cit adeatprius ac. ſed tu dicas ſum renouata cognoſcat:ꝗ in ſunis incongruum.ſed hactibi auctoꝛita C. bo. auc. in poſ. aue. –
qð pꝛelati ecclene collegiaie hbůit ¶(apitularibus ait inter cetera. te pꝛecipimus: vt denuo hoc facere a aiurat. . ve iuda di ninlihn
iuriſditionem.vt.xv.q.iiij.c.i. Bl õsä 4 51080 ⸗ uo. ſolus delega da yͤn lucrn
eỹ de imu. eccle.non minus eỹ „umus aic; Ppeipunus: vt nõ pꝛeſumas. ſed ſi quis cõtra qu? pepot mitterei poſſeſſi lusin
de iudi.c.ii.C.de iuriſ.om. iu oẽs noſtre ditioni ſubiecti ta libet dlericũ habuerit cãm:epᷣm ip- onem' ff. de iuriſdi. om. inulſe
di.l. vlti. e de offi.or. cum ab ronmqi quã franci alamani baioua- ſius adeat:vt aut ipſe cognoſcat: iudi. iubere. poteſt tamẽ mnanbn
eccleſax.ſed qð bic dicitur pi rij burgũdiones ſaxones toꝛigi fri aut certe ab ipſo iudices deputent: dici quod ſecundum iu. du nſut
e re dan enkcgnten, ſones galli bꝛitões lõgobardigua- aut ſi foꝛte'ad arbitros eũdũẽ:par da aſtts⸗ ł— innc⸗
Arem dixit. NIR Ix E 3 5 . 4 ſ. . . . eIlel.4,
babere poteſtateʒ excõicandi.ut ſerioseneen gon ſaanzee tes ad elig ẽdos igalees t teſt interdicere eccleſiam W
xvi.q.ij.viſis.in ſi.vbi dicitur “ quocucq cutio deputata côpellat. Di qs VvO gt erxtra de off. deleg. er aigi
qð excðicatio ſit mucro epiſco⸗ legis vinculo v igeantur aſtricti: vl laicus vel clericus contra epin caʒ litteris in fine ſcðʒ legẽ d Nionli
cauſis matrimonialibus co. ſniam quam ex. xvij.theodoſij im · ut iter eos aut ipᷣe cognoſcas:aut bunt coertionem ſubde⸗ W
gnoſcere. xrxv. q. vi. multorun peratoris libꝛo.c. videlicet.xi.ad in certete admonente ſibi indices eli- legati. C. ve ſportu. laii. kanttt
melius dicit noua conſtitutio terrogata ablauij ducis quã illis ? gant.nam ſi ſua vnicuiq; epiſcope a.fi.de offi eius cuima⸗, ſninuar
er de erceſ. pꝛela. acedentibus oihus per ſcripturã miſimns: 2 in inriſditio non ſeruatur: quid aliud eſt iunſdino. l. vlt inft, —☛
conſuetudo tamen in talibus “ ins: 1 in udite g u¶ Interponere. boc ue inoNam de
dat iuriſditionem. vt. ir. q. iiſ. Ler noſtra capitula pꝛo lege tenꝛda agitur:niſivt per nos per quos ec- rum eſt in modticis vel bnmngſe
conqueſtus. C. de eman. li.l.i. minimis cauſis.naʒ ma inen liio
n/ C Si quis. aut monachum iores cauſe epicoporum hinane
conuentum nomine monaſterij ratione alicuius ſuccefſionis que obuenit mona ad metropolitanum deferuntur. vt.vi.q.iiij: ſi inter.ix.qł.iij. conqueſtus eponon do
ſterio per eum: alias non competit attio ð monachum cum nihil habeat. vel c.lxxxi. diſtinctio. co i. menge

enigcen
tinſiiei
cgſaee.
hndkim o⸗
mNn G.
Cnmnanſe
ikeſhcche⸗
orr.

Cuano aunn
kpunnd
N Nnn dee
ieſncn
Cücüriutr enf
opencorotnn
agönnins
uchelſintgsp⸗
gemitliddn
an iſoch.
csbotezinhia
uans funtt,
linnttänenſatd
hinü Kaſans
Aui colunsſcnit
ſiudicsre niin
Goliüaliett
Ntici eiti,
ſoeniudiusc
ſpo poſtn
feſſns penurmt
ind vfhſ
guuss anee
fini md dl⸗
.wiie A
as ſiins nuli
nioni nin
egniapriſrn
Mlr iNce
Utf liti
ſeusdtertn
henintiget
ifeinid,n.
aubere hetene
vol ſunint
hſra ſbhtge⸗
certannen
ercian attin
nce o it/
ginfe tſc
un ulrmn
Certoen l
c eeli
e fietrclin
no. . ſſ

XI

8 B Ratris ⁊ coepiſcopi.ſimplicitati.S.xxxir.diſtinctione.petrus.

b BH Acerdotibus.ſacerdotes cuſtodiunt.ideſt cuſtodire debent. vt. ſ. e.
q. uij. nolite. (Adde ꝙ ita originaliter legit᷑. malachie. c. ij. alie vero
due auẽtates hñtur exodi.c.xxij.

¶Tippellat. g ex ſola
appellatione noĩs aliꝗs

oↄſeqꝗtur ius. ſic.xxxij.q.

iiij.dicat.C.ð lat.li.tol.
5§. pe. e de preſum.illud
iſti. de adop.ꝭ.vlti. ar.
Z.ij.q.i.multi.in fi.vbi
Dicit ꝙ ſola nomiatio nõ
ſufficit. C.de ꝓba.nõ epi
ſtolis. 7. l. fi.
4 Incẽdit. hic vides ꝙ
index debet deſtruere li⸗
bellum qui non eſt legiti
me compoſitus.vt.ij.qꝗ.
Vtima.c.vltimo.
e¶Spãliter. ꝓ bonis ſʒ
ẽt generaliter pbonis 2
malis:vel nõ tm̃ ꝓ pñti
bus qui nunc accuſant᷑ t
ↄuincunt᷑.ſed etiam ꝓ oĩ
bus alijs. riij.q.ij. non
eſtimemus. (Ado qð ſi
cut ĩ fi.dr̃.ſcribit paulus
in pᷣma epiſtola ad cori.c
iiij.
1 T Nolita. hoc.c. de
actore ⁊ ſequens ðᷣ
reo loquitur.⁊ no.qð ſi
actoꝛ traxerit reũ ad iudi
cẽ nò ſuũ perdit cãʒ:ſʒ ſi
rens traxerit actorem ꝓ
ↄuicto habet᷑.vt.C.de iu
riſdi.om. iu.in crimina
li. hoctñ intelligas lue cõ
teſ.qꝛ ſi ante litis ↄteſ.de
ſiſtit nõ incidit ĩ penã.ut
.j. e.c. ꝓxi.⁊.ff.rem ra.
ba.ãplius..ff. de in iuſ
de trãſac.ſi qſ maioꝛ.S.
e.placuit ⁊ ꝙ dicit ꝙ cãʒ
pdit dicunt qdam ipſo
iure:verius credo p ſnĩaʒ
⁊ hoc inuit hoc verbũ cõ
uentus.
g Poniiſice. hic ma/
nifeſte hẽs ꝙ in cã eccle/
ſiaſtica neuter põt adire
alium iudicem ſiue ĩ ciui
li ſiue in criminali nego⸗
cio.laici aũt ſine oſenſu
ordinarij eligunt aliũ iu
dicẽ in ciuili negocio. ut
ff.de iudi.l.i.C.de iuriſ.
om. iu.l.i.ſʒ nõ ĩ crimia
li. ut.C.de iuriſ.om.iu.
Icriminali.j.e.c.ſi ꝗqs cũ
clerico.ſed in clerico reqꝗ
ritur ↄſenſus epi ⁊ etiam
ꝓprius ↄſenſus. ar.bic
⁊.ix.q.ii.c.i.⁊.S.e.cleri/
cuʒ.⁊.c.nullus.⁊.c. ino
lita.⁊.vi.q.iij.deniqʒ.⁊
iij.q.vi.non liceat.er de
fo.compe.ſigniſicaſti.⁊
eſt triplex rõ quare laicꝰ
poᷣt ⁊ non clericus.qꝛ lai
cus põt inrare ſine licen⸗
tia ſui iudicis:ſed clericꝰ
non.vt extra de iura.ca.
inberentes. ſed non poſ
ſet coram laico litigare:
niſi ibi iuraret.item ab
alio epo non poteſt ordi
ves accipere.ergo nec in

