atq; icuria aboleuerũt:quaꝝ ⁊ ſi iã

nuliꝰeſt vſus:noticia tñ neceffariaꝰ

vr̃. Noue ãt leges a ↄſtatino ceſar

ceperũt ⁊ reliꝗs ſuccedẽtibꝰ:erãtq;

ꝑmirxte ⁊ inordinate. Poſtea nero
theodoſiꝰ minor auguſtꝰ ad ſimili
tudinẽ gregoꝛiani ?⁊ hermogenia⸗
ni codicẽ factũ ↄſtimtionũ a ↄſtãti-
ni tpis ſub ꝓpꝛio cuinſcũq; iperato
ris titulo diſpoſuit: quẽ 4 o noie

theodoſianũ uocauit.

Iſfert aute ius naturale a
d dſuetudine ⁊ ↄoſtitutiõe:nã
iure naturali oĩa ſunt cõia

oĩbꝰ:qð non ſolum inter eos ſer⸗

uatũ credit᷑ de ꝗbꝰ legit. Multitu-

dinis credẽtiiũ erat cor vnum ⁊ am

ma vna ⁊c᷑.veruʒ ẽt ex precedenti
tꝑe a philoſophis traditum inueni
tur.vñ apð platonem illa ciuitas in
ſtiſſime oꝛdinata tradit᷑ in qᷓ aſqʒ p
prios neſcit affectꝰ. Jure ergo con
ſuetudinis uł ↄſtitutiõis hoc menʒ
eſt:illð vero alteriꝰ. I. Añ augu.
ait ſuꝑ Jo. Jure diuino oĩa ſunt
cõmuůnia oibus:iure vo conſtitutio
nis hoc meũ: illud vero alteriꝰ eſt.
Ao iure defedis villas eccle
uſie diuino an hũano:? diuinuʒ
ius ĩ ſcripturis diuinis habemꝰ:hin
manũ in legibꝰregũ.vñ ꝗſqʒ poſſi
det qð poſſidet: nonne iure huma
no:?nã iure diuinoꝰ Sñi eſt terra ⁊
plenitudo eius:pauperes ⁊ diuites
vna terra ſuppoꝛtat:Dñs ð vno li
mo fecit ⁊ paupes ⁊ diuites.Jur̃ er
go humano dr hec villa ẽ mea:hic

ßuꝰ ẽ meꝰ:hec domꝰ mea e*. Jura

autẽ humana: inra iperatoꝝ ſũt.q̃
re: qꝛ ipſa iura hũana per iperato
res ⁊ rectores ſeeuli deꝰ IES

huͦano generi. Itez tolle iura impe

ratorum ⁊ quis audet dicere: bec

villa eſt mea: meus eſt iſte ſernus:

mea eſt hec domus: Si aũt ut tene
antur iſta ab bominibus: regum
iura fecerunt:vultis vt reticeamus
leges vt gaudeatis? Item relegan
tur leges vbi manifeſte pᷣceperũtĩ
peratores eos qui preter eccleſie ca
tholice cõmunionẽ vſurpẽt ſibi no

mẽ xpᷣianũ:nec volunt in pace cole
re pacis auctorẽ: nihil noie eccleſie

audeàt poſſidere. Sed dicitis ꝗd
nobis ⁊ imperatori?: Sed vt iam
dixi:de iure humano agit᷑: aplłus
voluit ſeruiri regibus: voluu bo⸗/

norari reges ⁊ dixit: Regem vene
remini. Noli ergo dicer quid mi

but

VIII

me.cã.l.i.item arg.q idẽ iuris eſt in uno connerorũ qð in reliquo:ut.i.
.q.iuj.ſi ꝗs obiecerit.⁊.iij.q.vi.hoc quippe.item arg.ꝙ qui renunciat uni
renunciat olbus q̃ ſequunt᷑ ex illo:⁊ ẽt oibꝰ coherẽtibꝰ:ut.lxxxi.di.ſi ꝗs ſa
cerdotũ..i.q.i.ſi ꝗs epᷣs.⁊.ix.q.ij.nullus pꝛimas.
o .Dignitate. H oñdit qre ius naturale ſit digniꝰ qᷓ alia iura. nã quecũ

bi ⁊ regi:quid tibi ergo ⁊ poſſeſſio

ni:per iura regum poſſidentur poſ ?

ſeſſiones.dixiſti: quid mihi ⁊ regi:
noli ergo dicere poſſeſſiones tuas:
quia ipſa iura rennnciaſti hbumana
quibus poſſeſſiones poſſidentur.
Dignitateꝰ vero ius naturale ſimi
liter prenalet conſuetudini ⁊ cõſtitu
tioni: quecunqʒ enim vel moribꝰ:
recepta ſunt:uel ſcripturis compꝛe
henſa:ſi naturali iuri fuerint aduer
ſa: vana ⁊ irrita hñda ſũt. Uñ
Augu. ait in li. confeſſionuz. ij.
Aduerſus naturale ius nulli gc
; agere licet.
Ae contra mores hoiuʒ ſũt
agitia? pro morum diuerſi
tate ſunt vitanda:ut pactum inter
ſe gentis aut ciuitatis conſuetudine
nel lege ſirmatuʒ nulla cinis aut pe
regrini libidine violetur.turpis eſt
enim omnis pars vniuerſo ſuo nõ
congruens. Cum autem deus ali-
quid contra morem uel contra pa-
ctum quorũlibet iubet fieri: ⁊ ſi ibi
nunqᷓ; factuʒ eſt: t̃ faciendum eſt:
ſi omiſſum eſt reſtaurandum eſt.
7 ſi ſtatutuʒ non erat:inſtituẽdũ eſt.
Si eni regi licet i ciuitate cni regnat
iubere aliquid:qð neqʒ ante ipſum
quiſqᷓ;ᷓ nec ipſe nũqᷓ; iuſſerat ⁊ ſi nõ
eſt contra ſocietateʒ ciuitatis eins:
obtemperatur ei:imo contra ſocie
tatem fit ſi ei nõ obtemperetur.ge/
nerale ꝗppe pactum eſt ſocietatis
humane obtemperare regibus ſu⸗
is: quantomagis deo regnatori
vVniuerſe creature ſue ad ea que iuſ
ſerit ſine dubitatione ſeruiendum
eſt:ſicut.n in poteſtatibus ſocieta
tis humane maior poteſtas: mi⸗-
nori ad obediendum preponitur:
ita dens omnibus ¶ Item Nico
lans babaisaro kemcngarenie⸗
piſcopo.iL Radicitus eſt euellen
da pernicioſa conſuetudo.
Ala autem conſuetudonon
minus qᷓ; pernicioſa corru-
ptela abijcienda ⁊ vitanda eſt: que
niſi citius radicitus euellatur in pꝛi
uilegiorum ius ab impijs aſſumi⸗
tur: ⁊ incipiunt preuaricationes ⁊
varie preſumptiones celerrime ñ
compreſſe pro legibus venerari:⁊
prinilegiorum more perpetuo ce-
lebrari. Item augu. de vnico
baptiſmo li.iiij.
Aeritati 2 rationi conſuetudo
eſt poſtponenda.
Eritateꝰ manifeſta? cedat cõ
ſuetudo veritati: plane quis
dubitet? veritati manifeſte conſue
tudinem cedere: Item nemo con-
ſuetudinem rõni ⁊ veritati prepo/

cũqʒ ↄſtitutio uel ↄſueti
do ẽ lllð ius eſt irrita.⁊

ad hͥ ĩiduẽ oĩa.c.ſeq̃ntia.

