Mine c⸗ ane ere i. ſine is ſuis: geliorewri alicliz in e 1n ge cohib Tasa cant. ſiſu⸗ Ronemihp ci ſine einee m.
lnn Ar Sol neclerie ñ cõci ri: reat nece Bog:nein rio ſi Pis ſragillat ruiũt ſ ate aſtangane lerri. di⸗
, 6Sdn ri. go. ſnor⸗ arnes ſie inimia gare 5is auch cuz den . farhaſt ei ðſe agilit e dor . laime
hund, rn giorg rüͤfuerie aies icgi ; ereopfar af igne pe annen. erſranctennd
fanlke un. ona mn aſſe eſfnerlein eat a. tribꝰ d ↄci. ca epiſco qyalta da car iciẽte d coo⸗ eralerrie⸗ con cliaui
Kldeſe. e . eanra ſe plu e man r. = tez ex . J oĩſſẽ reſp ificato ooffe⸗ ſz
rein ſent iij. d. ici ſũ imine vte .CS 6 deo oif deo vel 1 vult iii. d. h cona
hin n iel⸗ cer videk 1 oner iacõi ac- ae : eKe ig.
ſum id on for g. X. aſn . cõ ru :ita ſac põ Ed ſuo iſt l. b
ghmn dem Boreven un ſwe ſp it pſb/ Falcetn b , er :man Micoen nor ſie nnon SSe
iſtede te minoꝛ Ailir iicene J i gecnn⸗ rant: iter a irior in baſtnn DV oſt ordi. gis —
dit innn nullust ſat ꝛiꝰep̃ᷣ beo⸗ Fterit 2 erac ioſos are: ianten O. q qnip nitin Rignit : vt
z m nullu culs ꝓPo 8 9b ſby ( V ſidi eg ipi erl. i re- cO non t in ligt li
Nbeniu itulu iam. lij dicũt la is locis u quo in Pl ſoꝛũ vel ð ſegr * rec non itũ r . dat⸗ ſed liquit m de .nul
ſl⸗ Kräinatane — inis arũ q ſecũ in gipl ne? 5„ oꝛe loca 8,pn om offi. quit. i aianirin i a ſtite
ci llegat na lij .g tio 6e coꝛpe oꝝ rin ad vo ate 2 ille qu dig 7. rx nil qꝛ ſci
1cbion ſe eſt in ſſores nulla . colleg i. Vi oni ilat ſſi ioꝛũ ſu Vlte es ad nit ülle⸗ tra di n9. 7. ui itẽti
ſſe lata fer ro erit. iacea u 2 8 iſen cu 1oꝛuf 24 an dign unio Iniecr Pia 1s p pen
henii ſnetslitusl r nduots ti ine retadis tionũ otdren 90 toꝰve t: nõ ctã CS Mnrden diani. Uigne horc.
ente ncua mine. drdone 0 iterato ed et ſani iant. Pue lleſzi ſi ite net hie⸗ar⸗
anöezn gan mnla mun iure icer viſcnnar⸗ xrem ꝛes 2* V 1032 ite fuer Aet 12 ii ſer⸗ iſi ite. tũc u de
nec . ce e ſato uor gr ſi ſed rcip 0. iſe ſe ꝑm ptã ſitoꝛn lericu 3
Nnſce alti:. R Eit orriei⸗ SezR ſt ad e cle cij car itun anon⸗ ſie gen is r aand eſtau ſpẽ o: velit
W ſi r i . nex lete de ſdẽ. ꝛdis de cer⸗ voͤrr de egian ſe
NW Riskafzra l amat ſolus lus au ſuoꝝ ia niſiin llio to 1s ec ein Etiã oꝛ int ð epßs aut: io epi⸗ ſuñ. 1
„ D fitia en Ex m ce in nau g⸗ po Fa rO 8 n ra
nehepei la nre n.c,. e ſcat 7 lioꝛũ ep quoꝝ cart Gern mul clen e ſox! ſqz; a S ſa
tuni tetd s ſacerdo nẽ a ckrnne auos ullius m mmiſte tenꝰ rit iſſa iräcne ſũ Lent W
tͤigi⸗ rici ſn citote. ns ſac ſo ꝛ di itur. mn deri nulla ue ẽ cõm in in eei z ntolte dici q
dale iten ima do audiat ſ ana ieng
uif e eritur e cilio nt udiat. am m: ſn ectio ic̃ ſ infer en d rnne⸗ lren ie ite
. ie gue Omte ſi9 bſq; p usa llius erico ñtia ri co iaz tan ẽti⸗ vſq int anopaps es reſti i9 puͦi nos
ncdd ey cop? ſuoxꝝ zin con de x: rü: tab xãc no di. po H bef.
iunk, Aononsſus cam iſ⸗ ſtia ſuc aner lpa ſeele libe ele i bono SPie ararg deß
tu tion di R püti⸗ ſnĩa Nem i an ꝛes ſee 9 8 V ioih dẽ d Iter ſ: vt. x os. 7
ed rdina an orgi bſqʒ; erit C ti ctoꝛ Joõqʒ ĩcep nubiec :ꝛilli gc z C. ñ lictũ: cler ſtz q̃
WE itante o caſſe oſſi rita ur. ice voca 9 2 deie 09 rit: i ce- atu aler acilla. .
mranniu en nolch ac mi sente d unk ion 1 gae ad umute⸗ noce rde er
nintni fmui of ſt ta inoone s n ſenole oti pot ke Kiirucn iprebin ernũq „25 ru aſe bi
nim Haame Dr inauckte clli iſt in⸗ ana⸗ cerdo dare ig en eniti⸗ les itatẽ eccl relerchi agen 3
Lſiracin glncal net in C dot ono i. n Eli- x9 anen lü hi te ein i ig rKu E de ſpaͤliſ fñ ſ
i. diſi⸗ er iſcop 8 b öt. S et, anegt⸗ nitntẽ e iſtrii⸗ d ſca uerſp. ſwrra
ſten nurnan relrwih, di. ſae Diſ ſoln npò hono⸗ „ ſ and ſonit lmin Anma⸗ aeen iiiſcliberi oſa
4 ineſuo: v it: d in ni ferr ſiis uitutis to toe 13 otis ep . . llsd xii. q. eedt vrn⸗
in = 6; eent irublee ſaeriin aine⸗ ſneel annereh cdiati Kann Pike
ti 65 i. de eri in is a f:n ali fe din i⸗ in CJ ſe an ꝛcon terdot rau d.7 gereliai
ucghſt ens i rch ibuna hig kiaſt nemnn enteo⸗ raleo ng Satraren 5. ne
m ui⸗ — nnch ſi fe 2E b reno es ir agis e ece dͤ ne e. ſitetu ſacri Jind, tale ſ.lxxxi. baͤt ius iſt ſacri
n s ta 5. . on ſides m. noꝛ no ap on n dina eo dtñ aͤt iu⸗ ena
aſit ro. in adrert.e E n O acpᷣ uaãto ti ho cabv tho nip ni c :no tur. oꝛ : „. f. geg ſa pat er p L
iudicat: 5. uſari: n O aſſe na nte ra ſbr luf u ger ſen⸗ fi
gml siipa Cer er ee 4 ſecal ane otern iſy⸗ Cs ece cena offer v 5 is ſo iij. gig z. mfi
kiulid eind . len Sme c libus 9 fecte te p d ptiſy. emp anoprecr it: nõ Epſb ſit 5 qop ii. q. ii fna.n teſtm̃
i. ſis pſby la. f cri ltar nt: ꝓ indic i: ſe illis aun is pꝛ uer om öfeſ⸗ illo t. xv lẽ. l. p 9.47 ioſ
ne vY. eſ. P in iu inati⸗ 9 coꝛa Oi io exui noö III. ctus qui ecca nene ſe cõ i ij: u dita iofiln ff.
atͤrt Weronate nordi offi⸗ co ð ec Pullegio cano V ſic E nez p ligio 6 ip conni le ere ſpuri⸗ oſũ ut. die ſpu
in eluatg ebit nari: n ipuil quid rtöen B tion ꝛ0 re emn blice mẽ ve ere ĩoflicie lo. bo C.
9 z is ſu 10 q⸗ . 36 ilio tũ p auten U no . et t dici . F. i. i ut.
kerdn acan dep tie reuinebe oꝛis ſi iudic niri. v0 nci tan Si alio p at v ð dia iſpt ſpecii. dut᷑:
pnin doeendang erier oein n dolii diffin ltima in co ſed Eet. daba abea v Oa mii ſi ſuſp erelud lʒ.b. ei ua
wiens⸗ io ſacer ſbyt .e. c. nodo oʒ v eſt an⸗ ri po it: ſe he iliter⸗ ſi cõ H. te. ficio auẽ.i ga⸗ ub⸗
ient Rnonte n: vt. . ccecaoz erit E untum nſ. uian te fuerit: cipſu Sim tſi ip iac- ij oi b libe. a, ſiqn co ſu
Nene iñ on bpter. b vero cep ſtat eſarie ter q oõfite ſus ec bo oꝛtet. eewin iwvi 5 n ac Bebn D
rniiu ErE epba neoc reſby em c nö ctus n teri p uaãdu ubdi ad cõ O3 zſby vii.fe
ln Alud nfit ion ea ſby bſern mſt ns adeè 5K Ueetandienk
u esaaka linanrvte nandr oſt “ inen Piſlegi te.
cke ſpo at illu añ d cõ oꝛd ſuʒ p „ pP nibu it: oꝛdi mi⸗ . net pri brare. ut
in ſue⸗ ſc ſiue illue a te c lap ca con eri Item oretiet celeb
e Krt. Drboraliter boꝛale ordi⸗ nkznr eri. dico on mint
l. mchr en tur ſec eeoore ꝛdmna- . lca bu ⸗ ——— .
e⸗ m iter: vt. itentib inai fferat. dmi ſtea 5 ano offe⸗ ſulta aſeeeror
i bili pen eranin S 0 rakn 0 em iner n ijs p
E 1 aui⸗ Paimen r⸗ mend onn ſabnono lal,
g⸗ , wecda⸗ aranand⸗ tus?ẽ: ſi 2 eccaue alijs ultũ ſeriptio
P 0⸗ ionẽ eat leu tat d
ie, Fmung⸗ lanehn ton anegra Relnidar
uſun nenarp e enſa rat·.m t.mn em g
is nẽe mp upen 8 r inducu o. Yt
an Brlicte, 3 ws. n rw.veg
ſhmn ſain nainire ede nra.
nuch Ncl nẽ. dic um. v on dep
Guk n Zhſinolon
enn: Rn ens in
0e
prrpo

