* nmamere donum del. vẽꝗ RAiatreſnenne temporum ⁊ off ·½ ᷓ dare poſſunt zauich e⸗ permutan poreſt:erra ve ber⸗
l ieziticveſt dicendus qui iri m⁊ ſacer- pꝛofecto quod hẽnt. Qui mu.ad queſtiones. pꝛo ſpiritu
kire l . e mvtiq;ʒ mendacij: ꝗ alibus autem corporal
inſft endit grai nane gotij gradum peruenit: erinde ſuf bent: ſpiritu quia ſi ſpinri cuniã darenoõẽ ſimonia m p⸗
emit: neRee. uia ſi ſpiri cuniã dare nõẽ ſimonia u
Unbät cns qui emit: vnde ſimo fragantibus meritis in epiſcopim modo hocpꝛobamus?q e er doiro nin inneniat
ac 1. iratic tate) calice pro libro niſi inueniat᷑ ꝓ
itbonnhr niac ſeprappeltandi ſag 147 iente obſequio et tns veritatis teſtante ipſa veritate ibitu: vt ĩ eccleſia cimiterio. ?
N tur: interueniente 4 en ur: hibitũ:vt ĩ eccleſia c
nsfieoea. ptoreſ. ADDEꝙ ge eligitur. ibꝰ: data quoq; pecn de qua pꝛocedit gratis accipuur: ꝓ ij. e. placuit .
lie Pamainubtetammk iaemdam datonglmhs nneht culdubio ſpiritus nntlac giſiei e » Ratia.domũ ſpũs ſciĩᷣ
entt H . ſtirem: neſci⸗ ð gratis accipit᷑ vel datur. ut ecchiaſtica dignitas
Gli ctibus m antiſtitem:neſci⸗ turanõg G taltiea aig
upintc v. ſimonie in act conſecratur iſte ma Grego.ſiagrio epiſcopo i gratis .1. ſine
Kn .c. viij. . nij 1 0blate pecu-⸗ Iem Grego. ſiag
Kdiſtn Wruhin net us paterni obſequij ⁊ unere aliquo non debito.
ontrabitur autem tri⸗ dent non auguſtudinenſ. 0mImnhercali debito.
ura e vero tempore 14 ir 28 Accipitur.arg.S.xxiij.q.ii
bus modis:a manu.ab nie.procedente ve inauit: gq Inanuer ſacerdos dicuur qui/ g pitur. arg
drnſtor, uio: a a lingna: vt uilos per pecuniam ordinauit: g- iii. ille gladium. qr ille dicitur
n dii 4 ir nonll 2301 balaamn wero gratis benelictione n in en pprccij dars ldi neihei neagan 5
enen iurquidoq;erpane o ſacerdotalem dedit: ftandem apij ines gecivere: b Bratis. i. fum gratia. i.
es Kt tis:qua ndoqʒ; ex ꝑte acci n i accuſatus nem ſacrũ oꝛdineʒ accipere: charitate.i.nõ ofertur gratia.
iinin ientis: quadoq; ervrra Metrop iam inſe dam · ſacerdos nõ eſt: ſed inaniter niſi gratis ac.
. pientis:quãdoqʒ exv ctus ſententiam in ſe da 71 trirn 6 ſſe
ciͤt *conm e e do dici coõcupilſcit. i Pñt. ar. quenqᷓ nõ poſſe
q; qnqʒ ex neutra ⁊ etraa n⸗ it. & Hic primum modo K i. q. vij daiber⸗
dann . de ſi. ⁊ ſi queſtiones. xvx nNationis accepit. ſpi ¶ Itẽ in regiſtro. C. Spoliet dare qð nõ hʒ.i.q.vij.daiber.
ſrlcnni . de ſi. dmit queritur: an ſit peccatum emere ſbpi a ecdeſiã p pecuniã obtiet. ctum. ff. de regu. iur. nemo. de
ia alahn aulthn enalia. à. Beclido anproingr Bondr gbrter 4 Pn decin gectke orig auennode Feea
Sfwrnn moniacum ſicut in ci ſu eccleſie ſit exigenda pecunia: vel k⸗ ectideʒ ð (õ. di. iij. ſolet. Z. cre⸗
f t in uerit:nõ ſoluʒ eccle itor diſtrabit pignꝰcuiꝰ dñiuʒ
ͤlii mine leſe maieſtatis.x exacta fuerit an ſit perſolnenda. ſiaz obtin otij “ itor diſtrapit pign zu;
lieu Riaeonagcnnnnnar inl deſie emere ſit ſymoniacum 5 nzdi
mnürteie ſtinctione admittitur lai das eccdeſie en Jo. So. generaleẽ cnẽod!
l = “”õ iritũ mẽdacii.i.effectũ diaboli ꝗ pf eſt
cuatennerteſtamiien iginrtonenneey eſi. per tuas. iſ. q. i. in primis Rr ſene ae eiimn ndieiene dc c. ſ. e. ſigs G.
um in ſimponnur amem eis pena quadrupler:qñqʒ ercicatio: quandoq; 1 Tenine cũ ait: gratiſaccepiſtis gratis date c. (AD D ꝙ ſiclegit ĩ eui gelio
emonadatmmenulo dt’je de efraig mulne Mot,ene. . Darn orrarit apatrcen: Naniaobponik-s. i Fpe Rſfrg.
n Lo arm eNiaie rtog. i maſguee⸗ ſunt inlames: vt Tacler zriij d: lat friy bofficldvi..v. öaront Pe. di. lj. c. .
4 ſn⸗ Fteo. iüfeced zuctepiatenenk. reſtituere.ex.ð ſi.de hoc.j.e.q.iij.ſiquis ⁊ ui Da. ander. hic ſola volũtas faẽ boĩeʒ ſimoniacũ:vt.j.e.repiũt᷑.⁊
iiigtn dator: diſpenſatur autem circa tales: quandoq; autem vt laicam babeat m ij.ſſoli ſ ſpes ſola faẽ᷑ hoĩeʒ vſurariũ:ut.xix.q.iii.c.i/ Ytẽ hic volũ
iſ conminonemetk eenevizeelen miniſtrant: quãdoqʒ in minoribus or ſ Adi earchage pnctbenatan ne prelkfn ad actũ ſola uolũ
ni ainidus conſtienti:vr.ſ. .q..ei qaczremanetin arelc . v. (ace blek. ſeea woli miſſa ? ar. e ð re.iu. ols. ul ĩtellige h vbũ ſtudet cũ effectu.
mui aluverimü quis ame, valeat viſpenlre. habes. j. e. q. v. c. f. Jo. ſete e zf Gatnoics.3.5. di li ias b'). 5.d rir anaſt aſtet. Fdi ..i. dao g
r, 4 Aod amem ſpiritualia. Spiritualia autem dicunturtribus j.xxxvi. q. iſ. uex.l.di.ſiqſ cũ io. So.hodie ſola penitẽtia ſine reſignatiðe q̃n
ſuali ofrteutn dis. vno modo dicuntur gratia virtntum ⁊ dona dei:be⸗ ra. vi. q.i.. uexꝝ. l. di. bat̃ Vtriqʒ: ut ex ð ſi.c.fi.b. n ¶Toͤcupiſcit. ꝛ.
n e Tonpocintemf vel vendi qᷓ tu m in eis eſt: non. n. ↄferunt᷑ toꝑſuectcd ſin:na ian Erurianterchrak acerdos.
umuhi niſi gratis.j.e.q.iij Kinatof ierer Onch ier dn 2 ind Kerniſseeranenwor wermg eſt ſi in maum Reuctlonto eſ uiciꝰ
ſ ſ ecleſiaſticum matrimonium. 5 4 1012 5 zoni . de accu. bis. em ſi in in
nnodi tas ⁊ omne ſacramentum ercle m inamg modũ exceptionis ſecus. ut extra uper odum
uin eccileſtaſtica ſpiritualiũ rerũ.vt adminiſtratiões prebende.ius decimarũ ſed ſi in 1ilt .
(1f
niN

