dic ꝙ recedẽtẽ tenet᷑ ſeꝗ ex heſta cã.ff.ð bis ꝗ no.ĩfa.5.ignominioſe.xv.q.

Qð ãat.leõis.S.e.c.i.Jo.

hↄſulat vbi oſcia remoꝛdet.xxviij.q.i.S.i.⁊ er ð pᷣſcrip.c.ul. a ¶ Cũ do.
ſcierit. certũ ẽ ꝙ ĩ pᷣſcriptione exigit᷑ cõtinue bona ſides.ut er de pſcripti.qm̃
oẽ ſʒ qd ſi poſtea pcipiã ꝙ ille a quo emera ñ fuit dñſ.ſi ſtati fſtituã eã dño
ñ poſſuʒ ager̃ ð euictõe.ut.ff.ð euict.ſi rẽ..i.dirũt gꝗdã ꝙ ðbeo ſubijcere ꝑ
ſonã q a me petit rẽ illã ut a me enicat.ut.ff.ð nego.geſt.at ꝗ natura.ꝭ.cũ
me abſente:ſj ad huc eadẽ vr̃ reſtar q̃ſtio qꝛ ille ꝗq ſic a me ſubiectꝰ ẽ cũ non
bẽat mãdatum a dño potui obijcere exceptionẽ procuraloꝛiam:qð tñ non

cretũ ẽ ↄſiliũ.xiij.q.

cit ſpb
eiut
niiſa
epoſic
ſa neiiun
eur ſ
5 lbe n
deotipſt
1pu
ncti
Ciusi
fbitile
ſuseſt.
(Kee⸗
ga poſt
cxquo ſc
ſeenniſe
jerpſt
cüoeid
benſtbile
ecleſtat
onmne qu
Di liui⸗
fine.
b
I
cognon
ſonoꝛa
ſitadult
de ſen.i
go.ni ſ
lticpog
funs poſtin⸗
Corgere:
diſeplinac
nllie igno⸗
locali.ſi igt
(Perſe⸗
Piuſiurand
eßorciar
nhfendp
iuſmnodi,.
plarammen
lgnoranti
ſener.
CProb
Gal egis
lij ei pbal
ſigoa ſimi
ltei, ordin
leceinnotuig
(Penteet
gaäſariſzcn
maione kant
Giſeplinaen
toicgtoꝛi.
ſpneros. ty
GPbinlaniis.
ſleiti ,
farn⸗ dicit
ſthoc
Ktinnien
Mondcnite
NeAalle,
1(Rimnie
Gc
68,5.

Ckon
nſären
nit foepo
Unlan fnnie
liſgonsien
nenici iſo
rlleligas
Nkngen

nen

hlelen
Mronor

ldeit
un ahg,
legſtn
rihun
rſnte
nnönon
Nund
ancieia
lchonnt
daret Mon
Nuliͤe
antignis ,d
kuenenirbe,
ſipſum de
e Wng
Lenra den,

NAöge

rlegaur
Crrii,)
Clen rdi,
Nachle,
eAponndd
nſeie öp⸗
tortete ſeg
Anſbitecone
(döfonct N
.CNall,
ſdbode.
Becpenog
lgecng pe
ſlege oro⸗
kabe dno
Catendn
A.5artiſg⸗
utem.
ge peccare in⸗
do malung
Imn nig ii

Jois eiſig
ſom de
pro. inr0
decre,Lanto
dict adbene
fnoquoc eſt
itg
icri Vir
ganiütenit

ſeneribetJ.

iaiopes d
nulr i poſß

iäſcenni

ſnitkdſcht
etüding⸗
eneteun ſeg
ſſorum. al
büdumm, n
mſe
,lel⸗ 0.
ili
,ſlruef⸗⸗0.
cit⸗
Ptrhnn
inici dn
gſcbiſggeß
atunn.
tcänon
gbniban

ſa mei iuris cõſeruã
di:ut.ff.de bo. li.ſi
gs liberũ. dñs meꝰ
dicit ipſuʒ poſſe cõſi
teri ꝙ res nõ ſit ſua
qꝛ pudoꝛi ſuo debet
parcere.ut.ff.man.
gntus. q̃liter aũt iu
rabit ille ꝗ ſubmiſ⸗
ſus eſt.

a Meceſſeritarg.

ꝙ ẽt poſt pᷣſcriptoeʒ
ex quo ſcit rẽ alienaʒ
ſe emiſſe tenet᷑ redde
re rẽ pᷣſccipti ecclie.
cũ oẽ id qð irrepre/
henſibile ẽ defendit
eccleſia.nt.xxv.q.i.
omne quod. argu.
di. liuij. generalis.ĩ
ſine. WMD
b N lectuʒ/ex B
TLlotligi ꝙ qui
cognoſcit cõiugatã
ignoꝛant᷑ nõ cõmit
tit adulteriũ.arg.ex
de ſen. ex. ſi vo ali⸗
ꝗgs.nã ſi locaui mili
ti taqᷓ; pagano igno

rans poſſum merce

dẽ exigere: nõ enim
diſciplina cõtẽnit ꝗ
militẽ ignoꝛauit.ff.
locati.ſi ignoꝛãs.

c ¶ Per ſecuritatẽ.

i.iuſiurandũ.xxxv.
q.er̃oꝛdiaria.teſtes
n. hre nõ pñt de hu
iuſmodi.⁊ ſic pʒ qꝙ;
p iuramẽtũ ꝓbatur

ignorantia.ut eẽ de

ſen.ex.ſi So.

d ¶ Probauerit/ar

ꝙ al egãs ignoꝛan
tiã eã ꝓbabit.i.q.i.
ſi ꝗs a ſimoniacis.
ix.q.i.oꝛdinatiões.
ij.q.ix.indicas.e ð
elec.innotuit.

e¶ Menitẽtiã.i.ali

quã ſatiſfactionẽ ad
maioꝛẽ cautelaʒ ne
diſciplina eccłie deſe
ratur.xxxiij.q. x.ex
cõicatoꝛũ.S.di.l.pᷣ

ſbpteros. xv.q. i. ſi

gs inſaniẽs.ij.q.v.
coſuluiſti.sð.di.l.qꝛ
te. Z.q⁊ iõ dicit ſcelꝰ.
uel dictt hoc pp ſpẽʒ
ſci:nã adulteriũ ſine
dolo nõ cõmittit᷑.ff.
de adul.l.pe.

