.. I 082 . fuiſſe c 1 ½ octrine p „ K. dic ꝙ in ta ꝙᷓ cõ
utanmn, keen l ſter e quot cleric o cos no fu ſioꝛ vita 2 d i: pnia ĩ⸗ ue execra
nſiſttin mes inenmeſt babea⸗. terius metrope ruʒ religio it pmereri: pn. ſis ctuͦ ec potn iij. eccle
tiſtüſmene mes int infa. fur⸗ teerxr iu. lauit atina viſa fuerit is: in ipſi ſecrata: vt. i. q.
untſüſpt his ꝗ no. inta b litani oꝛdin atina viſa a duxeris: ſecrata denda.
nuhge ff. de ñ interim al litan apella⸗ ge quã cõgruã duxer ma⸗ iiſ. q. i.pudenda. uondaz.
— ti. impeci tan lxrri, di⸗ quẽdaʒ capel dicta quã eenn oꝛdinibus 3 aüt liij. q B Recet auenaig.
aihinii bonoribngen accu. de? nũ ſui ſuffraga⸗ quos accepe s8. ad ſi hal ies ne- m — bic habuit
erruam — ec ꝓpꝛocura lto vðpoſuit:atqʒ min nere nannnge rcinuernan 24
nummunin voreſſe pot⸗C. vepꝛocu. neiino tnegf naat, die penn⸗ eerend Werdunus
—. 11 oꝛdinanmt. Bicati eſſitas 2 v
zmaummn raauß in loco el? oꝛdin tio qᷓ ab exed be ceſſita
bnn at C orinſſ aekan, querit: an oꝛdia õ poſſit rata hab
eſciatei⸗ 7 te pen es. 7. xxxv. q. facta
neginen Son 2.rv. . vl.e.ul.
ſel N mhox. 7.
ſt Helki
nd

d KLilibet. repreſen⸗

4

s 2 ꝓ le idurit. i. q.
tũ ſui erroꝛis ⁊ ꝓ ſe iduxi

E „, fanriiwe.. cũ oꝛ
a 2 e d ſei lius viſpenſat c oꝛ
o. de noia i5 vr qꝛ faciliue ultima ma
„ „ illud greg ſũ oꝛdi ¹ natis a talibus Aulin Ieccłia
it. Sedi quoꝛũ c dainatis a talib ceperut i ecclia
licos al. meru töicatis intelligi n vang. in pontion — 4
iaariarebeclertee oꝛdi elneresi ſunt irrite ſi imncogmita. carla i tu⸗ 15 eu exp̃ſſe
Nel. rimati vel p ſine ꝓpꝛijs li leri⸗ nationee tor dinãdis i. i. fuirſoꝛina puata.
cerins à& pri D ieps c tio nõ erat oꝛdin anus ait.
prekentabeepa⸗ terins Tertioran drohte nfnto ☛☚ de idem vrb
be ſin ſiqᷓ ꝑ cal. cos lur aleat vel danatos abt H
in autẽ. qũo ʒĩĩ. doänare
ens glitet deolleare. d. ey

e ſcrẽrer ſine
i. vicet auͦt bic ſiue ſi .
ignoꝛater oꝛdiet ꝗ
ignoꝛater

t ij

ene F denaeiaſtn, ſie.
oremnei avonlorun.

