laudem dirxi tibi.nam de nocturnis
vigilijs ipſe ideʒ propheta ait:me
dia nocte ſurgebam ad confitendũ
tibi ⁊c ergo his temporibus refe⸗/
ramus landes creatori noſtro ſuꝑ
iudicia iuſticie ſue.
Vngde in carthaginenſi concilio
legitur.
Sine officij vtrimento artiſicio
lo ſibi dericus neceſſaria querat.
LZericus victum ⁊ veſtitum ſi⸗
bi artiſiciolo vel agricultura
abſqʒ officijꝰ ſui duntaxat detrimẽ
to preparet.clericus eniʒ qui abſqʒ
corpuſculi ſui inequalitate viguijs?
deeſt ſtipẽdioꝰ prinatus excõicet᷑.
CNItem exeodem. Becodem.
Lericus ꝗlibetverbo dei eru⸗
C ditus artiſiciolo victum que
rat. Item omnes clerici qui ad ope
randum validi ſunt:æ artiſiciola ?=
litteras diſcant:qui vero non pro
emendo aliquid in nüdinis vel fo⸗
ro ðambulat ab officio ſuo degra-
dant᷑ interemptoꝛesaũt ab offõ de

clinãtesꝰ vel negligẽtiꝰ agentes ab

officio remoueantur.
¶ Item ex conci.aurel.
De eodem.

Zerici vo qui ad opus ſan⸗/
V ctum adeſſe contempſerint ſe
c

undum arbitrium epiſcopi eccle-

ſiaſticam ſucipion SoE inam.
UVUm autemꝰ ad ecdeſnã
c venerint corde magis
quam voce deo cantan/
n meminerint. ſol
Itez iero. in epiſtola
ad Epheſwos. 5 “

LXXXXII

Aericus. agricultura. ar. C. de epl. cle. l. ij. nam mercari non poteſt.c hb. magis coꝛdis deuotione qᷓ; nocis iubilatione.vt.xxxviij.di.ſedulo.

DOfficij. ergo clericꝰ nõ põt opas ſuas per totam diem locarecum non m Kiniende. ut populum delectent. nam nec ipſa veritas pronuncian⸗

da ſic eſt ut quis hominibus placeat.xxij.q.ij.pꝛimum.linire autem vi
melius cantent ⁊ pronuncient veluti eleciuaria peccatuʒ non eſt.ſi ad lau

,orde non voce deum lauda
re debemns.
O Antantes ⁊ pſallentes in coꝛ
dibus veſtris domino: audi-
ant hec adoleſcentuli:audiani bi ꝗ
bus in eccleſiaeſt pſalendi officium
deo non voce ſed coꝛde cantandũ
nec in tragediarum modum gut-
tur ? fances medicamine liniede

ſunt vt in eccleſia theatralesR mo⸗-

duli audiantur ⁊z cantica.

¶¶ Ab ofncio autem cantandi er
pſallendi diacones inueniuntur ex
emptu: ne dum vocis modulatio-

ni ſtudent altaris miniſteria negli/
gant. ¶Ande gregoꝛius.
Cantandi ofãcium diacones ſi
bi non vlurpent.
NR ſancta romana eccdeſia du
dum conſuetudo eſt valde re
pꝛehenſibils exoꝛta vt quidam ad

ſacri altaris miniſterium cõſtitutiꝰ

cantoꝛes eligantur ⁊ in diaconatus
ordine conſtituti modulationi vo/
cis inſeruiant:quos ad pꝛedicatio⸗
nis officium ⁊ elemoſynarum ſtu
dia vacare ↄgruebat:vnde ſit ple-
rũq; vt in miniſterio dum blanda

vorx queritur:congrua vita negli⸗

gatur ⁊ cantoꝛ miniſter deum mo⸗
ribus ſtimulat cum populum vo⸗
cibus delectat. Qua de re pꝛeſenti
decreto cõſtituto vt in bac ſedeꝰſan
cti altaris miniſtri cantare nõ debe⸗
ant ſolumq; euãgelice lectiõis of-
ſicium intra miſſarum ſolẽnia exol
uant.pſalmos vero ac reliquas le
ctiones cenſeo per ſubdiaconos:
vel ſi neceſſitas exigit per minoꝛes
oꝛdines exhiberi.ſi quis autem cõ/
tra hoc decretum meum venire tẽ
tauerii anathema ſit. B
CA quibus oꝛdinandos opoꝛte
at eſſe immunes:bꝛeuiter monſtra
tum eſt:de quoꝛum vero manibus
ſuos oꝛdines ſuſcipere debeant fa
cile patet.ſacerdos enim ⁊ cunctii-
fra ipſum conſtituti ab epiſcopis ð
bent oꝛdinari.

Ange in concilio Martini pa-

pe legitur.
LQui non ſunt oꝛdinati ab epiſ⸗
copo in pulpito no pſallant neq; le

ant. .
nieatiblpit⸗ pſallereꝰ
aut legere niſi qui ab epiſco-
po ſunt oꝛdinati lectoꝛees.

dem dei ⁊ non gratia landem conſequendi delectantur. argumen. xxxij.

qiiij.obijciuntur.procu
rare enim debet vt clara
vote non rauca pꝛonun
ciet.vi.xxi.di.c.i.ut po⸗
pulus plane intelligens
dicat amen. ut. xxxviij.

n Theatrales. tragedi

ſic facicbant in theatro
decantando tragedias.
7 dicuntur a tragos qð

eſt hircus.⁊ oda quod eſt

laus.quia hicco remũe/
rabantur pꝛopter fetidã
naturam hirci.
o ¶Ab officio. exempti.
hoc intellige quando in
duti ſunt in eccleſia ad cã
tandum euangelium.et

ſic intellige ſequens. c.
p Linſancta miniſte

rium conſtituti.

q ¶ Mredicationis.ĩfra

xvi.q.i.adijcimus con⸗
tra ſed illud ex cauſa di⸗

2

ctum eſt propter quoſdaãa

ĩpꝛobos monachos.als
etiam diaconi poſſuntpᷣ
dicare.vel hoc intellige

ex delegatione alias ſoli

us ſacerdotis officium ẽ

predicare vel predicatio

nem appellat lectionem

euangelicam.

r. ¶ Stimulat.i. exaſpe⸗

ret contra ſe.

s C¶In ſede apo. er boe

dicunt quidam banc pꝛo

bibitionem in ec.ro.im.

locum habere.alij im̃ ðᷣ
cardinalibus intelligũt.

h. vero generaliter intet

ligit eſſe pꝛohibitum.cñ
.ſ. ad legendum euange
lium induti ſunt ꝙ pa-
tet ex illo verbo qð iĩfra
dicit inter miſſarum. et

cauſa huiuſ conſtitutio⸗

nis fuit boneſtas.

