iij.ſi quis nõ recto.

HNee ſoluit norios talis ab
g

utio nõ pꝛodeſt qtũ ad eũ ꝗ
qu erit indiſcretum ſacerdoteʒ ut
eum per imperitiam abſoluat.
vt.j.de pe. di.vi.qui vult.

hb ¶ Scit.j. ſcire dzʒ vt iudex io.

i —0 Ui ẽ illata.a dioſcoro he

retico cuius ſententia nul
la fuit.ſed quid ſi aliam tuliſſet

ſententiam in ſuos ſubditos di/
co qð tenet quia illi qui ſunt e
eccleſiam bene habent iuriſditi
onem. vt.xxiij. q.v. ſi pꝛopter
ea.⁊.iij.q.vij.c.vli.alij contra

ſentiunt.vt.xxiiij.q.i.S.illõ:ſʒ il

lud nõ tenet cum excomnunica
tus eſt.vt extra de ſen.⁊ re.iud.
ad probandum.

k ☛ Ecundum nec dei. ideſt

deo.
Nec nocere.quin puniat ma
el⸗

actorum. vt.xxxij.q.iiij. ne/

mo.(Adde qð ita ſcribit paulꝰ
in epiſtola ad colocenſes. c. iij.
⁊ ioannes in apocalipſi.c.xxij.
m 67 Epiſti. vincula diſrũpit
vt.xv.q.vi. auctoritatẽ
n T Emerariũ plerunqʒ.no/
cet enĩ ſi cõtemnatur.

o At noceat qꝛ ſi per imperi

tiam iudicat facit litem ſuã. vt

inſti. de obli. que ex quaſi delic.

na. F.i. ſed ſi per dolum: in⸗/

currit inſamiam.a preterea pu

ieun in iotam litis eſtimationẽ
.C. de pe.iu.qui male iu.l.ij.
eodem modo ad intereſſe puni/

tur qui iniuſte excoicauit aliquẽ

niſi errauerit exr cauſa pꝛobabi
li. vt extra de ſen.ex. ſacro⸗

nenſem.

Cauſa

patres arceri ab ecdeſia iuſſerũt cõ
mittentes. C Iẽ ex ↄci.triburiẽſi.

¶ Pꝛo his tribus criminibus gli

bet cõione pꝛiuetur. .Z .
6 Ertũ eſt p bis tribus?crimini
bus aliqueʒ excõicari debere:
cũad ſynodũ canonice vocatꝰ ve/
nire cõtẽnit:aut ſi poſtq; illuc vene
rit:ſacerdotalibus reſpuit obedire
pceptis.aut ſi añ finitaʒ cãe ſue exa
minationem a ſynodo abire pꝛe-
ſumit. De hisꝰinquã ⁊ huiuſmõi
pꝛemiſſe auctoꝛitates loquunt᷑: nõ
de iniuſte ſuſpenſis. Quod autem
iniuſte ſnie parendum nõ ſit mul-
tis anctoꝛitatibꝰ pꝛobat᷑:quarũ pꝛi
ma eſt illa hierony.ſuꝑ matheum.
¶Sententia paſtoꝛis reũ vel ino⸗
centẽ non conſtitnit vel facit.
Momodo T᷑ſacerdosmundũ
lepꝛoſuʒ ñ facit:ſic epᷣus vel pᷣ
ſbyter nõ alligat eos ꝗ iſontes ſũt
nec ſoluitnoxios:ſed /ꝓ officio ſuo
cũ peccatoꝛuʒ varietates audierit:
ſciibqui ligãdus ſit:q ſoluendus.

¶Nẽ Au gu. ſuper matheum.

alea.
Idicnlũ eſt:vt eũ dicamus ꝗ
vinculis peccatoꝛũ ſuoꝛũ liga

tus eſt ꝓpter hoc ſolũ ꝙ; epᷣus dici

tur hr̃e huiuſmodi ptatem:vt ſolu

ti ab eo ſoluti ſint in celo:⁊ ligati in

terris ligati ſint in celo. Sit ergo ir
repꝛehẽſibilis qui alternʒ ligat aut
ſoluit.¶Itẽ gelaſius pa.epis oꝛiẽ
talibus de damnatiõe dioſcoꝛi.
¶Non eſt petenda ſolutio:cũ im
qua fertur ſententia.
Vi eſt illataſſnĩa:deponat er
roꝛeʒ ? vacua ẽ: ſed ſi iniuſta
eſt tãto curare eã non debet:quãto
apud deuʒ ⁊ eius eccleſiaʒ nemineʒ
põt granar̃ iniqua ſnia.ita ergo ea
ſenõ abſolui deſideret:qua ſe nul-
latenus perſpicit obligatum.
WNtem Augn. de ſummo bono.
Deus non nocet nec noceri pa-
titur aliquem iniuſte.
2 Ecundũ catholicã ſidem nec
dei nature nocere ꝗqſquã põt:
nec natura dei iiuſte nocere cuiquã
poteſt:nec nocere iniuſte patit᷑ quẽ⸗
qua:ꝗ eniʒ nocet vt apoſtolus ait:
recipiet hboc quod nocuit. IJdem
de verbis domini.
¶Iniuſta vincula diſrũpet iuſtitia
Epiſti habere fratrẽ tuũ tan-
́; publicanũ:ligas illũ in ter-
ra:ſed vt inſte alliges vide:nã inin
ſta vicula diſrupit inſtitia: quẽ ſol
ueris ingt in terra ſolntꝰ erit ĩ celo.
Idẽ de ſermone dñ̃i in monte.
Temeritas indicadi non ei qui
iudicatur ſed indici nocet.
Emerarium iudicium plerũ⸗
q; nihil nocet ei:de quo teme

re iudicatur. ei autem qui temere in

dicat ipſa temeritas neceſſeẽ vt no
ceat Idemad deruz Hyppo-

Non obeſt bomini iniuſla ſen⸗/
tentia.
Aid obeſt homini: quod ex
illa tabula vult euʒ delere hu
mana ignoꝛantia:ſi de libꝛo viuen/
tium nõ deleat iniqua conſcientia.
¶ Idem ad ſecundinũ manicheũ.
De eodem.
Entidde auguſtino quicquid
libet ſola me in oculiſ dei con
ſcientia non accuſet.
¶Item Gregoꝛius Conſtantino
¶ Dediolanenſi archieop.
CQuos conſciẽtia iuſtiſicat:alio
vmm maledicta nõ timeant.
Nenunctis que in hac vita ad
uerſa pꝛoueniunt: ſola eſtſicut
noſtis omnipotentis dei diſtr ictio
penſanda:atq; adcoꝛ pꝛopꝛiũ ſem
per recurrendum vt nullus ibi lin-
gua ſimplicet:vbi conſcientia non
accuſet:quem enim conſcientia de/
fendit: liber ẽ inter accuſationes:⁊
liber ſine accuſationeeſſe non põt:
ſiſola que interius adijcit conſcien-
tia accuſet.de veſtra igitur ſanctita
te abſit a chriſtianoruʒ iudicio ea q̃

