di. c. vlti. Item nec ſinch
cus poteſt conſtitui in ꝓ
pꝛia eccleſia. ut extra de
ſindi.ſicut nec pꝛocura⸗
toꝛ:ut in auten.de ſanct.
epiſcopis.ꝭ. alium. niſi
alius non ſit eque iuone
us.tunc poteſt de licentia

abbatis. ut extra de teſti.

inſuper.⁊.j.e.mõò achi.

iudex tamen conſtituit

monachus a lupiore:ut
extra de pꝛiuil.cum oliʒ.
Et nota qð ſi quam cau
ſam mouent monachj pᷣ
ſumitur ſemper qð bono
zelo eam moueant: vt ex

ex iniuncto.io.
Helaſius. defenſorei
S.di.lxxvii.c.ult.contra
vile eſt illud contrarium
qꝛ ibi defenſor poniturꝓ
oſtiario.⁊ ideo magiſter
illud noluit ſoluere.
t 6 Octos. (Adde ꝙ
anctoritas apoſto
li hic poſita habetur l p

nis ei
venif0l
vi.d.n
mos bie
6 Sbb
ckapoc
mmas.⸗
cimmaril
decims
li. detl
ſ.e.en
guaibe
coͤhenit
ſ. . de
nilegiũe
aclta ſ⸗
N ice⸗
de ſeſi.
ni gcaͤt,
ſanopon
mna niſil
gtewean
deheteo
arih
certäpa
Gicaren
detota
l.plii
he pidet
dechina
ma ſin
ſs bonis
Porisci.
Hpll.zll
debeter
criure. die
manoln
Pneſte
Ptotü ſlt
eqnun
luͤnte dſix
denoc
deticcet⸗
lücornt din
Nepolontan
mminärune
ſicſcarept
ſuͦf eti

klabir⸗
oeſeene
ulus nan
hos habe
Nndiſt
ins Fie
uenigc
tſepon
öcen ſc
Vunc-oor
6o oci;
tbws epito

negee t

eckelk no.
imiridt
Pomnerſre
Cnſttninp
laemenni
tnet Noonn
eneebenr,
6. Aummni
ſegveſcne
Cteſtceloane
Ninmacketi
ſe noch.
in conſiri
saſpooen
Ul un ole.
nun an
monarbi
rgöbono

eante r

huneum

9.
s dchton
Cuhconm
Aconcanun
ſorponar
deomagie
ticluer.
s M)
rinstete
bien f
nibiosal

4 GW J monachꝰ. mino
ratione.ſi.i.q.iij.c.
vlt.⁊ ẽ.axr.ex quo ꝗs ẽ ele
ctꝰ canonicꝰſtati habebit
fructꝰpᷣbẽde plene vt alij
e de pᷣben.relatũ. fallit
boc ervt ec.bñ.vt noſtrũ
T fi.⁊ ð ĩſti.ecñ veniſſet.iĩſi.
b ¶MReſtaurãdã ar. ꝙ
hbñs eccliã debet reparar̃
eã.vt er de eccle.edi. de
his.⁊.c.vl.hoc vex eſt ſi
hʒ tertiã q̃ debet fabrice.
vt. x.q.i. decreuimꝰ.⁊
.i mia ds
c eramine. pri⸗
CDntor. arec de bo
nis ecchiaꝝ poſſumꝰ ſub
uenit̃ ↄſanguieis.ut.lxxx
vi.di.nõ ſatis.ſed pꝛoxi⸗
mos hic appellat ſideles
d¶ Sibi vẽdicẽt. cũ g ec⸗
cha poſſit vẽdicare deci/
mas.pʒ ꝙ dominium ð
cimarũ ẽ penes eccleſiãlʒ
decima nõdũ ſit tradita
ei. decime enĩ ſũt dei.ut
j.e.reuertimini.vñ etiaʒ
quẽlibet poſſeſſorẽ eccłia
cõuenit ſuꝑ decimis.ut
I.e.decime.hoc enĩ ẽ p
nilegiũ ecclie ꝙ re nõdũ
tradita facta eſt dña rei.
vt e de ↄſue.c.ii.ĩ fi.C.

De ſa. ſã. ec. ut inter diui

nũ.qꝗdã tñ dicunt ꝙ eccle
ſia nõ poſſit vẽdicar̃ ðci
mã.niſi ſegregata ſit.qꝛ
grẽ vẽdicat ſpeciſicare eã
debet. ut eẽ de ap · ſigniñ
cãtibꝰ.ſʒ hoc nihil eſt: qꝛ ĩ
certã partẽ bene poſſũ vẽ
dicare.ut.ff. de rei vẽ. q̃
De tota. ⁊.l.ex diuerſo.⁊
l.vlti.ſʒ adhuc alia rõ/
ne videt᷑ qð ecchia nõ põt᷑
Decimã vẽdicare qꝛ niſ ð
cima ſit ſegregata ab ali
is bonis nõ deſinit eſſe
poris dñi.ſf.de polli.l.ii
G. vlt. ſʒ illud eſt qñ decĩa
debet ex voto. aliud qñ
er iure. dicas qð lzʒ deci
ma nõduʒ ſit ſegregata.
ꝙ iñ eſt eccleſie. vel dicai
ꝙ totũ illud fru mẽtũ eſt
cõe qꝛ cum frumentũ vo

luũtate dñoꝝ cõmiſcet᷑ fu

cðe.⁊ quodlibet granũ ſit
cõe:tũc det᷑ actio cõi diui
dũdo:ut diuidat᷑:ſj ſi ſi/
ne voluntate dñoꝝ ẽ cõ/
mixtũ:tunc nõ ſit cõe:ſʒ
vẽdicare pt vterqʒ pteʒ
ſuã.ff.de rci vẽ.ſi frumẽ
tuz crinſti. de re. di. . ſi
duorum ſʒ nec illð videt᷑
poſſe ſtare.qꝛ cũ ſemẽ nõ
luit cðe.gᷓ nec frumẽtuʒ:
vel dicatur ꝙ decime pe
tant᷑ pꝑ actionẽ ↄfeſſoriaʒ
qꝛ ius pᷣſtadi vðᷣcimã ẽ ſer
aitus q̃dã. vel verius di
cas ꝙ petunt ↄditione ex
canone vel iudicis offõ ut
ſf. de ↄdi.er lege.l.nnica
86 E auctoritate. apo
ſtoloxꝝ.i.ſeptuagĩ/
ta duoꝝ diſcipuloꝝ.xxi.
di. in nouo.epi enĩ tenẽt
locũ ipſoꝝ.lxviij.di.quo
ruʒ vices vel ꝓpꝛie.ſ. quo

