liaritate fouere ſed diſcat ſe potius
vltione cõpꝛimere:⁊ ꝗ receptus eſt
Diſcat lachr ymis peccata diluere:ñ
iniquitatẽ imundicijs cumulare.
Ntem paſcalis papa.
CKiros bõi teſtimomj ſemg epi⸗
ſcopi ſecum habeant.

PDiſcopi lectioni ? oꝛatiõi va

cent:⁊ ſemꝑ ſecũ preſbyteros
⁊ diacones aut alios boni teſtimo-
nij clericos habeant:vt ſcdðᷣm apo-
ſtoluʒ ⁊ ſanctoruʒ patrum inſtituta

poſſint irreprehenſibiles inneniri.

Item Joãnes baptiſta cũ duce⸗
ret heremiticã vitam:ſcribas ⁊ ſa-
cerdotes ⁊ leuitas indeorũ ad ſe ue
nientes:aſpera increpatione redar
gnit. ¶ Iteʒ ex canonibus diffinit.
Ali ſacerdotes accuſare poſſunt:ꝗ
ad eundeʒ gradũ cõſcendere valẽt
Cum ergo monachiad ſacerdotij
gradũ laudabiliter pertingere va-
leant:patet qð ⁊ ipſi ſacerdotes li-
bere accuſare poſſunt.

Eaccuſatiõe s vero
qualiter ſieri valeat:
d in canonibus aperte
decernit᷑. ¶Ait eni
Laalixtus papa.
CAccuſatio ſemꝑ ſiat in ſcriptis.

vroreʒ iure mariti.iiij.q.iiij.ꝭ.ſi maritꝰ.C.de adul.qᷓuis.⁊.l.iure.io.ᷣ

falſum ẽ ſm ius canonicũ.
denũciat crimẽ alicuius.C.

ut. e ð ꝓcu.tue fraternitatis. Itẽ qñ officin⸗
enüciate 1 C. de accu. ea que.iiij.q.iiij.S.aliquaãdo. b. Et
cñ crimẽ in modũ exeeptionis poni᷑ ̃m ꝙ diſtinguit᷑ exira de accu.ſuper

his/ Muũc uidẽdũ quid iuris ſit circa ſingulos modos agendi.denũciatio
nẽ pᷣceget admonitio.alias remouet᷑ denunciãs a denũciatione.ut e ð ac
cu. ſup his ⁊.c.ſi ꝗs epᷣs.⁊.ij.q.vij.accuſatio.⁊.c.ſi qs erga/ Itẽ crimio
ſi infames inimici:poſſunt a denũciatiõe repelli.ut.iij.q.vij.ꝗ ſine pecca
o. .c.poſtulatꝰ.⁊.xxxv.q.vi.epᷣs in ſynodo.⁊ er de teſi.cog.preterea.
ey de accu.cũ oporteat.⁊ dictũ eſt.s.e.q.i.ſi pe.cauerit.⁊ extra.e.quali⸗

VIII

1 2 1

ter· Mena ſic ↄuicti modica ẽ:qꝛ dʒ penitere de crimine.⁊ credo eũ nõ eſſe remo
uendũ ab oꝛdine uel dignitate:niſi delicti qlitas aliud reꝗrat:ut in ſimonia: ſeu
ſcãdalũ inde oꝛiret᷑.extra de no.ope.nun.c.cum ex iniunctoſſi aũt in modũ inꝗ-
ſitionis ſiłr inſcriptio non ẽ neceſſaria ⁊ põt ꝓcedi ſine ipſo ꝗ ĩpe:rauit ĩqſitionẽ
ſicut ⁊ cũ ipſo.ſj ſama dʒ pcedere nõ ſemel ſʒ ſepius ⁊ apud bonos ⁊ graues. vt

Ccuſatoꝛũ perſone nunqᷓ; re
cipiant᷑ ſine ſcripio necꝰabſen
te eo queʒ accuſare voluerit:ꝗbuſſi
bet accuſare permittit᷑ codi.li.iiij.
ti. de probationibus.
B Ciãt cuncti accuſatores eã reʒ
ſe öbere iferre ĩ publicã notio
nẽ:q̃ munita ſit teſtibꝰ idoneis:vel

inſtruca aꝑtiſſimis documẽtis: vł

idicijs ad ꝓbationẽ idõeis:vl idu
bitatis ⁊ luce clarioꝛibus expedita.

¶ Item Euticianus papa.

¶Accuſatõ ſemꝑ dʒ ſieri i ſcriptis
AViſꝗslille eſt ꝗ crimẽ intẽdit
. in iudicium veniat nomẽ rei
indicet:vinculũ inſcriptionis arri
piat:cuſtodie ſimilitudineʒ:habita

tamen dignitatis eſtimatione pa-

tiatur:nec ipunitã ſibi nouerit licen
tiã mẽtiendi:cũ calũniãtes ad vidi
ccam poſcat ſimilitudoꝰſupplicij.
Qui vo ad ſortilegos magoſqʒ cõ
currũt nullatenus ad accuſationeʒ
ſunt admittẽdi.¶ Itẽ Sixtus pa-
pa. Be eodem.
Vi crimẽ obijcit:ſcribat ſe p⸗
batuxꝝ:⁊ ꝗ ñ ꝓbauerit qð ob⸗
iecit penã:quã intulerit ipſe patiat᷑.
Sed Stephanus papa ↄtra vr
ſcribere dicẽs. .
PDP Er ſcripta nulliꝰaccuſatio ſu⸗
ſcipiat᷑:ſed ꝓpria voce ſi legi-
tima ⁊ cõdigna accuſatoris ꝑſona
fuerit pᷣſente videlicet eo quẽ accu-
ſare ðſiderat:qꝛ nullus abñsꝰ accu-
ſare põt nec ab aliquo accuſari. Sʒ
calixtꝰpapa pᷣcepit vt accuſator pñ-
te eo quẽ accuſat ĩ ſcriptis iudici ac-
cuſationẽ offerat:⁊ ꝓpria voce lit-
teras ſue accuſationis legat.Sthe⸗
phanꝰaũt ꝓhibet ne abñs aliquẽ ꝑ
epiſtolaʒ accuſare audeat.¶.Que
vo ſit forma accuſatiõis:ꝗs modꝰ⸗
cõcipiẽdoꝝ libelloꝝ:paulus ĩ dige
ſtorũ libro ðᷣ publicis iudicijs ⁊ ti.ð
accuſatiõibꝰ ⁊ inſcriptiõibꝰ: oñdit
dicẽs. ¶Libellox inſcriptiõis ↄce
ptio talis ẽ. Cõſul ⁊ dies apud ulũ
pretorẽ vel cõſulẽ:lucius ticius ꝓ/
feſſus ẽ ſe meuiã lege iulia ð adulte
rijs ream deferre:q dicat eam cuʒ
gaio ſeioin ciuitate illa in domo il
lius in menſe illo cõſulibus illis cõ⸗
miſiſſe adulteriũ. Atiq; eniʒ locus

De eodem.

