vt e de teſti. ſup eo. cñ p
bat ſe egiſſe pniam bene
recipit᷑ maxime in ciuili.
ar.l.d.ferrũ.⁊.ff.ð edil.
edic.q ita.lʒ ſit.ar. ex
de ſimo. pꝑ tuas.vbi vf

ꝙĩ exceptis criminibꝰ.lʒ

ciuiliter agat᷑ potius ad
mittat᷑ de egtate iᷓ; de ri⸗
gore.io.Tn dicas breui
ter ꝙ ſi ꝓbatur crimen
Ʒ aliquẽ ſemp repellitur
in cã criminali.vt.S.ij.q
vij.qᷓrendũ.⁊ ex ð teſti.
teſtimoniũ.niſi ĩ exceptis
criminibꝰſcðʒ diſtictionẽ
pluries dictã ſupius. b.
g¶Si ipſe ante.lʒ ð illo
ſit ↄdẽnatus.ar.ex de te
ſti. ſup eo.⁊ eſt hic.ar.ꝙ
poſt penitentiã accuſatur
gs de crĩe.xxxiij.q.ij.ad
monere.i.q. vij.ſi quis
oẽm.l.di.puẽit · xlviij.

di. qm multa.
hbRei.i. accuſati.

i ¶Chꝛiſtũ.nõ tamẽ ob
eſt eis ſi eos inſtrurxerĩt.x
lvij diſtin. quãtunlibet.
⁊. xliij.di. epheſis. Alið
ſi neglexerit eos coꝛrige/
re:vi.xxxvij.di.legant.

K J omnia.de occul

tis loquit᷑ q̃ ſoli ðᷣo

reſeruant᷑.xxxij. di.erube

ſcant.

I¶ Inuidlie. hic canð pᷣſu

mit potius accuſationẽ ſi
eri cã ĩuidie quã charita/
tis.vt dixi.ij.q.vij.ſi gs

n epiſcopus.
12 Alcerdotes.

Item Clemens papa Jacobo
Hieroſolymitano epiſcopo.
¶BSacerdotes non nin a coequa
libus accuſari debent.
Eatus Petrꝰ homicidas et
agdulteros ac cũctos crimina-
libus nexibus alligatos:⁊ ꝗ eis coe
quales nõ erant ab epiſcopoꝝvexa
tione ⁊ accuſatione:dicẽtedño ꝓ/⸗
hibebat.⁊ nõ niſi a coeq̃libus aliqd
ſibi inferri debere docebat. Infa⸗
mes etiaʒ oẽs ⁊ quos pꝛimates ⁊ le
ges ſeculi nõ recipiunt.ſed ⁊ laicos
ab eoꝛũ accuſatione ⁊ vexatõe ſem
per repellere debere rogabat?:⁊ cũ
ctos ſubditos eſſe pꝛecipiebat: cun-

ctoruz ſacerdotum vitã ſuperioꝛẽ

ſanctioremqʒ ac diſcretam a ſecula
ribus ⁊ laicis hoibꝰ eſſe:⁊ ſpiritua-
les atqʒ ſacerdotes ſuꝑ carnales ac
laicos ſemper conſtituer̃ ⁊ fore do
cebat debere:qm̃ ꝓ minimo e no/
bis dʒ. vt a talibus arguamur ⁊ iu
dicemur vel ab humano die.maio
res vero a minoꝛibus nec accuſari
vel iudicari nuilatenus poſſe dice-
bat:quoniã hoc nõ ſolum diuinas
ſed etiam leges ſeculi inhibere do⸗
cebat.“ Item Adrianus papa.
Qui criminolus ueru:iacerdo
tes accuſare nõ poteſt.
Vi crimenintendit:agnoſcẽ
dum eſt.ſi ipſe anteꝰnò fuerit
criminoſus:qꝛ periculoſum ẽ ⁊ ad
mitti nõ debet readuerſus quẽcũ
q; pꝛofeſſio.teſtes autem ſine aliq̃ᷓ
ſint infamia: vxoꝛes ⁊ filios haben
tes chꝛiſtũ oĩno pꝛedicãtes. Nõ

ſolum aũt criminoſi:ſed ẽt quilibet

alij ab accuſatione epiſcopoꝝ repel
luntur. Unde Anacletus pa. ait.
CSeo nõ placet:qui ſeruos ſuos
accuſat.
Joiĩa in hoc ſeculo vĩdicata
eſſent:locũ diuina iudicia nõ
haberẽt. Supꝑuacuis laboꝛat impẽ-
dijs qui celũ certat facibus adiuua-
re. Ideo ſi aligs putat ſe ĩ boc deo
placere.qð ſeruos acceuſat:⁊ vt me
liores ſiant dicit ſe hoc agere:inua-
num laborat:a plus inuidielſtimu-
lis agitat᷑ quã charitatis:qm̃ diui⸗
ne gratie plenitudo adiectione bu-
mana nõ indiget:nec vlla requirit
cõmendationis augmenta. ¶ Itẽ
Teleſphoꝛus papa.
Populus ſacerdotes arguere
vel increpare nõ valet.
Acerdotes qui ꝓpꝛio oꝛecoꝛ
pus domini connciũt ab oibꝰ
ſunt obediendi ⁊ timendi:nõ dila-
cerandi aut detrapendi:qꝛ a quibꝰ
ſe domini populus benedici ſalua-
ri ⁊ inſtrui cupit:nullatenus eos de
bet arguere.nec vulgus in eorũ ac-
cuſatione ſuſcipi dʒ:populus enim
ab eis docẽdus ẽ ⁊ coꝛripiẽdus nõ
ipſi ab eo:qꝛ non eſt diſcipulus ſuꝑ
magiſtrum.dei ergo oꝛdinationeʒ
ccuſat:qui eos qui ab eo conſtituũ
tur ſacerdotes accuſat vel danare

OQ

I

cupit. Idem. Si qui nõ ſunt ido
nei non ſuſcipiantur ad accuſatõeʒ
ſed omnes qui aduerſus patres.i.
ſacerdotes armantur: ifames eſſe
cenſemus.patres enim omnes.i.ſa
cerdotes venerãdi ſunt:nõ reſpuẽ-
di aut accuſandi vel inſidiandi aut
infamandi Iẽ Pius papa.
De eodem.
Aes paſtorem ſuũ nõ repre-
hendant.plebs epᷣm nõ accu-
cuſet:necvulgus euʒ arguat.qꝛ nõ
eſt diſcipulus ſuper magiſtrũ.Epᷣi
enim adeo ſunt iundicandi:qui eos
ſibi oculos elegit. Nam a ſubduis
aut praue vite hominibus nõ ſunt
accuſandi ant arguendi aut lacerã-
di.⁊ infra. NMemo bonum faciẽs al
teri vᷣbo ant facto nocere vult:quaã-
to minus in ſuſpitione debet veni·
re ſidelis homo: vt dicat aut faciat
ea que pati nõ vult:quia omnis ſuſ
pitioꝰ potius eſt repellenda quam
approbanda vel recipiẽdaſl Ip⸗
ſa autem detractio lʒ vitio detrahẽ
tium:tamen iuſto dei iudicio nõnũ
quaʒ aduerſus bonos excitatur: vt
quosvł᷑ domeſtica preſumptio:vł
agliorum fauor in altum extulerat ðᷣ
tractio humiliet.
Ande Ambꝛoſius.
Ne quis de ſe preſumat lingue

