da eſt cauſa recuſationis. y ¶ Omni caſu. i.ſiue vincat ſiue vincatur. ut extra de ap. repꝛebenſibilis. a. c.

CTauſa

ſepe. ⁊. C. de iudi.pꝛoperandum.5.ſi autem. ⁊.iij.q.iii.lihellum. .
a ¶ Si vero is.pnĩa.ff.de dona.qui ſaxũ.ff.de repu.ſi penituit.ff.locati.l.ſi in
lege. 5. pe.ff.de ĩ ius vo.q;ẽuis.ff.de mino.qð ſi minor. 5. ſceuo0la.
b ¶ Dnia ductus.itellige ſi penitet cum adhuc nihil intereſt aduerſarij.ff. ð cõ
ob ca.ſi pecuniam.põt tñ iterum appellare.extra de ap.directe.

c Siquis.libellos.cõmutan
Karei de ap. c. directe. ꝙ tñ
verum eſt re adhuc itegra.qꝛ
ſi aduerſarius ià receſſiſſet: nõ
poſſet iſte mutare conſiliũ in in
luriam alterius.ff. de re.iur.
nemo.
d q Mominationes. publicũ.⁊
cleri ⁊ populi.ut.xxiiij.di.epᷣs.
ẽt abſentibꝰ ad.xii.dietas voca
tis.ut e ve elec.cũ inter.ſi ſine
periculo pñt vocari.ut ex. de
elec.qð ſicut.hodie qui non põt
intereſte hoc iurabit.⁊ ſic põt cõ
mittere vices ſuas alicui de ec-
cleſia ſua.ut er ð elec.qꝛ ꝓpter
De hac materia no.vij.q.i.fa
ctus eſt. ⁊ vocabunt᷑ ꝗ ſunt in
ꝓnincia nt.ex.e.coꝛam. Iẽ pa
tet hic qð iʒ oẽs canonici elege/
rit aliquẽ.ſeoꝛſũ non cõuocato
concilio qð electio non valet.
lxiij.di. cci.
Appellar̃. appellatio tamẽ
ruetur electioneʒ minus bene fa
ctã.ut er de elec.cõſiderauimꝰ.
f Diffinitiua. Diffinitiua ſẽ
tentia eſt q̃ ſinẽ ĩponit negocio.
.ff. ð arbitris. qualẽ. 1.xi. qeiij.
ſũmopere.alia oĩs eſt ĩiterlocu⸗
toꝛia. ſufficit tñ ꝓferre verba qᷓ
hñt vim abſolutionis.vt er de
v.ſig.in his.⁊.ff.ð arbi.ꝗd tñ
§.ſi arbiter. Itẽ ſi continet cõ
dẽnationẽ:ſed tñ ĩcertã non va
let. ut iuder pꝛecipiat ſolui debi
tum.ut.C.de ſen.que ſine cer:ia
quãtitate ꝓfert᷑.per totũ.qñq;
ẽt tenet ſnia lʒ nõ ↄtineat ↄdẽ/
nationẽ vel abſolutionem:ut ĩ
ſnĩa ſub aditione lata. ut.S.e.
§. biduum.
g ¶ Item ſnia citra ſolitum. ſ.
generalem.nã ſi primo ſniatũ
fuerat de pꝛopꝛietate qᷓ; de poſ
ſeſſione.ly hoc fieri non debue/
rit.tñ niſi appelletur ſententia
tenet. C. e. l. i.t.
hb¶¶ Judicatas.niſi in cã matri
momali.xxxv.q.ix.S.qꝛ ergo.
⁊ in crimine falſi.C.de fal.que
rela.⁊ vbi negatur iudicatũ.ff.
que ſententia ſine appellatione
.l.i.in pꝛin.⁊ eum dolo omiſit
exceptionem q̃ competebat expᷣ

ma ſnĩa.ut extra de ſen.⁊ re iudi.inter. que huic legivr Sria.ſed decre.intelligo

tacta.donec ipſe faciat eam ĩtrodu
ci ⁊ a ꝓceribus ſecundũ moꝛẽ diri-
mi. ¶ Sivo is ꝗ appellauit:penitẽ
tiaductꝰbab appellatione deſiſtere
voluerit:nõ ꝓhibetur ſiẽ in.vij.lib.
codicis.ti.de appellatiõibꝰ impato

res arch.⁊ honoꝛius ſtatuiſſe legũ-

tur. Iꝗs libellos appellatiõis

ingeſſerit:ſciat ſe habere licentiam

7 arbitrium ex penitẽtia cõmutãdi
⁊ ſuos libellos recuperãdi:ne iuſte
penitudinis humanitas amputet.
Eſt autem quando appellatõeʒ
interponi non eſt neceſſe. In eodeʒ
nãq; libro.⁊.e.ti.ijdem imperato-⸗
res decreuerunt. Nominationes
vero libellis vel edictis facte citra

concilium publicumꝰnon valent:a

quibus nec appellare necef. e eſt.
Diffinitiua quoqʒ ſentẽtia que
condemnationem vel abſolutionẽ

non continet pꝛo nulla babetur.
Drez ſententia citra ſolitumꝰor-⸗
ine

m indiciorum a pꝛeſide pꝛola
ta:auctoꝛitatem rei iudicate nõ ob
tinet, ¶ Itẽ ſi ſententia lata fuerit:
cõtra res prius indicatas?: a qnibꝰ

pꝓpuocatũ non eſt:ſnie auctoꝛitatem

nõ obtinebit:⁊iõ appellari neceſſe
non eſt. Itẽ ſi ſentẽtia cõtra ius
ſcriptũ feratur:ueluti duʒ defunctꝰ
⁊ mioꝛ.xiiij.annis fuiſſe ⁊ teſtamẽ⸗
tũ iure feciſſedicit᷑:nullas vires ob
tinet.neccõtra eaʒ eſt neceſſariũ au
xiliũ prouocatiõis.Si vo cõtra
ius litigatoꝛis ſententia dicatur ve

luti dum minor. xiiij.annis. xiiij.

annum impleuiſſe:ac per hoc teſta
mẽtũ iure feciſſe pronunciatui: ad
ꝓuocationis remediũ oʒ confugẽ.
¶ Item ſi plures iudices dati ſũt.
7 vnus tantũ ex eis pronunciaſſe
ꝓponitur.nõ videt᷑ appellandi ne/

ceſſitas fuiſſe:cum ſententia firmi

tatem iure nõ obtineat. ¶ Iteʒ cũ

cum aliquis ex certa ſciẽtia ⁊ ex dolo omiſit exceptionem volens decipere aduer/

ſariũ.ar.ff.ad vell.ſi decipienti.