extra ð accu.q̃liter.⁊.c.cũ opor
teat.⁊ de ſimo.lʒ.Citari ẽt dʒ ĩ
famatꝰ.ut audiat᷑ eius exceptio
vt eiſdem.c.⁊.extra de ſen.⁊ re
iudi.cũ.J.⁊.a.⁊ ĩ hoc caſu pñt
teſtes recipi lit.nõ.ↄte.ut extra.
ut lit.non ↄte.qm̃ frequẽter..
iij pena huius talls ẽ:pllati ſũt
ab adminiſtratione remouẽdi.
minoꝛes ſunt beneſicio puandi
extra.e.q̃liter.⁊ de ſimo.dilettꝰ
ſz ſi in modũ excepiionis obijci
tur crimẽ diſtigue.ut er.e.ſuꝑ
his.⁊ extra de or.cog.cũ dilectꝰ
7 dz eẽ pñs.er.e.q̃liter ⁊ ĩ huiꝰ
caſu laici bõe fame admittũt᷑ ad
agẽdũ excipiẽdũ ⁊ teſtiſicadũ.ex
de leſti.tã litteris.xxiij.di.illud
ſed cũ crimẽ obijcit᷑ in modũ ac
cuſationis ſemꝑ eſt neceſſaria ĩ
ſcriptio.ut.j.eo. libelloꝝ.ſal⸗
lit i. vi.caſibus.S.notatis/a⁊ in
ſeptimo ſʒʒ quoſdã cũ officialis
accuſat.C.ð accu.ea q̃. In hoc
caſu pena ẽ depoſitio.ut.s.ꝓx.
q.latoꝛ.⁊ extra ð ſimo.dilectꝰ.
b Ccuſatoꝝ. nec abſente.
AC. ae peis. nec diu. S.ſʒ
illð ſpãle eſt ĩ dilapidatore ſic.
ʒ.e.q.vi.s.ſunt quorum ⁊ no
taui.i.q.iiij.nulli.
i Quibuſlibet.j.v.q.ij.rela
tũ.ſed õ.v.q.vl.epihanium.
RE & iantcuncti inciſs. rn
Rij.q.i.dixit.⁊.xxxv.q.vi.
c.i.ſ Z.iij.q.ix.abñs.libellꝰiñ ĩ
abſentia rei ꝓponit᷑.ff.ð adul.
miles.5.ſexagĩta.hoc ueruʒ eſt
niſi abſens ſit ꝑ ↄtũaciã.ut.iij.
ꝗ.ix.decernimꝰ.C.de acc.l.vi.
I iſꝗs.hoc ponitur.C.ð
accu.l.ulti. L
m ¶ Uinculũ ĩſcriptionis.i.ob
liget ſe ad talionem.
n ¶ Dignitatis.qꝛ pan iure cẽ
ſent᷑ accuſatoꝛ ⁊ accuſatꝰ. iij.q.
ix.c.vlt.C.ð exhi.re.l.ul.tñ rõ
dignitatis ĩ hoc habet᷑ minꝰ
punit᷑ ↄſtitutꝰ ĩ dignitate qᷓ; alt
xxiiij.q.i.ꝗ ↄtra.⁊.cquiſquis.
o ¶ Similiudo.niſi ĩ caſibꝰex
ceptis.S.e.q.iij.S.notãdum.
p Er ſcripta abñs.põt.n.li
bellꝰdari abñte accuſato
vt.v.q.vi.epiphaniuʒ. C.ð ex
bi.re.l.ij.⁊ ẽt die feriato: ut.ſf.
ð adul.miles..ſexaginta pᷣus
tñ denũciabit eũ accuſator:quẽ
vult accuſare.als nõ audiet᷑:ut
ff. de adul.önũciaſſe.⁊.C. de ac
cu.abñtẽ.deĩde det libellũ iudi
ci.iudex tñ nõ pꝛꝰlibellũ recipi
at quã inſcriptio ſit facta.⁊ ſide
iuſſorẽ dederit de lite ꝓſequen
da. C.ad turpil. l.i.⁊. C. ꝗ ac⸗
cu.nõ poſ.l.iij.poſtmoduʒ uo/
candus eſt reus ſᷣm legem. C.ð

exhi.reio.l.ij.⁊ nomẽ eius recipiet᷑ ĩter nola reox.⁊ hoc ſit cũ lis eſt oreſtata.ff.
de adul.ſi maritus.5.pᷣſcriptõis.⁊.ff.ð iure fiſci ſiſcus.Et pᷣus hẽbit iducias.xx.
dieꝝ ad deliberandum nõ triuy tm̃ ut ꝗqdam dicũt:ut.ff.de pub.iudi.iĩter. habe
bit ẽt ĩducias.xxx.dierum ad cõponendos meſtos penates.ut.C. de exhi.reis.l.
ij.ſcdᷣm canões tñ ñ uidet᷑ ꝙ neceſſaria ſit ðdnũciatio ułtalis ſolẽnitas.ut extra ðᷣ

accu.lʒ.ĩ fine.

q ¶Libelloxꝝ ↄſul ⁊ dies.iſtitute accuſatõis qꝛ de die

cõmiſſi crimis loꝗt.nã ↄſul ⁊ dies ſunt pᷣponẽdi.hodie pᷣmo põit᷑ ĩpatoris no/
mẽ poſtea ↄſulis:poſtea ĩditio:poſtea mẽſis ⁊ dies.ĩ auẽ.ut pponat᷑ iperatoꝛis

nomen. colla. v.

r ¶.Baio ſeio.iõ nomẽ exponit᷑ ut ſʒ q̃litatẽ ꝑſone pũiat᷑

magis ul minꝰ.ſʒ qꝗd ſi ignoꝛat᷑ q ſit illa ꝑſona.nidet᷑ ꝙ nibilominꝰipʒ acccuſa

a

re poſſit.vt.v.iq.i.c.ij.

Tauſa

a Meqʒ ant diẽ. cõmiſſi criminis. ſed non

cepti libelli:vt.S.diximꝰ penitꝰ zriũ ẽ in ciuilibus actõibus.ut.ff. de edẽdo.l.i.
5. diẽ aũt. a teſtibꝰ aũt q̃rit dies: vt.iij.q:ix. nihilominꝰ.a.xxxv.q.vi.ð parẽte/

2

la de hoc plene dicemꝰ.j

.iiij.q.iij.in teſtibꝰ.⁊ ẽt dicẽt ĩ qua ꝑte domꝰ ſʒ.h. dies

c aſſignãda:qꝛ nõ lʒ vagari cũ diſcrimine altertꝰ.ut.ff.de iniur.l.pᷣtoꝛ.o.iñ di

cit qð nõ aliud tenet᷑ dicre teſtis
quam accuſator ꝓpoſuit:qꝛ nõ
aliud iudicãdum eſt quã ĩ libel
lo cõprehẽſum ſit.ar. exẽ̃ de cã
poſ.cũ ſupir electione.b.
bᷣ ¶ Se pꝓfeſſum.i.ſe velle ꝓſe⸗
qui accuſationem ⁊ ſubiturũ ta
lionẽ ſi nõ ꝓbauerit.
C Sed ſi aliud. id eſt eodẽ mo
do ẽ procedẽdũ ſi aliud crimen
ohijciat. “
dq ¶ Meo. hoc ẽt fiat elapſo bien
nio vt.C.ut infra cer.tempus.
Eyltima.
C idebimus. ff. ad turpil. l.