1t CSolumq; argumen
tum ꝙ diaconus non ni

ſi cauſa neceſſitatis debʒ
legere epiſtolam. xxv. di
u Onliceat pſalle⸗
Turgun pio lai⸗
cis qui non cantant in
pulpito ſed alibi in eccłia
EC.Qui ab epiſcopo vel
abbate. lxix.di. ca. j. uel
etiam a ſacerdote ut. xx

iij. diſtinctõe.pſalmiſia.

C¶Be epiſcopis auiem a quibus

vel in quibus locis oꝛdinare debe-

ant ſupꝛa diffinitum eſt nunc auteʒ
queritur de his qui ordinatia par⸗
rochia ſua non recipinntur:vł pꝛo
aliqua cauſa eas audire noluerint:

an in alterius parrochia epiſcopa⸗

le poſſint offcium celebꝛare.

equanch
leſſaalth
Angeliun
eſtapange,
nca minite
hcontnu.
ftaionizifn
lercauſndi⸗
perquoſc
Michos
Nihofunts
darintlig
onetlas ſi
ofim:
Nlprleato
llir letionen
m.
ltialk⸗
e.
le apo, eb
icambancpo
Wminte olni

bere,alitad5

bustntlgi.
eralterinc
Bobibimnci
Ncumcvnnge
üntgpe⸗
bocd ii
Giſuun.
ſconſtuano⸗
dneſus.
mnczangumen
copusſonnn
Geſſnanscn

.
luthal⸗
guro li⸗
on Cuorant n
lalbiigteds
Pchſenoſ
Nich ſl
ucgtorin

iehiiniu.

2

J quis.hec tria ca. loquunt᷑ de eadem materia.ſ.cum quis ẽ oꝛdia/
tus eps ad aliquã eec?am ſed non audet ire illuc ꝑꝑ ſcandalum. uel
ꝑp boſtilitatẽ.uel qꝛ nõ recipit᷑ aliqua de cauſa ſine culpa tamẽ ſua iſte ñ
debet aliquid pꝛeſumere de rebꝰ eccleſie ad quã diuertit.⁊ expectabit quo
uſq; pꝛouideat ei ſynodus alibi:vij.q.i.paſtoꝛalis.

b¶ Pꝛo cötentione.ar.

plures.

q¶ Aut pꝛo aliqua.ſcili
cet de iure.quia dicũt ſe

nð elegiſſe eum vl dicũt

ꝙ rᷣnũciauit epiſcopatui.

Contingere.i.ñ epi⸗
copalia. niſi inuitatus

ſit.ar.extra de eo qui re⸗

ſi c.i. . vij. q.i.c. epi.
Judicare.nam aliaʒ
eccłiam ſi vacat debent

ei cõferre.vij.q.i.paſto/

ralis:ſed ⁊ populus ẽ ex
eõicandus qui eum non

recipit cum iuſtam cam

non pꝛetendit niſi ſcan-
dalum timeatur.ſieut ⁊
ipſe excdmunicatur cum
ad eccleſiam illam ire ſ
Feailn õ 8
J qniſ.cuius eſt.id
2 eſt ad quam.
S Aliam.quam foꝛte
Allegatat.
Et honoꝛis. vf Z.
S.pꝛoxi.c.ſed dic hono

ris.i.honoꝛabilis mini/

ſterij. qꝛ in veſtibus epᷣa
libus exercebit ſacerdota

le officium nõ epale niſi

inuitatus fit. vt dixi. .
ac.pꝛox.⁊ maioꝛ reuerẽ/

tia erbibebitur i alij oſ

bytero ſimplic..

¶ VPꝛouicie. que. ſ. hz.
ox. vel.xi.epᷣos ⁊ metro/
pol. vi. q.iij.ſcitote.lau.
2 qui.i.ſi qui cleri
aQoꝛdiati ſunt epi.
Abi prius.i.in quo
loco vel in quo oꝛdine.
Sed nunqnid pꝛior ecdle
ſia tenet᷑ eos recipere. vi
detur ꝙ nõ. lxxij. diſtin.
placnit.ar.xxi.q.ij.ſi ꝗs
iam tranſlatus. Ad hoc
Dic ꝙ ſi hũit coꝛpoꝛaleʒ
poſſeſſionem ꝑ ſe vł per

aliuʒ eius eccleſie ad quã

modo non recipitur non

Lenetur pꝛioꝛ eccleſia enʒ
recipere:licet nonduʒ eiꝰ

beneficium ſit collatum.
ſi nõ hũit poſſefſionẽ te⸗
netur:lz iã alijs conceſſa

fuerint eius bñſicia.nter
tra ðᷣ elec.cum in cunctis

vij. q. i. eos. C. ð repu.

bere.l. Vt. per alium dixi

¶ VDBGe his in conciio Martini pa
pe ſic ſtatutum eet.
Bacerdotis officiũ gerat epᷣus
quem ſua parochia non recipit.

B JIgꝗs oꝛdinatus epiſcopꝰ ad

prochiam cuius eſt electus ꝓ
ctentione populi aut pꝛo aliqua

rõne nõ pꝛo ſua culpa in ꝑgrochia q

eifuerit data nõ ierit huc honoꝛem
opoꝛtet ſacerdotij tmmodo cõtin-
gereꝰ:ita vt de rebus ecclie in quaʒ⸗

venit nihil pᷣſumat.ſuſtineat aute,
qd de eo ſanctum coneilium iudica

re volnerirrt.
¶ Item ex cõcilio antiocheno.

Se epiſcopo oꝛdinato quẽ ſus

parochia nõ recipit.
Jgs epiſcopus oꝛdinatus ad
prochiaʒz cuius eſt electus mi⸗
nime acceſſerit nõ ſuo vitio:ſed qð
eum aut populus vetet:aut ꝓpter
aliaʒ cam nõ tamẽ eius vitio ꝑpe-

tratã:hic ⁊ bonoꝛisł?ſit ⁊ miniſterij
particeps: důmodo rebus ecdeſie
vvbi miniſtrare cognoſcitur i nullo

moleſtus exiſtat:quẽ etiã obſerna-/
re cõnenit ꝗcꝗd ſynodus ꝑfecte ꝓ
uincie indicãdo decreuit.
¶Itẽ ex concilio anchiritano.

A ſua parrochia nõ recepti mo

leſtiam nan inferan. .
B Jaq epᷣioꝛdinati ſunt neqʒ re
cepti ab illa parochia ĩ q̃ fue-
rãt denoĩati:voluerintqʒ alias oc-
cupare parochias: ? vim pᷣſulibꝰ

earuʒ inferre ſeditiones aduerſus
eos excitãdo:eos abijci placint.ꝓ

ſi voluerint in pᷣſbyterij oꝛdine vbi

pꝛius fuerãt: vt pᷣſbyteri reſidere:

nõ abijciant᷑ a ꝓpꝛia dignitate.ſi

autẽ ſeditiões cõmouerint ibidẽ cõo
ſtitutis epiſcopis: pᷣſoyterij q̊qʒ ho
noꝛ talibus auferat᷑: fiantq; dana-

1

rone notabiles . Item ex conci.

lo antiocheno.