hec aũt lex loquitur cũ er ignorãtia omiſit exce

ptionẽ rei iudicate.uelẽt ſi ex certa ſcientia omiſit.ſʒ iõ omiſit.qꝛ nõ poterat eam
tũc tpis ꝓbare.hoc enim nõ pᷣiudicat.ut.ij iq.vij.pleriqʒ.item fallit.ff.de iure⸗
iu.admonẽdi. vbi retractat᷑ poꝛ ſentẽtia ꝓpter piuriũ Jo. Ego intelligo ðcre. ĩ
ter.cũ prĩa ſnĩa non valebat vt ibi dr.qð poterat eẽ ex multis cauſis.b.
i¶ Itẽ ſi ſnia ð ius:niſi iudex eſtimetleges illas nõ iuuare cãm.ut.ff. de re iu/
i. cũ ꝓlatis. Sed hocẽ falſum.qꝛ erroꝛ iudicis non debʒ excuſare ſniam.
ut.ff. que ſnĩe ſine appellatione.l.i.in pᷣn.⁊ illa.l.cum ꝓlatis.loquit᷑ qñ zʒ ius li
tigatoris ſnĩatũfuerit.⁊ ſic pʒ ꝙ ſnia lata contra ius litigatoris qt ad litigato
res iranſit in rem iudi.ut hic.⁊ extra de ſen.a re iudi.cum inter in fi.
k ¶. Item ſi plures iudices. ſiue iudices ſiut oꝛdinarij ſiue delegati ſiue arbitri:
7 oẽs ſintparètes.qcquid maioꝛ pars ſtatuit:illud tenet.ut.lxv.di.c.i.⁊.ij.⁊.ff.
de re iudi.duo extribus.⁊.ff.de arbi.item ſi.S.vlti.⁊.l.diẽ.ſi plures.niſi in ſo⸗

lo caſu.quem habes de reſcrip.

paſtoralis.ſed ſi in pari numero diſſentiant. et
tunc ſi ſunt arbitri neutra ſnĩarum tenet.nt. ff. de arbi. diem.5. ſi plures.⁊ tũc in

dex ordinarius coget arbitros aliquã perſonã eligere.cuius auctoꝛitati ſteturvt
.ff. de atbitris.item ſi.S.pꝛincipaliter.in delegatis aũt iudicibus tenet vtriuſqʒ
ſententia.ſed ſuſpenditur quouſqʒ ↄfirmet᷑ a ſuperiore.ff. de re iudi.duo iudices
niſi velis dicere aliud eẽ in deleg.a pꝛincipe.ut.C.de ap.in offerendis.vbi dicit
ꝙ ſi diſſentiunt eligant tertium In oꝛdinarijs vero ſi diſſennant in pari nume
ro tenet ſententia pꝛo reo lata.niſi in cauſa liberali.ut er de pꝛoba. ex litteris.ff.

C

de re iudi.inter pares.ſimiliter tenet ſententia lata pꝛo teſtamento. ff. de

inoffi.teſta.ſi pars.tertius caſus pꝛo matrimonio.vt.xxxiij.q.i.ſi quis ac

ceperit.⁊ extra de pꝛeſumpti. illud. Quartus in vote de re. iur.c.fi. vn

de ver. Si ſint equales qui pꝛoducuntur vtrunqʒ. Stat teſtamentum li
bertas coniugium dos. Et hec que.õ. dixivera ſunt:quando omnes iu⸗-

certalratõe ⁊ fine certo iudices mul
ctare poſſunt:ſi vero aliter contra
legẽ ſtatutũ modũ mulctamq; irro
gauerint:qð cõtra ius geſtuʒ vr:fir
mitateʒ nõ tenet ⁊ ſine appellatio⸗
ne pᷣt reſcidi.¶ enales q̃qʒ ſen-
tentias que in mercedeʒ corruptis
iudicibꝰ perferuntur:ẽt citra ĩterpo
ſite ꝓuocatiõis auxiliũ iſirmas eſſe
ðcretũ eſt. Itẽ ſi ꝑꝑ iſirmitatem
etatis ad honorẽ ad quẽ noĩatꝰes:
ĩibabilẽ te eſſe ꝓbaueris:pretermiſ
ſa appellatiõe iniq̃ nomiatio remo
uebit᷑. ¶ Sũt ẽt quoꝝ appellatio⸗
nes non recipiunt᷑.non eni põt re-
pi eius appellatio ꝗ ꝑ cõtumaciã
abſens.cum ad agẽdam cãm nego
cio pꝛius ſummatiʒ pſcrutato vo-
catus eſſei:cõdẽnatus ẽ.¶ Nullꝰ⸗
ẽt homicidarum veneſicorũ male
ſicorum adulterorũ.itẽqʒ eorum ꝗ
mãifeſtã violẽtiã cõmiſerũt.argu-
mẽtis cõuictꝰteſtibꝰſuꝑatꝰ ẽt voce

propria vitium ſceluſqʒ confeſſus

audiat᷑ appellãs.⁊ hoc in notoꝛiiſ.
In occultis ãt ſi teſtibꝰ productis
iſtrumẽtis ꝓlatis alijſqʒ argumen
tis pꝛeſtitis ſentẽtia cõtra eum lata
ſit.⁊ ipſe qui ↄdẽnatus ẽ.aut minie
voce ſua confeſſus eſt aut formidi
ne tormentorũ territꝰaliqd contra
ſe dixerit.pꝛouocãdi licentia ei non
negatur.¶ Nulli quoqʒ officiali-
um'a ſententia pꝛopꝛii iudicis ꝓuo
catio tribuat᷑:niſi in eo tantũ nego
cio qð ipſe ciuili ratione ſuper pfi⸗
monio forte apud propꝛium iudi⸗
cẽ ichoanerit.¶ Quotiẽs ẽt fiſca⸗
lis calculiꝰſatiſfactõ poſtulatur.ant
tributũ expoſcit᷑ aut publiciaut pꝛi
nati?debiti euidẽtis:atqʒ ↄnicti re-
dbibitio flagitatur: appellatiõe ex
cluſa neceſſario ĩ ptumacem vigoꝛ
iudiciarius exercetur. Ab exe⸗-
cutore ſnie appellari nõ poteſt.ni-

non ꝛteſ. qm̃ frequenter.in fi.

dices ſunt pꝛeſentes. fſwi aun

tem quis abeſt ⁊ non per
contumaciam ſententia
alioꝛum nulla eſt. ut hic.
1. ff. de arbi. item ſi. F. vl
ti. ⁊.l.ſequenti.⁊ extra de
offi. dele. ᷓuis. . c. cau⸗
ſam.JJo.⁊ ponit hodie de

cre.totam hanc diſtinctio

nem. de ſen. ⁊ re iudi.c.
vltimo. “

¶ Item cum certa. qui⸗

dam enim iudices poſſũt
punire vſq; ad duos au⸗
reos:quida plus.ut.C.
de mo. mulct. illuſtres. 2
.l. ſequentibus. ⁊ tamen

pꝛopter inopiam condẽ⸗

nati poteſt iuder ſententi
am mogerare. ut. ff. ve
oſ.pꝛeſi.illicitas..pe.⁊.
xxiij.q.v.c.i.⁊.C.e.eos

in fi. Sed nunquid vſqʒ

ad modum legitimuʒ va
let.non.ar.ff.fami.her.ĩ
hoc iudicio ar.contra de
do. ſancimus. ⁊ extra de
pꝛeben. dilectus.⁊.c.niſi
m ¶ Uenales. ſed ſi arbi
ter tulit ſententià per gra
tiã tenet.ſed datur doli ex
ceptio.C. de arbi.l.iij.ff.
ad treb. ſeruo.5. cum pꝛe
tor.ſed ſi coꝛruptus tule⸗
rit:nulla eſt ſnia.ut hic.⁊
nSunt ẽt quoꝛum. ꝗ
per ↄtumaciã.ſic.ſ.xxiiij.
.q. iij. de illicita. miſi ve⸗
niant iudice ſedente ꝓ tri
bunali. ff. ð in inte. reſti.
diuus. itẽ bene audietut
appellatio ↄtumacis qui
pꝛeſens eſt.ut.ff. de ap.
creditor. S. miſſus.
o ¶ Summatim.i.ſemi

plene inquiret iudex ð ne

gocio cum aduerſarins
abeſt. nõ. n. ſtatim abſẽ
te aduerſario mittat pᷣſen
tem in poſſeſſionem. ſed
faciat ipᷣm iurare ꝙ cre⸗

dat ſe iuſte litigare.⁊ ſici

telligitur qð exira:vt lit.

