altã nocẽ ⁊ ſonoꝛam: 2
iſte intellectus patet ex lit
tera ſequẽti:ubi dicit tan
ta enim ꝛc.
bᷣ¶ Et inſideles.i.excð⸗
municatos.⁊ ita oſtiariꝰ
remonet excdõicatos ab ec
cleſia:ut hic.⁊.xxv.di.ꝑ
lectis.

4 T NRnono.tu es pe⸗

trus.videiur ergo

trus ⁊c.datus fuit petro
pontiſicatus.⁊ ita ante
paſſionem qꝛ ante fuit ei
dictũ ⁊ ita uidetur cõtra
dicere.l.di.cõſiderandũ
⁊.c.ſidelium.nam ibi di
citur ꝙ poſt paſſionem:
qꝛ antea non fuit datus
cccleſie paſtor. So. pꝛĩo

DI.

hec cõſuetudo fuit nit rex eſſet ſacer
dos ⁊ pontifex: vnde ⁊ pontiſices
romani iperatoꝛes appellabant᷑.
vates a vi mentis appellatus eſt
cuius ſigniſicatio multiplex eſt: nã
mõ ſacerdotẽ.mõ prophetã ſigni
ſicat:mõ poetã.Antiſtes ſacerdos
Ddictus eſt ab eo qꝛ ante ſtat.pꝛimus
eſt.n.in ordine eccleſie: vt ſupra ſe
nullum habeat.Sacerdos aũt no-

men bʒ cõpoſitum ex greco ⁊ lati/

no:quaſi ſacꝝ dans ſicut.n.rex a.re
gendo:ita ſacerdos a ſacrifſicando
vocatus eſt.cõſecrat.n.⁊ ſacriſicat:
ſacerdotes autẽ gentiliũ flamines
dicebant᷑:hi in capite habebãt pileũ
in quo erat breuis virga deſuper
hũs lane aliquid:qð cũ ꝓpter eſtum
ferre nõ poſſent ſilũ tm̃ in capite re-
ligare ceperũt:nã nudis eos peni:
tus capitibus incedere nefas erat:
vnde⁊ a filo quo vtebant᷑ flami-
nes dicti ſũt q̃ſi ſflamines.uerũ in fe
ſtis diebus filo depoſito pileũ ipo-
nebãt ꝓ ſacerdotij eminentia. Pꝛe
ſbyter grece latine ſenior interpꝛe-
tat᷑: non mõ ꝓ etate vel decrepita
ſenectute:ſed ꝑpꝑ honorẽ ⁊ dignita
tẽꝰquã acceperũt:pᷣſbyteri noiant᷑.
iõ autẽ ⁊ pᷣſbyteri ſacerdotes vocã
tur ꝗaa ſacra dãt:ſicut epᷣi qui lʒ ſint
ſacerdotes:tñ ponuſicatus apicem
nõ hũt:qꝛ nec criſmate frõtẽ ſignãt
nec paracdlitũ ſpũʒ dãt:qð ſolũ debe
ri epis lectio actuuʒ apoſtoloꝝ de⸗
mõſtrat.Nñ ⁊ apud veteres idem
epᷣi ⁊ pᷣſbyteri fuerunt: qꝛ illud no-
men dignitatis ⁊ non etatis eſt. Te
nite ex nomine auctoris ſũt vocati.
De leui enim lenite exorti ſũt a qui
bus in tẽplo dei myſtici ſacramenti
myſteria explebant᷑.hi grece diaco-
nes:latie miniſtri dicũt᷑:qꝛ ſicut ĩ ſa
cerdote conſecratio:ita in diacono
miniſterij diſpẽſatio habet Hipo⸗
diacões grece:quos ſubdiacões di
cimꝰ:quiideo ſic appellant᷑ᷣqꝛ ſubia
cẽt pᷣceptis ⁊ officijs leuitaꝝ.Obla
tiones.n.in tẽplo dñi a fidelibꝰipſi
ſuſcipiũt:⁊ leuitis ſupponẽdas alta
ribus deferũt.hi apud hebꝛeos na-

thanei vocant᷑:lectores a legendo.

pſalmiſte a pſalmis canẽdis vocati
ſüt. illi.n.pꝛedicãt populis volũta-
tẽ dei ⁊ qd ſequant᷑:iſti canũtvt exci
tẽt ad cõpunctionẽ aĩos audientiũ.
H 1 quidã lectoꝛes ita miſerabiliterꝰ
ꝓnũciẽt:vt quoſdã ad luctuʒ lamẽ
tationeſq; cõpellãt. Ideʒ etiaʒ ⁊ ꝓ
nunciatores vocant᷑:qꝛ populo an
nunciant.tanta etiam ⁊ tã clara erit
eorum vox:ut q;ᷓuis lõge poſitoꝝ
aures ad adipleant qtor aũt vo-
catus ẽ qꝛ voceʒ modulat᷑ in cantu:
hnius duo genera dicunt᷑ i arte mu
ſica ſicut ea doctiſſimi hoies latine
dicerepotuerũt.precẽtoꝛ ⁊ ſuccẽtoꝛ

Precẽtor.ſ.qui vocem pmittit in

cãtu.Succentor aũt qui voce ſubſe

quenter canendo rũdit Concento;

XXI

aũt dicitur qꝛ ↄſonat ⁊ ↄcinit:ꝗ aũt
non conſonat nec cõcinit nec cõcen-/
tor erit. Acholiti.n. grece latine ce-
roferarij dicunt᷑: a deportandis ce
reis qñ legendũ ẽ euangeliũ aut ſa-
criſicium offerenduʒ:tũc.n.accẽdũ
tur luminaria ab eis:⁊ deportãtur
non ad effugãdas tenebras dũ ſol
eodem tempore rutilat: ſed ad ſi
gnum leticie demõſtrãdum:ut ſub
typo lumis corporalis illa lux oñ-
datur de q̃ ieuãgelio legitur. Erat
lux ve.q̃ il.o.ho.ve.i.h.m. Exoꝛci
ſte ex greco in latinũ adinrãtes ſiue
increpãtes vocant᷑. Inuocãt.n.ſuꝑ
cathecuminosvł ſup eos ꝗ hñt ſpi

