Antraa adenttnds aiö. adebatn priuſqᷓ;ᷓ inde exiretis. is habere potuerũt:nõ impꝛobaue ñ̃s ðclarauit. ver. iteʒ negi
fanſ eo⸗ ſicut populꝰ ¶Itẽ ad donatiſtas. me eodem. ruüt ſancti viri q;uis illi per ſuas ſu nos Reimm. ſur art
contra ſolu. bic de ſacramentię Ic autẽ deus adeſt ſacramen perſtitiones ⁊ idolatriã ſuꝑbiãqʒ cifnonẽ añ cu hoſtijsi te er
neceſſitatis que ſemger ubent tis ⁊ verbisꝰ ſuis ꝑ quoſlibet ceteros ꝑditos moꝛes deteſtädi eſ plo fuit pñtatꝰ. c. di. tide
eſfectum. niſi ulpa ſleinie n adminiſtrẽtur: quoꝛũ ſacramenta ſent: ⁊ niſi coꝛrigerentur diuino in- iſiij. ppꝛie ifi. (ADDE emmb
impediat: ibi de aas ordi⸗· 2 verba recta ſunt: ſicut mali bomi dicio puniendi. QIdem. Gſiclegik origialt i eus top
tſn demto auo⸗ eccle ia nes gbus nil ꝓſũt: vbiqʒ ꝑuerſi ſũẽ/· ¶Sacfa mali babere poſfuͦt: lic õ nna⸗
tolerat: vel dic quod ſunt pollu j. intus 7 foꝛis. Item. virtutẽ ſpiritꝰ ſancti br̃e nõ poſſim dievrol ſse aiherviihe Wi
2 Aun ad Mosrrr lt t. emarci. i. 2 luce. . i. cpipo
c. vltimo. xv. d. *Lente. . ðM 7 — ze ,&£ . 2 (TVN
. rxv. q. . ſunt ſacra St ea zacharie. ecce p bonos oñdit ſacriſiciũ fuiſſe apð iudeos. C⸗ di.
4 G Scabderaan ee on enete a iun K Ra özachania legte oginalłr ĩ euãgelio luce.c.i. a ¶ Et rectũal. 6
mente erinn rramenorumventas alorma⸗ ꝓpter pſõe ðteſtatideʒ ñi fpꝛobari dca illiꝰ.S.xxxvij.di.ſigd uen.c.tulbat nioßt
benmen 3.f. e catholicã.ſʒ ibi expðe.i.er fermã catholice ecceſie. .J.xxiij.q.iij.qd .j.e.q.i:dñs ðᷣeclarauit.v.xix.di.ſcõʒ.j.xxvi.q.ᷣij.ſi de nueſtt
. P Runm vena d⸗ dicitur adeſſt talibus facramẽtis: vt veritas ſubſiſtat. area. ð.ix.di.ſi ad ſacras. diſ.xvi.canones dic it ĩ öcreia.ſi ad ſacraſf Apden
.P vt virtꝰpᷣſtet ei ꝗ accipit ignorã ter.S.e.ſi inſtus. dic ꝙ vtile vitiat pĩutile:cũ alteri fit preiudiciũ.lxvi.di.cei.

dent,

din
loftf
Mi ahbe
tinol
Nine
Nſt.s
lien
dichat⸗
Mdſis li⸗

hind .
Pigßz
Cerüſbieh
tis i
ide Gätor
le nr⸗

iboiemb,
gut l e⸗
eſizi
herbh,

lltt .

ulichnee
csgpe⸗
miis i
nigecles
turirbcſe⸗
Rawing
weintſe
Nttrtoni
athurnsti⸗
moͤfdepd⸗
Ates iets
oſoenfehht
nli.
sſctli
Ms lln
iſpeſtſi.
uri. is
abuerünt ſil
apld ilos
luſi i.
Uafäſär:
nauafte⸗
ainte
nüͤgkioms
1e,,⸗
mnuni
nnonmo
Entimii
ne ii.
u w
nrbinon
Nlet⸗
leſunti⸗
rfris, 4

6lini
iboſtisi
o
cckſan

=—

Ctei
*D
n
man
gilt
ulſ.

mdee
iniin
lavtt

Enm A-

1 O.. .

ſacram̃ta neceffitatis: vłcirca iſta duo cũ ñ inſtat neceſſitas. boc eſt atendendũ

(D) alte autem operationes.i.mulca ſunt dona que ſpiritus ſanctus
b Aop

operatur.

In quodam.i.in epiſtola prima ad corinthios.xij.c.
c¶Kt in ſaul.⁊ in caypha:expedit vt vnꝰ moriatin ⁊c.j.eo.q. pꝛopheta
uit. (AODDE ita de ſaul legitur in pꝛimo libro regũ.c.xviij.de caypha

aũt habetur in euãgelio
Yoannis. c. xi.

d Boni. l. per gratiaʒ

„ „

q.iij.deus qui.
eA Emiſſionem pec
eatoꝝ. auari non
dant.i.indigni ſunt da
re.j.de conſẽ.diſtin.iiij.
quomodo. vel intellige
de pꝛeciſis: qꝛ non dant
in veritate niſi ſacramẽ

tum in neceſſitate ⁊ eius

etiam virtutem.
¶ Auari.i.idolatre id
eſt quilibet mali.xxviij.
q.i.idolatria.

¶ Que per orationem

qꝛ facilius pꝛecibus in/
ſtoꝝ qui ſunt in eccleſia
obiĩetur remiſſio: vt.j.
xxiij.q.iiij.obtineri del
per vinculum charitatis
eccleſie dimittuntur pec
cata.j.de conſe.di. iiij.
eccłie cbaritaſ.(ADODE
ꝙ ita ut ſequitur diſcipu
lis dixit dñs in euãgelio
Joanmis. c. xx.
h ¶Foris. ſi intelligas

c.de toleratis.dic foris

i.e eccleſiam que cõplec
titur tm̃ grana.ſi de pre
ciſis dic foris.i.ex eccle/
ſiam militantem que cõ
plectitur grana cuʒ pale
is.vij.q.i.O.cum vero.
¶ Aperte. eum ſit xpi⸗
anus eccleſiam impu-
gnans manifeſte. ſiue p

turbans eccleſiam occul

le.xxxij.q.iiij.recurrat.
ver.ſinali.

k & Siergo ſacramen⸗

ta reſpicii illud.c.ſi iuſtꝰ
fuerit. S8..
¶ Et non inania.verũ

eſt hoc in ſacramenio ne
ceſſitas.xxiiij.q.i.ſi quẽ

forte.
m Sed notandum.ſ.
Rra ſimoniacos. rñdet
enĩ pꝓ diſtintionẽ ſequẽ
tem ſue ↄcluſioniſacra
mentum eniʒz male acce
ptum duplici caret effe⸗
ctu:aut qꝛ in eo pᷣſtito ñ
pcipit᷑ gratia:ſjʒ arguit
malicia.⁊ hoc oĩbꝰ ſa/
cramẽtis eſt cõe: vel qꝛ
negat᷑ executio: qð ſpe⸗
ciale eſt in ſacramentis
dignitatis.

