qui diligit iniqua oditt . 2 alia religionis opera facere:niñ dimiſſa iterum replicantur. Sicut eni, nòad vinerſa. ai lgn
animam ſuama qui odit mens ab inqtate reuocet. Ex perſona ille qui ex iuſta ſernitute in libertatem ahrd vantong
mam ſuamnon eſt de buinſcemoditpẽitẽtis ct: Ilð ſmarag manumittitur iteriz vere liber eſt: qus Ve perfecla. pe Ninicel
ſo ſicarm valkel gare le dliitelligit. ille penitẽtia digne agit c. ? ms ob ingratitudinem ꝛ in ſeruitutem nitetia iepfector uel wadn .
moſynam per quaʒ fi mã illud Augu. Denitẽs c. ? illud iſilo poſtea renocetur'ſic ⁊ penitẽti peccata ſufficiens ad ſalu- iigte
da odit eam ſm ſeculum ? ri. irriſoꝛ eſt ⁊ nõ pe.ꝛ illud iſaie. Laua uere remittuntur: qᷓ;uis ob ingratiindi tem uel dureturav- Aenen
viligat eam ſecũduʒ deñ. Mini ⁊ mundi eſtote.itẽ ⁊ illud ſolilogo nem venie eiſdem poſtea ſit implicãdꝰ q;inn. udeegven
bac elemoſyna quam ſibi rũ.inanis eſt penitẽtia ⁊c.ſimiliter ⁊ ili ſi autem peccata dimiſſa non redeunt: racksiden n tet
bomo primum hermu grego.ꝗq admiſſa plãgũt ⁊ baptiʒant᷑ a dicitur nihil relinqui de venia quia ni⸗ 12 Wernnn ans n Ahmnin
Eit Miallari⸗ ev⸗ moꝛtuo. Illud aut Ambro. Repiunt hil reliquitur ſibi de vite mũdicia ? ſpe gradue ſunt inea. iuzil
facit manens in moꝛtali ⁊c.nõ ᷣm generalẽ ſʒ ̃m ſpecialẽ cõſue eterne btitudis:quã cũ venia aſſeeutus ut. S. diſtinctio. ii. Ainan
peccato non proprie dicit UMUD .— M duzſancta. vprece 5 Lut
elemoſyna qꝛ ĩordiuate ſit denti. ·. Ohni
dum a le non incipit ⁊ dum ſibi crudelis exiſtit non placet deo.b. Peniitentia.ideſt ad ſalutem ſufficiens. H 1ae -
O Equotidianis breuibus, ratione temporis vocat breuiamam ſi durane n Suratura. bic datur ĩtelligi ꝙ qdã dr pfecta. i. vſqʒ ad finẽ duratura e inn
ttranſeunt ĩ mortalia.xxv.di..criminis. OOONModum. ꝙ dicitur perſecta ideſt ad ſalutem lufficiens: ui cum quis 1 npn
mQuotidiana. S. e. di.i. tres ſũt actiöes. nn ¶ Oꝛatio. J. e. d. vi. qvult. ctoto corde dolet ⁊ gemit. . “ pie
o Satiſſaciat. ſide cõ.di.iij. aquã. p. Mater noſter. qꝛ nõ ĩponit᷑ ma Pertectionis.quia dicitur perfecta.i.vſqʒ ad finem duratua. 1 hr⸗
ſoꝛ pnia ꝓ veniali ꝙᷓ ut dicat pater noſter. vnde dicit. c. ꝙ ſufficit pſecra cõtricio q . Illudautem. S. e. ſi apoſtolus. ” Ama
vel conſeſſio cordis.S.di.i.c.vlt.( Adde ꝙ ſic legit ĩ euãgelio mat.c.vi., Ee0ꝑ Meuocetur. qð ex leui cauſa.y fteri poteſt. C. de lib.⁊ eorum liber. l.ii·ar⸗ S Iuun
qC Taliter. ſint ſilij gei 1 ita veraciter pot vicere pr noſter ĩ gbeñ ẽ moꝛtale rxv. q.vii.cei.dum tamen lege ſit comprebenia. Sanan

lansg
enodaloe
Alis Cnttits.
lpoſn S
eheltirheah
llei)
Ben
(lsibe
argriertiͤre
eakeni miti,
Niſcilgin.
Dochare⸗
C Pie
ins.
runu,
(Dammint
Golenitlci
ni ſtlci
ec rnolie
(Pmnmmaſ;
P baiſipepeeſet
jaieridet die⸗
tiar A d Ni

iddidtis .
(Suiſkninni

Nilurtenen
Zurtlenii
ſinti
Gadeſt
ylbnzeiͤ⸗
remnn i
1 Naftue
ſiniginoric
fcmns d ſä,
nudüuune

f.
uce
ibemn ifſi
. Cnct n

potius fragilitate nature ꝙᷓ peccandi libidie. vñ foꝛtiꝰreſurgunt adeo: vt ñ videãt᷑

* „ *
a ¶ Quod aũt.inductis a nctoritatibꝰ quas inducunt ꝗ penitentiam nõ eẽ
iterandã dicunt.⁊ ꝙ penitentia poſtꝙ; peccãt nõ obtinet veniam icipit pra

bare ꝑ mulias auctoruates ⁊ exempla ꝙ penitẽtia ſepius iteratur ⁊ ꝙ ſe⸗

5 pius per penitentiam remittuntur peccata.
b Epties.verbum ſalomonis qð expouit biero.(Addcq ita origina

liter legitur pꝛouer⸗
bioꝝ. c. xxiiij.)
b ¶ Septies. i. pꝛo
vniuerſitate ponit᷑.
i.omnibꝰ modis ⁊
generibꝰflagitioruʒ

2 ribulationum.
c der dit. i. affligit.