C¶ Connmumiõe pꝛiuetur epiſcopꝰ

—

neglexerit.

q iͤem eſt ac ſi p ſe. ertra depꝛeben. actedens.
arg. iij. qrl. c. i. l. F. i. o. hec glo.nõ adaptat᷑ ad textum. b. Sed nunquid
E clerieꝰ huins epiſeopi.diſtingue.quia ſi non vult renunciare epiſcopa-

muiad quem electus eſt non erit clericus eius:remanebit tamen ei pꝛiꝰ be
neſicium quod ius conſeruauit ei. Si vero renuncianuit: eius clericus erit.
⁊ ab eo iudicabitur.exira de renun.ad ſupplicationem.niſi in criminali

cauſa.tamen non poteſt eum deponere in memoꝛiam pꝛiſtine dignita/

tis.ff.de decu.l.vlt.qꝙ ergo dicit anferatur honoꝛ.dic ꝙ per papam.ar

gumen.C.vbi ſena.vel clariſ.l.vlt.circa medium.ratione ancem delicti

poterit eum excdicare ſi exceſſerit in ſua dioceſi lʒ non abrenunciet epiſco⸗
patui qꝛ ⁊ poſſet quemlibet archiepᷣm non ſuum ar.vi.q.iij.placuit.ff.de
oſ.pꝛeſi.pꝛeſes.hoc tamen tene ꝙ ſine licentia pape non abrenunciabit ex
tra de tranſia.epiſcopi.inter coꝛpoꝛalia.lau.
Mon abijciuntur. ar.ꝙ non debet eleetus in alia pꝛouincia priuari

beneficio pꝛioꝛi antequam tranſferatur ad aliam.

Iquis.impoſitionem.id eſt oꝛdinem epiſcopalem.
¶Nec acquieueru.inſra ires menſes.j.c.di.quoniam ſponſa.tñ

5

cantem. io.

deratione quando

TIXXXXIII

infra duos menſes c. exira de conuer. coniu. er publico.

14

J quis epiſcopus vacans.i.vacans epᷣatn nel epatum no habẽs. ſic dicil
mulier vacãs que viꝝ nõ habet.ff. ad.l.iul.de vi publi.qui cetu.ꝭ.qui va
Irruerit.ſed quid ſi iſte intruſus aliqua cõtulerit

ipſi cccleſe.tenetur ei eccdlena reſtitnere ſicut de ſimoniaco.ep ð ſi.veniẽs.⁊ qꝛ ni

B I gs epiſcopus pmande ipo

ſitionẽ epiſcopatũ acceꝑit ⁊ ſi.

bi cõmiſſuʒ miniſteriũ ſubire negle
xerit nec acgeuerit ad eccleſiaʒ ſibi

cõmiſſaʒ:hũc opoꝛtet cõmuniõe p

uari donec ſuſceꝑit coactꝰ officiũ:
ant certe de eo aligd itegra decreue

ru eiuſdẽ ꝓuicie ſynodꝰſacerdotũ.

CItem ex eodem.

CSine cocilio integri oꝛdinis va
cantem eps ecdeſiam non adeat.
cleſiã nõ habẽteʒ epiſcopũ ſur
iẽs populos ſine cõcilio integri
oꝛdinis irruerit etiã ſi popuiꝰ queʒ

8 I gsepiſcopus vacãs in ec
A

ſeduxit deſideret ulũ:alienũ tameʒ.

eñ ab ecclłia eẽ opoꝛtet. Integrũ aũt
⁊ perfectũ cõcilinʒ dicimus iilð:cui
metropolitanus epiſcopus ĩterfuit
COuod aũt ſupꝛa derici ſe vigi-

lijs ſubtrahẽtes excõicari iubent:ð

his intelligenduʒ eſt ꝗ ab epiſcopo
frequẽter admoniti negligẽtiã ſuã
coꝛrigere contemnuntiH Unde in
concilio martini pape legitur.

Excõmunicet᷑ dericus ꝗ ab epi-
ſcopo cõmonitus:matutinis vł ve

enr adeſſe neglexerit.

IYas pꝛeſbyter ant diaconꝰ vł
Alibet clericus eccſie ðpntatꝰ:
in ꝗqlibet loco fuerit in quo eccłia eſt
⁊ ad quottidianũ pſallendi officiuʒ
matutis vel veſptinis hoꝛis ad ec
deſiã nõ ↄuenerit:ðpõat᷑ a dero:ſi
tñ caſtigatus veniã ab epiſcopo ꝑ

ſatiſfactionẽ noluerit pꝛsomereri.
V DrDNXRNI..

Bedientiaʒ laũt inferio

o res ex oꝛdine ſupioꝛibꝰð

bent.ſümo enm ponnſi

ci ea debetur ab omnibꝰ

obedientia: vt nulli liceat ei cõmu-
nicare cui pꝛo actibus ſuis inimicꝰ

ipfe exiiterit.nec in eccleſia eſſe pote
rit:qui eius cathedram deſerit.

hil deperit ecckie.liiij.di. gene⸗
ral.ſed ſi bene pꝛomorꝰ eſſet ec-

cleſia non tenetur ei reſtiiuere
ideo malus deterioꝛis eſt condi

tionis ꝙ; bonus. ig. ſed contra
ð ſimo.ð hoc. So.in ſimonia

co dicunt quidam ꝙ nihil dʒ ei
reſtitui.⁊ qð dicit illa decre. ve

niens diſpenſatio fuit. alij di⸗
cunt ꝙ pꝛopter deliciũ abbatis
monachoꝝ hoc contigit. T.
dicit ꝙ clerico in ſeculo remanẽ

i nibil reſtituit᷑ ſecꝰſi ad religio
nem traſit: vt.xxvij.q.i.ſi quis

rapuerit.de clerico aũt ſeculari
ꝗ remouet᷑ ab eccleſia quid iu⸗
ris ſit ſi aliqua cõtulit.not.ex ð
cler.coniu.ꝙ a te. B.
Deñderet/arg.ꝙ que ma⸗
lo ſunt inchoata pꝛincipio non

1

Zualeſcunt quis ad eum caluʒ
Sneniant a quo recte poſſent in
cipi. vt. vij.q.i.epiſeopuʒ.ex G

ele.auditislar. e de iure pa.
cura paſtoralis.er ð ↄuer.ↄiu.

placet.io.dic ꝙ ipſo iure nuliun
eſt non ↄualeiſcit. alias ſecꝰ.b.