malorum ex dei precepto cõtra eũ

excitantur.
MWitarev petrum tertio dicen
tem: domine tu ſcis quia amo
te. Etenim quia tertio negauerat
tertio confuetur:ſed negauit in no-
cle:conſitetur in die. Hec autemiõ
dicta ſunt:vt ſciamus neminem ia
ctare ſe debere.nam ⁊ ſi Petrus

lapſus eſt quia dixit:⁊ ſi alij ſcanda

liʒati fuerint in te:ſed non ego ꝗs
alius iure de ſe preſumat:deniq; ⁊
dauid quia dixerat:ego dixi in abũ
dantiamea:non moueboꝛ in eter⸗
num.eam ſibi iactantiam obfuiſſe
conſitetur dicens:auertiſti facieʒ tu
am a me:⁊ factus ſum cõturbatus.
C Item Bregoꝛius.
ut boni ſalubriter bumiliẽtur
lingue malorum contra eos inſur-
gunt.
Ant plurimi qui vitam bono
rum fortaſſe amplius qᷓ; de-
bent laudant::a ne qua elatio ð lau
de ſubrepat permittit omnipotens
de? malos in obtrectationem et ob
lurgationem prorumpere: vt ſi q̃
culpa ab ore laudantium in corde
naſcitur:ab ore vituperantium ſuf
focetur. Ninc eſt ꝙ doctor gentinz
ſe in predicatione currere teſtatur
inter infamiam ꝰ bonam famam
qui etiam dicit vt ſeductores ⁊ ve
races . Merum hac auctoritateꝰ*
prohibentur ſpirituales a carnali/
bus accuſari:non carnales a ſpiri-
tualibus:quod ex verbis eiuſdem
Datur intelligi.quibus in eodem ca
pitulo ſubiũxit dicẽs.Capite lãgue

13 5

n 0O Aes ſic.ij.q.vij.oues.
o Suſpicio. ſic. ii. q. i.
c.i.ſuſpiciõi teme rarie nõ credit
xi.q.iij.in cunctis. probabi9/
lis inducii preſũptionem.ff. ;
me.cau.l.vlt.ij.q.v.pteſbyter
violenta condemnatione.xxxij.
q.i.dixit.⁊.C.ð adul. qᷓuis.lʒ
ſit ar. extra de preſũ.liiteras.
p BMitare. Caſus. Nemo
debz ſe iactare de bois ne
eat vt petrꝰ? dauid.
q¶ Tertio.hic videt᷑ ꝙ totiens
penitentiã faciam quotienſcom
mitio fornicationem etiam cuʒ
eadem muliere.⁊ quod quaſi ꝓ
diuerſis delictis ſit mihi peni⸗
tentia indicenda.vt de pe.di.v.
conſideret.⁊ de penis di.i.men
ſuram.item ſi poſt primam for
nicationem quis penitet:iniun⸗/
gitur ei penitentia ſi ſecundo ac
cedit ad eandem:ſecundo iniun
gitur ei penitentia.talis ergo e/
rit melioris conditionis ſi non
peniteat a prĩcipio qᷓ; ſi peniteat
poſtea.item ſi ſecundo accedit
ad aliam mulierem equalem
peccatum committit:ſicut ſi ſe-
cundo accederet ad priorem. ſʒ
pro illo ſecundo peccato quod
facit cum altera:noua peniten/
tia ſibi indicitur.ergo ⁊ noua
penitentia eſt indicenda ſibi ſi
ad eadem denuo accedat. cum
par ſit peccatum:⁊ hoc concedi
poteſt:licet ſecundum leges qui
ſepius rem contractat non com
mittit diuerſa furta.ff.de fur.ei
qui.(Aldde ſic originaliter le/
Ei Yoonnia. enj.
r Petrus. argumen. a ma⸗
iori.ſi.xxxij.q.v.ſi paulus.
(Adde quod ſic legitur math.
.xxvi.⁊.marci.xiiij.
In abundantia. ideſt con-/
ſidentia bonitatis mee. (Adde
quod ita legitur ĩ pſalterio.pᷣs.
,.EIx.

t Unt laudant.hoc eſt ve⸗

niale peccatum. xxv. diſt.
criminis.ſed qu commendant
mortalia vitia mortaliter pec-
cant.xlvi.diſtin.ſũt nonnulli.
u¶Inter infamiam. ideſt qui
dam ſapientes dicebant eos ve
races quidam non.xli.di.ꝙ di
xrit dominus.(Adde ꝙ ſic legi
tur originaliter in ſecunda epi
ſtola pauli ad corinthios.c. vi.

W¶ Cierum hac aucroritate.ſ.ᷓ

ea.oues hec ſunt verba eiuſdeʒ
pu.⁊ cotinuantur. illi.c. oues.

a ¶ Sicut ſcriptũ. in iſaia.c.i.
b Nieſcite.

X merito. deprauantur.
.i.prani epi ↄſtituũt᷑.nõ.
n.propter alioꝝ merita efficiũ
tur mali:propter maloꝝ meri/
cter.
d ¶Cadant.qꝛ componitur or
bis regis ad exẽplũ.ar.xi.q.iii.
precipue.

e¶ Zudiat.ſic.j.rxi.q.iij. non
olum. (Adde ꝙ ſicut ſegtur le

gitur in pſalterio.pᷣs.xlir.
¶ Anqõᷓ;.ſ.pꝑ detractores:ne ſit
3.S. v. q. v. nõ vos. vel dic per
eos.i.per curioſos:vñ iuuena
lis. Scire volunt ſecreta domꝰ

atq; inde timeri.
g.Apiens.
b Eteriores peiꝰeſt perſua
Aere qᷓ; facere vt. ff. ð ſer.

cor.l.i.S.pſuader̃.⁊.l.vt tm.⁊

lxxx vi.di.tanta.

i EUmma. detrahere. S. di.
lvi. accuſatores. Adde
ꝙ ita ut ſequitur ſcribit Joan⸗
nes in prima epiſtola. c. iij.
kꝓq ¶. Et accuſare. S. ij. q. vij. ſi
quis eps.ð pe.dil.i.homicidio
rum.

xix. di. nulli.
Fures. ex boc. c. pʒ g om
ne crimen infamat ſecunduʒ ca
nones..S.e.Oẽs.⁊.c.ſe. Item
ex hoc.c.videtur ꝙ omne cri⸗
men ſit publicum pᷣm canones
n . De bellis publicis. tales
ſunt rei leſe maieſtatiſ.vt.ff.ad
.A.iul.ma.l.iij.⁊ capite puniũt᷑
niſi dũm defendere ñ potuerint
.eff. de re mil.oẽ. S.qui in acie.

o ¶ Metũt. abitioſe. vt. S.i.q.

vi. ſicut.
p. Ad iracundiã.er ð homi⸗

ci.ſicut dignum.ꝭ.illi vero.

q ¶ PDrouocãt.i.delatores:vt
.V.q.v.delatori.