ritum imundũ nomẽ dñi ieſu ad in

rantes per eũ:ut egrediatur ab eis.
Oſtiarij.i.ianitores qui in ve.te.
electi ſunt ad cuſtodiaʒ tẽpli: vtnõ
ingrederetur in illud immũdus in
oĩi re.dicti aũt ſunt oſtiarij ꝗ pᷣſunt
oſtijs tẽpli. Ipſi.n. tenẽtes danem
oĩa intus extraqʒ cuſtodiũt:atqʒ in
ter bonos ⁊ malos bñtes iudicinʒ
ſideles recipiũt ⁊ reſpuũt ĩñidelesꝰ.
Itẽ anacletꝰ &. Romana ecde
ſia a dominio pᷣmatũ accepit.
Nnouo teſtõ pꝰ xpᷣm dñma
petro ſacerdotalis cepit ordo: ꝗa
ipſi primo põtiſicatus in eccłia xpᷣi
datus eſt:dño dicẽte ad eũ: In es
iquit petrus ⁊ ſu.h.p.e.ec.m.⁊ poꝛ/
te ĩferi non pᷣualebunt aduerſus eã.
Et da.ti.cla.re.ce. NHic ergo ligãdi
ſoluendiqʒ poteſtatẽ pᷣmus accepit
a dño:primuſq; ad fidem ppłʒ ſue
pᷣdicationis virtute adduxit vboq;
iſtituit. Ceteri vo apłicũ eodẽ pari
ↄſortio honorẽ ⁊ ptãtẽ acceperunt
ipſumqʒ principẽ eoꝝ eẽ voluerũt
gẽt iubẽte dño in toto orbe terrarũ
diſpſi euangeliũ pᷣdicauerũt:ipſis q̃
qʒ decedẽtibus:in loco eoꝝ· ſurre⸗
xerũt epᷣi:quorũ ordinatio pᷣtaxato
dʒ ſieri oꝛdine ⁊ mõ:quos ꝗ recipit
7 vᷣba eoꝝ:deũ recipit ꝗ ãt rſpuerit
eos euʒ a quo miſi ſũt ⁊ cuius legati
one funguntur ſpnit: ſpernet᷑ ⁊ ipſe
idubitater a dño: vidẽtes aũt ⁊ ipſi
apli meſſẽ eẽ multã ⁊ operariosꝰ
paucos rogauerũt dñm meſſis vt
mitteret oꝑarios ĩ meſſẽ ſuã.vñ ab
eis electi ſt. xxij. diſcipuli qͥrũ typũ
gerũt pᷣſbr̃i atqʒ ĩ eoꝝ loco ſt ↄſtitu
ti ĩ eccłia. Iẽ pelagius urbis ro
ep̃ᷣſoibꝰorthodoxis. C Pꝛimari
rvO.ec.ñ aliq̃ ſynodus ſʒ xps iſtituit.

6 Vaãnuis vniuerſe ꝑ oꝛbẽ catho

Alice ⁊ aplice ↄſtitute eccłie vnꝰ
thalamꝰxpi ſit.tñ ſcã ro.ec.catholi⸗
ca ⁊ aplica nullis ſynodicisↄſtitutiſ
ceteris eccłis pᷣlata ẽ: ſʒ enãgelica
uoce dñia ſaluatoꝛis nr̃i pᷣmatũ obti
nuit ZLu es igẽs petrꝰ ⁊ ſu.b.e.ec.m.
Cui data ẽ ẽt ſocietas biſſimi pauli
uaſis electõis:ꝗ ñ diuerſo ſicut her
tici garriũt:ſʒ vno iꝑe vna eadẽque

die glioſa moꝛte cũ petro ĩ urbe ro
mana ſo ceſafr nerõe agoniʒãs coꝛo

17

ι
fuit apoſtolꝰ ante paſſionẽ: ſed
poſt paſſionẽ fuit paſtoꝛ creatus
per illa uerba. Si diligis me
⁊c.ut e de elec.ſigniſicaſti.quid
etiam hic ĩnuit᷑ cum dicittibi da/
bo claues ⁊c.hoc.n.eſt pꝛomitte
re: ⁊ non dare.
k ¶ Pari. arg. ꝙ omnis epiſco
pñs ſit par apoſtolico quamum
ad oꝛdinem ⁊ ratione conſecra
tionis.xxiiii.q.i.loquitu in pꝛin
cipio. petrus tamen maior fuit
aliis in adminiſtratione.ut.ii.q.
vii.puto.põt.n.aligꝗs eſſe maioꝛ
alio.in oꝛdine.ſed tñ mĩoꝛ ĩ ad
miniſtratione: ut archipꝛeſbyter
maioꝛ eſt archidiacono:ut.xxxv
di. perlectis. Oe apoſtolis quan
do fſuerunt conſecran nõ legimꝰ
dicunt quidã ꝙ in cena quando
dictum eſt eis. Moc facite in me
am commemoꝛationem de con
ſe. di.ii.in chriſto.in ſi. Alii:cuʒ⸗
dictum eſt eis. Ite baptiʒate om
nes.de.conſe.diſ.iiii.proprie de
pauio ⁊ barnaba habemus.lxxx
di.qꝙ die ⁊ de iacobo. lxvi. diſtĩ.
porro.
l¶ Pretarato.in parte.c.q̃ hic
non eſt.
m ¶Operarios ·ar. hic ſignaue
runt doctoꝛes ꝙ; licet ſit ſtatutus
certus numernus canonicoꝛum:ſi
tamen excreſcant ecdleſie faculta
tes:ꝙ pꝛebende debent augeri:
ut extra de ni.⁊ ho.cle.quoniam
hoc erpeditum eſt.extra de cõſti.
cum. M.ſer.⁊ extra de cẽſi.quã
to.
n.Roganerunt ar. ꝙ non niſi
uolentibus dabitnr pꝛelatus etiã
a papa.⁊.j.di.pꝛoxi.ſacroſcta
ſi.viii.q.i.ſciendum.⁊.c.auda/
cter.
0 O aamuis. conſtitntis.ſll
tantum.
p Bie hic nidetur ꝙ eodem
die petrus ⁊ paulus ſuerunt cru
ciſixi.ii.q.vii.beati.dicunt tamẽ
quidã ꝙ reuoluto ãni ſpacio pau
lus ſdit decollatus: ſed eodẽ die
poſt annum hiſtoria tamen dicit
.riiii. anno imperii neronis eos
fuiſſe occiſos.

DlI.

a ¶ Conſecraſunt. ergo eccleſia conſecratur ſanguine alicuius ſicut aliquis bapti
ʒatur ſanguine ſuo.ut de cſe.diſtin.iiii.baptiſini uicẽ.
bᷣ¶ Prima dignitate.nam eccleſia anthiocena pꝛeceſſit iſtam.ut.xxiiii.q.i.ro/

amus.

Mec aliquid. arg. ꝙ vbicũq; ſunt boni ibi eſt eccleſia.

d C Gradus in ordimbus ðͤ g
bus.S.dixit.e.di.cleros.
e NAferior. Ex hoc.c. tres
.ʒcolliguntur regule. pꝛia
hec eſt:inſerioꝛ ſuperioꝛẽ nò pot
ligare:vel ſoluere.Scða hec eſt
a bot ligare ⁊ ſoluere.Tertia ta
lis ẽ:qui põt ſoluere ⁊ ligare.q̃
libet harum regularum videt᷑
habere exceptionem. Prima
regula uidetur recipere inſtãnã
cum maioꝛ ſe ſubiicit arbitrio
minoris.ut.xi.q.i.puenit. Se
cunda regula ſimiltter fallit ĩ ĩ⸗
cendiariis ⁊ excommunicatis ꝗ
debent per papam abſolui: ex/
tra de ſen.excom.tua.a extra ðᷣ
offi.dele.querenti.Tertia regu
la fallit.j.de conſe.di.iiii.ſcm̃.
vbi habes ꝙ quidam penitens
abſoluit alium tempore pericu
li.quem tamen ligare non poſ
ſet. item fallit.iii.q. vi.quauis
7. C. vbi ſenatoꝛes.l.iii.ſimilr
fallit ut uidetur cum aliquis cõ
fiuetur extraneo ſacerdoti qui ip