Itẽ ar. ꝙ non valet elecnio con
coꝛs niſi canõica ſit.xviij.q.ij.
ſi quis abbas.lxiij.di.c.i.

AeEt perfectum. ½ nota ꝙ con
llium dicitur perſectum iz non

adſit ꝑꝛimas.vt.xviij.di.c.i.

2 J quis.deputatus.p h=c
luterã dicũt quidãà illũ te
neri ad hoc tantũ qui alicui ecec

cleſie intitulatus eſt. alias nõ.
etiaʒ ſi oꝛdinatus ſit ad titulos

ſue poſſeſſionis.er ð prebẽ.epᷣs
in dic eum ⁊ quẽlivet clerieum

teneri ad hoc:licʒ non teneatur

ſpccialiter ad hanc vel illam ec
cleſiam.ſic exaudi extra de r⸗e⸗

gu. ſuper eo.
u¶ Matutinis.matutĩa dicũ
tur officia que celebrant᷑ a ma
ne vſq; ad nonam. veſpertina
a nona vſq; ad nocteʒ.xi.q.iij.
ſi quis epiſcopus in concilio.

C Enſtigatuetnot pꝛo pꝛi

Ange beatus petrus pꝛinceps

apoſtoloꝛum in oꝛdinatione clemẽ

tis populũ alloquẽs ĩter cetera aitt.

ma offenla non eſt quis puni⸗
endus vt.lxiuj.diſtinctione.ho
x Begdientiam. Mic

gqua oſtẽdit magiſter
bactenus qualiter z
L a quibus ⁊ in quibuſ
locis clerici ⁊ pꝛelati debent oꝛ⸗
dinari.ſed quia dignitas pꝛela

toꝛum ſine obedientia contemptibilis eſt. ideo ontendit hic de obedientia quam

debent inferioꝛes ſuperioꝛibusa primo de obedientia que debeiur pape.ſecun⸗
do de obedientia quam öbent minoꝛes maiꝛolbus ratione oꝛdinis:poſtea ð obe

dientia quam ſubditi clerici epiſcopis ſuis oſtendit etiam differentiam inter pre⸗

ſbyteros diaconos:quandoq; loquens conira iſtos:quandoq; contra illostach
vltimum oſtendit preſbyteros maiores eſſe diaconibus/Nota autem ꝙ obe⸗

dientia conſiſtit in tribus. in reuerentis exbibenda. in mandato ſuſcipiendo. inin
dicio ſubeundo. Reuerentiam debet minoꝛ t aſſurgat maiori 1 cedat prinum “

locum in ſedendo a enndo:niſi minori maioꝛ adminiſtratio commiſſa ſit.ut ar

chipreſ byter vel preſyter archidiacono debet reuerentiam. licʒ oꝛdine maioꝛ ſit
ratione maioꝛis adminiſtrationis. xxv. diſtinctione. c. pꝛimo Wac conſi
doqʒ preſ byter tenetur obedire diacono preiato. In mandato an
tem ⁊ iudicio nemo tenetur obedire niſi ei qui habet adminiſtrationem uel iurilil⸗⸗
ditionem ſuper eum nin ab eo abſoluatur per appellationem: vel recuſationem.
vel ſi ei controuerſiam moueat. vel ſi ertutns vonerne-riid u Gmſauns
. Alpoſtolorum. clementis. in
preſoyterum.nam petro uiuente nõ fuit clemẽs papa. vuj.q.i. R perrus.

7.c, nonne. lau.

k ij

ititulatur. rciij. di.i

PHeNIHu 0 ropinqui ſũt. qui. ſ. in ea

4 12 inimicus eſt. inimicus dicit᷑ bic quo ad opi.excõicati ſicut iudex dicitur

crudelis latroni. xxiij.q. v.nõ eſt crudelis.alł.papa neminẽ dʒ babere odio

„95 2

Imo pacẽ cum omnibus babebit.xi.q.iij.inter vba.vel immicus eſt actibus.vt.

0Erxpectare. ergo denciatio

b¶ ¶ Nolite. ſic. vij. q. i. ſcire. xi. q. ij.· quib

Faannen 3

nð eſt expectanda. e de ſen. er.
cũ nð ab bomiĩe iñ ſola fama ſẽ

per nð ſufficit ad hoc ut quis vi

tandus fit.yt er de exceſ.prela.
inter.licet ſit argu.õ er de elec.
venerabilem. Sed quid ſi papa
cðicat excõicato.nò ĩcidit iõ in

canonẽ.vt e de elec. innotuit.

ff. de recep.l.pe.nec eoipſo eum
abſolnit. ar. e ð ſen. ex. cum de
ſideresſi m̃ ei cõicaret ĩtẽdẽdo
eum abſoluere facto ẽt ſi nõ ver
bo:habẽdus ẽ ꝓ abſoluto cum
Snceps ſola voluntate libertat?
cedat.ff. de manu.il.apud 2 fa
cit ad hoc er de ſen.ex.ſi aliqñ.
ex ð pᷣuile.cum olim.C.de ſidei
cõmilſ. liber. l. ſi voluntate.
¶ Dicat. nõ eni dʒ certiorari
ꝗñ ignoꝛauit.ff.de ac.em.l.i.

e¶ Niolite.nã eoipſo quis ſuſpe

cus ẽ ꝙ inimicoꝝ ẽ amicꝰ. ar.
iij.q.v.c.ij.⁊ ob hoc filiꝰmatrẽ
exheredat. C. de inoſ.teſ.liberi.
⁊.ẽ ſi.e ð accuſa.cũ opoꝛteat.

¶ mon loquitur.boc verum ẽ

in hoc caſu ſiqmi.ſ.excomunica
ti ſunt ſecus ſi propter pᷣuatuʒ
odium alicui non loqueretur.

g¶Qui erterminare. . xxiiij.

q.i.quoniam vetus.
hb ¶ Moſtis/ vñ boetius. nulla

peſtis efſicacioꝛ eſt ad nocẽdũ q;S

familiaris inimicus.arg. C. de

dDolo.latalvſi nõ ẽ deterioꝛ bo.

ſtis iᷓ fictꝰ amicꝰ.nõ odiũ gra

uius qᷓ; ſimulatus amoꝛ. vnde

illð et. mus ĩ pera . ar. riij.q.
i.5. item precepit. ſi. eſt. xii. q.
eij. certe.io.
i Yratus.clero.⁊ ita qui⸗
ibet epᷣs ſuffragane? eſt
de clero metropolitani.ar.er ð

poſtu. pᷣla. bone. ar. lxxxvi. di.

ſi qd vero.foꝛte iſte fuerat cano

nicus. ⁊ adhuc retinebat ibi pre

bendam.

