jlicitni dicit autẽ. nup. . tum eſt. poſtq; vero officio cõſirmatu, ¶In veritate viri coſiſtat: ſ mulier ne Pil err ord⸗
nikmmibie⸗ per occaſioneʒ. col. fuerit niſi in cauſa foꝛnicationis non lic gat ſe cognitam ab eo. in eubusnan. 1 deet
nddc⸗ liij. hoc tñ eraudi.c’n viro vxoꝛez dimittere vel vxoꝛi a viro P Aauis aeceperit vroꝛem ⁊ babuit ſeptem baberenopofirne⸗
ann neni an trienniũ nõ pot diſcedere.veꝝ anteqᷓ; cõſirmetur ipoſ eam aliquo tempoꝛe?a ipſa femia Ilrem eis ſolis crederetur:
dun lnct Saare daſbedlimk⸗ ſibilitas officij ſoluit vinculuʒ coniugij. dicit ꝙ; nunq; coiſſet cum eo:⁊ ille vir ſi de hoc fama eſſet. argu⸗
leiuan Gimmri predicta de⸗· TAnge ſcribii Grego. Joan. rauen · dicit q⸗ ſic fecit: in veritate viri cõſiſtit: mentum. trxvij. queſtione
ugii le. laudabile ? boe Nati archiepiſcopo. Ania vir caput eſt mulieris. Ecce ꝙ im⸗ Se⸗ 7 operam
naſſthrtu dico tain frigido qᷓ Nicet mulieri alteri nubere auaz ob poſſibilitas reddendi debitum vinculũ Arqgennt aliag gcg nenn⸗
ſcr rädtl imaleſiciato: 4 boc ́́”MU cecret: ut ĩ pricipio.c notat.
Ner obi trienni currit a tpoꝛe quo tẽtauerũt coire:ut colligit᷑ in antẽ.predicta. vbi x¶ Mumanũ.ea hũanitate qᷓ apoſtolꝰ ꝑmiſit ſecundas nuptias. rxri. q. i. bac re.
nri ii autẽ dubitat an pꝛeceſſerit maleſiciũ an ſecutũ ſit:preſumẽdũ eſt ſecurũ xv¶ Acceperit.pone mulier dixit eum impotentem ad reddendum debitum nõ
Gesſcirigti ſit poſt matrimoniũ.ar. C. de. edil. edi.l. iij. hoc fauoꝛe matiimõij.xxxv. proponendo cauſam impotentie.⁊ hoc probauit ⁊ lata eſt ſententia.nunquid ſi
riteenni q.v. palea E. d . Et apſica.ſophiſtice ĩducit.g.oĩa iſta.qꝛ ð con contraxit reſtituantur poſtea prioꝛa connubina.non:quia totus ins ſuum videtur
Clgibint ſumato mfimðio itelligũt. (Adde ꝙ ita ut ſeqt legit ĩ euãgelio atthei 1in iudicium deduriſſe. vnde idem eſſet ac ſi per ſigiditatem ⁊ malefcium ſeparare
riſcu⸗ Ro ne aititenen⸗ ad enN. P e o:Ltotporal. n erghmentmm extra de cauſa poſ.a propri.cum ſuper electione.C.ð an.excep.
11IVNNI„ mine e 16. .. 1). §. l. AMecu acti roi indi .
n 6 ni⸗ erearnaltcomm kbne rnis. 1xvij. q.ij. F. ecce. n turma. ſecus tamen enin perſonali actione.ff.de excep.rei iudi. an cadem. 5.
iir at.nubere.i.ꝙ ñ pñt ſibi reddere ðbiiũ ꝑp naturalẽ frigiditatt. ꝭ3 ¶ Qui iurauerunt.ideſt vir ⁊ vxor non conſanguinei es qui i 9
laclene N ¶ Scriptũ eſt ĩ primo li. capitularij caroli.ſ.lombarda. 8 S T enim non iurauerunt ſic eſſe verum ſed aee emn lreut lir ſet
n.guul 5 Mratare ar. Gmnullei qñqʒ defert pꝛobatio cũ de cõmixtione carnis licet vir ⁊ vxor dicebant.argumentum.xxxv.queſtione.ᷣ vi.de parentela.⁊ extra de
n ant grvv ncdentem. e. ſerini s g e eſrigi 14. Mennnhn un utercgfutin ula.ala a inf Ol migunzemk
Tcononmnpk ne .enedanenn. VWer iuſtu. S. ij. q. v. iſti . ʒ3fuit in culpa.als qð in ſi.di iniqu .
um Z.iſz b appellat ver ſudiciũ ñ̃ cãdẽtis ferri uſ feruẽtis aq̃ uł hmõi ſed legiti⸗ Prioraa hoc umwerch tonardkallos ſpeſertn conena nnlteranem 5
morum teſtium. n ¶Yudiciũ. per aſpectũ coꝛpoꝛis ſi virgo eſt: aduiterio. e de diuoꝛ.ſigniſicaſti.uel boccum innocens excipere non vult. argu.
oummnmt qꝛ aliud eſt in coꝛrupta:ut.j.c.pꝛoxi.⁊ quid iuris ſit notaui.õ.xxvij.q.ij. cxviij.q.i.idolatria.

quis.tempoꝛe. priuſq ꝑ duos mẽſes. qꝛ en ſtatim no ꝓclamauit vix eẽ i⸗

aũt.melius.n. ppenditur oculis aliqd.inſti.de gra.cog.que tamen inſpi⸗ temp
otentem poſtea non credit ei ſed viro ꝗ cõtrariũ vicit ut er de fri.⁊ male.c.i.

s. R. veus iid. i
Y uſos ciunt dñt eẽ periute.ff.de ven.iſpi.l.i.qꝛ viſus ſepe fallit᷑.⁊.xij.qi.nec aliq̃.