Reſurgit. i. no
perit ſʒ proſicit.ułre
ſurgit.i.nouis ope
Nbus pꝛoficjt.
e¶ H Cader.ſi intelli

gas hoc de caſu ꝗ fu

poſt peccatum mor/
tale exaudi ꝙ dicit ĩ
die. ſ. vite ſue.et tũc
eſt caſus a charitate

ſi vero ĩtelligas ð ca

ſu qui fit per veniale
per qð cadit a qua⸗
dam innocentia nõ
a charitate:tunc ex/
audi ð die naturali
¶ aocabulum. ge
neraliter dicit lex ꝙ
g poſſeſſionẽ vi a⸗
deptã ĩ ipſo cõgreſſu
recipit in pꝛiſtinam
cãm videtur potius
reuerti qᷓ; vi poſſide
re.ff. de vi ⁊ vi ar.
qui poſſeſſionẽ.ar.
3.d.ii. F. Hitaqʒ ⁊.c

firmum.
sd Septua geſies.
i.qñcunqʒ ſinitũ ꝓĩ
finito ponitur.j.e.
ſis ver. habet enim
(Adde ꝙ ita legit᷑
mathei. c. xviij.)⸗
hb¶ CQui plus. hec fu
it reſponſio pe.cuʒ
dominus eũ iterro⸗
gauit de feneratore
qui debitoribus de⸗
bita inequalia dimi
ſerat.(Adde ꝙ ad
iſtũ tex.ĩ fi. ↄcordat
id qð legit᷑ ĩ ſecundo
regum.c.ii.)
DOtam. abſtu⸗
lit.quo ad cul-
pam non quo ad pe
narn.j.e.illud.⁊.S.
Di.i.ſicut pꝛimi.vel

eſt. ſicut enim argento perfecte purgato

nibil ſue decoꝛis relinquitur ſi ſequẽti
erugine fedatur non tamen pꝛima ſʒ ſe
quenti erugine ſoꝛdidatur: ſic expiato
per penitentiam nibil de venia dicitur
relinqui cum tamen iam non deletis:ſʒ
adbuc expiandis coinquinetur. Quod
autem per penitentiam non ſemel tan
tum ſed ſepiſſime peccata remittãtur:
auctontate multoꝛuz ꝓbatur. Ait eniʒ
bieronymus ad ruſticuʒ de penitentia.
Eptiesꝰi die caditẽ᷑ iuſtus ⁊ reſur
git.ſi cadit:quomodo iuſtus:ſi in
ſquomodo cadit:ſed iuſti nocabulũ
non amittit qui per penitentiaʒ ſemper
reſurgit:⁊ non ſolum ſepties ſed etiaʒ
ſeptuageſies?ſepties delinquenti ſi con
uertatur ad penitentiam:peccata donã
tur.cui plus?ꝰ donatur:plus diligit.
CDauid quoqʒ per penitentiaʒ adul
tertij ſimul ⁊ homicidij veniam ĩpetra
nit: de cuius pnĩia in eodẽ li.hiero.ait.
Otam penitentiã peccatoris oſtẽ
M. dit pſalmus quiquageſimꝰ:quan-
do ingreſſus eſt dauid ad vxorẽ vrie ⁊
a nathan ꝓpheta coꝛectus reſpõdit di
cens:peccaui.ſtatimq; meruit audire:
⁊ dominus abſtulit peccatũ tuumate.
adulterio enim iũxerat homicidium et
tamen cõuerſus ad lachrymas ait.mi
lerere mei deꝰ ʒ.m.m.t.magnũ enim
peccatum magna iĩdiget miſericoꝛdia.

vñ ſubiungit ⁊ dicit.multũlaua me ab

iniꝗ.m.⁊.a.p.m.m.me.quoniã iq.me.
e.co.⁊?.p.m.ↄ. m.eſt.ſ.tibi ſoli peccaui.
Rex eni erat:aliũ ũ timebat: aliũ nõ
habebat ſuper ſe.Et coram te male feci
ut iuſtiſicerisꝰ in ſermonibus tuis:⁊ vi
cas cũ iudicaris cõcluſitꝰ enim deꝰ om
niadſub peccato ut omnibusmiſereat᷑.
tantunq; pꝛoſicit ut dudum peccatoꝛ ⁊

penitens tranſierit in magiſtrũ ait:do-

cebo iniquos vias tuas:⁊ ipij ad te con
uertentur.confeſſio ⁊ pulchꝛitudo coꝛã
fo: ut qui fuerit ſua peccata cõſeſſus di
xerit.Coꝛupte ſunt ⁊ computrueruntꝰ

quo ad penã eternãno quo ad temporalem.j.di.iiii.ſ.filiſs.bu. (Adde
ſiclegit originaliter ĩ ſecũdo regũ.c.xii.) k ¶ Couerſus. S. d. i. 5. ez.
8X Indiget miſericordia.ideſt magno effectu miſericordie: nam miſericor
dia dei eque magna eſt ſemper.
m¶ Ker de facto.ar.di.lxxxiij.nemo.

n ¶ mon timebat. hic habes vnam erpoſinionem hnius auctoritatis. aliã

habes.ð.di.i.⁊ venit.vel dic ꝙ alium non timebat qui.ſ.iuſte poſſet eum
punire.cum ipſe ſolus ſine peccato ſit.sð.iii.q.vij.iudicet.
o ¶Juſtiſceris.quia continuo penituit. di.i. venit.
PCconcluſit.i.concludi permiſit.
q ¶ Omnia.ideſt indeos ⁊ gentiles
T ¶At omnibus.quo ad ſufficientiam nõ quo ad efficatiã. S.e.di.ij.citiꝰ

8 ¾ Lomputruerunt.

cũ pctõ iterum conſentitur dum ad actum ducitur.

¶ CQlcatrices.i.plage peccatoꝝ ꝑ baptifſmum pꝛout exponitur. j. di. iiij.
c. vlt. vel per aliud remediũ ſanate.(Adð ꝙ ſic legit᷑ onigiałr i.ps.xxxvii.
u ¶ In apologia dauid. liber ercutatorius de dauid.
x T Lle rer tantus.caſus. In hoc.c.excuſatur multis modis peccatuʒ da

uid adulterij.ſ.
Secundo qꝛ grauiter

⁊ bomicidij. Primo qꝛ ciu noluit manere in pctöõ.
in corde doluit.qð inde patet:qꝛ ſtatim fuit dimiſſũ

peccaiuʒ.Teriio:qꝛ ſi qñq; ſangti beccant:credendum ⁊ hoc eis contingere

£ 9 ²

tecidiſſe. In ſecunda pte ponit differentiã ĩter peccatũ ⁊ ini tatẽ.peccatũ.n.ẽ opꝰ
iniquitatis:iniquitas eſt qualitas mẽtis:vnde qui vuit cauere a peccato exiixpet

radicem ipſius peccati.ſ.iniquitatem. v
nathan.

