quꝗ põt hoĩbus ꝓpter bꝛeuitatẽ vite ꝓ
nenire. ꝑ has efficatias quas aerei coꝛ-
poꝛis natura ſoꝛtita ẽ:nõ ſolũ multa fu-
tura pᷣdicunt demones:veꝝ etiam mul
ta faciunt:que qm̃ boies dicexe nõ poſ/

ſunt aut facere:eos dignos quidã ꝗbus

ſeruiant:⁊ ꝗgbus honoꝛes diuinos ðfe⸗
rant arbitrant᷑:inſtigãte maxime vitio
curioſitatis ꝓpter amoꝛẽ felicitatis fal-
ſe atqʒ terrene ⁊ excellentie tempoꝛalis.
Nunc igit᷑ quoniã de dininatiõe ðᷣmo/
num ãqſtio eſt.pꝛimũ ſciendũ eſt illos ea
plerunqʒ pꝛenũciare:que ipſi facturi ſũt
accipiunt eniz ſepe poteſtatẽ ⁊ moꝛbos
imittere ⁊ ipſum aerem vitiando moꝛ-
bidũ reddere:⁊ ĩ peruerſis atqʒ amato
ribus terrenoꝝ commodoꝝ malefacta
ſuadere.de quoꝝ moꝛibus certi ſunt q;
ſint eis talia ſuadentibus ↄſenſuri.ſua-
dent enĩ eis miris ⁊ inuiſibilibꝰ modis
p illã ſubtilitatẽ coꝛpoꝛa hoĩium nõ ſen
tientiuz penetrãdo: ⁊ ſe cogitatiõibusꝰ
eoꝝ ꝑ quedã imaginaria vaſa miſcẽdo

ſiue vigilanuʒz ſine doꝛmientiuz. aliquã

do aut nõ qᷣ ipſi faciũt:ſed que naturali
bus ſignis futura pᷣnoſcũt:que ſigna in

boium ſenſus venire nõ pñt: ante pᷣdi-

cunt.neqʒ enim qꝛ pᷣnidet medicus:que
pꝛeuidere neſcit buius artis ignarꝰ:iõ
tñ diuinus habẽdꝰeſt.quid aũt mirum
ſi quẽ admodum ille coꝛpoꝛis hbumani
ꝑturbata vel moꝛtiſicata tẽperie ſe bo-
nas ſeu malas futuras pꝛeuidet valitu-
dines:ſic demones in aeris affectiõe ſi⸗
bi notas nobis ignotas:futuras pꝛeui-
dẽt tẽpeſtates.aliqñ ẽt hoĩuʒ diſpoſitio
nes nõ ſolũ voce ꝓlatas:veꝝ ẽt cogita⸗
tione cõceptas:cuʒ ſigna quedaʒ ex aio
expᷣmunt᷑ in coꝛpoꝛe tota facilitate ꝑdi-
ſcunt:atqʒ hic etiã multa futura pꝛenũ-
ciant:alijs videlicet mira qui iſta diſpo
ſita nõ nouerunt:fallunt.⁊ ſtudio fallen
di ⁊ inuida voluntate qua hoium erro

re letant. Sʒ ne apud cultoꝛes ſuos põ-

dus auctoꝛitatis amittt: id agũt: vt in-
terpꝛetibus ſuis ſignoꝛũqʒ ſuoꝝ ↄiecto

ribus culpa tribuat̃ qñ ipſi decepti fue-

rint vel mẽtiti.nonnunqᷓ; vero ipſi ma
ligni ſpiritus ⁊ illuſoꝛes hoĩum atqʒ ſa-
lutis eoꝝ innaſoꝛes ſolłlẽt pꝛedicere defe
ctũ culture ſue ⁊ idoloꝝ ruinã:quatenuſ
pꝛeſcij videant᷑ quid in ſingulis regnis
aut locis ventuꝝ ⁊ quid aduerſi ſue fa-
ctioni ↄtingere poſſit:qð etiã illi qui gẽ
tiliũ hiſtoꝛias legunt nõ ignorãat.qd er-
go miꝝ ſi iã ĩminẽtẽ temploꝝ ⁊ ſimula
chroꝝ euerſionẽ:quã ꝓphete dei ſũmi
tãto añ pᷣdixerũt:ſerapis demon alicui
cultoꝝ ſuoꝝ hoc de ꝓximo ꝓdit:vt ſuã
quaſi diuinatõeʒ recedẽs vel ſugiẽs cõ
mendaret. Qð aũt hoiuʒ diſpoſitiões

3 4 2

bᷣ¶ Cogitanionibus. ergo
videtur ꝙ diabolus nouit
cogitationes bominum. ſ
contra.ſolus deus ſcit oceul
ta cordium: ut.xxxij.di.exu
beſcant. led ipſe ſeipſum ðᷣ
boc coꝛrigit.j.c.pꝛoximo.

. * 4

4 gs.filaterijs.ſilate
2 dicũt hic charte ĩ

quibus ↄtinẽtur icantatio
nes. (Adde ꝙ auẽtes poſi
te ĩ ꝓxrime pꝛecedenti.c.le⸗
gũtur per oꝛdinẽ ĩ epiſtola
ad Epheſios. c. v. JIſaie.
c. xli.⁊ pᷣma ad Coꝛi. c. v)
b NQi diuinationes. in
Q domos ſuas. ſᷣm le/
em iſti cõcremant ſed ille
cuius domo hec fiũt poſt
publicationem bonoꝛum
in exiliũ mittit᷑: ut.C.ð ma
leni, nullus.
c Ln lccat mopter ſe
getes.nũgꝗd ergo hͥ
reprehendit aſtronomia.
nunquid pꝑ vẽtos ⁊ diſpo-
ſitiones lune licitũ eſt ruſti
cis còſiderare tpᷣs ſeminan
di:⁊ medicis tempoꝛa po⸗/
tionum ⁊ minutionuʒ.cer
te hec non reprobant ſed il
li reprobant᷑ qui credunt ĩ
eſſe neceſſitatẽ ſupioꝛibus.
vnde non eſt dicendũ ꝙ ſu
perioꝛa ſunt cã rerumm licet
ſint ſigna rerũ.(Adde ꝙ
ita ut ſequit᷑ ſeribit paulus
ad Collocen.c.iij.)
d ¶Jas eps. cõſuluiſſe.
ota ꝓ ſolo conſilio
debere puniri ſiue faciat ar
tem ſiue non:ſic ꝓ ſola vo
catione punitur qui vocat
clericum ad iudiciũ impe⸗
ratoꝛis:vt.xi.q.i.placnuit.