in ſenatus.5.vlti.
NUidã epiſcopus.h̊ pᷣ/
1 mum agitur an ſpo⸗
ꝗq liatus ſit reſtituendꝰ.
ſz ſupra cã pᷣma.q.ij.

ugebatur an ſpoliatus eẽt ĩ ius
vocãdus.ẽ aũt regulare ꝙ ſoo
liatus ab alio ; a iudice vl ẽt ſi
a iudice eſt ſnoliatꝰ ſine oꝛdine
iuris ſemp ſtati ẽ reſtituendꝰ nõ
obſtate erceptione alicnius cri⸗
minis uł nõ canonice iſtitutio/
nis. ut extra de reſti.ſpo.ĩ litte/
ris.⁊.c.itẽ cũ ꝗs.⁊.vi.q.iij.ðni
qʒ. Fallit ĩ caſibus hic notatis.
Rufugoejie s h. b ſpa⸗
leẽ ĩ papa. Hilapidatõ.vt.iij.
q.ij.qꝛ ea.ſed hodie hoc ñ tenet
qꝛ nõ ẽ ſpoliãdus aliꝗs niſi pꝛo
bata ſuſpicõe.vt ex̃ de ſimo.licꝭ
Crimis enoꝛmitas.vt.ij.q.v.
ſupꝑ cã.ĩfamia ⁊ crimis euiden/
tia.vt.ij.q.x.pᷣſbyter.⁊.q.i.ſce
lus.⁊.c.manifeſta. Iẽ crimẽ ſi
mòie er de ſimo.accuſatũ.⁊.c.
tãta. Cõtumacia.ut.iij.q.ix.ð
cernimꝰ.Scãdalũ.ut.iij.q.vi.
hoc ꝗppe. Soꝛnicatio.ex de di
uoꝛ.ſigniſicaſti.itẽ cũ reus ẽ ab
ſens.e.ð of.iud.dele.ↄſuliatõ
nibus.Cũ incõtinẽti deiecit.er.
ð reſti.ſpo.oli. Iẽ cũ ſpoliatio
pbata in modũ exceptðis.er.
ð oꝛ.cog.cũ dilectꝰ. Itẽ pᷣʒ quoſ
dã cũ incõtinẽti ſpoliatoꝛ vulr
ꝓbare exceptðeʒ.er ð reſti.ſpo.
lr̃as.ff.ad exhibẽdũ.l.uij..ibi
dẽ. vtẽ cũ a muliere obijeit᷑ ſeui
tia viri.ut extra de reſti.ſpo.ex
trãſmiſſa. Itẽ ĩ caſu quẽ hẽs ex
tra ð diuoꝛ.gaudemꝰĩ fi/ IJlẽ ex
ceptio rei iudi.ij.q.vi.. diffiti
ua:.itẽ exceptio iuriſiurãdi vł pa
cti ſᷣm quoſdã.ut e ð reſti.ſpo.
accepta.itẽ ſi ſſ ↄditõe poſſedit
extra ð reſti.ſpo.olĩ cãʒ.itẽ ſi ex
ra uel pᷣcanio poſſedit.j. x. q.
iij.qꝛ cognouimꝰ.⁊ extra de ex/
ceſ.pᷣlla.cũ ad quoꝛũdã.itẽ ſi poſ
ſedit ut colonꝰ.ſf. de vi ⁊ vi ar.
tũ ſundũ Moc aũt ſcias ꝙ q̃t⸗
tuoꝛ ſuni auxilia ꝓdita ꝑ q̃ peti
tur reſtitutio.actio.ĩterdieiſ.cõ

dictio ex canðe.iudicis offm̃.Actðe petit᷑ reſtitutio: vt actõe me.cã.dat᷑ reſtitu

deſignandus eſt in quo adulterinzʒ
cõmiſſum eſt:⁊ ꝑſona cum qua ad
miſſuʒ dicit᷑ ⁊ mẽſis.hoc eniĩ lege iu
lia publicoꝛũ iudicioꝛuʒ cauet᷑ ⁊ ge⸗
neraliter precipit᷑ omnibus:qui ali
quẽ reum deferunt:neqʒ autẽ dieʒ
neꝗqʒ hoꝛam inuitus cõpꝛebendet.
Quod ſilibelli inſcriptionuʒz le⸗
gitime oꝛdinati non fuerint:rei no-
men abolet᷑:⁊ ex integro repetendi
reũ poteſtas ſiet. Irẽ ſubſcribere
ðbebit is qui dat libellũ ſe ꝓfeſſuʒꝰ
eſſe:vel alius pꝛo eo ſi litteras ne-
ſciat.Sed ſi aliud? crimen obijciat
veluti qdð domum ſuam pꝛebuit vt
ſtupꝛuʒ paterfamilias pateretur.q;
adulterũ depꝛehẽſum dimiſerit.q;
preciũ pro ↄperto ſtupꝛo acceperit
⁊iſi quid ſimile:idipſuʒ in libello cõ
prebendẽdũ erit.Si accuſatoꝛ de⸗
ceſſerit aliaue cauſa eũ impedierit:
quominus accuſare poſſit:⁊ ſi qd
ſimile ẽ nomen rei abolet᷑ poſtulã⸗
te reoꝰ. Idqʒ ⁊ lege iul.ð vi ⁊ ſena-
tuſcõſulto cautũ eſt:ita vt liceat alij
ex integro repetere reũ:ſʒ itra qð tẽ
pus videbimus?:⁊ vtiqʒ.xxx.dies
vtiles obſeruãdi ſunt.

Nidaʒ epiſcopus a/p/
pria ſede deiectus pe·
gq tit reſtitui poſt reſtitutõ
nem iducuur in cãm.iĩ
ducias poſtulat.tandẽ
ad eius accuſationẽ ꝓ-
cedit.quidã nõ legitime cõiunctus
vxoꝛi ⁊ duo infames ⁊ tres religio
ſi accuſatoꝛes:teſtes de domo ſua
ꝓducũt ⁊ alios ſibi inimicos extra
ſuã pꝛouinciã.reus criminoſo iudi
ci offertur ab vno tm̃ audiendus ⁊
iudicãdus.ꝗdã de accuſatoꝛibus ⁊
teſtivus abñtes:per epiſtolaʒ illum
accuſare ⁊ in eũ teſtiſicari contẽdũt
Eũ młta capitula ei obijcerent᷑:in
pmo accuſatores deſiciũt. demum
accuſatio in accnſatoreʒ vtitur.
Hic pꝛimuʒ qritur an reſtitutio
dãda ſit ꝗbuſlibʒ expoliatis. ¶Se
cũdo ð inducijs an poſt reſtõnẽ tm
an ẽt poſt vocationẽ ad cãm ꝗbuſ-
libet ↄcedẽde ſint. Tertioq̊ͥ ſpa-
tio mẽſium vtriqʒ ſint concedende
Auarto:an ifames ⁊ nõ legitie
ↄiuncti ad accuſationẽ ſint admittẽ

tio quẽlibet poſſeſſoꝛẽ.ff. qð me.cã.l.metũ.ꝭ.volẽti.itẽ actõe de dolo petit᷑ re/
ſtitutio, ⁊ P illã nõ fit reſtitutio ʒ illum ꝗ dolum fecit.ff. de dolo.ſi plureslitẽ p ĩ/
terdicium reſtuunio dat᷑ z illũ ſolũ ꝗ viʒ fecit:ut extra de reſti.ſpo.cũ ad ſedem in

ſi ne Mer ↄdictionẽ ex canone dat᷑ reſtiiutio quẽlibet poſſeſſoꝛẽ:vt extra de ap.

bone me.⁊ extra.e.c.ſepe.⁊.j.e.reintegrãdalitẽ ꝑ iudicis offm̃ petit᷑ reſtituno cũ
aligꝗs ppꝑ abſentiã ꝑdidit rem ſuà de q̃ agit.ᷣff.ex qui.cau.ma.l.i.⁊ ꝑ totũ ⁊ illa
34 G. pot agi quęlibet poſſeſſoꝛẽ᷑.ut.xvi.q.iij.ꝭ.poꝛꝛo
FPicopis oĩact depoſita. ut. ff. depoſiti. l.i. F. g ãt. a. ff.ð vi 1 vi ar. l.i.