cicatrices mee:feditatẽ vulnerũ ĩ ſani
tatis decoꝛẽ cõmutet. ¶ Itez Am bꝛo
ſius in apollogia dauid. Ille rex tã
tus ac potens necexiguo quidẽ momẽ
to manere penes ſe delicti paſſus eſt cõ
ſcientiãP ſed prematura cõſeſſione atq;
immenſo dolore reddidit per cõfeſſio
nem peccatum ſuum domino.⁊ infra:
Deniq; dominum doloꝛ iterni affectꝰ

mouit:ut nathan diceret:quoniam pe/

nituit te ⁊ dominus tranſtulit peccatuʒ
tuum. Maturitas itaq; venie pꝛofudã
regis fuiſſe dedarauit penitentiam que
tanti erroris offenſam tranſduxerit 2
infra. Sanctiꝰqui conſumare certamẽ
pium geſtiunt ⁊ currere curſum ſalutis
ſicubi foꝛte ut homines coꝛꝛuũt? natur
magis fragilitate q; peccãdi libidie foꝛ
tius ⁊ acriores ad currendum reſurgũt
pudoris ſtimulo maioꝛa reparãtes cer
tamina: ut ñ ſolũ nullũ attuliſſe eſtimet᷑
lapius ipedimẽtũ ſʒ ẽt velocitatis ĩcẽti
ua cumulaſſe.goſi currentinzʒ ñ ſoluitꝰ
curſus:cũ aliqui foꝛte ceciderunt:nõ lu
ccãtiũ contẽtio:ſed ĩoffẽſa manent cer-
tamina:qñ ⁊ pleriq; poſt unũ nel alterũ
lapſum gr̃a maioreꝰvicerunt:qᷓ;toma
gis agonẽ pietatis ĩgreſſi nõ ðbent vni
us ꝓlaptionis offenſa cẽſeri᷑:cũ beatꝰ
ſit qui ſe põt poſt lapſũ reparare.⁊ ĩfra:
quod peccauit:cõditiõis ẽ.qð ſupplica
uit:coꝛꝛectõis.lapſus cõmunis:ſʒ ſpe-
cialis cõfeſſio:culpa itaq; ĩcidiſſe.natu
reẽ:diluiſſe virtutisꝰ.⁊ infra: peccatuʒ
aut donat᷑?:aut delet᷑:aut tegitnr.dona
tur ꝑ graʒ:ðlet ꝑ crucis ſãguieʒ tegit
per charitatẽ. Similit ⁊ iniquitas eſti
matur habitudo mẽtis ĩiuſte:licet Joã
nes in epiſtola eum qui fecerit peccatuʒ
iniquitaiemꝰ feciſſe dixerit. peccatum
efl iniquitasꝰqꝛ in peccato ipſo eſt iniꝗ-
tas.tamen ut nobis videtur peccatum
eſt opus iniquitatis: ⁊ inquitas opera
trix culpe atq; delicti.pꝛius eſt ergo vt
ipſa iniquitas deleatur: excdatur ⁊ ra
dix ⁊ ſeminarium peccatorũ.itaq; quẽ-

k ¶ Delet. . di. i. c. his poteſtatis.

Nec eriguo.poſtq; redargutꝰẽ
3. Coͤſciẽtiã. ar.ꝙ nõ dr̃ ꝗs moꝛderi pctĩ ↄſciẽtia.ex q̃ iã ð eo pe

nituit.vñ ſubit̃ ſecur potu
it ſacrm.viij.qliij.artaldꝰ
lʒ ar.ꝗ ſit.S.xxv.d.primũ
ſ6p no.ꝙ ↄſciẽtia dupłr acci
pit᷑ qñ qʒ.n. dr ↄſcĩa ðlicti
qñqʒ r̃ moriꝰ pci ut h̊ ſʒ
ꝙ dicit oratius.nil ↄſcire
ſibi nulla palleſcer̃ culpa.
1. Ttranſduxrerit. i. dele
uerit quo ad penã eternaz
alias tẽporaliter punitꝰſu
it.S.Di.i.ſicut pꝛimi.,.
Scti ꝗ.ꝑ hoc intendit
probare ꝙ vtilis eſt pe/
nitẽtia.lʒ ſeq̃tur offeſa qdã
ſcilz humana ſimilitudine
curreutiunm in brauio uel
agone.nã lʒi curſu labant᷑
ſi viriliter poſtea ĩſiſtãt la
pſus preteritꝰnullatenꝰ eiſ
ĩputat᷑.ſic ⁊ ſpũalis agoni
ſta dũ currit ad brauiũ vo
catiõis eterne licet aliquã⸗
do la bat᷑ i via ſi poſt reſux
Zit:lapſus nõ obeſt ei g ẽt
ſtimulo ĩcitatꝰpudoris ad
ↄſumationẽ curſꝰapliꝰ in
ardeſcit.l.di.ſidelior.
x¶ CLorruũt.S.xx.q. iiij.
ꝓcliuioꝛ.j.e.ĩter hec hircũ
auc.de mõa.i.hĩc.col.i.

a ¶ Cumulaſſe. i. ĩcẽtiuũ

ad bñ opãdũ augmẽtaſſe.
a ¶ Currentiuʒ ideſt bene
opꝑãtiuʒ ułitelligit ad lr̃aʒ
6EC .Tec. Venit.
c ¶ Luctantium.int ſiat ↄtẽ
tlo ſi illi poſtea obtinuerũt
Maior᷑.S.d.l.fidelioꝛ
e ¶ Cẽſeri.i.dãnari.
Cõditionis humane.
g irtutis.j.e.ĩter hec
h.Donat᷑. donari ꝗdã di
cit᷑ qð nullo iur̃ cogẽte ↄce
dit᷑.ar.S.di.ij.nullꝰ eoꝝ.
ff.de re.iur.donari.vũ cũ
pᷣmã graʒ nemo poſſit me
reri pʒ ꝙ gratꝭ fu remiſſio
peccatorum.
I ¶ Donat᷑. donat᷑ peim̃
qn ita remittit᷑ ut ꝓ eo nul⸗/
la pẽa exigat᷑.ut ĩ baptiſ-
mo deletur cuʒ interior ma
cula abſtergitur at ad pe⸗
naʒ eternã minĩe reſeruat᷑.

k (Belet. ſi gdeʒ ĩ baptiſmo delet᷑ ori

ginale ne obſit nõ ut nõ ſit.j.de cõ.d.iiij.c.ii.⁊ alludit᷑ hic nature ſanguĩs.bumi
dam enim naturam babent. ſicut Yoannes in apo. ait de martiribus.lauerũtĩgt
ſtolas ſuas ĩ ſanguine agni.⁊ aplłus delet᷑ cxrographus per mortẽ rpi quo diabo
lo ten ebant᷑ obnorxij.ut.xvi.di.ſcire debet ver.itẽ in apo.dauid. deleta ſcriptura
charia remanet. Similiter deleta culpa originali in baptiſmo remanet ipſa ini⸗
quitas.i.fomes pcti ad vpenam tantum non ad culpam.
I¶ BDer ſanguinem.i.per paſſionem.i.per ſidem quam quis bʒ de paſſione.
m ¶ Tegitur per chartatem.i.per bona opera.ſicut enim vnum corpus tegitur ꝑ
oppoñitionem alterius.ſic peccatum. tegitur per bona opera contraria.vt.j.e-
illð ver. atqʒ oꝑuit pctã ⁊ texit opibꝰbonis.vłreferas h ad diuerſa peccata.vt pec
catum qð eſt tantum in voluntate dicatur donari.originale aũt deleri.actuale te

gi.vnde pſal.beati quorum re.ſunt iniquitates.⁊c᷑.

n Iniquitas. ſupple aut donatur aut deletur aut tegitur.

