examinari. tertio q̃liter
eps ⁊ alii ĩferiores ſint
oꝛdinãdi.quarto anne/
ctit de habitu clericoruʒ
ꝙ moniales nõ debẽt
cõtingere ſacra uaſa.
l T noie hec ſũt ver
.ba notarũvſqʒ ibi
nonit beatitudo.
m O Inditõe. iĩditio dr
ſpaciũ triũ luſtrium.
n ¶ Patriarchii in quo
papa reſidet.
o ¶ Trapeʒzitas.i.capſo
res.
p ¶ Adeo. hic tangitur
latẽter qð legit᷑ ĩ chroni
cis ꝙ; bñdictꝰ.x.qui ſuc
ceſſit ſtephauo eiectus ẽ
de pontiſicatu. ⁊ factus
papa ioãnes ſabinen.

epᷣs ꝓ pecunia cui ĩpoſi

tum ẽ nomẽ ſilueſter: ?
iſte ẽt deiectꝰẽ.⁊ delde re
paratus.⁊ reſtitutꝰ ẽ bñ
dictꝰ. ⁊ iterũ eiectus eſt
bſñidictꝰ datꝰ papatus
ioâni archipreſ bytero.
ante poꝛtã latinã: cin in
poſitũ ẽ nomẽ gregoriꝰ
⁊ hic ab henrico impera
toꝛe eſt depoſitus ⁊ vltra
montes traſlatus ẽ hoc
totũvno anno factum ẽ
⁊ pꝛopter hoc datum fu

it priuilegiam hẽrico de

quo hic fit mentio.
q ¶Caſibus no.ad cau
telã futurorum aliquid
ſtatui.ut.lx.iii.di.cum
hadrianus.⁊.i.q.vii.cõ

ueniẽtibus.ff.loca.ſigs

domũ. S:ii.ar.còtra ꝙœ
non imputatur alicui ſi
non danauit.ut extra ut
ec.benefi.vt noſtrum.⁊
.eff. ad le. aquil.l.ſi puta
r ¶Tractãtes videt
Aectionem ſemper debʒ
pꝛecedere tractatus alio
quin electio nulla eſt ſi⸗
cut alienationem debet
precedere tractatus. vt
xii.q.ii.ſine Yoã.quod
hodie expꝛeſſum eſt extra

de elec. in geneſi. ⁊.c. qꝛ

propter. b.
S ¶ Religioſiſſimi.i.epi
cardinales.
t ¶ ¶ Prednces.j.di.lxxix
.c.i.contra.ſed hic dicit

preduces nõ reſpectu car

dinaliũ.ſed aliorũ cleri⸗

coꝝ vel religioſos appel

lat hic epos cardiales.
n ¶ Tegitimꝰ.i.cãonicꝰ
y C SFugũt᷑.nõ tñ iõ ſũt
maioꝛes papa qꝛ ↄſecrat
eũ qꝛ ſuffragãei ↄſecrt
metropolitanũ nõ tñ ið
ſt maioꝛesvt.lvi.d.c.i.
5 ¶ Bremio & aligs i ro
mana eccłia pt eẽ ñ idòe

— —

—— — ,— —. — —.

n.

dines
gino
naliter
ebent
lier
e ſine
anne,
kon
dee

ſärver
ſbi

tiod
no
ſpo⸗

gtnr
honi
biſee
s
ſuens
hnen.
hpoſ
ere
llere
bi
eſt
ins
le.
anin
gor⸗
pera
dlera
thoe
tumne
mſr
licoce

ln

ignid

1ſ05
ſs
40
iſt
zu
1,4

a

lchz
glo⸗
iſ⸗
bet

hoch
nra
e

ci

ln
iſt
i⸗

,
. .
ſit
ſt
15
Ale

0

Di.

us ad papatũ. ⁊ ſic eſt contra.xxi.di.q;uis in fi.vbi dicit q; nõ eſt macu/
la nec ruga ſ bene pot eſſe ꝙ oẽs ſunt ſancti:nõ tñ oẽs ſunt idonei ad pa/
patum.vel qꝛ ſunt coꝛpoꝛe vitiati.vel aliud habẽt impedimẽtum. Item
habes ꝙ ſemꝑ de clericis ipſius eccleſie eligendus eſt pꝛelatus ſi ibi ẽ ido/
neus:vt.lxi.di.nullus.⁊.c.obitum.⁊.lxiij.di.metropolitano. idẽ in ab/

bate:vt.x Vlij.q.ij.qᷓ ſit
⁊ tũc ſufficit ꝙ ſit bonꝰ
ſed ſi de altera eccłia eli
gitur requirit᷑ ꝙ ſit opti
mus ut dicũt ꝗqdã. ⁊ eſt
argu.ad hoc.ff.de tu.⁊
cu.diuus.de hac mate/
ria plene inuenies.viij.
q.i.licet. JYo.⁊ tamen ta
li iuri poteſt renũciari.
vnde ſi maioꝛ pars ca/
pituli eligat de alia eccle
ſia valebit electio.extra
de ele.cum nobis olim.
2.c.cuʒ inter canonicos
⁊.c.in cauſis. licet Jo.
Dixerit cõtra.⁊ ſufficit ẽt
tũc ꝙ ſit bonꝰ: ut ĩ pꝛe.
decre. cum nobis. B.
a C Perſonaliter. Ex
his verbis apparet per
ſonale pꝛiuilegiũ hoc fu
iſſe ⁊ ideo ad alios non

pꝛoꝛogari. ff. de cẽſi.eta

tem.⁊.vij.q.i.petiſti.⁊
xvi.q.i.hinc etiam.
b ¶ Sieri in vꝛbe.ſempꝑ
enim ibi faciẽda eſt oꝛdi
natio ⁊ examinatio cleri
coꝝ:ut.xxiiij.diſt.quan
do. ⁊ ſi alibi ſit electõ qᷓ;
in loco ad hoc determĩa
to.electio eſt nulla:ut er
de elec.venerabileʒ:niſi
ſubſit cã vt hic dicik. et
lxiij.diſtin.qᷓ;to.⁊ extra
de elec. bone.
c ¶ LZicet. hoc tantũ ad
laicos refertur.
d ¶Et diſponendi. In
alijs pꝛelatis ſecus eſt.
nam illi ante confirma
tionem non babent ius
adminiſtrandi: ut extra
de elec.noſti.niſi ſint ar
chiepiſcopi tranſmonta
ni:ut extra de elec.ꝙ ſi
cut.uel niñ ſint exempti
qui ſi tranſmõtani ſunt
ſtatim poſſunt admini/
ſtrare:ut extra de elec.ni
bil. ſed certe videt ꝙ in

omnibus ideʒ iuris eſt:
ut ſi electꝰ nõ poſſet in.
trare poſſeſſioneʒ rei ad

quã eſt electus nihilomi
nus ꝓ poſſeſſoꝛe eſt ha/
bendus:ut.xcij.di.ſi ꝗqs
epiſcopus. ⁊ extra de re
ſti. ſpo. ſepe. ſed illa ca.
loquunt᷑ quãdo impedi
tur ꝑ aduerſariuʒ:ſecus

poſſet dici quãdo impe

dimentum eſt in ſeipſo.
puta qꝛ nondũ eſt conſe
cratus.extra de do.⁊ cõᷣ
tu.contingit.
e ¶ Zudiẽtia. Hic ha
bes caſum vbi alicui de
negatur audientia.ſ.in
caſu intruſionis. 2.iij.

