dineʒ canonicum pꝛecipimus vt re
deat:⁊ deinceps memoꝛialeʒ cucul
lam deferat:⁊ vltimus ĩ choꝛo ma
neat. ¶ Dubaudienduʒ vero eſt:
niſi cuʒ patris ſui licentia religiõis
pꝛopoſitum induerit. Andevr-
banus papa ſecundo ſcribit abbati
ſancti ruffini.
Patris ſuiconceſſione regula-
res canonici monachi ſieri poſſumt
3 Tatuimus ne pꝛofeſſionis ca
nonice quiſpiam poſtqᷓ; dei vi
ce ſupꝛa caput ſibi bomineʒ impo/
ſuit alicuius leuitatis inſtictu vel di
ſtrictorisꝰreligionis obtentu ex eo⸗
deʒ clauſtro audeat ſine patris ⁊ to
tius congregationis permiſſide re/
cedere.diſcedenteʒ vero nullus ab
batum vel epiſcopoꝛuʒ:nullus mo
nachoꝛum ſine cõmuni litterarum
cautione ſuſcipiat. Queritur ſi
monaſteria que ſemel dedicata ſũt
poſſint tranſire in dericoꝛumvel ſe
cularium babitacula:quod in chal
cedonenſi concilio oibus modis ꝓ
hibetur capitulo.xxiiij.

us.vt pꝛiores qui preſunt monaſterijs vt. er deſta.

mo.monachi.

m Regulares. ſilr cle

ricus in qua eccleſia ẽ ſe⸗
mel ĩtitulatꝰ in ea pſeue⸗
rei:vt.lxx.di.ſctõrum.x
lxxi.di.clericos.ut enim
ait apłos:in ea vocatio/
ne in qua quis vocatus
eſt in ea pꝑmaneat:ut. xx
i. q. i. c. i. “
n ¶Suiecchã. ſile er de
bo.cle. deus. er de

reli. do, inter quattuor.

in ſi.

o/Kapſus. tunc eni pof

et:ut.xx.q.i.ſicut.io.

p Monachus.hoc coõ

nit intelligi cũ cã leni
tatis tranſit ad aſperioꝛẽ
vitã.itñ bñ cogit ibi ſtare
vt ex de regu.licet.ſʒma
niſeſte obſtat ey de ſtatu
mo. cũ nobis. ſed h eſt re
mota.vñ ſatis credo ꝙ
ſi nõ petijt licennã cogi
redire nec obſtat er.e.ſa⸗
ne.qꝛ ibi dicit permittas
⁊ ſic eſt diſpenſatio.

Memoꝛialẽ. nõ
9 Amo 4

nachꝰ ſed rõne pꝛi
oꝛis maleficij: vt.S.xclij.
di.precipimꝰ.ſed mari⸗
tus ꝗ traſinit ad religio⸗
nẽ reuocatꝰ ab uxoꝛe ſua
nd fert cucullã.ut.xxxiij.
q.v.ꝙ deo. ⁊ ſic qñq; po
teſt eſſe diſpar habitus ĩ
eodem choro.
r ¶ Subandiendũ .
8 — Tatuim?. uk diſtri
ctioꝛis.j.xx. q.liij.
viſ gines.j.ex de regu.
c.i.ſed hec dictio leuita⸗
tis ſoluit Zriũ.⁊ ẽ ſi.C.ðᷣ
of.ma.mil. I.ppe.
tQuenit᷑.incidentẽ q̃⸗
ſionẽ põit magr.a illa

dupliciter põt intelligi.

vno mðò ſic:an de m
ſterio poſſit fieri ſecula⸗
ris eccłia.uel ſic an mõa
ſterijs poſſint pſici ſecu-
lares clerici. Dicas ꝗ ꝙ
de monaſterio nunqꝙᷓ po
teſt fieri ſecularis ecchia
ut hic dĩ:niſi enoꝛmiter
viuant⁊ tũc pñt mòachi
remoueri ⁊ ĩſtitui ſecula⸗
res canonici:tñ cũ auẽte
pape.ut e ne cle.ułmo.
relatũ.nel niſi ita ſit ꝙñ
inueniantur aliqui de oꝛ
dine illo ꝑ quos poſſitlo
cus oꝛdiari.ut er de reli.
do. inter.uł niſi ita ſit ꝙ
aliter nõ poſſit refoꝛma⸗

ri locus ille qᷓ; ꝑx canoni/

cos.ut e ð ſta.mo.cum
nobis. q̃ eſt remota. ecõ
tra videt᷑ ꝙ epᷣs l cite poſ
ſit de ſeculari ecdeeſia fa⸗

cere regularem:ut erĩ de

ec.edi.ad audientiã.ut.
xvi.q.vij.ſi quis vult.

e
4 re
veretpnn
rünpel
nonat
dalium
ſchein
benecont
unmie
ſocnnere

fananet
ſtecſfti
ceſacs

5/)̈
r
näſunün
lifiori
(Deo
E
cus ſia .
luncpum
ue⸗
3
D
.ii /a
tognimne
eAun
miramur
lal ſtulla
( Miles
de mlltbn
lola eſtpatt
lherr. v
1. geiiſcre
fllsgui fat
lanesſ
Gnid.
U
36 bue
pliclerer
introren
leſtenim
ſaproban
nenili
lierintnet.
gol conſdti
hoſtulati.
b(Tenand
Pttealtenine
leſturi inſt,
Mnid teta.

uretanent

ti ceconſene
tetuzinterni
l ſicun ſiin
Nprite cont
Mruſofreos

eulen.

enanali
chſröen
ſthn
niſutatti
MMaltdepunnte
Mheftcig
nin tdin
nchon.
nodendi⸗
Tuuimngllatt
nond.ſegei⸗
is r bengs
ber diciolan
üi 1el
mloe.
ni.,nacenteq⸗
Anagk. i
er unallig
ſcan den
hlt hen ſa⸗
A.Rdlcanni
poſäntfitn
na. Di,
acteropeng⸗
iſaulneade
diniicnnr
ttirſindi
entiſnſnn⸗
nonicnidmit
efeckſc
nelitinteen
anuuralgin
lop ovosſht
Uararczont
r olnitinſih
höͤpolireſene
slleihenn,

