niflin S lexiſtis ſpũaliter ſpũs ⁊ vita ſũt.itellexi⸗ ti.n. indigne accipiũt ð abus ait apoſto⸗ r Beie vii. vndecon-
uli In ſiltudine.i. ſtis carnaliter ẽt ſic illa ſpus ⁊ vitaſunt lus. ꝗ mãducat ⁊ bibit caliceidigne:iu⸗ Ann iſta: totus xps fuit in
Pinlein lſpecie pais ⁊ vini. ſ Ftibi nõ ſi ſt ſpũs vita ꝗ ſpualiter nõ ĩi diciũ ſibi mã.2 bi.ſed quomõ mãducã/ ſepulchꝛo.i.piona illa hbũa
sſeſen e ¶ Mature.ſ. coꝛpo Fligis ſpũaliter kecllictc locutꝰſũ no us xpᷣs?:quomõ ipſe dixit q.n. man n anranennangune 5
ehiſrne ris rbi. coꝛpꝰꝰqð videtis mãducaturi eſtis ⁊ ucat carnẽ meã ⁊ bibit ſanguineʒ.m.ĩ ts
goenifuun ina. i. g. . cb. n 4 ? bioit ſangnineʒ m. monma
ſöllsſipht 1. Kunelide bibituri illũ ſangninẽ queʒ effuſuriſůrg me mãet⸗ ego ĩ eo:⁊ ſi indigne accipit mrinartonnid abrnnas
onnoſitn Ymonia uit yma e crucmget. ſactz aliað vobis ↄmẽda ſacfʒ acqrit tomẽti magnũ.¶ Itẽ au eratꝛerat in ſepulchro. ita
titnimin bereſis in eccleſia iz ui.ſpualiter itellectũ viuiſicat vos caroꝰ gu.in lib.ð remedio pnie. C Credere I Fm.b. lz quis ſumat totum
Trüirtil dic pᷣma.i.precipuas auũt nõ ꝓdeſt acq;.ſy quõ illi itellexerür xpm eſt mducgre hibere chſtum. rpm non iñ eius animam
ail i. q. vlti. patet. ſic rñderũt.Carnes quippe ſic intellexe/ X qd pars dẽtẽ ⁊ ventrẽbcrede ⁊ nuel animalitatem. (Aade
uui⸗ rũtſicut in cadauere vẽdit᷑:aut ĩ macel maducaſti. credẽ eniʒ in eũ boc eſt elegit Rar dn
— de e n lo dilaniat.ſciẽs aũt ieſus ait hoc vos panẽ ⁊ vinũ mducaf:ꝗ creditiĩ eũ mã- Pencneanmnſt nden
ilmuotii ſeinak aliſo lier alia ſcadaliʒat gaa dixi: do vobis carnẽ meã ducat eũ.¶ Itẽ aug. in li. ſniari pſperi unitate ecclie quẽ D
rſzchnſehe⸗ dirit niſi gl maduacs Manducare: 2 ſangninez meü bibere. ſi Sacramentum ⁊ res ſacramenti ſa guis meus ſigniſicat.
öͤcuntn nerit carnẽ. m. a.b.. exrgo videritis ſiliũ hoĩs aſcendẽtẽ vbi cricium ecgeſte conncunt g¶ Manet.i. per dilecti⸗
iaſu mo m. nõ. h. vi.eternaz pꝛius erat quid eſt hoc:? bic ſoluit qð il- Oceſt qð dicimꝰ q; modis oĩbꝰ omne; adherʒ. a egop gra
hegic ifii qda diſcipulippꝑ vu ſos mouerat. hic apuit vnde fuerũt ſcã appꝛobare cõtẽdimꝰ:ſacrinciũ ec tiam inhabitantẽ in eo ma
ſecnn ene rele gealizati. boc plane ſicitelligerẽt. ill alt cleſie duobus mõis cofici duanns ſia neo ge pe. diſt ..b loem̃.
1. rũt tũc ĩſtrurit dñſq̃ = Hiſzhili je n Seeg; ver. reſuſcitatus.
Penanimni⸗ liter boc elct itelligen vuralig .— ſuum. Ille dnntg. dtemeneor ſpecie ? inuiſibili EZgu. verre vn iub
ſͤbeire. dũ: v marime per ig dirit ſe aſcẽſuruʒ ĩ cel vtiqʒ integrũ:cũ dninti Neſuxpicarne ⁊ ſanguine ⁊ ſa- audi tm̃. ul vbi no pot bri
unan iei n vigrrnis videritis filiũ hoĩs aſcẽdenteʒ vbi erat cramẽto ⁊ reſſacramẽti ideſt coꝛpoꝛe Zon ele dñi:ſz ñ pbibz
erengori toe liũ hoĩs aſcẽdenteʒ . acramẽtalit᷑ accipi coꝛpus
unn c. ipi eni ĩtellererũt dñi:ſʒ ꝙ neceſſtate ĩſtante
Crnrieus ꝙp ptes ⁊ ĩ eadẽ for . ei ñ obeſt ſi ñ accipit ex quo
giltgtad ma deberent accipere coꝛpꝰ xpi pᷣterea qðᷣ cõſumerent illõ cdedendo. pboc penʒ nõ ſtat cũ.nu. n accipit manducat ſpititualiter ſed nõ ſacramẽtaliter. s. . pr.
hmin non eſſe ſiciendum declarat. b ¶Eiꝰ.ſ. chriſti. i R Dat eſe 6tna de dicit ꝙ ſacr̃m ecclie cõſtat ex duobꝰ.ex viſibili elemẽ
it. mrin ¶ Spiritus.i.ſpũalis ĩtellectꝰ. k Qui viuiſicat.i. pdeſt ad ſalutẽ. toꝛũ ſpecie ⁊ luiſibili coꝛpe ⁊ ſanguine xpᷣi:qð ꝓbatꝑ ſimilitudinẽ ĩductaʒ ex
nbatid⸗ i. Caro.i.carnat ĩtellectꝰ?. m t vita ſunt.i.ſpũalẽ vitã ↄferũt n pſona xpi q̃ ex deo ⁊ hoie ↄſtat.ĩſcðᷣa pte dicit᷑ ꝙ verã carnẽ ⁊ vex ſanguinẽ accipi
licn. ſialit itelligeti vita 9lert. = vita. nõ enĩ carnaliter ĩtelligẽti ſct mus ſub ſpecie ant 6 Vini lcrtiapane ꝙ celeſte eenn g eſt ĩ altari: ĩprope
Meſe ſyũs ⁊ viia. O MHoc coꝛpꝰ.ſ.nõ in eadẽ ſpẽ uel groſſitie ułrepñtat dicitur coꝛpus chriſti ſicut baptiſmꝰ improprie dicitur ſides. In quarta dicit᷑ duo *
Dem ne in qua me videtis ⁊ pati videbitis maducabitis carnẽ. m. a.ſ.m. b.ſed I bus modis accipi coꝛpus xpi. E Buob?. i. vno continere.
n nſtald ſacramento.j.e.c.pꝛoxi.⁊.c. omnia. pꝙ Caro aũt.i.carnałĩtellectꝰ. i.duo ſimul eẽ in cõſecratione ſacta: ſpecies viſibilis ⁊ coꝛpus inuiſibile. *
4 lehe dli⸗ tcarnalẽ ĩtellectũ vocat eoꝝ ſtelligentiã ꝗ dicũt uel credũt coꝛpꝰrpip partes E re ſacramenti.i.poſt cõſecrationẽ ſacerdotis:q ſacrincium dicitur:duo ſunt
nd. diuidi. vñ ſcnibit ⁊ dũo a?. q IJntellererut. . diſcipuli recedentes. .l. ſacrametuͦ 1 res ſacramenti que ante coſecrationem ibi non erant.
a ſis ¶ Hoc vos. verba chriſti uſqʒ ibi ſi S̊. ułſuſpenditur vſqʒ illuc vbi erat. re ſacri.ſiue ſacriſiciũ hoc dicat᷑ ipſum ſacramentuʒ.ſ.ſpẽs viſibilis ſiue coꝛ
Gni i Sic. ſupple tũc ſtelligens. ad ẽ h qð coꝛpsmeuʒ ſacto do.⁊ tũc legit n¶dpus chrtſti ſiue immolatio coꝛpis rpi:nõẽ vex qð hic dicit. ſ. ocoͤſtat er ſacramẽ
n igin errogatõe. uł ſic ſupple tũc itelligeris q dem̃ eſt. poſtea dba ſũt aug.i to ⁊ re ſacramenti qꝛ er his nil coõſicit ſed tenent᷑ collectiue pro ipᷣo ſacramento a re