de of. dele. eum olim. fl. de iudi.lʒ. electio
oꝛ curatoꝛis poſſum ratũ hre.ex de .itẽadoptio iniuſta põt α
eſt. nec obſtat. i. q· i.ſi ga ſm aniaeig uel amne 6 d ogmano oier osb d 1 4 nulla Pochn wani Dervene draenggerik ane⸗ 6 nullaſt: g.
en. ir ſeeif ſpenſari. ſʒ illð itelligi icus bic aut ſimoniacus ⁊ be- coſirmari. ff. de ade . f. to barbarius.extra ð arbi. dilectus.⁊ .
dinat᷑ ꝙ voſñit ſecũ diſpen it ſimoniacus hfticus bic aũt ſimoniac 6 t. ij. q. vij. tria ĩ Pn. . ff. de of. pto. rin 93 jnöps
cleſa hic de aſdeuelſbinofii nonigee äl an,ad boriſti.eteſt. mill. .d ſigs.Nã ⁊ ꝑ Mmeengomun arcir lt
1 keichs. Sigs geſ ei 8s ipſo iure.ut.i.q.i.reperiunt.er de ſi.tanta.ſj ꝗ ra.ha.l.iij.S.ſalſus.ſed Feo
mgnaenanohe ga em ſeit fes tui. C Jdẽ. Palcea extra 9lue. ad noſtra gſan⸗
ũ ẽ huic ſin 0 — 5 lĩcati ſuerüt pfes tui.Q 5 omine geſtũ N.
Derer dreialbaeto⸗ ſunt: ⁊ qui alioꝛum ſedes n dotũ liceat quẽlibet cõmiſſuʒ ſum. ut. fl de neg. gel. ſi ſoni.
moniacop at:a libere pðt ſun alios oꝛdinare non debent. lteri ſacerdoti recipere ad pñiaʒ ſi pupilli. 5. ſed ſi ego. item KEine
lerato nõ peccat:⁊ libere pᷣ le NRainatiões que ab bereſiar alteri iſe pᷣus ↄmiſit:ni ius pñtia veſiderat᷑ eiꝰ borleti
officium exequi. ſed Zriuzl Rdinatiões que ab h ſenſu eius cui ſe pᷣus ↄmiſit: cuius pñtia deſt NKri⸗
gir eỹ de ſi pertmas. de oc vi- chis noiatim ercoicatis facte ſperignoräd inlus cni peccas pꝛi mein iitieoi ewei lin⸗
re Ci 1s. dhuc ni vo cõtra hec ſta⸗ mari vt iſti. de aucto. tu oabilo
gnanoab bete⸗ ſunt:⁊ ab eis ꝗ catholicoꝛuʒ a us ↄfeſſus eſt. qui vo cõtra hec ſia- Ifi. itẽ ſi ſnĩa excdica⸗ gi
8 QOMaͤinet aben ecle viuentiũ epoꝛuz ſe edes naſeru mia, facere pᷣſ umpfſerit gradus ſui rzſmnmnekrende ic
nc catholici epi fuerüt irritas eſſe ludicamus: niſt e pericio ſubiaceb it!H Item Cele as excdicatꝰ qo eẽt abſo cpor t
Vadzs banes. S,t. wrt. voluerint ſe cũ oꝛdinarent᷑:eos ne Rinns papa. 2 m. Dicas gc inia aue unen
b S Ri ꝓhare. iſti ſoꝛte erant ſciſſe dãnatos.qui V0 ab epis ged CSn alteriꝰ parochia niſi eo vo⸗ nulla eſt no poͤt ratiha . 1 n .
pueri cũ illi erant pᷣiſi.uel ſoꝛte daʒ ꝗqdem catholice rainais ſed⸗ cante nulii aliquid agere lcet. bitde capr di m lan
onenbaienbecectet dneme in ſciſmate al Rnnteos ninneen Allus pᷣmas morainmtornz, Emurtenn ra.ha.fu Glen
lec; ſama cebſeſceſet s ĩ bis ratis cõſecrati ſunt: eos r olitanus nullus reliqus it ſnia lata a ſuo iudice: i cnda.I
q bublice llegare. xvi. di. di ꝓpꝛijs oꝛdinibꝰ milericoꝛciter ſu d poſſeſſionẽ accedat que ad euʒ credat ſe ↄdẽnatũ ad boc :uek d
eſnie. Eret biear. gallegat ſcipi iubemus: ſi vita ⁊ ſcientia as n pentiner⸗ alter epi parocbiaz ur teneat iudiciu . lir. gifcſt
cis. e innotuit. Ixxxij. erſ⸗ ꝛdiari permi niſi vocatus ab eo cii mat vel oꝛ 2ſirmaf. ut. ij. q. i. ĩ p geſs.
cis. e de elec. innotuit. ler leſie aduerſarijs ſe oꝛdiari p ibi diſponat ve rmal . ut i.
- ifeſte e c. 16 oſcit vt gcqᷓ; ibi dil . iij. q. vi.bᷣ gppe.
pikaralten wam biem. erit: nullatenus hac venia le in⸗ Inetam üngierteſiſcn gracs hono ergeter ſubſtaͤtia
diſtingutk interordinaroo abil babeat. q;uis aũt miſericoꝛdie 5. otiri voluerit.ſin aliter pᷣſũpſe- lia rei. C. ð rei uxo. act. l gori.ſt
en eheret vltimã manus tnitu magnaqʒ neceſſi uats cogert: rit danabit:rnd ſolũ ille ſʒ coope⸗ hzn. ſic irelige. ij. vi. b ngonsp
neeeerit uinmnd me banc in ſacris oꝛdinibus hn ratoꝛes cõſentiẽtes ei:qꝛ ſicut o- appe. Alu airatters mms
abillis Becerrtege ean riõeʒ ueriala nulli eihinoeſe dinatio: itq etid eis uccatio r ala⸗ achiuntaere us ein
nus ipoſitionẽ ep eccleſiã. ſacris canonibus ſieri voli 8: ñ diſpoſitio ꝓhibet᷑. naz qu . ſr. a llaf
õ .ſ. chara 7 ceſſate ne· ruz rerũ diſpo it: quõ iudicabi? firmari. f. ð cur. fur. ) lar diſio
pi Hilli recipiü oꝛclin btinedt ꝓpꝛiũ robur: ceſſate ne⸗ Tare; :quõ iudicabi? ſi H
3. tionem. . . . lare n oterit:qu 1 5 lio. vlt. vñ donationẽ fum
aen mb, pba. vius. jʒ. ceſſitate illud qqʒ ceſſet: qð ſernz dranen Pohaabe⸗ iudicabit aut oianghan epi Do
pſumebat eos ſeire ſit. „neceſſitate. vbi eni niltot dſe· indicare poterit. ¶Itẽ ex ↄci. mel pot eps ofirmaf. ut. xvi. u
rxrij. di. ppoſuiſti in f. ges iacet:ſubtrabendũ eſt alig ca⸗ dend. ecodem. q.i. ce ult. ⁊ ex d archa.
d uicoru.mil, Eeriii. neritati. ¶ Electio quoq; niſi . N dñicis diebꝰ vel feſtis pꝛe⸗ cura Eaoalſ&i ni nibbi
reomeſetionen.. d. dl. * tholicis facte nernrnritzRibbet. ſbyteri añqᷓ;ᷓ miſſas lehzon echrlt Py ratu bitu gian
conſtituereuur. ñ gre.ſcribit mediol⸗ .1 ſi alteriꝰparochia redee di
q.i.aperite. gre. 11 bẽ iterrogent ſi alteriꝰ parochi⸗ .tuc põt talis oꝛdiatio nec
e er anitcecnotanendacatb⸗ Husinecchig hin Peno ebrenren⸗ Ainmarip ranbabiue; ba
igit. cöſtat e ſuſpenſuse licis facta pꝛobatur. ibi miſſaʒ velit audire. quẽ vt j.e. lugdunẽ. ſecſiñ –
1* õ Os ein hoĩem ꝗ nõ a catbo· ſpytero int ſtatim ab eccłia abijci- põeret ſpẽ in ratihabitõe i u
põt eligere. v ali, cam icis eligit nulla pbemus röõ fſiinuener nt i redire pel- Motu Foͦ ſol ſigo on nig io⸗
Dilecius. ⁊ e de eta.⁊ q̃li. ar Alicis eligi icuius vſurpa- ant z ad ſuã parochiã redireon li?: timt ar diapech Gösdlgton⸗
Gene⸗81 uiſ Poſſin. alij ne oſeuluznnee nulenius vſntn. lat. ¶ Itẽ ex ↄci. nanatẽſi. noal ri nole alterlonmult Grn
Gerteesiegtan an poſſin tione factu fuerit ĩlo II. Allus pſbyter aut diaconꝰal ſi tũc poſſit ratiſica
eligere ſine ea.ar.ꝙ non eỹ llla ſacerdotis ſuſcipimꝰ. E: II. ins plebanü:niſiitine fne ſin Gird ſitbad Clnöbtod
conceſ.pᷣben.⁊ ec.non eſteich illu Aod aũteps velg terius p am r. ſ0. gd iuris :grunlie
5 it⸗ . ri it ad miſſam ſnia excõicatõis notaui ĩ
uerſitatẽ. itẽ gꝗd ſi unus eſt exc libet ſuperioꝝ deri rit vel placitũ habuer . nia⸗ Gegebatboe
iin Roliſs:en ald e eſine ppꝛi recipere audeat. Nem er conci. goͤn n hi mnete nſiatho
ctio vitiet? nõ:niſi ipſi coicẽt e cos alteri 1 4 joceno. ctoꝛitas poſita hĩ ſine ſfahtbplacef⸗
ſentiedo⸗ e, de ſen. ⁊ re aclrach 4 is litteris — Abigeeno: ationem clericoꝛum Srorgralt Huerbieriz Ncheſe ge
pbandum ub caſta; mna ua⸗ debeat: Calixtus p vel eccleſiaruʒ alterius epiſcopi ni⸗ Talle merropolita 1C Goln
dar Napor ke⸗ GE dele cum gibit diceh. pa ſi ab eodem inuitatus non accedat * nus. ſi metropoli Ner
Taraaboc edte. gr. Z. ter tanañ põt itrare dioceſiz a hanladi
2. f. de recep. pediꝰ. ar. „. E t. epiſcopus. ore er kanoñ pot itrare d ie inlleeſt
il rde Bmalen ackinn n Alluʒ epm audere debereer mumaganeilul nina ulnug
obeſt ſi tutoꝛ falſus inter⸗ Allus alteriꝰ terminos v ur. D j incia ad aliam tran tus ut dr:qtr g vi ☛
RTW ius parochianũ alia pꝛouinci iquos in dioceſiz recipit ihi peu nklagfut
roaleategin. eỹð akrieer indlcare ven drn kiucicatio vel o eccleſia aut pꝛeferre ad kaan hini. re extra d pſcrip. cuz ex ginien
ur hocdie eiigitei re pᷣſumat:qꝛ talis iue ium. nec ab alijs illuc trahatur bite. erta vurheluz doegſt
. õ 4 B officij. Sʒ illo itelligo ̃ MWigſ⸗
com. mi. ſ ——— dinatio aut ecõ icatio vel Sati detoni. niſi foꝛte per litteras ro e⸗ ñ pnegligenis 5 n in
nulleps dʒzoꝛdina nec rata erit nec viges as bahe⸗ epi abierit: nõ ſoluz a metropo oſuſ ius ad metropoli e velſe
lericos alterius hit: qm nuliꝰ alteriꝰ indicis niſ ſui gatus ab is qui cum eo ſunt aanu: vlet pappellatoe Lol
q ipi ſine lis ſui epi. ſmnalenenſt aut dãnabit᷑.vñ ⁊ dſis renoen anordancte epis. Qo 1 Grcinare anar auo nn
t ndi-o tong. zena elio loquit᷑ dicẽs:nõ trãſgre-· omnibus ipſius ꝛdiate ſupueniat min no heͤnec maiꝰ . .
S M te ĩoꝛdiate ſuꝑx rluij. di. nulli. xvi. q.lj. n
nec ſufficinnt ad boe⸗ tere ar⸗ di e terminos atiquos quos po⸗ ſinuilio iuitan na., n⸗ ac ☛
alan niſteaſtl ð ꝛſol? pot oꝛdiareſz not. zinditare ad depoſitionẽ.j. uſuuti
lilas. adicare. niſi ir r iudicare:qꝛ ſolꝰ p alz icabit. ſepe iñ iudicat q elanone
„Iaiteu glutsan er i a lbargna getar. vera Hind Bug:r Eler eiulti 5cäl8 nuſ,
ns⸗ crus⸗ij ena. 7. q. vij. nos ſi incpetenter. 1 caſibꝰ vbi ñ pot ordiare: ut archidiaconꝰ. ut.xxv. ẽ nic
Prnt forn en gonegiga us locäkcdmerere ad fidẽ.xvi.qliij.placuit.⁊ cũ eps Phan in Limihnence⸗ boe intelligas in arduis negocijs aliter inun
incia. vt. lxv. di. ſi foꝛte. i n. g Aallum. a metropolitano. hoc hlcerens
ſolus eſt in vna prouincia. vt. lxv. di ationis latam ab alio ratam bfe pon n. Tè? epl. ut. ee. propt, 1. niogthin
Hata. ſed qrit ſi vnꝰ iudex ſniam ercõicationis i. ſalbitane. nã factũ falſi p fuſficit volũtas epi. ut. . J e
. Nrc⸗ ſic.j.e.lugduñ.⁊.iij.q.vi.hoc gbpe.lxiij.di. ſalõitane.na

