Non pꝛodeſt ſuo erroꝛe nõ pol
luiꝗ alieno cõſentit.
Vid enĩ ꝓdeſt illi ſuo erroꝛe
nõ polluiqui cõſenſum p⸗
ſtat erranti. ¶ Item greg.
Qni nõ occurrit:ↄſentit errãti.
QAekevigern errãti qui
ad reſecanda que coꝛꝛigi de-
bent non occurrit. ¶ Sicut ãt ꝗs
aliorum vitia palpare ñ debet:ita
nec maloruʒ laudibus delectari.
Angde anacletus papa cunctis ſi
delibus.¶ Miſerrimꝰẽ epᷣns: ꝗ
malorũ landibus gloꝛiat᷑.

TLBe illo paſtore miſerius ꝗ
loꝛiat᷑ lupoꝛumꝰlaudibus:ꝗ

bus ſi placere voluerit atq; ab bis
amari elegerit: erit hinc ouibꝰ ma

gna pernicies.nullus igitur paſtoꝛ
placerelupis ⁊ gregibus ouinʒ po

teſt. perdit enim memoriam labio
rummens terrenis obligata car-
ceribꝰſicut autem artiumin ſuo q̊

qᷓ; opere inuenitur mater inſtantia

ita nouerca eruptionis ẽ negligen
tiaꝰ. C Quaquã ſacerdotem tam
a ſuis q̃ʒ ab alienis criminibus oʒ
eẽ imunem.tamen ſi alioꝛſum ſeſe
habuerit:non ideo verba ſue pꝛe-
dicationis debẽt cõtemni. ſicut enĩ
ait hiero.vt lixinũ ꝑ cinereʒ humi⸗
dum ffuens lauat ⁊ nõ lauatur ita

LXXXIIII

libe. duoꝛum. L

6 8

q ¶ abioꝛum.i.pꝛedicandi.uel etiam redigendi.
r ¶ Obligata.ſi.j.viij.q.ii.c.vlii.⁊.c.dilectiſſimi.

¶ Regligentia. S. xxxviij. di.ignoꝛantia.
Dl. LXXXIIII

bona doctrine ꝑ malum doctoreʒ
animas credẽtium lauat a ſoꝛdibꝰ
peccatorum.
DlI. LXXXIIII.
Ollicituʒquoq; ⁊ vigi
lantẽ oʒ eſſe epſcopum
circa ðfenſionem paupe
rũ:rleuationẽ oppꝛeſſo
rũ tuitiõeʒ monaſteriorũ.qð ſi fa-
cere neglexerit:aſpere ẽ coꝛigẽdꝰ.
Vnde greg.autemio ſubdiaco
no campanie.¶ Coꝛripiatur eps
Axirca officiũ ſuũ negligẽs extiteit.
B Eruenit ad nos fratrem ⁊ co
Hepiſcopũ noſtrum paſchaliũ

ita deſidẽ ⁊ negligẽtẽ in cunctis exi

ſter̃:vt ĩ nuillo qꝛ ẽ epiſcopꝰcogno⸗/
ſcat᷑:adeo vt neq; eccleſia ipſiꝰ ne
qᷓ; monaſteria ſiue filij eccleſie vel
oppreſſivel paupereseius erga ſe
Dilectionis ſtudiuʒ ſentiant.nec ali
quam ſupplicantibꝰſibi in ꝗbus iu
ſtum eſt opem ðfenſionis accõmo
det:⁊ qð eſt grauiꝰdici:ↄſilia ſapiẽ
tium? recta ſuadentium nulla ra
tione patiatur ſuſcipere:vtqð per
ſe nequit attendere:ab altero'ſaltẽ
poſſit addiſcere:qð ſi ita eſt ñ ſine
tua culpa eſſe cognoſcas:ꝗ cũ ob/
iurgare atqʒ coercere vt dignuʒ eſt
diſtuliſtiꝰ: volumꝰ itaq; vt eũ coꝛã
alijs ſacerdotibꝰ?a quibuſdã ðſi-
lijs ſuis nobilibꝰ ↄteſtari ꝓ hac re
debeas ⁊ hortari.ſi vo qð ñ credi⸗
mus poſt hac adhoꝛationẽ veſtraà

ſolito adhuc moꝛe negligẽs eſſe tẽ

tauerit:ad noſẽ omibꝰmodis trãſ
mittendus:vt hic poſitus diſcereꝰ
poſſit quid vł qualiter ſʒ dei timo
rem agere cõueniat ſacerdotem.
SIgdem ad eundem. O*e codez.
Unciatum eſt nobis cãpanie
epiſcopos ita negligẽtes exi
ſter ⁊ immemores honoris ſm:ut
neq; erga eccleſias neq; filios pa-
terne vigilantie curam exhibeãtvl
monaſteriorum ſollicitudinem ge
rant ſeu ĩ oppreſſorum ſiue paupe
rum ſe tuitionem impẽdãt.ideoq;
hac tibi auctoritate precipimus:vt
eis ad te conuocatis ex noſtro illo
mandato diſtricte cõmoneas qua
tenꝰ ita in his que eos iuſte ſᷣm denʒ
agere conuenit vigilantesꝰexiſtant
vt nullum nos de his denuo mur-
mur exaſperei.ſi quẽ vo eorum pꝰ⸗
hec negligentẽ eſſe cognoueris ad

noſ eum ſine aliquatexcuſatõe trãſ

mitte: vi q̃ʒ ſit graue nolle ab his
que reprehenſibilia ⁊ valde vitupe
randa ſunt corrigi regulareʒ in ſeꝰ
valeat diſtrictionẽ ſentire. C OQõð

t Ollicitum. Tria. e.
apoſtolice regule hic
bꝛeuiter tangit ꝙ ve
bet eſſe pꝛudens:cõti
nens:monogamus.
vI Eruenit.paupes. quos
turam non per ſeſed per
archipꝛeſbr̃m uel archidiaco⸗
nuʒ gerere dʒ. ut.j.lxxxviij. di.
epiſcopus gubernationem.
x¶Coſilia, vnde aug. dicit ꝙ
a puero nondum anniculo pa/
ratus eſt edoceri.ut.xxiiij.q.iij.
ſi habes.als ſtultus eſſeconui/
citur.ut.xvii.di.ð conſtantino
politane.qui enim bono ↄſilio
non acquieſcit: amittere vʒ di⸗/
gnitatem. exemplo roboam ꝗ
ſenioꝛibus non credidit.vij.q.
.i.deniqʒ.uel ad inſtar vxoꝛis
loth.que conuerſa eſtin ſtatuaz
ſalis. ⁊ dicit lex ꝙ ea firmitate
nituntur qui conſilio geruntur
.C. de rep.l.iij. cum etiam con
ſilio clericoꝛum debeat epiſco⸗
pus diſponere de rebus eccleſie
extra ð his que fi.a pꝛeia.ſi cò.
non excuſatur qñ potuit ſcire ſʒ
noluit.xxxviij.di.qui ea nec in
dici licet deuiare a rũſis pꝛudẽ
tium.inſti.de iure nat.s.rñſa.
diecit lex ꝙ non pꝛodeſt alucui
ingnorantia quando potuii ſci
re ꝑ ſe vſp aliuʒ.ff. de bo.poſ.
in bonorum. ff. de iur. ⁊ ſa.ig.