ſ¶ De ſimplicit᷑ vo
g gs cũ dua⸗

us. Z. xxxij.
q. vij. ſi 98 cũ ⁊c̃.

b ¶ Non ignoꝛaue

rint.ſjj q̃re pma pu/
nit᷑ qꝛ foꝛte poſt co/
gnitam foꝛnicatio/
nẽ ſoꝛoꝛis iteruʒ for
nicata ẽ cũ illo. vel

xxxvV 1
ſeci ⁊ ſpðte pmiſi a me rẽ euinci. nõ potero agere ye euictione ut dicit illa
l.ſi rem. ⁊.l.ſi dictũ.ad hoc pðt dici ꝙ hniuſmodi exceptiões q̃ ſunt dilato
rie iudicij põt aligs obmittere.ſed nõ illas que ſũt dilatorie ſolutionis ut.ff.
mã.ſi fideiuſſoꝛ.ꝭ.q̃dam. itẽ q̃liter iurabit iſte de calũnia cũ ſciet ſe mala ſi
de poſſidere.pðt dici ꝙ ſub hac foꝛma iurabit iuro ꝙ veni ad litigadũ cau

ceſſeritꝰ:tũc maleſidei phibet᷑ tũc iuſte ĩ
iuſtus poſſeſſoꝛ vocabit᷑. C Hinc etiaʒ
ignoꝛãtia excuſat eum:qui neſciẽs doꝛ/
minit cum ſoꝛore vxoꝛis ſue. ¶ nde
in cõſilio triburienſi.
CRe cogatur legitimã dimittere vxo
rè ꝗ neſciens doꝛminit cũ eius ſoꝛoꝛe.
Nlectũ mr̃iabñte vxor̃ ſoꝛoꝛ iuit
vxroꝛis: quã ille vxoꝛẽ putãs ſuam
eſſe doꝛmiuit cũ ea.ſuꝑ boc viſum eſt ſi
ipᷣe ꝑ ſecuritatẽtverã hoc ꝓbaneritꝰqð ĩ
ſcius fecerit hoc ſcelus:pniam? ꝗdẽ q̃ ſi
bi ĩdicta fuerit agat ⁊ legitimũ ſuũ cõiũ
giũ hẽre ꝑꝓmittat᷑.illa vo vidicta digna
affligat᷑ 1 i eternũ ↄiugio pᷣuer. ¶C Itẽ
hermes in li.paſtoꝛũ. Palea.
Qοα dixi paſtoꝛi:dñe ſi ꝗs mulierẽ
fidelẽ in dño hũerit ⁊ iuenerit hãc
i adulterio nũꝗd peccat vir eiꝰſi cõum
bit cũ ea? Si aũt ſcit vir vxoꝛẽ deliꝗſſe:
⁊ nõ egerit pniaʒ milier ſʒ ꝑmanet ĩ foꝛ
nicatiõe ſua ⁊ coierit vir cũ illa reus erit
peccati eiꝰ⁊ ꝑticeps foꝛnicatiõis illiꝰ:et
Dixit illi:gd ãt ſi ꝑmaneti vitio ſuo mu
lier? ⁊ dixit:dimittat illã vir ⁊ ꝑ ſe mane
at. Quid ſi mulier dimiſſa pniaʒ egerit
⁊ ad viꝝ ſuũ voluerit reuerti:nõ recipie
tur a viro ſuo:⁊ dixit ĩmo ſi ñ recipit eã
vir ſuus peccat.ergo ũ dʒ dimiſſa vxor̃
ſua aliã ducẽ. Hic actꝰſimilis ẽ ĩ mulie/
re ⁊ viro.De ſimpir voſfoꝛnicantibus
vel cuʒ duabus ſoꝛoꝛibus vel cũ matre
⁊ filia vel cũ pr̃e ⁊ filio idẽ accipiẽduʒ ẽ
vt ignoꝛãtibus ↄiugia nõ negent᷑:ſcien
libus perpetuo pꝛohibeantur.
CVnge in eodem cõcilio legitur.
Matrimonia nõ ꝓbibeant᷑ ↄtrahbe
re quoꝝ inceſtum ignoꝛãtia excuſat.
Igs cũ duabuss ſoꝛoꝛibꝰfoꝛmica⸗
tus fuerit:⁊ ſoꝛoꝛẽ ſoꝛoꝛ ab eodeʒ
antea ſtupꝛatã neſcierit: vł ſe ſoꝛoꝛẽ eiꝰ
quã antea ſtupᷣuerat nõ ĩtellexit:ſi digne
penituerit ⁊ ſe ↄtinẽ nõ valuerit poſt an
nos ſeptẽ piugia illis nõ negent᷑:ſi autẽ
ñ ignoꝛauerit vſqʒ ad moꝛteʒ a ↄingio
abſtineãt. Nez ex eodẽ. Be eodẽ.
Igs cũ matre⁊ filia foꝛnicatꝰfue/
rit ignoꝛante mr̃e de filia ⁊ filia de
matre:ille nũqᷓ; accipiat vxoꝛẽ.illevero
ſi voluerit accipiat maritos.ſi aũt h̊ ſcie
rĩtiipᷣe femĩe:abſq; maritis ꝑpetuo ma
neãt. C Itẽ in eodẽ.
Vidam foꝛnicatꝰcũ q̃dã muliere
⁊ poſtea ſilius neſciens factũ pr̃is
ſtupꝛauit eandẽ.qð cũ pr rem ſcieret:de
ſe ſilioqʒ ofeſſus ẽ.ſtatuerũt melius eẽ
vt taliter lapſis cõdigna pena legitima
permittãtur cõiugia:q̃ʒ foꝛte deteriꝰde
linquant.foꝛnicaria autem ſine ſpe con-
iugij maneat.

qꝛ celauit crimẽ ſuũ ſoꝛoꝛi cũ ſciret eã ſic facturã.ut.j.ꝓrxi.q.ij.ſi quis.ſimi
liter intelligas in ſequentibus capitulis.ſʒ hec ſolutio repꝛobatur.j.pꝛox.q.

ij. ſi bomo.

Beecodem.

t¶ Apoſtolicis.i.

3 °4

i gs. hoc ſcierint. xt. S. xxxiij.q.ij.ſi quis cum duabꝰ. S.ſed ſolue ut ibi.uel
liud ẽ vbi cũ duabꝰ ſoroꝛibus ut ibialiud vbi.cũ matre ⁊ filia pꝑ idẽtitatẽ

pſone.j.ꝓxi.q.iij.ꝭ.hac auẽte.⁊ lſupꝑ poſtea pmiſerint ſe cognoſci ab illo.

UMidam vir moꝛtua
vxoꝛe ſuaſaliã ſibiĩ
mr̃imõio copulanit
qq q nxoꝛ ðfuncte arto
graduoſãguinitatis
. viro aũt ſexta linea
cognatõis adhẽbat
poſt triẽniuʒz vero li⸗
beris ex ea ſuſceptus accuſatur apð ec⸗
cleſiam:iſte pꝛetendit ignoꝛantiam.
ic pꝛimum queritur:ſi liceat aliq;
ex pꝛopꝛia cognatione duci invxorem.
Secũdo ſi ex Sſanguinitate vxoris
aliqua poſſit ĩ ↄiugẽ duci. CTertiovſ
q; ad quẽ gradũ debeat abſtinere ſiue a
Ppris ſiue ab vxoris ſue ↄſãguineis.
NQuarto qrit᷑ qᷓre vſq; ad.vi.gradũ
cõſanguinitas cõputat᷑:ita q; nec vltra
ꝓgredit᷑ nec ifra ſubſiſtit. uinto q̊

mõ gradꝰ ↄſanguitatis cõputãdi ſunt.

