7 hʒ va ſa interfectõis vt occidat
peſſimos:miniſterꝰeſt dei. Idem ſu
per epiſtolam ad galatas.li.ij.
CHNõ ſcelꝰadmittit inðra boies vicit
1 Adex nõ ẽ actoꝛ ſceleris hoĩes vi-
ciendo.ILIdem ſuper hieremiãa.
¶VNon ſanguineʒ effundit:qui pomi
cidas ⁊ ſacrilegos punit.
Omicidas ſacrilegos ⁊ venena
Krios pũire:nõ eſt effuſio ſanguĩis:
ſzle gũ miniſteriũ.¶ Item Cypꝛianꝰ.
¶Pꝛicipes populis parcẽ nõ debent
Jaudieris in vna ex ciuitatibꝰq̃s
diñs deus tuus dabit tibi inbabita-⸗
re illic dicẽtes: eamꝰ ⁊ uiamꝰ dijs alie⸗
nis q̊s deos nõ nouiſti:interſiciẽs neca-
bis oëοàα funt i ciuitate cede gladij: 2ĩ
cendes ciuitatẽ igni:⁊ erit ſine habitacu
lo ĩ eternũ.nõ reediſicabit᷑ etiam nũc vt
auertat᷑ deꝰab indignatõe ireſue:⁊ da-
bit miß icoꝛdiam tibi ⁊ miſerebit᷑ tui:et
mkttiplicabit te:ſi audieris vocẽ dñi dei
tui ⁊ ob ſeruaueris pᷣcepta eiꝰ.cuius?pꝛe
cepti ⁊ vigoꝛis mẽoꝛ mathathias iter
fecit eũ qui ad arã ſacriſicaturꝰ acceſſe⸗
rat. Qõ ſi ante aduẽtũ chꝛiſti circa denʒ
colẽdũ ⁊ idola ſpernẽda hec pᷣcepta ſer

2 2 3
diuidat ſʒ merita hoĩuʒ.io.
1 Dmi ſtratoꝛes. pꝛi
uatos.videt᷑ gð ip

ſo iure ſit ercömunicatꝰ pᷣn
ceps ꝗ non facit iuſticiam
clerico.

T On ſolũ.miniſtri.

ſi.xv.q.ienec is.
n ¶ Soꝛtitudies.i.demöes
⁊ ita eſt bonuʒ ꝙ demdes

ſunt vt. j. e. F. vlti. ſic bo/⸗

nũ eſt ꝙ heretici ſunt vt.j.
pꝛorxi.q.vlt.c.vlti.( Adde
ꝙ ita ut diẽ tex. ſcribit pau
lus ad Roma.c.xiij

0 Ni malos.vaſa in-

terfectionis.i.pote/
ſtatem.
pꝓ ¶ Miniſter. a tales qui
mittunt᷑ ad puniendũ ma⸗/
los dicũtur abeſſc cauſa rei
pu.vr.ff.ex qui.cau.ma.ꝗ
mittunt᷑.S.q̃ſitum.

4 Ro micidashᷣ hẽs

homicide ⁊ ſacrilegi
⁊ venefici capite puniunt᷑.
de homicidis pʒ.ut de pe.
di.i.ſi ꝗs cũ telo.ð veneſi⸗

cis ſimiliter pʒ.vt.ff.ad.lI.

coꝛ.de ſic.l.iij.de pena ſa⸗
crilegoꝛum habes.xvij.q.
iiij.per totũ.a.ff.ad.l.iul.
pecul.ſacrilegij.
Tr QJ audieris.hecuerba
ſũ pta ſũt deutronòio
vſqʒ; ad illũ locũ:cuius pꝛe
cepti.(Adde ꝙ ſic legitur
oꝛiginałe Deutero. cxiij)
sS ¶Neccabis.tu quicunqʒ
ſis.⁊ ſic qũqʒ ille ꝗ nõ ẽ iu
dex põt pũire maleſicos.ut

j.e.q.vl.legi.

t¶ Oẽs quiiſi ergo alig be
retici ſũt ĩ vna cinitate tota

ciuitas põt exuri.⁊ ſic eccle⸗
ſia ułciuitas punit᷑ pro ðᷣ
licto pſonaꝝ vt.xxv.q.ij.
ita nos.⁊.C.ð ſac.ſanc.ec

de.iubemus nullamarg.

Z.xvi.q.vi.ſi epiſcopũ.qd

iuris ſit ð hoc notatur ĩ ilo
bꝛocardo.an delictũ pſone

c. Item hẽs hic ꝙ heretici
occidi poſſunt:vt.S.ea.q.
iiij.qñ.io.

n ¶ Nunc.i.vſqʒ i futurũ.

ſic.xi.q.iij. nolite.
x¶CLuius.hec ſunt verba
cypriani.

y¶Mathatihias. ut legi

tur in lib.machabeorum.

¶ Adde ꝙ ſic legiturĩ pᷣmo

Macbabeorum. c. ij.)

a D ſidẽ. cogẽdꝰ. ſie
A xlv.di.ð iudeis.
b ¶ Integritate. i. ſecuritate
c ¶ Prepoſtera.i.inoꝛdi⸗-
d Miſi cura.i.niſi delin
quens primo iſtruat᷑ ad bo
uũ:uel nin coꝛripiens pᷣbe
at pus exẽplũ bone vite.ut
e¶ Logimi.qꝗ enĩ ex timo
re benefacit reputat᷑ ñ face/
re.ut ex ð reg.iur.qui ex ti
moꝛe.⁊ qui cogit᷑ mutare
locũ nõ mutat locũ ſʒ mu/
tat᷑.nt.vij.q.i.mutatiões
nec pᷣmiũ aliqð debemꝰ cõ
ſeg ex hoc ꝙ facimꝰ inuiti.
ut.xiij.q.ij.ꝙ pꝛepoſtera.
vñ ſi aliꝗs cogit᷑ adire he/
reditatẽ quã ex cã fideicom
miſſi rogatus eſt reſtituere
nullũ cõſeꝗt̃ cõmodũ ex ta
li aditõe nec põt uti beneſi/
cio legis falcidie.ff.ad tre/
bel. cogi.S.metianus.
¶ Miſi elegerit.põt enĩ ali
gs malefacere pp volunta
tẽ coactã.vt.xv.q.i.c.me⸗
rito.ſed nõ põt bñfacere ꝓ
pter volũtatẽ coaciã ut hic
Dicitur. (Agdde ꝙ ita ut ſe
quit᷑ legit᷑ ĩ euãgelio ¶at
thei. c. v.) M
g πvos. diffüditur. Iz
ecckia ſit vbiqʒ diffu
ſa.tñ eadẽ ĩſolidũ vbiqʒ ẽ
ut.j.ꝓxi.q.i.loquitur.

h ¶Uel pecũñie.⁊ ita puni-

ri poſſunt heretici ab eecle⸗
ſia ĩ rebꝰ ĩ honore ul exilio.
vt.S.q.iiii.qñ.⁊.c.nõ iue

nit᷑.⁊. J.e.de lyguribꝰ.ĩ fi.