5. autem.
lo cũ ſit inermis:vt.j.e.q.ij.opoꝛtet.

h Mullũ crimẽ.a ſpoliatoꝛe vł generaliter a nul

i ¶mullũ crimẽ. ꝓ quo

fuerũt ſpoliati ſᷣm. h.uel nec illud nec aliud põt obijci ſpoliatoꝛe.ij.qłij.ĩ
ſcripturis.⁊.c.nullus.ſed mixꝝ ẽ ſi aliꝗs nõ põt eũ de crimine illo accuſa⸗
re. ut.j.q.ij.cũ eccleſie.⁊.c.ꝓxi.cum res inter alios facta alijs nõ piudi

di. ¶ Quito:an teſtes ð domo ac
cuſatoꝝ ſint pꝛoducẽdi:vł inimico
ruʒ vox ſit audienda. Sexto an
extra pꝛouĩcia reus ſit pꝛoducẽdus
Septio an ſit audiẽda eius ſnĩa
quẽ cũ reo par ĩſicit malicia. ¶ Ec
tauo:an ab vno tm̃ eps ſit audien-
dus vel indicandus. ¶C Mono:an
accuſatores vel teſtes in abñtẽ vo⸗
cẽ accuſatiõis vel teſtiſicatiõis exhi
bere valeãt. ¶ Decio:an deſicien
tes in pmo capitulo ſint admittẽdi
ad ſequẽtia. Andecio:an accu-
ſato liceat accuſationẽ in accuſato⸗

torẽ vertere. AQꝑI.
VVogd reſtitutio ꝗbuſlibz
q daãda ſit multis auctori-
tatibꝰ pꝛobatur. CAi

enim gaius papa.

¶ Erxpoliatis vl eiectis omnia ſüt

reintegranda.
Piſcopis ſuis rebꝰ expolia⸗
tis vel a ꝓprijs ſedibꝰ eiectis
oĩaq̃ eis ablata ſunt legibꝰſunt rei
tegranda q; priuſqᷓ; hoc fem̃ fuerit
nulluʒꝰcrimẽèieis obijci põt.
tẽ fabianus papa. Seeodẽ?.
Piſcopiſi a ꝓpᷣijſ ſedibꝰaut
ecckłijs ſine auctoritate ro. põ.
expulſi fuerĩit añq; ad ſynodũ vocẽ
tur:ꝓpriꝰlocꝰ⁊ ſua oĩia eis reinte/
grãda ſũt.niła.n.rõ ꝑmittit dnʒ ad
ipᷣs eoꝝ bona vel eccłie atq; res ab
emulis aut a ꝗbuſcũq; ðtinẽtur vt
aligd uli obijci dẽat.nec ꝗcq; põt
eis glibʒ maioꝝ vel minoꝝ obijcẽ
dũ ſuis eccłijs vł rebꝰ vel ptãtibus
carẽt. Sʒ notãdũ ẽ qð reſtõnis ſnia
ſola nõ ſufficit:niſ pñtiałr oĩa iu-
dicis offõ reſtituant᷑ vt eiectꝰ vl ex
poliatꝰẽt naturalẽ poſſeſſionẽ re-
cipiat:ſiue aĩo ſuo ⁊ corꝑe aliẽo ve
luti ꝑ ꝓcuratorem:ſiue aĩo ⁊ corꝑe
ſuo.Cũcta qͥqʒ qͥ ſbi ablata ſũt vel
fuerãt q̃cũq; ↄditõe ĩ eodẽ loco vñ
ſurrepta fuerant: reuocanda ſunt.
Eñ Joan. vrbis ro.eps ſcribit
zacharie archi.
He eodem.
Eintegranda ſunt oĩa expo-/
Mliatis vel eiectis epiſcopis pñ
tialiter ordinatione pontificũ ⁊ ĩ eo
loco vñ abſceſſerãt funduꝰreuocã
da q̃cũq; ↄditiõe tꝑis aut captiuita
teꝰaut dolo aut violẽtia maioꝝ ⁊

cet.itẽ nũꝗd ſpoliatoꝛ po
teſt eum accuſare poſtqᷓ;
eſt reſtitutus.ar.ꝙ nõð ex
tra ð reſti.ſpo.itẽ cuʒ ꝗs
ar. ꝙ boſſit ſaliẽ ciuiliter
J.e.q.ij.audiuimꝰ.

icovi liñpo

liatus velit agere
3 ſpoliatoꝛeʒ reconueni
ri põt ab eo:vt ar. ff. de
iudi.l.ij.S.itẽ ſed hoc ve
rũ eſt cum nõ agit deſpo

liatiõe extra de ord. cog.

l¶ Obijcer. qꝗd ſi nũquã
velit petere reſtitutioneʒ
vt ſic nõ puniat᷑ de crimi
ne ꝓ quo eſt ſpoliatꝰ cuz
tñ̃ ide grauiorẽ penã me
retur. dicerẽ ꝙ in tali ca
ſu bñ poſſit accuſari an⸗
te reſtitution ẽ.ne fraus
ſit ei lucroſa.ar.extra de
indi.intelleximꝰ.⁊.xi.q.

iij. pꝛiuilegiũ ſʒ ſi minoꝛẽ

penã ð illo crie meret᷑ tũc
nð eſt accuſandus de illo
cum ſatis ſit punitꝰ.ar.
i. ſi gs ex pluribꝰ.
m Sed notãdũ.natu/
ralẽ.nec ſufficit dari pi/
gnora. extra de ſen. ⁊ re
iudi.cũ aliqbus. ſimilit
in pᷣtoriũ pignꝰ ẽ ꝗs cor
poraliter mittẽdus.ff.ð
pig.act.non eſt mirum.
ſecus in cõuentionali. ff.
.qeo.l.i.⁊.ff.de dolo.l.ſi
plures.
n BR Eintegrãda.⁊ in
Leo loco.etiã vltra
mare.⁊ ſunt reuocanda
ſumptibꝰ ſpoliatoris.ſff.
de rei ven. ſi nero.
o ¶ Captiuitate. j. xvi.
haeroſ eekſecnee
o ¶ Captiuitate.ſi enim
pꝑ vim aliqd ab eo extor/
tum eſt uel ablatum. ſ.
annum pot agere z detẽ
toꝛem in quadruplum.
ff. de vi 1 vi ar. l. i. ſi
per metum eſt extortum
aligꝗd tunc z oẽm poſſeſ⸗
ſoreʒ agitur. j. annũ ad
quadruplum cuʒ ñ vult
reſtituere.ff. qð metꝰca.
ſi cum exceptione. F. ieij⸗
2.ilj.
pꝓ AZlut dolo. tunt vſ⸗
qʒ ad bienniuʒ poteſt cõ
ueniri qui dolum com/
mittit. ut. C. de dolo.’.
vlti. ſed perpetuo poteſt
conuemiri actione in fa/
ctum de eo quod ad eum
peruenit. vel ſi dolo fecit
quo minus ad eum per-/

ueniret: ut. ff. de dolo. in beredẽ. . l. eatenus 2. 1. dolo. Cum autem cans
equiparet dolum metum uel uiolentiam: videtur ꝙ condictione ex hoc ca
none quilibet pofſidens poſſit conueniri.argumentum ad hoc extra ð iu

di.quia.a extra de emptio.⁊ venditio-peruenu.extra ut lite pen.eccleſia.