ad eptꝰ:v.xvi.q.vij.ĩuẽtũitẽ nec ipſũ bñſiciũ nec ordinẽ perdet ſi i fraudeipſiꝰ

Cauſa

inquiſitionis ↄuincitur tũc priuat᷑ bñfcio ⁊ nõ ordine:er de ſi. diectus qñqʒ ẽt ñ qꝗ Erxrtiterit. Moc vey eſt ſi poteſt lare illud:alias non nocet ei tacitur
pꝛiuat᷑ oĩbꝰ bñᷣficijs ĩ eo caſu:vi ex ð electi.ꝑ ĩquiſitionẽ. Itẽ vera ſũt ꝙ pdit pᷣo
ra bñſicia ſi eo ſciẽte fuerit data pecũia:als ſine culpa ſua pᷣuaret᷑ eo ꝙ eẽt legitie

fuerit data pecunia:vt er de ſi.ſicut.⁊.c.nobis.i.q.vi.S.ti.

a ¶Et ſpiritũ ſãctũ.i.ordinẽ 7
glia officia qᷓ dona ſũt ſpũs ſci.
b ¶ Simðiacã. ar. j. e. q. iij. al
tare.j.eę.q.i.ꝗcũq; ſacros.j.e.
Enedictio illi.ad hoc.i.ꝗ
ſic honorẽ accepit hereſiz
ĩcurrit. eſt enim ↄſecutiuũ non
cauſatiuũ:vt.vi.lxxiiij. ↄſuluit.
7.iij. q. vij. F. item. 7. vl. q.i.ex
merito.⁊ ẽ ſi lex ſubintrauit vt
abũdaret delictũ.ſi.C.ð obſe:
patro.preſ.ſi mãumiſſoꝛi.⁊ hic
7.ff. ad. l. acꝗ.l.ſi ex plagis.5.
.i.ſic.⁊.C.ð iudi. ꝓperandum
M prin. .
61 Niſqʒ neophitoruʒ:qꝛ a

neophito.ſ.a ſimone or⸗

tũ habuerit uł qꝛ neophiti ſole⸗
bãt dar̃ pecuniã:vi cto ꝓmoue
rent᷑.qꝛ alr nõ poterat: vt. lxv

eul W
Erarſerit. vt. . e. gcũqʒ. ⁊
c.placuit.hoc veꝝ ẽ ſi pðtꝓba/⸗
re illð:als nõ nocet ei taciturni
tas.vt.ij.q.vij.pleriqʒ.ſj ſi nõ
pt ꝓbaf faciat qð diè aug. xxij.
g. v. H videt. itẽ ⁊ ſi ꝓbare pᷣt⁊
ſi timeat᷑ ſcãdalũ tũc faciat id
legitur.xxiiij.q.iij.tã ſacerdo⸗
tes.xxiij.q.iiij.forie.
fPiacular̃.iõ dici᷑ piacula
re:qꝛ ſʒ leges ↄparat᷑ ei ꝗ morte
expiat᷑ xv.q.iij.ſane.v.q. vi.
delator rar .
Uos.hic vacat.ar.a /
1 rio ſẽſu.j.eo.q.iij.ſalua
tor der. ꝗqſꝗs ꝓpter ſua lucra.
ar. j.e.ſigs eps.ar.S.di.lxi.mi
ramur.
Teſtat. actuũ apoſtolornz.

cñ dixit:pecũia tua tecũ ſit inꝑ
ditionẽ.j. c. ꝓxi.a.c.q ſtudet.

Jo. (Adde locũ originalẽ vbi
ñc legitur in actibus apoſtolo⸗
ruʒ. c. viij .
i B Eperiunt᷑. velle. ita ſola
volũtaie ẽ ſimonia cꝰ:h ĩ
telligo de volũtate ad actũ ali-
quẽ exteriorem producta.als ñ
eſt ſuſpenſus ab ĩgreſſu eccleſie
2 ſic eti exaudi.ſ.e.ꝗ ſtudet.⁊.
g.eo.geũqʒ.xxij.di.qñ epᷣs.ex
ſimo.tanta.
Quia vſitatũ.ar.ꝙ mos
nð excuſat a crimie.j.e.q.iij.c.
f.ar. Z.lxiij. di:agathoſa. ⁊.c.
qꝛ.S.d.ilij.iõqʒ.j.xxxij.q.iiije
ijciuntur.
lI meili .per canones.
m

ſpum ſanetnz emere vel vende-
re ſimoniacaʒ hereſim eſſe nullus

ſidelium ignoꝛat. Be eodem.
Enedictio illi in maledictiões

cõuertitur: qui ad bocvti ſiat

hereticus pꝛomouetur.

ρ.Igdem in eodem.
E Paan habevit cuz ſimone:

qui contra ſimoniacos vebemen
ter non exarſerit. S=

O AVilſquis per pecuniam oꝛdi⸗

natur ad hoc vt ſiat hereticꝰ
pꝛomouetur.quiſquis ergo contra
ſimoniacã ⁊ neophitoꝛuʒꝰ hereſim
pꝛo officij ſui loco vehementer nõ
exarſerit:cum eo ſe nõ dubitet ha
biturum poꝛtionez qui pꝛius cõmi-
ſit hoc piaculare flagitium.
¶Item gelaſius papg.
imònis danatio pariter dan
tem ⁊ accipientem inuolnut.
Voscõſtiterit indignos me
ritis ſacram mercatos eſſe pᷣ
cio dignitatem:conuictos opoꝛtet
arceri:non ſine periculo facinus ta
le perpetrantes:quia dantem pari
ter ⁊ accipientẽ damnatio ſimonis
nam ſct leccto telat wmuolui.
ENaneTments micikeia Samns
tur qui ſmoniace oꝛdinatur.
Eperiuntur qᷓ; plurimi nego