Tauſa (tuind

itur ali 5 on.ad id.i.q.i.cõᷣſtat. ꝓtez bh ¶¶Ecnulares.probabiliter.no.quare dicit pꝛobabiliter. h enim foꝛte die afler gnn
aneerpegeee e Svandee Ganer aſue fanerante ad — . B quia propter ſoꝛnicationis ſuſpitionem ꝓbatam eccleſie licebit ei uro vne
uel ideo p itur in boc caſu. iſ⸗ imittere. ut. 8. xxtij. q; i. c. dirit. 1 floeus:
. rm alts ai⸗ 1 daaravanone⸗, nendenairſmonter ——— zz conwronncaliarinnmu tne apud ſuum ⁊ ille apud ſuum.non lbdu
anns ali es r f. irir. rrwli, dei iqua, i ipſi prouinciales cõuocantur. elius hᷣ oli
— ſuit ſola c ſolo credit cognita ab ipſo. ut. xrrij.qi. dixit. xxvij.q/i: nec aliqua. iu n. propter tales cas ipſi prouinci ntur. uel meu dan nin obti⸗ mimnn
rta und danchic e dcnne trimonij ſtractabak nii
4cupido cr. veoan . 2 ico iudici iſcidij ratiöa⸗ apuc epiſco ellfede⸗
vago. boc pot intelligi d ſoluit coniugale.ſed hoc de naturalii ſtico iudicio nulla cauſa diſcidij rarige nn H G. Pummdl
illa que prius fuit conupta poſſibilitate ſtatutum eſt: hec auted ma biliter pꝛobata ab ea diſceſſerit an eſſet multoram. holie e 4 init
ſed ſifuit virgo qñ iuncta ſcficij impedimento:non frigiditatena cogendus redire ad an. giot arhipreloptor um nihe
ſuit ei potius crederek vbꝛo nxrali debitum coniugale pꝛobibentea De hoc ita ſtatutu eſt in concilio car puius tracare po⸗ (hͤſlen
bationi ſue quam a ver viro ſuo ſeparata eſt. vnde queritur: ſi thaginẽſi cni interfuit Augu.c. xxx. teſt argu. e de con⸗ un in
ſen zot proplin. liceat ei etiam in hoc eaſua viro ſuo di · Non licet alicui vxoꝛem dimittere: ng aff. cr. ſeh ibrnick
„lLe Te 2* 8 „ iſridis Hei 2 e le ad e
ſti. tñ niſi mulieres eent bhi ſcedere:⁊ alij ſe copulare. (is niſi cauſa diſcidij pꝛimum eccleſie bꝛo ſem iactſlttonem cſhi c⸗
niſſime potius eſſet crelen⸗ De his ita ſcribit Inarus remẽſis betur. ul gani conin rale conſoꝛti· cognitio matrimo⸗ uuſir hi
duz viri ſacramẽeto. qi res grchiepiſcopus. Eculares ani con S . mnialis cauſe ſpectat. fcietahn
illa oeculta eſt 2no veruid P.Omid de bis qui maleficijs impedi- um nulla grauioꝛ i culpa dimittüt: vñ nec abbales mel luflu
viſut a occulus plerũqʒfal ti coire non poſſunt. vel etiam ſi dimiſerunt:a nullas canſas alij poſſunt de ma- nickialem
Ignr:utevij:a-i-ntc alidj J ꝑſoꝛtiarias atq; maleſicas ar- dilcidij pꝛobabiliter pꝛoponentes pꝛo- trimonio cognoſce 1CaGas
1n anaſede d guſt⸗ B kec occulto:ſed nunqᷓ; iiuſto dei in pterea ſua matrimõia dimittũt: vt aut re n ex nancil ſer
vniꝰ? . 2 ENe l j . vel alia cauſa legiti (N
eveſunnptib⸗ ſcris m. ⸗ dicio permittente ⁊ diabolo pꝛeparan- ietti en Aien mꝛeſ nnreſantkn⸗ ma id habeant . ze ſoltitts.
õ te concubitus non ſequitur:hoꝛtãdi ſũt apud epi cop c0 pꝛe ſ; in iudicio Atra de exceſ.prela. pſta b
pꝛimis.uł dum eſt q̃ſtio quibus iſta eueniunt:vt coꝛde contrito dij cauſas dixerint:⁊ pꝛiu q; ini accedẽtibus. preſcri gauiaitt
damno Daro: ſacramemnd deo ⁊ ſpiritu humiliato ſacerdoti ð oi damnẽtur: vxoꝛes ſuas abiecerint a cõ bi enim poteſt talis (udſte.
Wwücoehernätne un d bus peccatis ſuis puram confeſſionem munione Eccleſie ⁊ ſancti populi cetu uriſcitot ana vgfhui⸗
Aunrquando nne fatetur ſgele⸗ Profuſts cnemis ace o eo ſidein coniugia maculãt ex- Hracrip. auditis. in aurnd
⁊ alter negat.ſed ſi vterq; ribus elemoſynis ⁊ oꝛationi kα☛ quodi ſ e gen
ſateretur o non intenceſſi innijs domino ſatiſſaciant: ⁊ per exoꝛ ¶Item Ambꝛoſius ſuper lucam. Maiobſtilliet Linn
comirtio: tũc erpeclablur ciſmos ac cetera eccleſiaſtice mediccine Ter diuina pꝛobibet virum vxoꝛez nenunciare epiſcopa ml uun
der miennium nand no mnnia miniſtri eccleſe tales quantũ do dimittere: niſi certa ca foꝛnicatõis. tmr enradefenun- ſc ind.
enle ſen abile n. minus annuerit qui abimelechac do . Nqnod in ſubditos nefas eſt in ci. niſi. uel ſicut ſub (Bpnuſndi)
Vsaunmeern ahut mum eius abꝛae oꝛationibus ſanauit: comparez fas eſt: dimittis ergo vxoꝛẽ? iiti nõ —R deſe —
mm eſſe fnigiduz ab iniio ſanare pꝛocurent.qꝙ ſi foꝛte ſanare non quaſi iure ſine crimine⁊ purns Por lſx en ehretei nelilre leuume
ſatis videtur ꝙ tũc nõ pol poterint ſeparari valebũt:ſed poſtqua licere: qꝛ lex bumndande i 2 ahbi⸗ latus non poteſt ſi⸗ Rideini
„ Sceni.⸗vherbi or. uentibus quibus iuncti fuerant pꝛioꝛibꝰ deũ — legez ditiicni obleam ditos. lxxxvi. diſtin. ſ intugti.
citur q imputet ſibi ſi ſien quos relinquerant etiam ſi poſſibilitts tur:⁊ quileges feceru ange ictos — gen inu
ter coniuncta ſit tupi prr concubendiꝰeis reddita fuerit reconci- iunxit homo nõ ſeꝑet.¶ Itẽ n umd dture Unann
ſone uel lſpotenti coire. ⁊ ¶ liari nequibunt.ſed in boc videtur con papa carolo imperatori. Reſtneng pelnog *
ſero accuſat mores quos rrarius pꝛemiſſo capitulo Grego. po⸗ Abſqʒ cauſe cognitione a viro ſuo demmet preict ord dneim
ducendo n e m w pa ibi enim poſt poſſibilitatem reddi- dimiſſgad omnia ienater bioce- Nem iu cianiü io. —
mo compꝛobaulit. ut. ff. tam iubetur ſeparari ab eo cni ſecundo AIſtoria eccleſiaſtica ab euſe m ¶Sed prohibet. dieöbis ai
nl n in den nuplerat ? redire ad pꝛimum. becautẽ ſariẽſi epᷣo ↄfecta de muliere qua⸗ 3. xxvij. q. i. ſunt. antaizit
lend poſitrereceren n vinente eo cni ſecundo copulata fuerat dã q de caſtitate a marito accuſabat ait unen uritenrene. uein e
aneer ve eo qui Dur.d ma⸗ Aod autem ei cm dintins ordinare: tunc demunz rñderet Ainahbuc peeter Erechrl
Adae n ut aui quo pꝛius foꝛnicata obiectis.hvoẽs leges: taʒ eccłiaſtice qᷓPmnicalionez. ut. C. eg.Nii
ibi qꝛ wirelm ie⸗ D us in fuerat poſt ſeparatõ vulgares publiceq; pcipiũt.ſi aut d mun de repu. conſenſu. gatüfiberſtn
ma 63 per oenalias atq; q nez nubere poſſit ſu· lieribꝰa ſecularibꝰ viris hec oſtituta ſůt (Adde ꝙ ita legit zſpndͤſtius.
O maleſcas. 5. riih⸗ perius pꝛobatumẽ?. multo magis eccliaſtieis hoĩbꝰ ſacer· Mattbei a l⸗ er n Ahinf.
q. iij. ve tyrijs. moꝛtuus eſt eniʒ vir dotibꝰ ſũt ↄceſſa.¶ Itẽ Nico.papa. —— 5 nntcinſed
b ¶ Abimelech. regem ge eius ſibi:exquo iudni Nin poſt reſtitntionẽ neqʒ de ↄingij mo. exquo er Eaceſer
Made nelnae ene cio eccleſe ab eoſe · federe:neq; ð adulterij crie inter viruz gomulieriprimore ggun
(A 1J egn Hene porata ab eius lege ſoluta eſi. vnde in- 2 vxorem ludicium eſt agitandum. ſtituunk res ſue mul ſmligſinn
cae Separt nin ipſa vror xla apoſtolum nubat cui vult tantum in B Jue ð ↄiugij fedẽ ſiue ð — boporſns releine inils ichn
dicatur pꝛocu raſſe malei domino. Sed queriturꝰ:ſi ſine eccleſia- crimie iudiciũ agitãdum ſit: nulla Kuendac lrnng ueneneſepan
cium cum au tnla 4 iani Aliſpo⸗ 1 lado
deuenerit. ut.lv.di.ſi eu . . . . tiipſo
gelica. ff. quod me. cq. ſi mulier. xv. q.i.ſi quis inſÄoniens. mnt caſum ſic. querebatur an mulieri accuſate de adultero ande n d. lunlliug
d¶Concubend. cum alijs non cũ pꝛioꝛibꝰ.cunc enim non eẽt ppetuũ malefciuz. ducie. Reſpondeo ꝙ ſic.ſed boc non videtur poſſe Narezgon in frun ka ſpoclhtanet
nis non tenet.qꝛ ut dixi ne num quin lalte Ei cu en ren iig induciſs. ali „eNa nni
rem tolli põt.alij dicunt ð.ut.ð.e.regqſiſti.ul intellige poſt triennium. . o Camiliarem. a hoc intelligunt quidam de preparatoꝛijs inducijs. alij Piirſitgitn
1 Aogd eutem,mmherus. ,rd in Hrin. adec ſicut ſequitur de untotiſg. mſeri eſrine
„*. SsZ . coꝛin. c. vij. 200. ſ. reſ g. ſiggi
8 q TF Ake auenmeſtehhas aueßtanon babeat dubitationem: ið * Omnes leges. de hac materia loquentes. õ nagigl
ponit aliam incidentem ꝗᷓ ſin queſtionem nõ bʒ quia ſemper eſt e x ¶ Jue. videtur ꝙ boc.c. faciat contra propoſitum gratiani qui in- –
ſtituenda niſi in tribus caſibus ſi publice ſit adulterata: uel niſi ti- G tendit probare ꝙ vxoꝛ debeat reſtitui. at hic non reſtituitur viro ſed 1 aheiuue
meat᷑ de viri ſeuitia. . e. ſiue. ex de diuoꝛ.ſigniſicaſti.uel niſi dicant᷑ cſanguinei eius poteſtan aliur ndrc tenasams Wnſnnoae dlcen
ſReocem aſn irnetliuns uoedemmsenin ads adernaesenntnn e we tnſiet tegdctotbanse ii⸗ porfieiad mopoftumeauia bo gnnſa
ibi dr in ſi.quartus caſus poteſt eſſe qñ vxoꝛ propria nolnntate recedit a viro.ut.xx nit quandam exceptionem quando non debet ſieri reſtitutio.ſ.cuʒ tim mn
vij.q.ij. agathoſa.uel cum vir de licentia vxoꝛis recedit ab ipſa ut ibidem. de ſeuitia viri.

