ſceri pulchre ꝙ defoꝛ
mi:ſcilicet pulchritu⸗

do eius ⁊ libido.
AQLitcgcdam. 7 cetera.
5
W H
SDJM

Tauſa

3 Aod auteʒ. No. ꝙ ſi quis eſt ita alienatꝰ mẽte qð neſcit quid faciat:ꝛnec petm̃ pꝛimi parẽtis ſit petm̃ ⁊ pena pctl.pctã enĩ que quotidie facimꝰſune (san
diſcernit nec intelligit:ñ ĩputat ei qð fatit.j.e.aliquoſ.⁊.c.illa.⁊.xvij. pena originalis pcti.ſʒ qliter hoc ſtar pt cũ oĩs pena a deo ſit: ergo nullum 4 alenun
q.ij. ſaidꝰ⁊.iij.q.ix.ĩdicas.qdã iñ diſtĩguũt qð ſi ſua culpa ĩcidit gs pctm̃ ẽ pena. tẽ oĩs pena ẽ paſſio:⁊ oẽ peccatũ actio.cñ & actio nõ ſit paſ n i
I alienationẽ mẽtis iĩputat᷑ ei ſi ſine culpa nõ: vt.j.e.ſigs inſaniens.quq diſin ſio non ẽ dicẽdũ ꝙ petm̃ ſit penalſi aũt alicubi ĩuenies ꝙ pctm̃ pẽa expo nien
cionẽ nõ admittot O. allegat pꝛo 1 2tra. ⁊ ad intelligentiam eius qð dirxi.no. ne.i.pro quolibet pctõ debetur pena uel dicitur pena: qꝛ eſt pena ⁊ paſſio huhn
qð inſirniitas:alia eſt aĩe alia ẽ anim. ſe aan
tcarnis Infirmitas aie dupler J ) Eruo. compellit lianne
eſt. Una dicitur ira vel odium ſibiliceat. A.. tũmodo peccatũ ẽ:nõ qð eſt etiã pe Ererert qlis ſit co⸗ deinine
vel delectatio. r hec eſt peccatuʒ Vod aũt que aliena- na peccati:quãuis ⁊ illa que nõ ime attio an abſoluta uł ↄdi⸗ in gboe
que e. tali infirmitare rnein ta mẽte ſiũt nõ ſintꝰ i rito nõ volũtaria peccata dicũt᷑:gꝗa Lonaliseu e qð me. cã. venodt
Doignoremin dAvecr ae h⸗ putada: ſacile ṽ poſ uel aneſciẽtibꝰ uel a coactis ppetrã va Duit ar chcoacta o unn
unt quandoq; imputant᷑ quan ſe ꝓbari.peccata na tur:nõ oimõ poſſit nõ volutaria di Then evolutas ui h. . –
doqʒ non/ ſimiliter infrmitas dqʒʒ alia penes volun- ci. Idẽ in eodẽ . Diffinitio pecca iüj. q. üii. diſplicet. .q. vi u
carnis dupler eſt vna eſt ſomes tatẽ ai:alia circa natn ti quã diximꝰ. Peccatuʒ eſtvolun- vigces. ⁊.lxxiiij. di.ↄſulu ſatnen
pecati. ſ. oꝛ ginale pecctatũ a q re iſirmitatẽ vidẽtur tas retinẽdiuel ↄſequẽdi q; iuſtica it⁊.fl.qð me.cau.ſũ mu guniun
er hac ca ſunt inorenkali SZſiſtere.Eſt aũt volutas vt aug.ait nuetat:vñ liberũ ẽ abſtiner: ꝓpterea e „§ vlrvlili e Iuh
hueeracenala numno impu. lli.i.ftractationũ: ai motꝰad aliqd verũẽ: qꝛ id diffinitũ ẽ q tantũmoõ be. ta: tzmkimoͤũ: l; knihn⸗
que ex hac cauſa fiunt nõimpu⸗ el Ae ed re EAS 1. . coactò ĩterueniat. ut.xxii. S
tantur ſi non diſcernit ꝗd agat imitãdũ ul nõ imitãdũu uel adipiſcẽ peccatũ ẽ:non ꝙ etiaz pena peccati q.iiij.ĩter cetera.ff. ð ritu lauun.
b ¶Non ſint. melius eẽt ſinen dũꝰ:qð pᷣterea dictũ eſt:ut hac difi Ze in libro queſtionn. mnup. ſi pre.ſz boc no ẽ ve or,
q pꝛimo pꝛobat qð imputant. nitiõoe volens a nolẽte diſcernerer. & Non ſunt peccata nolètiũ:niſi trũ:ut er deſpon. veniens wloen
HMon imitadũ.i.nõ facid. ¶. Ex volũtatetitaqʒ pctã ꝓcedüt neſcietinz. 2.c. cuʒ locuʒ. 7. xxxi. q. ii. terae
Eue adipiſtenau i aeaf. glibero mẽtis arbitrio ? deliquẽdi Er ito qjrit: q ſut peccata nol? vier ua Je ſleut coacta unt nn
runmmols vomtur an na vpbonto cominank. Wono iarmi I nu⸗viru aneſclenb mit. zolmtas e volunee⸗ iutl
tio a1 negatio: ut oñdat᷑ qua vo tas alia eſt aĩ:alia carnis. Inſirmi⸗ tüt: an en recte voſſit dici petm̃ eẽ voluntas. vt. xr. q. iij. cõ cala:v
luntate ꝗs dicat᷑ volens ⁊ qua tas ai eſt ignoꝛãtia. Carnis infirmi nolẽtis ꝙ facẽ ↄpellit.nꝗ ⁊ B5 vo ſituit. e qo me. cã cuʒ T
volumtaie dicatur nolens:nam tas eſt eius ↄcupiſcẽtiaꝰ. Exvtraqʒ lũtatẽ dici ſolʒ:ſʒ vtiqʒ vulirid ꝑꝑꝙ dilect?. 1 e ð ↄuer. ↄiu. i
voluntate ad aliquid faciendu; gt ĩfirmitate q̃ ꝓcedũt iputãture facit tãqᷓ; ſi piurare nolit: ⁊ facit ců erx pante. ar. 5. f. ð li. bo. nen
airirur quis voleng:ꝛ volltate penãa vnde ð abuſdã ignoꝛãtibꝰv. vult eüviuẽ ſi qſq;ᷓ niſi fecerit moꝛt? ecr. l ij. .ſigs volete tfũ danumng
ad aliqd non faciẽdũ dicitur ꝗs ſ eſt. Si qgs ianoꝛatii f inet. vult?go facẽ ult viné: coacla licẽtia ñ ẽ licẽtia vt lempe
nolens. 1 ſic oĩs nolens diciiur ctu eſt. Si ꝗs ignoꝛat ignoꝛabit.ta⸗ minet. vult'g facẽ qꝛ vult vinẽ ꝛet ar. xrriij.q. d. notifkaſti. di neg.
volens. æ eadẽ qualitas dici pt les illi erat de quibus xpᷣs ait aplis. ideo nõ ꝑſe ipſũ appetit vt falſũ in 8. Ault. cenee bec argu (Perbe
volutas a noluntas. n nollefa extra ſynagogaʒ faciẽt vos qꝛ arbi ret:ſʒ vt falſu iurado viuat.q; ſiiia mẽtatio nõ valet: vole b atalsen
cer idẽ ẽ qð nõ velle facer: vñ trabuntur obſequiuʒ ſe pᷣſtare deo. eſt neſcio vtꝝ poſſint ita dici pecca S volo oõẽ qð ſequi ex il⸗ bum cbun
lapis no dici nolens cũ non hba De eiſdeʒ etiꝗ aptis ſcribit in eyza ta nolẽtiũ qliter hic dicunt᷑ peccata lo: vt iſte vult fornicari: Nimus
ber nolantaten non gelendi ad rõanos.teſtimoniũ illis ppibeo expiãda.nã ſi diligẽter iſpiciat: for dult danani nin intelli lenin
mamem regiua iuns ens qꝛ zelũ dei habẽt:ſj nõ ſm ſcientiẽs te ipſũ peccare nemo velit: ſj pro-⸗ Sasidirecte ⁊ oſequẽtiã ng
nolle cuius eſt velle: vt. ff. de re lluz tñ eoti in pfidi 3 e Ei 15 Pr vt diſtin. viij. quo iure. Cer ſung
gn. iur. l. eins. bic pʒ qd augu. nulluʒ tñ eoꝛũ in pfidia ſua pſeuer pter aliud ꝗ vult peccat. oẽs quip- tHemo. vñ Seneca. nis N
vult. qð eadẽ vis anime ſit vis tcẽ bec ignoꝛatia excuſat. Ex carnis pe hoies qui ſciẽtes facinnt q; non tſi ſeirem deos igno⸗ batimr
cupiſcibilis ⁊ vis iraſctbilis:na iſirmitate/ pcedũt:q̃ nature lãguoꝛe liicet:vellẽt licere facere.vſq; adeo ſcituros: homiĩes autem 1(Debe
p vim concupiſcibilem appe- fiunt: qᷓ niſi iputarẽtur ad penã: ne. ipſuʒ peccar᷑ nẽo appetit ppter hoc ignoturos adhuc dedi wam ee
unne iqmn eper vim iraſci quaqᷓ;ᷓ apls lege carnis grauatꝰ di- ipſuʒ:ſed ꝓpter illud qð ex eo con- gnarer veccare. im
n nmrt. iquid. ceret. Infelix ego bõ ꝗs me libera- ſequit.hec ſiita ſe habẽt: non ſunt u Maſeiemiu. ſieneſti. nein
feoncupileeria i ſomes oni bit de coꝛpe moniis hui⸗ zc. Siue peccata nolentiu: niſineſcientinzd enenoelence en⸗ zuliu
Anan peccati. er go penes volütatẽ ſiue penes iſir diſcernunt᷑ a peccatis nolentiuʒ. ff. So. varijs mõis dicitur nicenchen
h¶Xld penã.ſʒ nõ ſemper pu Mitate peccata Oſiſtat: ſemper ipu titulo de miurijs. quis neſcire. dicit eni ne- tla lludon⸗
mſuntur peccata que proueniůt tant ad penã Emi ſnie illð auguſti Alud relatum pereque eſteos ſcire qui non ſcitid quod ale onien
E Sõ iei deab ni de vera religiõe ↄtrariũ videtur qui iniuriam pati poſſunt ⁊ fa fſacit ne neeraum: el ſernin
i. ſ volũtariũ malũ on ſcit tantum e . .
rire vel gui eote mmte ſtire. v. M; adeo peccatu volutariü malũ cere voſſe. Sane ſunt quida qmfa vonſet anmmeſt,: 2 (e
negligit ſcire: cũ poſſit qrere a eſt. vt niſ ſit volutarium: nullo mõ cerenon poſſunt: vtputa furioſus lis neſciens punitur licet nibus.ſeti
peritioribꝰ: vñ qda ignorantia peccatũ ſii: ⁊ hoc qdẽ adeo manife 2 impubes qui doli capaxnon eſt. non adeo gramter. vt. v omne,Ac⸗
Eeex ſimplicitate ut illorũ q ad ſtũ ẽ: in nulla buic doctoꝝ paucirts nanqʒ hi pati iniuriam ſolent non iij. di. conſuetudo. ⁊ po tmrongakt