cogitatiòe coneeptas ꝑ exterioꝛa ſigna
diabolus depꝛehendat nõ firma ratio⸗
ne videt᷑ appꝛobatũ. ¶ Unde ideʒ au-
gu. ait in lihꝛo.ij/retractationu1p.·
Quod ex coꝛpoꝛeis moiibus inter
nas animi cogitationes diabolus dep⸗
hendat res occultiſſima eſt.
Modaʒ loco dixi:ðmones aliqñ
boium diſpoſuiones nõ ſolũvo⸗/
ce ꝓlatas:veꝝ etiã cogitatiõe ↄceptas
cũ ſigna qued ex aĩo expꝛimunt in coꝛ.
poꝛe:tota facilitate perdiſcere.rem dixi
occultiſſimã audacioꝛi aſſertiõe quã de
bui.nã pernenire iſta ad noticiã demo⸗
nũ:pꝑ nõnulla etiaʒ experimẽta ↄpertuʒ
eſt:ſed vtrũ quedãa ſigna dent᷑ ex coꝛpo
re cogitantiũ illis ſenſbilia nos aũt latẽ
tia:an alia vi ſpirituali iſta cognoſcãt:
aut difficilime põt ab hoibus:aut om⸗
nino nõ põt inneniri. Q. V.
DW Mod aũt ſoꝛtilegi ⁊ dinini
ſ(ſ ceſſare noluerit excõican
gq diſüt rõe ⁊ anctoꝛitate ꝓba
tur. Eſt. n. qddã genꝰ cultu
re idoloꝝ ex ðmonũ oſulta
tionibus futura pꝛedicere.ſicut eni aua-
rus:qꝛ cultũ deo debitũ nũmo impẽdi
idoloꝛũ cultoꝛ ab apoſtolo nomiat᷑:ſic
illi qui futura que ex dei oꝛaculo nõnũ⸗
quã reuelata inneniunt᷑: vel demonum
ↄſultatione:vel quibuſlibet pꝛeſtigijs ĩ
uenire laboꝛãt:diuinitatis iura creatu-
ris attribuũt.futura pᷣſcire ſolius deiẽ:
qui in ſui cõtemplatione etiã angelos il
la pꝛeſcire facit.vñ Iſaias ait:pꝛioꝛa et
nouiſſima annũciate mibi 2 dicã ꝙ dij
eſtis.cultoꝛes vero idoloꝛũ a fideliũ cõ⸗/
munione ſeparandi ſunt. vñ in epiſtola
ad coꝛintbios apls ait.ſi quis frater no
minat᷑ foꝛnicatoꝛ: aut auarꝰ:aut idolis
ſeruiẽs:cũ einſmodi nec cibum ſume.
Hic ẽt in ðcre. gre.iunioris legitur.
Anathema ſit qui ariolos vei incan
tatores obſeruat.
J quis ariolos auruſpices vł incã
tatoꝛes obpᷣuauerit: aut filaterijsꝰ
coꝝ vſus fuerit: anatbema ſit. Itez
ex cõci.angꝗritano.c.xxxiiij. ¶ Qinquẽ
nio peniteat a diuinatiões expetit.
Vi diuninationes expetũt 1 moꝛes
gentiliũ ſubſequunt᷑:vł i domos
ſuas pmõi hoĩes introducũt exquiren
di aligd arte magica: aut expiãdi cã:ſp
regula qnquen iaceat m gradus pe-
nitetie diffinitos. CItẽ ex cõci. marti⸗
nipap. Elementa colere lune
aut ſtellarũ curſus in ſuis operibus chꝛi
ſtianis ſeruare non licet.
ꝰOnliceat chꝛiſtiais tenẽ traditio
nes gentilium ⁊ obſeruare ⁊ cole
re elementa: aut lune aut ſtellaꝝ curſus
aut inanẽ ſignoꝝ fallaciaʒ ꝓ domo fa-
cieda vel pꝛopter ſegetes vel arboꝛes
plãtandas:vel coniugia ſociãda. ſcri-
pium eſt enĩ:oia que facietis aut in vbo
aut i oper̃ oĩa ĩ noie dñi nr̃i ieſu xpᷣi faci-
te:gratias agẽtes deo.nec in collectiõi-
bus herbarũ que medicinales ſunt ali-
quas incãtatiões liceat attẽdere:niſi im̃
cum ſymbolo diuino aut oꝛatione dñi-

ca: vt im̃ deus creatoꝛ oium ⁊æ dominꝰ

maleſicium eſſe decerniur. 3
Oues quibus cuncta vos veſtris
diſcrimiatis? ꝓuicijs quas patres

honoꝛetur.ſigas autẽ paganorũ cõſuetu
dinẽ ſequẽs diuinos ant ſoꝛtilegos ĩido
muʒ ſuam introduxerit quaſi vt maluʒ

foꝛas mittãt:aut maleſicia inueniãt:vel .

luſtratiões paganoꝛum faciãt: quin
gnis pniam agãt.mulieribus qͥqʒ xppia-
nis nõ liceat in ſuis laneſicijs vanitateʒ
obſeruare:ſed deum inuocẽt adiutoꝛeʒ
qui eis ſapiẽtiam extdi donauerit.
¶Item ex cõci.laodicẽſi.c.xxx.
WSacris officijs dediti magi vel in

cantatoꝛes non fian.

Ln opoꝛtʒ ſacris officijs ðditos
vel cericos: magos aut incanta-
toꝛes exiſtẽ:aut facer̃ filateria: que aiaꝝ
ſuarũ vincula ꝓbant.hos autẽ qui tali⸗
bus rebus vtũtur pꝛoijci ab ecckłia iuſſi·
mus. ¶ Itẽ ex ↄci.toletão.iiij.c.xxxrx.
CBonoie pꝛinet eps vei pᷣſbyter qui
magos veil auruſpices cõſuuun.
JIquis epiſcopus aut pꝛeſbytervł
diaconus vel quilibet de oꝛdinibꝰ
clericoꝝ auruſpices aut incãtatoꝛes aut
griolos:aut certe auguresvł ſoꝛtilegoſ
vel qui pꝛofitẽtur artẽ magicaʒ:aut ali⸗
quos eoꝝ ſimilia exercentes cõſuluiſſeꝰ
fuerit depᷣhenſus ab honoꝛe dignitatis
ſue ſuſpenſus monaſterij curã excipiat

ibiq; pnie ꝑpetue deditꝰ ſcelus admiſ⸗/

ſuʒ ſacrilegij ſoluat.¶ Itẽ ex cõci.aga
thẽſi.c.xxxviij. C Be bis qui angu
xvijs ? diuinanonibus ſtunden.
iquãti clerici ſiue laici ſtudẽt au-
gurijs ⁊ ſub noie ficte religõis per
eas quas ſcõꝝ patꝝ ſoꝛtes vocãt diuia-
tionis ſciẽtiaʒ ꝓſitent᷑:aut quarũcunq;
ſeripturarũ inſpectione futura ꝓmitũt
hec quicũqʒ; clericus aut laicus detectus

ſuerit vel conſulere vel docere ab eccdle⸗
ſia hab eatur extraneus. ¶C Nem Xeo

quartus epiſcopis bꝛitanie.
BSoꝛs nibil aliud eſt q; diuinatio: et

daͤnauerũt:nihil al ind qua diuinatiões

⁊ maleſicia eſſe decernimꝰ:quãobrẽ vo

lumus illas omnino daãnari ⁊ iter xpᷣia

nos vltra nolumus nominari:⁊ ne exx

ercedãtur anathematis interdicto ꝓbibe

mus, ¶ Item gre. hadriano notario.
Incamatones ſoꝛtiegos velut chri⸗

ſti inimicos inſeqni opoꝛtet.
P Ernenitlad nos ꝙ quoſdã incan

e¶¶ Suſpeſus. igeſt .

depoſitus. pʒ per ſe

quentia.

