iſpirãte rſpõdit:ſynodalis eẽ arbi
trij ĩ tato negocio ſequẽda pᷣſcriber
nec aliꝗd ad ſe pᷣter fuerẽtiam de
eccłiaſticis negocijs ꝑciere:ↄmittẽs

culari:dũmodo poſũt coꝛigi pꝑ

ceccleſiaſticam poteſtatem: vt

lxxxi.di.diciũ.er de iudi.at ſi
clerici.niſi in crimine falſi lt̃ax
apoſtolicaꝝ:vt e ð cri.fal.ad
falſarioꝛum. tem h. bes hic
ꝙ vbicunqʒ deſicitæccleſiaſti-/
ca poteſtas ſemꝑ recurritur ad
bꝛachium ſeculare.⁊.xj.q.i.pe
timus.⁊.xxilj.q.v. de liguri⸗
bus.
k/Y) Ultis. hoꝛtatu. argu.
ꝙ auctoꝛitas luperioꝛiſ
non ercuſat: vt.xij.q.ij.qcũqʒ
militum. ar. S.xij.q.ij.de re-
bus.lxuj.diſtin. ſalomtane.ti
dic ꝙ in leuibus excuſat.alias
von.

la ld maioꝛẽ.i.ad metropo

lita.⁊ ita cuʒ appellat᷑ ab oibꝰ
epᷣis pꝛouincie ad metropo.vi
det᷑ ꝙ metropo.ſolꝰ maioꝛ ſit
omnidus epiſcopis pꝛouincie:
qꝛ de pani ad parem non licet
appellari.ij.q.vj.s.anterioꝝ.
ver.idẽ enã. Item hic appella
tur a metropo.ad ↄciliũ metro
po.j.ij.q.vj.oĩs.⁊ ſic ciliuʒ
cſt maius ipio metropo. ⁊ ſic
appellat᷑ ab aliquo ad ſeipſuʒ
cũ alijs.⁊ eſt ſi.ff. qñ appel.ſit
.l. i. F. ſolet. Sed qd eſt qd bic
dr ꝙ ſi diſſentiũt epᷣi recurrat
ad ſupioꝛe:q̃re nõ ſtat᷑ hic ſnĩe
pluriũ.vt.lxv.di.ſane. vntelli
güt gda qð bᷣ dr in cã crimina
liepi vbi oʒ oẽs epos oↄſentire:
V. vj.q.ilij.c.i.⁊.ij.ſed põt in
telligi in eo caſu qñ in ꝓuincia
dubitat᷑ de negocio aliquo ĩter
epᷣos:tũc recurrit᷑ ad ſedẽ ſupio
rẽ. vl intelligas in eo caſu etiã
qñ diſſentiũt epᷣi in ſnia non
ſniam aliquã ꝓferãt:ſed qꝛ vt
ꝗbuſdaʒvno modo ſniandum
alijs alo modo.
m Maioꝛes.vt de ſide: vt
.rxxiiij.q.i.quotiens.
n Oncilia ſacerdotũ.ideſt
C epiſcopoꝛum.
o¶Perd iderũt. no. ꝙ aliqs
dicit᷑ pdere qð nuqᷓ; habuit.ſic
.v.q.vj.qꝛ iuxta.xxiij.q.ðiiij.
guiliſarius.xxiii.di.quoꝛũdã.
ſic. xxxiij.q.ij.ꝙ vᷣo.⁊.c.mop/
ſes.
pVMinc ẽt pᷣcpiſſet. Iſti epi
venerũt ad citationẽ regis nõ
ꝙ venire tenerent᷑:ſed vt reu
carent eũ ab erroꝛe ſuo.ſimile
ad hoc e de excep.olim.
eccleſia auctoꝛitatẽ a ↄcilijs.ſʒ
impatoꝛ a populo:vt.xciij.di.
legimus in fi.ꝛiuʒ huic ſigna
tur.xxi.di.qᷓ;ẽuis.⁊.xxij.diſti.
oẽs.vbi dicitur ꝙ romana ec/
cleſia bʒ pꝛimat u a dño ⁊ nj⸗
a concilijs:ſed dic pᷣncipaliter
habuit a domino /ſecũdario a
concilijs.
r Reucrẽtiã.dʒ impatoꝛ re
uerẽti m ecclie ſed de rebus ec
cleſie nibil poteſt diſponere.vt
xcvj. diſtinctione bene vnde
nec dignitates nec pꝛebendas

DI.

dare poteſt:vt.xvj.q.vij.ſi quis deinceps.ar.contra extra de conſue. cum inter ert, . üli .
in parte deciſa.vbi dicitur rex cõferre decanatum.ſed hoc foꝛie ex conſuetudine cilij:vł loquitur ſᷣm diuerſas ↄſuetudines.xvj.di.c.ſexta.ver.pꝛima.
ex pꝛiuilegio.xvj.q.i.binc etiam. J n. Simultatibus. ſimultas eſt odium pꝛiuatum. lxv. di. c.i.
a ¶ Immunis.. j. ij. q. vij. F. iteʒ cũ balaaʒ.in fi.Z. vbi dicit᷑ ꝙ ſimoniacus poſt o ¶ Circa tempus.idibus octobus:vt.j.c.ſeq.

XVIII
tertiã hebdomadã paſche.ſʒ iſte canð pᷣiudicat illi:qꝛ iſte canð eſt niceni cð