unſecd Min
onnet Neurcet
nemiodconi.
(Salenſe⸗
ngide)
nen rlaun.

in bonons ad,

rpnornunin

saſtus an
ncuionezzul.

epn Cotſin

kgulg
atben lae
ir.
Han lu

limnnn
uimmtennl
ttetcken
enctstſetv
41 gunefinn

dance ſ⸗.

uingintd
niigen

Pafid

nnſi
1 eratcon
umnqui⸗ 1o
ſchumen

XXXIII

a Reddita. bic babes ꝙ qcito accuſatur mfimoniuʒ pot vror petere ut
det᷑ libertati ſue ne cogatur aliꝗd ↄſiteri Z ſe.ſiʒ h pðt intelligi cuʒ tãla ẽ ſe
uicia viri qð nulia põt ei ſuff cer cautio.vt er de reſt. ſpo.litteras.l ſi.ð boc

notaui.xxxij.q.i.de benedicto. MV
b ¶ Etiã loens ar c iuget attenctur de loro iudicij ꝓuidere ꝑtibus vt in

eo loco ðᷣbeat de
tognolcere vbi ptes

liber ⁊ ſecuf valeãt

ↄuenif. d. iiſ. q.ix.
bortamur. S. xxiiij.

re.du.ꝑbi.S.ii.q.ii.

c.vl.qð ſi nõ fecerit
licite appellatur. e
de ap. ex parte.
c ¶ Sit difficile. ſile
ff. q ſatiſda. co. ſi ſi
deiuſſor.ꝭ.i.qꝛ cum
difficile ẽ alicui ſa⸗
tiſdar̃ iĩ vna ciuitate
mittit᷑ ĩ aliam vt ibi
d ¶ Perſõas. i. ad
uotatos.
e ¶ In boc capitulo
3.e. ſeculares.

f¶ Expoſita. ibi nlla

gꝛauiori culpa.
g CRel q̃libet. nã le
uez vir iponit vt no
taui.vij.q.i.ſi alte
rius.
b PRieerfectores.
adul:terarum

marie: qꝛ nec tũc lʒ.
nt. j. c. ꝓpxrimo.