cleſiaſticus cuſtodiri ille oꝛdo debu
it confundantur:¶ Idem Janua-
rio epo carolitano.
A laicis iudicibus clerici nõ ſũt
oppꝛimendi.
. Ratris ⁊ coepᷣi noſtri felicis
⁊ qriaci abbatis relatione co
gnouimus qð in inſula ſardinia ſa
cerdotes a laicis iudicibus oppꝛi-
mant᷑: ⁊ fraternitatẽ tuaʒ miſtri tui
deſpiciant: dũq; ſolũ a vobis ſim-
plicitatiſtudet᷑ qᷓ;tũ videmꝰ diſci⸗
lia negligit. ¶ Itẽ gre.mauricio
Sacerdotes a regibus ſunt ho
norandi non indicandi.
Acerdotibusꝰautẽ non exter
rena poteſtate dñs nr̃ citius i-
dignet᷑: ſed excellẽti cõſideratione
pp euʒ cuius ſᷣui ſunt:eis ita domie
tur: vt etiã debitã reuerentiã impẽ
dat.nam diuinis eloquijs ſacerdo
tes aliquãdo dij:aliqñ angelivocã
tur.nam ⁊ ad moyſen de eo ꝗ ad iu
ramentũ öducẽdus eſt dicit᷑ appli-
ca illuʒ ad deos videlicet ad ſacer-
dotes:⁊ rurſus ſcriptũ eſt:dijs nõ
detrahes.ſ.ſacerdotibꝰ.⁊ ꝓpheta
ait:labia ſacerdotis cuſtodiũt ſcien
tiã ideſt iuſticiã:⁊ legeʒ exqrunt ex
ore eius:qꝛ angelus dñi exercituuʒ
eſt. gqd igit᷑ miruʒ ſi illos veſtra pie-
tas dignet᷑ honoꝛare: ꝗbus in ſuo
eloꝗo honoꝛẽ tribuẽs eos autãge⸗
los aut deos ipſe ẽt appellatẽdeus:
Eccleſiaſtica quoqʒ hyſtoria teſta-
tur:qꝛ cũ pie memoꝛie cõſtãtino pᷣn
cipi ſcripto oblate accuſatiões ↄtra
epᷣos fuiſſent:libellos ꝗqdeʒ accuſa-
tiõis accepit:⁊ eoſdẽ ꝗ accuſati fue
rant epᷣos ↄuocãs:in eox cõſpectu
libellos quos acceꝑat icẽditꝰdicès.
Ite ⁊ inter vos cãs veſtras diſpo⸗
nite:qꝛ dignũ nõ eſt:vt nos iudice/
mus deos:ĩ qua ſnia ſibi magis ex
bumilitate quã illis aliqꝗd pᷣſtitit ex
reuerẽtia impẽſa.ante eũ ꝗppe pa-
gani iure publico pᷣncipes fuerũt:
a veruz deuz neſciẽtes deos ligne⸗
os ⁊ lapideos colebãt:⁊ tñ eoꝝ ſa-
cerdotibꝰhonoꝛẽ maximũ tribue⸗
bant.qd ergo miruʒ ſi chriſtianus
imꝑatoꝛ veri dei ſacerdotes hono
ret:dum pagani vt pꝛediximꝰ pᷣn-
cipes honorẽ impẽdere eoꝝ ſacer
dotibꝰ nouerũt:ꝗ dijs ligneis ⁊ la-
pideis ſeruiebãt hec:ergo nõ tãtuʒ
ſpecialitertq;tum generaliter ꝓ oĩ-
bus aſſerimus ſacerdotibꝰ:qm ad
hbuc neſcimus gs in terribili indicõ
dei:qualis futurus ſit.et eniʒ Pau-
lus egregius pꝛedicatoꝛ dicit. No⸗
lite ante tẽpus iudicare: quoaduſ-
q; veniat dñs ⁊ reliqua.nã ſũt mul

154

dicium qð maius eſt.nt.ix.q.ii.nullus primas.itẽ non pðt ab alio qᷓ;a ſuo pᷣla⸗
to petere iudicium anime qð eſt occultum: multo fortius nec manifeſtum.vt ðᷣ
pe.di.vi.placuit.item incõueniens iam eſſet ꝙ vnus eps iudicaret dericos alte
rius epi qð eſſe non dʒ.vt.irx.q.ij.per totum.⁊ ſic oẽs de vno epatu poſſent ſibi
alium epᷣm eligere in iudicẽ.nec renunciare põt clericus huic iuri.er de fo.cõpe.

