k Manna. i. a manu. uod interpretatur quid eſt boc. nam c pᷣmo e

erunt dixerunt manbu.i.quid eſt hoc.

itn Di. 1 II 5 2²
ſanch. a Maſcebantur. nõ ſolum carnaliter: verum etiam ſpiritualiter nönul luiter ſegit Exodi.c.rxiiij.pᷣs.lxxvij.⁊ Joſue.c.iiij.) .
ſun N li tamen animalia dũtaxat paſcebantur. (Aade ꝙ ſic legitur.ps.lxxvxij. x ¶ Exoꝛdium.hoc legit᷑ in libro ioſue.i.deſijt deſcendere qſi gradu recepto .
gd en S apien.xvj.DQeute.c.i.⁊.ij.⁊ Exodi.c.xvi.) uerrtebat᷑ in ſuũ exoꝛdiũ.(Adde ꝙ ſic legitur Yoſue.c.iiij.)
Minigre b O mnes.i.imitatoꝛes eoꝝ qui indigne ſumpſernun. „ ¶Moyſes. hiſtoꝛiq bes.xxiij.q.iiij..bis oĩbus.(Aldde ꝙ ita originatxrlegi
. c ¶ Moꝛui ſůt. excepitis duobꝰ.ſ.caleph ⁊ ioſue:ut.sS.di.lxxvi.ieiuniuʒ tur Numeri.c.xx.⁊ Exodi.c.xvij.) 3 ¶ Gratia. diuina p lignũ immiſſuʒ.
Part 4 a fer duos nec 1 Ja vonere actua
tiſies plus nec minꝰ:qꝛ - .B . .. er uel naturaliter.
gefuemt modic exeſſus n? paſcebãtur alimẽto:vñ dictũ ẽ panẽ an tpanitꝰ. ſub beliſeo ꝓpheta vnið filiſs 2 Temperauit. ideſt dul
W nendik fk:ve egeloꝝ mãducauit hõ.ſz tũ panẽ illũ qu ꝓphbetan ercuſſ. uẽ ferruʒ ð ſecuri ⁊ ſiati coꝛauit. (Adde ꝙ ſic legi
W 15 inne i Pin maducauerũtꝰoẽs ĩ ðᷣſerto moꝛtui ſũt merſũ ẽ.rogauit heliſeũ ꝗ amiſerat fer- AKatmn atannit.i
gangt no obeſt. ff. ö duo. iſta aũt eſca quã accipitis: iſte panis vi- ruũ vt illð ſibi acqreret miſit heliſeꝰlignũ Aanem genus veimo
a reis. duos. F. dluo. nus: g de celo deſcẽdit:viteꝰeterne ſub- iaquꝗ 7 natauiiferrũ?: utiqʒ ⁊ boc pᷣter peccatoꝛum leuanit. (Ac
Enitiz ver. modicũ.⁊ mo. ſtãtiã miſtrat.Et qcũqʒ bũc panẽ man- nãm fſcem̃ cognouimꝰ.grauioꝛ eni ẽ fer- de ita oꝛiginalr legit᷑ in
puiunig⸗ dica res nõ inducit ducauerit:nõ moꝛiei in eternũ:qꝛ coꝛpꝰ ri ſpẽs qᷓᷓ aqruʒ liquor. Aduertimus quarto regu.c. vi.)
alleſte ndigic imo. expᷣi.oſidera vtrũ pᷣſtaãtioꝛ nũc ſi panis igi maioꝛis potẽtie eẽ dei graʒ q́; nãm a & Et annerß. . 1
ahern gii * nes:ar. e agelox:an caro xpᷣi que vtiq; coꝛpꝰẽ vi ⁊ad hucůiñ añ ꝓphetice bñdictiõis nn- c nie ancga nantn
ſontin,n, o vno mlia i ag Le. mana illud ð celo“: hoc ſup celi. illuch meram⸗ gram. ꝙ ſi t̃ valuit bumana paum nlt clNaheen ae
ann: N Doerſt dak dicn. celi: hoc oñi celox.illud coꝛruptioni ob- benedictio vtnãm conuerteret:qꝗd dici mus ve bñdictione dinieſar
uten, q Caite.i.vita pr nNorxſũ ſi in diẽ alterũ ſeruaret᷑ hoc alie · mus de ipſa cõſecratione diuina vt iba q tantũ de ꝓphetica vellʒ
tll quꝗ eternaliter ſu· nũ ab oĩ coꝛruptioneᷣ:qcunqʒ religioſe vba dñi ſalnatoꝛis operãtur. nã ſacſm maulta exempla introduxe
nnkee Kinenr. (Adde guſtauerit:coꝛruptioneʒ?ſen tire no po⸗ iſtud qð accipis xpi kmone cõſicit: ſi rim de ꝓphetica bñdictio
gikaffn e Socen terit.illis aqua de petra fluxit: tibi ſan- tm̃ valuit ßmo helie: vt ignẽ ð celo ðpo al eahe n eeer
Onpnpte aere. inſtit. de redi Fuis exxpo.illos ad boꝛꝗ ſaciauit aqᷓ: te neretꝰnõ valebit xpi jmo vt ſpẽs elemẽ b E Depoeret. q duo dn
Nondce, ut. 5. ſere. ſanguis dilnit in eternũ.indeus bibit et toꝝ mutet: ð totiꝰ mũdi opibꝰlegiſti ga quagẽarij cõbuſti ſunt hi
urfͤfi ¶ Obnorxrium. q ſitit:tu cũ biberis ſuire nõ poteris illud ipe dixit ? fcꝗ ſũt: ipᷣe madauit ⁊ creara ſtoꝛiam hẽs. xriij. q. iiij. x
hiunetii taturiebar 2 pune ĩ vmbꝛa : hoc ĩ veritate. Si illud quo.d ſi ſt. mo igit᷑ xpᷣiꝗ potuit ex nibilo facẽ chriſtus. (Adde q ita ie⸗
aurnd ſcebat. niſi qð ĩ oꝝ miraris vmbꝛa eſt: quãtũ iſtud cniꝰ vm qð nõ erat:nõ põt ea in id mutare q̃ ſůt giturin quarto Reguʒ. c.
— bbari reſeruabat. bꝛa miraris: audi qa vmbꝛa eſt qͥ apud qð nõ erãt.nõ eni minus ẽ dare q; mu- i.⁊ ut ſequi᷑ imediate ſeri
unuen legit pfes fcã e: bibebat inqr ð ſpũali ↄſequẽ tareꝰnouas nãs rebus.ᷣ ſed qd argumẽ e mu ikincrnih
. 5 *Ee . M. 2 —.— . . . 5 4 3 ann „
nictsitn 8 Coꝛruptiöe. qꝛ 14 gos hetra petra qt eratrpᷣſ.ſʒ nõ in tis tvtimur:ſuis vtamur exeplis incar h cñ nobis coͤlentaneũ eſt
Pdeninech nec ſanctũ tuũ da⸗ pluribꝰ? eoꝝ Pplacitü Edeo.nã ꝓſtrati ſt nationis aſtruamus myſterij veritatey vbi nulla ẽ ſtipulatio inter
Ktlulcem bis videf coꝛruptõ in deſto: hec aũt ſcã ſũt in figura nrf̃i. o nũdd nature vſus pᷣſenũt cu dñs ieſus poſita: intelligi eã adbibe
sen nem. gnonuiſti potioꝛa.potioꝛ.n.lux ãʒ umbꝛa ex maria naſceret᷑ ſi oꝛdinẽ q̃rimus vi- t:muſto foꝛtiꝰ vbi ĩutilis
Ammri b S arubtionez. vitas qᷓʒ ſigura:coꝛpꝰ creatoꝛis q mã- ro mirta feia generar̃ ↄſueuerat. ſeiunt 4 initio per nos vali
iens (Aae itan ſeg na de celo. foꝛte dicas aliudvideo qmõ igit ꝗe pter nature oꝛdinẽ virgo gena⸗ ielnaren nd cpienn..