innttteri aligd intelligut: qdã er

culpa quedã ex negligẽtia.⁊ ſᷣm
hH̊ͥ magis vł minꝰ punit᷑.xi.q.iij
excelletiſſimꝰ.c.quoniã.⁊ .c.ſi.
(Zldde ꝙ ita legitur ĩ pᷣma epi

ſtola ad corin. c. riiij. ⁊ ĩ euange

nulla ĩdoctoꝛũ turba diſſentiat.q̃re
aut negadũ ẽ peccatuʒ cõmitti:aut
fatẽdũ ẽ cũ volũtate cõmitti.¶ Sʒ
hocꝰ nõ generaliter de oĩbꝰ pctis ĩ
telligẽdũ eẽ. Idẽ au.i.i.li.firactatõ

facere.cum enim iniuria ex affeciu
facientis conſiſtat. conſequens erit
dicere hos:ſiue pulſent: ſiue ↄuitiũ
dicant:iniuriam feciſſe non videri.
Itaqʒ pati quis iniuriam: etiam ſi

ne exemplum de tali.xii-
ii.q.v. forte. Item dici/
tur neſcire qui ſcit factum
ſed neſcit qualitatem fa⸗

cti.talis quandoque pu/

nitur ſi errat in iure.lic

lio iodnis. c. xvi. nũ oñdit dicẽs.vſqʒ adeo peccatu, nõo ſentiat poteſt facere vero nemo ignorabat paulus concu
Zeluʒ quida ex iudeis bono volũtariũ malũ ẽ: vt nullo modoꝰ niſi qui ſcit ſe iniuriaʒ facere etiam piiſcentiam eſſe peccatum
elo mouebant giſcipulos důi peccatũ ſit ſi nõ ſit volũtariũ. o. ſineſciat cui faciat. Auare ſi quis p erxtra deconſtitu. nam cõ
aihſnzaſn ige ſis in ernep teſt videri falſa hec diffinitio: ſed ſi iocum alium percutiat: aut dum cupiſcentiam. quando⸗-
“ Hlioge nefnan aate imſran diligeter excutist iuenit viriſſima: certat: ininrisz non tenetur. Si ꝗs e non Punuur. aner
e. rr. iſti habebat zelũ ſ non bS Peccatũ illud ꝗppe cogitadũ ẽ ꝙ ta liberum bominẽ ceciderit: dum pu ſum: vr. xxpiii. qe iin le
Zſcieliaz. i. ßm ſidẽ. qꝛ erronez H ctum. Item dicitur ne⸗

tem vt ſi aliquis volens interficcre leonem dum vuit defendere bomineʒ:
cãu interſicit homineʒ: vt.l.di.ſepe.Jtem dicitur neſcire qui animo neſcit
vt puer: ebrius. furioſus: talis enim non peccat: xt. j.e. aliquxos.
Ylud.furioſus. Nota quod furioſus facit: idem eſt ac ſi caſu acci-

ttteej deliquerunt. xxiij.q.i.paratus. (Aldde ꝙ ita ſcribit apoſtolꝰ ad roma. c. viij.
1 = corpe. ideſt de dñio carnis in qua mors eſt.S.di.v.ſʒ pẽtlãdum palea ẽ.
(Aadde ꝙ ita ibit paulꝰad romanos. c. vij. ẽ
m& Semper. allegando dicit. M
n QAui. hic allegat in örium ea que mente alienata fiũt nõ imputantur: vnde

er m. Fereadmmi t tevlm aenn. E
P . Qu doli capar. ſi enim eſt doli capax bene punitur: vt extra de de
llic. pu. c. i. ⁊ de conſe. di.iiij. eos. ſed in pubere minori diſtinguitur: an de
linquat er animo : an ex culpa:vt.C.ſi aduer. deli.il.i.⁊.ii. .
3 . Mer iocum. dum tamen iocus ille non ſit noxius:vt extra de pꝛeſũ.