maledicoꝛuʒz t hominuz rumoꝛibꝰ

conſicta credimus:in q̃licunqʒ mo
dulo ſuſpitionis adduci:qꝛ ⁊ ſacri
eloquij teſtimoniũ tenemus:vt ma
la maioꝛuʒ cum foꝛſitan dicũtur:ni
ſi pꝛobata credi non debeant:ſed
citius?pꝛobata: vlciſci. Hoc igit᷑ di
xi vt nimie leuitatis eſſe oſtenderẽ
ſi quis mala grania credere ſtude-
at qͥ pꝛobari nõ poſſint.vnde ſancti
tas veſtra dʒ mentẽ ſuaʒ a maledi
coꝛuʒ hominũ rumoꝛibus atqʒ ob⸗/
trectationibus diſiungere:⁊ ſola q̃
eterne vite ſunt atqʒ ad vtilitatem
ſubditoꝛuʒ pꝛoſiciunt cogitare.
¶¶Unde Augu.in pſal.xxxvij.
¶Fruſtra aſpernãtur ab homine
que veus iuſtiſicar.
Zſpad tpᷣs dãnaris ab bomi
ne ⁊ ſi dixerit ſniam ꝓcõſulis
i cypꝛianũ: alið eſt ſella terrena:ali
ud ẽ tribunal celeſte:ab ĩferioꝛi acci
pit ſniam:a ſuperioꝛe coronamꝰ.
Igdem in pſal.xxviij.
vbi nemo oppꝛimit cauſaʒ tu/
am.preualebit in te falſum teſtimo
nium ſed apud homines:nunquid
apud deum valebu: vbi cauſa tua
dicenda eſt:? quando deus erit iuõx
alius teſtis quam conſcientia tua ñ
erit:inter iuſtum iudicem ⁊ conſciẽ
tiam tuam noli timere niſi cauſam
tuam Item BGrego. papa.
Mon bominum linguas ⁊ con/
ſcientias curare debemus.
Nter verba laudantium ſiue
T vituperantinʒ ad mentẽ ſem
per recurrendum eſt:⁊ ſinon in ea
inuenitur bonum quod ð nobis di
citur magnam triſtitiam generare
dz:2 rurſum ſi nõ in ea iuenit᷑ ma-

lũ:qð de nobis homines loquunt

AMſtodiintus innocentiã tuã

p Aid obeſt. tabula
Quũ. a.iec. women.
4 Enti.j.e.non ſunt
contra.xij.q.i.no⸗
lo. de ſe. di. i. iubemus
in illis.c.dr qð non ſuffi
cit ↄſcia ſed requiritur bo
na fama quantum ad ali
os.ſed illa.c.loquũtur cũ
qñ ſumus inter tales qui

parati ſunt imitari ⁊ nõ

reprehender᷑.vñ ne tales
corrumpamus. exemplo
niti debemꝰ.ut fama no
ſtra luceat coram eis:ſed
hic loquitur cũ ſimꝰ ĩter
tales qui non curant imi
tari ſed repꝛehendere.tũc
ſufficit nobis quantum
ad eos Lonſrieni bona.
FrN cunctis ligua ab
T latini taſeent p
pter nullius linguaʒ cre⸗
dat ſe aliquis implicituʒ
Treum.
sSine accuſatide inte
riori.

t ¶ Maledictorum. ar.

qð ĩ famia orta ab inimi
cis non indK ucit purgatio
nẽ. er de pur.ca.cum in
iuuentute. ⁊. ii.q.v. om
nibus. nec etiam a leuibꝰ

perſonis nec ab illis qui

de facili credunt.
u ¶ Biſi pꝛobata J. xxx.
q. v. nullum ante.
x ¶ CLitius. vlciſci. i. pu⸗
niri ꝙᷓ citius fieri poteſt.
vt. xxiij.q.iij.cuʒ quiſqʒ.

yWrobata. alias pro

3 ◻ T ſi cipꝛianuz mar
rem.
Sella. i. ſedes iudi⸗
cls.
2CLoronam. ſſi ſniam
patienter ferat.vt.j.łc.ꝗ
iuſtus. .

* QKod corpori

vis poteſt ſieri nõö

anime. xxrij. q. v. F. i. xx⸗
iii.q.vi.in pꝛin.io.

ſesquia
Gboe wb
Cnt ppen
urcige⸗
Nends
glurenn
tery.
(San
iNcignudt
(Di⸗
Anewb⸗
umn arcil
lann de ſeſt
. (Ate
Manluointy
anos ,il
(Cuilis
Etſliſeruan
Voltbnaret
ded giiegei
Contra.ar.e
enit inki⸗
Narhi.cdl
POn
holo
gCAunc
glo. un i.
baum
teligoyen.

([(Eumexcn

Rviderentali
feieuninn
Pplicentſacn
gnoretcauſa;
Keret aſfee
Alium.

loſtiti a
un nocet ej un
ſenonauten .
eplanek.p⸗
nlig kercbus
ſcnii Dyent
ntglfaönet
Ditmtinceu

n duni ce

vonmnet
mnanifrmn
biquog ciätan
ſppniephn
perraneinreben
lepacni ,,

nobis genn
linutnn
aungtislign
inicaſageig
lus lingngen,
lanis hngenp
.

negrtalgniee

MAliinnn .
maormod iin

Hhnluotprgna

eu an i
Me 1iigon
uttumalende
Pnuch ſlisnn
liarhn.
iown im.
uluumann.
iuusfen M
ſigii cnoig⸗

Nchata alrop⸗

Tläanmgne
on.
Bllae⸗ ſdes ⸗

mnan. fin
Aral. N

oi coon
ottkfenid
nprnio

HWH

ña Ater verba. nefoꝛ

. .hbec fuerunt ver
ba rpᷣi.cum peteretur ab
eo tributum. dixit petro
vade ad mare ⁊ piſcem ꝗ
tibi prius occurrerit tolle
qð inueneris in ore pi⸗
ſcis des pꝛo me ⁊ ꝓte.vt
xxviij.q.i.iam nunc.⁊ c
ar. ꝙ sliquid onnittitur
rõne ſcandali.l.di.ð his
vero.(Adde ꝙ ita legit᷑
originaliter in euã gelio
mathei.c.xvij. auẽtates
aũt pᷣcedentes bñtur in ſe
cunda epiſtola ad cori.c.
i. ⁊ iob.c.xvi.
b ¶ Herbo. non quod in

trat in oſ.ſed qð pꝛocedit

ex oꝛe coinquinat homi⸗/
nẽ.tunc dire ſunt diſcipu
li.ſcis quia phariſei audi
to hoc verbo ſcandaliʒati
ſunt.phariſeorum enim
erat religio in cibis diſcer
nendis.(Adde ꝙ ſic le⸗
gitur ĩ euangelio mathei
LC.V.
c ¶ Scandalizati ſunt.i.
indignati ſun.
d ¶ Premiſit.ar.ex oꝛ
dine verboꝝ argumentã
dum.ar.xliij.di.c.i.ĩ ſi.
erxtra de reſcrip.cum dile
cta. (Adde ꝙ ita ſcribit

paulus in epiſtola ad ro

manos.c.xii.