ta que de iudicio illius hoĩes igno
rent:qꝛ foꝛtaſſe q̃ vos laudatis ille
reprehendet:⁊ q̃ͥ vos repᷣhenditis
ille laudabit.¶¶ Item ex conci., mi⸗
leuitano. B
OQua pena feriat᷑ clericus:cleri⸗
cũ ad ſecularia indicia ptrabens.
PNolitaſinaudita pᷣſũptio vſ⸗
qʒz adeo illicitis auſibꝰ aditus
patefecit:vt clerici dericos ſuo reli
cto põtiſficead iudicia publica per
trahant: ꝓide ſtatuimus:vt hoc ðᷣ
cetero nõ preſumatr᷑.ſ ꝗs boc pᷣſũ-
pſerit facer: ↄuẽtus ⁊ cãm ꝑdat:et
a cõione efficiat extraneus.
¶ Item ex cõci.carthaginẽſi.iij.
Cericus apud ciuilez iudicè in
qicari non debert.
P Zacuit vt ꝗqſꝗs epᷣoꝝ preſby
teroꝛũ ⁊ diaconorũ ſeu deri-
coruʒ cũ in eccleſia ei crimẽ fueritĩ⸗
ſentatũꝰ vel ciuilis cã fuerit cõmo⸗
ta:ſi derelicto eccleſiaſtico iudicio
publicis iudicijs purgari voluerit
Et ſi ꝓ ipſo lata fuerii ſnĩa:locũſuũ
amittat.⁊ hoc in criali actione.ĩ ci-
uili vo perdat qð euicit:ſi locũ ſuũ
obtinere maluerit:ſi qdeʒ ad eligẽ
dos iudices iniqʒ de eccleſie ↄſor

tio iudicat: q ð vniuerſa eccłiAa ma

le ſentiendo de iudicio ſeculari po
ſcit auxiliũ:cuʒ pᷣuatoꝝ ẽt cãs apo/
ſtolus ad eccleſiã deferri atqʒ ibidẽ
determiari pᷣcipiat.¶Itẽ ex eodẽ
Lericus non accuſetur niſi an-
te eccleſiaſticum indicem.
E dinerſis nordinibꝰ ecclie
PPuiẽtibus ſi quis in cãʒ crimi
nis incurrerit: ⁊ abnuerit iudiciũ ec
cleſiaſticum:debet periclitari.
¶Item conſtitutio.lxxiiij. c.i.
Qui cũ derico litigiũ habet:epi
ſcopum ipſius adeat.
J as cum clerico litigiuʒz ha⸗
bueru:ſi qdem de cã pecunia-
ria:adeat prius epᷣm cuius iudicio
clericus ſuppoſitus eſt.ille auteʒ ſi⸗
ne dãno⁊ ſine dilatione cõpetentẽ
fineʒ liti impoſiturus eſt.ſinaũt no-
lueritꝰeps liteʒ dirimere:tunc ad ci
uileʒ iudicem diſceptatio cauſe per
ueniat:vbi autẽ dirimere epᷣs vult
cãm:ſine ſcripturaꝰomnia ꝓcedãt

2 diffinitiua ſnia ab eo ſine ſcriptis

feratur.ꝙ ſi de criminali cã litigiuʒ
emerſerit:tunc competentes indi-
ces in hac ciuitate vel in pronincijs
interpellati cõſentaneum legibus
terminum cauſe imponant:ita ta-
men vt diſceptatio litis duorumꝰ
menſium ſpacium non excedat an
tis conteſtatione numerandũ. Itẽ
in criminalibus vo cauſis nunquã

ſi diligẽti. credo tñ ꝙ lʒ nõ poſ⸗
ſint renunciare expreſſe qð tũ
ſponte.i.tacite pñt ↄſentire in
alium iudicẽ.nã arbitrũ ſpon
te eligũt ⁊ iudicẽ delegatũ:alio
quin exufflatum erit priuilegiũ
clericoꝝ ꝙ clericus põt eligere
corà quo iudice velit litigare in
oſti.ſede.auẽ.habita.C.ne filiꝰ
ꝓ pfe.item multa poſſum face
re ſponte ad q̃ non poſſum me
pacto aſtringere.nã poſſum ĩſti
tuer̃ aliqueʒ heredẽ nõ tñ pacto
ad hoc me aſtringere poſſuʒ. vt
C.de pac.l.vlti.iſtẽ tacite poſſũ
renunciare foro lʒ nõ expᷣſſe ſiẽ
tacite papa renunciat ſuo pᷣuile
gio. vt.ij. q.vij.nos ſi.⁊.q.v.
mãdaſtis.ſicut tacite poſſuʒ re/
nũciare exceptioni ꝓcuratorie
militẽ ſed nõ expſſe.vt.ff. de P
cu.ſiliuſfamilias..veterani.ſi
militer tacite poſſuʒ renunciare
iuramẽto calũnie.ſed nõ expᷣſ/
ſe. C. de iura.cal.l.ii.in ſi.⁊ qð
ſponte poſſit rñdere.hẽs. iij.q.
vi.pulſatus.io.ꝗcqd dicat Jo.
hoc tene qð in laicũ nullo mõ
ↄſentit clericus.vt e de fo.cõ⸗
pe.ſi diligenti.nec in clericũ ſi⸗
ne oſenſu epi.vt er ð ſo.cõpe.
ſigniſicaſti. b.
h Lacuit.intentatũ ⁊ ſic lo
quit᷑ cum lis ſit ↄte.
i ¶ MPurgari.per hoc pʒ qð lo
quitur de reo.ſʒ qð dicit poſtea
euicit. intellige id in quo eſt
abſolutus.

k ¶ Locum.i. deponatur.

I¶Iniqʒ.ↄtumeliam enĩ facit
iudici ꝗ eo relicto vadit ad alte
rũ.nt.ff.ð arbi.litiga tores.ſi/
milit ſiꝗs rẽ deducit corã vno
iudice ⁊ ðᷣducit poſtea corã alio
pdit litẽ.C.ð aſſer.tol.l.i.in ſi.
m) E diuerſis.nihil nota⸗
tur.
n J gs.dãno. ſportulaꝝ
ad quas clerici nõ tenẽt᷑.
ut in auc.de ſan.epi.S.ſportu/
laxꝝ.col.ix. nec aduerſarij ip/
ſoꝝ teneri debẽt.C.ð fru.a liti.
expẽ.l.vlti.
o ¶Noluerit.illud nõ tenet.uł
dic noluerit.i.ñ potuerit qꝛ for
te talẽ cãz non põt audire.

p¶ Sine ſcriptura.ſine ſcripeu

ra procedit epᷣs cum iudicat in
ter ſuos clericos.ſimiliter in mo
dicis cauſis non requiritur ſcri
ptura.vt in auẽ.de man.pꝛin.
5. ſit tibi. col. iij. non obſtat. S.
ij.q.i.in primis.vbi dicitur ſen
tentia nulla que ſine ſcripto pꝛo
fertur.illud enim tantum tenet
in criminalibus ⁊ maioribus
negocijs.
q. Duorum. hoc non tenct.
vt. iij.q.uj.S.ſpacium.

v iſ

a ¶ Puniatur. nec illud tenet.
vt e de iudi.cũ nò ab homie.