göſudri tur imediate legit᷑ ialeris bv coꝛpus ſcciplazi uich cqð oficim in ex Vir gie eſt: d ¶Quã mutare. ideſt mi
nerffſtn⸗ Numeri.c. rxx.) oc adhuc nobis ſuꝑeſt vt ꝓbemusꝰ. quid hic qris nde oꝛdineʒ in xpi po. nus eſt mutarec date.
WeisKn Diluit. i. remiſ quãtis igit vtimur exẽplis vt ꝓbemus re:c pter nam ſit ipſe dũs ieſus ꝑt exr e Sed ꝗd argumẽtis.id
8pdeni ſtonẽ peccatoꝝ ↄuun hoc nõ eẽ quod natura foꝛmauit: ſ⸗ 3 qð Virgine:? vere vtiqʒ caro chꝛiſti q cruci- eſt ad ꝗd ſubaudi exterius
gwosſtiicn lit tibi ſi in hůiliate benedictio cõſecrauit maioꝛẽqʒ eſſe viy fira eſt que ſepulta ẽ:vere ergo illiꝰ car- q̃ſ cõſirmamus:quod di
nbanrimd permanſenris. ¶benedictionis qᷓ nature:ꝛ benedictiöe nis ſacrjm eſt ipſe clamat dñs ieſus:hoc ¶ eimus erẽplis que ipſe ſe
Pimein T Annbre t nalura ipa mutar.uirgꝗ tenebat moy eſt coꝛpus meum. ante benedictioneʒ v⸗ ein l.ßß ecnpein
8 ane Ingt. ĩ eiſtola ſes Piecit eã ⁊ facta eſt ſerpẽs rurſus boꝛuʒ celeſtiũ alia ſpẽs noĩatur poſi cõ quod tranſſubſtatiat Psn
lu ad choꝛintios. appꝛehendit caudã ſerpentis: ĩ virge ſecrationẽ coꝛpus ſignat᷑.ipſe dicit ſan- pce myſtica eſt natũ ð vir⸗
— m PMerral a ia naturã Pirnerriein. Eices ergo ꝓpheti⸗ ganne ſunʒ n lernatlon⸗ al dfepoſ gne: neerts poſt in cena
– ins 9 ca gra biſ mutatã eẽ naturãꝗ ⁊ ſerpẽtis? ⸗ ecratõez ſa gui nñcupat tu diciſ am di cipulis coꝛpus ſuuʒ
hnmneng bar, alih diect e e Virge. currbt egypti flumĩa puro meag hocè: vex eſt: qd ſᷣmo ſonat:aſfectus wen eeme in vlero
– ipmpetra all tu aquaꝝ: ſubito ð fotiũ venis ſanguis ſentiat. Itẽ augu.i quodã ſᷣmon ede uginalia tota trinitate p
—KZõZ ea Pla betra:alij (eiô&ρerüpe. erat pots iſumnis rſus vbis euagelij AkLum eẽ non deliſt neqʒ d
Einmſni dicſt loꝛor moy. . ei P ſſ 1 n ing n gelij. tesxpᷣ ducata ſijſſe potuit meritis chriſti
ieni ſa maria tulit ſecuz ꝓPp! ete peces cruoꝛ ce auit lumini⸗ nomo ꝑ ꝑtes xpᷣs manducatur 2– exigentibus.(Adde ꝙ ita
tezin, danee nus herſe rar vnlne e ne dmne us hcger Hermwaner. ⸗ Dde icratnatlone legit᷑ Lu
vbreunqz erat op erat vndiqʒ populꝰhebꝛeoꝝ:hinc egy- uitat dñs ſᷣuos vt pᷣparet eis ci ce.c.ij.de ſacramento vo
ſeee . . 4 . ec Aed 4 vide erd N
n — bercuſſa ptijs vallatꝰide mari dauſus: virgã le⸗ büu ſeipſũ. ꝗs audeatmãducar̃ dñʒ ⸗ hẽtur Matthei. xxvi.
in iini 11 Erat: i. ſigniid Hanit moyſes. ſepauit'ſe aqᷓ ĩ muroꝛũ ſuũa iñ au:g maducat me viuiſ pp me. aneleic. Liue. rh. el
nl vifn tchriſtu.Ad ſpecie cõgellauit atq; iter vndas via pe quãdo mãducat᷑ vita maducat necocci euangelio Jorcevt.).
r winchu de ꝙ ita ſeribit pau deſtris apparuit.ioꝛdanis retroꝛſuʒcõ dit᷑ vt mãducet ſed moꝛtuos viuificat g ¶ Allia ſpẽs.i.alteriꝰrei
utent lus in prima ad co Uerſusõ nãʒ ĩſui fotis reuertit exoꝛdiũ quãdo mãducat᷑ reſicit ſed non deſicit. ſpecies.i.alið ſuſtãtiuatũ.
— rin.c. x.) none claret nãʒ ? maritioꝝ fluctunz vel mãducat᷑ xpᷣs.viuit maãducatus qꝛ ſur⸗ ¶Amẽ. i. verum eſt. ut
Gitten o ¶Wec ãt fc. huj ffunialis curſus eſſe mutatam: ſitiebat rexit occiſus:nec qñ manducatur ptes di. xk viij. ſedulo.
Nunstliiß q; ſunt vba apli zi * I farao bie⸗ i (Se
ſimiliu ĩductio⸗ petra fluxit: nũꝗd nõ pᷣter nãz opata eſt fideles quẽadmodũꝰmaducẽt carnem muta: vt quod quis aat
keckhinn ne oſtẽdit non eẽ i· gfa vt aquã vomeret petra quaã nõ hẽ xpi.vnuſgſqʒ ꝑtẽ ſuã accipit.p ꝑptes ma⸗ tat alijs proferat.xxii.q.ij.
m nh poſſibile deo vane bat nꝗ: Marath fluuiꝰ amariſſimꝰerat ducat᷑ ⁊ met ĩteger totꝰ.pꝑ ꝑtes madu- is autem.
chnnn ĩcoꝛpꝰ ſuũ ⁊ vinũ i vt ſitiẽs ppłs bibẽ ñ poſſʒ miſt moyſeſ cat᷑ ĩ ſacco: maet iteger totꝰ ĩ celo:mãet ixx ¶ Aſffectus. ideſt fides.
Engun ſuuʒ con lignũ in Znn . —— ſuâ aqua fecrber totus in coꝛde tuo. ¶ Iteʒz pa- Duegt, vi. eid
DL rüönatur. nit: quã ĩ ito gr us pa. anguine xpi. aeit deue vi-
ehoi q Rirgã tenebat a ðpoſuit: qu ifuſa ſubito gra caſins pa. de coꝛpe 1 ngumnexpi uens. (Agdde ꝙ ita ſcribit
ntchun moyſes. ð h hẽt. xvi. q.v.nec mirũ ĩ prin. ⁊ . ᷣ ptãs. (Adde ꝙ ſic legi Joannes in ſuo euangelio. c. vi.)
num mmn oꝛiginaliter iu erodo.c. iiij. ⁊. vij.) x. ¶ Sa nguis. becfuit pᷣma pla m Aiuiſicat.i.digna perceptione viuiſicat uel cooperatur ad viuiſcandum.⸗
nuncht ga egypti:verus ſanguis erat ſicut veri ſerpentes:quid ẽ̈hẽbãt hebrei. n ¶Quia reſurrexit. non eſt caſuale:ſed probatio eſt a maiori: nam ex quo re
8 Separauit. i. xij. diuiſiões:ut quelibet trisꝰ ꝑ ſuas turmas icederet. ſurrexit ꝛc̃. .Z
üͦpws ti Cogellauit. dicũt quidã ꝙ aqᷓ ſuperioꝛ ſtetit: ſed ĩferioꝛ fluxit in mare. Oo Sacramento.S.e.di.qui manducat.
u ½ Reirorſum. Ad fontẽ rame verſa recurrit aqua. (Aldo ꝙ ita oꝛigia p Quẽadmodum.qꝛ in ſacramento.