XIX

Ue ſemel.maneant.ſimiliter nec hoſpitale pot conuerti ad aliũ vſũ

vt e de reli.do.ad bhoc.ſeq nec ꝑmutari poſſunt mancip ia ecclie.ex
de re.pmu.mancipia.dari tñ pñt pᷣuato.vt.xii.q.ii.eccleſiaſticis. ſic do⸗/
mꝰ imperatoris ñ põt conuerti ad alios vſus.C. de pala.⁊ do.l.i.Sʒ qd
ſi monaſterium deſtruitur: nungd põt locus ille:vel ediſcia monaſterij

ad alium vſum ↄuerti:
ſic poſſunt enim de lignii
bene conſtruere dormito
rium vel alium honeſtũ
locum:vel etiam poſſunt
ea in coquina ſua cõbure
re.de con.di.i.ligna:ſed
ad pꝛuatos vſus nõ poſ
ſunt conuerti.locus aũt
remanet ſacer.lʒ diruptũ
ſit edificiũ.ff.de ↄᷣhẽ.ẽp.
ede ſacra.io.
b Moniam.ſurripiũ
tur.i. inuadũtur.
nã furtũ nõ ſit ĩ re imobi
li.ĩſti.ð vſuta.S.abolita.
c ¶ Deponi. ⁊ hoc cũ pe
nã incipit a crimime: ſe·
cus ſi a contumacia: qꝛ
tunc pꝛimo eſſet ſuſpendẽ
õü
Onaſterijs. bien
¶ Dni. dic ut.ð.xvij
q.ii.oſaldus.⁊.c.ſi ꝗs ĩ
cognitus. .—
e¶Aut nõ ſit.ſi.lxi.di.
miramur ein fi. ff. nau.
cau.ſta.l.vlti.S.hᷣ aũt.
f¶ Miles. foꝛte loquit

de militibus apulie que

tota eſt patrimoniũ bea
ti petri.vt.xciiij.d.valde
2. x.ꝗ.iij.relatum.xel de
illis qui facti fuerant irre
gulares ſi. iiij. di. le/
gem. io.
g /ANia ingredienti
( bus ↄuertendi.du
pliciter enim poteſt aligꝗs
intrare religionem. po/
teſt enim intrarevel cau⸗
ſa probandivel cã con/
uertẽdi:⁊ pꝛoteſtari dʒ q̃
liter intret.vt extra de re
gu.conſulti ſumus. cic.
poſtulaſti.
b¶ Teſtandi.qui enĩ in
ptãte alterius eſt non põt
teſtari.inſti.qui nõ eſt ꝑ
mil.fa.teſta.in prin.do⸗/
nare tamen poteſt mortii

cã de conſenſu patris .ff.

de dona. filiuſtamilias.
⁊ etiaʒ interviuos. ut.ſff.
e.ſi cum filius.clericꝰ tñ
in ptãte conſtitutus põt
teſtari.C.ð epi.⁊ cle.au.
preſoyteros.

i .Eiuſdem. cum non

bẽat ſilios:ut.j.e.ſi ꝗᷓ.

k ¶ Decretum eſt. C. ð

epi.⁊ cle.auẽ.ingreſſi.

P Erlatum eſt. per ex

boꝛtatonem. non
tamen illectam. vt. xx. ꝗ.
iii.conſtituit.

m ¶ Omnes. diſtinguit

tamen.an ſana an infir/
ma det.ut er de ſep.ð hiſ

n A. Econtra. heremita.
ber

emite ergo habent ꝓ
pria.qð valet ad ea que
notanui.xvi.q.i.quivere.

0O ◻☛ I qua mulier. non
O

tantibus. ſed ꝗd

COQue ſemel ſunt dedicata mõa-
ſteria:ſemper monaſteria pſenerẽt
Ae ſemel ſunt dedicata mo⸗/
aſteria cõſilio epiſco poꝛum
maneant perpetuo monaſteria:et
res que ad ea pertinent mõaſterijs
reſeruari opoꝛtʒ:nec poſſe ea vltra
ſieri ſecularia habitacula:qui vero
permiſerint hoc ſieri ſubiaceãt bis
condẽnationibus que per canones
conſtitute ſunt. ¶ Jtem in ſynodo
viij. c. xxiij.
Qui loca ſacra cõmunia diner⸗
ſoꝛia fecerit.clerichs deponatur:lai
cus excommunicetur. .
Voniam a quibuſdam viris
uedaʒ venerabiles domus
ſurripiũttaʒ videlicet epiſcopalia
qᷓ; mõaſteria ⁊ facta ſunt cõmunia
Diuerſoꝛia. Si quideʒ voluerint hi
qui hec retinent reddere ea:vt ſᷣm
antiquitatem reſtaurentur: bene et
optime eſt:alioquin ⁊ ſi de ſacro ca
thalogo fuerint:hos deponi pꝛeci-
pimus:ſi vero laici vel monachi ex
cõicari:quos nimirum conſtat ⁊ cõ

dæẽnatos eſſe a patre ⁊ filio ⁊ ſpũ ſã

cto:⁊ deputabũtur:vbi vermis eo
rum non moꝛietur.⁊ ignis non extĩ
guetur:qꝛ deo aduerſantur qui di-
cit. Nolite facere domũ patris mei
domuʒ negociationis. ¶ Qnerit᷑
de his qui ad conuerſioneʒ veniũt:
quo tempoꝛe debeant tõſoꝛari. De
bis ita ſcribit Gregoꝛius papa foꝛ⸗
tunato epo neapolitano.
¶ Anteqᷓ; biennium in conuerſio
ne compleuerit: aliquis onſoꝛari
non debet.
Onaſterijs omnibus frater
Mnitas veſtra diſtrictius inter-
dicat:vt eos quos ad conuerſionẽ
ſuſceperint:pꝛius quã bienniumin
cõuerſione cõpleuerit.nullo modo
audeant tonſoꝛare:ſed hoc ſpacio
vita moꝛeſq; eoꝛuʒ ſollicite cõpꝛo/
bentur:ne quis eoꝛuʒ aut non ſit cõ
tentus eo quod voluit:aut ratuʒ nõ
habeat qð elegit:nam dum graue
ſit iexpertos hoĩm obſequijs ſocia
ri:quis poſſit dicere quanto ſit gra/
uius ad dei ſeruuiuʒ impꝛobos ap/

plicare: Miles vo ſi cõuerti volue
rii:pꝛius quã nobis renunciet᷑:nul

lus eum ſine noſtro conſenſu quali

bet pꝛeſumat ratione ſuſcipere.