Ueneſicoꝛũ.idem eſt in alijs.vt extra de ſpon.a litteris.
Et hoc in netoꝛijs.illud de ſuo ponit.G.⁊ male.iĩ notorijs.n.non ẽ

opus teſtibus.S.e.de manifeſta.nec in notorijs appellari põt ut extra.e.
cum ſit.⁊.c.peruenit.Si ergo bec duo ↄuictio ⁊ ofeſſio ↄcurrunt non au-
ditur appellans.qꝛ ſola cõfeſſio in criminali ñ nocet.nec ẽt ĩ ciuili ſʒ quoſ

.S.c.quinqʒ.

r ¶ Foꝛmidine. . xv. q. vi. cti. .
s ¶ Nulli. officialium ut executoꝛi uel tabellioni quando delinquũt circa

dam quin poſſit appellare.ff. de conſeſ.cum fſideicommiſſum. ſed contra

ſuam adminiſtrationem.qꝛ pꝛeſumitur ꝙ iudicem offenderent. ⁊ qꝛ non
pꝛeſunutur ꝙ iudex iniuſte contra eum aliquid ſaciat.item quia non pot

abeſſe a curia.

t ¶ Quonens ẽt fiſcalis.i.quotiens ab aliquo ratio adminiſtrationis reꝗ

ritur.a intellige qñ euidens eſt tributum alioquin ſecus. ut. C. de ap. qm̃
nõnulli. Patet ꝙ ĩ tributis necĩ decimis cũ decime ſint tributa egentiũ
animarum.uut.xvj.q.i.decime.⁊ eſt expꝛeſſum extra ð deci.iue in ſi.

u ¶ Calculi.i.computationis.
x .ublici. i. fiſcti. .
p¶ Vriuati.i.de pꝛopꝛio patrimonio imperatoꝛis qð reſpectu ſiſcalins

pꝛiuatum dicitur.

3 C Eltqʒ.pꝛo.i. . —
2 Ab erecutoꝛe. non poteſt. diſtingue tamen: qꝛ aut executor babʒ me

mmiru
leſtap
neult
ſiuis
differ
conti
ſente
lrad
deiui
teni
6 .
C80

(l.Ar.P

guaffe
ratlig
lbaa
ſhelire
CDP
tpat
goͤſar
Peran.
lga
ſedat⸗
be
C1
non
lin
fatm
ellcoa
4C
anpun
Volase

(Der

mento.
poſſeſio
feſtiin
lſt. dvo
led:en
mentüd
liusin n
depropet
CEfa
Nestiop⸗
Maneep
Uceteſt.
Pbiad in
far dis
1eͤ⸗
errra deg
Rletif
6COn
ſuruine
CA
Cimmun
Czuct

. Itamen
an condi,
deſenrnti
ſin, uff,e

61,1,C 0s
nungnl Ni⸗

hlgnmngm

Khmberi
nende
1. enmde
b nni
os,
laſlſet
lanüperge
agtrcoie
euhili.
ioange
wpnstale⸗
fin rbir
Ael In.
uaueun. g
di.eſpti⸗
lcin, näwe⸗
eſtenepnn
zininte, eſt.
Mhegudoamt
mmacis o
lrf. deop.
iſſus.
tiuderdne
duerſans
ſtaummabſt
minaren
ſtonen. ſel
mnate gale⸗
ngaeſcl

ſannoni
tuenme⸗
mtnenan⸗
glißzapel
,ſidconun

inanütnen
nt1 enon
ois gonp

tonosi

I OQ

o Pronunciare. pone ergo ꝙ alicui ſit commiſſa cauſa appellationis iudex

ram executionem aũt mirtã. ſi meram non appellatur ab eo. niſi mãdati
ſines excedat.ut hic vicitur.⁊ ſi ſuſpectus eſt non appellatur ab eo. ut er ð
appellationi.nouit.niſi obijciatur crimen falſi coꝛam eo:tunc enim ſuper
ſedebit executioni.ut extra de crimine falſ.ſuper eo.⁊.C.ſi ex falſis inſtru.
tudicati.⁊ de tali executoꝛe loquitur lex.C.de executiõe rei iu.ſi vt ꝓponis

extra de ſen. re iudi.ð
cetero.quandoq; dicitur
executoꝛ qui habet mixtaʒ

executionem. et talis po/

leſt recuſari ꝓpter ſuſpi⸗
tionem. extra de offi. öle.
ſuper queſtionũ.S.ſi So.
ðᷣ tali loquitur.xxv.q.ij.
T ſi ñ cognitio.⁊ talis exe
tutoꝛ audiet ⁊ admittet ex
ceptiðeſrationabiles quã
tũcunq; abſolute ei ſenba
tur.ut extra de offi. dele.
er parte.a extra de eta.et
quali.eam te.⁊ extra ð re
ſcrip.cum adeo. Item lʒ
mirxtus ſit executoꝛ:nõ po
teſt appellaria grauami
ne uł iniuria. ut.C.ð ap.

ſiquis. Item videtur qdᷣ

differenda ſit executio ſi ĩ
continenti volo pꝛobare

ſententiam iniuſtaʒ vt ex

cra de teſti. venlens. 2. ff.

De iudi.ſi pᷣtoꝛ.ð hac ma

teria plene inuenies.xxv.
.q.ij.⁊ ſi non cognino.
a Siquis etiam. defun
cti.ar.contra.extra ð ap.
qua fronte:ſed ibi debitũ
erat liquiduʒ.vnde ibiva
lebat appellatio.ne coꝛpꝰ
ſepeliret᷑ ãte ſatiſfactnõeʒ.
b Matueru:no. ꝙ di⸗
nt patuerit.ex hoc eſt ar.
qð ſatis eſt pꝛo illo ꝗ im
petrauit poſſeſſoꝛium.qð
aliquà pꝛeſumptionem ꝓ
ſe habeat. lʒ non perfecie
pꝛobet.
C¶VDoſſeſſonem. qꝛ ibi
non audiuur appellãs: vr
aliqua exceptio nin pꝛius
ſiat miſſio in poſ.ut.C.ð

ecicto diui hadri.tol.l.ij.