Docere. nam
ſimilis eſt culpa p⸗

hibita diſcere ⁊ do⸗

cere: ut. C. ð male⸗
ſi.clpa.⁊ multa ſũt

q̃ melius eſt neſcire

i ſcire. xxx viij. diſ.

uis.riũ eſt. C. de
hereticis. quicunqʒ
vltra medium. vbi
dicit ꝙ ille qun illici

ta docet vel depoꝛta
tur vel punitur vlti

mo ſupplicio: diſci⸗

puli vero puniũtur

x.libris auri.ſed ibi

loquit᷑ de his qui di

ſcendi cã vouerunt

non mñ didicerunt.
Itẽ cötrariũ ẽ. xxx⸗
vij.di. qui de men
ſa.ſed illi diſcebant
nõ vt ſequerent᷑ ea:
ſz ut alijs per ea poſ
ſent obuiare:xxxvij.

di. legimus.

g Oues. diſeni
Znrg, vienl

iudicatis uel dijudi
catis.
hb. Eruenit.

i Iauis. cleri⸗
Ban.

tatoꝛes atq; ſoꝛtilegos fueris inne

cutus:⁊ omnino nobis ſollicitudinẽ ze

lumqʒ;ʒ tuũ gratuʒ fuiſſe cognoſcas.ſtu-
dij enim tui ſit ſollicite querere:⁊ quoſ⸗
cunqʒ huiuſmodi xpᷣi inimicos innene/
ris diſtricta vltione coꝛrigere. C Item

ex cõci.aurelianẽfſi. ¶ Excõicet᷑ de

ricus monachus laicus:diuinatiões vł
auguria vel ſoꝛles ſęcutus. .
Iquis clericus monachus vel ſe⸗

cllaris diuinatiões vł auguria cre

diderit obſeruãda:vel ſoꝛtes quas mẽ
tiunt᷑ eſſe ſanctoꝝ quibuſcũq; putanerit
intimãdas:cũ bis qui eis crediderit ab
eecleſie cõmunide pellant. C Itẽ gre.

KContra ſaq ilegos idoloꝛum culto/

res enſtodis paſtoꝛalis innigilet.

ert
4 ⸗
ibtſciet
gehzboen
ſahiek
Mülic
berbecatig
iſgdn
hecpẽ
uraremine
ſebihbgil
mun
Henlte
icnich
tnne
.
H vlini⸗
icngluns.
cpoſtoet ⸗
ces.
(Selinc
et copole
chi.
omnesaudt
Gnevoſn
ſrigt⸗
lepiſcla a
ſiſc 1
n. Exchiel
ſcha adcori

euigelo de

8 Ontra idolo
rũ.uerberibꝰ
cũ hic ſcribat᷑ epiſco
pis pʒ hoc crimẽ ec/
ſiaſticũ eẽ. IOtẽ pʒ ꝙ
epᷣs põt aliquos uer
beribꝰ caſtigare: ut
xxiij.q.v.c.i. Item
pʒ hic ꝙ eps pot in
carcere mittere reos
itẽ hẽs h ꝙ alio mo
punitur nobilis ᷓ
ignobilis. ut. xxiiij.
q.i.qui cõtra.xij.q.
micreei
b Piſcopieoꝝ
G vtinã.i.utinã
non plures. ſimilis
duces.
c ¶ Sed in coꝛpore.
ideſt coꝛporeo ſenſu
cipi.⁊c.( Adde ꝙ

omnes auttes eo oꝛ

dine quo ſunt hic po
ſite legũt oꝛiginalr
ĩ epiſtola ad titũ.c.
iij.ĩ ſcdᷣa ad corĩ.c.
xi.Eʒechielis.iij.ĩn
ſcdðᷣa ad cori.xij.⁊ in
euãgelio YJoan. c.i)

XXVI

O Ontra idoloꝝx cultoꝛes vel auru-
ſpices atqʒ ſoꝛtilegos fraterniiatẽ
tua m vehemẽtius paſtoꝛali hoꝛtamur
inuigilare cuſtodia:q; ſi emendare ſea
talibus nolle reꝑieris:ſi ſerui ſunt ver/
beribus volumꝰcaſtigari:ſi vero libe/
ri incluſione digni diſtrictãqʒ ſunt in pe
nam dirigẽdi. Itẽ ex ↄci.carthaginẽ
ſi.c. xxxir. C Abecckia ſeparet᷑ au-
gurijs ⁊ incãtationibus deſeruiens.
Agurijs ⁊ incãtationibus ſeruien
tẽ:ſimiliter iudaicis ſuꝑſtitiõibus
vel ferijs inherẽtẽ:a ↄuentu eccłie ſepa
randũ pᷣ cipimus. ¶ Itẽ ex cõci.acꝗrẽ⸗
ſi. ccii. Soꝛtilegã ⁊? magicà arteʒ
epᷣi oibus modis eliminare ſtudeant.
Q Piſcopi eoꝛũq; miniſtri omnibꝰ
modis elaboꝛare ſtudeant: vt ꝑni
cioſaʒ ⁊ a ʒabulo inuẽtam ſoꝛtilegam ⁊
magicã artẽ ex parochijs ſuis penitus
eradicẽt.⁊ ſi aliquem virum aut mulie
rem huiuſcemodi ſceleris ſectatoꝛeʒ in
neniunt:turpiter dehoneſtatũ de paro
chijs ſuis deijciãt.ait enĩ apłs:hereticũ
hoĩem poſt pꝛimã ⁊ ſcõam coꝛrectionẽ
deuita.ſciens qꝛ ſubuerſus ẽ⁊ is etiam
qui eiuſmõi ẽ.S ubuerſi ſũt ⁊ a diabolo
captiui tenent᷑:ꝗ relicto creator̃ ſuo dia
boli ſuffragia querunt:⁊a ideo a tali pe/
ſte dz mũdari ſancia eccleſia. Ilud etiã
nõ eſt obmittendum ꝙ quedaʒ ſcelera-
te mulieres retro poſt ſathanã ↄuerſe ð
monũ illuſionibus ⁊ fantaſmatibus ſe-
ducte credũt ſe ⁊ ꝓfitentur cũ diana no
cturnis hoꝛis dea paganoꝛũ:vtł cũ he/
rodiade:vel cũ innumera multitudine
mulierũ equitare ſuꝑ quaſdã beſtias:⁊
multax terrarũ ſpacia intẽpeſte noctis
ſilentio pertranſire: eiuſqʒ iuſſiombus
obedire velut dñe:⁊ certis noctibus ad
eius ſeruitiũ euocari.ſed vtinamꝰhe ſo
le in perſidia ſua periſſent ⁊ nõ multos
ſecũ ad inſidelitatis interitũ ptraxiſſẽt.
nã ⁊ innumera multitudo hac falſa opi
nione decepta:hec vera eſſe credunt:et
credẽdo a recta ſide deuiat: ⁊ erroꝛe pa
ganoꝝ inuoluũtur:cum aliꝗd diuinita-
tis aut numinis extra vnũ deũ arbitrã/
tur. Quapꝛopter ſacerdotes ꝑ eccleſi-
as ſibi cõmiſſas populo dei omni inſtã
tia pꝛedicare debẽt vt nouerint hec om
nino falſa eſſe:⁊ nõ a diuino ſed a mali
gno ſpiritu talia fantaſmata mentibꝰſi-
deliũ irrogari arbitramur. ſiquidẽ ipſe
ſathanas qui tranſfigurat ſe in angeluʒ
lucis cũ mentem cuiuſcũq; mulieris ce-
pit ⁊ hãc ꝑ inſidelitatẽ ſibi ſubiugauerit
ilico trãſfoꝛmat ſe in diuerſaꝝ ſpecies
ꝑſonarum atqʒ ſimilitudines:⁊ mentẽ
quã captiuatã tenet ĩi ſomnijs deludens
modo leta modo triſtia:modo cogni-
tas modo icognitas ꝑſonas oſtendens