¶¶Sexto ꝗ iureiurando ꝓpinquitateʒ
firmare debeãt. ¶ Septimo an uli ꝗ ð
inceſtuoſis nati ſũt filij reputẽt. C Hc-
tauo:ſi ignoꝛanter de ↄſanguinitate vl
affinitate aliq̃ i vxoꝛẽ ducta eſt:an ex di
ſpenſatione poſſit viro ſuo adherere.
Hono:ſi ↄtigerit eccłiaʒ decipi ⁊ cã
ↄſãguiĩtatis aliq̃ aviro ſuo ſeꝑari q̃ pꝰ
q̃driẽniũ nuptijs hĩcinde celebratis de
pbendit᷑ nõ fuiſſe ↄſanguinea pᷣoris an
ſecũda ↄiugia ſint reſcindẽda ⁊ priora
ſint reintegrada. C Hecio:ſi reſicta ali
cuius de ꝓpᷣa cognatiõe ad ſecũdas nu
ptias trãſierit an pꝛoles ex eis ſuſcepta
poſſit pertigere ad cõſoꝛtiũ alicuius de
cognatione pᷣoris viri. Q. (.
Mod ãt ↄſanguineas nr̃as
ſiue vxorisꝰ noſtre ĩ ↄiugiuʒ
q nobis ducẽ liceat:exẽplis et
auctoritatibꝰ ꝓbat᷑. Abraaʒ

nãqʒ ſarai filiã fris ſui ſoro-

rẽ videlicʒ loth ĩvxorẽ duxit. Iſaac re-
beccã i vxorẽ accepit:q̃ erat filia ↄſobri
niꝰmr̃is ſue. Jacob duas ſorores liã vi
delicet ⁊ rachel filias labã anũculi ſui ſi-
bi mr̃imonio ſociauit.ĩlege quoqʒ pᷣce
pit dñs movſivt nullꝰduceret vxorẽ ni

ſi de ꝓpria tribu ⁊ familia. Itẽ ſi aligs

abſqʒ livis moreret᷑ pᷣcepitdñs vt fra-
ter eiꝰvxoreʒ ðᷣfuncti ſibi copularet:⁊a ex
ea ſemẽ fri ſuo ſuſcitaret. Doꝛro ad qͥr
cũq; lex ipᷣa ꝑueneritůeiꝰ pᷣceptis pban
tur obnoxij:niſi q̃ vel euãgelicis mãda
tis vł apoſtolicis iſtitutis enacuata mõ

ſtrent᷑.nullo aũt euãgelij pᷣcepto vł apo

ſtolico iſtituto ↄſanguineoꝝ ↄiũctiões
ꝓhibiteiueniuntivñ ſicut ab initio ita ⁊
nũc licite ppant᷑. ¶ NHis ita rñdet᷑ ↄſan
guineoꝝ ↄiũctiões alias cã neceſſitatisꝰ
permiſſe:alias cã iuſte rõnis ĩueniũtur

apoſtolorum.

Aidaã. de ſe ſilio.ſflio qdẽ cõſitente ⁊ preſente ĩ iudicio.alias nõ preiudicaret᷑
lio.er de adulte.ſigniſcaſti.xv.q.v.preſbpter.

¶ Mapüs. quia pater co
gnoſciteam poſta.
N Uidas vir moꝛ?
cua vxore ſua.
Pertractatis
vere olbꝰ ipedi

mentis mr̃imo
nij q̃ſi ĩ extremis:qꝛ plura
dicẽda erant de boc ipedi/
mẽto annectit de cognatio
ne carnali.i.cõſanguinita
te ⁊ affinitate.ĩ bis enĩ dno
bus conſiſtit carnalis co/⸗
gnatio oñdit ergo vſqʒ ad
quotũ gardũ ꝓhibeat᷑ co
pula cõſanguineoꝝ uł affi
niũ.⁊ q̃tr gradꝰ cõputent᷑
ĩcſanguinitate ⁊ affinita
te ꝗbus accuſantibus talia
matrimonia ſunt dirimen

da.ut aut.⁊c.
n od aut cõſan
guineas. B depi
gitur. q.prima
an. ſ. liceat ali⸗

cui ducere cõſanguineam
ſuã ſup hoc dicit. h. ꝙ ĩ li⸗
nea tranſuerſali extendit᷑ ꝓ
bibitio vſqʒ ad.vij.gradũ
hodie vſqʒ ad qrtum.er.e.
ñ dʒ.iĩ linea do deſcẽdẽte in
infinitũ ĩſti.ð nup.s.i.vbi
Dicit ĩ infinitũ vñ ſʒʒ eũ adã
ſi hodie viueret ñ poſſet cõ
trabere cũ aliqᷓ.alij vero ñ
faciũt differentiã ĩter lineã

traſuerſalẽ ⁊ aſcẽdẽtẽ.arg.

j.e.q.v.ad ſedem.. illa
quoqʒ ibi: ultra quos nec
coõſanguinitas repit᷑ ꝓce/
dit aũt.g. hoc mõ in qone
iſta.pᷣmo pꝛobat ꝙ cõſan/⸗
guinee duci poſſunt ⁊ hoc
vſqʒ ad.S.his ita.ſecundo
pꝛobat cõtrariũ vſqʒ ad..
hac itaqʒ.ab illo loco vſqʒ
ad finẽ queſtionis ponit di
uerſas ſolutiðes qre in ve.
te.non fuit probibiiũ ⁊ mõᷣ
ſit prohibitum conſangui
neam ducere.
o ¶ Croris. hoc pertĩet ad
ſecũdã queſtionem:non ad
hanc.(Adde ꝙ tres pᷣme
ſequẽtes auẽtes legunt᷑ ge
neſis.c.xi.⁊.xxiij.“)
p ¶ õſobrini. meliꝰ dice⸗
ret patruelis.qꝛ batuel ⁊ ſa
ra de duobꝰ fratribus fue
runt nachoꝛ ⁊ zaram.
q C Precepit. B fuit vna
cã quare copula cõſangui⸗
neorũ ſuit ꝑmiſſa.ſ.ne dui
cerent alienigenas (Adde
ꝙ hec duo pᷣcepta ita oꝛigi
naliter leguntur Rumeri.
c.xxxvi.⁊ DHeutero.c.xxv)
r Peruenerit. als non.
tenetur.lxxxij.di.propoſui
ſti. ex hoc patet iudeos ca/
nonibus non ligari.

s Preceptis. S. xxxij. q.

apoſtoloꝛum.ut.j.e.ꝭ.vlt.in fi.vbi exponas apoſtolicorum.i.
u ¶is ita.neceſſitatis ut in prin.

¶ Ceſfante. S.i. q.i.qdᷣ/ p
neceſſitate.⁊.q.vl.quod ꝓ
remedio.

b ¶ Wer moylſe . glo. ſup e

nitieo. c.xviij.pᷣmo ꝗdẽ pꝑꝑ
boĩuʒ raritatẽ tm̃ duas pſo
nas vdñs excłdit a ↄiugio.ſ.
I nec mlio mfi nec filia pfi
topularet᷑.ſudb lege vo exce
pit fer̃.xij.matrẽ:nouercã:
ſoꝛoꝛẽ:neptẽ:ãitã:matterã
vxoꝛẽ patrui vroꝛẽ fris.ſʒ
hB fcipit ðtermiationẽ. viij.
q.i.oli.puignã ſiliã pᷣuigne
ſoꝛoꝛẽ vxoris paucas tamẽ
excluſit ut multiplicarent᷑
hoĩes.ſub tpe vo gfe plu⸗
rime excludũt.ex.e.c.ñ dʒ.
¶ Soꝛoꝛis.ſed nole ſoro/
ris ſᷣm ve.te.neptis ĩtelligi
tur.vt.xxij.q.ij.q̃rit᷑. qũo
ergo abrahã duxit neptem
ſuã.ut in pᷣdicto.c.colligit᷑
dic qð abraha legẽ pᷣuenit.
ið nõ cõmiſit in legem ut
xxxij.q.iiij.dirxit.( Adde ꝙ
ita legit᷑ Leuitici.c. xviij.)
¶ WMic auguſtinus. i. ad
oſtendendũ ꝙ cauſa necel/
ſitatis pmiſſe ſũt cõſangui
neorũ copule ſs.
e m igit᷑. religione.
Q .ↄſanguinitas
nõ ĩpeait mrimoniũ ſʒcon
ſtitntio eccleſie.j.e.q.iij.cðõᷣ
iunctiones.⁊ e? de diuor.
gaudemꝰ.frigiditas enim
ſola ⁊ coactio ⁊ erroꝛ pſone
cũ ñi ſit ibi cõſenſus mr̃imo
niũ ĩpediũt ſine cõſtitutiõe
eccleſiie. Item pupillaris
etas ⁊ mẽbri abſciſio.(Ad
de ꝙ ſic legi Geneſis.c.i.
ſecundo.)
¶ Woneſtiſũma.hic ẽ ar
gu.ꝙ affinitas non ſurgat