¶. Ignauem. nota iudi
cem puniri qui recipit fri⸗
uolas appellanones.
e¶ Be poſſeſſione. mo⸗

mento. momentaneam

poſſeſſionẽ vocat illam qͥ
reſtituitur ei qui ſpoliatꝰ
eſt. ⁊ vocatur momenta
nea:quia apta eſt per mo
mentũ durare:ſi aduerſa
rius in momenio pꝛobet
de pꝛopꝛietate.
Effectum. vᷣm cano/
nes tñ appellatur a mo⸗
mẽtanee poſſeſſionis ſnia

ut de teſti.ſignificauerũt

vbi ab interlocutoꝛia in

fra.x.dies eſt appellandi

eỹ ð elec cum dilectus.
extra de ap.ſuper eo.⁊ e
de reſti. ſpo. ex qone.
g C Quandoq;.quo ca/

ſi forte executoꝛ ſnie modũ iudicati
onis excedat.C Si quis etiam au-
ſus fuerit prouocare ne voluntas
detunctiteſtamẽto ſcripta reſeret᷑:
vel ne hi quos ſcriptos patueruꝰ

heredes in poſſeſſonemꝰ? mittan⸗/

tur:⁊ is cuius de ea re notio erit ap
pellationem receperit: ⁊ iudex qui
tq ignauẽ ↄninentiam adbibuerit.
⁊ luigator ꝗ tã ipoꝛtune appellaue
rit.xx.libꝛis argẽti mulctẽt᷑ .¶¶ De
poſſeſſione ẽt ⁊ eiꝰ mõento ſi cã di
cat᷑ q̃ ſnia ĩterlocutoꝛia appellatur
q;uis ꝓuocatio ĩterpoſita fuerit.tñ
lata ſnia ſortiaiur effectũ.¶ Quã
doq; vnã ⁊ eãdẽ plures ſimul re/
portant condemnationem:nec di-
uerſitas factorũ ſeparationem acci
pit.quo caſus:ſi omneſ appellaue⸗
rint:⁊ vno ex his agente:eorũ ap/
pellatio iuſti ꝓnũciata fuerit:emo
lumẽtum victoꝛie etiam ad alios?
pertinebit. Si autem vnus im̃ ap-

pellauit: eiuſqʒ appellatõ iuſta pnũ

ciata eſt ciquoqʒ prodeſt qui nõ ap
pellauit. Nõð ſi etatis auxilio vnus
contra ſniam reſtitutionem ĩpetra
uit:maioꝛi qui ſuo iur̃ non appella
uit:hoc reſcriptũ non ꝓdeſt.¶Ju

dicibꝰ autem non ſolum ſuſcipiẽde

appellationis neceſſuas videtur ĩ-
poſita:uerũetiã.xxx.dierum ſpatia

erx die ſententie diffinita ſũt: intra q̃

geſtaꝰ vna cu relatione lingatoꝛibꝰ
ↄuenit pꝛeſtari.¶ Similiter arbi
ter appellationẽ ſuſciper̃ ⁊ relatio-
nẽ dare cõpellit᷑:ſi vᷣlegatꝰfuerit.
Litigatoꝛibꝰ vo copia eſt ẽt ſine
ſcriptis libeliis ilico voce appellar̃
cũ res iudicata popoſcerit tã in ciui
libꝰqᷓ; in criminalibꝰcauſis.¶ Ab
eoſ aucẽ qui ð appellatione cogno⸗
ſcit.nõ pᷣt ſieri recurſus ad iudicem
aquo fuerit ꝓuocatũ Qua ꝑpꝑ f̃mit

tdi litigatoꝛes ad ꝓuiciaſ remotã

ſibi occaſionẽ atqʒ excluſã penitꝰ in

telligant:cũ ſuꝑ oĩ cã iterpoſuã ꝓ⸗/

uocationẽ vel iniuſtã im liceat ꝓnũ
ciareꝰvel iuſtã. ¶ Mec oiĩiai.vij.li.

codicis iuenies a titulo ð appellati
onibꝰ vſqʒ ad ti.ne liceat in vna ea

demqʒ; cauſa. Q. VII.
Aod vo laici ĩ accuſati
one eporum nõ ſint au-
diendi: euariſtus papa

VII

4116

ille pꝛonunciat appellationem iuſtam nunquid incipiet de nouo cognoſcere de
pꝛincipali negocio.hec lex vr velle ꝙ nõ.ſed ꝙ poſſit eſtar.exira de teſta.rainu
tius.in fi.⁊.C.de rebus cre.generaliter.ꝭ.ſinaũt in ſi.⁊ iĩ aut᷑.de ſan.epi.ꝭ.ſigꝗs

contra aliquem col.ix.⁊ extra de ad.ut debitus

teſtatur dicens
Xaici in epiſcoporum accuſati
ne non ſunt recipiendi.
On eſta plebe aut avłgaribꝰ
bominibꝰ argnuendus vel ac
cuſandus epiſcopus lʒ ſit inoꝛdina-
L.qꝛ: ꝓ meritis ſubditorũ diſponi
tur a deo vita rectorũ.iõ iſta dico:
qꝛ inſidiatoꝛ bona ſepiſſime ſolet
cõuertere in malum ⁊ in electis po-
nere maculam.
¶ Itez Silueſter papa.

CLaicus clericum non accuſet.

Aillus laicus audeat dlerico
crimen inferre'.
Item Marcellus papa.
De eodeʒz.
J Aico non liceat quèlibet cleri
cũ accuſare.
Iem JYulius papa.

Anathematizaius ſacerdotes

accuſare non poteſt.
Nſanctanicena ſynodo ſta-
tutũ eſt:vt nemo anathemati

ʒatus ĩ noſtram ſuſcipiatur accuſa-

tionem:nec illi qui nos in ſuam no
lunt reciper̃ accuſationẽ:cũ nos uꝑ
illos ſciamꝰ a domino conſtitutos
non illos ſuper nos:⁊ ſicut maioꝛ
non põt a minore iudicari: ita nec
obligari:quia rarum eſt omne qð
magnum'eſt. Rortemꝰonera om
nium qui grauantur. Quinimmo
hec portat in nobis beatus MDetrꝰ
apoſtolus:cuius vice fungimur le
gatiõe ⁊ cuius regula iformamur:

quatenus eius fulti auxilio nunc ⁊ ĩ
perpetuum ab omnibus tueamur

CItem Euſebius.
De codem.

Aicos :non accuſaſſe epiſco⸗/

pos' bactenꝰ obſeruatũ ⁊ ↄſti
tutũ eſt: qꝛ; non ſunt eiuſdẽ ↄuerſati
onis:⁊ oppido eiſ qdã ifeſti exiſtũt
appe cum vita eorum ⁊ cõuerſatõ
eorum debet eſſe ſecreta ⁊ a laicoꝝ

actibus remota:nec ab eis impeti ð

bent ẽt qui eorũ caſtitatem ⁊ graui
tatem nolunt imitarimaxie cuʒ eos
nolũt recipẽ in ſuis accuſationibꝰ.
Item Fabianus papa.
Nec derici in accuſatione laico-
rũ.neclaici in accuſatione dericoꝝ
ſunt ſuſcipiendi. M

in ſi.

p Nod vo.ſᷣm baʒ.lai
ci ſi ſunt bone fame:
admittuntur ad ac/
cuſationem clericoꝝ
ar. J. e. clericos aut laicos. ?
HB. idem ſentit Alij dicũt qðᷣ
laicus pꝛopꝛium pꝛelatum pꝛo
pter delictum accuſare poteſt.

qꝛ ſua intereſt habere pꝛelanim

bonũ.ut dixi.xxiij.di.illud cõi

am iniuriam pꝛoſequatur. vt
.eiiij.q.vi.oĩbus e de teſti. de
cetero.S.e.q.i. ꝓhibentur.niſi
in crimine hereſis.j.e.ſacerdo
tes 1. c. oues. ⁊ in ſimonia ex
de ſimo. taãta. ⁊ in crimine leſe
maieſtatis.xv.q.iij.ſane.C.de
epiſ.⁊ cle.ſi quenqᷓ;⁊ ĩ crimine
ſacrilegij ſʒ quoſdã.xvij.q.iiij.