C ¶ Cuz illis.ar. ꝙ fides

eſt illi ſeruanda qui eã nõ
vult buare.xxxiij.q.v.ꝙ
contra.ar.ex de iureiu.pꝑ
uenit. in fi. ⁊ eſt huic ſi. ff.
de arbi. celſus. S. idem.
1 On ſunt. 1 ij. ꝗ. i.
nolo.

g ¶Cum occidant.exem

plo.ut.ij.q.vij.paulus.

hb ¶iam.i, chriſtianaʒ

religionem.

iQ.Æum excuſatione vt

ſi viderent aliquos ſolne
re ieiunium iuſta de cã
ipñi idem faciunt cum tñ
ignorẽt cauſaʒ quare ille
la ceret. ⁊ ſic ſe excuſam ꝑ
alium.

k 2* quis.hic reuerut᷑

HB. ad ꝓpoſitum
ad oñdẽdũ.ſ.ꝙ ſnia ini

qua nocet ei qui aam ꝓtu

lit.non autem ei qui ↄtra
quẽ ꝓlata eſt.pot etia hᷣ
intelligi de rebus ipſis.i.
ſi gs vitia dixerit eſſe vir
lutes uł ecõuerſo.
¶ ¶ Direrit iudicãdo.
m ¶Juſtũ abſoluendo.
2 ¶Zbominabilis. ga
mortalr peccat: ⁊ ↄſonat
ei quod dicit anguſtinus
ſup pᷣmã eplam ad cori.
ꝙ errare in rebus eſt moꝛ
tale peccatũ.ſ.cũ putat
gſid opus eſſe bonũ qð ẽ

Xxi OQ III

iĩ magnã debemꝰ licẽtiã ꝓſilit̃:qd
enim ſi nõ oẽs laudãt:⁊ cõſciẽtia li
beros nos demõſtret. habemꝰpau
lũ dicentẽ.gloꝛia nr̃a hecẽ teſtimo⸗/
niũ cõſcientie nr̃e. Job quoq; dicit
ecce ĩ celo teſtis meꝰ.Siergo ẽ no
bis teſtis ĩ celo teſtiſ in coꝛde:dimit
tamꝰſtultos foꝛis loꝗ qð volũt.qd
eni aliud detrahẽtes faciũt:niſi qð ĩ
puluerẽ ſufflãt:⁊ ĩ oculos ſuos ter-
rꝗ excitãt.vt vñ plus detractionis
perflaãt: inde magis nihil vitatis vi
deãt:vocãdi tñ etiã ſunt ipſi ⁊ tran
alle admonẽdi:eiſqʒ ſatiſſieri mo-
dis oĩbus dʒ:ſciẽtes ꝗd de iundeis
veritas dicit:ne foꝛte ſcandalize-
mus eos.ſi aut ſatiſſieri ſibi ex vita
te noluerint:habes ↄſolationẽ:qᷓ;
aſpicias in euãgelio.cũ eniʒ dño di
ctũ fuiſſet:ſcis qa audito hoc vboꝰ
ſcãdaliʒatiſunt iudei:rũdit: ſinite
illos:ceci ſunt ⁊ duces cecoꝝ. Dau
lus quoqʒ apoſtolus admoner di⸗
cẽs:ſi fieri põt qð ex vobis eſt:cuʒ
oibus hoibus pacẽ habẽtes:dictu-
rus cũ oĩbꝰ pacẽ habeamꝰ hoc dif⸗
ficile eẽ ꝑſpiciẽs:pᷣmiſitſi fieri põt
⁊ ſubiũxit qð fieri põt:cum dicit qð
exuobis ẽ:qꝛ ſi nõ ĩ mẽte charitatẽ
erga odientes ſeruare cupimꝰ:⁊ ſi
illi nobiſcũ pacẽ nõ habẽt:nos tñ
cũ illis ſine dubio habemꝰ. Hoci/⸗
ter eos obſeruanduʒ ẽ:ꝗ parati ſũt
ſuſpicari qð nõ vident ꝑati ſemper
repꝛebẽdere:nunq;ᷓ imitari:apud
alios aũt cõſciẽtia eſt neceſſaria no
bis:fama illis. Un Auguſtinus
Cᷓonſcientia nobis ⁊ fama pꝛo-
ximis eſt neceſſaria.
n ſunt audiendi ſiue viri
ſci ſiue femine:ꝗ qñ repꝛehẽ-
dunt᷑ in aliq̃ negligẽtia ꝑ quã ſit: vt
in malã veniãt ſuſpitionẽ:vñ ſuaʒ
vitã lõge abeſſe ſciunt:dicũt coꝛaʒ
deo ſufficere ſibi ↄſcientiã exiſtima
tionẽ hoĩum nõ ſolũ imprudẽter:

verũ etiã crudeliter ↄtẽnẽtes:cũ oc

cidataias alioꝝ ſiue blaſfemãatinʒ
viã? dei:ꝗbus ſecũdũ ſuã ſuſpitio
nẽ q̃ſi turpis q̃ caſta eſt diſplicetvi
ta ſanctoꝝ: vel etiã cuʒ excuſatiõe
imitantiũ:nõ qð vidẽt:ſed qð pu⸗/
tant. ꝓinde ꝗſꝗs a criminibꝰ ffagi⸗
ꝛioꝝ atq; facinoꝝ vitã ſuã cuſtodit
ſibi bñfacit:ꝗſquis autẽ etiã famã:
⁊ in alijs ẽ miſericoꝛs:nobis eni ne
ceſſaria ẽ vita noſtra alijs fama no
ſtra. Item Hier onymꝰ ſuꝑ epi⸗
ſtolã Pauli ad philemonem.
¶Apud deũ maledicitur:ꝗ moꝛi
bns diſſonam pꝛofert ſniam.
Jas dirxeritlinſtũ iniuſtũ:⁊ ĩ
iuſtũ iuſtũ:aboĩabilis eſt vter
qʒ apð deũ:ſiłiter ꝗ ſanctũ dicit nõ
ſanctũ.⁊ rurſus nõ ſcm̃ aſſerit ſem̃:
ab oĩabilis apð deũ.& Idem.
Chꝛiſtum violat:qui ſanctũ nõ