2

o ¶Iniquitatem. ſic o

is ꝗ fac̃ peccatũ ⁊ iniꝗtatẽ fac

.qꝛ petm̃ ẽ inqas. c̃.

q. ¶ ODperatrix.culpe.ſicut charitas bonorum meritorum.vt.S.ii.diſti.charitas

4

p (Beura inigꝗtate ꝓcedit pctm.(Adde ꝙ ita legit᷑ ĩ pᷣma epka Yo. c. iij.)

Operatrix.culpe.innuitur ex hac ſerie quod iniquitas non eſt peccatum ⁊ ni-

ce verſa.quod aliquibus videtur abſurdum ſed non eſt ſi vocabuli accepnio mul
tipliciter attendatur.dicuur enun peccatum large ⁊ ſtricte. quicquid vtique a deo

iii

e peccati appellatione gtinetux: t peccatum originale ⁊ ditium ani⸗- me malus intenſione malicie vel bonitatisquin alius poſſit eſſe melior uł 3
Ran ater ergiteoinan⸗ — ennn deus aicnn dicitur qꝛ om· deterioꝛ.nam dicit auctoritas ſuperbia eoꝝ ꝗ te oderũt aſcẽdit ſemper.ſed . 2
nia poteſt ꝛ facit preter peccata recte quicquid ab eo non eſi:peccatum dici poteſf. Sniuerſitate malox põt ꝗs eſſe malus vt referas hoc ad.vii. vitia pᷣncipa P.
cum etiam poſſe peccare non ſit aliquid poſſe. xt. S. di.ij. charitas. Stricte vero lis.nam ſlla.vii.bene poteſt quis committere: vel dic illum perueniſſe ad . Tu
proprie dicitur peccatum peccantis actio.⁊ ita hic accipitur ſm illud aug. pec ſummum malorum cuius deſperabilis eſt coꝛꝛectio.ita Stcerarns g ſtelin
catum eſt dictum vel factũ putat plus deum o (l
vel concupitum qð ſit ↄ e S ffengdiſſe q; ſibi poſſit goeii
gem dei. vbm boc iniquu- admodum intrans in anifnaʒ ſapiẽtis carnẽ ſuã:⁊ ieiunauit ⁊ doꝛminit in cili remittere. ſicut chai 8
tas non eſt peccatum.ſi.n. diſciplina impꝛudentiam tollit: ? ſcin cio. Factus ẽ ſermo domini ad Heliã — eef EK
iniquitas eſt babuce Stia ignoꝛamiam: ſic perfecta virtus ini. dicens: qꝛ reueritus eſt achab faciẽ me⸗ eim r uncuit
nis miuſte thabitudo etd quitatem ? remiſſio peccatoꝛum delet? am non iducaz malum in diebus eiu”s. (acnonem. ſpaiui
ele bercaz vn Omnepeccatuy. . Aurinuz ſcelus ? achab ⁊ iezabel coõmi· x A. Wank. diligie u.
bie amnbro. att peccatum WIdem in eodem. ſerunt:ſed tũ cõuerſo achab ad penitẽ enim deus bonũ qd la
eſt opus iniquitatis qꝛ erri ¶Alndꝰvo q;admirabile eſt ꝙdge tiaz pene deffertur ĩ poſteros: ? iezabel in peccamte planta innin
niquitate ut er cauſa brore R. lo feriente plebez ſe obtulit dauid in ſcelere perſeue ans pꝛeſenti condem AKan. zc
lt aeut ecomntario bare⸗ dicens. Grex iſte quid fecit ſat manus mor iudicio.¶ Fiemn Aaanes chꝛy- ?? eman unt. Ppe aſiun
ſerit i tua in me ⁊ in domum patris mei.quo ſoſtomus de reparatione lapſi. SSõ C
nie eunur. . ale. facto ſtatim ſacriſicio dignus iudicat⸗ Alis mibi crede: talis ẽ erga bo ſinuſwenoniden e lis
a ¶ Delet. . ri. qe iij. eſti⸗ eſt: q abſolutione eſtimabatr idignꝰ. nec mines pietas dei.nunãz ſynit pẽei ralitas coniunctio ün
mant. S. xrxij. q.i.cum re⸗/ mMig ſi tali ſua oblatione ꝓ populo pec tentiã: eſncre nenhioget alkcrei Nann:CElode da p⸗
u erſilit amld ia deleuerit. Texit igit᷑ peccata ſua: an ſuſcipit:lbenter amplectitur. facit oĩa dnemdo dbiui
nen l nõ ſi quis hoc neget:cum ipſe docuerit quatenus ad priorẽ reuocet ſtatum. et peccatis cum eiper 4
commendat eum qꝛ moꝛ eri WPien „ . e ⸗ p um eiꝰ pec
ti ſe obtulit pꝛo plebe⁊ ve- propbeta: ꝙ remittãtur iniquitates te- qðẽ adhuc pᷣſtantius ⁊ eminẽtius: etii nitentia vera non ei buntqti
niam adeptꝰ eſt ſiut mox gantur pctaà: non iputẽtur a dño:ðlictũ ſinõ potuerit as explere in preſenti ſa- ſet.nonenim penite iaue
e N r ern rE gena on re- ſcit. c. gegltpe
uid beramm umm non meã duͦ0 atu remiſiſti ipietatem pecca ſpuit penitentiam. Suſcipit eti ipſa, icr dun ann ſionan
feſſus eſt. pꝛeterea non feett Li mei.ſi dirit pronuciabo: æ ueniaz me nec patit: quãnis exigue connerſomis pꝛout ſequitur bie ñ ſelinlie
boc dolo ſed errore nec pec ruit anteq; pꝛonũciaret:quãto/ magis perdere mercedem. Hoc eni mihiĩdi inducam mala in unun
cadi libiqine:ſed cauſa my ubi de ſe pronunciauit dicens. Iniqui / cat iſaias: vbi de populo iudeorũ talia diebus eius. vnde er ducdni
ſterij. De tatem meam ego cognoſco ⁊ peccatũ quedam dicit:propter Pccegeunn modi pone vecrans⸗ zianen mſa
¶ Orexr iſte. S. iq. iij. A m. coutra me eſt ſemper:? Remiſſuʒ eſt ce conturbaui euʒ ⁊ ꝑcuſſi eum ⁊ auerti penis.ulł abloluſte e
. S ene . tien
peccato. (Adde wſic legtk ei omne peccatum: licet ſpecialiter de faciem meam ab eo: contriſtatus eſt et ab rbanedee *
4 Mopſes.S. diſtirlv. bocs nathan propheta reſpondit: 1 do ambulauit triſtis: a ſanauiteum et cõſo iibus grcum per ſal andiige
diſciplina. (Adð q ita ori Minus tranſtulit peccatum tuum. ergo latus' ſum eũ. Enuidentius autẽ nobis nuos teſtes eum kfece gniaponle