—

li pꝛecium donant:vt pontificalis
oꝛdinis ſublimitatem accipiãt:ob⸗/⸗
liti verboꝛum Petri qui dixit ad ſi
monem:pecunia tua tecum ſit in ꝑ
ditionem:qꝛ exiſtimaſti donuʒ dei
pecunia poſſidere. Pꝛoinde qa et
vſitatumeſt tantum malũ ⁊ maio
rum extat frequenter mucrone ſuc
ciſuml: nos quoqʒ huic vulneri cã
ceroſo ignitum quod ſupereſt ad/
huc inijcimus ſeruum:decernen-
tes omnino vt quicunq; deinceps
pro accipienda diuini dignitate do

Inijcimꝰpᷣ dic:qꝛ adijcit pena ułdic.inijcimꝰ.i.liectũ eẽ oñdimꝰa?᷑.

nAnathematisar. ꝙ ipᷣo iur̃ ſit anathematiʒatus clericꝰſimoniacꝰ: vt. ſ.e.

ꝑciatione muneris mercarivel
le gratiam ſpiritus ſancti:dum il

qcũqʒ.⁊.c.placuit.uł dicẽ anatbema ſeparatiõeʒ a corpor̃ ⁊ ſãguine:vñ ſubdit at

qʒ p.i.c. nã poſtea excõicãdꝰc.j.e.q ſtiudet.v.q.iij.ex multis.qð eſt ꝓ quolibet
mortali peccato:ſʒ ad ðᷣteſtationẽ ipſius dicit᷑:qð generalit᷑ ĩtelligit᷑.hoc tñ ẽ ſpã
le ĩ notorio crimie fornicatiõis ⁊ ſimonie ꝙ ſuſpẽſi ſũt:vt.d.xxxij. .veꝝ.ſed.ar.
iñ eſt ꝙ ſimoniacꝰ ſit ipo iur ſuſpẽſꝰ. e. e.ex tue.dicas S y oĩs peccator occultꝰ
ſuſpẽſꝰẽ quo ad ſeipſũ:vt.j.e.ſacerdotes.ſʒ ſimoniacꝰſuſpẽſꝰẽ quo ad ſe ⁊ quo
ad alios ut er de ſi.tãta.a hoc uex ẽ de illo ꝗemit ordinẽ:talis.n.pmittere ñ Pt
ci rẽ furtiuã habeat.ut.xiiij.q.vi.ſi res
Condenatũ a ſtatutis patrum ipo iure er gener delicti.iiij.q.vi,5, pono.
p¶Ex quo.q.di.ex eo ipe ſit excõicatꝰ.uł ſciat ſe od enatũ ex quo tpe ↄſtat vobiſ
⁊c.q.d.ex eo tꝑe ſit excòicatꝰuel ſciat ſe ↄdẽnatũ ex quo tpe ppetrauit crime ⁊· ſi

in cri. le. ma. ar. C. ad.l. iul.ma. qſꝗs verſi. donationes ac Et ita illð uerbum

ex quo determinant verbuʒ ꝑptraſſe.⁊ ᷣm hunc ĩtellectũ etiam occuliꝰ ſimoniacꝰ
ſuſpẽſa ẽ: uel determinat hoc vpum conſtat:tunc eſt ſenſus:ex quo oſtat eũ ſimo
niacum:tunc demum erit ſuſpeſus.hoc uliimum dicebat martinus hiſpanus.

—

nitas: vt.ij.q.vij.plenqʒ.ſed ſi non poteſt probare faciat qð dicit aug. xx
ii. q. v. hoc uidet. Item ⁊ ſi pꝛobare poteſt ⁊ timeat ſcandalũ faciat id qdð le
it xxiiij.q.iiij.tam ſacerdotes.⁊.xxiij.q.iiij.forte.
VDerpetuo.ſ.quouſq; emendet.ſi ex de cſti.er litteris.xx vij.q.i.de ni᷑
duis ar.ij.q.v.qᷓto.uel
perpetuo.i.perpetua ſe
paratione a corpore rpi
i.uſq; ad ſinẽ uite ẽt ſi
añ peniteat:⁊ hoc ẽ ĩ cri
minis deteſtationeʒ. ar.
ff.pro ſocio.l.i.uel per

ni:quodlibet pꝛemium detectꝰfue
rit obtuliſſe:ex eodem tempoꝛe ſe
nouerit anatbematis oppꝛobrio
encema n, atch a participa⸗
tione coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti i. conti ff.
alienum: ex quoꝰillum conſtatere- Renercnreper otame.
crabile xpᷣo perpetraſſe flagitium: s OZanis epᷣs.bucuſ
ꝙ ſi aliquis eiꝰ accuſatoꝛ extiterit: gqʒ introduxit capi
ille qui hunc oꝛdinem muneruʒ fue

tula de ſimonia queſit
rit damnatiõe lucratus:⁊ ſuſcepto ab accipiente. nuc intro

bonoꝛis gradu pꝛiuetur: z in mõ-⸗ iultance rpte⸗
ſterio ſub perenni penitentia retru··ceqᷓ de dante ordinem:
datur. Mi vero qui bac cauſa mu nuelaliud ſpirituale pe
nerum acceptoꝛes extiterint ſi deri- pecuniam. .

ci fuerĩt honoꝛis ſui amiſſione mul t ¶U Redegerit. quantuʒ
cẽrur: ſi vero laici:perpetuoana- ineo eſt. clix. vi. c. ult. ff.
themate condemnentur. ereecß..calis: deton
V Ilem er concl calcedonenſ. n Biſhenindkem i.
C. Hamnatur epiſcopus qui ꝑ pe- ſonomum uel quenlibʒ
cuniam oꝛdinationem faciti. eccleſiaſticarum rerum
OHW E1 quis epiſcopus pecuniaz adminiſtratorem:ut pꝛe
oꝛdinationem fecerit: ⁊ pre⸗-

poſitum iconomum ⁊
ior sriit mipi lUicedominuz. S. e. quos
clo redegeriuſpiritus ſancti gratiã tonſtiterit ſ. o0. a.ii ſal

que vendi non poteſt:oꝛdinauerit- tor. b.
; per pecuniam pꝛeſbyterum aut xBerenſorem. i. ad⸗
diaconum: vel quenlibet de bis ꝗq nocatum uel iudicem ut
cognominantur in cero pꝛomoue cdſtaldumthic collige g
rit:⁊ diſpenſatorem aut defenſo⸗ caſtaldiam neleser⸗
rem: vel quenlibet ? qui ſubiectus orun Hann Aiſpellen⸗
eſt regule pꝛo ſui turpimſmilucriccõ mereepec arum.
modo.is qui hoc attentare proba-⸗ y ael quenlibet.i. ar⸗
tus fuerit:pꝛoprij gradus periculo chipreſbrterum archidi
ſubiacebit:a qui oꝛdinatus eſt nibil aconum monachum uł
ex hac ordinatione vel pꝛomotiöõe quenlibet officio eccleſta
que eſt pꝛo negociatione facta pro ciec manrettuerte,
ficiat: ſed ſitalienus a dignitate v-“ c exzuclperid q legiur

ſollicitudine quam pecunijs acqſi⸗
nit. Siquis vero mediatoꝛꝰtaʒ tur auten. de ſan.epiſ.5. ſed
pibus ⁊ nefandis datis vł acceptis neqʒ. col. ix.
extiterit:ſi quidem cdlericus fuerit a E ſit. ſ. a prelatura

. „2Ael ſollicitudine.i.
proprio gradu decidat.ſi vero lai ainiralione.