65 terrogatiue vicẽtis. qd ẽ h.q. d. qꝗd ſibi vuit hoc verbũ dñi.⁊ ſtati ſubiũgit ſacramenti eſt impropria locutio.i.illa duo ſicut ⁊ probatio eſt valde impropꝛia

bie nain ſoluuonẽ dicẽs: hic ĩ᷑. t ¶Cuũ videritis.ĩterrogãdo bᷣ inſerit aug. qſequit. rpi perſona pfici᷑ er deo ⁊ hole.i.p eſt verus deꝰ ⁊ pomo:nõ.n.ex deo
ne nni⸗ u1 Coꝛpꝰ. ĩ tali foꝛma ⁊ per partes. x Quia gratia. in coꝛpꝰ ſuuz ⁊ hoie aligd coſtituit. vñ aug.xps eſt vna perſona gemine ſubſtantie:qꝛ ðᷣus ⁊ bo
opl ehonit gratia nobis datum. xy¶ In quo.ſ.ſub illa ſoẽ ĩ qua reſurrerit. mo: nec deus huius perſone pars dici poteſt.
nuz 64 orer. in illa.ſ.foꝛma ⁊ repntatione in qua bumanis ⁊ coꝛpoꝛeis ſen mCoꝛpore.quaſi ĩ ſe babet diuinitatẽa hũanitatẽ alteꝝ naturaliter: alterus per
nfepens us ſubijci valet. licet.n. vbiqʒ ſit:etiam in altari quolibet in vera ſorma vnionem. non.n. er bomine ⁊ deo aliquid cõſtituit᷑ ſed ſicut ad cõſtitutionẽ alicuiꝰ

quam de virgine ſumpſit:non tamen ſubijcitar coꝛpoꝛeis ſenſibus.
¶Aeritas.i.verum coꝛpus in foꝛma panis ĩ altari quolibet vbi cõſecrat᷑
⁊ hoc eſt vbiqʒ.ſ.in quolibet altari ubi conſecratur.uel veritas.i.diuinitas.

totius exiguntur ad minus duo:ita ⁊ ad hoc ut xpᷣs ſit deꝰ⁊ bõ exigitur ut illa duo
ſint in eo.i.hũana a diuina natura. ⁊æ hac ſimiluudine di coõſtare er illis ſimiter
exſacramento ⁊ re ſacri nibil cõſtituit ſʒ d coſtare ex illis ſacriſiciũ totalit᷑ acceptũ.