CTauſa
õ logtur de crie qð ẽ notoriuʒp ſen ¶cq.j.ð pe.d.vi.placui. Hodie expeditũ ẽ qd nujla ẽ talis abſolutio qᷓ; ↄoſe
ientiaʒ: qð falſũ eſt: ut er de coba.cle. veſtra. ⁊.c.ſe.⁊.c.vlti.vbi dicit᷑ c ſuf ¶gk ab alio ſacerdote.vt er ð pe.⁊ re.oĩs. Sed ꝗd ſi pochianꝰ alicuiꝰ vᷣlligt 1
ficit ſi ẽ notoriũ rei euidẽtia.b.ſʒ nonne eoipſo ꝙ ꝗs còphenſus eſt ĩ adulterio in in alterius epiſcopatu vel territorio:videtur ꝙ ↄſitebit᷑ ſacerdoti parochie h ae⸗
famis ẽ: lʒ nondum ſit damnatus:ut.ff.de ritu nup.pala.rñ.tcalis ĩfamia nõ ſuſ illius ĩ cuiꝰterriono deliqt:qꝛ rõe crĩs factꝰ eſt de foro ſuo. Itẽ alia rõne: ce⸗
ſicit ad hoc ut abſtinendũ ſit a ſacramẽtis ſuis niſi ifſamet᷑ ꝑ ſnĩaʒ:ut dixi.xxxii.d. qꝛ ꝑↄfeſſionem pena eterna cõmutat᷑ in penam temporalem ſed penam G
.§. veꝝ. regrit᷑ eni ſit depÿᷣhẽ ,B temporalem nunquam 7 4
ſus ⁊ 2ↄniciꝰ:er de iudi.cũ ñ̃ ab . extraneus iuderx poteſt re cnnn
hoĩe:tñ bñ ↄcedo ꝙ oĩs ſace· SBe mann ſacerdotis qni ab ec ſidet nonvltra habeat ius repoſcẽ⸗ mintere. Dicꝙ propri⸗ unen
osinponalieſis ſulbenl. dlenña tolerar̃ licite ſacfa ſumuntur. di: quod ſuus paſtcꝛ illicite vſur· us ſacerdos eſt iuder illi⸗ Es
Aaa Ai: mrer iree Ciſcitutibus vobis ſia ſacer· pauit. ¶ Septimo: queritur ſilaiii venam c ſlievbt ſclamn ſtcni
niſt ſir notoriofoꝛnicatoꝛ vel i⸗ dote ꝗ fuerit compꝛebẽſus in capellaz tenebant. vt quibuſdã mo quo ad aliam pename 1tene
moniacꝰ. vt. rrrij. di. F. verus. adulterio: ſiue ð hoc ſola fama reſ- ris eſt:⁊ in manibus abbatis eaz re t ¶miſ moachũ. ar. ẽ ſitchſrue
b ¶ In ſide.i.per ſigem xpi. ꝑſus ẽ debeatis cõionẽ recipe:nec· futauerint: ⁊ oꝛdinãdã tradiderit: ſicitũ aliqd in boiĩem ſue ſdeche.
c ¶ Munduʒ.i.amorem ⁊ de- ne.rñdemus:nõ põt aliꝗs q;dtũcun an conſenſu epᷣi ⁊ dericoꝛuʒ abbas ꝓfeſſionis:qð nõ eſt liciw⸗ ſali
lectationem mundanox. q; pollutꝰ ſu ſacramẽta diuina pol poſſit eam tenere. tum in alium. ii. q. vii. ſi nd
Sed accihentis 1.nepi⸗ ſ luere:q̃ purgatoꝛia cũctarũ ↄtagio Q. (J. bfticꝰ. ⁊. xxviii..i. caue. na .
(Adde ꝙᷓ ita ut ſeqturĩ fi. legi ſit:q̃ ſcã ſunt coinꝗnari non pũt:ic- cia populis celebra- illius. rviij. q. ij. puẽit .x chalni
tur origialiter eccleſiaſtici. c.i. circo ab eo quouſq; iudicio epoꝛuʒ re nõ poſſint: mitis noloquitur de monachiſ nn At
e ¶ Aceuſat.ſi.viij.q.iiij.nöne repꝛobet᷑:cõmunio pcipiẽda ẽ:qm auctoꝛitatibus pba/ ſed ge ſecularibus clericiſ ie.legtun
rrxv. q.vi:multox.a.ri.qiſ. mali bona adminiſtrãdo ſe tantũ- tur: quaruʒ pꝛima & qui volebant monaſte⸗ n dan
lanuzeitrd ut lit. pen. laudabi⸗ Modo ledũt:⁊ cerea fax accenſa ſi- illa ſancte nicene ſy⸗ HS Sgn iin
. idã abbas.q mo- bi quidẽ detrimẽtuʒ p̃ſtat. alijs ve- nodi qua dicitur. et ell. G&! ls N
. ic ebbas mo⸗ ro lumẽ in tenebꝛis adminiſtrat: er & Wonachoꝛum conuerſatio ab ————— wahi
ca nes varie loquunt᷑ vñn alijs cõn iodũ exhibet:inde ſibi olbus debet eſſe diſcreta nachus pꝛeficitur cecleſie Gi Jurel
dicas ò qð ſi regimen diſpẽdiũ pᷣbet. Sumite ergo ab oĩ Lacuitsoĩbꝰreſidẽtibꝰĩ ſãcta non tenetur ſeruare di⸗ de delep
popnli cõmittit᷑ moacho ab eßpo ſacerdote ĩtrepidi xpᷣi myſteria:ꝗa nicena ſynodo:vt monacho ſtrictam regulam:vt pꝛi nactbin
cũ abbatis licẽtia:tunc põt cele· ia in fideꝰxpᷣi purgant᷑. Fides cẽ.n. rum conuerſatio ⁊ vita ſᷣm etymo us. ſailicet in ieinnijs ⁊0 poafi ni
brare offieius iifi.cei.ea. qͥ bunc mũduʒ vincit. qe nõ dan- logiaʒz nominis ab omnib⸗ diſcre⸗ Nonlhus reigilis. o
aonttate. Han iplo iure voſſt (coõ lis meritũ ſed accipiẽtis ſit: dicete pet: monachus enim grece: latine ) ere gnmdin nrc
mitti uel im er diſpenſatione.? beato HMieronymo. Ad credẽduy ſingularis dicuur. Ande mõachu,ʒ ea que ſunt de ſubſtantia ig i uo
hoc dubitat. Dicunt qdã bo oi aie baptiſmꝰ eſt ꝑfectꝰ:a in oĩ ſa- per oĩa ſingulariterꝰ ager̃ opoꝛtet: monachatus:vi de habi c i. pi⸗
die iure cõi. z oli er diſpeſanone cerdote coꝛpꝰ xpᷣi ẽ perfectũ:ꝗ rur- quãobæẽ firmiter ⁊ indiſſolubiliter tu ſeruando ⁊ continen⸗ iuplane n
w dl Priſtis Atldlen * ſus ſacre ſeripture ↄcoꝛdãs grip oẽs pꝛecipimus vt alas monachꝰ tia:a de non babendo ꝓ pennis &
Nectbel mon rin hen⸗ ev us qᷓ; audias ne indicaueris quẽq;ᷓpenitẽtiã nemini tribuat: niſ inuicẽ hrin⸗In Pig enun abſl miann
ſta. mo. c.ii. ſati pot admitti: g atq; ante ꝓbationẽ accuſatiõis ulla vt iuſt eſt. moꝛtuũ nõ ſepeliat: niſſ geſlam ſerularem: ledin Arirwicd
ſʒ antiqua iura mõachi nõ po te nemine atna comummone ſuſpẽ⸗ monachũ in monaſterio ſecuz cõ⸗ ieiunio ſilentio rvigilijs clt.da.
