iniuriã ꝓpꝛie perſone quẽdã excõicaue
rat:dicens. Pꝛo iniuria ꝓ⸗
ꝛia epo aliqauem excõicare non licet.
Nter querelas multiplices iſido-
rus vir clariſſimꝰa fraternitate tua
fruſtra ſe excõ icatu anathematiʒatũq;
ↄqueſtꝰ keſt. qd quamobꝛem factum fue
rit:dũ a cerico tuo qui pꝛeſens erat vo
luiſſemus adduſcere: ꝓ nuila alia cauſa
niſi ꝓ eo ꝙ te iniuriauerat factuʒ inno⸗
tuit:que res nos vehementer affuxit.
Quod ſi ita eſt:nil te cogitare de celeſti⸗
bus oſtẽdis:ſed terrenã te habere con-
uerſationem ſigniſicas:dum ꝓ vidicta

cipulos. iaco
um ⁊ ioannẽ quos
premiſit in ciuitatẽ
ſamaritanorũ ut pa
rent ſibi hoſpitium.
VWEld coꝛrecuionẽ.
proſit vindicta.

¹QGod rös di
b

BPeccant. . e. ea
vindicta cõtra. vbi

videtur ꝙ apoſtoli
odio deſiderauerũt
Vindictã.ſʒ dic ñ
peccabant in re quã
uolebat ſed in modo
volendi.xij. q. ij. F.
abraã.vſ dic ꝙ pec
cabant ſʒ dicuntur ñ
peccaſſe quia lex hoc
permittebat.ſ.puni
re inimicos.S. e.q.
cum in lege.
tEt ſinees. hiſto
riam hẽs.ij.q.vij.
Itẽ cũ balaã.(Ad
de ꝙ ſic legit᷑ oꝛigi⸗
nali i pſalierio.pᷣs.

cv. ei iia de petro ut

ſegt legit Matthei
c. v. ¶ Actuũ. c. v.)
n . Multumoda.
quã fecit i illa proli
xa leciione:libenter
ſuffertis.vbi narrat
ſuas paſſiones ⁊ re
uelationes ſuus.
1CElimam. biſto

riã babes. rlv. diſt.
9. ſalomd.i0. (Ad

de ꝙ ita de paulo le
git actuũ.c.xv.⁊ in
pma ad Coꝛi.c. v.

x. TLir q̃relas.

Oqueſtus. au

tt Sule ꝗ cõrit ſe

iniuſte ercòtcatũ ⁊ B

pm vetera iura. ut

xi.q.iij.ſi epᷣs.uł die
ꝙ tũc audit᷑ talis cũ
euidẽt᷑ cõſtat ð iiuſta
excdicatiõe:x t er de

ap.ſolicuudinẽ. als

no auditur niſi cum
Dicii excoicauonem

eſſe nulla. ut extra

len. ex.ꝑ tuas Jo.

vopr
ſeghlſan
i di,
(W
gee
Neſſn
igſchielnel
Giu.n i.
ſumtcnlpe.
toni nobi
gelhor din
ioniz.l. i
ini ii
mifmne
tere.ut.p
Eemim
ſegpſegki
bifizn r.
zoccicedis.
hubleeitere
göfacledn
(oͤpes
ſe ſioſte
ſllo. ſicg
poſſumeren
in noſtp
Mocutig
tütigit coͤn
llopno po
ll.f.öpac.

. ll le

6dhefpfi.
liererhſe
Cuutats.
ſac pſes⸗
giin
iuriilat
ſeeit
lofcib
bnir lilio co
ſ. e ininr
ſap. vñ cps
ſeninz capenn
itemnitere e
oͤbisffapi⸗
chs tpfoe.
dlcſoapep
Feminefſun
ſlornt in
ſmie K fie
ſcispht Gji
ocſebepoh
Küfenirer Re
Gpanttad
eſaſtanitep,
ec ltpi
ſteanunnth
Nacſerper
edagiaen
eded
Sinepni
mnlanti
lneq̃ noli⸗
nlndl nii
atoconniͤe

nneeg. .
Eſinengh
nbis, 3
fcübalzͤ
echfckgkatg
W
Nalulehenen
legkchutes
W
Chelnne
iſeitillig
lanone bene
fanb ti tun
uspeſſones t
Amonesſins,
Olmum bie
Pſclondeo S
egialeenot
Gkani n 1
Pmnan Cio,

Tiu
Oeſpo en
NRflegchte
iſtenchrnith
in puienn inn
19. lſcheline
pticaudiktlgi
lcefcöͦſaroͤfut
ocanotr tij
ſoliuudne, d
ducdttoric
ircolcauonenn
ir Pluas d.

XXIII

a ¶ Pꝛopꝛie.ꝭ epᷣs nõ pðr excðõica re aliquẽ ꝓ iniuria ſibi facta:ut bhic.⁊
ſ.e.q.v.ð occidẽdis.nec enĩ põt eẽ iuder in cã ſua:vt.iiij.q.iiij.c.i.ſedõ.
J.e.guiliſarius.⁊.ij.q.vij.ſiqs erga.ſʒ diſtinguas ut ibi notat᷑ per id qð
eſt. lxiij.di.ſalonitane. JYoannes.
b is.debitoꝛi.i.ei ꝗĩ deũ deliꝗt ⁊ ẽ ſi.er de ſen.ex.cõtingit.

c ¶ Oſtẽdit.
ut. j. ſi ea.nã culpa
E qñq; relarare vidi
ctã ut.xxviij.di.ꝗqa
ſunt culpe.
d ¶ Poſſumꝰ. ĩmo
iniuriã nobis factã
tenemur dimittere.
C.ð epi.⁊ cle.ſi quẽ
uis hoc vſus ſinẽ.
iniuriã.i.rãcoꝛẽ. ſʒ
ĩiuriã.i.ſatiſfactðeʒ
liurie ñ tenemur re
mittere.ut.xc. di.ſi
gs ↄtriſtatꝰ:imo be
fac ꝗ ꝓſeꝗt᷑ iiuriã ſi
bi ſcãz. ut. xl. di. ⁊ ꝗ
emẽdat.⁊.j.e.q.v.
ð occidẽdis.nã rei⸗
publice ĩtereſt pẽas
nõ facile dimitti:vt
C.ð pẽis ſi oꝑis ⁊
.ej. e. liuſta.xlv.di.
Biů lllð.ſic g pꝑ pactuʒ
poſſumꝰ remittere:ĩ
qntũ noſtꝝ pᷣuatuʒ
ↄmodũ tãgit:ſʒ ĩiq̃n
tũ tãgit cmodum
alioꝝ nõ poſſumꝰ.

ut. ff. ð pac. iuriſgẽ

tiũ.S.ul.⁊ẽ ſi.lxiij.
Ddi. ſalonitãe.ſic nec
filiꝰpõt remittere id
qð ðbet pfi. nec tu⸗
toꝛ vᷣbitũ pupilli:ut
C. de pa. pactnʒ.⁊?
l. ſe. nec pᷣſes debitũ

ciuitatis.C. tran-

ſac.pᷣſes.ſʒ nũquid

eps pot remittere ĩ⸗/

iuriã illatã ecclie.xĩ
ꝙ ſic qꝛ iniuriaruʒ
actio ñ ẽ ĩ böis nr̃is
ante litis conteſt. ut
eff. de iniur. iniu/
riaꝝ. vñ eps pᷣter cõ
ſenſuʒ capttuli põt
eã remittere.arg. e
ð his q̃ ſi.a pᷣla.cuʒ
apoſtolica.cũ enim
eps ſit pr.ut.xcv.
Dil. eſto. ⁊ pr̃ poſſit
remittter iiuriã fcãʒ
ſilio: ut.ff.ð iniur.
ſz ſi vniꝰ. 5. filiofa.
Feps pot. Sʒ ſi cre
do ꝙ ſolꝰ eps poſſit
illa remittere. Nam
epᷣs ꝓcuratoꝛ dr ec
cleſiaſticarũ reꝝ.vt
xij. q.i.c.vlt.vñ cuʒ
ſit ꝓcuratoꝛ cõditio
nẽ ecclie nõ pot fa⸗
cere deterioꝛẽ: ut ex
de dõa.c. ij.
e ¶ Sine pnia. lte⸗
loꝛis.ſ.coꝛdis cõtri
tõe ſine q̃ nulli dat

