Pſine —*— dormi Utantur. tibi autẽ videtur i alicentia ñ no ui e non probibentur? i ? nõphibent. ñ er⸗
1 erit. . ð pcu. mut⸗ dimitti idetur inſidel o ut neq; iubeantt rłᷣ g domi tur bien ñ reperi
enporſthe i ¶ Sancti * que dimittia ſidelib deles quo eantur.namꝰſi dimi ur bic ñ ſupra poſitũ
mübtuen i. ad ſid boc uetat apoſt cere: quia iges iuberent vnã affirmationẽ. S
baesemn em conuerſꝰ atapoſtolus: cum e: quis eſſet conſil entur nullus loc⸗ pter ĩterpᷣ 5
clenn k ¶ Aliogn.i. ſi alij cere:quia h ego dicaʒ li⸗ ilio monent rpᷣtatlõeʒ ſupꝛa
cn iogn.i. ſi alijſ a hoc non uetat? domi ſieret is apoſtoli ne h tã pðt iñ legi vtrũ voſt
n nungni 4 adbeſerint viuenti tamen dico expedi at? dominus:nõ .nullo enim mod 00 . egi vtrũqʒ ⁊ erit
ri edire:qui :nõ iubet ſeruus boñ odo quod dominꝰ idẽ ſenſꝰ. (Adde q ita oni
upenns hẽ relictis to . monet a pedire:quia hec ne ſi eruus bo min Adde ꝙ ita ori
agum oſtolus qui „Hec ant ergo cepi nus prohib g. ſ⸗ ginalr legit .
cttb lidin tare volentibus . ſ nem: poſtolus qui reddit etiaʒ rati rgo cepiſſet genti et. Ne:ꝛ ci din mad mathe. c. rit
ultib it . . :ꝛcur ſieri Idit etiaz ratio di piſſet gentibus en NC: cdi zig pmmaad corin. . vij 1
gtrgpopeien lij quos ex alijs ge at. qu non expediat quãuis li icare ⁊ iuct angelium pᷣ⸗ na ad corin. c. vij.)
quomodo enim ſcis i quauis lice⸗ re ⁊ iuctos gentiles a ¶ Nã. pᷣma ro q̃re dñſñ
hnipemunek nuerint non eruntte vi enim ſcis inquit muli perit coniugib gentilibꝰ com/ Scepit dimitit qre vñſñ
Rmmarunſib gitimi uel logt deñ ſi irum ſaluum facies: au mulier ſi cred gibus:ex quibus ſi nõ pit dimini tales. ſ. vt a
muellog. les: tunde ſcis vi erent:ſed vn nõö ambo bpoſtolo eẽt locꝰmonẽdi
Pum uinl Ris prius natis qre ĩ ſaluã facies mulierem: s vir cum fideli us aut vna: 7 iſidelis ſeeret h nonledie
iun wimſen manent imundi.i. dixiſſet:ſancti em? cum ⁊ ſuperiꝰ ideli conſentiret 2 iſidelis ret h. zno dio eẽ ve
5 lei. e⸗ iſicatus eſtvir i prohibe tiret cohabitare: iõ dirxit nã ſi ⁊c *
Cerponktſenr inſideles:qꝛ non cõ mulier̃ fideli:⁊ mulier ĩ ir inſidelis in del eria domino debnit fid . non b ¶ Seruꝰ .
greme manr. re boc eſt in chriſti ca cetnõ ꝓhiberi nocdaberteo ſenn ord atae Lunbien
WMaif dage⸗ CSancti ſunt.i. quin filij neſtri i in chriſtiano.alio 6 ꝓhiberi: quia iuſtici ideo ſcili· ptor ꝙz legẽ nz ſic dirit
iunlnins ir eſſe poſſunt. tem ancti ri immundi eſſent:nũ fornicãte diſceder̃:⁊ i. icia permittit a quẽ legẽ nõ tuebit᷑ ali
flumn itonttn m . MProuenerät. in ſunx. ſic ad luer ornicatio mai elis homin u reſ.ñ voͤſo. 5.
nnſig . . es ⁊ fili ſicad lucrandos con- eiusꝰ maior eſt in core is (reſ. ñ reuocanka ſli
Plluagſein i. krequent᷑ acceſſerãt 3 os chriſto exẽplis eti eiusꝰ pudicici corde:nec v pfe io q̃ a
m C prouenerant: vi plis etiam ane ci pudicicia cum coniuge qui era gerunt. C. ð reſti. mi
nnr ſlbltte Pꝛouenerant tm: videtur hortatꝰ e(poteſt. qui oniuge quidezʒ di cben emi.
flounmcundht r⸗ lea feaae go non expediat etiam int arꝰ. cur er· de pecca ia omne quod no cEyrecn . 5
nn cciduͤt inta adapta Ses diminti iam inſideles coni peccatum eſt: od non eſt ex ſi⸗ Itẽ cñ g. ro qjre ñ ꝓbi⸗
n Ufctlon r n. ff. a adapta imitti a fidelibu coniu-⸗ at fideli :quanuis ve buii taleſ dimitti
.ff. 8: cauſa euidẽ t fidelis pudiciciam'eti ram habe⸗ imitti. ſ. ut mihil
rtts gbe de legi. n ã ad expreſſa eſt.non eniʒ euidẽter li coni leiclam eti . ꝓhiber̃t etg r
x. rxx diij . di cu ralibus p. neniʒ propter vinculũ iconiuge quen am cum iſid hibelt winſticla erigit ſ
Mieppmm.t ot uͤrscuſa de ſ talibus pactũ coni ter vinculu e que non baber verã. i e erni iuſtũ.n.ẽ vxorẽ dimi
ſeuanmnd in T e. ſed ut qu oniugale eſt ſeruãdũ: em nec iuberi deb erã. ideoſan ob fornicatoꝛz p dinüti
nculũ. tantũ tq erantur in chriſto: adu! delibus uerunt fidel . . eʒ pᷣſertĩ ſpũa/
rikbieinccnn 1 ntũ fſigelib tur in chriſto: recedi abi. us ſeparari: quia nõ es abiſfi· em.
us. lege ſʒ ſib acienda non iubent uncti/ Quoniam ergolabi mbocõ e atẽ. xxxii. q. i. dixit
agoſtreani p C Berens.i. diri ſomicis“ era charitate ⁊ ea ſũtĩ e (ẽé diſcederen rgoab inſideli e ¶ uaicicia. S. ꝓxi e
.i. ſt i noſtri diſcedere non deli ſide Dudicicid. 3. pri. q. ie
besema Rimn⸗ gens (4 diri n lcjs gratiora que c . 18 mi 5 probibet:n nuptia x.ð.ſʒ ibi
ns. eita etiamnoni uz liceret nob inus: ideo ut non di nec iubet do ꝛinẽtiã noĩ pudicitiã
an. guanuen originatr legit᷑ etiam non impendere: ceret nobis dicit ut non diſceda eti noĩat. hᷣ do d
ginar legit ma⸗ ctionis i ndere: tamẽ c cit non dñs: babẽs vti tapoſtol caſtitatẽ qᷓ ẽti tutez
. chec ii.) ctionis impendim. unde ip anmde aiqno neatſer ine ‚dnene dus Neaenanrm
(Sinum q ¶ Teſtant/ ar. ꝙ pꝛioꝛ cum ſe tributum pᷣe dominꝰ liü.vñ cũ are poſſet vtile ⁊ fid an non amittitur.
–— dae uen eere monſraſentourtanena ſolue is vlcn diriſtet de muliene lcle ronn SSedre
dopunin Baripeſiuutgcede. dalizaret eog 4 nut nõ ſcã⸗ rtuꝰ fuerat: beatioꝛ aũt eri vir ceſſi iẽqꝛ pᷣmañ p
ialil tia. hoc generale b gerens quibus ad eternaʒ ſi mãſerit ſʒ ↄſiliũ ꝛ aüt erit ſi ſic per- tan⸗ ad iſtũ articulũ
mim der. i dſirrecior smorem cõſulebatiã alutẽ tanqu iũ meũ.ne ꝗs boc ↄſili 6l Juſfionẽ ar. ſi geni⸗
M .d. ſit rettoꝛ ſtolꝰ que at. iã vero a quam human boc ↄſiliuz lis cũ getili ar. ſi getl.
ioghoin i⸗ in ſ. olꝰ quemadmodum iſta com apo temnendu um non diuinum getili Zhat ſi facit p
og⸗ SZZ Ai con cceptũ dñi cũ mr̃i 15P
mnmunnn P ¶ Cũ ſim. i. nullis eius verba teſtãtur ubi a commẽedet m putaret: adiecit: n tebtů Rämirmonii ſr
beficijs obnori is bere teſtatur ubi dicit: en; et . ego ſpirit puto autẽ iter eos vñ ſi veniũ
naatu äcs Pinn endr Paresnan omniũ me ſerni ſecl. Keiligedam etenam aneganngt n ahanui
uerde) — manamngg hon babes lape nonem nec chcr uotann Rin Rren weras
s aſcten nintbios. c. ix.) licentiam me on habuimus vtiliter ſuadentur: amu apn icetẽ er quo
wanicn, T Oiuz.i. tals me qui anducandi ⁊ bibendi: ſpirãte ſuaderi eodem domino iᷣ plue zſuluit ñ dñis: ein
a. non habui li 2 bibendi:nun ſuaderi.abſit e . i oſiliũ tãqᷓ; huanũñ ins
ct. ſamanunt erbibui: vrcommo Muli uimus lice catholicus dixeri nim ut quiſ liũ tacq; huanũ n ciuin
ſ ſun . 7 ulierem ci ntiam ſorore cus dixerit iſquam tenedu ?. Rñ. S
ugum li dũ oĩu; facerẽ ⁊ hoc m circunducendi: ſicit 5 clus n erit ꝙ ſuadet ſpi Enedũ ẽ. Rñ. 8 aug.
apoſtol i:ſicut ⁊ ceteri on dominu ſpiritus ſã nis id quod c g. WD
—– feci vt plures ⁊c᷑. i frater domini eri domi 1 m ſuadere:cum a ip ſtol conſuluit apo
ſißl t¶ Poreſtatẽ ego ſolu ini ⁊ cephas! ominus ſit ? ĩſeparabilia mzipe ſtoltte nan rtcidiat do
Gnin ealnerenris no Poreſtatem hornaba⸗ non — nitatis. dicit eni oon:s ſint opairi ai nusimhllonihuston.
tana ſaeret ar noͤe erer oc operandi: quis mili- pꝛcceptu dñi non Pabeo:e Glnib, ant ſpirin Epoſtolitanunda
gin nos. ga i.poteſtatiue partici m c. u Si alij . iſtime at a ſpiriu ſe . be
nos. apli? vdiligim? participet rebꝰ noſtri alij. pypocrite. ſancto probat
,unuf⸗ 7 — torihie⸗; res vr̃as ʒ Ars „ r abne magis ponuntur hic ſed colliguntur er rũſionibus ver uo ſmilia. Et no. qö
hoit q ſi ipſe acciperet hij erzt auari:a ſe ren 50ĩa.i.famẽ ſiti ⁊ ſini to cautum eſt mihi tur er r ſionibus aug. ſi iectiones pollentij non
ondch ita lpedirẽt euã multi erãt pſ⸗ eretrabebãt a pᷣdicati a. C ſt mibi pecunia dari us aug. ſicut dicit lex: ſi i. on
rlpediret enaͤgelii.ſec cum eudo apoſtolig ſt a pᷣdicatione. vel i?5 i & econ. ſtipu. l.i. preſumitur ſtipulatione ic ſi inſtrumen⸗
? ita non predi ſed cum iſte non acci q ſtati pdicarẽt ut acciperẽ i ¶ Dicit. ide . onem eſſe interpoſitam:r
redicarent. acciperet. nec illi anderent atere gniſicatione n mae non dñs dicit.i.precipit lnetn
ceipere catione. nam ſi in e .i. precipit. ita repetitur
dominus durſequitur Ewolaovengkeit aicdnid moneapoſteins me
ius verbi dico: monet
i dico:bene pꝛobatur per ine