H
VASapientiũ.i.q.i.eſtote.
3 ¶Ab altero. S. di. rxxviij. c.
Vlti. Irisve es te Tamger
2 ¶Ooſſſit. nam oẽ artiſcium/
⁊c.ff.de lega.iij.ſᷣuis legatis.
SSrnedn, .
2 Diſtuliſti. hoc ið. quia iſte
erat legatus iſtius pꝛouincie.
Sacerdotibus.i.epiſcopis.
a ¶ Diſcere.xv.q.v.c.i.dei ti⸗
moꝛem.xx viij.di.quia ſunt.
b Lleancatum eſt vigilan⸗
tes. nam vigilantibus
ius ciuile ſcriptum eſt. ff. de his
que in frau.cre.pupillus.
c ¶ Aliqua excuſatione.ar. in
hoc caſu non licere appellare.
ar.j.xxvij.q.i.ſi cuſtos.⁊.c. ſi
homo ar.extra de ap.cum ſit
romana ⁊.c. repꝛehenſibilis.
dic in ſufficienti ne ſit cõtra.ex
tra de of. dele. c. er parte.
d ¶ In ſe. vt ſi ſtulius lit in cul
pa ſapiens ſit in pena. vt.xxxv
lij.di.qui ea.⁊.xxvij.q.i.ſi cu⸗
ſtos.⁊.ſi homo.
e ¶ Quod autem de mũditia
caſtitatis.

autem de munditia caſtnatis ſa⸗

cerdotibus imperat᷑ boc euaʒ deꝗ
i iiij

4 O. Amin pᷣterito.ſ.in pᷣmo ↄcilis cartaginẽſi.hoe.c.⁊ ſequẽs intell igit. h.

Hᷣ mrimonio gᷣhẽdo.. l.nõ licet pᷣſbyteris uel viaconibus.

b¶ Qui ſacfis diuinis inſeruiunt.i.diaconi.⁊ ; dicit.j.e.ab vxoꝛibus abſti⸗
nedum. dicas de ducendis. ⁊ m hoc ſuppletur hic qð vr. in. c. ſe. in quo non fit
mentio de ſubdiaconibus per illud qð hbabemus.xxxij.di.placuit.in quo ſunt fe

re eadem verba. eſt ſiliter car
tha. conci hic vicit. b. c apli
non inſtituerũt de non vtendo
iam otracto.qꝛ ſi apli hoc inſti
tuiſſent oꝛientales hoc admiſiſ/
ſent. Tllij meelligũt ea de con⸗/
tracto. ⁊ qð dicit.j. etlã ab vxo
ribꝰ.dicũt aũt legitime ſibi co

pulatis.ant de facto.nã dicunt

ꝙ iſta. c. facta fuerunt ante tpᷣs
gregoꝛij.ꝗ introduxit ↄtinen/

tiaʒ miniſtris.xxxi.diſ.ante triẽ

nium.i.ſub diaconibꝰ pꝛeſby/
teris vero ⁊ diaconis ſyricius ĩ
troduxit.immo dicunt ꝙ olim
ſacerdotes poterãt contrahere
ante ſyriciuz. vñ ⁊ moyſes con
traxit. exponunt ergo:apłi do
cuerũt exẽplo ⁊ opere ⁊ admo⸗
nitione ᷣm. h. no inſtitutiõe vl
conſtitutione m alios.
¶ Antiquitas. a tpe ſyricij hic
vocat antiquitatem. lxxxij. di.
plurimos.

d Am de quoꝛundã. oꝛdo

cum referretur de incon-
tinentia quoꝛundam clericorũ
placuit c.
e ¶ Arores. cũ gbus pfeſſi erat
continentiam ſerunare.
ſ¶ Et diacones.⁊ ſubdiacones
xxrij. di. placuit. vbi ſunt eadẽ
verba. .
g Vemoueantur. S. d. lxxxi.
miniſtiir.
b ¶ CQõoſuetudin?. xxxij di. pla⸗
cuit.⁊.c.cum in quibuſdam.
i iſquis clericꝰ in mino

ribus oꝛdinibus conſtitu

tus.qꝛ ðᷣ alijs ſi poſſet ĩtelligi.
k ¶ Qiduam.S. diſ. xxxiiij. le⸗
ctoꝛ.contra. .
¶ Duxerit. ⁊ ita non lciditĩ ca
nonẽ qui eũ berauit.hocverũ
erat tpe ſyricij qui pꝛeceſſit ino
centiũ qui edidit illud.xvij.q.
iiij.ſigs ſuadente.ſed quid ho

die.h.dicit ꝙ incidit.qꝛ iſte co/

ronam tenet᷑ poꝛare er devi.⁊
bo. cle. cler icꝰ.tu dic ꝙ vbi ʒ
xerit cum conupta uł vidua ſta

tim pꝛiuat᷑ omni pᷣuilegio ꝓut

boc.c.dicit.ſi vero cũ virgine
tunc eſt ineiꝰ optõe an velit re
tinere pꝛiuilegiũ an nõ.ſi vult
retinere poꝛtabit coꝛonam ⁊ vi
uer clericaliter. ſine exuit᷑ omni
dignitate ⁊ honore clericali.li⸗

cet quidã ↄtradicant.io.hoc ho

die coꝛꝛigit᷑ p decre.extra ð cle.
con.io.bi Itẽ patet hic pᷣuile
giũ pditur per actum cõᷣtrariuʒ

ut er de conſti. eum acceſſiſſent

.c. cum. m.
m ¶ Quam. l. cionem.
n ¶Woſſidere/ar. incoꝛpora
lia poſfideri hoc dixi.ii.q.vij.
nullus. ſcia poſſidet᷑.ut.xvi.
.q.i.reuertimini.immo lex di⸗

buſlibet altari feruientibus ĩtelligẽ
dũẽ.¶ Uñ ĩ carth.ↄci.ij. Aureliꝰ
epiſcopꝰ dixiſſe legitur.
¶Qui ſacram̃tis dininis inpᷣniũt
cõtinẽtiaʒ in omnibus ſeruent.
O Vzʒ in pᷣteritoꝰ ↄocilio ð ↄtinẽ
tie 2 caſtiiatis moderãine tra
ctaret᷑:iſti tres gradus ↄſcriptione

quadã caſtitati ꝑ ↄſecrationẽ anne

xi ſunt:epᷣos inquaʒ pꝛeſbyteros ⁊
diacões ita placuit vt ↄdecet ſctõs
antiſtites ac dei ſacerdotes: necnõ
leuitas vel ꝗ ſacramẽtis diuinis in
ſeruiũt ↄtinẽtes eẽ ĩ oibꝰ: quo poſ
ſint ſimpliciter qð a do poſtulant
ipetrare:vt qð apoſtoli docuerunt
exẽplo ⁊ ipᷣa ſᷣuauit ãtiquitas:nos