⁊.j.q.vij.c.i.ſʒ Z.eccleſia

n dʒ in delictis recipe penã

pecuniariã.ut er de pe.lʒ.
rñ.qꝙ eccłia põt ĩfligere pe
nã pecuniariã qñ magis il
la timet᷑. uel dic ꝙ tũc pot
ifligere cũ hoc inuenit ex⸗
pſſuʒ eỹ de offi. vele. ð cãis
VOn putes. eũ nõ ce⸗
dias. q alios poſſunt
coꝛrigere hẽs.S.q.iiij.duo
iſta 7.8. k. C. i.

k ¶Aicinu. ar. t bic p. b.

g dicit ꝙ illð pᷣceptũ ſi pec

cauerit.ad oẽs ſpectet.ſed
tu ĩtelligas iſtð ð illis ꝗ ali

quã babẽt ptãteʒs ſuꝑ alios
uel ĩitelligi ð canonica de

nuũciatiõe ad quã glibette⸗

net. ut dixi.xxij.q.v.h vi/
der᷑.ul dic ut dixi.S.e.duo
IBVOn eſt innocẽtie. i.
boni vri.
m ¶HNemini.ſi.xxij.q.ul
ti. de forma.
R ¶ Expimẽto. ſi.j.q.vij.
quapꝛoprer.
O üQi vitijs. rape.ſi.xx
ij. q. ij. negs io.
p Hat q̃dã.põtiſicẽ.pe
naã taliũ bẽs. 8. xvij.
q.iiij. ꝗ ſpᷣdiaconũ.j.xv.
q.vlti.c.vltimo.(Zldde ꝙ
ita ut dicit iex.ſcribit paulꝰ
ad Roma.c.xiiij.)
4 B Ex. adulteria. Z. j.
rxxxiij.q. ij. lter hec.
PF ¶ Warricidas. pẽaʒ pri
cidaruʒ hẽs. ff. ad.l.põ.de

Cauſa

nata ſũt:quãto magis poſt aduẽtnʒ xpᷣi
ſᷣuãda ſũt qñ ille veniẽs nõ tm̃ vᷣbis nos
boꝛtatus ſit:ſedẽt factis: ¶ Iteʒ augu
ſtinus cõtra petilianũ. Tribulatio
nũ flagellis aliqñ ꝑfidia caſtiaatur.
D fidẽ nullus ẽ cogẽdꝰ vt dicitis
ſʒ ꝑ ſeueritatẽ ĩmo ⁊ ꝑ miſicoꝛdiã
dei tribulationũ flagellis ſolʒ pſidia ca
ſtigari.nũquid qꝛ moꝛes optimi libtate
volũtatis eligunt᷑:iõ moꝛes peſſimi nõ
legis ĩtegritateꝰpuniũt᷑:ſʒ tñ vltrix ma/⸗
le viuẽdi diſciplia pᷣpoſtera ẽ:niſi curaꝰ
pꝛecedẽs bñ vinẽdi doctrinã pꝛetẽdat.

ſic igitur que aduerſus vos leges ↄſti-

tute fũt:non eis bñfacere cogimini ſed
malefacẽ ꝓhibemini. Nã bñfacẽ nemo
põt niſi elegerit: niſti amauerit:qð ẽ in li
bera volũtate.cũ aligd aduerſus vos le
ges ↄſtituunt:admonerivos creditevt
cogitetis q̃re iſta patia mini.ſi ꝑꝑ iuſti-
tiã reuera illi ꝑſecutoꝛes vr̃i ſũt.bti aũt
vos ꝗ pſecutionẽ paſſi eſtis ꝑꝑ iuſtitiã:
q; poſſidebitis regnum celoꝝ.ſi aũt ꝑꝑ
iniꝗtatẽ ſciſmatis vr̃i illi qadezʒ conecto
res vri ſunt.vos aũt ſicut ceteri diuerſo
rũ ſcelerũ rei:qui penas legibꝰ pendẽt
pꝛofecto infelices ⁊ in hoc⁊ in futuro ſe
culo eritis.¶ Idẽ. ¶ Iniuria ſact̃oꝝ
chꝛiſti:a regibus eſt vindicanda.
B pppterea ꝑſecutoꝛ nõ fuit nabu-
cbodonoſoꝛ rex:qꝛ ſcelus ĩ ſanctũ
danielẽ cõmiſſuʒ vindicanit iuſtiſſime:
qũo vĩdicandũ eſta regibꝰ ꝙ xpᷣi ſacr̃a
exufflagant᷑:ſi ꝓphete mẽbꝛa qꝛi ꝑiculũ
miſſa ſũt ſic vidicari meruerũt.¶Idẽ
Diligentiſſimi rectoꝛes ſunt:q ma
los vt a malo fugiant perſequuntur.
B Jvos otra ecdeſiã xpᷣi altaria ere
xiſſe ⁊ a xpᷣiana vnitate:q̃ toto oꝛ/
be diffüditsſacrilego ſciſmate ſeꝑatos
eẽ:⁊ coꝛꝑi xpᷣi qð ẽ eccleſia toto oꝛbe dif
fuſa rebaptiʒãdo ⁊ blaſfemãdo:⁊ quã-
tũ poteſtis aduerſarios expugnãdo ſcã
canonica ſepultura cõuincit: vos ĩpij
atqʒ ſacrilegi eſtis.illi aũt ꝗ vos/ꝓ tãto
ſcelere tã leuiter důnoꝝ admonitiõibꝰ

vellocoꝝ vel bonoꝝ vel pecunie? pᷣna-

tõe deterrẽdos coercẽdoſq; decernũt:
vt cogitantes qre iſta patiamini ſacrile
gi veſtꝝ cognituʒ fugiatis ⁊ ab eterna
dãͤnatiõe libemini:diligentiſſimi recto
res ⁊ pijſſimi cõſultoꝛes deputantur.
¶Igem ſuper epiſtolam Joannis.
CHNõ amat᷑ ſernꝰ vł fili? cu nõ conipi
On putes te tũc amare ſeruũ inũ
qñ eũ nõ cedis:aut tunc amare ſi-
liũ tuũ qñ ei nõ das diſciplinã:aut tunc
amare vicinũ tuũ qñ eũ nõ coꝛrigis.nõ
E iſta charitas ſʒ languoꝛ.ferueat chari⸗
tas ad emendãdũ ⁊ coꝛrigẽdũ.ſi ſũt bo
ni moꝛes deleciẽt:ſi aũt mali emendẽt᷑.
Idẽ ĩli.ð ciuitate dei. Innocktis
officiuz ẽ nulli nocere peccàtẽ pũire.
Bneſtinnocẽtie parcẽdo ſinere
. vt in malũ granius incidat᷑.ptinet
ergo ad inocẽtis offm̃ nõ ſolũ nemini
malũ inferre: veꝝ etiꝗᷓ cohibere a pecca
to vel punire peccatũ:vt aut ipſe ꝗ pꝛiꝰ
odio habet᷑ coꝛrigat᷑ expimẽto aut alij
terreant᷑ exeplo. Idẽ ad lotharium.
Nõẽ miicoꝛs qvitijſ nutriẽdiſ ꝑeit

