peirꝰin oꝛdiatiõe demẽtis.
ñn hꝛiſtui peccat qui veruanii
Doctoꝛem contriſtat.

Aicunqʒ cõtriſtauerit docto
rẽ veritatis:peccat in chꝛiſtũ
2 patrẽ oĩm exacerbat deũ:ppꝑað ⁊
Vir carebit eterna. ſ Item Am
Rolinsinlide di 6 keriõe obe
dientia epiſcopo nõ denegetur.

Igs tvero nõ obediat epiſco
po ſeſe extollere atq; exaltare
deſiderans:querens etiã obũbꝛare
merita epiſcopi ſimulata affectiõe
doctrine aut humilitatis aut miſe/
ricoꝛdie:is a vo deuius ſuꝑbit:qm̃
vHitatis ea regula eſt:vt nihil facias
cõmendãdi tui cã:quo minoꝛ alius
ſiat:neq; ſi qad bõi oꝑis habeas:id
ad defoꝛmationẽꝰalteriꝰ vituꝑa-
tionẽ exerceas.nõ ðᷣfendas ipꝛobũ
7 ſancta indigno cõmittẽda nõ ar-
bitreris:neq; iteruʒ arguas ⁊ ipu-
gneg cuigs crimen nõ depꝛebende
Itẽ Antherius papa.
Epſicopo nõn obediens:ðmo⸗
num oꝛe decerpitur.
Bſit vt quicquam ſiniſtrum/
ð his arbitremur:qui apoſto-
lico gradui ſuccedẽtes chriſti coꝛ
pus ſacro oꝛe cõſiciũt:ꝑ quos nos
chriſtiani ſumus:qui claues regni

ẽ abſoluendus:niſi vel ſit appellatũ ab eo velipſe ſit negligens.vt dixi.q.
e.ſi epᷣs forte.ſed ſi a canone eſt excõicatus põt abſolui a ſuo ſacerdote.ſᷣm
diſtinc tionẽ.ex de ſen.ex.nupꝑ bhec aũt pena eſt nõ ſᷣuantis excðicationẽ.ſi
clericus ẽ deponitur.vt.S.e.ſiꝗs pꝛeſ byter.ſi laicus tardius abſoluit᷑.j.e.

celoꝛum habentes ante iudicij dieʒ
iudicant.in veteri quidẽ lege babe-
tur:quicũq; ſacerdotibus nõ obtẽ-
peraſſet:aut extra caſtra poſitus la
pidabat᷑ a populo:aut gladioscer-
uice ſubiecta contemptuʒ expiabat
cruoꝛe:nunc vero inobediens ſpi-
rituali animaduerſione truncatur:
aut eiectus de eccdleſia rapido oꝛe ð
monũ ?decerpitur. Itẽ Petr⸗
1 Ladinirione dlementis.
nibus papa eſt inimicus:bis
nec loqui debemuns.
J inimicus eſt iſte clemẽs ali⸗
cui ꝓ actibus ſuis:vos nolite
expectare:vt ipᷣe vobis dicat.⁊c̃.vt
ſupꝛa in tractatu oꝛdinãdoꝛuʒ: vbi
agit dechecieti minoꝝ erga ma⸗
iches⸗ Itẽ Fabianus eßus.
Excomimiũnicatus eſt qui excõ⸗

municatis cõmunicat.
cut apoſtoli ſtatuerunt dicẽ
tes: cum excõmunicatis nõ ẽ
cõicandum.⁊ ſi quis cũ excõmuni-
cato auertendo regulas ſciẽter ſal
teʒ in domoſimul locutus fuerit
vel oꝛauerit:illeꝰ cõmunioneꝰ pue⸗
tur. Item Calixtus papa.
Be eodem.
G Ecõmũicatos quoſq; a ſacer
dotibus nullus recipiat ante
vtriuſqʒ partis examinationem iu
ſtam:nec cum eis in oꝛatione aut ci
bo aut potu aut oſculo cõmunicet:
nec aue eis dicat:quia quicunqʒ in
his vel alijs pꝛobibitis ſcienter ex-
communicatis communicanerint:
iuſta apoſtoloꝛum inſtitutionem ?
ipſi ſimiliter excomunicationi ſub-
iacebunt. ¶ Item iſidoꝛus.
Se eodem.

. Am excõmunicato neqʒ oꝛa
re neqʒ loqui niſi que ad ean-

dem excõmunicationez pertinent:

veſci licet.ſi quis enim cum eo aut

palam aut abſconſe locutus fuerit:
ſtatimꝰcum eo cõem excõmunica/
tionis contrabhet penam.
¶ Item ex concilio cartbaginenſi.
De eodem.

Li cõmunicauerit?vł oꝛaue-

2,/rit cum excõ municato:ſi lai-
cus eſt excõmunicetur:ſi dericus:ð
ponatur. ¶ Item ex decreto Ho

bape.
Erxcoômunicatoꝝ nomina vicis

oibus palã ⁊ publice annũcientur.

Vreſit omnibꝰ epiſcopis ex
Acõmunicatoꝛum omnino no-
mina tam epiſcopis vicis quã ſuis
parochianis pariter indicare: ea qͥ
in celebꝛi loco poſita pꝛe foꝛibus ec
cleſie cunetis conuenientibus incul-
care:quatenus in vtraq; diligẽtia

1P

qui iubente.

k Icutapoſtoli. pau

lus ſtatuit. ij.q.i.
multi.⁊ ioãnes. rriiij.q.

iegnnis.
lI ¶ Auertendo.i.contem

nendo.

m Saltem.nedũ alibi.
n ¶ Somo. i. ſub eodeʒ

tecto.vt.xxxv.q.vi.epᷣs.
in ſynodo largius ſumi
tur domus.ff.ad ſſyl.l.i.
S.eo.

o ¶Ael orauerit. ſi ergo

excðicatꝰĩtrat eccleſiã oẽs
exibũt.vt. xxiiij.q.i.oĩs.
ꝗ ſacerdos tñ ſi ĩcipit miſ
ſaʒ non exibit qꝛ nõ relin
quet officiũ iĩexpletũ. vt
Anbi.
CQͤͤione. maiori qꝛ iã
iciderat ĩ minorẽ.S.e.q.
ſi gs plbyter.
Xcõicatos. vtri⸗
uſqʒ. i. excdictis ⁊
excdðicati.ꝑ hoc.c.dixerũt
gqdã ꝙ ignorãte aduerſa
rio nõ poſſet excicatꝰ ab
ſolui qð falſuʒ ẽ. vt ex ð
ap.q̃ fronte niſi ꝓ crie ſit
excðicatus.tũc.n.oʒut pᷣ
mo ei ſatiſſaciat.vt extra

de v. ſig. er pte in fi. vel

dic ꝙ ſi iudex ad q̃relã a
licuius excòicauit aliquẽ:
tũc nð abſoluet eũ anteqᷓ
ab aduerſario intelligat᷑
an ſit pꝛo manifſeſto dli⸗
cto excõicatꝰ vel nö. ut.j.
e. Puetur.ſi aũt iudex nõ
ad alicuius q̃relam excõi
cauit aliquẽ:tũc ſupior ip
ſuʒ ſtatiʒ pot abſoluer.ut
.j. in ↄſtitutiõe ino. e ð
ap.cũ ſpaͤli. .
r ¶ MNec aue. xxiiij. q. i.
omnis qui recedit.
6 3 excõicato ſtatĩ
5 eſt canon iſte la⸗

te ſententie minoꝛis excöi

cationis.preterea ſi non
coꝛigit ſe. excoicat p ſen⸗
tentiaʒ. ut.j.e.c.proxi.

t Li cõicauerit.excði

Lecetur.ſi cõicat in cni
mine ⁊ criminoſo:eſt pa

ri excommunicatione e,h

ipſo ligatꝰ.nec poteſt ab
ſolui niſi ab excõmunica
tof: ſed ſi cõmunicat eiſʒ
non in crimine:tunc po⸗/
teſt a ſolo ſacerdote abſol
ui.extra.e.nuper.