pꝛopꝛie iniurie:ꝙq ſacris regulis ꝓhi-
betur:maledictionem anathematis in-
uexiſti. vnde de cetero omnino eſto cir-
cõſpectus atq; ſollicitus:⁊ talia cuiquã
ꝓ defenſiõe ꝓpꝛie iniurie inferre ðnuo
nõ pꝛeſumas.nã ſi tale aliquid feceris:ĩ
te ſcias poſtea eẽ vidicãdũ.¶ Hic idẽ
in homelijs oſtẽdẽs ꝙ peccata q in deũ
vł ꝓximũ ↄmittũt᷑ a nobis pũiẽda ſũt.
ea vo ꝗbꝰi vos delinat᷑ patient᷑ vl tole
rãdavł potiꝰ diſſimulãda ſunt:ait.
aide offendit qui dominica debi
ta imonne dimittit.
Jis qui pꝛelatꝰẽ debitoꝛiꝰ domini
co culpas impũe dimittit:non me
d ocriter pꝛofecto offẽditg debita cele
ſtis regis ⁊ domini ſua pꝛeſũptione re/
ſoluit.ea nanqʒ que in nobis cõmittunt
facile poſſumusꝰ dimittere.ea vᷣo que ĩ
deuʒ cõmiſſa ſunt:cũ magna diſcretõe
necnõ ſine penitẽtia? poſſumꝰ relarare.
Semel vero ckpa dimiſſa recidiuo
doloꝛe iterũ ad animũ reuocari nõ dʒ.
Unde gelaſius gerũtio ioãni germãao
7 petro epis. ¶ Ininria cui ſemel re⸗
mittitur iterũ reuocari non debet.
Jülic vbi bec acta ſunt pꝛeſẽtibus
vtriſqʒ cõſtiterit ⁊ ſatiſfeciſſe ſtefa
nũ ⁊ ſupplicationeꝰ ſuſcepta euʒ ꝗ male
tractatus ẽ ignouiſſe:ſemel ĩ abolitione
remiſſa punitio reciqliuo? doloꝛe nõ dʒ
iterari:diuine ᷣm imitationeʒ cemẽtie
que dimiſſa peccata ĩ vltionẽ redire nõ
patit .ſin vo nibil vel ð ſatiſfactiõe ꝓ·
babit᷑ vel ð remiſſiõe trãſactũ:dilectio
nis vr̃e ſermone monſtret᷑:q̃tenus ſine

nũc ſaltem poterit cõpetens ſatiſfactio

pꝛouenire.illud potius exerceatur:vbi
animum ſanare poſſit afflicti.ſivo irre
miſſibilis perſtat acerbitas:ibidem ni
hilominꝰ vindicet᷑ vbi plectibilis oꝛta ẽ
pꝛeſũptio. ¶ Sed obijcitꝰ illud ambꝛo
ſij:ad pꝛeces helie ignis deſcẽdit ð celo
vt ꝓphete vindicaret᷑ iniuria.qð tuncĩ

telligit᷑ factuʒ:qñ achabꝰ rex iſrael poſt

ſterilitateʒ illaʒ triũ annoꝝ ⁊ ſex mẽſinʒ
que facta eſt qñ pᷣcibus helie clauſum eſt
celum annis tribus ⁊ mẽſibus ſex:miſit
duos quinquagenarios ad heliã qui di
cerent ei:hõ dei rex iſrael vocat te.ꝗ ait
ſi hõ dei ſů deſcẽdat ignis ð celo⁊ cõſu
mat vos.⁊ ſtati ignis deſcẽdit de celo ⁊=
cõſũpſit eos.quo factoꝰnõ cuius meriti
apð deũ eẽt voluit oñdere:ſʒ ꝙ ille eẽt

verꝰ deꝰquẽ colebat.nõ ille ad cuiꝰcul⸗

venia.ut.xxiiij.q.ij.legat᷑.⁊.j.e.ẽ iniuſta.l.di.ſi quis diaconꝰ.habſta g
coꝛdis cõtritiõe põt ſacerdos ptẽ uel rotũ remittrre ſᷣm qlitatẽ perſone:lo
i temporis. ut .xxvi.q.vij.ð hiss
¶Aulic vbi hec acta ſunt.ibi eni eſt cauſa agenda.ut.iij.q.vi.ibi.
g ¶ Supplicatide. bene dicit ſupplicatione.qꝛ ſi nõ ꝑ pᷣces ſʒ propter pee
cuniã remitteretur iniuria infamis eſſet.niſi hoc ſieret auctoritate iudicis
ut.ff. de his qui no.ĩfa.ſurti.S.pactuus.
b¶. Recidiuo.ar.qꝙ ex quo quis ẽ abſolutꝰuel poſtꝙᷓ penituit:ꝙ ampliꝰ
ð illo crie accuſari nõ pot: ut er ð accu.ð his cribꝰ.⁊.ij.q:i.prohibentur

IIII

23˙1 2

ſir ꝗ iurauit ſe nõ accuſatux aliquẽ non pðt eũ accuſare:ut de accu. veniens.lʒ
poſſit denũciare crimẽ ſuũ:ut er de iureiurã.quẽadmodũ ĩ fi.ĩmo eo ipſo ꝙ ꝗs
dicit ſe nolle accuſare nò admittit accuſans:ut.ff.de adul.ſi maritus.s.ſi nega
uerit.ĩmo tacite renunciat ꝗs actiõi ſue.er de his q̃ ft a ma.p.ca.er ore.in ſi.⁊
ey de offi.dele.gratã. Hoc aũt ſcias ꝙ iniuria duobꝰ madis tol li.uł remiſſiðõc

turam ſtupꝛo ꝓpꝛij coꝛpoꝛis ieʒabel nõ
nullos ꝓuocabat:euidẽtiſſimis indicijs
mõſtrare curauit.iiuria ergo ꝓphete nõ
alia quã iniuria dñi ipſius intelligit᷑ que
in paucis vidicata ẽ:vt ceteri terrent᷑.
¶Item obijcit᷑ illud ſlueſtri. /luerij
Apoſtolicus anathematizanit eos:
qui eũ ceperant:vel epᷣoꝝ aliquẽ qui de