QAueritur ſi ingreſſis monaſte-
rium vltra relinquatur licẽtia teſtã
di:hoc grego.ꝓbibet ita ſcribẽs ia

nuario carolitano epiſcopo.
CPoſt monaſterij ingreſſuʒ nul

ſi babet aſcendentes idem videtur:qꝛ eque ſuccedunt aſcendentes licet or-
qine tutbato. ff. de inoſſi.teſta. nam a ſi.⁊ qꝛ aſtendentem non poteſt quis

O. III

2 01

exheredare niſi commiſerit canſam ingratitudinis. nt in auẽ. vt cum de ap.cog.
col. viii.S.ij.ad idem.C.de epiſ.⁊ cle.auten.preſbyteros.in ſine.ſed aliud eſt hoc
rõne mdnachatus ⁊ fauore religionis. Item adhuc huic obſtat in auten.col.ix.
vt nulli.iudi. .penul.vbi pater habet tertiam partem bonorum filie qua detru

ditur in monaſterium.ſed boc ideo eſt qꝛ ibi illo inuito fuit mouacba. Sed qd

li relinquitur licentia teſtandi.
Via ingredientibusꝰ mona-
ſterium cõuertendi gratia vl⸗
terius nulla ſit teſtandi? licẽtia:ſed
vt res eorum eiuſdem monaſterij
ſint:aperta legis diffinitione decre
tum eſt. ¶ Item Grego. papa cy
pꝛiano diacono.
Poſt mõaſterij ingreſſuʒ eideʒ
monaſterio omnia ſunt cõferenda.
Erlatum eſt ad nos petronil
laʒ nomine de pꝛouincia luca-
nia pꝛogenitaʒ per exhoꝛtationez
agnelli epiſcopi fuiſſe conuerſam:
reſq; ſuas omnes quas habẽ po/
tuit:lʒ ſibi iure potuiſſent compete-/
re:tamen eaſdeʒ monaſterio in qð
ingreſſa eſt etiam ſpecialiter dona-
tionis titulo contuliſſe.¶ Econtra
Paulus primus heremitaĩ teſta-
mento colobium ſuum athanaſio
alexandrino epᷣo reliquit:tunicam
vo beato Antonio.Sed aliud eſt ð
his qui in monaſterium ingreſſi ſe
2 ſua tradid erunt:aliud de his qui
ſolitariã vitã ducẽtes ſe nulli eccłie
tradiderunt:illi ſemel tradita nulli
trader̃᷑ poſſunt.iſti nulli oblata libẽ
teſtari valent. ¶ Nem in aatenti⸗
cis conſti.ix.
Iqua mulier aut vir monaſti
caʒ vitam elegerit:⁊ intraue/
rit monaſteriuʒ liberis non extanti-
busꝰ:mõaſterio qð ingreditur res
eius competere iubemus.ſed ſi per
ſona liberos habens anteqᷓ; de re-
bus ſuis inter eos diſponat:mona
ſterium intret:liceat ei poſtea inter

eos diuidereꝰlegitimaꝰ poꝛtiõe nul

li diminuta triente vel ſemiſſe.⁊ q;
eis non dederit mõaſterio compe-
tet.ſed ſi omneʒ ſubſtantiã inter fili
os diuidere voluerit:ſua perſona
filiis ſuis cõnumerata partẽ ſibi re-
tineat que monaſterio cõpetere de

beat.ſed ſi poſt ingreſſuz moriatur

anteqᷓ; inter eos diuidat:filii legiti-
maʒ poꝛtionem percipiant.reliqua
ſubſtantia monaſterio competente
conſti.v.in colla.i.Q Nunc autem
cũ monachus factꝰ eẽt:hoc ipᷣo reſ
ſuas omnes obtuliſſe videatur.ſi pᷣ
us teſtatus non ſit.exinde iudicio ei
us ceſſante lege diſponitur: vt ſi li-
beros haberʒ:in quos aut nihil aut
minus legitima poꝛtione quoquo
donandi titulo contulerit:eatenus
ſubſtantie monaſterio deſtinate de
trabatur:ne quid contingat circali
beros iniquum.
¶ Item ex nouella.

ſi primo fecit teſtamentum:vi/
detur quod per ingreſſum mo
naſterij rumpitur quaſi per po
ſthũi agnationeʒ.eccſeſia enim
comparatur poſthumo.ut ex⸗
tra de pꝛoba.in preſentia.in au
ten. de ſan. epiſ.s.ſed hoc pꝛeſẽ
ti addimus ſanctioni.ff.de in/
iuſ.rup.teſta.ſilio. Item per ca
pitis diminutionem rumpitur
teſtamentum.inſti.qui.mo.ruũ

pitur teſta..ii. IYtem iſte dimi

nuitur capite.qꝛ tranſit in alte
rius poteſtatem.econtra vide/
tur quod teneat teſtamentum:
qꝛ pro mortuo habetur.ſed in
moꝛte confirmatur teſtamentũ

Item legatum non perit per ca

pitis diminutionem. vt.ff. de
ca.di.legatum.Zd hoc dico ꝙ
rumpitur teſtamentum niſi pꝛi
us aliquid reliquerit monaſte/
rio.ſi ergo inſtituit monaſteri
um ante ingreſſum monaſterij
in vno denario:poſtea non rũ
pitur teſta mentum.hu.tamen
⁊ io.contrarium dicunt.Sʒ nũ
quid monaſterium ipſo ingrei
ſo adeptum eſt poſſeſſionem re
rum illius.videtur ꝙ ſic.quem
admodum adoptans adipiſcit᷑
poſſeſſionẽ adoptati.ff.ð preca.
ſi adoptauero.qð concedo. Sʒ
quid ſi ingrediens monaſteriuʒ
habuit vſumfructum bonoruʒ
nungd monaſterium poteſt uti
fructibus illo viuente.videtur
ꝙnon.tum iõ qꝛ morte extin/
guitur vſufructus.tum qꝛ vſu
fructus alij concedi non poteſt:
niſi diceres ꝙ ius vtendi rema
neret apud iſtuʒ ⁊vtilitas apud
monaſterium:ſed õ ſi aliqð eẽt
ius penes eum in ipſo ingreſſu
eſſet factum monaſterij.dico er
go vſumfructum nõ remanere
apud illum.alij contradicunt.
ar. C.de vſuſru.l.vlti.
p ¶ Diuidere.ſed q̃liter teſtat᷑.
yvel diſponit iſta pſona ve rebuſ
alienis. illud inſti.qui non eſt
permiſ.fa.te.in pᷣn.ſed dic ꝙ hB
ex qdã benignitate mittitur a
iure ne eccleſia videatur aliquẽ
uelle circunuenire pꝛopter res

ſuas.pꝛeterea video quod quan

doq; aliquis diſponit de rebus
alienis:vt mater que tranſit ad
ſecundas nuptias teſtari poteſt

de rebus pꝛiorum filiorum æ

diſponere inter ipſos.vt.C. de
ſe.nup.ſemine.ꝭ.xltimo.
q Legitima. ideſt tertia vel
meaietas ſecundum numerum
filiorum. C.de inoffi.teſta.auẽ
nouiſſima.
r ¶Competere. ne ſit oneroſus
monaſterio.xvi.queſtio.vi.de
lapſis.
8 οNunc autem ceſſante. id-⸗
eſt ſi ceſſauerit iudicium qꝛ moꝛ
te preuentus eſt.⁊ ſic non ob/
ſtat.S.e.l.pꝛoxima.quidam ta
men intellexerunt quod hic
dicitur cum vere factus eſſet

monachus. proximam legem intelligunt: cum adhuc eſt in probatione. J0

annes.