1r¶ Legitimã.i.plenaʒ ałr.n. ñ

ꝓmouẽt: nec aliquẽ pñt accuſa
re. vt.j.ſequitur.
¶ Curie.liiij.di.c.i.⁊.ij.

RKfames. contẽnunt.ff.
1 T
m .

CTauſa

ſcente facilius reliqua corpoꝛis mẽ
bra inſiciunt᷑:ſicut ſcriptü eſt.Om
ne caput languidũ ⁊ omne coꝛ me/
rens a planta pedis vſqʒ ad verti-
cem nõ ẽ i eo ſanitas.QNuapꝛopter
manifeſtuʒ eſt diabolũ qui ſicut leo
rugiẽs circuit querẽs quẽ deuoꝛet:
coꝛdibus plebiũ ſuadere:vt docto-/
ribus atqʒ paſtoribus ſuis ðtractio
nes irrogẽt vel eos accuſent:vt ple
bes langueſcentes nõ tenẽtibus pa
ſtoribus frena eorũ laſciuiãt:atq; ĩ
ima ruant: vt ſaltem ſic periclita-
ri poſſint. Multũ vero diſtant dã
na morũ a dãnis rerũ temporaliũ
cũ iſta extra nos ſint:illa veroĩ no
bis:⁊ infra. Peius malũ foꝛe non
exiſtimo q̃ʒ chriſtianos ſuis inuide
re ſacerdotibus. ¶ Hinc etiam fe⸗
lix ſecundus ait.
BDeo recte famulantes perſequi
nonlicet.
Vieſciteꝰinquit ſancta ſyno⸗
dus nicena:⁊ nolite perſequi
eos qui recte deo famulãtur:⁊ ſin
cera voluntate ſuperna dei mãda⸗/
ta cuſtodiũt:a noſtris legibus ſub/
iugantur:qꝛ non decet vt carnales
Liürtialeg perſequantur.
Item Grego.
Subditi prelatos ſuos accuſa-
re non debent.
◻ EX merito plebis nõnunqᷓ; epi
ſcopiðpꝛauãtur? quatenus/p
cliuius cadantꝰqui ſequuntur. Ca-
pite langueſcente cetera coꝛꝑis mẽ
bꝛa inficiuntur. deterioꝛes ſunt qui
vitam moꝛeſqʒ bonoꝛuʒ coꝛrum-
punt:his qui ſubſtantias alioꝛũ pꝛe
diaqʒ diripiũt.Caueat itaqʒ vnuſ-⸗
quiſq;:ne aut linguã aut aures ba-/
beat pꝛurientes:ideſt ne aut ipſe ali
is detrahat:aut alios detrahentes
audiat’. Sedens inquit pꝛopheta
aduerſus fratreʒ tuũ loquebaris ð/
trahendo:⁊ aduerſus filium mr̃is
tue ponebas ſcandalũ ⁊c̃. Marcãt
ſinguli detractioni lingue:cuſtodi/
antq; ſermões ſuos ⁊ ſciant:qꝛ cũ-
cta que ð alijs loquũtur.ſua ſnia iu
dicabũtur:nemo inuito auditoꝛi li-
benter refert. O fficiũ ſinguloꝛũ ſit
dilectiſſimi:nõ ſoluʒ oculos caſtos
ſeruare:ſed etlinguã:nec qd in cu-
iuſquã domo agat᷑:alia domus vn
qua ꝑ eos nouerit.habeãt oẽs ſim
plicitatẽ colũbe:nec cuiq; machinẽ
ur dolos:⁊ ſerpẽtis aſtutiã:ne alio
rum ſupplãtentur inſidijs. C Neʒz
XZucius papa.
CBonus nocere non cupit.

Semact omnis ꝗ nocet.

Ntem anacletus papa.

Raptoꝛibus dðterioꝛes ſunt epi

ſcopoꝛum deirgetoꝛes.

qui ſubſtantias alioꝛũ pꝛediaq; di⸗

ripiunt.ipſi eni ea que extra nos ſũt

lʒ noſtra ſint auferunt.noſtri quoqʒ
detractores ? moꝛuʒ coꝛruptores

„ terioꝛes ſunt qui doctoꝛuʒ
viuid moꝛeſq; coꝛrumpũt his
ni ſu

noſtroꝝ ſine ꝗ aduerſus nos armã
tur: ꝓpꝛie noſipſos decipiunt: ⁊ iõ
iuſte infames ſunt:⁊ merito ab ec
cleſia extoꝛres fiunt.pꝛo meritis er
go plebis ſepe paſtoꝛes deprauant᷑
eccleſie: vt/ꝓcliuiꝰcoꝛruãt qui ſequũ
tur. Item alex. papa.
De eodem.
Nmmaiinigtas eſt fratres de
trahere ⁊ accuſare'. vnde ſcri
ptum eſt. OOmnis gꝗ detrabit fratri
ſuo homicida eſt.⁊ omnis homici-
da nõ habet parteʒ in regno dei.
Vatet ergo vt premiſſuʒ eſt. qð
carnales ꝓbibent᷑ ab accuſatiõe ſpi
ritualiuʒ:nõ ſpirituales ab accuſa-
tione carnalius. Cuʒ itaqʒ crimioſi
⁊ infames ab accuſationibus ꝓbi⸗-
bentur:videnduʒ eſt quos canonũ
ſacra auctoꝛitas infames appellat.
BDe his ſtephanus romãe ecde
ſie epiſcopus ſcribit hilario dicẽs.
¶Bue perſone ifames habeant.
Nfames eẽ eas perſonas di
Hcimus: que ꝓ aliqua culpa no
tantur infamia:ideſt omnes ꝗ chri
ſtiane legis noꝛmaʒ abijciunt: ⁊ ſta

tuta ecdleſiaſtica cõtẽnunt.ſimiliter

furesa ſacrilegos ⁊omnes capita
libꝰ criminibus irretitos ſepulchꝛo
ruʒ quoq; violatores:⁊ omnes ꝗ
aduerſus patres armant᷑:quiĩ om
ni mundo infamia notãtur.ſimili-
ler ⁊ inceſtuoſos homicidas periu-
ros raptores maleſicos veneficos
adulteros ð bellis publicis fugien

tes:⁊ qui indigna ſibiꝰ petunt loca
tenere:aut facultates ecclie auferũt

iniuſte.⁊ qui fratres calũniãtur anut
accuſant ⁊ non probant:⁊ qui con-
tra innocentes principum animuz
ad iracundiamꝰprouocant: a om
nes anathematiʒatos vel pro ſuis
ſceleribus ab ecclia repulſos:⁊ om
nes quos eccleſiaſtice leges vel ſe⸗
culi infames pronunciant. Hi nimi