0 Vi vitijs nutriẽdiſ ꝑcit ⁊ fauet ne
ↄtriſtet peccãtiũ volũtatẽ:nõ taʒ
miſicoꝛs:quã ꝗ non vult cultꝝ rapẽꝰ
puero:ne audiat plorãtẽ.⁊ nõ timet:ne
vulneratũ doleat vel extinctuz. ¶ Itez
Augau. ſ uper epiſtolam ad romanos.
Enoꝛmia fſagitia:per ſeculi iudices
coꝛripiantur.
Ant qdam enoꝛmia flagitia q̃ po
tiꝰꝑ mũdi iudices:quã ꝑ antiſtiteſ
⁊ rectoꝛes eccleſiarũ vindicant᷑.ſicut eſt
cuʒ ꝗs interſicit põtiſicẽꝰ apoſtolicũ epᷣʒ
pſbbyterũ ſiue diaconũ:hmõi reos re-
ges ⁊ pᷣncipes mũdi dãnãt.ergo nõ ſi⸗
ne cã gladiũ poꝛtãt:ꝗ talia ſcelera diiu-
dicãt.ſunt.n.maxie ↄſtituti ꝑꝑ homici⸗

das raptoꝛes vt etia illos danent:⁊ ali-

os ſuo timoꝛe cõpeſcãt.¶ Iteʒ cypꝛia-
nus in nono genere abuſionñss.
JFurta ⁊ crimia a rege ſũt cobibẽda.
Ex dz furta cobibẽ:adulteriaꝰ pu
nire:ĩpios de terra ꝑdere: parri⸗
cidas:⁊ ꝑpiurosP?non ſinere viuẽ:ſfilios
ſuos non ſinere impie agere. ¶ Item
Augu. de libero arbitrio.lib.ti.
CHõ peccat ꝗ ex offõ nocẽtẽ interficit
Yhomicidiuʒ eſt hominẽ occidet
põt tñ aliqñ occidere ſine peccato.
nã milesthoſtẽ ⁊ iudex vel miniſter eiꝰ
nocentẽ:⁊ cui foꝛte iuito atqʒ ipꝛudẽti
telũ mãu fugerit:nõ mibi vident᷑ pecca
re cũ hominẽ occidũt:ſʒ nec etiã homi
cide iſti appellari ſolẽt. Idẽ in qõni/
bus leuitici.Cũ hõ iuſte occidit᷑:lex eũ
occidit nõ tu. C Itẽ pelag.pa. 5
dad bonũ ſʒ q ad malũ cogit pſequitur
L2 n vos hoium vaniloꝗa retar
dẽt dicẽtiũ:qꝛ ꝑſecutionẽ eccłia fa
ciat:duʒ vel ea q̃ cõmittunt᷑ repᷣmit:vel
aĩaꝝ ſalutẽ reꝗrit.errãt hmõi rumoꝛis
fabulatoꝛes:nõ ꝑſequit᷑ niſ qꝗ ad malũ?
cogit:ꝗ vero malũ vel factum iã punit
vel ꝓhibet ne ſiat:nõ ꝑſequit᷑ iſte ſʒ dili
git. Mã ſi vt illi putãt:nemo nec repᷣhẽ
dẽdus ẽ a malo nec retrahendꝰ a malo
ad bonũ ẽ:humanas ⁊ diuias leges ne
ceſſe eſt euacuari:q̃ ⁊ malis penã ⁊ bõis
pmia iuſtitia ſuadãate ↄſtituũt.malũ aũt
ſciſma eẽ ⁊ ꝑ exterasꝰetiã ptãtes hmoõi
oppꝛimi debẽ hoĩes canonice ſcriptur
auctoꝛitas ⁊ paternarũ regularuʒz nos
vitas docet.ꝗiſꝗs ergo ab aplicis diui⸗
ſus ẽ ſedibus:in ſciſmateveũ eſſe nõ du
biũ eſt: ⁊ ʒð vniuerſalẽ eccleſiã altare co⸗-
nat᷑ exigere.ſed ꝗd de talibus inſertꝰin
chalcedonẽſi ſynodo canõ ↄſtituat:glo
ria vr̃a cõſideret: vbi poſt alia ſic dicit:
aga cõione ſeipſũ ſuſpẽdit ⁊ collectã fac
⁊ altare ↄſtituit ⁊ noluerit vocanti epᷣo
cõſentire ⁊ noluerit eidẽ acgeſcer̃ neqʒ
obedire ⁊ pꝛiꝰ ⁊ ſecũdoꝰ vocãti:hũc oĩ-
no dãnari nec vnquã vel oroneʒb mere
ri:nec recipẽ eũ poſſe honoꝛẽ ſi.n.pmã
ſerit turbas faciẽs ⁊ ſeditões ecdleſie:ꝑ
exterã ptãtẽ tanquã ſeditioſũ ↄpꝛimi.⁊
btũs aug.de talibꝰ dicit:multa etiã cũ in

uitis bẽigna quadã aſꝑitate plectendis

agẽda ſũt:quoꝝ potiꝰ vtilitati cõſulen/
dũ ẽ quã volũtati.naʒ in coꝛripiẽdo ſi/
liũ quams aſpe:nüquã pr̃nꝰ amoꝛ amit
titur:ſit tñ qð nollet vt doleat:qui etiaʒ

6 Et piuros. q
hic dĩ ꝙ piurꝰpuni
tur pena capitis.in
telligaſ ð teſte g fert
falſuʒ teſtim oniũ in
cã crimĩali:talis.n.
moꝛtẽ meret᷑. ff. de
ſica.l.i. S. i. als eniʒ
ſi ĩ Zceibꝰ gs piurꝰẽ
notat᷑ ĩfamia. C.de
tranſac.ſigs maioꝛ
alias ſolũ deü hʒ vl
torẽ. ut.C.ð re.cre.
l.ij. vl ſi piurus ẽ ꝑ
pncipẽ fuſtibꝰ caſti⸗
gat. ff. de iureiur. ſi
duo. 5.vlti. aliã pe⸗
nã hẽs.vi.q.i.qui⸗
cuqʒ.
naz 2 miles.
tres caus pdòit hᷣ alij
duo ſũt cũ facit ðſen
dẽdo ſe vłalij ſubue
niendo.ut.S.e.cum
bomo.
u ¶ Inuito. fortnit?
eni cãus ñ ĩputat᷑ vt
ey de homic. latoꝛ.
dum tñ no pceſſerit
culpa.l.di.ſepe.
x Imprudẽti. nõ
vr ꝙ iprudẽtia excu
ſat eũ.qꝛ ĩperitia cul
pe ãnumerat᷑.ut.ff.
ð regu.iu. ĩperitia.
ſed dic ĩprudenti.i.
ignorãti.
y Lerx euʒ occidit.
ſic. xxx iij.q.ij.quos
deus. Jo.
z3BDn vos. vai
Eloga. vaͤe vo
ces ppłi ñ ſũt audiẽ

de.ex 5 elec. oſiꝰ. C. .

ð pe.l.decurionũ.
1 Ald malũ.qñq;
pſecutio largiꝰſumi
lur: ut.S.ł.qÿ.iiij.ſi
eccleſia.

e. liguribꝰ. ⁊ dixi.
e.principes.
x In ſcilmate. F
ſciſma ẽ nõ bẽre ca⸗
put romanã eccłid.
ut. xxiiij.q. i. ẽ. ⁊. Ca
h quoniã vetꝰ.io.
a ¶Scðo.bᷣ dſ ꝙ
bil öbeat admòeri ex
cðicãdꝰmaxle hr̃tieꝰ
alibi dr * ſemel. ut
j.pꝛox. . q. i qᷓ 90
imb. alibi ꝙ ſepiſſi⸗
me.i.q.vij. ↄuẽlẽti⸗
boqñqʒ dr ð tria ad
moitde. ut. S. e. ad
miſtratores. ]. ꝓPx⸗
cã.q.iij.de excõica⸗/
töis. qd iuris ſit di
xi ſup üllo.c.qᷓ vom⸗ꝰ
b ¶ Ofnez. i. ſuppli
catdeʒ qn ſie ſpe veie
ðpðit᷑ ut ſtatĩ ſubiñ
git. xxi. di. ĩ tm ul iõ
diẽ: qꝛ ſciſmatico ſi
ue itruſo nila dat au

detia. ut. xxiij. di.

nomine. OWL
c¶ Wecipe. xi. q ij.
ſi quis epiſcopus in
dà Inuitis. S. xlv.
diſt. qui emendat.

ipeurator
nlep daeen
c.ſper b
n. hoe gu

Epen⸗

lel. ucſpes.

