rij vbi dicik illud crimẽ ſuſtineri. ⁊ mechũ dixit ẽt virũ g eã du- nõ bñs vxoꝛẽ thoꝛuʒ alteriꝰ violat: vel alteri iniuriaʒ.ſi.n. gil
ſit maius adulterio. ꝭtem xerit qᷓ ſolutaẽ a viro. ¶ Itẽ hiero.ad vroꝛatus ad ſolutam accedens:ſʒ bos Ppoſt aduſteriũ ſtati nene
qd dices ſi ppri aeen dpamaſcũ pꝛeſbyten. Adultera oẽs inceſtuoſi trãſcendũt:quos vicunt eſtunt en brſor zin
a nut ppns Pbatur ane vinente viro alterinubi. comtra naturã delinquentes. Añ au ſiquit mi pe us. ſs
manibꝰ nũquid ob hoc po MMnes cauſatiões apłs amputäs gu. de adulterinis coniugiiis. x A Dulterij. ab e
teſt dimitti.videt᷑ ꝙ ſic qa aptiſſime diffininit vinẽte viro eẽ Dulterii malũ vincit foꝛnicatiõeʒ lceſtu. ſic vi ei
noie mechie oĩs illicitꝰ mej adulteram mulierẽ ſi alteri nupſerit.no vincii ãt ab inceſtu.peius cẽ.n.cuʒ det q qullibet ince⸗ CA
brorũ vſus ↄtinet᷑: ut.S. .. ſoetmibi ꝓferas raptoꝛis violẽtiã:ma- imfe qᷓ; cũ aliena vxoꝛe cõcubẽ:ſʒ oĩnʒ ſtus ſit maior adul mone
q.iiij. meretrices. . c.ſe. d trigopſtationẽ: patris auctoꝛitatẽ: pꝛo box eſt peſſimuʒ qõ cõtra nãmfit: vt ſi nio:ur ff. desdul⸗ lono
lan Heechenit rego G piquoꝝ' cateruã: ſeruoꝝ ĩſidias paren vir mẽbꝛo mulieris non ad boc cõceſl- Ki. ulterunzʒ ges
mitti,ut mrv. a. ih. ertra⸗ tũ: dna rei familiaris.; din viuit vir:li ſo voluerit vti: vſus eniʒ nalis ſi vltra y ¶Naturã. quo ca imni
ordinaria G. qd dices ö vo cet adulter ſit: lI ſodomitas: licet fla gi· modũ probabit᷑:in vrore ꝗdẽ veniale? ſumalo vinci q; vi n
luntate foꝛnicãdi cũ ⁊ ipſa tijs oĩbꝰcooꝑtus:⁊ ab vxoꝛe ꝑꝑ bec ſce pecm eſt:in meretrice dãnabile: ſed iſtðõ ecere. S. xxij. q. ij. lip⸗ mn
ſit ſoꝛnicatio: ut. 5. . v. q lera derelictus maritus tñ eſt reputãdꝰ gqð contra nãm eſt execrabiliter ftiĩ me- ſaum. . –
viderit. ni conpoꝛe alqua? exis. ſ.ecui alteꝝ virnz accipe nõ ʒ. nõ bec rettrice ſed execrabilius in vxrore' tan- ol Heniale arg.3. anin
corupta anc; veniat ad ſu apoſtol⸗ ppꝛia auctoꝛitate decernit: ſel tum. n. valet oꝛdinatio creatoꝛis aor- Pienaterh pgan gut
vn benon wlcac xpᷣo in ſe loquẽte xpᷣi vba ſecutꝰ ẽ:ꝗ ait do creature:vt in rebus ad vtenduʒ cõo⸗ xrore:cuʒ exceditur gobu
banc cam poſſet dimitti: g in euãagelio: q dimittit vxoꝛẽ ſuaʒ exce- ceſſis eum modus excedit longe tolera modus: ut.s. eo. q.
occultis nõ indicat eccckia pta cã foꝛnicatiõis facit eã mechari ⁊ q billus fit q̊ʒ in eis que conceſſa non ſůt: tiij.oꝛriggo. ſſi
r nri .icrubeſeft. vi · dimiſſaʒ accepit adulter ern zapta nnsve rarus exceſſus. ¶ Itẽ am ered i e. in
q:i.ſi olI. rauẽ ↄiugij ſarcinã ĩtelligẽtes ſi ita eſ ro.in li.de patriarchis. . Ar g M
b Propter bet ſeelera ð Kunr:ß erbedithol vroꝛẽ accipẽ ad WWinusen m naturaz coire qᷓz con iurarp deſñ mẽdaci nu
relictꝰ.ad hoc qð dixit ad/ 1 NrCer . . um ̃ g iurat p crea n
ulter ⁊ ſodomita retulit ſe. dñs ꝗ pᷣt boc cape capiat: ſtatiqʒ ſb exẽ tra natnram delinqaunere. turam mẽdaciũ: ut glic
n.n.pp aliã cãʒ põt dimit plo triũ eunuchoꝝ virgitatis ifert bea⸗ Fferebat?ſanctus loth filiaruz pu ij.q.i.mouet. . 1
ti: uel derelictꝰ de facto.v titudinẽ q̊ nulla lege carnis retineturꝰ. doꝛẽ naʒ ⁊ ſi illa quoqʒ flagitioſa 2 ¶In vxof. S. e. q. *
dic. i.pp dupler genus ſoꝛ ¶ Item ex concilio elibertano. impuritas erat:tñ minus erat m natu iij.qcqd.ð ibi de na un n
nicationis. xxiij. i,idola⸗ . Mmlieri ſideli que virum adulterñ ram coire z aduerſus naturaʒ ðlinque turen bi erforch lnoe
cte e ſarcne dimittit: ali nubere non liet. re:ͤ pꝛeferebat domus ſue verecũdie bo mrs nlegabe “
liter Matthei. xir. Marci 1 E femina qᷓ adulterũ maritũ ſpitalez gratiam etiaʒ apud barbaras xv. q. ij. eroꝛdiaria atr
x.. 11 pma ad cri.c. vij.) reliquerit ſidelẽꝰa alteꝝ duxit: po gentes inuiolabilem. Item Augu. x ſerebat. . ninaſt
¶¶Saracinã. na vicit leex bibeat᷑ ne ducat.ſi at duxerit:no pꝛ ac confeſſionum li.iii. Aoiſti. xiiij. Ml
ꝙ matrimoniũ multis ca cipiat cõionẽ quã is quẽ reliquerit ð ſe· CSraniora ſunt flagitia que cõtra na ait j. xv. q. i. ſigs in ni
lamitatibꝰ opprimit. C. cnlo exieritꝰniſi foꝛte neceſſitas ĩifirmita ntr pꝛobant᷑qualibet inceſta macula. ero⸗ ſz dic ſanew⸗
