Duod ſi ãpliꝰ. ⁊ ſi fecerĩt.
qſi ↄcuſſores ſuin ĩ quadrupluʒ
puniendi.ar.xviij.di.qm̃ qui/
dem.xxiij.q.i.militare.C.de al
ſeſl. l.iij.
o ¶ Conditoꝛibus.i.patroni ꝗ
poſſunt male alienata repetere
ut. j.e.q.vij.ſilius.immo qui
libet de populo hic admittitur.
rij.q.ij.non liceat. Sed nuüqꝗd
patronus laicus põt crimina li
ter clericũ accuſare de dilapida
tione cum ſuam iniuriã ꝓſequi
tur. ar. ꝙ ſic. j. q. vij. filijs.⁊=
ar. xxiij. di. illud. Mamipſoruʒ
intereſt. ut.j.e.q.vij.quicũqʒ.
Similiter videt᷑ ꝙ quilibʒ ðᷣ po
pulo qꝛ publice intereſt ne reſec
cleſie male tractentur.ut.ij.q.
i. ꝓhibentur. in ſi. ſed tñ ſecus
eſt:ut notani.ij.q.vij.in ſũma
⁊.c.pᷣſumunt:⁊ eſt ar.ad hoc.xx
viij. di. conſulendum.
p¶Propings.ius enim pa/
tron atus trã ſit ad filios. ut.j.
e.q.vij.ſilijs. etiã q;uis here⸗
des nõ ſint.ar.ff. de iurepa. ſi-
lij. ff. de reli. ꝙ pr᷑.⁊ ad heredel
extraneos.ut.j.q.vij.ſi plures
ff. de ope.li.fabꝛiles. ⁊ ar. z. ff.
e.ſi operarum. 2. C. e. liberti.
Joannes.
4 Rinenck.ns perpetu
hoc verbum ppetno ſpe⸗
ctat tantum ad clericos pᷣʒ ꝙ ex
veritas ẽ ꝙ monaſterijs ⁊ pijs
locis põt dari aliqꝗd ppetuo.ut
J.q.ij.viſis.⁊.xii.q.i.ſi quos.
ſi ãt ſimpliciter dat᷑ aliquid ꝑ/⸗
ſone:inielligo ꝑſonaliter eẽ das
tum.S.x.q.ij.hoc ius. ſi eccle⸗
ſie dat᷑:intelligo donationẽ eſſe
perpetuam.ut.j.e.c.vlt. extra
de inſti.cum veniſſent.nã cum
res intelligat᷑ datavſq; ad moꝛ
tem hoĩs:⁊ eccleſia non poſſit
moꝛi.xij.q.ij.liberti.ſemper in
telligitur perpetuo eſſe datum
quod eccleſie datur. Sed ſi ꝗs

dederit eccleſie tm̃ vſum rei nõ

ꝓpꝛietateʒ.in hoc caſu vtit᷑ ec/
cleſia re illa vſqʒ ad centuʒ an
nos.qꝛ hec etas longeui boĩs
eſt.ff. de vſufru.an vinfructꝰ.
Sed nunquid eps ſine canoni
cis tempoꝛalẽ donationem fa⸗
cere poteſt:dico ꝙ ſic.quia tm̃
perpetue conceſſiones ſpectant
ad alienationeʒ: ut extra ðᷣ his
que ſi.a pꝛela.ſine ↄſen.ca.tua
xij.q.ij.bõe.ſecus ſi in xceſno
ne eccleſiarum que licet tempo
rales ſint:tamen ſolus non cðᷣ
cedet niſi hoc habuerit ex coõſue
tudine.ut extra de his que ſi.a
pl. ea noſcitur. ar. tamen ↄtra.
rij.q.i.epiſcopus. vbi nec fru
ctus poteſt eps dare ſine conſci
entia cleri ſm.