.xxvij. q.ii. quidam in

us anathematizetur. Aediator item no
Biener Kergindg tve iereen
pecunias oꝛdmat vel ordinaarnr. hnonacl ſunt. nec reci⸗
Qai per pecuniam quẽq́; eöõ⸗ piiunt᷑ ad teſtimonium:
it: li ut ep de teſti. ueniẽs. In
ſecrauerit: vel ab alio ↄſecra aliis autem Zenbo non
recipit᷑ interuentor in te

ſtimonium: niſi de uo
luntate partium. in auten. de teſti.5. qm vero. colla. viiota ergo c in
criminibus nõ exceptis ꝗcunqʒ admittit᷑ ad accuſandum ⁊ ad teſtincädu⸗
ut.iiii.q.iii.c.i.ar.a Zrio ſenſu.nã tm ĩtegre fame admittuntur in illis: ut
ꝓpriã iniuriã nõ ꝓſequãt᷑.iiij.q.vi.oĩbus.in quod ſ nõ admittentur
ad teſtimoniũ: ut er de teſti. ð cetero ⁊ Fʒ. b. eadẽ ſuat᷑ regula ĩ erceptis:qꝛ
nec ad accuſdũ nec ad teſtincãdũ admittunt teſtes niſi ſint integre fame
niſi accuſatꝰantea male extiterit opinionis.ar.ij.qi.i pᷣmis.. h. ſec? in
exceptis dicit. nam admittit ifamẽ ad accuſationem ↄ quenlibet dericum
ꝗqpraue opinionis eſt ar. er de ſi.c.tanta ſed non ad teſtiſicadũ.niſi aliqʒ
eiũte pᷣſumptiõe:ar. ep de ſi. qq uer. pᷣſertĩ cũ alia c. na teſtes ĩ his ccimm⸗
bꝰᷣtorquẽdi ſũt.iiij.q.iij.itẽ ĩ crimiali.v.itẽ ſi rex exegerit.v.q.v. ulig in
auten. de teſti. 5. ſi uero ignoti. col. viiiſed tormenta ſine pᷣſumptione nᷣ
ſunt infligenda e de re. iur. cũ in cotẽplatide.ff. ð qſti.l.i. C. e. ti. milites
.§. o ⁊ tñ no.ꝙ nõ niſ peũte pᷣſũptiõe admittit᷑ criminoſ teſtis lexcepiis
nð iñ glibʒ qꝛ ñ inimicus ñ ↄſpirator.ex ð ſi.lʒ.lʒ ibi ageret ñ criminalit
ſz denunciatiue.ibi ẽt exaudi tales nõ fuiſſe admiſſos ð rigore iuris. ſ bm
ẽperatiã eꝗtatis: pterea ibi accuſatꝰexcipiebat minoribꝰcriminib? 5 eoſ

Monia
tnlehürh
dge
kuncenin,
WNN
ſPeiinnk
n.
nd um
ldlbf⸗
lacligcen
cliſ cbens.
enſuoen ,
MMnalgueni⸗
dhumn Nnn
Morempre
ononun 1
moͦe. gis
cog il

Noemil⸗
ldinamtk
hunlgg.
memareipe⸗
numn ſpeneri
lgoſeconnse
NKatutm .
cpenlbai cr⸗
Nteum achii

fnopechondad.

Kofitoonief⸗
vpaumendi
iiaum
fitgö giur
cicun in
nepl.
ſaarmrn
licmänei⸗
one.
atorftanne.
iponint
oellhich
iſont vae⸗
eſimonun.
iumnign

4

8.ß⸗ 1 .
imtnm
di nitang⸗
ibuannſ⸗
Arlign
ſnmnni
Ctunliͤ
folunni⸗
ionninit

„

nnurhef

ꝙð quoipſi teſtiſcabat᷑:mariĩe cũ de crimiĩe i eſſentemẽdati er.ð ſi.p tu
as.⁊ de hoc dixi.ij.q.i.in primis in ſi.xv.q.iii.ſane.Jo.

a aQi per pecuniã. a ſacerdotio. cuius nomie ꝗlibet ordo eccleſiaſticus
intelligitur pꝛeſertim ſacer. xt.S.di.lxxxi.ſi quiſpiam. xxiiij.q.iiij.
guiliſarius.xxviij.q.i.vel expone a ſacerdotio:ideſt ab adminiſtratione tẽ

bᷣ poralium.
Anctorum.
cQi ſtudet.caſꝰ. di
Qcre ſimoniacus

—

nõ poſſit ĩ ordine rema/

nere:ſ talis a cõione re⸗
mouẽdꝰ?ẽ: v ꝙ graue ſit⸗
peccatũ ꝓbat exeplo gieʒi

jude ſimonis ⁊ dñi:quẽ
dẽtes eiecit de templo.
¶ Studet eũñ effecin v/
ba. n. ſut felpieda c efe
ctu. fl. aſqz iuris .l. i.
ertra ð cle. nõ reſi. rela/
t: ut ſuffcit dat ope/

d& Ordine. bñ dicitor
die: qꝛ ſigs emit oꝛdin?

nõ p̈t diſpeſare circa ipũ
dVt. j. e. erga.⁊ extra ðᷣ ſi.
nobis ĩ fi. niſi a pfe ſuo
eo ignorãte eẽt emptꝰ oꝛ
do.tũc diſpẽſari poſſet.j
.q.v.c.ulti.ſj ſecꝰẽ in be
ficioꝝ retẽtione:cũ.n.re

nũciat ꝗs bñſicio ẽpto pᷣt

Tillo uł in alio tolerari:
nt. j. eo.q.v.c.i.⁊ ĩ de⸗
cre.ð ſi.ex iſinnatõe illa
tñ ðcre.loꝗt᷑ cũ a pfe ipo

„

norate ↄmiſſa ſimo.
D

PDermãere. j. e. ſi ql

niñ er diſpẽſatione.j. e.

q.v. pꝛeſentium.