b HW J clericus.arbitros.⁊ eſt

rö.qꝛ metropolitanus ñ
eſt iudex derici:vnde ſub eo nõ
dz aueniri.nec coram epᷣo dʒ cõ
ueniri:cum nõ poſſit eſſe actoꝛ ⁊
iudex.ex.de reſti.ſpo. ↄqueren
te. ⁊ e de oceſ.pꝛeben.⁊.ec.nõ
va. poſt electionẽ.in fi. gs co
get eum eligere arbitros. rãdet᷑
eps licet ſit ei ſuſpectus.vt ex ð
ap. ſcðᷣo requiris. Item in alio
caſu cogit ipᷣm eligere arbitros
.ſ. eum recuſat eum vel delega
tũ ab eo. vt. S. e. peruenit.
c ¶ Zludiat᷑.S.vi.q.ij.c.eps .
ſed ibi ſoluitur. 2
d ¶Synodi. & ſi habet ciuilis
caã z epʒ:ſolus metropolitanus
nð põt audire.vt hic.⁊.vi.q.
iiij. ſi inter foꝛie hoc nõ tenet in
maioribus cãis vel loquitur ʒ
antiqua tpa qñ ꝓ ſingulis cau
ſis fiebat ↄcilium.vt.j.e.q.iij.
c.ij. 1.c.iij. (Adde ꝙ auẽtas a
poſtoli poſita in fi. ſe.capli.legi
tur in pꝛima epiſtola ad corin.
.C. vi. .
e R clericox. S. ij. q. i. in pᷣ
f mis.in ſi.ex de iudi.at ſi.
Uis res.nec etiam actio/
Qnen pot gs cedere alij pꝰ
quã res eſt deducta in litigium.
ut. C.e.l.ij.nec valet puilegiuʒ
impetratum tpe litis.ut er de
teſti.cãm.x vi.q.vi.placuit.C.
vnde vi auctoritatẽ.C.de fun/
dis ⁊ ſaltibus rei publice li.xi.l.
ſi qua.nec res luigioſa pot de
dicari.ff.de liti.l.vlt.qui aũt rẽ
litigioſam alienat. ⁊ alienatio
nulla eſt: a preterea punitur vẽ
ditoꝛ ⁊ emptor ſi ſciuit rem liti
gioſaz. vt ex ut li.pen.ccclcſia.
C.e.l.vlt.in caſibus tiñ licite a
lienat res litigioſa.ſcex cã dotis
vel trãſactiõisuł donatiõis pp
nuptias vl ex cã legati ul diuiſ
nis reꝝ hr̃ditariaꝝ.ut.C.ð liti
gio.l.vlti.item licite alienatur
res litigioſa que puari nõ põt.
fl. fa. her.alienationes.a.ff. de
pe. be. diuus.
g ¶In liti gio. res dr litigioſa ð
cuius dñio uel quaſi cãvertitur
inter petitorẽ ⁊ poſſeſſorem vel
iudiciaria cõuentione vel pꝛeci
bus principi oblatis ⁊ per eũ ad

uerſario cognitis.ut in auẽ.de

lit. in pꝛin. col. ir.
h ¶. Erigere. hoc intellige cum

poſſeſſoꝛ eſt ſuſpectus: alias

poſſeſſor ſemper vritur fructibꝰ
pendende lite.ut.xvi.q.iiij.vo
lumus ex vt lite.pen.a memo
ria.

4 Nod vero. et eſt

certum quod ſic.
S.eo.inolita.
k Ed ponatur ꝙ.
pic queritur an il⸗

le ſit dignus depo

ſitione qui excõicatus vel ſuſpẽ
ſus celebrat.⁊ certe ſic. vt. . e.

ſine ſcriptura ꝓcedere dʒ.nõ auteʒ
aliter puniat clericus niſi obnoxiꝰ
repertus ſacerdotio nudatꝰ fuerit
ab epiſcopo ſuo vel clericatus ho-
nore. Si autem crimen eccleſiaſti
cum eſt:tanc ᷣm canones ab epiſco
po ſuo cauſe examinatio ⁊ pena ꝓ⸗
cedant:nullã cõmunionẽ alijs iudi
cibus in hmõi caſibus habentibꝰ.
¶Item ex concilio chalcedonenſi.
¶ Tlericus aduerſus clericum ne
gocium habens: ſecularia iudicia
non exerceat.
B dericꝰ vaduerſus clericũ hʒ
negociux nõ reliquat ſuũ epᷣʒ
ad ſecularia iudicia nõ concurrat
ſed pꝛius negocium agitetur apud
propꝛium epᷣm: vel certe ſi fuerit
negocium ipſius epi apð arbitros
exvtraqʒ pte electos audiat negoci
um.ſi ꝗs vo ↄtra h̊ fecerit:canonũ
coꝛrectionibꝰſubiaceat.⁊ ſi clertcus
aduerſus ſuũ vel alium epiſcopuʒ
habeat cãm.apð audientiã ſynodiꝰ
ꝓuincie conquerat᷑ ſi vo ↄtra ipſiꝰ
ꝓuincie metropolitanũ epʒʒ eps ſi-
ne clericꝰhabeat ↄtrouerſia: ꝓꝑgant
ad ipſiꝰdioceſis pᷣmates: aut certe
ad ↄſtãtiopolitãe regie ciuitatis ſe-
dẽ vt eorũ ibi negociũ terminetur.

tẽ ex ↄci.agatenni. Palea.
Lericum nullus pᷣſumat apð

ſecularem iudicem epiſcopo
nõ ꝑmittente pulſare:ſed ſi pulſatꝰ
fuerit nõ reſpõdeat:nec proponat:
nec audeat crimiale negociũ iudi-
cio ſeculari pꝛeponere. Ex his
omnibus datur intelligi ꝙ dericus
ad publica indicia nec in eimili neci.
iminali cauſa eſt pꝛoducẽdus:ni
ſi foꝛte ciuileʒ cam epiſcopus deci⸗
dere noluerit:vel in criminali cau⸗
ſa non ſui honoꝛis cingulo eum de
nudauerit. Illud autem quod ĩ epi
ſtola clementis dictuʒ eſt:nõ cogni
toꝛẽ ſecularium iudicioꝛuʒ te vult
deus eſſe:ex epiſcopalivnctione in
telligenduʒ eſt. Mon eniʒ in epiſco
puʒ vngitur:vt cognitoꝛ ſeculariũ
iudicioꝛum reſideat:ſed vt pꝛocu-
ratoꝛ animarum ⁊ diſtributoꝛ ſpi/
ritualiũ exiſtat.pꝛohibetur ergo ſe⸗
cularibus negocijs occupari: non
ad tẽpus ſequeſter fieri: vel ſecula-
ria iudicia nõ ð rebus ſecularibus:
ſed ſeculariũ viroꝛũ ĩtelligẽda ſũt.
Judicia de rebus ſecularibꝰ ſecula
ria appellant᷑: iuxta illud apoſtoli.
Secularia igitur iudicia ſi habue-
ritis ↄtẽptibiles ꝗ ſunt ĩ eccleſia cõ-
ſtituite:iudicia vo ſeculariũ ſecula-
ria appellant᷑:iuxta illud apoſtoliĩ
epiſtola Clemẽetis: qð ex ſubſequẽ
tibus datur intelligi cum dicit᷑:hec
opera que tibi minus cõgruere di⸗
ximus exhibeant ſibi innicẽ vacan

tes laici. ꝓhibẽtur ergo derici a co

gnitione negocioꝛũ ſeculariũ viro
rum nõ ſeculariũ cauſarũ.negocia
abpe clericoꝝ ſiue crimialia ſiue ci-
uilia fuerint.nõ niſi apud eccleſiaſti

cum indicẽ ventilãda ſunt. C Añ
Hadrianus papa ait.
Nõ niſi ĩ foꝛo ſuo audiat᷑ clłicꝰ.