He Wraee H. &. Meceſſitatis. neceſſi
tatis quinq; ſũt ſacramẽ

ta.baptiſmꝰ:conſirma/
tio: penitentia: vltima
vnctio:corpꝰ xpᷣi.In ba
ptiſmo tm̃ hoc ſpeciale
qð iſũma neceſſitate ac/

cipi põt a quocũqʒ.xxxi,j.

di. F. vey verſ?ꝰ ſi. ⁊ idẽ
circa pcnitentiam:nã ↄſi
teri poſſum cuicunqʒ in
neceſſitate. de pe.diſt.i.

queʒ penitet. Circa alis

Alte autem operationes ſũt
ſpiritus ſancti:quas cũ apo-

ſtolus in quodaʒꝰloco cõmemoꝛaſ

ſet ita concluſi::omnia aũt hec ope
ratur vnus ⁊ ideʒ ſpiritus diuidẽs

ſingulis pꝛout vult. Cũqʒ aliud ſit

ſacramentuʒ:quod habere etiaʒ ſi-
mon magus potuit:⁊ aliud ꝓphe/

tia que in malis bominibus etiam

fieri ſolet vt in ſaul?:aliud operatõ
einſdem ſpiritus ſancti:quam niſi
bonðbabere nõ poſſunt:ideſt cha-
ritas.quodlibet hoꝛuʒ heretici ⁊ ſci
ſmatici accipiant:charitas que ope
rit multitudines peccatorũ pꝛopꝛiũ
donũ eſt catholice vnitatis ⁊ pacis
necẽ in omnibus donuʒ eius:quia
nec omnes ſunt eius. Idem.
Ticet ſacramẽta mali miniſtrẽi
remiſſionem peccatoꝛũ nõ pꝛeſtt.
Emiſſionem peccatoꝛuʒ aua
runõ dant:que per oꝛationẽꝰ
ideſt per columbe gemituʒ datur.

Nuicunq; baptiʒat ſi tamen ad eiꝰ

paceʒ illi pertinent quibus datur.ñ
enim raptoribus ⁊ feneratoꝛibꝰ di
cit dominus: ſicui dimiſſeritis pec
cata dimittũt᷑ illi:ſicui tenueritis te-

nebuntur.foris?ꝰ quidem nec ligari

aliquis poteſt nec ſolui vbi non ſit
qui alium ligare poſſit aut abſolne

re:ſed ſoluitur qui cuʒ colũba fecit

paces:⁊ ligatur qui cum colũba nõ
habet pacem:ſiue aperte foris ſit ſi
ne intus eſſe videat᷑. ¶Si ergo ſa
cramentain modum lucis ab imũ
dis coinquinari nõ poſſunt:ſi ĩ mo

duʒ puri fluuij per lapideos cana-

les ad fertiles areolas perueniunt.
patet ꝙ ſimoniaci ſacramentũ vn-
ctionis ſibi quidẽ inutiliter ⁊ perni
tioſe habent:alijs vtiliter ⁊ ſalubꝛi
ter eandem vnctionẽ adminiſtrẽt:
ſicut ergo ſunt vera ſacramenta he
reticorum quantuʒz ad formaʒ:ita
ſunt vera ⁊ non inania! quantũ ad

effectu;. Sed notandũ eſt ꝙ ſacra
mentorum alia ſunt neceſſitatis?:

alia dignitatis:qꝛ enĩ neceſſitas nõ
bʒ legẽ:ſʒ ipſa ſibi faeit legẽ illa ſcr̃a
que ſaluti ſũt neceſſaria:quia itera-
ri non poſſunt cum ſint vera aufer
ri vel amitti nõ debent:ſed cum pe
nitentia rata eſſe permittuntur. I-
laꝰvero ſacramenta que ſunt digni
tatis:niſi digne fuerint adminiſtra
ta:ilta vt digni digne a dignis pro

moueãt᷑: dignitates eſſe deſinunt:
nõ vt minuatur veritas ſacramen-

ti : ſed vt ceſſet officiuʒ adminiſtrã
di:vel loco vel tempore:vłꝓmo⸗/⸗
tione.

AXoco vt ait Teo.

Se bis qui a pſeudo epiſcopis

8 7

ꝙcum peccat quis accipiendo acta penitẽtia rata intelligunt᷑ quo ad effectus. In
ſacramentis vero dignitatis hoc ẽ de iur̃ ꝙ ñ hẽant executiõeʒ cũ peniteãt accipi
ẽtes niſi cũ eis diſpẽſet᷑ ⁊ ſacramenta dignitatis ſũt:⁊ iõ dicit᷑ ĩ plurali.qꝛ ſũt piu
res ſpecies ordinis.xxi.di.cleros.⁊ dicũt᷑ dignitatis:qꝛ adignioribꝰ.i.epᷣis ↄferũt᷑

dinati fuerint:poteſt rata ba-
beri talis ordiatio:ita vt in ipſis ec
cdleſijs perſeuerent aliter vana ha-
benda eſt talis ordinatio. Ecce
aliquis a pſeudo epiſcopis ordina
tus:ſi locum ſue ordinationis mu
tauerit vana eſt:a ſine adminiſtra-
tione erit talis ordinatio.
¶Tempore vt ait Innocẽtius
ordinatis a bonoſo bheretico.
Ane pro neceſſitate concedun-
tur: eadem ceſſante ceſſabunt.
AVogd pro neceſſitate tempo
62 ris ſtatutuʒ eſt: ceſſante neceſ
itate debʒ ceſſare pariter quodur
gebat:quia alius eſtordo legitimꝰ
alia vſurpatio.
¶Ergo ſi aliquis alio tempore
ab eo qui bonoſo ſimilis ſit ordia-
tus ceſſabit ab adminiſtratione:q
pro neceſſitate illius temporis fuit
permiſſa.

G Jqui a pſeudo epiſcopis or-

¶Ntem promotione vt ait Ceo.

Q ni ab bereticis redeunt: ſine
ſpe promotionis in ſuis ordmibꝰ

recipi poſſunt.