Eiſu
verba pro⸗ Eptn
it hieronymꝰ? verba pro⸗ Me⸗
Tauſa imini. Caſus. In pꝛima Ronice Inſuuundahanraregie⸗ B Aan
i pot ei,. s Enertnin C aſe verbum anſogia Hnſ myſtice ſine moꝛallter. ſla
gita ſubdito ſuo. negari por ei. ane vig aaillug i aus rintmalachungel 3 (e
„„,1⁸ exigit a ſubdito ix. q. iij. 2queſt?. v z: vſq; adi eT in malachia. c. iin , ceſſiſtis. ga „ Efplerit⸗
ta. ſ ergo epiſcopus nd. gehenic Aarait, c Den ler. Alcein reguurdiiginelian äü
4 lodendnracaſond iteſi,ud petet. ut.i.q.ij.p a vect inſti.non Ecleriemagegean die — affligit. . Pubib
L aoen eribus enmmn polianda, ut. C. nou t chti ffligere deum. ſpus:
E erecnt Poithotnnnanda cioll t dominãtes aisl sfäigeretenk (Ir
ſi patria tenni atia nece vt don 7 cñů inibil nocere po ſecpein
Am-nc. turenibil contingant. Cs maekortf pꝛinceps noſentum unrornpoltbile e e
ens, n urendhe eſtatutum eſt. ſta apparuer ſſbilis glori m. Oin ðmutabilis.
iudicia. S. lxxxix. diſ. i. Leonis papeſ locis vitra ipietis immarce in ſine ca ij. q. ij. ine B
d CEt indici cl. A clericis ⁊? piis io iſ⸗ nõͤ ꝑgcipiet tem qð in ſfine 3 n decimis nota de bbus
. copus lã. Illud autem qõ in ſa nõ n C In decimis/ iuſ ſub ign
hoe⸗ libet. ergo non ſo⸗ . atrum aliquid epi ronã. bi ponit᷑ hec ip um dici aftligi c eiuſ ſut taual m
erne gemie 2aGbamnanmd⸗ tntap alunaehponit hesbi in affliguntur. ſiiz.. mumme
nan untmorvnoren k er eali epᷣox liceata ſubiectoſe perneno Weramtuvohhelome —————W mig un
nen ibus alijs re io qcunq; cleri :ad ꝑſonalestt n5 ag nullteinſ. n
bus ⁊ alij J lalio qcunq tur:ad ꝑſonal auperuů nö , imis. ſ. nonſe nup
de penſionit taor. er dote vel⸗ ltra ſtatu- tur: videlicet ⁊ paupe ſt n decimis. ſ. non ſo ſunt N
bus. rij. q. ij. quatu⸗ 20 us locis dationes vltr i dericorum vj endum eſt. g. Jn occimn lis
eln ratntoug , co Phranepſacretant ruppoſitz,n 44 Bon Moſlr rentupn deumd s gens. i. ex toto Hann
arbitrio ſuo ij. vlterane. ĩe. taep ijs inferre: ſed cuz optun'n Auã vo ſit Smitias ſacer xTe viuentes. urg
iuidere. xij. q. ij. ibi nferre: ſed niuerſe A es acpᷣ entiliter 4 guaegd
deenaonarili pelſpenor ita pſo rincelan⸗ rtriloiue unteria i errrrohuio⸗ ar.z. . auſa
luitur eo potius concoꝛdat. ömiſſe a ſe maxime alan- dotib⸗ et Aitn VSupplataſtiſ. ar. 3. . Cdehn
ſoluitur ꝙ potiu ꝛobat ſerta ſibi oues cõmiſſeaſ 9 bjnuẽtur: nõ Aug. apparet.¶Ait! ð cõ. di. ij. panẽ. ſz intelli aod
NRedicatoꝛ. pꝛo ie pe⸗ ĩneceſſitatibꝰ diun : 2 Aug. alachiam, 5c5. di. bis eſt. ri. q. henlao
⁵ Peynodus auctoꝛita „tur: atq; ineceſſi umantur: mus ſuper m et:qui ſa e itu in vobie de peſcfi
vno ſubdi⸗ tur:at tionibus opp ro um babek: q Zge rGpli in elita defrau
panli pꝛelatus a llicitis exac os docuit 8sO apud deum iij. int vba. uelita Aezſſun
tri ⁊ pauli p ene auruz velar illicitt aſcere ⁊ doceren nis ,ο Ren ias nõ ſoluerit. . bedo iſta pan
ed e eclasn e⸗ dant ſubtra cöpenſaie
ris non d ergel eos erudire qꝛ dñs p iſtrare: non terre cerdotibus deci ad me: ⁊ egor erſus ſtiwr,
m: ſed potius ; acciperre omnibus min . .. rtimini 4 7. minꝰ? tibus. expletꝰ. non mictitur.
õ dare qᷓ accip von aritijs delectari. Eue 8: dicit ðdom Annus erplet? eſen ſſt
nam beati ſſ. cũ marthe. lucris ⁊ au Leoni epiſcopo uertar ad vos O reuerte⸗ eifi is ani ſpectandus h iss
a de cele. miſſ. cůn on. tem Grego. b6 —— E nerta iſtis in quo re tſ ſinis Ani pe ank. ſed oſui⸗
1i Biinusiana u⸗ iarneen eſie arta xꝑs eiafligeretbo deum: qrv90e rro erne Bgank. nneton
in malanc 58 ◻ Leccicbus na cganomenr diridioen Wennt kgant erve enl anbe uuin
i.q.i.nunqu ſi inder dicit e icis eſt diſtribuenda. öͤnis cofligitis 7 cimis?: in Pm ig lino ſi ager bis ĩ tane
vero. ꝛvl⸗ clericis nz gradus roni igimus te: in de dicti eſlis mies. ctꝰ: toilẽs daã tmn inf.
enne anchus eſt.depbe. α1 iſtinxit: 2 iudicia eẽ oſti ⁊ ideo in pẽuri ens. Nũc ſe a ſũt decie. pic ſigilla⸗ C ſeie
ino veeboſtn vniß 3.— . oꝛdo di ſitis ĩ oppꝛimẽdos me confligitis tota g bete: aeimi aeſitr qui ta tarde dede⸗ Nin
anni. areqo vni tuit: vt nec ppoſi eſubiectof 2 ordinem proph re aliodetl W
AMWultitudini. ar. qð v diflf. leãt occupar ſ gquamur idiſtis decimas ⁊ p rũt. In pſonalil ĩ fine dã honorevu
k Mu es extẽditur.lxi.diſ. ſe fruſtravale ſuos pᷣpoſito jn n reddidiſtis de fame ma is poſſet dici ſin ſenmn
—— viij. di, ignoran c ſubiect iteꝝ ↄtra ſuo ntia. bino iccirco ĩ pẽuria ⁊ fa ſtis? ifuntpplucra minima⸗ Ree
miramur. rxx ad eius vero. ne ſit reſultandi licentia. mitias: icci s ſupplãtaſti di les eni eẽt ſcri 1ſlig
2.7.5. di. v. . ata ſitr leſie tue ex . mevo 5exple Incöͤueniẽs . *“
tia. 7. 5. di. V uli. Adde effren ra tꝗqcd ecclel ledicti eſtis: ? n e annus exp aligs negociatoꝛ iing
n. verba pa ſto lumus igitur vt g ealio titulo for audaſtis. Ecc 8 ſy ptor uel alig beretð munmn⸗
—== in actibus apoſto umn el quolibet alio liuine dðfrauc ili meos theſauro ſngulis dieb? de ta bo