O! Lericus ſiue laicus ſi crimine

aut lite pulſatꝰfuerit: nõ alibi
uã in foꝛo ſuo/ꝓuocatꝰ audiatur.
dem.
Neadericoꝝtcã hmõi ſoꝛma ſ
uetur:vt nequaq; eoꝛũ ſnĩiaa
ſi indice dicta ↄſtrigat. Res ve⸗
ro in litigio poſita aũ legitimuʒ co/
gnitiõis euentũ iĩ nullã dʒ oino traſ
ferri perſonã. Ande Gelaſius
apa quingeſio epiſcopo.
En nullam traſferatur perſonã
res in litigio poſita ante cognitiõis
euentum.
UVia res in litigioꝰ poſita:in
ullam tranſferri poteſt om
nino perſonam:donec legitime co
gnitionis euentn:cui potius debea
tur iudiciaria diſceptatione poſſit
agnoſci:ex eadem re quiſpiaʒ nõ ſi
natur exigere penſiones:ſed in eo
dem ſtatu re eadez poſita in quovi
detur ſicut dictum eſt:ante cõſtitu⸗/
tam litẽ quiſquis ſibi putat ꝗppiaʒ
poſſe cõpetere veridico pulſet exa
mine:pꝛeiudicijs oĩbus ĩde ſubmo
tis. . (II.
Vod vero cul-
pa illa ſuſpẽſiõe
digna ſit: ex ca⸗
pitulo illo mile⸗
uitani cõcilij lig
do cõſtat.ſi eniʒ
cõione pᷣuãdus
eſt: ꝗ clericnʒ ad
cinilem indicẽ crediderit ꝓtrahen-
dum:multo magis ſuſpenſione di
gnus eſt: qui ſui epᷣi indiciũ iterpel-
lantem ad indiciuʒ ſeculare pertra

here non dubitauit.
£OW △ III.

Ed ponaturqy

hec culpa ſuſpẽ
ſiõe digna non
fuerit: queritur
vtrum ſit depo⸗
nẽdus:q officiũ
cõtra pꝛobibitõ
nem epi celebꝛa
re auſus eſt:ſed ; ſnĩa epi ſine iu⸗
ſta ſiue iniuſta fuerit: timenda ſu:
Gregꝛius teſtaturoicens. .
Bmende eſt ſententia paſtoꝛis
Ententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſi
ue iiuſta fuerit: timenda eſt.
Item ex concilio antiocheno.
A ſuo epiſcopo excõicatꝰ:non
eſt ab alio recipiendus.

B Jquis a ꝓpꝛio epo excõicatꝰ

eſt nec eũ pꝛins ab alijs debe
re ſuſcipi:niſi aut a ſuo fuerit rece/
ptus epo:aut cõcilio facto epᷣis oc
currat ⁊ reſpõdeat:a ſynodo ſatiſ⸗
fecerit qð ſtatueritꝰſub alia euʒ ſnia
recipi.qð ⁊ circa laicos ⁊ pꝛeſbyte/
ros ⁊ diacones:⁊ omnes ꝗ in dero
ſunt cõuenit obſeruari.¶C Iẽ Ni⸗
colaus ad lotharium regem.

ä

ſiquis pᷣſbyter.a er ð cle.
er. mi. fraternitati. niſt diſ ꝗ
penſet cum eo. ut. lriij. vw.

di.ſalonitane/ magiſter

tim ꝓſequit᷑ aliam qönem
ſ.vtx ſnĩa teneat ſiue iu

ſta ſine iniuſta. Tribus
aũt modis dr̃ ſnia iuſta
vel iniuſta. vt. . e. S. ſi
.ſ. ex aĩo cum malo uel
bono zelo ſententiat: ex
cã.ſ.cũ certa cauſa ſubeſt
vel nõ ſubeſt. ex ordine
cum ſeruatur vel permit
tit ordo iuris item ſnĩa

alia eſt ↄdẽnationis:alia

excðicatiðis: alia ſuſpen
ſionis:alia pꝛecepti.q̃ tñ
ipꝛoprie dicit᷑ ſnia. ſnĩa
ↄdẽnationis ſemper te⸗
net niſi ſit ĩiuſta ex ordle

vt. ij. q. vi. diffinitiua e
alias ſemper tenet niſi⸗

ſentia excõicationis ordi
nem requirit ⁊ ẽt cae co⸗
gnitionem. vt.ij. q.i. ne
mo eps er de ap.repꝛehẽ
ſibilis. e de ſen. ex. ſacro
ſiue tñ fit ĩiuſta vel ex aio

vel ex ordine ſemper tʒ.

vt. .e. ſi epᷣs.forte nec re
leuat᷑ ꝑ appellatðõem niſi
quo ad cognitionẽ.ex de
ſen.ex.p tuaſ.ſnĩa ãt mã

dati uel pᷣcepti nõligat

niſi id qð precipit᷑ ſpectet
ad offm̃ pᷣcipientis. vij.
q.i.frater noſter· primo
autem pꝛobat. G. vſq;
ad,/ 5. pꝛemiſſis. ꝙ ſnie
epᷣi ẽt iniuſte ſit parendũ
deinde probat eã ñi ligar
ÆM Ententia. timenda
DEẽniſi in duobus ca
ſibus. ſ.cũ ſnĩa eſt poſt
appellationẽ lata cũ ↄti/
net intollerabilem errorẽ
er de ſen.ex.per tuas.ter

tium caſuʒ apponũt qda

cuʒ ꝓ indebitis exactioni
bus aligs ercðicat᷑.vt et
de exceſ.prela.cum ad
E ballſs, 5
m quis ab alijs.
S militer qui ſuſpen
ſus eſt ab vno ſuſpenſus
eſt q;tum ad omnes vt.
vij.q.i.ſi quis preſbyter
⁊.iiij.q.v.quiſquis.
n ¶Concilio. hodie ſol?ꝰ
metropolitanus cogno/
ſcit de cauſa excommuni
cationis.vt extra de ſen.

ex.per tnas.
* Quod ſtatuerit .ſ.
ſynodus.

