accipias vocẽ mẽdacij.Et apoſto⸗
lus inquit aduerſus pᷣſbyterũ inſcri
ptionem nõ recipiendã abſqʒ duo-
bus vel tribus idoneis teſtibꝰ. Si
hec de preſbyteris vel ceteris ſideli
oſũt pcauẽda:qᷓ; to magis ð epis:
Ziem ex concilio Aurelianenſi.
C¶ P:o ſola coͤnentione epiſcopi

nõ ſubmoneatur aliquis a commu
nione.

Jquis ab epiſcopo vł ab ec
gdeſia vel ð ꝓpꝛio iure credide
rit aliqd repetendũ:ſi nihil cõuitij

aut criminatiõis obiecerit:euz ꝓ ſo

la ↄuentione a cõmunione eccleſie
ñ liceat ſubmoueri.
¶Item euariſins paopp..
CAuare ſubditi pꝛelatos ſuos re
prehendere non goſſunt.
AUnt nõnulliꝰ qui prepoſitos
ſuos ꝑuerſe repꝛehẽdũt:ſivel
parum ipſis moleſti extiterint.
¶Ex his omnibus datur intelli⸗
gi ꝙilli ab accuſatiõe remouentur.
q nõ affecione charitatis: ſʒ praui

tate ſue actionis vitã eoꝝ diffama⸗/

re ⁊ reprebendere querunt.i Qõð
vo pᷣmiſſis auctoꝛitatibꝰ criminoſi
ꝓbibeant᷑ ab accuſatione prelatoꝝ
teſtatur Auguſti.in libꝛo ſoliloquio

k¶ Ccuſatio epiſcoporum. facile.i. abſq; inquiſitione. (Adde its
t ſequitur dicit dñs erodi.c.xxiii.⁊ apoſtoli auẽtas ſcribi fin pri⸗

ma epiſtola ad timotheũ.c.v.
1 HR0 quis.ↄuitij.nõ tñ ex hoc ſequit᷑ qdð ꝓpter ↄuiti

„

unicare:ut.xxiij.q.iij.inter querelam.uel hic non fuit tm̃ epiſcopi

ũ ipſũ poſſitercom v

VII

117

no ſed non ab epo. uel dic ſi conuitium redundat tantum in perſonaʒ epiſcopi:
qꝛ dicit tu es filius ruſtici:tunc non põt:ſed ſi dixit enin ſimoniacum.quia hoc re

duncdat in eccleſia bene pot.
m S Unt nonnulli.nihil notatur.
n

In libꝛo ſoliloquioꝛuʒ.i.pſalmoꝛum. i. ſolius ſpiritus ſancti coqui/

rum“ita dicẽs.
Non oẽs ſubditi:ſed criminoſi
tatu ꝓbibeniur accnſare pꝛelatos.
Reſumũünt prelati nõ debere
ſe repᷣhẽdi vel accuſari:ꝰ pꝛo
eo qð canones non eos paſſim ↄſti
tuũt accuſandoſ:qð tm̃ negat᷑ ſolis
criminoſis :cum de reprehenden-
do veritas ipſa conſtituat. Si ma⸗-
le locutus ſum teſtimomum perhi
be de malo:⁊ cetera. Opponi⸗
tur buic diſtinctioni. Ipſi ſacri ca-
nones diſtinguunt in quo caſupa.
ſtores ſint non accuſandi a ſubditiſ
dicentes oues paſtores ſuos nõ ac
cuſent nec reprehendant:niſi a fide

erorbitauerit.ecce in quo caſn ſunt

accuſandi a ſubditis:in alijs autes
minime. Huic oppoſitiõi reſpõ
detur ſic. Diſtinctio illa canonum
de criminoſis ⁊ infamibus intelli⸗/
gitur. Oues enim criminoſe ⁊ iſa
mes paſtorem ſnum accuſarevłre
pꝛehẽèdere nõ poſſunt:niſi a fide ex
orbitauerit. Ceterum ſi a fide ex
orbitauerit:tanta eſt labes illius cri
minis.quod ad eius accuſationẽ ⁊
ſerui aduerſus dominum ⁊ quilibʒ
criminoſi ⁊ ifames aduerſus quẽli
bʒ admittuntur.
Vñ dionyſins papa. V
¶Infames accuſare nõ poſſũt he
reticos.
Lieni erroris ſociuʒ vel a ſui
voluntarie propoſiti tramite
tecedẽtemtaut ſacris patrum regnu
lis⁊ conſtitntionibus non obedien
tem.ſuſcipere non poſſumus nec
debemus. Nec impetere recte cre-
dentes vel ſanctorum patrum ſan
ctionibus obtemperantes permitti
mus:ga infames omnes eſſe cenſe
mus qui ſuam fidem autchriſtianã
legem preuaricantur: aut apoſtoli
cam aut regularem libẽter poſtpo-
nunt auctoruatẽ. .
¶ Item ex concilio tol.iiij.
CChbriſtianos accuſare vel in eos
teſtiſicari non poſſunt qui fidem ac
ceptam deſernerumt.

Do poteſt erga bomineſeẽ
delis qui deo extiterit inſide
lis. Judei ergo qui dudum chriſtia
ni effecti ſunt:⁊ in chriſti ſide preua

ricatitſunt.ad teſtimonium dicen-
dum admitti non debent: quan/

uis ſe eſſe chriſtianos annuncient.

um:quia ſolo inſtrictu ſpiritus
ſancti ibi lotutus ẽ.de quo ha
betur de pe. diſtin.ij.qᷓrendũ.
o RKeſumunt.uel accuſa/
ri.ar.laicos poſſe accu⸗
ſare clericos.j.e.clericos.⁊.xx

iij.di.illud.⁊.C.de offi.rec.p

ni.iuſtiſſimos.ſed coꝛꝛigit᷑ tali
um opinio.er de teſti. ð cetero.
p ¶ ,Kriminoſis.ſ.clericis.
q ¶Teſtimoniumn.cũ debebat
exempliſicare de accuſatiõe exẽ
pliſicat ð teſtimoĩo: quod ideo
facit:qꝛ qui admittit ad vnum
admittit᷑ ⁊ ad reliquum.iiij.q.

iuij. teſtes. Yoan. (Adde ꝙ ita
Ooriginaliter oſtituit veritas in

euangelio Joãnis. c.xviij.
Pr ¶ O pponitur. dixerat in illo
§.his auctoꝛitatibꝰ ꝙ ſubditi
criminonſi ſiue clerici fuerint ſi

ue laici non admittantur ad aæ

cuſationẽ pᷣlatorum:vnde col/
ligitur a cõtrario ſenſu ꝙ alij
admittant᷑: huic diſtinctioni

obijcit:⁊ poſtea ſᷣin ſuam opi-

nionem ſoluit:que taliseſt qð
laici ñ crimĩoſi poſſũt accuſare
dericos:qð falſum eſt:ut extra

de teſti.⁊ de cetero.
8⁸ Lieni erroris.erx tribus
locis iſtius.c.argumen

tatur gratianus a cõtrario ſen
ſu in le qnẽti. F.
t KRecedẽtem.i. apoſtatam.
uũ Mõ obediẽtem.i.ſciſmati
cũ vi.xix.di.nulli.⁊.xxv.q.i.
violatoꝛes.