K an anoderga efeiſi g .
ff. ð iudi.vix. xix. di.in memo
riam.ar. ↄtra.ff.ad velł. tutoꝛ.

qꝛ dicit᷑ vir fieri vt ꝗs ꝓ ſe apð
eundem intercedat.i.nũqᷓ. ſic.
ij.q.vi. 5. biduuʒ.ver.ſi aduer
ſuggugs.
¶ Oꝛainibus ar. pꝛo eis qui
vij. q.i. deniqʒ/ ꝙ multitudo
nð excuſat a uelicio nłpena. ar.

ij. q.i.multi. . di. xxiij. nomi
ne. arg.ↄtra.S.diſtin.xix.in ca

nonicis.
m ¶ Silij. qui ergo pᷣunati ſũt a
ſacramẽtis ſilij ſunt eccleſie: qꝛ
ſũt epᷣi ſcilicet filij:cũ ceriũ eſt ꝙ
q non eſt cum epiſcopo extra ec
cleſiam eſt. argumentum. vij.
.q.i.ſcire.vel dic ꝙ iam erant
abſoluti.vel qꝛ cã humilitatis
hoc dixit.ij.q.vij.nos. ſi incõ
petenter.
nAirta.hoc.c.loqtur ð eis
qui ſubſunt domino pa-
pe nullo mecho.

dem pꝛouicia ſunt.illos vocat
lex pnñᷣtes.C.ð pᷣſcri.x.an.l.vl.

multitudinem non ſequunt᷑. vt

CCui pꝛo actibꝰ ſuis pꝛauis apo-
ſtolicꝰ inimicatur:cõmunicare non
debemns.

¶Sinimicusẽ iſte clemẽs ali-

cui pꝛo actibus ſuis pꝛauis:?

vos nolite expectaret vt ipſe vo⸗
bis dieat: cum illo nolite amici eẽ:
ſegd pꝛudenter obſeruare debetis 2

voluntati eins abſqʒ cõmonitione
obſecũdare:⁊ auertere vos ab eo
cui ipſuʒ ſentitis adnerſnʒ:neq; lo⸗
qui his quibus ipſe nõ loqturt/vn/
de vnuſquiſq; qui in culpa eſt dum
cupit oĩum veſtruʒ amicicias habe
re:feſtinet citius reconciliari ei qui
omnibꝰ pꝛeeſt:⁊ per hoc redeat ad
ſalutem:cuʒ obedire ceperit moni⸗
tis pꝛeſidentis.Si vero quis ami-
cus fuerit his quibus ipſe nõ loqui-
tur: vnus eſt ipſe ex illis ꝗ extermi-
nare decdeſiã dei volũt.⁊ cũ coꝛpo/
re videatur eſſe nobiſcus:mente tñ
⁊ animo cõtra nos eſt:⁊ ẽ multone
quioꝛ hoſtis?bic:qᷓ; uli ꝗ foꝛis ſũt ⁊
euidẽter inimici ſunt.hic enĩ pꝑ ami
eiciaruz ſpeciem que inimica ſũt ge
rit:⁊ eccleſiaʒ diſpergit ⁊ vaſtat. Jõ
q;ʒ hninſmodi apticis iſtitutis vos
monẽtes inſtruimus: vt effecta cer
tioꝛ charitas veſtra ſollicitius dein
ceps agere ſtud eat ⁊ cautiꝰ:ne per-

nerſi ⁊ infſideles bomines ledendi

fideles ⁊ beniuolos habeant facul-
tatem. C Item greg.
¶ Annllo debet ſuſcipi:quem ro
mana depellit ecceſfi.
Iratus valde ſum:quia ĩtã
Mto ſalonitane ecdleſie clero'2
populo vix ouo ĩ ſacris oꝛdinibꝰ
inuenti fuerunt frater ſcilicet ⁊ coe-
piſcopus meus paulinus ⁊ dilectiſ
ſimus ſfilius meus honoꝛatꝰ archi⸗
diaconus eiuſdeʒ ecdleſie: qui com

municare maximo ſacerdotiuʒ ra-

pienti minime conſentirẽt: ⁊ ſe chꝛi
ſtianos eſſe cognoſcerent. ðbuiſtis

enim fili chariſſimi penſare oꝛdi

nes veſtros ⁊ quem ſedes apoſto.
repellebat repulſuʒ cognoſcere:vt
pꝛius ſi poſſet ab illatis cruminibus

mũdaret᷑ ?⁊ tũc ei veſtra dilectio cõi
caret neparein v⸗ obligationis exi

ſteret. Ctem cypꝛi.

Nont in ecdeſia qui catbedraʒ

petri non ſequitur.

) Vi caihedrã petri ſupꝛa quz
fundata eſt eccleſia deſerit: in

eccleſia ſe eſſe nõ cõſidat. C Epi⸗

ſcopi vero qui apoſtolice oꝛdinatõ
ni ſubiacent etiã hanc reuerẽtiã de⸗

bent vt ſingulis annis apoſtoloꝛu⸗

liminibus ſeſe repntent. ¶ Ande

anadetus 2 zacharias papa.

Singulis annis apoſtoioru li⸗
mina viſitent epiſcopi qui oꝛdina⸗

5äs õäs

LXXXXIII

p ¶ Vꝛeſententur. per ſe vel per alios.er de iureiur.ego.h.
q De longinquo. ar.ratione loci permitii quod alias nõ permittit. ar.
xxiiij.q.i.pudenda.S.di.lxiij.cum longe.S.di.xxix.c.i.⁊.ij.v.di.iuj.erit

ʒ.di.lxiij.c.i.⁊.ij.⁊ dic de lon ginquo ui ſunt vlira italiã oſtituti.vt extrra
Sele.mbil eſt qð eccleſie luel remotos vocat vltra duas dietas. vt e de

cionibus apoſtolicis ſubiacent.
Axtaſanctoꝛuʒ patrum ⁊ ca-
nonum iſtituta omnes epiſco
pi qui huius apoſtolice ſedis oꝛdia
tioni ſubiacẽt:⁊ qui pꝛopinqui ſũtꝰ
annue circa idus maij ſanctoꝛũ pᷣn
cipum petri ⁊ pauli liminibus pñtẽ
turꝰomni occaſione ſepoſua.ꝗ ve-
ro de longinquoſunt iuxtaſ cyro⸗

graphum ſuũ impleant.qui auteʒ

huuuſmodi conſtitutionis contem-
ptoꝛ extiterit:pꝛeter q̃s ſi egritudi-
ne fuerit detentus ſciat ſe cãonicis
ſubiacere ſententijs. & Reliquive
roĩ eccleſia minoꝛes ſemper debẽt
maioꝛibus ſubeſſe ſicut in ſynodo
ſancti funeſtri legitur.
¶Minoꝛes maioꝛibns obedien
tiam exbibeant.
Subdiacono vſq; ad lecto-/
resomnes ſubditi ſint diaco
no?cardinali viro reuerendiſſumo
in eccleſia repꝛeſentantes ei hono/
rem. Pono pontiſici pꝛeſbyter:pᷣ
ſbytero diaconus:diacono ſubdia
conus:ſubdiacono acolythus:aco
lytho exoꝛciſta:exoꝛciſte lectoꝛ:lec-
toꝛi oſtiariꝰ.oſtiario abbas?:abba
ti monachus in omni loco repꝛeſẽ
ẽt obſequium ſiue in publico ſine ĩ
gremio'eccleſie.
¶Item ex epiſtola demẽ.pape.
Quid ſit officinmm diaconoꝛum

