liter colligitur ꝗq; qcũq; ſacerdotes
non ſunt: vel eſſe ſacerdotes non

pñt:in ſacerdotes accuſationẽ vł te
ſtiſicationem ꝓferrenon poſſunt.

Q Ande Fabianus ait. .
Aui ſacerdotes eſſe nõ pñt:ſa
cerdotes accuſare non valent.
T Pſi apoſtoli ⁊ eorũ ſucceſſo
reſ ſtatuerũt:ut ſacerdotes do
mini nõ accuſent:nec in eos teſtiſi-
cent᷑:qui ſui ordiniſ non ſunt nec eſ
ſe poſſunt.

ENem Damaſus papa-
Sacerdotes acenſare vel in eos
teſtiſcari non valent:qui ad ſacer

dotium probhibentur eligi.

I Eſtes abſq; vlla infamia ant

ſuſpitiõevl manifeſta macu-
la ⁊ vere ſidei plenitudine iſtructi eẽ
debent:⁊ tales quales ad ſacerdoti

uʒ eligi diuia inbet auctoritaſ.Ano

niã vt antiqͥrũ tradit auctoritas: ſa

cerdotes criminari non pñt: neqʒ ĩ
eos teſtincari:ꝗ ad eundẽ nõ vᷣbẽt

nec pñt ꝓuehi honoꝛẽ. Sica illo ſil
neſtri ĩtelligit᷑:laicꝰ nõ accuſet cleri/
cũ ⁊c̃.ideſt ꝗ in iferiori gradu ↄoſti
tuti:ad ſuꝑiorem aſcẽdere nõ pñt.
i ſuꝑioribꝰagẽteſ accuſare ñ dehẽt.
CEcce oſtẽſuʒ ẽ ꝗd rñdeat᷑ aucto
ritatibus ⁊ argumẽtis:ꝗbuſ ſubditi

ab accuſatõe pᷣlatoꝝ videbant᷑ rpel

lẽdi.nüũc demõſtrãdũ ẽ ꝗbus rõibꝰ
ꝓbent᷑ recipiẽdi:⁊ ꝗd ↄtra rñdeat
a platis. Chriſtꝰꝗ erat paſtor pa-
ſtoꝝ ouibꝰſuis:de ꝗbꝰait ñ ſuʒ miſ
ſus niſi ad oues que ꝑierunt domꝰ
iſrael ⁊c.ĩter oppꝛobꝛia ⁊ vꝰᷣberaq̃
ab eis patiebatur.ait.Si male locu
tus ſum teſtimoniũ ꝑhibe de malo
⁊c̃. INẽ. Quis exvobis arguet me
de malo.At qcũqʒ ad teſtiñcandũ ĩ
aliquẽ vł ad arguendũ admittunt
ad eũdẽ accuſàdũ admitti pñt. Cũ

VII

ergo ones vt aduerſus paſtorẽ ſuũ
teſtimoniũ ferãt:⁊ vt ipʒʒ ſi pñt repᷣ⸗
hẽdãt admuttant᷑:pʒ qð ſubditi pñt
accuſar pᷣlatos ſuos.His ita rñ
detur. Chriſtꝰq̃uis eẽt paſtor ſua
ruʒ ouiuʒ:quas vbo ⁊ exẽplo paſce
bat:tñ q̃tü ad officioꝝ diſtributio
nẽ:ex q̃ bodie ĩ eccleſia alij pᷣſunt ali
is.vñ ꝗdã pꝛelati:ꝗdã ſubditi vo
catur:ĩ pplło ſuo paſtorale offm̃ nõ
gerebat. Myſtica.n.viſibili vnctio
ne neci regẽsnec ĩ ſacerdotẽ vncetꝰ
erat:qͥ ĩ ſole ꝑſone populo illo pᷣla
ture nomẽ ſibi vẽdicabãt. Mõ er-
go ex hac auctoꝛitate ſubditi ꝓbant
admittẽdi in accuſatione pᷣlatorũ:
ſʒ tm̃ oſtẽduiur qð anditores eos re
prebendere pñt.⁊ in eos teſtiñcari
g cũ officia eccleſiaſtica ñ hẽant: vᷣ⸗
bo tñ ⁊ exemplo quoſcunqʒ valent
lucrari deo ſatagunt. Rñdetur =
aliter. Aliud eſt qð de rigore cogi-
mur ſeruare diſciplme:aliud qð ad
mittitur ex perfectionis ↄſideratio
ne. Cbuſtus iudeos ad ſe ar-
guendum admiſit ꝑfectione humi
litatis:nõ ſeueritate iuris.Si enim
legis rigore eẽnt admiſſi:hac au-
ctoritate criminoſi ⁊ infames in ac
cuſatione religioſorum eſſent reci
piendi: cum eſſent ſceleratiſſimi
ꝗ de nece xpᷣi tradantes Innocẽtẽ
damnare volebant. hoc ergo exem
plo prelati non coguntur recipere
ſubditos in accuſatione ſui:ſed per
mittuntur ſi velint. Item paulꝰ pe
trum reprebendit:ꝗ princeps apo
ſtolorum erat.vnde datur intelligi
ꝙ ſubditi pñt reprehendẽ prelatoſ
ſuos:ſi reprehenſibiles fuerint. Sʒ
hoc facile refellitur:ñ vnde ſitrepᷣ
hendendus aduertatur. Petrus
cogebat gentes iudaiʒare:⁊ a vita
te euangelij recedere cũ indeis gre
gem faciens:⁊ a cibis gẽtiliũ laten-
ter ſe ſubtrabens:par autem eſt in
ſe a ſide exorbitare:⁊ alios exẽplo
vel verbo a ſide deijcere.ergo hoc
exẽplo non probantur prelati accu
ſandi a ſubditis:niſi forte a ſide ex
oꝛbitauerint: vel alios exorbitare

coegerint. Item cũ petrus intraſſz

ad cornelium:ↄqueſti fratres ſunt
qui erant in indea:⁊ repꝛehẽderũt
eũ ꝙ ad gentilem diuertiſſet. Ecce
ꝙ prelati iure poſſunt reprehẽdia
ſubditis. Sed huic oppoſuiõi bea
tus Gregori.rñdit dens.