Ve cõtra mores.
onos.

q ¶ &lagitia. 1. qſi flagi

ta i q. vi. fiagitia.
r . Diuerſuate.i. ad/
nerſiate.io.
s ¶Aut peregrini. nun
qd ergo pegrini ⁊ ſcho⸗
lares tenent᷑ ſeg ↄſuetu⸗
dinẽ illorũ ĩter quos co/
morãt᷑:ar.v h ꝙ ſic.⁊
xij. di.illa.⁊.xli.di.c.i.
ar. qꝛ uiatores non ſoꝛ
tiunt᷑ ſorũ illiꝰ loci ꝑ quẽ
trãſierũt:ut.ff. de iudic.
heres. S. ij. ⁊ eſt ar. ꝙ ſo
li ꝓpetuo habitãtes obli
Fnklegi ciuitati: ut.ſf.
ig. debitoꝛ.
pactuʒ hũane ſocietatis
ei obtẽperare.ĩmo vᷣʒ pa
ctũ:qꝛ ĩ omni pacto ſem
per itelligit᷑ excepta ma⸗
ioris auctoritas:ut extra
de iureiur.uenientes.
u ¶ Generale. ideſt
neralis lex.

t

x ¶Sicut in hoc facit ad

ꝓpoſitũ: qꝛ id qð deꝰ pᷣ
cipit cũ ſit de iure natura
li pᷣfert᷑ ↄſuetudini ułcõ
ſtitutioni.
vV CMaioꝛ.ergo magis
obedit monachus epiſco
po iᷓ; abbati: qð falſum
F.ut.lviij.di.c.i.⁊.ij.ſʒ
de hoc dic.ut no.xi.q.
3 ¶Ala aũt ↄſuetu⸗
dolar.qꝙ id quod
als eſt illicitũ: rõne oſue
tudinis nõ ſit licitũ.ar.

e de ↄſuetu.c.ult.ẽt mi

nus rõönabilis ↄſuetudo
lĩducit ius.er de in integ.
reſti.cõſtitutus. itẽ hic ẽ
ar. ꝙ honeſta ↄſuetudo
inducit pꝛiuilegiũ:ut.ix.
.q.iij.cõqueſtꝰ.⁊.lxxxij.
Di. plurimos.
2 [ Nõò minus. het. vij.
capitula de mala conſue
tudine loquũtur.
92Eritate. ar. ꝙ ue
Writas pᷣiudicat opi
nioni: nt hic ⁊.lxxxi.di.
quicũqʒ.⁊ extra de biga.
nuper.extra qui fi.ſint le
gi. per tuas.⁊ extra de
pur.vul.ſignificãtibus
7 extra defri.⁊ male.ſra
ternitatis.arg.contra.j.
.iij. q.vij.S.tria.a extra
de iurepa.ↄſultationibꝰ
¶ Manifeſta. per do
ctrinam ⁊ renelationeʒ.
xODubitet. quandoqʒ
tamen cõſuetudo pꝛeua
let legi. extra de conſue
tu. ce vlti.

.
l.

ni
1

n
/

,

.
2

—.—

— ⏑ —

”

G

Ycðſuetudin?᷑. dicit alex. verbis eſt inherẽduʒ.er de deci.ad au-
dientiã.ꝰ Adde ꝙ hec voa ego ſuʒ ⁊c.hñtur in euãgelio Yo.c.xiuij.
bRetuſta.i.q.iij.ſi quis pᷣpendas.ar.ↄtra.ff.de legi.de quibus.s.in/

ueterata.ff. cõia pdi.l. venditoꝛ. S.ſi ↄſtat.ex de ↄſue.cũ dilectus.⁊ er̃ de
pꝛeſcri.ſigniſicauit.⁊ er de cap.mo.c.i.⁊ er de iure pa.c.cura pa ſtoꝛalis.

In his ppter diuturni⸗

tatẽ tpis ſuſtinetur id qð
eſt minus rõnabile.

c Ni ↄtempta. cir/

cCücidebat: ⁊ cibos

diſcernebat pꝛopter qd
paulus ei reſtitit in facẽ
vt. ij.q.vij.c. Daulus

Petrum. Adde ꝙ
hec oĩa legunt᷑ in epiſto
la pauli ad galatas.iſ.
c.⁊ in actibus apoſtolo
rum. x.⁊.xi.c.

à Ruſtra ↄſuetudi
18 nẽ.⁊ his oĩbus ca

pitulis videt᷑ ꝙ ſemper
ius pꝛeiudicet ↄſuetudi/
ni. Nideamus ergo qũ
cõſuetudo pᷣiudicet iuri
ecce inuenio in electione

conſuetudinem pꝛeiudi

care iuri. nam pſona q̃̊
alias eſt ineligiblis ra⸗
tione conſuetudinis fit
eligibilis: vt.j.xij.diſt.
nos conſuetudinẽ. Itez
rõne cõſuetudinis cogũ
tur aliqui eligere de alie
na eccleſia: vt eẽ de con
ſue.cum dilectus. in ſi.

Matione conſuetudinis

põt epᷣs eligi in pꝛepoſi
tuʒ. e de aceſ.pᷣben.cuʒ
noſtris. Itẽ röne cõſue/
tudinis eligit minoꝛ ec/
cleſia cũ cathedrali.ext᷑ ð
cau.poſ,⁊ ꝓpꝛi.cũ eccle
ſia. ex de conceſ.pᷣben.⁊
eccle.non vtan.cũ no
ſtris. ⁊.c.lr̃as. Itẽ rõne
cõſuetudinis ſolus ab/
bas ſine cõſenſu fratruʒ
cöfert ſtipẽdia:vt de his
que fi.a pꝛe.ſine coõſen.

ca.ea noſcit᷑. Itẽ ĩ ſacra

mento baptiſmi pᷣualet
cõſuetudo:vt.j.de con

ſe. diſti. iiij. c. de trina.
Itẽ ĩ matrimonio reſpi

cit᷑ cõſuetudo er de cog.