i ¶ Muiuſmõi.h̊ di
cil ið qꝛ pᷣm leges ex
cãis pluribus ſepa/
ratur matrimoniuzʒ
Adoleſcentib?.
j. e. in adoleſcentia.
CIndulgẽtia. vr
ꝙ ĩdulgentia nõẽ
regula.⁊ ꝙ nulla di
ſpẽſatio ſit ius.ꝙ.
m.⁊. b. cedit.ar.i.
ſi ꝗgs oẽʒ.⁊ notaui.l.
Di. ð his. alij do di
cunt ꝙ oĩs iĩdulgen
tta ẽ ius.ſʒ tale quo
ſupior vti põt ⁊ ĩife/
rior nõ põt peter̃.g
hot dicẽdo retulit ſe
ad caʒ cõſtitutiðis ⁊
originẽ.nã ꝑ idul⸗
gẽtiã fuit hoc ſtatu-
inzʒ:lʒ mõ ſit ius.
m ¶. Mitter.i. cöſe

Aeraf cũ vitijs holeſ

uł mitter̃ pacẽ inter
bomines ⁊ vitia.
Rn Sʒ gladiuʒ.i. di
ſcordiaʒ ⁊ ſeparatio
nẽ a malis.i.chari/

rõ patit᷑ tebergã cũ lothario poſſe inire
certamẽ:niſi puſ ad tpᷣs fuerit redditaꝰ
ſue ptãti ⁊ ↄſaguineis ꝓpꝛijs libere ſo
ciata.itẽqʒ ẽt locꝰꝰ ꝓuidẽdꝰ ẽ in q̊ nulla
vis miłtiuudis foꝛmtdet᷑:ne ſit difficile
teſtes ꝓducẽ vl ceteras ꝑſonasꝰ:q̃ t a
ſccis canonibꝰ qᷓ; a uenerãdis romãis

legibꝰ i hmõi ↄtrouerſijs regrũt.i hoc

capitulo?tq;uis videat᷑ cã expoſita q̃re
ſua auctoritate nõ licet alicii vxoꝛẽ di⸗
mittere:qua ceſſãte ipᷣa quoqʒ ꝓbibitio
ceſſare vr:tñ qꝛ ipſa ſeparatio pena eſt:
⁊ pena nulii eſt inferẽda niſi ꝑ iudicem:
generaliter hoc itelligẽdũ eſt ut ſine ob
caãm pᷣmiſſã ſiue nulla cã exiſtẽte nõ lice
at alicui ſua aucte vxoreʒ dimittere:qð
Et de pena homicidij uel qualibetꝰ alia
intelligendũ eſt. Uñ nicolaus papa
ſcribit rodulfo bituricẽſi archiepo.
Cõiugia penitus interdicantur bi⸗
ni ſuas cõinges occidun.
Nterfectoꝛesꝰſuaꝝ ↄiugũ ſine inu
dicio: cũ ñ addis adulteraꝝ vſ ali
quid hmõi ꝗd aliud habendi ſunt quã
bomicide:ac ꝑ hoc ad pniaʒ redigẽdi
abus penitus ↄiugiũ denegat᷑:exceptiſ
adoleſcẽtibus de ꝗbus eſt bri leonis pa
pe.xxv.regula decretaliũ ĩmo indulgẽ
tia obſeruãda. In hoc.c.videt᷑ nicolaꝰ
ꝑmittere maritis cã adulterij:uel alteri
us bmõi criminis uxores ſuas interſi
cere:ſed eccleſiaſtica diſciplina ſpiritna
li gladio nõ materiali criminoſos feri-
ri iubet:illo videlʒ gladio quo petrus

iubet᷑ mactare ⁊ mãducare.de quo etiiä

xps ait ĩ enãgelio.nõ neni pacẽ mitter̃ꝰ
i terra ſʒ gladiũ.¶ Hinc idẽ nicolaus
ſcribit aluino archießo. & Noizʒ ali
cui uxorẽ ſuam aduiteram occidere.
Nter bec ſctĩtas neſtra adder ſtu.
dnit:ui ſi cuins uxoꝛ adulteriũ per
petrauerit ntrũ marito illiꝰ liceat pʒ mũ
danã legẽ eã interſicere:ſʒ ſcã dei eccłia
mũdanis nũqᷓ; ↄſtrigit᷑ legibꝰ:gladiũꝰ
nõ hʒ niſi ſpũalẽ: quo nõ occidi ſed vi
uiuiſicat. Item pius papa.
¶Penitentia eius qui propriã abſqʒ
cà peremituxorem.

tatem que ſeparat vitia.(Adade ꝙ ita legitur originalr matbei.c. x.)
o VBMier hec. liceat.hlʒ ſʒ lombardã ſʒ nõ ſʒ romanaʒprf̃ tñ eã pot oc-
cidere ĩ ipſo actu ſz nõ maritꝰ.⁊ pr̃ vtrũqʒ ĩterſiciat vno ictu.ff.ad.l.
iul. de aduſ.l. necĩ eo. .l.ſe.ignoſcit᷑ ñ marito ſi vxoreʒ ĩ adulterio dephẽ
ſaʒ occiderit quo ad pene muigationẽ. C. ad.l.iul. ð adul. graccꝰ. Et no. ꝙ
Hzlex antiqua pmitttat viro occider adulterum dephenſuʒ cuʒ aduttera in
domo ſua nõtñ ĩ domo ſoceri.vt.ff.ðᷣ adul.marito.nono iure tñ vb icun
ꝙ; fere pot occidere euʒ poſt tres denunciatiões factas.ut ĩ anc. vt li.ma.
Tauie. .pe.⁊ vlt.col.viij.nec illud enĩ corr igit᷑ p auẽ.q̃ ẽ col.ix.vi nul.
ſudi.S.ſi qñ.qꝛ ĩ alio caſu logt itẽ Iʒ ppri ſiſr detur ſʒ legẽ licẽtia occidendi
ut. ff. de adul. nec in eo. ſi iñ interſiciat nõ excuſatur a culpa vel pctð:licet
a pẽatiuili excuſetur.iĩ crĩbꝰ enĩ dico ſpãlẽ cõceſſionẽ canðis neceſſariã quo
ad culpe ĩmunitatẽ. vnde cſ dicatur nõ occides. xriii. q. v.ſi nõ licet. nec
ſpecialitet iſti excipiant᷑a canone.ergo occidendo peccant.immo viro boc
interdicitur vt.j.e.admonere. vnde non excuſatur anctoritate iuris ciui⸗
lis.ſed ⁊ dotem amittit vir quam lucrifaceret alias. ſolꝰeniʒ iuder excipetur

2 73

a canone vt occidat. xxiij. q. v. eum bomo. x.c.ſi hbomicidium.
p ¶ GBladium. quo ad execurionem.hoc ideo dico quia imperator habet illud a

papaextra de elec.venerabilem.

q Qicunq;. armis.ſ. de pe. diſtin. v. falſas.
O

Agat. ar: quem poſſe compelli ad yniaʒ.ſz boc in publicis ⁊ enormi⸗

⁊ ſine cã ⁊ certa ꝓbatione ĩterfece
rit aliãqʒ duxerit uxorẽ:armis depo⸗
ſitis publicã agat pniam:a ſi cõtumax
fuerit ⁊ epᷣo ſno iobediẽs extiterit:ana/
thematiʒet quouſqʒ ↄſentiat:eadeʒ lex
erit illi qui ſeniorẽ ſuum interfecerit.