põt infamẽ repellere lʒ reus ip
ſuʒ recipiat.xlv.di.lʒ.xxx.q.v.
iudicãtem.C.de queſti.ſeruos
in pꝛin.iiij.q.iij.parentes:iteʒ
arg.qð iuder examinabit accu
ſatoꝛes ſicut oꝛdinãdos ut eos
fpellat.xxiij.di.qquã.⁊ greg.
pꝓcipit Yoanni ut inquirat de
perſona accuſatoris.S.e.qł.i.ĩ᷑.
pꝛimis ſic.xxiij.di. illð ꝛ.j.e.
criminationes/Lpꝛetoꝛ ſue di⸗

XMon poſſumnꝰ ar. qd iuder

gnitatis tuẽde gratia indignoſ

a poſtulatione remouet.ſff. de
poſtu.l.i.ĩ pꝛin.⁊ repellit mili
tem:licct aduerſarius velit enʒ
admittere.ff. de ꝓcu. filiuſfa.
.5§. milites. ⁊ quoſpꝛetoꝛ ꝓbibʒ
in totum:⁊ oĩno pꝛohibʒ etiã ſi
aduerſarius conſentiat.ut.ff.ðᷣ
poſtu.quos pꝛohibet.ĩmo vbi
aduerſario non cõpetit exceptio
iuderx ex officio ſuo eicipiet:⁊ et
de ap.oↄſtitutis.⁊.ff.de peti.he
re.l.nlti.ſed contra.nõne ſic vi
detur iudicare ſᷣm conſcientiaʒ.
⁊ ſcis quia nihil ex ingenio ſuo
2 domeſtice voluntatis motu
facere dʒ.ut.j.c.pꝛoxi.⁊.iij.q.
vij.iudicet. Rñdeo.iudicatĩ hᷣ
caſu ex his q̃ ꝑcipit in exercitio
cauſe que ante eũ agit᷑.nã cũ co
rã ſe videt infamẽ admitti:pot

ſpſum repellere: ſicut cum ſcit tpa appellationis elapſa eſſe ſupplet de facto ut
.C.de temp.ap.l.iij.ĩ fi.ſic.xxviij.d.ſi pᷣuſqᷓ.ſ.de facto.qð ↄſtat iudici tanquã

iudici.extra de poſtu.bone.

D On poteſt. pꝛeuaricati.ergo ſi non ſunt pꝛeuaricati:videtur qð ſunt ad/
. . EE, mittendi non obſtante pꝛecedenti delicto: ſicut et alias qui fuerit
tauſa ſed eccleſie.uel ꝓpter boc remouendus eſt a cõisne a metropolita⸗ in mouali: vt.iſij.q.io diffinimu.qð quidam negant cum nec ad ordines

3

admittat᷑ q qñqʒ fuit crimino/
ſus:ut.xxv.di.plurimũ.⁊.vi.
q.i.qui crimẽ.⁊.ff.ð ritu nup.
palam: vbi dicit᷑ turpitudo lʒ ĩ
termittatur nõ delet᷑.ð ſic. ff. de
fur.ꝗ ea mẽte.qd iuris ſit de h
dr.er de teſti.teſtimoniuʒ.vbi
corrigitur hoc.
a Inſirmari.S.xix.di.c.fi.uł
al ar.ꝙ nõ valet dictũ teſtis ſi
poſtea detegit᷑ eius infamia.

b·Algani. niſi ſuã iniuriã
DP

pꝛoſequantur:vt.iiij.q.
vi.omnibus:ſed heretici nõ qa
excðdicati ſũt:ex de hereticis ver
gentis. ⁊.c. excdicamꝰ. Sʒ nũ⸗
qd iſti.ſ.pagani ⁊ iudei audiun
tur ĩ exceptis criminibꝰ: dic p
non.vᷣm.h.ſic ſed ꝙ iudei pñt
videt᷑ e de iude.iudei.ſed de⸗
cre. expꝛeſſe ↄdicit que dicit ꝙ te
ſtis dʒ eſſe fidelis: vt ex de teſti.

lʒ ⁊ ea rõne qꝛ ſũt ĩ peccato moꝛ

tali:⁊ ſic nõ ſunt audiẽdi:extra
de teſti. ſuper eo.
¶ Aut vocẽ. oʒ tñ clericos ha
bere teſtimoniũ bonũ ab hiſ qui
foꝛis ſunt.ſ.viij.q.i.licet.ð cõ
fe. diſti.i.iubemus.
d ¶ Infamatõis. vt ſe expurga
re debeant.

e¶Equalitas.falſum dicit.ſuſ

cit enim ꝙ accuſatoꝛ ſit bone
fame:lʒ accuſaiꝰ ſit melioꝛis vt
.J.e.latoꝛ.itẽ ĩ alijs falſũ dici:
qꝛ nec ĩfamis ĩfamẽ nec crimĩo
ſus crimĩoſũ accuſat.ut.vi.q.
.i.ꝗ crimẽ niſi pꝛiꝰeñ tolerauit
ſciẽs eum talẽ:ex.de ac. nulli.
ſz poteſt dici h eẽ ſpeciale ĩ epᷣo
vt non poſſit remouere ab accu
ſatiðe illos quos pᷣus tolerauit.
Itẽ fallit ĩ arenario ꝗ poteſt ac
cuſare arenariũ:ut.C.de loffi.
teſt. in arẽaʒ. Itẽ fallit ĩ cañbꝰ
in quibꝰſociꝰ criminis nõ repel
lit ſociuʒ:quos habes notatos
.Mij.q.iij.liberi.⁊.C. de teſti.
qm̃ als quilibet cuiuſcũq; ↄdi⸗
tionis ⁊ quãtũcunq; criminoſꝰ
viles ab accuſatione ux teſtimo
nio repellit:vnde etiã ſocius a
ſua accuſatione repellit ſocios ⁊
criminoſos.ff.ð accu.hoſ accu
ſatr.S.ſi ſeruꝰ.⁊.iij.q.iiij.c.pe.
quod falſum eſt in exceptis cri/
minibus:ut.S.in prin.queſtio
nis notaui.
. 1 bereticus. hec auten.ẽ
1 falſa:qꝛ nunqᷓ hereticus
admittitur ad accuſandum: vt
.j.iiij.q.i.c.i.foꝛte loquitur de
minoribus hereticis qui nõ pec
cant in pꝛecipuis articulis fidei
qui nõ admittuntur in iudicijs
.i.de his q̃ actu ſunt coꝛam iu/
dice:ſed in alijs ↄctibus ꝓpter
inopiã ꝓbationum admittunt᷑
non tñ ſine toꝛmẽtis: ut.iiij.q.
.uij. F. in criminali. ver. ſi ea
res.⁊. C.de heretl.l.vl.Jo.ſed
certe pᷣm canones non admittit᷑
hereticus cum ſit excicalus:et
debeat ſtatim occidi.ð here.ex⸗
communicamus. 7. c. pe.b.