ipo. lucra. ſcrip. . l. ix. tis dar ↄpulerit. Itẽ er oci. M. po. ◻ Aagitia que ſuntcötra nam vbi. ias. uel quo ad e- dch
te ¶ Capere. virginitatẽ.ſ. Agd penitenti 2ſem dianda atqʒ puniẽ lum:q; volebat hoſ iil
nã licet matrimoniuʒ gra- d penitentiam eſt cogedus a mu qʒ ⁊ ſemꝑ repudianda atqʒ p pites illeſos ſeruari. iiſ
uet. boc grauis eſt. B tis nuptiis copnlatur. da ſunt:q̃lia ſodomitaꝝ fuerunt:que ſi ( Aadde ꝙ ſic legitur ii
¶ Eunuchoꝝ.i. trium ge Igs fuerit multis nuptiis copnula-⸗ oẽs gẽtes facerent eodeʒ criminis rea- geneſis.c.xir.) enn
neru eunuchoꝛũ.nã quidia tus pniaʒ agat: cõuerſatio aũt:⁊ fides tu diuina lege tenerentur: que non ſic fe a Apð barbaras nulie
ſunt eunucbi ppter nauma penitẽtis tẽpus copꝛebedat. C JItem cit homines: vt ſe illo vterentur modo na boſt ſides ẽ ſer nien
Een igce edalii R, Aug. de adulterinis cõiugiis lui. violatur quippe ipſa ſocietas que cum l baſi ianek ee
ferunt boruͦ eni virginitss Qnui ob foꝛnicationt vxoꝛẽ dimittit deo nobis eſſe dʒ: cum eadẽ natura cl· hoſpiẽ vfedere: vñ nzr
vitã redolet angelicã: uti 2 aliam vucit: mechari pꝛobatur. ius ipſe auctor eſt:libidinis puerſitate¶⁊ ler dat actõeʒ g eũ munit
exodo legt. WMẽadmoduʒ nõ recte dici põt: ſi polluit᷑. ¶ Item contra ioui.li.i. ff. nau. cau.l.i.ĩ pᷣn. cakfr
m ¶ Carnis. piter carnẽ vi neſcit bõ nõ peccat.ſũt.n. peccata Zurpior ⁊ flagitioſior eſtvſus con. dicet i vie iudicij zap
nere angelicu eſt de iſtis iè ignoꝛãtiũ qᷓ;uis minoꝛa qs ſciẽtinʒ: ia tra nãm qᷓz fornicationis vl adulterii. hoſpes fui⁊ nõ rece zicl
E. ge en dn. ſe¶&&t õ recte dici põt: ſi cq foꝛnicatiõis di- Sus nãlis ⁊ licitus ẽ ſicut in con- vpiſtis Pafn. za Kact
virginitas replet paradi miſerit vxoꝛẽ vir ⁊ aliã duxerit nõ me- iugio⁊ illicitus ſicut in adulterio: ocs ar. roͤe nupnt
ſum. S. e. q:i.nuptie. chat᷑.Eſt.n.mechatõ ⁊ eoꝝ q als ducũut coõtra naʒ vo ſemp illicitꝰ:⁊ ꝓculdubio mnitudinis uſ oſue Pabebis
n Retinetnr. lex carnis relictis pꝑ foꝛnicationẽ pᷣoꝛibꝰ:ſʒ vtiqʒ flagitioſior atq; turpior:quẽ ſcũs apls tudinis ñ excuſat ꝗs bcni
eſt reddere petẽti debitum. minoꝛ qᷓ; eoꝝ ꝗ nõ ꝑꝑ foꝛnicationẽ di⸗- ⁊zi maſculis ⁊ in feminis arguebat:dã a pa. ar. S. e. q.liiß ſelstbi
baclege no tenet virgini⸗ mittunt. Sunt. n. in foꝛnicatione gradꝰ nabilioresꝰ voles intelligi: qᷓʒ ſi in vſu obijciunt Z. lſz itelli hon afn
siurnörene, lege carnis vt ſicut grauius peccat aduiter q̃; foꝛni naturali: vel adulterado vel fornicãdo gel hio qſlut na⸗ iut
3tãtũ ðᷣ dono ſpiritꝰſancii. : irtti turã. qñ ꝗs propter oni
o Ielis. ſidele. na ſe⸗ catoꝛ:ſic grauius delinquitꝗ necſua di peccarent. multitudinẽ excuſat enii
Eaus ſi ĩſidelẽ pꝛopter Miſſa aliã ducit: eo ꝗ ſuaʒ dimittẽs aliã Item Iſidorus. habes de pe. di. vi. tinc
foꝛnicationẽ ſpiritualeʒ di cognoſcit.grauius quoq; q vxoꝛe ſuaz CSOmnis imunda pollutio fornica⸗ c.i.in fin. . xliiij. di mah
mürere noleme c. xrvij. bñs ad cõiugez pꝛoximi ſui accedit qᷓ; q tio eſtiʒz varia ſint peccata fornicationis ſtinctiõe. comeſſatio nnm
g. uf.R mnmidelis. . nes.
cur in deteſtationẽ illius criminis: ut etiã poſt penitentiã nõ poſſit adulter cũ adui qua habes.j.decon.di.ij.in xpᷣo O bzin
tera communicari.ſ.coꝛpoꝛe chriſti quadiu pꝛimus vir viuat: niſi ſit articulꝰmoꝛ d ¶Mtruerſitate.i.oꝛdine peruerſo.grauius iñ puniunt leges boc crimen ſigefinn
tis: ut de hoc notaui.s.xxvij.q.i.deuotam..c.que xpᷣo. canones ut extra de exceſ.prela. clerici.C. de adul.cum vir.⁊ dicit impe/ –☛
q & ᷓ ꝗs copulatus. eodem tpe de talib⸗ eni logt boc. c.⁊.xxx.q.i.de his. rator ꝙ tale crimen peſtilentias ⁊ tempeſtates inducit.in auẽ.ut non luxu⸗ initni
OH Cõprebendat. i.abbreuiat. xv. q. vlti. hi qui. lxxxij. di. preſbyter. rientur contra naturam.ſed qui puerum coꝛrupit ad ſtuprum moꝛte pum/ lagij ue
8⁸ Aegamodn recte.i.nõ vere. ⁊ hoc de eo qui negligit ſcire Et ita ð igns tur.j.de pe.di.i.quipuero. nrnl.
rantia iuris uel facti ſupina. S 2 7Sus. arguebat. in epiſtola ad romanos. c.i. 8 . in
t ¶ Ignoꝛantium.nã ꝙ ꝑ ignoꝛatiã peccet gs expreſſuʒ F.xxiiij.q.i.ſi quis dedit. ¶Damnabiliores.quod verum. eſt ut.S.e.adulterij. eno l
Pinan
nhui

