eſt ehgere ſed electioni conſentire.

Leri plebiſq; conſenſus ⁊ de

ſiderium requiratur. Nez
leopmus. HSecodem.
OQOta' cinium teſtimonia po

puloꝝ: honoratoruʒ arbitri

um'electio clericorum in ordinati
onibus ſacerdotũ ↄſtituantur.⁊ in

fra ꝑ pacem ⁊ quieteʒ ſacerdotes ꝗ

futuri ſũt poſtulant᷑ teneat᷑ ſubſcri
ptio dericoꝝ: bonoratoꝝ teſtimõi
um ordinis conuentus ⁊ plebis.
¶Pꝛincipibus: vero atqʒ impe
ratoribus electionem nomanoruz
pontificum atq; alioruʒ eporuʒ re
ferendas vſus ⁊ ↄſtitutio tradidit
ꝓ ſciſmaticorũ atqʒ hereticoꝝ diſ⸗
ſenſionibus:quibus nõnũqᷓ; ecde-
ſia dei concuſſa ꝑiclitabatur: ↄtra
quos legibus fideliſſimoꝝ ĩperato
rũ frequẽter ecdleſia mũita legitur.
Mepreſentabatur ergo electio de-
ricoꝝ principibus:vt coꝝ auctori-
tate roboꝛata nullus hereticorũ vł
ſciſmaticoruʒ auderet contraire ⁊
vt ipſi principes tãq; deuotiſſimi
filij in eũ conſentirent:quem ſibi in
patreʒ eligi viderẽt: vt eis ĩ oĩbꝰ
ſuffragatores exiſterent:ſicut valẽ
tinianus beato Ambꝛo.ſupra legi
tur dixiſſe:noli timere:qꝛ deus ꝗ te
elegit ſempꝑ te adiuuabit:⁊ ego ad/
iutor ⁊ defenſor tuus vt meum or

dinem decet ſemper exiſtam.

Vngde ſtephanus papa ſtatuit
Dicen. ẽè
EPꝛeſentibus legatis imperato

ris oꝛdinetur pontifex romanus.

Nia ſctã romana eccłia: cni
deo auctoꝛe pᷣſidemꝰ :a pluri
bꝰpatitur violẽtias põtifice obeũte
q̃ ob hoc ĩferũtur qꝛ abſqʒ iperiali

notitia põtiſicis ſit electio ⁊ ↄſecra

tio:nec canõico ritu ⁊ ↄſuetudie ab
ĩpatoꝛe directi ſũt nũcij ꝗ vetẽt ſcã

dala fieri: volumꝰut cũ iſtituẽ dꝰ eſt

põtifex:ↄueniẽtibꝰepᷣis ⁊ vniuerſo
clero eligat᷑ pñte ſenatu ⁊ populo
ꝗordinandus ẽ ⁊ ſic ab oĩbꝰelectꝰ
pſentibꝰlegatis ĩpialibꝰↄſecret᷑ nul
luſq; ſine ꝑiculo ſui iuramenta: vel

eligebat ita ⁊ modo poſt

pꝛiuilegium collegio cõ

ceſſum. b.

h ¶Atqʒ gallacie. con
numerat bic gallaciam
biſpanie cum tamen ſit

pars eius.⁊ ita pars cõ/
numeratur ſuo toti. ſic
jJ.eo.ego.⁊.C.de excu.
tu.exactores.vbi dicitur
oneribus ⁊ tutelis.

i Priuilegio. ideſtin

re.ſic.ix.q.iij.ſaluo.ff.ꝗ
mo. pi. vel hyp.ſol.ſi ð
bitoꝛ.S.i.potius ergo
onus iᷓᷓ ius primatie cõ
ceſſuʒ fuit huic collegio.
cum enim rex eligeretur

olim de conſilio omni⸗/

um epiſcopoꝛum boc cõ
ſilium conceditur ei hic.

k Maneat. argumẽ
tum pꝛopter loci ⁊ tem

poꝛis difficultatem ele-
ctionem ſieri a quo non
denda.xciij.di.iuxta.

ICEpiſcopis.ᷣ eligere. i

a rege electos conlecra/

re ? confirmare.

m ¶ Inſta.infra diſtin
ctio.pciij.iuxta.extra de
iurepatro.ſi vero.inſra
lxv.diſtinc.ſi quis con

tra.ſed non eſt contra.

nCElectiones. 1 beati

greg.non in boc volu⸗

mine:niſi argumen.ð.

pNDOta. ideſt conni⸗
ia 1 conſen⸗

ſus. vt. S. diſtin. xxiiij.
iſcopus.

q ¶Ciuiũ: nõ ruſticoꝛũ
F ciuitatẽ cõſiſtentiuʒ.
rWMonoratoꝛũ.ſ.ma
ioꝛũ de populo ⁊ clero.vẽᷣ

.c.adrianus in finee

s CZlrbitniũ. 5. di. xriij.

.(cC.i.xxiiij.di.c.nullus.

¶In oꝛdinatiombus.

i. electionibus.
u ¶ Ordinis.quia dici/

tur oꝛdo cerdõuʒ pellipa
riorũ:vel alteriꝰcoꝛpis.
x ¶ Etplebis noiĩe pl
ceſent illi ꝗ ñ ſũt collecti
ad aliqð coꝛpꝰfaciẽdũ.ð

quo coꝛpe bẽs.ff.ꝙ cniuſ

qʒ vniuer.l.i.⁊ ẽ ad hoc

bonuʒ ſile. C. ð epi.au.
iubemumus.
¶ Pꝛincipibus. legi⸗
di. viij.quo iure.

3 AQia ſcã pñte. ſ.

dixi.lxxix.d.nullꝰ

o CStephani. ſupra. e.

tahitur quia ſicut piꝰ

ſele⸗

T ¶Juramẽta. vñ Oe/

ante electionẽ ñ ſit pſta⸗

dũ iuramẽtũ ð ĩdẽnita⸗

te ecckie: vt. viii. q. iij.
artaldꝰ.⁊.S.xx viuj.di.ðᷣ

ſyracuſa.pᷣſũeret eniʒ h

ſacer̃ vt eligeret dicũt tñ

ggã ꝙ ſi ẽ ↄſuetudo ꝙpᷣ

ſtet pᷣſtari pot. a ſic ĩtelli

gunt qð dicitur hicinſi.
quid tñ iuris ſit de boe
bpeẽs. viij. q.lij. ĩ ſůma.

