gs pofſfit excõican.

nelcapie pun
ccr.ihiu.
lrl ſal
l nlvli.
Mere
r . A
ſet ſtpempi
ſt edictüxrt.
N ii g. l
Coeientt
ecligas imn
leſcu curiale
nunt ed corn
reiiaſteſiet
urertra de!
henſtbiis. f
i. debitort
3 4 Ferut ⸗
i erat ꝓm
rri. giiſ.ſ
lente t.

ALiqu

cp e⸗
Putinchnceretr
tekde neu.
lil
Quavero⸗
m.vario
lurbereticas⸗
mogräczeſt
ifide infadl
c deder
1 Scdod
tusomnist
cs. plie.
Tertio ois
ab ecc iam
lalls df he
llr iij. guei
Queno mo
maleinterpren
graͤſenpturi.
lehen eſis. Qu
Modognonzo
onem inneniten
. herencus.
nögvullaue
Nlegii onan
len mid

hiino ni
lßapta ſe .

inr di ull.
ſihlagge a h
lusſsnoͤ ſen

Miwlos ide, 4

Liukeen genie
Abereigtaßnn
ſdaieberten

nötang S

tbamage

H
Kunin gs romipe XIIII
N nos, ſi emeneg nodo ut in pri OQ
a — knakonceoger end leri ca ualgigl n
nege t galia: vt ibi di ecti .— Caé ., Ir eat oibꝰ di⸗ ⸗ iuſmodi t uel ſequit᷑i
W . f. de i dicltur oione pri em calixt odi bomibus quit. illea 33 6
Cuhtbaz inducit not is it. tores dasu ci ſunt beretici us eſt. C errat in ſid ecchian⸗
anei galia vel oua vecti Igs maeſare ee ſed alie ererici quinon Idez bereti e. 1 m boc ois
1 na ſed inon ſi 5 reticus ? excdi oc oĩs
incenig vel capie deporrat᷑ ſtoi romipetas JIri ncuntnri na anda tra xcdicatꝰ. vt
W capite punit᷑. nã ſtolorũ limi pꝑegrios xit aple ur in err de here. ab vt ex
ieienlt incidit.ĩ uni. na ria viſi imia ⁊ ali grios1 us heret ore 8 abolend
üni .I.1e lu. De iſitantes „ alioꝝ ſcto bo . . primaʒ 2ſ. icumbh 1 . T Nter hereh 23.
Nlerhez pu.vt.ff.ad.l.i vi ſpoliar: caper᷑ ſeu re õ orato qꝛ ſubuerſus ẽ cðaz cor oiez poſt ma. p m 2 ſclſ
ritir vipu. i. vlti. iu. 5 ru2 x2 mercator rebs quas feruͦt ipſo dã rſus ẽ hmöi rectionẽ duit Geimnemevmir benu
drgiennt P'α 4 pedaticorũ s nonis th erüt fa natus. S ⁊ peccat in ſe a ꝛ ſeiſmn entia inter bereſiz
cäberes ernarum entaueri rũ exactioni eoloneo lſaʒ at ed quiſ — * emet⸗ tie 3 a:q̃ eſt inter di 15
inittun rxxr. ar. q atrpi rit donec ſati onibꝰ m ſit qʒ ꝑpuerſã niaʒ ſuã Kni ionẽ ⁊ habi ter diſpoſi
fſate ſicit ſi q ſul/⸗ txpian cſatiffeceri noleſtar ate öfendũt:pᷣ nulla pine q;uis diti iinz. pmo eni
Nseaid pemptori a. ece e eðfendũt: ulla ptina ka ſciſma: oenim
— vt. iii. . v. i eſtaru tur qui taz in err rit: ſed a ja deot hen ſie ſe⸗
ri ZM aseie r non nehesnieſtot carum erſonastbt ec itanereneenu ta areene gannagauug irt
hüczſnin te ſic gas imodera P Ater epreſumn as ibi ſer orrigi parati uta ſollicitudi cepe 16 icus:ſed nõ t ſci
Ninten ur curiales ex 2 m nap traditi nt. ſunt ĩter h rati euz ineneri udine vita i ic ẽ illa differe ouertitur
rina unt ſed comperen Rae eonui baſ onũ exemplis cõ ſener beece⸗ erit: nequac; aheeertenme..
feichni eunene e wpeten uentes: oralis officij plis cõ papa. C deputãdi a;ᷓ b P Ereſt 1 genus
gni — penſi tra de ap. reß ac 6; poſſeſſiõi bonis ſuis uꝑ ritatis diſcipli erroris exiſt . 5. rxx vij. di Piuraz.
Kn unimi ai ſibilis. ff. d ep mõöachos ib ꝛcleric tamꝑ Vid aũti iplinam cont unt Jrit apfn relatuz
humffhn 61 erink ergo zeKame 3 ↄuerſos ul lelicz buſq; pere ⁊ ſapien s eſt quaz impia Mam Medrr n
iinlcüt aae eriat. ergo nõ nꝰᷣ rebꝰ qua quoqʒ cũ ſui ul cõmiſ q; nõ c pientiorib impia n poſt ſcõam eren⸗
8, ferũ nis nibilomi cad redere:ſed i. us doctiori nemv aamoni
— id · qs ſua pᷣſũpſeri SDi ꝗs aũ ne moleſti tẽ aliquoi qʒ ad cognoſcẽ c inſipiẽtia . v. non vos. alibt pror,
– onr de⸗ rit: z᷑ poſtq; faci hoc facef̃ pbenic iunt᷑ ob m veri i.qr ns in ſ. a
. ſi⸗ Lli — infra Di acinꝰ ſu ☛ geer 48 VOe . ſcuro: 19 põt dici he R K. ad' 5
duntnl =ð “”M echrir ateugien n erkanars
rNüͤſtan eẽ de treu 3 I athematis eccleſie an unt:qꝛ Et ideo magiſtri tipſos ei nre ne eñ ſecretis ſi
glißemiin c.i. „* po. em nichol gladio feri⸗ ar C veritatis di giſtri erroris exi dam eü periuiorẽ
n ‚QZQuni aus o feriaturꝰ Item diſcipuli oris exi nus. ut. xllit. di. red
ef dachilin 9 oibus e DHereti n. contra mani uerüt. Spiu .xi. q. iij. noli maã
pf K.ſſenn tm. vario o. here rentibꝰin malũ pauperibꝰ nõ pis. cöt reticiſũt ani manicheo Fltũ ad m nolite. Sed
brnim⸗ dneſſne dici 1 Ali ꝗ per i obuianeri no arma umaciter gni quod 5. dam onitionẽ faci
eticus:. 7. texcõi ,;; defendun prane ſapiũ poſſumus ei cien
(Pmil mö grüzeſt Ano cun tegrios ul cõicent O Vi ĩeccli unt ſapiüt quotueſeu us ei cdica
ſnlg in fich iqz eſt dubi? ch qʒ ſci ſ koratores cui „ i ĩ eccl ia xpᷣi . eſcũqʒ viluz fueri e
den e . 0 cti ſine es en u xpᷣi morbidũ here viſuz fuerit.
unmi i arbar m oſerar r ericos ſr nl e ⸗ nugttaanſn re
Alongtit Scdo ol bereti malü eius on õa eo upes d eſtifera iſtũt cõ iut ſanũ ei ſepius ipſi⸗ creta ſi⸗
lgiſrimnn Samwameane vo ius obniaueri eeikariei E raaz mortifer cctiuſann etee pſum cormigen
icn nis ſimonia o ſeriãt:ni erit: an rint: uri enolũt ſʒ ðf⸗ a dogin :ſuaqʒ lusi cpita ſeribi