ruʒ omnes nec ſerui ante legitimã

libertateʒ: nec penitentes: nec biga
mi:nec illi qui curieꝰdeſeruinnt:uel
non ſunt integri corpore:aut ſanã
non habent mentem::vl intellectũ
aut qui inobedientes ſanctoruʒ pa-
truʒ decretis exiſtunt:aut qui furio-
ſi manifeſtantur.ꝰbpi omnes inquaʒ
nec ad ſacros gradus debent pro⸗
uehi:nec iſti:nec ſuſpecti:nec liber⸗
ti:nec rectam fidem vel dignam cõ
uerſationem non habentes ſum⸗/
mos ſacerdotes poſſunt accuſare:
nec ad accuſationes ſen ad teſtimo
niũ nullatenus iuſte poſſunt recipi.
Item Fabianus papa.
Infamis efficitur qui ſciens de⸗
ierare preſumit.
Aicunqʒ ſciens ſe perinraue
Mrit.xl. dies in pane ⁊ aqua ⁊ ſe
ptemtſequetes anos peniteat:⁊ nũ
quam ſit ſine penitẽtiaꝰ:⁊ nũquã in
teſtunoniũ recipiat᷑ꝰ:cõmunioneʒ
tamen poſt hoc percipiat.
¶ Item euſebius papa.

tDMentẽ. dt furioſi.

¶Maniteſtantur .8§.
xxxiij.di.m aritum.
x Oaicnz. piuraue/
rit. S.iij.q.v.con⸗
ſtituimus.
V¶ Septẽ.xxii.q.iiij. ꝗ
ſacro. ſo.ibi.
3 ¶ Sine pnĩa. interiori
ſi. l.di. cerico.
2 ¶Teſtimoniũ. etiã pꝰ
pnĩaʒ priuatã:vt.j.xxii.
.q.v.paruuli.⁊ hoc ẽ ve
rũ in teſtibus ſecus videt
ĩ accuſator.vt.xx.q.v.ſi
quis conuictus.
2 ¶ Recipiat᷑. alibi dicit᷑
ꝙ iuramentum ſolum
deum hʒ vltorẽ. vt. C. ð

re.cre.l.ij.nõ ꝗ icurrit in

famiã. Itẽ alibi legit qð

piuriñ ↄtinet ſub crie ſiek
lionatus.ut.ff.ð crĩe ſtel

lio.l.ii.ſed crimen ſtellio
natus non infamat. vt
ff. ð crimi. ſtel. l. ii. ð nec
piuriũ.So.vbi iuramẽ
tum nõ cedit in pᷣiudiciũ
alicuiꝰſolũ deũ hbʒ vltorẽ
Dicũt aũt ꝗdã ꝙ ſi iura
mentũ eſt de futuro ſem
per infamat.qꝛ ibi fran⸗
it fides deo ⁊ homini
ecus ſi eſt de pñti uel de

pᷣterito:vt.C.ð trãſac.ſi
as maior.alij dicunt
iuramentum qð ĩterue-

nit ĩ Zctibꝰ nõ infamat

ſecus ĩ iuramẽto qð fit

iudicijs.hoc eſt certũ ꝙ
oẽ iuramentuʒ ĩfamat ca
nonica infamia.vtrũ at

temerarium iuramentũ
repellat a legitimis acti
bus:dixi.lxxxv.di.florẽ

tinum: ⁊ extra de teſti.
cauſam. qauuu.

G Pe ße⸗

gneſceenter:
viparant
kkln
Geütmin
mummts
nh.vh.
gſaz viden
reignoran
ſctervt.
ſemic
ſiiam.· l.il.
Aenimt.4
nibckſoluef,
inu⸗
lli Kc
Mauerat iſan
oezbereie
moniacäae
at ged
Nenidiine
emimpr
C
noẽ nere
tpponeeng
iſtanmena
leſiz eſ de
nniꝛſutm
(Apperes
ſteenontar
ligegoro.
ns. inpne
hontinſegu
Nern.
Haca
Kmnn
iudn
Ni eponege
geiie
Mparet
fine.

—
. ni

jnogſant
ale igin
feiſibeffeck
in öͤfeſel
lomenſclio

Wn ihfnn
nAliee
Bo iinni
aätin nei

ſclückübplen⸗

uütgligfin⸗

leſtefunnon

fumat gebiſzn⸗
esded 1hynin

ckcepiider

0..Cniſe
gior ali dung⸗
henlungslen⸗
Atben nr
Uiuranen it
ſs horchenig
Amennpkunra
Ainfumin i
briun unumnei
a lgtinse
lii lurn 4. ,c
etum de uſi
n.gve.

a Os ſequentes.
»L

¶ Seldlicet. ifen
er predictis.

C Ab huiuſmodi.i.ſi⸗

monia.

d Maiores. vt.ii.q.

vij.per totum.
eAuero.neſciens. il
le eſt ignoraͤter he
reticus qui ſequitur opi/
nionẽ quam putat verio
rẽ:vt.xxiiij.q.iii.hereſiſ.

f. Scom illam. de pe.

di. ij. ſciendum.
CAincit. vide qualiter
argumentatur: iʒ. n. pec
catum ſit maius peccato
qꝛ hic ſcia preponit᷑ igno
rantie:tñ facta cõpẽſati/
one ſcienter peccans põt
equiparari ignoranter
peccãti.ſimilis cõpenſa
lio.xix.di.in canonicis.
qð aũt minuſ ſit peccatũ
ignorantis qᷓ ſciẽtiſ.hẽs
xxxij.q.vij.quẽadmodũ
qñqʒ videtur plus pecca
re ignoranter peccans qᷓ
ſciẽter:vt.xxiiij.q.ſciſma
qñq; pariſicantur vt hic.
b¶ Precipitare. G. tñ
in ſimili qone precipitat
ſniam:vt.ii.q.vij.j.ſed
queritur.⁊vrbanꝰeundẽ
videt᷑ ſoluer.xii.q.ij.ſci-
mus.
10. ⁊ illi. S. lʒ. in gbꝰ p/
bauerat iſames admittẽ
dos ʒ hereticos:⁊ ita ʒ ſi
moniacũ ⁊ eiꝰ ſolutio du

VI

C Accuſationes ⁊ ꝑpſonas quas le
ges ſeculi nõ admittunt:ecdeſiaſti-
ce quogꝗs repellunt. ⸗.
LDe equẽtes patrũ veſtigia
ꝓ ſaluatione ſeruoꝛũ dei q̃ſ-
cunqʒ ad accuſatiões ꝑſonas leges
publice nõ admittũt:his impugnã
di alterũ ⁊ nos licẽtiã ſubmouemꝰ
⁊ nulle accuſationes a iudicibus au
diãtur eccleſiaſticis:q̃ legibus ſecu-
li ꝓbibent᷑. Sed iʒ infames ab
accuſatione epᷣoꝛnʒ ꝓbibeãtur:nõ
tamẽ iſti ab hmõraccuſatione ꝓhi
bendi ſunt.bereticos nãq; accuſa-
re infamibus non pꝛohibet:vt ſupᷣ
patuit in eadẽ cauſa:vbi de accuſa-

tione minoꝛuʒ aduerſus maioꝛes*

diſputatum eſt. C Item.
Oe eodem. J
Am maioꝛes ſcia ⁊ moꝛibus
a minoꝛibꝰ accuſari ꝓbibeãt
nõ equales ab eqlibus vel minoꝛes

a maioꝛibus ab accuſatione huiuſ-⸗

modi ſunt ꝓhibendi:cum heretic⸗
catholico minor ſit.ſʒ ⁊ hoc an ge⸗
neraliter accipienduʒ eſt: Auguſti-
nus non diffinit dicens.
¶C¶ SDubiũ nõ ẽ:an ſcs auarus an
neſciens hereticus grauius peccet.