Die ponebant ant qui notulam: defenſor.
D„ Segd boc. eſt notula impugnatoꝛ.

pMogo. qued dicunt ſimpliciter peccatũ ⁊ nõ pena. ⁊ quedã pena peccati ⁊
n pecati. pena peccati ſicut ignorantia infirmitas 4 obliuio: Illõ autẽ dicit᷑ ſim

liciter peccatu er libera vwolũtate pcedit: Quidi tñ dicũt ꝙ, omne peim pter c.i.nam ludus noxius eſt in culpa: ut.ff. ad.l.acquil, na indus.
5
, *
—Zñẽ

1

8 .
7 l. di.
errrl.di.
WMem tam earrde
io b eat⸗
o be ibula t. vii. iſtu i. iudi
ebuisas nenane vinnd dicis i.
eipubee vineode rearre. uos. t iud alos.
OQ eſt earern iſcha banote⸗ rinote⸗ nieer ſan.
weſrne nis nd eni un voltaee⸗ B (Hai Kean ari
u exp 20 r t. A 02 gu tio 5 ſun idee pu ſz au H
in ea ca oser lib ten nubne pa rar nr Kon mgiu, eſe ſig
n ee It te ſi impu ſuʒ bilẽ ulla llia E deo not ind ſua ſ⸗e. cto
aſun ur. un at pa li c ben cti Gotcne cti: q. cull uta i ideſt an
at ſer ru re cat Sed EI e unt: e biles ua di iens. la. ſtiorum.
9 H Necehie B irafumn adne ez ac 1 ziananu⸗ lpu⸗
ſec nſce ta erineligin i. ad ens re rud gnali m Ghia auna.
n ſer⸗ iſſt ita iter in 8 m ug olbusreb, uͤ q 9 amel sn .
ſun ve m ntirmni nkincn e marmi, Haad leeverche⸗ actu n Wa⸗ PVunc i. alij is at
n inumm: al ex eſt i up eg iꝰ aie rm is L 7 de cce oꝛũ nt p ja in n P lſec?.i. al i. nob
Seruum libe ute . 8 tur⸗ eri is ifi EER . ſe ſitis a ſu id a jali . pec 0 TA Gg.l. ire.
jenun em erc . nneſ zna :6 V nis e ca i⸗ De it 7 Oꝛi ai jẽtiã ti. C mu aſis i
künſe = 1 firmi uoꝛ lat:q car iücte firmi ite p deo gl itate öſci iã fac P us. oſca vaſi dono
. iuz:tu 3 i lãg el diõ cõ in E⸗ V nt d au Oꝛi cõ ꝛiã temu gn ea. qꝛ bo
abofllin bomloem alimitlfc t enil appe ꝛſe le ex ag eſt lem iſu . iẽt uc ter mo m. AI u8 rios. abuc le
ondſto rpaante⸗ urrvin ſcẽtia ipõt: it aĩ alia nae rba 1 ecip is a 5 pp me iticu ter TanS nta iij. n it qo
. itur: . C id 02²0 0 ia tu it ter ñ leg nd nit len 20 % * I olun 1 t ꝙ
W UMU as di ꝛacc 0 is dĩ ꝛdie oluit etñ ſici: frica per ſz p itur: C iij . a elägieg 5
gmuiennn netu ni pere wa anmt⸗ dieikeg oe. Woꝛ aeagen eſt. cxr inter ꝛre u.ſu 51 cidi r vt. xx oſay nom vl
tiõ ec m dẽ lex ri d q ug ulpa Oc 1. is. m tero ij lis
H 5 apropei D up 6 iꝛſe eA tere cus Espe dre eglig. den EH
enn da. mtert⸗ 103 ben SRn bmnat Tana⸗ re. a vrie =
ſluntr hugnoin prio dit ſo⸗ roꝛu car ĩin llat q alia nõ ſi CR ꝛniam lier ceſſe ab temo 8 8 er atres s h ta occiſ
W nor aſu p cre co⸗ ipſa⸗ ra pellt 5 7 al ſa bli⸗ C 0 n ac di oꝛt eũ tre anẽ ſig ichaee nit
ſecus ſi a –☛ Sunlne ira areaue t: vt nõ ſi⸗ gangam ult al nerik anlo lomo u Ke oin
giumn fatann e aleteſt enaacipai cn 7 ce⸗ . 54 e: ecn ec vl a in⸗ lens bide⸗ Kätecfii Auſſim
N St. ſnieena oꝛ brs dici· emulie t. O ile:n ecoꝛ ꝛta lan bis⸗ Panace⸗ voſtc
ſlintgn ſeat itur q er pꝛe ſer⸗ inſt tñ aronal rnis is p- etiennu n tem anckaut erat zui e
iin i Bca be leg, dennte oꝛati beie ee qlli pe hae ge irr eſt. 3 intertet⸗ rio Erinn Lleor n⸗ roningut ro
eann in Aranni r. D ign ſ pen ꝓpp i ea fad 5 riat. cũ gis iuſſa dig e fu Kir eidehe conn boebie
gall uit . : eſtti. 66 86. n ec us leg i inc U. 1 eo at. . :2 bis i
e iren ruie⸗ Augn⸗ krunue
miruen lnache uus,an lir⸗ tere p e:qu fit:n lam c eü ictů ẽ : de cr itio 9 moꝛ me erie R gitin p
tnönn as ie us e ibus! it de it: ne ñ d z5 la i flagi rimem ve olů ſpon t co turi ibi fu cuz 4
m ti ije eci :v vz: 5 li fac dẽ m dv baban debanln nann
letſͤin E nrbaã dobi terf. itas chay -BS mf Eeui ionu ns. te ſe ba tra kateni zad ua
mn nin nne ſilleno: ene . Se mio mſnm if de epier. c5 nle neſt dice ſſita en⸗ ee ronehia ſ in aud
tntigi, an ſ l. di. ne. pꝛ ta car tis i Dabil ſey Ergaͤa ſi moneſti nece it. ito nen, D cciſi: ntiſic redib
ſt con ſe⸗ ſat: v nnnckans eẽ cecital vltio ageſ ilis entga in amen a non ing ſubi lapi 5ct vſq uis o beſtente ñ.
ſntum dinend iadtalu bit tuplü ſeye ſ wpn⸗ debi “ Cuip akide dazet nſunnd Priun en
hrnni 4 an alimla vt ſep b vo ahram aaz ſi na pol⸗ C eum asſcuns igerſn . onncziusi l. prim H
Nrgiic⸗ en adt itali ium. nec igne fii Inge alie exlu ater iqu 081 den uſtr dos: oimm opri nur ie SS
ince ffici rtyr 1 itas i dã ecu dẽ tẽ na 1 2 fact is ne ind nyfae 1 dpr cigiun.
idnra nontaf ma m. de cec ique⸗ erc redd ſiau rve n ſes actn aut peletei Do 1
f 4 nm pa eqz. tiſmu mẽ qʒ en nickeges —— at: ꝗ A busm tos imer ipel iente
W = Zaannnin vadu ne vir xim u:bo aliscnbos ſec inen g t 1
ſchnli ti⸗ ee⸗ eſt reitatto liquẽ alien alie morh blato rc ec neſc me
i . ue 5 . occic 0 lun ſſeri ui xa
nit, brum is. E Rnteilis lu vel lũ m choc mẽs nõ ſi it. qꝛ n na öſtit bꝛ lita
entmn ndaptiſm rcomnti as9 iacn itus abek.r os trabi de eo o lreuscs Amlar ceſſite “
ienir⸗ „ is: i. ii beo ij reu ſu tũn ſit. ſub õ en It ꝛzim no olũ
igͤeit RMZ flam ani⸗ d ab idij ꝛe: cũ reat 65 b ijs q̃̊ qu it? C alu p 69 L fa ve 7
nni ii dantami Puankan quo nata ecſmirtit in ene ad p ceſſe õ in tr aann ſüt:ꝗ iuuẽ 9: q
tetpoanii bapti enan. an i qu tẽ de ioſo ten 5 tuz. r Waringt Eda licta ſſes i
jn. . r lta furiea pute nen elat ſy C& Ari nee delt alin⸗ cipt e e
nſcnin. 4 5 aman es el⸗ facul 07 5 eis i tion lud r. 18 econ la ca eut: 218 p non riu
inmun atenh enrorlg P nientn iniur lüh citur tat iles c ñn mue u⸗
e = parun.
91 1 4 is ne expe e⸗ 4 ſt. ff. 23. le E igikn 9 †. i hiͥ “
. 20 do ei ia llis ut ſup nis dD itn u ſe t:q 9: ems “
unnn d dom ore aam ettia brenunanguſtn nn no⸗ mus ꝛzia reſi po oẽcti os no .
Kun D H =
une L ia it nai = lkanmd mioge re S
ſctid ſel PaeKelt itici. c. l eo ſane rů vi enitẽ pe⸗ ci tunnoe ulſos: rnreobn cu⸗
atum: 1 m nẽ. ialr leui du dſuo eptu it ꝑ p dei 7 4 aſc iſtin cõp t. neq at: 024 e-
Ke . om 11 ace erit fi 8 ijs iſti te Ena im is tne⸗
ma mur anig he neceſire UM
5 bi⸗ erſ pt ſſa :7 ꝛet gi ligs — is oe J
urnt⸗ an cou rhapeiſin ere: nere: ren iẽ: g ipꝛ: itat ere ei: d D .
ru⸗ nakictg ean kunbunt- nal t ck ij
maiodi 6 ipe. ede . lo: ip tp ꝛie m n ia lig i
un n H egnlã aeine⸗ Oriene L: ac e: v ꝛi nein 42
an nuena mre atis olüt 50 ſacrʒz 6 culta 0 vno oſe ilitat. ala
thol ba diͦ pp pec poſſt quã öt tur ſit. me eipl ex ig ſap
* ſczz ha na ere tiſma no 0 ctũ mẽt tat emo
voanee ſt gere ſe ine unbeiemn
grunn aecd it ih bap xeſ aute mi dndte
und ne criauaf⸗ waneem
er ier 3 cakreche rafe tchn.
u n d ctoꝛ tas igi i: ſi .
nien reNa. inaltein
W ſuffi hun is e da imp
n in fine tion ter ta i
nd ſi in ſ. ra idem ecca
aſnil. Spotien uͤpe .
niig: di⸗ ot: iſmü
un D H ponbe
it
n
uae
.