Er ſit epis. h ba
es ꝙ litteris epi

creditur.⁊ habes expreſſe
extra de pꝛoba.poſt ceſſio
nem.⁊ inſtrumentis alio

rum pꝛincipum creditur

ſi conſuetudo regionis b
bʒz. vt extra de ſi. inſtru.
cutn dilectus ſed obijci
cum viua vox potior ſit
qᷓ; mortua:quare non cre
ditur verbo epiſcopi in ta
libus.vt.vi.q.ij.ſi im.⁊
c.placuit.nec papa ei ere

t
ſum.
ſyſli⸗
gtr
lef⸗
19 mnee
his t
leſtiun
unn
ana
ſrumen
oͤpocn
mento⸗
detetti
h
gloe⸗
vieen
li.xvten
ſenpron
genit⸗4
Geclort
ſtlnpob
autb-
Geroel
ndonat
habent
ſium⸗
Plcam
ſne
hlie pe
i po
lumeka
aorun
uroin
lusprot
lispeſt
cs g
oterca
ltigaon
lionecan
n
4S
ſer
nemop
äus eſt
ſ.clnn
lis i
(Alera.
ſuille in .

ntecceſic
Eiüſticint
rbtgzzͤni
hülntiir
ſbl.
W
nimiseg⸗
te.
ieuns ſi
Glendeiie
Pboe.ci
noräte gtut
ſetercheane
ſlſuz d.
nienid port
s tie ne
dſerat NKem
Perpeirf,ſt
dratcſelj
anialge:
Cleteügnteß;
fanoneclgnt
narichodi⸗
Acwarbntf.
ſeitilrt
ipiſtuneni
getitſtzrh
patsbſclutar
mnikeing id
A .
n niſ hl
e.
chnd on
Keandnſſrty
ſemmnoiseri
Preigenſnn

aeni.

u ſe

icötamti

ur icheunn
Griminvoetn
nnonianor
Nerant⸗
ſob erhnmi
achnnma
rimirene
☛
cenlpe.
ire ſtguhn
1 linmn 4
.4 ntute,
Gkmmme
anmndin

dit qui dicit ſe excðica ſſe a

lium: vt extra de teſti. cũ

tu fili.qnqʒ enim eulogi
gia ex mala fide ſcribunt
vt. ff. ð cuſt. ⁊ exhi. re. di
nꝰ:nec ſcripture tabellio
nis creditur:niſi habeat
teſtium ſubſcriptionem
ut in autẽ. de here.⁊ fal.
5S. ſancimus. col.i.nec in
ſtrumento ꝓcuratoris.ex
ð pꝛocur. c.i.nec inſtu/

mento iudicis. vt erxtra

de teſti. cum a nobis/⁊
h. d. ꝙ ſemper ſtatur ſi-
gillo epiſcopi:qꝛ obtinet
vicem publici inſtrumen
ti.vt extra de ſide inſtru.
ſcriptura.⁊ de ſideiuſ.per
creditur ei niſi redactum
ſit in publicam foꝛmã.ut
in autẽ.vt nulli iudi.ꝭ.ſi
vero.col.vi.⁊.C.de do.
in donationibus:vel niſi
habeat ſubſcriptionem te
ſtium.⁊ ſi non ſit per pſu
blicam manum factum
qꝛ forte ibi non ſunt pu/
blice perſone, vt. xvi.q.
iij. S. poteſt. hodie expedi
tum eſt circa ordinem iu
diciorum ꝙ non pꝛeſumi
tur pꝛo iudice niſi tum
alias pꝛobari poteſt. e ð
pꝛoba.qm̃.in omnibus
alijs pꝛeſumo pꝛo ſnĩa iu
dicis.ſ.ꝙ ſit iuſta ex ani
mo ⁊ ex cã ⁊ qᷓtuʒ ad iuſ
litigatoꝛis.vt in conſtitu
tione cum ſpãli.extra de
appella.

a ¶Excuſationis. ar.qð

3 ea que publice facta ſũt
nemo poſtmodum andiẽ
dus eſt.vt.vlij.q.i.lʒ.lii
ij.di.nulli.xvi.di.ꝙ dici
tis.xij.q.ij.qui ⁊ humãiſ
.Ar.ↄtra.lxxxij.di.propo
ſuiſti.in ſi.

XI

excommunicatis vbiqʒ eccleſiaſti-
cus aditus excludatur.⁊ excuſatio-⸗
nis cauſa omnibus auferatur. Me

rum boc denominatim excommun

nicatis intelligitur.excõicatiõis.n.
penam dupliciter ſubimus:⁊ dum
reatum incurrimus:⁊ dũ ſententia
notamur. MUñ biero.in li.iudicũ
Duobus mogis aliquis ſatha-
ne traditur.
AVdi deniq;va poſtolũ dicentẽ
Rde eo ꝗ peccauerat:tradidi in
quit huinſmodi hominẽ ſathane ĩ
inte rituʒ carnis:vt ſaluus ſiat ſpiri
tus.vides ergo qꝛ in modo nõ ſo/

lũ per apoſtolos ſuos tradidit de-

us delinquẽtes in manus inimico-
rũ:ſed etiaʒ per eos qui eccleſie pᷣſ
dent:⁊ poteſtateʒ habent nõ ſolum
ſoluẽdi ſed etiã ligandi.traduntur
autẽ peccatoꝛes in interituʒ carnis:
cũ pꝛo delictis ſuis a xpᷣi coꝛpoꝛe ſe
parãtur:⁊ vt mibi videtur duplici
ter etiaʒ nũc tradũtur homines de
eccleſia ĩ ptãtẽ diaboli:hoc modo
quo ſuperius di ximꝰ:cũ delictũ eiꝰ
manifeſtũ ſit eccleſie:⁊ de eccłiaper

