ni. cñ miniſtrat ePo.
d Oꝛno fauentẽ. in
crimine adulterij
cum galdrada. vel foꝛte
fecit eos iurare ei fidelita
cẽ.qð clerici non debent
facere laico.xxii.q. vlti.
c.vlti.niſi habeãt ab ipᷣo
regalia.xxii.q.v.defoꝛ/

ma.
eQEigi. videtur ergo
ꝙ in illis vnabus eccle⸗
ſijs non poſſit fieri electõ
niſi volũtas pape requi⸗
ratur ſicut eſt in eccleſia
Rauennati. vel iſtud ꝓ
tempoꝛe fuit ſtatutum:
vel dic eligi ideſt conſe⸗

crari vel inſtitni.

f per oꝛdinationẽ
BG recipi.tamen ille
gqui recipit eccleſiaʒ a lai
co nõ eſt excõicatus.ſʒ eſt
excõicandus: vt extra de
iur̃ pa.preterea.niſi a ſa
cris.xvi.q.vlti.c.quoni
am. 1.c. ſi quis deĩceps.
ſi m̃ poſt donationẽ lai/
ci acceſſerit conſenſus e⸗
piſcopi:conſirmat᷑ dona
tio.vt extra de iure pat.
cura paſtoꝛalis. Jo.ho/
die ẽt talis ĩeligibilis ſit:
ut e de elec. gigs. B.

g ¶VNVW nis electio. re
H“ Osuii. vi. q.viiij

quis deinceps.

b —rniicet.

4 ¶ VWis oĩbꝰ. cõᷣ
tra. tu dicas ꝙ laici de⸗
bẽt intereſſe nõ ad eligẽ⸗

dũ ſed ad cõſentiendum

k Mume. i. ſalonita⸗
ne: que ſic dicta eſt qꝛ iu
ſtinianus ibi natus eſt.
alij dicũt de rauena: ꝗa
utraqʒ eſt illirica vel ad/
iacet ulirico mari.
1 Via igit᷑.cilij.i.
collegij.

electus fuiſſ. et exultãs impꝑatoꝛ ait:
gratias ago tibi domine oĩpotens
⁊ ſaluatoꝛ noſter qm̃ huic viro ego
quideʒ cõmiſerã corporaꝰ: tu autẽ
animas:⁊ meam ſententiam oſten
aiſti iuſticie tue ↄuenir / cñ; ſanct
ambroſius ↄtriſtaret᷑ de hoc quod
acciderat vt idem ipſe in ſuis epi-
ſtolis ſcribit:ↄfortauit euʒ impera
tor ⁊ ait:noli timere:qꝛ deus qui te
elegit:ſẽper te adiuuabit:⁊ ego ad
iutor tuus vt meum ordinem de-⸗
cet ſemper exiſtam. ¶ Item nico⸗
laus papa lothario regi.Aucto
ritate apoſtolica non regio fauore
epiſ. togng eſtellgendus.
Orro ſcias qꝛ relatum eſtno
bis geunqʒ ad epiſcopatuʒ in
regno iuo prouehendus eſt non ni

ſi fauenteʒ tibi permittas eligi. Ic

circo apoſtolica auctoritate ſub di-
uini iudicij obteſtatione iniungunꝰ
tibi ut ĩ treuerẽſivrbe ⁊ in agripina
colonia nullũ eligi patiaris anteqᷓ;
relatum ſuper hoc noſtro apoſtola
tui fiat. ¶Item ex conci.pariſien-
ſi. Non recipiatur a comprouĩ
cialibus qui regia oꝛdinatione epi-
ſcopae culmen eſt ageptus.
Pop ordinationẽ regiã hono
ris iſtius culmẽ perſuader̃ ali
quis nimia temeritate preſũpſerit:
q cõprouincialibus illiꝰ loci epiſco
pis recipi nullatenꝰ mereatur.quẽ
vero idebite oꝛdinatũ agnoſcunt:
ſi quis de ↄprouincialibꝰ recipere
euʒ contra iterdicta preſumpfſerit:
ſit a fratribus omnibꝰ ſegregatꝰ ⁊
ab ipſoruʒz omni charitate ſemotꝰ.
¶Item ex conci.laodicenſi.

HDecodem.
On eſt permittenduʒ turbis
T electionem eoꝝ facere qui ſũt
ad ſacerdotiũ promouẽdi. ¶ Itẽ
ex ſcða actione.vi.ſynodi.cccd..epi-
ſcopoꝛũ.¶Irrita ſit electio epiſco
pi vel REhrei eBraßbns face.

nis electio epiſcopi vlpᷣ

byteri uel diaconi a principi

bus facta irrita maneat:ſecundũ re
gulamsque dicit. Si quis epiſcopꝰ
ſecularibus poteſtatibꝰ vſus ecdleſñ
as per ipſos obtinuerit: depõatur:
⁊ ſegregentur ab eccleſia omnes il-
li qui communicãt.¶ Item ex cõ⸗
ci. Marti.pape. ¶Non eligatur

apopulo ꝗ ſũt ꝓmouẽdiad derũ.

m ¶Cõſentimꝰ.ofirmãàdo electionẽ tuã a ita papa ↄfirmat oẽs metropo

litanos:ut. j e.qᷓto.⁊.c.ſalonitane.⁊.c.di.qm.qð uerũ eſt cũ nõ hñt pꝛi
matẽ:ſʒ ei nullo mõ ſubſũt:ut.j.e.cũ lõge.⁊.j.di.ꝓxi.qꝛ ꝑ ãbitionẽ.niſi

velis dicere ꝙ eoipo ꝙ gs recipit palliũ a papa ĩtelligit᷑ ↄfirmari ab ipſo.

imo ⁊ pleriqʒ archiepi nõ ↄfirmant᷑ nec ↄſecrant᷑ niſi a ſuis ſubditis nec pe
tit᷑ ↄſirmatio a papa ſʒ tm̃ palliũ:vt dixi ð hoc li.di.ꝗ in aliquo.
¶Rato. ſubſeripta relatio. Ex hoc loco ꝗdã dixerũt ꝙ electio poſſet

corum requiratur.
q Æο Werdurareargu none

LXIII

5 4

variari vſq; ad ſbſcriptionẽ. ⁊.i.q.vii.ſaluberrimũ.⁊.xxvii.q.i.oẽs ſeĩe.⁊ ar.ꝓ
eis. er de cẽ.oli.alij dicũt vſq; ad ↄſr mationẽ eẽ ãbulatoꝛiã volũtatẽ eligenuũ.
ut eỹ de pᷣbẽ.cũ nõ ignoꝛes.⁊ ex eo ꝙ dicit hic pdurar᷑.j.e.ſalonitane.xxviii.di.
de ſyracuſane.lxxi.di.ſtudij.vñ ⁊ poꝛa ſtipendlia retinet electꝰ vſqʒ ad ↄfirmati
onẽ:vt er de elec.cũ ĩ cũctis.nec cogit ĩſcribere ꝗ excipit ð electũ nõ ↄſirmatũ:qꝛ