De Ton. Seet ann
. ee/Nn inek. 3. e. hoc eſt. ꝗIN
. us rpᷣi continek. ö. . 92 ſanguis. .
ſti quia que 5 ſomi y i.ſacramen e0d.
tidie ſumimꝰ? coꝛpus chri 1d ſublata ſunt:tamẽ nter noti e n nmerio. l.1 tranſſubſtantiaretur. i
d ttatantnnnainedirane ren Retene enen
* tank ne iquotidie recidiuamꝰ. b .Quotidie. . dli. u re facit. ſi
* tem originalie percerl renealie⸗ eend Kom. c.vi.⁊ pſalmiſta. ps.ij 9 . 9t eaſerdos, iead en
Or e , U „ »2 π 2 † E .
. bbato. Aaae Gua ur ſegt iribitpa ſtantia panis ⁊ vini myſtice c c⸗ Keru Cnsi nn.
itas. i. oꝛrigo ſacriſiciuz non reinte. ſtar r: coꝛpus xpi ⁊ verite rito ſacerd CKe⸗
⸗ Bami CQuortidianũ ſaergeinnar ee, xpi conſecreur coemen coꝛpus rpi 7 . cC nbe. elat. nmn
peccati. ſaltẽ venia . aſſionis:ſed comn ſigura eſt. verita i in virtute tipſi?ꝰ q Ingt bcolecra alreh
A ablmm lane grationem p is virtute ſpůs ſancti in vir igu tionẽ. hoc coͤtinekin lepſe
kAlardiepn eie en eriſagnortigſe hec lartolz D panis 2 vini ſi Baeerur ige en i. traſ inehin
e A Muonalepß. ſequẽti era ſt iu carne q ſt id quo ö5HSxpsS e Perferri. i. ſomn
Re d fſ ſabud . iſtus ſemel paſſus eſti Ira veroe id ie becoblatõ zxps eenti ra
j. di iij. . ꝛiſtus ſemel paſſus Eſemel ſa uotid ie becc ſubſta .
Abero⸗edui Hum im cv Eqz moꝛtis paſſion jdẽ reſi ratur autem q idie peccamus ferri.i.ſurſuʒ efferri namo
. . . ur ſit:qꝛ quotidie . eme ü eusme
Immolatur. c bis Iſa p vnã eãdẽq ex qua moꝛte idẽ rein kſlemel paſſus ſi lis ĩſirmitas vi i. conuerti in ſanct nns
elrodnpin vfangur maermde u wiraf voinabt is ſine quius mmorvi ie sanaß Di tuuz. i.coꝛ⸗ u
itg: illi vltrañ pcctis ſine quibus a quotidie altare ,
cramẽto coꝛpis ⁊ ſang ẽs ad vitã:moꝛs illi v atris neceſſa e non põt.Et ideo ꝗa q bis i⸗tuuʒ ſup choros an in
i. due cauſe hic qui ꝓfecto! ſis boc ꝓuidit.pᷣ A, ur:xpᷣs quoti ſiam catho⸗ geloꝛum er ſetoc.
g e i duecnum iũ ꝓ multis cauſi aſaltẽ in peccati! mur: Intra ſcam eccleſiam 6 cotra videtur ꝙ fun
norant puius ccatoꝝ un otidie peccam ſa iuẽ nõ molatur. g̈cozpori i nibil a bo ꝛatio hec ſit ſuper llur.
r. . ce⸗ nc ꝛporis vpᷣ . oꝛatio hec ſit ſun ſae
deletio venialiũ pee an dẽ:qꝛ quo infirmitas viue licaʒ i myſterio'co . erficitur :qꝛ bec dicitur
. 9moꝛtalis 5ata ĩ ba ca; mrn alo minus per flua:qꝛ (Nr
memoꝛia paſſionis di ſine auibꝰmoꝛ ta ſint dõata ib aiꝰ nihil a malo ito?cõſecrã- erba quoꝛuʒ 1.
idiua. i. recidiua t: qꝛ H̊Ii omnia pecca H cin nom ia non in merito cõſecr· eſt v B Aunn
b U Kecidiua. i. er ie põt: qaꝛ Hͥ omnia ctñ peccati adhuc in ſacerdote:quia non in toris etin virtute conſicik coꝛ⸗
delicta.i.redeuntia p ſiut ptiſmo:infirmitas ſalmiſta: benedic is: ſed in verbo efficſtur creator ir ita ð eo qoõ .
. Ven Z meri pus prpi
farionem (Ae 5 c.xi carne remanet: vñ p 9 nibus tis: . ſancti. Si enim in 1 iam ſactu ẽ ſupfluas 509
eti⸗ c. xi. Fe tur omnib virtute ſpiritus d chꝛi- iam factu ẽ ſun 8
ſequit hic legitur lu c.i.) ima meo dño:ꝗq ꝓpiciatin iſirmita-⸗ virt dotis:nequaquaʒ ac eſt oꝛatio. Rñ. ſcni ſena.
2 Mat. c. vi. ? Yo. c.i.) anmam 2tuis:qui ſanat oẽs iſirmia to eſſet ſacerdotis: m ſicut ipſe eſt ð attẽdit hu CNp
omemo⸗ iquitatibꝰtuis:qui ſanat bimurꝰᷣ⸗ ineret. nũc auten ir; ptura n 8
i ¶ Iteraiut. ob c mot. iniquitat Et iõ ga quotidie lab la⸗ ſtum pertiner ſt qui per ſpirituʒ iuſmodi anguſtias Cnung
rationem.S.e.di.cum oẽ tes tuas. nobis immola i baptiʒat:ita ipſe e q tran⸗ s ſed lacerdos cü CMł
imediate ſeques tes luds s myſtice pꝛo no itur: vt qui baptizat: efficit carnez ⁊ tran⸗. tpis ſe 1a
aecin⸗ Manbei ticdie xpus myfti ſterio traditur: ſanctum hacſuam ſacerdos non pofũt multa ſi ecl
auctoꝛitas legi Luce tura paſſio xpᷣiin my vicerat: quo⸗- anctump uinẽ. vnde ⁊ re. na logt ppi weſ
1. riliſ. . nẽ vicer . ſit vinuz ĩ ſang ieper manꝰ an- mul pferre 3
rvi: Mare. Lolec ri) ꝗſemel moꝛiendo mo er hec ſacfa ſit vinuziſa erferri per us ſtaret ticnhnn
v1e .c. Ine 2 uitboc pert um in ac ſi temp x ibe
xxij.a ĩ pᷣma ad Carido idi diua delictoꝛum p vñ iube inquit 'r blime altare tu tadhuc faciẽ nnſcbſt
. tidie reci ent ta relaxet: ſancti in ſubli is tue: vt qd a2 effent adbuc! nͤ
A gnierdumi ihrer is 2 ſã guinis pecca 76. gelltuiſanctiin maiellaris ene; vt gin de Kre io gi⸗ ſtſiſte
ee Pemiar domin rarmdimtle nobis debita noſtra c. 53s ondu erut rifii
ci imitte no 2 noſip c fin lucẽsdeporcit ni monis non Hl
AEinepegere. vñ ppea Orꝛamdin qꝛ pemm nõ babem noſt deferenda/inlucẽdde dotioe Mac mncna. ſimüe nors. ſicſiin
1C Kebeert vnj Ppbe⸗ qꝛ ſ dixerimꝰqꝛ petm̃ nõ eſt. Itẽ ite ꝛꝙ iſta fiant ĩ ſacer az .ſexto vſus nggor:
id retribuã dño pro oĩ/ imꝰ: veri. i no. 5 ligatur: ꝙ iſta ipenedictam per qu xxxv. di. L
quid retribuã di ihi cali ſos ſeducim * cob ↄmemoꝛat lig oblatiõem bene om⸗ uc. 1 verba nõ ad ſanwma.
bus que retribuit m cum ratur̊ myſteriũ: ⁊ boe it: voc quo⸗ igitur ob r:aſcriptam per quaʒ 1 oſue pꝛolationis CCo
cem ꝛc. ertra de teſta. ſſionis xpi ſicut ipſe ait: töez benedicimur: aſcr rratam per qua, tep tionem venol