5 Qaline

Ne ho..
Atpeners il
Phreserantq
ent quiſene
iad mocics⸗
Ulatedberar⸗
iigi
Ne Feuerd⸗
bexadiertio.
Domnia.
ſppterio,

pni ſnni⸗
insfſgmnin
N bont an,
umntinööeſe
lguldithe
Inhnntiiid
fgiyminan
eigtionnanl
dihummnint,
legn i iei.
Nihninti.
Noti.
niigeiiges
e o.
Onrwesvi
ge dir
ppligſätanci⸗
d N,
hell denoni.
Dumali i⸗
lanolugyun,
rn e giii
ſe.
Emmn ſo .
gonb!. Nis
ſindes.
Zn ſülnale.
naendbiretn
imonani euli
riiſcbhii
cponi eſn
(Scohre
fenucnagit
inntetti⸗

ſinrgentad

orch⸗
ig n

i Nöri

ſrrursſc

.C Non pſequat᷑.
eccleſia.nec etiã vos
pꝓ cõſequẽs ꝗ aucto/
ritate eccleſie eos co
ercetis.
b Principẽ. ergo
eccleſiaſtica perſona
licite poteſt petere ut
mali detineãt᷑ ad iu
diciũ:ut.ð.e.vnũ ſo
lü. ⁊. J. e. relegẽtes.
cOꝛdinabatur. j.
xxiiij.q.i.pudenda.
4d E lyguribꝰ.
ruſticitate. i.
ſuperbia.alibi poni
tur ꝓ ſimplicitate.
vt.ij.q.vij.ſancta.
⁊ ſic eſt ar.ꝙ qñqʒ ñ
ſit parcendum ruſti
citati.
e Electis. ſed qua
liter potuit bec cau
ſa per procuratoreʒ
agi cũ iſti de crimi⸗
ne cõuenirent.ſʒ dic
quod licet fuerit de
crimie actũ nõ tñ cri
mialuer.vnde potu
it ꝓcuratoꝛ ĩteruẽire
ut e ð accu.veniẽs.
7.c. ſuper his. ⁊.iij.
Nvi. hoc quippe.
QVDer prãtes. S.
e.c Bncbes.
. ali nos.pe
cit pene: ⁊ tñ longe
plures erant ꝗ neſci
rent:qᷓ qui ſcirẽt:dũ
tñ ad modicã quan
titatẽ ðᷣberet referri.

ne. ff. de uerbo. ſig.

bec adiectio.
h¶MNomia. ſic. xv.
ſpyter. io.

XXIII
inuitꝰ videt᷑ doloꝛe ſanãdꝰ.Ecce vide-
tis quẽadmodũ tàri teſtimonio pr̃is nõ
ꝑſequat coercẽdo talia:ſʒ diligat emẽ-
daàdo tales ſemꝑ ecckłia.facite ergo etiã
vos:qð ſciẽtes itẽtionẽ xpᷣanitatis vr̃e
frequẽter hoꝛtamur: ⁊ date oꝑaʒ vt ta-
lia fieri vltra nõ liceat:ſʒ etiaʒ qdð vobis
facillimũ eẽ ñ dubito:hi ꝗ talia pꝛeſum
pſerũt ad pijſſimũ pᷣncipẽ ſub digna cu
ſtodia dirigant᷑.recolere eniʒ dʒ celſitu-
do vr̃a ꝙ per vos deus fecerit cꝑe illo

quo hiſtriaʒ ⁊ venetias tyranno totila

poſſidẽte:francis ẽt cũcta vaſtãtibus:
nõ añ tñ mediolanẽſeʒ epᷣm fieri ꝑmiſi-
ſtis:niſi ad clemẽtiſſimũ pᷣncipẽ exiñ re
tuliſſetis:⁊ ꝗd ſieri ðpuiſiʒ:eiꝰ iteꝝ ſcri⸗
ptis recognonuiſſetis:⁊ itra vbiqʒ feruẽ-
tes hoſtes rauẽnaʒ tñ ⁊ is ꝗ oꝛdinabat᷑
7 is qui oꝛdinãdꝰ erat ꝓuidẽtia culmis
vr̃i dedueti ſũt.¶ Sae narſe palrico
CSaſmaticos ⁊ hereticos lecnii pote
ſtates coerceꝛsnt.
Elyvyguribꝰatqʒ veneticis ⁊ biſtri
Wis epis ꝗd dica:q̊s idõea ẽ exceilẽ
tiavr̃a ⁊ rõe ⁊ ptãte repᷣmẽ:⁊ dimittitiſ
eos ĩ cõtẽptu apłicaꝝ ſediũ de ſua ruſti-
citateꝰgłriari:cũ ſiqd eos ð indicio vni
uerſalis ſynodi:qð cõſtãtinopoli per pᷣ
mã nupꝑ elapſaʒ indictionẽ actuʒ ẽ ſoꝛte
mouebat ad ſedẽ apoſtolicã:qũo ſemꝑ
factũ ẽ:electis aliquibꝰð ſuis:ꝗ dare et
acciꝑe rõneʒ poſſent dirigẽ debuerũt:⁊
ñ dauſis oculis coꝛpꝰ chꝛiſti dei noſtri
hocẽ ſcãm ecdleſiã lacerare. Nolite er-
go dubitare bhuiuſcemõi boĩes pꝛicipa-
li vel indiciali anẽte cõpꝛimẽ:ꝗꝛ regule
patrũ hoc ſpecialiter ↄſtituerunt: vt ſiq̃
eccłiaſtici officij ꝑſõa cui ſubiectꝰẽ reſti-
terit vł ſeoꝛſũ collegerit: aut aliud altar
erexerit ſen ſciſma fecerit iſte excõicetur

atq; dãnet᷑. Qõ ſi foꝛte ⁊ hoc contẽpſe-

rit ⁊ permanſerit diuiſones ⁊ ſciſma fa
ciendo:per ptãtes publicas oppꝛimat᷑.
Ecce de quo animꝰ videt᷑ foꝛte timidꝰ
ẽ: ne ꝑſequi videaris:de patruʒ vobis
auẽcte hec bꝛeuit᷑ dirigẽda curaui cũ mu⸗
le alia exẽpla ⁊ cõſtitutiões ſint:quibus
euidẽter agnoſcit:vt faciẽtes ſciſſuras

in ſcã eccłia:nõ ſolũ exilijs ſed ẽt ꝓſcri

ptiõe rex ⁊ dura cuſtodia per publicas
Eites oeann coerceri. Idem.
Ab ecdeſie vnuate diuiũ ſecularibꝰ
poteſtatibus coerceantur.
— Nali nos de gloꝛie vfe ſtudijs in
dicio gratulemur:nõ ſolũ veſtrã
ſed multoꝝ ac penesoium credimꝰ hr̃e
noticid.⁊ iccirco nunc de his que vobis
pñcibꝰ ibi fieri ſtupemꝰ fiducialiter apð
gloꝛiã vr̃aʒ duximꝰ ↄquerẽduʒ.thꝛaciꝰ
ſigdẽ atqʒ maxinulianꝰ noĩabim epoꝝ
hñntes ⁊ eccłiaſticã ibi vnitatẽ perturbar
dñr:⁊ oẽs eccliaſticas res ſuis vſibꝰap
plicare:ĩ tatũ vt cõtravnum eox.i.maxi
milianũvſq; ad nos ꝑ tã lõgũ iter neci⸗
tate ↄpellẽte ꝗdã ĩfatigabiliter venien-
tes pᷣces offerrẽt:ob quã cãm petrũ pꝛe
pyterũ ſedis nr̃e ⁊ ꝓieciuʒ notariuʒ ad
eadẽ loca duximus deſtinãdos:vt ea q̃
canonicis ſtatutis a pᷣdictis pſeudo epi-
ſcopis cõꝑerint cõmiſſa:vel digna de⸗
beant ibi vltiõe cõpeſcre:vel eoſdẽ ad