Onlicet ꝰ populo electioneʒ
tfacere eoꝝ qui ad ſacerdotiũ
promouentur ſʒ in iudicio epiſco-
pox ſit:ut epiſcopi eũ ꝓbent:ſiĩ ſer
mone?⁊ fide ⁊ ſpirituali vua edo⸗-

ctus ſit. His oĩbus auctoritati/

bus laici excludũtur ab electione ſa
cerdotũ:atqʒ iniungitur eis neceſſi
tas obediẽdi non libertas imperã/
di.Ecõtra vero ſcribit beatus
greg.io.epᷣo prime iuſtiniane ulliri
ce.“ Commtas princepis mordi
natione pontiſicis deſideratur.
Via igit᷑ ſuſcepta fratrũ atq;
(eebor relatio ad locuʒ vos
erdotij totius cõcilij vnito ↄſen
ſu⁊ ſereniſſimi principis volũtate
ðᷣclarat accerſiri: gratias ſaluatori
nr̃o magna cũ exultatiõe retulimꝰ.
nos quoqʒ i perſona fraternitatis

tue ꝑ oĩa cõſentimꝰꝰ:qtq; oĩpotẽtẽ

deuz deprecamur: vt charitatẽ ve
ſtrã ſicut gr̃a ſua te elegit: ita ĩ oibꝰ
ſua ꝓtectõe cuſtodiat.¶ Itẽ greg.
ioanni ſubdiacono. ¶ Clerus 7
ppls ganriniris electioni intererũt.
anto apoſtolica ſedes ſua
¶arurati cunctis pᷣlata con
ſtat eccleſijs:tãto ĩter młtiplices cu
ras ⁊ illa nos valde ſolicitat: vbi
ad conſecrandum antiſtitem noſtꝝ
ſperatur arbitriuʒ. defuncto igitur
antiſtite laurentio eccleſie mediola
nenſis archiepiſcopo:ſua nobis re
latione clerus innotuit in electione
ſe filij noſtri conſtantij diaconi ſui
vnanimiter conſenſſſe.ſed qm̃ ea-
dem non fuit ſubſcripta relatio ne
aliud qð ad cautelaʒ pertinet omit
tamus iccirco huius pꝛecepti aucto
ritate ſuffultum ianuamꝰ pꝛofici-
ſci te neceſſe ẽ:qꝗa illic multi medio/
lanenſium coacti barbaricaꝰ feri⸗
tate conſiſtunt: eoruʒ te volũtates
oportet conuocatis dericis in cõ-
munione perſcrutari: et ſi nulla
eos diuerſitas ab electionis vnita-
te diſterminat: ſiquidem in predi-
cto filio noſtro conſtantio hominũ
voluntates atqʒ conſenſum perdu

rare cognoſcis:tunceum a propꝛi

is epiſcopis ſicut antiquitatis mos
exigit cum noſtre auctoꝛitatis aſſen
ſu ſolatiante ⁊ auxiliante dommo
facias conſecrari: quatenus buiuſ-
modi ſᷣuata ↄſuetudine ⁊ apoſtoli-

ca ſedes ꝓpriuʒ vigorẽ retineat:

nõ deijcit ab obtẽto. ſz ab obti/

nẽdo:vt er de accu.ſuꝑ his.itẽ

qꝛ ante ↄfirmationẽ nõ renũci
at electus epatui.cũ adhuc nil

iuris ſit ↄſecutꝰ:vt ey de trãſla

tio.ĩter:ſed tu dicas q̊ Relen⸗
ſum eligẽtiũ ius ẽ acꝗſitum ele
cto dũ tmñ ipſe ↄſentiat vel ↄſen
tire velit:ut er de elec.cũ ĩter ca
nonicos.in fi.io.nec pñt pꝑꝰ ele
ctionẽ variare:ſʒ ante publica
tionẽ ſcrutinij pñt:vt ex ð ele.
publicato. B/ Si ꝗqᷓras q̃le ius
ac grit᷑ electo ꝑ electõeʒ: dico ꝙ;
ius pᷣlature ⁊ ius adminiſtran
di.ſed nõ exercitiũ pᷣlature vel
adminiſtratiõis.p ↄfirmatio/
nẽ.n.nihil iuris noui acqrit᷑.ſʒ
tm̃ exercitiũ.electio.n.facit ĩpe
ratoꝛc:vt.xciii.di.legimus. ſʒ
q̃rit᷑ vtrũ p noĩationẽ aliqd iu
ris acqrat᷑: vr ꝙ ſic.vt.xvi.q.
.vii. ſa nctorũ.⁊.ii.q.vi.no/
minatiões..lxxii.di.placuit.
cx ð elec.auditis.ar.ↄtra e
de electio .ꝙ ſicut.⁊.c.innotu
it dico ꝙ ſi noĩatio ẽ tractatus
pᷣcedens electionẽ p noĩationẽ
nihil iuris acqri.nã pꝑ talẽ noĩa
tionẽ expᷣmit᷑ ↄſenſus de futu⸗
ro.⁊ eſt ſenſus noĩo talem ideſt
noĩo eũ eligẽdũ. ſicut etiã ali⸗
gs eligit᷑ ĩ poſtulãdũ: vt er̃ de
renũ. poſt trãſlationẽ.⁊.S.eo.
valẽtinianꝰ.ſicut nõ ↄtrahitur
mr̃imoniũ carnale ꝑ hec vᷣoa
denoio te ĩ mulierẽ.ſʒ ſi per de
noĩationẽ expᷣmit᷑ ↄſenſus de

de pñti:tũc denoĩato ius ẽ acq
ſitũ:qꝛ nõ refert qbus vbis qas

expᷣmat ↄſenſum:vt.xxii.q.v.
hũane. maxie ſi ↄſuetudo ẽ ali
cuius ecclie ꝙ ꝑ talia vᷣba cele⸗
bꝛet᷑ electio tũc in talibꝰ ad cõeʒ
intelligẽtiã verboꝛũ eſt recurrẽ
dũ:vt epð ſpõ.ex lr̃is.qd ð po
ſtulatione iutris ſit dixi.S. lxi.
di. S. ſed aliud/ſʒ quare repꝛo/
bat᷑ hec electio pp defectũ ſub⸗
ſcriptiõis:ſed ĩtellige ꝙ hic nõ
erãt due ꝑtes pñtes q̃ ad minꝰ
debẽt eẽ in electõe.⁊ iõ ĩ fraudẽ
nolebãt ſubſcribere ne eoꝝx pau
citas repꝛehẽderet᷑.vñ cum ab
initio nõ fuit cõſenſus eoꝝ legi
timꝰ bñ dicit papa ſi pdurat.
ſic. S.xxviii.di.ð ſyracuſane.⁊
xxxix.di.petrꝰ.lʒ vr ꝙ nõ eſſet
denuo reꝗqrendus eoꝝ ↄſenſus
vt.ff.de ſer.ru.p.ꝑ fundũ.ſed
illud nõ ẽ ſimile:qꝛ ſeruitus cõ
cedi põt ſeꝑpatiʒ.q electio dʒ cẽ
cõis:vt h̊ dĩ.⁊.S.e.c.iſʒ cum

gra. iĩtelligat hoc.c.ꝙ ↄſenſus

laicoꝝ hic reꝗrebat᷑.quar᷑ ergo
diẽ ſbſcripta relaiiõe cũ laiciñ
ſubſcribãt.vii.q.i.epᷣs ð loco.
7.ii.q.vii.ſi qs aũt epᷣs.em
ſubſcriptio nõ ẽ ð elec. ʒ ð ſolẽ
nitate:vt.lxi.di.epiſcopus.