ſacerdotẽ pellitur:vt notatus ab oĩ

bus erubeſcat:⁊ cõuerſo eueniatei
illud quod ſequit᷑: vt ſpiritus ſaluꝰ
ſiat in die dñi nri Jeſu xpᷣilalio ve/
ro modo ꝗs traditus eſt diabolo:
cum peccatũ eius nõ eſt manifeſtuz
hominibꝰ:deus autẽ q videt in ab
ſcõdito ꝑſpiciẽs eius mentẽ ⁊ aiuʒ
eius vitijs ac paſſiõibus ſermientẽ:
⁊ in coꝛde eius nõ ſe diligi:ſed aut
auaritiã aut libidinẽ aut iactãtiam
vel alia huiuſmodi:iſtũ talem dñs
tradidit ſathane:quõ aũt tradidit
eü ſathene: diſcedit a mente eius:⁊
auertit ſe ⁊ refugit a cogitatiõibus
eius malis ⁊ ðſiderijs eiꝰ indignis
⁊ relinquit domũ coꝛdis eiꝰ vacuã.
Cũ ergo per ſnĩaʒ quis nomĩa/
tus fuerit:cũ eo cõicare nõ debemꝰ

cum autẽ ſolo reatu occulte excõica

tionis contraxerit penaʒ:nõ eſt ab
eius cõmunione ceſſanduʒ.vñ do
minus in euangelio:tunc demum
peccatoꝛeʒ dixit habẽdũ ſicut ethni
cuʒ ⁊ publicanuʒ:cum eccleſiaʒ au-
dire cõtempſerit:apoſtolus quoqʒ
non ait:ſi quis frater eſt foꝛnicatoꝛ
ſed ſi quis frater nominatur foꝛni⸗
catoꝛ:ſnie nominationem intelli⸗
gens. Hinc etiam vrbanus guili/
mundo epo:ſane qð ſuper richar-
do.require in cauſa.quidam epᷣus
in hereſim lapſus.hinc etiam cbꝛi-
ſtus in euangelio ʒinʒania dixit eſſe
toleranda vſq; ad meſſeʒ. NHic
ẽt hieronymꝰin eodẽ libꝛo iudicũ.
CSHMWaus a bonis leparari penuꝰ

non poſſunt. .
T 2 Olite receder̃ a domino vſ-/

q; in hodiernuʒ dieʒ:hoc eſt
donec ſeculuʒ ſtat.oſtẽdatꝰergo mi
hiqũo hiebuſeus donec ſeculũ ſtat
babitet cum filijs iude in hieruſalẽ

quippe cũ nec ipᷣiquidẽ ſilij iuda ha
bitant in hieruſalem.ideo ergo nec
iſtud veruʒ eſſe poterit:q biebuſei
cum iudeis in hieruſalem habitẽt:
quando nec ipſi quidem habitant
in ea.ſed nos intelligamus hoc ſpi
ritualiter aſſumentes euangelij pa
rabolam: que dicit de zizanijs:ſini
te vtraq; ſcreſcere ne foꝛte volen-
tes eradicare zinzania:eradicetis ſi
mul cum ipſis ⁊ triticumꝰ.⁊ infra.
Audi ergo ſcripturaʒ dicentem:qꝛ
nõ potuerunt ſilij inda diſperdere
hiebuſeos:ſed habitauerunt cũ ip/
ſis vſq; in hodiernum dieʒ in bie/
ruſalem:vnde depꝛecoꝛ vos qui ſi
deles eſtis:vt ita vitam vr̃am ⁊ cõ
uerſationeʒ ſeruetis:nec in aliquo
vel ipſi ſcãdaluʒ patiamini: vel ali
is ſcandaluʒ faciatis:ſed ſit vobis
ſummi ſtudij ſummeq; cautele:ne
quis in hanc ſanctorum congrega
tionem pollutus introeat:ne quis
hiebuſeus habitet in vobis. Nides
eniʒ qꝛ dicit ſcriptura:ꝙ nõ potue-
runt eijcere filij iuda hiebuſeos de
hieruſalem. hiebuſeus auteʒ inter⸗
pretatur conculcatio.eſto ergo:ꝗa
nõ poſſumus eijcere iſtos qui nos

conculcant:eos quos ſalteʒ poſſu-

mus.quoruʒ peccata manifeſta ſũt
eijciamus.vbi enim peccaiuʒ ma-
nifeſtũ nõ eſt eijcere ð eccleſia nemi
nẽ poſſumus:ne foꝛte eradicantes
ʒziʒania eradicemꝰcũ illis ⁊ triticũ:
mouet tñ me qð dixit:qꝛ nõ potue-/
rũt eij cere hiebuſeos.i.eos ꝗ inter⸗
pᷣtant᷑ cõculcatio.⁊ iõ videamꝰqui
ſüt in eccłia cõculcãtes:illi ſine du-
bio de gbus dñs dicebat in enãge⸗
lio:nolite mittere ſanctũ canibꝰne/
qʒ margaritasb?añ poꝛcos:ne foꝛte
ↄculcẽt eas pedibꝰſuis:⁊ ↄuerſi di
rũpãt vos.iſte ẽ ergo hiebuſeus.i.
cõculcatio:ꝗ indigni audiũt vbum
dei.⁊ cũ audierint neq; vt inſideles
diſcedunt:neq; ꝑmanẽtvi fideles:
ſed pᷣcepta miniſterioꝛũ noticia ⁊ ſi
dei noſtre ſecretioribus ꝑſcrutatis

cõuerſi poſtmodũ impugnãtnos:

⁊ cõtradictõibus ſuis coꝛda nr̃a di
rũpũt:ↄculcãtes vᷣbi dñici marga/
ritas ⁊ or namẽta fidei maculãtes.
de iſtis ergo dicit᷑qꝛ nõ potuerũt ſi
lij indei eijcere hiebuſeũ de hieru-//
ſalem vſq; in hodiernum diem.
Itẽ ſuper duodecim ꝓpbetis.
.Poꝛcis 1 canius ſancia non
ſimt comittenda.

C Nãdo ergo vir eccleſiaſticꝰ

7 prudẽs atq; intelligẽs mł
tas ſimpietates in ea q̃ͥ vocat᷑ domꝰ
dei eſſe cognouerit:⁊ nõ ſolũ mul-
tas ſed ẽt fortes ⁊ q̃ oppᷣmere poſ-/

ſüt iuſtitiã:⁊ in tantũ doctoꝝ rabi

em ꝓceſſiſſe: vt accipiãt pci in iu⸗

dicio:⁊ oĩa p muneribꝰfaciãt:pan

peres deuitẽt in portis audire cõ

tẽnãt:taceat in illo tꝑe ne det ſãctu⸗

canibꝰ:⁊ ne mittat margaritas añ

III 15 6

b Adi deniqʒ.ſathane.ſs
tbane qr̃ tradi qꝛ diabo/
lus in eo hʒ ptãteꝭ quaſi ĩ peco.
re ſuo.vt.xxiiij.q.i.O.his ancto
ritatibus.in fi.(AZldde ꝙ ita ori
ginaliter legitur in pꝛima epi/
ſtola pauli ad corin.c.v.auẽtes
autem dñi poſite hic in fi.hbñtur
ĩ euãgelio mathei.c.xiij.⁊.xvii.
c. Quidam.j.xxiiij.qii.c.iij.
d NQOlite. oſtẽdat ſupple qui
oc ad litteram vult intel
ligere.( Adde ꝙ ita originali/
ter legitur in libro iudicum.c.i.
T ioſue.c.xvi.
e De ʒinzanis.i. de occultis
peccatoribus.
f ¶ Uiraqʒ.i.malos eſſe cũ bo/
nis.(Adde ꝙ ſic legitur in euã
gelio mathei.c.xiij.
g C.Triticũ.ar.ad queſtionem
vbiunꝰ ĩterfectus eſt ab vno de
tribus:ſi dubitat᷑ a quo ꝙ ròne
dubitationis oẽs debent ꝓmo⸗
neri:qꝛ rõne dubitatiõis vitio⸗
ſa ⁊ ſuꝑfiua tolerant᷑.xiij.q.ij.ñ
eſtimemꝰ.er ðᷣ ſepul.ſacris.ſile
xiiij.q.v.deniqʒ.⁊ ſanctiꝰ ẽ ĩpu
nitũ cc.ff.de pe.abñteʒ.axr..ðᷣ
pe.di.v.ſi q vo.ff.ad.l.aꝗ.ita
placuit· Yteʒ ẽ hic. ar. ꝙ roͤne cõ
nexionis pmittit᷑ qdð alias nõ lʒ
ſic.lxxxi.di.tantis.⁊.c.cũ oĩbui
7.ff. de mino. deniqʒ.S.verũ.⁊
l.etiam.⁊ qd iuris ũt de hoc in
queſtionibus notaui.b.
b nHeq; margaritas. S. xliij.
die in mandatis. (Zldde ꝙ ſic
legit᷑ in euãgelio mathei.c. vii.
i Uando.ar.ex hoc.c.ꝙ ſi
uocet tacuurnitas:qũ nõ
pꝛodeſt contradictio. vt notaui
xxviij.di.diaconi.
k Elccipiant.S.xliij.diſtin.in
ndatis.(Zldde qð uia ongi

Vy ilii]

.