OQ V

nos vſqʒ ꝑducere.⁊ ið ſalutãtes pater⸗
no affecin gloꝛiã veſtraʒ petimꝰ:vt pᷣfa

tis ꝗ a nr̃a ſede directi ſunt:ĩ oibꝰpᷣbea

tis auxiliuʒ:nec putetis alicuiꝰ eẽ pcti:ſi
huiuſmodi hoies ↄpꝛimunt᷑.hoc enĩ ⁊
diuĩe ⁊ huane leges ſtatuerũt vt ab ec-
cłie vnitate diuiſi ⁊ eiꝰ pacẽ iniqſſimeꝑ
turbãtes:a ſecularibꝰetiã ptãtibꝰcõpꝛi-

mant᷑.nec ꝗcquã maiꝰ eſt vñ deo ſacriſi

ciñ poſſitis offert:qᷓ; ſi id oꝛdinetis vt
bhi ꝗ ĩ ſuã ⁊ alioꝝ ꝑniciẽ dbhacchãt᷑ ↄpetẽ

ti debeat vigoꝛe ↄpeſci. ¶ Itẽ pelagiꝰ
pa. ae. r⸗ 1o
nis pꝛoſiciat:tamen puntenda eſt.

Elegentes litteras excellentie vfe
S de iniuria ꝗdẽ quã vobis iniquoꝝ
hoĩum pᷣſptio ingeſſu: valð doluimꝰ
Dʒ q; ſcimꝰocculto dei iudicio aĩiaʒ ve
ſtraʒ:⁊ ſi ꝑ alioꝝ migꝗtatẽ ⁊ ſuꝑbiã a cõ⸗

tamiatiõe ſciſmatis cuſtodit: egimꝰoi

potẽti deo gratias:ꝗ ẽt de malis hoĩuʒ
actibꝰbona opari ↄſueuit.nec.n.ſine il-
lius ꝓuidẽtia factũ eẽ credẽdũ eſt:vt in
ſenſati ⁊ puerſiſſimi boĩes vſqʒ ad boc
ꝓfilirẽt: vt ſuã diuiſionẽ catholicã eſſe
credẽtes eccleſiã: a ſua vos pollutiõe p
hiberẽt. ſic enĩ ꝑ miſicoꝛdiam dei etiaʒ
neſcientibꝰillis hoc factũ eſt: vta ſciſma
cicoꝝ cõiõe eruti catholice quã diligitis
ſeruari vos ↄtigiſſet eccłie.quãuis igit
vra per illoꝛũ ſcelꝰ facta ſit vtilitas:no⸗/
lite tñ impunitaʒ pꝛeſũpuonẽ iniquoꝛuʒ
hoĩum craſſari ꝑmittẽ.ſñi enĩ hboc quod
in veſtrã gloꝛiam pꝛeſũpſerũt:nõ fuerit
vindicta cõpꝛeſſũ:qꝙ in oibꝰminoꝛibus
nõ valeãt puniri:ambigi vltra non dʒ.
exercete igit᷑ ĩ talibꝰðbitã auctoꝛitates:⁊=

ne eis amplius talia ↄmittẽdi ſpes cre-

ſcat vr̃is coertiõibꝰ repᷣmant᷑.ad hoc ſi
adẽ dei nutu etiã ↄtra vos talia pᷣſũpſe
rũt:vt talia vobis coꝛꝛigẽtibꝰ ab eodeʒ
ſcelere alios poſſetis deo ꝓpiciãte mũi
re.q̃les aũt ſũt ꝗ eccłiaʒ fugiũt:eufraſij.
vos ſcelera q̊ͥ ampliꝰocculta deꝰ eẽ no⸗
luit euidẽter ĩfoꝛmãt:q ĩ hõicidio ꝗqdeʒ
nec hois neeſſitudinẽ: nec fr̃is charita-
te:nec ſacerdotij reuerẽtiã cogitauit.iĩce
ſtuoſo aũt adulterio etiã ipſi vidicte ab

ſtulitꝰmodũ:qꝛ ſi adulteriũ punias:nõ

remanet in quo vindicet᷑ inceſtꝰ.ſi ince-
ſtuoſo ĩgeras penã:iultũ crimen adulte
rij remanebit.Ecce ð quo collegio ſunt
ꝗ quantũ ad ſuꝑbiã ſuã iniuriã vobis in
ferri moliti ſũt:⁊ quãtũ ad ꝓuidentiam
dei ipollutos vos ecclie dei ſᷣuauerunt.
auferte tales ab iſta ꝓuicia. vtimini ob
lata vobis a deo oppmẽdiꝑſidos occa
ſiõe.qð tũc plenius ſieri poterit:ſi aucto
res ſceleꝝx ad clemẽtiſſimũ pᷣncipẽ diri-
gant᷑:⁊ maxie eccleſie aglegiẽſis iuaſoꝛ
q⁊ in ſciſmate maledictus nechonoꝛeʒ
epi poterit retinere nec meritum.
Nsẽ nicolaus exercitui francoꝛum.
n ceriamie qð ↄtra infideles gerit᷑.
gſanis moꝛi:celeſte regnum me
Mniũ veſtꝝ noſſe volumꝰchari⸗
tatẽ:qm̃ ꝗſꝗs:qð nõ optates dici-⸗
mus ĩ hoc belli certamie fideliter moꝛ
tuꝰ fuerit: regna illi celeſtia minie nega-
bunt Zein vrbanus ſecundus goti
fredo lucano epiſcopo.

22 4

4 R Elegẽtes.bona.ndᷣ
ex malo pꝛoue⸗
nit bonũ.ut.xiij.di.nerui.
in ſi. ſicut de facto iudeorũ
qui cruciſixerunt deũ. Iteʒ
eſt hic ar. ꝙ malü punit ꝙᷓ
iis exinde ꝓuenit bonũ.ut
ſi quis puerũ caſtrauerit:
licet eũ melioꝛẽ fecerit tamẽ
punit᷑.ff.ad.l.aꝗ.ſi ſeruꝰ
ſeruuʒ. 5. ⁊ ſi pueruʒ. ſimi
liter lʒ gs reʒ fecerit ꝓpibi⸗
lã:lʒ bñ fecerit tamen puni
tur. ff. ð re mili.l.ij.S.l bel
lo.ar. cõtra. ff. ad. i. agl. ſi
ſeruus ſeruum. 5§. ſi olind.
Abſtulit. hoc i0 dicit.
qꝛ pena mortis punit᷑ ſiue
ꝓ vno ſiue ꝓ aliero.als at
idem dilicium poteſt va⸗
rijs penis puniri.ut.xvii.
q.iiij. attendendum. a. -⸗
vij.q.i.ſtatuimus. hic cõ
ſueuit diſtingui cũ quis ac
cuſatur diuerſis criminibꝰ
aut illa cria defendũt ex eo
dem facto. aut ex diuerſis.
7 hec diſtinctio no. C. ð ac
cu.qui de crimine.ſi auteʒ
diuerſis actionibꝰ velii ꝗs
agere diſtinguitur.aut ilie
actiones ſunt ambe pena⸗/
les aut ambe rei perſecuto
ne. aut vna penalis ⁊ alte
ra rei pꝑerſecutoꝛia. ut no.
ff. nau. ca. ſta. l. uj.
¶Si adulterium. bic vi
det᷑ ꝙ pſᷣm canones ⁊ adul⸗
terium ⁊ inceſtus moꝛie pu
niatur. pm.il.bodie adul⸗
terium non punitur mor⸗
te: vt. C. de adul. auẽ. ſed
hodie.io.
m VMWnium. certami
ne.j. e.q. viij. oluz.