ina legieur. in aetbusap a reddituv it: quartã exinde por tus eſt: 1 nihil i ortaſtis: 2 P imà parte lucn dare ec-
loꝛum. (or. ba ſynodi taſſis acceſſerit:quar aliã debe t horrea comp erät ecim ad hᷣ qleale. ex ge ſchon
iſtimans. ver de minutione *— ¶ veſtra imitiis que parua cleſie.ar. ad hᷣ ̃ p Hen
m C Euigim fuerunt domini. tionem ſine di äßm dominiti ivel is ⁊ primitiis q bertatem ig. ex litteris. ibi p (Den
immo verba iſ. cũ martbe. are: atq; eã m dac cle· decimis 2 rentur: vbe depig. ſ inimicitias. ⁊ gbeclmni
Ai aa⸗ mitena epiſto ran büners Arone di⸗ doch ſomn vetrarum ☛ nlaiuluuoinni⸗ Adl
h⸗ coꝛintbios. ſuperfcialis ro vttibi viſum ſexta ſynodo. Rugn abũdantiam pe aſcente per tatẽ bageeree⸗k h.nez 1CMepprn
o.peſarhzare dup qꝛ ⁊ filij Maefe L. e rſoia Sa m autem ſciatis hacnnein parte mea n ——— . iiu ſtnegoen
eſt iſta argume rentibus. gba Epiſcoß dericis ſuis exi nqꝛ fraudaſtis vt in (ale didiſtis. ar. ali- egtruntnig
J vel dericis fectum qꝛ moneo vt in Percdidiſtis. ar. ol Enuntn
theſauriʒant na eis ſi quidba Hiamonacbis vos atqz commone ea:BH : debere puniri ie Alünegdein
ntes ſuccedunt eis ſ ni. 2-.ſ. ct. alus di bortor vos aiq; borrea m Aro weliorhut.ri, .. g ubhoiſt
ExEV. 9. vi lalis quia non ſucce/ . N. asbapoſto us , Ho' eſtin lenite qui m „ :negari ei dʒ quod ſibi lcinquoe
eſt ſuperſicia ſizanini welec. imn ſioꝝ pᷣſbyteris. imo: ſacerdotes 7 me ſi non dz:negat evſur. qꝛfru. buſtäntd.
ſjr garz; ſri J 5 oꝝup k itu⸗ 4 . probate Debet. e d cö. li.l. ſi eſchu
pes i nittdnaſea ponẽs epheſioꝝ diniac plenitu- iſtrant cibos. vt catara de ſideicd. li.l. diſhnnin
P.Par eſperit apoſtol? na oĩ ſac ialiter pbibuit: arg tantas plunia dantur: 7 effũ uis in ſuo. rcv. di. eſto. deiliteaeg
mualibus. 1r darentum. p⸗ dini ita fiducialit ulliꝰ concu celi te eſſe cred bis In hoꝛea. ar. ꝙiſti dare eamm
. iaperte e am vo In honea. ĩhoꝛ SNN
mram ewotannme taurumiaut veſtemn ihi opꝰ cce ce ictionem me ² ud veberveferet bo nijg vipii
nt voto parentum m here⸗ auta is an es aue mibi op. dam benedi ntiam *. verbi ias ad ipſas eccle/ nadeſmio
. :ſed ſilioꝛu iui ipſ ſcitis n ſunt miſtra d abundan itatis oſten- rea dedas H. decimaſ n
lije deberur: tis cauſa paren p bis qui mecum ſunt is vſq; ad en largitatis oſten ar. j. q. vij. decim Nodande ſan
ut.ff. vñ.li. ſeri⸗ iſta om ſu⸗ effnſion õt vt agros C. de ann cle⸗ hlcuitimi
eo vee grntt m hon. nit manus ates oportet dit: ſed fieri põt vta ilitas. vex C. de! li.x. no ga cle⸗ benin
berede. 5. vlti. 7.f. iam ſic laborates opo 8 dit: ſed ſfie uidẽ ferti l. ꝓ locis.li.x. n ijs ſüt 4
pro berede Siungliud⸗Ord. quoniam ſicl. beatius exiſtimans bus pluuiis ſit quidẽ bruc? aut eru icis nel eoꝛüͦ nuncij Naldaem,
urbomeniwen ſciper iſrmos beatiu⸗ ropter quod nocuſio venia aebi gur ein rolngendeinagns. naüingnn
neturbaroſmee oĩa queno nam accipere: propter nul⸗ autloc :7 labores hominum ngendͤ ndantiam. . n
dare quam ffiniuimꝰ: caut eruca:2 iungit ⁊ di ¶Ad abu ldeamrgppn
to. Iem dicit ofliis param „ ti ab eo diffmiuin 800 terea adiun q. vij. maiores.
os doc is lucri gr̃a exco bunt:pꝛop is deuorä * evij. maiores er⸗ cunſdio
nra ſunt r vo e. ri. i. phre an epᷣm turpis lueri gre ſĩpee vaſta bo pro vobis d Lerbũu. bec ſunt ver
I. pe. rn. . „Sle Oo pro ane Nerbü. peorebene
rKdel.l Nanu webiu enre cuſãdas excuſatõe ni⸗ cit: ⁊ increpabe elicet reliqua que a ieronymi. maſpntͤre⸗
as harenfum f. pꝛo ſoeio. gitaf: ad exc el argẽtũ aut ali locuſtas videl pent fru babi Edͤit. bic. 1. C. de i ſende
obnemenobis. hꝛopꝛiabona cans expetẽ is vel clericis vel m iximus: ⁊ nõ corrun ſames i. quaͤdoqz Amikan
. 3 is vele m predix Si quãdo of. te. l. ij. que uula ſgrinne
1c Hlij on e.l. i. F. pe. ⁊ di ſpẽz a Pſbyteri⸗ ſo ſunt: ait enim mterre veſtre. inz egeſtas itu. xli. di. ſepe. reiutriſig
n elnne, aft Wr⸗ bis qui ſub ipi õ Ant crugo. erugo
anes riii terut niet lus. Non deb ſi 2 penuri duʒ. ſciam i enizt rolqui aaͤt ſup
oſtolus. Ne : ſed parentes i it mun 1 aupert enz? rolq hoc Peſenögn
renes enene ahono ntibus :ſed ‚ophrimn mynang ui ſe in p icas, 1 ppler ng
rentibus P are“ pare trus: Pa deſcẽdere: q ſ nam neras ſpica ſcunt. nngdebun
que a ſuis Rcct ocbemtin auf. Waͤre apoſtolus Pe inõö coa ira dei ipiant elemoſy veniẽte marceſcun . noceriunn⸗
ſuis filijs fac no. 5.conſ · ſiis. Et apoſte eſt gregẽ dei nõ bus ſi non accipiante ſole eſt vermis qui ib eluan
um de ap. cogno. ia ſcite g in vobis ſdum deũ: nõ tur B Eruca ter pec nunmonin
erareol⸗ Tt onadogurr deegun põte ſecũdum deũ:n à Erdei do ermg ui quol. Nunthmritn
cit ter. legitur oꝛigin⸗ cto. di E iſ. ſi ges. . xxiij.
e ad rinbinaori: man. Klegirr conantd o i ag
Coacte.i. pꝛo lucro terr . cata ſua affligik. ut. vij.
F (Adde ꝙ ua lesian inbr
ica petri. c. v. oneg.