Cauſa

qꝛ ſicut ĩ fide chꝛiſti ſuſpecti ſũt:ita ĩ
teſtimõio bumão dubij hũtur. In-
firmari oʒ eoꝝ teſtimoniũ ꝗ in ſide

falſi docent᷑.nec eis eſt crededum ꝗ

Hitatis a ſe ſidẽ abiecerunt ¶. Itez
Caius papa felici coꝛepiſcopo.
CHeretici iudeivel pagani xpᷣia-
nos accuſare non poſſunt.
P Agani vel heretici ſine iudei
nõ pñt xpᷣianos accuſare:aut
vocẽifamationis eisĩferre. In h
.c.decernit᷑: vt hr̃tici nõ ĩpetant re/
cte credentes.vñ ecõtra iĩtelligit᷑ qð
heretici ab hereticis ĩpeti pñt. Itẽ a
tramite ſui ꝓpoſiti voluntarie rece
dentes nõ pñt ipetẽ ſᷣuantes limitẽ
ſue ꝓfeſſiõis.Ex boc dat itelligi qð
recedẽtes a ſuo ꝓpoſito ſimiliter re

cedẽtes criminari pñt. Iẽ nõ obe

dientes ſanctionibꝰſanctoꝝ patruʒ
nõ pñt accuſare obtemperantes ſa⸗
cris ↄſtitutionibus.Inq̃̊ ſimiliter ĩ
telligitur qð in inobediẽtibus iobe/
dientes accuſare nõ lʒ.vñ gnãliter
colligitur:qð in accuſatiõe eãlitas
ſidei ⁊ ↄuerſatiõis ĩter accuſanteʒ

⁊ accuſatuʒ ſemꝑ cõſiderãda ẽ: vt
is ꝗ accuſat vł par ul ſuꝑioꝛ iuẽiat᷑.

NAtẽ nonellarũ conſtitutio.
Cereticꝰ hereticum accuſare?
contra eum teſtiſicari poteſt.
hereticus cõtra hereticumꝰ
litiget cuiqʒ eoꝝ hr̃ticũ teſtem

adducere licei. Sin autẽ onꝛbhodo-/

xus cotra hereticũ litiget. ꝓ ortho
doxo adẽ hr̃tici teſtimõiũvaleat.cõ
tra oꝛthodoxũ aũt ſolius oꝛthodo
xi teſtimoniũ valeat. Item ortho⸗
doxis autẽ litigãtibꝰ ad teſtimoniũ
nulli heretico pateat aditꝰ.¶ Sʒ q̊

riturꝰſi flagitioſſſimus catholicns

poſſit ↄuenire hereticũ de alio cri/
mine quã de hereſi. Huic qſtiõi ita
reſpõdetur. In quo hereticus infe/
rioꝛ eſt:videlicet ĩ regula ſidei:in eo
a malo catholico accuſari poteſt.
In quo autem ſuperioꝛ fuerit vide
licet in ↄuerſatione vite:in eo a fla
itioſiſſimo ↄueniri non poteſt.
EDrem ꝙ dicit᷑ paſtores ꝓ ſuis a-
ctibus magis ſunt tollerãdi qᷓ; coꝛ-

rigẽdi:dupliciter intelligitur:vłqꝛ

a crimioſis tolerandi ſunt⁊ nõ cor
rigendi:vnde ibi ſubinfert᷑qꝛ ſepe
pro meritis ſubditorum depꝛaua-
tur vita rectorum:quorũ ergo me
rito deo ꝑmittẽte vita rectoꝝ ðpꝛa-

natur ab eis potiꝰſunt tollerãdi q̃ʒ

corrigendi:uel qꝛ ſunt quidam qui
ſepe deſeruntur a publicis documẽ
tiſ:⁊ crimen qð itendunt probare ñ

valent: de ꝗbus ĩ homelia de peni-

tentia Auguſtinus ait.
¶Que publicis documẽtis pba⸗
ri non pñt:toleranda ſunt.
P Lerũq; boni viri ꝓpterea ſuf

ferunt alioruʒ peccata ⁊ tacẽtꝰ

qꝛ ſepe deſerũtur publicis documẽ
iis ꝗbus ea q ipſi ſciunt indicibꝰl ꝓ

bare nõ pñt. ¶De his etiam illõö
anacleti intelligitur: ſententia chaʒ

filij noe dãnant᷑:qui ſuorũ doctorũ

vel prepoſitorum culpam prodũt

ceu cham qui patris pudenda non
operuit:ſed ridenda monſtrauit.
Hac enim auctoritate ſubditi non
probibentur ab accuſatione ſed a

proditione. Aliud ẽ enim prodere

aliud accuſare. Prodit ꝗ non pro
banda defert.accuſat qui reo pre⸗/
ſente crimen iudici offert probatu
rus quod intendit.Cham ſolus vi
dit pudenda patris:⁊ ideo ꝑ enum

intelliguntur qui cum ſoli ſunt con

ſcij criminum ſuorum prelatorum
atq; ideo accuſare non poſſunt: vi
tam tamen eorum infamãdo alijs
ridendam offerunt. ¶ Item obij⸗
citur ꝙ ſubditi etiam religioſi pre/
latos ſuos accuſare non poſſunt.le
gitur ĩ exodoꝰ ; maria ſoꝛoꝛ aarõ

que prima poſt tranſitũ maris ru

bri ſůpto tympão hymnũ cãtare
merui:poſtea murmurans ĩ movy
ſen:eo ꝙ ethiopiſſa duxerat in vxo
rem:a domino lepꝛa percuſſa eſt.
Item in libro regum legitur: qðᷣ
cum dauid fugeret a facie ſaul: la⸗
tuit in ſpeluncha:in quam cum ſaul

diuertiſſet ad purgandum ventrẽ
dauid precidit coraʒ clamydiſ eiꝰ:
quod ſe feciſſe poſtea grauiter do-

luit ⁊ vehementer penituit.Saula
domino erat reprobatus ⁊ ex inui-
dia dauid ꝑſequebatur:ut eũ moꝛ
titraderet.dauid erat vir humilis
7 mitis ſauli a domino ſubſtitutus

per ſamuelem vnctus in regem:

ſed tamen quia precidit oram cla-/

mydis ſaulis grauiter fluit. cuma

ſaule ſola adminiſtratione vnctio-
nis ſepararetur:vnde datur intelli
gi ꝙ ſubditi quauis religioſi ſint pᷣ
latos ſuos criminoſos accuſare nõ

poſſunt. Mam per ſaulem qui ven

trem purgabat:prelati intelligũtur
qui maliciam coꝛde conceptam in
opus producunt. Item legitur in li
bro regum:q; cum archa domini
reduceretur de gaba in Hieruſaleʒ
a bobus recalcitrãtibꝰarcha iĩclina-

ta eſt:cui dum oʒa leuita manũ ad

hiberet vt eam erigeret a domino

percuſſusꝰinterijt per archam pre

lati intelliguntur: per ozam ſub⸗
diti.per inclinationem arche caſus
intelliguntur prelatorum:per illu⸗

qui manum adhibuit intelliguntur

reprehendentes vel accuſantes vi
tam doctorum:quia domino per
cuſſi intereunt. His ita reſpon-

detur:verum eſt per archam ſigni

ficari prelatos ⁊ per oʒã ſubditos.