terãt pᷣeſſe parochialibꝰ eccliis das:qꝛ nõ ſtatiʒ qui accuſaturreus moꝛantẽ: vel ſi foꝛtuitu quenqᷓ; ad abſoluitur: vt.s. c. pri. Abocno
niſi ex neceſſitatate: vt.lv.d.pꝛi eſt: ſed qui conuincitur criminoſns. uenientiũ fratruʒ ibi moꝛi ↄtigerit. diſtinguitur tamen qꝛ ſi itſan
ſcis hodie vero pñ̃t vtilitate et Midã abbasſpa Item Grego. Joanni rauẽnati monachus tranſit ad epi Tzunn
ſuadete: qꝛ magis ꝓbati ſũtꝗ bebat parochia archiepiſcopo ſcopatum:erx toto abſol⸗ ſen.
ſeculares ⁊ ſic magis ſũtviiles 4 21„— pucopo. itur a iuriſditione ab- 0peſt
j. e. cñ ꝓ vtilitate. ꝛ. xrl vij. di.qᷓ le eccleſiã: iſiin. ¶Monaſierij diſtricionem 7 ec- batt: vt.rviij. loc. vni 1CEuns
tũlibet.⁊ hoc ſi aſſit conſenſus mit ibi mõachũ geſiaſticum miniſterium quilibet ſi co. ſi vo tranſiertur ad ec immiis
epᷣi a⁊ abbatis:ſed ſi monaſteriũ vt officium ce⸗ mul tenere non poteſt. cleſiam ſecularem que ñ (Aalegt
bʒ ecchiaz aliq pleno iure:ſuffi⸗ lebꝛaret populo Emo łpoteſt eccleſiaſticis of · eſtſubiecta abbati ſuo uł gelomatbe
Kaſneabbaris vr. Peidi. poſſedit eaʒ per ficijs deſeruire ⁊ in mõaſtica in ſpiritualibꝰ uel in tem TUͦ
Tndinz alchepofſn paͤciec annos ſine ali regula oꝛdinate perſſtere: vt ipſe poralibus er toe erimi in
ijs. hi boc t dimterctia qo moa qua interpellatiõe. tädẽ quereia ad diſtrictionez monaſterij teneat: quf an icg ian parouna, nstan
choſecũ d baber ſocios ſui ordi Uerſus abbatẽ mouet᷑ a dlericis ba- quotidie ĩ monaſterio eccleſiaſtico na. Sivero eccleſia ſub o.Sinmn
nis.ſz regularis non tenet:nin ptiſmalis eccleſie:in cuiꝰ dioceſi pa irpermagere ¶ Itẽ Innocẽ. ecst abbati ſuo quo ad tẽ- ſtcietnona
cõmode poſſit:ut er de ſta⸗-mo rochiana eccleſia illa conſiſtebat. Monachi qui ad dericatum ꝓ poralia: de temporalibꝰ nivel obla
nas H ace iu MMic pꝛimũ querit᷑: vtruʒ mona mouentur a pꝛioꝛi pꝛopoſito diſce reſpondebit abbati ſuo: Pippnii e
re cdi poõt piei mdach eccie bᷣ chig liceat officia populis celebꝛare dere non debent. ſed quo ad ſpiritualia enri ſmuhalge
rochiali ſi pᷣt hẽre ſecuʒ ſocium r —— mitur ab obedientia ab 1corpori
ſui oꝛdis, vt extra ö ſta. mo. . Penitentiq dare ⁊ baptizare. ¶ Se monachis qui din moꝛan batis. ve. . q.li. viſis r dikene
ij. b. Ccido: ſi cõtigerit eos capellas habe s in mõaſterijs:ſi poſtea ad c. ſane nartg de capell. aned
g Tacuit.h.c.logꝗt ð mõa re epiſcopali bñſicio: an ab eis ſint dericatus oꝛdines peruenerint: ſta monac. in ecclenſs. Si guan
fſterijs non bntibus po⸗ iſtituède: an ab epis. Tertio:an tuimus non debere eos apꝛioꝛi ꝓ v¼ero eccleſia illa er toto emerlin
pulum. fuüjura eccleſiaruʒz pꝛeſcriptõe tollan poſito diſcedere. Si ergo ſicut eſt ſubiecta abbati quo bit⸗ n
Sungalaue: liñ ſecinani ¶AQuarto: ſi eccleſia aduerſus ec· Innocentius diffiniuit: a ſuo ꝓpo- ad omnia: tunc remanet Wimmmn
re wo e ſ cheaus inf. Qeſiaz pſcribat: anct monaſteriun ſito eis diſcedere non licet: et ſcut wactens ebbatt ninin r Sen
i r Sepelliat. dicunt gdam as aduerſus ecdleſiaz pꝛeſcribere poſ.· Bregoꝛius teſtatur in moͤaſtica re. vne non debetregereec niade id
null?ſacerdos ſiue monachꝰ ſi ſit. CQ ninto:ſi capellã in ſuo terri gula deuote perſiſtere ⁊ eccleſiaſti · geſiam illam ſecundum Aucl
ue alter poͤt iniũgef peniteèias toꝛio ediſicatã iure territoꝛij ſibi ve cis obſequijs ſimul deſeruire non offficium monachale. nã in gi
niſi ab epo ſit cõmiſſa ei cura a,⸗ dicare valeat. ¶Sexto:ſi archip/ poſſunt.patet ꝙ parochianis eccle ad quancunque eccleſi/ usginn
akiltej eeigtiotpt. ſpyter vel epᷣs ſua auctoꝛitate nõ iu ſijs monachi pꝛeſici non poſſunt. am veneris. illius con⸗ unſcltonei
Kia laicus pot peniteti dar . Aiciaria ſnia capella illa irrepſeri;t: WItem Hieronymus ad ripariũ ſerualnein ſernahle⸗ e luipagici
de cõ. di. iij. ſancri. de pe. d. .· An cadat a cauſa: vt ecdeſia cui pre ⁊ deſiderium. Auinctione quiſqnis. Sec ſſt
quẽ penitet. vñ gab eis recipiſfrt· nnnunquid in comeſtio euabekani
penitentiam nec quantum ad deum:nec quanrum ad eccleſiam ſunt abſoluti. necarnium eximitur a regula monachali? nonvidetur. quia canon tan/ niicligei
Alij vicunt quod qnilibet ſacerdos poteſt hoc facere. nam eoipſo quod ali- tum infirmitatis cauſam excipit in monachis. vt. ]. de conſecratione di- eeunſlibi
quis ſubmitui ſe ſue iuriſditii habeipoteſtatem ipſum abſoluendi ⁊ ſigandi eu, ſtinctione.v. carnem.tamen poteſt ſatis dici quod ſic.ne aliis ſit ſcandalu⸗s on
ſit lacerdos.j.e.S.hoc idẽ.iñ certũ eſt qd nullus ſuũ ſacerdotẽ põt dimittere ſne vt. xli. diſtinctione quiſquis L nſe
. 1,c.
mnltahln