q̊qʒ cuſtodiamꝰ: ab vniuerſis epis

E dictusʒ: oĩbꝰplacetvt epi preſbyte
ri ⁊ diaconi.⁊ qui ſacramta contra

ctant pudicitie cuſtodes etiã ab vxo

ribus abſtineãt.ab oĩbus dictuʒ eſt
placet vt ĩ oibus ⁊ ab omnibus pu
dicitia cuſtodiat᷑ ꝗ altario ðſeruiũt
tẽ ex ↄci.cartha.vj. He eodẽ.
AVʒ de quorũdãꝰclericoꝝ qᷓ;-
uis erga vxoꝛes ꝓpꝛjas ĩcõti
nentia referatur:placuit epᷣos pꝛe/
ſbyteros ⁊ diaconesſᷣm pᷣoꝛa ſta-

tuia etiaʒ ab vxoꝛibꝰↄtinere:qð ni
ſi fecerint:ab eccleſiaſtico remoueã

tursofficio. ceteros aũt clericos ad

hoc nõ cogi ſed ſʒʒvniuſcuiuſq; ec

cleſie ↄſueindineʒ obſeruari debe
Martinꝰpapa.Si lectõ

re/ Cõtra
viduã duxeritvt.S.legit᷑ ſʒ illð vbi
necitas Hhvbi nila neciiasvrget.ſilłr
qð monogamꝰepus eẽ iubetur: ẽt

ad reliq̃̊s oꝛdines eccleſiaſticos de
riuari opʒ. C Unde Syriciꝰpapa

ſcribit ĩmerio terracõenſi epbo.
Laica ſit im̃ ↄmunione conten-⸗
tus clericus viduaʒ ducens aut ſe-
cũdaʒ vxoꝛeʒ.

Aiſgs deric aut viduaʒ vk

Eſcdaʒ duxerit vxorẽ oĩ eccleſi
aſtice dignitatis pꝛinlegio mox de

nudet᷑ laica ſibi tm̃ cõmunione con
ceſſa:quã ita ðmũ poterit poſſide
re:ſi nibil poſtea ꝓpter qð hac ca-
rere öbeat admittat. Pꝛeſby⸗
teroruʒꝰ vo nomẽ quãqᷓ; a ſenectu⸗

te ſit ſumptũ:magis tñ maturitatẽ
indicat ſapientie qᷓ; caniciẽ coꝛꝑis
Unde Anacdetus.

CEꝛeſbyteri ſemoꝛes dicutur ñ

taʒ etate qᷓ; ſapientie.

cit plane q ius poſſidet᷑.ff. cõia pꝛediorũ.l.ij.extra de c poſ.cũ eceleſia. ita fa⸗

cit ad hoc ꝙ reſtitutio cõionis poſſit peti ut aliarum rerum.

¶ Mreſbyterorum. maturitate. ſapla: ſcia: moꝛibus.i.q.i.viliſſimus.

Ono ſapiam.j.xxxv.q.vi.c.i.ſic.xx.di.de quibus.ff.ð iure.immu. ſem

0C
5 PDP i 1 4 2 „ . „ „,
per. ff. de ſi. inſtru.l.ij.⁊.l.vlti.ax.contra.ff.de edi.edic.pꝛecipiunt ediles
ſi. habes extra de elec. eum nobis olim.

—

q Alius. añ abꝛaba. melchlleiſee⸗ ni fuit ſacerdos emporaneus abꝛabe.

LXXXVY

r. Aechidiaconu ſorentinu. pꝛopꝛium nomen: vel quia inde fuit.
6

¶ Senio ecce ꝙ ſenectus impedit pꝛomouendum.ſed non deijcit

pꝛomotum.vut.vi.q.i.petiſti.extra de renun.litteras.

t ¶ Ita tenacem, nota auaricia impedit pꝛomouenduʒ. ut.ixii.di. .i.nã
domus clerici erit om nibus communis.xvi.q.i.quoniam.

Oꝛno moyſi pcipit᷑ vt eligat
pſbyteros.i.ſeniores.vñ ⁊ ĩ
ꝓuerbijs diẽ gloꝛia ſenũ ẽ cãicesih
vo cãicies ſapiẽtiã ðſignat.ð q̃ ſcri
prü ẽ cãicies hoĩs pꝛudẽtia ẽ.cũqʒ ñ

gentis ⁊ ampliꝰannis ab adaʒ vſq

ad abꝛabã vixiſſe homines lega.
mus nullus alius pᷣmꝰ appellatus
eſt pᷣſbyter.i.ſenioꝛ niſi abꝛaha:ꝗn
multo paucioribꝰ vixiſſe anis cõuĩ
citur.nõ ergo ꝙ pter decrepitã eta
cẽ vel ſenectutẽ:ſed propter ſapien
tiaz peſbperi nommantur.
I. LXXXV.
O ſpitalitas vero vſqʒ
aðo epis ẽ neceſſaria:vt
ſi ab ea ĩueniãtur alieni:
iure ꝓhibeant᷑ oꝛdiari.
¶VAñ Gre.ſcribit Joa.epo.
CHoſpitalitatem neſciens nõ ſi-
at epiſcopuuzs.
Nchidiaconũ florẽtinũ ec⸗
deſie anconitane ꝗ ad epᷣatuʒ
fuerat electus ſcripture ꝗqdeʒ ſacre
ſcientiã hr̃e:ſʒ ita etatis ſenioꝰiã cõ
fectũ accepimꝰ vt ad regiminis of-
ficiũ nõ poſſit aſſurger̃: adijciẽtes
ẽt illũ ita tenacex exiſtere: vt in do
mo eius amicus nunqʒ ad chaꝛita
tem introeat. Ruſticus aũt diaco-

nꝰeiuſdẽ eccleſie ꝗ ſimiliter electus

fuerat vigilans ꝗdẽ hõ dr̃:ſʒ quã⸗
tũ aſſerit᷑ pſalmos ignoꝛat.floren-/
tinũ vꝰo diaconũ ecdeſie rauẽnatis
qui ab oĩbꝰelectꝰmẽorat᷑:ſollicitũ
e nouimꝰ:ſʒ qualis ſit interiꝰoĩno

neſcimꝰ:iõqʒ fraternitas tua vna

cũ fratre nr̃o armẽio ſupꝛaſcripte
eccleſie anconitane viſitatoꝛe illuc
feſſies accedẽ:⁊a diligẽter ð vita ac
moꝛibꝰſinguloꝝꝰ?rꝗrer̃:ſi nullo cri

u ¶Quiab oibꝰ.i.a ma
ioꝛi pte capituli vl dic ꝙ
hic plures ſimul fuerunt
electi.ut ſigs repꝛobaret᷑:
alter aſſumeret᷑. ut. lxi.d.
ſtudij.⁊.lvi.d.apłica.
x¶ Singulorũ. uem bic
patet ꝙ pꝛimo examinan
tur electi de pꝛopꝛia eccle
ſia q; de extranea ⁊ ſatis
patet hic ꝙ lʒ eỹneus ele⸗
ctus ſit a maiori parte ꝙ