ſum tunc abſoluit. non tamen

poſſet ligare. Jo. Sed illa exce
ptio non ualet:qꝛ nõ cocedo ꝙ;
aliquo modo conſequatur quis
remiſſionẽ qui cſitetur extrãeo
ſarerdoti.ut dicitur extra ðᷣ pe.
a re.omnis.niſi pꝛius obtenta
lnĩa a proprio ſacerdotevt dicit
in eadem decre.omnis. niſi in
neceſſitate.ut extra.e.ti.c.vi.b.
Et eſt hic.ar.q ſi papa mãdat
alicui ꝙ ercdicet aliquẽ q poſ/
ſit etiã ipſũ abſoluere qꝛ excðica
tio ⁊ abſolutio pari conditione
cẽſentur: ut ſi vnum permittit
⁊ reliquũ.ut.j.de pe.di.i.ver/
bum ar. contra. xx vii.q:i.ſi ho
mo.In omnibus iſtis.c.vſqʒ ĩ
ſinem loquitur de eadem mate
ria.ſ.de facto ſuffraganeoꝛum
ignatii conſtantinopolitani ar
chiepiſcopi qui a ſuis ſuffraga/
neis eſt depoſitus ſauoꝛe impe
ratoꝛis.
¶WMinc.ar.qꝙ idem iuris eſt ĩ
vno contrarioriin quod in reli
quo.ut.j.e.deniqʒ.⁊.xx vi.di.
deinde.⁊.iiii.q.vi.hec quippe.
⁊.ff.de uerb.ob.inter.
gCUnd e propheta eſaias.
hb ¶ Ex hibuimus.i.pꝛobaui/
mus.
Olite. reprehendenda.ſʒ
contra.j.ii.q.vii.oẽs.⁊
ix.q.iii.ſi autem.vbi dicitur ꝙ
ſubditi poſſunt reprehendere pᷣ
latos. So.tripler eſt repreben
ſio imperioſa que ſit imperis
poteſtatis hec tantum maiori⸗/
bus concedit᷑ ut hic.alia ſocia/
lis.hec minoribus cõcedit᷑.lxxxi
di.in omnibus tertia temeraria
ẽ:q̃ ifamandi cã ſi t ⁊ hec nulli
conceditur nit bic.
. Eniqʒ;.ad hebꝛeos. vbi
0 legit ꝙ melchiſedech bñ
dixit abrahe: a per hoc probat

apoſtolus melchiſedech fuiſſe matoꝛem.
I¶ Etiã maledicat᷑.ᷣrioꝝ.n.eadẽ ẽ ro. ut.S.e.iĩteri

ctionẽ bñũdictiõeʒ ꝗqdẽ poſtula

natus eſt ⁊ ſupradictaʒ pariter ro.
ec.xdo d ño cõſecrarũteãqʒ oĩbus
vrbibus in vninerſo mũdo ſua pᷣ⸗
ſentia atqʒ venerando triũpho pᷣ-
tulerũt.Eſt ergo pᷣmaapłlipetri ſe⸗
des ro.ec.nõ habens maculaʒ ne-
ꝙ; rugã nec aliquid huiuſmodi.
FIn his oibus quãto gradꝰcel-
ſior tanto maior auctoritas iuenit᷑.
In maioribus ſiquidem eſt regen
di ⁊ iubendi poteſtas.iĩ minoribus
obſequẽdi neceſſitas ¶ Unde ni-
cho.pa.ſcribit conſtantinopolł.epᷣo
dicens. C Inferioruʒ facta ſupio
rum ſentẽtijs obnixa ſunt.
Uferior ſedes potiorẽ abſol
nere nõ poteſt. Sola eni poti
or ĩferiorẽ cõnemiẽter abſolnit hic
liquido ꝓuidet᷑: qꝛ qͥ nõ põt abſol
nere:nec põt iudicio iferior potio
rem ligare.vñ ꝓphetadait. Nũꝗd
gloriabi ſecuris õ eũ qui ſecat ĩ ea
aut exultabit᷑ ſerra ↄtra eũ q trahit
eam. His itaqʒ ex diuina ſcriptura
cõmẽoratis ſole elariꝰexhibuimꝰꝰ
nõ poſſe quẽqᷓ; ꝗ minoris auctori-
tatis eſt eũ ꝗ maioris ptãtis eſt iudi
cijs ſuis adijcere aut ꝓpᷣis diffiniti
onibꝰſubingar̃. ¶C JIJdẽ. e eodẽ.
O lite nos exiſtimar cuiuſcũ
LZq́ facta ꝓpximorũ noſtrorus
ea que ſunt digna reprehẽſione uel
le defendere:ſʒ qð ita nelimꝰ filios
circa ſpiritualeʒ patrẽ ⁊ diſcipulos
erga magiſtꝝ ðuotos eẽ ac ſobꝛios
ut nulla penitus temeritate ad eoꝝ
vitã ut nõ tm̃ dicamus diindican-
daʒ: ſʒ nec ſaltẽ tenuiter repᷣbendẽ
daʒi pſiliãt. Item nicho.papa.
Inferiores maioribꝰ nec bene⸗
dicere nec maledicere poſſunt.
Eniqʒ ſi in epła ad hebreos
egmdg minor a maiore bñᷣ
icit:reſtat ꝓfecto vt exigẽte rõne
etiã maledicat᷑ .ſic quideʒ pnoſcen
tes hec periculoſa tpᷣa illi ꝗq añ nos
fuerũt: ꝓuidã ĩ eccleſijs ↄſnetudieʒ
tradiderunt.hodie quoqʒ in ro.ec.
que magiſtra ẽ oium eccłiarũ ipre
termiſſa puat᷑:ita ut nullꝰ ſacerdos
maioreſuo nõ inuẽte ſacerdote cn
iuſlibet rei bñdictõeʒ dare nitat᷑: ſʒ
ãterior ſtãs ad ꝓnũciadaã allaus le⸗
glibet ĩferior ñ audet bñdicer Cur

hboc nũꝗd bñdicer̃ pecatũꝰ ẽ: abſit.

De maledicis.n. non bñdicis dicit

apls q; regnü deiñ poſſidebũt: ſj ꝑ

0ꝛ. ff. de ner. ob. lter ſtipulatẽ.

m Maioꝛe.ar.qꝙ minor iuder nõ põt exercere iuriſditionẽ ſuã preſente maiore
tudice.ut.xcv. di.ecce.f, de offi. ꝓcò.l.ul.ar.còtra.xi.q.i.ꝑuenit.⁊.C.de do.i bac

XXI

n ¶ Venedicere.ſed dicitur epiſcopo poſt hanc benedictionem. Ora ꝓno
his pater ſancte.in quibuſdam locis ipſe inferior dicit epo.be dñe bñdi⸗

cere.⁊ epiſcopus benedictione facta legit.

o Meccatũ.ar.qꝙ aliqd ꝓhibet᷑ non ꝙ ipſũ malum ſit:ſed ꝙ ĩde maluʒ
poteſt ſequi.ut.xxii.q.i.in nono.⁊.xi.q.iii.nolite.⁊.rxliii.diſtin.cum ha⸗

Hh innit᷑ q;te cẽſut᷑ frẽs ĩferioꝛes ꝗp/
pe a ſuis pᷣpoſuis iudicãdi coercen
diq; ſũt:ſi hi nec ẽt bñdicẽdi ins ul-/
lũ pẽitꝰobtĩeãt.¶ Idẽ mich.impe
ratori. De eodem.