0C Vero ergo ꝗs peccet grauiꝰ

rat vſq; ad.5.hec lʒ röj⸗

ne:⁊ ibi incipit ſuã ſolutõ
nem impugnare.
k ¶ Coͤſtat. ſi cſtat erg o
nõ ẽ neceſſariꝰ accuſator
expone ergo cõſtat.i.tale
eſt crimen qð cõſtat eẽ he
reſiʒ vel dic ꝙ cõſtat ꝑ fa
mã qꝛ ſũt male fame.
I 4 Apparẽs.hec ſolutio
ſt canonica:qꝛ cõcordat
cñ gregorio.ii:.q.i.in pri
mis. a impugnatio quã
ponit in ſequẽ.ꝭ.allegã.
do ponitur.
m Keenz etauem ſe ſup
ple ĩ ſimõia nõẽ q̃rendũ
an ſimðia ſit berſis. iſte
eniʒz epᷣs negauit ſimoni
aʒ eẽ hereſiʒ.⁊ male: vt.i
q.vii.patet.⁊ ſic còõcludit
in ſine.
n α gs. pnatis. no.
milites nõ dici pri
natos.vt. xxxiiij.q.i.gꝗs
tra.

g Aoluntatẽ.nõ punit

ie ſola volutas vt. xix.
ldi.nnlli.xxii.di.dẽs:qꝛ ĩ

q neſciens hereſim ineurre⸗/
rit:an qui ſciẽs ab anaritia ideſt ab
idolatria nõ receſſerit: Secundũ il
lam regulaʒ qua peccata ſcientiuʒ
peccatis ignoꝛãtie pꝛeponunt᷑:aua
rum cõſcientia vincitsin ſcelere. Sʒ
ſi foꝛte hoc faciat in hereſi ipſius ſce
leris magnitudo:qð facit ĩ auaricia
ſciẽtis admiſſio: hereticus neſciẽs
anaro ſcienti coequatur. Nẽ vtruʒ
catholicum peſſimis moꝛibus ali⸗
cui heretico:ĩ cuius vita pᷣter id qð
hereticus eſt nõ inueniũt homines
qð repꝛehendant:pꝛeponere debea
mus:nõ audeo pꝛecipitare?ſniam.
VUerum boc auguſtini:⁊a illud ð
infamiũ accuſatione ð his intelligẽ
dũ eſt quos conſtat eſſe hereticos.
nõ de his qui ſe negant in hereſim
lapſos. Hic auteʒ in omnibus reli-
gioſus apparens dũ ſe negat bere-
tice cõmunionis aliquãdo macula
infectuʒ:infames atqʒ; alios hmõi
a ſua accuſatione ipſe repellit.
CMec licet ratione niti videãtur:
exemplo tamen leſe maieſtatis va-
na intelliguntur:ad cuins accuſatõ
nem dum ſocius inite factionis ad/
mittitur:nõ queritur an cogitai cõ
tra animaʒ pꝛincipis ſit maieſtateʒ
ledere:ſed an aliquis de nece eiꝰtra

ctaueri . Ande imꝑatoꝛ bono

rius ⁊ archadius ĩ nono li.co.ti.ad

Al.iul.maie.ſcripſiſſe legunt᷑.

Iquis cum militibus vel pꝛi
3 uatis barbaris ẽèt ſceleſtez inie
t factionem: aut factõis ipſius ſu-
ſceperit ſacramentũ vel dederit:ẽt
de nece viroꝛum illuſtrinʒ qui cõſi-
lijs ⁊ cõſiſtorio noſtro interſunt ẽt

22 II

ſenatoꝝ.nã ⁊ ipſi pars coꝛporis no
ſtri ſunt: vel cuiuſlibet poſtremo ꝗ
nobis militat cogitauerit: eadẽ eni
ſeueritate voluntateʒꝰ ſceleris q̃ af
fectum puniri iura voluerũt:ipſe ꝗ
deʒ vtpote maieſtatis reus gladio
ferietur:bonis eius omnibus ſiſcoꝰ

noſtro addictis. Filij verodeius ꝗ⸗

bus vitaʒ imꝑatoria ſpecialiter le-
nitate cõcedimus:paterno eniʒ de⸗
berent perire ſupplicio:in ꝗbus pa
terni hoc eſt hereditarij crimis exẽ/
pla metiunt᷑ :a materna ⁊ a ſucceſ-
ſione ommuʒ proxunoruʒ habean
tur alieni.teſtamẽtis extraneoꝝ ni-
hil capiant:ſint perpetuo egẽtes et
pauperes. Infamia eos ſemꝑ pa-

terna comitet᷑: ad nullos vnq; bo

nores ad nulla penitus ſacramẽta
perueniant:ſint poſtremo tales:vt
bis ꝑpetua egeſtate ſordẽubꝰ ⁊ ſit
mors ſolatiũ ⁊ vita ſuppliciũ. De
niq; iubemus etiã notabiles eſſe in
famia ſine venia:qui ꝓ talibus vn
qᷓ; apud nos interueniretemptaue
rint.Sane ſi quis ex his in exoꝛdio
inite factiõis ſtudio.vere laudis ac-
cenſus ipſe prodiderit factioneʒ:⁊
premio a nobis ⁊ honore decora-
bitur. JIs vo qui vſus fuerit factiõe
ſi ſero tamẽ incognita adbuc conci
lioruʒ arcana patefecerit: abſolutõ
ne tamen ac venia dignus habebi⸗
tur. C Porroꝰſimonie accuſatio
ad iſtar ieſe maieſtatis ꝓcedere dʒ
ſicut leo imperaioꝛ in pᷣmo libꝛo co
dicis ðcreuiſſe legitur ti.de epiſco/
pis ⁊ clericis.l.ſi quẽq;.qð de accu-
ſatione nõ ð penarintelligi opoꝛtet.
¶Ungde valerianus ⁊ gratianus.

li. ix. codi. ti. ad. l. iul. maieſta.