AIlud vero falſum eſt:q; per incli

nationẽ arche caſus ſigniſicetur pᷣ⸗

latorum. Aliud eſt enim idlinari v

deſcendere:aliud cadere. Legitur
enim ꝙ ſaluator noſter ſe indina⸗
uerit:ſicut quãdo digito ſcribebat
in terra ⁊ de montibus frequenter
deſcenderit in quos aſcendebat:

vt vel pernoctaret inoratione: vel

D=

4 ELontra herencum.

ar. aliquid admitti pro
aliquo quod non admit⸗
titur cõtra ſe.ſi.xxxij.diſ.
.c.ſiquid veri.ar. contra
eiiij. q. iij. ſiquis teſtibus
ſecundum eſt regulare:pᷣ
mum caſuale pꝛopter odi
um hereſis.
h Sed queritur. hanc
ſoluit uꝛbanul. xij. q. i. ſci
mus.puel aliter reſpicit il⸗
lud quod dicitur. S. e. S.

opponitur.⁊ mouet inci-

dentem queſtionem ⁊ di-
uiditur in duas partes.

i Paſtoꝛes.in pꝛinci/

pio qonis.quetamen nõ
unt verba illius. c. ſed ſẽ
ſus eius.

k Lerunqʒ. tacent

dicat tamen ei
poteſt pꝛodeſſe ⁊ non ob/
eſſe. xxij.q. v. hocvidetur
ſed in publico non vebet
habere.ut.vi.q.i.ſi om⸗
nia.hec ergo taciturnitas
non obſſat ei qui non po

teſt pꝛobare.item non no

cet ei qui non pᷣt impedite

uel etiaʒ erubeſcit loqui·
ut. ff. ðe fur. l. pe. Ytem

nec nocet ei qui ſcit ſuum

ius durare.ff. qui. mo.

pi. uel hypo. ſol. ſicut. F.
non videtur/ als ſemper
obſtat taciturnitas:ut ex
de his que ſi. a. pꝛela.c.
lI ¶ Judicibus.iudici ergo
cienda eſt pꝛobatio non
aduerſario: ut.iiij.q.iii.

5§. item i criminali. 2. C.

ar.cᷣtra.i.q.i.ſiquis epi
ſcopuus. 3

m ¶ De bis. qui accuſt

pꝛelatos de crimine qoðñ
pñt pꝛobare.
nAnacleti. S. e. ſenten
tia. (Adde ꝙ ita de chaʒ
legitur geneſis. c. ix.
oIn erodo.melius in
libꝛo numeri.l.di. S.ĩ ec⸗
cleſia.(Aade ꝙ ita legi⸗

gitur exodi.c.xv.⁊ nume

ri.xij.⁊ ita ð dauid ut ſe⸗

quitur legitur in peimo.

li.regum.c.xxiuij.⁊.xvi.
p.Percuſſus. ꝗ ea no
cte non ſe ab vxoꝛis am⸗
pleru abſtinuerat.(Adð
ꝙ ſic oꝛiginaliter legitur
in ſcðo libro regũ.c.vj.
q ¶ WMis ita. incipit reſpo
vere his tribus obiectioni
bus. 1 primorñdet vlti⸗

me. (Adde q ita de ſale

uatore legit᷑ Jo. viij. c.

elemnondo

Nprinrire

beſttiagt⸗
e Nen
giſctſionn
Fni no,
ſang
FAsſnnrr
Mtunrt
1 lre,
ümms.
idiingo
Matonon
Liii g i.
ginali10.
W.ci⸗
iſigassgi

gideitt

nimiveg

5e Knen
in dechaz
r.
meliusin
gialegi⸗
rv.apumme
dauidutſe⸗
r npin,
ſus,gaane
Morsan⸗
herat(Ms
günrleytn
noptußß
nsobleton

ofncti⸗
Gin xll

a Altioꝛa doceretar.
Wiei⸗ debet Nrcrenn.
alto.(Adð ꝙ auctoꝛitas
apoſtoli q̃ ſequitur hẽtur
in ſcða ad cori.c.xi.
bi ¶ WMos etiam.ſ.ſpiri⸗
tuales pᷣdicatoꝛeſ.(Zldõ
ꝙ duarum auctoꝛitatum
que hic ſequũtur pᷣma le
gitur geneſis. c. xxviij.
ſcða vero in ſcðo libꝛo re
gum.c.xxij.et tertia de ſa
lomone legit᷑ eccleſiaſtes
Cc. pij.
cVeccatoꝛeʒ in hoc tñ
non peccauit.qꝛ ad huce ñ
erat pꝛohibituʒ nec hoche
eſt ſi ſub hac ↄditione du
citur ut fiat ſideliſ.xxxiuj.
q.i.non opoꝛtet.
FItem ad boc ſimilit᷑
liciter reſpondet ⁊ vl
timo male. .
Der dauid.ſecunda
ſolutio.

¶ Saul. tertia reſpoſio.

gSolus.tamen cum
ECiu⸗

hb·Cis ita rñũdetur.ꝗ/

bus dicitur ꝙ ſubditi nõ
pñt accuſare pꝛelatos.

B Pudapen in epiſto

la ad thimotheum
k Vegula ar. ꝙ poſu
mus interpꝛetari 2 artare
generalia verba apłi.ut
xxxiij.q.ij.quos deus cõ
lunxit.xxij.q.v.hoc vide
tur.⁊.ff.ð in ius vo.l.qᷓ
nis. 7. ff. de teſt. queſitũ.

1W Obſeruanda. exepla
Enim pꝛelatoꝛum ⁊ ſenũ

facilius corrumpunt.⁊ iõ
magis ſunt punienda.ut
xi.q.iij.pᷣcipue.⁊.lxxxv.
Diſt. tanta.