487
ecimaͤ ðᷣ lu
1 it ꝙ glibet teneat d enari⸗
„ Vlt. ie dico pqna . collecta uel agnon ſit lucri. ſed ido,ut..gi.n
1 ſcripto. 5. iundd doctoꝛ de ð vf cum ulu iauſig laborber poteſtate.
XV is. C. de ſac. cro ſuo. Szn abit decima. no deuz tun de tuis ut. ey. e. nen i.tantũ de
catio intentabitur pꝛo eis. C. de Rrcodb meteid rorebibe Süzben diceſſereeAut aubeldeme⸗
:rei vendicatio Eleripin e. be Fdeo R anebit tibt⸗ul! decia
ſunt:rei ven P ſic⸗q Itẽ qꝛ hic d cima remanel qui ſunt
ſ ergo ſue ſtro:n im ver utäda. , ſociabens. ani ſunt
ten 8 FEelnae lere alltererwonere. atias magiſteo eſty i:red- Peroſ orunn epe. di. i. R.
aneſte eecleeinter N leachan referre gr Iaentiam wonerteg, Pꝛohibek. edi eaman⸗
hn, bʒe ibus: arg. ꝙ ix. Di. ecce. tindu G iam de nonẽ . ej mus.S. lxxvi. idet ꝙ ac
.Aquibus ut. xcix. 5 rat inan ã: etiam panperi agamu ergo v
t rebus. ut.r leſſiões decimã: dare p KEr debito ro deci
ſed etiam i. i. ſibi .27 ſuas poſſeſſiõ „dat dec nam o Er deb omperat p
ulg .Aendicauent. riloatur ſua milas in ſtudeat elemoly iero. ce apſonelistomb .
W ¶ LTataracte. i. feneſ poſſumus i ꝗs do dire: ñ Seipſumcon ia ſubtrabit. Alienas. ſie: ut no. .ea.
grenmn 1 , ubibuset, nedlica etari. S lios erudire: Seip ſaria ſu eliza b ſunceccleſte:
erpꝛetart. oteſt alios eru enio antihus negeſ iris 2 euãg none Ndneakkiel
iflan Kn ezſei 1 mini p ntie ingenio liantibus nece 8 viris 2 eus⸗ ſibꝰ moderami idẽ ẽ in
NN tOꝛibus. e1 ſci lege d0 eprude tpꝛi 5 oſtolici⸗ 2 ſſarijs v ,qm 1/nota ꝙ
lunnn Ni mbꝛem.grati itur ſt e aſſignar ratias aga 6 P Pi inece Enare eſt. FSnuadũr/ 5 rapere. ut bic.
fman, 5 C in es augebi dz ſu ſſidet:ſed g itur: dein roꝛibus xpi ſuz ↄdẽnare ſu ſe detinere q idẽ ẽ au⸗
l, tie que in 0. J0. ð po cta larg . ij e: ſeip ſenſu iune ſpo. ſepe. i.ſicut
dſtiein pe. di illtem Ad. dRVGN Aonsetae mrtoau nolle tribuere:l. dorn enin en eatenvh. di.
bCnnugie ðpe. Ecime tributa. mumd ibus eiꝰ ac m irgra nol ð aut decime ntur: beatus fre q5 no dar L „.
inlenen,- Debi abus rdoti iz nõ egeri C Q is licite tribuan ibit dicẽs. ſerre ij indigne. iij.
frnlsonde h debita anim de ſace eſt. ſi eniz nõ eritꝰ ſi achis licite trib ſcribit di . 1. xij. q.ijei idiorũ. S. ri. q.
ſgcienſ tibus diuina gra⸗ bus doctus iam vendicau intel monachi⸗ amalo pa. ſe onachis .1omici vi. paſce.
i egen ius dicas y . ſcientia icetur. ſii . Hiero.⸗⸗ ericis m. 1 1 S. di. lxxx ij. q. ij.
wpie . us cle⸗/ d 5 ns h berumeſt cocedex 1 Sremin
nttzin Rinngen ue e⸗ bi in penuria m deü ⁊ agen 3 6 Abe õ der 6ρ rijs
nſ. ricis. nontame igeo mi⸗ igens largitore eruditus ẽ elgioſis nicad / habẽ xIunt qui. icis. neceſſariſe
ricis.n 1 ſi diui⸗ ligens larg s a deo deii· r niam quicge Sillor oi⸗ oſtolicis. ne ut. x
es unt n en eccleſiſs. g iliauerit ſe: ſt ſcriptur̃ a it c pan Ses: ſuſceptio debet J piſcopus. Jo. ecclenie
Nnsi,ge ſonarum dan eſunt tri⸗ pami cibos:hoc eſt miniſtraueri b ee da aſchare imis: q. ij. ey oniã gea. res⸗ ij. q⸗
funtzt Si ergo En pñit pᷣſcri tuleri leſijs populis um catara orum 7 hoſpi illis: ut de öcim bi u. Es angerer. eMoe
pli. buia. ergo no ono. 2 ta in ece ientur ſuper e ſpũalis in xie curãdũ eſti. js: 2xenodoch ſunt ſimilit res c lij. c5
ſuſlz bi. ut. j. q. ij. F. P an. c ſtatim aperie detur pluma lust ma öibꝰ: cenobijs: int ſuſtẽta vij. w aüt. ꝛut. rriij.q. viiſ. e
ſniin C. de pꝛeſcrip. xx. an. c. cteceli: ⁊ effundet tſuis: vt p oblatõibꝰ: * hotuerint ſuſt i5 zrt aupex: ut. gi aupex. q
ſlnl e meltin Eren: cerceli: it nubibus ſin atia re 201 oluerint: 1 pc meſt ens ſiir a mcunt e dauperide
käine dent quoc lalt e, mandablen 18: 7 abund is qlẽ vo dant. Libern um co uenioꝛ.1 ſſitatis ſüt eis
Niscece p. ur⸗ IG . m: . lpen Falihs. Uris Deun „ ore necel t hi.
ſulunf verſerib. de an ego 2 eum imbꝛe fruetur. tionem ſpũalibꝰv blatöel rep diz di⸗ſeut bi: dicat
pbthhſne Itez ſi ſunt trib nonad ſinꝑ omnium per lüt mMoͤachis ⁊ ſpu ecias 2 oblat re ge. nt. xl no. q eccle n eſſe
Sen te non3 um Auguſtinus. ubnus ſũ lentbe⸗ timent ceder?: E Gibae. Wireosokaipe
ititur. C. cop (NItem acerdonbu⸗ . . edia oce tranſ ſufficies ad h oſſit oẽs fcip
voplcege micritur.c. nt tributa. er ¶C decime ſa “ðð ſictaqz reme 2 vſun um a. i.q voſſi de pre
. e . cuctaqzr lorum erta otẽtus vn 2. ey depre
iſpegnncts: Biterea am ellatvt eas WAnod de 2: ſt egentinm ſuo ĩ dñium illo ibꝰ? paupert dtetns i. geſcam?. 1 c q. ij.
. ppellat dende. bſüt ege ſuo ĩ dñi⸗ in pauꝑ odãt ut. xlij. dD S.ar. 5er. g.l.
en renneat non⸗ fiſcalis. er Eecime t qꝙ ſi dec im irn ferreime ligion? attẽden m vſus be. dr ꝙ ent coẽ S
tiens V? narumꝙ ntlam fr. tẽ quã re g qſinit: vtrur bꝰ ps. vbi D ä
e cnhe q.: vi. quo extra de de anin nabundantiam! 2 E an otus qſinit: v ularib eps vond oſenſu epi. als
nſtagrvei tereſlim H is geris. non ſol ſʒẽt ſanitatem c⸗ it beat 7 oblationum! ſa ſcitas æzv Cocedere. cůũ ꝛitatẽ cpi Oce
fucbaſiss ci. tna. in glum. i. gais geris recipies:ſʒẽ eris: no igt cimarum ?7 ſſit: nouit vfñe ſboc vK⸗ „pter aucioꝛitatẽ rek.
* HPremium.i. umrecip conſequ lat: ſy mire poſſit: ntibuſ hoc Pplat? pen oꝛiẽ reuocalet
ſrikil C Eenemcmmſigcre dan anime e⸗ ii poſtulat: prouenire. eproteſtantil ae. eretpoſtels mo⸗ cetero.