¶Penr us a ſidelibus interroga⸗

tus cur ad gentes intraſſet:non po

teſtate reſpondit:ſʒ bumilitate ra-

tionem reddidit.
Etrusꝰ poteſtatem regni ac-
ceperat.⁊ tñ idem apoſtoloꝝ
primus querimonie contra euʒ aſ
delibꝰfacte cur ad gentes intraſſet
nõ ex ptãte officij:qua poſſet dicer
oues paſtoꝛẽ ſuũ nõ accuſẽt nec rep
hẽdant.ſʒ ex auctoꝛitate diuinevir
tutis qua gentiles acceꝑant ſpiritũ

119

bere an poſſit promoueri cũ ip-
ſum miniſtrantẽ oʒ cõicare ð cõ
ſe.di.i.epᷣs deo.⁊ di.ij.peracta
dic ꝙ non: nec etiam accuſare
põt ille qui caſu membꝛuʒ ami
ſit:tamen inferioꝛem uel pareʒ
pot accuſar:qꝛ põt remanere in
executione illius oꝛdinis.di.lv.
pꝛecepta nam qui eſt infra.xxx.
an.pðõt accuſare ſacerdotes.iteʒ
clericus bigamus nõ põt accu/
ſare ↄiugatum qui vnicã ⁊vir/
ginem habuit vxoꝛem: quia cle
ricus ↄiugatus gaudet pꝛiuile⸗
gio clericali.xxxij.di.ſiqui vo.
.h. dicit ꝙ ſacerdos depoſuus
alium pot accuſare.Sed hoc ñ
placet.nam ex quo eſt de crimi
ne ↄdemnatꝰ ſtatim eſt delictũ
eius notoꝛiũ.er de coha.cle.ve
ſtra.item nec ille admittitur ad
accuſationem cui crimen eſt in
modum exceptionis ꝓbatum ꝑp
qð eſt repulſus a teſtimonio:lʒ
non ſit infamis.ar.er ð elec.ſu
per eo.⁊.ij.q.i.ꝓbibentur.gra
uata eſt tñ eiꝰ opinio ſicut illiꝰ

qWui ancillã oppꝛeſſit.C. ð adu

te.⁊ ſi libidine. Naʒ inhoneſtũ
eſt tales ad oꝛdines admitti.vt
diẽ lex de his ꝗ ſupponuntur fu
ſtibus ab edilibus lʒ non ſint in
fames.ff.ð decurio.eos.niſi ſit
neceſſitas.ff. de minoꝛibꝰ ⁊ ho
nori.l.ut gradatiʒ quia opinio
eius in nullo vacillabit.ut.xxx⸗
iij.di.laici.⁊ no.S.e.q.i.ĩ pu⸗
mis.in ſfi.io.⁊ pꝛobatur hodie
tota hec diſtinctio in decre.ð te
ſtibus.c.teſtimonium. quid iu
ris ſit de oꝛdinando notaui.S.
.xxv. di. pꝛimum.b.
eP Eſtes abſqʒ ſuſpitione.re
ellitur teſtis propter ſuſ
pitionem vt.S.e.accuſatio in
pꝛin.ar.contra.de cõ.di.ij.nð
pꝛohibeat.
ſ¶ Sic.⁊ illud.s.eo.nullus lai
cus.(Zidde ꝙ triuʒ auẽtuʒ dñi
que ſequũtur.pꝛima legitur ori
ginali᷑ Mathei.xv.c.ſcᷣa vo
⁊ teriia hẽtur Joannis.viij. et
.xviij. c.
g ¶nec in regem. immo nec re
gnum eius erat de hoc mundo
xxiij.q.iij.S.i. ( Adde ꝙ ſic
legit᷑ i euangelio YJo.c.xviij.
Paulꝰ vo Petrũ rephendit:
vt dicit᷑ in tex.in epiſtola ad ga
latas.c.ij.de coꝛnelio autem et
PDetro ſiclegitur in actibꝰapo
ſtoloꝛum.c.x.⁊ ſe.
* Etrus.reſpondit dicens
eandem dicit deus grati
am eis ſicut nobis qui credimꝰ⸗
in Jeſum.

go hinc prelati probant᷑ accuſandi
IJtem cum dauid adulterium ?

bomicidium cõmiſiſſet:miſſus eſt

a deo Nathan propheta vt euʒ re

meus qiudices iniꝗtatis ſcribas.ſ.