AVnc ãt diuina iſpiratõe ũ noſ
pigebit: nec nobis ĩpoſſibile

erit uobis oſtẽder̃:ſi tñ andit velitiſ
ñ poſſe quẽqᷓ; rite ab bis qĩferioꝛis
dignitatis uel ordinis ſũt iudiciali
bꝰſubmitti diffinitiõibꝰ.ſigdeʒ tꝑe
diocletiania maximiani auguſtoꝝ
marcellinꝰ epᷣs vrbis rome ꝗ po-
ſtea ĩſignis martyvr effectꝰẽ: adeo ĩ
ↄpulſus ẽ a paganis:nt tẽplũ eoꝝ
greſſus grana thuris ſuꝑ pꝛũaſ ipo
neret cuiꝰrei gra collectovniuerſoꝝ
cõcilio epoꝝ ⁊ inquiſitiõe facta.hoc
ideʒ põtifex ſe egiſſe ↄfeſſus ẽ nullꝰ
tamẽ eoꝝ ꝓferre ſniam in eũ auſus
ẽ:dũ ei ſepiſſime oẽs dicerẽt. Zuo
ore iudica cãm tuã nõ noſtro iudi-
cio.⁊ iteꝝ noli audiri in noſtro iudi
cio ſʒ collige ĩ ſinu tuo cãm tuã. Et
rurſũ qm̃ ex te inquiunt iuſtificabe/
ris aut ex ore tuo ↄdẽnaberis. Et
iterũ dicunt pᷣma ſedes nõ indicabi
tur a quoqᷓ;. Itẽ in eadẽ.Sʒ cũ
quodã tꝑe quidã ↄtra ſixtũ papã tẽ
taſſet q̃daʒ mali rumoris obijcere
⁊2 ĩ ↄcilio cni valẽtinianꝰ augnſtꝰin
tererat dictũ fuiſſet:nõ licere aduer
ſus põtiſicẽ ſniaʒ dare:ſurrexit ꝓti
nus ideʒ ĩperator ⁊ i arbitrio pᷣfati
põtificis tribuit iudicare iudicium
ſuũ. Et eni nullꝰ põtiſicũ minoruʒ
uel inferiorũ vrbiũ ſubactꝰ iudicis
inuenitur. Iem nicho. papa.
. Maiores a minoribꝰ iudicari
nõ poſſunt.
2 mmittit᷑ ignacins minorũ ĩ
feriorũ ⁊ ſubiectoꝝ deliberati
ombꝰ eõ ſacris canõibꝰpcipiẽtibꝰ
2 exemplis ſãctorũ patrũ ſemꝑ ubi
ẽ maior auctoritas eundum eſſe:⁊
in omnibꝰↄtrouerſijs ad potioris
ſedis iudicia dirrigant:qð nõ ſolũ
a catholicis verũ etiã ab ipſis ↄſtat
obſeruatum eſſe hereticis alioquin
acephalũ liquet eẽ cõciliũ vbi ð ſãta
perſona agit᷑ ⁊ maiorũ nõ expectat
ſentẽtia:cuʒ ⁊ i cauſa dericorum in
ferioris gradꝰ ſoliꝰ epiſcopi ſui in
dicium tantũmodo poſtulandũ ſit
¶Nem michaeliimperatori.
¶Dinorũ ſentẽtia maiores dã/

T nari non vsalent.
1 Niãiũ hãcpreſumptionẽ ſa

drianus.5.verum.

TRaine ãt.dioclecia.

ni. No.duos ſuil
ſe iperatores. ſed cõtra
vii.q.i.in apibus. ſʒ for
te vnus babuit dignita
tem alter adminiſtratio
nem.
q C Mareellinus: ſed

de iſto loquitur q; conci

lio congregato cõfeſſus
eſt quod fecerat ⁊ in ſe tu
lit ſententiam depoſitio
nis.⁊ veniens corã dio⸗/
cletiano confeſſus eſt ſe
chriſtianum eſſe ⁊ excòõ/
municauit quicunqʒ eũ
poſt mortẽ ſepeliret. ſed
uidetur ꝙ hec ſententia
qua precepit non ſepe li⸗

ri coꝛpus ſuum contine-/

at errorem unde nulla
debet eſſe ut extra de ſen.
ex.per tuas. ſi quis eniʒ
precipiat ꝙ corpus ſuũ
non ſepeliatur hoc prece
ptũ non eſt adimplendũ
ut. ff. de condi.inſti.qui
dã preterea qualiter po⸗/
terat iſte ſeipſum excom
municare vel deponere
cũ par in parem non ha
beat imperium ut extra
de elec.innotuit.ad hoc

poteſt dici ꝙ nõ fuit ſen

tentia quam tulit: ſed q̃
dam interpꝛetatio:vinſu
it ei tacitꝗ conditio.ſ.ni⸗

ſi deus aliter reuelauerit
dominus reuelanit ali

ter quia ſepultꝰ fuit poſt
xxx.dies poſt morteʒ. itẽ
obiicitur quare iſti epᷣi ñ
depoſuerunt papam cũ
eſſet conſeſſus de hereſi
ut. rl. diſtin. ſi papa.di
cit Mu. quia paraius
erat corrigi. licet enim
papa vel alius ſit hereti
cus.ſi tamen paratus ẽ
corrigi non deponitur.
ut.xxiiii.q.iii.dixit apo⸗
ſtolus.uel ideo nõ debe
bant ipſum deponere:
quia coactus fecit.l.di.
pꝛeſbyteros.
rCompulſus condi
tionali non abſoluta co
actione ſi enim fuiſſet ab
ſoluta nõ deliquiſſet: ut
.l.di.pꝛeſbyteros.
8 Er ore. ar. ꝙ aligs
poteſt eſſe iudex in ꝓpꝛia
caufa.ſi.ff.ð adop.l.iii.
.C. de fideicom.l.ul.ſed
iudex ibi impropꝛie dicit᷑
.i.arbitrator.
t Ammittitur. here
ticis.ar. ꝙ. ab exẽ
plis gentilium ſte axgu
mentandum ut. ri. q.i.
ſacerdotibus.xiii.q.ii.q̃
ſta.a.c. non eſtimemꝰ.

u¶ Inferioꝛis. . xv. q. vii. ſi antem in finecontra vbi dicitur ꝙ ſolus epi
ſcopus illorum cauſas poteſt audire.ſed non excluduntur ibi clerici. ſʒ alii

xepiſcopi.xv.q.vii.eps niullius.

Ntatũ preſumptionem.ſ.depoſitionem ignacij.

naceſen.
guiseniz
Ppus ſi
hoepree
nplenei
nſti,gn
lierpo⸗
metom
fcponee
nonba
Ut extra

had hoc

ſitſen
rſdq
ainfa
W
nelauert
dlaniteli
fuipott
Ntt. ſ
lichiĩ
NAA
heſeſt
aad⸗
alns
enim
therei
Ans
Miur.
tapo⸗
che
nere:
hl,d.