o Januam. no. ꝙ docant abſtes a mediolano vſq; ad ianuã. ſed non vſqʒ ad

rxii.dietas:vt extra de clectio.cũ inter.quid de hoc iuris ſit dixi.vii.q.i.factus.

pBarbarica.pꝛopier hoc verbum inducit magiſter ca.vt etiam còſenſus lai

ſt conſenſus niſi duret: vt de pe.di.i.diuortiuʒ.

er de vb. ſig. nã ⁊ ego.ſf. de in rẽ ver.ſi ꝓpte.s.verſum.
1Aſſenſu.b bẽs ꝙ papa ↄfirmat clectionẽ metropolitano: vt diri. S. c. ꝓxi.

leme fant

linpatoct

SI.

a ·⸗Tebs. T tenuibus.i.modice auctoritatis.⁊ ſic non tantum numerus: ſed
Hetiam auctontas eligentium conſideratur. argumẽ. xix. diſtin.in canoni
cis.ar.contra.extra de elec.dudum. . ““”èZƷZR
b¶ Erx omnibus. ergo in electione epiſcopi totus clerus ciuitatis intererit:vt hic
⁊.J.e.obeuntibus.⁊.viii.q.i.licet.ſed xerum eſt ꝙ intererũt ad conſentiendum

nõ ad eligẽdũ uel ĩterſunt ſi ẽ
conſuetudo.er de cauſa poſſ.⁊
pꝛoprie.cuʒ eccleſi.
e¶ Turbã. h. c. ⁊ oĩa q̃ dicunt
laicos vocari ad electionem in
telligit. D.de patronis.

dα Zldmonentibus. ergo pa-

tet hic ꝙ viſitatoꝛ nõ eligit: vt
dixi. lxi. di. obii.
eDOſſe.imolenſem. tñ tẽ/
Epoꝛe ſtephani non erat
imola ſedes epiſcopalis: ſed iu
xta ĩ caſtro ſancti caſſiani.a ſic
eſt argu. ꝙ non vitiatur reſcri
ptum licet quis nominetur epi
ſcopus nõ nomine cathedre.ſʒ
hoc ideo ſccit:qꝛ locus ille cele⸗
bꝛioꝛ erat. .
ſ¶ Sepe.j.e.c. vlti.⁊.j. viii.
.q.i.nec nouum.
gCAlero. 1 populola no. uerxr
Demel bum ſemel bic poſitum equiuo
ce poni. ſic.xxviii.diſti.pꝛeſby
terum.
h. Piſcopos.per emiliã.
MA emil ia dicitur a rauena
ſq; ad placentiam.
i L Itteras.vt ſi omnes B
colligitur ꝙ oẽs conſen
tire debent in poſtulatiðe extra
nei:vt dixi.S.lxi.di.nullus et
ideo dicit decre.ꝙ poſtulatio
nõ admittitur in diſcoꝛdia: vt

extra de poſt. bone.qð tamen

verũ eſt ᷣm diſtinctiõem eius
quod legitur. extra de electio
ſcriptum eſt.
k¶ Et vis. hic habes ꝙ clericꝰ
alterius epiſcopi eſt poſtulan/
dus:vt.lxl.di.S.ſed alið.⁊.c.
oſius.⁊ laicus etiam eſt poſtu/
landus:vt ibi dicit᷑.⁊ illegiti
mus:vt ep de elec. innotuit. itẽ
hic habes ꝙ epiſcopus nõ cogi
tur dare poſtulatuʒ: vt.lxxxv.
Di. florentinuʒ. nemo enim co
gitur emancipare filium ſuuʒz:
Ft ĩſti.qui.mo.ius pa.po.ſol.
25§. vl ſed pone ꝙ eligatur ta/
lis clericus ⁊ epiſcopus eiꝰ po/
ſtea nõ conſentiat:nũquid iſti
ſunt pꝛiuati electione:qꝛ elege/
runt eũ quẽ non poterãt habe/
re.uel nunquid conſenſus illiꝰ
a quo erat poſtulandus confir
mat electionẽ:argu.qꝙ nõ con
firmat extra.e.auditis.arg.qꝙ
ſic.extra.e.ſicut.⁊ ex ð iur̃ pa.
cura puſtoꝛalisſad hoc dico ꝙ
ſi eligitur in poſtulãdum bene
tenet talis electio:vt extra de re
nun.poſt tranſlationẽ. vyel dic
ſi elegerũt eo pꝛepoſito: vt
ſtatim debeat tenere electio nõ
ratificatur per ſequentem cõſen
ſum uũllius a quo eſſet poſtulan
dus. ſi vero ſciebãt electionem
per ſe inualidã eſſe:ſʒ ſperabãt
ꝙ dominus eam ratam habe/
ret: tunc ratificatione domini
conſirmatur.ſic.ix.q.ii.lugdu
nenſis/ Similem diſtinctioneʒ
facit lex. ff. de ſolu. ſi quis offe
renti.vel dic ꝙ non eſt incon/

—

ueniens ſi clericus alienus eli/

a ſe conceſſa alijs iura non minuat.
¶Ntem gelaſius papa philippo
7 gerentino epo. C Inelectione
epiſcopi populus debet adeſſe.
. Aebs diotrenſis data nobis
petitione defleuit diu ſe ſine re
ctoꝛis ꝓprij gubernatiõe diſpergi:
ac ſicut aſſerit᷑:is ꝗ a nobis iã ꝓbatꝰ
dicit᷑ a paucis ⁊ tenuibꝰ putat᷑ electꝰ
cuʒ ad vos ꝑtineat vniuerſos aſſi
dua admonitõe ↄpeller̃: ut oẽs in
vnũ quẽ dignũ ſacerdotio viderit
7 ſine aliq rpꝛehẽſione ↄſẽtiãt: ⁊ iõ
frẽs chariſſuni diuerſos ex oĩbꝰbſe
pedicti loci parochijs ⁊ pᷣſbyteros