ex coitu foꝛnicario nam illa

cõcordia nõ ẽ honeſtiſſima
nã iſideles ſunt ipᷣe foꝛnica
rie.xxxiij.q.quotiẽs. Itẽ eſt
ex hoc.c.ar.qꝙ ſi bodie vnꝰ
ſolus hõ eẽt cnʒ ſorore ſua
poſſet eã cognſocere licite ⁊
ſobolẽ ſuſcitare.nã tũco ad
R reuolaret.xxxv.di.ab ex/
oꝛdio.a eẽt ẽt religiõis hoc
facere.xxxij.q.iiij.dixit ſa⸗
ra. Itẽ ẽ arg.ex hoc.c.ꝙ di
uerſitas tẽporis diuerſita/
lẽ factoꝝ ĩducit.xxxiij.q.iiij
ſi ecclia.
g C Heceſſitudinũ.i.dele/
ctationum.
hb ¶ Meceſſitas. ut execrabi
le habeatur poſt pꝛobibitio
nem. l.
‚¶ Legibus. ſecũdũ leges
enim hoc pmittit᷑.C. nu/
pt. cele. ⁊..q.iij.quedãa lex.
Kk CFraterna.i. inter duo/
rum fratrum filios.
¶ Ciuitas.qꝛ nõ ẽ opꝰ ea
quãtũ ad ciuitatẽ celeſtẽ ſed
triũphantẽ vbi neqʒ nubẽt
neqʒ nubent.xxxi.q.i. deꝰ.
m Euadat. i. liberet᷑ ab
oꝛiginali peccato cuuis cau
ſa Zbit ab ipſa generatiõe.
n. .Mac itaqʒ. a chaldeis.
hiignẽ pꝛo deo colebat. qꝛ
ſicut dicitur deus vhiqʒ ita
ignis in ol loco ⁊ in lapidi

X

impate cũ.n. vir ab initio atqʒ vna er la

tere eius mulier a deo foꝛmaret᷑ neceſ-
ſario ſoꝛoꝛes fribꝰcopulabant᷑.qð ãt co
gẽte necefſitate fit ceſſate neceſſitate pi-
ter ceſſare oʒ vꝛgebat: ergo tato nüe
dãnabiliꝰ vſurpat᷑ ↄſãguineoꝝ ↄiũctõ:
q̃ᷓsto minꝰneceſſaria ꝓbat᷑ vñ hninſce-
mõi copula poſtea lege pꝓhibita inuenit
dño dicẽte ꝑ moyſenꝰ turpitudinẽ ſoꝛo
rivetue ne reuelabis. Mic aug. ait in
li.ð ciuuate dei.
AQnare coſtuutũ ſitene ↄſanguineas
düucamus vroꝛes.
CU Am igitur genus hbumanũ poſtpᷣ
mã copulã viri facti ex puluẽ ⁊ cõ
iugis eius ex viri latere mariũ femina-
rũq; cõmixtiõe opꝰhaberet vt gignen-
do młętiplicarent᷑ nec eẽnt vlli hoĩes ni⸗
ſi gꝗ ex illis duobꝰnati fuiſſent: viri cõiu
ges ſuas ſoꝛoꝛes acceperunt.qð/ꝓfecto
quãto ẽ antiqus cõpellẽte neceſſitate:tã
to poſtea factũ ẽ vãnabiliꝰreligiõe ꝓhi
bẽte. habita ẽ.n.illis rõ certiſſima chari
tatis vt hoĩes ꝗbus eẽt vtilis atqʒ bõe/
ſtiſſimaſcõcoꝛdia diuerſaꝝ neceſſitudi⸗
nũ vinculis necterent᷑. Nec vnusĩ vno
multas haberet neceſſitudines:ſed ſin-
gule ſpargerentur in ſingulos:ſi ad ſo-
cialem vitam diligentius plurime plu-
rimos obtinerent. Pater quippe? ſo/
cer duarũ ſunt neceſſitudinumonomia.
dum ergo habet quis alium patrẽ aliuʒ
ſocerum:numeroſius ſe charuas poꝛi
git.vtrũq; autẽ vnus.ſ. Adam eſſe co⸗
Gebatur ⁊filijs ⁊ filiabꝰſuis quãdo fra-
tres ſoꝛoꝛeſq; inngebãtur ↄiugio ſicut
Eua vxoꝛ eins vtriqʒ ſexui filioꝝ fuit ⁊
ſocrus ⁊ mater.que ſi due femine fuiſ⸗
ſent altera mater altera ſocrus copioſiꝰ
ſe dilectio ſocialis colligaret.ſʒ hocvn⸗/
de fieret tũcnõ erat: quãdo niſi fratres
ſoꝛoꝛes ex illis duobꝰ pꝛimis nulli bo
mines erant.ſieri ergo debuit qð potuit
vt exiſtente copia vnde ducerent᷑ vxo⸗
res que iam non erant ſoꝛoꝛes:nõ ſolũ
illud nõ ſieret: vbi nulla neceſſitas?eẽt
verumetiaʒ ſi fieret nefas eſſet.qð hũa⸗
no genere creſcente etiam inter impios
deoꝝ multoꝝ falſoꝛũq; cultoꝛes ſic obſ

9

nari cernimꝰ:vt ⁊ ſi peruerſis legibus

permittantur fraterna coiugia:melior
tñ cõſuetudo ipſam malit exhoꝛere li-
cẽtiã:ſicq; aduerſetur qſi licere nunquã
potuerit.Copulatio ergo maris ⁊ feie
quatũ attinet ad genus hbumanũ quod-
dam feminarum eſt chariatis. celeſtis
vo einitas opus hʒ vt noxã generatio⸗
nis euadatꝰ. ¶ NMac uaqʒ cõſuetudie
que ab ipſo exoꝛdio humane ꝓpagatõ
nis oꝛiginẽ habuit:quã nulla lexg iubẽ⸗
do euacuerat:excuſantur abꝛaã iſaac et
lacob:⁊ ceieri qui de ꝓpꝛia cognatione
ducebãt vxoꝛes:quauis etiã alia cã cer-
tiſſime rationis qua id factũ ſit poſſit in
telligi. Ceteris idolatria fedatis ſola fa
miliaꝰ abꝛabe in cultu vnius dei remã:
ſit.vnde abꝛaꝗ a caldeis cum fratre ſuo
gran in ignẽ quẽ adoꝛare noluit piectꝰ
eſt: vt numen ſue diminitatis exurendo
ſentiret quẽ venerãdo colere cõtempſit
Ne ergo ex cõiunctõe infideliuʒ ſideles