lerep
ſcelt
toſuen
lbi.
veben
5C“
olor
l.ſce
ſgenus
ſpicen
2.
Gnil
ii
C
asc
te
olen
eygo
cemn
image
lusi
buteyt
tune
ttenn
dumy
ſante

ineis
Ce
teſſoꝛe⸗
fuctat
ſiti

erp

ci⸗
nſ. d
d
tſtar.
diͤd
chyze
. Hohes
frqn
lgpi
icle. ſ
hellanr
icpo
nbbus

oh
kpien

ſigala
gillinen
WNS
tburclig
nmdnen
nſlioonn⸗
ponunborg
mnadimraike.
Meerlocntn
felumthp

fnifn aſin
hunn an
lrcbinfe⸗
fheſitnsn
Nnctconmn.
nches tbetn
Wninbor w⸗

hlapunn;
be.
ine

Ouiſichcnni⸗
mmmuch
1 Gn ni⸗

hs.
nu⸗nönttot
lt Giſcnnn.
Nornonid
puotcn
nusinine.
nidii.
dnls⸗
Mainanonbs⸗
einis gan⸗
entcnptlpe

Aanmnnp
hnentſte

ligiſtan
mniuli
higfih
gliteu
ſtc dchian.
1. .
eſhn ie⸗
ignici
ingponmt.
guilridin
ranit, K,
atiottiftct⸗
mnind fmni⸗
ſuinſi
intaii
amninie⸗
ſinanan
ſi
tet⸗
odain

aiiiin

a Tonſuetudo, p hoc
videtur ꝙ in ſpũalibus
ſeruãda ſit conſuetudo ĩ
recipiendis muneribus

vt. S. e. agatho.⁊ ĩ auc.

de ſan. epi. F. üij. col. ix.
2.i. q.iij.queſitũ.⁊.ix.

q.iij.ↄqueſtus.⁊ ex ð ſi

mo. ad apłicam.ar.con
tra e de ſimo.cũ in ec-
cleſie.⁊.c.ſicut.ad hoc

Dicũt gdã ꝙ licitũ eſt ali

qd petere in ſpũalibus.
ſed nõ ꝓ ſpũalibus: vt
nõ petat᷑ ꝓ cõſecratione
ſed ꝓ ↄſuetudine.vł dic
ꝙ ſi ↄſuetudo illa pieta
tẽ cõtinet nõ põt peti tñ
ſupenioꝛ cogere põt vt
ſeruet᷑ talis ↄſuetudo:vt
Dicit illa conſtitutio ad
apoſtolicam.h.tñ dicit
ꝙ iſtud referat᷑ ad lega/
tos imperatoꝛis:vt non
aliud romana eccłia pe/
tat ab eis qᷓ ſoliti ſũt fa
cere.ſ.vt papa nõ cogat
tos aliud iuramẽtuʒ fa/
cere pape qᷓ; iuramẽtuʒ
ſidelitatis qð imperatoꝛ
coõſueuit pᷣſtare: vt.j.e.
tibi.⁊ hoc indicat illud
verbum minatur.

b ¶Ercelſa.i. templa

idoloꝝ in excelſis poſi
ta.ideo qꝛ iuſſu domini
factus erat:⁊ qꝛ eum re
ſpicientes liberabatur.
Aldde ꝙ ſic legit᷑ oꝛi-
ginaliter numeri.c.xxi.
⁊. iiij.regum.c.xviij.

Beſtruxit. H eʒechi

as cõmẽdatur ex deſtru
ctiõe imaginis que erat
occaſio ſupꝑſtitionis:q̃re
ergo maſſiliẽſis epᷣs cõ
demnatur qui deſtrurit
imagines ĩ ꝗbus popu
lus idolatriam cõmitte
bat: vt de oſe. di. iij. pla
tum. dic ꝙ ſerpẽs iſte ſu
it tempoꝛalis ad ſanan
dum vulnera. vnde ceſ
ſante cã ceſſare debuit eſ
fectus. ſed cã imaginuʒ
ppetua eſt:vt habeatur
in eis memoꝛia dei.

dq ¶ Oeſtruant᷑ ar. ſuc⸗

ceſſoꝛes debere mutare
facta ⁊ inſtituta pꝛedecei
ſoꝛũ etiã bona ſi viderit
eſſe ea ꝑnitioſa exemplo

vij.q.i.videntes.xxxv.

q.i.c.i.⁊.xc vj di. bene.
in ſi. di.lxviij.coꝛepᷣi.⁊
eỹ ð deci.ſuggeſtũ/ vbi
eſt ar. ꝙ puilegiuʒ qð ẽ
exẽplum mali remouen
duʒ eſt inſti.di bo.rapt.
S.nedum talia.
e madrianꝰ. tra
heret. debz enim

ire quaſi inuitus: vtar.

i.q.vi.ſicut is.C.ð epi.
⁊ cle.ſi quẽqᷓ;.ſic eniʒ ap
pellant᷑ q̃ſi ꝓpꝛio noie.
2 qꝛ poꝛtatur papaĩ ma

nibus ne offendatur ad

lapidem.

Di.

promiſſiones aliqs noua adiuẽtio
ne audeat extoꝛquere:niſi que anti⸗
qua exigit conſuetudoꝰ:ne uel ecde
ſia ſcãdaliʒet᷑ ⁊ imperialis magniſi
cẽtia miuatur. Merum qꝛ ipera-
tores qñqʒ moduʒ ſuum ignoran-
tes nõ in numero cõſentiẽtiũ ſʒ pri-
mi diſtribuentiũ: immo exterminã
tiuʒ eſſe voluerunt:frequenter etiã
in hereticorũ perſidiã prolapſi ca-
tholice matris vnitatẽ eccleſie ipu-
gnare conati ſunt:ideo ſanctorũ pa
trum ſtatuta aduerſus eos prodi-
derunt: vt ſemet electioni nõ inſe-
rerent:⁊ ꝗſꝗs eoꝛũ ſuffragio eccleſi
am obtineret:anathematis vincu-
lo innodaretur.ſicut ſcriptura quo
qʒ diuina dicit:q; poſtq; ezechias
diſſipauit excelſaꝰ⁊ cõtriuit ſtatuas
2 ſuccidit lucos ⁊ fregit ſerpẽtẽ ene

uʒz quẽ fecit moyſes: videlicet qꝛ il-

luʒ pᷣpentẽ deus ſieri iuſſerat:ne ſer
pentina morte populus interiret:
ideo ipſe populus colere ⁊ venera
ri eum ceperat: ⁊ iccirco deſtruxit
iſte quod iubente deo fecerat ille.ac
per hoc magna auctoritas iſta ẽ ha
benda in eccleſia: ut ſi nonnulli ex
predeceſſoribus ⁊ maioribus no-
ſtris fecerunt aliqua que illo tempo
re potuerunt eſſe ſine culpa:⁊ po/

ſtea vertuntur in erroreʒ ⁊ ſuperſti

tioneʒ:ſine tarditate aliqua ⁊ cũ ma
gna auctoritate a poſteris deſtruã/

turꝰ. Poſtremo preſentibus le

gatis imperatorum ⁊ inconſultis
electiones romanorum pontiſicuʒ
legunt᷑ celebrate:⁊ tandẽ ijdẽ impe
ratores religioſo mentis affectu pᷣ⸗
fatis priuilegijs renũciauerũt: mul
ta inſuper donaria eccleſie dei con
ferentes. Item Gregorius.iiij.