8 n

n
appelletur ab ea/ itez ſen⸗ 4.,

7

ſemept
na .
o u/
lleno ei
Adelzaut
luurprime
tionem ab
onehan
ſolnereve
ſolvendan
Plauitev
.per du
lukade
iurachzr
dum.
ler. tn
potentrat
deofftoꝛ.
ſiif noen
(aliomsen
ſtimport
Uhiuſanz
luunnn ad e
deap. olich
lconuerioe
adeumarie
aimars
elereumte
ſobendtenn
enhznon
Aüpenoren
un in nora
ne
ſid. han
5Qaule

ſuſpenſus
Mntefnsm

nisſnhent
fioſreroie
l Dfintin
lper kner nide
roben ſezſene
Ganins
rhnachec⸗

Nit
ſdeſneniind
tiuttmigi⸗
ine ſenpert,
lepshnenete
Gplgdenni
gitanicide
uusſiucnna
d behitbige
Göprengtſhe
fiichiens
Uer ottrtpnne
h Pobat Or
niſſs Yfie
Mluſeſteparni
eprcban ejilgt
Enemtig innt
fniſtin cbnsd
ſeai ſinck o
Ntonelaucil
Nemulenenot⸗
lr pertns,ie
ninponitge⸗
Cbiis endont
Perheit. ih
Dräln un
Gn.
guswaſſef

pfiteraeiigen

ivpoſoben⸗
amadonner.
nem ſon
. gniant.
Alnti
dvolinnwsche,
anſacnonnn
is. tennmdel
nas.
uod Kannnt
ls.

1J.xxv.q.i. nulli

8 LDFerione vnniin-
fa

8.
b C Suos. ergo in cã de

nunciationis idem po⸗
teſt eſſe iudex accnſator ⁊
teſtis.extra de ſimo.licet
item eſt hic ar. ꝙ euange
lica ãmonitio non ſoluʒ
hʒ locum in occultis ſed
etiam in manifeſtis.ij. q
i. ſi veerl HS
c NJepiſcopus. iracũ
12 dus.i.vt ex aĩo ſit ĩ
luſta.
q ¶ Lito.i.non ſerua to.
ordine iuris.
e Et aſpere.ꝙ non ad
rcauſa.
f¶ Voteſtatem. aucto
nitate huius canonis.
9 ¶Interpellet. m bec
iura qu libet excõicatus.
audiebatur qui volebat
ſe pꝛobare iniuſte excõica
lum.hodie ſecus niſi ſit
poſt appellationeʒ excõi/
catus:vel niſi dicat erro
rem expreſſum in ſnia ut
extra.e.ſi.per tuas.ſi ꝗs
ergo ↄqueritur metropo
litano de iniuſta excmu
nicatione.aut appellauit
ad euʒ:aut non. ſi appel-
lanit pꝛimo pꝛeſtabit cau
tionem abſoluendus ꝙ
ſtabit iuri.deinde in opti
one hbʒ an velit eum ab⸗/
ſoluere vel remittere ab⸗
ſoluendum ei a quo ap/
pellauit.vt extra de ſen.
erx. per tuas ſi non appel
lauit ad eum pᷣm puora
iura dʒ remittere abſoluẽ
dum. ⁊ ille noluerit abſo
uer̃: tunc metropolitanꝰ
poterit abſoluer.ut extra
deoff:.oꝛ.ad repꝛimendã
ſi tñ viderit ſnĩiam erxcði
cationis euidenter iniu/
ſtam poteſt pꝛonunciare
iniuſtam lʒ non ſit appel
latum ad eum:ut extra
de ap.ſollicitudinem. itẽ
econuerſo ſi eſt appellatũ
ad eum ⁊ viderit iuſtam
eſſe cãm excõicationis te
netur eum remittere ab⸗
ſoluenduʒ:ut extra deſẽ.
ex.per tuas in fine.hodie
autem lʒ non appelletur
ad ſuperiorem ſi tñ eſt pi

cnluʒ in mora poteſt eũ

ſtatim abſoluere vt e. e.
ſacro.
b quiſ coꝛectus.i.
uſpenſus vel excoõ
municatus minori excòi

XI

Excõicationis meretur ſniaʒ ꝗ
excõſcatis cõmnnicat. .
Ercipne gualdrade pellicis
tue ⁊ dudũ a te repndiate cõ⸗
munionẽ declina.excõicata eſt enis

⁊2 vſqʒ ad pꝛeſentiã noſtrã ab om/

ni cõtubernio chꝛiſtianoꝛũ ſeqſtra-
ta.quãoꝛbẽ cauẽdũ eſt:ne cũ ea pa-
ri mucrone percellaris ſnie:ac pꝛo
vnius muliercule paſſione vinctus
⁊ obligatus ad perbenne trabaris
exitiũ.deterius ꝗppe in populis pᷣ-
lati delinquũt:ac per hoc ipᷣi crude
liꝰ quã ceteri puniũturꝰ: vt ait bea

tus Gregoꝛius:ſcire pᷣlati debẽt ꝙq;

ſi ꝑuerſa vnqᷓ; ꝑpetrant:tot moꝛti⸗
bus digni ſunt:quot ad ſubditos
ſuos perditiõis exẽpla tranſmittũt
vñ neceſſe eſt:vt tanto ſe cautius a
culpa cnſtodiãt:quãto ꝑ pꝛana q̃ fa
ciunt nõ ſoli moꝛiunt᷑.⁊ infra.cete
ruʒ pᷣcane ne qñ nobis ſᷣm dñi pᷣce
ptũ duos?aut tres teſtes adhibea⸗
mus:imo vo hoc ſancte ecdeſie di⸗
camus:⁊ qð nõ optamꝰ de cetero
facias cũctis ſicut ethnicus ⁊ publi⸗
canus. ¶ Item ex cõcilio ſardicẽſi
capitulo.xvij. Ge eodem.
Jepᷣſ foꝛte iracũdus q eẽ nõ
B debet citoꝰ aſpere cõmouer
aduerſus pꝛeſbyterũ ſiue diaconeʒ
2 eum de eccleſia exterminare vo⸗
luerit:pꝛouidendũ eſt:ne innocens
damnet aut perdat cõioneʒ.⁊ ideo
bʒ poteſtateʒſis qui eſt abiectus vt
epᷣos finitimos interpelletꝰ:⁊ cau-
ſa eius andiat᷑ ac diligẽtius ꝑtracte
tur. Ale vo epᷣs ꝗ inſte vł iniuſte eũ
abiecit:patiẽter accipiat vt negociũ
diſcutiat᷑:vel ꝓbet᷑ eius ſnia a plu-
rimis vel emendetur:tamẽ pᷣnſqᷓ;
omia diligẽter ac ſideliter examien
tur:eum ꝗ fnerat cõmnnione pᷣua-
tus:añ cognitionẽ nullus dʒ pꝛeſn/
mere vt cõione ſociet. ¶ Nteʒz ex cõ
cilio cathaginenſi. SBeeodgem.
Igs pᷣſbyter abepiſcopo ſuo
coꝛrectusꝰ fuerit dʒ vtiq; apð
vicinos epᷣos conqueri:vt ab ipſis
eiꝰ cꝗ poſſit audiri:⁊ per ipſos ſuo
epᷣo reconciliari:quod ſi nõ fecerit:
ſed ſuperbia:qð abſit: inflatꝰ ſecer
nẽdũ ſe ab epiſcopi ſui cõjone duxe
rit:ac ſeparatim cũ aligbus ſciſma
faciens ſacriſiciũ deo obtulerit:ana
ihematiʒet᷑ ⁊ nibilominꝰ locũ amit
tat. At ſi qrimoniã iuſtaʒ habuerit
aduerſus epᷣm ingrendũ ẽ.¶ Iteʒ
ex concilio antiocheno.
WSebis qm vanmnma ſynodo
ſacra miniſteria contingunt.
B32 quis epiſcopus damnatur
a ſynodo:vel ſi pꝛeſbyter aut
diaconus a ſuo epᷣo:⁊ auſñi fuerint
aliquid de miniſterio ſacro contin-
gere:ſine epiſcopus iuxta pꝛecedẽ-
tem conſuetudinem:ſine pꝛeſbyter
ſiue diaconus nullo modo licet ei:
nec in aliaſynodo ſpem reſtitutio-
nis aut locum ſatiſfactionis habe⸗
re:ſed ⁊ cõicantes ei omnes abij⸗