JIquis heretice cõmunionis
8 contagione ſe maculauerit h;
in magno beneſicio babeat:ſi adẽ
pta ſibi omni ſpe promotionis:in
quo inueniturordine permaneat.
¶Eccelſi dericus vel ordinatiõe
vel quolibet ſacramento hereticis

communicat:ceſſans a promotio

ne vix in ſuo ordine perſeuerat.
Mon eſt enim de ſacramento hoc

vt de ceteris. Cetera enim vel ad

culpas abluendas dantur: vt ba/
ptiſmus ⁊ penitẽtia: vel pro culpis
non in eternum:ſed ad boram ne.
gantur: vt euchariſtia que in arti⸗

culo mortis penitenti etiam de ne-

farijs peccatis conceditur:hoc nõ
ſolum pro culpa ſed etiam pro in-
famia'.interdicitur etiam pro mũ-
dicieſue imminuta vel extrinſece
vel intrinſece perfectionis prero⸗

gatiua:vt bigamis vel vidue ma

ritis vel illiteratis vel corporis qᷓ⸗

libet parte vitiatis denegatur:qui

bus tamen baptiſmus vel euchari
ſtia non negatur:poteſt etiam talis
cetera ſacramenta adminiſtrare:ꝗ
iſtud ſolumꝰnõ valet cõferre.
MUnde Leo aitt.
CDe epiſcopis qni talem conſe-

crant ꝗnalem conſecrare non licet
Faui epiſcopi? talem conſe

B crauerint ſacerdotem qualeʒ
non liceat eſſe: etiam ſi aliquo mo⸗/

do damnuʒ pꝛopꝛij honoꝛis eua-⸗
ſerint: ordinationis tamen ius

ur qꝛ ñ niſi digni aſſumẽdi ſunt
videt ẽt ꝙ baptiſmoñ ſit neceſ

ſitatis ſacr̃ʒ.ar.de cõ.di.iiij.c.
baptiſmi vicem.

oIlla hic aſſignat vnã diffe⸗

rẽtiã ĩter baptiſmũ ⁊ alia ſacra
aliã poit. j.ĩ ſe. 5. ecce ſi clericꝰ
aliã ĩ illo.5. ecce cũ honoris.

p 2 Iga pleudo.i.ñ candice

electiſ toleratis tñ.ſic.lij.
di. c. i.ar. ð. xij.q.ij.aliẽatiões.
ibi ius cõe:hic miſericordia.

q ¶Eccleſijs. j. e. q.v. c.i.ↄtra

ſo. ibi ꝓpter ſcãdalũ ĩ eccleſia qᷓ
p mãaifeſtã adeptꝰẽ ſimoniã ñ p
mittit᷑ miſtrar̃ hic eõ.ſ.ꝑpꝑ ſcãda
lũ cũ occultũ ſit delictũ ĩ eccłia
cui ĩtitulatꝰc ⁊ nõ ĩ alia ſuſcipit᷑:
ux hᷣ cũ emir illũ ordinẽ.illð cũ
dignitatẽ uł bñſiciũ.j.eo.erga
r ANodꝓ neceſſitate ipiſ ac.
ceeſſate neceſſiate ⁊ diſpẽ
ſatio ceſſare dʒ.
8 σ Q. 1. qꝛ diſpẽſatio vrget
ułqð ẽ accuſatini caſꝰ.i.qð ne
ceſſitas vrgebat.i.ĩducebat ar.
Z.j.xix.q.ij.due.ibi ꝓpter cri/
minoſos.
OS gs hoc.c.nõ logꝗtur de
mero iure.
u ¶ Mromoniis.S.xxxiiij.di.
pᷣcipimꝰ.C.ðpoſi.ſi depoſiti ð
hoc.n.gratificare debet:ut ibi.
x ¶Inuenitur niſi in caſibꝰ no
laſis.ix.q.i.in ſumma.
vV ¶ Ecce. oſtendit magiſter in
hoc. 5ð.differentiã ĩter ſacramẽ
ta dignitatis ⁊ alia:⁊ cauſam
differentie.
5 ¶ Infamia. que etiam ſine
pa ᷣbitur.vi.q.i.S. verum.,.
¶Mundicie. vt ĩ illo ꝗ Zbit
cũ ãcilla.xxxiiij.d i.ſiqꝗſ uiduã.

2 CRud ſolũ.ſ. ordinem.
x? J qui epiſcopi. talem ex
HBöeiemor. inicras.

ualẽ.extra ð pꝛe.graue.
b liquo mð diſpẽſatiue. In
crepatiõe.vt.xlv.di.cũ bea tus
Itẽ ĩ ſcrẽtie recognitiõe.xxi.q.
i.fuertimini iĩ fi. Itẽ ĩ poteſtate
ligãdi ulł ſoluẽdi.xxiiij.q.ij. de
illicita. Ytẽ ĩ puilegijs.xi.q.iii.
pᷣuilegiũ. Itẽ ĩ ordis collanõe.
ut ĩ. c.pñti ſi q epi Itẽ ĩ honoꝛiſ
ablatiõe.ut dixi.xcix.di.nullꝰ.
Itẽ ĩ armoꝝ retẽtiõe:ut.i.q.v
c ¶ Ordiatõis.S.di.l.ex penitẽ
tibꝰcõtra.S.di.xxxvi.q eccłiaſti
c.i.ĩ..i.So.ibi ð his ꝗ ex pti/
nacia ↄtra cãones oꝛdinãttales
hic ðᷣ illis ꝗ ex ſola negligẽtia B
faciũt ĩtelligit᷑.ar.ij.q.i.ĩ pꝛis.
nec ẽ 3 e ð tẽ.or.litteras.qꝛ ibi

ſñ idignũ ſʒ idigne oꝛdiauit.als

ſẽp ẽ hec vitas ꝙ q ꝓmouet idi
gnũ ðpoſitiðeʒ meret᷑:ut.l.di.
ex penitẽtibꝰ.⁊ ar.hic ibi euaſe/
rĩt.ita tñ ſi ſcient᷑ h̊ facit eũ ⁊ ille
ſit ĩ notorio crie.alr ñ poſſet euʒ
fpeller ab ordie ſuſcipiẽdo er ð
tem.or.ex tenof uł dic ꝙ varie
ſũt pene:hodie mitiꝰ agit᷑ ut ef
ð pᷣbẽ. graue.

CTauſa

hoc etiam Ambro. Quidam negauerũt ſe ſcire ſpũm ſauctum cum ba⸗

a & Mon habebunt. ſ. cum aliquis punitur in eo in quo deliquit.

b ¶ Illi. baz. dicit ꝙ illum eundem ordinem non poteſt conferre.ſed minorem
vel maiorem bene ar.extra de tem.or. litteras qꝛ hec pena eſt.⁊ ideo non debet

amplius extendi qᷓ; inueniatur delictum. h. dicit ꝙ bec dictio illi facit ſimpli

cem relationem.
c C Unõ; lar:in eo puniendum
eſſe aliquem in quo deliquit.x
ij.q.ij.de viro.⁊.c.qui ⁊ huma
nis.j.e.q.v.c.i.S.di.lxxxi.va
let. xvij.q.iiij.frater.⁊.vij.q.i.
ſi quis de ordine.⁊.xxiij.q.ij.
admòere.j.xxvij.q.ii.ꝗ dormi
erit.
d C Ecce adhuc perſeuerat aſſi
gnando differentiam ? cauſaʒ
Differentie.
e Jquoſcunqʒ.i.aliquos.
D qð collige ex illo verbo
aſſeclis ab obſequor obſequeriſ
vnde ⁊ aſſecla coruus.aliter ſi
eſſent ſui digni plus eis tenerẽt
ar.xij.q.i.hoc ius.lxxxvi.diſti.
non ſatis.
. In ſcandalumqui ergo oc
caſionem dãni dat damnũ ⁊c᷑.
ex.de iniu.⁊ d.ſi egreſſus.j.
e.placuit.ar..xxiij.q.v.de oc
cidendis.
S SIliſſimus. 5. di. xxv. F.
nunc antem.
b Niſi precellat.i.niſi babe-
at illam diſcretionem que in pᷣ
lato exigitur ⁊ ſi non eminentẽ
tamen ſufficientem.ex.de elec.
cum nobis olimlſufficit eniʒ ꝙ
ſit bonus.lxv. di.c.vlti.quid
ergo ſi omnes ſint valde periti:

non ideo erit iſte viliſſimus: qꝛ

non eſt vt ſalomon. de boc. v
i ¶Ergo. reſpicit illud.c.ex ca⸗
tholica.⁊.capitu.ſi iuſtus. Jo
annes.
k Edit:dicit ꝙ baptiſmus
collatus a ioàâne erat qðᷣ
dã ſacrf̃ale quo abluebatur cor/
pus exterius tm̃.⁊ valebat ad
aſſuefactione.
I¶Dedit.in nomine xpᷣi.vel ĩ
nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus
ſancti.⁊ io.nota.fuit ⁊c.de con
m Dedſeein nomine ventu⸗
ri ⁊c.⁊ ideo fuit.io.
n ¶ Et baptizatum eſt. ſ. de cõᷣ
ſecrati. diſtin. iiij. nõ regenera
bantur. .
o ¶Chriſti eſt. in quarto lib. ſẽ
tentiaꝝ legit᷑. Hic ↄſiderandũ
eſt ſi baptiʒati ſũt baptiſmo xpᷣi
a ioanne baptiʒati: ⁊ qua for/
ma verbox ſit vſus ioannes.
Illi qui baptiʒati ſunt a ioan/
ne neſcientes ſpirituʒ ſanctum
eſſe ac ſpem ponentes in illius
baptiſmo poſtea baptiʒati ſunt
baptiſmo xpᷣi baptiſmus auteʒ
ioannis tm̃ dabatur in nomine
denturi.vnde hiero.ſuper iob
a dicit ſe ĩ xm creder̃ ⁊ nõ cre/
dit ĩ ſpiritũ ſanctũ: nõdũ hʒ cla
ros oculos.vñ baptiʒati a ioan
ne in nomine venturi: qꝛ dixe/

vlteriꝰ nõ habebũt :nec illiꝰvnq;?*

ſacramento intererunt:qð iĩmerito
pꝛeſtiterũt. C Eccedcũ honoꝛis ꝑi
culũ euadant: vt cetera ſacramẽta
ſacerdotaliter adminiſtrare admit
tant᷑:ab hoc ſolo:ꝛnõ modo ꝓ be⸗/
reſi vel ꝓ qualibet maioꝛi culpa:ſʒ
etiã ꝓ negligentia remouẽtur. Jn
abus oibus ſollicite notãdũ eſt:qð
ſacramentũ ſacerdotalis ꝓmotio-
nis pꝛe ceteris oibus magis accura
te ⁊ digne dandũ vel accipiendum
ẽ:qꝛ niſi ita collatũ fuerit eo deſinet
eſſe ratũ quo nõ fuerit rite perfectũ
Cetera enis ſacramẽta vnicuiqʒ ꝓ
pter ſe dãtur:⁊ vnicniqʒ talia fiũt:

q̃li coꝛde vel conſcientia accipiunf.

Iſtud ſolũ nõ ꝓpter ſe ſolũ ſed ꝑp
alios datur:⁊ ideo neceſſe eſt vtꝰo
coꝛde:mũdaqʒ conſciẽtia quantuʒ

dad ſe ſumat:quantũ ad alios vero

nõ ſolũ ſine omni culpa:ſed etiã ſi-
ne omni infamia ꝓpter ſcandaluʒ
fratruʒ:ad quoꝛũ vtilitateʒ nõ ſolũ
vt pꝛeſint ſed etiamvt pꝛoſint ſacer
dotium datur.

AUngde hiero.in michea.

EBSimomac rei ſunt inſidelitatis
eoꝛum qui ſe ſcandalizant.
quoſcũq; ð aſſeclis ſuis oꝛ
dinantes:⁊ vitã eoꝛũ in ſcan-
dalũſpopuli exponentes:rei ſunti-
ſidelitatis eoꝛũ qui ſcandalizant᷑
¶Reuera enim qui ad boc eligũ
tur:vt ceteris pꝛeſint:ſicut oꝛdina-
tur dignitate:ſic peminere debent
ſanctitate.aliogꝗn cur ceteris pꝛefe-
runtur ꝗ nulla meritoꝛũ gratia a ce
teris aſſumunt. ¶ Hinc etiã ſym-
machꝰ laurẽtio mediolanẽſi epᷣo.

¶ Sicut honoꝛe ita ⁊ ſcientia qunui

qʒ precellere dehet.
liſſimus? cõputãdus ẽ niſꝰ
Pcellat ſciètia ⁊ ſanctitate qui
eſt honore preſtãtior. ¶ Patet ex
go illud augnſtini.ſacramẽta vide

licet xpᷣiper hereticos miſtrata ſuo
non carere effectu: non de omni⸗

bus intelligi generaliter:ſed de ſa⸗

cramento baptiſmi.
¶ VUnge idem auguſtinus ait.
Baptiſmus ſine per bonum ſi⸗
ue per malum miniſtretur:reitera-
ri non debet.

1–Edit baptiſmuʒ iudas 1nõ

baptiʒatũ eſt poſt indam.de-

rũt.ſed neqʒ ſpiritus ſanctus eſt:audiuimus iterum baptiʒati ſunt in nomine rpi
explicite.Illi vo qui ſpem in baptiſmo ioannis habebãt ⁊ patrem ⁊ filium ⁊ ſpi/
ritum ſanctum credebant non fuerunt poſtea baptiʒati:ſed impoſitione m anuuʒ
ab apoſtolis ſuper eos facta ſpiritum ſanctum receperunt.llij vero qui non ita
credebant baptiʒzati ſunt baptiſmo xpᷣi:vt dictum eſt.( ADDE ꝙ ita legitur ori
inaiiter in actibus apoſtolorum. c.xix. vnde hiero.qui ſpiruum ſanctum ne/
Rebe cum baptiſmum a ioanne acceperunt iterum baptiʒati ſunt.nequis ex in-
deis vel gentilibus putaret aquam ſine ſpiritu ſancto ſufficere aa ſalutem. de

ptiʒatos ſe dicerẽt baptiſmo ioãnis:quos tñ ĩ aduenientis ieſu nõ in ſuo
baptiʒauit noie.jſti &g nec ĩ xrpi noie nec cũ ſide ſpũs ſacti baptiʒati fue⸗
rãt ñ poterãt acciper̃ baptiſmi ſacr̃m.baptiʒati ſũt igit᷑ ĩ noĩe xpi:nec itera