ſe Echir. S
¶Incõſuluis legatis imperatoris

badrianus ad pontiſicatũ eligitur.

VUm adrianus.ij.ad romanũ

pontificatũ ab ecdleſia dei geni
tricis domine noſtre que dicitur ad
preſepe traheretur ad lateranenſe

patriarchium:certatim a populo ⁊

dero ⁊ proceribus deportatus eſt:
quod audientes miſſi lodouici im
peratoris moleſte tulerunt: et indi-

gnati ſunt: ꝙ dum preſentes eſ⸗

ſent non fuerunt inuitati nec optate
a ſe futuri preſulis electioni intereſ

ſe meruerũt: ꝗq acepta ratiõe quod

non cauſa contemptus auguſti:ſed
futuri temporis proſpectu hoc cõ
miſſum fuerat: ne videlicet lega-

tos principum in electione roma-

norum preſulum expectandi mos

per huiuſmodi fomitem inoleſce

ret:omnem indignationem medu
litus ſedauerunt:⁊ ad ſalutãdumꝰ
electum etiam ipſi humiliter acceſ-
ſerunt. ¶Item pactum cõſtitutio-
nis inperatoris primi lodouici cũ
Vrnannis vontiſclbus.
HEiccnò romanorum pontiſienz
alodouico conceditur romanis.

LXIII

Go lodouicus imperator Ro
mManus auguſtus ſtatuo ⁊ conce
do per hoc pactuʒ confirmationis?ꝰ
noſtre tibi beato petro principi apo
ſtolorum ⁊ per te vicario tuo dño
paſchali ſummo pontifici ⁊ ſucceſ-
ſoribus eius in perpetuum: ſicuta
predeceſſoribus veſtris vſq; nunc
in veſtra poteſtate ⁊ dictione tenui-
ſtis ⁊ diſpoſuiſtis romanam ciui-
tatem cum ducatu ſuo ⁊ ſuburba-
nis atq; viculis omnibus ⁊ territo
rijsꝰ eius mõtanis ⁊ maritimis lit-
toribus ⁊ portubus ſeu cunctis ci⸗
uitatibus caſtellis oppidis ac villis
in tuſcie ꝑtibus. Item qñ diuimavo
catione huiꝰ ſacratiſſime ſedis põ/
tifex ð hoc ſeculo migraueriuꝰ:nul-
lus ex regno nr̃o:aut frãcus:autlõ
gobardus:aut de q̃libet ꝑte hõ ſub
nr̃a ptãte ↄſtitutus licentiã hẽat cõ
tra romanos aut publice aut prina
tim conueniendi:aut electionem fa
ciendi:nulluſq; in ciuitatibus autĩ
territorijs ad eccłie beati petri apo
ſtoli poteſtatem pertinentibus ali-
quod malum preterea facere prs
ſumat:ſed liceat romanis cum om
ni veneratione ⁊ ſine qualibet ꝑtur
batione honoriſicam ſuo pontiſi-
ci exhibere ſepulturam:⁊ eum queʒ
diuina inſpiratione ⁊ beati petri in
terceſſione omnes romani uno cõ
ſilio atqʒ vna cõcordia ſine aliqua
promiſſiõe ad pontiſicatus ordinẽ
elegerint ſine aliqua ãbiguitate at-/
qʒ cõtradictione more cãonico cõ/
ſecrare:⁊ dum conſecratus fuerit:
legati ad nos uład noſtros ſucceſ-
ſores reges francoꝝꝰ dirigãtur: ꝗiĩ
ter nos ⁊ inter illũ amicitiã ⁊ chari
tatẽ ac pacem cõſociẽt. ¶ Itez leo
iabario elodontcs auguſtis.
¶Electio ⁊ cõſecratio romam põ
tiſicis non niſi inſte ?⁊ canonice ſiat.
Palea.
Nter nos ⁊ uos pacti ſerie ſta
tutuʒ ẽ ⁊ ↄfirmatum ꝙ eleciio
⁊cõſecratio futuri Romani põtiſi-
cis ñ niſi iuſte ⁊ canonice ſieri ðbeat

Ab iperatore vl nucijs eius ele
ctioni romani põtiſicis nullũ obſta
culü generetur. Palea.
Onſtitutio primi Henrici 2
primi Ottonis cum Roma-

nis pontificibus vt nullus miſſorũ
noſtrorum cuiuſcunqʒ impeditio-

nis argumentum in electione Ro-
mani pontificis componere audeat
omnino probibemus. Item in ele
ctione romanorum pontiſicum ne
q; liber neq; ſᷣuus ad h̊ nenire pᷣſu
mat:ut illis rõanis qͥs ad hãc electi
onẽ ꝑ ↄſtitutionẽ ſanctorũ patrum
antiqua admiſit conſuetudo:faciat
aliquod impedimentum.qð ſi quis

contra hanc noſtram conſtitutiõeʒ

preſumpſerit:exilio tradat᷑. ¶ Itẽ

conſtitutio ottonis. C Jurametuz
oltonis quod feci dño pape ioãni.

6

f ¶Tpis mo. que nõ ſunt ma

la interdũ debẽt omitti.ne ſint
exẽplo pninoſa:vt.S. di.xxiij.
in noie.S.di.xxi.deniqʒ.xij.q.
ij. liberti.ij.q.vij. accuſatio.⁊
xrx.q.i.c.i.inſti.vi bo.rap.j.

Anetum talia. 1

Et ad ſalutãdũ/ar.eos cõ
ſeſiſſe electõi: exquo ĩterfuerũt
eũ ſalutauerũt:⁊ uõ reclama
uerũt.ſic er̃ ð his q̃ fi.a ma.p.
ca.ex oꝛe in fi.⁊ extra de puile.
cũ olim.in fi.⁊ extra de ſen.ex.
ſi aliqñ.⁊ eoipſo ꝙ quis ſalu/

tat aliũ videt᷑ conſentire ei: vt
xxiiii.q.i.oĩs.ſic ex eo ꝙ ꝗqs nõ⸗

—

vult ſalutare aliũ pꝛeſumit᷑ ini
micus:vt e de offi. dele. cum
ſup.⁊ eoipſo ꝙ ſtephanus di/
rit perlegat᷑ intelligit᷑ cõſenſiſ/
ſe. vt. xcvi.di.bene.ſic.j.de cõ
ſe. di. ij. pacem.

aliquid ſimul dat᷑ ⁊ ↄfir
mat᷑:vt notaui.S.e.ĩ ſynodo.