reſtitutionem tenet᷑ rñdere accuſatoꝛibus.ſed dic ꝙ pꝛimo fuit accuſatus de he/

reſi.ſed cuʒ appareret calũnia põt purgari.lʒ certus di
accuſantis.poſtea fuit abſolu⸗ es ſit appoſit: als qre
tus:vt hic dicitur. etiã poteſtati põtiſicũ vt ſiue ꝓpoſi ( Eↄcilijs autẽ epᷣalibus non admonerẽt. ſic.ſ.e. di.
b ¶ Ante is. qo feri non de tuʒ vellent audi negocinz: ſiue nol ¶V aliud indicimus qᷓ; ſancti pa qim. c de xeſ. pben.
nuii v.. viij.q.iiij. nonne. ·5. lent:quod magis putarẽt utile deli tres ſalubriter ordinauerunt: vt ſci Ena Uner rat
t Synogo:vr. vi. di. bi. berarent: dũmodo pro venerandi licet biniꝰ cõuẽtus ꝑ qnos ſingulos l.i.. aüt. ar. z eỹ de
d Piſcopos. ſue ts. ge⸗ brouiſione cõcilij pax in cinitate ro babeãtur: in ꝗbus de oibꝰꝰ qᷣrelis elec. cũ in cũctis. arg.
2 nerale eſt qui pꝛius ei Mana daretur. epiſcopi uero in ſyj gque inter diuerſos eccleſie ordines vij. q. i. pñtiuz. a. rr. q⸗
gnitatẽ ceperũt pꝛeferẽdi ſunt nodo reſidentes cõgregata auco naſci aſſolẽt iudicetur: ac ſi fortein ij. puella. u. C. de ohen.
alijs: vt. lxxiiij. di. eoꝛum. æ ritate eiuſdez ſimmachi dixerunt. ter ipſos ꝗ preſunt de maioribus ſtip. magna.⁊ er de do.
v. ic wi⸗ ek de maio. 4 Simmach“ papa ſedis apoſtolice peccatis ad abſit naſcitur cã:que/p rerdici lterl. Salg.
bee n enee preſul ab buiuſmodi oppoſitioni- minciali examine nequeat diffiniri: moia votpmgall.
ſtipendia longioꝛa feeruntan bus impetitus: quantum ad hbomi fraternitateʒz tuaʒ de totius negocij ſab hoie pfigit dies. ar
teire: vt. C. de offi. ma. of.l. ee nes reſpicit: ſit immunis et liber: qualitate metroplitanus curabit gu. ff. de arb. ſi cũ dies.
mo. niſi ſi aligs recipit digni- cuius cauſam totam dei iudicio re- inſtruere:vt ſi coraʒ poſitis patri · ꝭ.vl.ꝛ.l.celſus.0. Sʒ
tatez a pncipe. ille.n. pponitur ſeruamus. De dericis nero me be nec tuo fuerit res ſopita iudicio: hoc nõ eſt vey: vt eỹ de
alijs: vt e de marobt uu morati pape qui ab epo ſuo ante ad noſtraʒ cognitionẽ ꝗcquid illud iup neg. pulehzꝛvbidi
gei hmecepoſaumo nin cps z regulas diſceſſerüũt: ⁊ ſciſma Etraſferat᷑. Idẽ ex niceno cõci. ponit ſegcertennn e
cuius maioꝛis dignitatis qni fecerũt: hoc fieri decreuimus: vt Quo tempore toncilia eoruʒ cxeta. dicit e in ſolutio⸗
lʒ ſint poſterius oꝛdinati mñ p/ illi ſatiſfacientes epiſcopo ſuo miſe ſunt celebranda. — ne penſionis moꝛa in⸗
ponuntur alijs vt bic in palaa ricordiam conſequantur: ⁊ officijs Abeat᷑ ſemel cõciliũ añ dies tea bꝛeue tps poſſit pur
placuit. eccleſaſticis ſe gandeant reſtitui. 1 B 3 quadrageſimeꝰ:vt oibus ſi ꝗ gari:vt er de locato.c.
DI. II. Laurentius ecdleſie mediolan? ſunt ſimultatibus amputatis:mũ/ vl. ſed illa logtur in alio
Klat rwn, denn ſis epiſcopus buic ſtatuto noſtro ᷓ dum ieinnium ſolẽne deo poſſit ſn Bareſe Pevr ie
prima viſtl. magi lotam cauſam dei indicio commiſi offerri: ſecundum vero agaiur cir ꝗq Faibo. poc falſu vi
ſter oñdit ꝙ pꝛonin mus ſubſcripſit. Petrus ecclie ca tẽpus autũni.¶ Itẽ ex anthio qꝛidus ſemp eſt in. xiij.
cialia cilia nibil generatr pop rauennatis epiſcopus ſub ciſdem ceno ↄcilio. die. vel. xv.pᷣm ꝙ none
ſunt ↄſtituere:ideo cõſequenter uerbis ſubſcripſit et poſt enʒ.lxxxv. C Ad morũ conectionẽ ⁊ contro pᷣcedunt.ſi.n. mẽſis bʒ

oñ dit ad quid ſint vtilia. Ad
dit ẽt quotiẽs in anno ⁊ quo tẽ
poꝛe ãni ⁊ cuiꝰ auctoꝛitate ſint
celebrada/⁊ ꝙ metropolitanꝰ

nihil dʒ exigere ab epis ↄueniẽ

tibus ad ↄciliũ. addit de pena
epᷣi ꝗ vocatus ad ſynodũ nõve
nit. In ſine dicit ꝙ infra ſex mẽ

epiſcopi. Allud de dericis pro
pace in vrbe rformanda miſericoꝛ
diter et diſpenſatiue factum digno
ſcitur. & Hoc quoqʒ; notandum
ꝙ in boc concilio et in alia ſynodoꝰ
ſummachi pape: ante rauennateʒ
epᷣm mediolaneñ.epᷣus ſubſcripſiſ

uerſiarum diſſolutionem bis in an
no epiſcopale concilium fiat.
P Ropter eccleſiaſticas cauſas
7 que exiſtunt controuerſias
diſſoluẽdas: ſufficere nobis viſuʒ
eſt bis in anno ꝑ ſingulas ꝓuincias
eporuʒ cõcilium fieri. Semel adeʒ

p. MRopter. admoneant.i.conuocent. vel ppꝛie:⁊ ſic eſt argu.ꝙ moꝛa

ꝗ̃ttuoꝛ nonas:ſũt idus

in. xiij. die.ſi vo ſex no/
nas ſũt.in. xv. die.⁊ ita
idus nũqᷓ; ſũt ĩ.x.die.ve

rũ ẽ apud nos:ſed apõꝰ

grecos bñ ẽ in. x. die. di/
cũt ꝗdã ꝙ idus qñqʒ di

cit large vt hic. ſ. totũ il

ſes dʒ eys indicare ſuis ſubdi ⸗ ſe a reſpõdiſſe legitur: er quo et ſe poſt tertiam bebdomadaʒ paſcha ludtps er auo poſt no⸗
eenee io llun nd dis prerogatiuas añ eum babere lis ſolẽnitas: ita vt in quarta hebb mil vren ſneiptet cddi
verũ:qꝛ ei bñ pñt ↄdere cno colligitur. Ait enim greg. Siage dõada que ſequitur ⁊ in medio tẽ· vij. idus. a ſic deiceps.
nes epales: ⁊æ archiepᷣs ꝓuĩcia rio epiſcopo auſtudine"ß. poris inter paſcha ⁊ pẽthecoſtẽ cõ nã ĩpᷣn. mẽſis dr calẽde
les:qꝛ ꝗlibet populus ⁊ qlibe Piſcopos ſᷣm ordinationis ciliuʒ cõpleatur: admoneantautẽ deide.iij.vł.vj.nonas:
ecclia ſibi pot ſtatuere aliqſod ſue tpᷣsꝰ ſiue ad conſedendu, cõprouinciales epos bi qui in am ꝑ deide tmiatis noms dr
Re r . ler eciolen⸗ in cocilio:ſiue ad ſubſcribendũ: vł pllioribus ciuitatibus.i metropoli- Jeidus vil de ie
mii di. lardero. dl. iiſ ci. in qualibet alia re: ſua attendere lo tanis degunt.¶ Secunduʒ vo cõ- es nbie ia⸗
e defer. ↄqueſtus. ſed maioꝛi ⸗ ca dcreuimus: 7 ſuorũ ſibi prero⸗ cilium idibus octobris habeatur: quẽlibet diẽ qẽ ter illos
bus negocijs nõ pñt aliqd ſta gatiuã oꝛdinũ nẽdicar᷑.¶ MNeꝝ ts qu dies apud grecos byperberiti aqies ꝗ dñr idus: nõ vlti
tuere: vt bic. . xrij. di. pcepnis. Oꝛdinatiõis nõ ad eccleſias ſed ad menſis decimus inuenit. In ipſis mũdiilloꝝ q ꝓpe ⁊ ab
8 DXivio binicno⸗ coꝛ/ pſonas r̃fert᷑: ſicut ex conſuetudine autẽ concilijs ⁊ pibyteros ⁊ diaco- ſolutedi idus.· alia erpo
a nn c.qm.⁊ ery de ag cardinaliũ ſcẽ ro.ec.⁊ epoꝝ vniuſ- nes pᷣſentes eẽ oportet:⁊ oẽs quot erpe en waick⸗
gent . eos ſertan cuiuſqʒ prouĩcie euidẽter apparet. quot ſeleſos exiſtimant⁊ ſynodicã K be ẽſis.
ibns. xXVII eerpectare ſentẽtiã: nec liceat alib? 5!EEt ocs. 2,p. i. als ſi
i C Oꝛdines.i.laicos vel cleri Piſcopoꝝ igit᷑ ↄcilia ut ex apud ſemetipſos ↄciliaſſine metro oẽs debẽt ↄuemire ð puĩ