cdirmar, aſin
ZlursiPfun
AKennhe
Klungſpütt
Grſuffigglige
iſe inniich
nenindicifi
pnmni ſſiin
epitftipeͤnl
ufnl ,gtint⸗
lſnie.
henutnr iotic

COnied.e .

Kicligiigri
N Naniti
tfncineentn
noetkadcni
nmfbanſto
aialintinctgi
Ncösfnfan.
nnpafonallSiri
ondiatckiostin
Gisſnüci; nini
ticportalsocſti
manpmmniwonie
elugchnd ſofi
eſpein unbebi⸗
. Köſol ,so
nſnigit digti,

Pnolealtrlbinit &

fürpoſſtatfta
Auſiͤ
aediendisnotuul
) b. Mategen
aspoubitt
ente
ſt
emte
lnnnn
6ſ Rinarenoet
uanm
nbriiſtein
ilulllin
ngiughin
nisalnent

IX

vij.q.i.epiſcopus in dioceſi.
12 Piſcopum.oꝛdinandũ.ſi tñ ſuuʒ ſubditum alibi excõicaret: uidet᷑
tenet. xi.q.iij.ſi epᷣs.ſicut paulus abſens excõicauit corinthum.
facit ad hoc.vij.q.i.ſiꝗs pᷣſbyter.⁊.c.ſi ꝗ vo ſine reſpectu.tñ ꝓ tribuna

li nðõ põt ibi ferre ſniam.
ut ar.ex de of.le. nouit.
ff. de of.pᷣſi.l.iij.ff.de iu
riſ.om.iudi.l.ul.ff.ð of
ſi. ꝓcõ.⁊ le.l.ij.ð h̊ plẽi

ns dixi extra de offi.leg.

nonit.

hoc teſtimonium ſufficit
iſti:ut nõ iterũ examinet
ab illo epo. arg. ꝙ ſic. x⸗
ix.q.ij. due.xlvij. di.de

c(Et teſtimio. nunqd

petro.⁊.xvi.q. vij.ſi ꝗs

epᷣox.ſicut tutori dato ĩ
teſtamẽto ſufficit teſtimo
nium patris.ut iſti.ð ſa
tiſda.tu.S.i.ar. .lxxiij.
collocando in eccleſia ſe/
cunda. Itez nungd ſuffi
ciunt littere archidiacõi.
ñ:ut e de of.archidi.ſi/
gnificaſti.ſed hoc veruʒ
eſt vbi non cſt cõſuetudo
preſcripta.ix.q.iij.con/⸗
queſtus.

α Piſcopi. dioceſiz

.i. ꝓuinciam ſiue
regionẽ.ſic ecõtra nomẽ
regionis ꝓ dioceſi poni
tur. S.c. ꝓxi.ſic.⁊.j.pro
xi.q.p ſingulas.ualet h
c.ↄſiderare ad inſtrumẽ
ta ⁊ diuiſiones ꝓuincis
rum.
E2 On inuitati.
I Agdunẽſis. pote
Ant. ar. ꝙ ſequens
ratihabitio cõfirmat qð
primo fuit inutile.ut.lx/
iij.di.ſalonitane.⁊.xvi.
9◻ Qö ſanct? Vir. ſic.
g.xxxvij.di.ꝗ de menſa.
vij.q.i.oĩs. ſʒ nõne iſte
eps ðᷣliqt oꝛdinãdo cleri
cos alterius:qũo ꝙ ſan/
ctus fuit: omiſſis multis
ſolutõibus dic ꝙ excuſak
iõ:qꝛ utiliter geſſit ⁊ qa
credebat hoc ioãni place
re.ſicut nõ facit furtuʒ ꝗ
crdit h̊ placer̃ dño ut iſti.
de ob. q̃ ex deli.naſ.S.i.

bᷣ¶ Mogeratio tua.p⸗

mittit᷑ hic epᷣo diſpenſa⸗
tio canonis nel cris pẽa/

lis.ſimile eſt.S.i.q.v.e.