⁊ extra de appel.bone memo.⁊ eſt expreſſum extra de reſti.ſpo.ſepe.
pAut dolo. argumentum ꝙ reſtituendus ſit qui dolo ſuo iuri renun⸗
ciat. vt infra.xv.q.vi.c.i.⁊ infra.xxx.q.i.dictum. ⁊.C.de inoffi.teſtamẽ.
eum qui.i.reſponſo. extra de bis que vi me. ve cauſa fiũt. cum dilectꝰ cõ

tra.⁊.xx.q.iij.conſtituit.

laufſ
pſaleen
CP
is ſupr
4.
Niänt
ladanc
hni
Gaudi⸗
inbeni.
cppo.
6Che
inn
trunaa
beroces
utocu
leffa
conet
4

orie
faonien
d tiim
Nern
mend⸗
nor
calioni

iylNall

nuset
nl.j.ſe
lrunt n
pel trionn
liſg v
baben
tationemn
Fleante
Paternat
guibus n
Cntle
funm pelle
geeſtpe
1 le,alie

Wru

uuhaun
Uecune

—

ftieninin,

one,Neſns

aaramde
Piüßſinnne
odllepperetktir.
ſunduoce ilo

tpunitt t.

noai nan⸗

ffn dn.
neſn.deen.
dibrsini

finigigsen
hnntitsteifß

ponekium.

lchentcnguͤ⸗

üniili

Einegilln
olaoti in.

ſyur revocanca

Kuew.
ultut.
t Hellin,
hitate,ſenim

Aabedenet⸗

4 Dammnſ.
diagee; ⸗
ſcnachupun

1 Vlißt
omeehuon

nrzzin eſt

imn ſmüd
Pongzin

Anlninnie⸗
eenunpoete
ictumonn,
1.Chil
ſpenenn o
niatnenn
oghhllln

ſahin
usolen

eumn Aen

dboecn

lehen⸗
hein

oun ſcnn,
f ſne

ſpolamnuf.

Giead
Ceſa⸗

8 Alli.auxilio.epi/
Lea. ſibi inuicem

debent preſtare mutuuʒ
auxilium.ut.S.di.xc.p/⸗
cipimus. ⁊ ideo inducit
boc.c.ſ.ꝙ ſemper ſit ſub
ueniendum ſpoliatis.
b Aeſtro. argu. ꝙ gli
bet tenetur patrocinium
pꝛo ſua eccleſia preſtare
xcvi.di.ſi imꝑatoꝛ.⁊ ſi
contra eccleſiam ſuaʒ ſta
ret pꝛiuandus eſſeleo qð
habʒ ab ea.j.qde.vij.c.
i.C.locati.milites.⁊ ẽ ex
preſſum.extra de poſtu/
la.c.ultimo.(Acdde ꝙ
ita ut ſequit᷑ ait ꝓpheta
ĩ pſalterio.pᷣs.cxxxij)
¶ Patet.ſi quis pecu
nia.ſupra di.lxxix.ſi ꝗs
pecunia.hoc tamẽ ibi nõ

Dicitur ſed melius poſſet

induci qð eſt.xxiij.di.in
nomine.ut etiam nulla
ci audientia detur.ð illo
inuenies.xiiij.q.i.in priĩ
cipio.
d ¶Non continuato. i.
ſi non interponitur con/
trariꝰ actus. ff.de teſta.
heredes palam vel conti
nuato cum pꝛimum po
terit.ff.ad tertul.l.pᷣma
§H. confeſtim.
e E inducijs/qu

d ꝙ; ſunt genera

induciarũ. Re
ſtitutoꝛie:pᷣpa⸗
ratoꝛie:citatoꝛie:delibe/
ratorie:⁊ iudicatorie.In
cã criminali reſtitutorie
noõ erunt minoꝛes. W.
mẽſibꝰ:nec maiores an
no ⁊ babẽt locũ ante uo
cationem in ius.in cã cri
minali.j.e.eiectis.vł ue
rius eſt ꝙ ſint arbitrarie
vt.j.ſi epᷣus. Citatorie
erunt vmus uel vuoruʒz
vel trium menſium. ut
liij.q.v.c.i.⁊.V.q.iij.c.
i.⁊ babent locum poſt ci
tationem ⁊ conteſtauonẽ
Ille autem que haben/
tur.v.q.ij.c.preſenti.ſũt
paternales adiectiões ðᷣ
quibus mentiuntur ꝗqdã

ꝙ ſint clericorum mino

rum vel laicorum:tamẽ
arg. eſt ꝓ eis.xv.q. vij.
ſi autẽ.alie ſunt preiby⸗
terorum vel viaconorũ:
ut d'cunt reparato⸗
rie erunt anni ⁊ dimichjj

III O

per quaſcũqʒ iniuſtas cãs res eccle-

ſie vel ꝓpꝛias.i.ſuas ſubſtãtias per
didiſſe noſcunt᷑. Item enſebius
apo.ſe.epᷣs oĩbus epᷣis.
De codem.
ERREintegranda ſũt oĩa expolia⸗
L.lis vel eiectis epᷣis ⁊c̃.vſq; fũ-
ditꝰ reuocãda eodẽ modo vt ſup̃.
tem Alexan. papa.

CRõeſt ſacerdos ſʒ ſciſmaticus

qui fratrũ ſe ſubtrabit obſeqnijs.
li dubiũ eſt:qꝛ boni a ma-

LE ſemꝑ perſequunt᷑ ⁊ tribu/

lant᷑ pꝓpter qð nos oʒ hbumiliari ſub
potenti manu dei: vt liberet nos in
tpe tribulatiõis.naʒ diabolus non
ceſſat circuire:q̃rens quẽ deuoꝛet ⁊

q̃rere quos ex ſidelibꝰperdat:⁊ ma

xime illos quos ardẽtioꝛes in ſerni
tio ſaluatoꝛis eiq; familiares inue
neri.familiares dico eos quos ſa-
crari ⁊ in oꝛdine apłatus ↄſtitui vo
luit.ipſi enim ꝓ ppło interpellãt ⁊
ppłi peccata comedũt:qꝛ ſnis pꝛeci

bus ⁊ oblatiõibus ea deiẽt atqʒ ↄſu

mũt:⁊ infra.Qui aũt ex vro fuerit
collegio ⁊ ab auxilio veſtroꝰſe ſub-
traxerit:magis ſciſmaticꝰ qᷓ; ſacer-
dos eẽ ꝓbabit᷑. Ecce ingt ꝓpheta
quã bonũ ⁊ qᷓ; iocũdũ habitare fra
tres ĩ vnũ.Jilli vo nõ habitãt ĩ vnũ
a fratrũ ſe ſolatio ſubtrabunt:aut
qð deteriꝰ eſt fribus inſidias aut la
queos ponũt:⁊ infra. Dñm cruciſi
gũt ꝗ eũ in ſacerdotibꝰſuis ꝑſequũ
tur:qꝛ crux a cruciatu dr̃. magnum
vo cruciatũ ſuſtinet ꝗ vim patit.
¶Ilem fabianus papa.
Excdicent q oppꝛobim ⁊ calum
niaʒ inferunt ſacerdotibus.