tñ pꝛefertur ille ꝗ ẽ ð gre

mio eccleſie.ut dixi.lxi.
Di. c. nullꝰ ĩuitis.⁊.c.qd
ꝓderit. Iẽ hic pꝛius exa
minat᷑ archidiaconus tã

qᷓ maioꝛ q; diaconus.qꝛ

maioꝛes ⁊ ſeniores ſemꝑ
pꝛeferuntur in electione
minoꝛibus. ut.lxiiij.di.
epᷣoꝝ.⁊.lxxv.di.c.vlti.
y¶. Sanctis. videt S ꝙ
ꝓpter tale iuramentũ ali

gs repellitur ab epᷣatu.qᷓ

re enĩ iuberet᷑ de hoc ĩg⸗
ri.ſi ꝓpter hoc non repel
leret.h.diſtinguit. ſi iu/
rans hoc intellexit no!
let recipere epiſcopatũ: qͥ
cunqʒ neceſſitas ĩſtaret iu
ramẽtum tale nullũ fuit
nec tenetur illud ſuarevt

vij.q.i.ſcias. viij.q.i.i

ſcripturiſ.ſʒ in alio modo

ĩtellexit venialiter pecca⸗

uit:qꝛ temere iurauit vt.

per aũt ĩtelligit᷑ iuramen
tum eẽ temerarium cum

non ſubeſt neceſſitas. vt

erxtra de iureiu.a ſi xpᷣsiſi
ãt ignoꝛatur an genera/
liter intellexit uel nõ.tunc
pꝛeſumo ꝙ tm̃ de licitis

n—

iurauerit ut er de iureiu.

ad noſtram. Sed nũqd

tale iuramentũ excludet
electum.non videt᷑.ut ex
de renun.cum inter.ĩ fi.

mine ſint conſcij að eos ad hocof ana deimein. ſcut no⸗
ſtris. nec temerarium iu

ficiuʒ vetet accedẽ.pariter etiã reꝗ

rẽdũ eſt:ſi hoc qð ð pᷣfato archidia

cono dictũ eſt qꝛ nũq̃ʒ amicꝰ eiꝰ do

mũĩgreſſus eſt:ſi ita ſe vitas hẽat.

⁊ vtrum ex neceſſitate aut ex tena-
citate talis ſit: aut ſi ita eſt ſenex:ut

ad regendum non poſſit aſſurger̃.

vel ſi tactis ſãctis? euangelijs ſicut
nobis nunciatum eſt iuſiurandum
prebuerit:nunq̃ʒ epiſcopatuʒ ſe ac
cedere ſed etiam ðᷣ ruſtico diacono

quantos pſalmos minꝰtenet ſcru/
tandum eſt:florentino aũt diaco⸗/

no renẽnati ſi nullũ ſicut diximꝰ cri

mẽẽ qð obſiſtat:apð epᷣm eius ne

ramẽtũ repellita beneſi-
cio eỹ de reſti.ſpo.ſolici-
te.nec a teſtimonio.ut ex

de teſti. intimauit. ex¶ de

teſti. cogen. puenit. cũ pe
nitẽtia vniꝰ ani imponat᷑
ꝓ temerario iuramẽto vt

.xxij.q.iiij.ꝗ ſacramẽto.

ez videt᷑ ꝙ nõ poſſit eli⸗
gi. ut hic pʒ.ſicut nec eli/

gere poteſt gülð iurauit

ut e qð metus cã.ad au

res. Itẽ qꝛ ⁊ ſi eẽt illicitũ

tñ ꝓpꝛia auctoꝛitate non
põt venire z illud.ut.xx-
ij. q.uij. innocẽs. extra ðᷣ

elec. venerabilem. Item

qꝛ lex dicit gfa ei facienda eſt qui hoc iurauit. ut.ff. ad munici. impera

toꝛes.non ergo ẽ ius cõmune.ſolu.credo ꝙ poſſit eligi dumodo penituit
de tali delicto.qꝛ temerariũ iuramentum non

irrogat perpetuaʒ infamià

iudicio meo:lʒtm̃ ſolennẽ.iolego credo.io.bene dicere.,DA.
5Quantos ide iure debet totum pſalterium ſcire.xxxviij.diſ.omnes:

xxiij.di.qui eps.extra de elec.cum nobis olim.

imn

—
tr me vt0ε

¶ Apud epm. nõ ꝙ aliquis ante poteſt eligi ꝙᷓ poſtularia ſuo epo. lx
vi. di. dilectiõis.⁊.lxiii.di.litteras.extra de renun.poſt tranſlationem.

—— —— — — — ——

— — —

—

nit.

Di.

