſed ſi fiat ut in vaſe ligneo uel vitreo ꝗs cõſiciat coꝛpus xpi nihilominus

eſt veꝝ coꝛpus qꝛ in
verbo cöſecrãtis pſi
citur còſeceatio nõ ĩ
vale. ut.ſ.di. ij. in⸗
ter. ver.ſi ita.
¶ £&vi. rix. cõputa
tis lino ⁊ cleto.
e ¶ Succreuit. ar. p̃
latũ nõ poſſe pᷣben/
das dimiuere. qð ẽ
verum ſine cã. ex ð
ſ. pre.ſient.
ſ¶ Placari.C.vñ
vi. meminerint.
Ttalix.ex au
ij. aurum. ſed illud
qñ pauperes more/
rentur fame quo ca-
ſu uẽdi poſſent. C.ð
ſacroſã.ec.ſancimꝰ.
b ¶ Inligneo qꝛ li⸗
num ponoſuz eſt.
i IIn vitreo. qꝛ vi⸗
trum fragile eſt ⁊ in
mineret periculuʒ et
fuſionis.
k VOnſulto.ĩ ſe
rico cõpoꝛali.
¶ Sed in puro. vt
innocens ⁊ ſine ma
cula itelligatur.
m ¶ Terreno. quia
verã carnem moꝛta

lem ⁊ paſſibilem de

coꝛpore aſſumpſit.
xxiij.di.qui epᷣs.
n ¶ Lino. qð tunſio
nibus multis ad cã
doꝛem ðᷣducitur. ſic
⁊rpᷣs preſſuris mul

tis peruenit ad glo/

riam. ita ⁊ boni pro/
pter pᷣſſuras ad glo
riaʒ dñi veniunt. i.
q.i.ſaluatoꝛe.(Ad
de ꝙ ſicut in ſine dr
legi᷑ Matthi.c.xx⸗
vij. Marci.xv.Lu
ce. xxiij.⁊ Jo. xix.c.)
0 T Acobꝰ. ideo
Or frater qa
ualde affimilabatur
ei.nel qꝛ fuit ſiliꝰ ſo
roꝛis matris domi
ni. (Adð ꝙ ita ſcri
bit paulus ad gala
tas.c.)
p CCLelebrationez.
i.oꝛdinẽ celebrande
miſſe. Sba.n. ꝗbus
coꝛpus cðſficit᷑ ab ip/
ſo dño ſunt tradita.
vt.j.di. ꝓx. qꝛ coꝛ/⸗
pus ⁊ ſanguis. ſʒ ẽt
poſt alij alia addide
runt ad decoreʒ ⁊ ſo
lẽnitatẽ.ut.x.di. ec-
enskiiruln
q cte. de cele⸗
Luͤtar⸗ miſſe.
vij.c.adiungit. oſtẽ
des quo a ieiunis cã
tàde ⁊ audiende ſũt.
⁊ quot ĩ die ⁊ q̃ hoꝛa
ſunt celebrande.

ꝓ impio. C. Itẽ Stephanus eps fami
liari amico hilario. CNõomkala
cris hoibus veſtimẽta ſacrata ferank.
Eſtimẽta eccleſie:gbus dño mini
ſtrat᷑ ⁊ ſacrata ðbẽt eſſe ⁊ honeſta
quibus alijs vſibus non debent frui:qᷓ;

eccleſiaſticis ⁊ deo dignis officijs:q̃ nec

ab alijs ðöbẽt ↄtingi aut ri: niſi a ſa-
cratis hoĩbꝰ ne vltio a W rrege p
cuſſit ſuꝑ hoc trãſgrediẽtes vẽiat ⁊ coꝛ⸗
ruere eos faciat ad ima. Itez ex ↄci.
aurelianeni. CÆunns miniſterie