.
. iue accipiat qꝛ ad hot ut plenũ ſit ſacrifciũ xlla duo oportet adeffe. efficar. n. fuit quaͤtũ in edimente.ſed per eos ſtetit qui ſe indignos ſecerunt b
4. m d caleeteacrſpiak d dd de Nreeum chriſtius. * moꝛuns eſt ergo ut hic dicitur pro ſolis predeſtinatis quo ad eſfectmn. ſed 1
. b ¶ Quam ſoꝛma. ⁊ ita nõ eſt panis.ar.j.e.panis.arx..j.ec.qui manducat. quo ad ſufficientiam pro omnibus. 30
e ¶ Caro.i.ſpecies panis ſub qua latet coꝛpus xrpi eſt ſacrm carnis chriſti. t T WMreſciuit. in bona ſigniſicatione.l. 6
¶ CEt ſanguis.i.ſpẽs vini ſub qua latet ſanguis chriſti eſt ſacramentum fanguls uu Nrpÿo.oblata.i.coꝛpus xpᷣi oblatũ ẽ in ara crucis. (
chriſti. 1 ¶ Offerimus. que
e ¶ Inuiſiblr. dupliciter ꝗ . „ tidie offerendo.
dem mãducat rs. ſin ſa⸗ xpi: ſicut rpᷣi pſona cõſiarex deo ⁊ hoie tione ſuis coꝛpoꝛis i diſtinctiõe ſuoꝛum v ¶ Et vna eſt. ieſt .
ctob bonia mali faaunt cumipe xps verus ſit deꝰ? verꝰ ſit bö: mẽbꝛox omniũ vus deus ⁊ vus bõ ſe· vnion kacſools re i
bKaem eſhonefume di q os res illax reꝝ naturã ⁊ veritatẽ in mel ttuʒ ĩ cruce pepẽdit: offerẽs patri ean ſent euntue h⸗
ſatontas na wrie di ſe otinet: ex gbus cõſictur. Coficit autẽ ſeipſũ hoſtiã vinã ⁊ paſſibilẽ moꝛtalẽ vi vna ſides.
mẽtis due ſunt res coꝛpus ſacrificiũ eccłie duobꝰ:ſacramẽto 21 re noꝝ? moꝛtuox redẽptiõis efficacẽ eo⸗ ʒ5 Idipſuʒ. imuta 1
xpᷣi⁊ vnitas eccleſie ſm qd ſacramenti id eſt coꝛpoꝛe xpi. eſt igit ſa⸗ rũ.ſ.quos altitudo dinini conſilij redi- bile ⁊ perpetuum.s. p
notant᷑ h duo modi man- cramentuʒ ? res ſacramenti coꝛpꝰxpᷣi. mẽdos indicauit pᷣſciuii pdeſtiauit vo · di. e. q; coꝛpus. utp 4
ducãdi.ſacramẽtalis ⁊ ſi Itẽ caro eins eſt quaʒ foꝛmavpanis canit modis atqʒ tẽpoꝛibꝰ abꝰid fieri cõ beiua eſſet redẽptio
rimnallss optã in ſacramẽto accipimus: 2 ſãguis gruebat. ¶Itẽ qbꝛo. i epiſto. ad hebꝛe. aln oblatio: ea huic .
aigbile.„quondam. olmwquè ſub vini ſpecie 2 fapoꝛe pota- os. & Woſtia teme oblata eꝛinre crinentſunnaſe i 7
g ¶Teleſtis. i. celeſte ſaora eius que lub vune pecc æ ſapoꝛe pora. dationeſ ti idie offert. Edlt: ur ſaeriſciſs le ſr
metu qo de repreſentat r Mus. caro videlicet carnis: 2 ſanguis coꝛdatione ſue moꝛtis quotidie offert.· galibus. qbus ſarri z
carnẽ dicif coꝛpus rpiſz in eſt ſacramẽtũ ſanguis: carne ⁊ ſanguie Nrpᷣoſemel oblata eſt hoſtia ad fſicium no. teſta. ſuc
pꝛopᷣe. vñ dr ſuo modo ſed vtroq; inuiſibiliter ſpũali intelligibili ſi ſalutẽ ſempiternaʒ potẽs.ꝗd ergo ceſſit.q.d.iſtud non ti⸗
non rei veritate ſed ſigninſ- gnatur viſibile dñi noſtri ieſn xpᷣi coꝛ nos none p ſingulos dies offerimus?: mutat qꝛ igem ẽ qao u
cati myſteriout ſit ſenſus: pns ⁊ palpabile plenũ gra omniũ virrn ſʒ ad recoꝛdationẽ moꝛtis eiꝰ: ⁊ vna eſt Guirer ipnn ſem in
Toe rpᷣi coꝛpus.i. ſigniſi tuʒz ? diuina maieſtate. C Itẽ. Sicut er boſtia nõ multe? quomodo eſt vna non 3 Wienus grl̃ ſu
Waſũo. go celeſtispãis ꝗ xpi caroẽ ſuo mõvo multe:q; ſemel oblatus ẽ xrpᷣi.bocautẽ bet pante eſt i
b ¶ Paſño.ſub hac appel 189 AleueEe en ba totus 1
latione accipe carnez xpi er cat᷑ coꝛpus xpi:cũ reuera ſit ſacramẽtu, ſacrihciũ exẽplũ ẽ illius: idipſum ſemꝑ fſ. e. vbi ps eſt. i
ſanguinem. coꝛporis xpᷣi:illius videlicet quod viſ. idipſuʒ ꝓinde boc idẽ ẽ ſacriſiciũ. Alio 2 CAnũ.i. vna ſoꝛ .
¶ Fices.i. fides vocalu bile quod palpabile moꝛtale eſt in cruce gn dicet am̃ in multis locis offert multi ma rofectũ a tamen 4
cñ/n. vr in fide parentum poſitũ eſt: vocaturq; ipſa imolatio car- ſũt xpᷣinequaqs ſʒ vnꝰ vbiqʒ:xpᷣs:⁊ hic Haura ſd ſacrinria. be
peuli ſatuant fnelugikigen nis que ſacerdotis maibus ſit: xpi paſ- plenꝰ exiſts ⁊ illic plenꝰ. ſicut.n. quod 1 Toau ſnign. ,
pareng ſiliter prer. dieun ſio'moꝛs cruciſixio nõ rei veritate:ſy i vbiq; offert vnũ eſt Lorpns 7 n mul⸗· vñ dſus erſedeti
tur fldeles non a fidei vir · gniſicante myſterio: ſic ſacramẽtũ fidei ta coꝛpoꝛa:ita ⁊?⁊ vnũ ſacriſicũ. Ponti cea turba cincto dno n
mte ſed a ſacramento fidei. quod baptiſmus intelligit ſides eſt. fex aũt illereſt g boſtiaʒ obtulit nos mũ deena. Setʒ inmani
vt. . di. iiij. nibil Hierony. in epiſtola ad eppeſſos. dantẽ. Iẽ ipſam offerimdetnüc q tunce bus ſee batiße cbd. le
1 Altiplicit itelligtii. Qnot mõis caro chꝛſſti intelligak. oblataẽ:ↄſumi nõ põt.qð nos facimꝰ: b ¶ Coͤſumi. ⁊ ideo hd
2,vot belligſen . Altipliciter ĩtelligitur zi et in cõmemoꝛationẽ ſit eꝰ qð factũ ẽ hoc ¶ipʒ ſemp idipſin. b.
H foꝛmã ⁊ quãtitatẽ quaʒ ¶ tipliciter iteingitin. ſa ans i mcn noꝛe zi ation? * Moc. n. facite. mal