*

☚ Onſiceat. ingratitudinis
eingran tudo abo⸗
ket᷑ per ingreſſum monaſterij. ſi
militer irregularitas. vt.lvi.d.
c.i.cum enim alias monachus
ſit pfectus nõ requiritur in eo oĩ
moda regularitas. vt.xVi.q.i.

legi.monachatus enim oẽʒ ma

culam abſtergit.in autẽ.de mo
na.in pꝛin.col.i.ar.iñ eſt ꝙ nõ
tollat᷑ irregularitas.lv.di.pꝛi/⸗
ſcis.i.q.vii.c.ij.io.
b Vod intra annos:aut
eſt adultus qui intrat
monaſteriuʒ:aut im/
pubes. ſi adultꝰ ⁊ ſpð
ge intrat exire non poterit. vt. .
e.q.i.puelle.⁊.q.ii.c.l.⁊.ii.ſi ĩ
nitus inirat exire põt.vt.j.e.qł
i.ſicut: niſi ꝓpter aliquã culpã ĩ
nitus intret.vt.l.di.ſi ille.⁊.xxi
q.ij.placuit.ſi ĩpubes ĩtrat: aut
ab alio ponit᷑ in maſterio aut
p ſe intrat: ſi ab alio pomt᷑ ĩ mo
naſterio ⁊ ipſe non ↄſentit põt/ł
grediqũ voluerit.vt.j.e.q.puel
le. ⁊.q.iij. pñs.ſi vero ↄſentit
cũ ab alio ponitur in monaſte⸗
rio: tenet lʒoſenſus ille ꝗ ſit ãte
annos diſcretionis non teneat:
tamen erxire non poteſt priuſq;
veniat ad legitimam etatẽ ad ĩ/
ſtar carnalis matrimonij: ut eẽ
de deſpon. impu. deillis.⁊.jJ.e.
q.illud.ſed q;cito puenerit ad ꝑ
ſectam etatẽ põt egredi.vt.j.i.
q.iij.pñs.⁊ e de regu.iũ ſcimꝰ
Iʒ ꝗqdam direrunt ꝙ impubere
ſufficiat ſola parentis obligatio
ad hoc vt monachus ſit.ar.eini
weſt e de reg.c.vlt.⁊.j.e.c.i.
⁊.ij. ſed Z eos eſt expreſſe: ex de
regu.cũ ſtimus.ſi vero impu/
bes ꝓpꝛia auẽte intrat pt extra
hi a pre vel tutore:vt.j.e.q.ii.
puella.hoc tñ ſcias ꝙ ſᷣm.h. ſi
doli capat eſt ingreſſus mona./
ſteriñ ſiue per ie ſiue ꝑ volũtatẽ
pris dũmòõ nõ fneru coactus:
ammõ non põt exire.lʒ nõ pue
nerit ad ãnos pubertatis.qꝛ cũ
doli capaces ſe poſſint obligare
diabolo.vt ex de delic.pu.pue/
ris multofoꝛtius deo. Itẽ cũ in
matrimòio carnali malicia ſup
pleat eiatẽ:vt er de deſpõ.ĩpu.

de illis. ⁊ in ſpuᷣali.Greg.re

lſeri in dialogo de quodam pue
ro nouennij qui nutricem ſuam
grauidauit.alij dicunt ꝙ nemo
obligat᷑ voto ante legitimaʒ eta
tem:nec eſt ſimile de mr̃imo⸗
nio carnali qi ibi obligatur im̃
hoĩ:a illud vinculum diſſoluit
ſaltem moꝛte.ſed vinculum ſpi
rituale moꝛte non diſſoluitur.
ar.xxxii.q.vii.licite.ſed hodie p
valet opinio.bu.ut er ð reg.po
ſtulaſti .io. ſz certe particula q̃
dicebat eſt ſubtracta. b.

182 Irma ceperit.nõ intelli⸗

gas cum ceperit attingef

xiiij annum maſculus. vel fe⸗
mina.xii.annum ſed cum iam
eſt in f.xiiij.annorum vel. xii.

Tauſa

Onſicet parentibus liberos
vel liberis parentes ab here-⸗
ditate ſua repellere monachos fa-
ctoſ:qᷓ; uis dum laici fuerant in cau
ſam ingratitudinis inciderũt. Iteʒ
non liceat parentibus liberos ſuos
ad ſolitariam vitam trãſeuntes ab
ſtrabere de monaſterio.
Ao pueritie an⸗
nos agẽtes a pa
rentibus mona-⸗
ſterio traditi ſũt
d vnus initus: al⸗
ter ſpontaneus
cucullam induit
ad ãnos puber-⸗
tatis venientes:inuitus ad ſecula⸗
rem militiaʒ redijt:ſpõtaneus mo

naſteriuʒ diſtrictius petit. C Tunc

pꝛimuʒ queritur:ſi in pueritie ãnis
traditi cogantur religionis pꝛopo/
ſituʒ tenere. Secundo:ſi pꝛeter
voluntateʒ parentuʒz tonſuraʒ vel
religionis veſtem quis in pueritia
accipiat:an poſſit ſibi ðtrahi an nõ.
Tertio:qui pꝛeter pꝛopꝛiaʒ vo/
luntateʒ cucullaʒ induerit:an coga-
tur eam retinere an non ¶ QAuar-

to:ſi ab vno mõaſterio in aliud di⸗

ſtrictus liceat alicui tranſire.
Aoad intra annospue
ritie traditi cum adulti
fuerint:liberum babe⸗
ant arbitrium manen⸗
di vel diſcedendi:pꝛobatur aucto-
ritate.ix.ſynodi:in qua ſic ſtatutũ ẽ.
Virginitatis pꝛofeſſio quo tem
oꝛe firma eſſe incipit.
B Irma auteʒ nunc erit pꝛofeſ⸗
ſio virginitatis:ex quo adul-
ta iam etas eſſe ceperit:⁊ que ſolet
apta nuptijs deputari ac perfecta.
Si vir ginitatis pꝛofeſſio tuncĩ-
cipit eſſe firma cuʒ etas ceperit eſſe
adulta.⁊ religionis pꝛofeſſio:tum
demuz debet eſſe firma:cũ ad adul
taʒ etateʒ peruentum fuerit:ſed dic
de illa pꝛofeſſione agere que in an-
nis pueritie ꝓpꝛio arbitrio deo of
fertur:quam nõ conſirmat parẽtũ
conſenſus.Ceterũ que a parẽtibus
deo offertur pꝛofeſſio inuiolatã ſer
uari opoꝛtetUnde Gregoꝛius
ſcribit ad Augu.angloꝛũ eym.
Non licet de monanerio egre⸗
di quem pater vel mater intra an-
nos infantie fecerit oꝛdinare.
Dgdidiſtis adhic ꝙ ſi pr̃ vel
materfilinʒ filiãne intra ſepta
monaſterij in infantie annis ſub re
gulari tradiderunt diſciplina:vtrũ
liceat eis poſtq; ad pubertatisꝰan-
nos inoleuerit:egredi ⁊ matrimo⸗-
nio copulari boc oino deuitamus?
quia nephas eſt vt oblatis a paren
tibus deo ſilijs volũtatis frena rela
xentur. ¶Item ex concilio toleta
ho quarto.