leni.ſn
, det
emonarhi
bosckeriif
Konatte.
lgn
iysbe
hbznclg
agdcnne
fcfureece
fſenune ,
Gulmgi
n whnist
viglis.
honatbirͤ⸗
n mt
teſcbſtnna
b:ldelett
borcontten,
Nbebene)
enimn acd
Munſtatatt
Munnſti
nno mmol⸗
ntaͦg.
I amenqnt
gunſtaei
rto bl⸗

ſlone 0,

ſl. Mi
ewrade
enqveñ
hatiſuont
elintem
otd gimi
loneapa⸗
parochi⸗
ecleſiaſt
ognontt⸗
vnhonte
ibhmn in
nnt

elicen hO.

gii io
ricchte
elelſs 9
iln etn
abbet n
ne enn
bban.iſc
liunin
etſeget
n ſumun
vninlt
t ul⸗
S
lati
ini
Cneſio/
anonn,
Gonec⸗
anuin

XVI

a ¶ Onach. ð.vii..i. pcepit. ꝛc·bocnequaquam.
be Mabet officium. non habens curam animarum.

.

c ¶ Iugeat.ſe ul mũdũ.i.peccata ſua uł alioꝝ ꝗ in mundo ſunt lugeat.
4d OS0 cupis eẽ qðᷣ diceris.ar.a noĩs ĩterpꝛetatione:noĩa enĩ debẽt eẽ ↄſo
na rebꝰ. ĩſti. de dona.S.ẽ ⁊ aliud.⁊.ff.ð tu.l.i.xxi.di.cleros.⁊.xii.q

i.clericus.xxiiij.q.i.pudẽ

da. in auten. ð defẽ. ciui.

col.iij.in pꝛin.
e ¶ Solox.i.ſolitarioxꝝ.
ne ſit ↄtra.j.e.ſi clericatꝰ
2 ar. ꝙ monaſteria nõ
ſũt coõſtruẽda ĩ vrbibꝰ.ut
ſ. de cõſe. di.v.nunquã.
ſ¶ Siplicitatẽ. Duplerx
ẽ ſimplicitas:quedã ↄtra
ria doloſitati.⁊ illa ẽ bo
na:qdã ↄtraria diſcretio
ni. ⁊ hec ẽ mala.xxxix.d.
c.petrus.⁊.xxxvi.diſt.in
v̈n. (ZTldde ꝙ ia ut dicit
tex. legitur originalłr in
euãgelio mathei.c.x.
Nõ multũ. tñ qñqʒ
minus ẽ falli iᷓ; faller̃: ut
xxii.q.ij.ĩ ipſaꝝ.eſt & viti
nʒ falli.i.facile eẽ ad fallẽ
dũ.Intelligunt tñ ꝗqdã h̊
de deceptide fidei. in cõ
rractibꝰaũt decipi nõ eſt
pcm̃.xxii.q.ij. innocẽs.
h ¶ Que ĩdifferenter.ſcri
ptũ ẽ enĩ oĩ petẽti te tri
bue etiã excõmunicato.
xi.q.iij.quoniã multos.
i.q.ij.ᷓpio.xxiij.q.iiij.
ita plane.xiij.q.i.nõ eſti
memus. Sʒ ↄtra ðᷣſudet
elemoſyna ĩ manu tua:
Donec iuenies iuſtũ ⁊c.⁊
ar. lxxvi. di. nõ ſatis. j. e.
c. vlt.⁊.ar.v.q.v.nõ oĩſ
de hoc notaui.S.xlii. di.
uieicamus.
i ¶ Inſtitorẽ.i.negocia/
rem.
o ¶ Ne ſilioꝝ.i.paupex.
¶¶ Lanes. hiſtriones 1
meretrices ⁊ leccatores.
(Adde ꝙ ſiclegit᷑ ĩ euan
gelio mathei.c.xv.
m XKia. altor. ſa
Acramentis ipſoꝝ.
n ¶ Securis.qꝛ ſucciſꝰeſt
mun do.j.e.placuit.