ult.i.fi.ſed nõ pꝑmuteret
ſi ſimoniace fuiſſent oꝛ/
dinati.i.q.i.erga.de pe
nitẽtialibus nõ ẽ dubiũ:
q; hoc põt ꝗlibʒ ſacerdos
cxvi.q.vij.tempoꝛa pe/
nitudinis.
i Nod aũt.me⸗/
tropolitanꝰepi
ꝗ fſcopo icoſulto
J nõ põt iudica⸗/
re clericos ſuos:niſi ĩ ca
ſibus ſpecialibꝰ.ſ.qñ cã
p appellationẽ defertur
ad ipſum:ut.j.eo.aque
ſtus.uel niſi cã ſit inter
epᷣm ⁊ clericum.ut.xi.q.
1. ſi clericus. item cuʒ diſ
fenſio eſt de elecione epᷣi:

epᷣs:⁊ aliquos vel oꝛdinare pᷣſum/
pſerit: vel quoſlibet illi eccleſie cõ-
petẽtes ꝗ ad ſe minime ꝑtinẽt vſur
pare tentauerit: vacua?ꝗdeʒ ⁊ ina
nia erunt oĩa q̃ geſſerit.ipſe vo hu⸗
ius indiſciplinati auſus ⁊ irratiõa-
bilis cepti dignas cãs expẽdat: tan
; depoſitus a ſancta ſynodo ⁊ ꝑꝑ
buiuſcemodi pᷣſumptionẽ iã pᷣda⸗
natus 4.. Item exeodem.
Ad oꝛdinationẽ ecclłie qͥ ſibi cõ
miſſa nõ fuerit: minie accedat epᷣs
◻— Piſcopuʒz nõ debere in alie⸗
nã irruere ciuitatẽ:que illi pꝛo

bat nõ eẽ ſubiecta:neq; in regionẽ

que ad eins curã minime noſcit᷑ ꝑ-
tinere ad aliqd oꝛdinãduʒꝰ:neqʒ pᷣ
ſbyteros aut diaconos conſtituere
ad alios epᷣos pertinẽtes:niſi foꝛte
cũ voluntate ⁊ teſtimonio ꝓpꝛie re
gionis epi. Nõ ſi gſpiaʒ hoꝛuʒ tale
ad facere voluerit:irrita ꝗdeʒ erit
talis oꝛdinatio:⁊ ſuper bis ẽt q̃ ma
le vſurpauerit:a ſynodo arguatr᷑.
nã ſi oꝛdiare nõ potuerit:nullatenꝰ
ad alios ꝑtinentẽ iudicar̃ pᷣſumat.
¶ JItem ex ſynodo cõſtantinopo-⸗
MWNõ accedãt epi ad ecdeſias:q̃̊
ſunt extra eoꝛuʒ dioceſim.
Piſcopi ꝗ extra ſuam dioce⸗
ſiʒ ſũt ad eccleſias q extra ter-
minos eoꝛum ſunt nõ accedãt:ne-
q; cõfundant ⁊ ꝑmiſceant eccleſias
ſm regulas ſtatutas.alexandrie ꝗ-⸗
dem epi ea que ſunt in egypto tm̃-
modo gubernẽt.oriẽtales aũt epi/-

ſcopi ſolius oꝛientis cura gerant:b

natis tamen honoꝛibus pꝛimatus
eccleſie anthiocene:ꝗ in regulis ni-
cene ſynodi cõtinentur:ſed ⁊ aſia-
ne dioceſis epi ⁊ ea que ſunt in aſia
2 que ad aſianã tantũmodo dioce/
ſim ꝑtinent:gubernẽt.põti aũt epᷣi
pontine tantũmodo dioceſis habe
ant curã.thracie vo ipſius tãtũmo
do thracie.C Item. DSe eodem
n inuitatitepᷣi vltra dioce⸗
ſim accedere nõ dñt ſuper oꝛ

dinandis aligbus vel ꝗbuſcũq; di

ſponẽdis eccleſiaſticis cauſis ſerua

ta regula que ſupꝛa ſcripta ẽ ð vna
quaqʒ dioceſi.manifeſtũ nanq; eſt

ꝙꝑ ſingulas quaſq; ꝓuincias ꝓui

cialis ſynodus adminiſtrare ⁊ gu-

bernare oĩia debeat ᷣm ea que ſunt

in nicena ſynodo diffinita. His
auctoꝛitatibus pꝛohibent᷑ quilibet
epᷣi dericos alteriꝰ oꝛdiare. ¶ Sʒ
querit᷑ ſi cõtigat eos aligbꝰ ſacros
oꝛdines diſtribuere:an oꝛdiati ab
epis ſuis in pꝛopꝛijs oꝛdinibus re-
cipi poſſint. ¶ Be his ita ſcribit
vꝛbauus papa bugoni lugdunen-

a¶. Qacua. qᷓtum ad executionem altaris. tamẽ conſecratio manebit. vt

3

III .

14 7

vt. lxiij.di.c.ulti.hoc vo nõ tenet hodie:p id qð eſt ertra de elec.qꝛ pꝑ. Iteʒ cum
ſuffraganeus eſt negligẽs. ut.j.e.cũ ſimus.Itẽ oĩa male acta põt punire ⁊ re/
tractare.nt.xxvi.q.v.qcũqʒ.⁊.xij.di.de his.Item ſi de ↄſuetudine aliqd obtiu
it aut ſi epᷣs deceſſit.ut.j.e.ↄqueſius.Aliter ð ſpecialibus negocijs epatuum ſe
non põt metropolitanus intromittere.ſed cõmunia negocia qͥ non magis hiinet

ſi archiepiſcopo.
¶CLlerici ab epo alteriꝰ parochie
oꝛdinati a pꝛopꝛio in ſuis oꝛdinibꝰ
recipi ꝑpoſſunt.

—

gdunẽſis parochie cłricos
quos ↄtra ſtatuta canonuʒ ab
alterius parochie epis oꝛdinatos
litterarũ tuarũ ſigmiſſicatõe mõſtra
ſti:cuʒ graduũ ſuoꝝ honoꝛe reciꝑe
religionis tue pꝛudentia poteruſ:ſi

eos alias canonice ⁊ ſine pꝛauuate
aliqua oꝛdinatos cõſtiterit:ſi iñ eo
ruʒ ꝓbabilè vitaz id indulgẽtie ꝓp-

ſpexeris ꝓmereri.legimus quippe
ſctmm̃ Epiphaniũ epm ex dioceſi ſa
cti Joanis chꝛiſoſtomi quoſdã de-
ricos oꝛdinaſſe.qð ſanciusꝰ vir oĩ
no nõ feciſſet:ſi ei detrimeniũ foꝛe
ppẽderʒ:qͥs igit᷑ reci piẽdos mode
ratiobtua arbitrata fuerit:uiũcta ſa

tiſfactionis gr̃a ꝓpter ecclenã quãa

offenderut cognita pnia miſeratio

nis intuitu in ſuo quoq; honoꝛe re

cipies:ſalua tamẽ in oibus ſancto-
rum canonum diſciplina.
Vod autẽ archiepᷣs
q ericos ſui ſuffraga
nei illo incõſulto dã
nare valeat vel ab⸗
ſoluere:ſic vr̃ poſſe

pꝛobari. Sicut totius eccleſie epa⸗

tus in ptãte ſunt epᷣi:ſic ⁊ eccleſie to
tius archiepatus ad dioceſim ꝑti-
nent archiepᷣi.vocant᷑ enim epiſco
pia metropolitano in parieʒ ſolli⸗
citudis nõ in plenitudinẽ ptãtis.ſic

quippe vices ſuas eis impartit᷑ vt

ptãtem ſuã ſibi nõ adimat: vnde ⁊
ſine eius cõſilio nihil eis agere licʒ.
¶Sicut in cõci. Qarti.pa.legit᷑
CNec epiſcopi ſine metropolita
ni conſcientia:nec ille ſine eoꝛuʒ cõ⸗
ſenſu aliquid agere debent.