¶Aut pꝛopꝛia pꝛofeſſio aut pater

na deuotio monachum facit.

0 O nachuʒ aut paterna deuo
M tio aut pꝛopꝛia pꝛofeſſio fa⸗
cit.quicquid hoꝛuʒ fuerit alligatum
tenebit:pꝛoinde his ad munduʒ re
uertendi intercludimus aditum:⁊
omnes ad ſeculuʒ interdicimus re
greſſus. C Nẽ Iſidoꝛus.
¶ In monaſterio perpetuo mane
ant qui a parẽtibus traditi ſunt.
Nicũq; a parentibus pꝛopꝛi-
is in monaſterio fueru dele⸗
gatus.nouerit ſe ibi perpetuo man
ſuruʒ.naʒ anna ſamuel pueruʒ ſuũ
natuʒ ⁊ ablactatum deo pietate ob-⸗
culit:qui ⁊ in miniſterio templi quo
a matre fuerat deputatus perman-
ſit:⁊ vbi cõſtitutus eſt deſeruiuit.
CItẽ ex regiſtro Grego.
De eodem. Palea.
Via autem in inſulis dura eſt
congregatio monachoruʒz:ẽt
pueros in eiſdem monaſterijs an/
te.xviij.annoꝛuʒ tempoꝛa ſuiſcipi ꝓ
bibemus:vel ſi qui ſunt:tua eos ꝓ
uidentia auferat:⁊æ in vrbez roma-
nam tranſmittat: hoc in palmaria
alijſqʒ pꝛouincijs te per omnia vo-
lumus cuſtodire.¶ Item ex conci-
lio triburienſi.
CAui a pꝛogenitoꝛibus mõaſte⸗

rio traditus ẽ:de eo egredi nonlʒ.
. R pꝛogenitoꝛes ad mona-

ſteriuʒ tradiderunt: ⁊ in eccle
ſia cepit canere ⁊ legere:nec vxoꝛẽ
ducere nec monaſterium deſerere
poterit.ſed ſi diſceſſerit reducatur:
ſi tonſuraʒ dimiſerit rurſus tõdea-
cur. vxoꝛeʒ ſi vſurpauerit:dimitte-
re cõpellatur. Nem ex peniten⸗/
tiali Cheodoꝛi. B
Palea.
Nfans pꝛo infante poteſt da-
ri in mõaſterio q̃ʒuis altervo-
catus ſit:tamen melius eſt votũ ſol
unere:ſimiliter ⁊ pecoꝛa equali pcio
ſi neceſſe eſt ſunt redimẽda. C Ex
his auctoꝛitatibus colligitur ꝙ; pa-
terna ꝓfeſſio pueros tenet obliga
tos:nec licebit eis a pꝛopoſito diſce
dere qð paterna deuotione in pue⸗
rilibus annis ſuſceperunt. C Sed
obijcitur illud Leonis pape.
Non licet puellis nuptias elige⸗
re:que ſpontanea voluntate virgi
nitatis ſuſceperunt pꝛopoſitum.

Nelleſque nõ parentũ coacte

impꝑio ſed ſpontaneo indicio
vginitatis ꝓpoſitum atqʒ habitũ ſu
ſceperint:ſi poſtea nuptias elegerit
pꝛeuaricãtur:etiã ſi nõdnuʒ eis cõſe/
cratio acceſſerit:cuiꝰ vtiq; nõ frau
darentur munere:ſi in pꝛopoſuo ꝑ
manerẽt.ambigi vero nõ poſſunt
crimen magnuʒ ad mitti:vbi ⁊ pꝛo
poſitũ deſeritur:⁊ conſecratio vio/
latur.nã ſi bumana facta nõ poſſũt
impune calcariꝰ:quid de eis mane/
bit qui coꝛruperint federa diuini ſa
cramenti:¶ ¶ Cum ergo in pꝛicipio
huius capituli dicatur:puelle q̊ non

à ◻ Ddidiſtis. bec tria
Dat itelligas

de illis qui pꝰ adultã eta
tem conſenſuʒ accõmoda
uenĩt:ſed.h.intelligit de
doli capacibus.
e ¶ Mater. videtur
mater poſſit aradere filiũ
ſuum religioni: vt. j.e. ꝗ
cunqʒ.quod non videtur
tum non hẽat ipſum in
poteſtate.vt inſti.de ad⸗
op. 5. femine. legas ergo
vel pꝛo ?.
¶ Infantie .i. pueritie.
g &ο Pubertatis. S. xxv
iij.di.de his. .ſed loqui
lur de ſecularibus.
hb ¶ Beuitamus. ex his.
c.ſumunt quidã ſciſma
erroris ſui:⁊ dicunt ſuffi
cere ſolam oblationeʒ pa
tris ad boc vt quis mo⸗
nachus fiat: extra ð reg.
ſigniſicatum.a. c.ad hec
ſed eis obuiat.j.e.illud ⁊

e.e.cum ſimus ſed in-

telligas iſta capitula qñ
in adulta etate conſenſe⸗
runt.⁊ ſic interpretaturx

ea celeſtinus.extra.e.cuʒ

. virum. .
i Onachũ. ðuotio

æc ſilii ſpontaneap

feſſio ſupple.
k C Profeſſio. per ſe.
1 Uicunqʒ. ablacta⸗
tũ.i.ſola oblatio ñ
ſuffeciſſet: niſi ipſe poſtea
ratuʒ habuiſſet.ſed quat
in baptiſmo cogit᷑ ſerua⸗
re factum parentum ⁊ ñ̃
in voto. Rñ.qꝛ ibi reci⸗
pit ſacc̃m:vnde illud co

gitur ſeruare:vt. xlv. di.

de iudeis. Item qꝛ in ba
ptiſmo poteſt puer per ali
um obligari. vt.de con.
di.iiij.in baptiſmi viceʒ.

m VUem progenitoꝛ

res.cepit.ar.ꝙ pᷣ
iudicatur alicui per ſactũ
ſicut per dictum.⁊ ꝙ nõ
reſert an factis vel dictis
declaret quis voluntateʒ
ſuam.vt er de ap.adilecti