(zinra pꝛopriã nxorẽ abſq; lege

CItem ſtephanus papa. v. aſtulpho.

Pnia aſtulphi ꝗ uxorẽ ſuã ſter fecit
Smonere cũ ſachꝛimis ⁊ multo
gemitn coꝛdis curamꝰ ſili aſtul-
pbe. ſed nõ filins debes diciq tã crude
liter homicidiũ ꝑpetraſti.nam occidiſti
uxoꝛẽ tuã partẽ coꝛpoꝛis tni legitio ma
trimonio tibi ſociatã ſine cã mortis:nõ
tibi reſiſtẽteʒ?:nõ inſidiãtemr quocũqʒ
mõ nite tue.nõ inueniſti eam cũ alio ni
ro nefariam rem facienteʒ: ſed ↄcitatꝰ
a diabolo ⁊ impio furore inflamatꝰ la-
tronũ more atrocius eã gladio tuo cru
delior oĩ beſtia iteremiſti.⁊ nũc pꝰ moꝛ
tẽ eiꝰ addis iniꝗtatẽ ſuꝑ iniꝗtatẽ:ſilioꝝ
tuoꝝ improbe predo':ꝗ matri nõ pe-
pciſti:filios tuos orphãos feciſti.ĩduce
re ſuꝑ eã uis mortis cãm poſt morteʒ .

ꝑ unũ hoĩem homicidaã ⁊ reprobũ teſtẽ

incuſare uis mortuã:qm̃ nec euãgelinʒ
nec ulla diuna humanaq; lex nnius te
ſtimonioẽt idoneo quẽpiã ↄdẽnat uel
inſtiſicatꝰ:quanto magis ꝑ iſtũ flagitio
ſiſſimũ ⁊ ſceleſtũ nec illa viua debuit cõ
dẽnari:nec a te poſt eiꝰmoꝛiẽ accuſari.

Bus.n.cã cris ſubtiliter erat ĩueſtigada

⁊ tũc ſi ita fuiſſei innẽta ſᷣm legis trami
tẽ debuit accipere vltiõis vĩdictã. Maʒ
ſi veꝝ qð abſit fuiſſʒ ſicut ille adlier mẽ
titus eſt poſt.vij.ãnos pniaperacta di-
mittere eã ꝑ approbataʒ cãzʒ poteras ſi
uoluiſſes:occidere tñ eã nullatenus de
buiſti.nõ.n.vult dens mortẽ pctõꝛis ſʒ
ut ↄuertatur ad pniaʒ ⁊ vinat. Iccirco
placeat tibi ↄſiliũ nr̃ʒ ⁊ hboc fac qdð meliꝰ
tibi leuiuſq; videri poterit:miſerer̃ ani
me tue:ut nõ ſis tibimetipſi homicida.
relinque quapꝛopt te rogamꝰ hoc ma
lũ ſeculũ qð te traxit ad tã imaniſſimuʒ
pcii facinꝰ.igredere mõaſteriũꝰ.bũilia
re ſub manu abbatis ⁊ multoꝝ fratrũ pᷣ

bus.ar.xxij.q.i.c.vlt.

8 Seniorẽ.i. epiſcopum

uł alinʒ pᷣlatũ ul dñm ſuuʒ
arg.iij. q.liij. ce iij. xxv.q.
ii.iia nos.
t Aonef⸗ diciar.
aquẽ pᷣuari noĩe ran/
one crimĩs iuxta illð. Si
re pᷣueris:nec nomen here
mereris ar.xiij.q.ii.poſtiᷓᷓ.
lꝰu. C. de feri.a nilło.ar.cõᷣ
tra ðᷣ pe.di.iiij.ſi ex bono.
nã filij dicunt᷑ ꝗ non erant
in eccleſa.
u ¶ Manc.ſi. S.xxxi.q.ij.
ð neptis.⁊.xxvij.q.ij.aga
ihoſa a ẽ ar.ꝙ gexcipit ali
mẽta ſibi:vr exciper̃᷑ vxori
cũ abo ſint vnuʒ corpꝰ:⁊ ẽt
ſtudeat. ff. de vſu ⁊ ha.l.
iij.(Aldde ꝙ ſia legitur de
x¶ Relſiſtẽtẽ. ſupple mari
me qꝛ ſi ẽt reſiſteret uł iſidi
aret:ñ iõ ðber̃t eã ĩterſicer
y¶ Nðò ĩſidiatẽ.nõ ẽ hic ar
gumẽtãduʒ a zrio ſenſu ꝓ
pter caplʒ. xxxij.q.v.qcꝗd
3 ο PMꝛedo. non ꝙ eos p⸗
uare poſſit:lʒ enim vxorꝓ
ꝑpter adulterium ĩterficiat
dos tamen ad eiꝰ filios ðᷣ
uoluitur.ĩ auẽ. vt.li.ma.
⁊ auie.ð.ſi de adulterio.ſʒ
qꝛ eos ſolatio ⁊ ꝓtectione
mr̃na priuare conaris lʒ
enim regularit᷑ lucrifaciat
dotẽ ob adulteriuʒ vroris
e ð do.inter vi.⁊ vxo.c.
plerunqʒ.h̊ ãt caſu ñi lucri
facit cuʒ eã iterſicitẽt ſi pa⸗
ctũ ſecit ð ea lucrãda pᷣus.
ff.ſo.ma.ab hoſtibꝰ.i.
.Poſt montẽ.cum cria
exiiguant morte.xxxiij.d.
quorũdã.C.ſi reꝰuł accu.
l.i.niſi ratiöe bonoꝝ quis
ager velit. C. e.l. vlt. C. ſi
pẽ.appel. mors interue.lj.
ij. ff. de rei ven. vtiqʒ.
2 ¶Ul inſtiſicat. vñ ñ tʒ.
xi.q.i.qcunqʒ.credit᷑ ti vni
tãqᷓ recitatori ułtãquã ſo⸗
cio:vt.viij.q.iij.talia.lxxx
vi. di. tanta.
¶ VDenitẽtia ar. ꝙ poſt
płractam pniam ⁊ crimen
purgatum pt quis accu