ula

ad idolatriã ꝓlaberẽtur ⁊ ita deũ offen
derẽt ſicut quondã añ diluuiuʒ filij deiꝰ
cõmixti filiabus hominũ ipſũ ad iracũ
diam ꝓuo cauerant rectiſſime cautnʒ ẽ
vt patriarche viri ſanctiſſimi non niſið
pꝛopꝛia cognatione.i.de familia ſideli-
um ſibi vxoꝛes acciperent.hic etiã cũ ſi-
lij iſrael intraturi terrã ꝓmiſſiõis a do/
mino audirẽt ne filias cananeoꝝ ſibi in
vxoꝛes acciperent:nec ſuas eis nuptui

traderent:ſtati ſubiunxit dñs:ne faciãt

vos receder᷑̃ a deo veſtro ⁊ foꝛnicari cũ
dijs alienis.hincetiam beſdras idume
as atqʒ aliaꝝ mulieres nationũ ꝑ quas
filij iſrael ibant ad deos alienos ab eis
ſeparari iuſſit. Eſt autẽ alia cauſa quar

cõſanguineoꝛum coniunctiões ĩ popu-

lo dei pꝛimũ permiſſe vel potius impe
rate fuerunt. Deus enim ſic ab initio ſa
lutem bumani generis diſpenſauitvt pᷣ
mitiuã eccleſiam in illo populo mſtitue/
ret:ꝗ ſibi carnis conſanguinitate erat
pinquus.vnde de plebe iudaica pꝛimũ
apoſtolos elegit:quos quaſi fundamẽ-
tunteccleſie inſtituit:quoꝛuzʒ predicatio
ne de eadem plebe multi ad deum con/
nerſi in ſe ipſis originẽ eccleſie pᷣſtiterũt
Beide in cecitate ſue ꝑſidie iudaica
plebe relicta ad gentes:que tam ſide qᷓʒ
cognatione carnis a chriſto erant alie-
ne:predicatio euangelica tranſlata ẽ:et
quaſi cõſanguinee copulam chriſtꝰ aſꝑ
natus de aliena cognatione ſibi vxoreʒ
elegit:adĩiplens illud qð ꝑ ꝓphetã oſee
predixerat. In peccatis veſtris dimiſi
matremꝰveſtram quaſi adulteram ⁊ re
pudiatam:. Ei item per aliũ ꝓphetãꝰ:
Aocabo non plebem meã:plebẽ meaʒ
In huius rei ergo ſacramento conſan-
guineorum cõiunctiones primuʒ in po
pulo permiſſe ſunt:nunc auteʒ prohibi
te ⁊ quia nõ in vna familia tantũ:ſed in
omni multitudine gentium populꝰſide
lium inuenitur nõ de propria cognatio
ne:ſed de qualibet alia cuicunqʒ vxorẽ
ducere conceditur. Nlud aũt ꝙ prece-
pta legis ſeruanda dicũtur:que nec enã
gelicis ne apoſtolicis inſtitutis euacua-
ta probãtur: verum quidem eſſet cum
omnia figuralia ſigna apoſtolus pꝓbet
ad tempus eẽ data:itaqʒ ideoqʒ veniẽ
te veritate affirmat illa ſfiguralia nõ vl
tra eſſe ſeruanda.hoc aũtvt ſupra mõ⸗
ſtratum eſt cauſa ſacramẽti a deo inſti-
iutum eſſe probatur.⁊ hoc cũ ceteris ſi-
guralibus euacuatum certiſſime cõſtat
quãquam ſicut apoſtolus quedam con
ſulendot?addidit que euangelicis prece
ptis non inueniebantur diffinita:nec tñ
ideo tãqʒ temeraria vl ſuꝑffua ab alijs
apoſtolis ſũt repudiata:ſic ? eccłia poſt

apoſtolica inſtituta qdã cõſilia ꝑfectöis
addidit vtpote de cõtinẽtia miniſtroꝝ

de ↄfectiõe myſterioꝝ:de celebratione
officioꝝ:qͥ nullatenꝰ reſpuẽda ſũt ſʒ di-
ligẽtiveneratõe ſuſcipiẽda.ↄſãguineo
rum ergo coniunctiones quãuis euãge
licis ⁊ apoſtolicis pᷣceptis nõ inuenian-
tur ꝓhibite:ſunt tamen fugiende: quia
ecdeſiaſticis inſtitutõivus iueniũtur ter
minate.

bus luenit. ideo deũ
dicebãt ignẽ. vñ di.
xit:ego ſuʒ qui eduxi
vos ð terra caldeoꝝ
vñ abraaʒ cõpulſus
eſt cũ fratre ſuo ado
rare ignẽ ⁊ qꝛ noluit
in ignẽ ꝓpiectus ẽ ut
numẽ ſue diuinita/
tis ſentiret ſed qꝛ nõ
dubitanuit ꝙ deus ñ
erat ignis ⁊ ideo ðᷣ
igne exiuit illeſus a⸗
aran ꝗ dubitauit di
cit ꝙ ſit combuſtꝰ.
o ¶ Familia. beber
a quo deſcẽdit abra
am.vnð ⁊ hebrei di
cti ſũt ſcðᷣʒ ioſephũ.
ſeom augu.dicunt᷑
hebrei ſi abrahei
ab abrahaʒ. (Adð
ꝙ ad hũc ter. ⁊ ea q̃
ſequũtur concordat
qð legit᷑ geneſis. c.
ri.⁊.vi.⁊ deuterono
mij. c. viſ))
p¶ Kilij ði. filij di di
cti ſt᷑ ꝗ ðſcẽdũt ð ſai
lia ſeth qꝛ ñ colebãt
idola amore vroꝛũ
ſuarũ.a iõ cõceſſum
fuit eis ut acciperent
vxores de tribu ſua.
filij chaiʒ ꝗ colebant
idola dicti ſunt filij
hominis.(Aade ꝙ
ita ut ſegt ð heſdra
legitur in primo he
ſdre.c.x.)
q ¶Achriſto. no ta
mẽ ex toto.qꝛ oẽs ex
eodẽ parente deſcen
dimus.
r E peccatis. o iu
ei.
s ¶ Matrẽ. veſtra.
i.ſinagogã.(Adde
ſic legit oſee. c. ij)
t ¶ Et repudiatã eſt
ar.hic ꝙ ſicut per au
ctoritatẽ dñi ſepara
tũ fuit ſacramẽtum
quod fuit ĩter chriſtũ
⁊ ſinogogam ita ho
die auctoꝛitate dñi
poſſet matrimoniuʒ
ſeparari.

un Propbetaz. ſ.

oſee.iiij.c. vnde ex/
pone.i.per aliã pro
phetiã eiuſdẽ oſee.
¶ Illud autẽ. bic
rñdẽt tacite obiectiõi
facte ĩ pᷣmo.ꝭ.nã vi

detur eẽ preceptũ ꝙ
accederet ad pſonas

nõ pꝛobhibitas:ſicut

adifratris vroꝛem.

vilj.q.i.olim.

Eoͤſuledo. ſict

de cõſilio nubendi⁊
de nõ dimittẽda in

fideli.xxviij.q.i. ſi⸗

cut enim.