Condi
nna .
ſſaab
ſu:ut

ali
ſppr
hlil.
10,4
ecuit

bere
ba
4,l1.
ne,
e
zalt

a? Ut dioſcoꝛũ.qui in
troniʒatus fuit regẽ qui
poſtea excommunicauit
bapam.
be Quoniã ſecundis.
uidetur hic ꝙ iudex ĩ ſen
tẽtia tenetur expꝛimere
cãm que ipſũ mouit.C.
de iudi.properandũ.S.
illo.⁊.ff.de his qui no.iĩ
fa.l. ꝙ ait.S.pe.ar.con
tra ertra de ſen.⁊ re iu.
ſicut.ad hoc dico ꝙ ſem

P tenet᷑ expꝛimere cam.

ſi tamen non expꝛeſſerit
tenet ſententia.ii.q. vi.
biduum.
e¶Sidẽ.tantum. ne ſit

contra. S. xv.di. cãones

circa medium.
Dl. l.
4 Nia ergo.in
dit oꝛdinem
maioruʒ ec-
cleſiarum. ⁊ pꝛimo oſtẽ
dit quẽ ordinem habue
runt ſecundum antiqua

tempoꝛa.ſecundo oſten

dit quẽ oꝛdinẽ habuerũt
poſtea ſecũdum moder
na tempoꝛa:talis fuit or
do.pꝛima fuit romana
eccleſia, alexandrina ſe/
cunda.anthiocena tertia
quarta hieroſolimitana
ſed poſtqᷓ; imperium fu
it trãſlatũ cõſtãtinopo.
conſtantinopolitana ec
cleſia obtinuit ſecunduʒ
locum poſt ro/ alerãdri
na tertium: anthiocena
q̃rtũ.hyeroſo.v.⁊ hoc
dicitur.j.e.conſtantino
politane.⁊ dicitur extra
de iiatitu⸗
e O nes. ſic con⸗

ſtrue. ro. ec.inſti⸗

tuit oẽs.ſ.pꝛelatos.ſiue
in apicẽ cuiuſlibet patri
arche.i.patriarchatus.
⁊ per hoc pʒ ꝙ ſolus pa
pa nouas ſacit dignita/
tes.

Mor.i.ab initio.
8 C Naſcentis. quantũ

ad nouum teſtm̃.

h Leleſtis. argu.ꝙ pa

pa hʒ vtrũqʒ gladium ⁊
ſpũalem ⁊ temporalem
lxiiii.diſ.tibi domino.⁊
xv.q.vii.alius.⁊.c.nos
ſanctorum. ⁊. c. iura-
tos. ⁊.i.q. iiii.qꝛ pre/
ſulatus..xcvi.di.duo
tranſtulit enim de gre/
cia imperium: vt extra

de electio.venerabilen

gr. contra. xcvi. di, duo
⁊.xciii.di.legimus.⁊.x⸗
xi.di.S.i.
i ¶ Iniuſticiam.nec pa/
pa debet vm eccleſie de/
trahere ⁊ dare alteri:ut
xcix diſtin.ecce.⁊.c.nul⸗
lus.⁊.xxv.q.ii.de eccle
ſiaſticis.niſi ſubſit cau/
ſa:ut.ix.q.iii.conqueſtꝰ

7.c.nunc uero.⁊.c. per

pꝛincipalem.
k Lonatur ſolus er⸗
go conatus hic punitur
nt. vi.q.i.O.verum.⁊.i.

hac di. oſten

Di.

cti patres apud chalcedonem dete
ſtati ſnut:vt dioſcoꝝꝰ alexandrinũ
antiſtiteʒ inter cetera iccirco potiſſi
mum ſine vlla reſtitutione dãnaue

runt:quia ponẽs ĩ celum os ſuũ lin
gua eiꝰtrãſeũte ſuꝑ terrã excõicati
onẽ ĩ ſanctũ leonẽ papã dictauit:ita

vt in ſnia ↄtra ipſum ꝓlata:hocvi
deant᷑ memorare pcipue dicentes.
Quoniãſcðis exceſſibꝰ pᷣcipue pꝛi
oreʒ iniquitatẽ valde trãſcẽdit:pꝛe
ſumpſit enim excõicationeʒ dictare
etiã aduerſus ſciſſimuʒ ⁊ btiſſimũ
archiepᷣum magne rome leonẽ ⁊c̃.
Nũquid ibi legit᷑ iquiſitiõeʒ factaʒ
fuiſſe: viꝝ iſte dioſcorꝰipſã excõica
tionẽ iuſte dictaſſet ĩ papã nõ plane
ſʒ abſqʒ oĩ ↄtrouerſia hoc in eo vlti
ſũt qꝛ cum eẽt inferior potiorẽ qui
buſlibet conatus ẽ laceſſere imniurijs
teſte anatholio ↄſtantinopo.pᷣſule
Laici ve naen nõ eſt danartdglo
corus ſʒ qꝛ excõicationẽ ſecit ĩ dũ
archiepm leonẽ. BK
Nia ergoꝰmaior a mino
4 ri indicari nõ dʒ:viden-
duʒ eſt que inter ceteras
eccleſias primũ locũ:que ſcdᷣm vel
tertiũ obtineat. Romana eccleſia ſi
cut ſupra dictũ eſt primum locum ĩ
ter ceteras obtinet:alexãdrina ſcðᷣʒ
anthiocena eccleſia tertiũ ab ea locũ
accepit. Ande nicho.papa ſcri-
bit mediolaneęnſibus.
CNRomana eccdeñia ceterarnʒ pri
matum tenet.

WMnes ſiue patriarche ĩ cniuſ

libet apicẽ:ſiue metropoles prima
tus aut epᷣatũ cathedras uel eccleſia
rum cuiuſcunqʒ ordinis dignitatẽ
iſtitnit ro.ec. Jllaʒ vo ſolus ipſe fũ
dauit ⁊ ſupra petrã ſidei mox na-
ſcẽtiserexit ꝗ btõ petro eterne vite
clauigero:terrẽi ſimul a celeſtis ꝰim
per ii inra cõmiſit. Nõ ergo qlibet
terrena ſnia:ſʒ illdð vbũ quo ↄſtru⸗
ctum ẽ celũ ⁊ terra:pꝑ qð deniqʒ oĩa
ↄdita ſũt elemẽta: rõanã fundauit

eccleſã. Illius certe pᷣuilegio fůgit

cuius auctoritate fulcit᷑. vñ non du-
biũ ẽ qꝛ qſꝗs cuilibet eccdleſie ius ſuũ
detrahit iniuſticiã facit.ꝗq ãt roma
ne eccleſie pꝛinilegium ab ipſo ſum
mo oĩuʒ eccleſiarũ capite traditum
auferre conat᷑:hic ꝓculdubio ĩ hẽ
ſiʒ labit᷑:⁊ cũ ille vocet᷑ iiuſtus:bic ẽ
dicendus hereticus.ſfidẽ ꝗppe vio
lat ꝗ aduerſus illã agit q̃ ẽ mater ſi
dei.Et illi ↄtumarx iuenit᷑: ꝗ eã cũ⸗
ctis eccłiis pᷣtuliſſe cognoſcitur:⁊ ĩ-
fra:vñ ipſe ſcũs ãbroſins ſe ĩ oibꝰ
ſequi magiſtrã ſcãʒ romanã eccłiã
Pcf. e anacletꝰſeruꝰ xpii ieſu
Non ab aplis ſed ab ipſo dño
romana eccłia pᷣmatũ accepit.
oſancta romana ⁊ apłica
eccleſia non ab apoſtolis ſʒ ab ipſo

dño⁊ ſaluatore noſtro primatum

obtinuit:ſicut btõ petro aplo dixit.
Zu es pe.⁊.ſ.h.p.e.ec.m.uſqʒ ſolu
ta ⁊ in celo.adhibita eſt ẽt ſocietas