„

ꝗ autẽ:⁊ in crimine dilapidatto

nis.ut.xij.q.ij.non liceat.ut di
xri.xvi.q.i.oſtitutum.in hiſaũt
oĩbus ita ðᷣmum admittũtur ſi

bono zʒelo denunciet crimina.

Ep de ſi. lʒ heli. in fi. ⁊ ſi accula⸗
tus fuerii vite ſuſpecte.S.e.q.i.

in pꝛimis.qꝛ ſi accuſatus eſt ſu
ſpecte vite.admitiũtur laici ma

le vite: ſi bone vite.tunc im̃ lai
ci bonevite.e ð ſimo.per tuas
Xlerici vero contra clericos ad
mittũtur.niſi ſint criminoſi vr
irregulares.ut.j.e.pꝛeſumunt
⁊.c.latoꝛ.⁊.c.ipſi apli.tales tñ
qui ſunt irregulares bene ad-
mittuntur ad accuſationeʒ eoꝝ
qui ſunt eiuſdem oꝛdinis cuʒ eis

uel inſer oꝛis.ut.j.e.epiſcopi

apli ⁊.c.teſtes.ſilmonachi au
diuntur.extra ð accu. ex parte.
7.c.olim hec vera ſunt de ſo⸗/
lẽni accuiatione ſed in ᷣnuncia

tione cris:vi dicunt qdam oẽs

admittuntur.ar. xxiuij.q.i.quiſ
gs.⁊ qꝛ cuilibet dictum eſt hoc:
ſi peccauerit in te ⁊c.xij.q.v.hᷣ
vr.xxiiij.q.iij.tam ſacerdos.
ar.contra.xxxv.q.vi.epiſcopui
in ſynodo.⁊ er de accu.cũ opor

teat. ⁊ no. ð hoc. S. e.q.i.ſi pec

(auerit.
q Dneſt.qꝛ ꝓ meritis.j.
q.i.ex merito.

r. AUllus. clerico. inferre. ul
moniali.extra de accuſa

ti.meminimus.
8 TE ſacta anathematiʒaiꝰ
.jJ.iij.q.iiij.nullus.h ꝓp

pꝛie ẽ. uel.i.ſeparaiꝰ a cõueria

tione clericoꝝ.qꝛ laicꝰ.j.e.laici

.xxiij.q.iuij.certũ ⁊.vi.q.i.illi.

¶ Super illos. S. di. x. certuz.
7.c.ſuſcipuis.

1 Ita nec obligari.i. accuſa

ſu:ut in duobus reis debendi.
h ¶Zd alios.ut.S.e.q.v.ſtatuit.⁊.c.interrogatum.
i & Etatis.niſi ſint connexa.ff. de mino. et. a.ff.quẽad. ſeruitus amit.ſi
communem.
k Yudicibus ⁊ geſta.i.allegationes.C. de rela.l.ij.
CRelatione.i.rõnibus partium.
m ¶ Preſtari.ẽt non appetentibus.C.de ap.eos in fi. Oil.
u ¶ Zlb eo.pronunciare etiam ex prioꝛibus inſtr̃is uel nouis.ut.C.ð tẽp.
ap.per hanc.C.de ap.eos.S.i.nouas.n.cqs appellationis põt audire iu
dex.ut extra de ap.conſti. utus in ſi. ff. de ap.ſ.io in ſi.

n.xxi.di. inferioꝛ. x Qðõ magnum. S. diſt. rcij. legimus. Jo.
yTZlicos certum ẽ e laicus pꝛoſequẽs pꝛopꝛiam iniuriam admittitur ad
ccuſationẽ clerici coꝛam clerico iudice. ut e de teſt. de cetero.nungd er-
e ecðuerſo clericꝰ admiitit᷑ ad accuſationẽ laici corã latco udice ſi plequ af
ſuã iniuriã. dicunt ꝗqdam ꝙnõ. nà vbi crimẽ irrogat penã ſanguis clericꝰ liereſ
ſe no põt. at. xxxiij.q.vlti.his a ꝗbus.ſz ſi nõ irrogat pena ſinguis bene põtal j
dicũt ꝙ i nullo crie clercꝰ pt accuſare laicũ. ar. xi. q.i.nullus. qꝛ nò pot in cſĩe
teſtari j ipʒ.xi.q.i.teſtioniũ.⁊ ſic fallu regula q̃ eſt.iiij.q.vi.oibus.agat Sceri
cus ciuiluer de crimine. 3 Ron accuſaſſe epos. in hoc.c.aſſignantur ires
tones q̃re laici nõ admutumur clericos.quaria aſſignatur.S. ea.q.c.i.quita ẽ

p Iii;

oꝛẽ opinio ꝙ nõ poſſit: nifi ſu-

— . .
Ar naeep

e⸗ B⸗

sS Hnee eee enne

5

qꝛ magnũ ð ꝙ derici aceuſent᷑
ab eis.vnde dʒ eẽ rarũ.ut.S.e.
pꝛoxi.c.io.
a ¶ Litigar.e ð ſindi.c.vno.
Aeerdoles ⁊ reliqui.

agãt: ſi pᷣlati ſũt hrtici u

excðicati ulñ ſᷣuent canones uł
ſimoniaci uel notoꝛij foꝛnicato
res.tũc pðt fcedi ab eiſãte ſnĩaʒ
xix.di.nulli.xvi.q. vlt.ſane.
xxxij. di. nullus in alio crie an

te ſniam nõ recedẽdũ ab eis.