o ¶ Si munꝰ?. Sʒz vnde

faciet monachꝰ elemoſi/
nã vel oblationẽ g nibi
hbʒ ꝓpriũ.nec ei pᷣter neceſ
ſaria lʒ aliqd recipe.ar.hᷣ
⁊ coꝛpori ſuo nõ dʒ ſub
traher neceſſaria.ð cõſe.
di.v.ñ mediocrit᷑.ꝗqdã di
cũt ꝙ noĩe monaſterij of
ſeret.ar.liiij.d.abbati.⁊
HB ſi hʒ adminiſtrationeʒ
uł dic munus.i.decimã.
p Si peccanero.g ſecu
laris platꝰ põt excõicare
mõðachũ: ⁊ ẽ ar.ꝙ ſi mo
naſteriũ aliqð ẽ ĩfra ter.
minos alicniꝰarchidiaco
natꝰꝙ archidiaconus hʒ
iuriſditionẽ ĩ ipſũ mona/
ſteriuʒ · ad idẽ facit.j.c.ꝓ
xi.xciij.di.a ſpᷣdiacono:⁊
extra ð of.archi.c.vlt. ec
cleſia enĩ q ẽ ĩfra territori
nʒ alicuiꝰ ſub illiꝰẽ iuriſdi
tiõe. vt. j.q.vij. omnes.
in ſecundo.⁊.c. dudũ.⁊

Monachus non bhabet officiuz
docentis ſed plangentis.
Onachusnõ docẽtis ſʒ plã-
Etis hʒ officiuʒ: q vel ſe vel

mundũ lugeat?a dñi pauidus pᷣſto

let᷑ aduẽtũ. ¶Itẽ ad paulinum.
In populari frequentis mona⸗
chi eſſe non debent.
B Ycupis eẽ qð dicerisꝰ mona-
chus id eſt ſolus:ꝗd facis ĩ vr
bibus:q̃ vtiq; nõ ſũt ſoloꝝdthabita/
cula ſʒ multoꝝ:⁊ ifra. Habeto ſim
plicitatẽ colũbe:ne cuiqᷓ; machine
ris dolos:⁊ ſerpẽtis aſtutiã.ne alio
rũ ſupplãteris inſidijs. Nõ multũs
diſtat in vitio vel decipe poſſe vel
ðcipi xpᷣianũ.QAuẽ ſenſeris tibi aut
ſemꝑ aut cebꝛo de nũmis loquẽtẽ:
excepta elemoſyna q̃ indifferẽter?ꝰ
oĩbus pʒ:iſtitoꝛẽ potius habeto qᷓ;
mõachũ:pꝛeter victũ ⁊ veſtimẽtuʒ
2 manifeſtas neceſſitates nihil cui⸗
qᷓ; tribuas:ne ſilioꝛũ panes canes
comedãt. C Idẽ ad eliodoꝛum.
C.WMWoõachꝰ?paſcit:deria paſcũt.
ia cã eſt mõachi:alia clerici.
Clerici oues paſcũt:ego pa/
ſcoꝛ: Illi de altari viuũt:mibi ſe⸗
curis q̃ſi ad radicẽ infructuoſe ar/
boꝛis ponit᷑.Simunꝰad altare nõ
ðᷣfero:mihi añ pꝛeſbyteruʒ ſedẽ nõ
licet. Illi ſi peccaueroꝰlʒ me trader
ſathane in interituʒ carnis:vt ſpũs

ſit ſaluꝰ i die dñii Idẽ ad ruſticũ

CNon licet auquid moachis age
re ſine pꝛeſbyteroꝛum conſilio.
Qweleſi habet ſenatũ cetũ pꝛe/

ſbyteroꝛũ:ſine quoꝛuʒ cõſilio

nibil mõachis agere licet. Roboã
filius ſalomonis ideo ꝑdidit regnũ

qi audire noluit pꝛeſbyteros ſuos.

SDenatuʒ quoqʒ romani babebant
cuius cõſilio cũcta agebãt. Et nos
habemus ſenatũ noſtrũ cetũ pᷣſby-
terorũ. ¶ Irem Eugenius pa.
Scõðm ethymologia nois ſoli⸗

tariã vitam ducat monachus.

Zacuit cõi noſtro concilio vt
nullus mõachoꝛũ ꝓ lucro ter
reno de monaſterio exire nefandiſ/
ſimo auſu pᷣſumat:neqʒ pniaʒ dare
neqʒ; filiũ de baptiſmo acciꝑe:neq;
baptiʒare:neq; inſirmũ viſitare:ne
q; moꝛtuũ ſepelire:neq; ad eccłiaʒ

ſecularẽ tranſire:neqʒ alijs qᷓlibuſ-

cunqʒ negocijsſeſe implicare.Sit
clauſtro ſuo ↄtentꝰ:qꝛ ſicut piſcis ſi
ne aqua caret vita:ita ſine mõaſte/
rio mõachus.Sedeat itaqʒ ſolita-
rius:⁊ taceat:qꝛ mũdo moꝛtuus?⁊᷑.
deo aũt viuit. Agnoſcat nomẽ ſuũ
Monos.n.grece:latie ẽ vnꝰachos

extra de capel.mo.dilectꝰ. (Aaade ita legit ĩ pᷣma epiſtola ad cori.c.v.

OQ

4
r. ¶ Sẽatü. ſz ſi capł: dr ſẽatꝰa ſcatꝰ rſtituit hoĩes ſame:vt.ff.ð poſtula l.i..ð q̃

1 182

Ccdeſia hʒ. pᷣbyterox. ſi ſtelligas ð illis pſonis q̃ ũt pᷣlati monachox. pla

nũ ẽ. (Adde ꝙ ita ð roboaʒ legit᷑ ĩ tertio regũ.c.xii. ⁊ eccleſiaſtici.c.xlvii.

Oacapluʒz. nã ⁊ capitulũ qñnqʒ diſpẽſat: vt e de ſi.er iſin uatiõe.⁊.ar.er ð pᷣbẽ. cũ
nð ignores. Itẽ ĩ h cõparat᷑ capitulũ ſenatui.nã ſiẽ a ſnia ſenatꝰ nõ appellat᷑:ut
ff.a q: ap. ñ lʒ.l.i.ita nec a capitu

grece:latine eſt triſtis: vnde dr mo
nachus:id eſt vnus triſtis. Sedeat
ergo triſtis:⁊ officio ſuo vacet.
¶ Irem paſchalis ſecundus victo
ri bonomienſi epiſcopo.