pnps ſynodia reliquis epiſcopis de

OQ II 155
ci de ecdeſia opoꝛtet:⁊ maximeſſ catione. & patʒ per id qð ſequi
tur anathematizetur.

poſtq; didicerint aduerſus memo

ratos ꝓlatam fuiſſe ſnĩiam eiſdem OSα I quit nec in alia. ergo epi

non pñt diſpenſare cum ta
libus qui poſt excmunicationẽ
celebrant.cum nec concilium h̊

cõmunicare tentauerint.
¶WNem ex concilio Mar.pa.
Sine ſpe ſit recociliationis:gꝗ ex
cõmunicatis cõicare pꝛeſumit. elhl.ſic. vii.q.i. ſigs pᷣſbyter.
Iquis epiſcopus in concilio ¶ Warime.i.im. ſic.rij. di.
excõmunicatus fuerit:ſiuepꝛe ilud.xxviij. di. peruenit. xvi. q.

ſoyter aut diaconus a ſuo epiſco-/ 120 ae r iſt ceni
po:a poſt excommunicationem p- Oſci quicmunicant crcdica

to in diuinis officijs.pari excõ/⸗
municatione ligentur. vt extra
de ſen. ex.ſigniſicanit.

ſumpſerit:ſiue epiſcopus ille aut pᷣ
ſbyter aut diaconus facere oblatio
nem vel matutinum vel veſperti⸗ me ſer onnſteg l mamulat
num ſacrificinʒ quaſt in officio ſno cali.nec ſimile.s.xvij.di.nec li
agere ſicut pꝛius non liceat ei:neciĩ l acliir H
alio conſilio ſpem reconciliationiis · iWilopiſi. minis. eg
⸗ „ 9 ₰ 4 *
babere:nec vltra reconciliari:ſedi Adpꝛo minorions cauſis nõ
etiaʒ eos qui ei cõicauerunt omneseſt quis ercõmuntcandus ꝙ ve
ab eccleſia reſpui:maxime eos qui mumeſt. vt. . e. nullus. ſed ↄ nõ
ſciebant eum eſſe deiectum ſi antẽ e R onannri en luis
permanſit turbans ⁊ concitansec er go ſinechimen i annmn
deſiam per foꝛinſecaʒ botenatem aue paruum nunqᷓ eſt excõican
opoꝛet eum ſicut ſeditionarinʒ ab qus aliquis niſi ſit contumar-.
omni plebe expelli. ad hoc dicunt quidam ꝙ ab ho
¶ Item ex concilio Agathenſi. mine non ſit aliquis ercõmuni
De epicopis qui mnocetes aur moweebeneerl dn diih. 5
minimiscauſi culpabiles excom- quis ſnagente Por non eſt verũ
GG Piſcopi ſi ſacerdotali mode undanmaneagprann.
ratione poſtpoſita: inncocen- mine. vt exira de ver. ſig. er p⸗
tes ant minimis cauſis culpabiles te.io.ſ certe illa decre.dicit ꝙ;
excõmunicare pꝛeſumpſerint: aut pꝛo offenſa ſit aliquis excömn⸗
ad gratiam baptiſmatis feſtinãätes nicandus cum non vuit ſatiſſa
foꝛtaſſe recipere noluerint:a vici/ cere. x ita pꝛo contumnacia: qte
nis epiſcopis eiuſdem pꝛouicie lit
teris moneantur:⁊ ſi parere nolue/

alia diſtinctio eſt melior.h.
o ¶. Peccatum. ar. ꝙ citiꝰ mo
rint commnnio illis vſq; ad tem-⸗

ritur quis ꝑꝑ peccatum. vt.xij.
q.ij.c:i.⁊ tollit deus malos de
medio ne peccatum eorum au/
negetur:ne foꝛte per excõmunica- geatl lril . ilf.ta ⸗ maicta.
. 0 „— . . W
tionis peccatum excõmunicati lon rum immunet iutellectum ori
go tempoꝛe moꝛte pꝛeueniantur. de pe. di.iiij.ſi er bono.
C J tem ex cõcilio Apbricano. p Daseruk, neglerm. Nidenn
De bis ꝗ tempoꝛe iue excolca⸗ ergo ꝙ pro negligentia
tionis cõmunicare pꝛeſumnnt. aliquis ercommunicatur: ſicut
Zacuit vniuerſo cõcilio:vt pro negligentia aliquis deponi
Herxcõmunicatus fuerit pꝛo ſno tur.v.lxxxi.di.dictum eſt.

neglectuꝰ: ſine epiſcopus quilibet L elan rrin
ſiue clericus ⁊ iempoꝛe ſue excom· gquimale iudcat. vt diri.ij. qł
municationis ante audientiam cõi vi.hoc ctiam.

care pꝛeſumpſerit:ipſe in ſe dãna-
tionis ſniam iudiceiur pꝛotuliſſe.
¶Item Nicolaus papa.
Seponatur epicopi qui excõi-
catis cõmunicant.
Eugualdum dtreuerenſem ?
pꝛimatem belgice pꝛouicie ⁊
guntarium agrippine colonie ar⸗
chiepiſcopos nunc coꝛam nobis et
ſancta ſynodo ſub geſtoꝛuʒ inſinua
tione:qualiter cauſam lotharij re-
gis ĩ duarum mulieruʒ eins teber⸗/
ge ſcilicet ⁊ gnaldrade recognoue/
rint ⁊ indicauerint:ſcriptum ſuper
hoc pꝛopꝛijs manibus roboꝛatum
offerentes:nihilq; ſe plus vel mi/
nus:ant aliter egiſſe oꝛe ꝓpꝛio mul
tis coꝛam poſitis teſtibus affirman
tes:⁊ ſniam quam a ſede apoſtoli⸗
ca in engeltrudam vxoꝛeʒ boſonis
ſanctiſſimus fratrer noſter medio-⸗

poſſit.ar..ii.q.v.qua de cau/

N 8§

ſaprſy

4

Cauſa

lẽtiſſimus.l.di.in capite.ſi ergo quis ſit ercſcatus ſemp a ſuo excöᷣicatore

a Ntilitates. qðᷣ nulli prohiberur. vt. iſij. q. vi. omnibus. .
b O05 autẽ. pᷣncipes.ergo imperatores ſubſunt ep is ⁊ ab eis pñt excöicari. xcvi
qi. duo. mitius tñ cuʒ eis agendum eſt qꝙ; cum oↄlijs.vt rii.q.ii.de rebus.⁊

.