i ¶ Zltqʒ viculis.i.vilis.ff.ad

muni.q ex vico.nec poſſet im/⸗
peratoꝛ illã dñationem reuoca
re.nam dicit lex ꝙ ſola imenſi
tas eſt mẽſura rex donataruʒ
in eccleſia.C.ð ſa.ſan.ecc.auc.
ſed hodie.ĩmo nec cõcedit hic:
ſed cõceſſa ↄfirmat.nã oĩa hec
⁊ alia plura iã puus fuerãt ec/
cleſie.j.xcvi.di.ↄſtãtinus.pte
rea qꝛ imperatoꝛ põt alienare
res imperij:vt.ff.de le.i.apud
iul.S.vlt. Item qꝛ ꝑ hanc con/
ceſfſionem nõ ledit᷑ imperiuʒ.ex
quo res redit ad pꝛimũ ſtatum
vt. fl.de pac.ſi vnus. .pactꝰ.
xxxv.di.ab exoꝛdio.nõ ob.xij.
q.ij.nõ liceat.qꝛ ille nõ poterat
legem imponere ſuo ſucceſſoꝛi.
extra de elec.innotuit.

k ¶ Et territoꝛijs quid ſit terri

toꝛiũ qd ſit oppidũ qdvꝛbs ha
bes. ff. de ver. ſig. ſi pupillus.
5.territoꝛiũ.⁊ ſiceſt ar. ꝙ noĩe
ciuitatis nõ compꝛehenduntur
eius terrntoꝛa: vt.xij.q.ij.c.vl
ti. ⁊.ff.de ver.ſig.l.ij.⁊.ff. de
arbi. ſi cum dies. 5§. ſi arbiter.
ar.contra.ff.de ver.ſigni.qui
in continentibus. ⁊.l.edificia.

ff. de iudi.inſule.ff. de of. pꝛe.

vr.l.i.ibi cum vrbem.
¶¶ Seu. hec dictio ſeu potius
auget donationem i; diſiun⸗

gat inter res donatas:vt.ff.de

u.⁊ ar.leg.ſi quis ita.

a
m Migrauerit. olim enim

nullus audebat tractare de ele
ctione pape ante tertium diem
poſt ſepulturam pꝛemoꝛtui:vt
.jJ.diſtin.lxxix.nullus.ſed ꝑ cõ
trariam conſuetudineʒ hoc ho
die abꝛogatum eſt.

n Omnes romani. nota p
oliz omnes romani intererant
electioni ex conſuetudine.j. c.

pꝛoximo.

ſtea theutonici virtutibus bꝛo⸗

meruerunt iperium:vt.xxviij.

hb Qπμ BGo. ↄfumatiõis mo. ꝓꝙ

o . Francoꝛum no. umperius
pꝛius francoꝛum fuiſſe:ſed po-/

e.
4

q.i.ð.ex his.in nan de

ſlatum eſt imperium. extra ve
elec. venerabilem.

DI.

T Ibi domino.ar.qꝙ qui ſeudũ recipit ab eccleſia iuramentum ſidelitatis nõ

ſolum eccleſie:ſed etiam pꝛelatis pꝛeſtare debet:vt extra de iureiu.ego epi

ſcopus.S. di.xxiij.qᷓqᷓ.ꝛ.xij.q;v.de foꝛma.ĩmo etiaʒ ipſi capitulo.vt er de ver
bo.ſig. cum clerici.cum ipſi ſint pars coꝛpoꝛis ſui:vt.vj.q.i.S. verum.nõ ob.
extra de ſimo.ex diligenti:qꝛ non erat ius feudi de quo iure plene habetur in cõ-

ſti. federici de feudis.
b Et iurare:no. ꝙ iconomꝰ

ſiue ſindicus iurat in aiam pꝛo
ꝛiam. cxtra de iura. ca. in per

tractandi,ſed pꝛocu. iurat in
aĩaʒ dñi:vt hic ⁊.c. diſti.opta
tum. 7. xvij. q.iuj. metuentes.
⁊ er de offi.lega.nouit.in par/
te deciſa Fit ãt hoc iuramẽtũ
ſub talibus verbis: ego iuro
in aĩam dñi mei ꝙ ipſe hoc ſer
uabit. vel ſic iurat: dñs meus
iurat per me ꝙ hoc ſeruabit ſic
ipſum deus adiuuetSed qua
liter obligat aliquis alium per
iuramentuʒ contra id qð legit
inſti.ð inuti.ſti.S.ſi quis alij:

ſed dic ꝙ dñs ſemet obligat: ſʒ
per alium:vt ertra de ſen. exc.

mulieres.ff.de admini.tu.ita

aüt. 5. geſſiſſe/ ſed quid ſi dñs

reuocet mandatuʒ nunquid ĩ/
telligitur obligatus pꝑ tale iura
mentumꝛita ſi nõ puenit reuo
catio ad pꝛocuratoꝛẽ ſicut id qð
facit iudex:tenet donec ignoꝛat

reuocatum mandatũ: vt er de

ap. ſi duobus.⁊ rõne ignoꝛan
ne tenet ſentẽtia: vt.iij.q. vij.
E.tria in pꝛin. ?. ix.q:i.oꝛdina

tiones.ff. de offi.pꝛeſi.ſi foꝛte.
ff. de pꝛocu.ſi pꝛocuratoꝛeʒ. in
fi. f. manda.ſi mãdaſſeʒ. J0.
ſi aũt lis eſſet cõteſtata opoꝛte⸗
ret ꝙ reuocatio perueniret ad

iudicem vel aduerſ- arium. alio
quin firmum eſt qð fit cũ ꝓcu-
ratoꝛe:vt extra de pꝛocu.man

dato/ſi aũt nõ ſit lis conteſta/

ta videt᷑ ſufficere:ſi reuocatio ꝑ

ueniat ad pꝛocuratoꝛẽ ve dicit

expꝛeſſe decre.extra de pꝛocur.

ex inſinuanone.. c. ſe. B. ſũt
tñ ſpeciales caſus in quibus re

quiritur pſeuerantia ſicut cum
matrimonium ↄhitur der nun
cium: ſi dñs reuocat mandatũ
non dico dñm obligatuʒ lʒ nũ
cius ignoꝛet reuocatuʒ:⁊ cum

pater mandat filio vt aliquem
manumutat. ff. de manu. vi.
ſi pater a h ideo eſt: qꝛ pater ⁊

filius cẽſentur vna perſona:vt
xxxv.q.iii.O.hac auẽtate. Jo.
c ¶ Meo.ſed quam cautionẽ
poteſt de hoc facere ꝙ ſui non
dent damnum.contra id.ff.cõᷣ

TIE Ibi domino Joanni Pape

ego Rex Otto promittere ?

iurareꝰfacio per patrem ⁊ filium ⁊
ſpiritum ſanctum:⁊ per lignũ boc
viniſice crucis:⁊ per has reliquias

ſanctoruz: ꝙ ſi permittente domi⸗

no romam venero ſanctam roma
nam eccleſiam ⁊ te rectorem ipſius
exaltabo ſecundum meum poſſe:⁊
vitam aut membra nunquaʒ neq;
ipſum honorem quẽ habes mea
volũtate aut meo cõcilio aut meo

cõſenſu aut mea exhoꝛtatiõe ꝑdes:

in roma nullum placitum aut or/⸗

dinationem faciam de omnibꝰ que

ad te aut ad romanos pertinent ſi-
ne tuo conſilio:⁊ quicquid de terra
ſancti petri ad noſtram poteſtatezʒ
peruenerit:tibi reddaʒ:⁊ cuicunqʒ
italicum regimen commiſero iura
re faciam illuʒ vt adiutor tui ſit ad
defendendum terram ſancti petri

ſecundum ſuum poſſe. ¶ Item ex

primo libro capitulorum caroli⁊
lodouici imperatorum.