E

1

Laula
tis:cũ hᷣ verbũ dico pᷣceptiue ponat᷑ in epiſtola ad galathas.ecce ego pau/
lꝰ dico vobis qꝛ ſi circũcidimini ⁊c᷑.qre nõ ſilr pceptiue:cũ dicit ego dico ñ
dũs.uł ↄceſſo ẽt ꝙ admonitiue pðat᷑ ibi verbũ dico vobis qꝛ ſi circũdimini

K Hiriſſet. adl oñdendum ꝙ babebat ſpům ſctãm ⁊ eius conſilio ſtandum eſſet
Inſeparabilia pꝛo maiori parte.nam quedã attribuunt᷑ patri que non ſilio ⁊
ecötra. b.ſz tu dic opera opantia. opata eni opa ñ ſut ĩſepabilia ð cõ.ꝑ di.iii.c. vlt.

a & vta lane. Mic reſpondet aug.ſecũde obiectiom pollentij dicentis:quare non

us dixit conſulendo bonum

ea manere. ſicut alibi con
ſulendo dixit.qui dat nu/
ptui bene facit.qui non dat
melius facit. ⁊ rĩũdeo ꝙ q⸗
dam licita ſunt quoꝝ vtrũ
qʒ expedit vt dare nuptui.
a nõ dare nuptui. alia quo
rum vnum expedit: aliud
non.vt dimitter non dimit
tere. cum primis recte po
nuntur hec adiectiua bo/
num melius. cuin ſecundiſ
non quia vtrunqʒ non eſt
bonum.qꝛ nõ meritorum
ideo dicit apoſtolus.qui

dimittit bene facit ꝛcetera.