ginarr legitur ĩ pumo pa ⁊ remiſſionẽ meruit iniquitatis:⁊ texit teſtimonium dabit etiã rex ille impius rnit comdemnari: p ennngil:
ralipo.c.rri.) charitate: atqʒ operuit peccata: ⁊ texit qui cupiditatis ſue quidem predaʒ uxo inria ſunt inde ſecu bösillamit
e¶ MHeruit. i. obtinuit. operibus bõis.nec ĩputãduʒ ẽ ei pecea ris nequitia queſiuit: ſed ꝑturbatꝰ ipſi ta. ar. ertra ſ ſtenene
Qusre atvorum de tũ: quia non fuit in eo dolus malicie ſem us ſceleris immanitate penituit: ⁊ cili· nre corim * nnunn
eefao. a... ace. lapſus erroris. deniqʒ; nõ fuit improbi cio circũdatus facinue ſuuʒ feuit: atqs . Ceüma cöͤſiſtit lgimnt
urvo. rurſo. vbi dr m tatis eſtus ſʒ umbraꝰmyſterii ⁊ tamẽ cõ ita erga ſe domini miſericoꝛdiam pro in pene dilatione ſiẽ hominibet
pler votũ nõ minꝰobligat feſſus eſt delictũ ſuũ.agnouit inquitatẽ uocauit: vt a cunciis eũ abſolueret pec hic. ſecunda in cul⸗ Gimitir g
qᷓ; ſolẽne. (Aade ꝙ ſicle vidjit lauacruʒ: vidit ⁊ credidit. dilexit catis.ſicut enim ait deus ad beliam: vi pesbolitione que ſit Gerroren
git ĩ. ps.xxxſ.⁊ vt ſegt de multuʒ: vt nimia charitate tegere erro diſti quomodo compunctus eſt achab perpenſeentisn tes Pobatoſten
natha beiur i ſcõo re.xi.) rem quẽuis poſſet. ¶X Ecce cuius peni a facie mea:?quia fleuitĩ cõſpeciu meo: tia in culpe ⁊ bene W
¶ De hoc .i. de peccato jg hir comé in Diehns ei miſſione que ſit per nitertotens
SA an vaauſrerli, tentia hic cõmẽdatur: cui etiaʒ venia ꝑ non inducam mala“ in diebus eius. baptiſinum decon. nrnt.
b ¶Sz vmbra. . nri. q.Üi. Pꝛophetã data moõſtratur: quã granit . Itez grego. i homelia. x. ſuper eyʒe. qji. iij. ſiue de prima Vlguolo
5. ſec obijſcitur. poſtea ðliquerit populi młtitudo pio &ρNut Achaberex iniquꝰ a proppe bec de ſecunda di.ii. ceininemn
i ¶ Ecce. ðliqrit.ĩ populi ſtrata oſtendit. Achab quoqʒ vt hier. Æ ta reprebenſus dum contra ſe di- ſiquis. (Aldo ꝙ ſi᷑ aictnon v⸗
numeratione. cõtra iouinianũ ſcribit: rex impiiſſimꝰ nuinã ſententiaʒ audiſſet pertimuit:⁊ in dicitiſte tex.legit᷑ in eonamazy
H Kriundo⸗ i gliſe ut ſniaz dei ſubterfugeret ⁊ euerſio do magno merore depꝛebenſus eſt:ita vt terio Ngn 0 ) Praelu
betb vereig vuenaam m' eius deferrer i poſteros ieiunio im prophete ſuo dominus diceret: nonne As örir lerunn⸗
iij. conuenior. (XAld Petrauit 2 ſacco. de quo ad eundẽ ruſti vidiſti achab humiliatum coꝛq me: qꝛ indiebus eius. rmninli
ꝙ ita originaliter legit in cum ſerwbit idem hiero. dicens. ergo bumiliatus eſt coram me nõ idu c achab. mei onbizilun
tertio regũ. c. xxij.) AACbab 'rex impiiſſimus vineã na ca mala in diebus eius. In quibus do⸗ timorꝭ ⁊ ita ülgnenve
m Nn loco.i.in eadẽ reili bute cruore poſſedit: æ cum ieʒabel nõ mini uerbis penſanduʒ eſt quomodo vr ꝙ ſolo amof ſiue nſttuentii
one nõ en ẽ vex i eode ſn tam coniugio ſibi qᷓ; crudelitate coniũſ- eii electis ſuismeror amaritudis pla teimof as voſci rei⸗ nſumn
Plare ack cta helie increpatione corripitur: ad ceat: q amittere timet deũ: ſi ſc ei: 1 pe gleaem one v ne
0 Sünenmbe, . eundem hec dicit domiuus: occidiſti nitẽtia in repꝛobo placuit:qui timebat miol timor c. ſz3. Waann
p ¶ Zezabel. vita medica poſſediſti. ⁊ iterũ ĩ locoquo linxerũt caa perdere pꝛeſens ſeculũ: aut quomodo none talisẽ mals gim 8
mẽtũ fuit vniad iterit ct. nes ſanguinẽ nabute:ibi lingẽt ſangui- grata ſit ei ſpõtanea afflictio ꝓ culpis ĩ nihil boi meret ar. min bis
ut. xxiij.q.iiij. nabucholo nẽ tuũ:⁊ ieʒabel canes comedẽt ãte mu eis ꝗ placẽt:ſi ad tpᷣs placnit ⁊ i ilo q S.l.di.ut ↄſtitueret. Minnt.ſeni
n 5 — . eis ap 7 84 a2e 2 e e e llleſlentz
volor. cenat. csiehn peee 1 iſraeſ.Qnod aũt cũ audiſſʒ achab diſplicebat. Niniuue q̃qʒ qͥs dũs ĩ enã vbidrikcdeſd uledin n
ng dr gecs ſeidit veſtimẽta ſua:⁊ poſuit ſaccũ ſup gelio cõmẽdat penitentiam egerunt in cenerdi nagete iunme
rent de turri qꝛ direrat ei:· . LMLVMVGd R vera no?pnia: Kan n
nunguick par ert zanberg qᷓ no fit er ſide p dile hinmne
interſecit dominum ſuum. ideſt filium meum zarau. ctionẽ operte.vt/S.e.ſi apłs.iã reſponſũ ad hecĩ glo.ſed quomodo. Paſ
r Alis michi.ſpernit.xxvi.q.vi.agno. a Niniuite. ſed qualis. oſtenſo qualiter ach ab niniuite veram ege N .
6 —Merueniat malorum. poteſt ergo aliquis eſſe ſumme malus ſed non re rum penitentiam: oſtendit qualiter poſtea peccauerunt mortaliter. (Ad ſannr
len e. ut. Se di.ij. S. econtrario.ſed certe ſũme bonus non poteſt quis eſſe nec ſum de ita originaliter legit ione.c.iii.matbe.xii.⁊ luce.c(i.) tnnnieit
fincer,