cos.loꝗt᷑ pᷣmati vłpatriarche.
k C Metropolitanus no. ꝙ ĩ

e miſſis apparetſũt iualida ad
diffiniẽdũ:ad ↄſtituẽdũſ:nõ

politãoꝝ ⁊ epᷣoꝝ ↄſciẽtia ⁊ ↄſ enſ̃ ui
facere: quibꝰ ⁊ de oĩbus cauſis cõ

cia qre eps reſeraret eis
oĩa ea q̃ fierẽt ĩ ſynodo:

ngnis negoclis ſemp D aũt ad corrigẽdũ.Sũt enĩ neceſſa- ſtat eſſe ꝑmiſſũ iudiciũ. ¶ Item ex vt. .c. decernimus.
enſoo evi.Jeiij. i Uia eboꝝ zcilia ad conectiõez ꝛad conc. laocdiceñ. F ntebc eagts
inter epos. Itẽ babes hic pꝛi exhortatiõeʒ: qͥ⁊ ſi ñ habẽt vi ↄſti · Semenpſos accuſant qni uoca ectopoletano pot face
mas nõ dʒ intereſſe ↄcilio me⸗ tuẽdi: habẽt tñ auctoritate ipo nẽdi ti ad ſynoduʒ venire contemnunt. concilia epiſcopalia:
tropo. a. xcij. di.c. pe:. xj.q. i. ⁊ idicẽdi qð als ſtatutũ ẽ:⁊ qð gna- TSno; vocatos epiſcopos vt. xxxviij.di.qů.
ſi clericus aduerſus. liter ſeu ſpãlit obſeruari pᷣceptũ eft. ¶ad ſynodum contẽnere veni u ¶Cauſis.q̃ ad ſtatuʒ
ICInſtruere. g udex a auo Ex gabilionenſi concilio. c. vi. re:ſed adire debere: ⁊ aut docere pꝛouincie ſpectant.

appellat᷑ põt inſtruere iudicem

ne abhelat ncius d metropol primatu: ce teriedi rorumas correctionẽ vtilia: qud H
ſibi reddere dʒ: vt. ff. de ap.re⸗ vm ſi ue oꝛdinatiõis tpᷣs alius alij ðſi contempſerint ſcipſos videntur ↄuenientibus. tñ diſcere
cipi. ſciendũ. nõ tñ tanqᷓ teſtis: ferat locuʒ. ¶ Uñ leo papa anaſta accuſare: niſi forte ire non poſſũt. Sbẽt. xxiiij. q. iij. ſi bes.
xt.ij. q. vj. ſtatuẽdum. ſio theſſalonicenſi epiſcopo. ¶ Item ex conci. chalcedoneñ. xCAlccuſaf.i. debẽt ex
1: Abeat. dies quadrage Bini conuentus per ſingulos Corripiantur epicopi qm ad communicani: vt. iſ. g.
ſime. In ſe.c. dĩ ꝙ poſt annos ab epiſcopis celebrentur. conſilium vocati uenire recuſant. Vi· quiſquis pꝛclatus.

Zacuit ut ↄſeruato. Palea.

aut docerique ſunt ad ecdeſie cete

x On oʒ.doceri.Lʒ

— — — — „„ —. —- —

ſo/

— — „ —

DI.

4 Dueni:. multe.ar. per ſequentia intelliguntur ⁊ pꝛeſumũtur
precedentia. nam ſi quis ab hereticis per violentiam tractus ſuerit
⁊per menſem ſteterit cum eis pꝛeſumitur non tractus:ut.i.q.i.cõſtat.iteʒ
argumen. cõtra prelatos erx vitijs ſubdiuorũ ⁊ contra magiſtros ex vitijs
diſcipulorũ: ut.xxviij.di.pᷣuſꝙ;.⁊.xxij.q.ij.qð ait.liij.di.legẽ.xij.qij.q̃t

XVIII 14

e CCõmunione.no.pꝛincipes poſſe excdicari quod uerum eſt etiam a ſacerdoti
bus: ut. j. di. xcvi.duo ſunt.xi.q.iij.ſi autem nobis.⁊.C.ubi de cri.agi opoꝛ.au
ten.qua in prouincia.
ſᷣ¶ Qel vi.videtur ergo ꝙ ſi aliquis per vim detineatur ab aliquo:⁊ aliquid in
terim ſit contra ipᷣm ꝙ retractari poſſit illud. Idem eſt ſi per dolum alterius non

tuor.xliiij.diſt.multis.
xxxiiij.q.i.cum per bel
licam.⁊.C.de adulte.hi
.Meceſſitatibus, que
neceſſitas excuſet: habes
de conſe.di.iiij.hi ꝗ. iteʒ
ſi quis propter tempeſta
tem uel flumen:uel quia
vocatus eſt ad teſtimoni
umꝛ:uel ad dignitatem:

nel ſi incipit abeſſe cauſa
reipu.uel ſi domeſtico fu

nere impeditur:ułſi ma
ius negociũ ipſuʒ trahit
excuſatur:vt.ff.ſi quis
cau.l.ij. F. i. . ij. ⁊. l.iiij.
2.ff. er qui.ca. maiores.
item hi.uel ſi ad maius
tribunal vocatus eſt: vt
.ff. de re iudi. contra pu
pillum. S.his qui eodeʒ.
item timor hoſtium. ex/
tra ð appel.ex parte.