XXII

ĩ eadẽ romana vrbe biĩſſimi apli-
pauli vaſis electiõis:ꝗ vno die eo
dẽqʒ tꝑe rome cum petro glorioſii
ſima morte coronatus eſt:⁊ ambo
ſcãm ecdeſiam romanam cõſecra-
nerunt:atqʒ oĩbꝰaliis vrbibꝰ ĩ mũ-

do vniuerſo tã ſua pᷣſẽtia veneran
do triũpho pᷣtulerũt:⁊ lʒ ꝓ oĩbꝰaſſi

dua apð deũ oĩuʒ ſcõꝝ effundatur
oꝛatio: his tamen verbis btiſſimꝰ
paulus romanis ꝓpꝛio chirogra-
pbo pollicet᷑ dicens. Teſtis ẽ mihi
deus cni ſer uio in ſpũ meoĩ euãge
lio filii eius qð ſine itermiſſione me
moriã veſtri facio ſemp in oratiõi⸗
bomeis Prima ergo ſedeſẽ ĩ cele
ſti bñficio ro.ec.quã ut memoratũẽ
beatiſſimi petrus ⁊ paulꝰ ſuo mar-
tyrio ↄſecrauerũt Scða aũt ſedes
apð alexãdriã q̃ bi petri nomine
a marcoꝰ eius diſcipulo atqʒ euãge
liſta cõſecrata eſt. Tertia vo ſedes
apud anthiochiã eiuſdem biiĩ petri
apli babet᷑ noĩe honorabilis:quã
illic priuſqᷓ; romam veniret hũit 2
gnatiũ epᷣʒ ↄſtituit ibi: ⁊ illic pᷣmũ
nomẽ vxpᷣianoꝝꝰexoꝛtũ eſt.Et poſt

pauca ĩter btõs aplos qͥdã fuit diſ-

cretio ptãtis:⁊ lʒ oẽs eſſẽt aplłi.pe/
tro a dño tñ ↄceſſũẽ:⁊ ipſi iter ſe uo
luerunt idipſũ vt reliꝗs oĩbꝰ pᷣeſſet
apkis ⁊ cephas.i.caput ⁊ pᷣncipiũ te
neret apłatus: ꝗqẽt eãdẽ foꝛmã ſu
is ſucceſſoꝛibꝰ⁊ religs epᷣis tenẽda
tradiderũt:a⁊ ñ ſolum h̊ i nouo teſtõ
ẽ ↄſtitutũ ſʒ ẽt ĩ veteri fuit:vñ ſcri⸗
ptũ ẽ.Moyſeſꝰa aaron ĩ ſacerdoti
bus eiꝰ.i.pᷣmi iter eos fnerũt.⁊ poſt
pauca.hec vo aplł ica ſedes caput ⁊
cardo vt pᷣfat ẽ a dño ⁊ ñ ab aliis
ↄſtituta.ẽ ⁊ ſicut cardie oſtiũ regit᷑:
ſic huiꝰaplice ſcẽ ſedis auẽte oẽs ec
cłie dño diſponẽte regũt᷑. ¶C Hac
auẽte alexãdria ecclia ſcðð a pᷣmalo
cũ hr̃e cẽſet᷑:ſʒ poſtea ĩ ↄſtãtiopoli-
tana ſynodo ecclia ↄſtãtiopol ſcðʒ
lede ſpliegloel gecetlt⸗ nde
ĩ eadẽ ſynodo ↄſtitutũẽ ita.
Bechearomad põtinice ↄſtati
nopolitanns obtinet locuʒz.
Onſtãtiopolitãe ciuitatis epi
ſcopũ hr̃e oʒ pᷣmatꝰ honoreʒ
poſt rõanũ epᷣʒʒ.ꝓpter qð ſit rõa no
ua. Itẽ grego. Joani epo ſyra-
cuſão. 8 Apticeè ſedi ↄfttinopo
litanam conſtat eſſe ſubiectam.

O Ecõſtãtĩopolitana eccl ia qð

dicũt ꝗs eã dubitet ſedi apo-
ſtolice eẽ ſubiectã:tñ ſi qd bõi vel ip
ſa vl altera eccłia hʒ:ego ẽt mioꝛeſ
meos q̊s ab illicit is ꝓhibeo:ĩ bono
imitari ꝑatꝰſũ.ſtultꝰeni? ꝗ ſeĩ eo pᷣ
mũ exiſtiat. vt bõa q̃ vide . diſcer
Ztenat. tẽ eidẽ. Mã ꝙ pᷣmas
biʒacenꝰ ſedi aplice dicit ſe ſubiici
ſi q̃ culpa ĩ epiſ ſuis ĩuẽit᷑:neſcio ꝗs
ei ſubiectꝰ ñ ſit. Cũ vo culpa nõ exi
git oẽs ſʒ rationẽ humilitatis eq̊
les ſumus. ¶ Itẽ Gelaſius papa.
¶’onſtantinopolitanꝰ epiſcopꝰ
auctoꝛitate romãai põtiſicis oꝛdiaf᷑.

138

ι
.q.i.qui ſtudet de pe.diſtin.i.

ſi quis.

I¶Alcroſancta. ꝙ ſine inter

miſſione.non tamẽ ĩ quo
libet inſtanti.ſed h oꝛis conſtitu
tis:ſic.j.xxxi.di.ſi laicus.⁊.xx/⸗
xvii.di.de quibuſdaʒ. AZldde

ꝙ ita legitur in epiſtola pauli

ad ro.c.i.⁊ in.ii.ad timotheuʒ
c.i.uerba aũt chriſti poſita hic
ĩ pᷣͥn. babẽtur matthet᷑.xvi.c.i.
m Al marco.ut.xxiin.q.i.cuʒ
atiſſimus.
n Primum.it.vii.q.i.mu
tationes. H
0 Chriſtianoꝛumtpꝛimo. n.
omnes fideles fuerunt dicti di/
ſcipuli vel fratres.xi.q.iii.c.ad
menſam.ſed poſtquã apoſtoli
fecerunt concilium anthiocenũ
dicti ſunt xpᷣiani.xxiiii.q.i.ro/
gamꝰ. Adge ꝙ ſic legitur ĩ
actibꝰ apoſtolorũ.c.xi.⁊ ꝙ; pe
trus dictus fuerit cephas legi
in euãgelio JYoan.c.⁊.i.ad co
rinthios.c.ix.⁊.xv.⁊ ad gala/
thas.c..ii.
p ¶Moyſes.lʒ moyſes ⁊ aarð
prumi ⁊ ſummi dicti ſint ſacer⸗
dotes:tamen moyſes fſuit ma-
ior qᷓ; aaron in adminiſtratiõe
non quo ad conſecrationẽ ſacer