felitgpomu Leraa ode 1. voil :niſid natbematuis vi Itẽ enſare ꝑſiſtů ata emẽd 8 in epi. ad cori it pau
ofut dſſanm mo oas pecls la quã tre gne emẽdaneri is vi bili Evrbanꝰ pſiſtůt: hẽtici a kC Merti orl. cein.)
pſan elihi ab ecch pꝛeciſꝰ buet᷑:ſiẽ ngã dei dici nerit. ilior eſt qui ei papa. ¶ ici ſunt ten rtinaci. lice
eisnibicisli a chia m ce ſiẽ ab archiepi i dicimꝰ ſid pax qui eins . Errãate dã eat aligs ea qᷓ t ergo
bohaͤr iſiet tus of ln en⸗ q;ʒ ꝓnicie aſti iepis epis vni elit ob C alio defendit dans deʒ: dũmo q̃ ſunt 3 ſi
en iigcſg 5 rarj bis epis vninſcui x ðtendit error conigi do par
zini aniin. un. quen ns. côicationi ituta ẽ. g aũt eã iuſcuiul⸗ mplins d nditn er em. origi noͤeſt ratus ſit
roiſ Nuarto 1. C. ll. heretici i ſubda t eã ifregeri rãt.qꝛ nõ ius dãnabili rorẽ: my ticu. ut. S babẽdꝰh
Pomiins male leo m dis qg t ereticis baber f. C. Qnia v gerit er cul qꝛ nõ ſoluʒ err abilior eſt illis lto prin. See, deieſellinae n
Ktiſt ſen cr ſeript rpꝛetat᷑ ſa er ſciſma b vidẽdũ ẽ qꝗdi o ᷣmo ð a erroris pᷣ at ſed ẽt alijs ger⸗ 1 Si eae in
emaͤs berler h un an dehelenre dr gibrſimr Porne aphotan⸗ aa ece e⸗ i an: voriotlo
Nrgiſede modo qn Auinto iã aüri orũ ſe eftici ereſiarcha nõ im̃ bereti ga n A i. di. rel
rbnt woco Anons opini epi nter ſciſm cte. ¶ Diff⸗ 7 Qui rcha dicẽdꝰ ẽ hereticus: ſʒ Aemenpfoe⸗asce
inueni piſtola ad a7he ifferen ui mẽdaci S. ¶C 8: ſy nõ dz. exe pſos.qð eẽ
Cnaclin e. hereti it. t. ſ. T. Sci d galath reſim hiero.i trum ẽdacio neri Itez hie tar ra de oſti E
mhälirin e Bererleun: Send Saſmalici ben aſſignat di ro. in eada nerente⸗ ir ro. „ ne ini
15 vulta . Nter ci 1 hẽtici di at dice Rãſferũ tranfferre p nutãt pa n Ui ali
Gesalimnin uilegiu ulerre pᷣ Nter hb Etici differr ns. ãſferũt pᷣnci erre pꝛob pa i aliox dekfendi
atainhie romane ec⸗ . bereſim differre dien pncipes i antur. ia lis eni endit.
— ne vieri. v. dev. ben ror: g⸗ beren ſciſma hoe enf. inmarmecho oſuerunt p. iude terminos Sctian. bercric vi
palllen epümo g 9. t. ſciſm is puerſů Ear . mẽdacio ueri patres eoꝝ:qñ ĩ 0° ◻ι Da —.
Araä tbillcun dit pce g traͤſgre eccleſia pari a poſt epᷣalẽ u dogim quã ab apti ueritatẽ: eox: qni- 3 mnabilior
ic⸗ Fefr din Eiebene cipio llaaer eure voelſorre; 80, ticis nallig ncceperun . ae⸗ pdicant evunk nlen e ne
n qñqʒ large Flez Ceterũ parte ĩ 1 egdẽ ĩ pri tibꝰſuis 8 eſt ſenſt . ez de bere bomo 1. xim. q. v cu
(Potlmi ticus oĩs dr pere b nullũ ſciſ itelligi pᷣt di in⸗ deſi 87 arte dialeti us ꝙ ſophi p 5 cum
4* s ols qno ereſim cõ ma eſtni diuerſů r jaſticos. Jdẽ etica ſ. phiſma re
amn gigidl articulos fid lenet ſiſſe vi cõſingat niſ ſibi ali rias ĩ 8. Jdẽ: v epe oppᷣmã vel ferrü parat.ſi ꝗ ſcal
biſotcüitagt boc iudei ei: 1 bʒ evideat᷑ ut recte ab ec liquaz ſnas iueni . veteres ſer Pmatec preſt rũ vel aliud a laz
in eadẽ CUnde aũ ecckia ſe ecckiã ñ poſſũ alique rutas hiſt reſtant furi: uriliuzʒ
TNglli ſnthelctlee fn Cund iero. diffini ereñs dicat᷑ pter eos omo dñi aplo ios ſcidiſ . penui fur. ſi pi r
is hereticu ehereñs di nit ita di rat 2 pp a ſacerd plos ſeduxiſſe penul. gnore.
Pnfart ercdöicatus uand eſt B Ereſ rens dicat dicens rat 7 pphete. i. otes da deo p duxiſſe
mem ſumit aeeie ate L eã ſi s grece ab electi V tunt᷑ ilaquen⸗ ſpecula poſiti fue erunt. g⸗
ibi electione dr mtilaquenzt culatores. iſti g' ver dotes. nõgʒ g ſacer
Pylad. 8⁸ 0is quã pu vnuſaſq . ne dĩ ꝙ f. nẽtes ſcãd P ortuoſu 2 Alii g* ver niũ ſacerd 100 teſtim
uune ter ſ. utat eſſe meli eligat diſci b. ſ. ant dad dalũ.¶ oſisbile lo⸗ ver vichit di onis ilud: gs
cripturãbi eliorẽ. quicũ ciplinaz qad Ite le cis po- teie digne ſacerdolẽ g9s
ehane flagi pturãbitelligi ö.quicũq; igi 3 nerſariorũ cõ o pa. Abijct tẽtem. vi d acerdolẽ peni
agitat: itelligit cuqz igit ali A rfü cõueni .Abijci vt de pe dolẽ peni
Pprſftefnt⸗ re tꝛa quo ſcri quaã ſẽſus ſpu all ud ſaner pluri eninnt pᷣni ſuram. als pe. di. i. men
iterinliig ceſſerit:tñ ripta eſt:l pus. ſ. cere ſigni plurimuz mibi tatl. eis ut Is preſumitur
i carnisobe bereticꝰ app 3 ab eccleſia ñ clerici qdã eẽ iſico: ꝙ iuri ihi diſpli⸗ r· xi. q.tii.ab beo
1luuri is operi icꝰ ap eſia ñ . i qdã eẽ di iuriſditi pu 1 ſit.
ſunt peribus eſt eli pellari põt: nẽiãt ᷣm eẽ dicunt᷑ iſditionis tue Liud ſane. oc
lamni ena dngn oſenc. ichrt guckkcior nafammiſcat cſand nan erſanoncs⸗ Made v ſ tegt la⸗
il, enn ronne vnre Rrie vicontur be mecaruacoere dtenent⸗ lo anchn. an
brigſuii roprie dicantm vigilãter i ercẽdis 2 ſeueri 1r K
ime hnicn Ereticus eſt icantur hereti gilater iſiſtef:i dz diligẽti rr.
oſt nben 64 modi⁊ m qui alieuius . D correctio: is gb⸗
at 1 mari tpa 0 tio: non parce ꝓgeſſe ñ
Patuſq; ſui gla fnla naneglott 105 bore aenin n partat adlelſo.
alſas ie pr ſſe mandati os en ableino.
acnouas rin pit: v ndati:qð abi angelici memi
opini⸗ fcan annas oculus zo neritate meri
auerit manꝰ pes au
acõpaged
orpo
D iiij