buit in cruce uet m quon . ſanguis v—ł ſpiritualis illa atq; di eni ſacite ait in meam cõmemoꝛationt itcut qdã per bec 6e
tatem coꝛpis gloꝛificati d uina de qua ipſe ait. caro mea ve eſt ci. ? Item aug.i li. rñſionũ ad ianuariuũ. Cba vominus apo G
ſpirituale vñ qð nulli ſen-· ſan.me.ve.ẽ po.Et niſi me.car.m.⁊ bi. BSacramentum coꝛpoꝛis xpinõ nin dceolos oꝛdinauit:
ſai ſubiacet. . e. illo ſacro ſan.me.ñ babebi. vitã eternã. vel caro ieiuni debemus accipere. facite c. (Addeꝙ le
(Adde ꝙ ſic legi᷑ onigina mea q; crucifixa eſt:⁊æ ſanguis ꝗ militis IE Igdo apparʒ qñ pᷣmo acceperůt ſiclegit Mat. xxvij ſi
nag in enalCrlio Sõ effuſus lãcea. ¶. Nẽ Auguſti. in liꝛo N.Addiſcipuli coꝛpꝰ 2 ſanguinẽ vñinõ ard Eill. Lae, ſen
1. Tia one oblarg. detri. ad coꝛintbioos. eos accepiſſe ieiunos. nũquid tñ pꝛopte M han
CQ non imeadeztorma. Via moꝛie dñi liberati ſumꝰ hu/ reacalüniandũ eſt: vniuerſe ecdeſie: qgq a⸗ IJqdo. ppte⸗ 1
¶ Adde ꝙ ita ſcribit pau⸗/ ius rei memoꝛes in edendo ⁊ po- aieiunis ſemꝑ accipit: Ex boc eniʒ pla L rea. no om lat.
lus in ſecũda ad coꝛi.c.xv) tãdo carnẽ a ſanguinẽ: q ꝓ nobis obla cuit ſpiritui ſancto vi ĩ honoꝛe tãti ſacra nis rpii actio nfa eſt eſ
m ¶& Emel. ſcimꝰ. xrij. ta ſũt figniſcamꝰ. ¶ Itẽ in pſalmo vi· menti pꝛus ios chriſtiani dominicum lectd. ſ. di. ii. ppꝛie
— q. v. h vf. (Adde eſimo. C Enomõ xps ſit imolatus coꝛpus intraret ãz ceteri cibi. Maʒ iõ ꝑ riiij. q. v. ditit. m
E Nipmasgareige vir Fend 2uomodo quotidie immolat- vniuerſuz oꝛbẽ mos iſte ſeruaf. Neq; el Galün di e⸗ n
ĩ pma petri.c. iiſ. ad Ro Emelrxpᷣs moꝛtuꝰeſt inſtus ꝓ in- enim quia poſt ebos dominus dedit ꝓ x Raraak. nügaͤ wnn
manos. c. vi.) Jiuſtis: æ ſcimꝰ certũ babemꝰ ⁊ ſpe pterea pꝛanſi aut cenati ffes ad illud ſa- gs cõſiceret prſus n(s
n ¶ me obliuiſcamini. ar. immobili retinemꝰ: q xſs reſurgens a cramẽtũ accipiendum cõuenire debẽt: b.d. ꝙñ lʒ ſec? dicat dum
ꝑr memoꝛiam multa fieri mMoꝛtuis iã nõ moꝛitur moꝛs illi vltra ñ aut ſicut faciebãt quos apoſtolus redar lalijs ſacrs. B. xo Una
Barwii virit. Claucitur dominabik. vba iſta apoſtoli ſunt iñ ne gnit ? emendat:menſis ſuis iſta miſcei dcỹ ꝛ egoelz feriũ ac
eie nli bie viria và obliuiſcamininqs ſemel factuz eſt in me Mamaueſ⸗ aluatoꝛ?ᷣ quo vebementius betece l n⸗ mmnin
I cruce ſempĩ atis. Qnos Moꝛia noſtra ſit oĩ qno quotiẽs paſcha commendaret myſterij illiꝰ altitudinẽ: Tätia als ñ ofeciſſet ihnſti /
recreas ieſu tam ſacri co- celebꝛar nũd totiẽsxpᷣs occidit᷑:nõ:ſj vltimũ hoc voluit inſigere?coꝛdibus ? dxñs.(Aadde ꝙ ita hanisin
poris eſu: AI vitijs mũda ãaniuerſaria recoꝛdatio repᷣſẽtatꝰqð oli memorie diſcipulorũ a quibus erat ad nt ſegt fdarguit apo ſrane co
ſacrati ſanguis vnda. Sʒ factũ eſt:⁊ ſic nos facit moneri tanqᷓʒ vi paſſionem digreſſurusi:⁊ ideõ nõ pꝛe ſtolꝰ ĩpᷣma ad coꝛl. ſieſel
aklecus ren et teger deamus pꝛeſentem dñm in cruce. cepit quo deinceps oꝛdine ſumeretur: c.ri. R
iaeatcenaan honne⸗ Item in lib. ſententiarum pꝛoſperi. vrapoſtolis p quos eccleſias diſpontu- 8,. Mrisineo⸗ lann
cimmaducare imeres, vi ſi⸗ Emel imolatus ẽ ĩ ſemetipoꝰxps rus erat ſeruaret bunc locuʒ. naʒ ſi boc cenãz rp̃s ſuũ coꝛpꝰb unenn
ne ſubiecto nubes ĩ aere pẽ 2a tñ quotidie imolai i ſacramẽto illo monnuiſſet vt poſt alios cibos ſemꝑ it: him qre p?ois. Gament
det. a cctrũ terre ſuſtentas qdjita intelligendũ eſt: qꝛ in manifeſta reciperet᷑: cedo ꝙ eum moꝛem nemo i. vltio loco. ſi Sqrii puschri
ſapoꝛ pondus quoq; ⁊ fa guinẽ xpᷣs ðderit (Oui
panin. o ¶ Repreſentat. qꝛ tũc legit᷑ paſſio dñi ⁊ plentꝰ Rñ.ið cenatꝰ vñs ccẽatis diſcipulis coꝛpꝰſuũ tradidit arib iimun
omnia q̃ in eius paſſione acta ſunt ad memoꝛiaʒ reducũt᷑.foꝛte dicit de his q̃ funt nẽ oiuʒ ſacfoꝝ ve.te.⁊ agni paſchalis quẽ añ mãducauerat ⁊ ceteroꝝ mon poſſibäe.
Iparaſceue ⁊ de ſalutatione crucis.uel ſecundum aliquarum eccleſiaꝝ conſuetudi ſtraret. h . Inſigefr. nã ⁊ pacta nouiſſima ⁊c. C.ð pac. pacta.ar.ð. S. hnuligen
nem que ſolent paſſionem repreſentare ⁊ reſurrectionem. ðᷣ pe. di.ij. pᷣncipiũ.d.pᷣmo.ut vocet tulliꝰ ĩ reihoꝛicis.validoꝛa ar.l pn. 5COe
p SH Emel ĩmolatꝰ ẽ ĩ ſemetipſo.i.paſſus ĩ ꝓpria pſona ĩ foma bumana. ⁊ĩ ſi.eẽ pponẽa.illð enĩ ꝓcedit qð nouiſſime ſit.ff.ð acqr.poſ.ſi ꝗs añ cõ Uerniten
HH immolatio repꝛeſentat᷑ ⁊ fi memoꝛia paſſionis. duxit. bie Di Hõ dixit. vos oẽs fugietis ⁊ ego adaimwole rinemn
LUOd1,quoà ſemel. . ri ꝓ vobis. k eruaretlar.qð canð ñ ðtermiat nos ðᷣtermiar̃ pofſu· ddᷣ
. Altitndo. chriſtus moꝛtuus ẽ ꝓ oibus quo ad ſufficientiã nõ quo ad effectuz: mꝰut.xxij. q. d. b Stang venend te. qſitũ ar. .ij.q. v. Jſuluiſti R