LXXXVI

io ſeculo.i
in alio m.00G
nullus VIleq.1,5. liter. di. §.
alicno brruf Aialbee unegaanan urtedrela⸗
ni pecca „L.c.crii a. nim em er humilita eue egula ocho
numm ſi iam uagq; do dura. auper illud ex tur utemr⸗ latus ex 28
icũ ſuum iam an ui p ed il le. hoc aut e pꝛe vema;
iut cöcedat cler emo cogit (Apecca ſi cont modumerteſfnen riniuria
iut coe is naʒ ne rquisi n i. q.vij. nos. eda ẽ odum er ia tenetu kaamo⸗
Varreogidecbei encdelten · ij. · vi petda ? lare qui auẽ e
debere di nec c. copell J tů p 68 vonu l. aqu iõ aut
iſcopum non: di. lxvi ilier nec abbes⸗ ita nec itas: teos ꝗ 5 fl. ad. ziſtratus. i oc ca
ar epiſonun non eman. n iliter nee⸗ i.z. ij. igat auctoꝛitas nom tabe nun. F. mage latis ĩ bo⸗ in
tatẽ. ar di. lxiij. re. C. de S. iſſim iii. di. c. J at auc duogt 19: quã , dum. arcitur pᷣ õt quis in
Lolun ſua ar. liberare op. l. pe. lo. .lxvi. Kansgkt, oluz d ipitis: doctri · agis pa ia vir p tuz eui
ne vo ma ſua p amceeacahel ceſſion k ve iuſto foꝛ atis?. uctoꝛita ſu qᷓ angiarle uel hoc er
deſeit alique enefnnlin ccccſt. i debeat dato vl Pins iunte dilig ipture a iũ littera tare rv, dl,qu Snoranter
uregmonatn ſanc. 2 ger. vt e nr̃o man tẽ eũ cõ niuo ſacke ſer ſerpaiaepants tare. xx bi Nalmogenaree⸗ 8
in qus eſtn te deſane: ceſſe ẽ ag 5tñern voluntaté ei⸗ aavo ſae ferrei iẽ epi alaan Kai v ocaſun ublicann
cbile⸗ nullu man vced cõtraſuãve debẽt eß ſtẽtar̃. na n excel H
opa, Zear. tieer . . itiã o icã exp ntiſic bo. ra facili ſi vo.
iam epi Si . gman caitoner at. XXVI oꝛtet uz pitia amatica e poi 0. vibo g enufaclliu ö.ſi
d ter⸗ 4 4 olonet inoꝛ rio epo. fficiatis de ſẽ.exe .nos
ldtg ungerrtt guns cedere vie L.Lx tepmope eũ obi Er ſonẽt in ſid erio ai ijo. utef 8. ij. q. vij
huu Peazaau rNiee⸗ . ctoꝛẽ aã cnſpein ü iouis p ſrirdeſch grain Pi aPudeo contra. au
. cecho t. Añ ſcrip rponere. ſtu com ur auc igni⸗
klrid. matei extra de o C. de een at: g doc ligi C cra ſe use fis ſi ngat io dʒ die
ro. extr ecce. ffũdã lneg .,ep̈o. Sa cop . ev . ra ingenio d ritas
rnurh⸗ aneſer kee Aoebeteyii Teenmelats: Uuhes gredrun aenga
lenbie enan nürahus t epit:qo 8 eg c C Am ge tnunciat gare ea q R ꝓcð.
Anitan Di. oꝛem autẽ. acc ſ Teo et ectorũ ijs fuiſ itia: vt ne ẽéda de- ntemptun dũ.ff. de of. eſt
Magie Oc c di. lxxx/⸗ CCn ligẽtier ad dij ta letitia: 8 ocedẽ dep cor obſeruan irca. qo arat
iſers b Inhaedi d Reg 5. ꝛdinum ad iẽ ina ernita d pꝰh pli. icĩ. F. ci poneba to⸗
.repetit ill inferioru rulpe oꝛd ſüt q; coꝛdiẽ in frat moſed p a me egfacos. ſeaer oaucto
nugt poſtolicent pe inferio iox culp rede veſtraf lere cüdia me n fatuos. . illa erge ffi
apol um pe ferioꝝ is refe d rectores ſibi veſtre ie val e vere tatez inter udiui. dciliari ffi
lpanng e iſcop NR agie reſe rector tmine; ð ſin ternitat 4 beoa ius recocil 5 5
. et ep E do⸗ los mas Eteſq; ilentiaz oſci 8: 9: fra expõe ut a de pꝛiu ltare.
Dir. doctoꝛẽ. conſiſtere eſides n utriũt p t adbi ueni nõ poſſi at gbu imꝰ ac r añqᷓ offe itur. K.
goc ionis. en iſſumulan iſco rare naticã ſcep 5 tuo intelligitu ðbea
c . ma debet rectionis. ad d ltã ſep iſſimula epiſco mo rãm ſte ſuſ. ea qͥ p s non inte i. diliger
ctrina⸗ coꝛrec oniſ. i multã mdi TLeo raʒ gr ole ti: ute iciaz iligatd. i.
hins ern iſciplina dicati. qu rioren Itẽ vyeſt Eita m ſpna ſticiaʒ ilig a. lto ꝑ
diſc epꝛe at ex u auſterion TI o. ta a rẽ ita n raſꝑnat tri octrina rex a
onnsti inſermon onig dũ a cinã. iſcope ccata ꝛqu Ete itu ? tr udi p In d iupite
in ſern a ut coꝛ te nõ edi n.epiſce ipe re ehem in gem cũ la Neclaudes
Onds i diſciplin lenita berem arbon lligẽ 9 at in 6 2e ſe jutk: HNec antum. arg.
diler cũ erce icon ſüt d ſum⸗ fuer ĩ vno oꝛ ö capiũt r ia ridet am are. arg.
neſend charitate modum ſer vruſt ines ta: nõ bo sdicta 9qꝛ ĩ v nõ cap nẽ iuria rid lta ut neg neſtus ẽ
ertone odio. nee⸗ eiſed ſi er Woen da. ata: nõ „n terem? Zi laudes is ca m ditus ho 1d3
Acion exrod ctione⸗ cogi io haben peccata i:tol⸗ erteren xxpi lau ſit ep ra. ſi ſub as pꝛeces ei
iid. datĩ coꝛre iam an ocgio ba beant p ftimidi e v rjonis: faãdũq; ſi toſide , iuſtas p ligioſam
e Ki. ſſerit venial voſtular „0 io ha nipiant aſtigar bus ue ne uenia tatẽ pa elatus eiꝰ in q. ij. relig
ce itis pe catio D coꝛꝛ iꝰ caſtig ſz quã graue ſo eſſitatẽ tẽ pꝛelatt J. r. q. .
cis trr Aubairie⸗ pꝛedi ſa mines ð ſeuer tat᷑ aid ſy qu religio qʒ nec lias au exaudire. ix. veniam ð iſte ex⸗
mneniif n ſermo icet ſelam ifirmi 2 q is plec iij. ðnec lequo e03 Srim Küa ſa u opu
hani gübnnen et — ſicn Aareas vAet erdotkene ienodei 1 runnaſkau di
mN ne. j. e. c sitiobe medent negligũ bet. jentis? acuũ poꝛ ſcribi ta⸗ lo. quia foꝛ lligatis t eneris
1 . fi Bre. 02 0 9. ite ꝛcõis g atic-
ni.ſi⸗ cat etiam hoſpita i⸗ AQui lpaz ba io facient t v Un B inane p o bom na. qe ellatio
m eſſe tet ep T 8 culp dubi E negligi TNi itate inane c i; de femi is appella ic
nignu Wrome ſ.opoꝛ facientis a culdubi E neg iter cetera. alita 55 rech ſi. ho ticã h
ni: Obis alijs. k.ldu. fae a pꝛoa nig ñ ſoluz er erera⸗ 1. epzr dever. rämat bat
ſcpatir vbis ali liberal ulpe. Alp ð põt coꝛ eſt:ñ ibuſ EEinen liſcop „ agrianũ eſt. ff. elis dic ꝙ g recitaba⸗
hfnnin Kopi metheral alpan bʒ:g qoðᷣ tũ gppe faciẽtibu C. nomẽ ep ſtrũꝰm xcita:qa neß aindoe iouis ?
edare. conlentt at dñe Ratr bus v⸗ dic ep clia fa onebatinpre
lgnnn an nobir xxv⸗ eneann ſz ẽtge a: 2lib erſa.el bis ꝗ ſpicoꝛ: ?: nec enĩi ec aliter erxp .
hnigti nnamn ian b⸗ a faciũ iucicat: tlit adu er⸗ Wer iſſe ſu Emutert: nS noneſig. i. deberemus
T.c. Articipes iudt iſpe re ꝑuj uz obdoꝛm enten ꝛatio icatione ſu i. de
Hdlomoco S nn Porner articip b afflict turba ec cꝗa 50 b (O0 7 m ionẽé 710 deat dicat teremus. .
inn . iſtin. , pa agabalt oſſitpe erc Neccd uwe cnslo lectionẽ ilſtuc der .xrrvij.c.
aun uenit. HHSH ſp giigerech nnud coteimte⸗ A luierec lolaz romlia n vener. be.5. rerien
lingin à C eagenen de obuiare: enenouen ſer nentib⸗
finrumen n itur aliquis l. ſo . lon dDeſi = t er⸗ ſu fruc . tez p cre- ij. c. iũt. ſñi bñ conu aieſta
giimumen pter unitur ff. ad. V ſcrupu inoꝛ d dẽnat i ann eſſita laz ſuã zj)²* 4. ð capiũt. ank maie
kumumam benept i. r ſiſornt⸗ rei ifeſto fac rc nerngt dem beat nec 5 inopia : vacnũ vx Krnaltcene ́;‚
eſins. N genrune.,. um. mani diſſe ſe ſibi locũ 9kinocẽ uz ba :alienaʒ habet: ipſa nert vna ſede louis ag⸗
3 .lxrri. d. dictur ato ligt ſib im moc n rrat: alie non Ini „ 9ꝛ. udes
naſu gequi lxxxi.dD mines 2,pb 5 re . i:2 pr :4la cu ia ſi boc t. C ibed Wanene la -
us. Uxx. 6 hor 0 mneq; rati: ⁊ nda: Zla con ia ſi ltenet dbibẽ Can cit illũ .
ngenen, can Dio.n iiij. duo rãtes: cit erra nefane git t:qu piſcop 82 on ; inarpi. reſpicit i
lij. q. . = er iſſe ditů g iũ da epi odu ven axpᷣ . hic. F. alita
lnoͤne e .xxiij. m i. qua n pep ſtod jbꝰaditũ eſt nomen epil tem ꝛrex e iberalẽ. hoſpit
*) . s eſt Etibꝰa Wil pꝛod nome alitat aruz: az pꝛ Libe . lxxxv. bor ðͤ mo
in depe⸗di tv. ſunt de gradu deliquẽtit nihil p dus tẽ liber erſonaru ued 2 j. di. lxx eiſte
zeirieg . ,. „end r eEI 0 . er fact ꝛut in mo
iachie nc⸗ eicnti n cu pre õ pun to. it: nõᷓ Oomn t plur rophe naruz ie volebat eg
u⸗ Ganee tur ac. ſ. alic lieno p dũ exe etat. ſtentur xta illud us / p atori ta io faciebat. lxxxi. v
umis. onenne. alieno⸗ modue inz perat . in peribi ccgtort⸗ Wenten .
finnj ſo NAr id-nepennn eſtð⸗ ogſꝗs mo veniaz . oꝛuz. ſimus i guperipe⸗ de p bibe⸗ n utet. 5.
e iiij. g. . no arl cleric ii dit be is dein rO 22 onis. . xviij.
ſinn⸗ bo —— gigiscad bad in gatar au Rdegit paue dare p 2=ð s hu. A
7 c. qꝛ ncti. ut. de ditis erit. vt p bus tam s ſun nꝰſuꝑ Ca eps nullů. cura;
. etiã nia a nz ex iſciplin prus qꝛ Aug eps. Z eſſitatef. lectionũ
hoſtin⸗ Sed pogen dei CUen mod tas dit vos urt. non Ande do e ulla nec iſſuſcipe. d in
cnoutc 8 iiij. q. v. pr. ĩ auten ipiẽdor eceſſit is dicẽ v m es. ¶ ſcða. s ſuas en miliariſt dio tepidũ e
xiiij. ilis. au nõ coꝛpi⸗ don dis duʒ toꝛe rte Ere reifa nü ſtuckie lið ĩn⸗
i obinio ſim pꝛinei.5. AUand coer ceẽd ipſi mo i Aα nez pa eccatu iqz oꝛatſo⸗ iſterdicik. al
umnchr Garnanu ielan. i moꝛib llit: ſi ẽt ip obis ex Joan anep 8 3 .e: q ibi ite dcipitur.
8 ittas. col. ientis. ime ellit: av le mmd ibus. herer e. qð hpᷣ
nmnni ermittas am facien e nyba cõp ntitis. nay poſtul TS iſtrion is ſtudiũ tpar lti.
W 1 Alp⸗ ligrare⸗⸗ dura ſſiſſe ſe itis vemiã ſubie nare hiſtrioni eplatis ſtu . q. i. c. v vatũ. i⸗
dnd gas lne een e gikviv veos q bdilitas ige “ eaph aͤma⸗ nlecht⸗dmnei .
in inenireupnt krngsctoſa⸗ K e
Ellori poſ jj. g. i. 1cu⸗ 5. Lacuũ. 07
eniero ex ar. xxvi ſſet eadẽ iiij. ita p iopec C.nom
unineni nem. ar alias ei oo⸗ rxiij. q.iiij. tertiꝰpec 4 .
Ziludven nama ie 2 c 8.xx ntire copi.
ſass cn rit a eſt 7 ocentie grah non conſemti nſualle Coo
inmn Pe tionis. ic. ſuntinn faclenti leank,l. geconſe
bien perati uicqui lam tres ſcðus eſtt 1. c. du ant. ſ.
inn bunlun nar ere. nsvh.dileg
mni lenoren⸗ „Ka et voleg ecmicennegein
4 4 dones cantes o. . v ..le
, neses Eſad . Alien
Dlo C
l⸗
ſoth⸗