nileengz
Loſt pati
dinkcihi⸗
bnzeeciur
emnzeng,
n.
Smnbide
ONnupen
Apdii nite
chgunnpen
umnente
Nloe.
Fnmfze⸗
Egdien

heNir

racninien,
fögtinimn
6liinn

eus
Di iſc

wciſce
dße ſinen
saqvont⸗
nnqgvolchrig
esſlcſosſeun,
llceggiknn
Neſscn)
hoöhati
boſifcs i
boſſes enet
ldſenne
Mande⸗ zan
tanliäi
li de w
desfoirö
fimänot
nsfenutg⸗
na ieli
iänt 11
lbegüin
ici t
dimmnimnie
Nan
huint
Umm

Ggebal
imnin,

unmmin

n

len Mnirv

a Oon ſolũ peccatũ.i.peccati reamus.qꝛ actuale peccatũ tranſit actu.
emanet reatu.oꝛigĩale ecuerſo de cõſe.di.iiij.nõ ex equo.

XXXII

b ¶ Adhuc.j.de cõſe.di.ij.quotidie.
c ¶Belectat᷑. S.di.xlviij.hinc vᷣſi.ponderoſus.
d ¶ Teneat. ſ.ut delectet᷑.nã tunc peccat moꝛtaliter ar.di.lxxxi.valet.nã ſi

ad hoc teneat nt do

leat nullũ tale reme
diũ ſieut cõtinuata
memoꝛia de pe.di.
liij. iudas.
e Seruitꝰ. ſ. ideò
oĩs ⁊c. (Adð ita
vt ſegt le gik Mat
tehi.c. v.)
ſ¶ A deo. l. de ſalo
mone. S. e. q. üij. ſa
lomon.
g ¶ Septẽ vitia. ſ.
ſupbia.inuidia. ira.
auaritia.accidia ſi⸗
ne triſtitia.gula ⁊ lu
turia.ꝓ q̃ ponit᷑ hic
loꝛnicatio. hec ſunt
cardinalia.alia ſũt
quaſi ramuſculi.de
quibus habes.xxv.
di. S. criminis.
b ¶ Soꝛnicationis.
lceſtuoſa. uel maxi
mum. ſ.còe.uł ma
ximum qꝛ hẽt ſub ſe
multas ſpẽs.xx viij.
q.i.idolatria.
i QRid in oĩbꝰ.
rauius.hoe
dicit ad ðᷣteſtationẽ
criminis ⁊ eſt ſimi⸗
lis modus loquẽdi
g.e.q.vi. nihil ini
quiꝰ. multa eni cri
mina ſunt grauio/
ra adulterio ut ho/
micidiuʒ.nt.j.ꝓri.
g.ij. ſi qð ⁊ inceſtꝰ.
S.e.adlterij.⁊ ſacri
legium.ut.xvij.q.
iiij.ſicut ⁊ fractio uo
ti ↄtinẽtie.ut.xxvij.
q.i.nuptiaꝝ.⁊ gene
paliter vbicũq; gra⸗
nioꝛ pena ĩponit᷑.ut
mus.uel dr̃ maxi⸗
muʒ qꝛ marima pe
na punit᷑.i. moꝛte.
er de f ur.c.i.⁊.ij.
¶ In penis. i.¶ ꝓ⸗
hibitionibꝰ ſecunde
tabule moyſi.In pᷣ
ma tabula ↄtinẽt᷑ hᷣ
tria precepta. Non
habebis deos alie⸗
nos coꝛã me.uel nð
ſacies tibi ſculptile.
Non aſſumes no⸗
imnẽ dei tui ĩ vanum
Momẽto ſanctinca
re diẽ ſabbati. In ſe
ſecũda cõtinẽt᷑ ſeptẽ
bonora patrẽ ⁊ ma
trem. Mò occides.
Nð mechaberis nð
furtũ facies.nð loq̃
ris ð ꝓximũ tuũ fal
ſuz teſtimoniũ. non

concupiſces rem ꝓ/⸗

ximi tui ſiue domuz
uel agrũ nec ſeruuʒ
nec ancillã nec vni⸗

On ſolũ ð commiſſa foꝛnicatiõe

peccatũ regnat ĩ homiĩe:ſed ſi ad
bucꝰðlectat:atqʒ aniuʒ teneatꝰ ꝓculdu
bio regnat.foꝛnicatio carnis adulteriũ
ẽ:foꝛnicatio aĩ idoloꝝ ẽ ſᷣuitus.Eſt aũt
ſpũalis foꝛnicatio:de q̃ dñs ait.ꝗ vide-
rit mulierẽ ad cõcupiſcẽdũ eã iã mecha
tus eſt eã in coꝛde ſuo.oĩs imunda pol-

lutio foꝛnicatio dr:q̃ʒuis quiſqʒ diuer-

ſaturpitudinis voluntate ꝓſtituat.ex ðᷣ
lectatione enĩ foꝛnicãdi varia gignunt᷑
flagitia:ꝗbꝰ regnũ dei clauditur vt hõ
a deoſſeparet᷑. ¶ Inter cetera ſeptẽ vi·
tiaꝰ: vitium foꝛnicationisꝰ maximũ ſce
lus eſt:qꝛ ꝑ carnis imũditiam templuʒ
dei violat᷑.ſunt aũt quedã que ſicut aĩa
lia abſqʒ vlla diſcretione ideſinẽter libi-
dini ſᷣuiũt:quas ego nec mutis pecudi⸗-
bus cõparauerĩ. pecoꝛa enĩ cũ cõceꝑint
vltra nõ indulgẽt maribus copiaʒ ſui.
¶ Item ex epiſtola dementis.
Adulteriũ ſcðʒ in penis obtiet locũ.

Nid ĩ oĩbus pctis adulterio ẽ gra

uius :ſcõᷣm nãqʒ in penis obtiet
locũ:quẽ quidẽ pꝛimum hñt illi qui ab
errãt a deo etiã ſi ſobꝛie vixerit.His an

ccoꝛitatibꝰ euidẽnſſime mõſtratur ꝙ g-

cunqʒ cã foꝛnicationis vxoꝛeʒ ſuã dimi
ſerit aliaʒ illa vinẽte ducere nõ poterit:
7 ſi duxerit reꝰ adulterij erit. His ita re⸗
ſpõdet᷑:he auctoꝛitates de his loquunt
quoꝝ continentiaʒ carnalis infirmitas
nõ impedit:vel ð his qui pꝛeſtãtes caʒ
diſſidij alioꝝ cõiunctione ſe reddideriĩt

indignos. ¶ Unñn Ambꝛo.ſuper epiſto

lam Pauli ad coꝛinthios.
oꝛ aviro nõ diſcedat:niſi cã foꝛ
nicatõis.ꝙ ſi diſceſſerit:aut mãe-
at inupta: aut recõciliet᷑ viro ſuo.⁊ vir
ſimiliter nõ dimittat vxoꝛẽ.iõ non ſub-
dit de viro qð de vxoꝛe pᷣmiſit:qꝛ viro
licet ducere aliã. ¶ Item Grego. iuni⸗
oꝛ Bonifacio epiſcopo.
Licet duec̃ aliã viro cui ſua ob inſir-
mitatẽ coꝛpoꝛis debitũ redẽ non valet.
Vod ꝓpoſuiſti:ſi mulier infirmi
Mlatecoꝛrepta nõ valuerit viro ðᷣ
bitũ reddẽ ꝗd eius faciat cõiugalis:bo
nũ eẽt ſi ſic ꝑmaneret:vt abſtinẽne va⸗/
caret:ſʒ qꝛ ̊ magnoꝝ ẽ:ille ꝗ nõ pote-
rit ſe ↄtinere nubat magis:nõ tñ ei ſub
ſidij opemꝰſubtrahat quaʒ infirmitas
pꝛepedit:nõ tñ deteſtabilis culpaꝰexclu
ditur. Sed illud ambꝛo.a falfatoꝛibus
dicit᷑ eſſe inſertum. Alud gre.ſacris ca
nonibꝰ imo euãgelice ⁊ apoſtolice do⸗
ctrine penitus inuenitur aduerſum.ꝗ-
dam vero ſententiã ambꝛo.ſeruare cn-
pientes nõ de qualibet foꝛnicatione illð
arbitrantur intelligi:vt ob qualibet for

nicationem vir licite dimittat vxoꝛez:⁊

uerſa que illiꝰ ſũt. erroꝛ fidei ꝓhibet᷑ in prohibitiõe pᷣme tabule.adulteriũ
in tertio mãdato ſecunde tabule.hoc ẽ ĩ ſecũda ꝓhibitiðõe.