üͤnie⸗ Fult benefi recio. ſed tñ poris dens pꝛemih ni digna oino non licer ritatibns pr̃no rit eret tranſac. de ceter. ins ð
Llalſe dere non ꝓp ar. mmus deus p noſter ꝗ is inon anctoritatibt do fuerit extra detr bhẽ certůͦ ꝙ a
inuitii Banare vbene di. do . deus eniz imꝗ anobi dininis? auctot Eſialiquade ris ee e möllcere. ſlideren poͤt ci
Dluenntn Rerſtergc iudices. vbi tus eſt to ſt recipere: nõt Itardius can ſmale detẽta: qᷓ rint möacho ſale. ut eñ de p /Sz nu
non! 2. 1fa. dig ne dubio pi o magis pe noſcunt᷑: zi v iñ loci Ede den cimay pfitpe i.ſn.
Agentpn era ſed ſumpr?. aſ⸗ bis ſine dubie eſt: quato magi⸗ ili no dei. epoẽiñl oĩa ꝑpetua gaͤkructs decim e ne p. vi. in.
din dht Rran Boe ad diri. iſ, pis peccatum on dediſſe. de min rũ ⁊ uoꝝx dei. bunt eis oie eri⸗ galn adips uterr te ipſoꝛuͦ
elondued cit i.bonotantur ita er⸗. D Epeccatum non⸗ tificior eda teoſenſuʒ ilitate ſubni ij6 la. a vſqʒ ad fin ela. cu apli
q. ij. bonoꝛant r- Speccdtun 1. 7 d uArtitic ca7 teole ſtabilitate ſtipendij rela.a v. fi. a pꝛel Tcen
udb iſih⸗ Be mllitia. leltaer ius egocio: 7 vterrea ? rmitate 2 ſtabi ccleſe ſtip cE hie q f-an nc.
lini ttn 8 clerici ſi militen tor lia: Cü.n. veciaſo er⸗guai i at illos oue etü 7 amico . in fi, ar. 3. x. . enerals ſer⸗
leinſthin el nentun WU . dee Wereri: (c08a1 9 parẽ 1 bo ca mn. a ie NPeerdl I.
iinininint gi malſtare. ienent decias. oſſis pᷣmia ꝓ ſidictiõe frau gri: abus parẽ a. Quiã b0 Diuinis. n telligedu. lr
ni q.i. mile 1 bonis pimig/ ictiõef ſuſtẽt ſtipedia.⸗ teſ E generalit itellig
hupmiinni darevecimas. doli celeſtia poſt uplic bñicl na coöſue ſi ffragat ſt tentari pnt: ſi monẽ n genera i. lxv. di.
li uia duplici ſſuma cõſu nulla ſuffra⸗ ibeſuſtentaripi ſe mons li. foꝛnicari. c.l.
et,eher, da Begeanio, nerr pro auari Eeni dei iuſti 5 dederis m zri 7 Opi 9 ilegiũ ꝓf xxviij. diſ. foꝛni lxxxv. di. c. l.
MNego⸗ utef. is: bec ẽ eni dei i degeris nis paretũ a op iũt: ſacr iic vi. ſeire.l ij. ſine.
honttzef⸗ 14 ſit negoclatio. ut daris: hecẽ e decimã nõ dede i. nis ẽ accipiũt: abuſio⸗ gie. lxr vi. vi. ſeine I. q. ij. ſine.)
cita ſie ni iſſa. 1tñ vir vt ſi tu illi dec is. dabisi⸗ 3 pauper ? acci ittut: a p abuſio. cj. q ij vilectio ti .ij. renera
. e. ex tranſmiſſa. epec, tudo:vtñ mnreuoceris. ere gaop rut ⁊ cõm imãducãt abi q. j. D ð cõ. di. ij. rener
Cinigr al. re egociatio ſin⸗ deemam 're is dare ſacer cto incurrut 2 iũ ſibi m „. uij. q. ij. ſup. ir. di. c. i. Jð5.
aliã neg ediri. ut ð tuad deci od nõ vie veſt: cto in⸗ m iudiciũſ q̃ a colõis eoꝝ ecce. ar. xix. ntas il
unnicl EE“ io militi: quod n. parat?e nẽ talium indic satq̃ a .Ccö vi.rev. ece cit auctoꝛtas
j cato pot alitas. df tñ pio milt fſemp de De e epᷣdijs at qᷣe agoci.cu po. a ſufficit au t. ut er
zragai leita ondtniedain ai doti. bene malicia ꝓh ütur: 2 bi nt ſic diſfinin 2c. li? epiad ta ũ aplica. 5. xiſ.
6 gu .lxxxviij. ed boium mal itoꝰreꝗgrũti colun ſunt pterea a. is ᷓ fi. a pꝛe. c 9 epᷣs
atalſt buſdã rebus.ut Snna, ſed b um ex debito lenaſ- ce ſti ſunt p =ð ð bis q̃ſi. ĩ vr ꝙ ſolꝰ ep
Aſirh O. vorne uiſitis deb⸗ ieas dare noluer pes i locis Ecapellis ven poſſit cedere ſin aplica.
eſitiͤl de illicite acq otat. auieas a: a quanti paupes ĩ snõ Ecapell tur: p eox poſſit9 f. a pla. cũ a locuz
anntt at dare vaipain.⸗Bednu inuadunt ſe Pabitan ie decias! 6 eis poſſiden erdo⸗ ef de bis q arnñ ẽ facit loei
venite riiij to uel latr ſuis ortui ni indi inſti bernade. Jo a.ar.C. 1* nu
baoenl quid de fuꝛ t decime. fame mor ate eterni in l ſint gubern ſeri. capaci. al rup. te. l. pe. 5
he r ſunt dante fan reus a deo tib? probat ſcri ð iiuſto rup e ecchã d
elſiud, nio dande ſun ſic. ne D icidiorum're it: qꝛ rez a der è 8 papa pro 0. fl. 5 iin ſay vᷣbeat recpe ecch H
ada icunt uidam ꝙ eant homicidt arebit:q ib? re. unnes pa no epiſcopo. lereligiol⸗ ot oſſuz ey de pu.
e dicunt q ia remaneant. h. tribunal app⸗ a ſuis vſib⸗ ſyracuſano mann laici ? erpſſu; trotrahit
wonbtt 8 — i. oſige cis wn delegate mium he Iſaac ſy manu! ditio epi retrotr. e
lenbe . ar.ad boc.xx e eccleſia paup . . 0 ſibi * eſide S dðſẽiũ.ar.qꝙ . ſtoralis. ſ. e. q ec.
inuefti .alij negant o H it. gerge ccatoꝛum deſie ſige. x CKol cura paſ .c. paſtor ec.
uem iinnunn ee onpatarckem pecealo af. r.ſ. q. vj. ſi aza gar ar ckdi a gecer aechez ſeminm.
cluun. „ miſz dico ga it deci ⸗· coO Narn itteen SS re; Kanlätaf. gpſe iualich (Bon ulis dlericis g .
n ctum bene petit deci llibet poſſeſſore Afirmat illd⸗ elec. auditꝭ. etu. vr loq ð omedo. teri ſint i/
in arantaeen negortan amaſequitur auett quãto. ey de anacar⸗ ee aͤ⸗ b ln igtantett blbrieri⸗ relin
. ung r re is ᷓ bonendei p 5 (ene. 2. ndũ.S.xij ſeda qo: an teat videdũ ge le religioſoruʒz:
, 44.e — 1404 .13 2 in 4 ,ut x dition „ dei ꝑ 2 3. . q. lis. . ð ut m dis! t 11
iigi den — EeeeKmata gr tl aeigtce Fchen Riapellie Elnöch aucb⸗mod
. laſſeſſa⸗ ere. al He. ſi à dno. §. ato. circa ſi. ide legato. ul ioſt ſuis capellis.
. ex. ſi ve pe. he ſu. qu donatiõele. oſĩ ſu
ſ ſen. nodzimr veer- ut e dev ime. ut de cedit. q; tali de g
ne ad eſſe no⸗ nt. vider ſic. debũ tur dee inteſtato ſuc vñ liben.
ung en D onn chin en huaru mef v
lin bus 4 l inſtituit in ure. vñ pon vebituͦ eſt
mnn biraeſt berräitas ire
epe
nſicſte
gui