aq.i. F. patet. Item 1 in
caſu ſciſmatis: ut.xxiiſ.
q.v.non vos. Item cũ

de perſonałr hoc ius ipetraueriĩt:
qð ſi pꝛauoꝝ atq; iniquoꝝ hoĩium
ita ꝑuerſitas iualuerit:vt pura ſin
cera atqʒ gratnita fieri ĩ vrbeꝰnon
poſſit electio: cardiĩales epᷣi cũ fli
gioſis clericis catholiciſqʒ laicis li
cet paucis:ius ptãtis obtineãt eli-
gẽdi apłice ſedis põtiſicẽ vbi con-
gruerit. Plane poſtqᷓ; electio fue
rit facta ſi bellica fuerit tempeſtas
vlq̃liſcũqʒ hoĩnʒ conatꝰ maligni/
tatis ſtndio reſtiterit:ut is qui ele/

ctus ẽ ĩ apoſtolica ſe.iuxta conſue

tudinẽ itroniʒari nõ naleat: electꝰ
tñ ſicut verꝰpapa obtinet auctori-
tatẽ regẽdi romanã eccłiã diſpo
nẽdi oẽs facultates illiꝰ:qð beatũ
greg.añ ſuã ↄſecrationẽ cognoni
mꝰfeciſſe.qð ſi ꝗs ↄtra hoc decre-
tũ noſtrũ ſynodali ſnĩia ꝓmulgatũ
q̃ſi ꝑ ſeditionẽ uel pſũptionez aut

q̃libet ĩgenio electꝰ aut ctiam oꝛdi

natus ſeu intronizatus fuerit:au-
ctoritate diuina ⁊ ſcõꝝ apłoruʒ pe
tri ⁊ pauli ꝑpetuo anathemate cuʒ
ſuis auctoꝛibꝰ⁊ fautoribꝰ⁊ ſeq̃cibꝰ
a limibꝰ ſcẽ dei eccleſie ſeparatus
abijciat᷑:ſicut ãtichꝛiſtꝰ⁊ iuaſoꝛ ⁊ ð
ſtructor totiꝰchꝛiſtianitatis:nec ali

q̃ ſuꝑ boc ei audiẽtia reſeruet᷑: ſed

ab omni eccleſiaſtico gradui quo/
cũq; fuerat pꝛiꝰ:ſine retractatione
deponat᷑:cui ꝗſꝗas adheſerit: vel
q̃lẽcunqʒ tanq;ᷓ põtifici reuerẽtiaʒ
exhibuerit:aut ĩ aliquo eũ defẽder
pſũpſerit: pari ſnia ſit mãcipatꝰ.
ꝙ; ſi quis huius noſtre ſacte decre
talis ſnie temerator extiterit ⁊ ro-
manã eccleſiã ſua pᷣſũptioneↄfũde
re ⁊ ꝑturbare ↄtra hoc ſtatutũ ten
tauerit:ppeiuo anathemate atqʒ;

excõicatiõe dãnet᷑: ⁊ cũ impijs qñũ

reſurgent in iudicio reputet᷑: oĩpo
tẽtis irã ↄtra ſe ſẽtiat:⁊ ſcõꝝ apło
rũ petri ⁊ pauli quoꝝ ecdeſiã pꝛe-
ſumit ↄfũder̃ ĩ hac vita ⁊ in futura
furorẽ ſentiat.ſiat habitatio eius

deſerta ⁊ in tabernaculis ſuis non

ſit qui inhabitet.fiant filij eius oꝛ-

phani:⁊ vxor eius vidua.Cõmo

tus cõmoueat᷑ ipſe ⁊ filij eins mẽ-

dicent: ⁊ eijciant᷑ de habitationibꝰ

ſuis. Scrutet᷑ etiaʒ fenerator oẽm
ſubſtãtiã eius:⁊ diripiãt alieni la⸗
bores eius:orbis ferraraz pugnet

ↄtra eũ ⁊ cũcta elementaꝰ ſint ei cõ

traria ⁊ oĩium ſcõꝝ quieſcentium
merita illũ ↄfundatꝰ:⁊ in hac vita

ſup eũ apertã vidictã eoꝝ oñdãt.
Obſeruatores aũt huis noſtri de⸗
creti oĩpotẽtis gr̃a ꝓtegat:⁊ aucto

quis recipit eccleſiam de mann laici: ut.xvi.q.vij.ſi quis deinceps. Itez
cum quis excõmunicat ſuũ maioꝛeʒ: ut.xxi.di.in tm̃.vñ videt᷑ ꝙ ſpoliatꝰ dimit dan
pꝛo aliquo iſtoꝝ caſuũ non poſſit petere reſtitutioneʒ ex quo ei denegatur peccata non per baptiſmũ.aut enim adultus accedit ad baptiſmũ cuʒ charitate:

XXIII

19

audientia. argu. ↄtra.extra de reſti.ſpo.in litteris. Jo/So.quilibet ſpoliatus re
ſtitui debet niñi ſpoliatus ſit a iudice iuſta de cauſa:ut extra de re trip.dilectus.⁊
niſi in caſibus exceptis:ut extra de reſti.ſpo.litteras.⁊.c.ex tranſmiſſa.iij.q.i.in
ſumma.nec excõmunicatus directe poterit reſtitutioneʒ petere:ut extra de excep.

cum inter.iij.q.i.in ſumma.ubi de hoc.Ber.

ritas btõꝝ aploꝝ petri ⁊ pauli ab
oĩuʒz peccatorũ vinculis abſoluat.
CEßi vero ⁊ ceteri ordines ĩfra
conſtuuti qualiter ordinari debe-
ant ex auctoritate cartha.ↄcili.iiij.
cui interfuit auguſtinus tpe hono
rij auguſti oſtendamus ab eorum
examinatione icipiẽtes. Ruũo
ſit examinãdus q̃ͥ in epᷣm eligitur.
Vi epᷣs oꝛdinãdꝰ veſt antea
examinei᷑ ſi nã ſit pꝛudens:ſi
docibilisꝰ:ſi moribꝰtemperatꝰ:ſi
vitaꝰcaſtus: ſi ſobriꝰ:ſi ꝑnigil:ſi ſẽ