ꝓ queqʒ deuia deducit.⁊ cũ ſolus ſpiritꝰ

hoc patit:inſdelis hoc nõ in aĩo:ſed in
coꝛpoꝛe euenire opinat᷑quis eni i ſom-
nijs ⁊ nocturnis viſionbꝰnõ extra ſeip/

ſum deducit 1 multa videt doꝛmido

que nunqᷓ; vigilãdo viderat:quis ve

ro tà ſtultus ⁊ bebes ſu:qui hec oĩa que
in ſolo ſpiritu fiunt: etiaʒ in coꝛpoꝛe acci
dere arbitret᷑:cũ eʒechiel ꝓpheta viſio⸗

nes dñi in ſpiritn:nõ in coꝛpoꝛe vidit ⁊
audinit:ſicut ipſe ſtatĩ inꝗt:fui in ſpũ.et
paulus nõ audet dicer̃ ſe raptũ ĩ coꝛpe.
oĩbus itaqʒ publice annũciãädum ẽ ꝙ; ꝗ
talia credit ⁊ his ſimilia:ſidẽ ꝑdit.⁊ qui
rectã ſideʒ nõ habet:hic nõ eſt eius ſed
illius in quẽ credit.i.diaboli.nã de dño
noſtro ſcriptũ eſt:omnia ꝑ ipſum facta
ſunt ⁊c̃.quiſquis ergo credit poſſe ſieri
aliquã creaturã aut in melius aut in de/
terius ĩmutari:aut trãſfoꝛmari in aliaʒ
ſpecieʒ vel in aliã ſimilitudinem:niſi ab
ipſo creatoꝛe qui oĩa fecit ⁊ per quẽ om
nia facta ſunt: ꝓculdubio inſidelis eſt ⁊
pagano ðᷣterioꝛ. Mõnulli iueniunt᷑ qui
interno liuoꝛe ꝑmoti in ꝑniciẽ ſuoꝝ im-
micoꝝ altaria ſacris veſtibus exuũt.aut
veſte lugubꝛi accinguntvel cõſueta lumi
narioꝛum obſequia eccleſijs dei ſubtra⸗
hunt:vel miſſam pꝛo requie defuncto-
rũ ꝓmulgatã ꝓ vinis celebꝛant hoĩbꝰ.
quoꝝ oium maleſicia nequiſſima:tole/
tanum cõcilium ↄdemnat dicens.
Abiciatur ſacerdos qui bnuiuſcemo
di maleſiciis operam dedit.
NUicũqʒ ſacerdotũ vel alioꝛus mi
niſtroꝛũ deinceps canſa doloꝛisꝰ
cuiuſſibet permotus:aut altare veſtibꝰ
ſacris exuere pᷣ ſumpſerit:aut qualibet
alia lugubꝛi veſte accinxerit:ſeu etiã cõ⸗
ſueta luminarioꝝ obſequia ð tẽplo dei
ſubtraxerit ⁊ extingui pꝛeceperit:ſi euʒ
antea vere penitudmis coꝛã metropo-
litano ſatiſfactio nõ purgauerit:loci ſui
dignitate ſe nouerit ⁊ honoꝛe pꝛiuari:il
lis ꝓculdubio perſonis ab hac vltionũ
ſententia ſeparatis:que aut ↄtaminatõ
nem ſanctoꝛuʒ oꝛdinum:vel ſubuerſio
nem ſancte ſidei metuentes:aut hoſtili

tatem vel obſidionẽ perferẽtes:ſeu eti/

am diuinoꝝ iudicioꝝ ſententiaʒ metuẽ
tes feciſſe ↄtigerit:ĩ quoꝝ facto plus bu
militas qua deus placat᷑ q; interni liuo
ris doloſitas declaratur.pleriqʒ etiã ſa
cerdotũ ſauciati inimicitie dolo miſſaʒ
ꝓ requie defunctoꝝ ꝓmulgatam falla/
ci voto ꝓ viuis ſtudent celebꝛare bomi
nibus:vt is ꝓ quo ipſũ offert᷑ ſacriſciũ
moꝛtis ĩcurrat periculũ.pꝛoinde noſtre
elegit vnanimitatis ↄuẽtus:vt ſi quis
deinceps talia ppetraſſe fuerit detectus
a ꝓpꝛii depõat᷑ oꝛdinis gradu:⁊ tã ipſe
ſacerdos qᷓ; ẽt ille ꝗg eũ ad talia pagẽda
icitaſſe ꝑpẽdit᷑ exilii ꝑpetui ergaſtulo re
legent. ex pᷣmiſſis auctoꝛitatibꝰ colligit
ꝙ arioli:haruſpices:ĩcãtatoꝛes ⁊ ſoꝛti/
legi: atq; ceteri huius ſectatoꝛes abec-
deſia ſunt eliminadi:æ niſi reſipuerit ꝑ-
petuo exccõicãdi.ſʒ qð in vltimo aquiẽ
ſi capitulo ea q̃ fiunt per incãatatoꝛes nõ
in coꝛpoꝛe ſed in ſpiritu ſieri dicunt᷑ au-
gn. in libꝛo de ciuitate dei idem videtur
¶AQue magoꝛũ pꝛeſtigijs fiunt:nõ ve

raſed fantaſtica eſſe pꝛiobantunr.

Ec miꝝꝑ/de magoꝝ pᷣſtigiis:quo⸗
rum in tãtum ꝓdiere maleſicioꝛũ

artes:vt etiã moyñſ in illis ſignis reſiſte
re vertetes virgas in dracones:aquaʒ
in ſanguinẽ dicantur. In gentiliuz etiaz
libꝛis legit᷑ ꝙ q̃dam maga circe ſocios

243

d 1 Nicũqʒ.doloris.niſi
oꝛte ið faciat qꝛ eccle
ſia ſua ſpoliatur ut illud in
ſignum meroris faciat:ſi⸗
cut qdam ponũt ſpinas ſu
per altare:ſicut etiam ᷣnu
datur altare ĩ paſſione dñi
in ſignum triſticie.
e ¶ Satiſfactio.ar.ꝙ ſi ali
quis ſatiſfecerit de crimine
uel inde egerit penitentiaʒ
amplius nõ poſſit accuſari
lʒ ſit publicuʒ crimen ut no
tatur.xxxiij.q.ij. ammone
re. JYoannes.
f Ec miꝝ.ac ſi ñ attra
ctus.qꝛ ab angelofu
it nunciata natiuitas eius.
(Adde ꝙ oẽs ſequẽtes au
ctoꝛitates ita per oꝛdineʒ ut
ſunt hic poſite legũt᷑ oꝛigia
liter Exo.c.vij.in ſcdᷣa ad
thĩo.c.iiij.ĩ pma ad thio.
gũ.c.xxviij.iĩ ſcðᷣa ad coꝛi.
c.xi.Apocalip.c.ij.et De⸗
utro.c.xiij⸗