⁊ diaconos ⁊ vniuerſã turbã vos

oʒ ſepiꝰ ↄuocare:q̃tenus ñ ꝓut cni
libet libuerit ſʒ cõcordãtibꝰanimis
talẽ vobis admonẽtibꝰꝰ ſibi qᷣrant
ſola diuinitatis attẽtiõe ꝑſonã:quã
nulla ↄtrarietas a cõſtitutis poſſit
reuocar᷑̃ reſcriptis.¶Iteʒ ſtepha
nus epiſcopus ſeruꝰ ſᷣuoruʒ dei ro
mano archiepiſcopo rauennati.
Doe codem. .
Oſſe tuã fraternitatẽ volu⸗
mus ad noſtras aures fore
peruẽtuz imolẽſeʒ epᷣm ab hac lu
ce migraſſe in cuiꝰ ſucceſſoris ele-
ctiõe populi diuiſionẽ pueniſſe au-
diuimꝰ:quod gꝗa ſepe’ cõtinger̃ ſo
let querẽtibꝰ ſingulis q̃ ſua ſũt non
q̃ ieſuchꝛiſti ñ adeo miramur/Ae-/
rũtamẽ iĩ hoc tuã plurimũ oʒ adbi
beri ſolicitudinẽ: ut cõuocato cle⸗
roꝰ ⁊ populo talis ibi eligat᷑ ꝑ dei
miſericordiã cui ſacri non obuiant
canones.ſacerdotum ꝗppe eſt ele-
ctio:⁊ ſidelis populi ↄſenſus adhi
bendꝰẽ:qꝛ docẽdꝰẽ populꝰñ ſequẽ
dus.¶Itẽ nicolaus papa io.raue
nati archießo. Secodein.
Piſcopos ꝑ emiliãꝰ nõ cõſe
cres:niſi poſt electionẽ vłcõ/
ſenſũ deri ⁊ populi.¶¶Itẽ pelagi
us papa tuliano epiſcopo grumẽti
. Be eodem.
LSeras charitatis tue ſuſcepi
J mus ꝗbꝰ ſigniſicas latinũ dia
conẽ tuũ ad epᷣatũ ecdeſie marcel-
lianẽſis a clero ⁊ oibꝰ q ulic ↄueni⸗
unt poſtulari.hic itaqʒ dicimꝰ: ut ſi
omẽs eũ eligũt:⁊ vis eũ cõcedere
gratũ nobis eſſe cognoſce: ⁊ ſi põt
ante diẽ ſãctũ feſtinet occurrere:nt
ul ſabbato ipſo noctis magne poſt
baptiſmũ cum dei gratia valeat or
dinari. ¶ Idem Laurentio epi⸗
ſcopo centumcellenn. Sacra

principis auctoritas oꝛdinãdis eſt

neceſſaria.

P Rincipali deuotiſſimorũ mi
Aliitũ ꝗ ullicĩ ciuitate cẽtumcellẽ
gatur: quia talis pꝛino deber ſi cõſiſtũt:relatione ad nos directa

LXIII

eligi ⁊ poſtea poſtulari:vt diri.lxi.diſtin.5.ſed aliud tem obijcitur cuʒ

clericꝰcõtradicente epiſcopo pomit fieri monachus: vt.xix.q.ii.ca.i.ergo

multo foꝛtius poteſt promoueri ad epiſcopale regnum:cum ille tramſeat
pꝛo pꝛiuata vtilitate iſte pꝛo communi que pꝛeiudicat pꝛiuate: vt vii. q.
ai.ſcias.⁊.viii.q.i.in ſcripturis: Reſpon. monachus tranſit ad locum

ſacraʒ epiſtolaʒ iſinuãt ſe cemẽtiſſi
mi pᷣncipis ipetraſſe:ꝗ eis preſby
terũ diaconẽ ⁊ ſubdiaconẽ ſieri de-
bere precepit:ideo hortamur dile⸗
ctionẽ tuaʒ vt perſonas ipſas vide
as ⁊ diligẽter requiras: ne aliquid
cõtra canones cõmiſiſſẽt:⁊ ſi eas ĩ
culpabiles repperieris:⁊ vite ipſo
rũ laudabile teſtimoniuʒy videris:
veniẽte medianaſeptimana paſce
ſi dominꝰ voluerit:⁊ ſi vixerimꝰꝰ:
vnũquẽqʒ ꝑ officia que prediximꝰ
nõ differas ꝓmouere. ¶ Itez leo
iiij.lothario ⁊ lodonico auguſtis.
¶Papa rogat auguſtum: vt rea
tinam ecdeſiam cuidam electo di⸗
gnetur concedere.
B Eatina eccleſia q̃ ꝑ tot tẽpo/
rũ ſpacia paſtoralibꝰ curis de
ſtituta cõſtitit: dignũ eſt ut brachio
amplitudinis veſtre ſubleuet᷑ ac gu
bernationis regimine ꝓtegat᷑. vn⸗
de ſalutatiõis alloquio pᷣmiſſo ve/
ſtrã maſuetudinẽ depᷣcamur: qua
tenꝰ colono humili diacono eãdẽ
eccleñã ad regẽdaʒ cõcedere digne

mini:ut veſtra licẽtia accepta ibi⸗

dẽ deo adiuuãte cõſecrare valea
mus epʒ: ſinautẽ in pdicta eccleſia
volueritis:ut preſiciat᷑ epiſcopus:
tuſculanã ecdeniã q̃ viduata exiſtit
illi veſtra ſerenitas dignet᷑ ↄcedere
vt cõſecratus a noſtro pᷣſulatu deo
omnipotenti veſtroqʒ iperio gra-
tes peragere valeat. ¶ Item rite
CRegio precepto ab apoſtolico
colonus reatine ecdeſie ordinatur
epiſcopus.
D Obis dominus iperator ⁊
ĩperatrix per ſuas epiſtolas
dixerũt ut colonñ ĩ reatina eccleſia
q̃ paſtoris officio ꝑ lõga iaʒ tẽpoꝛa
deſtituta videbat᷑ epiſcopũ facere
deberemꝰ:ſicut ⁊ fecimꝰ.C Item
ſtepha. Guidoni comiti.
¶IZmperatous epiſtola in electio
nis conſirmatione deſideratur.

Ectis ſagacitatis veſtre apici

bus gꝗ öfuncto eccdeſie reatine
antiſtite derũ ⁊ plebẽeiuſdẽ elegiſſe
ſibi futurũ ãtiſtitẽ ⁊ a nobis ↄſecrã
dũ veſtro ſtudio directũ eſſe ne ip/
ſa eccleſia diu ſine ꝓprio cõſtet pa
ſtore fatebatur. NMos ð obitu prio
ris dolẽtes nüc ipſuʒ electũ vnani
mitate ⁊ canonica ipſius eccleſie ele
ctione vt mandaſtis tã citiſſume or

dinare omiſimus: eo ; imperia-
lem nobis vt mos eſt abſolutionis

minime detulerit epiſtolam: pro q̃ᷓ
ſ.re ambiguum eſt nobis:ideo uo
luntati veſtre in hoc parere diſtuli⸗
mus ne auguſtalis animus duriſſi

deiectionis vbi nulla p⸗
ſumitur ambitio hic pꝛe
ſumitur ambitio: ex eo
ꝙ nolẽte epiſcopo vltra
ſe ingerit qui potius tra
hi debet: vt. vin. q.i. ſciẽ
dum.male tamen facit
epiſcopus ſi eum abſq;
iuſtitia negat: vt. vii. q.
i.omnes qui.⁊ pꝑ ſupe
roꝛem cogi poteſt. arg.
extra de iurepa.nullus.
I NNRincipali. e. ca.
Pino. ſe. Dicit. h.