MU õõ WDBMD ” ? ð D 22

n
b CMDmanane eni dñ
d mand 8 iube
nnen 4 C Badunm boe multn eſbi Pohe miuat.xxviij.q.i.ſit Di.
nd . Dgaammn kenf n eipneit ünarerea aur eni. r CSimlli 1.
in 8 Dnre. . e. ꝛdinari. 6 enene enn id
ni Ants.in . 4 orinaniuauuna ſignificat 3 19
onex- ri. I prim nem cui inem. i. ſpẽ ortis ſue pam J
n Rair c mutaſſet. C 8 USang 1nos po Kozi⸗ qua ſareten ⸗ nis.
nſgn hoc he Min ſoꝛme hboc ſacram um vero ait nguinis.non moil vebenien xpᷣi moꝛtuũꝓn
nng Henis tvinun. tres cum weneit ſoauehsepdmon de bnus dvepreſemanone. Nd. vonte adͤſimiinn
tran mm inni iti 1e H * de ꝙ ſie *
ud rGmGmm ren d anretever i erarern an ndnomah,⸗ J oanontecß, conſecr aTirh bic legitur
linegri propterill 7 ſtatim on ad iudici nurit domi co m verba chꝛi aretur pãäis r Parci. xiiij. Dat. c. yxvj.
ſaſcinl⸗ boru orum F⸗ . im ſubtexui udicium i ma- oꝛpus xpi eſt. dei a chꝛiſti a paäis x .xiiij. 1 Luc EW.
ſi orum chriſti em̃ ti oꝛdi xuit que ad ei conueniati cipite? edi deinde audi cceſſeru ¶ Eniuerſa.i ce. rriſ)
tſinft cia m.ill ica foi inem perti e ad eiuſdẽ iatis. e ⁊ edite de audi die nt adqua a.i. vinum
e⸗ am.ille.n. qui ieiuni ⁊c pertine E dẽ ſacramẽ coꝛ ex hoco icentez; m. et
ã i eaf era ãt cũ et quon vini n.2 ante boc eſt eni D nẽ pãnis.qui
no iet 1 Nis ſartosvoteſtbo . bi dat intelli At cuũ vene modo ini ⁊ aque pl verba chꝛiſti enix dit.i is.qui va
gdintu HS ſtola totũ il telligi: qaꝛ mui ero oꝛdiabo rata fueru plenus: vbi ve ꝛiſti calix ẽ eneeneonn
igiimen cunda pa re.ĩ ſe quod illis agẽdi ltũ erat vt .bem nt ibi ſangui rba xpio cho vigerür biqui ſtome
illemi; d V rte reſpo 9 vniu oꝛdinẽ i epi- redemit guis effici pe⸗ ſe igerutur ul
föhn et cuidam obi n ab ipſ. erſa per oꝛbẽ inſinuaretꝰ eſt ſe t. ergo vi tur:q ple tendit i non de-
b ipſo oꝛdinatũᷣ r oꝛbẽ ſi aretd 1 rmo chꝛiſti vni ide qu ple · ille ci nſtomachm ſiee
Pün n niahor nongumt. dinerſ ꝛdinatũt eẽ eruat ecc indei ꝛiſti vnin am po ille cibus uʒ ſicut
4. . . erſa? tens n coꝛporal
lnngn tur in eadem rſitate va ẽquod nuli eſia ſi pſe chꝛiſtus teſti conne on tranſit i alis. vel
huncklnn n enn chrinus ge oraneitib. Anwꝛoinli. de 12 ſanguinem ſ̃ tur ꝙ co m coꝛporis ſi R
ihse us eſt. in tertia pak N eſt panis: . .Ante con ꝛo. in li. cuius ſide ⁊ teſti uum accipi zponos enem Cbi jen üle. eſt
dich⸗ ertia po⸗ anis: ſz vybis i ne conſe debe teſtificati ipiamus: vori s anime nõ
niinn na⸗ verba üla ad P Anis eſti is in eiꝰ c cratio- mus. CJ atione dubitaf 6: ris.vnde ſub no cos *
inn anmungubſtanns. Enig eſlihaltazis oꝛpꝰ mutat oncorpnoen ſtaßnos vachnn anitur. l5
ntunn tioꝛreli antia- crati acramẽ is vſitatꝰ ,„fulci coꝛpus ſed ani vadunti es tamen
ſitſceßi o:reliqua de ſolẽ ratio: mẽtoꝝb: vbi 4 lci 8 le . idunt ben
ſinſii⸗ 8. In quomag oxpi. boc igi 1 e panis eſtraui n:qui amentu
re veru s ermöi qᷣt qbus eſt eẽ . Atiã fulcit. i eterne:q aĩ „ lerame n ẽ ibi *
fhacncbd⸗ cbriſti coꝛpus liqu õibus ẽ gbus verbis e acc ulcit ne: ga ntum ide
aommaãi ẽ domini ie erbis e ipe quotidies iſte panis q̃ti ie no⸗ coꝛpus chri n quandin è
Setzinnani, eiuſde auctoritate Lc di ma q̃ ĩ ſuperi ini ieſu.nã ne: v tidie qð q̃tidi nis qtidianꝰẽ hoc fit. i riſti.ſed quãdi
chnifech b S. icuntur la perioꝛibu na ꝑ re tquotidie qtidie tibi ſi noeE . t. id eſt vſe adiu
ſeche. Sacramẽ titur us deo 8a ſace Itẽ Aug i mereari ipſit. ſicvi ocum pr q; ad queʒ „.
CMhme uralit metox. M populo ðfert᷑.oꝛati rdo ug in epiſ ris accipere. i⸗neſtci ocedat
eng iöpinh ierſgrcte dicit pro bi aũt ſacri ꝓ regibus ne pe Etiã ßm la ad hi S cra icet non 5
D . erum ſer aer. ificin pꝛo c J carnẽ xpᷣi irene mentur ſit ſa⸗
po ra lu mon m conſicit᷑ i eter 4 LH i eneun. n cu
Wen renme Snonhug nes enr hon ſuis Piseinigaos anl n. Wencranon monenten,
Nninbi quia vneſib wim⸗ quis ſermoꝰ one xpᷣi hocↄſi fmonib⸗ met dixit: it in eternuz: d ogman⸗ arcſacrameennonmm
ei. (Lil Be pane. id eſt e. Nide unt cel ũt oĩa: o ſit panis nõ ita ⁊c.vtermĩ ocaro iche. 2.c. ſi qu c. di. quo
gilanr panis tranſit i ett ſerm es ergo quomõ uz 7 terra 1 ma vinuũ is nõ ſolum ⸗ ermiat q ¶Acci quotienſcũ
i en ſeemoror. omõ o nn nn owni. mem verbun ano perk itſucen⸗
Arinii⸗lue den roꝛhins chri dominii ſi ergo tã peratoꝛius ptam :‚ſed ſecũ erbum os. ſi laicus tſacer⸗⸗
H ini ieſu: vti. ata vis ẽ i ꝛius ſit pꝛo mũdi ſecudnʒ carn auo ſen notem
infmntc⸗ hoc eſt per gqua u: vt inci is ẽ in ſermo que era ũdi vita carnem aſſũ tuto uel poti porecõ-
67) Eerattoneme⸗S. en nto magi⸗ peret eſſe qð rmöe vni rat peccat ae enteany Pirienale notati myſtice
Snig. eg. erant?ꝰ⸗ i 8 Oper eqð nõ vnitai ato moꝛt eni car ne notat ſumptio⸗
or, panis. 2 in aliud cõ atoꝛiu erar incoꝛ ua carni 10 m. vnde glo.i mptio⸗
3 k ¶QDui erat iud cõmu g8 eſt:vt ſint q̊ cta vi poꝛala v ni mu quotidi le glo. ibi
cton nibus. q. di pan mutentur: nt iuun a vnum cumi nde giche i. mrigene
j * — b3. puoluidien ntarnond in auog vo⸗ deſ⸗ noſohamen õ Har ieneaſn⸗ re
iiecpi⸗ ⁊ videbitie o chꝛiſti cre c iam coꝛ⸗ poꝛe chriſti nor qui vo nõ i coꝛ-⸗ cipiẽ⸗
ii, 1¶Coͤſicitur ini⸗ ne ſit hꝛiſti creatura onſecrationeʒ co. CJ riſti non vinit o o nõ eſt de co 92 riſt
Ciiniti naane Beit ag lice nnrz cPeigſeaplenſcd⸗ ſcer P. C. em Angiutinus eſpiriuchꝛiſi. m gaug etn ſarne
nige ſpondd. an banis eini celeſti tuʒ fit ſan zi nu cũ aqn⸗ rpa- mẽtis ſpi odo xp 2 . tinum. (Zldd anis ho
bin leſtis/ S iguis cõſecrati a in ca is ſpirituali s8 viſibiliter i gitur in euã eq ita le
Senii igl vem Soro⸗ in no 2 ʒ foꝛte dici ecratiöe ritualit iter i ͤ in euängeli le⸗
fon niſi * eunenn eni eoſed habet peciẽ ſanguil i mandi ncatur 2 bi an.
ſee C „eniʒz moꝛti abet fimili anguini vV ucantba bi r bibif. ¶ Earni. chri
giͤl ſtodi dum acramentũ . oꝛis ſimili militudi nis man- itam m 7 bibun bik. li. i. rni.chriſti ſpiri
„ panis eſt: .,eni ſangnini militudi ineʒ : ſ anducareel andnc t chꝛiſtuz .. eccleſi ſpiritu
Plafs B lum eſt ibi eſt: nul ſanguinis ineʒtſt⸗ :ſicut ucare eſt refici ant ⁊ bi uz a eſie. 5
Prannhfni bi ſacramẽ lus h isꝰſimilitudi umpfiſti: i uere eſt reſici:i. bunt. il ¶Anit
egehfini az ga acramẽ dẽ oꝛoꝛ militudinẽ bibi : ita re. quod in :illum bi illu, tio ita. per participa
nihil ſigni dẽptioni cruoꝛis ſit: E bibis: mitur: in i ſacra ibere ẽ vi⸗ Peenteſ.
nti — lc en ns bre ila enenn mhluriinina vertaren intnnie 5 5 manddcant iig
ibi rſti annc ſpe⸗ cöſecrat: 8 ſcire qꝛ v i: qa accipis uit mãd tur. mã valirer ma ramento. i. in 5
ns coſectat ?acci verbi ipis qñ ucat? ducat᷑chꝛ 4 Pets s dini. ſpe⸗
(Met Pamo meipie⸗ ſpes cerdo accipe que ſi is celeſti qñ m qꝛ reſ at chꝛiſtus vi c 2 vini.
ug ibus anduc urrexit occi us vi Aeritate.i
Cfürgnten⸗ ficare co ipit ſigni aſcri 9 fac nobis i ſunt verba: di 2 qꝛi amus p⸗ tocciſus zfangui le. i. ver
ſicare coꝛpus chri criptã rati inquit ha dicit ꝛ in ſa us partesde i 8 ne ſanguis rpi i era caro
Fsdii manſ ramen⸗ cnangctne imne d rlevnde bbinee ilu ramentoſe ſce un ſeim⸗ mangaraut inuiſbbilitr
lülhſer cramentu rat ipite 2 bib inẽ: inde d ite ſi⸗ rtes voc az : vnde ipᷣ al⸗ iellige oẽ umitur 1 it
pſiani amen vamts neris ſaguis m S ite ex ho vᷣba ſůt xpi manet ite catur: p pte nde ia gra⸗ e C es tales pceſſ. 3 .
zinöhrßen, kramemam nkiror pateretur eſingula.qui s8:hic eſt pud patrẽ quꝗ in coꝛde nenf n aula ſ ur. nec mi
lenſifhl ———— accepit inqui a. qui pꝛidie q; nit illam quãdo venit ĩ tuo. totꝰe mãduca urrertt. occiſu
ale 1 a Remmemeprelnuo:ſed inſ autinſmenomant paus diir alr abilio ugneihe e enpo iania
ininhed⸗ % uis ßmo. i iano. acramentu tiantb. quo⸗ x quod etiã od videt᷑ tetn anenon
irtognſo Quo.i an vi qua potẽ quodeſt coꝛp quod autẽꝰ etiã oculi rent WPart von. .
crnenen ſibile a poteſtate laci potẽtia h ſacit cõpopi riſti h poſtulati n rlẽgari iſt. ego
33 bile ꝙ panis ſit c t: 7 ita õporpᷣi ea. ſ.q̃ 7 CMãd at inſt 8 rins contra
ucn e C Que eran de ſequẽs al talia endoſlu. hoc tame cũcta. k Partem. torutn in ſacrament tes dinidit᷑ icem p p.
4 ich permirte calici t. anteqᷓ; co uctas lexi ſanum iᷣ n eſt im ESeeme coꝛpous 0. 2 legrũ * quo to
nd gint ne ſu — deſinit eſſe nerrarenmr d⸗ k geneſis. c. i.) nelleccum ſut * Erar dd, illa totum e chriſti ſub parte ſpeciei. gruͦ rpi coꝛpus lat “D
uniruſ 4 Zbineonpnerl ita ſubſtantia aa ðᷣſierunt ſicut 1 . vi. q. iij ee io rilicatu autanp. bberiei.
enn iſe coſecrati oꝛpus. id eſt co⸗ is deſinit eſſe i n. ſaporad vini videtu u. m coꝛpꝰ aliquã
nans crationẽ non ſit ia dꝛpus chriſti in conſecratio⸗/ o Renuͤcian Intege àleſionẽ poſtr
bi panis ſed mnnror i rpi foꝛma i 4 OQuo ——— ean. e.lpecie Eidet m i pati nõö
angquis chri riſti. vel i oſtul alicis.
x. C guis chriſt ipſe ſpeci at. nomini
oſtulat.i i.ſed ſigni ecies qu inibus parti⸗
——— mrlkerio ge .n, bus bartium appdllat
inſtr io.u idn pella
t. S nt tu