Conſa wer

vlixis mutauerit i beſtias. Legitur etiã
de ſacriſicio qdð archades deo ſuo lieoĩ
molabant:ex quo quicunqʒ ſumerenti
beſtiarũ foꝛmas ↄuerterentur.ſed bhec
omnia magicis pꝛeſtigijs potius finge
bantur qᷓ; reꝝ veritate ↄplerẽtur.vt er
go ipſi erroꝛes ignoꝛãtibus mãifeſti ſi-
ant:de eoꝝ ꝓpꝛetate atq; inuẽtoꝛibus
iuxta traditionẽ maioꝛũ patꝝ dicere cõ
gruum arbitramur. Magi ſũt quivul-
go malefici ob facinoꝝ magnitudinem
nuncupantur:hi ſunt qui perimiſſu dei
elementa ↄcutiunt: turbant mentes ho
minum minus ↄfidentium in deo:ac ſi
ne vllo veneni hauſtu violẽtia tantum
carminis interimunt.vñ lucanus:mẽs
bhauſti nulla ſanie polluta veneni:incan
tata perit. demonibus enim accitis au-
dẽt ventilare vt quoſcunqʒ ſuos peri⸗
mãt malis artibus inimicos.hi etiã ſan
guine vtũtur:⁊ victimis ſepe ↄtingunt
moꝛtuoꝛuʒ coꝛpoꝛa. Nigromãtici ſunt
quoꝝ pꝛecãtatiõibus vidẽtur reſuſcita-
ri moꝛtui: diuinare ⁊ ad iterrogata rñ-
dere.nigron eniʒ grece latine moꝛtuus:
macio diuĩatio nũcupatur ad quos ſu-
ſcitãdos cadaueri ſanguis adijcit.nam
amare ſanguinẽ ðmões dicũtur: ideo-
qʒ qtiẽſcũq; nigromãtia fit cruoꝛ aque
miſcet᷑ vt coloꝛe ſanguinis faciliꝰ ꝓuo⸗/
cent. HNydromãtici ab aqua dicti eſt enĩ
bydromãtia ĩ aquarũ iſpectõe vmbꝛas
demõnʒz enocare:⁊ imagineas ludiſica
tiões eoꝛũ videre:ibiq; ab eis aliq̃ audi
re:vbi adhibito ſanguie èt inferos per
hibẽtur ſuſcitare:⁊ ifra.Ad hec oĩa ſu-
pꝛadicta ꝑtinẽt ligature execrabiliuʒ re/
medioꝛuʒ: que ars nõ cõmẽdat medico
ruʒ:ſen in pᷣcantatiõibus:ſeu in chara/
cteribus ſuſpẽdẽdis atqʒ ligãdis in qui
bus oibus ars demõuʒ eſt ex quadã pe
ſtifera ſocietate hoium 1 ãgeloꝝ malo⸗
ruʒ exoꝛta.vñ hec cũcta vitãda ſũt xpᷣia
no ⁊ oĩ penitus execratione repudiãda
atq; dãnanda.auguria autẽ ſunt auiuz.
bec autẽ phꝛyges pᷣmi inuenerũt.preſti
gium vero mercurius dr̃ pꝛimo iueniſ
ſe. dictuʒ eſt aũt pᷣſtigiũ q; pᷣſtringat aciẽ
oculoꝛuʒ.aruſpicine artes pꝛimꝰ hetru-
ſcis tradidiſſe dr̃ gdã tag es:hic exani-
mis aruſpicinã dictauit ⁊ poſtea nõ ap-
paruit.nꝗᷓ dicitur fabuloſe arãte quodã
ruſtico ſubito ex glebis exiluiſſe ⁊ aru-
ſpicinã dictaſſe: qua die moꝛtuꝰ ẽ.quos
libꝛos romãi ex hetruſca lingua ĩ ꝓpꝛiã
mutauerunt.his ergo poꝛtẽtis ꝑ diabo
loꝝ fallaciazʒ illudit curioſitas hbumana
quãdo impudẽter appetunt ſcire quod
nulla ratione cõpetit eis inueſtigar̃ hec
prtas imũdis ſpiritibus ideo dat: vt ꝑ-
nerſos ſibi aptẽt:boc eſt pꝛauos hoĩes
/ ſeducant:illos.ſ.qui ſpernũt veritateʒ
⁊ credunt mendacio:iuxta pauli ſniam
Sanam doctrinam non ferunt:ſed ad
ſuia deſideria coaceruabũt ſibi magr̃os
pꝛurientes auribus a veritate quideʒ
guditum auertent: ad fabulas auteʒ cõ-
Suentetur: onerati peccatis ducentur va
rijs deſiderijs:ſemꝑ diſcẽtes:nunquaʒ
ad ſciẽtie veritatẽ ꝑneniẽtes.quẽadmo
dum autem ianes 1 mabꝛes reſtiterunt

1

moypſi: ita ⁊ iſti reſiſtũt veritati.homĩes

coꝛrupti mẽte repꝛobi circa fidem ſʒ vl
tra nõ ꝓficiẽt.inſipientia eoꝝ manifeſta
erit oĩibus ſicut ⁊ illoꝝ fuit:nec ideo ꝗſ-
qʒ credere dʒ quoſlibet magicis artibꝰ
aliquid facere poſſe ſine permiſſu dei:
qui omnia que fiũt:aut iuſto iudicio fa:
cic aut permiſſu ſuo ita fieri ſinit.q; pꝛe-
dicti magilegũtur ſimilia feciſſe moyſi
qui virgam ſuaʒ pꝛoiecit:⁊ conuerſa ẽ
i draconẽ.pꝛoiecerũtqʒ ſinguli virgas
ſuas ⁊ conuerſe ſunt in dracones:ſʒ de
uoꝛauit vga aaron virgas eox.nõ eniʒ
fuerunt creatoꝛes draconum:nec magi
nec angeli quibus miniſtris illa opera-
bant᷑. Inſunt enim rebus coꝛpoꝛeis per
omiĩa elementa qdã occulte ſemĩarie ra
tiones:ꝗbus cũ data fuerit oppoꝛtuni-
tas tempoꝛalis atq; caſualis pꝛorũpũt
in ſpecies debitas ſuis modis ⁊ finibus
7 ſic nõ dicunt᷑ angeli qui iſta faciũt aĩa-
lium creatoꝛes:ſicut nec agricole ſege⸗
tũ vel quoꝛũcũq; in terra gignẽtiũ crea
toꝛes dicẽdi ſũt:quãuis nouerint pᷣbere
quaſdaʒ viſibiles oppoꝛtũitates 7 cãs
vt illa naſcant᷑.qð aũt iſti faciũt viſibili⸗
ter:hoc illi inuiſibiliter. deꝰ vo ſolꝰ vnꝰ