inceps ceperit: excõmunicauit. Ecliſaꝛius

WVliſarius patricius noſter mãda
uit me ad ſe venire paciſice ꝓ qui
buſdã ecdeſiaſticis diſpõnibus in pala:
tiũ pꝛincipis:⁊ ad pꝛimũ ⁊ ad ſecunduʒ
velumꝰretinuit omnẽ cderũ ⁊ populum
qui mecum veniebant:⁊ nulluʒ pmiſit ĩ
troire:niſi me ſolũ ⁊ vigiliũ diaconẽ no
ſtrũ.me vovi retẽto ⁊ añ pꝛedictũ patri
ciũ deducto miſerũt me in exiliũ in quo
ſuſtẽtoꝛ modo pane tribulatõis ⁊ aqua
aguſtie.ego tñ nõ dimiſi nec dimitto/ꝓ⸗
pterea offm̃ meũ:ſʒ cũ epᷣis quos ↄgre-
gare potui eos ꝗ talia erga me egerũt:
qnathematizauiꝰ:⁊ vna cũ illis apoſto⸗/
lica auctoꝛitate ſtatui nullũ vnquaʒ tali⸗
ter decipiẽdũ:ſicut deceptꝰ ſũ.⁊ ſi aligs
deiceps vllũ vnquã epoꝝ taliter dece-
perit:anathema maranatha fieretĩ cõ
ſpectu dei ⁊ ſactoꝝ ãgeloꝝ. ¶ Idẽ vi⸗
gilio.habeto uaqʒ cum his qui tibi con-
ſentiunt plene damnationis ſententiã:
ſublatumqʒ tii nomen ⁊ munus mini-
ſterij ſacerdotalisagnoſce ſpiritus ſan
cti iudicio ⁊ apoſtolica a nobis auctoꝛi:
tate damnatus.Sed ⁊ hicꝰ non ſuaʒ ſʒ
eccleſie imuriaʒ vltus eſt. ¶ Quod au-
tem peccatum populi in paucis puniẽ-
dum ſit:moyſes exemplo docuit:ꝗ pec
catum idolatrie in paucos cultoꝛes vi-
tuliꝰ vindicauit moꝛte paucoꝛum expi⸗/
ans peccata multoꝛum:in pñ̃s terrens
in poſterum diſciplinaʒ ſanctiens.ſic ⁊
ipſe chꝛiſtꝰpeccata totius populi moꝛte
paucoꝛum puniuit:duʒ ꝓ foꝛnicatione
totius populi vna die.xxxiij.milia pe-
rierunt.ſic ⁊ ꝓ peccato murmuratiõisꝰ
vel tẽtatiõis nõnulli puniti ſunt:vt eo/
rum exẽplo ceteri ad pniam cogerent᷑:
Sic ⁊ quotidie nõnullos punit deus vt
diuina ꝓuidentia etiã circa humana vi
gilare cognoſcat᷑:⁊ nõnullos etiam per
longa tꝑa ad pniaʒ expectat:vt patiẽtiã
ſue benignitatis nobis oſtendat.ſic etiã
helias culturam baalb vindicauit:ſacer

dotes ⁊ ꝓphetas eiꝰ interficiẽdo:moꝛ/

te paucoꝛuʒ expians peccata imitantiuz

vij. q. ij. 5.er bis olbus. 3 [Sed abic.

ut h̊ vł diſſimulatiõe ⁊ ſᷣʒ
h ſi iiuria illata ẽ ꝑ metũ
anno vtili abolet᷑. ut. ff. qd
me.cã.ſi cũ exceptðe.ꝭs.i.ſi
alio mõ inferat᷑ tollit᷑ cõti/
nuo anno iſti.ð iniu.iĩ fin.
C.ð iniur.ſi nõ ↄuitij.Si
aũt nõ reuocat᷑ ſtatĩ ĩiuria
ad animũ ampliꝰ agi non
pðt ut.ff.ð iniur.nð ſoluʒ
F. i. T iſti.de iniur.S.vlt.
i ¶ mõ patit᷑.ð hoc agit᷑.j.
de pe. di.iiij. diuĩa. ⁊ eſt H
ar.ꝙ poſt pnĩaʒ nõ põt ꝗs
accuſari.de h̊ no.xxxiij.q.
ij.admonere.

ſe ¶ Trã ſactũ. iudicis au⸗

ctoritate ĩtelligas qꝛ ſine
eiꝰ auẽte nõ lʒ traãſigi p ĩ/
iuria illata.ut.ff.de his ꝗ
not.ĩfa.l.furti.

lI ¶ Afflicti.i.iniuriati.

m ¶ Irremiſſibilis.i.ſi nõᷣ
vult dimittere iniuriã. nõᷣ

eni cogit᷑ ad hoc:ut nõui.

z.c.ꝓxi.
n ¶ Merſtat.i.pſiſtar.
o ¶Sed obijcitur. cõtra il
lud ꝙ nullus dʒ iniuriam
ſuam vlciſci.
p ¶ Achab.confundit hi⸗
ſtoriam. non enim achab
miſit illos quiquagenari⸗
os ſed rex oʒias.nec ẽt illud
cðtigit ſub oʒia.(Zldde ꝙ
hec iſtoꝛia legit᷑ ĩ quarto li.
Regũ.c.i.) S
q ¶ Quo facto. ſoluit obie
ctiõem.

r1 Niliſartꝰ. man
dauit. h̊ mãdare
g8 ponitur ꝓroga
re ſicut alibi po
nitur rogare pro manda/
re.ut.xi.q.iij.rogo.

8 ¶Uelũ.i. cameram uel
oſtium.
t ¶ Me vero. vi retẽto. ꝗ
hoc mõ ĩcludit dericum lʒ
alio mõ nõ inijciat manꝰ ĩ
eũ violetas ẽ excõicatꝰ.vt
eỹ de ſen.ex.cũ ðſideres ĩ
pte deciſa.
u ¶. Ana thematiʒaui. S.
e.c. iter q̃relas. ð.ſjʒ dic ꝙ
h iiuria ↄtigit eccha. lxiij.
di.ſalonitãe.uł h̊ͥ nõ erat
ſuꝑioꝛ iudex.põt tñ iudex
coꝛpalẽ ĩftigẽ penã ꝓ offeſa
ſua.nt.xlv.di.⁊ q emẽdat
x ¶ Maranatha. dr ma⸗
ranatha aduẽtadñi.i.vſqʒ
ad aduẽtũ vñi ſit excõicatꝰ
ſupple niſi peniteat.ſic.xx⸗
vij. q.i.de viduus.
y¶ BSacerdotalis.i.clerica
lis.ar.ꝙ alicui aufert᷑ qð ñ
bʒ.ut.v.q.vi.qꝛ iuſta.xx⸗
7 ¶Quoc auũt. dirit.

Z. e. lĩillo. 5. ecce ꝙ crimia. ꝙ qñqʒ delinquẽtes ſunt patiter erpectandi. a illud
menbrum executus eſt. dixit enim ꝙ crimen qñqʒ in paucis eſt vindicandũ ut ce⸗

teri terreantur.
git Exodi.c. xxxij.)

2 Bituli. rlv. diſtin. diſciplina. (Adde ꝙ ita le
1¶ Ana die. vũ finees occidit hebreũ coeunteʒ cũ ma

didita quã hiſtoriã hẽs ij.q. vij. .itẽ cũ balad. (Adde ꝙ ſic ð h legit᷑ nũeri. c.

rij. xv.⁊.xvi.)

a Murmuratiõis.qñ iudei murmurabãt ĩ deſto pꝑ car

nes volebãat.n.ſibi oſtituer̃ ducẽ ⁊ reuerti ĩ egyptũ.xc.di.alieus. b Baal
hãac hiſtoꝛiã bẽs.i.q:i.cũ ſcriptura.( Adde S ita legit ĩ qrto Re. c.x. .