”

a Panis.i. ſub ſpecie panis latet coꝛpus cpriſti A ſub ſpecie vini ſanguis perſi 2

*

De Ton.

gnificationem:nam rei veritate vtrunqʒ ſub utroqʒ latet.
b ¶ Sacramenta. S.i.q.i.multi ſecularium.

c 64 Nedere. qui credit.di

ligendo eũ ſuper ola.ſ.ſperando eũ ſibi dare in pre⸗

mium ponendo totã ſpẽ in eo incoꝛꝑat ſibixpᷣm ꝑ ſidem ⁊ vilectionem ⁊

ſpẽ de pe. di. ij. cbaritas.
d Renaſcitur. puta per
baptiſmũ ułꝑ euchariſtiã
cũ digne ſumit.( Adde ꝙ
ita ut ſeꝗt᷑ immediate legi
tur in euãgelio Yo.c.vi.
ec In ſacramẽto.i.in ſa/
cfali mãducatione.ſʒ ẽt in
ſpũali.nã ſicut ĩ baptiſmo
ĩduit᷑ xpᷣs interdũ ſactᷣo te⸗
nus interdum quo ad vite
ſciſicationẽ.primũ bonoꝝ
maloꝛũ eſt cõe.ſecũdum
bonoꝛũ ⁊ pioꝝ. ſed ſecũdũ
ẽ ꝓpꝛiũ bonoꝝ.ſic a malis
mãducat᷑ xpᷣs ſacfaliter tã
tum. a bonis vo ſacr aliter
ſpſialiter ⁊ ab ommbꝰcre
dentibus ſpũaliter.
XZAld altare.i.ad vitam
eternam.
Juſtificatꝰ.j.e.panẽ.
b¶BDiſcernit.vtrũ.ſ.iu⸗
ſie poſſit percipere.iuſtus
enim accuſatoꝛ ſui ipſius ẽ
ar. xiij.q.ij.in pñ̃ti.
iVBOꝛpus ſanguinẽ.
i. tranſire in coxpas
ſang.xpᷣi qð ex fructibus
terre acceptũ ⁊ pꝛece myſti
ca cõᷣſecratum id ẽ ſacramẽ
tũ in coꝛpus rpᷣi tranſſub/
ſtantiatum.
G Sumimus.ad ſalutẽ
ſ.ſi digne ſumamus.
ig In memoꝛiã.vñ ſacer
s, cũ celebrat crutẽ babʒ
añ ſe ⁊ laici aliã extra.
m ¶Mer manꝰ. qꝛ bõ ad
miniſtrat quaſdã oppoꝛtu
nitates ut fiat panis ⁊ vi/

nũ ar.xxvi.q.v.nec mix.