ẽ creatoꝛ:ꝗ cãs ipſas ⁊ ſemiarias ratio
nes rebus inſ. uleeicfen gdaã aue⸗
rẽdũ pntãt quomodo ſcriptura narrat

phytoniſſaʒ ꝓphetã ſuſcitaſſe ad collo/
quiũ ſaulis impijſſimi regis ſi phytõica
Diuinatio erroꝛi magice artis öputãda
ſit: ꝗbꝰita rũderi põt:ĩdignũ oino faci-
nus eẽ ſi ſʒ vᷣba biſtoꝛie ↄmodet᷑ aſſen-
ſus.qũo enĩ poterat ſieri:vt arte magi-
ca attrabheret᷑ vir a natiuitate ſctũs ⁊ oꝑi
bus vite iuſtus:ac ſi nõ attractꝰẽ ↄceſ-
ſit: qdᷣ vtrũq; ð inſtoeredẽ aduerſuʒ eſt.
nullũ eni ſuffragiũ hʒ iuſticia ſi attraciꝰ
aut volũtariꝰcõſenſus amiſit meritum
ſpũale:qð poſitꝰ in carne qſierat.qð val
de abſurduʒ eſt:qꝛ qui hinc iuſtus rece-
dit ꝑmanetiuſtus.pono boc pᷣſtigium
ſathane quovt plurios fallat:etiam bo
nos habere ĩ ptãte ſe ↄfingit:qð apłusi
ter cetera oñdit dicens. Ipſe ſathanas
trãſfigurat ſe in angelũlucis:vt.n.erro
rẽ faceret in quo gloꝛiſicaret᷑: in hitu vi
ri iuſti ⁊ noĩe ſe ſuboꝛnauit:vt nibil pꝛo
ſicere ſpẽs quaʒ pꝛedicebant dei culio/
res mentiret᷑:qñ hinc exeũtes iuſtos ſin
xit in ſua eſſe ptãte. Sʒ hoc quoſdã fal-
lit: ꝙ de moꝛte ſaulis? filij eius non ſit
mentitus:quaſi magnũ ſit diabolo an-
te occaſuʒ moꝛtẽ coꝛpoꝛis pᷣuidere:cuʒ
ſigna quedã ſoleant apꝑere moꝛituris:
quippe a ꝗbus dei ꝓtectio motavidet᷑:
quãto magis a diabolo: queʒ angelica
ptãte ſublimeʒ ꝓphetica oꝛacula fuiſſe
teſtant᷑:de cuiꝰmagnitudine apłus ait:

an ignoꝛatis altitudinẽ ſatbãe: ꝗd mix
ergo ſi iminẽtẽ ꝓpe moꝛtẽ potuit pᷣuide

re cũ hoc ſit vñ fallit:⁊ ſe ĩ dei ptate vult
adoꝛari. nã tata hebetudie oᷣmẽſ effectꝰ
ẽ ſani:vt ad phytoniſſã ↄfugeret.ðpꝛa

uatus eniĩ cã peccati ad hoc ſe ↄtulit qð

dãnauerat.ſʒ ſiquis ꝑꝑ hiſtoꝛiaʒ ea que

vbis expᷣſſa ſunt putet nõ pꝛetermitten-

da ne ratio hiſtoꝛie inanis ſit: recte facit
quidẽ:ſi tñ iſtud mime adveri rõnes ra

8 1.Wermãet. ut
.S.xxv. di.qualis.

cercos lit
ſehrel
Neſſt⸗
batpötali
lafe eaclel
ſe di. li
¶Menop
porlamẽ e

Moropolitan
ſoluetcinon
Nalatisd i
(unt quidi g

(bolonioleez

erend dede
devirded
dvorcten
ginüſue⸗

ict l. di.

ole. ii.e
grina. nech
toneni
ls laſtbus.
offoꝛ paſto

aunnes,
1aFuber

ſpßtens.

Autamiaben
Ekleepeſeen

„

Pemin
nr. di gbals.

a ¶Titulis. ſ. argu

mentis. JYo.

b Nod autẽ?

liga⸗ li82 ſtatuʒ ſamuelis deſcribit: ea que

Dicta ⁊ viſa ſũt expꝛimẽs pᷣtermittẽs ſi
vera an falſa ſit.qui ait:audiens in quo
habitu eſſet excitatꝰ intellexit inquit hũc
ſamueleʒ eſſe.quid intellexerit rettulit.?

q ẽep liga⸗
tftfũ a maio

rinõ põt minoꝛ ab

ſoluere: ut. xxi. di. ĩ
ferioꝛ.⁊ er de elec.in
notuit. niſi ĩ articulo

moꝛtis: ut e ð ſen.
ex.nõ dubiũ.magi
ſter tamẽ largius ꝓ

ſequit᷑ queſtionem:
an preſbyter poſut
recõciliare peniten⸗

tes. dicas eſt re
cõciliatio qdam pu

blica:quedã pᷣuata.

publica ſolꝰ epᷣs pöt

recdciliare: ut. . e.
c.i.⁊.l.di.i capite.il

la nð ſit niſ ĩ crimi
ne qð totã vrbẽ cöj⸗
mouet: ut. j. e. c. vl

ti.pᷣuata aũt pot ſa
cerdos recdciliare:
ut. J.e.preſ byteri.⁊

tpe neceſſitatis qli-

bet põt aliũ reconci
lia re eccleſie ut ð cõ

ſe. di. ilij. ſctm̃.i o.
c ¶ Metropolitanũ

hoc tamẽ eſt veruz
cũ eſt appellatũ ad

ipſuʒz: ut e ð ſentẽ.
excd.per tuas.ſi tũ
mMetropolitanus ab
ſoluat cũ non fit ap

pellatũ ad ipᷣm. di/

H cunt quidã ꝙ tenet .
Abſolutio licʒ abſol

uere nõ debeat. ſed
boc vix credo.cuʒ ca
nõ vocet eum pere⸗

grinũ ſiue er̃neũ iu

dicẽ:vt.di.q.iij.ſci

tote. ⁊I.iij.q.vi.pe⸗
grina. nec habet iu

riſditionẽ niſi ĩ cer/

tis caſibus.vt er de

Offi.oꝛ. paſtoꝛalis.

Fyooannes.

ſbyteris. vi⸗⸗

Adna tamẽ ab eis po

teſt recipe ſacruʒ ve

lamẽ:ut.xx.q.i.vi/

dua.

Ouber. pre

XxVI
piat:ſed ad viſum ⁊ intellectũ ſaulis.ne

poterat hr̃e.hiſtoꝛicus enim mentẽ ſau

qꝛ nõ bñ intellexit ſcripturã aliũ ado-
rauit qᷓ; deũ:⁊ putãs ſamuelẽ adoꝛauit
diabolũ: vt fructuʒ fallacie ſue haberet

ſathanas.ad boc.n.nititur vt adoꝛetur
quaſi deus.ſi enim ſamuel ille vere ap-
pniſſet:nõ vtiq; vir iuſtꝰ permiſiſſet ſe
adoꝛari:qui pᷣdicauerat dñũm ſolum eẽ
adoꝛandũ:⁊ qũo hõ dei qui cuʒ abꝛaaʒ

in refrigerio erat diceret ad virũ peſtilẽ
tie dignũ ardoꝛi iebẽne craſ mecũ eris:

his duobꝰ titulis ſubtilitatẽ fallacie ſue

ꝓdidit impꝛouidis ſatbanas:qꝛ ⁊ ado

rari ſe pmiſi ſub habuu ⁊ noie ſamue⸗
lis ↄtra legẽ:⁊ virũ peccatis pᷣſſũ cũ ma
gna diſtatia peccatoꝝ ? iuſtoꝝ ſit cũ ſa
muele inſtiſſimo futuꝝ mẽtiꝰẽ veꝝ põt
dici verũ põt videri ſi de ſamuelis noie
taceat᷑:qꝛ ſaul cuʒ diabolo futurꝰ erat:

ad eum enĩ trãſmigrauit quẽ adoꝛauit.