ſpi. ſup eo. Itẽ in conti⸗

nentia clericoꝝ.lxxxiuij.
Diſtin. cũ de quoꝛũdaʒ.
Item in alijs caſibus
quo no.S.i.di.c.cõſue/

tudo. Scias ergo ꝙq ad

hoc ꝙ ↄſuetudo pꝛeiudi

cet iuri reqrit᷑ ꝙ ſit pᷣſcri

pta:vt er de cau.poſ.cũ
eccleſia.⁊ e de ↄſue.c.
vlti tẽ obtinuentt in
Ʒdictoꝛio iudicio populi

vt eỹ de ver. ſig. abbate

.ff. de legi. cũ de ↄſuetu
dine. Iteʒ ꝙ eo aio ſiat
vt credant ſe ius habere
in poſterum illud intẽ

dant facere:alioquin ta

lis vſus non dicit᷑ vſus
vt. ff. de iti. actuqʒ pꝛi.
l.i. 5F. iulian? recte ait.

Itẽ ꝙ res illa ſit pᷣſcri⸗

ptibilis: vt xciij. di. c. il
lud. Itẽ ꝙ poſfit dici an

tiqua ⁊ appꝛobata. vtertra de poſtu. pꝛela. bone.ij.circa finẽ. Item conti

nat:quia conſuetudinem rõ ⁊ veri
tas ſemper excludit.Itez greg.
HBuillimondo auerſano epiſcopo.

CAQuelibet conſuetudo veritati

eſt poſtponenda. “M
VNeconſuetudineʒ fortaſſis op
ponas aduertẽdũ ẽ qð dñs di
cit. Ego ſum via veritas ⁊ vita: ñ
dixit: ego ſum conſuetudo:ſed ve/
ritas.Et certe vt beati cypriani nta
mur ſnia:quelibet conſuetudo quã
tumuis vetuſtaꝰ:quantumuis vul
gata:veritati:omnino eſt poſtpo/
nenda:⁊ vſus qui veritati eſt con-
trarius eſt abolendus. Item au
guſtinus. in.li.de bap.paruuloruʒ.
Aeritate reuelata conſuetudinẽ
ſibi cedere oportet.
AlNi cõtempta veritate preſu
mit conſuetudineʒ ſequi: aut
circa fratres inuidus eſt ⁊ malignꝰ
quibus veritas reuelatur:aut circa

deum ingratus eſt:inſpiratione cu

ius eccleſia eius inſtruitur.nam do⸗
minus in euangelio: Ego ſuʒ ingt
veritas:non dixit ego ſum conſue
tudo. Itaqʒ veritate manifeſtata
cedat conſuetudo veritati:reuela-
tione igitur facta veritatis: verita
ti cedat conſuetudo:quia ⁊ petrus
qui circuncidebat ceſſit paulo veri-
tatem predicanti. Igitur cum xpᷣs
veritas ſit:magis veritatem qᷓ; cõ
ſuetudineʒ ſequi debemus:quia cõ
ſuetudinẽ rõ ⁊ veritas ſemꝑ exclu
dit. Ideʒ in.li.iiij.de baptiſmo.

¶Conſuetudo rationi fruſtra op

ponitur.
Ruſtra inquiunt quidam ꝗ
ratione conuincuntur conſue
tudinemnobis obijciunt: quaſi cõ
ſuetudo maior ſit veritate: aut nõ
ſit in ſpiritualibus ſequendũ quod
melius a ſpiricu ſancto reuelatum
eſt.hoc plane verum eſt quia ratio
2 veritas cõſuetudini preponẽda
ſunt:ſed ſi cõſuetudini veritas ſuf

fragatur:nihil oʒ firmius retineri.

Item cyprianus.
Rationem conſuetudo impedi
re non debet.
U Onſuetudoque apud quoſ-
dam irrepſerat impedire nõ
debet quominus preualeat ueri-
tas ? vincat: nam conſ
Werit ueneuſiaserroris t:propier
qð relicto errore ſequamur uerita
tem:ſcientes quia apud heſdram
ueritas vincit ut ſcriptum eſt:ueri-
tas ualet ⁊ inualeſcit ⁊ vinit in eter

nere debet naturalem equitatem. extra de do.⁊ contu.c.i.extra de cõſue.
ex parte.tẽ ꝙ ſit de ſcientia pꝛincipis iuducta nò tm̃ de tolerantia: vt ex

tra de pꝛeben. cum iam dudum. Item ꝙ non per errorem ſit inducta. ff. de legi.
quod non ratione.j.e.conſuetudo.Item ꝙ maioꝛ pars populi conſueuerit illa
conſuetudine vti:quia ſicut minoꝛ pars populi non poſſet inducere legeʒ:ſic nec
conſuetudinem:Quidam tamen dicunt ꝙ ula conſuetudo pꝛeiudicat iuri que ex
cedit hominum memoꝛiam.yllud enim loco conſtituti habetur:vt.ff. de aqua
quotidi.⁊ eſti.hoc iure.ꝭ. du/⸗
ctus aque.⁊.iij.q.vj.hoc quip
pe. Yo. Moc bꝛeuiter teneas
ꝙ ſufficit ſᷣm canones ꝙ ſit ra
tionabilis ⁊ pꝛeſeripta:vt extra
de conſue.c.vlt. B.
e Onſuetudo.pone caſuʒ
Mot. j. de cõſe. di.iij.c. ij.
ſWeſdram. quado pꝛohi⸗
buit iudeis ne alienigenas du/
cerent vxoꝛes:miſi eſſent de tri
bu ſua:ipſi aũt durerũt alieni
genas de filijs cananeoꝛuʒ: vt
xxviij. q.i.ꝭ.i.ꝰ Zldde boc
legitur in. ij. libꝛo eſdre. c.ix.
vel tangit qualiter bibliotheca
a pſalteriuz fuit q̃ a babylonijs
Deſtructa per heſdram repa/
rata ſit.ꝰ Adde ꝙ iſta habe⸗
tur in.i.libꝛo eſdre.c.iiij. v.⁊
.vj. vel aliter queſitum eſt q̃
virtus eſſet maioꝛ. R. quidaʒ
mulieris:alius regis:aliꝰviri:

num ⁊ cbtinet in ſecula ſeculorum.
Idem ignoſci põt ſimplxr erranti:
ſicut de ſeipſo paulus apoſtolus di
cit: Qui primo fui blaſfemꝰ ⁊ per
ſecutor ⁊ iniurioſus:ſed miſericor
diam merui: quia ignorans feci.
Poſt inſpirationem uero⁊ reue/
lationem ueritatis factam qui ĩ eo
qð errauerat pſeuerat:pꝛudẽs ⁊ ſci
ens iã ñ in uenia ignorantie peccat.
preſumptione eniʒ atqʒ obſtinatio
ne quadam nititur cum ratione ſu-
peretur. C Idẽ. Dei vitatẽ nõ
bominũ ↄſuetudinẽ᷑ ſequi oportet
Jſolusꝰxpᷣs audiendus eſt:
nõ debemus attendere quid
aliquis añ nos faciendum putaue-
rit:ſed quid primus qui ante om-
nes eſt xps prior fecerit:neq; enim alius vini: alius vitatis.ſꝰãc
hominis cõſuetudineʒ ſequi opor appꝛobauit eſdras.ꝰ Zldde ꝙ;
tet:ſed dei ueritatem:cum per Iſa iſta oꝛiginalter habentur in.ij.
iam prophetãloquatur deus 2 di⸗ eſre. c.tſfſſ.
cat: ſine cauſa coluncme: manda- nnerutat ve
ta ⁊ doctrinas hominum docen· A.xrr. q.i. de his. a. ij. q. ij. 5.
tes Liquido igitur ex premiſſis ap