Tauſa

8 Ane.venia.i.minori pen a:qᷓ ſi ex certa ſcia feciſſent.

alij ĩt
anaͤum ſe.

—

27 Hãaãnant᷑.a etiam redarguũt eos ꝗ ſũt nimis faciles ad inebriandũ ſe.
Aiecaw nõ punit᷑ de eo ꝙ ebrius fecit ſʒ tantũ ꝓ eo ꝙ leuis erat ad inebri

c &I Y concupiſcentia.i.fſomes originalis peccati.

d ¶Cel inobedientia.i.origina

le peccatũ:qð ex iobedientia ꝓ⸗
ceſſit.
e ¶ Mabitat. nõ eni tollit᷑ peni
tus origiale ĩ baptiſmo quo ad
ſui eẽntiam.ſʒ eiꝰ effectũ miti/
gat baptiſinꝰ ne ꝑ illð danemur
vt.j. de cõ.dl.iiij.c.ii.
¶Dormiẽtis.de boc dictũ eſt
an dormiens peccet. S. di. vl.
teſtm.iio.
6 T Mebriauerũt culpãdꝰ eſt
vr g ꝙ peccat ꝗ neſciẽs ⁊
iebrietate aliꝗd facitvt bic.⁊.xxx
v. di.ſexto die.ſed dic quod hic

nð erat loth neſciẽs.nã enĩ nõ

patitur ꝙ aliꝗs neſciẽs coeat.ſʒ
dr neſciens qꝛ neſciebat eſſe ſili
as ſuas:credebat enim eſſe vxo
rem ſuã. . 2“
b inõ tñ quãtũ. tripliciter er
põiiur hoc.ꝗdaʒ ſic exponũt qð
punit᷑ pꝛo inceſtu ⁊ ꝓ ebꝛietate.
uel aliter nõ punit᷑ quatu ĩceſtꝰ
meret.ſ.ſi eſſet cõmiſſus ex deli
beratiõe.alij dicũt ꝙ nullo mõ
punit᷑ ꝓ ĩceſtu ſij tãtuʒ ꝓ ebrieta
te: q̃ ebrietas tãtũ ẽ veniale pec
catuz. vt.xxv. di. S. crimĩs lau.
¶ Adde ꝙ ſic legit᷑ originalłr ge
iĩè‚QOnẽ.erũnam.i.penam
e culpam. ’Iè
k Reluctatibꝰ. i.ex toto diſſẽ
tiẽtibus.ſ.cũ eſt abſoluta coactð
l. di. pᷣſbyteros.
¶ Inuidia.i.pena.
m ¶ Beriuamꝰ.i.alijs exẽplũ
damus.
n ¶ Auctiõat᷑.i.emit.uł auctðᷣ
nat᷑.i.per auctionẽ petit.
0 ¶Peccatoꝝ ere.i. petĩs dele
ciqtibꝰ:nã ipſũ peccatũ dat no
bis diabolus pꝛo pꝛecio ut nos
tradamꝰei.ſ.ad occidendum.