7 phariſeos falſis crimibꝰ ſuſanaʒ

ideſt eccłiã accuſãteſ ⁊ reã adulterij

pꝓnũciãtes.eo qð chr iſtũ ſeq̃ret᷑ con

uinceret ⁊ ↄdẽnaret. Itẽ Hiero

CTauſa J
VOs ſiincompetenter alie ſanctum rũdit. ¶ Cuʒ ergo petrꝰ dargueret.Ecce quod prelatiſunt Trahenda. rrij. q. ij. G1
E, na. bic papa ſe ſubiſceit potuit ex officio repellere qrelas: ſſ- arguendi reprebendendia ſub ſi quis p vetus. (Acde V
alicnũ iudicio: quod facere põt: luir. nö hoc exẽplo prelati diti ꝙ ſex auẽtateſ q hicĩ tex. Nſe
ut.ff.ð iuriſ.om.iu.eſt fceptũ. nolut. nõ hocexèplo prelac cogun iis. 3 ponũtur. MPria ð dauid e..
non iñ eum voſſunt deponere. Lur ſuſcppere repꝛebenſionẽ ſubdi . Sʒ notandũ eſt: quod due ſunt ſegitur onginaliter. i.iſ. il
ir. q. lij. nemo Sʒ. b. pñt: q 1 ſe toꝝ. Ex hacẽt humilitatis diſpèſa perſone ꝗbus mundꝰ iſte regit᷑ re re.c. ri. ⁊ ſe. Scoaverod in
ipſum põt deponer: ut.xxi.diſ. tione itelligitur illud leonis q̃rti lo galis:videlicet ⁊ ſe acerdotalis. ſcut oʒia ibidem. c.xxvj. Ter irir
nunc autem. .R douico auguſto dictuʒ. reges preſunt ĩ cauſis ſeculi:ita ſa tia DHanielis.c.xiij. JIteʒ mic⸗
bͦ Erabueneiruapetnefig Impiali iudicio apoſtolicus ſe cerdotes ĩ cauſis dei. Regum ẽ coꝛ Qualta dr ogigucta- z
. . „i .el. Te N
beum cum quo rectiſicantur pa õ vP 51 vindictaʒ. numeri. xxv. c. Item ſer
rietes uel plumbantur. Lpe ſi incõpetenter aliqd egi ergo ⁊ ſi exregali vnctione ſacer· toð pꝛopbeta ſiclegimr 1
( Item cum balaaz ariolus. ns: ⁊ in ſubditis iuſte legis dotibus ⁊ pꝛophetis pꝛeerat in can ylaie.c. ir. et
lut ariolꝰ dicitur qui circa aras iio tramitẽ ↄſeruauimus: veſtro ad ſis ſeculi.tñ ſuberat eis ĩ cãis ði.vñ e Sanguinis. xriij.q. eſe⸗
lis pꝛeces neſarias eſfũdebatꝛ· miſſorum noſtiroxum cuncta volu reges a prophetis ? a ſacerdotib? ¶ Vlti. bie a quibus. . c le ſege
ructum ſibi in inſtuia afert. mus emendare iidiciõ: qm ſi not g vngebant᷑: ⁊ eorum oblatione pec·¶ Si. v.c. occidit: ⁊ e ne cle c
rvi. · ij. igik gene. (Adde aliena öbemcoꝛiger̃ peccata pei ata regum erpiabant. Sicut er⸗. uel mo. ſenentiaz ſan mmſn
. Gita ur dicitter. legitur nume Aliena obem conigeſ peccaia peio cata regumn erpiabamt. guinis. unti
xi. ra comittimmus: cette nõ veritatis go oʒias a dño lepꝛa ꝑcuſſus eſt.qꝛ E*
Un papa hocderſe ſeleiæ ſau ſhins, (mga oris u gliſcipuli: ſed qð volentes dicimus ſacerdotũ officia vſurpare voluit iir.
faija folia artn niaie⸗ : E ſo⸗d f erimus p ceteris erroris magiſtri: ſic ſacerdotibꝰ⁊ prophetis regum prſen
1 ee Ae T. maurye Evhonere inde magnitudinis vr̃e magnoꝑe vſurpatr officia ñ licuit. Natbꝛa ·
Ei5, del: Fs otlli daiſego entttrace⸗ 2t Crdet d clemẽtiam imploꝛamus: vt tales ꝓpbeta cũ regẽ redar guit.ſuuʒ eft .
an ad ſzoc r. nebſi wypοa ρſuicn haru ag bec que diximuſ pquirenda miſ executus officiũ.ĩqᷓ eratr̃ge ſupioꝛ: il
mat .α eſeiene 9 mile heimi⸗ ſos in his partibus dirigatis:g de nõ vſurpauit regis officiuʒ in qno S”
ltate eet ſe, difio ln ate vib MAf*m per oia timeant ? cũcta. quẽad erat rege inferior. monuit eũ vt per
4 ſ8 ſere fias P Kgen I deniianen modũ ſi vra pnᷣs fuiſſet imperialis pniaʒ peccata ſua expiaret: nõ tulit E
OðUðð fili — 2 fetreralant glia diligenter exgꝗrãt:⁊ nõ tm̃ hec iĩ eũ ſniaʒ.q̃ tãqᷓ; adulter ⁊ homic en
o An⸗ Ab⸗. 7 —dec ſn Do n paſr- ſola q̊ ſuperiꝰdiximꝰq̃rimꝰ ut exäunn da moꝛti addicer̃t:ſic ⁊ beatꝰ Am t
en n e ſ4 PrE ¹: Nfu: gpeten. /83 ſiʒꝰ exagitẽt: ſed ſiue mĩiora ſine ??t broſius theodoſinz beatꝰ Inno. ni
Kar ſa e n r α n a oss Ae, zen maiora illis ſint ð nob indicata ne cẽtiꝰĩ eraorem archaeſig excõicoꝝ. iln
ke F ) 2 2) yn .c. naßſe. X6nπι i riti je. P 4 niegrsz⸗ = Ae
ſ liecſt Hen3 ſJonte kazee rLeW. Mα ocia. ita eoꝝ cuncta legitimo ter· uit: ⁊ab eccleſie ĩgreſſu ꝓhibnitſfü. · En
maenliss s fefre ſenatouz ſan minẽtur examie.quatenꝰ ĩ poſte .n. non ſine rone iudex gladiũ poꝛ Kan
ecfiz Arct. nibil ſit qð ex eis indiſcuſſum vel i tat.ita non ſine cã claues eccleſie ſſa t
diffinitũ remaneat. Iẽ cũ balaam cerdoteſ accipiũt. Ile poꝛtat gladi .— geE
ariolꝰciret ad maledicẽdũ populũ. um ad vindictã malefactoꝝ:laudẽ cecht
angelus domini aſine cni inſidebat vo bonox. Iſti habẽt claues ad ex mint
in via ſe oppoſuit.euaginatoqʒ gia duſionem excõicãdoruʒ ⁊ recon- en
dio eaʒ ab itinere compeſcuit: qua ciliationẽ penitẽtiũ.h̊ ergo exẽplo .
dum ille verberibꝰ affligeret. in vo ſubditi ꝓbant᷑ repꝛehẽdẽdia prela ſn
. cem ꝓrupit:⁊a prophete veſaniam tis:nõ plati a ſubditis. Itez daniel ln
redarguit.ſi ergo animal mutũ an nulla legita ptãte functusꝭ iudices ne.
gelica virtute ꝓphete inſipientiam a pplo ↄſtitutos de falſo teſtimõio 96
repꝛehendit:multo magis ſubditi ↄuicit ⁊ ↄuictoſ dãnauit/ↄſtat ergo aine
pñt accuſat᷑ prelatos ſuos.¶¶ His qʒð nullã ptãtẽ habentes pñt redar- munn
ita rũdet: verum eſt ꝙ per aſnam guere dignitatibꝰ vel poreſtatibus nt
ſubdui ſigniſcant᷑: ⁊ per balaam p ſublimatos. NHiſita rdet.mira Peni
lati.nõ tñ hoc exemplo probant᷑ p cula ⁊ maxieve.te.ſũt admirãda: oüri
lati accuſandia ſubditis.ſed ſubdi ſii exẽplũ nr̃e actõis trabẽdaꝰ.mul q vin
tis tm̃ forma datur humiliter reni- ta.n.cõcedebãt᷑ tũc:q̃ nũc penitꝰ ꝓ CP
tẽdi prelatis.ſi forte eos ad malũ hibent᷑ tũc.n.ſamuel agag.pinguiſ polin
cogere voluerint. Balaã nãqʒ aſi ſimũ regem amalech in fruſtra di⸗ neſene
nã vrgẽs vt ad maledicendũ pplo uidẽdo ↄcidit.nũc nulli eccleſiaſti- ain
dei eum veheret:ſigmiſicat eos qui corũ iudiciũ ſanguĩs agitare lʒtũc fatg
verberibus ⁊ cruciatibꝰ a ſubditis finees iudeũ coeũtem cũ madiani⸗ ienenn
exigunt:ut eis ĩ malo fautores ⁊ co taiterfecit: ⁊ reputatũ eſt ei ad iuſti lisſe
adintores exigant.ſed quia angelꝰ ciã.hodie ſacerdotibꝰbhuiꝰactꝰ ĩ ꝑ- aci
quilibet vʒ predicatoꝛ enagina niciẽ ſui vᷣteret᷑ officijexẽpio ergo Poren
L to gladio aperte.ſ.predicato timo- danielis non ſolũ accuſãdi vłr̃dar Cars⸗
re ⁊ horrore future vindicte a con· guẽdi.ſed etiã iudicãdi ptatẽ ſubdi Win
ſenſu aliene malicie illos reuocat: ti ſibi in prelatos vendicarẽt.ſi illð zuen
lʒ eis ĩ hmõi vocem cõqueſtiõis ꝓ iargumẽtũ noſtre actionis liceret giie
rumpere ⁊ prelatis ſuis dicere.cur aſſumi.qð nulla vnqᷓ; auctoritate Caon⸗
nos verberibꝰaffligitis: cur nobis pmittit᷑. Magis ergo ex h̊ fcrõ dat᷑ ICZ
iniuſte raſcimini? nunquid vobis itelligi.qð ĩ noniſſimis tẽporibꝰſu Kw⸗
inobediẽtes aliqũ fnimus:niſi nic ſcitaret deus ſpũʒ pueri innioꝛis il- hlarhi
cum ad malum cogimur.videte i luius:videlicet de quo ꝑ ꝓphetã dr nndu
lum ꝗ probibet ab incepto.non er puer natꝰẽ nobis.⁊ iteꝝ.Ecce puer