1s ap notãdum. a. xxiiij. q.i. ſi quis
paret ꝙ conſuetudo naturali iuri dederit. a. xxviij. di. pꝛeſbyteꝝ.

poſtponitur. DlI. RK Adde ꝙ hoc legitur in.i.epi
Mod autem conſtitutioꝰ ſtola pauli ad timotheum.c.i.
q nmnaturali iuri cedat: młti- ? O Iſolus igeſt nullus ei
plici auctoritate proba- (.ſciendum. in fi. J. vi.a⸗
tur. . Ait guiem augu. i Wominum. ergo iudei re
ad bonifacium. guntur bumanis conſtitutio⸗
¶ Teges principum naturali nõ nibus: ſic eſt contra. . xij. di
preualent iuri. ſtin. omnia.vbi dicitur ꝙ tan

tum iudei diuinis conſtitutio⸗
nibus reguntur:ſed verum eſt
ꝙ olim regebantur conſtitutio
nibus humanis. ſcilicet ſcriba
rum ⁊ phariſeoꝛum:vt hic di⸗
cit.ſed hodie non vt ibi.ꝰ Ad
de ꝙ verba littere leguturiſaie
xxix.c.⁊ Matthei.xv.⁊ Max
ci. vij.

alea.
DOperatores qñ pro falſita-
te contra ueritatem conſtitu-
unt malas leges:probantur bñ cre
dentes ⁊ coronantur perſeueran-
tes:qñ autem pro ueritate contra
falſitatem conſtituunt bõas leges:
terrentur ſeuientes ⁊ corrigunt᷑ in
telligentes. Quicunqʒ ergo legi⸗

bus imperatoruʒ que pro deiue- kę D iem, conſti
ritate feruntur obtemperare non ꝗq tmutio.5. in pꝛoxima
vult:acquirit grande ſupplicium. diſtinc. viij. oſten⸗
quicunqʒ uero legibus imperatoꝝ dit qualiter ius na

turale pꝛeualet conſuetudini.
In hac.ix. viſtin. oſtendit qua
liter ius naturale pꝛeiudicat ?
pꝛeualet conſtitutioni. Et ſu⸗
mitur per totam hanc diſtin/
ctionem ius naturale pꝛo iure
diuino:quod continetur in le
ge ⁊ in euangelio. Item p totã
hanc diſtinctionem vocat ca/
nonicam ſcripturam nouum⁊
. vetus teſtamentum.
T Mperatoꝛes.quicun/

que contra uoluntatem dei ferun-
tur obtemperare non uult acquirit
grande premium. Nam tempo⸗
ribus prophetarumomnes reges
a in populo dei n ꝓhibuerunt nec
euerterũt q̃ ↄtra dei pᷣcepta fuerãt ĩ
ſtituta culpantur: ⁊ qui probibue⸗
runt et euerterunt ſuper aliorum
merita laudantur. Et rex nabucho
donoſor cum ſeruus eſſet idolo-
rum conſtituit ſacrilegam legem: q;. hic incipit:⁊ habes
vt ſimulacrum adoraretur: ſed idem. xxiij. q.iiij. non inueni⸗
eius impie ↄſtitutioni qui eiobedi tur.
re noluerüt pie ſideliterqʒ fecerũt. men. a coͤtranjo: vt. v. geiiſ.
de crimine.⁊.xxiiij.q.i.quod/
Mä cunqʒ ligaueris.⁊.q.ij.ſane.
xxxv. diſtin.qualis.a foꝛtiſſimum eſt arg.acontrarijs.ff.de offi.eius cui man.

m ¶Ergo legibus no. argu-⸗ te rie ſn ſan

8 –
eſt ſovfiſhmuanm

eſt iuriſdi.l.i.⁊.xj.q.iij.imperatoꝛes.ꝰ Aldde ꝙ q bic dicunt᷑ de rege nabucho

do.habentur oꝛiginaliter danielis.iij.c.

1 Pfnn= jn penmionche⸗
vde M'oiginals er t
EFreaſms S ſn iho
mo W⸗ Z plaz/ Pliesomimij
5 ſu ta ll. grs ſoſmatnvsn
Pofaz

a Oli:canonicis.qꝛ de canonicis ſcripturis nõ poſſumus diſputare an iu/
D ſint vel nõ:vt.j.eo.quis neſciat.
b ¶ In iſtis:loquitur hic ſᷣm illa tpa:cũ adhuc ſcripta aug.⁊ alioꝛum ſanctoꝛuʒ
patrũ nõ erãt auctentica:ſed hodie iubẽtur oĩa teneri vſq; ad vltimũ iota:vt.j.

xv. di.c.vlti.vel hoc ideo dicit vt oſtendat ꝙ maioꝛ ſit auctoꝛitas veteris teſta/

menti qꝙᷓ ſanctoꝛum patrum:
vt.xix. diſt.in canonicis.

e gatr᷑.iuſto iudicio.vñ

Laug. mlta opera poſtea
retractauit: vt.xxiij .q.vj.vi/
des.xij.q.i.certe.⁊.xxvj.q.iiij.
quodam loco. .

—

d G BGo ſcriptoꝝ.i. ſeripto⸗

ribus.
e ¶ Erraſſe.nefas eniʒ eſt dice
re ꝙ ſcriptura mentiatur: vt
xxiij.q.v.quid ergo.ĩmo ꝙ in
eis dicitur defendere debemus

Xſqʒ; ad ſanguinis effuſioneʒ:

vt.xxv.q.ſunt quidam.