NViſibilem. i.viſibileʒ
oblationem ⁊ celebrationẽ
ex multis conſectam.
o Non ſancnſicatur.i.ñ
tranſſubſtãtiatur ſacramẽ
tum:ut fit ⁊c.
p¶ Spiritu dei.S.dixit ꝙ
ermo chriſti. i. ipſe xpᷣs cõᷣ
ficit hoc ſatramẽtũ.ſed qꝛ
indiniſa ſunt opera trinita
tis nõ eſt hic còtrariũ non
enim ꝑ vnũ ſolũ excludũ⸗
iur omnia alia.nec per h
excluditnr vocalis ſermo.
xxviij.q.i.ſic enl.v.abſit
9 On ois. benedictio
nẽ inſtitutaz a chri⸗
ſto que ẽ:accipite ⁊ comedi
le hoc eſt coꝛpus meum.

enda.panis? coꝛpus xpᷣi calix ſanguis.
iſta iõ dicunt᷑ ſacr̃aꝰqꝛ in eis aliud vr et
aliud intelligit᷑.qð vr̃ ſpeciẽ hʒ coꝛpoꝛa
lem.qð intelligitur fructum hʒ ſpiritua-
lem.qui accipit myſteriũ vnitatis ⁊ nõ
tenet vinculum pacis:nõ myſteriũ acci
pit pꝛo ſe ſʒ teſtimoniũ ↄtra ſe.¶ Iem
ſuper Joan. C QAuomodo ſpi
ritualiter coꝛpus vpᷣi ſit accipbiendum.
Reacre in ieſum chꝛiſtum boc eſt
mãducare panẽ viuuʒ.qui credit
manducat.inuiſibiliter ſaginatur: qꝛ in
uiſibiliter renaſciturꝰ.⁊ qui man.c.m.et

b.m.ſ. h. v.e.participatiõe eniʒ ſilij qd

eſt per vnitatẽ coꝛpoꝛis chꝛiſti ⁊ ſangui
nis homo manducãs vinit nõ ſumens
tantum in ſacramento qð mali faciunt:
ſed vſqʒ ad ſpiritus participationẽ vtĩ
coꝛpoꝛe dñi tanqunam membꝛum ma-
neat ⁊ eius ſpiritu vegeretur:qð eſt duʒ
eius mãdata ſeruat:ad altare dei inniſi
bile quo nõ accedit ininſtus ille puenit:
gad boc pᷣſens iuſtiſicatus accedit:ĩue
met illic vitã g hic diſcernit?cãm ſuam.
¶Item in libꝛo quarto de trinitate.
Spiritus ſanctus inuiſibiluer coꝛpꝰ
2 ſanguinem cbꝛiſti ſignificat.
6 Hꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi dicimus il
lud quod ex fructibꝰ terre acceptũ
7 pꝛece myſtica conſecratum recte ſumi
mus ad ſalutem ſpiritualem in memo
riam dominice paſſionis:quod cũ per
manus hominis ad illaʒ viſibile ſpe
ciẽ perducat᷑ nõ ſãctificat᷑:vt ſit tã ma
gnũ ſacr̃m niſi opante inniſibiliter ſpiri
tu dei cum per omnia que per coꝛpoꝛa
les motus in illo opere fiunt:deus ope/
etur. Item. Wer benedi
ctionem panis efficitur coꝛpus rpᷣi.
15 ☛☚ oĩs ꝓpanis ſʒ accipiens bñdi-
dionẽ xpᷣi fit coꝛpꝰ. ¶ Item.
ꝛupliciter coꝛpus xbi intelligitur.
Ommẽdauit.n.xpᷣs ĩ ̊ ſacrt̃o coꝛ
pus ſanguinem ſyũ qð ẽt fecit ⁊
noſipſos.nã ⁊ nos coꝛpus ipſius facti
ſumus. Item Socriſicinʒ
altaris ſacramentum eſt vnitatie.
SEc ſacramentũ pietatis eſt ſignũ
vnitatis: vinculum charitatis.qui vult

X¶ Ommendanit.coꝛpus.ſcilicet coꝛpus ſuum quod eſt eccleſia:ut ſit ſimplex
relatio.nt. S. e.quia paſſus.
9 MNos coꝛpus.ſpirituale dum ſumus in eccleſia merito ⁊ nomine.
D pietatis eſt.S.xxiij.q.iiij.ipſa.⁊.S.e.di.quia paſſus.
Anẽ.moꝛtifera.quaſi dicat ſi nõ potes oĩno pec cata vitare oꝛdina ita ſal
u tem ut non ſint moꝛtifera. nam ſine venialibu s hec vita non ducitur. de

tbpei. vi.⁊ Luce. r.c.)

peni. di. iij. de quotidianis/dʒ eni aduerſario peccatum remittere.i.rancorem: ſʒ
ſatiſfacti onem non cogitur remittere. xxiij.q.iij.ſi illic. (Adde ꝙ ↄcoꝛdat Mat

x nl⸗ anis ẽ.q.d.ñ lat et ſub hoꝛxibili ſpecie uel nociua ſed ſub ſpecie panis q̃ eſt
ar

ica nature. G.

y¶ Quem non fallis.xxiiij.q.iij.deꝰqui.⁊ om

nium ſanctoꝛum cognitoꝛ eſt. S. xxxij. di. erubeſcant.
5 Gn Sallere ipſum.ut.xi.q.iij.ſᷣm.ar.cõtra.xdi.q.i.reuertimĩ.di.lxxxi.opoꝛtet.
contra.ſed fallere ꝗs poteſt quãtũ in ſe ẽ.ſed non ꝙ deo aliam opinionem indu/

cat propter alicuius fall aciam quam babet: quoniam immutabilis eſt. xij.q⸗ iij.

incommutabilis.