B ij

a .Q5 do peccata. iſtuch
ſpectat ad illud. S. e. F. bis.
ita rñdet᷑.ſũt q̃dã. (Adde

ſicut bic ſegt legit at

thei.c. x. Joan.c. xij.)
b J dqs. nõ bʒ. qꝛ non
eſt iuder.
¶. Immunis F.a peccato
pticipatiõis nec ĩputatur ei
ſi tacet cũ ñ poſſit illud pꝛo
bare.ij. q. vij. pleriqʒ.lʒ ãt
iudex ſciat aliquẽ crioſuʒ:ñ
iõ ſtatĩ põt eum a ſe abijce
re.ut.vi.q.ij.ſi tätum.
d¶ Sine accuſatore.excipi
untur caſus poſiti.ij.q.i.
de manifeſta.

e PSamene diſt. l. vt

coſtitueret᷑.
¶ Multitudinẽ.ſic g rde
multitudinis ñ exercet᷑ vin
dicta.ut.i.q.vij.quotiẽs.
̊ e.ipᷣa piefas..ix.q.i.oꝛ
di atiões.dicũtr᷑ ãt h multi
plures q;. xl. e de cler. ex.
mi.latoꝛes.

g Signũ. ſ. thau. (Eld/

de ꝙ ita legitur Eʒechielis
ca.ix.)
b ¶ Miſericoꝛdia er ſeueri
tate procedens.

i ¶ Separationis.i. excõi

cationis.
k Infirmos.gꝗ lacile ſca⸗
dalizantur. G
ICũ facultas.i.cũ nõ cð

enit᷑ eius pᷣdicatio. nam ſi

nõ ꝓficit potiꝰ tacere debʒ
xi.q.iij.quando. .
m ¶ BGenerali. viij.q.i. qd
autem. 2=ð
n . Mrecepta.poſita ĩ ſu
perioꝛi.S.ex his omnibus.
(Adde qꝙ de tpis legit᷑ oꝛi
ginalr Luce.c.vi.⁊ due
auẽtes q̃ ſequũt᷑ hñtur ad
Roma. c. xij. ⁊ ad gala⸗/
tas. c. v).
o ¶Moli eſſe. he auctoꝛita
tes ſunt expoſite.ij. q. vij.

Cauſa

populox. Qõðvo peccataque publi
cis indicijs deſerunt᷑: punieda non ſint
illo exemplo ꝓbatur:quo xpᷣs q iudaʒ
ſolꝰ furẽ nouerat:ñ abieciſſe ſʒ patiẽter
toleraſſe aſſerit᷑. ¶Q Ande ambꝛoſiꝰ ſuꝑ
pꝛimam epiſtolam ad coꝛinthios ait.

CSJudicis nõ ẽ ſine accnſatõe danare.

J ꝗs poteſtatem non hʒqueʒ ſcit
reum abijcere vel ꝓbare nõ valet:
immunis ẽ.⁊ iundicis nõ eſt ſine accuſa
toꝛeꝰdãnare:ſicut nec Cvpᷣs iudaʒ abiecit
¶Smmiliter nõ eſt ferenda ſnia quãdo
multitudo ẽ in cã:vł qñ ille peccat ꝗ ſo-
ciã hʒ multitudinẽ. ¶ Uñ aug. in lib. ij.
3 epiſtolã permeniäi. ιmul⸗
titudie peccat᷑ vł ab eo ꝗ multitudinem
bʒ ſocia: ab eccłia nõ punit᷑ ſed ðfletur.
On poteſt eſſe ſalubꝛis a multis

Aconectio:niſi cuʒ ille coꝛripit᷑ qui

56. his itaq; rñdet᷑.(Zidde

ꝙ ſic legiur eccleſaſtes. c.

onaſtis.loqꝗt᷑ ibĩ apo
ſtolꝰ ð coꝛĩthio q ad pñia⸗ʒ
redijt.⁊ petijt apoſtolus xt
reciperẽt ipᷣm ⁊ remiſit ei ol
fenſaʒ.⁊ ẽ ſi.xxxv.q.ix.c.ue

niam. (Adde ꝙ ita ſcribit

paulus ĩ Scða ad Coꝛin.
q St iniuſta. ſic iuſti/
cia qñqʒ dr eẽ ſalſa.
nt.xlv.di.va.nã ſepe uitia

vVtutes ſe eẽ mẽtiunt᷑.xlvi.

Aan lege.i.ðᷣuterondio.
vbi ſcriptũ ẽ ð illo ꝗ ĩuitat

aAlios ad idolatriã. nec acge
ſcas ei nõ audias eũ nec mi

ſerearis eiꝰ ſʒ ſtatĩ occidas

eũ.ut.j.e.q.v.ſi audieris.
(Adde ꝙ ſic legitoꝛigial
deutero.c.xii)

8 Diuia. ſi. fl. öpoſi. ſi
hbolem. (Adde ꝙ ſic legt

pᷣmo Regũ.c.x.)

tEtlachrymis.iudex en
Dz moueri adlachrymas

calamiroſoꝝ. ut. ff. ö offi.

pᷣſi.obſeruãdũ. de pe. die
iij. ſunt plures. .

non hʒ ſociã multitudinẽ.cũ vero ideʒ
moꝛbꝰ plurimos occupanerit:nihil ali/
nd bonis reſtat quã doloꝛ ⁊ gemitꝰ: vt
per illud ſignumꝰquod eʒechieli ſancto
reuelat᷑ ileñ euadere ab eoꝝ vaſtatione
mereant᷑:⁊ infra: Reuera cuʒ contagio
peccandi multitudinẽ innaſerit:diuine

diſcipline ſeuera miſicoꝛdiabneceſſaria

eſt.nam ↄſilia ſeparatiõis ⁊ inania ſũt

pnicioſa atqʒ ſacrilega:qꝛ impia ⁊ ſu-

pba ſũt:⁊ plus perturbãt inſirmos bo⸗

nos:quaʒ coꝛrigant animoſos malos.
1 infra. Zurba aũt imquoꝛum cuʒ facul
tas eſt in populis ꝓmendi ſermonẽ ge-
nerali obiurgatione feriẽdaẽ: ⁊ maxie
ſi occaſionem atqʒ oppoꝛtunitatem pꝛe

buerit aliquod flagellũ deſuꝑ dñi:quo

eos appareat ꝓ ſuis meritis vapulare.
¶Pꝛecepta vo enangelica ð dilectio

ne inimicoruʒ ⁊ miſericoꝛdia impẽden
da ꝓximis. exoꝛtatiões quoqʒ apoſtoli

de cibandis vel potandis inimicis:nõ

eatenus intelligẽda ſunt:vt peccãdi re
laxetur ipunitas:ſed vt delinquẽti coꝛ-
rectio ⁊ nature miniſtretur ſubſidiũ:do
nec per ſniam indicis adempta ſpe coꝛ-
rectionis maloꝝ tollatur exercitiuzʒ. In
hoc ergo iubemus diligere inimicos:⁊

miſereri eoꝝ:vt de eoꝛum ꝑditione do
leamus:eoꝝ ſalutem deſideremus.⁊ ꝓ

eoꝝ coꝛrectione quotidie laboꝛemus et
oꝛemus:penitentibus ſolatia impẽda-
mus:alter alterius onera poꝛtãtes:nõ
vt pertinaces ⁊ in malo pſiſtentes ipũi-
tati donemus. Sient enim erga pemtẽ⸗
tes nõ ſeueri ſed miſericoꝛdes eſſe mo-

nemur: iuxta illud: Moli eẽ ꝰnimis iuſtꝰ

qꝛẽ nimis iuſtus qui perit in iuſtitia ſua
4 iteruz. Judiciuz ſine miſericoꝛdia erit

ei:qui nõ fecit miſericoꝛdiã.⁊ iteʒ illud
apoſtoli in ſecunſta epiſtola ad coꝛinthi

Oos.cui aliquid donaſtisꝰ ego.nã ⁊ ego
ſi qad dõaui:ꝓpter vos donanui ac ſi ipᷣe
xpᷣs donaret:vt nõ circũueniamur a ſa

thana.nõ eni ignoꝛamus cogitationes
pere:facit nimis aſperos. Sicut inquaʒ

penitentibus vt dictuʒ eſt miſericoꝛdes
eſſe iubemur:ſic impenitẽtibus ⁊ obſti⸗

natis in malo miſericoꝛdiã impendere

pꝓpbibemur. ¶ Uñ ambro.i lib.i. ð offi⸗

cijs. Be iuſta 7 iiuſta miicoꝛdia.