II O„

vt diſcipulos in mõte altiora doce
ret pᷣcepta: vł vt turbas fugiens ex
altitudine mõtis eas reſpicẽ ⁊ libe
re poſſit docer̃. Inclinatio vl ðſcẽ⸗
ſio humilitatẽ ſigniſicat:q̃ ſpiritua
les nõnũqᷓ; carnalibꝰ condeſcẽdũt
vt eoꝝ iſirmitati cõpatiant᷑:iuxta il
lud apoſtoli.ꝗs inſirmat᷑:⁊ ego nõ
iſir moꝛ:¶ Hos ẽt b ſigniſicauerũt
angeli q̊s iacob vidit ſcalã deſcẽdẽ
tes.de his ꝑ ꝓphetaʒ dicitur. Incli
nauit celos ⁊ ðᷣſcẽdit.ꝑ archã ergo
iclinataʒ ĩtelligũt᷑ pꝛelati:qui ſubdi

torũ culpa miſericorditer poꝛtant.
⁊ eoꝝ ifirmitati humiliter cõpatiun
tur.vñ bene dicitur: ꝙ bobus recal

citrantibuſ archa ĩclinata ẽ: boues
Appe recalcitrãtes ſubditos ſigni
ficant ſuis doctoꝛibꝰnõ obedientes
abus duz pᷣlati cõpatiunt᷑:q̃ſ bobꝰ
recalcitrantibꝰarcha inclinat᷑.leuita
a manũ adhibuit: ſignificat illos:
ꝗ miſericordie ↄpaſſionẽ ĩ pꝛelatis
ſuis repᷣhẽdũt:eoſqʒ; in ſeueritatis
amaritudinẽ erigere volũt: vñ bñ

leuita iſte oʒa dici. oʒa qppe robu

ſtus dicitur. illi enim robuſti di-
cuntur:ꝗ cum de ſua iuſticia preſu-
mũt: miſericoꝛdiã peccãtibus negã
da putãt ⁊ ipudentes repᷣhendũt:
vñ a dño ꝑcuſſi inereunt.qꝛ iudici/
um ſine miſericoꝛdia erit illis:ꝗq no
lunt facere miſericordiã delinquẽti
bꝰ: cui ꝑ ſalomonẽ dicit. Noli eſſe
nimis iuſtus:qꝛ eſt nimis iuſtus: ꝗ
perit ĩ inſticia ſua. Sic ⁊ moyſi illð
intelligitur:p moyvſen eni pᷣlati itel

ligũtur.per ethiopiſſamvxoꝛez pec

catores intelligũtur.moyſes ethio
piſſaʒ vxorẽ ducit:cum glibet pre⸗
dicatoꝛ peccatoreʒ ſibi copulat:vt
ex eo ſobolẽ bonoꝛũ operuʒ deo gi
gnere valeat:hanc copulã dũ ma-
ria.ideſt ſubditi repꝛehẽdũt: lepꝛa
peccati iſiciuntur.vłꝑ mariã ſyna-⸗
goga intelligit.que in moyſen ideſt

ĩ chꝛiſtũ murmurauit:qꝛ ethiopiſſaãa

ideſt eccleſiã ð gẽtibꝰſibi copulauit:

q̃s lepra ꝑſfidie erroris ſordidos

fecit. Nõ ergo bis auẽtatibꝰſpditi
ꝓbibent᷑ ab accuſatiõe ſuorũ pᷣlato
ru:ſʒ monent᷑ ne reprehẽdãt miſe-

ricordẽ cõpaſſionẽ eox. Itẽ ſau
lẽ pꝛelati ĩtelligũtur:ꝑ dauid:ſubdi

ti. Saulpurgans vẽtrẽ eos ſigniſi
cat:qui malitiaʒ coꝛde conceptã fo
ras in opus ꝓducũt.Sed in pᷣciſio
ne clamydis nõ ſigniſicat᷑ rephẽſio
peccati.per clamydẽ enĩ regis ptãs
itelligit. Hac pᷣcidit.qui pꝛelatũ ſen
tẽtia danatiõis ferit:quod nulli ſub
ditoꝝ licet.facta enim paſtoris oris
gladio ideſt ſentẽtia damnationis
a ſubditis ferienda nõ ſunt. Hinc ẽ
qð Hiero.aiut ſuꝑ marcuʒ de põti
fice qui ſcidit veſtimèta ſua.Sciſſio
ueſtis ſciſſionẽ ſigniſicat ſacerdotij

quod i proximo erat ſcindenduʒ ?2

auferendũ iudeis: uel ꝑ dauid ſigni
ficantur ꝗ nequitiã ſuoꝝ pꝛelatoruʒ

VII

vidẽtes maiora eoruʒ peccata ↄtẽ
nunt:minima vero⁊ lema quaſi ex
tremã orã clamydis precidentes
repꝛehendere ? lacerare ſatagunt.

vł qꝛ ſaul ſolus diuertit in ſpeiuncã

ĩ qua dauid ſoluslatebat. Iteʒ ſaup
hoc poteſt intelligi quod de cham
dictum eſt:qui ſolꝰ vidit pudenda
patris:que non cooperuit:ſed ridẽ

da mõſtrauit. Hac itaq; auctorita-

te non inhibetur ſubditis accuſare
prelatos:ſi accuſabiles fuerint.
¶Item probat᷑ ꝙ ſubditi platos
ſuos accuſare non poſſunt:ẽt ſi re
ligioſi fuerint. Infames enim non
ſunt eo ipſo quod ſuorum doctoꝛũ
vitam reprebendere conantur. In

fames enim fiunt vt canonum tra

dit auctoritas:omnes qui ĩ patres
armantur:⁊ qui doctorum ſuorũ
vitam reprebendunt vel accuſant.
Nullus autem infamis in accuſati⸗
one prelatorum eſt audiendus:ni
ſi forte a ſide exorbitauerit: vt ſu⸗
pra dictum eſt. Cum ergo ſubditi
eoipſo ꝙ in accuſationem pᷣlatorũ
proſiliunt infames efficiuntur: in
famibus autem copia accuſandi de
negatur:patet ꝙ ſubditi prelatos
ſuos accuſare non poſſunt. Nis
ita reſpondetur?.non omnes prela

ti pro prelatis habẽtur. nomen eni

non facit epiſcopum ſed vita.
Ande Grego. ianuario epiſco
po ſcribit. CÆuem etas non vita
ſentorẽ facit grauiter eſt icrepãdꝰ.
Aulus ddicit ſeniorẽ ne ĩcrxepa
neris. Sed hec eiuſ r̃gulaꝰ tũc
eſt obſeruãda cũ culpa ſenioꝛiſ ſuo
exemplo non trabit ad interitũ cor
da iuniorum.ubi auteʒ ſenior iuue
nibus exemplum uad iteritum pꝛe
bet:ibi diſtricta increpatione ferien
dus eſt.nam ſcriptumeſt: laqueꝰ
iuuenuʒ oẽs vos:⁊ rurſus:maledi
ctus puerꝰ centum annorum.
Item Hieronymus ad elio-
dorum.