S eccleſie ſint tanquam

oculidepiſcopi oberrantesꝰ⸗
circunluſtrantes cum verecundia
actus iotius eccleſie:perſcrutantes
diligentius ſi quem videant fierivi
cinum pꝛecipitioꝰ⁊ pꝛoximum eſſe
peccato:vt referant hoc ad epiſco-
pum ⁊ ita epiſcopo ſuggerere que

ad cultum eccleſie ⁊ diſciplinam e
ius pertinent:diaconibus cura ſit.

¶Item in eodem. De eodez.
Acerdotes vero dicebat bea

ins petrus ſal terre a mundi
lumen:docens eos in ſplẽdore bo
noꝛum operum gloꝛiſicare deũ pa
trem:de quibus ait dominus:bea-/
ti eſtis cum maledixerintꝰ vobis

bomines ⁊ reliqua.⁊ iterum. vos
Item ex concilio

eſtis ſal terre.

Eepᷣali ꝓuidẽtia non gubernant.
Allatcratione clerici aut ſacer
Adotes habendi ſunt: qui ſub
nullius epiſcopi diſciplina ⁊ pꝛoui-
dentia gubernantur.tales eniʒ ace/
phalos. id eſt ſine capite pꝛiſca cõ

ſuetudo nuncupauit. Nem.

Dee codem.

O Ai ſuis epᷣis nõ obeaiũt: ĩdu
bitanter repꝛobi ⁊ rei exiſtůt. i. abbatitbus.
¶Acephalos. Buil⸗

APono ipſi a deo donuʒ ſũmi mu

reſcrip.nonnullili.

1 Junta arig ewedi⸗

ri per alios ſufficit qð iu
ſte impeditus per ſe face
re.non poteſt. xviii.diſti.
iſcopus.

Chyrographum. ey

ð elec.ſigniñcaſti.s. lxv.

egrotans.
t Canèicis. S. di. xviii.

ſi quis eporum.

n ASubdiacono. ad
Alectores. hic nole
lectorũ oẽs ĩferiores or/
dines cõprebẽdit.

x Monoꝛem. ratione

oꝛdinis. hec eſt enim in⸗

ſtitia ut minoꝛ ſuiat ma

iori.xxxiij.q.vl.ẽ ordo.

muſi mioꝛ in admimiſtra

3 Sinue in gremio. ar.
3.xcv. diſt.epᷣs nã ibi dðè

tione maior ſit.xcv. diſ.

4
1

c.i.vel niſi obtineat ſocc'«

ſupioris.j.e.c.vl.

¶ Abbas. loquitur z
ea tpa cũ mõachi ñ erãt

neraliter.uel foꝛte quili

bet clericꝰ dignioꝛ ẽ quo

libʒ mõacho.ar. rxvi.q.
i.alia eſt cã.⁊.c.legi.ho

die maioꝛ bonor pbetr

abbatibꝰ ꝙᷓ alijs clericis

ar.ex de eta.⁊ qua.c.i.

cit ꝙ in domo collega
eẽ nõ in eccleſia. gas

Nocdi. oculi/2 nSöS

ꝙ loco diaconoꝝ

ſucceſſerũt archidiaconi

g dicũt oculi epi qui ꝑlu

ſ.eo. diaconi.

ſtrat. alia cauſa babeturx

Oberrantes. ſunt

alij oculi circũluſtrates

ſynodales teſtes.xxxv. q.

vi. epiſcopus in ſynodo.
vel ibi logk de exceſibus
aicoruʒ hic clericoꝝ. h.

¶ Pꝛecipitio.ergo nõöõ

tm̃ tenet᷑ ꝗs dnũciafiaʒ
ↄmiſſuʒ crimẽ:ſjj ẽt ↄmit

h videt᷑ ar.e de cogna.

ſpi. tua.ð ↄſe.di.ij.cum

omne crimẽYᷓ.

Acerdotel. ſal terk
Si oĩbꝰ eni oꝑibꝰ

nfis ſal offer öbem? de

Aſe. di. iiij. ſal. (ADDE
vita oꝛigialr legi leui

Qdor.
b Malecdixerit. ñ ꝙ er

maledictõe bñdictõeʒ ꝗs

inon ſunt babendi derict qui mct.c.ij.) a9 ſal ſapi⸗
Hinon ſunt habendi dericſ qui naiitli G. Alij.drſin

2ſeq̃t᷑ ſʒ ex panetia quã ſu

(ADDE ea ᷓ hic in

tex. dicut legũt origialr
i enaͤgelio

io Matth. c. v.
MHarci.ix. luce. xiiii.)

cůlla. J. xviij. q.

KE. u. abbatibus.

10 ne 8 gen

5 *

ditni,
mn.
ionoe
s bir
tnores,
ecit.
Kennnin,
Nfuinne
Mioco,
acnimine
ſleky i,
cbinentlac
Logbilnr
gin
hi. 9
ugg
ii
rn
chegbe

4
1

bnordhenn

tanhicinoni
llcpigrier
Muſababenn
ni.
ns in
eiluſris
ltesewveg⸗
husinſnoto,
letncſfr⸗
hnocgen⸗
ponitifie
amiſetent
rd q.
Eag,

me.,
moetſiltnf

1

Di.

Siati tamẽ ꝗ pape ſubſunt nõ ſunt acephali quia papa epss eſt ar.erx ð pri
uil. recepimus. tales os ſicut excõicat dʒ quilibet excludere de eccleſia ſua
e de poch.⁊ alie.paroch.c.ij.Et eſt hic ar.pꝛo prelatis ⁊ ꝙ etiam eremi
te ſubſunt epiſcopo:in cuius territoꝛio ſunt.vt.xvi.q.i.qui vere. .
T Ne pꝛocul.ſcandaliʒatur.i.ſcandaliʒat deum.viij.q.i.qui vos.