2* GG Jquis.qꝛ actoꝛ fo
rum rei ſequi dʒ.ex
de fo. compe. cũ ſit gene
rale. 1. C. de iuriſdi.om.
iudi.l.iuris oꝛdinem. vł

quia cauſa ſidei eſt que in

eccleſia eſt rractanda. vt.
xriij.q.ulti.conuenioꝛ.⁊

S. e.q.ij.pꝛeceptum.xx/

iiij. q. i. quotiens.
50 Conſeſſionem.i.ſcri

am.

c¶Ex his oĩbus pꝛela-

tos. ⁊ dabuntur eis ex/
penſe ab epo queʒ accuſãt

ſi egerent. ut extra de ac⸗

cu.c.ex parte.nam ⁊ dan

tnur ſeruo agenti cam li·/

bertatis. C. de oꝛdi.cog.
.l.ult.ſimiliter ei gegit ðᷣ
inof.te.⁊ obtinuit.ſi ad/
nerſariꝰ appellet.ff.ð ĩof.
. te. ſi iſtituta. .pe.
d- Aulus.
eAtoꝛ. incoꝛporali
ſ. adulterio uel in
ceſtu.ut.rxxx.q.i.nõ debʒ
ſecus ſi de ſimplici forni
catione. ꝓ qua hodienõ
Deponitur.lxxxij.di.pᷣſby
ter ⁊.xxxiiij.di.fraternita
tis niſi de rigoꝛe factũ fue
rit.lxxxi.diſ.ſi qui eps ⁊
.c.pᷣbyter aut diaconꝰ.
¶ Nemeſion no. ꝙ pa
pa non vocat eum fratrẽ
heſſet epiſcopus.
gExcuſatide.iuſta tñ
exceptio vel excuſatio ad
mittitur.extra ð of.dele.
ex parte.
Reddere. cum ð me
ro iure deberet iſte in exi⸗
lium relegari centum mi
liaribus a ciuitate remo/
tus.C. de epi.⁊ dle.quicũ
q;/ Item cadere ðbuiſſet
a iure ſuo.C.vñ vi.ſi ꝗs
in tantam.xvi.q. vi.pla

cuit. ſed melius eſt vt ſua
Auferre ſinat eccleſia qꝙᷓ in
perniciem eccleſia ampli

us incãdeſcant ut.j.xvij.
.q. vlti. F. vlti.

zʒ ¶ ¶ Pꝛopꝛium. bic vf ꝙ

ſpoliatoꝛ poſſit ſpoliato
reſerre qonem pꝛopꝛieta

tis. extra de cã poſ.c.cuʒ

eccleſia.⁊ ſe. qð nõ eſt ve
rũ.ut extra de reſti.ſpo.
item cum quis.⁊.c. in lit
teris:ſed diſpenſatiue cũ
ipſo actii eſt:vt pʒĩ glo.
pꝛecedenti.
x¶ At ñ a vobis. loquit᷑
pꝛimati:qꝛ apud metro⸗
politanũ pꝛius eſt ↄueni/
ẽdus.ut.j.c.pꝛoxi.⁊.ix.
.q.iij.nullus.pꝛimas.⁊
.c.conqueſtus.

¶ Tulit. ar. cõtra. xvi.

pſis vbi dicit ꝙ monaſte
rio tradunt᷑ res depoſiti
ſʒillud verũ eſt qñ detru
ditur in monaſterium.

nymus refert ĩ libris viroꝝ illuſtri
um qð damaſus papaa ſubditis ð
adulterio accuſatus.cum.xlij.epᷣis
ſe purgauit. Item ſymmachus
papa in romana ſynodo dignitate
ſua expoliatus pᷣus ſtatni ſuo red-
di decernitur: vt tunc veniret ad
cãm ⁊ ſi ita recte videret᷑: accuſan-
tium ꝓpoſitionibꝰrñderet: digna
res viſa ẽ marximo numero ſacer-
dotum:atqʒ meretur effectũ ⁊ cum
poſt modũ ordinaret᷑ qũo eẽt accu-
ſandus pᷣſatus papa vt cãm dice⸗
ret occurrebat:ſed ab emulis ẽ im

editus. ¶Itẽ Gre. ait de ſeipſo.
8 ag Nach ſe licentiaʒ Reue;

Gregorius alijs preſtat.
838 Yasſup his nos redarguer
voluerit vel extra anctoritatẽ
nos facere ↄtenderit veniat ad ſe-
dẽ apoſtolicã: vt ibi ãte ↄfeſſionẽꝰ
beati Petri mecum iuſte decertet:
q̃tenus ibi vnus ex nobis ſniaʒ ſu/
ſcipiat ſuam. ¶ Ex his oĩbꝰ colli⸗
gitur qð ſubditi poſſunt repᷣhende
re ⁊ accuſare pꝛelatos ſuos.Sʒ ſi-
cut de chꝛiſto dictũ ẽ:qñ iudeis di-
xit:ſi male locutus ſum ⁊ cetera:ita
de iſtis itelligendum cẽ.quod ſuo ex
emplo pꝛelatis dederunt facultateʒ
recipiendi ſubditos in accuſatiõeʒ
ſui:ſed non coegerunt.

Aulus deacdline ciuitatis epᷣs

accuſatur a ſubditis de lapſu

carnis: conuincitur:deponit᷑:alins

loco eius ſubſtituitur:boc an ex diſ
penſatione accuſati:an ex rigor̃ iu-
ris ſit factũ ex regiſtro Gregoꝛij ad
Joannem epiſcopuʒ.c.ccxvij.po⸗
teſt perpendi: vbi ait.
CEDaulus deadiine ciuitatis epi⸗
ſcopus ſubduoꝛum accuſatione cõ
uictus deponitur.