in aiciig ez paſtionis xpil öõmemoꝛatiõeʒ in celo aſcribimur: ionabi ſed conception
1Eiz eſſemo i. quͤnis nez be feceritis ĩ meã cõmemoꝛ ſumi nes ine iſti cenſeamur: ration lationẽ lemt⸗
. rõ cenſeam ulꝑ cõtemp eate
m Cuʒ eſſem .1.4 eſſe riẽſcũqʒ tiẽſcũqʒ ergo hüc panẽ . viſceribus chriſti iali ſenſu exuamur. loquẽtis ſunt referẽ ſtia fie
nð dilexerit nos ĩ d S ñ facite:quo = inẽ moꝛtẽ domt er quam a beſtia iſpli⸗⸗ oqt icã manꝰ vinnzin
ſolyz cſanguinẽ moꝛte: lem p biſipſis diſpli⸗ da:vt ſi dic
mus ijehene filij di n. di tis 2 bibitis hũ ec veniat.nõ vtiq; eptabilem vt qui nobiſipſis vni- ea & dauta ac. vl looeſt
nos i eo ſbii coꝛuz oditich ni annũciabitis don oꝛs xpᷣi veni- cccep per hanc acceptabiles eiu vt qꝛ lrelli e ð ſpuali cor n¶ECbe
citur. Nihil eoꝛuʒ odi ſic eſt accipiendũ donec m ſed donec ip cemus:p mhil rationabilius:vt q ltellig deileue B. niateſt,
VIeciſti. iaz vltra nõ moꝛitur ſe u*E co filio ſimus: nibil moꝛtis eius in pore eccleſe ſſocie mc
Trum ſub ſigura. at: qꝛ iaz v iudiciũ veniet. IJterdũu iam ſimilitudinem moꝛis ei ſacramentũ aſſocie mnſos
n. rum ſub ſi rpʒ ſe dominus ad iudiciũ v vita po⸗ nos iam ſimiliu .:ſimilitudinẽ quo triumphanti vñ bustel
Qalae dheminagh i ſe do di per ſeculi vita p baptiſmo accipimus: :ꝛita vt 2 ve- turtr otquor H
moꝛs xpip ita-⸗ bap inis ſumamus: ita vt 2 ſegtur ut quotq ialgne.
no vocam⸗ inn nan aut ſemp? iãda. vt diſcãt qua char ue ⁊ ſanguinis ſum :2 ridicu-⸗ mpſerimus ce 5CSun
ſumimꝰ.ẽ iñ vita 2 ce ſteris annũciãda.vt dði moꝛi dignatus que ⁊ ſa deſit in facramento: iide ſump lanmr
T. 8:ꝗ pꝛo eis rritas nö is ꝙ cruorem occ leſti gra repela Panema
zurg Seehd di te dilexit ſuo icem rependere ri ta paganis ꝙ cruorem ocii eca. i. tral
us ut bo ioẽs debemus vicem rependere lũ nuiluʒ fiata p ienĩ diſcipuli pa⸗ C¶Beferẽda. tonpns
eque conſicit ma on cõi eſt:cni oẽs de por dilexit cũ igs bibamꝰ. Si eni di . ſubſtantinnda. conſtine
nus qꝛ coſecratio ans ſech haritaem: qꝛ ad boc nos pᷣe meeuz ſibomnis niuerit quod dominus ſubſt incezi. nlu
ſtit ĩ merito cõſecrãti une ( miebẽne filij: vt diligerem?enz tiẽter ferre neq am carnez g Q In .
nit imel . us ie tetl, de anducat meam coꝛpus xpi. 9unn
in verbo creatoꝛis.Terti eſſem te iberart. ixit:qui non m hie mo. cidũ co⸗ gono. . n
e dicunt᷑ in moꝛte liber⸗ D :durus ẽ . Sacerdotio. ſuciftein.
Täomentſta uane di mem Au nng ec 1 in ve⸗ guotmodo eruw ierrent iſta mageluli⸗ ns mininelo n –
„ — g * 1E . . 6 O. 1. .
Ta nmmns mvern ſn domn coꝛpoꝛis ⁊ ſauguinis ſa chedendum eſt uod in verti e 6 arannee . ne⸗
7 ꝙ i ver bretur. ⸗ enta connciantur. cinng bo ¶ Oblanez expo Uckeripl
foꝛma coꝛpꝰ rpin Aliq⸗ amentum cele Hitate boc ſacram ius: eius vtiqʒ ver i C⸗ ſeri eripi
e .reliqᷓ cr „2 nan ſub vitate ntur prius:eius . ſtulat ſacerdos ſien iein
bis xpᷣ ſcra cõſician (24 Trũ ſub figuraſan itas tentia crea r. reliqua omnia —— iä
ſun daienſrate. gcalleis ſacfm ſiat: veritas tentia cres dowiat ant derwo ebonien. eadplen is. wmmndo
x. myſticũ ca eſt cibus: 7 ſananuis a icit aut clerus che 3i. facere digneris. ponedon
aeidic lta ⸗ ere eſt cibus:⁊ ſanguis ue ſacerdos dici σα gratiarum i. iptã. ñ enl anuen
Heorcar. J. inſno enigße Cromea v iogn qũo magnů que ſace liud qᷓ laudes æ gratiarin ni Alſenha. d en „*R
Ocoꝛda er5 gliogn q 3. nit:nibil aliud qᷓ; ſecratiões ⁊ ehis vilt D eote
lio. ce vi.) iraculꝗũ. me“ vere ẽ potus ꝛcaro mea ẽ ꝓ iones ſunt: aut certe obſe i. urönerdrch aſſumit inn
aieee at ni veraſtearoſegn ia nnenuce ene rerdo, inarnnn n
en d ſz ibii mun qgoõ eſt: voluit dñ ir liſtaruz ver , .
lrlnanmer nne e eoam erunminrfflente vefe aridie pateret vcetera In boc er 1 Sinſimaimg inn
eſſStt. zuncpanem vint ẽ ſuum cõſecratio⸗ eatur illud coryppupz. ſcali. vt. ſ. diſtin. iij. ſbeſten
entibus. i. in ſigure nez ſuã ⁊ ſanguin quoti⸗ gocr in pomelig paſcali. ede diſtm. len
qel. Dentibus neſpuhoſci potentialiter reari,1 FCrego pa:n bomelig Paſeg arieter. Col ſcot
emahmana n e ſpus ſci pote ice imolari: vt ſi ne aͤgni chrinti CPorieter. ACch⸗
. i yſtice imo n ſangũᷣ r. ms aquoſdaʒ
ende en . de de rgieper un ee. wereitmutur olimpreſigufabann onans — Ke
li. in veram car (ut de 8 ꝛita ꝑ eundẽ ex ſub⸗/ itate teneantur. WT
ene angunde, chriſti träal ro ſine coitu creatur:ita ꝑ e bendunt.cum adhut in ſue na noaig inere itt mur
ſybſtantiari. a itas. i. c panis ⁊ vinũ ſacrificanti res ddeg ita ut ſequitur immed releck oun non omnis. d. copust
aem rrarerdorone rbi. nC rſiurs 4 ſpes e:re res lacli In erbis⸗ eici tiebi eccleſtaſticarum. . di ilſ⸗nonn en aliud. Ien
mẽèio ſub quo lat ni: ibi ea veritas q; coꝛpꝰ a 1s: ut. 5. e. qꝛ paſſus. vñ a alibi udes.ðS.xi.di.eccle 5 = n
toꝛpꝰ ⁊ ſanguinẽ SSS werine ccre vnitatis: ut. S. e. qꝛ paſſus 0 Doenguonevrnr no.ð.di.i.de bymnis. ſes
iurmaamemum iaanemonmne Sgintue⸗ panis ⁊ vini ⁊ verum coꝛ p .
re i. ſub appellatione iſta: coꝛpꝰ rpi ſp