viij.q.iiij.none.⁊.xv.q. vi.c.
vlt.io.hoc coꝛigit᷑ ꝓ parte.ex
de temp. ap. oꝛ. c. fi. b.
ans denato Uplor
r. ꝙ in eode genere veli
cti plus peccamus erga patres
ſpũales ꝙᷓ; carnales. nt.xxx.q.
uj.pitaciũ.( Adde ꝙ ita oꝛigi
naliter de cham ut dicit tex. legi
tur geneſis.c.ix.
ericꝰ. H. c. nõ tenet uel
d logt de his ꝗ pp irregu
laritatẽ nõ pñt ad altioꝛa ꝓmo
ueri: ut bigai ⁊ coꝛpevitiati.als
eſſet oẽm ronẽ.t.j.e.latoꝛ.
Et dic (lericus. ſ. pſalmiſta et
oſtiarius.
e lioꝛum. hoc.c.ſimili⸗
Iter non tenet.
¶Vmpetat. criminoſe. ſi ð de
ricis ĩteſligas.
Entẽtia chã ⁊c. ꝓdũt.ta
les dponũtur. xlvi. di.
accuſatoꝛes.(ldde ꝙ ita origi
naliter legit geneſis. c. ix.
b Leu. . ſiott.
i ¶ Wes ei crimioſe ſi de cle
ricis ĩtelligas. dic hoc cũ
pꝛelatus eoꝛũ ẽ bone opionis.
k Oꝛis. i. kocutionis.
¶ SGBlacko. i. lingua.
m ¶Kepꝛehẽdẽda.i. repꝛeheſ
bilia. . eo. nos ſiue ſit Z. S.xxi.
di. nolue. j. vi.q.i.oues.
n ASaſani ſuſpitiðibus.
ſuſpecti ab accuſatione ⁊
teſtimonio repellunt᷑.j.e. teſteſ
.iij. q. V. accuſatoꝛibꝰ. (Adde
ꝙ ita ut hic ſegt ð domino legi
tur.oꝛiginalit᷑ ĩ euã gelio Ma⸗
the.c.xxi.Marci.xj.luce.xix.⁊
Joannis.ij. c.
o ¶ Aut pꝛaue vite ar. ꝙ nec
et ĩ excepto crie laicꝰ pꝛaue vi/⸗
teẽ admittẽdus z clericũ.qð de
rũ ẽ niſi pus clericꝰ fuerit male
fame nł opiniõis.ut.S.e.ĩ pꝛi
mis.i fi.⁊ er ð ſimo. licʒ heli.⁊

c.p tuas.ut dictũ ẽ.Sᷣ.ĩſũma.

Seruũ ſuũ dñs ? iudex ĩ cĩ
ui ut.h ⁊ h ðᷣ ↄſuetudie als fal
ſũ ẽ.de fo.compe.cũ ↄtingat.
(Adde qᷓ; ita ꝑ ꝓpbetã ait do
minus ʒacharie.ij.c.
q ¶ Colũne.ſic ⁊ ꝓhibet lex co
liũnas cuiuſlibet domꝰ tolli. ut
.ff. de lega.i. l. cetera.
P¶Sz ſi gs bec pars vſq; ad ſi
nẽ logtur de cauſis ciuilibꝰ vel
criminalibꝰ ciuilit ppoſitis.nã
h.c.ðᷣlaicis loquit/ vnde ñ pðt
itelligi ð criminalibꝰ cauſis:qꝛ
i illis nõ audit᷑ la cꝰ ð dericũ ſᷣ
ꝓmoueret eũ.hᷣ ideo dico qꝛ ñ
edo ꝙ ĩ accuſatiðe ſit pᷣmittẽ

da admonitio. ut er ð ſimo.lʒ.

7. c. p tuas ⁊ de accu.qliter. ſed
denũciationẽ ſemꝑ pᷣcedere dʒ
canonica monitio: vt p eadẽ iu
rTa. ꝓbat᷑.nec obſtat ex ðᷣ accu.ſi

deerrauerint. Idẽ.

EWinores non d

Tauſa

A Eeuſatio qͥqʒ eoꝝ fup q̃ nos

cut ſacerdotes vel relig de-
rici a ſecularium laicorum ex-
cludunt᷑ accuſatiõe:ita ili ab iſtorũ
ſunt excludendi ⁊? alienandi crimi-
natõe:⁊ ſicut illi ab iſtis:ita ⁊ iſti ab
illis non recipiuntur: quoni am ſic
domini ſacerdotũ ſegregata debʒ
eẽ ↄuerſatio ab eoꝝ ↄuerſatõe:ita
⁊ litigatio:qꝛ uum dei nõ opoꝛtet
ent mitem eẽ ad omnes.

Nem Elemens.
ici dericos accufare non de⸗

bent.

Acerdotes reliqꝗ ſacre eccle
ſie miniſtri:oẽſq; plebes epi-
ſcopos ſuos diligere debẽt:⁊ eorũ
pꝛeceptis obedire:etiam ſi ipſi alit
quod abſit qᷓ; debent agant niſi ĩ fi-
de eodem.
Malis cõdemnatio eis imi⸗

neat qui in patreſ peccant di
nina ſcriptura oſtendit dieens. Di

enim cham qꝛ nõ operuit pudẽda
patris maledictus eſt:multo ãplio
ri cõdemnatione digni ſunt: ꝗ pa
tribus legatione dei fungentibꝰↄtiu
meliã inferunt. ¶ Perſſone inferi
orum oꝛdinum in ſuperioꝝ accuſa
tionem recipiende non ſunt.

de Silueſter papa.
. et accuſare
maiores.

S Lericus aduerſus exoꝛciſtaʒ:

exoꝛciſta aduerſus acolitum:

acolitus aduerſus ſubdiaconũ:ſub

diaconus aduerſus diaconẽ: diaco
nus aduerſus pᷣſbyteꝝ:pᷣſbyter ad

uerſuſ epᷣm accuſationem dare aut

anemmn ferre nõ valet.
¶Item Zepherinus papa.
De ochen.

Aiorumèᷣquiſpiã minorũ ac
Manſationib?non ipetal/.
¶ MItem Anacletus papa. e eo.
Ententia chamꝰfilij noe dam
nant᷑.ꝗ ſuoꝝ doctoꝝ vel pᷣpo-

ſitorũ culpã ꝓdunt:cen?cham qve

rẽda patris non operuit:ſʒ irriden
ce öſtrauit. ¶Itẽ Euſebius pa.
ues paſtorẽ ſuũ:niſia ſide ex-
orbitaueri:nõ debent accuſare.
Ves que ſuo paſtoꝛi cõmiſſe
ſunt.eũ nec repᷣhẽdere niſia ſi
de exoꝛbitauerit:nec vllatenꝰ accn-
ſare pñt: qꝛ facta paſtornʒ oris gla
dio ferienda nõ ſũt: creßnen⸗
dẽdarecte videant᷑. LMis aucto
ritatibas ꝓbar᷑ qdð ſubditi ſine ſint
laici ſiue clerici pꝛelatos ſuos accn/
ſare nõ pñt/Aeꝝ de criminoſis:⁊ð
ifamibꝰhᷣ ĩtelligẽdũ eſt.ꝗ vitã ſuoꝝ
pᷣlatoꝝ parati ſũt repꝛebẽdẽ ñ imi⸗-
ſani⸗ qð ex vbis Anacleti datuj itel
igi. g ait.
ſatione epiſcoporum nõ audiãatur.
J Aici in accuſatione epᷣoꝝ au⸗
dDiendi nõ ſüũt.q; oppido eis ꝗ

dã ĩfeſti ſũt:⁊ ĩdignũ ẽ vt ab eis ac

cuſent᷑ ꝗg eoꝑ grauitatẽ nolũt imita
ri. C Idẽ. ¶Sacerdotes nò niſia

viris idõeis ⁊ ꝓbatis accuſari pñt.