XVI

lationũ vinoꝛũ ⁊ moꝛtuoꝛũ poꝛtiõe

iuſta perfrui debere:moderata diſ
pẽſatione commẽdamus:vt iuxta
apoſtolũ de altario cui ſeruiũt viuẽ
tes:ꝑ obſequiũ dominice plebis pa
nẽ ⁊ vinũ imaculata bñdictiõe trãſ
foꝛmẽt in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ domi
ni noſtri ieſu chꝛiſti. Itez Inno⸗
centius papa.
Beneficijs eccleſiaſticis mona
chus pꝛeſbyvter libere perfruatur.
Imonachus ad dericatũ pꝛo
moneat᷑: beneſicia pᷣſtẽt᷑ ei ple
niter ⁊ annone ⁊ decime donentur
abſq; vlla dilatione ⁊ minoꝛatõeꝰ:
vt quãto melius poſſit iuxta poſſi-
bilitatem quãdo neceſſitas exciterit
ad opera eccleſiaſtica ⁊ ipſaʒ reſtau
rãdaʒ veccłiaʒ adiutoꝛiũ faciat.
C Ntem Grego.
Be codem.
Oderamine apoſtolice au⸗
ctoꝛitatis decernimꝰ:vt mo⸗-
nachi ſi pꝛeſbyterij honoꝛe ðdicati
ſunt cũ ligãdi ſoluẽdiqʒ ptãte deci-
marũ pᷣmitiarũ oblationũ donatio
nũ:que fiũt ꝓ viuis ⁊/ ꝓ ðfoctis poꝛ
tionẽ iuxta canonẽ ad ſuaʒ ꝓximo-
rũqʒ vtilitatẽ merito ꝑfectioꝛis iu⸗
fticie nõ minꝰquã ceteri ſacerdotes
laudabiliter ſibi vendicẽtꝰ. C Idẽ
Clericoꝛum officia monacbipᷣ
ſbyteri libere adminiſtrent.
◻ X' auctoꝛitate thuiꝰ decreti q;
apoſtolico moderamie ⁊ pie-
tatis officio a nobis eſt cõſtitutũ:ſa
cerdotibus monachis apoſtoloꝛuʒ
ſigurã tenẽetibus licet pᷣdicare: ba
ptizare:cõmunionẽ dare: ꝓ pctõ-
ribus oꝛare:pniaʒ ĩponẽ:atq; pec-
cata ſoluere. Item ex ðcreto bo
nifacij pape.
Monachi pꝛeſbyterij honoꝛe ðᷣ

coꝛati poteſtatem babent ligandi 2

ſoluendi.
83 Ant tñ nõnulli niło dogmate
fulti audaciſſime ꝗdẽ zeio ma
gis amaritudinis qᷓ; dilectiõis iflã
mati:aſſerẽtes mõachos:ꝗ mũdo
moꝛtui ſũt:⁊ deo viuunt:ſacerdo⸗
talis officij potẽtia indignos:neq;
pniam:neqʒ xpᷣianitatẽ largiri:ne-
qʒ abſoluẽ poſſe ꝑ ſacerdotalis of-
ficij diuinitꝰ ſibi iniũctã ptãtẽ:ſʒ oĩ
no labunt᷑:neq; enĩ beatꝰ Gñdictꝰ
mõachoꝛũ pᷣceptoꝛ almiſicꝰ huius
rei aliqᷓ mõ fuit interdictoꝛ:ſed eos
ſeculariũ negocioꝝ edixit exꝑtes fo
re tmmodo:qð qdẽ apoſtolicis do
cumẽtis ⁊ oĩuʒ ſcõruʒ patrũ inſtitu

tis nõ ſoluʒ mõachis:ſʒ ẽt canoni⸗

cismagnopꝑe iperat᷑:nẽo eni mili-
tãs deo iplicat ſe negocijs ſeculari-
bus.Tãtoꝛũ igit᷑ patrũ inſtituti exẽ
plis:ꝗbus ꝑiculoſiſſimũẽ refraga/
ri:credimus a ſacerdotibꝰ mona⸗-
chis ligãdi ſoluẽdiq; offm̃ deo ope
rante digne adminiſtrari:ſi eos di-
gne cõtigerit hoc miſterio ſublima
ri. Decertãtes igit monaſtice ꝓfeſ⸗
ſionis pᷣſbyteros ſacerdotalis po⸗

terit pꝛomoueri.

OQ 1

tentie arcere officio oiĩmodo pꝛeci-
pimus:vt ab huiuſcemodi auſibꝰ
repꝛimant᷑ in poſteruʒ:qꝛ quãto qſ
qʒ eſt celſioꝛ:tanto ⁊ illis erit poten/
tioꝛ. His oibus auctoꝛitatibus
perſpicue monſtrat᷑: mõachos poſ
ſe pniam dare: baptizare:⁊ cetera
ſacerdotalia officia licite admiſtra
re.Nð vo ppli electione epᷣorũ:in/
ſtitutione ⁊ abbatis cõſenſu poteſta
teʒ ſuã exeꝗ valeant:bieronymi ge
laſij ⁊ gregoꝛij auctoꝛitate ꝓbatur.
Ait enim Hierony.ad ruſticũ mo-
nachum.

CCBSigne in monaſterio vinens ꝑ

populi electionem ad dericatuʒ po
Ic viue in mõaſterio?:vt de
ricus eſſe merearis.multo tẽ
poꝛe diſce que poſtmoduʒ doceas:
⁊ inter bonos ſemꝑ ſectare melio-
res:ꝙ ſi populus vel epᷣus te in de
rum elegerit.age ea q̃ clerici ſunt.
Idem ad eundem.Z
In oꝛdine dericatus promone/
ri monachi poſſunt.
B Iclericatus ĩtitillatdeſideriuʒ
diſcas qð poſſis docer̃: ⁊ rõa
bilẽ deo offeras hoſtiã: ne ſis miles
pꝛiuſqᷓ;tyro:ne pᷣus magiſter ſiſ qᷓ;
diſcipuius. Mõ ẽ humilitatis mee
neq; mẽſure indicare ð ceteris:⁊ ð
miniſtris eccleſiarũ ſiniſtrũ ꝗqppiaʒ
dicere.hèant illi oꝛdinẽ ſuũ ⁊ gra-
dũ:quẽ ſi tenueris:quõ tibi in eo vi
uendũ ſit:editus ad nepotianuʒ li⸗
ber te docere poterit: Nũc mõachi
cunabula moꝛeſq; diſcutimꝰ:⁊ eiꝰ
monachi ꝗ liberalibus ſtudijs eru-
ditus in adoleſcẽtia iuguʒ xpᷣi collo
ſuo ipoſuit. Pꝛimũq; tractãduʒ ẽ
vtrũ ſolus an cũ alis ĩ monaſterio
ninere debeas. Mibi placet ut ha-
beas ſanctoꝛuʒ cõtuberniũ:nec ipᷣe
te doceas:⁊ abſq; doctore ingre
diaris viã quã nunqᷓ; ingreſſus es
¶Igdem Gelaſius paope.

CInloco quem abbas iudicane-

rit monachus eligatur:⁊ ab epiſco
po ſacerdos oꝛdinetur.
B Iquis monachus fuerit q ue⸗
Anerabilis vite meriio ſacerdo
tio dignꝰ uideatur:⁊ abbas ſub cu
ius imperio regi xpᷣo militat:illuʒ
ſieri pꝛeſbyteruʒ petierit:ab epiſco
po debet elegi:⁊ ĩ loco quo iudica-
uerit oꝛdinari:oĩa que ad ſacerdo-
tis officiuʒ pertinent:uel populiꝰuł
epiſcopi electione pꝛouide ac iuſte
acturus. Item Syricius pa.
Tempoꝛe maturitatis:eccleſia⸗
ſticis monachi pꝛomoueatur oꝛdi-
nibus. = H
Onachosꝰquoq; quosmo
E, rum grauitas ? uite ac fidei
inſtitutio ſancta cõmendat: clerico
rum officijs aggregari:⁊ optamꝰ
⁊ nolumus:ita ut qui intra triceſi
mum etatis annum ſunt digni:in