p Læ* is ꝗ iuiius.hoc vult

dr̃e ꝙ cũ aliꝗs caſualiter
occidit holeʒ non peccat.vt.xx/
iii.q.v.ſi homicidium.
U Eius.ſ.occidẽtis.
F ¶ LQAeuita. i. ſacerdos.
5 BRemiſſionis. peccatorum.
1 Chriſtus.i.gra xpᷣi.infun/
dat᷑ alijs.alij.n.ꝑ h̊ emendãt᷑.
u ¶ Abi abominatio.i. pſona
abominabilis.
x?¶ Conſecratur.in alijs.
y ¶ VPriogenitũ.totũ hoc my⸗
ſtice põt legi. ⁊ ſic appellãt᷑ pri
mogenita egypii vitia q̃ quoti/
die facimus. pmogenita iſrael
virtutes.(Adde ꝙ ita origina
liter legit numeri.c. iij.
3 CI Mõ ad vnũ. ecce qli ĩdeſini
ta expõit᷑ vliter.ſic.i.q.iij. ſal⸗
uatoꝛ circa.ſi.xxviii.q.i.idola⸗

tria.
T ¶IJ ali.pnla.iſtis ĩpiẽ᷑ peni
2 Sc. iñ ñ deliqrũt.ſʒ h
ſit ad cautelã:ut.l.d.piſ byteros
».xxiiij.q. ii.ĩ lectu.a ne dilſcipli
na eccleſie ðᷣſerat᷑:vt.xxiij.q.v.
excðicatoꝝ. Joan.
9 Sʒ b. ꝓpa. hec opinio ſi ẽ
approbãda:qꝛ ſatis ipo furore
pũ̃it᷑.t.iii.q/ ix.ĩdicas.ff.ð of.

dixerit:nec in malorũ ſorte nume-
rauit:qꝛ neceſſaria iſta in bonis ha/

bent᷑ maximis:quoꝝ nobis alia ex

natura:alia ex ↄmoditate accidere

videntur. ¶Idem in libro de pa-

triarchis.
Aeniam habent: que ignoran⸗
tes ebrij committunt.
Ane diximus vitãdã ebrieta-
teʒ:per quã crimina cauẽ non
poſſumꝰ.nã que ſobrij cauemus:ꝑ
ebrietatẽ ignorãtes cõmittimꝰ.ne-
ſciũt ꝗd loquant᷑ qui nimio vio in-
dulgẽt:iacent ſepulti. Jõqʒ ſi ꝗ per
vinũ deliquerũt: apud ſapiẽtes iu-
dices venia?ꝗdẽ facta donant᷑:ſed

lenitatis danant᷑ auctores. Itẽ
„Angu. lib.i. de cinitate dei.
¶Fiobediẽtia vt cõcupiſcẽtia nõᷣ
hyʒ culpã in corpore nõ cõſentiẽtis.

Icõcupiſcẽtia?vel inobedien
tiaꝰq̃ adhuc ĩi mẽbris moribũ
dis habitat pter nr̃e volũtatis legẽ
quaſi ſua lege mouet᷑ ſi abſqʒ; culpa
eſt in corꝑe dormiẽtis:quãto ma⸗
gis abſq; culpa ẽ in corꝑe nõ ↄſen-
tiẽtis. ¶ Idẽ cõtra Fauſtũ.li.ij.
¶Xoth non de inceſtu ſed ð ebrie
tate culpatur.
Nebriauerũt loth filie eius:⁊
ſe neſciẽti miſcuerũt:quapro⸗
pter culpadus ẽgdẽ:nõ tñ quãtũ?
ille inceſtus:ſed quãtum ebrietas il
la meret. ¶ Item Ambro. de bea
ta vita. Nemo trabitur
ad culpã:niſi ductus ppᷣa volũtate
neſt q; cuiquã nr̃am aſcri⸗
bamns erũnaʒ niſi nr̃e volũ-
tati. Nemo nĩm tenert᷑ ad culpã niſi
volũtate propria deflexerit.nõ ha-

bẽt crimẽ q̃ inferunt reluctãtibus?.

volũtaria im̃ ↄmiſſa ſequit᷑ delicto
ruʒ inuidialiquã in alios öriuamꝰi
volũtariũ ſibi militẽ eligit chriſtus.
volũtariũ ſeruũ ſibi diabolꝰ auctio
nat᷑ a aeqrit ſuo iuri.neminẽ ingo
hſuitutis aſtrictũ poſſidet:niñ ſe ei p
us peccatorumꝰere vendiderit.
WNtẽ in libro de paradiſo.

WMiniſter dei eſt qui innitus bo

micidium facit.

LXs is ꝗ innitus ꝰaliqð homici

dii fecerit extra miſteriũ dei
eſt ſiqdẽ lex ait ð eo:qꝛ deꝰdedit eũ
in manu eius.manꝰergo eius ĩiſtr̃i
mõ diuine vltiõi miniſteriuʒ pᷣbue⸗

rũt.leuitaſigit᷑ miniſter remiſſiõisꝰ

eſt. pcuſſor aũt ꝗ nõ ex diſpoſitiõe
ſʒ pᷣter volũtatẽ fecerit homicidiũ:
diuine miniſter ẽ vltiõis. Illõ quo
95 ſpeca qꝛ cũ ĩterſicit᷑ ipins:xps
ifundit᷑:⁊ vbi abomiatio abolet᷑:
ſciſicatio ↄſecrat᷑.qꝛ dixit dñs:ĩ ea

die qᷓ iterfecero oẽ pmo genitũ egy

ne grauatus eps.

pꝛeſi.l.diuus.

¶ Obeſt. nt. S. i. q. v. c. i.

Es EeGr. 8. l,.
4 OWRD£ as. ꝓpter diſciplinã leuis ãt caſtigatio ꝑmittit magiſtro:ut.ff ad

l.acqui.ſed ⁊ ſi.S.vltimo.

b ¶Quãtũ ãt.ad legẽ moſaycã:q̃ pmittebat ꝙ ſiꝗs caſu occidiſſer boĩez

umõ nõ iueniret᷑ infra ciuitates refugij poterat parẽtes occiſi ĩterficere oc

pti ſciſicabo mibi oẽ pᷣmogenitũt
iſrael.qð nõ ad vnũ diẽ afffictio⸗
nis rfert᷑ egypti ſʒ ad oẽ tᷣs. Cũ
itaqʒ q iuitus hoĩeʒ ĩterfecerit: mĩ
ſter dei ſit:cũ inocẽtẽ furore ꝑpimẽs
moꝛi neqquã obnoxiꝰſit:cũ ſubito
demẽtes eoꝝ q̃ faciũt reatũ minie
geſtẽt. pʒ hũc ſacerdotẽ homicidij
reũ ñ eẽ:vñ nec ſacerdotõ pᷣuari dʒ
EObilcit aut illð qð iuenit᷑ in pe
nitẽtiali theodori. ¶ In ſe reuer⸗
ſng bna agat:g iſaniẽs aliquẽ oc
cidit.
B JIas ĩſaniẽs aliquẽ occiderit:
ſi ad ſanã mẽtẽ puenerit:leui⸗
or ei pnĩiaiponẽda eſi.¶ Sʒ? hoc
forte de eo intelligi:quẽ ꝓpꝛia cul
pa ad furorẽ ꝑduxit. Itẽ obicit:
ſũt quedã q ⁊ ſiñ iputent᷑ ad penã:

tñ ipediũt ſacrf̃i ſignaculũ. Ambitõ

nãqʒ; parentũ filio ñ iputat ad penã
cui tũ obeſt?ad eccłie munꝰaccipiẽ-
dũ ſicq̃ mẽte alienata fiũt:⁊ ſi nõ ĩ⸗
putãt ad penã:tñ ſacri mũeris exe-
cutionẽ ipediũt.¶ Añ biero.ait.
Innocẽs eſt: q nõ iratꝰ ſʒ ꝑp di⸗

ſciplinã caſu aliquẽ interſicit.