¶Quare laici ĩ accu

conſuler᷑ voluiſti ñ niſi ab ido
neis ⁊ ꝓbatiſſimis viris:ꝗ ſuſpitio

nibꝰ ſceleribus carẽt: fieri dʒ:qꝛ -

dũs ſacri corporis ſui tractatoꝛes
a vilibꝰ ac reprobis ⁊ non idoneis
pſonis ĩfamari noluit nec calũniari
ſʒ ipſe ꝓprio flagello peccantes ſa
cerdotes a templo eiecit. vñ liquet
qð ſũmi ſacerdotes ideſt epiſcopia
deo ſunt iudicãdi:non ab humaniſ
aut praue viteꝰhoibꝰlacerãdi:ſʒ po

tius ab omnibus fidelibꝰ portâdi
ipſo domino exemplum dãte: quã

do per ſeipſum ⁊ non per aliumvẽ
dentes ementes eiecit de templo
ſacerdotes.nullus enim vt reoꝛ in

uenit᷑ inter illos qui velit ſeruuʒz ſuj

um ab alio qʒ aſſe iudicari.qð ſi p-
ſumptum fnuerit.aut multa idigna
tione ipſe iraſcitur:aut potiꝰ vidi-
ctã queri: ſup eü.vnde ⁊ dominꝰait
p ꝓpheta. vos tangit. me tangit.
2 tãgit pupilla oculi mei.Et paulo
poſt:ſi detractoꝛes quoꝛũcũqʒ gra-
niter indicãtur.⁊ in perditionis la
queũ cadũt.multo magis lacerato
res ⁊ detractores atqʒ accuſatores
famulorum dei dãnãtur:⁊ ĩ bara⸗/
trum niſi ſe correxerint: ⁊ ꝑ eoꝝ ſa

tiſfactionẽ cõdignq egerint:pniam
indubitanter vadunt ⁊ vindicibus

flammis exuruntur. hec ⁊ alia peri
culoſa cõſiderantes apłi ↄſtitnerũt
ne facile commouerentur:aut lace-
rarent᷑ vel accuſarent columne ſan
cle eccleſie dei:que apoſtoli ⁊ ſucceſ
ſores eorum non immerito dicun⸗
tur. Sed ſi ꝗsaduerſus eos vel ec
deſias eorum commotꝰ fuerit aut
cauſaʒ habuerit:priusP ad eos re/
currat charitatis ſtudio: vt familia

ri colloquio ea ſanẽt ↄmoniti.que
ſananda ſunt.? charitatine emen:

dent que iniuſte emendẽda cogno⸗-
uerint.Si aũt aliꝗ eos priuſq̃̊ʒ boc
egerint.lacerare accuſar̃ vel infeſta
re preſumpſerint.excõicent᷑:⁊ mini
me abſoluantur anteqz ꝑ ſatiſfacti-
onem vt iam dictum eſhcondignã
pniam egerint.qm̃ iniuria eoꝝ ad
chriſtum pertinet: cuius legatione
funguntur.

Item Alexan.
Tommunione pꝛiuet ꝗ prima

ti aduerſus epᷣm cõquerit: pꝛiuſqᷓʒ
familiariter eum cõueniat.

B B J ꝗs erga epᷣm vl actores’ec

cleſie quãlibet q̃relã iuſtam ſe
habere crediderit: non pꝛiꝰ prima
tes aut alios adeat iudices qᷓʒ ipᷣos
a quibus ſe leſum exiſtimat.familia
riter ↄueniat nõ ſemel ſʒ ſepiſſime?
vt ab eis aut ſuã iuſticiam accipiat
aut excuſationem.ſi autem ſecꝰege
rit ab ipſis aut ab alijs cõione pri-
uetur tanqᷓz apoſtolorum patrum
Miorum cõtemptor.
Ner Augriſtus papa:
Hin opinione dicedſſa non an
diantur accuſatores epiſcoporimn

gs eps:qꝛ illa in denũcia
tiðe loꝗtur. ð h notat᷑.nj
.q.ij. iciigne. tñ vbi venũ
tiat᷑ crimẽ ſimonie:ñ ẽ ne
ceſſaria admonitio.qꝛ de
illo nõ pot gs penitere re
teto ordie.ut.i.q.i.ſi ꝗs
neqʒ. ⁊.q.vij.requiritis.
lʒ ſit ar. Z.i.q. vlt.patet.⁊
ex ð ſimo.lʒ cui hodie ſta
tur vl dicas ſpeciale eẽ ĩ
eccleſia ut ſemppᷣmo ad⸗

moneat᷑ ꝙᷓ pponat᷑ qrela
3 eã ſiue ciuilit᷑ ſiue alio

Madaalnk. B
s ¶ Prius. ſ. xxiij. q. v.
ad ſidem.

t¶PDer ſatiſfactionem.

quod videt eẽ ſpeciale in
eo ꝗ offẽdit eccliã vt pᷣus
ſatiſraciat qᷓ; abſoluat᷑.ut
e ð ver. ſigni.ex pte.als
ſufficite iuret. ut e ðſẽ.
excõ.per tuas.
u ¶Iniuria. vnd nec cle
ricꝰ pðt remittere iniuriã
factam ecclie. vt.xxiij.q.
iiij. ſi is qui. o.
x gqs actores. actor
oſtituit a nõ dño ⁊
auctoꝛitate iudicis. ad
pᷣſẽtes lites iñ iſti.ð enra
toꝛi.5.ulti.ff. qð cuiuſqʒ
vniuer.itẽ eoꝝ. 5. actor.
2 h iõ qꝛ actoꝛ cũ decreio
fit ⁊ decretũ nð extẽd᷑ ad
futura.ff.de vſur.l.i.ſed
ꝓcuratoꝛ ſemꝑa vo do⸗
mino oſtituit᷑ ⁊ ab initio
a ad vnã litẽ ⁊ ad plures
7 ad pñtes ⁊ ad futuras.
.ff. e.l. ij. . C. ð ꝓcune
qʒ findicꝰ ab vniuerſita/
te 7 ad vnaʒ 4 ad plures
cãs pᷣſẽtes ⁊ futuras:⁊ ð
auctoꝛitate epi. C. ð epiſ.
⁊ cle.oẽs qui.ꝭ.⁊ h̊ nihi⸗
lominꝰCanõ tñ oẽs ad
miniſtratores eccleſie vo
cat ꝓcuratofrs.i.q.iij.ſal
uatoꝛ.ſcdᷣz canonelſ pᷣtatꝰ
2 ante lit.ↄte.⁊ poſt ꝓcu/
ratoꝛẽ ↄoſtituit.ut ex ð in
ra.calũ.c.cum cauſam.
y Sepiſſime. ideſt ter.
rxvi.q.vij.omnes ðcime
¶ Priuet / hic videtur
quod epiſcopus poſſit ali
quem pꝛo ꝓpꝛia iniuria
excdicar̃ ⁊ punir.ut.lxv.
Di. ⁊ qemẽdat..xxiij.q.
iiij.guiliſariꝰ. eſt. xxiij.
.q.iiij. ĩter querelas.⁊.q.
.v.ð occidẽdis. vbi vi/
detur qð iudex pꝛo ſua in
iuria nõ dʒ reũ occider̃ cu

ius iuder ẽ. Diſtĩgue. q

ſi iniuria tangit ſpecialit᷑
platũ nõ põt excòmuni/
care aliquẽ ꝓ tali iniuria
ſi tãgit ecckiã põt. nã epᷣs
pðt eẽ iudex ĩ cã ſue eccłie
ſicut ꝓcuratoꝛ fiſci eſt iu
dex ĩ cã fiſci.ut.C.vbi ce
fiſcales.l.iiſic ĩperatoꝛ ẽ
iudex ĩ cã ſiſcali.ff.de his
q̃ iteſta.dele.ꝓrxime ⁊ tñ
res fiſci res imperatoꝛis
dicitur.ff.nequid in loco
pub.l.i.S.hoc interdum.