Ai diſcoꝛdat.nen maùͤducat.i.nð incoꝛpoꝛat᷑ coꝛpoꝛi eiꝰ qð ⁊ eccle
ſia mãducando.i.credẽdo lʒ quotidie ſumat coꝛpus de virgine na/

tum.hoc.n.mali accipiunt.ut.j.e.c.i.⁊.S.e.di.quiqd eſt.⁊.c.credere.

viuẽ accedat ⁊ credat:⁊ ĩcoꝛꝑet hũc ci-
bũ ⁊ potũ ſocietatẽ vult ĩtelligi corꝑis ⁊
mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ qð ẽ eccłie ĩ pᷣdeſtinatis.
Itẽ. Spügliter magis ; coꝛ
poꝛaliter coꝛpus rpᷣidebemus accipẽ.
Anẽ de altari ſpũaliter mãducar
ẽ innocentiã ad altar̃᷑ poꝛtare: pec
cata eſi ſint quotidiana vel nõ ſint moꝛ
tifera añquã accedatis dimittite ðbito⸗
ribus vr̃is.ſi dimittis dimittet᷑ tibi.ſecu
rus accede pãis? ⁊ nõ venenuʒ.ſʒ vide
ſi dimittis ne mẽtiaris deo:queʒ nõ fal-
lis?.mẽtiri deo potes:ipʒʒ fallẽ non po⸗
tes. NeE. Sacrm nõ vnitatẽ xpᷣi
coꝛpus accipit: qui ab eo diſcoꝛdar
Vi diſcoꝛdat a xpᷣo nõ mãdnucatꝰ
carnẽ eiꝰ:nec bibit ſãguinẽ:⁊ſi tã-
te rej ſacrẽ̃m ad iudiciũ ſue ꝑditiõis quo
ridie accipit.“Née. .Sanctano
cẽt malis ⁊ mala pꝛoſunt bonis.
T ſãcta malis pñt obeẽ bonis ſũt
6 ad ſalutẽᷣmalis ad indiciuʒ.vnde
apłus.ꝗ maãducat ⁊ bibit indigne:iudi
ciũ ſibi mãducat ⁊ bibit.ñ qꝛ res illa ma

la eſt:ſed qꝛ malus male accipit qð bo-

nũ eſt.nõ.n.mala erat bucella q̃ iude da
ta eſt a dño.ſalutẽ medicus dedit:ſʒ ga
ille ꝗ indignꝰ erat accepit:ad pniciẽ ſui
accepit.⁊ mala pſũt bõis ſicut ãgelus
ſaibãe paulo.ꝑ malũ.n.fit bonuʒ cũ bñ
accipitmalũ.Jdeẽe. . Mo ꝓpbi⸗
beant᷑ mali de menſa dñi manducare.

T . n ꝓhibeat diſpẽſatoꝛꝰ mãdu/

care pĩgues:terre in menſa dñi:ſʒ
exactoꝛẽ ſmoneat timẽꝰ. Idem.

WEt gidiane accipit coꝛpꝰxpᷣi accipit.

S Icutꝰiudas cui bncellã tradẽdo ſʒ
bonũ male accipiẽdo locum pᷣbuit
diabolo:ſic ĩtellige gſqʒ ſumẽs coꝛpus
xpᷣi:nõ efficit vt qꝛ malꝰẽ: maluʒ ſit:aut
qꝛ ñ ad ſalutẽ accipit:nihil accipit.coꝛpꝰ
.n. 2 ſanguis dñi nibilominꝰ ĩ illis erat
abꝰ dicebat apłus:ꝗ mãdu.idi.indi.ſi.
.m. 1 bi. Itẽ Abꝛo. de ſacramentis.
QAunibus exemplis pᷣter naturã ſub-
ſtantia panis ⁊ vini ĩ coꝛpus ⁊ ſananinẽ
chꝛiſti connerti pꝛobetur.
Eueraimirabileẽ:q; deus mãnaꝰ
eplueret patribꝰ ⁊ quotidiano celi

Tſancta obeſſe.occaſionaliter ſancta malis obſunt.ſ.cuʒ ſunt per
abuſuʒ ſumpta ⁊ ſanctoꝛũ abuſio.i.pᷣſumptio ⁊ temeritas:q̃ ꝗs pꝛe

ſumpfſit indigne ſi

¶ Salutẽ.i. illð

poterat eẽ cã ſalutis
ſi digne ſuſciperet.
(Adde ꝙ ita ut ſe/
quit᷑ ſcribit paulus ĩ

pma adcoꝛin. c. ri.

7.xij.⁊ Joan.iĩ euà

gelio. c. xiij.)

gna patiẽtia malo⸗/
rũ.i.aduerſoꝝ uel
mala peccata ꝓſũt
occaſionaliter. ar.
di. xiij.nerui.⁊ di.

.l. fidelioꝛ 1 de pe.

Di. ij. F. boc ſtaqʒ ta
e k.i. pati
Accipit᷑.i.patiẽ
ter ſuſtieat᷑ afflictio
c On prohibe
at. ; no de⸗

— —

A0

bet iudex pᷣm coõſciẽ

tiã iudicare.ar.iij.

q.vij.iudicet.ar.qꝙ
Dʒz iudex admittere
iuramẽtũ volentis
ſe purgare ð crimi
ne cui coſciꝰ ẽ iudex
j.e.ꝓ dilectione cõ
tra.ſed illud de ma
nikeſtis extra de tẽ.

ol.ad aures ar.3.

d ¶ Diſpẽſator. in
quio caſu nõ vr̃ da
re qð ſcit uel credit
ei nocere tñ ſit me⸗/
dicus eius ⁊ ſaluti
eius dʒ ꝓpuidere. fa
ciat quod ſuũ ẽ cuʒ
eũ mõet ne accedat

e¶ Vingues. i. di

nites in peccatis.i.
peccatoꝛes ⁊ hoc ſi

occulti ſunt.

BSec exactoꝛem.

ie iple ſacerdos mo/
neat exactoꝛem:qui

impoꝛtunus exi git

coꝛpus domini.
Timere.l. deü
i.vt ut tieat denz vt

propter eius timo⸗
rem deſiſtat ⁊ ne ae

cipiat ex quo indi/
gne accipit. ſi tamẽ
non vult deſiſtere
delur potius ᷓ in
ſtituet. ul ſic:ita ip⸗
ſe ſacerdos moneat

pingues terre timere eractoꝛem.i.deuʒ qui hoc exigit ab eis qui renera erx
ccoꝛ eſt inquirendo merita ſinguloꝛum.i.q.iiij.5. ego ſum deuszelotes.
h SIJcut.erat ſacramentaliter.(Adde ꝙ ita ut dicit tex.legitur Joã. c.

riij. ⁊ in prima ad coꝛinthios.c.xi.)

„ „

Euera.mirabile eſt. caſus. dicebant quidaʒ mirabile eſſe ꝙ ita pa
nis conuerteretur in coꝛpus chriſti. dicit ambro. ꝙ reuera mirabi
le eſt:ſed tamen ꝙ poſſit ſieri pꝛobat exemplis veteris ⁊ noui teſtamenti.
Er. ve. te. primo ponit exemplum de manna qð datum eſt iudeis.erem
plum no. te. ponit de incarnatione chriſti. preterea quia ipſemet dirit hoe
eſt coꝛ.meum ac ſecundo de aqua ſaliente de petra· Tertio de vir gis in
ſerpentes verſis:quarto de aperitione maris. Quinto de ioꝛdane conuer
ſo. Sexto de amaritudine fluuij.ſepumo de beliſeo.qui ferrum natare

.

fecit.
creata ſunt.

t. Octauo de belia. Nono quia ipſe dixit v facta ſunt: ipſe mandauit