ſi in pluribus epᷣatibus bʒ imperatoxr domicilium:quilibet põt excõmunicare.ff.

ad muni.aſfumptio.
c quis cõmendandi.nam
alioꝝ honores alijs nõ de
bet eẽ occaſio nocendi.vt.C. de
ſta.⁊ ima.l.vlt. nec aliquis vʒ
ulud appeter ꝑ qð honoꝛ alioꝝ
minuat᷑.vt.xcix.di.nullus. nec
tibi debes ↄſulere cũ alterius in
iuria.xxij.q.ij.pꝛimũ.necaliqd
facias in domo tna qð vicino
noceat.ut.ſff.de reg.iur.domũ
ſi tñ facias aliqd eo ꝓpoſito ut
tibi proſit:lʒ alij noceat non pec
cas.arg.ff.de aq̃ plu.ar.l.i.ꝭ.
Ddeniqʒ.ff.de dã.infec.fluminuʒ
§. At. 7. 1. ſe.

d ¶EZld deſoꝛmationem. C. de

7ima. l. vlt.
e ¶ Yten um.i.multotiens.
1 Bſit.ſiniſtruʒ hoc eſt ve
rũ ĩ his que pñt trahi ad
bonum ⁊ ad malũ:vbi ſemper
in meliorem partẽ eſt interpᷣtan
dũ.vt.xli.di.c.i.⁊ ex de reg.iu.
eſtote. ſi ergo clericus amplecti
tur mulierez interptabit y ca be
nedicendi eàò Hoeank. vt. xcvi.
di.in ſcripturis.iñ qñqʒ canon
ſols abmationez iterhraͤkin 5
terioꝛẽ ptẽ vt. xxvij.q.i.nec aliq̃ᷓ
g Aut gladio.hic hẽs ꝙ ino
bedientia capite puniebatur.
hodie repelleret a ꝓmotiõe.lii
ij.di.multos:non tñ qlibet ino
bedientia capite puniebat᷑:ſʒ ſo
la illa que ſciſma inducebat. vt
vij. q.i.deniq; in fi.⁊ de hoc no
taui.iiij.q.i.in prin.
(Aadde ꝙ ita ut dieit tex. legit
Deuteronomij.c.xvij.⁊.xxi.
b Demonum. hoc olim ſie/
bat ad litteraʒ.hodie tñ ſathane
tradit᷑ vt citius ↄuertatur.ut.j.
c.audi.in prin. ⁊.c.oĩs xpᷣanꝰ.
1 Zimuͤnitus iſte ab hoec lo⸗
o incipittractare de dupli
ci excõicatione/⁊ no.ꝙ q̃dazʒ ex

CcCvicatio eſt ſimpler ſiue mi⸗
nor qᷓ ſit a ſacr̃is. ⁊ ab ingreſſu

eccleſie.alia ſolẽnis que pꝛopꝛie
dr anathema q̃ ſeparatẽt acõio
ne fidelium.de vtraqʒ iſtarum
hẽs.iij.q.iiij.engeltrudã.ma⸗
ior excõicatio imponit᷑uelp ma

iori crimine nel ꝓ ↄtumacia mi
nor infligitur ꝓ quolibet morta

li.vt.j.e.audi.⁊ impðit᷑ ſiue pe
nitẽti ſine non penitenti:uel a ſe
ipſo vel a ſuo ſacerdote loco pe
ne penitẽs. tñ melius ſacit ſi au
ctoritate ſacerdotis abſtinet a ſa
cf̃is.vt de pe.di.i.in actione.ĩ⸗
pemtenti ĩponit᷑ qñqʒ a deo.ſ.
qñ eſt in mortali peccato.tũc.n.
itũ ad eũ pᷣuatus eſt ſatr̃is. vt
.jJ.e.audi.qñq; a ſeipſo ⁊ male
.ſ.cum non vult penitere ⁊ ceſ/
ſat a ſacfis:qꝛ hoc ſibi putat ſu
ſicere ad penã ſine pnia.vt de
pe.di.i.ſunt qui arbitrantur.ſʒ
ſi non putat ſibi ſufficere ſed ab
ſtinet: qꝛ putat ſe indignũ bene
facit. vt de le. di.ij. qui ſcelera
te.qñq; infligitur a ſacerdote lo
co pene cũ vult penitere/qñqʒ a
canone.iſ.cũ ꝗs cõicat excõica/
to.in his duobus caſibus ẽ ne
ceſſaria recõciliatio.vt.j.e.excel

7

lanenſis archiepiſcopus Thado⸗
ceteri coepᷣi noſtri petiuerũt emitte
dã:a nos diuino ſuccẽſi ʒelo ſõ ana
thematis atteſtatione canonice ꝓ⸗
tuleramꝰ:publice ſe viua voce vio
laſſe cõfitentes:in abus omnibus

inuenimus eos apoſtolicas atqʒ; ca

nonicas ſanctiões ĩ pluribus exceſ
ſiſſe:⁊ egtatis noꝛma negter teme-
raſſe:ab omni iudicamꝰ ſacerdo-
tij officio manere penitꝰ alienos.⁊?
ideo ſãcti ſpiritꝰindicio ⁊ beati pe-
tri per nos auctoꝛitate epatus exu-
tos regimine cõſiſtere diffinientes.
pdictis aũt depoſitis licentiã cõce-
dimus eccleſiã ingrediẽdi ⁊ cõican
di ſicut laici ⁊ loquedi ſuas vtilita-
tes:nõ aũt turbas cõcitãdi vel ſcã
dalũ ſollicitã di illis tribuimꝰ facul-
tatẽ.q;tum aũt ad epale miniſteriũ
ſpãliter ꝑtinet:etiã nulla eis ſit licẽ
tia Fringedi ſicg nos legne E.
ags der ſe gt 36 0 e
epiſcopis infames efficiantur.
B J autem vobis epis nõ obe⸗
Adierint oẽs pᷣſbyteri ⁊ reliꝗ cle
rici oẽſq; pᷣncipes?ꝰtã maioꝛis oꝛdi
nis qᷓ inferioꝛis atq; reliꝗ populi:
nõ ſolũ infameſ:ſed etiã extoꝛres a
regno dei ⁊ ↄſoꝛtio ſideliũ:⁊ a limi
ibus ſancte dei ecckłie alieni erunt.