b Kaielane igen pꝛopt
ipſum nubere qð eſt iuſtu⸗
Kc ¶ Erxpedit.j. xxxiij. q. v.
qui ſitit. contra.⁊ expedit
quidem ⁊ non expedſt.expe
dit cauſa fornicationis vi
lande non expedit qm̃ vxo
rati cum ſint diniſi ⁊ cogi
rare eos oporteat quõ pla/
cere poſſint ⁊ ſeruire vxori
bus dluinis obſegjs ⁊ ora
tionibus intendere adeo
expedite non valẽt vt extra

de cle. coniuga. quod te.ex

pedit ergo nubere quo ad
fornicationem vitandam
ſed non expedit volenti ten
dere ad regnum celorum
ſic ſoluunturcontra.xxxiii.
q.v.tunc ſal.

d . Mꝛeceptuʒ. ſ. xxriii.q.

i. integritas.
e ¶ Sed pꝛobibet. i. ſub
forma pꝛobibitiõis diſſua

det.
f· ¶ Adulterinis ar. ꝙ fide

lis qui dimittit vxoreʒ ifi-
delem cohabitare volentẽ
non poteſt aliam ducere i
matrimonium.nec illa ali
um qꝛ remanet matrimo
niuʒ. vt. j.q.ii.S.quod ve
ro.c.ſi quis.
Nð pðt.hic elice ſcõaʒ
obiectionẽ pollentij.

h ¶Marik. alterum gdem

pp idolatrie fornicatiõeʒ al
terum ꝑpꝑ lucrandi occaſi⸗
onem. .
i ¶ Niſt ita.i.niſi dñs da
ret apoſtolo liberum lo/

cũ ꝓhibendi.i.diſſnadẽdi

apoſtolus diſſuadere nõ/ð
berei ſi contrarium domi
nus ꝓhibuiſſet uł pꝛecepiſ/
let qð non ſecit. WM
ZƷuſſionem. ſi domi-
s prohibuiſſet.
Mꝛoiĩde. hic ĩcipit afſi
gnaf̃ ſimilitudines ⁊ diſſi/

m Cõſiliũ.S.xxvii.q/i.nuj

ptiarum.
K Dimittit.ſic ꝗ dat nu
ptui hñ facit ſʒ ꝗ nõ dat me
liꝰ facit qꝛ vtrũqʒ licitũ eſt
ſed nõ expediens.
eranne ego. ſtilicet
Wer
p Ab apoſtolo. ſ. dictũ.

r euangelio matthei.

eſt dimittere vrxorem inſidelem. melius ẽ autem cũ

mus a dño cum continuo ſequat᷑ ⁊ di⸗
cat:tãquã miſericordiam conſecutus a
domino ut fidelis eſſeʒ.ſᷣm ergo deum
dat coſilium ſidele in eodẽ ſpũ:de quo
ait:puto autẽ ꝙ ⁊ ſpũm dei habeaʒ.ue⸗
rumtñ aliud eſt domini iubentis iperi-
nʒ:alið vero ſerui ſʒ miſericordiã cha
ritatis que illi a domino eſt inſpirata at
qʒ donata ſidele conſilium. alið eni ibi
facere nõ liceret.bic auteʒ h ita ſane vt
ipſum licitum partiʒ quidẽ expediat: ꝑ
tiʒ vo nõ expediat.expedit eniʒ tũc quã
do nõ ſolum propter iuſticiamvq̃ corã
deo eſt permittitur:ſed etiã hominibꝰ
nulluʒ ex hoc impedimẽtü ſalutis infer
tur:velut cuʒ dat conſilium non nuben⸗
di apoſtolꝰ virginibꝰ: vnde pᷣceptũ do
mini ſe nõ habere teſtatur:lʒ aliud face
re.i.nubere ⁊ minus continentie bonuʒ
tenere in nuptijs ipſuʒ quoq; licitũ etiã
expedit:quoniam in vetita ⁊ illicita rui
turam carnis infirmitateʒ ſic excepit ho
neſtateʒ nubẽdi ut neminẽ impediat ad
ſalutẽ:quãuis magis expediret magis
qʒ boneſtum eſſet ſi virgo conſiliũ quo
preceptũeã non cõpellit arriperet. tũc

autẽ nõ expedit id quod licituʒ eſt: quã

do permittitur quidẽ ſʒ uſus ipſius po
teſtatis alijs affert ipedimẽtũ ſalutis.ſi
cut eſt vnde iã diu loquimur: diſceſſio
coniugis ſidelis ab inſideli quaʒ nõ ꝓ-
bibet dominus precepto legis:quia co
ram illo iniuſta nõ eſt:ſʒ prohibet apo
ſtolus conſilio charitatis quia infideli-
bus affert impedimentuʒ ſalutis:nõ lo
cum quia pernicioſiſſime ſcãdaliʒãtur
oſfenſſi: verum etiam quia cuʒ i alia cõ
iugia ceciderint:viuentibus eis a quibꝰ⸗
dimittuntur adulterinisſnexibus colli⸗
gati difficile reſoluũt᷑. Ideo hic vbi qðᷣ
lʒ nõ expedit:nõ poteſtsdici ſi dimiſerit
inſidelem bene facit:ſi nõ dimiſerit me
lius facit:ſicut dictum eſt q dat nuptni
bene facit.⁊ qui non dat nuptui melins
facit:quia illud nõ ſoluʒ ſʒ vtrunqʒ pa-
riterxiʒ. vnde ad nibil boruʒ precepto
domini quiſquam compellit᷑ ſʒ vtrum
q; expedit alið minꝰalið ãpliꝰ.vñ ad⸗
dit qð apliꝰexpedit:ↄſilio apoſtoli:gꝗcũ
q; põt capere prouocatur. hic aũt vbi
de dimittẽdo uł nõ dimittẽdo ĩſidelis
cũ fideli cõiugio q̃rit᷑:vtrũq; ꝗdẽ licitũ
ẽ paruer ꝑ iuſticiã q̃ corã dño ẽ ⁊ iõ ni-
hil boꝝ ꝓhibet dñs ſʒ nõ vtrũqʒ expe
dit ꝑꝑ iſirmitatẽ hoĩuʒ.⁊ iõ id qð nõ ex
pedit:apłus ꝓhibet dãte dño locuʒ ſibi
libeꝝ ꝓbibẽdi:qꝛ neqʒ id qdð mõet apo
ſtolus ꝓhibet dñs:neqʒ id qð ꝓhibet

apoſtolus iubet dñs. qð niſi ita eſſet ne
qʒ cõtra ꝓhibitiõez dñi apoſtolꝰ aligd

p .A ſ. dictũ. q Mꝛobibenk. i diſſuadenk. r O. Mò erpedit.
Eiiij. q; i. q precipitł. S . Slautez. bic reſpodet tertie obiectidi pollerij dicẽ.

c.nullũ ĩcõueniẽs ĩde ſeꝗt.ñ.n.ĩdignũ ẽ ſi q iubetdñs:monet apoſtolus.