ꝓ ſuis negocijs cauẽs: ſi hũilis: ſi

affabilis: ſi miſericors: ſi latꝰ: ſi
lege dñi ĩiſtructꝰ: ſi ĩ ſcripturarũ ſẽ⸗
ſibꝰ cautꝰ uel acutꝰ:ſi ĩ dogmatibꝰ

eccleſiaſticis exercitatꝰ.⁊a añ oĩa ſi fi

dei documenta vbis ſuimplicibus
aſſeratꝰ.i.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſcũm
vnũ deũ eẽ ↄfirmãs totãqʒ trinita
tiſ vnitatẽ ðᷣitatẽ coeẽntialẽ ⁊ ↄſub
ſtätialẽ ⁊ coeternã ⁊ coommpotẽ
tẽ pᷣdicãs:ſi ſingulas q̃ſqʒ ĩ trinita

te ꝑſõas plenũ deũ ⁊ totas tres pꝑ

ſõas vnũ deũ:ſi icarnationẽ diui⸗
nã nõ ĩ pĩ̃e neqʒ in ſpiritu ſcõ factã
ſʒ ĩ filio tm̃ credat:vt ꝗ erat in diui
nitate dei pr̃is filiꝰverꝰ deꝰex pfe:
eẽt ⁊ verꝰhõ ex mr̃e:carnẽ ex ma-
tris viſceribꝰhabẽs ⁊ aiaz buma
nã rõnabileʒ:ſimulqʒ in eo vtriuſ
qʒ nãe.i.deus ⁊ hõ:vna perſona
vnꝰ filiꝰ vnus xpᷣus:vnꝰ deus cre
ator omniuʒ que ſũt: ⁊ auctor ⁊ re
ctoꝛ:⁊ deus cũ patre ⁊ ſpiritu ſãcto
omniuʒ creaturaꝝ: qui paſſus ſit
ꝓ ſalute noſtra vera carnis paſſi-
one:⁊ mortuus vera corporis ſui
morte: reſurrexit vera ſue car-
nis receptiõe ⁊ vera aie reſumpti

one: in qua veniet iudicare viuos

2 mortuos. Querendũ eſt etiã ab
eo:ſi ueteris ⁊ noui teſtamenti.i.le
gis 1 ꝓphetaꝝ ⁊ apoſtoloꝝ vnuz
eũdẽqʒ credat auctorem zæ deum
viuos ac mortnos iudicaturũ:a ſi
diabolus ñ ꝑ ↄditioneʒ ſed ꝑ arbi-
triũ factꝰ ſit malꝰ.Querẽdũ ẽ etiã
ab eo:ſi credat huiuſmodi quam
geſtamꝰ carnis ⁊ nõ alteriꝰ reſur-
rectionẽ:ſi credat indicium futurũ

2 recepturos ſingulos ꝓ bis qᷓͥ in
carne hac geſſerit vl penas vel pPp
mia:ſi nuptias nõ pꝛohibeat: ſi ſe
cũda mr̃imonia ñn danet:ſi carnii’n
pceptionẽ ñ culpet:ſi pen itẽtibꝰ re
conciliatis cõmunicet: ſiĩ baptii /
mate oĩia pctã.i.tqꝗ̊ originale peca

tum contractum: q; ila que vo-

ad malum: ut. xxxiij.q. iiij. nabuchodonoſoꝛ.
u¶ Dimittantur.i.dimiſſa oſtendantur. nam

fSFuroꝛem.i.vindictã.
gElementa. ideſt ſiue ſit in
terra ſiue in aqua puniatur.
h CCLonfundaãt.i.a confuſio/
ne nõ liberentur.
i C Oſtendãt.nec peccanit iſte
maledicendo:qꝛ maledictoꝛuʒ
duo ſunt genera. xxilij. q. ij.
cum ſancti.

l 0⁰° epᷣus oꝛdinandus.i.

conſecrandus:quia tũc
eſt ſcrutiniũ faciendum.

I.Examineturliſta examina

tio nõ ẽ faciẽda niſi circa igno
tos.xlvij.di.de petro.⁊.xciiij.
diſt. valde.⁊ hoc verum eſt de
ſcrutinio electionis niſi foꝛte ſũ
matim etiã circa notum quere
retur de modo eligẽch.⁊ de bis
que habes extra de elec.cum in
cunctis Scrutiniũ aũt qð ſit ĩ⸗
conſecrãdo illud nũqᷓ; eſt omit
tendum etiam circa notum: ut
hic ⁊.lxv.diſtin.c.i.ij.⁊.iij. et
lxxv. di.c.i.ĩmo repellitur ⁊ ſi
in vno deſiciat.xxxviij.diſtinc.
que ipſis.

m ¶Si doclbilis. melius di⸗/

ceretur docilis:quia homo eſt
docilis ⁊ doctrinalis: liber do
cibilis:qñq; tamen ponit᷑ vnũ

ſtola.⁊ erunt omnes docibiles
deo. debet aũt rationem redde
re omni poſcenti.xxxvi. diſtin.
Feecce.

n ¶ Temperatus..xi. q. iij. il

la pꝛepoſitoꝛum.

o ¶ NHita.jj. diſtin. liij legem.

Cauens. nam ꝓpter ſim
plicitatem repellitur quis: ut
xxxix.diſtincti.petrus.ſed iam
pꝛomotus non deponitur: ſed
ei adiutoꝛ datur.vij.q.i.quia
frater noſter.

q .Socumenta. ideſt fidem.
r ¶ Simplicibus.i. apertis nõ

implicitis.extra ð ſumma tri.
firmiter: ut.S. di.iiij.erit autẽ.
non inuſitatis.j.di.xxxi.illite⸗
ratos.melius.xxx vij.di.rela/
tum ar.ad teſtes repellendos.
ar.iiij.q.iij. itẽ in teſtibus. ar.
contra inſtrumenna.

8 . Aſſerat. pꝛofiteri debet ꝙꝙ
obſe

eruabit patruʒz regulas. in
auten. quomodo opoꝛtet epos
.5§. ad nos ergo. circa pꝛinci.
colla.i. J
t¶Hon per cõditionem. i.per
creationẽ. vult. n. dicere ꝙ nõ
eſt creatus malus: ut quidam

dicunt: ſed ex libero arbitrio fa
ctus eſt malus: imo adhuc ha
bet liberũ arbitriũ: ſed illud eſt

tm ad maluʒ.alioꝗn ſi nõ ba⸗/
beret arbitrium nõ vemereret
xxiij.q.iiij.vaſis ire.ĩmo quo⸗

tidie fit peioꝛ. Similiter ange⸗

lus habet liberum arbitrium:
ſed illud eſt tantum ad bonum

melioꝛ: homo habet liberum
arbitrium eque ad bonum vr

per ↄtritionẽ dimittũtur adulto

c iij

pꝛo alio:ut hic.⁊ petrus in epi

agdmiſſa ſumt dimi per id quotidie meretur 2 ſit
luntarie admiſſa ſunt dimittat: ii per id quotidie

DI.

aut nõ.ſi cũ chaxitate iam nullum in eo eſt peccatum: vt legitur de centurione:

XXIII

q ¶ Tres. qui ſoli eum poſſent conſecrare.ſed ipſi ſoli non poſſunt audire

ut. xx vi.di.deinde.⁊ de cõſe.di.iiij.nõ dubito.ſi ſine charitate nullum peccatuʒ cauſam criminalem.
ei dimittitur. de ↄſe.di.iiij.oſtendit᷑. dimitiũtur tamẽ ſatiſfactiones quas ꝓ pec r. ¶MHantum.ſ.accedere.
catis facere debet:ut de cõſecra.dſtin.iiii.ſine penitẽtia.itẽ ⁊ oꝛiginalia dimiutũ/ s Et in eadem. Ibi. n. melius poteſt inquiri de crimine vbi aliquis con
tur per baptiſmũ adultis ſed nullũ moꝛtale ſi nõ hʒ charitatẽ.i.qi.vide. mrlarue eſt: ur. xtilil. i pPudͤenda: extra de electi.poſtqᷓ;.
a ¶¶Ertra eccleſiaʒ.i.q/i.extra t Plebe nota ar. ꝓ
eccdleſiam catholicam.⁊.c.ex ec laii admittũtur ad ac⸗-
cleſia. erxtra eccleſiã catholicã nullus ſal Qni digne ſacramèta tracare ſandum electũ: ut. s. e.
da e oee annnein uer. Cũ in his oibꝰ examinatꝰ fue· nõ pñjit ad miſteriũ ñ eligant᷑ dinũ. 4 ins n ai,ſurn
oſt examinationeʒ Di. vota. 3
Lonſenſu⸗ clericoꝝ ⁊ laicoꝛum rit inet lene ſrutug ꝛtunc euz Iales miniſterium digan haber̃᷑ bonũ teſtimoniũ
qui enĩ elsctiði ↄſenſit: poſtea oĩ ↄſeẽſuc ericox 7 aicoꝝ conuẽ ricen: qui digne poſſunt ab his qui foꝛis ſunt: ut
electo nihil obijcef pot: vt. viij tu totiꝰ ꝓnicie epoꝝ maxiĩe metro dominica ſacramẽta tractare:me· vii.q.i.lʒ.⁊ de cõſe. di
q.ij. dilectiſſimi. ſed dicas hie politani vł aucte vel pñtia ordiet lius eſt eni domini ſacerdoti pau- ſtin. i.iubemus. Iteʒ qꝛ
loqui de examinatione que ſit epiſ: ſuſcepto ĩ noie dñi nr̃i ieſu xpi cos habere miniſtros qui p poſſint intereſt ipſoꝛuʒ: ut extra
ntorrenel wrohan nde epᷣatu: nõ ſue delectatiõi:non ſuis digne opus dei exercere: qᷓ; mul- e ſna leccel. eſt
vult dicere n 9: 97 argu. e
ſi ia eſt ꝙ oẽs oſenſerĩt in euz. moribe⸗ 6 his p ontnon⸗ dee 5 D graue⸗ orqinaton aidr parte ade.⁊ in au
Item patet ꝙ laici poſſunt cõ quielcat. S⸗ eyv gdducat. Eex cõci. cart 9. iiij. ten. de ſan.epiſ.s.ſi ꝗs
ta clerico Aualis eſſe deb⸗e Si electo in epʒ aliqua obijciu⸗

tradicere electioni:ut diãc.j.c.
illud ac.
Pz̈ igit᷑.ſpectaculis:vbi

iurpes ludi exercẽtur:vt a vulgari vita ſeculi:a mũdi Alud ſtatuẽdũ eſt: vt qũ ad diſt. conſulendum. vbi
n krinin o;. a. xrriiſ. voluptatibꝰſe abſtineãt: nõ ſpecta eligendu epᷣm ↄuenerimms:ſiq̃ enn ſc nirignanem
* * C. 0. *½
¶MDudica.i. cotinẽtia quo culis: nõ põpis iterſint: ↄuiuig pu contradictio fuerit ſuborta: q; ſe Iteʒ ſi ideo dicis admit

64 ſermones laſciuos: ⁊ quoti
die eſurire debẽt ⁊ eſſe cum va
cuo ventre:ut.j.de conſe.diſt.
vo.ſint tibi.
e¶ WPecunie. dinites tamẽ nõ
ſunt abijciendi cum bonis ope
ribus.xxx.di.hoe ſcripſimus.
f¶VPꝛo beneſicijs.⁊ ꝓ ſacra
ci eccleſiaſticis que dicunt᷑
medicina dei.qꝛ ſanant vulne
ra peccatov.xiii.q.ii.aĩe.Joã.
fauẽtinꝰ dixit ĩ oibus ſacramẽ

ni wnoeſorre enoron atq; inuidiaʒ fugiat:nõ vagi ocu- cordat corroboretur veſtre digni 1chebctach ebzaefnt
ſertur gratia ſpiritus ſancti:ꝛut lis: nõ effreni ligua: aut petulanti tatis reſpõſione: ab vniuerſis epi· uitur etiaz femina: vt er
i. q.i.qcꝗd ĩuiſibił. greg. dirxit flunidoqʒ; geſtu incedat:ſʒ pudo/ ſcopis dictũ ẽ: ais lacet. ¶ Itẽ ge teſti. taz lfis. Si que
ibi cmittit᷑ ſimonia cum ſit rẽ ⁊ verecundiam mentẽ ſimplici ex ↄci.tole.xi. TMota ſue ꝓmiſ- nris quare gtot epiſcopi
maius iter ſacramenta:ut dirri habitu inceſſuqʒ oſtendant:obſce- chis ſpondeant:quos eccłlaſtica conuocaniiy cum ciui⸗
ie⸗ ii. honoꝛantur. . nitatem ẽt mẽbroꝝ ⁊ verbox ſiecet ꝓmouer diſciplina. liter agitur. Reſpon.qꝛ
Gan Frannanone pbbben. *½ L perü penitus execrétur: vidua Vanqᷓ; omnes ꝗ ſacris mã cömimaelnrernRozen
eo eni frequeterſt pꝛeſumit rũ ⁊ virginũ frequẽtatiõespenitꝰ cipãtur ordinibꝰ: canonicis inſcribi ad pena erordi⸗

male fiat:ut.lxxxi.diſti.cleri
cus. ſi quiſpiꝗ. ⁊ volumus.⁊

at clericofum cõuerſatio.
Is igitur lege patꝝ cauet᷑ ut

blica fugiqt: puata ñ tm̃ pudicaꝰſʒ
ſobꝛia colãt: uſuris nequaqᷓ; ſuccũ
bãt neqʒ turpiũ occupatiõibꝰlucro
rũ:ũ fraudibꝰ cuiuſcũqʒ ſiudiũ ap
petãt:amorẽ pecunie q̃ſi materiã
cũctoꝝ criminũ fugiaãt: ⁊ ſecularia
negocia officiaq; abijciãt:honoꝛiſ
gradũ p ambitionẽ nõ ſuſcipiãt: ꝓ
bñſicijs medicine dei munera non
accipiãt:dolos ⁊ ↄiuratiões caue-/
ant:odiũ emulatões obtrectatões

fugiãt:ↄtubernia extraneaxꝝ femi⸗
naꝝ nullatenus appetant:caſtimo

examination?: ⁊ ſi pꝛius venert quattuoꝛ epiſcopi ad oſecrationẽ adhuc

veniant duo: a ſi ante venerant tres:veniant adhuc alij tres ad audiẽda cauſaʒ
criminis obiecti.⁊ ᷣm hoc exponas eligendum.i.conſecrandum. ⁊ expone pur/
gandum.i.examinandum.⁊ iia intellige ꝙ bic obijciebatur crimen in modum
accuſationis.nam ſi eſſet obiectũ in modum exceptionis non viderent᷑ neceſſarij
tot epi cũ cauſa illa poſſet expediri per ꝓcuratoꝛem:ut extra de accu.ſuper his. et
ſic patet ꝙ metropo. poſſit audire cauſam criminalẽ epi: lʒ nõ poſſit euz depone
re.tñ requirit᷑ pnñtia pluriũ epiſcopoꝝ.alij intelligantt tm̃ dee eo qui tenetur ſe pur

tur. v. vl.vi.epiſcopi ad eius pur-
gationem perueniant.