Liberum ſit dero ⁊ populo de

propria dioceſi epiſcopuz eligere.
Acrorum canonuʒ non igna

ri ſut dei nomine ſancta ecclia

ſuo liberius potiatur honor̃: aſſen

ſum oꝛdini eccleſiaſtico prebemus:
ut ſcilicet epiſcopi per electionemꝰ
cleri ⁊ populi ſecundũ ſtatuta cano
num de propria dioceſiremota ꝑ-
ſonarum ⁊ numerum acceptione
ob vite meritum ⁊ ſapientie donuʒ
eligãtur: vt exemploꝰ verbo ſibi

ſubiectis vſqʒ quaqʒ prodeſſe uale

ant. Ex his cõſtitutionibus ⁊ pa
cto lodouici imperatoris deprehẽ
duntur imperatores illis renũciaſ-
ſe priuilegijs: que de electiõe ſum-/
mi põtificis hadrianus papa caro-
lo imperatori ⁊ ad imitatiouẽ cius
leo papa ottoni primo regi theuto

LXIII

m ¶ Excludant dicit.h.iſtos tripliciter ercludi. tunc pꝛopꝛie excluduntin

cum non vocãtur.vel ſi vocati non audiuntur.vel ſi ſponte veniant non
admittantur.credo hoc.c.non tenere:aliud enim ſeruatur:a religioſi hic

vocantur ceerici ciuitatis vel pꝛelati epiſcopatus.argu.lxxix.diſtinctio.ſi

quis pecunia.

nicorum fecerat. ¶Cum ergo pꝛe
miſſis auctoritatibꝰcunctis liqueat

electionem clericorum tantũmodo

eſſe:queritur quorũ ſit ipſa electio
an dericorum maioris ecdleſie tm̃:
an etiaʒ aliorum religioſorum qui
in eadem ciuitate fuerint:ſed ſicut

in breuiatione canonum fulgentij

carthaginẽſis eccleſie diaconi inue
nitur in. vij. niceno concilio ⁊ in gã
grenſi ſtatutum eſt:ut ad eligenduʒ
epiſcopum ſufficiat ecdeſie matri-
cis arbitrium. Nunc auteʒ ſicut

electio ſummi pontificis non a car

dinalibus tãtũ: verũ etiaʒ ab alijs
religioſis cłicis auctoritate nicolai
pape eſt facienda:ita ⁊ epiſcoporũ
electio non eſta canonicis tantum
ſed etiaʒ ab alijs religioſiſſimis cle
ricis ſicut in generali ſynodo inno-
centij pape rome habita conſtitutũ
eſt. ¶ Ait enim. C Abſqs religio
ſorum virorum conſilio canonici
maioris eccleſie epiſcopum non eli
.„Gaoaont.
Beuntibus ſane epiſcopis:
quoniam vltra tres menſes
vacare eccleſiam ſanctorum patrũ
prohibent ſanctiones:ſub anathe
matis vinculo interdicimus:ne ca
nonici de ſede epiſcopali ab electio
ne epiſcopoꝝ excludãtꝰreligioſos
viros:⁊ eoxꝝ conſilio honeſta ⁊ ido
nea perſona in epiſcopuʒ eligatur.
ꝙ ſi excluſis religioſis electio fue/
rit facta:qð abſq; conſenſuꝰeoruʒꝰ
⁊ conniuentia factum fuerit: irritũ
habeatur et vacuum. ¶ Nuncer⸗

gG0 queritur:ſi vota eligentium in

duas ſe diuiſerint partes:quis eo-
rum alteri ſit preferendus. ¶ SDe
bhis ita ſcribit leo epiſcopus.
CKum vota eligennum in duss

ſe diuiſerunt partes quis ſit prefe-

rendus alteri.

n Meligioſos. i. pꝛela
tos aliarum eccleſiarij.
o CExcluſis. qꝛ inuite

nuptie ⁊c. xxxi. q.ij. .. i.

p Conſenſu. videt

n tm̃ ↄſilium religioſo
rum:ſed ẽt ↄſenſus ipſo
rũ requirendus eſt:⁊ ita
vr ꝙ religioſox pſone

faciant pteʒ in electione
ar. ey de elec. cum in ve
teri.nam ⁊ ſequaces ſũt

alioꝛum in electione: vt
lxxix. di. c. i. ⁊.c.ſi quis

pecunia.⁊.xxiij.di.c.ix¶

ſatis pot dici ꝙ niſi oſi
lium ipſoꝝ fuerit requi
ſituʒ ꝙ nulla ſit electio.
ſi tñ ſuit habitũ cſiliuʒ
T nõ conſenſus tenet: vt
e de arbi. cũ olim. ꝛ eſt
ſi.ff. de admi.tu.qdam
decedens. 5. papi. ⁊ e ð

regula. licet. C. de iure

emphi. l. vl. ⁊ expone cõᷣ
ſenſu requiſito.lʒ nõ ha
q ¶. Eoꝑlarx. ꝙ nõ ſuffi

cit religioſox pꝛeſentia
niſi habcat᷑ conſiliũ.ar.

q.ii. ſine exceptide. 5.i.

r ¶Et cõniuentia
eri

qð aliquoꝝ olenſu
dz: eox diſſenſu impedi
tur faciendũ ⁊ diſſoluit᷑

factum:vt. S. di. li. q in

aliquo.⁊.xxxi.q.ii.ſi ve
rum.S. di.lxii.nulla ra
tio.i.q.i.oꝛdinationes.
x.q.ii.caſellas.xii.q.ii.
alienatões. 7. c. ſine. xv.
q. vii. eps nullus.xxxiii.
q. v. qð deo.⁊.c.mani⸗
feſtum. xx. q. ii. puella.
8 . Nuncergo querit᷑.
ſuper iſto. 5. poſuit. b. di
ſtinctionẽ: qa c eligeles
Diſſentlũt tria ↄſideran
da ſunt:auctoꝛitas:nu/
merus:⁊ bonꝰ ʒelus.au
ctoꝛitas ↄſidet᷑ in digni
tatibus.ʒelus cõſiſtit in
animo:vt ſi nõ carnali

amore eligant: ſed m
meritũ pſone:de nume⸗/

ro pʒ ⁊ dicit ꝙ vbicunqʒ

moda. ad eos. vel qualiter poteſt ſe obligare ad alienum factum. contra id inſti.
de inuti. ſtip. S. ſi quis alij nec eniʒ tenet᷑ quis de facto familie ſi ipſe nõ manda

uit nec ratum babuit: vt. i. qyiiij. qꝛ pꝛeſulatus. extra de reſti.ſpo. cum ad ſedeʒ.