Allus omnino:cui inconſul/
ttis ac neſcientibus nobis fidi-
cularum? tormenta offeruntur: mi
litieꝰvel generis aut dignitatis de

fenſiõe vti ꝓhibeatur. Exceptavta⸗

lũ maieſtatis cauſa:in qua ſola om
nibus equa conditio eſt. Sed
cum omnes illi aſſumuntur in bhac
accuſatiõe ſimonie:qui poſſunt ac⸗
cuſare de crimine maieſtatis:con/
ſtat ꝙ ſicut ibi nõ dubitatur de cri-

mine maieſtatis:ſed an reus cõmi
ſerit illud:ſic ⁊ hic non negatur be-

reſis:ſed impetitur accuſatꝰ an cõ/
miſerit hereſim.
O. II. .
AMod autem queri
tur ſi epiſcopus in ac

cuſatorem accnſatõ
nem vertere volue·

1 3 6
maleficijs uolũtaſ ſpectat᷑ nõ exi

tus. ff. ad. l. cor. de ſic. diuꝰ.ar.

ʒ.xxxii.di.erubeſcat.ð pe.di.i.
cogitatiõis.xxx.q.v.chriſtiana
ſo.regulariter voluntas nõ pu
nit᷑ niſi ad aliquẽ actum ꝓcedat
p ¶ Siſco. idẽ eſt in crimine her
ſis. vt e de here. vergẽtis. als
bona dãnatoꝝ reſeruant᷑ ſilijs:
vt.C.de bo.dã.auten.bona.
q ¶ Vllij vo. in poteſtate ↄſtitn
tiſi enĩ eoſ poſtea emãcipaſſet ñ
valet: vt. C.e.l.ppẽdit᷑.ar.ff.ð
bo. dam.l. vlt.ꝭ.ex liberis.ſilij
itaqʒ emãcipati nõ patiunt᷑ hãc
penã.dicũt iñ ꝗdã ꝙ hec pena
ſpectat ad filios poſtea natos:ñ
ad iaʒ natos:ſed littera eis õdi-
cit.
r¶ Metiunkt. ſepe ſolet ſiliꝰ ſi⸗
milis eẽ patri:⁊ ſeꝗtr᷑ leuiter ſilia
matris iter.lxvi.di.ſi gens vn⸗
de.ꝗq emit mãpicia ð gener̃ eoꝝ
q̃rit.vt.ff.ð edi.edic.ꝙ ſi nolit
S. g mancipia.
8 Et vita. S. lxxiiij. di. quorũ
dm.
t¶Interuenit. ſic. S.l.di. mi⸗
ſor. Et no.ꝙ qñq; ꝓhibet᷑ ſup/
plicari ꝓ aliquo de pe.di.i.pᷣdi
xerat.⁊ er ð her̃.ad abolendã.⸗
C.de trãſac.ſi ꝗs maior.
u PMorro. hic põit aſſumptio
nẽ argumẽti ſui.pᷣmiſit eni pri⸗
mo ꝓpoſitionẽ.
x Mena ĩ crimine.n.ſimonie
Zuiciꝰ ðpõit᷑:vt.xv.q.iij. ſane
ſiz hic capite punit᷑ q̃liter iſti pa⸗
riſficẽt notaui.xv.q.iij.ſane.⁊.
l.nemini.ſʒ nũqd ordinatus ſi
moniace pot ordniatorẽ ſuũ cõ
uenire de hoc cũ accuſatores cò
ſequant᷑ pꝛemiũ nõ credo:lʒ di⸗
cat᷑ hic ꝙ oẽs accuſatoreſadmit
tantur.
yUIlꝰ.fidiculaꝝx. ideſt coꝛ
L. darũ que ligant᷑ ci ca frõ
tẽ hominis ⁊ ſtringit᷑ caput per
eas ⁊ ẽ fidis idem quod corda
vt ibi me ſide ꝑſpicuꝰ troie mu
nitor amauit.
53 Militie. C. de ꝗᷓſti. milites.
7 ea generis.C. ð pe.l.ðcu/
rionum
2 Aut dignitatis. C. de que-
ſti. decuriones.

x enear vbi nullus poteſt

ſe excuſare aliquo priuilegio. te
net lex. xi.q.i.qcũqʒ
4 od autem. nunqᷓᷓ
ſoli epiſcopo credit᷑
. .liij.q.iii · iuriſiurã
di nec tenet. xi.q.i.ꝗeunq;.

rit:an ſue ſimplici aaa

ſertioni ſides ſit ad-

hibenda: facile ſoluitur: ſi ſanctoꝝ

patrum auctoritas diligenter inſpi
ciatur:vt enim ſancti patres diff.
niunt:nullius perſone quãtunlibet
exercitate ↄfeſſioni ſides ẽ adhibẽ-
da niſi ↄpetẽtes ꝓbatõeſ adbibeat.

b . Synodũ. ideſt oonuentum
dlericorũ qui concil ium appel⸗
latur.xij.q.ij placuit.⁊.c.epiſco
pus.qui ſine eorum preſentia
non debet cauſas audire.xv.q.
vij.epiſcopus nullius.⁊ hoc in
telligo de criminali negocio: ſʒ
in ciuili cauſa eliguntur arbi⸗
tri.vt.xi.q.i.ſi clericus.
¶IYtantum. Mec duo.c.in
Plign. beche occulto pec/
catore.⁊ diẽ ꝙ ſi ſcio aliqueʒ eſ
ſe in mortali peccato licet ſit oc
cultum debeo ipſum vitare oc/
culte:ſed non publice:nec poſ.
ſum de hoc accuſare cum non
habeam teſtes:ſed illud eſt per
durum vt omnem quem ſciam
peccatorem debeaʒ euitare. ⁊
illud cõtra.ii.q.i.multi.ſed tu
ponas caſum ſic.epiſcopus ali
quis ſolus ſcit aliquem in cano
nem incidiſſe:debet eum coꝛꝛi
gere priuate.⁊ ſi incorrigibilis
ſit.priuate vitabit eum nõ pu/
blice:ne ſit ꝓditor criminis: ut
extra de ſen.excommuni. cum
nõ ab homine.in pꝛin.

d —ꝛoferat accuſado publice

e ¶ Indemnatus. ſic ordina ſit
teraʒ. ille tũ ĩidẽnatus.i.nð dã⸗
natus in cõione oĩuʒ pmãebit.
A Tun ad eos qui ni
hil ſciũt ð excõicatiõe illiꝰvłð
crimie eiꝰ vt e ð ſẽ.ex.cũ illoꝝ.
g ¶Ad tpᷣs.i.dũ eſt ĩ peccato.
h ¶ Jubeat. iubere eni poteſt p
latus aliquẽ vt abſtineat a ſua
priuata cione: vel ẽt cõione ſa
eramentorum:qꝛ in ſecreto põt
Scipere talia hominibus peccã
tibus.xxxiii.di.habuiſſe.tñ per
ſniaʒ non poteſt aliquis aliquẽ
ſecreto ſeparare a participatiðe
ſacramentorum vel etiam ſuſ
pendere.poteſt etiam gꝗs cũ ſcit
aliquẽ criminoſuʒ ſuo prelato
Dicere vt ipſus corrigat. vt.xii.
q.v.hoc videtur.vei expone iu
beatur.ideſt moneatur:ſic.xxxi

q.i.hac ratione.ſecundum pꝛe

miſſa patet ꝙ nõ obſtat. j. de
cõ.di.ii,.nõ ꝓhibeat. xciij.di. ſi
inimicus. vij.q.i.ſcire.⁊.xi.q.
iii.qbꝰ epiſcopi vbi dicit᷑ quibꝰ
epiſcopi nõ cõicant:nec nos cõi
care debemus.qꝛ illa.c.de pu/
blice ex ommunicatis ĩelligũt᷑.