dotalem:iĩ hoc.n. ambo pares

fuerunt moyſes tamen hoſtias
nò offerebat.ſed uota offerebat

pꝛo populo.xxxvi.di.ſi qs vult

7. lxxxviii.d. decreuit. Ytem ⁊ ĩ
hoc erat maior moyſes qᷓ; aarõ
qꝛ iſtruebat ⁊ redarguebat euʒ
lanqᷓ; minoꝛem.ut de F: l ſti.
.iii.inter hec hireum. Adde
nerba hic poſita in textu.legũ
tur iu pſalterio.pſalmo. lxxxx.
vlii.
4 6 Onſtantinopolitaneno
ua roma dicta eſt conſtã
tino po.qꝛ cõſtantinus illuc cũ
aliis romanis iuit.⁊ eã conſtitu
it.vñ ⁊ ↄſttinopo.⁊ roma eſt
dictg.
r E conſtantinopolitana.
im mo ipſe imperator eã
fatet᷑ ſubiectã ro.ec.vt in autẽ.
ec.ti.in pꝛin.col.ix.
s ¶Oiſcere· ar. eſt hic contra ſe
nioꝛes qui erubeſcunt diſcere a
iuuenibus.ſic.xxx viii.d.nullꝰ.
aa.xxiiii.q.iil.ſi habes.⁊.lxxxiiii
di.peruenit. Iteʒ babes hic q
maioꝛes tenentur ſequi exẽpla
minoꝛũ ſi bõa ſunt.i.q.i.ſi fue
rit.⁊.c.neqʒ ĩ hole.⁊. xix.diſti.
ſecundum.
t¶Bizancenus.i.conſtantino
po.pꝛimo.n.conſtantinopo.di
cta fuit biʒancium.
u ¶ Subiici.ita demum ſiqua
culpa ⁊c.

õäõ

5 —
Pferie⸗

Noua KRom 0

Pere
Soſta rino

◻ —
O (17

x Neſcio:ꝗ.di.exquo conſtan

tinopolitanus epiſcopus fatet᷑
ſe eſſe ſubiectum ro.ec.multo⸗

magis ⁊ alii tenentur fateri:ſic

videtur ꝙ conteſſio pꝛelati no⸗
cet eccleſie.ut extra de ca.mo.di
lectus.⁊ de ſen.⁊ re iudi.ſubor⸗
ta.⁊ de poſt.pꝛela.ad hec. Jo.

quod credo uerum eſſe ſi de cõ

ſenſu ſui capituli facta eſt in iu
dicio.ut extra de iudi.cauſam:
de pꝛocu C.i. Ber.
yumilitatis. hoc nult dice
re ꝙ omnes eẽnt equales ſi om

c ij

1*

1. itnn Zcr/

. ſirbeifrif.

N1—3.
o eirate; ein

4

14 “
egi ſhbiſen 171

H

nes velent eẽ boniſed quia aliqui peccare uolunt neceſſe eſt ꝙ aliqui ſint maio/
res qui puniant peccata eorum: culpa enim cauſa ſubiectionis eſt.nam nõ peccã
tes legi non ſubiiciuntur ut in autẽ.de inceſt.nup..ᷣſi uero.colla.u.xix.q.ii.due

ſunt:⁊ aliter non poſſet conſiſtere genus humanum niſi quidã eẽnt maioꝛes.⁊

alii mĩoꝛes ſicut ẽ ĩ angelis vt.lxxxviii.di.ad hoc.

a Na traditõe.Caſus.acha
CEuls comiamümmpolia-
nus patriarcha cum eſſet ĩ here
ſi alexandrinũ ⁊ anthiocenum

patriarcham excommunicauit

7 depoſuisquia ſibi nõ fauebãt

in errore ſuo:⁊ propter hoc in
alia ſynodo congregata fuit de
poſitus a felice ⁊ gelaſio.ut.xx

liii.q.i.c.i.de hoc conquerebat

achacius ⁊ dixit ꝙ romanꝰᷣpon
tifer nõ poſſit aliquẽ epiſcopuʒ

deponere ſine cõcilio epiſcopo
rum⁊ ſic uolebat cogere gelaſi
um ad cõgregandũ cõciliũ de
facto ſuo ⁊ dicicur hic ꝙ nõ pot
ad hoc cogi. “M
b·Aocãt ad ↄciliũ faciendũ.
c ¶ Debpelli. ab achacio.
d Inimicus achacius.
e ¶ Qui ſacri.ironice dicit
¶ Nomen. quia tempoꝛe gela
ſii conſtantinopolitana eccleſia
non habuit ſecundum locũ ad
hbue: vel nullum uocat pꝛopter

hereſim ibi ſtatutam.
g Enouantes. ſiinilia ĩ ꝗ
buſdã qꝛ ad ipſuʒ appel

latur mediis pꝛetermiſſis:ut.xi
.q.i.ſi clericus.⁊ quia deponit
epiſcopum ut uidetur ut.iii.q.
v.quia ſuſpecti ⁊ imperator di
cit ꝙ idem iuris habet in ſuis

ſubditis quod papa in ſuis:vtiĩ

autẽ.de ec.ti.S.i.colla.ix.ſimi
liter alexandrina eccleſia ſoꝛte ĩ
Predictis ſimile habet pꝛimilegi
um romane ut.lxv.d.quoniaʒ
7.c.mos antiquus.
hj/Priuſquam. ſic ergo aliqᷓ

eccleſia pꝛiuatur iure ſno ſine

14

culpa ſua ⁊ hoc fit quandoqʒ ꝓ
pter fauorem:quandoqʒ ꝓpter
odium:propter fauoꝛem multi
pliciter. vno modo vt hic.alio

modo fauoꝛe ſacerdotii.utliiii

di.frequens.a alio modo ꝓpter
nim conſecrationis.ut.xiui.q.
vi.comperimus.qñq; propter
fauoꝛem religionis:ut extra de
ec. edic.ad audientiam: quãdo
qʒ propter ſcandalum. extra de
cle.egro.tua.quandoqʒ ꝑpꝑ de
fectum ſacramẽti.ut.xxxiii.di.
ſi cuius. Item propter odium
alterius:ut.lxx.di.neminẽ.xvi
.2.vii.decernimꝰ.pꝛopter pau
pertatem.x.q.iii.c. vnio alias

regulare eſt ꝙ nemo ſine culpa

ſua priuandus eſt iure ſuo. vt
xvi.q.vii.inuentum.⁊.lvi.di.
ſatis peruerſum.hic pot habe⸗
re locum diſtinctio ꝙ quando/
qʒ perditur pꝛiulegiũ propter
fauorem ut hic.quandoq; pro
pter enoꝛme dannum. ut extra
de deci.ſuggeſtum quandoqʒ
propter abuſum.xi.q.iii.pꝛiui

legium.quandoqʒ; pꝛopter deli

cium.xxv.q.ii.ita nos:quãdo
qʒ pꝛopter negligẽtiã.ff.de nũ

dinis.l.i/quãdoqʒ pꝛopter con

trariũ factũ.extra de priui.ſi ðᷣ
terra.⁊.c.accedentibns.⁊ no.
ꝙ lʒ gs ſine culpa pdat pᷣuile-
gin nucq; iñ ſine ca. e vt li. nõ
Ote. qm frequẽter.ꝭ.porro.