WDignitas non facit epiſcopum

ſed vita. „
On omnes epiſcopiſũt epi
copi attende petrũ:ſʒ iudam

conſidera:ſtephanum ſuſcipe. Ni

cholaumꝰreſpice. Non facit eccle⸗

ſiaſtica dignitas chriſtianum cor/
nelius centurio adbuc ethnicus*
dono ſancti ſpiritus mũdatur.pꝛe-
ſbyteros DManiel puer iudicat.non
eſt facile ſtare ĩ loco NMetri ⁊ Pau
li ſcilicet tenere locum iã cũ chriſto
regnantium. Infatuatumꝰfal ad ni
hiũ ꝓdeſt:mſi vt proijciat᷑ forasꝰ
7 a porciscõcul ceł. ¶ Añ Aug.
homel. vi. C Hõ epiſcopino
men ſeg vita reuerẽtiam meretur.
On oĩs qui dicẽ pax vobis: q̊
ARcolũba è audiẽdꝰ. Coꝛui ð
moꝛte paſcũt᷑. Hoc colũba nõ hbʒ:i⸗
mo ð fructibꝰterre viuit:innocens
eſt victus eius. ¶ Item Beda in

1182

m Scriptum.ſ.ĩeſaia.c.xlij.
n . Laqueus. ſ. malo exẽplo.
o .Puer. canon pꝛopter ma
liciam aliquoꝛum fingit aligd
eſſe qð non eſt:⁊ ecõuerſo.xl.d.
multi ſacerdotes. (Adde ꝙ ita
legitur yſaie.c.lxv.
p VOn doss epiſcopi. voce
TMntcpiſtom ſz non re.
q ¶ Micolaum.qui fuit vnus ðᷣ
ſepteʒ diaconibus quos apliĩ
ſtituerũt ꝗ fuit rprobꝰ.(Aldde
ꝙ ſic legitur in actibus apoſto/
lorum. c. vj.
¶ Cornelius. qui pꝛimum ex
gentibus nomen ieſu xpi eſt ſe⸗
cutus.xvi.di. vide.(ldde ꝙ
ſic legitur oꝛiginalit actuũ.c.x.
8 KEthnicus. i. gentilis.
t alaneſb eros. ui condem
naueruntſuſanam.j.e.ꝭ.itẽ ba
laam. (Adde ꝙ ſic legitur ori
ginaliter. Danielis.c.xiii.
u ¶ Infatuatum.i. ſtulti pꝛela
ti.inſipidi in predicando.fatui

in delinquendo.

Et a poꝛcis.i. demonibus
qui dominantur malis pꝛelat
q̃ſi pecoꝛi ſuo.xxiiij.q.i.ꝭ. his
auctoritatibus.( Adde ꝙ ſic le
gitur in euangelio atbei.c.
v. Marci.ix.a luce.xiilj.
On ois.coꝛui.coꝛuo eq
3 LNparaur malu⸗ preſbyt
in nigredine viciorum ⁊ in rau
cedinevocis ⁊ in voracitate.ſ.
moꝛtuoꝛuʒ oblationũ ⁊ in feto
re ſpiruus ⁊ in garrulitate et in
furto. Jo.

ar deponatur.

4 Ecuti ſunt.pꝛelati ⁊ do/
ctoꝛes mali.(Zldõ ꝙ ſic
legitur oꝛiginaliter in ſcõa ca-
nonica Metri. c. ij.

b ¶ Balaaz. ſupple veniẽtis.

c·¶Ex boſoꝛ.verba ſunt petri.
vſqʒ ad uer.plerunqʒ.biero. ex
ponẽs vᷣba Petri ĩ epla cano/
nica diẽ ꝙ hftici a getibꝰ rephẽ

ſi cparant᷑ balaã conepto ab

aſina.comparant etiã ei mali
pꝛelati repꝛehenſi alaicis.
d ¶Redarguantur. non dicit
accuſentur. vnde nõ põt hic ſu/

mi.ar.ꝙ laici poſſunt accuſare

clericos.ut.S.xxi.di. nolite. in
ſi. ſolu.ibi qꝛ tripler eſt repre.
henſio.ꝙ ibi vide.

eE n tribulatiõe poſitus·

f¶ Sontes.uerba Petri.

g Quia. infert ex bis tribus

c.ꝙ mali cũ criminaliter pec
caãt pñt a ſubditis accuſari.⁊ ad
hoc inducit.c.ſequentia.

h ¶ Alteretur.i. in alterius ſta

tum cõmutetur. trãſit.n. 5 fa
milia det ad familiam diaboli.
xxiiij.q.iij.ſi quis non recto.

i Ut ita dicam. videtur ẽt ꝙ

infamis capite minuatur.ſff.de
var. ⁊ exoꝛ.cog.cognitionum.
S.eſtimatio. (Adde ꝙ vᷣba po

ſita hic in fi. hẽtur in euange/

lio. Jo.viij. c.

ꝑk Ui nec. crimen. tales. n.

ad accnſanonemuel ad
teſtimonium non admittũtur.
vt. xxx vij.di.legat.j.vi.q.i.ꝗ
crimen.
¶QOnibus ergo hiero. l.q ĩ tri⸗
bus pꝛoxi.c.

m iſſimulans aufertur.n.

alicui nomen ꝓpter ſuam ma
liciaʒ.xxxiij.q.ij.admonere.S.
rix. di.ſcõm./L.i.q.iiij..itẽ pec
cato.(Adde qᷓᷓ ita oꝛiginaliter

legitur yſaie.c.lxv.
Aulus imparem meritẽ
non tamen adminiſtrati

one dil.lxxx.in illis.(Adde q
ita oꝛiginaliter legitur in epiſto
la ad galatas.c.ij.
o Sciret. ex hoc pʒ ꝙ aliquis
ſeit ſe haber̃ charitatẽ ꝑ reuela
tioneʒ. MPaulus alibi dic. ſcio
ꝙ neqʒ moꝛs neqʒ vita neqʒ qd
aliud me poterit ſeparare a cha
ritate dei.( Adde ꝙ ſic legitur
oꝛiginaliter ad roma. c. viij.)
alibi tñ dicit. nihil mihi ſciuſ
ſũ ꝛc.ut.S.xl.di.c.vlti.(Adde
ita oꝛiginaliter legit᷑ ĩ pᷣma epi
ſtola ad cori.c.iiiſ.
p ¶Moc non de officio. ꝙ noõ
poſſit eẽ ĩpar Paulus etro
) Qanan⸗ epᷣs eſt nomẽ
dignitatis pꝛeſpyter no
mẽ etatis.xciij.di.legimus.

7

Tauſa

ſcða epiſtola petri. —
C¶Wocti ab idoctis derici a laicis

quandoqʒ; merito reprebẽdnntur.