ſept
ſcaß
Neponn

carniso
zbil aff
ſane.
pbibek
aliq oſan/
lus popyt
peſtats iu
Nrviſ gei
wordſed⸗
ii Kitelen
appellalſp
Oreuera ſ
ad quodd
Ei⸗
“ ii
Cplt.. S
(Kremane
ul

1(Cäräne
Wun
eiſ neno.
neſi
Metindecs
cin
eini dieun
ſooinii
nanum ſo
Cbrinſpori
ſnnrfli
(Aut pre
1 nnn

Auulidehe

dſtütt nn⸗

licitiäin
tätir
bgni aſti
demon ii
igibcöufin
don acpern

wsNbedu4.

tbrzgelhen
dal mſii
pingBkeg
ſagkbeine

64)
Achriſo nots
lo goser
Dareme deſen
u.
unisin

Deni vefti.
ngogi. (Nid
Algkoſeln
Eifepocdotick
ecſarperen
tediſcera
baumem
itircbriſu
Cn ino
uctnitate di
tmatimond
ſopbetupel⸗
. letr⸗
peralu pro
ſeinſioe⸗
lud aui. hi
narchendt
pno K i

Coepth

lettalpſonas

amns Moent⸗

urin nnobe

8 Nia ergo
q que dicun
tur in bac
queſtione
fere pꝑ totũ ſunt coꝛ
recia ꝑ conſtitutio/
nẽ nouam q̃ͥ incipit
non debet extra de
conſangui. et affi.
nec eſt opus ea legi
b D Eaffinuate.
ſeptimũ ĩmo
vſqʒ ad decimũ gra
dum defert᷑ heredi⸗
tas. vt. j.e.q.v.ad
ſedẽ.ſed pðt dicere
ꝙ minoꝛ numerus
non excludit maio/
rẽ non enĩ ꝗq mino/
ra conceſſit phibuit
maiora.xxvij.q.i.
ſunt gꝗ dicũt. ſic. x⸗
cv.di.illud.i. di.ſi
quis diaconꝰ.ff. de
arbi.diem..ſi plu
res ar.contra.xxxj.
q.i.quomodo.ff.ðᷣ
vul.a pu.ſub.ex fa
cto.5. item querit᷑.
vel dic ꝙ logtur B
ð cognatis ꝗ de iur
pꝛetoꝛio ſuccedũt vſ
q; ad.vij.gradũ vt
inſti. de ſucce.cog.
§. vlii.
c O niunctio/

nes conſan-
guineorum.
0 E pꝛopiꝗs

qui ad.

e AUllum in

vtroqʒ. logt
.c.iſtud ĩ pꝛimo ge
nere affinitatis.

f¶ Anitatẽ.tm̃ p

carnis ↄmixtionem
bit᷑ affinitas.j.e.
ſane . h. dit. ſʒ tñ
ꝓbibet᷑ Zhere cum
aliqᷓ ↄſanguinea il
lius ppꝑ publice ho/
neſtatis iuſticiã.vt.
xxvij. q. ij.ſi quis
vxoꝛẽ.ſed j.iiij.q.
iii.S.itẽ ĩ crimlali.⁊
.F.itẽ. l. z ibi gener
appellat ſpõſus nõ
ip reuera ſit. ſʒ quo
ad quoddã bñſiciũ.

g Diijq. iij. ſan

guineoꝝ. j. q. viij.
c. vlti.

b & Reſeruamus.

ſ. vNt remaneãt inſi⸗
mul.

i ¶ Cũ adulterium.
1r

oꝛnicatez. xxxij.
q:ij.nemo.

k ¶ Suneſtũ. i. tur⸗
N⸗

indecẽs.S.xxx/
iiij.diſ. preſbyteri.
I¶ Cõſobꝛie. coſo⸗
Ani dicunt aſi cõ
ſoꝛoꝛini hi ſũt ꝓpᷣe
duarum ſoꝛoꝝ filij
ſobꝛini vocãtur cõ⸗
ſobꝛinoꝝ filij.

m XZAlut preuigne
ſuẽ.patrui:⁊ ſᷣʒ hoc
exaudi de pꝛeuigna

ex ſecũdis nuptijs.
vl dic ſue.i. ꝓpꝛie.

XXXV.
Q. II. . III.

Via ergo a conſangnineo·

ruʒ ↄiunctionibus ſicut pro-
q batum eſt abſtinere oportet
videndum eſt vſq; ad queʒ
gradũ a conſanguineis pro
pꝛiis abſtinere opoꝛiet:uel ſi ex cogna-
tione pꝛopꝛie vxoꝛis aliqua duci in uxo
rem liceat. ¶ De bis ita ſcribit grego.
papa in concilio meldeni.
Aſq; ad.vij. generationem nullus

de ſua Oognatiene dncat vxoꝛem.
F initate cõſanguinitatis per

gradus cognatiõis placuit vſq;
ad.vij.generationem obſeruare.naʒ ⁊
hereditas rerum per legales inſtrumẽ-
orum diffinitiones ſancita vſqʒ ad ſe-
ptimũgradum perpendit hereduʒ ſue
ceſſionem.nõ enim ſucederent: niſ eis
de pꝛopagie cognationis deberet᷑.
Itez calixtus pa.
Infamia notantur qui conſangui⸗

neas vncunt vxores.
Bmunerdes cõſanguineorum?*

fieri pꝛobibẽtur:quare:quia bas
dinine ſeculiq; ꝓbibẽt legeſ.leges ergo
Ddiuine hoc agentes ⁊ eos qui ex eis pꝛo
deunt:nõ ſolum eijciunt ſed etiam ma-
ledictos appellat.leges ergo ſeculi in
fames tales vocant:⁊ ab hereditate re
pellunt.nos uero ſequentes patres no⸗/
ſtros infamia eos notamus ⁊ infames
eſſe cenſemus: quia infamie maculis
ſunt aſperſi:nec eos viros nec accuſatõ
nes eorum quas leges ſecuii reijciũt ſu
ſcipere debemus eos autem cõſangui

neos dicimus quos diuine ⁊ imperato

rum acromanoruʒ atq; grecoꝝ leges

conſanguineos appellant: 2 in beredi.
tatem ſuſcipiunt nec repellere poſſunt.
¶Ntem fabianus papa.

¶ Affines in quinta generatiõè copu⸗

o poſſunt in quarta ſi fuerit iuenti nõ
2 2£ propiquis qui ad affinitatẽ ꝑ
irum ⁊ vxorem veniunt defü⸗
cta vxoꝛe uel viro ĩ.v.generatiõe cõiũ
gãtur:in quarta ſi innuenti fuerint nõ ſe
parentur. In tertia tamen pꝛopinqui-
tate non licet vxorem alterius acipere
poſt obitum eius: equaliter vir con-
iũgatur ĩ matrimonio eis que ſibi cõſã
guinee ſunt ⁊ vxori ſue conſanguineis
poſt moꝛtem ſue vxoꝛis. C Idem.
Vi pꝛopiquam ſanguinis vxoꝛẽ
(ducit ⁊ ſeparantur non licebit eis
quadiu vtriq; viuunt alias uxoꝛes ſibi
ĩ cõiugio ſociare niſiignorãtia excuſet᷑.
VUñ in concilio apud vermeriam.