4 A D menſam. pmittimꝰ
ad hoc vt eos lucremur.
ut. xxiij.q.iiij.infideles.cum iu
deis tñ nõ poſſumus comedere
Vt. xxviij.q.i.oẽs.ſʒ nec hodie
cũ paganis licitũ eſt comedere.
cũ ipſi diſcernãt cibos ſicut ⁊ iu
dei.hec g eſt cã q̃re poſſumꝰ cõi
care paganis ⁊ nõ excicatis:
cũ iũ ⁊ illi ſint mẽbrum diabo

li ut eos lucrifaciamꝰ: tñ iõ qꝛ ñ

multũ curarẽt lʒ eos vitaremꝰ
ſʒ excõicati erubeſcũt ſi non còi
catur eis.ut.S.e.audi.
b ¶ Euidẽter. vel teſte. aligs

Ʒ ſe ipſuʒ fert ſententiã. vt. xrci.

di. nũc aũt.ar.S.qꝛ nemo ſibiĩ
perare põt.ut.ff.de arb.l.pe.
melius tñ ẽ ſi hoc faciat auctori
tate ſuperioris.j.de pe.di.i.in
actione.(Zidde ꝙ iſtetres au/
ctoriiates apoſtoli ſcribũt᷑ origi
nalr ĩ pᷣma epiſtola pauli ad co
ri.c. v. x. Z. xi.
c·¶ QQueſtiõe.i.diſtinctide.naʒ
tractatꝰð pe.pꝑ diſtinctiones di
uiditur.
d ¶ De pe. j. ð pe.di.i.S.itẽ ſic̃.

e ¶ Pꝛefinito.i cena vomini.

f¶ Snĩa. ſic iudex ſecularis pᷣt
aliquẽ excõicare.i.a legitimis
actibus ꝓbibere.ut.ff.de pe.l.
moris. (Adde ꝙ ita ut dic ter.
de adã legit ĩ libꝛo geneſis.(.ii.
g ¶ Engeltrudã. S. iij. q.ilij. c.
vlt.⁊.xvij.q.ilij.ꝗſquis.S.v.

.ij. c. ij. ioan.
b Abingreilu. B. vicer hic
ſentire gclericu; vberat tm̃ ẽ
ſeparatus a ſacr̃is ⁊ ab igreſſu

eccleſie.nec obſtat ille canon ſi
ꝗs ſuadẽte.xvij.q.uij.qꝛ ana-⸗

thema ibi ẽ idẽ qð ſeparatio.h
tñ ñ tʒ eccleſia ⁊ 3 eũ ẽ: eẽ ð ap.
puenit.ioãnes fauẽtinꝰ voluit.
eũ coꝛrigere ⁊ dirit talẽ eẽ excði
catũ ſʒ nõvitãdũ anteqᷓ; dnũcie
tur. ſj expᷣſſe Z eñ ẽ:e de ſen. ex.
m non ab homine.
i ¶ Erbani.j.e.ꝗbus epiſcopi.
k ¶ Ceterũ.q.d.bñ diſtinguo ĩ
ter excõicatos ſimpliciter:⁊ ana
thematiʒatos:ut.ſ.illi ſint vitã
di.iſti non.
¶ Sitm̃.S.vi.q.ij.placuit.c.
ij. 7 vlti.
m ¶ Itẽ gregoriꝰ. z id qð dire
rat ſimpliciter excõicatos nõ eẽ
vitandos. modo oñdit oẽs ex

cõicatos eẽ vitandos.
n N Ogo:verbũ rogandi hic
ꝛecepitiue ponit᷑. mone

mꝰen quos habemus charos.
vt.xx viii.q.i.ſic.n.⁊ alibi rogo
nõ ponit᷑ depᷣcatiue.ff.de neg.
ge.ſi ſerui mei rogatu.ſʒ ponit
rogare pro mandare ſic ponit᷑
mandare pꝛo rogare.xxiij.q.ii
ij.guiliſarius.
o ¶ Coicanti. in ſacris pm. h.
uel dic ꝙ maximus fuit excõi⸗
catꝰcuʒ oĩbus ſuis fautoribus.
vel iſti cõicabãt ei in crie:als ex
cõicatio nõ deſcẽderet vſqʒ ad
tertiã ꝑſonã.j.e.quoniã mul⸗

CTauſa

poꝛcos:ꝗ ↄuerſi ↄculcẽt eas:⁊ imi
tet᷑ hieremiã dicẽtẽ ſolꝰ ſedebã: qꝛ
amaritudie repleiꝰ erã. ¶ Itẽ ioã
nes chriſoſtomꝰ ĩ epiſtola ad be.
Cum pagano comedere ſed cũ
excõicato minime licet.
D mẽſam ꝗppe paganorũ ſi
volueris ire ſine vlla ꝓhibi⸗
tione ꝑmittimus.ſi eniz ꝗs frater
noĩatur inter vos.fratrẽ in hoclo/
co oẽm fidelẽ ſimpliciter intellige:
nõ monachũ tm̃:quid aũt eſt fra
ternitatẽ vocat:niſi lauacrũ regña
tionis qð facit poſſe vocare deum
patrẽ.Si ꝗs inꝗt noiatꝰ fuerit fra/
ter foꝛnicator aut auarꝰ aut ebꝛio⸗
ſus:cũ hmõi neqʒ cibũ ſumere.cuʒ
aũt de paganis ageret nõ ita:ſed ſi
gs vos vocancrit ex inſidelibꝰpa-
ganos ſigniſicãs:⁊ vultis ire:om-
ne qð apponit᷑ vobis comedite:ſi
ꝗs frater noĩat᷑ ebꝛioſus.⁊c̃.o quã
ta integritas.nos nõ ſolũ nõ fugi-
mus ebꝛioſos ſʒ etiaʒ imus ad eos
pticipãtes cũ eis. ¶ Euidẽterꝰſta-
q; ex pᷣmiſſis apparet ꝙ eorũ cõio
nẽ vitare nõ cogimur:ꝗ ſnia nota
ti nõ ſũt:ſed ipſius ſnie notatio mł
tipliciter intelligit᷑ aliqñ enĩ arcetur

gꝗs aliminibꝰ ecckie ? a cõione coꝛ/

poris ⁊ ſanguis chꝛiſti vel teſte cõ⸗
ſcientia:inſta illud apoſtoli ꝓbet ſe
homo:⁊ ſic ð pane illo edat:⁊ ð ca
lice bibat:qꝛ ꝗ indigne mãducat et
bibit:iudiciũ ſibi mãducat ⁊. bibit.