163 omam quidem

regula. IYllud no.
O cum bec ſynodus ve⸗
lit corrigere antiquaʒ cõ
ſtitutionem facit mentio
nem de ipſa.⁊ ſic eſt h ar
gu.ꝙ vna coſtitutio nõ
reuocatur per aliã miſi fa
ciat mentionẽ illius.ſicẽ
in reſcriptis:ꝗa aliter nõ
videt᷑ papa ex certa ſcien
tia cõtrarium conſtitue/
re. ſed hoc n dico uerũ.
⁊ licet in reſcriptis ⁊ pꝛi
uilegijs reqratur ꝙ ſiat
mentio pꝛiorum ad hoc
ur pꝛiora reuocentur:nõ
tamen eſt ita in conſtitu
tionibꝰ. ⁊ hoc ideo:quia
cõſtitutio procedit ex libe
ro motu domini pape:⁊
qꝛ oĩa iura habet in ſcri
nio ſui pectoris:ut.C.de
teſta.oĩum.item ⁊ eſt ar
gu.ad hoc extra de cog.
ĩpi.c.i.ſimiliter in teſta
mentis nõ regꝗritur ꝙ ſi
at mentio pꝛioris:ꝗa te
ſtamentum pro lege ſer
uatur.xiij.q.ij.c.vlti.ni
ſi in duobꝰ caſibus: ut ſi
ſit teſtamentũ factum in

Eruenit ad noſtras aures o
in. ꝓuincijs cõſtituta epucopo
rum cõocilia mimme celebrent᷑.hoc
ex eo probatur ꝙ multe que coꝛe
ctione opus habẽt eccleſiaſtice res
negligantur. Statuit hec ergo ſcã
ſynodus ſᷣm regulas patrum bisi
anno in vnuz ↄuemre per ſingulas
ꝓuincias epᷣos:ubi ſingula q̃ emer
ſerint corrigantur. Qui vero nolu
erint conuenire epiſcopi cõſtitutiĩ
ſuis ciuitatibus:⁊ hoc maxime cuʒ
ſui corporis ſanitate ſint ↄſiſtentes
cũ etiam ab omnibꝰ alijs vꝛgenti⸗
bus neceſſitatibꝰꝰ a inexcuſabilibꝰ
negocijs ſint liberi:licer̃ eos frater
ne charitatis cõmõitionibꝰcoꝛꝛipi.
CLtJN ex. vij.ſnodo.
Canonicis ſubiaceat penis me

tropolitanus: qui ſaltem ſemei in

anno celebrare conciliuz negligit.
Moniã quidẽ regulaẽ q̃ dicit
bis i anno ꝑ ſingulas ꝓuicias
opõortere per conuentũ epiſcopoꝝ
regulares inquiſitiões ꝓpter fati-
gatioẽs:⁊ ut oportune habeantur
ad iter agẽdũ hi qui ↄgregãdi ſũt:
diffinierut ſexte ſynodi ſãcti patres
omni excuſatiõeꝰ remota omnibꝰ
modis ſe emel in anno fieri ⁊ depra
uata corrigi. ¶ Hüc ergo canonẽ
⁊ nos renouemꝰ: ⁊ ſi qſq; priceps
inuentus fuerit hoc ꝓhibere:cõmu
niõe priuet᷑. Si ꝗs vero metropo/
litanus hoc neglexerit agere abſqʒ
neceſſitate uł vũſeu aliqua rationa
bili occaſione:canonicis penis ſub
iaceat:duʒ autẽ ſynodꝰ agit᷑ ſuper
canonicis ⁊ euangelicis negocijs:
oportet ↄgregatos epᷣos ĩ medita

tiõe ⁊ ſolicitudine fieri cuſtodiẽdo-

rum diuinorũ ⁊ viuificãdoruʒ dñi
mãdatorũ.C Porro non habet
metropolitanus licentiã ex bis que

ueniat:ut extra de in inte.reſti.

defert epᷣns ſecũ ſiue iumẽtum ſiue
aliquã ſpeciẽ expetẽdi:quod ſi hoc
egiſſe conuictus fuerit:ſoluat qua-
druplumꝰ. ¶ Item leo.iuij.
NMon cogantur preſbyteri ad
ſacra concilia eulogias deferre.
Eeulogijsꝰad ſacra concilia
deferendis nibil inuenimꝰ a
maioribus terminatũ:ſʒ ſicut vni-
cuiq; preſbro placuerit.nã ſi cõſtitu
tũ fuerit aliquid illo tẽpore benedi
ctiõis afferre:forſitan minus liben
ter ad ſynodũ occurrerẽt:: magis
venir obtrectabũt q̃ nõ ſũt ut arbi-
troꝛ rationabiliter rquirẽde:nec ul
tro delate reſpuẽde. ¶¶ Itẽ ex ↄci
lio cartha.iiij ¶¶ Sine grau necer
ſitate epiſcopus ad ſynodum ire
nontardet.
0 Piſcopus ad ſynodũ ire nõ
tardet:ſi nõ ſatis graui neceſſi
tate ĩhibeatur:ſic tamẽ ut perſona
ſua legatũ mittat ſuſcepturꝰ ſalua
fidei veritate quicꝗd ſynodꝰſtatue
rit. ¶Item ex concilio cartha. v.
Excuſatorias litteras dirigant
qui grauati ad ſynodum ire non
poſſunt.
P Lacuit ut quotienſcũqʒ ↄgre
gãduʒ eſt cõcilinʒ: epᷣi ꝗ neq;
etate neq; egritudie*neq; alia gra ſiepᷣm.
uiori neceſſitate ipediũt᷑:cõpetẽter
occurrãt:qð ſi nõ poterĩt occurrer
excuſatiões ſuas litteratoꝛie cõſcri
bãt:niſi autẽ rationẽ ipedimẽti ſui
apð primatẽ ſuũ reddiderit: ecde-
ſie ſue communiõedebẽt eẽ cõtẽti.
Atẽ ex cõci.turoñ.c.ij. Palea.
Piſcopus non debet abba⸗
temcogere ad ſynodũ ire:ni-
ſi aliqua rationabilis cauſa exiſtat.
¶Item ex concilio arelatenſi.
A commumone ſit alenus: q ſ
ſynodo adeſſe contempſerit.

ſti. ſpo.olim.