) Eus ergo fratres ad boc pꝛe
oꝛdinauit vos ⁊ oẽs ꝗ ſůmo

ſacerdotio fungunt᷑ vt iinſticias re

moueatis:⁊ pᷣſumptiões abſcinda

tis:⁊ in ſacerdotio laboꝛatibꝰ ſuc-
curratiſ: oppꝛobꝛijs ⁊ calamitatibꝰ
eoꝝ locũ nõ pᷣbeatis:ſed ei ꝗ calũ/
niã vel oppꝛobꝛiũ patit adiutoꝛinʒ
feratis.illũ vo ꝗ calũnia vel oppꝛo-
bꝛiũ facit abſcindatis ⁊ dño in ſuis
ſacerdotibꝰopẽ feratis:¶ Patet
ergo ꝙ expoliati pᷣus ſunt pñᷣtiali
ter reſtituẽdi anteq; ad cam ſintvo
candi.Sed obijcitur vbi nõ fuit le⸗-
gitima inſtitutio ibi nõ põt eſſe reſti

tutio. Nõ eni ꝓbat᷑ deſtitutꝰ ꝗ pᷣus

nõ fuit inſtitutꝰ:ac ꝑ hoc nec reſtau
rationẽ poſtular pot. Illi ergo quo
rũ electio vitioſaẽ:vel ꝗ a dero nõ
ſunt electi vel a ppło expetiti:vłqꝛ
ꝑ ſimoniã irrepſerũt:nõ ſunt hñdi
inter epos.⁊ ið ſi a ſedibꝰq̃s tenere
videbant᷑ expulñ fnerint nõ poſſũt
reſtõnem petere ãteq;ᷓ vocẽtur ad
cãm. Ande ſupꝛa in tractatu oꝛdi⸗-
nandox:ſi ꝗgs pecũia?vł gratia hu
mana ſeu populari vel miliari tu-
multu ⁊c̃. Sed hoc eo caſu intelligi

tur quãdo apoſtolica ſedes ꝑ violẽ

tiað occupatur:quo caſu iudex non
amenitur cuius officio ulle apoſtati

II

cus poſſit excludi.In alijs autẽ lo⸗
cũ non habet:cũ violenta poſſeſſio
niſi ꝑ iudicis ſniam violẽto detẽto
ri detrabi nõ poſſit.Si aũt verꝰdo/
minus bello nõ cõtinuatoꝰſʒ reno⸗
nato vi illũ de poſſeſſione eiecerit:
iudicis auc̃itate pᷣdoni poſpionẽ re
ſtiuet. Si ergo epᷣi a ſedibus quas
quoquo modo tenere videbãtur:ñ
per iudicẽ ſed violẽter eiecti fuerit:
poſt eiectionẽ reſtituẽdi ſat añ gegn
larẽ ad ſynodũ vocationẽ. Q.CI.
E inducijs aũt poſt re/
ſtitutionẽ pꝛeſtadis ⁊ q̊
d ſpacio tẽporis cõcedẽ-
de ſint ſcribit Joannes
papa dicens.
CSecundu expoliauoõtis cõce
duũtur inducie reſtitutionis.
Vanto tpꝑe expoliati expulſi
eſſe videbatur anteqᷓʒ ad ſy-
nodũ cõnocẽtur ſub eodẽ ſpacio tẽ
poris eis inducie indulgeantur.
Ntem gelaſius papa.
Buzʒz potteſſiõis vel res epi de⸗
tinètur aliqd ſibi obijci nõ pot.
Am eccleſia alicuius epiſcopi

aut poſſeſſiões vel res ab eiꝰ

emulis vela quibuſcũq; alijs non
ſua ſponteꝰ detinẽtur:aligꝗd illi nõ
dzʒ aut poteſt a quoquã ante reinte-

grationẽ oium ſuarnʒ reruʒ obijjci.

Sed pus illi legibus reintegranda
ſunt oĩa ⁊ poſtea tẽpoꝛe a patribꝰpᷣ
ſinito negocia ſunt ventilanda.
¶QItem Stephanus papa girar⸗
do laodiceni.

Ante litem conteſtatam violen

ter ablata reſtituuntur.

Doꝛet vt pꝛimũ vos tã deĩ-

uaſis ciuitatibus ⁊ monaſte
rijs ⁊ manſis:quam de reliquis ge
neraliter rebus reinueſtire faciatis:
quia nec nudicontendere: nec iner
mes inimicis nos debemus oppo-
nere. Item cuariſtus papa.
V. BGeiſaatur a dero ⁊ intames ſi-
ant qui loca expulſoꝛũ adulterina ſi
delitate inuaſerunt.
Udiuimus quoſdaʒ a vobis
infamatos ⁊ dilaceratos epi-
ſcopos a cinitatibus proprijs ex-

puiſos:quia alibiꝰ conſtitui epiſco⸗

pi nõ poſſunt niſi in ciuitatibus nõ

minimis ⁊ alios ipſis viuẽtibus cõ

ſtitutos. Ideo hoc vobis ſcribimꝰ
vt ſciatis hoc ſieri non licere:ſed ꝓ
pꝛios reuocari ? integerrime reſn

tui debere. Nlos vo qui adulteria

feditate ſuas ſponſas quas vxoꝛes
eoꝛum pꝛeſixo tenore eſſe intelugi-
mus:tenent:eijci ⁊ adulteros atq;
infames ſieri eoſq; ab ecdenaſticis
honoꝛibus arceri inbemus.Si au-
tem aduerſus eos aliquam quere-
lam habueritis his peractis inqui
rendum erit:⁊ auctoritate huiꝰſan
cie ſedis terminandum.
¶Item gelaſius paopp..
Inducie ſex mennum eiectis vł
expoliatis preſtentur.

1 22

vel vnius a nni vel ſexr mẽnium
vt.j.eo.qD.iij.de inducijs 2 he
dantur ante lit. conte ⁊ poſt. v.
q:ij.ſi pꝛimates. In eiuili autẽ
cã ſunt inducie ðſiberatoꝛie.xx.
dierum. ut.j.eę.q.iij.offeratur.