Itẽ illud pꝛoſperi:facilius ſibi deũ
placabunt ⁊c̃.reꝗre infra cã.xxxiij.

maleſicijs ipeditus q̃ſtione Pma ð
penitẽtiaꝰ:vlł ſnia eccleſiaſtica:ſicut
penitẽtes:ꝗbus tẽpoꝛe pᷣſinito bñ/
ſiciũ recõciliatiõis ipendit᷑.hec ſen
tẽtiaſexcõicatio vocat᷑:qꝛ a cõione
corporis ⁊ ſanguinis chriſti nota-
tũ prohibet:ſicut ⁊ Adam ab eſuli
gni vite excõmunicatus eſt dño di
cente:videte ne forte ſumatis de li
gno vite.q̃ ſnĩa nõ ſeparat᷑ ꝗs a cõ
ſoꝛtio fideliũ.ðeſt ⁊ alia ſnia que ana
thema vocat᷑:qua ꝗqſqʒ ſeparatur
a cõſortio ſideliũ:de qua ſupꝛa:cũ
excõicatis nolite cõicare. Hãc di⸗
ſtinctionẽ lʒ cuiqʒ aduertere ex au
ctoꝛitate Joannis pape:engeltru⸗
das vxorẽ boſonis.⁊c̃.reꝗre ſupꝛa
in cꝗ qdã epᷣs a ꝓpria ſede deiectꝰ.
Itẽ ex auctoritate eiuſdẽ ſi ꝗs do⸗
mũ dei violauerit.⁊c̃.reꝗre infra ĩ
cꝗ.xvij.quidaʒ pᷣſbyter infirmitate

grauatus.Itẽ ex auctoritate Silue

ſtri pape preſentidecreto cẽſemus

⁊c̃.regre ſupra in cã.m infamiã cun

iuſdã epᷣi. Juxta igitur hanc diſtin⸗
ctionẽ intelligẽda ẽ illa auctoritas
innocẽtij.ſi quis ſuadẽte diabolo:
æc̃.vt infra cã.quidã preſbyter:vt
iuxta ethimologiam vocabuli ana
themati ideſt ſeparationi ſubiace-
at:qui in edictũ illud ĩciderit:quia

corpore ⁊ ſangnine chriſti: ⁊ ab in⸗
greſſueccleſie ſe alienum facit.qui

ipias manꝰi dericũ inijcere auſus

fuerit.qui etiã a nullo epᷣoꝝ abſol-
ui:ideſt more penitẽtiũ recõciliari
poterit:niſi pmũ apoſtolico cõſpe
ctui ſe repreſentare curauerit. Aloð
aũt petri de clemẽte. Si inimicꝰeſt
iſte clemẽs.⁊c̃.de ſnĩa notatis intel
ligendũ eſt.ſicut⁊ illð vrbani .qui⸗
bus epᷣi nõ cõicãt.⁊c̃.vt infra in ea
dẽ cauſa. cetexꝝ falſuʒ eſſet illud va
rẽſis concilij ſecundi.ſi tantuʒ lepᷣs
alieni ſceleris ſe conſciũ nouit. Itẽ
⁊ illud placuit:vt ſi quãdo epᷣs.⁊c̃.

regꝗre ſupꝛa in cã.duo fornicatoꝛes

⁊ ifamia notati.⁊c̃. ¶ Iteʒ Grego
rius clero ⁊ populo ſalonitano.
CCõmunicare non licet his:qui
excõmnnicatis cõmunicant.
B Ogoꝰa moneo:ne cniqᷓ; ſa-
cerdoti ſupraſcripto maxio
cõicantiꝰcõtra animã fuaʒ A⸗ ve
ſtruz cõmunicare pᷣſumat. ¶ Itezʒ
ex concilio toletano.i.
Nullus clericoꝝ nellaicoꝝ ad
domũ excõmunicati accedat.
JYquisꝰlaicꝰabſtiet᷑:ad domũ
eius vel dericoꝝ vł religioſo
ruʒ nullus accedat.ſimilr ⁊ dericꝰ
ſi abſtinet᷑:a clericis deuitet᷑.ſi quis

vo cũ illo colloꝗ aut cõuiuari fue⸗⸗

rit depꝛehẽſus:etiã ipſe abſtineat᷑:
ſed hoc ꝑtinet ad eos clericos ꝗ eiꝰ
epᷣi ſunt:⁊ ad oẽs ꝗ cõmoniti fue⸗
rint de eo ꝗ abſtinet᷑:ſine alaico q̊li
bet ſiue clerico. Sed hoc ſpãli
ter in his ꝗ excõicatis nominatim
cõicant.unde infra urbanꝰ:ſane q;

ſuper Richardo.⁊c̃.infra cã.ꝗdaʒ

epᷣs in hereſim lapſusꝰ. Itẽ Nico⸗
laus papa in.c.excellẽtiſſimus rex
carolus.infra circa finẽ huius cãe.
Kem vr banus papa. .
Sententia paſtoꝛis timenda ẽ:
licet iniuſte liget.
Vibus epi nõ cõicãt nõ cõi
cetis:⁊ q̃s eiecerit:ñ recipia/
tis.ualde enĩ eſt timẽda ſnia epᷣi:lłʒ
iniuſte liget. ¶ Itẽ ex octaua ſy.
Excoõmunicationis pᷣhit penaʒ
qui excõicatis cõmunicant.
B Igs frater aut palã aut abſcõ
ſe cũ excõicato fuerit locutus
aut iunctus cõione:ſtatĩ cũ eo excõi
cationis cõtrabit penam. C Nez
ex cõcilio cartha.ii.
Se eodem.
Ai merito facinoruʒ ſuoꝛuʒ
a beccleſiapulſi ſunt:ſi ab ali
quo epᷣo uel preſb ytero uel derico
fuerint in cõmunione ſuſcepti:etiã
ipſe paritcum eis crimine teneatur
obnoxius:refugiens ſui epiſcopi
regulare iudicium. ¶ Item ex cõ⸗
cilio cartha.iiij.
¶AQui ſniam epiſcopi putat eẽ in
iuſtam:recurrat ad ſynodum.

C Zericusgꝗ epi diſtrictionẽ cir

ca ſe putat iinſtã:recurrat ad
ſynodũ.¶ Itẽ Joãnes chꝛiſoſto⸗
mus ſuper epiſtolã ad hebꝛeos.
¶Uincula eccleſiaſtica nõ ſunt cõ
temnenda.

tos.nec obſtat.xix. diſti.

anaſtaſiꝰ.qꝛ ibi commu

nicabãt ei ĩ crie hereſis.

p J gs epi.iſti eniʒ ñ
poterãat ignorareſẽ
tentiã ſui epi.vt.xxii.q.
iu⸗⸗ bumanis.
q ¶ Cõmoniti.ar. ꝙ ſut
ſicit ſi alicui dictũ eſt de
excðicatione alicnius vt
ipᷣm teneat᷑ vitare: ut er
de elec. venerabilẽ. vltra
mediũ.⁊ de poſtn. pᷣla.
ad h.ar.ð.er de cle. er.
mi.illud. Rñ.pᷣma ſnĩa
va eſt qñ excdicatio alicu
ius puenit ad aliũ ꝑ fa⸗
mam publicam:aliaſfoꝛ
te ſecꝰ eẽt vt ĩ cõtrario.