Mtaſfikeg,
hirnde
giiſf
nano. Bn. ſn
ſuini
hoch angnſius
—
poſſtenula⸗
pfeme unei
lempns ine
Macben ii
peihengot
nis ſoncinin
1 Hnienae.
And ſs
Iwdand
upolaionis
otonapnonen
(Genphaton
ets ſunt i
ſtd nnd
ſti
lgohüler
lunn
mini aſce
GnpbunvS
un goondo
npſnmusc
Fünumni
ninnde,
lurp ni
prorp.

nintnivul

sſan.
Parcore
aetosfen
penſeens
n gnnt
ſenniͤcn
bo ſi

grſal aſm
ſertnonitr
4
init
in
nigoch
ories co

teuni.

iint

Di

8 0 Aid ſit ſanguis.caſus. corde ⁊ ore ſumendiꝰẽ corpus xpᷣi.qꝛ ſuper
vtrunqʒ poſtem fuit poſitus ſanguis. Secundo dicit: ꝙ ad vocẽ ſa/
cerdotis in ipſa hora ĩmolationis apiunt᷑ celi ⁊ adeſt cborus angelorum:
⁊ vniuntur celeſtia terrenis.Tertio dicit qð idem corpus v ſanguis qui da
tus fuit diſcipulis conſicitur in altari. q ¶ Moſtem. onis ⁊ cordis. (Ad

de ꝙ de ipſo poſte le
git᷑ originaliter exo
di.c.xij.)
¶ Uictima.i.ſacra
mentum victime ſa
lutaris.
dCReparat. i- ad
memoriam reducit
uel repᷣſentat. (Ald
de ꝙ ſicut hic ſequit᷑
imediate legitur ad
romanos.c.vi.)
¶ Moritur. ideſt

eins mors repᷣſenta
tur.ut.S.e..dũ fran

itur.

ſ¶Salutem pati᷑.

ideſt paſſio repꝛeſen
tatur:ut moꝛs facta
pꝛo ſalute populi.
g9 . In manus inſi
delium:ut in paſſio
ne⸗
b ¶ Imitatur.i. repᷣ
ſentat.
¶ In ipſa. ſubaudi
contingat.
Kk C Ad ſacedotis vo
cem.i.ad ſermoneʒ
xpᷣi voce ſacerdotis
enũciatum panis ⁊
vini ſubſtantia ĩ car
nẽ xpᷣi ſedentis ad ðᷣ
terã pf̃is ĩ celis trãſ
ſubſtatiari myſterio
angeloꝝ: vñ ſubdit
ſumma. v.
¶CLelos.i.ꝑ id qð
verbo ſacerdotis cõ
ſecrat᷑ aditũ ad cele
ſtia fieri vel panẽ uł
vinuʒ in id qdð ſuꝑ ce
los eſt tranſire.
m ¶ Choros angelo
rů adeſſe.ſcilicet ho
minibus conſecran
tibus vel digne. vel
idigne.
n ¶ Summa. ideſt
panem ⁊ vinum in
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ
chriſti trãſiubſta nti
ari.
o ¶ Knunqʒ.ſcilicet
ſacriſiciuʒ.ſ.celebra
tionem ⁊ limolatio
nem altaris ſieri.
Pp TEr inuiſibilibꝰ
ideſt er ipſis ſacra m̃
tis ⁊ rebus ſacramẽ
torum.hoc eſt qð ex
ponẽdo ſubdit:vno
inquit: ideſt vno et
eodem momento pa
nis trraſit in corpuſ
chriſti myſterio ange
lorum ⁊ in altari vi
detur per ſpecieʒ q̃ſi
qð eſt eius ſpccies vi
detur eo tempof ⁊c.
9 ¶ Momẽto:i.eo
tepore quo chriſtus
eſt in quolibet alta
ri totus in celo eſt ve