L Atoꝛ ⁊nemeſion ad nos veni

ens indicauit:qð paulꝰ deacli
ne ciuitatis epᷣs inter alia mala ĩ coꝛ
poꝛali crie lapſus a ſuis clericis ac-
cuſatus atqʒ ↄuictꝰ epᷣali ſnia ðpo
ſitus eſt:poſtea cũ auxilio ſeculariũ
veniens epᷣatum more pᷣdonis in-
greſſus eſt:ablatiſq; rebꝰecdleſie di
lectiſſũmũ nemeſionlatoꝛeʒ pꝛeſen
tium ſibi ſubſtitutũ ab eo epᷣatn pie
cit:⁊ ad ſummam iniuriam ac necẽ
pene ꝑduxit. fraternitas itaqʒ vr̃a

bec oĩa curet addiſcere:⁊ q̃cũqʒ ec-

cleſie abſtulit omni moꝛa vł excuſa
tione?ceſſante redderebꝰopellat.Si
vero nihil eccleſie ſed proprium

ſe dixerit abſtuliſſe quauis graue 2

iniquum fuerit: vt non avobis uł
metropolitano eius hoc petierit:ſʒ
temerario auſu agere pᷣſumpſerit.
verum tamen ſi quid proprium tu
liu. ſub fraternitatis veſtre dʒ exa⸗
mine conſtare ſi verum eſt. Sed et
illud diligenter querendum eſt: ſi
quid male de rebus dilapidauit ec-

cleſie.ut ex eo quod nũc abſtulit:illð

VII

refoꝛmare ac ſatiſfacer̃ modis om
mbus compellatur.
Moc medicto non in accuſ atoꝛeſi
uel depoſitoꝛes vlciſcit᷑:ſed ĩ depoſi
tũ vlterius ꝓſequitur.vt ſivltra ad
epiſcopatum aſpicere tẽtauẽit om
nibus modis repellatur:⁊ ad agen
dam penitentiam perennem in mo

naſterio detrudatur. Nuem ergo

Gregoꝛius ad epiſcopatum aſpi-
rantem onmibus modis repellit.
quem graui penitẽtie ſubijcit: patʒ
non ſua diſpenſatione ſed canonũ
cenſura a ſubditis accuſatum ⁊ cõ
unictum. Et vt viam non exemplis
ſed legibus agamus:videndum ẽ
que Gregorius ſcribat Innocen
tio ⁊ reliquis epiſopis ſardinie ita

Quod ſubditi prelatos ſuos ac
cuſare poſſunt.
Etropolitanumꝰveſtrum in
aliquoꝰ poſtponere non pᷣſn.
matis:excepto ſi quod nõ optamꝰ
contra eundem vos aliꝗd cauſe ha
bere contingat:vt ob h̊ ſedis apo-
ſtolice iudicium petere debeatis.

¶ Item vniuerſis epiſcopis conci

lij nichacij. B
Aitam prelatorum ſubditi nul
la diſſimnlatione negligan.
Icutinꝗt landabile diſcretũ-
qʒ ẽ renerentiã ⁊ honorẽ exhi
bere pꝛioribꝰ:ita rectitudinis ⁊ dei
timoꝛis ẽ ſi qua in eis ſunt qͥ ĩidigẽt
coꝛectione nulla diſſimulatione
poſtponere:ne totum qð abſit coꝛ/
pus morbus inuadat:ſi lãguor nõ
fuerit curatus ĩ capite. Quedaʒ enĩ
de primate veſtro cemẽtio ad nos
perlata ſunt:q̃ qm̃ ita grauia ſũt vt
traſire indiſcuſſa nulio modo de
beãt:fraternitatẽ veſtrã hoꝛtamur
vt cñ oĩ ſollicitudine ac viuacitate
veritatis indagare multis modis
debeatis illata.⁊ ſi ſũt vt audita ſũt
vltione canonica reſecent᷑. Admo
nemꝰaũt.vt non cuiuſqᷓ; ꝑſõe gr̃a
non fauoꝛ: nõ qðlibet blãdimentũ
quẽquã veſtrũ ab his q̃ͥ nũciata ſũt

nobis molliat vel avitate excutiat:

ſed ſacerdotaliter ad inueſtigãdaʒ
vᷣitatẽ vos ꝑꝑ deum accingite. nã
ſi gs in hoc piger aut negligẽs eſſe

pſũpſerit: dictis criminibꝰapð deũ
ſe nouerit eẽ participem:cuius ʒelo

ad ꝑſcrutandas ſubtiliter nefandi
facinoris cãs nõ mouet᷑. ¶ Hec ſi
ꝗqs ſpãlia ⁊ ex his generaleʒ regulã
colligi nõ opoꝛtẽ ↄtẽdit:audiat qð
Gelaſius.c.xx vi.dicat oĩbꝰ clericis
cuiuſcunq; oꝛdinis:ita ſcribens.
¶CLerici exceſſus ſui epᷣi auribns

deferant romani pontificis.

Napropterꝰ necclericorum
anmſquam apoſtolice offenſe
ſe cõfidat futurum immunem:ſi in
his que ſalubriter ſequẽda apoſto

1 2 e

m ¶oc edicto. da ſunt gra
tiani vſqʒ ad illum locum: nt
ſi vltra:et a loco illo ad locũ illũ
quẽ ergo.ſunt verba gregonj
exinde ſuntverbagratiant.
n ¶ Diſpenſatide.i. volũtãte.
0 Etropolitanum ex con
. ẽptu. alias omiſſo eo
poſſüt adiſ papã.ut.S.e.q.vi.
.c.ii.⁊.iij. Item intellige iſtud
qñ epiſcopi inter ſe litigant.nã
ſi epiſcopus litigat contra cleri
cum:tunc coꝛam arbitris eſt li/
tigandum.xi.q.i.ſi dlericꝰ.Ex
contemptu ergo intelligo ſie
ri:qũ ſine cauſa declinatur eiꝰ
iuriſdictio.ſic dico ꝙ ſine cauſa
nõ poteſt quis declinare iuriſdi
ccionem epiſcopi etiam per que
relam factam pape. ut plene di
ri in conſti.ut debitus.de app.
ar.non eſſe appellandum omii
ſo medio.ſed hic non loquitur
De appellatione.
p ¶ In aliquo.epiſcopox enim
eſt iuer oꝛdinarius pꝛimo lo⸗
co metropolitanus.x.q.iij.qa
cognouimus.xl.q.i.ſi clericus
aduerſus.
4 Gʒc iinquſt pꝛolata a ſih
Naitis.⁊ ſic fac ad pꝛopoſi
tuʒ gratiani.aliter hoc.c.nihil1
facit ad pꝛopoſitum gra.niſi
velis dicere eo ipᷣo ꝙ ðdit aliſs
licentiam iudicandi:ergo ⁊ ac⸗
cuſandi.
T ¶ Woꝛtamur/no.ꝙ per hoe
verbum hoꝛtamur ⁊ monemꝰ
mandatur iuriſditõ.ſic.S.e.q.
.Ai.notum.ſff.de offi.pꝛeſi.ſepe
vr̃ tñ ꝙ pꝛouinciale concilium
oꝛdinario iure cognoſcat de pᷣ/
mate ſiue ð metropolitão ſuo.
nam cum ↄcilium iudicet de pa
pa in his ĩ ꝗbus ipſe pðt iudica
ri. ergo ↄciliuʒ metropoluanũ
põt iudicare de ipſo ad hoc.ſ.