⁊.xxij.q.v.caute.ſic ex ö5

reg.vidua.⁊.xxvii.d.qð
interrogaſti.
n P elle.adulte. ſʒ ſʒ
hu.doli capaces ce
leſtinus tamen videtur
intelligere hoc.c.de adul
tis.e de regu.cũ viruʒ.
o Calcari.fi. xxvli.q.
iK. ii.

coacte impio parentũ datr᷑ intelligi

3
G
let.)
munede
ſelhist
4

9
le
pwͤlt
rrem
Niontel
ufcänt
ſretione
letleſta
mides
manere
idelibe
latiome
ſtat. dee
lis daret
l.adnfa
indacied
adlogue
cöponen
yt f.ere
ſtibus.
nibil
lii cano
uo g⸗
ationf⸗
geiil. i
no noͤlia
lireſtiere.
inis Fn
dicuntgcl
Annosfec
tincum!
Fipoſtan
naſteriot
Gicianned
ſerica
ddnfaz
ſe dicen
voſpnt
ſnnon.
Wlopera
ſtonim ei
tune ani⸗
tiii ſt obr
zacat.ſed
Palooſporn
obligation
tv. anno ſi
Abipſoan⸗
hon:abai
bor ingui
ilisgper
hoeſelrene
diccerune.
Ntalinis⸗
Yhum feſtin
wannolmn
Anfamn. ſ
tdechnns
rtte
mmonio e.
bane.
Cant
pe⸗ rginee
lenelaſn
Aczuperne
Neſons⸗,
Gntinatonts
tüpſffin
hn gi
glnne
nathseſt z
cit G
AI pelum