Vid ſir ſãguis agni ñ iã audiẽdo
ſz bibẽdo didiciſuis:ꝗ ſãguis ſuꝑ
utrũqʒ poſtẽ ponit᷑: qñ ñ ſolũ ore cor-
poris ſʒ ẽt oꝛe coꝛdis haurit᷑. INẽ. Dec
ſalutaris victia illaʒ nobis moꝛtẽ vni⸗
gẽiti ꝑ myſteriũ reparatꝰ:ꝗh reſurgẽs
a mortuis iã ñ mo.m.il.vl.nõ do.tñ ĩ
ſeipſo imoꝛtalit ⁊ icorruptibiłr viuẽs:
iteꝝ ĩ h myſterio morit᷑:eiꝰ quoq; vbi
corpꝰſumit᷑:eiꝰcaro i populi ſalutẽ
patit᷑: eiꝰ ſanguis nõ iaʒ i mannsiſide-
liũ ſʒ ſideliũ in oꝛa ꝓfuditur. Hic ergo
pẽſemꝰ q̃le ſit boc ſactrm qð ꝓ abſolu⸗
tiõe noſtra paſſionẽ vnigeniti filij ſẽper
imitat᷑ go.n.ſideliũ hr̃e dubiũ poſſit ĩ
ipſaſmolatiões hoꝛa ad ſacerdotis vo
cemcelos aꝑiri:i illo ieſu xpᷣi myſterio
ãgeloꝝ choros adeẽ᷑:ſũmaꝰ imaſoci

Ari vnuq; ex iniſibilibꝰꝰatqʒ viſibilibꝰſi

eri: Idẽ.Ano ĩꝗt eodẽq; tꝑe ac momẽ
toi celo rapit̃ miſterio ageioꝝ corpori
xpᷣi ſociandus:⁊a añ oculos ſacerdotis
ĩ altari videt᷑.tata ẽ eccłie vnitas ĩ xpo:
ut unus vbiqʒ ſit panis coꝛpoꝛis xpi:⁊
vnꝰ ſit calix ſãguis eiꝰ.Calixꝰ.n.quẽ ſa
cerdos catholicꝰt ſacrincat: nõ aliꝰniſi
ipſe quẽ dñs apłis tradidit:qꝛ ſicut di-
uitas vby dei vita ẽ:q̃ totũ ĩplet mũdũ:
italʒ ĩ multis locis ⁊ inumerabilibꝰ die
bus illic ↄſecret᷑ coꝛpꝰ: nõ ſũt tũ multa
corꝑa vxpᷣi:neq; multi calices:ſʒ vnũ coꝛ
pꝰ xpi ⁊ vnꝰſanguis cũ illo qð ſũpſit in
utero virginis ⁊ qð dedit apoſtolis.di
uinitas.n.vbi repietillð qð vbiq; eſt et
ↄiũgit ⁊ facit:ut ſicut ipſa vox eſt:ita ⁊
coꝛpori xpᷣi ⁊ vnũ eiꝰ coꝛpus ſit i uerita
e.vñ aĩadueriẽdũ ẽ qꝛ ſiue plꝰſiue mi
nus ꝗs ide ꝑcipiat:oẽs eãlit coꝛpꝰ xpᷣi.
itegerrie ſumũt: ⁊æ generalr oẽs ⁊ ſpe-
cialr vnuſqſqʒ. Itẽ.¶yſteriũ ſidei di
cit qð credere debes ꝙ ibi ſalꝰ nf̃a cõſi
ſtit. ꝓuidẽs.n.dñs nobis ðdit hoc ſacra
mẽtũ ſalutis:ut qꝛ nos quotidie pecca⸗
mꝰ:a ille iã mori ñ põt:ꝑ iſtð ſacramẽ
tũ peccatoꝝ remiſſionem ↄſequamur.
NQuotidie enĩ ipᷣe comedit᷑ ⁊ bibit᷑ ĩ ueri
tate:ſʒ iteger ⁊ viuꝰ atqʒ imaculatꝰma
net:⁊ iõ magnũ ⁊ pauẽdũ ẽ myſteriuʒ:
qꝛ alind videt᷑ ⁊ alð intelligit.ſʒ cũ my-
ſteriũ?ſit vnũ coꝛpus ⁊ ſãguis:dr ſigu-
rã panis ⁊ vini hʒ faciẽte dño qꝛ nõ hẽ-
mus ĩ uſu carnẽ cruda cõeder̃᷑ ⁊ bibere

ſaguinẽ. Nẽ abro. ¶ Poſt ↄſecra
tione iʒ ſigura panis ? vini remaneat:

tñ nibil ẽ ibi niſj corpꝰ z ſaguis cbriſti.
0O Mnia quecũq; voluit dñs fecitĩ
celo ⁊ ĩ terra:⁊ qꝛ uoluit ſic:factũ
eſt ita: lʒ ſigura panis ⁊ vini videatur:
nibil tamẽ aliud qᷓ; caro xpi ? ſanguis
poſt cõſecrationẽ credẽdũẽ. Ande ipᷣa

4

rus deus ⁊ homo in pꝛeſentia angelorum factacominutatione in verum

corpus ⁊ ſanguinem.

P¶ Manis. intranſitiue.ideſt vnum corpus rpi vbiqʒ eſt:vbi eſt conſecra

mum ⁊ ſic de ſanguine.

II

9Calix.i.ſanguis qui in calice continetur.

3 2 1

t Catholicus.hinc collige ſacerdotem nò catholicum corpus dñi conſicere non

vDOiuinitas verbi.que eſt verbum.i.xps qui ſt ub his ſpeciebus latet: cum ipſe

eſt qui mirabilia facit in oculis noſtris.

veritas ait ad diſcipulos:hec inquit ca

ro mea eſt pro mundiꝰ vita.⁊ ut mira⸗

bilius loquar non alia plane qᷓ; que na-
la ẽ de maria ⁊ paſſa in cruce:⁊ reſurre
ſit de ſepulchꝛo: hec ĩiquam ipſa eſt.Et
ideo chriſticaroeſt que pꝛo mũdi viia
ꝗdhuc hodie offertur:⁊ cuʒ digne acci
pitur vitã vtiq; eiernã ĩ nobis operat᷑.
panem quidem iſtum quẽ ſumimus in
myſterio illum vtiq; intelligo panẽ qui
manu ſancti ſpiritus foꝛmatus eſt ĩ vte
ro virginis.⁊ igne paſſionis decoctꝰ ĩ
ꝗra crucis.panis.n.angeloꝝ factus eſt
cibus hominuʒ.unde ipſe ait: ego ſum
panis viuus qui de celo deſce ndit.Et
item:panis queʒ.e.d.c.m.eſt pꝛomun.
vita.Ex his nanq; duabus ſententisꝰ
aperte datur intelligi quia panisꝰ iſte ⁊
ille non duo:ſed vnus panis ⁊ vna ca-
ro proculdubio vnuʒ coꝛpus efficitur:
illud vere illud ſane qð ſumptum eſt
ð virgine:quod paſſumeſt ⁊ ſepultũ:
quod reſurrexit ⁊ i celuʒ aſcendit:et ſe-
det ad dexteraʒ dei patris:⁊ quod ẽ vẽ
turũ indicar̃ viuos ⁊ mortuos.¶ Itẽ
augu.ex ſermone de verbis domini.
Anamuis quotidie maducat᷑ chri⸗-
ſtus: integer tamen permanet vinus.
Ai mãducat me:viuitꝰpꝛopter
Me.ſñ ergo fratres timeamꝰmã⸗-
ducare panem iſtum ne ſiniamusilluʒ
⁊ poſtea qð manducemus non inuenia
mus.manducetur chriſtꝰ: viuit mãdu⸗
catus:quia ſurrexit occiſus.nec quan-⸗⸗
do manducamꝰ partes de illo facimꝰ.
⁊ quidem in ſacramentoſic fit:⁊ norũt
ſideles quẽadmodũsmãducẽt carnem
xpᷣi.vnuſqſq; accipit ꝑtẽ ſuã:vñ ⁊ ipſa
gratia ꝑtes vocant᷑.ꝑ partes mãducat
et manet ĩteger totꝰ.ꝑ partes maducat
i ſacro et manet iteger totꝰ ĩ celo. mãet
iteger totus ĩ coꝛde tuo.totꝰ enim erat
apud patrẽ qñ venit in virginẽ.im ple