Joannes.
b*) Jaconi.hoc.c.lo/
quitur de epiſcopa
li eccleſta vbi debent eſſe
ſeptem diacòi.vt de cõ.
Diſtin.i.epiſcopus deo.
⁊ vbi facultates ſuppe⸗

tũt.vt.vij.q.i.illuud.

c ¶ Ne ipſe epiſcopus.
quoquomodo infeſtetur
aut ledatur ab iſtis inſi/

diatoꝛibus.i.hereticis nł

ita ne quoquomodo of/
fendatur abillis aut le⸗
datur a ſuis clericis per
oppꝛeſſionem. ⁊ ideo de
bet ei aſtare ⁊ ab eo auer

tere buiuſmodi oppreſ⸗

ſiones.
d ¶ Aut verba. hec eſt ſe
cunda cauſa buius cõſti
tutionis.
e¶ Betrahendo. timof
hereticoꝛuʒ.ſ.ſubticẽdo.

f¶ Redoleat.i. exeat in

publicũ ex frequẽti ardoſ

g Cum volũtate. j. de

conſe. di.ij. reuera. Jo.

b D Jaconi.actuum.

vi. ubi agitur ð ſe
ptem diaconibus oꝛdia
tis ab apoſtolis. Jo.

¶ Erx premiſſis .ab iſto

loco incipit magf alter/
cat ionem ſuam inter pᷣ/
ſbyteros ⁊ diaconos.⁊ p
mo allegat pro preſbyte
ris ꝙ diaconi ðbent eis
ſubeſſe. vſqʒ ad illud. c.
diacõi:poſt in illo.c.dia
coni.allegat pꝛo diaco/
nibus:vltimo in.c.legi⸗
mus. dahit ſententiam
contra diaconoss.h.

K 6 Jacones. deputa

hoc tantum.

¶ Pꝛimis.i.maioribꝰ

epiſcopali.ſ.⁊ preſbyte⸗

rali.⁊ ita epiſcopatus eſt

oꝛdo.vt. lxxxiiij. diſtin.
cum preterito.xxi.diſtin
ctione.clericos.ad idem
xxij.di.c.i.

m¶ Albſqʒ epiſcopo. i.

abſente epiſcopo vel pꝛe
ſoytero. quibus ſolum
baptiʒandi miniſterium
permiſſum eſt. vt de con
ſe. di.iij. conſtat.⁊ dic ꝙ
abſqʒ epiſcopo. i.preter
auctoꝛitatem eius.

nRCReceſſitas. nota ꝙ

vbi neceſſtas exigit ⁊ p
ſbyter eſt abſens poteſt
diaconus etiam iure ſuo

baptiʒare ⁊ coꝛpus xpi

erogare inſirmis ſi con/
ſecratum eſt.ſed in eccle⸗
ſia in preſentia preſbyte
ri non poteſt etiam ſi ne
ceſſitas exigat niſi iuſſus
a preſoptero. puta cum
multi ſunt qui indigent
baptiſmo. ⁊ preſbyter ñ
põt omnibus ſufficere.
ſimiliter ſi muln ſũt qui

neris cõſequũtur:qui ſuis doctoꝛi-
bus ꝗ recte epiſcopi intelliguntur li
benter obediunt. Itẽ anadletus
Ali in deuʒ ſcandalisantur:qui
ſuo non obedinnt epiſcopo.
Ale ꝓculdubio ſcandaliʒat᷑ ĩ
deũ g recte nõ docet:a ꝗ eius
ſcãdaliʒat epᷣm vel ſacerdotem.
¶Itẽ euariſtus oibus epiſcopis.
Beptem debent eſſe diacones i
vnaquaq; ciuitate.
Jaconibꝗ quaſi oculi viden-
tur eſſe epᷣiin vnaquaqʒ ciui-
tate ſeptẽ debent eſſe:ꝗ cuſtodiant

epᷣm pꝛedicantẽ:ne ipſe epᷣs ab inſ

diatoꝛibꝰ quoquo mõ infeſtet᷑ aut
ledat᷑ a ſuis:aut vbaꝰdiuina detra
hendoaut inſidiãdo polluant᷑ vel
deſpiciant᷑:ſed veritas ſpũali redo
leaii feruoꝛe pax pꝛedicata labijs
cũ volũtateanimi ↄcoꝛdet.¶. Itẽ
ex cõci.neoceſariẽfi. Se codẽ.
Jaconi ſepteʒz debent eẽ ſecũ
dũ regulã q;uis non magna
ſit cinitas.regule aũt auctoꝛias eſt
iſta:qð ⁊ liber actuũꝰapoſtoloꝝ idẽ
iſinuat. ¶ UAt igit᷑ ex pꝛemiſſis'ap-
paret auctoꝛitatibus diaconi debẽt
obedientiã pꝛeſbyteris:ſicut pᷣſbyte
ri epiſcopis.ſed diacom ſuꝑbiẽtes
ſacerdotibus exequari vel potiꝰ pᷣ-
ferri qᷓrebãt:cõtra quoꝛũ inſolẽetiaʒ
multoꝛuʒ auctoꝛitates manauerũt
eoꝛũ ſuperciliuʒ repꝛimentes:atqʒ

vt ſacerdotibus condignaʒ obediẽ

tiam exhibeant decernentes.

CQUnge pelagius papa ait.

Bihil eoꝛu que ſunt vecreta pꝛi
mis oꝛdinibus vẽdicet diaconi.
Jacones pꝛopꝛiam conſtitui.

( mus obſeruare menſuraʒ:ne

qʒ vltra tenoꝛem paternis canoni⸗
bus deputatuʒ quippiaʒ tentare ꝑ⸗
mittimus:⁊ nihil hboꝛuʒ in ſuo mi⸗
niſterio penmitus applicare que pri-
mis oꝛdinibus pꝛopꝛie decreuit an
tiqtas.abſq; epiſcopoꝰ vel pꝛeſby
tero baptiʒare non audeant niſi pᷣ⸗
dictis oꝛdinibus foꝛtaſſis longius
cõſtitutis neceſſitas extrema com-
pellat:quod etiaʒ laicis chꝛiſtianisꝰ
facere plerunq; cõceditur.ſacri coꝛ
poꝛis erogationem ſub conſpectu
epiſcopi ſeu pꝛeſbyteri niñ bis abſẽ
tibus ius non babeãt exercendi.

¶Ntem in niceno conci. legitur.
¶Inferioꝛes pꝛeſbyteris ſe diaco

ni cognoſcant.