cet!

inag
pentern
K.. 4
gtints.
tgen
nbocie
ſPulecti
Pöroas,
heufitt
i ſne io
nige,

lutonen.
ſeiglee
flintin⸗
bſolugt
er e. grs
ußfͤſi

ndnerck
WWenriorg

N 4

4 0, .
oſts
nödiot
ngig t
fiſnönn
ſchaunz
r Kacr.
ei ne
ögtitkac
knſerliſes
E1cbiniio
1Alors
Atuuns.
Cöpalre
whinuctſta⸗

31 Ad Nose
bfumes.et d

6.Cdnſ.
1.Knbnſti⸗
moͤffosed
eglecleſtepo

noneſptats
lpoſt cu⸗
urcko in
ncauſam.
nnesdamme
bic vidau.
gopoſtai
ppra inihnu
ntg iied⸗
0.Fcſtrii⸗

mnit
lido i
rpoſtan

Diſnk
ngt hiat
Grarehnmn,/
onlinii
dooe nich⸗
rickirtiſſt
n fſicin
uc nte⸗
ſſeipemum
ilet
pnnettn
udinloe⸗

intercum

II O.

8 83 qui funt vituperatoꝛes.ideſt cõuiciatoꝛes ꝗ depoſiti curie traden
Mimr.rxi.q.i.ſi ſacerdotũ.niſi fecerit ex caloꝛe iracũdie.ut.S.e.q.iij.ſi
quis iratꝰ. Jo.hot hodie falſũ ẽ:niſi eſſet poſt excmunicationẽ ↄtumax.
de iudi.cum non ab bomine.ſfallit in caſu ſpeciali de cri.ſal.ad falſariuʒ.
vbi depoſitus ſtatim traditur curie ſeculari.

b ¶ Epiſcopoꝝ. hec duo
.c.loquunt᷑ de ſuſpectꝭ ur
ignotis:⁊ de his ꝗ ſuam
iniuriã nõ pſequuntur.
Kc Qua intentiõe.an fa
ciant animo nocẽdi.xxiij.
q. v. pꝛodeſt.
d Conſcientia. ſi ſit c
ſcius criminis.
e ¶ Zlut cupiditate.pecu
cunie.S.e.q.i. ꝓhibent᷑.

¶en dũ ẽ.hic dicik

idem qð in pᷣceden
ti. c.⁊ dic querẽdũ eſt.ſ.a
iudice etiã ſi aduerſariꝰ
non querat.ff. de poſtu.
quos ꝓhibet.a.xxx.q.v.
iudicãtem.⁊.j.eę.alieni.⁊
ar. C. de q̃ſti.ſeruos. Et
loquit᷑ hoc.c.⁊ pᷣcedẽs de
ignotis ⁊ ſuſpectis:qꝛ ta⸗
les perſone ĩtegri ſtatus
eſſe debent. ff. de teſti. q⸗
ſituʒ.ſed obijcio tibi ſi in/
gex querat de ↄuerſatiõe
huius teſtis oʒ ꝙ querat
ab alijs:ſimiliter oz ꝙ qᷓ
rat de ↄuerſatðe illoꝝ de
quibꝰ queritur de ↄuerſa
nõe iſtius:⁊ ſic in iĩſinitũ

ꝓcedet iuder qð repꝛoba

tur e de reſcrip.cũ ĩ mul
tis. Si autẽ iuder ab ipſo
teſte q̃rat an ſit ſur ul ho
micida.ſtulta ⁊et q̃ſtio cũ
nemo illud fateretł. Rñ.

ſiẽignotus bene pot ab

co q̃rere an ſit liber uł ſer

nus. ab alijs aũt notis ĩ

ter quos ẽ ↄuerſatus que
ret de fama iſtius. pot ẽt
iudex in genere querer̃ ſic
Dicẽdo:es tu talis ut poſ
ſis eſſe ieſtis:ut.ff.de qᷣ-

ſti. l.i. S. qui queſtioneʒ.

g ¶ Accuſat. In accuſa
tionibꝰ g nõ pᷣſumit ꝗs
dignus niſi hoc ꝓbet. ſ.
.e. criminationes. ſic in
oblatione euchariſtie:vt
de cõſe. di. ij. tribꝰgradi
bus. Et in oꝛdinibꝰ.xx⸗
iiij.diſ.qñ.⁊.xiij.diſ.gꝗe
ſcamus. Itẽ excõicatꝰꝗs
credit᷑ ꝑꝑ periculum vitã
dum potius qᷓ; nõ.vt ex
de ſen. ex.p. tuas ⁊ cũ oᷣſi
deres.5.tertie qõni /ſic in
ĩpetratione venie etatis

tenet᷑ ipetrans ꝓbare in

ſtituta moꝝ ſuoꝛũ ⁊ teſti
moniũ vite honeſtioꝛis
T aĩ ꝓbitatem.i.ſe eẽ ido
neum: ut.C.de bis gve.
eta.ĩpe.l.ij.als.circa no
tos potius pᷣſumit᷑ gs di
gnus iᷓ indignꝰ.vt ex ð
preſum. dudum.
b ¶ eſcitur. per hoc pa
tet ꝙ loquit᷑ ð ignotis.
i ¶ Maioꝛes.i.chcos.

Iqui ſunt vituperatoꝛes aut
accuſatores epᷣorũvel reliq̃⸗
rum ſacerdotum:non oportet eos
a iudicibus eccleſie audiri: anãʒ eo
rũ diſcutiatur eſtimatiõis ſuſpitio
vel opinio:qua ĩtẽtiõe:q̃ ſide:q̃ te-
meritate:q̃ vita:qua ↄſcientiaꝰ: q̃⸗
ue merito.ſi ꝓ deo aunt ꝓ vana glo
ria aut ꝓ immundicia vel odio aut
cupiditate iſta preſumpſerint.
Item Calixtus paoppꝑe.
ores natu non accnſent:ni
ſi qui ſint recte ſidei 2 cõuerſanõis.
ANerendũ ẽ in iudicio cuius
cõuerſatiõis ⁊ ſidei is ꝗ ac
cuſatꝰ:⁊a is ꝗ accuſatur:quoniã hi ꝗ
non ſunt recte ſidei ac cõuerſatiõis
qrũvita ẽ culpabilis: ⁊ q̃rũ ſides
⁊ libertas neſcitł nõ ꝑmitrtũt᷑ ma
iores natu accuſare:neqʒ viles per
ſone in eorum recipiant᷑ accuſatio⸗
ne. ¶ Item Sixtus papa.
¶Abſqʒ duobus vel trib teſtibꝰ
non reapianunm epiſcoporum acen
cuſationes
Ceuſatio epiſcoporũ non eſt
facile recipiẽda dicente dommo:ñ