¶ Abſqʒ epoꝝ cõſenſu epalia iu⸗

ra monachi nõ vſur pent.
Eruenit ad nos:vñ valde mi
ramur ꝙ quidã mõachi ⁊ ab-
bates in ꝑochia vr̃a cõtra ſanctoꝛũ
decreta epalia iura? et officia ſibi
arrogãter vẽdicãt:videlicet pniaʒ
dare:⁊ remiſſionẽ peccatoꝛũ recõ/
ciliationem penitentiũ decimas et
ecdeſias:cũ abſq; pꝛopꝛij epiſcopi
licentia vel apoſtoliceſedis auctoꝛi
tate hoc nullatenus pᷣſumere debe⸗

ant:ſicut in chalcedonẽſi cõcilio de

huiuſmodi a ſanctis patribꝰ ſtatu-
tũ eſt:⁊ ſub anathematis?ꝰ vinculo
monachis oĩibus ꝓhibitũ. Dãda
mus itaqʒ dilectioni tue:vt eos cõ/
uenias:⁊ ne talia deinceps pᷣſumãt
oĩno pꝛobibeas. ¶ Itez Calixtuj

De eodem.g
Nrerdicimꝰ etiã abbatibus ⁊
mõachis publicaſ penitẽtiasꝰ
dare:infirmos viſitare:⁊ vnctões
facẽ:⁊ miſſas pnublicas cãtat̃.Chꝛi
ſma ⁊ oleuʒꝰcõſecratõeſqʒ altariũ:
oꝛdinatiòes clericoꝛuʒ ab epis acci
piant:in quoꝛuʒ parochijs manẽt.
¶Item Alexander.ij.
CWoachiitra qaunra moꝛates

dlericoꝝ officia exteriꝰ nõ miniſtret

Arxtadchalcedonẽſis tenoꝛem
optimi cõcilij monachis quã-
uis religioſis ad noꝛmã ſãcti bñdi-
cti intra clauſtrũ moꝛari pᷣcipimus:
vicos caſtella cinitates pagrar̃ ꝓhi
bemꝰ: ⁊ a populoꝝ pᷣdicatiõe oĩo
ceſſare cẽſuimꝰ:niſi foꝛte ꝗs de ſue
gie ſalute ſollicitꝰ:vt eoꝛũ habitum
aſſumat:eos intra clauſtruʒ cõſule/
re voluerit. ¶ Itẽ ex ↄci.chalcedo.
W bonachi quum m cunatlo“
epᷣo debent eſſe ſubieci.
Vi vere pureqʒ tſolitariã eli-
gunt vitaʒ:digni ſunt conue-
nienti honoꝛe.Eos vojꝗ per ciuita

tes ſingulas ſeu poſſeſſiones ĩ moõa

ſterijs ſũt:placet nobis epᷣo eẽ ſbie⸗
ctos ⁊ quieti operaʒ dare:atq; obſ
uare ieiuniaꝰ:⁊ orationes in locis ꝗ
bus ſemel ſe deo deuouerint pma⸗
nentes: ⁊ neqʒ communicare eccle
ſiaſticas neq; ſeculares aliquas at-
tractare actiones relinquentes pꝛo
pꝛia monaſteria:niſi foꝛte iubeant᷑:
ꝓpter vrgẽtes neceſſitates ab ipſiꝰ
cinitatis epiſcopo:⁊ neminẽ ſᷣuoꝛũ

lo.nt e ð hiſq̃ fi.a ma.par.ca.
cũ ĩ cũctis:vñ dico ꝙ capłʒ eligẽ
do ĩdignũ diſpẽſat cũ ipᷣo niſi ſit
talis diſpẽſatio q̃ phibita ſit ei
quẽadmodũ dico ĩ epiſcopopo.
8 Lacuit. hic loquit᷑ de mo
achis ñ hñtihꝰ populuʒ
¶ Neqʒ filiuʒ ñ ẽ licitũ ſibiface
re cmres:ut.xviij.q.ii.puenit
u ¶ Hegocijs.niſi iubeat᷑.j.e.
qui vere.
x ¶ Moꝛtuꝰ. hic dides q ĩgrel
ſus religiõis eꝗparat᷑ morti na
turali:vñ qd iuris ẽ circa dotẽ
vł donatõeʒ pp nupnas ĩ moꝛte
naturali:idẽ ẽĩ hac moꝛte.i.ĩ in
greſſu ligis:ut.C.ð epi.⁊ cle.
l.vlti.⁊ ſiẽ donatio cã moꝛtiꝭ fir
mat᷑ moꝛe nali.ſilr ⁊ moꝝe ci/
uili:ut.C.ð do.int᷑.vi.⁊ vx.teſ
vxoris.io.⁊ hteneag⸗ ꝓ regula
ꝙ ĩ ſolis caſibꝰciuilis moꝛs eg
parat᷑ moꝛti naturali:vbi bocĩ
iure cantum inuenitur.b.
v ¶Ernenit. iura. ᷓ abbates
ſ debẽt exercer epᷣalia iu⸗
ra:nec ð cãis mr̃imonialibꝰ co
gnoſcere: ut e ð exceſ.pᷣla.acce
dẽtibꝰ.niſi epalia iura pᷣſcripſe
rit:ut er de pᷣſcrip.auditis.
3 ¶ Mrapkice. ar. er ð ↄſir.vti.
uł iuti.poꝛrecia. ſʒ dic ꝙ ñ pñt
oↄfirmari quo ad h̊ ꝗn poſſit re
moueri cũ opꝰſuerit.
7 EA aedonen . e avare
2 Et ſb anathematis ĩfligẽdi
* Teraleim.: Pin licas pe
nitẽtias.hoc enĩ ad epᷣos
pertinet: vt.l.di.in capite.
a C Et miſſas.qᷓs nec alij debẽ?t
moaſterijs publice cãtar̃ pplo
niſi fuerit ĩuitati:ut.xviii.q.ij.
dudũ ⁊.c.luminoſo.⁊.c.abbatẽ
b ¶ Oleũ.ĩſirmox: ułcathecu⸗
mmnorum.
ibꝰpopulũ.iqre recipiũt oleũ
ułchriſma.cũ pplſʒ ñ hẽat. Rñ
deo ad cautelã.ne aliquẽ ibi nõ
d baptizatuʒ cõtĩgat moꝛi.
Arta.
e¶Vi vere.ſolitariã.i. bere
miticam.
¶ Eoſvo ꝗ.lʒdigni ſint honoſ
Eos vo.i.iñ.Ex aduerſiõe
iſia videt᷑ ꝙ heremite ñ ſubſunt
epis qð qdã ↄcedũt:q; ſũt ſocu/
ſte:q̃ ñ hñũt regẽ. Sʒ nos : vt
xciij.di. nulla rõe.xi.q.iij.ſi ãt
ic ẽt no.ꝙ beremita pᷣt voca
ri ad pᷣlaturã:ut er ð elec.cũ mo
ſteriũ qle at vitã hẽre ðᷣbeãt:nõ
repperi.iñ puilegiũ cłicoꝝ hñt:
ut hic apparet.ſʒ ſi qras quõ hr
mita poſſit eligi ad pᷣlaturã cũ ð
magis ſtricta ad minus ſtri/
ctam vitã non eſt licitum tran
ſit.xix.q:i.c.i. Rñ.vita mõa/
chox ẽ magis ſtricta quo ad hᷣ:
qꝛ renũciãt ꝓpᷣjs.⁊ ponũt hoĩeʒ
.S.ſe. Gᷓhermita ñ renũciat ꝓpiſ
g. Jeiunia. ſ gd ſi prius tene
bat᷑ aliꝗs aliquos dies ieiunar
nungd nibilominus monachꝰ