äs .
„

DDi * 9
intnten s „.k Di. . III MMMs 3
nnri “Mũ B cut ait herodotus.ᷣ biſtoriograpbus quidam. q Sepe. ð. di. e. F. ſed verba.c.ſane.⁊.S.xriiſ.q.iiijeſt iniuſta. .
nn hren b Subuerſam. a medis. H . Pr Oratia. ideſt per gratiam. B ſurta illuck
4 nnife e. Aum. verba bieremie. p ¶ Regis. ſcilicet ſalmanaſar. 8 [ESoluat᷑.per moꝛtale peccatuʒ.er hoc collige ma non cragla: te U
W eEC Aſſyriorum. aſſyriorum metropolis erat ninie. Beus creauit oĩa pꝛeter peccata.vt dixi. S.e.ille rer tantꝰ.(Ad a ut ſegi
pdann ¶ Traditio.ſic conſtrue traditio hebreorum confirmat naum fuiſtſe pꝛo/ legitur originaliter in euangelio.io.xi.luce.vii.⁊.xv.a athei. c. xv. .
ſtcſſtin pheta ante ꝛc. Quocd autẽ multos. I5
gim ſunt g ¶ Judlicium ſcilicz . — . pceſſus auguſtini ñ videa
n ꝙ captiuanent a me predicatiõe ione: ⁊ ex miſericoꝛdia do bis illuminauit: quẽ lopꝛoſuʒ bis mun zurgier⸗oreſ aine n,
ninb b ocutus. ſ. na Mini indulgentiam cõſecuti ſubuerſio- dauit?quẽ moꝛtuuʒ bis ſuſcitauit:non ſ 3 in mabus Pen ere
nonn um qui de niniue mis interitum ſubterfugere meruerũt. laʒarum quẽ dilexit: nõ ſiliũ vidue.quẽ recipitur:hoc etiam in ea⸗
i phetauit ſicut ⁊1 i⸗, Sed qualis poſt acceptã veniaʒ achab muſertus matri ſue reddidit. non filiuny qe perſona recipiendum ?
ntuni nas. vixerit:textus libri regum declarat: de diſſipatorẽ legit᷑ bis ſuſcepiſſe.nõ ſilii ff.ñ. cer. pe. I. ſingularia.
MNome iin ¶ Zelans.i.exactor quo etiq ſcribit Ambro.qꝙ ieʒabeluxor abrabe bis a demonio liberaſſe.in nul ar. viij.q.i.ĩ ſcripturis.ꝗꝛ
ſeginn caſtitatis que ſ uio-⸗ eius cuius ĩflammabatur arbitrio: cor la ꝑſona iterauit factũ docens nt alũt a ibier pſona iſaie 2 byerẽle
Snn latur imittit penam eius conuertit: ⁊ nimijs ſacrilegijs exe· dño ñ ſepeſieri remediũ. ixit multis enduur Ganaczh⸗
nn, d sergapat. crabilẽ fecit:⁊ hũc penitentie eius effe- vade ⁊ apliꝰ noli peccare:ne quid tibi ſarerenh 6 cta ien devnap
☚ 6 aleſtens t. cium reuocauit. De ninuitis autem deterius ↄtingat: ꝓmittens penaʒ non bat qꝛ qui pꝛius lepꝛoſum
ſns mi⸗ ciſces vor prophete in principio ione ſcribit Hieronymꝰ. ampliꝰ venam. Quod aũt multos ce mundauit poſt cecum illu
hnSi . dñi laudantis ꝙ de Yent ait herodotꝰe: niniue a rege cos ⁊ ĩ diuerſo tꝑe illuminauerit ⁊ mul Amadit.
nli aſſyrijs vltus eſt in⸗ medox ſubuerſaẽ regnante apud tos obiles ↄfoꝛtauerit oſtendit ĩi diuer u Peccata. ideſt penas
uriaʒ populiſui a· he breos ioña. Ande patet illam pꝛedi ſis illis eadeʒz ſe peccataꝰdimini: ut qu? peccatorum.

uncls, il
tonod cpee

captiuati ſũt a me⸗
dis.