ff. de vi ⁊ vi ar. l.i.5.ait pꝛetoꝛ ſed dic ꝙ intelligit᷑ obligaſſe ſe curaturuʒ ne ab
eis dãnuʒ daretur.xxiu.q.v.de foꝛma.ſicut eſt cum quis pꝛomittit aliuʒ ſiſti in
iudicio tm̃ ad hoc tenetur vt operã det quam põt.ff.de ver.ob. quotiens quis.
ſed littera illa meoꝝ non eſt in libꝛo meo. Jo.
d OAAox. per electionem. hoc nomen pꝛopꝛie ⁊ impꝛopꝛie ſumitur hic cuʒ il
Nlis genitiuis cleri ⁊ populi.ar.ff. cõmo.ſi vt certo.S. cõmodatum.
e Dioceſi no. pꝛo. b. ꝙ examinandi ſunt omnes de dioceſi pꝛius ꝙᷓ eligatur
extraneus: vt dixi.lxi.di.nullus.
f¶Perſonarum.ſic.viij.q.ij.dilectiſſimi.⁊ extra de inſti.ad decoꝛem.
g Et numerum. cum talis eligatur a deo dicitur eligi. viij.q.i.ſi ergo. h.

b ¶ t exemplo.nam cepit Yeſus facere⁊ docere:vt.xxvi.di.S.ecce.⁊.ꝭ.ex his.

i E Maioꝛis. ſic ergo nomen clericoꝛum reſtringitur ad maioꝛes eccleſie cano/
nicos:vt.x.q.i.antiquos.viij.q.i.c.ij.extra de ver.ſi.cum derici.bene eſt in ta
libus ſeruanda conſuetudo: vt extra de cau.poſ.cum eccleſia.
E ¶ Mona cardinalibus:vt.S. di.xxiii.c.i.⁊c.

I¶Beuntibus. ſub anatbematis.quod de hoc tenere debeas:diri.s.eodem

lonitane.

duo ex iſtis concurrũt pꝛeponderãt tertio vnde ſi ex vna pte eſt auctoꝛitas
⁊ bonus ʒelus ex altera numerus ꝓ pꝛioꝛe iudicat᷑:vt.xxiii.di.c.i.⁊.xciii

di. miratus. vij.q.i.deniqʒ. Itẽ ſi ex vna ꝑte eſt numerus ⁊ auctoꝛitas ⁊

ex altera eſt bonus ʒelus ꝓ pꝛimo iudicatur. ar. xxviui. di. de ſyracuſane.
ibi enim bono ʒelo zdicebant ꝗ ſigniſicabant pape electũ habere vxoꝛem
⁊ filios:ſed tñ qꝛ plures erãt ex alia ꝑte ⁊ maioꝛis auctoꝛitatis ↄſentitpa⸗
pa illis. YIeʒ ſi numerus ⁊ bonus ʒelus eſt exvna pte: ⁊ ex altera parte au
ctoꝛitas ſtatur pꝛimo.lxv.di.c.i.⁊.ij e diſtinctionem nõ appꝛobo:qꝛlʒ
ex vna pte ſit auctoꝛitas ⁊ melioꝛ ʒelus:ex altera numerus ſtatur ꝓnume
ro:vt er de elect.dudum.⁊ ep de ap.cõſtitutus:iniſi numerus eſſet in par

uo maioꝛ ⁊ auctoꝛitas aliox longe pꝛecelleret ⁊ poſſet eo caſu ſieri cõpen⸗/
ſatio: vt e de teſti.in noſtra.nã vbi eſt par debituʒ ⁊ diſpar numerus cre
ditoꝝ ſemper numerus pꝛefert᷑:vt.C.qui bo.ce.poſ.l.xlt.ꝭ.i.tũc eniʒ de

curreret᷑ ad dignitatem cũ par numerus eſt hincinde. ff. de pac.maioꝛeʒ.
ſimiliter dico ad ʒelum decurrẽdum:cũ par vel fere par numerus eſt binc
inde:ſed quid ſi par eſt ʒelus numerus ⁊ auctoꝛitas hincinde: tũc recurra
tur ad numerum perſone:vt.j.c.ꝓxi.ſed ſi omnia ſunt equalia:tunc caſ⸗
ſetur vtriuſq; electio ⁊ nouus eligatur: vt.lxxix.diſt.ſi duo.vel iudex co⸗

gat eos ad concoꝛdiã: vt inſti. de ſatiſda. tu. 5. ſinaũt. aut vel res ſoꝛte di⸗
rimatur: vt in mathia:vt.xxi.di.cleros. C. cõia de le.l. vlt. in pn. . ff. de

Di.