ſari de crimine illo.ut.xv.q.v.preſbyter.⁊.xxv.di.c.vlti.⁊ extra de ſciſma.fra-
ternitatis.nam preferens memorandi criminis labem ⁊c̃.di.lxi.in ſacerdotibus
⁊.i.q.vij.ſi quis omnem.nam per pnĩam non deſinitquis eẽ nocens.ff.de edi/
li.edi.quid ſit fugitiuus.immo etiam poſt baptiſma poteſt de hoc accuſari.ut er
de diuor. gaudemus.in fi.ar.contra. xxiij.q.iiij.ſi rlic.⁊.xxxij.q.i.q autem in
fi.⁊.c.non erit.⁊.c.apud.⁊.l.di.ſerrum.⁊ extra de accu.de his.f.de edi.edic.ꝙ
ita.de hoc dixi.vi.q.i.crimen.⁊.c.illi quiſed nonne pꝛeiudicat ſibi maritus tacẽ
do per ſeptennium cum vitra quinquennium non audiatur accuſatio adulterij
ut. C. de adul.adulter. ſed illud obtinet quo ad penam legalem:non quo ad petẽ
dum diuortium.extra de procura.tue.Nunquid ergo in infinitum poteſt eã accu
ſare.dicunt quidam non vltra.xx.annos.vt.C.de fal.querelam.h.dieit ꝙ vſqʒ

dad milleſimum ⁊ quandocunqʒ claruerint crimina.nt.lxxri. di. quicunqʒ. ? di. v⸗

iij.qui contempta.xxiiij.q.iij.ecce.⁊ ꝙ dicit pnĩa peracta ſed ⁊ ante lataʒ tamen
ſententiam.S.prox.q.v.c.chriſtiana.( Adde qð ita ut ſequitur legitur eʒechielis.

c.xxxiij.)

a ¶ Monaſterium.ex hoc loco videtur qð quantumcũqʒ

pniam quis teneatur ſinire:ſi intret retligionem ad illam non tenetur:qꝛ religio

Tauſa

néovaͤ lla nö tenetur. qꝛ religio ſoluit viculus iuramentl.vt ex de inreiu. puenit.

Itẽ ſolmt votũ ii eẽ de vo. vo.re.iſcriptuf.itẽ ſoluit ninculũ obediẽtie.xix.q.ij.

due. licet ergo a papa ſit alicui iiũciuʒ ĩ pnĩaʒut cat romã uł aliqd huiuſnodi ſaci
at ⁊ ĩtret reli gionẽ nõ dicit᷑ tranſgreſno.ille.n.di tranſgredi ꝗ deſerit maiꝰꝓ mi

nori.ut.xx.q.iij. ꝓpoſitum. ⁊.xvij.q.i.iq bona.ar.ad idẽ.j.de pe.di.i.O.his au⸗

ctoritatibus.⁊.h. cõcedit.
alii ditůt e tenet adimple
re qð ꝓmiſit ⁊ quod liun/
ctum ẽ ei ĩ pnĩa.niſi abbas
diſpenſei ſecum.xviij:q.ii.
c. nullam.
8.Siforte. ſi nõ ponitur
dubitatiue.ĩmo no.ẽ aſſer
tðis.i.eque penitꝰ ſi.ð pæ.
Pi.i. quamobrem.
bᷣ¶ Et gramꝰ.uiſuʒ.n.ſuit

maioris pene ↄuerſari ĩter
homines:⁊a hoĩuʒ caref ſuf

fragijs qᷓ; pꝛocul ab bomi
nibꝰſolatiuz hominuz non

ſentire.C. de apo.hi qui.

9. Siceram. p ſincera ĩtel
lige omnẽ potum gꝗ ĩebri/
at.ut.xxxv.di.in palea vi
nolentum.
. LCarnem. ſed nungdà
ona cuʒ onũ ſit caro ligda
uxł lac:cũ lac ñ ſit ſanguis
colore mutalo.dicimꝰꝙ ſi
4 hoc vult lr̃a illa que ſegꝗ
tur ĩ pane⁊ aqua.tmñ pòt I
telligi ꝙ h debeat facere in

certis diebꝰ ut legitĩs ferijs
iq nũꝗdà de lardo utetur nũ

d noie carnis ẽ ꝓhibitu;?
uf qð nð ar.lxxxij.di.pᷣſbr
ibi. n. ſagimen pmittitur:
mahas nmind⸗
Nũquã cingere.niſi cõ
ſilio epiſcopi pꝛo iuſticia ðᷣ
fendenda.a eſt ſi..de pe⸗
niten. di. v. falſas.
CEͤitigare. hoc ideo diẽ
qꝛ apud ſeculare tribunal
non debet ſuam q̃rimoni⸗
am diſceptando proponef
qiquã publice penitens. ſʒ
ecclenaſticum iudicium dʒ
adire.S.xi.q.i.aliud.ſup⸗
ple ergo hic niſi in ꝓpria
cã ⁊ coram eccleſiaſticis.
g C Nũᷓ; ducer.ſi tamen
Duxerit tʒ mr̃imoniuʒ. ar.
g.e.qcunqʒ.alij dicũt ̊ ut
no.j. e. F. de penitentibꝰ.
hC Nũqᷓ laueris. niſi de
neceſfſitate. de oſe. di. iij.
Uenit.
1Eriſtimes. ergo nice⸗
tur qð magis peccat qui
uxorem interſicit quã qui
matreʒ:quia maior penuẽ
tia imponitur hic uxorici⸗
de quaã matricide in illo.ce.

cibꝰ adiutus obſerua cũcta ſimplici aio
que tibi fuerit imꝑata:ſi foꝛte ignoſcat
iſinita miſericoꝛdia dei pctĩs tuis:⁊ re/
frigeret aĩaʒ tuã pᷣuſqᷓ; crucieris ꝑpetu
is flãmis.hoclenius ⁊ meliꝰ tibi eẽ cer-
tiſſime ſcias.ſinaũt publicã pniaʒ ꝑma-
nens in domo tnas vł in hoc mũdo vis
agere qð peius tibi ⁊ durius ⁊ grauiꝰꝰ
eſſe nõ dubites:ita vt agere debeas ex⸗
bhortamur: vt oibus diebus quibus pe

nitere debes: vinũ ⁊ oẽm ſicerã non bi

bas:carnẽꝰnunqᷓ; vllo tꝑe comedas pᷣ
terqᷓ;ᷓ in paſcha ⁊ in die natalis dñi:i pa
ne ⁊ aqua ⁊ ſale pniaʒ age.in ieiunijs ⁊
in vigilijs ⁊ or̃onibꝰ ⁊ elemoſynis oĩ
tpe ꝑſeuera.armis nunq;ᷓ cingere:: nec
in quolibʒ loco litigare pſumas. vxoꝛẽ

nũqᷓ; ducer. ↄcubinã nũqᷓ; hr̃e.nec ad
ulteriũ ↄmittere audeas.i balneo nũqᷓ;

lauerisꝰ.in ↄuiuijs letantiũ nũq̃ʒ te mi
ſcearis.in eccłia ſegregatꝰab alijs xpᷣia
nis poſt hoſtiũ ⁊ poſtes hũiliter te repo
ne.ingredientiũ ⁊ egredientiũ ſimplicit
or̃onibus cõmenda te.cõione coꝛpoꝛis
2 ↄſanguinis dñi cũctis diebus vite tue

indignũ te exiſtimes:.in vltimo tñ exitꝰ

vite tue die ſi merueris ꝓ viatico ſi ſit ꝗ
tribuat tibi tãtümõ venialr vt accipiaſ
tibi ↄcedimus.Sunt ⁊ alia multa q̃ tibi
nimis durius ⁊ ſatis acrius erant iuxta
magnũ pondus pcii infelix adijcienda.
ſed ſi hec oĩa q̃ tibi miſericorditer dicta
ſüt ꝑfecto corde dño auxiliãte feceris ⁊
cuſtodieris ↄſidimus de imenſa dei de
mentia remiſſionẽ habituꝝ te tuoꝝ pec
catoꝝ.⁊ ſᷣm dictũ iuſti boniq; paſtoris
reſoluet te ſctã ecdleſia ab hoc vinculo
peti in terris vt ꝑ ipſius graʒ qui eũ ſuo
ſanguine acquiſiuit ſolutus ſis in celis.