creſcentes tempore pꝛomoueãtur

18 3
ad ꝓprioꝝ renunciattonem.
nt nonnulli. benedictus
L r.qð omnia q ue non pro
hibuit ſanctus benedictus ſunt
conceſſa monachiſ.ſic.xx viij.q.
i.iam nunc.xxx.q.iii.illud.
g Canõicis.regularibꝰ.ĩmo
in oĩbus:ut ur̃.ar.lxxx viij.di.
c.i.⁊ ẽt ꝑ totũ.xi.q.i.te quidẽ.x
iiij.q.iiij.c.ii.⁊.xv.q.ii.c.i.xx/
lij.q.vlti.his a quibus.er̃ de
poſtu.cle.extra ne cle.vel mo.
multa.(Zldde qð ita ut ſeqtur
ſcribit paulus in ſcðᷣa ad thimo
theũ.c.ii.
h B Ic uiue in monaſterio.
multo.i.uſqʒ ad decrepi/
tã etatẽ: ut.rxxxviij.di.nullꝰ.ulł
multo.i.p ꝗnquẽniũ:utĩ ꝓe/⸗
mio digeſtox. ff. de ſepara.l.i.
5F. qu dictuʒ. Mel triennium. C.
de fideicõ.l.i. Ael ꝑbiennium:
ut inſti. de litte.ob.ar.hicõð mo
mẽtaneos mgr̃os.lix.di.ſi offi
cia.qꝛ nð mediocriter errat qui
minꝰbonuʒ pfert ⁊c.ut.j.ð cõ.
di. v. non mediocrit᷑.⁊.ar. qð
potius ſeniores mgf̃i ſunt au/
diendi.ut.xx.di.de ꝗbus.ar.q.
ff. de edil.edi.pᷣcipiunt.
i OH5 clericatus.titillat. ideſt
delectat.
k Humuiitatis.i.paruitatis
L¶ Lontuberninm. er de ſta.
mo.mõachi.⁊.xx.q.vlt.c.vlt.
L¶ Contubernium.ar. ꝙ plus
valet vita cõis qᷓ; vita heremiti
ca:vnde ab heremitica vita lici
te tranſitur ad monachatum:
ut dixi.S.e.qui vere.ſed a mo⸗
nachali ad heremiticam.nõ pᷣt
niſi de abbatis lnĩa ſiat rõne de
bilitatis.vt.xx.q.iiij.mõachũ.
m ¶.Et abſq; doctore.ſi.xxxvii.
di. relatum. 4
n BHB gs petierit.als nõ poſ⸗
ſer. vt.lviij.di.c.ii.Tij.t.
o Uel ppri.ppłi ñ ẽ eligere.ſʒ
feſtirnonium dare electo.vt. xx
iiij.di. c.i.ſed epᷣs vel archidia
conus vel archipꝛel byter eligit
ſᷣm conſuetudinem loci:ut ex x
of.dele.ſuper eo.
P Onachos.nec ſaltu.i.pᷣ
Mtermiſſis ordinibus: vt
lii.di.ſollicitudo.el.i.non ſex
uatis interſticijs.vt. lxxvij. di.
in ſingulis.ſed eſt contra.lxxv/
ij.di.c.vltĩo.vbi dicitur ꝓmo
nachus omnes ordines ifra an
num poteſt recipere:ſed illud ex
diſpenſatione.qð bic dicit ẽ ius
commune.

S

minoribus per gradus ſingulos

opas ꝓprijs ſũptibꝰ patrono
ſuo:niſi pauper ſit:vt ð ope.li.
ſuo.hic tñ ñ loꝗt᷑ ð talibꝰ oꝑibꝰ
iz tm̃ de poſtulatione vel pᷣlati⸗
one recipiẽda. Itẽ ar.ꝙ ſi ali/
cui de eccleſia iniũgitur aliqua
legatio tenet᷑ eã recipere: ut.iij.
q.i.c.nulli.
qͥ ¶ Suſcipiatꝭ.ſi.viij.q.i.ĩ ſexi
pturis.

ſcias.

1 T NAparrochia.in poſſeſſio

ne.i.q̃ fuit eiꝰ.ſi.x viij.q.
ij.abbatẽ.cũ.n.ſundata ẽ eccle
ſia nullã hʒ ibi poteſtatẽ. vt.x.
q.i.nouerint.
OQð ſubito.tpe egemus xt
aliꝗd maturius agamus:vt.l.
Di. ponderet.

h¶ Mꝛorogata. ideſt dilata
. E & diaconũ ſpᷣdiaconꝰerat
iſte ꝗ fuit electꝰ ad regimẽ paro
chialis ecclie. ſubdiaconꝰ.n. ad
hoc licue eligit: vt ex de eia.⁊
qli.pꝛeterea.imo ẽt ad epᷣatũ:
vt e eo.ti.a multis. Iteʒ aliud
notabile ẽ hic:ꝙ ſi pr̃onꝰ pñtat
epᷣo monachũ aliquẽ ꝙ tenetur
eps eũ ĩſtituere:⁊ dicũt qdã ꝙ ⁊
tũc tenet᷑ epᷣs eũ recipere cũ ſubẽ
neceſſitas vel vtilitas: vt.j.eo.
cũ ꝓ vtilitate.⁊.lv. di. priſcis.
a id qð legit᷑ e de ſta. mo.mõa
chi ĩtelligunt ꝙ ñ debẽt pᷣſici ꝑ
rochialibꝰeccleſijs niſi ſubſit ne
ceſſitas vel vtilitas:io.Sʒ cer⸗
te idem eſt de quolibet alio cle/
rico.b.
ꝑ ¶Mediana, cũ cantatur ſi-
tientes.
k. ¶ Mediana. S. Ixxvij. di. in
ſingulis.contra.
l ¶ Faciemꝰ. per aliũ.quẽ.n.
papa ĩ diaconũ ordiat.ãmodo
nõ põt recedere ab ipᷣo: vt.i.q.
m &ι J quẽ. in monaſticaʒ. 5.
2 Vij.q.i. h nequaqᷓ;.õ. ſʒ
ille ad pniaʒ deſcẽdit.hic meritũ

augere ꝓpoſuit qð vbi nõ expii

mitur. ex varietate pᷣſumit᷑ ad/
miniſtrationũ flictaꝝ.⁊ hoc be
ne diſtinguit: e de rennn.poſt
tranſlationem.
n 65 Onachi.ad officiũ.offi
ciando eccleſiaʒ:ſed pꝛi⸗-
natl poſſunt celebrare. er de pꝑe
o ¶nNec in ciuitatibus: nõ ẽ du
biñ gn a clericaiu trãſeatur ad
monachalẽ vitaʒ qꝛ diſtrictioꝛ ẽ
vita monachoꝝ qᷓ clericoꝝ:ſed
mirũ ẽ qũo ad clericalẽ vitã per
mittit᷑ tranſire a monachali vi
ta.vt hic ⁊ in pᷣcedenti.c.⁊.lviij
Dl. c.i.⁊ij.cũ de magis diſtri⸗
cta vita ad minus diſtrictã vitã
trãſir̃ nõlicʒ.ut.xciij.d.legimꝰ
in fi. Rñ.ad pꝛelaturã iõ tran⸗
ſit ex diſpenſatione vt pꝛoſit.t
tunc votũ non frangit qꝛ iſtud
in melius cõmutat᷑.melioꝛẽ.n.
publica vtilitas ꝙᷓ puata.S. e.
vos ãt.ꝗ aũt ſic tranſitvt pꝛeſit
peccat monalit.votũ.n.frgit.