t Cinð pᷣiudicãdo.ſic dicit lex.ꝙ volũtarie tutele m

moneret neqʒ ↄtraiuſſionẽ eius aliꝗd
ꝓhiberet./ ꝓĩdeli bis duabꝰcanſis vna
de nubendo:ul ð nõ iubẽdo:altera de
iſideli cõiuge dimittẽda uel nõ dimitiẽ
da aliꝗd ſimile inuenitur ĩ vᷣbis apoſto
li ⁊ aliꝗd diſſimile.ſimile quidẽ ẽ illud
qð tibi dicit:pceptũ dñinõ habeo con-
ſiliũꝰ aũt do.⁊ hic dicit ego dico ñ dñs
q̃le ẽ enĩ pᷣceptuʒ dñi non habeo: tale ẽ
non dic̃ dñs:⁊ q̃le ẽ conſiliuʒ ãt do:tale
ẽ ⁊ ego dico.Illõ ãt diſſimue ẽ:qꝛ ð nu
bẽdo:uel ð non nubẽdo dicipᷣt:h̊ bñ ſie
ri pᷣt:illð ãt meliꝰ: qm̃ vtrũq; expedit:
vnuz minꝰ alið magis.at vo coniugei
fideli dimittẽda uel ũ dimittenda: qm̃
vnuʒ hoꝝ ñ expedit alið expedit dici ñ
oʒ:ꝗ dimittit bñ fac:⁊ qꝗ ñ dimittit me
liꝰ fac:ſʒ dici oʒ ũñ dimittat:qꝛ.ſ.ñ expe
dit.ſic ergo poſſumꝰ dicer̃ meliꝰ eẽ iſi-
delẽ cõiugẽ ñ dimittẽ quãuis liceat ⁊ di
mutẽ:quẽadmõʒ recte dicimꝰ meliꝰeẽ
qð lʒ ⁊ expedit quã id qðlʒ ⁊ non expe-/
dit.his ð cauſis factũ ẽ ut ego exponẽsꝰ
dñi ſᷣmonẽ quẽ ĩ mõte ꝓlixuʒ habuit:
ubi uẽtuʒ ẽ ad qõnẽ ð coniugibꝰ dimit-
tẽdis uel non dimittẽdis adhibueriĩ cõ⸗
ſiliuʒ ab apłoꝰ dictũ ñ pᷣceptuʒ dñi vbi
ait: ceteris ãt ego dico nõ dñs:monẽs
cos ꝗ hñt cõiuges ĩſideles ut conſẽtien
tes hĩtar̃ ſecuʒ ũ dimitterẽt.qð vtiq; iõ
monẽdũ ñ iubẽduʒ fuit:qꝛ non tãto põ

der̃᷑ñ phibẽt᷑ hoies facer̃ licita: quãnis

nõ expediãt:quãto põdere ꝓhibenda
ſüt illicita ſi autẽ alicubi aplus ẽt illa qᷣ
iubẽda ſũt mõere dignat᷑:hoc fecit ꝑcẽ
do ĩſirmitati nõ pᷣiudicãdo iuſſiõi. vñ
ſic diẽ nõ ut ↄfũdã vos hec ſcribo:ſʒ vt

chariſſimos filios moneo.ꝗd hʒ qõnis
vbi aitego dico non dñs.ilẽ vbi ait ec·

ce ego paulꝰ dico vobis:qꝛ ſi circũcidi-
mi xpᷣs vobis nibil proderit.nũꝗd etiã
hic dixit ecce ego dico non dñ s:nõ ſũt
itaqʒ ſimilia iſta.qꝛ etiã illa q̃ iubet dñs
nẽ idignũ uel contrariũ ſi eadẽ monet
apłus.monemꝰ.n.eos qͥs caros habe/
mꝰ:ut faciãt dñi pᷣcepta uel iuſſa.cũvo
dic ego dico ñ dñs ſatis oñdit dñʒ nõ p
hiber qð ipe ꝓhibeat.pꝛohibuiſſet aũt
dñs ſi eẽt illicitũ.ergo ſ ea q ſupᷣ dixi-
mꝰmultũq; vſauimꝰ licitũ erat ꝑ iuſti-
ciã ſʒ non licitũ erat faciẽdũ ꝑꝑ liberaʒ
beniuolẽtiãꝰLTuvo cni placet ita nõ lice
re qð ñ veiat dñsſʒ apoſtolꝰ.quẽadmo

dũ nonlʒ qð vetat dominꝰ cũ exponẽ̃d

voluiſſes:quid ſibi velit qð ait ego di⸗
co non dominus:cum alloqueretur ſi-
deles:quibus eẽnt coniuges infideles
dixiſti:quia dominus iuſſit ne coniugia

ſibimet diuerſe religionis copularent:

⁊ ipſum adhibuiſti teſtioniũ domini di

unera piuilegijs ñ p

iudict.C.ð excuſa.
tutoꝝ volutaria.
Aade ꝙ ita ut hic
ſegt ĩmediate legit ĩ

u ¶ Abi ait. ro ad

tertiã.

r ¶Hũqd.ar. f. de

vſuris.ſi ſtipulatus
nam ibi dicitur qð
ſi ſtibulatus ſum
a te rem mihi dari:
vacuãqʒ poſſeſnöe,ʒ
tradi fructꝰ veniũt ĩ
ſtipulatiõe.ſi auteʒ

rẽ tm̃ mihi dari:nõö

veniũt in ſtipulatðe

adijciat itẽ ẽ h. ar.·

ꝙ nõ ẽ argum̃tadũ
ð ↄſiłibꝰillis ĩter q̃
Diſſimilitudo attẽdi
tur. ff. ð rei ve. ſi na
uis.⁊.ff.ð ↄdi.ĩde.

plane.⁊ita ĩtellige.

ff. e. ti. ſi reo. ⁊ h bñ
dr. fl. ð liuſto ⁊ ru.
te.iij.(Adde ꝙ ita
ut. S. ꝓxĩe dicit᷑ ſcri
bit paulꝰ ad gala/
tas.c.v.)

vy¶ Dirit. ſi. ff. de

iu.om.iu.ſifamilia

3 IYllicitü ar. o?

illicitũ eẽ ꝓhibitũ:
ſaltẽ ibi.ðclia a ma
lo ⁊ fac bonũ. dicit
ib i expoſitor.a ma
la oĩ.⁊ exaudi boc
ð mortali.venalis
enĩ nõ ſunt pꝛobibi
ta.ar.xiij.d.nerui.

2 CSupradiximꝰ

ſupple qð dñſñ ꝓbi
buit id qð aplus ⁊c̃.