c.ſi ꝗqs ar. ctra.xvij.d. mul

tis.nam ibi appellatur a conci
lio ad metropoutanum. ergo
cum ↄcilium ſit minus metro
politano.non põt ipᷣm iudica/
ci ꝙ qtum ad ſua negocia eſt
minoꝛ metropolitanus conci-
lio.qtum ad aliorum negocia
eſt maior.ſed in.c.multis non
appellat a ccilio.ſed a quadã
congregatione epiſcopoꝛuʒ ad
metropolitanũ.ſedad huc ob/
ſtat/xci.di.nuncaũt.ſed pðt di
ci ꝙ põt iudicare de ipſo conci⸗
lio non tñ eum ↄdemnare põt
ſed ꝙ poſſit iudicari a concilio
bñ facit.ix.q.iij.ſaluo. ⁊.c.ſi
aũt ⁊.xliij.di.ſalonitane.ſed ẽ
ar.contra.S.c.pꝛoxi.io.
6 Ua pꝛopter. videtur
¶vbãale. quilibʒ poſſit a
cuſare ſuum epiſcopum:hoc.c.
continuat᷑ illi.xij.q.ij.qᷓttuoꝛ.

lica deprõpſit auctoritas ſiue eᷣm

ſine pᷣſbyterum ſiue diaconũ vide-

bil.ſ.crloſis ium
iano 5 moac aſtonis. 4.
lintellige cum gecer fiumbsnno vatbaed u
Cauſa . achrierntarepateher mustttad din nc Aſpet⸗ ſun
. emö hium glelen lgteincas onachus as
le ſieꝛiced ewone kr. S k ſert. rvl. . ulnamonach⸗ ti
r nonitio:certe eß de ſimo. SZare ſepelire: eſtam. qꝛ ſe ocurationem. i
4 ſt ac noni auerit. ſic j. q. i. Ol 3 unia fun telam ⁊ pꝛ ſtica.i.ba afi
eeeſfaria e l.ſi pecc re. 7. i. q. i. gl rC Q£ ʒ ſint Aut eccleſiaſ nli ſnn
inus nonne nee ut. S. e. q. is cogitur accnſare. ar. Z. e Oporuz t CA uod olim no oſce
. octinus. onitionem. erioꝛis.lo. liquis cogi ſacerdos.a . ione epiſc ptizare q i. q. i. pla⸗ iſic
et iam adm alterius ſupe a ogien im accuſatio Lebat eis nt. xr en
EEErE, 4 chim nn videtur eos ab r io igerecũ poſſis
Betne⸗ eß auifi.nn ptinnsad an anenns abace naciechs⸗ enee Blsni 1
vg en, i.ipri⸗ etem ? non/ deferre cu- CAdr — viderur de Platl
and.: l.r d li. a et it excedẽten ntiſicis del at co⸗ ccuſation ſacerdote unt. ñ loqui. i. phi⸗ —
t nemoi atione qui⸗ erit prob⸗ tis: vel tran 0 Ain eos ten mm acenſe 6w0. er dert ge poͤti un
Gdlornd dennniis laauik. rau rexbibitis⸗ interdicti ie „ Zacniteo iſicãdiĩ eo oc cu commo eccat
ſwettonenat wean beeloaui⸗ petente ſiat ceteris i dis oĩbꝰer tes ⁊ teſt abbumag 2 ere. als nõ pecca m⸗
libet tene d accuſatione nis vltiot Dinvoe m ordinis — erquos tuos eẽéd ꝓhibet. xr hut
5 . ſicum ordin uererqu mor glſſicnõ ꝓ t,15z 5 9 .
non aitge ſpeciale ? linquendi ontifcum lericorum cem Gbir diuinism bo afin. r Kclatf ia
. 2. ocem ꝛimu. bere ſiuriã ſ
contrarij õ uate nonkjſtnun c pu- is vocib? ſz eſtam vo P tenet ꝓhihen fiiker? 34
terdic glibe vhnulq ſui eli leſie he ns :quia fun diri os. libet iij ellj n ife ſit
d In idationen onoꝛis ſu tins eccle ſcimus:quia uam au donenſi rüngerriiſeg⸗ utd pia
in dilap neiare. cerit dd p lauditui to ndaf. ſo interdici q ilio chalce iones Aaliſer nclic⸗ nonea ga
vero 02 poꝛ erit ſup . n bis Item leſiaſtic ſumãt. tis.ut.xxj 7. q. vlt. pᷣ
dibaoeemil dPaſtn .iſe Ie d ĩecdeſia dã fe ꝓhi precipit: aenl Monplel rcaluc inelige es
ibus. xij. q. V. . ij. is nie lcd hi at ius pap n rea uel libet ten
nibus. rij enda. ſ. v ecri ⸗ 39 ꝛeceptiõ ritis ad onac Delag ione no nt tunc ꝗ te.
eimn dillud d ᷓ ſunt p vider i mon tem Pe ſatio cibus ſen. er. ᷓ un.
fa Sub cõtra. ſe no poͤt eps !1 veſtrum vi sO relat Ite chi in accu .ut eỹ de pe. n
. . . = . ecc Di.l.p hibere p
e inter p id ĩ eccleſia. uik oneꝰnig tezʒ . ipiat: nec ſecu ſumat: lil ũ a peccato cõm 9 ſegvody
ſenerboepat Arch⸗ ſeamus. l xamiatiõe õ Btanbevor worunt 4 ri ger Birrbini, fund
8 nunckalone zeſient. vcnenn cn. Weswanace alicn negocianr er Plantten nenihanh o hrs
in denun accx Cleric⸗ ſation bpaſſim ac mortu ð ex p̃l ex ne⸗ i. ſuſpi⸗⸗ Neginop
ius. i0. tlaicos. C accuſa nicos paſſim . liud eſt qað ͤalið qð ni.io. ulo. i. ſuſpi⸗/ ffe
Lertcosan aut clericos ad epoꝝ a z aut laic tõe epᷣos Sʒ a emeritatis: al monacbi . Scmpai HM
2 2 . 6 . — ſt
es 7 ſine emñ re⸗ ſumi it charit ccuſa tio cta gppe. i. cuʒ Funin
imus none obatione. cuſant ccuſationem utia ſſitate ger iõe epos a iĩ cano Anca pie vi .
erernünn ⁊ ſine pꝛ lericor ſi 1 icos ad accuſa ꝛiꝰ diſc centate mptioee : vnde 2 i *Oamplicken: incre (Gae
uin⸗ rico niſi p ex pᷣſu 1 nt: vnde ? ntvyk ios nolut in .
dos paſſin kic ar ul eoꝝ aut cle ðcernim is opinio. eni haritate pi rij epi ſi 3— unt alios ne pꝛela iodo
¶Eon. i. S.e.qᷓrẽdũ u co viendos imationis op 4 nt: ex che cubicularije chivt ðö m intelligit de ſte
44 oti. ut. 2ſi vita P leſtima romana. pnt: & it vt electi moa V pare. 7 nent᷑ reſiſt 6
ſit ign accuſat. qꝛ nullo ca tur eoꝝ ſynodor alios ac nibꝰpᷣcip ici vlelectir oſſint. is g er offo te oꝛũ taci⸗
con daſen laleſt 5. e. q. tem erx ſyne epz aut iferat. nil ioñ cleri iñ dieẽ poſſun na, ain⸗ alis qu ecca
elek boa ut. ð. e. q CJ tpſõa tis i fligie ſtimon eoĩib Ln⸗ re i malie oꝛtale pe
mpficos aceuſae. ſt. veni⸗ Quelibe documẽ aut ꝗ 9 vita te therij pap ine t: rnitas ẽ moꝛ um iec⸗