St iniuſta miſericoꝛdia.deniqʒ in

legeſcriptum eſt de quodam:non
miſereberis illius.⁊ in li.regum legitur
qꝛ ſaul contraxit offenſam:qꝛ miſeratꝰ
eſt agag hoſtium regẽ quem pꝛobibue⸗
rat diuinaꝰſententia ſeruari. Itaqʒ ſiꝗqs
latronem filijs depꝛecantibus motus ⁊
lachrymis? ↄiugis eius flexus abſoluẽ
dum putat: cui adhuc latrocinandi a/
ſpiret affectꝰ:nõne inocẽtes tradetexi-
tio qui liberat multoꝝ exitia cogitantẽ:
certe ſi gladiumꝰrepꝛimit: vicula diſſol
nit:laxat exilium:cur latrocinãdi q̃ po-
teſt clementioꝛi via nõ eripit facultateʒ
qui voluntatem extoꝛquere nõ potuit:

H iede inter duos h̊ eſt accuſatoꝛẽ Z⁊

reum pari periculo?de capite decertan-
tes alterũ ſi non pꝛobaſſet:alteꝝ ſi eſſei
ab accnſatoꝛe cõuictus:ſi nõ id qð iuſti
tie ẽ index exequat᷑ ſed miſeret᷑ alteriꝰ:
aut damnabit pꝛobantem:aut dum ac
cuſatori fanet:qð ꝓbare nõ poſſet:adij
ciet inoxiũ.nõ põt igit᷑ hec dici iuſta mi-
ſericoꝛdia in ipſa eccleſia vbi maxie ꝗs
miſereri dʒ.teneri quãmarie dʒ foꝛma
iuſtitie ne gqa a ↄſoꝝio cõionis vel cria
tionis abſtractꝰ:breui lachrymula atqʒ
ad tpᷣs ꝑata vel ẽt vberioꝛibus fletibus
cõionẽ: quãplurimis dʒ poſtulare tẽpo

ribus a facilitate ſacerdotis extoꝛqat.cñ

ne etiã cũ vni indulget indigno:ad ꝓla
pſiõis ↄtagiũ ꝓnocat vniuerſos:facili
taseni venie:incẽtiuũ tribuit deliquen

di. C Itẽ aug.in libro pſalmorum.

.öHNõn vdebẽmus in mala cauſa pau⸗

peri miſereri.

Eamiſſo iudicioꝰ ſis pauꝑiĩ ma-
la cã miſicoꝛs cuiꝰſi ꝑcis ſaccelloꝰ
ꝓcutis cor:⁊ tãto negorẽ reddis quãto
iuſtũ ſibi fauere videtur. C Idem.
Hoiẽ᷑ miſerẽdũ:peccatori iraſcẽdũ
1No iſta nõia cũ dicimus hõ pec-
cator:non vtiqʒ fruſtra dicunt᷑.ꝗa

peccator ẽ:corripe.qꝛ hõꝰ miſer̃.nec oĩ

no liberabis boieʒ nin eũ pſecutꝰ fueris
peccatorẽ. huic offõꝰnoĩis inigilet diſci

plina ſicut cuiqʒ regẽti apta ⁊ accõmo-

data ẽ: nõ ſolũ epᷣoꝰregẽti plebe ſuaʒ ſʒ
etiã paupi regẽti domũ ſuã:diuiti regẽ
ti familiã ſuã: maritoregẽti ↄiugẽ ſuã
pr̃i regẽti ꝓleʒ ſuã:iudici regẽti ꝓuiciaʒ
ſuã:regi regẽti gẽtẽ ſuã.Et paulo poſt
Ita nulli hoi claudẽda eſt miſicordiaſi
cut nulli peccato ipunitas relaxãda eſt.
hic itaqʒ intelligẽ dũ ẽ:q; nõ ſit ↄtẽnen⸗

da elemoſyna q̊ ꝗbuſqʒ ? paupibꝰ iure
hũanitatis ipendit᷑:qñ ꝗdes dñs ſuble⸗

uauit indigentià pauperũ etiã his locu-
lis quos ex oꝑibꝰ iplebat alioꝝ.⁊ paulo
poſt. nõ ergo ſuſcipiamꝰ peccatores ꝓ

pter h ꝙ ſũt peccatoꝛes:iʒ iñ eos ipſos

qꝛ ⁊ hoies ſũt hũana oſideratõe tracte-
mus.ꝑſeq̃mur ĩ eis ꝓpriã iniqtatẽ:mi-/

ſeamur cõeʒ naturã. Itẽ illð euãä ge⸗

lij ꝙ obijciebatur:qui gladio vſus fue/

rit gladio cadet.auguſtinꝰ expõitĩ ſecũ/
do libro cõtra manicheos ita dicens.

Quis dicatur gladium accipere:
1T Ale gladiũ accipitꝰꝗ nulla ſupiori
ac legitima ptâte vel inbẽte vk cõ
cedẽte in ſanguinem alicuius armatur.

u¶ Tradet.occaſio
naliter.
1¶Si gladiũ.ſʒq̃⸗
re h redarguit eccłia
iudices ꝗ gladiũ repᷣ
mũt:cum als petat
auguſti. reos ñ occi
di:vt.j.q. v. c.i.⁊
c.ð occidẽdis.ſʒ di⸗
cas h loqꝗ ð coꝛnigi⸗
bilibꝰ. ibi ð icoꝛrigi

pꝛogeſt.

py¶VWericulo.pp hH
6 pp

u gdã h dixerũt
ꝙ ĩ criali cã ñi cẽt mi
tiꝰ agẽdũ cũ reo qᷓ;
cũ actore:qð nõ cõ⸗
cedo.ut.xxxv.q.ix.
veniam in ſi.

30. Ciõis. rex qbꝰ?

ſuſpẽſus ẽ non iĩtelli
gas h ð ſnĩa ercdica
tiðis.nã ibi pꝑꝑ picu
lũ ñ ẽ differẽaa abſo
lutio.nã qñq; fit ab
ſolutio a indice non
ſuo. ut e ð ſẽ. ex. ſa
cro.e ð ap.q̃ frõte.
niſi velis ĩtelliger ĩ
eo caſu qñ pp ↄtũa
ciã ðtinet᷑ aligs diu
tius ĩ ercõᷣicatðe.xi.
q.iij. qui inbete.
Vacilitas. ven

ẽ c ð iure ñ dat ſʒ ö

lacto ſepe dat.⁊ ſic
non obſtat.i.q.vij.
exigunt.

7 Ly amiſſo. iu

dicio.i.oꝛdi-
ne inris. .
1 ¶Saccello.i.pau
periate. io.
9 Oa iſta.quia
hõ.ſic.lxxx vi. diſti.
odio.

b ¶ Ofõ. coꝛectio

nis.
c ¶ Hoiĩs.i. ʒʒ ꝙ ali
ꝗs noĩat᷑ ułpᷣlatꝰ uł
pr̃.ut oñdit ꝑ exẽpla
d ¶ Epo. ex h. c. ⁊ ex
illo. S.e.ita ↄſueuit
dici ꝙ illð: ſi pecca⸗
uerit ĩ te frat᷑ iuꝰ:ad
ſolos illos ſpectat ꝗ
ex ptãte pñt pũire.ſʒ
certe h ñ loqꝗt ð ðnũ
ciatiðe ſʒ im̃ ð coꝛre
ctiõe:ad quã ẽt alij
tenẽt᷑ g enumerãt᷑ h
nã ⁊ uicinꝰ tenet᷑ coꝛ
riger̃ vicinũ ſuũ.vt
j.e.q.v.ñ putes itẽ
glz tenet aliũ occkte
coꝛripe.ut er ð hf̃.
cũ ex iiũcto.circa ſi.
e ¶ Familiã. C. de
emẽ. ꝓpinquoꝝ.l.
vna.⁊. xxxiij. q. ij.
placuit.
f¶Marito. ð. vij.
q.i. ſient alterius.
g ¶ Quidbuſaz. S. l
iij. di. gqeſcamꝰ..io.
(Adde ꝙ ſiẽ h ſegk
legitur l euangelio
Dacier l
egladium
T Ketith. linſte.
ſ MMtãte. nã ptãs

gohf ini
Pent.
ſinreen
0 Pon⸗
nfnntei
amdt(30
Nbine,
eie ti)

nii
e.
his. 42
Crants
D
Cog.S
sle
penotoge
honüͤthale
Plumarete
ſnrept.
40 ſch⸗ ſee
ok oi
gahinti fii
A minorl l
auldud initt
potſocog⸗
eolut hief
Luce.C.
gmnoſe⸗
finni c.l.
Nſcntdi
ſintiglholl
Pppalhmſtap⸗
1C Etnal
nndliſuacn
Nund.
(Sänu
beliasnäse
6C Eipooyt
oftesegyr
3
(Weggt
cübier ⸗
tio Regn
no Hege
Mat rr.
Acl,m. 7
pn a0 A
b(Horicie
bcin ſuan
lonſſderabim
ſeeg plſeo
Cökiuit.
bere artii o,
1CCne..
Mognun.