Citatoꝛie.xxx.dierum in aut.ð

litig.S.omnem col.ix.⁊ per tri⸗
num edictum:ut.xxiiij.q.uj.ð
illicita. Yudicatoꝛie quattoꝛ mẽ
ſium que dantur ut extra de of-
ſi. iudi. deleg. querenti n cri
minali vero non dantur deli/

beratoꝛie.quia certus debet eſſe

reus utrum velit crimen conſi

reum uel nonl Item nec iudica
torie dantur quia ibi pena non
differiur niſi in caſibus. ut.xi.
q.iij. apud.

8 ãto.i.quali.i.ſi longo

tempore fuit ſpoliatus 10
go tempore erit reſtitutꝰ ſic.xc.
di.ſi quis monachus in fi.

8 (KGS eccleſia.ſpote.ar.ꝙ

ſpoliatus ſuo iuri poieſt
renunciare.qrgu.contra extra
de reſti.ſpo.ſollicite.

b O Poꝛtet. nudi.ecce ratio

caonis quare ſpoliatus ñ
tenetur reſpondere. eſt foꝛte iõ
ſtatutum quia cum eſt ſpoliatꝰ
non poteſt ſufficere ad ſumptus
iudiciales. nec inuenir homi-
nes adeo fauoꝛabiles.⁊ per hoc
videt᷑ ꝙ nec ſpoliatoꝛi neqʒ alij
teneatur reſpondere ſuꝑp ali’quo
quod ei obijcitur.arg.S.e.cum
eccleſie.⁊.S.q.proxi.c.ij Stem
videtnr ꝙ ſi modicum eſſet ei

ablatum qð tunc cuilibet ⁊ pꝛo

qualibet cauſa teneatur rndere.
ut extra de reſti.ſpo.frequens.

i Udiuimus. infamatos

de facto uel emulis.als.
n.non reſtituerẽtur ſi eſſent in/

fames de iure.ut.ij.q.v.preſoł

ter ſi.b.

NHabueriis.ſed quam pnt
hẽre querelã:? criminalem non
pñt cum ſint inimici.extra de re
ſti. ſpo.iuteʒ cum quis.non ciui⸗

lem quia ceciderũt a iureſuo. x.
vi. qde.vi.placuit.ſoꝛte loquit᷑

de his qui ſuam iniuriam pro
ſequuntur.nt.iiij.q.vi.olbus.