ſinaũt aliter feceris:⁊ ſancte matris ec-

cleſie tã ſalubꝛẽ admonuioneʒ deſpexe

ris:ipſe tibi ſis iudex:⁊ i laqueo diabo

li quo irretitus teneris ꝑmanebis:a ſã-
guis tuꝰ ſuꝑ caput tuũ:nos alienia cõ
ſoꝛtio tuc ꝓ alioꝝ ſideliũ ſalute ded opi
tulate oĩ ſolicitudie nitimur ðſudare:⁊
dñi miicoꝛdiã attẽtius q̃tidie iplorare

latorem qð eſt.j.e.q.⁊ ſic maius eſt crimen.ar.xxiiij.q.i non afferamus.qð cõ
cedit.h.nam dicit qð magis peccat qui ſeipſum interſicit quã alium. rrxij.q. v. ſi
non licet: unde magis peccat qui partem corporis interſicit quã ꝗ matrem. pro
bat boc ẽt ꝑ illaʒ auctoritatem ꝑpꝑ hoc relinquet homo patrem ⁊ matrem ⁊ adbe-/

rebit nxori ſue.er de biga.debitum.alij dicunt qð magis peccat qui matrem in⸗

terſicit quã qui uxorem:ſed quia hoĩes proniores ſunt ad interficiendum urores

i ob hoc magis puniuntur vt ſic retrabantur a tali facinore:uñ nõ ualet hec

argumentatio grauiꝰpuniuntur & grauiꝰpeccant.⁊ eſt ſi.ĩ fornicatione notoria
lʒ.n.multa crimina ſint grauiora tñ q; faciuꝰ t fediꝰdelinquunt in hoc crimine
quam ĩ alijs.iõ durior pena in eo ſtatuitur.ar.xxij.di.ꝭ.uerum.
E Aeniałr.ar.qð eccleſia pot corpus ⁊ ſanguinem dni ꝗbuſdã ẽt ĩ fine ꝓhibeſ
ar.xxvij.q.i.impudicas.ar.l.di.c.penitentes..s.xxvij.q.vi.de his.S.S.ij.q.
iij.ſi ꝗs epᷣm aut preſoyterum.S.rxiii.q.ult.queſitum eſt. niſi ſecundum precepta
canonum.ad hoc dic qð quandoqʒ illud qð de iure commum competit dr ↄcedi
reſpectu miſericordie ⁊ pietatis.ar.S.xi.q.ui.qm̃.ff.de nſut.ſi extraneo.⁊ in cete
ris.c.hic ſignatis.nam uniuerſe vie vñi miſericordia ⁊ ueritas.

¶Sanguis.i.pctm̃. unde illð ſanguis ſanguinẽ tetigit.i.pcim̃.xliũ.d.epheſis.

mC Zllſemi. ar, ꝙ no imputatur pꝛelato ſubditorum malitia er quo per cum no

u¶Ita vtinuicem. argumen. xii.q.i.dilecuſſimi.argumen.xi.q.i. ſicut

*

ſtat quominus corrigantur.ar.vij.q.i.S. cum autem. S. di. xliij. epheſiſs

8ð.xlvij.di.c.vltimo.
tio non admituitut.arx.xuj. di. c.i.

Itẽ aug. ð adulterinis piugijs li.ij.
CBotius vxore vinete auam ducat
quis qᷓʒ humanuʒ wngumern fundat.
Jqð veriꝰ d:nõ licet hoĩ xpᷣiano
adulterã cõiugem occidere ſed tm
dimittere.quis eniʒ eſt tam demẽs qui
dicat ei fac qð nõ licet: vt liceat tibi qð
nõ licetꝰ.cũ eniʒ vtrũq; ſᷣm legeʒ x pi il-
licitũ ſit:ſiue adulterã occidere:ſine alte
rã ducere ea vinente:ab vtroq; eſtab⸗-
ſtinẽdũ:nõ illicitũ pꝛo illicito facienduʒ
fi eni facturus ẽ qð*nõ licet:iã faciat ad
nlceriũꝰ⁊ nõ faciat homicidiũ:vt viuẽ⸗
te vxoꝛe ſua alterã ducat:⁊ nõ humanũ
ſanguinẽ fundat:qꝙ ſiẽ vtrũq; nefariũ
nõ dʒ alterũ ꝑ alterũ ꝑpetrare:ſed vtrũ
q vitare.in pꝛemiſſis anctoꝛitatibus ꝗ
q; ꝓhibentur adulteras coniuges ſuas
occidere:ſed ꝑmittit᷑ poſt.vij.annoꝛuʒ
pniam eis illas dimittere.ſi aũt illas in
terfecerĩt:iubẽt᷑ ſine ſpe cõiugij ꝓpetuo
manere:niſi foꝛte ꝓpter lapſũ iunenilis
incontinẽtie ad matrimonia ghẽda eis
miſericoꝛdia ipendat᷑.clericis aũt còce
dit᷑ ſi vxoꝛes eoꝝ peccauerit ſine moꝛtiſ
acerbitate br̃e eas in cuſtodia:⁊ ad ieiu
nia eas cogere:nõ tñ vſq; ad necẽ afffi
FE. ¶ AUñ in tole. ↄci.primo legitur·
Clerici:ſi vxoꝛes eoꝝ peccauerint pᷣ

ter necẽ eas domi cuſtodiant: ⁊ ad ſalu

taria cogant ieinnia.
Zacnit vt ſi quoꝛũqʒ cłicoꝝ vxo⸗
res peccauerint ne ſoꝛte licentiaʒꝰ
peccandi plus habeant:accipiãt mariti
eaxꝝ bãc ptãtemi preter necem cuſtodi-
endi ⁊ ligãdi in domo ſua ad ieiunia ſa
lutaria nõ mortifera eas cogẽtes:itavt
iuicẽſibi clerici paupereſ auxiliũ ferant
ſi ſeruitia᷑nõ habeãt.cũ vxoꝛibus autẽ
ipſis que peccauerãt nõ cibos ſumant
niſi forte ad timorẽ dñi acta pnia reuer
tant᷑. C Nunc aũt querit᷑ quare ſacris

canonibus ſit iſtitutũ vt poſt.vij.annos

penitẽtes in priſtinũ ſtatũ reuocentur.
WDe hbis ita ſcribit Jſdorus ad ma-

ſonẽ epʒ. C Quare ſit iniiturum poſt ie

pteẽ anosi bſtinũ ſtatũ penitẽtes redire.