4 elit. rtra Se pary pfü quo ad ofirmandum.nã oſecrare nõ põt epᷣm ↄtempto minimo
tnn indi.ſed cum ambo. vel metropolitanus gratificet cui velit. extra de par⸗ b Trcrenalele ene deriveet autonemn nerdits eum plus poſſe hoc
mnn rochi. c. i. ⁊. ff. ad ſil.l.iij. S.ſi cum omnes. a. ff. de relig.l.vlt.vel pꝛeſera bin aliu epm. ar. ix. q. ij. c. i..ij ofirmare aũt dʒ ſtatiz vel infirmare ſi ei no
ſelgni tur ille ꝗ pꝛius oꝛdinatus eſt: vt.lxxv.diic.vl.vł ſenioꝛ pꝛeferat᷑:vt.xxxv. ca . dang ſimplici verbo a in camera. e de ap. qua fronte. ſufficit.n. ſi ẽ
dnn i lt. vel ille ꝗ pꝛius nolatus eſt: vt in auc.de mo tus eſt electus etiã ſimplici verbo a in camera. ep de ap. ſch. rxir. vdi. petrus. vbi
unlcch 4.vj.c1.f de a inſtru. 1. vlt. vel ille apꝛiug nolarus e fu notus vt dicat eligatis magis idoneũ.ar.xxviij. di.pꝛiuſqᷓ. xxix.di. petrus.
— pꝛeferat᷑ ille qui qñqʒ delinquit illi qui ſemper bonus WM L eſt ignotus rraminerentin on
lgigt ſi. vel pꝛeferat᷑ ille q duꝛs ſecratione vero ſemꝑ examin
n iſe. cius militauit in eccleſia —. ..ẽ vt.xxxiij.di.qui epᷣs. .
i Vvt. lri. di. qd pꝛoderit.i IZforte: qð nec repꝛehenſibile O proniiales ciſcobii 1 i KRäinationes. auctorita
ngie aũt vtraqʒ electio eſt vi- nec religioſuʒ iudicam⸗ vota — nece 4 id 0 is iuſſii archMie le. generali: vt huius. c.
ſoltpci toſa vtraqʒ caſſatur: vt eligẽtiũ in duas ſe diuiſerit partes tibus a tribꝰ epi vonſi Ite An „* ſimilium. ſt
ſſtinſc mus. viuiſe- ferat᷑ ꝗ maioribus iunatur ſtudiss nocentius pappyp. bvnnnt aſſenſum cu eis ſoꝛte no
raluecrt 8 2 I ſoꝛte. ſe viniſe⸗ itis: tñ ut nullus det᷑ inuitis ? Fion ordinei epiſcopus exirg tus nõ ſit qui eligit᷑ nec eum vi
ltſn n rint: qꝛ natur1 bo ⁊ meritis:tñ ut nullus det᷑ i ſcientiam metropolitani. erunt vel audierunt aligd de
wntnr minisonza diſen nõ petẽtibꝰ: ne pleba inuita epʒ nõ con Aeine nab men olutäi Lorſe vdie uffie i non Sch⸗
onine tiendum. f. de arbi.itz optatum cõtemnat aut odiat. Xtra cõſcietiaz metrop . cant vel dic ꝙ quẽ indignum
naſenn “M ſi vnus.5. vlt. ar. xx . OMB .LXIIII muliꝰ audeat oꝛdinare epiſco eſſe no noui: dignu veber eſti⸗
ine ri⸗ iij. ꝓcliuus.⁊ pꝛeſumit ne cõſiderãdũ eſt a qui puzs: integrũ eniʒ eſt iudiciuʒ qð pln mare ⁊ ei teſtimoniuʒ ferre: vt
W hiecans h l diſtrdie bus vel quo tempore ſa- rimorũ ſentètijs ↄfrmat.nec vnꝰ e veſt. inoꝛdi. fa. erparte.
aniidi ſit in electione ꝙ vtragq oꝛdies ſint diſtribuẽdi: epiſcopꝰ preſumat ordiare epiſco 1 Ompꝛouiciales. iuſſu.
nugit patriar puʒ. ne furtiuuz benencium preſi· QRced ſteckia bortacle
nn vt. viij.q.i.nec no⸗ —r vig eagf. r dus nicen cat cuius auctoꝛitate hoc
in uum. ſed 1onra.. eo. che pᷣmates archiepi epi corepi æ tũ videat᷑: hoc.n. ſendans icens ⁊ conuenient:? R. aplici vel. c.
uiinn noſfe. ideſt frequentiugs. reliqui ſacerdotes ſint oꝛdinandi. Zcriut atqʒ cuſtodièdo min r· marriis eccleſie. e ö beret. ad
ai i hoc autem raro.xij.q.i. Aquibus ordinẽtur epiſcopi: i ¶Item gelaſius Winer s ⸗ us a bolenda. a ef de elect. qꝛ vin⸗
liclnct omnis etas. niceno conailio diffiniſuʒ eſt:in qqus daniam cõſtitutis. Ep e gentia. nam a penes vnuz ſtat
nin bC Sndicis ſed Zund ſ fſiclegit. C Ab omnibus compꝛo ſuo metropolitano ⁊ ipſe ab eiſdez i nnertmcri gel. don
ſdi metropolitan? nõ vult. rn i Oꝛdi .— etur. iceat alicui.ff. ꝙ
einet Ppänn Krrare videtur uincalibus epiſcopi oꝛdinentur egen ambitiõesꝰ illicitasꝰ ñ uer.ſicut.⁊.lxv.di.ſi foꝛte.
un tũc a ſuffaganeis pe ¶Piſcopi ab omnibus ꝗ ſunt 9 punlitloce alas einm. pluni⸗
bligti ienda ſit conſecratio: v¶Vin prouincia ſua debent ordi- pudet quoſdà eccdleſiax iura n & mopinanm dken lerch b
Niuhi leri· vi. volumus : ee nari. Di vero hoc difficile fueritu turbare: ac puilegia q metropolita amplioꝛes hoiĩes perecta veri
melius eſt ca ſuperioꝛe urgente neceſſitate vel itineris lögi nisꝰ vel prouincialibꝰ epis deere/ tas reuelatur. C. de fideicõ.l.
igriu Paatur. vt:ir q.ii. nn maͤme⸗ tres epiſcopi debent in unu uit antiquitas: temeraria preſum Alti. ꝛ eſt ſi. ettra de offi dele.
ilun Vero. a. viij. Jiſanrn ↄgregari: ita ut ceteroruʒ qui abñ ptione peruadere: ꝓpter qð etiam Brndanumersa. ..
Aikrt er. daloee⸗ tes ſunt: conſenſuʒ in litteris tene- cõmuniõis ololie a n n a ad ocolpecrat ini mn⸗
ennieft e¶Oui maioꝛibus. eli ant.· Roteſtasꝰſane vel conſrma · ſcidiuʒ tenere: q ſci lrerd ein en üpnimrnus zKrrmed⸗
GGnümnne, gentiuz. quia magis ax tio pertinebit per ſingulas ꝓuinci· ccoritate diuiſi: vel q umpne probp i, poriog b dicdo fſperu ſili
ſuuſ petitur iſte ; ille. as ad metropolitanuʒ epiſcopuʒ. as vſurpationes cxerceant: non re tudinẽ facti ꝙᷓ rei eſſentiã.· lau.
ſten al. Tarnen nulluns: ¶Item anacletus. eeodeʒ. ſpiciẽtes Boi ge indiranlane 0 0 d ambiliones i dil
ei d:Aatne ſtandaluon „ inationes epiſcopoꝝ au- taʒ de catholica ſinceritatis iniuria enſiones.
4 Nire Dar⸗.d dus Gerinare aponoben 5 emni qᷓ; de traditionuʒ pꝛeiudicijs pater PC leltas vimitte. T inetpe
Rlinnn mncemmeſtallguid de bis qui in eades ꝓuincia ſunt epi- naruʒ nõ ſine ꝑpetue ſint Aanariois abetropolltanis. in coſt⸗
ſolnum trahendũ ſeuenitati: vy ſcopis celebrande ſunt.qð ſi oẽs ſi - iteritu reddituri:ſi ĩ hac obſtinatio- Devigopis.
4 Calbanan, Hendu leu vr copis celebr. E I el itatez vr̃am duxi crandis epiſcopis.
Aligri⸗ l. di. vt conſtitueretur. mul minime conuenire poterit ali- ne pmãſe erit: charita ez vram d r Epilcopis. in metropolita
agehen, l. II ſenſum ramen prebeant ſuis apici ms? iſtruẽdã vt uos oẽs in cõe cra- iʒ conſecrandis.
fanliuni Inc conſidera ꝛvt ab ipſa ordinatiõe animo tres ſiue per dardaniã ſiue per vnã s Antiquitas no. c conſue
W r. lxiij. diſt. noõ deſint. & Ex cõci. auraſico. cxxr. quãq; contiguam prouinciaz coſti tudo pꝛiuilegi Kiteie. .
liult. E bin. in⸗ alean. tuti vos qui ſub metropolitais ve ie oncheſnoe laen dnnag
ence Dit. docmirad anospit Eabiectione ⁊ ambitione eiꝰ ſtris eẽ meminiſtis : 2 ab eiſe u un Gruolis lribue lieni.
aitiin tineat epoꝝ electio:ĩ hac quem duo pᷣſumpſerũt ordi- ſtitui decernentes ſicut vetꝰ cõſue. ar.. . Giſ. en ditl. rviiſ. q.
n önn dian raeranumn ſund nare epiſcopi in ueſtris mroimneijs. md vpoſcit Gacnenme — ſünuaum. m5
antenn viqʒ a. xxri. di ondedo it oe preſumptionibus: vt ſic antiſtites : æ viciſſiz ſi metropolita Uel cimpune.i. ſa e
baſst Aluil a gbus ſacri oꝛdines ſũt lacunnt oe in 4 iſcopos tertii nushumane ↄditiõis ſoꝛte dceſſe/ fado. lan.
ubi ↄtigerit duos epiſcop
ſittnni diſtnibuendi ? quo tpe: in 5 epiſcopi ⁊ acores dãna rit: a ↄpꝛoriĩcialibꝰepiis ſicut foꝛma u ¶ Sinceritatis: quia catholi
Klpchſtrn in abus locis: a abe bor Oꝛdinar: gepiſcopt ſũt anti trãſmiſit:ſacrari modis oĩbꝰ cẽſea cam ſinceritateʒ non obſeruat.
öni facit in hac di.⁊ quo tꝓe· buntur:quo cautius ea que ſũ irgt lac ß ſibi go nobis antich x Durimus. bic relume qr:
ſritn boc fiti luv. zn ab? quitus ſtatuta ſeruentur. Iem tis: neqʒ quẽq; ſibi qð uobis edica guaſi dicat:r bic ꝛ hic eſt: ꝛ i
* locis hoc facit. in. inr.ð annitius papeg. diſpoſitiõe Reneeran n Durins ean.
igwanch mo dieit de grretlone CQ.eteris aſſentiẽtibus tribus re: q̃tenꝰ 4 ſer ipas ſcereri y Aeminiſtis: igeo debi⸗
ccius epᷣox.nota ꝙ electus icialibus oꝛdi iſcopus. lütatũ ꝓcellas ueteꝝ rgu tum honoꝛem eis erhibetis.
ltnni in epᷣm ofirmatus debʒ Ppronicialibus oꝛdinei epiſcopus. X 1 ulas hin W Et.i⸗etiam.
umnirt coſecraria metropo. cũ 1 TBecernentes. in commu⸗
ſuu * raroime nen M ne. comunem vtilitatem con⸗
ẽt metropolitanꝰ adeſſe „, „5. HS inan imiter
hlitſun nöpot valeind vult.pꝛeſtabit auctoꝛitatem hot faciendi tribus admin?: Rderantes and ſeminſum venienes vos omnes inqua vnanimiter.
in alijs oĩbus p litteras ſuas cõſenſum pꝛebẽtibus.item metropolitanus ab 2 Statuatis. 1 hoc fieri.ſ.
4