l¶ Primum.i.in pᷣma tabula.(ldde ꝙ ſiẽ dicit᷑ ĩ ſequẽti capitulo ſcribit

paulus in pꝛima ad coꝛin.c.vij)

2 VII

ſy m Q 8apronoſuid infemiare: arta 3. a puro.
n ¶ Mubat. h ãglicis ↄceſſuʒ ẽ.ut dicit.g.qꝛ noui erẽ

271

●

ſed male qꝛ iſte nõ fuit gregoꝛiꝰ magnꝰ nec ſcribit aug.angloꝛũ epᷣo cui illa conceſ
ſio facta ẽ.xxxv.q.iij.qdð ſcripſi.uelitellige ꝙ loquitur ð ſpoſa:⁊ ſᷣm hoc illud ẽ cð
ſiliũ.nõ eni opẽ ſubtrahit.vel ĩtellige de dote ei reſtituenda.extra de dona. inter

viuente dimiſſa aliã ducat.de iceſtuoſa

tãtũ foꝛnicatione intelligitur:cum vxoꝛ
videlicet alicuiꝰpatri ⁊ filio fratri ⁊ auũ
culo viri ſui nel alicni ſimiliuʒ ſe ad cõ
ſtupꝛandũ publice tradiderit.hec auteʒ
qꝛ viro ſuo ſe illigtam reddidit in ꝑpe-
tuum:dum per copulam ↄſangninita-
tis in pꝛimũ vel ſecũdum vel tertiũ gra
dum tranſiuit affinitas:licite dimittitur
⁊ ea viuente ſuperducitur alia.hic ſi ꝗs
contendat nõ magis viro qᷓʒ mulieri li/
citũ eſſe:ſi vir alicuius eodeʒ modo for
nicetur:ſciat virum ab ambro.appella
iũ nõ ſexu ſʒ aĩ virtute.mulierẽ quoq;
nominatam ſentiat nõ ſexn corꝑis ſed
mollitie mẽtis.ſed qꝛ nulla auctoruate
permittit᷑ ut nxore uiuẽte alia ſuperdu-
cat᷑:intelligit᷑ illud ambꝛoſij in ſupꝛadi-
cto genere fornicatiõis: non tñ ꝙ uinẽ
te dimiſſa aliã ducer̃ poſſit:ſʒ poñ moꝛ
tem fornicarij nel fornicarie quoꝝ vter
qʒ ut ſupradictum eſt a corruptione lu-
xurie mulier appellatur:ille qui a forni
catione mundus eſt uir uel mulier alijs
copulari poſſunt.adulteri autẽ ſi ſuper
uixerint nullo modo aliis copularipo-
terunt. ¶ Sic ⁊ illud intelligitur ꝙ i.c.
cuiuſdam concilii legitur.
¶Ticltum coniugiuʒ non negetar illi
cuius vxor cum ſuo fratre dormierit.
Aedam cum fratre niri ſui dor⸗
miuitꝰ:decretuʒ eſtut adulteri nũ
qᷓᷓ coniugio copulentur.illi uero cuius
vxor ſtuprata ẽ licita ↄiugia nõ negent᷑.
Sic ⁊ illud magociẽ.cõcilij ĩtelligit᷑.
Diſiungat᷑ ⁊ nunqᷓʒ cõiugio copulet᷑

gui in quãlibet ſubiectoꝝ admiſerit.

B Ygnis uiduã uxorẽ duxit ⁊poſtea
cũ filiaſtra ſua fornicatꝰfuerit:ſenu
cuʒ duabus ſororibus altera manente

nxoꝛe:aut ſi qua duobusRfratribus:ſen

cuʒ patre ⁊ filio:ſiquis relictam fratris:

ſiquis neptẽ aut nouercam:aut nuruʒ:

aut conſobrinam?:ant ſiliam auunculi:
aut eius relictam:aut prinignaʒ pollue
rit:eos diſiungi ⁊ ulterius nunãʒ in cõ
ingio copulari precipimus. C Item.
¶Sororem vxoris polluens neutraʒ
habere valet.
Vi dormieritꝰcũ duabꝰſororibꝰ
⁊vna ex illis antea uxor fuerit neu
trãvex ipᷣis bẽat:nec ipſi adulteri unq̃ʒ
in ↄiugio copulentꝰ. ¶ Ite illd greg.
Canſa adulterij vxorem reliquens
continentiam ſeruet.
vo ꝗ uxores ſuasĩ adulterio ð
prehẽdũtꝰñ licebit nec eũ nec eam
aliã uxorẽ accipere nuel aliũ uirũ quãdin
ãbo uiuũt.ſi ãt adulteraſ mortua fnerit
nir eius ſi vult nubat im̃ in dño.adulte⸗
ra vᷣo nũqᷓʒ etiã ſi mortuꝰ fuerit uir eiꝰ.

q.i.c.ii.

virũ ⁊ uxo.c.i.⁊.ij.uel lo
quit᷑ de arta ⁊ illud erit cð/
ſiliũ.nõ ei opẽ ⁊c̃.ſed cõtra
hoc obijcitur e de frigi.et
male.conſultationi.nã ibi
dicit ꝙ nõ ĩuenit᷑ aliqs ca/
nð de arta.ſed certe bñ in
uenit᷑.ſʒ nõ expᷣſſe.uxitelli⸗
ge ð iuuene ꝗ cõtinere non
põt cui pmittit᷑ Zhere eum
vna ꝑmiſſiua ↄparatione
ne ad plures accedat. ſimi
le.j.ꝓxi.q.ij.ſi ꝙ. uel dic
hoc abrogatũ eẽ ut dic.g.
o ¶Opẽ.i. dotẽ reddet.
p Culpa.ar. ꝙ ꝓbato ad
ult᷑io ſtan vir pot dimitter
vxoꝛẽ ſuã ⁊ dolẽ lucrat᷑.ex
ð dõa.int᷑.vi.⁊ vx.plerũqʒ
q ¶ Zlduerſuʒ.none leo q̃r
tus dicta Gregoꝛij mioꝛis
ſine exceptõe mãdauit tenẽ
da.ut.xx.di.c.i.ſjj illð ĩ aliii⸗
r ¶ Publice. hic alludit.
g. diſtinctionẽ alex.er ð di
uor.ſi q̃. ⁊.c.poꝛro q̃ t ab
olita ẽ.er de eo ꝗ cog.con
ſãg.vxo.ſue diſcretðeʒ nec

ponit᷑ l noua compilatiõe.
6 Aedam.dormiuit.
J.xxxv.q.ij.ſi ꝗs cũ

t¶¶ Illi vero.oĩa iſta.c. vſ
qʒ ad. .quis.exaudi p.c.
bi vo.qð eſt gloſa omni⸗
um que oĩa iducunt᷑ ad ꝓ
bandũ ꝙ iceſtuoſi nõ pñt
matrimoniũ ctrahere.
u quis.ſoꝛoꝛibꝰ.qua
rũ una erat vxoꝛ ſua
⁊ ſit non eſt contra.j.ꝓxi.
cã.q.ij.ſi ꝗs cũ duabus.