7

n⸗ 21 qð veriuus.nonlicet.nam dicit lex ꝙᷣ vnum delictum pp alið ſi
minuit penam. vt.ff. de pri.dele.l.ii.⁊ eſt.ar.ꝙ in delictis npenſa

o Qnoqd non licet
ſcilicet. occidere vxo
remſuam.
o Oð non licet. l.
aliam ducere ea vi⸗
uente.
vy Adulteriuʒ. ſie
ergo pmittitur mi⸗
nus malum ut eui⸗
tet᷑ maius. . xvi.q.

c. vlt. S. di. lxxxij. pſ

bytet. ð. pxi.q. vij.
quid.contra.ſo.gra
uius eſt homicidiuʒ
ꝙᷓ adulterium: ſed
ibi expone grauius
ideſt generauꝰ.l. di
ſtin.qꝛ tua.uel tur/
pius ratione ini/
quinationis. xxxiij.
q.i.in coniugio.⁊ ũñ
eſt conſilium vel p⸗
ceptum quod hic di
citur ſed eſt compa⸗
ratiua permiſſio q̃

non excuſata pecca

to.
q ¶ In premiſſis ſic

intellige. xxxi. q.i.

bac ratione.

r ¶ Impendatur. s.

e. interfectores.
S Lacuit.licen/
tiam.ideſt im
punitatem. ſimile.

xlv. diſtin. qui ſynce

ra.
t Poteſtatem .
nam ſi eam ẽt male
verberauerit niſi ꝑ
cauſas lege exprel⸗
ſas punitur in pecu
nia quia dabit ei ter
tiam partem dona⸗
tionis quam decdit
pꝛopter nuptias. vt
in autenti.ut lic.ma
tri. ⁊ anie.ꝭ. ſi quis
autem. collatione.
vij. Si autem quis
non dedit dona pꝛo
pter nuptias.pumt᷑
in quarta parte to/
lius ſue ſubſtantie
ſi eius ſubſtãtia no
excedit.ccc.aureos.
ſi excedit dabit.c.au
reos. C. de repu.l.

Atima. Item non dico quod ipſimet debeant eis penitentiam iniungere.
ſed compellentur vx accipiant ab alijs.ſed nunquid laicus idem poteſt de
vxore ſua:dico qð non qꝛ non inuenio expreſſum: caſtigare tamen poteſt
eam.vt notaui.S.vij.q.i.ſicut alterius.Sed quare dicit qð pauperes cleni
ci ſeruiant ſibi. Dic quod reſpondet tacite obiectioni.quaſi dicat⁊ ſi mu
lieres ligate non poſſunt eis ſeruire:pauperes clerici qui non poſſuntalios
ſeruientes habere ſeruiant ſibi vice mutua. Item ſecundum.h. non pote
runt illos reconciliare ſibi niſi nollent promoueri.argumen.xxxiiij.diſti.

ſi cuius.alij autem dicunt ulum non impediri cmius vrxor cognoſcitur ab

alio ſi ipſe non conſentiat eius adulterio. vnde bene poſſunt eas reconcilia
re etiam quo ad carnis commertium: nec eis in aliqno preiudicatur. quod
tamen intelligas ſecundum quod dixi. S. txxiiij.di.ſi cuius.

enim.arg.diſtinctio.xc.precipimus.

X¶C.Si ſeruitia.i.ſeruientes. .V
Non cibos ſumat.ct hoc propter enormitatem delicti.iamen ipſaʒ er
communicatam nõ debet vitare.xri, q. ij. quoniam multos., quod forte

falſum eſt.

Cui aig
do ſn
ſiphicebot
(Maeqpita
orignaltleg
mo.regdci
eaane
vla habitun
Curmas⸗
.cei plecſen
¶Euelenna
1Irnijhder
epniſegieſi gs
ennti oin iſ⸗
tbierioſacerdo
Nri q⸗ pilpe
lindes n pon
miſorazpnle:g
Nrardino ſaa
Dotaingat.
Nhe di me
9CDepein
bienonamna
inacete g
poſt ſolenne
poſmtzbimei
nwoſcopya
ſinierpeniiant
lidhtitnul⸗
ſinurpenilsg
menſſer die
ndeſeanng

ſtellgit cſee
Nenienscgiſen
Ukſubngnaer
ſuſta neere
ni b. voe

Ube pen iis d

Muapporncio.
ffllüni borſit
alennielfon
N nein. dh
i Cepitackeir
Pislaſbs .

lin
n +z Ocipſum. precl rell O II 27 4
N 1 Ocipſum. precipit.i.pmiſit poſt. vij. annos. s. di. lrrrij. pꝛeſbyter. bæ . “
Autta R.r 4 d veritas canonũ eſt in penis infligendis.⁊ pnie ſunt arbitrarie 0 Eir ſdoereh⸗ ſtelligi ð penitente ſolẽniter ꝓ aliquo pᷣdictoꝝ criminũ
nogt an ietna.ribisminorpenicentin caplectenda. fde arbi. die p pyñt fufagt pener 3.i.ↄtinentiã male ꝓleſſaʒ.i.nõ ſᷣuatã ⁊ ꝙ poſtea dicit ñ
enn B b eziin ceir. Bolznth dinugnemubeln Bn:roleleos vero. Zriũ.j. de pe. di. iij 45 denc ſatenbo Dinairerik.l d..F.ar. ergo inuat
imin repellit vt dicit. b. a onis no mulctaret monte hodie iñ poſt orerũt nec tenuit infimõiuʒ. tũ driiproſeſazi male eſam r⸗ dlerstes
Anr anlans dl. . S. hñt ſnffugiũ penitechet. 3
Dene 1. . cipſum ꝙ c esſure ꝓleſſiðᷣeʒ ſuà veniendi.oĩa
n oia nec ſola 1e,urno B ehalnoopn anonu ſun poſt nona cõingia ⁊ ihibitos denno appeti alia plana ſunt.
eon artnnennten vnat ſtatum Recepasarteradnlcritnen e luszwelProfeſicoiſten a Ae rrikee
N vnat 6 „uttt 2niã generati poſt abſolutionẽ ſilii pdideSeneral vuʒ ẽ ſolenit
ſgamg quare ſeptẽnis pnia dinãdoꝝ de lapſis: nõ electione 1 ntione ſilii pdide Rités dcatredtir ad eigu
ſbinz pſcn 5 erd . . ꝓPpꝛj rũt: gbꝰ qꝛ iꝗ ſuffugiũ nõ b 5 nitẽs ñ dẽat redir̃ ad cĩgu
glän lponat᷑ q maria . Arbitrij ſacti patres:ſed 2undt 4 giũ nõ hñt penitẽ· fũ militie. dicũ 4