0 coicatoruz. inten

Wtionẽ.iſ.occidentium

nel m inteniionẽ imponẽ
tis penaʒ.ut.xxviij.q. vij.
b ¶ Diſciplia tnota ad cau
telam a ex abundanti ali
quid ſieri ne diſciplina ma
tris eccleſie deſeratur vt.l.
Diſtin. preſbyteros. ⁊. xxx/
iiij.q.ij. in lectũ.⁊.xv.q.i.
ſi quis inſanẽs/que enim
vubitationis cã ex abundã
ti apponunt᷑ ins cõe nõ le
duũt.ut.f.ð reg.iur.q̃ du/
bitatiois. 1. l. nõ ſolet. Itẽ

eſt hic argu. ꝙ ĩ dnbijs in
deterioꝛem partẽ te rpreta

mur contra regulam illã.
extra de reg. iur.eſtote.
c Duplicitatis.i. moꝛts
lis pececati.
d (Slagitio. i. ꝙ alias ert
flagitiuam.
c. dicit gdaʒ ꝙ ꝗ pi⸗
cutit clericũ excõicatũ nõ in
cidit in canonẽ ⁊ ꝙ non eſt
priuandus aliqs igreſſu ec
cleſie pet euz ꝗ eſt extra ec-
cleſiam quod non admit-
to.⁊ loquitur bic de tali ex
cõᷣtcato qui penitus incoꝛ/
rigibilis k.xi.q.i. petimꝰ.
(Adde ꝙ exẽplum danid
bit poſitum legit᷑ ĩ ſcõo li.

Regũ.c. xx viiſ.⁊ ita nt di

cit tex. no occides mãdatur
exodi. c. xx.)
fNV Emittuntur pecca/
a. per vbu.i.ꝑ oꝛa/
tionẽ ulł per predicationẽ ec
cleſie.ſ.per predicationem
ceuangelij. ſic. xv. q. i. nec
is. 7. S. . nõ ſolum.
g ¶ WMinc notandum eſt. ꝑ
ſenacherib. regem aſſyrio⸗
rum'qui maximnam partẽ
Rlioꝛũ iſraelis captiuauit:
gcũ veniſſet ad obſidẽdũ
hieruſalez ab angelo exter⸗
minatore nocte eſt fugatꝰ
occiſis ab eodẽ angelo. cl⸗
xxx viij.milibus ve exercuu
ſuo. (Aade ꝙ ila ut ſegtur
legit᷑ oꝛiginalłr lqrto Re/
guʒ. c.xix. ⁊. xxv.⁊ in pᷣmo
Machabeoꝛum. c. vi)
bEt per nabuchodono
ſoꝛ. qui cepit hieruſalem et
tribũ iudà ⁊ tribũ beniamĩ
in babilonicaʒ captiuitatẽ
Ourit.
i ¶ Et per pꝛincipes.ſ. ve⸗
ſpaſianum ⁊ tituʒ qui. xlij.
anno poſt paſſionẽ dñi hie
rulſalem veſtruxerunt.

Q enĩ vr m ex hoc

Tauſa

No ſunt homicide qui aduerſus ex
cõicatos zelo matris ecdleſic armantur
OEcbitatara interfectoꝛibus ꝓut in
ꝛdie eccleſie romane didiciſtis ſʒ
intentionẽ modũ ↄgrue ſatiſfactiõis in
iunge:nõ enim eos homicidas arbitra
mur quos aduerſus excõicatos zelo ca
tholice matris eccleſie ardẽtes aliquos
eoꝝ trucidaſſe cõtigerit.ne tñ eiuſdẽ ec-
dene matris diſciplina deſerat᷑: eo tẽo
re ſᷣm quẽ diximꝰ pniaʒ eis indicito cõ/
gruẽtẽ:qua diuine ſimplicitatis oculos
aduerſus ſe ↄplicare valeãt:ſi foꝛte qd
duplicitatis ꝓ humana fragilitate ĩ eo
dem flagitio incurrerint. ¶ Item Au
guſtinꝰ ad Boifaciũ. CPar ecde
he meſtitſaz conſolatur perditoꝛum.
Vis enim veſty t velit aliquẽ ini⸗

icoꝛũ ſuoꝝ nò ſolũ perire: verũ

etiã aligd ꝑder: ſʒ ſi dvomꝰ dauid aliter
nõ meruerit habẽ pacẽ:niſi abſalon ſi-
lius eius ĩ bello qð gerebatõ patrẽ:fuiſ
ſet extinctꝰ: q;uis magna cura mãdaue
rit ſuis vt eũ quantũ poſſent viuũ ſalnũ
qᷓ; puarent:⁊ eſſet cui penitẽti paternus
affectus ignoſceret:quid ei reſtiterit niſi
perditũ flere:⁊ ſui regni pace acquiſita
ſuam meſticiꝗ conſolari. tSi ergo vi
ri ſci:⁊ publice poteſtates bella gerẽtes
non fuerunt tranſgreſſoꝛes illiꝰmanda
ti:nõ occides:qᷓ;uis quoſq; flagitioſos
digna moꝛte pimerẽt:ſi miles ſue ptã-
ti obediens nõ eſt reus bomicidij: ſi eiꝰ

impio quęlibet flagitioſuʒ interfecerit:

ſi bomicidas ⁊ venenarios punire nõ ẽ
effuſio ſanguinis ſʒ legũ miniſteriuʒ: ſi
pax eccleſie meſtitiã conſolat᷑ ꝑditoꝛuz:
ſi illi qui elo catholice matris accẽſi ex-
cõicatos interſiciunt:homicide nõ iudi
cant᷑:pʒ ꝙ malos non ſolum flagellari
ſed etiã interſici licʒ. ¶ Sed queritur ſi
contingat aliquos malos puniri ab his
añ hẽnt legitimã ptatẽ:an ſint rei effn-
ſi ſãguinis hi ꝑqͥs puniunt᷑. C ebis
ita ſcribit ambꝛso. . Aliqñ punlunf
pectã ꝑ populos ĩuſſu dinino excitatos.
Emittunt᷑ peccataſper deiverbũ:
ecuiꝰ leuite interpꝛes ⁊ quidẽ execu
toꝛ eſt:remittunt᷑ ꝑ officiũ ſacerdotis ſa
crũq; miniſteriuʒ.pũiunt᷑ quoqʒ pecca-
ta ꝑ homies ſicut ꝑ indices:ꝗ ptãte ad
ip̃ᷣs vtuntur.puniunt᷑ peccata etiã ꝑ po/
pulos ſicut legimus:qꝛ ſepe ab aliẽige/
nis dei iuſſu excitatis ꝓpter diuine ma-
ieſtatis offenſaʒ ſubactus ẽ populus in-
deoꝝ. Hinc notandũs eſt ꝙ aliquan