ſanctum vel non ſanctum ſanctuʒ

eſſe crediderit.
B Iquis hoĩem qui ſcũs non eſt
ſanctũ eẽ credideruꝰ:⁊ dei eũ

iunxerit ſocietati:chꝛiſtum violat:
cuius mẽbꝛa ſumꝰ.⁊ infra:oẽs cre/
dentes ſecundũ apoſtolũ chꝛiſti coꝛ
pus efficimur: ꝗ in chriſti coꝛpoꝛe
errat?ꝰ:a labitur aſſerens mẽbꝛũ eiꝰ
eſſe ſanctũ cuʒ nõ ſit:vel nõ eſſe ſã-
ctuʒ cuʒ ſit:vide quali crimie obno
xius ſiat. Iayas enim dicit ð his ꝗ
dicunt dulce amarũ ⁊ amaꝝ vulce:
ponẽtes tenebꝛas lucè ⁊ luceʒ tene-
bꝛas.dulce puto eſſe ſanctimoniaʒ.
amarũ quod ſanctimonie cõtrariũ
eſt. Nem Iſayas.
Eternum veh maledictionis ĩ-
ueniet ꝗ bonos malos ⁊ malos bo
nos vixerit.
CEch qui dicitis bonũ malũ:⁊
malũ bonum: ponentes tene
bꝛas luceʒ ⁊ lucẽ tenebꝛas. ꝓpterea
captiuus ductus eſt populus meꝰ:
q: nõ habuit ſciam:⁊ nobiles eius
interierunt fame:⁊ multitudo eius
ſiti exaruit: ꝓpterea dilatauit infir
mis aiam ſuã:⁊ aperuit os ſuũ abſ
qʒ vllo termino:⁊ deſcẽderũt foꝛ
tes eiꝰ⁊ populꝰ eiꝰ ⁊ ſublimes glo⸗/
rioſiq; eius ad eũ:⁊ incuruabit᷑ ho
moꝰ*a humiliabit᷑ oir::⁊ oculi ſubli
miũ ðpꝛiment᷑:a exaltabit᷑ dñs ĩ iu

dicio ⁊ deus ſanctus ſanctificabit᷑ i

nume. Eeie Srer homel. xxvij.
igãdi ſoluendiq; poteſtate ſe
pꝛiust ani hanc iniuſte exercet.
TL Pſeligandi atqʒ ſoluẽdi po
L. teſtate ſe pꝛiuat::qui hanc pꝛo
ſuis voluptatibus ⁊ non ſubditoꝝ
moꝛibus exercet. L
TIdem. SBeeodem.
T Adicare digne ð ſubditis ne
gqueunt qui i ſubditoꝛum cau
ſa ſua' vel odia vel gratiam ſequũ
tur. Idem.
¶ Non eſt vera pꝛeſidentis abſo-
lutio:niſi ſequatur arbitrium inter
ni indicis.
Vnc vera eſt abſolutio pꝛeſi
Aaentis cum interni?ſequit᷑ ar-
bitrium iudicisꝰ.quod bene quatri
duani moꝛtui reſuſcitatio illa ſigni
ſicat:que videlicet demonſtrat:ꝗa
pꝛius dominus moꝛuum ſuſcita⸗
nit ⁊ viuificauitdicens:laʒare veni
foꝛas:⁊ poſtmodum is qui viuus
fuerat egreſſus a diſcipulis eſt ſolu
tus:ſicut ſcriptum eſt.
LIgem in regiſtro.
CPunilegio meretur exui:g eo⸗
dem abutitur.
Riuilegium omnino mere⸗
tur amittere:qui permiſſa ſi
bi abutitur poteſtate. Idem.
Is in queʒ canonica non fertur
ſententia penaʒ non debet ferre ca-
onicam.
. On debet is penam ſuſtine⸗
e canonicam:in cnius dam-
natione nõ eſt canonica pꝛolata ſen
tentia. Erx his ?datur intelligi:
qð iniuſta ſnĩa nullũ alligat apð de
um:nec apõ eccliaʒ eius aligs gra-
uat᷑ iniq̃̊ ſnia:ſic ex gelaſij.c.habet᷑.

15 8

malum. uel econuerſo.nã ꝗlibʒ
adultus tenetur ſcire hoc eſſe bo
nũ ulud malum.vel dic dirxerit
i.firmiter aſſeuerauerit cũ non
ſit certus.
0 auis crediderit.i.aſſeue
rauerit.
p Errat non opinando ſed
ſtulte aſſerendo. (Adde ꝙ ita
originaliter ſcribit paulus in p
ma epiſtola ad corin.c.xij.
q ¶ Eh qui dicitis dilatauit
loquitur humano more.
r ¶ Eius. i. hieruſalem.
8 Homo. i. minoꝛ.
8 Homo. ſ. ſuperbia.
t LTir ideſt maior.
t ¶ Cir. ſ.ſuperbus.
u ¶ Eraltabit᷑.i.altꝰapparebit.
¶ Sanctiſicabit᷑.i.ſanctus ap
parebit.vt ibi ſancuſicetur no⸗
men tuum. (Eidde ꝙ ita origi
nalr ut dicit hoc caplm. ſcribit
iſaias.c.v.
x* TLe pꝛiuat.i.meret᷑ pua
ri. ſic.xij.q.ij.ſepe ſit:vel
ꝓpꝛie qꝛ pꝛinlle gium nõ con⸗⸗
ceditur ad abuſu.
3 Tadcaf. mna. vr.f.e. quat
tuor.
ꝓCnc vera.interni.i. ↄſciĩe
uel dei.
2 Judlcis.i.dei.bicvult dicef᷑
ꝙ ſacerdos neminẽ abſolnet ni
ſi pceſſerit abſolutio dei.(Ad/
de ꝙ ita u ſegtur de laʒaro legi
tur originalr in euangelio ioan
nis.c.x j.
* Dinnegium. Pect pars
illiꝰ.S.di.lxxiiij.vbi iſta
T. c. geſta.
x Pꝛiuilegiũ.perditur pᷣuile
giü pꝑ abuſuʒ.ut hie pp deliciũ
xxv.q.ij.ita nos.itẽ pp ↄᷣrium
factum er ð priuile. ſi ð terra.
⁊ e de ↄſti.cũ acceſſiſſent. Yteʒ
ꝓpter negligentiam.ff.de nun
dinis.i.i.itẽ ꝓpter enorme da/
nũ ſupueniens.ex de deci.ſug⸗
geſtũ.Sed nunꝗd eccleſia ꝑdit
priuilegiũ ſi deliquãt canoni-
ci vel monachi.videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ ⁊
ciuitas ꝑdit ſi ðliquerint ciues.
.xxv. q.ii.ita nos. Itc nauis ec
cleſie publicat ꝑꝑ deliciuũ.C.de
ſa.ſan.ec.iubemꝰ.ſʒ dicas ꝙ; ñ
ar.e de pᷣui.cũ ⁊ platar̃. in ſi.
ar. e de arb.c.cũ tempore.
a On dʒ pena.ſi ergo con
et nibi ꝙ ſnia iudicis eſt
iniqua potes iudici Niolẽter fſi
ſter.er de ap.ſigniſicauerũt.lxx.
di. c. nullꝰ iuitis.ẽ g̊ bic.ar.·
ſjꝗs celebrat pꝰ excõicationẽ in
iuſte latã.ꝙ nõ dʒ ſuſtinere ali
quã penã.qꝛ ꝗ ꝓbat ſniaʒ excõi
cationis eſſe iniuſtã nõ eſt cogẽ
dus ad aliquam ſatiſfactionem
extra de offi.or.ad reprimendã
arg. S.e.cui eſt.iʒ hoc non eſft
verum.vt.S.e.ſi epilcopus ſoꝛ
te. ⁊.c.ſequenti.

b ¶ Ex bis. ex gelaſij. Z. e. cui ẽ.