tũ ẽ in eis ſactʒ:ſj inouatũ.Sed querit cũ in baptiſmo ioãnis nõ cõferk
remiſſio peccatoꝝ vt de

ditioãnes a baptizatũ ẽ poſt ioã⸗
nem.qꝛ qui datus eſt a iuda bapti
ſmus xpᷣieſt:quia ioanne ioannis
erat:nõ iudaʒ ioãni:ſed bapiſi mũ
chꝛiſti etiã per inde manus datũ ba
ptiſmo ioannis recte pponimus.
Item quos iudas baptiʒauit ⁊ chꝛi
ſtus.ſicergo quos baptizat ebꝛiusꝰ
homicida:adulter: chꝛiſtus bapti
zat. ẽ ſacramentuʒ ecdleſie tã ma
gnuz eſt: vt nec ab homicida mini⸗
ſtrante polluatur. C Nẽ cõtra do
natiſtas. Seeodem.
Icut vrgeri videoꝛ dum mi
hi dicit: ergo hereticus dimit
tit peccatũ cum iuſte baptiʒat:ſic ⁊
ego vrgeo dum dico: ergo auarꝰ
religionis ſimulatoꝛ peccata dimit
tit. Si per vim ſacramenti ſicut il-
le ⁊ ille:⁊ ſi per merituʒ ſuũ:nec ille

nec ille. IAlud enim ſacramẽtũ chꝛi

ſti ⁊ in malis hominibus eẽ cogno⸗
ſcitur. In coꝛpoꝛe autẽ vnice colũ
be immaculate nec ille nec ille inue⸗
nitur:vt ſi cuius manꝰ eſſet arida:
veruʒ quidẽ eſſet membꝛũ:quãuis
ſine ſanguine ⁊ inefficax eſſʒ ⁊ moꝛ
tuum:ſic ⁊ fides cum ſit vera:tamẽ
ſine operibus moꝛtua eſt. Item ſic
in bereſi baptiʒatus in nomine ſan-
cte trinitatis:nõ ſfit tamẽ teimplum
dei:ſi ab hereſi nõ receſſerit:q̃ͥniaʒ
neq; in auaricia in eodẽ nomie ba⸗
ptiʒatus fit templũ dei ſi ab auari
cia nõ recedat:que eſt idoloꝛũ ſerui
tus. ¶ Ex his itaq; verbis appa⸗
ret baptiſma quod ab hereticis tri-
buitur: virtute ſua remiſſionẽ con-
ferre peccatoꝛum. ¶Sed ideʒ an-
guſtinus econtra teſtatur in libꝛo ðᷣ
baptiſmo dicens.
CBaptiſma chꝛiſti 2 fi nuila per⸗
nerſitate violetur apð bereticos ta
men caret effectu.
Tiam coꝛde tardioꝛes intelli
gunt baptiſmuʒ chꝛiſti nulla ꝑ
nerſitate dãtis vel accipientis poſ⸗

ſe violari. Sed qꝛvꝰaliud eſt ſacram̃

tum ab effeciu ſacramenti: cuz eos
ain ipſa vnitate eccleſie perdite vi⸗
nunt:conſtet remuſſionẽ peccatoꝝ
nec dare nec habere poſſe.quia nõ
malignis ſed bonis ſilijs dictũ eſt:
ſi cui dimiſſeritis peccata dimittũt

cui tenueritis tenebunt᷑. pʒ ergo br̃/

ticos im dare vel acciꝑe ſacramẽ-

ne palea. xxxii.q.iiij.recurrat.

coõſe. di.ilij.nð regenera

bant᷑:nec ad veritatẽ ba
ptiſmi valeat fides alicu

ius vel infidelitas offi-
ciat: cur reiterat᷑ bapti-

ſmus ĩ ꝗbuſdã a ioonne

baptiʒatis:maxĩe cũ per
circunciſionẽ originale
fuiſſet deleta:vt er ð ba
ptiſ. maiores.S. caute.
HNam ſi dicas baptiſmũ
xpᷣi neceſſariũ eẽ ẽt circũ
ciſis:ↄcludit᷑ gð ꝙ ĩ oibꝰ
baptiʒzatis a ioãne neceſ
ſariũ ẽ ſiue bñ crederẽt ſi
ue male.ſi aũt dicas nðõ
eẽ neceſſariũ q̃re g̊ bapti
ʒatiſũt bapitſmo xpi iã a
ioãne baptiʒati: cũ ijdẽ
eẽnt circũciſi Põt dici
forte e añ paſſionẽ rpi
nulli erat baptiſmꝰneceſ
ſariꝰ:ſʒ tm̃ baptiʒati ſũt
ab aplis ne putarẽt aliq
baptiſmũ ſine ſpiritu ſcõ

ſufficer̃ ad ſalutẽ.qð cre

do:uł forte a baptiſmmo
xpᷣi.i.poſtq; xpᷣs baptiʒa

t ofuit oibꝰbaptiſmꝰfuit
neceſfariꝰ:ſiue ioânis ſi

ne xpi:ſʒ baptiſmꝰxpi tã
i a ſeipſo ratꝰñ ĩdiget ſt
dei adminiculo ſecꝰĩ ioã
nis baptiſmo.vñ bapti⸗
zati ſũt gbꝰrexa ſides ſi
affuit: qð locũ habuitin

baptiſmo.io.við qno.

de conſecra. diſtin.iiij.
ex quo.

p ¶ Ebn ta ti ſetiat

gd faciat:qꝛ ĩtẽtio bapti
zʒatis exigit᷑: vt. .ð coͤſ⸗

2

Di.iiij.ſolet qꝛ nemo di

gð ſ ſẽtit. ff.ð ſup. le. .

labeo. ⁊ ia ñ ẽ cõtra.j.

e0. F. eccde.
cut vrgeri dimit

eit. S. e. xremiſſiõe.

¶ Sic ⁊ ego af. ſuffice

re rñdẽti datr iſtãtiã:ali⸗
bi ſuffi aſſignat ratiõe⸗

xxviij.q.i.ſic.n.⁊ dicẽ ari

ſtoteles.viij.thopicoꝝ.

optia ĩſtatiaxꝝ ẽ dicer =

ñ ſic:ſic ordiabis.ar.he
reticꝰiuſte baptiʒat. di
mittit peccatum.qð ego
nego.⁊ inſto:auarꝰ ba/
ptiʒat iuſte. g dimittit

peccatum: qð non ocede
rent ipſi:ſed dic inſtanti

tiam non valere:qꝛ ſecũ
dum ſnam opinionem.

concludit ſic.xxvij.q:i.

nuptiarum.

s Unice. que comple⸗/
ctitur tan um grana ſi⸗

t G Tiam. ab iſto loco ĩducit magiſter capitula quibus vult pꝛobare qᷓ

heretici ⁊ ſi ſacramentum cõſferre poſſint:nõ tamen effectum ſacra⸗/
menti.quandoq; tñ inducit ꝙ poſſint effectum cõferre:a ſub iſta alterna⸗

tione venit vſqʒ in finem queſtionisfracto freen.
u ¶ Sed quia ſicut aliud eſt eilementum aliud cõſecratio.vt de oſe. di.iiij.
ꝑaquam.⁊ ideo notatus fuit cyprianus:ꝗan

j. eo.ſiquis inquit.