ſemp ergo diabolꝰ? ſub velamie latens

pꝛodit ſe d ea ↄfingit que bereãt perſo

nis per qs fallere nitit᷑ſi aũt quiibʒ op
ponit ⁊ dicit qũo vel qñ eueniunt alq d

illi diuini pᷣdicunt futura:aut qũo poſ-

ſunt egris pꝛebere medelas:aut ſanis ĩ
mittere egritudinẽ ſi aligd ꝓpꝛie virtu-
(D Iniſtrare diaconis aut cõſecrare
altare pꝛeſbyter nõ pᷣſumat.bene

tis ac ptãtis nõ habeãt?:boca nobis re⸗
cipiat rũſuʒ:qꝛ iõ quiſqʒ nõ dʒ eis crede

re:qꝛ aliqñ eueniunt que pꝛedicũt aut ſa

nare vidẽtur lãguidos aut leder̃ ſanos
qꝛ hoc ꝑmifſu dei ſit vt ipſi qui boc au

dinnt vel vident pꝛobent᷑ ?⁊ appareant

qua ſide ſint vel deuotione erga deum
ſicut ĩ deuteronomio legit᷑ moyſes exv
bo dei populo dei pꝛecepiſſe ita dicens.

Si ſurrexerit ĩ medio tui pꝛopheta:aut
q ui ſonniũ dicat ſe vidiſſe ⁊ pdixerit ſi-
gnuʒ atqʒ poꝛtẽtũ ⁊ euenerit qð locutus

eſt:⁊ dixerit tibi eamus ⁊ ſequamur de
os alienos quos ignoꝛamꝰ ⁊ ſeruiamꝰ

eis:non audies vba ꝓphete aut ſonnia

toꝛis qꝛ tẽtat vos dñs deꝰ veſter: vt pa
lam ſiat vtꝝ diligatis eũ an nõ:⁊ itoto

coꝛde ⁊ in tota aia veſtra dñm deũ vryʒ

ſequamini:ipᷣʒʒ timete:mãdata eius cn⸗

ſtodite ⁊ audite vocẽ illius.ipi ſernietis

ipſi adherebitis ⁊c̃.vbi ſane intelligi

voluit eti illa qa diuninãtibus nõ ſecũ
dũ deũ dicunt᷑:ſi acciderĩt que dicuntur

nõ ſint ſic accipiẽda vt fiãt que pᷣcipiun

tur ab eis:aut colant᷑ que colunt᷑ ab eis.
nec pꝛeter ſuã ptãteʒ deus oñdit eſſe q;

ↄtingunt iſta:ſed quañ quereret᷑ cur ea
pmittat:cãm tentatiõis expoſuit ad co

gnoſcendã vtiq; eoꝛũ dilectionẽ: vrruz
eã habeãt erga deuʒ ſuuʒ: cognoſcẽduʒ

vero ab ipſis potiꝰ qᷓ; ab illo ꝗ ſcit om-

nia antequam fant. . VI.

Nod at ab epiſcopoex-
cõmunicatꝰeo incõſulto

ꝗq ab alio recõciliari ñ poſ-
iuifit: niſi ſoꝛte ꝑ eiꝰ metro.
politanũ?: vel per ſümũ

O VI

potiſicẽ ratione 2 auctoꝛitate pꝛobatur.
qʒ enĩ repꝛobꝰfactus bonũ intellectum

pꝛeſbyteri nãq; poteſtatẽ excõmunican

di vel reconciliãdi ab epiſcopis accibi - eetcleſe multoſortins

non poſſit aliquemi eijcere
publice extra eccleſi am. ſic

unt:nõ epiſcopi a pᷣſbyteris:atq; ideo

excõmunicatos a ſacerdotibꝰrecõcilia/

re poſſunt.Excõicatosvo ab epiſcopis
ſacerdotes recõciliare nõ poſſunt.recõ

ciliatio naqʒ penitẽtiũ epᷣale officiuʒ eſt

ginenſi ſcðᷣo foꝛtunatus eps dixit.

Penitẽtiũ recõciliatio chꝛiſmatis ?
puelilaꝝ cõſecratio a pᷣſbyteris nõ ſiat.
B JYiubet ſanctitas veſtra ſuggero.
nã memini pᷣterito concilio ſtatutũ

vt chriſma vel recõciliatio penitẽtium
necnõ ⁊ puellarũ conſecratio a pᷣſbyte/
risꝰnõ ſiat.Si quis autẽ emerſerit boc

faciẽs: qd ð eo ſtatuendũ ſit: Aurehus

epiſcopꝰ dixit. Audiuit dignatio veſtra

ſuggeſtionem fratris ? epiſcopi noſtri

foꝛtunati:quid ad hoc dicitis? Ab vni⸗
uerſis epiſcopis dictum eſt:chbriſmatis
confectio ⁊ puellarum cõſecratio a pꝛe
ſbyteris nõ ſiat:recõciliare quẽquaʒ in

publica miſſa pᷣſbytero nõ licet:boc oi

bus placet.puellaꝝ tñ cõſecratio epᷣo cõ

ſulto p pᷣſ byterũ ſieri valet. C Uñ i car
Permiſſione

thaginẽ ſi ↄci.uj.
epᷣi virgines cõſecrare pᷣſhxter valet.

Rerbyter inconſulto/epᷣo vgines
nõ ↄſecret: chriſma vo nũquã cõ

ſiciat¶ Itẽ ex cõcilio cartbhaginenn.
Nec diaconis miſtrare nec penitẽtẽ
in ecdeſia benedicere pꝛeſbvtero licet.

dictionem?quoqʒ ſuper plebem i eccłia

fũdere:aut penitẽtẽ in eccłia benedicere
pꝛeſbytero penitꝰnõ licebit. Ecce qdð ab
epiſcopo excõmunicatus per ſacerdo-
tem recõciliari nõ poteſt. Sed notãdũ
cquod reconciliatio alia ẽ publica: alia
pꝛiuata. publca reconciliatio ẽ quando
penitẽtes añ eccleſie ingreſſum publice

repñtant᷑:⁊ ꝑ impoſitionẽ manꝰ epalis

cccłie publice recõciliant hec ſacerdoti-

bus vf eẽ phibita.vñ circa finẽ illius ca

* 4 †

eRecociliare. eſtergo hᷣ 2

argu.qꝙ cum pᷣſbyter non
poſſit aliquem reconcilia/

videtur ꝙ nõ poſſit excõica
re.intelligunt autem qdaʒ
qð hic dicit᷑ tũc ſacerdos

nõ ſacerdotale.¶ Ande ĩ cõci.cariba- non poſſit publice reconci

liare:cum epiſcopus indixe
rit penitentiam alicui: ſecꝰ

ſ5 ſacerdos indirerit penitẽ

tiam IYItem publice reconci
liare poteſt ut dicũt ex mã
dato epi.j.e.aurelius.io.
1 Reſbyter icoſulto.
. vacat hicar. a oörio
ſenſu vel locale fuit uel tpa
le ſicut illud.xcv.di.perue
nit. hodie eni ſolis epis il⸗
lud cõpetit.lxviij. di. qua⸗
nin io⸗ deſt
g Iniſtrare. ideſt con
W ſicere coꝛpus xpᷣi.i.