r C Cüũ duobꝰ. quorũ vnꝰ

erat maruꝰ.⁊ ſic ñ ẽ cõtra
ſ. ꝓri.cã.q.ij.ſi qs cum.
y ¶ Coſobrinã.i.filiã ma⸗
tertere.ułdic aut ꝓ.i.filiã
auũculi.S.i.q.i.ð bñdicto
¶ Pꝛüuignã. ꝓppaʒ. ſʒ de
bac pᷣmiſerat.uł ĩtellige pᷣ
uignã auũculi ð alio ꝓgẽi
t ul ð ſecũ.nup. nt.xxxv.
q.vlti.fraterniutatis.
¶ Eos. ſ. adulteros.ut.j
e.5.ᷓuis.uł viros ułuxo.
2 Qui dormierit.S. xx-
vij.q.ij.ꝗ doꝛmierit

¶ Neutrã qꝛ ipe öbitũ ñ

exiget ab ea.⁊ ita nõ bʒ eã:
bf tñ ab ea qꝛ ipa petẽte te
net᷑ ei reddere ðᷣbitũ ⁊ ita ñ
hʒ ſʒ hr.nec diſtiguo an ſue
rit occultꝰ ĩceſtꝰan mãifeſtꝰ
ut e ð eo ꝗ co.ↄſan. vxo.
ſue diſcreteʒ. ð hͥ notaui.
xxvij.q.ij.qui doꝛmierit.
a ¶ In diugio.xxxiij.q.ii.ſi
gs cũ duabꝰ.õ.ſʒ ibi ſoluit᷑
b ¶ Copulent᷑. et aliis. ꝗa
c aliter nõ eẽt qo.
vo ĩ adulterio.ſ.ĩ
ceſtuoſo.naʒ qꝛ alii adulti
contraher̃ pñt:habes:xxxi.

d ¶Seprehendunt. a nolũt eas ðᷣ ceto here ĩ ↄiugio.
. arh dterminant᷑ oĩa h.c.poſt mortẽ eni adltertis lʒ alu öhere añ non.

dultera.S. ꝓrxi.q.ſiꝗs.S.S.e.qapłs 3. ex. c.illo colligit ꝙ moꝛtuo viro foꝛni
catore adultera poſñt alteri nubere:ſʒ qn h ſoluet.ð.ðterminatũ ẽ.xxxi.qłi.ſigs.

Tauſa

a ¶ Menitentie. interioꝛis que dicitur continua memoꝛia de pe. diſt. iij. indas.
b CU. Oncubuiſti.habeas.haberis iñ ex ea ui notaui.S.ea.q:dormierit.
c Conſcia.tãqᷓ lena qꝛ pꝛocuret ut adulteretur. S.e.qłi.c.i.
4 Si ſe cötinere.uel ſi manifeſtũ eſt viri adulterium ⁊ eum non coꝛrigit.⁊ eſt ar.
ad qõnẽ de medico qui cognouit vroꝛem patiẽtis ex diſſolutione viri vel diſſmu/

latione viri vł perſuaſiõe.
e¶ Nubat. poſt moꝛtẽ ma
riti uel eo viuẽte.ſi erat tm̃
ſponſa de futuro. extra de
iureiur. quẽadmodum.
1 2 quis. ſed vir poſt
moꝛtem vroꝛis. S. e.
hi qui.
g¶Similiter. ſed. J. Z. ꝓ⸗
xi.q.ij.ſiquis cũ duabꝰ.ſʒ
hic rigoꝛ ibi miſericoꝛdia.
vel hic vna erit vxoꝛ ihi ñ.
h ¶. Quãuis. magociẽſis.
S.e.ſigs viduãũ.
i ¶ Illud vero. Qñqʒ bo/
nus doꝛmitauit homerus
Uagatur.g.pro ſolutione
illius.c.S.e.propoſuiſti.⁊
cum non inueniat ſomniã
do aitribuit.ſ.grego. mi⸗
noꝛi ꝙ egregius doctoꝛ vł
grego.maioꝛ ſcribit angu
ſtino.xxxv.q.iij.quedã.l.
ſed hic caſus repꝛobatus ẽ
ſupra.
k ¶ Inane. nõ eſt inane ſed
tolerabile vt ꝗs infirmita/
te carnis ad vnaʒ qᷓ; ad plu
res diuertat.qꝛ ibi ꝑmittit
ar.j.ꝓxi.cã.q.ij.ſi qð ve⸗
rius eſt.
¶ Si vroꝛem. S. e. q. v. ſi
vroꝛem.
m D J nð pñᷣi.arg. ꝙ ſi
LEres puenit ad eũ ſta
tum ⁊c.ar.ff.de iti.actuqʒ
priaa.l.i. qd enim rectuʒ ẽ
coꝛripi nõ põt ⁊c᷑.
n Aut membris. hic idẽ
repetitur.
o ¶ Exrecti.de iſtis caſtra
tis quidam ſunt caſtrati:ꝗ
dam caſte nati.i.frigidi:et
iſti non poſſunt contrahere
j.proxi.q.i.ſi vero.alij ca
ſtrati.ſ.ſpadones bene pñt
ar.xxvij.q.i.nuptiaruʒ.j.
pꝛoxi.q.v.qꝙ deo.ff.de iu/
re doti.ſi ſerua.S.ſi ſpado
ni.alij dicunt meliꝰ:qꝛ nec
iſti pñt contrahere cum co⸗
gnoſcere vxoꝛẽ nõ pñt ⁊ exi
gũtur in matrimonio tria
bona re ulſpe. xxvij.q.ij.
oẽ.uel dicas ꝙ ſi hʒ virgã
erectã ſiue reſoluat ſperma
ſiue nõ ꝙ ſit ibi matrimo
niũ.naʒ talis ſatiſfacit mu
lieri:ſicut mulier ſatiffacit
viro ſiue reſoluat ſiue non
nec requiritur ꝙ ſemper in
matrimonio ſit filioꝛũ pꝛo
creatio qꝛ ſufficit ꝙ non eui
lent pꝛoleʒ:ut.S.q.ij.ſolʒ.
p Neaʒ furioſus neqʒ
urioſa.qꝛ ñ pñt ↄſen
tir᷑ᷣ.ar.xv.q.i.aliquos.pñt

tñ ſi habeant dilucida in-
terualla.ut ex de ſpon.di.

lectus.ar.xij.q.i.quãuis.
alias non valet. xxvij. q.
ij. ſufficiat. xvij.q.ij.gon/
ſaldus.