2

„7

on ſecit iſtam diſſerentiam.

ceſſta
pen
Nam
nonce
geii
m
belliag
ſonie
nitſci⸗
ñ ver
CE
feſt,⸗
ſee.

cc
ſi⸗
fiſgi
aniſe.
ſpirin

inif ꝛipſã F eipſum: vt. ſ. de iʒa.c.ſiquis pꝛeſbyter.j.eo.ti.ſiquis per ignorantiã.S.eo.cum paulus.
Nenktſen Falſe der der ngee egiapwtaslicn- sinan Paaing r 5 Heponi. de facto.uel deponi.i.nõ admitti. RR ⸗
dd ce idi gtand e H 8 K Aulianiſte. 7. t Xllij. hic. 5. reſpicit. 5. ſupra poſitum. ſed notaqũ
orſt Orporalia.ꝗa miniſterio coꝛpoꝝ ↄferunt᷑:uł qꝛ q̃dã ſũt corporaeaa n C In pr̃ia.qꝛ nẽo ꝓpheta ẽ accept⸗ĩ patria ſua.( ADDE qð ſiclegit originan
frhn QPaanmecaltoune corpoꝝ ſũt:ułqꝛ ſub corporalibꝰ ſpeciebꝰfe iĩ euãgelio mathe.c aii. Marci.pl-ac iiſ. cr Ja uie uiſ. terati nalebat
ni fad cu cor- i. nolebat.
itin lseAne Fer . potẽtie ſue ñ ruehae. ar. xxx
Erdn⸗ tu valet. nem peccatoꝛum. e
inicann, R . . lcreduli:⁊ ita facere miracula.
iunn b ¶ Pietalis · i. verita Item in verbis domini de blaſ ecclenamredeant. na viit regula iario g pot
n eicoietreetunte femia ſpiritus fancti. . B Iquis confugerit ad eccleſiqʒ facer̃ vt poſſi:dicit᷑ poſſe:vt.ff
neid nebierscum everi Hꝛpoꝛalia ſacramenta que catholicam de paulianiſtis'2 re. iu. qpot. Hlerilla itchigit
86. cGn ſanat bapti⸗ poꝛtant ⁊ celebꝛant etiam ſe cathafrigisſtatutum eſt rebaptiʒa ðeo gtenet erneceſſttate T aſtri
ntunni Lans dat⸗ er fon ·gregati ab vnitate coꝛpoꝛis chriſti ri eos omnino debereꝰ. Si qui ve⸗ e Bd naraden nun. g um
fiini eclele vt co. J. foꝛmam habere pietats poſſunt: ro cerici erant apud eoſanicen imergaraſgne ene pro⸗
3 a. Muii vllt aio arũ Virtus vero inuiſibilis ⁊ ſpiritua inculpati fuerint 2 irrepꝛ bi⸗ erar Gba nͦ baptizat: qꝛ nec ſo
iaru Oui olluuio ctů ig ita in eis eſſe non poteſt: quem · les:rebaptizandi ſunt:⁊ rurſus eti · fã elemẽtũ nec ſola vba ad hoc
– an farenax ur ſerarng admodum ſenſus nõ ſequitur mẽ am ab epiſcopo ecclie catholice oꝛ· ¶cufficit: ur alit q cã baptizat
en — ſol?ꝰ bꝛum quando ãputatur a coꝛpore. dinentur.Si vero examinati minꝰ cm̃ ĩ noie pr̃is ⁊ ſpũs ſcti.⁊ tũc
teto urfi diluuio tãtũ. qꝛ ſo tur bore Egut. 1 de ötrahe dbuü ideſt filiũ qd
ſnopzi baptiſmoñ ſufficit nit? ¶Item ambꝛoſius in libꝛo de ini· apti fuerint depꝛehenſi: ðponieos expoet rt n ideg⸗ iüäa
idi gratia detur. tiandis rudibus. opoꝛtet. Similiter autẽ ⁊ circa dia- gl . 3 a⸗ ſ ſii e D
W eA Er ſe . · cn ſde ope Decodem. ones ⁊ de omnibus qui in eodem e ztra. buͦ ac iiormaͤ: ñ e
ſmi eilectisem On ſanat baptiſmus perſi · cdero ĩueniunt eadẽ foꝛma ſᷣuabit᷑. nt ſaczdaptiſmietno c ga.
W Chme Pants a doꝛum non mundat ſed po- Item Inno. dem dix c ipa a ſitſcrʒ. l. ʒ elem̃
W ad romãos.c.xiiij.ĩ fi. luit:qui in diluuio aquarum ad do SSc ecodem. tũ. ar. ðo.d.ij.c.ſacriſiciũ vñ
lnſi 1 Ibapehzati naz minum non approximabunt: quia Aulianiſte in nomine patris iñ aſinꝰbibat aqᷓ illa bibitſefʒ
eßſauſc Te Serbinuarwem apoſtoluʒ dicitur: quicquid EK filij 1 ſpiritus ſancti minime ſiẽ ð muf dirimꝰ. de cð. di. ii.
nie big kvuj ihn c. woneſter ae ve d rerip baptöamrs nonarian eiſdem no Abũñ ñ cuſtodiũt: alij vñt im
n 6ar ikrommms. nonelernie Ranbu arnnnen mindus tremendis baptizant: nec Poſſibile õ
N “ 8 gelt wus Bee „ mns dſit ꝙ aq ulla ĩ.e. iſtti ici⸗
in bills. J ſoluʒ non pꝛodeſt ſed ad iudiciũ ẽ?. apud iſtos de vnitate poteſtatis di pit a ðſinit eẽ ſaciz.l. ĩ vlt. pla
. b ¶ Enai. ab uno ue⸗ v . p t. pla
Ktiieg Ena ircb und ne⸗ m leo ad nicetem epiſcopũ. une boceſt patris ⁊ filij ⁊ ſpiritus nõeiiſoꝛme baptio teĩ no'e
nunmil 1C Guuz igeſt vna ba⸗ Per manus impoſinonem cõ ſancti queſtio aliquando commo- pfis. c. vt notaui ð cõ.ᷣ di. iiij.
fiür bẽs efficaci ĩ oibs par⸗ firmtur qui ab bereticis baptima taeſt ⁊c. Alijfoꝛmam eccleſie in c.i.iʒp als ordes q pꝛio fũdũt
nu uulis. niſi malitia ſuſti accipiunt. baptizando ſeruant. Sed dum ab ſup iaz i ii⸗ Vlr oe
u pietis lpediat. v! vnũ qꝛ qui baptiſma ab hereticis eis baptiʒantur qui in bereſ vlſci· ua uep? hee: 4s ra in ani
ritin nditeradũ. (AOOE acceperunt cum antea bapti ſmate eis communicant: ſacramẽę nſicct laq: pura aſ c vin ſet
orign eg esnen eyla zatijnon fuiſſent ſola ſpiritus ſan · tum quidem baptiſmi ab eis acci· eer derunen aqj ſ eẽt