Lauſa
a Ald epatus. vt ſi ſit hſby ter poſt deck annos pðt epᷣs fieri.ut.lxxvij.di.gcũq;
b¶ Supius. S. lxx vij. di. c. ioii. ⁊. iij. io.
Os autẽ.opa.ar.qꝙ ſi clericꝰ ſcit opas aliqs.illas tenet᷑ pſtare eccłie.ex ð
U poſtu.c.ſi.ſj cuius expenſis pᷣſtabit eas:vr ꝙ expẽſis eccleſie. vt.ar.xij.q.ii
charitatẽ marime ſi nõ bʒ ꝓpꝛiũ de quo hic loquit᷑.ſecus tñ eſtĩ liberto ꝗ pᷣſtabit

oꝛdinibꝰ:a ſic ad diaconatꝰ vel pꝛe
ſbyterij ĩſignia matur̃ etatis ↄſecra
tione perueniant:nec ſaltu ad epa-
tus culmen aſcendãt:niſi in bis ea
dẽ que in ſingulis dignitatibus ſu-
perius pꝛeſiximus fuerit tꝑa cuſio⸗
dita. C Itẽ Augn. ad endoxiũ.

CEcckiaſtica officia nec anida ele

ctione monachi ſuſcipiãt: nec blan⸗
diente deſidia reſpuant.
Os aũt fratres expoꝛtamur ĩ
dño: vt/ ꝓpoſitũveſtrũ in do⸗
mino cuſtodiatis:⁊ vſq; ad finẽ vi
te pſeueretis:ac ſiqua oꝑavr̃a ma
ter eccleſia deſiderauerit:nec elatio
ne anida ſuſcipiatis nec blãdiente
deſidia reſpuatis:ſʒ miti coꝛde ob
tẽperetis deo cũ mãſuetudine poꝛ
tãtes eũ ꝗ nos regit:qui dirigit mi
tes in iudicio:ꝗ docet mãſuetos vi
as ſuas:nec ocinz veſtrũ neceſſitati
bus eccleſie pᷣponatis:cui parturiẽ
ti ſi nulli bõi miniſtrare vellent:quõ
naſceremini nõ inueniretis. ¶ Nẽ
elaius pa.bono epᷣo ſauinati.
CBGelaſius quendam ruffinũ me
nachũ iubet ſacerdotẽ ſieri:⁊ ĩ qua
dam baſilica oꝛdinari.
T Nparochia tua baſilica ſan-
cti Laurẽtij:q̃ in poſſeſſiõeſi-
lij ⁊ ↄſiliarij nr̃iviri magniſici theo
doꝛi fundata eſt:officiũ pᷣſbyteri de
eſſe cognouimꝰ:a qꝛ pᷣfatꝰ filiꝰno-

ſter nobis rettulit ſe iueniſſe ruffinũ

quẽdã mõachũ oli ſibi vita religio
ne ⁊ moꝛibus cõpꝛobatũ:⁊ hũc po/
ſtulat ibi pᷣſbyterũ cõſecrari:qð ſu-/
bitosfieri nos ꝓrogatabobſeruan-
tia nõ acquienimus. Jõq; dilectio

tua his litteris acceptis ſabbato ve

niẽte faciat eũ diaconũ.⁊ ſi deꝰvo
luerit ⁊ vixerimꝰmediana hebdo⸗/
mada pᷣſbyterũ faciemus::q̃tenꝰſu
perueniẽte paſchali feſtiuitate ſacra
miniſteria ĩ memoꝛata baſilica a ꝑ-
ſona cõpetẽti valeãt adimpleri.
¶Item Grego. in regiſtro

CAQui de derico monachus effici

tur pꝛopꝛio epiſcopo oꝛdinate po⸗
terit eligi ⁊ conſecrari.
quẽ a dericatui monaſticã
cõtigerit venire ↄnerſationẽ:
ſi talis vite mõachus fuerit: vt epᷣs
cui añ militauerat:eũ dignũ ſacer/⸗

dotio puideat:in loco quo iudica/

uerit eligi poterit ⁊ oꝛdiari.¶ Ite
ex conci.agathenſi.
Sine teſtimonio abbatis ad de/
ricatus offm̃ monachinõ Aon,
Onachi vagantes ad offm̃
clericatꝰniſi eis teſtimõiũ ab-
bas ſuus dederit:nec in parochijs

nec in ciuitatibusꝰoꝛdinent᷑. Si eni

neceſſe fuerit dericnz de monachis

.
4 .

P ¶ Lonſenſu. hoc eſt. .lvii. di. c. 2. ij.

en pꝛo vtilitate.vel pꝛo neceſſitate.S.c.ꝓrxi.⁊.lv.di.priſcis.ſj. .

c.c.in parochia indiſtincte loquitur.

1 Ci abbatis. videt᷑ & epᷣus ĩuito abbate nõ poſſit monachũ pꝛeficere
eccleſie alicui uel facere ipſuʒ clericũ ſuum:vti hic.⁊.S.c.ꝓxi.⁊. lviij. di.c.

*

oꝛdĩari:cũ cõſẽſuꝰ⁊ volũtate abba
tis pſumat eps.¶ Itẽ ex ↄci.hiler.
CCum abbatis voluntate mona
chi oꝛdinẽtur:quos pꝛo vtilitate ec
cleſie ꝓpᷣus oꝛdinare voluerit.

m pꝛo vtilitate eccleſie ali

quos monachoꝝ in clericatꝰ
officio epᷣs ꝓbauerit ꝓmouẽdos:
cũ abbatis volũtate debẽt oꝛdina-
ri. Ea vo que in iure mõaſterij ð fa
cultatibꝰofferunt᷑:in nullo dioceſa/
na lege ab epᷣis contingantur.
¶ Item ex cõci. terraconẽſi.
¶ Sine abbatis imperio ad der:
catus officiũ monachi nõ eligant᷑
Onachi a monaſterio foꝛas

egrediẽtes ne aliqð miſteriuʒ

eccleſaſticuzpꝛeſumãt agere ꝓbi⸗
bemus.niſi foꝛte cũ abbatis ĩperio.
Similiter vt nullus eoꝝ id eſt mõa
choꝛuʒ foꝛẽſis negocij ſuſceptoꝛ vł
executoꝛ exiſtat:niſi id qdð monaſte/
rij expoſcit vtilitasꝰ:abbateꝰ ſibi ni
hilominus imperante. ¶ Itẽ Au⸗
guſtinus ad aurelianum.
Ac dericatus militiaʒ nõ eligᷣ
tur deſertoꝛes monaſterioꝛum.
Egi epiſtolã benignitatis tue
1a ð donato ⁊ fratre eiꝰ:⁊ ꝗd rñ
erẽ diu fluctuaui:ſʒ tñ ẽt atq; ẽt co
gitãti qd ſit vtile ſaluti eoꝝ:ꝗbꝰnu
triẽdis in xpᷣo ſᷣuimꝰ:nihil mihi ali
ud occurrere potuit niſi nõ eẽ viaʒ
dandã vᷣuis dñi:vt ſe faciliꝰ putent
eligi ad aliqd melius: ſi facti fuerit
deterioꝛes?.eteni ipſis facilioꝛ lap/⸗
ſus ⁊ oꝛdini clericoꝛũ fit indigniſſi-
ma iniuria:ſi deſertoꝛes monaſte-
rioꝛũ ad militiã clericatꝰeligant᷑:cũ
ex hisꝗ in monaſterio ꝑmanẽt:nõ