P Er ſingulas. ꝓnicias oʒ epos

cognoſcere metropolitanuʒ
ſuũ:⁊ ipᷣm pꝛimatus curaʒ ſuſcipe/
re.nihil autẽ oʒ agereireliquos epi
ſcopos pꝛeter euʒ:ſᷣm ꝙ antiquitꝰ
ꝗ patribus nr̃is cõſtituiũ in canone
continet.ꝓpter qð ⁊ metropolita-
nus nihil pꝛeſumptiue aſſumat ab
ſq; cõſilio ceterorum epᷣoꝛum.
¶Item ex conci. Anthioceno.
¶¶Sine metropolitani conſciẽtia
extra ſuaʒ dioceſim nihil agat epi⸗
ſcopus.

P Er ſingulas“ pꝛouincias epi

ſcopos ſingulos ſcire opoꝛtʒ
epᷣm metropolitanuʒ qui pꝛeeſt cu-
ram ⁊ ſollicitudineʒ totius pꝛouin
cie ſuſcepiſſe.pꝛopter qð ad metro
politanam ciuitatem ab his ꝗ cau

ſas babent concurraf.quapꝛopter

ad vnũ qᷓ; ad aliũ:ſed ad ſtatuʒ
totius ꝓuicie ut cõgregare ſy⸗
nodum:examinare epᷣm ⁊ oꝛdi
nare hoc põt:non iñ ſine oſilio
aliorũ epᷣorũ:ut.j.e.c.i.⁊.ij.⁊
iij. ⁊.ilij.⁊. v.
ſs Er ſingulas.cognoſcere
.i.reuereri.i.diligere.ut
ibi non noui vos.vij.q.i.ſicut
vir. in fi.
¶ Algere. quod ad ſtatuz com
munem prꝛinet. ut.j. eo. archi⸗
eps.ſic.S.lxxx.di.nõ debere.
m Er ſingulas.ſi.ij.q.vij
metropolitanum.
Totius. hic vñ ꝙ archieps
c iudex oꝛdinarius iotius ꝓuin
cie.nam hʒ procurationem ⁊? ii
ſitationem totius dioceſis.ut er
ð preſcrip.cũ ex officij.⁊ qꝛ unꝰ
eſt iudex ꝓuincie ut.vij.q.i.in
apibus. ex quo enim archiepus
eſt iuder epi. eſt iudex dioceſis
ſue. ut. ff. de pecul.ſeruo.ſi ſᷣuꝰ
meus.nam ex eo ꝙ vicarius ẽ
in peculio ordinarij:g ⁊ pecu/
liuʒ vicarii:ut ibi dici᷑.⁊ papa
hic dicit ꝙ oẽs ꝗ cauſas habẽt
cõcurrãt ad metropolitanum.
itẽ qꝛ determinat cauſas dela⸗
tas ad ipſum per querelã.ut.x.
q.iii.qꝛ cognouimꝰ.ſ lʒ poſſet
dici ꝙ ſit oꝛdinarius:ſe tũ non
põt intromittere de cauſis ſub/
ditoꝛũ niſi in caſibꝰ exceptis:vt
extra de offi.oꝛdi.paſtoꝛalis.in
pꝛin.ſi tamẽ ferat ſniam aliquã
in ſubditos ſuffraganei ſui bene
tenet cũ ſit iudex ipſoꝛum.ar.in
auc. de deſen. ciui.S.⁊ iudicari
7. S. ſe. vbi dicitur ꝙ pꝛeſes vel
maioꝛes iudices nõ poſſunt fer
re ſniam ciira ſummã.ccc.au⸗
reoꝛũ. ſi iñ tulerint tenet vt ibi ĩ
nuit᷑.h. dicit nõ tenere talẽ ſen⸗
tentiam quaʒ metropolitanus
ſert in ſubditos ſuſffraganei: qꝛ
metropolitanus iudex alienus
eſt reſpeciu ſubditoꝛũ ſuffraga⸗
neoꝛũ.vt.vi.q.iij.ſcitote.⁊.iij.
q.vi.peregrina.ſicut abſoluere
nõ põt niſi appellet᷑ ad eũ.ex ð
ſen. exc.p tuas.er de offi.dele.
cũ cõtingat.itẽ qꝛ dicit᷑ qcquid
fecerit irritũ eſt.vt.j.e.nullus.
hoc ſcias ꝙ de cauſis epi põt ꝑ
ſolam q̃relaʒ cognoſcere.xi.q.
i.ſiclericus aduerſus.io.qð di/
cit.h. verum eſt.ut extra de of.
Ooꝛ.paſtoꝛalis.h.

t ii

8 Singulis. pot ergo anatbe

matiʒzare aliqueʒ incòſulto me/
tropolitano.ĩmo ⁊ qlibet ſacer
dos inſcio ſuo epᷣo.ut er ð offi.
oꝛ.cum ab eccleſiarũ.nec tenet
qð legit. xi.q.iij.nemo epoꝛũ.
bᷣ Am ſimus. iconomos.
Iconomꝰ dicitur cui res
eccłie gubernãda mãdat᷑:ut.C
de ſacroſan.eccle.iubemus.
c & Iconomum. qui cleric?erit

de ꝓpꝛio clero debet ec.lxxxix.

Diſt. c. qꝛ. ⁊. xvi.q.vij.in noua
actiõe.de h̊ notaui.xvi.q.vij.
quoniam.

d Epiſcopis. ſicut ſupioꝛes

inferioꝛũ ſic inferioꝛes ſupiorũ
ſupplent defectũ.ut eĩ de cõceſ.
pben. . ec.non vacan. nulla. ?
rxxix. di. volumius.
e . ꝛobatur. corintbinm. 2

in boc ſuppleuit negligentiam

apollinis. ut. j. c. vlti.(Zldde
ſic legit᷑ in pꝛima epiſtola ad
coꝛin. c. v.)
f luo.debet gꝗs ius ſuuʒ
teſtari ne fiat ei piudiciũ
ſic. xx viij.di.diaconi..vij.q.
ai. pontiſices. ff. ꝗ. mo. pig. uel
hypo.ſol.ſi debitoꝛ.S.ſi in ven
ditione. L
CInſtantia.i.pꝛeſentia.
hb Aliquoꝛum.ſ.epoꝛum.
i ¶ Cauſas.ſ.crimiales.ut.iij.
viij. ſuggero. Et nota ꝙ cũ
cauſa eſt inter clericum ⁊ epᷣmm:
ꝙ metropolitanus ĩ ſynodo cõᷣ
pꝛouinciali tractabit cãm.xi.q.
i.ſi clericus.niſi velis dicere ꝙ
hodie ſolus metropolitanus ob
tinet vicẽ ſynodi q;tum ad iſtud
xviij. diic.i.⁊.x.q.iij.qꝛ.de hot
dixi.vi.q.ij.epᷣs.
Kchiepiſcopus. hoc. c.
exponit pꝛemiſſa.