Cauſa er iracudia tulit ſen 1
17—7 io agit: ⁊ furor ceps erx iracũ 4 R
5 inẽdũ bilis in qua totuʒ ratio agi tẽtiaʒ vt hic. ⁊. C. ð pe.ſi Fi
inenſis. S. e. ſi es Nö ergo ab eins cõione lnnca. ſibi nibil vẽdicat: reſtringenda ſub vindicari.item cũ ſnia la le
a KCarthaginenſis. 8. placuit eſt:nec ei ab officio ceſſandũ:in q õne ptãs eſt: nec ꝗd agendum pᷣ ta eſt contra mulierem
b ¶. S Neranr e ho cognoſcit iniqᷓ ꝓlata ſnia. nre tene 6 eftarn ad trãquilitat? mes pꝛegnãteʒ differt grans Ha
Reconcilin⸗ onit itula cathaginẽſis: ⁊ aphꝛi- õmotionis tẽpoꝛe in vlqz adths plus. f. ð pe alin⸗
ie coneilimz non deponi go capitula ocilioꝛũ ꝓbibẽt redeat: nã cõmotionie 4 tis item ſi ẽ iunre
e gec conciliũ alioꝛuz cõcilioꝛũ ꝓ E qð fecerit. Itẽ Ambꝛo nis pꝛegnantis item vitan
ez ſec ſolus papa. ols apa. canl etes aioruz coa erecipi an- putat oẽ qð fecerit. lata in ſeruũ differtur exe En.
reſtituit epiſcopꝰ ſed ſolꝰ papa. iiuſte damnatũ in cõion en us de ſancto ioſep. cutio quouſqʒ dño reddi nullt
eng re nnade Tanus te iudicij ä Graniter deliquit qui ex ira ſen ererenag⸗c, do.
kobus cũ di in ↄcilio Magõc nee nti fert. . relcrip. l. iſitẽ differtur mnie
tdennnosenntdaec ner C A damnatur —— P ſepe et innocentes ad pli mintula Lacen dr e⸗
C 7 5 . * 4 f 1 9 N4 8
nocens rep adducit:qꝛ dũ iuſto ampli a princſpe.ij. q. vi ſaſat
falſos teſtes vel per allegatio⸗ modo in ſecũda in t dia mẽ adducit: q; dũ iuſto its differk cü gs eſt .
arg. 1. eſbyter au . lumus aliena co duũ itẽ differt mhunie
nes eſt conuictus. licet ſit 5 Piſcopus pr 21. 5 us iraſcimur 1 vo un eng e feſſus de crimme do-
. 10 iniuſte de mitti- conkteſſus do Cbſoln
contra. ff. de queſtio. l. i in Qnns a gradn ſuoini 6 rcerpeccata: grauiora 00 7. nec appareat an velit in mlere
d Ofariuʒ lene n. iectus ſi in ſe ecũda ſenodo tmg meens apoſtol⸗ ait:nõ vos vĩdicã conkeſſione perſeuerare. nlein
rlmneram.td eque ö inueniat: nec põt eſle go fuerat: tes chariſſimi:ſʒ date locũ ire hoc C. de cuſto. re.l. ii. lunm ſi⸗
1 Kariqn eae cegco gradus amiſſos ocipiar oca; . ẽ ðclinemꝰ eã:ne nos illa oerloiet p 2 ummonere. unche
ponitur lent t j anibꝰ epoꝝ:ſi epᷣs eſt: eulnen ittẽs ad euãgelizã- blica.i. ſecularia. ſunſi⸗
dinibus ſcute maiordus u. ari de manib h: ſi Pſbyter ? vñ dus ieſus mi S ſ̃ q Aut furof. ii. qi. des
liz. Oj c. vlti ai. l riuzde bacnlũ æ annulũ: ſi pſby Jiſe iſit eos ſiñ auro ſin q ¶ Autfurof. i. neſner
friiij. di. c. vlti. . xx vij. q. i rinz ge: ſi diaconus: ora dũ diſcipulos mi icẽ omnipotens. ſ. xxx. q. v. ſlogn
is ens licet ſit arg. conta. ig 2 planet: ſi diaconus: ora eto ſine pecũia ſine virgaut ic ninorens P
en Wee. i iũ ⁊ album:ſi ſubdiaconꝰ patenã aril ſchumera eriperet vltio C Kclolnak. apenick. Ana
er er eatceiic rreiigegraue Voratna n rer li. eccliaſtice biſtorie. „ Peaneſtengeg i rndn⸗
Bolb i Ri nrl. doſt õ ratione ſua recipit ea esozaine C o debet corriger ge furore bif tenet iuarrinn as l⸗ 861
m.5§. vlt. .1. idein. 4. falſuz k.perceperãt. (S lerg ſt bi videt᷑.ut in auc.iuſiu. ſrbiin
di.⁊K demon. cum tale.5. oſtperceheret⸗ 4 ari pñt:niſi promulgatumen icã ſedi ð pꝛeſtat᷑ ab his.col.ij. gi en
7 . 5 * 3 2 e 1
quoad vnuz tenere quo rant: quo ſua auctoꝛitate cuiq iʒ in taribus vir impetu fuiſſet populi Girncng onſnemnt ſüut
arrn miterdeAr. ire lccnis onmaniearerdens come. ſuetmocrnatnseibeocolius be Dredendi vr. ij.g. vi. teu
ks. cc. cum miniſter. ſc. ix. tita abſolutione ſua celebꝛareo tini nucij atrocitate ſuccẽſus ad lu- iudicet. (Adde ꝙ d moy
diet· vlt. tareh cia: ſicut gelaſius videt᷑ ſentire? ad tini ni ſes inuitari populũ eic; ſe ſic legit erodi.c. xviij. fnilegt
atmeidltpaci bedenr hoerũdendũ eſt: q ſnia aliqũ ẽ in- dos fonitociranſundtenuc ch inalijog decurſuͦ. l a
non inter pe entige ſene oꝛ exiproui . GE. On licet. iuſtũ mul
en⸗ nez aĩo ꝓferentis:iuſta vo ex 1. ſſim: ꝓut ꝗſqʒ; occur QOu
eaerverat rnun llone juſta ex 15 Peren obtrucare paſſim: ꝓut aſe to magis inuſtum
ſie S ig er m alo leilrider de⸗ alianid iun er eio “D riſſet gladio iuer vincleri e criiij. q. v. non lane Di Kunl
ſed nũquid peccat qui in. . ñ ex oꝛ i E. z criminz rori: jxit ꝙ aduocatus vel
—— achmeorerpn⸗ ad⸗ ſed ſier n io an⸗ eronnddonahe lene neten Grindhums non acher en
cunt qui iam vt ꝓ eo ſta fuerit: aliqñ nullũ in eo oĩ ac⸗ it ölictũ: culpãqʒ cuʒ lachry⸗ vendere vel conſili nn