i Lacuit ſibi ſoli.nõ tanꝗqỹ

deo. nec ſit Z.ð pe.d. vi.
ſacerdos.j.xi.q.i.qcũqʒ ↄ. ſed
illud nõ ⁊enet.ſic & dico ſoliꝰ
epi ñ creditur.nec ẽt ſcripio:niſi
adſit ſubſcripno.vt e de teſti.
cũ a nobis niſi hoc hẽat conſue
tudo:vt extra de fidei nſtru.cũ
dilectus.nam litteris ſuis credi
tur quibus ſigniſicatſe aliqueʒ
excõicaſſe.vt.xi.q.ii.cure.
k ¶ Excdicato. i, quẽ dicit excõi
catum.
i ¶Caueat. ecce pena illiꝰqui ĩ

iuſte vitat aliqueʒ vel iudicat.

ſic: ii,q.i.nemo. .
m Agiciũ.nullilʒ hẽre in
n

TLauſa

a ¶VWiſcopus.laico:ſed huic.c.eſt ꝭ.xi.q.i.experiẽtie.⁊.c.ſi quis cum clerico
Eed qð hic dicitur intelligas de eccleſiaſticis criminibus.poteſt tamen cle
ricus iudicare de omni crimine q;tum ad indulgendam penitentiam.S.e.q.i.il-
li qui.⁊.xxij.q.i.predicandum.⁊ extra de iudi.nouit.vel loquitur ſecundum ⸗
pora apoſtolorum quãdo omnes cauſe deferebant᷑ ad eccleſiã.vt.xi.q.i.relatũ.

VUnge in carthaginenſi concilio
iiij. legitur.
Eps alicni crimen obijciens in
ſynodo pꝛobet qð obijcit.
Piſcopus ſi derico vel laicoꝰ
crimẽ impoſuerit: ðducat᷑ ad
ꝓbationẽ in ſynoduʒꝰ. Sʒ obij⸗
citur:ſi ſe ſolum alieni ſceleris cõ⸗
ſcium nouerit: ꝓbare illud teſtibus
nõ valet.quid ergo tũc ſibi faciẽdũ
ſit:¶ ¶ Ex ↄci.varẽſi ſic diffinitur.
¶ ¶Epiſcòpus non pꝛoferat quod
pꝛobare non poteſt.
Itantuʒ eps alieni ſceleris ſe
cõſcium nouerit: quadiu ꝓba
re nõ poteſt:nihil pꝛoferat:ſʒ cum
ipſo ad cõpunctioneʒ eius ſecretis
coꝛrectionibus elaboꝛet:qð ſi foꝛte
coꝛrectus pertinacioꝛ fuerit.⁊ ſe cõ
munioni publice ingeſſerit etiam ſi
epiſcopus in redarguẽdo illũ que⸗
reũ indicat in pꝛobatione deſiciat:

indẽnatusiʒ hisqui nihil ſciuerit

ſe cedere ad tẽpusspꝛo ꝑſone ma-
ioꝛis auctoꝛitate iubeatꝰ.ille tamen
qᷓ;diu nihil ꝓbare poteſt in cõione
oĩum preterquã eius qui eum reuʒ
indicat permanebit.
Itẽ ex cõcilio aphꝛicano.
CDe epo qui ſibi ſoli dicit aliquẽ
crimen ſuuʒ fuiſſe confeſſum.
P Lacuit vt ſi quando eps dicit
aliquẽ ſibi ſolipꝛopꝛiuʒ crimẽ
fuiſſe confeſſum:atq; ilie neget nõ
putet ad iniuriaʒ ſuam eps pertine
re quod illi ſoli nõ creditur.⸗ ſi ſcru
pulo pꝛoprie conſcientie ſe dicit ne⸗
ganti nolle cõmunicare:quãdiu ex-
cõmunicato nõ cõmunicaherit ſu

us epᷣs:tandin eidem epiſcopo ab

alijs non cõmunicetur epᷣis: vt ma
gis caueat eps ne dicat in quẽquaʒ

alijs docinenis cõuincẽ nõ põt.

Adiciũ vero archie
piſcopi alrerius pro-
IUieincie alicui expetere
non licet. C Ande
Bregoꝛius ait.
WAlterius parrochianũ alicui in
dicare non licet.
ECriptuz eſt in lege: per alienã
BYImeſſem tranſiens falcem mit⸗

tere nõ debes: ſed mann ſpicas cõ

terere ⁊ mãducare.falcem enim iu

dicij mittere nõ potes nec debes eã

in ſegetem: que alteri videtur eſſe
cõmiſſa:ſed per affectum boni ope
ris frumẽta dominica vitioꝛũ ſuoꝝ

expoliare paleis ? in eccleſie coꝛpꝰ
admonẽdo cõuertẽꝰ perſuaden-
do quaſi mandendo conterere.

dicẽ alteriꝰ ꝓuiĩcie:niſi ꝑ appellatiõeʒ.vi ni.q.vi.nõð liceat.

Triptũ eſt mittere. nec ordinare: nec aliqua ſacra menta dare pot
inalterius epiſcopatu.ix.q ii.c.i.⁊.ii.ſecuſ de proconſulibus qui

inſignia ſua e? prouinciam ferunt ⁊ volunt

ariam erercẽt iuriſditionem

aff. ð officio. pcò.l.i.(Adcde ꝙ ſic legit᷑ originaliter deuteronomij.c. xxiii.
o Aadmonendo.non iñ publice eis predicqdo tãqᷓ; ius in eis habens. lx
xi. di. hortamur ⁊.ix.q.ij.epᷣm.ar.xiij.q.i.c.ii.xvi.q.i.ĩterdicimꝰ.ſʒ ſine
ſolẽnitate ad bonũ monẽdo qð ꝗlibet pt ſacere ⁊ ẽt monachꝰ, xvi.q.i.c.