hebanis rer vere r allbet E. möſtrada tdiaconus n d Nenlo len auire dulnen irmmagni: odn il.di. mmmnn
inenis Tej deit iſi mni (nſas eps au epᷣos:qꝛ Niẽ i⸗ i Zon igit obin f ti at. ut. lxxxiij. m ha ſbibeßo,
een⸗ ittuntur niſ mi Jas ep⸗ apud cuſa iter dici ſiſneglig baf cleſia oꝑ ic. ar. vita eH bek⸗
engiſi do bteneet we ni ibʒz clericus erſona ac liter ſſit: puerſi ſſis pturbe emot eſt bic. da dem rda ((.,
artamnanr i... i qualibet per ir ille ſiue Apo igere cũ po luc q; fo nen eẽ pſerenda ias. mailoͤ
belp. r8 ſn. :reind canirſu⸗ biinõ oz a icũqʒ fuer lterius die ſos: nihi eſocietatis latiue. ut. v ipturis. et glaͤeg
ely. 1 5 o. baz. fücan a. D int:qu is ſiue a llisi nerſo . nlo öſinit p ü. i.ĩ ſcriptn er⸗ cepr.
irteh H ſiſnerun Ca lanacliliel a5 3 Vii welanrn chten Kack
am op ligas loqu fclericos. itatis g hoc nerit:no a do- lte:ꝗ ma 5 Hiero. tãe o bi⸗ ceſſa. contep eplãtis ma iſalii
ſed intel Sir aermlaß biar. gn ionis arrip mmonſtranda c occu e. ¶. Itez bmo ꝓlog 8— d perſonã ↄtẽp ilis. acti uſanopnn
laici pñta z d alibi ar. tentioni⸗ ibusmo i obniare. bis in p atu exvi aaß ſecura ꝛ vti ioſis bin
bus J quis epᷣu hʒ merů im bationi re inferre. chi o lijs moacl 16L Qug t: tm̃ gis eſt is laboꝛio⸗ Ridlin
4 lus epᷣs i. q. i. ð da/ꝓp is ſe debe tepha.ar 83 1) ibit dicens . edinicat: na vo masi ſed magiſ loni aulen
Dryoyjſo n. ugenamalen pa. S blie ſcri ccleſiam ſiſtar. oennerſea Nan aſtonoͤe
periũ in ſua . latoꝛi.hoc. n. tẽ da d merito gs e beno reſiſt⸗ lum zm ſa. ut extra ſ
periũ v. q. vi. ſ. cognoſcere C J uſent: g a te mer ſtruenti icitas ſolun fructuo idem. nngeſſe
bſona. impiuz. l. cuimã. iſcopo. 9nõ accuſea oſſunt. cerſde pe ruſtici⸗ ite meri- niſi cũpꝛide i. ſimpli uginint
Emerum ð of.ei zſi. illici ep erdote hinõ p dit 20 ncta gp qᷓ̊ztũ exvi ſ no- Ruſticitas.i. leuig icn
rrre Vezmeuminhi b of. pſ. ill ¶Sac eenebin n tracit Ir deſi: 2s iſti⸗m no- mie igeyne uane
(Snolter⸗ le, ariunalu nde .C. 5 ndemoꝛ tes vt antiqua oſ⸗ ſibi p enam chr citas. imrellige böre Aumms C N
eſtrmerſimpe eſ qui vniu en Acerdo iminarino nde? diſicat ecclł 2nõ reſi 2 Noc tm p del mclenſui
tas. §. t. ſationem nctoꝛitas cr riꝗ ad eunde to ediſie uentibꝰnõ 5, 2 atiue.i.n edocẽdo⁊ uuli
erlanii bilis aeen etionem guct⸗ os teſtifica ehi honoꝛẽ. cetẽſi nrego⸗ relatorumr eb⸗ ſando chtum xliij.d. 5. nitſſelll
Fllau abilezʒ intẽti ibus t:necĩ eo ñt ꝓue Nem Grege relatort reſſtendo. ſile. io.
H ſn Renevnrahe Kabines in maio Setleinltinb ſoditi ne pluſ Baiaserndd men
Reatenoſchnk.C. p inui Item benſib. iantur. gereſt ediẽſůt ſ⸗ ti:ne cuz iocre qnqz di uci
crearen oſumitur ſemn vſ.g.e . iſ irrepre nõ reper na ben Dmonẽ ſint ſubiecti bici Tdio ñ obedetie iCce
ati gataeenimioen Fperri T ſationez nõ giorum ija qz expedit hoĩbſubi inik pp bonũͦ o vl.x mmin
e cã fatat lpa erp rum accuſat tiones maic ipos cherp eceſſe eraſn. mi nucq fieri dʒ Muil
die cã ſia vir ſine cu abſinee en iminatio nt niſi ꝑ luſqz n um veneran it Anglünſſchi io. rzinen
oĩa. qꝛ clerici ab ea alitas Kii lios ñ fia mẽ ipſi d ſtudẽt p vitia eor ſidẽs dixit. lie. ii. gd ergo. is. ge⸗ i *
deoe i. v. qualii⸗ tuꝑa ſjt: ſi ta it ? ſtu llatur vi odo pᷣſidẽs d ſint i. q. ii. m paſtoꝛis 1 Umẽ
pot⸗i in ð pe. el dicil⸗ imina intendi pparueri cõpella nali ſynode onachi ſin *Cene ng minta
Debent.u ecreE opinio aimina. enſibiles ap toĩſe ſuſ⸗ Naegn e electi mona ⸗ nerau ceuſare et (annein
Fg.i. duo advulgi isbo gaen irrepbe nerint oiſe eß lerici ſiue . Eplo ö achi pñt a tñ h fa⸗ innkinn,
e quo⸗ als quisl gni 7 licis docuerit a: ⁊T irr Clerici iſcopi. ĩ exẽp monachi du tñ hf⸗ Poſſürni
nez. Ma e uemma 9 90 ione carere 7 e ſidem c 9 ita cubi Ampa Oe ve tlerude HH uſtobis
Peomeduanie⸗ nthen ainn ge pitio bilem haber Colligitur ita beat eẽ diſcip ita ſuipaſto: enraiͤzwbaie iinen
nramnreseed⸗ accuſat henſi ducere C ſubditi in is ĩ ſecreto ſitv . nachi.⁊ ſi ſin 1 tune ni
is ebᷣs rd an⸗ ionem ibus quod ittẽdi. ici qlis ĩ ſe mo ex parte. dcpoſti
Ospernent 8 epᷣs t d am ge⸗ ſatione mnibus q admitt rici q̃ de accu. hebit expen ſen 6
accu. ſi Birarig cuſto libel. l. 5 ex his o 5 toꝝ ſunt mona aſterlo. ut e ſare nõ ha d ſtudiũ nai
ſis 5 õe pᷣla eſt an amonaſtert ult accu ñ ᷓ ptinõt a
rit. vt. bus ſic. C.le. MNunc videndi vult ba nſus abbatis. ſt agere de h iudi.ſi lo
. . s ſic. . cuſare ius oſenſus lis voſſũtag u. T. ff. de
vna. robationibus! 1 ſi ſüt ac neceſſarius ſi ſuͤt ſcoli iudi.qſitũ..
m. ſciant. io. er alios d. ij ne aHor n ut noe monaſterio. terea. ff. re
oba. l. ſcia tee her alios inontrn voprdt & ſas a . dele.
ni andamatores F d ns epor abrestelnmoninen pop j. biig ut e de offi
QUl.i. itte ſi vale “ iiij.
. — uellit VA HD ſ.e iij.
r n t de infamibus. n. , i.
oc Etna alende dtianuoineelligit de
S Aami hor cende, aaäͤtian.
P