Abijcienda. boc intelli
gas de penitus incorrigi/
bilibus ne ſit Z.S.ꝓxi.q.
v. cum homo.
b (¶Arceue. oronds eſt
de cõ.di.i.epiſcopus
nullum contra. io.
O AUm quibus. caſus.
“ acatius conſtantino
po. patriarcha excõicauit
antiochenuʒz alexandri-
num:qꝛ nõ recipiebant ſta
tuta que ipſe fecerat:ꝓpter
hoc papa excdicauit euʒ: ⁊
de hoc conqueſtus eſt acati
us ꝙ ſine ſynodo excõica-

mnit eũ. papa vo dixit ꝙ ſy⸗

nodus cõgregari nõ debu
it:tuʒ qꝛ nõ erãt ibi catholi
ci epᷣi cum ꝗbus poſſet ha⸗
beri ſynodus:iũ qꝛ incidit
ipie in hereſim iam dam⸗/
natam:vnde nõ fuit opus
nouo ↄcilio.( Adde ita
vt ſegt legit in pſalterio.
Ps. xxv.)
d ¶Certamen. ergo cum
hereticis nõ eſt diſputan/
dum nec cũ aliquo de ſide
eſt diſputandnim. e de he
re.cii.⁊.C.de ſũ.txi.l.ne/
mo.ſʒ ad hoc põt diſputa
ri cũ eis vt cõicetur:non ut
in dubiũ reuocent fideʒ no
ſtram.ut extra de bere. c.
i. Jo.

ris anferat᷑ qꝛ meliꝰ ſit his ĩ ſeculo care
re mẽbris quã cũ ipſius ĩ eterna ſuppli
cia ire. Nã ſuꝑpfluo extra eccleſiam poſi
tis reſiſtimꝰ:ſi ab his ꝗ itus ſũtĩ eis q̊s
ðcipiũt vluneramur.abijciẽdaꝰ ꝓꝛſꝰ pe
ſtifera H̊ a ſacerdotali vigor̃ patiẽtiaẽ:

q̃ ſivimet peccatiſ alioꝝ parcdo ñ ꝑcu.

Itẽ ex ↄci.carthagi.nij. ¶ Et ſodali
tates ⁊ ↄuinia br̃ticoꝝ derici vitar̃ ðbẽt
Zericꝰhereticoꝝ ant ſciſmaticoꝝ
ia ouiuia q; ſodalitates euitet eqᷓ

liter. eoꝝ ↄuẽticula nõ eccleſia ſʒ cõcilia

bula appellanda ſunt:cuʒ eis neqʒ oꝛã
dũu eſtꝰneq; pſallendũ. ¶. Itè gela.pa.
CECanonum obſeruatores enz here
ticis nullum debent inire certamen.

0 Am ꝗbus erat ſynodus ineunda

catholici põtiſces fuerãt vndiq;
iã ðpulſi ſoli remãſerant ſocij ꝑſidoꝝ:
cuʒ ꝗbꝰ nec iã licebat hr̃e ↄuẽtuʒ: dicen
te pſal.nõ ſedi cum ↄſilio vãitatis:⁊ cũ
iniq̃ gerẽtibꝰ nõ ĩtroibo.nec ecdeſiaſti⸗
ci moris ẽ cũ bis ꝗ pollutã bñt cõioneʒ
ꝑmixtãq; cũ ꝑſidis miſceri ↄſiliũ. Re⸗-

cte igit᷑ ꝑ calcedonẽſis ſynodi foꝛmam

hmõòi puaricatio repulſa ẽ potius quã
ad conſiliũ vocata:q; nec opꝰ erat poſt
pmã ſynoduʒ:nec cũ talibꝰ br̃e licebat
Idẽ.Canonuʒ magiſtris atq; cuſtodi
bꝰnullũ nobis fas ẽ inire certamẽꝰ cum
hoibus cõionis aliene. Aẽ ex epla
vrbani pape. Nõ cõtradicit ſed po
tius obedu euãgelio ꝗ malos etcõicat.
3 61 Ditãdumèẽ ꝙ quidam dicuntõ
euãgelicã parabolam nos facer̃:
ubi de ziʒanijs nõ eradicãdis dñs pre/
cepit:cũ aliquos excõicatiõe dignos ex
cõicationi ſubijcimꝰ. ⁊ aiunt ẽt ſetm̃ an
guſtinũ h̊ ↄtradicer̃ in illo loco vbi ait:
qꝛ non eſt precidenda vnitas: ferendi
ſunt mali nõ abijciendi.Quibus hic p
mũ rñdẽdũ eſt:ſi heretici ⁊ mali hoĩes
excõicandi nõ ſunt:quare ⁊ ipᷣe aug.cũ
ſctis legatis romane eccleſie ⁊ cuʒ ſctis
epᷣis ſuis pelagiuʒ ⁊ celeſtinũ nouã her
ſim in ſciãʒ dei eccleſiã itroducentes ex
cõicauit:⁊ ab eccleſia dei ſeparauit.q̃re
ipſos dõatiſtas ↄ quos iſta ⁊ multa his
ſimilia loquũt᷑ tã ipſe qᷓ; oĩs eccleſia dei
excõicatos habuit:⁊ niſi priꝰ pẽituiſſẽt

⁊ ꝑ manꝰ impoſitionẽ recõciliati eſſẽt:

eis nequaqᷓ; cõicabat: Idẽ ipᷣe dñs qui
hoc parabolice hic enarrat: apꝑte alibi
excõicationẽ ſieri iubet dicens:frater ꝗ
coꝛripit ab eccłia ⁊ ñ obedit:ſit tibi ſicut
ethnicꝰ⁊ publicanꝰ.vñ apparet ligdo
glið eẽ excõicationẽ:alið eradicationẽ.
q·n.excõicat᷑ nt apłus ait:ad boc excõi-
cat᷑ it ſpiritꝰ eiꝰſaluꝰ fiat ĩ die dñi.diſci
plĩat.n.ẽ excõicatõ ⁊ nõ eradicatio:niſi
foꝛle ex ↄtẽpiu ⁊ ſuꝑbia excõicati ꝓueni
maledictio merituz maledicti öſignat.
SEE maledicit:meritũ eiꝰ
Deſignat cui maledicit᷑:⁊ ſniaʒ ve
ram ꝓmu:vtpote que non fallit: neq;
qlitas pcti:neq; peccãtis affectꝰ.hõ ꝗa
hoc non poteſt ſcire:neq; enĩ ꝓpoſituʒ
mẽtẽq; alteriꝰ alius videre poteſt aut
cognoſcereꝰ:iccirco ẽt ſi indicantis vel