n Riscetner mnnſten dri elictu eſt: q ſit daͤnatione agnoui ubli ã pnĩaʒ in totiꝰ axr patrociniuʒ:qꝛ ſi cau iſene
ferat ſententiam turpiter ſeen⸗ cuſatur delicti do nõ eſt in eo illð ſu mis ꝓfeſſus publicã pniĩ⸗ u⸗ Uintani ez iuder ſepr
janß: õ eſt in eo i . it. ⁊ in hoc ſibi ſaeſt üiuſtan Nechedi
nec tunc repetet quod dedit. ſʒ dignũ:aliquado no eſt inã· eccleſie conſpectu egit. 2 in hoc ſil z aſſunner. immo ſemp
en⸗ di . nominã een Ecomoe io eã aſſunner eihſi
un mnluler oerdl ti gaa Bna fer Ki⸗ me a cũ aligs tẽpus elfnmenerdmas auai acceptaʒ aleroe Kda
cet. 4 ℳ . i- E 4 , rim . Oʒ. .D dere ,
i rnon anerlench vo⸗ ſernata n:Erate —— Apocqzimubiner arckegesſe aald Liana granate⸗ n
riiij. q.v.non ſane.pleriqʒ d. in adulterũ vel in quẽlibe 0 nd. : vt ſnĩe pᷣncipũ ſu k ↄſuler̃ vel procinari
in adulterũ . t in poſteruz: vt ſnie pᷣ net oſuler vel proe lucionon
ctores legum dicunt aqjlitercũqʒ nõ amore iuſtitie: ſʒ liuore odij t inpo late in diez. xxx. ab dic auguſtinũ bic log
dat nõ repetit quia voluit coꝛrũ ſuz nõ am fauore aduerſarioꝛũ aĩaduerſione ꝓlat ͤquo locꝰ mi Pleges Hiu dicas y ta geaum in
eucleem . vr. decddl. ob. vel precio aut fanor executorib differeter: quo locv mi zleg bñ pot locare 1
aninikene anaug ſniann Se agnce ſericordie vel ſi regtuliſſa venit⸗ ecemoen 3 ſuocogit n
r darnamu 116 Sa thiſtd d dei nõ ope tie nõ herirer.. Ren Eegor⸗ Perbanad daf. dan. mnnn
. S. . innt ſi⸗ Eis M. v ene n = andis rie. eñ dico ꝙ ſine labo bewi di
ni. (Adde ꝙ ita originaliterle. . in aliquẽ ſnia,z In dicr Erdaß oſilii i fuoledo id
. aeceneng. . 6: ral:qꝛ q iraius i R epoꝛ nullo furore ducantur. eduʒẽ pñ̃t daf̃ oſiliũ ñ ado ĩ ple ge inan
Lla.cõmonitionis. iuder· Pfert: ⁊ ſi ille Gtũ ad ſe iuſta rep Ammopere precauẽduʒ e lbros neclabo tunc Alcir.
T ocd oſſendur q; dare Net ſniaz: iſte tñ g ñ amore ingitie ſ 2 tores ecclie ⁊ qꝗ publica in ædis allegarölbt. 5 in 0Aumen
Ndnctae arrnih.gveceſ⸗ v.·liuore odij in e ſniam eitrinſti⸗ dicia crcroent:n dictãdis ſententis gratis teneſabaoh . o.Hn
Arij. relatum. in n. 1. . v. gui. riz deiin quem perturbatio nõ ca- HD leuitate aut furore du⸗ di⸗ egal niſi erpeſal cze
ulat. r dit:no imi f. tem Grego. ſinte grinitoas: ſis prius di bhilpõt cũ ab oĩ . ceheperune
m Giusino incädeſeere A- Sententia iuſntie non en ꝓ pꝛe⸗ ligẽter vẽtilatis: cũ res que ignora mocica ſi excia vat her ſoN iut
iatos mo⸗ malos putat. ff. de er mio fgengegg, e- batur: ad noticiã pleniter venerit: re ukaectbef cain wtnin
e obſeruandum. Vi recte iudicat:⁊ pᷣminʒ r ſuc diuina 2 humana lexvt retolua ſũt q̃ iudicãtis a leiuen
n etrcn repercutiendo Inneratiõis erpecatetran⸗ ir viing⸗ ſecũdũqð ibi ↄſtituuu, imutẽt. e 5 arebia — 1
rriij. q. i. 5.i: alias poſſumus vvi in deũ perpetrat:qꝛ iuſticiã quoe,z tur nax acceptiõe diffi· ftiones qꝛ 150c pꝛo lactran
rianna rin Kolus cunie ecciu⸗voni ile. le moyſes q̃relas populiſ ad dum iulmõi exẽnia wehcere Krbn
a protpaliſucro in iaſtinne bernaculũ ingreſſus referebat: der̃ ĩ ãno.c.aureos. ff.
in epiſtola ad romanos anlig d veritatẽ nõ iuſtitie defen- ta ſis impabat: indicia pro ad.l.iul. reptũ.l.eadẽ.i Nego⸗woane
illud as lequitur de viſcipulis gqppea zmit t: abus ſi iuxta qð dñs imꝑa Hõõ teſtis et ſumpt penit. Damquande
uiaac .c. . mij ꝓuocat: ꝗbus: :nimirũ nos inſtruẽs vt ñ fi teſtis ẽt ſumptꝰ 4
ESnndsmieec. . orſeamon it: ofeſtiz a iuſti · ponebat: nimirũ nos in to di vt. ii. q. ij. vetuns/ o toonennil
marei.vi.⁊ luce.ix. ſpes nũmi ſubtrah aſemza in ex corde noſtro:ſed ex precepto di vt. roat iuder noͤ poͤter nuntenone,
9 b nllaleten, tie ofeſſione eeecr⸗ncenrionum uino condemnd ionis Ziuſtiſicatio enopetefege Lentiſut gellgicoh
ci ſ uaricario vitatis eſt: vñ 2 un amus. . xxiij. q⸗
Pnalie vld ac ereoontnn acdeet . aann manꝰſuas ab oi Hõ n aceoninm. reaan nannl . qie
Kenrnanenle ererntieni. Eiſie in excelſis habitabit. Be vendi non pot
er de offi. dele. querentilſiẽ re munẽ iſte in excelſis Innum malcin veng at
alis ſtatim nn ee Ide Mauritio imper Woel Wamet ſaiet vedere ini
ni. Niſti. de offi. iu. F. i ſſi ſnĩa ¶In preponitoruʒ operibus iudicium:a ſi liceat aduoca
Æ ca ſitlata ſuper crie ſtatiz mandat᷑ totum rario vendicet. vendere iuſtum patrocinium:⁊ iu⸗
. Nenenn Ratediſbona Alalprepolſitorz ſollicitudo õ onſinum.
be.· cu reis. niſi canbꝰ.ſ.c On vtilis eſt: illa eſt cautela lauda- alto rectu