1. aüt. inobediens.hic hẽ

us ꝙ metropolitanꝰpo
teſt coerceri a ſuffraganeis. ſic
S.e.ſaluo.in ſi.ſic.lxiij.di.ſalo
nitane. Sed qliter ſubditi pñt
eum coercere. Rñ. reprebẽdere
pñt er charitate.ij.q.vij.preſu
munt. ⁊.c.ſecuti.Iſte aũt ꝗ de
fert q̃relam ad metropolitanuʒ
ſine appellatione patiatur di⸗
ſpendiũ litis.ar.in auẽ.col.iij.
de defen. ciui. circa mediuʒ. 5.
non habente.iĩ fi.hoc ideo.quia
traxit aduerſarium ſuuʒ ad alie
num iudicẽ:nt.xi.q.i.inolita.
m AUllus pꝛimas. aliqueʒz.
AlARz non poſſit iudicare ð
eccleſia ſuffraganei:põt tñ ð epi
ſcopo iudicare.xi.q.i.ſi clericꝰ.
⁊ ſic fallit illa regula.ſi vico vĩ
centem te:multo foꝛtius vinco
le.fſ.de diuer.⁊ tẽp.pre.de ac/
ceſſionibus.S.iliteʒ fallit. ff.ꝗ
po.in pig.ha.claudius.libertꝰ
liberti mei non eſt meus liberiꝰ
vt. ff. de ver. ſig. modeſtinus.
a nò oẽs ꝗ ſunt cũ ſorore mea:
ſoroꝛes mee ſũt.ixxxi.di.legit᷑.

Aliqdue. g nec abſoluere
n Wr

excõicatum a ſuffraganeo
ſuo.extra de ſen.excõ.ꝑ tuas.
eps tñ abſoluere põt excõicatuʒ
ab archidia cono:q; archidiaco
nus eſt vicarius epi.nt ey de of
ſi. archidi.c.iiſed epᷣs non ẽ ar/
chiepi vicarius.ꝗd de hoc iuris
ſit dixi.xxv. di.perlectis.
9 σ Iritum. i. ritanduz ſi

Tauſa

placnit eum honoꝛe pcellere a ni

hil vltra ſine ipſo reliquos epiſco⸗
pos agere ſᷣm antiquũ patꝝ noſtro
rũ canonẽ:niſi boc tm qð vnicuiqʒ
eccleſie per ſuã dioceſim competit.
vnũquenq; eni opoꝛtiʒ epiſcopum
habere ſue dioceſis ptãtem: vt re⸗
gat ⁊ gubernet ᷣm cõpetentẽ ſingu
lis reuerentiã:⁊ pꝛouidentiã gerat
omnis regiõis que ſub ipſius eſt ci-

uitate:ita vt oꝛdinare ei pᷣſbyteros

7 diaconos ꝓbabili iudicio liceat:
75 ſingulis ipſius regionis cauſis
cũ moderatione ⁊ põdere diſcepta
re.vltra aũt nihil agere permittat
citra metropolitani epiſcopi cõſciẽ
tiꝗ:nec metropolitanus ſine cetero
ruʒ aliqd gerat conſilio ſacerdotũ:
niſ foꝛie epᷣi ipſi conomos in eccle
ſia ſua oꝛdinare cõtempfſerint.
¶Vnde in.vij.ſynodo legitur.
WWetropolitanꝰ cõſtituat icono
mos q̊s epus habere neglererit.
m ſimus debitoꝛes oẽs ſa-
0 — regulas cuſtodire:⁊ eam
que dicit in vnaquaq; ecdeſia ico/
nomos eẽ debere: modis oibus in
uiolabilẽ cõſeruare vebemꝰ. Et ſi
quidẽ vnuſqſq; metropolitanꝰ in
ſua eccleſia cõſtituerit iconomũ be
ne vtiqʒ eſt.ſinautẽ ex auctoꝛitate ꝓ
pꝛia ↄſtantinopoleos epᷣis licentia
eſt ꝓponẽdi iconomos in eiꝰ ecdle-
ſia:ſimiliter ⁊ metropoluãis:ſi epi
ſcopi ꝗ ſub eis ſunt nõ ſatagerit ico
nomos ſtatuere ĩ ſuis eccleſijs. Id-
ipſuʒ aũt ſuãdũ eſt ẽt in mõaſterijs
¶.POꝛobatur illud idem exemplo
apoſtoli ꝗ foꝛnicatoꝛẽ coꝛinthiuʒ
impenitentẽ ſathane tradidit:po⸗-
ſtea penitentẽ eccleſie reconciliauit:
hoc eni ſcribẽs coꝛinthijs in pᷣma ⁊
ſcða epiſtola vt excõicato nõ cõica
rẽt:⁊ recõciliato ſocia charitate co⸗
pularẽt. Sʒ ᷣ ꝓbat᷑ auctoꝛitate mł⸗
tox. ¶Ait eni Iginus papa.
OWetropolitanꝰ ſine epiſcopo
rum conſenſu veil pñtia alicuins ec
rum non andiat canſas. .
Aluoin oĩbus romane ecckie
puilegio nullꝰ metropolitanꝰ
abſq; ceteroꝝ oium cõpꝛouicialiũ
epᷣoꝝ inſtatiasaliquoꝝꝰ? audiat cau
ſas:: qꝛ irrite erunt aliter acte:qᷓ; in
cõſpectu eoꝝ oĩium vẽtilate:⁊ ipſe
ſi fecerit: coerceat᷑ a fratribꝰ.¶ Nẽ
Anicius papa. De eodez.
NRchieps nihil de epox cau⸗
ſis aut alijs cõibus iuxta ſtatu
ta apoſtoloꝝ abſq; cunctoꝝ illoꝛũ
agat ↄſilio:nec illi aſſumãt niſi qᷓ;;
tũ ad ſuas pũet parochias ſine ſuo
ↄſenſu:qm tali cõcoꝛdia gaudet al
tiſſimus ⁊ gloꝛiat᷑ in mẽbꝛis ſuis.
CIgem. De eodem.
QJNautẽ aliquis metropolitão-⸗
8 ruʒ inflatus fuerit: ⁊ ſine oĩuʒ
cõpꝛouincialiũ pñtia vel cõſilio epi