batronu vebere eligere

eccleſia epiſcopalis ñ hʒ
patronum.

m & Pꝛincipis ſed ite

petebatur iſtud ab ĩpe⸗
ratoꝛe.quia foꝛte iſti cu⸗
riales erant. uel foꝛte pa
tronus erat ita c
pronꝰ nõtantum pꝛela
tum ſed etiam ſubdiaco
num ⁊ diaconuz poteſt
inſtituere. argu. xviii.q.
ii. eleutherius. xvi.q.
ii.ſi quis epᷣoꝛũ.ĩ autẽ.
de ſan.epi.ꝭ.ſi ꝗs oꝛato
rij domũ.col. ix. ⁊ e de
fi.pᷣſ by.ex trãſmiſſa.dũ

tñ hoc ſiat cũ aſenſu pᷣla

ti: vt extra. e.ti. ppoſuit.
ſ vius credo hoc ſpecta
re ad ipſum pᷣlatũ vt ipe
poſſit miniſtros pᷣficere
quos velit: vt er ð iure

pa. poſtulaſti/qd inris

hẽat ĩ electiõe pronꝰ:di
Decre. de iurepa.nobis.
nC.EMediana.ſ.cũ can
tatur ſuientes.io.
o ¶Si virerimus. ſi ba
bes vixeritis planũ ẽ. ſi
habes vixerim? ẽ ar. ꝙ
mãdatũ ⁊ pᷣceptũ moꝛ⸗
te mãdãtis re ĩtegra ſol
uit᷑.e ð offi.deleg. gra

p N Eatina. hoc. c. et
Rxuo ſequẽtia lo⸗
quunt᷑ ĩ eadẽ materia.

q ¶Nicentia conſenſus

pᷣncipis ẽ reqrẽdus electi

one celebꝛata:vt ex ð ele
cti.qꝙ ſicut. niſi aliud ſu
adeat ſcadalũ.ex.e.qꝛ.

vel pᷣſcripta ↄſuetudo:
vt e de iurepa. nobis.
r¶ Alccepta.xvi.q.vii.
decernimus
g Brates. ſpirituales
ñi carnales.hoc.n.ext ſi

monia: ut.i. q. i. ſũt nõ

nulli.⁊.q.ii.ſicut.
t NObis dñs. ex hu
militate hoc fecit
qꝛ dñs ĩperatoꝛ dr cũ ſit

filiꝰeccleſie: vt.xcvi.di.

ſi imperatoꝛ.

n . Ectlus. din. i. vl⸗

tra tres menſes:

ſat neceſſitatis: vt. lxxv.

tps dl
gnidi
tone
dumn
aunn
tpi..
mose
P hi
ſznon
ſimon
ius ſab
ent
eton
vnmn
noan
deis
hiec
cGin

Vie

„p.
tice⸗
Gni
ſtraron
n
nian
it

Diiehigſ
mri
ſar ſicn
anuntn
tin
iend
nn ſhlinn
Mhnez poret
Ntniiani,
ligson
Enifniſa d
ri nue
metppolnt.
elg poeſhen
ſunganäi⸗
nüicras fene
l:wczdine
ſhlifikfm
ridehfne
Ceiurpn nche⸗
Hellannkcin
lientes
pirenimushc
ntisphani
virerinden
i1peeninn⸗
zis ſeirmiſt

dofdelg

J
Günnnhettd
dun ninll-
ſcideſnnmon.
ninanſis
inſilti
ttrſtſde
alitn
lick ⸗
in Funtt
lngn e⸗
Chr ig⸗
inng.
nzhun
lsbanit
ng
inſe
nilurbefl
ſeumnfͤf

ſe d

diſ.qm.⁊.vii.q.i.conſtitutuʒ. ⁊ ita reſtrigitur qñqʒ vaga ſigniſcatio ali

1.

cuius verbi.vt.lxv.di. ð perſona.

*CSropolitano merropol ipienin conſecrandus eſt metropolita

nus.vt. li.di.qui in aliquoa eſt ar.hic ꝙ prouiĩciales epiſcopi in/
tererunt electioni metropolitani.vt.s.e.valentinianus.

b. ¶ E byteris. pſby⸗
tex pmutt. qui eniz pn
oꝛ eſt in oꝛdine:erit pri⸗
or ĩ electiõe.lxxv.diſ.c.
Vlt. ⁊.lxi.di.ſtatuimus
vVnge hec dictio vel/non
dat illis optioneʒ ſic vel
ſic eligendi ſed oꝛdo uer
boꝛum oſtendit quo or/
dine debeant eligere. ſic
jJ.de conſe.diſtin.ij.in
xpᷣo.⁊ optime hoc dicit᷑
ff. ad trebel.l. hredes ĩ
fine.
c ¶ Nel diaconibus. ho
die ex ſubdiaconibus po
teſt eligi. extra de etate ⁊
quali.a multis.

d Optimus. ſi. in au

ten. de monachis.5.oꝛ/
dinationem.col.i⸗Sed
quis dicetur optimus.
qð enĩ per ſuperabundã

tiam dicitur vni ſoli cõ

nenit. vt.ff. de verb. ob.

vbi auteʒz non apparet.

venditoꝛ.S.vlt.qualiter
iſtud intelligatur inne⸗
nies. viii. q. i. licet.
* Bi in plebibꝰ. pꝛo
fciſcatur. ſpeciali
auctoꝛitate epiſcopi: ali

as nõ liceret.vt e ð o

fi.archidi.cum ſatis.ni
ſi hoc habeat de conſue

xudine preſcripta. ⁊ ſicĩi

telligo ex de exceſ.pꝛela.
ad hoc.⁊ extra de ap.bo
ne. ⁊ extra de inſti.cũ ue
niſſet.ꝗd tamen de hoc
iuris ſit.dixi.xxv. diſti.
perlectis.
Gatho. que ſoli
lta quilibet enim
epᷣs dare conſueuit ali/
quid imperatoꝛi in ele/
ctione ſua vt.j.e.quia.
dummõ redditꝰ epales
exciperent duas libras

auri ut in auten.deſan.

epi. .iiii:⁊ foꝛte tũc cuʒ
mos erat:crimẽ nõ erat

vt.xxii.q.iiii.obiiciunt᷑.