factus tenetur eos ieiunafr.arg.ꝙ ñ.xxxiij.q.v.noluit.ð pe.di.i.ꝭ.his auẽtatibꝰ

a ¶ Curã̊. xviii.q.ii. monaſte/
ria. ⁊.c.abbales.⁊.c.cognoui/
Mmus. .
bᷣ ¶WMis ita.nicene. S. e. c. i.
c BGapuus. miſſas publi
Mias. 6 nonne botc liclte ꝓ
bibnit: vt. . e. iterdicimus: ſed
dic qᷓ; loquitur hic de monaſte/
rio habente populum.
d ¶ Suſpendi.i.abſtinere.io.
e Dmonere. ne pie. ſecus
JAſſi ſunt uuſte.xvij.q. iiij.
quicunqʒ.ff.ð reli.ſi ꝗs. . hec
actio.xij.q. vlt.qꝛ. ff.de ↄdi.ĩ
ſti. quidam.ĩmo ad epʒʒ ſpectat
exequi voluntates defũctoꝝtut
ep de teſta.ſi heredes.
Vicunq;. legitur. S. xiij.
gq.ii. vbicunqʒ.
g ¶ Impꝛobitatem. immo qꝛñ
habent populum.
h Aidam.monachi epiſco
po. põt g; epᷣs monacho pᷣ
cipere ⁊ iniungere eialiquam le
gationem:vt.S.e.qui vere. ſi⸗
militer abbas:ut.ſ.e.monachi
i Excõicati. ergo monachi
pñt excicari ab epo:ut.xviij.q.
ii.abbates.⁊ ab alijs pᷣlatis.ut
.5. k. alia.
F. Inuitos: per brachium ſecu
lare eſt inobediens corrigendꝰ:
ut.S.di.xvii.non licuit.⁊.xi.q.
i. petimus.
I¶ Kt ad loca ſua redeãt.vel ĩ
exilium mittantur.ut.j.c. ꝓxi.
lI¶Ald loca.hᷣẽ regulaf̃ utſem
ꝓ pᷣmo cogãtur redire ad mona
ſteriuʒ ſuũ.ut.xxvii.q.i.nec ali⸗/
qua.in fi.⁊.c.impudicas.⁊.c.p

uenit.niſi ſepius delinquãt :uł

pᷣmum monaſterium ſit nimis
diſſolutuʒ:ut.xxvij.q.i.ſi qua.
⁊cſi quis rapuerit.
m NRobinum getinere. nee
talis detentor ĩcidit in ca
nonem. ex de ſen.ex.ut fame.

1¶ Ald nos.nam cũ de ſide du

bitatur.romana eccleſia ẽ con-
ſulẽda.nut.xxiij.q.v.de liguribꝰ
o ¶ Inſula.nota penam cano/
nicani eẽ exilium.l.di.accedeni
dixi.iij.q.iiij.hi qui epᷣos.io.
P ◻Diſcim?. ſacerdotes uel
p licentiam ſacerdotum.
nec ob.xxv.di.perlectis.vbi dł
ꝙ diaconus pðt pᷣdicaf.ſic.xcij
di. in ſancta.uel ibi pꝛedicaſ po
nit ꝓ legere.ſimiliter laici pᷣdi/
cant ⁊ mulieres de licentia ſacer
dotis.ut.Sv.di.xxiij.mulier ĩ ſi.
Sʒ nunquid ſubdiaconus põt
predicare.ita qꝛ planonem ⁊ cu
ram alarum habere pöt: ut ey
de eta.⁊ qua.pꝛeterea. pꝛedicat
Fratione pᷣlationis.ſʒ non rone
ordinis:qꝛ locum ſaceraotis ob
tinet.ut. xciij.di. pꝛecipimus
Templarij autem ⁊ hoſpitala/
rij iõ pꝛedicant.quia habent ðᷣ
hoc pꝛiuilegium. Sed ꝗd ſi ali
ꝗ ſunt falſi pꝛedicatores ⁊ aliqᷓ
lucrentur:nungd reſtituent illi
eccleſie:videtur qð non:qꝛ non
reteri quis nel q̃liter pᷣdicet. ſʒ q
pdicet.xix.di. ʒ ⁊ aplus dicitĩ e
piſtola ad philippenſes.ſiue p
veritatem ſine per falſitatẽ xpᷣs

annuncietur. in boc gaudeo 7

gaudebo, dicqð aplus gaude

. =D

Tauſa

ſuſcipi in monaſteriuz:vt ſit cuʒ eis
monachus:niſi cũ dñi ꝓpꝛij licẽtia.
Pꝛetereuntẽ vo hec decreuimꝰex⸗
tra cõmunionẽ eſſe:ne nomen dñi
blaſfemer. Conuenit ergo ciuitatis
epᷣo curã?⁊ ſollicitudinẽ neceſſariã
monaſterijs exhiber᷑. ¶ NHis itabre
ſpondetr᷑. Auctoꝛitas illa nicene ſy-
nodi ꝓbibet monachos de mona⸗
ſterijs exir:⁊ ꝑ capellas ſepulturas
moꝛiuoꝝ celebꝛare ↄfluere videlicʒ
moꝛe clericoꝝ ad cuinſlibet exegas
celebꝛãdas.Ceterũ ſi apud mona-
ſteriũ aligs ſemetipſũ tumulari vo
luerit:nõ eſt ꝓhibendus.¶ Ande

Gregoꝛius ſcribit Joanni epiſco/

po de vrbe veteri.
Miſſe celebrari:moꝛtui ſepeli⸗
ri in monaſterio non pꝛobibentur.

Bapitus abbas mõaſterij ſä⸗

cti Gregoꝛij inſinuauit nobis
plurima ſe a vr̃a ſanctitate graua/

mina ſuſtinẽ: ꝙ in eodẽ mõaſterio

miſſas ꝓhibeas celebꝛari: moꝛtu
os etiã interdicas ſepeliri:a q̃ mn hu
manitate vos hoꝛtamur ſuſpẽdi:
7 ſepeliri ibidẽ moꝛtuos.miſſas ce-
lebrari: nulla vlterius habita ↄtra
dictione permittas. ¶ Ideʒ caro-
litano epiſcopo venerio.
Non ſunt caſſande pie volunta
tes defunctoꝛum.
Smonere te volumꝰ:ne pie
defũctoꝛũ volũtates tua q; ab
ſit remiſſione caſſentur. ¶ Ite Ge
laſius papa.

¶Teſtatoꝛis arbitriũ ſeruari oʒz.

Onſideratio ecclłiaſticevtilita
tis boc poſtulat:ex iuſta diſpo
ſitiõe teſtatoꝛis ſᷣuãdũ arbitriũ eſſe.

¶ Itẽ ex ↄci.triburiẽ ſi. Se eodẽ.