oĩbꝰ iñ diebꝰ vite ſue acerrie pnie lamẽ
ta ꝑſoluat. C Itẽ ex dcre.acharie pa.
¶Neutrãà bẽat ꝗ ſoꝛoꝛẽ vxoꝛis polluit
Oncubuiſti cuʒ ſoꝛoꝛe vxoꝛis tue:
ſi feciſti neutrã hẽasꝰa ſi illa q vxoꝛ
tua fuerit:ↄſcia:ſcelexis nõ fuit:ſi ſe cõ-
tinereꝰnõ vult nubati dño cui velit:tu
aũt ⁊ adultera ſine ſpe ↄiugij ꝑmanea-
tis:⁊ qdiu vixeritis iuxta pᷣceptũ ſacer
dotis pniaʒ agite.¶ Itẽ ex ↄci.tribu.
¶CLum nouerca vel ſiliaſtra vel ſoꝛo⸗
re ſue vxoꝛis doꝛmiens ad cõiugiũ per
nenire non poterit:viris tamem earuʒ
legitima non negetur cõiugia.
Jasſcũ nouerca ſua doꝛmierit ne⸗
nter ad cõingiũ põt ꝑuenire.ſʒ vir eius
põt ſi vult aliã acciꝑe ſi ſe cõtinẽ nõ põt
ſiłrꝰꝗ cũ filiaſtra ſuavł cũ ſoꝛoꝛe vxoꝛis
ſue doꝛmierit obſeruãdũ ẽ. Quaãmiſ
illud qð ĩ fine magociẽſisꝰↄcilij ponit᷑ a
nõnullis:nõ ð legitie ↄiũctis ſʒ ð foꝛni-
carijs dictũ itelligat᷑: videlicʒ vt foꝛnica
rij diſcedãt ab iuicẽ:⁊ ſine ſpe ↄiugij ꝑ/
maneãt. INludvo'grego.ad boniſaciuʒ
anglicis ꝓ tꝑe ꝑmiſſũẽ:ꝗbus ille beatꝰ
grego.in ꝗnta ⁊ in qrta gnãtiõe piugia
Ʒhi ꝑmiſit:ałs aũt inane eẽt:cũ aug.di/
cat in ſermone dñi in mõte.ſivxoꝛẽ gs
hẽat ſterilẽ ⁊c. ¶ Itẽ Nico.ad carolũ
magocieñn.epm. CObinfirmita⸗
tẽ vel dana coꝛꝑis:ↄiugia ſolui nõ licx.
B J ꝗ matrimõiũ ſani gxerũt ⁊ aut
vyniex duobus demẽtia aut furoꝛ
aut aliqua inſirmitas acceſſerit ob hãcĩ
ſirmitatẽ ⁊ cãm ↄingia taliũ ſolui ñ poſ
ſunt.Siłr ſciẽdũ de his ꝗ ab aduerſa
rijs execant᷑ ant mẽbꝛis trũcant᷑:aut a
barbaris exectiꝰfuerint. ¶ ¶ Aẽ Fabia.
papa. C Furioſus ⁊ furioſa mr̃io
nia contrabere non poſſunt.

DeE furioſusꝰneq; furioſa mr̃io

niũ cõtrahere pñt:ſʒ ſi ↄtractũ fue
rit nõ ſeparent᷑. ¶ AUt ergo ex pᷣmiſſis
colligitur nõ licʒ huic dimiſſa vxoꝛe ſua
aliã dncere.manet.n.iter eos quoddaʒ
vinculuʒ ↄiugale qð nec ipſa ſeꝑatione
ſoluit. AUñ Aug. ait i li.ð bono cõiu-⸗
ali. ¶. Steriẽ vxoꝛẽ diminẽ: 2 ca
ecũditatis aliã ducere alicui nõ licet.
Antũ valet viculũ ſociale vt cuʒ
cã ꝓcreãdi colligi᷑:vt nec ipſa cã
ꝓcreãdi diſſoluat.poſſer.n.hõ ſterileʒ
dimittẽ vxoꝛẽ:⁊ aliã ducere de qua fili
os haberet:⁊ tñ nõ licʒ.Itẽ: Manet vi
culũ nuptiarũ:etiã ſi ꝓles cuins cã initiũ
eſt manifeſta ſterilitate nõ ſubſequitur:

ita ut iã ſciẽtibus cõiugibus nõ ſe filios

habituros:ſeparare ſe tñ uel ipſa cã ſi-
lioꝛũ atq; alus copulare non liceat.Nð
ſi fecerint cũ eis quibus ſe copulauerint

ntuʒ. ſociale.i.matrimonium qð duos ſociat.⁊ eſt argu.ꝙ cauſa ceſſante

on ceſſat conſtiiutio:ut.S.e.q.i.dixit.s.lxi.di.S.his omnibus.d.ſo.hoc et
illud non tangunt ſe.nam ibi cauſa appellatur pꝛo qua excludenda aliquid conſti
tuitur:ut ibi.ſf de poſt.l.i. .ſexum. hic vero appellatur pꝛo qua habenda matrio

nium contrabitur.
r ¶ Aliam. S. di.lvi.iſmael.
t¶ Apucd antiquos.S. e.q.iij.dixit.

r ¶ Poſtet. de ſacto.
8¶Alterius.ſ. vroꝛis.
u ¶ Temere. melius ? pie dubi

tare ꝙᷓ temere diffinire. dictemere non dixerim.i.nullo modo dicam.quia

temerarium eſſet dicere ⁊ ſic ſentire.

adulteriũ cõmittũt.ipſo aũt manẽte cõ
iugio plane vxoꝛis volũtate adbibere
aliã vñ cões filii naſcant᷑ vniꝰ viri ↄmi
xtiõe ac ſeĩe alteriusꝰ uxoꝛis aut iure ac
ptãte apud antiq̊s pr̃es fas erat:utruʒ
etiã nũc fas ſit:temere nõ dixeriʒ.
Ntẽ in eodem. De eodem.
Sqʒʒ adeo inter uiuentes maneãt
inita iura nuptiaꝝ:ut potiꝰ ĩter ſe
ſint ↄiuges ẽt ſeparati q̃ᷓʒ cũ his ꝗbꝰ ad
heſerũt: ⁊ paulo poſt mãet ĩter uiuẽtes
q̃ddã uiculũ ↄiugale qð nec ſeꝑatio nec
cũ altero uiro copulatio poſſit auferre.
ſicut apoſtata aĩa uelut de piugio xpᷣi re
cedẽs ẽt ſið ꝑdita ſcr̃ʒ fidei nõ amittit:
qð ĩ lanacro regñatõis accepit r̃dderet᷑
n.ꝓcłdubio redeũti ſi amiſiſſʒ accedẽſ
Hʒ aũt hg receſſit ad cumulũ ſi hoplici
nõad meritũ pꝛemii. OQ.VIII.
Am itaqʒ ꝓbatuʒ ſit:ꝙ bie
uxoꝛẽ ſuã dimittere ⁊ aliam
ducẽ nõ põt. Qnerit᷑ ſi liceat
ei hac ↄditiõe peccare ut inſi
delẽ ad fidẽ adducat:qð non poſſe ſieri
Auguſtinus affirmat in lib. de adulte-
rinis ↄiugiis ita dicẽs. CNõ dz
aligꝗs a cõtinẽtie voto recedẽ:ẽt ſi iſide-
Jis xpᷣanã ſe polliceatur fieri.
On ſolũ mechãdũ nò ẽ᷑:qð qdã
faciũt ſʒ oĩs ꝗ dimittit uxorẽ ſnaʒ ⁊ du-
cit alterãꝰ⁊ ſi ꝓpterea eã duxerit ut xpᷣia
nã faciat:ſʒ ⁊ ꝗſꝗs nõ alligatꝰuxoꝛi ↄti-
nẽtiã deo uouit:nullo mõ dʒ iſta cõpẽ-
ſatiõe?peccare:ut iõ credat uxoꝛẽ ſibi eẽ
ducẽdã:qꝛ ꝓmiſitqͥ nuptias eius appe
tit futurã ſe eẽ xpᷣianã.qð.n.cuiqʒ ante-
qᷓᷓ uouiſſet licebat:cũ ſe id nũqᷓ; factuꝝ
vonuerit nõ licebit:ſi tñ id uoueritqð uo
uendũ ſit:ſicuti eſt ꝑpetua uirginitas uł
poſt exꝑta ↄnubia ſolutis a uiculo cõin
gali uidualis caſtitas:ſeu ex cõſenſu no
uentibus ⁊ carnalia debita ſibi inuicem
relaxãtibus ſidelibus caſtiſqʒ cõiugibꝰ
ꝙ alteruʒ ſine altera uel alteram ſine al
tero uouere fas non eſt iugis continen/
tia.hec ergo ⁊ ſi alia ſunt que rectiſſime
unouentur cum homines uouerint nulla
conditioneꝰrũpenda ſunt que ſine ulla
conditione uou erunt.
Adaʒ vir maleſiciis
iinpeditusꝰ uxoꝛi ſue
debitum reddere nõ