iz none ĩperatoꝛ cõmiſit
ſimoniam relaxãdo illð
ius ſub hac cõditiõe: ut
coſenſus eiꝰ requirat᷑ in
eleetione. ſʒ dic ꝙ pꝛius
vtrunqʒ ius habuit.vñ
mõò alterũ potuit remit
tere.iõ aũt petiit a papa
hãc cõſuetudineʒ tolli qꝛ
cötinebat ſpeciem mali
Vt.i.q.i.emendari.
8 Adrianus: 5 fen
AEdẽdas.ad h̊ tenet
oẽs pᷣncipes vt. xxiii.q.
.v.pncipes.ut⁊ ſi nolẽt
cã defẽdere poſſũt excòi
cari.xxiii.q.v.admini/
b ¶ Patriciatus.ut pu
niret crimĩa. ⁊ ʒ hoc po
teſt ĩtelligi. ii.q. vi. ols
oppꝛeſſus.⁊ ita iudex ec
deſiaſticus alüi poteſt cõᷣ

me hoc quocũq; modo perciperet.
Sed ſcietes eccleſiam dei ſine pro
prio diu paſtore nõ ðbere conſiſte
re:glorie veſtre mãdamꝰquoniaʒ
aliter nos agere non debuimꝰ vta
neſtra ſolertia imperialivt pᷣſca cõ

ſuetudo dictat ꝑcepta licẽtia: ⁊ no

bis quemadmoduʒ vos ſcire cre-
dimus imperatoria directa epiſto
la tunc volũtativeſtre de hoc pare
bimꝰeundẽq; electũ dño adiunãte
conſecrabimus:qð chariſſime fili
moleſte nullo modo ſuſcipias.
Item leo papa. M
¶Clericorum ⁊ cinium volũtate
metropolitanus eſt ordinandus.
Etropolitano defũcto ců in

loco eius aliꝰ fuerit ſubrogãa

dus prouinciales epiſcopi ad ciui
tatem metropolim conuenire de-
bent:vt omnium dericorũ atqʒ ci-
uium voluntate diſcuſſa ex preſby
teriseiuſdẽ ecdeſie vel diaconibꝰ
optimusꝰ ordinetur.

¶ Item iſidorus in li. officioruzʒ.

¶ Cum dero ⁊ populo archipre⸗
ſbyteri fiat electio.

Jin plebibus archipreſbyteri

ierint:aut pro aliquo reatu
exide eiecti fuerint: archidiaconus
q; citius proficiſcatur illuc: ⁊ cum
dericis ⁊ populis ipſiꝰplebis electi
onem faciat q̃tenus dignus paſtoꝛ
domini dei conſtituatur.⁊ dũ oꝛdi
natu eius prouidentia ipſa plebs
cuſtodiatur. ¶ Item ex geſtis ro⸗
manorum pomtiſicum J
Electus in romanum pontinicẽ
non ordinetur niſi eius decretuʒ ĩ-
peratori primum preſentetur.
HSa natiõe ſiculus cuiꝰ le⸗
agatiõe fungens ioannes epᷣs
portuenſis dominico die octauo

paſche in ecdeſia ſancte ſophie pu

blicas miſſas coram principe ⁊ pa

triarcha latine celebrauit. hic ſuſce

pit ab illo diualẽ.i.regiã epiſtolam
Hm ſuã poſtulationẽ:ꝑ quã reuela⸗
ta eſt quãtitas pecunie que ſolita
erat dari pro oꝛdĩatiõe põtiſicis fa

ciẽda:ſic tñ vt ſi cõtĩgerit poſt eius

trãſitũ electionem fieri non debeat
oꝛdiari ꝗ electus fuerit: niſi pꝛiꝰ de
cretũ generale introducatur ĩ regi⸗
am vrbẽ ſecundum antiquã cõſue
tudinem:vt cum eorum ↄſcientia
iuſſione debeat oꝛdinatio ꝓſpera
ri. ¶ Item vitalianꝰ natione ſiguẽ
ſis direxit reſponſales ſuos cuʒ ſy
nodica epiſtola iuxta ↄſuetudincʒ ĩ
regiaʒ vꝛbẽ apud pijſſimos pᷣnci-
pes ſignificans de ordinatõe ſua.
¶ Ntem ex hiſtoria ecdleſiaſtica.

Imperator ius babet eligendi

mittere cãʒ ſanguinis.uel intellige ꝙ eſt aduocatꝰromc.ut ex ð elec.uenerabilẽ.
i ¶ Per ſingulas.ergo in fracia ⁊ ĩ hiſpania.unus ẽ eni imperatoꝛ ut.vli.q.i.
in apibus.qð concedo niſi pꝛobẽt ſe exẽptos ab ĩperatoꝛe.ut.xxiiii.q.viii. O.ecce.
vnde adhuc de capite ſuno dabunt tributum imperatoꝛi:cum non pꝛobẽt ſe cxc
ptos ab imperatoꝛe.ut.ff.de cenſi.l.uit.ſi enim dicunt ſe non ſubeſſe romano

pontificem.

PBarrinne papa romã veni⸗

ecarolũ regẽ ad defedẽdasꝰ
res ecdeſie poſtulauit carolus vero
romã veniens papiã obſedit:ibiqʒ
relicto exercituĩ ſancta reſurrecti-
one ab adriano papa rome hono⸗
riſice ſuſceptus ẽ.poſt ſanctã reſur
rectioneʒ reuerſus papiã:cepit de/
ſideriũ regem: deinde romãa reuer
ſus conſtituit ibi ſynodũ cũ hadri-
no papa ĩ patriarchatu lateranenſ
in ecdeſia ſancti ſaluatoris:q̃ ſyno
dus celebꝛata ẽ a.cliij.epᷣis religio-

ſis ⁊ abbatibushadrianus autem

papa cum vniuerſa ſynodo tradi-
derũt carolo ius ⁊ poteſtateʒ eligẽ
di pontiſicem ⁊ oꝛdinandi apoſto
licã ſcdẽ: dignitateʒ quoqʒ patrici
atus vei conceſſerũt.ĩſuꝑ archiepi⸗
ſcopos ⁊ epᷣos per ſingulas proui
cias ab eo inueſtiturã accipe diffini
niuitꝛ: vt niſi a rege laudet᷑ ⁊ inueſti

atur epᷣs a nemine conſecretur.⁊ ꝗ

cunq; contra hoc decretum ageret
anathematis vinculo eũ innoda-
uit ⁊ niſi reſipiſceret: bona eius pu
blicaru precepit. ¶ Itẽ leo papa.
Eiecno romani pontincis ad
ins pertinet imperatoris.
T N ſynodo cõgregata romeĩ
eccleſia ſancti ſaluatoris adex
emplum adriani a poſtolice ſedis
antiſtitis qui domino carolovicto
rioſiſſimo regi frãcorum aclongo
bardorum patriciatus dignitateʒ
ac oꝛdinationẽ apoſtolice ſedis ⁊ i
ueſtiturã epᷣoꝝ conceſſit:ego leo q̃̊

qʒ ſeruus ſeruorũ dei epᷣs cuʒ toto

dero ac romão populo cõſtituimꝰ
⁊ ↄfirmamꝰ conoboꝛamꝰa ꝑno
ſtrã apoſtolicã auctatẽ ↄcedimꝰat-
q; largimur dño Ottõi pꝛimoꝰre
gi teutõicoꝝ eiuſq; ſucceſſoribꝰhu
ius regni italie ĩ petuũ facultatẽ cli-