nit illaz:nec recaſſit ab illo. veniebat in

carne ut hoies eũ mãducarẽt:et mane-⸗
bat iteger apud patrẽ ut angelos paſce
ret. ¶ Iẽ hiero. in leui. ¶ Corpus et
ſanguinẽ cbriſti ſ̃ᷣm ſe nulli edere licet.
Ebacꝰꝗdẽ boſtia q̃ chriſti com

memoratiõe mirabiliter fit: eder

licet.de illa vero quaʒ chriſtꝰ ĩ ara cru⸗
cis obtulii:ſᷣm ſe nulli edere licʒ.¶ Itẽ
Iſermõe dominice.v. poſt epiphaniã.
WKMorpus chriſti in ſingulis portioni
bus ſinguli totum accipinnt.
nguli'autem totũ accipinnt chri
ſtũ oñʒ:et ĩ ſingul portiõibꝰtotꝰẽ.
nec ꝑ ſinglos minuit ſʒ itegꝝ ſe ĩ ſingul
Itẽ hillariꝰ pa.thH eodẽ
Bi pars eſt coꝛporis eſt ⁊ totuʒ

rNReplet. donis ſpiritua
libus.
V¶Sed cũ myſterium i.
qᷓ;ẽuis ſit myſtcrium vnũ ꝙᷓ
ibi latet.i.xpᷣs uel q;uis pa
nis ⁊ vinum ſit vnius rei
myſteriuʒ ꝙ ibi latet.i.chri
ſtus:tñ coꝛpus ⁊ ſanguis
dĩ ꝑꝑ pᷣluralitatem ſpecie
rum.
3◻ Crudam. S. e. foꝛte.
7 nia q̃cunqʒ. ca
ſus. In pᷣma parte
pꝛobat verum corpus ⁊ ſa
guinem latere ſub illis ſpe
ciebꝰ in altari. In ſcdᷣa oſtẽ
dix ꝙ ille idem panis ꝗq añ
conſeeratlonẽ ẽ cibus ange
loꝝ factus eſt cibus homi
num. Tertio dicit ꝙ idem
corpus qð natũ eſt devirgi
ne:qð perpendit in cruce ⁊
poſitum eſt in ſepulchꝛo ſit
in altari.(Aldde ꝙ ita legi
iur origina liter in pſalteri.
ps.cxxxiii.⁊.lxxvij.)
2 CCaro. argu. ꝙ panis
tranſſubſtãtiatur in corpꝰ
* ¶ Pꝛo mundi. aſſum
pta (Adde 5 ſic legitur io
annis.c. vi.
2 Sententijs. ideſt aucto
ritatibus.
b .,DPanis. i. caro xpi q̃
dicitur panis hbumanus.
c Ui manducat.pone
¶Eeaſuz p.c.S.e.ꝗ mã
ducat.(Adð ꝙ ita origia
liter ſcribit io. in ſuo enage
lig.c. vi.)
d CRiuit. S. e.ſi iudas.
e¶ Siniamns.i. conſuma
f¶EIn ſacramẽto.qꝛ ſacra
mẽtũ per partes diuiditux
ſed non ipſum corpus
g . Quemadmodum. qꝛ
in ſacramento.
Ehac.

k Bi para eſt. dicunt
U quidam ꝙ quelibet
pars boſtie licet ipſa ĩtegra
conſecretur:conuertitur tñ
in totum corpus non pars
in partem.nam aliter non
video qualiter in fractio
ne ſumereturtotum corbꝰ
ſub parte prima:ſed ſecun
dum hoc vr̃ qð vbi parsẽ
ibi eſt totum ⁊ ſecundum hᷣ
videtur quod pes ⁊ naſus
ſunt coniuncti:qð non cre
do.ad hoc dicunt quidam
ꝙ ſivbi deſignat locuʒ:ve
ra eſt. nam in quocunqʒ lo
co ẽ vna pars coꝛporis dñi
ẽ ⁊ alia.⁊ ita erit in corpe
glorificato.ſi vero dicas
ꝙ vbi.i.in q̃cũqʒ corpris
pte ẽ pes:ẽ oculus falſa eſt
¶Corporis.i.ſacr̃i.ſub

quo latet corpns.Sʒ obijcio.corpꝰxpi nð ẽ punctabile.nð enim ẽin pũ̃cto loci.ex
go oʒ ut repleat aliq;tulum locum aſſignetur quantum ſi tm̃ locũ replet corpus
ergo minorẽ locũ replet pars corpis. ꝓpterea meliꝰvfr dicẽdũ q co rpꝰxpᷣi ñ circũ
ſeribit᷑ loco qꝛ ñ ẽtãtꝰlocꝰꝗn ĩ miori eẽ poſſit.⁊ ſʒ h nõ ſegẽ ꝙ waͤrk, ant in eo

dẽ loco.io a

C Eadem rõ.nõ quo ad oĩa: ſed quo ad boc qð ſequitur.
b ¶ Amplius i gomor.i.vngᷣ menſurã. (Ad ꝙ ſic legit᷑ origialr exo.c.xvi)
c DPinner recipiebat ab eo qn babuudabat.
d &

De Ton.

E ſtimanda. noẽ ſicut titas eſtimanda vt ſub minon ititate min? ſit cor⸗
pus rpᷣi ⁊ ſub maiori maius qꝛ vbi cũq; pars ſiue dicas ꝑs ſpẽi totum corpꝰ eſt

ſiue pars corpis rpᷣi·i. pes
vel manus totũ corpꝰẽ: ñ
tñ dicendũ eſt ꝙ ola mem
bra mirxta ſunt.⁊ ibi caput
vbi mirti pes nel manꝰſed
ps ibi totũ qꝛ ñ maiorẽ lo/
cũ occupat totũ qᷓ; ꝑs ⁊ ecõ
uerlo:cũ ſit q̃ſi ſpũale pẽ
de oĩ corpe ꝙ reſurrexit ad
imortalitatem.
eDOꝛporpi ⁊c. i. ſacri⸗
ficiũ corpis xpᷣi aliaſ
lalſum eſt ꝙ dicit.
¶ Ueritas. . e. ĩ xpo.ĩ ſi
2.3. e. di. vtrum.
¶ Epheſino. iij . ſ. vbi ne
ſtoriꝰ dãnatus fuit vt.xv.
bEceſſarie. incruẽtã.
11 i.ñ ĩ ſpecie cruoris.
1 Sacriſicij.i.ſacriſictium
in quo deo puimꝰ.q.d.licʒ
nos ſeruientes deo offera/
mꝰei ſacriſicium nõ ĩ for/
ma carnis neqʒ; ſanguis ĩ
altari:iñ eſt ibi vera caro ⁊
ſanguis rpi.
k ¶VUt nõ cdeʒ. i. qſi in cõt
ubr ad manducandum
nec percipiens carnẽ alicu
iꝰ viri ſãctificati.i.ſancti.
¶ Et verbo. ñ pꝑ vnionẽ ʒ
ſone ut dicebãt ꝗdã heftici:

iz bʒ cbaritatis dignitatẽ

Oſtleitt änos
m T gt oẽs.tã nos qᷓ;

pfes. ve. te. ſz diſſi /

mirr. qꝛ ülli in figura nos
ĩ veritate.( Adð ꝙ ita ſerj
bit paulꝰ ĩpꝛima ad co.c.x.
n CQð tñ idẽ.i.ſigniſicat
idẽ hoc qð illua:illi enĩ bi⸗
berunt aquaʒ de petra que
fuit ſaguis xrpᷣi.
o ¶Spirituali.i.ſim ſpiri
ritualẽ ĩtellectũ ſdem man
ducauerunt iſti ſpiriuali⸗
ter qðᷣ nos:non qð ſub mã
na lateret corpus rpᷣi vt in
ſpeciebus ſacramẽtalibus.
ſed qꝛ manna illud ſigniſt
cabat.
pm rpᷣo pf.arriani dice
T bãt tres eẽ ſubſtãtias
in trinitate.⁊ illud qð dici

tur in euangelio.ego ⁊ pater vnum ſumus:dicebant non intelligendum eſſe de

eademrõ ẽ in coꝛpore dñi que ĩ maãna
qð i eius ſigura pᷣceſſu.ð quo dicit: qui
plus collegerat nõ babuit ampliꝰd: ne⸗
q; ꝗ minus parauerat habuit minus.
nõ eni quãtitas viſibilis in boc eſtiman
daꝰmyſterio: ſʒ virtus ſacramẽti ſpiri-
tualias. C Jdem.
Corpus xpi qð ſumit᷑:⁊ ſigura eſti
ſpecie:⁊ veritas in ſubſtantia.
Hrbpus chriſti qð ſumit ð altari
ſigura ẽ dũ panis ⁊ vinũ videtur
extra:veritasſaũt dũ corpꝰ ⁊ ſanguis
xpᷣi in veritate interins credit᷑. ¶ Itez
ex ſymbolo epheſinoꝰ.
Carnẽ viuificatricem ⁊ ipſius ver⸗
bi ꝓpriã factam in altari accipimus.
Eceſſarie igr ⁊ ̊ addijcimꝰĩcru
1R celebramꝰ ĩ ecdeſijs ſacriſi
cijſſeruitutẽ: ⁊ ſceĩſicamur participes coꝛ
poris ⁊ pcioſi ſãguinis xpi: ñ nit cõeʒ
carnẽ ꝑcipiẽtes:nec viri ſanctiſicati ⁊ x
bolniũcti ſᷣm dignitatis vnitatẽ:ſʒ uere
viuificantẽ ⁊ ipſius nerbi ꝓpꝛiã factaʒ
Item Anuguſtinus.
¶Quomodo manna? adqua de pe⸗
ira fuit idẽ cuʒ noſtro cibo ⁊ potu.

tualẽ mãducauerũt:ſpũalẽ itaq;
nð:nã coꝛpõalẽ aliã:qꝛ illi mãna mã
ducauerũt:nos alið:⁊ oẽs eundẽ potũ
ſpũalẽ biberũt:alið illi alið nos: ſʒ ſpe-
cie viſibili:qð tñ idẽ ẽ virtute ſpũaliꝰ.
¶ Ntem hila. de trinitate. li. viij.

uakn apks oẽs eãd elcã ſpiri

C Quod veritatem dominici corpo

ris ⁊ ſanguinis ſumimus.

☛

xpᷣo paterꝰ ⁊ xpᷣs i nobis unũ
ĩ his eẽ nos faciũt.Si vere carnẽ
corporis noſtri chriſtus aſſũpſit: ⁊ ve
re homoille chriſtus ẽ:noſqʒ uere ſub
myſtexio carneʒ corporis ſui ſumimꝰ
⁊ per bhocunũ erunus::quia pater ĩ eo
eſt: ⁊ ille in nobis:quomodo volũtatis
vnitas aſſeriturꝰ:cũ naturalis ꝑ ſacra
mentum ꝓpꝛietas pesſectuʒ ſacramẽ

vnitate eſſentie.ſed de vnione voluntatis quaſi ſilius non velit Zria patri: ſicut
dicitur nos ſumus vnum cum rpo.ſ.vnitate voluntatis. iſtos loquiiur bic bi-
larius ⁊ dicit ſimilitudinem iſtorum falſã eſſe:⁊ dicit ꝙ alio modo dicimur nos
vnum cum chriſto T alio mõipe rpᷣs ẽ vnũ cũ pr̃e:⁊ illã diuerſitatẽ oſtẽdit ꝑ hũc
ordinẽ dboꝝ cũ dirit:ego ſũ in pr̃e meo vos ĩ me ⁊ ego in vobis:vt oñdat᷑ xrpᷣ eẽ
Ipre ſᷣm vnitatem ſubſtantie.nos vo ſumꝰvnũ cuʒrpo pꝑ bumanam carnem q̃
aſſumpſit. ipᷣe ĩi nobis vnũ ẽ ꝑ ppriã carnẽ ꝙᷓ ĩ ſacro eisſumimꝰ.hc ſniaʒ bila
rius obſcuris verbis ponit. ⁊ ut ait hiero.ĩclitꝰ doctor gallicano coturno extollit
longiſq; ꝑpiodis ĩuoluit᷑ ⁊ a locutiõe ſimpliciũ fratrum procul eſt.
q ¶In nobis vnũ cũ.n.pater ⁊ xpᷣs vnũ ſint.i.eiuſdẽ ſubſtantie ⁊ nature vnitate
nos vnũ cũ cpriſto ꝑ eiꝰcarnẽ ꝙᷓ accipimꝰ:aipjl nobiſcũ vnũ ſit ꝑ carnẽ noſtrã qᷓ
aſſũpſit.pʒ qð medite xpᷣo unũ ſumꝰ cũ patre. x ¶ In bis eẽ.i.cũñ prᷣe ⁊ ſfilio

P h.ſ.ꝙ pr᷑ ẽ ĩ xpᷣo ⁊c̃.

8 ¶Nomo. eỹ de bere. cum chriſtus. t

Erimꝰ.i.ſumus:nã qñqʒ ſe bʒ ad

preſens:vt.di.l.ponderet.xxi.di.in nouo.⁊.ff.de verbo.ſig.verbum.⁊ hoc ver⸗
bum ſit:qñqʒ; ſe habet ad futurum.ff.ne ꝗd ĩ loco pu.l.ii.O.deinde.econuerſo ãt

42*

ponitur preſens pꝛo ſuturo.j.di.ꝓxi.peruenituibi dicitvult.i.volet.
u ¶ Zlſſeritur. ab ip ſis bereticis arriano a eius ſequacibus.qui tres ſubſtantias
in trinitate afferunt: ut.xxiiij.q.iij.quidam.ver.arriani.