ndſii, Pami ageorl.errii cti inuocatione per impoſitionem piunt: virtutem vero non cõſequũ baptiʒatꝰ:nec mirũ ſi icipiat
¶Et. l. ſanctitais manus conſirmandi ſunt. quia foꝛ: tur: quam ſine fide nullus conſequi imare⸗ rtren gi⸗ u
itl Nutẽ graʒ remiſſonem mam tantum baptiſmi ſine ſanctiſt poteſt: vnde de domino Liard g mibi vberſb odinie a lloͤ acte
iktokgii percatox: eraudi iñ v· cationis virtute ſumpſerunt: ⁊ bůc in patria ſua non poteratfacere ſi⸗ ptotuli añ eriſtẽtiã ↄditdiſ ſi pꝰ
ſe⸗ Derera ſeergene regulam vt ſcitis ſeruandam ĩom Turnmbrobter incredulitarẽ eoꝛuũ. ciſtat ditõ: codẽ iſtati iĩcipit x
inl wnneoceßk meh d. mdus eccleſijs pꝛedicamus: vt la⸗ An auguſtinus i bomelia. lxxxr. Sſinit ẽ öbitũ. ff. ð accep. lañ
atnſ⸗ Svermm. macruz ſemel initum nulia iteratto Dum verbuz acccdit ad eleme pe. ?.l. die meliꝰ pot pdi er
ISʒ notãdũ ẽ. quoꝝ ne violetur:dicente apoſtolo: vnꝰs tum ſit ſarramentum.g ẽplũ ĩ ſuo dato vxori a viro ut
wmidnt vt arriani:q dicũt fliux deus vnafides: vnum baptiſma: Etrabe verbuʒ ab aqua qd eũ manniere ui i. ai ki
eniſe. non coeternũ pri. xxiij.· cuius abiutio nulla iteratone teme erit niñ aqua:accedit verbü nerv awr. v z. evl. ar. Biſi.
iilit iiad uerat· randa eſt: ſed vt diximus ſola ſan- ad elementuʒ a fit ſacramentum?*. 3:aꝛ aliveſon 1c. ſy qodie
ftüt Aaan kergi ſa⸗tificatio ſj piritus ſancti nuocanda: vnge iſta tamen virtus aque vt coꝛ dopmãet ñ ĩtellige ĩ a ſĩ pu
cnnug nig ide .vVt quod ab bereticis nemo accipit pustangat ? coꝛ abluat: niſi facien⸗ ero itẽ ar. . f. vuſt. ticio enz
kirt⸗ — acatholicis ſacerdotibus cõſequa- teꝰ verbo: non quia dicit᷑ ſʒ qꝛ cre · 2moriet᷑.itẽ alið exẽplũ pot põi
iufif dã. ver. ſabelliani. tur. CSed notandum eſt: be- ditur?. Nam ⁊ in ipſo verbo alind vbigs ſimul ſnrzBinites5
ſtonh n CEtleſia. qᷓ neceſſa· retici vt ariani ⁊ ſabelliani: quoꝛu, eſt ſonus tranſiẽs aliud virtus ma enefe alt ibinrir.gd
hhingd ria eerni dr.f. vernz glij inequalitatem: ali indiſcretio⸗ nens. CDe his etiam qui in here⸗ 3ʒ W.Qerbu. na oba neceſſaria
mncp 7..6.c De lianiſtis Nem perſonarum conſitentur ba- ſi vel ſciſmate baptiʒantur ſcribit at. ar. i. li. f. o ver. obliga.
un Hagece chriſtu, ptiſma non in foꝛma eccleſie: ſecd aug.ad peirum diaconem dicens. - &t ſit ſactz. i. ſacfz ſit ibi er
n nõ fuiſſeſẽp:ſja maria ſue peruerſitatis miniſtrabãt. De DExtra eccleſiam baptizati perni forma vbox: ⁊ aqᷓ qð ẽ bapti-
tern ſãpſiſſe initiũ: vt. ſ. x xhis ſpecialiter ambꝛo.locutus ẽ di· ciem ſibicumulant ſi ad ecdeſſiam ſmꝰSʒ̃ri ſi ĩi littor marie
ngi iij. q. iij. quida. 5F. panni cens. Mon ſanat baptiſmus bereti, non redierint. n baſrie Rinn to g ear
cinmmn anine: abamtige wicdt corum ⁊c.ſed etiam baptiʒentur et Irmiſſime tene n btenns rutagltear. ſf Hrelielen.deerl⸗
Kimig bole ⁊c. vt ĩ net c 3 reordinentur ? c. 2 dubites extra eccleſia baptiʒza ſꝰ.nã ibi dr ꝙ ſola terra q̃ tan
„ am.per. cacbafrige. Wnge in conci.niceno ſtatutũ ẽ tos ſi ad eccłiã ñ redierĩt baptiſmo i op voisrelelofr ur t
ngut aptizãt ĩforma ec. “ 7, 5 rei ve. q religioſis. ſz exaudi
3 eeetrn ei F.oet. diiii nibe. hic nõ fuit fcã liuria ſa pcanonẽ.xi.q.iii.qm̃ multos.qꝛ excicatio ñ trãſit ĩ tertiã pſonã ſic nec religio.
unbnl cramẽto cũ nullũ preceſſerit.ibi cõtra:vel hoc ĩtelligendũ eſt per illud. 2 ¶ Saciente.ideſt in forma euangelij:in nomine patris:⁊ filij ⁊ ſpiritus ſancti
unn Nam ibi dicit᷑ niſi neceſſitas ac. Nem cõtra.j.e.ſiqð p ignoratiã.ſʒ boc x ¶ Krecditur. cod.ſicut. videtur ergo quod mutus poſſit baptiʒare qꝛ matri⸗
tkium ð diſpẽſatione:illud ð rigor.vel hic loꝗt᷑ ð iure:quia.cũ hoc nullũ fuit pᷣ monium poteſt contrahere maxime ſi tres perſonas poteſt erprimere. quod con
3 us baptiſma:nec ordo: vñ nõ fuit ĩiuria hic alicui ſacr̃o:ſed tm̃ bapnʒãt ccedo ſi eſt mutaſter aliter ſi loqui non poteſt baptiʒzabit. ⁊ quod dicitur vʒ qð cre
NN T ordinat᷑:nec tãgit illð.c.hoc:qꝛ ibi aliꝰcaſꝰ.ſ.qꝛ ibi ſũt due qõnes ſetun itur.⁊ hoc ad ſuſcipientem refertur qꝛ non exigitur ſides conferentis ſed ſuſcipi⸗
ſeen. dum vnum caſum. . entis ð cõſe.di.iiij.tũc valef.ab ipo.n.dãte ſola ĩtẽtio re rit: vt dixi. S. e. ſicut.
rhnim 4 ¶Debef. ar. ꝙ non. baptizatus nullũ recipit ordinem: extra de p.ñ ba