„

Taula

tdmcatione v collatione. Si edificatione habent inſtitutionem tpalium: a epiſco

pus ſpũalium.ut.j.e.ſane.a.c.vlt. Si autem collatione: aut collate ſunt eis ab

epᷣo.auta patrono.ſi ab epiſcopo:aut ſub certa foꝛma. aut cum oĩ iure:aut ſim
pliciter.ſi ſub certa foꝛma:nò habent ibi plus iuris ꝙᷓ foꝛma ↄtineat. Si vo cuʒ
oĩ iure: tunc habent ⁊ tꝑalẽ ⁊ ſpᷣalem inſtituuionẽ.j.e. viſis.⁊ ſic itelligitur i⸗

lud:cuius ẽpoſſeſſio eius eſt ⁊ ĩ-
ſtitutio. In hoc cãu loquit᷑.ex ð
capel.mo.i eccleſijs.fᷣmanet tñ
ius epᷣale in oꝛdinatione.iudi⸗
cio altariũ oſecratione ⁊ viſita⸗
tione.ix.q.iij.per ſingulas.Si
aũt conceſſit epiſcopꝰ ſimplici/
ter.quid iuris ſit:habet᷑ e ð do
na.paſtoꝛalis. Si vo patrona
tus ↄceſſii capellaʒ domui reli⸗
gioſe nõ plus iuris hʒ acceptor
ᷓ; datoꝛ.ar.S.e.q.i.ſi quis lai⸗
cus.e de dona. inter vi.⁊ vx.
nuper.ff. de re.iur. nemo plus
niſi hoc factũ ſit de ↄſenſu dio/
ceſani epiſcopi.quo caſu cedit in
dominiũ religioſoꝛũ.er de iure
pa.qꝙ autẽ.⁊ er de dona.paſto
ralis.que aũt dicta ſunc:intelli

gas ð monaſterijs nõ exẽptis.

In exemptis.n.⁊ eorum capel

lis qð pꝛĩcipi placet legis hʒvi/

goꝛẽ.Et nõ ꝙ Jo.fa. dicit ꝙ ſi
eccleſia nondũ eſt ↄſecrata.tan
tã in ea hʒ patronus ptatem ꝙ&
pꝛeter epᷣi licentiã pot religioſo
loco ↄcedere nõ ſolum iuſpatro
natus.ſʒ eliã ipſaʒ eccleſiã.ar.j.
e.q.vlt.nemini.ſʒ hec opinio
toꝝnigenda eſt:cũ religioſus lo
cus iam ſit:maxĩe ꝓpter ſolẽni
tates q̃ ibi fiunt ab epo.de con.
Di. i.nemo. Et ꝙ religioſus ſit
habes ex de reli.do.ad hec.vñ
iam in epiſcopi ptãte conſiſtit:
cñ lapſis benedictus ibi iam ſit
poſitus.j.e.q.vij.oẽs.nã nec a
laico põt aliquis inſtitui.j.e.q.
Vlt.ſi plures.multo minus ſup
poni poteſt loco fligioſo per lai
cũ:cum inſtitutio ſit tpalis.ſup
poſitio vo ꝓpetua. Itẽ eſt ↄtra
eũ.x.q.i.nouerint.vbi dicit᷑ ꝙ
poſtq deo dederit. ꝙ nibil ha
ber iuris in re illa. xvYo.
8– Iſis. deleganit. i. Iſinuas
Ruit. ur dic meliꝰ.i.qᷓſiuit.
b ¶ Pro quiete.a curis tẽpo⸗/
ralibus. ut. S. e.q.i.de pñtiuʒ.
c ¶ Loͤſtates. . de pe. di. ij. pᷣn
cipifᷓ. F.ſt vo. . . xxvij. q. i.5.
er his oĩibꝰ. S.ſʒ dic ꝙ nðõ potuit
habere charitates perſeuerantẽ
ar. extra de ver.ſig.naʒ ⁊ ego.
à ¶ Wer poꝛtas.i.p ſenſus coꝛ
poreos ꝗbꝰ mediatibꝰpetm̃ trã
e ¶ Tradite.pleno iuſ.idẽ intel
ſigũt ꝗd vbi epᷣs ſimpliciter cõ
cedit.ar.ff.ð vᷣui.ſi cui.⁊.ff.de
vlu ⁊ habi.ſi ita.iʒ Z.e de do.
paſtoꝛalis.⁊.i.q.i.ſũt nõnulli.
cũ aũt monaſterio pꝛiuilegiato
cũ capellis ſuis habitis ⁊ habẽ
dis ↄcedit epiſcopꝰ eccleſiã etiã
pleniſſimo iure vᷣʒ pleroſqʒ per
nenit ad monaſterium etiã quo
ad coꝝectionẽ exceſſumn.ſed iñ
abbas ille non deponet aliqueʒ
nec ſuſpendet in perpetuũ. niſi
hoc hĩ et ex pꝛiuilegio. Sʒ nun
qd eps ita poteſt eximere eccle/
ſiã aliquã ꝙ nihil remaneat in
ea.dico ꝙ nõð.qꝛ epiſcopꝰ non

põt alium iudiceʒ facere oꝛdinariũ ĩ dioceſ ſua:nec ita plene poſſet epᷣs remittere