tainphagti,
diauliti,
ligninugt
itnonſienit
li io,
(Makgi
giaväeni
80 danfſi.
W
lomagsiurn
Gnnonſunt.
6 Mentus N
lus von ca
1 M orſlum
nenunsean
ſandchiuig
Unei innaſnn
öadunniN
.CNülim
ſeiutigtite
leer welpfun
gukemnibi
Siidusgn
obiipr oan

enidſiont

ſiitri N
ſog ſnelde,
lüf frſt
laboricol⸗
legundtv
eiſtbufnin
egtodenil
aenfnietlle
ierho. cätcl.
aüainſae
eſf cilti
Ndcätisaliii
c öſai
crllai cu
lrcra.oget
ltr Nlnen
erenns ⸗
. le
. cheil a
ſuny,in
giß iin
luunſi
gmtunit
Gumtict

uper. xxiij .q. ii.

Fa uü. ne amiſſo.
b ¶ Exiſtimat.ſimile.l.d.

l. ſi lapſis.

c Eruet᷑.ab alijs. licʒ

etiaʒ puilegiati ſint
aliqui. tamen tenentur
vi tare e xcommunicatos
d ¶ Ep.icopi.extra ð ſẽ.
ex.null ſt

e ¶ Alb. enti ſunt. i. excð

munica iſunt.

ſ¶ Eporum. ergo ſi er

iuſta cã epᷣſ aliquem excõ
municauit.ſuperior ñ dʒ
abſoluere eũ.ſed dʒ eum
re mutere abſoluendum
ade pᷣm etiam ſi appella
tum ſit ad ipſum.qð ve
rum eſt cum euidens ẽ ip
ſam ſniaʒ eſſe iuſtam. er
de ſen. ex.c.per tuas. in
fi.alioquin ſecus.vt ea⸗
dem decre.S.e.ſi epiſco/
pus forte.
NRaue. S.di.xxxiij.
c. vlt.ð h̊ notatũ ẽ.
zvbi ius dubiũ ẽ: bñ fert
ſnĩa certa.xxx.q.iij.c.vl.
qñqʒ ẽt in dubio facto cer
tũ iuſ ſtatuitur.vt er̃ de
ſpõ.iu uenis.
h Uãuis.iudici.ar.
Oæ iudicandum eſt
ſ̃m allegata ⁊ nõ ſʒ opi/
nionem iudicis.
i Oꝛum. intelligat.
nam niſi intelli⸗

gat non dicitur fieri eo

ſente. ff. de ver. ſig. corã
k ¶Intellige. alias dici
tur.ſicut pꝛaue intellexi⸗
ſti: ſic praue reſpondes
De cõ.di.ij.pꝛima. (Ad
de ꝙ ſic legitur eccleſia/
ſtes. c. xix.
I¶ Aptimmma.i.aperta ⁊
manifeſta.non tamen ut
iudici notoria. vel intelli
ge cum iudici eſt maniſe
ſta.
m Contrarioruʒ.i. ad
uerſariorum.
n POn ſolum.ð. lxx.
Exvi. di. ſi quid.Sẽ.
e.q.c.in cunctis. ⁊.c .ſi
gd dixerit.
oCum ergo. pro ſacri
legio. G. male intelligit
illud.c.S.e.c.i.innuit.n.
hic ꝙ etiam eſt tũc timẽ
da ſnĩa paſtoris quan/
do del iſtud crimen pro
quo eſt excõmunicatus.

ſi nulluʒ eſt in eo crimen
nulla eſt vel non eſt timẽ
da ſententia.⁊ fuit dece/
ptus exillo verbo ſiue ex
alia culpa mereatur. ſed
grego.vocat aliam cul⸗
pam quam de nono que
rit contemnẽdo.ſ.excom
municationeʒ:vel dicas
euʒ allegãdo hoc dicere.

XI

¶ Item iſdo. Bekogem.
Auper dum nõ babet qd of
ferat in iudicio:nõ ſoluʒ audi
ri contẽnit᷑:ſed etiã cõtra veritateʒ
oppꝛimitur:cito violat᷑ auro iuſti-

tia:nullãq; reus pertimeſcit culpã.
quã redimere nümis exiſtimatx.
Huic itaq; ſnĩe que non amoꝛe
iuſtitie ſed ex alia qualibet cã fertur
in quẽquã:humiliter obediendum
eſt. ¶ Añ in nicẽno conci.
Non recipiant᷑ ab alijs:qui ſno
rũ epiſcopoꝛuʒ ↄtrabunt offenſaʒ.
Eruetr iſta ſnĩa:vt hi q ab ali/
is excõicant᷑:ab alijs ad cõio/
neʒ nõ recipiant᷑:requirant᷑ ſane ne
foꝛte ꝗ ex aliqua indignatione ani
mi aut cõtemptione aut qualibet ta
li cõmotione ſtomacbi epᷣpſui ab⸗
ſtenti ſunt: vt ua demuʒ hi qui ob
culpas ſuas epᷣoꝛusſſuoꝛuʒ merito
cõtraxerunt offenſas:digne etiam
a ceteris excõicati ſimiliter habean
tur:q̃uſqʒ epᷣo ſuo viſum fuerit hu
manioꝛem circa eos ferre ſniazʒ.
¶ Item ſnia eſt iniuſta ex oꝛdine:
quando nõ ſeruato iudiciali oꝛdie
lbet pꝛo ſua culpa dãnatur.
nde grego.ſcribit Conſtanti-
no Mediolanenſi epiſcopo.
¶Res dubia non diffiniatur cer⸗
ta ſententia.
NRaues ſatis eſt ⁊ indecens:ut
in re dubia certa det᷑ ſentẽtia.
¶Itẽ Augu. in li. de penitentia.
¶Non credantur que certis indi
cijs nõ demonſtrantur.
Nanuis va ſint quedã:tam̃
iudici nõ ſũt credẽda niſi cer

tis indicijs demonſtrentur.

Item Bamaſus papa.
Antequam examinentur aliqui
non iudicentur.

NOꝛʒ qui accuſant᷑cauſas diſ

cutere nõ licet pꝛiuſquã cano
nice vocatiad ſynodum veniãt.et
pᷣſens ꝑ pꝛeſentiã agnoſcat vitateʒ
⁊ intelligat q̃ͥ ei obijciunt᷑.qð ⁊ ꝑ ſa-
pientiã ſalomonis dicit᷑:antequa⸗
ſcruteris nõ repꝛehẽdas.intellige

prius.⁊ tunc increpa:añquã audi/

as non repꝛehẽdas:⁊ lʒ aptiſſima.
ſit ↄtrarioꝛũ repꝛehẽſio:veruntñ
opoꝛtet ⁊ ab his qui dati ſũt ad eo-
rũ examinationẽ oꝛidinẽ ſeruari.

vel alind eſt in eo. alas. ¶ Item ex. viij. ſynodo.

Qui falſum de alio ꝓfert:⁊ cri-
mina credit.vterqʒ reus rſt.