¶Ntẽ pelagius papa.oĩbus epis
¶ Qnot ciuitates vnaqueq; pro-
mincia babeat.
B CLitote certã eſſe pꝛouinciazx q̃
habet. x. aut.xi.ciuitates ? vnũ
regeʒ ⁊ totidẽ minoꝛes poteſtates
ſub ſe:⁊ vnuʒ metropolitanuʒ alioſ
ꝙᷓ; ſuffraganeos.x.vel.xi.epᷣosꝰiu⸗
dices:ad quoꝛuʒ iudicium oẽscau
ſe epiſcopoꝝ reliquoruʒ ſacerdotũ
ac einitatuʒ referant᷑: vt ab bis om
nibus iuſte ⁊ conſona voce diſcer-
natur:niſi ad maioreʒ auctoritateʒ
fuerit ab his ꝗ iudicadi ſũt appella
tũ.nõ oʒ vt degradet᷑ vł öhonoret᷑
vna queq; prouincia:ſed apud ſe⸗/

metipſam habeat iudices ſacerdo-

tes ⁊ epᷣos:ſingulos videlicet ſecũ
dum oꝛdines ſuos:⁊ quicũq; cʒ
habuerit:a ſuis iudicibꝰ iudicetur
⁊ non ab alienis.i.a ſue inſtis indici
bus prouincie ⁊ non ab extraneisꝰ:
niſi vt iam eſt prelibatum:a iudicq̊
dis fuerit appellatum.
ANtem Nico.papa.
Hõ alioruʒ ſed primatis ſui iu-
dicio ꝗſq; ſe ſubijciat epiſcopus.

Eniq; ſuffredꝰ ſi tale in ſe cri

men nouerat:quo recte poſ-
ſet epᷣatu priuari:vel infirmitate ſe
ſentiebat forſitan pregrauari: qua
impeditus nullis poſſet proximis
ſua prelatione prodeſſe:is prima.
tis ſui debuerat ? nõ alioruʒ dioce-
ſeos amiſtitum preſtolari iudiciuʒ.
p ſi quelibet ambiguitas vl aliqua
fortaſſe ſuper eius examinatiõe vl
epiſcopatus abrenunciatione obor
ta fuiſſet contẽtio:ex more ad apo-
ſtolicam ſedem referri cõuenerat:⁊
noſtra in his omnibꝰ debuerant cũ
cti decreta penitus expectare: quod
quia omiſſum eſt hactenꝰ dolemꝰ.
Dilectiſſimi igitur gloriaʒ veſtrã
vehementer efflagito: vt iam dictꝰ
ſuffredus epiſcopus ꝓprio reſtitua
tur?epiſcopio:⁊ bic ſi aliqd repre-
henlione dignum geſſi. poſtea vel
correctione vel digna animaduer
ſionediffmmietur. Eſt tamẽ caſus
in quo epus alterius parrochianũ
excommunicare valet. Angde in
concilio apud compendium.
TAnuãdo epus parochianum al⸗
terius excommnnicare valet.
Lacuit pro communi vtilita
te vt nullus epiſcoporuʒ gra-
uiter ferat: ſi eius parrochianuʒ de
predationis canſa alter epiſcopus
ex communicauerit..
Item ex concilio meldenin.
DDSDeeodem. Palea.

i. ⁊.c.q; iuxta ſecũdũ ali
os poſſũt pᷣdicar᷑.nõ tñ
ↄcitãdo turbã.xvi.q.iii.
placnuit: qꝛ ill ñ ↄſiſtit ĩ
cõtẽtioſa iuriſditiõe: net
retert ꝗs pᷣdicet:ſs qd pre
dicet. xix. di.ſecũdum.
p ¶ Litote. epoſ bið ẽ
atutum:qꝛ (ã epi
corã.xii.epis ẽ tractãda
xv.q.vii.ſiꝗs timidus.
q C Oẽs. ar. archidia⸗
conos nõ eſſe iudices.
r ¶ Scðʒ ordines. me
dio pᷣtermiſſio nõẽ ad ſu
pioreʒ eũdũ.ut.ii.q.vi.
c.anteriorũ.⁊.v. illo ꝓ
culdubio.⁊.c.decreto.⁊
q.vij.metropolitanũ.⁊
ſic eſt. ar. ꝙ omiſſo ar⸗
chidiacono non itur ad

epʒ. vt eỹ de offi. archi.

c.i.⁊.xviij.q.ij.cognoui
mꝰ.⁊ ar.cõtra extra de
pbẽ. relerente.
8 ¶Ab exrraneis. ergo
metropolitanꝰeſt extra⸗
neꝰ iudex:non eſt g iu⸗
dex puĩcie.ꝗd iuris ſit:⁊
hᷣ q̃re.ix.q.iii.c.ii.Jo.
t Eniqʒ. vel infirmi
tate uł malicia ple
his vel defectu ſciẽtie uel
irregularitate: vc er de
renũ.niſi cũ pridem.
u ¶ Meſtituat.ſed nõ ne
debuit pdere locũ ſuũ.
qꝛſpotanee rñdebat co/
rꝗ er̃ᷣneo iudice.xi.q.i.
placuit.⁊.iij.q.vi.nòð li

cceatiſz dic ꝙ papa pepeit

ei⁊ eſt h.argu.ð illicita

renũciatiðe ꝙ nõ teneat

ſi fiat ignorate prelato
ſuo:vłſi fiat in manu.
alterius.xvii.q.ii.gon/
ſaldus.extra de renun.
admonet.ff.de offi.pre.
legatus. ſed contra qꝛ
etiam tacite quis renan/
ciat iuri ſuo:extra de hii
que fi. a ma. par. ca. ex
ore.⁊.vii.q.i.eos.⁊ ex
de renun.ꝙ in dubijs ⁊
xxxij.q.i.de benedicto.
vii.q.i.qᷓᷓ periculoſum.
dico quod ipſe non po
teſt repetere. qꝛ rennu·

RarA

catio tenet tum ad i
ſum: ſed eccleſia po.

teſt repetere. vt.vii.q.ii.
non oportet. ⁊.c. eos uk
dic ꝙ renunciare poteſft
his que ſpectant ad onꝰ
ſed non is que ſpectant
ad honorem.ñ.n.ſubdi
to poteſt abdicaſ a ſe iu
riſditionẽ ſui epi ut.er ðᷣ
fo.cõpe.ſi diligeti. O.
x Lacuit. parrochi
anũ.ſed nonne e⸗
piſtopus põt punire exẽ
ptos qui delinquunt in
ſua dioceſi.videt ꝙ ſic g

cc.i. vextra de bere. ad abolendam. in fi. vbi dicitur nulluʒ priuilegiũ
iuuat. extra de priuile.ex tuarum. in ſi. item negligentiam talium po/
teſt ſupplere: ut.extrade ſup.neg. plla.ſicut extra de priuile cũ ⁊ plantare

antſtct
U
Cwl ſe
ulooſeer
giltcol
inautt,
o vin
lnsdl.
Monpern
ginber
contrap⸗
ſun puni
l ſane,
wigiſ⸗
peſſ dc
lepoſiun
iiſimii
ulegium.
vonpoee
zaauſßstt
ſcopide
Achos
ſamppen
oſſi,peon
becultod
mano po
puninſe
ſunt puni
pidgoͤleg
Nriu.tunru,
dicns ſt
Niuitaire
Mtumentino⸗