CPreſbyteri in monaſteriorum
eccleſijs per abbates inſtituantur.
ſis Af̃is charitatis vr̃e:qbꝰſa
tiſ ꝑpẽdit᷑ q;to ſtudio huic ſcẽ
ſedi reuerẽtiã exhibetis:nõ modice
gauiſi ſumꝰ: nũc itaqʒ ſuꝑ ea q̃ con
ſuluiſtis vt chariſſimo fr̃i benigne
diſcretũ ↄſiliũ damꝰ:delegauit enĩ
nobis pia manſuetudo vr̃a:utrum
eccleſie ꝓ gete mõachoꝝ a ſanctis
calholicis epiſcopis eis tradite ꝑſa
cerdotes ab eis oꝛdinatos ⁊ ĩueſti-
tos debeant inſtitui. Addidit q̃q;

ffnitas tua litem 2 ſeditionem inter

clericos mõachoſq; ex bac cà non
modicã eẽ oꝛtã:qð iſtigatione ver
ſuti hoſtis nemo ſieri ãbigat.hʒ enĩ
mille nocendi modos:nec ignoꝛa-
mus aſtutiꝗ eius.conat᷑ nãqʒ a pᷣnci
pio ruine ſue vnitatem eccleſie reſci
dere:chbaritatẽ vulnerare: ſanctoꝝ
operum dulcedinem inuidie felle ĩ-
ficere: ⁊ oibꝰmodis humanũ genꝰ
euertere ⁊ ꝑturbare:dolet eni ſatis

2 erubeſcit charitatem: quã in celo

nequiuit habere:homines ↄſtãtes

ex lutea materia tenere in terra. vñ
oportet quãtũ fragilitati noſtre cõ
cedit᷑: vt oẽs aditus nocendi eiꝰuer

ſutie muniamꝰ:ne moꝛs ingrediat᷑
pꝑ poꝛtasꝰnt̃as: conſilio itaqʒ mul-

torum fratruʒ diligenter exquiſito
decernimus: vt modo ecdleſie mo
nachis tradite per ſuosſſacerdoteſ
inſtituantur. ¶ Dinine.n. leges ha
bent ⁊ ſeculares: vt cuins eſt poſſeſ
ſioseiꝰſiat iſtitutio?:a ſiĩ dando qð

maius eſt: facilis fuit charitas: ſit
facilior i concedendo qð minus eſt

ſancta largitas.maius eni fuit poſ-

ſeſſionẽ dare quam ſit iueſtituram
ↄcedẽ .quomõ poſſeſſoꝛis iura co

gnoſcentur: ⁊ ſuarnʒ rerum ſibi tri

buta redderẽtur: vbi quod ſuuʒ eſt
per alterum datur:⁊ cum voluerit
auferiur? Humani moꝛis eſt illum
vereri:cuiꝰiudicio ꝰ ⁊2 volũtate nũc
erigitur:nũc depꝛimit᷑. vñ fit vt in
partem epi ad ſeruiẽduʒ ſacerdos
pꝛocliuior fiat:⁊ ſic epᷣs qð ſancte ⸗
religioſe dederat: q̃dã ſimulata au
ctoritate ad ſe trahat. ſic itaqʒ pri-
uatur mercede quam conſecutꝰfue
rat:tũ qꝛ ficta charitate anfert quod
dederat:tuʒ quia pꝛauoꝛũ ſacerdo

tum diſcordias ⁊ ſciſſuras amãtiu,

verbis nimis factus credulꝰꝰ: ⁊ qð
prius fucate moliebatur lucrari:pꝰ

ðtecta fraudeꝰconatur quadã uſur

patione ex toto auferre: quornʒ ad

ius epale. ut bic.i fi. qꝛ ſic poſſet a ſe reijcere iuriſditionẽ epalẽ. nã qtũ cũq; gene
ralx eps eximat aliquã eccleſiã ſemp retinet conectioneʒ: viſitationẽ: ꝓcurationẽ

pa.ij. dicens.

cathedraticũ.ut extra de cenſi.cum venerabilis. ⁊ de dona. paſtoꝛalis.

nec etiam in pꝛeiudiciũ archidiaconi pot epiſcopus aliqua iura remittere
eccleſie. ut exira de exceſ.pꝛela.c.i.⁊.ij. Si obijcis id qd eſt extra ð reli.do.
conſtitutus.vbi dicitur ꝙ epiſcopus poſſit plene eximere aliquã eccleſiam:
dicas ꝙ illa exemptio ſuit cõfirmata a papa:ſicut patronus quantcun-

uertentes caliditates ⁊ hoſtis ver/

ſuti ſuaſiones:monachis deinceps

omnino lniaʒ damus ſuarum eccle

ſiarum iueſtitores fieri:ita tñ vt in-

dicio ſynodi ſi ↄtra ſacerdotiũ agẽ
pꝛeſumpſerit mulctent᷑: ⁊ felici mu
crone ep̃i ſacerdotũ piacula reſecen
tur. C Hac auctoritate monachis
concedit᷑ iueſtitura ſuarũ eccleſiarũ
ſed videtur contra ire Arbanus pa
alea.
Smonemꝰatq; pᷣcipimꝰ: vt
decimas oĩo dare deo non ne
gligant:quas ipſe deus dare conſti
tuit. Ania timendũ ẽ:qui deo ſunʒ
debitum ſubtrabit:ne ei auferat ne
ceſſaria. I ẽ Nicholaus papa.
Deeodem. Palea.
P Recipimus vt ⁊ decie ⁊ pᷣmt
tie ſeu quecũqʒ oblatões vino
rũ ⁊ mortuoꝝ eccleſijs dei fideliter
reddantur a laicis:⁊ vt i depoſitiõe
epᷣoꝝ ſint ſᷣm canones diſtribnẽde:
quas qui tenuerit: a ſancta cõione
priuetur aut ſeparet. ¶ Iẽ LZeo

a. De eodem. deaen;
7 Allus decimas ad alium per

tinentes accipia.

¶QzNtem Amb:ꝛo.

TRm qui deo nõ vult reddere
Adecimas quas tenuit: æ homi
ni non ſtudet reddere quod iniuſte
abſtulit:ñ timet adhuc deũ:⁊ igno
rat qne ſit vera pñia veraq; cõfeſ-
no. Inte talis nõ poteſt veram facẽ
elemoſ⸗ nam. Nem.,8

¶ Abbates abſeq; epiſcopi cõſilis
in parrochialibus eccleſijs preſby- p

teros non ordinen.
Anequia monachorum ꝗdã
epis ius ſuũ auferre cõtẽdunt:
ſtatuimus ne in parrochialibꝰ eccle
ſiis quas tenent abſq; epiſcoporuʒ
conſilio preſbyteros collocent:ſed
epiſcopi parrochie curam cum ab-⸗
batis cõſenſu ſacerdoti committãt
vt eiuſmodi ſacerdotes de populi
quidem cura epiſcopis rationẽ red
dant:abbati vero pro rebus tꝑali-

bus ad monaſterium pertinentibꝰ

debitam ſubiectionem exhibeant: 7
ſie ſua cuiqʒ iura ſeruentur. Ideʒ
In parrochialibus ecdeſiis preſby
teri per epos inſtituantur:qui eis re
ſpondeant de animarũ cura: ⁊ bis
que ad epiſcopum pertinent.
¶ Itẽ ex ↄcilio apð Fauẽtiam ba
bito. & Quorucuq; monacboruz
eecleſie epᷣoꝝ ſubdantur regimini.

qʒ generalit remittat ius

patronatus.tamẽ quedã

iura retinet in liberto. C.