cante iona ex penitentia meruiſſe veniã

prius ſanauit lepꝛoſum:alio tẽpore i-

xA. Sanatum. de eadem ĩ
firmitate. plene enim cura

n hone inſte ſed quia poſtea ad uomitũ redijt: ex ira lumiet cecuʒ.iõ eni tot ſanauit claudos ſt de en: .
uusamn Daering dei ſabuern amofuiſſe. Iem in prin cecos ⁊ aridos:ne deſperet de ſe pecca vrfva. ſmr ſ plures
mummt bant quidam beretit cipio naum. . . * toꝛ.iõ ñ ſcribitur aliquẽ niſi ſemel ſana bic pꝛimo curauit lepꝛoſuʒ
nünan⸗ ci ꝙ deus poſt bap- Aumprophetã:ante aduẽtũ re- tum nt quiſq; timeatur iungi peccato. poſtea cecum factum cura
mmmnin tiſmuz ſemel eſeſf gis aſſvrioruʒ qui populum irra Aidemus adhuc quottidie in cccleſia Quo vrllins. arg. 5
tcincg ecnelannen el capituũ i ſuas regiones tranſtulerat ſepe febricitantes ſepe languidos ſepe *. ⸗ ſcaul o..rtlij.
ginnen lamgvoluent tera fuiſſe bebreoꝝ traditio' cõfirmat. ſiqi paſſionibus captos ſepe liberari: utl ap crIrrviij ſedt
outſgninge re: iutilis erit. ⁊ ero dem in ſine buius lectionis pᷣdictiregis pareat tonens opus miſerentis quoti- Din milius nam cor⸗
hdhrum nian rem ſuum cõſirmät aduentũ idem propheta annumerare ens confeſſio ſit penitentis. quomodo pus ſola eſt eſſentia ſimile
bigtik nir duabus rationibus mMonſtratur. Sʒ cũ habitatores niniune eniʒ corpus qð vilius eſt?z ab ipſo diſſi deo. anima vero in pluri⸗
neſklinf, t Pꝛimo.qꝛ ſi dus iona interitũ ciuitatis pꝛedicante:ne di- milius' ſepe ſanaret ⁊ animã dignioꝛẽ bus quia in eſſentia ⁊ ratio
illeti onade — uina ira denũciatuʒ interitũ ſuſtinerẽét: ⁊ redemptamnõ totiẽs liberaret: me Pelmotmn . .
— veccar videreturpvee beccatorum ⁊ impietatis penitentiam dicum ſe vocat ⁊ nõ ſamis: ſed male ba lIi Redemptam. ſungui⸗
nnani cata diligere. ſecõdo egiſſent: accepta dei miſericoꝛdia gra- bæẽtibus oppꝛtunuʒ. ʒ qualis hic eſſer nechnſti.
W quia non legitur in ioribus ſe criminibꝰ iplicuerunt: qua medicꝰ ꝗ maluʒ iteratũ neſaret curafĩ! 2.Oportunũ. ideſt vtilẽ
tonumnmi- euangelio: ꝙ x=uus de cauſa memoratus propheta ſpiriiu Medicox. n. iſrmuʒ cẽties? curare q (Adde c ita originaliter
neſntſncefan bis illuminauit ali · ſancto plenus iudiciuʒs dei annũcians ceteris mior eſſʒ ſi aliis poſſibilia igno legitur mathei.ix. marci.
anndtſ quem cecum. uel bii fita eſt eiocutus?: deus ʒelãs ⁊ vlciſcẽs? ret.memoꝛẽ ſui q ꝓmiſt. nolo moꝛtẽ jigaluce. v.)
ongol n ſuſcitauerit aliancs dñs,.& Aẽ ꝙ frequenter venia penitẽ peccatoris ſʒ ut ↄuertat᷑ ⁊ viuat.quẽ.n. n ortis kollihi
giute ligirur: pbis eidem kipreſtetur: teſtatur Aug. in li. ö penittẽ pectꝛez excluſit':g oĩbꝰ pmiſit iduigẽe engereallas nunaa eeles
alüunt bomini peccata non tia ſcribẽs cõtra quoſdq hereticos qui tiã: aliis qq; ꝓmiſſiõibꝰðclarat: ꝗ me diuauent. uł an totiẽs ↄſti
encrirat⸗ dimittit. ſtum er· peccantibus poſt baptiſmũ ſemel tant ofeſſus fuerit corã hoĩbus: oĩs quãtuſ tenda ſũt ſalaria quoniẽs
olnimeleft go exrorem bic re· dicebant vtilem eſſe penitentiam: cõtra cũqᷓ; ⁊ quotiẽs peccatoꝛ cuiuſcunqʒ or- ſñſuntcurationes. nec enim
nmmincn — nos Augu. cribens dicit. „ dis⁊ ſi fuerit ſacerdos cõſiteboꝛꝰ ⁊ ego nno neenun bisinchiget⸗
nolrrſces rertoriene domi,. — Dbuc perſidiinſtant: quoniã ſa euʒ corã pr̃e meo. Nã qꝗcunq; inuoca ſingulennenmeheceanef.
funecnrfhll nus peccata dinuittif piunt pluſqᷓ; oporteatꝰ:non ſo-⸗ uerit nomen dñi id eſt ſʒ ꝙ nominatur e. gppe. ſufficit ſemel ina⸗
– vel quod primolo- brij ſed excedentes menſuraʒ. dicũt.n. dñs ideſt ꝗq iuocauerit eũ ad ſe ſᷣuiẽdo muz curaſſe. arg. f. de ſo.
–— co inducumt heretiid 2 ſi ſemel peccãtibus poſt baptiſmũ va ⁊ nõ ↄtradicendo ui forſiã ſepe fecit. qui reſ.5.aream. argumẽ.
(Aüri dicit non valere. in leat penitẽtiaꝰnõ tamẽ ſepe peccãtibus omnis id ẽ quicũqʒ ſit ille peccator ſal· contra. S. di. ii. querenduʒ
ſringtd an den de Pderit iterata: alioan fᷣmiſſio ad petm̃ uus erit. omnẽeni animà iſte promiſ- — ndpene viigzli
orien) ſruere: apparet en elſet incitatio. dicunt enim: quis nò ſem ſoꝛ ſaturauit bonis: etiã ſedẽtemein te⸗ rant. J. d. Amehlinte⸗dk.
Chiucnin odire non dilige? Ppeccaret: ſi redir ſemper poſſet: dicůt nebris’a vmbra mortis nullam exci- de intr. ae. b eiate . nibil
iti unt peccata. iteʒ licet xrůꝗ=/Eenim deum icitatorè mali ſi ſemper pe piens animam. Hunc magiſtrum intel ſupra diſtinctio. i. diuortiũ
lpeli⸗ non bis illuminaue intentibus ſubuenit. ⁊ etiam ei placere lexit diſcipulus ille qui corinthios per contra.
iceen rit aliquemvel bHisa peccata quibus preſto ẽ gratia ſemꝑp. epiſtolasꝰ ſuas noluit conigere: ⁊ ut ib a Ereluſtt. . dl. i. ſi ro
iiungn ſuſcitauerit tñ qñndq Errant autem:ĩmo conſtat ei multum ſe teſtatur ter in litteris eos correxit. manox. arg. S. rxviiſ. q. i.
ſpfaſtii cprilusvnoſkei peccata diſplicere qui ſemper pᷣſio ẽ eaa Oportebat enim ut quotiens videbat igolreta⸗Cecde achictan
ingimit ammv ore üluminn. deſtruef. ſi enim ea amaret nõ ita ſemp eos cadere: totiens iuuaret eos fſurge c is cervüſ. 7ritf
—– nit cecum: er quo ſe oſtrueret:ſed ↄſeruaret atqʒ ut ſua mu re. Memoꝛ enim erat illius ꝗ dixerat b Cõñſitebor. vocãdo eũ
ingf ſ, quitur ꝙ eidem bo⸗ nera foueret. ſemper deſtruit peccata q quorum remiſeritis peccata remttun ad regnũ vẽite bñdicti ac.
uls⸗ ni mini bis peccata di inuenit: ne ſoluat quod creauit: ne coꝛ eis.Scimus autẽ ⁊ pꝛimos patres ⁊ in (Adde ꝙ ita originalr le⸗
täna 8 mittit. ſi eniz chriſt? rũpatur quod amauit. Sumũt occaſio omni tempore ecdeſiaʒ dei femper id git᷑ mathei. x. mar. viij. x
enun icen hon mmge nẽ bypocrite iſti ex faciis dñi.quẽ enim eſt uſq; ſeptuageſies ſepties: quod eſt .Weu aotradixit af.
ibenoſt, egrotum medico tẽ d Dẽz. dilectionẽ eius
gtmninel⸗ orali qui ſepius no . J adherentem.
Pahtrle de ein ekert minor eſſet. N¶ Sedẽtẽ. pus. I ¶ In tenebris. peccatis. g Amar we di hir. ſi roma
afheple m I¶ Oerſidi. heretici. V noꝑ. ð. e. di. .alij.c.nemo põöt. hb Per epiſtolas. ſ. perpꝛimam.
cnoo⸗ n CSapiunt. ideſt inquiruut. . i ¶ Teſtatur. in ſecunda epiſtola ad cori.vbi dirit:pᷣdixi. n. ⁊ pdico ut pᷣſens bis ⁊
evefam o ¶Opoꝛteat. ille dicitur plus ſapere qꝙᷓ oportet ſapere qui diuinum conſi nunc abſens (Aldde ꝙ ſic legitur ibidẽ.c.xiij. ſicut ſequitur habetur in euangelio
lnn⸗ G lium nimis alte perquirit ⁊ cetera.ut er de here.cuʒ ex iniuncto.⁊.xliii.di. Yoannis.c.xx.)