f ¶Acömunide. nun⸗

qd ꝓ ſola volũtate eſt ex
cðicadꝰ quis cum ſit ſi/
moniacꝰ:certe nõ qꝛ in
nolũtate nð ſcãdaliʒat᷑ ec
cłia niſi ꝓceſſerit ĩ actũ

ar.xxiiij.q.iij.deꝰ.⁊ di.
xxxij.erubeſcãt.⁊ ĩtellige
a cdidðe.ſ.ſideliũ ab alia

ipſo iure ſeparatꝰẽ ẽt oc
cult. qð tenẽdũ ẽ ex ðᷣ
ſi.c.tãta.io.qð forte ho

die correctũ eſt:er de t.

g Capitale.i. moꝛtale

ueldignum depoſitiõe.

h ¶ Sanitatis. nũqd er
go licitũ ẽ medico recie

re pecuniã pro oferenda
ſanitate:ſic qꝛ illud po⸗
tius dicit᷑ honoꝛ ꝙ; pre
cium:ut.xxiiij.q.v.non
ſane: vnde nõ recipit pe
cuniam pro danda ſani
tate cum illud ſit gratia
ſed pro labore ſuo: ſic

magiſter non recipit pe
cuniam pro ſciẽtia quaz

tus eſt: alienus a ſacerdotio ſiat.

¶ Iem Lalixtus papa.
CNec oꝛdinari nec pꝛomoneriin
eccleſia dei per pecuniã aliꝗqs valʒ.
HAnetarun bᷣpatrum exempla
ſequentes:⁊ officij noſtri debi
to innouantes: oꝛdinari quenqᷓ; ꝑ
pecuniam in eccleſia dei vł promo
ueri auctoꝛitate ſedis apłice mõis
omnibus pꝛobibemus. ſiquis ve⸗
ro in eccleſia oꝛdinationeʒ vel pꝛo
motionem taliter acquiſierit:acqſi

Item BGreg. nazazenus.

e eodemnm.
ALi ſtudetᷣ donum dei pꝛecio
mercari:in ſacro ordineꝰnul
la ratione ð cetero permanere caut
reuocari poſſe dubium non eſt:ta
lis a communioneſomnibus mo⸗
dis abſcindatur. Naʒ ſpiritus ſan
cti donum precio comparari:quid
aliud eſt q; capitalescrimen ⁊ ſimo
niaca hereſis:quod qᷓ; deteſtabili
ter in vtroq; teſtamento vindica/
tum ſit:multorum exemplis facile
apparet. Biezi enim gratiam ſani
tatis naaman ſyro vendidit:ean-
dem gratiam ſanitatis eliſeo vin⸗//
dicante leproſus factus amiſit. Ju-
das omnium redemptorem ven-
didit:mox laqueo ſuſpenſus ean/
dem redemptoris gratiam nõ ob-

tinuit:⁊ merito: quia nemo poteſt

retinere quod vẽdiditᷣ. Simon ẽt

magus cum eandem ſpiritus ſan-

cti gratiam emer̃ vellet: damnatõ
nis ſententiaʒ a petro audiuit. Pe
cunia tua tecum ſit in perditioneʒ:
quia donuʒ dei exiſtimaſti pecunia
poſſidere.dominus etiam vt ven⸗
dentes ⁊ ementes huius gratie exꝑ
tes oſtenderet:cuncios alios pecca
tores per gratiam in templo dimi
ſit ſingulariter vendentes ⁊ emen
tes increpans ⁊ flagellans de tem/
plo eiecit:in quo venditores ⁊ em/
ptores ſuos gratia ſpiritus ſancti
cõſtat deſtitutos eſſe ⁊ vacuos:q̃̊s
enim chriſtus eiecit de templo:nũ⸗

dat:ſed pro labore uel bonore:ſicut propheta recipit.vt.j.ea.q.iudices
ſic dominus recipit decimas pro honore non precio.ut.xvi.q.i.decime.
Aadde ꝙ de gieʒi ſic legitur originaliter in qrto libro regum.c.v.
i udas. ſed nunquidiudas commiſit ſimoniam. 1 quidem p lagium
commiſit in eo quod liberum bominem vendidit.ff. ad.l.faui.de plag.
.i.ſimoniam etiam commiſit in eo quod rem ſacram vendidit. dicit. h.
quod dominus non poteſt vendere ſeruum iam ordinatum commutare
tamen porerit vel alio genere contractus alienare.quidam tamen dicunt
contra ut hic.l.iii.di.generalis.(Adde qð ſic de Yuda originaliter legi
tur in euangelio mathei.c.xxvj.⁊.xxvii.Marci.xiiii. Luce.xxij.? Jo

annis.xiij.c.

k CCHendidit.no.quod dicit vendidit.⁊ tamen iſte quando eregit mune

ra iam ille gratiam fuerat conſecutus.⁊ ita eſt argu.contra eos qui non

igunt ante collationem beneſicij:ſed poſt argu.j.eo.eos. ⁊.queſt. iii.

I

⁸ 4

ſi quis obierit.ᷣff. ðᷣe calum.l.i.S.qui autem.tamen quidam dicunt gieʒi dam
natum non pro venditione ſed pro mendatio:quod mihi non placet.
¶ WMecunia tua hoc in det ſtationem crimims dictum eſt. i.q. iiij. S. econtra

argumen. contra. (Adde qo ſic legitur in actibus apoſtolorum. c. viii. ”YM
m¶ Dimiſit ar.expreſſum contra baʒ.dicentem qð quilibet per peccatum mor

quã ſpiritus chaiſti ſibi faciet tẽplũ.
¶ Item Grego.
¶Simoniaci ſacerdotes eſſe non
Vicunqʒ; ſacros oꝛdines vẽ
QAcnemdelcnln laceſchhtes eè
non poſſunt: vnde ſeriptum eſtꝰ:
anathema dati:anathema accipiẽ
ti hoc ẽ ſimoniacahereſis:qũo er⸗
go ſi anathema ſunt ⁊ ſancti nõ ſũt
ſanciificare alios poſſunt:vt cuʒ in
chꝛiſti coꝛpore non ſint:quomõ xpᷣi
coꝛpus tradereꝰ vlaccipere poſſũt:
qui maledietus eſt: benedicere quo
modo poteft::??
Icdem.,. Hecogem.
AUAm liqueat hanc hereſim an
te omnia' radice peſtifera ſur-
repſiſſe:atq; in ipſa oꝛigieſua apo