4 1 le

tpbberſini
güiiiin
rllzüio
ſiglii oſte
ine g i
unletnen
negſhe
engen
N 1Nye
lſeni
auur obaen
Decnochnirn
n baffſo

mgeſn
Ulaietperi
ſ Nliiner
ligidept
fbineni nſt
istoü⸗
imnotepen
Midinuni⸗

ln hnid.
hicn xinm
endi Nen/

ſnipeuns.
gredenater/
Nanvachtum

egläisa

arvlisatl
ags ihanot
aura ſlmagt

Prernudft .

iden.
—

incligebn
noͤtiipaten
umn cicht
ilellinß
nmihti
dioctecſh
boni Cbeltt
jergo.o,
nimtſe
faluertenensg
Sroauiae a
s e
innigf
dti⸗tyl⸗ le
titin

bahebttehen
iruifnli

longivs.

II OQ

a ¶ Oueri. id eſt ſeruiẽtes.ſic.xxij.q.ij.abraã quoqʒ.⁊.ff.dev.ſ.pueri.
b Et ꝗdam. duos habebit ſacerdotes ⁊ tres diacones.ut de ↄſe. diſt.i.
iubemusiſed nungꝗd zdicente abbate põt ſumere monachũ eps ſibi in ſo
cium:nõ vr cũ hoc ſil pꝛiuilegiũ pape.ut.ir.q.vlti.p pᷣncipaleʒ. ⁊.lviij.
di. c.i.⁊.ij.ax.S.xvi.q.i.ꝗ uere.io.So.credo ꝙ ſic:niñ monaſte riuʒ ſit

exemptũ cũ maioꝛa poſ⸗
ſit. ut extra de exceſ.pᷣla.
ſicut vnire.b: Sʒ nonne
monachi vniᷓ exibunt
declauſtro.ut.xvi.q.i.
placuit. rñdeo qñ pſecti

ſunt ſit hoc ut exteriꝰ fru

cuſicẽt:uel qñ flunt epi.
⁊ iſti cubicularij pñt eẽ tc
ſtes nõ ſolũ de ↄuerſatde

epi.ſed ẽt de facto eius.

vt. xij.q.i.mãifeſta.io.
c ¶ Teſtes. pꝑ boc indu
cit.c.qꝛ ꝗ pñt teſtari ⁊ ac

cuſare.nec tales epᷣ s põðt

ab accuſatõe repellet.ut
extra ð accu.nulli.⁊.C.ꝗ
accu.nõ poſ.iniquunt.
6 Pruen ad nos.· ĩ
ſocietate no. ꝙ p⸗
ſũit ↄ̊ aliquẽ ul ꝓ aliquo
ex ſocetate.ut.xx viij.q.
i.ſepe.lxxxi.di.clericus.
⁊.xviij.q.ij. diffinimꝰ.
e A Piſcopi lectioni.
poſſint.S.di.xciij.
f ¶ Joãnes. ꝓbat cũ hic
Meremita accuſabat ꝙ
mõachi poſſunt accuſa/
re:quod veꝝ eſt ſi habẽt
ſpãle mãdatũ abbatis.x

regri nõ poſſit ſine ma/
gna difficultate.ar.ff.ð

iniur.ſʒ ſi vniꝰ.5.fllio ut

notanui.xij.q.i.ñ dicatis
Adde ꝙ ſic legit᷑ ĩ euãẽ
gelio Jo. c.i. ¶. VIII.

g E accnſatione
circa hoc notã
uũ ꝙ aliuad eſt
ifamatio. alið
denunciatio Inſamatio
ꝓhibet᷑. ð. e.q.ꝓxi.aceu

ſatio. v. q.i.c.i.⁊. ij⸗ Se

cunda.ſ.ᷣnũciatio preci

S.q.ꝓx.quapꝛopter ⁊ ſit
ſine inſcriptione. iiij. q.
iiij.5.aliqñ.Tertia.ſ.ac
cuſatio ꝑmittit᷑ ⁊ ĩ ea ĩſcri
bit᷑ ⁊ ſubſcribit᷑.j.e.libel
lorũ.fallit tñ hoc in. vi.
caſibꝰ.nõ enĩ ſemꝑ cogi
tur gs ĩſcribere vt in leni
bus criminibꝰ.ſff.de ac⸗
cu.leui.⁊ i crimine abi⸗
geatus. C. ve abigeis. l.

vna.⁊ĩ caſu vbi mulier

accuſat᷑.xv.q.iij.ð crimi
ne.⁊ ſʒ quoſdã ĩ crimine
apoſtaſie ⁊ vbi chriſtia⸗
nus iudeãà duxiſſe accuſa
tur. C. ð apoſta. apoſta
tarũ.C.de iudeis ne quis
vbi maritus accuſabat

neſciunt:quãtũ ſeculares pueriſci⸗
unt. De qua re preſenti decreto cõ
ſtituimus vt quidaʒ bex dlericis vel
etiã ex monachis electi ĩ miniſterio
cubiculi pontiſicalis obſequant᷑: vt
is ꝗ in loco regis eſt:⁊ tales habeat
teſtes ꝗ veraʒ eius in ſecreto cõuer
ſationẽ videant:⁊ ex ſedula vinõe
exemplum ꝓfectus ſumant.
tem vgilio epo arelaten.

CPꝛanos in ſua ſocietate epiſco

pns babere nõ vebet.
P Eruenit ad nos fratreʒ ⁊ coe
piſcopũ noſtrũ ſerenũ maſſi-
lienſeʒ prauos homines in ſocieta/
teꝰſua habere:ita deniqʒ vt pᷣſbyte
ruʒ quẽdaʒ ꝗ poſt lapſuʒ carnis ĩ ſu
is adbuc dicit᷑ iniꝗtatibꝰ volutari:
familiareʒ hẽat:qð a vobis ſubtili-
ter eſt regrendum:⁊ ſi iia cõſtiterit:
cure vobis ſit noſtra euʒ ſic vice coꝛ
rigere:vt ⁊ ꝗ talez recipit:nõ fami-