Eruenit ad ſanctum conciliũ
quod in locis quibuſdam ⁊ ci

nitatibus preſbyteris ſacramẽtaꝰ

diaconi poꝛrigant.boc neqʒ regu⸗
la neqʒ conſuetudo tradidit:vt bi

qui offerendi ſacriſicij non habent

LXXXXIII

7 5

volunt accipere coꝛpus chriſti nec preſbyter ſufficit oibus. .
P Cbriſtianis. etiam hereticis.vt.j.i.qi.q; quidam ꝛc.
P E Eruenit. ſcr̃a.i.euchariſtiam confectam. ſanguinem autem bene poꝛri⸗
gũt.j.e.diacõi ſunt.⁊ v.ſacerdotibꝰ.⁊ hec eſt rõ q̃re ſacerdos coꝛpꝰxpi p ſe ſumat
calicem autem de altari preſbyteris ſumere non licet ſed diaconus eis poꝛniget qꝛ

poteſtatem:his qui offerunt coꝛpꝰ
chriſti poꝛrigant/ſed ⁊ illud innotu
it ꝙ quidam diacones etiam ante
epiſcopos ſacramenta ſumũt.hec
ergo omnia amputentur excidan-
tur ⁊ in ſua diaconi mẽſura perma
neant:ſcientes ꝙ quia epiſcopoꝛũ
miniſtri ſunt: inferioꝛes a pꝛeſby⸗
teris habẽtur.ꝑ oꝛdinẽ ergo poſt pᷣ
ſoyteros ſacre gratiam cõionis ac-
cipiãt aut epiſcopo aut pꝛeſbytero
poꝛrigente eis.ſed nec ſedere ĩ me-
dio ꝓreſbyteroruʒ diacono liceat:
qꝛ ſi fiat hboc:pꝛeter regulaʒ proba-
tur exiſtere. Si quis auteʒ poſt bas
diffinitiões obedire noluerit:a mi-
niſterio ceſſare debebit.
Item ex concilio laodicenſi.
Diaconus honoꝛem exhibeat
pꝛeſbytero ⁊ ipſe abiferioribus ho
noretur.

I 2 On oportet diaconuʒz coraz

preſbytero ſedere:ſed iuſſo
ne preſbyteri ſedeat.ſimiliter autẽ
diaconus honorem habeat a ſeq̃n
tibus.i.a ſubdiaconibꝰ ⁊ ab omni
bus clericisss
Item ex eodem.
¶Calicem benedicere ⁊ panẽ da-
re diacono nõ licet.
Len oportet diaconos panẽ
dare nec calicem benedicere.
Item ex concil. Cartbaginenũ
quarto cui papa zoſimus interfuit
per vicarioo.
Sicut epiſcopis ita ⁊ pꝛeſbyte⸗
ris dia coni miniſtrent.

Ooc ita ſe preſbyteri ſicut

epiſcopi miniſtros eẽ cogno⸗
ſcant. Item ex eodem.
Deeodem.
P Reſente preſbytero diaconꝰ
euchariſtiaʒ coꝛꝑis xpᷣi pplło
ſi neceſſuas cogit inſſus eroget.
Ntem ex eodem.
De eodem.

O Jaconus ſedeat inbente pre

ſoytero in quolibet locot. Itẽ
diaconus'in conuentu preſbytero⸗
ruʒ interrogatns loquatur?.albaꝰ
vero tantum tempore oblationis
⁊ lectionis? vtatur.
Item ex cõcilio tol.quarto.

DSiacones preſbrteris ſe ſuxio
res nõ cognoſcant.

Onnulli diacones in tantam
L prorumpunt ſuperbiaʒ vt ſe
ſe preſbyteris anteponant: atqʒ ĩ pᷣ
moꝰchoro ⁊ ipſi priores ſtare pre-
ſumant preſbyteris in ſecũdo cho
ro cõſtitutis.ergo vt ſublimioꝛesꝰ

ſe preſoyteros agnoſcant:tam uli

qᷓ; hi in vtroq; cõſiſtant. ¶ Com
pagis vero calciari abſque apo⸗

ſumptio coꝛpoꝛis fnturam re/
ſnrrectionem coꝛpoꝛum ſigniſi

cat quam deus ſua virtute facit
ſine omni miniſterio/ſed ſum/
ptio ſanguinis ſignificat redem

ptionem peccato?um que ſit in-
terceſſiombus alioꝛum.S. diſ.

.l.preſbyteros ꝗ contra ibi. In

penam dicitur de diaconibus
ne panem offerant quare de iu

re licitum eſſe uidetur. Joſed i

lud intelligitur quando in prin
cipio ſecretoꝛum diaconus acci
piens patenam cuʒ pane offert
ſacerdoti. Jmponitur ergo dia
conis ad penam ne panem offe
rant altario viniſrana : bic
autem pꝛohibetur ne poſt ſacra
menta confecta coꝛpus chriſti
orꝛigãt ſacerdoti vt ſumat.b.

q ¶.. Etiam ante. i. ante. ᷓ; epᷣi

ſumant.
In medio.ſᷣm conſuetudi/
nem diuerſorum locorum bhec

variantur. In quibuſdam eniʒ
locis hec obſeruantur in quibui

dam non.
6 On opoꝛtet. ſz iuſſione.
L hoc obſeruatur ᷣm con/
ſuetudinem quarumdam eccle
ſiarum.cum redit a lectiõe euã
gelij. lau.

On oportet. panem. i.

coꝛpus domini uł dic da

re.i.conſicere qð ad ſolum pre/

ſbyterum pertinet.i.q.i.dictũ.

OD Jaconi ita ſe.ĩ miſſa.nꝗ

alibi magis ſũt miniſtri

epiſcopi.

x ) RKeſente. eroget. iuſlius

vl non iuſſus longe poſi

tis epiſcopo vel prefbytero. S5.

,EC. Dlacones.

Jaconid loco.. in ali⸗

quo de omni tamen ho
neſto.ff.ð arbi.ſi cum dies..

ſi arbiter.⁊ de mu.⁊ ho.vt gra

datim. S. i.

3 Diaconus. in cõuentu. ubi

conueniunt ad ſynodum.
2 CLoquatur.i. predicat. nam

officium predicandi preſbytero

rum eſt.xvi.q.i.adijcimus.bh.
2 CAlba.i. dalmaticha. arg.
xi.q.iij.epᷣs preiſ byter.
CEt lectionis. euangelij.
uuulll⸗arc, in primo.

.i. in primo oꝛdine vt ſit

b ¶Utr ſublimiores.ſic cõſtrue

ergo tam iüli ꝙᷓ iſti conſiſtant ĩ
vtroqʒ ita.ſ.vt diaconi agno⸗
ſcant preſbyteros ſublimiores
ſe.ſ.diaconibus ⁊ ſtabunt Pᷣm
ipᷣs ſue oꝛdinationis.xvij.di.ꝭ.
c ¶ Comꝑagis.i.ſandalibus ⁊
dicuntur compagi ſandalia vł

calige epᷣales.⁊ eſt maſ. g. Jo.

rn PaS1

SS

P is. i. oꝛnamẽti inꝰ oceſñt cardinalibus.j.xcvj.
a ¶ Mec mappulis.i. oꝛnamẽtis equox.qᷓ ↄoſtantinꝰ oceſũt cardinalibus.j.xe,