ſcopoꝝ vel cauſas eoꝛuʒ aut alias
cauſas:niſi eas tm que ad ꝓpꝛiam

ſuaʒ pertinẽt parochiaʒ:agere:aut

grauare eos voluerit:ab oibus di
ſtricte coꝛrigat᷑:ne alia deĩceps pᷣſu
mere audeat. Si vo incoꝛrigibilis
eiſq; inobediens appꝑuerit:ad bãc
apłicam ſedẽ: cui oium eporũ iudi
cia referri pꝛecepta ſunt eius contu

macia referat᷑: vt vindicta de eo ſi

at: ⁊ ceteri de eo timoꝛẽ habeant.
Nẽ Calixtus papa. SDe eodẽ.
T llus pꝛimas:nullus metro
politanus dioceſani eccleſiaʒ
vel parochiã aut aliquem de eius
parochia pꝛeſumat excõicare vł iu
dicare aliquidue agere abſq; eius
conſilio vel iudicio:ſed hoc obſer/
net qð ab apoſtolis ac patribus ⁊ 5
ceſſoꝛibus noſtris eſt ſtatutum ⁊ a
nobis confirmatũ.i.ſi quis metro-
politanus epᷣs:niſi quod ad ſuã ſo
lũmodo pꝛopꝛiam pertinet paro⸗
chiã: ſine cõſilio ⁊ volũtate oĩuʒ cõ
pꝛouincialium epoꝛuʒ extra agere
aliquid tentauerit:gradus ſui peri
culo quideʒ ſubiacebit:⁊ quod ege
rit irritumꝰerit ⁊ vacuum.ſed qnic
quid de cõpꝛouincialinʒ epiſcopo/
rũ cauſis eoꝛumq; ecdeſiarũ ⁊ cle-
ricoꝛuʒ atq; ſecularium neceſſitati
bus agere aut diſpõere neceſſe fue⸗
rit:hoc cõmuni conſenſu cõpꝛouin
cialiuʒ agatur pontiſicũ:nõ aliquo
dñationis faſtu:ſed humili atqʒ cõ
coꝛdi adminiſtratione ſicut domi⸗-
nus ait:nõ veni miniſtrari ſed mi-
niſtrare. Et alibi:qui maioꝛ eſt ve-
ſtrum:erit miniſter veſter.⁊ ſimili-
ter ⁊ ipſi cõpꝛouinciales epi cuncta
eius cõſilio:niſi q;dtum ad parochi
as pert ĩet pꝛopꝛiasagãt: iuxta ſan
ctoꝛuʒ cõſtituta patrũ:vt vno aĩo:
vno oꝛe concoꝛditer ſancta gloꝛiſi
cetur trinitas in ſecula.
WItem NMicolaus pa.rodulpho
bituricenſi archiepo. )
In ſuffraganei parochia nibil

abſqʒ eins conſilio metropolitanꝰ

ggat. .—
Hnqueſtus ẽ apoſtolatui no
ſtro frater noſter ſigedodꝰ ar

chieps ꝰnarbonẽſis:ꝙ dericos ſu

os eo inuito ad iudiciũ tuuʒ venire
cõpellas:⁊ de rebus ad eccleſiaʒ ſu

am pertinentibus eo incõſulto qua

ſi iure patriarchatus tui diſponas:
cum hoc nec antiꝗtas:cui ſancti pa
tres ſanxerunt reuerentiaʒ:habeat
⁊ auctoꝛitas ſanctoꝛum canonum
penitus interdicat:niſi foꝛte ꝓ cau⸗
ſis que apud ſe terminari non pnit:
ad te quaſi ad patriarcham ſuum

pꝛonuocauerint per appellatiões:

vel ſi epᷣs ſuus deceſſerit:res eccle-
ſie ſue indicio mo diſpenſare vo⸗
luerit.pꝛimates enim vel patriar/
chas nihil pꝛiuilegij habere pꝛe ce⸗
teris epiſcopis:niſi quantum ſacri
canonesPconcedunt ⁊ pꝛiſca cõſue
tudoillis antiquitus contulit diffi-
nimus:ita vt ̃m nicenas regulas
ſua pꝛiuilegia ſeruentur eccleſijs pᷣ
terqᷓ; ſi apoſtolica ſedes ali quam

dicas ꝙ habet iuriſditio
nẽ oꝛdinariã ꝓuincie.ſʒ
ſi ſtet pꝛoprie eru bic ar.
ꝙ metropolitanus non
habet iuriſditionem oꝛ⸗
dinriam totius puincie:
gd iuris ſit de hoc notui
3.c.ij. (Adde ꝙ ita ut ſe
quit᷑ legitur ĩ euangelio
Matihei.c.xx. Marxci
p Dnaueſtus ẽ. ar
Achieps. Mic patet
archiepi ſubſunt pri⸗
matibus ⁊ patriarchis.

Pſona.xvij.di.multis.
q C Mꝛocurauer ĩit. hic

patei ꝙ nec archieps nec
pꝛimas põt cognoſcere
de cauſis ſubditoꝛuʒ epo
rũ:niſi per appellationẽ
deuoluãtur ad ipſuʒ.xi.
ꝗq.i.puenit.⁊ extra de of.
le.cum nõ ignoꝛes. Idẽ
Dico in legato pape. ut

Diri.ij.q.iij.c.iij. preter

hos caſus eſt alter. xij. di
ſtin. de his. itẽ cũ abſolu

tus ab archiepo nõ vult

parere epiſcopo. extra de
offi. oꝛ. ad repꝛimendaʒ.
item cum eſt cauſa inter
epiſcopum ⁊ dlericuʒ. xi.
q.i.ſi dericus.⁊.S.vi.qʒ
ij. c. ij.⁊ hoc cum epiſco/
pus eſt reus.ſed ſi actoꝛ:
non videtur ꝙ archiepᷣs
ſit iudex rei.ut extra ð ot
fl.oꝛ.paſtoꝛalis.itẽ cum
epᷣs nõ vult abſoluere ex
cõicatum.ut extra ð ap.

qua fronte. iteʒ cũ archi⸗

epᷣs pꝛouinciam viſitat.
e de pᷣſcrip.cũ ex officij.

ſed illud nõ dico eẽ gene

rale niſi ut dixi.S.e.qł.ij.
nullus primas.item cuʒ
euidens eſt ſententiaʒ epi
ſcopi iniuſtam eſſe. ex de
appella. ſollicitudinem.

r& uo. aliter enim nõ

põt.xij.q.ij.nõ liceat.

8CLanones. ſic. xviij.

q.ij.boc tantum.

t conuutudtg roͤne
coſi

uetudinis põt aliquid
peti. ut.xviij.q.ij.Fuitiũ
lio. 5. eay. ff. cõia pꝛedi.
vẽditoꝛ.ar..x.q.iij.qꝛ.
litem rone dim urnitatis
ꝓbatur negatiua.ff.ð p
ba. ſi arbiter itẽ diutur/
nuas conſtituit ius.fl. ð
aqua quo.⁊ eſti.boc iu/
re. 5. ducius aque. 2 ex
de his ꝗᷓ fi.a Pla. ſine coõᷣ
ſen. ca. ea noſcitur. ⁊ ar.
uij. q. vi. boc gppe. item
còſuetudo dat luriſditio
nem.ut. C. de emã.li.l.
vli.a e de arbi. dilectl.
item conſuetudo dat pn
uilegium: ut bic. 2. lruj.
diſt. quia.argu.conira.
xcij. di. lud.c. di. cõtra
moꝛem hoc proſecutus
ſum.S. di.vuij.fruſtra.