tiaſo⸗
iäͤfitn
lci ihz
leigdnd,
inng,
ninſi.
tsne
Genonſ
r and
Nigiczfte⸗
daſoctenn
eͤſeg e
i ife
Aoirligfl,
ugipo ai
netals din
naöen,
lahee.
Pillins den
zineßdaths
dſcpe ntſ
Goſuda.

Eamit n.

cicoict⸗
is.
Banteloigen
Mnan
Go a gin
elhenn, ai.

Oo. coeti⸗

is ſesali
kutplacur
nditperepl
oerbc
Kaida aueut
d⸗aper
teſftaind
slosſpecnr
ztepitpäe
ehilogdi
ſdebtfoan
Nalquitaif
igeummitb
land tin
rniſi
awiusi
nnet üceft
nve rczohi⸗
rfütnii⸗
Eamlild
unrl
1,1. lt⸗
ſt.
Genii
ſarahenu⸗
Ouintpei
cn ,an
roſibſen
ſuneii
Aubeic⸗NV.
egun
Miht uſt
Pirn ſ

gladij tãtũ a pᷣncive

bẽtur.ut.S.q.i. mi
litare. ⁊.q.ij.c.i.
8 ¶WDoꝛro illð hie
ronymi. S. e.ꝗq ſᷣm
carnẽ.( Adde ꝙ ſit
dr hĩ fi.legi Mat
thei. c. xxi.)

d T) Nand iie⸗

S. v. q. v. nõ
omnis.

contra.

à Cogi. S. rlv. di.

c.ij. S.ſol.ab initio
nemo cogẽdus ẽ ad
bonũ:ſʒ aligs cogit
pſeuerare ĩ eo quod
incepit.nt.j.e.q.v.
ad fideʒ. nec obuiat
quod dicit᷑ ð paulo
ꝗ abinitio fuit coa·
ctus.nã hic arguit᷑
a minoꝛi.i.ex quo
paulꝰab initio ſfuit
coactꝰ ꝙ alij pñt ex
poſt fẽo cogi. (Ad.
de ꝙ ſicut hic ſeqt le
gi Luce. c. xiuj. et

qð ð paulo ſegt le⸗

git᷑ actuũ.c.ix.⁊.x/
iij. Iẽ ſicut dicit de
ſanctis lipᷣs legitur
in pſalmiſta. p̃s. c.)
e¶ Et mali. ut hiſ⸗

mael iſaac ⁊ ſaul et
dauitd.

f¶Bõi malos. vt

helias qn gẽarios.

gCEt pꝛophete. ut
moyſes egyptũ. vt

S.e.q.iij.ñ ĩferẽda.

¶ Adde q ita ut di⸗
cit b ter. legit᷑ ĩ ter⸗
tio Reguz. c. xviij.
qᷓrto Regum.c.xxi.
Matr.xxvij. Jo.ij.
Act.xrxi.⁊.xxvi.⁊ in
pᷣma ad Coꝛ.c.v.)
h¶ MNocẽdi cã.q.d.
plꝰ cãm facti qᷓ; fem̃
conſiderabimus:vt
j.e.q.viij.occidit.
i¶Coſtituit. C. de
here.arriãi.io.
k¶Lerte. S. eo. ;ᷓ
magnum.

XXIII

¶Ponoillð biero.quo eecłia nega⸗
tur aliquẽ ꝑſeꝗ:nõ ita itelligẽdumẽ:vt
generaliter eccłia nullũ ꝑſequat᷑:ſed q;

nuilũ ĩiuſte ꝑſeq̃t.nõ.n.oĩs ꝑſecutio cul

pabilis eſt.ſʒ rõabiliter hereticos ꝑſeqꝗ

mur:ſicut ⁊ xpᷣs coꝛpoꝛaliter ꝑſecutꝰeſt

eos quos de templo expulit.
Uã Augu. ait vincẽtio donatiſte.
¶Pꝛtãatis offõ vtiliter ingeti coꝛigut
Imiũ ſunt ingeti:quos ꝑ oꝛdina
tas a deo ptãtes ſeclares cohbibe⸗
ri atq; coꝛiigi mihi nõ videt᷑ inutile.nã
de mulcox iã conectione gaudemꝰ.itẽ
poſt pauca. Si eni quiſquã inimicũ ſuũ
ꝑpiculoſis febꝛibꝰ freneticũ factũ currere
videret ĩ pᷣcipitiuʒ:nõne tũc potiꝰmalũ

ꝓ malo redderet:ſi ſic eũ ire ꝑmitteret.

; ſi coꝛigendum curãdũqʒ ligaret:et
tñ tunc ei moleſtiſſimus ⁊ aduerſiſſimꝰ
videret᷑:qñ vtiliſſimꝰ⁊ miſicoꝛdiſſimꝰ
extitiſſet.ſʒ plane ſalute repata tanto ei
vberiꝰgr̃as ageret:quãto minꝰſibi pe/
ꝑciſſe ſenſiſſet.⁊ poſt pauca.At ꝗgbuſdã
iſta nõ ꝓſunt.nũꝗd iõ negligẽda eſt me
dicina qꝛ nõnulloꝝ inſanabilis ẽ peſtilẽ
tia? Itẽ poſt aliq̃. Nõ oĩsꝰꝗ pcit amicꝰ
eſt:nec oĩs ꝗ vᷣberat inimicꝰ. Melioꝛa
ſunt vulnera amici quã blãda oſcula in
imici. Melius ẽ cũ ſeueritate diligẽ q;
cũ lenitate deciꝑe. Atiliꝰeſurienti panis
tollit᷑:ſi ð cibo ſecurus iuſticiã negligat
quã eſuriẽti pãis frãgit᷑: vt iniuſticie ſe⸗
ductꝰacꝗeſcat. Itẽ poſt pauca Putas
neminẽ debẽ cogiꝰad iuſtitiã:cũ legas
patrẽfamilias dixiſſe ſᷣuis:quoſcũqʒ in
neneruis cogite ĩtrare.cũ legas ⁊ ipᷣʒ pᷣ-
mo ſaulũ poſtea paulũ ad vitatẽ cogno
ſcendã ⁊ tenẽdã magna violẽtia xpi co
gẽtis eẽ cõpulſuʒ: Itẽ poſt pauca:⁊ cuʒ
noueritis furẽ aliqñ auertendis pecoꝛi-