2 ¶Beniuolentiã.

aug.dictum apoſto
li intelligit de conſi
lio ego dico non do
minꝰ.intellectũ ſuũ
rationem ſuaʒ po
ſuit in pᷣn.q̃re dñs ñ
ðbuit pᷣcipeere.utñ
diſcederet vir ſide⸗
lis ab inſideli. Pol
lentius qui de prece
pto intelligit aliam
rationem ponit di⸗
cens quod ideo pci
pit apoſtolus ⁊ non
dominus inſidelem
non dimittit:qꝛ do
minus videret᷑ con
trarius cum prece⸗
perit ĩ vete. te. ne gſ
alieniginam duce/
ret. cõcludit gaug.

ex hoc quod diẽ pol

lentius apoſtolum
in precipiẽdo fuiſſe
etiam Srium dno.

ad qð rñdet pol. ꝙ
Idiuerſis caſibus lo

quunt᷑ apłus ⁊ dñs:⁊ideo nð ẽ oriꝰ ei.Intertex hac reſpõſione aug. ergo
nec dũs erat ei oriꝰ ſi idẽ pᷣciperet qð aplus ſi de ia ↄiũcto loãtur matri
monio.ꝗd ergo rũdes polleti q̃re pᷣcipiat aplus ⁊ nõ aſſignat cauſam.

△

—

5 ”Mä

7 oneat
4 1oo.
hhnberer
ſvels diet
ſolus n
ortate
4,(Ma
ſgtlendit
al
CFne
lgebocaq
ml
CDil
1i
ihire ci
Gerſani
rclatäip
ri Pboen
l ͤi
lfutopicop
mntatio diuli
dolteruurt
lop lue e
lnun.
liuaciſpunan
uKgi
tponalohie
repaen
ſaponits d
ſacian pl
ce Kobije
g v. indi
üdrdede
Windias
leſpt.al
nel. C.den
generallte
ba, guinqn
½(Ea.
ni.ntapri
CDimina
la.l.non ert
Küiti i
uber fidlic
inbautäimnt
non dimintan
mltaug. m
Plemdiſime
ſoirens non
N von dimit
ſtipeedt.ſ
lnseſt nour
Ndiminat
Ntſlinerart
Cngnunt ue
üun namſic
bant danin
lipoſcnnei⸗
Gtoegonon
nn, aitcica
chergtnonc
laneſigne
NWRedama
rbarlinn

””M
Thauun

XXVIII

Addidiſti.ad bot i
Kata nahalce ennus an E
lareien otticnn idiſti cõcludẽdo.(Adde ꝙ
8 legüt deute. c i. ecp dus
e.c.vii.ad roma.vii. ?

256

alter factus eſt i⸗
uri eſt iuden
nirt.ve. deeo: nontotunmn mel cecallnc. recedere ab ipſo ſi nol
uel dic ꝙ aliudẽ ſi vir ↄuerti nerim e
it᷑ ad fidem: ali conne⸗
:7 aliud ſi mu⸗