C

Di. LXXXVI
4– Onare. biſtrionibus. iſti hiſtrides ꝓphibentur a ꝓmotione.xxxiij.di. ma re iu.ad ea.ff. de ac. obli. ſeruꝰ. ⁊ dñs tenet ꝓ olbꝰ pctĩis eox. ex ð teſti.
0 ritum. ⁊ a coꝛpoꝛe Ipᷣi.de cõ.di.ij.pꝛo dilectione. ⁊ infames ſunt. iiij.q. 1 ſicut. ⁊.xxii.q.v.qui compulſus. h
i. c.i.⁊.fl.de his qui no. infa.l.i.S.ait pꝛetoꝛ. k EOn ſatis. vellelcum facultas adeſt neceſfitas inſtat:als ſufficit bo hen
b¶ Talibus. vare cã vane gloꝛie pꝛo exercitio ſui vitij immane petm̃ eſt.ſed in na voluntas cum charitate.xlv. di.due.ſic ex ð eo qui mit.ĩ poſ.ↄſtitutꝰ. ſe
neceſſitate non. Idẽ de venatoꝛibus meretricibꝰ. in talibus eni non vitium eſt I ¶ Ex bono.als nõ ẽ bonũ.ar.ff.mã.l.i.S.ij.⁊.l.ſi ꝓcu.xxxij.q.v.ſicut. l
fouendum: ſʒ natura ſuſtent- 38 . bona. inſouma⸗ 4
da ẽ ſed ꝗd de cithariſtis ⁊ alijs . ; ⸗ ta. l. c aritae an
aq varijs vtuntur inſtrumentis E iteꝝ bene facẽ:niſi id ex bono fõ⸗ n ¶ Liberalitas/ nõ inii N

3

befalitate eẽ attẽdẽdã nt-

A

4 . 5½ e
een e
4 .

nũgd eſt lictum audire ea vel
tangere vel talibns pſonis ali
ꝗd dare:⁊ quidem ſi ad volu/
ptatem uel lururiã: non qꝛ de/
um manibus ſtimulat:ꝗ popu
lum vocibus delectat. ut.xcij.
di. in ſancta.ſed ad laudem dei
bene vel ob aliam iuſtam cam
puta recreationis.qꝛ debilis eſt
uel infirmus:de con.d.iij. per
uenit. ver. fi. =
e ¶ Peccatoꝛ. ſ. xxiij.q. itij.
duo. ð
d Ui venatoꝛibꝰ no. ꝙ ve
0 natio qdam oppᷣſſua ẽ.
hec illicita eſt. ut.S. di.vi. .