Pr¶ Sʒ boc. vult dicere

maximꝰfuit excõicatacuʒ
omnibus ſuis fautoribꝰ
nec obſtent.j.xxiiij.q.ii.
c.iij.⁊.j.e.excellẽtiſſimꝰ
6 . Lapſus. j.xxiiij.q.
ij.c. iſ
t Erxcellentiſſimus. ſ. e
excellentiſſimus.
u Uibus epi.nõ cði
cetis.ſi.vij.q.i.ſci
re debes. xci di. c.i. nec
ob. vi.q.ij.ſi tm̃.qꝛ bic

logt᷑ cum oſtat de ſnĩa ſʒ

ſcitur eam eſſe iniuſtam.
x ¶ Liget. duʒ tñ error ñ
ſit expꝛeſſus in ſententia
ex.e.pertuas.
y i merito.pari ꝗd
S ſi eps cdicat ali/
cui excõicato a ſimplici
ſacerdote:iaʒ ligatus ẽ h
canone: ſed a quo abſol

uetur. gecre.dicit còi⸗

cans excõicato a ſuo pre
lato eſt abſoluendus .ex
de pe.⁊ re.ꝙ aũt.⁊ ita a
metropolitano.ſʒ dicas
a ſimplici ſacerdote po
teſt ahſolui:niſi cõicet ei
in crimine:vt extra.e.nu
per. videtur tñ qð ſicut ĩ
ſuſpenſo a iure poſt ſnĩaʒ

non requiritur aliqua ab

ſolutio.ſic in excõicato a
canone qð non eſt veruʒ.
vtin.c. nuper.in fi. Sed
quitd ſi papa communi⸗
cet excicato.ille ñ ẽ liga
toqꝛ nõ ligat ipſũ canõ.
xxv.q.i.S.his ita.
3 ¶ Refugien s. ideſt con
temnens.
7 QFeriun intelle.⸗
ctum huius habes
.S.e.q.ſi epiſcopꝰ foꝛle.

Kgnan
latoſea
Neſui⸗
loxi
pon ep
abbatſe
gonpile
gelatab
crcecittne
gistbſp
guntrab
Gppelatt
Pela gn
bU
Lecauſ
liiin
n(
Puulusin
GAconne
CKune
ſenlleſter
Plus end
qui cke
Pot mages
zii gaiu
Nbocibi
4PD
ſ

neken
dbeſtti
pitliga
tandum
maume
mmatimaz.
legluy
bit paulus
tomanos.e
) Beb
hetur
Placit.
ſi
2 fit
CRem
ſeſplo iure
leap.ad pit
Aſus.
Gthra.
in cnner
ielegtieniea
lutvenre, s
Uunntiſine
Neit aaik ſo⸗

uect ,
4
Aſbr
taſttnſt
W
ginmnt
uunnig
ns
ier,
id⸗ gn
nlliin
Rfanſtn
daikle,
Nönti
ucſangin
ſaligt
gltanirſe
Mtichn.
epultcien
mterrhianen
ſnis faeh
rſemiigi⸗
Keuklinſipl
hſb. ſnie

lentſinkf
ſſinvs.
lbwsepitbi
1. ſpiei
i dNl N
Pitm de
moneſi
meſtinuenn,
N.dDiztienori
eſtsirinre
eriu.
Anongntd
ſchctil⸗
Sanns ſnl
ſleinigumsi
lugeo hl
r ctg ⸗
öatd aſio ge
☛
uno ß dns
laiſumorepe
enſchirt i
ꝛmrenmee.no
hrtſgſiari
epotſnin
Huralepsa⸗
nercicads
on en,
nerinſil
n Clntman⸗
ndlleitlg
lgnii as
tgensiäten
9.
en⸗ il,
cunbons
4 Giop⸗ e

a Emo. qſz rs. er b

c. dicit. p. biſpa/

nns haberi cãʒ quare nj

poſſit appellari a ſnĩa ex
cõicationis:cum xpᷣs euʒ
liget a cuius ſeatentia nõ
poteſt appellari. alia eſt
rõ:qꝛ nemo excõicat᷑ niſi
pꝛo contumacia.j.e.ne/
mo.⁊ non audit᷑ ↄtumax
appelſans.vt.ij.q.vi.S.
eſt autẽ qñ.v.ſunt etiam
quoꝝ.Quidã aũt illam
aſſignant rõneʒ:qꝛ excõi-
catio ſecuʒ trahit executio
nẽ ſuã.et᷑ de ap.paſtora
lis.vñ ſicut ab executore
non appellatur. ita nec
ab hac ſententia/ſed hoc
non valet:qꝛ quãdoq; ap

pellat᷑ ab executore:cũ.ſ.

excedit modũ:⁊ ſnĩa qua
quis abſoluit᷑ ab alio ſe/
cum trahit executionẽ: cñ
appellatur ab ea.e ð ap
pella.qua ſronte.
Mnis, ſathane.
bO

dum tamen iuſta

de cauſa excõicatur.vt.xx
liij.q.iij.ſi quis non re/
cio.(Agdde ꝙ ſic ſcribit
paulus in pᷣma epiſtola
ad corin.c.v.
c ¶ Ertra eccleſiã.ar.ꝙ ꝗ
ſemel eſt excõicatus am⸗

plius excoicari non pðt:

qꝛ qui ex eccleſiã eſt non

põt magis eẽ er eaʒ.ar.

ʒ.iij.q.iiij.engeltrudam
De hoc ibi notaui.

d bil. ſepari in
e.alias nõ obeſt

obeſt. tñ ſi ↄuenit᷑ ſtati ĩci

pit ligare.xxiiij.q.iij. no

tandum. in ſi. ſed ideo
marime eſt timenda: qꝛ
maxima eſt pena.vt. xx/
iiij.q.iij.corripiãt᷑.( Ad
de ꝙ ua vt dirit tex. ſcri⸗
bit paulus ĩ epiſtola ad
romanos.c.viij.
e DP NRelſbyteri. hoc. c.
betur .5. ij „qeVI.
placait.
f IL NRritã. iniuſtã.i.ir
ritãdã vł ꝓut ſonat
g CRetractadã. de ſcõ.
ſi ẽ ipſo iure irrita.ut ex
de ap. ad pñtiam.

b B r us .poſt ali

ſtatuta.ſic põe ca/
ſum.ꝗdam accuſatus de
crĩe legitĩe fuit citatus no
luit venire. excõicat᷑ ꝓ cõ
tumacia:ſi infra ãnũ ue/
nerit audit᷑ ſuꝑ crie po/
ſtea nö: qꝛ habet ꝓ ↄui⸗/
cto vel ↄſeſſo iuris ĩterp/
tatione.nã ꝗ excõicatus ẽ

ꝓſ ſuſpitiõe hereſis pꝰ an

nũ ꝓ heretico babet᷑. ur
ex de hereti.excõicamus.
circa pꝛĩ.nõ obſtat. iij.q
ix. decreuimus. qꝛ ibi lo
quitur cuʒ lis eſt ↄteſt.uel
ibi non punit᷑ de crie:ſj p
ↄtumacia.ſjj.p.hiſpanus
px boc vbũ purgar ĩitelle
xit hoc.c.de clerico ĩfſama
toꝛq ſi citat ut ſe purget:
2tumaxfuerit iuris ĩter