IJas 'nõ iratꝰ ſed ꝑꝑ diſcipli
nã aliquẽ vberauerit:vel pal
mã alicui dederit:a caſu occiderit:
ſicut ſieri ſolet quãtũ ad graʒ inno⸗
cẽs:qꝛ volũtatẽ nõ opus regrit.qᷓ;
tu aũt ad legẽ reꝰeſt:qꝛ opa lex qrit
Itẽ ſi in ꝑſecutiõe virgo fuerit op⸗
pꝛeſſa:repellit lege?:qꝛ opus ĩſpi⸗
cit nõ volũtatẽꝰ.in gfa aũt q̃ñ vir-
go ſuſcipit᷑:qꝛ nõ opꝑa qrit ſʒ volũ⸗
tatẽ. Sicutt ergo ꝗ ꝑp diſciplinã ca
ſu homicidiũ fſacit:q;tũ ad legẽ reꝰ
eſt:q;tũ ad gratiã innocẽs ẽ.ſic iſte
ſacerdos ꝗ furoꝛe homicidiũ fecit:
qᷓ;tũ ad culpã inocẽs ẽ:qᷓ;tũ ad ſu
ſcepti mũeris executionẽ reꝰ ꝓbatf.
Mis ita rũdet. Non oĩa q oꝛdi-
nãdũ ipediũt: oꝛd iatũ deijciũt:nõ
eni põt ad ſacerdotiũ ꝓuehi:ꝗ ali-
qñ iſaniuit: verũtñ ſi poſt ſacerdo-
tiũ furẽ incepit:nõ iõ ſacerdotio ca
rebit:niſi ſoꝛte nũquã ad ſane men
tis offm̃ illũ redire ↄtigat. Sicut ð

ſ₰

qda epᷣo greg.ſcribit in regiſtro ad
eleniheriũ epᷣm.q̃ʒuis triſte ſit no⸗

bis ⁊c.vt ſupᷣ in ca.Lõga iualitudi
NRo ipẽſis vo procini
is ĩ terraconenſi ↄcilio
cłici exigẽ mũera ꝓbi
bent:in q ſc ſtatutũ le/
git. ¶OPꝛo pfocini⸗

is ĩpeſig derimüera erigẽ nõ dz.

VBſeruãdũ quoq; ðcernimꝰ.
ne as ſacerdotũ vel clericoꝛũ

moꝛe ſecular iũ iudicũ ꝓ ĩpẽſis pa

trocinijs munera audeat accipere:

ciſorẽ ſᷣm quoſdã. ſimili

ter ſecundũ.l.canonũ ĩpe

dit᷑ a ꝓmotiðe ſʒ quoſdã
qð nõ ↄcedo.vt dixi.l.d.

ð his.vel ĩtellige q ð bic

dicit qñ exceſſit modum
ĩ corrigẽdo.
c ¶ Lege. canonica. qꝛñ
pt iter virgles ↄſecrari:ut
xxxij.q.v. ille.
d ¶ Uolũtatẽ.ſic.ð. xiiij.

q.v. ſiqd ĩueniſti.j.e. q.

Vl.c.i.in fi.
e¶Siẽ ad gfaʒ.ſ.dei.
¶ Deijciunt. ut. lxviii.
di. ſicut. xxxix. di.petrꝰ.⁊
turpius eijcitur ac.l.d.
quicũqʒ.ij.⁊ de iureiu.
quẽadmodũ.
1. Puis.

q̃ri an clericis li
ceat recipere mu

nera ꝓ aduocati

onibus. Pꝛio ergo ſcias
ꝙ clericus in cã criali co/
rã ſeculari iudice ñ põtal
legar.ut.li.di.aliquãtoſ
⁊.xxiij.q.viij.his a ꝗbꝰ.

niſi ad hoc vt ſupplicetp
eis vt.xiiij.q.vi.ſi res.?

xxiij.q.v.c i.⁊.ii.⁊.c.re/
os. Ytẽ ĩ ciuili cã corã ſe⸗/
culari iudice nõ aduoca/
bit:niſi ꝓ ſe ⁊ eccdlena ſua

⁊ꝓ miſerabilibus pſonis

⁊ hoc ſiue ſintĩ ſacris ſi⸗
ue ĩ mĩoribꝰ ordibꝰ oſti⸗
tuti:dũmõ bñficijs ecchia
ſticis ſuſtentẽt᷑.⁊ ſi ñ hñt
bñſficiũ ſi ſũt ĩ minoribut
oꝛdinibus pñt:er ð poſt.
clerici.epi aũt ⁊ ſacerdo⸗
tes nõ debẽt indifferẽtex
aduocare: ne vileſcãt di

gnitates ipſoꝝ. vt. lxxx/

viij. d. pᷣlatũ .⁊. xiij.q.v.

Deniqʒ. ſz corà eccleſiaſti

co iudice licite pñt oẽs ad
nocare:ſʒ nõ pñt peter̃ ſa
lariũ ſi ſũt ĩ ſacris ordini
bᷣ: vt. j. e.c.i. derogatũ
iñ ẽ huic canoni per qriã
ↄſuetudinẽ.nemo enĩco
git᷑ facer de ſuo beneſicio
vt. x. q.ij.pᷣcarie. Itẽ di
gnũ ẽ eũ reciper̃ emolu⸗
mẽtũ.ꝗ pᷣſtat obſequiũ:
ut.xii.q.ij.charitatẽ. Itẽ
nemo cogit᷑ ſuis ſtipẽdijs
militare.vt er de ſi.cũ ſit
in ꝑte deciſa.ĩmo ẽ expᷣſmũ
eỹ de pᷣſcrip.cũ ex officij.
religioſi vero vt mona⸗
chi vel regulares nõ niſi
ꝓ ſua eccleſia debẽt aduo
car̃ ⁊ abbate ſuo pᷣcipiẽte
xvi.q.i.monachi.o.qð
dicit ð ſacerdote hodie coꝛ
rigit᷑:er ð poſtu.c.ult.b.
i EBſeruandũ.iudi
cñ.i.aduocatorũ.
vel dic iſtũ eſſe tenorẽ. c.
ꝙ licet ꝓ ſeculari honore
aligd dari:ut.ff.de poll.