ſtolica eſſe deteſtatione damnataʒ:

cur non cauetur: cur nõ perpẽdit᷑t
quia benedictio illi in maledictionẽ
connertitur:qui ad hoc vt fiat here
ticus pꝛomouetur. C Idem Am
bꝛoſius de miniſteriss.
¶Qui pꝛecio oꝛdinat:lepꝛam nõ
officium confer.
AUm oꝛdinaretur epiſcopus:
Aquod dedit aurum fuit: quod
perdidit anima fuit:cum alium oꝛ/
dinaret: quod accepit aurum fuit:
quod dedit lepꝛatfuit.
.dem. becodem.
NRKatiam cum oꝛdinaueris nõ
ſuſcepiſti: quia gratuito eam
¶ Itẽ idẽ de giezi. Deeodeʒz.
No turpem ſequit᷑ lepꝛa mer
cedem:a pecunia male queſi-
ta coꝛpus animamq; commaculat:
vides quia facio auctoꝛis ſucceſſio
damnatur heredis: inexpiabilis ẽ?
enim culpa venditi mimſterij.⁊ vi
dicta gratie celeſtis tranſit in poſte-
ros.Deniqʒ moabite?⁊ ceteri non
intrabunt eccleſiam dei vſqʒ in ter/
tiam quartam generationem: tã
diu videlicet vt ſimplicius interpꝛe
temur:donec culpam auctoꝛũ mul⸗
tiplicis ſucceſſio generationis abo

xc.neqʒ ad caiz. ulqꝛ penitet dſqʒ ad mortẽ. ut.. eo. ſigs. vy.

tale erat priuatus ab introitu ec
cleſie.argu. de penis.di.i.qui
ſanctus ſacerdos.xxxiij.q.iiij.
vir cum propꝛia.nam dominꝰ
ſolos ſiminiacos de corpore ec
cleſie eiecit relictis alijs peccato
ribus: intellige tamen hoc de
illis qui ſimoniam committũt
in ordine accepto:licet auctori/
tas generaliter loqui videatur:
vnde dic cum ba.⁊.m.qð nec
talis ſimoniacus nec publicns
fornicator debet eccleſiam ante
penitentiam intrare:de hac ma.
teria notaui.xxxiii.q.iiij.vir cu,ʒ
pꝛopꝛia io. .: famen dicit qd
etiam mihi ſepe reſpondit:q
peccator quilibet ⁊ etiam exrcom
municatus poteſt intrare ecce
ſiam cauſa orandi: dummodo
non interſit diuinis officiis:cũ
non inueniatur probibitum e
de ſen. excõ. nuper.b. (Zldde
ꝙ ita dominus vendentes et e/
mentes de templo eiecit in euan
gelio mathei.c.xxi. Marci.xi.
Luce.xx.et Yoannis.ij.c.
n Qicunqʒ ſacros ordines
( qꝛ ſi per penitentiam re⸗
concilientur:quod tñ per pecu/⸗
niam acquiſierunt retinere non
poſſunt.vel q;tuʒ ad iprecatio
num effectum. “

o (Ende ſcriptum eſt. qui ol ⸗

fert alis vel accipit ab aliis vt
ordinetur excommunicatus eſt
hic: ⁊.J.e.pꝛelatum. 6
p ¶ Moc eſt ſimoniaca.i.ſic da
re vel accipere ſimoniaca here⸗
ſis eſf.
q ¶ Tradere.i.digne exercere of
ſictum ſacerdotis.
r QSn liqueat. ante ola. ⸗
5 cõ. di. ij. ᷣma. ſz hoc ue
rũ ẽ poſt reſurrectionem.uel an
te.i.pre oĩbus alijs.
8 rigine.hoc veruʒ eſt quo
ad nouũ teſtm̃.nam iudas an⸗
te ↄmiſit:uel dic ſatis fuiſſe ĩ ori
gine:qꝛ qᷓᷓ cito hoc fecit fuit dã/⸗
nat us ſtatim.j. e. ci.
t um ordinaretur. lepra.
Qipeccatl vulnere ſe infec
tum reddidit.
– MRatiam non meruiſti.
V G ar.xxi.q.iiij.capitulo 4-
x Ito turpẽ. inerxpiabilis ?
quo ad ordis executionẽ:
ułdic ꝙ ĩ ðᷣteſtatione crimĩs dgi
cit᷑:⁊ ſicut culpa diſcordie q̃ for/
te nec paſſiõe purgat᷑:ut.S.di.
eniqʒ moa⸗

bite.iſti moabite ⁊ amonite idolatre erãt:⁊ cũ reddirẽt ſilij iſrael ð captinitateegy
ptiaca ⁊ ſcirẽt iſta ꝙ ſitiʒ patiebãt᷑ obuiauerũt eis cũ pane ſine potu ducẽtes balaã
ſecũ ariolũ ut eis malediceret:ꝓpter qð pctm̃ precepit dñs ne eos ſacros pſelitos
reciperẽt in eccłia dei vſq; i ſeptimã generationem:lʒ ſʒ aliã tràſlationẽ dicat᷑ uſ
qʒ i.x.ſed nõ contradicũt ſibi.nã deſcedentes pſexũ maſculinũ nõ recipiũt᷑ vſqʒ ĩ
ſeptimã: ꝑ femininũ vſqʒ in.x.ſj hebreus dixit nihil alið erat reciper eos ad ec
cleſiaʒ dei:niſi dar̃ eis nuptui filias ſuas.hiſtoriãð illis mosabitis:bẽs.xxxv.di.
c.ſexto die.(¶ Adde ꝙ ſic ð moabitis originali legit᷑ nñeri.c.xxii.⁊ vöᷣuteronomu.

c.xxiii.

34Uſq;ʒ ĩ tertiã.i.niſi hẽant ſidẽ trinitatis ⁊ qttuor genera virtutũ:

uł qttuor euãgeliox. ⁊? ¶Multiplicis/ar. culpã uł dolũ purgari ꝓceſſu tpiſ
vt.ii.q.i.ĩ pᷣmis.xxxv.q.ixr.ð gradibꝰ.ff.ð he.ułlac.dẽ.l.vẽditoꝛ.ff.ð ac.⁊ ob.
is qꝗ er de fi.pᷣſby.p totũ.er ꝗ ma.ac.poſ.iĩſuper ar. .j.e.vẽtuʒ.ff.de po.l. i. S.
ſi rẽ. ff.ð cõdi.fur.l.qui furtuʒ.⁊.l.vlt.ſʒ rei veritas ẽ ꝙ lʒ nõ poſſit purgari ꝓceſi

iüj

ſu temporis quo ad pſiteʒ caſũ purgat᷑ p eccleſie viſpẽſatideʒ:ut. xxiij.q.iiij. ipſa

pietas:vñ verſus.Compoſitio late fetẽti qſo cibate. Qui putas excluſam c: imẽ
p tpis vſum. de ↄſue.quanto.i glo.ſolam conſuetudinem.
a? Et quartã. hic nõ ꝓſequit᷑ ambroſius noſtrã interpretationẽ.ſʒ.lxx. intepꝛe⸗
tũ. vel dic ꝙ refert ſe hic ad myſticuʒ intellectuʒ.i.donec habeat ſidẽ trinitatis ⁊

quattuor euãgeliox.

b¶ Ourior:⁊ quis vubitat ſce

leratius eẽ comiſſũ:qð duriꝰ ẽ

vVindicatũ.vt.j.xxiiij.q.i.nõ aſ
feramꝰ.ĩ fi.qð ꝑpetuũ:ẽ lʒ ⁊ ꝓ

prie vroris ĩterfector grauiꝰ pu

niat᷑:vt.j.xxxiii.q.ij.admonef᷑

qᷓ; matricida.xxxiij.q.ii.latorẽ

qð tñ ſpeciale eſt ob frequẽtẽ cůʒ

factũ:⁊ ob pꝛonã in vxores ſuaſ
malitiam refrenandam: talia

quſũt ſpecialia ad ↄñaʒ trabi nñ
Debẽt. io. vt.xx vii.q.i.nuptiaꝝ

Mreſeriim. reſpicit id qð di
xerat durioꝛ velĩcipit ibi verſus

⁊ reſpicit ad litteram ſequẽtem.