ſubditi ſuis prelatis.

vendentes.

ex litteris. Sed contrarium le
gitur.ff.ſi quis cau.l.ij.S.vlti.
2.ff. de eo per quem factum erit
.l. ulti.ubi dicitur ꝙ ſuper do
luʒ aut per vim alicuius aliꝗs
non uenerit ad iudicium nò re
uocatur id qð factuʒ eſt. ſed da
tur actio contra ipſum impedi⸗
entem.ſed dic ꝙ nò reuocatur
ipſo iure: ſed per ĩ inte. reſti.uł
eo caſu reuocatur quando detẽ
tor non eſt ſoluẽdo. extra de re

g CQuadruplum ar. ꝙ cleri
ci poſſunt pecunialiter puniri ⁊
punire.a.xxiij. diſt. qᷓ;qᷓ;.in fi.
7.xvij.q.iuij.diffiniuit.⁊.c. ſi
quis deinceps. ⁊.xxiij.q.v. de
liguribꝰ.ar.contra.er de peñ.
licet.ſed dic ꝙ ubi pena ſpiritua
lis eſt in iure ſtatuta:non debet
infligi pecuniaria.alias ſecus
ey ut lit.non conte.quoniaʒ.in
fi. Jð auceʒ punitur in quadru
plum: quia crimen concuſſio-
nis commiſit: qð punitur pe
na quadrupli.i.q.i.quidam.⁊
.q.vij. ſancimus. in fi.⁊ tam
laicus qᷓ; clericus punitur pena
concuſſionis:ut. xxiij.q.i.mili
tare.hic ſignatur còtrariũ.xij.
q.ij. fraternitatis. vbi dicitur
ꝙ eccleſia non debet ſuum cuʒ
augmento recipere: ſed dic ꝙ
hic non recipit nomine eccleſie ⸗
ſed proprio nomine. xvi.q; vj.

bᷣ Eeulogijs: eulogie di ,/ o
Ocurmunera q: deferſt

i ¶ Minusargu.ꝙ magiſtri
non petent collectam a ſcholari
bus:ut libentiꝰ ueniant ad ſcho
las.tc.i.q.i.baptiʒandis.⁊.c.
placuit.v. vnuſquiſqʒ.i.q.iij.

k. Reſpuendear. ꝙ quedaʒ;
licite poſſumus recipere:que tũ
petere prohibemur.ut.i.q.ij. M
placuit. e.q. ſpio. riij. q. ije⸗ “
Ae

I Piſcopus. legatuz. ar.
G ꝙ licet citatus ad iudiciũ

venire nõ poſſit: nibilominus
tenetur mittere procuratorem.

ter liberos: ut. C. de teſtamen.l.hac conſultiſſima. 5.er imperſecto.⁊ autẽ.
inter liberos. ⁊ niſi ipᷣe teſtator legem ſibi teſtandi dixerit: cum direrit ſi fe
cero aliud teſtamentum non ualeat:quia tunc faciendo ſecundum: opoꝛ
tet ꝙ faciat mentionem de pꝛimo:ut.ff.de leg.iij.ſi quis in princi.in con
ſilijs autem antiquis obtinet ſi eſt potionis auctoritatis:ut.l.diſtin.domi
no ſancto in fine. Yo. uerum eſt ꝙ in reſcriptis continetur.ſed omnium fa
ctorum babere memoriaʒ potius eſt diuinitatis qᷓ; humanitatis. C. ð ue.
iu. enu.l.ij.S.ſi quis.nec preſumitur papa er certa ſcientia indulgere per
ſecundum reſcriptum poſt primum ſuper eodem: ſed preſumitur ꝙ hoc fa
ciat immemoꝛ pꝛioris.extra de off..dele.ex parte.ipſum emiʒ fallit obliuio
xxxiij.di.pꝛeterea.ſed ut tangitur in glo. Jo.ipſe habet urpꝛeſumitur ha
bere omnia iura in ſcrinio pectoris ſui: ĩ legibus ⁊ conſtitutionibus conti
netur lura ⁊ poſterior tollit priorem. licet non faciat mentionem de ipa.ff.
de legi. non eſt nouum. In teſtamentis autem alia eſt rano ne libertas ſu
pꝛemi iudicij infringatur quod eſſe non debet.ff.pꝛo ſocio.cnʒ duobus F§.
idem reſpondit.quia nihil eſt qũᷓ magis hominibus debeatur qᷓ; ꝙ ſupre
me voluntatis liber ſit ſtillus: ⁊ liberũ quod iterum non reddit arbitriuʒ

C. de ſacroſan.eccle.l.i.in fine.ſed in duobus caſibus ſupra no. in glo.
io.eſt ſpeciale. Bar.

LErcuſatione. friuola. nã rnabiles exccptiones ſemper admittunt᷑

vt extra de offi.delega.er parie.

v.q.iij. ſi egrotans. e de ap.conſtitutus.ar.ctra er de procu.querelã.de hac
materia queras.v.q.iij.ſi egrotans.ſʒillð.c.q̃relã.loquit᷑ in ardua cã.
PD Lacuit.neqʒ egritudine.graui:ut.j.e.ſi quis epiſcoporum.non.n. excu

dum.

ſat leuis febricula uel vetus quartana. ut.ff.de edili. edic.l.i..ſed ſcien

Litteratorie.uel etiam per certum nuncium cuicredi poſſit:ut.xcvij.di.nobi
liſſimus.ex de offi.dele.prudẽtiam.er de reſcrip.ex parte.⁊.c.ſciſcitatus.
o&τπ Rationem No. non ſufficit dicere ſe non poſſe venire niſ rationem impedi
menti aſſignet. ſic extra de offi.⁊ pote.iu.dele.prudentiam. ⁊ de reſcrip. ſciſcita
tus.⁊ illam cauſam probabit.ut.iiij.q.v.quiſquis.in fi.⁊ per vnum teſtem eam
pot probare.nt extra de procu.er inſinuatione.licet ſit arg.contra extra de in inte.

reſti.ex litteris. JYo. Sed cerie credo boc eſſe ſpeciale:ut vni teſti credatur cum ſuo

iuramento.io.
pCComunione. videtur ꝙ aliquis pt eſſe excõicatus in vna eccleſia ⁊ non in al
tera:ut hic.⁊.lviij.di.ſi quis de alterius.a ſic eſt contra.iiij.q.v.quiſquis.ſed
dic ꝙ iſte non eſt excoicatus:ſed cum alijs epis non cõicabit:quia non venit ad ne
gocia ipſorum uel ad conſecrandum epᷣm cum alijs.

Piſcopus.abbatem.hoc intelligi pot de abbatibus ciſtercieñ.ordinis nit
er de ſta.mo.c.i.niſi pro crimine enormi.xi.q.iij.priuilegium.ar.er de pᷣ

ui.tuarum.ſed alij abbates debent venire ad concilium:ut.xviij.q.ii.abbates.⁊.
.j.c.decernunus.⁊ hanc paleam habes.xviij.q.ij.eulti.

—

6

G

b —

dz ðferri: ut e eah: au⸗ fröte.
c¶Jeyps põtiſicis.i.epi:ut
2 vii.c. accuſatio. uel
auditf de eis que ordinauerit ſũ
mus postifer.
d CRegia. Iʒ epᷣs ſuo metropo
ſio. tanqᷓ; maiori teneat᷑ obedire:
ut. S. di.viij.que contra morẽ:
tñ hic defertur regie dignitati:
ut. xij.q.ij.de rebus.lxiij.di.ſa
lonitane. iteʒ in hac ſynodali ci
tatione vnica citatio ſufficit ut
ſʒ in iudiciali trina reꝗritur: nt
xxiiij.q.iij.de illicita.
Negia. xxiij. q. vlt. ſi nobis
⁊.c.ſi quis epiſcopus.contra.ſʒ
hic loquitur de his qui hahent
feudum:ibi non.ĩmo ⁊ quilibet
deberet uenire ſi nocaretur pꝛo
pter negocium regni.uel illud
intelligitur cum epiſcopus reli
* cto eccleſiaſtico iudicio pergit
ad imperatorem petens ibi iu⸗

bet facere.xi.q.i.placutt.
e quis epiſcoporum:ni⸗
hil notatur.