Ro lĩpẽſis. tMic B

airl
niin⸗

ſaice⸗
ſornhhl
wittitthn
otieim
nisullin,
oͤteſtl
mocuzel
deleſtüt
CPe

lg rus
Se
1Cast
feſnine.
4 Ec⸗
Ccn
iureno⸗
Nnij..
ſoninei
lerolege
mennuiz./
uos. lii
iſſmi ueln
Ungſvemai
leatb.⸗
Necoerepe
Dlinmuli
(Jodi.
Ccchory
ſuttaonͤt
cpbuarmie
eqedie
hore. tihi
Poloziſrae
lcglong⸗
c li.
bact.
Oepmoler⸗
luſenbitapo
Acoritbios,
Eciep
rig.l
ſinnnia
1CAnig
Ginquibus
guaimapnn
ltſeniaccuſe
kareni
Pinſenbe
tilicgin. H
Gi. Kaligi.
finſunnag
iu nt.
nn
lin n
kaute
iſtcdnn
41 poſſung
uundarazi
1rn d iis⸗
noct,mi,.
un,k erdict
n „Aleaz

oieſh
Fikanclniß,
gattecpee n
ktn pactan
Didenpts
Sincäckalg,
ſiucleibet
1.didlgninf
wiiborc.
dentſcning
iclnse
cltide⸗
ialicͤccriſe⸗
lcenoadtaer
ſe tatſinte
blbsgſns
eſintifanst⸗
HPorcihd i
biſcſsacde
nit.tKübit
timminonbet
ſrcfoot.
1 ſucrco⸗
clffraer
eplecir di
1. M. n,
alihged.
i Edeſui
lepſtoisel
dpaͤtper
ſansoi
6i. togi
nonir
emoenio
ſopbeneſu⸗
zune⸗ Nri
er enolu⸗
1obſegid:
nimi N
nioſthicis
frcͤt
moicpſi
cäcr offef⸗
no nanu
larononi
uncnutn
ſ
.d.
rtoten,
oſucu.
unci d⸗
anocatoni
ſelenore /⸗
lanibonoſt
ſdepol.

XV

pactũ ⁊.l.ſi ꝗs ob honorẽ.ñ m̃ ꝓ eccleſiaſtico aliqd pðt peti.itẽ no.ꝙ łʒpſe
culari honore aliqd poſſit ꝓmitti:nõ tñ ꝓ ſeculari admiſtratiõe: vt.i.q.

vij.ſancimus.ioan.

a Ertio. per mulieris teſtioniuʒ nõ pt cler icꝰ ↄuiĩci de crie: tũ
qꝛ mulier nõ põt eẽ eiuſdẽ ordis:vt.S.ii.q.vij.ipſi apłi.⁊.c.

teſtes. tũ qꝛ
ipſa q̃ ↄfitet
ꝓpꝛiũ deliciũ nõ põt teſti
ſicari de alteriꝰdelicto:ut
J.e.nemini.⁊ reglr ↄteſ⸗
Hovmꝰalteri nõ pᷣiudicat
ut.ij.q.v.ĩterrogatũ.ad
mittit᷑ tñ mulier cũ agit᷑
ð crie ĩ modũ denũciatio
nis uel ingſitionis:ut e
ð teſti.qm̃.uel cũ agit᷑ in
moduʒ exceptionis:ut ex
de teſti. tam lf̃is.
b ¶ Pꝛobibitũ. vt. ſ. xxx
iij.q.v.mulierẽ.⁊ er ðx.
ſig. ſorus.

c ¶ Gnãlr. excipit.

d ¶ Legibꝰ. ff. de reg. iu.
femine.S.iij.q.vii.ꝭ.tria
e¶ CEcotra. ĩtẽdit.
¶ Mulieres.ſemina vᷣ
iure nõ põt eſſe index: vt
xxxiij.q.v.mulierẽ.⁊.iij.
q.vii.j.tria.ff.de reg.iu.
ſemine.niſi ei pꝛiceps ſciẽ
ter ðleget cãʒ:vt.ii.q.v.
mennaʒ. ⁊.xxiii.q.iiij.ſi
quos.⁊.xii.q.ij.cũ deuo
tiſſimã.uel niſi ex pꝛeſcri-
pta ↄſuetudie boc pẽat.
nt e ð arb. vilecti. Item
nec docere põt: at. xxiij.
Diſtin. mulier.
udicũ.ibi enĩ legitł᷑
ꝙ delbora ꝓphetiſſa po⸗
ſuit tẽtoriũ ſuuʒ in möte
ephꝛaym ſub arbore pal
me que dicebat᷑ palma ðᷣl
bore.⁊ ibi iudicabat po/
puluʒ iſrael. ( Adde ꝙ hᷣ̊
legit᷑ originalr indicum.
c.liij.
b ¶ Indicit᷑. vt.j. xxxiij.
rtier (Adde ꝙ
ita ſcribit apoſtolꝰi pᷣma
ad corithios.c.xi.

1 6 Ecrie publicoꝝ.ſ.

xxxij.q.i.publico:q̃
ſũt publica habes iſti. de
pub.iu.ĩ pᷣn.⁊ ꝑ totum.

k ¶Antig. hoc vultiofe

ꝙ in quibus caſibꝰ anti/
qua iura pmittunt ꝙ poſ

ſit ſieri accuſatio ſine ĩſcri

ptione. in illis feia non te
netur inicribere.qui autẽ
ſũt illi caſus. habes. iiij.
ij.in ſumma.quidã tñ di
cunt ex hac.l. ꝙ femi/
na in nullo caſu tenetur
inſcribere.

1 veo olligk ar.as

de vno negatur: d
aliiſoĩbus concedit᷑. Iteʒ
ar.ꝙ poſſumꝰargumen
tari p.ar.a ↄrijs: ut hic
⁊.xxv. di.q̃lis.xlv.d.di⸗
ſciplina.⁊.xxiii.q.iiij.q̃ñ
tum.⁊ lex dicit ꝙ foꝛtiſſi
muʒ eſt.ar.a grio ſenſu.
nt.ff.de offi.eiꝰ cui mã.
eſt iur. l.i.

m (Teſtimoninzʒ. ßʒ le⸗

ges mulier in oĩ cã poteſt
teſtari ſiue ſit ciuilis ſine
criminalis:niſi tãtum in

niſi in eccłia gratuito oblata q non

fauoꝛe muneris vident᷑ accepta:ſʒ
collatiõe deuotõis illata.ꝙ ſiꝗs ita
ꝓbatr᷑ accipere:veluti exactoꝛ feno/
ris aut vſurarũ poſſeſſoꝛ ſᷣm ſtatu-
ta patrũ ſe nouerit degradandum.
Hoc aũt de illis intelligendũ eſt
a canonicã vitã ꝓfeſſi:reglłr ſe vi-
cturos ꝓpoſuerũt:gñali nãq; ecde
ſie ↄſuetudine receptũ ẽ ⁊ moꝛibus
appꝛobatũ:vt clerici moꝛe aduoca
toꝛũ patrocinia impendant:a/ꝓ im
pẽdẽdis munera exigant:⁊ pꝛo im
penſis ſuſcipiant. Q. .III.
Ertio q̃rit᷑ an ex mulie
ris cõfeſſiõe iſte ſit odẽ
nãdus:in qͥ pᷣmovidẽ/
dũ eſt:an mulier ſacer/
dcteʒ accuſare valeat:
qð ſacris canonibꝰ oĩno vr̃ eſſe ꝓ⸗
hibitũꝰ. generalr.n.ſtatutũ eſt ex ð-
cretis YFabiani pape:vtſacerdotes
dñinõ accuſent nec in eos teſtiſicen
tur ꝗ ſui oꝛdinis nõ ſunt:nec eẽ poſ
ſunt.Mulieres aũt non ſolũ ad ſa-
cerdotiũ:ſʒ nec ẽt ad diaconatũ ꝓ⸗-
nehi poſſunt:vñ nec ſacerdotes ac
cuſare nec ĩ eos teſtiſicari valẽt.Le-
gibus q̃qʒ cantũ eſt: vt ob verecũ⸗
diã ſui ſexus mulier apud pᷣtoꝛeʒ ꝓ
alio nõ intercedat:niſi foꝛte ſuasvł
ſuoꝛũ iniurias ꝓſeg voluerit. Hec
aũt que nec ſuas nec ſuoꝝ iniurias
ꝓſequit᷑:ad hãc accuſationẽ admit
ti nõ dʒ. ¶Ecõtra iudicis perſo
naʒ gerẽ valet:ab accnſatoꝛis offõ
nõ remouet᷑.mulieresaũt in veteri
teſtõ populũ iudicaſſe qcũq; libruʒ
iudicuʒ legerit ignoꝛare nõ põt.nõ
itaqʒ ab accuſatõe remoueri poſſũt
q̃s ẽt indicis ꝑſonã frequẽter geſſiſ
ſe ↄſtat:nec vlla ſerie diuinaꝝ ſcri-
pturaꝝ ab accuſatione ꝓhibentur.
Nis ita rñdet᷑. Inveterilege mł
ta ꝑmittebant᷑:q̃ hodie ꝑfectõe gra
tie abolita ſũt.Cũ.n.mulieribꝰper-/