¶Ecuti ſunt viam balaã ex bo

ſorA qui mercedem iniquitatiſ
amauit. Coneptionez vero habuit
ſue veſanie ſubiugale mutũ.qð ho
mis voce loãns ꝓbibuit ꝓphete ĩ
ſipientiaz. Dlerũqʒ beretici tã ſtul
ta dogmata.tam execrãda ꝓferũt
ſacramẽta. vt etiam hebetum ſen
ſus paganox:⁊ ꝗ ratiõe dinie agni
tioms omnimodo carent:illoꝝ de
teſtent᷑ ĩſ aniam: ⁊ uloruʒ diſtorta
deo contraria itinera ſanius ſapiẽ-
do redarguant. Et qð peius eſt nõ
nunqᷓ; multi catholicoꝝ ĩ tätũ mer
cedẽ amant iniꝗtatis: vt etiã doc⸗
ti ab indoctis clerici a laicis merito
redarguant᷑:qui vere ⁊ iure com
parant᷑ prophete.qui verbis aſine
cõtra naturam loquẽtis coꝛꝛipitur:
nec tamen a pꝛopoſito praui itine-
ris retardat᷑:qbꝰetiam apertiſſime
nomẽ congruit ciuitatis de qua ba
laã veniſſe phibet᷑.boſoꝛ nãqʒ car
neus ſiue ĩ tribulatione poſitus in-
terpretatur.neqʒ eni alia magis cã
luxurioſis exiſtit verbũvᷣitatis amo
re pecunie vel deſiderioꝛũ tempo-
raliuʒ adulterare quã quia carniiſ ſe
concupiſcentijs mãciparunt. Sʒ ⁊
nomen ipſius balaam ꝗa vanus po
pulus ſiue precipitans eos interpᷣ-
tatur:talibus conuẽit. qui enĩ agni
tam veritatis viam ſponte deſerũt

quid niſi vanus populus ſunt:qui

etiã in precipitium ſuos mergunt
auditores:quibus non ſalutaria q̃
coꝝnigant:ſʒ que illos delectant er
ronea predicant:?de quibus aperte
ſubit᷑. hi ſunt fontesſine aqua: ?=
nebule turbinibꝰ exagitate ꝗbꝰcali
go tenebraruʒ reſeruatur. ° Oꝛ
ergo nõ oẽs epᷣi ſunt epi:pᷣſbyteria
daniele puero iudicãtur.ſal infatua
tũa poꝛcis cõculcat᷑: ⁊ qui dic pax
vobis plerũqʒ nõ colũba ſʒ coruus
reputatur:patet ꝙ ñ ſemꝑ ꝓ offõ
vel auctoritate perſone ab accuſati

one eſt ceſſandũ:ĩmo ↄtra prauos

eſt agẽdũ:cuʒ oĩs perſona crimina
liter peccãs altereturꝰ:⁊ vt ita di⸗
cam capite minor legibus cenſea-
tur.qui enim facit peccatum: ſeruꝰ
eſt peccati: tam in pena qᷓ; ĩ culpa.
WMnde Augu. ait.
C Qui ſulceptum ofſicium nõ ad
miniſtrat non eſt epiſcopus ſed ca
nis impudicus. ”MUDb
i nec regiminis in ſe ratio⸗
em habuit nec ſua velicta ð
terſit: nec fliorum crimen coꝛꝛe⸗

xit canis impudicus dicẽdus ẽ ma.

gis qʒ epiſcopus. CQuibus ergo

Hieronymꝰl: Auguſtinꝰ : Grego

rius auferunt nomen columbe epi
ſenioris nomen ⁊ priuilegium eſt
auferendum dignitatis:vt poſſint

a ſubditis reprehẽdi:vnde ſcriptu
ra diſſimulans primilegium pra-

ue ſenectutis ait.maledictus non ſe
nior:ſed puer centum annorum.
Apparet ergo.ꝙ bi ex accuſatione
prelatorum ifames fiunt: qui eorũ
vitam reprehendere ⁊ lacerare co-
nantur:ꝗ locum ſui regiminis non
nomine tm̃:ſʒ vita ⁊ moꝛibꝰ tenẽr.
Alij autem ponus laudabiles fiũt
ex accuſatione prelatorum ſuoruʒ
q̃; infames. Item quod dicitur ma
ioꝛum qſpiam minoꝛum accuſatio
nibus non impetatur.minores in-
telligẽdi ſunt ñ dignitate ſed vita.
Unde Hiero.ait ð paulo ſuper
Zictam ad galatbas.
WWaioꝛes minoꝛes non digni
tate ſed vua intelligi opoꝛtet.
) Aulus petrum reprehendit:
quod non auderet:niſi ſe nõĩ
parem ſciretꝰ.
Woc non de officio ecdleſiaſtice
dignitatis:ſed de puritate vite ⁊ ſã
ctitate ↄuerſationis ĩtelligitur. So
lus.n.petrus ĩiter apoſtolos prima
tum gerebat.

Hinc. Angu. ait ad Hiero.
CNion epu⁊opi no men.ſed vua

maiorem facit.
Manãʒ ſm vocabula q̊ vſus
obtinuit: epᷣatus ſit pᷣſbyterio
maioꝛ:auguſtinus tñ Hieronymo
minor eſt.
¶ Item libro ſecũdo de vnico ba
ptiſmo.

CC. Epiſcopilʒ pares ſint meritis:

radu tñ differunt dignitatis.
Vto ꝙ ſine vlla ↄtumelia cy
panꝰepᷣs petro apoſtolo cõ⸗
parat᷑:quãtũ attinet ad martyrij co
ronam. Ceterum magis vereri de
beo ne ĩ petrũ ↄtumelioſus exiſtaꝰ.
Onuis enĩ neſcit illũ apoſtolatꝰpᷣnci
patũ cuilibei epᷣatui preferenduʒ:
Sʒ ⁊ ſi diſtat cathedraruʒ gratia:
vna tũ eſt martyꝝ gloria. Iem cũ
Petrus a paulo poſteriore corri:
gatur.⁊ pacis atqʒ vnitatis viculo
cuſiodito ad martyriũ ꝓmouetur
quantoſacilius ⁊ fortius quod per
vninerſe ecdeſie ſtatuta firmatum
eſt. vel vniꝰ epiſcopi auctoritati.vł
vnius prouincie concilio preferen

Pion in honore ſed in verita⸗

te filins equatur vel preponir patri.

Veritur? pater de malo filio.
q̃ritur ſilius ð duro patre. ſer
namꝰ honoriſicentiam patri.que
debetur a filio. non equamus filiũ
patri in honore:ſed preponimus
filium patri in veritate. ſic tribua
mus honorem debitum:ut non ꝑ
dat eꝗtas meritum.
tem Ambꝛoſi.
Egqnales tuerut meritis. Ily gra
du differentes petrus 71 paulus.

filius conqueritur de pa/
tre tã in ciuili qᷓ; in crimi/

r CAlugnuſtinus. augu⸗

ſtinus ſoꝛte hoc credebat.
non enim licuit ei mẽtiri
pꝛo humilitate.xxij.q.ij.
cum humilitatis:⁊ cũ hie
ronymus fuit pᷣbyter car
dinalis.pʒ ꝙ quilibet epſᷣs
maioꝛ eſt pꝛeſbytero car⸗
dinali.