¶Antiſtites. ſubſtitui. ſicut vetus ꝛ7.

i anei . a tribus. j
Raheanetz deber Eerari nuraleen a ¶Et viciſſim: omnibus modis eſſe ſciatisẽ.

igete Q¶ Hiſcobi. Kes epi. abſch metropo.extra de tẽ.oꝛdi.c.nec epi.vel dic

Eepi⸗ ſacrari incialibus epi opolita⸗
tumptwn ꝙ duo ſufficiunt cũ metropolitano.⁊ jm hoc dic ꝙ hec dictio pꝛe- b CMetropolitanus. ſubaudi ſacrari 5 oproinene. an nl —
nſn tee „e ter ibi ponit᷑ incluſiue.ſic.xvi.q. vij.felix.ar.ad hoc.j.e.c.iij. Jo.ſed certe nus de hac vita ꝛ⁊c. bicẽ verus intellect? nineil Lalech eentee e .
ſin , ſehe ibinoͤeſt pꝛeter nec littera cõtradicit.b. ſfſicꝙ moꝛtuo merkovo⸗ lra mipiſtin i⸗ nenop o. vt di. ſi fore. ſz Z. c.
nunn HW 5 Erarchoegsan velczebſenſnaanan n Be u ? Nan M tiel wogennt ne⸗ —— debent epi oꝛdinari: nec enim ecclia
n EenaEez enAEIR'anabfheser fas Gfeition wec-. D uſk. icez defuncti epi: vt. xij. q.ij. ſi qua. a extra de pꝛeſcrip.c.i.ſed illð
muah, ti a eſt ar. ve oſenſu abſentunz: vt vi. lriiſ. quato. di. xviij. placuu. ſuſtinet ſemp vicez defuncti epi: vt. ri. . ij.ſi 4
naudii ee ee z ri inter baies:vref. M.g. vec. nec illud. ⁊ eẽ de põt intelligi qñ illa fuit in moꝛa eiend Pallimm. Jo. . c. vnde vi.l.i. . ad.l.
Einnmn cduer. Au. er pte. ff. de ſpon. 1. vlt. Nam in coõſenſu no exigi verbox ſolẽe⸗ c Matiamini . ꝛ ita reſiſtere pot quis Rannenataen ꝙr reſiſto ibi no potes
linun⸗ nitas. ff. de act. ⁊ ob. cöſenſu. ſed lz ita ſit in ↄſecratione. ſecus eſt in electio dani Kientts.-pe arelicl rthid i. bere. illud. :. lri. vi. nullus.
dlinn, ne niſi ꝑ ꝓcuratoꝛem ſieret electio: vt e de elec.q; ꝓpter. Jo. inde queri.xxiij.q.vlt.igitur cũ ſepe.ff.de peti.here.illud.⁊.lxi.di.
nsſen

b
inc

Difficile. S. di.lxi.catinenſis.ibi vt impoſſibile ⁊c. Lau. ita ſumitur

4 Piſcopum.opolet.i.congruuʒ oppoꝛtunum eſt. au.
E

hbbic viſficile: vt ibi impoſſiblee.
cYlud.ſi quis.j.diſtin.pꝛoxi.c.iij.⁊.i.qi.oꝛdinationes.⁊.q. vlti. quoni

IXV

c.i.⁊.ijec in re ci:vt.ff. cði di.ſabinus.⁊ in iudicibus delegatis a pꝛinci⸗