pe talia ſunt facta apud nos:nõ p/
ſumant ad purgandumeum qui
ordinandus eſt tres im̃ accedere:
ſed poſtulentur ad numex ſupra⸗
dictoꝝ.ii.vel.iij. ⁊ in eadeʒ plebe
cui ordinãdus ẽ diſcutiãtur pꝛimo
pſone cõtradicentiũ:poſtremo eti
am illa que obijciuntur ꝑtractent᷑:
⁊ cum purgatusfuerit ſub aſpectu
publico: ita demum ordinetur: ſi

hoc cum veſtre ſcitatis animo cõ

gulis teneãtur aſtricti: expedibileꝰ
Etñ vt ꝓmiſſiõis ſue vota ſpᷣ cau

aũt.col.ix.⁊ eſt arg.ad
hoc:ut.lxxxi.diſ.maxi⸗
mianus.arg.ð.xxviii.

tẽdos laicos:qꝛ ipſoꝛuʒ
ĩtereſt:ergo ſiue ſint bo
ne fame ſiue male ad⸗
mittuntur:qꝛ nullus re
mouetur ab accuſatiðe
que ſuã iniuriam pꝛoſe
quitur:ut.iiij.q.vi.oĩ/
bus. male ergo dicit de
cretũ ꝙ laici ifames nõ
admittunt᷑ ad accuſatio
nẽ clericoꝝ: ut.ii.q.vii.
accuſatio.pot hic dici ꝙ

nariã:nt er de accu.ſuꝑ
his.⁊ eſt ar. ad hoc.iii.

pꝛiuilegio ſitẽ no.qꝙ plus valet ſpalis cautio qꝙᷓ; generalis:ut hic ⁊.ff.ſi gs
cau.l.ſ ⁊ ſi. S. queſitũ.itẽ plus ſpãlis ↄfirmatio qᷓ; qᷓ; generalis.er de ↄfir.

bone itẽ ⁊ ſpalis appellatio ᷓ iᷓ generalis:vt er de ap.ſupꝑ eo. ſpalis dele

gatio qᷓ; generalis:ut er de reſcrip.ad boc/2 ſpaͤlis ſubſcriptio q; genera
lis.ff.ad.l.coꝛ. de fal.diuus.i.e.⁊ ſpale madatũ:ut extra de reſcrip.c.i.
7 melius.e. paſtoꝛalistñ tñ plus valet generalis coꝛrectio q; ſpalis qñ mul
titudo eſt in cã. xxiii.q.iiij.nõ põt.a generalis petitio:ut.xiii.q.ii.nõ eſti
memus. generalis queſtio.ff.de aueſtitli.F, qui queſtionem.

. ii. di. hoſpitiolum. niã quoqʒ ñ violati corporis ppe tiõe ſpõdeãt:q̃s ad/ ꝓmotiõis gra q.vi. hec ꝗppe. vbi. xii.
. Senornarl Prelati⸗. tuo obſeruar ſtudet: aut certe uni qus eccleſiaſtica pPbat diſciplia. ſo epire untutrur. iñ ibi
nung les ſenioribus quoqʒ debitã pꝛebedt pollicetur: q;ᷓ að gnã li vonſione cungnu⸗
paucos. Bulticnl bedi ii nau aice vel non.
. T do eni aliquos facit ma- obedientiaʒ:neqʒ vl ius iactantie luditur. Et ideo placuit huic ſcõ x¶ Etcũ purgatus. i.
* gis viles: ut. xciii. di. legime. ſtudio ſemetipſos attollãt:poſtre Seiio ilio ut vnuſquiſq; g ad eccleſia indicatus innocens.
mulritudo eſt canonibꝰinimi mo doctrie lectiõibꝰ pſalmis bym ſiicos gradꝰẽ aſcẽſurꝰ:nõ ante hbo y vãꝙᷓ ſacnis.i. ee
ca: ut extira de pꝛebẽ.qꝛ in im ⁊ nis caticis exercitio iugiter ĩcũbaãt. noris conſecrationem accipiat qᷓ; 0 cleſiaſticis.
Puleitndo Bneroſenetrenn Tales enim debent eſſe: qui diui placiti ſui ãnotatiõe ꝓmittat: ut ſi CEnecgettinain
entruem unen. nis cultibꝰ ſeſe macipados ſtudet dẽ catholicã ſincera cordis ↄtriti CI Cautione. llicet iu
js. in fi. col. i/ YNeẽ e hic ar. 3 ſ. vt dus ſciẽtie o . ratoꝛia.
illos qui allegàt multa. de cõ. 5 peram dant: do one ac deuotiõe cuſtodiens iuſte 7 2 CPluslſic & aliquis
di. v. nõ mediocriter. rriiii.q. Kige gratia populis adminiſtret. pie viuere debeat:⁊ ĩ nullis oꝑpibꝰ iure cdi ſe pot tueri ⁊ pꝛi
i. odi. ⁊ pieci. nã vtiliꝰ ẽ pauca Nem clemens. ſuis canonicis regulls ↄtradicat: uilegio. ixxxvii. di. quit
effundere æ. C. de veteri iure 11 gs. ⁊ extra de reſcrip.c. . al
enu. tanta. 5§. ſiquid autez. i.ar.contra de fi.inſtru. 4 S
GBraue. qui er certa ſcientia indignũ oꝛclinatt⸗ ant veponii aurnatur ptaͤte inter ,wbi dicitur igem non mpoteſt dari ⁊ cſirmari.item ar. ↄtra. C. de .d
oꝛdinandi:vt.xlv.di.ex pemientibus.⁊.li.di. aliquantos. theſau. l. vnica de hoc plura ar.inuenes.c.di.cõtra moꝛem.ſed ita dicat erid 76n
m Kius caſtg: electo ↄſecrando obijcit᷑ crimẽ nò eſt olecradus ante cauſe ↄſilio meo ſj querat᷑ ab eo:hoc habeo de iure cõi.⁊ ſi hoc nõ eſſet habeo er . e

are. die ut. iij. q. v.c. qᷓuis.a.c.accuſatus. x ¶Quz placiti.i. pacti.
Ad eligendum.i.conſecrandum. 8 C Annotatione.i.ſcriptura.
& Suboꝛta.i.ꝙ obijcitur crimen elettto. b .At ſidem/no .e quilibet clericus ſuo pꝛelato pꝛeſtabit obedientiam:

P CAd purgandum.i. exraminandaum. vi. . de conſe. di. v. in oibus /a no. ꝙ pꝛeſtat electus ſuo maioꝛi uramẽ⸗

di⸗
i
ſ.
bi

3/

1s
i
ni
4

.
ſe

.