¶ Quantalibet.ar.ꝙ nõ eſt

ↄſiderandũ ꝗs dicat:ſed ꝗd di
cat᷑:vt.xix.di.ſcõᷣm/⁊ eſtarg.
ꝓ dictis quoꝛũdã teſtiũ ꝙ nò ẽ
credẽdũ magis honoꝛabilioꝛi
pſone qᷓ;ᷓ alij:qꝛ veritas a quo
cunqʒ ꝓlata ſemp pᷣferẽda eſt:
vt.ij.q.vij.q̃rit᷑.⁊.j.eo.neqʒ;.
ff. de ſuppel.le.l.labeo. eis,n.
magis credit᷑ ꝗ rei aptioꝛa di⸗
cunt:vt.iiij.q.iij.O.item in cri

minali. ver. ſi teſtes. nec ſancti

tas pſone ꝓdeſt vt citius creda
tur.l. di.ſi ꝗqs pᷣpoſtera.⁊ ar.
ad idẽ.i.q.i.teneamus. vj.q.
ij.placuit.⁊.iij.q.i.c.vlt.arg.
ↄtra.xi.q:i.ꝗqcunqʒ.xcvij. di.
nobiliſſimus.⁊. viij.q.iij.c.i.
⁊.xl.diſtĩ.c.i.⁊.xi.q.iij. abſit.
Joan.

g Mꝛobabiles. ar. . rð eg

ualet canoni:vt.S.di.i.cõſue⸗

b veterũ.i.veteris teſta
menti.

.i ¶ Greci. hiero. in.ij. ꝓlogo
biblie:ↄtra ait dicẽs emẽda
tioꝛa ſunt exemplaria latina qᷓ;
grega:⁊ greca qᷓ; hebꝛea: ſʒ au
guſtinus ad pꝛimitiuã eccciam
reſpicit qñ exẽplaria greca ⁊ he
bꝛea nõ erant conupta.ſed ꝓ/⸗
cedente tpe cũ populus xpᷣianꝰ

multum eſſet auctus:⁊ hereſes

multe eſſent facte inter grecos:
innidia xpᷣpianoꝛum iudei ⁊ gre
ci ſua exẽplaria coꝛuperunt:⁊
ſic factũ eſt ꝙ exẽplaria eoꝛum
magis coꝝꝛupta ſũt qᷓ; latinoꝝ
ad qð tps reſpicit hiero. vel re
ſpicit ad latina exemplaria a fi
delibus interpꝛetibus tranſla/
ta.auguſtinꝰ reſpicit ad exem
plaria latia a nõ ſidelibꝰ ⁊ fal/

ſatoꝛibus tranſlata:in quibus
ſi ꝗd falſitatis videat᷑:dicit eũ
dum eſſe ad oꝛiginalia ſvel dic

ꝙ in hoc magis credenduʒ eſt
hiero.qᷓ; aug. quia inter iſtos
tres aug.hiero.⁊ grego. augu
ſtino magis credendum eſt in

diſputationibus bieronymo
in hiſtoꝛijs ⁊ tranſlationibus:

gregorius in moꝛalibus pꝛe-
ponitur:qꝛ non omnes in om

nibus ſed certi per certa ⁊cc. C.

de ve.in. enu.l.i.ibi:quia non
oẽs eſt hic ar.ꝙ quãtuncũqʒ;
auctenticum ſit aliquod inſtru

Idem tamen rex diuino coꝛectus
miraculo piam ⁊ laudabilem pro
veritate conſtituit legem:vt quicũ
qʒ diceret blaſfemiaʒ in deũ ſidrac
miſach:⁊ abdenago:cũ domo ſua
penitus interiret. Item ex vbis
Iſidori. C Principes tenentur
et ipſi vinere legibus ſunus.
T Aſtum eſt principez legibus
obtẽperare ſuis:tunc enim iu
ra ſua ab omnibus cuſtodienda exi
ſtimet:quando ⁊ ipſe illis reuerẽtiã
prebet. principes legibus teneri ſu
is nec in ſe poſſe damnare iura que
in ſubiectis conſtituunt. Juſta eſt
enim uocis auctoritas eoꝝ:ſiquod
populis prohibẽt ſibi licere non pa

tiantur. Iem aug. in prolo. li.

.iij. de trinitate. Scripturis ca⸗
nonicis tractatoꝝ littere deſferuiũt.
I Oli meis litteris quaſi cano-
nicis ſcripturis deſeruire: ſʒ
in illis ⁊ que non credebas cuʒ inue
neris incũctanter crede:in iſtis aũt
qð certuʒ habebas niſi certũ intelle
xeris noli firmum tenere. Ideʒ
ad vincentium victorem..li.ij.
In tractatorum opuſculis mul
ta corrigenda inueniuntur.
Egare non poſſum nec de⸗
eo ſicut in ipſis maioribus:
ita multa eſſe in taʒ multis opuſcu
lis meis q̃ poſſunt iuſto indicio et
nulla temeritate culpari. Idem
ad hiero.epiſtola.viij.
In ſcripturis canonicis mẽda-
cia non admittuntur.
QSο ſolis eis ſcriptoꝝ qni iaʒ
canonici appellant᷑ didici hũc
timorẽ bonorẽq; referre: vt nullũ
eoꝝ ſcribẽdo erraſſe audeaʒ crede
re: aut ſi aliquid in eis offendero:
qð videatur contrarium veritati:
nihil aliud exiſtimem qᷓ; mẽdoſuʒ
eſſe codicẽ: vel non eſſe aſſecutũ ĩ-
terpretem quod dictum eſt:uel me
minime intellexiſſe non ambigam.
alios aũt ita lego: vt quantalibet
ſanctitate quantaue doctrina pol-
leãt:nõ ideo veꝝ putẽ qꝛ ipſiita ſẽ-
ſerunt:ſed qꝛ mihi per alios aucto
res vł canonicas vł ꝓbabiles ra⸗
tiones qð a vero nõ abhorret per-
ſuadere potuerunt. & Idem.
Libris veterũ hebrea voluia:
nouis greca auctoritatẽ ipendunt.
O veterumꝰ librorum fides
de hebreis voluminibus exa
minãda ẽ:ita nouoꝝ ueritas greci
ſermonis normam deſiderat.
CAMẽ in epiſtola pᷣma ad biero.

mentum ſi tamen de ipſo aliquid in dubiũ reuocetur ſemper exbibenduʒ ſit illud
a quo oꝛiginẽ ducit:vt.j.lxxvj.di.c.ieiuniuʒ.in pꝛin.⁊.j.xxv.q.ij.ſancimus.⁊
optime extra de ſen. ⁊ re iudi.cum inter.⁊ hoc contra vominum albꝛi.qui dicit

IX

q ſi vna publica charta oꝛiginem ducit ab alia publica charta non eſt ne
ceſſe exhibere oꝛiginale.argu.in auten.vt fratrum filij.ꝭ.qꝛ vero.colł.vl
ti.ſecus in pꝛiuata:auten.vt ſpon.lar.s.⁊ hoc inſuper.colla.viij.argu.