bus pabulũ ſpargere:⁊ aliqñ paſtoꝛem

flagello errãtia pecoꝛa reuocare. Itẽ:ſi
ſemꝑ eẽt culpabile ꝑſecutionẽ facer̃:nõ
ſcriptũ eẽt in ſcis libꝛis:detrabenteʒ ſe⸗
creto ꝓximo ſuo hũc ꝑſedbar.aliquan
do ergo ⁊ ꝗ eã patit᷑ iniuſtꝰeſt:⁊ q eã fa
cit iuſtus ẽ. Sʒ plane ſepe ⁊ mali᷑pſecn/
ti ſũt bonos:⁊ boni malos::ili nocẽdo
p ininſtitiã:iſti ↄſulẽdo ꝑ diſciplinã.illi
imaniter:iſti tẽpanter.illi ſeuiẽtes cupi
ditate:iſti charitate.nã q trucidat ñ ↄſi-
derat quẽadmodũ laniet.ꝗ autẽ curat
ↄſiderat quẽadmodũ ſecet.ille ꝑſeꝗtiur
ſanitatẽ:iſte putredineʒ.occiderũt ipij
ꝓphetas:occiderunt ipios ⁊ ꝓpheteꝰ.
flagellauerũt iudei xpᷣʒʒ:iudeos ffagella
nit ⁊ xpᷣus.traditi ſunt apoſtoli ab hoi-
bus humane ptãti:tradiderũt apoſtoli
homies ptati ſathane. In his oĩbꝰꝗd
aitẽdit᷑:niſi ꝗgs eoꝝ ꝓ vᷣitate:qs ꝓ iniq-
tate:ꝗs nocẽdi cãꝰ:ꝗs emẽdãdi.⁊ pan-

lo pꝰ ↄſtatinꝰ ipatoꝛ ↄſtituit: vt res cõ-
mictox ⁊ vnitati ꝑuicaciter reſiſtentiũ ſi-

ſco vẽdicarent᷑.⁊ pꝰpauca.certee nulliꝰ
crimẽ maculat neſciẽtẽ. Nẽ fcã nocẽtiũ
q̃ innocẽtibꝰdemõſtrari vel ab inocẽti
bus credi ñ pñt:nõ coĩquinãt quẽquaʒ:
ſed ꝑꝑ inocẽnũ ↄſoꝛtiũ etiã cognita ſu-
ſtinent.nõ enĩ ꝑꝑ malos bõi ſũt deſerẽ
di:ſed ꝑp bonos mali tolerãdi: ſicut to
lerauerũt ꝓphete eos ↄtra quos tanta

dicebant:nec cõionẽ ſacr̃oꝝ illiꝰ populi
relñiquebãt. Jdẽ dõato pꝛeſbytero.
Bẽtici ẽt ad ſalutè inuiti ſũ trabẽdi
O Iſplicet tibi q traheris ad ſalutẽ
dei:cũ tm̃ multos nr̃os ad pnicieʒ
traxeris.qd enĩ uolumꝰniſi te ↄpᷣbẽdi⸗
pſentari ⁊ fuari ne peas:q; ãt i coꝛpe le
ſus es:ipſe tibi feciſti q iumẽto tibi mox
admotovti voluiſti te ad terrã grauit
colliſiſti.nã utiqʒ aliꝰ iq adductꝰẽ tecum
collega tuꝰ illeſus nẽit:qꝛ talia ipſe ſibi
nõ fecit.ſʒ neqʒ boc putaſ tibi fieri ðbniſ
ſe ꝗ neminẽ exiſtias cogẽdũ ad bonũ.at
tẽde ad dixerit apls:ꝗ epᷣatũ ðſiderat:
bonũ opꝰdeſiderat.a tiñ multi vt epᷣatũ
ſuſcipiãt tenent᷑:iuii ꝓducunt᷑:icludũ
tur.patiunt᷑ inuiti mala q̃ nolũt dõec eis
adſi volũtas ſuſcipiẽdi opis boni:q̃;
to magis vos ab erroꝛe pnicioſo ĩ quo
vobis inimici eſtis:trabẽdi eſtis ⁊ ꝓdu
cèdi ad vᷣitatẽ vl cognoſcẽdã vl eligẽ-
dã:nõ ſolũ vt honoꝛẽ ſalubꝛiter hẽatis
ſʒ ẽt ne neꝗaſſime peatis:dicis dñʒ ðdiſ⸗
ſe libeꝝ ar bitriũ iõ nõ debẽ hoĩeʒ cogi

ad bonũ.q̃re ergo illi de ꝗbus ſupᷣ diri·

mus cogunt᷑ ad bonũ attẽde ergo ⁊ ↄſi
dera:qꝙ nõ iõvolũtas bõa miſicoꝛditer
ipendit᷑: vt mala volũtas hoiĩs diligat᷑.
nã ꝗs neſciat nec dãnari hoĩeʒ niſi meri
to male volũtatis:nec libᷣari niſi bonaʒ
habuerit volũtatẽ.nõ tñ iõ ꝗ diligunt᷑:
male ſue volũtati ĩpune ⁊ crudeluer ꝑ/
mitiẽdi ſũt:ſʒ vbi ptãs dat᷑:⁊ a malo/p
hibẽdi ⁊ ad bonũ ſũt cogẽdi.nã ſi volũ
tas mala ſemꝑ ſue ꝑmittẽda ẽ libtati:q̃
re iſraelite recuſãtes ⁊ murmurãtes tã
duris flagellis a malo ꝓhibeanf᷑: ⁊ ad
terrã ꝓmiſſiõis ↄpellebant᷑: Sivo vo⸗
lũtas mala ſemꝑ ſne ꝑmittẽda ẽ libtati
q̃re paulꝰnõ ẽ pꝑmiſſus vti peſſimavo⸗
lütate:q̃ ꝑſeqbat᷑ eccłiã:ſʒ ꝓſtratꝰeſt vt
cecaret᷑:cecatꝰẽ vt mutaret᷑:mutatꝰẽ ut
mitteret᷑:miſſus ẽ vt q̃lia fecerit in erro
re talia ꝓvitate pateret᷑. Si volũtas ma
la ſemꝑ ſue ꝑmittẽda eſt libᷣtati:q̃re mo
net᷑ pr̃ in ſcripturis ſcis filiũ durũ nõ ſo
lũ verbis coꝛriꝑe ſʒ etiã lateraſeiꝰtũde⸗-
re vt ad bonã diſciplinã coactꝰac domi
tus dirigat᷑.vñ idẽ ſalomon dicit.tu ꝑ/
cutis eũ virga:aĩaʒ autem eiꝰ liberas a
moꝛte.Siaũt mala voluntas ſemp ſue
pmittẽda ẽ libertati:q̃re coꝛripiunt᷑ ne-
gligẽtesꝰpaſtoꝛes.⁊ dr eis errãtẽ nõ re
unocaſtis:ꝑduũ nõ inqſiſtis:⁊ vos ones
xpᷣi eſtis:characterẽ dñicũ poꝛtatis in ſa
cramẽto qð accepiſtis ſʒ erratis ⁊ ꝑitis:
nõ iõ vohis diſpliceamꝰ:qꝛ reuocamꝰ
errãtes ⁊ q̃rimꝰꝑditos.melius eni faci-
mus voluntatẽ dñi monẽtis vtvos ad
ouile eiꝰ redire cogamꝰ:qᷓ; ↄſentiamꝰ
volũtati errãtiũ:vt ꝑirevos pꝑmittamꝰ
noli ergo iã dicẽ ꝙ te aſſidue audio di/
xiſſe:ſic volo errare:ſic volo ꝑire.me.

liꝰboc oino pire ñ ꝑmittimꝰquatũ poſ-

ſumus:mõ ꝙ te in puteum q moꝛerisꝰ
miſiſti: vtiqʒ liᷣa volũtate feciſti.ſʒ quã
crudeles eſſent ſᷣni dei:ſ huic male vo-
lũtati tue te ꝑmitterẽt: ⁊ nõ te ð illa moꝛ
te liberarẽt:ꝗs eos nõ merito culparet:
ꝗas impios nõ recie indicaret.⁊ tñ tu te
volens in aquam miſſtivt moꝛereris.