nnteim 5
4pinſeri, Ipᷣma ad cori.c.
ſchec Ref; nenire:qꝛ i „c. xlt.) b
(6 Ren⸗ :qꝛ in alio ⁊ in ali Bocet. RKeſ ;
WN ioc on. 7
nune Talẽ.i.nd giorhtont, õ Aa xcluſez nõ p ii
gi ng dr c. den. . Ambo. põe Pona boeꝛde coinnet? lier. nam ſi mulier ouentit
hnehen ut reſponſum . um ut melius rorem. ſecus eſt ſi vi it dz ipſa recedere a vi
natenegt f¶ Cur ſideleʒ. itr. ap econuerſo: ſi vir conuertiitur: ea viro ne vir ea renu
. dag pondeat. cũ pꝛia us alieni E filio tuo de fili D taſz qualiter poteſt
ei reſpoͤſio nkl⸗ igenaꝝ ne traducat eü ſilia s Jelihyoii anlervoreſt celenla fil
lnn aaiain vern aol vdia en adictnenss Gelcfaocha agpien nuto:mado⸗ Fn Kan
nhcinn .nõẽ vex.q.d.ni ro. apli: vbi ait. muli iaz geédi . iũctis logm 5 ptiſmuʒ! Rñ
ſlninr i ſi velis dic oquãdiu vir eiꝰ vi ulier alligata ẽ vi is.ſi ergot mur nõ de ↄũ n. ex quo alter
ſan ae e ſnc ceiberat viuit: ñ mönu ine eſtun ons phir amno ſaencttecurg Grlaneenoamasorkorne
minnn ai⸗ oelſe ſun ſan ĩ dño.qð ua exp iſe dd vult nubat im Auns nõ eẽ ipaʒ al verui⸗ iaz ut ckne ergon gliz ine vder
funen (Adde ꝙ ita vt no. deiñ ſecutꝰ ivt iũgeres.i.xpᷣi Cötra inuenit i cõcili putaueris eẽ. nñs. vt. xv. q. vl nus per
dulng, Ml ſegt ſeridit eiñ ſecutꝰes ⁊ addidiſti i. xpia & Ri enit ĩ cõcilio tol eẽ. fſed melius cre⸗ t. cñ mlte
hulen paulus i go dñi pᷣceptũ tã i diſt. ho . iſi ad oletano.iiij. elius credo
en Vacebino ſtninne neãt copula religois 2 fidei diula N gio bin riananmelictcsj cõiu ⸗ P ae
ſi tizn Muünapiil alo ula⸗ doctrina ta: q̃re ↄtra dñ iuſ ma⸗/ ÄAliꝰut ſi c ei admõeat ab epo ciuitatis iben lanã. .ririi.q iiij
bionh CDilt o. daaegll ſcãʒ:otra pᷣceptũ ſuz ↄtra ſiciant. eis ꝑmanere cupiit xpᷣi atis lber onta bie econd .
Ntli Diligenn ar. n emer iubet apls: vt Gunoni 2 ve. te ſep ant. ſi admoniti ſelft bar et donntteantnen. n⸗
Ginſtubhmit ire aͤieit enck Neat coiugia co vt viuerſe ſidei ma- iũctõ iqꝛe ñ pöt iſidelis ĩ ei nerii. A Wegelmitenis.
Ganſi re q̃ dicit ſuo ad dicat 7 pulata.qꝛ . iuctöe:qᷓ iã ĩi xpi elis ĩ eiꝰ pꝑma gq Gerum. i S
ſfönid neriario. Ut icator. getiũ apls iãi. paulus igt p⸗ :q̃ i i xpᷣianaʒ anere cõ .qinſidelitati K”U
65 ⸗Megleyve. 1 8 id i grge ine trãſlat E „2 . vero di rili. 6 eſden iſ JèèMGMG—M
nin nire iriii 2 gibus credti feiube: vt ſi alter ex ↄiu a mr̃is Rauat atr üli atq; conditio ii dconuenendamir neri- CSnethint?
keliſwehe cit. qꝛ dicit bo.i, iiij bĩtare:iñ ↄſentiẽtẽ eꝝ nõ credẽtẽ ſecu elibꝰmlieribꝰ⁊ ſi pcreati ſůt dei guom gentil ertennunmn
in n ngeled l isnusafoceeals danlterernies =ð a airrſmn enderhbeſlan
iiBlkon ratio vialeticorum Aeer ondis. :alis ld ſatis ade eni ſalt eꝝ hoc id aicã ſupſtiti ratio poti ldes
ns:iedii ad alterutri. canſidi ñ ſ dis. illö. n. de bis ↄi gdẽ eui ſaiutẽ qrit i ideo ſtatutu ẽ: ne dũ io hemanet guumnen dennce.
btr panb cox ſiue 1. ſüt pꝛimitꝰco ↄingus agi litati ꝗrit iſidelis potiꝰi 6 e du ſidelis buo. ri is quam in gentili
lascp) terciuz. Vnde ĩ diale eligiolis viro vl . at feig ni C 3 litione iueni infide F Qd menſam.
4 tian eſpigratiorne e at vrorẽ Vl ne uir ta E aecipi onſilio t ins iat. & Undi Aaeorum. ui
tis odeii⸗ wodenti. In ctis:ãbo“ de diugẽdis: ſʒ parentũ ſe 11. adulti ne
niln ee n a i tatis erhte nohettun cſaſ deq; an ncouug aonn r conſoid fde- 12 ſan meggunte d e
htſeboni, net Meiat ip iudici Veniſſz al ut.ſʒ euãgeliü LVideoꝝ'ſili ãtur erroꝛibus. arnuli ad ſidem vi tra⸗
biapſſcnen ſidẽ ſi obiſciatur.xrr tero c ter ſine altera: ul al geliu c,y oꝝ ſilios uel flias: zibus. Penckiſunt unnoern tra⸗
teuchi x. q. v. iudicanten . : ul altera ſi H.ultra iuoluã lias: ne parẽ 1 i ſunt immoſecund
4 . crupul ind hocẽ gqð oꝛtio ſeꝑa rroꝛib ab eo i nullus eſſe
önornlennti dicun? dema pulo ulliꝰ dubitatiõis qð ſin pari dece . xcon ingens. et
witcn n dele chindet agie dgecheidocae anen tmuſetihe 1pn :oputdos aut noge iünel ine tun.
nr tinimn re ſi pt. aliter non te nõne ẽt dñs ſiẽ ige pmanere nõ licz: ris deũ timẽtibꝰ: anis mlieribꝰac ui poſtea. Zroimel ſerene
arn Zanrudkenn e no vacd⸗ aorgiigeiner a. ⸗ rl däeidiiccteatag kmetoArinut iege⸗ cheictanlggeef
(Supndum da. quin r.. de us ait. an vulti eliter apoſt tã i moꝛibꝰ qᷓʒ ĩ ꝛatqʒ ĩ meli? iſtit eparentes circunci
N .quinquagi 5 tis expimẽ 0 0 CS . qz ĩ fide Pfic 4 nti re voleb cuncide⸗
Pplegö iſipd ½ & £ gina. ĩ me logꝗt᷑ xpᷣs:?a dñ etu accipe eins Judels ad fis iat?. C Item. diſti bant de conſecrati
erdt. „ Ma Eee⸗ Ponlehe gis nebgd di 72 dñs utiq;ʒ ẽ xps iĩ a inſidel dein uenlentibus cum diſtinctione. ii, pien are
d ma. 4 dicã: ani Bs itelli⸗ innlla ſit e emibus cum hec litte j. pleriqz. et
Veniwlni. 1imtmanteberlit quãto diligẽti nin boc explanado ali lla ſit communio ec littera bot idem i
. . Di 91½ In 7 d * 1 innu⸗
Gdituncpoſo r ⸗hecti ipſa ligen imoraboꝛ: ane ſdo ali emaloꝝ ↄſoꝛtia ẽt bo it vbi dicit ſeparori iia eH
ligtecnni pot iñ ita crorte eſt rad 3 neeſärim in dient ut rẽé tia Pnlacnnt lilllat. magis coegai coꝛ Es aaſnann olner aphſenes ſolm fiihhe
godonondo iubet ſideli dñ igi. (zji nioꝛe ſermone u decla⸗ ſith unt. nuila igit uitr. ad ui- ia trie poteſtatis: nec ymins in jnders .
Wineleriſi iubet ut di ſis anů Oiuges dnuo um? i ponamꝰ: eccex it hebꝛeis ad ſidẽ xpᷣi o communio mẽ priuabuntur iſti pa
unnnſu non renrea ll mcin ut nulla de gie fnerũt qñ e Aad huc in nerenirucon Rannd cuz deane lereſton efade
tinßn rii⸗ mit aug. im̃ alter illã dñi iuſſionẽ doctrinã ptineat ad ꝛte eoꝝ pticipatio iſtunt: ne ⸗ è
Patpähentni. ptem H 2 pceptũ ueteris e rindaq; apoſtolicaz goerbis Alopagmaſetamanoſnck⸗ aſgr obin naem il⸗
1Sdlnde 1 n dimittat. It Zi . in e = nentk: . r Zi ancta. none. u. dum
p uutlcili iubet ꝛc. Hʒ at ꝙ ĩ lit rent᷑:q̃ les fuerut anteqᷓ; . AL Cũ iue vij. ynodo. ,beasßt in gradi ere de
ui nraet n5 ut ele Padi eſesaia ſ ur: vemep ruatolih Hõ madncadũ ne cbiben et Knant,alliſen.
a 1 . 3 4 4 1. 1.
upſtpti ns eſt guer pla ita ut iſidelis c eoꝝ aut unꝰaut una: 3 Allus eor dicamẽetu accipiẽdu ẽ. 14 hante:
7 bene i lis c fideli hĩ Nung: l,y) Allus eoꝝ ꝗ in ſac 1 pe. eos. ideſt neo
niousrftien congruꝝ ubet ſi cungen buare c 9 inſacro ſu ideſt neo
ik ngruunt que ſe⸗ 1 deli dñs ut ĩſidelẽ di öſentiat. ut laicus aʒim nt oꝛdie: phitos
n an a inbetin dixeris unice⸗ nunae anñ ſrmmat eis habitstrantahi e. 2 C Mebrcis niergo no
nin non dimit,· 80 dico nõ rreclamat aplu firmitatibus ſui :aut aliquẽ eoxii : men antiquum 1Sn
urman En tat apoſtolus ẽ riꝰ regro': dñs. ſi dixeris nõi us ab eis pcipi ſuis nocet: aut medici in ⸗ poſt baptiſt m retinent
iwerens dicoegonon duni- iui : neq; illã mibi reſpõ iubet: ca,zʒ ꝑcipiat:aut cũ eis ĩ edicinaz 10 mum. argumẽ
ningn nus. Slencami, ne lrioid aiſtun n vuo vice phhn auz ſueto lczbockrecruſrieramsen de ę—Rę————
abbniie iubet vt non dimit is videtz pbibz⸗ onatur: ſilaicus exco idericus eſt de 1 Nublui
taniniſt tat:aſſigaat aliam MM4 WItem erx concili mmunicef. quod e de un
— m &Redamat. ne re io agatenſi. que foris lrclezt de pit
rrſih iiP kabanctaran nonier apoſtolus Zriumſ D H rum eſt achrumaes ve
ini C nearaon en n Rtrvondödede Uanomn. Penans mong eroralner ine — n der
Göffilen 0 uiro. quare non iubet añ D o litteram ii. q. iii. conſtituit ari de precepto epiſcopi voſſunt verberari
uſeſtun Laer oͤbie f corm et añs urn dimittat. ſunt puniri. ut er .a extra de raptori.in õ rari
ſorugali cr ant miellas H diuor. quan inc. penaſn eccleſi rtra de vluris. poſt mi chiepiſcopatu. r alia e nSune.
. 18 aß ira5 to. nel qð df hic ſep⸗ 1ten ia non iudicat de illi iſerabilem / ſed ia ettam pena poſ
olahurn cũ eo: vel ut trahat enu aſͤpue qñ ĩ cõtumeli qð dr hic ſeparãd eccleſia non eſt ab tde illis qꝛ no ſed quantum ad ſpini
Crſan in iudeo ⁊ geniili ʒ ad aliqð mor meliam creatori Idos . ab ecclcſia ſeparari n poteſt eos ercommuni iritualem
mn Seniill.vilioquiut in ocain Srgrunet nſoneichnn enm⸗ aAiue eord qui. niſi ſranmsacpieche Vrn i-omms cbriſtian qui in
bꝛimo fuerunt ppani pene⸗ C Percipiant. emere vredicandum eis ertcra de in.uam ſi
. E Nide⸗nemo. . poteſt ab eis aliquis 2 poſt
. DW “ ä r