minle

e XxxXx OQ I :
dlilin a Icut. offenſionis. ppter delictũ eni cogitur ꝗs intrare monaſterium d ꝙ Euotts epiphanioꝝ. boneſtũ eſt qð in ta libꝰſolennitatibus im̃ imponat᷑.
eahliien Brrrrgeg we lapſis.l.diſt.ſi ille.⁊.lxxri.di.dictũ.⁊.c.ſi gs cleri⸗ poõt tñi quolibet die añico imponi.er ð tempo.or.c.i.
W cus:⁊.xxxiij.q.ii.admonere.a ſi certuʒ ipᷣs ei nõ pᷣgit᷑ nüqd perpetuo ibi e ¶ In albis. i.in tota ſeptimana paſcali. “ H
gſnklg manebit. videtur ꝙ ſic.vt.lxxxi.di.ſi ꝗs clericus.⁊ ſeruus ꝗ ſine pꝛeſinito t᷑ ¶ Montiſicum.ſed ipſamet ab altari recipiat.ut.xxvij L q.i. vidue q̃. vel recipi⸗
hu. ne tpis in vinculis ponitur perpetuo ibi eſſe videtur. vt. C. de pe.ſeruus ata ſacerdote.vt.j.e.vidua.Quidã tñ ex h.c.dicebãt ꝙ nec eps: nec pᷣſ bvter pot
W ar. Z. ij. q. i. in pmis. imponere veluz vidue. nec ob.
ſlutkfli b Alud.xv. videt᷑ ᷓ H ey qð me.cau. ꝓerlatũ.nã ibi ñ
nlenſen ꝙ bẽat. xv. annuz ꝙ ſi coacte habitũ virginitatis ſũ nariaʒ virgineʒ:cuiꝰ vita atq; mo an dalnira pane
W pꝛo deliberatione an ve pſerint: ſine pꝛeuaricatione ipſumð res hoc exegerint: velare pmittat. eſmulaui lili nd⸗ ſater
lgun lit remanere an recedere X - . baaineſi. cle. uel uo. oſu uit. 6
ite tens votult dalbe ſerere pñt:ſed puella hec nubilis in NItẽ ex conci.carthaginẽſi. ülnd ve velo.. de veſte pen h
lnne ch nee MRM habnit di kLelligitur: cuius vt in ſ. equentibus ð⸗ B Anctimoniales anñ annü qua apparet q di in eadẽ decre.
i ſcretionez. videretur eni Mo nſtratur: poſt. xij.annũ liberum drageſimũ nõ velent ¶ Itẽ no ſuerit pꝛofeſſa:cu tũ p iſtud
hnfe. eccleſia circunuenire ho eſt arbitrinʒ.nec in electione pꝛopo ex concilio aphꝛicano quarto. velũ intelligat gs ꝓfiteri cũ ſit
nntsö. mines ſi aliquis cogerek ſiti cogitur ſequi parentuʒ imperiũ. ¶ Ante. xxv. annum virgines nõ velum piaene lo. arſck
ſſtin manere cum es qui nun Sic 7 üllud etiaʒ intelligenduz ẽ: qa conſecrentur. 8 T apoſtol⸗ eni aicſt viana
Gn üdigaunnaltan eſt ſtantum ĩ ſynodo babita ab eu⸗ Lacuit vt ante. xxv. qnos nee no eligat mioꝛ.ix.annorũ.xxxi.
iin latio menſis. vt.i. q. i.cc Genio papa. diacones oꝛdineniur: nec vir ꝗ.i. quo pot tñ h intelligi ſit
iunſ ſtat. decretalis tñ vider C Extra voluntatem pꝛopꝛiam re gines conſecrent᷑: Ft lectoꝛes po/ ſexragenaria nõ etate ſed perfecti
Catonez eis dare triduum. vt e. tryſi in monaſterijs noteneantur. pulum non ſaluteni . a enenle n.. vij . aus.
Kagis ⸗ e.ad nr̃aʒ vel ſaltem cõeſ B Icut qui monaſteria elegerũt Item Pius papa. rau⸗ eſt rica. 4 ler aae
renndn inducie deberent eis daß J a monaſterijs egredi nõ ꝑmit Irgines nõ velent᷑ ante. xxv. K nn rix virginitatis.
unntalie ad loquendum amuis ? runtur: ita hi qui inuiti ſine iuſte of⸗ annos niſi forte neceſſitate bi 1e nenmoͤiales noͤ velenk
hineſeln Chonenchas lureinutas. fenſioniscã ſunt intromiſſi nõ niii clitantis pudicitie virginalis:⁊ nõ weis ondinarolo ueſtt ain
aa ibus gepn⸗eromra vf volentes teneantur: qꝛ qð nõ petũt ſunt cõſecrade: niſ in epippange coniſſa nõ ad ordinẽ ſʒ ad quod
unmtih ꝙ nihil tpis habebit. nia no obſe eruant. Ideoq; tales coſide in ſe abbato paſce: 7 i aplorũ natali da mminterwnn Wwangehium in
inanrnn cũ canon comparat ↄctũ randi ſunt magis pctãᷓ ↄmittere qᷓ tijs:niſi moꝛtis ca vrgennnte. aemnin lecri 1 anmin i zo⸗
mnanu KodtGNE NN. engererlcnr o . eecnis an en Hientim ⸗LD aüdhruodnovobitegeds
tonm vinne. F. xVl. eonis pape mãifeſtiſſime cõtine amen ꝓfeſſion bergr.
upi. din elcj. led zeru buma li. vi. Marcellus pa. Walea, ſcriptis ab eis eſt facienda. veſtis q 2 Remn ohenn. poͤni
iſonnn noenare ve e en Aud autẽ ſtatuenduʒ eſſe een q; pꝛofeſſioni cõueniens eſt eis tra coram priuma perſona ſed ad
he. iuis Fner in ß. Zid 5 ſemꝰ: vt ſi in minoꝛi etate filij denda:qua vbicq; vtantur. C An- quid facit mulier pꝛofeſſionem
gſftoßnt dicunt gdã ꝙ ſi ante.xriii Monaſterio oblati fuerint: vł ſacrã de in cõcilio toletano.x. Acerdoti. potius enim c; face⸗
labii annos ſecit pfeſſione, ſa tonſuraz vel velamina ſuſceperin Pꝛofeflionem viuitatis faci⸗ mRarieeſid bor idcd de
— tim cum p vnum diẽ fu· dignu quidẽ duximus: vt.xv.äno ant: 7 habitum ſumant religionis: an uleanvr.. egli. Tam⸗
riſtitu niepos eKatnen prei apꝛelatis monui verbis inquiran que caſtitatem ſerugre pꝛoponunt. mus. .1l. 1
nocgitnu⸗ dicium. ſecus ſi nõ ſet. vruʒ in ipſo habitu permanere cu- Idnua que ſctẽ religiõis ꝓpo- ¶ Scriptis. non ſit necefſa⸗
npaommi per id ꝗð eſt e de reu. piant an nõ. Si vo permanere pꝛo . ſitum obtiere voluerit: ſacer⸗ ria ſcriptura ſed utſcriptura pro
Rigbing ad nr̃aʒ. melius credo er feſſi fuerint vlterius penitendi locũ doti vel miniſtro ad quem aut ip- pꝛia obuiet ei qui ↄtrauenit. ut
Nrpnte ude ſe dicendũ: ꝙ ſi ante an⸗- minime amplecti pñt. Sinvo ad ſe ſa venerit:aut queʒ ad ſe venire cõ S. i.q.vij.ſaluberrumum.
nkerelil delberetio iuiſſet 5 tur: qꝛ latis inutile eſt vt coacta ſer- notataʒ continentẽ ſe religionis ꝓ- nK Au ſubſcriptione. cum ſeit
Puſri * tunc ſtatim pc annos Uitia oño pꝛeſtentur. Melamen poſitum velle: ⁊ hoc perẽniter inio o Aeſte. z veluͦ accipiet ab al⸗
npnpnio, xiiij.ſit obligatus ſi non autẽ non licet imponere virginibꝰ late ſi eruare: tunc accepta a ſacerdotari. ut. xxvii. q.i. viduas. a. c.
langß Zadicat.ſed ſi nec ꝑſe ne niſi certis diebus. ¶Unde gelaſꝰ te vel miniſtro apta religionis pꝛo- vidue uuc.
haiher ſ R altoſ potuit ſcir̃ aliqd papa oibus epis. feſſioni veſteꝰſeu in lectulo geſccs p. E his. bic queri⸗
am401 obligatione iſta tunc m TW MNon niſi certis diebus velam? ſiue in quocunq; loco conſiſtens cõ tuu ſi p vel lmro⸗
4eAds w. anno ſit ingrendum imponatur vir ginibus. ſtianter vtatur: nec dinerſi coloꝛis: anenemoeſ
Ralun ED in are an O Euotis dir ginibus niſi aut in aut diuerſe partis eadem ſit nota- reiigionc᷑. dicergs aut pater eſt
— boc inquirendũ niſi ab epiphanioꝛũ die aut ĩ albis bilis veſtis: ſed religioſa ⁊ non ſu prys aut abſens.ſi preſens poſt
uticch illis q per ſe non poſſunt paſchalibus:aut in aploꝛuʒ natali- ſpecta. Q. II. ea non poteſt contradiere. ar⸗
i hoc ſcire nec ab alijs boe bus ſacruʒ; velamen minime ĩpona Ehis vo qui pꝛeter liiij. diſtin. ſi ſeruus. ſi eſt ab
aleahlf⸗ didicerunt. Itẽ nunquid tur:niſi foꝛſan ſicut ð baptiſmo di⸗ voluntatem parẽtũ ſens vſque ac aanum a wiem
lahet pot aliquis petere in ine·crũ eſt: graui languoꝛe coꝛeptis: ne tonſuram vl religio eum reuocare poteſt. . l
unn ſin grum renmin gui in autẽ ſine boc munere de ſeculo exe⸗ ſam veſtem ſuſcepe mrauralegutmüm tranegn
br it ne: ar cp ſic vde reyn. ant iploꝛantibus nõ negetur. Tidu rint. ſic diffinit in. x. ij.vel. rij. annorum. ner per
elegnci mni adntam. Kü:non " as autez velare pontificũ nullus at cõcilio toletano it pater reuocando filium: nec
,ri adnr̃am. Rñ.non qꝛ ñn 98 autez P nullus: toletano. cat pa .
un. eſt deceptus ꝗ rpo ſe don tentet. ¶ empus q uoq; cõſecra⸗ Zonſura vel veſtis religioſa in

iũxit.pᷣterea q; in talibus
cenſet᷑ maioꝛ.ſilr in mr̃i
monio. ex. ð reſt.ſpo.ex
parte.

„

2

CEelamẽ bie agit quo

ipe virgines ſint velan/
de vel ↄſecrande.Eſt aũt
qdruplex velum.ſ.xeluʒ
ꝓfeſſionis:ↄſeerationis.
ordinationis:prelationiſ
velũ ꝓfeſſionis imponit᷑

„ .

tionis earum ſimiliter obſeruatur.
CVAnde Grego. in regiſtro.
Ante ſexageſimuʒ etatis ſue an
nũ virgines non conſecrentnr.
* uẽculas fieri abbatiſſas ve⸗
bemẽtiſſime ꝓhibemus. nul-
ſã igitur fraternitas tua:niſi ſexage

tam virgini ꝙ vidue:qum tñ ſit.xii.annoꝝ.ut.j.q.ij.puella.velũ ↄſe/
cratðis eſt qdð tm̃ virginibꝰiĩponit in.xxv.anno.ut.·j.e.placuit.a.lxxvii.di.
placuit. velum ordinationis qð olim imponebat᷑ diaconiſſis. in.anno.
vt.j. e.ſanctimoniales. velũ pᷣlati dis ẽ ꝙ in.lx.anno dat᷑ abbatiſſe.vt.j.
e.iuuẽculas.xxxi. q;i.quõvirgibꝰ.⁊ ꝑ hac diſticioeʒ mulia ſedant᷑ oriaio.