Bicũqʒ facultates rex ⁊ op⸗
CNorlcgottpog ſuppetit ⁊c.
ſicut in eodẽ.c.ſupᷣ legit᷑ in cã eoꝝ ꝗ
de dioceſi ad dioceſim tranſierunt.
¶Ecce his auctoꝛitatibus pʒ:qꝙ ſi
gꝗs apud monaſteriũ ſepulturã ſibi
eligẽ voluerit:libẽ a mõachis põt
ſepeliri. Añ ligdo colligit᷑ ꝓbibitõ
nẽ illã nicene ſynodi ꝑꝑ ipꝛobitatẽꝰ
circũuagãtiũ eſſe factaʒ. Andeĩ
chalcedonẽſi cõcilio legitur.
Monachi g ſine licẽtia epi va-
gant᷑ A via ocn recir⸗ cogatur
Vidàꝰ mõachi nibil habẽtes
6 ibi iniũctũ a ꝓpꝛio epo: inter
dũvo ẽt illi ꝗ ab eo fuerãt excõicati
veniũt ad ciuitatẽ ↄſtantinopolita-
nã: ⁊ in ea pturbatiões trangllitati
eccleſiaſtice inferũt: ⁊æ diuerſoꝝ do⸗
mus coꝛrũpunt.Statuit igit᷑ ſcã ſy
nodꝰhos pᷣmũ cõmoneri:vt exeãt
a regia cinitate.demũ eos inuitos
deijci ac inde ꝑ defenſoꝛẽ cõpelli:ut
ad ſua loca perueniãt. ¶ Itẽ WDe
lagius papa paulino ſolitario.
¶Monachi circuuagantes ꝑ de
fenſoꝛes ſunt compellendi.

atq; ꝓbinianũ vel alios pſeu⸗
mõachos Joãn i öfenſoꝛi pcipi

P Robinũ ſamarie ⁊ milianuʒ
gon

mus: vt eos debeat detinẽ:quate
nus ſi quã deſiderãt ſue ↄtẽtiõis rõ
nẽ cognoſcere ad nosvt infoꝛmẽ-
tur ðbeãt exhiberi.Certe ſi ſola ob
ſtinatiõe ab eccłiaſtico coꝛpꝑe ſũt ſcii
ſi:in reatina ſicut petiſti ĩiſula ut exu
lent pꝛedicto defenſoꝛi duximꝰiniũ
gendum. C Nem Xeo papa.

Q⅞⅛eNullus moͤachus pꝛeter domi

ni ſacerdotes audeat pꝛedicare.
Dijcimꝰ illud ẽt:qð nobis ꝑpꝑ
lſpꝛobitatẽ quoꝛũdã mõacho⸗
rũ religiõis veſtre vᷣbis mãdaſtis ꝑ
vicarios vr̃os hoc ſpãliter ſtatuẽ-
tes:vt pᷣter dñi ſacerdotesꝰnullus
audeat pᷣdicare:ſiue mõachus ſiue
laicꝰ ille ſit:q cuiuſcũqʒ ſcie noĩe glo
riet᷑. ¶ Eccedin hoc.c.⁊ vitiũ ẽ expᷣſ
ſuʒ:⁊ generali ↄſtitutiõe euacuatũ.
vo pniaʒ dare ꝓbibent.inde ẽ ꝗ
nulli ſacerdotũ lʒ alteriꝰ parochia-
nũ ligare vel ſoluẽ. Monachi aũt
⁊ ſi in dicatiõe ſui pᷣſbyteratꝰ:ſicut
⁊ ceteri ſacerdotes baptiʒzãdi:pᷣdi-
cãdi:pniam dãdi: pctã remittẽdi:
bñficijs eccłiaſticis ꝑfruẽdi rite ptã
teʒ accipiũt vt ampliꝰ ⁊ ꝑfectiꝰagãt
ea qͥ ſacerdotalis officij eẽ ſcõꝝ pa-
crũ ↄſtitutiõibus cõpꝛobant᷑:tñ exe
cutionẽ ſue ptãtis nõ hñt niſi a po-
pulo fuerit electi:⁊ ab epᷣo cũ ↄſen/
ſu abbatis oꝛdiati. Eccłiaſticas vo
atq; ſeculares actiões attractare ꝓ
pibent᷑:vtnõ pᷣſumãt ſibi patroci⸗
nia cãꝝ niſi ab epo cõmoniti fuerit
nec ſecularibꝰ cauſis occupent᷑: vt
reſideãt cognitores dirimẽdarum
litiuʒ. Ande pelagius ſcribit an
tonine patricie ⁊ decie.

¶ Möoachꝰofenſoꝛ fieri nõ debʒ.

. pñtiuʒ poꝛtitoꝛe:q; ðfen⸗
oꝛ faciꝰnõ ẽ: nulla vobis ani
mi moleſtia ſit:qꝛ ſatis valde ama.
riſſimuʒ habeo de iſto ꝓpoſito ad
aliud officiũ hoĩes deduci:in ꝗ nul
lo mõ q̊ a mõachis deo ꝓmiſſa ſũt
valeãt adipleri:oĩmoda eni eſt illi
us habitꝰ ⁊ iſtius officij diuerſitas.
illic eni ges oꝛatio:laboꝛ manuũ.at
hic cauſaꝝ cognitio:ↄuẽtiões:actꝰ
publica litigia:⁊ q̃cũqʒ vel eccłiaſti
ca inſtituta:vel ſupplicãtiũ neceſſi-
tas poſcit: faciat auũt ⁊ deꝰ:vt tales
ſint hi:vłꝗ a nobis ĩ iſto habitu nu
triunt.vel ĩ mõaſterijs creſcunt:vt
ꝓuecta etate ⁊ vita ꝓbata nõ ad li-
tigioꝝ officia ſʒ ad ſacerdotiũ va⸗-
leãt ꝓmoueri. ¶ Belaſius tñ ſicut
in tractatu ð ꝓmotiõibꝰclericoꝝ in
uenit᷑ in capitulo illo. Mõachꝰno⸗
uitiꝰ ⁊c̃.ꝑmittit illos ex diſpẽſatiõe
fieri defenſoꝛes. Quodvo ſacerdo
talinʒ officioꝛũ poteſtatẽ habeant:
teſtatur Ambꝛoſius dicens.
CQlericoꝛũ officia celebꝛare moa

chi pꝛeſpyteri non pꝛohibentur.

( Octos aut pꝛobos mona⸗
chos pꝛeſbyterij honore de-/

dicatos pꝛedicare: baptizare:peni-

tentiam dare:debita miſeris rela

xare:decimarum:pꝛimitiarnʒ:ob-

bat de zuerſis. non de pᷣ
dicantibus.Ar.iñ qð ec
cleſie acꝗritur.ff.de ĩof.
teſta.l.poſthumus.ꝭ. ſi
as.vbi dr̃ ꝙ ſi extraneꝰ
exrpugnanit teſtamentuʒ
bocei non pꝛodeſt. ſed le
gitimis.io.

qꝛ. Ecce. parochianum

eð pe.di.vi.placuit.
x E pñtium. defen
ſor.i.iudex vel ad
uocatus vel pꝛocuratoꝛ
negociorum ſecularium
ſic.i.q. lii.ſaluatoꝛ.⁊ ex
ne cle. uel mo.ſed net.nð
pot ergo ſine fuperioris
licentia eſſe uel iudex uel
aduocatus uel arbiter:ſ
abbas poteſt hoc facere ſi
nelicentia alicuius.nam
abbas monachos habet
in ptãte:ut.xii.q.i.nõ di
catis. vnde ipſe nõ ẽ ſub
poteſtate alicuius. ff. de
adulte. ſic eueniet.⁊ qð
poſſit abbas eſſe pꝛocura
toꝛ: habes er ð cen. ſopi
te.extra de tranſac.contĩ
git. ſeculares ergo cãs
etiam iubentibus epiſco
pis nð poſſunt agere.ut
hic.⁊ extra ne cle.uł mo.
relatum niſi miſerabiliũ
perſonarum. ut.lxxxvi.