Do miaoi tas ẽ i cibo ſumẽdo qᷓ
Tal aeri en vt.ii.ꝗq. v
. li.

.

Cauſa

reciper᷑:forte ſi ſupuixit ⁊ ſe n baptiʒanit vr tenere.1 ſic habek quaſi nõ
fuerit chriſtianus. (Adõ ꝙ ua ut diẽ iſte tex.legit᷑ ĩ ſcðᷣo libro eſdre. c. ul.)

nes.iudeox.ſimiliter ⁊ gentiliũ:cuʒ ⁊ ipſi hodie ẽt cibos diſcernãt.lʒ.
n.nõ ↄtineant᷑ Obis edicti: vt.xi.q.iij.ad menſaʒ.ↄtinent᷑ iñ ſniĩa:ut.ff. de

peti. here. itẽ veniũt. §. ait ſenatꝰ.ut.ii.q.i.multi.⁊.ff.ſi qua.pan.fe.di.l.pe.ſʒ q̃
re loqmur cũ eis:cũ nec comedamꝰcũ eis.ijde hoc reddit᷑ rõ qꝛ maior familiari/

ſctã. (Adde ꝙ ita ut ſe
gẽ ſcribit paulꝰ ad roma-
nos. c. iiiſ.)
Coõͤſciẽtia ʒ. pᷣcepti vel
bitionis na ſi plus co
medã qᷓ; debeã q;uis z cõ/
ſcetiaʒz nõ pecco mortalit᷑
xxv.di.S.criminis.⁊ dicũt q
daʒ 3 coſcientiã nõ errone
aʒ.ar.xiij. di. nerui.ar.op.
ff. ð li.cau.igit᷑.S.i.ſj ẽ ex/
preſſum er de ſi. per tuas.
d CZũ ſide..i.cõſcientia.
Adõ ꝙ ſeqᷓns auctas ſic
legit᷑ ad roma.c.riij.)
eę¶Er fið.i.ſic fides exigit
Repurat.quo ad vitã
eternã de pe.di.iij.ſi ꝗs ãt
non habens.
6 4 Abſqʒ.i.abſqʒ fide q̃
eſt a deo.
hb VUirtꝰ.S.di.xxvi. dein
deõ. S.i.q.i.ſicut vrgeri.
S.di.xlv.vera iuſticia.S.
xxiiij.q.i.vbi ſana.
iIJtẽ cũ dicit nõ.qtũ.
S.l. q. i. qð qdam ð cõ. di.
iiij. qᷓuis.S. di.xxxii.S.veꝝ
J.xxxij.q.i.cũ renũciat᷑.ar.
xxiiij.q.i.vbi ſana.j.ð pe.
di.ii.oOʒ .jde penis diſ.ii.
§S.qð autem. d. uij. ille rex.
z Nere.non videtur di
e verũůũ.nam vbi deeſt ſi
des nel charitas: nullate-
nus eſt virtus pꝛout theo
logus accipit virtinem. ꝙ
Scicit hic virtutibꝰ. ſ. poli
ticis intellige que ſine cha
ritate habentur a multis.
ſtrenui enim actus hoĩum
in eis erant. argu. xxiii.q.
iiij.ſi non fidelis.naʒ ⁊ vir
tus pro fortitudine ponit᷑
ff. de aleato. quibus. alie
vero virtutes vt pꝛedictũ
eſt non erant in eis:quia ſi
baberent vnam habarent
oẽs.xxiiij.q.i.vbi ſana.ðᷣ
pe. di. v. c. i. .
Aue.trade᷑.j.pꝓxi.
c. J. ſolu.ibi de pacti
one ĩ fuiuro:hic dicit ꝙ ñ
lʒ acciper̃ ⁊ illi ſe miſcere.
m Alienã. hec clauſula
oẽm alienã nõ ſupponitꝓ
herftica uel gẽtili. ff. ð uer.
ſi. doli clauſula.nam ibi
dicet᷑ qð clauſula generaliſ
ſequens non reteriur ad ea
de ꝗpus ſpaliter eſt pᷣmiſ⸗
ſnm.nõ ẽ obijciẽdũ ð mov
ſe ꝗ duxit ethiopiſſaʒ: ut.ii.
q.vii.S.itẽ obiſcit.qꝛ iliud
factuʒ fuit in figura ꝙ dñs
ſibi copularet ecckiaz ex gẽ
tibꝰ. il.q. vli. 5F. bis ua ſed
pone ꝙ aligꝗs hereucꝰ nũ