CTauſa. 1

ſniam ꝓmẽtis ĩtuitu ꝓferat maledictũ

non põt eẽ maledicẽdrcã vbi ignorat
peccãtis affectꝰ:maxime cuʒ bumanuʒ
iudiciũ tunc ſciat maledicta ꝓferre:cuʒ
foꝛte ↄuicijs aut iiuriis ꝓuocat᷑.qð vi⸗

tium volẽs reſecar̃ apoſiolꝰ:ne maledi
cca maledictis ⁊ ↄuitia ↄuitiis ꝓuoce-
mMꝰ: mãdatuʒ neceſſarium põir ut bñdi

camꝰ:q̃ cõnitiãdi vitiũ reſecet᷑:ñ q̊ indi
caãdi veritas q̃ hoĩes latet: ⁊ ꝓnũciãdi
auctas ꝑimat᷑. Secite vo br̃eticoꝝ quot
ſint ⁊ vnde noĩa acceperĩt: Iſido.viii.
li. ethymologiaꝝ.c.v. determinat di⸗
cens Qusot ſunt ſecte hereticorum.
Vidã autẽ heretici ꝗq ð eccleſia re
eſſerũt ex noĩe ſuoꝝ auctoꝝ nun
cupant᷑.ꝗdãvo ex cãis q̃s eligẽtes iſtitu
erunt.Simõiaci a ſimone dicti magice
diſciplie perito:cui petrꝰiĩ actibꝰ apioꝝ
maledixit pro eo ꝙ ab apoſtolis ſpũs
ſacti gr̃aʒ pecunia emere voluiſſʒ.hi di
cunt creaturã ñ a deo eẽ: ſʒ a vᷣtute q̃dã
ſuꝑne creatur̃. enaãdriãi a menãdro
mago diſcipulo ſimonis nuncupati:
ꝗa mundũ ñ a ðo creatum ſʒ ab ãgelis fa
ctũ aſſeruii. Baſilidiãi a baſilide appel
lati ꝗ ĩter reliq̃s blaſfemias paſſũ ieſuʒ
abnegauit. Micholaiie dicti a nicholao
diacono ecdeſie hieroſolymoꝝ ꝗ cum
ſtephão ⁊ ceteris conſtitutꝰ eſt a petro:
ꝗ tꝑ pulchritudinẽ reliquẽs vxoꝛeʒ di⸗
xit:vt ꝗ vellet ea vteret᷑.vᷣſa ẽ ĩ ſtupꝛuʒ
talis conſuetudo vt inuicẽ coniugia cõ
mutarent᷑:quos Joãnes in apocalvpſi
ſua ipꝛobat dicẽs:ſʒ hoc habes:qꝙ odi
ſti facta nicholaitarum que ⁊ ego odi.

BGnoſtici ꝑꝑ excellẽti ſcie ſe ita appella
ri voluerunt.aiam naturã dei eſſe dicũt

bonũ ⁊ malum deũ ſuis dogmatibꝰ ſin
gunt.Carpocratiãi a carpocrate quo-
dã vocant᷑:ꝗ dixit xpᷣm hoĩem fuiſſe tm
⁊ ð vtroq; ſexu progenitum Cheritia
ni a cherito quodã nuncupati.hi iter ce

tera circunciſionẽ obſᷣuãt:mille annos

poſt reſurrectionẽ ĩ noluptate carnis fu
turos pᷣdicãt.vnde ⁊ grece ciliaſte:latĩe
miciliaſte ſunt appellati. Naʒarei dicti:
qꝛ dum vpᷣem ꝗa vico naʒareꝰ ẽ appella
tꝰ filium dei lʒ ↄfiteãt᷑:oĩa veteris tamẽ
legis cuſtodiũt. Ophite a colubro noĩa
ti ſunt.coluber eni gr̃ce ophis dr̃.colũt
eni ſerpẽtẽ dicẽtes ipᷣm i paradiſo idu-
xiſſe virtutis ↄgnitõeʒ. Malẽtiniãi a ua
lẽtinião quodã platonico ſectator̃ noca
ti:q eonas.i.ſcelera q̃dã in originẽ dei
creatoris iduxit.xpᷣm quoqʒ ð virgine

nibil corporis aſſumpſiſſe:ſed ꝑ eã q̃ſi
P fiſtulã trãſiſſe aſſeruit Appellite quo

ruʒ anctor appelles priceps fuit:ꝗ crea
torẽ angelum neſcio quẽ glorioſum ſu
perioris dei faciẽs deum legis iſrael il-
lum igneum affirmãs ꝗ dixit ꝓʒ ni ue
ritate deum ſʒ hoĩemi fataſia apparn-
iſſe Archonciati a pᷣncipibꝰappellant᷑:
qꝛ: vniuerſitatẽ quam deꝰ condidit ope
ra eſſe archangelorum defẽdunt. Ada
miani vocani:quia ade imitent nudita
tem:vnð ⁊ nudi orant ⁊ nudiiter ſe ma

res ⁊ femine conueniunt. Cayani pro⸗

ide ſũt appellati:quoniã caym adorãt.

e tanduz. 3.

rxxiij. q. iiij.re
cedite.⁊.c.ecce.Ad
de ꝙ oẽs ſequentes
auctoritates ita per
ordinem leguntur.
Mar.xiij. Math.

xviij.⁊ in prima ad

corin. c. v.)

f COiſciplina. me

dicinalis anime eſt
excðicatð.vt. ij.qłi.
multi.

6 OD Eus.ſnĩaʒ ꝓ

mit. ſiẽ vtile
eſt demones eſſe pꝛo

pter malos. vt. xx⸗

iij.q.v.ꝗ malos.ſie
i.q.iij.ſaluator ĩ pᷣn
ci.⁊.xvi.q.v.nec mi
rum.

b ¶Lognoſtere. lr⸗

xxv. diſtin.archidia
conum.

i ¶ Maleadicendi.xx

vii.q.i.nec aliqua.