8 to.exiſtam. ſi di

cam cypꝛianum in
oĩbus equalem.

t ¶CLuilibet. S.xxi.di. in

nouo.j.xxiiij.q.i.loqui⸗
tur contra.

n Pꝛomonuetur. ita vt

in hoc videantur ipſi eſſe
pares:⁊ etiã ſtatuta eoꝝ.

x uãto ⁊c.⁊ ẽ hic ar.

potus ſtat ei qð a plu

ribus qᷓ; qð a paucioꝛibꝰ

dicitur. ⁊.xix.di.in cano
nicis.

m canones. ergo

nali negocio:ſʒ ᷣm leges

non in ciuili niſi tm̃ in

caſtrenſi.ut.ff.de iu.l.lis
nulla.⁊.ff.defur.ſi quis

vxoꝛi.i.t̃.non tamẽ po
teſt eum conuenire defur

to ſed actione in factum.
ut. C. de dolo malo.ſi ſu
perſtite. Emancipatus
autem põt agere contra
patrem. ſed venia impe/
trata.ut.C.de in iusvo.
.l. vl. ſed in criminali cã
non auditur contra pa⸗

trem. S.e.q.i.pꝛohiben⸗

tur niſi iniuriam in ipſuʒ

commiſerit ut.C. de pa.

3 Mãõ equamus. ſic cel
ſus coꝛꝛigit dicta patris
ſui.ff. de cõdi.ob.ca.da.
.l.dedi.S.ſi quis:quaſi
ſtatuliber.iteʒ arg. ꝙ ali
quis pot eſſe maioꝛ ⁊ mi
noꝛ altero diuerſo reſpe⸗
ctu. S. e. ᷓcᷓ. xxv.di.per

lectis.
Erevonimns filiũ.
ar. ꝙ veritas a quocun
qʒ pꝛolata amplectenda
eſt ⁊ eſt etiam ar.contra
teſtimonium bhonoꝛabi/
lium perſonarum. ſimi/
le di. ix. ego.

Qerit. nõᷣequamꝰ.·

ugen

elri.
gulbagf⸗
nnben

inin
Kn
hüunn

aͤgidn

Muminn
Hunipſec
tant n,
igan
pannort
Nin ano

Gegnans.
onserge
Wrur RN⸗
lchingin⸗

sfnlee

Enittmin
fdeinl
eir.dans
hlanipo
Wmiedei
einbnmn.
onmaloſu
nnnhuns
Igereconn
Nninnpe⸗
Neiniooro.
gininti
onnabn⸗
imchben
gaminigee
n.d.

unis ſol
dicn pent
Lob. a.d.
Ab:gluſ
ing⸗ cel
naorami
nfſoreſe⸗
v.

imosfli,
1 acoan
mplenntn
mnaroon
gbenamn⸗
nmn in⸗
,

3 B Eauipetue. pè-

tute.ſ. ut parẽ vir
tutem.a ↄſtantiã ⸗ pſecu
tionem in paſſione habu
iſſe videantur.
b ¶Itẽ penitẽtes. ſolẽnit
.j.vj.q.i.quicrimen.
t T Pnſ apoſtoli.oꝛdi
nms. in criminali ſed
in ciuili pñt oẽs.extra de
teſti.tam litteris.
. Rec eẽ.ex his duobꝰ
.c.coꝛꝛigitur ꝙ hec tria.
accuſatio teſtimonium ⁊?
oꝛdo pari paſſu ambulãt
ut quicunqʒ non admitti
tur ad vnum nec ad reli/
quũ.Sed obijcitur.qui/
cũq; ſemel ĩ peccato mor
tali fuerit non admittitur
ad oꝛdines.nt.xxv.di.pᷣ
muʒ ergo nec ad teſtimo
nium. Item ſi crimen ci
niliter fuerit pꝛobatum.
non adimittitur ad oꝛdi
nes.vt di.xxiiij.quando
extra de accu.ſuper his.
ergo nec ad teſtimonium
Hᷣm hoc nullus inuenitur
teſtis: cuʒ nemo ſine criĩe
viuat.xxv.di.S.nũc aũt.
Tu dicas ꝙ regula que
hic traditur locum hʒ cuʒ
criminaliter agitur. aut
crimẽ eſt occultũ qꝗð obij⸗
citur teſti.aut maiĩfeſtuʒ.
ſi occultum pꝛeſumo euʒ
inde egiſſe penitentiam:
q; occultum in melioꝛes
partem interpꝛetoꝛ. extra
De ſoꝛtile.c. ex tuarum.et
extra ð re iu.eſtote.ſi aũt
manitfeſtũ pꝛobabit ſe egiſ
ſe penitẽtiam per ſacerdo
ceʒ: qð facere poteſt.nt ex
tra de ſimo.nemo.il.diſ.

. in capite.ij.q.i.ſi peccaue

rit.in ſi.niſi tale ſit crimẽ
quod etiam poſt penitẽti/
am irrogat ĩfamia.ut cũ
aliquis conuictus eſt de
periurio.ut.iij.q. vij. .
poꝛo. Si auteʒ crimina
liter agitur ſiue ſit occui-
tum ſiue manikeſtuʒz ſiue
inde egerit pniam ſiue nõ

repello eum ut. vi. q.i.ꝗ

crimen:uel viſtigue ſicut
notaui ſuꝑ illo.c.aui cri⸗
men JYo. ⁊ extra de teſti.
teſtimonium. vbi diffini
tur bꝛeuiter.b.Circa hac
materiam ↄſueuit queri.
ſi quis vinum non põt bi

II O0

Eati petrꝰ⁊ paulꝰ eminẽt int
vniuerſos aplos ⁊ ſpeciali q̃
dã pᷣrogatiua precellunt.verũ iter
ipſos quis cni pꝛeponatur icertũ ẽ.
Puto eniʒ illos equales eẽ meri-
tis:ꝗ equales ſunt paſſione:⁊ ſimi
li eos ſidei deuotione vixiſſe:quos
ſimal videmus ad martyrij gloꝛi-
am perueniſſe.nõ eniʒ ſine cauſa fa
ctũ putamꝰꝙ una die paſſi ſũt:uno
loco:ſub vno perſecutoꝛe.ANna die
vt ad chriſtum pariter peruenirẽt:
invno loco:ne alteri roma deeſſet:
ſub vno perſecutore:vt eq̃lis cru-
delitas vtroſq; conſtringeret. Di-
es ergo ꝓ merito:locus pꝛo gloꝛia

pſecutoꝛdecretus eſt pꝛo virtuteꝰ.

Et ĩ quo loco iideʒ tandem marty
rium pertulerũt:ĩ vꝛbe roma qͥ pꝛ
cipatũ ⁊ caput obtinet nationũ.ſci-
licet vt vbi erat caput ſuperſtitõis:
illic caput geſceret ſãctitatis: vt vbi
gentilium pᷣncipes habitabãt: illic
eccleſiarum pᷣncipes morerentur.
Item penitẽtes bigami ſacer
dotes accnſare non pñt.vñ genera