eſt que fit in ſiluis ⁊ ſaltibꝰ hec

per ſit m quoſdam.ut.xxxiiij.
di. quorũdam qꝛ pot alias vi/

Onare res ſuas hiſtriõih?ꝰ
vitium eſt imane non virtꝰ:
7

citis ð talibusqᷓ; ſit frequẽs fa-
ma cum laude qꝛ laudat᷑ peccatoꝛ?
ĩ deſiderijs anime ſue ⁊ qui iniqua
gerit bñdicet᷑¶¶ IJdẽ ĩ plalmo.c.ij.
¶ Grauiter delinquüt qui venato
ri aliquid donant.
Vi venatoꝛibus donant q⸗
reé donãt dicãt mihi:q̃re dãt

venatori.hoc in iloamãtĩ quo ne

quiſſimus ẽ boc in illo paſcũt: hoc
in ulo veſtiũt.ipſaz neꝗciam publi
cant ſpectaculis bominũ ꝗ dant hi
ſtrionibus:ꝗ donãt meretricibꝰ·.q̃

triſtabuntur. C Atẽ hiero.in pſal.

te ꝓcedat:hocẽ ex bõaꝰ voluntate
ꝓfſiciſcat. Itẽ pfecta libᷣalitas
fide cã loco tpᷣe cõmẽdatur vt pri⸗
mũ operet᷑ circa domeſticosꝰ ſidei
grandis culpa eſt ſi ſciẽte te fidelis
egeat.ſi ſciaſ eũ ſine ſumptu eẽ ⁊ fa
mẽ tollerare:erumnaʒ perpetiꝗ pᷣ
ſertim egere erubeſcit.ſiĩ cauſa ce-
ciderit aut captiuitatis ſue vel ſnuo/
ruʒ filiorũ aut calumnie ⁊ non ad-
inues:ſi ſit ĩ carcere poſitus: ⁊ pe-

nis ⁊ ſupplicijs ꝓpter ðbitũ aliqð

iuſtus aliquis excrutiet· Nam ⁊ ſi
oibꝰ debet᷑ miſericoꝛdia:iuſto am-

ſpicias ſi eger cognoſcasmeliꝰ tẽ

dẽ:cãm:locũ iẽpꝰ:modũ

neceſſitudinẽ:etatẽ:ð li bevaletnte

taiẽ cõditionẽ:q̃ diligẽt᷑ ⁊
oꝛdine tractant᷑.c.pᷣſetivſ
qʒ ibi pulchꝛa eti liberali
tas.vbi tractat᷑ pcipue ð
mðvſqʒ ibi ſuꝑ lucã:exin
de oſtẽdit pᷣceptũ de miſe
ricoꝛdia ĩpẽdẽda eſſe cðe
7 generale olbus.
o ¶Bomeſticos. niſi er
traneus ĩdigeret ad mor
tẽ ⁊ domeſtici ñ tũc enĩ pᷣ
us er̃neo ſubuenirẽ Sed
gqd ſi pater meꝰ ẽ ĩſidelis
⁊ eq̃liter indiget cũ fideli

„ vlt/queda arenaria, quedã ſal re donant nuquid nõ ⁊ ipſa hoibꝰ plius. Si tpe afflictõiſ ſue a te nibij cuiter rte
Penene i moß areneriaeſcs uisdu⸗ onantur:no minaturam ibiart?, impetret. Sitheericuliquorapik dueuazvoruiblii
„Aatin erena en be en gunt operis veirſed neqtiam ope ad mortẽ plus ap te pecunia tua nẽtentꝛoſum aqua inu
erercet peccat moꝛtaliter ⁊ q e’m Lis bumani. ¶ Item. De codeʒ. nualeat qᷓ; vita morituriñ ẽ leue pec bibꝰ aeris, poſſet tamè di
aſpicit:⁊ qui eaʒ exercet ĩfamiſ. Ai venatoribus donãt : nõ catum. Itez. Deeodem. achmagis! fideli.qꝛ dicit
eſt niſi gra virium ſuarũ erriẽꝭ ¶ bhoibus donat arti neaſſime minus nõ vult ſimul effö bic — pſtat
darũ.ff.de poſtu.l.i.S.iĩtẽ ſena NMaz ſi homo tm̃ eſſet ⁊ venatoꝛ ñ i opes ſed diſpẽſari niſi foꝛ naldtnr enteb. ar
eus de hoc loctar boe ceſſet nõ ei donares. bonoꝛas in eo te vteliſeus ꝗ boues ſuos occidit? tes e
ſe.a.iij.q· vij. S.tria/ ſaltuoſa vitiuʒ non naturã. Idẽ in pſal. pauit pauꝑes ex eo qð babuit: vt p Snoꝛũ.· q;ꝛ gs magis
licina t eſt lliteertpe v in clxiiſ. Decoqez, nulla cura teneretur domeſtica. ſſy timet flie i ſe. f. dd
q̃drageſima ⁊ diebꝰ ieiuniorũ Ident hoĩes venatoꝛes ⁊ de relictis oibꝰi diſciplinam ſeppbe me. cau. iſti gdez. 5. vlti.
cxxiij. q. viij. ſi nulla. j. eo.an ſectantur: ve miſeriſſi ſenon tichaʒ daret. ¶ Itẽ. He eodem. ꝗq ¶Et ppter debitu hie
putatis. Iẽ er perſona. qa le conexerint ꝗ eni venatorez vidẽt St ꝓbanda ⁊ alia liberalitas loge taca evna gnadod
rico non eſt licita. etlam ſi vun delectantur videbũt ſaluatoꝛeʒ ⁊ vt ꝓximos ſeminis tui ne de dabafcreditorbusad pn

niẽdũ ipſum hodie.auũtſi

e xcvi. di. derics. xxxij. De eodẽ. enim vt ipſe ſubuẽias tuis abꝰpu/ aligs ↄuenit᷑ ex maleſicio
emuktclſtas zcalatose rhbe Sau venatoꝛ erat: qm̃ peca doꝛeſtab alijs ſumptũ depoſcere nõ er ſoluendo puniri
tia. de con. di.v.nũqᷓ laico lici toꝛ erat:⁊ penitus ñ iuenimꝰ aut alicui poſtulare ſubſidiũ neceſ pot.xiiij.q. vi. ſi res.ff.
ta eſt ob neceſſitatẽ pꝛopellis in ſcripturis ſanctis ſanctũ alique,y ſitatis.nõ tñ vt illi ditiores ſieri ve 15 H hoc caſu
⁊ carnibus:nð ob voluptatem venatoꝛeʒ piſcatoꝛesꝰ inuenimꝰ ſa lintex eo qð tu potes ↄferre inopi nonſt iimbrenienaͤnnee
1 boc de ea que cũ damoꝛe fi. ctos. C. Ytez aͤbro. in omelia de q⸗ bus cauſam eni natura pſtat non eius pena pꝛceio nemitn

ponere aũt laqueũ vel rhete ſi⸗

ne ſtrepitu ⁊ clamoꝛe ⁊ canibꝰ:
lʒ etiam clericis cum monacho
etiam liceat:texere linu; pꝛo ca
piendis piſcibus de con. di.v.

nunqᷓ ð ſaltuoſa loquitur. j. e.

repetere non poſſum. ſed pi⸗

drageſima. De eodẽ.
UMid pꝛodeſtłieinnare viſce/⸗
ribꝰ luxuriari venatibus ab
ſtinere a cibis ⁊ errare peccatis
¶Itez. De eodeʒ.