a ¶ Sonus. eſt ſonus vocalis ⁊ eſt ſonus mẽtalis. b ¶ Aliud.i. efficatia a

4
r. ſi vero. entum: licet non ſtp 6 4
de ſen. er. ſi ireratiſacram . are g. dlrni.
VU cE de non it . reindice. 7„ eO.xxii.q
X. 9 ia. 5. vltimo. el men. ionem alicui p eri. Z.]. 1 ob. ta
. rgu alict tquen act o
eihmorel rnghu ckine
q && umen. j. de 9ſe. e ationum. ere. ar.
n c rleſig ranſene ne vſ n. Kucei.eg vrewer Se —
c. c. ecc eſtione ira⸗ r. C. rrogaſti. jiterari ij. di. , n
. „„ e eecn arrſeinn ſtunt mira Pinte ſuereiterar nn in verti
ne . .deranſecrn cum ſſe conferria ma Ka paganis d zton petri nan Erpeare ertra etn vin
bi colle .cum oſſe ſ in ecchi jdrie ců x expleta on ieran.te iin⸗ 4
deo ſib iſſme. ptiſmum p n. valet ñ in ecc alexã t: poſt a- vn on itera 8
* Hadeo. ie⸗Preh boptianan i. Taͤtůͦ. ſalutẽ xaͤder e ia celeb it ſuper iü: vt ſie io. a. is. quid 0a.
dn Sõ advi armulart eantegn mſarb iucl aitel Raaaſep Bianunene ſes
ni abres cckiaſtie on det. C vni is puero orellenore⸗ at um iſidoro. rdia gi
c i. manes m ni eæ tiſm tetvt dei Pter ri tepᷣm eſt: m cunct unt hici i ab or mee
Ade ag men nes am vt bap ioportet; Ane prer⸗ iſole imos iſſent p a10s ainn Erean ahorals n
d Mag ilicet ma la. vir rubie unt dona aj 8 geri id egiſ aptizat b iſma ſint fb ſeo
d i. ſcilie iracu doatur ilia ſun tur. nita leſia 2 qu dũt bat tẽt p vtr bapti vtꝑ ip 1
lanes! bꝛes t ſerpentes ce ma ſe Sccleſte 8 fra Vꝛa quiſa irei din athbecun fuerat epß Rr eoeet o, ionem ru 10
ranbaes ainſanchane SR.—* annn raes nita Illir ſda cat illis vidit peian queſtionem
nme aamnameac tuerunt e tem. pꝛe ihil eſt. J facieba aſe ſu pu reſpoſt ſcta con der ab illo locv⸗ eſtio⸗
Ainphes non t ee raannnihiteſt erät ma nnadae bier lre ritũ c riseer e lus eͤde Nraecii
cen H errbomgne nirgreme e ummlat⸗ is noſt mregtie ſeer ninoͤrͤgerhͤpoͤ iee mel
eſt hic: it⸗ eme ii ionis! bus ir ad fue no rñ gerit.
tre vr Monſtor iraculo. ſ. te erat p pꝛeter v bãt ſimil facie- hm relig 8 iuig auns mteg de⸗ nin .e ſe e gnger. un
Kerun inquane rimam non Pratadis gfare ki non facie aneain ſann non ve⸗ r egen adil⸗ n
— andi ſtare: ft busꝰ⸗ tiſm ſacer hoc legi ſes L
ſecerunt acumunmon gropharas iſrael: vt nt ſalnandi ogationi ribapti⸗ que ſa En oe g a 1
Rat rrg kiecone RuKteocud⸗ e uumnact. aiſinſe limnplei it. benkrnta r
e itertin e var⸗ 4 denmnr PeinbroNannid bere:ſe mose indoue 8 3 oꝛdinã ndin⸗ ad 13
lo: mirum. r exodi. c. ap i no ſitauit ant a⸗ dotibus etiam ꝛantiaz ita rdet vr pſũp. ponb
c. nec agis leglän e autem la?:an qu eſuſcit lta. Er E Hince igno inat 77.7 i. ar. ex pſu F. uur
none 89 reluſc mu facer C bis gpig ntur. oꝛdina iñ alij. inuti. ſti. nu
ita de wi de “ hic dicit apoſtolu g fecit rant . ehie lize tiã O oniñ⸗ i.ð inu re⸗ plett
i.7. vlij. oterant fa C. 2 bap⸗ ꝛanti ba einſti. diuer. 50
e extra dche apoſto on magu ui non p c quod . ꝛanteqᷓ; igno obet ab eo 92 nön ies. C. d ru ẽ cũ
enercoch e⸗ Igeper izet öbet er neinct veri Pet
ir ſinnn — ins m zxpᷣani ꝗ petrus audeba n Igs 1zet? ipe vlte gu l· i. T2 hoc it. c. los
lor Krib viij. 1. vi ars huin ,„ da dfacieba d inde g ant in ce nteqᷓ; — põtifex ſcrip. ailekit
lorum. nc. boceſt tit hic ſ⸗ quo mon: ſe ſcripta er zm. an rũ bap oman⸗ p ſed ſint du cicũt d⸗ tiza
An qui. repe in. §. iebat ſi oꝛuz ſcrit em ep iʒati ite x Sed ro ptiʒa lane. t rebaptiza 1.
P z. c. hi q erponet in F. ci minae ad niceten mam ptiz inet . Se⸗ at ꝗ ba fazcere „ abeo dürtehiin m
„8 c. vt ita ut ꝛno leo aditu oꝛd inez iudic iſtrare gfa⸗ a⸗ zati le dicũt vñ iuũ
nem illius. c OE. ꝙ inß q tem meltr din n inez i niſtr t a b i:male dil conreciut loe
ſnenn 4 oſtolus in lis. C. J iſma ſe Slrnand in 5homin ſubn us ſit g Groman:⸗ 5 ordi⸗ in
ſancnt. Hudcorithtoseeing. Bopti rerandang. t nd ſpiritũ ne pagan Dalca. E Can vlterion ſt. 5. e.
cit hie te la adcori c. ilij. T 5 eſtr nlam cõ icam: vt m ſp tiſmi:lʒ . pꝛebẽ Et ipſex orrigik. clo .
ma epi s ad ephe Nionez Pl Anceẽr leſijs pꝛ lla iter dit vter ordĩa iatũ: bap net. gerit. ſoruz. 4
cetmeltus erfum perenhne aoibus ece initum nu dlo: Wat. ꝛſbyter baptiza nos uſe ſogeo, lcen. H
fg Nemoa m per ccle⸗ = Oi el init apoſt 1 Ipꝛ deẽ nes q ge rigoñ ponit an ird