ꝙ fuit bapnatꝰ voluit ba

pitza ri ̊ nõ habuit aquà:
cõſtat ei oĩa peccata dimiſ
ſa eẽẽt originale.nũqd pᷣt
Zbere matrimoniũ cũ chri
ſtiana. dicit. h. ꝙ nö.qꝛ ia
nua oium ſacramẽtox eſt
bapiiſmꝰ.xxxii.di. .uerũ
ſimuiter nec ordinẽ poſſet

do qᷓ; icollogꝗo.⁊ faciliꝰdecipit᷑ ĩter epulas.ut.xxii.q.iii.vnuſꝗſqʒ

CQlerici ſine laici vitent iudeoruʒ cõ
niuia:necad ſua oſortia recipiantur.
Mnes deiceys clerici ſine laici in
deoꝝ ↄuiuia vitẽt: nec eos ad cõ
uiuiũ qſqᷓ; accipiat: qꝛ cũ apð xpᷣianos
cõibus cibis nõ viant᷑:indignũ atq; ſa-
crilegũ eſt eoꝝ cibos a xpᷣianis ſumi:cũ
ea q̃ apoſtolo ꝑmittẽte nos ſumimꝰab
illis iudicent᷑ imunda: ac ſic inferioresꝰ
incipiãt eẽ xpᷣiani qᷓ; indei:ſi nos q̃ ab il

lis apponunt᷑ vtamur:illi vero a nobis

oblata ↄtẽnãt.Ex his itaq; euidẽter col
ligit᷑ ↄiugiũ eẽ inter iſideles. Ilud vo
apki: omne qð nõ eſt ex ſide peccatũ ẽ:ñ
ita itelligendũ eſt: vt ꝗcꝗd ſet ab inſideli
bus credat᷑ eẽ peccatu:ſʒ oẽ qð ð ↄſcien

tiam fit ediſicat ad gehẽnaʒ: vñ ãbro.

peccatũ eſt qð aliter fit q; ꝓbatũ eſt.iteʒ
augu.ſuꝑ eũdeʒ locũ: oẽ qð aliter ſit qᷓ;
ꝓbatũ eſt peccatũ eſt:nõ tñ oẽ qð ſit cuʒ
ſideꝰbonũ eſt.ignorãtia.n.q̃ eſt ex culpa
nocet.hinc ẽt apoſtolꝰ ait:beatꝰ ꝗ nõ iu
dicat ſemetipᷣm ĩ eo ꝙ probat.i.ꝙ ñ fac
dãnabilẽ ſemetipʒʒ aliter faciendo qᷓ; ꝓ
bet eẽ faciẽdũ. uel oẽ qð non eſt ex ſide*
dr eẽ peccatũ quia quicquid ea fide non
fit:vt ad eternam valeat ſaluteʒ inutile
reputat᷑apud dñʒ:vnde aug.ait.oĩs vi

ta inſidelium pem̃ ẽ:nec valet eẽ bonũ

qð ſit abſq; deo. vbi deeſt.n. agnitio

eterne ⁊ incomm utabilis veritatis: fal

ſa virtus?ẽ etiã in optimis moribꝰlitez
cũ diciturnõ eſt vera pudicitia hoĩs ĩſi
delis cũ ↄiuge ſua:negat᷑ ꝑndicitia eſſe
vera qᷓ;tũ ad effeciũ ⁊ ad pmiũ videlicʒ

eterne ſalutis.ſicut.n.apð her eticos ſa
cramẽta negatur eẽ vera:non q;tuʒ ad

formãa ſed q;ium ad virtutẽ:ſic ⁊ virtu
tes negãtur eẽ vererapud infdeles:nõ
an veree in eis ſint.iuxta illud hiero. vix
tutibus romani pꝛomeruerũt imperiũ:
ſed qꝛ affectu carẽt eterne ſalutis.itẽ il
lud ãbro. Non eſt putandũ mr̃imoniũ
qð extra dei decretũ factũ eſt:ſed cũ co-
gnoſcitur eſtemẽdandũ:non oſteduur
ↄiugiũ non eſſe inter inſideles.nullo.n.
dñi precepto gentiles prohibentur piũ
gi gentilibus.nec ergo eoꝝ coniugium
extra.i.ↄtra dei decretum ſit. illa itaq;
auctoꝛitate iubẽtur ſeparari ab inuicem
a cõtra dei vel eccdleſie decretũ copulati
ſunt:utpote inſideles cũ ſidelibꝰ: vł ↄſã
guinei cũ ↄſãguineis:vel affines cũ affi
nibus.hi oẽs ſi ſibi inuicem copulati fue
rint ſeparãdi ſunt¶;Hinc etiam ideʒ
ãbro.in libro de patriarchis.
WFigeles inſidelibus non ſunt conin-
gio copnlandi.

4 Aue chriſtiane gẽtili aut iudeo ſi-
¶uis tuq tradere..caue ĩquit gentilẽ
uel iudeam atqʒ; alienigenaʒ: hocè om
nem hereticam: alienaʒ a fide tua ac

cipere tibi vxoreʒ.pꝛimacõiugij fideſ

ſt(coſtitatis gratiaꝰeſt ſi chriſtiana ſit ꝰnon

Sirpᷣiana.i.catheciʒata.⁊ ita eſt ar.ꝙ cathecuminus nõ eſt idelis.õᷣ

bocdicam.j.xxx.q.i.in pᷣn.

eſt ſatis:niſi ambo initiati ſitis ſacramẽ

to baptiſmi ſimul ad orationem nocte

vobis lurgendum eſt:⁊ coniunctis pre
cibus obſecrandus deus.
Item ex concilio agathenſi.
CEum herenicis catholici non miſce
ant coningia.

D On oportet cũ hominibꝰ here

ticis miſcere cõnubia:uel⁊ filios
q filias dare: ſed potius accipere: ſi ta-
men ſe pꝛofitentur chriſtianos eſſe futu
ros ¶ catholicos ¶¶ Iem ex ↄci. vꝛba
nẽſii Ebriſtana coione careat: gꝗiu-
daice prauitati ↄiugali ſe viculo ſociat.
B Igs iudaice prauitati coniugali
ſocietate iungit᷑:ſiue xpᷣiana iudeo
ſiue iudea xpᷣiano mulier carnali cõſor
tio miſceatur:quicunqʒ eoꝝ tantuʒ ne-
fas admiſiſſe cognoſcit᷑:a chriſtiano ce
tu atq; conuinio:⁊ a cõmuniõe eccleſie
protinꝰſegregetur.iteʒ illud auguſtini:
non eſt ratum cõiugium quod ſine deo

eſt:non negat coniugium eſſe inter inſi
deles. Coniugium enim aliud eſt legiti

mum ⁊ non ratum:aliud ratum ⁊ nõ le
gitimum:aliud legitimum ⁊ ratuʒ. Ze
gitimum coniugium eſt quod legali in-
ſtitutione vel prouincie moribus cõtra
hitur.hoc inter inſideles ratum nõ eſt:
quia non eſt firmuʒ:⁊ ideo violabile cõ
iugium eorum.datoſenim libello repu
dij licet eis recedere ab iuicem ⁊ alijs co
pulari lege fori ⁊ nõ lege poli:quaʒ nõ
ſequuntur. Inter ſideles vero ratuʒ cõ
iugium eſt.quia coniugia ſemel initiata
completa inter eos vlteriꝰſolui nõ poſ
ſunt.horum quedã ſunt legitima: uelnu
ti cũ vxor a parentibꝰ traditurꝰ: a ſpon
ſo dotatur:⁊a a ſacerdote benedicit᷑:hec
talia coniugia legitima ⁊ rata appellan-
tur. Illorum vero ↄingia qui ↄtemptis
omnibus illis ſolennitatibus ſolo affe⸗
ctu aliquam ſibi in coniugem copulant:
huiuſcemodi cõingium non legitimũ