Aade ꝙ ita ut ſeg

tur ſcribit apoſtolus

petrus in ſua prima

candica.c.iij.ſequẽ
tis vero capituli au
ttoritates omnes ita

ut poſite ſunt per or

dinem in ipſo.c.le/

guntur originaliter

Actuum. c. viij. ⁊.
vi. Apochalipſis.
ij. JYo. c. iiij. Ad ga

latas.iiij. JYoan.x.
Elſaie.c.xlv. Gene

ſis.c.i. Mat. xxvi.
Elſaie. c.lxiij.⁊ Oe
utronomij. c. vi)

n.
Mieinin
dlnee alqnn.
aplante
fippiagefnn
nofnſuatim
banciſ
8peno nlien
ntansonei
khoſteinnpoee
neminigge
unturanenler
nn
g, Bontge
ocii Ag
lig i. Zng
iecin Her

Pcidhm.

npontiN)

XxXIIII
Sechiani nomẽ acceperũt aflioade

vocatꝰ ẽ ſech:dicẽtes eũ eẽ xpᷣj.melchi

ſedechiãi vccati ꝓ eo ꝙ meilchiſedech
ſacerdotẽ dñi nõ hoĩeʒ fuiſſe ſʒ virtutẽ
dei eẽ arbitrãtur. Angelici vocati qꝛ an
gelos colũt.Apkici hoc ſibi nomẽ iõò ſũ⸗

pſerũt ꝙ nihil poſſidẽtes ꝓpꝛiũ nequa

qᷓ; recipiãt illos ꝗ aliqi boc mũdo vtũ⸗
tur. Cerdoniãia cerdone nücupati:qui

duo aſſeruitoria pᷣncipia. Martiõiſte

a martiõe ſtoico philoſopho appellati
ꝗ cerdõis dogma ſecutꝰ alteꝝ bonũ al-
terũ iuſtũ deuʒ aſſeruit tãquã duo pᷣnci-
pia creatõis ⁊ bõitatis.artaterite ab ob

latiõe vocati.panẽ.n.⁊ caſeũ offerũt di

cẽtes a pᷣmis hõibꝰ oblationeʒ a fructi⸗
bus terre ⁊ a fructibꝰouiũ fuiſſe celebꝛa
tã.Aqrij appellati eo ꝙ; aquã ſolã offe
rũt in calice ſacramẽti. Seueriãi a ſeue
ro exorti vinũ nõ bibũt:vetꝰ teſtm̃ ⁊ re
ſurrectionẽ nõ recipiũt. Taciani a tacia
no uocati:ꝗ eucratici dicti qꝛ carnẽ abo
minant᷑.Elogij vocãtur tanqᷓ; ſine ner
bo.logos.n.grece latie uerbũ dr deũ.n.
nerbũ ñ creduũt:reſpuẽtes Joãnis euã/
geliũ ⁊ apocalipſij. Cathaphꝛigijs no
mẽ /ꝓuicie phꝛygia ðdit:qꝛ ibi extiterũt.

auciores eoꝝ mõtanꝰpꝛiſcba ⁊ maxilla

fuerũt.hi aduẽtuʒ ſpũs ſancti nõ ĩ apo
ſtolos ſʒ in ſe traditũ aſſerũt. Martho
ree ꝓ mũdicia ita ſe noĩanerunt.gloꝛiã
tes.n.de ſuis meritis negãt penuẽtibꝰ

veniã peccatoꝝ. viduas ſi nupſerit tan
quã adulteras dãnat.mũdiores ſe cete

ris pᷣdicãt.ꝗ nomẽ ſuũ ſi cognoſcer̃᷑ uel
lẽt mundanos ſe potiꝰquã mundos uo
carẽt. MPauliani a paulo ſamotão exoꝛ
ti ſuni:ꝗ dixit ñ ſemꝑ fuiſſe chꝛiſtuʒ:ſʒ a
maria ſüpſiſſe initiuʒ. Hermogeniani
ab hermogene quodaʒ vocati:ꝗg maãam
nõ naturã introducẽs deo nõ nae eam
cõꝑauii:matrẽqʒ elemẽtoꝝ vdeaʒ aſſe
ruiu:quos apoſtolus iprobat elemẽtis
ſuiẽtes. ¶ Panicheia qdã ꝑſa extiterũt:
a vocatus ẽ manes.hic duas nãs ⁊ du
as ſubſtãtias introduxit.i.bonã ⁊ malã
⁊ aĩas ex deo quaſi ex aliquo fonte ma-
nare aſſeruit. Teſtm̃ vetus reſpuũt:no
uuʒz ex parte rcipiũt. Antropomoꝛphi
te dicti ꝓ eo ꝙ ſimplicitate ruſtica deuʒ
hr̃e humana mẽbra q̃̊ in dininis libris
ſcripta ſũt arbitrãt. Antrophos.n.gre
ce latie hõ iterpᷣtat᷑.ignorãtes uocẽ dñi
gꝗ ait ſpũs eſt deus:icorporeꝰ ẽ eni.nec
eni mẽbris diſtinguit᷑ nec coꝛporis mo
le cẽſef᷑. Eraclite ab eraclio auctore ex
orti monachos iãtuʒ recipiunt:ↄiugia
reſpuunt.regna celoꝝ ꝑuulos habẽ nõ
credunt. Nouatiani a nouato rome vꝛ
bis pᷣſbytero exoꝛti:qui aduerſus coꝛne
lium cathedram ſacerdotalez conatus
innadere hereſim inſtituit: voluit apo-
ſtatas ſuſciꝑe ⁊ rebaptiʒãs baptiʒatos.

MWotani heretici dicti: qꝛ ĩ pe perſecu

tionis in montibus latuerũt.q̃ occaſiõe
ſe a catholice ecclłie coꝛpoꝛe diuiſerunt.
Ebionite ab ebiõe dicti ſiue a pauperta
te.chriſtum enim per prouectum ſoluʒ
virum iuſtum putant effectuzʒ. vnde cõ
petenter ebionite pro paupertate intel
gentie appellati ſunt.hi enim iudei ſunt

⁊ ita tenẽt euãgelium vt legeʒ carnalii
ſeruẽt.aduerſus quos apoſtolus ad ga
lathas ſcribẽs muehit. Fotiniam a foti
niano gallogrecie ſyrinie epᷣo nücupati

gebionitaꝝ hẽſim ſuſcitas aſſeruit chꝛi

ſtuʒ ex maria ꝑ ioſeph nuptiali coitu fn
iſſe ↄceptuʒ.Aeriai ab aerio quodã nũ
cupati ſicut hi offerri ſacriſiciuʒ ꝓ ðfun
ctis ſpernunt.Aeciai ab aecio ſunt vo-
cati. Idẽq; eunomiani ab eunomio qᷓ;
dam dialetico aecij diſcipulo: ex cuius
nomie magis inotuerunt diſſimilẽ pr̃i
aſſerẽtes filium ⁊ filio ſpirituʒ ſanctuʒ.
dicunt etiam nullum imputari peccatũ
in ſide manẽtiũ. Origeniãi ab origene

auctore exorti ſunt dicentes ꝙ nõ poſ-

ſit videre filius patrem nec ſpiritus ſã/

ctus filium.aias quoq; i mundi pꝛinci-

pio peccaſſe dicunt:⁊ ꝓ diuerſitate pec
catoꝝ e celis vſqʒ ad terrã diuerſa cor
pora q̃ſi vicula merniſſe:eaqʒ cã factũ
ẽ eſſe munduʒ. Moeticiãi a quodã noe
io v ocati:qui dicebant xpᷣm e deʒ eẽ
⁊ pr̃em ⁊ ſpm̃ ſctm̃.ipſãq; trinitatẽ ĩ of