7

poterat. alius inte-

4 rim danculo eã coꝛ-
rupit.a uiro ſuo ſe⸗/
pata coꝛruptoꝛi ſuo
publice nubit. crimẽ
L quod admiſerat coꝛ
de tantum deo cõſitetur. Redditur huj
ic Yacultas cognoſcendi eam. repetit

conditiones:ut dixi.xxvij.q.ij.S.i.

x Sanncteo. a⸗

crameutuʒ.i.
characterem.
¶ Wabet autem
hoc. S.i.q.i.ꝙ ꝗdã
8.xij.q.i.ſcimus.
3 Aʒ itaqʒ.
WMec fuit
c octaua qo
an liceat
Ducere vxorẽ ĩſidelẽ
ſub ea ↄditiðe ut cõ⸗
uertat᷑.⁊ certumẽ ꝙ
pure ñ pot Zhere cũ
ea:ut.xxviij.q.i.ca⸗
ue. ⁊.c.ñ oʒ.ſʒ omit
tit magr̃ qnẽ illaʒ
quã poſuit ſupius in
themate:qꝛ ðᷣtermi
nata erat. S. xxviij.
q.i.ñ oʒ.⁊ pðit aliaʒ
q̃ ſur ðtermiĩata eſt.

„ „

7 LDOn ſolũ. gqdã

cognoſcendo

aliã dimiſſa ſua.
2 Altera mechat.
v ¶Cõopẽſatide.ar.
ꝙ ĩ ülicitis ↄpẽſatio
ſi dʒ admitti:ut.xxx
iij.q.v.ſi dicat.i.q.
i.ñ ẽ putãda. xij.q.
ij.pᷣmũ ⁊.c.ne ꝗs ſa
gelica. xiiij. di. ꝙ ait
a ¶ Qꝛꝓmiſit.hpᷣ col
lige ꝙ lʒ iterdũ ſub
cditòe Zhere: ut.S.
xxviij.q.i.nõ oʒ.
b ¶ Conditione. ex
quo videt᷑ ꝙ nunqᷓ
ſubintelligũt᷑ cõditi
ones ĩ iuramẽto:qðᷣ
falſuʒ ẽ:ut notaui.ᷣ
xxvij.q.ij.ꝭ.i.qꝗa et
generales ĩtellligũt
ſi ñ ſpãles:ut ſi de
us voluerit:ſi vixe⸗
ro:ſi potero.ſʒ ſpã⸗
les ñ ĩtelligũt niſi ex
pꝛimãt᷑:ut ſi h ſece⸗

ris:ut.C.ð ↄdi.ob.

tur.cau.ſi repetẽdi.
ff. ð uer. ohli. gegd.
niſi vbi lex permiſit
aligd tacite agi ĩter
Zbentes. tũc eni illð
pro expᷣſſo habet᷑:ut
ff. ſi cer. pe. cũ gd.ff
ð ver.ob.triticũ.qñ
qʒ lex ipᷣa ſpales ↄdi

tiones ſubitelligit ut

ĩ ſtipulatðe dotis ſhᷣ
intelligit h.ſi nuptie
fuerĩt ſecute:ut.ff.ð
iure do. ſtipulatdez
7 h ſi ñ iĩmoderatuʒ
qd pꝛecipit.ut.ff.de
ope.li.ſi liberte ð
iureiu. ꝗntauallis.
c Conditione no.
ar.a contrario ſenſu
ſubaudiuntur ⁊ alie

Uidam.impeditus Tractauit.g.ſupra de impedimento ma⸗

q trimonij quod procedit ex animo: a etiam de eo quod proce-

dit tam ex animo ꝙᷓ ex coꝛpore coniunctim:nũc tractat ĩ cã iſta

ls Ceul
nfinon
„ktii
Pilitssi.
tr aio un
z. P (.
fioſus
ineng⸗
ſcigto..
iijjeer vi
cro:ut.n
pbi.belt
orelite
mpotet
lag:alia
mmale
tich in
marrim
flläͤita⸗
vnacar
lazcam
phtſepa
Pꝛor./
Irimonin
ſornicali⸗
Pori.
erdipedi
ſit mani
ſetert vend
uumn⸗gt
Nitar..
orias
gach
Wenan
Verſaſ
Gad
manere
n male
ppetuũ.
1male..
feph,inca
cleſtint
minatäet
e.li laudab
Deitaute,
Per occaſio
ſſiſ hoctiie
atnennid
coſtur cei
lonatureli
gluripred
che laudabil
ſeo tain ſi⸗
lnaleſcinto⸗
feemäcu
nte dubitat⸗
ſtpoſtmatti
gv pilegi,
immnonfmn
ech⸗
ohle ſi
don