5.
4
4
äv⸗
ſoſter.
CG
berera

6

dectel
Kqui
CJu
menſa
nifde
gin
nit
rum
lſt dobit
minvsn
ugdos
delse
C S
lrpy
mmarett
Hlcen.
fderen
1 ſſir
Zeöunne
gtepuni
ſuisinſi
bWA
H.
ius.
kormam
4 Wn
lentare
pe..d

W
nitrat.
ſi. 1in a
papa.
ſecͤfeſſo
patee 1
lins ar⸗⸗
Deccation
Foͤpeni⸗
Pkeinspe
lleſte denn
Monitionen
boe daerm
ſapa.

Alalnge
Noemimgite
neranbiche
ſir agin
ſeſibcinnf
nämn iſzi
innſnnge
tſtgtome
ſgſefalncig
dehigſietinͤc
bnpiponiͤ
tiglapoennn
halninentt,
anekeatſatr
Chontdhnenz.
ſerborungntn⸗
aſtkeusſlſine
pldemgenh⸗
Udesnainend
.aſorglsttan
noͤpulncbern
ttum uamd
ffontr iczint⸗
Pbobincanviſe.
epſnpcügofti⸗
ludnödiolier
Aurpnize⸗
sprimasiienan
eſtlenrencigh
ſuſtum cſe ede
l ſollctucinan,
Hoalurenimnd
gi ndlicn.
nones Kepiſ
eantum.
ugi
audinisperehgi
n rwiſifui
ſaz tnt
onar1
hlne dumnn
durntgnut
ſlunimline,
6conſtmtel
glo tihnt
Dlctus Mi

Apelck
viiaͤ

a ¶ Speciali. papa in
totum põt auferre pᷣuile
giũ vni eccleſie ⁊ alij cõ
cedere.ut.xvi.q.i.frater
noſter.
b ¶Et angelo. hec ſunt
vba ioannis in apo.⁊ ðᷣ
beret eẽ initiuʒ capituli.
c Diſcovo. hic lũt
verba bede.
d Altet. ab hoc loco
E vſq; in finem agit᷑
de excellentia pape.⁊ oĩa
.c.quaſi idem dicunt.
e ¶ IJYudicare.nã talis cri
men ſacrilegij ĩcurrit.x/
vij. q.iiij. Jq aut.
¶ Innocẽtius. ſamilia
ris eſt hec ꝓbatio ꝙ vnꝰ
papa inducit aliuʒ in te/
ſtem. ſed hoc ideo qꝛ de
ipſoꝛum teſtimonio non
eſt dubitanduʒ.ſicut do
minus mala ſodome ꝑ
angelos ꝓbauit.ij.q.i.
Deus.
g. Intulit. ꝗq manus ĩ/
tmnlit pᷣpoſito uel contu⸗
mar eſt erga ducem uel
pᷣſidem:capite punitur.
ff. de re mili.l.omne. F.
i. 7.ij. irreuerens miles
cõtumelia parentis ca/
pite punit᷑.lxxxvi.di.nõ
ſatis.in ſi.

b Vit iniuſte. ⁊ iuſte

goꝛius.
◻ Riigs. ut geꝗd.
i. ut ſi appellatur
romam vła remotis uł

a vicinis partibus nil at

tentaretur ante ſnĩa pa/
pe.õ. di. xvij.multis.

8 D Emo.niſi ſe ali⸗

cuius iudicio ſub
mittat.ut.ij.q.vij.nos.
ſi.⁊ in cã hereſis.xl.di.
R papa.⁊ cum ſubmittit
ſe cofeſſoꝛi ſuo tenetur ei
parere ⁊ ligabit euʒ ſnĩa
illius. ar. eſt qð dicit᷑ ðᷣ
dedicatione eccleſiaruz.
e ð peni.⁊ remiſ.qð au
tẽ.item cum papa peccat
pðt eius peccatum ẽt ec⸗
cleſe denunciari m ad
monitionem euangelij.
ut. S. ij.q.i.ſi peccauerit
hoc determinaui.lx. diſ.
ſi papa.

eccleſiam vel ipſius rectoꝛẽ quo⸗
libet ſpecialiꝰ pꝛiuilegio decrenerit
honoꝛare.
lypſi:⁊ angeloveccleſie epheſi ſcri
be. Hoeeodem.
Wα☚ Piſcopo ſcribit Joaãnes de
cuius manu peccata ſubditoꝝ
requirit nec ſine eius cõſilio ſubdi⸗
tos iudicare debeat. Sola enim ro
mana eccleſia ſua auctontate valet
iudicare de omnibus de ea vonul⸗
li indicare permittitur.
VUñ Nicolaus papa.
CApoſtolice ſedis iudicinmane
mine eſt retractandum.
Atet pꝛofecto ſedis apoſto/
lice cuſus auctoꝛitate maiꝰnõ
eſt iudiciũ a nemine foꝛe retractan-
dũ:neqʒ cuiqᷓ; de eius liceat iudica-
retiudicio:iuxta qð Innocẽtiꝰ pa⸗
pa ruffo ⁊ ceteris epiſcopis ꝑ theſ:
ſaliam cõſtitutis ſcribẽs ait.nemo
vnqᷓ; aplico culmini de cuiꝰ iundi-
cio nõ licet retractari:manus obui/
as audacter ĩtulitꝰ.nemo in hoc re
bellis extitit:niſi ꝗ de ſe voluit iudi
cari.⁊ beatus papa GBelaſius nec ð
eius iudicio.i.romane eccleſie cão-
nes vnqᷓ; pꝛeceperũt iudicari:ſnĩaʒ
q; illius ↄſtituerũt nõ opoꝛtere diſ
ſolui:cuius potius ſequenda decre
ta mandanerung . Nem Anaſta
ſius pr̃iarcha pape felici.
alijs dnmraos vel excoica
tos apoſtolica ſoluit auctoꝛitas.
Vit ſemꝑ apoſtolice ſedis ve
Lſtre licẽtia iniuſte? damnatos
vl excõicatos poteſtatiue ſue aucto
ritate reſtituere:⁊ ſua oĩa eis redde
re:⁊ illos ꝗ eos condẽnauerũt aut
excõicauerũt:apoſtolico punire pᷣ/
uilegio:ſicut etiam noſtris ⁊ ante-
rioꝛibus nouimus factũ tẽpoꝛibus
tem. Deeodem.
Niiquis regulis ſancitũ ẽ:vt
gqcꝗd q;ᷓuis in remotis aut in
lõginquo poſitis pꝛonincijs ſuꝑ eo
rũ querelis aut accuſatõibꝰageret᷑:
nõ pꝛius tractãdũ vel accipiẽdũ eſ/
ſet:qᷓ; ad noticiã alme ſedis veſtre
eẽt deductũ:vt huiꝰ auctoꝛitate in·
xta quod fuiſſet faciendum pꝛonũ-
ciatio infirmaretur aut firmaretur
¶WItem Inno. pappe.
¶Puma ledes nullins iudicio
ſubiacet.
Emoiudicabit pꝛimaʒ ſedẽ
iuſticiam temperare deſide-
rantem.neq; enim ab auguſto ne⸗
q; ab oĩ deroineq; a regibus:neq;

a populo iuderx iudicabit᷑. Itez

ſymmachus. MWe codem.
Lioꝝ bominũ cauſas deꝰ vo
1 luit ꝑ hoies terminare:ſed ſe-/