tñ niſi ꝓbatioꝛes atqʒ melioꝛes i ce

rũ aſſumere ſoleamꝰ.niſi foꝛte ſicut
vulgares dicũt:malꝰchoꝛaulaP bo/
nus ſymphoniachꝰeſt:ita ipſi vul/
gares ð nobis iocabũt᷑ dicẽtes:ma
lus mõachus bonꝰcdlericus eſt. Mi-

mis dolẽdũ eſt:ſi ad tã ruinoſã ſuꝑ

biã mõachos ſuberigimꝰ:⁊ tã gra
ni ↄtumelia dericos dignos puta
mus:i quoꝝ nũero ſumꝰ:cũ aliquã
do bonꝰ ẽt mõachus vix bonũ ?cdle
ricũ faciat:ſi adſit ei ſufficiẽs ↄtinẽ-
tia:⁊a tñ deſit inſtructioꝰ neceſſaria:
aut ꝑſone regularis integritas.Sʒ
de iſtis credo q; arbitrata ſit beati-
tudo tua:q noſtra volũtate vt ſuis
potius coꝛegionalibꝰ utiles eẽnt:ð
mõaſterio receſſiſſet:ſʒ falſũẽ:ſpõ
te abierunt:ſponte deſeruerunt:no
bis quantum potuimus pꝛo eoꝛuʒ
ſalute retinentibus.& His autez?*
omnibus auctoritatibus monſtra-
tur ꝙ monachi qui ſunt a populo
eleci:⁊ ab ipſis epiſcopis cuʒ cõſen

i. ⁊.ii. ſed. Z. S. e. g vere.
⁊.ii.q.vij.cũ paſtoris.

s ¶Dioceſana.i. nec ter

tiꝗ nec quartã dabũt epᷣo
ſed de hoc notatũ eſt. x.q.
i.in ſumma.

t Dnachi eccleſiaſti

cũ. officiãdo eccle⸗/
ſiaʒ.ſʒ pᷣuatiʒ pñt celebra
re.

u ¶ Atilitas lʒ aliqd bo

nũ ⁊ vtile ſit. non tñ eſt
agendum niſi eo modo
quo fieri dʒ. vt.xi.q.iij.
quid g.xii.q.ij.q̃ttuoꝛ.a
j. de cõ.di. V. nõ 03.7.ff.

de re. mi.l.iij.S.ĩ libello

1E Zlbbate. pᷣt ergo mo
nachꝰeẽ ꝓcuratoꝛ eccle⸗
ſieſue de licentia ſui ab⸗
batis.⁊ etiã alioꝝ.s.e.q
vere.⁊.lxxxvi.di.puenit.
7 diri. S.e.ð pñtiũ.videt᷑
etiã ſine mandato.vt
C.de ꝓcu.exigendi.ſicut
miles ꝓcurat caz ſui nu/
meri.ꝗ alias nõ põt eſſe
ꝓcurator:vt.ff.de ꝓcu.ſi
liuſfamilias.ſʒ hec rõ nõ
hʒ hic locũ.qꝛ monachꝰ
nec cauere pt de rato nec
pᷣſtare cautionẽ iudicatũ
ſolui.ad que tenet᷑ pcura
toꝛ ꝗ ſine mandato inter
uenit.ſi tñ geſſit vtiliter
eccleſia bʒ ratum nonꝓ
pter hoc poteſt irritari ꝙ
factum eſt. C. de ꝓcu.nõ
eo minus.ar.S.xcvi. di.
beneini.
y Egl. deteriores.
Lnacn nemo ex deli
cto ſuo facit conditionem
ſuam meliorem. ſic.xii.
di. nos conſuetudineʒ.ff.
Dde dona.inter vi.⁊.vxo.
l.q iij. F. i. T.ff. qð vi aut clã
ſeruus.ſic er̃ de ſi.ſicut
in fi. ⁊ e de len. ex. ſi ver
ſic econuerſo ex merito ñ
debet quis conſequi penã
e de ſideiuſ.peruenit.ex
tra de dona. inter ui.
2 vro. ⁊ ſi neceſſe.
3Malus choraula. ꝗ
incipit cantum in choro
vel qui choreas ducit.
7¶Bonum. ieſt perfe⸗
ctum.ſunt tamen mona
chi meliores.i.perfectio⸗/
res clericis.⁊ ſic non ob⸗
ſtat. contra.xlvij.di. quã
tunlibet. . „
2Inſtructio. ſuffi mo
nacho ꝙ tantum bonus
ſit licet ſt illitterat? vel ir
regularis.que duo no/
cẽt derico promouendo.
lv. diſtin. c. i.⁊.xxxvi.di.
illitteratos.

*Lls autez gregonz

E
Aeſſe
niͤſiell
nſbaben
ſinen
Gi i
declelch 1

1.
ſoop zen
bates
itceniciſe
ebbates.h
mep de le
lins eo.tl.
Piͤ.noͤle
a ſoeci
nuchi fuenu
ganocbial
poſtmodhi
in abbates
ſeercleſtas
videteemn
nachorum
monachi
ac ſeclare
dlenano
nachox pi⸗
epi.ſont
ſalquerorut

IVrſitalis.6

loncns noͤe
l mdachal.
Neemonachn
lpz ſi ie pe
Cericalievt.d
1 K. d⸗
dericſtt pe
mdachelier
Gugi in ad
Mirorionie
li.di his
ſclendndca
ſcut eguli.
ſſtinea. 1gn
los te. r.ni.
Maſteriis, e n
balusin babi
Epnobauthe
maxima vis o
ſiſtit

Zentt

guet dak eet
lunpatzar⸗
hehere. re⸗
nnop 7,l.d
eun
epotiss
uclamie
ibaipule
uet eni

6I Denneiſe
iinlun

Ahaeſtgelheſ

inuſindsf

l
ulpanen

egeien

Pöhlgtn
tnan i
iſitd en
R.nigi
4itunn
rl Kilbbele
urudrerle
Mnaſtitd
güllopi
öhiti fi
Memanded,
Cengrntii
Nunnhfin⸗
Ulisſ ckeſ
NeRfipas

üſedn
Ninnen

gepedenbene
tantoneialtri
lcpetenipen
nefnancnoner
i geſt i
Abzrumtn⸗
potekiniung
1,An
g. denning,
nneno er
itoondonen
orem. Kani.
aetucinez .

faöNamd

Neſen E.A

aſoerneinſ
conſenenn
otenen

DoNadter ii
ſiroeſt⸗
Alscheli
nnn vond
Nns.