pꝛo ipſo.xix.di.ſi romanoꝛum.quid iuris ſit de hoc dixi.j.c.diſtin.con⸗/

tra moꝛem. L

Mibil auẽtis canonicis remane
bit ſcripturis: ſiad eas mendacia
fuerint admiſſa. .
Jad ſcripturas ſacras admiſ
ſa fuerit vł officioſa mẽdacia
quid iĩ eis remanebit auctoritatis:
que tandẽ ð ſcripturis illis ſentẽtia
ꝛoferetur:cuius pondere ↄtentio
ſe falſitatis obſereturunprobitas:
Igem de vnico baptiſmo. li.ij.
CTLitteris omniuz epiſcoporum
ſacra preponitur ſcriptura.
Ais neſciat ſacraʒ ſcripturãa
(Enomů taʒ veteris qᷓ; noui
teſtamenti certis terminisꝰſuis cõ
tineri:eãqʒ poſterioribus epᷣoꝝ lit
teris ita preponi:ut ð illa oino du/
bitari ⁊ diſceptarinõ poſſitvtꝝ ve
rũvłrectũ ſit geqd in ea ſcriptũ ſit:
uel ↄſtiterit eẽ. Epoꝝ aũt litteras
que poſt ↄfirmatuʒ canonẽ vel ſcri
pte ſunt:vel ſcribunt᷑:⁊ per ſermo
nem forte ſapientiorẽ in ea re cuiuſ
libet peritioris:⁊ per aliorũ epiſco
poruʒ grauiorem auctoritatez do-⸗
ctioremq; prudentiã: ⁊ p concilia
licere reprehendi:ſi ꝗd in eis forte
a veritate deuiatum eſt. &ρ Idem
in epiſtola ad vicentium.
Ex dictis quoꝛũuᷣlibet epoꝝ otra
Dina mãdata calünie nõ colligant᷑.
Oli frater contra diuina taʒ

multa tã pdlara taʒ indubita

ta teſtimonia:colligere velle calũ-
nias ex eporuʒ ſcriptis:ſiue noſtro
rum ſicut hilarij: ſiue cypriani ⁊ a-
gripini anteqᷓ; pars donatiſepare
tur.primoq; hoc genus litteraruʒ
ab auctoritate canonum diſtinguẽ
dum eſt.non enim ſic legunt᷑ taqᷓ;
ita ex eis teſtimomum proferatur:
vt contra ſentire non liceat:ſicubi
forte aliter ſapuerit qᷓ; vitas poſtu

lat. In eo ꝗqppe numero ſumus: vt

non dedignemur etiam nobis di⸗
ctum ab apoſtolo accipere: ⁊ ſi ꝗd
aliter ſapitis hoc quoqʒ vobis de⸗
us reuelauit. Idem in epiſtola
ad fortunatum. .
Nõ debet par fnerẽtia canoni⸗
cis ſcripturis ⁊ expoſitiõibꝰ earus.
qʒ qruülibet diſputationes
qᷓ; uis catholicoꝝ ⁊ laudato-
rũ hoĩus: veluti ſcripturas cano-/
nicas habere debemus: vt nobis
non liceat ſalua honoriſicentia: q̃
illis debet᷑ hoĩbus: aligꝗd ĩ eoꝝ ſcri
pturis iprobar̃ atqʒ reſpuere:ſi for
te iueniremꝰ ꝙ aluer ſenſerit qᷓ; ve
ritas hʒ diuino adiutorio:uł ab ali
is itellecta ul a nobis.talis ego ſuʒ

(Serm onis totũ. n.

nouum teſtamentũ ſcri
ptum eſt grece pᷣter euã
geliuz matthei epiſto
lam pauli ad ro.que eſt
ſcripta latine.Jo.

lI ¶Jad. officioſa ofk

icioſa dicũtur q̃ᷓ
ctinẽt pietateʒ:que nul
li obſunt ⁊ alicii ꝓſunt:
ſicut inofficioſum dicik

teſtm̃ qð eſt offm̃ pie⸗/

tatis:vt.ſff.de inoffi.te⸗
ſta. l. iij.

m ¶ Quid in eis/ar.

ſi inſtrumenta vel atie
ſtationes pꝛo parte mue
niũtur falſe ꝙ in totum
repꝛobantur: vt. j. xv.
di. canones.⁊.iij.q:ix.

pura.2.j.de conſe. di.

iij.nõ liceat.⁊.ff. ð edi.
edic.cum eiuſdem.arg.
contra.xxxvij.di.qui ðᷣ
menſa.xij.q.ij.ſi quos.
7 de conſe. di.iiij. ſi nõ
ſanctiſicatur. ⁊.xvij.q.
iij.queſti ſunt.⁊ extra ðᷣ

arbi.cum tempoꝛe.⁊ de
pꝛeben. dilectus. ⁊. C. xᷣ

tranſa.ſi ex falſis. So.
ſi plura capitula ſibi cõ
nexa ſunt: vel vnum eſt
acceſſoꝛium alteri: vno
caſſato connexa ⁊ acceſ⸗
ſoꝛia caſſantur:ſecꝰ ſi di
uerſa ⁊ ſeparata ſint.ſff.
de mino.l.ẽt. F. fl. ⁊. ff.
de neg. ge eum actum.
2.J.ij.q.vi.S. diffiniti⸗
ua. ver.eſt aũt qñqʒ.cir
ca ſi/vel diſtingue vt di

ſtinguitur extra de fide

inſtru.ex litteris. Yoan.
Ego dico ꝙ ſi aliquid
falſitatis reperiatur in
inſtrumento ꝙ totũ red
ditur ſuſpectum: nec ei

creditur: vt. ff. de fide in

taui in queſtionibus.b.
n ¶. Poncere.i.aucto
ritate.

0 UVis neſciat. ter⸗

minis.i.libꝛis.

p ¶ Diſceptari.ita vt ĩ

dubium reuocent᷑ q̃ ibi
ſtatuta ſunt.Sed diſpu
tare licet deeis ad maio
rem intelligentiam non
repꝛobando.xcvi.di.ſa
tis. .
qAOAlifrater. calũ⸗
mas.verba enim
iuris non ſunt calũnian
da.j.xxxvii.di.relatũ.⁊
.eff. ad exhi. l. pe.
r ¶;Donati. donatus
pᷣmo fuit catholicus: ſʒ
poſtea eſt in hereſim la
pſus:cuius hereſi adhe
ſerũt cypꝛianus ⁊ agrip
pinus.ꝰ Adde ꝙ dictũ
apoſtoli poſituʒ bic in

L legiturin epiſtola ad philippeuſes.c.iij.
86

Eqʒ quoꝛũlibet diſputationes.i.expoſitiones.nõ.n.erx ipſo leditur

fama alicuius ꝙ repꝛobatur teſtimonium ſuũ:vt extra de excep. deniqʒ.