Aa traditione maiorũ apłi
cã ſedem in iundiciũ vocant:
an ſcde ſedis atiſtites tertie ceteri
q; bene ↄſcij ſibi ſacerdotes depel
li debuerũt.⁊ ꝗ extiterit rehgionis
inimicus depelli non debuit: vide
ant ergo ſi alios hũt canones ꝗbus
ſuas ineptias exequant᷑. Ceteꝝ iſti
qui ſacri ꝗ eccleſiaſtici ꝗ legitimi ce
lebrantur ſedeʒ apoſtolicaʒ ad iudi
cium vocare non poſſunt. Conſtaã
tinopolitane uero cinitatis epiſco⸗
pus qui utiqʒ per canones inter ſe⸗
des nullum nomen accepit in cõio
nem recidens perſidorum non de-
buit ſubmoneir.
¶Item ex. vi. ſynodo.
WSCoõſtantinopolitana ecckia ſcoᷣʒ
a romana eccłia obtinet locũ.
Enouantes ſcĩ conſtãtinopo
litani decreta concilij petimus n cõ
ſtantinopolitana ſedes ſimiliaꝰ pri
uilegia que inferior roma habet ac
cipiat:non tñ in eccleſiaſticis rebus
magnifſicetur ut ula:ſʒ hec ſcõa pꝰil
lãꝗ exiſtẽs pᷣus q; alexandria ſedes
numeret᷑:deinde anthiocena ⁊ poſt
eã hieroſolymitana. Hinc dat᷑ itel-

ligi ꝙ alexãdrina eccleſia de ſcðᷣa fa

cta ſit tertia:⁊ anthiocena de tertia
ſit q̃rta:niſi forte ꝗqs duas contẽdat
eẽ ſcðas ut cõſtantinopolitanam ⁊
alexandrinã parẽ ſue dignitatis ve
lit locũ obtinere.¶¶ Uñ in.viij.ſy⸗

noco legitur. . Que patriarchalt

um ſediũ pᷣmuʒz vł deinceps teneat
locum.
Iffinimus neminẽ ꝓꝛſus mũ
di potẽtum quẽqᷓ; eorum qui patri

archalibus pᷣſunt ſedibus ihonora

re aut mouere a ppꝛio thꝛono tẽta⸗
re: pᷣcipue quideʒ ſciſſimũ papã ſe
nioris rome:deinceps ↄſtãtinopo
leos patriarchã: deinde uero ale-/
xandrie ac anthiochie ac hieroſo

lymitanorum'.
DI. XXIII
Reuiter que ĩter eccki
aſtica officia ſu differẽ
tia monſtrauimus.
b Nic a ſũmo pontiſi-
ce incipiẽtes ⁊ uſqʒ ad
ultimum gradum de

ſe cẽdẽtes: qualr gaſqʒ eoruʒ debeat

ordinari ſcõꝝ auctoritatibꝰoſtẽda.
mꝰ. Itẽ er. vi. ſynodo. C UAñ
nicho. papa.
CBecreiu nicholai pape de ele-
ctione ro. pontiſicis.
N noie dñi noſtri ieſu xpᷣi ⁊
T ſaluatoris ab incarnatione eiꝰ

anno. M. lix. mẽſe apꝛili idictiõeꝰ.

xij. prepoſitis ſacroſanctis euãge

O

k b

XXIII

Ol. XXIII.

yffinimus.ac hieroſolymitanoꝛũ ſũt ⁊ alii patriarche dt bituricẽag
legiẽ ſis.ut no.q.iii.cõqueſtꝰ.⁊.c.nũcvero.j.xxxii.di.erubeſcant.

Reuiter. In hac.xxiii.di. oſtenditur qualiter ſinguli ordines

funt conferendi.⁊ primo oſtendit qualiter papa debet eligi ⁊ oꝛ

lijs:pᷣſidẽte quoqʒ reuerendiſſimo

ac beatiſſimo papa nicholao in ba-
ſilica laterañ.patriarchiiq̃ cogno-/
minat᷑ cõſtantiniana: cõſidentibus
etiaʒ reuerendiſſimis epiſcopis ab

batibꝰpᷣſbyteris diacõibꝰ:idẽ vene

rabilis pontifex auctoritate apłica

decernẽs ð electiõe ſũmi põ.inꝗgt.

Nouit btitudo veſtra dilectiſſimi
fr̃es ⁊ coepi:inferiora quoqʒ mem
bra ñ latuit defücto bone memorie
dño ſtephão pᷣ.no.hecapłica ſedes
cui auctore deo ſeruio quot. aduer
ſa ptulerit:quot ðniqʒ pꝑ ſymoniace
hereſis trapeʒitasꝰ repetitis malle
is crebriſq; tõſionibꝰſubiacnit: ad
eoꝰ qdẽ ut columna dei vinẽtis iaʒ
pene viderer᷑ nutar̃ ⁊ ſagena ſũmi
piſcatoris ꝓcellis intumẽſcẽtibꝰco
geret᷑ ĩ naufragij ꝓfunda ſubmer-
gi:uñ ſi placet fraternitati neſtre ð⸗
bemꝰ auxiliate deo futuris caſibus
prudẽter occurrefr̃:? eccleſiaſtico ſta
tui ne recidiua:qð abſit:mala pᷣuale
ant pᷣcauere:quapropter iſtructipᷣ
deceſſoꝝ noſtroꝝ aliorũq; ſcõꝝ pa
trũ auctoritate ðcernimꝰatqʒ ſtatui
mꝰ:ut obeũte huiꝰro.ec. uniuerſa-
lis põtiſice ĩ pmis cardinales epᷣi di
ligẽtiſſime ſimul de electiõe tractã
tes.Mox xpᷣi dericos cardinales
adhibeãt:ſicqʒ reliquꝰclerꝰ⁊ popu
lus ad ↄſẽſũ noue electõis accedat
nimiũ pᷣcauẽtes:ne uenalitatis moꝛ
bus aliq̃ᷓ occaſiõe ſurrepat.Et ideo
religioſiſſimi uiri pᷣduces ſint ĩ pꝛo
mouẽda põtiſicis electione:reliqui
qũt ſequaces. Certꝰuero atq; legiti
mꝰ ꝰ hinc electionis oꝛdo ꝑpẽdit᷑:ſ
perſpectis diuerſoꝝ patꝝ regulis ſi
ue geſtis ẽt illa beati leonis pape pᷣ-
deceſſoris noſtri ſentẽtia recolatur
nullaſinquit ratio ſimt ut iter epᷣos
habeant᷑ qui nec a dericis ſunt ele-
cti nec a plebibꝰexpetiti:neca cõpꝛo
uincialibꝰepᷣis cum metropolitani
iudicio conſecrati:ſed quia ſedes a
poſtolica cunctis in orbe terraruʒ
prefertur eccleſus atq; ideo ſuper
ſe metropolitanum babere nõ po
teſt: cardinales epiſcopi proculdu
bio metropolitani uice funguntur?
qui uidelicet electum antiſtitem ad
apoſtolice culminis apicem proue
hant cõſecrandum.Eligatur auteʒ
de ipſiꝰ eccleſie gremio'ſi reperitur
idoneus nel ſi de ipſa non inueni/
tur ex alia ſumatur: ſaluo debito
honore ⁊ reuerentia dilecti filii no-
ſtri benrici qui in preſentiaruz rer
habet᷑: ⁊ futurꝰ iperator deoↄcedẽ
te ſperat᷑: ſicut iaʒ ſibi cõceſſimus
⁊ſucceſſoribꝰilliꝰꝗ ab apoſtolica ſe

„

dinari.ſecundo qualiter
oꝛdinãdus ĩ epᷣm debeat