do punit deꝰ pctã per neſciẽtes:aliquã-

do ꝑ ſcientes.ꝑ neſciẽtes pctã pũit ſicut
ꝑ ſenacherib ⁊ ꝑ nabuchodonoſoꝛx re-
gẽ ⁊ ꝑ antiochũ ⁊ ꝑ pᷣncipes rõanoꝛũ:
ꝑ nñnullos reges getiliũ populũ iſraeli
ticũ delinquentẽ aliqñ afflixit:aliqñ ca-
ptinauit:vñ ipſe dñs ait ꝑ ꝓphetã.vᷣga
furoꝛis mei aſſurnpᷣe aut nõ cognouit.
aſſurerat vga furoꝛis dñi:qꝛ ꝑ eũ inu⸗
meras gẽtes diuia iuſtitia flagellar̃ diſ-
poſuit.ipſe vo nõ cognouit:qꝛĩ ſuꝑbiã
elatꝰ victoꝛiã quã aſſecutꝰ fuerat nõ di⸗
uine potentie ſʒ ſuis viribus attribnit:
vngde cõtra eiꝰ ſuperbiam dũñs logꝗt di⸗
cẽs:nũgꝗd gloꝛabiuur ſerra ↄtra eũ qui

ſecat ĩ ea? aut nügd exaltabitur ſecuris

contra eũ qui cedit in ea: quibus ſimili⸗

tudinibus ſatis perſpicue oſtenditur:q;
ſicut ſerra ⁊ ſecuris nec ſecare:nec cede
re ligna poſſunt:niſi ab alio regantur:
ac iõ ↄtra regentẽ ſe ſuperbire nõ ðbẽt:
fic ili per quos deꝰpunit:abſq; nutn di

uine diſpoſitionis nibil ager̃ valent:ac

ideo contra regentẽ ſe ſuperbire eis nõ
licet. tales in eo ꝙ puniunt:deo ſeruire
dicuntur.in eo autem ꝙ ignoꝛantes ſe
eſſe miniſtros ire dei impia vanitate ſu
perbiũt: mercedeʒ ſue ſuitutis a deo nõ
niſi tempoꝛalem inueniunt. penam ve⸗

ro ſue ſuperbie non effugiunt. vnde cũ

dominus diceret ad pꝛophetam de na-
buchodonoſoꝛ:quid dabo ei pꝛo labo-
re quo ſeruiuit mibi apud cprum:ſtatis
ſubiunxit. da: hoc eſt dataʒ ſibi pꝛonũ
cia egyptum ⁊ ethvopiam. Cum autez

in coꝛde ſuo ſuperbiens poſtea diceret:

nonne hec eſt babilon quam ego condi
di in roboꝛe regni mei ⁊c:ſtatim immu

tauit deus rationabilem mentem eius
4 induit eũ feria beſtialitate vt ab bomi-⸗

nibus fugiens cum beſtijs viueret.ꝑ an
tiochumquoq; cum idolatriam iudai
ce plebis dominus puniret:⁊ pacẽ quã
exlege dei abiecta ⁊ ex facris nationum
aſſumptis querebant:illis in perniciem
verteret:qꝛ dei diſpoſitionem ignoꝛãs
ſue facultati deuaſtationem illius ple/
bis atiribuit: impꝛecat᷑ in euʒ pꝛopheta
dicens. Effunde iram tuaʒ in gentes q̊
te non nouerunt ⁊ in regna que non in-
uocauerunt nomen tuuʒ:ne foꝛte dicãt
in gẽtibus vbi eſt dens eorũ. Similiter
cum per romanos peccatũ moꝛtis chꝛi⸗
ſti deus pũire decreuiſſet: vrbis excidi-
um ⁊ indaice plebis miſeram captini-
tateʒ ſuis viribus aſcribere ceperũt.vn
de contra eos pꝛopheta impꝛecatur di-
cens. Leua manꝰ tnas in ſuperbias eo/
ruʒ qui te oderũt:⁊ qui multa maligne
operati monumenta ſue victoꝛie poſue
runbin medio atrio tuo. Per ſcientes
peccata puniuntur:ſicut deus per filios
iſrael voluit peccata punire amoꝛeoꝛũ
chananeoꝛum ⁊ aliarum gentiũ:qua-
ruʒ terrã iſraeliticis poſſidẽda dedit.ꝗ
bus etiam pꝛecepit vi nemini eoꝛũ par-
cerent ſed omnes mortitraderẽt. quid
propter peccata eorum illis contigiſſet
ex verbis domini apparet.qui cuʒ dice
ret ad abraam:ſemini tuo dabo terraʒ

banc: veluti quereret:quare non modo

eam das mihi:audiuit:nõdum enĩ ſũt

peccata amorreorum conſũmata q̃ tũc

intelliguntur fuiſſe conſũmata:cum po
pulus ille de egyptiaca ſeruitute libera
tus terrã eorũ ſicut abrabe pꝛomiſſum
fuerat in hereditatem accepit. C C.um
ergo ſic diuino iuſſu ad punienduʒ pec
cata populi excitantur:ſcut populus il/
le iudaicus eſt excitatus ad occupandaʒ
terram promiſſionis ⁊ ad delendas gẽ
tes peccatrices:ſine culpa noxiꝰ ſãguis
effunditur: ⁊ que ab eis male poſſiden

tur in ius Z dominium rite tranſeunt

bonoꝛum. Cuʒ vero occulto inſtinctu
agliqui monentur ad perſequenduʒ ma-

ke ſſur. ſemache

nb. (Agde ꝙ ſic le
git Yſaie. c. x.)
I¶ Hon niſi tempo
ralem.argu. ꝙ ſuſti

cit aliquẽ bonũ face

re ad hoc ut remune
randus ſit aſi ulud
mala intentionefa⸗
ciat.nã ⁊ ꝗ predãdi
animo gerit nego⸗

cia alicuius bʒ acio

nẽ negocioꝝ geſto⸗

rü.ut.ff.ð neg. ge.
ſi pupilli. 5. eſigs

negocia. YItẽ eſt hic
arg.ꝙ qui ignoꝛãs
adipleuit volũtateʒ
alicuiꝰ dicitur obtẽ
peraſſe ſue volunta
ti argu.contra.ff.qᷣ

condi.⁊ de.l.ij.vbi

dicitur.non eniʒ vi⸗
detur obtemperaſſe
qui fatali cau obtẽ⸗
perat. ſed illud obti
net cum cõditio ap
ponit᷑ que ẽ in pote
ſtate alicuius.ſecus
ſi non eſt in poteſta
te ut ibi dicit. Iẽ eſt
hic argu. ꝙ ex eodẽ
facio còſequitur ꝗs

premium ⁊ penã.ut

xxij.q.ij.ſi quelibet.