ſ. cur ergo.

d Wer lauacri.ſine quo ne/

mo hʒ vitam eternam:niſi pro

xpᷣi nomine quis fuerit baptiʒa/
19 ſanguine:vt.xv.q.i.S.ut ita

qʒ.de cõ.di.iiij.c.firmiſſime.
¶ Addeq ſic originaliter ꝓbat᷑
in euangelio Marci. c. xvi. ꝙ
gũt iudei ex patre diaboli ſint
ut hic dicit tex.habetur in euan-
gelio Yoannis. c. viij. et in ſua
pꝛima canonica.c.iij. .

e ¶ Ut vitiox. ſophiſtice argu⸗
mentatur. nam idem ẽ idola⸗

tria:ſed in predictis nõ ↄſiderat
niſi litteralem intellecuum.

0 Vi perfectionem. plenitu

dinem.i.executionem or
dinis.hic interſerit magiſter de
ordinibus hereticorum! Sʒ ꝗc
ꝗd.Jo/fauẽ.⁊ alij de hbac ma,

teria dixerint iſtud eſt tenenduʒ
w allbet epiſcopus ſiue catholi
cus ſiue hereticꝰ ſiue in eccleſia
ue extra ↄferat ordinem:dum

tamen ↄferatſecundum formaz

eccleſie:⁊ recipit ordinatus oꝛdi

nem.licet non recipiat executio⸗/

nem ordinis ſimiliter ſi taliter
ordinati alios ordinent idẽ eſt.
⁊ ſic in inſinitum.vt.j.e.qð ꝗ/
dam.ix.q.i.ordinationes: vdẽ

dico de oſiciendo corporexpi.j.

dominus declarauit.. c. nõ no

—2

cet.j.ð cõ.di.iiij.nõ ĩ nobis.lo

quit᷑ gð principiũ capituli de his

ag ĩ forma eccieſie receperunt or

dinẽ. Scõa pars de illis qui ex

formã. illi nihil recipiunt: nec

aligd ↄferunt qꝛ nemo dar̃ pot
ntũ ẽ tres namqʒ ma/
8 U cedones epᷣi.ꝗbohec ſcri⸗
pſit. Inno.inter alia fecerãt qð
nes· Pꝛima erat vtruʒ ꝗs du⸗
cẽs viduam in vxorẽ poſſit pro
moueri:vel factus clericus pp

hoc deheat deponi:cuiꝰdetermi

nationem ponit. S. diſ.xxxiiij.
ſigꝗs.viduã.Secũda erat vtx

dicẽdus eẽt bigamꝰꝗ añ baptiſmuʒ :c ermi b
di.xxvi.deide.Terxtia.q.erat an remaneãat clerici.i.an reciperẽt caracterẽab he/⸗

leret. Sed cũ illi qui in deuʒ idola-
trie erroꝛe deliquerũt:in tertiam ?
quartam generationẽ videant᷑ eſ⸗-
ſe mulctati: ꝓfecto durioꝛveſſe vi⸗

detur ſententia qua giezi ſemenvſ
qʒ in eternuʒ pro cupiditate haben

di prophetica auctoritate dãnat᷑:pᷣ

ſerti cũ dñs ieſus chriſtus per la⸗
uacrpregenerationẽ oĩbus remiſ-
ſionẽ ðdit peccatoꝛũ.Cur ergo gie

zi ſemen in eternuʒ danatur: niſi vt
vitioruz magis q; generis ſemen

ſectatores intelligas: ſicnt eniʒ qui
ſilij promiſſionũ ſunt exiſtimaturĩ
ſemen bonuʒ:ita etiaʒ qui erroris

ſunt:exiſtimãtur in ſemen malum.

Naʒ vt iudei ex patre diabolo ſũt
nõ vtiqʒ carnis ſucceſſione ſed cri-
minis:ergo omnes cupidi:omnes
auari gieʒi lepraʒ cum diuitijs ſuis
poſſident:? male queſita mercede
nõ iaʒ patrimonij facultatẽ q; the-

ſaurũ criminum ↄgregauerũt eter
no ſupplicio:⁊ breui fruciu Qꝛ
ergo auctoritate leonis pape ſimo

niaci non niſi ſpiritum mendacij ac
cipiunt m Grego. apud ſimonia
cos ſacerdotiuʒ nõ ſubſiſtit. benedi
ctio eoruʒ in maledictionẽ conuer⸗
tet. apud eos manet anathema dã

di ⁊ accipiendi cũ ſancti nõ ſint:nec
in chriſti conſtituti corpore cũ ſint
maledicti:nec ſanctiſicar̃᷑ alios poſ

ſint: nec corpus chriſtitradere vel
acciper̃:nec bñũdicere alijs valẽt.ſʒ

Ambroſinʒ vero anathematis op

probrio cõdẽnãtur atq; a pticipa-

tione corporis ⁊ ſanguinis chriſti
alienãtur: cum accipiatur aurũ ⁊= le

pra detur: cuʒ inexpiabilis ſit culpa
venditi myſterij ſᷣm calcedonen/
ſe cõciliuʒ ex tali ordinatione nihil

proſicere iudicant᷑:ᷣm gelaſium ſi-

monis dãnatione inuolnũtur: pſᷣm

Gregoriũ naʒãʒenũ in ſacro ordi⸗/

ne permanere: aut renouari nulla
ratione poſſunt:ab eliſeo lepra per

fundũtur: a etro i perditiõe dã
nãatur:a chriſto vero de templo eij

ciuntur. Quid aliud ſimoniacus ſi
moniaco in ſua ordinatione poteſt
conferre:niſi quod Innocentius ðᷣ
ceteris hereticis teſtatur dicens.
Aniſpiritus perfectionem non

habent:ipſam dare non poſſunt.

hũit alterã:cuiꝰ determination? ponit..

reticis ordinati:vel an deberẽt ad vlteriora ꝓmoueri.a dicit ꝙ nunqᷓ.⁊ hãc qõ/

nem in hoc erplicat.