LDZASNS e reus eſt ꝗ falſũ

de alio ꝓfert:ſed etiã is ꝗ au
rẽ cito criminibus pᷣbet.¶Cuz er⸗
go ſnia ex oꝛdine iniuſta eſt: nec tũc
ab ea recedendũ eſt:qꝛ etiam ante-
quaʒ ſententia daretur in eum pꝛo
qualitate ſui reatus ligatus apð de
um tenebatur. Contingit aliquan-
do vt adulter ſententiam pꝛo ſacxi
legioꝰrepoꝛtet.cuius reatum in cõ/
ſcientia non habexꝰ.hec ſententia ⁊
ſi iniuſta ſit:qꝛ non eſt in eo crimen

O III

ſuper qð lata eſt ſnĩia:tamẽ iuſte ab
eo repoꝛtata eſt:qꝛ ex reatu adulte
rij iam diu apud deũ excõicatꝰ fue⸗
rat.Et in boc caſu intelligenda ẽ il
la auctoꝛitas gregoꝛij:ſnia paſto⸗
ris ⁊c̃.iuſtam ſniam vocat quãdo
crimẽ ſubeſt ſuper quod fertur:iiu
ſtaʒ quãdo illud nõ ſubeſt:que tam
timẽda vel ſeruãda eſt:qꝛ ex alio iã
dudũ damnãdus erat.vñ cũ pᷣmi⸗
ſiſſet Grego. vtrũ inſte an üuſte ob
liget paſtoꝛ:paſtoꝛis tamẽ ſnia gre
gi timenda eſt:ſubſecutꝰadiecit:ne
is qui ſubeſt ⁊ cũ iniuſte foꝛſitꝗ liga
tur:ipſaʒ obligationis ſue ſniaʒ ex
alia culpa mereat᷑.paſtoꝛ ergo vel
abſoluẽ indiſcrete timeatvt ligatr᷑̃.
is autẽ qui ſub manu paſtoꝛis eſt:li
gari timeat vel iniuſte:nec paſtoꝛis
ſui iudiciuʒ temere repꝛehẽdat: ne
ſi iiuſte ligatus eſt ex ipſa tumide
repꝛehẽſionis ſuꝑbia culpa que nõ
erat fiat.· ¶ Aliquãdo nullũ ſubeſt
crimẽ:⁊ tamẽ vel odio indicis vel
factiõe inimicoꝛũ oppoſitã ſibi ſen-⸗

tentiã dãnationis in ſe excipit.

WUnde Gregoꝛius ait.
COQuot modis humanum iudi-
cium pernertitur.

6 attuoꝛ modis humanũ iu

iciũ ꝑuertitur:ti moꝛe dum
metu ptãtis alicuius vitatẽ loꝗ per
timeſcimꝰ:cupiditate duʒ pꝛemio
alicuius animũ coꝛrũpimus:odio
dũ cõtra quẽlibʒ aduerſariũ moli-
mur.amoꝛe duʒ amicoꝰ vel ꝓpinqͥ
ↄtẽdimꝰpᷣſtare auxiliũ.¶uã vo
grane ſit vel odio vel amicitia vel
mern vel munẽ.vel quolibʒ mõ iu
diciũ ꝑuertẽ. ¶ Augu. teſtat᷑ dicẽs
De his qui aliquo modo indi⸗
cium peruertunt.

Nicũqʒ aut ↄſãguinitate aut

amicitia ſeu hoſtili odiovł ii
micitijst ĩ iudicãdo ducit᷑:peruertit
iudiciũ xpᷣi ꝗ ẽ iuſticia:⁊ fructux illiꝰ
Htit in danationis amaritudinem.
CIgdem ad Caſulanum.
De his qui metu poteſtatis ve/
ritatem occultant.
0 Viſꝗs metu cniuſlibʒ ptãtis
vitatẽ occultat:irã dei ſuꝑ ſe
ꝓuocat:qꝛ magis timet hoĩeʒ quã
deũ.⁊ poſt pauca:vterq; reꝰeſt:⁊ q
vitatẽ occultat qꝗ mẽdaciũ dic̃.qꝗa
⁊ ille ꝓdeſſelnõ vult:⁊ iſte nocẽ ðſi

derat.¶Itẽ in eodẽ. He eodem.

Emoꝑitoꝝ aut pꝛudẽtiũ pu
tet:q; minꝰſit ꝑiculuʒ in vᷣbis
ligua mẽtiẽdo:quã manibꝰſangui
nẽ fũdẽdo.meliꝰẽ aũt ꝓ vitate pa
ti ſuppliciũ:quã ꝓ adulatõe bñſiciũ
CNẽ pelagiꝰ benigno archiepo.
U Nicuiqʒ ꝓuidẽdum ẽ:ne ali-
quẽ iiuſte ꝑſequat᷑ iudicet vel
puniat: ne Jeſũ? ꝑſequat᷑ indicet et
puniat. ¶Hic q̃q; ꝗ vitatẽ ꝓ pecu
nia negat vel falſũ teſtimoniũ g ali-
quẽ dicit:deũ negare vel vẽdẽ pꝛo
bat᷑Uñ beda ſuper mareum.

159

p Uon babet. ſic. xxiiij. q. iij.
notandum. in fi. vnde dicit᷑ qðiĩ
iuſta cxcõömunicatio non nocet
niſi cõtemnatur.ſic er de ſentẽ.
excom.per tuas.ſic nec denun/
ciatio iniuſta eſt cõtemnẽda: ex
tra de no.ope.nun.c.cum ex in
iuncto.
q Aattuor.ẽ ⁊ quintꝰ mo/
(Qaus quando iudex paupe
ribus miſeretur.vt.xxiij.q.iiij.
eſt iniuſta.⁊.c.ne amiſſo.item
ſũt alij duo modi.nimia ſeueri
tas ⁊ nimia remiſſio. vt.xlv.
di.diſciplina.nõ eniʒ ẽ cõſtãſiu
dex cuius animi motuʒ vultus
detegit.ff.ð offi.pre.obſeruãdũ
Item eſt ⁊ alius modus quãdo
per impꝛudentiaʒ male iudicat
inſti.de ob.que ex quaſi deli.
Pr¶ Timore. ſed nũqd tenet ſen
tentia.quam iudex per metum
tulit:ſic:ſʒ elidi poteſt ꝑ excepti
onẽ.xxv.q.i.oẽ.ff.de fur.inter
dum..i.arg.contra.ff.de ac-
qui.here.l.vlti..vlti.ſenten/
tia auteʒ q̃ per premiuʒ lata eſt
nulla eſt. vt.ij.q.vi. venales.
ſed ſi odio vel amore lata eſt bñ
tenet: ſed irritatur.ff.ad trebel⸗
lia.l.ſeruo.s.cum pꝛetor.
S ¶ Dum amico. de hac amici
tia vel inimicitia nota.iij.q.v.
c.i. D
t Uicun qʒ.inimicitijs. vi/
1 detur quod iudex eque
poſſit recuſari pꝛopter nõ capi/
tales ſicut pꝛopter capitales in
micitias.vt.iij.q. vij. iudicet.
extra de ap.ad hoc.vnde patet
ꝙ pꝛo minori cauſa recuſatur
iudex quam teſtis.vt dixi.iij.q.
v.accuſatores.ſed ideo qꝛ facili
us habentur mille iudices quã
vnꝰteſtis.er ð ap.poſtremo.