Gunifet⸗

nttnnnun

orriktinge

mmaainiß

a EE pꝛo cuiuſlibʒ ſa
cruʒ.i.epiſcopatũ.

i¶ Aceeſſerit.bñ dicit ac
ceſſerit.non enĩ deſinit eẽ
pꝛioris eccleſie pꝛelatus
niſi habeat corporalẽ poſ
ſeſſionem ſecunde. ut.j.
xri.q:ii.ſi quis lam.⁊ ex
de elec. cũ in cunctis ſz ð
hoc dicit.xcii.di.ſi ꝗ epi
ſcopi .
PD Reſbyvteros. ab⸗
bates. ſʒ qũo pote
rãt clerici ſeculares eligi ĩ
abbates. cũ h ſit phibitũ.
nt eỹ de ele. cuʒ cãʒ. ⁊ me
lius eo.ti. cum in magi⸗
ſtrũ.⁊. e.ti.ad noſtram
Rñ.nõ eligunt᷑ ſʒ poſtu
lant᷑.ſic.lxi.diſti.oſius.
ſed foꝛie cũ pᷣus erât mo
nachi.fuerũt aſfũpti ad
parrocbiales eccleſias:⁊
poſtmodũ cuʒ electi eẽnt
in abbates volebãt retine
re eccleſias pᷣores. ex h
videt᷑ eẽ melioꝛ ↄditõ mo
nachorum qiᷓ;ᷓ clericoꝝ.ſi
monachi licite eligũtur
ad ſeculares pꝛelaturas ⁊
clerici nõ pñt eligi ad mo
nachoꝝ pᷣlaturas:vt.ij.
q.vij.ſic.xxviij.q.i.oẽs.
ſed quero rationẽ illiꝰ di
nerſitaiis.ſʒ dicas ið. qꝛ
clericus nõ ẽ peritꝰĩ regu
la mdachali. eadẽ rone
nec monachus põt eligi ĩ
epʒ.ſi ñ ẽ peritꝰ ĩ regula
clericali.vt.S.c.ſic viue.
⁊.c.ſe.qð ↄcedo.Sʒ ꝗd ſi
clericꝰſit peritꝰ ĩ regula
mðachali.nũgꝗd iũc põt
eligi in abbatẽ cũ ratio
ↄoſtuutionis eſſet ĩ eo.ni.i
xi.di.S.his oĩbus.ver.ſʒ
ſciendũ dico ꝙ nõ.qꝛ licʒ
ſciat regulã.nõ tñ ꝓbat⸗
eſt in ea.⁊ graue ẽ inexp/
tos ⁊c.vt.xix.q.iij. mo/
naſterijs.qꝛ nec ipſe ẽ ꝓ
batus in habitu. nec ip⸗
ſe pꝛobauit habitũ ĩ quo
maxima vis ordinis con
Zldmiſſa. ergo delin
quẽti dat᷑ electio.ſic e de
iurepa.eã.ar.ↄtra ꝭff. de
pe. here.ſi rẽ ⁊ pꝛecium.
¶ Ad vtrũqʒ.ſi.lxx. di.
ſanctoꝝ. ⁊. C. de aſſel. l.
vlt.S.lxxxix.di.ſingula.

Inc ẽ.nun.ʒz nõ

ne potiꝰẽ oppꝛobꝛi
um qᷓᷓ puilegiuz ꝙ abbaſ
in epʒ eligi phibet. reſpð
deo.ĩ hoc ẽ pᷣnilegium ꝙ;

eccleſia nõ cogit᷑ dare ad

abbatẽ. ſi eligit in eᷣm.
g ¶ Detrimeẽti ſolẽt eniz
abbates electi in epᷣos diſ
pergere res eccleſie ſue cũ
ſe receſſuros ſperãt.qꝛ nõ
parcit populis regimen
breue. ar. ff. de exer. l.i.
circa pᷣn. de penitẽ.di.iii
inter hec hircum.
hb Sigillati. ar. ꝙ pᷣui
legiũ ↄceſſuʒ vni nõ extẽ/
dit᷑ ad alios. S. c.d. mo
rẽ.vij.q.i.petiſti. iñ iuſ
vni ceſſuʒ extenditur ad

XVI
ſu ſui abbatis ſũt oꝛcati.legitie po
teſtatẽ ſuã exequi valent. Ilud vo
gregorij. Nemo pᷣt obſegis ecclia-
ſticis deſeruire ⁊c.de illis itelligen-
dũ eſt:qui ĩ numero cardinalinʒ vel
epᷣoꝝ oꝛdinati monaſterii ſui dupẽ
ſationem ſibi reſeruare ↄtendunt.
CAngde idem Gregorius ſcribit
Mariano epiſcopo rauennati.
WPro abbatis vel monachi pꝛo
motione nullo modo grauent᷑ mo-

naſteria.

EE ꝓ niuſlibet monachi aut
abbatis ꝓmotione onꝰ foꝛtaſ
ſe aliqð mõaſteria ſuſtineãt: ſtuden
dũ ẽ nobis.ut ſiqſpiazʒ monachorũ
ex quocunqʒ mõaſterio ad dericatꝰ
offm̃ vel ſacꝝ ordinẽ acceſſeritꝰ: ñ
ibi aliquã vlteriꝰhẽat ptãtẽ.¶ Idẽ
Maximiano ſyracuſano epᷣo.
CAui eccleſiſ quoquo mõ militãt

abbates monaſterioꝝ eẽ non pñt.

Reſcppteroſ diaconoſ ceteroſ
qʒ cuiuſlibʒ oꝛdis:gꝗ ecckiis q̊⸗

quo mõ militãt:abbates ꝓ mõaſte
ria eẽ ñ ꝓꝑmittas:ſʒ aut admiſſaꝰcle
ricatꝰ militia mõaſticis nõ ꝓmoue
ant᷑ oꝛdinibꝰ:aut ſi abbatis ſoco p-
manere decreuerit:dlericatus nulla
tenꝰꝑmitant᷑ hr̃e militiã. Satis eĩ
icongrnũ eſt: ſi cũ vnuʒ ex his ꝓ ſui
magnitudine diligẽter ꝗs nõ poſſit

explere ad vtrũq;videat᷑ idoneus

Hoc vel generaliter vł ſpali p⸗
nilegio dictuʒ pᷣt intelligi:ſicut ⁊ de
quodã monaſterio ĩ regiſtro Gre⸗
Ken legitur hboc modo.
De quodã vxenodochio cuiꝰab⸗
bas ad epᷣatuʒ eligi probibetur.
Inc eſt etiã ꝗ; xenodochiũ ſeu
monaſterium qð ĩ eodeʒ fran-
coꝝ regno ↄſtitutũ eſt:qꝛ ꝑ ambitio
nes ⁊ ↄtentiones quorũdã nõ cano
nice tractabat᷑ a ꝑuerſitate maloꝛuʒ
liberare cupiẽs pᷣcepit:vt ſine rega
li ꝓuiſione ⁊ monachorũ electione
nuilꝰibi abbas aliq̃ vnqᷓ; ſurreptio
ne itroduceret᷑.pᷣcepit etiaʒ vt einſ⸗
dẽ monaſterii abbas nũqᷓ; ad epᷣa-
tum eligeret᷑: ne forte occaſiõe epᷣa
tus abbatia aligd detrimẽtispatere
tur:qð pᷣmlegiũ ita ẽ illius eccleſie:
vt cõem legẽ regibus vel abbatibꝰ
oĩno dare nõ poſſit. Nõ eni qð vni
ſigillatiꝰconceditur:ſtatĩ oĩibus cõ.
nenit. Superiori anctoꝛitate nõ
ꝓbibẽtur abbates ſacerdotes ſieri
cũ beatus Benedictus iubeat ab⸗
batẽ fratribꝰegredientibꝰ⁊ regredi
entibꝰbenedictionem dare:qð non
niſi ſacerdotũ eſt. lectioneʒ quoqʒ
euangelii ſimiliter abbati ad legen-
dum tribuit:quã ſubſequẽti oratio
ne legere ſimiliter ſacerdotalis offi
cii eſt:ſed tales ſacerdotes vel dia-
conos fieri phibet:ꝗ in eccleſiaſti/
ca militia cogant᷑ iugiter pmanere.
Nem illð bieronymi ad ripariuʒ 2
deſiderium. Monachus nõ docto
ris ſed plangentis bʒ officium. Et
ad eliodorũ.Alia cauſa ẽ mõachi:

OQ 1

glia clerici. Et ad ruſticũ. Sine cõſi/

lio pꝛeſbyterorum monachis nihil
agere licʒ:non ita generaliter intel-
ligendum eſt: vt nulli monachoruʒ
liceat docendi officium aſſumẽ:nec
beatũ Grego.aut augu.anglorum
epiſcopum:beatũ quoqʒ Martinũ
inumeros etiaʒ quos de mõachica
conuerſatione ad ſũmũ ſacerdotii
graduʒ ſcriptura teſtat eẽ ꝓmotos
cogamur negare officium docendi
habuiſſe:aut in die cõſecratiõis ſue
aſſeramus eos a priori propoſuo
diſceſſiſſe:quod vt Innocẽtius te-
ſtat᷑ nulli facere ſʒ. Moluit ergo hie
ronymus dſtinguere iter pſonam
monacbi ⁊ derici: oſtendens quid
cnique ex pꝛopꝛio officio cõueniat.
Aliud enim cõuenit cuiq; ex eoꝰ ;
monachus eſt:aliud ex eo quod cle
ricus eſt. Ex eo ꝙ monachꝰ eſt: ſua
et aliorum peccata de flendi habet

officium.ex eo ; clericus:docendi

⁊ paſcendi populum. Monachoſꝰ
vero vſq; ad tempus Euſebii Ʒo
zinii ⁊ ſyricii mõachos ſumpliciter
⁊ non dericos fuiſſe eccleſiaſtica te-
ſtatur hiſtoria. Idem etiam Hiero
nymnſrefert monachos ſcythie cõ
neniſſe in vnumvt ſacerdotem ſibi
inuenirent:quieis miſſarum ſolem
nia celebraret.

Mem LZeo auguſt.
innes cdlerici vel monachi tu

tele immunitatem habere debent.

Eneraliter ſancimus omnes
viros reuerẽdiſſimos epiſco
pos necnon preſbyteros ſeu diaco
nos et ſubdiaconos ⁊ pꝛecipue mo
nachos licet non ſint clerici:immu-
nitatem ipſo iure omnis habereſtu
tele ſiue teſtamentarie ſiue legitime
ſiue datiue:⁊ non ſolum tutele eſſe
eos expertes ſed etiam cure: non
ſolum pupillorum ⁊ adultorum:ſʒ
etiam furioſi ⁊ muti ⁊ ſurdi ⁊ aliaꝝ
perſonaꝝ:quibus turores vel cura
tores a veteribus legibꝰdant᷑: eos
tñ clericos ⁊ monachos huinſmõi
hr̃e beneſicin ſancimus:ꝗ ad ſacro
ſanctas eccleſias vel monaſteria ꝑ
manent non deuagãtes neqʒ circa
miniſteria diuina deſides:cũ ꝓpter

boc ipſum beneſiciũ eis induigemꝰ

vt aliis oĩbus derelictis dei oĩpo-/
tẽtis inhereãt miniſteriis: ⁊ hoc nõ
ſolũ ĩ veteri romavlłlĩi hac regia cini
tate:ſʒ ĩ oĩ terra vbicũq; chꝛiſtiano

rũ coli᷑ nomẽ obuiere ſancimus.

QMouan ẽt collationũ ⁊ ſordido
rümunex iĩmunitatẽ acceperũt. vñ
ↄſtantinꝰ cunctis ſcribit clericis. Ju

xta ſanctionẽ quã dudũ meruiſſe ꝑ

hibimini:fudos ⁊ macipiaur̃anul
lus nouisAcollatõibꝰtobligabit: ſʒ

vacatione gandebitis. Itẽ ipator
bonorius 1 theodoſius. οPla⸗
cet rõnabilis cõcilii tenore ppenſo
diſtricta moderatione perſcribere

a quibus ſpecialiter neceſſitatibꝰ ec
clie vꝛbiũ ſingulaꝝ hẽant᷑ imunes.

84

alios.S.di.v.ad eiꝰ vo. Itẽ ᷓ
pᷣmanbꝰoↄcedit᷑.videt᷑ ↄceſſũ ⁊
illis ꝗ ſubſũt eis:ut.C.ð aduo.
diuer.iu.l.reſtitnẽde.Itẽ lʒpſo
nalia iura nõ extẽdãt᷑ ad alios:.
tñ qñq;ʒ pñt ↄcedi alijs.nã mioꝛ
cedit alijs bñſiciũ veſtitut ionis
ut.ff. e.l.ꝙ ſi mioꝛ ĩ pᷣn.lʒ ſit.
ar. ð.ut.ff.ð admi.tu.l.ex pluri
2.7.ff. 5 reg. inr. l. in omnibꝰ.
iłSupiori auẽte.ſ.pᷣſbyteroſ.
k Abbates. i. ſacerdotes nõ
ꝓbidentur ſieri abbates.
ll. niñ ſacerdotuʒ. ut.xxv.di.
plectis.
mECectionẽ.hᷣ me liꝰ ĩtelligũt
illiꝗ nouerũt regulã bti bñdicti
n¶Dieri. ſupple abbates.
0 Teſtat. S. e. de monachis.
p¶ Ex eo. ſic. alið facit ꝗs ĩ eo
ꝙ bomo: aliud in eo ꝙ pecca⸗
toꝛ:ut.xxiij.q.iij.duo iſta.
Monachos alia ſolutio.
G Eneralit᷑. monachos.epi
ſcopis ⁊ monachis iterdi
cit cura ⁊ tutela.ut.lxxxviij.di.

eps. 7.5. e. de pñtiuʒ. ⁊.c. mõa-/

chi a mòaſterio:niſi foꝛte miſe⸗
rabiliuʒ pſonaꝝ.ut.lxxxvi. di.
c.vlti. alij vo clerici ſpðte pñt
ſuſciper̃.vt.lxxxvi.di. puenit.
Eſt puilegiũ clerici ñ tenet
reciper tutelã alicuiꝰcũ iñ velit
⁊ poſſit ſucceder ab ĩteſtato. qð
eſt Z legẽ illã. inſti. de le.pa.tu.
7.S.lxxxvi. di.puenit. vbi ha⸗
. les de hac materia.
. mòõ deuagãates.ar. qð ſcho
lares ĩ ſcholis nd vñt peipere
ledig ue:riſ g i coceſſo.
8 ι Hô deuagantes ar. ca ceſ⸗
ſante ceſſat pᷣuilegiũ.lxxxiiij.d.
aſquis.er de cle.nò reſi.qꝛ nõ
nulli. eỹ de deci. ſuggeſiuũ. C.
ð reſti.mili.l.vlt.inſti.de excu.
tu.S.iteʒ hi qui.rei publice.n.
cã abñs excuſat᷑ a tutela.ſʒ ſi añ
ſuit tutoꝛ.ſimiliter refutat onuſ
tutele. ff. de iudi.l.ii.S.elegant᷑
in fi.ff. ꝓ ſocio actione.5. item.
vñ ſi aliqð pᷣuilegiũ daiũ eſt re
ligioſis. ceſſante religiõe ceſſat
priuilegium.ut.xxv.q.ii.c.vlt.
⁊ex de v.ſig.abbate.in fi.
tNouax. ſoꝛdidox. ut calcis
auende arene fodiende.
u Aancipia veſſra. ſimiliter
vxores.vt.C.de epi.⁊ cle.l.ij.⁊
corum coloni. vt.lxxxix. di.indi
caium.⁊ eorum familia. vt.xij.
q: ij. eccleſiarum.
rNouis.x.q.iij.vnio.⁊.c.qꝛ
cognouimus. ẽ de cen. cum
apoſtolus.
yLollationibus. extraordina
rijs vel ſupindictis.ut.j.l.ꝓx.
ſoluant iñ tributum. ut. C. de
epi. ⁊ cle.de his.ſed nouas col
lationes non pñt laici ab eis pe
tere ꝓpter aliquas neceſſitates
vt hic dr.⁊ extra deimu.ec.nõ
minus.ſʒ eps tpe neceſſitatis cũ
cha ritate aliquid moderate põt
ab eis petere.ut ex ð cen.cũ apo
ſtolus. no ergo tenet lex q dicit
qð clerici teneniur ad inſtructi
onem muroruzʒ. ut. C. de ſa. ſã.
ad inſtructionem.
3 ¶Piacet. celeſtiuz. 1. eccleſia
rum vel intellige lecundum ꝗð
eſt extra de cen. c.i.