Que ſinti liberalitate pnãda.

grat:neq; eniz ꝓpterea te deo ðdi-
caſti vt illos diuites facias.ſʒ vt ti
bivitã ppetuã fructu bõi oꝑis acꝗ
ras ⁊ pcio miſeratiõis peccata tua
redimas. putant ſe parum po⸗/

me ſi ſine ſuo vitio.ſed aut latroci

pꝛohibet᷑.i.q.i.iubemus
ſi autem conuenitur excõ
tractu nõ cruciandus.ſed
ſufficit qð cedat bõis.C.
qui bo.ce.poſ.l.i.⁊ ĩanii
ẽ actio ⁊c.ff.ð do.ma.l.

eſau. 2 vuo ſe.c. MN putatis illu ieiunar fres q ſcere pᷣmiũ querũt tuũ vite tue adi nã. is tenet᷑ tamẽ ſi poſt
rahahen,:ſ⸗Nar⸗ Cee Neen pꝛimo diluculonõ ad eccleſfů mẽ ↄtẽdũt fructu: ⁊ accuſat qð eos pueniat va giguiartior
eeerrſ ſon triciuz faciat. n. de con. ob. tur. vigilat: nõ beatoꝝ martyxꝝ ſancta diuites ñ feceris cũ te velint illi pen tunã. ff. ð ceſ. bo. is qui.
Rarg, ca. l. iij. 5. ſed meretriciſſz nn?s loca pgrit ſed ſurgens congregat tes eterne vite fraudar̃ mercede. 1 ¶ Ercruciet᷑. ð ſacto nõ
r ie . emereen ne cã affectionis meretricibus ſeruulos diſponit rhetia: canes ꝓ- CIez. Decodem. e d dinorin
êä ware poſſmus. fide do⸗ aife Qducit: ſaltus ſiluaſq; perluſtrat: f,. Onſiderada eſte in largiẽdo tztca:utnulliiu. S. uia
ðs aionrnpeer dente ſic qre Uulos inquã ſecuʒ pertrahit foꝛtai ¶Aetas atq; debilitas: nõnunq; verocol. ri. lan.
emunnnerandtbſi poſſinus poſt ſe magis ad ecdeſiam feſtinantes ⁊verecũdia qiĩgẽuos ꝓdit natalei s ¶ Ad moꝛtẽ qliter boc
üüuuctum q5 nocredo. qeſemper 2 voluptatibus ſuis peccata accu- vt ſenibꝰplꝰlargiaris ꝗ ſibi iã neqᷓ intelligi debeat:inuenies
ectfi eſtare. ar. rvi. q.i.leeg mulat aliena:neſciẽs reum ſe ſuuu unt victũ qrer.ſimilit ⁊ öbilitas coꝛ: rnij.q. v.reoss
SS le⸗ AfFff. de do.iĩter vi.⁊ vx.l.iij. 5. i. rũ tã de ſuo delicto qᷓ; ð ꝑditõe ſer poꝛis ꝓmptiꝰẽ adiuuãda.tuʒ ſi qs t GS ꝓbãada melius
een aüt quam dedi meretriic nox. Irez aͤbro. in li. de officiss. ex dimitijs cecidit ĩ egeſtatẽ? maxri ar. C. 5 hui.l reol.

n Relintnã tanq; pau
pibus debes dare.als nõ

. nus non pignoraticia ſed rei . IIk ni nii Arerirri r calſiniig: j dus debe dale.
SFn voſſuzue C. dec. ob- ur. LRe en bene velle niſi nijs aut pᷣſcriptione aut calunijs: rij. q. ij. quiſquis.
ca.l.ij.nõ. in tex.ſed in glo.h. ſtudeas ẽt bnñfacẽ neq; ſatis habebat amiſit. C Nẽ. De eodẽ. r ¶Natura nam omnes l
quia conuenitur tunc tanq; quui ”M ſideles pꝛoximi ſunt no/ ſtti⸗
libet alius poſſeſſoꝛ. ff. ad exhi.de eo.S. pberis. B ſtri. ut de pe.di.iij.c. ꝓximos.⁊.c.charitas. v es gratia. vñ ſup/ mian
Sau. venatoꝛ. dũ venatoꝛ pmanet ne obijciat ð euſtachio.l.di. ferrum. ple ⁊ affectio. 3 ¶ Mutãt parẽtes tui ꝗ volũt te dar̃ bõa eccleſie illis. Aycne

Diſcatoꝛes.ſed quare ꝓhibet᷑venari.⁊ non piſcari.quia foꝛte piſcatoꝛ ⁊ nſideranda eſt. hic de etate.

ſit ſine camoꝛe.venatio non uel quia maioꝛ ẽ delectatio in venatione.dum eni 2 ¶ Ingenuos. hic de conditione. =ðèòMU
quis eſt in venatione nihil poteſt de diuinis cogitare. (In egeſtatem. vicit boetius. Inter omnes aduerſitates ſoꝛtune infe 9.
id pꝛodeſt ieiunare.efficaciter ad ſalutem. liciſſimum genus infoꝛtunij eſt fuiſſe felicem. a5.
b putatis. puulos.non tñ ſerui dñt ei obedire.xi.q.iij.non ſemper. exuu a ¶ Et maxime.ideſt fantum.nam aliter non teneoꝛ ei ſubuenire.ut.ff.ð fn
i ZRmrinans ad ꝗd. xt. xxij.q.v.qui ↄpulſus.C.de ſepul.vio.l:.ij. C. de po.l.bona ſides.⁊.v.q.v.non omnis.ſed verũ eſt ꝙ redimere no teneor ſac
bis qui ſibi in te.aſcri.l.vlii.non in totum.qꝛ in atrocibus nõ dñt obedire. ff..⸗ ſed vare elemoſynamber. N⸗

ſ.
ſerbo
inn.
ſon,

nng,
1

ndinli
liiß⸗
1.dlie,
gti
Mauxt
ſbent
appne
huien
1demiſe
eſſecde
.

6. iſie
tadmor
liteniß
te
Cihdas
cäſt
eeni
thirſno⸗
aguiirn
ftunti
igt
inßſe
he
mautd

Pnags
fd
6K.
chtü hie
1glicoſ
ſlvendo
husgdd
Neairſ
twmeſc
dopanei
ſnas.f.
,Ahocciſt