ſas. Martinus qui fuit
ſolicitus pro republica renoua
uit canones.vnde dicitur reno
uator canonum.
Uel hi. q.d. uel oẽs ueniãt.
uel ſaltẽ hi qui ſunt leſi.nõ eniʒ
* oẽs tenentur uenire:ut.j.eo.c.
„ proxi.
h¶ EComuni: epiſcoporum.io.
i¶ Sententiam:abſolunonis.
K ¶ Concilia prouincialia.ſ.cũ
alijs epiſcopis.ſʒ epiſcopale po
teſt:ut.xxviij.di.c.quando.xij.
2 lI TEcernimus: ut dum.i.
poſtq. *
mCAbbates. immo abbates
non uocabit ad ſynoduʒ: ut.S.
.Ee.in illa palea: epiſcopꝰ.
n¶ EErcoõmunicatiõis.i.ſuſpẽ/
ſionis ab officio duorũ mẽſiũ.
ſic. lxxxvi.diſti.tanta.⁊.x.q.iij.
vnio.in ſi.
Ol. XIX
0 E epiſtolis.S. in pꝛo
d xi.di.tractauit de au/
ctoritate canonum:
Mic agitur de aucto
ritate decretalium. ⁊ oſtendit hᷣ
ꝙ eiuſdem ſint auctoritatis de
cretales ⁊ canones. Sciendum
itaqʒ ꝙ quedam decretalis epi
ſtola eſt generalis:quedam ſpe
cialis.generalis eſt que ad oẽs
dirigitur: ut.ij.q.v.omnibus.
ſpecialis ẽ que ſpecialiter ad ali

ſcripſi. vij.q.i.petiſti.ſiue ſit
generalis ſiue ſit ſpalis: dũmo
do aliquid diffiniatur per eã ꝓ
iure generali habẽda c:ut.xvi.

ſticiam quod nullus clericus de

. ? QNopter eccliaſticas cau.

quos mittit᷑: vt.xxxv. q.iij. qd

. q.iij. licet. extra ð ſen. ⁊ re iudi.

I.

uis autem. anteqᷓ;.ſic.j.de conſe.di.i.oĩs.xi.q.iij.certum.
Miſi in ſeq uenti. ſic qñq; differtur abſolutio ut maior rubor ei ſit ab⸗
d ſolni coram multitudine ſimiliter in ſacrilego dhffertur ut diutius confundatur.
xvij.q. iiij.ſi quis ſuadente.ſic differtur abſolutõ illius qui multum dcliquit.ut
xi.q.iij.qui iubente.vñ licet añ voluerit abſolui non auditur.als regulariter nõ

Jquis autem ſynodo adeſſe
neglexerit:uel cetũ fratrum an
teq; concilium diſſoluat credide-
rit eẽ ðſerẽdũ:alienũ ſea fratrũ cõ-
muniõe agnoſcat: nec eum recipili
ceat niſi ĩ chnetn ſynodo fuerit ab
ſolutus. tem ex cõcilio.ij.aga
thẽſi. C Aſq; ad ꝓxim ſynodũa
cõmunione abſtineat:ꝗ a metropo
litano vocatus abſqʒ graui neceſſi
tate ſynodo adeſſe neglexerit.
J eps metropolitanus ad cõ
2 pꝛouinciales epiſcopos epłas
direxerit:in quibus eos aut ad or/
dinationez ſũmi pontificis:aut ad
ſynodũ inuitet:poſtpoſitis oĩbꝰ ex
cepta graui ĩſirmitate corporis ac
preceptione regiaꝰ ad ↄſtitutam di
em adeſſe non differant:ꝙ ſi defu-
erint ſicut pꝛiſca canonũ auctoritas
precepit:vſq; ad proximã ſynodũ
a charitate fratrũ: ⁊ ecdeſie priuen
tur cõmuniõe.¶ Item ex concilio
turo. Coömunione priuetur eps
qui a metropolitano vocatꝰ:ad ſy

nodum venire contemnit.

JIquis epiſcopoꝝ cõmonitꝰ
a metropol.ad ſynodũ nulla
graui neceſſitate intercedente cor/
porali venire cõtẽpſerit: ſicut ſtatu
ta patrũ ſanxerũt:vſq; ad futuruʒ
ↄcilium cunctoꝝ eporum charita-
tis cõmunione priuetur. ¶C Item
ex cõci.martini pape. .
ERreſbyteri ⁊ diaconi ⁊ cuncti
qui ſe leſos exiſtimant: ad metro-
pol.ſynodum conueniant.
)NRopter eccliaſticas cauſas
2 altercationũ ſolutiones be-
ne placuit pꝑ ſingulas ꝓuincias bis
in anno ↄciliũ fieri: ↄuocante me/

tropo.epo oẽs pꝛouinciales epos:

ita ut ad cõcilium veniãt oẽs pᷣſby
teri ⁊ diacõi ul his ꝗ ſe leſos exiſti
mãt:ut ĩ ↄcilio cauſe examinate ad
iuſtuʒ iudiciũ ꝑducant᷑:⁊ ſi q mãife
ſte epi uel pᷣſbyteri aut diacões inuẽ
ti fuerint in offenſa ſʒ rationẽ excõi
cent᷑ q;din de cõiꝰ ↄſenſu ð his pla
cucrit dare ſentẽtiã ¶¶ Nulli autẽ
epo liceat ꝓpria apud ſemetipſum
ↄcilia facere:pter eos quibus me-
tropoles ſint credite.
Item ex cõcilio biloñ. Palea.
Annis ſingulis eps in ſua dio-

ceſi ſynodum faciat de ſuis dericis

necnõ abbatibꝰ:⁊a diſcutiat alteros
dericos ⁊ mnonachos. Singuli ve

ro epoꝝ ſuis ecdeſijs notificare ſtu

deãt que in cõcilijs ſtatuũt. C An
de ĩ cõcilio tole.¶Que in concili

is ſtatuuntur: ſinguli epoꝝ ſuis ec⸗
deſijs notificent.