Wro ſui difficultatate qꝛ fuit ſitum ſi ordinati ab bereicis accpiſfent bono

te.⁊ ſi ad eccleſi reuerũ recipiâtur ĩ honorẽ clericatꝰ.

.

lnerin .i. capitalem ⁊ ſacramentalem dignitatem cum vulnere ideſt n

mnatione ſuſcepta tenere.

Cauſa

hue zwiin T ala ponitur ꝓ hole de cð.di.v.ne tales

longiorem exigit diſpenſatione,:

K

Aulnus. vbi enim malum ↄtingtt ⁊c.ij.q.ði.ſi peccauerit.

mI Medicina. hoc videtur ſic exponcdũ ideſt reiteradũ eſt in bis ſacra
mentũ.j.e.q.vlti.p illicita m. hoc.n.videt᷑ intelligendum cum omiſſa ſfu

it forma.ar.i.q.vlti.daiberium.vbi boc inducitur.

0O Vi perfectionem ſpiritꝰ ſan-

cti quaʒ acceperant perdide-
runt:non dare eius plenitudinem?
poſſunt:que maxime operaturioꝛ
dinationibus quam per ſuam per⸗
fidiaʒ perdiderunt. Et iterum:qui
honorem non habuit:honoreʒ da
re non potuit:nec aliquid ille acce-
pit:quia nihbil erat in dante:ſed dã
nationẽ quam habuit per prauam
manus impoſitionẽ dedit. Idẽ.
Simoniacus per pranam ma-
nus impontionem non benedictio
nem ſed damnationem preſtat.
2 Entum veſt ad tertiaʒ queſtio
Anem: que pro ſui vifficultate
cum nos dicimus ab hereticis or-
dinatos vulneratum per illaʒ ma
nus impoſitionem babere caput?
ubi vulnus infixum eſt: medicina
eſt adhibenda qua poſſint recipere
ſanitatem:que ſanitas poſt vulnꝰ
ſecuta ſine cicatrice eſſe non pote⸗
rit. Atq; vbi penitentie remedium
neceſſariuʒ eſt:illic ordinatõis ho⸗
norez locum habere?non poſſe de
cernimus.nam ſicut legitur:qui te-
tigerit unmundũ immundus erit:
quomodo ei tribuetur ꝰquod mun
dicia ⁊ puritas conſuenit accipere:
Sed econtra aſſeritur eum qui ho
norem amiſit honorem darenon
poſſe:nec illum aliquid accepiſſeꝰ:
quia nihil in dante erat qð ille poſ-
ſet accipere:acquieſcimus ⁊ veruʒ
eſt certe:quia quod non habuit da⸗/

re non potuit: damnationem' vti⸗

q; quam habuit per prauam ma⸗
nus ipoſitionẽ dedit:⁊ ꝗ particeps
lanneſe danatiõis:qũo honorẽ ðᷣ
beat acciꝑe:ĩuenire nõ poſſuʒꝰ.ſed
dicitvera ⁊ iuſta legiti ſacerdotis
bñdictio:auferre põt oẽ vitiũ:qð a
vitioſo fuerat iniectũ:ergo ſ ita eſt
applicẽt᷑ ad oꝛdiationẽ ſacrilegi at

q; oiuʒ criminũ rei:qꝛ bñdictõeſor

diatiõis crimia vł vitia putent᷑ au

ferri:nullꝰpenitẽtie locꝰ ſit:qꝛ ptid

pſtare ordiatio qð lõga ſatiſfaciio
pſtare ↄſueuit:ſʒ nr̃e lexleccłie ve
niẽtibꝰ ab hr̃ticis ꝗ tẽ illic baptiʒati
ſũt ꝑ manꝰ ipoſitionẽ laicã im̃mõ
tribuere cõionẽ ↄſueuit:nec ex his

aliquẽ in cłicatꝰ ordinẽ vł exiguuʒꝰ

xxxi.nicena.

dinati.ut.j.eo.q.vii.qui in qualibet.

n CLicatricẽ eſſe: qꝛ 1 ſi
peniteat:tñ irregulari⸗
tas manet que nõ abo⸗
let ꝑ penitentiem: vt.xx
v. di.primũ.⁊.l.di.illõ
ote quis omnẽ.
o .Were. ſ. xxiij. q. iiij
ipa pietaſ..ſʒ ibi ð
natis a catholicis:a poſt
in hereſim habentibus:
hic de his quibus heren
ci manus impoſuerunt
vel hoc de rigore: illud
ð miſericordia. (Adde
cid qð ſeꝗt hic ĩ ter. de
imundo:legit᷑ originali
ter leuitici.e.xxii.

p. QOuẽei tribuek ar.
ꝙ vror notenetur redde
re debitum viro leproſo 1.
ar.S. xxxij.q.vij.oẽs ⁊
q. v. ſi quis vxcrẽ vide
de hoc cui eſt ſtandũ:ex⸗
ſeccungo.
q Accepiſſe. alias acci
pere:⁊ ſupple ⁊ iõ nõ dʒ
ei nocere quĩ ordiaripoſ
ſit. q. d. id qdᷣ nihil eſt ñ
qʒ preſtare impedimẽtũ
vt er de iurepa.qð aàt.in
ſi. ſʒ hoe fallit exi de ſpð.
c.ad audientiaoam.
r¶ Daimnation?ẽ.i.ſa⸗
cramẽtũ qð damnabili
ter habuit damnabili-
ter dedit. ⁊ ita factus eſt
particeps damnationis

„ „

„2„2

8Mon poſſum. de me
ro iure.nam ex diſpenſa
tione poſſum.i.q: vlti.
conuenientibus.
¶ BDieltur. ideſt obij⸗
citur. ⁊ hec erat ſecunda
obiectio que fiebat inno
centis prima fuit ibi: ſed
contra. S
Beneditione. que eſt
cum bereticus rediens
reconciliatur eccleſie?
vel que erat ſecundum
illos contra quos hie
agit innocentius quan/
do reuertentes ad eccle⸗
ſiam iterum ordinãtur
vel quandocunque ali⸗
quis ordinatur. hD.
xSegc noſtre. ſcilicet

coccidentalis. hec eſt ter-

tia ratio.
vNLerx. ideſt conſuetu⸗
Cees. eman.l.i. all⸗
bi ponitur pro regula.
jJ.eod.iq.vii. capitulo

ſecundo. alibi ponitur pro ratione. prima diſtincti. conſuetudo. S. viſtin.

Per manus impoſitionem.quaſi dicat non ſolum qui ab hereticis
nati ſunt:ſed etiam qui apud eos baptiʒati ſunt tantum ita qð non or

el exiguum. ſecus in orientali eccleſia que illos per vnctionem chriſ
ti

is reformat. vt. j. de conſe.diſtin.iiij. ab antiqua.j.e.q. iuij.placuit

ỹſed ihi de infantibus bic de adultis ⁊ diſcretis.ð cõ. di.iiij.c.ſicut.

noniſt

hisnr