mitteret᷑ populũ iudicare:bodie ꝓ

pctõ qð mulier introduxit:ab apto

eis indicit verecũdari viro ſubdi/

tas eẽ:in ſignũ ſubiectiõis velatuʒ
caput hr̃e:q̃ ergo ⁊ his oĩibus viro
ſubiecta eẽ oſtendit᷑:cui ꝓ alio po
ſtulare nõ ↄcedit᷑:ad accuſationem
admittẽda nõ vr᷑. C Ecõtra quã-
quã paſſiʒ ⁊ indifferẽter ad accuſa-
tionẽ mulier nõ admittat᷑:ſũt tñ q̃
dã crimina:quoꝝ accuſationẽ mu-
lier ſbire ñ ꝓhibet᷑. ¶ Uñ ĩ libꝛo co
dicis.ix.imperatoꝛ diocletianus pᷣ-
mo titulo ſcribit dicens.
O crimie qð publicoꝛũ fuerit
indicioꝝ mulieri accuſare nõ
pmittit:niſ certis ex cauſis.i.ſi ſuã
ſuoꝛũq; iniuriq ꝓſequat᷑:ſᷣm antiꝗꝰ

O. D III

*7 9

in vltimis voluntatibus.ſᷣm canones vo mulier in nullo crimine pðt teſtiſicari
niſi in exceptis.ſj in ciuilibus pot teſtiſicari.nec ob. xxxiij.q.v.mulierẽ.⁊ ex ð x.
ſig.forus vbi dicit ꝙ mulier nõ põt eẽ teſtis:ſed intelligas de criminalibus ⁊ vlti
mis voluntatibus.quidam tamen dicunt ꝙ mulier ſᷣm canones nõ põt teſtari ni

ſi in caſibus a iure expreſſis.

iuris ſtatuta tm̃ ð ꝗbuſdã eis ſpãli
ter ↄceſſuʒ eſt nõ exacta ſubſcriptõ
ne:vñ aditus pᷣſes ꝓuicie in pᷣmis
examinabit:an tale ſit crimẽ ciiꝰ ac
cuſationẽ mulier ſubire nõ ꝓbibea
tur. ¶ Aẽ in li. digeſtoꝛũ paulus li.

ij. de adulterijs. .
J X eo qð ꝓhibʒ lex iulia ð adul
terijs teſtimoniũ dicẽ ↄdẽna-

tã mulierẽ:colligit ẽt mulierẽ teſti-
moniuʒ in iudicio dicẽdi ins habẽ
In digeſtis ti. de accuſatiõibꝰ ⁊ in⸗
ſcriptòibus li.ij. Nõ eſt ꝑmiſſũ
mulieri publico iudicio quẽqᷓ; renʒ
facẽ:niſi.ſ.parentũ liberoꝛũq; ⁊ pa
troni ⁊ pr̃one: ⁊ eox filij filiene:ne
potis neptiſue moꝛtez exequatur.
aulus li.digeſtoꝝ ð accn.li.i.
Ertis ð cauſis ↄceſſa ẽ mulie/
ribus publica accuſatio:velu⸗
ti ſi moꝛtẽ exequant᷑ eoꝛũ earũqʒ in
quos teſtimoniũ iudicioꝛũ publico⸗/
rũ inuiteꝰnõ dicant.Idem ⁊ in lege
coꝛnelia teſtamẽtariaꝰſenatꝰ ſtatuit
Sed ⁊ ð teſtõ paternilibertivł ma
terni mulieribꝰpublico iudicio dicẽ
pmiſſuʒ eſt:pupillisex cõcilio tuto-
ruʒ patris moꝛtem. Iẽ pupille aui
ſui moꝛtẽ exequi cõceſſuʒ eſt lege te⸗
ſtamẽtariaꝰ.nã de pr̃is quidẽ teſta-
mẽto pupillis agere diuus veſpa⸗
ſianus permiſit.ſed ⁊ ſinõ exhibeã
tur tabule teſtamẽn:per interdictũ
poſſunt exꝑiri. Codice qui accuſar
poſſunt vel nõ. Jdem auguſt. dio
nyſio. ¶ Mxoꝛ tua ſi conſobꝛini ſui
necez vindicandaʒ exiſtimat:adeat
pꝛeſidem pꝛouincie. ¶In digeſtis
ad legeʒ iuliaʒ maieſtatis.papinia.
libꝛo xij.reſpõſoꝛuʒ. ¶ In queſtio
nibus?leſe maieſtatis etiã mulieres
audiuntur. Coniurationẽ ſergij ca

tiline iulia mulier detexit:⁊ marcuz

tulliuʒ conſulẽ iu iudicium eins in/
ſtruxit. Quecunqʒ vero perſo-/
na ad accuſationeʒ publicoꝛuʒ iudi
cioꝛuʒ vel leſe maieſtatis admittit᷑:
eandeʒ accuſationem ſimonie ſubi
re nõ pꝛohibetur. Unde in pᷣmo
libꝛo codicis imperatoꝛ Leo erma
ſio Eeſeao pꝛetoꝛio.
LTeſe maieſiatis ⁊ publicoꝛuʒ iu/

dicioꝛum ⁊ ſimonie accuſatio equa

liter pꝛoponatur.
B Ane lquiſquis hanc ſanctam
⁊ venerandaʒ antiſtitis ſedeʒ:
pecunie interuentu ſubijſſe:at ſigs
vt alteruʒ oꝛdinaret vel eligeret ali
quid accepiſſe detegitur ad inſtar
publici crimis ⁊ leſe maieſtatis ac
cuſatione pꝛopoſita a gradu ſacer-
dotis retrahatur.nec hoc ſolum de
inceps honoꝛe pꝛiuari:ſed perpe⸗/
tue quoq; infamie damnari decer/

n ¶ Moneſt permiſſum.

0 ¶ ¶Erliis. innite. quedaʒ eniĩ

operſone ſunt quas ñ co
git aliquis teſtiſicari.vt. iiij.q
ij. item.l.iulia.

p ¶ Teſtamentaria. ut mulier

poſſit accuſar̃ teſtm̃ falſũ ſi teſta
mẽtũ ad ſe uł ad ſuos ꝑtineat.
q C Paterni. qꝛſillij paternoꝝ
⁊ etiam hi qui ex trãſuerſo veni⸗
unt vſq; ad ꝗntum graduʒ vo-
cantur ad ſucceſſionem liberti.