edEεMMνννι

tũ de ſide ⁊ canonibꝰſer
nãdis vt bic de ĩdẽnita
le reruʒ ecclie: vt.xxvii.
di. ð ſyracuſane.ð imo
derata exactione nõ fa/
item de fidelitate. extra
Qde iureiu.ego eniʒ.item
de penſionibus debitis
ſoluẽdis.ar.extra ð no.
ope.nũ.cũ ex iniũcto.ep
de elec.qualiter item de
penſionibus nõ augen
dis.⁊ ar.extra de iureiu
ran.tua. itẽ ſuſpectꝰ de
inobediẽtia iuramẽtũ pᷣ
ſtat ð obediẽtia ſuãda.
extra de ma.⁊ obe.cũ ec
cleſijs.in fiienec ob. con
crariũ.e de ma.⁊ obe.
legabatur:qꝛ ibi loq tur
de iam pꝛomoto ⁊ non
ſuſpecto.
8 ¶Tranſgreſſoꝛes. hic
habes ꝙ clericus ſe po
teſt obligare ſub pena
ſpũali ⁊ pecuniaria.ad
ſpualẽ penam ſe poteſt
obligare.ſ.ad penã de/
poſitõis vel anathema
tis:vt.i.q.vii.quotiẽs
de cõſe.diſtin.ij.ego be
lingarius. er ð elec.cũ
Dilectus.in fi.ſilr ad pe
cuniariã penã ſe poteſt
obligare.xxi.q.v.ſi ꝗs
cuiuſlibet.extra de arbi.
cñ dilecti, Sed nũquid
pena ſoluta põt agi ad
obedientiã vel ad id qð
pꝛomiſſum eſt ſub pena
vel an ſufficit tãtũ pena
eſſe contẽtuʒ. de hoc dic
vt notauiexxv.qii.que
cũq;.⁊.S.hinc etiam.
icobus: codi
cem. onſueuit
queri an quilibet iſtoꝝ
epᷣoꝝ oꝛchnet epᷣm:⁊ an
appoſitio libꝛi ſit ð ſub
ſtantia cõſecrationis: ⁊
pðt dici ꝙ nullus ſolus
eũ oꝛdinat ſed ꝗlibet eo
rũ cõſecrat eũ qꝛ cõſecra

re eſt cũ alio ſacrare: ut

xxiiij.q.i.pudẽda. ſicut
plures ferunt trabeʒ ita
ꝙ nullus ꝑ ſe.ff. ad.le.
aquil. ita vulneratꝰ.S.
1.nõ aũt credo ꝙ liber
ſit de ſubſtantia conſe/
c Reſbyt᷑.nihil no
tatur.

7 ſ As le Ccleſiaſtica.oꝛa
irA. eas
Kne⸗ 2. e ¶Coꝛpoꝛis. Mo. ꝙ ſi

rio.i.ſtola.

—

cundabit ſtola vtrunq;
ſ ¶ Ceruicẽ.ſi ſacerdos
legit euangelium nũꝗd
vtetur ſtola ſᷣm ꝙ dia⸗
conꝰ?ar.ꝙ ſic:vt.xciij.
diſt. pᷣcipimus.⁊.xcliij.
Di. c. i. ⁊.ij. potius cre/
do ſequẽdam conſuetu
dineʒ:vt.xij.diſtin.ſcit.
marime de his que bꝛe/
niter ſũt edicta.ff.de vẽ.
inſpi. l.i. S. vlti.

Di.
atqʒ vt debitũ ꝑ oĩa honorẽ atqʒ
obſequij reuerẽtiã pᷣeminenti ſibi
vnuſꝗſqʒ depẽdat:iuxta illud pa-
pe leonis edictũ. Qui ſe ſcit aligbꝰ
eẽ pᷣpoſiũ:ñ moleſte ferat aliquẽ ſi
bi eẽ pᷣlatũ: ſʒ obediẽtiã quã exigit
etiã ipſe depẽdat:pena tñ iuxta ec
cleſiaſtice ↄſuetudinis morẽ ⁊ pla
citis taliũ iferẽda:⁊ ab his qui trãſ
greſſores fuerint perſoluenda eſt.
Dehinc diſponit᷑ q̃lit eccleſiaſtica
officia ordinentur.
CAnglit ordineętur epiſcopus.

Oitcohroc oraimankznno
epᷣi ipiimponãt manus⁊ te-

neant euãgelioꝝ codicẽꝰſuꝑ caput
7 verticem eius:⁊ vno ſuꝑ eũ fun/
dẽte bñdictionẽ: reliqui oès epᷣi ꝗ
adſũt manibꝰ ſuis caput eiꝰtagãt.
EQualiter ordinetur pꝛeſbyter.
Reſbyter cũ ordinat᷑:epᷣo eũ
bñdicete ⁊ manu ſuper caput
eius tenente etiã oẽs pꝛeſbyteri qui
pꝛeſentes ſunt manus ſuas iurta
manus epᷣi ſuꝑ caput illius teneãt.
CSicut autem in die ſue ordina
tionis ſacerdos orario vtroqʒ bu
mero ambitur:ita tꝑe conſecratio
nis eodem orario dʒ vti inſtater.
Ande ĩ bracharẽſi cõci.legit᷑.
¶Qnod quiſq; accepit tẽpore cõ
ſecrationis ferat tẽpof oblationis.
Ccleſiaſtica inſtitntione pᷣſixrũ
nouimus: vt oĩs ſacerdos cũ
ordinatur oario vtroqz humero
ambiatur:ſcilʒ vt ꝗq iperturbatꝰ pci
pit᷑ ꝑſiſtere iter ꝓſpera ⁊ aduerſa:
virtutũ ſemꝑ ornamento vtroq;
circũſeptꝰ appareat humero: qua
ergo ratiõe tꝑe ſacriſicij ñ aſſumit

qð ſe in ſacramẽto accepiſſe nõ du

bitat: ꝓinde modis oĩbus cõuenit
vt qð ꝗſqʒ ꝑcepit ĩ ↄſecratione ho
noris:hoc retineat etiam in obla-
tione vel ꝑceptione ſue ſalutis:ſcʒ
vt cnm ſacerdos ad ſolẽnia miſſa
rum accedit: autꝑ ſe deo ſacriſiciũ
oblaturus:aut ſacramẽtum coꝛpo
ris a ſanguinis domini noſtri ieſu
xpᷣi ſũpturus:non aliter qᷓ; orario
vtroq; humero circũſepius: ſicut
tꝑe ordinatiõis ſue dignoſcit᷑ ↄſe
cratus:ita vt de vno eodẽqʒ ora-
rio ceruicem pariter ⁊ vtrunqʒ bu
merum premens ſignuʒ in ſuo pa
ret pectore crucis.ſi quis autem ali
ter egerit: excominicationi debite
ſubiacebit. C Dalmaticis autem
nec epiſcopis nec diaconibꝰ abſq;
apoſtolica licentia vti permittitur.
Vñ greg. egre. epᷣo francoruʒ.
CAbſqʒ apłica licẽtia dalmaticis
nec epiſcopis nec diacõibꝰ uti licet.
Ommunis filiusꝰ diaconus
etrus nobis innotuit:ꝙ fra-
ternitas veſtra tempore vtendi qᷓ
bic fuit popoſcit:vt ſibi ⁊ archidia
cono ſuo utẽdi dalmaticis licentiã
pᷣberemus. Sed q;ꝛ hbominũ ſuo
inſirmitate compulſus feſtinanter
abſceſſit: vt nec ipᷣe meroꝛ ĩcũbẽs

XXIII

diutius vt dignum erat ⁊ res deſi
derata poſcebat ⁊ ſinert perman?
2 nos in multis iplicatos vt eccłia

ſtice rationis ẽ: ↄſideratio nounʒ

hoc inconſulte ⁊ ſubito indulgere
non ꝑmitteret:iccirco rei poſtulate
prolongatus eſt effectus. Nũc vo
charitatis tue bona reuocantes ad
animum:hnius auẽctis noſtre ſerie
petita ↄcedimꝰ:atqʒ te ⁊ archidia
conum tuum dalmaticaꝝ vſu de⸗/
corãdos eẽ cõceſſimus:eaſdemqʒ
dalmaticas dilectiſſumo ſilio nio
cyriaco abbate ðferẽte tranſmiſi-
inꝰ. CAnalit ordiar diaconus.