gẽdi ſucceſſorẽ atqʒ ſůme ſedis a-

poſtolice põtiſicẽ oꝛdinadiac? h
archiepos ſeu epos ut ipi ab eo ine

ſtitura accipiãte ↄſecratõez/vñ de

bẽt exceptis his q̃s iperatoꝛ põtiſici
bꝰa archiepᷣis ↄceſſuꝰ:⁊ vt nemo ð
iceps cuiuſcũq; dignitatis vl fligi
onis eligẽdi vl patriciũ vl põtiſicẽ
ſũme ſedis apoſtolice aut quẽcũqʒ
epʒ oꝛdinãdi hẽat facultatẽ abſq;
ↄſeſu ipſiꝰ iperatoris.qð tñ fiat abſ
qʒ oĩ pecũia:⁊a ut ipſe ſit patriciꝰ ⸗
rex. Nõ ſi a dero ⁊ pplo gꝗs eliga
tur epᷣs niſi a ſupᷣdicto r̃ge laudet᷑ ⁊
iueſtiat:ñ oↄſecret᷑. Si ꝗs cõtra baãc
apoſtolica auẽtatẽ aliqad molietur
huũc excõicatõi ſubiacer̃᷑ dcernimꝰ⸗
niſi reſipuerit irreuocabili exilio
pũiri: ul vltimis ſupplicijs afficy.

55

ĩperio p cõſequẽs dicant ſe non
habere aliquid ꝓpꝛii.ut.S.d.i.
ius quirituʒ. fateamur ergoi⸗
peratoꝛẽ eſſe diũim mũdi.ut. ff.
ad.l.rho.de precario.obſtat ꝙ
reges hiſpanie cuʒ nõ ſubeſſent
iperio regnum ab hoſtium fau
cibus eruerunt.
K ¶ Publicari. hic eccleſia pu
blicat bona laicorũ.⁊ qñaqʒ de/
pðit laicos a dignitatibꝰ.xxxii.
q.v. pꝛeceptum in ſi.uel dic ꝙ
hic docet eccleſia quid fieri de/
beat. ſic.xxiiii.q.iii. ilicita.⁊
.v.q.ul.delatoꝛi. .
1 L ſynodo.cõſirmamꝰ.
ar.qꝙ idẽ poteſt dari ⁊ cõ
firmari.ut.xxiii.diſ.in noĩe.et
extra de elec.cũ inter.ar.extra
de ſi.inſtru.c. inter dilectos.⁊
.ff. de iu.om.iud.⁊ qmia.qũq;
etiam dſ dare.i.datum oſten/
dere.ut.xxiii.q.v.ꝭ.binc notã
dum.ff. de teſta. heredes. S. ſi
quid. B
m ¶ Primo.non dicas pᷣmo
regi:ſed pꝛimo ottom.i.ante
quem nullus alius fuit.ſic ex/
tra ð uerbo.ſig.ioſeph.⁊ de vᷣ⸗
bo.ſig.pꝛoximus.
n ¶Succeſſoꝛem. hoc ſpeciale
fuit cõtra id.viii.q.i.moyſes.
ſic. vii.q.i.petiſti.hic patet
maxrimam habet poteſtateʒ pa
pa circa imperium. ſed dic ꝙ
tantuʒ in italia ꝑmitteretur ſa/
cere ſucceſſoꝛem.
o ¶ Alc per hoc.quaſi dicat ex
quo in roman eccleſia Horper
mittitur ergo in minoꝛibus ?-⸗)· .
ar ictm iuris eſt in mem Ren A ene
brs qð in capite. ut. xvi. q. i. n Cap
.c.i.xii.q.ii.cognouimꝰ.⁊.q.
.i.precipimus.⁊.i.q.ii.ſi ꝗs
epiſcopus.xxiii.q.i.rogamꝰ.
p ¶ Conceſſit.uidetur ergo ꝙ
impertor poſſit dare pꝛiuile-
giuʒ libertatis.ut extra ð reſti.
in inte.auditis.
Sit patriciꝰ.⁊ ſic papa dat
hic gladii poteſtatem.cunus ta
men exercitiuʒ ipſe non habet.
io.e ð elec.ſuffraganeis. P. „
rCApoſtolicam ſed nunqd è/w axt An! pa peſſit z6
papa poſſet ei poteſtatem dare cibeſec ſaiſee ⸗ de al .
ut deponeret ipſum:ſic in bere c noß ſi nopettex A
ſi ⁊ de conſenſu cardinalium. vde ſli Errſin 5ſijozie e
immo in omnibꝰ ſe poteſt ſubi /
icere ei.ut.ii.q.vii.nos ſi.
8σExilio. no. cccleſiam poſſe
aliquem mittere in exilium.ut
iii.q.iiii.hiqui.
tAffci.cum hec priuilegia
fuerunt omnibus ſucceſſorib?
data quare non utuntur eis:
Nñ.quia imperatoꝛes eis re
nunciauerunt.ut inſra.e.tibi.
Item quia per abuſuʒ perdide
runtut.j.e..ueruʒ item quia
ex cauſa fuerunt conceſſa unde
ceſſante cauſa ipſa ceſſauerunt
ut.i.q.vii.qð ꝓ remedio.nec
ob.qð hic dicitur de ſucceſſori
bus. quia hoc intelligendum
eſt de illis ſucceſſoꝛibꝰ qui hoc
impetrare poſſint ut. riii di.i

1 re

a Alöditane. iuſſiſſent. ar.
pwauctoritas maioꝛis ex
cuſat.vt.xiiij.q.v.dixit.xxviii.

di. diaconi.xxiii.q.v.miles.ax

cõtra.xiu.q.ii.quicunqʒ.⁊.xvi.
q.i.in canõibus.Jo.ſo.in ma
lo nulli ẽ obediẽdũ nec aliꝗs ex
cuſat᷑.vt.xi.q.iij.ſi dñs.b.
b ¶ Sub excdicationis.ex hoc
videtur ꝙ per talia verba fiat
excõicatio.gum ſic dr̃ pꝛecipio
tibi hoc ſub pena excõicatiõis.
eſt arg. ad idem extra de eo qui
oꝛ.fur.rece.c.i.ar.contra extra
de iurepa. relatum.in fi.⁊ ð ſa
gittarijs.c.vno.vbi de hoc.h.
dic ꝙ ſi talis ꝓhibitio fiat a ca
none non ſit excõicatio per illa
verba vt. xxx.di.per totum. ſe
cus ſi ab homine:qꝛ canon mi
tius agit qᷓ; hõ vt.xxvi.q. vij.
alligantur. ⁊. ff. de arbitris cel
ſus:alij dicunt ꝙ reſert an diffi
niendo illa verba pꝛoferantur
vt tunc per ea ſiat excõicatio.an
conſtituendo ius ⁊ tunc non fi-
at excõicatio per illa vba. ſed h