mne, J XXXIII 272
Binse òc eo quod pꝛocedit tm̃ er coꝛpore.tractat ẽt de ꝗbuſdã alijs ipedimẽtis: Nt o iſiſti. ꝓ vxore coòſilium ?ẽ:vt extra.e.accepiſti. H B
nn N de frigi.⁊ male.c.i.⁊.iij.⁊ de enoꝛmitate delicti: ut.i.q.ij.de his ⁊ ſequenti p Nore lnnan vir cennadilli conſilium. 1 ſta d⸗
bus: ⁊ de tꝑe ſeriaꝝ:ut.j.q.iij.per touum. bum ſemel poſitũ tenetur equiuoce.xxviij.di.preſbyterum ⁊ ibi Ouidius. Hemo
lenn 6 2 re beigi de quo dr agnus vei:de cõ.di.iiij.nemo. phon ventis ⁊ verbis vela dediſti. .
namn . Do 4 econuniene. q ¶ naturalitcr.i.naturalimigiditate impediẽte. eſtar. ꝙ frigid tas eſt perpetuũ
faceen bic depin impedimẽtũ.ar.j.e.q.v.
Pt i epin Agqui ſitit. 5. Pri. q. v. ſicut.
igiogl 4 S e vroꝛem ſuã qua recepta vt expeditius frgiditatẽ vir cognoſcere non poterit. lzqdam dicant ꝙ nullum
Rglin oſſibili oꝛationi vacaret:⁊ ad carnes agnipu⸗ Mod autẽ interrogaſti ð his qui impedimentũ eſt perperuũ
ggir⸗ tas coeundi ſeparet Tius accederet: ↄtinentiã ſe ſeruatuꝝ ꝓ⸗ matrimonio iuncti ſunt ⁊ nubẽ Hulls eneſt ita krigidus
Frd mrimonlu. Etno. Miſit vxoꝛ vo cõſenſum non adpibuit. non pnt: ſ ile aliam vł alia altũ ducere zum evoſlir aonemmnd
muuß eſt tripler ĩpoſſi⸗ VHic pꝛimũ querit᷑:an ꝑꝑ ĩpoſſibilita poſſit:de ꝗbus ſcriptumeſt viret mu- nõ credo cũ frigiditas que
mnmi aldo olabinn⸗ tẽ coeũdi a viro ſuo aliqua ſit ſeꝑanda lier ſi ſe ↄiuxerit ⁊dixerit poſtea mulier eſt naturalis pꝛoprietas p
duin 3. ie t briola. Scðo:an poſt ſeparatiõeʒ einubere de viro ꝙ coire nõ poſſit cũ ea:ñ poteſt accidentia nõ immutatur.
itmn, noſne ereꝛpoem valeat: c quo pus foꝛnicata ?. ¶ Ter· Pꝓbare q, veruz ſit per iuſtuz iudicius· cren ð cele. mil. eoum mar
niſai in frigido t in male tio:ſi ſola cõfeſſione coꝛdis crimẽ poſ. accipiat alium. ſi aut ille aliaʒ accepit: pe. F. Aueliuidhi. Nnnlirer
unngi ſciate.ſeo. cei. j. ſit deleri. Quarto: ſitpe oꝛatiõis ls ſeparent. Item er epiſtola einſdem. malenectum eſt perpetuum
W ij. er vtroqz ut ĩ pu valeat reddere cõiugi debituʒ. ¶Qui Eguiſiſti de his qui ob cqʒ frigide quin ſaltem p ipſum acto⸗
gutn orur rer,a er ii to:an vir ſine cõſenſu vxoꝛis cõtinẽtiã nature dicunt ſe nõ poſſe innicem rem poſiit ſanari.
nrge Goranat ngringle enene poſſit: vel minis vel terroꝛibꝰ operã carni dates omiſceri. Iſte vo iñ tr¶ Patet . no. æ ſequen /
1 mnim impotẽtia: ut rigidi licentiam vonẽdi ab ea extoꝛ nere va⸗ põt ea vti ꝓ vxore hẽat eã q̃ſi ſe 0207. ꝓ lia ꝓbantur per preceden⸗
ſinith tas: alia accidetalis leat. D. . ſi retinaculũ ↄiugale voluerit reſcindẽ: lunn ntriiu ei.ce..in ſin.
kdtming ut maleſiciũ. que/ Aod aũt ꝓpter ĩpoſſibilita⸗ maneãt vtriqʒ inuptiꝰ.nã ſi huic nõ po-. adulte.ſi quis Item bicer
W cũq; ſit ipotentia:ſi t reddendi debitũ mulier a terit ↄcoꝛdare nãliterquo alteri ↄueni boſttacto Patet retro fuiſſe
dlie matrimoniũ pᷣceſſit g viro ſuo ſeparari non poſſi ett:ſi igit᷑ vir aliã vult vxoꝛẽ accipꝑe ma- matrimoniũ:ut.er de fri.
Cruzuan eeen if auctoꝛitate euangelica 7 apki mnifeſta pʒ rõ.q; ſuggerẽte diabolo odij z male. raternitatis.⁊ hoc
En laʒ cm ſuperuent⸗ f caꝰ ꝓbat. Sic enim xpᷣus ait fomite exoſã eã buit: ⁊ iccirco eã dimit notabile qy oo ioſo ali⸗
kaintt patſeparari: n. 85. in euãgelio: Nulli licet dimittere vxoꝛ tere mẽdacij falſitate molit᷑.ꝙ ſi młier alia ſuperinducitur pre
ute bror.q. vij. bi ma ſuad: niſi c fomicationis: vel qua alter cauſat ⁊ dicit volo eẽ mr̃ filios ꝓcreare n doertorrtggnna
ahnitn irimonium. niſi ꝑ coꝛũ: ſicut Augu. exponit foꝛnicatꝰfne· veterqʒ eoꝝ ſeptia manu ꝓpinquoꝝ ta- nõauditur dlobatie Une
gnſtu foꝛnicationez: ut.S. rit: vel ad quam alter alteꝝ pertrabere ctis ſacroſactiſ reliqjs iureiurãdo dicat ſtatim ius pronunciat eſſe
fimilni RorAſwie E voluerit.Idẽ apoſtolus mulier quũto vt nunq; per commixtionem carnis cõ puniendum ar. ad boc.j.
Gnitergt ero hedimeu bel tempoꝛe viuit vir eius alligata ẽ legi lx iuncti vna caro effecti fuiſſen:tunc vi· e:qei.ſecularee.
niilcß õ perve ſius:non legiſſibi reddendi debitus:ſſ gdetur mulierem ſecundas nu ptias con ¶. Iccirco. q. d. ſi vir pe⸗
W tuum: qꝛ tůc ſepan non tranſferendi ſe ad aliux. INtem his trabere poſſe.humanumdico pꝛopter t dluoꝛtium ut pater ſiat
lGnntin pñt. ar. j.e.ſ p ſo qui matrimonio iũcti ſunt pꝛecipio non infirmitatem carnis eoꝛum. vir autem nan geronerenn onerſbus
KH tiarias. ſi tpale ne, ego ſed dominus vxoꝛez aviro ſuonõ qꝓui frigide nature eſt maneat ſine conin matrimonij audiret. ſi m
micl . qua.et no. ꝙ lz iu diſcedere niſi cauſa foꝛnicationis. Euãs ge:ꝙ ſi ule aliam copnlaʒ acceperitłtuc lier petat ut fiat mater au-
(lauint memananenn di⸗ gelica itaqʒ ⁊ apoſtolica auctoꝛitate ꝓ biquiiurauerunt: periurij crimine rei diretur. non dico virũ quo
wwocipwi cn gstgs vVibetur mulier a viro ſuo diſcedere: ni· tenentur: æ penitẽtia peracta pꝛioꝛaꝰco- acd boe audiendum ſi ſe kni
tinlaiht e dy ſiob cauſam illam cunctis notiſſimaʒ: gantur recipere connuba. Hoc autem Sidum teire tumcontrant
nviimningf ut maleſficiũ videa ?ꝭ ua interueniẽte ſi diſceſſerit opoꝛtʒꝭ eẽ ſeruari pꝛecipitur cum vterqʒ idem fa- e, õ
ſgennnmn ppetuũ: ut e ð fri. Manere innuptaʒ:aut reconcinari viro tet᷑. Ceterũ ſi vir afſeruit ſe reddidiſſe cum bee non c ver⸗ dege
ſcg i⸗Kigt ⁊ male.c.i.⁊.C.de ſuo:vnde datur intelligi q impoſſibili debitum vxoꝛi:⁊ illa diffitetur cui potiꝰ ſieſſet virgo:tunc ſuſicelt
Rriuid lekn:nrauſis rh tas reddendi debitũ non facit coniugi fſides adhibenda ſit merito queritur. verum iudicium per obſte
lmtinn en eaen diſcidium His ita reſpõdetur ↄiugiuʒ De bis in concilio apud cõpendiu, nices: ut. c.precedenti cum
ſamnhͤ⸗ ti laudabile. idẽ Dfir matur carnali officiosvt ſupꝛa ꝓba habito ita ſtatutumeſt. ſacramento tamen utriulſ⸗