Q dũ ordinatur ſolꝰ

epiſcopusqui enz benedicit
manus ſuper caput eiuns ponat: qꝛ
non ad ſacerdotium ſed ad mini-
ſteriũ cõſecrat᷑. ¶ Querit᷑ autẽ an
poſt bñdictionẽ manꝰ pꝛeſbyteroꝝ
⁊ diaconorũ eriſmatis liquor̃ de-
beãt ꝑungi. ¶ De his ita ſcribit ni
co.pa.radulpho archiepo butiricẽ.
CNVec preibyteris nec viaconi⸗
bus in conſecratonc criſmate ma-
nus perungere licet.
Retera ſciſcitaris vtrum ſo
lies preſbyteris an etiã diaco⸗
nibus debeant cũ ordinantur ma-
nus criſmatis liquoꝛe perungi:qð
in ſctã roma.eccle.cui auctoꝛe deo
ſeruimus:de neutris agit.Sed
ſit a noue legis miniſtris actũ:nui⸗
qᷓ;:niſi nos fallat obliuio legimꝰ.
ergo ad bti inocẽtij pape canonica
decreta ſanctitatè tuã tranſmitti-
mꝰ:⁊ que tibi ſint in cõſecratiõibꝰ
⁊ ordinibꝰ obſeruanda:pꝛincipia
pagine ad decẽtiũ eugnbinuʒ epᷣm
emiſſe te affati edocebũt. Dalea.
„ ER epka ſumplicij pape ſenero
2 florentino epᷣis diſcretam
ad cognitioneʒ ueſtri examinis ga
bꝛeneñ.diaconi relatu ꝑuenit de ꝗ
buſdam ecckie ipſiꝰ:quoꝝ vnꝰ ad
pᷣſbyterij:duo ad leuitaꝝ miſteria
ↄſecrarent᷑:epᷣs eoꝝ oculoꝝ dolor
detẽtꝰ fert᷑ manũ ſuã ſuꝑ eos tantũ
poſuiſſe:⁊ pᷣſbyteruʒ quẽdam illis
ↄtra ecclłiaſticũ ordinẽ bñdictionẽ
ðdiſſe:ꝗ ꝑꝑ tãtã pſumptiõis auda
ciã poterat accuſatus iudicio pñti
dãnari:ſi adhuc ĩ corpe poſitꝰ nõ
fuiſſet mortis vocatione pᷣuentꝰ:
ſʒ qꝛ ille examini dinino relictꝰẽ hin
mãao iudicio accuſari nõ põt.hiꝗ
ſuꝑſũt ⁊ ab eo ñ ↄſecratõis tituluʒ
ſʒ ignominie potiꝰ enlogiũ accepe

rũt:ne ſibi licẽtiã tał vſurpatio faci

at: decernimꝰ vt gradꝰ ſacerdota-
lis ⁊ leuitici ordinis quẽ ꝑuerſe ad
epti ſũt ðpoſiti equo iudicio amit-

tãt.tales.n.merito iudicati ſũt re/

mouẽdi q; pꝛaue ĩuẽti ſũt cõſtituũi.
¶ Itẽ ärit᷑ an eoꝝ oꝛdiatio ſit ra-

2 0

8 6 filiꝰ. ille di ·
aconus.

b .Suop no. ꝙ pꝛopter in⸗
firmitatem ſuoꝛum poteſt ali⸗
quis ſe excuſare ſicut pꝛopter ti
moꝛem ſuoꝝ:ut extra de ap.ex
parte item no.ꝙ ꝓpter intẽpe
riem loci aliquis excuſatur: ut
hic.⁊.lxxiiij.di.quoꝛũdaʒ.ar.
contra.extra de do.⁊ con.cum
Dilecti.in fi.io.

i Houum.no. q; ea que de

nouo petũtur non ſine magna
deliberatione conceduntur: ut
hic.⁊.xvi.q.i.in parochia.ma
xime a ro.ec.q̃ oĩa cuʒz magna
maturitate ſolet tractare:vt.xx
iiij.q.iij.apoſtolice: qꝛ in rebꝰ
nouis conſtituẽdis euidens de
bet eſſe vtilitas: ut.ff. de cõſii.
pꝛin.in rebus.hodie vero dia
coni indiſtincte vtũtur dalma
tica:vt.xi.q.ilij.epᷣs aut pꝛeſby
ter.lxxvi.di.de ieiunio.
k DZaconus oꝛdinat᷑ ſolus
cvpiſcopus. ſacerdoti aũt
imponunt manus omnes pꝛe
ſbyteri aſtantes:ut ſupꝛa eodẽ
I AReterea. criſmatis, ma
nos ſacerdotis inungit
oleo ſiłr inungit᷑ ⁊ bꝛachiũ ſiue
humerus pncipis. 1 manus
caput epi inungit᷑ criſmate:
ut extra de ſacra vnctione.cum
veniſſet.in fi. cõtrarium hic ſi⸗
gnatur. xvi. q.i. S. ecce ſufficiẽ⸗
ter. vbi dicit ꝙ manus epiſco/
pi cõſecrãtur. ſed verum eſt ꝙ
coſecrant oleo: ſed nõ criſma-
te: vt dixi.ſi autem aliquis eſt
vnctus oleo pꝛo criſmate: vel
ecouerſo:nihilominus oꝛdina
tus eſt. ſʒz ſuppleri debet id qð
om iſſum eſt: ut extra de ſacra.
nõ iteran. paſtoꝛalis.
m ¶ Sallat.non ergo papa ba
bet omnia iura in pectoꝛe ſuo:
vnde etiã vꝛbanus dicit ꝙ nõᷣ
reperitur pꝛohibitum quin vir
⁊ vxoꝛ ſimul pofſunt ſuſcipere
paerum:vt.xxx.q.iiij.ꝙ autẽ.
⁊ tamẽ anteceſſoꝛ eius leo illud
pꝛohibuerat.de con.di.iiij.nõ
plures.a hoc concedo.quod au
tem dicitur ꝙ papa habet oĩa
inra in pectoꝛe ſuo: ut.C.de te
ſti. omniũ verum eſt per inter
pꝛetationeʒ: qꝛ oĩa interpꝛeta/
ri poteſt.nam ⁊ quãdoqʒ impe
ditur minoꝛi intelligẽtia:ut ex
de cen.cum inſtantia.

ta hbñda: ꝗbꝰ epᷣs oculoꝝ lãäguore

ipeditꝰmanꝰiponit ⁊ pᷣſof᷑ ſuꝑ eos
oꝛatiõeʒ dicit. De his ita ſtatutũ ẽ ĩ

2ci. tol. C Et ordinator ⁊ ordina
tus daãnationis ſubeat peunuam cuz

DI.