ficioꝝ noibus nõ ꝑſonis accipiüt. vñ et

patripaſſiani vocant:qui patrẽ paſſuzʒ
dicunt.Sabelliãi ab eodẽ noeto pullu-
laſſe dicunt᷑:cuiꝰdiſcipuluʒ ꝑhibẽt fſniſ
ſe ſabelliuʒ:ex cuius noĩe maxie innotij
erunt:vñ ſabelliãi vocati ſunt.hi vnaʒ
pſonaʒ pfr̃is filij ⁊ ſpũs ſcii aſtruũt. Ar
riãi ab arrio alexãdrio epᷣo exorti ſunt:
qui coeternuʒ pr̃i riiũ nõ agnoſcens di
nerſas in trinitate ſubſtantias aſſeruit:
ↄtra illud qð ait dũs:ego ⁊ pater vnuʒ
ſumus.macedomani a macedoio epᷣo

dicti ſunt:negãtes deum eſſe ſpm̃ ſcim̃

Apollinariſte ab apollinare vocati ſũt

dicẽtes xpᷣm corpꝰ tantummõ ſine aia

aſſumpſiſſe. Antiocomarite appellati
ſunt eo ꝙ marie virginitati dicunt aſ-
ſerẽtes eã poſt xpᷣm natuʒ viro ſuo fuiſ
ſe ↄmixtã. Getãgi noĩati iõ tale nomẽ
acceperunt:qꝛ gãgios grece vas dr̃.aſ
ſerunt enĩ ſic eẽ ĩ pr̃e filiũ tãqᷓ; uas minꝰ
ifra uas maiꝰ. Patriaia quodã pr̃icio
nuncupati ſnnt:ꝗ ſubſtatiã humãae car-/
nis a diabolo ↄditã dicunt.Colliciãi a
quodã collicio noĩati ꝗ dicunt deuʒ nõ
facer̃ mala ↄtra ulð qð ſcriptum ẽ: ego
dũs creans mala. Floriani a florião ꝗ
ecõtrario dicunt denuʒ creaſſe mala:cõ/
tra hoc qð ſcriptuʒ ẽ:fecit deꝰ oĩa bona
Honatiſte a donato quodã aphro nũ
cupati ſunt:qui de numidia veniẽs to
tã pene africã ſua ꝑſuaſõe decepit aſſe
rens minorẽ patre filium ⁊ miorẽ filio

ſpm̃ ſctm̃ ⁊ rebaptiʒãs caholicos. Bo

noſiani a bonoſio quoda epo exorti ꝓ
dunt᷑:ꝗ vxpᷣm dei ſilinm adoptiuuʒ ñ ꝓ
prium aſſeruit. Circũcelliones dicunt
eo ꝙ; agreſtes ſint qͥs ſcotopicos vocãt
ſupradicte hereſis habentes doctrinã.
hi amore martyrii ſemetipᷣos perimũt
ut violẽter de hac vita diſcedẽtes mar

tyres noĩent᷑.priſcillianiſte a priſcillião

vocati:qui in hiſpania ex errore gnoſti
coꝝ ⁊ manicheoꝝ ꝑmixtũ dogmappo
ſuit. Luciſeriani a lucifero ſmyrne epᷣo
oꝛti:ꝗ epᷣos catholicos ꝗ inſtanti ꝑſecu

tiõe ꝑſidie arriãoꝝ ↄſẽtiẽtes erãt ⁊ poſt

R

2 3 7

CTauſa.

ea correcti in cathedrã redire elegerũt:
danãtes qð pᷣus crediderũt:ſiue ꝙ cre-
didiſſe diſſimulauerũt:qͥs eccłia catho

lica mr̃no recipit ſinn tanqᷓ; petrũ poſt

fletũ negationis.banc illi matrjs cbari
tatẽ ſuperbe accipientes eos reciꝑe nox
lẽtes ab eccleſie cõione receſſerũt:⁊ cuʒ
ipſo lucifero auctore ſuo qui mane oꝛie
bat᷑ cadere meruerũt. Joumianiſte a io

uiniano quodã monacho dicti:qui nul

las nuptiaꝝ ⁊ virginũ eẽ diſtãtias: nul
lũq; aſſerentes inter abſtinentes: ⁊ ſim
pliciter epulantes eſſe diſcrimen. Elui-
diani ab eluido nuncupati vel noĩati ꝗ
dicũt poſt xpᷣm natũ alios mariaʒ filios
de viro ioſeph peperiſſe. Paterniani
itaqʒ a paterno quodam nuncupati qui
inferioris corꝑis ꝑtes a diabolo factas
opinant᷑. Arabici nũcupati:eo ꝙ in ara
bia exoꝛti fũt:dicẽtes aĩaʒ cũ coꝛꝑe mo⸗
ri:atq; in nouiſſimo vtrũq; reſurgere.
Tertulianiſte dicti a tertuliano pᷣſbyte⸗
ro africe ꝓuicie ciuitatis carthaginẽèſis

ꝗ dicũt aĩaʒ imoualẽ eẽ ſʒ coꝛpoꝛeaʒ pp-

dicaãtes:a aias pctõꝝ boiuz poſt moꝛtẽ
i demões ↄuerti putãtes. Teſſereſede
cate dicti ꝙ.xiiij.luna paſcha cũ iudeis
obſeruare cõtẽdũt. Mã teſſera.iiij.deca

decẽ ſignificat. Ictages a ſõno nũcupa

ti:ꝙ vigilias noctis reſpuãt ſupſtitionẽ
eẽ dicẽtes iura temerari diuia ꝗ nocteʒ
ad requiẽ tribuit. Pelagiani a pelagio
mõðacho exoꝛti:bi libeꝝ arbitriũ diuine
gre añponũt dicẽtes ſufficẽ voluntatẽ
ad iplẽda iuſſa diuia. Neſtoꝛiani a ne-
ſtoꝛio cõſtãtinopolitano epᷣo nũcupati:
ꝗ beatã mariã virginẽ nõ dei ſʒ boĩs tã
tũmõ matrẽ aſſeruit:ut aliã ꝑſonã car-
nis aliã faceret deitatis: nec vnũ xpᷣʒ in
vbo dei carne credidit: ſʒ ſeꝑatũ atqʒ
ſeiunctũ alterum ſilinʒ dei alteꝝ filium
hoĩs pᷣdicauit. Euticiani dicti ab eutice
ↄſtãtinopolitano abbate:ꝗ xpCʒ poſt hu
manã aſfũptionẽ negauit exiſtẽ ð dna-
bus naturis.ſʒ ſolaʒ ĩ eo diuina aſſernit
eẽ naturã.Acephalite dicti.i.ſine capite
nullꝰ eni eoꝝ reꝑit auctoꝛ ex q̃ oꝛti ſũt.
hi triũ calcedonẽſiuʒ capituloꝝ ipugna
tores duaꝝ ĩ xpᷣo ſubſtãtiaꝝ ꝓpꝛietateʒ

negãt:⁊ unaʒ in eiꝰ ꝑſona nãm pᷣdicãt.
Theodoſiãi ⁊ gaionite appellati atbe

odoſio ⁊ gaiono:qui tẽporibꝰ iuſtinia
ni pᷣncipis in alexãdria ꝑ populi ꝑuerſi
electionẽ vna die ordĩiati ſunt epᷣi.hi er
rores euticij ⁊ dioſcori ſequentes calce
donẽſe ↄciliũ reſpuunt:ex dunabus unã
in xpᷣo naturã aſſerunt:quã theodoſiãi
corruptã: gaionite icorruptã ↄtẽdunt.
Gnoite ⁊ tritonite a theodoſiãis exoꝛti
ſunt ex quibus gnoite ab ignorantia di