vitas ẽ ꝙ illa vba ñ hñt viĩ ſnie

ſʒ tm̃ cõminationis vt.C.com
mĩa.uł epiſtolas ꝑ totuʒ. Hoc
autem ſclas ꝙ ſub conditione
poteſt quis excõica ri ⁊ taliter h
intelligo latam ſententiaʒ: vñ
exñte conditione ligat excõica⸗/
tio ⁊ non pꝛius.⁊ tamen a tali
excðicatiõe poteſt appellari.lʒ
.h.contrarium ſcripſerit.vt ex
tra ð ap.pᷣterea.⁊ hoc ideo.qa
excommunicatio tunc non tra

hit ſecum ſuam cxecutionem:
quia nõ cedit nec venit dies an
te exñtem conditionem.vt.ff.ðᷣ
verbo.ſig.cedere. Scd quid ſi

excõmunicans moꝛitur pꝛiuſqᷓ;

exiſtat conditio: tunc dico excõöi

catum quando extat conditio ⁊
ita aliquis excõicat᷑ a moꝛtuo.
WUtrum autem conditione exi⸗
ſtente ĩtelligatur retro fuiſſe ex
cðicatus per id qð legitur. ff.ꝗ
poti.in pig.potioꝛ.⁊.ff.de ma
numil.teſ. neratius.vel tantuʒ
a tempore conditionis extantis

per id quod eſt.ff.de edil. edic.

bouem.5.ſi ſub conditione.diſ
putationi relinquo.io.ego cre
do ꝙ a die exñtis conduionis ꝑ
decre.illã pᷣterea.er̃ ð ap.b.
e ¶ Obediẽs. hoc dicit quia ci
pꝛecipere non poterant.c.h.

d ¶ Relaxaui/no. epiſcopyum

remittere poſſe que ad ipſuʒ ſpe
ctant non que ad deũ.vt.xxiij.
q.iiij.ſi is qui pꝛelatus.Sed

nonne que fiunt in perſonam

epiſcopi vel alterius pꝛelati fiũt
in contemptum eccleſie: ⁊ ideo
in deuʒ: vtiqʒ ſed pꝛincipaliter
in pꝛelatum.S.di.xlv.⁊ q emẽ
dat.⁊.xxxiij.q.iiij.inter.
e¶ Aec ſi me,argu. ratiba⸗
bitio ſequens facit aliquid legi
timum quod ab initio factum
fuit illegitime. extra ð iurepa.
cura.xviij.q.ij.de monachis.
Cognoui. per auditum. vt
etur. non tanquam iudex. ij.

q.i.5. quando.
9 (I longe. poteſtati.

nibil tamen bic regi ſub

Di.
Item Gregorius.
C Pꝛecepto principuʒ maximo
remutit᷑ qabſqʒ auctoruate apo/
ſtolica or dinatur.
Alonitane ciuitatis epiſcopꝰ
me neſciẽte ac reſpõſali meo
ordinatus ẽ:⁊ facta ẽ res q̃ ſub nul
lis anterioꝛibus pᷣncipibus euenit.

NQuod ego audiens ad eundẽ pua

ricatorẽ qui inordinate ordinatus
ẽ: ꝓtinus miſi:vt omnino miſſarũ
ſolemnia celebꝛar̃ nullo modo pᷣſu
meret:niſi pᷣus a ſereniſſimis do⸗
minis cognoſcerem ſi hoc ſieri ipſi
iuſſiſſent: qð ei ſub excõicationis
iterpoſitione mãdauiꝗ cõtempto
me atq; deſpecto in audacia quoꝛũ
dam ſecularium hominuʒ quibus

denudata ſua eccleſia pᷣmia multa

prebere dicitur: nũcuſq; miſſas fa
cere preſumit atqʒ ad me venire ſe
cundum iuſſionem dominoruʒ no
luit.ego autem preceptioni pieta-
tis eorum obediens eidem maxi-
mo qui me neſciente ordinatus ẽ:
hoc quod in ordinatione ſua me
vel reſponſalem menum pretermit
tere preſumpſit:ita ex corde rela-
xauꝰac ſi me auctore fuerit ordi/
natus:alia vero illius peruerſa ſci
licet mala corporalia que cogno⸗
ui:vel quia cuʒ pecunia eſt electus
vel ꝙ excõmunicatꝰ miſſas facere
pꝛeſumpſit:propter deum irrequi
ſita preterire nõ poſſum.⁊ ſi ad me
venire diu diſtulerit:exercere in eo
diſtrictionem canonicaʒ nullo mo
do ceſſabo ¶ Item ex concilio to
letano.
CIn electione epiſcoporim: pꝛi
cipis deſideratur aſſenſus.

Am longelateqʒ diffuſo tra

ctu terrarum commeantium
impeduur celeritas nunciorũ:quo
aut nequeant regibus audientibus
decedentis preſulis tranſitus noti
ficare:aut de ſucceſſore morientis
epiſcopi libera principis electio cx
pectari:naſcitur ſepe aut noſtro oꝛ
dini de relatione talium difficultas

aut regie poteſtati.dum conſultuʒ

veſtrum ſubrogandis põtiſicibus
ſuſtinet inumeroſa neceſſitas:vn
deplacuit omnibus põtiſicihus hiſ
panie atqʒ gallacieꝰut ſaluo priuile

gio vniuſcuiuſqʒ ꝓuincie licitum
maneat deinceps toletano pontiſi

ci qſcũq; regalis poteſtas elegerit
⁊ iam dicti toletani epiſcopi indici-
um dignos eſſe probauerit: in qui

buſlibet prouincijs ⁊ in precedenti

um ſedibus preſicere preſules:⁊ ð
cedentibus epiſcopis eligere ſuc-⸗
ceſſores:ita tñ vt quiſquis ulle fue/
rit ordinatus poſt oꝛdinatiõis ſue

tẽpus infra trium menſium ſpaciũ

metropolitani ppꝛi preſcnti: vi
ſurus accedat. Electiones quo

q;ʒ; ſũmorum pontiſicũ atq;ʒ alioru,ʒ
infra preſulũ quondam imperato⸗
ribus repreſentabãatur ſicut de ele-

LXIII
ctione beati ambꝛofij ⁊ beati greg.
legitur: quibus exemplis ⁊ premiſ
ſis auctoritatibus liquido colligi-
tur laicos non excdudendos ab ele-
ctione neqʒ pꝛincipes eẽ reijciẽdos
ab ordinatione ecdeſiarum. Sed
quod populus aut pᷣnceps iubetur
electioni intereſſe: non precipitur
aduocari ad electioneʒ faciendã ſʒ
ad conſenſum electõi adhibendũ.
Sacerdotuʒ enĩ utĩ ſine ſuperioꝛis
capituli ſtephãi pape legitur: ẽ ele
ctio:⁊ fidelis populi eſt hũiliter cõ⸗
ſentire:deſiderium ergo plebis re
quiritur: vt clcricorum electiõi cõ
cordet.tunc eniʒ in eccdleſia dei rite
pᷣficietur antiſtes:cũ populus pari⸗
ter in eũ acclamauerit: queʒ derus
cõi voto elegerit.¶¶ Ange celeſti⸗
nus papa att. C Pllcbis non