gAoꝛundam. impoſuſſſe. Mic habes ꝙ duo imperfecta ſacramẽta nõ con
ſtituũt vnũ perfectũ.⁊ hoc ideo qꝛ ſacramenta ſunt vnitatis.de ↄſecra.di.
ij.quia paſſus.⁊ vnitas diuiſionẽ nõ recipit.xxiiij.q.i.loquit᷑.idem dico in ſacra
mento baptiſmi ⁊ euchariſtie:⁊ in omnibus illis vbi certa foꝛma deſideratur:qꝙ

duo imperfecta nõ faciũt vnũ perfectũ.idem eſt in excuſatione tutoꝝ ꝙ due im

perfecte exrcuſationes nõ faciũt
vnã perfectã:vt.C.que nume
ro tutelarũ.l.i.idẽ eſt in ſtipu/
latione:qꝛ illa nõ diuidit᷑.ff.de
ver. ob. l.i.⁊.l.ↄtinuus. ſed ſa
cramentũ ſolẽnitatis vt in miſ
ſa bene dimdit᷑: ⁊ ibi duo iper/
fecta faciunt vnũ perſectuʒ: vt
vij.q.i.nihil.

b Mò põt.qꝛ crimina moꝛte

extinguunt᷑ ⁊ nullus poſt moꝛ

teʒ pot accuſari: ut.xxiiij.q.ij.

c.i.fl.de honis eoꝝ qui añ ſen
tentiam moꝛtẽ ſibi ↄſci.l.vl.⁊

xxxiij.q.ij.admonere.niſi ĩ cri

mine hereſis:vt.xxiiij.q.ij.ſa/⸗
ne. vel ſi aliquis hereticos iſti/
tuit heredes.vt e de hereti.ſi
quis epᷣs.vel ſi ĩ notoꝛio crimi

ne ðᷣceſſit:vt.lxxxviij.di.neqʒ.

pꝛout coòſueuit notari.xxiiij.qł.
ij.in ſumma.

c¶ Amittãat. ⁊ ̃ nunqᷓ; euz re

ceperunt.⁊ ita aliꝗs dicit᷑ amit
tere qᷣ nunqᷓ; habuit: vt.v.q.
vi. qꝛ.xxiij.q.iiij.guilliſarius.
d¶AUbdiaconꝰ.ab hoc loco
yvſqʒ ad finẽ diſtinctionis
pone caſum:qꝛ ĩa plana eſt.
e¶Quia manus. conſecrato
riã:ſed oꝛdinatoꝛiã accipit.
ſ¶ Impoſiuionẽ.verum qꝙ nð
imponit᷑ manus ſup caput ſub
diaconi ſicut diaconi vel ſacer
dotis:ſed ĩponi᷑ manus ſuper
ipſum ſʒ ꝙ impoſitio manus
ideʒ ẽ ꝙ oꝛdinatio.⁊ ſic nðò ob.
cõtrariũ.lxixr.di.qm̃. vbi dicit᷑
ꝙ etiam lectoꝛi manus impo-
nitur.

g NLolitus. ceroferarium

Aideſt candelabrum.
hb CAd accẽdenda. nò in lam
padibus:ſed cũ legit᷑ euãgeliũ
vt.xxi.di.cleros.
* ¶Arceolũ.ad vinum.
K ¶ Euchariſtiã.i.calicẽ. ꝰ
lIoꝛciſta.ſup energumi
num. Energumini di⸗

nerg rriit!

nibus. ab en qð ẽ in: ⁊ erge qð
eſt laboꝛ:⁊ mene qð ẽ defectꝰ.
m Ecctoꝛ. ſpectãte. lxvij.
dil. relig. Z. ibi dici ꝙ
epᷣs minoꝛes oꝛdines pot ↄfer⸗
re ſub teſtimonio triuʒ. ſed hic
loquitur de ignotis.
Oſtiarius.claues:vt eij

kiat excõicatos 2 inſide⸗

Ies:ut.xxi.di.c.i.in ſi.

O0 Salmiſta. ſola:ð abba

tibus non dubitat᷑ coꝛ
epᷣis ꝗn minoꝛes oꝛdines cõfe/⸗
rant:ut.j.lxix.di.qm̃.ſilr epᷣs
qui renũciauit epᷣatui.er de eo
qui renũ.epiſ.reꝗſiuitſʒ qua
liter ſacerdotes ↄferant oꝛdinẽ
cũ oꝛdinari nemo poſſit ſine ti
tulo:ut.lxx.di.c.i.⁊ ſolus epᷣs
confert titulũ:ut.xvi.q.xij.c.
nullus.⁊ e de offi.archi.cum
ſatis.ſed hoc verum eſt de ma
ioꝛibus oꝛdinibus./vel dic ꝙ
poſſunt aſſignare titulũ ſed nõ
curam animarũ.ſignatur con
trarium.xxv.diſtin. perlectis.

cunt᷑ lunatici ⁊ obſeſſi a demo

epiſcopus manũ imponat ⁊ alius
orationeʒ dicit. .
Moꝛundaʒ clericoꝝ:dũ vnꝰ

ad preſbr̃iũ duo ad leuitarũ

miniſteriũ ſacrarentur:epᷣs oculo-

rum dolore detentus fertur manũ

ſuam ſuper eos impoſuiſſe im̃:⁊
pᷣſbyter quidam illis contra ecdle-
ſiaſticum ordinem benedictionem
dediſſe:ſʒ qꝛ iam ille examini dini⸗
no relictus:humano iudicio accu/
ſari non poteſtꝰ:hi qui ſuꝑſunt gra
duʒ ſacerdotij nłleuitici ordis quẽ
peruerſe adepti ſunt amittant.
¶Ex conci.carthaginẽ.iiiij.
¶Analiter ſubdiaconꝰ ordietur.
Abdiaconus cuʒ ordinatur:
quia manus iĩpoſitioneʒ non
aeccipit: patenam de manu epi acci
piat vacuam: ⁊ calicem vacuum:
de manu vero archidiaconi accipi
at vrceolũ cum aqua manili ⁊ ma-
nutergium. ¶ Qualiter acolitus
ordinetur. “
Colitus cum ordinatur: ab

epiſcopo quidẽ doceat᷑ quałr

in officio ſuo agere debeat:ſed ab
archidiacono accipiat ceroferariũ
cũ cereo:vt ſciat ſe ad accẽdendaꝰ
eccleſie luminaria mancipari.acci-
piat ⁊ vrceolum vacnum ad ſug-
gerendum vinum in euchariſtiaʒ
ſanguinis xpi. Qualiter exor
ciſta ordinetur.
Toꝛciſta cum ordinatur ac-
cipiat ð manu ep̃i libellũ in q̊
ſcripti ſunt exorciſmi:dicente ſibi
epᷣo accipe ⁊ commẽda memorie:
⁊ habeto poteſtatẽ ĩponendi manꝰ
ſuper energuminũ ſiue baptiʒatuʒ
ſiue cathecuminum.
Qualiter lector ordinetur.
L 5 Ector cum ordinatur:faciat
de illo verbuz epᷣs ad plebẽ:
indicans eiuſdem fidem ac vitam