ſit rector. pꝓ ¶ Penitentia. S. d. xxiij.qui epiſcopus. k ¶Semper. ſeptenarius enim numerus vniuerſitatis eſt.

a ¶ Seaducti S.di.ii.S.item opponit᷑.⁊.c.ſi eni lquit.eo eni ꝙᷓ peccatores nos eẽ

nõ credimus deterius peccamꝰ. S. di. xrlv. licet plerunqʒ vera iuſticia. S, di. xxv.

5. nunc autem. 7. de conſe.di.iiij.ſfrmiſſime.

ſeducimus.S.di.ii.ſi enim

b ¶ JYactare.cum ſit ſcriptum ſi direrimus qꝛ peccatum non babemus nos ipſos

ponere eo die cnm aliſs beſtijs quas acceperat a popnlo aaron. obtulit etiã
hircum: de quo bic habetur mentio qui totus erat ſacerdotibus deputa
tus ⁊ ab eis tantum in loco ſancto deputatus ad comedendum.intulerunt
ergo nadab ⁊ abiud ignem alienum. moyles tamen primis. vij. diebus

igne terreno vſus fuit:ſed dominus pꝛecepit ei amouere ſuum terrenum

c ¶ Eſſe pot.j.de cõ.l.ii⸗
ij.a paruulo.S.nam ibi di
citur q; peccato nõ cõmori
tur baptiʒatus. ergo non
eſt in eo. ſed dic eſſe nõ pᷣt.
i. non poteſt incipere eſſe.
ar. de conſe. di.iiij.firmiſ
ſime.eſt tñ ſuperſiciale ar.
ꝙ bic inducit infans vniꝰ
Diei ⁊c̃. cum agat᷑ tantum
De actuali peccato.(Zldde
pſic legit iacobi. c. iii.)
d Cõòſius ſum.i. nulliꝰ
mortalis peccati ↄſcĩaʒ ha
beo. ipſe enim dicebat ago
qð nolo.S.d.e.iter hec. xi.
q.iij.ſẽti inter verba.con
tra So.poc dicit ĩ pſona p
fectorum.ibi ð ĩpfectis.uel
dic.nõ ĩ hoc iuſtiſicatꝰ ſuʒ
qꝛ poteſt ſurripere veniale
i.nõ ex hoc vt.j.e.ſi ꝗs ãt
babens.j.diſ.vii.nullus
expec.vel dic.nihil mihi cðᷣ
ſcins ſum quo ad mortale

nõ tamẽ ẽ ĩhoc ⁊c̃.( Adde

ꝙ ita ſcribit paulus ĩ pᷣna
ad corĩ.c.iiij.⁊.vij.)

e ¶ Dubitaret. nõ tñ dubi
tanit ſed ideo hoc dicit:ne/

Daret alijs dubitandi occa
ſionẽ.S.di.i.qobrem.
¶ Sciebat. ita poteſt ſci
re ſi aliquis haberet chari⸗
tatem. S.i.q.i.teneamus.
j.di.iiij.ſi ex bono.(Adð
ꝙ ſequẽtes auẽtes legũtir
originalr in euãgelio io.c.
.mle vi. ⁊ luce.xi.)
tm̃ oriri.in ſplẽdo
T re gratie ſue.
HB¶Eis.i.talit᷑ peccãtibꝰ.
i ¶ Ineceha vbi eſt talis cõᷣ
ſuetudo ꝙ ſolennis penitẽ
tia non iteretur.
k ¶ Mumillime. i. ſolennd
penitentie.i.ſue miſericor
Alie lʒ ſemel iaʒ iiuncta⁊ ſiuſ
cepta fuerit.

ſemper peccata dimittere.quam pote-
ſtatẽ iſti ab eccłia auferr̃ conãtur.opor
tet enim eccleſiam ſic credere qui conſi-
tentur ſe peccare.negant enim veritatẽ
ſeducti:qui ſe abſq; peccato audent ia
ctareꝰ.in multis enim offendimus om-
nes nec infans vnius diei abſq; peccad

to ſuper terram eſſe põt. Quapꝛopter

eliminandus eſtab eccleſia: qui vnquã
penitentibus negat indulgentiam. Mõ
enim inquirit quid apoſtolus ſenſeritꝗ
Dixit.nihil mihi conſcius ſumꝰ:ſed non
in hboc iuſtiſicatus ſum:ſentiens etiã iu-
ſtis peccata ſolere contingere.non ſe cõ
ſirmabat abſq; peccato:ꝗ ſe cognouit
indiſſolubili viculo charitatis iunctum
xpᷣo.niſi eni ſciret iuſtos ſepe venire ad
veniam quõ dubitaret ſe peccare:qui
ſciebatſe ſpiritum dei habere:⁊ itentio
ne mundiſſima ei ſeruire? Cur eni do⸗
minus petri pedes lauaſſet:⁊ eccleſiam
hocidẽ docuiſſet:niſi qm̃ quotidiana ẽ
offẽſio:opoꝛtet ut quotidiana ſit remiſ
ſio?: Cur docuiſſet oꝛantes dicet᷑: dimit
te nobis debita noſtra:niſi ipſe miſeri:
coꝛs perſuaderet ꝗ nos ab hac petitio/
ne non vult dificere.