XI

moꝰcontemnat eccleſiaſti-
ca vincula. non enim homo
eſt qui ligat:ſed xpᷣus qui banc po⸗/
teſtatem dedit ⁊ dominos fecit ho
mies tãti honoꝛis. ¶ Itẽ Auguſti
nus de vᷣ̈bis apli ᷣmone.lxviij.
Bathane traditur:qui ab eccle-
ſia excommunicatur.
Unisꝰ xpᷣianus dilectiſſimi
qui a ſacerdotibus excõicat
ſathane traditur:quomodo:qꝛ ex
tra eccleſiam diabolus eſt:ſicut ĩ ec
cleſia xpᷣus.ac per hoc quaſi diabo

lo traditur:qui ab eccleſiaſtica cöoio

ne remouetur.vnde illos quos tũc
apłus ſathane eẽ traditos pᷣdicat:
excõicatos a ſe eſſe demonſtrat.
dẽ ſup Joannem. SDe eodẽ.
Ihilſic debz foꝛmidare chꝛi
Aſtianus quam ſeparari acoꝛ-
poꝛe xpᷣi.ſi enim ſeparatur a coꝛpo
re chriſti:nõ eſt membꝛum eius:ſi
nõ eſt membꝛuʒ eius:nõ vegetaiur
ſpiritu eius.quiſquis autem inquit

apoſtolus ſpiritum dei non habet:

hic nõ eſt eius. IJtem Hieronymꝰ.
quoꝛum dimiſeritis peccata ⁊ cete
ra.i.quibus eccleſiã interdixeritis:
niſi recõciliati ꝑ ſatiſfactionẽ fueriĩt
ipſis ⁊ Janua regni celeſtis clauſa
erit. ¶ Item ex cõci. Mileuitano.
icini epiicopi auuiant eos:ꝗ
de iudicijs epiſcopoꝛum ſuoꝛnz qᷣ⸗
runtur. Palea.

P Reſbyteri diaconi vel ceteri

inferioꝛes clerici:ſi in cãis q̃s

babuerint: de indicijs ſuoꝛũ epoꝛũ

cõqueſti fuerint:vicini eos epiſco/
pi audiant:⁊ inter eos qcquid ẽ dif
finiãt adhibiti ab eis ex cõſenſu ſuo
ruʒ epiſcopoꝝ.qꝙ ſi ab eis ꝓuocan-
dũ putauerint:non ꝓuocẽt niſi ad
aphꝛicana cõcilia:vel pᷣmates ſua⸗
rũ pꝛouinciarũ.ad trãſmarina aũt
ꝗa putauerint appellandũ a nullo in
tra aphꝛicã in cõione ſuſcipiãtur.
¶Itẽ ex ↄcilio cartbaginẽſi q̃rto.
Iniuſta epiſcopoꝛum damna⸗
tio irrita eſſe cenſetur.
ARritam'eſſe ⁊ iniuſtaʒ epiſco
poꝛum dãanationem cenſemꝰ

⁊iccirco a ſynodo retractandamꝰ.

Item ex concilio cartha. v.
Aui cauſe ſue adeſſe ⁊ innocen
tiaʒ ſuam aſſerẽ voluerit:intra an.

num excõicationis hoc faciat.

R Vrſusꝰ?ꝰconſtitutum eſt: vt qͥ⸗
tiens clericis conuictis vel cõ
feſſis in aliquo crimine.vł pꝛopter
vtilitatem eoꝛum quoꝛum verecũ
die parcitur: vel pꝛopter eccdleſie
oppꝛobꝛium aut inſolentem inſul-
tationem hereticoꝛuʒ atq; gentiliũ
ſi foꝛte cauſe adeſſe voluerint:⁊ in-
nocentiam ſuam aſſerere:intra an
num excõmunicationis hoc faciãt.
ſi vero intra annuʒ cãm ſuaʒ pur-

gare ↄtẽpſerint:nulla eoꝝ vox pe

nitꝰ audiat᷑.¶ Itẽ gelaſius papa.

¶Andientiam ſuam negat qui ex

cõmunicationis ſue cãm agere in-

III
tra annum differt.
C Nicunq; intra anni ſpacium
Aciuiliter ſiue publice'cãm ſuã
coꝛaʒ ſuis excõicatoꝛibus non per
egerint:ipſi ſibi aditum audientie
clauſiſſei videantur.q; ſi obſtinato
animo ſine cõione defuncti fuerint
nos eorũ cãmiuxta beati Leonis
predeceſſoꝛis noſtri ſententiaʒ di⸗
uino iudicio reſeruantes:quibꝰ vi/
nis non cõmunicauimus nec moꝛ/
tuis cõicare debemus.
Palea.
6 ANVi vero excõmu icato ſciẽ
terxr cõmunicauerit:⁊ ammo⸗/
do ſaltem in domo ſimul oꝛauerit
atq; latebꝛas quo minus ad ſatiſfa
ctionem perducat᷑ pꝛebuerit: dõec
ab epᷣo excõicatoꝛe penitentiã acci:
piat coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi com
munione pꝛiuatũ ſe eſſecognoſcat.

Itẽ ex cõci. hilerdenſi.
ardiꝰ recipiat᷑ů d veniã ꝗ ſa⸗

cerdote iubẽte eccłiaʒ exire ↄtẽnit.

Vi iubẽteꝰſacerdote ꝓ quali
cũq; culpa ab ecclia exire cõ⸗
tẽpferit:ꝓ noxa cõtumelie tardius

recipiat᷑ ad veniqꝗ. ¶ Sed querit᷑:

ſi añ dãnati abſolutionẽ epᷣm moꝛi
contigerit: vtrum dãnatus poſtea
valeat abſolui.
Be bis ita ſtatutũ ẽ in ↄci.eupã
neſi. A ſncceſſoꝛe ſoluat
a poſt moꝛt epi remanet ligatus.
Jeps ante dãnati abſolutio/
nẽ obitu rapiat᷑:coꝛrectuʒ aut
penitẽtẽ ſucceſſoꝛi licebit abſoluẽ.
PBꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰ ꝗbꝰ
iniuſte ſnie vſq; ad examinationeʒ
vtriuſq; ꝑtis parere iubemur:ita
rũdet᷑ greg.nõ dicit ſnĩaʒ iniuſte la
tã eſſe ᷣuandã ſʒ timẽdã.ſic ⁊ vrba
nus.Timẽda ẽ ergo.i.nõ ex ſuper
bia ↄtẽnẽda reliq̃ vo auctoꝛitates
de excõicatis loquunt᷑:ꝗ vel voca-
ti ad ſynodũ venire ↄtẽpſerũt:vel
calliditatibꝰ aduerſantiuʒ occurrẽ
neſciẽtes iniuſtã ſnĩam a indice re
poꝛtauerũt: vel ꝗ neglectu ſue vite
ſiniſtrã ð ſe opinionẽ naſci ꝑmittẽ/
tes ſniaʒ in ſe exceperũt. Hos ſigꝗ-
dẽ ſolos excõicatiõis ſnĩa ferire lʒ.
¶Ange in meldenſi concilio.
CAQuibus culpis exigentibus ali⸗
gs ſit cõmunione pꝛinandus.
Emo epox quẽlibet ſine cer⸗
ta ⁊ maifeſta peccati cã cõio-
ne pᷣuet eccłiaſtica.ſub anathemate
aũt ſine ↄſciẽtiaꝰarchiepᷣi aut coepi
ſcopoꝝ nullũ pᷣſumat ponẽ:niſivñ
canonica docet auctoritas:qꝛ ana⸗/
thema eterne ẽ moꝛtis? dãnatio:et
nõ niſi ꝓ moꝛtali dʒ iponi crimie:
⁊ illis ꝗ aliter nõ potuerũt coꝛrigi.
Itẽ ex ↄci.aluernẽſi.