Ecernimus:ut du ĩ qualibet

XIX

in cauſis.niſi ſit tradita ex tẽpore ex loco er cauſa:ut.rxix.di.ſciendum.ſed
ſi dubium eſt an ſit decretalis recurrendum eſt ad regiſtrum:ut.S. dil.ix.
ut ueterum.pꝛeſumitur tamen ꝙ ſit decretalis ſi reperitur inter alias ðᷣcre
tales: ad inſtar illius que reperitur iter alias momales que preſumitur ex
boc monialis.argu.xx.q.i.queʒ pꝛogenitores:uel ſi plures eam tenent te

ꝓuincia concilium agitatur: vnuſ⸗
quiſqʒ epᷣoꝝ admonitõibus ſuis ĩ
fra ſex mẽſiũ ſpacia oẽs abbatesꝰ
pſbyteros diacones atqʒ clericos
ſeu ẽt oẽm ↄuẽtum ciuitatis ipſius
vbi peſſe dignoſcit᷑:necnõ ⁊ cunctã
dioceſis ſue plebem aggregare ne-
quaq; imoret᷑:quatenus coraʒ eis
pleniſſune oĩa reſerct:que codẽ an
no in ↄcilio acta ſũt uel diffinta ee
noſcunt᷑.qð ſi qſpiã hec ꝑuipẽdẽda
crediderii:ſnia excõicationis duo
rinn menſium chrrieulo perſiſtat
vſquequaqʒ mulctatus.
ncanaz muln .

E epiſtolisꝰ vo decreta
d libꝰ querit᷑:an viʒ aucto
ritatis obtincãt: cu i coꝛ⸗
pore canonũ nõ inueniant. ¶ De
bis ita ſcribit Nicol. Pahn rchi.
piſcopis ⁊ epiſcopis ꝑ galiam ↄſti
lts. d. Seeb Roie vlau
ctoritatis habeant.
JIromanox põtificũ decreto
ceteroꝝ opuſcula tractatoruʒ
appꝛobant᷑ uel reprobant᷑: ita vt
qð vere ſe.apo.ꝓbauit:hodie tene
at᷑ acceptum:⁊ qð illa repulit hacte
nus inefficax habeat᷑: quãtoꝰ potiꝰ
ca que ipſa ꝓ catholica ſide:pro ſa
nis dogmatibꝰ: ꝓ varijs ⁊ multi⸗
farijs eccleſie neceſſitatibꝰ: ⁊ fideli

uʒz moꝛibꝰdiuerſo tꝑe ſcripſit oĩ ho

nore debent pᷣferri: ⁊ ab omnibus
ꝓrſus ĩ ꝗbuſlibet neceſſitatibus vl

oportunitatibꝰ diſcretiõe ul diſpẽ

ſatiõe magiſtra ruerẽter aſſumi:qᷓ;

qᷓ; adã ueſtrũ ſcripſerit:haud iulla ð

cretalia pꝛiſcoꝝ põtificũ i toto cão-

nü codicis corpore cẽ deſcripta:z
ideo iter canones nõ aſlumẽda:cũ

⁊ ipſi vbi ſue ĩtẽtioni hoc ſuffraga-⸗

ri ↄſpiciũt i oibꝰ illis idifferẽt vtã
tur: ⁊ ſolũ nũc ad diminutionẽ ſe.

apo.poteſtatis ⁊ ad ſuorũ augmẽ
tũ pᷣuilegioꝝ minꝰ accepta eẽ ꝑhi-⸗
beãt. ¶ Itẽ ſi iõ nõ eſſe decretales
epłas pᷣſcoꝝ põtiſicũ romanoꝝ ad
mittendas dicũt: qꝛ i codice cano-
nũ nõ habent᷑ aſcripte:ergo nec ſa-
cti gregorij nec vlliꝰalteriꝰ ꝗ ate ip
ſü fuit uł poſt ipſũ ẽ: aliqð iſtitutuʒ
uł reſcriptũ r̃cipiẽ̃dũ:eo

ctrinã eoxꝝ ⁊ ſactiões q̃ ab oĩ igua
venerãt᷑:qꝛ i codice canonũ nõ ha-
bent᷑ aſcripte: ð codicibꝰ ſuis abꝛa

daãt: ut ꝗad ul mẽbranas occupant
poſtq; ñ hñũt᷑ accepte: Sʒ q̃re młtũ

imoremur cũ nec ipſas diuias ſeri

pturas ueteris ⁊ noui teſti ia fcipie
mus ſi iſtos dixerimꝰcẽ audiẽdos:

etenĩ neutrũ boꝝ ĩ codice canonuʒ

1 i codice
canonũ ſi habeat᷑ aſcriptũ:ergo do

nenda eſt:ut.xvi.di.iſi/
dorus. diſtingue pꝛout
Dicitur exira ð ſide iſtru.
paſtoralis.
p & romanorum:re
probauturarg. ꝙ
id quod papa approbat
nł reprobat ⁊ nos appꝛo
bare uel repꝛobare debe/
mus.uut.xxiiij.q.i.hec eſt
ſides. ⁊.xxx v.q.ix. ve⸗
niam.
q Quanto. ſatis.n. ab
ſurdum eſt aliquem alij)
opitulari ⁊ non ſibi: ut
.C.de naturali.li.l. nu
per. in fi.
r ¶Buffragari. arg. ꝙ
illud quod pro ſe quis in
ducit:etiam contra ipſuʒ
inductum non debet re/
probare:ut inſtrumnenta
⁊ ſi qua ſimilia ſunt.ar.
diſtin. ix. neqʒ quoꝛun/
libet. ⁊ quarta queſtio.
.iij. S. item in criminali.
uer.ſi quis teſtibꝰ. ⁊.iij.
.q.viij.cuius in agẽdo.
extra de cen. cum olim
argumen. contra.ij.q.
.vij.ſi hereticus.contra
diſtin.xxxvij.ſi quid ve/
ri.⁊.S.diſtin.x.lege.pri
mum regulare:ſecundũ
ſpeciale in odium hereti
coꝛum ⁊ fauoꝛe ſidei re
ligionis.axgu.ad boc ex
tra de foro compe. cum
ſit generallle.
¶ Item ſi ideo. mem⸗
branas.licet leges abro
gatas non teneamus ta
men noticia earum ẽ ne
ceſſaria. S.di.vij.fuerũr.
⁊ hic argumen.ꝙ nullũ
uerbum poſitum in alia
qua ſcriptura debet va/
care uel ſuperflue poni⸗
ut. xxviij.q.i.ſic enim.e:
extra de maiori.⁊ obedt
en.ſolite.⁊.ff.de niſur.li
.iiij. argumen. contra.
C. de ſideiuſſo.nò recte

eccliaſticoꝝ babeĩ ĩſertũ. Ded

mi⸗

nen⸗
bro
s 1
e
müt.
nllä
glis⸗
1s/
oni⸗
ne
bedt
U
na.