CNõ pꝛobibetur ducere vxoreʒ qui⸗

Woeeeceern ommiai.
Jquis cum matre ⁊ ſilia foꝛnica-

as fuerit ignorãte matre ð ſilia et
ſa de matre:ille nunquaʒ accipiat uxo
rem. ille vero ſi voluerit accipiãt mari
tos.Si autem hoc ſcierint ipſe femine
abſqʒ maritis perpetuo maneãt.
Ntem ex eodem.
JIbomo foꝛnicatus fnerit cuʒ mu
liere ⁊ frater eius neſciẽs eandem
duxerit vxoreʒ:frater eo ꝙ fratri crimẽ

2K. II III

celauerit.vii.annos peniteat ⁊ poſt pe-
nitentiam nubat.mulier auteʒ uſq; ad
moꝛtem peniteat ⁊ ſine ſpe cõiugiima/
neat. De his uero qui ignorater cõiun
gũtur cetere auctoritates ĩtelligẽda ſũt.
Uñ Julius papa.
¶ LEx ꝓpiquitate ſui ſangninis uł uxo
ris:vſq; ĩ vii.gradũ nullꝰ ducat vxoꝛẽ.
T AVlluʒ ĩ vtroq;ſexu permittimꝰ
erx pꝛopiqnitate ſui ſanguinis uel
vxoꝛis vſq; i vii.generis gradum vxo
rẽ ducere uł ĩceſti macula copulari.pre
terea quoq; illud adiecimus quoniam
ſicut nõ licet cuiquam chriſtiano de ſua
cõſanguinitate:ſic nec licet de ↄſangni⸗
nitate vxoris ſue ↄiugẽ ducere propter
carnis vnitatem. ¶ ¶ Item ex concilio
agathenſi.¶. Inceſtuoſi nuilo ſunt di⸗
gno nomine coningii.
Oei geraluittoni nibil pꝛor
usvenire reliquimus uel reſerua
mus“ niſi cum adulterium ſeparatiõe
ſanauerit. Inceſtuoſos vero nullo cõ⸗
iugii nomine deputandos: quos etiaʒ
deſignare funeſtum eſt. C Hos eni eẽ
cenſemus:ſi quis relictã fratris que pꝛi
us ſoꝛoꝛ extiterat carnali coniunctione
polluerit:ſi quis frater germanam uxo
rem acceperit:ſiquis nonercam duxe⸗-
rit: ſi quis cõſobꝛine Tſobꝛineq; ſe ſocia
uerit:ſi quis relicte nel filie auũculi mi⸗
ſceatur aut patrui filie ant pᷣuigne ſue:
aut qui ex pꝛopꝛia conſanguinitate ali-
quam aut quam cõſanguineus habnue⸗/
rit uei cõcubitu polluerit: aut vxorem
duxerit:quos omnesꝰ ⁊ olim ⁊ nũc ſub
bac inſtitutione inceſtos eſſe non dubi
tamus:⁊ ĩter cathecuminosꝰvſqʒ ad le
gitimam ſatiſfactionem manere ⁊ ora
re precipimus:quod ita pꝛeſenti tem-
pore pꝛohibemꝰ:ut ea que bactenꝰ ſüt
cõſtitutaſnõ diſſoluamus. Sane quibꝰ
cõiunctio illicita interdicitur: habebũtꝰ
ineũdi melioꝛis coniugii libertatem.
Item ex eodem cõcilio hilerdenſi.
FInceſtuoſi vſqʒ ad ſatſtactionem
excommunicentur. „
E hisqui ĩceſti pollutiõe ſẽ ma⸗
Aattiteolaenn quouſq; ĩ ipſo dete
ſtãdo ⁊ illicito carnis cõtubernio perſe
uerãt vſqʒ adamiſſaʒ tantuʒ cathecumi
noruʒ in eccleſia admittantur: cum qui
bus etiaʒ nec cibũſumere nuli chriſti⸗
anoruʒ ſicut apoſtolus iuſſit licebit.
Ntez greg.papa ad felicẽ meſſane ci
uitatis epiſcopum.
WNullus ducat vxoꝛẽ a ↄſanguineo
cognitazʒ uł aliqua pollutiõe maculatꝗ.
Ec eaʒ quꝗ aliquis ex propꝛia cõ
anguinitate coningẽ babuit vel
aliqᷓ illicita pollutiõe maculauit ĩ cõingi
uz ducere vlli chriſtianorum licebit:ꝗa
inceſtuoſus eſt talis coitus ⁊ abomina-/
bilis deo ⁊ cũctis bonis hominibꝰ. In
ceſtuoſos vero nullo cõiugij nomine ð
putãdos a ſanctis patribus ſtatutũ eſſe

legimꝰ. Mature? videlicet oꝛdine ſi

vero extrãoꝛdiarie ñ ſic. ¶ Au eniʒ ur
banꝰ papa.ii.gratião neapolitão epo.
Extraoꝛdinaria pollutio in natura
libus non impedit matrimoninm.

30°5

n ¶ Cocubitu. ar. ꝙ affini
tas hit᷑ p coitũ ſoꝛnicariũ
ſicut ꝑ legitimum. vt.j.
e. nec.

o ¶ Quos oẽs. multi alij

ſunt ꝗ nõ numerantur h̊.
p ¶Et ĩiter cathecumiĩos.
ðᷣ hac materia dicunt ꝗqdã
ſpale eſſe ĩ iceſtuoſis ꝗq nõ
debeant admitti vſqʒ ad
miſſaʒ cathecuminoꝝ tm̃
naʒz dicunt eos ſuſpenſos
ipſo iure q;tum ad hoc ſiẽ
ſimoniacus quilibʒ ſuſpẽ
ſus ẽ quo ad diuĩa officia
.i.q.i.ꝗ ſtudet.⁊.e. ꝗqbuſ⸗
dam.de ↄſe.di.i.epᷣs.nul
lum arrogatũ cẽ. nã dicũt
ꝙ iudeus ſaracenus here/
ticus non pᷣciſus bene pðt
ſtare vſqʒ ad miſſaʒ cahe
cuminornʒ.ar.di. iij.iu⸗
dei.nec õdixit.xj.q.iii.cuʒ
excðicatis.⁊.i.q.j.nð lice
at. nã omnia illa ĩtelligũ
tur de pꝛeciſis.i.nomiatiʒ
excdicatis.vel de illis ꝗ ſe
quuntur hereſim iam dã/
natam.
q ¶Er oꝛare. S. di. 1tv. c.
i.ꝭ.j.de conſe.di.iij.eos
quos.õ.ſed ibi grauiꝰ de
lictum ⁊ ideo ac.
r EX.onſtituta iſpenlan
0.1 eſt ar. ꝓ opi.h. ꝙ. ſ.
diſpenſatio ẽ eius vt no.
xxxiij.a.ij.in adoleſcentia.
7.c.interfectoꝛes.
1r ¶ Conſtituta.ideſt anti⸗
quos canones.
¶WMabebüůt. ante ĩceſtuʒ
iure ci vel poſt ſi ado

loſcentes ſunt: vel etiaʒz ſe
nes incontinentes ex diſ⸗/

denſanane. wigadmif
t hbis. vſqʒ ad miʒ
00 ſam.i.vſqʒ ad ſur/
ſuʒ coꝛda.vel vſqʒ ad ↄſe/
crationẽ coꝛporis chriſti.
nam tunc cathecumini de
eccleſia expellentur vel vſ
qʒ ad euangelium.
v¶ MNec cibũ.hoc ſit in de⸗
teſtationem criminis: ſiẽ
alias aliꝗs tolerat᷑ ab ec
cleſijs.nò tñ ei cõicatur in
cibo vt de vxore clerici: vt
xxxiiij.q.ij.placuitc.
x ¶ Mature. reſpicit illud
verbum maculauerunt.