Per ſuos.j.q.pꝛori.
.c.lij.j.xviij.q. ij.cellu⸗
las.S.di.liiij.abbati.
g ¶ Poſſeſſio.i.res poſ
ſeſſa. ar. ff. de ver. ſig. ſi
interdum.
tio.nam cuiq; eſt res ſua
committenda. C. ð iudi.
nemm.
i Quod maius eſt.ar.
ꝙ cui conditur maiꝰ⁊ mi
nus.ut.xij.q.ij.pꝛecipi⸗
mus ⁊ extra de deci. exp
te. Item cui prohibetut
maius ⁊ minus.nt.xiiij.
q.v.penale.⁊.xliiij.di.
nulli. 1. S. e. q.i. ⁊ tempo
adul.nec in ea.maiuſ.n.
eſt dare id ad qð quis nõ
tenetur qᷓ; permittere vti
datis ad que quilibet te-
netur.
k C¶ Concedere.i.permit

tere conceſſa vii.
¶ Moꝛis. ar. ex eo
aliquid ſolet fieri: ut.rxv
iij. di. de ſyracuſane.
m CJudicio. S. viiſ. q.

n¶ 2Zld ſe trahat. S. i. q.

crorum.ſic.C.de dona.
ſi quis argentum.ꝭ.vlt.
o ¶Credulus. ar.qꝙ im
putatur alicui ꝙ nimis ẽ
SSõ non ſo
luʒ. lxxx vi. diſ.
iij.q.iiij.quam magnũ.
ar.contra.xxij.q.iiij.ĩno
natoꝛ cauere dʒ donatoꝝł
ð dolo:ne res donata be
nigneſfraudis conſilio re

nocetur.ff. de edil. edic.l.

q ρAne. abſq; epoꝛũ
Sgi e uerr
r¶Tepoꝛalibꝰ. ſi qras ĩ
E ſacerdos teneat ſſpõ
dere mõachis. ð tpalibꝰ
dico ĩ hᷣ ꝙ ſi eccleſie mo⸗
nachox nõ ſit cẽſus ĩpoſt
tul:eũ pñt mõachi ĩpone
re.ſʒ ſi Rĩpoſitꝰ ab ãtiquo
ipſi eũ nõ pñt augere.vt
e de ceñ. ꝓhibemꝰ. Ntẽ
nõ ſolũ monachis ſacer/
dos rñdebit ĩ palibꝰ:ſed
Et epᷣo ſi ecchia illa ab ati
quo pᷣſtitit cẽſũ epo.ut.i.
.q.iij.puenit.⁊. xviij.q.
ij. c. vl. ⁊ pe. Jo. ſz certe ð

cre. dicit ꝙ cẽſus nonꝰ? l⸗

poni ñ pot ẽt auctoꝛitate
epi: un er de cẽ. ſigniſica.
uit: niſ fuerit ab initio ĩ
oſitꝰ: ut hẽs er.e.ti.ec/

cleſis. xvitj.q.ij.eleutherius et anctoꝛitate epi a — ðcẽſi. pttelea.et
ẽt poſtea ſi nũqᷓ fuit ĩpoſitus pot ĩponi:ut er ð cẽ.cũ venerabilis:⁊ h cũ et

¶Sic cuiq;ʒ. S. xij. q.ij. cum deuotiſſimam.

*

ſi gd. 7. xx

¶Fraude.ĩmo dona⸗

vettain
habelpta
lempoꝛal
aaſpüali
chieP
tentes ey
baberen
in acceſt
plecio p
aliena dio
gaturbor.
cata in op
bulludal
gvemane⸗
adtempoꝛs
Sivodee
oeckenie
ois guber
ſpüaliatih
e Kedere
nhneciis
1dneae
cis eccle
iurellggit
polronat

9 0ͦ
ſl.icg ac
acpoſſeſni

lca. Quce

Pupllo. Ke
Eitoriü. men
agromum in
iuſqz cintat
lur.
beide
Opunilegii
ennltan
eitüpitn
lnidbonnn
Nondicturhi
Qmcs
aceunng

Oräinet
Din

R xVI
.
W Tatuendum. regimini OQ .
n 42„ jii ſi abbates
ifnind eaf Ediſi rbanus. d õ pe. Jo. 8 Cod autem uoa ge nure demreit .. vpoſſeſn
g tin⸗ oſuo iſficant. 7 ita pinguius ius bader illud. S. e. viſis. ſcriptione t le criptione. Mic deſcribit r eſſio. S. e.
rhligudl fũ i laici in eccleſijs et monachi in eccleſijs ſundatis ĩ de vſucapi ant᷑. Ad euidentiã ergo di ria queſtio: an olz iura
ſ. Annſ⸗ ñdatis in ſuo. ſs ſundatis ĩ ſe vſucapionibus: poſt de pꝛeſcri go dicendorum videndũ eſt “
eſ Picainrtna a. T po: ad ineaerigit: rque ru ponli viinaoi⸗ Afbeaio tus Wuca.
ſ ni ediſicat eccleſias ĩ atuendum capi. Uſucapi nca⸗
ſiaſeni nis dioceſibus: 1s i alie B um nobis eſt: dñij apio eſt acquiſtio
liſial pꝛijs ceſtbus: ⁊ in pro⸗ nus eccleſie quoru ſt:quat⸗e- C Ediſicat 2 ſij per continuã poſſeſſioneʒ
ſe, ijs meeſer qmia con⸗ nachoruʒ ĩ ſingulis neunq; mo alterins ori epiſcopo in diocen ram rß⸗ lege diffiniti. arg. ſ.
irnen Rcecttleidrmanne oporumm kevigteee ſice cdteſann conſeerare non menan, Engumrarg
. KH S nt hic en! . ni⸗ 4 qnq;: bona ſides
qo quinta. Sʒ quare nõ antur regimineiſqz debi te ſub Atoꝛ pꝛeſentiumꝰ Jo qʒ parte.ff. p emp.l. ab vira⸗
uinldin aſtmagiicricbema ae õä ——— banh randno⸗