4 ◻ Keſtat. q. d. quod
obtinet in vno debet ob
tinere in omnibus ſimi
libus: vt.iiii.diſtin.deni
q;.in ſi.⁊.xxvi.di. deide
b ¶.Capitulum. Yllud
vbi tamẽ atrib nitur da
maſo pape. poteſt eẽ q
vterqʒ fecerit illud.a eſt
ſimile.i.q.i.decetero.⁊
de conſe. diſtin. i. ↄſulto

◻M Bicendo. argu. ꝙœ

Chact

WM re

verbo generali omnia
debent comprehendi.vt
bite.⁊.i.q.i.ſunt nonnul
li. ⁊.xiiii.q.iij.putant.et
xxij.q.i.e. dilectiſſimis.
xiij.q.ij.nõ eſtimemus
contra de conſe.di.ij.re
uera..j.lxxv.di.q& die
d ¶ Heſunt. Eſt hic ar.
qᷓ; ſi papa in aliquo pᷣui
legio vel reſcripto conſir
mat alicui eccleſie pꝛiui⸗
legia exemptionis vł al
terius rei quã bʒ in pꝛiui
legijs ſuis ꝙ eo ipſo. ro
bur habeant illa pꝛiuile
gia:lʒ nõ poſſit exhiberi
dicit.n.hic ꝙ decretales
ſint recipiende:cũ capm
leonis qð eſt ĩ coꝛpoꝛe ca
nonũ hoc dicat:q;ẽuis il
le ñ ſint in coꝛpoꝛe cano
nũ:de hoc dixi.S. di.ix.
Vt veterum.

ee¶Dinuerſis. no. ꝙ S⸗

bum indeſimite platũ ge
neraliter eſt intelligẽdũ
vt.i.q iij.ſaluatoꝛ.⁊.x⸗

v.q.i.nec his.xxviij.q.i

idolatria.xxxij.q.i.ꝙ ſi
Dormierit:arg.j.i.q.i.
ſunt non nuli.
. c oẽs petri. nam
4pa ſanctitateʒ re
cipit a cathedra.vt.xl.di
ſti.nõ vos. Jo.

g TL Rmemoꝛiam. iu

gum: vt. c. diſtl.
moꝛem.xi.q.iij.quid er
go idẽ eſt in alijs pᷣlatis
vt.ij.q.vij. ſacerdotes.
b ¶Salſa ſoſcitur char⸗
ta falſa ex dicto vł tacito
⁊ in tali falſo diſtinguit᷑:

vt extra de reſcrip. ſuper
litteris ⁊ talis dicitur bũñ

falſariꝰ: vt.ff. ð fal.ſiqs

obrepſerit/ Item dicitur

falia.ſcriptura vt cũ ſcri

bitur omnes vel maio⸗
rẽ partẽ fuiſſe pꝛeſentem

que nõ fuit als ver pñs:
vt extra ð his q̃fi.a pᷣl.
ſi.con.ca.quãto/⁊ talis
falſarius ſnſpendit᷑ ab of
ficio ⁊ beneſicio:vt extra
de teſti. tam litteris in ſi
ne · Iteʒ ipſo facto. dicit

falſariꝰ vt ſi charta ap-
paret raſa vł imutata:⁊⸗

DI .
rñſuri ſunt iſti ꝗ ad reſiſtenduʒ po
tius q; ad obediẽdũ parati ſunt di
centes ꝙ inter canones inueniatur
capitulũ ſacti pape Inno.cuius au
ctoritate doceat᷑ nobis vtrũqʒ te
ſtamentũ eẽ recipiẽdũ qᷓ;qᷓ; i ipis
paternis canonibus nullum eornʒ
ex toto ↄtineatur inſertuʒ. ¶ Qui
bus ad bec rũdẽdũ eſtqm̃ ſi vetus

nouumqʒ teſtm̃ ſunt recipienda:ñ
codici canonum ex toto habeãt᷑

annexa:ſed qð de his recipiendis
ſancti pape Inno.ꝓlata videatur

eſſe ſententia reſtat nimixꝝ ꝗy de⸗
cretales epiſtole romãoꝝ põtiſicũ
ſũut recipiẽde:⁊ ſi nõ ſũt codici ca-

nonũ cõpaginate: qm̃ inter ipos
canones vnũ beati eõis pape ca⸗
plʒꝰcõſtat eẽ ꝑmixtũ q̊ ita oĩa con
ſtituta ſe.ap.cuſtodir̃ mãdãt᷑: vt ſi

illa cõmiſerit:nouerit ſibi ueniã de

negari.Dixit eni.c.x.ſuarũ decre-

taliũ ne ꝗd vo ſit qð pᷣtermiſſũ a

nobis forte credat᷑ oia decretalia

ↄſtituta tã bone recordationis In

no. qᷓ; oĩuʒ pᷣdeceſſoꝝ nr̃oꝝ:q̃ de
eccleſiaſticis ordinibus ⁊ canonnzʒ

promulgata ſũt diſciplinis:ita no

ſtra dlectatiõe cuſtodiri madamꝰ
vt ſi ꝗs ĩ illa cõmiſerit veniaʒ ſibi
nouerit denegari deinceps.. Di
cendouero omnia decretalia ↄſti
tuta:nullum de decretalibus ↄſtitu
tis pꝛetermiſit.qð non mandane-
rit eſſe cuſtodienduzʒ. Et rurſus aſ
ſerendo oĩum predeceſſoꝝ noſtro
rimn:nullũ põtiſicum romanornuʒ

qui añ ſe fuerunt excepit:cuius ita

nõ pceperit decretalia ↄſtituta ab
oĩbus cuſtodiri.vt ſi quis in illa cõ
miſerit veniã ſibi deinceps noue⸗
rit denegari. Iaqʒ nibu ſterẽ uix
ſint oĩa necne decretalia ſe.ap. ↄſti
tuta inter canones ↄcilioꝝ ĩmixta:
cũ oĩa in vno corpore cõpaginari
nõ poſſunt:⁊ illa eis interſint que
ſirmitatẽ his que deſuntꝰ vigorẽ
ſuum aſſignãt:pᷣſertim cũ ſynoda
lia geſta inter que ipſi canones ſta
tuti ſũt in codice canonum nõ ba-
beantur:ſed a nobis omni cultu ðᷣ

bito uenerẽt. ¶ Cõſonat aũt huic

btiſſmo leoni pape ẽt facũdiſſimꝰ

ſcũs i decretis ſuis papa gelaſiꝰ ita
inquiẽs: Decretales epiſtolas q̃s

beatiſtimi pape diuerſis tpꝑibꝰ ab
ab vrbe romana ꝓ diuerſoꝝ patx
ↄſultatione dederunt:venerabilłr
ſuſcipiendas decernimꝰ. ¶ In q̊
notãdũ ẽ:q; ñ dixit decretales epi⸗
ſtolas q̃ inter canões habentur vl
quas moderni potiſices ediderũt
ſʒ quas beatiſſimi pape diuerſis tẽ
poribus ab vrbe romana dederũt
Micẽs aũt diuerſis tpibus etiã illa
tꝑa vir ſcũs cõpᷣhẽdit q cerebreſcẽ-

tibꝰ paganorũ pſecutionibꝰ ad ſe.
apo.deferri cauſas epoꝛuʒ difficil-
lime ꝑmittebant. Mis itaqʒ di