cti:quia ad ꝑuerſitatem a qua exoꝛti ſũit

id adijciunt: ꝙ vppᷣi diuninitas ignoret q̃
ſunt ſcripta futura de die æ boꝛa nouiſ-
ſima:nec recoꝛdãtes chriſti perſonam
neſciam loqui in iſaia: dies iudicii ĩ cor
de meo.Tritõite vᷣo vocati ꝙ ſicut tres
pſonas in trinitate: ita quoqʒ ires aſſe
runt deos eſſe: S illð quod ſcriptum eſt
audiiſrael dñs deus tuus:vnusẽ deꝰ.
Suüt aulẽ ⁊ alie bẽſes ſine auctore ⁊ ſi
ne noibus. Ex gbus alie putaͤt eẽ trinũ

deuʒ. Alie ẽt xpᷣi diuinitatẽ paſſibilẽ eẽ
dicunt.Alie chriſti natiuitatis de patre
in tꝑe initiuʒ tꝑis dãt.Alie liberationeʒ

boiuʒ apud ĩ feros facta chriſti ðſcẽſo
ne nõ credunt. Alie aĩiam imagineʒ dei

negãt.Alie aias ↄuerti in demones ⁊ ĩ
quecunqʒ aĩalia exiſtimãt. Alie ð mun-
di ſtatu diſſentiunt. Alie inumerabues
mũdos opinant᷑.Alie aquã deo coeter
nã faciunt. Alie nudis pedibꝰ abulant.
Alie cuʒ boĩbꝰ nõ manducant. He ſũt
hereſes aduerſus catholicaʒ ſidẽ exoꝛte
⁊ ab apłis ⁊ a ſanctis pr̃ibus uel ↄcilijs
dãnate:qͥ dũ in ſe multis erroribꝰdiui-
ſe inuicẽ ſibi ðᷣſſentiũt:cõi tũ noĩe aduer
ſus eccłiã dei ↄſpirat.Sʒ ⁊ gcũqʒ aliter
ſcriptura ſacroſactꝗ itelligit quã ſenſus
ſpus ſcti flagitat a qͥ ↄſcripta ẽ:lʒ de ec-
cleſia nõ receſſerii tñ heticus appellari
põt. Itẽ anug. Quare diuina
prouidenna multos errare ꝑmittat.
PS eodiuĩa ꝓnidentia multos di
uerſi erroris bẽticos eẽ ꝑmittit ut
cũ interrogãt nos ea q̊ neſc mus:ſic diſ
cutiamus pigritiaʒ ⁊ diuias ſcripturas

cupiamꝰ. ꝓpterea aplus ait: ut pꝛobati

mamfeſti fiant. Hi aũt a deo ꝓbati ſunt
qui bene poſſunt docere?.
Ancta rõana ecckłia
quãdaʒz baptiſmalẽ
eccliã ſuis muninit pᷣ
1 uilegijs decimatões
ſue dioceſis ex inte⸗
ro ſibi attribuens.
lẽ quoddã mõaſte
riũ ſiłr muniuit pꝛi/
uilegijs pꝛopꝛiis:decernens ut ex pro⸗
prus pᷣdus nulli decimas perſolueret.
Accidit itaqʒ ut intra dioceſim pᷣmuni
te baptiſmalis eccleſie pꝛefatum mona
ſterium alia emptiõe:alia donatione p
dia ſibi inneniret. Oriturꝰ itaqʒ conten

tio inter monachos ⁊ dericos de deci⸗

mis. ¶ Hinc primũ queritur:an deri⸗
ci baptiſmalis eccleſie auẽte pᷣuilegii ð
cimas ſue dioceſis ex integro ſibi vale
ant vendicare. Scðo:an ſubſequẽ,

ti pꝛiuilegio monachoꝝ derogetur an/

tiquioribus pꝛiuilegiis baptiſmaliuʒ ec
cleſiarum. Q. J.
Vod vo aucte illiꝰpᷣuilegii
decias ſibi ex integro ckłrici
uẽdicar̃ nõ ualeãt:bhic ꝓba
tur:gꝗa decime iuxta ðcreta
ſcõꝝ patꝝ q̃dripartito di-
uidunt᷑:quaꝝ una pars epᷣis:ſcða cleri⸗

cis:tertia fabricis reſtaurãdis: quarta

vo pauꝑibus eſt aſſignata. Decreta vo
ſctõꝝ canonũ neminẽ magis quà apo-
ſtolicũ ſeruare oz. ¶ Vñ gela. pa. ait.
CConſtitutionem ſynodi quam vni⸗
uerſalis eccleſie ꝓbanit aſſenſus:roma
nam ſedem ſernare oportet.
SOnſfſidimus ꝙ nullus iam veraci
ter xpᷣianꝰ ignoret vniuſcuiuiqʒ ſy
nodi ↄſtitutũ:qð vniuerſalis eccleſie ꝓ
bauit aſſenſus nullã magis exegꝗ ſedeʒ
preceteris opoꝛt quã primã:q̃ͥ ⁊ unaʒ
quãqʒ ſynodũ ſua auẽte firmauit:⁊ con

tinuata moderatione cuniodit. C Itez

Leo papa.

(Bocet. (Ado

ꝙ ſic ſcribit paulus
ĩpᷣma ad cor.c.xi.)
b Ancta ro
mana ec⸗
tur.pᷣmo !
ter epʒ ⁊ cle
ricos. Se
cundo inter clericos

æ monachos ?7 hec

eſt dra iſtarũ queſti

onum.Oſtẽdit ergo

pꝛimo ꝙ cerici non
poſſunt ſe deleundere
tra epᷣm ꝑ tale pri
uilegiũ:⁊ ad hb idu/
cũtur oĩa iſta. c. eo
ꝙ papa non potuit
dare tale priuilegi⸗
um.io.
c Onſidim us
porter̃. hoc
Sbum oportet eſt v⸗
bum honeſtatis. ſic
ponit᷑.xix.q.i.c.i. ſi
cut hec dictio debet
qñqʒ honeſtatẽ deſt
gnat vt e de vᷣſpð.
impu.tua.qñũqʒ; eſt
vbů officij. vt. xxv.
buʒ neceſſitatis. vt
iij.q.ix.nõ oportet.
hoc iõ dico qꝛ prin/
ceps legibus ſolutuſ
eſt. vt extra de elec.
ſignificaſti. lamen
honeſtum eſt vt hᷣm
leges viuat. ut. ff.
de leg. iij. l. ex ĩper⸗
ſecio. C. de teſta. er
ſinptecto.i0.

l
ſſtolſtn
cilrte⸗

10e wpnn
M*Z
g eud
nis
pa
gi viſpe,
muſi
ſſois aſſe
Pprnlcſtui
ges bereuic
Nt. ſil
Rrinelig
int alan
ſliſtatun
grͤeſtita
fule ſcut de
ſaſaeerdotu
derdiſpenſ⸗
Recadp⸗
cdisvullita⸗
lepiudical.
iein leriptun
alit
limit
wencniaug
itac.pl.
ho. f. den
e elici .
1 Za
blaſf
imoeoiplor
lcitacus
las pr.pir.
1e gen
ANR
M
paeß
ſpeſarez
dijm. qua
marinus
ſautci bi
Apljnevr.
ſtllecroꝛ ii
nonaptoꝛun
Pſoplerſi fo
lus fuert der
lunſ.depe
goergo gn
ſeyelln diſpe
licaſnptd
i.preſbpter.
diſn diſpenl.
it vovete
lielamen
Maiumamente
oto. pegpl,
eenmm de pon

6

Ruiinen⸗

Dont.
ſeinbet auir
NNdden)

Aucn ro
manaK,
eſaO
unbl
rehi⸗
lios
Goinrer cenre
onacbos
fuiſuri geti
ogalenidnon
Nintegr
ön Dtae n
Nedrdi
a a 0
Ahanon Nor

etale pruun

no.