2 1 9

1 DAplicet.alib ar ootl
mũ ꝙꝙ ex quo vnꝰ ſe-
cure põt venire ad indiciũ
EG⁊ alter.ſic er de elec.tc.bo
ne.iĩ fi.ſimiliter dicit lex ex
quo tutoꝛ ſuã pecumã bñ
collocauerit ̊ a pecuniam
pupilli potuit bñ collocaſ/
ſe. ff. ð adm.tu.iutoꝛ. S.i.
ſimilit᷑ er quo res tuas con
ſeruaſui:⁊ res ẽt commoda
tas coſeruare debuiſti.ff.
cõmo.ſi utcerto.ꝭ.ↄmoda
tũ.ĩ fi.tñ hoc ar.fallit.naʒ
⁊ licet aduerſariꝰmeus etiã
ꝗq uenire nõ poterat venit:
nð ideo ſeqtur ꝙ ego tene
bar venire.ut.ff.ðᷣ albi.l.
ſi cũ dies. H. penuitti.
m ¶Inuin. quiq gẽ qð di
citur ꝙ nemo cogitur creſce
re iuitus.ut.lxxiiij. diſt.n.
geſta.⁊.c.vbi.ſʒ ibi loqtur
cũ malo ʒelo ꝗs cogitur:tñ
h ẽ veritas: ꝙ ſi aligs ſem
per eẽt nolens nõ ðberet co
gi. de hoc nõ.viij.q.i.ĩ ſcri
pturis.(Adde ꝙ pᷣcedens
auẽtas apoſtoli legitur in
pᷣma ad thimo.c.iij.)
n Sedét latera. S. xlv.
di. §. ſalomon. (Adde ꝙ;
ſic legitur ꝓuerbiorũ.c. xx
iij. Que do dicũt. S. ꝓxi.
bñtur actuũ.c.xc,)
o&ο Hegligẽtes. ut. Axrxxvi.
di. c. i.⁊ vlti.( Adde ita
legi Eʒechielis.c.xxxiii.)
pꝓQuo moreris bon il
lorum qui ſeipſos interri⸗
munt ſiſco applicantur ſi ꝓ
pter conſcientiam delicti hᷣ
faciãt:ſecus ſi pꝛopter ĩpa
tientiam alicuius doloris
ut.ff. de bo.eorum qui an
te ſen.ſibi mor.cõſci.l.pe.

B ii;

H¶Bebuiſti. J. e. c.ſi no li
cet. 1. c.ñ noſtrũ.⁊ ð con
ſe. viſt. ij. ma. (Adde ꝙ
ita ut ſegk legit᷑ i pſalmiſta
b ¶ In vias. i. hereſes et
ſciſmata.(Aadde ꝙ ita le
git᷑ Patthei. c. xxij.)
Kc Aando vult. ut a ſa
d ¶Zlgar.i.conuenticula
hereticorum.(Zd ꝙ ſic
legitur oꝛigĩaliter geneſis
.c.xxi.) Sð .
eſ Mereditatẽ.j.xxxij.q.
iilj. dicat. Z. ſz h de celeſti.
ibi ð hereditate terrena. vt

„„„„

l.q.iiij.iudei.

ſf¶ Pacatã.ad boc eni cõ
ituti ſũt pᷣncipes ut tueãt

eccleſias.ut.j.ea.q. v.pᷣn
cipes.⁊ ſi noluerint teri
poſſunt excõicari.ut.j.e.q.
v. adminiſtratoꝛes.
g¶ Matrẽ.S.xij.q.ij.q ab
ſtulerit ⁊.xxxij. q.iuij. recur
rat. (Ado q ita ut ſeqtur
de nabuchodonoſoꝛ legit᷑
anielis.c.iij)
b ¶ Tempoꝛales. vides g
ꝙ heretici ſunt occidendi:
pᷣmo tñ ſunt admonẽdi.j.
e.nõ inuenit. in fi. I. j. q.
v.ſi audieris.q̃liter ſit co⸗
gendꝰ dixi.xxiiij.q.i.q̃ do
mus.in ſi.
i QAi peccat.legis.ſi.
cõtra.xxxiij.q.v.noluit.
K ¶ Detrahẽtẽ.q.d.mani

feſte vos poſſumꝰ perſeg

nõ latẽter.(Adde ꝙ ſic le
git᷑ oꝛgialr.pᷣs.cẽteſimo)
1¶ Si.i. an.
mTradidit.noſtradimꝰ
berencos pᷣncipibns. (Ad
de ꝙ ita legit᷑ ĩ pᷣma ad coꝛ
inthi.c.v. ⁊ qð ſegꝗt᷑ ð dño
bẽtur Matthei.c.xxi.)
n ¶ Zelus. zelus hic poteſt
poni in bona uelĩ mala ſi
gniſicatione.( Adde ꝙ ita
Egnr in pſalmiſta.ps.l⸗
xiij.
n¶ Zelus. i.lĩdignatio quã
habui erga eos ꝓ domo
tua:⁊ qꝛ deboneſtabat tem
plũ tuũ.i.q. iij.ſaluatoꝛ.
ver.penſandũ.uł ʒelus.i.
amoꝛ quẽ hũi ad tẽplũ. co
medit me.i.ſuit mihi canſa
innidie propter quam occi
derunt me.

Cauſa

illi te nolentẽ leuauerunt ð aq̃ ne more⸗/
reris.tu feciſti ᷣm voluntatẽ tuã:ſʒ in ꝑ
nicieʒ tuã.⁊ illi ↄtra volũtatem tuã:ſed
ↄtra mortẽ tnã.ſi ergo ſalus illa corpo
ralis ſic cuſtodiẽda ẽ:vt etiã in nolẽtibꝰ
ab eis ꝗ eos diligũt ſᷣuet᷑:quãto magis

illa ſpũalis:in cuiꝰ deſertiõe mors eter

na metuit᷑:q̃̊ʒqʒ ⁊ in iſta morte quã tibi
tuipſe voluiſti iferre:nõ ſolũ ad tpᷣs ſed
ẽt in eternũ moreris:qꝛ ⁊ ſi nõ ad ſalu
tẽ:nõ ad eccłie pacẽ:non ad xpᷣi corpis
Vnitatẽ: nõ ad ſcãm ⁊ idiuiduã charita
tẽ:ſʒ ad mala aliq̃ cogẽris:nec ſic tibi ip
ſe mortẽ iferre ðbuiſti. ↄſidera ſcriptu
ras diuinas:⁊ diſcute quãtũ potes:⁊ vi
de vtꝝ hoc fecerit aliꝗs iuſtoꝝ aliqñ at
qʒ ſideliũ:cũ ab eis tãta mala ꝑpeſſi ſũt
g eos ad interitũ nõ ad vitã quo ↄpei⸗
leris adigebãt.⁊ poſt pauca:repetis ſiẽ
audio qð in euãgelio ſcriptũẽ receſſiſ/
ſe a dño.lxx.alias.lxxij.diſcipulos:⁊ ar
bitrio ſue male atq; ipie diſceſſiõis fuiſ
ſe ꝑmiſſos:ceteriſq;.xij.ꝗq remãſerant
fuiſſe rũſuʒ:nũgꝗd ⁊ vosvultis abire:et
nõ attẽdis:q; tũc pᷣmũ eccleſia nouello
germie pullulabat:nõdũq; cõpleta fue
rat illa pphetia. ⁊ adorabũt eũ oẽs re-
ges terre oẽs gẽtes ᷣniẽt ei.qð vtiq; qᷓ;
to magis iplet᷑:tato maiore vtit᷑ eccłia
ptãte:vt nõ ſolũ inuitet ſed ẽt cogat ad
bonuz. hoc dũs ſigniſcare volebat: ꝗq;