— ——-— ⏑ —— —

r a ¶ In ſcripturis.ar.qꝙ quiſqʒ iuris in alteꝝ ſtatuit ⁊c᷑.ſic.ij.q.vi.qſe ſeit cum ĩiuſtinianus fuerit dalde catholicus imperatoꝛ qualiter illud ſtatuerit con-
gr. rriſ.q. v. de foꝛma. ff. qð quiſqʒ iur.l.i. e de cõſti.cũ omnes. na legem domini:cum dominus direrit ꝙ ob ſolam cauſam fomhicationis mu
n⸗ b &ρμApa. als ſnaa. KLui: rationi. lier poſſit ſeparari a viro:vt.xxxiij.q.ij.quos deus.ꝰ AZldde loca vbi hoc habe
dαα YZoncoꝛdãt. qñc. tur oꝛiginaliter in deute.xxiiij.c.⁊ recitantur Matthei.v.⁊.xix. Marci.x.⁊
in. eaSes illa en el, hoc iõ dieit:qꝛ non ſemper imitanda ſunt exẽpla. luce.xvi.ſed vic vt quidam dicunt ꝙ ignoꝛanter fecit: ra henmann nerule
ſn de ſen. nemo. ſed exẽ S. viij.diſtin.conſuetudo.
4 plum pape eſt ſequẽdũ: . rrant ſicut hieronymus: Ft
ſ vt. vi. q.iij. licz. ertra 95 ĩ ſcripturis alioꝝ q̃les uolo eẽ itelle li iudicio nõ poſſunt eccłiaſtica iu· vi. diſtin. c. i. vel ideo pmi⸗
ih Eercanenn Auns. ctores meaꝝ. ¶ Idẽ ad caſulanũ. ra diſſolni. Ecce qualłr qð lex hu- uepor dtgrmimntarenne
35 eſt tale exempluʒ lucre⸗ xeine 8 1 atid ſang prefertur. mana cõceſſit: diuina lex pꝓhibuit. rapinas. onngi permiſit
1 tie. xxrrij. q. v. pꝛopoſito Ana quippe rõ etiaʒ exeplis non ꝙ imperatox leges quib?ſepe diiſſolui vt vitarerur vxroꝛici⸗
4 ver. lucretiam. anteponeda eſt: cui quideʒ ? eccleſia vtitur: cõtra bẽticos ſepe diuʒ: vt. xxriij. q.ij.ſi quid ve
n S¶Pietate. argu. ho exẽplaↄcordãatſʒ illa tm̃ que digni ↄtratyranos: atq; contra prauos nus
i miſericoꝛdia a iudice im oria ſunt imitatiõe quãtũ excellẽétio quoſcũqʒ defenditur: dicamus pe n CCoͤtra hereticos. ſic Ntoꝛ
b⸗ petranda: vt.xlv. diſ.l, ra'pietateꝰ. ¶ Cuʒ ergo in nãli in nitus r̃nuẽdas:ſʒ ꝙ eas euãgelicis pio me quod non vtoꝛ contra
t⸗ a..1 etl re nibil aliud precipiat᷑ q; qd deus ⁊ aplicis atqʒ canõicis decretis qui Mereiſm aid ne
vi wlipelatones. ret vult fieri:nihbilqʒ alið uetetur q; q bus poſtponẽde ſũt:ñ poſſe inferr Rcontrd.i. diſtin. R roma.
1 erigunt. lxxxvi. diſ.xnon deus ꝓhibet ſieri·. Deniqʒ cũ ĩ c prreiudiciũ aſſeramus. ¶ Itẽ ſim ꝑ noꝛum. in fi. iij. q. ij. F. lez. l
r ſatis. xxxv.q.ir. veniäã. nNonica ſcriptura nihil alið q; qð in machus papa in.vij.ſinodo. ſi quis teſtibſus.
e pe vrni⸗ Sinihin⸗ diuinis faipeate 7 gib euen⸗ ¶¶.Hihil qð euangelicis regutig ob o n a angemen u
tis .ar. cõtra. l. diſti. a atur: diuine vo leges nã ↄſiſtãt:pʒ Aaner imperatori agere licet. ¶Econtra illas leges q pe
ſu u.g in⸗ e inin ꝙ; qᷣcũq; diuine nolũtati ſeu canõice Snlicet iperatori vl cuiq; maeane vr dechiennasl⸗
. ulv. vi. ſed illud iin ſcripture ↄtraria ꝓbant᷑: eades ẽèt pietatem cuſtodienti aliquid cõtra tem reir. viſlin c. nadn
h ſoꝛtile. ex tenoꝛe. nãli iuri ineniunt᷑ aduerſa vñ qcũ- diuina mandata preſumere: nec c ¶(unqʒ. a. xcvi. diſti. bene. i. q.
. DlI. X qʒ diuine volutati ſeu canonice ſeri q; qð euangelicis vel propheticis ciij.qui omnipotentem. xxv.
b OInſtitutio pture ſeu diuinis legibꝰ poſtponẽ ant apoſtolicis ĩ gulis obuiet agef. q.i.omne quod.. c.nulli.⁊.c.
neſ. In hac da ceſent᷑:eiſdem naturale ius pᷣfer CItẽ felix ba d. generali. xxiij. q.viij. conueni
man⸗ ri oʒ. Cõſtitutiones egopel erge⸗ C en ece res cats egn nain, HHõ contra. diſ.
it magi⸗ aſtice vel ſeculares ſi naturali in- tas ſacerdotibus eſt poſtponenda. c. S.
ſter ꝙ ſecularis conſtitu H is ſii p ¶ V Ertum eſt. hoc. c. ⁊.c.
tio cedit eccleſiaſtice qa ri cõtrarie probatur penitus ſüt ex Ertů eſt hoc 1 ebus vfis eſſe aneidiets. tr ornaz
ſacre leges nõ dedignã cludende. DlI. X. . ſalutare: vt cũ ð cãais dei agikt foquuntur quaſi de eadez ma
. turſeg acros canones: Onſtitutionesꝰ vero pri iuxta ipiꝰ ↄſtitutionẽ:tgiã voluta derna⸗ 3 n
vt.ij. q. iij. F. binc colli c cipuʒ eccleſiaſticis ↄſtiu- tẽ ſacerdotibus xpᷣi ſtudeatis ſub- q ¶ Et ſacroſancta.ideſt pꝛece
ginn extra de iudi. lle e Wan nõ Prceindns⸗ ſʒ ere ñ prefert:⁊ ſacroſan. Dete⸗ Bcg ains Lenleſite.
H. obſequũt. ¶ Uñ nicolaꝰ papa ſeri pta potius dicer̃ q; docere:eccleſia Eiuus. :eccleſie.
Laonpereter bit epis in Ac apud auiciniñ gre⸗ ſtica p eoꝝ preſulẽ formã ſequi:ñ Ban earleſte nonar
. imperatoꝛ diuidit yin Gatis. CLer iperator eccleſiaſti· buic bumanitus obſequendo iu. ſu: vt. rcvi. diſtin. ſi impera⸗
cias: vt. ff. off. aſfel. i Aiura diſſoluere non poteſt. ra preſigere:neqʒ in eius ſanctioni toꝛ.a inclinabit caput ſuũ epi⸗
eadem.⁊ papa epiſcopa Ege iperatoꝝ ſñ in omnibus bus velle dominari cuiꝰ deus vo fſcopis:vt.lxiij. di.valentinia/
tmus viuidit ⁊ vnit:epᷣs eccliaſticis ↄtronerſijs utẽduũ luit clementia ſua pie deuotionis nus.⁊ excõicari poteſt ab epo:
ecdeſias: vt ertra ve er eſt: preſerti cũ ĩueniatur euãgelice colla ſubmittere.ne dum menſu- vi. viſ nande quidẽ.⁊
nl eut vnire· ac catholice ſanctioni aliquotiens raſ celeſtis diſpenſationis excedit: enſima deſt dum impe
vniuntur vel viuidunk oObuiare/ Itẽ lex imperatoꝝ ñ eſt ſu eatur in contumeliam diſponẽtis. ratoꝛ ecedit menſuram ſuaʒ.
no. rvi. q.i. poſtq. . . pra legẽ dei ſed ſubtus. Imperali CIgdem. ¶ů Bonis moribus ? v 0 Onſtitutiones nungd
T tẽpoꝛis.lʒ ergo impe- iudicio nõ poſſũt iura eccleſiaſticaꝰ decxretis romanorũ pontincum cõ ergo legibus ſemper ð
ratoꝛ diuidit vnã puin diſſolui: ad qð oñdẽdũ duoꝝ hoꝝ ſtitutiones contraire non poſſunt. rogatur per canones:? abſit:
ciã in duas nõ ideo etòmtſ. Inno. ⁊ Greg. ſatis ſufficiũt teſti Onſtitutiones contra cano- niſi quo ad caulas ſpiriuales
ue enoaee⸗ vbe monia. Sacr' quideʒ innocentius nes et decreta preſulus roma hee e wentarem.Wlalis
arg. ſïnceps legiti ⸗ in decretali epiſtola ſua ad alexan norũ vł bonos mores nulliꝰ ſunt ſtratio canſarum ſeculariuz:
mat aliquem in tempo drũ anthiochbenũ epiſcopum ait: momenti. ¶Iteʒ nicolaus papa. alia diuinarum. argu. 5. eodẽ
ralibus: nõ ideo eſt leag NQ ſciſcitaris ĩiqẽs utrũ diuiſis ipe .Que ſacerdotuʒ ſunt regibus cc.i.vtrunqʒ enim ſuo modo
timatus ĩ ſpiritualib?ꝰ. riali iudicio ꝓuicijs:ut due metro- vſurpare non licet. rationabiliter conſtitutum eſt:

extra qui ſi.ſint legiti.ꝑ
venerabilẽ: niſi vbi pᷣn

poles ſiãt ſi duo metropolitani de
beãt nominari:ñ viſuʒ ẽ nobis ad

Mperium vrm ſnis publice
trei q̃tidianis admiſtratiõibꝰ

ſed diuerſo modo.argu.S.eo.
certum nec papa poteſt leges

ceps reſtituit aliquem ꝗ rkerſine ß 3 2. F =5& tCollere: niſi quo ad ſuum fo⸗
fuit infamis ratione pa mutabilitatẽ neceſſitatü müdanaꝝ ðbet e 2tentuz: n vſurpar E rum.imperium enim ⁊ ſacer/
terni crimis: vt. vi.q. i. Teꝑꝝ: dei ecdeſiam cõmutari: bono dotibꝰoñi ſoluʒ ↄueniant. Itẽ gotium er eodem pꝛincipio p⸗
5§. verum. reſq; aut diuiſiões ꝑpeti qs ꝓ ſuis gregorius nanʒancenus impera 2/ dierunt:vt in autenti.quomo

Kk Eccleſiaſtica eccle⸗

cauſis faciẽdas duxerit iperator.

toribus conſtantinopolitanis.

do opoꝛteat epiſcopos.in pꝛin

ſa non aſtringitur mů Beatus greg.ſcribẽs ad theotiſltiũ Tribunalia regum ſacerdota- cipio. colla. pꝛima. argumen⸗
danis legibꝰ. vrxxiij. q. patriciuʒ ait inter cetera. Si ingtre li ſunt poteſtati ſubiecta. Rn I.Ademn Adinidhonlz
Dustrclenaſtnig poeſf ligionis cã cõiugia debere diſſolui Aſcipitis ne livᷣtatẽ vbi liben Pelnß anoniomonnne. de
imperatoꝛ legem conde dicantur: ſciendum eſt quia er ſi ter accipitis q lex chriſti ſacer AMWHoꝛes. nec iuramentum
re: vt. rcvi. diſtin.bene. boclex bumanaoaceſſit lex ti dina dotali uos ſubijcit piãti: atqʒ iſtis obligat conta bonos moꝛes:
niſi hoc eccleſia perat: ꝓbibuit. Ecce quẽadmodũ ĩperia tribunalibus ſubdit:dedit eni ⁊ no vrerxira de iureiurando quem
vt.xvij.di.S.hinc etiã. admodum. 2. ff. de lega. pᷣmo
⁊U niſi in eccleſie pꝛiuilegium ſtatuatur aliquid:xt.xvi.q.i.generaliter. et ſi quis inquilinos..vlti.
q.· iij. nemo. Joan. . y Ooperium.adminiſtrationibus diſtincta eſt enim poteſtas ſua a pote-
lCQOiuiſioneslargu.qꝙ epiſcopus luito plebano nõ poteſt diuidere po⸗- I ſtate pontiſicali:vt infra eodem quoniam.a. xcvi.diſtin.cum ad verum.

alioquin ſi vſurpat eoꝛum officia lepꝛa percutitur: vt.c.oʒias.iſ.q.vij.S.itẽ da
uid. tamen inuenitur ꝙ reges conferunt decanatus:vt extra de conſue.cum in
terim parte deciſa. Joan.
6 H Aſcipitis.i.accipere debetis.
2 ◻Libertatem.i. verbum pꝛedicationis.

rochiam eius:nec papa inuito epiſcopo diuidere epiſcopatum:vt.xvi.q.
i.multis.qð enim eſt vnum diuidi non poteſt: vt.xxiiij.q.i.loquitur.et
c.ſeiſma.Jo.Sed credo ꝙ papa hoc poſfit facere ex cã:vt etiam eps:vt
in ea.decre.ſicut vnire.B.
m ¶ Eex bumana.vt habes.xxvij.q.ij.ſunt qui dicunt. Sed mirum eſt

a ¶ Derfectioꝛem. vt.xcvi.di.duo ſunt. ¶¶ Ides. viſſolui. . cxv a.iſ imperiali hec regula ſuppleturpalians 1 is
b ¶ Spiritus S.eecleſiaſtica conſtitutio. regulam ꝙ puincipali deſtructo deſtruitur acceſſoꝛiuʒ ⁊ omne qð z