JJMUM

6 XFtraoꝛdinaria. i.
citra vr circa natu/
ralia ⁊ non intra qð nõ at
tingit clauſtra pudoris.iʒ
in circuitu palpitabat.
Ael.i.etiam.
4 Sepius.qꝛ qua rõe nõ
mpedit pᷣma eadem nec
ſecunda nec aliqua. ſecus
aũt eſſet ſoꝛte ſiin nõ natu
rali membꝛo:tunc impedi
ret propter enormationeʒ
criminis.xxxii.q.vij.adul
terij.⁊.xxxiij.q.ij..hᷣ au⸗
tem. =
Maritalem. nam ſi
maritalis affectꝰ ĩterceſiſ
ſet impediret.arg.er̃ de ðᷣ
ſpon.iuuenis.non ꝓpter
ſactum: ſed ꝓpter conſen
ſum. xxvij.q.ij.ſi ꝗs vxo
rem.
Sacramentis.polluen
tis ⁊ pollute non eni teſti⸗
ficatur ꝓ ſe ſed pꝛo eo qui
eam ducere vult ⁊ mirum
eſt ꝙ cõtra tam violentaʒ
preſumptionem pꝛobatio
admittitur 2 ideo ecõtra.

xxxij.qi.dixit.ſed hoc fit ĩ

defectum ꝓbationum. l.
pe.ĩ ſine ⁊ obtinet foꝛte hᷣ
cum virgo erat ⁊ volebat
ꝓbare per aſpectuʒ coꝛpo
ris.xxvij.q.i.nec aliqua ⁊
quod iurat eſt ex ſuperabũ
dãti.⁊ ad cautelam argu
mentũ.xxxiiij.q.ij.ĩ lectuʒ
ltem auditur hic crimino⸗
ſus teſtis ⁊ turpuudinem

ſuam allegans immo nõ

? teſtis: ſed interrogatur
de facto ſuo.iiij.q iij. iteʒ
lerui.

Tauſa.

Xtraoꝛdinaria pollutio ñ niſiĩ na

turalibꝰ amiſſabuł ſepiꝰt reiterata

citra maritaleʒ affectum: ſi prebitis ſa-
cramẽtisita eſſe conſtiterit quẽadmo⸗-
dum nobis tuis ſigniſicatuʒ eſt litteris:
nõ videtur matrimoniuʒ ipedireſ:quã
uis ipſa ſit criminoſa ⁊ damnabilis.
C Dmn iulius papꝑ.
C

ullus onucat in coningem relictaz

conſanguineorum ſuorum vſq; inter
tiam generationem.
T boc quoqʒ ſtatutũ eſt uit relicta⸗
—◻ patris vxoꝛis ſue relictam fratris
uxoris ſue relictã filij nuxoris ſue nemo
ſibi i matrimoniũ ſumat.relictã cõſan/
guineorũ uxoris ſue uſqʒ ĩ tertiã pꝛoge
niẽ nemo ĩ uxorẽ ſumat.in.iiij.autẽ:⁊ i
.v.ſi iuẽti fuerit nõ ſeparent. ¶C Ideʒ.
A conſanguineis pꝛopuijs uel nxo⸗

ris pariter cuiqʒ eſt abſtinendum.
O) Naliter vir cõiũgat᷑ ↄſanguineis
ℳ.
C

ꝓprijs ⁊ ↄſanguineis nxoꝛis ſue.
teʒ iſidorus ex cõcilio macienſ.
In parentela propria ⁊ ↄiug is ea⸗

dem conſanguinitas eſt obſernanda.

Ane cõſangninitas q̃ ĩ ꝓprio vi⸗
ro ſeruãda ẽ:hec nimirũ ĩ nxoris
parẽtela ð lege nuptiarũ cuſtodiẽda eſt
qꝛ conſtat eos duos fniſſe in carne una.
ideoqʒ cõis illis utraq; pentela cedẽda
E:ſiẽ ſcriptũ ẽ:erũt duo in carne una.
Item aug. ¶ Nurus non eſt aliter
deputanda quam filia.
J dir ⁊ nuxoꝛ nõ iã duo:ſʒ una ca-
.⸗ d lrer Ennmd vputancla
B Rilia α Re greg. papa epis galie.
£ Aſq; ad ſi safn gecraonern
ꝓgeniẽ ſuã vnũquẽqʒ ſeruare oportet.
Rogeniẽ ſunã unũquẽaʒ uſqʒ ad
.vij. öcernimꝰ obſeruare genera
tionẽ: ⁊ quãdin ſe agnoſcãt affinitate ꝓ
pĩquos ad ↄiugalẽ copulã accedere de
negamꝰ.qð ſi fecerit ſepent᷑. ¶Itẽ ni⸗
co.papa.amalſitane eccleſie ſuffraga
neis De eodem.

0 Ecõſanguinitate ſua nxoꝛẽ nullꝰ

dDucat uſqʒ poſt generationẽ. vij.
unel quſq; parẽtela cognoſci poterit.lai
cus vo uxorẽ ſimul ⁊ ↄcubinã hñs ñ cõi
cet eccleſie.¶¶ Itẽ ex ↄci.guarmaciẽſi.
CQuouſqʒ inter aliqeos generatio
recordetur aut in memoria retinetur ſi

bi innicem non copulentur.

T Necopulatiõe fideliũ generatiõis
numerũ ñ diffinimꝰ ſʒ ſtatuimꝰ ut
nulli liceat xpᷣiano ð ꝓpꝛia ↄſãguinita/
te ſeu cognatiõe acciper̃ uxorẽ:ſʒ dũ ge
neratio cordat᷑ aut cognoſcit᷑ autĩ me
moꝛia rtinet. ¶ Itẽ ex ↄcilio lugdunẽ᷑.
Er propigtate ſui ſaguinis vᷣſq; ad
vij. gradum nullus ducat uxorem.
Laui ex ꝓpingtate ſui ſanguinis
Auſqʒ ad ſeptimũ gradum uxoꝛes
ducãt neq; ſine bñdictiõe ſacerdotis.ꝗ
qũt nupturi erũt a ſacerdote bñdicti nu

bere audeãt nec aliter pᷣſumãt.pᷣmiſſis

auctoritatibꝰ gqſqʒ ꝓbibet᷑ a ↄiũctione
ↄſaguineoꝝ uſqʒ ad ſeptimã generati-
nẽ. Sʒ obijcit illð greg.ad aug.ãglorũ

epᷣ. ¶ Anglicis pmittit ut ĩ quarta u

in quinta generatione copulentur.

Medaʒ lex romana permittit: nt
ſiue fratris ſiuc ſoꝛoꝛis ſeu duoꝝ
fratrũ germanox ſeu duaxꝝ ſoroꝝ filiꝰ
⁊ filia miſceant᷑.ſʒ expimẽto didicimꝰ
ex tali cõiugio ſobolẽ ñ poſſe ſuccreſcẽ
vñ neceſſe ẽ ut i q̃rta uł i ꝗnta geñatiõe
ſideliũ licẽt ſibi ↄiũgãt᷑. Sʒ idẽ hũillimꝰ
pr grego.pꝰmultũ tꝑis a felice meſſane
ſicilie ciuitatis pᷣſule reꝗſitꝰ utrũ Aug.
ſcripſerit ut angloꝝ q̃rta generatiõe cõ
tracta matrimonia minime ſoluerẽt:ĩ
ter cetera talẽ reſponſionem reddidit.
Quod ſcripſi aug.ãgloꝝ gẽtis epᷣo alũ
no videlʒ ut recoꝛdaris tuo ipi etiã an-