„
„

Laufa

a ¶Erxtraordinariũ.i.qð repentino caſu ſupuenit extra ordinarium a ſuperin
dictum idem eſt. C. de exact. tribu.l.ſi diuinum. li.x.

bᷣ ¶ Tranſlſationis .i.non eſt tran

ſferenda poſſeſſio ab eis.licet non ſoluant tri/

bputum ſicut ſit in alijs. ut. x. q. ij. F. qui rem. .
Kc ¶¶ Heceſſitatis. nec tunc per laicos ſed per epiſcopum petetur collatio a clericis.

ut e de immu. eccle.nõ minꝰ.
d ¶Acrimoniã. i. penã que tra
ditur. F. ad. l. iul.pecul.ſacrile⸗
gij. ⁊.xvij.q.iiij.per totum.
e ¶ MHoc idẽ dat᷑.ꝙ monachi
laici eran.
f¶¶ Ait. S. di.xciij.a ſubdiacono
g ¶ Connumerat. S. e.alia. licʒ
iple eſſet pꝛeſbyter cardinalis.
(Zdde ꝙ ita ut ſeꝗtur ſcribit a
poſtolus ad philippẽſes.c. iiij.
b ¶ Alibi ait. S.xij.q.ii.gloria
i Anctis.licẽtia.generali.
* ¶ Licẽtia ꝓpꝛij.niſi iui
tet᷑ ab alio pᷣſbytero.tũc eni pot
ſine licentia epi. vt. vij. q.i. epi
2. ix.q.ij.nullus pꝛimas.pᷣuati
ætiam pñ̃t celebrare.ut ex de dle
ri.peregri.c.iij.
i¶ QPiſſas.publice.
m ¶ SGe his. hic incidenter que
ritur an monachi vebeat dare
decimas de agris ſuis. Oꝛo re
gula &teneas ꝙ quilibet tene⸗
tur dare decimaʒ. niſi oñdat ſe
exemptũ eſſe.vt e de deci.a no
bis.⁊ ᷣm hodierna iura etiã ci-
ſtercienſes T alij regulares tenẽ
tur dare decimã de olbus pre⸗
dijs ſuis que de nouo acquirũt
ſiue es manibus ꝓpꝛijs colant
ſiue nð.ut er de deci.nuꝑ. ſed
Hʒ vetera iura ita tenebat᷑ ꝙ oĩ⸗
boreligioſis coceſſuʒ erat nõ da
re decimas de nutrimẽtis aĩali
um ſuorum.et de hortis.et de
noualibus.que ꝓpꝛijs manibꝰ
⁊ ſumptibꝰexcolebãt.monachiſ
So ciſtercienſis oꝛdinis ⁊ tẽpla⸗
rijs ⁊ hoſpitalarijs cõceſſuʒ erat
non dare decimas.nec etiam ð
alijs pꝛedijs q̃ ppꝛijs manibus
ſumptibus excolebant.ut ex.
e.ex parte.⁊.c.ad audiẽtid.⁊.c.
ſtatuimns. De clericis ſecula/
ribus dicunt quidam ꝙ tenen/
mr. ſiue ſint pꝛedia eccleſie ſue
ſiue pꝛopꝛia. alij ſauorabilius
Dicebant eos non teneri dare ð
cimas de pꝛedijs eccleſie ſue ſed
de pꝛopꝛijs bene tenẽtur dare.
nt. J.e.queſt.⁊.c.decimas.⁊ e
e.nouũ in fi leproſi autem non
ſuni exempti a decimis.niſi tan
tum modo in hortis ⁊ in aĩalibꝰ
ſuis:ut veteele elec:ij.
1 IZgs. vel dlericus.cleric
2 Sas dat decimã qð ve/
rũ ẽ de pꝛopꝛijs pꝛedijs.
don abſtrahere. res enĩ trã
1
cũñ nõ ſii ĩ hoĩe.ut.ff.ð õbẽ.ẽp.
alienatio. ff. de dona. ad eũ. 5.
1. ⁊7.ff. de reg. iur. nemo. ff. de
diſtra.pig. ſi creditoꝛ.
p ¶Irrita. pactũ illõ nõ obſtat
gn ab eccleſia vel alio poſſeſſo
re poſſit peti ðcima.ut e.e.pa/
ſtoralis. ff. ð pac. iter. ⁊ ſi poſſeſ
ſor ꝑtẽ tructuũ.⁊ ille a quo cãm
babuit ẽt ptẽ fructuũ pcepit.
vterqʒ ↄueniẽdꝰ eſt.vt ex. e.ti.
a nobis.⁊.c.tua nobis. Sʒ nũ
gd pactũ iſtud tenet q;tũ ad cõᷣ
trabẽtes.videt᷑ ꝙ ſic.ut. ff. de
pac. epiſtola.ꝭ.paciũ.ſed q ex
de pac. pleriqʒ. “

t cũ onere ſuo.vt er de deci.

Prima quipe illius vſurpatiõis cõ
tumelia depellẽda eſt ne pꝛedia vſi
bus celeſtiuʒ ſecretoꝛũ ðdicata: ſor
didoꝛuʒ munerum fece vexẽtur:ni
hil extraoꝛdinariũ ab hint ſuperin
ductũue flagitet᷑: nulla ſollicitudo
trãſlationiſſignet᷑:poſtremo nibil
pter canonicaʒ illationẽ preter quã
ſi aduenticie neceſſitatis ſarcina re
pẽtina popoſcerit eius functiõibus
aſcribat. Si gs Zuenerit: poſt de⸗
bite vltionis acrimoniãꝰ:q̃ erga ſa
crilegos iure ꝓmẽda eſt:exilio ꝑpe
tue ðpoꝛtatiõis mulctetur. ¶ Hoc
ideʒ datur intelligi de vᷣbis beati ſil
neſtri qui obediẽtiã minoꝛum erga
maioꝛes aſſignãs ait. Abbaſ oſtia
rio:monachꝰ abbati ſit ſubditꝰ.ſu⸗
pra in tractatu oꝛdinãdoꝛũ.Oñdit
ergo hiero.ꝙ ſimpliciter mõachis
nihil liceat agere ſine ↄſilio pᷣſbyte⸗