Orfdinns
Ukert k

mchenctt⸗
nhartnieſe
il t glan.

24 Juinis.tri⸗
00 na.ier enim
ofeſſus eſt xᷣm : vt
noſtẽdat ſe coꝛde ope
1 oꝛe xpm diligere
Jo. (Adð ꝙ ita le
git ĩ euzggelio Jo.
be.
Ne ad perpe
0 tuã ex hoc pʒ
q papa nõ põt cõ/
tra generalez ecclie
ſtatũ diſpẽſare nec
Ʒ articuloſ ſidei.nã
⁊ ſi oẽs aſſentiãt ei
nð valet ſtatutũ ſed
oẽs heretici eſſent.
vt.xv.d.ſicut.⁊ ſic
põt intelligi.j.e.c.
ſunt ꝗdam ⁊.c.ſe.
ſed ᷓ ſtatutũ eccłie:
qð nõ eſt ita gene/
rale ſicut de ↄtinẽ/
tia ſacerdotuʒ bene
põt diſpenſare.

Wt ad pꝛiuatuʒ
C

is vtilitas pꝛiua

te pᷣiudicat.vt.vij.

q.i.ſcias.⁊.viij.q.
i.in ſcripturis.
Alli fas.ſub
men eni auget ꝑ di
gnitatẽ. vt.xl. dil.
bö. ⁊ ff. ve re mi.
oẽ velictũ. F. ij. io.

e JYolatoꝛes.
U blaſfemar̃.

imo eoipſo videtur

excõicacus ⁊ hereti
cus.vt.xix.di.nulli
⁊.j.e.c.generali.
Unt quidaʒ.
apli. b videt᷑
ꝙpapa ñ poſſit di
ſpẽſare ʒ aplm vel
dñm.qualiter ergo
martinus diſpen⸗
ſauit cũ bigamo ʒ
aplm? vt.xxxiiij. di
ſti. lectoꝛ. itẽ cũ ca/
non aploꝛum dicat
pſbyter ſi foꝛnica⸗
tus fuerit deponat᷑
Ixxxij.di. pꝛeſoyter.
quo ergo gangren
ſe ↄciliñ diſpẽſat in
tali caſu.vt dil.lxxx

ij. pꝛeſ byter. Iteʒ ʒ

oñm diſpenſauit ꝗ
Dirxit vouete ⁊ red/⸗
dite:⁊ tamen abſol
uit a iuramento ⁊ a
voto.xv.q.vi.iura
tos.extra de voto ⁊
vo. re.p totũ.ſatis
põt ſuſtineri ꝙ pa⸗

XXV
QAQui negligenter paſcit dominicum
gregem ſibi cmendatum:conuincitur
ſummum non amare paſtoꝛem.
Juinis pᷣceptis ⁊ apoſtolicis mo
Aaa incitamur:vt pro omni ec-
cleſiarũ ſtatu impigro vigilemus affe⸗
ciu:ac ſi qad vnq̊ʒ repᷣbẽſioni inenit᷑ ob-
noxiũ aut ab ignoꝛãtie imperitia: aut a
pſũptõis vſurpatõe reuocemꝰ. Admo
nete.n. diuine vocis imperio quo bea-
tiſſimus apoſtolus petrꝰtrina admoni
tione myſticis ſanctõibꝰ imbuit᷑:vt xpi
oues ꝗ xpm diligit paſcat:⁊ ipſiꝰſedis
cui ꝑ abũdãtiã gre diuine pᷣſumꝰ:ꝓ re-
uerentia coartamur:vt ꝑiculuʒ deſidie
quãtũ poſſumus declinemus: ne ꝓfeſ⸗
ſio ſũmi apoſtoli qua ſe amatoꝛẽ dñi te
ſtatus ẽ:nõ iueniat᷑ in nobis:qꝛ quotiẽſ

gs negligenter paſcit dominicũ gregez

cõmẽdatũ:totiẽſ ↄuincit᷑ ſũmũ nõ ama
re paſtorẽ. ¶ Idem Anatholio epo.
Non debent vllo modo variari qͥ
ad perpetuam oꝛdinantur quietezz
Ae ad ppetuãdgeneraliter oꝛdĩa
V

ta ſũt vtilitatẽ: nulla cõmutatiõe

aArient.nec ad pꝛiuatũtrahant᷑ cõmo

dũ:que ad bonũ ſunt cõe pꝛeſixa:ſʒ ma
nentibus terminis quos ↄſtituerũt pa
tres:nemo iniuſte vſurpet alienum: ſʒ
intra ſines pꝛopꝛios atq; legitimos ꝓ-

ut quiſq; valuerit in latitudine ſe exer-
ceat charitatis. ¶ Item bilarius pa.

Niruli dininas cõſtitutiões ⁊ apoſto
lice ſedis decreta temerare licet.
T Vili fas ſit ſine ſtatus ſui pericu⸗
lo vel dininas cõſtitutões vł apo
ſtolice ſedis decreta temerare:qꝛ nos ꝗ
potentiſſimi ſacerdotis adminiſtramꝰ
officia:talis trãſgreſſionuʒ culpa reſpi
ciet:ſi in cauſis dei deſides fuerimus in
nẽti:quia meminimus quod timere de
bemus qualiter cõminet᷑ deus negligẽ⸗
tie ſacerdotũ.ſiqdẽ maioꝛi reatu delin-
quit:qui potioꝛi honor̃ fruitur:⁊ graui

oꝛa facit vitia peccatoꝝ ſublimuas pec

cantium. C Item damaſus papa.
EIn ſpiritum ſanctuʒ blaſphemãt:ꝗ
ſacros canones violant.
( Jolatoꝛes canonũ volũtarie gra
uiter a ſanctis patribus indicant᷑:
aa ſancto ſpiritu inſtinctu cuius ac do⸗
no dicati ſũt dãnant᷑.qm̃ blaſphemare?
ſpiritũ ſanctũ nõ incõgrue vident᷑ ꝗ cõ
tra eoſdẽ ſacros canones nõ neceſſita-
te compulſi:ſed libenter vt pꝛemiſſuʒ ẽ
aliquid aut pꝛoterue agũt:aut loqui pꝛe