7

minoꝛi etate ſuſceptaa parennbus
irrita fieri poteſt.
J in qualibetminoꝛi etatevel
B religionis debitam veſtem vk
tonſuram in vtroq; ſexu filijs aut
vnusꝰaut ambo parentes ðderint
foꝛtet nolentibusꝰ aut neſcientibus

ſilius peccat obediendo magis
patri quam deo:qꝛ hoc facu au
ctoritate canonis.
q ¶Iin qualibet. religionis
tonſuram. hoc quãtũ ad
filium.
rMeligionis. hoc quantum
ad feminam.
8Aut vnus. cum vnum tan
habet.ſed nunquid ſi vnꝰ
parentum obtulit: alter poteſt
eum reuocare. argumen.ꝙ ſic

qꝛ quod omnes tangit ⁊ cetera.C.de auc.pre.l.vltima.⁊.lxvi.diſtin.c.i.dici tñ

põt ꝙ ſi pater cõſenſit ꝙ mater non poteſt eum reuocare: niſi velis dicere ꝙ eque
ſit in poteſtate matris ut patris q;ium ad hunc caſum. vt. S. q. i. c.i.
(Sorte. ſupple ⁊ filij conſenſerunt poſt adultam ctatem.
ut nolentibus.ſupple aut ſi volenibus ⁊ cetera.

1 ii

a ¶Non mox.i.infra annum ?
diẽ.ut.j.c.ꝓxi.uel morx.i.qᷓcito
poteſt.ſic exponit᷑.ff. ad teriul.
l.ii. S. ↄfeſti. uel mox.i.infra mẽ
ſeʒ. ut.i.q.i.conſtat.vel dic.i.qᷓ
cito ſcit.xxrxii.q.ii.mlłier.C.quõ
⁊ qñ iu.ab eo.itẽ aliqñ vſqʒ ad
x.dies.ij.q.vi,quotiens. itẽ ali
qñ extendit᷑vſq; ad triduũ.ut.xx
iij.di.c.i.circa pꝛin.⁊.lxxix. di.
nullꝰ.itẽ qñq; ponit p qñcũqʒ.
ut.ff.ſi cer.pe.l.i.nec mireris ſi
hec dictio mox qñqʒ ampliatr᷑.
qꝛ bec dictio aiu qñqʒ reſtringit᷑
ut.lxiij.d.lectis.lxv.d.ð pſona.
b S quartũ decimũ.⁊ ſic ſol
uitur patria poteſtas poſt. riiii.
annũ qptuʒ ad religionis ingret
ſum.io.
Uenla. nondum doli ca-
d ¶ Zlt ſi annũ.niſi ita longe ſit
mõonaſteriuʒ.vt infra hoc tpᷣs ñ
poſſit inueniri:iũc maius ſpaci/
um hẽbit.ar.xvii.q.ii.ſi ꝗs ĩco
gnitus. H.iñ dicit ꝙ hͥ factum
narratur qð põt accidere. ⁊ ſiẽ
pater reuocat votũ ſilie: ſic ⁊ iu
ramentum reuocat. xxxij.q.ii.
mulier. decretalis tamẽ dat an
nũ. vt er de reg.ſi ꝗs.ſʒ a quo
tpe currit anus iſte:videtur q a
tpe ſcie.vt.ij.q.vi.s.biduũ.vel
a tpe admonitionis.ut er de cõ
ceſ.pᷣben.⁊ ec.nõ va.qꝛ diuerſi
tatem.uĩ nungd erit ↄtinuũ ita
cedat ignoranti.ff.de his qui
no. infa. genero/credo ꝙ incipi
at a tpe ſcle. ar. xvij.q.ii.ſi ꝗs
incognitus.

e Nec ipᷣa. vſq; quo puenerit

ad legitimꝗ etatẽ. vt er de ſpõ.
impu. de illis.
ſ¶ In foꝛtiori.i.poſt annos pu
bertatis.
g ORaluimus. hac auctori⸗
tate pꝛedicta.S.e.ſi ĩ qlibʒ
b Poꝛter. plurimoꝝ hoc
iõ ſit.qꝛ q fũt publice ñ ðᷣ
facili admittũt ↄditioneʒ poſtea
Vt. viij. q.i.licet.ii.
i ¶ Maledicti.i.maledicendi.
Aod aũt.Certũ eſt ꝙ;
q coactus intrat reli/
gionẽ nõ obligat. S.
. k.q.i.c. ſiẽ ,‚dũmodo
talis ſit coactio qᷓ cadit in ↄſtan/⸗
ſe virũ.vt er qð me.cã cũ dile/
ctus.nec ẽt ↄditionalis coactio
obligat aliquẽ.ut er qð me.cã
perlatum. io.
1 õ p
monachi 2 monachep de
lictis ſuis publicã faciãt pniĩaʒ.
ut.xxvii.q.i.virginibꝰſʒ potes ĩ
telligere de publica qᷓ ſit in clau
ſtro:de qᷓ agit᷑.xxx.di.ſi ꝗs pᷣſ⸗
byter a. xxviii.di.preſbyter.

tare.

n ¶Meliop. ſoloille 5 traͤſgre

dit᷑ votũ ꝗ deſerit maius bonuʒ
ꝓpier minꝰ ulpar.ſic.xvij.q.i.
qui bona.⁊ e de vo.⁊ vo. re..
totum.
0 Sõ etas ab a
doleſcentia ⁊c.xii.q.i.c.i.

p¶ Semel. ꝓpter h̊ verbũ ſe⸗

mei dicit.h.nõ eſſe decre.er̃ de
regu. ad nr̃aʒ. vbivſq; ad tridu
um dat licentia exeundi. ſed cer

e

LTauſa

ſeſe ſuſceptazʒ:nõ moxꝰviſaʒ ĩ filijs
abdicauerint:ſed vel coꝛã ſe vel co
ram epᷣo palãq; in cõuentu eoſdes⸗
filios talia habere ꝑmiſerint:ad ſe
culareʒ reuerti babitũ filijs ipſis qñ
qʒ penituſ nõ licebit:ſed conuicti q;
tonſuraʒ aut religioſaʒ veſtem ali-
quado habuerint:mox ad religio⸗
nis cultuʒ habitũqʒ reuocent᷑:⁊ ſub
ſtrẽnua diſtrictione huiuſmodi ob
ſeruantie inſeruire cogantur.parẽ⸗
tibus ſane filios ſuos religioni tra/