m ¶ Da. i. datũ ꝓ
nũtia.ſimilis expo/

ſilio ẽ. fl. de teſta. he
redes pala..ſi ꝗd.
(Adde ꝙ ita legit
Danielis. c. iiij.)
n. Per aãthiochũ.
gtẽpoꝛe machabeo
rüũ hieruſalẽ cepit:⁊
tẽplũ polluit.( Ad
de ꝙ ita legit᷑ i pᷣmo
Machabeoꝛũ.c.i.
qð vo ſegt de pphe
ta legit i.ps.lxxviij.
7. lxxiij.)
o ¶ Poſuerunt. qꝛ
vexilla ⁊ ſcuta ⁊ ar⸗
ma ſua poſuerunt ĩ
templo in ſignũ vi
ctoꝛie.(Adde due
auẽtes q̃ ſequũt bñ
tur Nume.c.xxxiij.
Beneſis. c. xij.)
p Bonoꝛum. i. i
ſignum eoꝛum qui
ſũt futuri bõi.(Ad
de ꝙ ita vt ſegt de
libro Yudicũ legit
ibi l. celiij. ⁊. viij.)

r
Ggonrn
0.Hcni l
mndan

1er. Arri
Mns
llgnr inf
Nlchinclr
anoinnis
Skluni
obecegun
irünnoch
Gcoennlun
s ubvent⸗
coin oo F
no⸗ ne he
n Ctron i
fitianun
N.
(ann
hsumeratn
uhropbeta
egts ene mn
e N..g
henitor.
1CCmnde
thim fAvor
Monendiſan
t ſecaera
ulo funga
iii di cn

enmnid ll

Woheen
lfnni a
hſckllas cri
Mimn chätge
niigniinte
tue Anihgſin
inoneſtnpten
eurbidic gie
Naren ger
hocheguinr⸗
hnmlumzpeni
ſgl dgnete.
ata.tnlisd⸗
lltsllz di
(lieq i
Dunils iin
Operühobi
epone michle
fübenſcliepr
lplü oln
DMachabecrict⸗
o voſegi denfe
(Pohcnumn
Aſuapoſtamn
npoin ſgnini
l.(Mled
rsſehiidi
Eüune
Heneſihtlſ

gnumerun

ſüfuunder
legiun ſefn
ſbro Ncri 4

3 Aod autẽ
bic nihil ẽ
dubitatio
nis qa ad
bonuz nõͤ
ſuſceptũ nemo cogẽ
dus eſt. S. q.v. ad ſi
dem:ſed ad bonum
quoc ſuſcepit cogen
dus eſt: vt.xlv. di.
diſciplina. magiſter
tamen aliter ſoluit.
j. e. F. vltimo. (Ad
de ꝙ tres auẽtes h
in ter. poſite legunt
originalr maibei.
c.x.Actuũ.ix.⁊ ipᷣ
ma ad corinthios.

c.xvV. .
b ECiſmatici. S.

e. q. iij. ql noſ.
¶ Adde ꝙ ita ð pau
lo legitur in prima
ad corin.c.xv.⁊ pri
ma ioannis.c.iiij.
Sedurerũt. mi
a hic agitur cum
circũuento qᷓᷓ cũ eo
acto. cum tamen ali
as ſubuenitur coa/
cco in voto. vt extra
quod me.cã.perla/
ium.ſed noan ſubue
nitur ibi circunnen/
to.vt. xx.q.iij.cõſti
tuit.
Pꝛophetica. qꝛ
nondum erat imple
ta prophetia.⁊ nũc
reges terre intelligi
te.⁊c. vt.ð.q.iii.nõ
inuenitur. .
Completa.pꝛĩo
enim ſalubriter ad
monendi ſunt boni
vt ſic cetera multi⸗
tudo frangatur:vt
xliiij.di.comeſſatio
nes.l. di. vt conſti
tueretur.io.(Ads

XXIII

los:ſicut ſenacherib ceteri:qui popu
lum delinquentem perſecuti ſunt.lʒ oc-
culto inſtinctu oꝑante illoruʒ meritis in
citentur ad perſequendum:tñ qꝛ praua
intentione non peccata delinquentium
punire:ſed illorum bona raperevel ſue
ditioni ſublicere querunt: non ſunt im-
munes a crimine.DHe quibus etiã notã
dum eſt ꝙ; aliqñ excitant ad punienduʒ
pctã bonorũ:ut tãdẽ ꝑ bonos conectoſ
ipſi quoqʒ puniantur:ſicut in li.indicuʒ
legitur de iabin rege chananeoꝛum.⁊ ð
madianitis:qꝙ propter idolatriam po/
puli ſuſcitauit eos deꝰ vtiſrael affſige-
rent:⁊ terraʒ eorũ occuparent.Cũ autẽ
populus dei ſub manibus eorũ diutius
afflictus peccatum ſuuz recognoſceret:
p pniam ſibi deum placaret:dei prece-/
pto ⁊ barach comitatus delboram pro
phetiſſam vxoꝛem lapidoth iabin regẽ
chananeorum ⁊ ſiſaram duceʒ exerci⸗
tus ſui contrinit: ⁊æ gedeon ʒebee ⁊ ſal⸗/
mana reges madiãauarum ⁊ oreb ʒeb
duces eorum moꝛti tradidit. Apparet
ergo ꝙ aliquando per legitimaʒ ptãtẽ
gerentes:aliquando ꝑ populos diuio
iuſſu excitatos mali pro peccatis ſuis ñ
ſolũ flagellãtur ſʒ etiã rete perduntur.
Nec eſt contrarium illud aug.quod ad
marcellianũ pro circuncellionibus ſup-
plicans rogabat:ut verberibus eos co
erceret non moꝛe perderet.quãuis eni
ſupplicando ſpatium vite eis reſeruari
poſcit.nõ tamẽ legũ ſeueritatem qua ta
les moꝛte plectuntur: non obſeruandã
docuit. Q. VI.
Nod autemꝰ queritur an
mali ſint cogẽdi ad bonũ
facile apparet. antiquus
nanq; populus ille metu
penarũ ad obſeruationẽ
legis cogebatur. In euã-
gelio quoq; dominus ait diſcipulis ſu
is:nolite timere eos qui coꝛpus occidũt
aĩam autem non poſſunt occidere:ſed
potius eum timete.i.ei in timore ſerui⸗
te:qui poteſt animam ⁊ coꝛpus perde-

re in gehẽnam. Paulus quoq; cum ec

deſiam dei perſequeretur in itinere ce/
catus ad deum conuerti coactus eſt. vn
de ſe aboꝛtiuo ſimilẽ teſtatus eſt dicẽs:
nouiſſime autem omnium tãqᷓ; aboꝛti
uo viſus eſt ⁊ mihi¶Hinc augu.ſcri
bit ad bonifacium.
Eccleſia malos debet cogere ad bo
num ſicut cbriſtgs paulum coegit.

B Ciſmatici dicunt:cui vim vpᷣs itu

lit quem coegit:ecce habẽt apoſto

lum paulum:agnoſcãt in eo prius cogẽ

tem xpᷣm:poſtea docentem: prius feriẽ
tem:poſtea ↄſolãtẽ:miꝝ eſt autẽ qũo il
le qui pena coꝛporis ad euangelium co
actus intranit:plus omnibus illis labo
rauit:qui ſolo verbo vocati ſunt in euã
gelio:⁊ queʒ maioꝛ timor compulit ad
charitatẽ:eius perfecta charitas mittit
foꝛas timoꝛeʒ Cur ergo nõ cogeret ec
deſia perditos filios vt redirent:ſ ꝑdi
ti filij coegerũt alios vt perirẽt:q;uis ⁊
illos quos non coegerunt:ſed tatũmo
do ſeduxerunt:ſi per terribiles ⁊ ſalu⸗

O. VI

bꝛes leges in eius gremio reuocentur:

blandius pia mater amplectitur: 7 de il

lis multo amplius quam de illis quos
nunquam perdiderat gratulatur: anñ