Dꝛo paruis a leuibus cauſis:

nullus cõione pꝛiuetur.
I 2 Allusſacerdotuʒ quẽqᷓ; re-
L. A cte fidei hoiem pꝛo ꝑuis ⁊ le-
uibus cauſis a communione ſuſpẽ
dat:pᷣter eas culpas ꝓ ꝗbus antigꝗ

157

pᷣtatõe ꝓ ↄuicto habet᷑.xxiuj.q.
iii.de illicita. vel dic ꝙ; ſi tẽpat
rigorẽ illoꝝ cãonũ qᷓ dicebà ꝙ ſi
clericꝰↄtẽnit excõicatiões ſtani ðᷣ
ponẽdꝰ eſt.S.e.ſi ꝗs pᷣſbyter.⁊
c.ſeq.ſed hic ꝓpter inſultationẽ
hereticoꝝ dat᷑ ei annus ad ꝓbã
dũ ĩnocẽtiã ſuã.⁊ ſi ꝑ annũ ſte⸗
terit excòicatus tũc pꝛimo depo
nit᷑.vel dic ꝙ ẽt poſt annũ pot
audiri de crimine qᷓ;tũ ad hoc
vt oſtendat innocentiam ſuam
ſed nõ qᷓ;tum ad hoc vt recupe⸗/
ret bona ſua.ut.C.ð requiren.
reis.l.ii.qð tũ hic dicit᷑ de anno
videtur coꝛꝛectũ er ð cle.nõ re.
ex tuelſʒ dic ꝙ nõ habetur pro
ↄuicto ſpacio minori q;anno ut
hic dr.ſj iñ in minori ſpacio pᷣt
pᷣuari beneſicijs.vt ibi.⁊ no· ꝙ
ſequens.c.loqꝗtur de ciuili nego
cio ⁊ criali.hoc aũt in crĩali tm̃.
i Qeuch ſiue publice.i.ſi⸗
ecriminaliter.
k ¶. Ercòicatoribus. excdicãdꝰ
eſt reꝰcũ talis eſt cã q actor nõ
põt mitti in poſſeſſonẽ.ut extra
ut lit. non conte.tue.
l ¶ Qlauſiſſe iᷓtuʒ ad cãʒ poſſeſ
ſionis ſʒ non ꝓpꝛietatis. vñ mi
tius agit᷑ in ciuili qᷓ; in crĩali cä
vt dictũ eſt.S.c.ꝓxi.ut er vi lit.
nõ ꝛteſ. qm̃ frequẽter. uel loꝗt
ð actore Z quẽ bñ ꝓcedit lit.nõ
ↄteſ.ut.er ð do.⁊ ↄtu.cãm.
m ¶ Leonis.xxiiij.q.ii.ſane. ?ꝰ
.c.de cõmunione.
n ¶ Itẽ ex ↄcilio. he ſũt palee.b.
0 6 iubẽte tardius.hoc in
laico.clericus.n. depo nit᷑
.S.e.ſi ꝗſepᷣs.t iudex pot alicui
negare iuſticiã ppꝑ delictũ ſuũ.
ut. ff. ex qui.cau. ma.ſʒ⁊ ſi.S.
actio.ĩmo qñqʒ duplicat᷑ alicui
pena pp ↄtumaciã ſuã.vt.ff.ð
pe.aut dãnũ..ꝗſꝗs.⁊ ẽ ſi.sẽ.x
vlij.di.ſi quis aũt.
p HG Y epᷣſ.ſucceſſo ri.huic ẽ ſi.
ff. ð iu.moꝛtuo.ẽ g hic ar
gu.ꝙ ſucceſſoꝛ pᷣt coꝛiger̃ ⁊ te/
net᷑ ↄfirmar᷑ fcũʒ ãteceſſoriſſii.x
xxv.q.ix.ꝙ ꝗs.er ð pᷣca.c.ij.x/
vi.q.vi.ilſð.xii.q.ii.qcũqʒ.⁊ ĩ
auc.ut nulli iu. .⁊ h̊ vo iube/
mꝰ.ſucceſſoꝛ ãt ðᷣlegati ñ pᷣt ab-
ſoluer uł r̃ſtituer̃ poſſeſonẽ ad
iudicatã niſi ſuccedat ĩi honor ⁊
oner᷑.ex ð of.or.paſtoralis. S.
pꝛeterea.
q ¶ Pꝛemiſſis.ſic ⁊ vrbanꝰ.ẽ.

eiquibus epi.
n Eemo.cõmunione ſacra
mentorum.

sSine oſcia. bẽ vey cũ illð
ðᷣlictũ tã git totã ꝓuĩciã:als ñ te
net᷑ ut.ix.q.iij.c.ii.⁊.c.archiepᷣſ
t¶ Moꝛiis:ſj cũ ſit ppetua dã
natio q̃lit᷑ diẽ medicialis:ut.ii.
q.i.multi. rñ.cũ ↄtẽnit᷑ ẽ dãna
tio als ñ:ut.xxiiij.q.iii.notãdũ
ĩ fi.itẽ vr h̊ ꝙ nẽo ſit excicãdꝰ
niſi ꝓ ↄtumacia. ut.xlv.di.iʒ il
lð ⁊.xxiiij.q.iij.iã ſacerdoſ.⁊.c.
ecclie. ſʒ hñ ẽ vex. ut e ð v.ſi.
ex ꝑte: ułdic ꝙ tũc ðᷣmũ ꝗſpᷣt ex
cõicari ꝓ crie cũ ẽ ĩcorrigibilis
cuʒ alit᷑ ñ poſſit coꝛꝛigi.xxiij.q.
iiij.forte.io.
u Allꝰ.a leuibꝰ.ſi.S.e.epi
Bulitellige ð uenialibꝰ. ut
j. ðↄ ſe.d.ii.quotidie.⁊.c.pa⸗
nem de altari.

a & Arrceri i excöicari . Baz.
iñ intellexit qdð quicunqʒ eſt in
mortali peccato non debet in
gredi eccleſiam per id quod eſt.
xxxiij.q.iiij.vir.cum pꝛopria.ſʒ
non eſt verum. vt ibi dixi.⁊ in
fra. de pe.di.v. falſas.⁊.l.q/i.
aſtudet.io.
b/ Ertum.tribus.i.pꝛo con
Q tumacia iſtorum. idem ẽ
de quolibet alio crimine.

c ¶ Ante ſinitam. ſic.j.de con

ſe. di. i. miſſas.
d ¶De bis. i. de contumacibuſ

e VUomodo quis enim dice

bat᷑ lepꝛoſꝰ ducebat᷑ ad ſa
cerdotẽ:⁊ ſi ille iudicabat illũ le

pꝛoſũ vłmũdũ ita habebat᷑. ut

.J.de pe.d.i.S.ex his itaqʒ.⁊ ſic
pʒ qð ſnĩa ñ dat nouũ ius ſʒ ve
ius declarat vt.ff.ſi ſer.ven.ſi/
cuti.S.iij.tñ ſi ſnĩa fuerit lata
pꝛo reo per hoc non tollitur ob
ligatio.vt.ff.de ↄdi.ĩde.iulia.
ſed ſi pꝛo actofr̃ feratur dat ei no
uaʒz actionem. vt. C. de re. cre.
actori.

f¶Bon alligat.qᷓ;tum ad deũ
ga

ed q;tũ ad eccleſã.vt.xxiiij.q.