—

teri an negare cum ſciat ſe eſſe

a EBectis. anniuerſarie. ad plus : uel ſex menſiuʒ ad minus. ſimis argumentis eum ſuſpectu. ff. de ſuſpec. tu.l.iij. 5. pꝛeteres. Suſee ügn
ctum autem dicimus illũ:qui moꝛibus talis eſt vt ſuſpecius dici debeat: hllten
b eps. detentione. ſi detines me ne poſſi n intrare poſſeſũonem competit vt. ff. de ſuſpec. tu. ſuſpectum. NHec audiretur talis licet vellet ſatiſdare ꝙ erta
. mibi interdictum. ff. ne vis ſi.ei ꝗ in p i.mit.l.i.O.ſiue autem ⁊.xcij.dil.ſi bene adminiſtraret: vt inſti. de ſuſpec.in.S.nouiſſime. hodie tamen vide 4
is: 4 in cõſtitutione extra de reſti.ſpo.ſ pe. tur ꝙ non eſt remouendus ab adminiſtratione niſi pꝛobetur ſuſpicio. vt aral
c Lonuocari.ſed nundqd ve⸗- extra de ſimo. licet heli. lon.
niet allegare pꝛiuilegiũ: ut e ð . . . . V Item ad accuſationem tui
app.ᷣcũ parali. reſpodeo no: cũ̃ Jectis vel expoliatis poſtin- lio ⁊ canonico conueniat ad cãm:? quilibet admittitur: vt ĩ nſin
coͤſtet eum eẽ ſpoliatum. ſic. ff. egram reſtitutionez anniuer- ſiita iuſte videtur accuſantiũ ꝓpo. auct. de nonalie. ant p⸗ iin⸗
de peculio eo tpeſſcias ergo w ſarie inducie vel ſex menſum idul fſitionibus reſpondcat. al mutan. inſin. C. de ſu⸗ ſn
Vbiendes Set erad Gn ſu ADrem enſebins. male vinendo facultates ecdeſie di her utel eum c⸗ ſ⸗
nee rendnnͤl inilegi oRreſtintionem Indhidiep ſperſit epucopus: ab eius patrimo gemnan. vt. C. de pen⸗ 921
allegandum ſuum pꝛiuilegiu; ſtance ſunt Ar. ſ ilapigte eemnari. vt. C. de penis C
Scias O ꝙ qñqʒ citatio non va umnr. . nio quouſq; de dilapidatione rerũ ne diuſnec enim aliquo onni
vabus Caiuſi let qꝛ itra anguſta tpa fit vt. v. PRius ergo oportet omnia le eccleſiaſticarum cognolcat᷑ ſubmo debet gaudere pꝛiuile clapu
. ij.. 1. qnqʒ nõ valet: qꝛ non gibus expoliatis reintegrari: nuendus eſt exemplo turorum vł cu Sio: qui ſuos contuber⸗ ſien
expmitur cã quare ſiat citatio: eccleſias q̃ ſibi ſublate ſunt cũ om ratorũ:qui dum fuerit ſuſpectia tu nales affiixit: vt. C. vbt .
Viörrungeromtwen ni priuilegio ſibi reſtitui.⁊ poſtmo tela vel curatione remonent᷑: do- r leetamenped davei ſie
vt extra de dilatio. ollecti. qnaa dum nõ ſub anguſto tempore ſpa⸗ nec de ſuſpecto cognoſcatr᷑. nj us videtur quod loli illi nan⸗
non ualet citatio ratione teiu-⸗ cium eis indulgeatur: ſed quantuʒ bagins Hane gerro preib tero. admittantur: quoꝛuʒ in rrodan
poꝛis ut ſi fiat tempoꝛe feriato: expoliati vel expulſi videbãtur: an Ab adniimi remouean tereſt. vt. xvj. q. vij. ſili⸗ foeſt
vt. xv. q.iiij.c.i.⁊.ij.⁊.ff.ð feri teqᷓʒ ad ſynodum cõuocent᷑. mur qui res ecdeſie male vinendo us. a. S. ij. q. vij. quapꝛo ſogtn
is.l.i,qñqʒ nõ ualet ratiõe loci Lem Felix papa. diſpergunt. pter. vel ſaltem ſoli deni go
ut ſi citat e pꝛouinciã ultra du Beberzem. 2 Tia eaꝰ que ð fraudibus ma- ci.vt.xij.q.ij.non liceat. deiucl
as dietas: vt extra ve reſcrip. mdin in ſede propria paciſ 6) miliãi preſbvteri flebili ald namin popularibus ac- D
nönulli. vel ſi cnatur ad loenm de propria paci „riliälpreſbyterifiebi tionibus non admitiun rum:
perieuloſum vel inboneſtum. ;ce 2 poteſtatiue cuncta acta di- aures noſtras ſupplicũ relatiõe ve tur infames. vt. f. de po danin
ut e ð appei. er patte. ff. dear ſponẽs reſideat:q̃diu expulſus v? nerunt:nõ facile ſecundũ veritate,y pula. actio. populanis. 4S.
bi. ſi cum dies. F. ſi arbiter/qn / expoliatus ſuis carere vilus eſt re⸗ agnoſci potuerunt:niſi facultas ec- tem nec ad accuſationẽ l Ki
qʒ non tenet ranone iudicis.vt bus. TIdem. cleſie quã in vſus ſuos male cõuer talium index ſtatim re/ A
ii euidens eſt ipſum nõ eẽ udi ,/ . Aniẽ reſtitution?᷑ aliquis ad can tẽdo diſperſit ab eius poteſtate do⸗ mouebit accuſatum ab cnilo⸗
cem qui citat.ut extra de off.n fſam reuocari non debet. lcauſa cognoſcatur ſeponatur: adminiſtratione:ſed ſũ⸗ TEe
di. dele. ex litteris. a exrra ð ap. neec eq 8 ep matim cognoſcet an ca⸗ In
ſi duobus iteʒ nõ ualet ſi reſcri 2 epiſcopus ſuis fuerit aut ec iccireo nos euʒ ⁊ a ſupradicte eccle⸗ lumnioſe accuſetur an enincn
pimm apoſtolicum nõ inſerii. Ccleſie ſibi cõmiſſe rebus expo- ſie patrimonio volumus interi ſub non. argumen. f. de pꝛe gitſtd
ut extra de dila.pᷣterea.a er de liatus:aut quod abſit quod alienuxz mouere:? in veſtro diſcuſſionis ip to.ſtip.l.i.S.vltimo.⁊ ſi .
of.indi. dele. cũ in iure/ Yteʒ ſi ab omnibus eſſe debet ſidelibꝰ a ſe ſius tꝑa moderamine detineri. qui ſciuerint ſuſpectum. CPe⸗
euidens eſi iudicẽ eẽ mnimicum. gqe propria eiectus: aut etiam detẽ- . paſſi ſunt eum per ali/ ſctrri
äl tionealiqua a ſuis ouibꝰ fnerit ſe⸗ Vodqvo poſtvoa quod tembus eſſe in ade te
ut bic item nõ ualet ſi ad que-⸗ queſtratus:tunc canonice ante pri- tionẽ veniẽti ad iudi tur quod tales poſſint di e
relam liberti citat᷑ patronꝰ.iiij. ſiino ſtatni reſtituatur cum omnipᷣ q ciũ inducie negãdeñ cere eum ſuſpectum. vt
q.·iij. liberti. ⁊ generaliter vbi - uilegio ſui honoris:a ſna omniaq̃ ſunt:ideʒ felix papa ff. de pꝛimleg. credl. ſ nat
cũq; euidenti exceptione reus ſee inſidijs inimicorum ſuorum ei ab- teſtatur dicens. cceditoꝛes. zargumen. Ptqß̃
uer vor f. de udi.n videur lata fuerant: legibus reintegrentur C Nenienti ad iudici inducie nõ enuta debis que fiunt a CP
ſe ſi oubin an nid lene · Mon enim renocar poterit vel negentur. mMaioꝛipte capiluli cc chen
gandi aicari niſi ipſ. 1 ffit⸗ ceuſ⸗ dindicin oꝛe.⁊ argumen. extra de EKra
ſuu puilegiũ: ut ertra de ap. i iudicari niſi ipſe pro ſua neceſſita⸗ Am acccuſatus ad iudiciũ ve gccuſatio.nulli.qui au⸗ Gia
duobus. .c. cñ parati.fl.ð in. te minime tamen iudicadus adue- nerit:ſi voluerit inducie ei pe tem criminaliter conui⸗ utei
ſi qs er aliẽai Ynuẽio iũ cia mire ſponte elegerit. Nullatenꝰ er· tentia patribus conſtitute abſq; in ctus ẽ:remouetur ab or twine
tio qñqʒ nulla eſt.⁊ tñ niſii dett go a quoqua cogatur antequã inte pedimento cõcedant᷑.⁊ iudices a ſe cne: ſi vero eiuilitet tan
datur citatus pꝛocedet᷑ ißm: gerrime oĩa que per fuggeſtiones electi' ſibi tribuantur. tum ab adminiſtratione
ut.ff.iudi.ſol.ſi reus.iiem in/ jnintt 9 ,; z; extra de ſimo.per tuas.
uenio qð cuatio eſt iniuſta ex ꝑ ſuorum inunicorum amiſer atHo- — Itezer epiſtola Felicis pape.ij. in fie regulares pꝛelati 1An
ſona agetis ců agẽs agit calu⸗ teſtati eius ab honorabili cõcilio le fratrihus egypriorum. “ ex mockeis cauſis remo⸗ Wünn .
noſe tñ nin citatus ueneritad gali ordine reintegrẽtur. Dreſul Quot enſium indudie epiſco nuztur ab adminiſtratio⸗ lanoi
iudiciũ punit: ut ertra de acu. vero cũ omni bonore ſtatuipᷣſtino pis preſtande ſunt. ne: vt in eadem vecre. el
ueniens.a ar.ff.negꝗs eum in reddat᷑ ⁊ ipſe diſpoſitis ordinatiſ- Einducijs vero epiſcopoꝝxꝰ peer tuas in ſine/ Item ſi ahſt
E enn heo Ki qʒ libere ac ſecure diuſſuis rebꝰ tũũ ¶ Afuper ꝗbus cõſuluiſtis diner ideo gais temantenut: EAn
e ee en ael Legulariter mnfra quattuoꝛ velqanq; ſas a pribus regulas ↄſtitutas ine- ila dale egamelin. Fenti
gaiurns pullegiũ ſuu uel aype Vf ſexvaut ſeptẽ mẽſes iuxta quod nim⸗ ĩ ad repellẽda ĩperito n ſe vꝛonter nealigen⸗ n
laturꝰ ſi eñ granauerit.niſi qñ gut jepte meles imxta q nimꝰ.ꝗdã eni ad repelleda iperi ſed ſi pꝛopter negligen- ga
eü no eſſe ſuum iudicẽ. b. poſſibilitas ei fueri:⁊ nõ ante con- rũ machinamẽta ⁊ ſuas pᷣparãdas tiam remoueretur: non Mundone⸗
d el preiudicari.i.preiudi⸗ uocatus?ad tẽpus in legitimo cõci- reſpõſiõesꝰa teſtes cõſirmãdos⁊ ſit infamis. vt.C. de ſu⸗ Aliineli
cium fieri. ſpec.tnt.l.vltima. Hoc unkbn
e ¶ Sponte. hic affignant qdã “ SðM autem ſcias ꝙꝙ qnãdoq; rdi
aliquẽ poſſe iuri ſuo renunciare.vij.q.i.qᷓ piculoſum.⁊.C.ð epi.⁊ cle.⁊ ð pꝛac. adhiniſtrat quis tempoꝛalia quandoss ſpiritualia: ⁊ ſecundum boc re⸗ andet
n gs in conſcribẽdo certe mrariũ innuit ex ilio vbo minme:nec boc refertur nii monerur ab iſtoꝛum ⁊ uloꝛum adminiſtrauone. xij. q. ij. vulterane. vnde ARlininn
ad ulud uerbum conuocart. ¶ Diu. vicit᷑ diu qð eſt uſqʒ ad q̃ttuoꝛ licet quis ſit remotus ab adminiſtratione temporalium propter ſuſpicio⸗ pedinin