tradere ſine màdato ſacer/
dotis:ut.i.q.i.in eccleſia.

hb ¶ Bñdictionem. ſ. ſolen
nem: que ſit per talia oba.
nð ob.xcv.di.puenit.io.
i Piteſp biert iuſſiðe.
ſiitelligas hoc de ex
cdicato planũ ẽ.uel intelli⸗
gas de illo cui eps peniten
tiã iniũxerit. nã abñte epᷣo

ſine mandato eius põt re⸗

cdciliare ſi neceſſitas fuerit
Vt.j.e.c. vxlti.

k Arelius.ſi eps. ill

intelligas cũ quis ẽ

excdicatus ab epᷣo. uel cum

epᷣus indixit ei penitentiam
alias ſecus videt᷑: ut.j.e.

c. vlti. ⁊ de cõ. di.iiij. ſctm̃
⁊hic ar.qꝙ cũ ĩ ſa cr̃is cõlfe

rendis abſens citat᷑ mul

to potiꝰ abſentes in electio
ne ſunt vocandi de illa ma

teria notat᷑.vij.q.i.faciꝰ.

Foannes.

pli nõ ſimpliciter ꝓbibent᷑ penitẽtesre

cõciliare:ſed in publica miſſa.pᷣuatave

ro recõciliatio eſt qũ ð occultis peccatis

penitẽtes vl in extremis agẽtes ad gra

tiam recõciliatiõis accedũt:hec recõci
liatio põt ſieri per ſacerdotem. ¶ AUn-
de Euariſcus papa ait.

CJuſſione epi de occultis peccatis p

ſbyteri penitentem reconcilient. .
P S eſonen ð occultis pciis iuſſiõe
N epi penitẽtes recõciliẽt: ⁊ ſicut ſupᷣ
pmiſimꝰinſirmãtes abſoluãt ⁊ cõicent
Item ex conci.carthaginenſ..ij.
CSi eps abſens eſt: per pꝛeſbyterum
reconcilietur in periculo conſtitutus.
ARrelts e⸗ dixit:ſi gſqᷓ; in ꝑiculo
. ſfuerit oſtitutꝰ:⁊ ſe recõciliari diui⸗
nis altaribꝰ petierit:ſi epᷣs abñs ſuerit:

dʒ pſbyter vtiqʒ oſulere epᷣm ⁊ ſic peri-
clitatẽ eius pᷣcepto recõciliare.quã reʒ ð

bemus ſalubꝛi cõſilio roboꝛare:ab oĩ/

bus epis dictũ eſt:placet q; ſanctitas ve

ſtra nos neceſſario inſtruere dignata eſt
Atẽ ex cõci. Martini puope.

& iitj

a ☛ ,as neceſſari. ne⸗

eſſariũ ẽ ad ſalutẽ qe

tollit peccata venialia:ut ðᷣ
cõ.di.ij.cũ omne.nec ali⸗
cui negat᷑ ſi etiã debeat ſui
pẽdi in patibulo.xiij.q. ij.
queſitum. l
b ¶ In deſpiratione. ſani⸗
catis.

E lillo ꝗqẽ abſolutus ab ex

cicatione.ille nõ recidit iĩ

excõicatiõem.talis enim ſi
fuerit abſolutus tenet᷑ adi

iunũ fuerit.ut e ð ſen.ex.
de cetero. ſic ẽ ar.ꝙ re ali
qua reſtieuta : pꝛiſtinũ gra
dũ pꝛioꝛa iura ei uel cõtra
ipſuʒ reſtituunt᷑.ut.j. E. Qe

pꝛoxi.c.i.er de elec.qꝛ dili
gentia. ar.contra de cõſe.

„„„

di.iiij.queris.
d Ympleat. quandoqʒ tñ
indulgetur cõmunio coꝛ/
poꝛis dñi ante ſinitũ tẽpns
penitẽtie.ut.xxxij.di. pᷣſby

ter.xij.q.ij.de viro.io.
e Qi recedunt.ſine re
conciliatoꝛia. ſolẽni

ſcilz epali ne ſit Z. . c. ꝓri.

Wenitẽtiã pᷣuatã nã ſo

ennẽ ñ faciũt clerici. ut.l.
diſ.conſirmãdũ.lxxxij.di.

pꝛeſ hyter. niſi fuerit depo
ſitus:ut ð peni.diſtin.vi.

ſacerdos.

Menitentiaʒ. ideſt fru
ctum penitenttlee.

g¶ Amentibus.i. ſigs fu

erit amens a natiuitate ta

lis poteſt baptiʒari ⁊ coꝛ⸗
pus xpi in neceſſitate reci-

pere:ſi So nõ fuit amẽs a

natiuitate ſʒ creditur eſſe in
moꝛtali peccato:non eſt ei
dandum coꝛpus rpi ut ex
de bap. ⁊ eius ef.maioꝛes.
bS qui.andterũt.nũ

verbo iſtoꝛü ſiue iſti ſũt bo

ne fame ſine nõ. Iẽ nun-

quid ſoli teſti ĩ hoc caſu cre

dit᷑ cũ pluraliter hic loqui

vñ ꝙ plures requirunt᷑.ꝙ

tñ vni ſoli credatur videk

ex h̊ ꝙ iſtud nõ cedit ĩ pᷣiu⸗
diciũ alicuiꝰ ut.j.de cõſe.
di.iiij.cũ itaqʒ.⁊.c.placu/
it.als voluntas defuncti ũ
pðt ꝓbari ꝑ tale teſtimo/
nium qð dicit ſe audiuiſſe
a defuncto:licet ſuper tali
negocio alius verus teſtis
habeatur.ex de ſuc.abin/
teſta. cum dilecius.
i Denitentiam. i.abſo⸗
luũtionem.ſoꝛma abſolutio

nis habes e de ſenien.ex.

a nobis.
k Et infundatur. ſed qua
liter recipiet euchariſtia; ꝗ
ita ĩſſirmatur:ſi enĩ nincta
pane datur ei h̊ pꝛobibet᷑:
ut ð conſe. diſ.ij.cũ omne.

nec alio mõ videt᷑ dãda qe

ꝓunitur infimꝰ genomit
euchariſtiam:ut de cõ.di.
ij.ſigs ꝑ ebrietatẽ.

e Ho actipiat. not ides

Caunſa

COui met moꝛtis reconciliatur:cõo⸗

ualeſcens ſine cõmnnione penitentie i⸗

pleat tempus. 3
Igs ð coꝛpoꝛe exiẽs nouiſſimũ ⁊
